ob. F. cõdit õ es.⁊.j.de ver. obli.l.cõditio in preritũ.⁊.l.ſi ita ſtipulatꝰ fue⸗
ro hãc ſũmã. ⁊.j.de bo.li.l.etiã..ſi patronus.ſed ifutuꝝ.ut.j.l.itaq;.acc.
r MXIpiciendũ. boim. ergo natura naturans.i. deus. illa oia ſcit. naʒ
Wuille anni ante oculos eius tanqᷓ; dies externa q̃ pterijt. de hac dicit
ſupꝛa deiudi.ſed ⁊ ſi reſtituat᷑.S.fi.Alia ẽnatura naturata.ſ.hoĩs q preri⸗/

a ⁊ pfſitia tm̃ ſcit bic.⁊ inſti.de ver. ob. F. cõditões.acc.

NFri. . eam exiſtere. ⁊ ſic deberi ꝓmiſſum. è
KCac;. eü ĩ futuꝝ. ſiue expᷣſſe ſiue tacite.ut.j.de ver.ob.interdũ.acc.
Ecta in auditoꝛio.i.in ſcholis vel in palatiio.
29autio. ppe bic accipik. . de ver.ſig.l.ſancimus.
e (Kiuus. ſubaudi ego ne ſim płr ꝓlatã terria ꝑſonã ſignificaret. aʒo.
f Eisitiqnq;.ſ.põdo auri. ſed aecepit numeꝝ i denarijspõderatis.az0.
9 ¶ De domo ab ipo vel caſtaldo enuus

luti ſi rex Rarthoꝝ vilit. c. dare

ditio ofert. ☛ Ceuola
NEIpiciẽdũ eni ẽ an qntũ in

Liber

bNPꝛoba. ꝓbitas ẽ in eo qð eiuſdẽ bonitatis pᷣbeat reddere qo ſ
eſat neceſſe expꝛimi.vt. S.e.l.cũ quuid. “
¶Reẽ dari.ẽ ĩ eovt ↄgruo loco T tꝑe fiat ſolutõ.ðut.j.ð ſolu.ð ſi ſolutu
vel dic ꝓba.i.nõ repꝛoba. ut.j.de Ppig.ac.l. elegater. F. qͥ repꝛobos.
Kae guiuris.ſ.primis.cũ non diſtinguat de quibus. vt.j.de ver.obl.

l.eũ q̃. Ralendii
Lq; tũc ptãtẽ ↄditionis pꝛimũſicur j di
i obtinet: cũin futun ofert᷑. Pre irigtf ſni
RÆ& Ectaẽci audi⸗ Aulꝰ 1voponcir
Xα£ 777 — – ec fuit pꝛia ſti
toiO Emilij Papiani p puluts cſijen
fectipᷣtoꝛio iuriſcõſulti cautõpu lumnia.

m ¶Bi die. ⁊ bec
dilatio in vlteri
us tps p pactuʒ
incõtineti factũ

pꝛorogabitur.

iuſcemodi Lutius Litiꝰ: ſcripſi
meaccepiſſea publio meuio ꝗn⸗
decim mutua nüerata mihi de do
mo ſua: et hec ꝗndeci ꝓba recte

ua: et ged † n Berrinebit.
dan kalẽdis futuns ſupulatusẽ bepe dd f
Nubliꝰ meniꝰ:ſ⸗ popõdiego Lu⸗ mndan.
18. ſi die ſij Pir „0Woluta. in/
tius titius.ſi die ſupꝛaſcnipta ſũ⸗ cliand vboid,

ma R ublio meuio: eiqʒ ad queʒ ut. S.eo. certi cõ
ea res ptinebit: data:ſoluta ſatiſ dic in pin.
ue co noie factũn ent: tic eoam⸗ Miaris prali
pliꝰ quo pꝰ ſoluã peneꝰnoĩeĩ di⸗ ditoꝛe voleme⸗
es. xxv. Ddenarios cẽtenosdenari eaaartn
os ſingulos dari ſtipulatꝰc u o pꝛio mẽ
blius meuiꝰ ſpopõdi ego Zutiuſ
titius: ↄuenitqʒ int nosut u⸗

ſe pᷣſtetur vſura⸗

mon.l.iiij. G. i. ?

. ſimga ſupꝛaſerszta de vul. ſubſtit.
blio menno ex ſma ſup 1 ſcripta l. in ſubſtitutide
meſtruos refudere debeã denani inf r ö ſib⸗
os trecetos ex oiĩ ſũma ei heredi/ cit eo ampliuſ. .
e eiꝰ:q ſitũ ẽ de ohlicts vſr bier ſoꝛté er qᷓb*
ue ei:qſitũẽde obligatõe vſura Ebis etii ſoss
:quoniꝗ numerꝰvmeſiñj ſolut ex ſecida
rum:quoniq numerꝰ mẽſiũꝗ ſo⸗ ſpusnegti
FSt. ſ. de le. iij. ſi ii
Aſiſr.. hbipure legaue /
ro. 7. leſi ſic. 9 e

ruoon ſoluã.i.differã ſoluere coͤtra volutatẽ tuã. voluit enim

ditoꝛ ſolui ſibiſtatim elapſo pꝛimo mẽſe.vt pꝛima ſtipulatõòe di
citur. 6. vſi bſi rñ. P:aulus.nõ pſtan vſuras niſi ppter moꝛã er ſt /
pulatõe.cũ em dat dilatoem non põt diciillã ſtipularoõem vſurariũ
cõmutti.qꝛ ppter moꝛã immmodo fuir ↄcepta aliud ſi do certi tmpo
ris dilationẽ ⁊ eiuſdem ſtipuloꝛ vſuram.qꝛ tuncꝑ pactũ.⁊ expacto
petunt᷑ bic ꝓpter moꝛam erpacto.aʒo.
1 ere baue peni poſſes voczt pſiram gceur.
tigintiquinqʒ;. ſ. v Denanos.ſ.ſinglos. puta vnũ.
WV Bitipulatus. ecce ſcdᷣa ſtipulatio q̃ erat expedira cũ pꝛima.
¶Eouenit.ſ.incõtinẽn.⁊ hoc ternũ pactũ ſine ſtipulatõe int eos
ad hibitũ.exquo aſtercatio ⁊ diſcoꝛdia eſt oꝛꝛtta. V
¶Dmni ſumma.ſ. er ſoꝛte nõ vſura. alioqn malediceret eius pꝛe⸗
fe vſurã.qꝛ vſura vſure non debetur. vt. ..ede cõdic. inde.ſi nõ ſoꝛ/
tem.in pein. ?. C. de vſur.l. f. acvur.
a Obligatione.ſ.qñ inapiat curere ſtipulatio vſuraꝑ.⁊ eius ſoꝛ⸗⸗
eis. Nte qdam ternü pmitnitan ex tertio pacto pdicto actio naſcat
b Humerus.ſ.qdam.puta mũ meélſiũ in qbus debebant ſolui no/
naginta. vel etiã oia. tria ergo pacta fuerant facta i bac.l. Pꝛimuz
fuit flipulatio ð reddeda tora ſoꝛte lꝛalẽdis futuris. Secũdũ fuit 4
ſi pᷣſcnipta die ſoꝛs non fuent ſoluta vſure ſiue pene ſoluãt. Zertuum
fuit de ſoꝛte reddẽda diuerſis tpibus.ſed de vſuris in rerno pacto
nihil cautũ ẽ/ſed p tertiũ pactũ factũ de diuiſione ſoꝛtis videiur re
ceſſum a beaioꝛe obligationis ſoꝛtis. ꝑoↄñis de vſuris. azso.
¶ Diceb . ſupple ego Paulus.⁊ yt ſue rhſionis cãs clarius ofida

vt finito pꝛio mY-

1

inlef⸗
ilitſo
lynls.?
muultbae/
eii
nnomulen.
eſlel
enad
NN lirin
elinis,
s löͦe
4

iinßapon

nnunne n
lnſch nos
cgiferi

„

ſtbi

ſusenitine

niirch,

ftfütinſtnt

t Cöͤe
(lben i.
(tk eſub

heiſfneet
(pele/
Mlö

Vyrö.

vt. j. de cõd. ¶D de i

lai iveſti
Mkone no
ndeno.
((Cmmndrei
henang.
( ureirs
ſlluaſt
Upaniuen
((QMülmeten

ſeponecgonel

nifſinl
unhtzin
Allinlof er
knmenin
nunbigſh
ighiicſ
laniun

Ws N de
WWWMIlis

ſginacen

2

mlinſi
lenanrli

Nro lo ni
Ondiri
Udſoteae
dſtor ene
(rhem
Usneincin

Gfinmgin.

ſefulſtſt
binlebſtnni⸗
Pcͤſtb⸗
tchanplut
rſueard

bis eu
Aunͤerſets

hpulnieidt
1ſdeleicit⸗
une o,

ipolotair

Altpuianen
rnainf/
voaninpe
i 1an

lumni⸗

ing⸗
hlunieic

art eneſe

eſdſc

1e Lei
niantni
cbanebhinl

eötrurtin
nſdecod tde
nonlijAit.

Cluro ſtai.

R

eOH

duodecimus

materiam ſuã altius oꝛdirtur.
de Stipulatoi. pꝛimo facte ⁊ die ineſſe ut in ↄrractibꝰ bo.fi.nouam
pariat actionẽ.veterẽ infoꝛmet.in ſtricti iuris tm̃ nouaʒ pariat ſʒm
quoſdam. ſed nos õ. ut plene dixi. S. de pac.l.iuregen. S.qnĩmo.qñ
aũt qͥd dicat᷑ fieri rncõnnẽti ꝓbat.j.ad le.iul.de aduite.l ꝙ ait.in

H. ꝙ ita. accur.

fNertã. . treccẽ

toꝝ denarioꝛuzʒ.
gecur.

%ε⁹ Aſuris. in /

gulon.ſ. denari

dueta .oe lutioni ↄpetebat traſicrat. Dice
I dereſta. bere/ ba q; pacta in cõtinẽti facta ſtipu
bisPeliiiue, latiomameſſecredif: pinde eſſe.
unèn nõ valer. Ac ſi ꝑ ſinglos mẽſescertãſpecu⸗
un deree. x niã ſtipulatꝰ quo adcardiꝰ ſolu⸗
iure do. auia. in ta ect.uſuras adieciſſet.igitfini⸗
ker denlnis . to pꝛio mẽſe pꝛie pẽſiõisuſuras
Eſti F.ſiribt.t cCcurrere:⁊ ſil iter pꝰ ſcm ⁊ tertiũ
ſ.ð ſeruis ervoꝛꝛ. tractũuſuras nõ ſolute pecuie vł
ſeruus ea.ĩ fine. H . . nS
ſnoraqin co⸗ pẽſiõis creſcere: nec añ ſoꝛtisnõ
rineifütin ſunt ſolute uſt uras peti poſſe: quã ipᷣa
eFnt. ſoꝛs peti potuerat. Pactũauteʒ
C. inſn. ⁊ ſlb qð ſubiectũ ẽ ꝗdã dicebãt ad ſoꝛ
Kbeielge . tis ſolutõem tatu ptinere:nõeti
tenſ. .S. pac. qd vſurau: q ꝓpꝛie ptes ſimplici
ne enold. ter ĩſtipularõz veniſſẽte:pactũqʒ
quones.·a.. de qð id tãtũ ad exceptõeʒ ꝓdeſſe
incen. rui.. ids 10m ſoluta pecunia ſtatutis pẽ

ſionibꝰ ex die ſtipulatiõis uſuras

cu ↄuenit ſine ſi deberi:atqʒ ſi id noĩatim expᷣſſu
pulatione in cõ ⸗ . *„ 2
menti o. e&ét. Sʒ cñ ſoꝛtis petitõ dilata ſi

cõſequẽsẽ ut etiã uſure exeotꝑe

quomoꝛã fecit:accedãt ⁊ ſiut ille

oꝛum. ꝓpter cẽtos denarios.aʒo.

b . ꝛie. ſicut em ſoꝛtis exactõ exvi pꝛie ſtipłatõis ⁊ pactiĩcõtinẽti
acn cõpent.ita ꝓ eadẽ rata ⁊ uſure petent ex ſcða ſtipularõne.⁊ dic

pẽſionis.i.pẽſitatõis.nec eniĩ erat merces vel vectuaa.

ractü.i.menſem.ſ.vſq; ad.xxv.dies.⁊ poſt curſus earũdẽ mci/

piet.pone ergo me ſtipulatũ.x.pure poſtea incõtinẽti feciſſe pactũ

nudũ de nõ p ſtandis niſi adueniete cõditione.dico ꝙ ex pacto illo

bñ ponn mihi piudicare cũ ſit incõtinẽti.ut arg.s. ꝓxime.ſed qͥd ſi
exintuallo.rh.idẽ ⁊ dari exceptõem ex pacto reo.ar. S.e.l. pecumiazʒ
quã.item pone ecõtra.pꝛimo me ſtipulatum ſub ↄditõe.⁊ poſtea ex

interuallo appoſu ſſe pactũ nudũ depᷣſtãdis pure.i.ſtatim. nam ſi
incõtinẽti coſtat ꝙ actõem pareret. rñ.qͥdam bñ potero agere łʒ nõ
babeam actiõem.aqꝛ ſi obijciat ule de cõditõe appoſita replicabo ex
pacto.nã paciũ cũñ ſit ↄ bonos moꝛeſ dʒ ſeruari.⁊ ſic exeo mibi da
n replicatio.ut illi exceptio de quo dixi in pcedẽni qpne. ſic cuʒ ille
nibil mibi poſſit obijcere ↄſequar qd peto.ar. C. de traſac.l. vbi. ⁊
ſ. de peti. ⁊ ↄmo.rei ven.l.ſi in venditòe.ſed ego dico.ar.S.ð pac.
ſivnꝰ.S.ſj ſi pactũ.in pꝛin. IJtẽ cũ ꝑ.l.iſiã paciũ incõnnẽti appoſi
tum vid eat᷑ ineſie ↄtractui ſtricti iuris.puta in ſtipulanoe. Pone in

t. 71

6 Sing ſiſnõ facta diuiſione ꝑ ipa. accur. floꝛen.
pe eniſſent.⁊ id eo videbat᷑ eis

niſſent. ideo ꝙ totius ſoꝛlis debeat᷑ uſura in ſecundo
eſe ſic ut ſtipulario ↄcepta fuit. ſed male.aʒo.

qPactũ quoq; id.ſ.teruũ.becẽ ſcðᷣa mñſio eoꝝ.acc.
r ¶ PHꝛodeſſe.ñ ad actõʒ.⁊ ꝑ boc videt ꝙ ñ debear ſtipulatõi valið pᷣiudi/

putabat ad exceptõnem tãtũ p⸗

deſſet paciũ: ququis ſnia diuerſa
obtinuerit:tũ uſurarũ obligatio

ipo iure non cõmittetur. Nõeni

in moꝛa eſtis a quo pecunia pꝛo⸗

pter exceptõnem petinon poteſt.

Sed ⁊ ſi quãtitatem?que medio

tꝑe colligitur ſtipulamur::cũ con

ditio extiterit:ſicut eſt in fructibꝰ
ideʒ ⁊ in uſuris:poteſt expꝛimi ut
ad diem nõ ſoluta pecunia:quodð
competit uſuraruʒ nomineex die
interpoſite ſtipulationis pꝛeſtet
NJus'quiin a ◻Enca.
ꝛouincia Stichum ſeruũ
lꝛalẽdario ppoſuerat: Romete⸗
ſtamentum recitatum erat: quo
ideʒ Stichusliber ⁊ expartehe⸗

reserat ſcriptus:ꝗ ſtatus ſuiig⸗

narus pecuniasdefuncti aut ere
git aut credidit : ut interdum ſti-

pularetur: pignoꝛa accipet. cõ⸗
ſulebatur quid de his iuriseſſet.

care. ac.
Et ido.i.qꝛ tertiũ pa
ctum ad vluras nõ pii
neat.⁊ qꝛvalida ſtibu
latio uſure nõ tolliiu.
p friuolũ pactũ.oↄclud
tur ⁊10 ꝛ.
tEr die ſtipulatiõis.
ex q poſſet agi ad vſu/
ras totius ſoꝛtis.ſi ter/
tium pem̃ nõ intueniſſ
aget etiã nũc ſiłr ad to/⸗
tã ut dicũt.ſ̊ ſtatiʒ pau
lus incipit eos repᷣben
dere. ſy cũ ſoꝛtis ⁊c.
v¶ Dilata ſit. ꝑ tertium
pactũ. Ex eo tem ꝑe
ſ; demü. aʒo. L
x EPutabat. qui mibi
erat ↄꝛius. ¶ Paciuʒ
ſ. ftiũ qð fuit ſuꝑ ſoꝛte.

a ¶ Obtinulit. l. qꝛ valʒ

etiã quo ad actõem.cũ
ſit incõtinẽti. ut. S.e.l.
ihi dicebã ꝛc.
beAlſuraꝝ.ſ.tot?ꝰ ſum
me ſ ꝑus im̃.
c 4Bpo iure. ſ. q;tuʒ ad
eftectũ mero tamẽ iure
elapſo pꝛio mſe ſtipu⸗/
latio ſoꝛiis tonus ẽ cõ/
miſſa ⁊ ppñis uſurarũ.
ſi ꝓpt paciü obſtat exce
ptio niſi in neccus.nec
li fimplex paci inouat
ut. C. iur. do. auia. et
ʒ.de pac.ſivnꝰ.S.pa/⸗

ctus.⁊ inſti. de excep. S. pᷣterea. ⁊ idẽ dici põti ſcᷣa ſtipu. uſuraꝝ ut tota ſit
cõmiſſa derigoꝛe.q ipᷣa ſitoditoõnalis.⁊ ꝙ ðꝛ ipo iur ſubaudi excep.vł eq
tatis.itẽ videt pᷣdicta. S.de arbi.celſus.i fi.ubi ipo iure ſ caduiĩ penaʒ qͥ
obtulit.ſʒ ibi ſtetii ꝑ creditoꝛẽ bicꝑ uirũq; vł dic ad urrũq; ñ vipacu bici ne
ri nouatõem.ſ̊ qꝛ ꝓꝛogat᷑ ſolutio n cõmutit adbucpena ipo iur. vt ar. S. ſi
d moꝛa. vt. ſ. qs cau.l.ij.i.tñ.⁊ ſicĩ uſura ipo iuf ſpellit ut bic die
de libe. le. ñ ſolu. F. illð. ⁊.j.ð re.iur.l.nulla..j.de x.ob.ſi pupill.⁊.j.de/⸗

po. lutius in fine.

—

— — 2—

antitaré. dixi ubi non ẽ moꝛa ñ curũt uſure. ſubaudi ↄꝛiũ ĩ caſibꝰ nt

. — — .
R Stipulamur. i. ſtipłari poſſumꝰ 1 nõ bẽas. S. ſi.
6

bpic dicit ⁊c.

ꝛeſtet. ſubaudi ⁊ yaler bec ſtipulatiout bic. . ]..ð v. ob. l. bu. Sʒ ð
ſ.deuſur.i.cũ qͥda.ubi dicit ſi valſere.ſj currebar ibiminoꝛes uſur. vñ eocc

peñ debẽtcurrere maioꝛes ꝓ eadem ſone.bic aut nulle alie.

1
Jus. pone TLitij. accuur. .
Chalẽedario.i.noĩbꝰ faciẽdis.ut.j.ð le.iij.q filiũ.⁊.l.vxoꝛẽ.. le⸗/

lꝛ¶ Reciratũ.de ratatõe iõ ponu.qꝛ ſim bas.i.añn aptu/ gauerat.acc.
ra tabulaꝝ ñᷣ adiebat᷑ bereditas.niſi qͥs eet ĩ iotũ inſtimtus.vl eetð libeni
ut. C. de cad tol.S. i.⁊.j.de iur.⁊ fac.ig.l.i.ĩfi.vñ nec aſ opetebatlib tal. ꝙ
em̃ ðꝛ ſeruos ſtati beredes fieri.ut inſti.de bere.q̃li.⁊ dit.S.i.veꝝ ſi i poſ⸗
ſii adui bereduas ſijm aʒo.vel dic ꝙ etiã olim ĩ ſeruis non erat neceſſaria

ſtipulatõʒ venire certũ.ĩ pacto incertu.ſ.factũ.nunqͥd tũc aget᷑ certi

Odic.infſoꝛmata ad id q ð deuenit ĩ pacto.videt᷑ ꝙ ſic.ut inſti.ð act.

§. fuerat. ſed ar. . S. de peti. here.l.itẽ veniũt.S.idem recte.
Kko Doꝛtis non lo.i.reſidue. accur.
I¶ Potuerat. boc iõ.qꝛ vſure currebãt ex moꝛa.ſecꝰſi ex ſtip. ut faci⸗
unt quotidie creditoꝛes.ut dixi.S.e.l.ibitũceo ampiius.quo pꝰea
⁊c.Et nota ꝙ vſq; huc locutus eſt Paul.ſed tũc aduerſarij allegãt
pactũ aũt ⁊ caccur. P
me Dicebant.⁊ bñi.ſed nõ multũ ad rubꝛü. Jo.

—* W,

aꝑtura. ut ar. C. de iur. deli. l.iij. ⁊ inſti. de bere. qli.⁊ dif.S.i.q ſic euenu ꝙ
bic fuit recitatu.ᷣ ut alij non neceſſarij foꝛte poſſent adue.
I¶ Viber. mſolidũ.ut.j.ð li.ca.duobus.azʒ. ¶ Parie dimidia vel tertia.
mę Dtar. i. libertaus q ſm ius naturale pᷣmeu' ſtatus bois c. n teſtato
rè moꝛtuo liber ⁊ beres eius c. ut inſti.de bere.q̃li.⁊ dit᷑.S.i.o,Ro.
Detũcti.ſub bis vbis due fuert ipꝛope ates. pma Ei eo Ddicit pecuias
gefücr cũ detũcius nil bẽat.?lIoꝛs em oia ſoluu. ut ĩ aut. de nuptijs .F.
deinceps. col.iij. ſůS de pecunie defuncn. i. quõdã titij qͥ poſtea derunct eſt
Scõa eſt qꝛ ñ erat ſus ſʒ ſibi debiia.aʒo.ſic ⁊.S.e.ſi ⁊ me.in fwi ac.
H 1

„ℳJ—

Liber

Aut. pꝛo.⁊. accurſius “ L (ſeceptũ é. ut. S. F. pri. ihi em̃ nõ finit mãdatũ ratio ((Eurſt
o ¶ Credidit. ſine ſtipulatiõe.⁊ hoc fuit ſecũdũ.⁊ ſtipulatus ẽ.⁊ boc ſubij/ erertiAn. 4 tenafiniem a16 morte, retafioꝛ ran
cit. ⁊ fuit iſtud rerriũ. ¶ Utponit᷑ pꝛo er. d ¶ Alien aret. niſi ꝓ ꝑte ſua. ac. 2=ð Nein N⸗
p Giipularet. boc tertiü ſubd iuidet in ſolutione. e ueren pꝛincipale non teneat. ut.j. de re.ð iur. cũ p̃ncipalis.ſ cõ/ W teethiln
q De bis. . tribus qõn ibus. accurſius. J umptione facta recõciliatmutuũ ⁊ pignoꝛa tenent᷑ ⁊. j. de fideiuſſ. Wn
r Placebat. bic de p⸗ ſiqs p eo. . nu umnde
ma qone tractat ? ſol / ł.ę1 — mosſid no ape ntiht
Dibaste Palacebat debitoꝛes ꝗdẽꝗeiſol ſi ſtipulatꝰ quoqʒ eẽt:refert quẽ⸗/ nar. h.. dica uegint
iberatos. 5,2. ſy m ie an e. . . o. q incipi ull
ſpeamn a Ebereanatur ill. ent liberatos eẽ:ſimõ.ipiquo admodũ ſtipulatꝰ eẽt. nã ſinoi- generalittaigi. J cbie
qſita als p exceptöem qʒ ignoꝛaſſent dñm deceſſiſſe.ea tim foꝛte Litiodño ſuo moꝛtuo ie Elnbien. ilunt
zc. edai ereſe rũ aũt ſũmaꝝ noĩeq ad Stichum iaʒdaꝛi ſtipulatꝰ ſit. gbouldubio c un onat
lniqs ſeruo. .l..ci de Pueniſſẽt: familie herciſcũð ꝗdey inutilitereſſzy ſtipulatꝰ: qð ſi ſibi queſtionrf. (hmn
vnla bomiem. actõem nõcõpetere coheredibꝰ: da ſtipulatꝰ eẽt: dicẽdũ ẽ heredi peoruo ee, hen
teVanoꝛaſſent ergo ſi Hhegocioꝝgeſtoꝛu'dari debere. tati eũacſiuiſſe. ſicut enimobiſ- .so. ſin
emiſſent nõ liberank. Quas vero' pecuiasipᷣe cꝛedidiſ metipſisexre noſtra pcos:qlibe g Snpulatus unaa⸗
leas, oeinſtio tde ſet: eusnõ er aiox pte q; er qua nuel alieni pui bona fide fuiunt. rh deſtee . “
res. in fi.ibi.n. ſaebit ipe heres ſit: alienatas eẽ. Nã ⁊ acꝗnit᷑:ita hereditati quoqʒexren ſeruus capto. r (Alll
moꝛtuũ dſim eẽ.⁊ tam ſitibi in hoc dederim nummoſut hereditaria acꝗri põt: pꝰ aditam ſicdemis facta =WD
ſoluẽdo inſtitoꝛi libera Sti . „ heredib nunu L(coſumptõe. rccõ mniſeliin
tur ſo. ibi credebant - EOS Sticho credas: deindemoꝛ⸗ ueroa coheredibꝰhereditatẽeq alliaf mutunm. unrlii h.
beredes vterent eedez tuo meignoꝛãs dederis:accipien ideim dici poteſt utiqʒ ſi ſcierit ei’ ba Ds ſiſibi idd ſeid
inſtitoꝛe eo nõ vide, rig nõ facies. neqʒ eni ſicut illud ſibi coheredem dati 3; ilinplnrarg. mmdn
bqtreuocatũ. arg. ſ. de tisho ſacies. eqs em licutill COWιραπ batum. quomazy inſti. de ſtip. ſer ijGenn
ſluel aoͤſeruus. .lI receptũ E: ut debitoꝛes ſoluẽtes tũcnõpñt uideri bo.fidei poſſeſ⸗/ Sſeſöſſd. 1Aan
Gs ſeruo. hic ergo e Iior- . . Po: . TAgdi nienſg r.. nſe. Mlgais uitt
iUs nſeiretoſin moen. ei liberentur: itabuc quoq; rece-⸗ ſ oꝛeseſſe: ꝗnec poſſidẽdi animũ t cqiiſuiſſe· WWäf
um ⁊ crederentdebuo⸗ ptum ut credendonummosalie- hñt ¶ Qõ ſi ꝓponat᷑ coheredes nansta obe (ation
ſe os ee beredes et nareta. Quare ſinulla ſtipulatio eiꝰ.idignoꝛaſie: qð forteipiquo- aui do. nn
delalins tnirore. interueniſſet: neqʒ ut creditape⸗ Gex neceſ E f⸗ uerit:pt adhuc K ¶ Sicut enim rir
iudicis dele.ſnia nõ va miamb» = idẽ rũderi: 3 8. 2 als non repitur ((Ockſiauns
noere, belege niam pꝛoparte coheredis pe- idẽ mñ̃deri: quo ꝗdẽcaſ neill enẽ herregulaergo nen
añ litis ↄteſtatiõem. q ti poſſe:neq; pignoꝛa teneri. Qð tumẽc̃.ut ſi ſue cõdictõis cohere- nota. Jo. larein
ignoꝛet. ut. S. de iuri. I ¶Wereditati. Uis ſ
om. iu. l. 1 gꝛ.· iacẽti.imo ſemꝑ ninn
y ¶Hon cõpetere duabꝰ rõnibus. Pꝛima qꝛ nõ eyigit vt beres. ut. ö. ftim. beredibus nũq; bereditati acqrit. nam alij erãt neceſſarij ſicut ipſe Gonl
ber. ꝗᷓ erat. circa fi. .l.?⁊ puto..ᷣſed ſi dolo. Scõᷣa qꝛ ꝓ pte negociũ pomuit vnde ſtatim ſunt beredes.vel ipe ſaltẽ erat beres.vt inſti.de heredö. Mtitans
cxpediri.ut.S.fami.ber.S. beredes.S.ſi vnus.ſed õ.S.fa.berc.l.meuius. quali.⁊ dif.S.i.⁊ ita bereditas non põt dici.m̃.remanet bereditas nmdenn
S. ſeruus.vbi fami.her.actõem dicit dari.ſo.ibi de acqſitis ſiue geſtis ĩ bo ꝓ btibus alioꝝ qͥ nõ erãt neceſſarij ſicut ipᷣe.⁊ iõ dicit.j ꝙ ſoꝛte ipſe Muſdelel
mis defuncti añ moꝛtẽ teſtaroꝛis.ᷣ bic de acq̃ſitis poſt. ſiue debitis. quoq; c. ôM nunlinih
lHegocion geſ.ſed qũo dequattuoꝛ mõis potuir dici negociũ coberedãũ mKe. ſq pecunia. è ulgheg
chi fuiſſe.rñ. ranibabitõe.qꝛ noie eoꝝ videt᷑ feciſſe.cũ fecit noĩe defuncti nn on eq idẽ.ſ.generalit nã ſubdiſtinguit᷑ hic caſus.ſ.pꝰ adita,z Cbohgt⸗
cuius ſunt beredes.ar.in aut᷑.de iureiu.amo.S.i.col.ij. Vel dic ſjm.H.in hereditatè an ſcirẽt ſibi hũc coberedẽ datũ ⁊ ſic libeꝝ. ut tũc ꝑ eůſf· nnſiatn
ſubſidiũ demũ bri ratũ.qꝛ debitoꝛes liberani ſunt.vt.C. de rei ven.l.nat. cqrãt.als ſic. Et nota ꝙ i pignoꝛib nõ rñdet afnicanus aucioꝛ bꝰ WDead
de re. alie. l. . accur. “ l. Quid ergo ꝓ ſua pꝑte ſibi obligata ſunt ſʒ alijs nõ.ut.j.ꝓxi.s.ni ſſtotfit
Auas Fo. nüc ad ſcdᷣam queſtionem. ſi in eo caſu quo eis dat᷑ actio.vel ↄſumptõe.vel ſtipulanoe ſumpł liitmmne
5 Alienatas ec̃.ſed nec etiã ꝓ illa cũ errauerit.vt.j.de ↄᷣben. emp.⁊ ſi on facta. :·ſ. defideinſſ ſis Peo,F.üinumos. ð Nönen
ſenſum. in fi.⁊.ſ.de acqʒ. re.do.ſi ꝓcuratoꝛ.⁊.j.de cõdic.cã do.l.iij.F. ſubii o ¶ Mabẽt.idẽ ⁊ ſi baberẽt nec em ſolo aio incſꝑe pñt poſſidere.vt.j. ””
lius.ꝗᷓ ſunt . So.ſsm Jo.ſpãle in pecunia credita. ut bic.⁊.s.e.ſingula de qcq.pol.l.iij.i.tñ.ſed cui hoc caſu acqꝛit.tñ.eiſoliqͥ nũerauit ſiſti nl
na. Alij dicũt ꝙ bic nõ errauit.nã credebat dñm eẽ ⁊ ipᷣe eratdñs.Zu aut pulatus ẽ ſibi.vel ſi ſinplici᷑ oſumptõe facta.nec ob.ſi dicas ꝙ; no (lnt
diſtigue cũ qͥs ignoꝛat rem eẽ ſuã quã tradidit vel iubet tradi.aut putat eã mine alterius nõ ſuo nuerauit ſaltẽ ꝓ alioꝝ ꝑtibus ⁊ totiẽs actõ ex ͤ ll
efſe eius cui tradidit.⁊ iõ nibil ad eũ aꝑta rõetrãſit.ſ.qꝛ tradẽs nibil voę ↄfſumprõe detquonẽs ⁊c.vr.S.e.ſi filius.qꝛ ⁊ als boc ↄtingit ꝙꝙ ali bnrtl
luit in eũ trſferre cum crederet eũ eẽ dnm.vt dicto.ꝗ. ſubtilius.aut putat enam pecuniã ⁊ alieno noĩe mutuat.⁊ tñ cõdictio dat᷑ nüeranti.vt gine
eſſe tertij.⁊ tũc aut eius a quo dhium bʒ ⁊ auctoꝛitatẽ alienãdi.⁊ tũc traa Q .e.l.iiij. Uel ſcðᷣa dic vt. S. in gl. ſ. generaliter.ĩ fi.m azo. IMẽqᷣd C d
fert᷑ ut bic.aut eius a quo nõ babet.⁊ tũc non tranſtfert.ut.j.ð acq̃.re.do. ẽ in alijs duobꝰcaſibus.ſ.cũ nòdũ ẽadita bereditas. INẽ ⁊ cumẽ net 4
panarorr d,l jdegpen emp.2 ſivſenſum. F. fi. acc. aduia bereditas.ſed vtroq; caſu coberedes neſciũr bũc coberedem naeinee
a eſ! am ⁊ ſi tibi. bonů ſimile.ſicut.n.bic reuocat᷑ moꝛte mãdatũ ⁊ poſtea in vtroq; caſu ⁊ ipe ſupulatus ẽ ſibi vel ſimpliciter coberedes con/ ſten hlon
non facit aceipiẽtis ita nec ſuꝑioꝛi caſu cũ teſtatoꝛ pcepir nomia fieri. ⁊ ſic ſtat ex ſtipulam agere nõ poſſe.de ipo nõ videt᷑.qꝛ noluit alij acdqui lunch
dñium trãſterri.⁊ moꝛtuus c.⁊ dicas ꝙ datifuerut bic nũmi ut ſpecies.⁊ rere ſuipulatõe.i.dño. iiẽ exroſumptoe nõ videt᷑ ſiue exnũeranõe qñũ enteu
ſie eo moꝛtuo non poterat traſferre dñium in accipientẽ.vt.j.de dona.ſicut ſtipulatio fuit ſubſecuta.vt.j.de noua.l.cũ em.rñ.ſatis pᷣt dici dan gimud
filius..ſi pecunia.in fi..ſecus ſi eos dederitut qntitatẽ.vt.j.de do.hoc vtilẽ actionẽ ꝓ ꝑte ſua ex ſtipulatu ſtipulãn łʒ gereret in aĩo. alij ſſy 6 ern
iure. ..ſi q; dederit.q eſt õ.eſt em̃ tũc ſua facta quatitas.qᷓ; in aliũ trãſfer / dſio acqᷣere.ſic.j.de acqui.re.do.l.liber bõ..ſfi. ſdar⸗
re poſtea poſſet.ſᷣ certe ⁊ qñ ut ſpẽs dãtvr̃ nõ reuocatũ mãdatũ.ut.j.ð ac p ¶ Ignoꝛaſſe.l.eũ coheredẽ.⁊ ſic liberum. . 6 enen
qui.poſſ.i.fundi..ſiamicus.q ẽ ö.ſo.ibiipᷣe dñs ad boc tenebat᷑ exem⸗ q ¶ Ex neceſſarijs.vñ illud.ſeruus neſcit q̃ facit dñs eius idinu
pto.vnde facilius dicunus nõ renocari mandarum. r onderi.qð diximus ante aditam bereditatern. K Ntful
b Hon facias.qꝛ mãdatũ mo:te reuocatuʒ eſt. ut inſti.man. S. recte.⁊ ĩfra ¶NDuo qᷣͥdem caſu.i.adita bereduate.⁊iſtis ignoꝛanbus bʒ cobe⸗ lind⸗
man.l.inter cauſas.cum ſi. ſſedem.vel ſjm alios.i.ante aditam bereditatem. ede⸗

DHuodecimus Deiureiurando.

—

natztint, Non dictionis. i ignoꝛãtes eũ liberum:

debitoꝛ. boc ſimiliter de credulitate. ut in aut. ut bi qͥ ob. p. F. icol. vi. Ite
teſtis. ⁊ boc de ventare. ut.C. de teſti. iunſiur. .l.teſtium. itẽ operaꝝ.ut.ſ.
de bo.li.l.iureiurãdo.nẽ purgatõis.vt.Q.de bis qͥ ad ec.confug.l.pñci.g.

„ ]Gemire videat. 7 ſic poſſidẽt ſe ⁊ ſibi inuicẽ acq̃rũt.⁊ bocẽ ð dif

finitione iuris. nõ veꝝ eſt ꝙ qͥ poſſidet aliũ poſſidere non põt. vt. j.

iintpligze de ac q.re. do. bomo liber. in fi. ſed bereditatez dico nõ poſſidere.ut ſicubi.itẽ rõne etatis.ut ĩ cõſtit. de pace te.l.bac edictali.S.ſacramèta. itez
lrſarfti ſ. ſi qͥs teſta. liber eſſe iuſ.fue.l.i..ſceuola. iudicis ⁊ aduocan.ut.C. de iudi.rem non nouã. H
ſittufi x¶ Yego. qᷓto in Arxrimum re /
P . min? bec . 9MU . 22êD . H , megium. tri⸗
ugignai eraſom desiſte ſemꝰ hẽat inuicem:bona tioꝛem dãdo ꝓmiſſoꝛliberanpoſ VApier eſren⸗
iſttge. , 7 ,—„— . ſe. — K e 1 N inien
Gnli nus ꝛc. filgeſ. eruire uideãt᷑. 4ℳ. ElI 2 ſit:qd ſcʒ ſignificat n ee cogẽdũ⸗ dar itiũ. ſenten tia. ut
en Krenec Jego decem ſtipuler a Zi cũ acciꝑe iudiciũ:ſi reũ locupleti oei Luie naͤſacno
ſ. p 2 . — An Ier 4 om .QL. ð traſac.l.fratris
uen ſecutus uend ſe äsl tio: deince ps ſipuler e dem offerat. item iuſiuraãdum. ⁊ boc
heſtons 5. . di. l. f. J 1 * m ⸗ 4 . ic. I
ſen 371 iioner 10 guantommus a Litio conleg De inreiurãdo :ſiue uolũtanio ſi orni utl n dles
enn ctegero acc. poſſim :ſipetiero deceʒa titio no eneccſſario: Rueiudician. Pactone. ſerna in
ag liberaur liberat᷑ Seiuſ.alioqu nec ꝗcqua =èòùMUWMW diain⸗ 7 ditimne onuen
+— oc ipᷣo ꝙ pet „ A . „SrD Tat „„ ₰—. i .ut. j. eo.l. iuſi
tStn i hoiſ n. a mihi caueit . At ſiiudicatũ ſatiſ- Aximũ .Aius nren er Ktung
fande P irn ſubijcitac fecerit titius:nihil vltra ſ. eiuste⸗ Nremediũ expediẽda leãteſt qꝛ deſerur a/
R ſi ꝛc. = Lig As Antii⸗ ieie, 117 te pri iudicio iudice a
muci b Alioqniſi nebit.ſ. ſi cũ Seio egero:qntũ⸗ rũ litiũ in uſum venit Pedtiater cofoetaneh
inmn diceres euʒ libe / Iqʒ e qð minꝰ a titio exigere po . iuriſiurandi religio: qdam dicãt boc neceſ/
e enn ſele Porg. tero: eo tꝑe quo iudiciuʒ interme q̃vel ex pactioneipoꝝ litigatoꝛũ Krnsridoc glt
gufhl ſuaueat id ẽ Seium acceptũẽ: tantominus vel ex auctoꝛitate iudicis decidũ⸗ A.deiudi.lrem nõno
en nulli auel ba poſteaa TZitio petere poſſũ.La⸗ tur cõtrouerſie. Naul? usgm et en eceſſanium
deſſa eré5 Geium. deo ait: c decẽ ſtipulat — . p A ꝙ ipe iudex defert. ⁊ eti
ſh puson dalrcüderen dari ſtipulatus . Mſiurandnm ſpẽm tranſ am conſtringit ad iuſiu
ſelian demnatus fuiti ſis iõ non poſſe tedecẽ dari opoꝛ⸗ i ctionis coõtineta: maicé randum. ut.j.de in litẽ
e totm. ac. . n 02 etia rcũl don le h b loms cotmet magioꝛecʒ iuran.l.fi.niſi iuſtã cau
uſte e Eenebit. non ere in ere: q etia reu P abet auctoꝛitate:q; res iudicata ſam viderit recuſandi.
ſdi gſuſti dicit liberatus ẽ ut. L. e.l. generaliter. S
jfnehc. qꝛ nec fuit obli / ſin autẽ.ſᷣ qͥdã bocvo/
GSidn. gatus. ut.ſ. de ver. ob. l. decem. ac. .— luntarium appellãt ꝙ nibil eft.
Asnhoan f¶ Sed ſi eum Seio.egero.ſ.pꝛimo q non debet cõueniri anteqᷓ; ti ½ p I. Aſiurandum. continet ꝓut tranſactio large accipitur quaſi litistſed ſi
harfeggacch tius cõueniat᷑.ſi eſſet dubiũ quãtum poſſet facere Zinus.ut.j.del. ut ſpecies. tunc eſſet ſpecies oppoſita.Ecce ergo tria remedia que
ob.l.x que ẽotra. ſed boc eratcertuʒ. pura quinq; im̃ poterat facere dinyi ſupꝛa.l.pꝛoxi.⁊ ſuntparia in excipiendo.nam extranſactõne datur ex
(Dinien itius. yñ Beium ↄuenio in alijs.v. lz em̃ Zitius ſua quiq; amit- ceptio.ut. C. de pac.l.cum pꝛoponas.item exiureiurando ⁊ exſentetia. vt
rätie tat vel ↄſumat tñ Seius niſi in quinq; tenebit᷑.⁊ bic caſus non eſt. inſti. de excep..õitem ſi iurauit.⁊.S.ſe.ſupat autem vnuʒ aliud in mulns.
teſin iarpe ⁊ łʒ a Seio nil cõſequar.tñ Zitiũ nõ cõueniãa in boc ꝙ ſoluereñ po ecceſem̃ iuſiurandum tranſactõnem excedit.qꝛ ex eo agitur.vt.C.de rebus
riſtedni terat tũc cum Seium cõueni.ar. C. de ſid eiuſſ.lbenꝝ. et ſicſuntduo credi.l.actoꝛi.ex tranſactõnenon.ut.C.de tranſac.ſiue apud acta.⁊.C.d
ulahellts pacta de non petẽdo.ſecus in legaus vbi non pᷣiudicat ſibi ĩ eligẽ/ pac.l.cum pꝛoponas.equipantur autem in naturali obligarõne quã vtro⸗
uſobahe do. ut.ſ. de le. i.ſi ex toro..i.que ẽ cõna.⁊ boc ſi habes in lr̃a ꝙ mi qᷓ; tollit.ut.j.de ſolu.ſtichum..naturalis. Item iuſiurandũ ⁊ res iudica⸗
4 7 . nus ⁊c.ſiaũt ba beas quo minus.nõ videt poſſe legi niſi ponatur ta pares ſunt in agendo.ut.C. de rebus credi.actoꝛi.ſed ſententia ſuperat
UMV quo.i.ꝓpter qð babet Seius.ſ.tia.⁊ legatita.quãtumcũqʒ eſt.ſ. iuramentum in multis. Sentẽtia em̃ contra ſententiam non valer. vt. ¶.
lpe ꝙ babet ſeius eo tpe quo minus ⁊c.⁊ potero non exponit᷑ tũc in p/ quãdo pꝛouo.non ẽ ne.l.i.ſed contra iuramentum ſic.ut.j.e.nam poſtea.
izi terito.ſed ſʒm pꝛimã lr̃am ſic m aʒo.⁊ dic ſim Jo. cũ pꝛius egiſſeʒ §.ſi damneiur. Item ſi iurani me patronum pꝛo patrono non babeboꝛ:
cum Znio ad.x. non poſſem exigere niſi tria ſi poſtea egero in.vij. quo ad ſuccedendum.ſecus ſi ſententia pꝛo me feratur.vt infra de iurepa/
guie cũ ſeio.⁊ ſimiliter non ſum cõſecutus ab eo miſi alia tria tꝑe biꝰu cona.ſi iurauero. Item ſententia non retragami per inſtrumeta poſt reꝑ

hplneſn

dicij remanẽt quatiuoꝛ que poſtea petere potero a Litio. ⁊ ſzm boc
lege lr̃a m pꝛout ſecũdo modo legi.
g inus.i. non. azso.

——

otero.i.potui.aʒꝛo.

ta. niſi ĩ caſu.ut.j.ð re iund. impatoꝛes.⁊.C. ð re iud.ſub ſpẽ. Secꝰ i ſacro.
ut infra eo. admonendi. Econtra minoꝛis auctoꝛitatis eſt ſententia.quia

minoꝛ contra eam reſtituitur. ut. ¶. ſi aduer. rem iudica. per totum titulum

ſſtetue H b 6 inus.i.illud minus. ⁊ ſubaudi non ſim pᷣmũ caſum. ac. ſed non contra ſacramentum. vt. C. ſi mi.ſe maio.dixe.ſi alterius. Item
nien D elum aſ me facere opoꝛtet.⁊ hoc ſzm pꝛimũ intellectum. iuſiurandum tollit naturalem obligatõnem ipᷣo iure.vt.j.de ſolu.ſtichuʒ.
ida ſꝛ ¶ ¶abeo dari. ſi babes dan curari bene ẽ.lſi babeas m̃ dari.⁊ t .naturalis.non ſic in ſententia.ut infra de condict.inde.iulianus. Jtiem
zlune ſubaudi curari. ⁊ ſic valet alłs nõ valet. ut bic.⁊ inſti.de inuti.ſtip., a iuramento non ꝓuocatur nec receditniſi in caſu.ut.C.e.l.fi.a ſenientia
unni ſiqs aliũ. ⁊. . de ver. ob. inter ſtip.in pꝛin. ⁊.l. illa.ij.n. ſic. ⁊ ẽmaioꝛẽq; ⁊c. ð
ooktlen Iogendu.qꝛ boc ſolũ ꝓmiſit ſe curatuꝑ.ſ.ur.x.ſoluerenf.⁊ iõ nõ a UDaioꝛẽqʒ.ſeillicet in quibuſdam.ut modo diri.⁊ eſtratio quia nitirur
um 4 tenet᷑ad plus.ut hic.⁊.j.de ver.ob.ſi ita ſtipulatus fuero.S.i.⁊.l.ſi auctoꝛitate iudicis appꝛobantis delatõnem ⁊ voluntatem partium defe
ns,Fi⸗ “M quis ſtipulatus ſit.S.fi.⁊.l.illa ſtipulatio.S.eũ.ſed cõtra.j.de le.i. rentium ⁊ referentium.ſed res iudicata ſolius iudicis auctoꝛitate. Ideoę⸗
düinhni, ſi beres.vi.char. vbi dicit beredẽ ſic iuſſum ut curet tenen ad dãdũ qʒ pꝛimum plus valet.vt argumen.ſupꝛa de eden.ſi quis ex ar.ꝭ.i.
cohattsl ſo. illud fauoꝛe vltime voluntatis.ſed ſi ſim pliciter. x ꝓmiſiſſet non ¶Itptoꝛ. ſi is.ſ.reus.accur. Hr
mune, liberaretur dãdo fideiuſſoꝛem. ut.ſ.de cõſti. pecu.l.ꝓmiſſoꝛ.in fi.nã Iæ Delata.i.dato ſibinuramẽto.
gniane, geditoꝛi ſatiſfieri debet quẽad modum voluit.ut.j.de pig.ac. ſi em d ¶ Jurauerit.ſupple eius rei ⁊c.vt.j.eo.aitpᷣtoꝛ.
nsbto 4 §. omnis. eg iberabit. ne ergo boc ſit.dixit condictione delata.et ſic nota ꝙ aufert᷑
rainto m ¶ Deiureiurando. AMultipliciter ĩ iuris coꝛpe de iureiurãdo ðꝛ occaſio delinquẽedi.utinſti.vi bo.rap.S.ſed nedum. .
Eſt em̃ volutarius a neceſſariũ ⁊ iudiciale. ⁊ boc de veritate de auue f ¶ Quacunqʒ.penali.ſed nõne becꝑſonales ſunt. ſic. S.dixerat.ſᷣ dic. z.
dicit bic titulus.⁊.C.e.t.itẽ eſt in litem q; ꝓcedit in infinitũ.⁊ ẽ ð de oꝛdinania.bic ð extra oꝛdinaria dicit ſicut ẽ illa nau.cau.ſta.ut.õ.nau.
ſsans affertone de quo.ſ.tn. i. dicif. itẽ eſt inametum calunie. ⁊ boc de cre cau. ſta. idem. 5. ait pꝛetoꝛ. JJMVMVMW
Nen dulitate de quo dicik. C. de ureiur. ca. item tutoꝛis ꝙ ẽ creditoꝛ vel niij:

o

Ziber

g¶ Agat qd in crimin ali cã.tñ.idem.ut ar.j.e.l.eũ qui.S.in populari.lig
em̃ non teneat trãſactio in criminali qñ non ingeritur pena ſanguinis.ut
C. de traſac.trãſigere. Delatio tñ ſacramẽti tener tm̃ facta a ꝑte ꝑti.qꝛ nõ
ſic videt᷑ ↄfiteri de crimine iurãdo.ĩmo negat.ut.j.e.ſi duo.S.idẽ iulianus
ſicut q traſigit.ut.j.deodi.furti.ſi ꝓ fure.S.furti.⁊.sõ.de bis qui not.infa.

l.qm̃.iudex aũt inopia
ꝓbationũ nõita facile
decurret ad delatõnem
iuramẽti in criminali ſi
cut in pecuniaria cã.qꝛ
reus ẽ abſoluẽdus cri⸗/
mine plene non pꝛoba
to.ut.C. de ꝓ bati.ſci /
ant. Atem qͥd in cã ma
trimoniali ſi detulit vx
oꝛ iuſiurãd ũ viro.⁊ iu/
ret maruus ſe marituʒ
nõ eſſe.videt᷑ ꝙ nõ pᷣiu
dicet ſi poſtea veritas
inueniat᷑ ꝙ ſit maritus
ſic eniʒ eſſet fi iudicaret᷑
ꝙ non eſſet maritus.⁊
veritas poſtea pateret
eccleſie.vt in decreta.ð

re iudi.c.deſatoꝛ. Iteʒ
qd in cã cõuerſionis et

monachationis. videt᷑
ꝙ ſit ſtãdũ.ut.C. ad.l
iul.repe.l.fi.⁊.j.pꝛoxi.
m.ſed dic cõtra. ut arg.
in aut᷑.ut liceat mat.et
aui. 8 quia vᷣo.coll. ix.
Accurſius.
b ¶ SDi de conditõe.poſ
ſeſſione danda mulieri
noĩe vẽtris.acc.

i ¶ Cõtradiceret᷑.ꝙ non
ſit pᷣgnans.aco.
el ſi ipa iurauerit
ſqz ſe pᷣgnateʒ eſſe. Jo.
accur.
1 NXotra eã.ſ.iuratum
ent. aacc.
m ¶He cõueniat᷑.ab eo
qᷣ detulit. Jo. ac.

n In poſſeſſione. 2 P

boc iuſiurandũ pꝛeſu⸗

mit᷑ ꝙ non fuerit in ca,.

lumnia ⁊ ſic nõ cõueni
tur. vt. ð. de his qͥ not.
infam.l.eavo.que als
actione in factum vſq;
ad annũ tenet᷑ ad inrer
eſſe.vt.j.ſi ven.no.mu.

l.i.F. banc auteʒ. ⁊.F. ſi

mulier. 7. F. ↄperit.⁊.
intereſſe.acc.

It toꝛ: ſi ů Npianꝰ⸗
iisvcũ quoaget᷑ ↄditõedela⸗
ta iuraueritꝰ: eũ cũ quo aget᷑ acci⸗
pere debemꝰ ipᷣm reũ.necfruſtra
adijcit᷑ ↄditõe delata.nã ſireꝰ iu⸗

rauerit nemine ei iuſiurãdũ defe⸗/

rẽte:pᷣtoꝛ id iuſiurandum nontue
bit᷑:ſibi enim iurauerit.Alioquin
faciliꝰ ꝗqſqʒ ad iuſiurandũ decur⸗
rens nemine ſibi deferẽte iuſiurã⸗
dũ:oneribus actõnũ ſe liberabit.
Quacũqʒ ãt actiõe ꝗqs ↄueniat᷑ ſi
iurauerit pficiet ei iuſiurãdũ ſiue
ĩꝑſonã ſiue in rem:ſiue ĩ factũ:ſi
ue penalifactiõe:uel quisalia aga

tur: ſiue de interdictoſʒ ⁊ ſið cöo⸗
dictõne pſone fuerit iuratũ:pᷣtoꝛ

iuſiurãdũtuebit᷑ utputa detuli ti
bi iuſiurãdũ:⁊a iuraſtii ptãte mea
teñ eẽ:tuẽdũ crit iuſiurãdũ. Vñ
Marcellꝰ ſcribit etiã de eo iurari

poſſe:an pᷣgnãs ſit mii:vl nõſit:
⁊ iureiurãdo ſtãdũ eẽ deniq; ait.

ſi de poſſeſſiõe erat q̃ſtio: ſeruari
opoꝛtere ſi foꝛteqᷓſi pgnansirein
poſſeſſionẽ uolebat: ⁊ cũ ei ↄtra⸗
dicerer uel ipa iurauit ſe pᷣgnãtẽ

uel ↄtra eã iuratũẽ. Nã ſiipaibit

i poſſeſſionẽ ſinemetu:ſi ↄtxa eã
ſiibit qʒuis uere pᷣgnãs fuerit: ꝓ⸗

deritqʒ:inꝗt marcellꝰ:mlieni iurã

ti iuſiurãdũ:ne ↄueniat᷑ qſi calũ⸗

nie cã uẽtris noĩie fuerit ĩpoſſeſſio

nevneue vim patiat᷑ i poſſeſſione:

. 5 an iuſiurãduʒ eouſq; ꝓſit:ut

ſiHocet.ſ.ptui.ut.j.e.nam poſtea.S.fi.⁊.l.ſe.⁊.j.ſi mu. ven. no. l.i. F. i.

09
Ab. trã ſac.l.trãſac. m is.ſed hoc fallirqñi alius fingit᷑ ꝙ nõ alius.quod

euenitrõne ptãtis prie vel dñice.ut.j.eo.ſeruus.vſqʒ ad.i.qͥ iuraſſe.q̃ ſũt

ↄtra. itẽ röne ſocietatis. ut.j.e.duobꝰ. ⁊.l.ſiduo.S.idẽ dicemꝰ. q ſunr pꝛie
usẽ rone ↄtractus.ut.j.e.ſi duo..F.ſi qͥs iurauerit.⁊.S.marcell.q ẽõ.item
rõne ꝓcura tõis.ut.j.e.iuſiurandũ..fi.⁊.l.ſe.q ſuni ſiłr Sꝛie.acc.

p licrnocebirut bic. Hota ergo ꝙ factum manis filio non nocet. ut bit
ſed ecõtra.j.decar.edic.l.i..fi.ſo.ibi ↄtra ipᷣm filiũ erat ſnia lata. ſecus ſi

contra matrẽ.qꝛ tũc non noceret.ut hic dicit᷑

q Bin autẽ. bene dico nõ nocebit. ſi mater c. R
r Buſiurandum. id eſt hereditas reſtiuenda eſt. ut infra ad trebel. led et mitti. ut. S. . pri. in fi.
—

ſi ante.

–

4 *. n erit. ſtabit ut. ..e.l. qui ꝑ ſalutez.

t¶ Idonciũ eſt. niſi ſpecialiter a iure ꝓbibet. ut. .eo. l. ſed ⁊ ſi

quis· x.ſ. de cõdi.inſti.l.que ſub oditõne.in pꝛin. Item nota bi
„, Jer . 7 eIE a bic
ſatis ẽ ſi fit aliquid ad volunratẽ eius cui = pig. ac. ſi rem.
H. omẽs.⁊.j.qui.mo.pig.vel bypo.ſol.item liberaf᷑ H. i. 2. F. ij. . S

pꝰeditũ ꝑtũnõqᷓrat᷑ ex eo editꝰſit

an nõ ſit cuius eẽ dicit᷑ marcellus

tractat.⁊ ait ueritatẽeẽ qrẽdã.qꝛ

iuſiurãdũ alteriꝰ alteri neqʒ pdeſt

neq; nocet.matriſ igitiuſiurãdũ
ptuinõ ꝓficiet. necnocebitrſi ma
ter detulerit ⁊ iuret exeo pᷣgnans
nõeẽ. Jurari aũt opoꝛtet:ut dela
tũẽiuſiurãdũ:ceteꝝ ſiego detu⸗
liut ꝑ deũ iures:tu ꝑ caput tuũ iu
raſti.
Ei filioꝝ tuoꝛum.
Bneritra- d TZpia.
n Ntũ habẽdũ iuſt etäid qð ſi
exegiut ꝑ ſalutẽ tuã iurares:⁊ iu
raſti ſtabiꝰ. Oẽ eni oĩnolicitum
iuſiurãdũ ꝑ qðᷣ uoluit qͥs ſibiiura
ri:idoneũẽ ⁊ ſi ex eofuerit iuratũ
ptoꝛ id tuebi᷑. Hiuuspius iuriiu

rãdoqð ꝓpꝛiaſuꝑſtitõe iuꝛatũẽ:

nõ ſtãduʒ reſcripſit. hatoiureiu⸗

rãdo nõ aliðqrit᷑:q; an iuratũ ſit:

remiſſa qõne an debeat᷑ qſi ſatis
ꝓbatũ ſit iureiurãdo.Sʒ ſi gsilli

citũ iuſiurãdũ detulerit.ſ. impꝛo⸗
bate publice religiõis:videamuſ

an ꝓeo habeat᷑.atq; ſi iuratũ nõ
ect:qð magis exiſtimo dicenduʒ.
Si neqʒ iuꝛatũẽ:neq; remiſſum
iuſiurandũ peo dʒ haberi:atqʒ ſi
