ſfi iniun
E el ſnsſi

i
len erſein
Naigemin
ugirf le

1 Marunl

finnt i

Debunn

uggienishn
tundepaen
e ſucpoen
lorgollmg
Udhynnec
NSnfNiſa
noturſetae.
urulſigen

u
(e

Deogeriſi
dunst

nungonn

nta.
R

ſerogeeg
Rcheenan
lettttdiu
ſineſAanid
Eſepontta.
degothli⸗

,baius/.O

cieſounduon

ſligpinge

ſenii. ſantß

Aueenindte
dneerlA
gonnitgen
oſco un

din Pin “S

mo capite ſit compntatio retro p annum exp tertio. j. t. dies tantum

vt. ſ. e. ſi ſeruus ſe

—

teſt ſolui ſecundũ

F.iij. rñ.ſym io.ſoluat appollo.ſed certe imo po
aʒo.qꝛ acrius eſt puniendus qui magis deliquit
vt. S. de offi. pꝛe. diuus.conſtat autem quo d magis d eliquit et ma

gis dat damnũ is qui occidit quã is qui dumtayst v ulnerat. ⁊ ideo

maioꝛis fit tem⸗

poꝛis repetitõ ſe

b inffa. ln

ferioꝛi ꝑte pꝛimi
capitis.aʒ.anti⸗
quus gloſatoꝛ.

Un duplũu. ut

et. C. e. l. contra
negantem. et. ſ.

de ſer. coꝛ. l.doli

H. bec actõ.⁊ du
platur quicquid
erat ſimplandũ

yt et. 3. ꝓ metuſ

cau.ſi cum ex.
i. ꝓbatio autem
babet fien ꝑ te /
ſtes nõ ꝑ iuſiur.
vt in duplũ tene
atur in ficianſ ut
j. de iureiur.l. eũ
qui.in pꝛin.

h Inter pecu /
2.

et ideo nec
pꝛimo capite con
ti net vt. j. e. quẽ
admodũ.S.bac

cctione.

1 . Nonge magil
onge intelligaſ
magis ꝙᷓ canis
mentoꝛũ
qð nomen ſtri /
ctius ꝙᷓ; pecudũ
accipitur.ut.j.ð
edil.edic.l.edi/
leſ. S. iumentoꝝ

Et ideo.qꝛ iu

mentoꝛũ pꝛeſtat
op eram.
4Krine capi
te pualente na⸗
tura ben ignioꝛe
eſt tamen ar. o⸗
tra. S. de poſtu. l
lbeſtias d.eſt

J ſeruus
iniuria. id
eſt non iure. ut ĩ

ſti.e. S. iniuria. ?

ſed quis fũdo.
l. . .
q I. Zaq;.latro
Lnem inſidiã

tem. er ſic in ꝑſo
na idem in rebꝰ

ut no. S. de iuſti

cia et iuf. l. vt viz

r ¶MHaturalis rõ
ig eſt gentiũ. vt
et ponitur. ᷓ̊. de
luſti. et iur. l. om
nes. §F. q vero

☛

ſeruam ue: alienum alienam ue:
quadꝛupedem uel pecudeminiu
na occiderit quanti id in eo anno

plurimi fuerir tantum es dari do

mino damnaseſto.et infra deinð

cauetur: ut aduerſusinficiantem
in duplum hec actio eſſet.¶ Nt

igitur apparet ſeruis noſtris exe⸗

quat quadꝛupedes:que pecuduʒ

numeroſunt:et gregatim haben
tur uelnti oues capꝛe:boueſ:equi
mulli: aſini: ſed an et ſuespecu⸗
dum appellatione contineantur.

queritur.et recte labeoni placetꝰ

tineri.ſed canisinter pecudes nõ
eſt:longe magis beſtiein eo nũe
ronõ ſunt uelutiurſi:leoneſ:pan
there.elephanti autem:et camel
li quaſi mixti ſunt.namet iumẽto
rumPoperam pꝛeſtãt et natura eo
rum feraeſt. et ideo pꝛimo capi⸗
te contineri eas oponct. 1 .
— . pia.
— Iſeruus ſeruaue iniu⸗
ria occiſus occiſaue fue⸗
rit lex acquilia locum habet. In⸗
iuria occiſuʒ eſſe merito adiicitur
non enim ſufficit occiſum:ſed o⸗
poꝛtet iniuria id eſſe factum
AAAlius.
Laqʒ ſi ſe muum tuuʒ la
ronem inſidiantẽ mihi

occideꝛo:ſecurus ero.naʒ aduer-

ſuspericulum naturalis ratio ꝑ/
mittit ſe defẽdere.lex.xij.tabu.

noctu furem permittit depꝛehen
ſum occidere ut tamen idipᷣm cũ

damoꝛe teſtificetur interdiu autẽ
depꝛehenſũ ita pernmittit:ſi isſe
telodefendat: ut tamen eque cuʒ
clamoꝛe teſtificetur.

zaaſimuancids ail

¶ Lex. xij. ta.ꝑmiiut ſi eſt talis cui ſine peri

pmittit ius
vnicuiq; li.l. i.

„7 . .

ſeferro petentem quis occiderit:
non uid ebitur iniuria occidiſſei:⁊

ſimetu quismoꝛtis furem occide

rit: non dubitatur quin lege acqui
lia nou teneatur.ſin autem cũpoſ
ſet appꝛehendere maluit occide⸗

re:magis eſtut iniuriafeciſſe uide

atur:ergo et coꝛnelia tenebitur

Iniuriã autem hic acciperenoſo

poꝛtet nõ quemadmodum circa ĩ

iuriarum actõem contumelia quã
dam: ſed quod non iure factum
eſt:hoc eſt cõtra ius.i.ſi culpa qs

occiderit:et ideo interdumutra⸗

qʒ actio concurrit et legis acqui-

lie:et iniuriarum.ſic dueerunt ex⸗
timationes:alia damni:alia contu
melie. Igitur iniuriaʒ hic damnũ
accipiemusculpa datum etiaʒ ab
eoqui nocere noluit etideo queni
mus ſi furioſus damnum dederit
an legis acquilie actio ſit:et pega
ſus negauit:que enim in eoculpa
ſit cum ſuementis nõ ſit ⁊ hocue
riſſimum eſt.ceſſabit igitur acqui
lie actio:quem admodum ſi qua
dꝛupesdamnum dederit acquilia

ceſſat: aut ſitegula cccident. Sz
et ſiinfans damnum dederit: idẽ

erit dicenduʒ.Quod ſiimpubes
id fecerit: Labeoait.quia furti te
netur:teneri et aquilia euʒ.ct hoc
putouerũ ſi ſit iam iniurie capaxꝰ
Si magiſter in diſciplina uulne⸗

rauit ſeruum:uel occiderit an acg

lia teneatur:quaſi damnum iniu⸗

ria dederit: iulianus ſcnibit: acg
lia teneri euʒ qui eluſcauerit in di

ſciplina diſcipulum multomagiſ
igitur de occiſoidem erit dicẽduʒ

pꝛoponitur autem apud eum ſpe
cies talis.ſutor inquit puerodiſcẽ
tiingenuo filiofami.parum bene

Ad legem acqtiliam

gentiũ cuilibet ſui defenſionez. vt. . de iuſli. et iur. l.jj. et. C. vt

¶ Permttit ſe. i. quemlibet cui periculũ imminet. ac.
t Oepbenſum. i. depbendere et occidere.
culo parcere non potuitſiue te

lo ſiue alio mõ ſe tuea
tur. alias non. ut.ſ. e. ſi
explag.5S. tabernarius
in fi. F. et. j. ad. l. coꝛ. de
ſic. l. fvurem. que ſunt cõ
trarie vel plenius.ut in
l. furemno.

x Urtamen. nõ eſt er

go differentia niſi q in
nocte quocũq; mõ ſe ðᷣ
fendatut nõ capiatur.
poteſt occidi.ſed in die
ita demũ ſi telo. et ẽ rõ.
qꝛ in die põt cognoſci
et ſic dimitti debet. ⁊ pt
accuſari. ut.j.ð fur. bal.
l.i. ex boc ſequitur alia.
qꝛ in die ppter periculũ
rerũ non poteſt occidi.
kicet cũ rebus fugiat.ſ⸗
in nocte ſic. ut. d. l. ſ. ad
l. coꝛ. de ſic. furem.
Udip̃m. ꝙ ſi capit.
et᷑ occidit puta dicendo
quilibet currar furem
ſidmilis ꝓteſtatio et cõ⸗
uoratio boĩm eſt.ſ.ad

l.iuł.de adul.capite.

35 Interdiu. i die. ſic
48. quemagmodu ſer
ui. amit. ſi cõmunem. S

aOecid ere. ſ. furem.
b ¶Lelo. ſed in nocte.⁊
ſialio modo ſe tueatur
vt dixi et facit.j.de fur.
l.ſi pignoꝛe.S.fures. et
5.ꝙ me.cau.l.nec nimo

Ed et ſi. quẽcun/
q; petentem.enaʒ
ſipꝛius ine non ꝑcuſſit
naʒ ſufficit rerroꝛ armo
mm. ut. j. de vi et vi ar.
l idem.S.qui armati.li
cet alij quidam contra.
et de boc no. C. vñ vi.
de eccidiſſe. vim eniʒ
vi ⁊c.ut.j e.ſcientia..
e Furem noctumũ. vtł
diuruũ ut differata pꝛi
mo.xñ.pᷣallegate
f¶ Iniuriam.i.nõ iure:
ed dolo. et ideo bñ in⸗
feri: coꝛnelia teneat᷑.
qꝛ ſolus ille qui eſt ĩ do
lo tenetur. non qͥ ĩ cul⸗
pa.ut.j.ad.l.coꝛ.de ſic.
l. in lege.ſed in acq̃. ue
nit culpa etiam leuiſſi/
ma. vt. j. e.l. in lege.
g niun am. corume

2

LQiber

liã cũ damno. uel ſine damno. ut. . de iniu. li. in pein.

b¶ Moc eſt. ſola

eſt iniuria. que eſt cõtra ius. licet dicat apłs. omne qdᷣ nõ

eſt erfide: peccarum eſt anr ei
i ¶ Kõtũelie. quia q;tum actoꝛ iurauerit taxatione facta.ut inſti.de iniu..ſj

pena.ſed videlur ꝙ etiam

tantum fiat condẽna/

no. ut. C. de iniur. l. do

minũ.que eſt contra.ſo
lu. ibi babetur rõ dam

ni.ſed nõ ut dãni. ſöů ut

contume lie. vel dic q/
ꝓ atroci iniuria agitur
ex. acq̃l..Dut bic.et.d.l.
dñm. et agitur iniur. ut
lbi.et. j. de iniur. I. irem
apud. S. ſi quis ſeruo.
ei ſic eſt ibi ſimplex rela
tttito.
le 4Toirur nolut. ut. ſ.
e.ſi ſeruus ſeruũ.S.ſiqͥſ
inſulam. et. S. qð ſi foꝛ⸗
n icarius. et.l.ſcientiaʒ
G. ſͦ ſi defendẽdi. ⁊. F. ſi
in eum. et.l. ſi ex plagis
S. in ckliuo.
1Veniſſimum. im pu/

tatur em̃ caſui. ut. j. de

admi. tu.l.fi.ſatis eniz
ipſo furoꝛe punitur. ut
ʒ.de offi. pᷣſi. l. diuꝰ aʒ.
m Quemadmodum.
no. p omnia ſimilis eſt
furioſus quadrupedi.
cum ꝓ quadrupede de
tur actio de pauperie.
ꝓ furioſo nulla ut. 3.ð
rei uen.l.ꝙ infans.

ed et ſi infanſ.im
pubes. non tamen in/
fans.
n¶¶ Zenetur. i. teneri po
o ¶ Lapax. veluti ſi ſit
ꝓximus pubertati. ut.j

de re. iur.l. pupillum. ⁊?

ſ. de fur. l. impuberem.
et inſti. de ob. ex de. F.
fi. et.ð̊.de mino.ſi ex cã
§. nunc videndum. ac.
p¶¶ Simagiſter. ſutoꝛ
cerdo.lſ.accur.
q GParum benefacien
ti.i.non benefaciẽti ⁊c.

P ¶ Demonſtrauerit ſq; magiſter. ac.

in acno.iniur.babeatur ratio damni et ſic vera

facienti qdð demonſtrauerat for .„

ma calceiceruice ꝑcuſſit: ut ocu⸗/
luspuero perfoderetur:dicit igit

Juli. iniuriarũ quidem actioneʒ

non competere: qꝛ non faciende
iniurie cauſa ꝑcuſſerit:ſed mouẽ

di et docendi cauſa. an ex locato

dubitat . qꝛ leuis dumtarat caſti⸗
gatio conceſſa eſt docẽti: ſed le-
ge acquilia poſſe agi non dubito

ℳ Receptoꝛis eniz nimia

ſeuicia culpe: aſſignatur
¶Adia.

ℳ NM a actione patrem con

ſecuturũ ait:qð minus exopis fi⸗/

Hlij ſui: ppter uiciatum oculuʒ ſit
habitur us et impendia que pꝛo

eius curatione fecerit QOecci
ſum autem accipere debemus:

ſiue gladio:ſiue etiam fuſte: ulła

lio telo:uel manibus.ſi foꝛteſtrã/
gulauerit eum uel calce petijt uel
capite: uel qualitercunqʒ. Sed ſi
quis plus inſtooneratus deiece⸗

rit onuset ſeruum occiderit: acꝗ

lia locum habet. fuit enim in ipſi⸗
us arbitrio ita ſe nononerare.naʒ
et ſilapſusaliquis ſeruũ alienum

onere pceſſerit: Pegaſus ait.l

.
—

ſ ODculus.conſecutiue.accur.

t Dubirat. ſec in

quia dixit comperere.vel ſi dubitauit/ꝓ conſtanti poſuit.x.

fra locum non dubitat iul.in.l.item queritur.S. item ul.

u0 Nocenti.ᷣſic er in marito. ut. j. ſo.ma.ſi conſtante.ꝭ.ſi maritus.et fructu
ario.ut et..de vſufmc.locum.ꝭ.ſi.et creditoꝛ..ut.j.de pig.act.eleganter.

plane.

eceptoꝛis.nimia et etiam domini.ut.ẽ. de bis qui ſunt ſui uel alie.

Aiunis.il.ij.ſic et nimia negligentia. ut.o.de offi.pꝛeſi.diuus.in fi.

6

— — .

Aa actone. babitus.ut.S.tii.ex hac.et.j.de ſer.coꝛrup.l.uttantum.

Ncciſum erponit pꝛincipium ſecũde l etfacit ᷓ delibe.anl, necart.
ed et ſi quis.plus fuit.q.d.potuit pᷣuidere.ergo fuit in culpa:ſinõ fe

uo lecit. ut. . e.ſi putgioꝛ et.l,ſi ex plagis. . incliuo. et. . ti.i. H. lr i. ſi p⸗

pter loci.

d In facuͦm ſcz ſubſidiania legis acquil. vt inſti..5. ſtipullꝰ au,

tem non tenetur.quia non ſua ſpõte fecit. ut.j.ſi ex plagis.S. in ciuo

ęe Bi quis in coll.i.dum ſimul luctabaniur cum pugis uel calcibꝰ

ſed pancratium quando cum fuſtibus. uel venus dic. colluctatio ẽ
. quando puguã
tes non ſiant cer
to loco ſed pan⸗/

ge acquilia eum teneꝛi. ita demũ:

ſiplusiuſto ſe onerauerit: uel ne⸗ is in quo loco
gligentiꝰ p lubꝛicum tranſiert gan bueniee
Mꝛoinde ſi quis alterius impul⸗ vicemus dege
ſu damnum dederit: Pꝛoculus dus ſubſer.
ſcribit: neq; euim: qui impullerit rertcnfun.
teneri qꝛ non occidit.neq; eũ qui b In publico.
impulſuseſt: quia damnũ iniuna umuam abnt,
non dedit ſcðm qð in factum ac⸗ giue⸗ lennte in
tio erit dada inemp quiimpulit. ſi lan tludus tot
quis in colluctatione:uel in picra neamentoꝛum.
liaauté non ſic i

tio:uel pugiles dum inter ſe exer⸗ ereterin eo pꝛe⸗

centurtalius alium occiderit:ſuq lio auquis occi/
dem in publico certamine aliꝰ ali deeur:ilepaii
um occiderit: ceſſat acquilia. qa plic: auldegir
gloꝛie cauſa et uirtutis nõ imurie occaſionem nnn
grat ia uidetur damnuʒ datũ hoc Aad wee
autem in ſeruonon ꝓcedit quo⸗ pub. ? pa-l.u

niam ingenui ſolent certare: in fi⸗· Mam

liofami.uulneratopꝛocedit:plãe
ſi cedentem uulnerauerit:erit ac⸗
qiulie locus:aut ſinon in certami
ne ſeruum occiderit niſi domino
committente hoc factum ſit: tũc
enim acquilia ceſſat.ſed ſiꝗs ſer
uumegrotum leuiter pcuſſerit et
is obierit: recte labeo ait lege aeccq
lia eum teneri. quia aliud alif, moꝛ
tiferum eſſe ſolet Celſus autem
multum intereſſe dicit: an occide

b 4 loꝛie cauſa. 5 gloꝛiam quis occiditur. ut hic. et ideo poſt glo
riam viuere poreſt: licet ſic mortuus dicatur. ut inſti, de excu. iu §K. i.
ſed quid ſi data opera in publico certamine vnus alium occiditur.
rh. tenetur. ut et. S.e.ſed er ſi quemcũq; circa pꝛin. ibi.ſinautem cuʒ

poſſet ⁊c.et.j.e.irem ſi obſtremix.S.fi. Item ſi in pnblico certamin e

aliquo libero occiſo ceſſat acquil.ut bic dicit an ſi alibi occidat᷑ vel
vulneretur. baberlocum ꝓ libero bomine. Bul. ꝙ non. er eo j.
huic. F. fi. et. j. de edi.edic.l.q vulgo.quibus dicitur non fieri hoĩs
liberimoꝛtui eſtimatoem. ſed NR. et aʒo cõtradicunt ꝙ babet locum
etiam libero homine moꝛiuo et vuluerato vtilis acquil.ut.j.e.liber
bomo in pꝛin.et bic ſumitur ar.a contrario ſenſu. et. S. ti.i.l.ex bac.
et ꝙ in legibus a Bul. inductis dicitur:intelligas/ exrimatoe ipi

us coꝛpis liben bominis ꝓ qua non agitur.l.acquil. ſed ad cetera

damna ſi. —
i ꝙ ſi ſeruus yulneret uel vulneretur licz in publico

— .

cratium ſit ſocuſ
lignis circu da

ðZR
i
liulen

((Dne
(Mnn

onſeh
nbeſt
hibtin

. ſen
n

ſenlvtbiet
Gtcenuft
ten hedl
igroli
Sneno⸗
delhbenen
ll ſclest
ſengdre
Criurbitg
ceneſewi
Cehern
centene
Ppognere
lrem 4061
ſdellarnl
ln.—
8 Bſid

tenmmen e
cöranobn⸗
peenonhe
Netoms telo
ſseſerceſan
lpl. na
Cponitgvie
lienn ſuin
Meaüttautt
Gidrinns a.

1Gſhnſoc

ftente hon,

ſmnaisie
go dier bi
Uieinlnolal
Ctetſatgeklen
idornoch
mitmei nn
Gnrſeuspr
Nlatgennela
whogſoaſun
gul ſun,
fuenpmi
Rndinün.
Obwallecͤ
Glnooen,
ſemanni
hee Ktpenmm
nſmaggſ
kdepipnla
Glinntrice
Gdctur Cen
ediengi
krimnitde
llgetins lont
kunhnber
(Aien

llas,
N nlt

Pigrte
ſis

Nkluceigrn
tncin

Neamenun-

ſanneholei
Eretinnn
oolqusedd
Gcenrl
MNpenann
Oainmon

wnepul

en

Monus

certalue. c act.ceſſet. nã ſi ceſſatqꝛ immiſcuit ſerei nõ ꝑtinenti ad ſe:

vt bic ſubijcit. qm̃ ⁊c. et . de re.iur.l.culpa.et boc ſijm quoſdam tu

dic bicãt⁊c.ſ.pugnare in pubſico certamine. L

le ¶ In ſeruo nõ ꝓcedit.i.non ſolet pcedere. ut ſubijcit bic. qm̃ e. ſi
1nns interueniat:idem ꝙ in libero boĩe dicam: ut eſſ acqui.ut

innuit. ſ. a Zrio
ſenſu ibi.aut ſiñ
in ceertamie⁊c.
tem qꝛ diffici⸗
e dignoſci põt
lib a ſeruo.ut. ſ.
de lõhen. emp.l
qꝛ. i velles tueri
pꝛ maʒ dic ꝙ lo
quitur bic:qñ a
ſciente ſeruũ fit.
lNedẽtem.i.re
ceden rem.et vl/
ri pugnare no
lentem. ⁊ ad boc
ſ. de aleato. l. ſo
lent. —

m ¶ Aur ſi nõ cer

tamine. ſed extra
certamen. ergo a
cõtrario ſenſu ſi
in certamine vul
neratus vel occi
ſus eſſet ceſſaret
acquil. vñ male
exponũt quidax
litteram ſuꝑioꝛẽ
bic añt ⁊c.ut ibi
dẽ diximus.ac.

n ſſHiſi dſo cõ⸗
mittente. hoc re⸗
ferunt quidã ad
id qð dixit. bic
aũt in ſeruo ſcili
cet ceſſet acqᷣl.ut
niſi domino cõ⸗
mittente.i. pmit
tente ſeruus pu⸗
gnet. qꝛ tunc ſer
uo occiſo ceſſarʒ
acquil.ſed tu re⸗/
feras ad ꝓptunũ
dictum. dixit. n.
ꝙ habet locũ ac
quil.ſeruo occi/
ſo extra certamẽ

boc cſt verum: ui

rit:an moꝛtiscãm pᷣſtiterit:ut qui
moꝛtis cãm pᷣſtiterit:nõacꝗlia:ſʒ
in factũactõe teneat. unde affert
eũꝗ uenenũ ꝓmedicamẽtoðdit:
et cãm moꝛtis pᷣſtitiſſe:quẽadmo
dum eum ꝗ furẽti gladiuʒ poꝛre⸗
xerit.nã nec hũc lege acꝗlia teneri
ſʒ in factũ. Sʒ ſiꝗs deponte ali⸗

quẽpcipitauit: celſꝰ ait ſine ipoic

tu ꝑpierit:aut cõtinuo ſubmerſuſẽ
aut laſſatꝰaui fluminiſ uictꝰ pierit
lege acꝗlia tẽi: quẽadmodum ſi
ꝗspuerum ſaxoilliſiſſet: ꝓculus
ait:ſi medicꝰ ſeruuʒ impite ſecue
rit:uel ex locato:uel ex lege acqꝗlia
cõpetere actõem. li
Pẽiuris eſt:ſi medicamen
ꝑperã uſꝰ fuerit.ſed ⁊ ꝗ

pfñ ſecuerit: et dereliqrit curatõeʒ

ſecurusnõenit:ſed culpereꝰ ĩtelli
git. Mulliõem quoq;:ſi ꝑinpeni
tiã ĩpetũ mullaꝝ retiere ñ potuerit

i ſalienũ hoĩem obtriuerit: uulgo
r cłpe noĩeteneri Idẽ dicet᷑:⁊ ſi

pꝑifirmitatẽ ſuſtinere mullaxim
petum nõ potuerit:nec uidet᷑ ini⸗

quuʒſi infirmitas culpeãnumere

ſi dominus pᷣſtitit cauſam moꝛtis ſerui ſui.qꝛ ipſe

cauſam aggreſſionis pᷣſtitit ex qua ſecuta eſt occiſio.ut.d l.G.ad.l.
iul.de vi pu.l.qm̃.et.S.ti.i.li.S.cuʒ arietes. Item no.ꝙ ex boc.j.
colligunt quidam ꝙ iure romano duella non ſunt ꝓbibita. et ꝑ id
qð dicitur C. que res pig.l.ſpẽ.et.j.de re iudi.l.cõmodis.et.C.de
atheletis pꝑ totũ.ſed boc qñ gratis.at ipᷣi non faciunt gratis. Item
faciuntcõtra deũ.qui dicit. Hon temprabis dñm deum tuũ. Item
quia etius lombardoꝝ dicit multos vidimus ſub iuſto clipeo peri⸗
re ut in lombarda. qualiter quis ſe defen. ꝓ pu.l.ii.
o ¶ Ded et ſiquis ſolʒ.ut.j. ad.l.iul.de adul.l.nibil intereſt. in pꝛin.

a Ke us. multum intereſſe.q;tum ad ſubtilitatem iuris:non q;dtũs

ad effectum.ut.j.e.l.qui occidit.S.in bac.·
b ¶ VUnge affert. ſcz celſus. ¶ Pꝛeſlitiſſe.l. dici.

c¶ Sed in factum. vtrobiq;ʒ tamen ita ſi damnũ ſecutũ ſit. Jo.
dᷣ¶ Ded ſuquis laſſatus.i.feſſus.accur.
e PPꝛoculus.vel er. vel ꝓ.ex nam vtraq; tenetur.ut bic.et inſti.e.

pꝛeterea.et.S.ipitia.et.SD.de offi.pſſi.l.illicitas.j.ſicut.x.j.locati.ſi

quis domum..celſus.

—

Ad legem aequiliam

BDem iunis. ſed culpe reus.culpa ergo qñq; ineſt facto.ut.S.e.q̃ actõ
ne. ð.pe. et fi.qſñiq; pcedit factum.ut.j.e.qui foueas.et.j.de act.et ob.
l.i.J.is quoq;.qñdoq; ſequitur factum. ut bic dicitur. Item no. ꝙ loqui

tur bic de medico qui locauit operas ſuas qui de culpa leui tenetur. ſʒqͥ d
ſi gratis operã dabat Jo.tñ.velut quaſi ꝓcuratoꝛ de leuiſſima.ut.C.mã

tur. cum affectareꝗſqʒ nõ debeat
in quo uel intelligit uel intellige⸗
redʒ infimmitatẽ ſuã alij piculoſaʒ
futura . Idẽiurisẽ in ꝑſona eius
qipetum eꝗ quouehebat᷑ ꝑꝑ im⸗

peritiã:ul infimmitatẽ retinere nõ

potuitt. ,¶AWpi.
TLE ſiobſtetrix medicamen
tum dederit etindemir pe⸗

nerit: labeodiſtinguit: ut ſiqdem

ſuismanibꝰ ſuppoſuituideat᷑ oc
cidiſſ e. ſiuerodedit: ut mulr ſibi
offerret:ĩ factuʒ actõeʒ dãdã que

ſniaueracẽ̃.magis enĩ cim moꝛtis
pſtitit:qᷓ; occidit. Siꝗs ꝑuimulł

ſuaſum medicamẽtũ alicui infuð⸗
rit:uel oꝛe:uel cliſtere:uel ſi eũun⸗
xit maloueneno.l.acꝗ.eũ teneri:
quẽadmodũ obſtetrix ſupponẽs

tenet᷑. Si gs hoĩem fame necaue

rit: in factũ actõneteneri:nerati⸗
us ait. Si ſeruum meuʒ egtanteʒ
ↄcitatoequoeffeceriſ in flumẽ pᷣᷣ

pitarni atq; iõhõpierit in factuʒ eẽ
dãdam actõeʒ:offiliꝰ ſonibit: quẽ⸗

admodum ſi ſeruꝰ meꝰ abalio in

inſidias deductus: ab alioeẽt oc⸗

dati.l.a ꝓcuratoꝛe/vł
quaſi geſtoꝛ de leui. vt
inſti. de ob. ex quaſi cõ
trac.S.ſicut aũt ſjm aʒ.
qð eſt verius. ut ar. j. ð
re.iur.l.contractus.itẽ
nunquid ſi omittat tẽ/
tur qui gratis facit.vi⸗
detur ꝙ non he.ut. C.
de neg. geſt. tioꝛi. ſed
dic eũ teneri ar.ſ.dead
mini.tu.l.tres.S.item.
et. l. tutoꝛes. S. qui ſe ſe
cundum.
g EMullionem. nõ po
tuerit.ſi aliuſ firmioꝛ re
tinuiſſet.ut inſti.e.G. ĩ
b ¶ Futu rũ.no.ſic et. ¶

de ſſſeſſoꝛi.l.fi.et iſti.

e.ꝗ.iniuria.et.j.lo.l.cũ
plures.S. ſeruum. et. .

de dam. infe. l. damni.

et. j. de re. iur. l. im peri⸗
tia potuit. ſed alius fir
mioꝛ retinuiſſet.

l Di muller.l. ĩamet

¶Bi auis bominem.
enim factum boc eſt cõ
na. Le.l.de pecoꝛibus
vbi dat vtilem acquili.
ſo.ibi ĩcluſit utfame ne
caret.bicnon.uel veri
bec cum illa coͤcurrit.

m ¶ Di ſeruum in factum et vnlem acquil. ut. inſti.e. . bdſe.
n Sed et ſi ꝑ luſum a iacula ntibus.i.alicubi: ubi conſuetum eſt. et dicas

ꝓ ibat iſte ſeruus ꝑ alium locum:non p campum iaculatoꝑ.alias baberz

oBeruus. qui non erat de ludo. alias ſecus.ut·j.e. ti. ſi et plagis.S. fi.

Item in non ſolito loco ad ludum.

Auia non debuit. ergo culpe culpa compenſata diſſoluitur. ut. ſ. de co/

pen. ſi ambo.et.j.ſo.ma.viro. Jo.

q Zenebitur. qꝛ dolus pponderat. ax. et ſic no. boe caſu ſolus dolus ue

nit in acquilia: non culpa. u t.j. e.ſi putatoꝛ. et.ſ· de acqui.re.do.homo lib.

F. item. et eſt ratio. ut dixi qꝛ culpa culpam abolet. ſed non dolum.ut.j.e.l.

qui foueas.S.bec.actio.ſcõm Jo.

Am ludus.immo nõ eſtludus:ex quo crimẽ oꝛitur. ut.S. in ꝓbemio

ludo imputatur.ut.j.e.ſi ex plagis..fi.

4 Hirca fi. alias ſi eſſet p ludum etiam nocitũ dũmodo ei qui eſtde ludo

[a Gtem mella. pila.illud qð ꝓicit vnus alij dicit᷑ pila.vñ ver. Pila terit
puſtes in bellis pila geruntur. Eſt pila pes poniis pus ludus pila tab/

na. Aui terit eſt pilus.

¶ Eeneri.i. quicunq; fuerit culpabilis: ille enetur.
u ¶ Due n debere. cũ ipe hoc ſciuit.nõ ila ſi ignoꝛauit.cecus foꝛte:uel gegri⸗
nus. Jo. nõ etiam bic qð imputatur ei qui ſe poſuit in penculũ.ut.j.com⸗

m oda.l.fi.

fSed plures pcuſ⸗

pilus eſt in fronte capillus. Ad tractum pili mille

int: ſed quid ſi vuus

et nõ apparet quis.rſi.
nullus. ar. ſj. de penis.
l.abñtẽ.ibi ſãci ei ⁊c.
MNuius ictu. ictuſ em̃

cui libet cõtemplari oz

3 (Zenetur. alij autem

tenentur.ut de vulnera

a ¶ Nul. ait inſolidum

ſq; qð eſt notandum ſi

cut et in ac.ar.fur.ce.ut
j.arb. fur. ce.l.ſi plureſ
et in act.qð me.cau.ut
S. qð me.cau.l.ſi cũ ex/
cepti..fi.et ĩ ac.fur.tu.
Ade odi.fur.l.i.ſed õ
videtur ſ.ĩ dubio nemi
nem reneri. ut. j. e. ſcien
tiam. F. cum ſtramẽta.

gque eſt ſo.ibi.qñ plu

res int᷑ ſe damnũ dede
b g Lum ſit pena. bõa
ro qð nõ liberet vnꝰ ali
um. ut hic. et. S. ne quiſ
eũ qui in ius vo.l.fi. et
S.de iur.om. iu.ſi quis
id.S.fi.et.l.ſe.et.j.ð li.
cau.l.vtiq;.et.j.ſi quis
tel.liber eſſe iuſ.l.i.G. f.
ſed eptra videt qð vno
ſoluente alij liberẽtur.
aʒo.ut.S.de eo p quem
lfac. erit.l.i.F. ſi płes q̃
eſt cõtra vbi de plibus
qui dolo fecerunt quo/
minus in iudicio quis
veniat dicit. ſolu. ibi p
ſequitur et agitur ad in
tereſſe.etiðo ceteri libe
rant᷑ cũ amplius acto/⸗
ris nõ interſit.hic ꝓſeqͥ
tur penaʒ.naʒ bec actõ
eſt penalis tam in du⸗/
plo qð ꝑ inficiatõeʒ cre
ſcit.qᷓ; ex eo qð creſcitex
rep etitõe facta rero.ut
inſti.e.F. bis autẽ verdᷣ
et in tali pena intellige
bic ꝙ vnus aliũ nõ libe
rar. de ſim plo aũt ſicut
in cõdictioe furtiua. ut

QA.ð cõdi. fur.l.i. młto
magis bic ſic er argum̃

tat᷑.ut.j.e.illud.ſic ergo

–

cus eſt: ſedet ſi:cũ alij in cãpo ia⸗

1

titferouulnere pcuſſerit: aliꝰ poſt

etiam non ob. qð eſt. j.

loca.ſi vulneraueris.qͥ
eſt cõtra. vbi locan actò
P banc tollit.⁊ econtra
nec.j.cõmo.l.vñ querit᷑
in fi. que eſt cõtra. nam

ðõ èò —El
.êẽ ,.
ðẽ ”õ

Liber

.

qᷓ;vnius nomiue dñis tenetur. ut.j.e.l.illud.

ciſus. ſʒ etſi pluſ ſa iaculantibꝰ

ſi ꝑluſ t hominem oppᷣſſerint eque ueteri
ſeruus fuerit occiſus:acquilie lo⸗

busplacetoẽslege acꝗlia teneri

cularent᷑ ſeruus ꝓ euʒ locũtraſie⸗
rit:acquilia ceſſat quia nõ ðbuit
ꝑcampũ iaculatoꝛiuʒ iter intẽpe⸗
ſtiue facere quitñ data opa in euʒ
iaculatꝰẽ utiqʒ acquilia tenebit᷑.
1 RAm ludꝰ: quoq; (PAul.
noxiꝰ in culpaceſta pi.
Tẽmela ſcribit.ſi cuʒ pila

tauerit et eſfecerit: ut aliquẽ moꝛ⸗
deret?: q;uis eũ nõtenuerit: Pꝛo

lia.eũ demũ acꝗlie teneri ait:qui
tenuit et effecit:ut aliquem moꝛ⸗
deret:ceterũ ſi nõtenuit:in factũ
agendũ erit. Legis autẽ acꝗlie a
i. ctio hero cõpetit:hoc eſt dño.Si
Taidi luderẽtuehementiꝰ in eohoie que tibiredditurus eſ
quis pila pcuſſa in tõſoꝛismanꝰ ſẽ damnũiniunia datũ eſſe et: Jul.
eaʒ deiecerit: et ſic ſerui:quẽton/ ait.legis acqꝗlie actõem mihi com
ſoꝛ hẽbat:gula ſit pciſa diectoch petere:meqʒ cũceꝑo redibere ti⸗
tello:in quocũq; eoxculpa ſit: en bi ꝗcqd fuerooſecutꝰreſtituturũ
lege acquilia teneri . Pꝛoculꝰait ¶Sed et ſi ſeruus bona fide alicui
in tõſoꝛe eſſe culpaʒ et ſane ſi ibi ſeruiat:an ei competit acquilie
tondebat: ubi ex cõſuetudinelu- actioet magiserit in factum actõ
debatur:uel ubi tranſitꝰ frequẽs
eſtꝗd ei imputet᷑ q;uis nec illud modata ſunt nõ poſſe ſiſciſa fue
male dicat᷑ ſi in loco ꝑiculoſo ſel⸗
lam habẽti tonſoꝛi ſe quis omiſe
rit ipᷣm deſe queri debere.Si ali
ustenuit aliusinterimiris qui te- quilie actõem habeat: Julia. tra⸗
nuit moꝛtis qĩ cãʒ pbuitiĩ factũ ac cctat.eregoputo meliusutile iu⸗
tione tenebit Sʒ ſi ſeruuʒ plures diciumexhaccauſa dandum.
pcuſſerint utꝝ oẽs quaſi occide⸗ — Auls
rit teneantuideamꝰet ſi quidẽ a ¶ Edetſi Pppaietans dolni⸗
paret cuiꝰ ictu pienit ille quaſioc ¶ nusuulnerauit ſeraum: uel
ciderit tenetur quod ſi nõ appa⸗ occiderit:in quouſuſfructusme⸗
ret:oẽs quaſi occiderint. Jul.ait useſt:danda eſt mihi ad exẽpluʒ
teneri et ſicuʒunoagat᷑ ceteri nõ legisacquilie actio in eum ꝓpoꝛ⸗
liberant᷑ nã etiã lege acquilia qd tione uſuſfructus: ut etiaʒ ea ꝑs
alius pᷣſtitit:aliũ nõ releuat cũ ſit anniin extimatõem ueniat:q̃ non
pena. Celſusſcribit ſi alius moꝛ dum uſuſfructus meusfuit.
zalr pon Xpia.
ea exanimauerit: pꝛioꝛẽ quidẽ nõ I¶ Iber homo ſuo nomine
teneri quaſi occiderit ſed q̃i uul⸗ utilem acquilie habet acti
nerauit.quia ex alio uulnere ꝑiſjft onem directam enim non habet
poſterioꝛẽteneri:qꝛ occiderit.qdð quoniam dominus membꝛoꝛum
et marcello uidet᷑. etẽ ꝓbabilius 0 uideti

*

ſed domino eam competere.n

.. . 5.. .

l.qui ſemum.j.ſi.ubi eũdem cõmodatariũ cõ

Item etiam cum eoꝗ canem irri

cul.rm.acꝗlie actõem eſſe. Sʒiu⸗

danda. Eum:cui ueſtimẽta com
rint lege acquilia agere: Jul.ait.

fructuariuſ:uel uſuariuſ legisac

ſuoꝝ nemo uidetur:fugitiui aũt

qtum ad penam ynus alterũ non liberat. ſed in eo qð eſtrei perſe
)dwcCcutio. ſic pterea in. l. illa locati vnꝰ fuerar qui damnü degerat. Itez
Tcõtra.j.ſi fa.fur.fe.di.l.i.in fi. lo.ibi familia ꝓ vno babetur. vſñ tan
tem Z.·j. de act. et ob.
modati.et.l.acquili.

cõueniri dicit et
alteram tolli
alteram. ſolu ibi
damnuz erat ab
vno daruʒ. et iõ
ſimplo pᷣſtito re
leuat a pẽa.qꝛ ſi
plum ßp̃ſtitit. bit
a pluribus.ctiõ
p̃ſtito ſunplo et
pena:nihilomi⸗
nus alius tene⸗
vel bic tantũ pe
na pꝛeſnita fuit.
Item cõna. j. ti.
primo.l.etqui⸗
deʒ inſolidũ.ſo.
ihi non eſt pena
reſpectu accipi⸗
entis.
d ¶ Celſus. non
teneri. j. e. l. ita.
ibi.
e ¶ Eenuit. dum

moꝛdebat. cuzʒ

immittebat.

f SS plures. de
4

oc dixi plene.

§. ſed ſi plures.
g Gtem et eum

moꝛderet.qꝛ ſuo
coꝛpe damnum
dediſſe videtur.
et facit. ð.ti. l.l. i
H. led et ſi. ſed.
8.de dolo. l. et e

legaãter. F. ſqua⸗
dꝛupes. ſolu. ut

„

ibi. *

e; —„

b ¶ Negis aute

hero. hoc eſt do
mio. ut. ſ. e. l. ob
id ab hero dicit᷑
beres.i.dſñis. ut
inſti. de ber. qua

li. et diffe. F. ite⸗

extraneus.⁊ qð
bic dicitdari do
mino.ſ.dircã uti
lis autem enam
non dño. ut. ſ. e.

H. f.

Siin eo datũ
eſſet a quodam

leEKeſtirutim. a

enim nõ admit
titur ad red bibi

toꝛiam. ut el. j.

edil.e.l.cũ aũt

¶ Rlicui babẽè/⸗

m ¶ E. L.poſſeſ/

ſoꝛi.

MNdl
ſtönieos

LLjlgra
Moloi
s ſ daen
oclins
(fblatfu
FVonode
AAull ſdb
an ſele
fseuen
(Pdie ntt

(Einf

Wri
U
4 hſi

c(cNN

Ncvl
L ude
Gtaunnt
xetili⸗
Ueſeno,
i⸗
Enna
gekatid
iedegu
lunei
Gbogtug⸗
ſgepor
Nlii⸗
oͤbragt

glelce

1CVrfnen

Eſteu
Apſo
fſdon
fdon

tſinguun
Uſticſire

Mng N
lolatee
n

orbn

H halz

NN

ppori
natnnie
Pen

Ulng zeu
fiſ, 16 ſen

flaftn
nnd

Pebo

blen .
hanſen
deiagcn H

Hniidtn
Fran lie

hanſcluſ
odangeſſ
Mbzſie
anagſſ

uthigef.

Nantblon ,

bennin

eeſtn .

minſt
moleei
Zinſceldiſn
Inoneten

Perngri
IHr6.
(Ceſigren

N

nmimedet

Qobesde
wedieee
(Gengan
actgetn
e danttn
eſfericen.

Eeutan
ſelchunkg

tfrairönli

ſdaſiſlz
dedelolgte
ghüria
pes ſeu

eto boceſt do

jabbe dacd

aesDſsn
ſtidebege.
adſfe=
edictdantad

inolNuüt

8Attn

ndfouſe

fi. —
iinevden

ſae glodnn

no A
Remne
Inno NNm
uruurcht
Riann ta

n

Gleid

Lincol.

.

0nn

MNonus

n ¶NAcquil. p eo q ſeruus eſt vulneratus. aso.
34 n factum. ut. .e. ſi dſs. que ꝓpter opas quas bo.fi.poſ. ami/
ſit datur. ut ar. j. de edil. edic.l. iuſtiſſime. .fi.ſed j aduerſus bo.fi.
poſ.daturdirecta dſo.ut.S. de pe.be.ſi a patre. .ſi po ſſeſſoꝛ.et.j.

Ad legem acquiliam.
a ¶ Domiuus. ſq; ꝓ domino.
Eg et ſi pe. facit. ð. de dolo. et eleganter. F. item ſi.
ic ſcripture legatus.et hic nunduʒ erat legatarij.ut.d.l.de dolo.et

e.ſi eo quid autem ſi bic poſſeſſoꝛ ti.non babetan ei dabitur.th.nõ

r Seg et ſi pꝛo

pꝛietatis. dãda

videtur.vt.ar.ſ.
liꝓii. nomine dominum habere actio⸗
eun ens nem: iulia. ſcnbit. Sihomo liber
perie de qua agg bona fide mihi ſeruiat: ipᷣm lege
ÿ acquilia mihiteneri. ſi ſemus he
ſi qua. paup.ſe. Teditarius occidatur:queritur ꝗs
dei ai dieh acquilieagat: cum dominuſ nullꝰ
tert. ar.l. ſeg ſit huius ſerui: et ait Celſus legẽ
bec er eſ er/domino damna eſſe ſalua uoluiſ⸗
ſe.: pꝛo domio ergohereditas ha
qe An fuctuan bebitur. quia adita hereditate he
aifres es poterit eperin. Si ſeruus le
ſieer ſivomimms Gatus poſt aditam hereditatẽ ſit
fecerit damnum occiſus competerelegis acquilie
drrer ðᷣactõem legatario: ſipoſt moꝛtem
.ſi ds.er . de ſerui agnouit legatum.qð ſi repu
erviar blu ciauit: conſequenseſſe: ait Juli.
ſed conna.j. ar. dicer eheredi competere. MM
ec Uecder ¶¶Mulus:
ͤpliernuem, Ed ſiipᷣe hereseum occi
amn⸗ we i ₰ derit dicendum eſt:dãdaʒ
ditrecta itelligat in eum legatario actionem.
vtilis autem ac⸗ ¶Apia.
det eh Mic ſcripture cõſequens
ar. ſi vſuſfructx. atacgeu ante aditaʒ
hereditatem occidat᷑legatus ſer⸗

uusapud heredem remaneat ac⸗

eam legata:ioopoꝛtet. Si ſeruuſ

uulneratus moꝛifere poſtea mia
uel naufragio.uel alioictu maturi

usperierit: de occiſo aginonpoſ-

ſe:ſʒ quaſideuulnerato ſʒ ſi ma⸗
numiſſus.uel alienatus exuulne⸗
re perienit:quaſi d occiſoagi poſ⸗
ſe: Julia.ait.hoc itatam uarie:qꝛ
uerum eſt eũateocciſum netũc:

cum eum uulnerabas.quod moꝛ⸗

tuo eo demum apparuit.Atin ſu
perioꝛe non eſt paſſa ruina appa⸗
rere:an ſit occiſus.ql Sed ſiuul⸗
neratum moꝛtifere liberum:et he
redem eſſe iuſſerit :deinde deceſ
ſerit heredem eiuſ agere acquilia

non poſſe.
DI rtia.

Via in eum caſum resp⸗
Auenit: a quoincperenõpo

ttert. .

occiderit: bõe fidei poſſeſ⸗
ſoꝛ uel ei:qui pignoꝛi accepit: in

dele. i. ſi ſeruus legatus. F. cum bomo. et ideo necactio ei
e Ne H (um. et! o ei competere p oteſt
c beres liberaus eſt:ꝛ iſne dolo ſuo bocfaagt. nn.
d¶ Auis ita. ſic et cum

lucro beredis moꝛituri.
yvt. ſ. dele.i. filiuſſami. ĩ

fi.
e¶ Ded cedere.in ſupe
nioꝛicaſu non.quia in⸗
teritu ſpeciei ſit liberatꝰ
niſi heres occidat.ut.j.
dele.i.q̃d ergo..ſi he
res.tunc em̃ diſtin gui⸗
tur merentem uel nõ. ut
ibi dicit. bic autem tene
tur.quia vulneratũ pᷣ/
ſtare debet quem babz
f¶ Si ſeruus. moꝛtifere
vt putabatur.non tam̃
erat certum. et ſic non ẽ
cõtra.j.e.ita vulneratꝰ.

g AURaturius. quoniã5
ex pꝛioꝛe vulnere moꝛi⸗
turus putabatur. aʒo.
bAunc cum. ſic poſt/
ea factum retrotrabitur
ut. j.e. ait. F. i.et.j.ð ſo.

qui res..i.et.j.

de dã.ĩ

fec.d amni.S.ſabinus.

iuſſerit.ſ.dñs.

i Beg ſi vuln eratum

le Deceſſerit. ſ. domi⸗

nus.uel dic ſcilicet vul

neratus.

lWeredem eius. ſq; li

bertum ipſum

uel die

heredem liberti. ut. j. e.
l. nam ſicur. S. ſi domi
nus. et tunc dic. S. deceſ

. 2 ſerit.ſ.vulneratus.
factum actionetenebitur. Si cõ
iunctim duobuslegetur ſtichus: ma Monp onpoſſerad ern
M ſr- . matõtm foꝛte aget.tam̃
et alter eoꝛum occiſus repudiaue· impenſos ceoperal
rit:puto coniunctum ſolum poſ- ut diximus.S. e. l. qua

ſe agere.quia acquilia retro accre

actione. 5. ſi quis ĩ col⸗/

lucta .

vtilis. ſad eré. Uusapud he e
plum directe. quilie actioper hereditatem acꝗ .
eooe, ſita: quod ſiuulneratus ſit añ adi
na eſtimate ꝓ tam hereditatem:in hereditate ꝗ
pꝛietati

ben s gdemactio remanſit. Sed cedere

pꝛius valuiſſer
yſuſfr. in ſeruo.
ſed cur in infan/
te non fit extimatio retro ante natiuitatem. ut.j . e. inde neratius.g.
ſi infans.m̃.quia ibi nulla in id tps poſſet fieri extimano.
Iber bomo. habet actiõem. ut.S.e.qua actione..õſi quis in

4 lluctanone ſed an aget hic obfuturas opas.rhñ.non ſecun
dum quoſdam. ut ar.j.e. quemadmodũ.. i dem labeo.ſed bic ceſ⸗

ſat in fruciu immature collecto.ut.j.e.ſi ſeruus ſeruum. S.ſi oliuam
nã babeatur ratio futun cõmodi eiiam in ſeruo inſtituto berede qui
occiditur ab alio.ut.j.e.inde neratius.in pꝛin. Item in opera enaʒ
videtur idem qð agatur exſutura opera.ut.S.e.ti.i.ex bac
IAemno- A: liber bomo non recipit extimatõem.ut.j.de bis q de/
ie.l. i. F ſed cum bomo.

6 ugitiui. de fugitiuo ideo ſtatim ſupponit.qꝛ videbatur ipʒʒ poſ

agere quaſi liber ſit. ut.j.de edil.edic.qui ſit.S.idem recte ait.acc.
Bi bomo. mibi teneri tamen nõ de leui culpa.ut.j.de acquuẽ.re.
domi.liber bomo.
70 Bileruus legem. ſez acquul

uiſſe dominium ei uidetur.

n AUlia in eum caſum
nala rõ ſzm quoſ⸗
dam.quia non ẽ gene/
ralis.ut.j.de act.et ob.
l.quecunq;.et erit ſen ſus uenit quidem in eum caſum. quia deceſſit vulne
ratus qui ſe vulneraretur bodie poſt moꝛtem tunc agi non poſſit.uel dic ꝙ
ſi liber occid eretur uel vulneraretur. ſicut bic fuit poſt vulnera beres eius iᷣ
agitſʒm Jo. et ambe ſjm ſcõam poſitõem caſus.pel ſecuudũ pꝛimam po/
ſitõem optima eſt ratio.et ſit ſenſus ut diximus qꝛ liher ſui extimationẽ pe⸗
tere non poſſit. eſt em̃ impoſſibile qð quis ſeruuſ velliber aliquo caſu veltẽ
poꝛe vel mod o poſſit petere extimatõnem ſui ipſius:. et ſic non repꝛobatur
bec rano ꝑ.l.illam quecunq;.qꝛ ſeruo meo vulnerato et manumiſſo.lʒ nũc
non poſſet incipere mihbi competere actio pᷣſenti ſtam inſpecto.non eſt ta⸗
men impoſſibile.qꝛ poſſet redigi in meam ſeruitutem iterum. et ſic ibi loqui
tur in.l.quecunqʒ.⁊ ſjm boc deceſſit.ſ.dominus poſſetet alia ratõ aſſigna
ri.ſi hoc dicatur inſufficiens quia ſit abſurdum ꝙ aliquis petat ſui exia⸗/
tionem.ut.j.e.l.nam ſicut.S.ſi dñs ſeruum.et ita hic ſubauditur maxime.
Item no. hic ar. ꝙ eſt bic expᷣſſum. ut et.S.de ſer.l.ꝓ parte.et.j.de reg.iur.ĩ
am biguis.S.i.ſed ar.cõtra.inſti. de le.. econtrario.et.j.de conſti.pe. Itẽ
illa. F. ꝙ dicitur.
5 UWƷ * uiij

Liber
N ds paoleſe qutbaber titulumm — Oermaien oslan beꝛeditaẽ iure mt b bet,;. n
Eenebitur.ſ. ad intereſſe. et ſic meruit occidi.ut.j. de pign. l. ſeruum.et VUVenire. ut et inſti. e. F. illud. et. . de funſt aut⸗ e ſer, n
5. e. iiem mela. 5. ſi in eo. in fi. S. ſec' ſi meruit. ut.j.e.l.qui occidit. Idem in S. et. .ad exbi.ſed et ſi. in pziin. 1.5. ll ler / ſbi
actione furni utcõpetat creditoꝛi. ut.j. de fur. itaq;. F. led et ſiraes. a (Gi ſeruus fuerit. l. in vita domini.alias ſtatim eſſet beres et liv Nſen
i S nai Ortilum.llcbum q;.· poſt aditam bereduatẽ. ut. õ.e.l. liß· erxeſſaret ſubſtitutus et legittimi teſtatoꝛis. uel dic quod fuirſubro ſa
bomo.S. pbe. . 7. ned nnt ubc ninen
lꝛ¶ Accreuiſſe. ut et.j.e. einſtlaun ſpiahe
l.titio. et.l. nam ſicur. ſ ſcteſtetoꝛk. ianf
te mnro rugts nen Edet ſiisq/¶Aulus. mantur:ſiꝗs excomedis:aut ſin e¶ Dueſcʒ actio nun
iol te. Ppignoꝛi ſeruũ acceꝑit: occi phoniacis:aut gemellis:aut ex qᷓ e uelerabe⸗ glie
