tum ad rem ẽ dil

ferentia cum alte

rum pignus al /
lerum by pothe⸗
ca dicatur. vt. ᷓ.
de pig. ac. ſi rẽ.
ij. et. j.de ver. ſig.
ſi ples. S. pignꝰ

( Bliganõe.

Aſuppellex.i.
domeſticum pa⸗
triſſamilias in⸗
ſtrumenium. vt.
de ſuppel. le.l. i.
qeEt ex mabaſ
relinquẽda ſunt
ea ⁊ c.
r Hou fuiſſe. ſ.
ſpecialiter. et ſic
no. generali cõ /
ceſtiõe nõ oune⸗
ri que ſpecialiter

non eſt veriſimi⸗

le ↄcedi.vt hic.⁊
.ij. e. l. deniq;. ?.
C. que res pi.vł
bypo.l.alũnos.
et de pꝛiui. creð.
l. pe. et. ö. de pe⸗
cul.l.qui peculij
7.8. man. credi⸗
toꝛ. S.lucius. .
8 6 Rerqᷓ; necel/
B.ereigen,
ceſſarius debito
ri.ac.
tPertineãt. vt
filij naturalel.vt

j.l. denid.
Enq; mini
eria als in

ſtrumenta. 2 al.
miniſteria.
Ed qð. i. qᷓ;
m. acs
y¶DObſeruari de
bet. ſ. vt non cõti
neantur ſupꝛadi
cta.ac.

5 enbrde
poteſt. etnon alia. vt bic. et. ſ. que res pig. ob. poſ.l.i..li. fallit. vt ĩ
ſeruituiibus. vr pᷣ.vt.j.e.ſi is qui.S.fi. Item in re aliena quept vẽ/

di. vt. S. de Zben. emp.l.res aliena. non tamen obligani.vt. C. que
1.

hoc melioꝛ conditio.

Ft bic ſubijcit. ⁊ ar. ẽ. de ꝓcu.l.pluribus.et.l.qui duos.
Condinonem. ſic ſeruatur in interdicto ſaluiano per omnia qðᷣ
bic in hypothecana dicit᷑. ſi m fundo duoꝝ res fuerit inducta. vt.ſ.
de ſal. inter.l.i. F. i ſed aliud ſi agat ſeruiana ꝓ eiſdez rebus coloni.

res pig. obliga. p cl.l.qui pꝛedium in filios.
debitoꝛ. vtentur. et erit occupantis ſjm

vbi videtur non eſſe melioꝛ conditio occupantis
fi. que eſt contra.et ſjm hoc differt quaſi ſeruia
uiana. vt ibi. vel bic. qð ibi dici deſcendendũ:
ſit poſſidentis ↄditio melioꝛ. ſicut et bic dicit.ſ

vt. . de ſal. inter.l.
na. vt bic a vera ſer⸗
ad ſeruianã.ſ.vt ĩ ea
quid ſi dubiteturq

liter fuerit obligata.rñ. ꝓ rata pornone debiti agirur i. quilibet in /

cmp
Ppen, g,
Ginonce
1ogu
ſua
uſempe
clcſe tin
horiugpern
nfCeh
iil.—
Ginpbe
gwn. Kd
tpehen/
Clrpoſit
ſchigeno
Niß ftloa
Nimdepi⸗
Noilipeani
ninlſong
pſſeſeneed
goonediſi
Cſchlgn
iiiclis s
depig etod
1Cepige
halldenen
ouennonele
Mlaniſnein
nivendoſen
Rigädepi⸗
1(Ftvatk,i
n
5rdns.
lütpſipulan
Nigkooffei
ſertorefde
Ons eſttun
ſoſrſurn rt
Cebliae
d.
ſhomshte
Uſhchinfu
nde,
Nbininrct
ibtien
Dhrgtit
Diommmntn
liirhry
umrti.

ſlaeſtſz

ſolidum ſuo debito. vt. . de lal. inter.l. fi et ſ.e. ſi fundis. 5. ſi duo

in pꝛin.ſed poſtea ibi diſtin giutur in dicta.l.dRnss.
Sinon conueni.verba exceptionis. Anlem. i. efficacem.
Jis qui obligare.ſ.ſi in rẽ eius ſit verba pecũia.vt.S. ſi cer.pe.

ciuitas. ſic in curatoꝛe aduiti.vt. C. ſi ali.res pig.da ſit.l.cura

4
◻ in pꝛelato

De pigno. et bypothe.

res pi. da.ſit.l.q pꝛedium. bic autem neq; in boniſneq; extra bona cõputã
tur. vt.j.de vſufru. le.l.i.aʒ.neq; in vna ipſum coꝛpus.vnde debetur ſeruilꝰ
cum non ſit meum. vt.S.ſi ſerui.ven.l.loci coꝛ.in pꝛin. Itẽ nec alij bas ſer/
uituies ego ei cui debeniur concedere poſſum. yt. õ. de ſerui. ruſticoꝛum p̃di

oꝛum. l. ex meo. acd.

i ſc in prclamo m e leypoibereſunt.
ecclelie. vt in aut , 11. „ —2„ » „ „ „ „ domino vl ab eo cui de
utr Boeins poreed generali obligatõnenõ ↄtinen. ⁊ nerit: ſiue ille:qui ſolum uſinnfr. drur go. e
em ler 1R. L. dela. la. ſP . N 1 1 , 7 „ „ . 2
du eclenn. ſi qua alia ſurtti miniſteriaſ. habet. 1ſ. cribit Mapinianꝰ libieꝛ Daus que ſuntruſtt
di e/Siuͤnphana Ed ⁊ qðadeas ¶ Aius. undecimoreſpoſoꝝ tuẽdum cre ceſeunuts.
arte, d.. res us eo tpe quopaci· ditoxem:rſiuelitcmn creditoe o obcnef ailmr.
nte eſtſuperpoſi. ſcebat in bonis habuit: idẽ obſer ꝓpꝛietariusagerenõeſſe ius uti p achoſtar cum p
i bigano di uani debet. Qò emptionẽ uendi fruiinuitoſe: tali erceptione eum balctane bellan. vr en.
ie IANSP- Rit⸗ otiq Rai Xe- ,Z . . d ebei itus
i piur. 5. de pig. tioneq; redpit: etia pignoꝛatidey pꝛetoꝛtuebitur: ſi non inter credi Atatur. ſec gr eſt
nn erlſpeume poteſtrecipere. οpiany toꝛem: eteumad quẽ uſuſ fructꝰ mnobanend bol,
nloe⸗ ¹ ſte 1 . 2 . ſtui
e peſkenioneerde Idebitoꝛ res ſuas duobꝰ ſi pentinet cõuenenit: ut uſuſfmctꝰ ſe hrmavebane d⸗
ng gew auohithi⸗ R mul pignoꝛi obligauenit.ita pignori ſit.nam et cum emptoꝛẽ bent cum quadam ꝑpe
s oꝛiſobligatio „EWT Js 2. kate Oitui,
maieiais vt . Mtutriſq; inſolidũ obligate eſſẽt uſuſfructustuetur p̃toꝛ: cur non veaneut vtinſtoo⸗
All. — depig ons ſinguli inſolidũ aduerſus extra⸗ 7 creditoꝛem tuebit eadem ratio rerum diuiſio. F. cum ĩ
u ba. l. ſi vene S. neos ſeruiana utent inter ipſos ne ⁊ debitoꝛi obijcietur exceptio. ſo bdenuren non li⸗
Fevennoneles auſemn ſiqueſtio moueat᷑ poſſidẽ̃ ¶ Jura pdioꝝurbanoꝝ pignoꝛi evanetate vſus credi/
ennineſege tismelioemelſecondition::ꝛda dan nopoſſunt: igitr necconne mens aaus aueende
nlͤ onẽ. vt. . de pig bitur enim poſſidẽti hec exceptõ mire poſuntut hypothece ſint · duoꝛ vel ecificium de/
ſn elt⸗ 6 nõconuenit: ut eadem res mihi Ed an uieitinenris Aul. bens ſeuiwten b id
in eſt iuſſu iudiciis. uoqʒ pignoꝛꝝ eẽt. ſi autẽ id actu actꝰ:aqductus pignoꝛis cõ debemkemnds mutn
ſnti b en Eirag. fuerit: ut ꝓpartibꝰ resobligaren uentiolocum habeat uidendum reut. ꝓpt que edificia
r one vlp offiad tur: utilẽactionẽ competere: ⁊ in eſſe Pomponius ait: ut talis pa· ſiereni muulie. ds nolu
liins arnsboneßi teripſos:et aduerſus extractos: ctiorfiat quandiu pecunia ſolura 1r Fundum babeat. ſ;
d donſon p. Paus Denieerr poſſeſſionis non ſit:hijs ſeruitutibuſ creditoꝛ babeatcgeauer gur n
ce C. de ſolu.l ac appꝛehẽdant ſinguli. Arcia. utat᷑ ſq; ſiuicinum fũdum habe⸗ licuius vicini.
nitalg 5 . . ** ceg. Uütat SORuicinum füdum babe ad alicuius vicini. vt
eimetnsd Jis:qui bona rei publi.iu⸗ at“ ſiĩtra dieʒ pecunia ſoluta nõ bice vel ir g t
haus, . e rn, ni . x. 14, „ . — . Vi
5 ra vtꝑcipiatfru/ readminiſtrat:mutuam pe⸗ ſit: uẽdere eas uicinoliceat:q ſen cinoſund uſe
hteckh/ 1I1, „Oer ee 1c 0 cino fundum vna cũ ſer
in vaſe daian do. Aud Peo accipiat: poteſt ẽ eiꝰ tentiaꝰ* ppterutilitatem ↄtraben uiuſe.
tn no.babinandop Obligare. Et ſi antiphana facta tium admittẽda eſt.Artianꝰ ne ſenſenaſe ve
mmaüt rn Zer ſit: æ in fundũ:aut in edes aliqui: ꝙ«« Rege pignoꝛi obligatio q 4 klagrame ieer
. Iſto eut condu incducat: et eouſq; retinet poſſeſ &ι Ppoſtea naſcunt᷑ tenent ſed „ .Deacbienaanehien
den hantch ſine ba . ſionẽ pignoꝛis loco: donec illi pe 2 ſipꝛioꝛibus capitibus decedẽti: grer dicitun vt bic v..
nihn eſriaggey cunia ſoluat᷑:cũ inuſuras fructꝰ bustotus grexfuit renouatus:pi ceinaie rpenebaun.
d.1 l. 2e ARAE⸗ J . Ie 2 r P . cell“.
“ alrleliens. pcipiat: aut locãdo:aut ipſe per · gnoꝛitenebiturꝰ¶ Statulib quo bec ſi renonanio fuerit
id ſeeiſe odet.· Cipiẽdo: habitãdoqʒ itaqʒ ſiami qʒ dari hypothece poterit:lʒ con Set õ
un ſeecior de⸗ ſerit poſſeſſionem:ſ Oletin factũ ditione exiſtẽte euaneſcat pignꝰ. daʒ vr ſeſi icaund.
Ntaddte. ocare. als e Lnr Bn . . 5 n eidde
H Wwiata enpar actiõe uti.¶ ſuſfrictꝰan poſ · ¶ Cumpignoꝛi rem pignoꝛatazʒ isan duns i
wii ſ.debo. au. udi. ſit pignoꝛi hypotheceuedari:q accipi poſſe placuerit quatenu, alger uetunt pighoen
Famt dern nd ſitũ eſt:ſiue dñs ꝓpꝛietatis cõne utraqʒ pecunia debetur:pignꝰſe aiſianata. lecus autem
üſli do. iter vi. et xx. Aramnndeſt aſend
aueßti l.ſivir. e ¶ In fact. quein ſubſidiũ dat. vt. .. de p. . quoniẽs.ſ iunt in obligatione. vt. j. e.l. am. et ſic eſt bij uppleng⸗
⸗ 8.9. Oſtitutũ. ⁊.l..ꝑ interdictũ.in fi.ſjm io.nibilominꝰ enã ſz az3o. x Statuliber. i . i 1,
coNhd agit bypotbecaria. f ¶ Nreduoꝛẽ õ. C. de vſufru.intereſt. 6el⸗ Sutcecadaſtanee ern maoher ican Feſen on k .
66 ibi. et eodẽ mõ.ſolu..e. ſi fundus. g ¶ Diue. recte agens ⁊c. bet contractus ab eo herede ſuper ea factus vtin aut.de reſti.et es que pa.
Ointi 9 b ¶ Enproꝛe. qui emit a fructuario ig bijciek. i. vſufructuario S. pꝛimo.et.C. communia de lega.l.fi.F.ſin autem.ſic ⁊.j. eo. lerd ſt⸗ .
AocNDH q uſufructũ obligauit. bʒ ergo fructuarꝰ ius obligãdi.qꝛ q̃i dñs eſt pq⸗ um pignoꝛi.placuerit. C. ſipi. pi. da. ſit. l. i. in pꝛin 1 .ij. Ein üne.
Gs cNn vt. z. de vſufmc. vſuſfruct'in multis als nõ poſſet. vt. ẽ. e.l. ſi ſpatꝰ 3 uatenus. nunc reſponder. relel. Pelh.ct.l.i⸗
eina k¶ ura vꝛbanon. vttigni immiſſo. aʒo iin fi. a¶¶ Utraq;. ideſt que ſecundo. et pꝛimo debetur.
mnn lIDan ſipſfit.es eni pignoꝛi pſit dan que ĩ bõis nriſ ſũt.vt. C.ſi al.. b ¶ Exceptio.ſi poſſidet. .
iA.

Gite⸗

Zvi

D
quſo
d

ligat. vt. ſ. e. ⁊ que nondum ſunt. . i.ſͦ bʒ ius in re. vt. . ꝓxi. F. i.
Soluerit. vel ſecundo creditoꝛi. nam ei ſoluendo liberaf a ſuo. vt.S. de

Eero orlis ſbyporbearis idcoautem non direetg ausnon en dſs
rac l ſoluum 5. ſolutz. vel dic pꝛimo.nam et tunc a quolibet eſt res liꝰ

berata. vt. S. de pig. acti.debitoꝛ. F.fi.⁊.j.de diuer.⁊ tem.pꝛe.l.de acceſſio ⸗

nibuus.
e¶Pignus quoch peri
mitur.i. ſinit vtricq; te
neri. dictum eſt. 1 i0 5
ſecundũ creditoꝛẽ agit
debitoꝛ pignoꝛa.act᷑.vt
5.ð pi.qc.l.ſi rẽ. S.oĩs.
funqd ceditoꝛi.ſes
ſenng Tſor .
oluturum. i. ſoluẽ
5 4α muta hic caſum.
nam. S. fuit ſpecies ob /
ligata. bic autem nome
pecuniarum quare que
rit an actio vtilis.ſ.by/⸗
pothecaria detur ſecun

do creditoꝛi ꝓ exigẽdo

eo nomine? certe daf. li
cet hic non ſoluar. vt.j.
e.l. cum conuenit.C. ð
bere.vel ac. ven. l. poſt
qᷓ; ſicut daretur in ſpe/
cie obligata.vt.S.i.rñ.
buius..ſed ſi debitoꝛ.
pignoꝛatus ſoluat ſuo
creditoꝛi.non ei cui fuit
bypothecatus.an libe/
retur ab bac vtili bypo/
thecaria.rñ.ſicniſi iam
ei erat denũciatum. ne
ſolueret. vt. C. que res
pig.obli.poſſ.l.nomen
quoq;.et. C. de noua.
1 dcle.l. ijſſ.
p Soluta.ſ.creditoꝛi
ſecun do.cui eſt obliga⸗
tum nomen. Idẽ ſi ipſe
exegilſſet.
i ¶ Js. ſ.debitoꝛ:
KExactam. i. quaʒ ſe⸗
cundus cqreditoꝛ egit.

¶ Coͤpenſaturum. i. retenturuʒ.

—.—

cundo creditoꝛi tenetur: et taʒ ex-
ceptio qʒ actõutilis ei danda eſt
Nõð ſi dñs ſolueritapecuniaʒ:pi⸗
gnꝰ quoqʒ perimit᷑ſed põt dubi⸗
tari nũquid creditoꝛi nũmoꝛũſo/
luroꝝ nomie utilisactio dãda ſit
an non quid enim ſi res ſolutavfu

erit:et uerum eſt q Pompo.li.

ſeptimoad edictum ſcribit ſiqui
dem pecuniam debet is cuius no
mẽ pignoꝛi datum eum: exactaʒ
a creditoꝛe ſecompẽſaturuʒiſiue
ro coꝛpusis debuerit:⁊ ſoluit pi
gnoꝛis loco futurum apud ſecũ⸗
dum creditoꝛem ¶ Et in ſuperfi
ciarijs legitime cõſiſtere creditoꝛ

poteſt aduerſus quẽlibet poſſeſ⸗

ſoꝛemꝰſiuetantum pactum ↄuẽ⸗
tum de hypotheca interuenerit:
ſiue etiaʒ poſſeſſio tradita fuerit:
deinde amiſſa ſit.¶ Etiam ſi cre
ditoꝛ iudicatum debitoꝛem fece⸗
rit:hypotheca manet obligata:
quia ſuas cõditiões habet hypo⸗
thecaria actio.id eſt ſuſoluta ẽ pe
cunia aut ſatiſfactum eſt. quibuſ

m (Ett ſoluerit. creditoꝛi ſecundo.

n ¶ Futurum. ſed cuius eſt ꝓpꝛietas ſpeciei ſolute a nomie obligato.rñ.de
bltoꝛis. qui nomen obligauerit. mediante enim creditoꝛe velut ꝓcuratoꝛe
tacite conſituio ſoluente etiam geſtiente tranſit ꝓpꝛietas in debitoꝛem. pi⸗

S

gnoꝛis autem obligatio queritur creditoꝛi. vt bic. ⁊. e. de pig. ac. ſiuenent
o¶ Et in ſuperficarijſ poſſeſſionem ꝑ bypotbecanam.nam põt a ſuperfici

anio ſuperficies obligari. vt hic.et.j. qui po. in pig. ba.l. etiam ſuperficia/
rius. et. S. de pig. ac. l. utoꝛ. F. fiet. l. ſane. Habet ei dominium vtile. vt. .
no.ope.nun.i.in ꝓuinciali..pe.⁊ de ſuperfi.l.i..i.
p A. iudicarum. i. condemnatum.
5 Senenyr 7. C. e. l. ᷓuis. 1.. ad velle. l. aliquando. S. de pignoꝛibus. 7
ſ. de ſolu. l. cum quis ſibi. S. fi.⁊.]. ꝓxi. S.⁊ nota bic ar.qꝙ per ſententiam nõ
fit nouatio. alioquin tolleretur bypotbecaria. vt. C. etiam ob chi. pe.l.i. et
ſic eſt ar. ð. C. de vſu. rei indi.l.fi.
r¶ Di cum defenſoꝛe.ſatiſdederit.ſ.iudicatum ſolui.

—

—
conditione d
x Mypotheca. i.pure.

1
5

—

be Euenerit.i.extiterit.

8¶Abultomagis. qꝛ extranei ſponte: bij inuiti ſatiſdt. ⁊ ↄueniunt. ac.
PZc en veer.g. Pri 6. .
1 lu

cbiti. i. ſub conditione caſuali. vel mixta.

Recte necad debitum. nec bypotbecaria.
MHil interm. vt. ſ. de ver. ſig. l. cegere ⁊ iia acceſſoꝛium non tenet interim.
.ſ. de re. in. l. cum pꝛincipalis.
a ¶ Gub conditione.i.eius.qð ſub conditione debebatur.

cRurſus cum pꝛimo egerat.et ſuccubuerat.quis ante conditionem.

Liber

ceſſãtibus tenet· ¶ Si cum defẽ
ſoꝛe in perſõam egero:licʒ ismi⸗
hi ſatiſdederit:⁊ damnatꝰſit: eqᷓ
hypotheca manet obligata mul⸗
to magis ergo ſiin perſõam actũ
ſit:ſiue cum reo:ſiue cum fideiuſ
ſoꝛe:ſiue cum utriſqʒ ꝓparte:lʒ
damnati ſint: hypotheca manet

obligata:nec ꝑ hocuidetur ſatiſ .
. aln intereſt

Eexliuſta cauſa. vt

factum creditoꝛi:qð habet iudi⸗
cati actionẽ. ¶¶ Si ſub cõditiõe
debitinomie obligata ſit hypo⸗
theca :dicẽdum eſt ãte cõditiõʒ
nõrecte agi:cum nihil interiʒ de
beatur.ſed ſiſub cõditiõe debiti
cõditio eueneritrurſuſ agere po
terit: ſed ſi pᷣſẽs ſit debitum:hy
potheca uero ſub cõditiõe: ⁊ aga
tur ante cõditiõeʒ hypothecaria
uerum quidem eſt pecuniaʒ ſolu⸗
tam nõ eſſe:ſed auferri hypothe
cam iniquũ eſt. ideoq; arbitrio iu
dicis cautiões interponẽde ſunt
ſiↄditioextiterit nec pecunia ſol
uatur:reſtituihypothecã: ſiĩreꝝ
natura ſit.¶¶ Pꝛopt uſt uras quo

fideiuſſoꝛibus.l. vbicunq;.

de contra.emp.nec empto.

Ealuanes. bo⸗ ſi agatur ad cautionem. vtj
ed ⁊ ſi ad pignꝰ duplicantur inducie.vt inſti. de exceptio..bodie.

e
f¶ Si condino. bic eſt foꝛma cautiomns.

d Asere poterit. nec oberit. ſi ante conditionem egerir. amiſerit. t
dde excep.rei iudi. ſi mater. S. eadem. ⁊ ar.ſ. de edi.edi.l.bouẽ.ꝭ.fi.

de iudi.l.in omnibꝰ

g Pꝛopter vſu
ras.ſolui debet.
acſi dicat retinet

pignus.ſi nudo
pacto ſint debi /

te.als etiaʒ petũ

tnir iure acuonis

vt. L. de vſur. l.
nij. ⁊.l. retẽtiõʒ
Aelſuum ẽ.
Pelionis ali

vel dic politio /

Ea⸗ rei locate.

is.i.alicuiꝰſolu
nonis ſoꝛtis vel
vſurarum.

quia receſſurus
purabatur. al. 5
vt j. qͥ.mo.pig. ł
bypo.ſol.l.ſolui

mr. S. ſi pacilcat

et de diſtrac. pi.
l. cum ſoluende.
que lũtõ. vl ſpe⸗
ciale bic in pen/
ſione. vel ibi eue
nit ꝓpier pactũ
ſpecialiter faciũ
vſq; ad certuʒ tẽ
pul de non perẽ
do debio. bic ãt
a pꝛin.uit dila/
ta ſolutio.pꝛuna
verioꝛ eſt.

K ¶Er quib.na
turalis.vt inter
patrem ⁊ filium
dominum ⁊ ſer /
uum. et facit. j. ð

4 MEarenonduminniol poſſunt. ⁊ vendi⁊ legari vt diximus

m ¶Nulianus ſcribit. et. j. qui po. in pigno. ba.l.potioꝛ. .. ſi de futu

n Dð dicimr. xt. j. de ꝓba. l. ante omnia. et. S. e. ſi ſupe / 1a. ac.
ratus. in pꝛin. et ar.j.dea qua plu. ar.l.q; ꝙᷓ. in pꝛin.

o (Kum conueniebat.ſ.de pignoꝛe.aʒo.

Peclalien ſpeciales appellat pꝛeſennum bonoꝛum tannz. ſch
cum obligat ea ſola que nunc habet.cum autem obligat ea que ba
bet. et que babuurus eſt debitoꝛ non cogitur credit oꝛ pꝛobare fuiſſe
tunc in bonis.et boc dicit bic. idem tamen ſi nibil dicatde futuns.

Vrauses pig. obl. poſ.l. fi.
4

autionibus. ſ. quibuſdam veluti ſi obligata pꝛius ſpecialiter

quaſdam res.et poſtea omnia generaliter que ba bet et que babitu⸗
rus eſt. ſicut et als dicimus. vt. S.ſi quis ca.ſed et ſi. S. queſitum.

„

r Eennde. nõ debet ꝑtinere ad generalem conueniionem perinde
8 bligare. quando cepit ea babere. et conſtabat ꝙ erant c.

ſue. ſic haber locum regula quando dubitatur ſint res debitoꝛis rñ.
t Qui res.periculũ.ſ.criminis ſtellionatꝰ. vt. . de cn. ſtel. . ij. niſi
res ſit ampla.et ſic vtriq; debito ſufficiat.yt.ð.de pi.ac.l.ſi quis in

pignoꝛc.S. plane. ac.
v ¶ Obligata. boc eſt. vt ꝛcc.
Cum pꝛimo.i.a pꝛimo.
e quo. ſ. an ſit inſolidum obligata.

ES 2

ſi conuenit.l. vt ſit pignoꝛi poſtes inſolidum. xt. . poſuit,.

1E

o.

ca

l
415,
otort
inpun
ſarora 4
thickſi
ght o⸗
ohph⸗

ic
t
wert
Noertbie
ehg

(eizun

1 Negpe)

liiſe
akven.

W li.

Jibeſent

ſeoäene

Ctllhoeun
Sſaloude
Aüͤchi⸗
roluuiie
Graectirr.

(cin
nodi

ns ougne
Perdbunt
ſißeinoen
Pbrchlcen
Ktaudine
Ne

((men

Relitaſen

ien inn
nooni
Moſhknn
ſhnCS.
ntibiay
eazn

Nlen
4nd

derbun
Kmun
ſplenon
Moegofnni

igetnien
t de
rzpm

ehtuge

lereney

rindnei
mlil

ſiihiden

munin
Afidi
Nan e
ninſen
W
nnng
10 a P
oplloe
A nin
nmnr

ſn

oſnnt
hocie

Peren
nidtdt.
Nttetinet
nus
ndebi/
ni petit
gcllonts
Rphrl.
lenenö,
eſum⸗⸗
onisgl
Aboa,
cpoſtio/
lunſr
unsyel
n.
gintgeſt
gagnlar
aeſurus
anral)
nopg!
oll Li

ſftri.
lence,
iͤNſpe
enpan
pelbae

pper ori

linfri
tenh
denon a⸗

ototett
invrde
uio

nk.
cucen

s.ntinter

nt fkin
jinnte
aſa‚ſi

itohin

Nencaen
btſiſe

hri
utin
iſnun
en endn

6

gant
ebirn

oſin

fũdꝰ.ob/
igat. creſcit
engo pign' allu/

ſpacfgs

4

a ¶EErcedit. neceſt dictũ ꝙ ſolida ſit obligata. ceũ fuerit liberata.

be E ſolida.poſtea ſariſfacto pꝛimo creditoꝛi.aʒz3.o.

Mars. ſ. tm. H a pꝛimo liberara ſit. del Dixim ſ. qrẽdo.ibi de
quo ⁊c.vt in ſolidũ ſit obligata. vel dic qð pꝛiꝰ diximꝰ ſoluendo.aut

2c.ſ. in pꝛimo caſu.q fuit noiatim dictũ vrinſolidũ teneret ſcedo ea

liberata a pꝛio.
et idẽ eſt ſenſus.
1,ꝓbat᷑ hoc.j. qᷓ
po.in pig. ba.ſi
debitoꝛ.

nione vt bic. ⁊. ᷓ
de pig. ac.ſi ↄue

grege. in pꝛin. ſic

7 dos. vt. j. ð iu
re do. l. iij. ſic ⁊ ĩ
vſuf uctu. vt. j. ð
vſufru. itẽ. F. bic
Iiẽ loc'ſeruiẽs.

yt. ſ. 5 aqᷓ quot᷑. 7

eſti. l. boc iure. J.
ß ſi alluuioe. ſed
ad id qð hic dici
tur alluuiõe pfi⸗
cere creditoꝛi.ẽgᷣ
j. e. ſi int. F. qcqd
ſo.cõmodũ ꝓpꝛi
etatis augmenti
ꝓficit ðbuoꝛi.vr
ibi. ſz comodum
ipſi obliganõiſ
eſt creditoꝛis. vt
bic. ac.
¶ Bi neſciete.
uenit. 1 ſic valet

t 1. S. de pi. ac.
l. aliena. in pꝛi. ?

ſic no. ꝙ ratiba⸗
bitio khit᷑ retro.
yt bic. 1. C. ð do
na. int᷑ vi.⁊ vx. l.
aßpe. et. S. de iu
di.l. licet.

Serabik q.

ratiba bitio
pfirmat pignꝰ qꝛ
⁊Lipſe pᷣt obligar̃
nõ ergo furioſus
cũ ipſe obligar̃ ñᷣ
poſſit. fere auteʒ
dicit ꝓpter pupil
lü. e alij oſen
tire. nõ ipſe ob
ligare ſine decre
to. inducũt.j.d
manu. vi. l. ſi pf.
H. fi. vbi dicit ꝙ=
minoꝛ. xx. an. licʒ
ipſa ſuũ ſeruum
manumittere nõ
pt. tñ pᷣt debitoꝛi
oↄſentire manu/
mittere ſeruum.
queʒ in pignoꝛe
minoꝛ bʒ. ſy hoc
nõ valet. qꝛ nõ ð
pupillo ibi dicit
hͦ de minoꝛe. xx.
an.maioꝛe t̃.x⸗
uij. an. Iteʒ nec

qʒ:ſiobligata ſit hypotheca:uſu
re ſolui debent. Idem ⁊ in pena
dicemus. n AApianns .
N Neſitũẽ:ſi nondũ dies pẽ
Aſionis uenit: an ⁊ mediotẽ
poꝛè perſequi pignoꝛa permittẽ
dum ſit.⁊ puto dãdã pignoꝛis ꝑ

ſecutionẽ: quia intereſt mea:⁊ ita
celſus ſcribit: Ex quibus caſibꝰ

naturalis obligatio conſiſtit: pi⸗
gnus ꝑſeuerare conſtat·Aiꝰ

Zque nondũ ſunt: futura
Atamẽ ſunt:hypothece da⸗

rũpoſſunt ut fructuspendẽteſ:ꝑ
tus ancille:fetus pecoꝝ.Et eaqͥ
naſcunt᷑ ſunt hvypothece obliga⸗
ta. Idqʒ; ſeruandũ eſt ſiue domi⸗
nus fũdi couuenerit aut de uſu⸗
fructu:aut:de his que naſcũturſi
ueis:quſũfructũ habet:ſicut Ju

lianus ſcribitꝰ.Qð dicitur cre⸗

ditoꝛẽ ꝓbare debere: cũ conueni

ebat rem in bonis debitoꝛis fuiſ⸗

ſe:ad eã cõunientiã pertinet:que
ſpetialit᷑ facta eſt:non ad illa: qᷣ.
ſeri quotidie ſolet cautionibꝰ:ut
ſpecialit᷑ rebꝰhypothece noĩe da
tis cetera etiã bona teneãtur debi
toꝛis:que nunchabet:⁊ que poſt
ea acquiſierit:pinde atqʒ ſi ſpeci
alit heereſ fuiſſẽt obligate. Qui
res ſuasiaʒ obligauerũt:⁊ alij ſe-

cundo obligant creditoꝛi: ut effu

giãt ꝑiculũ: quod ſolẽt pati qui
ſepiꝰfideiuſ.obligant:pꝛedicere
ſolent alij nulli reʒ obligataʒ eſſe
q́; foꝛte Lucio titio ut iid: quod
excedit pꝛioꝛẽ obligationẽ res ſit
obligata :ut ſit pignoꝛhypothe
ceueid:quod pluris eſt: aut ſoli-
dum:cuʒ primo debito liberata
resfuerit de quo uidẽdũeſt:utrũ
hoc ita ſe habeat:ſi ⁊ ↄueniat:an

⁊ ſi ſinpliciter conuenerit de eo:

quod excedit: ut ſithypothece⁊

2*
x.
⁶ 9

De pigno. et bypotbe.

de conſenſu ad obligandũ ibi dicit.ĩmo ecõtra ad liberandñ pignꝰ. alij di⸗
cunt,pprer mulierẽ. dic fere. i hoc eſt falſuʒ.qꝛ ꝓ alio nec ipſa obligare reʒ
ſuam nec alij ↄſentire pᷣt.vt.C. ad vell.l.ſenatuſcõ.ꝓ ſe autẽ.⁊ ipſa poͤt er
alijↄlentire.tu dic ergo ꝙ ꝓpter fructuarium dicit fere quia ipſe non põt
obligare ꝓpꝛietatem poteſt tamen ꝓpꝛietario ↄſenure.vt. C. de yſufr. l. in

ſolidavres ineſſe conuentioni ui⸗
detur:cũ a pꝛimo creditore fuerit
liberata.an adhucpars ſed illud
magiseſt:quod pꝛiꝰ diximꝰ.
„„ ALirtia.
J funds hypothece datꝰ
it: deinde alluuiõe maioꝛ
actus eſt:totus obligat᷑. Si ne⸗
ſciente domino reseiꝰ hypothe
ce data ſit:deinde poſtea dominꝰ
ratuʒ habuit dicẽduʒ eſt hoc ipſo
qð ratum habet:uoluiſſe eum re
trocurrere ratihabitionẽ ad illud
tempus quo cõuenit.uolũtas au⸗

tem fere eoꝛum demum ſeruabit
qui ⁊ ipi pignoꝛi dare poſſũt.Si
res hypothece date poſtea muta
ta fuerit: eq̃ hypothecaria actio

cõpetitꝰ:uelutide domo data hy
pothece ⁊ oꝛto facta/Item ſi de
loco conuenit:⁊ domus facta ſit.
Item ſi ð loco dato deinde uine⸗

isin eo poſitis¶ OIn uẽdicatiõe

pignoꝛis queritur:an rem de qua

actum eſt poſſideat:is cũ quo ac⸗
tum eſt. nam ſinõ poſſideat: nec
dolo fecit:quominꝰpoſſiðat:ab⸗/
ſolui debeat. ſiuero poſſideat et
aut pecuniã ſoluat aut rẽ reſtitu⸗

at: eque abſoluendus eſt.ſi uero
neutrum hoꝛum faciat cõdemna

tioſequitur.ſed ſi uelit reſtituere

nec poſſit:foꝛte quia:res abeſt:et
longe eſt:uel in ꝓuicijs:ſolet cau
tionibusres explicaris: nam ſi ca⸗
uerit ſe reſtiturũ abſoluitur ſi ue

ro dolo quidẽ deſijt poſſidere ſũ⸗

ma autem opeuiſusnon poſſit rẽ
ipſam reſtituere:tanti cõdemna⸗
bitur:quanti actoꝛ in litem inraue
rit:ſicut in ceteris in rem actioni⸗
bus.naʒ ſi tanti condemnatuſeſ
ſet:quantum deberetur:quid ꝓ⸗
deſt in rem actio cum et in perſo⸗
nam agendo idem conſequeret᷑

rereſt.
b ¶ SDi res ompetit. vt
7. ſ. e. paulus. S. domꝰ.
7.S.de pig.ac.l. domo
ſed õ.S.qͥ. mo.vſu.am.
l.repeti.S. rei mutatiõe

vbi dicitur ꝙ extinguik
vlſuſfructus pꝛopter rei
mutationem. ſol. facili

us vſufructus exiingui

tur quia non durat per

eunte ſubſtantia.vt.ẽ.
de vſufru. l. i. vel wo fa
cilius ne inutilis ſit ꝓ/
pꝛietas ſemper abſen/
dente vſuftuctu. vt. S. ð
vſufru.l. iij. F. ne tamen

Itẽ Z. ſ. de lega. 1. ſi ita

legatum. F. fina.vbi di
cit ꝙ periji legatum rei
mutatione.ſo.ibi de lu⸗
cro captando.hic auteʒ
de damno vitando agi
tur. agd.
c ꝗ En vendicatone q̃/
ritur.ante li.conteſt. vt
⁊ in qualibet reali.que
ad poſſefſonẽ detur.vt
ʒ.de inter. acti.l. qͥ ſer/

uum. F. iniurie.
d Abſolui debet. l. dif

initiue. ſi lis eſt ↄteſta.
e ¶ Abſoluendus ẽ. ab
obſeruatione iudicij.vt
inſti.de ꝑpe.⁊ tẽ.ac.ꝗ.
fi.⁊.j.qui po.in pi.ba.
mulier. ⁊.j.q̃.mo pig.ł
bypo.ſol.l.paulꝰ.ꝗ.fi.
f Lõdemnatio.als cõ
natõ. ⁊ als obliga
tio.ac.
g¶ Erplicari.vt inſti. ð

.V loſ F1. bobl
BAAllur. obſer⸗

uatione iudicij.
i ¶ In rẽ actionib. in q
us iurat᷑ in litẽ.vt.õ.
de in litẽ iur.l.in actiõi
bus.ſʒ vid etur ꝙ nihil
plus creditoꝛ poſſit ali
quo caſu ↄſeò.qᷓ; ſit ſu/
um debuũ. vt.j e. ſi ink

S. fi. ſo. bic de exneo cõ⸗

uento.ibi j debitoꝛe lo

qquit᷑ ar.j e.l.S.ſi płes.

alij dicũt ꝙ hicloqᷣt᷑ cũ
res deducit᷑ in iuſiuran
dũ. quo caſu debet debi
toꝛ ſentire penã.ibi aũt

cũ ſine ſacro lis decidit᷑

teriij dicũt ꝙ bic poſſeſ
ſoꝛ erat in dolo.ibiĩ cul
pa.quarti ꝙ bic de pi⸗
gnoꝛe.ibi de bypothe⸗
ca.q vltima nõ valet.qꝛ
inter pignꝰ ⁊ hypothe⸗/
cã quãtum ad actioneʒ

1

bypothecariã non eſt differentia. vt. S. e.l. res. 5. fi. ⁊ inſti. de acti. F. itẽ ſer
uiana. ⁊ ſim tres vltimas ſolutiones.tã in debitoꝛe ↄuento ꝙᷓ in alio qui
dolo deſijt poſſidere loquit᷑bic. Sn verioꝛ eſt.

A Raendo- debitoꝛem. l
ſed indubitanter noluitr ꝓcederè.

⁊ ipſi ſunt obligati.ali⸗
ud ſi non extarent.quia
bona fide conſum pſit:
vt. S. e.l.i.G. cum pꝛedi
um. ⁊.S.fi.regũ.l.iiij.j
poſt. ſed certe idẽ quan
doqʒ etiam ſi non ſunt
conſũpti.vt in dicto..
cum pᷣdium. dixim qñ
nũqᷓ; fuerunt debitoꝛis
quia eos ſeminauit cre
ditoꝛ quare planꝰ expo
nes niſi extẽt. l. pᷣdia cũ
fructibꝰpendentibꝰ.qͥa
ſic pars rei eſſe vident᷑.
vrt. S. de rei ven.l.fructi
bus. acd.
n 5 Nreditoꝛ.adiudica⸗
m. ⁊ dic ꝙ vel babue
rat ⁊ amiſerat.vel obti
nuerat 5 vnũ lʒ non ba
buiſſet ⁊ alius poſſidet
ſed ſi ipſe debitoꝛ poſſi
deret poſt ſnĩiam õ ſe la
tam ⁊ creditoꝛ nõ habu
iſſet ageret in factũ ex re
iudicata nõ bypotbeca
ria. ad.
o ¶ Exceptio. quaſi no⸗/
nata ſit hypothecaria.
ex quo in ea ſemel obri
nuit.vnde etiã ſi a poſ⸗
ſeſſione cadat videt᷑ eã
intendere non poſſe.vt
ar. Z.C. devſu. rei iudi.
l. fi. ̊ certe bec exceptio
nõ valet.quia nõ fit tał
nouano vt toll atur. vt
bic. 7. S. e. l. grege. 5. et.
et. F. ſi cũ defenſoꝛe. pꝛe
terea nõ dʒ nocere ei ſẽ⸗
tẽtia.ꝓ quo eſt lata.vt
ſ. de excep.rei iudi.l.eui
denter. ac.
p ¶ Eu. l. creditoꝛẽ.
q Si plunis. faciebat
ed quõ fuit plꝰ condẽ/
natus etiã de facto.vt.j
e.ſi inter. F. fi. que eſt cõ /
tra.ſo. vt ibi.

rAd ↄdemnationem

oc eſt qð decretiſte di
cunt trãſire in rem iudi.
8 NLiberare. potes itel

nterdum.ſi minoꝛis.idẽ ſi non mi noꝛis
m ¶ Extent res.i.fructus.⁊ petant.qꝛ

(irernn aiam de fructibꝰ? ar
bitrari debet iudex:ut ex quolisi.

choata ſit ex eo tẽpoꝛe etiã de fru

ctibꝰ ↄdemnet.ꝗd enim ſimino⸗
ris ſit pdium:qᷓ; debetur.nam de
autecedẽtibus fructibꝰ nihil põt
ꝓnũciare niſi extẽt res ¶ Credi
toꝛ hypothecã ſibi per ſnĩiam ad⸗-
iudicataquẽadmoduʒ habiturꝰ
ſit:queritur.nam dominiũ eiꝰ uẽ⸗
dicare nõ poteſt ſed hypotheca⸗
ria agere pᷣt:ut ſi exceptio obijci⸗
atur a poſſeſſoꝛe:iudicati replicʒ
ſi m eumiudicatum nõ eſt Si
pluriscõdemnatꝰ ſit debitoꝛ nõ
reſtituẽdo pignus:qᷓʒ computa⸗
tio ſoꝛtis:⁊ uſuraruʒ faciebat:an

ſi tãtum ſoluerit:quãtuʒ debeat:

exonereturhypotheca.qð egoꝗ

dem quãtum ad ſubtilitatem le⸗
gis:⁊ auctoꝛitatem ſnie nõ ꝓbo.

ſemel enim cauſa trãſire uidetur
ad cõdemnationeʒP mihi pecũia
deberi. ſed humaniꝰeſtnõ ampli

useum:qᷓ; ꝙ reuera debeat dan
do hypothecam liberare Ali

ena res utiliter poteſtobligariſbᷣ
cõditiõe:ſi debitoꝛis facta fuerit

(Si duo pariter de hypotheca

paciſcant᷑:inquãtum quiſqʒ obli
gatam hypothecaʒ habeat: utrũ
ꝓ quãtitate debita:an ꝓ partibꝰ
dimidijs queritur ⁊ magisẽut ꝓ
qᷓntitate debiti pignꝰhabeat ob⸗
ligatuʒ:ſʒ uterq; ſi cuʒ poſſeſſoꝛe

ligere.i.⁊ ſi plus dederit.nõ ideo plus bypotheca liberat᷑.ſed veri dic ꝙ ĩ⸗
tendit dicere ꝙ nõ plus debeat. ſic facit.j.de re.iu.l.bona fides.⁊.j.ð ex/
cep.doli.l.fideiuſſoꝛ.et.j.de ta.exbi.locũ.S.ↄdẽnatio.ſed S.S.e.l..in vẽ⸗
dicatione.in fi.ſo.ibi in dolo erat poſſeſſoꝛ bic non.vel ibi in erneo poſſel/

ſoꝛe. bic in debitoꝛe.vt ⁊ ibi dixrimꝰ. Itẽ Z.C. etiam ob chi. pe.l.i.in fi. vbi⸗
dicit ꝙ enã ꝓpter eam pecuniã pᷣt retiueriꝓ qua non eſt obligata.bic dicit

ꝙ liberata eſt bypothbeca.ſo.bic creditoꝛ non poſſidet.ibi ſic.ſed nunqͥd ab

acnone iudicati ent liberatꝰ.rh.nõ ſm quoſdã.que ergo fuit in pignoꝛe qᷓ/
ſtio.rñ.videbatremanere obnoxium ꝓ cyrographbaria pecunia.qð bic ne ⸗
gat.qꝛ vt dixi non retinere.ſed petere nititur pignꝰcreditoꝛ.ſed venꝰ dic ẽt

ab actione iudicati liberatum.qua eni ratione poſſet dici pigneſſe obliga
tuʒ ꝓ cyrographania pecumia. nulla enĩ lex hoc diat.ſed retineri.dicat ergo
bec.l.⁊ in acione iudicati ꝙ ab eas ſitliberatus debitoꝛacd.

¶ Aliena. de bac materia dic. vt dixi. . e.l.. in pꝛin. ⁊ in. . ſi duo.

v¶ Si duo pariter. i. eodem momento.

¶ Dimidijs. boc eſt ꝓ ſingulis dimidia ſola ꝑs pignoꝛis ꝓ indiui
ſo ſit obligata. x ᷣ Rꝛo quantitate.vt ſi ticio.x.ſeio.xx. debebant᷑
ꝓ duab ꝑtibrei leio teneat.vl dic ꝙ cuiq; inſolidũ ꝓ ſuo debito. ⁊

agat:queadmodũ:utꝝ de ꝑteꝗſ
qʒ an ð totoqſiutriqʒiſ olidũ res
obligata ſit:qdð erit dicẽdũ:ſi eo-
demdie pignusutriqʒ datuʒ eſt
ſeparatim:ſed ſi ſimul illi ⁊ illi:ſi

hoc actum eſt: uterq; recte inſoli

dum aget ſiminus: aget unuſgꝗſ
qʒ ꝓparte.¶ Noteſt ita fieri pi/
gnoꝛis datio hypotheceue:ut ſi
intra certum tempusnõ ſit ſolu-
ta pecunia:iure emptoꝛis poſſide
at rem iuſto pᷣcio tunc extimãdã
hoc enim caſuuideturquodam⸗
modo cõditionalis eſſe uẽditio.⁊
ita diuus ſeuerus:⁊ antoninus re
ſcripſerunt. pia.

X„ Ignoꝛis perſecutio in rem

arit actionẽ creditoꝛi.
Jab eo:qui publi( Aulꝰ
Mciana uti potuit:quia domi
nium non habuerit:pignoꝛi acce
pi:ſic tueturme ꝑ ſeruianam pꝛe
toꝛ:quemadmodum debitoꝛ per
publicianam. ¶¶AXpia.
NMNipignoꝛi res plureſ acce
prit :nõ cogiturunam libera
re:niſi acceptouniuerſo: quãtuʒ
debeturꝰ. i 1Dem.

C Vm cõuenit: ut is ꝗ ad re

ectionem edificij credidit:
de pẽſionibꝰiure pignoꝛiſ ipᷣe cre
ditum recipiat:etiam actiõesuti-‚
les aduerſus inquilinos accipiet
cautiõis exemplo quã debitoꝛ cre
ditoꝛi pignoꝛi dedit?. I Dem.

boc erit verum.

5Pꝛo quãnta/

te.ſ.vt ꝓ pecũia
quã quilibet de/
dit pignꝰ ſit obli

gatũ inſolidum.

boctamẽ ſtatim
diſtin guitur. ſed
ſi vrtaq. c.
a Quemadmo
b Dicenduʒ. vt
de toto agat qui
libet. pꝛimus ta
men pfertur.
c¶ Bi eodem. id
eſt quis.ꝙ ergo
in diuerſis die /
bus eſt boc inv⸗
no: ſed diuerſis
boꝛis.
d In ſolidum
agiiur. ſ. ꝓ eo qð
ſibi debetur.
e Si minus. id

ſi non eſtactum.

azo.
f ¶ Pꝛo parte. ſ.
dimidia rei.vt.S
e. ſi debitoꝛ. H nõ
ne vid etur ſemꝑ
boc agi.ſicut ⁊ cũ

lego tibi.⁊ illi in

ſoliduʒ vtriqʒ vi
deoꝛ legare. vt i⸗
ſti. de leg. S. ſi ea

dem. . ſ. de le. iij

re coniuncti.⁊.l.
coniunctim. ſed
foꝛte aliud in le⸗

gans.quia ſi ſta
lim cũ legat q̃rit

mibi iuſ.ſicut fit
in pignoꝛe.⁊ fa⸗
cit.j. de ſol. l. pu ⸗
pilli. . pe.
(Poteſt eſti⸗
mandas. vt. S.
Zben. emp.l.fi.ĩ
pꝛin. ? ar. C. ad

l. fa. de pla.l.ĩ fu

ga. in fi. ſecus ãt
ſi dicat ꝓ pecũia
mutuata ſit em⸗

pta. vt. C. de pac.pi.l.i.et.ij.ſed videt᷑ ⁊ bocnon valere.quia incer⸗
tum bominẽ ↄfert exrtimatio. vt. . loca.ſi merces.i.rf. que eſt õ.ſol.
boc ſpeciale.quia debitoꝛes vix aliter inuenirent pecuniam.

. gnoꝛis. pſe ecutio.i. conuentio. .
Actionem. vt ⁊.C.e.l.pignoꝛis.⁊ nudam aduocat poſſeſſi /

yullus qui bʒ dominiũ a git publiciana.vt.ẽ. de pub.l.i.

onem. vt et.j.de euic.l.ſi venditoꝛ.circa pꝛin. .
ab eo potui. non rei ven.qꝛ ⁊c.vel aliter ratio eſt poſita.quia
.

ebitoꝛ em. ſed ⁊ tãdiu tuetur creditoꝛẽ quãdiu et debitoꝛem. vt

et ar. S. e.l.grege.S.cum pignoꝛi.⁊ de le.ij.peto.S.pꝛedium ⁊ accen/
dit ei qð dicitur hijſdem defenſionibus vntur emptoꝛ quibus ⁊ vẽ/
ditoꝛ. vt. C. de euic. l. emptoꝛi. ſiergo veniat verus dominꝰ:nõ defẽ
deretur debitoꝛ. ergo nec creditoꝛ. vt bic.et.ð.de pub.l.fi.·

K.
Ue⸗
N

mmin

Aopn
lnet
Nncol
0 oinpe
ſlon
c.

Sat l

7

donco a
ſononcton
1ſtnoneta
modeph
ſſpnſſi⸗
Muntnli
donptdere
nne.
(Gocrinn
Ctqnienel
lanpigronn
3 Bupton
guaſ diee
ſoronenn
uuiſe guin
ſgionn etſ
zderiven
(Luczaco
*
gpoceqjt
Uungtlpg
bonsi
morze
ſſienonpn
Peueeſt
deſtncte.
(Cnrsrtt
magmbr
pobgen.
Aun evi
Dadiin
Nedchtannh
ſfuarſcdtd
hnöͤſuf⸗
ſeinome
Nlpofeſe
binin
ſelſinai
ſiſentin
W
Am ed
iglinefi
fönmn
Uuuni
linnni
pctan
lunſtet
bemeb
nn
gurcke

chn
gerds
e.
nnsd
acunr.

hene.
Areikt
hlerhrd
eulling
larta
bitllin

pnig i

Gent;
60

Uncn11.
in.

guaffi

,

N

ſensil

1eun

gtuſites

gnigiucf

eetz⸗
1.

oſince
bli⸗
ſtoren
in
ſrattt
no

4

C

ludn

kntim
Kſiud
eſOH
lNn

Ködh

en

Aipignoꝛi debetur. vt ⁊. C. de diſtr. pig. l. quãdiu.⁊.j.dever.ob
i.l. in execu. F. pe. in fi. F. . SSD
Am conuenit.ſed et ſi non conueniſſer babet pꝛiuilegiũ.vt.j.q̃
o. in pig.l.interdictum.et.S.ſi cer.pe.l.creditoꝛ.⁊.j.ti.i.l.i.

o ¶Unles. vt. . e.l. grege. F. cum pꝛioꝛe.et ar. C. de bere. yen. l. poſt

ꝓ. accur.
dẽ pig.ac.l.fi.in

pein.
inter co⸗
onũ.pigno
1i. dando colo

no:nõ a colono.
⁊ ſic non eſt con
tra. S.de pig.ac.
l. ſolum. F. fi. vel
hic dat vtilẽ: ibi
denegat dare di
rectam.ac.
r Siꝛ debitoꝛ a /
gat.qui rem alie
nam pignoꝛauix
8Exceptionez.
quaſi diceret ob

ligationem non
tenuiſſe.quia reſ
ſit aliena.etfacit

S.de rei ven.ſi a
ticio.adl.
1 Auicqd com

modi.vt ⁊.C. de

pigno.ac.q̃ foꝛ⸗
tuitus.⁊.l.pignꝰ
in bonis.⁊ inſti.
qui.mo.reõ.ob.

H. fi. quo ad pꝛo/

pꝛietatẽ.ne ſit ð
S.e.ſi fundus.
v¶ Birres reſtim
atur. agenti by /

pothecaria.

x Quam quãti
debet. hic cũ cul
pa debitoꝛ nõ re
ſtituat. ſed ſi do/
lo:nõ eſt differẽ⸗

tia inter eum:⁊ e

neũ poſſeſſoꝛeʒ.
de ſtricto iure. vt
3.e.l. ſi fundus.
H. in vendicatio
ne.⁊. ..ſi pluris

que ſunt ðꝛie.de

equitate m̃ pᷣtdi

ciõ.vt dicto. .. ſi

pluns. vel ſolue

alt. vt dixi in. F. i

vendicatione.
1 Etis pluris ẽ
intereſſe ꝙᷓ ſit de

bitum. verbi gra. eu

(E

recte poterit. ¶ Mignoꝛisobli

Jinter colonũ: . pcuratoꝛẽ
meũ cõuenerit de pignoꝛe

uel ratum habẽte me ↄuentioneʒ
uel mãdãte:quaſi interme ⁊ colo

nũ meũ ↄueniſſe uidet᷑ ¶ Si debi
toꝛ ſeruuʒ quẽ a non dño bona fi⸗

de emerat:⁊ pignoꝛauit: teneat
ſeruiane locus eſt.ſi aduerſus eũ
agat creditoꝛdoli replicatione ex
ceptionemelidet.ita iulia.ait.et

—

—

habet ratiõem. Quicꝗd cõomo

dipignoꝛi ſine incõmodi foꝛtuito
acceſſit:id ad debitoꝛem pertinet
¶Si res pignoꝛata nõ reſtituat᷑

lis aduerſus poſſeſſoꝛem erit exti

mãda:ſed utiqʒ aliter aduerſꝰ ip
ſuʒ debitoꝛẽ:aliter aduerſus quẽ
uis poſſeſſoꝛẽ:nam aduerſꝰ ipſũ
debitoꝛem nõ pluris:qʒ quãti de⸗
bet:quia nõplurisintereſt aduer
ſusceteros poſſeſſoꝛes etiaʒ plu
ris intereſt:quia qð ampliꝰ debi⸗
to cõſecutus creditoꝛ fuerit:reſti
tuere debet debitoꝛi pignoꝛaticia
actione. ¶Odeſtinuſ
Jticio:qui rem meã ignoꝛã
Oſte me creditoꝛi ſuo pignoꝛi
obligauerit:heres extitero:expꝰ
facto pignꝰdirecto quideʒ nõcõ⸗
ualeſcit:ſedutił pignoꝛaticia da
bitur creditoꝛi. Sem.
Reditoꝛ pᷣdia ſibi obliga⸗
ta ex cauſa pignoꝛis locare

gatio etiam inter abſẽtesrecte ex

lpa mea rem obligatam mibi amiſi. quã aliquiſ

adeptus eſt. eandemqʒ ſua culpa amiſit condẽnabitur mibiad int᷑/

.i. inquãtum debitoꝛi teneoꝛ. aʒ.
ticio pignoꝛaticia.i.hypothecaria ſjm quoſdã.tu dic vnlis

ôtaria pignoꝛaticia. ? facit. C. de rei ven.l. cum a matre. ſed õ
ipꝛimã teneas.S.de pig.ac.l.ſi rem alienam.S.i.vbi dicit eodẽ ca
ſu nõ dani etiam vtilem creditoꝛi.ſo.hic creditoꝛ fuit ignoꝛans.ibi ſci
ens ſzm Jo. ar. S. e.l.i. pel hic de eqͥtare vtił dat᷑.ibi de iure ſtricto de
negat᷑.vlł ibi me ↄdicẽterẽ meã obligauerat.hic vo me ignoꝛante.ſj
