q; iſti i duobuſ
pꝛiuilegia pᷣmũ
non appella /
tur ab eoꝝ ſnia.
ſecundũ.qꝛ ipſi
pp̃t reſtituere mi
noꝛes ſi dicãt ſe
leſos qð nõ ẽ in
alijs iudicibꝰ. et
boc dicit hec lex.
a ¶ Meceſſe.i.vti
b Ad tps.i.ſex
menſiũ. vt. ã. de
oꝛi. iur.l.ij. S. po
pulo deide. et.
bũc magiſtratũ.
et. F. is dictatoꝛi
bus. et. F. q ad
magi
c¶ Pꝛicipali. i.
maioꝛi.ſ.dictato

d rãſſatis. ar.
pꝓ eo qð dixi. S.
de le. et ſe. cõ. nõ
dubigit. et. C. de
ve. iu. enu. l. i. F.
buius ſtudij.
e 4 Pienioni/
eſt plenavel ple
nioꝛ. ſ. quã oli cõ
peterz magiſtro
ſe Emẽdatõʒ. ſ.
iudices inutiles
remoueat et le /
ges cõſtituat. vt
C. e.l. i. ij. et. iij.
g His cunabu
lis. non poſſit. h
Pppluar ſopt
CQL. ð ſen. p. p. l.
b ¶Nudicaturꝰ.
no. pꝓ ep̃is et car
dinalibꝰ qᷣ ſiles
ſunt pᷣfectis pᷣto⸗
rio.C. ð epi.au.
l. epale. nõ ĩ reti⸗/
nẽtib? femis. vt
Q. ð epi. ⁊ cle.l.
.i ¶ Ab ip̃is. vel a
pncipe.⁊ ad hoc
ſ. de mio. l. in cãe
Ifi.legis.et.l.ſe.
le. G Ze offi. Pfe⸗
cti vrbis. Illu⸗
ſtris ẽ. vt in aut.
de app.S.illam.
col.iiij.
Aſ nia cria
ſ.punienda

6 taliã. Fin/
mſeemeſmi nn

Pꝛmus

ppetuo tranſlatis : ad ſimilitudi

nẽ magiſtroꝝ equitũ pᷣfecti pᷣto-
rioa pꝛicipibꝰ electi ſunt. Data ẽ
eis plenioꝛlicentia ad diſcipline

publice emẽ dationẽ. His cuna-⸗
bulis pᷣfectoꝝ auctoꝛitas iniciata

intantũ meruit augeri:ut appella
ria pᷣfectis pᷣtoꝛio nõ poſſitꝰ.naʒ
cũ ante queſitũ fuiſſet an licereta
pfectis pᷣtoꝛio appellari et iure li
ceret:et extarẽt exẽpla eoꝝ:ꝗq ꝓ
uocauerũt:poſtea publice ſenten
tia pꝛincipali lecta appellandi fa⸗
cultas interdicta ẽ.credidit enim
pꝛinceps eosꝗ ob ſingularẽ indu
ſtriã exploꝛata eoꝝ fide ⁊ grauita
te ad huiꝰ officij magnitudinem
adhibent᷑:non aliter iudicaturos
eſſe ꝓ ſapiẽtia acluce dignitatis
ſue quã ipſe foꝛet iudicaturus.
Subnirxi ſunt etiã alio pꝛiuilegio
pᷣfecti pᷣtoꝛionea ſẽtentiis eoꝛuʒ
minoꝛes etate ab aliis magiſtrati
bus:niſi ab ipis pꝛefectis pᷣtoꝛio

reſtitui poſſint.

DPeofficioprefeqiurbis.

Mnia omni ¶ u Tpi.
no crimiĩa p̃fectura urbis

ſibi uẽdicauit: nec tantũ ea qᷓ itra
urbẽ admittunt᷑:uerũ ea quoqʒ qͥ

extra urbẽ intra italiã :epiſtola

diui ſeueri ad fabiũ cilionem pᷣfe
ctũ urbis miſſa:declaratur. Ser
uos ꝗ ad ſtatuas ↄfugerit ſua pe
cuniaremptos ut manumittãtur
de ðñis querẽtes audiet:ſʒ etiam
patronos egẽtes de ſuis libertis
querẽtes audiet:maxime ſi egroſ

ſeeſſe dixerit deſiderẽtqʒ aliber⸗

tis ſuis exhiberi. Relegandi de⸗
poꝛtãdiq; in inſulã:quã ĩperatoꝛ
aſſignaueritꝰlicẽtiã hʒ. In initio
eiuſdẽ epiſtole ita ſcriptũẽ. Cuʒ

urbẽ noſtrã fidei tue cõmiſerimꝰ

Quicqd igit᷑ intra nrbẽ admitti

tur:ad pᷣfectũ urbis ꝑtinere uide

tur. ſz et ſi qdtra centeſimũ mili

ariũ admiſſuʒ ſit:ad pᷣfectũ urbiſ

ptinet:ſiultra ipſuʒ lapidẽ egreſ
ſuʒ eſt:pᷣfectiurbis notionon eſt.
ſi ꝗs ſeruũ ſuũ adulteriũ cõmiſiſ/
ſe dicat ĩuxoꝛẽ ſuã:apud pᷣfectuʒ
urbis erit audiẽdus.Sʒ etiã exin
terdictis qð ui aut clã:aut interdi
cto unde ui audiri põt/ Itẽ ſolẽt
apud pᷣfectü urbis etiã tutoꝛes ſi
ue curatoꝛes remitti:ꝗ male in tu
tela ſiue cura uerſati grauioꝛe a-
nimaduerſiõe indigẽt:q; ut ſuffi
ciat eis ſuſpectoꝝ infamia: quos
pbari poterit uel nũmis datis tu
telã occupaſſe*:ul pᷣmio accepto
oꝑam dediſſe:ut nõ ydoneus tu

toꝛ alicui daret᷑: uel cõſulto circa

edendã patrimonij qʒtitateʒ mi⸗
nuiſſe:uel euidẽti fraude pupilli
bona alienaſſe.Qð aũt dictũ eſt
ut ſeruos de dñis querentes pᷣfe⸗
ctꝰaudiet:ſic accipiemꝰ nõ accu⸗
ſantes dños:hoc enĩnequaqᷓʒ ſer
uo ꝑmittendũ ẽ:niſi excauſis re⸗
ceptis. Sʒ ſi uerecunde expoſtu⸗
lẽt ſi ſeuicia:ſi duricia:ſi fameqͥ
eos cõpꝛimãt ſi obſcenitatem in
quam eos compulerunt uel cõpel
lãt:apud pᷣfectuʒ urbis exponãt
hoc quoq; officiũ pᷣfecto urbis a
diuo ſeuero datũẽ:ut et mãcipia
tueat᷑:ne ꝓſtituãt᷑. Pꝛeterea cu⸗
rare debet pᷣfectꝰ urbis ut nũmu
larij ꝓbe ſe agant circa omnene
gociuʒ ſuum:et temperẽt ab his
que ſunt ꝓhibita.cũ patronꝰ cõ⸗
tẽni ſea liberto dixernit ul ↄtume
lioſuʒ ſibi libertũ querat᷑:uel con
uiciũ ſe ab eo paſſuʒ liberoſq; ſu
os:ueluxoꝛeʒ:uel ꝗd huic ſimile
obijcit pfectꝰ urbis adiri ſolet.⁊

ꝓmodoquerele coꝛrigere eũ aut

cõminari: aut fuſtibꝰ caſtigarxe:

aut ulteriꝰ ꝓced ere in penã eius
ſolet. NHam et puniendi plemim.
qʒ ſunt liberti Certe ſi ſedelatũ

aliberto:uel ſi conſpiraſſe euʒ cõ

tra ſecum inimicisi eius doceat:

De officio conſulis.
De officio p̃fecti pᷣtoꝛio.
De officio pᷣfecti vꝛbis.

liariũ.ergo viðꝛ ꝙ ita⸗
lia claudat᷑ irra centeſi⸗
mũ miliariuʒ. vt. j. e. .
cũ vꝛbẽ.ſʒ flumen eſt qꝛ
vſqʒ in galliã et ſciciliã
italia extẽdit᷑ vt.j.de vᷣ
bo. ſi. l.notõʒ. F. i. aʒo.
Epiſtola. quã nõ ha
bemus niſi parü.yvt.j.
in inino.
o ¶ Coͤfugerint. vt. S. de
bis qui ſunt ſui uel ali.
iur. l. ij.

ua pecunia. ĩpꝛo/⸗

pꝛie.vt j.ð manu.l.iiij.
q Egẽtes. audiet er pᷣ
fecius vꝛbis.
r ¶ Exbiberi. vt. j. de a⸗
gno.li.l.fi.⁊.l.alimen⸗/
ta. K. I.
8 Melegaãdi aſſignaue
nir. bodie ẽt anteq; aſſi
gner.ſʒ ſecꝰ in pᷣſide. vt
ſ. de legatil.iij. l. i. F. i. et
ſ. de ĩter. et rele. l. iter. et
ſ. de penis.l. aut dam/
t n initio. cõmiſeri/
nus

.nõ ſunt plura bec

verba de epla ꝙ autez
ſequit᷑ expoſitio eſt vul/
piani.⁊ qdẽ largiſſima
vt fieri debz. vt. S. ð cõ.
pꝛin. l.i.

ſRPerrin ere. falſuʒ er⸗
go dicũt qᷣᷓ dicũt ꝙ ro⸗
ma eſt ſub papa noſtro
verũ qꝛ poſtea poſtan-
tinũ fuit cõceſſa ꝗ́ multũ
auxit eccleſie romãe ſta
tũ. vt in autẽ.de nõ ali.
in pꝛin. col. ij.

0

lent. tutelã occu⸗

ſſe.per quandã.qua
ſi ſimoniã.et ſic eſt ar.ð
eos qui pecunia data
inueniũt ſcolares. vt in
ſti. de ſuſpec. tu. F. ſed ⁊
ſi qͥs. et. ſ. de tutelis. l.

eoos.
y Coõſulto. i. malicioſe
Edendam.i.in faciẽ
do inuentario.
⁊ ¶ Dictũ eſt. ſcilicet. S.
e. §. ſeruos.
Receptis. vt. ſ. de iu
di. l. vixx.
⁊ ¶¶ Obſcenitatẽ.i. turpi
malnemet dno boce
de epi. aud.
a ¶ Comminari. ſic. C.
commina. epiſtolas.⁊
bec eadem in filio ſer⸗
uant. vt. . de obſequijſ
l.i.⁊.j.de offic.pꝛocon.
l. nec quicqᷓ. S. de pla⸗
no. et.j.de iure patroñ.

unt. vt. C.
l. ſilenoneſ.

uſtibe. ſic. .d ĩius

c ¶ Delatũ.i. accuſatũ.
d (Cu inimicis. no. ar.

Liber

in feudis ſi vaſallus fecitamicitiã cũ inimicis domini. ꝙ auferkei feuduʒ

nico. de defen. ciui. 5. de cetero. col. iij et. S. de le. et ſenatuſcõ. l. de ⸗
bus.in fi. ſic et. C. de le. et con.l.bumanum. et.j.ti.i.l.barbarius.ibi

a ¶ Pena. bic pores diſtinguere vt diximꝰ. C. de liber. et. c. li. li. cum eti ruitꝛc-cc.
be Qura.ſuarũ.genitiui pluralis numen.vel nominatiui in ſingulari nu/ p Hefert de auditu.et ſic nõ ob. j. ꝓxi. vbi dic dubium eſſe.
mero. et tũc habes ſuariu et neutri generis eſt.ſj cõtra bũc.S. eſt. C. deu⸗, q Soꝛtir.ſ.ad regendũ.yt in autẽ.de mã. pꝛin.S.i.vł die vt ibi. pe
deis.l.nemo. et.j.reruʒ cunias romano
Bimotar d aß ſoln. Podilii bi 7 Pranc
hic de his loquit᷑ qui⸗/ peëg e ſtarnidz Nu n õpiliũ binos 0 r ꝛouincias:
bus opoꝛtuit vti ab oi/ etia metalli pẽa leũſtaenidn nuna P ⸗ 5 es ſq; ad regenduʒ.
bus. cuz ſine bis nemo ¶ ra carnis oĩs ut iuſto pcio pᷣbeat᷑ a anitnafi, vno lua noce: vtm aut. de mõ.
viuere poſſit.ar.j.ðᷣ mu apb net: et iõ ed populi ſuffragio crearẽt: re pꝛin. 5. i. col. iij.
neribꝰ et honoꝛibꝰ. l. fi. ad cura pfecture Ptinet cto foꝝ Pop 8 vel dic ibi patro

ſuariũ ſubipſiuscura eſt:ſʒ et ce

H. itẽ epi.ſed ↄtra.j.ad
teroꝝ pecoꝝ:ſiue armentoꝝ:que

l.iuł.de annona.l.fi.ſʒ

fert?.ſʒſi icutidubiũ eſt: an romu-
lo et numa pompilio regnãtibus

nnsguare.
8 ¶Zegẽdis. nõ

anuf ad alenam ad hini pbitionẽ ſpectt: adipi queſtos fuent itaa tulio hoſtilio cmticſe enon
ſic. velno licet deunöi us czã ꝑtinẽt. Quies quoq; po rege qſtoꝛes fuiſſe certũ eſt et ſa-⸗ de lena.l. ſiñ.
iriov Ahie al bulox et diſciplina ſpectacuionũ necrebꝛœ apdueteresopinioeſt kagthonehi⸗
crarvẽdiums. ibinöõ. ad pfectiurbiscurã ꝑtinere uide tuliũ hoſtiliũ pꝛimũ in rẽpublici cc.
agles milnes v tur. Et ſane dʒ etiaʒ diſpoſitos iĩduxiſſe queſtoꝛes:et a genere qͥᷣ eſtores 2
nemo⸗enſ. qui. ercad. milites ſtationarios habere ad tu rẽdi queſtoꝛes in initio dictos et ae. b
aun oomeatu. .y. endã populariũ quietẽ. et ad refe iunius ettrebatiꝰ a feneſtella ſcni v al⸗ ebaos
de ſReferenduz ſi. de rẽduʒeſ⸗ ibi qð ubiqʒ agat᷑:⁊ urbẽ bũt. Ex queſtoꝛibꝰqdã ſ. olebant ſint illuſtes. vt
Ronae⸗ altb ure iterdicere pꝛefectusurbis:⁊ que ꝓuincias ſoꝛtin ex ſenatuſcõ.qðᷣ hiare deire.
E. decunolis. li. l xrj. alia ſolitarũ regionũ põt:et nego factũ eſt decimodꝛuſo ⁊ pꝛocing Adeappel pie
e¶¶ Er vuebẽ. regionuz. I. Ciatõe et ꝓfeſſione et aduocatõ cõſulibꝰ:ſane non oẽs queſtoꝛes ¶ cpimꝰ. quõ po⸗
vine om ana ques e bus: et foꝛo'et ad tpus: et imper- ꝓuiucias'ſoꝛtiebant᷑ uen excep-⸗ mantaeatt ie

giones romani appe / petuũ interdicere poterit:et ſpe⸗

ti erãt cãdidati pꝛincipis:hi ⁊ eni

honoꝛes adipi⸗

lant. — .. er ens rel, fraſt. ſolisg liheig weicinal; ſci opoꝛteat. vt
f Et foꝛo. quod etiam ctaculis: et ſi quẽ releget ab italia ſolis lib pꝛicipalibus ſenatu pꝛimo clariſſimꝰ
grauius eſt vr j. de ⸗⸗ ſubmouere eũ etiã a ꝓuinciaſua legẽdis uacabãt hodieq; obtinu¶ ſecũdo ſpectabi
a Bngs Kennonng⸗ Diuus ſeuerꝰ reſcripſit ẽt eosꝗ it queſtoꝛes creani indifferẽter tã eänerer gade,
mo videtur ꝙ non vl/ illicitũ collegiũ coegiſſe dicũtur: patriciosqᷓ;ᷓ plebeios:ĩgreſſus* mune. et bon.l.

tra teinpus ſue admi/

miſtraroms vt jdepe Apud pfectũ urbis accuſandos.

eſt eni et quaſi pꝛimoꝛdiũ geren⸗

bonoꝛ. S. geren⸗
dum. Rh.triplex

nis.l.fi· queẽ coͤtra. ſo. Diri etiã ab ¶p· Aulus doꝛũ honoꝝ ſentẽtieq; in ſ enatu eſtqueſtoꝛ. vnuſ
bukn tneſeneknz, argẽtarijs ul aduerſus eoſ dicẽde:ex his:ſicut dicimus qui⸗ ulbebaroffi
. 46 . ,—1 —7„7 „ —— J „7 „ . E
bA Mida proalns. ex epiſtola diui adrian et in becu⸗ dam ſunt qui cãdidati Pancipis acet iſte poe
bocerßnſ diearng ad⸗ niarijs cauſis pot. ¶uLp. dicebantur quiq; epiſtolas eius rrbae ede,
eſt interdictum. patria l Refect urbis cutenmos gerent.. pꝛeerat capitali⸗
ſa er iutediet Fiaetyr⸗ . urbis exierit poteſtatẽ non De officio pꝛetoꝛis. * canlie er ſn⸗
ielegatu. S.conſtuut bab etextra urbẽ iudicare põt. „ veſaiZlezng
eſt. que eſt cora. „— PHud filii ¶u) Lpi. libꝛis. et iſti erãt
14eu auod som’ Deofficioqueſtoꝛis. amili. pꝛetoꝛem pater eiꝰ illuſtres. ve bic.
veſe ranil ii§.r. 0 Rigo queſto u KZp. manumittere poteſt. lies. erque ve
efecus. termios ibꝰ creãdis antiouiſſima . dixim. et. F. de⸗
lid eſt centeſimũ m ib creãdis antiquiſſim ae ulus = inge cum Sang
lianum vt.. Liĩpꝛn. et pene añ omnes magiſtratꝰ gra Ed etiã ipſum apð ſe emã ſtd aʒ ditit büc
Irbẽ poteſtlegi..ð. tianꝰ iunius libꝛo ſeptimo depo⸗ cipare uel in adoptioneʒ da vltimũ no eſſeil
t. j. et ſub. tantum. Rö.α En . uc Zran, luſtrte.
m udicare. quidam teſtatibꝰ etiã ipm Romulum et niplacet. Xpianꝰ?. Bugreſus t.
intelligunt banc legeʒ. . elle queſtoꝛe eſt
yr in cauſis men impe / igreſſus ſiue adi

rij babeat poteſtatẽ. donec eſt in vrbe.vel in eius.c.milia rio.et tã cõdẽnan tus ad maioꝛes bonoꝛes.accur.
di ꝙᷓ puniedi.ſ cũ eſt extra nõ puniediſed iudicãdi et delegãdi.ſic vt.j.de x ¶ De officio pᷣtoꝛis bucuſq; de illuſtribus. nũc de ſpectabilibus.
offi.eius cui man.eſt iur.l.i..i.tu dic in qualibet cã.qꝛ ſi eſt extra ſines ſuie nã ptoꝛ eſt ſpectabilis.vt in autẽ.de app.col.iiij..ſiłi quoq; modo
iuriſdictõis.pꝛiuatꝰ eſt.vt.j.de offi.pꝛe.l.iij.et.j.e.l.i..ſ et ſi quid.vñ nõ ud filiũfa.manumutere.qð em ad iuſpu.c.vt.j.ad treb. l.
põt iudicare Itẽ qꝛ nõ põt ſeruare moꝛẽ maioꝝ quẽ ſeruare debet.vt.S.de amq;.ſecus in cõtennuoſa iuriſdictõe.quia tũc diſtiguit. an ſit

iuſti. et iure.l. pe.ſed delegare põt et iubere delegato:vt iudicet.vt bic.⁊ bee ¶delegatꝰ.et tũc põt.vt.j. de iudi.l.in pꝛiuanis.an oꝛdinarius.⁊ tũc

ſũt vera de ↄtenoſa iunidictõe.in volũtaria ſecꝰ.vt.S.ðᷣ adop.l.emãcipani l r.j.de iuriſdi.om. iudi.qui iuriſdicrioin.
n ¶ De offi. queſtoꝛis.illuſtris eſt.vt in autẽ.de ap.S.illo.colla.viij.ſed bic Ed et ipᷣm.ſ.filiũfa.pᷣtoꝛẽ.bodie vero ꝑ dignitatẽ efficitſui iu⸗
eo qui pꝛeeſt erario.et ſic nõ eſt illuſtris.vt.j.ſcdm io. ns. vt. C. de decunio.l.fi.et in autẽ. coniti.que de di. S. genera⸗
iso ſuffagio. i. co ſenſi. et electoe et ſic popij conſentit. ſic in gut¶ liten collg. pi. Jem no. bieg vnus obtinet yicem doꝛuz · ſic. C. de

L — OD —— e.

— — —

In fuerit ſeruus.

— —— — — 2 — — ——— — O S f —. — —

NPꝛimus

De officio q̃ſtoꝛis
De officio pꝛetoꝛis.
J s De officio pᷣfecti vigilũe
gqdopt. ſi conſul. argu. contta. ſ:de pac. ſiplures. ſtiituit ſemium non poſſe fui dignitate. accurſus.

Arbaris.miaa quetunt᷑in bac.l. Pꝛimo an barbarius qui pte p ¶ Effeciſſet.i. efficere potuiſſet. vel crcdimus ꝙ feciſſet potius qᷓ dignita/

hturã petijt fuerit pᷣtoꝛ. Secũdo an ea gue geſſt ſeruent᷑. Lercio
an libertatẽ ſit cõſecutꝰ.pꝛimenõ rñdet ſcõᷣm
tercie. ſed confuſe. vt dices exponendo litterj.

c¶ Deſignatꝰ. et

quomõ boc fuit
cũ in legẽ iuliaʒ
am bitus cõmiſit
yt. CL. de epil. et
cle.l.ſi quenquã
Riñi. fieri non de
buit.factũ tamẽ
tenuit. Idem et
in eo qui ſymo/
mace oꝛdinatur
nã et ipſe oꝛdinẽ
et dignitatẽ ha⸗

bet. ar.j. qñ ap.

ſit. l. i. F. biduuz
ſcðᷣm quoſdã.ſj
io.dixit ꝙ publi
ce petijt qð licu/
it. vt. j. de pol. l.
i. F. i. et. j. de ad/
mi.tu.l.nõ exiſti
mo. Sacerdoti⸗
um th. i. epiſco/
patus dat᷑ iuito
t̃. vt d. l. epi.

et cle.l. ſi quenq;

u dic melius ꝙ;
boc fuit Rome
vbi nõ habet lo⸗
cũ lex iulia ð am
inl. d .. .el.
atuit.ſ.boc

e Funcꝰſit. bui⸗
queſtioni pꝛime
ſcm quoſdam
nõ rũdet. ſed di/
cuntꝙ nõ fuit pᷣ
toꝛ. et ꝓ eis eſt. ſ.

de decurio.l. he⸗

tem eriperet.ſed an boc caſu quãdo ignoꝛauit fuerit liber. dic ꝙ ſic ne om

obſcure pertranſeat.
Arbarius philippꝰ cũ ſer- ⸗ duduetuſti p) Au. ccre vt. . de adopt.l.
uus fugitiuus eſſet rome p esincendijs arcendistri men eeto ori ge
turam petiit: et ptoꝛ deſignatꝰ ẽ umuini pꝛeerant: qui ab eoquod teps in manumuredo
ſed nihil ei ſeruitutẽ obſtitiſſe ait excubiasjagebant: etiam noctur velaliud ſacſtco c; no⸗
Põpo.quaſi pꝛetoꝛ nõ fuerit: at ni dicti ſunt interueniebant non- iei ſde rbiluemſ.
ꝗn ueruʒ eſt pꝛetura eũ functum: nunqᷓʒ et ediles et tribuni plebis vgoe ſna Muoglenn
ettamen uideamus ſiſeruusquã erat autem familia publica circa minũ ſpecies. erren di⸗
diu latuit: dignitate pᷣtoꝛia fun- portas et muros diſpoſita:unde Cole vſus elle ſnu
ctus ſit quid dicemus. an que et ſi opus eſſet uocabatur. fuc muB eſl hee uolb ului

dixits: que decreuit nullius foꝛe rant et pꝛiuate familie: que incen o ins.inconſren
momentũ:an foꝛe pꝛopter utilita diauel mercede:uel gratia extin? infaciendo ſemũ pꝛeto

tem eoꝛum: qui apud eũ egerint guerent. deinde diuus auguſtus ren. mo cden deß⸗/
uel lege: uel quo alioiure. Et ue maluit perſe huic rei conſuli. toveipopulas Anral
rum puto nihil eoꝛum repꝛobari C Lpianus ad preauz ſerui. Kñ. nõ

185 E „ . „ I,. maxime ſi ꝓpter publi⸗/
hoc enim humanius eſt. Kum ( uribusuno die incendiis camptiliccte faciar, t

etiam potuit populus romanus exoꝛtis. Q.pꝛo quibus cau. ſer.
ſeruo decernere hanc poteſtateʒ D(AAulus. er ecr.irehendh,
ſed et ſi ſciſſet ſeruum eſſe:libeꝝ n Am ſaluteʒ reipublicetue ſn peincepo allenbilon
effeciſſetꝰ: qð ius multo magis ri nulli magis credidit con- di wia unutrnaalius

in imperatoꝛe obſeruanduʒ eſt.. nenire nec aliũ ſufficere ei rei quã
IDem ceſaremitaq; ſeptem cohoꝛtes vem et
Retoꝛnec tutoꝛẽ : nec ſpe opoꝛtunis locis conſtituit:ut bi⸗ din oueſchſng pan. 56
Nrialem iudicem ipſe ſe da- nasregiones urbis unaqueqʒ co r Oblemandum. ſcil
re poterrr. hoꝛstueatur pꝛepoſitis eis tribu Pair veS. deconcr.
Se offido prefecti niglum. nis: 1 ſuper omnes ſpectabili i C Retoꝛ. tutoꝛem. vt

tuꝛ verum eſt quo ad ꝓ

„ — Mi. de tutoꝛib? æ cu⸗
ro pꝛepoſito qui pꝛefectus nigi· n. da. ab bis. l. iij er

deoffi. pꝛe.l.v.

tenmus. itẽ qꝛ debet dici talis fuerir medio tpᷣe qualis poſtes de t Dar poteſt. ſed cur ſecus in emancipatione. vt.ã.e.l.ij.que eſtcontra

pbendit᷑.etſic ſeruꝰ.vt. C. ſi ſer. expoꝛ.l.moueoꝛ. in fi.tu dicas huic
queſtioni reſpõderi ibi ſupꝛa.ſʒ nibil ei ꝛc. et ſic fuit pᷣtoꝛ.nã cũ incer
tũ eſt aliqͥd:perinde eſt ac ſi nec illud ſit.vt. C. de teſtamẽ.l. i. et iſti.
de teſtam̃. F. ſed cũ aliqͥs. nec ob. dicta ler herẽnius. qꝛ ibi ſolũ ſala

olu. illud honor eſt. vrinſti.per quas perſo.no.acquir. S. hocquoq;. tu⸗
tela eſt onus.et ſuſpectus pꝛeſumitur qui ſe ingerit.vt.j.de pꝛocura.l.que
omnia.eadem ratio poteſt aſſignari in iudice.nam et ibi eſtonus. ſed cerre
et honoꝛ. vnde redde aliam ranonem. ſtamtum eſtenim vta delegato ap/

nũ nõ facit. bic autè eſt plus.ſez cõmunis erroꝛ qui facit ius.vt.j.de pelletur ad delegantem. ſi ergo ipſe ſe darer iudicem ab eo ad ſeipſum ap/

ſuppel. lega. l. iij. in fi. Item noõ obſtat lexilla moueoꝛ. qꝛ bic medio
ipe fuit liber. vt in fi. bũius legis dicam. xet ſic nõ obſtar.j. ſi qᷣs cau.
f¶Duid dicemꝰ.nũc adſecũdã qõnẽ ꝓcedit.
64 Doe dixit. ꝓnũciando inter litigatoꝛꝛeee.
b¶Decremt. edicia pponẽdo. i ADomẽti. dicemus
le¶ Ael lege.i iudicio oꝛdinario peraco.
1 Qlio iure.l. exiraoꝛdi. vt per officiũ iudicis de quo magis dubita
m epꝛoban. et ſic ſoluta eſtſecũda qõ. nã erlibertas da batur
ta ab eo qui poſtea ſeruus ꝓnũciat᷑ va let. vt. j. qͥ era qͥ bꝰ.l.cõpetir.
Itẽ p boc eſt. j. de teſtam̃.i.ad reſtiũ.et. C. de ſentẽcijs. l. ij. Et nonra
bicꝙ circa factũ enoꝛ cõis facit ius. ſic ⁊.j. de ſu ppl.le.l.iij.ĩ fi. x. C. ʒ E

de teſtam̃.l.i.et.j.ad macedo.l.i ij. IAtem no. ꝙ bene geſtum eſt non

pellaretur. ꝙ ratio ꝓhibet.vt. C. de appella.l.eos qui.et.C. deepiſ.audi.
l.ſi qs ſeruũ. ſed. S.e.l.ij.ſe nõ emancipat.imo alius emancipat et ipſe conſennt. et ſic
non eſt contra.ſed tunc eſt contra.j.de offi.pꝛeſi.l.ij.ſed ibi non ſe.ſed ali⸗
um:dic ergo in tutoꝛe.quia ſuſpectus pꝛeſumuur. et in iudice vt diximus
pꝛopterappellantionem. =
ic ſpectabilis eſt. vt.j.e. l.iij. in fi.i.Rñi.
Pud veiuſtioꝛes. triumuin foꝛte quia quilibet coꝛaʒ tribꝰ pꝛeerat qui
cuſtodiam ignis babebant. .
¶ Excubias.id eſt nociurnas vigilias.
Eadiles ſi⸗ dicti qꝛ curã ediũ habebant et edendoꝛum t᷑nimaliũ.vt ſana
venderentur.vt diximꝰ.j.de ediiicio edi.l.i.i.Rũñ.

deber ex alio euetu reſuſcitari.ſic. C. de admi.tu.l.ſancimus.er. ſ. de 2 ¶ Qocabatur. quia illa familia vocabat homies vocibus er coꝛnibus. vt

iti. actuq; pꝛiua.l.i.in fi. .l.i.et. j. de bo. auc. iu. poſ.l.ſi nõ ex pecu⸗
nia. 5. . et. j. de re. eo. qui ſub tu.i.fi. ar. .j. de neg. geſ. qͥ alienaʒ. S.
quanqꝙᷓ. ſed ibi nõ ſuerat legirime factum.
n ¶Mumamus eſt. q. d. de wureſtncto alið eſſet. et ſieno. ꝙ benigni
feriur nigoꝛi. vr.j. de pactis ma ioꝛc̃.et. C. de iudi.l.placuit.
eruo. et eyſtete in ſeruituie ſi voluiſſet. l. tollere lege illã que cõ

irent ad extinguendum ignem.
alutem. ceſarem. de ſe ipſo loquit᷑ impatoꝛ in tercia perſona.
ꝑ ¶ Gpectabili. quod bic dicitur confundit. la.qui dicit pᷣfectũ vigi.non
eſſe ſpecrabilẽ rõne ſubiecta.qꝛ in codice ponit᷑ poſt pᷣſidẽ qͥ eſtclariſſimus.
vt. Q. depꝛiua.car.l.i.ſʒ certe hic intet ſpectabiles poit᷑. ergo ẽ ſpectabił. et

C

m quoſdã.ſecũde ſic.ite,z nes decipiantur.vt.C. de lati.li.tol. J.ſed quid ſi domini.licet bec littera

nia pꝛincipis intelligã

autenti.ſi quis litigantium. et pꝛeterea bic dicitur ꝙ non dat ſe tutoꝛeʒ ibi

boc expᷣſſe dicit.ſj quò ſpectabiliſ cũ nec magiſtratus ſit.yt.S.de oꝛi.iu.l.ij

S0G0

G. et bec omnia. que eſt dtra.
ſaris imperio cõſtitutus.et dð

nõ erat magiſt

—

poc exẽplũ. vt.j.e.l. fi.
itẽ in qualibet capitali
cauſa.eſt idẽ vt non co
gnoſcat. vt. C. e. l.i.

c ¶ Plerũq;. ĩmo ſemp

cũ culpa.vt.j.de peri.⁊
cõmo.rei ven.l.ſi vẽdi⸗
ta. que eſt contra.ſolu.
illa generalitas eſt cuʒ
boc tem peramẽto intel
ligenda.

d (Efrracture. i inſulis

id eſt domibꝰ. et ponit
impꝛopꝛie nomẽ inſule
Ppꝛie aũt ſignificat ter
ram aqua circũdatam.
ot inſti. de re. diui. F. in
ſua.

e De ſeruis. item de li
eri

sD haberi poteſt. vt
C. de aboliti. fallacit᷑.
G. ꝙ ſi ingenuoꝛũ. et.j.
de queſti. l. vnius. F. te
ſtes. et põt bic diſtigui

vrt diximus. j. loca. l. do

le

minus honeoꝛum.
f¶ Sciendũ eſt. et coer/
rare. ideſt frequẽter ire
quaſi eirãdo.vt nõ tene
ar viã recrã: vt ſi citius
capiat aliquẽ malefaci
entẽ.vel dic coerrare.id
eſt frequenter percipere
a cõ.qð eſt ſimul. et ſic
denotat frequentiaz. et
hero beris.id ẽ pᷣcipio

Pe. et deſcendit ab

ero.i.domĩo. vt.j.ad
legẽ acqui.l. item mel/
la. S. legis qͥ ſolet pᷣcipe
re.et ſic ſcribit᷑ per vnu
r.bec dictio coherare.
g Dolabꝛis. genꝰ? ar⸗
moꝛum.
hb Nubek. l. a lege.
i (Admonere. ſ. pfectũ
vigilũ. accurſius.
PWgerſus capſarioſ
alias ð capſarius.qꝗ li
bꝛos poꝛtat.vt.j.de ma

nu. vin.l. ſi collactaneꝰ

in pꝛin. vt.j.de qñi actõ
pec. eſt an.l. i. F. i. ſit er⸗
go vᷣbũ ſemel poſitũ ꝓ
pꝛie.⁊ impꝛopꝛie poni
tur. in pꝛin.

MWDercede cõſtituta vel

e0

a ¶ Cognoſcit. furibꝰ modice pun
b Perſona ſit. pone ð

lũ appellat᷑. Cognoſcit pfectus

Liber

ſeñ. duplex eſt pfectus vigilũ. vnus qui eſt ce
e eo hic dieit. et eſt ſpecrabilis. eſt et alꝰ quipß
erat antiquo tpe excubijs nõdũ ſibi collata dignitate:per pꝛincipem. er ille
ſſtratus. vt ibi.
iedo.vt ſubijcit.nõ capitalit᷑.vt dixi.atx.

nigilũ de incẽdiariis effractoꝛib?
furibꝰ raptoꝛib et receptatoꝛibꝰ
niſi ſiq̃ tã atrox: atq; taʒ famoſa
ꝑ ſona ſitꝰut pᷣfecto urbis renuit⸗
tat᷑ et qꝛ plerũq; incẽdia culpa fi
unt inhabitãtin:aut fuſtibꝰ caſti⸗

gat eos ꝗ negligẽtiꝰ ignem adhi

buerunt:aut ſeuera interlocutõe
cominatꝰ fuſtiũ caſtigatõʒ remit

tit Effracture fiũt plerũqʒiinſu

cũ uel cella effrangit᷑:ul armariũ
uel arca:⁊ cuſtodes plerũqʒ puni
unt᷑.et ita diuꝰ antoninꝰ euriptio
claro reſcripſit ait enĩ poſſe eum
hoꝛreis effractis qſtioneʒ habere
de ſeruis cuſtodibꝰ:lʒ in illis ipᷣi⸗
us impatoꝛis poꝛtio eſſet. Scien
dũ eſt autẽ pᷣfectũ uigilũ ꝑ totaʒ
noctẽ uigilare debere:⁊ coerrare

calciatũ cũ armis et dolabꝛiss: ut

curam adhibeat oẽs inꝗlinos ad
monere:ne ꝑ negligẽtiã aliq in⸗
cendij caſusoꝛiat᷑.pꝛeterea ut a⸗
quã unuſquiſq; inquiliuꝰ in cena
culo ſuo habeat iubet᷑ admone⸗
re aduerſus capſariosꝰquoqʒ ꝗ
mercedeſſeruãda in balneis ueſti
mẽta ſuſcipiũt:iudex ẽ ↄſtitutꝰ
ut ſi quid in ſeruãdis ueſtimẽtis

fraudulenter admiſerint ipſe co/

—

—

noſcat.

In ) Apua.

iMperntorcs euerꝰ ãtoni

nusiunio rufino pꝛefectouigiluʒ

Mercede cea la dño balnei. vel ab eo qui ſe lauat.
me Conſtitutus. pꝛefectus. accurſius

—

Sꝛoconlul i. conſul peul millus.

n Fraudulenter. q; facit ꝙ alius ſurripiat veſtimenta. accur.
HAperatoꝛes. inſularios.id eſt dominos ediũ.
ſemiteere. vtille grauioꝛẽ penã imponat. vt. z.l. ii
cen. rui.nau.l.pe.er dic remittere.ſ.debet. quod eſt in ii.
q ¶ Deber.l. pfee vꝛbis. imopfect vigil.et eſt boc vnũ de ceptis uatura
lis iuris vt. S. de iuſti. et iure.l.iuſticia..i.
cio ꝓcoͤſulis et legati. Hic ſpectabilis ẽ. vt in aut.de nõ ali. . f.

7„.

HF.i. in fi. et. j. dein /

colla.ij.

lis hoꝛreiſqʒ ubi homies pcioſiſ
ſimã ꝑtẽ foꝛtunaꝝ ſuaꝝ reponũt habet ſtatim atqʒurbeʒ egreſſus

Ranes ꝓcõſules ſtatiʒ quã

do ANilites. iuſticie. accur.

t ¶ Ptãtem. i. iuriſdictõs cõtentioſaʒ. ̊ volutanã. ſic vt. . in. l. pri et
vV Becreta.i. data eſt eiregẽda. j/fac.j.l.fi.de of.pſi.l.iiij.
“ Anes.oↄtentioſaʒ.ↄtẽtioſa ðꝛ q reddit᷑i lerigengde

Ali. l. inter ſtipulantẽ. SF.i.et. S. de iur. om. iu. l.f. et ſi qs ius dieẽ.
nõ obtẽ. l. i. voluntaria vero ðdꝛ q inter volẽtes nm̃.vt hic ſubijcitur.

o r 6 AManumint.
⸗ „ „ S dec verbuz ꝓ
ita reſcripſerũt:inſularios eos ad liberos i nli
gnegligẽterignẽ habuerũt apuind per momr ho⸗
ſe potfuſtibꝰ et flagellis cediiu- ad ſeruos piope
bere. eos aũt ꝗ dolo feciſſe incẽdi vrt aß ec. de be
— — cu.ſit anna.l.i.G
um cõuincent᷑ ad fabiũ cilionẽ p· i icergo verbu
fectũ urbisamicũnoſtrũ remitte ſene boſtru e⸗
re: et fugitiuos cõquirere: eoſqʒ ſicerp.lcert 5
dominisreddere debʒ. dieecr ſ na
c ofico tονοαοιn Avevſuilc
= ed ciui. ac.
Rocõſulubiq; (¶ u Lpi. ſic ⁊ ĩ hboc ſopbij
uidẽ ꝓcõſularia inſignia mate bic homo
et ſecana currũt.
Or .“——“ u cũ ſecana qð eſt
eſt poteſtatẽaũt nõ exercy niſi in flumẽ panſienſe
ea ꝓuincia ſola q; eidecretaeſt. pocum at. lec la⸗

3 6Upud talem.

urbẽ egreſſi fuerit hñt iurſ imo videkqy ba

—.„ 2 ô beat. vt. j. de m
dictionẽ ſed nõↄtentioſaʒ: ſʒuo ni vin. ap p
lũtariaʒ ut ecce manumitti apud conſule quecco
eos poſſunt tã liberi q; ſeruix ad wpgreſns He
optões fieri apðlegatũ ueropꝛo-⸗ uimi bab. bie
cöſulisnemo manumittere pot. Rali orſiuon
qꝛ nõ hʒiuriſdictionẽ talẽ babeterſe er⸗
4 Yar. poſt ingreſſuʒ ſ
( E adoptare . n Evi⸗ babet Sſ
ot omnnoeninoel apud cmisſſione. etiaʒ
eulegis'gcino. I Dem. genenellerſeſns
C HBſeruare aũt pꝛocõſulem of e cui mã. eſt
opoꝛtet ne in hoſpiciisꝰ pꝛe iuniſtcl cogni⸗
bẽdisoneret ꝓuinciaʒ:ut ĩpato: ſeeſte. vtſpecia⸗
noſter cum patre aufidio ſeueria lis fiat eõmiſſio
ſcri ſi Memo cöſul in ralibus acris
no rel criplite ꝓPcolſulum enã poſt ingrel⸗
ſſuuqm. xet eodẽ mo

ſtratoꝛes ſuos hẽre põt:ſed uice

,„ 3 „ „ „ „ 72% dD ſol ik. I. e. .
eoꝝ milites miniſterio in ptĩciis aricſne⸗

fungunt᷑. Pꝛoficiſci aũt ꝓcõſu- r legis i.
lẽ meliꝰ ꝗdẽ eſt ſineuxoꝛeſʒ⁊ coʒ mus amteqigre

Bſeruare.
hoſpicijs.
MMB ar. Z. platos reqͥ
rẽtes ꝓcuratõʒ a clericis in ciuitanbus ad quas veniunt.
c ¶¶ Grratoꝛes. ꝗᷓ vulgo ſcarij. Bononie caſtaldi in thuſcia a ppellat᷑
äiim badinũ.imo berroarij vocatur.et de bis bẽs.C. de ſtra.l. i. li. xij
q̃ eſtõ ſo. vtibi.
ꝛoficiſci.rõ et vindicta exigat.i.rõnabilis vindicta.vt reſoluat᷑

uxoꝛe põt dũmodo ſciat ſenatu, diatut cuinaid.

66
ubſtantiuũ in adiectiuũ.ſʒ nõ viðꝛ maritũ /ꝓ vxoꝛe cõuenin debere

vt. C. ne vxoꝛ ꝓ ma.l.ij. et. iij. que ſunt. ſo. bic marit magis er ſua
culpa quã altenicõuenit᷑ in culpa.eſt em̃ qͥ ſecũ ducit vxoꝛẽ. ſicut in
caupon e.nauta et ſtabulario contin git:qͥ vtit᷑ opa maloꝝ hoim. vt
inſti. ̊ o b. ex quaſi delic.S.pe.ſic et in ſeuo cõmodato q perijrſub

Pꝛimus

machbina qe male erarligata vt. ſ. coõmo. ſi vtcerto.S. ſed interdũ.iĩfi.
G. ſi ergo ipa ſumipuit nũquid actõefurti marit ↄuenit᷑ ꝓpter ſuam
culpã. vt dixi.Rñ.quidã ꝙ ſic nec tñ infamat᷑.qꝛ alieno noĩe.ſj/ ppt᷑
ſuã culpã ↄuenit᷑.vt.j.de bis qͥ.no.infa.l.furti.S.ſi quis alieno.tu
dic tuti. vt in factũ actõe nõ furti teneat᷑.itẽ bec habet locũ in pecu/

niarijs.in crimi
nalibus autez in
ipſaʒ vxoꝛẽ dat
iudicium. vtar.
QAI.˖. de iniur.l. fi.

f ¶ Antequã.ſui

ita.ſ. vos dilexi
vos vtiq; bono
raui et ab inimi⸗
cis defendi.
g ¶ Decurrãt. di
cens nolo ꝙa⸗
uocemini a ne⸗
gocijs vfis qð
graue eſt. j. quẽ⸗
admo.teſ. ap. ſi
quis ex ſignato

riooungs.

b Erxcipiat. be
ne ð verbis ſu
ig Vnugreſſus. i.
ingreſſus ꝓcõſ.
turba
le¶ Actus. id eſt
actiones ⁊ nego
ciationes eoꝛuʒ.

Bbſeruare. ſ.
opoꝛtet.
m (Lonſuetudi
nes.no. de vi et
auctroꝛitate con
ſuetudinis.ſic et
ſj. e.ſi in aliquaʒ
et hoc qñ eſt pꝛo
babilis. ſecus ſi
impꝛobabil. vt
C. de vſu.l. eos.
.ceteros. ⁊ ĩ au
tẽ. vt nulli iu. F.
i. col. x. —
n ¶ Poſt boc. in
greſſus bodieõ

vt dles. l. r
o ¶ Debet.i. põt

P legeʒ. vt. j. e. l.
ſolent. §. ſicut. et
j. de iudi. cuʒ pᷣ.
H. i. ſic ponitur. j

ſeruũ... ſi inter.

in fi. F. et. j. ð be
re. inſti.l.i.pꝛio
reſponſo. ⁊. .an

cocta et meſalla cõſulibꝰ cenſuiſ

ſe futuꝝ ut ſi ꝗd uxoꝛes eoꝝ gad
officia ꝓficiſcunt᷑ deliquerint ab
ipſis ratõet uindicta exigat᷑.An
teq; uero fines pꝛouincie decrete
ſibi ꝓcõſul ingreſſus ſit edictuʒ

debet de aduẽtu ſuo mittere cõti

nẽs cõmendationẽ aliq; ſui::ſi q
ei familiaritas ſit cũ ꝓuincialibꝰ
ne cõiunctio.et maxime excuſan⸗

dis:ne publice uel pꝛiuatiʒ occur

rant ei.eſt eni cõgruẽsut unuſqꝗſ
q;in patria ſua eũ excipiatꝰ.recte
aũt et oꝛdine facit.ſi edictũ deceſ

die fines ſit ingreſſus:plerũq;
nim incerta hecet inopinata tur⸗

bant ꝓuinciales etiã actꝰ ipedi⸗

unt.greſſus hoc etiã eũ obſerua⸗
reopoꝛtet.ut ꝑ eã partẽ ꝓuinciã
ingrediat᷑ per quã ingredi moꝛis
eſt quã greci
appellãt ſiue obſer

uare:in quã pꝛimũ ciuitatẽ:ueni⸗

at uel applicet.magni enĩ faciũt
ꝓuinciales ſeruari ſibi ↄſuetudi
nẽn iſtã:et hmõi pᷣꝛogatiuas.que
dã ꝓuincie etiã hoc hñt ut ꝑ ma
rein eaʒ ꝓuinciã ꝓconſul ueniat
ut aſia:ſcʒ uſqʒ adeout imꝑatoꝛ
noſter Antoninꝰ auguſtꝰ ad deſi
deria aſignaꝝ reſcripſit ꝓcõſuli
neceſſitatẽ impoſitã ꝑ mare aſiã
applicare: pꝛimaʒ
attingere. Poſt hec ingreſſus
ꝓuinciã mãdare iuriſdictionẽ le

l.ij. ſic ecõtra põr ꝓ debetponitur. vt. C. de peda.iudi.l.ij.in fi.et.j
man.ſi mãdauero..fi. et.j.qui potio.in pig. ba. creditoꝛ.i.reſpon.
et. ſ. de quibus re.ad eundẽ in. ea.l.i.
pi ſiRanciſcant.alij em̃ ⁊c.et qð ſubijcit bic eſt interpoſitio.ſic.j.de
regu.iur.l.nemo plus iuris.ſed ar. contra.j.de acquirem rerum do.

l. non eſt
q ¶ Credendum. nota ſufficere non reuocare.licet datio non tenuerit

vr. C. de dona. ſiue. item nota actus viuentium eſſe in pendenti.vt

Aiquõdo,neceſſariam. et ſic ſpecialis erat biccaſus olim.aliss

6 . 4.

j. cõmunia pꝛe.:.fina. in fi.item nora ratibabitionem. non retro tra/
i. vt.j.de his qui no.infa.quid ergo.in pꝛin.

De offi. pconſulꝛ lega.

non. vt. S.l.pꝛoxi.in fi.ſed bodie vicarium:ſiue delegatum ſiue legatum cõ
ſtituit. cum ipſe nondum venit.vel ſi poſt exit de puinaa.quia om̃ia poteſt
que ipſe pꝛoconſul pꝛeter moꝛtis illarionem.et mẽbꝛi abſciſionem.vt in au

ten. de ad hoc ꝓbibemus. col. viij.
8¶ Dit. reſpondere certe bene poteſt.

gato ſuo debetꝰ. necañ hoc face /

re quã fuerit ꝓuinciã ingreſſus.
eſt enĩ ꝑ quã abſurdũ anteqᷓ; ipᷣe
iuriſdictõʒ nanciſcat᷑.nec eni pꝛi
us ei cõpetit quã in eã ꝓuinciã ue
nerit:alij eã mãdare quã nõ habʒ
ſʒ et ſiañ fecerit et ingreſſus ꝓuĩ
tiã in eadẽ uolũtate fuerit creden
du eſt uiderni legatũ habere iuniſ⸗
dictõʒ:nõ ex inde exquo mãdata
eſt:ſed ex quo pꝛouinciã pꝛocon⸗
ſul. ingreſſuseſt. ¶ py Apini.

iquãdo mandare iuniſdi-
. ne lact. ireg tionẽ pꝛoconſul.põt: et ſi
ſoꝛi ſuomiſerit:ſiguificetq; que

nõdũ in pꝛouinciã ꝑuenerit.quid
enĩ ſi neceſſariã moꝛã ĩitinere pa
tiat᷑:maturiſſime aũt legatꝰ ĩ pꝛo
uinciã puenturꝰ ſi*. ¶ uLp.
Olẽt etiam cuſtodiarũ co⸗
gnitionẽ mãdare legatis ſcʒ
ut preauditas cuſtodias ad ſeꝰ re
mittãt:utinocentẽ ipᷣe liberet ſʒ
hoc genꝰ mãdatiex traoꝛdinariꝰ
um eſt:nec enĩ põt ꝗs gladii pote
ſtatẽ ſibi datã uel cuius alteriꝰco
hertõis:ad aliũ trãſferre:nec libe
rãdi igit᷑ reos ius habʒ:cũ accuſa
ri apud eũ nõ poſſit. Sicut autẽ

mãdare iuriſdictionẽ:uel nõ mãa

da re eſt in arbitrio pꝛocõſulis:ita
adimere mandatã iuriſdictioneʒ
licet qdẽ pꝛocõſuli.nõ aũt debet
incõſulto pꝛĩcipe hoc facere. Le
gatos nõopoꝛtetpꝛincipem con

ſulere:ſed pꝛoconſulem ſuum:⁊

is ad conſultationeʒ legatorum

NAlent cnſtodiarũ.

id eſt cuſtoditarum
perſonarum. vt lic con⸗
tinens ponatur pꝛo cõ⸗
to.et ſic expone ſtan vt
vtpꝛeaudi cu. id eſt cu⸗/
ſtoditas ꝑſonas. ⁊ tũc
legatꝰ faciet ea que di⸗
cuntur. C. de cuſto. re.
l. finali.⁊.C. de epiſco.

audi.l. iudices. vel dic

cuſtodiarum ꝓpꝛie po/
ni.nam et ipſi cuſtodes
ſunt puniendi ſi delin⸗
quant in cuſtodiendo.
vt.j.de cu. re.l. carceres
et.l. milites.

v ¶ Ad ſe. id eſt ad pro⸗

conſulem.

x ¶ Liberet. uel condem

net nocentem quod nõ
poteſt facere legarus.
vt.j. eodem ſiquid. et.j
de regu. iur.l.nemo po
teſt. et.j.de offi.eius cui
man. eſt iunſdict.l.i.in
fine.

xy¶ Eandati.id eſt de/

3 (Ertraoꝛd in ariuz. ſp

ciale eſt.

ag ¶ Poteſtarem. i. men

imperium.accur.
Lobertionis. etiam

be
ad cognoſcenduʒ niſi in

boc legato.vt dixi.ſed ĩ

alio legato tranſit mo/

dica cohertio. vx. j. ð of
ficio eius cui mã.eſt iu⸗

riſdi.l. fi. F. fi. non que

ſit merum vel mixtũ im
perium.vt hic.

c¶on poſſunt. immo

poteſt. vt. C. e. l. i. que

eſtcontra ſolu.non po/

teſt. vt iudicet poteſt. vt
audiat et pꝛo conſuli re

ferat.vt ibi et.S. pꝛoxi.

iteʒ videtur ꝙ ponit iu

dicare legatus. ſicut fa
cit in ſuſpecto tutoꝛe.vt
ſj. de ſuſpec. tuto. l.i.:

damus. et inſti. de ſu⸗
ſpec.tuto.s.i.que eſt cõ

tra. ſo. in legato ꝓconſulis duo ſpecialia ſunt.primũ qꝛ de omni cnimine co
gnoſcit. vt bic dicitur. licet alius delegatus nõ poſſit niſi in caſu neceſſita⸗
iis.vt.j.de offi.eius cui man.eſt iuriſdi.l.i..i.ſecundũ:qꝛ ſuſpectũ tutoꝛem
remouet. licet alius delegatꝰ de remouẽdo rantũ cognoſcat.vt.j. de ſuſpec.
tu. l.i. . an autẽ.nõ aũt vtremoueat.vt.j.ad turpil.l.i.S.ſuſpecti.

d Sicut adimere. vt.j. de iudi.l.iudicum.

e Beberer boneſtate. poteſt tamen vt pꝛedirimus ꝓnime. et in auten. de

iudi. S. ſi vero iudex. colla. vi. ſic. C. de pig. l. iij.

f¶¶ Zegaros.pꝛincipem. quia ſic fieret per ſaltum quod per gradus ſien de

—

bet. vt.
H.·ſi nbi quoh colla. lij.

ſ. de appellarõ. l. imperatoꝛes.i.reſponſo. et in auten. de man.pein.

c ij

Ziber

a ¶Reſpondere.de iure cum conſilio ſapientũ cum ipſe ſitlaicus. non de fa

o. vr. . de iudi. l. eum. F. i.

bę Hõ vero.vetꝰ ꝓuerbiũ.ſ.bic ſubaudi tñ ſjm.y.neqʒ oĩo neqʒ ſp.neqʒ ab
nibus bominibus.vel dic de littera que ſequit᷑.
c¶ Sʒ paſſim.ſ.accipe.i.ſine delectu.vt.j.ð ritu nup.palam.accur.

d ¶ Nuariſſimũ.ſic ꝓbi
bitũ. et ſic mediũ tenen
dũ eſt. vt. j.de pig. act.
ſi ſeruos.et in fi. buius
legis. et. ſ. mã. ita tñ.
e ¶ Miſi. ab emptõne
ecipit.
f Nõ vero ptinet. ⁊ ſic
appellatõe doni vlmu
neris nõ continent᷑ exe
nia pꝑ interpᷣtationẽ.p⸗
tinet iñ ex verbi ſignifi
catõe.vt.jſ.ti.ij. l. plebi/
ſcGito.
ualitatẽ. i. neceſſi
tatẽ.et ſic no.ꝙ fit gra⸗
tis nõ debet ad neceſſi
tates deduci. et ſic facit
ꝓ ruſtico qui aliqͥd pꝛe
ſtitit aliquãdiu.ſic.j.de
an. leg. ſeio. i. F. i. et. C.
ri. et cenſi. l. litibꝰ
in aliam. bec lex
ocet moꝛes pꝛeſi⸗
dentiũ.et bñ ſeruant eã
italici.
ĩ Caput.queẽ metro/⸗
politannag.
le¶ Duas ꝓcoͤſulis vel
uitatis.accur.
I Noſuetudinẽ. no. p
cõſuetudinibꝰ collegio
