mio en penierene elie Ar bit᷑tu facturũ:ſi id locare cepe-
nsptreſtimede vt mo lit: ut pblicelauet: ñ magis qʒ ſi
donpeandr ar.j.ð pige domũ ad ſtatõʒ iumẽtoꝝ locauẽit
elialii oltz bue aut ſi ſtabulũ:qð erat dom iumẽ
dualit fũdo iſtmcro v tis ⁊ carrucis uacãs piſtrino loca
tat᷑.nũc quali᷑ domo. uerit ulus
p ¶ Erimittere. ſ ſ clau . *
erkel uenane Icet mł tominꝰer ea re.fiu
9 oterit. apponere R or AIri.
eſpbardt. e. percipiat. ¶ Wpia.
re Bieras loca ibus Ed ſi ꝗd inedificauerit:po
moꝛat᷑ patfa.in die. 2 goſ .
AEongekliſepam rͦt lea neq; eũ tollere hoc ne⸗
Ack ſeparane, ſi unt q; fefigere poſſe refixaplae poſ
5iunctag ſeuẽdicare Mãcipioꝝquoʒ uſu
de onteeneerien fructu legatonõ dʒ abuti: ſz ſm
Kacine domus⸗ ↄditionẽ eoꝝuti.naʒ ſi libꝛarium
efugia.i.loca abſcõ/⸗ . . 6 6
1 a eleaergloa, U1 mittat: ⁊ calũ ? calcẽ poꝛtare
domus. cogat:uł hiſtrionẽ balneatoꝛẽ fa

Erolere ſe ſ.e vſul

tectũ. a ¶ Inuẽit
S. e.l. F. fructuanus.
bMõ mutata. vt.õ.e.
bactenꝰ.in fi.et.l.ſe.⁊.j
ꝓri. F. et. j. e.l. vſufr. no
uũ. et.j.ð vſu ⁊ ha.l.vi

ciat:ulł de ſimphoniaco atriẽſeʒ
uel de paleſtra ſtercoꝛandis latri-
nis pꝛoponat:abutiuidetur pꝛo⸗

pꝛietate. ¶ Sufficienter auteʒ

alere:et ueſtire debet ſecundum

Genaua urbal a oꝛdiinẽ dignitatẽ mãcipioꝝ Et
d ¶ Dfo veln alttol Giialit labeo ait in oib?reb? mobi
lere ſuito fuctuario. vv libꝰ modũ eum tenere debere:ne
5.e.vſufr. SF. bac rõne

e¶ Obſtruere.i. claude⸗
re lumia.ſʒ apire.ſic.vt

Beſrorv. mai/ 7 ſiueſtimẽtoꝝ uſ⸗ uſfr. legat? ſit:
naa bicſtati erponeuu. nõ ſicut qntitatisuſuſfr. legatur
Quaſidomũ. teius dicẽdũ eſtita uti eũ debere:ne ab
dꝛma non mutata. z. fil : d? uir bon⸗
b Diuerſoꝛia loca ui Utat᷑: nec tñ locaturũ: qꝛ uir bon

bẽ. ſ. intãtes diuertunt
fullõica ãt p̃t dici gual/
teria a fullõe qꝛ fatit di

ſua feritate:uel ſeuitia coꝛrũpat

aliogqn ẽt lege acꝗlia euʒ cõueniri

ita ñ uteret᷑ pide ſi ſceniceueſtiſ

uerticulũ quoddã vt ibi lauet tellas vel a folle ᷣ quã thit᷑ aqua.ſic accipik

j. de aqua plu. ar.l.apud trebatiũ.vel ãbo ꝓ eedẽ. i ¶ Ego. l. vul. dico
als ergo q̃dẽet tũc dic. qꝛ ad aliũ oiĩno vſuʒ nõ pᷣt vti.als eſtego.ſ.vulpia.

—

1e Amenas. 7 repete balneũ fit. ¶ Poiſtꝛino.i.ad opꝰpꝛiſtini.et facit.

tẽ ſi. S. fi.et.j.e.ſipẽdentes.S.ſi dñs.et.S.e.arboꝛibus.ꝭ.nauis.
Ed ⁊ ſi qͥd.refigere.i.extirpare.q̊ ad extimanonẽ agere pᷣt. vel vendi⸗
cat ſi eſt diſſolutum. vt ſubijcit niſi donare voluerit. vel niſi extiarõʒ ſit

iã ↄſecut.vel ad eũ ſpectabat tal inpẽſa. vt.C.e.l.ad eũ ad quẽ.ſ als di⸗

xit nõ poſſit tollere velrefigere cũ ſine leſiõe pꝛioꝛis ſtat rei fieri nõ pᷣt.ar.j.
de le. i. ſenat. et. . de rei ven. in fundo.ſec'aũt in inqᷣlino.q refigit et tollit
vt.j.lo.̊ addes..ſi inqͥlinꝰ.et no.S.de rei ven.l.babitatoꝛ.
n Aãcipioꝝ. calũ.i.cophinũ.vel calũ.i.codalũ vel codalos vel calũ.id
0 4Brieſem i lauet atria. p ¶ Dignitatẽ.i.melio / eſt ſabulũ.
rẽ ſtatũ et opinionẽ.nõ autẽ ponit᷑ ꝓ publico honoꝛe.qꝛ ſeruꝰ eo vti nõ pᷣt.
C. de tabu. gene.li.x.et.C.qͥ mi.nõ poſ.il.pe.etfi. q ¶ Coꝛrũpat.vt⁊.j.
e.ſi pẽdẽtes. S. i. rEt ſic veſtimẽtoꝝ. põt dici bodeſte derhſiõe. kdic
ſit de facto.et ibi ſit rñſio.dicẽdũ eſt ⁊c.et dicit᷑ legari vſuſf.velut qnitatis.
cũ dat᷑ veſtimẽtũ eſtiatũ eſtimatõe reddẽda finito vſufr.vtĩſti.e..ↄſtituit

58Nocaturũ. ar. . 5. e. arboꝛib. F. vſuſfr. ſed boc ſpeciale.qꝛ ⁊c. Iteʒ boc

niſi in funebꝛe et Ppetua yt ſubijcit t ¶ QAuã funebꝛẽ.
ſtimentis ſic vtet᷑ vir bonꝰ.ſed in alijs D Ainpein dinte tgiü⸗ ner
v ¶ Pꝛopꝛietatis. putant. ⁊ male. x Oefoſſa. in pꝛedio.
e(Un ſerijs. becſũt genera vaſox. 3 In ſpecularib. inſtr̃a do
m ab inſpiciendo.ſoꝛre dicta. a ¶ Coͤnnen. l. vſuft. füduvel do⸗

uſuſ fr. leget: uel anuli aurei:ł al⸗

teriꝰ apparatꝰ:alibi q;i ſcena nõ
utet᷑. Sʒ an ⁊ locare poſſit uiden⸗
du eſt: et puto locaturũ.⁊lʒ teſta/

toꝛ cõmodare:nõlocare fuerit ſo
litꝰtñ ipſũ fructuariũ locatuꝝ:tã
ſcenicã:quã funebꝛẽ ueſtẽ. Pꝛo
pꝛietatis dñsnõ dʒ impedire fru⸗

ctuariũ ita utẽtẽ:ne deterioꝛẽ eiꝰ
ↄditiõeʒ faciat de qbuſdã plane
dubitat ſi eũuti ꝓhibeat:an iure
id faciat.utputa:dolijſ ſi foꝛte fũ
di uſuſf. ſit legatꝰ putãt ꝗdaʒ ⁊
ſidefoſſaſint uti ꝓhibendũ ideʒ

et in ſerijs ⁊ in cuppis:⁊ in cadis
⁊ amphoꝛis putãt.idẽ ⁊ in ſpecu

lanibꝰ ſi domꝰ uſuſfu.leget᷑.ſed
ego puto niſi ſit ↄtraria uolũtas

ẽt inſtrumẽtũ fũdi:uel domꝰ cõti

neri. Sʒ nec ſuitutẽ ĩponere fũ⸗

do pᷣt ꝓpꝛietariꝰ:nec amittereſᷣ⸗
uitutẽ.acꝗrere ſuitutẽ euʒ plane
poſſe inuito fructuario Juli.ſcri
pſit ¶ Quibꝰↄſequẽter fructu⸗

ariꝰ qdẽ acꝗrere fũdoſᷣuitutẽ nõ

pᷣt retinere aũt pᷣt.⁊ ſi foꝛte fuerit
nõ utente fructuario amiſſe hoc
quoqʒ noĩe tenebit. Pꝛopꝛieta⸗
tis aũt dñsnec ꝗdẽ ↄſẽtiente fmiu

ctuario ſᷣuitutẽ iponere põt

DJ pquã deterio Au.

mẽ legato. ſy Z. j

delſuppel.le.l..
ſo. bic yſufr. fuit

legatꝰ quo caſu
nõ poſſetytifrui

ſine iſtris. atibbi

ꝓpꝛietas fuit le⸗
gata vbi nõ acce
dũut inſtra niſi in
fixa.vt.j.de fun.

inſtru. l. cũ füũd“ꝙ.

cũ eni teſtatoꝛ v⸗
vſũfr. reliqt vt ex
ipſo noĩepatʒ cõ
modũ et emolu/
mentũ rei videt᷑
voluiſſe ad fru⸗/
ctuariuʒ ptinere

alik fieri noõ pt

niſi inſtron beat
fructũ.cũ autẽ le

gat ꝓpꝛietas nõ
attendit᷑ alið.ni

ſiꝙ dñium trãl /
eat in legatariuʒ
bm 930.
b ¶ Ded nec põt
ꝓpꝛietarꝰ.ĩmo

videt᷑ ꝙ ſic. vt.ſe.
ſi vſuſfru. pe. l.i

ab herede.q̃ ẽõ.
ſo. vtibi.
c¶Amittere. ſ.

pactũ.ſ nõ vtẽ/

do ipſe. vl fruetu
an amittal. vt.
ſub ijcit. et. j. quẽ

fru. a Zꝛio ſenſu
d oͤſequeter.

eMõ pᷣt. in ca⸗
ſu m̃ nõ dus ac⸗
qrit. vt.j.de ca /
ſtrenſi pe.l. exca /
ſtrenſi. F. i.

oq̃n imputabit ꝓpꝛietario.vt.j.deõᷣ.em. vẽdendo. ꝭ.bpe.
g (SPꝛopꝛietatis.iponere.quõ põt fructuaniꝰ totũ vſufr. amittere vk
relinq̃re ꝓpꝛietario. vt. j.e. cũ fruetuariꝰ cũ nõ poſſit pati vnaʒ ſerul⸗
tutẽ imponi.rñ.et boc pᷣtpati.ſed nõ ſic.vt duret vſuſfr. vnde expoe
nõ pᷣtimponi.ſ. ſic vt vſuſfr. durer. ſed eo pereũte ſic.vt.j.de excepti.

do. l. apud. S.q̃ſitũ. ſed an pereat in ea ꝑte tiñ
rh. totũ ſʒm quoſdã.niſi dicat ſaluo iure ſuo.v
ſol. l.ſi debitoꝛ.S.ſi in venditione.vel dic cetere
cerro generi.j.de ſer.ruſ..l.in eis foꝛte durat.

.q̃ ſeruit ſeu in totum.
ptes libere ſint. vt.l

4 Wianaltale Sibi ppᷣetario Altptollere. fmcman

on hʒ etiã ſi boc nõ ↄceſſiſſet.vt.S.e.ſi cu..itẽ nerua. 7. .e.l.

Dcũ autẽ. ↄſentiente.et iure ſuo ſaluo.vt dixi mõ. S. eyſt⸗ uſſt.
l.iiij. ꝓx.ſʒ quõ dicit᷑ ſaluũ ius.cũ re religioſa nemo poſſit vti. iñ
vti vpidei cũ relgonipn erirſicut et ðꝛ bfe filiũ qͥ intrat monaſteriũ

vt in aut᷑.de ſan.epi

F. ſed boc pſᷣti. col. ix. nã lucrũ eſtin pie agen /

do. vt in aut.de be. etfal. S. ſi vo expꝛeſſum. coli. ·⸗
lReligionis.ſ.dicit.et ſic no.ar.ad multas Zꝛietates. vbi dicik ſpe /
clale hoc fauoꝛe.ſic.j.de reli.ſunt ꝑſone.
m ¶ Eum ꝓpꝛietanũ. n ¶ Bepelirek. vt.et.

f Eenebie inn
cierit deberi. ali

Kol

9B⸗

P ſei
nagile⸗
ſcno byitn
fünſört⸗
un ppui,
uſien
ſtsco.
ſdee
ticcg'5

ſcapio ſ
tprbic.
ſralliuſto
hoͤnunt ner
N Coͤp
ſyſuapio.
1(Dargn
ſkysſan
naiellin
Cfſufuene
1 ölobe
edi infr.
ſuti it
lboeicligoe
ſoßtons ſ⸗
ſeeucuc
Ppiennonöde
die eloſtde⸗
hoc preur
Ndinuftkett
fRfugea
ſsd ikofiel
Prisgſur
gnopeer
Oſentaslin
Cünanonean
Peuftenpt
ſbenaſerd
ſcuffitl
epletdiee
hentitß
Meutedeen
edſe ee
armgsl
linlodepiry,
ahenſ
leiichn
,nepgett
nigan

=
= „ —

S=
Se
S.

wenniüſ
Palnſennfi
Cmnitin
galtfmtif

Ultpnar

Atenckeldn

ſninii

Carinlepenn
ngzo⸗
bOalrei
iem; in
ſleigſeſt
afell
0bbarkei⸗
ſortbi.

ſrin

doipleſkfne

Mimttiqi

eſtti
een

fnian⸗
5 Cpir.

ſus⸗
rſdea
ue
ſenſt.
eLrtli
ſendhal
W
iſirumm
hſtmr,ſie
ſeyeſde ec,

==
=

S =☛

.- —

041

Sextus

reo. ſ. qd dictu eſt. ne deterioꝛẽ c. et. .l. ſet ſi qͥ. . ꝓppꝛietatis

P Pleniſſimã.no m̃ vltra modũ.yt.j.de hijs qͥ ſũtſui vk ali. iu.l.
et. ij. F. fi.vſufructuariꝰ ᷣo modicã.vt hic. et. . e.h ſicuti. J. qm. Iteʒ
magiſter modicã.vt.j.lo. Itit⸗ querit᷑.ꝭ.idẽ iulia.asuo.
q Dolo. puta ſine leſione fructuarij. vt. . e. F.i reᷣ Aliniſterij.⁊

ſic nõ bʒ ita libe⸗
rũ vſũf.vt ꝓpꝛie
tanꝰ ꝓpꝛietateʒ.
8 & Gnuſitatis.

—
¶ Defoꝛmaf. ni

fructuarij conditio non fiat. ue⸗

luti ſitalẽ puitutẽuicino ceſſerit p
ius ſibinõeẽ altiꝰtollere p. 1C

De vſufru. et quẽad.

pꝛe.l.in re cõi.quidã tñ dicũt hoc intelligendũ cũ ꝓpꝛieratẽ vnialij vſũfr.

legat et onerat ꝓpꝛieranũ.ne altiꝰ tollat.

b¶ Si arboꝛeſ. vẽto. vñ ñ ſůt

fructuarij.vt.S.e.l.arboꝛibꝰ. c Wn actõibꝰ. ſ.actiõe ex teſtõ õ beredẽ
0

vel interdicto ꝙ vi aut clã.vel ofe

ꝛia. vt.j.qᷓ.mo.vſuſf. amit.l.repeti..f.

⁊.l.ſed interdictũ.et.S.ꝙ vi aut clã.l.deniq;.i.m̃.q̃bꝰactiouibꝰaget᷑.vt tol

tinet. Omponius
Roculꝰputat ĩſulã ita poſ
ſeleganri:ut ei puitusipona

lat vel ꝓ derelicto bẽat
vtar.j.de da. infec. l.p/
toꝛ.in fi.et.j.ne qͥd ĩ lo.

puv.l.ij.S.ſi ex füjdo.
q̃ͥs ita.legatꝰ eſ⸗
R ſikis eſt vſuf.
nõ iñ eſt vſuſfr. nã perit

— ð. h et bic bʒ demoꝛtuaſ. ibi nõ.vr.s. e. arboꝛibꝰ. in pꝛin. .
(oan, l. ſeruit'et hoc etiã inter viuos fieri pᷣt.vt.j.cõia pꝛe.

—

3

rNN Daũ autẽreligioſuʒ facere tur: ꝗ alten iſule hereditarie obe ſfi,nu peri
kiqᷣd ge. 5. ſi biſ tↄſentiẽte uſi ufructuanio aturhoc mõ ſiille heredi meo ꝓp-⸗ mortaſedns ſeean
5 pꝛopaiemry et hoceſtueꝝ. ſ. 3 fauoꝛe religiõis miſerit ꝑſ. enõ foꝛe quo altiusea gato. lin ſingulos. Hm
1 pohint Sʒ inidũ et ſolꝰ ꝓpꝛietatis dñs edificia tollãt᷑:tũc eni eoꝝ edifici- eleu is.
vſuca. l. iuſo. y. locũ religioſũ facere pᷣt.finge eni oꝛũuſũ .do lego.lł ſic ediũ illaꝝ: ſcrelint. iſtceſt ſe⸗
nomurmene hi eũ teſtatoꝛẽ inferre cũ nõ eſſet ti quo ad altiꝰqʒ uti nũc ſũt:edifica defuncta. · ſpꝛonio.
gnꝰ. vt. C. ð pig. . — n . — ——P. . j. de vſuf. le. l. fundi tre⸗/
l.vſucapio. opoꝛtune ubiſepeliret ¶ Exeo te nõ erũt.illiuſũf.dolego Si ar baciani, vbide néecy⸗
xDenegan v/ ne deteniorẽ ↄditionẽ fructu arij: boꝛes uẽto'deiectaſ dñsnõtollat ſaß o cu legatcr reda
kr ſierno faciat ꝓpꝛietani: ſolet qri: ã ſer pqð incõmodioꝛ ſituſuſf. uliter i rlerteohansn
cũ vſufrucusrio Uñ dñs cohercere poſſit etariſto ſuisactõibꝰ uſufructuario cũ eo tẽ nõ eſtvſuſf. aꝛ ptere⸗
⁊.·.ð ſo.ſi boſe apð caſſiũ notat plẽiſſimãs eũ co⸗ expiendum erit. ¶ ¶pi. Redehali ucgarr
ſinta y me ant. hertionẽ habere ſimõ ſine dolo Igsita legaueꝛit fructꝰan nuos kreqditlegat. pu
eeligo ag malo faciat q;uis uſuſfuctuanꝰnuos fũdi coꝛñ. gaio meuiodole orefene abyper lis e⸗
ſae Rn, n nec ↄtraris ꝗdẽmũſteriiſ: aut in gopide accipi dz hicſᷣmo:acſiu- go vſuſfr eit gebe eſt
haietanio nõ defeᷣ Uſitatis artificiũ eius coꝛũpere ſuſf.fũdilegatꝰeſſʒʒ. I Seʒ meho keſtatons. xvt bie
Det arsſdec, poſſit:nec ſeruũ cicatricibus de⸗ fui uſuſti f. legatꝰſ it: gegcd ſtauͤrocardartvcii
dãnaret et vũ foꝛmare. ꝓpꝛietariꝰautem ⁊ ſ er RDis ex oꝑa ſua acꝗrit:uel ex re eſ vſuſt aꝛ volut bere
ſenzſe offeio Uũ noxre ðᷣderepoterit: ſi hoc ſine fructuarij ad eũ ptinet.ſiue ſtibſu BRorele ſemendried.
btoꝛs oſerura do. ma.faciat quoniã noxe dediti let᷑:ſiue poſſeſſio ei tdita fuerit. fundi nebatiani.etdel.
uelnrio Naur oiure ñ pimit uſũf.non magis qᷓ; ſi uerohereſ inſtitutꝰſit: Nlegatũ neeretd
eſtinanonẽ au Uſucapio“ ꝓpꝛietatis: q poſt con accepit.Labeo diſtiguit cuiꝰgra ni. ne z. . de an. leg.l.
Gearſnimunel ſtitutũ uſũf. cõtigit ðbebit plane tig:I eresinſtitutus ſit uel lega Plagandaſbinna⸗
bbue . .l⸗ſri denegari nſuſt⸗ pſecutio ſi eiqui Eacelit. adonck ſe em. cpt ec
noxale.vl di noxe accepit:litis extimatio non 2 et li gd donet leruo in berad
benna i offerat afructuario Sigs ſer- uſuf. altenẽ: qnit qd fienopteat geporemapeteien⸗
noredñis. IJtem Uũ occidᷣrit: utilẽ actionẽ exẽplo etioibꝰiſtis ſiqdẽ ↄtẽplatiõe fru tmntpel eiu keſtatce
ag eneol legis acqlie fructuario dãdaʒ nũ ccuarij aliqꝗd ei rel ictũ:l donatũẽ vndeno Aſtpſuſf alia
capiõe vt. v,· qᷓ dubitaii. Aulꝰ ipſi acgqret᷑ :: ſi uero ꝓpꝛietarij:ſi ßnalo ve n angel
celi S aſ — riuſufr. legatoin locũ de ne ipſiꝰſerui acꝗret᷑ dño nec diſti Fant zaorig
ſerno tati. q cito moꝛtuaꝝ arboꝝ alie ſpſtituẽ⸗ guimꝰs.unde cognitũ eũ:⁊ cuius 19 ucmang en
morik. lich ppꝛi de ſũt ⁊ pꝛioꝛes ad fructuariũ ꝑ meritohabuerit ꝗ donauit:uł re⸗ cqri ſioñivkipſi ſer
rins mnir de ſ ni tunc dho. vt hic. ⁊ in

S ſti. p quas ꝑſo.no.acqᷓ.
F. item ꝙ ſerui. et.j.ad trebel.facta.s.ſi beres.ſj videt᷑ ndiſtincte dño que/
ri. vt et.j.de acq.re.do.l.ſructuario.q eſt .ſᷣ illã ſjm bꝰ.l.diſtinction eʒ in/
tellige. Itẽ al.a rõne videt indiſtincte dho q̃ri.qꝛ fructuariꝰ nõ poſſet iube
re adire.vt.j.de acqͥʒ.he.l.aditio..pᷣterea.que eſtõ.ſo.dñs iubebit et reſti⸗/
tuit fructuario.vt.j.de vul.et pupil.ſub.ſ ⁊ ſi płes..in arrogato.⁊.j.ð lſti
pu.ſer.l.pe.⁊ ad hoc pot̃it cogi officio iudi.vt.arg.j.de aqua plu. ar.l. ij. Fꝛ
item varꝰ.cũ et ſibi nõ noceat⁊ alteri ꝓſit.expᷣdictis pʒ bũcſeruũ poſſe du
plici iure habere peculiũ.vt.j.de pe.binc querit᷑.S.pᷣt.
Ed et ſi qd. acqͥret. immo indiſticie videt᷑ dno reddendũ totũ.yt.j.de
ehen np ul ſi qs ſemo.q eſtõ vbi vẽditoꝛidſtincte dat ẽptoꝛi.ſol.
aliud in ſeruo vẽdito cui aliqͥd datũ eſtpꝰvendinonẽ. totũ eni datũ eſt em
ptoꝛi ĩdiſtiucte.vt ibi. Itẽ ð.j.de edi.edi.l.cũ aũt..fi.et.l.ſe.ſed ibi eſtaliꝰ

us ad ꝓpꝛietatẽ vadat.ſʒ vſuſfr.frequẽtiꝰ in alijſ rebꝰ q̃ ppetue ſunt
⁊ ideo ꝓpꝛietario ⁊ eiꝰheredi vtiles ⁊ ideo nõ ita facile.lʒ in vſufru.
ſerui eadẽ rõ ſit.N̊ ad ea q frequẽtiſũt aptant᷑ iura.
Bi qs ſeruũ.acqᷣl.ſ.directe.vt.j.ad.l.acqͥ.itẽ mella..fi.⁊.l.ſe.⁊
8. de dolo elegant. 5. ſi ſeruũ.et.j.de ſer. coꝛ.l.ſi q̃s:
Gꝛi.ſũt.vt ⁊ ar.j.e.l.vetꝰ.⁊.l.ſe.aliud eſt aũt ſi bee arboꝛes vi
tepeſtatis. nõ culpa frucarij euulſe ſũt. vt.j.e.l. arboꝛes.q eſt

a Aſuſſmu. ⁊ ia plenã ꝓpꝛieratẽ legaſſe ſi q; duas.i.rſi.
videt᷑ legãdo vſũfru.ſiłe.j.de vſuf.ea re.que vſu cõſu.l.fi.⁊.j.de au
et ar.le.l.ſpẽs.ꝓhibuit enĩ eũ alnꝰ tollere.q ꝓhibitio in eo cui ẽ
egata

ꝓpꝛietas palet vtſeruiꝰ iponaf.in fructuario vo nulla eſtqͥa

et ſine ꝓhibitione altiꝰ nõ tolleret. Itẽ cũ remanet heredis res eidẽ
lerunutẽ debere nõ poſſet..yt.ð.e.ſi cinꝰ itẽmerua.er.j.de ſer. ur.

caſus in ſemo.ſ.redhibito vt indiſtincte oiĩa reddant᷑ venditoꝛi.vl dic ita ẽt
ibi diſtinguendũ.vt hic. et ibi dices Hõ acqͥ.re.do.cũ fructuarꝰvbi
oe

indiſtincte dicitdho qri donata b⸗.

bic indiſtincte.i.nõ babita diſtincti

X

—

f¶Mibil fecit. no. röne incertitudinis neutrũ valere vt. . dein diem

one tẽplationẽ ipſi ſerui vel dñi qn in vtroch caſu dño querak. ſe ſiftu /
ctuarij. vt bic. Itẽ oppõit adbucquo ex baccã qrit᷑ cũ nec ſit exre.nec exopa
rñ. immo ex re videt eſſe.ſi ei ↄtẽplanõe fiat.vt.j.de acqͥ.here.aditio.in fi.

dahen pecu.l.ſi foꝛte.⁊.l.
bul diſtinguit᷑ an ſit no
tꝰfiliuſfa.ab eo q̃ in ca⸗
ſtris ei donat vel dat.
a Cõſequat᷑.vt qꝛ ali
§, fuit inſtitutꝰ heres.
ſi. x.daret ſeruo fructua

io ac.—
d ſicuti ſtipulan /
ddo. ex ſus opa vl re

fructuarij.

caciſcẽdo.de ſ pe/

ndaoa.
d (Eum. l. ſeruum.
. Dech acceptũ. vt.
pẽs

f. Oßm̃. dixim. . eo. ſi
g Kogẽduʒ. vt. ſ. de v/
ſu et ba.l.plenũ..ſfi.

—2 E

b ¶ Caſtigationẽ. nota

modicã caſtigationem
fructuario cõpetere. ſic

⁊ docẽti.vt ⁊.j.ad.l. ac
quili.ſed ⁊ ſi..fi.et cre

ditoꝛi. vt. j.de pig. acti.
elegãt.in fi.⁊ de hoc di

i. S. e. lo. S. ex eo.
donaturꝰ. vſi
iatũ.no.ar.qꝙ vſita
tũ ẽ. ſic et. j.de edi.edic.

ꝙ ſi nolu. F. qꝛ aſſidua
2. j.de aqua plu.ar.l.i.

pꝛimo.
“ 12 ſiqᷓs.ſ. exneꝰ
l¶¶ Bieei. ſ. ſeruo. ⁊
ſic in obligationibꝰ di /

ſtin gue ſtipulãtẽ. yr. ᷓ;⸗
uis iecerit donaturus.
aut repetituruſ.bul.i.ſi
ſtipulet᷑ a dicto anĩo do
nãdi acqͥrit᷑ adiecto.nec
repetit.vt hic.et.j.de vᷣ.
ob.iul..qͥ fundũ.⁊ in
ſti. de inutili ſti. F. ſi qͥs
aliquam.
m uaur Ein fecit
dando fideiuſſoꝛeʒ pꝛo
ſoluẽdo pᷣcio.

n Eius. fructuarij
84 Srgulagen quo

Mec diſtinguimꝰ. cũ ↄſtet c1+—Zqgatioe factũ eſt ſic nõ obſtat.j.de ca⸗

caſtrenſe. .l. miles.et.l. flliuſfa. :.l. dotẽ. F. i. in q⸗

liquit Sed ⁊ ſiↄditõisimplen
ð cã ꝗd ſeruꝰfructuariꝰↄſequat
⁊cõſſiterit cõtẽplatiõe fructuarij
eãoditionẽ aſcriptã dicẽdũẽ ipſi
acꝗri.nã ⁊ in moꝛtiscã donatõne
idẽ dicendũ eft. II Dem.
Edet ſicuti ſtipulãdo fru⸗
ctuario acquirit:ita etiã pa-
ciſcẽdo eũ acꝗrere exceptionem
fructuario. Juli.li. xxx. ffox. ſ. cri⸗
2BSẽq; ⁊ ſi bit¶ Wpi.
acceptũ rogauerit libatiõ,

ex oꝑis acꝗrit᷑:ad fructuariũ ptie

enĩ modicã quoq; caſtigatõʒ fru
cruario cõpetere.ſab.rñ.et caſſiꝰ
li. vij. iuriſ ciuilis ſcripſit.ut neq;
toꝛqat:neqʒ flagell cedat/au.
Igsdonaturus fructuario
ſpopõderit ſeruo:in quem
uſũfr. hʒ ſtipulãti ipᷣi uſufructua
rio obligabit᷑:qꝛ ei ut ſeruꝰtał ſti⸗
pulani poſſit uſitatũ Ap.
Eda ſi ꝗs ſtipulet᷑ ſibi:aut
ſticho buo fructuario donãdi cã
dũ uult fructuario pᷣſtari dicẽduʒ
E: ſi eiſoluat᷑:fructuario acquiri.
Interdũ tñ in pẽdẽtiẽ cui acꝗ
ratiſte fructuariꝰſeruꝰ.utputa ſi
ſeruũ emit:⁊ ꝑ tditioneʒ accipit:
necdũ pᷣciũnũerauit:ſʒtãtummõ

caſu er ſtipularione ſola vᷣo numeratione naſcit᷑ actio.vt.j.de noua.ſi ita fu

erit. F. fi. et. l. ſe. p In pedenti.no.in pẽdẽti eſſe dñium donec numera

tio declaret cui ſit. vt bic.et.j.de acq̃.re.do.ſeruus qͥ.¶ .fi. et. j. deſedi.edic.
bouẽ. S.fi.et.ar.j.ſi cer.pe.l.pꝛoinde.et.j.de re.du.q̃dã.ſed ð.j.de ſtipula.
ſer.l. ſi ſeru us cõis. ſo. bicaccipe.ſ.eſſe in pendenti atẽta furura ſignificati
one.nõ pᷣſenti ſtatu. cũ eni bodie certũ ſit rẽ traditã non eſſe ex re fructuarij
vel opa ſerui ergo dſio eſt q̃ſita. vx inſti.pꝑ quas ꝑ.no.acq̃ri.. de bijs pᷣter /
ea. in.l. ↄꝛia aliꝰ caſus eſt.ſ.in duobꝰ dñis.bic aũt in fructuario⁊ dño.

Vpiꝛin. q eſt õ.ſo.bic ſn ia

buc inrereſſe. ałls bic incipit.l.et als non.
¶ Mu manioꝛ ẽ.imo alia ſnia videt᷑ verioꝛ.vt.j.de acti em. ſi ſeruꝰ.in

vt humanioe recipit᷑ibi vo de rigoꝛe diẽ. vel ibi ſol⸗

uit fructuariꝰ hic ſeruꝰ. vel ibi erat res tradita ibi nõ.ᷣ eo tpe quo finit᷑ vſuſſr
vel vſuſfructuarifuitin delicto quare fuit ca.di.bic non. pꝛima verioꝛ.

a ¶ Et dena. i. x. et. x. vt.j.de le.i.ſi q̃s ex teſtamento.

be Bi numeratione.i.numerã do.aðʒ. c¶¶ Aedicabat. dſis eoꝛum.

„ —

d ¶ Eodictione.ſ.indebiti.vt ꝑ ↄdictionẽ indebiti vt repetant᷑.vt.j.de cõdi.

inde.cũ duo.et.l.ſi i ſoꝛtẽ.in pꝛĩ. e

Goluit.ſeruꝰlib ãt bõ poſſz facere

eiparere. Quonmiã aũt dixrimꝰ qdð

re:ſciẽdũ ẽ ẽt cogẽdũeũ oꝑari.?

adiec.l.cũ duo ſerui.et.j.de fun.inſtru.et inſtru.le.l.qſitũ.S.ſiqͥs ei
dẽ. ⁊. j. coia p.l.in tradendis.in pꝛin.et.j.de re.du.ſi fuerit
6 ccipientis.ſʒ ſi vn repetat ſu pecuniã altera ſtati efficit ill xet
ſic illi res acqrit fuerit alia pecunia.ſi aũt ꝓ ꝑte vrerq; repetet.pu

ꝓeo ſatiſfecit interi cuiꝰſit queri
tur: æ Jul.li. xxx. ffox. ſcnibit ĩpẽ
dẽti eẽ dñiuʒ eꝰ:anũeratõʒ pᷣcij ð

clarat̃aʒ cꝰſit nã ſi ex re fructuarij

rcẽ fructuarij fuiſſeidẽq; eſt ſi foꝛ
te ſtipulatꝰſit ſeruꝰnumeraturuſ
pecuniaʒ.nã nũeratio declarabit
cui ſit acꝗſita ſtipulatõ.ergo oſtẽ
dimꝰin pẽdẽtieẽ dominiũ donec
pciũ nũeret᷑. Quid ergo ſi amilſ⸗
ſo uſufructutũc pᷣciũ numeretur
i I Mli. li. xxxv. ffoꝝ. ſcribit.
— Z huc inteſſe undeſi pᷣciũ
numeratũ Marcel. uero: et
martianꝰamiſſouſufructu iaʒ pu
tãt dñium acꝗſitũ ꝓpꝛietatis do.
mino.ſʒ Juli.ſnia humanioꝛ eſt
qð ſi ex reutriuſqʒ pᷣciũ fuerit ſo⸗
lutũ ad utrũq; dñium pꝑtinere iuli
anꝰ ſcribit:ſ. ꝓrata poꝛtione pᷣcij

ſoluti.¶ Quid tñ ſi foꝛte ſil ſol⸗

uerit ex re utriuſq;:utputa.x.mi⸗
lia pcij noĩe ðbebat.⁊ dena milia
ſoluit ex re ſinguloꝛuʒ:cuimagis
ſeruꝰacꝗrat:ſi numeratõeſoluit
interit cuiꝰpꝛioꝛes nũmos ſoluat

nã quospoſtea ſoluerit:aut uẽdi/

cabit aut ſi fuerit nũmi ↄſũptiad

ↄditionẽ ptinẽt.ſiuero ſimul in

ſaccło ſoluit:nihil fecit accipien⸗
tis ⁊ ideo nõdũ acqſiſſe cuiqʒ do,

miniũ uidetq; cuʒ plꝰpcioſt oluit ;⸗

INYegatus ·ſ. in hoc ſeruo qui ſuas locauitops.

upꝛaſcriptũ eſt. ſ.in annos ſingulos.

mae

na Himinutione. maxima vel media. vel etiã minima olim. vt. L. ö
ꝓlufr

.l. corrup. o Keſtiuik. als reſtitun

mox .i. anno ſequẽti.als reſtituit et expone eo modo. vt.·j. quimo.
vſuſfr. amit.l.i.in fi.et. l.ij ſed ſi in medietate pꝛimi anmicapue dimi

nutus fuerit nonne totã penſionem babebit. qð videtur. vt.j. de an 44

na. le.l. a nobis. et de ſti. ler.l. ſiſernuſ cõis meuij. 5. cum ſeruus ſe
ar. Z. . e.l. ſi operas.rñ. totũ queri.ſed ꝑ ꝓditionẽ ſine cã eius tepis
quo amiſit vſuſf.penſionem dño pᷣſtabit.dic vt di.l. ſi opas. qð au/⸗
tem hic dicit ambulat ſtipulatio.expone.i.cõmodum ſtipulationis
vr in ſupioꝛi caſu. vt non ſit ð. ſ. de ſtipu.ſer.ſi ſeruus cõis meusi Ppᷣ
dicto. 5.cũ ſemus. vel pt dici rata tpis ſtipulationẽ quen fuctus
nio cum ex ſuo delicto amiſit vſumfru.ſecus ſi ꝑm oꝛtẽ. vt ibi. vel dic
ad pꝛincipiũ gloſe referfa pertilicetin ſingulos annos fuerit legat?
tamen ſica. di. maximã vel mediã patiatur.et in ſequètibus nibilre
ſumit. vt no.j.qui.mo.vſuſf.am it.l. iij.niſi reſtimetur in integrum.?

iutgapr

intantrl
alrptſon
Pulonoon
ellinch,
tavnus. v. alius kanin
te dimidia vtri dele
uſq; dñium ille nn c⸗
rei acqrit᷑naʒ pt unc
qꝛ fuit qᷓtitaſyt· lean
ſ. de odi.inde. ſi d ſacen.
non ſoꝛtẽ. F. ſi cẽ n bs V
tuz. . 5. icemar Ga
cell. vel y meli age
us eſt non pote/ gſingan
rit aliqs eoꝝ re⸗ han .
petere niſi ipp iune
te obſtate ſibi ex hud er
pnöevrſt68 “ ſatn,
di. inð. ſi pene kcäa· –
Frfier ſicer uc lun
dominiũ erit c keſun
iuſtiber p rata. ſaliſhen
be Bi opas ſti / rirdi
pulet᷑. puta vſ ſmiſfin⸗
ad quinquéninz (ſeinhi
2 † quolib ean“; emmng
rRipnlareg ninas
bus Eana , ſCilele
et ꝙ dicit ſtylaꝛ ſlann, i
tio.i. cõmodum Alls duants
qð ex ſtpulatio giruan
ne venit non aullt ſotnnli
ſtipłatio iſta.nã en iſe
ꝓut durat vſuſf. nneinſe
durar ſtipulalo c .
ſtatm cum finik 4 (Diceſs:
ſtipulano.⁊ ipo ſiſmium
iure ꝓpꝛietano ſüſtipnie,
queritur non ex “ ndſtianiet
traditõe. vt. j. de Nſoſninn
ſti.ler.l. ſ ſeruus ünſſlſen
cõis. 5. fi. fiſüiaant.
l (el ad ano, mulll igk
gatoꝛẽ. vt inſtit. ſußſbſct
debcquiſi. p. ar. ſliuifte
§. i. et ſubauc.ck unl puen
6 elanmnnen⸗ utimn
bonon poſſeſſo / e..
rem vel fid eicõͤ / ſimn ſg
miſſanuum Munmn.
2 MD eCunenee
halſsoe
inen galet vt
ſ. vſuſfr. vſufructuario Cilui
AInoaß
Neiul a
uiitizieͤ
Am
al
. Sche⸗ Ifr
ne ni
i Aertem
ſtnnſgi
Mogtin

Dulduepii
dunpſpinn
ſumanit

.

ſprut
e gpen
gtenmnmt
ndtdet
ſiſela.

ita ager ꝓpꝛietar ſingulis annis anteqᷓ reſtituat.lex m notat diffe

Sextus

rentiã mt vſũfru.etrannuũ legatũ ſjm aʒo.vr.j.de an.leg.in ſingulis
et ſic pr ſolui.lex a nobis.vt.j.e.l.ſi opas.itẽ no.bic ꝙ actio vei ſti⸗
pulatio ambulat vt. S.de mi. in cauſe. 5. fi. et. l. ſe. et. j. de aqua plu.
ar.l. ſi ticyꝰ. .ſi pius. p ¶ Queſtionis. acquiri.pone exepluʒz. yt

qꝛ rem fructuarij
ſnhpulaf.vt inſti.
de ſti. ſer. . fi. vl
pone ꝙ fructua
nerat iude ⁊ ex
erꝰ pecunia emit
ſeruꝰ mancipiuʒ
chꝛiſtianũ. vt. ¶

de epiſ. et cleri. l.

deo nobis. F. p.

q ¶ Veniq;. q. d
nõ ſolũ in pᷣmiſ⸗

ſo caſu acqͥritur

ꝓpꝛietario h̊ ẽt ĩ
bis duobꝰ ſe.
rAcqrerẽ.ſy te⸗
net reſtituere. vt
j. de ſti. ſer. l. pe.
⁊ facit.j.de ſtip.
ſer.l. i. F. pe. et ð
acqᷣ.re.do.l.per
ſemũ. .fructua
rius.
Koͤtra aũt.i. ſi
ex re pꝛopꝛietarij
ſtipulet᷑ fructua /
t Gtipulet ſ. er
re ꝓpꝛietarij.nã
ex illis duabus
cauſis tm̃ querit᷑
fructmario.vt.S.
e. ſi ſerui vſuſfr.
4 Seruꝰ. in ſe.
idé oſtitutum.

Btipulet. ſq;.

ab vſufru.⁊ non
ſibi. ſed a ppꝛie/⸗
tario vł ſuo noĩe
yt ſubijcit aliud
enim ſi ſibi.ſicut
qñ ſibi cõducit.
quia nibil agit᷑
Lvt. j. ſtati ſubijcit
H. idẽ iuli. vl bic
iuſſerat ꝓpꝛieta
rius.ibi non.vel
yt ibi.

? MHolatim, ſcJ

ꝓpꝛietario.
5 (Kuins res. et
ſubaudi ei cꝰac.
nã non valet. vt
bic.et inſti. de ſti

ula. ſer. 5. fi.
Aleruo als
.idẽ iul. ał
incipit lex.ſiſer /

u
b
u
1

ſeruꝰ:nõ faciet nũmos accipien⸗
tis. ¶ Si oꝑas ſuas ſeruꝰiſte lo⸗
cauerit:⁊ ĩ annos ſingulos certũ

aligd ſtipulet̃ eoꝝ ꝗdẽ annoꝝ ſti

pulatio ꝗbꝰ uſuſfructꝰmanſit ac
quiret᷑ fructuario ſequentiũñuero
ſtipulatio ad ꝓpꝛietarium tranſit
ſemel acquiſita fructuario.qʒuis
nõ ſoleat ſtipł atio ſemel cuiqʒ ac
quiſita ad aliũ tranſire niſi ad he⸗
redẽuel ad arrogatoꝛẽ. Pꝛoide
ſi foꝛte uſuſfru.ãnosin ſingulos
fuerit legatꝰ et iſte ſeruꝰoꝑas ſu

as locauerit:et ſtipulatꝰeſt:ut ſu

pꝛa ſcriptũ eſt ꝓut capitis dimi
nutione amiſſus fuerituſuſfruc.
morx reſtituit᷑ et ambulabit ſtipła
tio ꝓfectaq; ad heredem redibit
ad fructuariũ.Queſtiõis ẽ an id
qð acꝗri fructuario non pᷣt ꝓpꝛie
tario acqrat᷑.et Juł.ꝗdeʒ li.xxv.
ffoꝝ.ſcribit ꝙ fructuario acquiri
nõ pᷣt: ꝓpꝛietario qri¶ Leniqʒ
ſcribit eũ:ꝗ exre fructuarij ſtipu⸗
let᷑:noĩatim ppꝛietario:uel iuſſu
eiꝰipſi acꝗrere::ↄt᷑ aũt nihil agit
ſi nõ exre fructuarij:necexopibꝰ
ſuis fructuario ſtipuletur:. Ser⸗
uus fructuarius ſi uſumfructum

in ſe dani ſtipuleturaut ſine no
mie aut noĩatim ꝓpꝛietario ipſi

ꝓpꝛietario acꝗrit exẽplo ſᷣui cõis
ꝗqſtipulãdo rẽ alteri ex dñis cꝰreſ
ẽnihil agit quoniã rẽ ſuã ꝗs ſtipu
lando nihil agit alteri ſtipulando
acgrit ſolidũ.

Elianꝰeodẽli. ſcripſit. O
Iſeruo fructuario operas Eͤρuρα ſuas locauit fᷣuꝰ

0.
Alnibii agit. vt dno q̃ꝛat.et eſtrõ.qꝛ q;tum ad ea q̃ ex opa ꝓueni/
imilis eſt hic habenti plenã ꝓpꝛietatẽ qᷓ; certũ eſt a ſemo ſtipu/
ari nõ poſſe.nec eſt ð.ẽ. ꝓxri..ſi ſeruꝰ.vtibi mõ dixi vel ibi non ſti

pulabat ſeruꝰa fructua.ex opꝑis.et ideo valet. .
c¶¶ Biipulat. ſi. puta penſionẽ ex domo mea fructuarij.et eſt hic ea

dẽ ratio quã mõ reddidi in ſupioꝛi rſiſo. d

do a me. et exre mea vel opera ſua. e ¶IHe qdẽ. bec negatio ſup⸗/

ciẽdo. i. ſtipulan/

fluit ꝓpter ſequẽt. ſic. . . ſi cui. F. fuctua. f& Mõ obligabir.

mſi foꝛte noĩatim ei dño ſtipulef.yt, . ꝓri.5.ſi ſemꝰet. j. ꝓxi. .

8

Oe vſuftu. et quẽad.

8Mibil agit. ſ. vt me obliget obligabit iñ ipſe dñs de peculio mibi fructu
ario ex eopciu queʒ iniui cũ ſeruo.vt.j.de pecu.l.ſicreditoꝛ. .fi.que eſt õ.
nã fructuarcũ ſeruo öᷣbendo mercedẽ ꝓ oꝑis ei imponere pᷣt.vt.j.de vſu.
et ba.l. ſed et ſi ipſi. b Gi duos fiuctuarios.i.qui bñt vſũfmu.ĩſeruos
et ait in bo.ſi.poſſ.in pꝛimo rñ.poſtea dicit idem in fructuariis.

eius locauerit: nihil agit.nam et
ſi exre mea inꝗta me ſtipulatus
ſit mhil agit nõmagisqʒ uꝰalie
nus bona fidemihi ſeruiẽs id fa⸗

ciẽdo dñoꝗcqᷓᷓ acqrit: ſimili mõ

ait:nec gdẽ ſi rẽ meã ame fructu
ario ↄducat:menõobligabit. et

regulanii diffinit ꝙ gsab alio ſti⸗

puiado mihi acqntid ame ſtipu⸗
lando nihil agit niſi foꝛte inꝗt no

minati dño ſuoa meſtipulet᷑: uel

ↄducat ſi duos fructu. ꝓponas
et ex alteriꝰre ſeruꝰſit ſtipulatus
qritutrũ totũ an ꝓ ꝑte:q̃ hʒ uſũ⸗
fructũ.ei qrat᷑.nã et in duobꝰbõe
fidei poſſeſſoꝛibꝰhoc idẽ eſt apð
ſceuolã agitatũ.li.ij.qõnum ⁊ ait
uulgo creditũ ratõʒqʒ hoc facere

ut ſiex re alteriꝰſtipulet᷑: ptem ei

dũtaxat qri ꝑtẽ dño“ ſi noĩatim
ſit ſtipł atꝰꝰ:nec dubitari ðᷣberet
qnadiecto noĩe ſolidũ ei qratur.
Ndẽq; aitet ſiiuſſu eius ſtipule
tur quoniã iuſſũ ꝓnoie accipimꝰ
idẽ et in fructuarijs erit dicẽdũ ut

quo caſu non totũ acꝗrit᷑ fructua

nio: ꝓpꝛietatis dño erit qſitũ quo
niã ex re fructuarij qri eipoſſe oñ
dim?
ctuarij et ex oꝑis poſſe acquirere
utrũ tũc locũ hʒ:quotiensiure le⸗
gati uſuſfructꝰſit ↄſtitutꝰ:an ⁊ ſi
Ptraditionẽ:uel ſtipulationẽ:uel
aliũ quẽcunqʒ modũ:uidendum

et uera eſt pegaſi ſnia:quã et iuł.

li. xvij.ſecutus eſt:omnia fructu
ario acquiri. ulus

Ex alten. ſ. bo. ſidei.
poſſeſ.

a C SS-S---

a ¶ Partẽ dño.alius er

go bo. fi. poſ. impedit.

ipſi tñ nõ qrif.ſed dño.

ð autẽ dirimꝰ ex re fru

ll. con

vt bic.ſed õ.j.de acqui⸗
ren.re.do.l.qui bo.ꝗ.ſ.
et. j. de ſti. ſer. l. ſi alienꝰ
ſeruus.in quibꝰ.ll. dici
tur ꝙ totũ querit᷑ ei poſ
ſeſſoꝛi ex cuiꝰre que ſunt
ſo.bicð nigoꝛe.ibi ð eqͥ
tate.vel ibi ſtipulabat᷑
rem que erat dñii.vnde
ſibi plꝰ q̃ri nõ poterat.
vel veri dic ꝓ parte q̃ri
tur vt bic diat ß m̃ dſis
debʒz reſtuuere podiuo
nem ſine cauſa.vt.j.de
ſti. ſer. l. pe. et ſic inſpe⸗
cio exitu totũ acq̃rit᷑.ex
cuiꝰre fuit ſtipulat.yt ĩ
rijs.
b¶ Gupulat domino.
c ¶ Accipumꝰ. vt. C. per
quas p.no. acq̃ͥ.l.ſi du

obus. j. de ſti. ſer. pide.
d Idẽ fructuanis. ſc;
ꝙ eſt in bo. fi poſſeſſo/
ribꝰ.et ideo hic ſigna.⁊
ſolue ꝛium.j.deſtipu.
ſer. ſi alienꝰ.et ſolue eo/
dẽ modo.vt mõ diri cir
ca bone fi. poſ.
e ¶ IHõ totũ.qꝛ nõ totuſ
vſuſfructus eius fir.
f Poſſe oſtendimus.
vt. S.e.l.adbuc..qõis
uod autem dixi⸗/
mus.S.l.ſi ſerçui.
b DODmnia. queſita ex
re yel ex opnis.
i ¶ Fruciuario.ſ.cuilibz
operas locauit.
n. v. annos.
Bmperfecto.i.nõdũ

impleto.
m Auod ſpeſt ideſt

eius temꝑis pẽſio.azo.
et ſic nõ eſt. ð. . de ſtip.
ſer. ſi ſeruus cõis. S. fi.
vt diximꝰ. S. e.l. adbuc
Hſi operas.
n ¶ Dicendũ eſt. foꝛte re
fert an amiſſus ſir vſuſ
fr ꝓpter deltetũ fructu⸗/
atij an alia de cauſa.
vt in pꝛimo obtineatq;
hic dicit in ſecundo eiꝰ

anni in quo amittit᷑retineat oĩa.et nibil ad ꝓpꝛietariũ redeat.vt arg. j. de

an.le.a nobis.ſed cerie aliud eſt in annuis.x.reli
et aliud in vſufru.in quo enam ſi maturis fructi

ctis.vt dicit.l.illa a nobiſ
befiniat᷑ vſuſfru.nõ tamen

yltra debet habere. vt. j. e. defuncra. er.j.dean. le.in ſingulos.

.

ci a bendente condicnonelibertans. vt. C. de fi
q¶ Extantes. vt ſegetes.vel ꝓ eodẽ ponit᷑ m qu

pendentes. vt poma. ¶ Zeſtatoꝛ. vſuſfm. legato. azo
igad te. alioquin ſint heredis.ſicut er ſerui ſunt. naſcunt exan
9 deicõ.li.l.cũ libertatem

oſdam.ſʒ qͥd ſi bereſ mo/

rũ fecenit in adeundo vtſicffuci pendentes fuctuanꝰno deponeret. ñ. te/

legarꝰ. in pꝛin. r. A
1

ſpicit᷑.vt. S.e.uẽ ſi f

Liber

netur de dolo. ſi hoc doloſe fecerit. vt.j.de fideicõ.li.ſi qᷓs ro.⁊.j.e.ſi vſuſtr.

Idhs loluꝰ merces. modꝰ eni nõ qualuas viẽdi in
nqhi. K . s Abuiat. l. vt es intereat.

t ¶Cotumelioſe et ſic nõ meretrieibꝰ. vt.S.e.ſi ceuiꝰ...n.et.l.ſed et ſi qͥd..

v¶ Si ſerui.vacuo.i.uili.et quaſi nullo.

x¶ Atebat. vt cuſtoſ poꝛ
coꝝ. Diiciplinis.i.libe
ralibꝰ.Arte.mechbani⸗/
ca. ac. .

x Bi qᷣ d cloacarij. id 6

ꝓpter cloace publice re
fectione.
5(Per agrũ eũdem. vł
chum..
Ad collationẽ.pẽden
dum ſit.

a ¶ Exercit.ſ.pendẽdũ

ſit vt felicis embole vel

aduentꝰ pꝛicipis.vt.C

de ſa. ſan. ec.l.iubemuſ
nullã. et.l.neminẽ.⁊ fa
cit.j.e.l.vſufr.relicto. et
S.e.l.hactenꝰ.et.l.vij.
aier de vſufr. leg.
quero.
b Alunicipio.ſ.ſitpᷣ /
anguz.
c ¶ Pertin ebũt. ĩmo vi/
det ꝙ ad dñjm. vt. j. de
le.iij.l. q ↄcubinaʒ. F. q;
oꝛios.que eſtõ.ſo.ſi ibi
frucruan ea pᷣſtiriſſʒ ni⸗
bil valeret legatũ qð ei

remanſiſſet. vel vr ibi.

d ¶ Di qua ſeruitꝰ. fun
do a teſtatoꝛe.etateq; v

ſuſf eſſet oſtitunuus. 2
e¶ Bebeat. ergo vſtitu

f¶ Dub pena. ſi moꝛa⸗

ret᷑ in certis locis.aʒ.vt

et.j. de ſer. poꝛ. ticius
Quibuſdã. ſ. loccis

56 Durb
5 Debere.j.e. arboꝛes

ms boni. ꝙ facere ð
bet. ſi ergo ꝓ pꝛietaniuſ

ob boc aliqͥd pᷣſtinit pe /
tita fructuario.ſi ille in
culpa dep̃hẽdat᷑. ſ, an

etiam ̊ ꝓpꝛietatiũ cõ/⸗

mittit pena.ſi ſacit fin . quis .
mmiſmatũ.genꝰ nũmi valẽs.x.in quo. Imago peincipis vel alteri

i.ð.vbi reijcit colonũ
ſo.boc ideo.qꝛ bic paꝝ
vel nihil de libero fruẽè⸗
di arbitrio dimittat ibi

Alufficienter.

fructuarij:et imperfecto tẽpoꝛe

locatiõis uſuſfr.interierit qð ſuꝑ

eſivd/ ꝓpꝛietariũ ꝑtinebit. ſed 2
ſiab initio certã ſũmaʒ ꝓpt oꝑas

ſuas certas ſtipulatꝰfuerit capite
diminuto eo idẽ dicendũ eſfi·
Ipẽdentes fructꝰ Api.
lam maturos reliꝗſſet teſta⸗

toꝛ fructuariꝰ eos ferret:ſidie le⸗/

gati cedẽteradhuc pẽdẽtes dep

hẽdiſſet nã et extãtes fructusad
uſufructuariũ ꝑtinẽt.Si dñs ſo

litꝰfuerit tabnis ad merces ſuas
uti:uel ad negociationẽ:utiqʒ ꝑp/
mittet᷑ fructuario locare eas ⁊ ad
alias merces:et illud ſolũ obſᷣuã⸗
dũ:ne uel abutat uſufructuarius
uel cõtumelioſe iniurioſoue utat
uſufructu. Si puiuſufru.legatꝰ
eſt:cuiꝰteſtatoꝛ q̃ſi miniſterio ua
cuoutebat᷑ſi eũ diſciplinis:uł ar

te inſtituerit uſufructuarius ar
te eiꝰ:ul ꝑicia utet

Si ꝗd cloaca
rij noĩe debeat᷑: ulł ſi ꝗd ob foꝛmã
aqductꝰ:ꝗ ꝑ agꝝ trãſit pẽdat᷑ ad
onꝰfructuarij ptinebit¶ Sʒ et ſi
qd ꝑcollatiõʒ uie:puto hoc quo

ob trãſitũ exercitꝰ ↄfert᷑ex fructi
bꝰ ¶ Sʒ ⁊ ſi ꝗd municipio debe
tur.naã ſolẽt poſſeſſoꝛes certã par
tẽ fructuũ municipio uilioꝛi pcio

quanꝰ. tñ. ſic. vt.j. de vben. em. ſi quis ſub hoc.

As c. vr et.j.de au.et ar.le.l.quintus.ij.ſi autem.

Aote caſu enã ꝓpꝛietas legata videt ſʒm quoſdã. vt. S. e.l. pculus.
vel dic ꝙ vſuſf. tm̃ er porerat talis babeni fruct vt pignoꝛi obligent᷑ fructus

enĩ ⁊c.xt.j.de vſur.l.fi.ſed boc falſum eſt ſiliter.qꝛ fructuanꝰ nõ pᷣt obliga

re.vt. C. e.l.intereſt.et ꝙ de fructuarijs rei eſt.⁊c.i.vtilitas.io.dic ergo

bic erat vſuſf.et erit fructꝰin hoc ꝙ ꝓ gẽmis tanqᷓ; monilia poꝛtent᷑ad pe/
ctus.vt hic.et.j.ad exhi.l.iul.S.ſi nibi.

⸗ (elhui boneꝝ.ſ.ꝓ pꝛioꝝ.et no.ꝙ in qͥbuſdã dicit᷑ ꝓpꝛie vſuſf.in qui/

Abuſdã ipꝛopꝛie. vt 1. Q. e.l.⁊ ſivſuf.ĩ bijs enĩ qͥ ↄſumunt᷑.vſu ĩpꝛopꝛie.

vt inſti.de vſufr..ↄſtituit᷑.et.j.de vſufr.ea.re.que vſu ↄſu.l.iij. Jtẽ in ſerui
tutibꝰ.vt.j.de vſuf.le.l.i. Idẽ in om ni incoꝛpali re h bonoꝝ appellatio ẽt

incoꝛpalia ↄtineat.vt.j.de v.ſig.l.bonoꝝ. Itẽ no.oꝙ in tali legaro opoꝛtet

extimari ꝓpꝛietarẽ et vſumf. nã pᷣt minꝰvalere /ppꝛietas qᷓ vſuſt.et eõ.nam
ſi leget alicui habenti.xl.an.vel plus ſu cõputatio.v.an.ſi puero.xxx.an.vt

ſ. ad.l.fal.bereditatũ. Iiẽ mj eo qð dicit dodrãtis.hʒ locũ in erẽneo berede

rex eꝰ cõpẽdij fuꝰfecerit E
JI gsbinas edes:q̃s

inſtituto.ſecus in filijs qͥ bñr legitimꝗ cũ vſufr. vt in aut detrien et

ſe. S. ꝓbibemꝰ. col.uij.⁊ jm hoc in eilige.j. de vſuf. le. l. vxoꝛi mee. qᷓ
Jis qui. obſcurare aliter in domo lo jeſt 5. et. .e. l. ſi mibi,
ala etia ab exiraneo obicutata. vt.j. lo.ſi

Bufficiu. lic eſſet.et ſi pꝛopꝛietas aliarũ rerũ eſſet legata. vt j. de

addicere ſolẽt ⁊ fiſco fũctionẽ pᷣ/
ſtare. hec onera ad fructuariũ ꝑti

nebũut. Si qᷓ ſeruitꝰ ipoſita ẽ fũ⸗

donccehẽbit fructuanꝰſuſtinere
undeet ſi ꝑ ſtipulationẽ ſᷣuitꝰde⸗

bebat᷑ idẽ puta dicẽdũ.ſʒ ⁊ ſi ſer⸗

