l.illa.S.e.itaq;.et ita ꝓ
nũciet abeſſe uicia ⁊ nõ
adeſſe.nã quare ꝓ nun
ciaret uicia adeſie q̃ ab
ſunt.ſed aliud ẽ in nati
one quã dicere dʒ. ſed ĩ
dicto Zrio.l.ſi tñ ei licet

nõ ꝓnũciauerit fecit tñ

qð tãtundẽ valuit.
a Redbibeat᷑ etñ moꝛ
boſum ꝑꝑ moꝛboſum.
ut. S. e.l. cũ eiuſdẽ.et.l.
plerũq;. et.l.ſi plures
a Rudicium. i factuʒ.
b Loquũtur. fer. fer di
cit pꝑ ſeruos qͥ nõ red/
bibetur ppꝑ viciũ aĩ.utĩ
fuginuo et errone. ſecꝰ
in iumẽtis.ut.S.e.l.i.S
fi.et.l.ij.et.iij et.iiij. i.
Rñ.et.j.e.bouẽ.i.rñ.uł
fere dicit ꝑꝑ id qð c.j.e
l. F. ſed eĩ. et facit qðᷣ
no. j. e.l. J. nõ tfñ.
c EDancipiuʒ. põt. ut
et. S. e. qð ſi nolit. F. õ
gir boie. et. S. ſimanci
piũ.. p.et.j.e.ſi bomi
nem. in i.
q ¶ Bignikficatur. iumẽ/
ta in boc noſe iumẽta.
e Ropellatõne. vere a
liud ẽ qꝛ boc nomẽ pe⸗
eus ẽgenus uel totu ali
ud ẽ ꝑs ⁊c.qi dicat iu⸗

menta ſunt pecoꝛa ſiue

ſpẽs. nã ome iumẽiũ ẽ
pecus.et bot innuit ibi
decetero pecoꝛe ⁊c. ſʒ ſi

oia pecoꝛa ſunt iumẽra

Idcirco.qꝛ nõ omia
aialia iumentoꝝ a ppł
latõe cõrinẽiur.
S¶Elogiũ.i.ſermo gfia
lis oĩa aialia ↄpᷣhbẽdẽſ
bMeq; moꝛbi. in coꝛ⸗
ig Meq; uicij. ĩ aĩo. azo.
k Se miliicte. 5 alið
ĩ boĩe.ut..e.l.ſinãt qs
IGBadẽ refert caſtratũ.i.
caſte natum. ut differat
a lequenti.

—

m Spad

. do. ſ. equus.
n Er empto. ſ. ciuilez
ut. S. de ac. emp.l. ex ẽp
to..ſi qͥs virginẽ.cum
alias nõ eratepturus.
nec em̃ ob id viciolum
vel moꝛboſum ẽ. ut agg
tur ex hoc edicto.

¶ AQueliiu eſt. nan ſiũ
gi

gi. puta a dextra tantu,
vel a ſiniſtra im ſuſtinʒ
et ꝗq vlibet iugů dicit et

quodlibet plauſtrũ,ſed

difficile eſt refoꝛmare: et ad ſuos
moꝛes foꝛmare.qꝛ igit᷑ uẽaliciarij
ſciũt facile decurri ad nouitioꝛum
emptõeʒ idcircointpollãt uetera⸗
toꝛes ⁊ ꝓ nouitijs uẽdũt q; ne fiat
h edcõ ediles denũciãt:⁊ iõ ſiꝗd
ignoꝛante ẽptoꝛe ita uenierit red
hibebitur. IBZem.

G Ziles aiũt g iumẽta uẽdũt
palã rcẽdicãt ꝗd inuno q⸗

qʒ eoꝝ moꝛbi uicijqʒ ſit utiqʒ opti
me oꝛnata uẽdidi cã fuerit:ita ẽp
toꝛibꝰtradẽt ſiqd ita factũ ñ erit
de oꝛnamẽtis reſtituẽdis:iumẽtiſ
ueoꝛnamẽtoꝝ noĩe redhibẽdiſ in
diebꝰ. lx.moꝛbi aũt:uicijue cãiẽp
tis faciẽdis in ſexmẽſibꝰ uel q;ʒto
mioꝛis cũ uenirẽt fuerintiãno iu⸗
diciũ dabimꝰ Si iumẽta paria ſił
uenierint:⁊ altenin ea cã fuerit:ut
redhiberidẽat iudiciũ dabimꝰ:q
utrũq; redhibeat᷑ Loquũt᷑ edileſ

in hᷣedcõde iumẽtisredhibẽdis

Cã aũt huiꝰedicti eadẽ ẽ:q ⁊mãᷓ
cipioꝝ redhibẽdoꝝet fereeadeʒ
ſunt ĩ his:qimãcipijsqð ad moꝛ
buʒ uiciũue attinet.ꝗcqd igit᷑illic
diximꝰ:huc erit traſferẽdum et ſi
moꝛtuũ fuerit iumẽtũ pari mõred
hiberi poterit:quẽadmodũ man⸗
cipiũ põt. Jumẽtoꝝ aũt appella⸗
tiõe anoẽ pecꝰↄtineat᷑: uideamꝰ
et diſficile èut ↄtineat᷑.nã aliud ſi
gnificãtiumẽta:alið ſignificat᷑ pe
coꝛis applłlatõe idcirco elogiumꝰ
huic edicto ſbiectũẽ: cꝰ uerbah
ſunr. Queðdiu:ẽtoꝝ ſanitate di
ximꝰ:de ceteroq qʒ pecoꝛe oĩuẽ⸗
ditoꝛes faciãt.uñ iã dubitani ðſijt
An hocedcõbouesq q; ↄtincſt
eteiiumẽtoꝝ appellatõenõotieri
eos ueriꝰẽ:ſʒ pecoꝛis appellanõe
cõtinebũtur.ſʒ eni ſunt q̃ͥdã qᷣ ĩ oi⸗

bꝰꝗdẽ moꝛbũ faciũt in iumẽtisũ

adeo:utputa ſi mulꝰcaſtratꝰ ne

q; moꝛbi neq;uicijꝗd hr ẽ uidet᷑

troͤſigi.i er vtrach bte iungi diuerſis tpibus non poteſt.

p elelten. niſi vnũ.aʒo.uel dic ꝙ vult facere dꝛĩam an e᷑ accidẽ
ti

cat boc viciũ.uc.õ.ꝓx.an ex natura.ut hic.etſjm boc dic iungi
alterã.i.ttãſiungi nõ patitur qð facit uel ꝑꝑ viciũ coꝛpis qð patitur
ab yna ꝑte.uel qꝛ naturale fuit in ea a pꝛincipio vicium qð nõ po

q; neq; de foꝛtitudine ꝗd eius de
trahat᷑:neq; de utilitate cũad ge
nerãdũ nũqʒ ſit abilis. Celſusq
qʒ ſcnbit nõ cĩa aĩalia caſtrata ob
idipᷣm uicioſa eẽ:niſi ꝑpipᷣaʒ ca⸗
ſtratõeʒ fcã ſint ibecillioꝛa et ideo
mulũ nõeẽ uicioſum idẽ refert.
Offiliũ extiaſſe equũ caſtratũ ſa
nũ eẽ:ſicutiſpado q qʒ ſanꝰ eſt:
ſʒ ſiẽptoꝛ ignoꝛauit:uẽditoꝛ ſcit:
exẽpto eẽactõeʒ:et uexẽ q; Of⸗
fi.ait. Queſitũ ẽ: ſimulatilis ſit:
ut trãſiũgi nõ poſſit ã ſana ſit Et
ait põpᷣ.ſanã eẽ pleraſqʒ deniqʒ
carucariastales eſſeut nõ poſſint
trauſiũgi. Idẽ ait.ſi nata ſit eoin
genio aut coꝛpe ut alteꝝ iugũ nõ
patiat᷑ſanã nõeẽ Mõtãtũ aũt ob
moꝛbũ uiciũue redhibitõlocũhẽ⸗
bit in iumẽtis uerũ ẽt ſiↄtra dictũ
ꝓmiſſũue erit:locꝰredhibitõi ſit
exẽplomãcipioꝝ. Hẽdendi aũt
cãoꝛnatũ iumẽtũ uideri.cel.aitñ

ſi ſub tꝑeuẽditõis hoc ẽ biduo

añ uẽditõem oꝛnatũ.ſed ſi in ipᷣa
uẽditõe oꝛnatũ ſit:aut iõ inqꝗt ue⸗
nale cũ eſſet:ſic oꝛnatũ inſpicere⸗
tur. Semꝑq; cũ deoꝛnamẽtis a-
gitur et in actõe et in edicto adie

ctũẽuẽdẽdi cã oꝛnata ducta eſſe.

poterit enĩ oꝛnatũ iumẽtũ itineris
cã duci:deindeuenire. Si pla iu
mẽta uenierit nõoĩa erũt redhibẽ
da ꝑꝑuniꝰoꝛnamẽtũ.nã et ſi uici
oſũ ſit unũ iugũ:ñ tñ ꝑꝑ hec cete⸗/
ra iuga redhibebũt᷑: ſi foꝛte iugũ
mulaꝝ ſit qꝝ alterauicioſa ſit nõ
ex pᷣcio tãtũ uicioſe ſʒ exutriuſq;
erit cõponẽdũq;ti minoꝛis ſit:cũ
eniuno pᷣcioutre q; uenierint: nõ
eſt ſeꝑandũ pᷣciũ:ſed q;ʒto mino
ris cũ ucniret utrũq; fuit:nõ alte⸗
rũ qð erat uicioſuʒ.Cuũ aũt iumẽ
ta paria ueneũt:edicto expᷣſſumẽ
ut cum altexꝝ in ea cã ſit:ut redhi⸗

beri debeat utrũq; redhibeat᷑. in

tuit ſuſtinere. ni
ſi ex vna ꝑte.ſe⸗

cus ſi accidẽtale

fuit viciũ animi
ur. S.dixi. coꝛpa
le aũt viciũ ſiue
naturale ſiue ac⸗
cidẽtale inducit
red hibitõem. uk
dic alterum. id ẽ
neut um.
q Mon mm. ob
moꝛbũů.ſ. coꝛpis
r HViciũ.ſ.ai. ut
ſ. e. l. bouẽ. ĩ pꝛi⸗
ci.aliter accipit᷑.
3. e l. i. F. i. ac.
EDancipioꝝ.
que red bibẽtur
etiam pꝑ animi
vicia ſi fuerit di⸗
cta abeſſe. ut. ỹ.
e.l. ob que. F. aĩ

aultem viciũ.

t¶ Vendẽdi.ſdᷣ
tpe. ſubaudi tũe

ſemper.
u ¶¶Biqduo. repe
teſi.

x¶ VUnquit celſ?.
vKu deoꝛna⸗
mentis. i.cũ de
oꝛna mentis agi
tur ſempꝑ adijci⸗
tur boe verbum
ctatur.

8 In actoͤne. ſ.
exempto uel i fa
ctum uel ponit
ꝓ eodẽ.i.in ac/
none que eſt edi
b ¶ Demů. veni
re et ita non ba⸗
bebit locum edi
ctum.

c¶Sißplura ve ⸗
nierint. pᷣcio ĩſi⸗
gulis conſtituto
glioquin d. S. e.
l.cũ eiuſdẽ.q eſt
cõtra. uel bicnõ
agebarur red bi⸗

bitoꝛia ſed quãõ⸗

to mioꝛis.ut bie
dicitur q ð non
placer. uel aliuc
in actõe redbibi
toꝛia que datur
pꝛermoꝛbum.
ut ibi ör alið in
actõne in factuʒ
que datur pꝛop
ter oꝛngmentg:

Nse⸗

gianurz

bepel

Vman
Gin
ipluren

mautbie

nol
ſ
iic in
Genien
Ndifno
ſſber rit
ſlor
Cunc.

(Gnfe
ie
heamaf
laßebtel
Nogriren
Nöechein
1Calterun
andin
hnöſnein
(Polis
heſſtus e
Apolo qoo
NPlonb⸗
Gepnico ſ
zio ſinge
uplibet⸗
ſberſoe
eninom
foonma
euſen⸗

ig
lae
Voeone

Pepoſt.

uitiſel.
Uſdegar
beodo
heagk,
ſ. ſlpr.
Adner.
d
tnibi
ogi do
dhemfaon

MMhtnen

Mlign
d
ben
Aumnine
ſedbib
lchn

ſfali⸗
nigics
Knt r
utcſ
bng;
d oletie
fitpen

Moſ

e⸗

losen
unle

ſon gpenia

oſſein

Lebeſes.

en ſif

VRe::l
delbali

per.

Gintce

Ainkan
entn id
nanentüt

rengelc
hrboeen
Geicin.

ann,

Bne

gmnpriln
t

ℳi ntn
rſii

Dei tei

gintenbet

uun.

Ghilgatsch

ſrinöitſ

tschffin

ſogtine
gtei⸗

aben⸗
wunth

q́;tũ minoꝛis fu
it alten tantum

b ¶¶ Uenierit. in

boc differt a ciui
li. accur.
Par redbibe

bitur.ſ. par vici⸗
oſum.ac.

k ¶ Vno ſcio. ſ.

vnico.i.ſumma

vna erat ex ſingu

loꝝ pᷣcio collecta
alioquin ecõtra
ut.Z.e.cũ eiuſdẽ
u el aliter ut ibi /
dem dixi. qꝛ bic
nõ ſunt eiuſdem
officiij.

Polia. i. vni

nerſitas equorũ
a polis quod eſt
pluraliras.

m Pluribꝰ vno

id ẽ vnico fcõ ex
pcio ſinguloꝛuʒ
cup libet. nam qͥ
libet ſuo pcio fu
it extimatus ne
ſircontra.S.e.l.
cũ eiuſd em. acc.

4 El fratres.
Mt. S. e. l. ple

rüg.
Zgeneralr.
pocerer:id ẽ
nocere poſſet ut
innuit. ſ. e. l. px.
ar. j. de ſtaruli. l
labeo. nõ tamen
bic agit᷑ niſi da
to. ſ. l. ꝓx. F. ſi
Aduer.
Va dupli?:

Wet nibilomi

nus agi pot acti
one in factum ð
pauperie.ut ĩſti

mr.ſi qua. pau.

fe. di. F. fi.
Duem. vici
oſum. in aĩlo. vñ
nõ redbibetur.
ſed q;io mioꝛis
agitur. ut. Z. e.l. i
et.iiij.i. tm.et.S.
cũ aũt. uel foꝛte
aliud eſt in ium̃
tis.ux et.S. dixi

Mon alterũ.

7
7

tbic. vel bic non erat eiuſdem officiij.
ꝛmamentum. qð non vult dare venalo mlag colleco. nr, F.
Gi foꝛte. uno pᷣcio.i.vna ſumma ex pᷣcio ſinguloꝝ collecta.ut.S.⸗
ſi plura.in pꝛin. F& Bepandu eti nec ſeꝑatim colligenda ſũ
ma. ut bic.et.S.ad.l.acquil.ꝓinde..i.

qua retam emptoꝛi: q; uenditoꝛiĩ

cõſulit᷑:dũ iumẽta nõ ſepant᷑.ſili⸗

mõet ſi triga uenierit redhibẽda
erit tota: et ſiq̃dꝛiga redhibeat᷑
Sed ſiduo paria mularũ ſint:et

una mula uicioſa ſit:ł par:ſolum

par redhibebit᷑.alteꝝ nõſitñ non
dũ ſint pa ria ↄſtituta: ſʒſ implici
ter qᷓ̃ttuoꝛ mule unopᷣcio uenie⸗
rint:uniꝰ erit mule redhibitionõ
oĩm. nã et ſi polia uenierit dicemꝰ

unũ equũ quicioſusẽ.nõoẽʒ po⸗

liã redhibere oꝑtere:hetĩhoibꝰ
dicemꝰpłibꝰ unopcio diſtractis
niſi ſeperarinõ poſſint utputa ſi
tragedi uel mimi. Mulus
¶.Elfratre. ¶ Apia.
eĩ nõ erunt ſeꝑandi:dein
de aiũt ediles:ne ꝗs canem

uerrẽ uł mioꝛẽ apꝛũ.lupũ.urſum

pãtheram. leonem. ¶ Aulus.

Zgñałr aliudue:qð noce/

ret aial ſiue abſoluta ſint: ſi
ue altigata:ut cõtineri uinclis q
minꝰ dana ferãt:ñ poſſit: Lpi.

4 Na uulgo ter fiet ita hũiſ⸗

ſe uelit. ut cuiqᷓʒ nocere dã
nũue dari poſſit:ſi adueriꝰea fac-⸗
tũ erit:et iõhõlib exea repierit ſo
lidi ducẽti pᷣſtabunt᷑:ſi nocitũ hoĩ
libero eẽ dicet᷑ quãtibonũ ⁊ equũ
iudici uidebit ↄdẽnet᷑:ceteraure⸗
rũqᷓʒtidãnũ datum:factũue ſitdu
pli. ¶ Aulus.

( negeon Mctt uicioſũ

eęẽ&ẽpleriq; dicũt.itẽ mulas:
qᷓpeſſundãt ea quoqʒ iumenta q̃
ſine cãtübant᷑ ⁊ ſemenipᷣa eripiunt
uicioſa eẽdicunt᷑. Quiad amicũ

ỹ.e.l.ediles aiunt.S.loquũtur.in pꝛin.in mãcipijs in tribuſ caſibꝰ
tm̃ ꝓpter viciũ animi red bibẽtur ut fugitiuo fure et eo qui ſibi moꝛ

tem conſciuir⸗
ut et. S. e. quis ſit fugitiuus.S.ſin autem in hoc.

—

t Eugere. cõuerte litteram ſic. er.

1

deſſundant.i. pede ꝑcutiunt.

—

de pac.l. iuriſgẽ. S. p acteꝝ. ſic et

alias exigũt factũ nõ cõſiliũ im̃ uel ꝓpoſitũ.ut.S.e.ꝙ ſi nolit..il⸗
lud plane.et.S.de vſufr.l.quid ergo.S.fi. u ꝗ Qui pſuaſit.pſua
gens euem tenetur acrõe ſerui coꝛrupti. ut. S. dę ſer. coꝛ.l.i.S.i.
x¶ BDi ſeruus fugerit a te bona fi.poſſidente. y AMWoꝛtis.ſibi fa

De edil.edie/

cit.ſic et diſtinguitur cũ de bonis eoꝝ liberoꝝ qui ſibi moꝛtem cõſciuerunt
queritur.ut.j.de bo.eo.qui añ ſen.l.fi. ʒ ¶ Si quis ſeruũ nõ reddet qð
eſt cõſecuius.ut et.õ.de peti.bere.l.atvbi.ad ẽptoꝛẽ em̃ eũdemq; poſſeſſo
rem reſpexit.q; grauius uel qꝛ dedecus dhi.ut bic ðꝛ.s.ſed et ſi ꝑſeũ ſeruus
⁊c.ſecus ſi nõ reſpeniſſet.ut bic ſubijcit.et.j.de iniur.l. Item apud.S.ſiq̃s

dñi depᷣcatur? cõfugit:nõ eſt fugi

tiuus imoẽt ſi ea mẽte ſit:ut nonĩ
petratoauxilio domũ nõ reuertat
nõdũ fugitiuꝰcẽ:qꝛ nõ ſolũ cõſi
lijſʒet tacti fugere eſt.qui ꝑſua⸗
ſu alteniꝰa dño receſſit:fugitiuꝰ
eſtlʒidñ fuerit facturꝰ citra ↄſi⸗
liuʒeiꝰ:q ꝑſuaſit Si ſeruꝰ meꝰ
bona fide tibi ſeruiẽs fugerit:uel
ſciẽs ſe meũ eẽ:uel ignoꝛãs:fugi
tiuꝰẽ.niſi aio ad mereucrtendiid

fecit.Moꝛtis ↄſciſcẽdecã ſibifa

cit:q ꝓpterneꝗcias maloſqʒ mo
res flagitiũue aliqd admiſſũ moꝛ
teʒ ſibi conſciſcere uoluit:niſi do⸗
loꝛem coꝛpoꝛis ſuſtinendo id fece
rit. Si quis ſeruum emerit et ra
ptoeo ui bonorum raptorum ac⸗
tione quadruplum cõſecutꝰẽ:de
inde ſeruuʒ redhibeat et reddere
debebit qaccepit.ſʒ ſi per eũ ſer
uuʒ iiuriã paſſusiurie noĩe egerit
nõreddet uẽditoꝛi.aliter foꝛſitan
atqʒ ſi loꝛis ab aliquo ceſo autq;
ſtiõe de eo habita emptoꝛ egerit
Aliquãdo ẽt redhiberi mãcipiũ
ðᷣbebit lʒextiatoꝛia:id ẽ quãto mi
noꝛis agamꝰ.nã ſi adeo nulliꝰ ſit
pcij ut nec expediat ꝗdẽ talemãci
piũ habere dñoueluti ſi furioſuʒ
aut lunaticũ ſit:lʒ extiatoꝛia actuʒ
fuerit officio tñ iudicis ↄtinebit᷑.

ut reddito mãcipio pᷣeiũ recipiat

Siqſ cũ ↄſiliuʒ iniſſʒ fraudadoꝝ
creditoꝝ redhibuerit nõ redhibi⸗-
turꝰalsniſi uellet eos fraudare:tẽ
tur creditoꝛibꝰ ꝓptermãcipiũ uẽ
ditoꝛ. Pignꝰ mãedit obligatuʒ
etiã ſiredhibitꝰ fuerit ſeruꝰ quẽ⸗

ſic ſperat iniuriam.

a ¶ Keſo.iniuriam ſerui

et non domini. De

eo.ſ.accuſato.

beHMabua.quo abſo/⸗

luto agiturin duplum.
ut. S. de calũ.l. fi.

c ¶ Egerit.quaſi ꝓ vicio

ſerui nõ dni.nã bic ven
ditoꝛi reſtituit.ut dic. S
ſi quis ſic?

d ¶¶ Aliqñ officio. bic

no.qꝙ aliud petitoꝛ ⁊ a
liud in cõdẽnatõne de
ducitur. ſic. j.de excep.
rei iudi.l.ſi is qui befs
nõ erat.et dele.i.l.buiꝰ
mõl.S.qui ſeruũ.in fi.
minus eſſi valet qð ni⸗/
hil valet. ut. S. de tri.il
lud. S. minus valet.

e¶ Diquis.cũ vẽditoꝛ.

reuocatoꝛia.ſed etilleqᷓ
red hibui tenet᷑ ex illo e
dicto.S.de alie.iudi.l.
qꝛ redbibito.in fi.ac.

f Pignue manebit.

ut. S. qui.mo.pign. uel
bypo.ſol.ſi debitoꝛ.ſed
certe immo vr ꝙ nõ.ut
ʒ.de in diem adiec.ubi
F. ſed marcellus. que ẽ
cõtra.ſo.ibi ex neceſſita
te reſoluitur vẽditõ bic
ex voluntate.
g 6 Geruus. et iõ nõ li/
beratura venditione.

b¶ Alienaſſet.i.eius ꝓ

pꝛietatem.

i ̊ Redbibeatur. in pre

iudiciũ emptoꝛis.niſi.
⁊c.ut ſubijcit.uel etiam
non liberat a venditoꝛe

talem reſtituendo.

lꝛ ¶ Si ſub cõdiniõe.nõ
põt.ut et.j.de iniuſ.te.
l.nã et ſi ſub cõditione
⸗ actũ fuent.⁊ ab
olurio ſecuta. ſicut de
buit fieri. ut et. S.de iu.
nõ quemadmodũ.ſʒ õ
5.ad vell.l.aliqñ..fi.
ſo. ibi pure cõtra eũ q̃
pure tenebatur agebat
licet alius còditionalit᷑
tenetur. item ar.d.j.de
do.cã moꝛ.l.moꝛtis cã.
ſed wi uibil ſyit in iudi
cio getum.

m ¶ Iterũ agi.no. item agi ſi pꝛimo fuit incõpetens actio ꝓpoſita. ſic et
5. de pig. l. grege. 5. ſi ſub coditione.et. ſ de excep. rei iudi. ſi mater. 5. eãdẽ.
n¶ In rerdum acquiſitũ. dhium. ut. j. de vſuft. ſed et ſi quis. F. intergume
Aſtiſſime mioꝛis pᷣcij.et bec eſtrõ.qꝛ bõ ẽ maioꝛis pcij uel paris. bec
em̃ rõ eſſet nulla qꝛ ſm bocres maioꝛis pꝛecij non accederet ei que ſit
minoꝛis.qð eſt falſum. ut inſti.de re.di.S.ſi tñ aliena.ſed id eſtppter digni
tatem boĩs.bomo em̃ rei minoꝛis pᷣcij licet minoꝛis dignitatis accedere pᷣt
aꝛ bo non phibetur bic. item rei panis dignitatis licet minoꝛis ſut pcij. ut

bomo bomini in cuis eſt peculio.ſi et alind dieemt . 5 dii. egg bomo

cuilibʒrei accederet red
biberetur ſepe bõ non
redbibendꝰ pp rẽ pꝛin
cipalẽ cui accederet. u
3.e.ꝓĩde. .fi.ꝙ qᷓ;uis
proꝛ et ius ciuile ĩ alijſ
admiſerit:in boĩe tñ re⸗
ꝓbauit.nec ob.qð di⸗
citur. S.de Zbẽ. ẽp.l. ſi
ſj emptõe.ibi.inec refert

æc.referendꝰ ẽ ẽt ad res

alia s acceſſoꝛia nõ ad

boĩem.ao.uel de hoie

aſcriptitio ibi dĩc.alias
obnnet qð hic dicit᷑. ul

dic in duobus caſibus

ſpãle.ſ.cũſfũdo accedit⁊
cũ alij hoĩ.ut ibiet bic.
p¶ Aut edcõ.veteri qð
ad plenũ nõ habemus
edictũ ergo pᷣtoꝛis volu
it. Itẽ ius ciuilevoluit
ne bõ rei mioꝛis pꝛecij
accideret.
q Dignitatẽ. em̃ bo⸗/
mo pᷣcioſiſſima crearu⸗

rarũ.vñ. Ouidi. Pꝛõa

q; cũ ſpectqt aĩalia cete
ra terrã. Os hoiĩ ſublie

ðdit celũq; tueri.⁊c. et
virgi. LCeleſtiſqʒ illi oꝛi

goeſt.
r Kidiculũ.ſ.eadẽ rõe
allegata q̃ allegat᷑ĩ bo

mine.ſ.ut nò accedat a

lij. qꝛ mſoꝛis pcij ẽ.aʒo
Un ſemuo.nec ob. in⸗
de lideiuſ.S. fideiuſ
ſoꝛes.qꝛ ibi ðꝛ de acceſ
ſoꝛia fideiuſſoꝛis obli⸗
gatione.hic aũtè utra⸗

q; obligatio pꝛincipa

lſz vna ſup pꝛincipłr vẽ
dito ſit.altera ſuꝑ ven⸗
dito acceſſione.
a ¶ Edilicias. ut.j. de e⸗
uict. ſi rem. F. i.
b ¶ Cum multis. litiga⸗
re.qð eẽt durũ.ut.S. de
exerci.l.ne in plłes.inſo
lidũ ergo ten eãt᷑ niſi qͥlʒ
bet ſepatim ſuã prẽ vẽ/
didit.ut.S.e.ſi nolit.S
ꝙ ſi vẽditoꝛi.ibi ueriuſ
eſt em̃ dicere ⁊c.ſicʒ hic
non vẽdiderit ut eſſent

vẽdẽdiplure ſrei inſoli

dũ. ad eſt ſpeciale.

c Semdi ſ. ciuilis.
d Bingulis. bic ergo

loquit cũ oẽs vẽdidef̃t
uel maioꝛ ps uẽdidit.a

lioquin ſünguli cõueni

ri nõ pſñit niſi cĩ magr̃o
oĩm pᷣheretur. ut. S̊. de
pac.itẽ magiſtri.uł dic
ſinguli qui uẽdid erunt

e In redhihito:ia.nã

pᷣt rò ad ꝑꝛim ũ dictũ.l.
f Euictus eſt. hucuſqʒ
allegauit.nũc ſoluit.ſʒ
interfuit ⁊c.idẽ hẽs. j.
de euic.l. enicta. F. ſi ſer

Liber

admodũſi i eũ alienaſi. et. autuſt⸗ u
fruc.eiꝰnõ recte redhibeat᷑:niſi re

demptum ſit.et pignoꝛe liberato
redhibeat᷑. Si ſbᷣoditiõe hõ em

ptus ſit:redhibitoꝛia actõe añ cõo⸗

ditõem exñtem inutiliter agit᷑:qa

ſiduʒ pfcã emptio arbitrio iudiciſ

ipfcã fieni nõpõt. etiõet ſi erẽp/
to: uel uẽdito:ul redhibitoꝛia añ

actũ fuerit expleta cõditõe iteruʒ

1
,

agi poterit.¶ Interdũẽt ſipura

ſit uẽditio ꝑꝑ iuris cõditõʒ in ſu⸗

ſpẽſo eſt:ueluti ſi ſeruꝰ:in quo al
terius uſuſfr.alteriꝰ ꝓpꝛietas eſt
aliqd emerit.nã dũ incertũ eſt: ex
cuiꝰre pciũ ſoluat pẽdet cui ſit ac
quiſitũ et iõ neutri eoꝝredhibito

aut iuni ciuili fieret: ut ait pedius
ꝓpter dignitatẽ hoĩm:alioqn eã
dẽ rõem fuiſſe in ceteris rebꝰ.ridi
culuʒ nãqʒ eẽttũice fundũ accede
re.ceteꝝhoĩs uẽditõi qð iusaddi

cere licet.n et plerũqʒ plꝰ ĩ pecu

lio eſt q; in ſeruoet nõnũq; uica
rius:qui accidit p łis eſt:qᷓ; is ſer⸗
uus quenit. P

ditõe fuerit.qꝛ plerũq; uenalicia⸗
rij ita ſocietatẽ coeunt:ut ꝗcꝗd a
gũt:in cõe uident᷑ agere.equũ eni
edilibꝰ uiſum eſt:uel inunũ ex hiſ
cuiꝰmaioꝛ ꝑs aut nulla ꝑteminoꝛ
eẽt:edilicias actões cõpetere: ne

cogererẽptoꝛ cñ młtislitigare qᷓ

uis actõ exẽpto cũ ſingulis ſit pꝛo
poꝛtõe:q ſocij fuerũt:nã id genuſ
hoĩm ad lucrũ potiꝰ uel piter fa⸗

ciẽdũ ꝓniusẽ. In redhibitoꝛia ul
extimatoꝛia põt dubitari.an ꝗ ali

enũ ſeruũ uẽdidit:et obeuictõem

et ꝓptermoꝛbũ foꝛte:uel fugã ſil

teneri põt:nã põt dici nihil inter⸗

eẽemptoꝛis ſanũ eſſe fugitiuũnõ
eſſe eũ:ꝗ euictꝰſit ſqĩ terfuitemp
toꝛis ſanũ poſſediſſe ꝑp opasnc-
8. beE,
qer poſt facto decreſcat obliga
tio.ſtatim enim ut ſeruus traditꝰ

it. Pꝛoponit actöexh
edicto in eũ:cuiꝰmaxima ꝑs in uẽ

eſt:cõmittitur ſtipulatõqʒti inter
eſtemptoeis. Aulus
Edhibitoꝛia actio duplicẽ
hʒ cõdemnatõem:mõeiĩ in
uplũ mõ in ſimplũ cõdenat᷑uẽdi
toꝛ.nã ſi neq; pᷣciũ:neqʒ acceſſio⸗

nẽ ſoluat:neqʒ eũ ꝗeo noie obli⸗

gatus erit liberet dupli pᷣcij:et ac
3/ „ , R ⸗
ceſſõis ↄdẽnari iubet.ſiuerored
dat pciũ et acceſſionesuel eũꝗ eo
noĩe obligatusẽ:liberet ſimpliui

det᷑ condemnari Omponiꝰ
S Em mihi redhibeas fur-

Nis:noxiſqʒ ſolutũ eſſe pꝛo
mittere nõdebes:pᷣterqʒ qð iuſſu
tuo fecerat:aut eius cui tu eũ alie/
naueris. Aulus

ti:et redhibitoꝛiã ⁊ quanto

minoꝛis denegãdãa tibi. labeo ait

ſicut duple actio ꝑiret.ergo et q;

aduerſum dictũ: ꝓmiſſũue ſit ac

ctio ꝑibit poſt moꝛtẽ aũt hoĩs edi

ncgetcstranat mß.

Itn ſine culpa actoꝛisfai-
lieue eius uel pꝛocuratoꝛis

moꝛtuus ſit:audiẽdꝰ ẽis qð uitõ
uel moꝛbo ſerui qrenſ retinere eũ

uelit. nõnocebit ẽptoꝛi:ſi.vj.mẽ⸗=⸗
ſiũ exceptõe redhibitoꝛia excluſꝰ

uelit intra annũ eriatoꝛia agere.
Eigꝗ ſeruũuictũ uẽdideritedili⸗

ciũ edictũ remitti equũ ẽ. mitoei

ampliꝰ ẽ id facere:quã ꝓnũciare
in uincul fuiſſe. In edilicijs actõ
nibꝰexceptõeʒ opponi equũẽ: ſi
emptoꝛ ſciretde fuga:aut uincu⸗

lisaut ceteris rebꝰſilibꝰ ut uendi
toꝛ abſoluat᷑. Edilicieactõneset

hẽdi et in hedẽ cõpetũt .ut tamẽ

et facta hẽdũ q poſtea acceſſerũt
et qðᷣ expꝑini potuerũt qrant. Non
ſolũde mãcipijs ſed et deomni a

nimali hec cõpetũt.ita utẽt ſiuſũ
fructũ in hoĩe emerim ↄpeterede
beãt. Cũ redhibitoꝛia actõeð ſa⸗
nitate agi᷑ pmittẽdũ eſt unoui
cio agere:⁊ pᷣdicere.ut ſiꝗd alið
poſtea apparuiſſet:de eoiterage

ret. Simplariaꝝ uẽditõnũ cauſa

ne ſit redhibitio:inuſu & Api.

ria competit. I Dem. (VYhoiem emptũ manumiſi
Tinun ime edileſ noluerũt
lem ei reiꝗ minoꝛis eſſet

accedere.ne qua fraus aut edctõ

uus. in fl. et. Z.

ac. emp.l. ſi ex ẽp

10. F. ignoꝛamꝰ
g Ex poſtfetõ.
poſt euicionem

be Pecreſcir. nec
Fcreſcit.ut.S. de

H.cũ ꝑ uẽditoꝛeʒ
be oõmittit. i. ĩ

lpit cõmirti.
t. ædhibito/
ria. ſoluat.
id c.ſoluere no⸗

lit. et redder a iu
dice admonitꝰ.
K FJubetur, ſic
g actõr̃dhibito
ria ẽ arbitraria.
idẽ dicũt in acti
one exſtipulatio

neq; daturp do

te ar. eius qð le
For oe l.
dere velit et ſe ̃
paret.ſic gꝰ ⁊c.

VUm mibi.a
Alienaueris.

de quibus dʒ ca

uere.ut.S.e.red/

bibere. F. i. ae.

boleʒ. de
negands. immo

vf durare. ut. j. 8

ac.et ob. l. q̃cun
q; q̃ẽ õ.ſo.illud
vm eſt cũ dãtur
mibt actões pꝛo
pter damna illa
ta in ſeruo. uel i⸗
iuriss.q autẽ ex
Zctu meo. łqua
ſi nõ.ut bic.et.j.
ti.i.ſi ſe m. itez
cõtra.j.de euict.

l. euicta.S. ſi ſero

uus. ſol. bic ipſe

manumiſit ibie

rat ſtatuliber. et
ſic nõ ꝑꝑ factuʒ
emptoꝛis euenit
libertas. vñ nõ

perit actio quã⸗

to minoꝛis et ꝓ
bac ſolutõe eſt ⁊
alia.j.e.t.l.ſi ſer
uus cuiꝰnomie.
Itẽ in e.qð bie
dicit in moꝛte a
liud qᷓ; in manu
miſſioe ẽ Z. j. de
ſol.l. ſimibi alie
nũ ubi dixit ma⸗
numiſſõem ſileʒ
moꝛti.ſo.ibiquo
ad q̃d.nò aũt
quo ad ola vᷣm
eſt. Item ad id
ſu bijcit bic

poſt moꝛtẽ ſerui
remanẽt acõeſ

ctconn⸗

deſedbu

ſdinm

iiſſo
leen.
letettman
ſ helk
iſiil
uuifeinfi
mnumin

Cneetht⸗
ſtorſime
ngeere

nch
uvjſſi l
cwo
uhtreſe

gauut

Fun t
folt
Hhüßnt
ſeim
Mnc
wänte⸗
ſot5
Fitent
Mlſs ſue.
Mmatur
tie

Mürſemus

iutur
öcManutnrdn

nchſoet

(nr ep
Maiſin
iimarie

houͤgt

pre

oen.

tſchere

Wwenpde
Noſete
whp

ſ haber

fßhor
do⸗
eilagno

((orn

Corn
loeb

gesz
lieir
Mota⸗
hftto
ione
ſun
,d
bſiſtnt
hiäſns
tſelk,
nite;
hbito,
ſelng.
lere 1/
Uccfgi
Cnoni,
ben ſe
Hitbebid
binnie
fuingen
plland
pt⸗
ensce
ſnnti
alchtiſd
ltee;
ſegte
nnnis.
nauens
busdr
öene
ie

Pbolgde
Giinno
nelrſe
0dlien
izolſid
ſei dune
cotsp⸗
Nnnela
no urli
gelies
nen tan
utbireiß
ſdeeuin
1ſiſ
abrpe
umiitbe
Gulben
fin

Ns tn
s.ſnu
Gcnoca
horis )
gltöeet!

ſetlit
bhont,
necoͤbt
mores
önnan
hroin
mntbite
bedſit
ſonti

ſotuan .
d un

endhn
dſette

hit

eſt contra. ſ. ti. i. ſi ſernus ven. ibi de actõne euic. dicit e ceſſat. bic ãt
de red bibitoꝛia.ei qᷓ;to minoꝛis ꝙ durẽt.ſed et in hil edilicijs cur a
liud in moꝛte aliud in manumiffiõe rñ.qꝛ foꝛtuito moꝛs cõtigit ma
numiſſio volũtate ẽptoꝛis.at inſta bilis nõne moꝛs cotin gere pᷣt vo

lũtate emptoꝛis.ut

tet et manumiſ⸗
ſio ex neceſſitate

mine. in fi. rñ. qñ
manu miſſio fir
ex neceſſuate.ið

eſt ac ſi moꝛs cõ
in geret ſed ſiqͥd
ſi moꝛs uel mau
miſſio cõtingat
ex volũtate lideʒ
debet eſſe ĩ vtro.
q; caſu utnon a
gatur. ut. S. e. p
ſi nolit. S. ſi mã/
cipiũ ſʒm quoſ/
dã. ſed tu dic nõ
eſſe ita. nam ibi
moꝛs cõtin git er

volütate extima

ri põt.⁊ dʒ ſeruꝰ

qᷓ;ti fuent tempe

moꝛtis ſue.ut id
reſtituatur vẽdi
toꝛi.cũ em̃ nõ ſu

pſi ſeruus nõex
limatur q̃ti ſir.

ſed qti fuerit in
manumiſſiõeve
ro cũ ſuꝑſit cum
agitur extimari

debet ſzm qð eſt

extim ari autẽ ſic

nõ põtqꝛ lib bõ
nõ recipit extia /

tionem.
o Periret. ſer /
uo empto a non
dño. ſed exemp/

to bʒ ꝙꝙ libertuʒ

nõ babet. ut. S.

Ih̃.audiẽ
dus als. FK.

et alias non. ſed

S. e.qð ſi nolit.S.ſi mãcipiũ.qð redbiberi opoꝛ

TLiamifüdouẽditoredhi⸗

Nbitionem ꝓcedere neqq; in
certum eſt ueluti ſipeſtilẽs füdꝰdi
ſtractꝰ ſit:nam redhibẽdus erit
benignũ dicereẽ uectigalis exacti
onem futuri tẽpoꝛis poſt redhibi⸗
2 - — C7 .
tõʒ aduerſꝰẽptoꝛẽ ceſſarłLpi.
Alꝛicoſus ſanꝰnõc. Eni.
Em mancipium moꝛboſũ
uicioſũ ſeruꝰemat ⁊ redhi
bitoꝛia ul ex ẽpto dominꝰ experia
turomnimõ ſcienciã ſerui nõdñi
ſpectãdũ eẽ ait:cũ tũc nihil inter⸗
ſit:peculiari:andñi noĩeſ emerit ⁊⸗

De edil.edic.

vel ſim aʒo. ſimplariarum.i. vilium rerum. vel dic tertio. ſimplariaꝝ.i reꝝ
carentium vitali alimẽto.uel qꝛ in ſe nõ hñt uuale alimentũ.uel qꝛ nõ con
ferũt.ñ ergo ꝓ nigno debili uel fracta łlapide male cocto nec ꝓ ſeruitute a
p̃dio debita agi põt.agetur aũt ꝓ came peſtifera et ꝓ berbis.nam rõe ber
baꝝ agitur ꝓ ſundo.ut.j.e.l.ꝓx.et etiasm ꝓ rebus viliſſimis in quibus ca⸗/

todñi qui id ſciret:emerit:etred⸗
hibitoꝛia agat:ex ꝑſona dñi utilẽ
exceptõeʒ einõ putabat opponẽ
furtũ dño ſeruus fecerit
nõeſſe hoc neceſſein uendi

tione ſerui pdicere.necex hac cã

redhibitio eſt. ſed ſidixerit hunc
furẽnõeſſe:exilla ꝑte tenebit᷑ qð
dixit pꝛomiſitue.. I Abolenus
Hitertiana aut quartaua fe
bꝛi:aut podagra uexarent᷑:ꝗ
ue cõmitialẽ moꝛbũ hrẽt:nec ꝗdẽ
hisdiebus:ꝗbus moꝛbꝰ uacaret

certũ incertũue mãdante eo eme recte ſanidicentur. ¶ Aulus.

rit: q;ꝛtũcet illud ex bona fidee
ſeruũ cũ quo negociũ ſit geſtũ:ð⸗

ceptũ nõeſſe:et rurſusdelictũ eiꝰ

dem.qð in ↄtrahendoadmiſenit:
dñonocere dz. Sʒ ⁊ ſi ſeruꝰ man
dato dñi hoĩem emerit quẽ domi
nus uicioſum eẽ ſciret nõtenetur
uẽditoꝛ¶ Qirca peuratoꝛis pl. o⸗

nam:cũ ꝗdẽ ipᷣe ſcierit moꝛboſũ
uicioſum eſſenõdubitandũ:quiu
q;uis ipᷣe dñomãdati:uel negoti
oꝝ geſtoꝝ actõe ſit obſtrictus:ni⸗
hilomagisꝰeo noie agere poſſit.
at cũipᷣe ignoꝛãs eẽ uicioſũmãda

melius eſt cum. F. Accurſius floꝛentinus le. doctoꝛ.
q Querens. extra ius.vel dic qᷓ;to minoꝛis res ſit.
r ¶Hon nocebit.extimatoꝛia.i.q;to minoꝛis immo certe videtur no

.

cere.ut.j.de excep.rei iud.l.ſi is qui beres..eſtin ptãte.qͥ Z.ſo. ibi
intenduur q;to minoꝛis ad ipᷣam redhibitõem.utet. S.e.l.bouẽ „K.

aliqũ.boctñ ad id qᷓ;to minoꝛis valeret.vel ut ihi.
ſ¶ qui ſeruũ uictũ.videtur em̃ ꝓnũciare eũ fugiſſe.qꝛ iõ eũ in vi
culis babebarne fugeret. remittitur ergo edictũ q;tũ ad fuge viciũ
nõ q;rũ ad cetera.nec em̃ põt dici qð remittatq;iũ ad moꝛbos oẽs
aut delicta.qꝛ vincula ad cuſtodiam nõ ad penam ſunt inducta. ut

j. de penis.l. aut damna. §. ſolent. Iem no. bic qð dixi. e. de bis q

no. infa. l. ij. F. eſt ignominioſa.
t ¶ Amplius.qꝛ altter porerat eſſe qᷓ ꝓnũciaretur. ſed bicperitas ip
a liquebat.utet.v.cõmo.ſi ut cer.S.cuſtodiam.et no.bic qð ſciẽtia
emptoꝛis ſibi nocet. ut bic.et. S. e.l.i.S.ſi intelligatar.ei.ẽ.de pigñi.
ac,tutoꝛ. .contrariũ.et.j.ꝓx..

x

ui Qdilicie, actões cõpetũt.i.locũ bſit.et. S.e.l.ſciẽdu.. ꝓinde.
ca heredi.ſ.ẽptoꝛis.azo.uel expone ut ibi.qꝛ ad incertũ tm̃̃.
Kuũ redbitoꝛia agitur. qꝛ nõ eſt ſanus.nõ m̃ fuit facta req bibitio
ſz pſtita extſato vicij alioqᷓn ſemel tm̃ ageret᷑.qꝛ ſepiꝰ redbiberi non
5Simplaniarũ.i.rerũ que carent aĩa et coꝛpꝑe que in

poſſet.

iure cõſiſtũt. urputa hereditas.cũ ergo nõ poſſit boc eſſe vicium uel
moꝛbus in coꝛpe uel in aio mento ceſſant edilicie actões. ſi tñ̃ ius
ſit in coꝛpꝑe occaſione coꝑis redbibitio ſit.ut.S.e.l.bouem.S.aliqñ

tioni redhiĩtoꝛie nõeſt lo⸗
„* s.:ſi mãcipiũ bonis cõditõ
nibus emptũ fugerit:qð ante nõ
fugera. I Sem.
Vm ſexmẽſes utiles qbꝰ
NAexperiũdi ptãs fuit:redhibi
toꝛie actõi pᷣſtant᷑ nõuidebit᷑ pote
ſtatem experiũdihabuiſſe q uici⸗
um fugitiui latens ignoꝛauit:nõ
idcircotñ diſſolutam ignoꝛantiaʒ
ẽptoꝛis excuſari oꝑtebit¶ Mlu.

t largusqro:an fide

Auſſoꝛi emptoꝛis redhiberi
mãcipiũ poſſit.rñ.ſiin uniuerſaʒ

emit. ut.j.e.l.S.circa.ſi vero de certo tũc eſt patris u

uetur de moꝛbis in ſin
plũ.ut de euic.ut.j.ti.i.
emptoꝛi ſit redhibitõ ut
3.e.l. bouem. F. aliqñ.
et. l. ob que. F. idẽ põ⸗
ponius.et.j.ti.i.l.emp⸗
toi.

a ¶ Uaricc ſ. qui modo

buc. õ illucut ſtultus
vadit uel egritudo tibi⸗
arũ q̃ ðꝛ varis.

AUm mõcipiuʒz. ad
Abuius.il.euidentiã
ic ci ſeruus emir man

cipiũ ſiquidẽ ſine man
dato dhii uel cũ manda
to peculiari iñ noĩe ſciẽ
tia et ignoꝛantia tantũ
ſerui etnon dñ̃i inſpici
tur et iſti ſunt duo pꝛi⸗
mi caſus quiponuntur
in.l.iſta uſq; ulluc. ſʒ et
ſi ſeruus ⁊c.et euidenti
us explicãrur.j. de lib.
cau.immo.S.tuuc.et.j.
de litig. l. ij. i. ̃. excipi
tur tfi qñ dſño pnñᷣte ⁊ ñi
cõtradicente ſeruꝰ emix
nam dñhi ſcia in ſuum pᷣ
iudiciũ inſpicitur.ut.j.
de li. cã.l.minoꝛ. .pla
ne. ſi filius.ſi vero pſᷣs
dſis Zdicere nõ poſſet.
nõ oberit ſibi ſua ſcia ⁊
hoc eſt qð ꝛ.S̊.de con/
traben. emp.l.in bhmõi
ſinaũt dñi mandato et
non in peculiu ſed diñi
co emit noĩe ſiquidẽ do
minus mondet de ſcer⸗/
to. Idem eſtut ſerui tm̃
id eſt et nõ dñi debeatĩ
ſpici ignoꝛantia etſciẽ⸗
tia. Idẽ ſi liber bõ mã
dato meo mibi hoĩem
el dñi et nõ filij ſeu ſerui

ſcientia uel ign oꝛantia inſpicienda ut pꝛobantur bec.j.de libe.cã.immo.
S. tunc. et.l.in ſeruo.et.j.de ti.l.ij.ij.tñ.et.Sð.de pᷣbhen.emp.ſed er ſi ſeruo.
et. . e. l. . ſed et ſi ſeruus.nec ob.qð bic dicitur certũ incertũue.qꝛ refert ad
eum caſum qñ emit peculiari noĩe.in vſucapione quoq; diſtinguẽdũ ẽ.ut
ſ. ꝓ emp.il.ij.S.ſi ſeruus tuus.vſq; ad ulũ..ſi a pupillo.illud certũ eſt ꝙ
vbi quis ut nũ cius emit nũqꝙᷓ; eius ſcientia uel ignoꝛantia ſpectatur ſʒ dni
aʒo.cũ nuncius vicem epiſtole gerat.ut.S.de conſti.pe.l.et licet.

c ( Dominus. ignoꝛans.
dę Mon domini.ſ. ignoꝛdntiam.
e ¶ Zunc.cum ſiñ mandato emit.
fſiHonne.ſine mandato tamen.

g ¶¶Lertum. repete et cũ peculiari noĩe emit.non intereſſe cenũ incertũue e/
merit eo mandante.nam et ſi ſeruo meo mandet.ut noĩe peculiari certum
emat et ipᷣe ſciat vicioſum. nocet mihi ne agam redbibitoꝛia.multomagis
ſi mandem de incerto ſi autem ipᷣe ignoꝛet et ego ſciam nocet mihi ſi ſciam
tempe emptionis.nam et nocet mibi vbi non mandauit.ſed ipe me patiẽ
te emit ſeuum quem ſcio vicioſum.ut.j ꝓ empto.l.ij. ꝗ. ſi ſeruus.et.j.de

lib.cau.l.immo..fi.
bᷣ ud dauum ſine mandato emerit.
1 . elictũ.
K

——

ultitiam ap pellat delictũ.qꝛ ſciens vicioſum emit.

Mocere dʒ. bic eſt ar. ð. j. de iur. et fac. igno.ſ.iniquiſſimũ.
¶Bec ſi ſeruus. K. dicitq; iſte. v. ſi coꝛrigit p̃dicta.ſ.in eo qð.S.dixit non
diſtingui cũ emit nomine peculia n emerit cerrũ uel incertũ mmandato dñᷣi.

iij

licet certe bicnomine dominico emit. ibi peculiari.ut ibi dixi uel exponeut
ibi.quia ad incerrum tantum.
m ¶ Emerit. et nomine dominico. .
Gciret.et ſic certum mandauit dominus emi.

0 — —
b SPerſonã. ſtatuẽdũ

q ¶ Ipᷣe ꝓcuratoꝛ. ac.
rDño.ignoꝛanti.·
¶ Mibilomagis.ſi ba⸗
beſ nibilomagiſ.planũ
eſt. bic em̃ ꝓcuratoꝛ nõ

ideo magis qꝛ dñs ig /

noꝛauit agit.et boc di /
cit illud uerbũ.nibilo/

magis. et ſm boc poni
tur. quin ꝓ qð.q.d. cer

tũ eſt ꝙ iõ magis age⸗
renõ põt.nam inverbo
nibilomagis incluſa ẽ
negatio.ſi bẽs nibilo/
minus ponitur quin ꝓ
ꝓT et nõ. q. d. certů ẽ qð
nõ eſt ᷣm. ſ. ꝙ nibilo ⸗
minus agere poſſit. uel
ponitur nibilominꝰ ꝓ
nihilomagis et ſit ſen⸗
ſus ut puimo.ipᷣi autes
dño dat vulis ſzm qſ⸗
dam que cedet ꝓcura/⸗
rKo noie.i pꝑ viciũ.
u ¶ Opponẽdam. pꝛo/
curatoꝛi agẽti.qꝛ ex ſuo
cõtractu agit.ſed domi
no ſi agat ex pſon a ſua
ſecus ſi ꝓcuratoꝛis.nã
datur utilis ex cõtractu
ꝓcura. ut. S. de act. ẽp.
iul. H. ſi ouroroꝛ.

3 urmm. pꝛomi⸗/
lit. ut. S.

.i. accur.

E(e i tertiana.diebꝰ
eſ cõuenitur ex ali
is cotractibus.

5 Aenoni cõdictioni /
bus.qꝛ dixitſe nõ tene/
ri ex fuga poſt traditio/

₰◻ . . 2 „
nem cõtingente idẽ eti/

am ſine pacto.ut.C. e.
l.iij. ucl dic ꝙ venditoꝛ
erat homo bone cõditi
onis actio.ergo maleo
ditionis tẽtur quaſi pꝛe
bens occaſiõem fuge uł
quia bonus ſeruus.

be Nabuiſſe. lo

ꝙ ſinolit

irca ꝓcuratoꝛis. bic totus.S.loquiturqñ de incerto dſis mandauit.

cauſam fideiuſſoꝛ ſit acceptꝰ pu⸗

tat.marcellꝰ poſſe fideiuſſoꝛired

hiberi. FSDe.
J ſeruusmãcipiũ emit:⁊ do
minusredhibitoꝛia agat non
gliter ei uẽditoꝛdaturuseſt: quaʒ

tinent et ꝗdẽ ſolida nõ peculiote

nus.nam et ſi exemptodñs agat

niſi pciũ totũ ſoluerit:mihil cõſeꝗ
turQd ſiſeruusuel filꝰ uẽdi⸗
derit redhibitoꝛia in peculio com

petite. In peculio aũt et cã redhi/

bitõis cõtinebit᷑.necnosmoueat
q añnq;ᷓ reddat᷑ ſeruusnõeſtipe⸗
culio.nõenim põt eſſe in peculio

ſeruus:ꝗq adhucemptoꝛisẽ.ſʒ cʒ
ipius redhibitõis in peculioↄpe/
tatur. igitur ſi ſeruus decẽ milibꝰ

emptus ꝗnq; milibꝰ ſit:hec quo-
qʒin peculio eſſe dicemꝰ. hoc ita
quoqʒ ſi nihil dño dẽat: aut ſi ad

emptum peculiũ nõ eſt ꝙ ſi plus

dñodẽat eueniet: ut hoĩem pᷣſtct:
et nihil?cõſequat᷑.
(rrder an ſi ſeruus apð em-⸗

ptoꝛẽ fugit:et in cã redhibiti

onis eẽ ꝓnũciatus fuerit:nõ pꝛiuſ
Juend toꝛi reſtitui debeat qᷓ; rerum
ablataꝝa ſeruo extimatõem pᷣſti⸗
terit Pau.m. uẽditoꝛẽ cogendũ
nõtantũ pᷣ cũ ſerui reſtituere ſʒ ẽt
rerum ablataꝝ ſeruo extimatõem

4 Aum ſex vnles. ſ. ad p̃ſcriptõem inchoandã nõ cõ ſumandã ſicuta⸗
Alibi. ut. S. de calu.l. annus alij õdicũt em̃ ætiam ad conſůmandam
en

quitur hec lex qũ uenditoꝛ ſciuit vicium. ſed emptoꝛ ſupine

ignoꝛauit:.et ſic dolus pponderat culpe.ut.S. ad.l.acquil. item ſi obſteinix

5. l.. i putatoꝛ. . fiſi añt uterq; ſciens repeilitur. ut. . ell.i. . ſi intelliga

tur item ſi uterq; ſupine ignoꝛauit repellitur emptoꝛ.ut.S.ſi m̃.G. ei qui.

et. l. queritur.
tem pus et bic.
4.

fiñ. item ſi non ſupine non cnrrit.ut.S. e.ti.l.ſciendum. §H.

gnoꝛauit.ut.j.ꝙ vi aut clam. l. ſemp. S.hoc in terdictum.in fi.S.⁊.j qñ

a p.ſit.l.i..fi. et. F. dies. et. C. de ex.iu.i:quinquaginta.et.j.quis oꝛ.in bo

no. po.l.i.als. ij. in pꝛin. et de bo. poſ.l.ſi plures.et.ar.C. de in offi.te.ſ.ſed

cõnna. ſed ar. . ad. l. uk. de adulte.ſ.maniti.S. quinquennium.
de poꝛtebit. ut. . de ben. emp. ſed ſi cõſenſit..ignoꝛantia.
Atinus vniuerſam. hic dic. ut. S. loca.l.quero.

☛M Bnandus.

ſeruus. datutus eſt. i. reſtituturus pcis ei alia ſimilia.alias cõdẽ/

mine relinquere.¶ Item quero ſi

ſi oĩa pᷣſtiterit que huic actõi con⸗

g ¶Eontinetur. idem in pupillo qui alias non tenetur. niſi inq;tu,

eſt locupletioꝛ ſi agat eius tutoꝛ redbibuoꝛis. ut ⁊. . e. . ꝙ linolit

et. H. in ꝓcuratore.
be Agat. ut res empta a ſeruo tradatur ſibi.
3 KLonſequitur. ut ⁊.S. ſi cer. pl. cum fundus.j fi.⁊.facit.S.ð cõ/
niſi ꝓ his ꝑatus ſit ſeruũ noxeno Eonpetitu

nolit extimatõem ⁊ pcia rerũ reſii e eremens
tuere an ſeruusreſtituẽdus reti tiredbibende.
nendus ſit:et danda ſit actio ð pe Ge ſar⸗

“H 7 75α⁵ .- ecem. mili
culio :uel de pᷣcioredhibiti ſerni bus ſeruus ven

ex duple ſtipulatõeMau. m̃.de dit valeharan
pcio ſeruirepetẽdo ↄpetere actö ocrecemne⸗
nem ẽt ex duple ſtipl atõe de reb?ꝰ vendinus eſt. to
pfurtũ ablatis iam mſum eſt. ſer eot iben/
uũduplaemi:ꝗ rebus ablatis fu-⸗ qum eſtet in pe
git morĩuẽtus pñtibꝰhõeſtiſ uinii Gnoe en gen⸗
interrogatus an ⁊ in domouendi ſemus.
toꝛis fugiſſet rmm. fugiſſe. quero: egk eeni ſine
an ſtandũ ſit mſo ſerui pauł. m. o oet depereſt
ſi ⁊ alia iudicia pꝛioꝛis fuge nõ ð an.l..et de iirẽ

ficiunt:tũc etiam ſerui rñſo credẽ f Pꝛeſter ſ. em
dum eſt. “ Lpia. ptoꝛ redbibẽdo.
. . — — ditũ mꝗ et ſibi ĩputet q̃⸗
VAm in ea cã eſtuẽditũ mã renon tener qds
cipiũ:ut redhiberi dẽat ini bobet.
quũ ẽ uẽditoꝛẽ pcium redhibẽde sE nibllcon
Er E en. 1 fſequaturcum ni
