rio.vt.C. de fruc.etli.expẽ.nõ ignoꝛar.et.C. de excu.tu.l.ſeueriter.ac.
nẽ. qð non placet.qꝛ nec ipſo iure.nec ꝑ exceptionẽ iuuat᷑ niſi pꝛius

c ¶ Judicibus.ſolent vt bic.et in aut.de iudi.S.pe.col.vi.

, erketcrnst petua reſtõe.ſic. S.ex qui.cau.ma.necnon.S.exemplo.tu dic ego d¶ De facto.factũ duo teſtes dicũt.ita vel inſtrm ius ſic ꝓbatũ eſt.ita te
iontennolel 2 72 2 — e, . —eNI e S B
eunfisd pꝛimo caſu fuit abſens ꝓbabili et neceſſaria cã. et tunc reſtituit᷑in to/ ſtes. vel inſtr̃a.et ſic facrũ ponit ꝓ Oſtãn qñ de ure oſulit. ſec qñ 6 facto
i tum.ſecũdo ꝓbabili tm.et tunc ad appellãdũ mm.vel dic an fuitle,/ e Impartii.vt ſi quereret plene ſit ꝓbatũ vel non.nã tu magis ſcire po⸗

gittime defenſus. vt tunc ad appellanonẽ reſtituat.an non. et tunc
ad totã cqm. vt diſtinguit.S. de in inte.reſti.l.fi.et qð bic dicit. dic ſẽ
MI Roponebat.dati.i. legati. oꝛdi/ aper petita pꝛius reſtone.
ceft o n ° narij.non danf ad aliquã cãm ſpecialem.
ilaa oe Erengaro atos. ꝓpter aliquã cauſã.yt.S.e.ſi longi.vł quia ſũt trãſ

tes. ⁊c.vt.j.de teſti.l.iij.O.ij.vel ſi querat.fuit ita res vt dicit actor.ſᷣ 3.5.
offi. pꝛe.diuꝰ.ſo.ibi de iure tantũ qrebaf᷑ vel dic. licet a pꝛincipe de facto
queri vt ibi.non a pꝛeſide.vt hic. ſ ¶ Zribuit. querit cui.rñ. dandi oſili
um.ſed quare magis qᷓ; ſi de iure.rñ.qꝛ faciliꝰ poſſet ſe excuſare cõſulendo
circa factũ cũ in eo etiã periti fallant.et ideo facili delinquere pᷣſumeret. vt

vetnchl mare. vel cũ pꝛincipe.vt.S.deimino.l.verum.i..ex facto. ar.j. de iur. et fac.igno.l.ij.ſi autẽ qͥs velit referre.quia timebat partes.hoc
S q Candem rem.ſ.remanere ꝑmitteret. aʒ. non licet. vt in auteñ.vt iudi. non eypec.ſa. iuſſ. S.i.col. ix. ſufficit enim ac.
GonRI r ¶ Hon mõ.i.nõ tantũmodo eſt idem iudiciũ. yt in aut.de man.pꝛin.S.patrocinia.col. ijſ.
8 Wermanere. i mo videt᷑ mutan..vt. C. e. ꝓperandũ.. ſinautem in iudicis pꝛenomine.idem ſi in agnomine vel cognomine.vt inſti.
eben que eſtõ.ſo. mutatqdẽ.qꝛ tranſit in aliũ iudicẽ cã.ſj tñ idẽ eſt iud i⸗/ elega..ſi quis in nomine.et facit.j.de rei ven di.l. ſi fuumentum.F.
aum. ſicut er cũ manſeo de loco ad locũ mutanidicoꝛ:idem tñ bõ ſuʒ

Afi. accurſius.
Pp iij

Aunecq; iuriſdictioni.ſ.oꝛdin arie cum adminiſtratione. .
(H Aliqua. ſine admiſtraniõe. d¶Datus eſt. de quibus babes.

e. cum pꝛetoꝛ. F. i. —— “
e¶ Eege confumatus.i.ↄſuetudine.vt. C. de emanci.li.l.i. et.l. ij. vel dic
. erat als iudex.ſed non noſter.ſed nos ꝓꝛogam eius iuriſdictionem.vt.S.

e.l. i. vel dic lege.ſ. ſcpta
vt. z. de iuriſ.om.iudi.

Nofficioſum pꝛetereũt. alios inſtimendo.et dieptereũt qui er
rie mams ſint.vt inſti. de exhere.li. F. fi.

ſentiendũ. inducere. ſic.ſ. ad ſill.ſi quis in graui.

4 elinimentis. i. blanditijs.vel.i.decepnonibus. O. F.i.
pel diſſimulationibus.

R.et. H.vñ verſus. Si lineo lino deplanat

erqua. ſilſent. te pia.
agen po iaiar⸗ q Mi neqʒ iuriſdictioni pꝛe
Dnnun. viato neq; a pꝛincipe poteſta
eeend kealiqua pdituſ eſt:neq ab eo
de ac.5. mipli. alirerac⸗ lus dandoꝝ iudiciũhʒ:datꝰ eſt:

—

apitur. S. nau.cau.l.lʒ.
§. in factum. lʒ⁊ de boc
in viatoꝛe.quidã hoci⸗
telligunt. az5o.
b¶ Arbitri. i. ðͤlegati iu
dicis.
ig Re vꝛgente. in rebus
modicis.et cũ alijs im
pediuntur.
K Abꝛica. De inof
ficioſo teſtamento.
AQu in iudicijs exercẽ
tur actiões.ideo ð bijs
videamus:et pꝛimo de
vniuerſalibuſiet realibꝰ
quaſ quia pꝛecedit que
rela:ideo de inofficioſo
teſtamento ponit.
4 ienduʒ frequẽ
tes. hoc eſtmen
dalum. vel dice
q; loquuur ſm ſua tein
poꝛa. ac.

meRParentibus. ita de

mũ datur hic oĩbuſ q̃re
la ſi ab in teſtato ſucce⸗

dere potuiſſent.vt quia

nemo pᷣcedat.vt arg.in
inſti. de ca. di. F. fi. Atẽ
parennibus ita denum
datur.ſi ſint exberedati

nec ex cõpꝛomiſſo ſ uptꝰ: ul exali
qua lege ↄfirmatꝰ eſt:iudex eſſe

non potuit. em.

( Onnũqᷓ; ſolẽt magiſtratꝰ

populi romani uiatoꝛẽ no
miĩatim uice arbitri dare.qð raro
et non niſireurgente faciendũẽ.

De inofficioſoteſtamento.
Liendũ eſt fre Ap̃.

quẽtes eſſe inofficioſiq
relas.oĩbus eni tã parẽti

bu
diſputare. cognati eniĩ ꝓpꝛij qui
ſũt ultra fratrẽ meliꝰfacerent: ſi
ſe ſũptibꝰinanibꝰnon uexarent:
cũ obtinere ſpẽ nõ laboꝛẽt.
IOccoloꝛede Artia.
inofficioſo teſtamẽto agit

ſi nõ ſane mentis fuerit ꝗteſta-

a filijs emancipatis.ſi Sᷣo ab eis pᷣtereant᷑.habet lora ta, 48 dic vt dixi ·
i

mus.ſ.e.pater filium.in fi.et.l.ſi ꝓponas.i.tñ.vbi vxo

1eſt in poteſtate

qui pꝛeterijt vel exberedat ceſſat querela.et bo.poſſ.ð ta.qͥa ipſo iure nul/

lum eſt teſiamentũ.yt inſti.qui teſta.fa.poſ.in pꝛin.et ideo parer oia oceu

pat iure peculij.vt.j.de caſtren. pecu.l.ij.niſi filius in caſtrenſi vel quaſi pe
culio faciat teſtamẽtũ.tunc enim tenet.ſʒ euitat querelã etõ ta.vt. C.e.l.fi.

gn: qᷓʒ liberis de inofficioſo licʒ

er ar.j.ſi a patre qͥs fue.ma.l.i..eſt et alius.ſi dxo filius nec ſit in poteſta/
te patris nec ſit emancipatꝰ.vt quia in aui poteſtate eſt.qua ratione patri
ba benii in poteſtate denegari.diximus querela eadem auo et eius filio de
negabitur.ſi autem nepos ab auo emanciparet::ſolus auus admittit᷑.vt.j

ſi a patre quis fu. ma.l.i.ꝗ.nepos.ſi vᷣo pare ntes materne linee pᷣtereant᷑.
vel exheredent᷑ ab aliquo.idẽ dico ꝙ eſt ſi ipi pᷣtereãt.vel exberedet.vtinſti.

de exhere. li. F. ſi.

n ¶ Pꝛopꝛij.i.ſui qͥ ſũt vltra fratrem.ſ.dſãguineũ.qui admittit᷑ ad querelã
vt. Q. de inoffi. teſta. fratres.et.j.e.poſthumꝰ.alij dicũt vltra fratrem pꝛo /

pꝛie dia cognatos.fratrem vᷣo inpꝛopꝛie.aʒ3)o.
0 Pimere en laboꝛando qð optãt non valeant obtinere.et ſic pᷣfertur
ex volũtate teſtantis vlterioꝛ pꝛimo.ſed õ.j. ꝓ ſocio.l.cũ duobus..idẽ rñ.
in fi. ſed ibi ab inteſtato dicit. 7

BDOccoloꝛe.i.hac hboneſtate verboꝝ ſimili coloꝛe pᷣp onitur publiciana.

Prtit inſti. de acti. SF. alie. q ¶ R
iuris ſolennitatẽ denotat.vt.j.de bo.poſ.õ ta.non putauit.ꝗ.non que vis
rẽ Mietatis.i.officio.qð eſt pietas qð ſic dicit᷑ inter patrẽ et filiũ.vt hbic.et.j.⸗

ecte. i. rite. nam recte cauſaʒ. rite ius vł

de obſe.l. pe. inter pamonũ et libertũ dicit᷑ officiũ.vt. C. ð nego.geſ. officio
inter hbominẽ etr hominẽ benęficium.vt.j.ð ſer.expoꝛ.ſeruus.inter deum et

boĩem religio dicit᷑. l

bic autem eſt. vt. j.e. papi.j.fi.

eſtm̃. vt inſti. ꝗ. nõ eſt ꝑmil. fa. te. F. itẽ funoſi.

miigat vngit.
mentũ oꝛdinauerat et hoc dicit᷑ ñ Koro ⸗ len
qſiuere furioſus uel demẽs teſta guagochtamen
tus ſit ſʒ recte quid 45 fecit teſta con cguntun v
mentũ ſʒ non ex officio pietatis: A.ſi quiſ alique
nã ſi uere furioſus eẽt: ul demes hn di
nullũ eſſʒteſtamẽtũ. Vrcel. rca ſangui.

nem nam ⁊c.)

„ „ „k 6

re: hoc eſt allegare quare vinepotes erfi⸗/
exhereditari: uel ptenrinõ debu eee
erint qð plerũqʒ accidit:cũ falſo peeteritum pꝛete
parenteſ inſtimulati liberos ſuo e eſt necz in /
uel exheredant uel pᷣtereunt. berredare. dar
☛ On eſteniↄſentiẽ Niꝰ nnor eius men⸗
Nduz parẽtibꝰ iniuriã aduer- mododiaporp
ſusliberos ſuos teſtamẽtoindu-⸗ tento.vt inſtne
cere.qð plerũq; faciũt maligsne degr n d 1 ½
circa ſanguinẽ ſuũ inferẽtes indi m ind bie n.
ciũ nouercalibꝰdelinimẽtiſ: inſſi Peo angial ⸗
gationibuſue coꝛrupti Arcel. Pbabant flijſe
Am'et hijs: ꝗqnõer maſcua uiſe mmcleter
Deflcendũt facultas eſt agen velpꝛererinone.
di: cum et de matris teſtamento vebi bocliee⸗
agant et obtinere aſſidue ſoleã6t. beabit vt. Cee.l.
Muiusauteʒ uerbi de inoffici⸗ bereel onnt
oſo uis illa ut dixi:eſt docereime olim agebaturſi
quartã non ba⸗
bebat. vt. j.e.pa

pini. F. qm aũt. et. C. e. cũ qri. bodie etiã ſi minꝰ nõ agit qrela.ſed
agitad ſupplemẽtũ. vt. C.e.l.oĩmodo. Itẽ olim nõ traſmirrebat.

mii pꝛeparata. vr..e.l. pxi. in fi.et.l. ſe. hodie ſicad ſuum beredem.
vt. C. e.ſancimus.in fi.p aut.vo in alijs tribꝰ.pꝛimo quia cum oli

eſſet quarta. vt. E.e.l. cum queritur. bodie ẽ miens. vlł ſemis ſim nu

merum liberoꝛum. vt in auteñ. de trien. et ſemiſ. F. i. col. iij. Item qa

hoc iure quoquo relicti titulo ſufficit. vr inſti.e. S. igitur.quart ho
die iure inſtitutionis. vt in aut. vt cum de ap. cog. 5. aliud. Item ter
tium.quia bodie opoꝛtet cauſam ingrantudinis noĩatim inſen te⸗
ſtam ento. licet olim non ſic. vt in auf.cum de appel.cog.coll.viij. in

pꝛedicto.S.aliud. Item olim legata.et libertates non valebant a/
ctio de in offi. teſta.vt.j.e.O.papi.in fi.hodie contra.vt. C. de li.p.

exhere. auteñ. ex cauſa. ſed an bodie locum babet querela. th. 5.
non niſi inter fratres turpibus pſonis ſcriptis beredibus. vt. C. e.

fratres.nam ſi ſuperioꝛ inferioꝛem vel econtra exheredat.autnõ iI/
ſerit cauſam. et tunc ipſo iure non valet.p pꝛedic.ꝗ .Haliud. aut inſe/
ſerit.et pꝛobatur.et tunc ceſſat querela.vt in eodem..ei ſe. aut inſe⸗/

rit. et non ꝓbatur.et tuncipſo iure ſm. M. eſt irrituʒ. vt in dicta. au
teñ. vt cum de ap.cog.S.ſiue igitur omnes. col. viij.ſed Yo. licet alia
concedat.boc vltimum non.nam non ipſo iure ſed ꝑ querelã debet
DOſtibumus. exheredatus.a venire. errũpit. vt. ſ. e. papi. . ſi
Ainbus ſuus beres. de ſuo pone exemplum in filio.⁊ alijs
inferio abus.vt inſti.de bere.qua.et dif..ſui.et inſtit᷑.de pa. po.5.

ius autẽ.de leginmo pone in fratre ↄſanguineo qui eſt legttuamus.

.

fratres. Item pone in filio qui egittin
vnde legittimi.l.ij.S.fi.et.l.iij.de cognatis.pone exem plu in nepo/

ut inſti. de kan ag.uc itache quandoq; agit querela. vt. C. eo/

uunlhir

(Gn⸗

ſuccedit matri.qui eſt legittimꝰ.vt.j.

ſinideb
pohulſe
ils
Pbeepon
Unſtenorgn
meuich an
holhund e
ieni nod
niliet
glarenöden
ſtirſotbi⸗
Uoniͤttſi
Nelerinſtim

öpoteun

Acleſpere
Gͤckdeme
llici nch
el.cece⸗
ent poſbe
.eriinſt
Uunpetent.
iſtidebe.
Unapindee
ſeh rirſ
ſoſbun
ſdelapot
ſoleſle
ſutiut ei
ſokekfr

ſthedcke
Neropalz
ſeenichts,
Rheeſſgg
Uuiccfey
uftfee
fnugni

uhlif

pnte
unpe,
Nbiet

Pöckber

N

füdente
re

ſſoreitsnen

Nonſiedn
ododi.

lertopkigthe

Uoetbnctſ

enten en⸗
Gümdhei

Coongo.
Puinocge
Phabenrflſe

ſuiſe innoet

beecin

Gelpuennton.
Nthebotety

fsinciuneg

babtelel
beialon
noco Jeng

Clinagtecdi

Avonior
bebarctſet

AQQuintus.

tibus auimĩni.nã ipſi ſũt cognati auo etnõ agnati.et pñt queri de
tofficioſo teſtõ.vt inſti.de exhere.li. .fi.et tunc ab inteſtato bret.
vnde cognati.etidẽ in ſequẽti poſitione vt habeat locũvñ cognati.
vt inſt. de ſuc. cogna. Itẽ meli adhuc pone in filio filij mancipati

dcepto pꝰemancipationẽ panis qui nõ pᷣt dici legitimꝰ.qꝛ ꝑ eman

cipanonẽ damis
dura agnatioi 2 „. „ „ „ „
habz vr.inſtde rentẽ ſe:et ideoet indigne pᷣteri-
. tum: uel etiã exheredatione ſum
nõ at diat nul Motũ:uel reſqʒ illo coloꝛe defen
ilne boſ. dit᷑ apud iudicẽ: ut uideat᷑ ille q̃ſi
cipatus. i. f. ? non ſane mentisfuiſſ. e: cuʒ teſta⸗
ob hoc non ſine i iniq nmare Ypl.
mmſtenoeguan entũ iniq oꝛdinaret.¶ Mpi.

tur quid ergo in
poſthumo emã

pNOſthumꝰ inofficioſuʒ te⸗
ſtamẽtũ p̃ᷣt dicere eoꝝ ꝗbꝰ

ineurithalf ſ uus heres : uel legittimꝰ potuiſ
guare no deel⸗ ſet fieri:ſiin utero matris eoꝝtẽ⸗/
uo mͤ er ſi ag Poꝛe nõ fuiſſet: ſed ⁊ cognatoꝛũ⸗
vellet inſtimere ꝛ ⁊ eoꝝ ab inteſtato potuit bono
aqeß poremr l poiſeſit ionẽ accipe. quid ergo
as eſt de urec / eis imputat᷑:cur inteſtati defece
uili. ñ no eſß a / rint:ſed hoc nemo apud iudicẽ
gnat.itẽ qꝛ alie . ret. Sonz ntn. Ir.
nꝰerat poſtbu / poteſt impetrare: nõenĩ interdi
mꝰ. qui inſtiui cjit᷑ teſtamẽti factioshoc plane ei
uſn debo pol. iputari pt: cure heredẽ nõſ. ai⸗
alta bꝛin bodie pſerit. potuit eni ſcriptꝰheres in
Fepoltpumo. et Ppoſſeſſionẽ mitti exclauſulaðᷣ uẽ
I.deli erpoſtb. tre in poſſeſſionẽ mittẽdo.itẽ na⸗
anmn Klle ne tus m tabulas haberet bonoꝛũ
bit en vtp poſſeſſionẽ ſimili mõ ⁊ eũ ꝗpꝰte
5 ia. velp qre ẽtũ matris factũ ex 6
de bo. pol. ta. ICE eRpOHE c0
nmaaer er qsex hijſ pſõis: q ad ſucceſſiõe
potuit adire.po Ab inteſtato nõadmittũt᷑:de inof
nittñ hfebo.p. ficioſoegerit: ſi nemo eum repu
Zebo⸗dois, lent:caſuobtinuent: non ei p⸗
Itẽ potuit ven / ſit uictoꝛia:ſʒ hijs ꝗ habent ab
ter mitti in poſſ. 66
vt ſubijcit.

—

ret᷑ beredi qð in ea nõ eſt. niſi cũ fuerit pᷣparata.vr.j. ꝓxi.S.et inſti. de per

De inofficioſo teſta.

pe.ac.S.non oẽs. Itẽ nõ petit᷑qͥd dari.ſj ð.nec accuſatio.qͥa aliqñ daret᷑
heredi.qð non eſſet.ſi eſſet accuſatio.vt.C.ſi re vel accu.moꝛ.fu.l.ſi. IJItes⸗

nõ agit᷑vi q puniat᷑.ðꝛ ergo qðdã ius mediũ tenẽs int᷑ vtrũq; reſendẽs

in totũ teſtm̃.vel/ꝓ parte.vt.j.e.circa.⁊ dicit᷑ qrela. Itẽ eſt bic ar. ꝙ q agit

teſtato ſucceſſiõʒ naʒ et ĩteſtatuʒ

patrẽfa.facit. Si ꝗsinſtituta ac

cuſatiõe iofficioſi ðceſſerit ad he
redẽ ſuũ qrelã trãſferat: Papi.

rñũditq; ꝗbuſdã reſcriptis ſigni

ficat᷑:ſi pꝰagnitã bo.poſ.deceſ⸗
ſerit:eſſe ſucceſſiõʒ accuſatiõis:
⁊ ſi nõ ſit petita bo.poſ.iã tñ ce⸗
pta ↄtrouerſia:uel pᷣparata:ul ſi
cũuenit admouendã inofficioſi
qrelã:deceſſit puto ad heredeʒ
tranſire. pX Auluſ.

4 ẽadmodũapparaſſelitẽ

Vgsuideat᷑: ⁊ poſſit trãſmit⸗
tere acrõʒ:uideamꝰ æ ponamꝰ in
ptãte eũ fuiſſeut neqʒ bo.poſ.ñei
neceſſariaſ.et aditio hereditatis
ſuꝑuacua ſit.is ſi comiatuſ tãtuʒ
accuſatiõʒ fuerit:ł uſqʒ ad denũ
ciationem uel libelli dationem ꝓ
ceſſerit ad heredem ſuum accu⸗
ſationem tranſmittet.idqʒ diuꝰ
piꝰde libelli datiõe ⁊ denũciatiõe
reſcp ſit.ꝗd ergoſiĩ ptãte ñ fue
rit. an ad heredẽ actionẽ trãſmit
tat:⁊ recte uidet᷑ litẽ pᷣꝑaſſe:ſi ea

fecerit quoꝝ ſupꝛammẽtiõʒ hẽmꝰ
— „ — 4 —
()Api l.. qſ.recte Lpᷣ.

ſcribit. Inofficioſi qᷓrelaʒ
pꝛẽy filij ſuinoĩe ĩſtituerenopoſ⸗

de inoff. teſt. nõ ꝓpoͤit

peti.hereditaus.vr ple
ne dices . vt. . e. l. ſi qs
de inof. teſtamento.
m Biquis inſtituta:
boñ.poſ.ſed curdat᷑q̃
rela que datur in defe
ctuzʒ. cũ habeat bo.poſ.
vt inſt. e. S.cũ ãt.rñi.hic
loquit᷑ de quadã.q̃ nõ
tribuit ius ſʒ gra litis a⸗/
gnoſcẽde vel oꝛdinãde
dat. et quaſi ſignũ ẽ. vt

dices. j. e. papi. ij. r̃.

n Perita poſſeſſio. ar.
ſic. ſ. de car.edi.ſed ĩpu
bes. S. interdũ.qð non
placet.et ibi nullũ dice
re volebat nõ inoff. ſed
bic dic gratia litiſ agno
ſcenle.
o ontrouerſia.inoffi
ci.cũ nõ ſit opPbo.poſ.
qui nõ cognoſcit᷑ a iure
ciuiii.
PpAd beredẽ.etiaʒ. ex
traneũ.ad ſuũ eniĩ nõ et
nõ pᷣparata tranſmittit
bodie. vt. C.e.ſi qͥs fili
um. in f. ſic nec bo.poſ.
tranſmittit᷑ niſi pᷣpara/
ta.vt.j.de bo.poſſ. l.iij
S.acquirere.niſi in ca ſu
vt. j. de Z ta. ⁊ ſi deceſ
ſerit. ſ.qꝛ non pᷣparaue
rat.qꝛ inſtitutꝰ in incer
to poſitus nõ petijt. vt
ſ. de car. edi.l.ſcriptꝰ.et
facit ad pᷣparauonem.
vt. C. e.ſi pater tuus. ?
Q. de pꝛe.xxx.an. ſicut.
ibi non allegato ⁊c.et.l
cum nouiſſimi.ac.

. Uẽadmodũ.eum

exheredatum.

oſſeſſio.gra agno

Ae litis.

d Bed et cognaton.ſ.poſthumꝰp̃t dicere in cf. te.qꝛ boꝝ ⁊c.et no.
ꝙ nõ eſt bec rõ generał.nũ cognaniꝗᷓ erãt in ſerto gradu poterũt pe
tere bo. poſ. vt. j. vñ co. l. i. F. bic autẽ. et.S.ſi qͥs.et.S.ſi qua.et m̃ nõ
agũt de mof. vt. S. e. l.i. ergo legefita bñ.dico ꝙ agit de inof.poſthb.
rln en iendaro c ſi n eſſet nar poſſet datare bo poſ vel dic pᷣt
agere qrela quaſinat.qꝛ bo.pol.petere poteſt quaſi natus.
e Eis.ſ.parennbꝰ*. ¶ Impuratur. allegando dicit.
f¶ Impetrare.i.allegare vt ꝓſit.aʒo. g ꝙ Gacno.regulani᷑. nam
cauſa cognita denegat. vt. j. de teſta. l. is cui. S. ſi quis.ac.
b¶ Gcripiꝰ beres.ſ.poſtbumꝰ de quo loquit᷑.
i 4 Sem tabulas.et ſic iure pᷣtoꝛio ſuccedit qui iure ciutli nõ p̃t. vt.
e li. et poſthu. gallus. F. ille. q eſt ſicut et qñ teſtm̃ capitis dimi/
nutione irritaf.vrinſti.qui mo.te.infir.S.non tamen.

—

ko Roſſe queri.de in offireſt. ix ꝓpꝛie non ſit poſtbumꝰ. et hoc qñ

extraneuũ inſtituit.ſecus ſi filios inſtituiſſet.vt.C.e.ſi ma ter.
l¶ Si quis ex hijs ſucceſſionẽ.i.ius ſuccedendi.ſ.ꝓſicit et ſic no. ꝙ

res int alios acta alijs ꝓdeſt. nõ pꝛincipalit᷑ ſ ꝑ quadã ↄſequẽtiaʒ

ſic.j..de bo.auc.poſ.cũ vnꝰ.in fi.i.tñ. Ite no.bic qꝙ q̃rela nõ eſt actõ

quia actio pꝓd eſſʒ victoꝛi.qð nõ ſacit.vt bic. Itẽ qꝛ ppetuo daretur.
C. deoſti. pecu.l.ij. qd bic nõ fit.vt.C.e.ſi quis ſiliũ. F. pe. Itẽ da

9 ¶Meceſſaria. põt tñ eam habere.lʒ ꝓ incognitis tantũ ſit inducta.
t¶MHereditatis.i.verba q̃bus adire bereditatẽ qͥs ↄuincit.ſed nõ ꝓpꝛie di
cit᷑ adire.eſt tamẽ neceſſe vt ſe ĩmiſceat.vt.C.ſi vtab hr.ſe ab.l.i.vł dic adi
no.i.pꝛobatio aditionis.qꝛ pᷣſumit᷑ beres.niſi ̊ ꝓbetur ſim quoſdam.ſed
an eo ipſo qð agit querela videt᷑ ſe imiſcuiſſe.vt iam abſtinere non poſſit.
rh.diſtingue an boc anio vt eſſet beres.et tũc ſic.an vt ſibi faceret viam.et
tunc t.j.de acqui.here.l.ei.et.l.antiſtius.
v G uid ergo.redit ad pꝛimũ caſum.qñ filiꝰ erat emãcipatꝰ.
x¶ Bupꝛa. in bac.et. S.l.ꝓxi. D
(bununs auatan er⸗ teſtame. tũ matris.
b¶opſius.iſ.filij m̃.ſed mala ranio videt᷑.nam in actione iniuniaruʒ
pfert᷑ pr.vt.j.de iniur.ſʒ ſi vniꝰ..filio.ſʒ dicꝙ illa rangit panẽ vt etiã ſuꝗ
babeat actionẽ pater.bic nõ.imo et ſi eſſer inſtitutꝰfiliꝰ poſſet non adire.vt
dicik de ſeruo. vt. C. de bere. inſti. l. iij. IArẽ no. bic ar. ꝙ q̃rela nõ eſt actio
als eſſet patri queſita iure veteri in totũ.hodie quo ad vſumfruc.et inuito
filio ĩtenderet.vt.C. de bo.qͥ li.l.fi.S. vbi autem.
c ¶ Sequenti loco.oꝛdinandeõ inſtitutũ ab auo matemo.
de Poſſeſſionẽ.in bonis matris.
e ¶ Wonoꝝ.tres ſunt bonoꝝ poſſeſſiones.que non tribuũt ius carbonia.
eti que damryentn.et bec de qua bic dicit.que dat᷑ bijs qui erant incogniti
P uin

a iure ciuili. vt filio emãcipato.et poſtbumo alieno.⁊ alijs cognatis.nã cũ

querela ſit de iure ciuili nõ dabatur pᷣdictis perſoniſ.que de iure ciulli ſũt

incognite.ſed quoddã ſignũ petebant vnius rei bereditanie anuli vel alte
rius rei. vt ſic a pꝛetoꝛe recognoſceretur et ad qrelã admitrerent᷑.de bac bic

dicit. et. S. e. poſtbumꝰ. in fi. et. S.e.l. ꝓxi.etx.C. e.l.ij.ac.

a — trãſit

heredem cũ non ba
bet her̃dẽ.vt.j.ð caſtrẽ.

pecu.l.ij. als trãſiret cã
pparata. vt. S. l. poſtb.

F. fi. bodie etiam ab in /
teſtato bʒ heredem. vti
aut. de here. ab inteſ. F
i.col.ix.et ſic tranſiret q̃
rela.ſed quare querela
non dabakt patri occu /

panti iure peculij bona

ſed reſtitutio in integrũ
ſic.S.de minoꝛi.l.iij..
papi.rñ.quia querela ẽ
odioſa.

b ¶ Gi quis deliquerit

pꝛoꝛſus deſiſtẽdo.vt.S
ti. i. l. deſtitiſſe. kdic eo
ipſo ꝙ die ſtatuta a iu⸗
dice nõ egit. ſicut eſt in
accuſatione.vt. C.q ac
cu.non poſ.,l.ſi ea.ſʒ in
cauſis ciuilibus alijs
ſerua qð dicit.S.t.i.ad
pemproꝛiũ cum ſe.

c Dijſperatoꝛ. inſtitu /

tus ⁊ filiꝰ exheredatus

d Gepiſſime. idẽ ſi de

um q̃s fecerit heredem
ar. j. ad.l. fal.l.i. F. ad
municipꝛũ. vñ aug. qᷓ
deum vult inſtituere: fi⸗
lium autem exheredare
alium querat ꝓ cõſilio.
vel qͥ recipiat nõ augu
ſtinuum.

e ¶ Lontra veterani. ſe⸗

cus in militante adbuc
vt. j. e. ſi inſtituta. F. de
inofficioſo.que eſt con/

tra. Item ſecus in filiofa. etiã veterano. vt. C. e.l. fi. ſed bodie videtur ba⸗/

ſe ĩuito eoipᷣiꝰ.n.iniuriaẽ¶ SGSe

qnti loco-ſcribit ſi filiꝰfa.pꝰagni
tã litiſ oꝛdinãde grã bo. poſ.de
ceſſerit finitã eſſeinofficioſi que
relã:que nõ patris:ſʒ noĩe dabat
filij. Si ꝗqs pꝰrẽ inofficioſi oꝛdĩa
tã litẽ deliqrit:poſtea nõ audiet
¶Si im patoꝛ ſit hereſ inſtitutꝰ

poſſeinofficioſũ dici teſt.ſepiſſi

me reſcriptũ eſt Pap̃.li.ij. rñſo
rũ ait.¶l CõtraFueterani patriſf.
teſtamẽtũ eẽ inofficõſi qͥrelã:⁊ ſi
ea ſola bona hũit:que ĩ caſtriſ qſi
erat.i Si ꝗſ in militiajfecerit te⸗

ſtamẽtũ:⁊ int᷑ annũ pꝰ militiã de⸗

ceſſerit:dubito an qꝛ ad hꝰ uſq;
tpisiure militani teſta.eiꝰ ualʒ:q

relã inofficõſi ceſſareꝰ. Sʒ nec
Sy

impuberisꝰfilij mater inofficõſũ
teſta. dicit qꝛ pater ei hoc facit:⁊
papi. rñdet.necpatris frat.qꝛ fi-

lij teſtamẽtũ eſt: ergonec frat im
puberis:ſipatris nõdixit :ſʒſii

patris obtẽtũ e :nechoc uale/
bit:niſi ꝓꝑte patristeſtamẽtuʒ

bere locum querela mn caſtrenſi et quaſi caſtrenſi peculio.vtaut᷑.vt cum de

ap:cog. S. ſancimꝰitaq;.col.viij.et in aut.de ſan.epiſ..pᷣſbyteros.col.ix.
f Si quis in militia. valet.vt inſti.de teſta.mi. .qnimmo.

Keſſare. et ſupple.et placet querelã ceſſare ſim lr̃am py.ar.j.de teſta.mi
li. l. ex militari.S.i.et ad.l.fal.l.miles.

b g Gʒ nec impuberis.pater filiũ impuberem ĩſtituit.eidem extraneum tur

pem ſubſtituit. moꝛimr impubes in pupillari etate.ſubſtimr accepit bere⸗
dütatem matre pupilli moꝛtui fraudata filij hereditate. inofficioſum dicere
vult. non pᷣt. et reddit᷑rõ.q̃ ratio nõ eſt materia ſcõe qõnis.an frat᷑ defũcii
teſtatoꝛis admittaf.et eodẽ mantello reuoluto defendit᷑ ſubſtitutꝰ.⁊ infe
ꝙ nec frater impuberis admutit᷑ ea rõne qua mater.

Hoc fecit. non filius. de curꝰinofficioſo teſtõ agitur. et ſic eſt bona ratio
on “

tr. trem. ac.

k& in ſubſtituit turpem pſonam.
l¶ Impuberis. qua eni ratione excludit᷑ mat᷑.eti

mpuberis frat. vł qua rõe

exdudit᷑ pr̃ eadẽ frat᷑ impuberis.et ſic no.ꝙ bec.l.variãtẽ heredẽ amitiit.
ſic.j.de col.bo.l.nonnũq.ſᷣ ar.S.C.ð teſ.ſijq̃ſteſtibꝰ.⁊ ẽ rõ q̃re bic admit
tat᷑ variatio ſjm quoſdã.quia teſtm̃ eſt patris et filij.que rñſio nõ valet.qͥa
non tractat᷑niſi de teſtõ impuberis.i.de ſubſtõe.dic ergo ꝙ vere pairis eſt

ſubſtitutio qᷓ;tum ad oꝛdinarionem. ſilij autem veriꝰ.quia de ſus beredi/⸗

tate agit.vt ar.j. de vul. ſub.l. patris et fili.

m MHon dixit. ſ. teſtiñ inofficioſum. n

—

Si in pfis.ſ.teſtamento.

0 tetũ c. ſ. a frare ipuberis. et in totũ.vñ nec boc.ſ.pupillare valet.qꝛ

. eſt er ſeq̃la pfni teſti.vt inſti.de pu.ſub. S.liberis.ſʒ quõ poruit inſoli/

dũ reſcindi.cũ nõ poſſit dicere niſi ꝓ ꝑte ſua.vt.j.e.l.mater.rñ.de facto fuit

vt. Z. e. poſth. F. ſi qͥs. at rũpi nõ pt ꝑõᷣ ta. vł agnatione poſtbumi.

niſi in totü. vt.j.de iniuſ.te.l.pe.ᷣ cũᷣ rüpif᷑f pupillare rupto pr̃no p

qrelã.vt hic quare ñ ꝑ õ ta.idẽ.vt.j.de vul.ſub.ex duobꝰ.5.fi.et.l.
ſe.cũ et ꝑ ð ta.teſim̃ irritet.vt.j.de le.pᷣ.l.i.et.C.de col.l. vrhbene

rh.imo nõ imitat᷑.qꝛ de iure petitoꝛis nõ teſti q̃nt᷑ in ta. vt dices.

. e. filio. F. põ ta.
rierrr Kartis ſe
reſciſſũẽ:tũc.n.pupillare ualet. ſaſſuu eteſtm.
Si ꝗſ moꝛtiſ cã filio donauerit ccia monuil
qrtã ptẽeiꝰqdᷣad eũ eẽt ꝑuẽturũ beriureinſponis
ſiinteſtat paifa. deceſſiſſʒ: puto deap tog g an
ſecureeũ teſtari.¶ Si ꝗsipube⸗ ud colvih..
rifilio ſpᷣſtituit ſecũdasta.faciẽ⸗ S uid au⸗
do: nõ ob hocadmittimꝰ ipᷣmim nullae mebe
puberẽ ad ĩofficioſi qrelã. Quo lſacta iniutia. cũ
ipſe ſibi teſtanñ

,r 2— ‚,ℳ ‚—
niãꝰãt qrta debite poꝛtiõis ſuffiẽ poſſet vt in iſti.

ad excludẽdã qrelã:uidẽdũ ẽ an debu ub Fir
exheredatꝰ ptẽ faciat:ꝗ nõ q̃riꝭ bus.·ſed qd ſi .

fid eicõ.etita vit᷑

utputa ſumꝰduo filij exheredati

⁊ utiq; faciet: ut papi.rñdit.⁊ ſi pupilcrne cun
dicã inofficioſũ'nõ totã heredira egebatcũ quar
tẽ debeo: ſʒ dimidiã ptẽ petere. Bitranatſie
¶Mꝛoide ſi ſũt exduobꝰfilijs ne Siſipdicnonem
potes ex uno plurestreſ:putaex hodienon. Hyt
unounꝰ: ſercũcia uniꝰex ill ſemi marmuent oue

uncia ꝗrelã excludit· Quarta =

aũt accipiet᷑. ſ. deducto ere aliẽo eeo ner
⁊ funeris ĩpẽſa.¶ Sʒ an ⁊ liötas paarennib/hodie
qrtã miuat: uidẽdũ eſt. ⁊ nũqd ems vermiene
minuat ſi cũ ꝗs ex aſſe heres inſti erlſe. SF.i. al.
tutꝰeſt:iõ nõ pᷣt dicere inofficio⸗ t ¶ Partẽ faciat.
ſũ teſta.qꝛ hʒ falcidiaʒ.falcidia i vtpant hẽat
t̃.nõ totũ ſicq;

exponit᷑ j de le.
i. hꝰ. S. ſi ticio. et
dele.ij. cũñ pf. S. libertis et.j. de bo. poſ.ð ta.l.i...ſi ex tribus. acc.
Qui nò querit.i.nõ ↄquerit᷑ↄqueri tñ ſperat.nam ſecus ſi repu /
dia ſſet. vt. ſ. e. qui repudiantis.que eſtõ. õ
x Ka ciet. ſ.ptez.i.me admitti ad ptem tm̃.et ſic ſufficit qrta dimidtie

y ¶ Inofficioſũ.ſ.in totũ.et obnineã nõ tot ⁊c. vt. . e.l. poſthu. F. ſi

8 ex bijs. vel dic nõ totã.i.nõ rotũ dico mofficioſũ quo ꝓlato veni

tur ad petitionẽ hereditatis. 3 G Ex vno.i. altero.
Sexcũcia. i. vncia ⁊ dimidia. ⁊ ¶ Demiuncia.i. dimidia vncia
et hociõ.qꝛ in ſtirpẽ hereditatis diuidit᷑vt iſti.de he.ab inte. F. cu
a Quania. ere alieno. ſic inſti. ad.l.fal. ꝗ. caum autem. fillus.
b ¶ Quarta. debitã iure inſtõnis ex qua colligit᷑ an enã quarta iuſe

nature minuat vt.ſ. falcidia aũt. ⁊c. m Jo. et. b. et aʒ. pt etiã dici.

vt tota loquatur de quarta iure nature debita.

c ꝗ Nidendũ.qñ fili exheredat᷑. d Erni Prinm leg:nund 4

minuat. ſi cum s exaſſe beres eẽt inſtitutꝰ. etabundat cũ.et ꝓcede

et repete nunqͥd.et dic nũqͥd.iõ nõ pᷣt dicere.qꝛ inſolidũ eſt bereſ. et
ſic ſit. ⁊ ꝓ vel.an qꝛ bx ſalcidiã. facilioꝛ eſttñ lectio ſi pᷣtermittat᷑. nũÜò⸗

—–—

qd miĩuat vſq; uluc.ſi cũ q ac.⁊ ĩ fi.verſꝰlegat. nũqͥd c.iõ prẽtlegi
vt neq; ſi.neq; cũ.abũder lr̃a oꝛdinata in hũc modũ.et nũq d minu
at. ſi qs ex aſſe eſt heres inſtitutꝰ.et ad bucrepete nũqͥd ⁊ aſſume nũu

qͥd. iõ nõ p̃t dicere ĩofficioſũ teſ.qꝛ bʒ falcidiã. poſtea ſeqt rũ. vt po⸗

nat᷑ aũt ꝓ ſj.et fiat repetitio cũ pᷣtermiſſi. et cũ dicamꝰ. ſ fal. qᷓ debe
tur iure i ſtitutionis libertatis non minuat.pᷣt dici deducta quatta.

. —

ſ. debita iure namre.⁊c. vel ponas in qõne.falcidia autẽ ⁊c.etpj re/
ſpondetur. poteſt dici ⁊c.ᷣm duas pꝛimas lecturas.qð autem in li
benate dicit ceſſare fal. recepit diſtinctionem. quia cum aliquid ali/

Mm quarta.

ine
mzſtl
toler

ſptut/
iinn
lldere⸗
orthin
ninete
cgifn
gſflus
usuana
hergeligu
ſntſen
openutmi
ſſrppcel
ſatnſiel

ſuspoee
lanliccl
ſiahatt
lo inſti

benatb

. gioſt
tänmis
ſfüirſin
Uſegenog

yoöſeh⸗

Zihſen
iſgkeeſe
ancicnſ5
Drgenans

amnan

ſegni

(den

afnig
gicgdert
gſwiͤſtt
RN
ſtee
(iorio
(Men
debisine
hecͤtne
Fnlnnn
grirhers
ſennafe

tſengf

umihen

iinhaltnei

gnaronpo
Mebotafn
Rnmni
Ear
knene
Dno l

Nhe
1 diye
cloſr
nzan

fiegtit

6 ſuun
aſtntfi

N

Eineiſcs

thanen

deap e N
cgſa
Dinzin
iacninin
nllganitci⸗
tairintnei

Poſernegict

depl ſſi
ſet Lelen
dusſäiſtf

ſcctzaiutt

Pupllantaa

Gtatanitſil
Egehatcigen

füſneogeg

habebnttſ⸗

owineun
hoctenot hqge.

femoveuntone
apt Lalgi
3 (Qäcon
debiteſabir

ſnotu.
Daront deddd

ſoms Panes

ſtineutdent!

le ſta
(Prrintn

(ptparibiꝗid

no niſcz

Cponteſa

ſorhun
amſauimm,

fiiſtannm
öelocte

. .
ibintienn
ehehinſe
en. n

naigu

etpzi⸗ ain
„ ſmni
zinle 4

„

ndatcit

Pleſbiectni.

Quintus.

cui legatur. vt ſeruũ manumittat. aut yt ſuũ.⁊ tunc patit᷑ fal.an alie
nũ et tunc ita demũ ſi płꝰeſt in legato qᷓ faciat pᷣciũ ſerui.vt.j.de fiði
coõ.li.l.decẽ. et ad.l. fal.ſi ſeru. et.l.ſe.ſed in berede rogato ſerua qdʒ
bicdicit.ſ nunqͥd hodie minuit᷑ fal.p libertates.rhᷣ.nõ.vt in aut.ð

mien. et ſe. . Phibem. col. iij. ſm io. et ſic coꝛrigit qð bic ðꝛ. pt dici

e¶ Falcidiã. pꝛĩa

facie. qr totuͦ by.
fPõt. boc refert

ad vtrãq; qõem

qßi exberedatꝰ⁊
qſñ ĩ totũ ĩſtitutꝰ

64 Dici. ſolutio vtriuſq; qõͤnis ſzm Jo.

⁊c. Itẽ ſm boc J
quid ſi filius m· H s
sduan na/, autẽ libertatesnõminuit: ſed mi
neſenrieſtane Nuit᷑ pᷣt dici deductis libtatibus
io manumiſſ· et qrtã inendã. Cuũ igit᷑ placet q̃r
non ende i ta minui per libertates : eueniet:
uis qui ruocan it ꝗ uos tantũ hʒ patrionio ſuo
nrt anfntenn dãdo eis libᷣtatẽ inofficõſi qrelã
co.lil generalit Excludat : niſi foꝛte hic filiꝰ ſiñ
Seauid agabe fuit in ptãte a pꝛẽ heres inſtitutꝰ
enent menitoomittit hereditatẽ ad ſbᷣ
nlia erberedr⸗ ſtitutũtrãſmittẽs:q̃relã inofficio
libertanb rel ſi inſtituet: IH ab inteſtato cit edi⸗
Aet gbenhrhlleter ↄditi
ſifiliũ inſtuo ? Omn pere teſtatoꝛ hede iuſſlent in
ſſerdniccr ar pſõa filij:H altiꝰꝗ eãdẽ qrelã mo
Aas ſequnae Uerepᷣt: et ſciẽsis accedit: uiden
a igit ac. reine dũ ne ab inofficõſi qrela excluda
rarannne, tur?: agnouit eni iudiciũ Ickẽ eſt
nil eiremanſt. et ſilegatariꝰ eił ſtatulibᷣ dederit

et pᷣt dici excludi eũ:maxie ſi he-
redẽ ei iuſſerat dare. ceteruʒ ſi le⸗

& Perlibertates. non autem liberiates perqueram.
i¶ Wrimonio ſuo. et nibil alind. K Excludat.qð ẽ incõueniẽs.
l¶ Nd ſubſtitutũ. qᷓ bʒ.⁊ ſic cũ non adit᷑ hereditas ex teſtõ mibil valʒ

de bijs qᷓ in eo ſenipta ſũt. vt. C. tideicõ.eã quã.nã nec ex ſubſtitu

tione cũ hm ea p qrelã irriret.ſed qᷣd ſi ſit in ptãte.rñ.ſi ſubſtitutus

adijt. idẽ. et ſic deficiẽt libertates cũ a ſubſtòe pendeãt.vt.ſ. de le.i.

Hzintentata poſtea
ominꝰ heres qui ab
libertates valebunt.
et ſicno.qꝙ ſeruus

querela.ſi vᷣo nõ adijt.quia bic remanſit. nibil/
ſtinuit. nec aliunde pendẽt ex gradu qui viciet.

vt.j. de fideicõ. li.l. cum quaſi. . ſed et ſi quis.

boc modo grauatur. vt et alibi.j.ad.l.fal.ſic debi
toꝛ. Item qð diri pendere verũ eſt in fideicõ.ſed quid in directis.cũ
ſtatim cõpetant. vt. . de ma. teſta.l.teſtamento liber.ſeruus en ſta
tim velit nolit eſt heres. et ſic valet.nõ etiã ſi pꝛimus gradus vitiat᷑.

quia non poteſt. cũ ſit inſtitutus. rurſus a ſecũdo nõ pendet.rñ.im
mo boc caſu cuz datur ſubſtitutus.non eſt heres neceſſari. quia te⸗
ſtamento vid etur ei ꝑmittere abſtinere. erſica ſecundo gradu pẽde/
ret qui poſtea vinatur. rh. .idẽ diſtinguẽdũ in oĩbus.ſ.an babeat ſbᷣ
ſtitutũ et rationem diſtinctõis appꝛobo ꝑ.l.que eſt.j.de iniuſto ru.
teſta. nam et ſi. . rũpendo. ſm aʒo. ſed ſiue ſit in ptãre.ſiue emanci

patus cum inſtimt ſi qualiter intenta bit querelam. nec enim ẽex /

beredatus vel ꝓ exberedato babit. m. pt iure veteri.quia quartaʒ
non bʒ. vt. C. e. oĩmodo. vel dic ꝙ erar inſtitutus pure et exbereda ⸗
tus. ſi nollet exteſtõ beres eſſe. licet hec exberedatio ſit inepta.exhe⸗
redo te. ſi non vis eſſe beres.quia qui nõ vult eſſe beres.ipſe ſua vo
lũtate videt᷑ ſe exclud ere ab bereditare. vñ ſuꝑflua ẽ experedatio. tñ

t.qꝛ nõ ſequit ſi nõ vult eſſe heres ex teſtõ ergo nõ vult eẽ bereſ.⁊ ꝓ
bant᷑ pdicta. j. de here.inſti.l.iã dubitari.vel dicagit qrela.qꝛ ſi pᷣi

aliquẽ agere ad ſupplem tũ. cũ ipᷣe ſine dolo ſuo.vt excludat fraude
defücii. repudiet bereditatẽ. vel pleniꝰ ſm aʒ. loquit de qrela inoffi

cioſi teſ.j. de bo.poſ. ta.quã bʒ.ſiue nullo mõ inſtituat. ſiue exbe /
redet᷑ nutilit. de iure vel inurilit qtũ ad emolumentũ. vt bic.et.j. de
bo. poſ. ta.l.non putaui. S. non que vis.

m ¶¶ Inteſtato. ſi non bʒ ſubſtitutum. vel non accepit.

MMMVMꝰNDd

tia teſtatoꝛis deberet᷑:etrogatus vꝰꝗ

nullum iudiciumamouere:cuʒ de

no,. u lci uf inſtönie debita nõ vident᷑ iputari

n Aitra edicti.illius.ſ.ſiquis omiſ.cã teſ.et boc ideo.qꝛ facit vt frandem
defuncri repellat.vt.j.ſi quis omiſ.cã re.l.qui aũt..nõ ſimplicit.et.j.de ł.
o ¶ Siodinoni. iuſſit. vtita ſit beres.ſi decẽ dedent fi⸗ /ij. cũ pr.S.ticio.
lio teſtatoꝛis exberedato.ac. p Excludat᷑er cerie exduditur. agnouit
enĩ ⁊c.ſjm aʒ.ſʒ.b.dixit bicnõ rmñderi.ſʒ cãm dubitatiõnis poni.

V H q q Gdẽ eſt. ſ. ridendus
5 , EGim aʒ. vel qredo ſzm. b
gatariũ nunqd ſemel natã inoffi r⸗ Kraludiino S
NN eerein; ſmar agit vt quarta ſalreʒ ſi
cioſi querela no perimat legata- bi impleak. vt. Lee ſei/
rij oblatio.cur ergoin herede ab mus.in pꝛin. .repleti/
ſolute diximꝰ. quoniã añ aditam onem dets onee bi
hereditateʒ nec naſcit᷑ querela?. exlege. Ire neept nega

n quĩ vetera iura ĩ boc
coꝛrigant᷑.qꝛ olim non

Ego euẽtũ putoſequẽduʒ ĩhac

re:ut ſif⸗ oꝛte anteqᷓ; iudiciuʒ mo agebat ad ſupylem en
ueat᷑ oblatio ei fiat:eiꝰ qð relictũ um. ſi agnouiſſer lega

tum vt hic. Item ſi nõ

eſt:qſi ex uoluntate teſtatoꝛis ob agnouit agebat qrela.

lato eo ſatisei factũuideaturꝰ. ene enare h
¶ Vngde ſi gs fuit inſtitutꝰfoꝛte ſtatimdicet.
ex ſemiſſe:cũ ei ſextans ex ſubſtã t¶ Om̃. m. qm ac.

uerela. vnde nec
quinquẽniũ curnt pꝛiꝰ
vt. C.e.ſcimꝰ.SF. illud.
erit ergo rõ.qꝛ facilius
impedit᷑ còpetitura qᷓ;
iã nata extin gueret᷑.ar.
3. de hijs qui ſũt ſui vl
alie. iu. l. pre furioſo. ac
x¶ Euentũ.i.dationem

eſſet poſt certũ tempꝰ reſtituere
hereditatẽ:meritodicendum eſt

bitam poꝛtionem et eius fructus
habere poſſit.fructus enim ſole

re in falcidiam imputari non eſft racceptond n obia
incognitum ergoet ſiab initio? vAlntech maͤrime. na

— ”8V 3 ¶O relictũ. T accipit᷑
a ¶ Cidcatur. niſi qað agit ad ſupplementũ iure nouo vt mõ dixim.ſ viðꝛ
ꝙ talia non debeant imputari in quartã.vt.j.ad.l.fal.l.id autem.ique eſt

2. ſo. hic dicit de quarta iure nature.ibi de treb. ſm. M. vel dic bic impu⸗

tatur.ſ.vt nõ poſſitagi de inoffi.qꝛ ↄfirmare viderur accipiendo.ibi autem
non ĩputat᷑ in quarta iure inſtõnis.quominꝰ poſſit babere quartũ delega
tis. ſi in alijs rebꝰ quartq nõ babeat. pꝛima autẽ ſo. ſtare nõ pᷣt.qꝛ quic⸗ d
darureraul neredlleatenn reſtituere dʒ. in quartã ĩputat᷑ ei.vt.j.ad.l.fal.in
bſEñ ſi quis infert ex.S.quoniꝗ autẽ quarta.qꝛ enĩ dixe / quarta..i.
rat quart ſufficere ad excludendũ. vñ ſi quis ⁊c. ⁊ merito dicendum eſt⁊c.
orze debae⸗ ab inteſtato c'q̃rta erat ſemiuncia vel ad ꝓximũ.ꝗ.
ßm. m. alij ſextans debetur ex neceſſitare.ſ.et pone exemplũ in eo qui hʒ fi⸗
liũ et filiã ex altero filio pᷣmoꝛtuo.qui cum ſuccedat cũ diminutione partis
remanent ergo octo vncie ab inteſtato filio. quarũ quanta eſt ſextans. vt in
ſti. de bere. ab inteſt. F. diui. et. C. de ſuis etle. be. l. ſi defunctus.

d ꝗſifullum iudicium.ſed ꝙ iudiciũ poteſtmouere cum ſit inſtitutꝰ.⁊ po⸗

terat etiam agere ad ſupplementum. rñi. poterat qri dicens ſe babere mi/
nus quarta ſm. H. .
e ¶ In falcidiam.ſ.iure n ature.alij mebel.ſed certe non videt᷑ imputari.vt.
ad trebel. iubemꝰ. in fi. que eſt ð.ſo.ſjm quoſdam ibi loquitur in liberiſ
pꝛimi gradus. bic in vltenoꝛibꝰ. nam er in alijs eſt mter eos differentia. vt
ſ. de exbere. inſti.ſuus quoq; et.l.vi.S.i.tu dic ꝙ bic filius rogatus erat py
certum tempus reſtimuere.et cum cenum eſſet tempus venturum per conſe

quentiam erat certum. ꝙ quantam et eius fructmedio tempoꝛe poſſit per
cipere. vnde via conquerendi ſibi denegatur. ibi vo rogatus erat non ad

certum tempus.vt bic.ſed ſub conditione quam non erat certum exnitura⸗

yvel erituram.i.ſi non deceſſerit ſine liberis.nec certum eratan poſſet pen/
dente cõduione quartã et eiꝰfrucus ↄſequi.et cum de ſuo debito bone
