q; ipſe quicq̃; domino pꝛeſtet.qꝛ
id ei abeſſe uidetur in quo obliga
tus eſt.

umotutoꝛẽ dederitiſqʒ

ere alieno intelliguntur ur er Oe .
tutelam interiʒ adminiſtrauerit:

vt.j.de ver. ſig. l. ſubſi /
gnatuʒ. S. i. ſed an aget
ſtatim hic mandatoꝛ ex
quo competit.Rñ.non.
niſiodemnet᷑ jm Al.adinſtar fideiuſſoꝛis:vt.j.man.l.luciuſ.tu dic ſtatim
etiam anꝙᷓ; ſoluat vel ↄdẽnaretur. quare ergo aliud in fideiuſſoꝛe:vt.d.i.lu
cius.⁊.C.man.ſip ea.rñ.quia fideiuſſoꝛ officiũ gratis ſuſcepit de ſe obligã
do ⁊ ſoluendo pecumam:vt.j.de ↄdi.inde.l.indebitum.qꝙ intempeſtiue.i.
aſq; ſoluat vel condẽnetur reuocare non poteſt:quia iuuari nos non deci/
pi ⁊c.vt.j.cõmo.l.in cõmodato.S.ſicut.at hic hocipſo ꝙ mãdat alij vł ipᷣe
gerit perficit mandatum:vt.j.man.ſi mandato meo.in pꝛi. Item ad quid
aget anqᷓ; ſoluatur.Rñ.vt liberetur.vt.j.man.ſimandato meo.ꝗ.quotiẽs.
item bec ſentennia qũo mãdaretur execunõi.Rñ.captis pignoꝛibus: vtar.
ſ. de admi. tu.l.i. in pꝛi. iſti.ð ſatiſda.tu.⁊ cu.S.quibꝰↄſtitutionibus·
Am pater. dederit.ꝙ põt facere.vt inſti.de tu..cũ autẽ. .
ememem dminiſtrauerit.ſ.de facto.
Fuerit. vel natus.ſed non viuus:yt.j.de vb.ſig.l.qui moꝛtui.

.⸗

o q Agendum.ſ. vtli. vt. . de tu. ⁊ ra dil.l. poſtbuo. ..ð teſta. tu.ſi

nemo. F. fi. ?. S. e.l.iij. , bac actione.⁊ aget ille qui ſucceſſit in locuz
poſtbumi.foꝛte ſubſtitutus vel alius legiumus beres:xt.j. de teſta.

tu.l.ſi nemo tutoꝛum.S.teſtö.

p· Quod ſi natus fuerit poſtbumus.⁊ viuus.

q (Beſnir. qaꝛ iaz

. „ „ P nato habetur:
nec poſthumus natus fuerit: cũ vr.. de ſta. bo.
eo non tutele:ſed negotioꝝ geſt. mr ego erp⸗
agendum erit.qð ſinatus fuerit Prto declaratur
poſthumus: tutele: erit actio: et coperiſſe r uie
in ea utrumq; tempus ueniet: et le nenonenda,
Sanr . ri:vel ecõtra hãc
qð ante q; naſcereturinfans: geſ (periſie ſic .
ſit:⁊ qð poſtea q; natus ſit. ebus d.l ue
ſar am. interim er /
i I Llianus go poteſt dici du
NXfacto querebatur quedTã bium qꝛ contin/
d ſiliginem emendam cu⸗ gens eſt de tutu
— õ . ro. eſt tamen cer⸗
ratoꝛem decretoꝰ oꝛdinis conſti- tumßßſenti ven/
tutum eidemq; alium ſubcurato tate uſbecrd.ſg
rem conſtitutum ſiliginem immi eg ge vrſ. oͤre
ſcendo coꝛrupiſſe atqʒ ita pꝛeciꝰ ſta u.Lſineno
um ſiliginis:que in publicnʒ em Srdtennuee
pta erat curatoꝛem afflictum eſſe ps ab boſtibuſ
nr Vtinſti. qui. mo.
qua actionecuratoꝛ cum ſubcu-⸗ Uus pa. po.ſlol.
ratoꝛe experiri poſſit:et conſequi S.ſiab boſtb?*.

de bona deducto demũ 4

id: ut ei ſaluum eſſet ꝗð cauſa eiꝰ
damnum cepiſſet. NHalerius Se

uerusreſpon. aduerſus contuto ibatnr d.
rem negotioꝛum geſtoꝛum actio⸗ cunionaum.
nem tutoꝛidandam. Idẽreſpõ. te Eade loppie
ut magiſtratui aduerſꝰ magiſtra⸗ äriblge⸗⸗
tum eadem actio deturita tamen ſubcuratoꝛẽ. qui
ſinonſit conſcius fraudis ſcyom eo ſeberatet

que etiam in ſubcuratoꝛe idem di noꝛem babebat

Mmponius. re neceſſe babe /
Iberto:ul amico mãdauit ber non aen⸗
l ut pecuniam acciperet mu“ toꝛ. ? qui ẽin ca
tnaʒ cuius litteras creditoꝛ ſec ia ſrltna
tus cõtraxit:⁊ fideiuſſoꝛ interue poteſt:vt. C. de
nit: etiam ſi pecunia in rem eius letulſ. que eſt
eſt damnũ pꝛecij

qðò totum oſequi non potuit.aʒ. fuit em̃ cõuentus curatoꝛ ab oꝛdine
cui reſtituit iſte curaroꝛ de ſua burſa iuſtuʒ pꝛeciũ corrupte ſiliginis.
¶ Qua actione.ecce qð q̃rebatur.Rñ.altiꝰ exorditur q; incipu: qᷣa
querit de ſubcuratoꝛe.⁊ reſpondit de tutoꝛe.⁊ magiſtratu.⁊ de ſub⸗
curatoꝛe.dic ergo in pluribus tutoꝛibus ſi vnus ſoluit pupillo in id
quo alter deliquit:quia et ipſe tenet᷑: vt.j.detu.⁊ ra.diſ.l.i.G.nũc tra
ctemus.repetit per actionem vrilem neg.ge.vt hic.⁊.C. ð in litẽ dã.
tu.l.ad litem. ⁊. C. de rio iu.tu.l.ij.ĩ magiſtratu dicas ꝙ ſi vn ſol⸗
uit reipu. dãnũ qð collega intulit:repetit ꝑ vrilẽ actione neg.ge.cũ ⁊
ipſe cõueniri ꝓ boc poſſit:vt bicſubijcit.⁊.j.deadmi.reꝝ ad ci.p.lł.ij
S. ius reipu.viroq;.n.iſtoꝝ caſuũ facit alterꝰ negotiũ ipſo geſtu:vt.
e.ſoluẽdo.idẽergo fit in ſubcuratoꝛe:vrx ſubijcit.⁊ ſic no.ꝙ ꝓcededũ

eſt de ſumilibus ad ſimilia: vt. S. de le.⁊ ſenatuſco.l.nã utait.⁊.l. nõ

facio q
☛Ntneni
tali qdð dicebat.

aund/
E
E.
V (Gnml
((Wlrm
7765
ſauinga

Eenn
tſcndij
RN
een

Jer.

ilrieci,

(igirlteel

lbo lenio

uNEut,
ullorind
ſcſ nſienie
ſdnizin
lilliins.
iNidits
Liemin
msoeunis

iziorifttſteß

Kinkeillihe
fſoccihlienti
(Enrofcceſ
ftenſoſteo
Mlispeoordi

icngligen
WOanemt.
iumkaogert
emrigzniͤb

Ctilogiunde

iteen bic
Euppntinni
uMuurſtiiſih
Umneſege
Ratnlidan
mnſſinmn
(Agkannment
pnnann
utcennd

NN

mſene

((n
(hhbe
(rnn
ſuinſ ſſ
nineligde
ntgti
iethe

Tertius

die ita eſt in pdictis tribt ſibus: cur nõ eodẽ mõ fide
Hoſſunt.ſed ſi ita eſt in pᷣdictis tribus caſibus: curno eodè mõhn
uitin Poln Ʒ fideiuſſoꝛẽ dat᷑ acno:vt. j. de fideiul.l. vt fideiuſſoꝛ.Rñ.qꝛ ex
nahnſong ꝛio arbitrio. ⁊ mea volũtate obligat.ſʒ tutoꝛ ex neceſſirate ⁊ magi

ſtrarꝰ.itẽ fideiuſſoꝛ liberat ofideiuſſoꝛẽ nõ officio geſtionis ſʒ natura

aani ia ancs * non ſit uerſa tamẽ dabiturin euʒ
e bica. de dobo negotioꝛum geſtoꝛunmn acrio cre⸗
n uo.1· deig itoꝛi: uel fideiuſſoꝛi:: ſcilicet ad
eng m.ta⸗dDilli. Inter negotiaꝰ Sempꝛonij que
nad eeopque? gerebatignoꝛansticij negotium
ali hr eſ Fe 5 geſſit ob eam quoqʒ ſpeciẽ ſem
tmume Ede lbe. l pꝛonio tenebitur. Sed eimcautio
Ki DIeno. nen indẽnitatis officio iudicis pᷣ
Nuiiin 1 – anda/ berimgeceſſe eſt aduerſus ticium:
ter uit. laliquis k uii datur actio : idez in tutoꝛexiu⸗
b1Mumaz. s niseſt. ¶Litem in iudicium dedu
Ri Enüinens lers Ctam et a reo deſertam fruſtrato⸗
Sen mandäns:-d ris anncusultro egit cauſas ab-
m oteplatioeetſ. ſentie eius allegans iudici culpã
uni llibto velamio Contrariſſe non uidetur qð aſen⸗
mmln mutuauteredi⸗ tentia contra abſentez dicta ipe
Oe.le . 9 NK KE— 7
Se eſet niſe ue non pꝛouocauit. lpianus no⸗
NXini mãdati ria:vt M
zd dEu'.ſmadãtis. e ¶ In eũ.ſ. mãdãtẽ. ſe Fideiuſſoꝛi.ſi ſoluerit
Mnr dt 2fuͤE3ſAd exemplu nioleiinnetinen vpueltuns bʒ qꝛ nõ negotia
6/Denm nonis.ſ.pecunijs dãdis ⁊ accipiẽdis.ſed tm̃ vni pecũie ⁊ tm̃ ad ac/
anon . cipiendũ fuit iſte ppoſitus. vt.j. de inſti. l. uicũq;ʒ.S.i.⁊.l.in eũ.⁊ iõ
. Bidge ddicit ad exẽplũ. vel dic iõ qꝛ nõ fuitpᷣpoſitꝰ cũ ea ſolẽnitate:qua oliz
ſai vri ad exẽplũ antique ſolẽnitatis ⁊ ſjm bec vera inſtitoꝛia datur vel
Cauſt Iefertur ad fideiuſſoꝛẽtũ vt agat bac actiõe ad exẽplũ inſtitoꝛie.cũ il
ſeri la fid eiuſſio ſit ſequela.vt.j.de inſti.l.uicũq;.S.ſi ei quẽ.in fi.G.pꝛi
olnme apalis vero creditoꝛ vera inſtitoꝛia: vt plene videas. dic vt diximus
d 3. eſl . F. item ſi ꝓcuratoꝛi.
* e b ¶ Inter negotia. caſus iſte ſjm antiquos poniti eo q̃ negotia mea
1 õ mandato gerebat.⁊ alia alteriꝰ cũ eis cõũcta mei ↄtẽplatiõe geſ
hac ncn ſit. de vtriſq; mibi:⁊ ego tibi tnemur mãdati actõe.ſʒ S.S.e.itẽ..i.
ſis 4 Nte ſed ibi loquitur de ac. neg. geſt. hic de actiõe mãdati.itẽ ibi oĩa nego
na erãtalter. bic nõ.ſed mãdãnis cuius ↄtẽplatiõe gerebat. ⁊ erãt
kra ſua ꝓpteroiunctionẽ.⁊ ſicnõ ẽ ð̊.itẽõ.S.e.ſi pupilli..ſi qs ita ſim/
ſſtas R plicner. infi.S.in eo.qꝙ ibi dicit ſciẽs.bic ignoꝛãs.⁊ tñ hic ſubijcir ti
tlue 4 cio dari ac. neg. ge.ſed ſubaudi maxime. ⁊ ꝙ hic ſubijcit. idem in tu
uſtnuniga to. 7. cura. ſubaudi qui gerendo negotia pupilli ⁊ altenus negotia
cpoecef . 2
Uurrch lr D cum illis iuncta geſſit.tu aliter pone caſum pꝛimum in pꝛocurato⸗
ſorſkt e re vel curatoꝛe:vt boc mõ qꝛ aliquis geſſirnegotia ſempꝛonij. q.ſ.ſẽ
lenlponi' erat curator vel ꝓcuratoꝛ ticij. ? interea ẽtticij. ⁊ ꝙ ſequit᷑ idẽ
oU. 4 in tu. ⁊c. eodẽ mõ dicas qꝛ gerẽdo negotia tutoꝛis geſſit ẽt pupilli.et
anl ſm hãc poſitionẽ expone lr̃am.
3 „⸗ —–— 4 — — 8
imnic 4 rebarala⸗ cũ madaro vl ſine.
rater dd GBeſſit. 1 totũ male. —
neſin 1 Sen oꝛonio. renebit. cũ eiꝰ interſit. q ad eũ ꝑtinet cura ſollicimu
urßengt 4 ine. 1 ſic no 5. S. e. itẽ. F. i. nec min/ iñ ticio tenet. cuiin veritate
frun eſ erat: vt. S. e. ſi pupilli.in pꝛin. ⁊ boc ſubijeit aduerſus tieaum ⁊c.
iltii . m Bed ei.ſ.ſempꝛonio.ſim Jo. ſed tu dic veri.i.geſtoꝛi quẽ dictuʒ
DilGn elſt teneri ſempꝛonio ſzm az.
duſiil . 1 ꝛeberi. a ſem pꝛonio ſʒm ſcvam calus poſitionem. L
19, o¶Mciio.I. neg. ge.ſm pꝛimũ caſü.ſ ẽ õ. ſ. nã. l. i manda.S.ſi cura/
oelen tꝛ. in fi. S. vbi dicit dari in factũ ⁊ denegari actionẽ iſtã.ſo.qᷣdam di
H eall H cũtintelligi de actiõe ad exbi.⁊.l.acqͥl.⁊ de alijs ſilibꝰnõ neg. ge.ſj
NN tu dic ꝙ bic in rẽ ipᷣaʒ cuiꝰ negotia ſuntẽ ipẽſum ibi aũt erat ſuũ rati
cut, babitiõe.⁊ hoc plene din.S.e.ſi pupilli.S.ſi qͥs.ita ſilr alij dixerũt
NiuuntteN UMU

obligatiõis. itẽ fideiuſſoꝛ bʒ actionẽ õ eũ ꝓ quo inrerceſſit: vi.j.mã.

ſi cum poſſet: non appellaſſet.

De negocijs geſtis

lʒ bic neſciret cuius eſſẽtſciebattñ ꝙ; nõ erãt ſempꝛonij vñ hic erroꝛ in perſo
nã nõ tollit hanc actiunẽ.ſecus ſi crederet eẽ tm̃ ſempꝛonij:vt in Sna.l.ſj me
p ¶ Idem in tutoꝛe.ſ.ꝙ diximus qñ eſt curatoꝛ:vt ſi bic ſempꝛonius fuittu
toꝛ ticij. HMYUDͤ —

q ¶ Aitem. in iudiciũ de

tat:et hocuerum eſt.quia fruſtra Aenken berali
toꝛcondẽnatus eſt.ceterumſia⸗ s ( Egi.. pꝛimus eſt ca⸗

ſus in eo qui tm̃ abſen⸗
tie cauſas dicit ꝙ põtqᷣ
libʒ:vt.S.ð ꝓc.ſeruũ.
publice. 7.l.abſẽs.⁊ bic
ſeruus qñ plene defẽde
re vult quo caſu ipſe cõ/
dẽnatur:vt hic dicit.no
mine.ſ. dñi. dic ergo litẽ
⁊c.quo ſcdo caſu ſi non
appellauit geſtoꝛ ſibii /
putatur.
8 Egit. large ponit
eo qui defendii:vt. S. ð
eden.l.i in pꝛin.
t ¶ Budici.non autẽ vo/
lebar plene defendere.
vGBentenna. i. a ſnia.

micus quum abſentem defende?
ret:condemnatus negotioꝛũ ge⸗
ſtoꝛum aget:poterit ei imputari:

Mpianus.
qN. Mi liẽa negotia gerit uſu
Wras pꝛeſtare cogitur eius ſci
liq; pecunie:que purgatis neceſ-
ſarijseſũptibꝰſuꝑeſtꝭ Libertos
certã pecuniaʒ accipere teſtatoꝛ
ad ſumptusmonumenti uoluit.
ſiquid amplius fuerit erroga⸗

Kenn ⁊ ſic ſupple.ac.
tum 'iudicionegotioꝛum geſtoꝝ EFruſtratoꝛ f au ami
ab heredenõ recte petet: nec iu vseeelb aaleut u
re fideicommiſſi:cum uoluntas xcMCeien. buccaſũ lcs

finem erogationis fecerit¶ ¶u ponmit. .iid. qñ a pꝛi cu
boc defenſoꝛe fuit lis cõ
teſ. al.nõ deberet daãna
ri:vt. C. de ſen.⁊ inter.o.iu.l.i.ſed tu dic ſjm io.retẽto eodẽ caſu qñ.ſ.ĩterue
nit lite deducta in iudiciũ.i.litis ↄteſ.⁊ tñ̃ ↄdẽnat᷑ vt ſtaniʒ dices.⁊ nõ ſoluʒ
excuſabat.ſed etiam pꝛincipaliter defendebaat...
3 (Eget. ad ↄdénanonẽ ⁊ ad ſũptus.⁊ boc cũ habuit mãdatũ.ał ad ſũpt
nõ agit ſed ad id ꝙ ↄdẽnarfuit.ſi ſoluit vt.j.iu.ſol.iã mñ.S.i bac.⁊.C.mã.
l. ẽt. ⁊ ſic no.ex bac.l.ꝙ ẽt is qͥ defẽdit ſine mandato.lʒ pꝰlit. vↄt᷑.interuẽiat
tñ dʒ ↄdẽnari.nõ is quẽ defendit ꝙ in ᷣo ꝓcuratoꝛe.lʒ qͥda dicãt õᷣ.oĩo ad
mitto. fit. n. ð dñm executio.ſʒ ĩ defenſoꝛe ſiue a pꝛĩcipio ſiue pꝰlitẽ ↄteſtatas
ĩterueniat.nã vtrobiqʒ inuitũ ſic liberat ẽt nolẽte creditoꝛe actoꝛe.ſi tñ iudi.
ſol. ꝓmurat:⁊ qꝛ ipʒʒ iurare ð calũ.dico ſm as.⁊ fit q̃dã nouatio:vt din. ¶
de iura. ca.l.ij: S. ſin aũt.dico.n.eũ dãnãdũ:vt plereq; leges velle vidẽt:vt
5. ð ꝓcu.l.ſi mioꝛ. S. qm̃. ⁊.j.de re iudi.ſi cũ ꝓcuratoꝛe.⁊.j.de iudi.l.ð qua
re. S.i.⁊.j.de ſolu.l.ſolunonẽ.⁊ iſti.ð ſatil.S.ſi xo reꝰ.ſi aũt certũ eẽt actoꝛi
cõpetere actionẽ nõ tollitipo inuito ꝑ aliũ ſtipulãtẽ:vt.j.de noual. ſi ſtichũ
§. fi. ad.l.aũt. C. de ſententijs.l.i.trñdeas iudicio.i.ſnie.
⁊¶ Poſſet. ⁊ deberet. vt qꝛ bonã cauſã habebat:vt.j.de admini.tu.l.quotiẽſ
ſicut.⁊ no.hic quẽ debere appellare.ſic ⁊.j.man.ſi ꝓcura..ſi ignoꝛãtes
2. C. de ꝓ.l. inuitus. ſed ar. S.j. ad ſill. ꝓpterven. S. i.
Vialiẽa.purgatis.ꝑ ↄpẽſatõeq.nã vſq; ad ↄcurrẽtes qᷓ;titates ceſ⸗
ſatvſura:vt.j.ð ↄpẽ.l.cũ alt᷑⁊.i.idẽ.itẽ qdð dicit vſuras ſupexñtis pecũie p
ſtari:intellige ſi dñs ↄſueuerit fenerare.nõ alł:vt.j.de vſu.l.q ſemiſſes..i.vł
vertit in vſus ſuos vel alij eã fenerauerii: vel fuitĩ moꝛa.S.e.at qͥ natura.S.
nõ tm̃. ⁊.C. ð vſu.l.ſi mater.
8 lſeceſſ. arijs. ⁊ vnlibus. vt. . e. ſed an. 5. is qui. .j.e.l.fi. S. fi.ſecus invo
ſuntarijs:vt.S.e.ex duobus.i.tůÖ. a BGupereſt. apud geſtoꝛem.
b ¶ Nibertos. errogatũ.ᷣẽtvtiliter: vt.j.ð pecu.l.ſi creditoꝛ..i.⁊ ar.j.ð re mi
li.l. iij. H. in bello. ſ ꝙ ſcom volũratẽ ſoluit repetit: vt bic.⁊.j.de pe. ber̃.l.
bereditas.S.i.qð vero vltra nõ:vt dixi duplici rõne.pꝛima qꝛ ꝓbibitio im
pedit bãc actionẽ: vt. C. e.l.fi.alia q; donaſſe vr: vt.j.ad.l.acqᷣi.l.ſi ſeruus
ſeruũ.S.ᷣſi oliuã.⁊ ſicẽ argumentũ ad q̃ſtionẽ qua q̃nitur:ſi madaui vt eme⸗
res rẽ ꝓ.⁊ dediſti plus an repetas mibi ſic. Jo.ðᷣvt hic.⁊ no. C. e.l.fi.
c Retetur. id eſt liberti ab berede nec recte petent.ſed quid ſi min us.Rñ. re
pent quatenus expendit:vt.j.de le.ij.l.añpe..a te.⁊c.rõ qꝛ vt miniſtri fue
runt electi ibi liberti:vt.j de le.iij.ſi qs nicio.x. K
d ¶ Aoluntas.ſ.defuncn. ſed certe enam vlra voluntatem poreſt impende
re:vt.j.de verbo.ſig.l.cum teſtamento.que eſt conna ſo.poteſt plus expen/⸗
dere:vt ibi ſed nõ repelit yt bic.yel bic ſufficiens erat qð teſtatoꝛ dixerat.ibi
i üij

£

non. ar. ifra dereli. atſi quis.S.equũ.⁊.S.boc aũt.⁊.S.finali us ibi
iquis.S. euu. 7,5. K. F. finali vel verius ibi B õä
hecepitbercdibus in eoꝛum fauo: eneningre nunguld enpend iti elent Genn velatin pignoꝛa.maxime cum iure ceſſio facta fueritpt (lit
ger un Dius Peh tiNodtnrenfo, pudicium.ſed hic alijs p/ o Confuſis pdijs.id eſt confuſa:ſiue mixta obligari , , ifmg
9 Eutoꝛis. cum parer mens laeernſa n HH K que pꝛedia fuerunt ſimul conceſſa fideruſſoei m rruces Heeqioꝛun 6li⸗
d Arpupilo barbere, pupilli cuiuſdam fuiſſet me pecuniam facta ſuper boc ceſſione vel dieconfulis. .ctincnio obli⸗ –
llet deceſnqtir mihbi gationibus pꝛe/ igen
oꝛem dedit qui me / a . c1. . J ꝛu aula ſiſ ſeidl ;
u urberui guai toꝛis heres impubes filiusob ea ptus neceſſarios: ac pꝛobabiles Gaadkoanenin elie
ter meus . 7 1 7 A. —
kongnce, ge emerin que tutoꝛ eius ĩ rebus pupille pas in communi lite fecerit: ne gotio⸗ r laleili⸗ de⸗ cSunnil
ipſe tenetur actione ne,/ terne geſſit non teneretur: ſed tu⸗ rum geſtoꝛumꝰ actionem habet. i aerebitwer nin *
F ran man uer toꝛ ꝓpꝛio nomine iudicio negoci⸗ i R D em. tione ſibi conſu⸗ ſenn
ſiego pupillo pů meei geſtoꝛum conueniet. Quã deiuſſoꝛ iperitialapſi us Pie: veſchaͤ⸗ ſuntd,
alcroeberen u, mater flliſnegoria Eʒ patisuo = alterius quoq; contractuſ kin ungr
1 e . — 4 . 2 „7 47 — . . . . * in
eſenle ecberleae. luntatẽ pietatis fiducia gerat: tñ qui perſonam eiusnon continge⸗ b aoannſten. mſtann
.dt e nt o.ln⸗ ſas S Perie ſuol tiũ cau⸗ bat pignoꝛa uel hypothecas ſu⸗ vriſ. ma l imd⸗ nirlie
ha. furti. S. penultimo. ? a conſtituendinõ habebit: qui fſcebit . dato. S. paulus ah,
ſ. de bere. tuli. chund⸗: it: quia ſcepit:et utramqʒ pecuniam cre §. Paulns tmorinng
bg u dc voluntaten nec ipſa filij nomine recte agt: ditoꝛi ſoluit euſtanans angenm Dertonentie —
. — „ . . 1 e E . atar.
Felment erel un res bonoꝛum eius alienat: uel tati ſue confuſis pꝛedijs conſuli Kareedibins mlin
um in cuſtodia manis debitoꝛem impuberis accipiẽdo poſſeob eas res udicio mandati
ene icſ anig, pecuniam:liberat.D. Nno defen/ fruſtra conuenieturi. et ipſe oh oll z boe9o n
iſ. qui agit . 5 f ir de iure face/ ſhgbi
l füliru ene ge dente canſan comums aquel ſen toꝛem fruſtra cõueniet:negotioꝝ revngeein s eunnrleg
en boe ntlase tentia pꝛedio datur. Sʒ qun ſum autem geſtoꝛuʒ actio utriqʒ neceſ nern dr Kde H
Er r . neg;. ſigeiu ſſo.l. ij. ibi d.
⁊z inſtit. de cur. F. linali. 5 autem ening Gomm
l contra. er ctoꝛem conſtituere. ſolut. aget ⁊ eadem conuenietur.ſi j . 27
“ 4 ll. contrarijs. tu dic qð non fuit alterius cõrractus.ſed uſd Aend⸗ 8. KKð5à
e ee g. mandato. S. fideiuſſoꝛi. niſi fuiſſer facta ceſſio: ſicut bic fuut. vnd b. Ain
44 i⸗ nce bla vt biex. & e paentatorl elienam vjvve re. iu. femine. caſu uutceße ageturah en t vae⸗ urane Rrole mde,
Hic. 7. dehen na. l. ij: ibi nec in iure ⁊c. vt. j. ad mace. filiũ. in fi. Meceſſaria. S ict re ,—„
ederar luberar vr. vdeſelrre gue eſt Z. ſo. bic ſciuit. ibi ignoꝛa⸗ aeme pe Niobee Bülnud er oteeg Prtme nlan⸗ uminir
mide keod e ic ſoluit ex anterioꝛe cauſa. ibi er poſterioꝛe. tu dic quia ibi agi mandati:vt modo diximus nmactus g:i rebus eiuſdeit nrlſa
oſtener ligatione quam fecerat ipſi mati.bic aurem vel patri. pupillix r eſſflon videtur quia baber ab eo qui babuiti r: vrſ de ann
. pſi puꝑillo eratobligatus. . yverbo. ſig. l. bo. ſi qui babuit ius tradendi: vt.j.de (Eonenr d⸗
no defendente.cõmunis aque:vt quia negatoꝛia contra plures age, ſ Reſtituendum. rempignoꝛatam Patini
8Rhꝛedio.id eſt ad vtilitatem pꝛedij.vel econtra vtpote cum ſeruitus eſſe t¶ Dato.ſ.actione pignoꝛaticia. ihocon
J „MWr 8 . 5 . , . 4 ſen
Beran. 1 pdio ecvccea gao bebendianunhtſeoefauil irleuts *arhenrfed neree. habeke eo ocſi ceſterl vr nonteneamr Uum
bamnodeſm erunt ꝛe vis Feſſ uuano⸗ 2 F. auerſiciſed queeratr du x us luum. q in pignoꝛe babebat. üunlrd
nano de ſuneinur. hon auia euni ſem glr ſi reo inclutn videba x Bonoꝛante. ſecus ſiſciente ꝛtunch bet locum de ti: pt.ſ. W
l. 11 2102.§. . quia ſententia datur pꝛedionon per⸗ ʒ Suſeedir. nomine filie. l Auugnſtnoen
ſone.⁊ ideo alij enam ꝓdeſt ⁊ nocet.niſi agenti . eRuſcepit. nomine filie. ſeni
ec iaeo au eugm/ nocet. niſi agentis cu lpa interueniat. vel col a Leſſat. mala rati Ten R ii iſdeddin
lſervrbice dſile ui ven laet en fundus.⁊.l.ſi de comuni.⁊ argumen. reigmnbabetrtie 5 iocan naherrenn etenda. vbiß / cerſſt
clr.1. ſan en⸗ uribus app.l.i.⁊ fi.⁊ ideo ſumptus repetentur: vt bic ſubij ptariactio a fllia conira manet. Edie ergo ? nulla incli poͤac uuit
⸗ . nl Harte:in ptincipid. da ton wni dbllauid putans.S. ſi ½ b Pgetur. ſſtbabuit ramm allas ſpoͤſo daturrepetitio . . An
b Nego. geſt. ſed cum cauſa ſit indiuidua. cur non babet locũ cmunidi. 4 Ees daſtulare ſceſt acculite ncn oebercum fuiſ ſoci di Nar
Fantor Kans Du deocnan dn le ainz⸗ coͤmuni fecenmnt. AR omus ⁊ humane:yt bic⁊. ¶. decri. expi.be.l. aduer / ſcrt .
cõmunem foꝛte. vt. j. comuni di.l. arboꝛ. . ſi pereundem. v d PPeꝛudenti . 2 Ubeen
Aus Vl.. cot Ol. t1. . C. coi vr . ſamuie. ⸗ tis.l.qᷓuis.⁊.j.de cri.expi i vrbi. r. deur? ucd
egr han calam in fideiuſſoꝛevnius contractus in quo etiam ponichtärompennarsonparatmehn n enc ie bicp deſe,liſſ. fanem
Renr. ctnin ſolunt bt “ .Aeb Snon etiam ob aliud debitum tene⸗ ſed quid ſi hereditatẽ aliã herediviri delatam er ialſer R 6 5be hlunn
gggno:ꝛa. 1 alioronnacinicenzt de fid eiuſ.l.ij. vel pone ꝙ alia erant pi / beaberet locuʒ hecactio: vt ⁊. C. de cn. expil brret, ſi . Nn. in dDd. (O
bitario an actionene amen eſtſemper debitoꝛ. ⁊ tuncminoꝛ è du . Enſennius. caſus eſt planus. pil. here. l. ſaaim. ((hn
atio an actione neg. ge. teneat. 4 Enſennius. caſus eſtplanus. de facto colligit optim alle / plinenn
K Gmpencia. facti vel iuris. fe andi modus ex bac.l. N
1aer us ſed tñ eiuſdem eſt debitoꝛis. 37 Uulc fa eſtionen talem auia. ⁊c. Eenn
m gnletber it. accipiendo etiam acceſſionem vnius creditoꝛis. vel dic etiã b aanc ialieroitdripeo quibuſdam rebus quas babucata/ i
2n Eyiſtimans. bene ſm vtrãq; poſitionem . ia. beredes vero auie dicebantꝙ auia expenderat eas in ali ennſtnn
4 ehm vtriq; poſitionem cum eeſſione. vel ſine. vel ꝓ pupillinepons a boceſt qð vlelkreputobankeaicbiahrem poiech King
D
* 4

=
—
=
==
S=
=2

=
n n — S= E

E =
= ==

keyncteiniſ

mern,AAE
ſdeiſulſn

AMtenenetgi

loeryhtenn.
efrteginen
Lpedienen
Gget orcheg
Udatiagende

eſt nntnnht

Uubefin Nahe.
eadarkiniane

petofnniſenn
19 hs ldaan

nndedienſe

irptrontenn

mpemtiſtqi—
Hundritdd
nnii ſn

cibela

SSõ
be: CNMij

Deenn

7

=
S=ẽ —

iſafiſ
lginuO

=

.
ui jenn

euo in⸗

Auten pi⸗

Tertius

tõpenſatione. vt. ſ. de minoꝛi.l. minoꝛ.xxv.annis.cui.S. pᷣdia.

i Reſpondebatur. ab beredibus nepotis. bec replicauo eſt vt.j.ð

excepꝑ.l.ij. .. i.
K & Becernerentur. 9

iudicenon tamen eſt bec bona allegatio nã quã

doq; expeditnon ſic factum pupilli publicari coꝛam ptoꝛe: ⁊ nõ erit

ferenduʒ ſi dicat
æc. C. de alimẽ.

pꝛeſ. l. ,fi.

¶ Aut directa. li

cet foꝛte petita.

pᷣſumnur: vt. C.
e.ti. alimenta.et
ibi eſt boc vſtim
tum qð bic dicit
item ẽ in.l.ſi pa⸗
trono.eo.ti.⁊ qꝛ
ita eratoſtitutuʒ
in matre. idem ĩ

aguia videbatur:

vt ar. C. qñ mu.

tu. of. fun. poteſt

auc.mawi.ſj tñ
eſtõ: vt hic dicit

⁊ erat bec allega

tio ber̃dis nepo
tis.

n Excontrario arum in ſua poteſtate habuit: ex⸗

dicebatur. ſcʒ ab
heredibus auie.
nam bec allega⸗

no ꝓ beredibuſ

auie facit. hr̃des
eniz nepons pe⸗

tebant pecuniaz

quã pupiuli no/
mine auia babu
erat. beredes au
tem auie reſpon
debant non po/⸗
teſtis petere: qa
expendit eã auia
in alimẽta nepo
tis. ⁊ hoc eſt veri
ſimile:quia non
faale mulier do
nare videtur:qͥᷣa
mulieruz genus
eſt auariſſimum
vt ar.j.de do. in⸗
ter vi. ⁊ vx. ſi ſti.

pulata:in fi. az.

7. C. de do. ante
nup.l. cum vere⸗
rum. dicũt ergo
hij heredes auie

tunc hoc recte ⁊c.

ſariaserit: in qualite culpam eſti/
mari ſatis eſt:non etiam caſum:
m ¶ Wietate co/
gete. que pietas

quia pꝛedo:fideiuſſoꝛ non uide⸗
tur.Qreditoꝛ ob id factum ad
reſtituendũ iudicio qð de pigno
re datoredditur: cum uideaturꝰ
ius ſuum'uendidiſſe:non tenebi⸗

tur. ¶ Ignoꝛante uirgine mater

a ſponſo filieres donatas ſuſce-
pits:quia mãdati:uel ðpoſiti ceſ
ſat actio negotioꝛum geſtoꝛuʒa⸗-

geturꝰ.
h Eresuiri defuncti uroꝛem
cque res uini tempoꝛe nupti

pillate hereditatiscrimine poſtu

lare non debet. pꝛudentius ita⸗

qʒ faceret:ſi ad erhibẽdum: ⁊ ne

gotioꝛum geſtoꝛũ ſi negotia quo

qʒ uiri geſſit cum ea fuerit exper/

tus. pKMAulus.

Enſennius. apolinaris iu⸗/

Q lio paulo ſalutem.auia ne-
potis ſui negotia geſſit defunctiſ
utriuſqʒs auie heredes ↄueniebã
tur a nepotis heredibus negotio
rum geſtoꝛuʒ actione reputabãt
heredes auie alimẽta pꝛeſtita ne-
poti reſpondebatur auiã iure pie
tatis de ſuo pꝛeſtitiſſe:nec cni aut
deſideraſſe:ut decernerenturali
menta aut decreta eſent pꝛeterea

ſ. cauſa pietatis facta alimenta eſſe.⁊ iõ non repeti

põt et diſtingui miſericoꝛdie morus: vr.j.dereli.at ſi qs. 5. iterdum.
Uluiſſe. qd veꝝ eft.ſicut infra reſpõdet. debẽt.n. ber̃des auie p oſ

ſe ea querepetunt abeis reputare.i. dicere ne eoꝝ noie ↄdẽnẽtur: qͥa
in pupillum nepotem expenſa fuerunt. aʒ0.
p4 Alg eantur zeſcnbe mihi ſubaudi. ...
q Un factum.i.in certitudine facti qꝛ neſcimus vtrũ eandẽ pecuniã

pupilli nepotis expẽdit vel nõ. ſed etiã in iure eſt: utputa que ſit pꝛe⸗

ſumptio in tali dubio.nam ⁊c.ac. .

P ¶ Eerpetuo. i. generaliter. nã fallit qñq;: vt ſubijcit ĩ duob? caſibꝰ.

qoͤueniret. ſed necqꝙ dicit bic de p̃ſtanõe eſt ven in omni caſu. qᷣd

enim ſi mater neceſſe babeat alere vt quia filius ẽ mops ⁊ pater in/
ops.item quid ſi modica reperat:cerre nõ audietur.idem in auia di/
co: vt.j. de libe. ag.l. penul.⁊.l.ſiquis a liberis.i.ti.vſq; ad.S.ſivei.
7.F. ſi mf. . F. alimeta aũt. ?. S. vnx. 7.ſ.ↄmo.l.in rebꝰ.S. pht. 330.

De negocijs geſtis

t ¶ Pbiſſe. ſi babes obiſſe die qᷓ mater iuit cum patre.⁊ dum reuertitur ſcilʒ
marer: alit fllium. vel dic etiam dum reuernitur pater qui obijt.i.reuerti ſpe⸗
ratur. ⁊ ſic enam dices matrem domi remanſine.⁊ bec bona quia putabat
patrem viuere.ſi habeas abiſſe:dicas ꝙ mater non iuit.⁊ dic dum reuerti/

mur. l. pater

conſtitutũ eſſe dicebatur ut ſi ma
ter aluiſſet: non poſſit alimenta:

que pietate cogẽte de ſuo pꝛeſti

tiſſet:repetere ex cõtrario diceba

tur tunc hoc recte dici:cũ de ſuo

aluiſſe mater pꝛobaretur:at in ꝓ
poſito auiam:que negotia admi⸗
niſtrabat:ueriſimile eſſe de re ipᷣi
us nepotis eum aluiſſe.tractatuʒ
eſt nũquid dentroqʒ patrimonio
errogata uideãturꝰquero quid ti⸗
bi iuſtius uideatur.reſpõ.hec di⸗

ſceptatio in facto conſiſtit.naʒ ⁊

illud qð in matre conſtitutuʒ eſt:
non puto ita perpetuo obſeruan
dum. quid enim ſi etiam pꝛoteſta
ta eſt filium ideo alere: ut aut ipʒ
aut tutoꝛes eius conueniret pone
peregre patrẽ eius abiſſe.et ma
trem dum in patriã reuerteret᷑ taʒ
filium q; filiam eius exhibuiſſe:
in qua ſpecie etiam in ipſum pu⸗
pillum negotioꝛum geſtoꝛum dã

dam actionem diuus pius antoni

us conſtituit Igitur in re facta

facilius putabo auiã: ul heredes

eius audiendos: ſi reputare uelit
alimenta:maxime ſi etiam in rati
one impenſarum ea retuliſſe aui
am apparebit.illud nequaq; ad=
mit tẽdum puto:ut deutroq; pa-
trimonio errogata uideantur.

ſE euola.

dentur: qð videatur donare ſi impenderit in nego

⁊.l. alimenta. S. ſi quid. m aʒo.

x ¶n re facta. i. in queſtione facta vel ꝓpoſita.

x in ratione.ſ. in codice rationum.
5 Ea. alimenta.

— HKWä

7 Klideantur. nota conna vulgarem mſticoꝛum opinion

v¶Erbibuiſſe. ſ. de ſuo

ꝓpꝛio matris.⁊ ſupple
eam ꝓteſtatam fuiſſe: vt

ʒ. ꝓxi.Rñ.ſjm pꝛimũ in

tellectũ de tribus ſup vxᷣ
bo obiſſe. alias abiſſe.
ſzm alios duos modos
non eſt neceſſana ꝓte⸗
ſtatio.credebat eniʒ pa⸗
trem viuere.⁊ ita no. ꝙ;
ad aliquid valet pꝛote⸗
ſtatio: vt. C. epiſco. ⁊
cle.auc. ſi captxiui. lx ſit
argumentum contra. C
de ꝓba. l. inſtrumenta.
ſi em̃ non fuiſſet ꝓreſta
ta ꝙ velletrepetere: uõ
audiretur:quia auia cã
pieratis feciſſe pꝛeſumi
tur: vt. Ce. l. alimenta.
⁊ hoc fauoꝛe alimento⸗
rum. ſic ⁊ alias.j.de cõ⸗
di.inde.cũ hijs..ſi mu

lier. ⁊.j.man.il.ſi vero ſi
re.S.idem papinianus
7. L. de do. ꝓ. 1 nuda

pol.l. fi. S. i. idem ⁊ in a
uia dico cuʒ ratio diuer⸗
ſitatis reddi non poſſit
7 vtraq; cogatur alere
excauſa:vt.S. dixi.⁊ iõ

conceſſerunt etiam ada
nocati heredum auie.ſi

tamen conſtaret auiam
de ſuo pᷣſtitiſſe alimen⸗
ta:vt.S. ibi exõrio ⁊c.ſi
vo dubitet ð ſuo an de
bonis nepotum pꝛeſu⸗
mam ꝙ de bonis nepo
tum.⁊ idẽ dicã iĩ mr̃e ſic:
quia reputabant agen⸗
ti pecuniam.licet repere
re ſuam expenſã nõ poſ
ſint ſecus in alijs canbꝰ
qᷓ; alimentoꝛum etiã in
matre ⁊ in patre dico.ni
ſi coniectura ſit qð volu
ir donare: vt. C. fa. ber.
l. filie. .j.fa.her. q pa⸗
ter.⁊ de le.iij. cum quis
decedens.S. nuptã. ar.
tamen duo in matre vi⸗

na fuioꝛum.vt.C.eo.l.i.

per medium diuidunt:vt ſi petam. x.dicunt ſe velle concoꝛdare.⁊ dicunt ꝙ;
v. det. ſic. C. de ꝓhi.ſequeſtra.pe.l.i.⁊.j.de in rem ver.ſip patre.S.idemq;
7.j. de fun. inſtruc.queſitum.S.ſi quis eo.ſed argumentum contra.j.ad ire.
ticius rogatus.⁊ inſti.qui manu.non poſſ.ꝭ.cum ergo.⁊ infra de pe.bere.
ſed ⁊ ſi.F. ꝙ aurem quis.⁊. .adeo.item nota hac.l.caſus in quibus ceſ/⸗
ſat repetitio. pꝛimus ratione pietaris:vt bac.l.⁊. C.e.l.i.⁊.l.alimenta.ſecũ
dus ſi paterna affectione:vt, C. e.ſi patrono. ⁊.j.e.is qui.teruuſ quãdo do
meſtica affectione:vt.Q.e.q; in vxoꝛem.quartus ranone obſequij:vt.C.e.
l. officio. quintus ratione ꝓbibitiõis: vr. C. e.l.fi.ſed hoc caſu.?M. dabat

——

” . ð
iẽ qui queſtiones/

dibente.

iiit. nunc non eſt.

gerere deſijt eſſe ſoluen/

do. ſit idem iuris qd in
pꝛimo:vt in vtroq; im

puretur ſi a ſe nõ exigat
ſed ſi ſtatim cũ cepit ad
miniſtrare deſijt eſſe ſol
uendo:non im putatur
ſicut i hoc caſu.tertio cũ
hec fuit:nec eſt ſoluẽdo.
⁊ ſic poſſũt notari qua⸗/

tuoꝛ caſus.⁊ qð dicit di

uoꝛtio ⁊c. dic ſjm leges
eſſe diuoꝛtium.ſed ſjm
ca.non ſit niſi ex cauſa
conſanguinitatis.⁊ tũc
non dirnimitur matrimo
nium ſed magis nulluʒ
declaratur. ite pꝛoprer
adulterium.ſed rũc non
fit diuoꝛtium quia aliũ
accipere non poteſt:liq;

Liber

vtilem de equitate. argumen. ſ. de condi. inde. nam natura. in caſu etiaʒ ſm
nos non nocet ꝓbibitio: vt ar.ſ. de reli.l. at ſi quis. S. idem labeo ait.ſi pꝛo/

Juoꝛtio. tres caſus ponit cum ſoluendo fuit ⁊ eſt:oum ſoluendo fu/
t. 2 bic ſubdiſtinginmur: vt ſi non ſtanm poſteꝙ cepit

, Juoꝛtio facto negotia uxo
.ns geſſit maritus:dos non
ſolum dotis actione:uerum etiaʒ
negotioꝛuʒ geſ.ſeruari põt hec

ita: ſi in negotijs geſtis maritus

dum geſſit facere potu it als eniz
imputari non poteſt qdᷣa ſenõex
egerit. Sed ⁊ poſteas quaʒ patri/

moniuʒ amiſerit:plena erit neg.

geſt. actio: quãuis ſi dotis actios
ne maritus conuemiatur abſoluẽ⸗
duseſt ¶ Sed hic quidam mo-

dusſeruandus eſt: ut ita quere/

debluum reqdere no e/ levlocus ſit inqtum facere potu
b Urous. ſalietqus, it:q;uis poſtea D iſt⸗ ſi illo tẽ
”ä geſſit:ei ſoluere potui
cag matliſſepent. poꝛe quo geſſit:ei ſoluere p

d MHec ita.ſ.babent ſe
vt mantus non ſolum

nantu liquit:ſinon pꝛotinus res ſuasdi
dotis actione: ſed etiaʒ

ſtraut ad pecuniam redimendaʒ

neg. geſto. poſſit conue . 71O
nirr ſinego. gelto. cid pꝛeterire deniq; aliquid tempo⸗
eſt dum gerit negotia a ⸗ 4
apitegeſtisis vſ; ad lis obebit: quo ceſſaſſe uideatur

finem.

——

ð ſiinterea pꝛiuſqᷓʒ officium im⸗
ec Faane voteſt l loli/ nuterea Pꝛiui qʒ
un

ita ꝙ remaneat ei

vnde ſuſtentetur. nam ſic in actione dotis erat facienda condemnatio: vt.j.
&& re iu.l.in ↄdẽnatõe.⁊ ſic nota bic geſtoꝛẽ exigere debere a ſeipᷣo:vt hic. et
S:e.ſi pupilli.in fine.⁊.j.de fideiuſ.l.tutoꝛ.⁊.j.de peti.bere.ſed ⁊ ſi le..ij.
7. L. vi bo. rap.l.fi.⁊.j.man.l.ſi negotia.item nota inſolidum eum ac.neg.
geſ.damnari.ſed quare non inſpicitur cauſa ⁊ oꝛigo pꝛioꝛis actionis:vt.S.

non enim eueſtigio in officio de⸗

—

ſi quis cau.ſi eum.S.qui iniuriarum.⁊.ſ.de dona.qui id.in pꝛinci.queſunt

contra. Rñ. hic venit iſtud ꝓpter delictum qð in adminiſtranone commi⸗
ſit:quia a ſe non exigit:vt.j.de re iu.l.ſed hoc ita. i.⁊.j.pꝛo ſo.ſi vnus. S.
fi.item conta.j.de re.iu.l.non tantum.vbi etiam in alia actione dat pꝛiui⸗/
legium qð eſt ⁊ in dote.ſed hicdeſijt eſſe maritus pꝛiuſqᷓ; bac actione tenere
tur. ibi gautem conſtante matrimonio. èòM
e ¶ Facere potuit. durante tñ geſtione.

—

f Alias enim imputari non poteſt ſcilicetſi nunqᷓ facere potuit er quo in/

cepit gerere.⁊ ſic eſt idem ac ſi nunqᷓ; potuiſſet.

Bed 1 poſtea. refertur ad pꝛimum reſponſum: non ad pꝛoximnm. alias

enim ⁊c.⁊ nota ꝙ hic incipit ſecũdus caſus qui diſtinguitur vſq; illuc acſi
bPlena.i.inſolidũ.non inq;rũ facere poteſt.
i . bſoltkechid. ſ ſolido.ſed m̃ ↄdẽnaturinqᷓ;tũ facere põt:vt.j.ð re iudi.
Rone
K 4 Bed bic.id eſt in boc caſu quando ab initio fuitſoluendo. ⁊ poſtea de/⸗
ijtepr.

I¶ Quidam modus.i.quedam diſtinctio.
m ¶ Querele.ſ.quare non exigit.ſ.inqtũ facere potuit:vt ſubijcit.quã que/
relam defert mulier. .
n ¶ Amiſerit.i. deſijt eſſe ſoluendo ſi eo tempoꝛe quo geſſit. ſq ſoluere potuit
totum ⁊ ↄmode.ac. J “
o ſſo em eueſtigio.i.in pꝛincipio geſtionis.
Pp & In officio. l. pſtare debet geſtoꝛ.ſ.culpam latam ⁊ leuem regulariter
vt. ac. l. vutoꝛi. “
¶Bi non ꝓtinus. id eſtnon ſtatim diſtraxit res ſuas ad pecumam babẽe/

dam ꝓ ſoluenda dote. nam intereſt viuentium ne pcipitẽtur: vteſ. de
inter. ac.l.? quia.debuit ergo manſire aliquod tem pus quo videa/
tur ceſſaſſe qð eſt. x. dierum. m quoſdam: vt.j. de conſti. pe.l. ꝓmiſ⸗

ſoꝛ.vel ꝓut iudici videbitur:vt.j.de iure deli.l.i.in pꝛin. vel quõdaʒ

mediocre tempus. vt.j.de ſolu.l.ꝙ dicimus.⁊.l.ratũ.vel tale ſal ⸗
ua dignitate ſua
, . poſſit ſe expedire
pleat res amiſſa eſt: perideineg. vrſ.de verb. ſig.

geſt.non tenetur :ac ſi nunqʒ fa⸗

cere poſſit. Sʒ ⁊ ſufacere poſ⸗ Jeiluctempul
. , , . . el
ſit maritus:actio neg.geſt.indu⸗ Fuünplent oſſti
citur:quia foꝛte periculu ne uzantecß vol,
facere poſſe deſinat.i Glluʒ au-⸗ aſenon eriger⸗

tem non credimns teneri:qui ge⸗
rit negotia debitoꝛis ad redden⸗

nepos ꝓculo.
b (Et ſi interea

c Kes amiſſa. i.
patrimoniuʒ ſit

. N diminutum ꝙ ñ
dum pignus:cum pecunia ei de- eſtſoluendo.
beatur: nec fuerit qð ſibi poſſit? l Pennde id

exoluere ¶ Sed nec redibitoꝛie

e iHon tenetmr

ſpeciem uenire in negotioꝛuʒ ge ſinſoliduʒ. acſi
ſioꝛum actionẽ: ⁊ perhoc.vi.mẽé⸗ nants ee/
ſibus exactis perire:ſi uel manci ſitad tenum aa
ſmi ſmeonirt. ſum: quẽ ⁊ quar
pium in rebus non inuenit: ueleo um potes die⸗
inuento: qð acceſſionuʒ nomine reſipꝛecedentem
additum eſt: uel qð deterioꝛhbo-⸗ diſtinelonem p
77 uobus compu
mo factus eſſet: uel qð per eum tes.erpdicns et
eẽt acꝗſitũñ ex reẽptoris:nec in collige q bil
— . 8 — duobus.ſ. ſi du,
ẽit nec recepiſſet: nec eſſet ĩipi- geritpotuit fcce
usẽptoꝛis negotijs que gerebat: enno botel.
unde ſibi in pꝛeſenti redderet. nuncpoſt moꝛa5
B W non poteſt inſo ⸗

lidum tenetur.

item ſi potuit ⁊ ꝓtinus non potuit.item ⁊ quando nunq; potuit:nõ
tenetur inſolidum.ſed quid ſi pꝛius non fuit ſoluendo.⁊ nunc tamẽ

eſt. Rñ. tenetur niſi exigat.⁊ ad hoc poteſtadduci.j. ꝓrxi.ſed ⁊ ſi. vel

.

E
t4

one ibi vtad pꝛimum caſum referas:⁊ tunc enit veꝝ qð dixi.
ed ⁊ ſi.hic redditur ratio quare cum fuit ſoluendo ⁊c.conuertat

in iſtam. ⁊ ſic nota hic ꝙ aduenticij caſus expectantur.ſed contm.j.
qui ⁊ a quibus ma.li.non fiunt.l.iul.⁊.j.ð re iu.l.ſi quis ab alio.in
pꝛincipio.ſo.hic ſpectatur ꝙ in foꝛtuito contingere poteſt ꝓpter de⸗

lictum geſtoris qui a ſe non exigir.atibi nullius delicti babetur ra/

tio.

ifint⸗ lir

Atilcia
(W(An ſ
(hedak,
(mnatglil
6dardnt.
ol ind
WWVidili,
(clon ine/
eWrNOd
DWWhlawronef
mundite
uſe
i

g Gllum. pdicta vera ſunt. quando geſtoꝛ debet ⁊ ſibini debetur.

ſed ſi geſtoꝛ debet aliquid ꝙ debet.ideo quia ſibi ðᷣbetur:vtqꝛ debet
pignus ⁊ babet pꝛopter debitum non tenetur a ſe exigere illud pi/⸗
gnus.vel continua:vt diximus quando debitoꝛ gerit negotia credi/
toꝛis nunc econtra. L

b ¶ Poſſit. vt·j. de pe. ſinoxali. . q; autem. in fi. F. ſed ſi ibi ſolit.

nunquid in ſe tranſtulit dominiũ cum a domino non babuit man/
datum.videtur ꝙ non:vt.j.de reg.iu.l.id ꝙ noſtrum.Rñ.ꝓ rato de
bet haberi:ꝙ vtiliter eſt geſtum:vt.S.e.l.pompo.⁊.j.de admini.tu.
quonens..ſicut.⁊.j.de contraben.emp.fiſtulas..i.item. quid ſi

non ſoluit ſibi cum potuit:in quo punitur.Rñ.in boc: qᷣa ſi vſure crx

rebant amodo non current:vt.j.de admi.tu.l.quotiens .ſicut.ites
