gis capitede oĩbus aĩalibus leſis:

nec ꝓ rebus inanimatis

I. de dam. infec. pꝛetoꝛ ait. F

c¶¶ Item labeo. S. poſu

itcum dñs nauis vim
inferentis dedit dãnuʒ
bic cum dñs nauis vi
panentis.

f lKunes. ſcllicet nauis

impulſe.

g ¶ MHullam actionẽ. ut

et.j. e.ſi quis fu. F. fi. et
ſ.de aqua plu.ar.l.i..
de eo ibi ꝙ ſi aliter ꝛc.
et.j.de incen.l.quo nau
fragium.S.e ait pᷣtoꝛ.
et. j.de p̃ſ. ver. l. qui ſer
uandarum.et.j.de bo.
li.l.qui cum..ſi liber⸗
t.in fi.ei de aqua plu
ui. ar. l. ſi in meo.
b Viri exumationem
immo videt᷑ fieri quaſi
ſpei. ut ⁊.j.de act.emp.
l.ſi iactum. que eſtcon/
tra. Sol. hec actio ſtri /
cti iuris eſt illa bo. fi.et
ideo patet latius in ea
iudi.officiũ.vel melius
bec actio non datur: mi
ſip pᷣtento damno.⁊ id
circo non extimatur fu⸗
turum.ut.j. de pꝛiua.ðᷣ
lic. l.nunqᷓ. F. item que
ſitum.ſed ar cõtra.S.e.
liber homo.i.thñ.aʒo.

i EPeobandun. ſ in⸗
. mentum eoꝝ veluti
idago fuerit ab aliquo
inciſum. nam non exti
mantur aues.

k ¶ Sinauis. ſcz poſu

it cum dominus nauis
vim inferentis dederit
damnum hic cum dñs
vim patientis. Obru⸗
iſſer.ſc; cuſpa nautarũ
Szo.
Bubernatoꝛem. ni /
bilominus et in exerci/
toꝛem.ut iuſtitu.de ob.
que ex quaſi oͤlic. S. iteʒ
exercitoꝛ.⁊ dic gubema
toꝛem.ſ.retroductoꝛem
qui.ſ.ante vadit ducen
do nauem.

m (In dominum. nec in alium. et ſiccollige bica conrario in dominum

dan. quando non fuit foꝛtuitus caſus.

n ufficere. ut ſic ea intentata non detur in factum contra exercitoꝛem

2
—
—

o ¶¶ Hac actione pecudes.ſ.occiſe.led ſi vulnerate ag
NA 5 e ſiſemus ſer. S. ſiquis alteri.et.ꝗ.rupiſſe.et inſti.e.S.capite.
P

gitur ex boctertio capite

Tepilſſet. non iure. et ſciens ut differat a ſequentibus.
factum.et nibilominus vuilis acquilia.qꝛ vtraq; ex equitate dat᷑. ut

Q.e.l.depecoꝛibus.et.j.vi bo.rap.l..ij.S.ſi publicanus.et eſt ſimile.j.ð no
ra.l.ſed et eo nomine.no,. ergo ex boc. S. magiſtratum conueniri. uret. ẽ.

me. cau. l. lij.et. ſ. de peri.

Liber

et cõ. rei ven.l.eum qui.ſed ſi iure feciſſetnon tene

tur. ut. . de iniur. l. iniurian. F. i. et. . de dam. infec.l. fi fimta. S. ſi publicus
que ſunt ar. ↄtra.item contra.j.ꝙ vi aut clam.l.ſi alius..eſt et alia.ſol.ut

dices.j.e.ſi quis fumo.F⸗.eii. l
ſ aenoun putat non tenebimr cũ iure faciat. et ſic nõ fuit in culpa. ut

j.de iniur.l.iniunarum
F. pꝛimo.
tec verba. accipien
a ex vi repetitõnis.ut
plene no.inſti.e. F. de⸗
u Ga occidit.ſicut pr
pot quẽlibʒ occid ere qʒ
in opus ven eris inue /
nerit ⁊ vbicũq;.ut j.ad
l.iul.de adul.l.patri.et
l. ſe. et. l. ꝙ ait. marito
vero nõ oẽm nec vbiq;
vt.e.ti.marito.in pꝛin.
et. F. i. alias aũt punit᷑
occidẽs.ut.C.ad.l.iu⸗
li.de adul.l.graccbus.
xignoꝛi. caſus e. de
it aliquis dãnũ in re
mibi obligata ſempꝛo/
nio.an creditoꝛi uel de
buoꝛi uel vmiq; cõpetit
acquilia.debuioꝛi autẽ
oſtat dari qꝛ dño.ut. S
e. l. irem mella. F. legis.

ſz er creduoꝛi dat ĩ duo

bus caſibus.ſ.ſi amiſit
pſonalem actõem. iteʒ
ſi de bitoꝛ nõ ſit ſoluen
do quibus duobus ca
ſibꝰ ſolũ inqtũ eſt ſuũ
debiũ ei dat. in reſidu
um:ſi quid eſt:debito/
ri datur.

y ¶ Bmilit. P. xxx. an. ta

cens.qꝛ lʒ nõ poſſit vl/⸗
tra debitũ petere poteſt
tñi ꝑ pignoꝛis retentio
nem ſeruare.ſed hoc nõ
vʒ. qꝛ bec pᷣſcriptio tꝑe
baxꝝ legu non erat.i
pone in iſtis actionibuſ
que iure iſto certo tẽꝑe
finiebãtur. ut redhibi/
toꝛia. et q;to mioꝛis.
bypothecaria vero ĩ p/
beiuum.
5 Eutauerit.ſ.melius

a Paſſum. in eo qð e
rat debitum.

b ¶ Quantitatem. ut. j.
de pig.act.l.ſi pignoꝛe.
c32 miſit.ſ.creditoꝛ. aʒ.
d ¶ Gi quis. alienũ vn
lis.q;ꝛ acno legis acqͥl.
ꝓ coꝛru piis locum ba
bet. boc autem nõ vide

tur coꝛruptũ cuʒ eo vſu
cõſumatur ad quem eſt

inuentũ.ut.j.de pᷣſcip.

ver.l.qui ſeruandaruʒ.
in fie.
e ¶ In bac. videtur. no.
banc regulam. ut hic. et
ſ. vi bo.rap.l.antep..
ſi cum ſerui.et.ð. ſi ſer

et occiſis que pecudesnon ſunt:
agendũ eſt puta ut de cãe ſedet ðᷣ
a ꝓleone:ceteriiq; feris:et auibꝰ

idem ent dicẽdũ.magiſtratꝰ mu⸗
nicipales ſi damnũ iniuria dede
rit poſſe acꝗlia teneri:nã cũ ⁊ pe⸗

cudes aliꝗs pignoꝛi cepiſſet ⁊ fa

me eas necauiſſet:dũ non patit᷑ te

eis cibaria afferre in factũ actõdã

da eſt. Itẽſi duʒ putat ſe ex lege
cape pignꝰ.nõ eni exlege cepit:⁊

restritas:coꝛruptaſq; reddat:ðꝛ

legẽ acꝗliam locũ hrẽ qð dicẽduʒ
eſt:et ſiexlege pignus acceꝑit.ſi

gqd tñ magiſtratus aduerſusreſi⸗

ſientẽ uiolentiꝰ fecerit:nõ tenebi
tur acꝗlia.nã ⁊ ſi cũ pignoꝛiſeruũ
cepiſſet et ille ſe ſuſpẽderit:nulla
dat᷑ actõ. Nec uerba quãti in.xxx
diebꝰ ꝓxis fuit:et ſinõ hñt:plimi
ſic tñ eẽ accipiẽda cõſtat.
òè”L” ulus
Vi occidit adulterũ depᷣ

henſum ſeruũ alienũ: Phac

lege nõ tẽbit᷑ Pignoꝛi datus ſer

uus ſiocciſus ſit:debitoꝛiactõ cõ

petit:ſed an ⁊ creditoꝛi danda ſit
utilis:qꝛ põt intereſſe eiꝰ qʒ debi⸗
toꝛ ſoluẽdo nõ ſit:aut qð luẽtẽꝑe
am. ſit:querit᷑. Sed hoc iniquuʒ
eſt: æ ðño:et creditoꝛi eũ teneni:ni
ſi ꝗs putauerit nullã in eã rem de⸗
bitoꝛẽ iniuriã paſſum :cũ /ꝓſit ei
ad debiti quãtitatẽ.et ſiqd ãpliꝰ
ſit cõſecuturus ab eo:uel ab initõ

inid qð ampliꝰſit:qᷓ; in ðbito:de⸗

bitoꝛidãda ẽ actõ.ſ.ↄtra credito
rẽ et iõin his caſibꝰ ĩꝗbꝰ cedito
ri dada eſtactio ꝑꝑinopiã debito
ris:ulł qð litẽ amiſit creditoꝛ ꝗdẽ
uſq; ad modũ debiti hẽbit acqui
lie actõem ut ꝓſit hoc debitoꝛi:ip

ſiaũt debitoꝛiin id qð debitũ ex⸗
cedit cõpetit acqlie actio Sigs

uus ſer. 5. inſulam in fine. et. . ad.l. coꝛ. de ſic.l.nibil. et. ſ. loca. l. vt

dqeamus..fi.et.l.qui domum.in fi.ar.cõtra.j. de ſer. coꝛ.l.neratꝰ.

F. ſunt

⁊c.et. .e.l.qua acnonne..celſus.item no.qꝙ generalitas

reſtringitur: cum culpa alicuius in faciendo pceſſi E.Ppte quã dam

num eſt ſecutum. Item no. ex boc. S. qð vbicũq; ba

alienum uinũ uel frumẽtũ ↄſum⸗

pſerit:nõuidet᷑ damnũ inuria da

re.iõq; utilisdanda eſt actio. In

hac quoq; actõe que ex hoc capi-
tulo oꝛit᷑:et dolus et culpa punit᷑:

iõq; ſi ꝗs in ſtipulã ſuã:uel ſpinã
cõburẽde eiꝰcã ignẽ imiſerit et ul
terius euagatꝰ:et ꝓgreſſuſignis
uel alienã ſegetẽ:uel uineã leſerit
reqramꝰnõimpꝑitia eiꝰaut negli⸗
gẽtia id accidit.nam ſidie uento⸗
ſoid fecit culpe reus eſt:nã ⁊ qoc
caſiõeʒ dãni pᷣſtat:dãnũ feciſſe ui

det᷑.in eodẽ crimine eſt: et qnõ

obſeruauit neignislongiꝰ ꝓcede
ret:at ſioĩa:q opoꝛtuit obſerua⸗
uit: uel ſubita uisuenti longiꝰ ig⸗
nẽ ꝓduxit ignẽ:caret culpa.ſiuul
neratus fuenit ſeruus nõ moꝛtife⸗
re:negligẽtia aũt ꝑ erit:de uulne
rato actio erit nõde occiſo.
Iputatoꝛ exar⸗ Zeʒ.
boꝛe ramũ cũ deieceret uel
machinarius: hoiem pᷣtereũtem
occiderit:ita tẽtur ſiisin publicũ
decidat:necille ꝓclamauit.ut ca⸗
ſus eius euitari poſſit:ſed Mut⸗
usẽt dixit:ſiin pꝛiuatoidẽ accidiſ
ſet poſſede culpa agi.Culpã aũt
eſſe qð cũ a diligẽte puideni potu
it:nõ eſſet ꝓuiſum :aut tũc denũ
tiatũ eẽt:cũ ꝑiculũ euitare nõpoſ
ſi. Secundũ quã rõem nõ mitũ
refert:an ꝑpublicũ:an ꝑ pꝛiuatũ
iter fieret cũ plerũq; ꝑ pꝛiuatalo⸗
cauulgoiter fiat :qð ſi nullũ iter
erit dolũ dũtaxat pᷣſtare dʒ ne imit

tat in eũ:quẽuiderit traſeũtẽ.naʒ
culpa ab eo exigẽda nõeſt cũ diui

narenõ potuenit:an ꝑ eum locuʒ
aliqs tranſiturus ſit. ¶ Aius
lud queſitum eſt:an qdð
Ponſul in furto obſeruat

qða familia factũ ſit.i.ut nõin ſin

er locum actio
ꝙ metns cauſa.

vel de do. ⁊ hee

videtur locũ ba
bere. qꝛ et ille ex
igunt damnum
ſicut iſta. ut. . qᷓ
me. cau.illud. S
fi. et de dolo. l.
cum quis.et hic
ſed cente hicac⸗

cipitur damnuz
ꝓ deſtructione

tantum. ibi au ⸗
tem largius.vn
de non co ncur/
rit bec cum illis
ſemper. acg.

dolo pᷣſumpto
Iputatoꝛ.
ſi is.ſ.ramꝰ

Azo.

be Pꝛoclama/

uit.noia impu⸗
ne omittitur de⸗
nũtiatio.ut bic.
et in ſti. e. F. item
et. ſ. man. iteʒ. F
qui man. et.l. ſi
fid eiuſ..ſi cum

i¶ Di in pꝛiua /

to.ſi per eum lo
cum iter erat. ut
ſ. dicitur.

e4 ꝛouiſũ. ſic
ſjſ.Dfoca. ſi merces

1Shon poſſit.

ſi rem quam. ꝗ.

m Aulgo. itet
fiat. ſic et. j.ti. i.1

a on potue⸗
rit.nec debuerit.
utet. ſ. manda.
l. ſi fideiuſſoꝛ. J.
ſi cum debitoꝛ.

0 lud queſi
HNm eſt. ſin⸗
gulos. i. nomie
ſinguloꝛum.

ſ. ſi fa.fur. le.di.
q ¶ Damnuʒ in
iurie.i.actio ac⸗
quilie.

1 Obſemoͤduz

deglae

cöde
(leltz
.
ipant
is e60

iGin

(Plinn

äDeoe⸗
=

ſen

eciſſet. ut et

nog;
ſeſdeſen⸗

Cinmhn.

poncſ e
debopolt
Plionkle
apin E
göſdec
hoſiaisn
1b.iene
ſtbcig⸗
itur,nori
Nigeloe
ln galu
nnolerant
ſoniurins
naumez

Allennon
hedeſe.

ſe,iein
ſdeprina d
lourquan.

ldenmnie
lmnnien
Uuhllnen.
gonnou
lceimi
unann

Mſen

nngpin
Uunipiani
ſemnigs
hihi⸗

Nonus

Ad legem acquiliam

familia. que eſtcötra. aane erde ee. trebel.l.i. ſi beres?
HS non. ut.S. de iur.om.iudi.ſi familia.que e all.l. . num. i. damni extima ionem. enire. ſic. j. ne quid ĩ
hiamin ſo. ut bic. item rg familia.ſed foꝛte ibi loau eirin atio. ut lnanor ien lb Seut,enf anern ſrau. cre.l. patrem. ꝛ.l. q
biergnide uis dicantk p imm bic in actiõe £ autem. in pꝛi
n n ho ben go Hreres ibi vien in actone miuniari, bicinot ei dſen,
nap di ininn Koogimur. vt impe
ldede Eriman. no. . 8 que . L. acql.
rant 4 ybie lende, gulos detur pene perſecutio ſed . oc inn non tenentur: in fa⸗ ſez directa vel vtatuurr
unumm ſei de ſontel ſufficere id pſtari: qðᷣ bſtandann a dainraatn. ldeßlais derl guo⸗
enie enrannnecki foꝛet: ſi id furtũ unꝰliber feo 5 Arcellus. at actõem darialiaud/
tadedi ſanent Feſegio debeat etin actioe damm mune Icio:et ſeio ſtichum lega 5 mol. licerſt rãta
cten Ear deeden, obſeruan: ſymagis uiſum eliqe li deliberante ſeio cum ti * Aia deno accreuil
ſNkne ec, l. quedaʒ. F. n ſ et merito. cũen ichus ιt] Me.i. non diminutu
Piunng larios. et in / eobſeruandũ et men et legatumſtichu .b non din
deſtnatne Rrec cum eo. F. eil a furtiactõem hocideʒ ſit ne tiusuendſicaſſ deſeisrpinclia⸗ . Am ſicut legatario
unnfe iſtas. et. 5. nau. Citc delictotota familia domi occiſuseſt. deind detiine agere eage o
nngen lnau⸗F kre.I exuno de :eaqʒ ratio ſimiliter: - uit legatum.perinde ſe⸗ pNe ſepudietiier/
nahacta de bo. pol. er te. nus careat:caqʒ ratio lu poſſit ac ſiſoli legatuse . go legatum p nõ lega /
— nn Gegat inactönedamm iniune interueni poſſit a Apianus igen biecrjcen
ca pꝛin. Se 3 . beat extia P.begn . inde. 5. i.in .27.5
N 5. ſde clla. t. itur: ut idem debeat extia i euiſſe dñi⸗ pe. p .et. . dele.
Gimn Ro ſuis inſi. at: ſequi interdum leuioꝛ ia retroaccn õ
Rie bonnene ſertim. cum in 1 . eiusuidetur. .i. ſernũ fi. . i. in f et. le
R eörhchime ſich cauſadelictiueluti ſi pa um einsn Arcellus. ſ ibono e ſer,
SDenun. eſt vbicuq; inue t hec M .* et. l. legararius.S.lſile⸗
ſeſcr nitur, marimef dolo damnum daret ¶l Di ſicut repudiantelega errtlee
aliqua. l. deno et noni it iPAnm ſicut repu „2 gatum.
ſecin tarm galiars idez eũdem ſ. eruum nulneaucn anio'legatum ͤheredisẽ ¶Gi oßs eileruo inſti
Uinoninde . in altera.tñ ide⸗ oſtea deinde ctiam occiderit: — e d ſilegatus nõ eſſet as ac nunc liberto
Ueonnintntde? ſtatuitur ius ſe / P lnerato et de occi- actio pindeac 1 ſiei Combpetereno po /
Udianordi . cundum aʒo. nebitur et deuulner eREO ſta huius uoqʒ actio eſt: ac ſi ei m Con iuens ex/
leſin . delicta aliter at ita huius q õ tuit. qud em vi
iuin oi nen ſo duoenim ſun de luribꝰ uul ſolilegatus efle⸗Peinln timatõe ſui urmonui
caci qutemno 5ſi quiſ unoimpetu plu 1 ſitiꝰ moꝛtifereuul⸗ etet. et ſic eſt iuris im
d e Dlcemnde, nmnnerkedn tüc ei ſeruum Qienn dt enoaiteen ef koſibrins F al
Eetn adne auceroreer r eunau mopoles walus AsKalaane
ufogedss. alo.. — meimi e« eiun Ee5 . 1 ſ. de hiſ qᷓ deie. vel e
ü – Iſeruum incicnene titerit hereſ:non habebit meuius ſaei Dechem as
eteltn o j. de eug. . — 17, . * 7 mn SWSDD in fi.
nt ebran d Gr de ntunn natura cumtitio legis geqlge nctione 1 n n Phardt,
ſnin. ¶ De occiſo. ñ Puto. ueluti ſi filium n ym ſabini opinionem:ꝗq putabat o qſaᷣ tione qua beres
Hc 4 ter coöniuun L Jerir. uẽtu magno ſym ſa . ſinir · poctione qua pie2
bbter cönn ſenn quiſ occiderit:q . actõem non trãſmit uecob. 5. e.l. in n
— rtum ſerpiu⸗ emptum uelles: ſed quantiom⸗ ai eieſngrdpctert nõ potu⸗ tius qꝛ ibi ſubſtitut⸗
H apuinaatnag Bextus quoque ti: que defũ ſaccideret:
Pnna rarbata⸗ nin aere Hzenue 4 affec it. nam ſlane nlſurchi D AIberbomo cu eo
ea oceſtvni Fecuulg: tilitate ſinguloꝝ.ſʒ ut heres pᷣcium quaſio ſtit 6 ui iuſſit. et nibilo
ſtenguung um erai tione necexuti * reius:cuius heres extitit. minus cũ eo qui puit ſe
ra delicta. ut fur 2 . 7 eum qui quatu . g. 4 ũdũ quoſdam. ut. j.
. pum imtna a nmerfg let: nõeo Quog ſiexparte eum dñs here Adb ide en
e nom. miunis ut fiſium naturalem poſſidet: . ſſe iuſſerit:co⸗ nos non renek obe
o.n. vumm. icig filium na libertatee ſzm nos non tenet
Gri Te den Sle, enbctioane e:qð itle Ruu Beoa moꝛtuoeo agetlege Ne gena uej⸗de pi eur n
ſ cit. de iniur.⸗ me: ſi alius poſſideret:redem Je I Abole ad ea. eru lier ve
1NnH in me:MNa * a*. . deas.quero qua iter t⸗
pꝛetoꝛ. .ſi plu/ rus eſſet nec illum:qui filium alie quili Iber homo ſiiuſſu alten · deas qui diens ſi büͤit
Kabetnnſen cokegtkinie Reemmpmüntncrcerk⸗ iuontkaene
I B 7 2 . U .
gu auinun genn haaluenc tanſe accio legis acꝗlie cum eo ſa int iſitaern uru
Neg. ilia damn cu E andihabu⸗ dqditiuſ babuerit. u
TDGH⅓ ert. Ge enin acqunia dannmun co ſi modoiusimperane i alienum cum ſua
us ngo ert, quimur. et amiſiſſe dicemur: qð ſit ſmad habuit ceo agend ſaud auemum um un
cGbsM arzem fineg nſ equi poſſumus aut ero⸗ i. q linon iiij. et.l. qui occidit. aut
lginr umre di aliud bicnon vter/
ien . ei dando:ſicut in pirra
ſiu “ 6 unre urf. B et. . ad. l.fal.l. Pcia re ch debet teneri. non ſolus: qui iaſircum Aeee rodedKrud⸗ naz cum
Pun beeoch cer.lo. iceo. et. de ackemnp.. .5 ſeat ..ad. l.al.. Hcla re / daca eenheene n mlins pore eboe necciuis magiſtratui u el filius
teid rum. et.l. in lege fal. et. l. ij. J. i. im̃ valet qtum vendipo l ſeruus iñ tea
cRedemptutus fuerit. ꝙ ergo dicini fes iñ iui fratres, et
cn mmenle iter. ut..de iur. liſ. non imelligiur. 5. diui fiatres. et

bocne olnilfrite
patri it.õ. de arbi. ſicim dies. S. in cõpꝛomiſſo.yn ſi pamit magis q

. “ . 6 imte ¹
Liber ſectenun. ſatten no teidge 3
PHofſe laquil diretn boucgerle . alias non. ſed. S. pompo niegl
Higut ede Kenee eld ex quamuis.a ſua. ut.ſ. de ſo ant,
ſ. üA. tu muis. alias DUWU in ſua. ut. ſ. zrio⸗
bareurnstenektti bien 2 Adonnnie ena debere quem facere utt na r⸗ lmii
s impandi nõ babet. rat. ut. ſ. de nigmon 6 S in re gliens debere e¶Ceperiti efee
uens ſinglmhand facturꝰ dindortet efrintſonnulla bo Si ſui. no. in re wene act⸗
tteneri rurſu ime cũ quia non c 1. l. diſtinctia ls ba ctões. l. tiet
uns raunc g., 63 gaſhammns laa leb ius impandials KAAulus a petab: ie
clam. autq. 1 .l.i. Plua agiſtratus S “ tet. ſ. depſcri. hi
lus. item de ſer. coꝛ⸗ ter yel m . o-re 1. letuʒ ut et. ſ. de ce do
5§. pcu ndãdo.ut.j.d dicta bic patery . recipiat: 8— llia ſi de et 2 er. l. qui ſeruan AVnlüep
eſſe videin ea re qᷓ; iuſ „ r cS Cn umihie . nn t. qlio Mmets.
bebar obedieti taere⸗ ſſe dulfect. Ricſinnt paupen erar un mihi dern3 Augugaruhi⸗ iſri
ſit f. geſi era 1* elle: . tcũ *4 ⁊ cũ ſ b c , im teſti ſ doctoꝛ. . benet
aenn meem ocendee ie actio eſſe . geſt: 56 in quo ſub e. ntenm! eſ gl doc e. i. de ichne
delictũ. nec r le ae occlaelt:“ in quo! t:et inte eſ bigere. i. d⸗ richinn
uum denin rei. uel lege acqlia edis: ſe o id quoqʒ deſſe eo tꝑe: quo. 2 1. 1 elac/ uinit
tũ facere ma n. grauiuſ eO s' quachup upie actio ſſunt noeſſe immatim re ex ſleſzm a30. nt
Paig rnmna Han ad coꝛpus uo de paup ſẽisg poſſun rit: etſi ſumn dicem ad- aqu a gnonit ümien
delicru rap cũ exea qs am eius:in ꝗ ãti dãnandu e tio extite ſpitõem iu 1 ſic b (G nia ſ 9 nunne
daru lieraccuſel. JZe⸗ Qn ein et tãti dẽ ie: quãti ac⸗ ta ad ſuſpitõe re: ſed tũ pecu ritde älei
ati B „. 1dzʒ. ett lie:qi oſit uince ditione fueritd Unpmnatnin
in nirercn quadu enefemn dʒ.e⸗ l. acqlie tio⸗ Pp :debeam uincere etit cuʒ ta. quia pmiſ len
toi dit iudicio. us dedi ducam: debe tio copet bita. quia pPmiſ Pppokeloi
P lu Iem erſuno du occidit iud oxe potiusd du tõis exacti it:qð ſi defe⸗ ſioni interfuerüt (tonener
Finndlatagzuplan is intereſt * rtimatione. cõdemna ſei. titerit:q ires Da- ld nonan 20 mm hͤtt
wümplüge mbe nedefuͦe tibi ſeruꝰm itCon p lecto bi ſeip ⸗
Item er iuria nõ agit otꝑe . quoſ emiſti ſer t. entũ de . ſed eriã hoc Kicännge
na liurregat bif co ke ong fideen t? beht. is teſtame ije actdů tun ꝛincipale ſüſü,n
niſidol i .5. e illud us: quẽ bona uulnerat⸗ Igt mni iniurie 1 idem p ſienim larnl
Fuugaie iegun⸗ iebat: ipea ſ⸗ eino riecil recte le⸗ it:an damen marcellus i⸗ aker ihiſhib —
Pks non eunectul⸗ i. achif en ecec m⸗ Ban niconts e dubitans tum et dogen uartibzoct
pa. vñ nõ t non vf. elt. plac nn ◻ it. ed into dige duũ eniʒ3. tantum po mtiſo
P9. v iur. l. non v⸗ lia pe tius ſcribit. 9 O quinto ladmo IH re. ſine du / luliſoh
Ekäcrein⸗ et. l. is dã / Leacghas mutius E bze u re quem bit: ego au⸗ ꝓPbare. ugere⸗ fokſhmnen
.qui iuſſu. et. .l. Mintus eret in cog gat copetere que ihibit: eg beierl non augere/ Eegllii
Kaler pviadtae, Mint aſcere gat cõpe matio toꝛe udes
nů. er.. u. F. ſi iuto / ſii alieno p iecit quere Inquit extin ui in teſta en ſeauiurſtügp⸗, Orkloninn
aVen errio einn WW(I nans erat eice coe J 9 deum nota ga qdi⸗ Kanert ienſ⸗ ttin
nig⸗ Jrem eke vrdell⸗ do:quo pᷣgn ſſet necũeoꝗ tez apue eſſe uerum g ſtue bo de ſenptum. Mnetial
niib Be g eerni uan⸗ O ſseius pol e:qꝛ equaʒ uidem hoc marinon Ppoteltu prꝛius kuerit de / iin dnii
ctü. ut. . i. Sciẽdũ bat dñ cꝗlia agee: ſtiſſʒ 4 ius: extimarin legatarijs q ita qi exẽ/ a mna,
l. pedius. . daz ſunt ſſet lege acgl ſipercut . tereſt eius rede: uel ſ pe bitum. q J.68 igninei,
tanoare Parer dcde ebennentung Gilet⸗ mntamẽ garchngrue enrr: mni
in qui arri. ul ſe . eie ltoue — . ſum ꝗ b Ibidẽmar⸗ ti t. C. de edé. iſmle
dz filius ei quib nu aut cõſul oſſi v diuer rapha ſ unt. deleto Tren ſi gnis in bdincd
o. ut ea in tur. alia R agerepe ũ pecus in . . ꝛ0 grap apho . auten. li umé itde
lſeref ar niſumeft zis alien bencht: ſic celigfenbot eoacliler anenn d ne
in gud⸗ ru 1 CA e I c 2 to. 3 voſ t
ſunri is egetsce oſ ebgigns ſi ſndek⸗ Balaueedalnfeſman Riſte and atin
Eeleirarerenaneu illud expellere niamſi gs ex ca Sedet ſiquis tab deleuenit uel ſe aderiaio. 22
iß paren cqᷣlie. et inter illud erp t quoniam ias acti — ſedepoſitas erit. uii ob Ppucrat,1 ſiſmanm
a voranttiar,nbi⸗ hendiſſet.etq t:hʒ ꝓpꝛias acti tiapud ſes ſentibus legeri cti⸗ ſunipt miſſiõe ztnif,
dieroch dat oĩno pa⸗ mum cepit: s alienum luribus pꝛe tiniuriarũ a Pongltgnahba (chnn
Kacrennrotent tenet. 9 ro ſuo dep̃ illud aliter ne agi:ſi * ublicauit ¶ le⸗ Degtaequine Mcſſen
Kanre woiſerc i 96 dit:nec agere l qua o iudicioꝝ publ nius ele volle d cõna ẽ mriinl
1d kudict Häü it: n imus: . ſecretai mpon ere. ſed e Mn ride
Item Purrias npan id inclu ãut ſupꝛa dix tſi⸗ ſec ene pom men ßſumgs bign
non ba t. qui fecit: ſu deb t:quãut ſup igere debet terdum eu 3 a nehii minn
nel anignſai delei: ed uel abig nz:ut ſu⸗ terqum en tiene tenee gin
. . *n. s exiſtente con . S un
ein dr et . de ſi ſanniſe uel amouered nõ eſſe futuros exiſtent teo ene vebignare⸗ mnn
,5. pculus. et ſ. . ledamnone a iudice eos non ſint eo te ane an in/ oban
ae in ard wiol 8 turanm in ſtes. quos veriſimile EErETN Peo ſna
i e de int unler. er S Puireſke guos verin rnaaurtdlitelcen poſt E, anln
gbamvi. Hl madate. . gg kanbeſe etelar nag huner veendenns b Nodeſtmanag Nein
naſunredt. on videtur. F. in teſtata. conteſt tam ſup . atim debet exp ſt qð ꝑ teſtes un non ꝓba n. et no. de lu egu/ “ nd in
. Sõ acno Dröne erdi⸗voſtiſtem eon ndenin laen Eeneprognapbontl Ftiendum tia umun
Si qua uadeupedis. è ggeret. illu iditõne eo cyꝛe d exhi.l.iij. rir , qa ano
a giiur. odre ſi poſt. — ban ita ſub cond ut dices ſ. a ices. 5 us. Pimg
E coꝛpus.ſ tam az. gur er ñt ctra ut. pider no
. 1lnialian teef ur oriet vench egran. ee eeren õ
In quo. 1. . ſi a .V. Ur. i. here. ſed et . — d — rr
u In quo a ſeruo. qd ut 5. de peti. cturo. Biecit, lil ld Ee
ce erue in peti. be luibona. daſtucthta: Kierie
nis gudae

4 tih
Aſcienne

W

tel

Ge.

Neriu
Wel
Cltegtan.
grne

Ppeannt

ſgnineing⸗

bodeleiiAaad
Pansſahan
göigteiu
biain clee n

Puncierſi

ſbeiti iſͤ
aCdee

Aen itsn
giapo oue

ſcttn

ſſtee⸗,tti.
3 Nhrint
ſunpomg.
eſt nſit
condnondmn
benninn

gebani en⸗

oretlma4
aie
ſnnegiaa t

4

ler
as

Fdee
gennan

is NNl
Aloriset
Apn l

e
l 10 4

wamtii
en⸗

AANNN.
ſionefine
bin nuen
ſoniſhfmn
1dNeniia
bafepoflua
ſcöenad
inautic
unſadenidee
Genpetdn
Dehfunein
inchailcn
uneldan
Uunumn doen
Dbreſiene
bionon argte?
roehridgaed

Nonus

ſi tempe conditionis eriſtentis iam ſupſintteſtes.ſi non agaʒ tunc
aquilia.qꝛ ꝓbaiiones alias bẽo.ut.j.de fur.l.qui tabulas.jj.inde
poͤt. et. F. po ca.et. S. de eden.l.argentarius.j.cũ aũt.et.S.e.l.qui
occidit.S.i.ſi aũt nõ ſuꝑſint.nec tũc agam.qꝛ potueram petere eos
publicari ad eternã rei memoꝛiam.ut in auten.de teſti.S.pe.col. vij

et. j. de eſ len
rent.que ſuntꝰ.
vñ nõ videoꝛ pa K
ti damn beet ganter ait:ut ꝗs tabulas delendo
tiudite aga, furti nõteneat: ſed tantũ damniĩ
ſike vig eoꝛ erri iurie: ut puta ſi nõ aĩo furti facien
reinempol⸗ di: ſed tantũ damni dandi deleuit
ſum peree hub nam furti nõ tenebitur. cũ facto
licari teſtes. Sʒ ni⸗ ſam aum fur um erxri?
ad bieoaai. enim etiam aim furisfi rtum eri
tur q penden/ Git: Mlianus.
ne cione a ꝭ½ ia tabulas teſſi depoſi⸗
porlitet pbats Atas aut alicuiꝰ rei inſtrumé
nes alias babe (tuʒ ita deleuit: ut leginõpoſſit:de
at ſi veriſile eſt R
oß ſunſt oſiti actõne:et ad exhibendum
qð ſi ſupſint exñ
neoainone a tenet᷑.qꝛ coꝛtuptam rem reſtitue⸗
ſeman ner nit: aut exbibuenit: legis quoqʒ ac
coditione. neex qlie actioꝰex eadem cã competit.
lemr Parobiſes coꝛrupiſſe eniʒ tabulas recte dice⸗
poſſint publia tujr et ꝗ easinterleuerit Om.
laſtey eo drli⸗ Zid qð anteqᷓz heredita⸗
ſeelantepent. Btem adires: damnũ admiſ⸗
icen nofani. ſum in reshereditarias eſt: legis
liandibs aao Acquilie actöem habes: quod pꝰ
auonaã ſuo er ,/ Moꝛtem eius: cuius heres ſis: ac
r umano in. cjiderit dominũ enim lexacqlia a
re.quidã m̃ dñt b
nibllaminus pellat:non utiqʒ eum:qui fuerit
aneracaue⸗ tunc: cum damnum daretur. naʒ
allias ꝓbatiöses iſto modo :necab eo qdem: cui
beèat · minus m heres quis erit: tranſire ad eum:
cõſequif̃agẽdo. . lek. J8
qꝛminus danu eg actio poterit:neq; obidquod
ſ nullal tunc cõmiſſum fuerit:cuminho⸗
(biin deF apo⸗ ſtium poteſtate eſſes: agere poſt
ea. in fl. ibi nibl liminioreuerſus poteris:et hoca
mihi videt᷑ inter b

ene im eponuũt liter conſtitui ſine magna captio
id eſt nõ vf̃ dꝛĩa
eſſe ſi ſint etiam
alie pbatõeſac. S
ſed bocnon valet qꝛ quare tunc differetur exactio certe immo nõ dif
fenur. ut er.·.de condi. fur.l.ſi ſeruus. F. q ſipendente.et.j. de rab.
exbi.locum..condemnatio.pꝛima ergo verioꝛ.et ſic exactio differa
tur. et eſt ſpeciale ne cõnadicant duo modo dicte.ll. Secũda eſt ro.
quare nò videar debere vincere. qꝛ quõ vincam cũ ante cõditonem
mii bicago. ut. . qñ di. vſuſſ.ce.l.i. in fi. ſed dic agi bic ꝓpter pᷣſenſ
damnũ. ut erſtatim dices in ſolunone cõtrarij. YItem tertia eſtrano
nõ vincam qꝛ iudiciũ eſt de furtis.ui.5S.de iud.l.nõ quemadmo
qum.que eſt cõta. So. bicp̃ſens damnũ er pſis obligatio. et pñs
actio eſt. et pñs cã.i.factum.et pᷣſens ſententia.ſed non exactio: vel

executio. vel dic qð eſtmirabile et ſpeciale er notabile in acquilia. tabulas.ad exhibendũ bac actione vid

ſunt etalia. ut pena inficianionis. et ſolutum indebitum ex ea cauſa
Item qð veniat culpa leuiſſima tertia poſitio. quidam tamen d i/
cunt. ꝙ bic inducunt᷑ teſtes ut publicentur qꝗð nõ plac aʒo. qꝛ ſicſe
actoꝛ excluderer ab acquilia parando ſibi alias perpetuas ꝓbatio/

nes. ut ei modo noſaui. Ded ipſi dicuntnõ agi bic acquilia nec bic

Ad legem acquiliam
boe dieicur. et qð dicit in fi. condemnationis.ð etcòdemnatio. l. faciende. et
facienda.et in pꝛin.l.in.l.acquilia non dicel.i.in actione.ſed in mactatu ac

quilie et eſt plana bec lectura.et debeo vincere in eo qð peto.peto aũt fiert
ꝓbatõem. et ſic fertur interlocutoꝛia ſuꝑ boc.ex p̃dicns ptʒ tnbus modis ĩ⸗

telligi banc.l.ut ex bac glo.colligitur. accur.

nepoſt humoꝝliberoꝝqui parẽ⸗
tibus heredes erunt:non poterit
Eadem dicemuset de arboꝛibꝰ
eodemtemꝑe furtim ceſis. Pu⸗
to eadem dici poſſeetiam deactõ
ne qð ui aut clam ſi modoꝗs aut
ꝓhibitus fuerit: aut apparuerit

euʒ intelligere debuiſſe ab eis:ad

quos ea hereditas pꝑtinet:ſi rem
ſciſſent ꝓhibitumini.
& „ „
¶NMpia.
lege acquilia et leuiſſi⸗
Ema culpauenit. Quotiẽs
ſciente domino ſeruus uulnerat:
uel occidit:acquilia dominum te⸗
nen dubium non eft.
Aulꝰ?

Cientiam hic ꝓ patientia
Daccipimus:ut qui ꝓhibe⸗
ſepotuerit:teneatur :ſi non fece
rit: Lege acquilia agi poteſt:⁊ ſa
natouulnerato ſeruo. Simeum
ſeruumcui liberum putareſ:oc
cideris:lege acquiliateneberis.
Cum ſtramenta ardentia tranſi
lirent:duo concunemnt: ambo⸗
qʒ decideruut et alter flama con⸗
ſumptus eſt:nihil eonomine agi
poteſt:ſi non intelligitur uter ab
utro euerſusſt.¶¶ Qui cũ alitrer
tueri ſenon poſſent:damnum cul

le. ſ. actöem in factuz re

iudi.vltra quadꝛime/
ſtre. uel bimeſtr e. tem /

pus extendi alias con⸗/

tra. ut.C. de vſu. rei iu.
l. ij.et. j. de re iudi.l. de⸗
bitoꝛibus. et facit.S. de
peti. bere.quod ſi in di
enmnmn.

I quis inbibebik.
lias babitur. als
abet. et alias inhibit᷑

f (IUntereſt. qd dicitur
non teſtatoꝛis. verũ eſt

ꝓprer relicta. ſed nõne
poteſt intereſſe ꝓpter li

num. et ceram. filum. et

ſimilia.m̃.ſic ppter que
agitur acquilii.
g Diuerſum. iõ diuer/
ſum eoꝝ intereſt. nõ tſi

aperit qð acquiulia det

eſt tamen verum e da
mur bereditate adira. ſʒ
pꝛius facta deletione
datur de dolo. ut. j. e. l⸗
qui tabulas.in fi.et. &.
de dolo.l. ſiquis tabu/⸗
las inſi.
b ¶ Pene cxꝛograpba.
nõ vere. nam cyꝛogra⸗
phum dicitur ſcriprtura
quã qui et ſua manu e
mittit in ſuum pᷣiudici⸗
um qð teſtatoꝛ non fa⸗
cit.ułlargius accipe
rographum ꝓ quo li⸗
bet inſtrumento. et die
ꝙ pene dicit quia bereſ
neminẽ bʒ obligatum
magisaũtipſe obligat
creditoꝛvo bʒ. Ite qꝛ ĩ
cyrograpbo vᷣnt᷑ lucruʒ

tauntum in teſtamento.

etonus hm aʒo. et ſm
boc dictio quibꝰ ad be
redes tantum refertur.
i ꝗ Poſt aditã brditatẽ

k ( Sed et ſi quis deleuerit. publicauit pauptatem teſtatoꝛis manifeſtan/
do.ut.C.qñ et qui.quar.pars.l.ij.O.ſed vbi.ax.et.l.coꝛ.de falſiſ tenerur.ut

2

i.ꝗ.ſi quis tabulas.

1 um aum damni.ſʒ et ſi non babuit animũ damni dandi.tenet᷑. ur S.e
E

j. de penis.ſi quis aliquid..qui viui.et etiam iniuriarum. ut.j.depoſi.l.

et ſi. S. iniuria.et.l.ſi ſeruus ſer.S.ſi foꝛnicanus et in puero.utin. §. er

ſi puerum.in.l.ſi ſeruus ſeruum.
Cum facto.i.cum contractione.

m
n 4 Erigit. ſ. ut ſi funum cu funtum ſine affect. ꝛc. ut inſti. de ob. er delic. e

placet.i.qꝛ erat debitoꝛ qui ſurripuit.

et no teneri pꝛimo p.l. E·

d exbi.l.exbibinonis.ᷣ que eſt cõtra. ſo. ibꝛ non erar mutata foꝛma rei
bic ſicar. j.adui.exbi.l.iul.ſcribit..ſed et ſi quis. Secundo qꝛ alibi dici⸗
tur dari de dolo.qð non eſſetſi bic daretur.ut.S.de dolo.l.ſi quis tabulas
que eſt cõtra. ſo.bic depoſite erant ut beredi reſtituerentur.itiut ppetuo eſ
ſent apud depoſuariũ.uel bic tabularũ dominuſ.ibi non.uel bic beredita

— — *

„

nen mella⸗ §. legis.
c ¶ Mon vtiq;ʒ.l.im̃.io.
dqADo. ſi půtem dnm
m̃ appellarert.
e ¶ Zld eun.ſ.br̃dẽ. Jo.
f Poterit. eſt em beca
ctio pſonal.vñ ad vni⸗
uerſalem nõ ſpãleʒ ſuc⸗
ceſſorem trãſit. ſicut nec
alie.pᷣter duas.i.actio
qque oꝛitur ex interdicto
de iine.ac.que pꝛi.ut.j
de iti. actucq; pꝛi.l.iij.
boc interdictũ.⁊.S.ſed
et ſi quis. et p̃ter ill q̃
oꝛitur ex interdicro qð
vi aut clam. ut. j. qð vi
aut claʒ.l.is qui in pu
teum. F. ſed et ſi poſtea
Iʒm azo.
g ¶ Gbid ſ. dõnũ. ac.

b Xt boc alr.ſ.quam

diymus. ac.
i¶ Debuiſſe. ne melio/
ris cõditnonis ⁊c.ut.j.
vi aut clã.l.ſeruus.

M lege leuifſima.
i in duobus ca
Tſibul.nt.S.e.ſi putatoꝛ

e..ij.de acqͥ.re.do. hõ li
ber. Kel.ꝛ ac.
¶ Zeneri.et inſolidũ.
Liennam. potuit
ut et. C. de nox. ſi
ſeruuſ ign.⁊ boc ſiue ðᷣ
iure ſiue de facto potu⸗
ir ꝓ biberi ut.j. de nox.
l.in oĩibus.ſjm aʒo.

n ¶Lege acqlia.ſerno.

rõe expenſeꝝ et oparũ.
vt. S. e, ſi ſeruꝰ ſer. J. lu⸗/
piſe.
o ¶ Di meüũ ſeruũ liben
toꝛte idẽ faciurus ſi ſciſ
ſet.ut iniuria.ut.j.de ĩ.

iur item apud. 5. inter

dum.
b um
ſilirent. id eſt bomimes

QLum ſtramẽta. trã/

Lber

tem adijt. ibi non. vel ſolue vtcttiibb.
Acqulie. actio,ſviilis vel in factumm. ut. S.l. ri. S. pe.aʒokâ⁷r
Bic qð eſt. i. ob id damnũ.qð ⁊ c.aqʒo.ſed videt᷑non dani occaſiõe ta⸗
WM,ãIis rei beredi bic actio furti. ut.j.de fur l.bereditane.que eſt cõtra. ſol.
gliud in actione furti. ut ibi. et aliud in actioneiſfaaa—
b Mppeilar. ut et. S. .. M .

pa dederint:innorxij ſunt. uim eni
ni defendereoẽs leges:oĩaqʒ iu⸗/

ra pmnittũtꝰ Ged ſidefendendi

mei ca lapidẽ in aduerſan miſe⸗
ro:ſed nõ eũ:ſed pᷣtereũtẽ ꝑcuſſe

ro:lege acꝗlia teneboꝛ Illu enim

vuluerato.actum ſit de vulneratoe

enas fugauerit: nel ẽt necauenit:

magis cãʒ moꝛtis pᷣſtitiſſe uidet᷑:

ſolũ:ꝗ uim infert:ferire concedit
et hoc ſituẽdi dũtaxat:non etiam

ulciſcendi cq ſactũ ſit. Quiido⸗
neũ parieteʒ ſuſtulic:dãni iniuria
dño eius tenetur.
RNJuulnerato ſeruolegeac⸗
Ajnuilia actũ ſit: poſtea moꝛ⸗

tuoex eo uulnere agi lege acquili⸗

amhilominus pot Mlia
YZd ſipꝛioꝛe iudicio extia⸗
tione facta poſtea moꝛtuo
ſeruo deocciſo agere dñs inſtitu⸗
erit:exceptõe doli mali oppoſita
ↄpellet᷑:ut exutroqʒ iudicio nihil
ampliuscõſequat᷑ quã conſeꝗ de
beret:ſi in initio de occiſo hom ĩe
egiſſet. ns.
ſeruus añ aditam here-
ditaté damnũ in rem here
ditariã dederit:et liber factꝰ in ea
redamnũ det:utraqʒ actõetenebi
tur. q; altenius et alteriꝰ facti he⸗
res ſunr. ¶Mpia
Igsfumo facto apes ali⸗

ui cũ aliter. vim vi.ut et.sõ.de iuſti.et iur.l.ut vim.et.Sõ.ꝙ me.cauſa.l.

ſed ⁊ partus.. pꝛimo

ſiʒ ermittur. eo ipo qð nõ ꝓbibẽt. ut. S. ex q́. cau. ma.l.nec h. S. qð eis
t ¶ Ded ſi defendendi.teneboꝛ veritate inſpecra potius qᷓ; meus cogitartus
vt. . de iniur.l.eum qui..ſi imuria.et.j.ꝙ vi aur clam.l.aut. S.etſi qͥs dũ.
et. ]. de ſer. coꝛ. l. doli mali.S.ſi quis dolo.ſʒ ar.cõtra.j.ð iniur.item apud.
H.interdum. et.l.ſi cum ſeruo.ſed illud in ilia actione in iuriaꝝ.ſecus in iſta

vel dicut no. in. d. .. ſi iniuria. Item arg.cõtra.j.de bis que in teſta.delẽ.l.
ij. ibi.magiſquam ſi cc. 8.

u ¶NIlciſcendi.no. qð in cõnnenti licet vim vi repellere et edem mõ. Item

non ad vlnonem ſed ad
vi.l. i.et. S.e.ſed et ſi quẽ

defenſionem.ut hic.et.ſ.e.ſi ex pla..i.et.C. vnde
cunq;. circa pꝛin. Sed videtur eriam ad vltionem

pminii. ut. C. de meta.l.deuotum. que eſt cõtra. ſed certe nomẽ vltioni a
nuuribi ꝓ delen ſione. ſicur in pſalterio ponitur in quibuſdam libꝛis defen
ſoꝛem. in alijs vltoꝛem et ponitur na in Eſaia.et ſic etiam. C. qñ li.vnicui

Apia.

7

ſe vin.l. i. in fl. ibi noſtram /c. him Jo. tem ad idem cõᷣtra.. de boi
li.qui cum moioꝛ..ſi libertus.in ñ.ꝗ.ſed ibi ciuiliter.ſ.coꝛã iudice
recoueniendo eum ſe vlciſcebatur·

ſi pꝛioe egifſet. ſic et.. de gcr. emp. l ey empto. 5. etia. in fit

Ldicitur.
I ſemus. 5
deru dolo.
vel lata culpa.

6

tze ienn

— . „ de quo ſolo tene
qᷓ occidiſſe ⁊ iõĩfactũ actcõe tene 2urũber faciꝰ ac
bitur. Qð ðꝛ damnũ iniunia datlri me in facnun
acglia ꝑſeq: ſicerit accipiẽdũ: ut q; ucnitlibir ia
uideatur: damnũ iniuria datũqd mus ur ſ. ſ qull
cum damnoiniuriaʒ attulerit: ni ſue ktnpeinr.
ſi magna ui cogente fuerit factu ct .. eralioau
ut Celſus ſcrtbit circa eumꝗ ĩicc auil urlagen⸗
dij arcendi gratiauicinas edeiẽ
tercidit: nam hic ſcnbit ceſſarele enebiun 5
gis acquilie actõem. iuſtoeniĩ me be Altenius pꝛi
in ducius: ne ad ſeignis puenir, monem i fneng
uiciuas edes intercidit.et ſiue ꝑ⸗ ut diri ſim actio
nenit ignis: ſiue ante extinctꝰeſt: e eenerali .
exiſtimat legis acquilie actionem ccracnoones.

¶ Aulns.

uitodño dmolitur:et eolo
co balnea exrruxit:pꝛeternatura⸗
leius:quo ſuꝑficies ad dominuʒ

ſoli ꝑtinet:etiã damni dati nomie

A lia

actioni ſubijcitur
eo ictucertũ eſſet eũmo
— — . 27 . .
riturũ medio deinde tꝑe heresin

Tauulneratuseſt ſeruus

ſtitutus ẽet poſtea ab alioicꝰ de

ceſſit:quero:an cũ utroq; de occi

ſo lege acꝗlia agi poſſit:reſpö.

occidiſſe dicit᷑ nulgo qdem: qui

ceſſare. 2“—— ¶AMpi. Aquis fu⸗
MNi domum alienamin⸗ R qo dici

tur pſequi in viʒ
paſſiui

4 At videatur.

eſt ſumatur

—

fUniunaa. in

iure.

damnum datuz
boc ipᷣo qð non
eft iure datũ vi ⸗
tur ꝙ aitulit in⸗
iuna m.i. culpaz
cum ipo dãno.
ſzm io. et ſic cul⸗
pa pᷣſumitur. vx
die ſm aʒo. pla
nius.ſed in ide⸗
recidit boc ipſo
qð eſt damnum
datum pᷣſuma⸗

tur non inte datum niſi conna ꝓbetur. ut in exemplo qð ſubijcit ni⸗
ſi magna ⁊c.et ſicculpa pᷣſumũutr. et fallit quod dicitur qui culpam

dicit c.

bExtinctus.immo videtur teneri.ſi ante extin guak. ut. ſ. q; vi aut
clam. ſi alius. S. eſt et alia. que eſt contra. So. bic eratiuſtus met

ibi non. nt arg.j.loca.l.babitatoꝛes.in ſi.et.j.de incen.rui.nau.l.ij

G. pe. erat enun bic iam oꝛtum incendiũ.et ſic putabatur illuc ꝑuen

iurum. vnde verſus. Ham ma res agitur:panes cum ꝓnimus al⸗

er Eneglara ſolent meendiaſüm vires. J

6. e.l. qui occidit. S. in bac. et. C. e.l. .

tem kacit ad bunc

ii i domũ.p̃ter naturale ius.ſ.ꝙ edificiũ cedit ſolo.

bijcitur. ꝓ domo deſtructa ſolo.
1 ·Za vulneratus. ictus.i.pcuſius.

Reſpondi.nõ mñdet qõni mõ ſed altius exoꝛditur.

n ¶ Auolibet. manibus.uel coꝛpoꝛe.uel ſine manibus et ſine coꝛpo

