etiã ſeruij ſniam uerã eẽ puto ĩ eo agi eũ nõ poſſe iuł.ait qua ei neturð leui cul /
ſcʒ ut cũ alterutra actõne rẽ ſerua cuſtodia cõſequi potuit:ne dãnuʒ dniſs ilen
uerint a ltera ꝑimat᷑:qdð idipʒʒ ſim iniuria ab alio dani poſſiti.ſʒ mar S. ſi grans. .l⸗
nauta.

plicius qremus.ita ſi ꝓponat᷑ in
ter duos qui ſingulos ꝓpꝛios fun
dos haberẽt ↄueniſſe:ut alter alꝰ
terius fundũ ita cõductũ haberet
ut fructus mercedis noiĩe pẽſaren

tur. Boꝛenti.
Mus qð aduerſione locatũ

eſt donec appꝛober᷑ cõductoꝛis ꝑpi
culũ eſt/ Qð ueroita cõductum
ſit ut in pedes menſuraue:pᷣſtet·
eatenꝰ cõductoꝛis piculũ eſt qua
tenusadmiſſum nõ ſit:⁊ in utra⸗
qʒ cã nociturũ locatoꝛi ſi ꝑ eũ ſte

a. azo. O Nocatoꝛi.ſi appꝛobandum erit alias nõ. vt.ſ. l. ꝓri.
p ¶ Dua culpa.etiam ad exactiſſimã diligentiã.boc em̃ facit periculi rece/
ptio:nõ tamẽ vt caſuʒ pᷣſtet.vt bic ⁊.õ̊.cõmo.ſi vt cer.O.cõmadatum.⁊ dixi
in pꝛincipio huius lelis. èð
. Ipꝛius. ad locatoꝛem etiam vt pᷣſtet mercedem nibilominus.aʒo.⁊
mmntellige.l. quando opus in aduerſione fueri Iocatum.

1

reD

eberet. idẽ ſi nõ debuit appꝛobari.nõ tñ vicõ opᷣis erat.vt. ſ. e.

in.l.ea lege.S.fi.⁊.:.fi.⁊ fa.j.ve dam.infec.l.ſiuminũ..i.

terit quominꝰopus appꝛobet᷑ uel
admetiat᷑.ſitñ ui maioꝛe opus pꝛi
us interciderit añq; appꝛobaret᷑:
locatoꝛis ꝑiculũ ẽ niſi aliud actuʒ

cellus interdũ poſſeait ſiuecuſto
dire potuit ne danũ daret᷑:ſiue ip⸗
ſecuſtos damnũ ðdit.q ſentẽcia

marcelli pꝛobanda eſt. Aulus

locatũ ſeruũtibi ſubꝛipiaſ
utrũq; iudiciũ aduerſuste eſt
exercendũ:locati actõnis ⁊ furti.
uulneraueris ſer il Dem

no dato a b alio biceſtſiue cuſtodi ꝛc. d ¶ Quſtodire potuit. quo
aſu tenetur. vt. . e.l. in lege. in fi.⁊.l.qui inſulam..qui mulias.
ce Luſtos.cuius factum deber conductoꝛ pꝛeſtare.vt.Sõ. nau.caup.

ſta bu.l. fina. in pꝛincipio

tibi ſubꝛipias.·ſ. contractando contra meam voluntatemn
„8 aliter ꝙᷓ acceꝑis.pt ar.inſti.de ob.que ex delicto. .

Aioꝑas. debet.ſi nõ fuit cũ alio.vt.S.e.ſed addes.S.fi.?.ẽõ.
e of. aſſeſ.l.diẽ. idem ſi potuerũr eſſe.ar. buius.l. UMUdU
on ſteterit. vt ⁊.j.de an.le.l.meuia.in pꝛin.⁊.S.ad.l.ro.ð iac.

fi.in pꝛin.acc.

v¶ Aduocati.ſi

debet. vt ⁊. ẽ. de
con.ob cau.l.pe
nulti. ⁊. ſ. de va.

ogee diuus
¶Mon ſteterit.

dedam

hec ſtipulatio. et

S. idem ſeruius.

ſed ar. contra. e.
ti. l. qui bona. 4

cum inter.

—
— —

b e Pot certe
nulla. vt 7. L. de

pig.ac.l.que foꝛ

ũtibi locatũ eiuſdẽ uulneris 4
ς½ . . tuius..S.ò ac.
noiĩe legis acꝗlie ⁊ ex locato acKlio emoeſſea tes. .·
eſt:ſ. ed alterutra ↄtentus actoꝛ eẽ S: cé. ac eos
debet .idqʒ officio iudicis conti· geem eſe.
netur:apð quẽ ex locatoagetur. galias intendũ eẽ
? alias intereſſe
yt. ſ. ten ef de dã

vt. j. de dãno in

jn
msner⸗

munt3

6

Pfent
cproneec
ſaptdice

4

/Lar
ſerel

crelleni⸗
ls Abo
ſeninbrs
ſaus pen
ſeigrurl
ſnibus ye
Vglfuan

enlirſt.

ba
,gbeſn
fentrine
öegllesgpe
sni.

Kra-
ch geon

ſtiiihn
deni d
fis ſeſoe⸗

uiſell
niti

Uloaente
ſoincöcuceo
ſtöͤel vie
☛
1Bon

ſuüecl
mtmim
1 Qoneg
Ginpe
Peſeunore
acicen

Unkzignon
invſcole

Gigliogn
sdeptge
ſſeus de
Niascöno

ullſdäſi
nnnid
echn
oſni

Unhnez,,

ui

(Aum
/Nſde
hſſe
ſdein

ſpifuſi

nſclzn
Dtanegne

hengt,,
“

tagtt

ldn

In neeſ
Aluu

onſnnt

uſſul

banl n
lonisdehe

umigpleeae e

ideſſn

mnäſii
Lule

Noſcadn

Nneegn

clontoen
ntndfue
hel Lajtt

ner ti

tuftriſtolfi
Olatc

lncahprzel.
KNarer.

n
ſhäniſtiin
GtNopenn
ſodundnd

—
cueiſ ninl⸗
genii ln

1onli eeti
auſbdnn

Cden inat

Naurölalai

17

Nſtſih m
nlnn

ſCenA

autl.

JNAn

ſld
eſdedi
ſeiunniſt
r end.

ſitmſenn

NarcNe
iltidnaſ
Cnſnꝗ.

Poſten

ultn
Pprelee

5. placuit.

J vulneraneris.eſſe debet. vt ꝛ... degeti. vobli. l. ui ſeruum
§. ſi is. ſed contra.j. de pꝛiua. delic.l.ij. ſed ibi ſemper ẽyna pe
nalis mere que nõ tollitur per rei perſecutoꝛiam:bic guͦt ambe rei ꝑ
ſecutoꝛie. Item ibi ex diuerlis delictis: bic ynij.

ceptione pꝛ „ *
ſela vt dirtalc uA AXpianus
Faen e Gemeſ⸗ eruitutem nemopo
oporett tell. p MAulus.
rdnaraol e tibi domũ locauero:⁊ ſerui
dialis. ? boc in meitibi damnũ dederint uel
ſauiuubus e furtum fecerint: nõteneoꝛ tibi ex
lbusvrinvſuſ. Conducto ſed norali actiõe. ꝗ Si
ſimiubus vo, hominẽ tibi locauerout habeas i
nbus. rinſt. de taberna: T is furtũ fecerit: dubita
yſurba .. mt nipot eſt utrum exconductoactio
difentr in ali ſufficiat: quaſilonge ſit abona fi
feales erſͤe⸗ de actum: ut quid patiaris detn
lib vr. bis. menti per eam rem quam condu-
ſi is qui. F. pe. ⸗
et. S.fin xiſti:an adhuc dicenduʒ ſit extra

Itibi do/⸗/ cꝗquſam conductiõis eſſe furti cri-

mũ ex con . 3We D
Aducto. ſ ecoͤtr: Men:⁊ in pꝛopꝛiã perſecutionem
ſi ſerui cõducto.

cadere hoc delictũ qð magis eſt
quis conduxen Lpi.

ris damnũ deð
rit in re locata

lorazoer he⸗ rit nũmo uno: cõductionulla
ve. geel. videa/ Eeſt.quia et hoc donationis inſtar
mus. inducit. Arcellus

.

m Quo magis e 0 4
geiin piopꝛiã tuitũ perſonã ita demũ ad pꝛeſta
beeutonec/tionẽ partis ſinguli ſunt cõpellẽ⸗
ſonaʒ ignound di: ſiconſtabit eſſe omẽs ſoluẽdo
eann vleml quq; foꝛtaſſe iuſtiusſit etiam ſi
vt. S. de pig. act. ſoluendo omẽs erunt electionem
ſſeruus dau cCcõueniendi: quẽ uelitnõeſſe aufe
bennl iſed ſicr rendã actoꝛi: ſi actionis ſuas ad=
vnconackee nerſ. usceteros pᷣſtare nõrecuſet.
tes. .ſtuuͤme/ cuilocauerofaci I Dẽ.
um ſm ago. endum quod conduxerã ego
3 anis Conſtabit habere meex locato ac-

14Sibommem . Km apparebit emptoꝛem

actu boc.ſ. vtc. ⸗ 1 Ae
ungapuun cõductoꝛẽue pluribus uendenteʒ
fuftincralem. fſocantem ſinguloꝛum inſolidũ in

acſe vrſ de ac tionem . Qui ſeruũ conductũuel

alol. 8 qs aliam rẽ nõ reſtituerit quãti in litẽ
„H. Il. — u 4 3 2
maſdeintedo. iulatu fuerit danabit Qel.
ſiſuſuſol di Jignoꝛans quis militi quaſi
peciale quia er r: ꝓri
Bereliltafe ſit. ſy agano locauerit: exgere il⸗
cur ſecus in ven
ditione que va⸗

let facta pꝛecio minoꝛi cauſa donationis.vt.s.de contraben.emp.l
ſiquis donationis.⁊. j.de do.intervirũ ⁊ vxo.ſi ſpõſus.S.circa.rñ.
et ibi foꝛte nõ valet in vno nũmo vel tam viliter facca.
VVm apparebit emptoꝛem.i.venditoꝛem ⁊ conductoꝛẽ.i.loca
oꝛem. vt ⁊.S.ti.i.l.ldem eſt.vel pꝛopꝛie pone vt qui emit rem
ocet plunbus eandem rem: vel qui conduxit.yt.j.e.l.inſulaʒ. in pᷣn.

uit militem.

cFxir.

erredde ſingula lingulis

e LArd, ——

Yocati ⁊ conduct:

p ¶ Plunbus. ſinul. q ¶ Partis.ſ.mercedis reſ.
r 4 Guſtius.ſ.iure iſto.vt bic ⁊.j.de duobus reis.l.eandem.⁊.C.e.ſi diui⸗
a. H. 1. 7 ar. S. eeltem queritur. F. duo rei. ſed hodie iniquius eſt. vnde coꝛri⸗
gitur qð bic dictur.vt in auten. de duobus re. F. i. coll. vij.

lum poſſe pꝛobandum eſt.nõ eni

contẽnit diſcplinam quiignoꝛa-
militen i I Abolenus
IAl legerfundũ locaui:ut ſinõ
Jea lege coleretur relocare euʒ
mihi liceret:et quod mioꝛis locaſ

ſem hoc mihi pꝛeſtaretur:nec cõ⸗

uenit ut ſiplurislocaſſem: hoc ti
bi pꝛeſtaretur.et cũ nemo funduʒ

colebat:pluris tamen locaui.que

ro an hoc ipᷣm pꝛeſtare debeam.
reſpon.in huiuſmodi obligatio⸗
nibus id maxime expectare debe⸗
mus qð inter utrãq; partem con-⸗
uenit.uidetur auteʒ in hac ſpecie
id ſilẽcio ↄueniſſenequid pꝛeſta
retur:ſi amplioꝛe pecunia fũdus
eſſet locatus id eſtut hec cõuẽtio
pꝛo locatoꝛe tantũmodo interpo
neretur. Locaui opus faciendũ
itaut pꝛo opere redemptoꝛi certã
mercedem in dies ſingulos dareʒ
opus uicioſum factũ eſtꝰ:an exlo⸗

cato agere poſſim. reſpon. ſi ita

opus locaſti ut bonitas eiustibia

conductoꝛe approbetur:tama ſi
cõuenit ut in ſingulas operas cer
ta pecunia daretur:pꝛeſtari tamẽ

tibi a cõductoꝛe deber ſi id opus

uicioſum factum eſt.nõeni quid⸗

—

q́;intereſtutruʒ pꝛecio uno opus
an in ſingulasoperas cena pecu⸗/

nia locaret᷑:ſi modo uniuerſitas

conſümationis ad conductoꝛẽ ꝑ⸗
tinuit.poterit itaq; ex locato cum

eoagi qui uicioſum opus fecerit:
niſiideoin operas ſingulas mer/

ces conſtituta erit: ut arbitrio do⸗
mini opus efficeretur.tunceni ni

hil conductoꝛ pꝛeſtare domino de

pꝛopter vicium ſoli naturale. vt.j.e.l. marims.

d
e¶ Econductoꝛe debet.quantũ intereſt.

nem.

841 Mo recuſet. ſ par

le nõ aũt inſolidũ.arg.
ſ de pecu.queſitũ.in.
. 1 L

t cui actionem.

tulem. vt. j. de H.
0b. ſtipulano iſta. S. itẽ
ſi quis locauerit.qð ex/⸗
ponevt ibi.nemo em̃ ⁊ c
vt. C. eo.l.nemo.

v ¶ Qui ſeruũ. iuratum

e em̃ bone fidei.⁊ iõ in
litem iuretur. vt hic ⁊.S

de in litem iur.l.in ack.

pꝛius em̃ poſſeſſio eſtre
ſtituenda⁊ poſt de pꝛo⸗
pꝛietate litigetur.vt.C.

e.il.ſi quis cõductionis

bodie etiam in dupluz
tenetur qui rem non re⸗/
ſtituit ſine iudicio vt.E
e.l. conductoꝛes.⁊. C.

vnde vi.l.nõ ab re.

ignoꝛanſ.ſecus
ſi ſciens eẽt. vt. ¶
¶ Contenit. ſic ergo nõ
cotẽnit clerrcalem habi
tum qui dericũ laici mo
re incedentem verberat

yvel caſtiget. vt.ar. C. de yj

epi. ⁊ cle. generaliter. et⸗
ar. eius qð de dña dici

tur moꝛe meretricio ince

dente cui ſi quis fuerit

iniuriatus non tenetur.

vt.j.de iniur. Itẽ apud
labeonem. ..ſi qͥs virgi

A lege. l. qua dic
um erat. Ali
noꝛis.i.minoꝛe merceð

sccept.
8 Pꝛo locatoꝛe.et ideo

quia eius fauoꝛe inter⸗

poſita eſt cõuentio.non

eodeʒ iure vtetur aduer
ſarius in caſu conuerſo.

eſt tamen ar. contra in⸗
ſti. pꝛo ſocio.S.ullud. uẽ

nota bic ꝙ aliquid po/

teſt quis poſtulare cuiꝰ

contrariũ nõ eſſet poſtu

laturus. ſed ar. contra.

C. de ſolu. l. pe. Irẽ fa⸗

cit buic rñi. S.e. Item q̃ᷓ

ritur. S.ſi in lege.

b ¶ Nocaui.factum ẽ ꝓp
pter uicioſam matenaʒ
yel pꝛopter impericiam

facientis:⁊ ſic culpa re⸗

deinpioꝛis. non aurem

cZocaſti.puta perſonas de pꝛima ad ſecundam.
ASeob aretur.arbitrio boni viri.vt.S.e.ſi in lege.in pꝛin.

f¶ Aniuerſuas.i.ſi vniuerſum opus perficere debuit. azso. 2
g¶ Efficerentur.i, ideo in ſingulos dies conduxi operas vt ſi aliquasndo

diſpliceat refutet eum. ⁊ ſic factũ eſt. vnde cũ cõſũmato opere videatur ſin/
gulis diebus appꝛobaſſe nõ poteſt repꝛobare.vt.S.de neg.ge.l.põponiꝰ.
2— decem agitur. in eius pꝛeiudicium.
HDutaui. ſi bene notaueris ille non poteſt recedere qui de minoꝛi ſum
ma ſenſit. nec ob.j.de ver.ob.l.i.O.penul.vbi in ſtipulatione dicitur ꝙ ſiue

reſpondeat in minus ſi

ue in plus valetvſq; ad
concurꝛentẽ q;titatẽ.qꝛ
illud ibi fit ſine alteriuſ
damno. qõð hic non eſſet
Item iõ bic no valet qꝛ
conſentire debent coͤtra
bentes vt. j. de ac. ⁊ ob.

l.in oĩbus.⁊ plene dixi.

ʒ.de contraben. emp.l.
in vendinonibus.acc.

AUiſideiuſſoꝛ.apð

9
2
2

mancipẽ.i.cõduc

rum.vt.C.de vec.⁊ cõ.

ſan publicarũ ſalina

VIl.ſi quis ſine perſona.⁊
ſi manceps publicũ p̃⸗

diũ locabat. vel largiuſ
hic põitur pꝛo publica⸗
no qui foꝛte in quinquẽ
niũ a pꝛincipe conduxit

yt. C. e.l.ſi cũ bermes.

⁊ particulatim relocat.
vt bic dicit.

d ¶ Mon tenetur. lz man

cipi teneantur.

d eldanent. vt 7. S. e.

ſi in. l. F. i:

6 lero. illataruz. i.
nõ ſolutarum.
g &Qoſtitunões. quas

nõ babemus niſi dicas
leges quas ſtatim ↄtra

io.inducam.eas conſti
tutiones.

be Applicentur. vt. S. de

neg. ge. qꝛ tantũdẽ.qð
in obligatõne fideiuſſo

ris nõ haberlocũ cũ ſit

ſtricti iuris.

i ¶ Pꝛeſtabis. ꝙ tantun
y⸗ let. ⁊ diſtingue bic

plenius cum fid eiuſſoꝛ

interceſſit. ſi dicat/ ſoꝛ
te iſta nõ tenetur in vſu

ris.vt.j.de fideiuſſo.l.ſi
deiuſſoꝛes. F. . . Z. qui
ſatiſ. cog.l. ij F. fi. ſed ſi

peo parte ſoꝛus:non te
neltur in plus. vt. ſ. de fi
Ddeiuſ.l. fideiuſſoꝛ ſo tis
ſi pꝛo vſuris tm̃ nõ te
netur pꝛo ſoꝛte. yt. ö. de

pig.ac.l.ſolutuʒ..ðij. et
j. vr lega.vel fideiuſ.no.

cCa.l.pe.ſed ſi ſimpliciter
interceſſit. vt puta fide⸗
iubeo pꝛo iſto diſtinguit. p. an ſint vſure de bite per ſtipulationẽ an per pac
tum:an per officiũ iudicis. vtin bone fidei contractu.in pꝛimo caſu.ſ.quã
do vel per ſtipulationẽ: vel pactũ tenetur ⁊ pꝛo ſoꝛte ⁊ pꝛo vſuris.in ſecun
do quando per officiũ iudicis:pꝛo ſoꝛte im̃ cũ nõ ſunt in obligatione.vt.S.
de eo qð cer.lo.l.centum. Jo.vero dicit ſemꝑ eũ in vſuris teneri ſi ſimplicit
interceſſit quaſi videantur omia ſolẽniter acta.vt inſti.de fideiuſ.in fi. ⁊ ꝓ
eo.j.de fideiuſ.ſi quis pꝛo eo.⁊. .ſi nũmos.⁊.l.amiſſi..fideiuſſoꝛes.⁊.ſ.
de admi.re.ad ci.per.l.ij.S.pe.⁊. .fi.⁊.j.vt le.no.ca.l.i..belliſſime.⁊.l.
pe.⁊.j.rẽ pu.ſal.fo.ſi poſtea ⁊.C.de vſu.pu.le.ij.vbi vnus tutoꝛ etiaʒ invſu
. ris tenetur pꝛo mala geſtione alterius.qqᷓ; ibi quaſi pꝛo ſeipᷣo tenerividea
Niur ꝙ eum ſuſpectũ nò remouerit vt ibidem dicitur. ſed contra Jo. ẽ in pi ldures.in pꝛin. itẽno.hic q̃ dã tacite ſubintelligi.vta.ð.ð ſerſi ui.

bonitate operisuidetur.

ficiſcantur q; er officioiudicisap . Nt co⸗
plicentur :tamen cũ fideiuſſoꝛ in netur niſi cuſtodia eoꝛum recepe⸗

ZLiber.

bes.: ul ita indemnẽ me pꝛeſlabis:
p Mmponius. nterlocatoꝛem fundiet condu

AIu autem exiſtimes quiqʒ te cõ locationiseius conductoꝛde fun
ducere:nihil agitur ſed et ſi ego doinuitus repelleretur:et ſi pulſa
minoꝛismelocare ſenſerotu plu/ tus eẽt penã ðcẽ pᷣſtet titiꝰlocatoꝛ
ris te conducere ntiqʒ non pluris ſeioconductoꝛiuel ſeiusↄductoꝛ

QRD decem tibi locem fundum cctoꝛem conuenit: ne intra temꝑa

erit conductio quã quanti ego pu ticioſiintra tempoꝛa locatiõis di

tauiti.· P¶ Mulus. ſcedereuellet equede cem ticio lo
WMifideiuſſoꝛ exiſtit apð mã catoꝛi pꝛeſtaret qð inuicẽ: deſe ſti
cipem pꝛo colono publicoꝛũ pꝛe/ pulati ſunt:quero cũ ſeiuscondu
dioꝛum que mancepsei colono lo ctoꝛ biennij continui penſionẽnõ
cauit reipublice non tenetur.ſed ſolueret:an ſinemetu pene expel
fructus in eadem cauſa pignoꝛs lipoſſit. Paulusreſpõdit q;uis
manent. Sem. nihil exp̃ſſum ſit in penali ſtipula

eroan fideiuſſoꝛ conduc- tione:ð ſolutione penſionũ tamẽ

tionis etiam in uſuras nõillatarũ ueriſimile eẽ ita conueniſſe de nõ

penſionem nomineteneatur: nec expellendo colono intra tempoꝛa
pꝛoſint ei conſtitutiones quibus pꝛefinita ſipenſionibusparuerit
cauetur eos qui pꝛoalijs pecuniã etut opoꝛteret coleret ⁊ ideo ſi ce
exoluerint ſortis ſolũmododam/ perit petere penam isqui penſio-
nũ agnoſcere opoꝛtere Paulus nibusſatisnõ fecit pꝛofuturã lo/

reſpon.ſiin omnẽ cauſam condu catoꝛi doli exceptionẽ¶¶ Paulus

ctionisetiam ſi fideiuſſoꝛ ſe obli- reſpon.ſeruus qui extimatus co⸗
gauit.euʒ quoq; exemplo coloni lone aſcriptus eſtad periculũ co⸗
tardius illatarum per moꝛaʒ colo lone pertinebit.et ideo extimatio
ni penſionuʒ:pꝛeſtare debere uſu nem huiusdefuncti ab herede co

ras.ᷣ uſure eni in bone fidei iudici· lone pꝛeſtariopoꝛtere. I Dem
is.et ſinõtam ex obligatione pio· OOminus hoꝛreoꝝ effractis
Net compillatis hoꝛreis non te
omnẽ cauſam ſe applicuit. equuʒ nit. ſerui tamen eiusenmn quocon
uidet᷑ ipʒ quoq; agnoſcere onus tractum eſt:pꝛopter edificioꝛum

uſurarum ac ſi ita fideiuſſiſſet. in noticiã in queſtionẽ peti poſſunt.

quãtũ illum condẽnari ex bona fi ¶ Inconducto fundo ſi conduc

de opoꝛtebit tantũ fidetue eſſe iu toꝛſua opera aliquid neceſſario:

cco.ſi inter ⁊c.

mis.quia qũo fideiuſſoꝛ tenetur advſuram:que debetur erofficio.i.
cum ipe fideiuſſoꝛ ten eatur actione ſtricti iunis.ᷣreſpon. ipecõuenitur
pꝛopter moꝛam alteri:nõ ꝓpter moꝛam ſuam. tamen ex pꝛomiſſio
ne ſua. Item cõtra io.eſt pꝛinci.vnius.l.nec pꝛoſunt ⁊c.licet ⁊ ibiin
modũ oppoliuonis cui reſpondeatur inducatur.ſed reſpon. illecon

ſtituriones loq/
bantur cũ incer⸗
tam ſum mã int/
nenit. ⁊ ſic etiaʒ

ſoluitur.pt.õ̊.de

eo qð cer.lo.l.cẽ
tum. ⁊.l. fi. Iteʒ
contra io.ſi fide
iuſſit pꝛo eo qð
eum dare opoꝛ/
tet.ergo nõ tene

tur de vſuris cur

rentibus poſtea
vt. ſ. de ver. obl.
ſia colono.Rñi.
nõ fideiubet ſic.
tũc em̃ nõ tenet᷑
d fururo: ſed ita
ego fideiubeo.tẽ
etiã futura ſoꝛs
nedũ vſura ve⸗
nit. vt. Z. de iud.
l.non quẽadmo
dum. vbi autẽ in
quantitatẽ cert
ĩterceſſit vltra te

neri noͤ poteſt yt

5.qui ſatiſd.co.
l. ij. F. fi. YItem ð

l.ſi mandatoꝛ.ſj
ibi ſubaudi ma

rime. nam idem

ſi nõ ſpecialiter
omibus conſen /
ſu. Item contra
io.eſt. ſ. ad mu /
nici libertus.ſe
fi. ſed ibi in quã

titatem certã vel
quaſi cenam in⸗
terceſſit. ſ. rẽ pu /

blicaʒ ſeruare in
dennẽ: vnde vl
tra non tenetur.
vel dic ſpeciale i
bis qui pꝛo offi⸗
cialibus reipub.
fideiubent. vt.j.
ad mumi.lucius
§. paulus.

reʒ.intra tempo

c ra. ſtatuta inter

eos:puta qͥnq̃n
nium.

b Tonductoꝛticio.ſub boc tenoꝛe verboꝛum compꝛebenſoꝛum pa

c¶¶ Wiennij. nota in colono ſimplici bienniũ conſiderari.vt. j.e.l. eu
dñs. Idem in empbiteota eccleſie.vt.E. de ſacroſanc. eccle.auten.
qui rem buiuſmodi.at in emꝑbiteota pꝛiuati ienniũvt.C.de iure
emphi.l. ij. qð intellige in eo caſu quando cõuenit de non expellẽdo
etmaius rempus compᷣbenſum erat biennio.argu.contra.j.e.cũ do
mini.vel dic ꝙ bic habebat ius in re.qꝛ cõduxit in decẽniũ.accur.
d ¶ Parun. repellitur qui penſionem nõ ſoluit.vt bic.⁊.C. e.l. ij et
j.e.l.cũ dñi.niſi iuſta cauſa retentionis.vt.j.e colonus. ⁊.l.cum in

weſng

Porlul
an
odctd⸗
(cisl
Wnpue

P Dui

Ffni fn
nalm
degucy co⸗
ſtßſens
glinsͤdee

(aryen
Mpomet
ſene ndn
Craſooss
Punlocutd
ephnax de
Gratlipen
genpongr
n Jnſi
ſocſe enun⸗a
Itlononade.
lhnqy ͤbe
upanſtde

jrinabocl

Untwemin
Maisdrobec⸗
ſyyt aſtode
Cpbendt
erdinie,

(ſre ud

ſpedoloodb
Uul ſennis⸗
AUp ues tel
Dofonear
ſrnö deto
mionole
b Nann b
erejun
Naſoctäache
ſaſccea⸗
icilnand
Pono K
imſpenhn

bonn ne

utnronn,
Mieeicu

uehenrſanf
Pmſtatcd
ttandele
ſſnagls,,

ſuenanulen,

fandanne
iſidedigg

menee

ſfimntſgn

iheti
npnuſtt
antes
densan
tennn
Qicnn
Ende

Qon

näi
ſßer
ngr onſn

tpon iene

ſnonest.

nnciſe
unſunnie
mi

lſeſg

nmniiſſe

ſiponn,

undan ghg
eteord e
ndepſitsoan

ſnntusefan

ſunnin K
to feibece

Gͤteß no e

Zfonnſtg

goſitältg e
eläfmmnne
Nhüſfee a
nthröid .
Noptien
dun wbialta
Auarninieid
ſeneſtgne

erts or:l.

z guiſtit

Lii a
Chann
IKnmdgu’

bifobautin

Unean tn

ſtieg

Oribusconen

fiälbensſ

.

ſ Jenmn

binen

iuem min
ncnni
rctli
hlazſeuunt
Pertinlt
Guwonkn,
otei
helſotß
alutißl

ſtenten

Ad nunaæG
SDls

Suummti,

Gnl

niun.

mini

hghnß

etnm

iint ni

niſi in pꝛecium. vr.j.de furtis.ſi ſeruus cõis..circa.

D. Ominus.
hoꝛreoꝛuʒ.

i.ruptis.

b Receperit.ſi

cis perſonis.quoꝛũ intereſt.i. ad quoꝛuʒz officium pertinet.

eius eſtimationem. ⁊ ſic quaſi emiſſe viderur.vt.S.e.l.cum fundus.
quod eſt dictum tacite ſic teneni.

— —

fe ¶ MHuius ſerui.defuncti.ſ.ſine dolo coloni.vnde nõ tenetur in plus

Krartc hns uel utiliter auxerit uel edificauenit
eutd bogno uel inſtituerit cum id non cõueniſ
ſcit pᷣfectus vigi „„ KWra.
r ſet adrecipienda ea que impẽdit
Pfer. vil. nam ſa ex conducto cum dominofũdi ex

en dls periri poteſt ¶ Qui contralegeʒ
s,. conductionis fundum antetem⸗-
ʒprus ſine iuſta ac pꝛobabili cauſaðᷣ
ſeruerit:ad ſoluendastotiustem

nil pꝛomiſerit. et 1
Elente orane⸗ poꝛis penſiones ex conducto con
toꝛecuſtodes a e 2
bioun locaroꝛ li Ueniri poteſt quatenus locatoꝛi i
ſe len 3rdelir⸗ id quod eius intereſt indemnitas
gem non pꝛobe ſeruetnr. „ „— ciij
ir. Iem ſi cu⸗ Em domini hoꝛreoꝛum in⸗
ſtocſte renuncia ularumqʒ deſiderant diunõ
uit conductoꝛ. li — „ .
retbm gg 5 boe apparentibus ec eius renane
caſu non ſit du⸗
aluonren, Penſi ionem eroluentibus con uc
lum tenetur inß toꝛbus aperire: et ea que ibi ſunt
dictis duob' ca⸗/ ibe cis pſonisquo-⸗
Neris dnda een deſcribere a publicis ꝑſonisq
erbibeat. v. E. Fum intereſt audiendi ſunt. tẽpus
Eeiler diut erl. auten in huinſmodirebiennij de
noſtra. lubaudi .
ine voio nabi⸗ bet obſeruan. bole
buit. idem vid 1Z .
cum claues tra⸗ Wi HNanhe
dücln conduco⸗ c Nidomum habebat aream
ri orar.5. de cõ. niũctam eidomui uicino pꝛo
nabẽ emp..la rimo locauerat isuicinus cum edi
ſeliberar qduum Fficaret in ſuo: terꝛam in eam areaʒ
cga⸗ ampliuſq; fundamenta cementi-
poſuit cõducto: ci locatoꝛis erant ⁊ congeſſit: ea
vt.. como. ſi vt tperꝛa aſſiduis pluuijs iundata pa⸗
certo. F. pen.hm —

rieti eius qui locauerat humoꝛe pᷣ

io.cum aurez ni lun .
ſtituto edificia coꝛruerunt Labeo

bil boꝛum inter

nn veſemeu Ex locato tantũmodo actionemeſ
pa tenetur ſed ſi ſeait.quia nonipᷣa congeſtio:ſed
ie Pumoꝛer ea congeſtione poſtea
uiſſima. vt.s. .el damno fuerit. damni autem iniu⸗
gue merccene rie actio ob eaipſa fit: per que nõ
⁊ inſti. de cõtra⸗ .
ben. emp. F. qᷣ

ſi fugerit. ſi autem ſpecialiter cauircaſum decaſu. vt. C. deneg. geſ.
negociũ.⁊. C. cõmo.l.i.quidam vt ¶M0.dicunt idem eſſe et ſi genera
lirer pꝛomiſit. Jo.

i In conducto poteſt. vt. ᷓ. e. ſed addes.S. ſi inquilinus.⁊.j.e. l.co
lonus. 7 gr. C. man. l. i.
K Ex conducto.i.ex locato.accur. .⸗
l¶Qui comira.l. ſeruerur. vt. S.e. ſiin lege. S. ſi domus.

Am domini aperire.ſ.inſulas ⁊ hoꝛrea. .B
Quoꝛum intereſt. domini dico quoꝝ intereſt. vel dic a publi

vix.

e¶ Maulus reſpon:eſtimatus. vteolono manſacto anno reſtitueret

ocati ⁊ conduet

o ¶ iennij.ſic ergo diu pꝛo biennio ponitur. vt bic dicitur. æ. ̊ e. l. quero.

ementicia.i.cementum recipientia.

r Cocatoꝛis.i.conductoꝛis.

extrinſecusalia cauſa oblata dam
noillato quis affectuseſt hoc pꝛo

bo. I Abeo.

Tmd ulaʒ uno pꝛecio emiſti:to

tam locaſti et eam uendidiſti
ita ut emptoꝛi mercedes inquili⸗
noꝛum accederẽt:quãuis eam cõ⸗
ductoꝛ pꝛecio maioꝛe mihi locaſ⸗
ſet:tamen id ẽptoꝛi accedit quod
tibi conductoꝛdebeat. In operis

locatione erat dictum anteq̃ʒ dieʒ

effici deberet:deinde ſiita factuʒ
non eſſet quanti locatoꝛis interfu
iſſet tantam pecuniam cõductoꝛ
pꝛomiſerat eatenus eam obligati
onem contrahi puto:quatenꝰuir
bonusde ſpacio tẽpoꝛis eſtimalſ⸗
ſet:quia id actum apparet eſſe ut
eo ſpacio abſolueret᷑ ſine quofie⸗
ri non poſſit.⸗ Quidam in muni
cipio balneum pꝛeſtandum uigin
ti annis nummisconduxerat ⁊ ad
refectionem foꝛnacis fiſtilarum:
ſimiliumq; rerum.c.nũmi ut pꝛe-
ſtarentur ei conuenerat cõductoꝛ
centum nũmos petebat ita ei de⸗
beri dico ſiin earum rerum refecti

one ſe eam pecuniam impendere

ſatiſdaret. i Abole.
Arcius domuʒ faciendam a
accho conduxerat.deinde

operis parte effecta terxmotu cõ

cuſſum erat edificiux Maſſurius
Sabinus ait.ſi naturali ui ueluti

terꝛemotu hoc acciðrit flacchi eſ

ſepericulum.

Abole.

H.i. ſed alias pꝛo decẽnio.vt.j.qui⁊ a qbus ma.lib.l.ᷣſi cũ ergo.s.ariſto.
Aidomũ locauerat.ad calcem vel cementũ faciendũ vel reponẽduʒ

8 Frant. ſ. deſignara

ſibivel dic ꝙ paries do
mus locatoꝛis a tribus
bꝛachijs ſupꝛa nõ eſt po
tens ad ſuſtinenduʒ ce/
mentũ quia erat de ter⸗

ra murus. ſed infra de

calce.accur.
t Coꝛruerunt.qõ pꝛo/
pter talia euenit. vt.S.
ſi ſer.vndi.ſi quando.
F§. fina.
v ¶ Actionem. nõ autez
l. acquil.quia ⁊c.acc.
x UWba fit. i. detur. 7 fa
cir.S.ad.il.acquil.q oc/⸗
cidit.ꝗ.in hac.ſed con⸗
tra.S.de ſerui.vꝛ.pꝛe.ſi
fiſtule.ſolu.vtibi.quia
in factũ ibi nõ acquili.
directa

x SPꝛobo. i. appꝛobo.

Uſulaʒ. debebat
?. S.t.i.l.ſi iner

cedem.in pꝛin.

a ¶ ¶In operis.fa ciẽdis
b ¶ Anteqᷓ;. i.debere fie
riante eam diem aſiqᷓ;
poſſit.vel pone certam

deſignatam diem pꝛoxi

mã.ſed foꝛte coꝛruit opꝰ
vnde ſibi reficiatur arbi

trio boniviri.j. deverb.

ob.l.⁊ ideo heſitat᷑.nec
ob j.e.l.marcius.qꝛ bic
recipit in ſe periculũ ſpe
cialiter hm Elio.ãyvel vi⸗
cio operis.

c¶Hon poſſit. vt ⁊.j.ð

yYer.ob.ſi ita ſtipulatus
ſexta charta.⁊.i.cõtinu
us.S. item qui inſulam

d Duidam pꝛeſtandũ

id eſt dandum.

eq ꝛeſtarentur ei. id ẽ
conductoꝛi a locatoꝛe.
f Batiſd aret. vtꝛ.j.de

condi.⁊ demon.l.qbuſ
diebus. F. i.

6 Arcius. naturali

iure. 1 ſic nõ vicio

operis ſed caſu perijt. ⁊

id eo eſt periculũ locan⸗

us vt bic ⁊. S.e.l.non
opus. ?.1l.ſi füdus quèẽ

et. l. ſi pꝛius. Idem ſi ſolivicio.vt.j.e.l.fi. ⁊.ſ.de aqua plu.ar.l.atteius.S.
cum agitur.ſed ar. contra. S. de ſer. vꝛ. pꝛe.l.eum debere. Solu.ibi perpetu

am ſeruiturem debet: ideo tenetur reponere colũnaʒ quotiens opus eſt. bic

nõ debebat in perpetuũ facere opus. Item contraj.ð ver. ob.l. ⁊ ideo be
ſitatur. i.rñ. vbi dicit eundem debere iterum facere.ſo.ibi operis vicio deci
dit edificiũ:hicautem caſu ſine vicio naturali:velſoli vicio.ar.contra.j.e.
l.fi. . Sᷓ̊. e.l.iem queritur.S.ſi gẽma.⁊.l.opus.⁊.l.pꝛius.⁊.l.ſi quis füdũ.
§H. ſiqs in. ⁊ collige hbic ar. optunũ ad queſtionem illam que pꝛoponitur in
medico qui a podagra debebar ticium liberare:⁊ ipᷣe liberaſſe videbatur.tẽ
poꝛe autem tranſacio ticius in eandem infirmuatem decidiu.agii ncius cõ

tra medicum vt liberet eum ⁊ pꝛoponit actionem er conducto.qꝛ nõ extinxit
anguſtias infirmiratis ſed ceſſare fecit.argu.j.de edil.edic.l.qui terciam.
ſic eſt in obligatione ⁊ pꝛeſcriptione.argu.ſ.de ſolu.qui res.ꝗ.aream.et
de ver. ob. inter ſti. S.ſacram.⁊ de pꝛeſcrip.xxx.an.ſicut. Item quia nõvide
tur curaſſe cum vicioſecurauit.argu.S.qui ſatiſda.cog.l.quonens.⁊.ſ.de

ſolu.qui decem.S.fina.
Item quia non durat
curatio.vt argu.j. de ſo
lut᷑ſi quis.alia ⁊ :l.cuʒ
quis..qui hominem.
quia videtur pꝛomiſiſ⸗
ſeut ꝑpfecte curaret.quo
niam verba cum effectu
⁊æc.vt.S.ne quis eum q̃
in iusvoca eſt vi. e l. p.
Item quia buic reſtitui⸗
tur infirmitas:ergo ⁊ il
li debet reſtitui ſollicitu
do curandi.argu.S.de
pꝛocu.l.qui pꝛopꝛio.S.
item queritur. ⁊ de ſer.
ruſti. pꝛedio.l.atilicinꝰ.
econtra.quia de pꝛeſen
ii im̃ infirmitate videt
cogita tum. vt argu. ſ. ð
au.⁊ argẽ.legato.ſi ita
de ſerui.vrba.pꝛedi.ſi
ſeruitus.in pꝛin.⁊ ideo
ſublata eſt obligatio ſo
lutõne eius quod debe
tur ⁊ in perpetiuũ.vt in
ſti. qui.mo.tol.oblig.in
pꝛin.⁊.j.de ſol.qui res.
§F. aream. ? quia in infi⸗
nitum nõ debet obliga
ri.nam infinitas euita/
tur. vt. j. de dam. infec.
qui bona in..fin.⁊ de

le.iij. fideicõ..ſi quis

ydecem.
VUm in plures. ẽt
Alocare alijs idone
is perſonis.vt argu.S.

de vſu ⁊ ha.l.non ali⸗
ter. ſic intelligitur. C.
e.l. nemo.

i Suo tempoꝛe. id eſt
congruo.—
KElicurad locandũ.
1 Koͤmodaʒ. vt 7.5. e.
ſiquis domũ.in pꝛinc.
etr boc ſi tunc fuit para
tus quando locare vo/
lebat.ſecus ſi poſtea.vt
.S. e.ſi i lege.S.colonꝰ

m ¶Meredeʒ. non ẽ poſt
finitam condinoneʒz. an

te eniʒ ſic eſt. vt inſti. e.

m ¶ Domino poſſide /

re. ſicut ipſum colonum

i Abole.

C Vm in plures annos domꝰ

locata eſt: pꝛeſtare locatoꝛ de
bet:ut nonſolum habitarecendu
ctoꝛ poſſit ex kalendis cuiuſqʒ an

li: ſed etiam locare habitatoꝛ ali-
us ſi uelit ſuo tempoꝛe poſſit.ita⸗

q;ſiea domusex kalendis ianua⸗
rijs fractain lꝛalendis iunij ꝑmã⸗

ſiſſet:ita ut nec habitare quiſqᷓʒ:

nec oſtendere alicui poſſitt:nihil
locatoꝛi conductoꝛem pꝛeſtaturũ
adeout nec cogi quidem poſſz ex
lꝛalendisiunijs refecta domo ha

bitare:niſi paratus fuiſſet locator

cõmodam ei domũ ad habitandũ

dare Meredem coloni qᷓʒuis co

lonusnõ eſt nihilominusdomio
poſſidere exiſtimo. MHeſtimenta
tua fullo perdidit:et habesunde
petas necrepetere uis:agisnihi⸗

lominus exlocatocum fullone:ſʒ

iudicẽ exiſtimaturuʒ an poſſis ad
uerſꝰfurẽ magis agere ⁊ ab eotu
as resconſequi fullonis uidelicet
ſumptibus.ſed ſihoctibiimpoſ⸗

ſibile eſſe pꝛoſpexerit:tunc fullo

nem tibi quidem condemnabit.

tuaſ aũt actioneste ei pꝛeſtare cõ
pellet¶ Legedicta domus faci⸗
enda locata erat: ita ut pꝛobatio
aut impꝛobatio locatoꝛis aut he⸗
redis eiuſ eẽt:redemptoꝛ ex uolũ
tate locatoꝛis quedam in opere
permutauerat .reſpon. opus qð
dam exlege data nonuideri factũ

ſed quoniam exuoluntatelocato

dum viuit. etiam poſt moꝛtem ante appꝛebenſã bereditatem.yt.ſ.de ac/

eſtimenta. vnde petas. veluii a poſſeſſoꝛe potes auocare⁊ nõ vis.

. P vniuerſas.S.quod per colonũ.⁊.l.ſi de eo..i.

3
0 1 gere.qui ergo contra duos agere poteſt. artatur excauſa magis vnuʒ
eligere. vt hic ⁊.j.de pꝛeſcrip.ver.ſi rem tibi.in pꝛin.⁊.j.de ſepara.l.i..ſi fi
ſij. in fine. F. in auten. de fideiuſſ.S.õi.coll.i.⁊? de duobus reis S i.ᷣ coll.ij.
Item intellige hoc in condictione furtiua.vel rei ven. quas poteſt domi/
nus contra poſſidentem inſtituere nondum conuento fullone.ſecus in ac

Liber:

rem abſolui debereꝰ*.
daui tibi ut excuteres quanti uillã
edificare uelles.renunciaſti mihi
ducentoꝛum impenſam excutere
certa mercedeopustibi locaui po

tione furti. que ſoli fulloni datur ſi eſt ſoluendo. vt inſti. de oblig et

delic. §. fulloni. ?.]. de fur.l.itaq;. in pꝛin. que ſuntcontra.

p ¶ Impoſſibile.i.difficile.vt.S.de eiec.⁊ et.l.cum ſane.

q ¶Nege. dicta. In opere. ſ.imponenda.

r ¶ Permutauerat.conira.l.in initio dictam. vt in pꝛinci bio.l. dick

ris permutatum eſſet:redempto
Man

ſtea comperi non poſſe minoꝛis

ccc.eam uillam conſtare.data au

tem tibi erant centum:ex quibus

cum partem impẽdiſſes:uetui te
opus facere.dixi:ſiopus facere ꝑ
ſeueraueris:ex locato tecum age
re:ut pecunie mihi reliquũ reſtitu
as .¶¶ Meſſem inſpiciente colo⸗

nocum alienam eſſe non ignoꝛa-⸗
res:ſuſtuliſti: condicere tibi fru⸗
mentum dominũ poſſeL abeo ait

et ut id faciat: colonum ex condu
cto cum domino acturum. ¶ Lo
catoꝛ hoꝛrei pꝛopoſitum habuit:

ſe aurum:argentum margaritam
non recipere ſuo periculo.deinde
cum ſciret has res inferꝛi paſſus
eſt. perinde eum futuruʒ tibi obli
gatum dixi:acſi pꝛopoſitum fue⸗
rit remiſſum.Seruum meum
mulionem conduxiſti:negligen⸗
tia eius mulus tuusperijt:ſi ipᷣe

locaſſet ſe ex peculiodumtaxat: ?

in rem uerſo damnũtibi pꝛ ſtatu⸗

ruʒ locati iudicio.ſinaũt egoipſe
eum locaſſem:nonultrametibipᷣ
ſtaturum:q́; dolum ma.et culpaʒ
meam abeſſe:quod ſi ſine diſtin
ctioneperſone mulioneʒy a mecõ

duxiſti: ⁊ ego eũtibiðdiſſẽcuiꝰne

gligẽtia iumẽtũ ꝑierit:illã quoq;

s ¶ Debere. licet
contra legem ſi⸗

ue pactionez qꝛ

tamen volũtas
affuit parcitur.
obli.cum ſtipu⸗
lar.7. 3. 5 pig.
ac.qui ratiario.

1ADandaui.
velles.i. poſſes.

Excutere.i. exi

gere.

vẽeg Keſtitual. po
tui ergo penite/
re.⁊ ſic eſt cõtra
Q. de ac. ⁊ obli.
l. ſicut. Gol. hoc
eſt pꝛopter men/
dacium conduc
toꝛis.⁊ conduc⸗
ccoꝛ non ſuis ex⸗/
penſis facere de
bebat opus im
mo locatoꝛis vn
de quia locatoꝛ
grauabatur. peꝛ
mittit ei lex reſili
re pꝛopter mẽda
ciũ alterius.ſjm
Jo. vel dic ꝙ ñ
erat ſolitus loca
toꝛ locare operaſ
ſuas.vnde etiax
in nominato cõ
tractu permitti⸗
tur reſilire. vt. ſ.
de peeſcrip. ver.
l.naturalil. .at.
chhi do.

„

ſpiciente. id ẽcu
ſtodiente.

x (Londicere.
condic.furtiua.
colonus em̃ nõ
fit dominus fru
cluum niſiipeꝑ
ceperit.iõq; ipe
non baber con /
dictionem furti.
ſeg babet actio /
nemyt. j. de fur.

l. fullo. F. fugibus. intellige. F. iſtum in parciario colono.nam co

lonus qui nmis colit poſſet agere condic. furtiua:cum fructus ei

„

ſeſſoꝛis.et fructuari
amit.l.ſi fructuarius.

ſit ſtatim cum deceptus ſit.vt.j.de fur.ſi apes.in f.bo. fi. autẽ pol /
jquando fiant: babes. S. qui.mo. vſufructuar.

5Nocatoꝛ. re miſſum. ſic ergo pacientia pꝛo conſenſu valet. vt.S.

de exerci. l. . S. magiſtrum autem. 2.5. nan. caupo. ſta.l.l.. penult.

et. 5. e item queritur. . fina.

Mlitpi

no.
(Cdu

Dsbore
(Verum
loſen niſi
einpni
1Nraeep
nllatiteloce
Hipdecuſt
ontenek
n go de
zutloen⸗
ſuigm
Braonbir
ſpclao
Aſaect
ſonehz
N 5

theint

altiggt

Pe

Sardelnsta

Gebaecr

s filag
Pnoninmd
Un nnn
Artlen⸗.

Neptſcht⸗
nd.

aäntitn
ſlene.

dre
anscin
iinpniun
aumiit
“ Gtih

ganmt

¶ Siſeruũ. ioſe. Lſeruꝰ. be Abeſſe. et in boc ad impitu ꝓ pe

nito locaſſeʒ ſciẽſ.vta.S.ad.l.acqᷣli.ſi ſeruꝰ ſer.S.pe.⁊ar.l.idẽ iuf.⁊.s
denncor pr i. . biſoſeguenter, c 1ehez e ergo mala ele
ctio eſt in culpa.vt et.S.de nego.geſ.nã et ſeruꝰ.j.fiet.S.e. l. videa /
m. et.l.ſidomũ. 5. ſi boiʒ. d ſAebiculü.ᷣredẽptoꝛ qͥ derat cẽtũ
pone vt pedagiũ

—

De eſtimatoꝛia actione,

ſimilis diſtinctio.v.e. Itẽ querit᷑.ſi gẽmalet.l.opuſ.et.l.martiꝰ.et. .ad
l.acquili.ſi ſeruꝰ ſeruũ.S. ſi calicẽ accur. x· ¶Ubꝛca. de eſtiatoꝛia acti.
id eſt de actiõe pᷣſcri.v.que de eſtimato/ ꝓponit᷑ vt inſti.de actio.g.actõnũ
vel ideo ðꝛ eſtimatoꝛia qꝛ iudex ſus intponit eſtimationẽ aliquãdo ⁊ aliqũ
nõ.yt.j.in fi.bꝰ.l.cũ id qð inteſt ↄtineat.ac.

ſ. ſuis.vt et.Sö.l.

dls boꝛreoꝝ

1gectere de lonꝰ?: cũlegelo Leuo.
Loezin vumaſ C ationis nõ eſſet cõpꝛehẽſũ
aun reloter do Ut uineas poneret: nihilominꝰ in
minde cuſtodia fũdo uineas ↄſtituit:et ꝓpter ea⸗
gan tenett bie m fruct?denis pliꝰaureis ãnuis
hzm. r. locatoꝛẽ. ſ. is ager locari ceꝑat:q̃ſitũ ẽ:ſi do
ui nael miniſtũ colonũ fũdo deiectũpẽ⸗
auſtodia nõ tne ſionũ debitaꝝ noie ↄueniat:an ſũ
paſene oÿ ptusutiliter factos in uineis ↄſti-
tentionẽ bʒ ſeur tuẽdis reputare poſſit oppoſita
ort· do. ma. exceptiõe: m. uel expẽſas
oand „ſecuturü uel nibil apli pſtatux

Olonꝰ. poſ
9 Koͤſecuturnz.

beinereta eum.
ec Ab eo. c vebi culpã me tibi pᷣſtaturũ ait ꝙ cum
iebi „elegiſſẽ ꝗ hmõi dãnote afficeret.
culo. p alijs ei (¶Mehiculũ ↄduxiſti: ut onꝰtuũ
re euePoꝛtaret: et ſecũ iter facereset cũ
pᷣſtsre poꝛtoꝛiuʒ põtẽ trãſiret redẽptoꝛ eiꝰp ontis
aiun . ve/ poꝛtoꝛiũ ab eoexigebat. qrebat᷑:
Debere p re an eti ꝓipſa ſola reda poꝛtoꝛiun,
du namn aliſs daturos fuerit: puto ſi poꝛtoꝛum
umn.·mullionõignoꝛauit:et ſe ea trãſi
Rerũ enſtodis turũ:cũ uehiculũ locaret:mullio⸗
boron er nans ẽ pſtare debere Rey cuſtodi
„ — 99 9 k ◻
ponit ꝓ condu/ am:quã hoꝛreariꝰ ↄductoꝛibꝰpᷣ
K¶ Eoõductoꝛibꝰ ſtare deberet locatoꝛẽ totoꝛũ hoꝛ

reoꝝ hoꝛreario pᷣſtare nil debere
puto:niſi in locãdo alit᷑ ↄuenit.

eſſe.¶ Mauẽ ↄduxi:ut de ꝓuiĩcia
cirenẽſi agleiã nauigaret oleime⸗

ret᷑:et onꝰimpoſitũ:cõmiſſo tolle
ret᷑:q̃ſitũ eſt:anuecturasnauis:
quas ↄuenit a ↄductoꝛe ſᷣm loca⸗
tionẽexigere nauis poſſit:rñ.ſᷣm
ea:que ꝓponeret᷑:poſſeabe.
Jriuũ:quẽ faciẽdũ ↄduxe⸗
al:⁊ feceraſ:anteq̃ʒ eum/ꝓ
ares labes coꝛrupit:tuũ ꝑiculũ
eſſepaulꝰrñdit:immo ſi ſoli uitio

id accidit locatoꝛiſ erit ꝑiculuʒ.ſi
operis uitio id accidit:tuũ erit de

trimentum.

Deeſtimatoꝛia actione.
Ctiode exti¶ Apianꝰ
ato ꝓponit᷑ tollẽde du
bitatõnis gratia.fuit.n.
agis dubitatũ:cuʒ res
eſtimata uẽdẽda dat᷑:utrũ ex uẽ⸗
dito ſit actio ꝓpter extiationẽ:an
ex locato:q̃ſi rẽ uẽdendã locaſſe
