. gliud e ergo leccx —R—. 3 . t alsninn ſcentis valet. auie it in bhis que cõtingunt
didoſuci dam vendirionẽ facere. verbigracia vt qð /p decem dedi. do pꝛo.v. in ne un iliatbalicnine õ naf . dbigen do ingnn
ig termde ere ndo bere e tota re. vt ab initio Mrerplän opimeeSnenitpdictii
ſteſſtiede Poſterius.ſ.tercium de pete 0 . vt e m op nenn paicis. ter. vel. l. ſimpli
äs
neneſt cõm quoſdaʒ dic renouare.i.quoddam nou ⸗ m⸗ er: a. r. vt. 5. e. ſi nbi. 5. ſi pactus. et niſt in caſibꝰ. in quibꝰ ſen/
ment gonan pzehſet nin doreſtat en doſſbile eſt. ſi ho c agatur. vt en ocene⸗ ve e vr vnſi ai ven niſi in caſibꝰ illis in auib⸗
enee inmus, S. e.1 Iun. . . orr N, inſti. de inuti.ſti.S.ei qui.itẽ niſi prin
6poen lato. quod di 4 R . 3 e ſi ci emptoꝛe.i dicit de re fallit. qñ alia ẽ
4 noder in ſee renerepat.Rr poſteſius pactũ remouet pꝛi⸗ erſone. rek gtgr ein ſnn eng ſic⸗ eai l nern.
mñ.i.nouam foꝛmam ei pꝛeſter. acceſſoꝛia illiꝰ in qᷓ pactũ fit.vt.j.e. inet. yn.j de eteen er
ni b Pactam mullereſanconnen. ſqſi dedir vel añ diuertit. nã als v Dec cum mibi in. x. pꝛodeſſe. in toto em pars nkde⸗ 8 an uſs
Niin cegtbus Dqto:ſ⸗dunna dinarunge epr denegrnt ldoli. hboclocũ babet vbicũq;.et pꝛima miſi iuſta ignoꝛantia. vel per
paußt die vero ſtatim imobilia ſed mobilia poſtannũ. vt. C. derei vx. act. x Se Stia aliõᷣ in ducat. pt.j].de excep. do. l. ij. F. itẽ querit.et.l.apud. 5.
Phovl⸗ d Méedendi r dodlt obiertioni taclie de §S. cum aulẽ. eretertia i yt.ſde⸗ e n .
e r. ſaignebunno.. dt eee eud⸗ re ʒ ſiſtipular . aut ſichu. ub alemnatoe. ¶ EHactſim.ð nõ petẽdis.
ſgach ir pꝛi ſũ i ſ alternanue. vt ꝓmiſſum fuit. H M
japnnce fe ſed neOren ald en genn ſeehrenngſs mduliu elene ſkam vr ſolutioneer Penite. ſfacta cõtra aliũ animo nouandi. vt.j.de
gun ſeſbihe de erborreierſpt ſis ſuntedatur cun bocerat ſtatu * oua.. denegare er . de in rem ver.ſi ꝓ parte in pꝛin.et.j.de ſolu.l.ſolutõ
w ganaulgs Q deſacoſane eccle.l. fi. ereſtad hoc de libe. et nem. vel dic pentõe. cum es ſeſumatauernetbi nereſunendve o--
luius. vt. . de lac EceE.1. . litione et ſolutõe.vel dic quario petitõe.abſolutione
mmin dogan ilia gan er aul mo. ig vel bypo.ſol.l.volũtate.. fi. entacrihlam ao caſieperereeptione vr. de vſur.rei iudi.l.fi..fi.
, ekkunfunntus,doe i¶Meſtetur.ſi ſfaat. etaen veiibe. ed ſala. ins tota. vt. j. de accep. et periuſiu.
n le¶ Agat. ſ.ranone futuri.ſj quid ſi de pterito.Rñ. valet etiõ quo ad Obligationé. ſümoueri. imo videtur no tota. vt. . erper ͤſin.
m. Iicer ſim liciter i . ali⸗ m nil vi hũ.que eſt contra.ſed bic actũ fuit.vttota tolleretur obligatio ibi nõ
m. licer ſimpliciter.id eſt expꝛeſſe remittam.alias enim nil vide „H. iſtichu. qu bl loe vel alteret mellus. ibindeo m aitefo no
virn tur remiſium.necꝓ pᷣteritonec ꝓ futuro cum ſolus dolus veniarin imo vrmaneret alterin obligatiõe. vel a

ſtbiſ⸗

depoſitũ.yt ar.j.de leg.i.ſi q.ſed aliter in vltina volũtate. vt.j.⸗ de

tollitur obligano. quia fuit facta acceptilatio in ſticho. et pſe deceſſit pen/

Ziber

dente conditõe.ſub qua ꝓmiſſio.x. vel ſtichi.ante fuerat facta. et ſic patet

ꝙ nulla fuit acceptilatio in ſticho.de quo fuerat expꝛeſſum.vt.j.de noua.
l.quoniẽs.nec ergo in tacito.vt ar.j.de ſerui.ruſ.pꝛe.l.itẽ..qui habʒ. qua⸗
re alter remanſit in obligatione.ſed bicſtatim valuit pactũ in decẽ qꝛ pure
ꝓmiſit decem aut ſtichũ.itẽ eſtcõtra.j.de reſcin.ven.l:.ſi ꝓculus.ſo.ibi cõ⸗

f ¶ Si acceptilatio inutilis fuit.hic eſt arg. pꝛo.lſ.qui dirit ſemß̃ er

inutili acceptilatõe tacitũ induci pactũ.niſi eos cõtra ſenſiſſe ꝓbek.

et facit ꝓ eo.j.de acceptil.l.an inutilis.in pꝛin. ꝓut eſt ibi piſana lit⸗

tera.ſed Bul. econtra dicebat ꝑ eandẽ.l.ꝓut eſt ibi cõmunis antid

lutera. et ꝙ dicit exponebat ſi in boc quoqʒ conſenſuʒ babebat.nos

uenit.ne alterius tantũ
eſſet emptio.hic ſimpli⸗
citer fecit pactũ de vno
nõ petendo.qꝛ videtuꝛ
etin alio remiſiſſe.
a ¶ Bdem eſt. ſ. per con/
trariun.
b Nouenerit. et de de/

cẽ petẽdis ↄuẽitſoõ audi

c ¶ Sʒ ſi generaliter. op
ponet᷑.ĩmo ⁊ ſine pacto
nõ fuit in obligatione.
nec peti potuit.vt inſt.
de ac. S. pterea. itẽ ſi qͥ⸗
libet hõ eſſet in obliga⸗
tione ſi ſtichꝰ fierer me⸗
ligcet deſineret nõ poſſet
mihi ſolui qð falſum ẽ.

ſtichũ. dic ergo oppone
retur excepuo intentõis
nõò iuris.ſed ecõtravide
tur quẽlibet hominem
eſſe in obligatione tali
caſu.vt.j.de leg.ij.me⸗
uius. F. duobus. ſz die
illud de ſtricto iuꝛe. boc
de equitate. et ſcõʒ hoc
indiſtincte petã alium.
vel verius dic ꝙ hic ſti⸗
pulatoꝛ habebit electõʒ
erx pacto expꝛeſſo. ſi aũt
ꝓ miſſoꝛ haberet electio

nẽ illů elegiſſe viderek.

de quo eſt pactũ factuʒ

exceptione opponẽda.idẽeſt⁊ ſi
de ſticho nõ petẽdo cõueneritꝰ.ſʒ

ſi generaliter mihi hominẽ debe⸗
as:et paciſcar:ne ſtichum petam
ſtichũ quidem petẽdo pacti exce⸗
ptio mihi opponet᷑.aliũ auteʒ ho

minẽ ſi petã:recte agam. Iteʒ ſi

pactus:ne hereditatẽ peterẽ:ſin

gulas res?:ut heres petam: ex eo
qð pactũ erit:pacti conuẽti exce⸗

ptio aptanda erit:quẽadmodum

ſi cõuenerit:ne fundũ peterem: ⁊
uſumfruct.petam: aut ne nauim
edificiũue peterẽ.⁊ ðiſſolutis hiſ
ſingulas res petã.niſi ſpecialiter
aliud actũ eſt. Si acceptilatio iu⸗
tilis fuit tacita pactione id actum

uidet᷑ ne petere᷑ Seruus heredi
tarius heredi futuronominatimꝰ

paciſci nõ poteſt: quia nondum

dominus is fuerit:ſed in rẽ pactũ

cõuentũ factuʒ ſit:heredi acquiri

ſed an eadẽ diſtinctio in eligẽdo in alternatiua ſtipulatõe ſit facida.vidꝛ

H ſic. vt.j. deddi. inde. c

um his. §F. fi. ſed aʒo dicit. dicit em̃ ꝙ iſto moꝛtuo
vel pacto facto nõ tenetur in altero.licet ſtipulatoꝛ babeat electionẽ.ſed nõ
ſic qñ in genere tenet. itẽ ad id qð bic dicit. aliũ poſſe peti.eſt ar. . C. v᷑ ad

cep.et ꝑ iuſiurandũ.ꝭ.ſi is.ſo.ibi in totũ renunciauit.bic nõ. vel aliud dic
ſn acceptilatõe vt ibi ꝙᷓ in pacto.vt hic cũ accepnlatio ſitimaginaria ſolu.
vr inſti.qui.mo.tol.ob.S.itẽ acceptilatio.et bec vera eſt ar.j.de libe.le.l.ſi
quis reu.circa pꝛinci.alij dicunt ꝙ ibi erat electio ꝓmiſſoꝛis.itẽ opponitur

qꝛ etiã eundẽ viur poſſe

eligere de quo pepigit.vt.j. de op.leg.l. homine le

gato. que eſt contra. ſed illud in legatis.ſed quare diuerſum. Rſi. ſcõm. R.
ꝗaꝗ ibi repudiauit vnũ er ipſis tunc tempoꝛis quando adhucnõ erat tranſ/
lata electio ad legataniũ. vnde nõ tenuit quo minus eundẽ eligat. poſtea

cũ electio ad eũ tranſierit.

qꝛ nõ põt repudia tio valere in bis q̃ nõ expᷣſſe de

bentur. vt. j. de acquir. bere. bis qui.et de le.ij. ſi ita ſcriptũ..i.ſed pactum

ſic. vt bic. et. S.e.et heredi..
op. le. dicitur eundẽ poſſe eli
nã ſemp eſt legatarij electio
vt inſti. de le. SF. generaliter.

bered es.S. ſi incerta.

d ¶ Item ſi pacius.vſufiuc.
ſi dominꝰ fuerit vt dixit.

ſi filia.tu dicas plenius.qꝛ ꝙ in.l.pꝛedicta de
gi. verũ eſt ab herede.nõ a repudiante. vt bic.
etiã a pꝛincipio et herede no exiſtente in moꝛa.
licet.R.contradixit. vt dicrũ eſt. et.j.famil.herc.

ſed qualiter ex eadẽ cauſa poteſt peri vſufru.nã
ergo vſumfruc.babere nõ potuit ea cauſa qua do/

minus erat.Rñ.petit er eadẽ cauſa nõ ſibi dari.ſ̊ aduerſario denegani ſic.

l.vt vti frui nõ poſſit.nã actio negatoꝛia domino fundi dat etiã nõ poſſidẽé/⸗

n. vt.j.ſi vyſufru. pe.l.vti.et.l.penult..fi.et poteſt hoc ꝓmpte in vſufru.di/
ci. cum vſufruc.pars rei ſit.ſed quid in alijs ſeruitutibus. Rñ.aliud. vt ar.
ſ. de leg.ij. cum ſilius. S. dñs. et.l.is cuius.

e ¶Bingulas res. aliud in e
eo. F. ſi ancillã que eſt cõtra
ver. obli. inter ſti. S. i. itẽ qꝛ

ſoluitur reus:nõ nocet petenn ex alia.ſed in pacto nõ ponit cauſa.vnde ge
neraliter abſolutus ſeu liberatus videtur. naetze

ceptõe rei iudi.vt.j.de excep.rei iudi.ſi quiſ cũ
et hoc ideo quia bic conſentio ibi non. vt.j. de
qui rem petit cam expꝛimit.ex qua cauſa ſi ab/

beat:a ſe peteretur:ratũ habetur

poteſt. g Wius ſetinnnii⸗ ſ⸗
CE ntra iuris ciuilis regulaſ epte hrarinner
pacta conuenta rata nõ habentur abſentes. vl ſub
ueluti ſi pupillus ſine tutoꝛis au- cvalthe veliois
ctoꝛitate pactus ſit:ne a debitoꝛe der.l..F. . dan⸗
ſuo peteret:aut ne intra certũtẽ⸗ narneieebrin
pus:ueluti ne intra quinquennin iilis. idẽ dicim
peteret:nã nec ſoluiei ſine tuto- as. eMh. vj. de
ris auctoꝛitate põt :ex diuerſo au Pioꝛ enſ. Tan
tẽ ſi pupilluspaciſcaturne qð de ¶(cepti.l.ſiccepti

latio.⁊ ita bic in .
telligitur. Si ac

pactũ cõuentũ.quia inelioꝛẽ con⸗ ceptlatuʒet ita
ditionẽ ſuã facere ei: etiã ſine tu- bicintelligikc.
toꝛis auctoꝛitate conceſſum eſt. g 4 Sen noia/
Sicuratoꝛ furioſi: aut ꝓdigipa⸗ faclas nes gn
ctus ſit:ne a furioſo:aut a pꝛodi pꝛopꝛio nole ,
gopeteretur:longeutile eſt cura⸗ hꝛeſſo ſuun be/
toꝛis recipi pactões: ſed nõ ↄtran vxłpaciſcſt ettr
ſi filius:aut ſeruus pactus ſit: ne no valet. vt bic.
ipſe peteret:inutile eſt pactuʒ. ſi puiobnectſnn
uero in rem pacti ſunt.id eſtneea tet ninc valet.
pecunia peteretur: ita pactio eoꝛi vb ve ſtibn. ſer
di.et. l. ſi exre. F.
fi.aut neq; pꝛo⸗

pꝛio neq; appellatiuo. et ita in rẽ.et tũc valet. vt bic in fi.dicitur.
Ontra.ciuilis.idẽ ſi cõtra ius naturale vel pᷣtoꝛium vel quãli/
et prẽ iuris.vt.S.e.l.iuriſgen.S.pᷣtoꝛ ait.vel cõtra bonos mo⸗

res.vt.j.ſolu.ma.l.alia.et.C.e.pacta que.

„

i ¶ Peteret. ſed an ipſo iure nõ obſtat pactũ.qui

dã dicũt ꝙ ſic. vt..

rũ re.ac.nõ da.l.i.F.i.tu dic ꝑ replicationis remedium.vt qꝛ pupil/

lus.vt.ſ.de iureiurã.l.iuſiurandũ..i.

lꝛ ¶ Poteſt. vt liberetur ſoluens.niſi babeat pe

cuniã ſaluã.⁊ tũc per

exceptionẽ doli tantũ defendit᷑ debitor. vt.j.de ſolu.l.in pupillo.cuʒ
auctoꝛitate aũt tutoꝛis ſolutõe facta liberatſoluens.ſed reſtituit᷑ pu
pillus ſi pecuniq amiſiſſet.ſed cũ iudice facta tutiſſima eſt. vt inſtit.

qui.ali.licet.ꝗ.nunc admonendi.

I¶onceſſum eſt. bec regula iuris ciuilis.vt ĩſti.ð auc. tu. ĩ pn.⁊ idẽ
eſt ꝑ oĩa ĩ adulto curatoꝛẽ babẽte.vt. C. de ĩ ite. reſt. mi.l.ſicuratoꝛẽ
m Si curatoꝛ.a furioſo.paſſiue.i.ne creditoꝛ petat a furioſo.

dic vt diximus. S.e.l.tutoꝛis quoqʒ.

S

n ¶¶Ded non contra.i.nõ poſſunt debitoꝛbus iſtoꝛum facere pactũ
cauſa donandi. vt hic et. C. e. pactũ.ſed tranſigendi ſic ſem quoſ/
dam. cũ generalẽ babeat adminiſtrationẽ.vt.C. de tranſ. pꝛeſes. vlł

o Di filius. inutile eſt i.inefficax omnibus in ſuo ſtatu manentibꝰ.
quia et ſine pacto agere nõ poſſunt niſi in caſibus quibuſdam exce/
ptis in perſona ſerui.vt.j.de iudi.l.vix.et in perſona filij.vt.j.de iu⸗
di. l. lis.et.l.ſi filius.et.l.ſi longius.S.ſi filius.et.j.deac.erobli.l.ſi

liuſfa. et.l.in facrũ. in quibus caſibus poteſt dici ꝙ valeat pactum

vt. .e.in perſona.i.Rſñ.ſed er ſtatu filie vel filij mutato poſſunt vale
re quedã pacta.vt diximus.S.e.fi.et beredi.. filiafa.ſed ſeruꝰ ma⸗
numiſſus ex ante geſto non agit.vt.j.de reg.iur.quod quis.et ideo
pactũ ſecundũ non cõſirmatur ex poſt facto.ſed ſi pacti ſunt vt aliꝰ

.

hebit hic. . in actione ꝓfecticij pec-
tanti.yt. C. de bo. queli.l.fi.. filij autem.

petat ab eis.plene babuimꝰ. S.e.ſi tibi.S.fi.et.l.ſe.ſʒ et hodie locũ
jpeculij er aduenticij quo ad vſnmfr.

De pactis.
Secundus. Dep
Dktſni (Erpeditum. i. nõ ſemper eſt veru. accur. e Aolent nomine ſu⸗ 8 adtieo hoiend
renhr editum.i.no le e. MQui pecuniam ſtipulatus.animo . .
hin 6 Plocet talis vr ad mace.l.filiuſfa. in pꝛlin. dkammo vicerurch imeiſto babeat electionem creditoꝛ.vt.C. de fi⸗
bipiſt 4 RHo ſic. C. ꝙ; me.cã.l.ſi vim. e¶¶ Puta . 'I
hlini 1Eſarie. tc magis vid erek oubiũ.lie. C. y uſſ. non recte. bodie non. ſed reus tanrum pꝛius eligat. vtin autenni. de
d 1aſfi babere niſ n caſtbus. veſ uta ronnn Pino ſenarais. deroe ſaeiuil F.i collatione pꝛima.non ergo debet liberari prioꝛ debitoꝛ. ſʒ dic
adnna caſtrenſi peculio „ ſunt. mandando:
il en aualiann rata habenda erit aduerſuʒ patrẽ ri nõopoꝛtet.Quipecuniã a ſer⸗ —————
deni Tenn plures. F. iniũue ſi liberã eculij admi u0 ſtipulatuseſt quã ſibi titiꝰ de⸗ ab initio ſuſcipiendo:⁊
ſſtgen in pꝛimis. et. j. ð dominmuue lilibera p T ‚i a ticio petat an e ceptione alienã iam natam ani⸗
ſnng i tu. erra. dil. l. . niſtrationẽ habeãt:et ea res de q beat: ia ticobpe cepe mo nouang in ſe tranſ
ſͤeniſn iet. dona. l. ſunt: peculiaris ſit: q et ix pacti cõuenti ſũmoueri poſſit: et ¶ ſerendo. vt poteſt nora
i liuſſa. irẽ nora ex pacti ſunt: pecu i nsl g P b t: . actus uideat᷑: nea ri.CL.ad velił.l.i.et hoc
ligii boc quod bieba ſum nõ eſt expeditũrnã cũ uerũ ẽ:· debeat:quia pactus ideat vltumo modo bic accipi
eien bes qð in gene/ det iuliano laceta:etiã ſi maxi⸗ ticio petat:queſitũ eſt. Julianus tur. ſed ſcᷣm boc quare
iclin pmiſfſiõens 8et lulian biacet : ſa ſi ſj ſi ſtidula⸗ dicit exceptionẽ a debi
hanktith rali pm lij ha ita ſũmouendũ putat:: ſi ſtipu ⸗
ſtidin tinet dõario y mequis admiſtratõeʒ pecu Da in dñm ipſi? ſerui de peculio toꝛe repelli.cum perno
nn dilapidatõ. vt.5 peat ↄceſſam: donãdiiuseumnõ toꝛi in dñm ipſi nn 5 kan u rer onen Dionne ga
enpele c. peu. ce. L . 5 d idẽ ſi 1in⸗ nouano. ſiue hi
ai efri. de habere: ſequitur: ut ſi donãdi ca actiodãda eikice . iul ge e eareeacn.
liun ſo.Lſis et ſf. denõpetenda pecunia pactus ſit tercedẽdi ſeruusbabuenit q ſo ſue epplle bodie vt in⸗
intut in fine. et. ſ. qd vi j ſ con⸗ tetantundẽ pecunieticio debuit. ſti. qui. mo. tol. obli. .
nutludit debeat ratũ haberi pactũ con pecui . . rar
n kercten ht eehers ita paci Qõ ſi quaſifideiuſſoꝛinteruenit Heererea.er. . le cl ita
dtlinze bere. .. plane. t lentũ.qð ſi ꝓ eout ita paciſcere ique Miozune Rñ.impꝛopꝛie dicit ex⸗
ot j. de pollicira. ſi TA 5 minus: uel eti ua ca in peculiũ actionõ dare ceptionem facti ſiue in⸗
cihelgta. Unie renn . vo⸗ tur:aligd in quono minus: ue eti exꝗ . inhibendũ . editoꝛe tentionis non iuris.vel
Sw to. u. . res pig. am amplius'eſſet cõſecutus fue-⸗ tur: nõeſſeinhibendũ creditoꝛe, pin hiefutracti mn ecö
a ob. pol.l. i. H.i. hñda eſt pacti i. quo minus a ticio petatsequenul trarium. vt non libera⸗
luccentth I. ma.l. añpenit. Ut rata hnda eſt pactio. Pi. mõ phiberi euʒ debere ſi eum eretur pꝛioꝛ debitoꝛ ipſo
Ani ñlerl cu len Inautẽ dominicã/ pecuniaʒ lo mõ ꝓhiben euz debere ſi eum e ran . e nii vet
in in fui.reſpö. rediderit: q credẽdi tẽpe ſeruũ liberũ eſſe credidiſſet¶ Gi poteſtponiita ꝙ, ſit no
Eind elent:c . ſub cõditõeſtipulatꝰ fuerim a te usanio.et non ipſo iure.
sſplu t Pꝛo eo. id eſt pactũ eſt:ualere Celſusrait. u⸗ ce II0 01 P cuin in pecuniam mibi
iſnl iſeo. ſonã tñ & .Aius cticius mihi pure deberet an de debeas decez. ſtipuloꝛ
manhe G EAmplo.idez 1 .-E Pl men e eee ciẽte cõditõe ſi a ticio petã:exce a te viginti. cum ex alia
imn vnn 1 dendũ eſt ne aliqůᷓ ficiẽte cõditõe ſi a ticiopetã:ex ni
iu Aee, Ale Hiſ e tlcat pa vrione pacti ↄuẽti: et poſſim de uſa alia deren mibi
„ K — . . . e. .
emmeſte nidäcnanant etſ Ipact ſit:n SSS bed ſummoneri:et magiseſt exce nuenio dereggende chi
ſdeſtneſe mo donãdi face⸗ ctio.Quia aliqñ fi lul fa. Hy acti - 2 ſſ. onendam rograpbo. pꝛioꝛis debi
ltrek B ret. et foꝛte q. n⸗ gẽ ueluti iniuriarũ. Sʒ cuʒ ꝓpter ptione noelle oppo en m. tt bercacprio .
u . eren bn iniuria filio factã:habeat et gare (. Malicel a Ehi⸗ Ped anb. .
ium iureſuo.bicreau actionẽ quinꝰpactio filij nocitura ſclrle c — en ne
enoige exemplũ põit J2 . z*. ſta. ſiue in ipſone uaſi fideiuſſoꝛ.
in nä malem eut nõ ſit patn agere uolẽti: d ubita⸗ moco In e ploncg dilttio quaſi viciũ ĩpoꝛ/
dennaz fraudis gar⸗nam unpꝛehele dicl
igfini, nõ pᷣſumende tur fideiuſſoꝛ qui animo nouandi ita pꝛo alio ſuſcipit obligationem. ſicut
Nratppt nautẽ dominicam. nam. S. de peculiari d irit. nge
htlpop Valere celſus. ſiue de die reddendi.ſiue de vſur eearitnactam eine petat.ſed cum naturaliter teneatur ſeruus. ſaltez videtur fieri no
littiege nõ autẽ pactũ denõ ponendo facere poteſt. vt. S. l. ꝓx. 5. ſi filius. et uatio vr pꝛioꝛi in nibilo teneatur.ſed dic ꝙᷓ bie non naturaliter ſeruus obli
npuploch intellige hanc.l.quando ſeruus mutuis pecunijs tantũ pꝛepoſitus erut mterredendo pꝛo alio in cauſa. vtdefideiuſſo l.ſeruus inſcio. er..
gecſintn eſt. vnde ſi poſtcòtractũ factũ ex interuallo aliquid maſcatn quod Tuen. ſecus in pupillo qui naturaliter ſaltem tenerur. vt mſtitu. qui. mo.
k ute noceat domino non valet.vt.. de excep. doli.l.apud..in acinam tocl obit prereren.
in neauends s gcguintin eindicar Kriuus dineali ſale b Meq; nullo.foꝛte detur vel nõ det obligatio de peculio in dominum. et
„z v1A; Mel. l. ri. 1 r Ge . „ 2 „* .
les ſervigcris berier ſiare 15 poleſtſiue dicas eam loqui.cum babeat Sa. n 0 en F.n. intercedendi vt.. pri. .
nt liberam adminiſtrationem in omnibus.quia tunc — va 6 Silub en⸗ ditbe opponenda;. nouatio em no fi ea ſnpulatioe que no
enh e ne N sd iat zngenn r babebat ponſtats da comittit᷑ niſi adueniẽte conduoeinr. e ”””
ſi liberam.et. C. e.l.ſeruus.caute er K et ſ de cõdi. inde. iul in fi.
ot⸗ . iinm mutandi. ſicer. eitdezunierl cehe⸗ animallrer moꝛboſum ſit. et diccontra:
is . erſonam. bec ler continuarur cum. §. ſi flius. id eſt ter. nec enim edictũ ꝓbibet paciſci.ſic. . de re. credi.l.. nec filius
Gir. a e. pꝛo on. nec ꝓpꝛie dic p̊ edictũ.ði.edicti beneficium.nam cũ poſſit ſcm ius redibere
4 nen be NMHuaim hꝛo quod. et nota , non tangirge ills n gneſtionez. an f ſeruum vicioſum. vel aliud animal.huic ſuo iuni poteſt renunciare.vt.j. de
e lio ſit nocitura.tu dic q; ſic in pꝛeiudicium ſui.id eſt ipſius filij.vt.ẽ edi. edic.l. queritur. 5. ſi venditoꝛ. et boc ſiuterqʒ ignoꝛauit viciũ vel moꝛbũ
idl e.. heredi F. ſlia. ſed i verum eſt o ſifilus iunito potrenò poteſt ciũ animi: moꝛbum coꝛpoꝛis. ſi autem venditoꝛ tantũ ſciuit. nõ nocet pa⸗
mdhin actiouem iniuriarum ſibi com petentem remittere in pꝛeiudicium pa in inempe i.nili emptoꝛ ſciuerit vel ignoꝛauerit non iuſte.vt.ſ. de ac. em.
u unn tris. ſed pater poteſt inuito filio. niſi pamis perſona ſit vilis et abie/ * uet lqneroer f deedil edic. querunt in fi concedo ergo cpcon
ſina, cta. vt. . de iniur. ſed et ſi. . filio. ſecus in querela inofficioſi teſtameæ rridh a5 lexinber vel quo ꝓbibet pactum interponi et paciſernõ h. vt. E.
c, tiquã pater ſlo inuito noninrenatpride moffti aflamer an e. pacta. que eſt contra. ſed cõtra beneficium legis poreſt. vt dicam.ſ. e. ing
l,1 in pꝛincipio. item. nota actionem iniuriarum ari filie ſicu hblicũ. item no. bic ar. q quuiber öõt iuri ſuo renunciare.yt.j. de mino.ſi
inti, eraliequedom. vr deindhi longius. 5. i et. . de actio. et obli. fli Publicü. item no. hic ar. q bot iuriuo
rhocſ ulfa. el.l. in factum.

Nad fideiuſſoꝛi.ſi hoc actũ fuit ſpecialirer.ſcdᷣm Jo.

beneficiũ eſt reale:nõ p/

3
bAnimo. ſ. a reo.

Liber

a ¶ Conueniſſet. vt venditoꝛ teneatur de moꝛbo.

b ¶ Poſtea. cũ boc pactũ ſiat ad excipiendũ tantũ.valet etiã ex interuallo
vt.S.e.iuriſgen..ſed cũ.et.j.de cõtrahen.emp.l.pacta.ſed foꝛte fallit. vt

Q.quãdo liceat ab emp.diſ.et.C.de arbi.l.antepe.

Bog dictum. ſ. 5. e. et beredi. S. f.
d Nudicio.vel alio.vt
neg. gel. quo quãdoc „ „
aglk. vt qñ ſine mada ditionis gerendo ↄueniſſet: ſiue
to fideiuſſit.vt.j.man. ⸗⸗· ſteas. 1*
l.ſi ermãdato. S. i. gra⸗ poſteaꝰ. . aul*

ria ergo exempli poſuit
de hac. ſimilis ratio eſt
vt. C. de vſur. re.iu.l. fi.
H. fi. et. . ad mace.ſed et
ſi. F. nõ ſolũ. et. j.ð mi.
patri. in pꝛin. et.j. de fi⸗
deiuſ.marcel.et.ſ.de li⸗
be. le.ſi quis reuz.i.⁊.ij

pactũ ſit:ut nõ petatur fideiuſſo⸗
riquoq; cõpetere exceptionẽ pꝛo
pter rei perſonã placuit:nemãda
ti iudicio cõueniat᷑ igi᷑ ſi manda
Rß ieg neerpartmirel tiactio nulla ſ⸗ it: foꝛte donãdi ani
ſiceiuſſioni ꝓdeſtpꝛo/⸗ Mo ꝰfideiuſſerit dicendũ eſt non
pter ſe ipſum. vt hic.ta⸗ P⸗ . Aeinſſoei
ieuoneryetideniſte beodeſſ. eexceptionem fideiuſſoꝛi
ita beneficio perſonali Nusneptis ¶ Eſus.
quo poteſt vnre. vt a· &α Inomie quã ex filio habebat
ſitminoꝛ. vel talis qͥ in õ
quantũ facerepoteſi:: e Doteʒ pꝛomiſit et pactus eſt nea
ank vt C. ve ſideinſ. ſe:neuea filio ſuo dos peteretur:
de re iudil. xſigeinſio li a coherede filij dos petat᷑: ipſe
quidẽ exceptione conuentiõis tu⸗
endus nõ erit:filius uero exceptõ

de re iudi.l.⁊ fideiuſſoꝛ
que eſtcontra.qꝛ pacti
ne conuentionis recte utetur:ꝗp⸗

ſonale. vt. j. de excep. l.
excep tõ.i.Rh.et.l.fi.ac

curſiuus. .
Banrerdena behacdiconſuliccſſiunn eſtne
alijs caſibus quos di / quicqʒ obſtat uni tantũ ex heredi

nimꝰ. 5. e. et berediĩfi. pus pꝛouidere:ſi heres factus ſit

ceteris autem nõconſuli.
c Kaͤeiunſett bocin
niſi ſpecialiter ſit actuy .
vt eiiaʒ huic fideiuſſoꝛi pactũ pꝛoſit. quo caſu doli exceptio dat᷑. nam cuʒ
fideiuſſoꝛis pactũ ꝓſitreo.ſi hocegit fideiuſſoꝛ.vt.S.e.idem..fi.et.l.vide
licet. licet conſtet fideiuſſoꝛis nõ intereſſe. agitur et bic.licet nõ interſit ꝓde

us pꝛom iſit. marito futuro. .
e ¶Reteretur. ne maritus neptis petat dotem.
f Hon erit.ſed an tota dos poterit peti ab eo.an vero ꝓ bereditaria parte
Rñ.tota.vt ar.j.dele.i.ab oĩbus.in pꝛin.ar.cõtra.j.de leg.i.ſi fundus ſub
condi.S.ſi libertus.ei ergo qð dicit ꝙ vni ꝓuidetur.alij nõ.vt in fi.hui.l.
et hic eſt Z. j. de ver. obli. eũ ni Hae et ticiũ.ſol.ibi ad obligandũ vnũ qð
fieri nõ põt.hic ad liberandũ qð fieri põt.pt.j.de ac.et ob.arrianus.vłibi
credebat ulũ ſolũ futurũ heredẽ. bic ſciebar et alios futuros.vt arg.j.e.tale

S.:fi.pꝛima venoꝛ eſt.vt ex.l.cõtraria patet in fi.. vbi aperte innuit pactum

valere ad liberandũ.item ad idẽ eſt cõtra.j.de ver.obli.cõtinuus..fi.vbi

dicit ꝙ nõ poſſum vni ex heredib' ſtipulan quod eſt in dando.ſed qð ĩ fa

clendo ſic.ſol.ibi in dãdo hic aũt in retinẽdo.vel verius ibi acquirit᷑ oibus
ſtipulatio.ſed exceptõe remouet᷑.qm̃ ſtipulatoꝛ petere noluit.vt ar.j.qui.vt
indig.cũ quidꝗ.et.C.fami.her.filie.ſic hic.et acquirit᷑ exceptio vtriq;.ſed
vni tantũ pꝛodeſt.itẽ ei ꝙ dicit filio directã exceptionẽ patri acquiri eſt con
tra. S. e. et beredi. S. nos aũt.ſed diſtinguevt divimꝰ. S.e. ſi tibi. S. ſi pactꝰ
itẽ ei qð dicit panẽ filio acquirere eſt cõtra.j.de ver.obli.qð dicit᷑ vbi dicit
ꝙ ea que ſunt in faciẽdo pater filio nõ queꝛit.ſed dic ꝙ exceptio magis vi/⸗
detur datio qᷓ; factũ.et facit ad hãc.l.j.de pac.do.l.auus.
I. As.i.ius qð babet quis ideo ꝙ eſt agnatꝰ.vt in bereditatibus.et tu⸗
is. et in alijs.et idẽ dico ſi eſt cognatꝰ.vt.j.de reg.iur.l.iura ſang.et
idẽ in iure affinitatis. vel qdᷣlibet alio ſimili quod renũciare nõ põt. vtar.
Q. e.l. fi. ſed ꝑ ſniam tollit᷑ ius tale.cũ tali caſu faciat ſnia ius.vt.j.de li.ag.
d

ſi vero.ſ nũquid ꝑ iuſiurandũ.Rñ.ſic ſcõm io.vt.j. de iniur.l.iij.S.ſed et ſi

de coditõe. vel dic ius agnatõis.i.neceſſitudo.vt.S.de iuſti.et iu.l.ſfi.

LQiberum. id eſt filum.
MWes fiatres. nota gppellgtione ſiatis. et ſoꝛoꝛ contineti. yt. j. de le

Noc dictum eſt?:ſi cuʒ reo

noð pᷣiudicat.vt. S.e. ſiminus. S. ante omnia.ſi aũt

ij. lucius. 5. queſitũ. le ¶ Zicius pꝛeſens. ſed alij duo abſentes,

iſMereditatem.ſ.matnis.
m ¶ Lauerunt.i.ꝓmiſerunt.ne cõmuniũ rerũ nomine decetero age/
rent.vt patet ex vi buius verbi cauerũt.ſi aũt ſimpliciter fuiſſent con
feſſi.nulla exceptio daretur ex rali eronea confeſſione. et ſic nõ babe

ret 1anr ber lex.
. n Wblentel. ma
⸗ „ 3. on
HM-agnationisnon poſſe pacto ſio.liſingeneral⸗
repudiari:non magis q́; ut quis e Pode ens
dicat nolle ſuũ liberũ eſſe iuliani vnichepaa ven
aeſt⸗ i I Dem mide quondeſt
Res fratres Ticius Me oheiden
uiuset Seia cõmunẽ hereditatẽ ¶ S. pe. et .t. iq̃
inter ſe diuiſerũt inſtrumentisin⸗ Ravee
terpoſitis:quibꝰ diuiſiſſe mater- cõta. C. de nu.
nã hereditatem dixerunt:nihilqʒ ſub heerertu. vbi
4 2E In doicitur e ptextu
ſibi cõmune remãſiſſe cauerunt pperciei repene
Sed poſtea duo de fratribus.i.· nörſeinui⸗ l
Meuius et Seia:qui abſentesꝰ* guoſaaʒ bicfne⸗
erant tempoꝛe moꝛtis matris ſue runt dolo indu⸗

cognouerunt pecuniam aureaʒ a

ibi nõ. vt ar. C.
fratre ſuo eſſe ſubtractam: cuius æ.t.l. ſubteru
nulla mentio inſtrumento diniſio mnen. ſen⸗
nis cõtinebatur:quero an poſtpa ino ab vnaq; ꝑ
ctum diuiſionis de ſubtracta pe- te erge volumias
cunia fratribusaduerſus fratrem quedã ſubtmre⸗
competit actio. Modeſ.reſpon. Vuregenaic
ſi agentibusob poꝛtionẽ eius qd aalis et nam⸗
ctio. et tune alte⸗
ri rei vel perſone

ecotra. vtrũq; ge
nerale. vt bic in omnibꝰ pᷣiudicat.vt in.l.cõtraria.niſi in duob' caſi
bus.qñ aliquid eſt ſubtractũ.vt bic.et qũ dubiũ pẽdet ex teſtamèto

yvt. ſ. ti. i. l. no eſt. ſi vero ſpecialis eſt peticio et generalis tranſactio.

quo ad verba tranſactio reſtringitur ad ſpeciẽ petitã.vt.C. de tranſ.
l. ſi de certa. ſi aũt petitio generalis et tranſactio ſpecialis.in alijs re
ſtat actio.vt.C.de iudi.licet.et.C.de tranſ.i.age.itẽ ad buc cõtra.j.

de ver. obli. l. qui rome.S. fi. vbi dicit. ſi fratres cauerũt ſub pena ſe

nihil facturos cõtra diuiſionẽ quã de paterna hereditate fecerũt ſub
illo generali pacto etiã fideicom. a fratre fratri in tẽpoꝛe moꝛiis reli
ctũ cõtineat᷑.vt peii nõ poſſit.ſed dic illud ideo qꝛ ſciebat de hoc fi⸗
deicõ. futuro. bic aũt nõ de bac pecunia ſubtracta. vel dic ꝙ licet ita
ꝓnuncia uerit.ibi quidã tñ male ꝓnunciauit et ſi petatur ſideicom.

er obijciatur exceptio pacti generalis. replicano derur. vt hic.et ſic in

tur exceptio pentioni pene. . “
cũ fundũ poſſideres.ſecus ſi nbi tradidiſſem cuʒ poſſiderem
oc pacto.vt alij traderes.quia tunc baberet locum penitentia

cum eſſet cõtractus innominatus.yvt.j.decondic.cau.da.l.dedi.ꝗ.

i.et.l.ſi pecuniam.in pꝛin.

q Alldibi. vendicanti fundum. vt.j.ſequitur.
r ¶ Are. hic puncta.nã adhuc licet fecerim pactũ poſſum vendicare

a te.niſi in duobus caſibus.pꝛim quando iam tradidiſti.ſed ſi tra/⸗
didit qualiter habet locũ exceptio.cũ ipſo iure nõ teneat᷑.nec eni poſ
ſidet.vel dolo vel culpa deſijtpoſſidere.Añ.exceptionẽ ba bet non

actõis.ſed intentõis.vel dic ꝙ de alio quodã debito feci pactum ſi

illi poſſeſſionẽ traderes.ſecũdus eſt qñ tua cauſa hoc cõuenit.et pa

ratus es dare.licet nõ tradideris.et ſic pꝛoximus es ſoluenti.vtĩ au

ten. vt exac. inſtã.do..fi.col.v.poteſt eſſe tua cauſa.vt qꝛ alij eun⸗

dem fundũ ſub pena dare ꝓmiſeras.cui te dare ꝓmiſi vt in penam
nõ caderes.itẽ foꝛte litigare nolebas nõ qͥdẽ actoꝛi cedere uolebas

yvt ego conig e lingarẽ niſi eo yel tradidenis yel paratus fuenis

cti duo a tercioꝛ

Utdiri
gerſus
Higen
ſleet

udiey

eythi
ſenb
zulf
gani
ſopet⸗
alaate
nitere
prinen
deepp
ſol
fiſet
debn⸗
Ntoin
clita
obee⸗
duni⸗
.C
lon⸗

(he
gpll
no.l
ſono
nſde
ſol
gutepe

oni
ei
ata
toot
hliot
dehbie
Aeri
wogt
gaein
ltet
daec
eia
gteen
ſenet
Wen
nod
hoten
Pun
lönn
ſon
oſi
nn
üne
Ler
tin
e
1 che

dſeg
nnel
ſtnre
ſa

iſne

denen
rfiſen
ſenͤh
Cunbe
n
nn e⸗
lihen

S=S
=

=
=
EE.

=

☛, = =

ekton
N
decanit

Ngtigi
lini
haſtii
W
n CNeni
backn ſt

urmn

all ſpene
nufei
ſoſoln ſdr
ſttziin
Ndobh iſen
duog be
noen.
ſörmn
huniiin
göͤckffin

dbn

Uakpoones

ſGendi,kia
Giſtben

wendeg
ſehencofe

Bs erra

ettunente
iſepente
inhmigz
ſduobſ

Gimn
rnſcn

Chennts
ginalse
huecini
ſbpent
tienitſt
talanti
1deboe 4
gliuis
icacnn⸗
Hieaſen

goſihen

getigag
deci

Gendikce

in
herenige
abat
orun
ent a
ptin

NNe

loletus

Secundus.

Alperatoꝛes pecunias.alias pecunias.et alias vſuras.⁊ boc re.du.vbi.et.j.de ver.ſi.l.nepos pꝛoculo.in fi.
MHin pacto ſecus in tranſactione.ſcᷣm.x. ſed tu dic idem in vtroq;
vt dixim. S. e. tutoꝛis.ſed videt᷑ valere remiſſio.vt. C. de vſur.l.ad/

uerſus que eſt contra. vtſi nõ petijt publicus adminiſtratoꝛ vſuras

et tua cã ſit actũ beneficio pacti renũciaſſe videris.

per alius negaret ſe ſic intellexiſſe. vt.ſ. de ven. obl

videtureas remi
ſiſſe et valet.ſed M
mor ia naj ſurreptuma Ticio dicitur: gene remiſſe eſſent: neuocandas eſſe.
le vr bicar . de ralis pacti conuenti exceptio his IIID). Apinianus
Zeuct gle y. de qui fraudẽa ticio cõmiſſam igno/ s publicumpꝛiuatoꝛum
ſia vel eclellaſu rantes tranſigerunt: obiciatur de .4. ctis mutari non poteſt.
amactepoſtirre dolo utiliter replicare poſſe. teribus pla i Dem.
vt in autẽ. Ran 5 fun n in 2, vaaionenob curam
deapp. og. H. ( cum fundũ meũ poſſide: uel ambiguam uenditoꝛi.⁊ ei qui
oenhertttolt res conneniſſet mibi tecum locauit nocerein quoꝛum ſit .
de lan epiſ. 5. i¶ Ut eius poſſeſſionem Zicio'tra- teſtate legem apertius conſcribe
larala dieunr deres: uendicantem meum fun⸗ re. i Dem.
ꝙ boceratlliau dum a te. non aliter me conuen- Ale pactuʒ.pꝛofiteoꝛ tenõ
dum dr non.v tionis exceptione debere excludi ANenerino in perſonam dirigi
lpieſes. quaz ſiaut i antetradidiſſes. aut tur: ſed cum generaleſi it locuʒ in
teRenocohdas. ſitua cauſa id inter nos conueniſ terheredes quoqʒ litigantes ha .
qꝛ publicaẽ vtli ſet:et per te nõ ſtaret quominus bebit.Qui pꝛouocauit:pactꝰeſt
nas. alias remiſ/ traderes. intra diem certum pecunia:quia
ſio nõ reuocaret᷑ R,—ã.„— „ maeAn
Ge oederre,ob p¶ Apiria. tranſegeratꝰnõ ſoluta:iudicatis

ſe ſatiſfacturum. Judex appella
tioniſ nullo aliode pꝛincipali cau
ſa diſcuſſo:iuſtam conuentioneʒ
ueluti confeſſi ſequet᷑a. Poſt di⸗

oꝛ.fa.l. penult. Aoneratoes ene et An⸗
nche⸗ opubli, 11 t. ninusreſcripſerunt debi⸗
cum. poreſt/ toai reipu.a curatoꝛe remitti pecu

poni caſus. vſi nigsenõ poſſe. et cũ philippẽſi ibꝰ

faciã pactum vt
exequatur nũcia
tio operis in pu⸗
blico facti. vt. 5. e. iuriſgen. S. ſi paciſcar. itẽ poteſt poni. vt.ſ. e. inter
debitoꝛẽ. item. j.ad.l.fal.de bonis.s.i.itẽſi cõueniat magiſtrar. vt
alterius tm̃ periculo tutoꝛ pupillo det.vt.j. de magiſ. cõ. l. i. F. ſi ter
magiſtrarus. et vbicũq; aliqᷣd fiat.ſiue cõtra ius publicũ pꝛetoꝛium.
pel ciuile. vt. ð. e.l. cõtra..de reg. iur.l. necex pᷣtoꝛio.et. C. de teſtamẽ
l. teſtandi. et.j.de operis liber.l.cerdonẽ.et.j.de admi.tu.l.quidam
deced ẽs. et.j. de reli.l. neratius.et.j.de admi.re. ad ci. per.l. i. F. ius
rei. er. E. ſine cẽ. vel re.l.. et. ij. ſed cum ius publicũ aliud ſit auctoꝛi
tate et vtilitate. vt ſunt illa iura que tractant de iure fiſci. vel ꝙ ĩ coe
ſeruat.i.publica vtilitate.aliud vtilitate pꝛiuatũ qð et publicũ dici
tur auctoꝛitate. vt inſti. de excu. tu. F. i. de quo loquit᷑ bic.ñ. de pꝛi
mo cõſtat.in ſecũdo aũt dicũt quidã idẽ ꝓpter caſus multos quos
notauimus. C. e.l. penult. in quibus eſt publicũ ius auctoꝛirate. ſed
pꝛiuatũ vtilitate.in quo caſu renũciare nõ põt.ſed tiu dicꝙ põt quis

gis veriſimile. ſeruatur ꝙ in bac.l.di

le.l. qui plures.

De pactis.

in verbo vno quandoq; dicitur ambiguitas.vt.j. de pe. bere.l.vtrũ.⁊.j.dve

3 Negem. i. pactum. ſiue verbũ.ſed videtur ꝙ ſcoõm ꝓferentẽ debeat inter /
pꝛ etari.vt.j.de iudi.ſi quis intentõe.ſed illð ſpeciale in iudicijs.alias ſem
i.inter ſti. S.i.itẽ adhuc

eſt cõtra.j.de contrabẽ.

emp. l. ſi in emptoͤne. in

pꝛin.ſol.hicin pꝛincipa
li.ibi ĩ acceſſoꝛia.ſʒ hoc
nõ placet.vt.ſ. de Zhẽ.
em. cum in lege. dic er⸗
go ibi fuit appoſitũ pas

ctum ab emptoꝛe. bica

venditoꝛe.ſed et boc vi

detur repꝛobari. ſ. qui.

po.in pig.ba.l.inſulaʒ

ſed dicas ibi pactũ fuiſ

ſe appoſitum ab empto

ꝛe. vel peride haberi. ac

ſi ipſe potuiſſet.itẽ facit

ſ.. de ſer. vꝛ. pꝛe.ſi arboꝛẽ

F. fi. .l. ſi ſeruit. in pᷣn.

item contra eſt. j. de con

trahẽ.em. ſi ita.ſed dic

illa ibi fuiſſe verba em/

proꝛis.vel dic illud eſ/
ſe ex natura alternatiui
debitiybi debitoꝛ eligit
vt.j.de iure do. plerum
q;. in fi. item Z. j. de ver.
ob.cũ q̃ͥ. vbi pꝛime kle
intelliguntur ſcoᷣm vo⸗
luntatẽ ſtipulantis.vel
illð ideo quia alias ſti
pulatio inuulis redde/
retur.ſi de vltimis K lis
mũdi intelligereturqð
eſſe nõ deber. vt. j. ð re.
du. quotiens. etð ver.
ob.quotiẽs.et vtomne

tollas cõtrariũ diſtingue ſcᷣm Jo. cũ pactio obſcura vel ambigua appõi/
tur in contractu. aut conſtat ꝙ ↄoſenſerunt.de quo agere velint. et tunc va⸗
let. vt. j. dereg. iur. ſemp.in pꝛin.et.j.de re.du. in ambigua. aut certũ eſt ꝙ
diſſenſerunt.et tunc nil valet cõtractus.vt.j.de ver.ob.cõtinuꝰ. F. i. et. l. in⸗
ter ſti. F. i.et. j. de contrahẽ. em.l.in venditõe.ſi autem du biũ eſt. aut verbũ
poteſt interpᷣtariſcõm vnũ tantũ.aut ſcᷣm vtrũq; pꝛimo caſu ſcðᷣm illius
intellectũ valet.ſcdᷣm quẽ valere poreſt. vt.j.de ver.obli.quotiens.et.j.ð re
bus du. quotiens.et.l.vbi.ſiſcõm vtrũq; tunc qð veriſimile eſt. vt. ſ. de re.
iur.l. in obſcuris.ð et de ver. ob.eum qui ita ſti. in pꝛin.ſi dubiũ eſt ꝙ ſi ma⸗
citur. et. j. de ver. ob. quicqd. et.l. ſi qd
ex pluribꝰ fundis.et.l.ſtipulatio iſta. S. in ſtipulatõibus. vltimo in hac.l.
no.ar.ꝙ quãdoqʒ rõne ambiguuatis neutrũ palet.ſic.j.de re.du.ſi quia ð
pluribus. et.j.de adimẽ.leg.l.iij.ſiduo.et.j.de teſ.tu.l.duo.et.j.de vſufru.

cõtra paciſci.nec obſtãt illi caſus.quia in quoliber eoꝝ poteſt ſpecia Ale pactũ. ꝓfiteoꝛ.l.me velle te ⁊c. vel ſim pliciter pone.et no. actu

lis ratio reddi.quare nõ valer pacrũ de remiſſione iuris mei.at ali/
as ſiue renuncietur iuri qð in pꝛiuilegiũ indultũ.ſiue.l.cõmuni boc
ſtatuente poſſum renũciare.et mibi pᷣiudico ſicut dicitur per bunc to
tũ n. et ꝑ totũ ti.de tranſac.et etiã in. C. ⁊.j.de acceptil.et de noua.i
OQ s.et in. ff. per totũ.etinſti.qui.mo.tol.ob.ſpeciales ẽt.ll.addo..
e.iuriſgen.S. ſi paciſcar. et. C. e.l. pe. et eſt idẽ.in iure pꝛeſenti et futu
ro.er. j.e pactũ.er. C. de tẽ.ap.l.fi.in fi.et bocetiã dicimꝰ. 5.e.paci/
ſci. et de boc dixi in autẽ.vt debi.ma.⁊c.S.quia vero. c Hullo alio.debeat uel nõ fit iuſta ſnĩa vel non.
VEreribus.placet.ergo et nobis debet placere. vt. C. de teſta. l. 5

ad obligandũ confeſſio inducebatur.

. mẽta omnia. et. C. de ap. l. pꝛecipimus.in fi.
curam. quidã dicunt ꝙ obſcuritas etambiguitas idẽ eſt. tu
dic verntur obſcuritas circa dienonẽ aliquã er eo q multipliciter
