be Nui roͤne of

ficij impediũtur
nam illi poſfũt
ſponſalia ↄtra⸗
bere. vt. S. de ri⸗
tu nup. ſi qͥs of⸗/
ficij. et. l. pfectꝰ.
i ¶Fiſco. vt. C. ð
inceſtu ⁊ inuti.

nup.l. qui tra

⁊.j.de his qͥbuſ
vt indi.l.ij.S.itẽ
ſi quis.⁊.j.ð iu
re fiſci.l.lucius.
ſy certe ĩmo qͥ de

dit vendicare dz

vt. L. e. ſi ex vo⸗
lũtare.que eſtõ.
ſo.ibi quidẽ pu
tauit tenere d o⸗
nationẽ.bic ſei⸗
uit donationem
nõ valere.vt. j.ð
ſtipula
s autẽ vt
ſe alat.vel tueat
l Perere. direc
ta acti. vt. S. e. ſi
id qð.S.fi.ſed ĩ
factũ videturqð
poſſit. vt. ſup.de
pac. do.l. inter.
§F. ↄuenit.

m ¶MHon poteſt
ſiue vxoꝛ marito

net donano:⁊ vtrobiq; ↄfirmatur moꝛte vt bic ſubijcit. et in fi.l. ſed
in boc eſt differẽtia.qꝛ ſi vxoꝛ donatũ ↄſumpſit vel tantũdẽ de ſuo ñß /
tenebitur.ſi ſit cã locupleroꝛ. vt.S.ſi id qdð.S.pe.⁊ fi.ſecꝰ in marito
84 Donatio. et ſpes donationis vertitur. vt. S. de pac. do.l. qdé.ĩ f.
o Confirmari. imo infirman. vt. . e. papi.ꝗ eſt contra. ſo. vt ibi.
Di vroꝛ. condicere. boc ſecus in vxoꝛe.vt.S.e.ſiid quod.S.pe.
actus ẽ: boc in anno.ſecus aũt in vſuris parafrenalibus.quia q

50
a *

ca pʒincipiũ.que eſt conira.
D

m. ꝙ pꝛoquia.
b UNalei donatio. ſie intel ⸗/

¶ Quia non. ratio quare miraculoſe non durent.

d ¶ Sed quaſi.vt.C. de ber.inſti.ſi pa cum ſolonitate ce lebꝛatur donatio.ſ.pſonarũ inter

anteceſſerint: ualet dõatioꝰ:ſi mi⸗ Jnõ ſzm legittimã obſerua
nusnulla eſ.qꝛ nõ quaſi ad extra ¶ionẽ diuoꝛtiũ factũ ſit: dõa
neã ſz quaſi ad uxoꝛẽ fecit:et iðo tiões poſttale diuoꝛtiũ fœẽ nulliuſ

8 ¶Solene eſt. er adeo celebꝛe.quia ſepe et plurimũ ſolet fieri. mulier venro
rariſſime donat.et iõ cũ id facit pꝛo magno reputatur.et quaſi miraculoſe

ueniẽtiũ et tm̃ gaudẽtiũ

t Lontra naturam. ſ. ꝙ mulier dõet vel ſic largiatur. vt dixmꝰ. S. ad vell.

ſed ſi ego. ⁊ no. ꝙ bic in
fi.duas rões reddit cau
te ad reuocationẽ dona
tionis.qꝛ.ſ.donauit cõ
tra naturq ſexus qð q̃ſi

„ — 1— 2 „ 2—

mirãdũ ẽ.itẽ qꝛ inconue

necoꝛõlocũ hẽbit.ſʒ ſi ſenatoꝛ li- momẽti ſũt cũ nõuideat᷑ ſolutum ie e⸗ dotnleme
bertinã deſpõſauerit uel tutoꝛ pu matrimoniũ. ρ Aulus ruoad ſuſtetatiõ ſur.
pillã: uel ꝗs aliꝰex his ꝗq matrimo — Jdonate res exiſtat ẽtuendi enemur ſuſtentare vr 5
niũ copulare ꝓhibent᷑ et duxerit caripñt ſʒ q; cam poſſidẽdidõa⸗ e. lerannuo.et.l. ſi s
an dõatio quaſi in ſpõſalibꝰfacta tio pᷣſtiterat niſi reddat᷑ res eſtia⸗ Ei. or inſti.de iniu.
ualeat:et putẽ ſpõſalia ĩ ꝓbãda ⁊ tio faciẽda ẽ iuſto pᷣcio: caueriqʒ v ¶ Koͤualeſeere vt. .e.

quaſi ab indignisea que dõata ſt poſſidendiðbebit de euictõe ſim
ablata fiſco uẽdicari.· I Sem pliquãti ea res ſit idq; etiam Pe
Iſtipulata fuerit mulier an- dio uidet᷑ iſponſus alienũ anulũ
Dnuũid ex ſtipulatu peterecõ ſponſe muneni miſit ⁊ poſtnupti
ſtante mattĩonio nõpõtꝰ.ſʒ ſima as ꝓ eo ſuũ dedit.ꝗdã ⁊ nerſia pu
nẽte matrionio deceſſiſſe marituſ tãat fieri eũ mulieris:q;ꝛ tunc factaʒ
pꝛoponat᷑:putoqꝛ ĩ aio quoq; do dõatõʒ ↄfirmare uidet᷑nõ inchoa
natio uertit᷑ poſſe dici dõatõz cõ⸗ renouã quã ſniam uerã eẽaccepi.
firmaniex ſenatuſcõſulto. Siux⸗ Imulier dolo fecerit ¶ Nli.
oꝛ marito annuũuſa merce pᷣſti- le res extarʒ ſibi a marito do
terit reſtituet̃᷑ ei hocet poterit uẽ/mata uel ad exhibẽdũ uel dãniĩiu⸗
dicare id qð extet:et ↄdicere inq; rie cũ ea agi poterit:et maxie ſi pꝰ
tum locupletioꝛfcũs eſtqꝛnõ taʒ diuoꝛtiũ id cõmiſerit ρ Lphe.
ſolẽne eſt anuũ qð maritꝰ uxoꝛi ĩ- ſeruꝰcõis uiri⁊ fratris eius
penderit:q; et q uxoꝛi marito pp· ¶pueꝝdõauit uxoꝛi fratris pꝛo
ſtat imo etiã ↄgruẽsẽ et ↄtra ſexꝰ qua ꝑteis ſeruꝰꝗ donaſſʒuiri eſſe
naturã:.· Et ſi maritꝰfoꝛte ab uro ꝓea pte munꝰnõeẽ factũ mulie/
re ſtipulatꝰſit id annuũ deceſſerit ris:tñ idẽ iunis erit ſiextribꝰfratri
qmulier ↄſtãte matrionio:dicen bus unꝰuxoꝛẽ hẽret ⁊ rẽ cõeʒ uxo⸗
di erit exoꝛõe dõatõz ↄualeſcereꝰ ri donaſſʒ.nã extercia ꝑtemlieris
Jueuxoꝛmaritores I Sẽ resfcãnõẽ. Ex duabꝰ ãt ꝑtibꝰre
onaſſet iſqʒ eas in dotẽ pꝛo ligꝗs ſiid ſciſſẽt frẽs aut pꝰea quaʒ

Cõi filia dediſſet:ſiue poſt dõatʒ dõata eẽt uiroratũ hũiſſʒnõdebe p eG

quã in maritũ ↄtulit.uxoꝛ paſſa Are mulierẽreddereP Au.
eũ pꝛofilia in dotẽ dare: benigne ES uxoꝛi pecũiãcũ dõare uellʒ
põt dici et ſi pꝛia dõationulliꝰmo/ pmiſit ⁊ ut aðᷣbitoꝛe ſuo ſtipulet᷑
mẽti eſt attñ ex ſequẽtiↄſenſu ua illa cũid feciſſ pꝛiuſq; pecũiaʒ tu
lere dotis donationẽ. I Dem. liſſet diuoꝛtiũ fecit. Queroutruʒ

ſiue maritus vxoꝛi annuũ ꝓmiſerit ab initio nõ te
ſimplũ.vt. S. ad.l.acqʒ.ſi ſeruus ſer. S.ſi cum

89 in cões vſus poteſt expendere maritus.vt.C. de pac con.l.fi.cir gatarij dignitate.vt. S. de iudi.ſj et ſi. ſic. . de do. cã . atu lber. i
7.5.man.l.qͥ patit᷑.alias aũt ſcienna nõ pᷣiudicat niſi acceprio pᷣcij nõ inter

● .
llſi minoꝛ. xxv. an. 1.].de pul.et pu. ſub.l.lucius. .fi.et fa..de iureiu.l
J mulier. vel dãni.etiam ↄſtante matimonio in

i. cõtra.ſo.vt ibi.
uevxoꝛ. dõaſſʒ ea
Beoditiõ evt ſtati dʒ
vir in dotẽ ꝓ cõi filiavt
differat a caſu ſequẽti.

y ¶ Donanonẽ. vt. . de

iur do.l.ꝓfecticia..ſi
8D certã.et.l.cũ vxoꝛ.
nõ obſeruatõeʒ
WWeſt. j. ti. i. l. nullũ.
i donare poſ⸗
ſit. vt. S. e. ſi ſpõ.

n ¶Euictõe ſʒz in id qd

dicit ſimpli.ĩmo in du⸗
plũ.vt.S.de euit. l.ij. q̃
Eẽõ.ſo.bic ſpãle ẽ vt eti/
am de ſimplo caueatcer
nã ẽt de iure cõi dʒ caue
ri.vt.ð.de rei vẽ.l.ex di
uerſo.S.petitoꝛ.q̃ eſt ̊.
iz hoc iõ qꝗꝛ reus hʒ caſũ
ab actoꝛe:ibi nõ vel bic
culpa nõ põt reſtituere.
reus ibi dolo.itẽ ĩ eo ꝙ
fit eſtimatio iuſto pᷣcio ẽ
Z.j.ren ãmo.l.nõ em̃.ſ.
bic ſpẽale.qꝛ ille qᷓ ↄue
nitur bʒ cãm a ↄuenien
te vt dixinus.

o Si ſponſus.pꝛo eo

vẽdicationem a dho.
nchoare. ſic ergoyl
timũ renʒ locũ pꝛimi.vt
bic ⁊.S.de pe.here.ſiet
rem.in fi.et.ſ.de ↄdi.et
de. filie. F. fi. ar. Zð. S. de
iure.do.l.cũ in fũdo..
ſi fũdus.et.CL. de iudi.
aptiſſimi.et.j.e.ſi pᷣdia
er. j. de le.iij. l. pat filiũ⸗
in pꝛin.ſ̊ ar.C. de pdi.
duobus. F. ij.
maritus.“

ſeruus cõis fratris. qui frarres nõ tangebãt ſempꝑ poteſtatem.
8 Donaſſet. bocverũ ſi ſpecialiter ei ſeruo ꝑmiſſũ erat donare.vt.ſ. de do.

— —

t¶¶ Sciſſet. et ira ſciẽtia pᷣiudicat circa giuſionedlia ſn jl.filiuſfa.ac.
mit᷑ eos voluiſſe doͤare affinitatis rõe ſicut pᷣſumit᷑ remi

lo fideicõ.ſangui

. nis neceſſitudine. vt. e. de ꝓeura. ꝓcula. ſic? pſumit volũtas teſtatoꝛis le/

moꝛ.qͥ ſtatu liber.in fi.

uenilſet. vt. . de euic. l. quidã er parte. ſic. ſ. de acqui. poſ. funli.
a ¶Fratres. qui nõ ſunt in eiuſdem poteſtate cuius et vir alioq̃n ↄtrariũ eſt
8. e.l. bec ratio.S.in eiuſdem.que eſt conra. . *
Hulierẽ rem fcãm. ſi iam er duabꝰptibus. vt.j. de le.ij. ticia. S. lucius.
— mo nenendiun te S dthoinin Fen debitoꝛ.
b MAendicare. ſʒ car
debitoꝛ babetrei vẽ. cũ . „ „ .
oĩno buius rei ds de· Uir eam ſũmã petere ðbeat:an ex

ſinere eẽ voluit. vt. ſ. de
acqui.poſ.l.q meo..ſi

ea ꝓmiſſione pꝛopterdõatõis cãʒ

noſok aliudeidol actionulla eẽt. rũ.inanẽ fuiſſe eaʒ
eſſione:et aliud in do⸗ α rſ, fim
mmio qð nõ ita de leui ſeiularlone/ Sy ſi ꝓmiſſoꝛ mu
nmirni niſialvnaciſra lieri ignoꝛãs ſoluiſſʒ ſiqdẽ pecũia

tur. vt hic.et.j.de acqu.
pol.ſi quis.in.. diffe⸗
rentia. vel dic vtilẽ ei cõ
petere rei ven. qꝛ adbuc
eandẽ pecuniaʒ ſoluere
eſt obligatus:nec pecu⸗
nie ſolute dhiũ eſt queſi
tum marito:cũ tacitevi⸗
deatur ꝓpter diuoꝛtiuʒ
reuocaſſe mãdatũ. q̃re
ei ꝑ aliũ numeratam eẽ
nõ vid etur:iõq; nec in⸗

extat: uẽdicare eã debitoꝛ poteſt.
Sʒ ſi actõsſuas marito pſtare

tuebit᷑. Ideoq; maritꝰhãc pecu⸗
niã debltoꝛis noĩeꝰ uẽdicãdo cõſe
quetur:ſʒ ſi pecũia nõ extat ⁊ mu⸗
lier locupletioꝛ fcã ẽ:eã petet ma⸗
ritus.intelligit᷑ eni ex re mariti lo-

relligirur eius dñis ue cupletioꝛ fcã eẽ mulier: quoniã de
ſecũdo rñ. ꝓpter.l.inter mali 5
bicrͦ no por raͤſire dfi bitoꝛ doli mali erxceptõne ſe tueri
um in eũ: ſicut nec perſe poreſt. ¶ Lpianus.
en ſgtelontoaerden. Mod adipiſcẽde dignitatis

¶ Exceptione.ſz curnõ ui
ipo iure. vt. z. e. bicrö. eſt:eatenusratũ ẽ quatenꝰ digni⸗

ſed ſi debitoꝛẽ.rñ.qꝛ di⸗ . - -hb
pertendo donatoz reuno Latis ſupplẽde opuse 1 D t.
daſſe ideure ſic inbi⸗ Wun et imꝑatoꝛ Antõinꝰcõ⸗
uiſſe ne ei ſoluentur vt ſr,
z. e c bic 5. ſi diuoꝛt , Ntituit ut ad ꝓceſſusuiriuxoꝛ
ot imo aſinõ diueriſ’ß ei donare poſſit. Aius.
haberet exceptionẽ⁊ cõ

ditionẽ. vt. j. de ſolu. cũ
quis..ſi debitoꝛẽ.vnð

põt dici ꝙ bic ſciẽs nõ

valer mulier accepit:ibi
ignoꝛans. ar. d.l. F. ſed
ſi debitoꝛem.in pꝛin.
g ( mMomie. er iure ceſſo

bbas adipiſcẽde.
nus expendi in dignita

te de p

ſed ↄſtante dignitate v
detur licere donare. vt.
adg.l.iul.repe.l.i.vlł dic

pus eſt.i.quate/

ecunia donata.

licet nõ teneatur accipi
enſ.l. iul.repe.hodie tñᷣ
nõ emũtur bonoꝛes. vt
Q.ad.l.iu.tepe.l.pe.et

fina.

Anm et impatoꝛ. ꝓp
Leſſus in bonoꝛibꝰ
de gradu ad graduʒ.vt
3.de nego.qe. q vriliter

et. j. de

mu. er bon. l. vt

datim.

. plicis ſi ſit ſine ad

4
Da bonoꝛis.ſim

miniſtranone.
I¶ Laticlamij. genus ve
ſtis ſm quoſdãa.vel dic

gratia ab uxoꝛein maritũ collatuʒ

Vper ex idulgẽtia pꝛincipis
Atoninus recepta ẽ alia cauſ. a
donatõis quã dicimꝰhonoꝛis cã:
ut ecce ſi uxoꝛuirolaticlamij petẽ
ti gratia donatõis uelut equeſtriſ
oꝛdinis fiat:uel ludoꝝ gratia.
Mter uirũ et uxoꝛõ(P) A
erilijcauſ. a donatio fieri põt

. extraneus rem nEraci.

uiri ignoꝛqseiꝰ eẽignoꝛãti ſuã
uxoꝛi. ac necuiro ꝗdẽ ſciẽte eaʒ eẽ
donauerit mulier: recte eã uſuca⸗
piat. Idẽqʒ iuris erit ſi is ꝗ in po
teſtate uiri erat: credẽs ſe patrẽf.
eẽ uxoꝛi patris donauerit. Sed ſi
uir ſciuerit ſuã rẽ eẽ pꝛiuſq; uſuca
piat᷑ uẽdicareqʒ; eã poterit:necuo
let:et hec mulier nouerit interꝛũ⸗
petur poſſeſſio qꝛ tranſit in cam
ab eo facte donationis ipᷣius mu⸗
lieris ſcientia:pꝛopꝛius eſtut nul

LZiber. .

nomẽ dignitatis ludoꝝ pᷣparãdoꝝ nõ vt amittat pecũiaʒ.nã ĩ alea:
m . Inter virũ exilij.futuri.vel iam ĩminẽtis vt.S.e.ſi moꝛs..ꝓ
inde. n ¶ Di exrraneus. poſſeſſio.qꝛ.i.vſucapio que ſine
pol. nõ ꝓcedit. Oq Pꝛius. i. coꝛrigit qð. S. dictũ ẽ ex cã intuẽiẽte
p ¶ ¶ Arcellus. etiã eũ.ſ.maritũ donauit vxroꝛ vio.
q (Detrabere.
marmoꝛa detra

paratꝰeſt: doli mali exceptõne ſe

Uu.

risdamno circa mentẽ ſenatuſc.
quod detrahentibus negociatio
onis cauſa occurꝛit.

Noonis ulla donatio ẽ. Elſ⸗

. — ☚ 2„ . . .l. :
ETTrum negociũ uxoꝛis gerẽés Peutaneice⸗
an officio mariti ductꝰin remn oꝛvt. . de pe. be
npẽderit . facti nõ iuris qᷓ re. ſed ⁊ ſi.S. cõ⸗
eiusunpe ritu . . ſuluit. pmutatõ
ſtio eſt: ↄiectura eius rei ex modo aüͦt negociard
1 8IWiEiliat vel melius vah
et ex genereimpenſe nõdifficilis: Ita donatio. qꝛ
eſt 1 Idem. nõ kit i neori/
. ationis.et qꝛ a
Me iam nuptemaritus da ermabedo d do
uit᷑ iri manent: et poſteauendica 2movxois. ſua
re nec quidq; refert ꝙ ãpla lega Robels malif
ab uxoꝛe ei relicta ſũt Arcia. ferꝛe. arg.. re. ⸗
Vlpicio marcello młier que moll.dè nos
nn = ſi pꝛobibitũ. vt. j.
ad cõmunem filium uolebat belerl crer
qui in poteſtate patris erat: poſt lſed ſi qs i ſi.
2 oroniro pfin F. vel loquik cuʒ
moꝛtẽpatris fundũ peruenire eůꝗ. Rmulieraccepita
patri tradidit uti poſt moꝛteʒ reſti vn pecuiam er
D . cã donatonis ex

tuatur filio ¶ ueroan donatio

I. Nteruixetuxoꝛẽ nec poſſeſ

lum acquiſitioni dominij eiusaf- pendadedomo
feratimpedimentũ. nõenĩ oimo- liegotiatie
douroꝛesex bonisuiroꝛuʒ: ſed ex ariſta donatöß
cauſadonationis ab ipis facteac ſtome dieet gull
quirere pꝛohibite ſunt? Mpia. ſed nec negrrn
Di ergo eadeʒ rõne
( Arcellusli. xv. digel .ſa cribit vheredebenagGd
t eum detrahere ſine mulie l.negat.ſ. de le.i

l. cetera. rñ. ĩmo
legatur cã nego /

cia tionis.qꝛ le⸗

gare videoꝛ ob
pcedentẽ dona ⸗

tionem. vt. S. ꝓ⸗
ſocio.l.nec adie

*

q̊ emit marmo/⸗

tibi uideat᷑:ut nihil agatur an ua tra.eroquen pot
leat quið ſed mulieri poteſtas da werſktocnpen
tur ſi noluerit eum petere.reſpo. oꝛ ſichz ſine oa /
ſi coloꝛuel titulus ut ſicdixeri do nomt ens me
natõnis queſitus eſt nihil ualebit ſene pot mandd.
traditio. idem ſi egit uroꝛut alið erſieduob/ mo/
ereareinteri cõmodi ſentiretma del enn
ritus. alioꝗn ſi ſolo eius miſterio ſeneſcic.
uſa eſt:et id egerit utuelreuocare ⁵ ren⸗
ſibi liceret uelut res cum oĩ emo nis.ci paz poſ
lumento per patrem poſtea ad fi ſenone nn⸗
liũ tranſiret:curnõ idem perinde luit. aliud ſirem
ſit ratum: ac ſi cũ extraneotale ne am waltere
gociũ contrariſſet: hoceſt ſierra lervrj.de ac.
neo in hanc cauſam tradidiſſet. pol.li. . ſi viry
II3 xoꝛi.⁊ dicũt boc
. I Abolenus. ad ſimilitudinẽ
fructus em doa

.

renõ põt vt. C. de iure do. l. ꝛo 0

. rxiiij.

——

ſeribus. ſi ſñ rẽ donet et ĩa bona

pi 5 ctibus.ſed tu dic idẽ vtro
ſi accipiat fructus ſuos facit.⁊.S.e.l.de fructi
; ſ io. q ergo bic dicitur ꝙ nec eſt donatio ſubaudi rata qᷣn fac i
le reuocetur. vt dixi ſupꝛa eo.ſi eum qui mibi.

aà Emolumẽto

friuctum.
Icũ. que
ritur.i.qð

indebio. F. i. ni
ſi ratio ſanguis
yvel affinitatisvk
viciſſim donatõ
nis collate ſucce
dit. vt. S. de pꝛo
ba.l.paul.et.S.
e.ſi ſeruus cõis

v Zrũ.nõ difficilis, in dubio aut pᷣſumã nõ do nare.vt. S. de P

a.l. cũ de

Icũ mulier. xx. ſeruũ emiſſet
in eã emptioneʒ uir. v. uendi

eã ſũmã exiget.neq; ad rẽ ꝑtinet:
anis ſeruus deterioꝛ fcũsẽ.nã⁊ ſi

ers maleihe Moꝛtuus eſſy. v. eractio ei compe
papi erin ei teret. Queritur eniʒ an mulier ex
am boc S. ld uiri patrimonio locupletioꝛ ſit eo
vell het tempoꝛe quode dote agebat᷑.fac
dvro. ta autem locupletioꝛ intelligitur:
BGſundum ue ere alieno interuentu uin libe
yoeIgatur ꝙ ẽ rata eſt quod potuiſſet adhuc de
,bieglueem bere ſi uir pecuniam nõ ſoluiſſet.
Weiocs tracu neqʒ eni intereſtex qua cauſa mu
olr=os lier pecuniam debuit: utrum cre-
boeno egirerbi ditam an eam ex emptione pꝛeſta
eearnn debent. ſi mulier nõ qnerz⸗
cunia., ſeruũ ſed ut emerza uiro accepi
cvepla Ponn di bit: quia ꝙ aliter emptura nõfuit
cMictms e aue Niſi pecuniã a uiro accepiſſet: hoc
nbus medij tj conſumprũ ei perijt qui donauit:
vois podic ſi modo inrerum natur eſſe deſi

it. necuidetur mulier locupletioꝛ
eſſe:neq; a creditoꝛe ſuoliberata
eſt:neq; id poſſidet quod ex pecu

3 Bdben . nia uin emerat. ¶P Ompo.
eleganter. a.5.i· Mintus Mucius ait cum in
rr, r. Eontrouerſiaz uenit: unde ad
uin ſoluat. q. d. Mulierem quid peruenerit:etueri
ſolucde vilnon uset honelſtiuseſt ꝙ non demon
enee⸗ ſtrat. unde hoc habeat ertimari 4
nebat:tũ qꝛ; non auiro: aut quiin poteſtate eius eſ
aluit vivedio ſet ad eam perueniſſe. euitãdi au
d Quim muti tẽturpis queſtus gratia circa uxo
Neareiam boe rem hoc uidetur quintus mutius
diuentit mulier. Pꝛobaſſe. P Apinianus.
nat ſuſ ho e Nuir uxoꝛi donationis cauſa
Tia mnaſro⸗ rem uilius locauerit: locatio
nio coͤmilſum di ⸗/ nul la eſt. cum autem depoſitũ in⸗
uertit. qꝛ ergo a

iiine

ter eas perſonasminoꝛis donatio

liqua vel turpis OOie
qſtus põt eẽ ſu· nis cauſa extimatur:depoſitũteſt
ſpicio.eligiturvyt
gis ð bonis

toꝛi dedit:diuoꝛtio fctõ oimõ uir

De donationibus int virů vtoꝛ:

mariti q̃ſierit.ſj cũ ſoluit᷑᷑ matrioniũ moꝛte ſine alicuiꝰvolũtate nõ ẽ cã qua
re turpẽ pᷣſumã q̃ſtũ.ſj ſjm io.vbiq; ið.vt.C. e.l.ij.ar.tñ S.C. arbi.tu.l.ſi
defunc. iiẽ ſume hic ar.ꝙ idẽ dʒ ee in filio:vel ſimilibus vt pſumaf de bo⸗
nis patris in dubio q̃ſiſſe:vt ſic ſit cõe cũ fratibus.ſed certe ↄtradico iĩ frẽ
qꝛ nõ ẽ ibi cã talis ſuſpicionis.et iõ dico õ ar.d.l.ſi defũctꝰ.nã diſtinguovt᷑

hocideo tãuarie:quia locatioqui
dem ſine certa mercede contrahi

nõ poteſtłᷣ.depoſitũ auteʒ et citra
extimationem quoq; dan poteſt
Mroꝛ uiro fructũ fundi ab here⸗

de ſuo dari permittendi per ſtipu

lationem cauſa moꝛtis:q ſi datꝰ
nõ fuiſſet certam pecunia moꝛtis
cauſa pꝛomitti curauit:defuncto
uiro uiua muliere ſtipulatio ſolui
tur:ut traditio que mandãte uxo⸗
re moꝛtis cauſa facta eſt:naʒ quo
caſu inter extraneos conditio na⸗
ſcitur:inter maritosinihil agitur.
Dem.
Oꝛtis ſuecauſa generoul

uurui ſoceram fruſtra dona

re conuenit: quia moꝛtuo ſocero
nuptie nõ ſoluũtur:nec itereſt an

pater filium uel filiam exhereda⸗

uerit:ſed diuoꝛtij ſpecies eadem
ratione diuerſadeſt res in dotem.
extimatas conſenciente uiromuli
er in uſu habuit:deterioꝛes ſi res

fiant uſu damni: compenſatõ nõ
admittitur:eaſdem res nõ poſſit

mulier ſibi quaſi donatas defenð

re ex illisuerbis quibus donatio/
nes eia uiro legate ſunt cum eiuſ

mõi ſpecies neq; donari neq; au
ferꝛi uidentur.

pus matrimonij ſumptibus ſuis
beret dote pꝛelegata.Sed et do⸗
nationibus uerbis fideicõmiſſiↄ
firmatis:legato quideʒ uſurasdo

tis nõ contineri uidebatur: ſed ti
tulo donationis eſſe remiſſas.

/(Aulus

ð

iI Dem.
Iruſuras pꝛomiſſe dotisin
Aſtipulatum deduxerat: eaſ-
q 1ßnon petierat:cũ peromne tem

no. L. de bo. qᷓ li. l. cũ oʒ
L vir. locatõ.ſi vo
lens dare locariõʒ
cõmẽteſt.i.finxit.vt.&.

e.ſi ſpõſus..circa Joe

qꝙ em̃ in fraudẽ oꝛònis

agitur ꝓ infecto hẽtur.

ergo ⁊ minoꝛ merces ex
ea cogitata in fraudem
erit nulla.ergo ⁊ locatio

nulla.ſed depoſitũ tʒ:⁊

ſi nulla ſit eſtimatio idẽ
E quaſi merces ſit.de ſbᷣ
ſtantia locatõis.ſed nõ
ſic ĩ depoſito nõ eſtiato
f¶ Depoſitũ.j.depo.l.i
S. ſi quis ſeruum.
g ¶ Hõ põt.vt. cõi di
ui.ſi ↄuenerit⁊ ita in pe

cuũia vt.S.de pᷣſ.x.natu

ralis.S.i.⁊ depoſiti.l.i.
H. ſi quis ſeruum.
b¶¶Dari. pmittẽdi.pꝛo
mittendo ꝑ ſtipulatõeʒ
mortis cã qð eſt. j.

i ¶ Eurauit. vt vxoꝛ vel

beres viro.ſ.donatario

Kk ¶ Coditio.yt.j.de do.
ca moꝛ. ſenatus. §. doͤa⸗

tio in fi.⁊ fa.S.e.ſed in
terim.i.tñ.

IAMWantos. i, oiuges.
m (¶Miis ſpẽs. ſy ſec

ſub tꝑe diuoꝛtij. in caſu
diuoꝛtij dõauit. vt. S. e.
ſed interim. S. fi.ex vere
ſoluitur int᷑ Siuges.
n ¶Eadẽ rõe ceſſante.i.

locũ nõ bnte. qꝛ ſup re⸗

mãſit matrioniũ.bhiceõ
fuit ſolutum vel quo ad
om̃s ſm pꝛimũ vel quo
ad ſoceꝝ ſjm aliũ caſuʒ.

yt. j. de ver. ob. inrer ſti.

.F. ſacram.
o ¶ Diuerſa. a caſu pᷣdi
dicto qꝛ tũc ſoluet nup⸗
tie qð nõ ẽ in ſuꝑioꝛi ca
ſu. vel dicloqᷓ eodẽ ca⸗
ſu tm̃.ſ.ꝙ remãſii matri
moniũ bic et.S.ſed bic

fuit ſolutũ quo ad ſoce/

rũ. vt. S. l. cu bic ſtat.
ſi ſocer.

uxoꝛem et eius familiam uir expi- NMEopelatio.ſ.ad dore.

D0atõs. i. res dõate
re Bbecies. legati.

Ir exbiberet. alio
ſi eã maritus ñ
exbibuiſtʒ:ẽt circa ſpẽm
doõatõis mulier ſe tuebi
tur. vt.j.de do.excep.il.fi
nali.in pꝛincipio.
vy ¶ Erdoatoib qbus li
beraui vxoꝛẽ de eo qð

4 ¶Vonari.ſ.res pᷣdicte

„

△

etẽdo vid et dõaſſe.ar.
C. de bo. li.l. cũ optet
a YVegato. qꝛ nõ dos ſʒ
frucy dous ſunt vſure
be Alſural. vt qut legat
dorẽ nõ pꝑ boc videt le⸗/
gare vluras dotis.
Coꝛ. ſoluẽdo oibꝰ

ereditoꝛibus.acc.

Mõ pot ar. pᷣlatos
cũ emerẽt rẽ aliquãvt ð
tur vtilis reivendicatio
eccleſie.ſi mõ pꝛobetur
ſua pecũia res ẽpta.cõ⸗
travxoꝛes q̃ nomẽ tm̃ ſu
um in inſtrumentis ap
poni faciũt non maritt.
e¶ Poſſideat.ergo tene
tur oditõe ſine cã qᷓ dif⸗
fert ab actõe de dote vt
ſubijcitꝛc. itẽ vtili in re
vt in fine q differt qñ rẽ
ðᷣ diſſet. vt ſubijcit ſoluz
fe Geparatur.i.ſepꝑatur
ic maritꝰ qñ pecunia ẽ
data ab eo marito cui
res dõata ẽ. qꝛ resvbi ẽ
dõata ſi extar res direc⸗
to vẽdicatur.bic autem
vtilicder.]
g Xongdicatur. vt. . e.
ꝙ aüt. L. ilem diuus.
— odẽnabi

. tur pꝛopt᷑ pecũ iaʒ cõdi/

tõe ſine cã inſolidum di
uoꝛtio fcõ. vt.S.de neg.

geſ. diuoꝛtio. alioqᷓn di/

uoꝛtio nõ facro ↄueniet᷑
inqᷓtũ facere p õtvt. j. ð

re. iur. l.nõ mmñ. ſed iudi

cio de dote? antex poſt
agitur: inqtũ facere pt.
a ¶ Mꝛobibet. boc caſu.

beę Accomodari.in pꝛi⸗/

mo caſu.et nota ſpecia⸗
le ꝙ res ẽpta ex mea pe
cunia ſit mea vtilit ſal⸗
tem ſic⁊ alias videturvt
C.de rei ven. ſi vt ꝓpo⸗
nis ⁊.C. arbꝛ.tu.l.cura

ſquid babitur⸗
eilez. vt. S.e.idem

————

d ¶ Atq;.cũ petẽti quã⸗

dam ſlummam.

e ¶ Annuerit. i. ↄceſſerit

vel dederit ex ca dõatio
nis

f¶ Poſſe. ſed nõne inter

abſentes fuit ꝓmiſſum
ergo nõ valet. vt inſti.ð
inun..ſti.S.itẽ verboꝛuʒ
q̃ eſtõ.ſo.hic añ epiſto
lã ſpoponderat:ſicut ex
bac littera ꝓbatur. ait
em̃:q̃ ſũma mibi nũera
ta eſt ⁊c.ſʒ hec mulier re
petit in epiſtola q̃ fece/
rat in nü eratõe:vt mari

uit:maritꝰex pecunia ſibi do
nata aut rẽ mobilẽ aut ſolirẽ cõpa
rauit:ſoluẽdo nõ eſt⁊ heredes ex
tant. Ouero ſi mulier reuocet do

nationẽ an utiliter cũ uiro expecta

tur. uidet᷑ eni maritꝰq;uis ſoluen

donõ ſit ex dõatõe locupletioꝛ ef⸗

fectꝰ cũ pecũia mulieris res cõpa⸗
rata extet.rñ.locupletioꝛem eẽ ex

donatöe negarinõ põt.nõeni q;ᷓ

rimꝰquid deductoere alieno libe
rũhabeat:ſed quid exre mulieris
poſſideat.ſolũ eni ſeparaturhic
ab eo cui res donata eſt:ꝙ ſi res
ipa mulieris permaneat et uẽdica
redirectopõt:et erit deterioꝛ cau
ſa uiri: ſi ea pecũia quatenꝰres ua
let nõ ultra id qð donatũẽ: condi
cat qᷓʒ ſi dotis iudicio ↄuẽiat᷑ Sʒ
nihil ꝓhibet· etiã in rẽutilẽ muli
eriin ipasresaccomodariꝰ.
JIquid mihi moꝛ.eu.
ns cã dõare gsuellet:ego pu
re uxoꝛi donareuellẽ:non ualet qꝙ;
urxoꝛi iubeo dari:qꝛ illo ↄualeſcen
teↄditõe teneoꝛ:moꝛtuo autẽ ni⸗
hilominꝰpauꝑioꝛ ſum.nõ eni ha
beo qð habiturus eẽm. Aulus
eA quea marito ſuo pecũiaʒ
cᷓ donatõis acceꝑat:litte
rasad eũ miſit hmõi.cuʒ petenti

mihi a te dñe cariſſime ãnuerit in⸗
dulgentia tua. xx. ad expediẽdas
quaſdã res measqͥ ſũma mihinu⸗
merata eſt ſub ea ↄditõe:ut ſi per &

me meoſq; moꝛes ſteterit:quomi
nus indiẽ uite noſtre matrioniũ ꝑ
mãeat:ſiue iuitote ðceſſero ð do

motua:uel repudiuʒ tibi ſine ulla .
4 El ꝓpter ſene Aius.
Q(ccutẽ aut ualitudinẽ aut mi

qrela miſero diuoꝛtiũq; factũ per
me ꝓbabit᷑:tũc.xx.qmihi hac die
donatõis cã dare noluiſti:daturã
et reſtituraʒ me ſine ulla dilatione
ſpõdeo. Queroan ſi eadem ticia
marito ſuorepudiũ miſerit: pecu
niã reſtituere debeat. Pau. m. pe
cuniã quã uir uxoꝛi donauit exſti⸗
pulatõe ꝓpoſita:ſiↄditioeiꝰexti

niũnõ poſſit. h
. Zideo bona gratia matrimo

Liber. *

debebat ſbivel forenõ , Foꝛ marito ſuo pecuniã dõa

terit peti poſſe.quoniã ex donati-‚
one in pecuniã creditã ↄuerſa eſt
petitio. ꝙ ſiſtipulatio cõmiſſanõ
pꝛobet᷑ tũc tantũ peti poſſe:quan
tũlocupletioꝛ ex ea donatõe facta
pꝛobetur. Leuola.
Apdia et mancipia ſeie data
effecta ſũt eiustꝑe ↄcubinatꝰ:ac
poſtea tꝑe matrimonij alijs acce-
ptis reddita ſunt: qd iuris ẽ rũdi
ſʒm ea q ꝓponerẽt negotiũ geſtũ

uideripotiꝰq; donationẽ interue⸗
niſſe. Itẽ cũ qritur ð cibarijs mã

cipioꝝ reſpõditꝑe ↄcubinatꝰda⸗
ta cibaria repeti nõ poſſint.ſʒnec
tꝑe matrimonij ſi ea mãcipia uxo
ris in cõi uſu fuerint Filiusrebus

matris interuenire ſolitꝰpecunia

matrisoſentiẽte ipᷣa mancipia:et
res mercatꝰemptionũ inſtrumen
ta ſuo noĩe ↄfecit:deceſſit in pris
ptãte.q̃ſitũ ẽ an mater cũ marito
ſuorexperiri:⁊ qua actõne uti poſ
ſit.reſpõdi ſimater obligatũ filiũ
in ea pecunia uoluit eẽ intra annũ
poſtq; filius deceſſerit ð peculio
cũ patre in cuiꝰpoteſtate fuiſſe ꝓ
ponatur actõʒ habere.¶ Sʒ ſido
nauit ipe peti poſſe quãti locuple
t r donatõe ea pat᷑ factus eſt.
JIquis uxoꝛi ea cõ.¶ Aulꝰ
Ditione donauit: ut qð dona⸗
uit in dotẽ accipiat:defũcto eodo
natio ↄualeſcit. h Ermo.

Itricus ⁊ pꝛiuignus ĩuiceʒ

Abi donare pᷣtextu matrio/
nij nõ ꝓhibẽtur diuoꝛcij cã dona⸗
tiones inter uirũ ⁊ uxoꝛẽ conceſſe

ſũt.ſepe eni euenit ut ꝓpt ſacer⸗

dotiũ:uel etiã ꝓpter ſterelitatem

litiã ſatis cõmode retineri matrio
Aniũ diſſoluit᷑. Oiuoꝛtio facto
nec inſtaurato matrionionõ ↄfir

matur inter uirũæ uxoꝛẽ facta dõa

tio:nec inter patronũ ⁊ libertam:

tum reddat certi
oꝛeʒ. nec ob. 3 ½
dicit. qm̃ ex dõa
tõe⁊c.nã dõatõ
dicitur ꝓpter coõ
modũ medij tẽ⸗
poꝛis.ſʒ exñte cõ
ditiõe traãſu ĩ ce
ditů. vt. j. de do.
l. ariſto. ſi ãt fue⸗
rit ſimplex dõa⸗
tio reuocatur in
qᷓtũ ẽ locupleti⸗
oꝛ ftãvt bic ſubij
cit.accurſius.

g Coͤuerſa e. ĩ⸗

mo videtur non
ↄuerti.vt.S.mã.
l.q negocia. qᷓ

3. ſed hic intceſ⸗

ſit ſtipulario:ꝛibi
nudũ pactũ. vel
bic pecũiam ad
manus bébat:
ibi nõ. itẽ Z. j. de
ver. ob. ſtipula⸗
tio fcã.vbi dicit
nõ valere buiuſ
ſtipulatõis pẽa
les.iſ.ſi fiant di⸗
uoꝛtia.qꝛↄtenti
eẽ debem pẽis
lege cõpᷣbẽſil. ſo.
bec pena ꝓceſſit
a ſtipulanone .
alias ſec vt ibi.
b (Mo ꝓberur.
⁊ ita credit᷑ nul⸗
laↄditõ appoſi

“Rr
J Hnſe
ie ocubie.
Cocubinar
vt. ſ. de do. l. af⸗/
fecuionis.
l¶ Acceptis.a ma
rito.accur.
m eta per
mutatoʒ fcãaz3.
n 6 Interueiſſe.
vt. S.e.ſi dona n
te. in fine.
o Un col. alio /
quin Z. vt.S. ſed
ſivir. S. lina.
p Aarito. cui

—

ic pr oĩa iure pe
cuiij occupauit.
r Juus. rebus
admiſtradis.

Dec eſlit. liliꝰ

383 (Aciõʒ mada

ti. vel neg. gel.
1 qs ma
rit / 1 ooté.
lta ſe obligat

ad id reſtitued ũ
ſolu. ma.
mo:te. l. de

pꝓfiliu qſitũ eſt.
Eeorellate. r .

W —— — —,— —— —
=

—
=

—

5
e.ſed interim. S
ſi maritus.
a ¶ Watronũ. i.
virum.
b Libertam. i.
vxoꝛem.
t Bi ab eo. l. i.
de/Facta dona /

tio. ↄſtãte matrti

Beparame. RNiita diuctüͦẽ: ut detract ali.
an dinoun (iꝰ uſus eẽ poſſit dicẽdũ eſt agi
datuurr. poſſ. e:q;uis nulla actiõe ẽ er lege
* Foo⸗5 rij. tabulaꝝ:q;uis decẽuirosñ ſit
lens vroꝛ dona credibile de his ſenſiſſe:quoꝝuo
gre Alg poſfe di luntate res eoꝝin alienũ edificiuʒ
dlumo earficiot Ziũcta eẽnt. Maulꝰnotat:ſʒihoc
n e ain al ſolũ agi põt: ut ſola uẽdicatio ſo/
a2 qger alias g lotgrechernmalie noi is
uig.i.quia. ex. l. xij. ta.neqʒ eni furtiuũ eſt ꝙ&
iae dnn, ſclere — deſt. 1. Abole
NAiros. q om O& Ir mulieni diuoꝛcio fcõqᷓdaʒ
eni lsen Mdcirco dedrat: utad ſereuer

¶otat. ſ.ad
dẽdo nõ coꝛrigẽ

m ·¶ Soluta. id ẽ
diſſoluta matri.
ſiz manẽte edi⸗/
ficio ad eſtimati
onẽ ↄdi.ſine cã
quaſi ↄſumptũ
ſit agi põtveluti
rtiuũ.⁊ no.
i eo ſolo caſu
cũ quis mala fi.
iniü xit:a gi põt

do. —

de tigno iniũcto
nõ alias. ſʒ agit
rei vẽ. ⁊ iuratur
i litem. vt inſti.
de rerũ di. F. cuʒ
in ſuo. Jo.

% Irdeöͤ
CNaniſi⸗

aũt ob boc facta

nõ valet. vr. jto

. rriiij.

tricus: diuoꝛcij conceſſe ſunt. vt. S. e. ſed interim. in fine.
Zideo. ſoluit ꝙ nõ fit bodie.vt in auten.yt licet ma.et a.F.q?ꝛ

ero exconſenſſu. .
iuoetio. nõcõſirmatur imo infirmarrur: etreuocanividetur. vt.

ſiab eoĩuitodtiierterenõ licz: ſed
fcã donatio ſeꝑat᷑ cũ inter eos di/

uoꝛtiũ intercedat.ꝑinde enĩid qð
donatũ ẽhẽtur diuoꝛtio ĩtercedẽ
e:ac ſi donatũ nõ fuiſſʒ.
Eeo qð uxoꝛis in edificiũ ui

teret᷑:mulier reuerſa erat:deinde

diuoꝛtiũ fecerat: Labeo Treba⸗
cius int᷑ terentiã ⁊ mecenãtẽ rũde⸗/

rũt:ſiueꝝ diuoꝛtiũafuiſſʒ ratã eſſe
donatõʒ:ſi ſimulatã ↄtra a/ Sed
ueꝝẽ ꝙ Pꝛoculꝰ⁊ LZiciliꝰputãt
tũcueꝝ eẽ diuoꝛtiũ:et ualere dõa⸗
tionẽ diuoꝛcij cã fcãm ſialienup⸗
tie inſecute ſint:aut tã longo tꝑe

uidua fuiſſet ut nullũ dubiũ foꝛet

alreꝝ eẽ matrĩoniũ:alias nec dõa⸗
tõeʒ nulliꝰmomẽti futurã l⸗Ab
od uir ei nõdũ uiri potẽſ

exiſtimo. Leuol.
Eia Sẽpꝛonio cũ certa die eſ
D ſet nuptura añq; domũ ðdu⸗

ver. obli. ſi ita ſtipulatus fuero.S. fina. et.l. ticia.
p Nerũ.i.verũ vel nõ ↄtrariũ.vt.S.de ritu nup.l.plerungg.
q Diuoꝛtiũ.ſ.pꝛimũ.quia vere ante donationẽ ↄnngit. fed aliter
ſupꝛa dicirur diuoꝛcij ca donari.ſ.ꝙ diuoꝛtiũ futurũ creditur.ſic. ẽ.
vitricus. S. diuoꝛcio.et.l.ſed interim. in fi.l.

r¶ Factã.vel diuoꝛcij vel facti vel faciẽdi.vt.S.e.vitricꝰ.⁊ dic verum
J₰ . R. — .,—
Aod vir. exiſtimo cũ ſponſalia pceſſerunt.
t. S. e. e.l. um bic ſtatus. S. finali.
ECia. dotis. põt bic eẽ vxoꝛ a nteqᷓ; in domũ ducatur.et põt du/
(lin domũ.nec erit vxoꝛ lſcet raro boc eueniat.et iõ attiner po
ius u inquitendum an ante cont actũ matnmoiũ dõano ſit facta

eſſe.i.pꝛeſumi.

b.⸗

*

d

De dinoꝛcijs.

v Vtr nuiſſe a : etbꝛimir iñ non attinuiſſe.i.nõ eſſe curanduʒ inquiren⸗
i.vt inquirat tpᷣs anteq; domũ vbi duretur donatio facta erat.aut non

atiin uiſſe. repeteyt. an donatio facta ſit ante tpᷣus.xij.ta.inquirendo ⁊c.
ſzm quoſdam.vel bic reſpondet ſceuola nõ attinuiſſe.i.nõ ptinuiſſe ad rem
expꝛimi ſpᷣs.ſ.an donatio facta eſſei anteq; domũ ducatur.aut pꝛo ⁊.etnõ

ceret᷑:tabuleq; dotis ſignarẽt᷑ do

nauit tot aureoſ Quero an eado

natio rata ſit.m.ñ attinuiſſe tpᷣs
anq; domũ deduceret᷑ dõatio fcã
eẽt:aut tabulaꝝoſignataꝝqͥ pleꝝ

qʒ ẽt poſt ↄtractũ matrimoniũ fie

rẽt ingrẽdo expꝛimit. Itaqʒ niſi
añꝰmatrioniũ ↄtractũ qð de ↄſen

ſu ĩtelligit᷑:dõatio fcã eẽt nõ uale

ret. Nirgini in oꝛtos deducteãte
diẽ terciũ qua ibi nuptie fierẽt⁊ cũ
inſeꝑata dieta:⁊ ab eo eẽt:die nu
ptiaꝝ pꝛiuſq; ad eũ trãſiret ⁊ pꝛi-
uſqᷓ; aqua ignis accipet᷑i.nupꝰ
tie celebꝛent᷑ obtulit.x.aureos do
no:qſitũ ẽ poſt nuptias ↄtractas
diuoꝛtio fcõan ſũma dõata iurere
petipoſſit.rñdiid qð añ nuptias
donatũ ꝓponeret᷑ nõ poſſe dedo

te deducc. I I Abeo.

Juxoꝛ nummisa uiro aut ab

eoꝗin eiꝰptãte eẽt ſibi dõatis ſer

uũ emerit:deinde cũ eiusfcũs fue
rit:eũ ipᷣm donatiõiscã uiro tra⸗

diderit: rata erit traditio qᷓ;uis ea

mẽte fcã fuerit qua cetere dõatio⸗

nes:nʒ ulla actio eiꝰnoĩe pᷣſtaripᷣt

Ze diuoꝛcijs.

rimit matrioniũ/Au.
diuoꝛcio moꝛte captiuitate

Aius.
Moeri autẽ uela diuerſitate
nẽtũ dictum eſt: uel qꝛ in di⸗
uerſas ꝑtes euntꝗ diſtrahũt ma⸗

vt. . de dona. ante nup.l. eum in re.

nir ei nõdũuiri M nel alia ↄtingẽte ſeruitute
gupfſ erit dõauerit:ratũ futuꝝ utriuſqʒeoꝛum. . j

dicare poſſet. vt. S. e. l. vxoꝛ. in fine. aceeur.
ediuoꝛcijs.dictũ eſt de vtrabendis matrimonijs.nũc de diſiungen /

attingt expꝛimi tpᷣus ta
bularũ ſimul cũ pꝛima
q plerũq; ⁊c. et bñ ĩfert
itaq;.q.d.nõ eſt neceſſe
expꝛimi illa duo. ſ pꝛiʒ
tm itaq; ⁊c.et ſjm iſtos
ductio impedit donatõ
nem. ſinõ ſit vxoꝛ ⁊c.
ſed nõ placet.ſed ꝓ boct
ʒ.de ritu nup.il.mulie/
rem. vel bꝛeuius iſzm y.
et. R.q.d.nõ fuit neceſ⸗
ſe hoc totũ expꝛimere.ſ.
anteqᷓ; domũ duceret.
⁊ ante tabularũ ↄfectio
nem. qꝛ tabule plerũq;
fiũt poſt aargeri matri⸗
moniũ.ſufficeret.n.hoc
ſi dicat ante matrimõi⸗
um dõauit. et bec ẽ mẽs
buius.l.ſed non deſcen
dit bene ad litteram

x¶ Expumit. alias exp/

mit ſceuola.⁊ alias exp
mi.

xENonſenſu. ſ. legittio

et de pᷣſenti. ſed ſi hic ſit
dubiuzʒ an ſit facta ante
matrimoniũ vel pꝰ.dic
vt. C. de do. ante nup. l
cum in re.

3¶Airgini. ab eo mari⸗/

a G Aqua. foꝛmaqᷓ nup/

tie celebꝛantur. vñ ver.
Its viri captant ſi iam
expectãda putabant.

Quos faciet iuſtos ig⸗
ms et vnda viros.item

et alias dictio greca ga

mos tedas.i.parẽtelas
deſignat apud nos.⁊ ẽ

aũt teda de ſigno quo/
dam qð vt candela ar⸗

det et accendebat᷑ inma

trimonio ↄtrabendo vt

ip̃i marito accẽderẽtur.
et alias dictio greca ga
mos mulier vocat apð
nos:bic trigamũ retine

bigamũ manogamũqʒ

b ¶ Deduci.vt. S.e.l.int᷑
eos.ſi aũt eſſerdubium
ante nup.vel poſt nup.
tũc diſtinguitur aut eẽt
deducta in domũ vel hi.

Kubꝛica.

Jvxoꝛ emeret a vuo vel ab alio.quo etiam taſu vtiliter maritus ven

dis. et dic ꝙ diuoꝛciũ interoiuges dicitur:inter ſpõſos repudiũ.ſed ꝓmi/⸗
ſcue vtũtur. vt.j.de ver.ſig.l.diuoꝛcio.S.i.et erant olim multe cauſe ex qᷣbuſ
ſierent diuoꝛcia qᷓ enumerãtur. C.e.l.exoſenſu tribꝰadditis ꝑ iuſtinianũ vt
in aut.de nup.S. bas itaq;. coll.iiij. bodie pauce ſũt.vtĩ aut.vtli.ma.⁊ a.

S.qꝛ Yo plias.col.viij.ſ iure cañ.nulle ſtvt dixi. Z.ð neg. ge. l. diuoꝛ. ĩ pn.
b JIrimit captiuitate ſeruata diſtinctõe iferioꝛis.l.vq;.j.e.vxoꝛes.
TN uoꝛtium dictum eſt. ſed nonne in diuertendo. quanoq; vterq;

pa’

ſolu. ma. ergo ſi decederet ſo.ma. maritus dotẽ lucrabit᷑.vt.S.de pac.do.l
pater. S. cũ inter. ſi aũr maritus qͥ lucratur miſit eilibellũ repudij ſuccunit
igitur patri. vt bic ⁊.C. e.l.nõ eſt.j.ſolu.ma.filie. =
Xoꝛes.ſolo.nõ ad matrimoniũ cũ alter ſit ſeruus.vnð inequalitas

☛☚ — ð ð
è

filia.afficiat.i.

eius lucro afficiat

u. pater ſtipulati

ſoꝛtune nuptias eẽ nõ ſinit.vt in aut᷑.de nup.S.ſʒ ⁊ captiuitatis.et.j.

LZiber.

metes eoß lunt diuerſe. ñ. boc ideo dici. qr pleru/

anſenrit alte ef, d vult vnus et aliud alius.vel aliter dicitur diuoꝛ deo in bee eka cei ad dotis amiſſionem. ot. * “
q; altero ſunto etin aliud otrania ſit mens ſiue intentioymusſoluntati s Pꝛeuentus. cũ boc ignoꝛauit. t. ¶ Migrare. vt in auten. de
Mier Rr nopaus oni ſed diuerſon mentes in boc conſentiũt:vt diſ⸗ 5 ſed etiã capi. coll.iiij.nec eſt opus repudij.ſed ð. C. e.vxroꝛ.
luan marnimonid vel qꝛ melius in diuenẽdo yterq; ↄſentiat:ſiue gltrr ibi de eo qᷓ eſt in expeditõe qͥ quanuo: zmis crpecrar nicde canict
tiñ diuerſa eſt mẽs vni d⸗
iue vtriuſq; in cõraria S ., . iuilgitur. vt in au⸗
lan au indini⸗/ trimoniũ. Inrepudijs aũt.i.iĩ re puenerũt pñtuideri nuptiaꝝ locũ ten· xr li. ma. et
dbendo odi0,diuoe ciationib’cõpꝛobata ſunt bec retinere: eoſ⸗ olo allj temerenn v el g peniu/
cs. uerba restuastibi hẽto. Itẽ hec bere nõ pñt ⁊ gñaliter diffiniẽdãũ güibn el
e aben alne abe⸗ uerba tua res tibi agito: in ſpon- eſtdoneccertũ ẽ maritum niuere Eun vium.
peo retento:et c punc ſalibus quoq; diſcutiẽdis placuit in captiuitate ↄſtitutũ nullũ hẽre x Eradidips
t hraent viro vlſpo renũciatõʒ interuenire oꝑtere: in licenciaʒ uxoꝛes ad aliud migrare Blch libel/
le vronvel ſponſle. qre hec uerba ꝓbata ſunt: ↄditi matrĩoniũ: niſi mallent ipe mulie ius.
86Ei: ſii velſeud. onetua nõutar. Siue aut ipi pre rescam repudij pᷣ̃ſtare: ſinaũt in Wae i
Eus ge ehiton⸗ ſentitrenũciet᷑:ſiue abſenti Peuʒz⸗ incento eſt an uiuus apo hoſteste erent
SRRE: autncoGunnlzeisennet geennoenr Senacltnae Lerek
po usde Tcui orõ ptãte eiꝰſit nibil interel uł. ſi ꝗnquẽniũ a tpᷣe captiuitatis ex nitur. qꝛ ie vid
eng dene vo E Juortiünoͦc niſiucrũuerb ceſſent licccii bz mulier ad alis mrmuzecig
rſate ſd a. 55.e WNaioppetu ↄſtituendi diſ migrarenuptiasita tamẽut böO Aluͦlber.
abienti ..l. ace . ue ſenſionẽ fiat: itaq; quicqꝗd caloꝛe gratia uideat᷑ diſſolutũ pꝛiſtinuum⸗ Ni nondt
. ipiſ enoepanav us iracũdie fit uel dicit᷑ nõ ratũ ẽ pꝛiꝰ matrĩoniũ ut unuſqſq; ſuũ iusba Rebee Ptereos l
be C.derepu zſentien ꝗᷓ pſeuerantia appanuerit iudici beatimpunitũ: eodẽiure ⁊cin ma- berus et diuer⸗
ie al appam uinaifuiſſe: iq calozẽmiſſore nio in ciuitate degẽte: etuxoꝝe ca deat uem noͤiö
