te filij. vel dic teſtificatio ſiue dictum mĩr̃is vel auie ꝓ etate filij. ⁊ ſin aut ꝓ parte.in fi. S.⁊.S.e.quotiens.S.qͥ dolo.ſʒ .j.de ver.ſig.l.d⸗
boc eſt Z. C. deteſti.l.pentes. So.non recipit matris pꝛofeſſio vt teſtis. ſʒ bum opoꝛtebit. S.actionis verbo.dicit ꝙ nõ ↄtine t᷑ exceptio. Soł.

vt iudex ex eius rñſis q̃ . illud ven ẽ er ve
Jar orareg rge gon ” l M 1 ſancearne
een —) Züam mams fanſ,flio poncreiſuma; erceptionemue arrszeen
minogen Pſunmtten Amum recipitur:ſed ⁊ aui recic lud intentionemimplere:utputa racronigna
acit. ſicut cnʒ qni᷑ an . . ak liiter pbat reve
ſrſitius fact pſumpts pienda eſt. Elſus. ſipacti conuenti exceptione utat roiclerer. Fe

ag.l. i. F. iuli. lʒ non cõ⸗

nem ꝓ filio. vt. ſ. delib. 4. m delege falcidia queri- doceredebet pactum ↄuẽtũ factũ gfallitbec reoula

ur:heredis ꝓbatio eſtlocũ eſſes um quis ꝓmiſiſſet iudi- eſtbicin excep

filiu * ſ. D arb. .—„7„ „ . 2. ,„ . „ 5
edl.li F.ſi ius. no ab habere legem falcidiam: qui dum cioſe ſiſti. .r. p. c. abfuiſſe dicat: mrepeclie. vbi
aliquo⸗ acuKnr. „ pꝛobarenon poteſt:merito condẽ ⁊obid non ſtetiſſe uel dolo malo uierahtt no
kakrorun um quene nabitur. Npianus. aduerſarij factum quominusſiſte nu pe ſicr eauti

é Anm delege. bre MWMotiens opere quaſia lib/ ret uel ualitudineʒ ſibi impedimẽ one ccrd. quia
K topetuntur:pꝛobatiões ab tofujſſe uel tempeſtatem pꝛobare quibanc ercep⸗/

dis ꝓbatoͤne. qð

,pband . 1 A 5 mel. E tionem opponit
nnmdo amm eoT1epatronum dicit engunt eum id oportet Sed ſipꝛocu⸗ non dicunspo

eſſein bonis.ſi.n. lega aideo Julianus ſcripſit licetin p/⸗ ratoꝛia quis exceptione utatur: eo nitſed diũ vel

poſitum ab alio

aioenrien an ſnn iudicio poſſeſſoꝛ patronuseſſeuni qðnõlicuiſſet aduerſario dareul Regat ide dicas

aat ad falcidiam ipſi à deturꝰ:uerum partibus actoꝛiſ nõ fieri pꝛocuratoꝛeʒ:id ꝓbare opoꝛ⸗ Sccp. non nu/

enebere r ed lu⸗ libertum fungi debere:ſed eum ꝗ tetobiicientem exceptionem ideʒ santetedes
q Noniens. erigun, ſe patronũ eſſe contendit. Qui ent dicendum: æ ſiea pecunia pe non nu pe in 5
eitur loqui egoð polo dicto factuʒ aliquidlicetĩ exr tatur que compenſata dici᷑.Hic Ebus in fanc;
artificialibus vel fabꝛi r. . S IaPr — — — ⁊ vtraq; eaꝝ tol
libus. nõ obſeqales Ceptiõe ſiue docere dolum admiſ- ampliꝰſi iudicate rei uel iuriſiurã litur tpe. vt C.

ſinanma ðbentur. ꝛis ſum debet.¶ Interrogationis fa di conditõdilata dicatur de eo qd denon nu. pel.

. „2 . —E . in ↄtractibus.ĩ
S arid 4 (cte ꝓbationem actoꝛi imponi de nunc petitur ſiue in alia geſtum eſ Bu.r6 do. cau.
del.ſinõ ſonẽ.S.liber bereideſt ei qui in iure intemoga⸗ ſecontendatur eum implere pba on 1aelen
tus.accur. ſr ſantaag ak. ibi poſita.
ae in piudicö Li indi tum dixit reſpondiſſeſe ſolum he tiones opoꝛtet. lianus. mniſifuennt cote⸗

JIquis liberum homineʒ ui ſtate vt. ¶.de ñ

aali attionequã inten- redem eſſeuel ſi tacuiſſe dicat ĩter liberum
fapuerit:⁊ uiculis habuerit nu.pel.ſiintta.

diibenus pfonum rogatus eque tantũdem erit dicẽ

P in ingenui . . — r— „ tt alie exceptõeſ
bn tedeh gum impolita pbatione non eig isindigniſſime commodũ poſſeſ non tollmt. Nt
iudiciales. at es pfonꝰ ſenon reſpondiſſe ſed actoꝛ. ſoꝛis conſequetur: quia ꝓbari nõ R o/.
ick vt q ſtipol I Mlianus. poterit homineʒ eo tempoꝛe quo deecep. licer at
ſene — exceptionibus dicenduz pꝛimum lisoꝛdinaretur in liberta⸗ 1un gu
⁊ ideo ꝑtibꝰ actoꝛis fiu⸗ Irtian Lum quis ꝓ
Fimrimev. vnc. dalr Mn partibus actoꝛis fungio- te fuiſſe. *°nianus. ot. Aer
an albs Phara do „„„ ———
tronꝰ.vt.j.ſi inge.eẽ di. Q . curſius.
l.fi.in fi.⁊ facit.S.e.pr̃onꝰ. ASebaein qõͤne oparum. m .Aduerſario.vt in ppłari actõe.vt.S. de ꝓcura.l.lʒ. . ea oblatõ
d Qui dolo. ñ idẽ ſi culpa ſym Jo.lʒ alij vontra vt.C. depig.ac.l.ſi vlla in pꝛin. Item in oibus cniminalibꝰ.vt.ſ.de pu.iu.l.penul.S.ad cn/

d Licet. biclʒ non vide᷑ bene aduerſari.immo qꝛ in exceptione dʒ ꝓpare men. item ⁊ alias.vt. C. de aſſer.tol.l.i.in pꝛin. Item qð ſubijatt fi
ſed dic immo bñ.nã vid ebatur iñ alio agẽteꝑ dolum.ſed certe ⁊ q de do eri.yt qꝛ miles.vt.C.de ꝓcu.l.militẽ.⁊ in iure ↄſiſtebat hec ꝓbato
lo excipit. vt agis ex vendito dico te dolo me induxiſſe. Itẽ quid de culpa. n Exceptòem.qꝛ oĩa talia fieri poſſunt niſi contra pꝛobe qñq;.
Rũñ.idem ſʒm So vrſdeaminiſt ureelechlrograpbid.ſes bul. aliter. vy tur.vt.S.de ꝓcura.l.mutꝰ.S.cum queniur.
C. de pig.acti.creditoꝛ. e Mia umnun uin admiſſus pꝛeſuma
tur.vt.S.man.ſ.ſiꝓcuratoꝛem. .dolo.⁊.nota bic hanc regulaʒ.qui dolũ p¶ udicate.exceptio.obijciatur.aʒo.
⁊c.vt ⁊.SD.de trib.l.iij.in fi.⁊.C.de dolo.l.dolũ.⁊.S.de iudi.cuʒ pꝛetoꝛ.ũ. q 4 Opoꝛtet. vt qꝛ nolit teneri de euictione noĩerei alienate ĩ talilu/
marcellus.ſed õ.j.de excep.rei.iudi.ſi.rem.vbi q̃s ꝓbat ſe dolũ non com o. vt.j.qua.re.ac.non da.l.fi.S.i.vel nolit ſoluere vel ſolutuʒ repe
miſiſſè. So.ibi ſponte non tñ iuſſus.vt.S.e.l.circa.in fi.vel ꝓbatibi eo ip⸗- tere.vt.õ.de alł.l.añpe..i.⁊.C.de reli.⁊ ſump.fu.in.l.greca.

nſata.i. ſoluta. vt. C. de ꝓba. l. i.

ſo. ꝙ contranum non pꝛobatur. accurſius. ”ß”M Jquis libeꝝ.indigniſſime.i.indigniſſimum eẽt ſi conſequere
f eregen. bocſicoꝛam alio iudice alias ipſe iudex ſupplet qð ſceit vt iu/ tur. ⁊ ſic. C. de acqui.poſ.l.nec ex natura.de facto.n.tantuʒ te
ex ſʒm Jo.alij dicũt ei non credi:qꝛ poſſit malignari iudex.ſed Jo.dicett Enet. vt. j. de acqͥ. poſ.l.oum br̃des.⁊ facit.C.e.l.eius.

non poſſe qꝛ in ſcriptura eſt redactũ.ſed foꝛte iudex non memit.vel non ſu ſ¶ Auia pꝛobari.ponit cauſam quare volebat habere commoduʒ
it ſaiptum.⁊ ſic habet locun hec lex. accurſius. poſſeſſoꝛis. azo. accurſius.
g· ¶ Interrogationis tacuiſſe. quod pꝛeiudicat talenti.vt.ꝗ. de interro. c. t ꝙ In liberrate. cum enim non daretur facultas reced endi. vt·j. de
l. de erate. 5. qui taaut. b¶¶ Sed adctoꝛi. idem ſi dicã mdiſſe non pte ¶libe. bo. exbi.l. i. quis autem ſit loco poſſeſſoꝛis: babes.. deliber.
trerogatione.vt.õ. de interro.act᷑.ſi ſinen. Aau. libens. 5. f. accurſius. ——
1M exceptione idem in replicatione ⁊ duplicatione:⁊ triplicatõne cũ Enus obligatam. nam quando ſauit fuit beres vtroq; caſu

„

lhnnn
cuutf
an
menipob
hoͤpel u⸗
icſdean
un hogit.
(or ane
eplano
Urobaut.

E
⸗

deleif
en

eoio
ſcaila
ſicron.

(anc,
6Pnlorepz
ſröotn. N)
deſeſlye
hunilus4
Neptgli inß
(ianborit
ſpicoring
J mlift
(ſcigzpol ,
iöngl rqn
unti ſunt,

oddf.

((Dnſr
6 depgte

uNun ſ

Focautant
dogkuroonn
Aunton 5
ulmiö
oolKinca

Chun⸗
Jonn
((Ppbu
d apue

mean

Auimten

inarena
imgd dey
(rlle
(enngn
EhNlalſiſe
igetſit
EEdcmli

(Atdanl

ingn.
ſigit⸗
ükimn
iſlinri
iſtehſ gn

.r pſptoͤ.
pbato. 1
De p
ij

1*
S. ad.
latoꝛ. vt. 5
inficiator.
puniti
hic ꝙ p
ta b
iti. 7 ſic no
indebiti. 7
nche
on debi
Hon
d en
ſi teſtaroꝛ
iunctis. v
in 9
res. fallit
le. i. ſi res.
vt. ſ. d
ius. v
als
zce

ticlicijs.
3. e. l. uij.
5. luch ir bsel 6
i. ⁊ ſemil. G accidi et nõ nega
eten alenunl. ideraretn ⸗
lo. in ncker eo r. debitoꝛ gnid 45. s. nota dili
hec actio. a pᷣſum o.l. in o lbi ſi de ſet ſo u ens. n iſike er
neratl⸗. r mdr⸗ nel Kß. g0 iige eẽ kadue- .
15 re 8 rare vr E Aaale
de les⸗1. an hreuz , itio ne⸗ oelirdire J
eber ve E veles. * fDu ui ab m oſtq n Eien ie. ppter
re deb npꝑ pᷣ C. q §. 5 quia e. p . uis. 4 antie ſip
Ale nwoczee le mtocbud eſt en piſſ. ep ⸗ ienſir a
ligatam here Torian⸗ a an to bſurdum lam acce agccepi ſa⸗ h liheganſec, nn
joblig⸗ ckr orie l.quicu 4 un in uerla; P rig ina. 21no
alij of nota⸗ ⁊ inſti. anſac. um a it pecun us eamn bad cöfi⸗ ſumatu ſupin igno
ꝛannrrem vtidir prhie⸗ 5. detr ipſun gaunm nunct biti ab tio cõfi⸗ antia eſt barqs nitur
Trerze iſtimo ba⸗ erit co ondeb ab ini un biecb⸗ Snerin
* tatcuil prod ſauss. eſſeeri um pba⸗ te erei rn ſſe pe i n tiam 7 eßſer. ſe⸗
onmſen rareni lſuper iuseſſ. atariu obli batio re. Sit ſcepi itas ei ſcia vr d l. ſup. i
ſtinſet i. nõ de admi. Eri 5 i. lega ãarẽ ue ve b erigere em ſu indeb i trarei, o
IOeS eo. hoc ꝛ ſe n ſſe ur ꝗ em ptione .9 vtra bat⸗ es.
dI 1itetne gr re ſciſſ ctum oꝛaſſ teatun taute ꝛeſumpti neo non ſ acs:
Ndig. — opoꝛte defunc e ignd. em dicate 8 peel i accep 30 acnch⸗ fi. F. ſe ſ.
Aaranr⸗ . zaena ſoin ſiiſle ſonnas Aeince ane 1 Kse aen.
Jn t lunene 8 m pꝛ emo ndiin us. delicet eltudſarn. ſdat: ar. ſauie r Jo Pinf
ne n de amn paoba Einns beat. eſaelael lic⸗ lean,snt⸗ .
liue deleih. alien eſſitas * X rohe un rerctgeſ⸗ idebitas „a barugchinm
gtir i EJoelei 10.; er nec t. uoluntat ðbe õ 5 equi ine ẽsca ſti bie. Reiade fae on
Kben F. etẽ. i. cre illi q Vmq t: PꝛO rcian † cum rime mod ius p al⸗ po appea ſoluit.
Menennu dici eit EZn dici I. ou lee * eex ꝗ de er lat
ſnr tosan. am bbanduz Ailſeſe mi facileen 8 valer⸗ anireren
ggcie,ti. Ele ier. a5 4 ꝛ0 ba debi diſſe aterfa quo idebita deinta utẽ exe ſe p
tn(Nef eugtlere , re. . teo ragen A hyp 2 di dibilee n dice ꝛobatio 4 . ſiamerdl, 0
. . „v, . . . . „ . „. * In
ritan EE od inte ede incre eumq iadpꝛ tisuel a berſtian daeigl
tin u bunulid es⸗ guod. nit ut p pbat 5per Tider mpelli ipiennis uſa nbezer bir
idnegtg, bumi l.i. in pn conue d ſihoc, bet re o ſe: iſſe:co lum acc tie ca ni * ntia ſa tur lachul
dnancpont ikan boeifi toꝛem ſit. ſe . edeb ꝛe qu ſolu erdoli Rnoꝛan eſt: ⁊ ra ebaen neeg
nneſt üigneren heceue zimpler otepoꝛ suo uod pe ſtam ig lutum ðrepe⸗ e o ſui ſolt
hnibii erali leſt t ud ꝗ bi au t² iquan n0 cc ulla s i nſiunni,aue
g gägiqg or que ill e ad de gnoꝛe ta ſit us. nnnni derit Emten Sur renumtan .
unnn bislran⸗ nne ent vobaod⸗ deſtin lla ſae gtienn pu illu uir aor ndine ud⸗
H du ſu n 0 DO cella ſi 1ha it: ue te uir Bangend. nis le
Nanfnn guodot it. vt (O VP an ſtionem lerenellane dir riurvr va 5
. rer luntate br enlaun n uuel rrum, Aulr dll mies e
nunſ? ae C —,½⁰]ÿaKw Hyro b. icet ideat᷑. inde t: ue te etati ium rerũ ex ibus . cogun. de iuf.
Maning mdlun . g Ic it :li eſſe ui m ind 02 ſinetmnn Gorhuffe les uſetl us. .5. §. fĩ.
ngtnn di bocauten um fuer atus qua minoe per 2 T foꝛenſiun aud 4q ſi ſenn ſiid q. 1.l.
tur pe Nel. dr. ho⸗ rcontr tu 151. liber tem toꝛ — ide npeike 1020 itate g 190 §. eiudi. fac. igt ſe⸗
ugun limnnon Sdi debitoꝛ uansie cgredi e agtaltraie ceuʒ qu eas ven r biec ſe⸗
tonnnt — “ one tamen atiõib it: rect desGei itus: tun bene lſicer alruigeſ⸗
Nina molſiuna⸗ i,n ſtis =ð bagem mimoſndhet ſonas aunaͤ anuu gein;
huulſd Ponum byro⸗ amkel ucdebe r. ritur: deſi uniasoſ ifuiſſ. bere. ſz iane edrce. infi 5
n tiin D hr⸗ man dhu nenitur. to quer u 2 t pecu itas e redi tam. diais e fil.lij i ſi nõ
in ek. vkap de Smdei re nandae cc⸗ oſte ſum itcom 1arhe m torum.
rnenii .R gaaroꝛen⸗ di⸗ ( sSp es ita t iſſe dic 7 ita ſi tot is qu rte qu ita m eD ig eſt o foꝛſã
. . — Ii liquid do. f.
eH anaidene Eelinvnrer nindebitun ae⸗ Poa Sren SS gatnen en
Seair ſſe⸗ pemdian 3 H dai leg ap ſu Ea Raolab binnuo⸗ 4 en
no aleu bi n ue ipſequi ntione⸗ . Pa odat ldi lui vta cit do
fi⸗. ne ta vt ſubi remuel 1Pled ſoluti ne ip u ruel ꝗ due ſo Eſed All dic quan
Cin uog roĩno. li qli . ut. 7 , nibu , inction C 9 eſt: t: ſe . erum i.ſed el aliq f. teſ.
ſad Gtevalqbn ade nega batio la diſti niaʒ ac non mfuit: us it parte ve Ralkckere
in cit. v oapu is pꝛ0 mneulla ecu 2 dũ bitum anar itum pꝛo vt. S. ferni on 4
1e uãd S 18 Pz0 ſine it ſeſe p ellẽ de tea ig it debitu artes anſfe bi fuit
Aunn r zem. p m auit. uit ſeſe mp 8 ito poſ in fuerit del 8 ad pe nem tr bic v ꝛſa
W d lernbaco⸗ ſi um qu uult au ꝛeſtane eni a nonnegat uin t lham ſon.r 8. bo
14 au u nis anenanu unbeloecgiis nateu:⸗ Der id iuſſimus.
ſ qu . nora Die Loen nn ſoluen⸗ qbꝛ aliqu
+– nexy de hiſ n. cad, deb P. ergo nec ip deno ſed o0. bẽa
t.,. A. — eſſ. m az ſic ere ſed CLC. non mpti in qᷣ
ulto. is bert la. li. tol. 3. de iure⸗ n eſtrertelzn
i neehman ſed inli ℳ de iſſe. iuf. vt. S. d e⸗ 760,7e omni
ar! tioꝛ ui J0. ſed i vt. T. ccepiſ ur. vt. 8 re vet n
cer lu Am de ine teſtil iſſe. vi Q. offici
e .l1. eum 4. 5. de rei n pti. ve
me griedan hes nd
Gnlne .“ n illis.l.
16
g
ref

Liber

q ¶ Infere. vt in aut. de fi inſtru. F. ſi f̃. coll. vi.

„

—

deo calũnia.ſi hoc exigat᷑.vt.S.de iureiur̃.l.iuſiurãdũ.S.qͥ iuſiurandũ

ad ap.S.fi.colł.v. Idẽ
dico de alio iuramento
de quo hic dicat. qꝛ ho⸗
die non pꝛeſtat᷑ ab initi
o. vt. C. de iureiur. l. ge⸗
neraliter. S.i.vel dic ꝙ
ibi loquitur cum a iudi
cedeferrr.
t¶ Ded hic. ſin aũt cau
tio pꝛiuata.ſ.ideʒ tamẽ
dico ſi publica.vt ſi di⸗
cat ille fuit confeſſus ſe
accepiſſe vel ſe debere.
ſecus ſi dicat acceperit.
tunc enim pꝛobat debi

tum.licet ſit ar.otra.C.

de dote cau. nõ nu. pe.
l.fi. ſed certe ibi nõ erat
publicum inſtum entũ
vel ſi ꝓmiſit per ſtipula
tionem decem que acce
pit.acuur.
v ¶ Indiſcrete.i.cauſa
non adiecta ex qua de⸗
beantir.
x¶ Eum. ſ. creditoꝛem.
V¶iHiſi.non eſt excepti
uum.accur.

5¶ Expoſuit. ſ. debitoꝛ.
ꝓmittendo.ſ.pecuniaʒ
pꝓ pꝛecedẽti cauſa quã
confitet᷑ interceſſiſſe. et
ita ponitur. alłs vt.C.
de non nu. pe.l. genera
liter. ⁊ aduerſus.quid
tamen ſi non ꝓmittat
ſed conſiteatur mihi ſe
debere ⁊ antecedenti.
Rñ.⁊ tũc debet ſtare ſu

o teſtimonio.vt.C. ð ſi

nume. pe.d.l. generalit᷑
Item quid ſi me abſen
te cõfiteatur quis ſe mi
hi debere. Rñ. non va⸗
let ad inſtar ſtipulatio/
nis.vt inſti.ð inuti. ſti.
S. item verboꝛum. cum
ambe ſint de iure ciui⸗
li. vt inſtitu. de li.ob. in
pꝛin.⁊ inſti.de ac.S. de
oſtituta. IFteʒz intellige
hoc ẽt ſi ſine ſcriptis fi⸗
ant huiõi confeſſiones

urante. als iuramenn. vt ⁊ C. deiureiurã. delata.
¶ Beruando. cui defertur. az. ſed hodie hoc ſacramentum calũ
non pꝛeſtatur:cum ſemel in initio pꝛeſtitum fuerit.vt in aut.de his qui in.

uel exceptionetutus erroꝛe eiꝰ pe⸗ W

cunias dependit ipſum oĩno hoc
oſtendere quoduel plus debito p
ſoluit.uel iam ſolutam pecuniam
p erroꝛem repetita ſolutione depẽ
dit.uel tutus exceptione ſua neſci
ens: ꝓijcit pecuniam ſʒm genera⸗
lem regulaʒ geosꝗ opponendas
eſſe exceptiones affirmant uel ſol

uiſſe indebita contendunt:hoco⸗

ſtendere exigit.¶ In oibus auteʒ
iuſſionibus quas ꝓppoſuimus licẽ
tia concedẽda eſt ei cui onus ꝓba
tionis incumbit aduerſario ſuo ð
rei ueritateiuſiurandum ĩfene pꝛi
us ipſo pꝛo calumnia iurante: ut
iudex iuramenti fidem ſecutus:
ita ſuam ſententiam poſſit foꝛma
re iure referende religiõis ei ſeruã
doꝰ.i¶ Sed hoc ubi de ſolutione
indebiti queſtioeſt:ſi auteʒ cautio
indebita expoſita eſſe dicatur:⁊ in
diſcrete loquitur:tunceum queʒ
cautio expoſita eſt:compelli debi
tum eſſe oſtendere:quod in cauti
one deduxit niſi ipſe ſpecialiter ꝗ
cautõnem expoſuit:cauſas expla
nauit pꝛo quibus eandem cõſcrip
ſit. Lunc enim ſtare euʒ opoꝛtet
ſue confeſſioni:niſi euidẽtiſſimis

pꝛobationibus in ſcriptis habitꝰ·

oſtendere paratus ſit ſeſe hocin
debite pꝛomiſiſſe.
¶Apianus.

boc enim innuit.d.l.generaliter.in fi.⁊ hoc ſtatim ſubijcit ſue oↄfeſſioni ⁊c.
ſed tunc poſſit ꝓbari pᷣrium ꝑ ſolos teſtes.vt.j. dere.iur.l.nibil. .
a ¶ Kü ↄfitẽtẽ oʒ. hoc fallit in pecunia confeſſuta. vt.C. nõ nu.pe.in pᷣcti⸗/
bus.in pᷣn. ⁊ in dote.vt.C. de dote cau.non nu.l.fi.⁊ aut.ibi poſita. Item

fallit als.vbi demum ſce confeſſioni ſtat ⁊ non pᷣme. vt ĩ.d.l.in Zᷣctibꝰ

F.i. ſic. C. ad velł.l.ſi mulier. ⁊ in aut᷑. vtimo.añ nup. do.S.pe.

b

n ſcriptis.nota exigi ꝓbatõem in ſcriptis.vt. C. ſi mioꝛ ſema.dixerit.l

iij. dicit ergo hec ſcriptura ꝙ rem illã qᷓ; fuerit ↄfeſſus ſe emiſſe hẽat. puta
ex legato vel ex ꝑmutatione:⁊ ſic ad pᷣcium reductum in confeſſione non te
netur vel ꝓducit publicum inſtr̃m:in quo continetur ꝙ ea die qua dr eẽ fa
caum pmum inſtim fuit alibi contrahẽs vel ſubſcribens vel ſubſcript. vt
teſtis. vt. C. decõ. ſti.l. optimã. in fi.vt aũt de hac ↄfeſſione plene videas:
dic. cum qͥs ↄfitetur aut ad aliquẽ liberandũ.⁊ tunc pꝛeiudicat ſibi pꝰ tri/ .
ginta dies. niſi in quibuſdam caſibus.in qbus ſtatim pᷣiudicat.vt. C. de operemanu facto altenius agro nocere poſſet.agi poteſt aque plu⸗

lũnie in alijſ

non nu. pe.l. in ↄtractibus.s.ſuꝑ ceteris.⁊.S.i.aut ad obligandũ.
⁊ tunc in mutuo poſt biennium.vt.d.l.in ↄᷣctibus.in pᷣn.aut dotis
⁊ tunc poſt tenpus ſtatutum.vt.C. de do. cau.l.fi. ⁊ in aut᷑.ibi poſi
ta. aut ex alia cauſa.⁊ tunc ſtatim vt bic.nec põt ẽt pꝛobari ↄtrariũ
niſi per aliam ſcripturam.vt.C. de non nu.l.gen eraliter. ⁊ boc ſi ẽ

. 0
Rocula magne quãtitatis
Ifideicommiſſuma fratre ſi⸗
bidebitum poſt moꝛtem eiusin ra
tione cuʒ heredibus compenſare
uellet. er diuerſo autem allegaret᷑

nunquã ida fratre quãdiu uixit de

ſideratum cum uarisex cauſis ſe

tio pꝛocule ſoluiſſet.diuus Com
moduscum ſuꝑereonegocio co⸗
gnoſceret:non amiſit compenſa⸗

tionem quaſi tacite fideicõmiſſuʒ

fratri fuiſſet remiſſũ.
MeLeuola.
Niteſtamentum faciebat
ei quiuſqʒ ad certum mo⸗

dum capere poterat: legauitlici⸗

tam quantitatem:deindeita locu⸗

tus eſt:ticiocentum do lego: que

mihi pertulit:que ideo ei non caui
quod omnem foꝛtunam ⁊ ſubſtã⸗
tiam:ſi quam amatre ſuſceperat:

in ſinu meohabui ſineulla cautõ

ne ·¶ Vtem eideʒ ticio reddi ⁊ ſol⸗
ui:uolode ſubſtãtia mea.c.l.que

ego ex redditibus pꝛedioꝛum eiuſ

quoꝛum ipſe fructus percepi ⁊ de
traxi. Item ð kalendarioſi qua a
matre receperat ticius in rem meã
cõuerti:quero an ticius ea exigere
poteſt. Rñ.ſi ticius ſupꝛaſcripta
ex ratione ſua ad teſtatoꝛeʒ perue⸗
niſſe pꝛobare potuerit:exigiuidet
ei exeo qdᷣille plus caperenon po

diſcreta.i.cuʒ cã
aliter non pꝛeiu
dicat. vt ⁊ hoc
F. dicitur. ⁊ dixi.
G̊. de interro. ac.
l.i. accur.

c ¶ Pꝛomiſiſſe.

ꝓbando ex alia
cã debitum ⁊ ꝓ
hoc oſtend endo
ſcripturam.
p Rocla ma

pein rationem fratris pecuniaʒ ra u gue. ſub/

audi aim.
e ¶ Tacite. nota
tacitam remiſſio
nem. vt ⁊. C. de
reuo.do.l. fi. ĩ fi.
⁊. ſ.de iur. do. cũ
poſt. i. rñ. 1.S. ð
vſu. cum quidã.
diuus.i. rñ. et
. ne deſta. defũ.
l. ij. in fi. ⁊. j. de
cap. ⁊ poſtli. re.
ſi a patre. ſed ar

gu. contra. ſ. re.
amo.ſi cim dos

in pꝛin.⁊.j.dea
cti.⁊ obli.l. luci/
o. et adde.j. de

do. inter vi.⁊ v⸗

xo.ſi ſeruuſ com

munis

„ Ll teſta⸗
nentuz. et
ei.ſ.filio natura

li aui ex teſtamẽ⸗
to vncia reliqui
poteſt ſi ſunt le
gitimi. alias di⸗
midia torius.J
tem ſi nõ ſunt le
gitimi per.l.ab ĩ
teſtato vſq; ad
duas vncias. ſʒ
legitimis extan/⸗
nbus nibil. vt ĩ
aut.ð trien.⁊. ſe
§. cõſiderauim⸗

g Q Moduʒ. idẽ
ſi nihil poterunt

capere. Iteʒ qͥd

ſiab eo emit ⁊ confitetur ſibi pꝛecium ſolutũ pater inter viuos.Rñ.
ſecus quia hic in vltima voluntate in qua facilius fraus fieni pꝛeſu
mitur.vt.S.e.patronus.niſi foꝛte omnia venderet etiam ante.yvt.j.

que in frau.credi.omnes..lucius.

hb ¶Ralendario.Ralendarium dicitur pecunia depoſita ad nomina

fadienda.vt.j.de le.iij.qui filium.

i Aidetur.pꝛopter legis interdictum pꝛeſumitur fraudis ſimula⸗

.

k ¶ Adieciſſe. ⁊ ita opoꝛtet pꝛobare filium contractum. nam boc edi
ctum non pꝛeiudicauit.vt.j.de libe.le.l.aurelio.in pᷣn.S.fi.⁊ dele.

nit caſus. Pꝛimus ſi ex alterius loco aqua pluuis pꝛoluens

iij. cum. quis.S.penul. SS ,
2 arbiter.ideſt iudex oꝛdiarius aʒo.⁊ dic ꝙ hec lex duos po

Vr ireh

wheinf⸗ 4
iauaun

rec ei
ännt p

Augienn
Elinigen

6 dierut

iſtol p
(btonmen

unit

Canconen
6bem!

merrin

dſan fr⸗

Deinkte⸗
fil iwinon
bicpuin
Ciſns. Oen
fetsgd ſuid
ſonen pbet

cun apon

goris tocng
lai nonrun⸗
ſtieprarin
Loſasckyt
atovi

Ermnann koe

ſon tane a

pyonone
(pborptch
Mnteson

n cſeopin

n ſenoyi

(pqpclouaſe
Mkirer ne
Epichſſept⸗

Geanigkyi

It guc

uTbiſe

Ascausin
ßiume

gnapl

huinfpt

nliß
lbaßn 4
ſanpin⸗

bevend

iſfce

lunguin

arptn

ſlcnani

thefenn

Aalt
Moni 4

D namemmn

Manncie

eycngt
ncpens
opanta
ſgianne

(An

tmnann

dſan.
Ann non
atantoniſd⸗
Ran Nre C. N
wodal ſiſt
1ſdeiardol
Ntinirz;
ſuanguiti
ſdiusifi
ſnedeſn dñ
li iſtide
G tpokire

ſapeneſelar

M

D

DZ
.

DRõ

.nr.ee.

Anonſ re

pen ti deet
nkoblila d
K addeſNe
ddinerſ..O
oſſent on

mnunis

. bicch
INe
Aklio w

“
8

iaictetind

ornat liii.

Porfſite.
grini en
niuie
enſroſnqe
guinipeln
Nhnn i

Dasfca )

lginsnn

brsntbl
Alt önien

4 GRN

rr

uie ar. vtopus tollatur. vt. . deſta. lib.l. labeo. .ſ. de aqua plu. ar.

l.i. ⁊ ij. bec actio.⁊ in pꝛin.l.⁊.l.ſi tertius.S.officium.duo itaq; ꝓbat
acxoꝛ.i.factum opus ⁊ aquam nocerepoſſe.tertium etia videtur ꝙ
pꝛobet infra tempus quo opus factum eſt: vt tamen dies ⁊ conſul
ad liquidum non exquiratur.ſed ſaus eſt ſi ſuperſunt qui fien vide

runt:vel enaͤ au
dierunt. vel eti/
am audierunte

os qui viderunt

vel audierũt id
fieri.ſic enis pꝛo
babit extareme⸗/
moꝛiam.nec ent
quia extitit ali/

quando memo⸗

ria ꝓbatur nũc
extare. vt in eta⸗
te dicimꝰ. vt. C.
de in inte reſtit.
mi.l. ſi minoꝛem
eſt hic pꝛimus

caſus. Secũdꝰ

reus ad ſui defẽ
ſionem ꝓbat pa
aum a parte a/
ctoꝛis factuʒ vel
loci naturam.i.
ſitũ: vt quia mõ
toſus eſt vkve⸗
tuſtateʒ: quia lʒ

ſit manu factuz

non tamẽ extat
eiꝰ memoꝛia qð
ſic ꝓbat ꝑ teſtes
aſſerentes omni
um eſſe opinio⸗
nem ſe nõ vidiſ⸗
ſe vel audiſſe qñ
hoc fieret. nec e⸗
os vidiſſe vl au

diſſe qui id vide

runt vel audie /
runt.⁊ hic ſecun
dus caſus in il/
lo. F. ſi tamen. et
j.ð aqua plu. ar
cen.l.ij. F. idem
labeo. ſm aʒo.
ſed in pꝛimo ca/
ſu quero an duo
teſtes ſufficerent
qui dicerẽt ſe vi⸗
diſſe vel audiſſe

ter at in fraudem.l.hoc in teſtamẽ

to adicciſſe.
Jarbiter animaduentereð⸗

beat an operis factimemo⸗
ria extet hoc ei querendum eſt: an

aliquis meminerit id opus factuʒ
eſſe. Paulus immo cum in arbi⸗
trio queritur memoꝛia facti operiſ
extet nec ne.non hoc queritur nuʒ
aliquis memĩerit quodie autquo
conſule factum eſt:ſed nũ hoc ali

gquomodo pꝛobani poſſit: quãdo

id opusfactum ſit:⁊ita hoc greci
dicere ſolent: poteſt enim

hoc memoꝛia non teneriintra an⸗

numputa factum cum interim ne⸗
mo ſit eoꝛum qui meminerit qui⸗
bus ↄſulibus id uiderit. Sed cũ

omnium hec eſtopinio nec audiſ/
ſenec uidiſſe:cumid opus fieret
neq; ex his uidiſſequiid uidiſſẽt

aut audiſſent ⁊ hoc infinite ſimili

ter ſurſum uerſum accideret cuʒ
memoꝛia operis facti non extaret.

☛ ALeuola.
ertores Andece Se.

auguſti Claudio Appolĩia/
nireſcipſerũt ihecuerba. Pꝛob

De ſide inſtrumcntoꝛũ

RSecd cum. qui id vidiſſent.ſzm ſui conſciam. ſicin aut de bere.⁊ fal. S

ſi vero abſunt aliqui.colla.i.accur.

54

0 Buuig taſee dicerent ſe audiſſe ⁊ vidiſſe.

nfinite.ſcilicet tantum duas perſonas numerauit hic vltra pꝛocedit.

4 Aerſum. ſimileſurſum ⁊ verſum.j. de gradi.:iuniſconſuitus..ſed ſi ex

re:ſed ⁊ epiſtole que uxoꝛibꝰ miſ⸗
ſe allegarentur:ſide fide earuʒ cõ

ſtiterit nonnullam uicẽinſtrumẽ⸗

toꝛum obtinere decretuʒeſt. Mu⸗
lier grauida ⁊ a maritorepudiata
enixa filium abſente marito ⁊ ſpu
rium in actis ꝓfeſſa eſt:queſitum
Ean isin poteſtate patris ſit:⁊ ma

tre moꝛtua inteſtata iuſſu eius ma

tris hereditatem adire poſſit: nec
obſit pꝛofeſſioa matre irata facta
Rñ.ueritati locum ſuperfoꝛe.

De fide inſtrumentoꝛum et cau⸗
tel eozum.

¶¶ Mulus.
rreramdgs auniendr

unt': quibꝰ cauſa iſtrui
poteſt:⁊ ideo tam teſtimonia:q;
perſone inſtrumentoꝛum locoha⸗
bentur. MWlianus.

Nicũqʒ a fiſco cõnenitur

non exindice ⁊ exemplo ali
enienduseſt. ꝗ Gta ſi contractꝰ
fidespoſſit oſtendi. ceterum ca⸗
lumnioſam ſcrnipturam uiʒ in iudi

Kaie ſcripture ſed ex autẽtico cõ⸗

tionesque de filis dantur non in cioobtinerenon conuenit

ſola affirmationeteſtium conſiſte

illum qui vidit. Uidet᷑ ꝙ non quia ille quẽ iſti viderunt non ſuffice
ret. quia ſolus ergo neciſti ſed Zdici poteſt. quid enim ad rem. naʒ
nec aliquis ſibi ſufficeret. ꝑ ſe ſufficiunt tñ̃ duo teſtes qui audierunt
ipſum ſtipulaꝛi ſjm aʒo. Item nota bac.l.ſpecialein actione aqua
plu. ar.vt teſtimonia de auditu recipiãtur:ſed certeimmo videt᷑ ſpe
dale.nam in quibuſſibet obligationibus ⁊ contractibus hoc euẽit
ſed bic fertur de auditu alieno ⁊ ſic vᷣ auditu auditus.quare ẽ ſpeci
ale. alias non ſic.vt. C. deteſti.l.teſtium. fallit etiam in cauſa matri
monij ſzm antiquos canones.ſiuein cauſa conſanguinitatis con/
tra matrimonium.yvt in decretis.xiiij.q.ij.ſuper.licet illud hodie
per conciliuʒ coꝛrigatur.vel aliter boc ꝓbatur de pꝛopꝛio auditu ⁊
de venitate ſicut in contractibus.nam debet pꝛobare actoꝛ memoꝛi
am operis extare.ſed memoꝛia retin etur per auditum ergo eſt ꝓba/
nio veritatis.antea tamen debet pꝛobare qð ſit manu factum ab a
liquo.tunc memoꝛia quidem per auditum retinetur.ſed ſi non con/

ſtat manufaquʒ quod ẽ pꝛincipale.nec poteſt pꝛobari memoꝛia qd

m ¶ Querendum.ex paneactoꝛis.ac.

Wlianus.

3
ſed non quo ad hanc.l.accur.

ne ea omnia accipienda

inferioꝛibus.
r Accideret. ſubaudi
abſoluit vt reus.
ſT. AVDperatoꝛel.nõ
llam ſed mul/

tum. nam pꝛeſumptio/

nem faciunt donec ð p
betur ſecundum quoſ/
dã.vt ⁊.S.vpoſiti.l.pu
blia.in fi.⁊ ar. ↄtra.C.
qui potio.in pigno.ha
ben.l.penul.in fi.⁊.C.
de non num. pe.l. gene
raliter.quod nõ placet
ſed ſemiplenam.nõ au
tem plenam pꝛobatio⸗
nem faciunt. vt in fi. bu
ius.l. ⁊. C. deteſt. l. nee
pꝛofeſſio.⁊. C. e.l.non
nudis. ⁊.l.non epiſto/
lis.accur.

t MWulier ſuperfoß vt

Sᷓ.de inoffi.teſta.ſi inſti
tuta.S.i.que veritas ꝓ
bat ex eo quod bic natꝰ
fuit vicinis ſcientibus.
vt. C. de nup. l. ſi vici⸗
nis. accur.

v Rubꝛica. De fide ĩ

ſtrumentoꝛum.
Viſa pꝛobatione in ge
nere ſequitur per ſpeci⸗
es ⁊ pꝛimo de ea que fit
per vocem moꝛtuam qᷓ
validioꝛ eſt qᷓ; ea que ꝑ
vocem viuam fit. accur
ſius.
Mſtrumentoꝛuʒz.
ipienda ſunt

ſalicʒ large ſumpto vo

cabulo. ac.

x 4aimnona.. char⸗
te. v

t differat a ſequẽti
caſu.vel dic.i. dicta te⸗
ſtium in ſcriptis reda⸗
cta.vt.ſ.de teſti.l.iij.S.
idem diuus. ꝙ eſt veꝛũ

aq Habentur. ſic ⁊ large ponitur.j. de verbo.ſignifi.l.notionem.S.inſtru
mentoꝛum.ſed alias ponitur pꝛo inſtrumento fundi.vt.j.de fundo inſtru.
l.queſitum.in pꝛin.alias pꝛo cautione tantum vt ponitur.in aut᷑.e.in rñ.⁊

in tex. colla.vi.accur.

—

ex

licum. ⁊ exemplar. Itẽm alia tria nomina inde extracta ſcilicet inx

Vicũq;.indice.tria ſupt oꝛiginalia nomina ſcilicet oꝛiginale auten/
lũ ⁊ ſumptum ⁊ enam memoꝛia.vt.C.ð eden.aut᷑.ſi quis in aliquo

dic ergo nec credi ſumpto.vt hic quod intelligunt quidam ſi fuerit vtraq
ſcriptura pꝛiuatavel ſaltem ſecunda.ſecus ſi publicum publici.vel publi⸗/
cum pꝛiuati faciat mentionem.quia tunc creditur ſumpto.vt in auf. vt fra
trum filij..illud.collatio.xi.⁊.ſ.de adminiſtra.tuto.l.chyrographis. niſi
in fiſco vt hic.ſed tu dic ſym Joan.etiam ſi publicam faciat mentionem al
terius non credatur ei.nam ꝙ hic creditur ſumpto. quia ſic continetur in
alio.ſed poteſt eſſe ꝙ in oꝛiginali aliquo erant alie littere ⁊ cancellationes
que non continentur in exemplo.vnde non pꝛobatur plene per exemplum
vt hic.⁊.C.de eden.pꝛocuratoꝛ.⁊.S.famil.herciſcũ.pomponi. in aut᷑.vt
ſponſa.lar.S.⁊ bic inſuper.collati.ix.niſi fuerit officio iudicis publicatum

.„ A O —

Liber .

⁊ ſicintelliguntur dicte.l.vt fra.filij.⁊ de adminiſtra.tuto.chyrographis.
quid autem ſine iudice fiat exemplificatio nomine in aliquo valet.Rñ.po⸗/
teſt dici quod ſic.quia per hoc pꝛobatur quod ſcriptum interceſſit qð eſt ne
ceſſe:maximetunc quando eſt neceſſe fieni contractũ in ſcriptis. Item ꝓba

tur quia interceſſerit bona fides.nam bic pꝛobatur interceſti iſſe. Atem pꝛe⸗

ſumptio induàtur.vt.j bogie coꝛrectum
de iurefiſ.l. in fraude;. „. rotuʒ. vt in aut.
Sec men merei . Epetita quidem dic cauti Idetalibus teſtamenti a ⸗ nd. de
ibi conſtat. alij dicunt onem interpom non debu⸗ Ogatur deponendis ⁊ dubite a ſubſit c re
õ au ilſe ſed falſi crimen quantum ad tur cui eas deponi opoꝛtet: ſemꝑ gendam Nidn,
mm q indefeciſti mi / Eos quiin hoc conſenſerit contra- ſ. enioꝛem aiunioꝛi: ⁊ amplioꝛisho tedebeannt.
bi ⁊ non poſſum. vt hbi· ctum non uideri:cum inter pꝛeſẽ noꝛis inferioꝛi:⁊ marem femine: ra We
ura e gue or ad tes ⁊ conuenientesresactitata ſit ⁊ igenuum libenino pꝛeferemꝰ. areremue
Rcebienrens en⸗⸗ i Zeteinbus. bercil.l.nam ad
lacet:quia tunc eſſet ĩ/ Mius. liatationean.
pongeegen verbis. EMae hypothece nomie ob teKubaas. De
en ne E. Igata ad re; non peminet ꝗ — Rchadius. mhbus.
ritatem aſtrirent. vt lal bus fit uerbis ſecuti eſt ⁊ in hi ob Eſtimonioꝛum uſusfre Defideiſtume
ekenda, lignionihens neccoſenſitctne⸗ ( uens ae necelſans é anee ode⸗
r. Epetita. caſus ta ſtur:⁊ideo ⁊ ſine ſcniptura ſi cõ ab hispꝛecipue exigẽ⸗ nonibus que fit
2 .obligauir enit ut hypothece ſit ⁊ ꝓbari po dus quoꝛum fides non uacillat. per viuam vocẽ
a volo awapee ze terit resobligatam erit de qua co⸗ Acdhiberi quoq; reſtes poſſũt nõ
am a menio. qui aliter ueniunt.fiunt enim dehis ſcriptu ſolum in criminalibuscauſis: ſeld ꝙMtimoͤi
en veen onil dh re: ut quod actum eſt per eas facij etiam in pecuniarijs litibus: ſicu⸗ ¶ rd ſe
rem meam obligeʒ ſibi . 5* SSõ . . b 4 2 E2 Adué
ſta qð ſitponioꝛ in pig lius pꝛobari poſſit ſinehis auteʒ bi reſ poſtulat:⁊ ex his quibusnõ in cauſis.

noꝛe:⁊ ego hãc fraudẽ
excogito.vt fiat inſtru⸗
mentum in quo cõtine⸗
atur quod ei obligeʒ et
fuerit facta obligatio
repetita die pꝛeteriti an
ni anteqᷓ; niaus accipet
vt ⁊ als.C. ad.l.coꝛ.ð
falſis.l.ſi creditoꝛ.cũ er
go ego ⁊ meui ſocij ſu⸗

ualet quod actumeſt ſi habent ꝓp
bationeʒ.ſicut ⁊ nuptie ſunt: licet
teſtatio ſine ſcriptis habita eſt.

Mlliſtratus.
Ires geſta ſine litterarum
gquo que conſignatione ueri⸗

mus euſaẽ crmis nai tate factum ſuum pꝛebeat: non iõ

ter poteſt alium accuſa . . . 2
re vr Q.deli ca. l. ſi.dli WMinusualebit quod inſtrumentũ
un Secaſete vemnt nullum de eainterceſſit.
recte accuſare vtrumq; 6⁶ 4
accurſius. ¶ Mpianus.

e ¶ Aldagis. ideo magiſ
q? debitoꝛ eũ qui bona
ſideobligatus erat decipꝑe non debuit.ideoq; als tenetur contraria pigno
raticia. vt.S. de pig. act. tutoꝛ.S. contraria..:S. de pigno.l.qui nõdum ſũt
§. qui res. creditoꝛ autem ei nullo modo obligatus eſt. Item creditoꝛ vrſi
bi conſuleret:licet alios fraudare fecit accurſius.
.re. verbis dummodo aptis. vt.e.j. de ſupel. le.l. labeo.
.LObligationibus. ſcilicet alijs. Jo.
h Dine bis.i.his omiſſis.vr.s.de pig.ſ.contrahitur.⁊.C. de pꝛoba. ſi ð
poſſeſnone.⁊.j.de ſpon.l.in ſponſalibus.in pꝛin.accur.

i Nuptie. vt ⁊. C. de nup.l.neq;.niſi in caſu. vt in aut.ibi poſita.
Ares. hec lex generaliꝰ loquitur qᷓ; ſuperioꝛ.

Factum ſuum factum ſuum ꝓhibet veritas cum actoꝛ confitetur
raadiſſe puta rem venditaʒ. ſed ideo aduocare ſe contendit ꝙ ſcriptura nõ
interceſſit.accurſius floꝛentinus.
m · ¶ Aalebit. quia fides veritatis verboꝛum adminicula non ðᷣſiderat. vt
lminoꝛ ab here.ſe abſti.l.i.⁊ fact. C. de pꝛoba. ppꝛietatis.
de tabulis.plures enim erant beredes ⁊ conuenire non poterãt

eapud quem tabuleteſtamenti eſſent. vtr. ð. famili. bercil.l. ſi que cau
tion es.accurſius floꝛentinus. .

o ¶ enioꝛem. n am ſemper veneranda ⁊c.vt.ſ.dẽ iur. im.l. ſemper.
p Monoꝛis. vtx.ſ.de termi. amo.l.ij.⁊ facit.sS.ð pac.l.maioꝛe.⁊.
ſ. de pꝛiuile.credi.l.i.accurſius.
q Et marem.vt ⁊.S.de ſenat.l.i.⁊.de ſta.ho.l.in multis.

r¶ Qibertino. vt ⁊ in bonoꝛbꝰvt. C. ad.l.viſcel.l.i.ſed hoc põt dici

eceſſarius.

interdicitur teſtimonium: neculla An mulia ſunt

lege a dicẽdo teſtimonio excuſan⸗ gueniſ hente⸗
zan. l es pꝛoban nõ
tur. Auanquam a quibuſ⸗ poſſunt.vtĩ au⸗
dam legibus ampliſſimus nume ten. e.crca piin.
rusteſtiuʒ diffinitus ſit:tamen er collvi.

conſtitutionibus pꝛincipum hecli
centia ad ſufficientem numerum
teſtium coartatur:ut iudices mo⸗
derentur: et eum ſolum nume⸗
rum teſtium quem neceſſarium eſ
ſe putauerunt euocari patiantur

Pꝛecpue.
nam ⁊ ab buiuſ
modi omnibus
qui vacillant eſt

genduzʒ. licet nõ

§. ſancim?. 7. F.
ſi vero ignoti.collati. vi. “Z
3¶ Vaallat.i. vacillare non eſt ſolitum. ⁊ quod depꝛeſenti ſare po
teſt:quod dic.vt.j.de queſtio.l.de minoꝛe.S.toꝛmẽta.licet videatur
contra.j.e.ti.l.i.queſtionem. ;—S
a ¶ Udbibeni.linbus.impꝛopꝛie hec vocabula ponit.pꝛopᷣe autem
ſzm quoſdam dicitur cauſa ex quo res deducta ſit in controuerſiazs

extra ius.ſed ſi iudicatur in iudicium incipit eſſelis.vt. C. de lit. au

tenti. litigioſa. ſed tu dic contra ſecundum LZulium. eſt enim cauſa
res que habet in ſe controuerſiam in dicendo poſitam cum cetera⸗

rum perſ. onarum interpoſitione.ſed lis ante litem conteſta.⁊ poſt

vt.C.quomodo.⁊ quando.in autenti.qui ſemel.vel dic tertio vt di
ximus. C. de tranſac. cauſas.accur.
be Er his.ſcilicet ſoli poſſunt adhiberi.
c ͥ Bnterdictur. interdicitur autẽ. vt.ſ.l. iij. F.i.⁊.l.idonei.⁊.l.teſta.
7.l. nullus. .l. ex eo. ⁊ alijs pluribus.
d 6 ranlarur. ꝙ faciunt quidam. vt.j.e. l.iij. ⁊. l. inuiti.
ee Quãq;. legibus. quas no n babemus. “M
fHumey.ſ.duon. vt ar.j.e.l. vbi.vel plium ꝓut iudici viqebitur.

teſtimonium exi

ſicita credendũ
vt in autenti. e.

nſi

Fente

Aueg
,1

s
bonus.
Etet.

ſſi

. 16 etel
ſf
colligit
gnia
lrcl.de
lſaeo
en'
lbn
las
(G
ſeo dig
ſehötuk.

dellt
ſbiona
foset
etand
g
gaue
2

Paurg

s gli

nts.
lpl ver
Pauniee

Seciturp

lne

W
Cnüpten

ſped
ſaun
Aneimt
Mturer
fiteſe

uhii
(dre

inreo
Uoliagg

bockins

1(Dai
ſpellag
lbengn
ſerdehi
0hinanes

Aiͤnf
dſcno

—

. cxxii. Deteſtibus.
gAexandos. nec em cauſa teſtificandi din debẽt boĩes a ſuis ne rum in pſonaliactiõ .
ecem cat icat . . pſonali actiõe qua querit᷑ an q̃̊s
inlſene nen anndmnod te.ape.ſi qͥs ex ſignatoꝛibꝰ. acc. s
lungg ¶Buperſi ua. cũ aliqua eſt ſimilitudo. pꝛeſumit᷑ inter eos aliquis vbt aut teſtis nõ dicit de obli⸗ ſonali uis ißm cognoſeere deber.
4 bonus.ar. in decre.di. lx.c.n ullus inuitꝰ. ⁊. xciij. di.c. magiſiratus. ſcat cõtra te nõ feret teſti nvepintang ende e eae cogno
ns. tene . nroeriy referen. F. i. ditur poſſidiſſe me. x velgl. an ea turnin am rerendt ue cõtra te intẽ
