HaI21_fol-2

.
4
4

E⸗

—
₰△
98 TIübin

S . 4 3 4 . ⸗ 6
. 1 8 , ◻ B
„ — „7 .
ð . „ 3 . = .
5 7. . —w— n. .
„ . .
. D . 8 . —— —

= ? ðẽ 2 ————————EE — — — 2

.
4
4

-

—=

ennn

Pꝛimus

4 Yeſtimonio.· id eſtaſſenione. ſic diciturin auten. de mona. F. co/

gitandum. col. i

r NHos vero tanta

4

pecuniã. nã copia facit inopiam. ſupfluitas em̃

.

potius erat.vel erat penunia qtum ad vtilitatẽ pꝑpauca quã cõtmne
bat tanta legũ multitudo.et ſi penuria repꝛobat.ſic.j.de teſti.l.iij.

et. j. de act. emp.
l. nulli.aliũ pꝛo⸗
deſt. vt. j. de off.
pᷣſidis.l.illicitaſ
in heriaſte⸗ ð ex
cu.tuto.in fi.
re Tbeſauros in
eſtimabiles. vt
j. de va. et extra /
oꝛdina.co.l.i.G.
eſt aũt.et.F. pꝛo

inde.etꝑ ſimili / er
Mosuero tãtã penuriã legum

tudineʒ dicit. vt
em̃ ſub terra latʒ
ibeſaurus ita in
lanta legũ mul⸗
titudine aliqᷓ bo
na latebaãt.
t Auibus. the
ſauris.
v ¶ Krogatis. e/
rogo qð babeo
vt ſcĩaʒ. et ꝑ hoc
mibi non abeſt
vt bioet. j. dele.
lij. l. ſeruis. F. oꝛ
natricibus.erro
go.qð babeo.vt
libꝛũ.⁊ ꝑ boc mi
bi abeſt. vt. j. de
acqᷣrẽ.re.domi.l
traditio. errogo
etiam qð nõ ba
alien. licet. Kl.
xs Ditiſſimi. dat
galien? opes et
ſanctio iuſtinia⸗
na. Ex alijs pa /
leas: ex iſtis col

y ¶ Diſcipuli. pe

ne pbiloſopbicũ
iẽperamẽtũ.ſile
j. de al bi. ſi duo.
H. i. vel iõ. qꝛ nõ
põt eſſe q̃n ali⸗
quid remanſerit
qð ex veren inſt.
nõ eſt poſituʒ in
noua vel qꝛ que
dã ſunt in nfa in

quotiẽsul iudicioꝛũuſushoc fie
ri coegerit uel ipſi magiſtrlegũ
aliqd ex his ꝑlegere feſtinabatis
ut ſit uobis aliq ampliꝰ diſcipux
loꝝ periciaꝰ¶ Et hec gdẽfuerãt

antiq eruditõis monumẽta.ſcõᷣʒ

ꝙ etueſtro teſtimonio ↄfirmat᷑

inueniẽtes:et hoc miſerrimum
iudicãtes:legitimos theſauros⸗
uolẽtibꝰaꝑimꝰ.ꝗbꝰꝑ ueſtrã pꝛũ

dentiã quodãmòõerogatis ditiſſi

milegũ oꝛatoꝛes efficiant᷑. Diſci
puli uero pꝛio ꝗdaʒ anonoſtras
hauriãt iſtitutões ex omni ueterũ
pene inſtitutionũ coꝛpoꝛe elima
tas.⁊ ab oĩbꝰ turbidis fontibꝰ in
unũ liqdũ ſtagnũ coꝛriuatas:taʒ
ꝑ tribunianũ uirũ magnificij ma⸗

giſtrũ et exqſtoꝛẽ ſacri noſtri pa⸗

lacij ⁊ exconſulẽ:q; ꝑ duos exuo

Juſtinianos. dicuntur ergo iuſtiniani vel iuſtinianiſtea iuſtiniano: qꝛ S
iuſtiniani in ſtitutiones legunt. ſic artiſte qui artes legunt et ſic nomĩa ſunt
conſequentia rebus.vt inſti.de dona.. eſtet aliud. olim diſpondianiſte

vocabantur. ut bic dicit.
hbNolumen.ſcqʒ inſtitunonum.

nossnouosnũcupari.et hocĩ om
ne futuꝝ euũ obtinere cẽſemꝰ:ut
hi ꝗrudes adhuclegitie ſcientie
capeſcẽdo aſpirãt et ſcripta pꝛio

ris ãni accipere:maluerit noſtruʒ
nomẽ mereant᷑.qꝛ illico tradẽdũ

eſt eis pꝛimũ uolumẽ qð anobis

emanauitauc toꝛibꝰ.antea eni di⸗

gnũ antiqᷓ ↄfuſiõe legũ ↄgnomẽ

habebãt.Cũ aũt legestã clare
dilucide animis eoꝝtradẽde erãt

neceſſe erat eos et cognomie mu

tato fulgere ¶ In ſecũdo aũt an
noꝑ quẽ ex edicto eisnomẽ ãtea
poſitũ ẽ et a nobis ꝓbatũ:uel de
iudiciis libꝛos ſeptẽ.ul de rebus
libꝛos octo:eos acciꝑe ſancimus
ſcðᷣm q tꝑisuiciſſitudo indulſe
rit:quã intactã obſeruari pᷣcipi-

mꝰ.ſʒ eoſdẽ librosde iudicijsul
rebꝰ totos ⁊ ꝑ ſuã ↄſequẽtiaʒ

bis id eſt theophilũ et doꝛotheñ accipiãt nullo penit ex his dere⸗

facũdiſſimos anteceſſoꝛesꝰ In

reliq̃ ueroãni pte ſcᷣm optimaʒ
ↄſequẽtiã pꝛimã legũ ꝑtẽ eis tra

di ſancimꝰ:que greco uocabulo⸗

pꝛota nũcupat᷑:q nihilẽ anteriuſ

qꝛ qd pꝛimũẽ alið añ ſe habereñ
põt.et hoc eis exoꝛdiũ et finẽ eru
ditõis pꝛimi ãni eſſe decemimus
cuiꝰ auditoꝛes nõuolumꝰ ueteri:
tã friuoloqʒ nidiculo cognomine

α6

diſpõdios appellari:ſed

8£
£

ſtitutõe que in veteribus non erant.accur.

5 † Btagnũů. P ſilitudinẽ. vt em̃ ſta gnũ in ſe ſtabilẽ cõtinet aquaʒ vt
j. vt in flumĩe pu.l. i. ſtagnũ ſic liber iſte inſti.cõtiner ſciaꝰ iuris ci⸗/
a ¶ Exqueſtoꝛẽ.nomẽ eſt dignitanes ſicut qſtoꝛ.ei ſicut ↄſul.

uilis

vt.C. aduo.di.iu.l.petitiõem.S.egredientem.quidam tñ dicunt
ex conſulem eſſe eum qui fuit conſul.et deſijt.ſicut et exqueſtoꝛ qui
deſijt eſſe queſtoꝛ.vel dic tercio ꝙ boc nomè exqueſtoꝛ et excoſul:po/

nunt ꝓ ſuo

„

ſimplici.vt no.inſti.in ꝓbe.in. S. cunq;.

„

be Anteceſſores.id ẽ doctoꝛes.etia babes boc inſti.in ꝓbe.ð.cũq;.

de
iudi.accoauarr.

e¶ Greco vocabulo.pꝛota.id eſt pꝛim a.inde ptocollũ er ꝓtboplaſ.
ma. et ꝓthomarur. peot.ic eſß 4 Piboplal/

c¶ Anni. ſcilicet. pꝛimi. .
ꝛimam. partem. a nitulo de iuſticia et iure pſq; ad titulum de

ſe Quia ꝙ pꝛimum. nota ſic... de yerbo.ſig.l.pꝛoximus.accur.

iuſtinia

licto.q; oĩa noua pulcritudie ſũt
decoꝛata:nullo inutili nullo ðſue

to in his penitꝰinueniẽdo.Alter

utri autẽ eoꝛundem uoluminum
id eſt de iudiciis:uel de rebus ad

iungi in ſecundi anni audientiaʒ
uolumus. quattuoꝛ libꝛos ſingu⸗
lares quosex omni compoſitiõe
quattuoꝛdecim libꝛoꝛuʒ excerpſi

mus.ql Ex collectione quidẽtri-

partitiuoluminis:qðᷣ ꝓ dotibꝰ

1(Fulgere. nota nomia

conſequentia rebus.vt

din.
k ( Un ſecũdo poſitum

dicebant enim edicta/
les.et hodie dicuntur.
accur.

Deiudi a tirulo ö in

di.vſq; ad nitulum ſi
certum petarur. qͥ ſunt
ſeptẽ libꝛi.vł abinde vſ
B ad libꝛũ de pig. qui
unt octo.

m al Uiciſſitudo.id eſt
opoꝛtunitas.hoſ vel il
los legendi pꝛimo: vel

n ¶Auam. viciſſitudi /

hHem. accur.

noua placent ſic in au⸗
ttẽico de cõſuli. S. quã/⸗
tacũ q;. in fi. colla. iiij.
vel dic ꝙ ſunt decoꝛa /
ta omnia omni pulchꝛi
tudine noua cum iuſti⸗
nianus cõpilando qua
ſi renouauerit:et noui⸗
ter bene poſuerit.
p Alterutri. ſinglares
libri ſingulares ſũt ho
die decem et ſeptem. ſci
licet a titulo de pignoꝛi
bus. vſq; ad titulũ de
bono. poſſel. ſic dicti qꝛ
per ſe ſtant. ⁊ ſub illo ti
tulo de iu dic. vel illo de
rebus non continẽtur.
ex quibus decem et ſe/
ptem mandat bic quat
tuoꝛ legi in ſecundo an
no. ſcilicet pꝛimum de
tribus qui tractat ð do
tibus. ſcilicet illum de
ſpõſalibꝰ.omiſſis duo
bus. ſciliq de dona. in
ter virum et vxoꝛem. et
illo de impenſis. Itez

pꝛimum de duobus qui de tutelis dicuntur. nam duo ſunt ſcilicer de ture⸗
lis. æ de excuſa. tutoꝛũ. Item pꝛimum de duobus qui de reſtamentis diců
tur. duo enim ſunt deteſtamentis. et de teſtamento militari. Item pꝛimů
de ſeptem qui de legatis tractant. ſcilicet de legatis pꝛimo.nam ſeptẽ ſunt
a titulo de legatis pꝛimo.vſq; ad tiulum de bonoꝛum poſſeſſione.ſed ſjm
hoc ergo leguur per ſaltum quod.S.pꝛohibuit pꝛoxime. ſed vnlis erat ſal⸗
tus. vt de omni mareria ſentirent cum nulla ſit inutilis qð olim erat.

q Auattuoꝛdecim. ommiſſis pꝛimis mribus ſingularius de pignoꝛibꝰ⸗
de edilitio edicto. et de vſuris qui occaſione vicinitans pꝛecedenuum leᷣ

gerentur in tercio anno.et cum pꝛecedentibus.

reſZripartiti.id eſt trium libꝛoꝛum. alij dicunt olim fuiſſe ynum volumen.

in quo uli ſoli tres libni continebantur. accurſius.

a iij

e

f Emula. emuloꝛ tibi.
.i.inuideo tibi.et ſic e⸗/
mula.i.iuidia qꝛ pigno
raticia directa debitoꝛi
creditoꝛẽ dat.vt inſti.
ꝗᷓ.mo.re.cõ.ob..fi. et

ſic directa.ſ.bipotheca

ria cõpetit creditoꝛi.vt
ſ. de pig. per totũ. Ites
emuloꝛ te.i.ĩmittoꝛ te.

inde ðꝛ emuloꝛ vos dei

emulatoe.et ſic hic tra⸗

ctatꝰ illũ.ĩmittat᷑.⁊ cir⸗

ca ideʒ tractat. et ſic ad
cõtrariã bipotbecaʒ ſe
refen.aa.
a ¶ Que directe ſet Zꝛie.
b ¶ Eadẽ res.ſ.obliga

tas.nã circa eas ambe

ſcʒ bipothecaꝛia et pi⸗/
gnoꝛaticia directe tra⸗
ctant diuerſimode.⁊/
ter boc diẽ pene. Itẽ
ſicut er hipotbecaria pᷣ
ponit vt ſaluũ ſit credi
toꝛi öᷣbitũ ita ⁊ ĩ pigno
raticia.ſ.Sꝛia.vt ſaluũ
ſit crediooꝛi qʒð inre ob/
ligata ipendit.vt.j.de
pigno.ac.l.tutoꝛ. .cõ/
trariã. et.l.ſi ſeruos. et
inſti. qͥ.mo.reotra.ob.
F. fi. differũt tñ in mul⸗

tis. qꝛ alrera ẽ in rẽ. ſcx

bipothecaria. vt. C. de
pig. l. pignoꝛis. alia ꝑ/
ealis. pignoꝛaticia
vt. C. de diſtrac. pigñ.
l. fi. Item pignoꝛaticia
alia directa alia cõtra⸗
ria. Il bipoibecaria
alia in.xxx. annos alia ĩ
xl. ãnos poꝛrigit. vt. ¶
de pᷣſcrip. xxx. an. ſicut
er.l. cum notiſſimi i pn.
qñq; etiã minꝰ.xxx.an
no. durat hipothecaria
vt. C. ſi aduer.cre.l.i.⁊
ijj. 7 id eo dicit pene. ac.
c¶ Diffimnitdes. 1. tracta
tus de pigno. et de edi.
edic.et de vſuris.ac.
d ¶ Unvltima pre. quia

oia edcã in fine libꝛoꝛrũ

legẽdoꝛũ ꝑ oẽs annos
erãt poſita. meli ſtat
iuxta eos quos immi⸗
tantur.

e Miniſtre.i.pediſe⸗/

que.vt. C. de ve.iyr. e⸗
nu. l. ij. F. in terci.
f Mos tres.ſ.adito li⸗
bꝛo ð vſuris.ð quo bic
non aperit. vt de alijs
duob. ſz ex eo. qð diẽ
tres.vt et.s.in pꝛicipio
dixit. ſatis colligit. ac.

epto. i. accepto vel aſſumpto ad legendum.

b¶ Kercij.ſoꝛs.tulerit qꝛ alten tm̃ ſit lecrũ in pcedẽeti ãno ad electõʒ doctoꝝ
Zripartita legũ.i.tres libꝛi ſingłares.ſ.de pig.et de edil. vt.S.ꝓx.S.
i. et de vſuris.vt hic ſubijcit. accur. J
do MHypotbecari q eſt de pignoꝛihꝰ.

e ¶ Poſuimꝰ.ſ. occunat.

cõpoſuimꝰ uno libꝛo exceptoex

duobꝰ aũt detutelis et curationi

bus uno:et ex gemino uolumine
de teſtamẽtis uno.et ex ſeptem li
bꝛis de legatis et fideicõmiſſis:⁊
que circa ea ſunt ſimili mõunotã
tũ libꝛo:hos igit᷑ quattuoꝛlibꝛos
ꝗ in pꝛimoꝛdiis ſingularũ memo

ratarũ cõpoſitionũ cõpoſiti ſunt

tãtummõ a uobis eis tradi ſanci:
mus:ceteris.x.opoꝛtuno tẽpoꝛe
ↄſeruãdis:qꝛ nec poſſibileẽ:nec

ſecũdi ani tps ſufficit ad iſtoꝛum
xiiij.libꝛoꝛuʒ a magiſtra uoce eis

tradẽdoꝛũ recitationẽ.¶¶ Terxcij
inſuꝑ ãni doctrina talẽ oꝛdinem
ſoꝛtiat᷑.ut ſiue libꝛos de iudiciis
ſiue de rebꝰ ſcðm uices legere eiſ
ſoꝛs obtulerit occurrat eis tripar
tita legũ ſingularũ diſpoſitio.et

ipꝛimis liber ſingularis ad hipd

thecariã foꝛmulã quã opoꝛtuno
loco in quo de hypothecis loqui
mur poſuimꝰ::ut cũ emulaiſit pi
gnoꝛaticiis actõibꝰqueꝰin libꝛis
de rebꝰ poſite ſũt:nõ abhoꝛreat
eoꝝ uicinitatẽ cũ circa eaſdẽ resꝰ
ababus peneidẽ ſtudiũ ẽ.Et pꝰ
eundẽ libꝛũ ſingularẽ ꝗliꝰliber ſi

militer eis apperiat᷑: quẽ ad edic
tũ ediliũ:et ð redibitoꝛia actõe:⁊ .

de euictõibus necnõ duple ſtipu
latiõibꝰ cõpoſuimꝰ. Cũ eni que
ptõibꝰ et uẽditõibꝰ legtoꝰ
ꝓemptõibꝰ et uẽditõibꝰ leg

cauta ſunt in libꝛis de rebꝰ fulge

rent:he aũt oẽs quas diximꝰdif⸗
finitões uej diuiſiones que in ul-
tima parte pꝛioꝛis edicti fuerant
poſite:neceſſario easin anterio⸗
rẽlocũ trãſtulimꝰ ne a uẽditõibꝰ
quaꝝ qſi miniſtre ſunt: ĩ ciuitate
ulteniꝰ deuagent᷑.¶ Et eos tres:
libꝛos cuʒ accutiſſimi papiniani

lectõe tradẽdos poſuimꝰ quoꝛũ

g Papinian?.qꝛ ſcripta papi.ĩ bis tribꝰ libꝛis continentur.:

. .

i ¶ Coꝛpoꝛe.id eſt ex toto per conſequẽtiam.

b¶ Nuon uolumia.i.volumia exqᷣbus dcĩ mes libꝛi ſũt exacti.ac.

l Ilo ſoli.·i.nõ ſoli er collecre miſoꝛũ exqᷓ ſola anttqj legerẽt lech

ex oĩ expoſitõe papiniani pfulgẽte pene ꝑ totũ co

ſtudioſinõexoĩ eoꝝ coꝛpoꝛe: ſed

ſparſim pauca ex multisin hac ꝑ
te accipiẽtes. ¶ Nobis aũt ipie
pulcherrimꝰ:papinianꝰ.non ſo⸗
lũ ex rũſis eiꝰ que in deceʒ znouẽ
libꝛis cõpoſita fuerãt:ſʒ etiaʒ ex
libꝛis ſex.et.xxx.queſtionũ et ge
minouolumie diffinitionũ necnõ
de adulterijs.et pene eiuſmõi ex
oſitõe: in oĩ noſtroꝝ digeſtoꝛuʒ
oꝛdinatõe pᷣfulgẽte ꝓpꝛiis ꝑtibꝰ

pclaris ſui recitationẽ pꝛebebit.

Ne aũt tercii ãni auditoꝛes quoſ
quidã papinianiſtas uocãt nomẽ

et feſtiuitatẽ eoꝝ: amittere uide/
ant᷑:ipſe papinianꝰiterũ in tertiũ

annũ pbelliſſimã machinationẽ
introductuseſt.librũ eniʒ hypo⸗
thcarie ex pꝛimoꝛdiiſ plenũ eiuſ

dẽ maximi papiniani legi fecimꝰ2
ut et nomẽ ex eo habeãt et papi

nianiſte uocent᷑:et eiuſdẽ remini

ſcẽtes ſint et letificent᷑ ⁊ feſtũ diẽ

queʒ cum pꝛimum leges eius ac
cipiebant et celebꝛare ſolebant.
peragant et maneantiuri ſubti⸗

liſſimi pꝛefectoꝛij papiniani et ꝑ
hoc ineternum memoꝛia:hoc qʒ

termiotercii ãni doctrina ↄclude

bat᷑.¶¶Sʒ qꝛ ſolitũ erat ãni quar

tiſtudioſoſ greco⁊ ↄſuetoqdðam
modouocabulo ircos appellari.

habeãt q̊uidẽ ſi maluerit. hoc co

gnomẽ:ꝓ m̃ſis aũt pꝛudẽtiſſimi
pauli:que antea ex libꝛiſ.xxiij.de

cẽ et octo recitabãt ꝓpter iam er
poſitã ↄfuſionẽ eoslegẽteſ decẽ

libꝛos ſingulares ꝗ ex q̃ttuoꝛde⸗

cim quos ante enumerauimꝰ ſu-
perſunt:ſtudeãt lectitare multo

maioꝛis et amplioꝛis pꝛudẽtie ex

eis theſaurũ ↄſecuturi q;ᷓ ex. puun

v — id
eſt frequenter le⸗/

liãis habebãtreſpõſis:⁊ ita om⸗

nis oꝛdo libꝛoꝝ ſingulariumano

bis cõpoſituset in. xvij.libꝛ.pa

pus digel.p̃bebit

recitatõnẽ ⁊ c.nõ
ꝙ bec eia in ter⸗
tio ãno legãtur:
ſed ea ſola q̃ ĩdi

ctis tribꝰ libꝛis

cõtinent᷑ cuʒ alio
uolumie de rebꝰ
vel de iudicijs.
l¶Mecnon. ſub
m ᷣ Recitationẽ
q.d. leges papi
nia. pᷣdare ſunt
poſite ꝑ coꝛpus
iuns in locis cõ
petẽtibꝰ. q̃ om̃eſ
legunf. licet nõ ĩ
tercio anno. ſed
olĩ legebãtur tm̃
octo libꝛi ex rñ /
ſis papini.vt.S.
in. F. iij. accur.
n ¶e aũt feſti⸗
u itatẽ.feſtũ eniʒ
papiniani facie
bãt eo ano quo
rñſa e legebã/
tur Sʒ qꝛ bodie
nõ vt olim legũ
tur.cred eret᷑ non
fieri eiꝰ feſtũ.ſed
lz nõ vt oli. ueꝝ
tamẽ legũt. licet
alio mõ ideoq;
er bodie feſtum
og Erx pꝛimoꝛdijſ
qꝛ ꝑ totũ libꝝ ð
pignoꝛibus pꝛi
moꝛdia tiiuloꝛũ
papiniani ſunt·
p Et nomẽ. di⸗/
cunus ſubaudi.
q Peragãt. in
terpone tuis in⸗
terdũ gaud ia cu
ris. gc.
r¶Elemoria.ſie
CL. de epi. et cle.
qm̃ ven erabuis
ſGed qꝛ greco

voca bulo. ircos

idẽ eſt quod ſub
tiliter videns.
t Pꝛo reſpon/
ſis recitabant in
quarto ano au⸗

ditoꝛes per ſe ip

ſos. vt. S. eo. H.

bis igit᷑. licet ibi

iſtoꝛũ libꝛoꝛum
numer? nõ eſſer

1 abebot e1

ſpöſis dero
artit.a
54

ti. de ver. ob. itez
exindeuſq; in fi /
nem. ac.
d Etlegere. ſcz
pſe.et no. ꝙ nõ
legitur auditoꝛi
bus : ſed bodie
bicoꝛdo nõ ſer⸗
uaturſcom Jo.
bic loquitur qñ
vni legebaf. nõ
aüt ibi plunbus
legit boc vl boc
pPur vtilius eis
ſit legat ſcom 6,

☚

Its de facto ſe
cus ſeruamꝰ. ac.·
e ¶ Auinti. ſalls
meras quo ano
vocabantur loꝛi
te vel coloꝛite et
ſic caute tranſit
ag lecturã q̃nti
anni. ſed oliz in
quattuoꝛ ſe expe
diebant. vt. S. e.
. bis igitur. qꝛ
coglicem non le⸗

(Beg omnez.
legitimã ſciam.
baᷣ Finẽ. no. bãc
eſſe artẽ.qꝛ ĩpli.
cat alia. vt et.j.
de iuſti. et iure.
l.i. in pꝛin. Iteʒ
nota eam ba be/
re caput et fine;
caput habet. ſ. in
ſtitutões. vt. .
e. H. itac. et finẽ
ſq; codicẽ.vt hic
inſti.in pꝛohe.
§. cunq;. et. j. de
iuris et fa.igno.
l. in omni parte
accur.
t¶ Athlete. ſcilʒ
in aduocando.
gubernatoꝛes.ſ.
in iudicando.
ueniantur.
e ¶ Mec aũt tria
ſc inſtituta pan
decta et codicem

4 begzo mbi⸗

us.ſcilicet roma veteri.quam Romulus et remꝰ fratres reges fe⸗

Pꝛimus

at paulo.ſ̊ papinianũ bonoꝛauitt.
itulo de pignoꝛibus vſq; ad titulũ de bo. poſſ.
artibꝰ.pᷣma vſqʒ ad ti.de teſtamẽ. alia vſqʒ ad n.de bo. poſſ.
A ¶¶ Diſnibunionẽ. nã in ſeptẽ ꝑtes diſtribuit.vt. . e. F. in ſecundo.
b Poſuimus. vt. ð.e. · ex libꝛis.
e¶Parmb'.ſ
onrwa,2d 8

tituseoꝛũ animisimponet᷑:queʒ
iduabus digeſt. partibus poſui⸗
mẽideſt quarta ⁊ quinta.et ſecũ
dũ ſeptẽ ꝑtiũ diſtnibutionẽ ¶ Et
qð iã pꝛimis uerbis oꝛatõnisno⸗
ſtrepoſuimꝰꝰuerũ iueniat᷑: ut ex

xxxvi.libꝛoꝝ recitatõe fiant iuue⸗
nes ꝑfecti et ad omne opus legit
timũ inſtructi:et noſtro tꝑe nõ in
digni. Duabusalijs ꝑtibꝰ id eſt
ſex et ſepteʒ dies noſtroꝝ:que in
xiiij.lib.poſite ſunt ibidẽ poſitis
ut poſſint poſtea eos et legere et

in iudicijs oſtẽdere:ꝗbꝰſi bñ ſeſe
imbuerint:et in ꝗnti anni quoco

loꝛite nũcupant᷑ metas ↄſtitutio⸗

nũ codicis tã legere qᷓ; ſubtiliter

intelligere ſtudeãt:nihil eis legit
time ſcie deerit:ſed oẽm abᷣ initõ
uſq; ad finẽ ſuisanimis ãplectã⸗
tur.Et ꝙꝙ pene in alia nulla eue⸗
nit arte.cũ et ſi uiliſſime ſint oẽs:
tñinfinite ſunt: hec ſola ſcia finẽ
habeat mirabilẽ in pᷣſenti tẽpoꝛe
a nobisoꝛtũ Diſcipuli igit᷑ oibꝰ
eis legitimis archanisanobis re
feratis nihil habeãt abſcõditum
ſʒ oibus pfectis que anobis per
tribuniani uiri excelſi miniſteriuʒ
ceteroꝛũq; cõpoſita ſunt:et oꝛa⸗
toꝛes maximeet iuſticie ſatellites
inueniãt᷑ et iudicioꝝ optemi tam

athlete q́ʒ gubernatoꝛes:ĩ omni

loco euoq; felices hec auteʒ tria
uolumina a nobis cõpoſita tradi
eis:tã in regiis urbibꝰ qʒ in beri
tenſiũ pulcherrima regia ciuitate
qᷓᷓ et legũ nutricẽ bñ ꝗs appellet
tantũmõ uolumꝰ:qð iã et a retro

pꝛicipibꝰↄſtitutũ eſt: et nõĩ aliis

cerunt.vt.j.de oꝛigine iur.l.ij. circa pꝛin.et conſtantinopo.quã im/
peratoꝛ cõſtantinus fecit. vr. C. vete. iure enu.l. pꝛima. S. penulti.

ergo idem etin Boñ

.quia et eaʒ fecit imperatoꝛ Zbeodoſius iuſſu

beati Ambꝛoſij. cum per ꝓdinionem eamdeſtuperat. yt dicitur in

P 2. C . — ’= 6)
* I r 9ys 26.G.) 1

Pꝛobemium.

legenda beati Ambꝛoſij. et bij babent ercuſationem ab omnibus muneni
bus. vt. C. de ꝓfe. erme.l. medicos. libꝛo decimo. et.j. de excula.tuto.l.ſᷣ̊ ⁊

repꝛobari..fi.

g Denarum. id eſt. x.et. . ſecus ſi decem diriſſ. et. vt. j. de legatis pꝛimo. l.

ſi quis teſtamẽto.in principio.et.j.de ver.obliga.

locis que a maioꝛibꝰtalenõmeru

erũt pꝛiuilegiũ:qꝛ audiuimꝰ: ⁊ in
alexandria ſplẽdidiſſima ciuita⸗
te:et in ceſaniẽſiũ:et in alijs quoſ
dã imperitos hoĩes deuagari: et
doctrinã diſcipulis adulterinam
tradere:quos ſub hac intermina
tõeab hoc conamie repellimꝰ:ut
ſi auſi fuerit in poſterũ hoc ꝑpe
trare:ex extra urbes regias⁊ beri
tenſiũ metropolihoc facere:de⸗
narũslibꝛaꝝauri pena plectẽtur:
et reüciant᷑ ab ea ciuitate:in q̃ nõ
leges docẽt:ſʒiĩ leges cõmittũt.
Illud aũt qð iã cuʒ ab initio hoc
opꝰmãdantesin noſtra oꝛatõe:⁊
pꝰ cõpletũ opus in alia noſtri no⸗
minis ↄſtitutõe ſcripſimꝰ:et nũc
utiliter ponimꝰ:ut nemo audeat

ℳon ꝗlibꝛos ↄſcribũt ſigna ĩhis

ponere:et ꝑ cõpendiũ ipᷣi legum
interpᷣtatõi ulł cõpoſitõi maxime
afferre diſcrimẽ: ſcituris oĩbꝰ li⸗
bꝛariis:ꝗ hoc in poſterũ cõmiſe⸗
rint:qð poſt crialem penã etiã ex
timatõʒ libꝛi in duplũ dño eius:ſi
eineſciẽti dederit ĩferre cõpellẽ⸗
tur:cũ ipᷣeꝗ talẽ libꝝ cõparaue⸗
rit:ꝓnihido eũ habebit:nemĩe iu
dice extali libꝛo ei ꝗ fieri fecit reci

tationẽ cõcedẽte:ſ/p nõ ſcripto
haberi eũ diſponẽte.¶ Illud ue⸗

roſatis neceſſariũ ↄoſtitutũ cũ ſũ⸗
ma itermiatõe edicimꝰ: ut nemo
audeat neq; i hac ſplẽdidiſſima

ciuitate neqʒ in beritẽſiũ pulcher

rimo oppido exhis ꝗ legitima ꝑ
agũt ſtudia:iĩdignos et peſſimos
imo magiſ ſᷣuiles:⁊ quoꝝ effectꝰ
iiuꝛia ẽ:ludos exercere ⁊ alia crias

l. ſtipulatio iſta.S. eum

b Eommittunt. ſic. ſ.
de minoribus. l. auxili
unñm. ðin fine.nec pꝛiuile/

gium doctoꝛum habẽt.
qui alibi legunt. vt.j.
excuſa.tuto.l.ſed repꝛo
Illud. boc opꝰ. naʒ
id eſt quando manda⸗
uimus fien digeſ. et co⸗
dicez. dixrimus bocqð
nunc dicimus. vt. C. ð

vete. iu. enu. l.i. F. fi. et

poſtqᷓ; fuit factũ in alia
conſtitutione diximus
idem. vt. C. de vete. iu.
enu.l. ij. F. fi. accur.

le Bigna. id eſtnotas

quando vna littera vł
vnum ſignuz totam v⸗
nam oꝛationem repꝛe⸗
ſentabit. non autẽ om⸗
nino abbꝛeuiatõnes ꝓ
bibet. .łc

l¶Aompendium. dum

aboꝛo fieri bꝛeuis fio
obſcurus.

m ꝙ Libꝛarijs. id ẽſcri/

pꝛoꝛibus.vt.j.de regu
lis iuris.l.ſi libꝛarius.

—
— —

n Criminalẽ penam.

arbitrio iudicis impo⸗
nebant cum non diffini
atur ſpecialis per legeſ
vt. j. de penis.l.ſanctio
legum. et. j. de effrac. l.
.i. . expilatoꝛes. et de
cuſto.re.l.ſi qͥs. vel dic
crimmale.i.ca pitalẽ.vt
iſti. de re. diui. F. ſcẽ. vl
dic de pena falſi. vt. C.
de no. codice compo.j.

o & Meſciẽti. nota ergo

ꝙ ſi ſciens accipiat ſibi
pꝛeiudicat.vt et ar.ff.ꝭ
eo qð cer.lo.l.fi.in fi.

p ¶Lum et ipſe. quaſi

dicat non ſolum domi
nus.ſed et ipſe ⁊c.et ip
ſe quaſi dicat ideo dã/
natur domino. qꝛ pa ⸗
titur dominus dam⸗

num.eſt enim liberinu⸗

tiſis gmni emẽti ab eo.

qꝙ Recitationem. aliaſ

recitationẽ.et eſt plaus
alias a ctionem er hoc

ideo quia olim actões a iudicibus impetrabantur. quod bodie non eſt. vt

x .
ſErunina.nam ludus noxius eſt ⁊c.vt.j.ad

EEbr bis.ſq ſcholaribus.vel doctoꝛibus. c.
ſrhene B .j. ad. l. acq́.l. nã lud. et no. ꝙ tol /

C. de foꝛmulis.l.i.et.ij. et.ſj. de oꝛigine iur.l.ij. ·omnium.

Eoccaſio delinquẽdi.pt.C. lati.liber.iol.S.gᷣ ne furãdi.j.de ſpõ.oꝛatõ.

g üiiij

—

Ziber

In eos. ſ. nouitios.qui ſemp cred ũt ſe decipi.et ꝓ iniuria fieri.·
deu animas. i. naturalẽ ſenſum in bono faciẽdo. er malo pᷣrermittẽdo
Mruditas. ſcilicet loquendo. S
d RPꝛolfeſſoꝛes.ſic no.ꝙ tres hñt iudices ſcolares. poteſtatẽ epiſcopũ et

tor et poſſunt eligere quẽ uolũt.vt.C. ne filiꝰ ꝓ patre.l.fi.et aut.habi

ta que eſt frederici.et qꝛ

ſpãliter ꝑ hanc.l.docto

ribꝰ legum qꝛ maioꝛes
ſunt alijs docẽtib de⸗
mãdant᷑ nõ videtur qᷓ;
nõ poſſint delegare a⸗
lijs. vt. j. de offi. ei?ꝰ cui

man.eſt iuriſdic.l.i.ſed

hodie videt᷑ cõpetere iu

re magiſtratus.cũ cuili

bet mgẽo cuiuſliberfa /
cultatis idem conceda
tur. vt. d. l. fi. vſi põt de
legari in ciuili. vt. j. de
offi. eius cui mã. eſt iu⸗
riſdi.l.i.G.i.in crimina
li aũt cuius et ipſi hñr
iuriſdictionem. vt hic ⁊
di.l. frederici nõ põt de
legare. vt. j. de iur. om.
iu.l impenium. et del.i.
de offl. eius. in pꝛin. ⁊c.
in criminalibꝰ nõ ſerua
turꝙ magiſter cogno/
ſcat.ſed poteſtas vl epi
ſcopus. 3
e ¶¶ Incipite. qꝛ pᷣdictuſ
modus legẽdi eſt vtiliſ
doctoꝛibꝰ et diſcipulis

ic honoꝛ ẽ magiſtro bo
nos habere ſcolares ſic
in aut᷑.vt iud.ſine quo.
ſuff. F. cogitato. col. ij.
g Permutãres. Dio/
medes em̃ cũ rediretꝑ

mare a troiana dictoꝛia

indigebat vino: et inue
nir glaucuz iuxta mare

rentẽ equis at ipſe mul
tos bẽbat equos quos

in pᷣlio habuerat. etita

degit ſibi de equis ſibi
inutilibꝰ ꝓ vino neceſ⸗

„

igitur x.
GElaximũ decus. no⸗

babũdantẽ vino et ca,⸗/

uel in ipos ꝓfeſſoꝛes:uel in ſoci
os ſuoset maxime in eos qui ru⸗
des ad recitationẽ legũueniũt ꝑ⸗

petrare.quis enĩ ludos appellat

eos:ex ꝗbuscria oꝛiũt.hoc et eni
fere nullo patimur modo:ſʒ opti
mo oꝛdini in noſtristꝑibus ⁊ hãc

ptẽ tradimꝰ:et toti pdſterotran:

mittimꝰ ſeculo.cũ opoꝛteat pꝛiꝰ

animaset poſtea liguas fieri eru

ditas.et hec ꝗdẽ oĩa in hac floꝛẽ
tiſſima ciuitate:uir excelſus pꝛe⸗
fectus huiꝰ alme urbis tã obſer-
uare q; uindicare: ꝓut delictitaʒ

— —

iuuenũ qᷓʒ ſcriptoꝛũ qlitas exege

rit:cure habebit In beritẽſium
ciuitate:tã uir claniſſimꝰ pᷣſes/ꝓ
uincie maritime:quã beatiſſimꝰ
eiuſdẽ ciuitatis epᷣs:⁊ legũ ꝓfeſ
ſoꝛes. Incipit igit᷑ legũ doctri⸗

uiã apperire:quã nos inuenimus
qtenꝰ fiãt optimi iuſticie et reipu
blice miniſtri:et uos maximũ de
cus in omne ſeculũ ſequat᷑:q̃ no⸗
ſtris tꝑibꝰ talis legũ iuẽta eſt per
mutatio:q̃leʒ et apð homerũ pa⸗
trẽ oĩs uirtutis glaucus ⁊ diome

des ĩter ſe faciũt diſſimilia ꝑmu

ſano etvtili ſibi.et glaucꝰ dedit ſibi vſum ſupfluũ et accepit equos neceſſa
rios.ſic et nos fecimꝰ ꝑ muratõʒ de inutili mò legẽdi ad vtilem. eſt rñ mul⸗

tum a emotis boc ſile.et fa.j.de Zben.em.l.i.G.i.et ĩſti.de gᷣbẽ.ẽp.S.pciũ.
b Konſule. ipſe enim dignitatem conſulatus ſibi aſſumebar. vt quidam

extraneus.vt in auten.de conſulibus..fi.col.iiij.

a I nomine dñi.hoc in cõpilatione digel.fuit dictũ.nõ quando leges
e fueruntq; pagani erant.vt. C. de vete. iur. enu.l. i. ſic et alias fa/
cit iuſti.in ꝓbemio.in pꝛincipio. 4
b¶ Perpetui.id eſt generalis.

—

c ¶ Et auguſti. qꝛ ſemꝑ buiꝰ ꝓppoſin dʒ eſſe vt augeat imperiũ lʒnõ ſemper
augeat.ſic ermatrimoniũ indiuidua ↄiunctio dꝛ.tñ diuidit᷑ qñq;.vt.C. de
repud ijs.l.ↄſenſu.ſʒ ꝓpoſitũ cõſiderat.vt inſti.de pa.po.in pꝛin.accur.
d ¶ Enucleati.pꝑ ſiitudinẽ vocarius enucleatũ.qð nobis eſt traditũ ĩ libꝛis
pandectau.ſicutem̃ anteq; pꝑueniat᷑ ad nucleũ interioꝛẽ nucis vnũ amariſ⸗
Enũ.et aliud durũ et aliud amarũ.et quarto ad nucleũ dulcẽ puenitita et
in multitudine antiquoꝝ libꝛoꝝ amanitudines inueniunt᷑.i.diſcoꝛdie infi⸗
nite. Itẽ duricie.i. inique ſnĩe.et alie nõ ſic inique.in qͥ buſdã m̃ locis que/

dã latebãt dulcedines.i.eq ſſime ſnĩe.velurlilia inter ſpinas.et illas dul/

ces ſentẽtias iuſtinian

ntétia nianus ex alijs excerpſit. et nobis tradidit legẽédas. vnde
ipſe dicif tradere ius enucleatũ.ſcõm . è
e¶Collectl ex bis ig eſtað dinit in pꝛin. pot colligi quis fuerit auctor ſine

nã eisdei gubernatõne tradere 22

cõpilatoꝛ.qꝛ iuſtinianꝰ filiꝰ iuſtini.vt ĩſti.de dona.S.eſtet aliö. Itẽ
que materia.i.oĩa vetera iura antiquoꝝ pꝛudẽtum que intẽtio.i.vt
colligas ius enucleatũ in vnũ volumẽ. Atilitas ꝑ ſe patet qꝛ m io
ri pecunia poterit nũc emi liber iſte.et qꝛcitius addiſei põt quã oliz

Qui parti philoſopbie ſupponat.et quidẽ etbyc

tãtes . Que oĩa obtinere ſãcimꝰ

i omne euũ ab oĩbꝰ tã ꝓfeſſoꝛibꝰ

q; egũ auditoꝛibꝰ⁊ libꝛariis:⁊ ip
ſis iudicibꝰobſeruãda.Data cõ⸗
ſtãtinopoli dño noſtro iuſtiniano

perpetuo auguſto ter conſuleꝰ.

Wnoie dñi amen. Juſti
mMani ſacratiſſimi pꝛicipis per
Xtui auguitie iuns enucleati
ex omni uetcri iure collecti.di
geſt. ſcu pandectax lib er pꝛi
mus deiuſticia et iune incipit.

Apianus.

daturũ pꝛi⸗
us noſcere⸗
opoꝛtet un
de nomẽ iu
ris deſcen⸗
dat. eſt aũt
. liius a iuſti⸗
cia appellatũ.nã ut elegãter cel⸗
ſus diffinit. Jus eſt ars bõi eteꝗ
cuiusmerito ꝗsnos ſacerdotee
appellat.iuſticiã nãqʒ colimusꝰ*

boni et equi noticiã ꝓfitemur ex
quũꝰab iniquo ſepeꝛãtes:licitum

ab illicitor diſcernẽtes:bonosnõ

ᷓ noſcat lubſtã

e.qꝛ de moꝛibꝰ tra
ctat boc volumẽ
ſicut et alia duo

volumina,.

DODeiuſticia et
ure ſbꝛi⸗

ge!

ꝛiuſ

nã iuris ꝑ diuiſi
ones que dicut
ſ. e. F. buiꝰ ſtudij
nec ob. qð dicit
3.in ꝓbe. F. di⸗

ſcipuli.opoꝛrʒ.ſ.

et ꝙ dicit opoꝛtz
impꝛopꝛie dicit.
ſic.C. ð bo. que
lib. l. eũ opoꝛtet.

in pꝛin. et.C. de

rap.vir.l.i..oʒ

elxſi ⁊ c.ſic ecõtra

decet ꝓ poꝛtet.

yt. C. de capti. ⁊
poſtli. reuer. l. ſi.

Neccur.

b Fuſticia eſt

aũt a iuſticia ſiẽ

apnatreſſua ergo
pꝛiꝰ fuit iuſticia

ꝙᷓ ius. ſʒ ð. j. e. l.

iuſticia. ibi ius
ſuum æac. ex quo
colligikt ꝙ ſtatis

fuit ius poſtquã
fuit iuſticia. ſed

dic ibi iug ſuum

id eſt hoĩs meri⸗/
tũ. vl dic ꝓut in

actõe et obliga⸗
tione. bene dico

ius a iuſticia ap

pellari. ſi em̃ ius
eſt ars boi et eqᷓ

vt ſubicit. et iuſti

cia nibil alið ẽ qip̃a eqtas et bõitas. ergo iuſticia bʒ marrẽ. et hic
ſubicit.nq⁊ cetera.ſic et obligatõ ðꝛ mat᷑ actionis. vt.j.de ꝓcura.l.

licet. S. ea obligatio.

—

¶ Bus eſtars. bocpõ

t intelligi tribꝰ modis. Pꝛimo ut dicas difft

nitũ ius in genere.etſic eſt ars.i.ſcia finita.que artat infinita.nã ars
eſt de infinitis finita doctrina ſcõm porpbyriũ. Secũdo dic de ſcri
bi quãliber ſpẽm iuris vt pᷣtoꝛiũ.vel ciuile.vel naturale.vel gentius
ettũc ponet᷑ ꝓ pᷣcepto cohartate.ſj boc nõ placet.cuʒ iſte ꝑtes iuris
nõ ſint artes.ſʒ artis ꝑtes.vel tercio ars.i.aruficiũ.nã auctoꝛ iuris
eſt hbomo.iuſticie deus.et qð ſubicit boni. et eqͥ.i.eiꝰ ꝙ eſt equum ⁊
vrile. et no.ꝙ aliud ẽ bonũ et aliud eſtequũ.vt bic.eſt em quoddaʒ

bonũ et equũ.vt.j. ſicer. pe.ſi et me. eſt enĩ bonũ etnõ equũ.vt vſu⸗

capio. vt. . de vſucap.l.i.et.j.de reg.iur. iure naturali. in fi.t.ð eſt ter⸗
tium equũ et nõ bonũ.vt.Q. de pac.cõuen.l.bac lege.eſt etiã equo

eqͥus.vt.j.de fur.ſiſeruus cõis..qð vero.

l:· ¶ Auius. iſtud cuius ſireferat᷑ ad ius bec dictio menito in vin
nomis ponit.meruit.n.ius appellari ſaqũ.et ſi ad artẽ in vim ad/
l Gacerdores.qꝛ vt ſacerdotes ſacra miſtrãt et cõ uerbij ſm az.

„

ges. etyt ius ſuũ cui

ficiuntita et nos cũ leges ſint ſacratiſſime. vt. C. de leg. er oſti.l. le⸗
q; inbuit ſacerdos in dda penitẽtia: ſic et nos

Pꝛimus Deiuſticia etiune.

in Kolimus.i einus volũtatẽ ſeruamus. que eſt vtius ſuũ cniq; mi a Eripartir. ſpecialiug ideo ponit. q:plunma deeo nacmtums eſt ides
J tamẽ dico de publico qð eſttnipartite collecrum ſcdᷣm io.exſunt eadẽ erem

buakt.vt. j. e. iuſticia. ..i. die ublico qð eſtin um ſcom
n attenurt eſt docemus. Regaare reipublice vim vi/ppulſare.⁊ cũ iniuria eiꝰ alteꝛ nõ locupietet᷑

nam ciuilis ſapiẽtia vera philoſophia dicit᷑.i.amoꝛ ſophia ſapien /
tia.a philos qð eſtamoꝛ et ſophia.i.ſapiẽtia.vt.j.de var.⁊ extraoꝛ.
cog.l.i.gꝗ.ꝓinde.licet pecuniã non abiciamus.vt.j.de va.imu.l.in
bonoꝛibus.S. philoſophis.et facit.C. de d edina. li.tol.S.i.et. C.
plus valere quod agiur. per totum.
ſꝗa HMuius ſtudij.id eſt iuris ſtudio querẽdi dueſunt ſpẽs. ꝓut dya

lerici ponũt ſpeciẽ nõ ꝓut legiſte.qua poſita ponit᷑ et genus.ſj nõ

cõuertit᷑ ſcõm io.et.p.licet quidã dicãt pla. intellexiſſe ꝙ ſpẽs ſiue
poſitiones dieerent᷑ res ſup quib ius actat.et iam conſtaret ſpeci
es eſſe ĩfinuas cũ ſuꝑ multis tractet boc ius et ſuꝑ ſeruis liberis.vñ

oſitiones. id eſtdiuiſiones.
Hublicũ. ad ſtatũ conſeruandũ ne pereat.ſᷓ cũ publicũ ius ſit in
acris et ſimilibus.et hoc etiã in qualibet villa fiat qualiter pertins

16
v»

ad ſtatũ rei romane tm̃.dic ꝙ villam quãlibet conſeruani.etibi ta,
lia fieri ptinet ad ciutatẽromanã. cum non eſſetpfecta. niſi ex ſuis
ptibus cõſtaret.vt.j.ti:i.l.i.nec placet ꝙ dicas publici appella tõeʒ

ad alia loca refemi ꝙ romane ciuitatis.vt.. de ver.ſi. eũ qͥ vectigal.
TAd ſinguloꝛum.ſq pꝛincipaliter.ſecũdario ad publicam vtilita⸗/
tem.expedit enim reipublice.ne quis re ſua male vtatur vt inſti.de

bis qui ſunt ſui vel alieni iuris.S.pe.et.j.de pcura.ſeruuʒ.ꝭ.publi

ce.ſic et contra qð eſt publicũ pꝛincipaliter ſecundario pertinet ad

vtilitatem ſin guloꝝ.vt.l.i.in fi. C. de cadu.tol.

= —

Un ſacnis.con ſiſtit ius publicũ in ſacris.vt ſunt eecleſie.in qui/
bus petamus veniam peccatoꝛũ.vt in autẽ.vt li.ma.et a..qꝛ ve⸗
ro.colla.viij. ita etſi leſe fuerint quilibet põt vti interdictis.vt.j.de
interdictis.l.i.ij.et.iij.et.l.interdictoꝝ.j.interdicta. Item in ſacer⸗
dotibus. qꝛ intereſt vtſint ſacerdotes. a quibus veniam peramus
peccatoꝛũ.vt. C. deſum.tri.et fide ca.l.inter claras.ꝓpter iniuriaʒ
eis factam quilibet agit.vt.C. de epil.etcle.l.ſi quis in boc. Item
in magiſtranbus.qꝛ intereſt vt ſint magiſtratus.parũ enim ꝓdeſſet
iura eſſe in ciuitate niſi ſintbomines qui iura reddere poſſint.vt.j.
ti. i. l. ij. F. poſt oꝛiginẽ. conſiſtit et in alijs.vt.j.ac.l.iul.ma.l.pent.
ſ.ſo.ma.l.i.et inſti.de re.di..cum in ſuo.patet ergo ꝙ ti.de ſacro
ſan. ec. l. de eis et dencis vbicũq; ſunt et ſimiles ſunt de iure publi
co.et idẽ deiure fiſcali.vbicũq; ſit.et idem de officio magiſtratuuʒ
vt. C. de officijs p omnes titulos.et de iuriſdictõe omniũ iudicuʒ
et in alijs ſimilibus.in.ff. et. C. accur.

lagarie ad hũc.ꝗ.inſti.de iuſticia et iure..buius.ac.

o Equũ ab iniquo.vt in cõrractibus.ſedᷣm io. tem et anen vſucapioOnes. 222
Glicno.vtin matrimonijs.yt.j.deritu nup.ſemper. ¶ Naturalib.pceptis a naturali iure babet ius pꝛiuatũ boc vt nemo fi/
q Wetu pena H at locupletioꝛ cuʒ alie/
merntlanſe. JM „., 4. B õ con
bonus.vtin tra/ ſolũ metu denarũ⸗ vpmio⸗ is ꝓpꝛüũ eſt: iũ aĩali⸗ dic. inde. nam boc.
actõe iurata. ꝑt ſolu metu penam uenum Fn nens Hain . ſt ſʒ ommniu aialin⸗ c ¶ Matura.a iure genti
AQ .de tranſac.. rumquoq; exhoꝛtatione cere gꝗ in tena: qin celo: qin man naꝰ- um boc. vt ꝙ quiſq; ob
Rae malor cupientes:ueraʒ:niſi falloꝛ:phi⸗ ſcũt᷑:auiũ quoq; cõe eſt Hinc de mtali e e g vrdin
imems mulo. loſophiã nõ ſimulatã affecttes ſcẽdit mansatq; femie ↄiugatõo ſutapievrmſtt O viu⸗
n r adel. Huiꝰ ſtudii due ſunt poſitönes quã nosmatrimoniũ appellamꝰ in puin quid autem i
ſebonne. ar & publicũ et pꝛiuatũ. Publicũ ius Hinc liberoꝝ ꝓcreatio. hĩcedu mriidhen ubi
cr aub ca er⸗ eſt quod ad ſtatũ reiromane ſpe catio Nidemꝰ eni cetera quo Eraletbiacaipit q,boe
ae buan e. ctat. Mꝛiuatũ qdad ſingulo:uʒ z aialia: feras etiã beſtias iſtius guo namle. g
ſta. et ima. l. vt utilitatẽ ptinet. Sũt en quedaʒ luns penaa cẽſeri. Jus getilʒ natura. id eſt deus ⁊ ſic
evelie ũe publiceunlia: quedi pꝛiuati: a/ eſt quo gẽtes humane utunt: d eadueneaſue grs
ſ. ad ſl.l. ͤtepe. blixũ ius in ſacris ſacerdotibꝰ et anaturali recedere facile ĩtellige no. ius naturaie quat/
Reginturen magiſtratibꝰ cõſi iſtit. Pꝛiuatum re licʒ:q oĩbꝰillud aĩalibuſ:hoc. os Gndis dia. ie
col.ij. vnde ver / iustripartitũ eſt collectũ:eſteniʒ . ſolis hoibus interſecõmune ſit· ¶lg. que er delic F. i.
ſus. Oderũt pe exnaturalibꝰvpᷣceptis:aut genti,⸗ ?/u luti erga deũ Mmpᷣ̊.p Secundo inſtinct na
care boni virtu / ; Ie ,em 9n ture. vt bic. Zertio ius
tis amoꝛe. Ode Um: aut ciuilibus. Jus naturale eligioꝰ: ut parẽtibꝰ et pa geentium. vtinſti dere.
TPampecareme eſt qdᷣ natura oĩa animalia docuit pareamꝰ. TLoꝛẽti. —
i õ 2 PAI . 76ae.& o ius p̃ᷣtoꝛium.vt. j.
ne. Maius iſtò nõ ſolũ humani ge⸗ Xuimratqʒ iiuriã ꝓpulſe mino li. erfnerrinſtit.
r ¶Min falloꝛ.nł M . de iure na.ð in pꝛin. Qui
lo mõ fallimn. to.vt.j.e.l.pe.in princ.

et ſic accipit᷑.S̊.ꝓxi..et ſic in idem recidit accur.

e ¶ Dmnium animalium. fallit ſcõm quoſdam in vermibꝰqui non exalijs
— ſed ex terra gignuntur.idem in cuculo:et dicunt quia bic loquiturin gene

ribus ſin guloꝛum animalium.et non in ſingulis generum. ſic inſti.de ſu⸗
ſpec.tutoꝛi.S.i.ſed puto boc ꝙ ſic fu nature eſſe inſtiuctum.nec bic dicitur
qꝙ omnia animalia per coitum ꝓcreantur.ſed iure naturali regi.quod regi
men eſtin eo quod auis uolat.qð piſciſ natatr.et ſic in alijs. .
foniugatio.id eſt cõiunctio et conſenſus animoꝛum. que ſola.ſ. ſine cõ
cubitu faciti matrimonium.vt ſubicit.et.j.de re iu.nuptias.⁊ boc eſt verum
de licita coniunctione.quid de illicita cum ad banc eodem modo quo ad
licitam inducamur. quidam dicunt ꝙ non idem ſed nos ꝙ idem. nec ob
ſtat ꝙ illicitum cõmittitur.quia pꝛius motus iuris naturalis eſtimpuni⸗/
tus.ſed ꝓpter ſequens oblectamentum cõtrabitur veniale peccatum. pꝛo/
pter factum ſi ſequitur contrabitur moꝛtale peccatum. in bꝛuris autem ani
malibus noꝶ babemur diſcreno.cum ſine ranone ducantur. Item nũg qͥd
ergo ipſe actus mamimonij vel culpe camalis eſtius naturale. Rũñ.nõ ſed
ipſe motus ad actum. Item ad peccatum iure naturali mouetur. vtin aut᷑.
de reſti.et ea que pa. .vnum. col.iij. —
gEducatio.eo enim quod mouetur parens ad educationẽ filij eſt ius na
turale.et ad hoc etiam aſtringitur niſi filius ꝑ ſe ſit ſufficiens.vt.ff.ð agno.
li.ſi quis a liberis.j.ſed ſi filius. D
be Humane et ſole. nã et iure natmali vtunt.ſed non ſole.
i¶¶ Recedere.i.deferre. lꝛ ¶¶ Illud. ſ.naturale.
