repetitio ꝓpter quem datum eſt:
ut calũnia eifiat.quare ſi ꝗs⁊ an⸗
te pecuniaʒ acceperit:ut mihine⸗

gocium faceret ⁊ ame ne mihi fa

ceret mihi duobus iudicijs tene⸗
bitur. g8 Aius.

Ecactioheredi quidẽ nõ
.

cõpetit: quia ſufficere eidʒ

centiũ ⁊c.vt.j.de iniur.
eũ qui.in pꝛĩ.incidit tũñ

in turpil.vt. C. deadul.

l.ſerui.itẽ nõ icidiri tur
pil.ſi inocens erat. ſi iñ
crimen fuit ꝓbatũ:vt.j.
ad turpil.l.i.S.ĩcidit.ſi
vero trãſigi nõ poterat:
vt qꝛ crimẽ erat capitale
nec ingenit.ſ. ſanguinis
penã:vt.C.de traſac.l.
tranſigere.accuſat ha⸗
bet ꝓ ↄfeſſo:vt.j.ð pᷣua
ri.l.fi.⁊ ceſſat hoc edcm̃
a ¶ duerſari.i.ꝓcura
toꝛ aduerſarij.
b ¶ Pꝛo pecũia. large.n.

ꝛ: vt.j.de vᷣb. ſig. l. iiij.

7. C. de oſti. pe. l. ij. ĩ fi.

Am enã. libera
etus ſit: vt. j. de re
iudi.l.ſi q̊s obligatiõe.

⁊ dic per acceptilationẽ
vt differata equẽti. l. F.
hoc edicto.
d 4Atede data. nã iter
vſurariũ rᷣmiſiſſe videt:
⁊ ſic eſt argu.ð magros
ad qð facit.j.de lega.i.
l. ſi ſeruus le. F. i.
Zgnaliter. ſiue
C.ſ. calũnioſe.
f¶ Siue ñ fecit. ⁊ ſic pu⸗
nitur ꝓpoſitũ.łʒ non ſe
quat᷑ effeciꝰ:vt.S.ð po⸗
ſtu. l. i. F. irẽ ſenatꝰ. 2. S
qð qͥ ſq; iur.l.iij.in pꝛĩ.

iz ar. ð. S̊. ð hijs qͥ no..’.

fa.l.qui autem.
g Lenet. ⁊ ſic no. ꝙ qͥ

accepit ſempꝑ tenet᷑.ſiue pᷣ cõditionẽ ob tur.cau.ſiue ob cauſam.ſiue per boc
eldictũ. ſed nõ ſemꝑ agit qui dedit: vt.j.e. J.ff.
b oc edicto.pact?. ſz qualiter bic in quadruplũ tenet᷑.Rñ.bſi.vt.j.e.ſiq̃ſ

dicit punit᷑: vt ſubijcit.
eDare. ⁊ Ppſis eis accipe.
f¶ Aitẽ perire.niſiille qͥ deditofeſſus fuit tũc em̃ in euẽtũ litis meret᷑
veniã:vt in auc.vt liti.iu.S.ij.coll.ix.⁊ cõia ſequẽtia bis nã ⁊c.q.d.
ſine dubio lis pent vbi ꝑ calũniã facta ẽↄuentio litis.i.receſſũ ẽ a li⸗
te pꝑ coꝛruptelã:vt.S.px.S.nã ⁊ ſi nõ calũnia ſit facta adbucdubiũ ẽ
⁊ bocẽ.nã ⁊c.⁊ diccaſũ ſic in hoc vbi ſicloqͥt.nã ⁊c.dñs litẽ calũ.in
ſtituit:⁊ poſtea ꝓcuratoꝛẽ oꝛdinauit qui ꝓcuratoꝛ trãſegit bñs libe/
rã admimiſtrarionẽ: vt. S. de ꝓcu.l. ꝓcuratoꝛ cuili.vel ſpale mãdatũ
vt.S.de pac.l.reſcriptũ..fi.alias.n.nõ poſſet trãſigere.valet qͥdem
bec tranſactio ponꝰ inſpecta bona fide ꝓcuratoꝛs ꝙ; mala dſii: vr.
de ðbẽ. emp.in bmõi.⁊.j.de edil.edic.l.cũ mãcipiũ.⁊ ſic aduerſariꝰ
exponet:vt.S.l ꝓcurᷣ.aduerſarij ſ quid ſi ipᷣe dñs litis rrãſegerit dic
qð valet ſemp trãſactio niſi in caſu.qñ.ſ.actoꝛ calũnioſeagit quo ca⸗
ſu nõ valet. ⁊ põt dici boc edictũ habere tũc ſocũ:vꝛ.j.de ↄdi. ĩde.l.
in ſumma.S.i.ſec ſi nulla dicatur.iõ qꝛ de ciuilicrie nõ łʒ tranſigi: vt
Q. de ðbẽ. Omit.ſti.ſi qͥdẽ.in fi.tũc.n.nõ caditiĩ boc edictũ ⁊ ut ple
neſcias qñ locũ habeat boc edictũ vel peatlis diſtingue an dedi ꝓ
cura toꝛi vel tutoꝛivładuocato aduerſarij an ipᷣi aduerſario pꝛĩo cau
litẽ ꝑdo. vt bic.⁊.j.ð iur fil.l.ĩ fiſci..l.eꝰq.i.rñ.idẽſi ðdi iudicivr p
me iudicet idẽ dico ⁊ ſi ſimpłr dedi vt ꝓnũciet lʒ.m. Zᷣdixerit:vt.j.de
odi.ob tur. cau.l.ij.S.fi.ſᷣ ⁊ acno ð dolo ad dãna ⁊ ad expẽſaſ 5 me
datun dſo ſi ꝓcuratoꝛ nõ ẽ ſoluẽdo:vt.·j. de dolo.l.⁊ elegãter. S.pe.ĩ

duobeiñ caſibꝰ luẽſñ ꝑdo. pꝛimꝰ ſi ſpõre fui ↄfeſſus:vt. C. ð̊ pẽa iu.ĩ

auc.nouo.aliꝰ q dñi volutate tranſegiſſem.in ſcdᷣo caſu qn ipſi ad

ab alio.in fi.i.rñ.nã recepiſſe vr:vt.j.de his qͥ in frau.cre.l.i.in fine.

i ¶ Illud turpiter enim fecit.⁊ ita in pari cauſa ponooꝛ eſt ⁊c. vt infra.l.in be

redem.S.finali.ſed quid ſi dedero quid ſub bac diſiunctione vt ſibi non fi⸗
eret. aut illi fieret negotium per calumniam aut ſub bac condirione: vt ſibi
non fiat ⁊ vt alij fiat.Rñ.vt diximus in ſimili.j.de condi.ob turpẽ cauſam
l. vbi autem.

K Duobus modis.i.duabus actionibus in facuſuum. R
ſ actio.duobus modis poteſt legi bec lex. pꝛimo vt bec actio in fa⸗

tum non detur beredi etiam in ſimplum. ⁊ qð dicitreperere poreſt
ſcilicet per conditionem ob tur.cauſam. ⁊ qð dicit.quia ⁊c.melioꝛ ratio vi⸗
detur quiaad vindictam tantum dari videtur:vt in actione iniunarum ſi⸗
milis ratio eſt qð ideo vna non detur:quia alia datur. vt.j.vi bo.rap.l.ij.

H. vltimo. in fine.ſecundo oicas qð eſt venus qð hec regula.que eſt in pꝛin

apio, reſtningitur per ſubſequens:quia vt⁊ alias.j.de acquiren.poſſen..ſi
is qui.⁊ ꝙ dicit in fine repetere poteſt.ſcilicet actione in factum ex boc edi⸗
cto.⁊ ſcòᷣm boc queritur ſi turpitudo verſetur ex parte dantis.Reſpon.non
datur danti.nec eius heredi conditio ob turpem cauſam: vt infra.l.pꝛoxi/⸗
ma.S.finali.nec ex hoc edicto vt.S.l.pꝛoxima.S.finali.ſed an dabitur bere
di eius ob cuius malum datio facta fuit.Reſpon. conditio ob turpem cau⸗
ſam non:quia vt conditio talis vł ſimilis detur.opoꝛtetaliquid geri ab eo
cui datur:vt.j.de condi.inde.ſi in area.in pꝛincipio.qð bic non fuit.dic er⸗
go acti.in factũ dari ex hoc edicto heredi etiã in quadruplã.j.annũ.nec di⸗
cas qð ſit ad vindictam. cum. n. iõ detur qð ad eü peruenit non poteſt dici
ad ſolam vindictam dari.
m ¶Meredi dantis.vt non fiat calumnia.

Liber

a Soteſt. . actione in factum er bocedicto.ac. ”MV
. beredem. extinguantur. moꝛte.ſ.vt. C. ſireus ył ac. moꝛ. fuerit. l.
——„ „e
1ſ. 7. Ul ⁶ „ „
c Ertorquebitmn vt bic.⁊.j. qð me.cauſa.l.qð autem..l.qð diximus..
4 F Caro. NHemo diu gaudet qui ſub iniquo iudice yincit. ſed cui dabit᷑.
quidam fiſco: vt. j. de iu

refil. lsdus. puto nns 4
magis alteri parti ſub. niam: auã
ſi non verſetur turpitu / 95⁵ ea m pecmiam gus defunct B
do ex parte dantis.?l dedlit repeten E poteſt .

Enargerare u) Epianus.
d Sed pierer actionẽ. hheredem autem cõpe
ſ. in factũ ex boc edicto. ir in id: qd ad euʒ peruenit
E

e Nonduio.ſ.ob turpẽ

Suiam. nam eſt conſtitutum turpia lucra
f Uccipientis. vt ſi d / Heredibus quoq; extoꝛqueni licet
ginemibifeerer neg crimia extiguãtur utputa ob fal⸗
de condic.ob turpẽ cau ſum teſtimoniũ uel iudici 0b Gra⸗
ſam. cdii. tioſam ſententiam datuʒ heredi
anne daneinſte extoꝛquebitur:⁊ ſi quid aliud ſce

iudicet: vładuerſarij ꝓ lere queſitum eſt. Sed etiam pꝛe
curatoꝛi:vt.S.e.l.i..p.
b ¶ Quare. condictũ.id
eſtrepetitũ ꝑ ↄditioneʒ
ob turpẽ cauſam.
i ¶ AUrũ tollatur. caute.
nota tres qõnes an ĩto
tũ quadruplu; tollatur
velrõne ſunpli. vel in
nihilũ hec actio in factũ
perↄduionẽ ob turpem
cauſam ad quas cõfuſe
reſpõdet dicens ſufficer
alterutrã. qð expone.i.

petit ſi ſola turpitudo accipiẽtis
uerſetur.nam et ſi dantis meli⸗
oꝛ cauſa erit poſſidentis.quare ſi
fuerit condictum ꝰ utruʒ tollitur

druplum actionem damus ⁊ con
ditionem. Sed puto ſufficere al⸗

alteram. ⁊ hoc.ſ.q;tum 7 =
ad rei perſecutionẽ. ſed terutram actionem. ubi autem co
in pena durat actio: v ditio competitibi non eſt neceſ⸗

ar. j.de furtis ſi pignor Kr C er er
. cu turti. ſic eſtrhi. ei ſe poſt annum dani in factũ actio

qo inniitin ſca ⁊ non nein. Aius.

den anenoet a S nus autem in ꝑſona qui⸗
cũt vnã pꝛoꝛſus p alias m eius qui dedit pecuni⸗
tolli. h.n. vna ad rẽ ale qm:ne ſecuʒ ageret᷑ ex eo tempo⸗

ra ad penã detur. tñ eſt .
vn diinottd. ater exr le cedit ex quo dedit:ſi modo po

traoꝛdi. ⁊ iõ tolli vr: vt
ſ.nau. cau. ſta. l. idez. H.
fi. ⁊. j.qð me.cau.l.me/⸗
tũ. S. licet. ⁊ ſic reſpõ. ei
dad id qðò innuit in pꝛĩa
nõ ad id qð inuu iſcðᷣa
⁊ tertia.ſʒ pꝛia verioꝛ ẽ.
itẽ nũquid totũ quadru
plũ eſt pena an ineſt rei pſecutio:vtin actiõe q; metus cã.quidã dicũt totuʒ
eſſe penã:vt in acti.furti:vt.j.e.ſi qͥs ab alio.in fi.i.trñ.⁊. .itẽ ſi filiꝰ.in fi.
cui opinioni illud ſolũ obſtat:qꝛ poſt ãnũ dat᷑ in ſimplũ ꝙ vr eẽ rei ꝑſecutõ
qð quadruplo inſit.j.annũ:vt.j.qð metꝰ cau.ſi cũ.S.i.in pꝛin.ſʒ dices tũc
qð illud ſimplũ ſit pena tꝑe minoꝛata.alij dicũtqð ẽ verꝰ ꝙ nõ eſtt rotum
quadruplũ pena.⁊ qõ ðꝛ in. d.l.j.ſiqͥs ab alio.veꝝ ẽ ꝙ unꝰ in quadrupluʒ
agit alter in ſimplũ.q̃ mñ pꝛiꝰ exegerit claudit alij viã agendi rõne ſimpli:vt

—

ueroperſona:cum quout agatur
alius pecuniaʒ dedit dubitani po⸗
teſt:utrum ex die date pecunie nu

ar. C. de odi.fur.l.i.ſcõam appꝛobo:vel diſtigue an agat vna ꝑſona ut bic

an diuerſe:vt. j.ſi qs ab alio.ar.j.deodi.inde.l.iulianus.in fi.
kAbi aut.ↄpetit.vt qñ dedi ne mihi fieret megoriũ decalũ.

1 Poſtannũ. ſed. ſ. annũ foꝛte dat in triplũ ſzm aʒo.
R Unus. getur.ſ. calũnioſe.al v alet trãſactio:vt dixi.S.e.l.i.S.ſed et

conſtitutio.

4 Cognouit. erit ergo hic annꝰ a pꝛincipio ſui vtilis ad ſui ꝓgreſſũ ↄtinuꝰ

ſicut ⁊ in biduo vel mduo dato olim ad appell.vt.j.qñ appell.ſit.l.i. S. di⸗
es.ſed in edili actio.õdico.qꝛ lex dicit ſimpliciter ytile tpᷣs eſſe:yt.j.ð edił᷑.

ter hanc actionemaconditiocom

hec actio:an uero in triplum dan
da ſit:an exemplo furis ⁊ in qua

teſtas ei fieret experiundi. in illiꝰ

J qͥ sab.ſaceret.ſ.calũnioſe.

merari debeat:an potiꝰex quoco
gnouit datã eſſe: quia qui neſcit

is uidetur experiundi poteſtateʒ

non habere:⁊ uerius eſt ex eo an⸗

num numerari ex quo cognouit.
ulus.

Iquisabaliquo acceperit

pecuniam:ne mihi negotiũ
aceret. Si quidem mãdatomeo
ei datum eſt:uel a ꝓcuratoꝛe meo
omnium rerum uel ab eo quine⸗
gotium meum gerere uolebat:et
ratum habui ego dediſſe intelli⸗
goꝛ. ſi autem non mandato meo

alius eilicʒ miſericoꝛdie cauſa de

derit ne fieret neqʒ ratum habui
tunc ⁊ ipſũ repetere et me in qua

druplum agere poſſe.i Siut fi
liofamil: negotium fieret acce⸗
ptum eſt etiam patri actio danda

eſt. item ſi filiuſfa.pecuniam acce

perit ut faceret negotiuʒ:uel non

faceret in ipſum iudicium:dabi⸗

tur et ſi alius nomine meo ei de⸗
derit: ne fiat tunc et ipſum repe/
tere ⁊ me in quadrulũ agere poſ⸗

ſe*.¶¶ Qũ publicanus mancipia

retineret dataqʒ ei pecunia eſſet:
que non deberet᷑ ⁊ ipſe exhacpar
te edictiin factum actione tenet᷑.

u TLpianus. .

Jab eo ꝗ innocens fuit ſub
ſpecie criminis alicuius qð

2 22

iedũ. 5. fi. ?.l. cũ ſex. vñ dico ſemp vtile. ly qdã Zdicant. r

p In eo..ſpeciali.vt differat a ſequẽti caſu.
atü babui neq; potui.qꝛ nõ eſt meo nomine geſtum.
epetere.qð dedit.vel ↄditi.ob tur.ca.vel cern ↄdi.vel acĩ factis

vel ẽt ex bocedi⸗
cto. ar. S. e. ⁊ ge⸗
neraliter. in fi. et
ſic nota mirabile
ꝙ repetit datuʒ
ca pietatis:vt et
C. de nup.l. pa⸗
trẽ. hocaũtiõ qꝛ
verſat᷑ delictũ ac
cipiẽtis: vel die
miſericoꝛdia fu⸗

it quo ad me pꝛo

cui vtilitate da

bat᷑ non quo ad

eũ cui dabat.ac.
8 Et me. ob cu
ius bonum da/
tio facta eſt.

t n gunchu⸗/
plum.i.ſ.annũ.

nã poſt annũ nł
lo mõ agã cũ to⸗
tũ quadruplum
ſit pena. lʒ qda⸗ꝭ
. vt dixi. S. e. l. i
beredẽ. F. fi. vel
dicvt ibi notatur
ſed becpena. an
ſit hodie coꝛre/

cta per auc.C. ð

pemiſ. in auc.no
uo iure. vbi alia
pena iponit.rñ.
nõ. qꝛ illa pẽa pᷣ
ſtat fiſco. bec au

tẽ pꝛiuato.necẽ

cautum illa lege
yvt bec actio tol⸗
latur: vt. . ð act.

⁊ ob.l. quotiẽs

7. L. de lepul. vi
ola.l. iij. ⁊.ſ. ð in

cen. rui. nau.l.
quo loco. F. fif’.
ſzm yr. pot ẽt di /

ci vt ibi loquaf:
cũ ibi datũ eſtiu
dici tm̃. hic cum
pꝛiuato tiñ qð h
placet.qꝛ bic ti ⸗

tuluſ generaliter

dicit cuicũq; dat

vſi pꝛima verioꝛ eſt.itẽ ẽ inſti.de act.S.oẽs.ſed bic nulli dat᷑ vltra

quadruplũ actio.

—

v¶ Bivt filio.ẽt patri.quo ad exercitiũ ẽ tñ actio filij quo ad dñiũ ẽt
iure veteri. vt.j.de actio.⁊ obli.l.in factũ.ac.flo.ll.doctoꝛ.
x tẽ ſi filius.vel nõ faceret calũnioſe ſemꝑ intelligas.
? ¶ Et ſi aliꝰ noĩe meo.als noĩe meo.ałs nõ mãdato mon.
5 OſiHe fiat.ſupple.⁊ ego nõ babui ratũ.alias ego ſolus agerẽ:vt.S.
in pꝛi.buũ.l.ꝓut babes noĩe meo ſcõʒ aliã.idẽ quo ad quadruplũ:

vt.S.qꝛ nec ratũ babere potui.

a ¶ Poſſe. bicẽ arg.ꝙ totũ quadruplũ ſitpena.

—,—

b ¶ Lũ publicanꝰ.publicanus ẽ qui publico fruik: vt.. de publi. li.
Ar. 5 L

c YlOancipia.ſ.alicuius qui bſi ſoluerat tributum.

d RPecunia eẽt.ſ.ob mãcipia reſtituẽda calũniari em̃ vr inique ren
nẽdo ſjm yr. ⁊ vr ſpãle in publicano vt hoc edicto rali caſu teneat᷑nõ
ita foꝛte in ſilibus/ſʒ bʒ locũ ↄditio ob tur.cau.pt.C. de odiob tur.

7„

ſvetnn,

1 7
ſebatſ n

iii
ls Nopun
(lli tu/

liſenotit⸗

tenhe

(Pnle.
Cin,oln

1 —
ſdeoinſe
mlirgtſb
AVlsee
inea,
iinit i

elige
R
Noc:

(Aſedäͤtdo
mMicenlm,

Ihuboeelud

hlumnc

itſimlimn
ſeſlueni

tſſin
AUuchlſkut/
lantenth,
Utucze

ubſs ioa

–
i

hul

umfni⸗
WS
Ulſcrfgne

n ſchaſ
thtre

gpmngi

Mlinen
fſelkp
nd
uUlſennſe
Mhisgl
imſſe

ralli

gnnin

peng
Cennig
NN
ſaſtcdiri
chiae in

niſiatiſ
qrosten
i nin
gtmmnert
Kücnidngr.
31rehan
usdonn
Uofent.

1Drcuh
Mniſen.
nüpoſtnnü

lnͦgiin
üqtagnh⸗
ſtpenn hitr

zrdnz
berctiſt
Oüytbixrk
lbean
ſebodt een
Guortu( 1.
penſgtuauun

loie ſtitr
gennihgiii
N glupuß

Epea Ni

Cuoumlate
gberononi
luntiin
ohl ond⸗
1CNeinlt

lnſ⸗
nnrpfting
Gyrbibed .

7

biiti

Guamm. NMn

giunif

Plrnget

Gllgnin

g8¶Pꝛobatũ. nã

Eleruo.
Eine.

Quartus

ta. incl .. de di.ob tur. ca.l. f.. 1 boc qñ ſpõte fuit data. ſi aũtp

im bʒy locũ edictũ de publi.in duplũ. hoc nibilomin? vt. j. de pu /
bullia inianbe hac ꝑte edict᷑.ſ.ð publi.ſʒ tũc ñ facerʒ ad ti

ã nocẽtiuʒz

Re Edicti poſiti. S.l..aagtg. tulu iſtũ.
3 ab eo innocẽs.ſi inocẽs nõ punit.pẽa dequa ðꝛ in fi.bꝰ.l
qꝛ p

⁊cc. vt.j.ð iniur⸗.,1·
eñ aurbm ur/in eo ꝓbatums non eſt pecuniam
n upill. 54 acceptam iscuius de ea re notio

eſt edoctus fuerit:id qð illicite ex
toꝛtum eſt 'm edicti foꝛmam qð

⁊ ſi ꝓbatũ ẽ ſi in 38
de hijs eſt qui pecuniam ut nego

nocẽs ẽ nõ puni

e tium facerent aut non facerẽt ac⸗
ſic duobꝰ caſi / cepiſſe dicerentur reſtitui iubeat:

et ei qui id cõmiſit pꝛo modo deli
cti penam irroget.
p¶ Apinianus.
E ſeruo ꝗ accuſaturſi po⸗

byf punimr.
b 8. ſ. iudex .

i ¶ Edicu. poſiti
3.1

dinẽ.ſ.de crimie

Raister .Nſuletur queſtio habeatur.
tidan velero quo abſoluto in duplũ pꝛecij do-
dinaniaʒ: vtdiri mino accuſatoꝛ damnaturt.Sed

et circa pꝛecij extimationem que

euninn, etenim eſt calumnie crimen a da⸗
uiſzm boc ald no qð in ſeruo pꝛopter queſtionẽ
in adultenio: qa dominod ſt
tũc ſimplũ tm̃ p dommo atume .

poſu auee .· Pomini Juſtiniani Explicit
bieniſubeuci/ liber tertius:et Incpit quanus.
ſoalauteme⸗ Be in integꝛum reſtitutionibus.
zutols. Difocs S ..
lluemẽdat in du M Apianus
anehen n Tilitas huiꝰti⸗
ittoꝛq̃ri calunio n AOIIII
ſetvt bic. 2 . a tulis nõeget cõ⸗
aeleſche dane demnatiõe ipᷣe
dhis. ſco caſu enim ſe oſtẽdit
etietame⸗ nam ſub hoc ti⸗
a ꝑs emenda —
25 anſaroeet tuloplunifariã
alia ab acouſato omini
hel Abage pꝛetoꝛ homini
lauerit.ĩ pꝛi. ktio
cqu qn ẽ accuſati

vel prñis dʒ publicari pꝰtoꝛturã tm.vñ ⁊ dſoĩ ſimplũ emẽdani⁊p̃t

bec dicii oĩ cre ven. vt. d. l. ſi poſtlauerit. . iubet. 7. F. idẽ. 1. F. ſi re

a G u. ſ. deterioꝛationis.

bo Dãnatur. ↄdinie ex lege.vt.j.de adul.ex bijs.⁊ ſic facitꝑ quãdã

ſimilitudinẽ ad bũc titulũ:vel dic actione in factũ.

c ¶ Sed ⁊ citra.i.pter. vt.j.de pig.act.l.i.in fi.

di Separatũ. no. ſic. C de dona.inter viꝝ ⁊ vxo.l.ſimaritus.
e Luüni eroꝛdinariũ vł oꝛdinariũ ad ſiłitudinẽ ſupplicij:vt
C. de accuſa. l. fi. acd.
fe De reſtuunõe in inten. Dictũ ẽ. ã.de neg. geſ.ab alijs qualit

(aiaba bere cogamur. nũc qualiter a nobis ipſis ẽt geſta rata babe

re nõ cogamur ſed reſcindere petimus.accur.
Ailitas bꝰtimuli.i.hꝰ edicti qð ſ babemꝰ quo ad xba.ac.
Oſtẽdit.vhñ ab alio oſtedi neceſſe nõ ẽ:vt.C.qñ.⁊ a
quibus quanta ps.l.ij.in medio.l.ac. ßUMUẽ
BDub boc timulo.ſ. generali. vt.n. gallina ogregat pul/

ue per ſtatus mutationeʒ
Naut iuſtum erroꝛem.
mmmLDO

ritur de calumnia eius.ſeparatũ

los ſuos ſub alis ſic bic ti. ↄpᷣbẽdit ſequẽtes x

De in integn reſtir

ſq; adti.ð arbi alij dicũrſb

boc.i.pꝰ bũc.ſic.j.ſt icer. pe.l. i. 7.f. ð. ĩtdi.l.ij. S.recupãde.ñ ẽ vis qꝛ ĩ idẽ reci
RKCHGꝑlurifanã.i.pluribꝰmodis.nã qſiqʒ iure e l. lerri. dit.

qñq; iudicis officio:vt.j.ð mio.liq ſi mioꝛ.F. fi.

Qircũſcriptis aduerſarij dolo.

busuel lapſio::uel circunſcriptis
ſubuẽit: ſiue metuꝰſiue callidita
te:ſiue etate ſiue abſentia incide

rint in captionem.
pAulus.

deſtinus.

Mnesin integrum reſtitus

onescauſa cognitaba pꝛe⸗

toꝛe permutuntur: ſcllicetut iu⸗

ſticiam earum canſarum examiet
an uere ſint quarum nomine ſin
gulis ſubuenit.

minimã rem :uel ſummã:ſisma⸗
ioꝛi rei: uel ſumme pꝛeiudicetur:
audiatur is:qui in integrum reſti⸗

tui poſtulat.
n Emo uidetur re excluſus:
quem pꝛetoꝛ in integruʒ ſe
reſtituturum polliceatur.

A LZpianus.

On ſolum minoꝛum: ue⸗
rum eoꝛũ quoqʒ:qui reipu.

cauſa abfuerunt:item omniũ qui
ipſi potuerunt reſtitui in integrũ
ſucceſſoꝛesin integꝝ reſtitui poſ
ſunt:⁊ ita ſepiſſime eſt cõſtitutuʒ

Lio illud.rem.i.ſpeciem.

CAliſtratus.
BE illud a quibuſdam ob⸗
ℳ Aeruatum: ne pꝛopter ſatis

ea. F. ſi qs mĩoꝛ. qᷓre dic ſzm io. ve.i. iuſte.

34 S1 maioꝛi.vt ſi vẽdidi mioꝛi plura ⁊ ceno pᷣci
nima

fi. L ¶Lapſis ſui facilitate.
ml¶Detu.de quo habes.j.ti.i.

CLalliditate. ð qua ba

bes.j. ti.eiij.
n ¶ Aate⸗ ⁊5 bocẽ. j. ð
mino. ac.
o Abſentia. de qᷓ ẽ. j.ex
q̃.ca.ma.⁊ no.qꝙ abſen
tia mea vel aduerſarij
datm reſtõeʒ. ſ dolꝰ nñ
aduerſarij nõ me dolꝰ

dat in reſtiturionẽ.
B Juep ſtat. in li
bertate aduerſꝰ
q vel ꝓ qua qᷣs reſtitu

at nõ bʒ hiclocũ qꝛ cum
res mutat ſtatũ nulli re/⸗
ſtitutioni locꝰ eſt: vt. ſ.
mio. ſi excã.S.papi.⁊.S
aduerſus.quare dicunt
qdã põi exẽplũ ĩ mĩoꝛe
arrogato:vt.j.de mĩo.l.
iij. F. ſi qͥs. ſcðʒ aʒo.⁊.h
alij dicunt: vt. j. ð capi.
di. l.legatũ.⁊.l.eas.ſed
certe ibi nõ perit actio.⁊
iõ hi ẽ neceſſaria reſtitu⸗
tio.tu dicas ꝙo hoc põi⸗
tur bic pꝑ ti.illũ qͥ e.j.ðᷣ
ca.di.vbi ẽ loc?reſtõni.
vel ð eũdẽ qñ ẽ minima
ca.di. vel ð aliũ ad quẽ
boa capite minun pue⸗
nerũt:vt.j.ð ca.di.l.ij.i
rm.⁊. F. i. ?.l. tutell. 5. ſi
libertate.

Eroze quo dic: vt

ð inſti. l. babebat.iĩ fi.
i.rñ.⁊.j.qñ ac.de pe.eſt

MHMẽés. cognita.

ĩqua exigit pñtia vtriuſ
q; ꝑtis. ⁊ alia ds .
de mino. in caule.. cã.
eAbtore. bodie ta de
gato: vt. C. vbi ⁊ apð
quẽ.l.fi. Wä
d Were ſint.ſ nũquid
põteẽ vera ⁊ tñ ſi iuſta:
vt ſi kõ velit rſtitui: vt.
de mio.l. ven. S. itrẽ ñ re⸗
ſtituik. ⁊.l. ꝙ ſi. G. ſep.
2. ſ. de iureiu. na a poſt

ſic iſti. q mãu.ñ poſ.ꝗ.ſeł
Lio illud. re 2. . S le. i.ſij fideiuſſoꝛ. S. meminiſſe.
ſimã.i.qᷓ;titatẽ.⁊ ſic no.pꝑ paruã rẽ ñ debere
ðõhe.ẽ̃p.l.res.⁊.j.ti.i.l.v.⁊.j.ð dolo.ſi oleũ.i fi.

aliqd mutari:vt bic. a. .

ar. Z. ſ. ð dã. ifec. ſi ppᷣeta
o. ⁊ ipa ſĩmi ri.ĩfi.i.rñ̃.

ꝙtitate pᷣcij vel minima ſpecie dicit ſe deceptũ.⁊ ĩ ea pte reſtitui pent.

ego. n. eõ poſſũ petere vt a toto ctu recedat cũ mi
ſem vel vnã rẽ ſine alia nvẽdidiſſeʒ:vt ar.j.ð in di

oꝛi pᷣcio totaliter ſ dediſ/
ẽadiec.ꝙ ſi vno.⁊ ð edil.

edic.cũ eiuſdẽ.⁊.j.de mino.tutoꝛ. ..i.⁊. C. ſi aduer. tranſac.l.i.⁊.ij.ne ergo
maioꝛirei fiat pᷣiudiciũ ñ põt reſtitui.ſecx aũt dicã ſi ſepꝑati eẽntᷣctꝰ: vt.j. de

1 b ¶ Maioꝛi rei.ſubaudi maxime.

L Emo vj̃. polliceat.dãdo ſibi actionẽ vel
l.qͥ act.⁊.j.ti.i.metũ.s.volẽti.⁊ eõ ñᷣ vꝛ ille acqͥ

ꝙᷓ im̃ valeat: vꝛt.j.ð reg.iu.
rere cui cito auferri põt:vt.j.

8ᷣ acq.poſ.l.nõ vr.⁊ no.q rõne buiꝰficn dñij dꝛqͥs õᷣ tale fictũ dñiuʒ pᷣſen /

4 bere:vt. C. ꝙ me.cã.ſi vi vel meru.

On ſolum. regulã poit qu ꝓbat ꝑ.x.exẽpla lex iſta.⁊ pbat ẽt bec
regula.j.de mino.l.miĩoꝛ. ..fi.⁊.l.ſe.⁊.l.iij..pe.⁊.C. de tẽp. in inte. reſti.
K

Liber
l.i.. iij. .x itj. v.l. ea que. 5. ſi quando. ? ꝓpter boe dicit bec littera. ⁊ ii eſt quia incertis ⁊c. vt.j.ð verb.ob.ↄtinuꝰ. .cum ita.in fi. . ſjm aʒ. ſie ngce
. us 5 . . A§³.; Mam.« 0 in co 5
dopnncleritem: vb⸗ non porerat defunctus reſtitui ⁊ ranone perſone: cito venir qð facit:qꝛ vr tempoꝛe congruo veniſſe cum cagne incdn, nuni
avt g patrem vel patronum. nec beres poterit: vt. C. qui aduer. quos.l.fi, tinenti ⁊c.vt.j.ſi cer. pe.l.lecta.nec pꝛima ſtare poteſt quia cõi iur̃ap amniht/
4 E . ,„„ ,B . . . . . . . lene , cegen
eſtum er dento ſiue igitur heres ſite: ſiue is cui exaudita uoce pꝛeconis defniſſe uinuena. ue ann,
co pernebell vtinſiin. Hereditas reſtituta ẽ: ſiue filijfa. ideoq; reſtitui poteſt. NHec'intra vrj m rpoſt. 8 n.
de leicb. bere. .reſii/ militis ſucceſſoꝛ in integrum re- has ſolum ſpecies conſiſtit hu⸗ ngas are⸗, hſiun
c¶ Siue filifa. militis. ſtitui poterit ꝓindeet ſi minoꝛin ius generiſ auxilium. 7 enin dece totam caulſaz Wun ſecſ⸗
ereeſomeroolſu ſeruitutem redigat᷑:uel ancilla fiꝰ ptis ſine culpa ſua maxie ſi fraus ebins eſ. Giminiſt,
neen no baber ſ, at dominis eoꝛum dabiturnoul⸗ ab aduerſario teruenerit ſuccur- aſſkeln ne; Siu
ren tamen tunc W ra tempus ſtatutunnin integru; I opoꝛtebit: cum etiam de dolo re loguiur vſq; munut.
poſan veuuno de, leſtitutio. Sed æ ſifoꝛte hicmi- maloactio ↄpetere ſolebat bo mni no ſin nn
niq;.S. põpo. naz ina noæverat captusĩ hereditate:qua mipꝛetoꝛis eſt potius reſtituereꝰli Hnna bas. ff 6 —
ſtrenſi etiam ſine patriſ adierit. tem ut ⁊ ratio ⁊ equitas poſtula⸗ det tacite obiecn cenlnire/
voluntate poterat con/ 2 . „ 1 — . 2 ont quaſi uõ vi⸗ vjifilent/
taber ? decipi: vt. ad I Mlianus.libꝛo.ᷣxiij. digeſt bit: qʒ actionem famoſam conſti deãt plures ſpe/ unlet,
Pnee rton, ſribit abſtinendi facultate,y tuere ad q; tunc demum del cen⸗ Pe eirumi ait,
mabhrſeuns veltliux dominum poſſe habere nonſolũ dendum eſt: cim remedio locis S.elua.ia. mmmn
aceipbiedo murndͤr de etatis beneficio: ueꝝ 7 ſi etas n eſſenon oteſt . M Arcellus poꝛtebit. qñ isäino
Ei nliequenti. patrocinet᷑: qꝛñ adipiſ. cẽcehe⸗ i Nter minoꝛes. xxv. annis et ſenpered . kat
d &doinde redigatur reditatis gratia legum beneficõo II eos qui reipu.cauſa abſunt: au vel qualiber amtu
qu tamen mrin lber, Uliſunt ſed uindicte gratia. hoc intereſt qd minoꝛesanniseti e en
tate quando fuit dece,/ = me Arcellus. a5 qui per tutoꝛes curatoꝛeſue ſu⸗ 4 Soiebar 8 WM cc,
bius. ven, 7 8. Juusantoninꝰ marcio aui os defenſi ſuntnihilominusiin⸗ d Keſtanere. d Wlitſct,
e¶ Fat de nouo. qꝛ ven / . 22 . „ n dt ad quid fiet reſti (mnll ſod
dai ſe ad pꝛecium par / to pꝛetoꝛi de ſuccurrẽdo ei tegrum contra rempu. reſtituun tutio. Joh. dicit Mhlsiſ
o i n quiabſens rem amiſerat in hanc tur: cognita ſcilicet canſa eiuero adappelidaan (an
Eempus ſtamtum. ſententiam reſcripſit. et ſᷣ nibil qui reipublicecauſa abſit ceteris mace ſeda, ald mden
Anm nlo nnnra. facile mutandum eſt ex ſolẽnibꝰe quogqʒ:qui in eadem cauſa habẽ⸗ rnn eauſan.⸗ MB ſtänſde
SFi bocie quacnenii talnen ubi equitas euidẽs poſcit tur: ſiper ꝓcuratoꝛes ſuos defen amm ſico ns mlt
r Eümpanacna nrr. rèſubueniendum eſt. itaq; ſicitat ſiſſi unt: hactenus per integrũre? appellare etiune uliſt
de repudi. ber.l. fi. non reſ pondit ob hoc moꝛe ꝓ ſtitutionem ſubueniri ſolet. ut ap arnenee “ Rike
6 ll innncrn ſerui/ nunciatum eſt confeſtim auteʒ P pellare his permittatur. contumacem cõ blunnſi,
edn liunas habe tlibunali teſedentẽ adijt errmng. e augadag —
E rc c gfaliclau, riipoteſt non ſua culpa: ſed pa- Se eo qð metꝰ cauſa geſtuʒ ertt. palandunm u ili⸗
ſula ſi qua mihi ⁊c. vt.)· fteeſtitui ſi contin/ uineneſs
ex qui.cau.ma.l.i.in fi· = gat qð foꝛte do / Allbnude/
ſed bic ⁊ alia fuit iuſta cauſa. “ lo aduerſarij abfuit.nã poteſt boc euenire vt bic dicirð aʒo. eſt qꝛ lle ientinni
i Gi etas ſua vel redacti.vt.j.de ſeparatis.l.penul.S.fi. de quo magis videtur vt abſens ꝓbabili ⁊ neceſſaria cauſa. nõ tñᷣ n annn
K ¶ Quia non. tacite obiectionirñdet.quaſi videatur agnouiſſe hereditatẽ reſtituitur niſi ad appellandum vt.j.l.fi.ſed ibi fuit defenſus qre tu idrns
reuocando in ſeruiturem. nũcrñdet nõ eſſe veꝝ qꝛ ⁊c. diſtinguas. an dolo aduerſarij abfuit. ⁊ tunc ad totã cauſaman nõ bieptüm
¶ Weneficio. iereuocatur in ſeruitutẽ per ingratitudinẽꝗ. ⁊ tunc ad appellandum tm vere contumar ſed ficte ad rotam cauſas umtnam,
Aindicte.ſ. pꝛincipaliter. ſed nũquid boc caſu cũ dico eum reſtituiad appellãdũ enn petita re Gunhm
. Juus.rem.i.cauſam.dãnauerat.n.cum pꝛetoꝛ vtcontumacem: ſtitutio.⁊ danda.j. x. dies:vt.j.eoſdẽ poſſit appellare vr qð ſic:vt.j. nunßenhe
Et ſi. i. qᷓuis. =ð 7 rẽ ratã ha.l.bonoꝝ. dic tñ j̊.nam ſtatim infra.x.dies dʒ petere.⁊ liq; itipure
p Er ſolẽnibus.i ex ſua ſolẽniterlata.⁊ nota regulamvt hic.⁊.j.ð reg.iur. vſq; ad quadrieniũ fere duret anteꝙᷓ ſibi derur non nocet. vltra eniʒ üfltinnr
l.æ ſi nibil.⁊. C. deſum. ti.l. ij. in pꝛin. ibi vbi equitas ⁊c. vt ſubijcit bicjer durare non poteſt: vt. C. H tem. in inte. reſti.l. fi. v ea data poterit ala niann,
j. de inſti. babebat. in fii.rf. ⁊.j.qñ ac. de pe.eſt an.in.l.queſitum.⁊.j.que pellari:qꝛ in petendo non fuit negligens:vt.j.de mino.l.intra.⁊.A Kclant
ſen. ſine ap. l. i.i. fi. . ,ll. õü de tem. in inetgrum reſti. l. petende. unnetih
eſhoiſelteünen Feni: ſicſoeminc. hopiineedirn Hm nitun hſen / 2 rntalen de olo.naͤaliefamo bene opetũtcũ alijs. ac. ann
r¶ DPoꝛe.i.ſolẽniter in ſcriptis.ſ.vt.C. ð ſen. experi.re.l.fi. b Remedio.l.alio. vt.j. de dolo.l.i.in fi.l.⁊.l.ij.in plin. riiu
s Eöeſin:n autem non ita cito rediret ita demũ reſtutuatur ſi pbet dolũ Ure windes dekenſiuur alizanullü eſſet iudiciũ:vt.C. ſi “ ſgan
Sne r deiudr⸗ . Fio vbi neceſſaria ⁊ ꝓbabili ca fuit abſes: x 6. Tonimtemouskt in nlonagi ner pemnatos eſ; peet. —
.ſelelle . Cer H —. = 1 4. yt. · ² ncenccit
t¶Eriſtiman. i. Pſumi. ſic eſtpᷣſumptio ð pᷣſumptionem.pꝛima qua pꝛeſu beredi.itẽue.i.in pꝛiuatoꝛum. gindr
mitur contumax ppter edicton citationẽ:vt.j.de re iudica.l.contumacia. . e ¶ Cognita. na õ̊ ſnĩiam latã ꝓ libertatenõ reſtituit: vt. C. ſi aduer. chgoen
ↄrumax. ſcda ideo qui⸗ cito venit.quid ergo ſi conſtet ꝙ ſi bene audiuitvocẽ lil. fi. Re õ par vel patronũ: vt. C. qᷓ T aduer. quos.l.fiñ.⁊ nibil⸗ N
pconis.⁊ d ixit foꝛte ꝙ ad iudiciũno yeniret.Rſi.non eſt locus pᷣſumptioni ominꝰ tutoꝛes vł curatoꝛes pnt ↄuenin:vx.C.ſi tu.vl cu.ĩter.l.etiaʒ. lilda

Quartus De eo qð me.cã geſtũ etit.
WE ¶ Defenſi indefenſi autem in integrum reſtituũturad totam cauſaʒ b¶ o me ca geſtũ ẽ. De teſtiwutbe in genere dixitnũcp ſol ⁊ prod ea
eilähki pt. C. ex qui cau. ma. l.i. . C. de ꝓcura.l.qꝛ abſeniti. St Ptoꝛ ꝙ me. ca. gaudẽet bꝛeuitate moderni: ꝗ iure actõis dat.
ſenalrnign gAppellare. ſiincipiant cauſam reſtitutois. . r. dies. ex quo cogno yvr et ſillavò vna n neceſſariã ñ apponat.ſic⁊.C. ð ap.l.qplioꝛc.F.
lagran ureompurandos. ? finia j· quadniénium: vt no. . . pri. . . Mreſnutato:ijs. 7. C. de d0a. l. fi. K no bẽbo aliquo the vt. ſ. e. ſi
ſli quomodo ⁊ qn iudex.l.ab eo.⁊ quia diuerſis modis ſubuenuur ro N¶ Olun. xba vlpi.ac. mulier. F. ꝙ me.
lluing ne diuerſan ab⸗ m ¶¶ Uolũtani.ſſponta⸗
unlqſ ſentiarum. 10 dic 4. „ uee. na qd volutas ĩeſt
tnan neie gener 5 Lpianus. N,HGo puto etiam ſeruitutis metnrr cl 1 Gnal
ſiun Worns neat It pꝛetoꝛ. 8 mnetus cã . timoꝛeʒ; ſimiliumqʒ eſſead voles ⁊ nolẽs ſzm legeſ
R M ſerun e. wulirte geſtum erit:ratuʒ nõha-⸗ mittendum. n er Mlmruieh
mmai lis un: ve ſtndio bebo. O liʒ ita ediceba u Mpianus. vt. .e. meti. ĩpꝛi. qẽ.
Nd m terna neceſ, tur. q ui: metuſue cauſa uiseni; Etum accipiendũ Labeo 9 e inanded⸗
. R ſenic aa vo⸗ fiebat mentio ꝓpter neceſſitateyʒ & ARait no quemlibet timoꝛem: crm ietanian anch: vt
tbnig⸗ luntania ſine c/ imnpoſitam contrarie uoiuntat.. ſed maioꝛionali. neis Fage uore⸗
oſſſeen aci . . I vl ablatiua: v
hinin camevelalnon Metus eſtinſtantis periculi uel fu —GB NAulus turbatuua.
iiaa con tumar. quin turicauſa mentis trepidatio. Sʒ Etũ aũt ñ uani hominis: gue hbr noͤoͤ.
R cumrempeiaer/ poſtea detracta eſtuismentioiõ aſzʒ qui mentoet in homine duſtaclerpag denedolt
Pge⸗ dſi nut lenni/ qllia quodcũq; ui atrocifitid me conſtant.ſſ ne nannbinihocedi eareg ana diffi⸗
z i pellandu: vt ic G—· RS. . „. . it dt. cu ic o: vt. C.
no leguimede I Is autem eſt maioꝛis rei im Ectimoꝛẽ infamie hocedi Wrilncoe
MaN fenſus vel nullo . O een . rn .
znian noco nſtimnur Petus:qui repelli nõ põt?. cto continen pedius dicit li Onnit beccla.
sien dpeenoden Epianus. bio ]-neq; alicuuus uerationis: EGNe rortdo; do
en.ne Aep,C NDOntinet igitur hecclauſu timoꝛem per hoc edictuʒ reſtitu Sereltch. no iurie
— alecrablente, la: etuim: 7 metum. ⁊ ſi 418 pꝛoinde ſi quis meticuloſus rem Santohziinrifve
ſa r lafir .c. ui cõpulſus aliquid fecit ꝑ hoc ullaʒ fruſtra timuenit ber hoc edi nne Ka
anitint ca. maio.l. ſi ab edictum reſtituitur: ſed uim acci- ctum non reſtituitur: quoniam ne S. magfab.a.ſ. aqua
eI areen. pimus atrocem:et eaʒ que aduer- q; ui neqʒ metus cauſa factuʒ eſt ent lec aaki.,
Sdeppeldao. LQ. q. ma. . == ii . 2 2, . K.
— li.. . quomo ſus bonos moꝛes fiat: non eã quãa ꝓinde ſi quis in furto: uel in adul eon hie ic iſtt diure
— gae icn ue magiſtratus recte intulit.ſ.iure li terio depꝛehenſus:uel in alio fla te Wrar oen die oue⸗
n Exeiuconna pu cito et iure honoꝛis: quẽ ſuſtietł. gitio uel dedit aliquid: uel ſeobli nitin nnd ans pndi
nin illum. ſo. e idl ceterum ſi per iniuriaʒ quid ſtet gauit Recge ſ. Gidi Rono. lb. Saeonen, een
iaa babil m iegi Populi romani magiſtratus: ul ꝓ xrxviij. poſſe eum ad edictum hoc necmagiat er . de in
n pbabilrt legt Popl n nialttarus: , P boilecumnad nec magfatꝰ. et. . de
— braletnfe uintie pꝛeſes. Pomponius ſcri⸗ pertinere nmun enin ul moꝛtem Bopuloſerui⸗
4 Pl. ]. ꝗ. „ t nzne m .
uumre acauma. ge bit hoc edictum locum habere: uel uincula quaq; no omnẽ adul tutis. vt ſi ego icluſus ti
Pnute non .1c quido ſi foꝛte inquit moꝛtis:aut uerberũ terum liceat occidere: uel furem: meineſeruer indennd
iD ob.UrLT5. fñ iaʒ alicui extoꝛſerit. niſi ſetelo defendat:ſed potuit: peruo vtielnan : el ole
N – legitime deteſus terroꝛe pecumiaʒ alicul extoꝛſenit. 10 Lerengar: Potut: petuo vt ſclaus: vel dic
ngtn caiuullo mo eA⸗, ES) Aulus. uel non iure occidi: ⁊ ideo iuſtus le ir Find.
fenſus ad appe 3 ctu. H maioꝛis
dinͦnci landuz auduur H i.magni. vt xbe
ſnanie ſuo iure preſtönem: pvt. . do iu.l.ab eo.vbinullũ rũ vel cruciatꝰ coꝛpoꝛis:vt.C.ð trãſac.ĩterpoſitas.ſi vilis vt.S.ti.i.l.ſcio.
i aii “ 7 eRoefanems. 7 acin 1 . Ve cor ſtuminimo,d qð facit.j.ex qͥ.ca.ma.l.ij.S.fi.⁊.j.ð re iud.
nalund totum reſtituitur: vt colligiturin. d. I.nec non. in terna vero vbi.ſ. ne, nꝗ. ?. ]. ð reiudi.ſiqs ab. Ia afrilenq citablt me ſec
eginut 4 ceſſaria tm̃ cauſa eniam cognita ſubuenitur:vr ſi ꝓcuratoꝛem nõ po/ Cc tioꝛẽ ĩfãix.ſ.ð feõ vt qꝛ dicas qð ma en catabit ð me ſe
in tuit relinquere: vel reliquit ſed moꝛtuus eſt: vr.j.q. exca. ma. aſi p. R ĩfamia ialẽ q bʒ une aiectveee ſi f. 1. ratgto ial
NNtnO H.i.in fi.l.⁊. j.de mino.papi.⁊ ſic videtur idẽ in hijs duobus.vł dic 56ſKe ni.ſ. dicim aliquẽ. ʒ alio mõ re n ſic no. ꝙ qñqʒ qͥs ex ſnia
e ꝓ differunt: vt no. in. l. nec non. 1 m.l. ſed ⁊ ſi per pꝛetoꝛem. aduer/ ⁊ vᷣbis bꝰedicti punit:vt.S.l.otinet.in fi.⁊.C. mraſac. interpoſiras. glq;
— ſus. in quarta vbi non contumaciter ſed voltane abeſt nec dicit re exſnia tm̃: vt.. e. iſt. F. penul.. .fi. qñq; hoſtuutionẽ: vt. C. e. ſip ipſſio⸗/
nnn ſtitui:q; necledi perſniam por: vt.j. de re iudicata.l.de vnoquoq;. in nẽé. ⁊. j.ð hẽda ẽp.h h;.qnq; ꝑ rũſa Reudeti: t e l.l. r ſ. re. – da⸗
nino)⸗ quinta.vbi.ſ.contumaciter ſi eſ here coninmardudiuurohpclis:or id erralgdlerften HH 0 n e ekean e
Aointgd idi ans: vt i cro time
aelpetaritdolirnalrwemaelegemeuied arbunale ar movksmereqend de den epennorvt ſ.dendicob mr damduc. rſr ar
uiinli, 3.1. pxi ven contumacem dico qͥ aperie dicit ſe non uentuꝝ ad queʒ .ſ boc intellige ꝑ actionẽ qð me.cq.⁊ ſic aceipe ſequeria.nõ aũtꝑ odi.ob
pen. ſufficiivna nunciano:vt.j.ex qui.ca.in poſ.ea.l.fulciniꝰ..fi.fictum rurpẽ ca.vt ibi.ſ quare diuerſũ. Rñ. qꝛ p̃toꝛ rm̃ pñitẽ cqm inſpicit.i.mer. vt
ilgtni vero illum qui inuenitur ⁊ dixit ſe venruꝝ vel dixit nibil.nõ iñ venit ſ. e.iſti.ius ciuile ẽt prentũ.i.ſtupꝛũ.⁊ ſic denegat repetinonẽ.⁊ hecrõ ẽ:qͥa
n.H. ad quẽ ter dʒ nũciari:vt.j.de re iu.contumacia.S.contumax.nec ob. ibi dʒ eẽ plus mũdꝰ qᷣ alij obijcit turpitudine. bic n.ſic aꝑte obijcit urpitu
Sõ quẽ ter dʒ nũciari:vt.j.de re iu 5 x. nec o dz ee e . . . .
Nooſeſd ſ. de ap. ex conſenſu. S.eum. vt ibi no.ſi aũt nõ inuenit᷑ dicũt quidaz dinẽc. ſien oppoi ccepiie e
ltel, e. ulric eik den unet 9 mu:vt ar. &. . l. Pn. 4.)⸗ elle. „ * . —
Ww. ehe 4 J

ienicH

LZiber

patri vero omnem:vt.j.de adul.l.marito.⁊.l.nec in ea.⁊.l.q; ait.itẽ nec oẽ⸗
furem. miſi ſe telo defendat vt ſubijcit.⁊.j.ad.l.acquil.itaq;.⁊.l.ſed ⁊ ſi. et
ſ. ad.l. coꝛ. de ſicca.l.furem. =ð
MHon iure. ſufficit ergo vel de facto vel de iure timere.ſic.j. ꝙ vi aut clam
ibere. 5. fi. ſed argu. contra. C. e.ĩ accuſationis. ⁊.j.de pecul.eo tꝑe.

a Ded ⁊ ſi ne ꝓdat᷑.i.

tre per filium qᷓ; in filio per patrem inuenitur. ⁊ boc eſt naturale as
res plus perſeueraturas qͥs plus diligit.

1 Etum pyſentem. enam /ꝓp futuro penculo: vt. ð. e.l.i. F. final⸗

4

oſten .
b (vole n. vhus

iure. ⁊ ſicnota argu. qðᷣ
non refert an aliquid fi
at. an id per qð perueni
atur ad id:vt.j.de mio.
ſi filiuffa. ⁊.j. ad trebel.
facta. .fi.⁊.j.ð tu.⁊ cu.
da. ab hijs.l.ſcire opoꝛ/
ter. ar. ð.S.de pac.ſivnꝰ
§S. illud. ⁊ de neg. geſ. at
qui.in pꝛi.⁊..i.⁊.l.euʒ
actum.
Brti quidem. ⁊ i
l. iul. ſ. de adult.
vt.j.de mio.l.auxilium.
H. i. 7. L. ad.l.iul. de a⸗
dul.l.ſerui.
d Reſtituatf.ſ.accepta.
⁊ boc per actionem qð
me. cauſa.non per cõdi
tionem vi diximus. S. l.

e¶¶ Alalo moꝛe. ſecus iĩ
pecunia per patronum
a liberta accepta. vt.ſ.e
ſi mulier.i.rñ. que eſt cõ
tra.quia iſte qui pꝛeciuʒ
pꝓ com perio ſtupꝛo acce
pit deliquit.naʒ incidit
in.l. iul. vnde etiam ab
eo pecunia reuocatur.at
ibi patronus de iure ac
cepit.nam ⁊ eam pote⸗

rat reuocare in ſeruitu⸗

tem.
f Biis metu. ſeruitus
eſt em ſimilis moꝛti.vt.j
de condi. ⁊ de.l.interdi
cti.in fi.ſed quid ſi in a⸗/
lio inſtrumento pᷣcioſa⸗
rum reꝝ.foꝛte dic ñ ideʒ
qꝛ nec moꝛs nec quaſi.

vel qudatus coꝛpoꝛis inreruenitꝙ eſt neceſſe: vt. C. de tranſ. interpoſitas.
g Di iam in ſeruitutem. bec duo dixit Pla. pꝛimo qð ita demũ babearlo
