pot. niſifaciat in Nuocoꝛrupto:uel ancilla de⸗
manu pꝛincibis nmirainata:
a quo baber tie Uit ginata: uel ſemuo ſtupꝛato ſi au
ef poſſet ſiaut? ctoꝛ reꝝ agẽtis coꝛuuptꝰeſſe dicit

qſñi habʒ a popu Hmaii t nõo ſolii
anbeabobe⸗ uel hmõi homo:ut nõ ſolũ iactu⸗

te vel volente di 12 aduer ſus ſubſtãtiã:ſed ad to-

mittere. vt. Z. de 9 e,
RKahieect tius domꝰ euerſionẽ ꝑtineat ſeue

cuʒ placuiſſet. q̃ riſſime animaduerter e debet.
ſotra ſe de
renſcare niſtin De offitio pꝛocuratoꝛis ceſaris
manupape. vti etrationalis.
ðcre.xvij.q.i.gõ
ſaldus. et.vi.q.
iij. deniq;. ſic in /
ſti. ð iiur. S. pta

autem. d ¶ Imperium.i.iu riſdictionẽ.acur.
eſes. actoꝛ.i.caſtaldlus.
Subſtantiã.ſ.pncularẽ. f ¶ De offl. ꝓcuratoꝛis ceſaris ⁊c.
Aeacta. acta nomẽ generale.ſ geſtã rẽ extra iudiciũ iñ faciã ſi
ificat. vt. j. de ver. ſig. ſi labeo. in pꝛin. et.ꝗ. fi.
bAb eo. ſ. ceſare. i ¶ Gi rem ꝓpꝛiam.ſ.pꝛocuratoꝛis.
i ¶Direm. ꝓcuratoꝛis.
leꝗ Dominiũ.quia nemo errans ⁊c. vt.j. de acquir. re. do. ſi pꝓcura /
toꝛ.ſed cõtra.j.man.ſeruũ ticij.ij.rñ.ſed ibi dñs de re ſua vendenda
licet ſuã ignoꝛet mãdauit.bic aũt Ceſar in boc nõ fecit eũ pꝛocura⸗
toꝛẽ. Et vt plene bic ſcias diſtingue cũ geſtoꝛ negocioꝛum alicuius
vendii.aut rẽ que vere ipſius dñi eſt.aut que vere eſt ipſius geſtoꝛis
ſi vere geſtoꝛis.ſiqͥdem geſtoꝛ ſciẽs eſſe ſuã tradat tranſtert domini
um etiam ſitanq; ſit dni tradat.vt.j.de cura.fu. iul. 5. ſi vero neſciẽſ
geſtoꝛ eſſe ſuã tradat.ſi quidem tanqꝙᷓ; dñ̃i.et velut ꝓcuraroꝛ tradat.
nec tranſfert dhiũ nec ei ob.exceptio.vt.j.de acqui.re.do.ſi ꝓcura⸗
toꝛi.ſ.qð veriꝰ eſt. licet nõ tranſferat.iñ repellit᷑ qꝛ et ſitanq; ꝓcura/⸗

toꝛ vendit tenet᷑ de euictõe.qꝛ venditſponte ſicut et in fideiuſſoꝛe quia ſecꝰ
eſt ſi ex neceſſitate.qꝛ nõ tenet᷑ de euic.vt offiaalis.vt. C. de euicni.l.excep.
et.j.fa.herci.qui erat.et.j.man.ſeruũ ticij.ſi vero velut ſuã venderet et mra⸗
deret et vere eſſet ſua.ſj nõ credebat eſſe ſuã.exea cã ex qua erardñiũ quideʒ
nõ tranſ fert.ſed exceptõʒ pant᷑.vt.j.mã.l.ſeruũ ticij.i.rñ illiꝰ.l.cum autem
rẽ dñii vẽdidit.ſiquidẽ

. nõ Fendaranch doni
ni:ſed putãs eſie ſuam
Neacta geſtaq; u Ap. tanqᷓ; ſuã nullo mõ trãſ

G ſũt a ꝓcuratoꝛe ceſaris: ſicfenur dñtum. vt hic ⁊.
Sab eoꝰↄpꝛobãt᷑:atqʒ ſi a ce de cur. fu. iul. F. i. ſivero

— „ . vendat tanqꝙᷓ; dñii et ſci
ſare geſta ſunt. Si rẽ ceſaris pꝛsp areſſe ofii vel nu etiam

curatoꝛ eius q̃ſi rẽ ꝓpꝛias tradat pendar tand ofit vr
nõ puto eũ dominiumtrãſferre. gerẽs officiu dñi cuz in

tũc eni trãſtfert cum negociũ ceſa inbus ealib allenanvt
risgerẽs oſenſu ipſiꝰ tradit. deni dari vel ſir generalis
q; ſi uẽditõis ul trãſactõisul do erbabeat iberz acui⸗
er — = rarm — . niſtrationẽ. vel in rem
N natois ca ad agat nihil agit non ſuam ſit ꝓcuratoꝛ.vt.je
eni alienare ei rẽ ceſaris:ſʒ diligẽ de iurein r.l. iuſiurãdu
Smiſiiz .fi. et.l. ſe. et.j.de ꝓcu.
ter gerere cõmiſſuʒ eſt hoc et eſt decuratortotormerl.
pcipuũꝰin ꝓcuratoꝛe ceſaris eſt: pcuratoꝛ cul. niſi ĩ boc

31 9 riga di calſu. vbi haber liberaʒ
eius iuſſu ſem ceſaris adire et tñ̃ nõ alienat niſi ex⸗

hereditatẽ põt.et ſi ceſar heres pediat. vr in pꝛin. bꝰ.l.

inſtituat̃ Miſcẽdo ſe opulẽtehe roſenſmani⸗ Le⸗
reditati ꝓcuratoꝛ heredẽ ceſarẽ- ues. ſid a erpediatdi

G NVogd ſiea ong ex ab?im⸗ j. ad web. muur au
peratoꝛ heres inſtitutus eſt duobus. J. ſz ſicum di

ſoluẽdo nõ ſint re ꝑſpecta cõſuli mr emabars. 5 c5 /
tur iperatoꝛi heredis eni inſtituti modũ ceſaris. alioquin
in adeũdisuel repudiãdis hmõi borvrinban helr .
hereditatibꝰ uolũtas exploꝛãda ẽ actoꝛes.eridẽ in ſimili/
c NEratoꝛes ceſaris cAI. bus veſe nan dct. .
C sdepoꝛtãdi nõ hñt.qꝛbu depac umit v.l fili⸗.r
ius pene ↄſtituẽde iusnõ habent 52uran luct Et
ſitamẽ q̃ſitumultuoſũ ul iuniox nonebi porgeſere all

ſum aduerſus colonosceſaris ꝓ nudot. .Bodmir.
hibuerũt in pᷣdia ceſanis accede· ad mebel mulier . s
re abſtinere debebit:idqʒ diuꝰ pi bbreloaur cund ape
usiulio reſcripſit. deindeneq; re Z. vr i. pꝛocptorel aul
fundũ.ꝭ.ſi tutoꝛ. et.j.ð
B admi.tu.l.lexq̃ tutoꝛeſ
H.fi. ꝗꝛ bic bʒ liberꝗ admiſtratõʒ. ut.S.e. in pᷣn. vſñi viðꝛ poſſe alienare.ſed
ſpeciale ẽ ne ĩ ceſaris pᷣiudiciũ alienet.ał.S.vt.j.de/pcur.l.ꝓcuratoꝛ cui.að.
o Eſt pᷣcipuũ.ſ.ſpeciale.vt hic et.j.de acqͥ.bere.ſi qs mibi bona.S.ſi ſeruꝰ
po ¶ Seruꝰ ceſanis inſtitutus. KM fiſci.
q ¶ Ceſarẽ facit.iĩ alio ꝓcuratoꝛe.ſecꝰ.vt j.de acqͥ. bere.l.paulꝰ rñi.
r¶ Quod ſi imperatoꝛis.vt liceat ei abſtinere.vł qð meliꝰ eſt.vt.peride ba
beat.ac ſi addita nõ fuiſſet.vt.j.de iu.fi.l.i.ꝗ.ante bona.
Huius bereditaris. et in alijs.vt inſti.de here.qua.et dif.S.fi.et.j.ð ſuc.
edic.l.i.ꝗ.vnuſquiſq;.niſi in furioſis et pupillis.vbi tutoꝛis exigitur volũ/⸗
( We e den ſran pupillum.
AUraroꝛes.i.ꝓcuratoꝛes.accur. D
v iHõ habẽt.i.denegatũ eſteis.alioquin nulla eet rõ.cũ idẽ poſitũ cũra⸗
x ¶ Qumultuoſum.ſ.aliquẽ hoiem. tõe eſſet.
x Pꝛobibuerũt.ſ.ſine cã nõ fit vt no.j.de publica.li.cõte.S.agri.ac.
5 ¶Deinde. bic referũt quidã ad id quod in pꝛincipio legis dicitur. dixerat
eum nõ babere ius depoꝛtãdi.ſic nec babetius:vt poſſit ꝑmittere aliquem
r M c v

M

et iuriſdictionẽ habʒ in

a Ru. De of. iudi. alłx.
optare. legis a⸗
ccrio.i.legitimi actꝰ

ſficiunt᷑ vt emãcipatõ

ſcendo. nũc de ea queẽ

Liber

redire a pena depoꝛtatõis.qᷓ em nõ poſſunt damnare. nec abſoluere. vt j.

de re. iu.l.nemo. ⁊?.j.de re iudi.l.qui cõdẽnare. et eſt ꝓ eis.j.de pe.l.iiij.ꝭ.

fi.et.j.de public.l.cõtẽ.ꝭ.fi.ſed io.refert ad ꝓximũ dictũ.qꝛ ſi ꝓbibuitali⸗
què accedere ad pᷣdia ceſans:nõ poteſt poſtea ꝑmittere vi redeat ad ea.qꝛ
ſemel ſiue bene ſiue male functus eſt officio ſuo.vt.j.de re iudicata.iudex.⁊
l.quod iuſſit.in fi.legiſ
et nota officiũ eiꝰ eſſe ĩ , —— ,⸗ „.
negocijs maximis. ſecd dire cuiqᷓ; poſſunt ꝑmittere idqʒ
ipatoꝛes noſtri ſeuerꝰ⁊ antoninꝰ

ter fiſcũ et pꝛiuatũ. „es iOl and
ad libellũ herine reſcripſerũt.

Deofficio iudicis alexrandꝛie

nenineen. .—. Dobtategs uu) Lp.
tercean. . pud iuridicũ pot:qꝛ data
ceRu. Beoff. eus eſteilegis actio I I Dem.

cui man. eſt iunſ. Di

cium eſtdeoffieio orat/ 1 ridici qui alexandrie agit

narij: nũc delegati. lic datio tutoꝛis ↄſtitutõne diui
et de oꝛd inario alique

leges dicant. alij ſic. di ½ marci conceſſa eſt.
cttũ eſt de iuriſdictõe oꝛ⸗
dinaria. qᷓ eſt in cogno . .. e . .
Reſnn cog He officio eius cui mandata

in delegando. ſ. quiſ de eſieictte

legat. et cui.et que can“⸗ 5 4
ſa. et qualiterofficiũ ſu 4 Vecũq; ſpecia n.

um explicat delegatus
de pꝛimo.j.l.fi.in pꝛin.
de ſecũdo nihil. de ter⸗
tio bac lege. et ꝑ torum
de qrto.j.l. fi.et.l.i.ĩ fi.

Aliter lege uel ſenatuſcõſul⸗
oeuel cõſtitutõe pꝛincipũ tribuũ

(Mewe hor ſignũ. quecũq; cõpꝛebenditea que ſpectãt ad merũ im

enũ vel mixtũ.qꝛ hec ſpecialiter mandant᷑ maioꝛibus.unſdictio eniʒ
et ſi demanget᷑ ꝑ legẽ.ĩmo qꝛ p legẽ demãdat alteri delegat. vt. j. de iuniſ.
om.iu.l.moꝛe.et.l.et qꝛ.quia nõ ſpecialiter mandatur alicui.

e perlalitrn duo dicit ſpecialiter.i.expꝛeſſe.itẽ in pꝛiuilegiũ qꝛ de maio/
ri

us.et ambo ſunt neceſſaria.et alterũ nõ ſufficit.vt hic. et ĩ glo.j.i.ppter
⁊cc.et ideo dirit ſpecialiter ⁊c.

fo Cege.vt.l iulia de adul.et de vi.pu.et pꝛi. vt biceſit ubijcit.

g Wenaruſcõ. i. ſillaniano. vt. ſ. e. S. et li a familia. . ..
HKRonſtuutõne. p one exemplũ.vt. ¶. de peda.iudi.l.ij.in fi.vbi dicit de
ingenuitate et libertinirate. item vt. C. de li. po. l.i.item vt. . de re. e.l. i. F. i.
ire m vt. j. de tranſ.l.cum bi.S. ſi pꝛetoꝛ.
¶ Zribuũtur. bic nota quattuoꝛ eſſe oꝛdines magiſtratuũ.illuſtres ſpecta
biles et ciariſſimi.et ſimplex magiſtratus. pꝛimis tribus tribuunt᷑ becque
ſunt de mero vel mixto imperio.nã dant᷑pᷣſidi ꝓuincie.pt. S. de offic. pꝛeſi.
illiciras.S.qui vniuerſas.qui eſt clarifnimus.vt.¶C. de pꝛi.car.l.i.ergo mul
to magis ſpectabilibus et foꝛtius illuſtribꝰ.qui autẽ ſunt de quolibet oꝛdi
ne notauimꝰ in autẽtico vt ab illuſtri.etꝗͥ. S.eos ſunt in pꝛin. colla.v.dic er
go mibuunt᷑ vrmaioꝛibus magtſtratibꝰ.ſecꝰ vero ſi municpalibꝰ magiſtra
ibꝰ.q minimi ſunt.aliqͥd em̃ ſpecialiter demandatſicut eis mãdatvtĩau⸗
ren. de defen. ciui. S. et iudicare. et. ꝗ. audient.et. S. ſed nec ꝓpꝛias. coll.iij.
tunc em̃ demãdat.qꝛ iure magiſtratus cõpenit.vt bic dicit. vel dic meli eti
am ſi aliquid mandet᷑ minimis ſpecialiter. nõ m dicit ſpecialiter cõmitii.vt
dicemus.jj. in glo. que incipit ꝓprer vim ⁊c.et ſic ſpecialiter.ſ.in pꝛiuilegi⸗/
um. ſed vbi cauſe meni vel mixti imperij ſpecialiter vel in pꝛiuilegiũ cõmit
tunt.rñ.eo ipſo qð inferioꝛibꝰ negat᷑.vt.j.ti.ij.magiſtranbꝰ.ſed etcõmitũt
vt. S. de of. pꝛe.l.illicitas..qͥ vniuerſas.bſit em̃ vt maioꝛes.ac.
l:¶ Guriſdictõe.ſ.tota.idẽ puto et ſiid noĩatim cõmittatpᷣſes ꝙ eiſpecia⸗
liter eſt mibutũ ſcõm aʒ. vt.j. de reg.iu.l.nemo poteſf.

l¶ Que vero iure magiſtratus.i.pꝓpter vim magiſtratus cuiuſlibet.vt.j.de

iudi.cum pꝛetoꝛ. S.idẽ dici᷑ ergo iure magiſtratꝰ aliquid alicui ↄpetere qð
cõpetit eo ipſo ꝙ magiſtratꝰ eſt:hoc eſtid haheret etiã ſi viliſſimus e ſ̊ ma
giſtra tiuũculꝰ.licet ergo et merũ imꝑiũ cõpetat cuilibet illuſtri et clariſſimo
eo ipo ꝙ eſt in eo magiſtratu.nõ tñ cõpetit niſi eimaioꝛibꝰ.nã noõ minimiſ
et dic que vero iure magiſtrat ſq; cuiuſlibet.vt auctoꝛitatẽ pꝛebere manu⸗
mittennbus.ſʒ bocſcm bas leges nõ viðꝛ demãdari.vt.j.e.l.ſecũdã.ĩ pjn.
ſed expone eã vt ibi diximus. Itẽ vt apud ſe teſtamẽta aperiant᷑. Iteʒz pe/
cunianias cauſas:et maxie viles audire et crimia les lenes.et ſimiſia.vxin:
autẽ. de dekfen. aui. S. ſed neqʒ. et. S. ex pꝛouinciali,et. S. audiẽt quoq;.co.

minus occiſus eſſe dicit᷑:cognitõ

iij.et. C. demagi. mu.l. ij et. C. de iudi.l. fl ſi vero. qꝛ de maioꝛibꝰ ẽ

aliqͥd bʒ in pꝛiuilegiũ ſpecialiter lege vel ſena.conſul.ſibi iniunciũ
illõ nõ demadat ſpalit᷑ iõ dixi.qꝛ ſiñ ſpãłr alicuiꝰreioↄgnino.ſ.ĩ pꝛi
uilegiũ.alij dicunr.i.expᷣſſum et ſingulariter in pꝛiuilegiũ.ſ genera
liteꝛ oim cauſaꝝ diſcuſſio alicui iudici.ẽt maximo puta queſtoꝛ de⸗

mãget. ſaud eſt
— „ „ „ qꝛ demandat de
tur mãdata iuriſdictõe nõ trãſfe bis que nõ ſpe/
. ctant ad merum
runt᷑. Quero uero iure magiſtra vel mirtü impe⸗
tus competunt mãdanipññt et i nũ. vr inauten
uident᷑ errare magiſtratꝰ: qui cʒ peim er ſirtibl
publici iudicij habent exercitatio in lo F. uo
nẽ legeuł ſenatuſcõſulto delati colla i er . ve
ueluti legis iulie de adulteriis et off ꝓcon. ſii ali
ſique alie ſunt ſimiles iuriſdictõ quam. frer .
2 Po& . 1/.& 9 ,— Leon l1. P. lele
nẽſuã mãdãt.Huiꝰ rei foꝛtiſſi⸗ eü vbe erbe
2 II2 „„ offi.pꝛe.l. om̃ia.
mu argumentuz eſt lege iulia vis dg⸗ eſt faci
de ui nomiatimn cauet ut iſ cui cõ enda in illo ver/
tigerit exercitatio poſſit eãsſi ꝓfi bo ſpecialterq̃ſi
.— 2 n/ dicat cõ mittunt
ciſcatur:mãdare non aliter itaq; in pꝛiuilegiuz. et
mãdare poterit quaʒ ſi abeſſe ce uo tde Maion/

perit cũ'alias iuniſdictioretiã a pᷣ- e.
ſente mandetur:et ſia familia do im ¶ Mandani
poſſunt.ſed tute
edatio videtur

ſtratus. vt. j. de
tu. et cu.da.ab his.l.ius dandi.ett̃ nõ delegat᷑.vt in.e.ti.l.nec mã
dante. que eſt cõtra.ſed dic ꝙ datio tutoꝛis nõ cõpetit iure ma giſtra
tus.vnde nõ mandat᷑.niſi habenti iuriſdictionè.vt alicui magiſtra
tui.et tunc nõ iure magiſtratus.ſed ꝓpter iuſſum legis dicitur com
petere. et ſic dicta.l.ius dandi intelligit. vt inſti. de attil. tu.S. ante⸗
pe. bodie aũt ture magiſtratus dico copetere ſi pupilli ſubſtãtia ſit
j.quingentos aureos.yt inſti.de attil.tu.S.antepe.itein contra ĩ au
te.de manda.pꝛin.S. eos aũt.col.iij. et in autẽ.vt iudi.ſine quoquo
ſuf. S.nulli quoqʒ.col.ij.et in auten. vtnulli iudi.S.i.colla.ix.in qui
bus legibus ꝓbibent᷑ loci ſeruatores.ſed certelonge aliud eſt aliqᷓ
cãm alicui cõmitti quod fieꝛi põt vr bic.aliud ꝓbiberi buiꝰ loci ſer⸗
uatoꝛes ꝑ Puinciã ire ad crimina exploꝛanda erp̃ſidireferenda. qꝛ
plerũq; malũ ſub velamine boni faciebant.vt dictis.l.dicitur.
n Et 10. duo generalia poſuit. pꝛimũ circa merũ et mixtũ imperiuʒ
ſecundũ circa ea que iuriſdictõis ſunt. nuncinfert ex pꝛimo.
o ¶Erercitarionẽ.id eſt cognitionẽ. alias executionem. etr de maioꝛi
bus magiſtratibus dicit. B

p ¶ unſdictionẽ. bic nota etiam mero imperio iuriſdictõem ineſſe

¶ Muius rei.ꝙ pᷣdicta regula ſit uera ſic pꝛobat.
r A uuiaf. ideo qꝛ bec dictio ſi infra poſita ponit᷑ pꝛo quia.vnde
gone ceſſante ceſſat effectus. vt. j. de iurepa. adigere. S. qᷓuis. qñᷣ
q; autem ponit᷑ſi ꝓ q;uis.qſiqʒ in vi cdictõis.et tuuc hicar.a con
trario ſe nſu ſumi nõ põt.et ſic ſoluit᷑ contra.C. de condic.inſer.l.cuz
patrẽ.vel ſpãle ibi.et hic in vi cõditõis ponit᷑.qꝛ pꝛauꝰ eſſet ſenſus
et qnod ſubijcit nõ aliter ⁊c.eſt a cõtrario ſenſu vel alitercauebatur

in. l.iulia. cognitõe ergo idẽ in alia criminali et publica accuſatõe
cum ratio diuerſitatis reddi nõ põt.vt.j.de verbo.obli.l.a ticio.i fi.

i. rñ. et ita non diatur a cõtranio ſenſu.ſ.foꝛtiſſimũ ar. ſed de ſimili⸗
bus ad ſimilia.
ſ Roſſit eã.ſ.cognitionẽ tantũ nõ enã diffinitionẽ maxime in ca⸗
pitali cauſa vel mẽbꝛi abſeiſione. vt in auten. de col. F. phibemus.
ſed aliud eſt in eo qui ſubſtiiui aliquo defuncto cui omniũ executõ
datur. vt. C. de off. eius qui vices ali.iu.l.ij. ſecũdũ quoſdã. vel dic
vt ibi.item excipe legatũ legati ꝓcõſulis.qui de omni crimie cogno
ſat. et de ſuſpecto eti ꝓnunciat.vt.s.de offi.ꝓcon.ſolent.in pꝛinc.
et.j3.e. cognitio.in pein.
t Pꝛoficiſcat᷑.i.exneceſſitateↄtingat eũ abeſſe..ſic in aut. deiudi.
4 Peof. Warin autẽ.vt defun.ſeu fun. S.illð.circa pꝛin.col.ꝰ.

v ¶Ron aliter, argn. miplex bic collige.pꝛimum. quia ſumendum

oↄpeter̃ iur magi

De offi.iudi.aleran.
De of.er cui mã.ẽ iurii.
De officio aſſeſſoꝛum.

BITlſip̃toꝛ. pone erẽplinʒ ꝙᷓ magiſter delegat cãʒ iter ſcholares ptãti vel
n 5

Pꝛimus

eſtar. a contrario ſen ſu.ſic.j.mã.ſi ꝓcuratoꝛẽ.S.ſi ignoꝛãtes.ſecũdũ
qꝛ alias ꝓhibita ex neceſſitate cõcedunt᷑.vt.S.de offi.cõ.l.i.Gi.ter
tiũ.qꝛ qð in vno cõcedit᷑ in cetens ꝓbibek.ſt ic. C. de ꝓcura. l. marit!
et. j. de ſuppel. lega.l. legata. Itẽ quartũ.qꝛ ea demũ generali cõceſ

—

ho er trabe ex hac.l.ar.qð facit nõ tãqᷓ ipᷣe.ſʒ tanqᷓ aliꝰ.ſic.S.deado.
ſſſli pf.S.qͥ duos.

lienã. ſ. oꝛdinariã ſuã. mñ delegatũ.

ſione facta tranſeũt. qᷓ ſpãliter pnt cõcedi ex eo qð dixim.S. mada

no.cuiꝰ auctoꝛi⸗

tũ ꝓcõſulis habere mãdata iuriſ

nre cognoſciur dictõe paulꝰnotat et impꝑiũ quod
n ſir dñſa fami iuriſdictõe coheretsmãdata iuriſ
lia occiſus vł nõ EH —
vr . ad ſil.l.. in dictõe traſire qðᷣ nenmocſ .
pꝛina ata iuriſdi. Lp.
ae nz ani m Andata iuriſdi. ¶n Lp

mãdata er dele⸗
gata iuriſdictio

tõe a pᷣſide ↄſiliũnõ põt
exercere iscui mãdat᷑.Si tutoꝛeſ

me Uel curatoꝛes uelint pdia uẽdere
tas ca. ſ̈ dele, (ꝗᷓ cognita id pᷣtoꝛ uel pᷣſes ꝑmit
gan aſ eee tat. ꝙ ſi mãdauenit iuriſdictionẽ
ligit.. iu. om. Nequaqz poterit mãdata iuriſdi-
aler i ctõe e qonẽ ſferre: (u Lp.
nitur. OE pᷣtoꝛvſit isꝗ alienã iuriſ⸗
be nihilbyin by imo — Rdictõz erxequit᷑ nõ tñ ꝓ ſuo
isꝛ bie gpꝛu, impio agit ſʒ ꝓeocuiꝰmandata
Eli ppu d e iuniſdictio eſt quotiẽs pꝑtibus eiꝰ
Ra neit lne.
pue. W porer C. Ognitio deſuſpectistuto
reuocationẽ cio
amittere poteſt.

yt ar. L. cõia deleg. l.fi. H qꝛ.et.j.de re.iur.plerũq;.vel dic nõ hʒ
Pꝓpꝛiũ.ſ.qð ſit oꝛdinaꝛiũ. bʒ m̃ delegatũ.ðet hic ſubijcit verius eſt ⁊c

velↄrinua.iõ vn᷑ qꝛ verius eſt ⁊c ꝓut dieis permitii vel eõ eeòt. nec
ob. ꝓut dixi trõſferri.j.de reg.iu.ait pᷣtoꝛ.vel qꝛ ibi ꝓpter arbitrũ di

cit nõ ꝓ

ter delegatũ iudicẽ. J

c Juriſdictõz. ſ. delegatam in delegatum.

*5

Nanſterri.i.pmitti vel cõcedi.ſ.oꝛdinaniq.et ſic nõ ob. pꝛin. buiꝰ
ic foꝛte poni t.j.de in rẽ ver.l.pe..fi.ſic.

j. de pac. l. i. F. fi. vel dic

trãſtemi delegarũ ſcdᷣm duas pꝛias expoſitões.
c ¶ Erãſire.no.ſubtilẽ rõnẽ.iuriſdictõʒ tranſfert.qꝛ bʒ ex ſe iure magi
ſtra meꝝ impiũ.nõ qꝛ bʒ ſpãliter a lege.vt de maioꝛibus.

f¶ Paulꝰ. notat determiando ñ coꝛrigedo

f¶Impiu.i. modi/

cã coꝛrectionẽ g ¶ Coberet. bic qͥdã dicũt eſſe mixtũ impiũ.i.mo

tat᷑mãdari põte.

Mne officiũ

infecti nõ caueat᷑ ut is poſſidere
iubeat᷑ aut uẽtris noie in poſſeſſi
onẽ mulier ul is cui legatũ ẽ lega
toꝝ ſeruãdoꝝcã ĩ poſſeſſionẽ mit
pAul?
Andatam ſibi iuriſdictio
nẽ mãdare alteri non poſſe

mãifeſtũ eſt. Mãdata iuriſdictõ
ne pꝛiuato etiã impiũqð nõẽme
rũ uidet᷑ mãdari:qꝛ iuriſdictio ſi

Emperio. i. pꝛo ſua unſdicrůe. p ¶ Agit.i. cognoſcit.
S Maic maͤan põt.datio aũt delegari nõ põt. vt.j.de tu,et cu.da.

ta iuriſdictõe ⁊c ab his.l.nec mãdante.
et tradit nũc. qꝛ niſi eiqᷣ ſebiecr g du
ſpãlirer nõ cõce ngy ᷣ II 5 3 ρ9 mõdari porſmoéë impari pot. ⁊ q al iuri
elner no cee nẽ p̈toꝛ qu er ſenatuſcõſulto pp nb mãdaripõtimoẽtexmanda duts; by vriſn beatnl.
poſtu. gallus. in Mãdare nõ poterit¶ Qui mãda ta generali iuriſdictõe: ꝓpteruti u. S.ſz b oc iure vimur
anrdedſ⸗ tã iuriſdictõz ſuſcepit ꝓpꝛiũ ni- litatẽ pupilloꝝeã ↄtigere ↄſtitu⸗ aget. ere unz
peine a⸗ dane. hil habetꝰſed eius qui mandauit tũẽ in hecuerba imꝑatoꝛes ſeue ſulis.vt.s. de off / pcõ.
deacqui re. vo. iuriſdictõe utit. ueriꝰ eſt eni,y mo mset anto.bꝛadue ꝓcõſuli affiſi Lpenul. hcerie necco⸗
edan. , tre maioꝛũ iuriſdictionẽ ꝗdẽ tranſ cereſcripſerũt. Cu ꝓpꝛi iuriſ- Mrpoſſedelegan chuif
¶ Juriſdico. ſ. ferri ſed merũ imperium qð lege dictõʒ legatis tuisdederis conſe hor diar bie⸗ vt. ſ. ad
— aruſ datur: nõ poſſe tranſire. Quare quẽs eſt: ut ẽt de ſuſpectis tutoꝛi zelbeidt Piisappella
ʒ¶ Senatuſcon,/ nNemo dicit animaduerſionẽ lega bus poſſint cognoſcere.Vt poſ ii generalt poit vrco/
ſulto. l.ſillania / ſeſſio bonoꝝ der uel ſi cui damni ßpbedatẽr dlegatü bũc

vt. S.de of. p.l.i.⁊ exclu
ſio q̃ ibi poit᷑ excludit il
los qͥ nullã hñt iuriſdi
ctõʒ.hivo legati iuriſdi
ctõeʒ hñt aliq;.ar.t̃ õ
huic ſolutõi. S.l.ꝓx.vlł
dic ſpeciale in legaro ꝓ
coõſułi hoc.nã et alia bʒ
ſpdlia.vt.S.de of/ꝓcõ.
l. ſolet. hic ei ĩ legato ꝓ
cõſulis affrice loqᷣt.ſec
agüũt ĩ legatis ceteroꝝ re/
cctoꝝ ꝓuiciaꝝ.nõ aũt in
legato pᷣtoꝛis qͥ rome fe
ſidet. vt. j.de ſuſpec. tu.

ne modica cohertione nulla eſt.

—— ——

SDe'officio aſſeſſoꝛis.

galſſeſſoꝝ quo iuris ſtudioſi
ꝑtibꝰ ſuis fungũt᷑ ĩ his fereꝰcauſ

P) aul⸗

l.i. F. an autem.
q el Quʒ ꝓpꝛiã.i.q̃ erat
iua ꝓpꝛia nõ q̃ fiat eoꝝ
ꝓpꝛia.al.ð.vt.S.de of.
ꝓcõ.l.legat ꝓcõ. et.S
e. l.i. H. fi.
r ¶ Ut poſſeſſio bonoꝝ.
ſic poe vt ſint due ꝑres
vel die ꝙ vna ⁊ cõuerte
et ſic dic bõnꝝ poſſeſſio.
et exaudias nõ ĩ oĩ bõꝝ
poſſeſſiõe.ſᷣ ĩ his tm̃ q̃ᷓ

ius nõ tribuũt. vrcarboniana. et q̃ vẽmis noĩe dat᷑.⁊ q̃ dat filio emãcipato

gracia agnoſcẽde litis ĩ qrela iĩoffi. teſtam̃n. de qᷓ ðꝛ.j.de ĩof.te. pap.F.i. ſe
vero oꝛdinarie.et ſeptẽ extraoꝛdiarie ius tribuũt.ioq; ca cognita dãt. vt. j.

.

de iof. te. pap. S.i.ſex

q̃s oꝛ. ĩ bo. poſ.ſer.l.ij. S. dies. et. j. de bo. poſ.l. i. F. ſi cã. et idcirco nõ demã
dãt. vr. j. de of ꝓcõ.l. nec qᷣcq;. ¶¶ Det. ꝓnuciet oĩda. ..
rNegatoꝝ.ſʒ none bic exigit eſſe cognuõʒ. vt. j. vt in pol. le.ſi is a quo.ĩ fi.
i.rſi. ergo nõ demãdat. vr. S. de of ꝓcõ.l.nec qᷣcq́; S.i. Rñ.ſũmaria nõ ple

na exigit᷑ cognitio cãe.vt.d.l.ðꝛ ſi is a quo.

ve Raãdan põt. ĩmo viðꝛ ꝙ mãdani nõ poſſit.cũ ſit mixti imperij.vt.j.de

iur. o. iu. l. iubere. q ẽ5̊. ſo. m R. et az. qua bic ðꝛ mãdan poſſe.vt bonoꝛuʒ
poſ. det. ſic intelligit vt delegat?ꝰ cognoſcat dãda ſit vel nõ poſſeſſio.etetiaʒ
ꝓnũciet mitiẽdũ vel nõ ceten. vt cognoſcat et ꝓnũciet vr re ipſa mitrat mã
dari nõ põt. vt ibi.et.j.ad muni.l.ea que.. magiſtra tbu.
ndata. nõ poſſe. no. delegatũ delegare no poſſe vt hic.et.j. de iur.o.

A udi. l. moꝛe. et. C. de iudi. a iudice.ĩ pn. ſ Z. j. ꝗs et a quo ap.l.i..fi.

dicã cohertionẽ.nos contra.vt.j.e.l.fi.in fi.
ndata iuriſdictõe.ſpecialixer vel generaliter.

i Kocilin.i.auctontarẽ. manumittẽdi pᷣſtare.vt.S.deof.pcõ.l.ij.ĩ ſz dic ibi delegatã vniuerſitatẽ cãꝝ quo caſu vnã ex bis põt delegatꝰ dele/

fi. et. S. e.l.i.i. r̃. et boc qñ cõmanumittẽdi ꝓbanda eſt. vr cuʒ mioꝛ
xxv.an.manumittit.vt ĩſti.q ma.ñ poſ.s.eadẽ.al. qꝛ nõ ĩteruenit
le ¶ Si turoꝛes cã cognita.ſ.ſi grauati ſũt mioꝛes /cãeↄgnitio
mole ens alieni. vt. C. dep. mioꝝ.l.ob es.et.j.dere.eoꝝ.l.i.S.ꝙ ſi
foꝛte.et.l.magiſ.ꝗ.ſi es.vel foꝛte adiſtar eccie qũ płꝰ ĩcõmodi aſfert
q́ᷓ; comodi.vt ar.ĩ aut.ð nõ ali.S. pe. MU
I¶ IHequaqꝙ. qꝛ ſpãliter eis demãdat diui ſeueriↄſtõe.vt.j.de re. eo
rũ.l.i.pfect tm̃ haciuriſdictõʒ oꝛdinariã bʒ interponẽdi decreti le⸗/
geſibipoceſſa.vt.C. ð of.eiꝰ qͥ vicẽ alte.iu.obtinet.l.ij.que eſt cõtra

gare. vel qſdãa. vt.j.de iuriſ.o.iu.ſolet.bic aũt tiñ vna vel certecauſ. e erãt cõ
miſſe.itẽ h.j.de iudi.cũ pᷣtoꝛ.S.i.ſ ſpõle in legato ꝓcõſul.itẽ ð.C. de iudi.

y ¶ Etiã ipium. nõ dicas mefũ vel mixtũ ĩpiũ.l

/a iudice.iĩfi.ſᷣ ibi ſpãle.

bicq̃dã dicãt. qꝛ illud delegari nõ põt. vt. S.e.l.i. m. ſj modicã coheruoneʒ

vt ſtatim ſuppõit.j.de iur.o.iu.l.magratibꝰ.iĩ fi.

¶VDne.ſtudioſi.i.aſſeſſoꝛes

b Kere. hoc ideo.qꝛ et alias eius ſcilicet pᷣſidis occupatões adi
ter infraſenpra S.vx in auten.de iudi.colla.vi.S.i.vbinoſtris em̃ ⁊ꝛc.

3 Ru. De offi. aſſeſ.

es adimplet. pꝛe

Ec vi

Liber

e¶NVognitionibus.ſ.cauſarum ciuilium et crimina lium quid iuris eſſe de⸗
debeat.exei cui aſſidet iudicet.aʒo. .
de Hoſtulationib. vt videat an ſit infamis qui poſtulat vel non. vt.j. de
poſtulã.quos ꝓhibet.item vt eum interroget et ei opponat ad venitatem
inquirenda: et eum tacere faciat quando ſibi videbitur.vt.j.de his qui in
teſt. dele. l. pxime. circa
fi.et ſcõᷣm oꝛoinem po/
ſtula toꝝ. vt. S. de offic.
ꝓcõ.l.nec quicqᷓ;.ꝗ.ob
ſeruare.
e ¶ Libellis cõuentiõa⸗
libus recipiendis.ſi be
ne concipiant᷑.ſi male
vt reſpuat vel non reci/
piar de re illicita. vt. ¶
vt nemo pꝛi.t.l.fi.in fi.
ay0.
f Edictis.ſ. generali⸗
bus in cõi totius ciuita

oſtat ĩ ↄgnitõibꝰ poſtulatõibus
libellis edictisdecretis epiſtolis

AIberti aſſidere lrarc⸗
oſſunt infames aũt licʒ nõ

ꝓhibeãt᷑ legibꝰ aſſidere.attñ ar⸗
bitroꝛ: ut aliquo quoqʒ decreto
pꝛincipali refert᷑ ↄſtitutũ nõ poſ⸗
ſeofficio aſſeſſoꝛis fungi.

tis et in oĩium perſonis eadẽ ꝓuin ¶ m Arc.
ſm gerſumn banna A Pia poſtea diuiſa ſub duob⸗
gque ponunt conſilio aſm O 9. .
ſeſſoum. Pſidib“ ↄſtituta eſt ueluti germa
8 ecreris .l. ſpeciali nia: miſia: er altera oꝛtꝰ in alia p⸗
us in cã vna.ſ.vt per/⸗/ 1L m. .„ „ „
mittatur alienano vll. Uincia aſſidebit: uidetur in ſuaꝰ
non. vt in perſonis mi⸗ ſmei ſſſe.
noꝝ.ipſe tñ pꝛeſes debʒ Pꝛouincla aſſediſſe . .
auctoꝛitatẽ pᷣſtare ⁊ ſub Apinianus:

ſcribere. vt. C. e.l.ij.
l ¶ Epiſtolis. iudicibꝰ
alrerius ꝓuincie mittẽ⸗
dis maxime ꝓ exequen
dis ſentencijs.ſcᷣm aʒ.
itẽ vt teſtes recipiantur
et ſibi caute remirtãtur.
vt in autẽ. de teſti. S. et
qm̃.col.vij.ſed an iudi „ „
care poterit in cã in qua eſt aſſeſſoꝛ.Rñ.nõ niſi fuerit ei delegata cã.vñ ſita

AJem functo legato“ceſaris
alariuʒ comitibus reſidui

tempoꝛis quod legatis pꝛeſtituʒ
eſt debetur. modo ſi non poſtea
comites cum alijs eodem tempo

lis eſt que delegari nõ poſſit ipſe pꝛeſes tantum iudicabit.vt. C. e. l. ij. in/

guten.de iudi.i.i.col.vi.

1. Iberti poſſunt.etaduocare.vt.C. de poſtu.l.ij.
5 GA

CLonſtirutum. vi. C. de digni. l. neq;.
ſi ¶ Fungi. ſed arbiter eſſe non poteſt.vt.j.de ar. pui.et ſic nota bic ꝙ vbi lex
nõ diſtinguit. tamen nos diſtinguimus.ſic.j.de teſt.l.queſitum.ar.contra
S.de offi. pꝛe.l.iij.in fi.
eadem.a ſſidebit.led in ſua nemo aſſidere poteſt. niſi quattuoꝛ men

ibus.et tũc cũ permiſſione pꝛincipis.alias duriter punit.vt.C.e.ĩ cõ
ſliliarijs.et.j.quibus excau.ma.il.bi qui.et.l.ſi cui.

n ¶ In ſua. ſua tñ fuit inſpecta oꝛigine. ꝓpter qð in vtraq; videbat᷑ ꝓbibe
n aſſidere.ſed nõ eſt ita ſm aʒ. et ſic nota ꝙ nõ expectamꝰ oꝛiginalẽ cau/
am ꝓ iſte due fuerũt vna.ſʒ accideralẽ ſic vt.5.de ori.iur.l.ij.S.qð ipſi eũ
animaduertunt. ar. S. j. de poſtu. l. i. F. beſtias.
em functo legato.i.pꝛeſide ꝓuincie.vt.õ.de offi.pꝛe.l.pe.aʒo.
NKomſitibus.id eſt aſſeſſoꝛibus.dequibus bicti.tractat.
q ¶ Legatis quidam libꝛi babenta legatis.et dic pᷣſtitum.id eſt pꝛeſtandũ
et tunc plana.alij babent legatis ſine a.et tunc ſubaudi a. vel dic ipᷣis lega
tis erat pꝛo ſe et ſuis aſſeſſoꝛibus.

r Meſtitũ.i.pᷣſtand ũ.ðet ſic duo dicit.ſ.comitibꝰ legati dandum et beredi

bus legati.ſed õ.C.de aduo.di.iudi.l.petitionẽ..qñ aũt fiſci.ſed dic nõ
dari heredibꝰ patroni fiſci rõne alioꝛũ ãnoꝝ. ſed iullius ſic quo moꝛitur.vt
e.ti.l.ſi poſt duos.et ita ẽtẽ bic.vel dic oĩa plana.ſ.ꝙ iã erat pᷣſtitum.
ſ¶ Eodẽ tpoꝛe:poſt moꝛtẽ legati.ſed quid ſi nõ fuit.led eſſe potuit cũ alio
dic perinde ac ſi fuiſſet ſjm io.et facit.j.loca.ſed addes.. fi.

t Gn eo. ſ. a ſſeſſoꝛe. vel dic.ſ.legato.vt aſſeſſoꝛ nibil habeat.⁊ erit rõ.quia

pᷣſumit:᷑ legatũ dep oſitũ ꝓpter culpã aſſeſſoꝛis.vt ar.j.ti.ij.l.ij.vel dic econ

. tra.ſ.legato vt totum ſalarium debeatur comitibus. et indiſtincte quando
legat ter ſuam pꝛopꝛiam et euidentem culpam fuerit remotus.

tus ꝓp
v G gSlriſo Laſ eſſoꝛibꝰ. x ¶Megocia eoꝝ. ꝓ qᷣbꝰ aduocare volunt.

Le

¶Mò ꝓbibef.ſ.tractare tãq; aduocat.ſz hodie neci alieno. qꝛnecdũ ⁊c.

cõſiliũ curatoꝛis.i.pcuratoꝛis.vt.C.de mõ mul eyvt. Q.e.l.fi.

ri.l.curatoꝛ.aʒo, gccurſius.

— èòèð

aſſiderenõ ꝓhibetur:quia publi

exipſa delegatõe oꝛdinarie vel delegate iurnidictõi

a HBublice i eſt ce ſaris.vel dic etiam fiſci.
b ¶ Quia publico ſalario.q.d.dãnũ res publica illius ciuiratis nõ
habet. cũ ſalariũ nõ pᷣſtet ſed ipie debet de burſa ſua.item eſt alia
ratio qꝛ ſibi inuidere ſui cõciues nõ poſſunt.nec em̃ ciuiũ agit nego⸗
aaa ſed inter ſiſcũ et pꝛiuatũ que negocia raroeueniũt.vñ parũ ami/
cis ꝓdeſſe et ini⸗/
micis ꝓdeẽ ⁊ ini
micis nocere po
teſt. item primo/
nialia gent nego
cia. alij dicũt ꝙ
gratis ſeruit.vn
de difficulter ali
unde illuc trahe
retur.et iõ de illa
ciuitate ha bere
permittitur.ſm
b. al nõ.vt dixi⸗/
mꝰ. S. e.l.ſi eadẽ
c Ru. De ivriſ.
omniũ iudi.
Hactenus per
ſingula ðᷣlofficijſ
locutus eſt deſi⸗
gnãdo qð ꝓpꝛi⸗/
um officiũ vniuſ
cuiuſq; ſit. nunc
cõiter ð omni iu
nſdictõe/ ß q eſt
differentia inter
bunc et illũ.ð. ð
offi. eiꝰ ⁊c.cuʒ et
ibi tam de oꝛdia
rijs qᷓ; delegatiſ
tractetur Rñ.ibi
pꝛincipaliter tra
ctat᷑ de iure dele
gãdi qð õbitur
is que ha betur in
delegãdo hic in cognoſcendolbic autem gen eraliter de omni virtu/
te iuriſdictõis.qᷓſi hic genus.ibiſpecies.vel ibi de delegato pᷣncipa
liter. yel dic aꝑtiꝰ.S.dictũ ẽ ſepatĩ de iuriſdi.oꝛdi.et de delegata.
8 dicẽtis.caute dicit ius dicẽtis.et nõ iudieis dicẽtis.nam
nõÿõ de om̃i iudice dicit.ſʒ de eo im̃ qͥ bʒ merũ et mixtũ impiũ
Pp exẽpla bic poſita.que ſunt de mixto oĩa pᷣter vltimuʒ
8 BGonoʒꝝ poſſeſſionẽ velmixti imperij eſt. cũ em nõ coſtet in anim
aduerſione.ergo nõ eſt merũ impium.et cũ cã cognita det᷑.vt.j.quis
oꝛ. in bo.poſ.ſer.l.ij.S.dies.ſicqʒ nõ demandet᷑.vt.S.de off. ꝓcon.
nec quicqꝙᷓ.ꝭ. vbi decretũ.ergo nõ eſt iunſdictõis cũ eius ſit ꝓpꝛiuʒ
vt deleget. vt. ſ. e.l. iij. F. fi. ſuꝑeſt igit vyt bonoꝝ poſſeſſionẽ mixti un
perij cenſeamus.
f¶Poteſt. erneceſſe bʒ.vt pater exdiffinitõe eius.eſtenim iuriſdictõ
poreſtas de publico inrroducta cũ neceſſitare iuriſdicẽdi.et equira

refuerint. Hiuerſum in eo ſerua
tur qui ſucceſſorem ante tempus
accepit. WP ) Aul.
VBnſiliarijs eo tẽpoꝛe quo
lſſident negociatractare in
ſuum quidem auditoꝛium nullo
modo conceſſum eſt:in alienum
autem non ꝓhibenturr.
pCAulus.
M conſiliuʒ cuꝛatoꝛis reipu
lice uir eiuſdem ciuitatis

4

co ſalario non fruitur.
SDe uiiſdictione ommniũ iudicſ.

tis ſtatuende. hodie cõtra. vt. C. qui ad. ad bo. po.l.fi.
g In poſſeſſionẽ.ſi dicas mittere re ipſa. vt qͥs poſſid eat mirxti eſt
imperij.ſi dicas de ꝓnunciatõe diffinitiua inter partes faciẽda poſ
ſidere debeat. nec ne iuriſdicno eſt. qꝛ et demandat.vt.S.ti·ij.l.peſi.

S. fi. ſm aʒo. ſed nõne p vnũ nunciũ fit miſſio in poſ.re ipᷣa.nedum

per legatũ iudicẽ.Rñ.nõ fit vt tranſeat iuriſdictio.ſed vt per eũ expe
diatur. vr. C. de re iudi.l.executoꝛem.vel dic aliud iubere:aliud ve/
ro delegare eſſe. vt inſti. de atti. tu. F. pe. et potes bic dice re que ba /
bes. j. e.l. iubere.
b¶ NRutoꝛes conſtituere.boc eſtmirri imperij.ſ.datio tutoꝛum.nam
nec mandatr.vt.j.de tutel.muto.S.tutoꝛis.et de tu.et cur.da.ab bis
l. nec mãdante ecõtra iuniſdictõis videt.qꝛ cuilibet magiſtratui com
petit. vt.j.de mu.et cu. da. ab bis.l.ius dandi.ſed certe nõ cõpetitni
ſi ex demãdatione.et ea facta babenti iuriſdictionẽ.vtinſti.de attil.
rtu. S. pe.ax.ſed nõne alia que ſunt mixti im perij delegantur ſimiliter
babenti iuniſdicnonẽ.Rñ nõ.ſed ſaluo pupilloꝝ boc facit.ſed ſcjm
boc qͥd ſi pupilł petat bo.poſ.que ſimiliter eſt mixti imperij.rñ.nõ
idẽ. ↄoſiderat᷑ em qð plerũq; nõ quod raro euenit.pt. . delega. et ſe.
conſul,nam ad ea. M

--

==

=

Secundus.

¶ Eitigãtiby dare..in cauſis qᷓ pſi delegari vt e q cõpetunt iure

magiſtrav.in alijs nõẽ et boc exẽplũ ðᷣ iuriſdictõe.vt.j.l. iij. F. fi.
Vi.nõ potuit vtmodica cobertio.vt.S.deoffi.eiꝰ cui mã.ẽ iuriſ

di. l. fi. F. fi. itẽ vt poſſit citare reet verbo lit. oõt. coꝛã ſe. vt in autẽ. de
ſoben ſi vero ẽr. col. vi. pel ẽt añ lit. cõt. ſi ſit delegat a pꝛicipe.vt in

auk. de litigi. F.
oẽm vero. colla. 4
viij.ſi den da u¶ Apianus.
poteritiſte dele =g—d
ondmirere K. officium la⸗
nõ. cũ mixti ſit im Wy .
perij miſſio re ip tiſſimum eſt
B en dilerehl nam⸗? bono
t̃ aꝑit loq̃t an rump oſeini
de oꝛdinario.an onem dare
Neleero vrtan poteſt:et in
ren. de exhi. .. ſi g
vero. col. v.ſcom poſſeſſi lone
b. ſed ad deleg mittere:pux
tẽ teferaſ. vel dic

ad delegatum a pillisnõhabẽtibustutoꝛes cõſti⸗ H
pꝛiape.etfma tuere:iudices litigantibus dare.

bic generale. cuʒ
quid cõcediturꝰ „ „1. i Abol.
ic quod er eo ſe ¶C iiuꝛiſdictõdata ẽ:ea quo
oeie vr bie Nz oceſſa eſſeuidẽt ſine ꝗbꝰ
iet ð iudi.. quo iiriſdictio explicani non potuit.
tiẽs. et. j. de ali. HM
leg.l. legatis. et
j.ti.ij. l... in fi.et in. l.fi. in fi.et.j.quẽad.teſ.ap.i.ij.S.inſpectio. et.j.
ſi vſufr. pe.l.i.S.i.et.j.de ſerui.ve.pꝛe.l.iij.ꝗ. qui bʒ.ð et.j.de ꝓcur.l.
ad rẽ.et.l.ad legatũ.ar.j.de vſufr.l. fructuanꝰ.S.edificiũ. ecõtra cuʒ
quid ꝓhibet.etid quod exeo ſequit᷑ videt eſſe ꝓbibitũ.vt.C. de le.
etcon.l.nõ dubium. et.j.de ſpon.l.oꝛatio. L
MWperniũ merũ eſt.i.de mero imperio.et no.tria dicta buiꝰ.l. ex
mplariter non diffiniendo dici ſym io.

in ¶ Poteſtatẽ. exemplũ ẽ.nã oĩs capitalis pẽa q̃ tripliciter ↄtingit.
vt.j. de pu. iudi.l.ij.et.j.de bo.poſ.i.edicto p.S.rei capital. et.j. de
cõtra ta.l.i.S.filiũ ĩ merooſiſtit ĩpio.quã poteſtatẽ oẽs pᷣſides hſit
vt.s.de offi.p.l.illicitas..qui vniuerſas.et ſicmerũ habent impe

niũ.licet quidã dicãt merũ imperiũ ſoli pꝛincipi cõpetere.

n Anſaduendũ.i aduertẽdũ ĩ aiaʒ. bocẽ alatũ coꝛpꝰ totũ vlptẽ.
o ¶ Poteſtas. vt. j. de ver ſig. l. poteſiatis «
P ¶Miriũ ẽ. qꝛ iunſdicrõi coheret. et ſine ea nõ eſt. vt ſubicit ſzʒm p.
et.y.quaſi merã nõ habeat ſecũ iuriſdictõʒ.vel veriꝰ dic ſzm. y. i. cõö e

quaſi ex diueꝛſis oſtitutũ.ſ.impio et iuriſdictõe ſcõᷣm io.et dic ꝙ no
mine iuriſdictõis et merũ imꝑiũ ↄtinerividet᷑.ſicur ex ſignificatoevo

cabuli apparet.dicit᷑ em iuniſdictõ a datõe quod ẽ poteſtas et iuris

qſi dicat legitima prãs.et ſic manifeſte ꝓbat᷑õ. de offi. eiꝰ cui mã.ẽ

iuꝛiſdi.l.ibi iuriſdictõz ſuõ m. nã de mero impenio dicit. cũ de pu
blicis qiminibus dicat. dic ergo quartuoꝛ eſſe gradus iuriſdictõis.

nã alia merũ.alia mixtũ.alia cohertio modica. alia remanet in ſuo

noĩe et iuriſdictõ appellat᷑.ſicut dicit᷑ de adoptõe.vt.S.de adop.l.i.

§. in duas. et oẽm cam que ſit in mũdo iudica ſub aliquo iſtoꝝ boc

modo. Sub mero impio dicim⸗ otineri qñcũq; tractat᷑ de tribꝰ que

babem. videlicer de ꝑſona.itẽ de ciuitate.itẽ de libertate vt hic. vel

vt alterũ hoꝛũ admittamꝰ.nã ſnia dicit᷑ capitalis.vt.j.de bo.poſ.l.

edicto pᷣtoꝛis..i.et de pub.iu.l.ᷣij. in pꝛin.ſub mixio aũt diximꝰ cõ/
tineri qũ duo itewueniũt. pꝛimũ.ſ.ꝙ nõ ſit de numero triũ ſupꝛadi/
cton ſecũdo ꝙ cũ cauſe cognitõe dicat eſſecognoſcendũ. vt paterin
exẽplo bic poſito.nã cũ cãe cognitõe dat᷑ bo. poſſ.vt.j.qͥs oꝛ.in bo.
poſ.ſeꝛ.l.ij. · dies. et idẽ in ſimilibꝰ. ſub iuriſdictõeẽ oẽ id qd cõpe
tit iure magiſtratꝰ. que auũt illa ſunt:tã in ciuilibꝰ qᷓ in cralibꝰ leui/
bus dicunt.in autẽ.de defen. ciui.S. nulla.ᷣet. S. iudicare. et. F. audi
ent. col.uij.cobertio aũt modica huic iuriſdictõi ineſt. vt.j.e.l.magi
gnitõʒ niſi in caſu q ꝓficiſcit᷑.vt.S.de offi.eiꝰ cui mã.eſt iuriſ.l.i. in
pꝛin. er. . buiy rei. et in alio caſu. vt. z. ti ij.l. cognitio. et. S. de of. p
con. ſolent.in pꝛin.et in alio.vt inſti.de attil.tu. . anrepe. Quidaʒ

ſtratibꝰ.in fi.et.S.ti.ij.l.fi.G.fi.pꝛima duo nõ delegatẽt quo ad co⸗

eſt:utis demuʒ iuriſdictio

tñ dixerũt vt diximꝰ. vt. p. et. yr. qᷓ iuriſdictõ et mirtü impꝑiũ idẽ erãt et vnũ

ſine altero eſſe nõ poſſe.ex eo qð legit᷑.S.ti.ij.l.fi. S.fi.et ſedᷣm eos quicq̃d
eſſet de mixio impio delegari poteſt.cũ idẽ eſſet et de iuriſdictõeqð ẽ aper
te falſuʒ.et in.d.l.ti.imꝑiũ ponit ꝓ modica cobertõe nõ ꝓ mixto imperio.
ex bis ergo patet ꝙ exia pecuniariã cãm vltra.cc, aureos pᷣſes nõ delegar.
vtno. C. de peda.iu.ſe

. fude. quid non cöpert
iſ ant mo nie iure cuiuſlibʒ magiſtra
mmelt. Etiã. q.d. nõ ſolum
eſthabere gladij poteſtatem ad a impenum.

aiaduertẽdũ ĩ facioꝛoſos hoĩes: ¶Hunſdictio.i. dena⸗
2.— , mirt pſt·Urna iuniſdictõis eſt nõ
qð ẽt ptãs appłlat᷑:mixtũiꝑiu,ʒ deſua tantũ.al.·
eſt cui ẽt iuriſdictõ ineſt quod in Juniſdictio.i. de iu/

„ . 12 riſdictõe eſt. nam vt ait
dacha bonox poſt. eſſt ioneoſiſtit iu y. nõ ponit d Whinuton⸗
riſdictõ eſt ẽt iudicis dai licẽcia Egeten ſanersnenn
. . lei Pon
