uIſiſen

hrebn

(begteb

fidancifte

Noinz

Mll id

tſdehſt
uIIiſant.
Ppdoniin
ſbegllie

iylarin

(Eppei

idie

enab
lſisnial

Oliidici⸗
(Ponpe⸗
nt F
R

uang

Ohecche
imnſiſier

ubaetes

NNN

emigic
ſbnsidie
Rornd
licgſaluis
Ubers ſolu

ſanzi Abeo. nõ pareri quis tenuerit platio non eer y pe ac
e = tamitenuit pntinatio et ſic ꝓ pane tenuit iudicatũ p parteñ
4 teniuit.ſed. S.j. fa.ber.l.in boc. ſo. bic ſunt plura capła. vnde tot ſẽtẽ
ſbmze nee. vt. 5. e. quid
nlintinr tñ ibi vnũ.ł bic . ðMðJðMũ
irniſen zen dufiniu me non datux:non en ante fece⸗
t. D S e di . b . ℳ
nint un. u Wpian⸗
nutt Poiler ners iudi Abeo ait.ſi arbiter:cũ in cõ
“ care. vt bic. etjJ. * . .
laiſ dereindi iuder ꝛomiſſocautũ eſſet: uti ea
ifni eqꝙ Conditiont. dem die ð oĩbus ſniam diceret:et
4 i..ↄuẽtionẽ vt ea . N . IgeH
R dẽ die de oibus t poſſet diẽ ꝓferre de gbuſdã re
NWæłL pferet. busdicta ſnia de quibuſdã nõdi
eid fe Pꝛini. pmũ ctq:diẽ ꝓtulit: ualere plationem
ennn bito reſpecu ad ſententieq; eiꝰpoſſe ipunenõ pa
— fideiuſſoꝛeſ. qun reri. et Põpo. ꝓbat Labeonis
ſndan miag tep'ſide / eiſtentia. q et miiuidet.
frae iuſſent. eſttamẽ ficio in ſẽtẽtia fũctꝰ noon eſt. hec
adg vnũ cũ intra di n -an r=- miſ
mmane'O aureclauſuladiccompꝛomifſip
iſtinn rogeifrend. v ferre nullã aliã dat arbitro facul⸗
rſt En ſ. ꝓr. Let. ſ. deb arg. qnqᷓ di& -andia! 5
eeung cario.ſ ſi manẽ tate: qu die ꝛogandi? ideo o
MeajNi. te.er S.e. ſi aumm diticeʒ pꝛimicõpꝛomiſſi neq; mi
u orim ſc rals? nuere lmutare pt et iõcctera quo
lud tdtn. dicit᷑ finitũ mfi / . r ,19, 5
ſiſteriscc moniũ qᷓ;tuz ad qʒ diſcutere:et ꝓomnib ung ſe⸗
peyutng ſoreri etnuum tentiã/ ꝓferre debebit. Si p fide-⸗
nirdt iiietvroꝛt vrj iuſſoꝛẽ fuerit cautũ in pꝛimno com
nndui de vana ln pꝛomiſſo:et ſequens ſimilit ꝓfe
Tr ſ eN . Eet vx.l. cu hic ſa·· — 7 Dñ T
Kanaiid tuſ. F. ſi ſocer nu eii. Elddiel⸗ ſʒ re lro⸗
ſine. uac. dubbitat utru hijſdẽ. an alijstaʒ
d tinu iconeis. qd eni ingt. ſiijdem fid
inſutn 2ðèð Dandn ⁊reci iubere noluerit.ſʒ puto ſi fideiu⸗
llms. Y piendü. vt. 5. qp P t alie ſi
W 4 me caul. llo bere noluerint: tũc aliosnon abſi
amnh pe. u.j. de oſtit. miles adhibendos. ) A ulus
döfheei. heila nar ebe 4* Ein poteſtateſit fidiuſſo⸗
ud üidsdomäir Aüpoſten ſ. eñ obligãtiũ: ut
unalfiun pena committat᷑. Idẽqʒ et ſi de⸗
Band in reb. l. agete ceſſerint. “́MBq ¶ Mpi.
rer, Wem pfeneuelpſie:ul ab⸗
niannete mus alios non MMN
ſamnn . debere recipi pꝛimis volẽtibſicobligare. ſie.ſ. q vi aut clã.l. i. et j
30) e. ſi qͥs rẽ. et.l. nõ diſtin en Fulucin pꝛin. ct. S. de iuriſ. om. iu
— N. l. li idẽ. F. i. ac. i dẽq;. ideceſſenit. ſic. . vt in poſ.le.l.plane
ſerine ANem ꝓferre. vel p nunciu. ſec in dilatnione. vt. C. de dila. a pce
ſeft dente. Itẽ no. ꝙ mrrlocnola ge dan ꝑ aliũ.ſecꝰ in diffinitiua
Ggul d niſi in caſu. xt. C. de ſen. ex pi. re.l.ij.in fi.
gnſenane 1lbaacho nanr moͦeihnrone idẽ ſi arbirer. vt no.j.e.ſi intpel
liWI la in fi. ſic et ſocietas.vt ĩſti. ꝓ ſocio.ꝗ.manet.als regularit᷑ oĩa te⸗/
iittnO nent heredes qᷓ defũctũ. niſi ſpeciale inueniaf. vt. . de ꝓba.l. ſi pa
iürtlucthnn ctũ.ſᷣ qͥd ſi płes exvna ꝑte còpꝛomiſerũt et vnꝰ eon deceſſit.rñ.ſi cã
Grpund erat indiuidna ſoluit᷑. ſi diuidua. aut fuit actũ.vt ſimł de tota.aut ð
hum, õäs tamen. dierſti
pben m ꝗ ſarat ſit.q.d. videatad ſolũ defunctũ ptinere arbitriũ.vt nec
nl beres ſoluẽdo poſſit euitare penã. ſed ſo? defũctꝰ. qdð falſũ eſt. nam
ebiretove et beres ſoluendo ſe liberata pena cũ ſit eadẽ ꝑſona cũ defuncto.vt
irſait iin aut. de iureiu. a mo. pꝛeſ.S.i. col.ꝰ. äl

Quartus.

d ſipoſtea. ipune. niſi ꝑierit pecunia. xt. j. de ſo.l.qᷓ decẽ.i.rñ.
b. Untefecerã. ꝙ arbiter iuſſerat aʒo. et fa.j.de no.ope.nun.l.

De receptis qͥ arbitriũ:

n ¶ Srari. iniqua. dummo nõ ſit ð.ll.et ſacras Oſtõnes.ſ.expꝛeſſe. vt.j. de

ap. l.ſi expᷣſſuʒ.et ſi ſolẽnirerlata. vt. C. de ſentẽ.l. ꝓlatã. et dolo arbitcare

at. als non eſt ei neceſſe ſtari.vt.j.e.ti.l.ita demũ.et. C. e.l. arbitroꝛum.
o Inputet. vr. S. de mino. cũ mãdato.et.ſ.de inſtito.ſj et ſi qͥs.in fi.ſʒ ali
ud in iudice oꝛdinano vel delegaro a quo etiã appellat᷑ ſi videatur iniqua

ſens: uel per nuntium : uel per

epiſtolã pᷣt. Si herediſ mẽtio:ulł
ceteroꝝ facta in compꝛomiſſo ñ
fuerit:moꝛteiſoluet᷑ compꝛomiſ
ſũnecutit᷑ labeonis ſnia:ꝗ exiſti-

mauit ſi arbiter aliquã pecuniam
dare iuſſerit:et is deceſſerit ante
qᷓ; daret penã committi:lʒ heres
eiꝰparatꝰſit offerre.i Stari au
tẽ dʒ ſnie arbitri:quã ð re dixent
ſiue eqᷓ:ſiue iniqᷓ ſit.⁊ſibiiputet

ꝗ compꝛomiſit.nam ⁊ diui pij re

ſcripto adijcit᷑:uel minus ꝓbabi

lem ſniam equo aĩo ferre dʒ. Si
plureſ arbitni fuerit⁊ dinerſasiſẽ
tentias dixerint licebit ſnie eoꝛuʒ
non ſtari.ſʒ ſimaioꝛ ꝑs ↄſẽtiat ei
ſtabit̃ alioqn pena committitur.

Inde queri᷑ apud Jul.ſiextri
busarbitris unꝰin qndeci aliꝰ in

decẽtertiꝰin ꝗnqʒ ↄdẽnet:cꝰſen
tẽtie ſtet᷑.et iulia.ſcribit qnqʒ de
bere pᷣſtari.qꝛ in hanc ſũmaʒ oẽs
ↄſenſerũt. Si ꝗslitigatoꝝ de⸗
fuerit.qꝛ ꝑ eũ factũ eſt:quominꝰ
arbitret᷑:pena committet᷑ ꝓide
ſnia ꝗdẽ dicta non coꝛã litigatoꝛi
bus non ualebit:niſi in compꝛo⸗

miſſishoc ſpecialiter expſſũ ſit:
ut uel uno:uel utroq; abſẽte ſnia

ꝓmat᷑penã aũt isꝗ defuit: com
mittit/.qꝛ ꝑ eũ factũ ẽ:quominꝰ⸗

vt. S.qͥ ſa.co.l. arbitrio
in caſibꝰ tñ ſniam iudi⸗/
cis etiã equo anio ferre
debet. lʒ nõ ſit equa. vt
babet. C. qñ ꝓuo.nõ ẽ
ne. l. fi. et. C. de aſſert.
PBi plures. diuerſaſ
qiia vnꝰ ↄdẽnaun alt᷑
abſoluit vtdifferat a ſe

quenti cau. Et vt plene

babeas.dic aut ſũt ĩpa
res iudices vel arbitri⁊
tunc plurimũ ſnia tenz
yvt. S. e. l. Iteʒ ſi. F. fi. et
l. ſe. ſi autẽ pares tũc in
arbunf nõ valet. vt hic
in delegatis eſt in pen/
denti donec maioꝛ ap⸗
Pꝓbet vnã. vt. j. de re iu /
di. l. duo. in oꝛdinarijs
ſi cauſa eſt liberał tũc il
liꝰſniĩa valet qᷓ ꝓ liber/
tate dedit.als ꝓ reo.vt
j. de re iud.l.inter pareſ
niſi euident᷑ iniqua ſit
que ꝓ reo dat. vt. jde ĩ⸗
offi. teſt. ſi ꝑs.ĩ fi.i.m.

q (Earoꝛ. ſic. . ð pa/

ct.l.maioꝛẽ. ⁊pᷣcedẽii §
r ¶ Inge querit oſenſe/
rũt.nã maioꝛiſũme mi
noꝛ ineſt. vt. j. de re iu. ĩ
ter pares. in fi. et de adi
men. le.l.iij.F. ſi qs plłꝰ
qᷓ;.ſed qͥd ſi vnꝰin n/
q; duo ĩ decẽ diẽ Octa
unenus pualere duoꝝ ſẽ
tenn i. Ego j. ĩmo pᷣua
let ſnia in quĩq;ʒ.vt bic.
Itẽ an idẽ in teſtibꝰ:ſi
vnꝰ dicit bec res valʒ.c.
et nõ płꝰ.duo dicũt im
mo valet. cc. ego in teſti
bꝰõ. ꝗꝛ duobꝰ aſſerenti
buſaffirmatiuã magis
credit᷑ qᷓ; etiã.x.negan/
uã ꝓponẽtib.ſᷣ i arbi⸗/

mis ↄſideraf᷑ numerus

tm.q.d.non illud affir⸗

meẽt vel negent. et ñ valer ſi dicat iſti credimꝰita pnũciandũ. ac ſi dicerent
ita ius dicit vel ua eſt. nq et ſi dicatpnũcio nõ debere valet. vt. . e. qͥd tñ. §
ſi arbit. ꝙ nõ eſt in teſtibꝰ.vt. C. de ꝓba.actoꝛ. qꝛ affirmatiuiſ rm̃.ſʒ arbi

„

ter de vtroq;.qͥd ẽt in duobꝰ arbitris ſi vnꝰqui

valere. vt bic. et.j.de re iudi.inter ptes.in fi.

—

8¶ Bi qs. qꝛ p eũ.nunc incipit rũdere.

qᷓ alt decẽ dicat dico ĩ qͥᷣnq;

t ¶Koͤmittek. vt. C. e.l.ij

vx Litigatoꝛibꝰ.nõ ergo ↄᷣhit᷑ heremodicium in arbito ſicut in iudicio et
in hoc differt. ef eſt rõ.qꝛ iã cõmiſſa eſt pena et ſic ſolutũ eſt arbitriũ
F ¶ Pꝛomat.ſi eſt pena ꝓmiſſa. vt in ſingulas cãs cõmittatpbt eſſe qð dicit
als cñ ſit ſolutũ quõ valebit.vt.j.e.non diſtinguemꝰ. F Ccõpꝛomiſſũ. ł dic
ꝙ erat actũ.vt ẽt nõ citata parte.et ꝙ ſequit᷑ penã ⁊c.n refertad ꝓximum
5§. vel dic qñ hoc agitur tacite videtur agi vt ꝓpter contumaciã.qꝛ nõvenit

☛

ve ommittit.quando boc non eſt actum

3 Quominus. et ſic tenebiturad penam:acſi
miſſet ſententie.ſic.j.de ſta. li.l. ſtatuliber. in fi.

non cadat in penam. et ꝙ ſubijcit pena ⁊c. non refert ad ꝓximum.

ꝓnunciatum eſſet⁊ nõ pa/

0 ij

Liber icut quidã ꝙ, bie mi/ mnlo
. . N easzenMardnrben cgecht⸗ nite
dꝛedia. et. . de do. exce. apt vnde agifad reſiduũ edat loco rei iſad
ni exigo iuriſcõ õ ̃ in debia n dic referre an pena ſureh nã loco ci
, teveeſſtnerebi etm, vrſeenon diſtinguem gactorvril bdiens an poreſt penit bt. am
— hebe lonlenanſale bennt eeat nd vriunealtero ſr⸗ miri⸗ bec pena.et tunc yrrũq; in aut. de iuð. rnt
. roz epien depoſula. volan qo hunuloſt bic arbimiũ a otentus arbiter pm Fer ſacogno⸗ Kui
iſint wi. vt. 2 . E. 7 ſicno vt. j. e. ,B col. vi.ſiu es pö
aenl a De tanſteueaund r ſchaft feni poteſt,kt .. iudicẽ ſuooꝛdine pera be ſoftt reus 4 üm
b Nuoi inereſtiiernutn fiðiuſſon pᷣ L reſe⸗- lite apud iudicẽ ſu ATpianus gat arbirro non erde
man heidir g be 5 itretur. Coꝛã autẽ diceeſe⸗ genda'. an cõmittit᷑ ſti⸗ D adpi fuan,
pillus. ũ fuit cũ tutoꝛe. arbitre * coꝛã apienti- . a demũt a' qd dicez quis W
vromig finin debet uidet uel eã coꝛ. rioſo 1 2 10 cũaduerſuseã qd ad poſtes aagt W.
cũ eodẽ etgo denuriatoõ tentiat t. ceterũ coꝛaʒ fu n pulatio u pulãtis fa iuu poſtea a 4 Kover
ibiſtneeo ar denii etiã bus dixerit. ce idet᷑ dici. Iteʒ t: ſi ſine dolo malo ſtip . bitum 1ruͦc ad Piaſ
in cauſa euic ſt. vt. uel demẽte non uider̃ ſmiaz di⸗ fit: ſi ſine dolo mim conditione idice redit. an unnnntͤckl
ſien poteſt. vr.ſ ldemẽte ideri ſmaʒ ſ eſt. ſub hac eni ĩſui ponſt denegare
pupillo f ictü. F. i. Ue C II, b. on uider 7. eſt. ſu pulatõ:ne qꝗs doli ſui poteſt de ſuy (enve
Aingo ve⸗ en coꝛ Hrni eel. Es fuit. et ita 1 nn ittit ſitner eiſt gdaecom- nntantoneſnn nuul
cA noͤ ferat ſeten a niſi tu fi narto (Comit . Sed et ſic i an k. deap. lone
rnasact d dnsmmde un⸗ spie at ann onaiiat urnac dtdi iinaun desd⸗ A
ſq; u. l. . in fi. L ribit. Et ſi quis zc5 20 miſ ipulatu ↄueni 8. lulin
Tehnagmetenerrfoc . ſcribit Et liqu t pena cõ p ſeſt'er ſtipulatu ot Ae emus. nſiiinl
ſi ei nõ par no paret ox. ciidl ere ꝓhibuit P d ea re factũe . ſt. Et ideo demm. Pgtorgi⸗
penõ. ideo. qꝛ trũ ſniaʒ dicere P uiſſetad earel ect⸗Potelt. Et ideco na nocel uutnin
n on ſunglier ſrdena goconnwiend kundi crie
d ea! E cer. qᷓ da . 6pꝛomi rR., incer 19 nlrng: el aduoca H acita con/ Pnedigkten
i. conditione ad inteſſe. Iecta copꝛon uiſ ꝓmiſerit: lambitione: u An hijs g⸗ nam non citre ernn
ſic. S. ſi qs in ius e um foꝛe ac erſe partis: ſerat?ex doli odinonalẽ. vt mn
ſic. S. lic lij dicũt ꝙ er lO duerſuseu MWlu. u = commiſera ndi.et de. l nng
npulaiu.v e. ſed an nN Dna an incerta ſũ uſula poterit conuen jit: et daitioꝛ ſteni, en
br. F. i. et. . pe. ſed te . certa:a claũſu „ . uenit: e ninſecus. 1
eagaitnmgan antieſe unuuz anen oftmazmaifeccdnnefig. nat
enb, gtaf, c ſ na copꝛon nle⸗ no ſiin hac lite dole „Unereck örom⸗ E““
ngend51,5 mae rede eRere tidrneaaie⸗ nn ger Knn
D1 + 2 . „ 4 4 Ari, g Zepino
4 am rolde t. quid ergo ſia f. k: onem adue ſtipulatu poe mufe
ſz in agendo e uetuit. ꝗ ömittatkt: o t: cus habeat ex — — beret. q̈ eſt fal / innint
bitri. in irat. petiue f:an pena conmt debebit: cuʒ 6i clauſula ĩ c⸗ m. vr. ſ. ſubi / (elſcͤ
enarer ipta ſoꝛe eiꝰpetat᷑:a tita Sabinus ionẽ. ꝙ ſi hmõi clar d arde Vorbi, ilſch
2– ita B one. & ſt:tunc ð cit. et de (ſſyi
in alrero agn⸗ ione certi conntti. e actiont. qpun. ta non eſt: 5. depac. .lü. ac
nen em r ve et puto ĩcũ? pꝛomiſſoaſcripta nor 5 Dha n.5. depac. J. dN hiir
kiet vele Hentor e ide iſiti: et a reo . utẽ compꝛomil init cũ effecmn i
l. inſti. de le. F. to: n 6pꝛomiſit . —. it hoca . 5y men met ſniaz ar (Mf
Grsne relien en r 1 ficdeln lo⸗e: erutege doi canilsliden H E
certus. .yk vetat niſi. Aulus. nüeſt: NR erat. vtbic. W“
Duerſusvemit. pe zmittet᷑ iſ⸗ tionẽ. an ten in come verorarbr. uugldits.
ab bherõ eiꝰcũ ſit ea non comitt 2 ua cõpꝛomi On diſtinguem mAd er. 8. ſi quij⸗ tin tien
ehang e Hatio na, laane Dran deducat En dccha age, nõ aigete⸗ Dð r
,2 ſit. 1 . „ z1 —„ .D 1 8. i J* . .1,
e ſienloune ſn btoꝛ? non intuenire re ſit pena: q; res Neamng dicere .de nanſced. unun
h Qũ.i.q daã dicũt ptoꝛẽ ne ſniam dicere: ſ etur arbiterſe ſſa ſit. Simun tranſactio / Rrnnn
7ö tenit. acfon cogendaarbetuͤſt atqʒ ſi ſolu cog a compꝛomiſſa ſit. t⸗cf ue le
rn ene riapena no ng . Sed ſihoc niſtne ce noie encetunte in ve Suad hrran un
er ngerkene ai · tu eſt cop ſeſtut in po it pena compꝛon ſeſtut Tommiſera 1
fit. vt. ſ. de oditi. *:futurũe . erit pen vrei eſt ut p . n
liquũ fit. vt. . e. 5. pe. btinuerit : ſtet cõpꝛomiſiſ⸗ ionẽ. Summa HH aduerſariꝰ. llinan
Gurerii velurſſire ſtateei q iſſũ eludere . Er⸗ ꝛſe nõ interpo 5CEr npnne (düin
ſuq. vt. . ve pac.l. :ſit cõpꝛomi õmittẽdaẽ: to (enn
1 vel ſi erant e: ſit c . mitte . Cipomnf
aic dre nbe⸗ ge aduerſꝰeũ pena co ck. poſita loco nerionis dedelo wodolinan. au gnnei
eideunane tenfee een 1e a ngin iade ea. ERzTairi eſt ablolut : ſun
6 als cõmittit acioꝛ pen tm̃ hic tuſcõ. l. nan. b eſe tur exceptio dol ſit. er eõ. ſi reus io de dolo ad Haad
d cidgemd d renewrenil ʒ.de le.et ſenatu in boc male. ideʒ vt reo detu oꝛ dolũ cõmiſit. et ꝛẽ pene q;ᷓ acti kſtare nõ ſi
et. l. fid eiuſſoꝛis. õ peti. eõ ſepe. ar. 1M pt eſte. et in ꝛõmiſſo. cetera dana. qñ agetoꝛ tio doli ð penito hie reauͦt viaent icir in 4 ne
deiu ſioꝛis a reo nõ peti. bocbene. n iſtinguem?. F. cõpꝛ ori. tam excep iones que hic ꝓ ꝛc. naz q dicit epinn⸗
g9 Wolutu.1. nõ cõmutatſia et. ar. S. e.ne in pi· oſſe. ſ. pꝛinepiũ i rexceptio re
inuerit. l. vt pena r.j.de iu.ſi pᷣioꝛ. ſtur Pot Aſtiꝰ glo. ꝙ detu
6 Obein e.q eſſenon dʒ. ar. . der 8. et pena petit.ſed put p ond Peincploa
44 Keunnticcer s ſeruat ſi by ius.et pena * qs. et..de ac. em.
iutiſ. om. iu. ſic et res ſeruai ſocio. et. l. ꝙ
4 us in reo. vr. . p ſocio.

Augtbinn

tcnnſce
1 dge
ukeſtnalg
iningtieg
lidie, rn
panfdaeenn
bniſtcgoni
N
Mnantden
beniſd
aops,

Tn
aontiiri

clihöͤſſck
Copcitonols,

mr

Naminetgen

Niopöfn
danoſnliſr
decondicdel

Naltonese

nihſenaſen
eſetotitonnts
Vercinön

minocidelel.

nulloturczer
Cprodoltz
cberſieaen

ſunn ſub/
n ede beedi

nödepn jH.

Gcolncngond
Naldicponton

(Eilligor.

bin.
(Eernnri.
68ſiguiau
ſdno aſdenl
aliſ

Chemitl
cöintunind
Uubis.
Faiſim
öomidchen
Cmn
in

mrr

poſitis. nõ etiaʒ

Quartus.

actoꝛis videt᷑velle ꝙ actoꝛ agebat actione in factũ exre iudicata. ſʒ
certe illa acno in factũ ex re iudicata non dat᷑ ex ſnia arbitri.vel po/

tes dicere ꝙ bene ſtent illeglo. ⁊ qð dicit exceptionẽ.ſ.ſi cõueniatur

ad penq. ſed cũ coꝛupr eſt aduocat nonne dat᷑ reſtitutio.vt. C. de
aduoca. di. iudi.l.i. curergo de dolo acno dat. vt. S. de dolo. l. ij. F.
idẽ põòponiꝰ.m̃. H
datur de dolo in
alijs caſibus. S.

pendeat:an ex eo pena exigi pᷣt:

hic. vel daturde ,
dolo noͤ ad ren. ſiue poſtea deficiat pena Com
. reteo im pmiſſolſolutodie moꝛte accep
D .Ge „7 „ , „ „ 0 —
ð dolo la elegi tilatiõe iudicio pactoꝰ Sacer
e⸗Ken oeua dotio obueniẽteuidebimꝰan co⸗
ra i be gaf arbit ſniam dicere. Jc enan
ſnia nonne ipſo non tantũ honori ꝑſonarũ:ſed⁊
I , . „ „ . .
age ane maieſtati dei indulget᷑:cꝰ ſacris
necel.l. venaleſ. Uacare ſacerdotes opoꝛtet Ce⸗
an ten ſi poſtea ſuſcepit: iſte quoq
cio. vloieq ibo. oimodo ſniam ferre debet Iteʒ
m nr non eſt cogedꝰſi denegocio trãſ
aunẽ diat eum actũ eſt: uel homomoꝛtuꝰ eſt de
aneg Kin quo erat cõpꝛomiſſũ:niſi poſte⸗
non agiurerſe / lloꝛe caſu aliqd litigãtiũ interſit
unnia le erſt Yulia. indiſtincte ſ. cnibit. ſi per⸗
Eae, roE famoſodelicto ad arbitx
¶Aennoneʒ.· itũẽ: l ð ea reð q̃ publicũ iudiciũ
hine oſtitutũ ueluti de adulterijs ſic
vrs e popon· carijs et ſimilibꝰ uetare dʒ pᷣtoꝛ
Sſi vo quando ſniam dicere: nec dare dicte ſnĩe
q;. quia fit de oĩ Sr liberali cq/
bus eoneuerſjſ executionẽ De liberali cã ſom
vt. S.e.l. ſi cũ di J nare 1
eF pieni. qus Pliſſo facto rectenõ cõpellitur
doq; ꝙ cõtinet aArbit᷑ ſniam dicere:qꝛ fauoꝛlibta
volimentioney. tis eſt: ut maioꝛes iudices habe⸗

On diſtin /
guemus. an maioꝛ. immo videtdiſtingui.vt.j./ p ſocio.l.ſiquis

a ſocio. que eſt õ. ſed ibi de pena que loco rei ſuccedit: hic loco contẽ
ptus.vt dixi. S.e.l.ſiquis rẽ. ¶ Item eni in bac pena videt᷑ int /

ſit. vt.j. de excep. doli. l. apud. itẽ querit᷑que eſtõ.ſed dic ibi caſu,z

cvere ſexcẽta debebant᷑.ſʒ cẽtũ tñ credebat actoꝛ ſibi deberi. 1 eiſ
fuit ſtipulatꝰ penã et ſic non obſtãr. vel nõ petitur pena.nõ qꝛ non
valebat arbitiũ eo ꝙ ſit pena minoꝛ. ſed qꝛ non iudicauit de toto ̃
quo erat cõpꝛomiſſũ. —
e¶ Mon coget pena. vel aliud loco pene. vt. z. e.l. litigatoꝛes. F. ;ᷓ
HS ſnie ſtari. vel intereſſe ſi nõ ſtet.vt.S.e.diẽ. S.fi.et
imulier non erit.i.non videtur eſſe. Al.le. ac.
g¶ Lõpꝛomiſſa. quia non videt᷑ fieri qð vitioſe fit. vt. 5.qui ſatiſ.
ima.i, maxima ſiue regula. cco. quotiens. ſecus in alio.
¶ Mullü.vt quia ſine pena. .
ꝓpter incertã conditionẽ.vt.S.e.litigatoꝛeſ.. fi.
ki Deſiciat. vt qꝛ ad tẽpꝰ fuit ꝓmiſſa vel acceptilatione ſublara. vt

¶ Coͤpꝛomiſſo. in li. Jo.hic nõ eſt. F. et cõtinua /5ã.e.põponiꝰ.

cõpꝛomiſſo ſoluto ⁊c. et erit ibi ſacerdotio ⁊c. vel legas cũ. 5. et ſicſe
ucgueſtio cũ plibꝰmodis ẽ ſolutũ cõpꝛomiſſũ ⁊c.ſacerdotio.⁊ c.
ie.

me Die. vt. S. e. ſi cum. S. ſi inra. oꝛte. vt. . e. diẽ ꝓfer. F.i.
n ¶ Accepti. vt. . e. põponiꝰ. G udicio.vt.S.e.ſi quis rem.
oPacto. de non perendo. Itẽ de cõmiſſiõe pene.vt. . e.ſi duo. if.

Pp ¶ Dacare.ab alijs facnis. q Opoꝛtet. vt. C. de epil.et cle. om

nes. in pꝛin. erin aut. vtcle. apud ꝓpꝛi. epiſ. F. i.
r erre debet.no.aliq̃d initiari.łj ꝑueniat in eum caſum a quo inci

nullũ ſit cõpꝛomiſſũ:ſiue ſit:ſed

dicendũseſt in populari actione.

x
—
beſt

De receptis q̃ arbitriũ:

pere poteſt. et ſic legatũ alimentoꝝ deſinit deberi ſi legatariꝰ amiſit cinira /
tẽ.et tamẽ poſt poteſt ei relinqui.vt.j.de ali.et ci.lega.l.ſolent.et.l.is cui.⁊·
ſ. de bijs que ꝓ non ſcri.l.iij.ſed opponitur.5. de capi.di.l.legatũ.ſolu. vt·
dicta.l. ſolent. Item er libertũ pᷣt quis aſſignare filio emancipato.et tamẽ
ſi aſſignatur pꝛius filio exiſtenti in poteſtate ſiemancipetur annibilat aſſi
gnatio.vt inſti. de aſſi /

„ℳ₰ „ , gna.li.S. datur autem.
re debeat. Eadẽ dicẽda ſunt: ſi e .. deaſſig. li. vtrum.
ue de ingenuitateꝰ:ſiue de liber⸗ Ilem nota q quedam

vitiant iaʒ facta quenõ
im pediunt faciẽda.ar⸗
gumen. contra.j.de ex⸗
cuſa.tu.tutoꝛ petitus.
27.l.ſpadonem. S. ſcire.
et. j. de peti. here. ſed et
ſilega. F. de eo. et. F.
ſi. ⁊.S.de hijs qui ſunt

tinitate qſtio ſit.⁊ ſi ex fideicom
miſſi cã libertas ðᷣberi dicat᷑.idẽ

Si ſeruꝰ cõpꝛomiſernit non cogẽ
du dicere ſniam arbitrũ:nec ſi di
reri dand ſui vel alie.iur.pa tre.et
rent Hen ectne⸗ encde lente
Peci 10 Putat ctauen .41[S5 8 Biẽ non eſt litigan/
an ſi lib c eo cõpꝛomiſerit execunuʒ veluti pꝛopter ſin
ioaduerſuslibeyer uideumꝰ mus:npinns ro⸗
ſz magis eſt ut nõder᷑. teʒ ſi ren bꝛohie ſibulano⸗
b ſTP 5 nem de euic. cum ſentẽ⸗
93 rome 5 ꝛomiſerit mor roma tia arbitn in hoc non ꝓ
in legationẽ uenerit non eſt cogẽ fiiar. vr . de euictio.
dusarbiter ſniam dicerenon ma ſidiqum. F. . ſed ad iu⸗
— —. .. . dicem pꝛopter hocitur.
gis q; cogeret ſi litẽante ↄteſta vt.ſ. de iudi. ſol. ſi ſeru?
tus eſſet nũc eã exercerenec int⸗ t⸗ ulianus. iper er⸗
eſt ei 1—” Onekfnierik roꝛem. multomagis ſi
eſt tuc guoc; in lega none fuenit ex certa ſcientia.ſed hic
an nõ: ſʒ ſi nũcin legatione com poterat dubitari pꝛopt᷑
ꝓmittat:puto cogendũ arbitrx vagetoſo delletd al,
ſniam dicere:qꝛ ſiiudiciũ ſponte ꝰꝗ⸗ t pai
accepiſſʒ:cogeretur ꝑagere.ſũt
tñ ꝗde iſto non rectedubitãt qui
utiq; nullo mõ dubitabãt:ſi ð ea
re inlegatione cõpꝛomiſit:quaʒĩi

minalit᷑. ſiue ſit publi⸗
cũ:ſiue pꝛiuatũ delictũ.
legatione ↄtraxit:quia ⁊ iudiciũ

de quo ẽtcrialiter agit᷑.
vt. j.de pꝛi.deli.l.fi.ſi qt
ciuilit pᷣt cõpꝛomitti. Iʒ
ſit famoſũ iudiciũ nõ mñ
ſnia arbitri infamat. vt
3.de bijs quino.infa.l
d ergo.s.ex cõpꝛomiſ
ſo. et eſt ro. qꝛ in crimia
li nõ poſſit cõpꝛomitti. quia quilibet ſoluererpenã pecuniariã vt coꝛpoꝛalẽ
euitqret.et ꝓpter eandẽ rõne; ꝓhibetranſactio in eiſdẽ pᷣterqꝙ; in caſibus
vt. C. de tranſac.l. tranſigere.

x ¶ Executionẽé.i. effectũ ꝓ pena. ꝓ reeni etſi ſnĩa valeret non tñ mandaret᷑

4 Saeinter ſe.nõ ꝙ. S.qꝛ.S.in genere:ſ bic in ſpecie dicit.
He ingenuitate.i.libertate et ſeruirute.

De libali ca. vtmaioꝛes. ſ. pſides. vrt. C. de peda. iu.l. ij. executioni.

c ¶ Eibertinitate.ſ. et ingenuitare. O Ged et ſi.i. q;uis.
de¶ Igdem dicendũ.i.vt nõ cõpellatur ſniam dicere. er eſt hecratio ne occa/
ſione pene omittat᷑ facienduʒ ꝙ fieri cuilibet expediret.ſed an ideʒ in aſcri
pticijs ⁊ ſilibus.rñ.ſic.vt habet᷑.C. de agri.etcen.l.ne diutiꝰ. Idem ðd ma
trimonio.idẽ de ↄuerſione vel demonachatione vt de hijs nõ poſſit com /
ꝓmitti.idẽ fſoꝛte de qualibet cã ĩqua vertit᷑ merũ vel mixtũ imperiũ niſi fſoꝛ
teicidat. vt. no. . e.ſið meis.ac. e ¶ ¶Si ſeni. cõpꝛomiſerit cũ alio ſeuo
uũ eo. ſ. ſeo. f Liberum. qui cõpꝛomiſitcũ ſeruo.
g¶ Atnon detur. ne claudicet arbitriũ. vt. S. e. ſi cum di. F. pe.
b ¶ Item ſiquis rome.ires ſuntcaſus.pꝛimus quãdo ante legationem co
ꝓmiſit legat:ſiue tunc erat in villa:ſiue in alia legatione ab iſta. vt tũc ar
biter nõ ꝓcedat.ſecũdus qñ in eadẽ.vt tũc ꝓcedat ſicut ſi nõ Zxiſſet.vt. j.
iudi.l.ij.F. oiĩs.tertiꝰ redit ad pꝛimũ.vt qñ nõ dʒ pcedi.ſi legat; tmñ velit ꝓ/⸗
cedere.auditur eni ſi ſe defedataduerſus oẽs.vt ic.et. j. de iudi.l. ij. S. ſecd
et ſi agant.
i¶ Aenerit dictꝰlitigatoꝛ qͥ cõpꝛomiſit. K In legatiõe. qñ cõpꝛomiſir.
dumodo nõ ſit in leganõe alia que poſtea obuenit. als qð ſeqᷣt ꝛiuʒ eſſet.

Sed ſinunc.leganone.ſ.eadem.
o iij

Ziber

a Vogik ſz certe et. . icẽ. nã dicikno recte cc. ⁊. ſ. de inck. l.i. . exceptis.
34 Illud in pꝛima.qñ ante legationẽ rome cõpꝛom iſit.ac.
c ¶ Nicer. ſic ergo poſtular ꝓpcecil. ⸗ „
de Defendat ʒ omnes.ſ.vt modo diri. alij dicunt ꝙ tm̃ ð euʒ ð quẽ agit?
de inchoatis cõtrouerſijs tm̃.nec obſtat dic.l.j.de iudi.l.ij.ſed ſi agant.et

C. de ſen. aut. et conſe/
quent.qꝛ ille in iudice
oꝛdinario.vel dele. bñt
locũ bic ſecꝰ ĩ arbitro qͥ
nullã hʒ iuriſdictioneʒ
que poſſit ꝓꝛogari.vt.j
de iudi.ait pᷣtoꝛ.
e ¶ Si is faciat. heredi/
tatis.ſ.eiꝰcũ quo cõpꝛo
milit.

S õpꝛomiſerat. de li⸗
efundi alicuius.
g Pꝛeiudiciũ.videlʒ.
qualeqle.ſi enĩ ᷣ eum
poſſidentẽ hereditates
etotendentẽ ſe beredes
arbiter ꝓnunciaret. g
non videt᷑ heres eſſe.ſi
enĩ heres eſt. dãnari ñ
debet:ſi ꝓ eo ꝓnuncia
ret:fieret pᷣiudiciuʒ ei a
quo abſolueret᷑.vnð ar

biter ꝓnũciare nõ debz

ſic. ⁊. C. de peti. here. l.
fi.in pꝛin.et.j.de pe.he.

diuus. in fi. et. l. ſi qs li

ber. in pꝛin.et.j.de iuð.
ꝑ minoꝛẽ. Itẽ hoc intel
lige qñ actũ eſt.vt non
finiatur moꝛte.vt.õ.e.

diem. F. i. Iẽ qñ et ar /

biter bʒ ptatẽ ꝓꝛogãdi
diem. vt. ſ. e. F. fi. et. l. h
ex. H. i.
b ꝗ Dies compꝛomiſſi.
dic caſuʒ ꝙ ptes de die
ꝓferenda pacte ſũt ab
mitõ.neceſſe eſt ergo di
em ꝓferre. neceſſe dico
q;tum ad paciſcentes.
nã ſi aliꝰ vult diem pꝛo
gari.aliꝰ ncce habʒ cõ /
ſentire.nec dicere põt
qui cadat in penã. Sʒ
aybiter neceſſe non ha /
bet ↄſentire.nã ſi pꝛoꝛo
gationes iuſte peti cöͤſi
deret. vtpote cũ negoci⸗
uʒ.j.õillud tẽpꝰ finiri nõ
poſſit ꝓpter inſttumen
ta ⁊ teſtcs abſentes:v ł
aduocatos conſentire
debet. als ſi calũnioſe

peti ſciat.ſ.vt innocentes

eonoĩe acciꝑe cogit᷑ ¶ Illdð ĩ pꝛi
ma ſpecie poteſt diſpici an ſi an⸗
tea cõpꝛomiſit legatꝰ cogendus
ſit arbit ſniam dicere ſiipſe lega
tus poſtulet:ꝙ pꝛima ratione po

terit uideri iniquũ ut in ipſi pote
ſtate ſit:ſed hoctale erit:quale ſi

actionem ueli t dictare qð facere
ei licet ſed cõpꝛomiſſũ illud com
parauimꝰoꝛdinarie actõni:utnõ
aliasaudiat᷑:deſiderãs ut arbiter
ſnĩam dicat quã ſi ſe defendat.
Si is faciat ↄtrouerſiã heredita
tis:qui cũ defuncto cõpꝛomiſe⸗
rat futurũ eſt piudiciũsheredita⸗
ti:ſi arbiter ſniam dicat.ergo int

ea inhibendus eſt arbiter. Sies

cõpꝛomiſſi ꝓferri poteſt:non cũ

exↄuentione:ſed cũ exiuſſu arbi

li eaʒ ꝓferri neceſſe eſt: ne pena
cõmittat᷑.Si arbit ſeſe celare tẽ

ptauerit: pᷣtoꝛ eũ inueſtigare dʒ.

et ſi diu non paruerit:mulcta ad-
uerſus eũ dicẽda eſt ¶ Euiplu⸗
res cõpꝛomiſſũ eſt ea ↄditiõe:ut
ſi quilibet:uel unus dixiſſet ſnĩaʒ
ei ſtaret᷑:abſentibꝰceteris nihilo
minuſ:qui pñs eſt:coget᷑ at ſiea
ↄditione:ut oẽs dicant:ul q de
maioꝛis partis ſnia placuerit:nõ
dʒ ſingulos ſeparati cogere qa
ſinguloꝝ ſnia penã nõ facit. Cũ
quidã arbiter ex alijs cauſis ini⸗
micꝰmanifeſte apparuiſſet:teſta

fatigent.oĩno negat.dic ergo ſic dies cõpꝛomiſi

Pferri dʒ et nõ iñ ſemp.i.totiens quotiẽs neceſſe eſt eã ꝓferri.exconuẽtnio/⸗
ne.neceſſe dico qᷓ;tũ ad partes non qᷓ;tũ ad arbitriũvt ex hoc imponatur ei
neceſſitas ꝓꝛogandi.ſʒ tũc dʒ ꝓꝛogari.cũ neceſſitas eſt ꝓꝛogandi iuſſu ar
bitri.hoc autẽ neceſſe qᷓ;tuʒ ad ꝑtes refertur vtoſentire neceſſe habeant.⁊ ſi
non ↄſentiant pena cõmittat᷑.ſ.vniõ alium litigatoꝝ.ſed nonne fit ꝓꝛoga
tio muito vtroq; vel altero cũ ſic pacti ſunt vt fierer.et arbiter ↄſentit nũc vt
fiat. vt.j.e.l.arbiter ex cõpꝛomiſſo cur enĩ vtriuſqʒ conſenſus bis exigit᷑.m̃.
non fit ideo.qꝛ pꝛimo pacti ſunt nõ vt fieſet ſed vt ſieri poſſʒ.ſ.volũtate ar
bitri. er omniũ. Secũdo vᷣo ↄſentiũt vt ſiat ꝓꝛogatio.pꝛimꝰ ergo ↄſenſ tm̃
pꝛeſtat.arbitro q;tum baberet ſi iudexeſſet delegatꝰ.ſ delegat pferre non
poſſet ſine cõſenſu eoꝝ. vt.j.de iudi.l.ij..ſed et iudex. ergo neciſte.ſed ta⸗
mẽ qꝛ facta non eſt ꝓpꝛogatio:còmittit᷑ pena õ eum qͥ non conſentit cum ſi

boc non fuiſſet appoſitũ.vt ꝓfermi poſſit impune non paret᷑ vt.ſ. e.l
G. fi. et.l.antepe.poꝛro ſi neuter cõſentiret pena nulla eõò mitcererur.
quis enim peteret. vt. ſ.e. l. arbiter k łis.vel ſi velis dicere di m ꝓꝛo
gari inuito:vtroq; expone hec verba ne cõmittat᷑ pena.ſ.S eũ qͥ non

cõſentit ſit in ꝓꝛ ogatione.et poſtea per boc non v

tionibꝰetiã ↄuentꝰ:ne ſniaʒ dice
ret:nihilominꝰnullo cogẽte dice
re ꝑſeueraſſʒ:libello cuiuſdã id
rẽtis Inꝑatoꝛ Antoniꝰſoſcri⸗
pſit poſſe eũ uti doli mali excepti
one.et idẽ cũ a iudice ↄſuleretur
apud quẽ pena petebat᷑.reſcrip⸗
ſit etiã ſi appellari nõ poſſʒdoli
mali exceptionẽ in pene petitiõʒ
obſtiturã ꝑ hãcigit᷑ exceptioneʒ
quedã appellãdi ſpecies eſt:cuʒ
liceat retractare de ſnia atbitri.
De officio arbitri tractantibꝰ ſci
endũ eſt omnẽ tractatũ exipſo cõ
pꝛomiſſo ſumendũeſſe necenim
aliud illi licebit:q; qð ibi ut effi⸗
cere poſſit:cautũ ẽ nõ ergo qðli‚
bet ſtatuere arbiter poterit: necĩ
re qᷓlibet:niſi de qᷓ re cõpꝛomiſſũ
eſt. Queſitũ eſt de ſnia dicenda
et dictũ eſtnon quãlibet lʒ de qui

buſdãuariatũ ſit.⁊ putouere nõ

committi penã ſi dicat ad iudicẽ
de hoc eundũ:uel in ſeuelin aliũ
compꝛomit tẽdũ Mã et Jul. qait
ipune non pareri ſi iubeat ad aliũ
arbit ire ne finiſ non ſit:qſih

mõ dixerit ut arbitrio publij. MÆ

uij fũdꝰ traderet᷑ aut ſatiſdatio
det᷑ parẽdũ eſſe ſnĩe.et idẽ pediꝰ
ꝓbat ne ꝓpagent᷑ arbitria:aut ĩ
alios intdũ inimicosagentiũ trãſ
ferant᷑.ſʒ ſua ſnĩa finẽ ↄtrouerſie
eũ ĩponere opoꝛtet:non aũt fini

poteſt immo.vt.S.qui ſa.co.ſi atbitro. .ſo.ibi ðͥ delegato iudice di
q/¶ Bpecies.i.vim qdᷣãmõò hʒ appellanonis nõ tñ eſt appel cit.

enit ad cauſam
i ¶ Si arbiter dz

ic. ſ. de ſuſpect.
tu. l. iij. . tutoꝛ.

k CQuz in ples.

cogetur. et run⸗ꝰ
alij poſtea veni
entes coguntur.
et ſi conſentiant
bene eſt. alioqͥn
maioꝛ pars obti
nebit. vt dicunt.
ſed mihinon vi
det ad mittẽdoſ
alios vt ſniaʒ di
can.
l¶ Dicant. ſimk
ſemp in telligi
tur. niſi actũ ſit.
m Logere . vt

bic. et. . eo. par

ſi vnus. .. iteʒ ſi
plur
n ¶ Lum quidã.
ex alijſ cauſis.i.
ſupuenientibus
poſt. alioqͥn ſecꝰ
eſſet. vt. S. e. nõ
diſtinguem? .F.

ſacerdotio.et di

xi. S. e.l.liceti fi.
Dʒ q̃d ſi ex pſo
arbitrio ininnc
poſtea exiſteret.
aliud videtqꝛ i/
iquitatẽ ſibi fa⸗

ccam ex arbitrio

equo aio ferreð⸗
bet. vt. S. e. l. diẽ
F. ſtari. Itẽ fa⸗
cit.j.de li. cauſa
ſi pariter. et.C.

de iu. gptiſſimi.
o ¶Cuiuſdã. bo
minis pꝛiuati.
Itez imperatoꝛ
et ſic eſt ar. ꝙ q̊
conſulit vm pti.
poteſtoſulereiu
dicẽ vel hic aliũ
iudiceʒ ſup alia
pena. et alũnõ
AOppellati ſi

latio. vt. C. e.l..ꝗ eſt ð. Itẽ ſecus in iudicibꝰ qui non pñ̃t poſt lit᷑

cont᷑recuſati.vt.C. de iudi.aptiſſimi.

rDe officio cautũ eſt.no. arbitrũ.non debere fines excedere neciu/
dex. vt. C. ſi a non cõpe.iu.l.i.nec ꝓcuratoꝛ ad iudicia.vt.C. de ꝓ/⸗

cura. l. maritus. et.l.ſi ꝓcuratoꝛ. nec qui eſt ad negocia. vt.ſ.mã. di
ligenter.faciunt m̃ ea ſine quibꝰhec cõmode non pſ̃it explicari vt diẽ

ſolutioni ſtatuere.et in fructib.et ſilibus.vt.S.e.qͥd t̃..ſolutiõe⸗
et. S. de ꝓcu.ad rẽ.et.l.ad legatũ.ðet de iuriſdi.om. iu.l.ij et.j.iu.ſol.
iam th.S.in hac.lʒ quidã in fructibꝰ dicãt ↄꝛiuʒ.niſi ſit ſibi ſpecialit
cõmiſſũ.ſed foꝛte ſi petunt᷑ officio deſeruienti acnoni de qua fuit cõ/

.

pꝛomiſſum poteſt ſi autẽ ꝑ ſe:uon.

.
((pgi⸗

an
nhfnl

niaigt

euindenun

Menricttt
thoſbhi
Nepa trnd
nintiſgif
Ctegtlüti
li tamebabe
legtlanepr
Nendppnin
ſmntbopgen
ntoſegnis ne
Mrkelaut

eſnn

aercode noͤ⸗

ſchen n

Aüguncun

(Dha,

Masegue⸗
ſeſdiarall
ſdenesſ

Korecbieenon

eltns

nageirl
ſenin.

f(inenſe

linelif

(ſielui
Udesenu
iCe
Afrlde,
ſtuper

N

.

uff,n

De receptis q̊ arbimiu
J Z; Ab eo: caute in bac.l.redde ſingula ſingulis.
Nnrtgd Esmnontli tielf, r A i raenhen. ale ortio ten er gurgaetai ine aaie Hart
Gni . „ Mõ quãlibz.. ſniaz valere. x õ de nouo. et.S.de ꝓcu.inuitus.i.tñ.ac. erſus. s ꝗ Gi ſocij. uno nec tũc vi
diege nn, s quslibz. ẽpenalẽ. 5 ¶ Coͤpꝛominẽdo. dene ſo reo peti videt᷑. vt. z. e.l.aduerſus. s o¶ Gi ſocij. im tü. vel meli
auſzeſl e 4 iennnincnsprba. vet ſaut er in erfde roenbe 5. de pac.ſi vnꝰ.ixr. que eſt 5. ſo. reſnſa it⸗ baek pe aliß
neng ac⸗ 74 Mo ſit. vitada eſt eſt¶ale.iij.ſideicõmiſſa.ꝗ.ſi qͥs decẽ̃. m ul. nec bic. ne d ve⸗
ſeſceſihn dã ſatiſdare dZ3ʒZã. ſiã:cũ autẽ differat᷑ ar Iduo rei ſüt:aut crẽden ſic ꝓmiſil. vel dic aliter
mliken qꝛ dixit faciaz e NOtrouer lacu . aut debẽdi:et unꝰ cõpꝛomi vt ibi no. et fa. S. ſi qs
e ñ vel ſimlle Hjrriñ: auti aliũ trãſferat᷑ partẽ⸗ —ne raſir net- cau.ſi duo.ſec ſinonſo
chen . ard e nns bmiäani e dmodũ ſatiſde ſerit :iſqʒ uetitus ſit petere aut cij. vt ſubijcit hic. et. . rẽ
iſſein ner. de bor q ſnie eſſe quẽadmocd o' petat᷑: Midẽdũ eſt: an ra. pa.l.i er.l. ſis. er ,.
negu ae⸗ , tur: abus fideiuſſoꝛibꝰ idq; dee 1 HH ab alio petat᷑ pe- deſolu. q en 5
ai 1 B6 bezi⸗ gari non poſſet niſiad hoc com, ſi irrat. Icẽ in duob argẽ⸗ Roonbonen ſre a
nunnn ſern dbarreſe⸗ ꝓmiſſũ ſit:ut arbiter ſtatuen 5C mace 8: uoxrnoiaſt imłl erũt:⁊ foꝛ mas ſniam taciknitate
enmma pas ad p- aun arbittu ſatiſdaret᷑⸗ tẽ ſi niben. tan Rernn ila fideiuſſoꝛibuſ kaend bes deen⸗ Se
Neann bocac K vrſ ſibi aliũ viungi:cũ licopzomi lc ererſi ſocij ſunt alias neca peras. ſed nnndid vri
ninrſiß ihiin ſonon ſit: nõdicit ſmniag. n⸗ b . krtne egopeto nec meo an Fiſipar.
ſde 4 madard. ſ4 5 eſſedʒ de re cõpꝛom iſſſa de oo reperk: kr: licet ate petatur: (n ſinon ſitſocij.
— cepitad aliũ eũ autẽ cõpꝛomiſſũ non eſt. Si dñt · unne den ſ. 3 ſolui com⸗ voeAt te perit.ſi petatu
rniui deſiants babel quiinuicẽ ſtipulati ſũt:ꝑ ꝓcura/ Seimnl conn lovictenee apliꝰ hertn ang
nnn negat. icut epy. d arbitrũ agereue ꝓmiſſũ rectiꝰputodici: ñ ſit: uti degra ar ſnſti ablolu⸗
braztnen dicad ꝓxmü re toꝛes ſuos apu 4 . adeſf le cõmitti:niſi id actũ ſit:uti dedi a qefuiſtie J
3 . . eſH poſſe cõmitti: 2 Vi Petit.ab alio reo cre
lin fktlig errl. ? Ponq ent it: poteſt iubere ipſos etiã a. . e 5 . oömittat“. non ſocio.
ſinuſai erataene urehmettüberei⸗ cõpꝛomiſſiſ lingulas pillinen Ai. 34 Banelomige, vr
212 daganen mentio fit:poreſt iubere etiã he/ Abubi tccepnennkſeni⸗ in 2 ſs ſechan vnecher.
nali et eodẽé mõo 2 1 e h 102 pꝛ . HF. ſiqs. ſed an purget.
Palſnſzi Pe eiperet ad redes eoꝝ adeẽ. Arbitri officio D to SS a qꝰ pnüuciare: ga agſecen ſi. F. i.
ſyunmin aliu eundum 4 Sadmodũ deturuacua eſt arbiter cogene P = 1 Loͤmutat quotienſ
dol elogtin a4 Oponer. vt ↄtinet᷑:quẽadmo uderuri tã ſi ↄtra eũ pnunciet᷑ pena nõ tene is eos e et. 5. de
nde Eereu en ſrie d unpeend ſi fideiuſſoꝛeʒ dederit manlacl fae bvite
finnen'eg le. 5§. dicere. er.l. 5: uri B ext 1 n eer. tur etiã ſinõ ſit actuz ꝙ
gennc eis⸗Fae, dbul dcnent aen hzyinã a quo pena petipoſſit ids? In poſſit Piuries Snti.
iselkiei . ifſe. utat AEOiE 171 H lan“. .Zj. vſufru. quẽad. ca.
Biin ilans . Ruts non Rabet dñſ: cõmittetur lia. ſ. r Ciatodics ad. pto auts r ee n.
Atbinio itin? obiectioni , R 6 Ife ba.ſi ꝓcuf.et.j.de ver.
kinchi Balegan n ſtipulatio. Arbiter nihil extra cõ e arbiter dicat ſniam et pe- ſiſteer ſeliaur plaſ⸗
Aluctictig poſſe. ſic er Cö ſũ facere poteſt. Et ido ne RNR . e⸗ q;ᷓ p.l.fal.l. iſi. S. que/
elvaſie 3 . ꝓmiſſũ dir. fw, miſſo pena exce P..lal.1. mit. .
ſnineſtißb— ſen. er pen. re.l. d i eſt adijci ð die cõpꝛomiſe⸗ tatur cxcomnpꝛo ſuũ. que ſũt õ.ſo.ibi in
tungan j.injne. ceſſ. arin eſtadij ipunce iubẽtinõ ptionẽ locũ non habere oſtat: ni⸗ rereſſe. bic pena Hur⸗ ſHß
ſen git o:lteti parebitnur. K . 0 ſnia dicta eſt fuerit excepta. Brelagaket idem dici
deſeln ſ¶BDi dñi. iöbos Rbiterita ſũptuſ ex cõp a Tzansatbite ¶CElſuſ ptin oibyptoꝛijs cũſep
ffmmel oſeſean miſſoꝛ ur et diẽ ꝓferre poſl⸗ q alnaarhirer opetenene⸗ ouinezn inrereſee vi,.
nigl ců. vr. C. depeu nidg 5 J dejß. ſti. l. ptoꝛie. R
S lrtge⸗ ſit: Poc eicletacc dotcſ pro- tuit itame beres ab altero petit punil⸗ quia ſi
ahn nwiuch fere ami e. ve. An pena committet᷑ non enim diffe · ininguem F.
ſtiine muni pena. ac. bus non poteſt. MR N H b Pen poſſit imo vid
Gnl Vrinatenel Srrrr ſ. o i. de hoc com tur. et fideiuſſoꝛibꝰ —5äs
inki rsedie i⸗ NEdo Nawa pion dane viſc Gesdi e ANanen anantvc Goin aliü.,pene peritio in pupillũ
ditgſan Zmini hrqualiter det vacua quq vendi curatoꝛ compꝛomiſit ; fideiuſſoꝛes fa d fideiuſſoꝛi erſibi uccumt bicno.ſed cu ipo
.ratio.S.i.ac. i¶ Sanſdare. dic ꝙ ꝓp A vel ibi pupillꝰ tenebat᷑i. eoq; ſideiut bfuit pꝰ
