ſeruũ ſciuit reſtatoꝛ.alias nõ.vt.j.de le.iij.fideicõmiſſa.S.ſiſeruo alieno.ſi
aũt pꝛopter coꝛpoꝛis viciũ militare nõ poteſt.tũc exnimatio deberur. vt.ſ.ð
le.i. filiuſfa. S. ſi quid m ꝗſ Erſiheres. inſtitutus ſub bac conditõe.

ſi a pane ⁊ꝛc. n i Poſer oertiarare
o ¶ Emãcipaſſz. ſecus forte ſi nõ fuit emãcipatus.vt.j.q ex cau.ma.l.appe.
p 4Pompo. due ſunt hic caſus.pᷣmus ſm quoſdã loquit᷑ quãdoſex ꝑſona
ſilij pat er de peculio tm̃ teneur.quo caſu ⁊ filius pꝛo ſe ⁊ patre⁊ pater eo
mortuoreſtiturionẽ petit vt hic.ſecus ſi patertenetur inſolidũ.vt quia iuſ/⸗
ſit. vt. S. e.l.ꝗ.ſed vtrũ.ibi pꝛoinde ſi iuſſu ⁊c. ſecũdus caſus de peculio ca⸗/
ſtren. dicit. alij dicit ꝙ pꝛimuscaſus eſt de quaſi caſtren.ſecũdus de ca⸗

at. Rñ.ĩmo neceſſe ha⸗
bet petere.q̃a foꝛte maę
le adminiſtrauit.et pro
pter ſuos malos mof̃s

per impuberem'contraxerit ide, qualitercunqʒ ſiue contractus ſit Slfi.

ſtren.nec em̃ in alio profectitio et aduentitio intelligi põt.
ibi cũ ibi mortuo filio uelle remaneant obligatões Ral edlcun
ſtituendus.vt.j.de fideiuſ.qui cõtra.ſed certe et idem eſtin caſtrenſi
vel quaſi peculio.vt nulle remaneãt obligatões mortuo filio inte/
ſtato. vt. .de ſtipu. ſeruo. ſiſeruus coĩs. tu ergo die in pꝛimo re⸗

lonſo oquiwur
. e profecticio ⁊
Inoribus: uigintiquĩqʒ an auenriao iaſ.
nis ſubueiẽtur per ĩ ĩtegrũ Aien a d
reſtitutionem non ſolum cum de in quibusoibʒ
bonis eoꝛum aliquid minuitur ſ,- Raenalngt
etiam cum interſit ipoꝛũ litibus? beeres olim: bo⸗/
ſumptibus non uexari em Dis pr e us ve
res habet reſti⸗
It pꝛeroꝛ geſtumeſſe dice tutionẽ vt.. ð
in inte. reſtit. nõ

r. geſtum ſic accipimus ſoii ſe. nior

ſiue quid aliud contingat. Oꝛo Quaſibere⸗
inde ſi emit aliquid ſi uendidit ſi babebarberi⸗
ſocietatem coiit.ſi mutuam pecu ẽtexcaſtrenſi pe
niam accepit: captus eſt ei ſuccur l niten ei
retur. Sed et ſi pecunia ei a de· (aſtren. pec.lij.
bitoꝛe paterno ſoluta ſit uel pꝛo⸗ hodieſe vr iau
pꝛio:et hanc perdidit dicendu, mteſ.i.
eſt ei ſubuenini: quaſi geſtum ſit lilne in

cum eo.Et ideo ſi minoꝛ conue-

tem fiij.
niat debitoremsadhibere debet s abeſfii⸗

tBeruus. mi/

curatoꝛem ut ei ſoluatur pecũia. noti adulto m.

ceterum non ei compellitur ſol- v¶ Qommilentt.

uere:ſed hodie ſolet pecunia in
edem ſacram deponi: ut põpo. ctu facend t
libꝛo.xxviii.ſcribit ne uel debito: eũeerindube
ultra uſuris oneretur uel crediꝰ alias inon
tor minoꝛ perdat pecuniam: aut pnberem
. 9 em. . * „
curatoꝛibus ſolui:ſi ſunt. Der x¶ Konnaxerit.

mittituretiam ex cõſtitutione pn gtenainn

quem aliũ otra

cipum debitoꝛi compellere ado- Gru ad bocex/

traoꝛdi. auxiliũ
pꝛo impubereñ
ceſſat cõe auxi/
liũ. vt. . de pe. l
= l. F. ſi cũ ĩpuber̃
Z.n. uolũtate.et iõ indignus reſtitutione.vt.j.e.cũ manda
9 Actione. vt.j.de inſti.ſi quis in fine.
. i. libero vel ſeruo
Artamẽ ſeruus.in rẽ mora ei fit t ſine interpellatoe. vt.. de
yſuris mora in pn. que in libertatibus fitvt bic.itẽ in perſo
nã minoꝝ in bone fidei iudicijs et legatis ẽt fideicõmiſſis vt.C.i
qui. cau.in inte.reſti.nõ eſt neceſ.l.in minorum. ð”ͦYUMWw
c ucalndere. a intelligitur liber moꝛa fcã. vt. C. ð fideicõ.li.l. ců
libertatẽ.qð eſt verũ.ſed nõ pꝑ reſtitutionẽ.dico ergo ꝙ ſi inten fuit
inſtitutus ſub cõdi.dãdi:quã nõlimpleuit credens ſe nõ liberũ per
moꝛã beredis.ut dſio nõ quereret.reſtituitur vt impleat conditi.et
idẽ in legato.nã ⁊ ĩ lucro ſuccumit.vt.j.e.ait pretor.S.bodie.naʒ
⁊ medio tpe queſita poſt moꝛam debet ſibi dari.vt.j.ð le.ij.ſi.qs
ſeruo.libertatẽ aũt ipᷣo iure babet.vel tradirur matriad manumit

leſcentem ad petendos ſibi cura

tendũ.cũ fuitfcã moꝛa matn nõ ec interpellatione:vt.j.de fi deicõ.

li.l. cũ uero. S.appet.⁊.S.certe.ſed nonne eo caſu quo tradit matni
poteſt reſtitui vt pꝛo in genuo babeatur.forte ſic. „
d ¶ ¶ inoꝛibus litibus.vt in locuplete heredita te.quã re pudia
re vult.ideo quia multis moleſtijs erat implicita.xt.j.de arbi.

D ſcnitchoin
hali

(umenon

peculiũ vel ali⸗/

ſidnut bne

ſec ſiſiß
, Ndetc non

iisprm
Uninur.
gggirhtent

ciſt nna
di e

genicado/

clNo di⸗
cmielre⸗
nht⸗
iſint

ueiatde

Drütiuan
Codeſtco
ziuenrlona
itdetue
gelcum

((benni

ſant Cape.

ue l
uedi ,
iiilllcſoli

otietaneirc

(iliſonesin
Metenterti
Kiguallik
(itocehi

ſictent
((Emor
hifllent
(Adegbon

lüigtidef

mMatgien

(ECtacte⸗

uſgt⸗
upendpen
inniin
NN
(Wailcre
AKnicſe⸗
Aahlen

habcherhert

tgaſfmn e

alſtoni
naakinie
aaſracl
bogeſenin
en deber⸗
neſſi

Kiun

Danrponu

lonfti.
Er
1Grnns

„
8

cnsgli
5(Cinnia

penliſel4
qtongli⸗

giftintin

e Perrke .
Faligen

borz n
Pbemn.
Gm

gpippinf
cler cini
fürſome
iglaßti
Gſetünnn
fne

pluu. r

brſäice⸗ D

aoͤnſſoſ

iftili
genilenſe

ſi aduer. ſo. l.i.

1
rüad
Nueclzli

Auartus

ci.l. .ſ. ad teb.I. quia poterar. eadẽ ergo rõne nõ reſtiruitur cõtra

manſactio nem.licet multo magis erat in debito. quia etiã verũ de

bitum ſine moleſtia conſequi nõ poteſt. . DU
It pꝛetoꝛ geſtũ. bec dictio extẽdit᷑ bic vltra ſuã ſignificationẽ
lvt bic ſubicit. ⁊.j.de verbo.ſignificatione. labe..
NQuid aliud. H
nüqnid ergo in

ſpaanbus toꝛes.quid tamẽ ſi pꝛetor decer⸗
nen, nat ſol uendã pecuniã mioꝛi ſine
c didetc non Ccuratoꝛibus:et ſoluerit:an poſſit
e in illis vt ma ran
gaminuur. Ee ſecurus dubitari põt. puto au
er agitv ouenik tem ſi allegans minoꝛẽ eẽ cõpul⸗
ct min. ſus ſit ad ſolutionẽ: nihil ei impu
gis videt erbo⸗ tandur: niſi forte quaſi aduerſus

noꝛatus q; da/

numn paſius inrd Mliuri appellandũ quisei putet.

conta. .e. ve ſed credopᷣtorem hunc minoꝛeʒ
mm. F.er facto. in integrũ reſtitui nolentẽ auditu
in fi. S. ſo. vt ibi. . 4 ,
Koͤueniat de lum nõ eſſes. Mon ſolũ autẽin
oꝛem gua u his ei ſuccurꝛitur: ſ etiam i inter
cdo de facto.naz Ueiltionibus: ut puta ſi fideiuſſo/
b ute nullo mõ rionomine ſe uel rem ſuam obl⸗
beei daum Ggalnit. ompo. autéuideturac-
bDebeat mi/ quieſcere diſtinguentibns an ar
orr. cdi, biter ad fideiuſſoꝛespꝛobandos
monendi.. C. cConſtitutus eũ pꝛobauerit:anue⸗

ro ipſe aduerſarius mihi autem
ſemp ſuccurendũ eſſe uidetur:
ſi minor ſit:et ſe circũuentũ doce

bodie tamẽ iudi
cia li ſentẽtia in /
terueniente. vtĩ⸗
ſti. qui ali. li. l. ſ
§S. nuc admonẽé/
di. 7. .ſtatim
i ¶ In edem. ſ. iacram. vt. . depo. l. i. F. ſi pecunia. in fi. K.

le Altra in vſuris.becrõ nõ eſt neceſſaria. nã ⁊ ſine depo ſitiõe nõ

currũt vſure.vt.j.de vſu.l.pecuuie.S.fi.⁊.l.cũ quidaʒ.S.ſi pupillo.

vel dic ꝙ bona eſtratio ⁊ erant debite ex cõuen none vſure.ſed ĩ d.
l.cũ quidꝗ ꝑ offm̃ indicis.⁊ in d.l.pecunie nondũ ceperant currere

maioꝛes.ideoqʒ facilius poterãt im pediri.vt.C. devſu.l.ſi nõ ſtat
l¶ Ael qeditoꝛ.vel etiam ipᷣe debitoꝛ.et hec eſt ratio bona.
m Golui.ſe ſolet hoc erat dierẽ. n ¶ Permirtitur. ex conſti/
tutone ad perendos quõ hoc caſu cũ non debeat cõpelli pᷣterqᷓ in
lüem. vt inſti. de cura.S.itẽ inuiti.Rũñ.et bic eꝛat lisſi aũt eſſet pupil
tus ⁊ ageret nõ cogitur ſi cõuenitur nõ cogitur hũc łillũ accipere ſʒ
cogitur aliquẽ eligere.vt.j.de tutel.l.qui baber.S.ſi pupillus.et..
idẽ ait.q eſt cõtra.uel nõ accipitinuitus cogitur camẽ velle ⁊ ſic ac
ciꝑe capus pignoꝛibus.vt d.l.q bʒ.⁊ in inſti.de ſariſ.tu.ł cu..pe.

Auid tamen. ſi allegans.ſcʒ debitoꝛ
p9

mputandũ.hic no. ar. ꝙ iuſſus iudicis excuſat ⁊ facit licitum
qð alias eſſet illicitu.ſic.j.ad ſill.l.ſiquis q̃i.⁊.SO.de iur.om.iu.l.ſi
quis 10. 5. doli. 1 de bis qui no. ifa.l. fur. S. qui iuſſu. a.ſ. ꝙ fal. tu.
au. interdũ.⁊.l.nouiſſime.⁊.j.de aqua pl.ar.l.ij. S.caſſiꝰ.⁊.l.qqᷓ.
et. l. ꝙ pꝛincipis. et optime facit.j.q in frau.cre.l.qui aũt. S. apud
labeonẽ.⁊.j.de ſol.ſi ſtipulat.S.ſi lancẽ.qũqʒ non.ut.Q.ſi ꝑꝑ.pu.
pen.l.fi.itẽ nota ꝙ coacta volũtas excuſatur.vt.C. de ſepul.ui.l. ſi
ſeruus.⁊.Q. de adul.l.fediſſime.⁊.j.de regn.iu.l.v elle.itẽ no.cum
debitor pupillans ſoluit. aut cõſequitur plenã.aut plenioꝛem aut

pleniſſumã ſecuritatẽ. plenã. vi ſi ſine auctoꝛitate tutoꝛis.⁊ iudi.ſol/

uatur pupillo.nã vtraqʒ obligatio remanet.ſed ſi tamẽ ſalua pecu/
nia ſit. babet exceptionẽ. vt inſti. qui. ali.li.uel nõ.5.fi.⁊.j.de ſolu.i
pupullo.plenioꝛẽ.ut ſi cũ auctoꝛitate tutoꝛis.quia tũc utraq; tollit᷑.

H. tutele iudicio.⁊. .fi.⁊.Q.ſi tu.uel cu.inter.l.ẽt. In caſib et ſola
auctonitas tutoꝛis pleniſſimã liberationẽ id ucit.ut.C.de admi.tu
l. ſe ancimꝰ. in fi.et.l.oſtitutõe.⁊ ad trebel.l.ſancimꝰ. pleniſſimã aũt
yt ſi c auctoꝛitate iudicis.ut ĩſti.q. ali.li.uel nõ.S.uc admonẽedi,

De miuoꝛibus.xx.annoꝝ

C. de admi.tu.l.ſancimus.⁊ bic ecõtra ſi ſoluit qð debet nec facit accipiẽ/
tis nec liberat᷑ niſiↄſumpta pecũia. ut.j.de ſolu. ꝙ ſi foꝛte..f. ⁊.j.ſi cer. pe.
L.nõ oĩs..ſi pupillꝰ.⁊ boc ſi debitũ ſoluitvtroq; iure.ſi aũt debitũ tm̃ ciui
liter uel indebitũ vtroq; iurecõi iure ut maioꝛ ẽ iut ↄdi.inde ſi debirũ natu

raliter im babet in integrũ reſtitutionẽ him Pla. idẽ in adulto ſim nos.ſʒ

at. Sed ⁊ in iudiciis ſubuenitur
ſiue dum agit ſiue dum cõuenia⸗
tur capꝰ ſit. Sʒ ⁊ ſi hereditateʒ

minoꝛ adiit minuslucroſam ſuc-

curꝛitur ei ut ſe poſſit abſtiere.nã
et hic captus eſt. Idem eſt in bo
noꝝ poſſeſſione uel alia ſucceſſio
ne.(Mõ ſolũ autẽ filius:qui ſe
miſcuit paterne hereditati:ſed ⁊
ſialiquis ſit ex neceſſariis minor
annis:ſimili mõ reſtitutionẽ iĩpe⸗
trabit:ueluti ſi ſeruus ſit cũ liber
tate inſtitutus.dicendũ enĩ erit ſi
ſe imiſcuit poſſe ei ſubueuiri eta

tis bñficio:ut habeat bonoꝝ ſuo

rũ ſſeparationẽ ¶ Plane qui pꝰ
aditam hereditatẽ reſtituit᷑:debʒ
Ppſtaresſi ꝗd ex hereditate in rem

eiꝰ puenit.nec ꝑiit ꝑ ibellicitateʒ

etatis. Hodie certo iure utimur

ut et in lucro minoꝛibꝰſuccurꝛat

in pupillo ſʒm Pla. ſe
cus.qͥa ſine reſtitutione
vt.j.de di. ind.itcerdũ

q ¶Audiiurũ nõ eẽ. ſed

cur. ſecus in vendendo
pᷣdio.ſipᷣſes decretũ in⸗
rerpoſuit.nã etpoſt mi
noꝛ reſtituit.ut.C. ð p.

lbi nõ taxat pᷣciũ licʒ iu
beat diſtrahi. at hic to⸗
lius debii ſolutionem
facere iubet vel meliuſ

gliug in ſolutõe qᷓ fit ex

neceſſitate.ideoq;ʒ pꝛõ⸗

ptius ſuccurꝛit᷑ debitoꝛi

venditio aũt ex volũta⸗
te.pmittit enĩ pᷣtoꝛ ven
ditionẽ ut ibi ſolunõeʒ
iubet ut hic. ar.j. e. ꝙ ſi

minoꝛ. §. penul.
r ERõ ſolũ diſtinguen

tibus.in hunc modum
quẽ ſubicit.ut altero ca⸗
ſu teneatur.altero nõ.⁊
enit ar.pꝛo eo.S.qui ſa⸗

tiſda. cog.l.ab arbitro.

ſ 4 Dorezrgd ſemn pꝛe
ſ

imo. niſi in rem ſuam
fid eiubeat.vt.S.q ſauiſ
cog.de die. F. i. ⁊ ar. j. ð

pec.l.iij. S. lul. ⁊ hoc ſi⸗

ue pꝛo patre ſiue pꝛo ex

iʒ ꝑ i inte.reſututionẽ ſuccurrit ſi eã pꝑdiderit.ut.j.de admi.iu.l.luciꝰ

. 3. c. l. lij. F. ſed vtrum.
a ¶ Bec in iudicijs. dum agit.forte pꝛomiſerat penam ſi ageret. uel ille ani
ucceſſitvel dimiſit allegationes in cã.ut.j.e.minoꝛ autẽ.⁊. j.l.ꝓx. .fi.uel
excep.quando cõuenitur: ut. C. ſen. rel.nõ poſſe.l.pe. R
b Bed ſi beredicatem. lucroſam uel damnoſaan.
c¶ Del alia ſucceſſione. ueluti fid eicõmiſſaria. bereditas ei reſtituit᷑ qꝛtune
effectu quodã beres eſt. ut.j. ꝙ cũ eo. ſi filius. S. i. uel poſtulau it bona ſibi
adici cauſa cõſeruãdarũ libertatũ.ut inſti.de eo cui li. ca. bo. a di. F. pe. uel
occupauit bona peculiaria filij uel ſui, quia extũc quaſi beres videt᷑. ut.S.
e.l. deniq;. S. pompo. adicit.
d Mon ſolum erneceſſarijs.ſ.tm̃. nam ⁊ filius eſt neceſſarius ⁊ ſeruus.ut
inſti. de bere. qua ⁊ dif.in pꝛin. S.ſui et de filijs dic ſim Pla. quia im pube
res etiam citra reſtirutionẽ iuuã tur.ſed puberes nõ citra reſtitutionẽ ſi ad/
iuerunt. ut infra de acqui.bere.l.impubenibus.⁊.l.ſi minoꝛ.tu dic ideʒ in
vtroq;.ſ.qꝙ per reſtitutionem inuenitut bic dicit.⁊.j.de acqui.bere.neceſſi⸗
rijs. in pꝛin. qdð eſt verũ ſi impubes adiuit cũ auctoꝛitate tutoꝛis.⁊ in. d.l
impuberibus.appellat puberes maioꝛes.xxv.annis.⁊ impuberes mioꝛes
In ſeruo autẽ dic ꝙ auteqᷓ; imiſceat.poteſt ſeparauonẽ impetrare. ut in/
fra de ſepara.l.i.S.fi.at poſtea non.niſi per reſtitutionẽ. ut bic.qua reſtitu
rione ſeparatio conceditur. nõ autẽ ut heres deſinat eſſe.cum ſit neceſſanꝰ
vr infra de acqui.bere.l.neceſſarijs.in fi.⁊ inſti.de bere.qua.⁊ dif.S.i.que
ſunt comtra. R è
e¶ ¶ Imperrabit. in aliquo.ſ.ut ſeparatio fiat.nõ ut bereditatẽ repudiat
(Bonorum ſuoꝛum.i. peculij.
g Rlane. preſtare.ei qui nũc erit beres.ſi dolo in hoc decipietur
b ¶ Etatis. ut hic ⁊.j. de libe.le. tutor decedens.?.j.e. ꝙ; ſi minoꝛ. F. reſtitu
no.ſecus ſit de dolo.ut.C. de re pu.l.i.in fi.⁊.j.e.i.ſi ex c.S.nũc uidẽdum

‚5p Ompo. ꝛ ſi.alias lex.⁊ alias..
MSine dolo. ſed ſui facilitate.

—

I Bn optionis legato.maioꝛi.daretur de dolo.ð. de dolo.ſi quis affirma
uerit. S.l. ſi dolo in boc decipereur.
m Duas res.duo pꝛomittit qui hancuel illam rem pꝛomittit m Jo. ut
depoſiti.l.ei apud..ꝙ ſide pluribus.vñ videtur vtrunq; deberi. ut.ſj.
de coſti. pecuniaria.illud.⁊.j.de ver. ob.ſi duo rei.⁊.].de eu. ⁊ gr le.ſiqs

traneo fideiuſſit.ut diri

ſta. ſed ar. cõntra. j. quando di.le. ce. l. eaum illud.

n ¶ Et pꝛeciolioꝛẽ.quia ét deterioꝛẽ dando poterat liberari.vt.j.de iu.do.l

ZLiber.

plunũ.in fi.ſed quid ſi ivtrãq;. Rñ.repetit quamvult.etiã maioꝛ cõdic.inð
vt. C. decondic. inde.l.penul.
o4 Queſitum dicitur. vt ſupꝛa pꝛoxi.l. F. hodie.
4 Qui plus liceat. po
teſt plane legi. item po
teſt intelligi vt ſi uendi⸗
ra fuerit ſub pacto adie
cto in diẽ poſt diẽ of⸗
ferebat quidẽ melioꝛes

conditionẽ ⁊ reſtituitur

minoꝛ quaſi paruũ tẽ/

us appoſuerit.
6 Idem faciüt in his
ſubaudi maxie rebꝰ mo/
bilbus.

r Seruani debent. uel

quia boc teſtatoꝛ pꝛece/⸗

pit.

de 9

uel lex pc epit. ut. C
de admi. tu. l. lex que. §
i. . Cij fi.

866Quod circũſpecte. ſ.
ꝙ admittatur licitatio.
tBDiſtrabank. ut bic?
ſ. e. ꝙ ſi minoꝛ. .F. nõ ſp.
et. C. ad trebel. ſancimꝰ
in pꝛn. a. j. admi. tu.

v

yHoceak. vt hic. . C.

t diſtricte. ecce cum

cũ uunen Fel.
S

dicit circunſcripte.
¶ Dubrecte ſunt. ut fiu

ſi aduer.ven.l. fi.idẽ ſi
patiatur enoꝛmednũ.
vt. . e. ſi ex cauſa. ⁊.l.pe.

falijs aũt reſtituitur
quoliber damno duůmo

noõ minimo. 1,p leui ne

pꝛimo

gligentia. licet fraus ſi

interueniat. ut.ſ. eodeʒ
tutoꝛ.i.R. et.l. penul.

Omponius.
AXſiſine dolo malo cuiuſ
qᷓ legatũ repudiauerit:uel in op
tionislegatoicaptus ſit dum ele⸗
git deterioꝛẽ:uel ſi duas res ꝓmi
ſerit illam aut illam: et precioſi⸗
orem dederit debere ſubueniri:⁊
ſubueniendũ eſt Quelitũ ẽ ex
eo qð in lucro quoqʒ minoribus
ſubueniendũ dicit᷑ ſires eius ue⸗
nierit et exiſtat qð plus liceatur.
an in integrũ ꝓpter lucrũ reſtitue
dus ſit ⁊ quotidie pꝛetoꝛeseosr?
ſtituũt:ut rurſus admittat᷑ licita
tio.idẽ faciunt in his rebus:que
ſeruari eis debent qð circunſpec
te ſerit faciendũ. Ceteꝝnemo ac
cedet ad emptionẽ rerũ pupillari

um:nec ſi bona fide diſtrahant

et diſtricte ꝓbandũ eſt in rebus:

que foꝛtuitis caſibꝰ ſubiecte ſũtꝰ

nec eſſe minoꝛi aduerſus empto⸗-
rem ſuccurrendũ:niſi aut ſordes

aut euidens gratia tutoꝝ: ſiue cu

Reſtitutus. ĩmiſceat.ĩmiſcere ſuorũ adire extraneon. vt inſti. ð bere. qua.

et dif. F. exrranei. accur. 7 4 1
ſecus in ſnia. ut. C. ſi ſepius in inre.reſti.l.ij.ᷣm quoſã. bic em̃ nõ conta

ſnĩam ſed cõtra aditionem.
vt. j. de iudi. ſi ptoꝛ. vel
ſibus ppꝑ affectionẽ p
ſi aũt denegata nõ pe
pius in integrũ reſtitui.l.i.
iudticio pꝛopoſite nõ fuerunt.
Edaned pabirid u dixit papi. Primo ꝙ ſiſeruus ſubſtimutus ad
4 7 pupillus fuit reſtirutus. ut adeat qui repudiauerat.ꝙ bic ſeruus re
maneat liber. nõ aũt h
onem fuit abſtentus. ꝙ;
l. pꝛimo eũ
pupillus in
ſubſti
§. plane. ⁊..li qui
2 Kemanere. q. d.
ngitur infra.

eres
ſeruus neq; beres. neq; liber erii. auctoꝛ aũt bui
ſecundo dicto diſtinguendo poſtea a pꝛimo.ſi ãt

repᷣhbendit in
fraudẽ omilſiſſet ex teſtamento.⁊ ab inteſtato teneret.ſubuen it᷑

¶ Kurſus reſtitui eriã ſi noua cã nõ afferatur

eſt ratio quia ſentẽcia nõ debet eſſe deluſoria

dic ꝙ ſi ſemel eſt ↄceſſa⁊ iterũ datur. ut bic. niſi ĩ ca
atris. ut. C. de bo. que li.l.fi. S. vbi aũt.que eſt cõtra
titur iterũ ſi cauſa noua interueniente ⁊c. vt. C. ſi ſe⸗/
l.i. . ij. ⁊.ij. ſunt noue nouiter qſite:⁊ antique q̃

ſerui ꝙ ſipupillus pꝛimo adiuit. ⁊ per reſtiturt

tutis ſicut ⁊ alijs ex teſtamento honoꝛaris.ut.j.de vul.ſub. l. moꝛib

„

„

8 omiſ. cau. teſta. l.1. in pꝛin.
nõ heres.ut ar.infra ð iudi.l.cũ

ũ pretoꝛ.i. Rñ.in quo cor
Meq;.i.non.

aGEtnõ eromnia. verum eſt. ſ. duplex dictũ papi.

bAbſtnente.
in extraneo pu

aũt eſt ſoluendo nõ
vt ar. L. de necel. ſer.
ligẽterno
miniſter. i
ſtituto. ſ. berede.ut

per in integrum reſtitutionem
pulo.vbi plus dubitabatur.
d¶ Bubſtituto. bic er. benignitate oceditur. quando bereditas nõ eſt ſol /
uendo. ne defunctus iniuria afficiatur. ur inſti.qui ma. nõ pol. F. licet. ubi
curauit lex eũ cogere cũ uenſimile ſit ꝙ plures uellent.
l. fi. poteſttamen ſi vult. ſi alij legitimi nollent. ſic di⸗
ta. et bene.ꝙ nõ utheres admittutur bic neceſſarius.ſed ut quið
dem dicũt quidã in quoliber extraneo ſubſtituto. ut tali caſu re⸗/
dimittat.nõ admittatur iure ſubſtirutionis.ſed legitimi

vocentur. et pꝛo eis eſt. C. de impu.⁊ ali.ſub.l.poſt aditã.⁊.ſ
„ „* . 1 . 1 te Pe ita. 7. 4
ceſ.edic.l.fi.⁊.j.de acqui.here.ſi minoꝛ.tu dic in extraneo Enaſ⸗

ut admittatur ut ſubſtitutus.ut infra de re iudi.l.ex cõtractu. ⁊ iſra

ad tercul.l.i.G.ſi quis adita.⁊.l.ij.S.ſi bonoꝝ.⁊.j. i. K
B 7. l.ij. F. .T. j.de vul. ſub. l. ij.
ergo exiam.nec ob.d.l.poſt aditam.qꝛ nec vid etur aii

ratoꝝ doceant᷑Reſtitut? auteʒ
cũ ſehereditati miſceants:uel eaʒ
adeat: quã repudiauit: rurſus re⸗
ſtitui poterit: ut ſe abſtieat ⁊ hoc

qð papiꝰli.ij.reſpõſoꝝait minoꝛi
ſubſtitutum ſeruum neceſſarium
repudiante quideʒ hereditatem
minore neceſſariũ fore:⁊ ſi fuerit
reſtitutꝰminoꝛ:libeꝝ nihilominꝰ
remanere:ſinautẽ pꝛius mioꝛ adi
it hereditatẽ mor abſtẽtusẽ: ſub
ſtitutũ pupillo ſeruũ cũ libertate
nõ poſſe heredẽ exiſtere:neq; li-
berũ eſſe:nõꝑ oĩa ueꝝ eſt.nam ſi
nõeſt ſoluẽdo hereditas abſtinẽ
te ſe herede:⁊ diuus pius reſcri-
pſit:⁊ imꝑatoꝛ noſter.⁊ quidẽ in
extraneo pupillo locũ fore neceſ
ſario ſubſtituto. Et qð ait libeꝝ
manere tale eſt quaſi nõ ⁊ heres
maneat cũ pupillus impetrat re⸗
ſtitutionẽ poſtea qʒ abſtentuseſt
cum eni pupillus heres nõ fiat:ſʒ

adita data reſti⸗

tutione. ut. C. ꝭ
in inte. reſti.l. ne
mo videtur. iteʒ
nec d. l. ſ. de ſuc.
edic.l.fi.ſi recte
caſum ibi poſue

ris.pꝛioꝛ em̃ co⸗

gnatus tpe fuit

reſcriptũ:et reſpõſum eſt¶ Sed cercluſus ſeci

quoq;.ſed quia

pꝛioꝛ minoꝛ fue⸗

rat teſtitutus eſt
vt adiret.itẽ im/⸗
perrauit ut abſti
neret deinde ſe/
cundus tpe quo

daʒz exduſus uo

lebat admitti ꝙ
uidebatur: quia

ex quo repudiat
pꝛimus:ſecuudi

tempꝑa ceduntvt

inſti. de bo. poſ.
S. fi. negaturta /

men qꝛ buic ob⸗

ſtat prerita negli

gentia vel dieꝙ
ibi loquitur ĩ co

gnaiis qͥ tẽpore
ban legu iure

pᷣtoꝛio admitte⸗
bãt᷑ cuipᷣtoꝛ ſuũ
iõ nõ dedit auxi
lium neq; pnoꝛi
delit iſti idipᷣm

concedendo au-

ferri uidebat ſic
q; ius pꝛetoꝛiuʒ

ludibꝛioſum eſſy

agnatus aũt ſuo iure ſuccedit nec excluditur per ius pꝛetoꝛiũ.vt. j.

ad tercul.l.i.S.ſi quis adita.nam ſine miniſterio nõ ponitur ius an

tiquũ.i.l.xij.tab.que uocat agnatos. nõ dicit ius pꝛetoꝛiũ.item nõ

ob. d. l. infra de acqui. bere. ſi minoꝛ. quia licet ibi dicaturꝗꝙ non co

giturnõ tamen dicir ipm repelli ſi velit. ſed neceſſarius vt dixi non
fit heres. ⁊ eſt ratio quia temꝑe barũ legũ non erat liber niſi expꝛeſſe
dala eſſerlibenas. 7 boc bene erat bic T eſſet adita bereditas et eo
gradu ex quo fuit data libertas. boc nõ erat bic.nam a ſeipo eam
accepit. vt infra de le.i.l.ſed ⁊ ſipꝛo te.S.nõ oia. infra de bere. in⸗
ſti. ſed ⁊ ſi in fideiuſ.S.fi.⁊ infra de acqui.here.er parte. ſed bicnon
habet bereditatẽ ex eo gradu.i.ex ſubſtirutione.expirauit em̃ ſemel
ab inteſtato adita bereditate.ergo nec libertatem habeteadem roe.

⁊ ſicpꝛinatur vrraq; de rigoꝛe. item ſicut alias ut libertas compe-

tar ſufficir ſemel extitiſſe beredem qui inſtitutu sc. vt infra de fiker⸗
com, li. l. c quaſi. 5. ? ſiquis ita. bicvt denegetur ex lubſtitunione

libertas inſtitutum ſemel adiuiſſe ſufficit.
d ¶ Et ꝙ ait papi.in pꝛimo caſ⸗

iminoꝛ pꝛim

o repudiautt.

ee ldaneat. ꝙ falſum eſt. Kunm eni bene dico falſum eſſe

f 4 ed vtiles. bic nota ꝙ re
tum.

ſed exceptionẽ inducit.v dixi.S. e.deniq;.
infra que in frau. ctedi. ait pꝛetoꝛ. S. pꝛeterea.

utio nõ reſtiruit omi
.ſed vtrum. ar. otra

tem nota ꝙ quiba

a in pꝛiſtinũ ſta

bet utilem actionem directe pꝛeponitur. vt infra ſi ager. uec. l. i. F. fi.

2 ſupꝛa de pꝛocura. in cauſe in fi. Item nota , qui ſeme ert herd
ſemper erit heres. vt infra de bere. inſti. ei qui ſol. ⁊ inſti. de fid eiccõ.

qui ſemel eſt heres

here. F. reſtituta. ⁊ infra de vul. ſub. l. ex facto. F. iul. in pꝛin. niſi in
tribus caſibus. vt inſti. de bere. ab inte. S. per contranu.. ſ. de vul.

ſub. l. in ſubſtitutione. .l. ex facto. in fi⸗

66 Miem ſi nõ pꝛouocauit intra idem biduũ yel triduũ olim etia v

1

ſnec.

(Emſſe

mnſogd

iinſiudat,
Nüntaten
ſekii l

Vylancüboe
eöfulan
( nennii cu
WItlſrdeſe
MWetiudfus.

opbanocſa

Pbamo,i de/
o bdianur
cWrrtiutorl
Aato no uunt
(enconar.
Aeſici ppefan

da

ſiinun.

ſiſet gana⸗

AAulliigg.i-
Aſtier oſ
ut
((Mraat.
(babilene

ſina grigo

“ Mlonövan
aſe

laaſin

Uſlegir

licindade

unili

henlii

illäirninn
tglpot
fltoun

heignuin

uphlie

OQuanus
Poſteis emdierz ſwaciů. Demi
d * ngenn danemneumbih 3ppellaret nã ad c.ſi aũt vltra ipᷣm 2cus ixv. annor
ſatne ale eſtin tepoꝛibus iſtis qui ui. cau. in ĩte. re. l.li. tu dicas cõcedatur. vt·. de iu. do.l. iure ſui atis. ſed cõi iure. cu ? mai o.li
Galn pen isticdeid⸗ iſtis quibus iudicia fi e eern ae fuit repi Piinbonipee ſuc. F. ki. que ẽ ↄtra ſoiblinen ⁊. maioꝛi.idẽ
*R pillus. 2. L. de n. de alter in dolo. vñ mai cipo & tota Satan degir⸗waldleibicnr⸗ ailone rey
und iudi pperandn utiles actõ H R mardrid reninuwennnedlabtihneppoho ge eht:
gir kortan⸗ Peres cc abecli ine dubio res patrimon ten vamchg de ni,
glflen pre ga e manebit:qui .. imonii:uel totũ patrime. imidiã decipiatu
ginded eiud u .ma iteſinõ, qui ſemel extirit mũ circũſcript,. uel totũ patrimo vr Eioe reſein: venel
fapirg ĩ fideiuſſoꝛ. SF.· 0, Pcurauit intra diẽs: cripta in dote . ⁊ facit . 1
uii eaua gii Uenit ei ut ꝓuocet. fi iẽs: ſub⸗ Nüc'uidenduũẽmi mdecdit Antagucrvorohteer
nntiarn H uocet. finge enhoc intra tib⸗. Hüeminorib'utrum Azuredoauie⸗
Pi net. ut. ſ. ad iderare.itẽ ⁊ in h en cti captis dũ Q. de iure do. l. nulla.
hſich nn ſ. ad tre. SC. eremodiciisi niat᷑: CuP ſitarat ſubue t ¶BPatnmoniũ.nõ d
Minſiui, leuo. imnuito. F. ei ſubuenit᷑:oſtat aũt oĩs 34 niat: an etia delinquẽtibꝰ:ut ducto ere alieno. v
Nün 1aBeeninb hoibus reſtitutionẽ h oĩs etatis ta ſi dolo aliquid inin ec ä entvi⸗
uinii, mogicijs qð 'ppſtari . eremodicii depoſita uel cõme oꝛ tecit in re gnus tanta dote.
D mabl aa, z atieherc liſ edoceãt exiuſta in dern dic cõmodata:uel alias ve uncrigeud in de
eummli⸗ ira min uiſſe 1ρ Ermogenia. hil actu:an ei ſubueniat᷑:ſi ni s ex alo ꝓueniẽtib
ulnge doſſit oꝛem. ut 4 Ermodgenia hilad eũ ne u ueniat᷑: ſi ni⸗ xon ſubueni
poſſit reſtitui ad Inoꝛ eti mi⸗ . Hi ad eũ ꝑuenit: II ale r.f mitur. vt
Noötiz . un J1 iã ſi quaſi contu- i CEE lit:⁊ placet mĩoꝛibꝰ 7.]. ad.l.quẽcũ
ſack 7 ſi nõ fu Amaro enat? lIit: moclclanon ſubi . 2 ſi infans bic ſi
litanng eg irien irlata. reſtitu 2 at ſit n itegruʒ ita ſuduemnet enm:nec hic eſt doli capax. alias
Egrotpu cmrita ſid ier tõis auxiliũ imploꝛabit d ad . bueniet᷑. nã ſi furtũ fecit l tenetur.vt inſti.de ob.q
* urue ebcter Zrie mnũ iniuria dedit nõ ſub k Edelr S.epbe.
tnnin W benno Uenr. J er caͤ MmIIÆα bianus turei.ſʒſi cũ ex dãne 43 neme Meo ture. i. in ſimplo
lkneen obben iciuz e. ã iudicati ſanoꝛa ripoſſi 2 ſj ex dano dato cõfit et quadruplo in quib'
ſirn ðYMUD ſaebaunu cta?“ mioꝛis capta ſa. enkr ⸗ ri poſſit ne dupli teneatur: m . enerur wreidemm duoſi
ind et boc cũ tutoꝛvyk ſen mor eſitnnolle aduerſin 6 ſik negare:ĩ hoc ſoli reſtirued⸗ Ponmtuangger ackioe
nun ciratoꝛ nõ ſunt niam pᷣſidis uel p de it: u ”
un de iudi pperan Oa ean ea diſt PCE e damnũ dedic netur in ea tm̃ ſi 1
nnim d. F. l 1 H. cl, ſunt reuocari debeãt.nã racta magis qᷓʒ actionẽ dechicere qua aduerſ untmai
drlair aüt in pꝛin. 5fumé ari debeãt.nã illud is qᷓ; actionẽ dupliuel ue adue ſaruo roluſt
zwipetnn cuniãrer cã iudicati oli pati ei ſubueniet Si „pellat eos vt com
hitini le ¶ Bubuer minir tam eireſtituendã. ſxtñ icati ſolu ex cuʒ culpa diuerti et muli nid ſino tranſigere:ſ
e An, „— endã.ſʒtñ ſii Ich pa diuertiſſ. „Irr I quid ſi nõ appareat tü
ͦiin hon ge ema⸗ ipᷣm dã. ſztñ ſi intereſt ſubueniri: u. iſſet: uelit ſibi arbirnio iuclci reat tũc
n nquädoq; pᷣm coꝛpꝑa potiꝰhabere:putoi ubueniri: uel maritꝰputo reſti idienis ucieis ſegg
Nuntiiik bic ſubicit. oſtat terdũ pmittendũ.id ẽ puto in, tionẽ nõ habendã.ẽ enĩ reſtittu aane ertanwanſace
Coheeltnm aulemn 70 damnmnũ ſit mi ſj.id Eſi grandes in odic 2 aOE ã.ẽ eni delictuʒ de infa. fu ñ. nonvt. S.
ulde ſchl uſta änſg. nü ſit minoꝛis. in doti n modicũ. nã ⁊ ſi. eicrn ſurti. F. iuſſu.
un 1 % Juſta cauſa. q; mõmulieri ſ is. in dotis quo⸗ cõmiſit:ei nõ ſiadulter iũ mioꝛ nt ens nideag. dio
e ababnde omulieri ſubuenit᷑ ſiultra ui tſe⸗ nõ ſubuenit Papini uruioralguneron
zusnig ania audo anus ait. ſi minoꝛ annis. xxv. ma-⸗ er erincltan
inninl aminmnbene defenſus. urdirinn 3 „ mas⸗ anelnn deltni
nmimi Aaſuglienunarfeulpe Prtel n deimteelt l.dr. r.. e,l. . ſi in cömuů ut er dolo. ⁊ tũc nullo
llä cam babes nõ dolum aũt cõmittit qui voe⸗ tubueni onõ ſubuenitur. niſi itur. ſi vero criminal eat. vel ꝓ ↄfeſſo
ibenit minoꝛẽ nõ poſſe eſt. ueniendi. vt.j. de re. iu. l. nõ ocats nõ venit. in duob itur. niſi quatenus vc. excepto aliter ex delicto ex aio cõmil⸗
n , . . —= — „el. „„ 2. T⸗ * „ .
bertiue l. otra pupulũ 1 eↄtumacẽ cũ ſe defender 6 põt dolo. alij dicůt ſisad us tñ caſibus ẽt ſi pꝛo dol b crumine adulterij.vt.j.e /
e õä bo dere nequit. vt 13 luer. delic. l. fi. Secũ o deliquerit nõ tenetur. .f. auxiliũ
ctanriſten ilech 2 mnoes e .auc.iudi.poſ.l.ſi minoꝛ.⁊.¶ j. de re mdl. lictüũ eſt inf. l. fi. Secũdus eſt. C. de inka. l enetur. Pꝛimus eſt. ¶
tuenen quotaſu pördonan m boc dices i tutoꝛe auctor ſinduerſus re A. ſi ad nfaciendo. uttunc nõ ſuccunat. l.pe alijvero diſtinxerit aut de
quacainh ri. vt.j. de ad mi. tu. l. uctoꝛe ſubit iudicium: ſi aduer. delic.l. f. tu di. rrat. aur in ptermittẽdo. ? tũ au de
tpnrtel⸗ toꝛ ſuir otumax. ⁊ pꝛo h J. dea mi. tu. l.i.F. i. vel dices ꝙ ẽt ip̃ᷣ um: ſtatutũ.q.d.ſi eſſet i icotra ꝑ eandẽ.l.qꝛ tm̃ in mai lo. 7 tũc ſic. vt d. l
mimtuͤt bic loquuur in ſnia in oc ſatis ironunoripeininor-el pe tu⸗ a6 Binlienella in minoꝛibus nõ reſtiruerẽtu in maioꝛibus obtinetillð
bobecni oↄtra pupillũ ena interocn ort de mutendo in ver diedeſſp t. vt diri. cũ culpa. i. dolo. nã ſi culpa imñ r Kchorer delleti qõ ẽ in pꝛe
lbonsck ſe. . de appel lct bt. vel dic p becommaciofun eſſionẽ. que pamp̃ſtab zSF.pzorr aus omiſio Kourini iure iſeinto⸗ termittẽdo
irüetui⸗/ n. Zerx cauſeingir E§. iuſſus. pꝛima nõ videtur unm noreſtun yr. Nabarti muließ derepdehar i m arinee o facile fiebat. ſed qͥ cul⸗
isſtqem Bauctoꝛuate turo ati lara ſententia contra ipſum repoſſe obſtet mulieni note Dnerherfkiusdumkrintoetnnpne d
*% Biſtracta. ab ꝛis vel curatoꝛeis. minoꝛem cu, tiü iu in dote. maniro in donati lo bic petitur. vt exce 8
„. H“ a. ab executoꝛe. G Dentenciã pꝛimã iure noſtro. vrin autẽ. vt li one hodie vero raro ꝑmitti Ptio n
pAt. po ſecuniã. rereprã ex pi entenciã pꝛimã nõ di R bEt tin auté. vt li.ma. auie. raro ꝑmittit di
i, a ae grandrb norn =õ e zumnaen dien cecunnz. . gahaſtenweel mut. eaunlil sriged anſde nut cnotnn⸗
zinin Erc eduoꝛ vendat reſtituitur min s cepit a minoꝛe.ſ.cõueuti . 3. e.l. uj. 5. ſi quis mi latũ aminendo ipm pꝛo: adul. ſi minoꝛ.
nnuuhi DUMDs ua demü ſi grande d mi.l.i.ſi aũt eſt pᷣtoꝛiũ vel i gici us pꝛio vt. j. de li. cã. l. i.ij ſed nũquid vxoꝛi vel pamt da ſuntotra.⁊.l.nõ ſolũ.jꝗ
N ſiliũ i e damnũ interueniat vr bic. et. udiciate. tinc gquatur. vbie .i. ij. .iij. ego ↄtra ex b rt dabnurvendicatio ali *§⸗
muli aeoſſe n interuenerit. vt. S. e.l. li ſi vr bic. et. . e.l. pe. vel fr quũtur.vbi erat ſeruus f. ex bac.l.⁊ dicte leges deli atio alias ſic
ſtE ceſſoꝛẽminoꝛis cepit. bic mipl 1 ine. 5. idem faciit ſi aͤta gens ſKtß. obſtare videtur gaue:ſe vbꝛneliperars liti eliberali cã non lo⸗
iſiin reſtitutio ſi grande da exeſt opinio. Pꝛima vt hab pud pde ¶cctus eſſet ſeruus i qð dicit in. e. ti.l.iij. ſed cert elitigare volebar. buic
WE reeparticpatũ mnũ interuenit vel ſi eat locum . muus imo inuitorra: . re ibi nõ dicit ꝙ libe
ng EPor paiũ ſu.vt. C. de enit vel ſi oſiliũ fraudis cũ pralſius ſii.pᷣerea pro me:qui :quia dicit de libertate ei ꝙ libertus fa
,lne gut vtrüqz. tu dicer L. de pꝛe. mi. l. ij. ⁊ ſiaduer. vc. pig. l. ij emprto uo peneueli me: quia ⁊ pater ptate patri. eeius agi. ly ſe veni.
S re n donis. qu ch moc. nullo mo nammnkite teernuß⸗ quatũ en nn monaſtenũ. idem kegoſtſiarſe pꝛiuaretur filio ſoo ſer⸗
Hichnan Altra vires. yt ci bab naloere tuc vt. . e. emil? in filio. itẽ ꝑꝛe ufeen bainon victer ozeci ſi ſer us boſa pterea ſen
”””M eret.c. ⁊.l.deret. in dotẽ ꝓmiſit. d Bi in coͤmiſſun in auten. de nup..ſi vero it ſernus pene. cur nõ idẽ
rẽ Bi in up. H. ſt 6 id
4 in do ꝓmiſit. xl. vel tots conel nnmiſulgd quia cõmiſit ple nomeg Gccend iudicis.accur idẽ
EELe yel ullicita trqᷣͥ L ic.niſi ſit ini . .
. Adtezonaſuenrtorpiemdeknoesnucte runeo deid
, l. colẽ. . dñis. vel qͥs

ſOſtö ad zu
.hec. ſ. 990 l ptt
5,2 . ĩoꝛ. vt ihi. h mi. xrox MmMl
Liber. h diſti guit ſit maioꝛ nio. tzbo amirr, .R hmag
tilla regula i diſtig ſ.de ſer. ex. rat. vt inſti. ergo⸗ innt
limperatoꝛes depubliea inpa/ Eiplunta Racnaleiceyteſe uwonle . e facto va MD miin
, eteimnpear t. j. . j. xx. Di. 0 ctũ ta . an. e V. 7 4 Alislu
S Hepuhlieg ,. ſ. xxx. di. vr. el melius.) mene 14 igrana pacu r niniſtraſſß. V ectugn
on ſoluk. Stinfra ure tutus. in adulto. pel lus interuene lui gre .. ntittf ſare cepiſ⸗ hinod
Nergalnonſolui vigaur in Gpigihtoned tücziſ de didru ſideret q; liber e inin
KRe fi.qeſt ↄna ſo.illud i iſiꝑt ue ADD,1 t aU tra.i.p. olb ,
r gurainonnt enonibre agenen rößt nin iquidẽ ante Pen eropoſtes e Dde e
atlgſcno Frais cöpetentetemn. itutẽ ueni et ſigt tat audiet.ſiue ſi is qni 7 Depohere, , uſ⸗
anee ertalaͤ⸗ ſein ſ. eruitutẽ neu tas Itẽ queri Pae reſtitui epone r ri
S ſtiruitur. vt. u. ſit uiainti 2 icip ʒ⸗nopoſſit. loꝛ ſit:an ſü non le s gnan e
niturã rel li.l. i. totůü. ꝛaut uigi ſi pciũ part i⸗ nõp clecgemioꝛ ondũ telam facile reiſenen
ſi aduer. li.l. hoc a pꝛĩ 10 . kꝛid ẽ ſi pᷣ . ſz hoc mer it hac leg dé libertas ne e pöt euitare eu (gantöe
g n Aſi.er bo ꝛin atiat: itui. ſy hoc em idẽ li ſub⸗ ſanas ſeutcſti eid
ape. vel io p re pat eſtitui. titutio tſiqu poſſeei it ſando ſe. v (ſeſ
§£ abereliß⸗ qul/ ſolet r t reſtit poſſit. et ſiql dũ ẽpoſſeei ſul Bnd tu.p to/ iche
ciper loeboeinig⸗ uoniã resn Si in cõmiſſi cõpetieri oſtea qᷓ; di ötaz mm . C., nfle nt
gẽte. vel de bocrei D e, . Dta= ut dimit ueſ
chuſabu pbemu vt E: cũ ſta alis dicat: ipi⸗ uem te aioꝛis ech ſitũẽ ado fepn eg hnt Por inre
honetndl utſiß incidu ſtitutio'qð ſ⸗ interueni . imponitert eꝑunt cura 2 Hõ D lüctogine
eeroenen gte mneh tegrũ re 5dolus ipius i o. Ad⸗ tem quidã acc noĩe:hic cd bie. ſaſieſl ealeti
metu manu metũ. F. i65 ſ: ſinõ do it reſtitutio. — leſcentes ⸗ endã noĩ . ici larius vel oſi arnntit
Eca. l qꝛ endũ: . bit re ioꝛi a Pp l luianũ qu ſficio pꝛici atlue ꝛincipis QKWKl
ꝙ meru hm azo. ve ac— erũ ceſſa 2 5y miĩoꝛi em ſalu mniſtraſſet: bñfi t acd anas den e er uͤllitie,
ponnhor⸗ fuit inſiuuuu at ceterũ rtatẽ quoq- lleeſt. r adminiſtraſſe ionẽ erat a vt bic. . eri mntlt
pupullu⸗ manumitteret. erſus libe iriimpoſſibile lus curã I iã ꝓcurati dole cu. tu. l. Anip ſihetllen
vedlech euerſionẽ tori toꝛe ſu 6 apꝛici p ni! ð pᷣtoꝛẽ ſentibꝰeis u. tu.l. i.terc ¹ h
iner? 35 8 ap tab er . cu. toꝛie di⸗ fage
davomus dhi. vt ſich . sermacna cã c la. eptu = cuſauera e3. deſið rõe ſena .ſ. de (Elsunt iuife
us domt l. pe. fi. .. k— ſit isex mag 4 . Pig ſcentiũ ex rãt pᷣtoꝛẽ: = nnnaris ei a (Guktutd
de of. pꝛe. s8. in fi. bi /N fuerit ↄſecu lis actio leſ cẽtes adien erſus eũ re Frceru. ice DR
eli.ſcipiu appiyidebi (n Eei uelutili⸗ fu adolelſcẽte tegrũ aduerſt. er onen Faſtiſe⸗, ni
icꝙ ſi pꝛin llari a ſ de dolo loꝛis inter in in ſtitutione d ſi tran lgr
mr ns porape Erũ 1028 iater rantes in tra oſtitution. on quanus kae inchi
ſnia pꝛo erradar erit inid inð quigdi nũc ſtituiq ñ ſuſceptã qʒz q trans iuſſu lerntechi⸗ ſa
vt.ſ. de ap.l veſ dolo A aumitti. ſſet: id ei nũc uſatus. cũ lere: q; ꝗ tran vt ſ. e.ti. . ſed ni ee
Mr vIArum. vel tnõma 1 mi rerü: c It depon ul hi ꝗ Veee. t alij lineliie,
K*N etio⸗ Lin fac· itnõ nõmanu noĩe earũ rerũ: i ſoleãt bſunt: ul i bil. 5. ſunt is kun
A infaa l. in fac beret:ſin Sʒ noĩee iſſus alii pu. cauſaa ti: ut i b into ſi ſit fe hb
1Atilis gctio lein n. beret: 1(Szʒ⸗ miſſu mare rei pu. ccupati:ut qu lfurioſus Aluderpoe
gen gan. pſtabitunS usmanu mare c pu ẽſunt occupal indul dgue s codi/ RK
mm bont fi mil Plita ſicas ſeru ſit aduerſi: us j ca pꝛipcip pſona ẽ i uel ſimilis c vel wa
k q Erit. ibo / quas bat cõp 7 furi liarüi menan luian exculal ator pk, . Ie Cunfien
S ſuppꝛime hibendũ: 7 t oſlili ſſet aũt ſaluia⸗ iin in enorert fo⸗ —
ſum. qui numitrenduũ. luppꝛl gad ex- oniam e ſ meruiſſe uaſi capti excu. tu.l. po P nmn
o ad mar ditur. vt.ſ.de eũ actõesad licet: qu ce. tüm leſcẽtesqua eſidera ti. hiauͦt p tn
