necqᷓ; tum ad hoc.qͥn ſuos faciat fructus.ſed eos ſicut dictũ eſt reſtiuii.ſi⸗
cut rem vſucaptã.vt.j. ꝓ emp.l.ij.S.fi.et.j.de rei ven.ſipoſt.ſed ſᷣm.l⸗
vſucapio.etiã liteↄte.interrũpit᷑.⁊ dicte.ll.bodie ſũt coꝛrecte.vt.C. de an.
excepti.l.vt ꝑfecniꝰ.in fi.ſed dic ꝙ illa in quattuoꝛ caſibus im̃ loquit. in p/
ſcriptiõe autẽ.x.vel.xx.vel.xxx.an.ↄſtat fieri interruptionẽ ſjm omnes.vt.
¶. de rei ven.l.moꝛe.itẽ et de fatalitate tenet᷑.vt.j.de le.i.cum res.in fi.⁊.j.
e.ulud. circa pꝛin. ⁊ hoc ſcripſit aʒo.in ſumma.in quibꝰ. c.in inte. reſti.nõ

eſt neceſſe. ac.

a ¶ Dolus pteritus.vt.j.depoſiti.l.i.ꝗ. non tantum.

b¶ H ennde.admittere.vt.j.ſi quis omiſ.cau.iel.l.i..ſane.et.j.de bereð.

ven.l. ij. F. non tantu. ſed ar. ð. j.de hbijs quein frau.cre.l.qͥ ãt. ĩ pꝛi.
c¶ Diue autẽ.po ſſideatur qua pꝛedo poſſidere deſijt. daipi

d O Habebit. ſed. S. e.ſi poſſeſſoꝛ.in fi..ſo vt ibi.

e ¶ Peii poſſe.poſſeſſoꝛe tamẽ rem reſtituente liberat᷑ qui dolo delijt
poſũidere.non ua econt᷑vt.j.de ſo.ſtichuʒ. dolo. 7. S.l. etiã. S. pe.

aduerſus eum:qui non poſſidet:
iuſiurandum inducũt. ¶ Ettã
aduerſus euʒ:qui dolo fecit: quo
minus poſſideat:quã aduerſus

poſſidentẽ in litem iuratur· C 5H5

ſuluit ſenatus bonefidei poſſeſ-
ſoꝛibus ne in totumidãno afficiã⸗
tur:ſed in id dũtaxat teneantur:i
qlocupletioꝛes facti ſũt. Quẽ
cunqʒ igitur fecerint ſumptuʒ ex
hereditate:ſi quid dilapidauerit
uel perdiderint:cum re ſuaſſeab

uti putãt: nõpꝛeſtabũt:nec ſi do⸗
nauerint locupletioꝛes facti uide

bũtur:qʒuis ad remũerandũ ſibi
aliquem marunaliteroblicuet
plane ſi antidoꝛa accepenint: di⸗
cenduʒ eſt eatenus locupletioreſ
factos:quatenꝰ acceperint:⁊ ue⸗
lut genus quoddã hoc eſſʒ ꝑmu
tationis. Si ꝗs re ſua latiꝰ uſus
ſit cõtemplatione delate ſibi he⸗

reditatis Marcellus libꝛo quĩto
ffoꝝ.putat nihil euʒ ex heredita⸗

te deducturuʒ:ſi eam non attin-

gat.ſimili modo et ſi mutuã pe⸗
cuniam accepit:quaſi diues eſſe
ceperit. Si tamen pignoꝛi reſ he
reditarias dedit:uidendũ:an uel
ſic attingatur hereditaſ:qð ẽ dif
ficile:cũ ipſe ſit obligatꝰ.Adeo
autem qui locupletioꝛ factus nõ
eſt:non teneturut ſi quisputans

ſeer aſſe ſheredem partem dimi⸗

diam hereditatis ſine dolo malo

j. de do. boc iure. F. pe. Si autẽ ꝙ inſtinetu nature debet ſoluatur:

fAidetur tene⸗

11TG „ n. ſ. ctus
Hecuerba ſenatuſconſulti ẽt s ernang.

ita perinde con/
dẽnandos qua
ſi poſſid erent q̃
ponuntur. S. ꝓ⸗
xi.S.ei.l. itemue
H. item eos.

b Woſſideat.

vt. S. e. ſi poſſel /

tcenke,
i Poſſidentes.

1nolit reſtituere
vt. ſ. de in li. iu.
l. in actio.et.j.de
rei ven.qui reſti⸗
tuere.

K Coͤſulmt. vt

8.e. iteue. F. eos
autem.
lqſfle in totum.
⁊in totum ne.q.
d. ne in aliquo

reſ. ꝙ inſpicit᷑ tẽ
poꝛe rei iudicate

vt.j.ſi a domino

F. quo tempoꝛe.
et lacit. j. de con.

n gRe ſua. et ſic
j.e.ſi quid poſ⸗

o ¶Obligauerſt
becnaturaliſ ob

ligatio ex puris
meris monbꝰ

ammi cuiuſq; ð
ſcendit. omnis
enĩ creatura mo
uetur ad bene /
faciendum ei qͥ
ſibi bñ facit ⁊ ta
lis obligatio ex
inſtinctu nature
ꝓcedit.etnõ eſt
illa talis que ex
nudo pacto na/
ſcitur. naʒ illa ẽ
efficatioꝛ.vtpo /
te cum noõ ſit do
natio.ſiid qð ꝑ
pactum nudum

naturaliter debe

tur ſoluatut. vt

donatio eſt ſine dubio. que nomen aſſumit remuneratio.vt.j.man.
ſi vo non re.in pꝛin.et.l.ſi remunerandi.in piiinn.
p ¶ Vlaneſiantidoꝛa.i.contraria donatio.ab anti qð ecõtra.

q Permutationis.fit enim illud bereditarium. 1
ſtracre. vt. S. e.ſi et rem. ſed non ſic conta eſſz in re empta ex pecunis

r¶ SBi quis re.latius.i.ſplendidius.

ſicut pꝛeciuz ret di /

8 Attin git. . coꝛpoꝛaliter. vt. ð. el. ſi poſſeſſoꝛ.i.rñ.et.j.de rei ven. ſi
nauis. t ¶ Accepit. contemplatione hereditatis. ſed certe immo.

ceæt boc caſu atiingere videtur. vr.ſ. de dona. inter vi. etvx. ſiid qs. F.

è

m Nocuhlaio,

((Cloent
ie ie
ichlueſanns
niröpt

uſi.
((Darſi⸗

Morſcltise

ſteb
ieſſe⸗
ielſie
ſosſuntbe
spolunn
ſdedong, 11
bnsͤin
goſi bid
glipicod
Muopihent
ſoanrebic an
ſcbigend⸗
Pleurommng
emde toli
ſis. —

*

idſcie

eſtleſeſ,
olilotſ⸗
hiscnidece
Guuretöopuin

Aeſalib an

Henegpen
lſtlgenofl
Cinrfincun

ſſalntbell.
ſſbats i.
((nſer⸗
(idſegpen

iwerrr—

isgini

lanaſis te.

ſink ,
lſolut

hohoentito

cenifen
hemnſen

.

Auſunmnho

nlomnnen

ſerſudi
Auſſundi
ihgol

angot

Quintus.
N Depen bos
illud oſtat vbi dicit ꝙ mulier accipiendo mutuũ videt᷑ quaſi annuũ
ſupſiſſe. Item ſi mulier videtõ.vt.j· quali annnu q Ebibit. penulti⸗ ſeing iror;
Eut. conſupliſſe. 5. vt. j. de do. inter vi. ⁊ vxo. l. ꝙ at tima ſillaba longa eſt in pᷣterito az. q. di. conſumpſirqd
ilrtne aan marrelueſdg ſecus. qꝛ non tanq inter igte unetkotun dride pe. le. l. ij. ſed ſ. erNinſa ndſi 45.
ſett nos nnbake⸗ — 65. ens eteraden Nerom fe Eararen⸗Belvermm.vrkecrun dices. WZM
Rne . . oſ. volutatẽ beredis. Itẽ cone betrreſtituere ſi mo viuat vento. vt. C. de al. pu. pꝛel.l. fi
N ſ. de dona. inter et reſtituere.ſi e al. pu. pꝛel.l.fi. bene dico ð
8 vr. cum bie iue ſibiunputare. quia ſua ſibi ngene eegct .
Guc ſe dar conſumpſerit: Marcellꝰlibꝛo qᷓr latã hẽditatẽ:ut ſi qd latiꝰ ↄtei o e
lincziode, to.for tracrat numno tenea: piatcheclitii ſgdlarle otem ar dabene
Kann naror deur re quaſiid qd erogauerit: er eofue- ideat editatisipedit: in hboeñ vcidenemiit im u⸗
Fun rdon IIt: qd ad eum nõ ꝑtinebat: ſad nilet laeuple hofcuſu ſatui Al aunteragauce,
Olnen Rgeruragtt . eoar.:. ũptibꝰ uideat᷑ fcẽ miſſa erat alienatio olĩi
ann idemre inger coheredes. Mam et ſi 18 qui he⸗ cupl etioꝛ u 8 q; eni7 ſent fenalo⸗ ſub Paretaenetone as
Aaſas, res non erat: totum quicq apud erogaſſet aliqd tũ ad ui nta ate fiieret cauſa interuerren
ſrici v ¶Aelſie. p ſal ſe fuerit conſũpſiſſet:ſi keid 9⁰ eta iqd tñ ad uictũ quoti di. vlnõ. vt bic. et. j. ad
upſiſſet:ſine dubio
lnolecch xtim. ac. O . dianũ ero ſſ Niö nebel.l. ticius rogatus
ſrenli Wẽ diffcile. . ete: qſi locupletioꝛ non fa cãphitheodoꝛi: qrogatꝰ ca hod vſq; ad quar
lunut alle⸗e .3 ctus.ſʒ in ꝓpoſita qõne tnbꝰdi/ ſibi ſupfuinʒ: er l⸗ derata derrrocgbentes ane
N bis guiere⸗ uiſiõibns relatis:una pꝛima:dei re decreuit z: l ſtgterece ſarere us Et
ſCiln, rüt vel effu.l ij. de aliãt poſſe dicitotuʒ qð ſupeſt ecre ea: qa lcata erat: n mi tũ eſt ꝓꝛſus.vt.C. cõia
* erit ratõ optima lituere eüj u nuẽdi fideicõmiſſi cã:nec pᷣciuxĩ de le.l. f. F. pe. ſed ꝑ aut᷑
nunn, 66 que ſequit᷑.cum re ituere en debere: quaſiſi ug p/ coꝛpus patrimo ij bi e tt igg do b . niſt aul⸗
n nn ran füpſent tenia enzab6 eduſſe erppiof Pppitheocloi ataee es
unu guur Garinnſe ſũptũu eſt: decedere ait: utiqʒ nõ trionio erecti i codh Pa 1linüc ſin noſtrocau
. Ean rrſ aa nevel li nihil reſtituendũ deillo dubitat. nõ tãtũ ex heredit er ecedere Biamerk anos ſoll⸗
§. . 2 . — , — . C . — . erat. cere.
u as vo. utrtoru: anpane reſtituendã di ſtatuti/ſũptꝰ utrü erhecnn cigiẽ Berederent ſaltemi
Dgeiitin ſe. cũ eſſe er parre cat:puto tamẽ reſiduũ integruʒ 3,= Heditate 0 barte.
iſinain beres. non eſſe reſtituẽdũ: egruʒ cederet exẽplo reſcripti diui mar &AIn ereo lolo alſuo
ſum Wonſäofen. Weſes re ituẽdũ:ſ. 3 Partẽ eius ci. an ex ſolo patrionio uide dr be Erogaſſet. alia vero
afriimun in reſ neq; vtilel dimidiã Mdautẽ gs er here erit. æ ueriꝰ ẽt enduy er ſola bereditatedece /
ulgii neq; neceſſanas ditate erogauit: utrus totũ dece⸗ ⁊ ueriꝰ ẽutex ſuo patrionio dum. vr .c Ocy holu⸗
ſſeiret alioquin Z. pt. . . . Stotu dece decedãt eaq ſinõ heres fuiſſʒ: it querẽdo.et hocſi poſ
ſeicala l. pri. F. . dat: an uero ꝓrata patrimonij eꝰ erogallze tẽ ſirẽ diſt uilly: ſeſſoꝛ in nibilu eſt hereſ
ſſaſlus aà Kiactat. .qᷓ/ Utputa hereditariũ penũ ebibit fi.p 5(Sielfe diſtraxit bõöe ſivero ꝓ aliqua pante.
ſeKis IA hor ſoluedo utrü totũ hereditati fi. pol. nec pcio factꝰſit locuple- edie ven r Leln,⸗
whacbe, ultriͦ toribereditaticrpenſi ſera tioꝛ:an ſinglaſ res ſi nodũ uinx un onſtrernions
iotogas Edes as vlaet tur: an aligd ex patrimonio eꝰ:ut pteꝰ ſunt uendicare enire⸗ mcd ae en te uinht⸗
n negs inid factus locupletioꝛ uideatur emptore poſſit et ſi nali ab temilicauſa iureruenb/
me z. e.l. . Oſuluit. qð ſolebat ipſe erogare:ante de⸗ an exceptõ ſi uendicet: diſideicom ſit facta. tuͦc
– Lergoer tĩ to0: an exceptone non repellaturqðꝰ emm in nibilũ decedit.
Denr NMNe niacbam Rate. —,. — c ¶ Mem ſi rem. locuple
ſuntund Naebatht. ed non erit ita. d¶ Diuiſionibus.i. tnibus mẽbꝛis p d Aſucapte.ab emptoꝛe. e ¶ Petitoꝛ.i rnoꝛ. vt qui conſumpſit.
s lneg eiie non vmed upeoe i .ſed als ſcripſerat marcel/ tur.quia non fit pꝛeiudici e. e
inſtnenuaen lus las diuiſones in ſua gqone ita.ſ. vrrũ in mhiluz teneret᷑ quaſi dit.i. enbtitenoarewehtotccnſat pernd eop onege⸗ anunenunge⸗
— öſt hidiz tant oſupſerit vel vnũ teneat p dumidia e? aui diſtarit er ſ reſttuer illud preaium. arerlurilutga en
uut 6Poelaſila eſtconſüptum ey vtriuſq; poꝛnone rata con 4 benattoꝛenn ab non in renonn o nerhnon tenen Pauenlſe
iun na eima.f. an aut cogauirtenesk innibilum. raideraerg⸗ conueniãtur emptoꝛes non pꝛeiudicat venditoꝛi quo ad pe⸗
cfiennnh f Elia. qua otinerur poſſe di mum . ti. beredi. tunc enim ceſſat ſingulare iudicium. quia ipſa ſpatut .
ran n a Dirt marcellus i (In5 nibil e H te⸗ ünch ve ſüßnnecaloqum Nenhollan Fentnamten repeline knme
mnoig ke Wuro. ego vlpi ac. fio 1 4 idug, q no fuit mio. dicit ꝙ poſſunt. nec alioquin bo.fi.poſſeſ.damno afficiantur 5 eſt cont
Acunin me Bimidta no ergo eadér toti qð nõ fuit ↄſumptum. mentem ſenatuſcõſulti.ſy ſi ad eum reuerti netaneuldo elr cont
l innnd ego ncedd ad anerirvoe Faſemat, nenclenbene⸗ Goeeniſt endanepee bem Demntan ien
ſdun. biin moun be er e- rbereditare. 7 elioꝛ fuiſſet ratio.qꝛ vẽditoꝛ pᷣciũ dilapidauit.ſicut in e
k ſd derenl den rolhen ege tert de Perennare ckegauepton Peib.n ſzm n ddhice eitonecgeſrrac, Ala:
Nſ e. 6 . .vtrũ de ſuo.i. niſi t ſctõ 5äl en pciũ
nmtontn Remonaſtaſainſun an de poꝛtione alteriꝰ merito ſtatuit.vt a⸗ etenerekdenumeSansenacaructnen tgri muen dat cahest
n . õ drac deecal⸗ teʒ no. hic q; media via eligit⸗ ſicj. ponik. pone bo. f., poſ. q vedidit. fact eſtlo icr ban ineci c od/
nemt tbiquis nonfaclleggun Har. 3.. de nego. gel.. neſennp in fi. ſS5 tientéptoꝛ oueniri. mh. qꝛ piudiiũ ſierip upletioꝛ expto. nundd po/
ep R quia non facile pſumit donare. et ideo totũ repetit.vt ibi dicit. titoꝛ a pꝛecio excludit.maxime nſenßineilibi bei ſRenircaduoce: e
. W. autẽ. caue tibi. neq; ſupioꝛi. . ſunt dicta repetita dicens. li F e. di. in fi.l. q ſati cũ bo. fi. poſ.illud teneat᷑ ẽptoꝛi reſtituere.vt
dol natenctinem⸗ ſupioꝛi. . ſunt dicta rep 8. lis 3. e. diu abſanoerdiallr voſiluaͤte oꝛi reſtituere. v
poſſeſſoꝛ ex parerdundiserat idn gdarur roeſſurea loquitur cũ ſed nuro ſʒm Aʒo.emptoꝛem omnino uonien inmartiaigaabemenns
„ r . 8. Mi item cũ conſũ it . rde naum. . contra
ucng arcn res nech vtiles neq; neceſſarias.hic in res neceſſarias ⁊ u . Peeclo emegnen itomengens non damnificatur bo. fi. poſ. cum ſit ex
den impendit. OAn rata. cũ in nibiluͦ erat beres. azo. voſſeſſoꝛ. ſ. emptoꝛnon p bleq; ðpᷣcio teneat pꝛo euictione tamen qꝛ bic
rii O p Penum. als penum bereditanium. 350., g 6 Qno eunenenon hpoculete dilationẽ iudicij.cum in ſui pᷣiudiciũ
Quod. p o quam ꝓbat. ꝓ alijs rebꝰnõ fiat petirio.

Liber

—– —

MAuia. non videt ratio tationis pꝛimme.
bParum i non tenebit᷑ ad pᷣciuʒ poſſeſſoꝛ petitoꝛi.cũ alij reſtituere dẽat
c NS uomiam. alia ꝓbatioms. quattuoꝛ ſi unt rõnes quare venduoꝛ ad pei
um non tenet᷑ vero hberedi.vna bic quoniã ⁊c.bec vero bona.alia in glo.ſic
expone.⁊c.due alie in alia rõe rationis ſecũde. d ¶ Aicii.ratio ranonis
ſecunde.aʒo.ſed bec rõ
multo melioꝛ eſſet ſi di / ,—“ „ . .
giſer daraiam no ba/ pꝛeiudicium hereditati non fiat:
et venditionem peten z.. Ai
do reʒz nec pᷣt babere cũ inter actoꝛẽ: et eum qunn endidit
non ſuo noieſit vendi / quia non uidetur in petitionẽ he

ta. Item et qͥa rem ⁊ / ſrati roin b
nß petere non deb 4 reditatis uenire polum earu quo

vt.j. de acti. em. l. x em niã uictisemptoꝛes reuerſuri ſũt

pto.S.fi.ibi.neq;.n.⁊ cc. ᷓ qui di P. .
Wabeant ſiego ba ad uqur diſtraxenit etputo poſ⸗
bentregreſſum. nõ con ſe res uendicari niſi emptoꝛisre⸗

aentur embtor vr bi.· greſſuʒ ad bone fidei poſſeſſoꝛẽ
ne vlis 5 gu ͤs. vot babeant. quid tamen ſi is: quẽ⸗

dicitvnlem actionem in digit paratus ſit ita defẽdere he⸗

Peitio eracra. bie enim venſunt vt bie ſed con: C. de tanſacii
imperatoꝛ. .fi.ſo.vt ibi. Item no.ex eo ꝙ bic dicit ꝙ hec actio ex
mixta in rem er in pꝑſonam.vt.C. e.l.bereditanis. S
g¶ Benatuſconſul. ꝙ eſt. z. e.l. Item veniunt. F. cum autem ac.
b ¶ Placet.boc ꝙtum ad fructus et ſimilia.ñ aũtꝑ oĩa.nãnmoĩa ve⸗/
niunt in bac acti
one. non tamen

herciſcunde iudiciũlocũ habere in iudicio fa. bj.

placetꝰ:ne res abſurda ſitut que vr. fa. ber fun/
. 2 , dus qui. F. fi et
peti poſſunt diuidi non poſſint. lij in fride res
ugent hereditatẽ gregiu, vſucapteab be/
erpecoppartus. 1. Muls aeiniludi⸗
qVoc ſioues nate ſunt deĩ yr -cle berl d,
de exhijs alie:hee quoqʒdq aenanno iſten

ſiaugmentum reſtitui debent. vr.. .l et non
Ncillarũ etiam Mpia. mmdus P ſi
rtus.et partuum partus i ¶ Diuidi. cum

ſtince in emptoen redlitateʒ : ut perinde atq; ſi poſꝰ q;ʒqʒ fructuseſſenõ exiſtimant: alis intqui ho

d ari.ſolu. hic loquitur . LPun er, .
dum. iuto⸗ pecio vendi ſideret ↄueniat᷑:incipit exceptio
ta eſt res hereditaria et — g 3b
comparabar vendtot. Ocuz habere ex pſonaemptoꝛẽ
alioquin licet venditoꝛ Si minoꝛi pcio res uenierit:et p

teneretur de euictiõe ni . 3
bilomin emptoꝛreneei Qum qdcunqʒ illud ſit actoꝛ con

. , b
tur rei vendi vt ibi.alij ſecutus ſit multomagis poteſt
mn beauntne dicl erceptione eũ ſmouen naz
vẽditavniuerſirate. alij et ſiid qð a debitoꝛibus exegerit
bie agerektei venc poſſeſſoꝛ petitoꝛi hereditatis ſol
„ 7 2 „ R „
ſed bee ouenon valent lerit: liberani debitoꝛes: Julian?
g eſt norate talum libꝛo quarto.ffoꝝ.ſcribit:ſiue bo
lu . . — ⸗ .
tempta q ratio eſt vro Me fidei poſt eſſoꝛ ſiue pdo fuerit
biq;. qa renetur dende⸗ qui debitũ ab hijs exegerit ipoiu
toꝛ de euictio ne diſſimi . e
lertamen dateſungu⸗· eeos liberari. ¶ Petitio here
lan vendua ſen agik. ditatis et ſi in rem actio ſit habet
niſi pactum vlł ſcientia amen Mati
abter daned tamen pſtationel quaſda pſong
fundus bereditate vn les:utputa eoꝝ:que a debitoꝛib
data⸗en vſe eules ſunt exacta::item pcioꝛuʒ hoc ſe⸗
ris. vt. E. de euic. . pꝛi NatuſconſultumPad petitionem

ma ergo venoꝛeſt. hereditatis factũ etiaʒ in familie
f¶Mereditatẽ. eo cqu q
ẽptoꝛes pſit ↄuẽiri. aʒ. .
g¶Werſona. ſed nonne eſt iniquitas q; rem ſuam pdit verus beres.vt.j.e
de reg.iuris.id qð nijm maxime cum culpa amiſit pᷣcium. m̃. non.ar.ſ.de
ver. obli. ſi ſeruum. S.ſequit᷑ nam duo bic be dano ↄtendebant.pᷣterea cuʒ
pꝛecium ſit loco rei.er am ittat᷑ res amiſſa videt.item ſi a poſſeſſoꝛe cadat.
et veniat ad verum dſim. an cõpetat publicana.rñ.non quia non daturõ
domm iũ agendo.ergo de euictione remanet in dãno.bo.fi.poſ.ſed boc ñᷣ
fit in penitione hereditatis.vel dic hoc fallere boc caſu. vt et als.S.l.etiã.
ꝙ ſi quis. b ¶Emptonꝝ.i.emptoꝛes ex ſua pſona babent excepnonem
nã dicent ↄuenias venduoꝛẽ q̃ nbi paratus eſtrñdere.qð dicere licet.yt.ſ.
fa. ber. plane.in fi.etno.q; ſpontanea oblatio ꝓdeſt vt hic.et dixi.s.d alł.

iu. l. qa. S. fi. aſDi minoꝛi. actoꝛ.i.beres ab eo qui exegit. de vſu et ha.l.non aliter. ac. .—
b· ¶ WMultomagis pot᷑it. qᷓ in ſuperioꝛi caſu.S. enim ratum non babuit.aʒo etr deem il pꝛedo.in

vel magis.ſ.qᷓ; contrarium.ac. .
c ꝙ¶ Bum oueri.ſ.ab emptoꝛe.videt᷑ enim potius elegiſſe pᷣcium babere qᷓ; rẽ
icut vid eo in.l.cõmiſſoꝛia. vt.j.de le.cõmiſ.l.pe.et liberat᷑ hic emptoꝛ ipſo
iure.ar.j.e.ſi qͥd poſſeſſoꝛ..fi.et.j.ꝓu.rñ.non obſtat verbum exceptiois
qð eſt hic.ſubaudi enim.ſ.intentionis.
am ſi id. ꝓbat pᷣdicta ad exẽplum alieꝝ debitoꝝ. .
¶ Biue bone fidei.als incipit lex. et als non.et concoꝛdat.j.de ſolu.qᷓ bo
miuem. S. ſi pꝛedo.

. e ſunt comogdere⸗
quia non temere ancille eiꝰ rei cã aere viuiſon⸗
ſankt⸗ vel dic diuidi. i.
tamen hereditatẽ:quippe cũ ea ſoꝛium venire l.

omnia fiunt hereditaria: dubiu, ſa. ber. ſunt eniʒ
multa que com⸗
non eſt ꝗn ea poſſeſſoꝛ:ſi autpoſ mocdam nõ mai/
ſideat aut poſt petitam heredita Humn⸗ dinane
tem dolo malo fecerit: quomin c ſimulia vt iſt.

poſſideret debeat reſtituere. Oʒ deoffiu. c ſi
et penſiones:que ex locationib?ꝰ xciAugent par
pᷣdioꝝurbanoꝝ ꝑcepte ſunt:ue-⸗ ms. ca.

nient:licet a lupanariopercepte OPInun ne

ſint:nam et ĩ multoꝝ honeſtoꝛuʒ,ʒ urinſtiide re. di.

niroꝛuʒ pᷣdijs lupanaria exercẽt· Eitsis ad aue

.2 et eſt ratio ꝓpi
Oſt ſenaiuſcae Aulus bominuz digni/
RAſultum omne lu cũ auferẽ⸗ tatæ:. vr.deedi
. 1—— ſli. edic.l. iuſtiſſi⸗
dumfeſſetaʒ bone fidei poſſeſſo-⸗ me ſed eſt ar.
ri:q́ʒ pꝛedoni dicendum eft. [deagi. emp. ſi

⸗ ſterilil.
Ercedes plene? pi. m Quippe bee
coloniſ acceptelocoſunt eſtſufficrens roͤ.
i. ꝓbabilis non
neceſſaria. ſic. ẽ.
ſic. Z. ꝙ metus cauſa..ſi cum. et..ideo.res enim cõmodata etde⸗/
poſia non eſt bereditaria. venit ramen in pe.be.yt.S.e.et non tatũ.
n ¶Bed et penſiones. venient. ĩmo non. cum non ſit boneſta p:eſta
tio. vt.j. de vſuris.l.generaliter.que eſt contra.ſo.bic veniũt iudicis
officio. vel peti. bere.que ad buc non erat bo.ſfi.vt ar.inſti.de acnio.
S. acnonũ.in fi.S.vel bic erant ꝑcepte.et ideo veniunt.ne lucret poſ

ſeſſoꝛ. vt. ſ. e. ſi po ſſeſſoꝛ.ex.ibi non.etſiperapiende non veniunt

Item d.in auteñ.de lenonibus.vbi dicit talem domuʒ publicari.
ſo. publicet᷑ ſi accuſatoꝛ exiſtat.ſi m nõ exiſtat:pcepta pẽſio venit.
o Erercent. vt ar. ſ. de inſti. l. cum interdum. ſed ar. ö. ſ. vt bic.

. F§. et. ſ. depoſi. ſed ſi non ſit beres. et.j. de rei ven.l. iulia. . ſc

et fructus. et. j. man.l.ex mandato. acc.

1 Ercedes.fructuum.vt...de condi.inde.ſivꝛbana.et..de rei v

di. l.ſi nauis. ,„ —
Alianus.agnoſcere.bene ſcripſit in ma.fi.poſ.ſ ipſe iuli.etiaã
in bo. fi. poſ. dirit boc eſſe verum. vnde repꝛebenditur. quia ſe/
natus voluit eum teneri inquãtum locupletioꝛ eſt. et non pltrx.
8Eligat. a bo. fi. pol. yt ſoluat de ſua burſa.

ſopenn 4
ſluinoie de
hendsshn
Abllerdines
deneg i
Nlihiengea
fſclude
obeg
Uröͤpeeinb
Dinnoſch no
ſvo aideht
ſpnntön
betgclionin
ebtica⸗
piane dint
Nenti. fend
Ak eecpponi
bpenſanan
Nepenſieet
a ſih lbe
Pereptone
obers ane

Mlig oeſet
eholid inc
üiinhnboe

Mreponkede
ſepnnadiz
denego gere
Atiſoluſern

Poſanceſi

Dſtngaktun
ſhauten,

9

Inhuan
ſhbeante
ſhroan

n ſltei

n
i

af de
Donon

ſik
Anen
Dnehgotn

Ubn enb

itench
ſumminf
Eboepoe

Poſear
Da
ttlurſo
imnoſen
Mtihſ

ſanin Quintus. ,
edtihinu (Monpt. ppterinopiz debitoꝛis: 4. ehetl bae
5t. iã d . NN
1. i quid ohon gebnne F. Kicnuedo diſtiguit ſiar tio. et qd hic dici
ſangnn i.de nego. gel.l. ſipupilli. id ct no. ghancil pſtquũ glio. k adbir diele e peri poſt cſumptionem
dagi, 1 4 . lutrae, loelbug,ſide n. ed a Wa au⸗ geſtioõe tgerin⸗ ata aofeinaſſfah ſoluit quia nõ eſt repetitio. Item er vbi
= retur ſoluti exiã eene 8 beres li n16 fi.poſ.ſoluit. ⁊ cõputaui 10. i ẽ
iger nomie ſoluit. vt ebit. in oĩ caſu et quicũ er. HMUMU
ſbltodge nomie lolun. vt quicũq; ſoluit bo.fi.vel male fi.ſi⸗
Peſaͤhece ſ. decon. inde. ſi q. .— n. e fi.ſi tamen ſolu
Wan excauſa. F. i. n er fructuum opere quoqʒ ſeruoꝛũ liber äl dun repeiata vero here
iig gopartleri in eadem erũt cauſa qua ſũt pẽſi- ſ. r aidlco Juli.li.ſexto:ffoꝝ neeſideſno o
onc. vt. e.ti. l. cũ One i „„ „ cri it ſte . a * Il 2 eg gel. el e ſuo ſo
inn d ñderi ꝙ liberat . “? 026 8e ire §. fi. vel reputar. vt in
duimfnin cüpoſtea ſoluss i iann erbi Aulus. (Sed an bone fidei enſũ ire. pꝛin.l.ſed ⁊ datur ei ſol
ſiürn diimitin almo .— s ſcribit actoꝛeʒ eli ðdeb bone nide poſſeſſoꝛ uennicondi. inde. euʒ
nn 10 becumiz eſſe an gere debereutrũ ſoꝛtẽ tãtũ du eat defẽdendũ cauere:uiden rnni e nt diccn
ſolutã noĩe venr⸗ — ij el. — erit: e uir, i„ et eandem ibi con
Tielan bercgiocſim w. a . ulnas uelit cũ piculo nom detu quia in eoqð ſoluit nõui- ceſſam intendi beres
mmſel abacpronis. aGolcere at quin ᷣm hocnõob t rlocuplecioꝛ factus niſifo none remeij copenſa
ſch deneg gel ſipu ſeruabim?qð ſenatꝰ uoluit: bo te habeat conditioneʒ et hocn ſiabem Tꝛte erchtio
n huled. ltem que fidei poſſ. eſſoꝛẽteneri . mine uidetur locuplecioꝛ 4 omnia farclan vinin
. . 5 1
utfinen Val cupletioꝛ ſit:qd eni augtc 0 poteſt repeterefinge eni dna uee poſleſor ſoluir⸗
cheruin wirpechla def eligat“ 9 mn ſi pecuniam dum ſe berede nge enim eum aur ſoluirde ſuo gur de
NMntl dirangſeg noile e actoꝛ:que ſeruari nõpõt: n ſe beredem putat: ſoluiſſe bereditate. uẽ aut debi
n Goretideone? dicẽduitaq; eſtin bone fidei poſ fuonomine: etuidetur mihi iuli gurorſt aurmaleſßfd
finmt ſupta noaf ba ſeſſoꝛe hoc tantũmõeũ pᷣ pol ganum de ſolopꝛedone: ut c aurhe Kaurmaleſ 1
Khaluna beroditionẽin / bpere.i ntumdoeũ pᷣſtari de ſenſiſſ. pꝛedone: ut caue- o. fi. aut nomie veri be
nihun bergaineine bere. i. uel ſoꝛtẽ etuſuras eiꝰ: ſi at: ſenſiſſe: non etiam debone fi⸗ ſ ia morneffenk
Nocunrönt teri ante ↄſũpti⸗/ eas ꝑcepit:u oĩa cũ dei poſſeſſoꝛe dictẽ ⸗ uo. ſi nomine defücn k
inr uii onennhvenart in cffacien el oĩa cũ eoꝝ ccſſiõe condictõnez tamẽ beredis. et debitũ bo. f.
ſaiit rrcvenar in id facienda: qð ex hijs adhuc pꝛeſtare debebiteſed et petitoꝛ ſi 1 eſolu üve fus an
penſanc. vr . debet᷑ piclo. ſ. petitoꝛis lp̃ᷣ a creditoribus conueniatur: exce Sen pobebitenenen
deofingl epecu.ſi credi/ j MH: . IriKN LL nem
nntet toꝛ. F. i. libat ꝗd poſſeſſoꝛ ſoluerit cre ina uti debebit. Sed et ſecſina gel. vt. C. e.l.
(nr aenone ve. Dditoꝛibꝰ reputabit: quãqʒ iipſi aliquid pꝛedonidebeatur: cibaonnerobſtarnoch
Pi msberzax d ipſonue non libauent petitoꝛeʒ bocdeducere non debebit: mani micranz. irdilder
n re conditio inde her editatiſ.nã ſi . me ſi id fuit debitum: uod re. F. cu; abſentẽ. ibi.n.
üxeen biti: erm boop ſoluit:nõ ρ9 uonommne ra debebat qui u natu (luit ernoĩe quẽ viue /
u keiebemkpanbn nit:nõ debitoꝛis d ebitoꝛeʒ n5 4 ebat᷑ quid tamẽ ſi expedi Keredebane i beredẽ
aknntg reputabit. vt. . ebat petitoꝛi id debitũ eſſe d ſſo⸗ eaaren kreſatel
bonmmdh de nego. gel. neſenni⸗. ſed Hm ſupioꝛẽ lectura impꝛop; deduiconito in eaf
. 250:6 enni“. ctu . nduio i
unffn aurẽ ſoluiſſet noĩe bereditario ar lom gohute deducet. ſi recis ſoluit. vt. C. e.l. de here. ſi pmiſſo. cum ddiurh
lal dalneneſtm ec üronboben tnchehnekdm anchd berat beres. vnde et eenetbir en gebereut; Lluar iimilii po lure li⸗
eGN tim. vel ſi velit. h ctians lean o butare beredi. prettanton conditio et poſſeſſoꝛ ea .,„
. Hon debitoꝛis.Inole. tideo. quia non liberafipſi. t. 5 q̃a qdð ſoluit beredis fuit.ſi en
ſee rß. eſt ſu . exceptionẽ verus heres.vt ſubijci es. ꝙuiſ. quã cogef cedere.ſi ĩputare velit beredi 2.7.ſ.80.15. ſi eã
pbarlsaa upuacua. quia cauet poſſe 18 Peles. vr ſudcit actionẽ nego. . putare velit beredi.⁊ redd ſ
ninii cram. ſicut etiã echtel Lfoeraben ſti⸗ aus ſolurſonez, hh per eneh haiſden õ —— biner
ncidin e onte⸗ videturq non. acae. lis a quo. .l. quo egod. vr no. s. de nego gel rilFſet benorr- ſzm iob. bul.
gſtbonttn ea indo d ditare. c. geſto. tenet. n de ſuo ſoluit. vt di. F. ſi beratus. ideoq; actione
hini oclerer nreltſocupiaiꝛzct babeotcsdntons zgobebeor õ nbolneveaathndawelveſbegn e⸗
ar iſfie aplene nan ĩdeſuo.licet baberet conditionẽ nõ tamẽ eſſet non eſt liberatus ipſo iure here.ſed ꝑ exceptio editate. vel deſuo ſim Jo.
zuntnimf o ſi dei qð eſt contra io. ſed ipſe dicit ꝙ eriam tũc eſſet locupl 5 reputare cauebir de defenſione condi.tñ ei⸗ nẽ vt hic dicit. ſi tamen velit
mderon on 7 de hereditate deduxit.et poſtea odi. pleti⸗ quia ſciens ſuo nomie ſoluit ind di. m̃ inde ipſe nullo caſu habet loe
n in f percre vrſ oe regu. ul ui argonem. ſeeret. at⸗ ſe nõ debere vt berede aurſi — ſeit ſen beredẽ. er go ſat
en dubium nboſ pol ar d. ulcbnnernenzdo Fm b.non ergo? wuntassbesois älß
155 3 qq em boe poſierſuo noĩe.et beredis ſiuebereditatio nonnte reditas.⁊ becoĩa cum debitũ ſolutũ eliercc ſiul ſteul fuerit ab eo be⸗
onen itũ ſoluere poſſit.licet ſui ↄtẽplatione faciat.ſic. S.ð item nec nego.geſ.agit ſjm aʒ. q̃d erge ſi vo de ſuo.⁊ ſuo noĩenõ cõdic
64 nego. geſ. gue vnliter. 5F. ſi. az. ſed ſi ↄtẽplatione faciat.ſic. S.ð ri. vel dices ſemari thm az. qͥq ergo. vel dices eũ pdere.⁊ creditoꝛẽ icet
neſ ſumam. in fideiuſſoꝛe ſi. g5. ſed ſi non apparet noie ſoluit qͥd p/ ſm ices ſeruari opi. Yo. ⁊.bul.pone fuit oblitꝰ der e.⁊ ceditoꝛẽlucra
ag ſumam. in nae . . . heredẽ habe fuit oblit; de retentione. diceſ ergo
ſenl 6 in hoc poteſ diſting en oparter g expꝛimat.vt.j.man.papi.Sed . 50 bere exceptione.poſtꝙᷓ ille in aĩo ſtatui diceſ ergo
Debebit. eti indgebiri —. 1 ge8 00O.. Dol,7 0 itate ↄſtat.q; r e
ßen reditate ſuo noĩe anie⸗ „mda P o. ni poſ. ſoluit d „ n luit bo. fi. poſ.no . der E lez
. 8 14 rel R e noleanteoſumpnone. Its pẽconſũp ge ame ee ii be ſeſſoꝛ. F. bo. fi. in f. niſi ſuſniſlimo⸗fullerin bo⸗ ab berede. vt. S. e. ſi poſ⸗
1 1 nẽ. pꝛima ſe l . 03 mus. Z. e.l. ꝙ ſi n o. fi. pol.i jxi
ola uendicatio.ſecũda exceptio beredi.et e.l. ꝙ ſi poſſeſſoꝛ. ;qᷓ ex lege illa diſtingui grsaittig vrdifi⸗
tam controuerſiaz ſoluiſſet bo.fi.poſſ.indebiru gui poſſit vrrum ante mo
ſi. indebitum. vt tunc ab berede dedu

condiiio ſoluenti.yt ſtati di io en cõ
yt ſtati dices. tertio en c io heredi r coͤdi
etiã cõpenſatio beredi ⁊ cõdi cceret. an poſtes. vt tunc ab berede nibil baberet. ſi vo male ſi
ſi vo male fi.poſ.ſoluit ſi

Ziber
repetitab berede:ſiue de ſuo:ſiue de berede indebitũ ſoluit. non repetit ab ſo. vt ibi. quia bic ante petitam bereditatẽ. ibi poſt alie zuitres ſte, He
Paecinte,e in reſtönem bereditatiſ heredi etiã reputat. queritur. ſibo f Foꝛraſiis. non ſolum ſeruũ.aʒo.ſj hoc ſareorgirur, inten ſe⸗ necheſͤ
ne. fi.poſſ. ſoluit naturale debituʒ. ? in reſtõne bereditatis non dedurit. an g ¶ Eucrari.ð videbatur. quali ex ſua negociauone eſſet lucratus yt DWD Kenite
agarneg. ge. qð videt᷑. quia debitü.vr.j.de dona. bociure. 5. pe. ne ſit u ¶ ar. .. de bere. vel ac. ven. l.venditoꝛ ex.et.j.ad.i.fal.l.iij. F pe. ꝙ autbttz n oſe
dano ecorra. ꝙ non. qꝛ non fecit vtile negociũ. uẽ quia bydebiti eſt retenio pꝛecum. dlc yt. S. e. ſi poſſeſſo. Blijfa. ml2,/, i gſe
non pertio. =M J IUns bodir ugim
m Sed ſi ipſi natura. — .⸗R ,„. „ „ mulitlab inte oti
6 . ade lutü ꝓpter penã:uel aliã cauſaʒ ſũt quod ꝓcedit in hereditate ? ltato vrinautk. nalms
functo pter umpꝛũ i re Pot dic ipm ſibiuel ſoluiſſe uel cum deinofficioſo agitur: cũ ite e ſen olnmſ ulin
berec iaris facum vri⸗ debuiſſerſoluereiuſtꝰ aũt poſſeſ rim in boniseſſet heredis. miliis vrbicet lun
iter. elioꝛes res 1 14 . „ J S 2 inſti.de hij .
uurine te. pt ſte Fſicut ſoꝛ ꝓculdubio debebit ducere Iſiex re heredis¶ Mpi. reiin d poſtent 4*448ðè
e qʒõð libi debet᷑. Sicut aũt ſũptu, lcriptiſupulatus ſit: Juli inpꝛin. j.öuk mn
p aerrrari quẽ fecit: deducit.ita ſi facere de anuij ſcribit ſihominẽ poſſeſſ. oꝛ enta.Onfiis 2 imunntt
non eſſe cömiſlã. vt bie buit: nec fecit: culpe huiꝰ reddat diſtraxerit ſi quidemnõ neceſſari i ¶Biſemus. tel Gand
erſ.deſo. tica. als aur rationeʒ niſi bone fidei poſſeſſo: um hereditati:petitione heredi- bereditanas a ua
non ſoluer ſibi. vt. S. ꝓ⸗ t. et tũcenĩ qui = = e .——— patre. licet poſſi n
x. F. .. deſo. i. ſichu. Eeſt. et tuc eni quia quaſi ſuã rẽ ne tatis pᷣcium pꝛeſtaturum.impu⸗ dereñ vioat ſi lmidt
ice behebu as glexit:nulli querele ſubiectuſ eſt taretur enim eiſi nõ diſtraxiſſet. e de ta abi tirn
. . . — ,— . — t er . . . . 5. §. 6
natmmale vebimum hm aß petitqᷓ hereditatẽ poſtea uero ꝙ ſineceſſariũ hereditati: ſi qui vſe int o nuriſ⸗
Vg erenſ eſt vonart et ipſe pꝛedo eſt. Illud plane p/ dem uiuit:ipſum pᷣſtandũ:ſi de- queadmodu.ĩ8s. Urin
Senl doniiputari nõpoteſt curpaſſus ceſſenit fotaſſiſ nec pciũ ſzñpaſ ghj APoreſt idse ndi
r Gicut ſumpri gna / ẽdebitoꝛes liberari:⁊ paupeꝛioꝛ ſurum iudicẽ:qui cognoſcit:poſ res uleper petin ann
ſaeim vr ſe ſia patre lieli: et nõ eos cõuenit: cũ actõeʒ ſeſſoꝛẽ pᷣcium lucranſcnibit ⁊ ue em Krdn. ient
S.fi.. .le. er ſic erpedi/ nõ habuerit Quod aũt poſſeſfſo rnuseſt. A nlus peuil ainan
arhunenhi fer. ri ſolutũeſt an reſtituere debeat: lijfamilias militis puto IDem rettr,Gß iumauant
ſumptu. i in eo q as Uideamꝰ a ſiue bone fidei poſſei petipoſſe hereditatem er mſihen aͦai uumumnzu
funcih ernane debet. ſoꝛ fuit: ſiue nõ: debere reſtitue⸗ teſtõnobis obueniẽtẽ¶Bi ſelu? Pet peninmoanen atnn
Perak. vel reputek eum le placet : et quidẽ ſireſtituerit: ul filiuſfamilias resheteditarias (Acrionem. ſle unprin
S ut Caſſiꝰ ſcribit:et iulianꝰ li.ſex teneat:a patre dominoue peti he i gige tii
male ſcbecuaſunpd⸗ to liberari ipſo iure debitoꝛes. redit as poteſt:ſ i facultateʒ reſti l. ſer venge itiun ge
ea que creditoꝛi ſolu- NVEr ſeruũ acqui(P Znl. tuendarum rerum habet certe ſi stt. mdmane
runt ſiue ſuo noie.ſiue ſi 7. (1,, hereditariarux „ oꝛante. ſ. fſIunni
bereditanio ſolaerunt⸗ ite res heredi reſtituẽéde pcium rerum hereditariamzuen danino. dipin
ſed male fi. cauer de de⸗ “ S= MB Japatre hercünte
fendendo.bo.fi.nõ. itẽ . Pollos pE ſtihrun
bo. fi. omnia debita deducit. male fi ſolos ſumpt. ſoluta creditoꝛibuſ. yt filium vel ſemuf. ſl aſcklag,
tamẽ de herditate fiat deductio p cõpenſationẽ qtitanis ad quãritarem p¶ Meratur.et ſic fit conteſtatio litis. vt. j. rem ra. ba.l.amplius.nõ ſbehmnn.
8 Mulli ärele. no. qu poſſe negligere rẽ quã tenetvt ſuam. vt.. ſo. ma. q ¶Emancipato filio. et dicro paio remanente apud pfm peti. ſmube.
etiam. F. licet. . S. e.l. ſed et ſi lege. S. conſuluit. ſed. ar. . j. derei ven. 1. nõ vel dominũ vel nõ remanẽte.cuʒ iam ſit mota controuerſia.vnð de (Eunme
ſolum. ed ibi erat male fi. ⁊ vt inſti. de bijs qui ſunt ſui vel ali.iu. .ſj bot culpa tenet᷑ vr. . e. et non tantũ..immo. q eſtſinon retineꝛt. xt. ſj. Mherlinn
rẽpoꝛe et.j.ad.l.acqui.l.ſi eo. . . de tribu. l. ꝙ in beredem. S. ſi ſeruo.
t ¶ Poſtea vo. vt 2. S. e. ſed⁊ ſi le. S.ſi ante.⁊ vt. C.e.l.ij.et.i.in fi. r .pera gi. ceperat enim agi. ꝗM ð napent,
v ¶ Deboꝛes. ſ. hereditarij. “ . 8 (Bed bereditas. no oꝛiginalem caſũ inſpici. vt. j. de do. qui id 5 rehertians,
¶ Eiberan. ſ.tempoꝛe. nam nemo ſine actione experit.vt.·j.de admini.tu.l. tMabeat. tem poꝛe quo cepitagi. l noſclonan
quotiens..itẽ ſi tpoꝛali.ſj S.S.e.ſed etſi le.ꝭ.ꝙ autẽ ait. ſo. vt ibi.ſed an v ens velſierg cõſequès dñis.et ſic d’s tenetur in id qð ad polct wirſi
debeat curatoꝛẽ petere bonis.rñ.non.qꝛ ſibi ↄꝛius eſſer. eũ puenit.vt.j.de pecu.l.depoſiti.in pꝛin.S.de mino.ꝙ fi... iſer hergnade
yAð autẽ placer. vt. S. e. ſed et ſi le..ſi minoꝛe.et.j.deſolu.q bominem. x Hebitoꝛ.ſ. defuncti. O Agererur. vt. j. ann agarer dedncat. ſi.
§. ſi pꝛedo. et.j. de condi. inde.ſi vꝛbana.⁊.S. e.l.poſt ſenatus. Idem dicendũ. ꝙ in pꝛoxi.caſu dixi.vtinnuit in fi.bꝰ ff. cpnte
ℳ Er ſeruum. ſ. bereditarium. 5 Si conſumpſerat.ante li.ↄteſ.vel conmouerſiõ motã etiã vbi taan· Kclietnn
æ Weredi.qui obtinuit in querela. aʒo. V tundẽ de ſuo erogaſſer.⁊ ſic factus eſt locupletioꝛ. vt. S. e.ſed etſile. onbentin
5 n heredſfote ban petit᷑ ab inteſtato bereditas. Itẽ et cumſagitur q S. ꝙᷓ autem qͥs.ſicq; ſiue ſeruus fuerit bo.fi.ſiue male fi.tenet᷑ domi Ideinai,
relaã inofficioſi teſta. ⁊ ſequifratio. cum.i.qꝛ in bonis eſſent beredis.ſ. fuuu nꝰ de pecu. ut.ſ.ð pecu. ſʒ. . ex furtiua. al ioqͥn ſi m nibilũ fact'eſtlo utl
ni qui ꝓponit q̃relam qͥ in eo intenm dicitur beres quia acnionem babet cupletioꝛ.ſed rem bereditaria deterioꝛez fecit ſiquidẽ erat ma. fi. poſ. (
vel dic beredis.ſ.veri.et leges. cuʒ ꝓ qᷓ;uis.ſʒm IJd. et ſic ſunt interim bere bic ſeruus ↄuenietur noxalit᷑ lege acquil.vel furri dñis.ſi bo.fi.inni ·· ſcͤherd
dis ſeripti. ſed reſtituit. vt. ar j. de edi. ed ic.l. er generaliter dicendum. 2. C. bilum. quia re ſua ſe vti putauit. vt. . e. ſed ⁊ ſi. . oſulutt.x. 5. af650. ſencſot
“ deſel vr ne Hunch: ac. .Y er. ſ.e allud. S.iil. ä thilen
a ¶Et quu.pomiur ꝓ q;uis. bꝓ Meredis.ſ.ſcripti m Jᷓo. a Hed a lio. non ſolũ a patre.axo.a ſeruo autẽ non. quia in iuiii de eper⸗
ſtipulatus.i.ſeruus.vt.j.de rei ven.l.pᷣterea.et idem ſiex opera.vt. cio eſſe non poteſt.vt.C. de iudi.ac. ſaftlee
e ecqui. re. do.l. queſitũ.et l. qui bona. ſed boc caſu quando exoperra b ꝛeſtauit. als pꝛeſtauit et als pꝛeſtittt. ⸗ nſeſpentan
. reſtituit vt ar.j.de edili edic. generaliter. C i poſſeſſoꝛ. ſ. male fi. als enim nulli querele eſt ſubiect. xt. s. e ſtſenn
d ulianus.ſi poſſeſſor.ſ.ma. fi.vt innuũt ſequẽtia. imputaret eniʒ ⁊c. ꝙ ĩquid poſſeſſoꝛ. S. ſicut.ſed opponit᷑ ad fi.. quia necin ma. fl. vi/ uſeſii,
bo.fi.poſſ.non deberet.vt..e.ſi quis poſſeſſoꝛ.S.ſieut. detur habere locu. qa et ſi poſt aditam bereditatẽ male fi poſ.oc hingd
e bleꝛecaum. l. taniu hm quoſdam. etſic eſt.õ.ð.e.ſi poſſeſſoꝛ.S.ſed ſi foꝛte dit:teneii debet petitione bered itatis cum enim adua bereditate nanii

☚ò-
nann
nco etsnrorlteneram nos Auiintus
. cit non veni rieius interi 1tradere. 7 ”
rl rern⸗ biepoſſeſſoepe in nedereclenale rem pimat J
ſngie occidatad boc diebe. q ſnengmige⸗ ſi alius oce garkeen bic di quin eſſet n D
ſctaiui eredita/ Eꝙ peti. bere.ad : ſi ipe ic caſum . 1o caſus ad id ic aperte. j. de vi
ſideti n ſe nõ tenek ditarum in pe poſſiderer tepoſicerel hereditariam vult ſtare non pot n ne⸗ er
