hoc inter ceteros.inter uirũ eni et
uxoꝛẽ donatõis cã uẽditio fcã pᷣcõ

ſint qꝛuẽditio quaſi ſub hac ↄdi

tione uidet᷑ fieri:ut ĩ ſingulas me

tretas autiſingł os modios quos
quaſue admẽſuseris: aut ĩ ſingu⸗
laslibꝛasqᷓs appẽderis:autĩ ſin⸗

gula coꝛpa q adnũeraueris.ergo
et ſi grex uenierit ſi qdẽuniuerſa-
literuno pᷣcio: ꝑfcã uidet᷑ poſtqʒ
de pcio ↄuenerit. ſi uero in ſingu
la coꝛpa certo pᷣcioeadẽ erũt que
ꝓxiĩetractauimꝰ. Sʒ et ſi ex dolig

rio ꝑs uini uenierit ueluti metrete

c. ueniſſimũ eſt qd ↄſtareuidet᷑:añ
q; admetiatur oẽ piculũ ad uẽdi

toꝛẽ ptinere. nec intereſt unũ pꝛe-
cium oĩm. c. metretarũ inſimul di

dinonali vẽditõe. vt... de peri. ⁊ cõ. rei ven.l. ſi pendente. ſed certe boc eſt

falſum. etidẽ Bul. poſtea moꝛe ſapientis mutauit conſiliũ.nã indiſtincte

„

omne periculũ eſt venditoꝛis.vt bic.et ſic aliud erit in bac cõditõe tacita G

in alijs. quia venditoꝛi datur facultas enã per coꝛbes tmdẽ effundere.⁊ ſic
poteſt ſe faale penculo liberare. vtj.de pen. ⁊ co. rei vẽ.l.i.in fi. accur.
Admetiatur. et deguſtet. nq bec duo ſunt neceſſaria. vt.j.de peri.et cõ.l. ſi
uina. 5. ex boc ap. .ibi difficile. ⁊c. in pn.l. pꝛime noru. 1

Liber.

.

b onta omne periculum. ergo non ſolum peremptionis. ſed eti
am accoꝛis vel mucoꝛis. Itẽ nõ ſolũ ſi ꝑs pereat.ſʒ et ſi totũ illð do
liũ vt bic.et boc niſi emptoꝛ fuerit in moꝛa.vt.j.de peri.et cõ.l.ſi per

emp. 5. li verbi grã. i

cctuʒ ſit. an in ſingulaseas. Si ꝗs
in uẽdẽdo pᷣdio ↄfinẽ celauenit:

quẽ emptoꝛ ſi audiſſet empturuſ
nõ eẽt:teneri uẽditoꝛẽ ad ĩtereſſe

m inuẽditõe ꝗs pciũ ei

ponit donatõis cã nõexacturꝰ :iñ
uidetuẽdere. iDem.
Igs fũdũ iure hereditario
ibi ðlatũ ita uẽdidiſſet:erit

tibi ẽptꝰ tãti quãti a teſtatoꝛe em⸗
ptuseſt. mox inueniat᷑ nõ ẽptꝰ:ſ-
donatꝰteſtatoꝛi uidet᷑ qſi ſine pꝛe
cio fcã uẽditio. Jõq; ſunilis erit

ſub cõditõe fcẽuẽditõi:que nulla
eſt: ſi ↄditiodefecerit · ¶ Dem.
Igs donatõis cã mioꝛis uẽ⸗

lioꝛi pciores donatõis cã diſtrabi
tur:dubiũ nõeſt uẽditionẽ ualere

uilioꝛi nulliꝰmomẽti ẽ. ¶ NMlia.

debitoꝛrẽpignoꝛatã acre
ditoꝛe redemerit: ꝗqſi ſue rei

emptoꝛ actõe ex uenditonõ tene⸗/

tur :et omĩa in integroſunt credi

toꝛiꝰ. Meriſimile eſt eũ qui fructũ
oliue pendentis uendidiſſet:⁊ſti-
pulatus eſt ꝓ.x.põdoolei:qð na
tũ eſſet pꝛeciũacõſtituiſſeex eo qd

natumeeſſetuſq; ad.x.põdoolei:

idcirco ſolis.v.collectis non am⸗
plius emptoꝛ peterepoteſt q;. v.

pondo olei:que collecta eſſent:a

pleriſq; rreſpoſumeſt.

dat: uẽditio ualet.tociẽs ei
icimꝰ in totũ uenditionẽ nõ uale
re:quotiẽsuniuerſa uẽditio dona
tõis cã fcã eſt:quotiẽs ueroin ui/

Gi quis uẽdendo.cõfinẽ celauerit.i.ma/

lũpvicinũ quos uicinos tenet dicere ſi ſunt mali.vt bic. vel ſi bocitaa

ctũ:ſi nõ.al.vx.j

ac ipᷣos termĩos

agri ſemꝑ tenet
dicere. vt. ſ. ð ac.

emp.l.ticiꝰ bĩs.

Anm in ven
iuioe.non

exacturus.ſecus

ſponerʒ exactu
tutus. et poſtaes

remitterʒ. et.j.lo

ca.ſi tibi babira
tionẽ. que eſt cõ

tra.itẽ bic qñ v⸗

traq; pars ĩ boc

cõſenſit.ſed qͥd

ſi uẽd itoꝛ tantuz

boc gerebat in a

nimo ne exigere
tur pᷣciũ.rñi. vter

q; alteri obliga

tur.licet enĩ tibi

ꝓpoſui donare.
nõ tamẽ donaui

Ihõ vr vende
re. vt exempto v

vendito agak. vt
ſ. loca. et co.l. ſic
emptio.et.S.

ſo.l.v. n fi.ſ̊ ti
eſt dõͤatõ. vt. C.

e.l. empti.

m Biquis fun
dum. ſimilis nõ
eſt vᷣe ↄditio.cũ
in pᷣteruũ cõfera
tur. vt. . ſi cer. p.

n ¶ GWi conditio

defecerit.ſecus ĩ

legatis. quibus

adiecta falſa cã.
vel etiã demon ⸗
ſtratio nõ nocet
vt inſti. de le. F.

quis do /
natois. frã

in vendiröe.
MMullius mo
menii. vt. . ad

vel.l. vir uxoꝛi.?

ſ. ð iure do. ſi res
in pᷣn. bic tamen

ſi pncipalit dõa
re intendebat. ſe

cus ſi pꝛincipali

ter vẽdere. quia

tũc eatenꝰ irrita

et ux.ſi ſpõſus. S. circa

ſa ta in actõe reali qᷓ in actõe ꝑſonali. vt bicet. 5. depig. ac.l.
debuoꝛ. ſ . S. mã.ſi mãdauero.S.ſi buſo. ibi aliũ ſuppoſuit nõ ip/

rqᷓtenus fuit donatio. vt.. de doa. inter vir.
debitoꝛ. nõ tenetur ad pꝛecium.

b¶Aenditoꝛi alias creditoꝛi.

er ſe debitoꝛ emit.
cAeriſimile. erſtipularus eſt. id eſt pꝛomiſit. ſiue conuenit. ſic. S·de

condi.inde. ſi nõ ſoꝛ. F. ſi. x. vel dic ſtipular eſt.ſ. pꝛeci. x. põdo. ⁊c·

(tſe.
E
(ont
ſ

ral

Pif
(Au

rii
ginninen
uninnen
(Caddn
Lenptar
Däi
Hn
VmNe.

bri

ubnüͤi

ir on
ſncdpe
did

(altd

liſten
inſum

Mm

trti ob
Cligemg
n Poen
Uminent
ſicnaff⸗
diss an di

Aeuiekn

ndisa
auſee
Klenöftt
fümrde⸗
ſeinit
u Hhe
ie den
gbaſr,
hegbaden
unto
teih
L Nnaen.
.
ligtoi
Miiatpe
wam
umnlen
inſiltn
Galnt
Piarpe⸗
mienſſ
ſenrödo.
iltnenen
wollen⸗
Pn gon,
ſelia
nain
lrefnn
En
e
ukn
etnin

leden⸗
füiilöde

ſbotin
ndaler,
r Kſi
dslernies
eng i
arſ e
Unnp
Nbennen
Guns ſets
nesz egen
8,Apolte
ineg el
bibain
egbeccte⸗
tibecſy,
Pporibee
ſt ſag

glieꝛx

gerebarſgn

oneethe
Paiit. or.
Alenidln.
irenitti
ofnidag.
Ugneonei
oſidedte.
Ntennee
ndiegi
venettl
toer 9
lnninl

döntd
Lengn.

In.Anlsti
tfeodnidd
petiſin

.
3

. .
eodha
renensi.
nis ubi⸗
Ceotſtladi.
Aetidene
Ctoan
titſideleſ.

gsd
gisfi.

Tmölan

e.

etl K,

C1vrued d

zuenofie

nn ,

öſa

entie⸗

xviij

vt bic ſint caſus genitiui. et bic ſi non eſt ꝓ al planũ.

d ¶ Eſſet. ſcilicet paũ. e¶¶ Mꝛeciũ. nũc reſpondet. accurſius.
f ¶Er eo qð natum. quia hec verba qð natu erit cauſas taxa tõis ob

tinẽt. vt. j. de tritico. vi.⁊? ol.le.l.v. aʒ. g ¶ Apleriſq; ſubaudi.

di.ſine cauſa re⸗
petetur. accur.

Vi funduʒ
oluta eẽt.i.
vt non teneatur

emptoꝛi.

cepita uẽditoꝛe
gquia minoꝛẽ mo
dum inuenerat.

1¶ Aaaidit ſelli⸗

tet em
ne Qus putaue
rat.ſ.in pꝛia mẽ/
ſuratione.

— —

mis. bic diſtigui
tur. ſ quãq; ob
ſcure ponat᷑ bec
diſfbnctio põt ſic

clare dici. vt di /

cas. aut dixit. ſ.

rx. dieſ renũcia

quãn ſit minoꝛ.

aut ꝙ ſit minoꝛ.

vt ex lrã obſcure
colligitur. yl dic
ſm Jo. an dixe

ritvt metiret. ⁊ re

nũciaret ĩfra.xxx
dies. an dixerit
ut metiret᷑ infra
xxx.dies.et renũ
ciaret.ſ. qñcũq;
et lic nõ fit repe /
titio.xxx. dien. 7

ſicẽ ar.ð.iſti.ad

capite. INẽ nota
ꝙ bee interpᷣtati

ones babẽt locũ

cum nõ apparet
actũ eſt. vt. j.

de act. emp. l. ij.

Itẽ qñ uẽditoꝛ
fuit ignoꝛãs mo
dũ aliaſ ꝑpetuo
tenetur. vt. j. de
act. em. l. empto
rem. S. iul. men /
ſoꝛ autem ſi do⸗
lo fecit: per con /
traciõem iſtã te⸗
neturð dolo. vt
3.ſi menſoꝛ fal.
mo. di. l. mẽſoꝛ. iĩ
pꝛin. accurſius.
Nn dieb pri

mis. ſcilicet. xxx.

p¶ Renũciet. ſci
eacrunes

b terhiefeſponl um eſt. ſed et pꝛeciũ pluſq; ꝓ.v.no ſoluetur.et
ſi ſoluerit ꝑ con⸗/

ptoĩ diebꝰ.xxx.ꝓximis fundum
metiret᷑:et de mõ renũciaret:et ſi
ante eã diẽ nõ renũciaſſet ut uẽdi⸗
toꝛis fides ſoluta eẽt:emptoꝛ ĩtra
diẽ mẽſure quo minoꝛẽ modũ eſſe
crediderit renũciauit:et pecuniaʒ
ꝓeoaccepit:poſtea cũ fundũ uẽ
didit: et cũ ipe emptoꝛi ſuoadme
tiretur:multo minoꝛẽ modũ agri:
q; putauerat : inuent quereba⸗
tur:anid qð minoꝛiseẽt ↄſequi a
ſuouẽditoꝛe poſſʒ:iñdi intereſſe
quẽadmodũ lex diceret᷑.nã ſi ita
dictũ eẽt ut ẽptoꝛ diebuerxxx. ꝓxi

mis fundũ metia tur:et dño renũ⸗

ciet quãtimodus agriminoꝛ ſit:
ꝗqpoſt.xxx.dies renũciaſſet:nihil
ei ꝓfuturũ.ſed ſi ita pactũ eẽt:ut
emptoꝛ in diebus ꝓximis fundũ
metiat᷑:et de mõ agri renũciet:et
ſiindiebꝰ.xxx. renũciaſſʒ minoꝛẽ
modũ agri eẽ:q;uis multis pꝰ an⸗
nis poſſe eũ quominoꝛis modꝰ a⸗
grifuiſſet repetere. In lege fũdi
aquã acceſſurã dixit querebat᷑ an
etiã iter aque acceſſiſſet.et m̃.ſibi
uideri id actũ eſſe.et iõiter quoqʒ
uẽditoꝛẽ tradere opoꝛtere. Qui
agrũ uendebat:dixit fũdi iugera
x.et:viij.eẽ:et quod eiꝰ admẽſuʒ
erit:ad ſingula iugera certũ pᷣciuʒ
ſtipulatus erat.xx.inuẽta ſũt pꝛo
uiginti deberi pecuniã.rñ. SFũdi
uenditoꝛ frumẽta manu ſata exce⸗
perat.ineo fũdoex ſtipula ſeges
erat nata queſitũ eſt an pacto cõti
neretur.rñ.maxime referre quida
ctũ eſt. Ceterũ ſʒm uerbanõ eſſe

p ri effe. ſed non tantum quantum minoꝛ erat.
MNlege dicet. ſ. vendiroꝛ. 1 Q¶ Opoꝛrere. tanqᷓ acceſſoꝛiũ.vt.j
. n fi. et. l. fiſtulas.i.rf.et.S. de relig.ſi uẽditoꝛ.et.S.de ſerui⸗

m.urba.pꝛe.l.binas.et de ſeruitu.rul.pꝛe. Item.O.qui babet.⁊.j.ð
ac.em.ſi venditoꝛ..finali. ſ ¶ Qui agrum eius.ſ.fundi etiq ſi vl

ira digam menſurd ſit. ut ſtati innuit, t ¶ Erit. l. yenditoꝛ.·

qN Ziffundũ uẽdi⸗ Zul.
dit in lege ita dixerat:ut em⸗

mine data cõdicetur. ae⸗ Arci.
Ominineq; ꝑſe:neqʒ per

Destrabenda emptione.
u (Fundi. venditoꝛ exceperar. alias enim emptoꝛem ſequeremr. vt.. deac.

emp.l.iul..ſi frucubus.et.Q.de act.emp.ſi fructibus.l.fructus.et.SO.de v

ſufruc.l.pꝛudentis.i.reſpon. r ¶¶ Supula.quã vulgariter ſtoppolã ap⸗

pellamꝰ.ſ.qñ inde ſectum eſt frumẽtum. vt.j.de ver.ſig.ſilua.S.ſtipula.

?¶ Gaccarij.id eſtaſinarij. qui deferunt ſaccos.ac

actũ qð ex ſtipula naſceret᷑:ima⸗
gisq; ſi qꝗd ex ſacco ſaccari ceci⸗
diſſʒ:aut ex eo ꝙ auibꝰex oꝛe ceci

diſſet natũ eẽt.Cũ fundũ ꝗsuen

diderat et oẽm fructũ exceperat ⁊
arũdinẽ ceduã:et ſiluã in fructum
eſſe m̃.Dolia que in füdo domi⸗
ni eſſent:acceſſura dixit etiaʒ ea q
ſeruus qui fundũ coluerat:emiſſʒ
peculiaria:ẽptoꝛi ceſſura reſpon.
Rotaiquoq; ꝑ quã aq theret᷑:ni
hilommꝰedlficij ẽ q; ſitula.
Em ab eoꝗfũdũ i l.
alij obligatũ habebat: gdã ſic em
ptum rogaſſet:ut eẽt is ſibi ẽptuſ
ſi eũ liberaſſet dummõ ante lelñ.
iuł.liberaſſet:queſitũ eſt an utilit
agere poſſit ex ẽpto in hoc:ut uen
ditoꝛ eũ liberaret.Nñ.uideamus
quid inter emẽtẽetuẽdentẽ actuʒ
ſit.nã ſi ad actuʒeſt ut oimõ intra
læn.iuł:uẽditoꝛ fundũ liberaret:
exẽpto erit actio:ut liberaret:nec
ſub cõditione ẽptio fcã intelliget
ueluti ſiẽptoꝛ hoc mõ interroga⸗
uerit:erit mihi fundus emptꝰ:ita

ut eũ intra lełn.iuł.liberes:uł ita

intralꝛłn.iuł.aticio redias. ſi ue⸗
ro ſub ↄditõe fcꝗ eſt ẽptio:nõ po⸗
terit agi ut conditio impleat᷑. Mẽ
ſamöargento coopertã nihil igno

ranti ꝓ ſolida uendidiſtiĩpꝛudẽſ

nulla eſt ẽptio:pecuniaq; eono⸗

RNpcuratoꝛes ſuos pñt ſalteʒ
criminoſos ſeruos uendere ut cũ
beſtijs pugnarent.et ita diui frẽs

reſcripſerunt. fLoꝛenti.

—☛ Aque commodandi cauſa

k ¶ Uendere.ſ.hoc pacto.qð ſubijcit.⁊.j.ad.l.coꝛ. de ſic.l.circũcidere.. ſer
uo. Item facit inſti. de bis qui ſunt ſui vel alie.iufr.S.finali.
OWAaae non ignoꝛauit.vel ſcire potuerit.et dicas plene.vt.S.de dolo.l.
Aquod uendutoꝛ. mI Deſanitate ſtipuletur. gñaliter. ſed ſi no i⸗
ſtipulatus eſt eum uidere.qꝙᷓuis ſciebat eum non videre.tenebitur v
qui bic conuenit.ſicut is qui ſciens emit fugitiuum.etſtipula trn

curſius floꝛentinuus.
5 ¶Exoꝛe. id eſt roſtris.

de quo nõ fuit cogitatũ
et ſic nõ intelligitur ex⸗/
cepiuʒs.vt.S.de tranſac.
l. cum acquil.

a Kun fundus.ſiluaʒ
ci

licet ceduam.

b ¶ Dolia dijit. ſcilicet

pꝛocuratoꝛ domini mã⸗
dato. accurſius.

c¶ Ea. ſcilicet dolia.
d Rota. ut in palatio

dominij accurſij. vbi ro
ta eſt per quam trabit

———

e¶¶ Kota facit. 5. e. l. F.

lege. et. j. e. l. ſi aquedu

Um ab eo. ſub con

D tſit mibi ẽpruſ

ſi eum liberaueris. naz

conditio per ſi:modꝰ ꝑ
vt cã per:quia ponitur
vt. bic et.j.de condi.⁊ ðᷣ
falſa. F. fi. quandoq; ta
men.vt pꝛo condi.poni

tur. vt ar. contra. vr. ſ. D

condi.et dᷣ.l.a teſtatore
fi.et eſt rõ.quia nõ po
teſt agi.quia conditio ĩ
poteſtatem et volunta⸗
tem ſuam erat collata.

alias li er ex alterius fa
co penderet ſi ſtaret ꝑ

iſtum:contra eſſet.vt.ſj.
e.l.ſimibi bibliothecaʒ
que eſtconra.
g Eenſam. eneã. vel

ligneam.

b ¶ Mulla eſt ẽpnio im⸗
mo contra.vt.S.eo.qͥd

tamen. ſo.nulla eſt quo

ad es.ſed quo ad aurũ

ſic. vel diſtingue an poſ

ſit ſeparari.et tunc val
etiã in auro vel argento
vtibi.an non.ettñc nõ
valet etiam in auro vel
argento. vt bic. vel diſti
gue qð pꝛeualet vrſi ar
gentum valeat. ſi es nõ

ualeat. vel die ꝙ bic ſpe

cialiter fuit actum.vtin

ſolidum eſſet argentea.

vel melius.non eſt em/

ptio quantum ad rem.

id eſt es diciturtamẽ a⸗
liqua fauoꝛe emptoꝛis
utnon decipiatur.vt in
ſti. e. . finali.
Omini. ſaltem. ꝓ
iam.accurſius.

gitiuum. vt. ſ. de ekcep. do. apud cel.S.idem lab.ſi quis fugi.queeſt contra
vel dic ꝙ ibi pꝛecium fuit ſtipulams.bicnon ſed tantum de ſanitate.
a ¶¶ Dolũ.fallẽdi.vt ſi dicat equũ nõ aſcẽdere arboꝛẽ. vtſie nõ teneatur. iõ
quia non aſcendit pontem.vel ſi dicat emptoꝛ non eſtſeruus arufex. et yen
ditoꝛ ſtatim ſubijciat ego pꝛomitto.Accurſius floꝛentinus. ”M

b ¶ Enſidioſe diſſimu/
lat.ſ.tacẽdo.vel in alijs
verbis ſe intromitiẽdo.
vt. j. de ac. emp.l. i. F. i.
c duos emerit pu
tãs vtrũq; viuere. cũ v⸗
nus im viueret.
d ¶ Nonſtat emptõ. foꝛ⸗
te.qꝛ nõ eẽt empturꝰ ni

ſi vtrũq; ſimul ar.j.ð in

dieʒ adiec.ꝙ ſi vno..
celſus.et ĩſti.ad.l.acqᷣl.
F. bis aũtvbis. alioqn
Z.vt.j. e.l. domũ itẽ õ
S.e.qͥd tamẽ.ſo.bic nõ
errauerunt.licʒ credide
runt euz viuere.ſʒ. Z. ſic
Abeo. intereſt. ſ. cũ
nmeſior ſit noua ve/
ſtis.ſicut⁊ nouũ manci
pium. vt.j.de edił.edic.
l. pꝛecipiit.

Eeneri.ſ.actoõe ex em

pto quãto minoꝛis eſſʒ
empturꝰ.ſi ſciuiſſet.vt.j
de ac. emp. iul.in pꝛin.
gLoõtingit. vt qꝛ foꝛte
vẽdidit alij.et ẽptoꝛi ꝓ
miſit penã.ſi ea iuenirer
interpollata.vt.j.ð ac.
emp. iul. circa pꝛin.

b Quod vendidit. id
eſtqꝛ putabatvẽdereac

ſi ſaſſʒ. tũc om̃e damnũ
vt.ð.ꝓxi.et ac.de dolo

nõ ex em pto.ſym yr. cu,ʒ

nulla ſit venditio:

On licet ex officio.
4 r ab eo cuiꝰ gerit

officium publicũ vel pꝛi
natum. vel etiã ab eoqͥ
de ſua luriſdictione eſt.
vt bic et. C. de cõtracti.
iudi.l.i.et.S.ſi cer.pe.l.
pꝛincipalibus.ſed Z̊.¶
e. l. cũ ipe.ſol. vt dixi. Z.
e.ſi in emp. S.ſi.itẽ õ.j
deadmi.tu.l. quotiens
GS. non tantũ.ſed ibi ĩ pe
cunia mutua ſpale. vt
tutoꝛ ſibi poſſitſoluere.
et mutuũ ſumere.
k NPerſonã. C. ꝙ me⸗
tus ca.ſi per impꝛeſſio⸗
nem. ſic et in autẽ.de al.
emphi.S. byconomos.
colle
n qdruplũ.ꝙ foꝛte
fiſco applicat᷑.vt.j.ð iu
re fiſ.l.aufertur.S.quod
m ¶ Loͤſenſu eſt. a lege
vt in caſu qui eſt. j. e. ti. l

in uẽditionibus dicũtur:ſi palam
appareãt:uẽditoꝛẽ non obligant.

uleluti ſi dicat ſeruũ ſpecioſuʒ: do

mum bene edificatam ut ſi dixerit

hominem litteratum uel artificẽ
hoc pᷣſtare debet.nã hocipſoplu

ris uẽdidit. Quedaʒ etiã pollici⸗

tationesuenditoꝛẽ non oblegãt ſi

ita in pmptu res ſit:ut eã emptoꝛ

nõ ignoꝛauerit.uelutiſi ꝗſhoĩem

luminibuseffoſis emat:⁊a de ſani
tate ſtipuletur nam de certa ꝑte
coꝛꝑis potiꝰ ſtiplatus uidetur qᷓ;
de eoin quo ipſedecipiebat. Dho

lũ malũ a ſe abeſſe pᷣſtare uẽdito

dʒ: qnon tãtũ in eoẽ:ꝗ fallẽdi cã
obſcure loquit᷑:ſed etiã qĩſidioſe
obſcurediſſimulat. m Ar.
Iduos gs ſeruos emeritꝰ
pariter uno pꝛecio quoꝝ al
terañ uẽditõz moꝛtuꝰẽ:neq; invi⸗
uo ↄſtat emptio i I Dem.
Albeo libꝛo peſterioꝛũ ſcri⸗
a bit ſiueſtimẽta ĩterpollata
quis ꝓnouis emerit: trabatio pla
cere:ita emptoꝛi pꝛeſtãdũ qð int⸗
eſt:ſi ignoꝛãsinterpellata emerit

quã ſniam ⁊ Nõpo.ꝓbat.in qua
⁊ iuł.eſt.qui ait.ſiquidem ignoꝛa

bat uẽditoꝛ:ipſiusrei nomĩe tene

niſi ſciebat etiã dãni: quod exeo

cõtingit quẽadmodũ ſiuas auri⸗

calci ꝓauro uendidiſſet ignoꝛis

tenet᷑ ut auꝝ quod uẽdidit pᷣſtetꝰ.

Bnlicet i I Dem.
rorcocvodanmnne

ꝗs emereꝗd uel ꝑ ſe: uel ꝑaliã ꝑ⸗
ſonam alioquin nõtãtũ reʒ amit⸗
tit:ſedetiã in quadruplũ cõuenit

Fm oↄſtitutõem diui ſeueri ⁊ anto-

qui officij. vel 3 pꝛincipe in pꝛinilegium boctamẽ

getur repꝛoban. A. de contrac. iudicum.l.i.
aqueducms. pdio. vrbano foꝛte. o (Dictũ ſit. vt. . de euict. l. p.
cet extra.bic ergo nora ꝙ ratione acceſſionis aliquid debetur vt.j.e.

ſi fiſtulas.et.j de le.iij.l.

las vxoꝛem.S.legauerat.et.l.cui.et.i.pꝛedijs..penł.
ti. C. de dona. gie nup.l. ſionſtante. F. pactum. et. . de act. emp. . ſi

Liber.

3. eponuntur. vt. . de le. ii
bsbet tres ſignificationes.vtx ibi.

ꝙᷓꝙᷓ.ꝙ.i.quia.accurſius floꝛentinus.

toꝛ. F. finali. et dixi. . e. qui fundum.S.i.accurſius.

Abeo. bibliotbecã.i.vas quoddam.vel armarium in quo libꝛi

.

nini. ⁊hocad ꝓcuratoꝛem quoq;
ceſaris ꝑtinet.ſʒ hocita ſehʒ:ni⸗

ſiſpaliter ꝗbuſdã hocↄceſſũẽ.
Jaqductꝰ dẽat᷑ p ALpi.

rẽẽt ſinihil dictũ ſitꝰ: ſicut et ipᷣe
fiſtule:pꝑqs aq ducit᷑. ꝑ Au.
AIcet extra ſedes ſint.
Tqzq; ius l¶ Mpianꝰ
lque nõ ſequat᷑ ꝙ amiſſũ ẽ

attamẽ fiſtule ⁊ canales dũ ſubſe
quũt᷑ q̃i ꝑs ediũad ẽptoꝛẽ ꝑuẽiũt

⁊ita põpo.lib.x.putat.l hem.
Al beo ſobit ſi mihi biblio

= theca ita uẽdideris:ſi decu
riones cãpani locũ mihi uẽdidiſ⸗

ſent in quo eã ponerẽ ꝑme ſtet:
quominꝰid a capanisimpetreʒ:
ſ eẽ dubitãdũ ꝗn pᷣſcriptis uerbſᷣ

agi poſſit. ego etiaʒ ex uẽdito agi

poſſe puto:qſi impleta ↄditõne

cũ ꝑẽptoꝛẽ ſtet: quominꝰ ipleat᷑.

Ittoꝛa que p Mu.
fundouẽdito ↄiũcta ſunt:
in modũ nõcõputant᷑.qꝛnulliuſ
ſunt:ſed iuregentiũ oĩbꝰ uacant
necuie publice:aut loca religioſa
uel ſacra.itaqʒ ut ꝓficiant uendi
toꝛi caueri ſolet:ut uie inter litto⸗
Tloca pu. in modũcedant.
Enatꝰ cẽſuit ne i I¶ Zẽ.
gs domũ uillaue dirꝛueret:
qplꝰſibi acꝗreret᷑ neue ꝗs nego
ciãdi cã eoꝝ ꝗð emerʒ:uẽderetue
pena i euʒ ꝗq aduerſus ſenatuſcõ.
feciſſʒ ↄſtituta ẽ:ut duplũ eiꝰ q̃n⸗
ti emiſſʒiĩ eraniũ iferre cogeret᷑:in
eũ uero quẽdidiſſʒ ut irnita fieret
uenditio plane ſi mihi pciũ ſolue
ris:cũtu duplum eranioo debeas:

Odio ⁊ ius aq traſit adẽpto/

et
x¶ Bi modũ qͥ ẽ
n

j. libꝛoꝛum. S. ſed et ſi bibliotbecam. er·

8 Rédidiſſent
idẽ paratieſſent

yvel voluerunt vẽ
dere. ſic. j. de vᷣ.
ob.ſi ſtipulatus
ſun. et lic non eſt
eſt contra.S.e.l.
cum abeo.
t Uerbiſ agi.
meyt implea fvẽ
ditio noͤ iſpecto
quaſi nõ ſit iple
ta cõditio.qꝛ ꝓ
impleta babet᷑.

vt ſubiſcit. et. .

ð pbẽ.ep.bec vẽ
ditio. et. j. de vᷣ.
ob.l.ĩ execuri. ꝗ.
fi.et. j.ð ↄdi.⁊ð.
l. iure ciuili.
Ittoꝛa. q̃ ſ
ſint mars:i
cõtia ſũt.ſiflumi
nis tũc publica.
vtiſti. ð re di. F.

*

d? avẽditoꝛe

„ ublica. ſ. 3

lias.als ãt ſi ce/
pi.cõ.l. id ꝙ. F. f.
Enatꝰ. fcmñ
Vayxiola⁊ pã.

1. cetera. . ki.
2 Ncqreret. ex
negodiatõe.al. i
ſi vt põati alias
domü:tʒ. vt. C.
de edi.pᷣua.l.ij.
qhʒ ñi lʒ et ſi ñ fi⸗
at cã negociatio

nis. vt ſi legaue

ritꝗͥs marmoꝛa
q tũc ſũt iũcta vł
q̃ pꝰ ea ab hr̃de

iniũgut. yt. j. de

le.i.cetera. .i.et
l.ſenatꝰ.i.rñ.eõ
qñnq; l;. vtð do.
itervi. ⁊ vx.l.mar
cellꝰ. et. j.ð le.i.
ſenatꝰ..i.itẽ ad
opꝰ pub.vt.j. de
dã. infec. l.fie i fi.

d Duplü. imo

vfr ꝙ in ſimpluʒ
Epioꝛ etĩ ſimplũ
vẽditoꝛ puniat᷑
vt.j.de dã. ifec..
fi.i.th.q ẽõ.ſol.

ſmo ðcoꝛdat ſi bñ intelligat᷑.nã ſiẽptoꝛ pᷣciũ ſ ſoluit adhucet habʒ

rẽ teneti duplũ.vt bic.et rõe vniꝰ ſimpli ẽ pẽa vẽditoꝛis cũ irrita ſit
quo ad eũ veditõ.vt bic ſubijcit.ſiãt ñ bʒ rẽ nec pciũ ſolult rũcqͥlibʒ
in ſimplũ.vt ibi.ſi ãt et pciũ ſoluiſlet.et rẽ nõ bꝛẽt tunc veditoꝛii du
plũ.et eri:pena emptoꝛis ratione vnius ſimpli.alij dicunt ꝙ ibip⸗

renq; ſciebat illicitum contractm. bicemptoꝛ ſolus.

aſknp

mpn
ſa ſli

rrpoſt
yrſde
Aulcift
effo

inlit.
Nlpelĩ
aſdepſi.
Kuart

(Wctun
Dchl

Utim

ffolunran

fng
echnon

4

fſeͤthlri
Finrrt

„

lUrterth

tpoleatte

ano. gn
glin

Lcl a
(cdinann

ſſönan

„0

Ceſt
Maronis

inliu
een apon
wece
ndßfno
nignin
ſonetſee
üliffͤ.
ſpala,
Aoonſts,
r
Plci

„

(Lphen

ate,

ü

dorpiei
ſafran
wpogher
manenn
N
ſianaey
mminſ
ſoohe

.

in ur

ane he

danicſe

hollenges
kie
hiri⸗
detſenoned
umndͤtl
nabeo
Vedle 1
Ntinpeeme
toni ſhen
itg
tiſdcn)
plenbebe,
bſcnai
Mihirn
ni⸗ aſ⸗ e.
liinmif
aſgd⸗
nechuti.
Jug
dean
iaſätſfiyni
löcpobli⸗
ſtiͤteniß

Anicn
Dinocije
int
Pirlatt
1s alsitſtc⸗
rorbirtſi
Gldeſ
au

hol P
ſbeeſd

nen i
Ciſeti
gpagtiectl
Npoatiels
onüßn
eebicnali
ühalſſi⸗
tipegocind
s.Pllegue
Vds mumen
icſcnücit
Na bbit
igitrſod
icenr ſ4
ſenad ificc
8 nin
aſitt
a Kiſti
Phbgeſte
rlii
Dihi⸗
Yuſrpl
ceaiingt
diathuu
ſe ediſt⸗
.qe:
dbuerhe
—
lnithd
riinni

autgb

=☛ =

==

fin git vYy
ere.cũ non vẽ⸗

p ſKepetes ame. l. ̃ ium q8 dediſti.
7 XXres. dimonſoreinramenlente alo nouandi.

ri

6str.

Dato.ſupple.⁊ ꝓinde ⁊c.⁊ facit.s 5. e. ꝙ vẽdidi. rinſti. de

e. Aui. §. vendite.accurſius.

ta fuerit ſo

luta tota pecůüa

reſ ſit inẽpta.naã

lʒ vnꝰ nümus
ſit ad ſoluendũ
nõ fit inẽpta. ſʒ

hec poſitõ repꝛo
bat. vt. . dedc.

1 de. l. cũ fundꝰ.

2. . e. fiſtulas. F.

q fundũ.⁊. C. ð

dil. pig.l. ᷓdiu.

2. ſ. de ſo. l. Et cir

ca.j.de vſu. l. tu
toꝛ. F. luciuſ. die

ergo caſum vt ſi
decept alter

hentüü intra di ⸗

migiã iuſti pcij:

ſi aũt vltra reſciẽ

ditur. vt. L. ð re
ſcin. vẽ.l. ij. .l.

ſi voluntate.
Ada. qui

dat:nectñ agit:
vt valeat tanqᷓ;
donatio. qꝛ tũc
fieret alienatio
ex cã donatiõis
vt. L.e.l. empti
fideſ.⁊ facit.j. e.
l. cũ manu. in fi.

l.7. .ð manu. l.

iiij. F. ſi ab igno⸗
to. 7. C. e. ſi non
donationis.
quis ſb
boc. ptãs.
vt. L. ſi mã. ita
ven. l.i. in fi. . j.
de ſer. expoꝛ.l. ſi
tic. ⁊ fit vendi/
toꝛ dñſ nõ ex pa
cto. ſʒ rei app hẽ
ſione. ⁊ ſic e. z.
ð vſuf. ſi fur. 7.l
ſi pendẽtes.j.f.
accurſius.
Omuz. ni
hil.cũ ſine
re q̃ veneat non
poſſit eẽ venditi
o. vt. ð. eo. l. nec
Eptio.⁊.j.de hr̃.
ven..l.cũ beredi/
tatt.
d e Quanaps.
domꝰ. i. edificij.
als ſtricte accep
to vocabulo.cũ
fmaneat maxia
pars ſp dicct re
manere. vt. ſ. de
ſo. qui rel. .. are
am. in fl. ⁊ ſic nõ

dedet.
( Vda ⁊ imaginaria uenl⸗

1/r. s bona ſide.nõ dʒ. veluti ſi ita vendita ſit. vt niſi d ie ſtatu/

repetes a mer: q; in ea pte imita fa
cta eſt uẽditio:nec ſolũ huic ſena⸗
tuſcõ.locus erit:ſi ꝗs ſuam uillaʒ
uel domũ:ſʒ ⁊ ſi alienã uẽdidenit.

8 res emptoꝛis⸗ V ius.
iat nihil intereſt utrũ ſolu⸗

tũ ſit pꝛecium: an eonoie fideiuſ⸗
ſoꝛdatꝰ ſit.ꝙaũt ð fideiuſſoꝛe di
ximꝰ pleniusacceptũ eſt:qibʒrõ⸗
ne ſi uẽditoꝛið pcioſ ſatiſfactũ eſt:
ueluti expꝛomiſſoꝛe: aut pignoꝛe
dato pinde ſit:ac ſi Fuun ſolutũ
eſſet. (ulus.
NR Es bong fide uẽdita ꝓpter
Vminimã cãm iempta fien nõ

tio ꝓnon facta eſt.⁊iõneca
lienatio eiꝰ rei intelligĩ. ¶ hẽ

quis ſub hoc pactouẽdi

deni ancillã ne ꝓſtituat᷑: et
ſioↄtra factuʒ enit: ut liceat ei abdu
cere:⁊ ſi ꝑ plures emptoꝛes mãci⸗
pium concunerit:eiꝗ pꝛimo uen-
didit abducendi poteſtas ſit.
PAulus

Omũ emi: cñ eam ⁊egoet

Juenditoꝛ cõbuſtam ignoꝛa⸗
remus. Merua.Sabi.⁊ Caſſius
nihil ueniſſ. e:q̃ʒuis arrea maneat:
pecuniãq; ſolutam odici poſſe a⸗
iunt: ſʒ ſi pars domꝰ maneret Ne
racius ait in hac qõne multũ inter⸗
eẽqᷓnta ꝑs domuſſincẽdioↄſump
ta ꝑmãeat:ut ſi qdem amplioꝛ do
mus ps exuſta eſt:non cõpellatur

ẽptoꝛ ꝑficere emptõem.ſedẽt qð

foꝛte ſolutũ ẽ:ab eo repetet. Sin
uerouł dimidia ꝑsuł minoꝛ q;di
midia exuſta fuerit:tunc coartan⸗

dus eſt emptoꝛ uenditõem adiple

re exiſtimatõne boni uiri arbitratu
hita:ut qð er pᷣcio ꝓpter incẽdiuʒ
decrel. cere fuerit inuentũ: ab eins

eẽt loc buic diſtinctoͤi. eg Amplb.ps doinyiedſci vt dem̃ ẽ

f Agimplere 5. 3. e. ſiduos. So. vtibi.

Decontraben.emptio.

g ¶ Di auũt. nullã ven. ĩmo d. vt. S.e. ſi inẽp. iẽſi. So. lbires ſubſiſtebat
lʒ vicioſa.hic vᷣo erroꝛ ſubemagis ĩpedit venditõem qᷓ; rei vieum.
b ¶ Quãtacũq; ꝑs.ẽt minoꝛ. na in odiũ deaupiẽtis ſuꝑioꝛ diſtinctio loaun

non habet.

pſtatione ieka Sin⸗ aut uẽitoꝛ

gdem ſciebat domũ eẽexuſtaʒ:ẽp
toꝛaũt ignoꝛabat:nullã uẽditõeʒ
ſtare:ſitota domꝰ añ uenditioneʒ
eruſta ſit: ſi uero q;tacũq; ꝑs edi
ficij remaneat:a ſtare uenditõem
⁊uenditoꝛẽẽptoꝛi ꝙ intereſt reſti
tuere ſiliquoq; mõexr diuerſotra⸗
ctarioʒ:ubi emptoꝛ qdem ſea ciebat

uenditoꝛ aũt ignoꝛabat. ⁊ hic.n.o

poꝛtet uenditionẽ ſtare ⁊ oẽ pꝛe⸗
cium ab emptoꝛe:uẽditoꝛi ſi nõ ð
penſũ ẽſolui:uel ſi ſolutũ ſitñ re
peti. ꝙ ſi uterq; ſciebat ⁊ uẽditoꝛ
enptoꝛ domũ ñ ecexuſtã totã:uel
ex pte:nihil actũ fuiſſe dolo ĩteru
trãq; ptem ↄpenſando.⁊ iudiciũ
qð exbona fide deſcendit:dolo ex
utraq; pte ueniente ſtaren non ↄce
gdente. MApinianus.
Rboꝛibꝰ quoq; uento deie
e8: uel aſſũptis igne dictuʒ

. Eemptõem fundinõuideri eẽ con
tractã:ſi ↄtẽplatione illaꝝ arboꝝ

uelutioliueti:fundꝰ ↄꝑabat᷑: ſiue

ſciente ſiue ignoꝛãte uenditoꝛe:ſi

ue aũt ẽptoꝛ ſciebat uel ignoꝛabat
uel uterqʒ eoꝝ hec obtineant:qᷓ qin
ſuꝑioꝛibꝰ caſibꝰ ĩ edibꝰ dicta ſ .
Vm uẽderes fun
dũñ dixiſti: ita ut optim na
Pön gze ner eſt qð quinto mutio
placebat non libeꝝ: ſʒqlis eẽt fun
dꝰ pᷣſtani opoꝛtere.idẽ ⁊ inurbãis
pdiis dicẽcũẽ. ¶Arcellꝰ.
S Am ↄphenſũ erat lege uẽdi
tõis dolia.lxx.ẽptoꝛi acceſſura
ch eẽnt. c. . ĩuẽditoꝛiſ foꝛe ptãte m̃.

Eq dareuellet. I Dem.

iſtimopoſſemeid: qð meũẽ

ſubↄditõe emere:qꝛ foꝛte ſpatur
4 neũ eẽ deſinere.ᷓPOge.

iofficiicã ĩ ꝓuĩcia agitul
militat Hddis pnarei cnd liic nõ

C. loc.l.militeſ. zicnv ilnbandfgſaſiſt diſtrabũt vel ẽte

16 oc. qñ ꝑs ſuꝑeſt. K ¶ Et oẽ pciuʒ. ẽt ꝓ deſtructa

pte.qꝛ non videt᷑ decep
⁊c.vt.j.de act᷑.ẽp. li. i.
accurſius.

l NHihil act.ſi in totũ ẽ

deſtructa non ẽ heſita ⸗
tio.qꝛ ꝓper defectũ ſub

ſtaãtie nulla. vt. S. e. F.
ſin aũt. ſzʒ vbi p pte cur

non tʒ in pte q ſupeſt.
Rñ.immo.tʒ.⁊ ꝙ dicit

nil actum ẽ q;tuʒ ad ꝑ
tem deſtructaã. ſ.ẽ intel⸗

ligendu.⁊ ſic ꝙ iuris ẽ
ĩ toto quo ad totũ: idẽ
in ꝑte quo ad ptem. vt

ſ.de vſur. qui ſcit
m ¶Copẽſando. vt.ꝗ.

de dolo.l. ſi duo. 1. ð. ð
eo ꝑ quẽ factum E. l. fi.

Fpe.

oꝛibꝰ. Zctam.
nihil ſupereſt
de arboꝛib q̃rum ↄtẽ⸗
platione fuit facta ven

ditio.vel foꝛte bic in ẽp
toꝛis erit arbitrio. vt. ſ.
ð ꝑi.⁊ com.l.ſi poſt.⁊.]
e.in vendendo..i.

o ¶ Dicta ſüt. l. S. l. pxi.
W Vm venderes.qͥ

dam ſic deplano
intelligũt. qꝛ nõ dixi v⸗
ti optimꝰſic ẽt ſeruũ tra

dere poſſuʒ cũ manſeat

cũ ſua cã.vt.j.deacqr.
re.do.traditio.⁊.j.e.l.a
lienatio.ſi aũt dixiſſem
tũc libeꝝ debeo pᷣſtare
non autẽ ꝙ ſibi ab ali⸗
is ſeruatur.vt.ſ.de eui.

l. pe. ⁊. ſ. de v. ſi.l. qͥ vti

n dic iꝙ et ſi non dicat

vti:optimtñ liber dʒ p

ſtari. vt. ſ. de act. ẽp. in
venditio.⁊.ſ.de euic.l.
pe.no.qꝙ ſi nõ fiat qᷓto
miĩoꝛis erat ẽptur a git
vt. ſ. de edi.edi.l. quot.

⁊ ꝙ bic dr ouerte nõ di

xiſti ⁊c.i.dixiſti vẽdo ſi
vti optimuſ ⁊c.⁊ ſicme
exonero. vt ar.ſ.de edi.
edi.l.qnt᷑.F. ſi vẽditoꝛ.

4 * Omßbhenſü.q vt

let. dũmõ itegra
det. de ac. ẽp.l. pe.
beis: qꝛ in gñeẽ debi /
tũ.vt inſti.de.le... ſi ge
neralr. ⁊ de ac. F. huic.

— iſtimo. ſub odi.

ic ⁊ ſtipulatio vʒ
ſue rei. vt. .. de v. ob.l. ſi
nen

Vi officij. nõ pᷣt
efoꝛte ſtuge
1 llitiã di

ſi finita ẽ militis. vt hic :.ſ de re mił.l.nmilites. Itẽ nec nauẽ fabꝛicare nec
fabꝛicatã emere. vt. ſ. de iur. fi. aufert. F. qd ld ⁊ facit.S.e.non lʒ.

Aui neſciẽs.nõ teneat quo ad rẽ. .
nei fem̃ vt. S.ð relig.l.ofſa.S.i.q ẽ S.ſo.vt ibi.

VIRes.in aduerſione.i.vt oẽm aduerſũ caſũ ſuſepiat ẽptoꝛ.ſic ⁊ j. de ꝑi.

⁊cõ.rei vẽdi.l.ſi qͥs vi⸗

3 ¶ Afngnata.i.iam tra

ita. accur.
C im ſeruo. iuſſerit
glij no vẽditurꝰ.vt ar.

3.ð dolo. ⁊ elegant.F.
i.ibi aut nulla ⁊c.⁊.j.ð
iniur.l.eũ qͥ.S.fi.ał. cui
libet vendere poſſet. lʒ
vnum noĩaſſet dñs. vt
gr. j.ð op. no. nũ.l.i. .
iñ q̃rimr.⁊ facit ad hãc
l. S. man. l. diligenter
b ¶ Demonſtranõe.i. ſi
tenet᷑ venditoꝛ noĩare
puicinoſ.vt hic ſʒ termi
nos ſic. vt. j. de ack. ẽp.
l.ticiꝰ heres.in qͥ bꝰ ſi er
rec nõ nocet vtĩ legatiſ
vt ⁊. ſ. ð le.iij.pronꝰ..
1. 7. F. i. ac.
Hoiĩent᷑i.ſi ꝓmittat᷑
ꝙ noiabunt᷑. als lʒ v⸗
nũ noiet alios noĩare
nõ tenet.vt ar. C. de et᷑
cu. tu. l.voluntaria. It
in alio caſu tenet᷑ dicere
qñbʒ maloſ.vt. S. e. qðᷣ

ſepe. S. ſ. act.
d ¶Poſſnidet.qꝛ ipſe ve
ditoꝛ vicinꝰẽ a foꝛtema

lug. accur. .
. 4 dud piinae alr
iſtipulatõe. vt.j.
. den. ob. ſi mihi. ⁊ iſt. ð
inut. ſti. qð ſi qs. .ö. ð
opſti. pe.l. eũ qꝗͥ. F. ite. q̃
ſunt d. So.iõ alið qꝛ iĩ

venditõe venditoꝛ gra

uaret᷑ dici totũ vẽderet.
⁊ totũ pᷣciũ hr̃et qð gra
uamẽ nõ põt niſi ꝙ ha
beat ꝓmiſſoꝛ. vt ar.j. ð
ack. Ep.l.iul.S.idẽ celſꝰ
Itẽ ꝑp cõionẽ in quã ĩ
uitꝰ cad eret venditoꝛ.
fcOnuẽit. fcãs.ſ.
ppe naditõis fa⸗
agendas tñ pꝰ Sctuʒz vẽ
1genn ſin fi.
b . vẽdendo. niſi

AEſuſft deſi euincat
qlʒ ſeruit?.vt dixi. S. e.
l. cñ venderes.ſʒ ar. õ.
8.ſi ſer. ven.l.teſtatnix.
i. rfi. ⁊ de ſer. vr. pd.l.f.
i.rh. ſy ibiiõ. qꝛ ſic pff.
fuerar ſolit?. ar. . ð le.i.
ſi ſeru?. H. i.
k & Gi dicta füt. als ſi

põt p̃terqᷓᷓ ſi paterna eiꝰa fiſcodi
ſtrabant᷑. Qui neſciẽs loca ſacra
Ereligioſa ł pu. ꝓpꝛiuatis opauit
Iʒẽptõnõteneat:exẽpto tñ aduer
ſus uẽditoꝛẽ expiet᷑:ut ↄſeq̃t̃ qdði
terfuiteiꝰ nedecipet᷑.Resin ad
uerſiõe ẽpta ueluti ſinõ dolouen⸗

xrempto. ĩmo videt᷑ ꝙ actò
x ¶ Intfuit. vt iſt. e. F. fl.

ditoꝛis factũ ſit ad pꝑichin ẽptoꝛis

ꝑtinebit:ẽt ſires aſſignata nõ ſit.
A Im ſeruo rẽdñsuẽ Ab.
Aere cene ꝑſone iuſſerit: ſia
lii uẽdidiſſet q; cuiiuſſus eratuen
ditionõuʒ.Gdẽ iuns ⁊ ĩliba ꝑſo
naẽcũ ꝑficiuẽditio nõpotuitĩ eiꝰ
pſõa:cui dñſ uenire eã noluit.he
mõſtratõne fũdi fcã ↄfines noiari
ſupuacuũẽ.ſi aũt noĩent᷑ ct ipᷣʒuẽ
ditoꝛẽ noĩari oʒ:ſi foꝛte aliũ agruʒ

Him poſſidet. I Sem.

ndusille ẽ mihi. ticio ẽp

tꝰ.queroutrũ ĩ ꝑtẽ:anĩtotũ uendi

tio ↄſiſtat an nihil actũ ſit. Rñ.ꝑ
ſonã ticii ꝓſuꝑuacuo accipiendã
iõq; puto totiꝰ fũdi ẽptõeʒ ad me
Ptinere. 1Dem.
VOnuẽit mihi tecũut certum
numentegularũ mihi dares certo
pcio:qᷓstu faceres.utmũ ẽptio ſit:

an locatio. Rñ.ſi ex meo füdo te/

gulastibi factas tibiut darẽ:oue⸗
nit. ẽptõem puto eẽ nõ ↄductiõeʒ

totiẽs.n.ↄductio alicꝰ reiẽ:quoti

ẽs materia in qᷓ aliqd pſtat᷑:ieodẽ
ſtatu eiuſð manet.quotiẽs ueroet
ſmutat᷑ alienat᷑ ẽptõ magisqᷓ; lo

ICaitelligid; 9Bm.
uẽdẽdo'fũdo quedã ẽt ſi

nõdicant᷑ pᷣſtãda ſt uelutine fũdꝰ
euĩcat᷑aut uſuſf.eiꝰ:quedã itað
mũ.ſi dicta ſt uelutiuiã iter actũ
aque ðductũ pᷣſtitũ iri¶ Idẽ iĩ ſerui.
ur.pᷣdi. Si ſeruitꝰ uẽditis pᷣdiisðᷣ
beret᷑:nec ↄmẽoꝛauerit uẽditoꝛ:ſʒ

☛n*

l¶BSi cũ ſeruit.ob dolũ pᷣſumptũ.ſic.S.mã.ſi fideiuſ.ifi.i.rñ.⁊ nd.

ſi vo fundo debeant᷑tacite ſequunt᷑vt.S.eiſi aq̃ duetus.

quẽ nuuciare debere. vti all.l. F. ſi cũ debitoꝛ. ⁊.l.ſi ꝓcurator.S. pe.
m ¶ Quintꝰ.ruta.ceſa.hocnõ dat᷑ ẽptoꝛi.imo ſi bʒ reuocant᷑. vt hic

⁊. ſ.de ac.ẽp.l.fundi..ſi ta.⁊.S.ad exhi.l.celſu

cte putãt uẽditoꝛẽ teneri exempto
ob dolũ ¶¶. Quintꝰ mu.ſcri.ruta:
ceſaqʒ ediũ fũdiuenõ ſunt.niſiid
ſcriptũẽ.nã ruta.ceſavea ſũt que
Inʒz ediũ ny fundi ſũt. ¶ Zeʒ.
Mienatio cũ fit cũ ſua cã dñiũ

ad aliũ traſferimꝰ q eẽt futuraſia⸗
pud nos eares mãſiſſet:idqʒ toto

iure ciuiliita ſe hʒepterqᷓ; ſi aliꝗd
noĩatim ſit ↄſtituti Moc.
Icũ fundũ uenderes inlege

Itadiriſi. esid ẽptoꝛi acceſſuꝝeſſe:
qð mercedis noĩea ↄductoꝛe exe

giſſes. exiſtimo teĩ erigẽdo:nõſo
lũbo. fi. ſʒẽt diligentiã pᷣſtare ðbe
re.i.ñ ſolũnt ate dolꝰ ma.abſit ſʒ

ctut culpa. Sere aliꝗ ſolent hec

uerba adiicere. do.ma. a uẽditoꝛe
aberit. qð cẽt ſiadiectũnõẽabeẽdʒ
Necuidet᷑ abeẽſi ꝑ eũfactũ eſt:

aut fiet quominꝰ fundũ ẽptoꝛpoſ
ſideat.erit ergo exẽpto actio non

ut uẽditoꝛuacuã poſ.tradat:cuʒ
multis modis accidere poterit:ne
tradere poſſit.ſʒut ſiqd do.malo
fecerit aut faciat do.ma. eiꝰ extia⸗
retur. IBeʒz.
Vtilia polla emit lacũ ſaba⸗
tanẽ angulariũ ⁊ circa eũ lacũ pe⸗
des.x.qro.nũꝗd ⁊.x.pedeſ ꝗtunc
acceſſerũt:ſub aq̃ ſint qꝛ lacꝰ cre⸗
uit:an ꝓximi.x.pedesab aqᷓ rutili
epolle iuris ſint ꝓcul.m̃.ego exi⸗
ſtimo eatenꝰlacũ:quẽ emit nitilia
polla:ueniſſe qᷓtenꝰtũc fuit ⁊ circa
eum.x.pedes:ꝗ tũc fuerũt:nec ob
eqrẽ qð lacꝰ poſtea creuit lati euʒ

—

ber hoisẽptionen

—

poſſe pleriq; eriſtiauerũt: ſi mõin

ter ignoꝛãtesid fiat.qð idẽ placʒ
ẽt ſiuẽditoꝛ ſciat:ẽptoꝛãt ignoꝛet
qð ſi ẽptoꝛſciẽslibeꝝ eſſe emerit.

ſciẽseẽ reticuerit:⁊ obid ꝑigno⸗ Tuula ẽptio ↄtrahit᷑ ¶ Mul.

rantiã rei ẽptoꝛ nõ utẽdo pᷣſtatutũ

tps e ſemitutẽ amiſerit: qdaʒ w-

Mpatoꝛes ſeiũ ⁊ anto.augu.

8. S. idẽ iunl.

ita ſe bʒ vt

l. traditio.⁊.j.vᷣ

0 Nonſtitutuz.

velun ſi qᷣſ emat
a venditoꝛe bo.
fið potit ſe meri

aduerſus credi-

toꝛẽ pᷣſcrip.x.vł
xx.an.qꝙ auctoꝛ

ei facere nõ po/⸗

aduer.cre.l.ij.et

deßſcnip. xxx. ã.
lL. cũ notiſnmi.

Zctuʒz. vel ĩ Zciu
ipſo.qð ꝓbatꝑ

id qð cS. de do
lo. ? eleganter.
S. non ſolü. 2.3
e.l.in vẽdendo.

Zccũ.vt cũnõ e⸗/

rat ſua tpe pct.

ſʒ poſtea ſua fit.

qꝛ tũc iplere vẽ⸗

dinionẽ tenet᷑ vt

alienam rẽ.

(Eradat. cum

iã foꝛte tradide/

rat vñ ſel ẽ liöa /
tus. ampliꝰad
idẽ in ꝑpetuũ ſi
tenet. vt.j. de ſo.
4 res. F. areã. et
inſt. 4. mo. tolli.

ob.in pꝛin.

t MWMultis. ma⸗/

rime.nã? ſi ĩde

re poſſit.nõ tene
tur actõe exẽpto

vt tradat.lʒ qui
dã dicant õ.ſed

Ar)Vtilia. an

Aula nü. qᷣa

multos bʒ äagu
los. ſi hẽs angu

larũ.iõ eſt qꝛ mł

tas bʒ angulas
pma vioꝛ ẽ.

Ruc fuit. aun

vẽgditio eẽt õ. et
ſictps ðcty iſpi⸗
cit᷑ ſic. S.ð ſer. vꝛ
ba.p. ſed q̃ loc.
⁊. ]. de hr. vl gc.
ven. l. ij. F. .

ſextilio ſeueroĩ hec uerba reſcip.

ng

aPon
Vitun
i niſen
antoi
ienmoͦet
iſten
tpilbent.
iſſinct.

ſeechn

. erongertn

ſnicin

16) o⸗

GiſtiA
l tſit
Moloini

Außtllaſün
eli⸗ jan

iſilst
Wior.

((Recnni

Euas deche⸗
fſocnointi

((nnpe
((aarfore

fupcad

Hitoi ron
0uſö

ſea

fepedtagn

ſiſtedeſhg⸗
ſtiide
ibelach
Rend
Mytſdel
ſuntdeſt
Mideſch
Mlngi
Kinannte

fdtift

ſſtigſe

(dletin

“ rtecze

aln
Muntet
nͤden
nlhſäi
ſhunnf

N.
Nant ehe
ei
Aiant
tg 4 t
enſied
udturi,
lnane
Tanſimn
unſcſen

pencto N.

zboktſenn
ueftscrl

keßſehn ſ

egepoe

ſe. L
kugarlie
fſanm

.
ſuiile⸗
zplizen
ogiſe
edes dede
Adcgnr.
honſcli13
linpidan⸗

Wufaſ
ptcinh NH

tſiatez.
poſtaſuaft.
nmciplaei
nonemeit

dekrihlfe

loonte
Zucder an
fintenneſce
riſſcilin
6anplen
iin penif
ncetideſ⸗

4

äͤnonli
bingun.

Psu

nenitſit
poſttna ſe

aniegih

rodorſg
diontzſi
vi rönd
lſiane.

MWWNn
E
Uleds hyiG

W
iſiti.
Imiſoe

mAnis
n ¶ Expcio.qꝛ

. 977„

¶ Eã.ſ.lacũ ſiue. n. lac ceſcat. ſiue erareſcat vicino nʒ acceditne/

q; decedit..vt ſ. de aqua plu.ar.l.vicinus.j.fi.

I Abeni boĩs. exiſtim auerũt quo ad obligatõem. vt inſti. e. 5. fi.
ſec; onbroib prilti deiuti ſti F Erò.qꝛ ĩ ſtipulanõibꝰdñi

uʒ dʒ traſire ĩvẽditõe non.vt. ð. e.l. ſi ira. / Mllła Zᷣbit. mltoma
gis nõ vʒ Zctuſ ..

. 2—

bg4 ũ ſideuſ. bec ad adijciendũ. nã fideiuſ.dare vẽditoꝛ nõ tenet᷑.

niſihoc noĩati acũ ẽ. vt.ſ.de eui.l.emptoꝛi duplã.in pᷣn.

¶Non vʒ pact. vt qñ eſt ad adijciendũ. ke Idem. ſ. pactum.
l ¶ Agẽte. foꝛte ad ruta ⁊ ceſa q̃ bʒ ptoꝛ.vt.j.de act.ẽp.l.fundũ.5.

ſimta.vel ad pᷣciũ ład aliqͥd aliud.⁊ ſic no.ꝙ q̃dã ſeruat ẽptoꝛ ex
apiẽdo qᷓ non põt ſeruare agẽdo.vt.S. e. ſi.in emp.S. item.
