cauſam contractui.vt.qᷓ
de dolo.et eleganter.

ſ¶ iureas.id eſt pꝛecio

a materia.

t¶ Cum per venditoꝛeʒ

extimandum eſt. nota
regulam non attendilu
cra.ſed damna. vt hic.
et.j.de dam. iinfec.l.pꝛo
culus.et.j.de aqua plu
uia. arcen.l. pᷣma.. ſi⸗
cut.et.l.ſi i meo.et.j.de
furt.ſi is cui commo.et
j.de iniur.l.iniuriarum
H. ſi quis de honoꝛibꝰ.
et. j. de dona. inter virũ

et vxo.l.ſi ſponſus..ſi

maritus beres. et.S. de
peri.et commo.rei nen.
l.fi.et. C. de ſenten. que
pꝛo eo..pe.ſed ſpecia
lia ſunt multa cõtra di⸗
ctam regulam. vr.j.de
euic.l.vẽditoꝛ.et.S. ad

l.a cquil.ſi ſeruum me/

um. et.l.inde neranus.
et inſti. ad.l.acquil.S. il
lud.et.S. de eo qð cer.
lo.l. ij. F. fi. et. j. titu. i. ſi
in lege. .colonus.et.j.
rẽ ra.ba.l.ſi coõmiſſa. et
j.neqͥd in lo.pub.l.ij.G
merito. et. C. ar. tu. l. qe

quid. q̃ ſunr ar. ð. ſz oia

ſunt ſpãlia.ſʒ hodie ſe/
cus.vt.C. ð ſen.q ꝓ eo

in fine.

vMec ſeruoꝑ. ſz cur ſ
opſeqͥ paũ familie ſicut ⁊

dom q̃ coꝛruit.vt.S.e.
l. iulia. F. i.qᷓ eſt õ.ſo. vt
ibi. qꝛ peꝰ ẽmale trade
re vt ibi ꝙᷓ; nullo mõ cra
dere. vt hic dictur.

xe Krobligatõ. ſ. ex cau

is p̃dictis.

ti bodie ſic ut.⸗

celſus. . fi ſed ar. cõtra: ſ. de dam. infec. ſi finita. F. fl.et.l. ſe.
¶ Di iibi fundum. ex vendito.vt.S. de ᷣben.emp.l.quifundum.et. C. de

pac.inter emp.et ven..i.ij.

a ¶ Ca res.i.conuentio.

b Beg ſi ua. ꝙᷓ mibi an ꝑ boc mibi vẽdere teneat᷑.dixi. ̊.ſi ͥs cau.l.ſi eũ.

e ¶ Qui domũ pꝛeſtare. ſ. mallit.
d ¶Aolütatis. no. pmit

ti incõſtantiã.vt.j.ð vᷣ.
obli.cũ qui certarũ.⁊.j.
de bo.poſ.õ tab.l. non
nunq. et. j. de le. i.l. hu⸗
iuſmõi. SF. ſtichũ. et. S.
vſu et ha.diuus.S.licet
et. j. de cõdi.et demõ. l.
pater ſeuerinã.in fi. ſed

cõtra.S.de ꝓcur.l.ĩ cau

ſe. in pꝛin. et de boc ple⸗
e ¶ Pꝛeſtare. ß vno ⁊ eo
dẽ ano nõ põt partẽ pe
cunie ſoluere. et in reli/
qua anni ꝑte pani eum
habitare. vt ar.j.de le.
i.ſi ex tota.ꝗ.fi.et.S. de
cõdi.inde.ſi nõ ſoꝛ..f.
hõ ecẽ.ſ.altenꝰ.vt.j.
de ilure do. l. plerũq;. in
fine.

Jin qualirate. em

toꝛi.vr. j.e.l. ſi du /

oꝛũ.et.l.ſi vendito fun/

do. accurſius.

lin p̃teritũ ſunt qſi
ta anteq;.ſ.tunc agat᷑.
6äG; ꝓ futuris cauetur.
i =W ergo
biccautio de bereditate
futura.et ſic eſt ð. C. de

pac.l.fi.ſo. ideo pactuʒ
de futura ſucceſſiõe bic

accipe valere.qꝛ nõ ſpõ

te. ſed neceſſirare impo⸗
niktk. ſi ꝓpter pᷣcedẽtẽ coͤ/
tractů validum. ex quo
mihi tenebaris ſeruum
rradere.vſi qꝛ fidẽ fregi
ſti. caues de eo gð ex he
redlitate ſua puẽeiet red/
di. ar. S. ꝓ ſocio.l.iij.ꝗ.
de illo. vel aliter bic coͤ/
ſentiẽte liberto vſq; ad
finẽ vite ſue.vel dtc illa
determinat iſtaz. qꝛ hoc
uetꝰ illud nouũ.vł me⸗
lius dic vbi ẽptoꝛ ſucce⸗
dit nõ agit᷑ ĩter eos.hboc

em̃ nõ valet. ſʒ agit᷑ vt tenea
¶ Mota. nõ repbendẽdo. ſed addẽdo.

i

in qllitate fundi IX
ẽditoꝛ mẽtitꝰ ſit:nõ in mõ

quis ſeruũ tene Eiꝰ tenet᷑ tñ ẽptoꝛi.põe eni dixiſſe

ma haberẽ ex uẽdito eo noĩe mibi
actioeſtqſi in ꝑtẽ pcii ea res ſit.ſ3
ſi ita tibi fundũ uẽdidero:ut nullii
alii eũ q; mihi uẽderes actõeo no

mine ex uẽditoẽ ſi alij uẽdidernis.
Qui domũ uẽdebat:excepit ſibi
habitatõʒ donec uiueret:autĩiſin⸗
gulos ãnos.x.ẽptoꝛ pꝛioãno ma⸗
luit pᷣſtare.x.fecũdo annohabita
tionẽ pᷣſtare trebatiꝰ ait mutande
uolũtatis ptãtẽ eũ habere:ſingu⸗
liſqʒ ãnis alterutrũ pᷣſtare poſſe:⸗
quãdiu ꝑatꝰ ſit alterutrũ pᷣſtare:
tãdiu ceſſat petitõʒ nõ eſſe.
Lpi.

eũ ꝗnquaginta iugera uinee eẽ:et
ꝗqnquaginta pꝛati:et in pꝛato pluſ
inueniri eẽ tñ oĩa centũ iungera.
Igs ſeruũ:quẽ cũ I¶ Sheʒ

peculio uẽdiderat: manumi

ſenit:nõ ſolũ peculii noĩe qð ſeruꝰ

habuit tꝑe quo mãumittebat᷑: ſʒ

eoꝝ:que poſtea acꝗrit:tenet᷑: et

pterea cauere dʒ ꝗcqꝗd ex heredi⸗
tate libertiad eũ ꝑuenerit reſtitu⸗
tuꝝut marcellꝰ notat:nulla pᷣſta⸗
reuẽditoꝛ ex ẽptodʒ:que haberet
ẽptoꝛ:ſi homomanumiſſusnõeſ
ſet.nõ ↄtinebunt᷑ igi᷑ eaq ſi mãu
miſſus nõ fuerit:acꝗſiturꝰnõ ẽet

kei reſtituere qð ad eũ ꝑueniat. pꝛĩa ſol. potioꝛ
oibus eſt.ſʒm aʒ.

l ¶ Mõ eſſet. puta lucrat ẽer dignuate quã ſeruus nõ habere põt. et ſic ni
mis large loquutus eſt iulł.ſcõm io.et facit.S.de mino.l.verũ.in pꝛin.et.Sẽ.

ec. l. ſi poſteaqᷓ.et.j.ſo.ma.l..ſi vero..item quicqͥd. ,
Iſeruus minui.maxĩa vel media ꝑ quas duas finit᷑ vſuſfructꝰ.vt in
ſii.de vſufru. F. finit. m¶ Solueris.ſ.. poſt capi.diminutõez.
on babebis. vt ⁊ ar. ſ.de acqui.re.do.ſi ſeruus.iĩmo videt᷑ ꝙ ſic.vt.S.
de vſufr.ſed et ſi quis.S.interdũ queeſt õᷣ ibi.quid ergo ſi admiſſo ⁊c.ſo.bic

amiſit capi.diminutõe vſumfructũ.et ꝓpter ſuũ delictuʒ indignꝰ eſt. ergo
hmodo quid ex vſufr. cõſequi ſ ibi alio mõ.vel non vtendo vel rei inte nitu.
argu.j.de an.le.meuia.i.reſponſo.

0 g

¶ Seruũ tuũ abeſſet. vt ſi ſoluiſſem pᷣciũ ſcdᷣm quoſdam.ſ boc nõ põtre

ferri ad ſuꝑioꝛẽ poſitionẽ caſus.qꝛ ſupꝛa poſuit de peculio ꝓpꝛierarijſe olu⸗
tü.dic ergo ſeruũ emptũ de meo paſtũ ſcᷣm aʒo. et dixi plene circa hoc.ẽ.

ſi cer. pe.l.cũ fundum.S.ſeruum.
eruo fideiuſſiſſet.vt inſtitu. de ſideiuſſ.S. pꝛimo.

S. finali

Liber

ipendentẽ.i.vuas pendentes ꝓ vindemia.

ILegere.i.colligere.vñ verſus.

enr nec vltra tenet. vt. . deli. ca. l. uideamꝰ.

Fur aurũ.virgo floꝛes.mare nau

ta. libꝛos clericꝰ. equiuoce ſingula quiſq; legit. ſjm Aguo. ilego.

t Hꝛobibeatur. ſ. emproꝛ. ¶ RPetentem. l.

ſeruꝰ:i quouſuſ I MX.

fructꝰ tuꝰ erat:fundũ eme⸗
t:et anteq; pecunia nũeraret᷑:ca
pite minutꝰ fueris quãuis pᷣcium

ſolueris :tñ actõʒ ex empto nõha

bebis . ꝓpter talẽ capitis diminu
tionẽ:ſʒ indebiti actõeʒ aduerſus
uẽditoꝛẽ habebis:añ capitis autẽ
diminutõʒ nihil intereſt:tu ſoluaſ
an ſeruꝰ ex eopeculio:qð ad te p⸗
tinet.nã ĩutroqʒ caſu actõʒ ex em
pto aduerſusuẽditoꝛẽ hẽbis.ſer
uũ tuũ impꝛudẽsa fure bona fide
emi:iſq; ex peculio:qð ad te perti
nebat:hoiĩeʒ cõparauit q mihi tra
ditꝰ ẽ. poſſe te hoĩeʒ eũ mihi ↄdi⸗-
cere. Sabinꝰ dixit. Sʒ et ſi gd mi
hi ab eſſet exnegocio:qð is geſſiſ
ſet:inuicẽ me tecũ acturũ de pecu
lio. Caſſiꝰ uerã opiuionẽ Sabini
retulit in qua ego quoqʒ ſuʒ. Ser
uouẽdẽte hoĩeʒ fideinſſoꝛ uendi
tõis ola pᷣſtare dʒ in que obligaret
ſi ꝓlibero fideiuſſiſſet.nã ⁊ in do
minũ actio ſic dat᷑:ut ẽptoꝛ eadeʒ

cõſequat᷑ que libero uẽdẽte cõſeꝗ

debuiſſet ſzultra peculii taxatõeʒ
dñs nõↄdẽnabit. denen
qN Mi pẽdentẽ uidemiã emit
1 — 1 7 1 2
iuuã legere phibeat᷑ auẽ⸗
ditoꝛe aduerſuseũ petentẽ pᷣciuʒ
exceptione uti poterit.ſiea pecu

ſola que ſunt ibi vel ſi nullũ eſtnullũ debeak. vt. . eruus
lega tũ. S.q qnq;.ſo.bic affirmauit eſſe in fundo. ibi vero ſolũ dixit
lego.x.que in arca habeo cũ ſola qͥnq; eẽnt. vſñ tenetur bic ꝓpter te/

2 Zaditaſed

5

venditoꝛem.
v Poterit. ſ. em

ptoꝛ.

x Si ea. pecũia

bec erant verba

exceptionis. bñi

ageres ſi ea ꝛc.

ſic ecõtra excepit

iul. H. offerri. 7.

de edi. edic.l.edi
les enã. F. ki.et. l.
illõ. i. Rñ. poreſt
etiaz bic emptoꝛ
ex empto agere.
vt. j. e. l. quintus
et. Z. de rei ven. ſi
ager.

—
—

qꝛ petit᷑ pꝛo ea re
que tradita non

ſtnõ põt agi.
Eeterũ. poſſet

e
bic quen an boc

ſecundo caſu fu⸗

it ſolutũ pᷣcium.
dic ꝙ ſic. alias

poſſet veditoꝛ re
tinere rẽ loco pi⸗
gnoꝛis. vt. S. e.

ag eduũ

qꝛ poreſtateʒ ba⸗
bet exhibendi.vt
8.ad exhib.l. cel
ſus. in pꝛin.

b ¶ Uniuriarũ.vt

et..de iniur.l. in
iuriaꝝ.S.ſi quis
me. et. S. depoſi.
l.i. S. ſi quis ita.

c¶ Rem. in qᷓ non

dicat ſe habere a
liqð ius nec ba⸗
bet etiam poſſeſ
ſionẽ. aliaſ babʒ

ei uendi.
Zus. cuz
indu debe

bit. imo videtur
vt. . de le. i.ſi ſeruus

merariaʒ a ſſeuerationẽ.vt.S.e.l.iulł.S.itẽ qui furen.
icq̃d debet. ẽt ſi nibil ſit dictũ.vt. z. e.l.ſi tenet... ſi vas.et de
di. edic.l. pide põp. ſy . .e. l. pe. in fi. ſo. vt ibi. et bec nłla ert

R edia.vi.caſus no.ſupꝑ tribꝰ actõibꝰ ex vẽdito in /vt.S.l.px.
0

ꝛmata ex ſtipulatu.ad idẽ.et ex ſtipulatõe ad pena.dic engo er
ſtipulatu pꝛia tollit᷑p exceptõʒ pacii ex vẽdito.ſᷣ eõ ipo iure.pꝛim in
tex. ſecũdꝰ iĩ glo. Itẽ ex ſtipula m pẽalis actõe ex vẽdito ꝑ exceptos
Sʒ eõ. iiij. ipo iure.pᷣmꝰ in glo.ſecudꝰ in tex.itẽ pꝛia ex ſtipulatõeꝑ

ſecũdã. erſecũda ꝑ primã. ꝑ exceptõʒ qñ fit nouano qꝛ boc ẽ actũ.vt

j. de excep. do. l. apud. S. labeo. et iſti duo nec in tex. nec ĩ glo. de gctõ

4 ter ẽpio et eĩ vẽdito que ex pꝛio pacto oꝛit᷑ nibil hic dicitur.

ꝛccia. tria fuerũt bic pacta veſtita. iſtud pꝛimũ fuit veſtitũ oſen
u.pꝛimũ quo vẽdidiſti mibi pdiũ.ſecũdũ quo ↄueni ꝑ ſtipulatõeʒ
vi telocalẽ nibi.terciu planeſi nõ fieret ꝙ in ſecudo ↄuenerat expꝛio

„ 7

uicfti
an pee
vbe ge
WII volakſ

uno dan

inſiet
cndie

miſthlen

ſtog iy
. Ncifencre g

(Cuenth
lhriz ſcömn
ſbieni h

ir gye
itfirnet
(nal nop

wpinoinet⸗
goſto.

ſccheni ef
Mmnſerhp

ueſticos
Pini,
—
(pomape
fucrn
ſnni

((Märtane

Uenthas
Anoloconed
iiſdedoan
Peancego⸗
ſonaupoli
nlcb ſiß
Pricnetpi

llidſi,
unaha
dinthrii
hmitfr

6ftpphaun

Nehnahen

ekpaltod

lnnft
utcfint

ſedtafn

iglin

ſoſfnief
aleiilg
eniſſie

iſiipen
igbie po
enpio ger,
ſelgunn
Ddſd
erkonat
eſnte
hi olng
Eemn e
egoenanbee
Gncoctlſr
lui in.
g lr ales
olapilſoet
Ueeſilepg
nonig ie,

e
Mepbit
ſoltnghn
getbbentigt
AMabbld
upo.
ſimi
iſbennutli
ſin s
es dehl⸗
ctists

agitur vno modo er empto et er vendito.ð exſecũdo duobus modis
actõe ex ſtipulatu.itẽ actõe exvẽdito infoꝛmata a pꝛĩo pacto.ex tertio
agit᷑ tantum ad penã etvno mõ.in bac ergo lege fuit actũ vt im ple/
rerur qd in ſecũdo pacto ↄuenerat actõe ex vẽdito ĩfoꝛmata.en querik
an tollat ex ſtipulatu q̃ coõpetit ad idẽ. et dicit ꝙ ſiẽ cõſequurꝰ ador

im̃ qtũ eſt in ter
cio pcõ.ſ.penali , „„
r oe niarde qua agit᷑ nõ ꝓea re petatur
.I5 e. „ J —2
ſipꝛio erſtipula, que uenit: neq; traditajeſt. ceterũ
z bacthͤer Kipr poſttraditionẽ ſiue lectã uuã cal⸗
oentenid pa (are: ſiue euepere muſtũ ꝓhibea⸗
ciũ bilkiße in⸗ tur:ad exhibendũ ueliniuriarumꝰ
e eeedui. agere poterit: quẽadmodũ ſi quã
dicergoßi⸗ ꝛc. libet et aliã rẽ ſuã tollere ꝓhibea
vel melꝰ põe coꝝ⸗
ſum ꝙ bic queri tur. d YX. he.
tur an tollat ſti/ ꝗqs cum funduʒ uenderet

pulatio penalis
ꝙ plani ẽ etnõ
opoꝛtet dici ſʒm
pactũ ſtipulatõe
veſtiri. etm iſtã
poſitões ſupple
oẽs ĩferioꝛeſ glo
ſas. — –

dolia centum quein fundoeſſe af
firmabat:acceſſura dixiſſʒ:q;uis
ibi nullũ doliũ fuiſſet:tñ dolia em
ptoꝛi debebit. ¶Pvaulus
Micquid uẽditoꝛ acceſſurũ
dixerit:id integrũ:ac ſanuʒ

g ¶ oͤuenit p ſti ⸗ Q
pulatõ icõtmẽ/ tradli opoꝛtet: ueluti ſi fundo do⸗
nſubiea vf e lia acceſſura dixiſſet. nõ quaſſata
iofuitifomaia. ſed integra debet dare Apia.
velmeli ade ( RKedia mihi uẽdidiſti.⁊ cõ
cto incõtinẽti ap 3 —,
poſto. YJuenit ut aliquid facereʒ qðᷣ
een ſi non feciſſeʒ penã pꝛomiſ.m.
latöeſecida, bm Uenditoꝛ ãteqʒ ex ſtipulatu petat
pꝛmüũA. eruẽdito agere põt ſi cõſequutꝰ
i ¶ Pꝛomiſi. per
ſtipulatõʒ ſecun /

dã. q eſt ternũ pactũ.ſecundũ aliũ ꝑ ſtipulatõʒ penalẽ.
le gir auctoꝛ bꝰ. l. l Si ex ſtipulatu.ſ.actõe.vt fiat qð cõ/
uenit. ad qͥd habet reſpectꝰ ad ſtipulatõʒ penalẽ.rñ.qꝛ illa pẽalis
actio loco actõis exuedito ſuccedit.et per bãc ex vẽdito tollit᷑ exceptõ
vt. j. de daeriege aps. labeo. et illa tollit penã ex ſti.ꝑ exceptionẽ
p eandẽ ergo et bic ꝑ obliquũ.qð directo nõ poſſet cũ ex ſtipulatu in
foꝛmata nõ ſit loco actõis ex vẽdito ſ ſunt pes.etad hoc iſti.q. mo.
tol.ob. F.ij. ſ ſi ageret ex ſtipulatu ad penã.an ipſo iure ſit ſublata
ꝑ actionẽ ex vẽdito.rñ.bic caſus nõ ẽ in hac.l.ſʒ dicã ꝑ excep.tol.vt
ar. . de do. excep. l. apud. S. labeo.vel foꝛte bic ẽ caſus noſtre.l.⁊ ille
caſus quẽ diximꝰ deſit i bac.l.et ſoluat᷑.vt dixi nõ ꝑ hãc.l.ſʒ ꝑ alias
allegatas.łᷣ ſecꝰ ſit eõ ſi pꝛĩo ad penã agatur qꝛ ipo iure tollit᷑ ex vẽ
dito vt bic ſubijcit. ſi ex ſtipulatu ⁊c. erẽ rõ.qꝛ ĩ pẽali ſtipulatõe nõ ĩi⸗
ſpicitur qd ĩterſit ſj ĩ actõe ex vẽdito ſic.vñ cũ deſierit ĩtereſſe ꝑ actõʒ
ex ſtipulatu intẽtatã ipo iure tollitur. vt ar.iſti ð iuti.ſti.S.alteri.vel
dic ſzm M. qꝛ ex ſtipulatu acrõ ↄtinet certũ ex vẽdito ĩcertũ.vł ſcõᷣm
KR. ex vẽdito bõefidei ẽ.⁊ qᷓ;to faciliꝰ hec bẽtur tãto faciliꝰ ſoluit᷑ ex
ſtipulatu ſtricii iuris. Itẽ ſi pꝛio egit actõe ex ſtipulatu vt fiat qð cõ
uenit. er fuerit cõſequurꝰ an ex vẽditotollit᷑ ipo iur q̃ ad idẽ cõpetit.
Rñ.etbic caſus nõ ẽ ĩ hac.l.ſj dicã ꝙ ipo iure niſi in id qð excedit ꝓ
pter rõeʒ quã dixi.qꝛ deſijtitereſſe. Itẽ ad id qð ðꝛ ex ſtipulatu tolli
p exceptõz. nõ ipo iure ꝑ actõʒ ex vedito ĩfoꝛmatã viðꝛ ꝙ ipo iure ſit
ſublata actõ ex pꝛĩa ſtipulatõe ꝑ ſecũdã.ſicut et ſtatim dicit ð actiõe
ey vẽdito.cũ videat᷑ eẽ facta tacite nouatio ſtipulationis pꝛioꝛis per
ſecundã.vt.j.de ac.⁊ ob.l.obligationũ fere.ꝭ.fi.⁊.sv.ꝓ ſo.ſi qs.⁊.l

qð ſi.q ſuntõ. aut ſi ꝛiũ fuiſſet ĩter eos actũ.nec tolleret. nec obſta⸗

ret exceptio.vt.j.de xᷣ.ob.ſtipulatõ iſta.O. ꝙ ſine dubio.m̃.pᷣdicta
eſſe va ofiteoꝛ.qꝛ nomẽ exceptõis nõ actõis bic põſt᷑ qꝛ nulla ex pꝛi
ma ſtipulatõe ſ intẽtõis ẽ excluſiuũ.ſi ĩſtanter q̃ras qͥd ergo differt

gctio ex vẽdito in bis ab actoe ex ſtipulatu.nã ei bicyiðꝛ voluiſſe no

tare differenti. Rñ. vtraq; tollit ipſo iuꝛe y vna det ad factũ altera ad ĩter
eſſe. vel ad factü. vt. S. e.l. tenet. S. i.et.l.i. et boc ſcᷣm eos qui dicũt intereſ-
ſe eſſe in obligatõe.eſt er alia diſferentia duplex.qꝛ bec actio exſtipulatu tol
litur nouatõe ſecũda ſtipulatõe pene.et eniã ſimagis interſit tua perſequi
qꝛ ↄſenſu vtriuſq; credit᷑ no

factũ qᷓ; penã que parua erat.et eſt rõ yt dictũ ẽ.

fuerit:quantũ pene nomie ſtipula
tus eſſet agentem euʒ ex ſtipulatu
doli mali exceptio ſubmouebit ſi
ex ſtipulatu penã conſequutꝰfue⸗/
rit.ipſoiure ex uẽdito agere non
poterit: niſi in id quod pluris eiuſ
interfueriteid fiei. I Dem.
C Miresſub cõditõe legata
Rerat. is eam impꝛudens ab
herede emit.actione ex empto cõ

ſequi poterit? emptoꝛ pᷣciũ qꝛnon

excauſa legati rẽhaberet.iEfri.
Eruus quemame cum pe⸗
culio emiſti. pꝛiuſqᷓ; tibitra⸗
deretur furtuʒ mihi fecit q;uis ea
res quã ſurꝛipuit interierit nihilo
minus retentionẽ eo noĩe ex pecu⸗
lio me habiturũ ait.id eſtipoiure
obid factum minutũ eſſe peculiũ

eo ſcilicet q; debitoꝛ meus ex cau

ſa condictõis factus ſit.nã licʒ ſi
iã traditusfurtũ mihi feciſſet aut
omnimõ ↄditõem eo noie de pe⸗

nẽti appoſitã ſym pꝛimã.ſ ſcom ſe ecũdã. dic ꝙ fuit nudũ pactũ incõtinenti
appoſitũ iuxta pꝛimũ.de pꝛia aũt actoe nullo mõ ex vendito loqͥ põt ac. et —
ſubaudi ẽt.nã ex ſtipulatõe de facicẽdo põt agi.vt ſtatim ĩnuit.ibi ageniẽ ex
ſtipulatu ⁊c.ad boc aũt agit.i.vt fiat ꝙ ↄuenit. ſi tereſſe ſun⸗
qð conuenit aget᷑ ex ea.ſecus in actõe ex vẽdito in qua venit intereſſe. vt bic
ſubijcit. et eſt rano.quia hec ſtipulatio eſt ſtricti iuri .
qð ſpecialiter dicit᷑.vt inſti.de obli. ex cõ. in fi.et.S.de neg.geſ.l.ſi pupilli.

in fi et.l. qꝛ tantũdẽ. ſed exvẽdio eſt bone fi. actio. vt inſti. de act. 5. actionũ
et in ea venit qð equũ etbonũ ſit pſtari.ẽt ſi nõ dictũ ſit. vt in palle.ll. ac.
b Loͤſequutus fuerit per actõʒ ex vẽdito.vel dic ꝙ im̃ penã petijt.et ꝑ exce
ptionẽ tollit pᷣcedẽtes ſtipulatões.ſed ex vẽdito ipſo iure.qð nõ placet.

—

c¶ Di ſtipulatus.ſ.ex ſtipulatõeſecunda.

d Goſo iure. imo per exceprionẽ. quod eſt tertiũ pactũ ſemꝑ videt᷑ repelli
ab actõe ex vendito. vt. . ſi quis cau.l.ſi duo. S.item ſi duo. que eſt contra
ſolu. ibi cõtra plures agebat.et cõtra vnum pena etconira alium res pere/
batur. bic contra vnum tantũ.ᷣnec etiam eratibi pena loco rei petite. Item
ad boc oppo.quia ſi pꝛimo penam fuero conſequutus nõ repelloꝛ a te ali⸗
quo modo necipſo iure nec per exceptione yt. z. de pe.bere.l.etiam.S.peñ.
ue eſt cõtra. ſo. ibi cõtra plures agebatf.itẽ ibi dolipenã. bic moꝛe tantuʒ.

bt. 5. de Zben. emp.l.ſuerei.

g (Impꝛudens. id eſt ignoꝛans eam ſibi legatam.
b otent cõſequi.exiſtente conditõe.quia ipſo iure videturres euict.
i RKem babet.ſ.alias.niſi reciperet pᷣcium.io.et ſic non eſt contra.ĩmo facit

I Eit. ſ. affncanus. auctoꝛ buius..
n

2„

Bifactus e
0 ondictionem. cilicet furnusm.

De actio.empti.et vẽ.

latõnis qð nõ eſtiĩ acrõ

cſ iñ nõ eſt aciũ vt pᷣſtet

aũt ad intereſſe ſi nõ fiat

Aires opditoe. ſiem legatam pure mibi rem emerem. emptio nulla eſſʒ

.. de le. i. buius. F. qui ſeruum. et ad.l.fal.fundo.
Eruus. quẽ a me. alias a me. etalias de me.
Condictõis.furtiue.
vvt. 7.5. de pecu.l.ſed ſi danum.S. ſiue aũt ex contractu.

—

uatõ facta pꝛioꝛis ſtipu

ne ex empto vel vẽdito.
et qꝛ verbis nõ eſt ᷣcta
et qꝛ non viðꝛ de ea eſſe
actũ.ſʒ de ꝓximo pacto
alioqͥn õ.S.de reſcin.vẽ
di. l. cũ ẽptoꝛ.nã licet in
foꝛmet᷑ ex pꝛio pacto oꝛi
ginẽ tñi trabit a pꝛio.tol
lit᷑ iñ quia deſijt ſua in/
tereſſe cũpenã cõſequu
tus ſit niſi intereſſe eſſʒ
maius pena.tũc em̃ pe
tit᷑ qʒ excedit vt hic.vel
meliꝰ ſzm aʒo. er ſcõm
iſta tem poꝛa.Rñ actuʒ
eſſe expꝛeſſim ne nouet

vtrũqʒ. ſʒ vt exigere poſ⸗/
ſit vel intereſſe. vk penã .
at bodie neceſſe eſt hoc
agi expᷣſſe ut nouet ⁊ ita
ad alterũ nõ ad vtrũq;
aget᷑. vł alia rõne nõ fit —
nouatio.qꝛ pena viðꝛ
poni gracia diffiniendi
Itereſſie tm̃.qð erat in ac
tione ex vẽdito.vt. S. ꝓ
ſo.duo.vñ cũ idẽ in vna
qð in alia ↄtinetur me/⸗
rito vna ꝑ aliã tollit᷑. ſʒ
altera ipo iure. altera ꝑ
exceptõz.
a ¶ Ex vẽdito.ſ.actõe in
foꝛmata ꝓpter ſtipula⸗
tionẽ de faciẽdo incõti⸗

.

8. et nõ venit in ea. niſi

a ¶Mõ baberẽ. qꝛ eſt ex
maleficio.vt. S. ð his qͥ
deiec. vel effu. l. i. F. ſi fi
b ¶ Peculiũ.vt et. S. de
pe.l.ſi ſeruꝰ meꝰ.et.l.iij
H. ex cauſa furtiua.
c RPenes te. traditũ añ
taditionẽ ſerui.
d ¶ Conditõe.ſine cã.
e¶ Quaſi res. bona rõ.
yr et. S. ſi certũ pe.l.ſi ⁊
me et ticiũ.in fi.ſ ar.ð.
Q. e. ti. l. ſi filius.
f 4S ſciẽs.ẽt pꝛiuſq; e⸗

ncat᷑.ſic etals agit᷑añ

l.cũ qͥs.S.q boĩeʒ. et.l.
ſi hoĩez. ʒ Z. C. de euic.·
l. qͥ rẽ.et.j.de re.pmu.l.
i.circa pꝛin. ſo.hic fuit
in dolo venditoꝛ.vt hic
dicit. et iõ ẽtañ tenef. vt
et ar. S.de cõtrahẽ. em.
„— l. eiq;. F. dolũ. accur.
g . Ulioquin. i. niſi fuiſ
et ĩ dolo. . e. l. exẽpto.
in pꝛin.
hbeAendident.que fa⸗
cere nõ potuiſſʒ.niſi do⸗
minꝰ. vt. C. de bis qui
a nõ dho.l. peh.et. C. ſi
al. res pi.da.ſit.l.que pᷣ
ium.
ea res pᷣſtari. vt
S. de õben. em. l. qð
a ¶ Qui. cuſtodia. ad
quã tenet᷑ vẽditoꝛ.vt.ſ.
e.vẽditoꝛdomꝰ. accur.
b ¶ Aim . cui reſiſti non

et fa. j.loca.ſʒ de dano.
et. S. cõmo.l. ad eos.
Goluũ. bic ſuit in mo
ra.S.nÿ. Euuſſet. niſi
ego moꝛa feciſſeʒ.
d ¶NAiriq; ab eodẽ emi
mus in eo ꝙ ab eodẽẽ
ar. j.q pot.in pig.ha.l.
ſi non dñs.ſʒ in eo qd a
diuerſis ẽ eadẽ lex.ar.ð

extraneũ.ſʒ ĩter ſe po⸗
nioꝛ ẽ poſſeſſoꝛ. ſic et qñ
duo ab eodẽ dño. vt.¶
de reiven.l.quoniẽs. ſʒ
cõtra ad id qð hic dicit᷑
qꝛ poſſeſſoꝛ viðꝛ potioꝛ
ñ a d iuerſis nõ dſiis

ſiq̃dẽ.q̃ eſt ̊.ſo.hic lo⸗
quit᷑cũ ille poſſidet. cui
pꝛio tradita eſt res.vel
foꝛte cuʒ neuter poſſide
ret.ſj publice ð extrane
um expiunt᷑.ſi aũt age/

ſoꝛ potioꝛ eſt. cũ a duo⸗/
bus diuerſis non dſiis
¶bõa fideemerit. vt in. l.
Bꝛia. ar. j. de pig.l. ſi de
2.⸗

qᷓ; euincat᷑.vt.j.de ſolu.

põt.vt.ð.ꝙ me.cã.l. ij.

e Appꝛebẽdit. boc qũ

emimꝰ, ut. S. de pu. l. vt

rent᷑ inter ſe ſemꝑ poſſeſ/

Ziber

culionõhaberẽ aut eatenꝰ habe / plꝰcpetere. q hʒ rõnem. ergo? t¶Euẽce niſ fin

rẽ qᷓtenꝰ ex re furtiua auctũ peculi
umfuiſſet.tñ in ꝓpoſito ⁊ reten⸗
tõeʒ me habituꝝ ⁊ ſioẽ peculiũ pe
nes te ſit ul q̃ſi plꝰdebito ſolue⸗
rim poſſe me ↄdicere Scðm que
dicẽdũ eſt ſi numos quos ſeruꝰ ip
ſe mihi ſumipuerat.tu ignoꝛãſ fur
tiuos eẽ:q̃ſi peculiares ademeris
et ↄſumpſerisↄditio eo noĩe mi⸗
hi aduerſꝰte cõpetet.q̃ſi res mea
ad te ſine cã ꝑuenit.Si ſciẽs alie⸗
nã rẽmihi ignoꝛãti uẽdideris etiã
pꝛiuſqᷓ; euincat᷑.utiliter me exem
pto actuꝝ putauii id quãti mea in
terſit meã eſſe factã.qʒuis enĩ alio
quinsuerũ ſit uẽditoꝛẽ hactenꝰ te⸗
neriut rẽ ẽptoꝛi habereliceat nõẽt
ut eius fadat.qꝛ tñ dolũ malũ ab⸗
eſſe pᷣſtare dẽat teneri eũ ꝗ ſciens
alienã:nõ ſuã ignoꝛãti uẽdiderit
idẽ eſt maxie ſi mãaumiſſuro:uł pi
gnoꝛi daturo uẽdiderit¶nera.
Jea res quã ex ẽptopᷣſtare
debebã:ui mihi adẽpta fue
rit:qʒuis eã cuſtodire debueriʒ tñ
ꝓpꝛiꝰ ẽ:ut nihil ãpliꝰ q; actões ꝑ
ſequẽdieius pᷣſtari a me emptoꝛi
opoꝛteat.q;ꝛ cuſtodiaꝰaduerſꝰ uiʒ
parũ ꝓficiat. actões aũt eas non
ſolũ arbitrio:ſʒẽt piculo tuo tibi
pſtare debeo:ut oẽ lucrũ ac diſpẽ
diũ te ſequat᷑.et nõ ſolũ ꝙ ipſeꝑ
eũ acquiſiui:pᷣſtare debeo:ſʒ etiã
id qð ẽptoꝛ iã tũc ſibitradito ſer⸗
uo acꝗſiturꝰ fuiſſet. Nterqʒ no⸗
ſtrũ eandõrẽ emit anõ dño:cũ em
ptio:uẽditioqʒ ſine dolo malo fie
ret: traditaqʒ ẽ: ſiue ab eodẽ emi⸗
mꝰ:ſiue ab alio atq; ab alio: is ex
nobis tuẽdꝰẽ ꝗ pꝛioꝛ iuseiꝰappꝛe
hẽderit:hocẽ cui pꝛimuʒ tradita
ſit:ſʒ ſi alter exuobisa dño emiſ
ſet:is omnimõtuẽdꝰẽ·¶ Lp.
RIgsa me oleũ qð emiſſʒ ad
hibitis iniquiſ põderibꝰacce
piſſet:ut in mõ meualleret:ul em
ptoꝛ circũſcriptꝰ ſit auẽditoꝛe põ
deribꝰ mioꝛibꝰ. Põpo. ait poſſe
dici uẽditoꝛẽ ſibi dari opoꝛtere qð

fundo uẽdito in qlitate iu
gerũ captio eſt exẽpto erita

C

ẽptoꝛ ex ẽpto hẽbit actõʒ qua ↄtẽ
tuseſſe poſſit. i Dem.
e NZ ſiuno pciorespluresem
Ppte ſint:de ſingulisexẽpto
et uẽdito agi pöot. i Sem

cctio. i em.
Iasfundũ emerit:qſi ꝑ eũ
fundũ eũdi:agẽdiiusnõ eſſet ⁊ in
terdicro deitinere actuqʒ pꝛiuato
uictꝰ ſit:exẽpto hẽbit actõʒ. licet
eniĩ ſtipulatio de euictõenõ cõmit
tit᷑:qꝛ nõẽ de iure ſeruitutis ꝑ in
rẽ actõe ꝓnunciatũ:tñ dicendũ ex
ẽpto actõʒ cõpetere. (¶ PZulꝰ.
Enditoꝛ domꝰ ãteqᷓʒ eã tra
at dani ĩfecti ſtipulatõeʒ in
terponere dʒ: qꝛ anteqᷓ; uacuam
poſſeſſionẽ tradat: cuſtodiã et di
ligẽtiã pᷣſtare dʒ.et ꝑsẽ diligentie
cuſtodieq;ʒ hãc ĩterponere ſtipula
tionẽ.et iõ ſiid neglexerit tenebit᷑
Eptoꝛi. i em
Icut equũẽ bone fidei em/
ptoꝛi alteriꝰ dolum nõ nocere ita
nõẽ equũ eidẽ ꝑſone uenditoꝛisꝰ
ſui dolũ ꝓdefſe. τEl.
Juẽditoꝛ hoĩs dixerit in pe⸗
culiũ eũhabere decẽ. nec gc
q́; adẽpturũet ſiplꝰ habeat tofri
pſtaret.niſi hoc actũ ẽ ut dũ taxat
decẽ pᷣſtaret ſiminꝰ ẽ pᷣſtet deceʒ
et talẽ eẽ ſeruũut tantũ peculij ha
beat.Si ꝑ ẽptoꝛẽſteterit:quomi
nus traderet᷑ ꝓcibariis ꝑ arbitriũ
indẽnitatẽ poſſe ſeruari. Sextus
Eliꝰ et diuꝰ ſeuerꝰ dixerũt quoꝝ
et mihi uiðꝛ iuſtiſſima ſnia.firmꝰ
a ꝓculoqᷓſüt ſi de plũbeo caſtello
fiſtule ſub terrã miſſe aquaʒ ðuce-
rẽt in equũlateribꝰ circũſtructuʒ

an ediũ eſſent an ut ruta ceſa iniũ⸗ V gitordo

ctafixaqʒ ediũ nõ eſſent:ille reſcri
pſit referre qð actũ eſt.ꝗd ergo ſi
nihil de ea re neqʒ ẽptoꝛneqʒ uen
ditoꝛ cogitauenit ut plerũqʒ ĩ eiuſ
mõi rebꝰ euenire ſolet.nõne ꝓpꝛi
us eſtut inſerta etincluſa edificio

it creditoꝛ ille
vẽdidit bñis ius

diſtrahéedi. vt. C

de diſ. pig. l. af
pe.niſi non dñs
ateqᷓ; fierer dñs

alij vendickiſſet.

deide poſtq; eſt

facx dñs alij vẽ

dat. vñ pfert qui
pꝛĩo emit.et ſic
emit a nõ dño p
fert ei qͥ emit ab
eodẽ poſtea dño
facto.vt.S. de rei
pẽ.l. ſi tiio.
8 a me.
uꝑ bac ma
teria plene dixi:
8. de dolo arbi⸗
trio. F. de eo.
b¶ PVPbl. i. ꝙ pl⸗
tradidit q; debu

Zſi vno. de
AMingulis. vt

et in pluribꝰ rebꝰ

cõmodatis.vt.Sꝗ
cõmo.l.i cõmo⸗
dato. F. duobus
etẽt vnice. vt di⸗
xi circa boc. S. fa
mi. her. beredes
H§F. i pluribus.
fundo.iu
gera captio
id eſt deceptio.
¶ épto. vtet
S.qe.ſi in qualita

◻
—

JIquis.ius
6 eſſet. ſ. vi
eĩno alicii.

n . Et iterdieto.
q; pꝛio nõ ſecun

do ſta ti bie ſubij

cit. ſunt em̃ duo
vnũ in quo tatũ
agit ð qſi poſſel
ſione.alteruʒ. in
quo ẽr de ſeruuu
tis iur. vt. j. ð iti.
actuq;ʒ pꝛi.l.inð

00 Quia non eſt

de iure. maxime.
nã et ſi de ſeruitu
te ꝓnunciaretur
nõ tñ ex ſtipula⸗
tu ꝓ euictõe reia
ge. vt. j. de eui. l.
ad ſeruitutes.

us debet.

qð ſepe. S. ſi res

et. S. e. ſi ea res.i.

rbñi. et inſti de coͤ/

trahen. empt. F.
cum autem. et.

gʒõ ſi fugerit. dej.

ithand
tlciſen
ſitpene
fſperſtaßt
Iſuein ſt,⸗
ſey ſſie
iſes ozde
ffmlif.
Hi har
Ginlaäte
nts ſud⸗
Pol irebus,
pſintt
mien
n
micat od
liagſelipbia
Eind
Auſdade
tlig⸗
Pagüfen
eibs
lrid Veiſe⸗
Auai
tſc.
ſure
eäde⸗
iihftien⸗
tlerldol
yſeedn

(ocen⸗
Me nic

arrch
(mpln ſ
bau⸗
Ppohehank
(bccni,⸗
tlad
NN
ſäli
tipi a
ginge

edi. l.
ehſfinon 8
ſcßfon ⸗

W
de won
d Keen
(MWioy
Wüdatcön

ZIyok
Augtls
cinphntye
Gnodatis
Gnol icud
daſdche
Ctetpene peod
Pichtabers
iberberts
Kiplnbn
Gincti
genap
ckoenpro⸗
(Geihae
eſinrgente

Vuusts
ſichiln
Sopar.

44 Guetetn
ſpiorin
doſubeſei
t uteinn

H

pnüſngnot

Pliſt

ſnegienzi
goimefr

uuiii

ocanten
Quimn
delur nete
gienidelni

de dam. infec. l. damni. F. emptoꝛ.ij. relpon⸗

cut equũ.alteri.ſ.vẽditoꝛis. r

mocere. ſi no vult vti ac/

ceſnõe ſui auctoꝛis.vt.C. depᷣſ. lo. tẽ. l. .ſy bodie ẽt ſi vti nolit. vt ĩ au

tẽ. vt ſpõ.lar..rurſus.col.viij.

ſAeditoꝛis. ſi velit vti acceſſio

ne tpis fuit auctoꝛis aʒ.vt ⁊.j.ð acqͥ.poſ.põp..cũ q̃s.et fa.õ.de pe

cu. ſũma. F. em
ptoꝛ.et. C. ð pi.
Avengditoꝛ.
hic ĩcipit re⸗

ſpodere.
pAdẽptun. vi /

debat repetenda
x.vt.l.cũ ſeruꝰ.ſj
nõ ẽ repetitio. ſe
ſi becvᷣba pᷣter
miſſa eẽnt. vt. . e
ſiſeruꝰ. F. fi.q eſt
.ſic ⁊.S.ð pᷣbẽ.
kp.q fundũ..ſi
agruũ.ſʒ ar. ð.j.ð
ͤdi.in.l.cũ ſeruꝰ
x¶ Gipẽpioꝛẽ
cibarijs. fa.S. cõ
mo. l.ĩ rebus. F.
poſſunt.
(EKirmẽ. a ꝓcu
lo caſtello locꝰ eſt
circũdatꝰ ad mo
dũ caſtelli. vbi cõ
genk:et e duak
aqᷓ. ut.j.ð aq̃ qꝰ.
2lr. p.
In equũ.foꝛte
eneũ pꝑ coos ſtil/
lat aq̃. At.i.ſicut
Lateribꝰ. i. la
pidi
Erxnmem'. cer
te. ſic. vt. Z. de ⸗/
bẽ.ẽp.ſi aq̃ductꝰ
et. l. ſe. 7. l. dolia.
et ar. . e⸗creditoꝛ
fi:
Nero. tenea
ur. et videt᷑
Eneo; cũ ⁊c.
c¶ Excipit.ſpãtr
Sebebunk i
d ¶ Et debuit. vt
j. de eui.l. q̊ liber
tatis.circa pꝛĩ.⁊
ſ. ð edi.eð.l.q̃r᷑
§. ſi vẽgitoꝛ.
eMeqᷣd.q cãu
ſue ſecuritati pꝛo
ſpectũ vf. ꝙ eipᷣ
miſſuʒ ẽ. vt. S. e.l
pꝛina.

4 Aint. non
ootit. vt. L.
de reivẽ.ſeruũ.et

hõ. de rei ven. l. ſ

I. Mvẽditõe.
MHHpòe caſum.
habeo aq̃duetũ
p domũ tuaʒ ro

me dſtituã ad do

mũ meaz vrtñ p

aqueducm ſingu
lis anis ſoluã P

ptẽ eiꝰ exiſtimemꝰ . m Ogeſt.
NMMero ſi gs fũdũ ita uẽdide
rit: ut id uenũdatũ eẽ uidea
tur qð intra termios .ipᷣe poſſedit.
ſciẽs tñ aliq; ꝑtẽcertã ſenõ poſſi⸗
dereñ certioꝛauit ẽptoꝛẽ an ex em⸗
pto iudicõteneat᷑ cũ hec general
adiectio ad ea qͥ ſpalit᷑ nouit quen
didit:nec excepit:ꝑtiereñ debeat
ne alioꝗn ẽpto capiat᷑ ꝗ foꝛtaſſe ſi
hoccognouiſſʒ ul ẽpturꝰnõ eẽt:ł
mioꝛis ẽpturꝰ eẽt:ſi certioꝛatꝰð lo
cocerto fuiſſet:cũhꝰ apð ueteres
ſit relatũ ĩ eiꝰ ꝑſona ꝗ ſic exceꝑat
ſeruitutes ſi q debẽt᷑:ul debebũt
et eĩ iuris auctoꝛeſ rñũderũt:ſicertꝰ
uẽditoꝛ ꝗbuſdã ꝑſonis certis cer
tas ſuitutes ðbere nõ admõuiſſet
emptoꝛẽ ex ẽpto eũ teneri debere.
quoniã hec general exceptõ:ñ ad
ea ꝑtiere ðbeat q̃ uẽditoꝛnouit:q̃
ſpãlit exciꝑe potuit:⁊ debuit ſed
ad eaq ignoꝛauit:⁊ de ꝗbꝰẽptoꝛẽ
cercioꝛare neꝗuit Merẽniꝰ Mo⸗
deſt. rñdit ſi ꝗd ↄueniẽdi ẽptoꝛis
cã uẽditoꝛi in ſpẽ deq̃qrit᷑ fecit ex
ẽpto actõe ↄuẽire poſſe ppomp.

Mintꝰ mutiꝰſcribit.dñs fũ

did pᷣdioarboꝛesſtãtes uẽ⸗
diderat: ꝓhis rebꝰ pecuniã acce⸗
ꝑat:et tradere nolebat.ẽptoꝛ ꝗd
ſe facere oʒ:⁊ qrebaturne he arbo
res eiꝰnõuidẽt᷑ facte. õpᷣ.arbo
rũqᷓi fũdo ↄtinẽt᷑:nõẽ ſeꝑatũ coꝛ

pꝰa fũdo.⁊ iõut dñs ſuas ſpãłra⸗

boꝛes uendicareẽptoꝛ nõpotenitꝰ

ſzexẽpto hẽbit actõʒ. (·apini.
i MNuẽditõe ſuꝑ ãnua pẽſita

tõe ꝓaqductu ifra domũro
me ↄſtitutã nihil cõmemoꝛatũ eſt

ðceptꝰ ob eã rẽ ex ẽpto hẽbit actõ

nẽ.itaqʒ ſi ↄueniat᷑ ad pciũex uẽ/
dito rõiĩpꝛouiſi oneris hẽbiturꝰ.
Nduoꝝufundoꝝuẽ ulpi.
D ditoꝛ ſepatim ð mõ cuiuſqʒ

pꝓnũciauerit:⁊ itautrũqʒ uno pᷣcio

tradiderit: ⁊ alteri aligd ðſit ʒuiſ

De actio.empti.et vẽ.

dã ſũmã puta.x. poſtea vẽdo alij domũ meã ·et dico ei deberiaq̃ductũ.ſj de
pẽſitatòe taceo teneoꝛ ẽproꝛi.qꝛ iz ipe ñ teneat᷑ ad illã ſũmꝗ.vt ar.s.ð õbẽ.
ẽp.l.fi..fi.tñ nõ põt vti als ꝓ ſeruitute niſi ſoluat.qꝛ in totũ.autin nibilũ
dʒ ſeruare pactũ meu.ᷣvt.j.de acqͥ. pol.l.põp.S.cũ qs. et.S.de cõpẽ. ſi cũ fi
lio.et. S.de pac.l.ſinaũt. c ¶¶ Infra.i.itra. d ¶ Comemoꝛatog.ſ. a vẽ

in altero ſuꝑet foꝛte.ſidixerit unũ
c.iugera.alteꝝ.cc.hẽre:nõ ꝓde⸗
rit'ei qð ĩ altero.cc.x.inueniat᷑.ſiĩ
altero.x. deſũt.⁊ ð hisita apð La
beo.relatũ eſt.ſʒ an exceptio doli
mali uẽditoꝛi pfutura ſit:⁊ poſſit
dubitari utiqʒ : ſi exiguꝰ modꝰ ſil
uedeſit et plꝰ ĩuineis habeat qᷓ; re
ꝓmiſſuʒ ẽ.an nõ faciat dolo:ꝗ iu⸗
reꝑpetuo utit᷑:nec eĩid qdᷣãpliꝰin
mõagriiuenit᷑:qᷓ;ᷓ aliqñ dictũẽ ad
cõpẽdiũ uẽditoꝛis:ſʒad ẽptoꝛis ꝑ
tinet:⁊ tũc tenet᷑ uẽditoꝛ cũ minoꝛ
modꝰiuenit.uideamꝰ tñ neullaq
rela ſit ẽptoꝛisĩ eodẽ fũdo:ſiplꝰ
ueniat᷑ ĩ uinea q; i pꝛato cuiuniuer
ſusmodꝰ ↄſtetſil is qõ eẽ põt ei

q;ʒiduobꝰ fundisagitata ẽ⁊ ſiꝗs

duosſtatuliberosuno pᷣciouẽdat
⁊ dicat unũ.x.dare iuſſũ:ꝗ.xx.da⸗
rerdebuerat.nã ⁊ hic tenebit᷑ exẽp
to actõe q;uis ẽptoꝛ a duobꝰ.xx.
accepturꝰ ſit:ſʒ rectiꝰẽ ĩ oibus ſu⸗

pꝛaſcriptis caſibꝰ lucrũ cũ dãno

cõpẽſari:ſʒ ſi qꝗd deeſt ẽptoꝛi:ſiue
ꝓmõ:ſiue ꝓqualitate loci hoc re
ſarciri. i I Dem.
tNciꝰcũ decederet ſeie ſtichũ
pãphilã:arethuſaʒ ꝑ fideicõmiſ⸗
ſum religꝗt:eiuſqʒ; fideicõmiſit:ut
oẽsad libertatẽ pꝰãnũ ꝑduceret:
⁊cũ legataria fideicõmiſſuʒ ad ſe
prinere noluiſſz. nec tñ heredẽa
ſua petitõe liberaſſet heres eadeʒ

mãcipia ſempꝛõio uẽdidit: nulla

cõm emoꝛatõe fideicõmiſſ. e liber⸗
tatis fcã:ẽptoꝛ cũ płibꝰãnis mãci

pia ſupꝛaſcripta ſibi ſeruiſſẽt: are

thuſã maumiſit ⁊ cũ ceteri quoqʒ
ſerui cognita uolũtate defuncti fi
deicõmiſſariã libertatẽ petiſſent:
heredẽqʒ ad pᷣtoꝛẽ ꝑduxiſſẽt:iuſ
ſu pᷣtoꝛiſ ab herede ſũt mãumiſſi
arethuſa quoqʒ nolle ſe ẽptoꝛem
patronũ hẽrermdebat:cũ ẽptoꝛ pᷣ
ciũ a uẽditoꝛe ẽpti iudicio arethu⸗
ſequoq; noie repeteret lectũ ẽ in

ditoꝛe.

e ¶ Deceptus.ſ.ẽptoꝛ.
f ¶ Ex vedito.l.actõe.
g ¶ Mabet.vt ſi fiatopẽ

ſatio. ſi p vſu ſeruitutis
aliqͥd ſolutũ ẽ ab ẽpto⸗
re. vt. C. de cõpẽ. l. qm̃.
duoꝝ nõ ꝓderit
de nigoꝛe iuris.alið

de eq̃tate.vt.in fi.bꝰ.l.

1 Relatũ é. e·r male. vt.
le ¶ Atiq;.l.maxie põt
dubitani.
Jure ppetuo.ſ.actõe
ex epto.q ꝑpetua ẽ ac.
m Koͤſtet. et nõ ſoluit
hãc qõnẽ bic.ſj ĩ fi.buiꝰ
l. eiꝰ tñ Zꝛiũ ſoluit. ſcʒ ſi
plꝰ ĩuenit᷑i pꝛato qᷓ ĩ vi
nea ſoluit.vt et.S.e.l.ſi
in qualitate.
n ¶ Dare iuſſus. et aliũ
alia decem.
o¶ Aduob/. ſtatulibe /
ris.iuſſus dare.xx.dſio
ſuo. ſic. et. j.ð euic. ſi du
dos. aceur.
Bußpſcriptis. ſ.hac
l. ſ ⁊ huic ẽ. S. ꝓ ſoc.
l.nec ob eã.
NMci.noluiſſʒ.i.nõ
voluiſlet. i.nõ agnoue/
rit legatum. nõ iñ repu
diauit vt ſubijcit. nec tñ
æc.ſj tñ plerũq; ꝓ repu
diare põit.vt.i.depdi.
et de. l. pater.i.tiñ.
r. ¶Eoͤmemoꝛatõe. ſem/
per tñ cũ ſua cã alienat
vt tñ vendita mancipia
poſſint eligere parronũ
Eptoꝛẽ vl beredẽ. vt bic
ſubijcit. et. j. de fideicõ.
l.quidã..i.⁊.l.genera
liter. S. fi.
ſllianumiſſi.br̃des
em̃ mãumittere dñt. qꝛ
yt dixi cũ ſuo onere ſunt
apð quũlibet. ſic apud
bĩrdẽ remanẽt cũ ſuo o/
nere. vt. C. ð cað.tol.ꝗ.
ne aũt. ſ qualr potuit
heres maumittere cũ re
cta via fuerit facta lega
tarie.ꝗqᷓ nõ repudiauit.
vt. j.de fur.l.a ticio.rñ.
foꝛte br̃diſ erat mãcipia
ſʒ tũc quare cũ ĩ ẽptoꝛeʒ⸗
trãſit dominiũ.rñi.vt pᷣ⸗
ualeat fid eicòmiſſaria
libertas manſiatiõi do⸗
minij.accur.
t ¶ Patronü. babef. qd
et poſſer eligere bra em
e Durare. ſi eligar be/
redẽ in patronũ.

x¶ Auero q ſnia.pꝛima

queſtio.i.an habeat re⸗
greſſum ẽptoꝛ en⸗

K

LZiber

v¶ Wllud.ſecũda queſtio eſt. ¶ Idẽ quero. tercia queſtio. .
a¶ Ab berede.mãumiſſi ſunt.q.d.de his nõ ẽqð.cũ ſint liberti hr̃dis ⁊iõ

Kñdeo.bec ẽ m̃ſio pꝛie queſtionis.

ip eis de euictõe agat.

cHõ admitti. actõz de euictõe.ſi ille eligat patronũ bereddẽꝗ.
d

De ſüptibꝰ. rñſio ſe

cũde queſtionis.

¶ Koiet. acto ð euictoe
ſ Rroponas. 1. Ppier
ſu

mptũ factũ ꝓ expẽſis

emptoꝛis. venditoꝛ.
. Ein et foꝛte. e ſ.
Ouplũ pcij.cõis.ſic
E.delen. q̃/ꝓ eo qð
intereſt. in pꝛin. et ar.ẽ
de pig.ſi ſeruꝰ.ſʒ cũ ma
le tradidit vltra teneri
dʒzʒ. yt. S. e.l. iu. ſo. ⁊ boc
coꝛrigit. ſ. e. l. pxi. ibi in
omnibus 1c. .
BDẽ iuli.agitaſſe.i.
Itracraſſe. vt. ſ. qð in
tereſt. reddat᷑.ſi modicũ
excedat.vt.S. dicitur.
le ¶ Dererioꝛ. ita ẽt auge
ri dʒ. vt. j. de eui. l. euic.
ĩ pꝛiĩ.et.l.bõitatis.⁊.l.ſi
cum venditoꝛ.S.finali.
ſed contra in. l. illa ex
mille. vbi tpᷣus gct? iſpi
cit᷑.lʒ creuerit rei eſtiatio
ſo. bic agit exẽpto.vnð
ibi ĩtereſſe.qð ẽ tꝑe eui/
ctõis venit.ibi exſtipu/
latu. et iõ id duplicatur
qð fuit tpe vẽditõis.
IVlõ expedinꝰ.⁊ boc
arg. eſt hic clari. vr noͤ
viðꝛ repeti poſſe ſũptꝰ.
mEaificauero. ſ.bõa
fi. ¶ Dñs. l. verꝰ.
n BGubmouere. vt ⁊. S
6* diui.l.in hoc iudi.?⁊
Qde euic.l. ſi ſup epni.
o ¶In ſeruo. quẽ emia
nõ dſio.et ĩ eũ erudien/
do ſpedi.
p ¶ Dii ſeruitute.i.ſerui
tutis poſſeſſiõe eo cſti

q Bfs qͥ vedi /tuto.
cat.nos ergo vẽditoꝛ.

reHõ poſſideat.ſine do
lo et culpa er hꝰ cãu loq̃ᷓ
tur. C. de euic. l. ſi vrro/
uerſiã. q̃ ẽõ̊ ſuꝑiꝰ bicre
ſponſum. 1
Acctõʒ.cũ fuerit ſuꝑa
ab alio petẽdo. et ſic
fint ĩ nrõ cqu qᷓi eos be
res nõ videat᷑ poſſediſ
ſe a quo maumiſſi ſũt.
t Dimõ. poſſideat vel
non. excipiat vel non.
nã licet ſit in culpa do/
l vẽditoꝛis pᷣpõderat.
vt.S.ad.l.acqͥl.ſi puta
toꝛ.i fi.et.l.itẽ ſi. 5
no. bic ſcieniẽ plꝰ
qᷓ ſi eẽtignoꝛãs.vt.s.e.

tenet. S. fi. et.l. iul.ĩ pn.

et. l. ſeruꝰ. F. fi. et hoc ẽt
boͤrlank calus.
Bupeſt. bʒ vrrũq; ei

—

t 7.5. ler.

teneri

auditoꝛio dñi Nlp.rmſuʒ quoↄti
nebat᷑ arethuſaʒ ꝑtinere ad reſcri
ptũ ſacraꝝ ↄſtitutõnũ:ſinollet ẽp
toꝛẽ patronũ hẽre:ẽptoꝛẽ tñ nihil

poſſe ↄſeꝗ pꝰ manũiſſionẽ auẽdi
toꝛe.egocũ meminiſſeʒ.iuł.in ea
ſnia eẽ ut exiſtiaret pꝰ mãumiſſio⸗

nẽ quoq; ẽpti actõʒ:durareqroqᷓ

ſniaueraẽ.illð ẽt ieadẽ cognitõe

noĩe ẽptoꝛis ðſiderabat᷑:ut ſũptꝰ

quosiĩ unũ exhis quẽ erudierat fe
cerat:ei reſtituerẽt. Item qro are
thuſa q recuſauit ẽptoꝛẽ patronũ
hẽrecuiꝰſit liberta conſtituta:an
poſſit:ul legatariã q nõ liberauit:
uł heredẽ patronũ hẽre.nã ⁊ cete
ri duo ab herede mãumiſſi ſũt re
ſpon. ſꝑ ꝓbaui iuł. ſniaʒ dicẽtis
mãumiſſiõeñ amitti comõex em-
pto actõʒ ð ſumptibꝰauero:quos
ĩ erudiẽdũ hoĩeʒ ẽptoꝛ fecit:uidẽ⸗/
du ẽ. nã ẽpti iudiciũ ad eaʒ quoqʒ
ſpeciẽ ſufficere exiſtio.nõ eni pci⸗
um ↄtinet tãtũ:ſʒ oẽ qð itereſtem
ptoꝛi ſeruũ nõ euici.plane ſi ĩtãtũ

