q̃ rõe.s.int᷑dũ.

i. exiſten tiam cõ/
ditionis.

me Ntem ſi bere
ditatem publ. 5
vigebarur. qꝛ lʒ

bereditatẽ eme /
rim nõ tamẽ ſin/⸗
glas res emi. vñ
ꝓ ſingulis ð eui
ctionibꝰ nõ ago.
vt. C. de euic. l. i
ſed mñ̃ ago pubſł.
vt bic.quia cum
tradidit videtur
affirmaſſe qð fu
erit bereduaria.

n Biduob⸗ ſe
pati al. eſſz cõis
0 Pꝛioꝛ. i. pꝛi /
us nomẽpꝛo ad

10.

ls niſ duo
nõ dhi pvno ba
beant. yt pʒ ibi in

Jue autẽ.ſi qͥs rẽ cõmodatã pꝛeſens ſit.vt dixi.S.ti.i.l.eiꝰ rei.⁊
no. ꝙ differut in boc duo reſpõſa bꝰ. S.qꝛ in pꝛimo poſt vẽdi/

bent ↄcurrere:ut et bona fide qs
emerit ⁊ eires ẽpta eo noie ſit tdi

ta. Ceterũ añ traditiõʒ q;ʒuiſ bõe
fidei ꝗsemptoꝛ ſit:exꝑiri publici
ana nõ poterit. Nlian?
Ragdlitionẽ rei empte opoꝛ
Aere bona fide fieri idðᷣoqʒ ſi
ſciẽs alienã poſſeſſionẽ appꝛehẽ

derit publiciana eũ exꝑiri nõ poſ

ſe qꝛuſucaꝑe nõ potenit:necꝗſ
q; putet hecnos extimare ſuffice

rein initio traditionis ignoꝛaſſe

rẽ alienã:ut ꝗs poſſit publiciana
expiri:ſʒ opoꝛtere etiaʒ tũc bone
idei ẽptoꝛẽ eſſe. ¶ Aulus
Epꝛeciouero ſoluto nihil
Berxpꝛimit᷑. unde pᷣt ↄiectura
capi qᷓſi nec ſnia pꝛetoꝛis ea ſit ut
reqrat᷑:an ſolufũ ſit pciũ Mp̃.
ue autẽ emptoꝛires tradi
ta eſt:ſiue heredi emptoꝛis

modatam emerit uel pignoꝛi ſibi
datã ꝓ tᷣdita erit accipiẽda:ſipꝰ
emptõnẽ apud eũ remãſit. Sed
et ſi pᷣceſſerit traditio ẽptionem
idem erit dicendũ. Itẽ ſi heredi⸗
tatẽ emero et traditã mihi rẽhe⸗
reditariã petere ueliʒ. Neratius
ſcribit eẽ publicianã.Si duobꝰ

bac diſtinctione diſtrabit eadẽres duobus inſoli

dum. qſiq; ab vno qͥ fuit dñis.et tũcqͥ priꝰ traditõnẽ nactꝰeſt potioꝛ

eſt ſi tame ſoluerit p̃ciũ.vt. C. de rei ven. l.quoniens.et inſti. de re. di
ui. dend ite. niſi pꝛioꝛ pꝛiuilegiatꝰ eſſet.vt eccleſia.vt.C. de ſa.ſan.
fi.qñq; ab vno non dñio.et tũc idem vt t̃ nõ diſtinguat᷑ ſit pꝛe⸗/
(iuũ ſolutũ vel nõ.lʒͥ qͥdã diſtinrerũt ſit ſolutũ vel non. et ꝓbant᷑ bec
S̊.l.de pᷣcio.et bicqſñq; ab vno nõ dño vni.⁊ eodẽ poſtes domino

et alteri.et tunc idem erit.et boc eſt notabile boc caſu ꝙ publiciana
pfertur directe rei ven. ↄᷣ regulam. vt.S. de rei ven.ſi a ticio.et.j.e.l.
pe.et fi. qnq; a diuerſis non dñis et tunc ſi conna tertium idem. ſed

inter ſe potioꝛ eſt poſſeſſoꝛ. vt bic.et.j.de ac.emp.i.ſi ea res.j.fi.et de
pig.ſi debitoꝛ. boc niſi diuerſi non domini ꝓ vno tantum computẽ/

mr.vt ſi ego emia ncio.et ꝑ traditionẽ accepi.tu poſtea eiꝰ et accipiſ
ab eodẽ.deinde alij vendis er tradis ſicut tuvicens a me.ita ⁊ il⸗/
le ui vendidiſh.qꝛ nibil pluſqᷓ; babes in eum potuiſti ranſferre de
pᷣcio.nam et als dicit᷑ beres beredis ⁊c.vt.j.de reg.iu.l.in bijs..ſi
debeo. et.l.ꝙ ipſis.et.C. de bere.inſti.l.fi.ſic et ẽptoꝛ qͥ emit ab em/
otoꝛe a pꝛimo emiſſe videt᷑ et eiſdem vritur defenſionibus. et obiiet
ocũ beredis.vt.C.de euic.l.emptoꝛi.et.j.de ᷣben.emp.l.doli act᷑.

De publiciana in rem actione.

H.i. et.j. de vſuca.l.id tempus.S.i.quãdoq; ab vno domio et ab altero nõ

domino.et tunc quia domino babet cãm ponoꝛ eſt. vt.j.de acti.emp.ſi ea

res.in fi.niſi non dominus a dno ius denrabendi baberet.vt ſi debitoꝛ vni
creduoꝛ alij diſtrabat.vt.j.de diuer.et tem.pꝛe.l.de acceſſionibus. fi. az.
et nota ꝙ ſimilis diſtinctio que fit bic:fit et in pignoꝛe.vt.j.qui po.in pig.

publiciana cõpetit actioꝗ Si ꝗqs
rẽ apud ſe depoſitã:uel ſibi com

ꝗs ſeparatiʒ uẽdiderit bona fide
ementibꝰuideamꝰꝗsmagispu⸗
bliciana uti poſſit:utrũ is cui pꝛi⸗

tentia uera eſt. Hec actio in hijs
que uſucapi nõ pñt puta in furti-

ba. ſinon hdiü’s.
q Mec actio. non poſ
ſunt. ꝓpter ſui vicium.
vt ſubijcit.idem ſi per.l.
ſit inbibita alienatio.⁊
ſic vſucaptio.vt.j.e.cuʒ

oꝛires tradita eſt: an is:quitãtuʒ aſne auer reſett
emit:et Juł.li.vij.ſcribit:ut ſui ¶in pꝛeiudiciuʒ pꝛiuato/
dem ab eodẽ nõ domino emerit eum eernon ſunni⸗
potioꝛ ſit cui pꝛioꝛ res tradita eſt ſci. per publict pen pol
ꝙ ſiaduerſisnõ dñismelioꝛ cau⸗ nut ond ſin⸗ dees,
ſa ſit poſſidentis:q; petẽtis:q ſẽ ¶ponſus. . qui invecn

galibus. Item ſi quis
facto errans foꝛte emit

cuoPiin Peua a pupillo rem eius cuiꝰ
uis:uel in ſeruo fugitiuo: locum alenano eſt inbibua ſi
nõ habet ¶ Si ſernꝰ hereditani mern Zue nee eut
us ante aditã hereditateʒ rem ali perpetuam cauſoz vſu/
quã emerit:et traditã ſibi poſſelſ- apunem amen te⸗
ſionẽ amiſeritrecte heres publi eſiego Ferb.
cianautit᷑.quaſiipſepoſſed ſſet. eFuguiuo qui ſuifun
Municipes quoq; quoꝝ ſfuores fugit.l.i. ao.

tradita eſt:in eadẽ erũt ↄditione.

8 Bi ſeruus poſſediſ/
et. licet non poſſederit

ue peculiari noĩe aul? qus in boccaſu ſiexpe
buꝰemerit:ſiue nõ Xpi. cnlio geauiliun peun
Jegoemi: et mea uoltate zdirebaredinans veſ.
Dalij res ſit tdita: imperatoꝛ de yſuca. l.ll .f. er i
. , P Sransa 9 datur beredi cuinun
Seuenuſ reſcripſit publicianã ei voneſſo funt queltae⸗
dandã. Si de uſufructurtradito ſ.e.l.cum ſponius Fll
r Se-r cui.dominium autẽ be
agat publiciana dak. J tẽqʒ ð ſer redirani acquireretur ſi
uitutibꝰ urbanoꝝ pᷣdioꝝ ꝑ tradi/ fuifietdominus madẽſ
5 ſent 3 ſed poſſeſſio ei acqͥri nõᷣ
tionẽ oſtitutisul ꝑ patientiã foꝛ aape Namdtne
te ſiꝑ domũ ꝗs ſuaʒ paſſusẽ ad Aeius. li. . ſcuola.
ductum tranſduci. Itẽ muſticoꝝ Jue peuliat ſu
= ee,2. ariq e; 6. dummodo no
nã et hic traditionẽ: et patiẽtiã eẽ memunlapen.
ego. alij cui do /

nare volui alioquin ſitvt ꝓcuratoꝛi dare iuſſi mihi dabimur. vt eniz directũ
ita et vtile dominiũ poteſt mibi queri per. ꝓcuratoꝛem vtroq;ʒ bic geſtiente

vel enam tradente tantum. vt.j.de dona.l.qui mihi.ꝓcuraioꝛi vᷣo darinõ

poſſet publiciana cum titu.non baberet.
x RERubliciana.als incipit lex.als non.

V?Bi de vſufructu rradito.ſ.ab aliquo in fundo qui ſuus non erat.
y Mer paniennam. que in ſeruitute conſtituenda pꝛo naditione babetur.

ſ. de vſufru. l. iij. circa pꝛin.
16 Quis ſuam. quo ad opi

vt. ].de ſerui. ruſtico.pꝛedi.l.i..fi.et de ſerui.l.quotiens.j.ſerui.et.l.pe.⁊

nionem. ſic. S. de peti.heredi.pꝛo berede. F. ſed

enim.et.j.de do.excep.apud celſum..ſi quis non tutoꝛ.az.

¶ Partus ancille. conceptus.non ita ſi pꝛegnans ſurrepta fuerit.vt. ᷓ. de

—

ſam bomtl ple . ßrans.
magis ſi poſſedit.vt.

=

a ¶Etam mi
b ¶ Emit. matrem. ſic. S. eum qui.ꝭ.in hoc.

ſ. de vſuca. l.non ſolum.

cꝗ¶ Polſſeſſus non eſt. quia pepentapud aliũ bo.fi. poſſ.vt enim directus
in partu mibi queritur dommium.ſi mea eſſet ancilla apud quẽcunq; ipſa
pareret.ita ⁊ publiciana mibi debet queri.ſi tiulum babeo in ãalla. vt bic.
et. j.de vſu.l.ĩ pecudũ.in fructibꝰ vero directũ mibi querit᷑ dñiuʒ a quocũq;

8 uij

Ziber

peipientur. vt. . devſu. qui ſcit. F. terea. et de furtis qui vas. F. ex furtiuis
et no. boc caſu ſine poſſeſſione queni publici.ſicut vrtigno dirute domꝰ. vt

ſ. e.l. S. idem ait in edibus.et.l.ꝙ ſponſus..i.vel dic cum aliquado poſſe

di matrem grauidam. et filium tunc videar poſſidere.cũ poꝛtio ſit viſcerum
eius.vt j.de ventre inſpiciendo.:.i.j.ex boc reſcnpto.
d EGi beres furis acti.

—

m Ex omnibus igitur cauſis.ſ.pᷣdictis. Item bic no. ꝙ. Al. et q⸗
dam alij dixerunt heredẽ vſuca.poſſe ꝙ defunctus mala fi.poſſedit
cum ipſe beres putetrem fuiſſe defũcti.et argumentant᷑ in bücmo⸗ “

dum. res iſta eſt vſucapibilis.hic exiraneꝰheres poſſidet bona fide

publiciana.etiã ſi bo
ne fi.pꝛetendat.et etiaʒ

ſi apud eum concipiat.

vt. j.de vſuca pi.ſeqͥtur.
§. beres. et. S. de illo. ſ
ſingularis ſic. vt bic. et

ſ. de vſucapi. l. iuſto. F.

et ſi poſſeſſionil.et.sõ.e.

e ¶ GBucceſſoꝛ eſt. vt. C.
de fru. et li. expẽ.l.litiga⸗

toꝛem in fi.et.j.de di ⸗

uer. et tem. pꝛe.l.cũ bis donata ignoꝛanti mihi:et ea apð
uonen zntelot me cõcepꝑit:⁊ peperit cõpetit mi⸗
quia de eo ſolo dixerät hiin partũ publiciana ut Julianꝰ
erperboeina iate no gait: ſimodo eo ẽptoꝛe quo erpe⸗
cura.l. marit.et ſic ver⸗ riar: furtiuã maneignoreg Ne
an onanpemnen iulianꝰ generaliter dicit ex qua cã

vel videbatur in alio ti.
lucratio ið qð ĩ brditate
g Sananus ait. idem
puᷣto.et ſi ex alia cauſa

quacunq; iuſta res ad

meꝑpuenerit. vt. j. ꝓxi. S
idem iulianus genera⸗
lit. et.j.e.l. quecũq;.ni
ſi in vniuerſali herede.
vt. S.ꝓxi.licet quidam
dicantin emptoꝛe tan /
tum et donatoꝛe.

tuendã ↄſtat. Partuſ ancille fur

tiue ꝗ apud bone fidei ẽptoꝛẽ cõ/
ceptus eſt: p hãcactionẽ petẽdꝰ
E:etiã ſi ab eo:qꝗ emit::poſſeſſus

non eſt ¶ Sed hereſ furis hanc

actionẽ non habet qꝛ uitioꝝ defũ
cti ſucceſſoꝛ eſ Ynterdumtñ lʒ
furtiua mater diſtracta nõſit:ſed

matrẽ uſucaꝑe poſſem ſi furtiua

nõ eſſʒ.ex ea cauſa:partũ me uſu

cape ſifurtiuã eſſe matrẽignoꝛa⸗
bam. Ex omnibꝰ igitur cauſis

publicianã habeo. Idem eſt et ſi
ex partu partus eſt.et ſi nõnatus

ſed poſt moꝛtẽ matris ex ſectouẽ

tre eius extractus eſtut et Dom

et iuſto tiiulo.ſ.ꝓ berede.ergo vſucapit.rñ. erroꝛes eoꝝ et dico

don⸗ ebnenn:
* 2 . — 0. . 0 1
ponius libꝛo qdrageſt imo. ffoꝛũ. quig ns igne
ſcnibit. Idẽ ait edibusemptis ſi muapieſumit ſae
fuerint dirute: ea que edificioac- ertem del au⸗
ceſſerint hmõi actõe petenda q/ baes. dis ſuc/
t palluuiõeʒfũdo acceſſit ſie aupe deſunen .
ſit ei cui acceſſit.etiõ ſi ipſe füdꝰ Er E. deſfucet⸗
64. l. expen.l.ligato
publiciana peti ñ pᷣt:nechocpe mm er . Priiß
tetur.ſiautem poteſt:a pars que mpſi reſpondent
P alluuionẽ acceſſit: et ita Hom venum eſt hoe ſi
..ο d 7 E. putare
poniuſ ſcribit. Idem adijci᷑.⁊ ſi tẽpus bens quo
ſtatue empte partes reciſe petan vefbus ne,
tur: ſimilẽactionẽ ꝓficere. Ide,y de acqui poſl.
ſcribit ſi areã emero:et inſulaʒ in gantee T. Fes
ea edificauero:recte me publiccia ſcnp. lon tem. .i
na uſurũꝰ. Item inquit ſiinſula, auerſio nõ va⸗
let.nõ babeo ne

emi:⁊ ad areã ea puenit:eque po
1

tero uti publiciana lulus. gui⸗ iniau ylue
Em ſponſusiſponſe fuũ cepu poſſidees/
onaſſet eumqʒ in dotẽ ac⸗ funcus male.ſ.
cepiſſet anteuſucapioneʒ:reſcri- binceſt beres
EEHH . ſciens cõplet vſu
ptuʒ eſta Liuo Pio facto diuoꝛ capionema ofũ
I . ſ j. nas co ceptam. vt. ſ.
tio reſtituendũ eſſe ſeruũ.naʒ ua⸗ Devſbeenl dec
eius. ergo ſi ini /

ceſſe computare

b ¶ Yonoq. alioqͥn par

tus impeditur vſucapio.niſi quãdo denunciauit. vt.j. ꝓ ſuo.l.ſi ancillam.
etſicnon haberet publici.cum ceſſet vſuca.irem collige bic arg. ꝓ bijs qui

dñt conſiderari in publiciana bonam fidem etiam tꝑe quo agiuur. vt et dixi
3. e.tradicionem.in fi.nos d.et bic ſubaudi maxime.ſic et.j.ꝓ ſo.ſi non fue
rint.in pꝛin.poteſt et aliter ſolui.vt dicta.l.ſi ancillam.

i ¶ Et qua cauſa.i.titulo.

le¶ Partum. me vſucapere.apud me conceptũ et natũ cum mater.ſ.eſt fur/
tiua.aʒo.Nunquid ergo ex cauſa emptionis vſucapio partũ apud me.cõ
ceptum er edictũ ex matre empta.rñ.non.quis aut eſt pars matris et tunc
quaſi furtiuus non vſucaperet᷑.aut non.qð uerum eſt.vt.ſ.ꝓ ſuo.l.ij. ⁊ tũc

ſimiliter eo dem titulo non vſucapitur quo mater.vt.j.deivſuca.ſi aliena.ꝗ

fi. reſtat ergo vt nitło ꝓ ſuo vſucapiatur. vt⁊ ſic ex vno timilo oꝛiatur alius.ẽ
ergo eadem cauſa.qua agimus quo ad genus non quo ad ſpeciem.vl dic
ex eadem cauſa.i.occaſione.ſic.j.de incen.rui.nau.l.i..i.

—

l ꝙ Ggnoꝛabã.ſ.tpe ocipiẽdi et ꝑiendi etvt plene de boc ꝑm vidas.dic ꝙſi

pᷣgnanteʒ anallam ſurripio.vel non pꝛegnantẽ ſi tamen apud me concepe

rit et pepent partus eſt furtiuus.et eius nomĩe actio fum datur.ſi vᷣo apud
me conceperit peperit autẽ apud bone fidei poſi.furtiuus eſt.ſed ei nomi/⸗
ne non datur actio furti. idemq; dico in vacca furtiua non obſtãre eo qð di

citur.j.de vſuca.ſi aliena..fi.vbi dicitur poſſe vſucapi editum apud bo.f.

poſſ.qꝛ illud dico coꝛrigip.l.j.ð fur.l.qui vaſ.j.ſi ancillam.vel ibi concepit
apud beredem defuncti.ſed pepit apud bo.fi.poſſ.et in bijs caſibus certũ
eſt partũ vel feiũ vſucapi non poſſe obſtante virio rei.ſi ᷣo etiam concepit
et peperit apud bo.fi. emptoꝛem non eſt furtiuus nec eius noĩe cõpetit actõ
furti.etſi qras an poſſit ab eo vſucapi attẽde an ſciuit matrẽ alienã vlłfurti
uam anteqᷓ; concipet et tũc non vſucapit.an poſt.et tunc ſi ſciat ſimpliciter
alienam.⁊ nõ furtiuam nõ impedit᷑ vſucapio.vt.j.de vſuc.l.ſequitur..de
illo.ibi ſed et ſi.⁊c.et..ſi anteqᷓ.et.l.iuſto..ſed ſi poſſeſſiõis.et.C.de fur
tis.l.ancille.et ꝓ em p.l.ij.ſi vᷣo anteqᷓ; pariat ſciat furtiuã im pedit᷑ vſuca /⸗
pio.niſi dominũ certioꝛauerit cum poſſit ał non impeditur vſucapio.vt.j.
ꝓ ſuo.l.ſiancillam.⁊ ſic no.ꝙ poſterioꝛ ſcientia in partu impeditvſucapio

nem. ꝙ eſtſpeciale. quia in eo non habeo titulũ als nõ eſſet itavt.C. de. ⸗/

ſuca.tranſfoꝛ.l.i.O.hoc ꝓculdubio.

tio ille defunctus malam fidem babuit.et heres non vſucapit. quis
ab initio bo. fi.eſſe debet. vt. j. de vſuca. ſequit. SF. de illo. in fi. H. licut

ergo ego ab initio ma.fi. habui poſtignoꝛans non vſucapio ita nec
heres. nam vice mea fungit᷑.vt.j.de vſuca.beres. Item ar. duaruʒ

ll.lacit. j. de vſuc. l.non ſolum. in pꝛin. buius.ꝭ.quibus dicitur ꝙ ſi

—

aliqua ex cauſa vſucapere poſſum ancillam.ſi furtiua nõ eſſet. ex ea

dem eius partũ vſucapiam apud me ↄceptum ereditum.ſ mat fue

ritfurtiua. ſi modo boc ignoꝛem. ergo qui non vſucapit panũ ancil

le furiue non vſucapit matrẽ nõ furtiu. vt beres ſ heres futis non
vſucapit partũ ancille furtiue.nec eius nomme hʒ publi. etiam ſi p /

tendat ignoꝛantiã ex ſua ꝑſona. quia vitioꝛũ defũcti ſucceſſoꝛ eſt. vt
ʒ.boc. S. ergo ſi vſucapet mattẽ ſi non eſſet furtiua conſequenti de/

ſtructo. ſed tũc nullum aliud vitiũ obſtaret.niſi rei aliene ſcientia.et

ita paret eam impedire vſucapionem. quaſi penes beredem vitium

remanſerit. vt. C. de acqui.poſ.vitia. Item a ↄtrario ſenſu legis ſu
mitur ꝓ hoc ar.j.de vſu.l. vbi lex. 5. interdum. ſzm io. vbi dicit vi ⸗/
tiũ rei non pſonale ſi eſt purgatũ non impedit vſucapionem. ergoyi

tinm pſonale etiã purgatũ impediet eam. vſuca. autem ꝓ beredeal.

babet locum. vbi defunct'non habuit ma. fi.

n Idem ait. emptis a: vero dño quibꝰtigna aliena ert appoſitas
o Petenda.et tamen nunqᷓ; poſſeſſa fuerunt.vt.j.de vſuca. l.ꝛ eum
qui. nam eis victis agitur ex empto.vt.e.l.cum qʒ. S.ſi clumnam.

p¶ Qð tamẽ per allu. licet ita ſit vt.j.dixi in acceſſione. que eſt i ipa

re. aliud tamen eſt in ea qua ſit ipſirei ſm. y. vel dic tamen ⁊c. q.

di per publi. petuntur iuncta domui. licet domus rei vẽ. petatur al/
luuio tamen ſempꝑ eadem actione cũ eo cui acceſſit petit.vt bic.etar.

j. de vſufr. ſi a ticio..fi.et eſt ratio quia pꝛimũ accidens extinguitur

acceſſiõe.vt non poſ.jm aʒo.

q & Mon poteſt. vt quia lex phibet. vt..l. pri. . ſires. acreſſit. .ea/

dem actione petitur.aʒo. vnde licet ſint
rIgdem adiſcit panes adiuncteferruminationem vnde licet ſint

abꝛupte petuntur ſimililactionevt pꝛius anteq eſſent adiuncte vel.
qð eſt venus eadem actione qua et ſtatura.ſecus ſi per aplumbati

oboeaſude

imenöſ n

htücſpr
dedoa nup⸗
ücnopahd
Mgioloei bat
ſſucspio eho
Geptoetptt
.

n N.
8 ſcin
füenn !
lſpenſtn
Geclancod

4 lveenen

blaatn
donototpoſik
Ntüracno de
Etſſomen
ſlen.
(auet,
lta ſclovevo⸗
ſtſocd ne.l ſa
Ndifſtl reſt
muſhhl ib⸗
(Pulcana
afrgemn n
Uulegdeſnncni
nnmn din
ueipeen ti⸗
Pybentente
Eiinlemane
tepaniedoari
llnaniset
ſfienhntdhe
Ungenä
Nhaſie 8
Etin doteſt
flignweit
eis tdic
Rtſas nbeln
tenl ofin
neaggl 6s:
üineſaar
Minſſziezn

legalin
lmngi ggj
Hſichnan

ſplnm

glutifn.
Ckienpnsn
plpeſerni
funens ne.
binchgn
ſiend eger.
Aponertü
cochan .
deſſcaldan
Ous aNtin.
l

Corporte.

elinfad
Urſſrcgtine
Jenn n
cns irh
tiuntcſte
kinn hnie
Sõ
eberzitamn
tlcinſt
ciiancſteae e
Acrnegat
ilieneſinud
Grvil G⸗

emunitn
ſdeſul
Kom
ſorege
eg nd
evea
deik in D
Gscnn

vmdOH

rdeaOH

E
☛ =
= r =

,

S=
—

“ „

—
=

— S
— =

Sextus

fam. vt. z. ti i. l in rem. 5. item quecũqß.ſicqz eſt bic idem ꝙ in allu /
uione. aʒo.ſ.qñ ꝑ ferruminationẽ.
a ¶¶ Idẽ ſcribit. emero.a non dño.

2

Sndne inſulã totã interi dũ cõſtat lʒ areã nõ inſulã emerim.

———

b
c
( Vm ſpõſus

Aſſſeruũſdonaſ

ſet alienũ.al.di⸗
recta rei vẽdica/

tio ſoluto matri /

monio daret. vt
CQL. de lure dona/

e ¶ Seruü. p pu/

blicianã et etiaʒ

ꝑactionẽ ð dolo

fBpõſam. ſ.re

cnptũ eſt. vt. ¶
de do. añ nup.l.
1.cũ ergo vaß do
natio locũ babʒ
vſucapio.ergo ⁊

erxceptio.et pub.

ſizm Jo.
8 Voſſidẽti.ſ.
mulien.
b Poſſeſſione
qð quando de

dit viro. —
i¶ Biue exwane
us.hoc caſu dak

publici.tĩ.ſed ſi
donatoꝛ poſſide

gt tũc actio ð do

te.vt.j.ſo.matri.
ſi alena.
le ¶ Fs cui. reſti /
tuta.ſolo verbo.
vt. j. ad treb.l.fa
cta.i.rñ.⁊.l.reſti
tuta. .. ſ ſi vbo

I (Publiciana

exſua pſona nõ

autẽ ex defuncti.

q defuncto dire
cta cõpeteret tũc

directa etiã ſi nõ

appᷣbenderit. et

idẽ in legatario

et eo cui ẽ doͤatũ

vnrehs.

ti publici ꝓ area.iy inſulã non areã emerim.

luiſſe donationẽ inter ſponſuʒ et

ſponſaʒ ↄſtat dabitur ergo ⁊ poſ

ſidẽti exceptio:et amiſſa poſſeſ⸗
ſione publiciana:ſiue extraneus
ſiue donatoꝛ poſſidat. Is cui ex
trebelliano hereditas reſtituta ẽ:
etiã ſi nõ fuerit nactꝰpoſſeſſiõem
uti põt publiciana.i In uectigali
bꝰ: ain alijs pᷣdijs:que uſucapi
nõ pñt publiciana cõpetit ſi foꝛ⸗
temihi bona fide tradita ſũt.idẽ
eſt ſi ſuꝑficiariam inſulã a nõ do⸗

mio bona fide emero. Si res tal /
it:ut eaʒ lex aut ↄſtitutioꝰ aliena⸗
ri pꝛohibeat: eo caſu publiciana
nõ competit. quia hijs caſibꝰne/

minẽ pᷣtoꝛ tuet̃ ne cõtra leges fa-
ciat Publiciana actione etiã de
infante ſeruoꝰnõduʒ anniculouti
poſſumꝰ.Si ꝓparte ꝗs rẽ repe⸗

tere uelit:publiciana actione uti

poteſt:ſed etiã:isq momẽtopoſ
ſedit:recte hac actione experiet

q Vecũqʒ ſunt ¶ Aius.
liſte cauſe acquirendarũ reꝝ

ſi exhijs cauſisnacti res amiſeri
mus:dabit᷑ nobᷣ earũ rerũ ꝑſequẽ

De publiciana in rem actione.

ad directũ vt penſio nõ ſoluat᷑. vt.C. dep̃ſcri.xxx.an.l.cõperit.⁊ de fun pa
tri. l. iubem?. li.xi. qd aũt diri. nõ vſucapi. veru eſt ꝑ.x.an.ſed ꝑ.x.an.ſed ꝑ
xx.ſic. vt.j.de diuer. et tẽ. p.l.in oibus.idem eſt qutũ ad publi. vt eã habe⸗/
am nõ quãtũ ad vſucapi.quia ſuꝑficiariã inſulã bene vſucapio.vel ꝙ nec

cõpetit publicianũ iudiciũ: nãq;

pignoꝛaticie:et pcarie poſſeſſio-
nesiuſte ſũt:ſed ex hijs nõ ſolet

cõpetere tale iudiciũ:illa.ſ.rõne:
quia neqʒ creditoꝛ:neqʒ is:ꝗ pꝛe⸗
cario rogauit:eo animo nanciſci

tur poſſeſſionẽ:ut credat ſe dñm
eſſe Quia pupillo emit: ꝓbare

dʒtutoꝛe auctoꝛe lege nõ ꝓhibẽ
te ſeemiſſe. Sʒ et ſi decept? fal⸗
ſo tutoꝛe auctoꝛe emerit bona fi⸗

de emiſſe uidef. ¶ Xpian⸗?

num ſcribit. Si ꝗgs ꝓhibu

it: uel denũciauit ex cauſa uendi⸗

tionis rẽ tradi:que pſiꝰ uolũtate
a ꝓcuratoꝛe fuerat diſtracta ⁊ is

nihilominꝰtradiderit:ẽptoꝛẽ tue
bit᷑ pᷣtoꝛ:ſiue poſſidat:ſiue petat

rẽ. Sed qð iudicio empti ꝓcura
toꝛ emptoꝛi pᷣſtiterit:ↄtrario iudi
cio mãdati ↄſeꝗt᷑.pᷣt enim fieriut
emptoꝛi res auferat᷑ ab eo:ꝗ rem

uenire mandauit:qꝛ ꝑ ignoꝛãtiaʒ

nõ eſt uſus exceptione:q̃ debuit
opponere.ueluti ſinõ actoꝛ tuus
ex uolũtate tua uẽdiderit⸗ dom.

darũ gratia hecactio. Interdũ ꝗ Jfuꝰmeꝰcũ in fuga ſit:reʒ

buſdã necex iuſtis poſſeſſionibꝰ

cauſa moꝛtis et ſim boc res fuit defũcti vel ex ſua pꝑſona demũ poſ/
ſeſſioe appꝛebẽſa.vt.S.e.l.cã moꝛtis ex ꝑſona defũcti.q babuit pu⸗
blicianã etiã pꝛi.et ſic fuit bec er ſim bocres nõ fuit defũcn.vel dic
ꝙ hʒ ex ſua pſona etiã nõ appᷣbenſa poſſeſſione /ꝓ illis rebꝰ q̃ nõ fu
erũt in dſo reſtatoꝛis.nã ꝓ illis q̃ fuerint in dno bʒ direcrũ et aliud
in legato erit.ſ.cũ res nõ fuit defũcti.qꝛ ibi opꝰ eſt appᷣbenſione poſ
ſeſſionis. vt dicta.l.cã moꝛtis.qꝛ bereduas ius qdᷣdaʒ vniuerſale ẽ
vt. ſ. ad trebel. mulier. 5.ſi.nec ꝓ hijs habebit publi. vt differat a pꝛe
cedenu poſitione.at legatũ nõ ſic. Iẽ ꝓpter fideicõmiſſariã beredi
tatẽ cogit qͥs adire nõ aũt ꝓpter legatũ. Itẽ in legato acq̃rit domi
niũ neſciẽte legatario bereditate adita. vt.j.de le.ij.cũ parer. S. ſur /
do. in fiðᷣicõmiſſaria bereditate.deinde ea reſtituta q̃ reſtiiutio etiã
ſolo verbo fit. vt. j. ad trebel.l. reſtituta.

m vectigalibꝰ.nõ pſit. vt publicis populi romani.vt.j.de vſu

ca.l.vſucapio.ſecꝰ in hijs q̃ ꝓpter rei vitiũ nõ pñit vſucapi.vt.S.e.ſi
ue. F. hec acno. vel eti pſone.vt.S.l.traditionẽ. et in re inalienabi⸗
li. vt. ſ. pxi. F. collige ena bic ꝙ p̃dia veciigalia nõ ppit vſucapi.⁊ ſic
eſt. j. de dam. infec. ſi finita. S. ſi de vectigalibꝰ. in fi.ſo.a ſcienre nõ
ſz ab ignoꝛãte ſic. vel ibi ſpeciale.vt in eũ caſum poſſint vſucapi ſjm
Jo. vel ibi loqͥtur in pᷣdijs vectigalibꝰalicꝰ ciuiiatis.bic de fiſcalibꝰ
vel dic vſucapiunt᷑ vt vnle dominiũ amittaf.vt.ſ.ſi emã ab eo quaʒ
credo br̃e vtile dominiũ qͥ nõ bʒ.et idẽ in ſuꝑfiaanio.non autẽ quo

3c Macii in quibuſdã mñ̃ oaſibꝰ datur publicia. eriõ nõap

Apinianꝰli.ſexto queſtio⸗

non dño emat publiciana

illã vſucapio qð ad directũ dominiũ. vt modo dixi.

n ¶Anoõ dſo. aut ab eo V

quẽ credo ſuꝑficiarium

cum nò ſit

o& Gi res. lex iulia. fun

di dotalis. vt inſti. q. a
lie.licet.in pꝛin.ideʒ in
ſacris.et in ſilibus.qͥ ĩ
alienabiles ſũt. vt. j. de
vſuca.l. vſucapionem.

p Loͤſtitutio.ſ. diui ſe

ueri. vt.j.de re.e.l.i.aʒ3.
Igeʒ de colono ſine ſo
lo. vt. C. de agri. et cen.
quẽadmodũ.ſj hoc ↄt

ſi a minoꝛe.ſo.ibi res a

liena non pupilli erat.
et a pupillo alienata.
bic aũt pupilli et ab eo
glienata.ar.j.de re.eo.l
magis...i.vel ibi in fa

cto errauitõ pupillum
qQuek.. datur publi

ciana.

r¶acit. ꝙ eſſet ſi daret

publicianã buic ẽptoꝛi

8⅛ Geruo empto a nõ

dommo.

tPubliciana. annicu

o. anniculꝰẽ qui ẽ ẽt in
vltimo die anni lʒ non
cõpleuerit.vt.j.de v. ſi.
anniculꝰ.erat aũt cau-⸗
ſa dubitã di.qꝛ in publi
ciana ꝑmittit pᷣtoꝛ de /
bere quaſi vſuceꝑit.vti

ſti. de acti. F. alie. ſy bie
tam bꝛeui tpe.ſ.ãni nõ

porerit ↄtigiſſe cum ad
mintmẽnio fiat vſuca.

v Gieꝓ ꝑte momento

ſ. tantum.

xoſſedit rẽ emptaz

4 a non domino.
ecunq; cauſe.i.

jiuſti tituli.ac.

pꝛehenſa poſſeſſione.vt.S.e.l.cũ ſponſus.S.is cui.et.j.e.l.ſi ſeruꝰ.idem et
in iunctis domui.vt in.l.ſi ego.S.e.S.idẽ ait.idem in berede ei bonoꝝ poſ
ſeſſoꝛe. azo. 2 Interqum. nec ꝓ non.ſ.cõpeit.
a ¶ Pꝛecarie.no.pcaria eſtiuſta.vt.j.coi. di.l. cõi. .inter.ſ õ.j.deacq. poſ.i
poponius. S. cum qᷣs.ſo.dic ꝙ non eſt iuſta.vt ex ea fiat acceſſio. vel dic vt

ibi dicitur.

b Eo animo.ex affectu iradentis.vt.j.de vſuca pignoꝛi.ĩ

pꝛin. et.j.de noxa.ſi ſernus depoſitus.pin pꝛin.et.S.i.et.j.de euic.ii cum vẽ/
ditoꝛ. in pꝛin. cꝙQuia pupillo. debet vtetiam publician babeat.
d Auctoꝛe.cuiꝰauctoꝛitas in alienãdo exigit. IJiẽ ꝙ ꝓbibente ſege. vt q́a
cum decreto.ſi talis ſit res als ſi cũ ſolo tutoꝛe.vt habeſ bic.et.C. de admi
ni.tu.l.lex que. Itẽ no.hic qui ſolẽnuatẽ dicit eõ ꝓbibet.vt.A. de fideicõ.
l. fi. de ꝓba.l.pe.et de falſis.l.fi.ſed ar..inſti.de fideiuſ.j.fi.ſed illam in
tellige in bijs in quibus extinſecus ꝑpſona nõ deſiderat.alij iñ dicunt etiã
bic oĩa pᷣſumi ſolẽnit᷑ interceſſiſſe.niſi pbet ꝑ pᷣdictã.l.inſt.⁊.j.de ꝓba.ab
e Heceptꝰ?. ab ipſo foꝛte enã minoꝛe q fuit mẽtitꝰ ſe non bre m jrca arre.

toꝛem alium. vt. .. de dolo. l. qd eni. FKalſo. vel quia malus.
g ¶ Bona fide.non tamen tenuit alienano.vt.j.de rebꝰ.e.qui ſub m. vł u
l.qui neq;.aʒo.ſed quo ad fructꝰ. Itẽ ſim quoſdam.vtdet᷑ publiciana.

Weanvsidiban Henmtert ſuo.

Rem tradi.que non erat ſua. vt ſic faciat ad ni.

l¶ Diſtracta. et ſic non erat res integra.quare nõ potuit reuocare vẽditiõʒ

8 v

Liber

dominus. vt ſubijcit j. de dona. qui ſaxum. in pꝛin. ?. . i. = S. licentiam. col. ix. c ¶ Succeſterũt. etiq in reillã rantü. vt etjj.
14 Taactgerftparren⸗ ſuo pudoꝛi.vt.j.mã.l.quintus.in fi.i.ff. lo.pu.fru.l.i.in pꝛin. d ¶ Cos.agros. “ 1 G(ekni
in oſſideat. immo videt᷑ qð eſt ⁊ ꝙ dñs potuit reuocare.vx.j.de except. es Dolemꝰ. puta in annũ. f ¶ Qu in perpetuũ dñii.ſ. directo. itenſi
reiven. l.i. .i. que eſt S.ſo.ibi non erat pᷣcium ſolutũ.ðhic ſic. 8Un rem. vtilem. vt. . de pig. ac.iutoꝛ. .li.et.j.de ſupfici.l. . . 1 ſccb'nn
n ¶ Empti.i ꝓ euictione. o Emptoꝛ. agenti.ad duplam rea domi/ altp.et de bac acnone loquit᷑.j.de euic.i cũ venditoꝛ. in pꝛin.et no. ifui
no euicta qui ei venire ſen E i⸗ 4 in
peſus ſg emptor. cõpetere mihi dʒ lʒpoſſeſſionem colẽdi dant᷑ ut pꝛiuatis agros no babeatdomini/ ſſtait
haigno arin eſt Pha rei tradite ꝑ eum nactus non ſim ſtros colẽdoſ dare ſolemꝰ.Qui nſen b cd9 nl cen
poct-andfs man⸗ P Aulꝰ? notat exce Mpi in ppetuũfundũ fruendũ ↄduxe vocateũ beredẽ iacn
daſſer velſi mandaſſet ¶ Nptio iuſti dominij publicia⸗ runta municpibꝰ: q;uisnõefficd veloſßmꝗͥbeaz blinciͤe⸗
ndaner nem, neobiſcienda eſt. ¶Eracius. ant dii: t placuit cõpetereeiſ in vrzvemi rfd
te emptoꝛe. vt babes.. Vbliciana actio nõiðo cõ rẽ actioneʒ aduerſus quẽuiſpoſ me Seegfunn ßiktiib
demalail vatenad. parata eſt: ut res dñoaufe ſeſſoꝛẽ: ſed et aduerſusipſoſmu EN nöͤſoi –
qe Si non actoꝛ. i pcu rat᷑.eiuſq; rei argumẽtuʒ ẽ pꝛima nicipes. Xpianus. a tquoudgi⸗ uao ſhe
ratoꝛ.idemq; vendito: eqnitas: deinde exceptõ ſi ea res LZa tamẽ ſiuectigal ſolue o pu ſu img ngi b
et ſunt bec verba excep⸗ . g boa i 1 9i lo. pu. fru. l.i in ſhnncs
tionis. et no. ꝙ licer em poſſeſſoꝛisnõ ſit.ſed ut is gꝗ boa Bem eſt et ſi ad tep cras fine. emn
ncrbatlarhleiniutes ficde emit poſſeſſionẽ q̃ eiuſ eraa habuerint ↄductũ:nectẽpbꝰ Remater knzu
4 euocè? — , ,—,„LE , . I. . .
lem peiu ſolum uſ ſine cauſa nactꝰ ẽ:potiꝰ rem habeat. ↄductionis finitũ ſit. nonmodicuz. vt auus
culpaſua vauf er iee⸗ Siager uectigalis:uel anphptæ Epplicit oꝛdie digeſtoꝝſeupa⸗ bſr lde
lr. ic. et. j. de fide/ „ — 5 . E E „7 „Ne lecd „
nlercep. er de ent. Ricanius petatur. cciay Iih. vi. iudicijſ. incipit. ei) adeſtboc dicrr uſiſe
l.ſi ꝑ impꝛudentiaʒ. at. lulus. Seuſuf. queadmodũ gs utst. Gudrdaus ihin
Däiinaene ꝛi ciuitatẽ ſm Julia. Suſt fru? Au. & prtln Klali –
Muum poſſeſſio git ſniam:alij uectigaleſ uo eſtius alienis reb⸗ an vr Cneh: unſi
vri de Ne pehlef⸗ ant᷑:alij nõ uectigales. utendi fruẽdi ſalua autera . aand cſmnn
Dell ran eui ß licij umvlocãt᷑.i.hac lege:ut qdiu ꝓ St. n. uſuſfruc.ius Cel: dicts dicin mo fnimnal
ſ.aue r hiue hijs uectigal pendat᷑ tãdiu neq; Ꝙ⸗bDäũcoꝛpoꝛequo ſublato ⁊ ipʒ dud v deiu, ſu
Sm quoſqaz alijdicũt: ipſis: q ↄduxerint:neqʒ hijsꝗ in tollineceſſeeſft. Aiuſ. delNrinfi me/ ſan
acant tuli. veibin flocũ eoꝝ ſucceſſerint auferri eoſ ¶ũSMnium Pdioxiure legai See u
us ciulis atur vthic liceat. Mon uectigales ſunt qitaꝰ poteſtconſtitui uſuſfructꝰ e nenam a miarnn
publi.ſi ab ea dñs cc·? DM cnes ptarur. Aiioſie
dat. tu dicbüc ſeruũ ab uls pratun: 1QNddin
lo poſſideriermala fide vnde poſſeſſio ꝑ eũ nec poſſeſſoꝛi.ma.fi.nec mi/ Dictum eſt de actionibꝰ in 16 coͤptẽtib p coꝛpalibꝰ nũc de bijs qᷓ nanzn
bi dſio acquirit᷑.vt.j.dðe acq̃.poſ.l.i..ſed ſiꝑ eum dominiũ.tñ mibi acq̃rit ꝓ incoꝛporalibꝰvi ſeruitutibꝰ.et qꝛ alie ſunt reales alie pſonales de frpa
directum ſi dſis erat tra dens.vel vtile ſi non erat dñs et ita publiciana. vt ꝑſonalib.vt de dignioꝛibꝰ pᷣmittita. 4 4 Uabah
bic. et ſic ſine poſſeſſione boc caſu publiciana acquiritur. vt et dixi eo.l.q̃cũ⸗ 6, Suſfm. eſt ius.i.ſeruitꝰ.et ſic acci i ſrbere cor ar meon . n
cq. in pꝛin. Item 7/ hijs rebꝰbabeo actionẽ pi bo.ra.ſi ſeruo rapte fuerĩt. ket. j. deſer. vꝛba. pꝛedi.l.i. m ¶ Alienis. ideo dicit qꝛ res ſus ⸗
vt. j. vi bo. rap.l. ij. F. ſi fugitiuus. r nẽmini ſeruitiure ſeruitutis. vt.j.ſivſuſfr. pe.l.vti.rmi.i.tñ. M aſ
Aulus notat eiceptio.de bhoc plene dic. vt.j.l. ꝓxi. mn .(¶Uitdi. ꝓpter creditoꝛẽ qͥ bʒ ius in re aliena. nõ pᷣt iñ vti immo Mredonin
Abiiciana. pꝛima eqᷣtas.ſi babes pꝛimo planũ eſt. ſi babeſ pꝛima furtuũ cömitiit ſi vral. vtinſti. de ob. ex delicro. .funtui autẽ.i. m. gꝛ (poönmen
dic ꝙ de ea eqtate dicit q̃ dicit᷑ pꝛimitiua iuſticia.vt.ſ.de reg.iu.l.iur̃ natu. 4 vſuanꝰ hoc bʒ. ſ. vti adiec.fruẽdi.ꝙ pleſt q; Nn vrinſtr de gſr ſfüüüſtgrocz
et gð dicit ſubijcit. deinde ex.⁊c.qꝗ.d.ſcda iuſticia.q̃ ðꝛ poſitiuuan. et ba. .. i. Itẽ qꝛ becoĩa bʒ ſupfician et emphitheota. et ſimileſa fnmanſh
Terepno. LPerſted BGSed vris qui.ſubaudi.ſed ideo cõpara a icit. ſalua rerũ ſubſtãtia. ꝙ qͥdẽ ſicexponũtid eſtpᷣſtita cautione de Mlemi nn
ra eſt hec actio. ꝓ ¶ Emit. vel ſimili ti.vel cauſa accepit. ſaluãda ſubſtantia. vt.C. e.l.i.vnde ſjm eos quenit an ipſa eannto tſunf aß
5Potius. ;ᷓ alius q non ſit dñs. vt inſti. de acti. F. alie. in caſibus tamen ſit de diffimtione. et dicũt ſic.qð nõ placet.qꝛ ſic non poſſet vſuſfr. Neiiiet,
contra dſim dat᷑ pꝛimꝰei qͥ miſſus eſt excauſa dãni infecti in poſ.vt.j.de da ) eſſe ine ea.ſed eſt enã anteq ſit inerpoſita vſuſſfu. vt. de vſuſue⸗ Ansnlce
no infec.l.damni infecti.S.pe.Secundꝰin ſeruo noxe daro. vt. . de noxa. ſi d ea. re. que vſu co.l. bicſenaty. 5. ſi pecunie. er. quẽad.ſerui.amit: .R inc donitin
norale. S. fi. et. l. generaliter. Zertyin eo qͥ non dñs vni vendidit.de iure fa Æparteé. 5. i. qn di. le. ce. cum ita. S. cum ſeruo.itẽ qñq; anrio uc Re g
ctus dſis vẽdidit alteri.vt.S.ti.i.ſi actio.et.j.de exce.rei vẽ.ſi a ticio.Quar P ſtatur.vt.j.vſuſfr. quẽad.ca.l.ſi vſuſfru.S.plane.non ergo eſtde di iglloye
tus qñ qͥs a non dſio emita dño poſtea ↄuentfuit ab eo abſoluꝰ.nam ẽt finitione. vel de ſuba cautio vſuſfru. dic ergo ꝙ ſalua rerü ſubſtan / nalfn,
ſi ad dñm poſtea poſſeſſio redit agit᷑õ eũ bac actione.vt.j.de excep.rei iu. V tia.i.ne in totum pereat ſubſtantta. q.d. tadiu durat vſuſt ſu Orer wndtkin
. li qͥs rem. Quintꝰ eſt ſzm quoſdã.vt.S.ii.i.ſi culpa.ſed nos de vtili.in rem . diu durat ſubſtantia. et boc eſt qð ſtatim ſubijcit..l ꝓri. et hm 0 lecenin
illam loqui dicimus. rr v poſſunt dici illa verba ſalua rerum ſubſtantia de diffinitione. Item i ieſſe
¶ Abꝛica. Si ager vectigalis vel empbitheoticarius petatur. an cautio quam vſufructuariuſ pſtar poſſit ab berede remitt. linti
Pꝛo.i. nam idem ſunt. vt.S.qui ſatiſda.co.ſciendũ.S.i.⁊ dicit᷑ ager vecti xit ꝙ nõ.ar.C.e.ti.l.ij.ſed nos generalem regulam. xt. C. ð ”Y”M ehena
galis. qꝛ redditꝰ. ſiue penſio. ꝙ vectigałðꝛ ꝓ eo pᷣſtatur. vt.j.l. i.er.j. de ver ais. l. pe. item per ſimilem.. ad.l.fal.ꝙ de bonis.in fer.l vot ükndian
bo. ſig. l. inter publici. F. publi.et de bijs dicit.j.de dam. infec. ſi finita.5. ſi Alnium. vſufru. ſed differt ab alio legato quia adia here Ita Diti
de vecnigalibꝰ. et. . de triti. l.. F. i. Rtecedit. vt.j. quando di. vſufru.lega. ce.l.i.. dies. et. . de ca. un
ꝛi. ciuitatũ. idẽ iuris et in pꝛiuatis. vt ar. S. de peti. bere.item veni tol.S. excepto.ac. . fnpiten
— unt. F. petitõ. b In perpetuũ.alirer qᷓ; bic exponit᷑j. ꝓp ſocio.l. a Patiatur. nam non recipiũt veram naditionem. vt . de ach re. uiñmmulisdff
55§ 1.ſed ſicut bic exponit᷑.inſti. loca. S. adeo. et in aut.de ali.e empby. do.ſeruus. .incoꝛpoꝛales.ſed patientia loco traditionis eſt. vt ie niin gin
.

—
=
= = =
=ẽ = = = S=ẽ
— —= =ę
S= = = = 2=
E = =ẽ = =
= = —=
=S= M = =

S.
—
S.
* 2
☛ Ä =—

—
=
S=
=. S.
☛
=

Naridenin

Gpeliſiu
Lanx N

4

nten K

dicgditir
Drii dei⸗
dcilinfion

Dislln.
(Wha
De fan

Cälnicf
Nisftn.
Nicricdehß

s legoyee

dekenkinn

undan
ifniici⸗

U
Pauninli

ötmnanmn,

eninitenn

untſbeffn,

ialſnin
caupni D

gonhyln
luaniſter
nt,diſfte

gürhͦ itn
iiiif⸗

inntſi

6N

Sextus

et..de ſemi. ruſti. pꝛedi l.i. in fi et.. de ſerui.l. quoriens. in fine.

.

b ¶ Sine teſtõ. paciioiby.i.pactõalihbꝰſtipłatõnibꝰ vł dicpactõibꝰ.i.

ti

d em̃ reueni

nõ extinguit foꝛ/
mal qͥJ eſt ſeruituſ
et redit ad ꝓpꝛi/
eratẽ q erit cauſa
lis.i. cũ cã q̃ ẽ ꝓ/
pꝛietaſ. ⁊ qð bic
dicat vſufru. cau
ſalis qͥ eſt cũ pꝛo
pꝛietate ꝓbaf.j.
de excep.rei iu.ſi
cũ ar. F. pe. Itez
no. ar. in pꝛi. bꝰ
§. him yr. ꝙ qᷣs ñ
pòt locare oꝑpas
ſuas in ꝑpetuuʒ
ne inutilis eſſet
libertaſ. ar. ꝓ eo
ſ. deodi.et de. ti
co. F. iij. h tu dic
Z.nec obſtat rõ.
qꝛ pᷣſtando inter
eſſe liberat. vt.j.

al iſocib a vbon obliganõibꝰ. ei ſtiplłatiõib.i.vboꝝ obligatõib
oͤſtituit ceteniſq;. ſ. olbꝰ xceptis bijs q vlu dſumũt.vt inſtit. e.
is enã põt vtilitatis cauſa.vt ibi ſubiungitur.

ut hereſ iubeat᷑ dare alicui uſũfru
ctũ dare ãt itelligit᷑:ſi induxerit in
fundũ legatariũ:eũue patiat᷑ uti
frui. Sine teſtamẽtoautẽ ſi ꝗſ ue
lit uſũfructũ conſtituere pactioni
buset ſtipulatiõibusid efficere
poteſt Cõſtituit᷑. autẽ uſuſfm.
non tãtum in fũdo:et edibꝰ uerũ
et in ſeruis:et iumẽtis:ceteriſqʒ
rebꝰ.¶ Ne tñ in uniuerſũ in uti⸗
les eſſẽt ꝓpꝛietateſ ſemꝑ abſcen
dẽte uſufructu placuit certiſ mo-
dis. extingui uſũfructũ ⁊ ad ꝓp-

etatem reuerti Quibꝰ aũt mo⸗

dis uſufructuſ ↄſtituit᷑:⁊ finiturꝰ

de reiudi.ſi quiſ . 77 =
abalio. ..fi. N Hiſdem modisẽt uſus nudus cõ
Ken ſtitui ⁊ finin ſolet. ¶ p)· Aulꝰ
de epil. etcle. ad Suſfructꝰ in multis caſibuſ
noneeen. s dominij eſt. ⁊ erxtat qdᷣ ul
pricios. pꝛeſens:uelex die dari poteſi.
e¶ Quibẽ. et fini Api
e NVuſtiuct abinito Pbane
Ens dinbis i⸗ iuiſa:ul diuiſa ↄſtitui:⁊ le
uiui gitimo tẽpoꝛeſil it amitti: eadez
ſaſfuer . . qy ratlonep legem falcidiã miĩui
Retare pot Reo quoq; ꝓmittẽdi de
aſtve⸗ fũctoĩptes hẽditanias uſuſfm.
dis Pudanni obligatio diuiditur: ⁊ ſiercõi pᷣ
lp vrdom gdiodebeat᷑ uno er ſociiſ defẽdẽte
ſndnocdi r ꝓ ꝑte defẽdentisfiet reſtitutio
ꝓpꝛietatẽ nudã — Aius
n nſte itzm Suſfructus plunibꝰ modis
iud erit ꝓ irni Ie
prienas nuda.a, —. ſtituitur. ut ecce ſilegatuſ
liud vominian fueritSʒ ⁊/ ꝓpꝛietaſ ðductouſu⸗
plenũ.vrar. C. põt: ere-
heq poti pen fiuctu legani põt: ut apud here⸗
ratoꝛẽ.ſim.p.vł

verũ dic ſilitudinẽ bʒ cũ dñio ſm. R. nõ aũt eſt ꝑs p̃dicamẽmł.q̃a
ſic eſſet dñius.ſic ponit᷑ poꝛtio.j.de bijs qͥ deie.vel effu.ſi vo..hoc
ediciũ aſſilat᷑ aũt vt ſtari ſubijcit eadẽ lex.eti quattuoꝛ caſibꝰqᷣ ſũt.j
l. ꝓxi. nã nõ ſic in alijs ſeruitutibꝰ. vt ibi dices. Iẽ venit in veditio
ne bonop.vr.j. de bo. aue iu.poſ.l.in vẽditiõe. tẽei de dã.infe.ca
