iſte ⁊alie ſolutiones vident᷑ nulle.qꝛ bic ⁊ ibi creditoꝛ erat bone fidei
als non diceretur ibi debitoꝛ argui de mendacio.vt. de ac.emp.l.
i.in fi. Irem hic ⁊ ibi tra ctar an detur de equitate.hic eſt an det᷑ vtil
⁊ ibi denegat.bic cõceditur.item bic ⁊ ibi obligaui rem alienaʒ ſine

nõ ꝓhibetur. i

E Vm uitioſe

De pigno.et bypotbe.

dñi voluntate. dic ergo ꝙ bic coꝛrigit᷑ vel veriꝰ bic ↄcedit vtilem pignoꝛati
ciam.ſ. ꝛiam vt dixi.nõ hbypothecariã.⁊ ita conualeſcit pignus.non dire/
cto.quia non datur bypotbecaria.ſed vtiliter.quia dat᷑ pignoꝛaticia ↄꝛia
ad intereſſe: vel ad aliud eque bonũ pignꝰ. ateconra vbi obligans pignꝰ
ſucceſſit dno:tunc eiiam ſcienti foꝛte dabitur õ obliganonẽ uñ bypoibeca⸗

cõtractu obligaturꝰ. I SDẽ
EI quoꝝ finibuſ emere quiſ
Hphibetur:pignus accipere
i I Dem
: uel inutiliter
C(coõtrractus pignoꝛis interce-
dat:retentioni locusnõ eſt:nec ſi
bona creditoꝛiſ ad fiſcũ ꝑtineant
Ideiuſſoꝛimpetra Idem.
Muit a poteſtate:ut ãteq̃ʒ ſol
ueret pignoꝛab:ipſe poſſideat qᷓ;
ſi ſatiſfacturꝰcreditoꝛibꝰ:nec ſa⸗
tiſfecit:modoheres ðbitoꝛiſ pa

D

ratus eſt ſoluere creditoꝛibus.q⸗

ro an pignoꝛa fideiuſſoꝛ reſtitue⸗
re cogendꝰ ſit.Modeſtinꝰrñ.co
gendũ eſſ. baren ſi emanci
pato filio facile perſuaſit:ut quia
mutuam quãtitatem acciperet ia
ſepticio creditoꝛe:cyrographuʒ
perſcriberet ſua manu filius eius
qꝙ ipſe impeditus eſſet ſcribere:
ſub commemoꝛatiõe domꝰad fi⸗
lium pertinentispignoꝛi dande.
querebatur:an ſeius inter cetera
bona ⁊ hãc domum iure optimo
. „—bp - „
poſſidere poſſit:cũ patris ſe he⸗
reditate abſtinuerit:necmutuare
ex hoc ſolo:qð mãdãte patre ma
nu ſua perſcripſit inſtrumentũcy

rographi:cum neqʒ conſenſum

ſuuʒ accommodauerit patri:aut
ſigno ſuo:aut alia ſcriptura Mo
deſtinus reſpondit cum ſua ma⸗
nu pignoꝛi domum ſuam futu⸗

ria.quia redarguitur ðᷣ
ſuo mendacio.ſicut ⁊ ſi
mibi ſcienti rẽ alienam
vendidiſti ⁊ poſtea do
mino ſucceſſiſti. ten eris
implere vendinonẽ. qᷓa
ex tua ↄuentione te con
uenio. vt. . de act. em.
ſi ꝗͥs alienam

Reditoꝛ poterit.qꝛ
Iſdia melioꝛãtur ꝑ

culturam.vt.j.de iure fi
ſci.l.nõ intelligit. F. di
ui fratres.vnde aliud ẽ
in re mobili.vt inſti.de
ob. ex delic. F. furtum.
ba Pignoꝛiſ obligatur
1.Zbitur cum fiat cõſen
ſu. vt. S. e. l. hitur.
queꝝ. ꝓbibek.
iudice.ſi autem a
lege. ſicut ꝓ bibet aliq̃ſ
ranone officij. vt.S. ð õ
ben. em.nõ licet.nec pi
gnoꝛi acciꝑe poteſt.vt.j
que res pig.l.i. .cũ rẽ
2. L. de rebuſ ali. nõ a/
li.l.fi.qᷓ ſunt contra.

NKuʒ ꝓ eo fit acſi nec
datũ ſit. vt ⁊.S.quiſatiſ
da. co.l.quotiens.ſʒ ar
gu. Z. S. e.l. i. ac.

Um vinole.nõ eſt

eiuſſoe pote⸗

ſtate.ſ.aliquo qui

babuit ius ꝓmittendi.

b ¶ Pignoꝛa.que babe
bat creduoꝛ etiã.vel de
bitoꝛ. ac.
c ERoſſideat.etiaʒ iure
dominij.qð nõ lʒ ei.vt
C. de dolo. lii.
d ¶ Batiſfecit. idem ſi
ſatiſfeciſſy.vt. C. de do.
.l. i. 7. J. de diſtra. pigñ.
l.ij. .S.manda.ſi mꝗ/
dato ticij. J. paulus
e Pater filio.ſ.ſeio.aʒ.
f¶ Acciperet.ſ. pater.
6arammemoꝛatione.
; obligatione. az.

b oſſit. l. lberam a

quolibet no.ergo id qð
bonũ eſt ius accipiẽdi.

melius agendi contra vnum: optimũ agendi omnes·
i ¶ Eyroprapbi.ſ.inſtrumentum qᷓ; eſt cyrographi.

K Eccommodauerit.ſ.expꝛeſſi.

ISigno. als ſigno.⁊ als cyrographo.ſi in quo continetur conſentio.ma
nifeſtum eſt. vt. j. qui. mo. pig. vel by.ſol.l.luciꝰuciꝰ..paulus.⁊.l.ſicut.ꝗ.
non videtur.⁊ arg.de boc tacito conſenſu.j.de euic.quidam.ſed õ.vt.j.de
le.ij.ticio.S.lucia.vbi fideicõmiſſarius interfuit diuiſioni facte int᷑ beredes
rei ſibi ꝑ fideicommiſſum relicte.⁊ ſubſcripſit.⁊ non pᷣudicat ſibi.ſolu.ſjm
R.ibi ignoꝛabat ſibi legatum. bic ſciuit filius ſuam domum vel bic ur ac⸗
toꝛ.ſiuę ꝓcuratoꝛ obligationis fuit vocatus.vnde tenet etiam ignoꝛãs.vt
C. de fideiuſ.ſi pater.vt ⁊.S.man.ſeruum ticij.tbi vt teſtis cuius officiuʒ ſi
bi non debet eſſe damnoſum.vt.j.quẽadmodũ teſt.ape.ſi quis ex ſignato
ribus.⁊.C. de fideiuſ.l.ſi pater. ⁊ boc ſcdo mõ ſoluet᷑ aliud cõtra.õ.de pi.

ae.l. gaius. vel ſol. omnia talia contraria ſm Jo. ſic.quia refert. an aliquiſ
id faciat ſuperre mea. nam ꝙ etiam me inuito facere poteſt. vt legare: ven/
dere:diuidere:⁊ tunc mea pꝛeſentia mibi non nocet:an ꝙ non poſſet me in

uito vt obligare.⁊ tunc patienna pᷣiudicat.vt bic.ar.j.de re iuð.ſepe.
autem.⁊ boc dixi.S.in dicta.l.gaius.

m ¶ Juturaʒ. que ⁊ nũc
eſtſuas
n¶ Eucius.eius.ſ.lucij
rici

o ¶ Mancipijs.que fue
rant in pꝛedio tempoꝛe
obligationis.
p Nonſtituta.i.nõ ſũt
ea:que fuerunt tempo/
re obligationis.
q OPbligata eſſe. quia
in obligatione ſpecifi ⸗
cauit mancipia.q̃ ſunt
in pᷣdio.ałs omnia ce⸗
derent. vt. j. e. cum tab⸗
nam. que eſt contra.
Eruum. uin xit. ille
qui obligauit.
Hinoꝛis.qᷓ; eẽt de
buum.tamẽ anteqᷓ; ob
ligaretur bene valebat
tantum qð ſufficiebat
ad debituum.
t¶ Mon ſufficit tempo/⸗
re.ſublata:vłꝑ ſentẽniã
vt ſtatim dicer.
v¶ Abi. incipit rñdere.
x¶ Zenetur. quia dolo
fecit: quominus poſſit
exhibere.vt.S.ad exbi.
Julianus ſcribit.ſi qͥs
bominem ⁊.S.de dolo
et eleganter. S. ſi ſeruuz
⁊ ar.C.ad exbi.l.exbi /

pig. vel by. ſol. ſiẽ de re
in pꝛĩ.ſol.ibi ſine culpa
debitoꝛis fuit exrinctũ
iõ nõ tenetur bic culpa
y Gniurie.ſ.actione in
factum. vt ⁊.S.ad.l.ac⸗
qui.ſi dñs in pꝛĩ. ⁊ hic

qñ ↄ debitoꝛem pꝛinci/

pali act.agi non poteſt
als non poſſet agete Z
debitoꝛeʒ creditoꝛ.vt.Sᷣ
ad.l.acquili.l.qui oca⸗
dit. F. i. T hic ſubijcit fin
gamus. ⁊c. ac.
¶ Ceciderat tẽpoꝛe. vlł
per ſnĩam.
a Rem. i delicrtum.
b Aocere a Ppoſino-
vel conſecutiue.
c ¶ Zenebitur.ſ.pᷣdictis
modisss.
d ¶ Mon tenebitur.l. ac

qui.ſed ad debitum: ni

ſi getõ erat finita vr diri
J legati.deberi.inſpicitur enim tempꝰquo cedit dies legati:vt debea
r filio vel patri. ſed in Zᷣctibus initium. vt bic.⁊.j.de reg.iu.l.que le

dies le. ce. l.ſi vſufru..fi.licet ↄᷣ banc diſtinctionem ſit.ar.in eo.ti.de vᷣbo .

ramſeius ſcripſerat:conſenſuʒ
ei obligatiõi dediſſe manifeſtuʒ ẽ
LZucius ticius pꝛedia:et manci
pia: que in pꝛedijſ erãt: obligauit

heredes eiuſ pᷣdijs inter ſediuiſiſ
illis mancipijs defunctis alia ſb⸗

Liber

ticia querebantur patri.ſed cuʒ bodie velut legitimꝰ adminiſtratoꝛ
pignus:vel fideiulſoꝛem accipiat filius.vt ex pacto tutoꝛis babebit

vtilem actionem.vi.C. qñ ex fac.tu.vel cu.l.i.⁊.ij.
In fideiuſſoꝛe.dato ꝓ legato conditionali.
us rh.a creditoꝛe.q;ꝛ bic nunqꝙᷓ fuerunt teſtatoꝛis.als ↄt᷑.vt

ne relicti filiofamilias pat᷑ ab he⸗
rede rem ꝓpꝛiam eius pignoꝛi ac
ceperit:et moꝛtuo patre:uel emã
cipato filio conditio legati extite
rit: incipit filio legatuʒ deberi. et
neq; pater poteſt pignusuendi⸗

ſtituerũt creditoꝛ poſtea pᷣdia cuʒ care:neq; filius qnũc habere ce⸗
mãcipijsdiſtraxit querit᷑:an ipa piſſet actionem.nec ex pcedenti
mancipia: que ſunt modoin pꝛe⸗ tempoꝛe poteſt quicq; iuni habe

dijs ↄſtitutarhoc eſt:in hypothe
ciſ emptoꝛuendicare recte poſſit
Mogeſtinus reſpõdit.ſi neq; pi
gnoꝛata ſunt ipᷣa mancipia:neqʒ

re in pignoꝛe:ſicut in fideiuſſoꝛe
dicitur. i ¶ Dem

) Aulusreſpon. generalẽ ꝗ

dem cõuentioneʒ ſufficere

expignoꝛatis ancillis nata minie ad obligationem pignoꝝ ſed ea:

creditoꝛibꝰobligata eẽrcel.
Eruum:quẽ ꝗs pignoꝛi de
derat:ex leuiſſima offẽſa ui

ſatiſfaciebat:creditoꝛ mioꝛisF ſer
uum uendidit.an aliqua actio cre

que ex bonisdefunctinõ fuerunt
ſed poſtea ab herede eidex alia cã
acquiſita ſunt:uẽdicari nõ poſſe

it: mor ſoluit:⁊ quia debitoꝛnõ a creditoꝛe teſtatoꝛis 4 Si man⸗

cipia:in cauſa pignoꝛiſ ceciderũt
ea quoq; que ex hijsnata ſũt:co⸗

Ilegati cõditionalis nomi

ditoꝛi in debitoꝛem ↄſtituenda ſit demiure habenda ſunt.qð tñ di⸗
quia crediti ipſius actionon ſuffi ximus etiã agnata teneni ſiue ſpe
citad id qð deeſt ꝑſequendũ:qd cialiter de hijs cõuenerit ſiue nõ:
ſi eum interfeciſſʒ:aut eluſcaſſet ita ꝓcedit:ſi dominiuʒ eoꝝad eũ
ubiquidem interfeciſſet: ad erbi puenit: qui obligauit: uel ad he-
bendũ teneturꝰubi autẽ eluſcaſſʒ B
quaſi damni iniurie dabimuſ acti dominũ pepererint:nõ erunt ob
onem ad id:quãtum intereſt: qd ligata. Sampo nignol data
debilitãdo:aut uinciẽdo ꝑſecuti- exuſta eſt:eamq; aream emit Lu
onem pignoꝛisexinanienit. finga ciuſ ticius:et extruxit.queſitũ eſt
mus nullam crediti noĩe actioney de iure pignoꝛis Paulus reſpõ.
eſſe. ꝗa foꝛte cauſa ceciderat: nõ pignoꝛiſ pſecutioneʒ pſeuerare.
exiſtimo indignaʒ rẽ animaduer et ideo ius ſoli ſuꝑficiem ſecutaʒ
ſione:⁊a auxilio pᷣtoꝛis Mlpianuſ uideri.id eſt cum iure pignoꝛiſ.ſʒ
notat. ſi ut creditoꝛi noceretꝰ:uin bone fidei poſſeſſoꝛes non aliter
xit:tenebitur. ſi merentem nonte cogendos creditoꝛibusedificiuʒ
nebitur. ¶Aulus reſtituere: q; ſi ſumptusin extru-
ctiõe erogatos:quatenꝰpᷣcioſioꝛ

Agata. et.j.de ver.obli.l.ſi filius.⁊.j.qui po.in pig.ha.l.potioꝛes.ij.rſi.⁊ qſi — ſi is.

rũ obli.l.quidam.in fi.ſed ibilicet ſtipulatio quã fecit filius tẽpoꝛe patrie

redem eius.ceterum ſi apud aliũ

Riculii credito: alienauit nomen ꝙ in pignoꝛe babebst quẽ
am rem. quam ab ipſo nomine obligatam babebat.ſimilityvẽ

C. que res pig.
l. fi.⁊ facit. C. cõ
munia dele. l. f.
in fi. ⁊.S.e.l.i.in
pꝛin.ac.
i ¶ Si mancipia

babenda ſũt. vt

C. de par. pi. l.
quãdoqʒ tamen
ſecuſ eſt. vt. C. ð
cap.l.pꝛeſens.ſʒ
an idem in fru/
cnbus.rñi.de hiſ
vt diri. S. . l. i.
cum pꝛedium.e
K Obligauit. vt
⁊.j.qui po.in pi
gno.ba.l ponoꝛ
S. ſi de furura
l Pepererint.
conceperint.naʒ
ſi etiam ſolũ con

ceperunt apõ de

bitoꝛem. liqʒ apð
alium pariãt ſũt
pignoꝛi.vt.S.de
pi.ac.ſi cõuene/
rit. F. ſi fundus.
in fi. que eſt Z. et
ſic intelligitur. ſ.
de ſal. inter. l. i.
pꝛin.
m ¶ Domus pſe
uerare. vt. . e. l. f.
7.. de pig. ac. l.
domo.

n Auatenuſ p⸗

cioſioꝛ.vltra enĩ
nõ tenetur. ſy cer
te nec tantum vi
deiurtenen. vt.
de dam. infec. l.
cum poſtulaſſeʒ.
F. cur ergo. que
eſt contra.ſo.ibi
ſcienter emit rem
obligatam. bic
ignoꝛans.vl ibi

dicit non excipi.

ꝓpter pꝛecium.
ꝙ dedit. bic aũt
dicit excipi pꝛo ⸗
pter impenſaſ. ſ

AU. dixit bie de

equitate.ibi ð ni

goꝛe.

o & Gi cciẽte. ipʒ
quocqʒ. et ſic an
generali ſermo/

ne continemr perſona loquẽtis.ᷣvt dixi.S.de ſenato.l.i.et. j. de edili.
edic.l.ꝙ ſi nolit.S.ſi venditoꝛ.⁊.s.de tranſac.l.non eſt ferendum.

.

poteſtaris fuerit facta impleuit tamen eam numerãdo quãdo erat ſui iuis digdu iure creditoꝛis:non ergo emptoꝛi tenetur de periculo.ſiue euin

vt ibi dicit. ¶ Meq; filius.quia pater ſuo nomiĩe.i.quia ſperabat lega
tidiem cedereſepatre viuente ſtipulamus eſt: vel accepit pignuſ.nam aduẽ

catur:ſiue als perimatur. quia videtur vendidiſſe ius ſolum.qð ba
bebat ibi. boc tamen debet ꝓb are venditoꝛ ſibi obligatum pignus.

Gpec
Vee
he
din inii
sn
Eunniſe
ienhe⸗
enlter
Nedb u⸗
immumt
Pnidngten
ranme
ſenofue
niſueitva
inomnnͤ
kl reen⸗
(heitende

Cbiorin
Oonmuy
ltüß iunen
eſdereht
ſen
hocutus

iiſcenen

Catutien
Noeſonept.
lhprcis

facgt depe

uliͤſeſtne
untidebe
ſüafioo
lnmades
ſgliraung
ſödeanen
ſndibe
Meſcäiul.
ſiCin
ogupit
nſimnaf
Kjtiling
nahe
on nh
mtöncen
gtumi
tunt
imnen

1.
l
unen

rhi
hlit
Marpihi
Gtanen
nr C
peſens,
ünf,
ſdebil
Feli
du
ſcaritet
ihongt
Alpone
efuunn
Pcenine
vernt.
nClicen
nlgpöde
nligap
anuͤtſit

oiNöde

ſicöuene/
Rfuncrs⸗
dbecſ e

eligu;

entſelie
eps .

.
unenlc⸗
aplmen
Gennch
unumni
Ftenen d
en hirl
votlaſt 60
rago Ne
* ſb

.

wenten

uun N

ns Ntt
nonerh.
er ne
i
wi
diptbe

h biit

ſein

G eſten
Nſſen

If. de

ſandan

bebnſei⸗
rſini

lſunn
Luſt
umg

ſoleriiam. F. i.
Beben im/
oꝛtata. ve⸗

xx.

qð vendidit. vt bic. 2. S. de bere. ven.l.ſi nomen.
Ex vectigali.i. zembtrenncano.

MOecrigali. i.peſio füdi. A po ſſeſſoꝛe.i. epbiteotica rio
MMR Pignus eſſe. ratione iuris qð be ebat ibi. vt bic. ⁊.S.e.l.grege.
§. ? in ſuꝑficiarijs.⁊.S. de pig.ac. 1.utoꝛ. §F. ki. 7.l. ſe.
v ¶Luius. i. dñt

an creditoꝛiſ. az.
Euanuiſſe. t res facta eſt:reciperẽt. Si ſciẽteꝰ
rgrege · et cõſentiẽte dño ſeruꝰ: ut omnia
brar gfaudo; bona dñi pignoꝛi obligata eſſẽt:
eudararium pi⸗ . .
luntie Cõuenit: ipſũ quoq: qui cauit ob
euocaturob/ li gatũ ſeſſe pignonsiure. I de.

Ericulum pignoꝛuʒ nomi
nis uẽditi ademptoꝛem ꝑ⸗/
tinere: ſi tamẽ pbetur eas res ob
ligatas fuiſſe: CQeuola:
Er uectigali fundo dicta
elat:ut ſi poſt certuʒ tempꝰ
Aectigalſolutum nõeſſet:isfun⸗
dus ad dominum redeat. poſtea
is fũdusa poſſeſſoꝛe pignoꝛi da

ligano feudo a/
miſſo. ſed bodie C
pignoꝛari nõ pᷣt
yt in. l. frederici.

imperialem decz

luti in iumento.
vt.j. de verb. ſig.
l. ferri.

3 (Ea que.ſ. pꝛe
dia. rameins.

emernrr tusẽ.q̃ſitũẽ:an recte pignoꝛi da
nereſſarie vt j.t. tus eſt. reſpõdeo ſiꝑecunia inter
i.l.in pꝛedijs. F. ceſſit pignus eſſet. Item queſitũ
ſerardereeſt. ſi cum in exolutiõe uectigalis
mm. 1. .de bej. tam debitoꝛ: q; creditoꝛ ceſſaſſẽt
inſti.ex facro. ꝗ.

et ꝓpterea ꝓnũciatum eſſet fun⸗
dum ſm legem dñieſſe: cuiuſ po
tioꝛcauſa eſſet.reſpõ.ſi ut ꝓpo⸗

rerum. 7. j. de .
ſig.l. in alum. F.
fi.ᷓ. de ack. emp

fundi. . labeo. ⁊
de le.i. cu in ie. Neretur uectigali non ſoluto iure
lm. C. in gau ſuo dñsuſuseſſet:etiam pigno⸗

bus cau. pig. ta. „ „ ,
5 ris ius euanuiſſeꝰ:

con. ſi non. E, gaſane⸗
cit. ſ. t.i.l. in pre Ebitoꝛ pactus eſt: ut que-
cũq; in pᷣdia pignoꝛi data:

diyjs. ac. b
m taber/
SD inducta:ĩuecta:ĩpoꝛtata: ibi nata
ur. quia erat in partaue eẽnt: pignoꝛi eẽnt: eonpᷣ
gne velcon dioypars: ſiue colõis fuit: ea qac
blico. far apu/ tpoꝛi ſuo colenda debitoꝛ iĩ ita tradi
Atcnta dit aſſignatis etiam ſeruis cultu⸗

re neceſſarijs:querit᷑ an ⁊ ſtichuſ

ſtructam. vr. . de .
ver ſel inſtmetũ Uillicus:et certi ſerui ad culturaʒ
de bligarde eẽ miſſi:et ſtichi uicarij obligati eſ/
1 demöſta file l. ent. reſpõ. eos dumtarxat:q hoc
.n alude, animoa domino inducti eſſẽet: ut
te debitoꝛis al. ibi perpetuo eſſent: non tempo⸗
meres innn iler ris cauſa accõmodarẽtur obliga⸗
lus. gin pun Ji toseſſe. nte:
5.5 cel fidei„ 1 qui ꝓmiſit tibi:aut ticio:
ſoꝛ.
e lnetb Hſolutum quidem ticio repe-
.7. al. lex. cuz tere no 5 poteſt: ſed pignusei datũ
eala edet er glireſ Nerianeale,
greci
vſc; iluc quen⸗ Ec NMMVm tabema debig Me.

tur an pignus ⁊c.

f¶Eeruificatoꝛe.i. fideiuſſoꝛe: vel mandatoꝛe.
Suppoſitionem. i. pignus. b Et vr. i. poſtᷓ.
K Dendere. cum non fuit vendita. 7 dicit
nbi creditoꝛi. 1 babes q eſtin fine. expone.ſ. tu creditoꝛ: vel dic ꝙ fu/

inſula.licuit.ſ.mibi.

toꝛ creditoꝛi pignoꝛi dederit:que
ſitum eſt:utruʒ eo facto nihil ege
ritꝰ:an taberne appellatione mer
ces: que in ea erãt:obligate uide
antur et ſi eas mercesꝑtẽpoꝛa di
ſtraxerit:et alias cõparauerit:eaſ
qʒ in eã tabernã intulerit:et deceſ
ſerit:an omnia:que ibi depᷣhẽdũ
tur:creditoꝛ hypothecaria actio
ne petere poſſit:cum et mercium

ſpecies mutate ſint:⁊ res alie illa 4a arum ipſo iure.ſ.
9 le

te.rñ.ea que moꝛtistẽpoꝛe dehi⸗
toꝛis in taberng i inuẽta ſũt:
riobligata eſſe uidẽtur/
ſijt: cum epiſtola talis emiſla ſit.
feneratusate denaria.lx.rogaui
te nõcertificationẽ. ſed ſuppoſi
tionẽ a me acciꝑe.noſti enim pꝛo
fectoquoniã ⁊ taberna: ſui mei
a nullo detinẽtur q́; ate:⁊ utyſer/
uohomi credidiſti.queritur an pi
gnus ↄtractũ ſit:anuero epiſtola
nulliꝰmomẽti ſit:cũ ſine die:⁊ cõ
ſule ſit.rñ.cũ ↄueniſſe de pignoꝛi
busuidet᷑:nõidcircoobligatiõeʒ
pignoꝝ ceſſare:ꝙ dies ⁊ cõſules
additi:uel tabule ſignate nõ ſint
ℳ☛G reditoꝛ pignoꝛi accepit a de⸗
bitoꝛe geqd iboniſ hʒ:habituruſ
ue eſſet. queſitũẽ.an coꝛpoꝛa pe⸗
cunie:quã idẽ debitoꝛab alio mu
tuo accepit cũ in honis eiuſ facta
ſint:obligata creditoꝛi pignoꝛi jeſ
ſe ceperit.m. cepiſſe eſſel. Ab.
Ninſula: quaʒ tibi er pacto
Dauento licuit uẽdere:cõbu
ſia eſt. deinde a debitoꝛe tuo reſti
tuta eſt:idem in noua inſula iuris
habes.

In quibus cauſispignusuel hy

potheca tacite contrahitur.
Enatuſcõſul· MApi.
toqð ſub marcoimpera
toꝛe factum eſt:pignus

A ecreditoꝛi datum eſt: quipe

In quibꝰcau.pig.yel by.ta.con.

Ninon multum. diffe

it vendita. loquit᷑ em
ptoꝛi. dic licuit.ſ. cre ⸗
ditoꝛi ⁊ babeas ſuo.ſʒ

ſzm pꝛimam eſt tuo.

I Uuris babes. vt. .

e.paulus.S. domus.

Abꝛica. In

au! ibuſ cauſis pignus:
vel bypotheca tacite cõ
trabitur.

— Enatuſcon 4
quo ſenatul/
ignus.⁊c.

conſul. dicik

ge. als non pertine⸗
ret hec lex.ad tituluʒ.et
facitꝓ hoc.j.qui po.in
pig.bha. interdum.⁊ in
auteſñ. de equali.do..
bijs conſequens. collł.
ſeptima.

—

id eum. quoq; nõ
lum ad eum quimu/⸗

tuam pecuniam domi⸗

no dedit pertinebit. ſed

etiam. ⁊c.vt bic.⁊.j.ð pᷣ
nile. cre. ſiuentri. 5F. i. et

dic ꝙ redemproꝛ eſt: q

ſuis cemennis opus do
mino edificat.vt.Sð.de
rei ven. l. redemproꝛes

1( Homponius. als
ncipit pompomꝰ

als non ſolum.

r ¶ E& locato. vt. z. lo⸗/

ca.ſi vulneraueris:⁊ cre
ditoꝛ tenetur pignoꝛati
cia.vt. 3. de pigno. act.

W boꝛreum diuer /
dꝛium ſta to eſt. in

4 qna diuerſis genenbus

merces afferuntur.

b ¶ Dela rea otigua ba

bitationi. vel dic area: ĩ
qua conducroꝛ domuʒz
conſtruxit.ac.
O iure. inducta ẽ
i oꝛante domino
accur.
d (onuenerit. vt. 7.
de pac.l.item. quia. 7.
de migrando.i.i.circa
pꝛin.

ea Obſeruatur. vbi nõ

obligat᷑ ꝛacite.niſi dñs
uctt. vt. C. loca.l. cer
tniiu
tabula babenda-

f
G neceſſe ſciri. ⁊ /

giei qð dixi modo.õ

te immo videntur vꝛban
tur de hbijs ſtabulis:que

Mn poningalin

cQipit põponius. et
alls ſi gratuitaʒ. ſed qͥd
ſi non gratuitam.rñᷣ.do
mino ſunt obligata. vt
ʒ.de pig.ac.l.ſolutum.
S. ſolutam. aliud in ru⸗
ſtico.vt.S.loca.etodu⸗
cti.ſi in lege..colonus
i¶on eſſe.l.ad penſi
onem.ſed ꝓ deterioꝛa⸗
tione ſic. vt. S.e.l.nõ ſo⸗
lum. Item an ſuo loca
toꝛi ſit obligatus.rñ.eo
dem modo vt de dho.
ſq; ꝓ dererioꝛatõne.
K 2BGiemilnd obliga /
tũ certe poteſt.
ISi quis fideiubeat.
m Alliuſ. fideiuſſoꝛis
n ¶ Mbligatus. ſic ra⸗
tificatur pᷣcedenſ ſue rei

ſed poſſet dici aliud in
iuſſu.⁊ aliud in eo qui
mandato fideiubet. ẽt
poſſet reddi ratio ſcõm
Job. velibi ante vt bic
ſubijcit. facit autem ad
S. iſtum. j. de acquiren.
poll.l. fundi. in fi. debʒ
enim ꝓteſtari in contra
rium.vt.S.ad maceõ.ſi
filius.

Icet in pꝛedijs.in
uecta. differentia in
ter bec eſt. vt. j. de F. ſig

ferri. ag.
pPpMmoõi pignus. ſ. ra⸗
citum quominuſ poſſit
manũitti ſeruꝰ ſic obli/
gatꝰ niſi ĩ caſu.vt.C. de
ſer. pi. da. l. ſi tutoꝛ. ſicut
2 generali obligatione
obligatꝰ poteſt manu⸗

et expꝛeſſe. vt bic. ⁊.C.

42..ij. 7. ,. e.l. differẽria
q DObligatum. l. tacite
. Mpꝛedijs.nõ con
nreia ⸗
ca. ſi in lege.S.ſi colonꝰ
ſecus in re em pra ex fru
cctuuʒ pcio. vt. C. e.l. ᷓ
uIS. ac.
8idendũ. illata fue
rint.perpetuo:non tem
poꝛis cauſa. vt. S. ti.i.l.
ſi debitoꝛ. ⁊.C.e.ſi non
inducta.
Am ðᷣhitoꝛ. pecu.
oꝛte depoſita. vel
mutuata ſine ſtipulati
one vluratum. ac.

obligano tacite.ſed ar.
cont᷑.S.qð iuſſu.l.dũm

mitti. ſecus ſi ſpecialiter

5 ſer. pi. da. ma.l. ab eo

runt ergo in aliquo in boc.ſ.quia in vꝛbanis ignoꝛante dño. in bijs autez
ſtabulis demum eo ſaente tenet᷑. quia ruſtica ſunt pᷣdia.vt bic dixit.ſed cer/

a. vt. j. de ver. ſig.l. vꝛba na.que eſt .ſolu.ibi loqᷣ/
iuncta ſunt edificijs ⁊ grana babitãdi ſũt.vel ſtri

cte bic accipitur vꝛbanum pꝛedium ꝓ eo.ſ.tm.qð eſt in vꝛbe.pꝛĩa verioꝛ eſt

cuniam ob reſtitutionem edificij
inſtruẽdi mutuã dedit. Ad eũ
quoqʒ pertiebit:qui redemptoꝛi
domiomãdantenũmos admini⸗
ſtrauit. Mircellus.
E Omponius libꝛo quadra-
geſimo uariarum lectionuʒ
ſcribit:nõ ſolum ꝓpẽſioibus:ſʒ
⁊ ſi deterioꝛem habitationem fe⸗
cerit:culpa ſua inquilinꝰ:quo no
mine ex locato cum eo erit actio:ĩ᷑
uecta ⁊ illata:pignoꝛi erunt obli⸗
Gata.. (Apianus.
oꝛreum fuerit eõductuʒ
uel diuerſoꝛium:uel areaꝰ:
tacitam cõuentiõem deinuectiſ⁊
illatis etiam in hijs locum habe⸗
reputat Meracius qð uerius eſt.

e Oiureuti ¶ Eratiꝰ.
Amur:ut que in pᷣdia urbana

inducta:illata ſũtpignoꝛi eẽcre⸗
datur: quaſi id tacite conuenerit
2 aarte
In ruſticis pᷣdijs contra obſerua
tur ¶¶ Stabulai:que nõ ſunt ĩcõ
tinentibusedificijs:quoꝝ pᷣdioꝝ
ea numerohabẽda ſunt: dubita⸗
ri poteſt.⁊ quidem urbanoꝝ ſine
dubio nõ ſunt:cum a ceteris edifi
cijs ſeparata ſint.q ad cauſaʒ ta
men talistaciti pignoꝛis pertinet
non multumꝰ aburbanis pꝛedijs
differunt. Arcelluſ.
mponiusſe cribit. ſigra⸗
tuitam habitationem con/
ductoꝛ mihi pᷣſtiterit:iuectaa me
domio inſule pignoꝛi nõeſſe Itẽ

—

Liber

5 KRetinere. duo dicit /pter vſuras indebitas retineri. Item pꝛĩe
in vſuris qᷓ; in ſoꝛte.ſed pꝛimũ eſt mirabile.dic mñ̃ ſem yr. ⁊ bñ ꝙ ſal
tem pacto erãt debite.⁊ ſic naturaliter.⁊ ꝑ retentionẽ pignoꝛis pote

rant retineri.vt hic.⁊.C.de vſufru.l.ꝑ retentionẽ.ſecundũ autem vi

detur. Z.l. qua dicit ꝙ in grauioꝛem cam.⁊ ſic in ſoꝛtẽ accipiat.vt.j.

hypothece date:non erunt obli⸗
lon erum
gate. u¶ Xpianuſ.
Icet in pᷣdijs urbanis tacite
ſoleat ↄuentum accipi:ut ꝑ
inde teneãtur inuectaꝰ illata:ac
ſi ſpecialiter cõueniſſet:certe lib⸗
tati huiuſmodi pignus nõofficit
idqʒ et Pomponiuſ ꝓbat. ait.n.
manumiſſioni non officereob ha
bitationem obligatũ¶ · Om.
pꝛedijs ruſticis fructusꝗ
ibinaſcuntur:tacite intelli⸗

Suntur pignoꝛi eſſe domĩo fundi
locati:etiam ſi nominatim id nõ

conuenerit. ¶ Hidendumẽ ne
non omnia illata:ulł inducta: ſed
ea ſola que:ut ibi ſint illata fuerit

pignorſun cmagiseſſe Aut⸗

CZm debitoꝛ gratuita pe⸗
Acuuia utat᷑: poteſt creditoꝛ

moduʒ legitimũ uſuras retinere
E St differentic Mpianꝰ.
Obligatoꝝ pꝛopter penſio⸗

nem:et eoꝝqᷓ ex conuentionema

nifeſta pignoꝛiſ nomine tenentur

q; manumittere mancipia obliga
ta pignoꝛi non poſſumuſ:inhabi
tantes autem manumittimus ſqʒ;
anteq̃ʒ pẽſionis nomie percludã⸗
tur tunc enim pignoꝛisnomie re
tenta mancipia nõ liberabimus:
etderiſusẽ Meraciꝰ iuriſcõſultꝰ
qui per feneſtraʒ mõſtrauerat ſer
uos detentos ob penſionem libe
rari poſſe. ¶ ☛ Keuola.

illudꝰ:inquit uidẽdum eſtuolu . ( Etoꝛisheres cum herede

tate dñi induci pignusita poſſe:
ut in partem debiti ſit obligatum
Si quis fideiubeat:cum resilli⸗
us a debitoꝛe: ꝓ quo fideiuſſit:
pignoꝛi data ſit:ueriſimile intelli
gitur hocipſo ꝙ fideiubeat:qð⸗
amodo mandare res ſuas eſſe ob
ligatas.ſane ſipoſtea ſint ei res

ppupilli tranſactione facta:

cum ex ea maioꝛem parteʒ ſoluiſ-

ſet:in reliquam quãtitateʒ pignꝰ
obligauit.queſitum eſt:an in ue⸗
terem contractuʒ iure resobliga
ta eſſet.reſpõ.ſᷣm ea que pꝛopo⸗
nerentur:obligatum eſſe

de ſolu.l. i. 7. ij. q

ſunt õ.ſo.aliud

in fructibus ꝑce

ptis.vt hic.⁊ ali
ud in pecunia ſo
luta. vt ibi.ar.S.
ſi cer. pe.l.ſingu
laria.⁊.j.de ſo.l
in bijs. vl dic q
etiam ſpecialiter
ꝓ bijs vſuns pi
gnus fuit obliga
tum. tertiũ etiaʒ
dicit ad modum
legitimuʒz ⁊c. vbi
ſubaudi maxiĩe.
vt. C. de vſur.l.
ſi ea le.ac.

Oα differen
Nia obligata

ſ. expꝛeſſim.

Ranumirti/

mus niſi in frau
dem creditoꝛis.

deceptio in ſimi⸗/
li caſu oſtẽditur.
3.de pu.acſiq̃.

NAtoꝛis.traſ
ctione. ani

de fructibuſ rei ſibi pignoꝛatead

mo nouandi. vł
dic ſimpliciter.

b (In verereok/
cctum.i.quaſi cõ⸗

tractum. ſ. tutele
cum hic nolit ſta

re tranſactioni.

vſ nec ei fides ẽ
ſemadg. dr. .d
ac.l. cũ ꝓpõas
ch Bolizaraz i.
quaſi obligataʒ
poſſe retineripꝛo

bac pecunia cy⸗

rographaria ex

veteri Zctu debi⸗

ta. vere tñ nõ eſt
obligata. vt. C.
etiã ob cyro. pe.
pi. re. poſ.l. i. .
penul iss ht .
d Que res pi
Apilluſ. nõ
nec cũ tutoꝛe ſine

deq eto. vt. . ð re
de admi.tu.l. lex

f

ant. immo tenet
vt. Z. de pig. ack.

ſi couenent. F. f.

filꝰ babe /⸗

leneſ
Weue
inif
Celoouno
SGnilir
nnlin cona
Molbene
Pihntontz
umunt
donnre poe
ſoenlt
llaſim
rer
AGn ton
ſetimn
ita ri
N uuiſ
5 de hei
inenprore

on
köpocti
lymnipenoint
onnen
mylantt
Manepi.
un llſt⸗
Ubeeſ nn
Norumd 44
detbeſelienn
liniinf.
ſnboe.
Nolſedrq
Kenononen
ſenili
mlaerte
ſCaber d
en eni not
een C⸗
lili⸗
ſEinn,
Sedus d
gbpoben⸗
—
hloni
Ur, n

. ſise
(WMot4
nle

(ifüe
igeen
hſizod
nulinmre,

ſeaima
ſtuſte

Deen dt

WT
nde
düateni

töſo, ell d

fucnbus der
chtbiel
nperumaſo
nhribiar,.

naſdeſo

bis kdieg
nſpecillte
bisſuwi
usfukoblgg
atad nodun
inz

atdingie.

C.deſit.

eg le,ge

Rder
Maoblign

Onlunith

lo nlſiin fau
n geditons,

da. na hi⸗
Feneſrigbe

cepno inſina u
aſuoſtdnn.

„
1
4

depugrlſih
d
AMne o
porotancl
iſinglatt.
Frremniß
n igtc,

cuntAtde

tntlugion.
neräfge
wicn NOH
gelai d
Dbltag
ii oleg
ſenennenpe .“
hannu
W
rizendenn

ig

ücb oen

Orre
ici

22

⁊.l. ſe.que ſunt contra.ſo.vt ibi.vel dic refert an obliget in vtilitates
peculij. ꝙ poteſt. vt in.ll. cont᷑rijs an non. vt bic.ar.j.qui.mo.pi.vel
by. ſol. ſicut. S.an paciſci.
8once⸗ itur. vt.j.de dona.l.filius.in pꝛin.⁊.j.de dona.inter vi.⁊

pro.l.iij.

pac.l. contra iu⸗
ris.S.ſi filius.
i Adminiſtrare
nam ſi in conce⸗
dend o liberã ad
miniſtrationeʒ ẽt
donare conceſſit
donare poterit.

vt.j.de do. l. ſi fi⸗

liuſfa.. item vi
deamus:
K ¶ Eam. non pᷣt
quia ſit ſacra vel
religioſa. vt inſt.
de inuti. ſti. F. i.
7.S. de Zbẽ ẽp.
ſi in emptione.
omnium.
IRõ poteſt. /

bo enĩ venditio

nis omnem con
tractuʒ lex.xij.ta
bu.accepit. vt.ſ.
de ſtatu li.l. ſta⸗
tulibere. F. quin
tus mutꝰ. ⁊. C.
de rebuſ alie. nõ
alienã.in fi.⁊ fa
cit cum boc.õ.ð
pig.l.ſeda qð.
qð emptionem.
ſed Z. j. e. . i. l. in
quon. ſo.vt ibi.
m ¶ Accipit. qð
tamen eini non

poteſt. vt. C. de

n ¶Etiam in pi /
gnoꝛibus.nõ ſo
lum bypotbecis
o ADobilibus
non ſolum imo /
bilibus.

Balius. ex/
Eeptio. vt. ¶ K
ad vell.l. mulier ⸗/

aut ꝓ filiofamilias cui contra ſe⸗

q EIn ſideiuſſo
rẽ.vi ei ſuccurra⸗
tur niſi aio do ⸗
nandi interceſſit
vt. S.ad maceð.
l. ſipater. F. pe.
fi.ac.

Kiſto. ante/
dens. pꝛi/
oꝛ gedito.

ſi. ſeuus · 1. . ui. mo. pig vel by. ſol.l. ſicut. S. an paciſci
5 . unh

Que res pignoꝛ uel hypothece

obligan nonpoſſumt.

Vpillus ſine¶ Arci.
1(. Inraul auctoꝛitate hypo

thecam darenõ poteſt.

Si filiuſfamilas: ꝓ alio reʒ pe
culiarem obligauerit:uel ſeruus
dicendum eſt eam nõ teneri licʒ li
beram peculij ſui adminiſtratio⸗
nem habeãt.ſicut nec donare eis
ↄcediturꝰ.nõeni uſquequaq; ha
bẽt liberam adminiſtrationeʒfa⸗
cti tamen eſt queſtio.ſi queratur
quouſq; eius permiſſum uideat᷑

peculium adminiſtrare.¶ Eam

rem quaʒ quis emere non poteſt.
quia commertiũ eiuſ non eſt:iure
pignoꝛis accipere non poteſt:ut
diuus pius claudio ſaturnino re⸗
ſcripſit.quid ergoſi pꝛedium ꝗs
litigioſum pignoꝛi acceperit:an
exceptione ſit ſubmouendus.et
Octauenus putabat etiam in pi⸗
gnoꝛibus locum hanc exceptõe

qð ait ſceuola libꝛotertiouariarũ

queſtionum ꝓcedereut in rebus

mobilibus exceptiolocum habe
at.

QJalius ꝓmuliere que inter
ceſſit dedit hypothecam.

natuſconſultum creditum eſt:an
hijs ſuccurritur:queritur et in eo
quidem qui ꝓ muliere obligauit

rem ſuam facilius dicitur ſuccur-⸗

ri ei ſicut fideiuſſoꝛihuius mulie⸗

ris eadem datur exceptio.ſed in

8Dimteretur. de pecunia ſecundi mutuantis.
t ¶ Duccedit.ſecundus.
v Debet ſecundus creditoꝛ.ſuccedit tamen in pꝛiuil egiuʒ perſona
ſium actionum. vt.j.de cel. bo. l. ij.
xEmprtoꝛis.qui emit a debitoꝛe.

¶ Omiſit.veriz conuenit de pignoꝛe.pꝛererea vt ſolueret pꝛimo qð
Hmutuabat, ⁊ vere ſua pecunia peruenit ad pꝛimum.yt..poſuit.
5Vendere.exſua bypotbeca. H
oua pꝛioꝛis ⁊ yt boc plene ſcias diſtingue. yeli

4 8

34 Pignus eyp

Wcunscunn mu E
4. am pecuniã accipere uel⸗

Que res pig. vel by. ꝛc.

ſoluere ſecundus creditoꝛ.vel extraneus vel ipſe debitoꝛ pꝛimo caſu. ſcilicet
quando ſecundus creditoꝛ ſuccedit loco pꝛimi ſine omni pacto dummo/
do ſoluat pecuniam pꝛioꝛi:vel ↄſignet⁊ deponat.vt.C.q̃ po.in pig.ha.l.i
⁊.jſ.ti.i.l.potioꝛ..fi.⁊.C. de bijs qui in pꝛio.cre.lo.ſuc.l.vl.in ſecundo ca

ſu quando.ſq; extraneus ſoluit neceſſe eſt apponi
cegdat. 1 qð ſit obligatũ

eo qui ꝓ filiofamilias rem ſuã ob

ligauit:eadem dicẽda erunt que

tractanturet fideiuſſoꝛe eius.

Riſtoneracio Aulus.
ꝛiſco ſcripſit etiaʒ ſi ita cõ
tractum eſt: ut antecedens dimit

teretur non aliter in ius pignoꝛis

ſuccedit niſi cõuenerit:ut ſibi ea-
dem reſ eſſet obligata.neq; enim

in iuspignoꝛis ſuccedere debet
qui ipſe nihil conuenit de pigno⸗

re:quo caſu ẽptoꝛiſcã melioꝛ effi
citur:deniq; ſi antiquioꝛ creditoꝛ

de pignoꝛe uendendocuʒ debito

re pactum interpoſuit: poſterioꝛ
autẽ creditoꝛ de diſtrahẽdoomi⸗
ſit niſi perobligationem: ſed cũ
hec agerenturne poſſet uendere
uideamus an dici poſſit hucuſqʒ
tranſire ad eum ius pignoꝛis: ut
diſtrahere pignus huic liceat qð
amittendum exiſtimo.ſepe enim
qꝙ quis ex ſua perſona non habet
hoc per extraneũ habere poteſtꝰ.
em

let a meuio:cauit ei quaſdam res

hypothece nominedare deſtina /
uit. deinde poſtq; quaſdã ex hijs

rebus uendidiſſet:accepit pecu⸗
niam·.queſitum eſt:an et pꝛiꝰreſ
uendite creditoꝛi tenerentur. m̃.
cum in poteſtate fuerit debitoꝛis
poſt cautionem interpoſitam pe
cuniam non accipere eotempoꝛe
pignoꝛis obligationeʒ contractã
uideri quo pecunia numerata eſt
etideo inſpiciendum quasres in

uero tibi. F. ſi bij. .j.de libe.le.ſi is qui duds.⁊. .
bereditate.ſed argu.contra.C. ꝙ metus cauſa.ſi
vſuca.labeo..ſed ⁊ per eum.⁊.j.de donati.inrer
tantum. ⁊.j.de bo.liber.l.qui in ſeruitute.⁊.l.qu

pactum vtpꝛimi loco ſuc

vt. L. de bijs qui ĩ pꝛi.
cre.lo.ſuc.l.i.⁊ de pꝛi.
fiſci.ſi eũ.tertio caſu qhñ
ipſe.ſ.õbitoꝛ ſoluit.aut
de ſuo. ⁊ tunc nulla eſt
ſucceſſio.aut de aliena
pecunia.⁊tunc ille cuiꝰ
pecunia liberatur:ſucce
dat in ius pignoꝛis pꝛi

oꝛis creditoꝛis tria ſunt

neceſſaria.pꝛimuʒ ꝙ cõ
ueniat vt ſint ei obliga⸗
ta. Atem vt in locuʒ pꝛi
mi ſuccedat. Iteʒ vt ad
boc mutet. Item que⸗
ritur vt ipſa pecuma ꝑ⸗
ueniat ad pꝛimum cre/
ditoꝛem quibus quat/
tuoꝛ interuenienribꝰſuc
cedit ĩ loco pᷣmi vt poſ⸗
ſit vendere etiam ſi con
trarium actũ eſt.vt bac
l. dicitur. Item vt in oꝛ
dine tempoꝛis pᷣferat.
bijs quibus ille pꝛefer/

tur. vt.jſ.ti.i.ſi pꝛioꝛ.ꝗ.a

ticio.⁊..ſi tertius.iteʒ
in pꝛiuilegium ꝑſonali
um actionum in qð foꝛ
te ⁊ ſine hoc ſuccedit.vt
ſ. de ceſſ. bo.l. ij. ſed nũ
quid eadem bypothe/
caria datur ſecundo q
pꝛimo dabitur.rñi. non
quia illa ſublata fuit ſo
lutione.ſed eſt per om/
nia ſimiſis nature. Itẽ
quomodo ex pacto de⸗
bitoꝛis ⁊ ſecundi mutãõ
tis ſucceditur pꝛimo.re
ſpon.quia pꝛimus cre⸗
ditoꝛ videtur conſenti⸗
re acipiendo pecuniaʒ
b· Woteſt. no. ergo ꝙ
aliqua per alium conſe
quoꝛ que per me nõ poſ
ſum conſequi. vt bic. et
j.de furtis.l.bis enim.
⁊.j.de edili.edic.l.cum
autem. S.fi.⁊.j.de bo.

poſſi. contra tabulaſ.i.

iij SF. plane..l.non pu
tauit.ꝗ.ſed et ſi exbere/
datus. 7. ſ. de bo. liber.
filius.⁊.j.ad.l.falſið.l.
penul. .fi.⁊.g̊.de trãſ
actio.⁊ poſt..i.in pꝛĩ.
⁊.S. mandati.ſimãda⸗
de acquiren.here.l.cum

per impꝛeſſionem. ⁊.j. de
virum ⁊ vxoꝛẽ.l.iij. F. nõ
eritur.⁊.S.de mino.i.iij.S

ſed an boc aunlium er notatur plenius.j.de adminiſtra. rerum ad ciuua⸗

perti.l.ij. F. i.
Busbeeman arzunr L
Mon accipere.yt.sS.ſicer.pe.qui pecuniam.

Accurſius Fo.

Mabuit. vt 1 .. ti i. l i. in fi. 1. l. ꝓcuratoꝛem. in pꝛin.

editoꝛ. relegatur. nec tenet obligatio.vt. C. e. qui filius.boc tamẽ fal

„

Alit tunc quando diſtrabi permittitur. vt. C. de pa. qui fi. diſ.l. ij.
g ¶ Aui potioꝛes in pignoꝛe vel bypotbeca babeantur. ⁊ de bijs quii
pꝛioꝝ creditoꝛum loco ſuccedunt. 4

Vi dotem. acce
ita manto.
Depignoꝛe
quis potioꝛ eſſet in eo.
K ¶ Lompellitur. eſt et
alia ratio.quia non po
teſt commodum non ac
cipere cum onera matri
monij ſuſtineat.vt ſub
ijcit.vt ar.j.dever.ſig.l.
nepos ꝓcul.diſtingui⸗
tur ergo ſzm azo. vtruʒ ĩ
poteſtate debitoꝛis ſit
ſe non obligari.in quo
caſu ſpectatur tempus
numeranionis. vt. S. t. i.
ticiuſ.an non:in quo ca
ſu tempus ſpectatur cõ
uentionis vt bic. ⁊.S.
de pi. l. ſi fundus.S.i.?
ſ. e. qui balneuz. in pꝛĩ.
7. H. i. . F. ij. YAtem bec
diſtinctio locum babet
in pꝛincipali debito. ſ
eo contractu non ſpecta
tur in vſur̃ potuerit vel
non poruerit debitoꝛ in
eaſiĩcidere.vt.j.e.luciꝰ.
¶ Zem poꝛe.ꝙ videba
tur. vt.j.creditoꝛ.. ſi
idem.
m ontra. ab initio.
vt ar. L. de bo. que lib.
l.cum o poꝛtet.S.fi.
a ¶Redderet.i.ne acci⸗
peret.⁊ ita nõ redderet.
bNAigdeatur qð eſſe nõ
debet. vt ⁊.S. de condi.
ob cau. ſi donatur
fi. ⁊.j.de excepti.doli.l.
apud. S. ſed ⁊ ſi mulier
li generaliter. poſ
Wit. immo videt᷑ po /
tioꝛ qui ſpecialem habʒ
vt. C. de pig.l. ij. ſo. bic
de iure ſtricto. ibi de eq
tate.immoverius ibi a⸗
lius caſus eſt.ibi enim
obligauerat ðᷣbitoꝛ oĩa

bona generaliter vni et

eidem quedam ſpecia /
liter. bic autem tantuʒ
generaliter. vnde in om
nibus eſt potioꝛ. bic ge

bonis debitoꝛnumeratẽ pecunie
tempoꝛe habuerit. Dem.
Neditoꝛ qui ſciens filium⸗

accepit relegatum.

Qui potioꝛes in pignoꝛe uelhy/

potheca habeãtur. et de hijs qui
in pꝛiorũ creditoꝝ loco ſuccedũt.

Nidotem ꝓmulie

ue hypothecam de
reſtituenda ſibi do⸗
te accepit: ſubſecu
ta deinde pꝛo parte numeratione

maritus eandem rem pignoꝛi alij

dedit:mox reſidue quãtitatis nu
meratio impleta eſt:querebat᷑ de
pignoꝛe reſpondeo eum ex cauſa
ꝓmiſſionis ad uniuerſe quantita
tis exolutionem qui dotem ꝓmi⸗
ſit compelletur:non utiqʒ ſoluti
onum obſeruanda ſunt tempoꝛa
ſed dies contracte obligationis
necpꝛobe dici poteſt in poteſtate

eius eſſene pecuniaʒ reſiduã red

deret ut minꝰdotata mulier eẽ ui-
deatur. alia cauſa eſt eius:qui pi
gnusaccepit ad eaʒ ſummã:quã
intra diem certum numeraſſʒ:ac
foꝛte pꝛiuſq; numeraret: alij res
pignoꝛi data e. Dem
ZVigeneraliter bona debi⸗
oꝛis pignoꝛi accepit eo po

neraliter. vt hic.⁊.C. e.l· generaliter.
d Cetera.que ſuntexcepta de generali conuentione ſie mutat caſum.

eDeficiente.qð eſt cum ex alijs ſatiſfieri poteſt.vt ⁊ ar.j.de nau.fe.l.fene

ratoꝛ.Accurſius.

f¶ Solus. immo videntur ſimul in eo admitti.vt.j.e.idemq;.S.q ſi tibi.q
eſt contra.ſo. ibi ſimul acceperunt. bic diuerſis tempoꝛibus.vel vt ibi.

Hednonpaior.

b Mouatione. mutuauit enim foꝛte iterum pecuniam ⁊ nouum in⸗
ſtrumentum eſt factum animo nouandi pꝛimam obligationem:taʒ in ꝑſo/
