inpein ire intelligi põt. ſed nego. geſt. agẽ
nec agt ooi d. di Kudex coi diui. ite fam. ber.
vt 7.. vſufrucr. s8ä

quead. ca. l. an /
tepenu Lnu la ergo quo ad tales impenſas intelligit᷑ bu iur̃ cõio.
¶ Iugex.lictano.i.qui vicit.ac.
einp. ꝙ lepe. 5. ſi quis. ac.
a ¶ Aquarũ iter.i.ipſe locus ꝑ quẽ aqua ducit.⁊ dic qꝙ; regulam po

5 Benatus. de quo dicit. Q. ad. l. fauiõ.ð in fuga.⁊.j. de contraben.

ex ſenatuſcõſulto pena legis fa⸗

do nõhereditario ſeruiat:arbiter

tp̃ibus diuiſa: ueluti cuʒ is cuius
fuerũt pluresheredes reliqt qð

Decõmuni diuidundo.

daũt pꝛediũ dominãs eſſet cõe vna cũ eo poſſet ſeruitus adiudicari:ſed non
diuidi. Scom exemplũ eſt qñ ſeruit eſt ſeꝑata a fundo cuiuſq; ꝓpꝛio. qᷣa
non debet eis a cõi. vt. S. ſed debet᷑ cõmuni duuſo tñ poſtea a pᷣdio cuiuſ/
dã vicini. vt ſubijcit poſtea. ſed pnr ⁊c. quo caſu ſieſt ſepatum ius. ſiue diui
ſum menſura vel ſpᷣibus:nõ agit᷑ boc iudicio.alias ſic.Alij ponũt bic ſcõm

exemplũ däat inlei⸗ 5
Ji ieiRore; dijs ſingloꝛũ debeba
8 ſeruo:g in fuga eſt iuber edebʒ ſerhinusn pᷣdio vicini⁊
liceri eos:inter quos iudex eſt: et ¶ dicũt ſeparatũ a fũdo.
ſ.cõmuni.boc eſt qꝛ nec

tncen adiudi care P esqueʒ lici⸗ cõmuni.neca cõmũi de
tatioremãſit:nec erit ꝑiculuʒ:ne bebanr ſeruip. vel po/
ne plane qꝛ labeo dixit
S»rzmirregenr — r ea rõnenon venire. qa
ine comittat. Aquax iter in iu- aut iter dic eſſe pꝛedij
diciũ cõi diui.nõuenire labeo ait. ſeruentis ⁊ ſic nõ cõe.

— . „ 5 5 agit. aut pdio⸗
nã aut ipſt 1² fundi eſt:⁊ ideo in iu/ ridominnd. Pein⸗
diciũ nõuenit aut ſepatũa fũdo'- ſieſt oiuiſum menſue
diuiſũtũ: aut mẽſura: aut tpibꝰ. poſſnnrcc. c ſiceſt do⸗
ſed poſſũtiura interdũ ſeꝑata a minann megicen doe
fundo eſſe:⁊ necmenſuram:nec teraqnari iſemius.

nec ob. S.e.l. boc. qa
bic vnle. ibi negat dire⸗

cũ accidit:cõſentaneũ eſt: ⁊ eain po:alden n eo⸗
arbitrio famil.her.uenire.nec ui b Ondgo ſeruiete. 6
dereingt pomp.qre minus in coi c q Poſfunr pfequitur
diui. iudicioueniat q; in fam. her ſcoᷣm caſu qñ a deedio
ciſ. indicium ueniat. igit in hmõi eei ad aſt diul
ſpẽbus:etiã in cõi diui.iudiciũue ſum.ſed nõ aquevłnõ
nit: ut pfata iura:aut mẽſura: aut diuiſum. a.
pibug dinident⸗Ab Omo. as ſugmetun
Jis cũ quo fundũ cõeʒ ha- e Keliquit. qͥ dius di
id motu iudicisꝰ uilla dirruta eſt lio mo vt qf ab inino
aut arbuſta ſucciſſa ſunt: pᷣſtabir ſundus pluriũ Seenl
tibi detrimẽtũ iudicio cõi diui. g vgins vr dcal auo⸗
miſſũ eſt: eo iudicio connnetur. lriiudigo fam ber
Adceinae u pin, nn eaucfpunn

is diuidẽdis qð omnib?

ntiliſſimũ eſt uel qd maluerint li⸗

g Diuidant. in vtro⸗

„— . D- qʒ caſuſcõᷣm quoſdam
tigatoꝛes:exequicouenit. boceſtſiue ercõmunipᷣ
– — P Dmpo. dio eoꝛundeſuc er p⸗
—. ,„ i ſi di vicini ſeruitus de⸗
— Imeo:⁊ uicini nomine pa/ beat᷑ pꝛedijs duoꝛũ. iu
ſietẽ edificẽ uel repetiturus abeo die ſcm aʒo. im in ſecũ
J dDdDdoo pꝓpter rationẽ quaʒ

dDdiyi exemplo veſtibuli.
Jis.cũ quo m otu iudicis.etiã iniuſte foꝛte.ſed tuncipſe iudex tenet
iſti vocato. vt. ſ. de inur. l.nec magiſtranbus. 2.ſ. de peri.⁊ cõmo.rei
ven.l.

eum qui. ⁊ ſic no.qꝙ ſic ꝓpteriuam contumaciam damnũ ſentio.qð
mi hi tenens.vt.j.locati.ſi merces.S.culpe.ac.
dicem omnibus.ſic.ſ p ſoco.l.actione..labeo.ac.

nit. qu duob appꝛobat exemplis. Paimo ꝙ qñ ſeruii debet a ß k ¶ Aaluerint. vt ⁊ ar. ſ. de re iudi.ſi conuenent. ſed quid ſi duo volentes

dio cõi pᷣdijs ſinguloꝝ eoꝛundẽ quo caſu eſt ius ſiue ſeruitus ipſi
fundi.ſ. cuiuſliber debet᷑.⁊ ideo nõ veniet in hoc iudiciũ.qꝛ op oꝛte/
rene etiã pᷣdia ſinguloꝝ quibꝰ ſeruiius debet᷑ venirent in diuiſionẽ
qð eſt abſurdũ vt in veſtibulo dicif. g. e.l. F. de veſtibulo. Alij dicũt
ꝙ nõ venit ſepatun.ſed inſolidũ ſequeret᷑ vtranq; ꝑtem. venit tamẽ

vng cũ pᷣdio ſipdiũ ipſũ cõmune ex quo debet ſeruu? diuidit. vbi

remanere in cõmuni ꝓuocaueruntternum.vidctur ꝙ non poſſunt.vt ar.S
de ꝓcurato.licet ꝗ.ſi plures.⁊.S.ti.i.lin hoc iudicio.ſed dic ꝙ poteſt fieri
vt hic.cum ter nio ni nocet.accur.
a Jmeo. 1 vicini.id eſt conſoꝛtis.⁊ in area cõmuni.dic vt in fine bu⸗
lus legis
Nepeniiums. ſI. ac. neg geſt. cũ non fecianimo donandi ſed repetẽdi. aʒo
* ijz

t. 7 l. hec diſtinctio. g. cum
ir. an er cõducto. . loc. 7 conduc.l. be
dus ronn, ES dona inter uſro.l weyo
interceſſenn nulla seronaeminn omiato.nõ an
ctionẽ. pᷣſcripti

. . — — 2 — „ „ . . — —
1

bſentis iᷓ ſi pꝛeſens eſſet
Togitur acitcontemptus ab ns eſet
15 Cogitur plus ergo faci

. i. item ſivnus. in tcõmunem. .
S. de bi. ia m. i. cõmunem. 71 io. non iden ſo
DAarnt mibi contra te actio.non id quis
ſ actio t.
t

. . *

4 Pupilluʒ. vt ſhe
ſ. de ob. l. mt
berauil fitioſus. ae⸗ ſ
,B ilõ Htſp
, lieno liberau x&IKRem eſſe com
. 2 tehoc ere al - nẽ. vt in ſupe ſur
munẽ ſocio vr ſic lek impẽſas: uel donatois Lra eigzac ↄſequar: ſi ſtich pat thutag. Uel i
nis nnie de ſie p manbt paries. pa. “ pãphili aliũ uicariũ ael e. aliena nr tu
ditione ic a: cõis — cuü n . ephe. 1t. li. . du
Nno igte uenerit inter te? c Aritt. 8 iinrlie ⸗ i
onẽ ð 9 nul
penſi⸗ 3 t alternis ãnis fruct No;mmums eruus cuap uo meo a. l. eus ſiſn
nungulich dtide SSõ atiatte ſocius neſſet qus fregit inope. qre oon üpatat nine
f 4 uienaſenhi pceperitis. Beiberc:tudedli eſt alterũ alrer dñs qui d cñ eo penes . ce i ſibi obli krn
Cuũ agere. actione.l. RcCe Ifructꝰ ꝑcipere: 6i batur alter d fj. ſi quidem gi agte coͤ inn
. Enoser⸗ ztdealie. tui ani cſit actio an uero cõi fuiſſet: ageret. m. ſi qu zig Banckti agit co mn!
lin facti. vr.. nexↄductoſita ſocda quẽ fuſſer:ageret. ſu res cdis iui yrbue 1. r
iu. l. f. 24 . 2 ſtio eſt et ſi ſo ill magis qʒ caſ c e. ſi quis putzt.
nubus. ma i. eadẽ queſtio eſtet ſi ere culpailli? ſtrũ cõi di. iudi ꝛin. 1.l.i boe giif,
ſetatmih ai ee tu glremis n u funn dani cepiſſz nar
3,n aeHed ⸗ turbec⸗ etelecrt eopoꝛ ciopoſſe reaitare, p underſo- onbonn. 1
H illiꝰ qni fructꝰ H cõi ggl ſtione habere: nili aTaburieb e
scutar tuit:conupent. cõducto locum „Ai) cii cauſaiurenõ poteſt 5. e.l arboꝛ 5. M
EAcenpre ar . diui. iudiciũ q; exc ſt cũ merceſ cõis negoen ʒAApi. Leſt dulo. ſo.
Chenpri henal ſno d abere. q n. locatioe aione — aaitin re coi nemine m Onnci
E.annelene * erceſſit aut cente lin Abinꝰ ait in inuito alte⸗ ¶ pon⸗
veſidaſmurr. E leen Glereddedi 1 al BRoxiure facere Amkeſtüen dearvrochoe iu
de queſtio. ienſ ſic munis ſeru ierſe . ſſe:unde man õ . iecto. . 5 ſevl
nedhoc dinpen d , . Om nox acſierit: nibi ropoſſe: un *.Y in re. n. pari potio⸗ Prer glongleoh nu
ad ſil.l. . . cꝗqlier fiev. in re. R iones. fac. in
1. . ad ſil. l.i enkent C erius dñoxꝝ acglier cu bẽdi ius eſſeꝰ.in is ↄſtal'. ſz ſtano in
. i.i·bis ↄſequenter. minꝰ cõmune id ent: ſʒ Serce be ſa ꝓPhibentis oſtat 5. t. i. berdes. ut
.ri un? comun it: cõi diui. in rẽeſſecau Phiberi ſociusa qnantum. lro
re Purec⸗ vel p oſnnlier põt. q; bone ſiintecon faciat pᷣt:ut tñ factfũ G'b arain
actione coi ditt. no ar dicio eã ſi mna pa ſꝗaſqʒ pcipuũ ſocio:neꝗ cogi nõ põt.ſi cũpꝛo dice coi diui. qꝛ ſcbe
Db amrian Faent fidei ↄuenit. ut nii n acgſie opus ar co ptermiſi. et dinnſe druiel e
oꝑ.nun. l.i beat:qð ex re ei cin, g llẽ hibere poter lonẽ dãnum reſar remncs Bnn i
Stacer. regulas Da Eäng etecũ cõi diui.uellẽ 5 ρcõidiui. actionẽ danum re ſteriſpupt dee ni
r do raulo⸗ rit 4Tüagen⸗ didiſti mutãdi iõpcõi t. ſi aut facienti ↄſenſe gaen phee un
quã babes. s. . q fal ⸗ tem tuã ticio tra naun m ia tiri potenitꝰ.ſi an rY tionẽ. ꝙ dicta verba. i
berhael pariark afa premt ſa teneris mihi ptoꝛia it: nec ꝓdaãno habet ac — 4Ea e⸗ meſe
lit quotiens nõ in tz.5. idicij cauſa ſſes ne tecũ cõi nit: nec ꝓ nte ſocio ad leſionem dee⸗ NAgni
E ſocij nõ fieni. vt p .l. / lone cοο5 feciſſes . 6. ſiquid abſente = ocit diens titulis ien
E⸗ Lrba. ̈dil. q acti K lnquida etiã tollere cogij. d ſiq; pꝛius ui,
de ſerui. vꝛ ete eret᷑. i I Zẽ „179 it:tunc etiã git qnq; lö
diã bibeus. 5. paniete diui agerel. i⸗ meꝰ et eis fecit: ĩs cuam . Au. ad erbibendum iet
rsd ueik; e lſend pap hiluʒ ui- . Sinaret fundũ cõem ſibi agenett gbar
ite lir an ob bor lus Ieru zao üde Q ſticio cõem di copia. vt. ſ. e. “
Item fai fiat. eſtn tu t E mecũ actũ e . ſſe: quez cũ 1C1 ein dicop bac Mnſis
ipſü vropus ſi edes cariũ aureoꝝ dec ſqʒ x. pcũ meno eſſe: iſſet. recte dicit l.ij. igeo de ac f
cõi queſua.õ.e. bns. loſu erit:odemnatu PB habebat:impencli Tech boc ponitur bic. . le
lch ſbreum vuohts peculio iree aphilus de aeODare diciũ ei ſufficere b. Ec actio ean
Sre ncla⸗auerto. Pecon ispoſtea paphilue õi diui. iudic Eeſſe: igno eb. 4 i. in
Hetem mel fedlfi ſtitero:q;uis be cõidi. 27 „ EE Eeſſe:igno N que iiſi
, Ntan i õ eſt eni ſiſciã rẽ cõmunẽeſſe:ig e heen, n
ſi eaib .lin reficien uel/ꝓ ſocio gnq;ʒ pᷣ lis. quia alias nõ põtcõmo ſz an ſitne/ ſin
do. . C. de edi. pꝛiua. f (NMeceſſaria. i. vrilis. quia ali ald vej eti Gennta E qntü dan
ſtvr pp . i, n. ſeibiſe lit ſociul. vt. . derelig.l. p. Aee 1 enelnr in 5⸗ a r achdle .
e fohur Hen igogellrſce doactenen vonnges E rtert eeſinds alecbi õ iarintenoga / W
Iie fa ſone. Itẽ fallit qñ d ſt. reſtar ergo bec re vel dic ſimilis licet p 2 in rei ven. ⁊ mñ̃ pe 2“
l.ſi plures. .l. ſunt p l.lancim. 5§. ne aut. que e alil vſücvag ans ane⸗ bellus in peti. bere. item .27.1. de etate. F. ij. KWò5
munẽ. vt. C. de dona. l. ) 1 oſito ſunt. ſec in gliſ vſü⸗ tando. ß qd Ham bulis. vt. j. t. i. l. i. .l. ſ.e. l. ij. F. qui ðð”ð
aſi inciqurr comunionẽé vel ex ꝓpp edo vel comutande nes pam bul tus. j roe dak. vt. j. e. l. ij. F. 4 ſſn
ſibabitare vulrin dom “ ediũt facienda q̃ nõ remoue ”ä » bi. 5.eſt aũt pſonalis. . ” lide
2enrn nr ui lge alnd⸗ BssdAitrt d d ner Faluo⸗ ncn eepe lex alias kmnagiafarl vel pud eſcvr al
Foraiſt e go n bicgenerale preſehe ns eonſentl. dep §. ſi Eae atauätegſactraee oppit
aoenn vicit. ꝛ ſeel undam ex pre. accur. .edic.l. quentur. F. ſi fugi.lein publicum. inreilige poreſiote.
r. ec, Pemnogemittem⸗ eniʒ ⁊c. yt.j.de edili. 8
iattot,nerun.

5AWnNH

fnie
ſte G;
liobtiſſ

”MLMB
NSi
dtfnhe.
ſen tden
Dgoneaſ
ſononst
titbent
6Atucln.

NMdn

4.

Netcaideig

DttͤNaau.
keinecidn
mnopl

(Gunge

1(Aan

Gt c Nwᷣe
Aproocan
Neiezip
Nneitzn
Ncepo DH
lorri

gminR,

ckngn

uin
nrſeiiſ,
tepbaf
aſi Gung

ſusne⸗ D

wuütlin,
Git ſ

Pcecimus

ipſã rẽ. vt. j. de ta. exbi.l. locũ. S. qͥd ſit. .j.ð libe.bomi.exbi.l. i.
aitp̃toꝛ.⁊.j.de v. lig.l.fi. ⁊..e. iul. F. quatu. iẽ qniq; vt poſſidear. vt
ſ. e. celſus. F. irẽ celſus. ſz boc no ſ p.vt. j. de ver. ſig. l. p!ꝰ eſt. ſcom az.

m¶Argumenta
ſ. neceſſania ad
rei inſtructionẽ.
vt ſi ꝓ ſeruo aga
tur dz dici rufful
ſit albꝰ vł niger
ꝑuus vl magnꝰ

2 qualitatẽ mé/
bꝛoꝝ dicat ſicut

⁊ in alijs rebus
ſunt ſigna dicen
da 1i bac actõe
ſicut ⁊ in actiõe

in rem. vr. S. de

rei ven.l. ſi in rẽ.
n (Quꝛ ad exbi

bendũ. oſtẽdere

i.nõ babet ne/
ceſſe. poteſt etei

ſi velit. ĩ caſu ẽt

cogit᷑ dſium ꝓ⸗
barevt in bac a⸗
ctione vincat. vt
j.e.l. F. iterduʒ. ꝗᷓ
eſt ð. led ibi ſpe⸗
ciale in carta. ac
0 LZaxante. eſt
em̃ arbürana. 7
iõ iurat. vt bic ⁊
ſ. de in lit. iur. l.
in act. ſed taxat᷑
vt bic ⁊ in dicto

pe. 7.8. de dolo.
l.arbitnio. F. ſed

nalis. eſt eniʒ ex

qusſi ↄtractu. ſi

cut ⁊ actio cõi di
ui.nã ↄſtat eam
non eſſe exmale
vel quaſi. nec
ex Zciu. ergo ex

quali Zzctu. vt in

ſti. de ob. que ex
quaſi Sctu.ĩ pn.
T ſic eſt ꝑſonali
vt inſti. de act. F
i. eſt tñ in rẽ ſcri⸗
pta. qꝛ poſſeſſo⸗
rẽ comutaf. vt. ſ.
e.l. F. fi. T ſic ſůt

qued alie ꝑſo/

nales in rem tñ
ſcripte. yt inter/
dictuz qð vi aut
clam. vr. j. qð vi
aut clã.l. ſp. . l.
oõpetit.F. fi. ⁊
interdic. ⁊ re.l.i
§F. p. ué ⁊ in act.
me. cau. vt in /

ſti. de act. F. Ppte⸗

rea. 7. S. ꝙ me.

cau. l. metum. H.

N bac.debet. l. q reũ inſtruat cmus rei noieↄuẽeiat.ſi tñ actoꝛ
ſcire potuir. alias non imputat᷑ ei. vt. ].e.l. . ſi qͥs noxali. ac.

rẽ aũt cuiꝰ ſocij: neq;.n.negocia
ſocii gero:ſed ꝓpꝛia rẽtueoꝛ.et
magis exre iqᷓ ipẽdit᷑ q;er ꝑſona
ſocii actionaſa ¶ Deniqʒ ea a⸗
ctiõe pupillũ teneri dicimꝰ nt im
pendia reſtituat officio iudicis.
Diuerſa cã eſt eiꝰ ꝗqputat ſeĩ rẽ
ppꝛiã impẽdere:cũ ſit cõmunis.
huic.n.nec cõi di.iudiciũ ↄpetit:
necutile dãdũ eſt:ille.n.qꝗ ſcit reʒ
eſſe cõem::uel aliena negocia eo
animo gerit:ut aliquam ſibi obli⸗

get:⁊ in ꝑſona labit. Eoponi

us ſcribit poſci iudicem poſſe a
quolibʒ ſocioꝛũ Sed etiã ſi unꝰ
ex ſocijs inuitꝰ erit:recte cũeocõ
mu. diui. agi. . Leuola.
Ommũi diui.iudicio recte
gagi põt:ſiue neuter poſſide⸗
at ſiue alter ſocioꝝ fundũ nõpoſ⸗
ſideat. p Aulus.
Ina mancipia q ex heredi⸗
tate paterna iuſſu ptoꝛispupillis

miniſterij cauſa reſeruata eſſent
diuiſa nõ uiden ſzomniũ cõla ꝑ

manſiſſe.
ipianus
Ecactio ꝑ quaeneceſſa⸗-
. riateſt: æ uis eiussin uſu

quotidianoeſt: ⁊ maxime ꝓpter

uendicationẽ inducta eſt.
Aiulus
Ehibere eſt facere in publi
eo poteſtatẽ: ut ei ꝗ agit ex
periundi ſit copia. Apia.
Mhac actiõe actoꝛ omnia
noſcere debʒ ⁊ dicere argu

mentavrvei deqagit᷑. Qui ad exhi

bendũragit:nõ utiq; dñm ſe dicit

nec debet oſtẽdere:cũmulte ſunt

cauſe ad exhibẽdũ agẽdi.iDꝛe

terea in hac actiõenotã ũ eſt: ꝙ;

reus ↄtumax ꝑ in li ẽ iuqurandũ

Ad exbibendum.

cũ aũt.ſic eſt etiã ſi agat ideo ꝙ factũ eſt iſ oco publico.vt.j.ne qͥd in lo.pu.
l.i. F. antepe.⁊.j.de no.oꝑ. nun.l.fi.⁊.j.e aqua plu.ar.is cũ quo.itẽ inte
dicrũ quoꝛũ l.vt.j.quoꝛũ ł.i.S.illud. itẽ ſic eſt in actiõe detigno iniũcto.itẽ
⁊ in noxali actiõe.vt inſti.de noxa.S.oĩs.item quedã ſũt pſonalia in terdi⸗
cta. ⁊ iñ dant ſucceſſoꝛi rei.vt.j.de ii.act.q; pꝛi.l.inde..boc interdictũ.⁊

petitoꝛi dãnari poſſit iudice quã⸗

titatẽ taxãte Eſſt at ꝑſonalisꝰ
hec actio:⁊ei ↄpetit qi rẽ acturꝰ

eſt: qlicũq; irẽ actiõe ẽt pignoꝛa
ticiaſſeruiana ſiue hypothecaria

Ncreditoꝛibꝰcõpetũt ſʒ ⁊uſũfru.

petituro cõpetere ad exhibendũ
Hõponiꝰ ait.ſed ⁊ ſi gsinterdi⸗
cturusꝰ:rẽ exhibere deſideret:au
diet. Itẽ ſi optareruelim ſeruuʒ:
uel quã aliã rẽ cuiꝰ optio mihi re
licta eſt:ad exhibenduʒ me agere
poſſe ↄſtat:ut exhibitis poſſiʒ uẽ
dicareeſSi ꝗs noxali iudicio ex⸗
periri uelit:ad exhibenduʒ actio
ei neceſſaria eſt.ꝗd.n.ſi dñs ꝗdẽ

paratꝰ ſit defẽdere:actoꝛuero de

ſtinare nõ poſſit:niſi ex pꝛeſenti⸗
bus qꝛ aut ſeruũnõ recognoſcit/
aut nomẽ nõ tenet:nõne equũ eſt
ei familiã exhiberi:ut noxiũ ſeruũ
agnoſcat. qð ex cauſa dʒ fieri ad

deſignandu eũcuiꝰ nomie noxali
gs agit: recenſiõe ſeruoꝛũ facta

¶ Di gs extra heredẽ tabulas te⸗
ſtamenti uel codicillos:uel ꝗda⸗
liud ad teſtamemũ ptinens exhi⸗
beriuelit:dicendũeſt ꝑhãc actio

nẽagendũ nõeſſe:cũ ſufficiüt ſi⸗
bi interdictavin hanc rẽ cõpeten⸗

tia:⁊ ita Põponiꝰ ait.qſ Sciẽdũ

eſt aũt nõ ſolũ eis: quos diximus

cõpetere ad exhibendũ actioneʒ:
uerũ ei quoqʒ cuiꝰintereſt exhibe
, errnen . b. .
ri. Judexig᷑ ſũmati debebit co⸗
gnoſcere:an eiꝰinterſit nõ aũt eiꝰ
resſit:⁊ ſiciubereulł exhiberi:ul

nõ: quia nihil intereſt ¶Plus di
cit Julianꝰ: æ ſiuendicationẽ nõ

habeã interim poſſe me ageread
exhibendũ:qꝛ mea intereſt exhi⸗

beri: utputa ſi mihi ſeruꝰ lega
ſit quẽ ticiusoptaſſet:agã cũ ad
exhibendũ:qꝛ mea intereſt exhi⸗

§. ſi qͥs. 7.l. apparet. et
j.ð aqua quo.l.i.F. au
ptoꝛ. ⁊. S.ſi ſerui.ven.l.
Actur. nõ ergo eo/
dẽ libello ſunt ꝓponẽ⸗
de. vt. j. e. iul. F. fi. ⁊. ſ.
ti.i.l.i.in pꝛin.
r ꝗignoꝛaticia. adie⸗
ctiue ponit᷑ bec dicnio
pignoꝛaticia. ad illud
ſubſtannuũ ſeruiana.ſi
em̃ de vera pignoꝛati⸗
cia intelligeres illa de⸗
buoꝛi dat. ⁊ eſt pfona/
lis. vt. L. de diſtrac. pi
gno.l.fi. bic ergo ꝓ ea.
que datur ꝓ rebꝰ colo⸗
niponitur. accur.
8 rnatiauus. in⸗
terdicto pᷣcario.ac.
tItẽ ſi optare. vendi
care.vt.j.de adop.leg.
l. ſi tibi. S. fi.ac.
v ¶ Si quis noxali.de⸗
ſignare.i.oſtendereqs
deliquerit.
Crbennbuo.. vbi
ſint pᷣſentes. ac.
v Mon recognoſcit. vt
eius argumenta dicat.
56 Recenſiõc.i.nomina
rione.lſ. intereſt em̃ eius
ex cauſa ꝓbabili ſibi ex
biberi vr. ſ. e.l. F. ſi me⸗
cũ.in fi.alias em̃ ñ age
ret.vt.j.e.l.pe.q eſtð.
7 Kacra. ab actoꝛe pꝰ
exhibitionem anteq; a
ga ae ð
¶Si quis extra.i.pꝛe
dee heredem. nam Pkre,
beue babet banc actio
nẽ.vt quẽadmodũ teſ.
ape. l. i. ⁊.l.iij. ag.
? Bnrerdicta. vtile. ſ.
interdictũ de tab. exhi.
vt. j. de tab. exhi. l. iij.
ſolent.⁊.S.odemnatio

a Bcienduʒ. intereſt.
ex alijs cauſis ñ pᷣdictiſ
vt ſi actionẽ ꝙ me.cau.
quis foꝛte intentet. nõ
dſis vel ſi poſſ eſſoꝛ bo⸗
ne fidei interdictũ vtro
bi intẽdat.nõ dico vti
poſ.cũ ei illõ ad imobi⸗
lia tantuʒ det. vt. ſ. vti
poſ.l.i.in pꝛin. ⁊. .i.ñ
igit agit in eo ad exbi.
vt. C. qñ ⁊ q.q̃rta ꝑs.l
ij. 5 ij. licet quidã bicð
eev ponant exemplum.
b 4 Gümatun. as fiat
ſi ſolũ iurauit actoꝛ ſua
V

LZiber

intereſſe. ſtatim em̃ exbibebit᷑ ei.vt.j e.l.theſaurus.⁊.. de fi.inſtru.l.fi.et
no. de ſũmaria cogniriõe eꝗ habere locũ in acnoe ad exhi. irẽ in eo qui ne/
gat filiꝰ vel pater cũ dealedis eis querit.vt.j.de lib.agno.l.ſi qꝗͥ ali. F. ſi
vel parẽs. It–ẽ in poſſeſſõe carbonions danda: ſũmati querit᷑:ſit ſilius
vel nõ.vt.j.de car.edic.l.iij..cauſe.in fi.itẽ ⁊ in ea q perit ſe nomine ven⸗

tris in poſſeſſionẽ mit⸗
ti:fuerit vxoꝛ vel nuꝛus
vel non. vr. ſ. de ven. in
poſ. mit.l.i..ſi ea.ites

in cautiõe ꝓ legato dã

do pᷣſtãda:an calũnio/
ſe legatariꝰ petat. vt. .
vtĩ poſ.le.l.ſi ſs a quo.
S. i. Ité in cautiõe du⸗
ple ſit pᷣſtanda vel nõ.
vt.ſ. de p.ð ſti. l.i. F. i. itẽ
an res in qua fit execu/
tio ſit de bonis ↄdem/
nati:cũ inde referat᷑ q̃
ſtio. vt. j. ð re iudi.a di
uo pio.S. ſi ſuꝑ rebus.
Item an ſit in poſſel.
mittẽdus actoꝛ poſt lit.
2teſt. vr. C. vbi in rem
act.l.ij.in fi.itẽ an actõ
de teſtamẽto cã libera/

li ſit ꝓponẽda. vt.õ.de

pe.bereð.l.ſi quis li.G.
plãe.itẽ⁊.j.de ap.re.l.i
itẽ in.l.acql.vt.S.ad.l
acq.l.in lege.regularit
aũtõ.qꝛ ſemꝑ plenarie

eſt cognoſcendũ.vr. C.

de iu. l. iudices. que eſt
3. So. illud regulant᷑.

pꝛedicta aũ i ſpecialia

a ¶Di mecũ.ad reſtitu/
endũ.quia culpa poſſi
dere de ijt ea.

bNQuod nequaqᷓ;. ne

mo em ex ſua impꝛob i⸗
tate ↄſequit actionem.
vt. j. de ſur.l. itaq;.ac.
c ¶bidẽ. abſolui. vt 7
Arr pol.le. ſi is a
quo in pꝛinci.vbi dicit
hodie ↄſtat ⁊c.vt ⁊ ar.
j. de car. e. l. i ij. SJ. cauſe
in li. F.
d Gi obſcurioꝛ. de fa /
cto.⁊ ideo ꝓlixioꝛ.vt ſi
dicat ſe ſpecifica ſſe vel
ferrũ minaſſe. nã ſi bo/
na fide eſſʒ dñs.alias
nõ quare dieo eſſe dif⸗
ferendũ.⁊ facit in boc
C. de ei vẽ.l.oꝛdinarij
at alrioꝛ dicit ꝓpter in

iis ſubtilitatẽ.vt.j.ad tre

beri ut ticiꝰ oꝑtet:⁊ ſic uend ceʒ:
uis exhibitũ ego optare nõpoſ
ſim. Si mecũ fuerit actũad ex-
hibendũ ego ob hoc qð ↄuentus
ſum actiõe ad exhibẽdũ agerenõ
poſſũ:q̃ʒuis uideat᷑ itereſie mea:
ob hoc ꝙ teneoꝛ ad reſtituendũ
ſʒ hoc nõ ſufficit alioqn ⁊ qui do⸗
lo fecit quominꝰ poſſideret:po⸗

terit ad exhibẽdũ agere:cũ neqʒ

uendicaturꝰ ſit neq; interdicturꝰ
Et fur uel raptoꝛ potenit ad exhi
bendũ agere:qð neqq;ꝰuerũ eſt.
elegãterigit᷑ diffinit Meraciusiu
dicẽad exhibẽdũ hactenꝰ cogno

ſccre:an iuſtã ⁊ ꝓbabilẽ cãm ha⸗

beat actiõis:ꝓpter quã exhiberi
ſibi deſideret ꝗſMõponius ſcri⸗
bit eiuſdẽ hois:ul umꝰ rei nomie
recte plures ad exhibendũ agere
poſſe. oꝛte ſi hõ pꝛimi ſit ſe⸗
cũdi in ouſ uſfruc.ſit:tertiꝰ poſ
ſeſſionẽ ſuã ↄtendat qrtus pigno
ratũ ſibieuʒ affirmet.oibꝰ igit᷑ ad
exhibẽdũ actio cõpetit:qꝛ omniũ
intereſt erhiberi hominẽ¶ Bbidẽ
ſubiũgit iudicẽ ꝑ arbitriuʒ ſibi ex
hac actiõe cõmiſſũ:etiã exceptio⸗
nes eſtimareqᷓspoſſeſſoꝛ obiicit:
⁊ ſi q̃ tã euidens ſit exceptiout fa
cile repellat agẽtẽ debcre poſſel⸗
ſoꝛẽ abſolui.ſiobſcurioꝛ uel que
habet altioꝛẽ queſtionẽ:differen⸗
dã indirectũ iudicium re exhiberi
iuſſa.de ꝗbuſdã tñ exceptionbꝰ

bel. l. ile a quo. S. ſi de teſtamento. ⁊ nota differẽ

dum ꝙ maioꝛẽc poſcit indaginẽ.vt hic ⁊. ¶C.de cõpen.il.fi.alias nõ. vt ar.
C. de bo.q lib.l.fi.in fi.⁊.j.de eo qdð cer.lo.l.ꝙ ſi epheſi.ꝗ.interduʒ. ſemꝑ
tñ admittũt᷑ tarde vł cito.vt dictũ eſt. ſed ar.S.j.qð viaui dlã .l. i. F. deniq;
vbi dicit ð interdictũ qð vi aut clã exceptionem non admini.ſed ibi intelu/
ge.ſ.talis aliqua.que ibi dicirur ꝓponunt᷑ tamẽ alie.
e ¶ Indurectu.ſic eſt ergo hoc extraoꝛdinanum. ac.

f
g
66
agt

de excep. don. l. ij. F. i. . F. generaiiter. ac.

¶Excepnibus.queſins reo ꝓ poſſeſſiõe rennenda. accur.
Dmnmimodo. ſſtatim. illico ſcᷣm py. Jo. ad.
oli mali.in actione querẽda cõmiſii. alias ſi diceres in eo de quo mõ
boc ſemꝑ locũ babet.⁊ ſic nibil remane

et. regulanter cõtra. ad qð.j.

9 Buterdum. cum ſcripſit.me mandante.xt.. de eden.l.ſi quis ex ar..p

exhibendũ expiri:in factuʒ igitur
7 „ 7 — —– . —
mihi actionẽ cõpetere¶Sciẽdũ

res ſit: agi pꝛt. I AVpia.

tinere. alioquin contra: vt. C. deeden. l.lr:.

evre g de rei ven.in rem.S.ſed ⁊ id quod.ac⸗·
c

uia vendicare.hec racio nõ eſt bona.qꝛ ⁊ qui dſis nõ eſt: agit

hac acniõe.ſed dic ꝙ bec rano in ſola canta locu babet. ſecus in a/

omninoæipſũ debere diſceptare:
ꝗ de ad exhibendũ actiõe iudicat
ueluti pacti ↄuenti:doli mali:iu⸗

riſ iurãcl: reiqʒ iudicate. Inter⸗

dü egtas exhibitiõis efficit:ut q;
uisad exhibẽdũ agi nõ poſſit:in
factũ tñ actõdet᷑:iulianustractat
¶ Seruꝰ inꝗt uxcꝛis mee rõesme

as ↄſcripſi.heerõesa te poſſidẽ
tur deſidᷣro eas exhiberi:ait inlia⸗

nus:ſi ꝗcẽ in mea cartha ſcripte
ſint locum eſſe huic actioni.quia
⁊ uendicare easpoſſum. naʒ cum

carta mea ſit:⁊ quod in ea ſcriptũ

eſt:meũ eſie ſʒ ſi cartha mea non

fuit:qꝛ uẽdicarenõ poſſũ:necad

7

eſt aũt aduerſus poſſeſſoꝛẽ haca
ctiõe agẽdũ.nõſolũ eũꝗ ciuiliter
ſʒ eũꝗ naturaliter incũbit poſſeſ
ſioni.deniq; creditoꝛẽ ꝗ pignoꝛi
rẽ accipit: ad exhibendum teneri
placet. α Dmpo.
m ⁊ cũ eo apð quẽ depo.
ſitat:ul cui cõmodata uellocata⸗

7

Elſus ſcnibit ſiqssmerces

qsuehẽdas ↄduxit: in hoꝛ

reo poſuit:cũ ↄductoꝛe ad expi -

bendũ agi põt.itẽ ſi moꝛtuo ↄdu

ctoꝛe heres exiſtat cũherede agẽ

dũ eſt. ſy ſinemo heres ſit:cũhoꝛ

reario agẽdũ.nã ſianulloinquit
poſſident᷑.uerũ eſt aut hoꝛeariũ

quis.ſ.ticius charrucariꝰ.aʒ.

vt.j.qui po.in pig.ba.l.buius
m

„.

clum. in fine.

om petere.
bec oĩg lunt ve⸗
ra cũ pꝛo cartha
ago. in quat ñ
eſt teſtamentuz.
tunc.n.agat vel
interdicio ta.
exbibẽ. ſi poſſeſ⸗
ſoꝛ neget penes
ſe tabulas eſſe.

vel debere erbi

bere. aut interdi
cto quẽadmo.te

ſta. ape.ſi ↄfitan

tur. vt. j. quẽad.
teſ. ape. l. ij. F. f.
ſed rei vẽ.ad ex⸗
bibẽ. beredi iñ̃
cõperit ſi cartba
tm̃ teſtatoꝛis fue
rit. vt in pᷣdicto

ti. l. iij. alij vero

nõ. vꝛ. S. e. l. i.
ſi qs extra.⁊ no.
ĩcartba q ſinõ
dico me dñm et
boc ſũmau ꝓbẽ
7 ſi mea intereſt
nõ daf mibi ad
exbib. actio. ſed

ſecus in alijs re

bus: vbicunq;
mea iterereſt mi
bi rẽ alienã exbi
ben. vt mõ dir.
7.3. e. l. i. plene
nota. Item no.
quot modis pꝛo
inſtrumẽns vel

canthis ibi agik
vt dixi. S. ð edẽ.
l. qd aʒ.cir.pꝛin.

e¶ Gclendũ eſt.
geanors. hicci/
uiliter poſſidet.

vt. ſ. ð vſuca. ſer

ui nomine.

fſilam 2 cu. de

poſita boc natu
raliter incum bit
Jo. vt. S. ti.i. l.
cõi diui. F. neq;

c Alſus. ſi
In boꝛed.qð ↄdunt ticius ab alio
b¶¶Conducioꝛc᷑.ſ.qͥ ↄduxit merces vebendas.ac.
ES boꝛtcario.i.cũ dño bonei a quo ticius ↄduxit boꝛeum.
ia nullo.ia ncio nec ab berede. Gdẽ ait.ſ.querendo. aʒ0.
vignus.i.merces. loco pignoꝛis ꝓ mercede ſoluenda. qʒ. rh.its

DOue ſpecies. ꝓpoſita in boneario. non in vectoꝛe.
n eneri.iʒ nõ vere poſſideãt ſicut ⁊ rei ven.vt.S.de rei ven.l.offi⸗

o Jul. teneni eũ.ſicut diximꝰ teneri boꝝei pↄductoꝛẽ.vel dic iul.ſcri⸗

ii teneri conductoꝛem boꝛꝛei.ſicur qui rerum teneretur ⁊c. aʒo.? dic
teneri dño ꝓpꝛietatis qui dicit ſua intereſſe rem exhiberi. vel pun /

cia ibi ſcribii.

Kainn

tiien

oins .obss

iſir lund/
litiſi⸗
ſgigtuno⸗

ſcſie ihn
llinti de

fgnllij

(inkre
([Kr ſde
(eiiif
u Neiit
iinC.
rn

lifvl

Honenteh/

gnir oolar.

fii Nensſe
ni ſufi
iichlititee
uneicelde/
tetrerd.
Aſchipnn.
(icdeler
R mnd
ſinllii
eſeſiheri,

blhat tiee

Minkteni
Nen e
efetiſ ten
uſihd t,
ſieſiſüen
Irſ
iutt

loeun.

üfllnpope

iternei

ſtſzenl⸗

nala r

lſeal D
Pont. hag
NEirei
tſöniſfe

de

taſne
Ann
fun
Ntni

ncig
goinannf,
luii
Eſfenan

W
nnacooen
Rnegeedee
ili
debertqN
uiſe
Gogrencn r.

krageſein
urſgtin
lapelſſi

ſdtehigt

bte eli
Göpetfnie

ſisemn

ſoanmmgli

Duconedin c
hoeſimniſi
1inenſtrt
o Nettiat
Obeb. ana d
ſensin let
Us riengg
lairerfn
Piisieniccc
enyrrddn
aelien
Mon Jenn
Cotnodshn
uſfnniu
npss Rg
Ntdinddd

tigiid
ineſkü
eſiſine

nifonine.

ſin

6ſuberten

ſtnl

ttasnm

lbonautt

.

4

. H

ellifen

11

S

==

Evdni
nrttiſt

biben,

—

= S=
S

!
T

UaclN
chd5iG

—,.——

Decimus

n poſſeſſiõe. vt ? creditoꝛ. ⁊ legatarius.accur.
qg Opoꝛteat exbibere. ſnia lata ꝓ eo qui actionẽ ad exbibendum
intendit. aceur. 212ò
16 ꝛioꝛé. i. creditoꝛẽ. vel legatariũ.vt in oꝛdine ſre pʒ. 7. S. F. iul.
8 Ictoꝛ. i, debitoꝛ. a5. 7 facit.. e.l. iul. S. quati. .ſ. e.l. F. ide celſus

ditoꝛ. idẽ ĩ lega⸗/

poſſidere. aut cereille eſtꝗ poſ⸗

tario dico. ſ fru t certeilleelte
cuanus ab bis ſit exhibere. Idẽ ait quõaũt poſ
malehpoſſe⸗. ſiclet: quehẽdas ↄduxit. an qpi⸗
ſionẽ qu nõ b; gnus tenet:que ſpecies oſtendit
creditoꝛ.ſj tm̃ in = zexhibẽdi ha⸗
poſſeſſöe ẽ hm etiq eos ꝗ facultatẽ exhibẽdi he
quoſd vt.. de bẽt: ad exhibendũ teneri.Gulia

:t ole ii.s nus aũt ſcribit ita ad exhibenduʒ
— actiõe eũ teneri:qui rerũuel lega
ſq opoꝛteat ex⸗

10 qu e 4 ego iniũctoꝛ.vt.j.de ac
n opoues e, toꝛij ſeruancdoꝛij c in p oſſeſſiõe J. in n alt⸗ Anns and pofl vowumnaſoe
. bibere accu. . 1e. ſ . uel ſiauluzy piin. 7.S. de rei ven. l. i
1Uadè iul. rene ſit: ſed ⁊ eñ quſuſfructus nonne d I 6 nechienn pe t reʒ. F. fi. ⁊ ſic eſt bic mu⸗
vt 7. ſ. de ac· rẽ teneat:qʒuis ne Pol⸗ ci DO1 ratio pſonaruz. ⁊ bene
fundi.x. ſi ⸗ räre⸗ e at:ad exhibendũa ponit bec dictio qᷓ;uis
ua veri eve ſideat. ꝗl Idé iulianꝰ quenit qte- excludat: ad erbibendu Sebe ſourdikeete ponak ag
nuo r. L ac. nus hos opoꝛteat exhibere. ⁊ ait aliter atq; in tigno i ehaltec nõ poſſideat pꝛioꝛ do⸗
npt. —— s lienis:de quo nec ad exhibeduy mmus: planũ eſt.
oſſiat vt pꝛioꝛẽ qdẽ . ſic ut actoꝛ poſſeſſio alienis . nu
14Aar . Re babat, i autẽcũ quo agit᷑: rei agi põt:q; lex duodeci tabularuz 4 atienaen orn,
Gecelſan. ſeruãde cã ſit in peſſeſſiõe:eũ ue⸗ ſoluiuetaret:ſʒ actiõe detigno in de tri. vi. ꝛ 0l. le.l. ij. .
izei videas ſtr ro qui uſũfructũ habeat. ſic'nt a⸗ iũctoexr eadẽlege in dupluʒ agit. kWoackmanens. bec
e Cctoꝛ poſſideat: isuerocuʒ quo Joni appella- An) Lpia. ola vem ſuͤtſi agat ad
cit.qꝛ rei videde Fruaf. Adẽ iulian? ſcri õe omnẽ materiaʒ in lege exbibendü ſi ſunt adiũ
tangẽde ⁊ de/ aget᷑:utat᷑ fruat᷑. Idẽ iulian ſcri i ELAerà. cta ꝑ applũbaturaʒ. ſe
Dffleale bit emptoꝛẽ:qui ruta.ceſa nõ re· duodeci tabularũ accipim :ut cs ſi ꝑ ferruminatio/
vri deli vomi. ſtituit: ad exhibẽdũ teneri. inqn buſdã recteuidet.ſzſirotã me, ne un en dat acrio in
Adin e: tũ in litẽiurauero.ſʒ ⁊ ibi adiect. tuo uehiclo aptauens: tenebens rem. F. it ſi qurcũd;.
Fidè iul ci m' ſi emptoꝛ poſſideat:uel doloma ad exhibendũ. ⁊ ita põpomꝰ ſcri 4Fameneben⸗ e
ldo leſigeni⸗ lo fecit quominꝰ poſſideat.Itẽ bit. q;ʒuis tũc ciuiliter ñ poſſi ideã. lij. .1 P .
actoa:necend” celſus ſcribit ſtercꝰ: qð in aremm Idẽcẽ⁊ ſi armario: uel naui tabu⸗ a dib ua orte
06 ——5 . — z. 2 1 »VL. G. cui
Pen Hſeer r meã ↄgeſſiſti:p ad exhibendum lã meã: uel anſa ſcypho iniũxeris niuerli inpein.
anſst actionc polſete oſequiuttollas uel euplemata phiule:ucl purphu ne Gauano bel e⸗
ſids. S. den ſic tñ ut totũ tollas: cetey aligenõ rã ueſtimẽto ĩtexeris: uel bꝛachii rem vr vetei ve ſiu⸗
nlicdewe poſſe 1Sʒ a ſiratis diata ſit ui ſtatue coadunaueris Itẽmuni aun .voſſicer 15,6
bendum. fluminisin agrũ altenꝰ: poſſe ẽ cipes ad exhibendũ cõueniri pfpſt Raris cindg r tr
fluminis in agn dn ,R ſi quis cũ.ideʒ in actõe
a s Hogeſ. ↄueniri ad exhibendũ Meraciꝰ qꝛ facultas ẽ reſtituẽdi.nã ⁊poſſi de peculio. vt. de pe⸗
ntliberens mei ſcribit. ¶¶nde querit Meratiꝰ dere ⁊ uſucaꝑe eos poſſe Rſtati rarmt ig⸗
no vreedeutrũ de futuro dũtaxat dãno: an ? iĩicollegiisceteriſq; copibꝰ dicẽ depoli 5.indenerack.

——

tur a;. .. da. de pᷣterito dñoagri cauẽdũ ſit.et

ai. Pto. S· ait ⁊ ð pteritocaueri opoꝛtere.ſʒ
droͤierio⸗ ⁊ ſi deruina aliꝗd in tuã egn. 4
rð dã: inett: puas edes deciderit: teneberisa
l. boc ampliꝰ.ꝗ. . . aer
ne aus 25.in exhibendũ:lʒ nõpoſſi meag Ei⸗
cẽ.l.rati s.⁊ hoc rarg roſtirn dine
ſqto qerépe- li ꝗs facultatẽ reſtituẽdinõ habe
iitur erbibẽgat gt:Iz poſſideat tñad exhibenduʒ
alioqn ſi nõ de ⸗
tinet ñᷣ poſſet po

ſtulare ſicut in cõp enſatiõe qſiq; euenit. vt. j. de cõpen. ſi cñ filio.
c Be exbibituru. vt inſti. de offi.iudi.S.i.⁊ in actioe in re idẽ.vt.S
de rei ven. ſinaũt. 5. ſi ꝑ filiũ.ſecus in acnõe depoſiti vbi depoſita⸗
ri nullũ trabitcõmodũ.⁊ ſic nullũ dãnuʒ. vt.j.depo.l.ſi ſine dolo.
4 6Enma incluſa. bona fide.aso.

pit: opoꝛtere dici putamꝰ debere

Ad exbibendũ.

e 4Mon poteſt. ſi querat quid alteri cedat. diſtingue q̃d cuius oꝛdinãdi cã
ponit᷑. vt.j.de au.⁊ ar.leg.⁊ ſi non ſint.O.pueniamus.qð ſi non apparet
tunc vtrunqʒ poſſidet᷑ a ſuo dño. etiã vſucapit᷑ ſi nõdũ eſt vſucaptũ.vt.j.
de vſucap.l.rerum mixtura..quid ergo.ac.

f (Un nign. qð nec poſſideni dicif. vt. . de acq. poſ.l.qᷓ vniuerſas.in pꝛin-

ge Uetaret. ne vebs dẽ

S „ foꝛmet. vt. ſ. de no. op.
nõtenebit᷑:utputa ſiĩ fuga ſeruꝰ nun. l.ptoꝛ. .. boc inter

.. N F., ir dictũ. ⁊.j.ne quid ĩ lo.
ſit rad hoc plae ſolũ tenebit zurc pub.l. ij. F. ſi quis ne/
ueat ſe exhibiturũ::ſi in ptãteʒ ei Pnn fltrde e diui⸗
J n ir . appellatiõe, niſi ma
puenent. ſedet ſi no ſit in fuga:ꝑ la fide ſit iniunctuʒ. vt
miſeris aũt:ei ubi uelit moꝛariidẽ S. derei ven. l. in rem. F
erit dicenduʒ. aut ſi ꝑegretemiſ-
ſus ſit:uel in pdus tuis agat:ad

tignum. que eſt õ. ac.
1 . Ngnloen ſi rotã
hoc ſolũ teneberis:ut caueas. Nn6 poſſid eaz. ſ.

ſed ⁊ ſi poſt ſententiax
abſolutoꝛiaʒ cepit poſ/⸗
ſidere: tenet᷑ nõ oppoſi
ta except.rei iud.vt.j.ðᷣ
except.rei iud.ſi qs ad
exbi. ⁊.j.rem ra.ba.ꝓ⸗
curatoꝛ ad exbi.in pꝛĩ.

dũ erit. Si gsñ poſſidat li.ↄteſ.
tpᷣe:pꝰea ãt añ ſniaʒ poſſidere ce

ↄdẽnari:niſi reſtituat¶ Si gscũ

ea ſine dolomalopoſſidere deſie
rit:abſolui eũ opoꝛtet:q;uis ſit:ĩ

. o Si quis abſolui.ſic
æmaritus abſoluit᷑ publicata dote in totũ vel ꝓ ꝑre.vtin ea.ſ.parte redde
re nõ teneat.vt.j.ſo.ma.ſi ↄſtante..ſi.⁊ ſic ex ſuꝑuenienti caſu fit abſolu.
tio. vt.j.ſo.ma.ſi mulier.v.j.de condi. fur.ſi ſeruꝰ. 5.ſed ⁊ ſi litem. .
pAQuauis. coꝛꝛectiue ⁊ aduerſatiue legi põt diſtincuõe iuſti miuſtiq; ĩitij
yi no. ð. de rei ven. itẽ ſi verberati. 5. fi. . ſ. e. de eo. F. ſi poſt.

— iunpn
. . 0
Betagetdenatti ot Send Kerenarmmhni eni denls uecll 5.vſuſtuc gutal li iel
—— „„ fficere de vnd tpe. vt. ſ. de ſer. coꝛ. l.voli. S. ſi. q at?. H. ſi pecume. vel ven de uctugrio. accur. NN
guiair roefurinete ſaipikin tem iatis e vel n ee aeetone.ontir rbereo. aiii
ſunt zeſo in nant ae Mos rtie lec auare bie xin insin lereſtana has Quantu gert ſͦumdn
8 ip̃eintereſſe vt in Zꝛijs. in 6e ad exbi. Rñ. vt dixi. S. e. l. ce B L 14 ſic vreſti⸗ ditoſen
5 na endicdemiraan Simiſi ut glãdẽ comederet.nã meredieckaon⸗ ioſtbtii
ceiſus. quia ĩ poſſeſſio / , cr cur gimiſi ut glã ecomedetet. reſtituit vteade u
ne nõ reſiſtit. ac. ł⸗ , „ 8: ðdeiimpute 1 Jz aret:nec patians m cã ſeruet᷑ actoꝛi. Wyns
3 ilen du o edRtneſtitntſpec uS ſe eertriretened teneber . vrj deyer. ſig. l lnn
aligvr E. l.pri. 5. las ñ litẽ ↄteſtari.( Idẽ ſcribit ſigs quẽadmodũ ſi maten meã dela- 8 Habens. ſa m
fſfſibit. aa. cunten pe peſſederit:dein qe ñi ſuũ quis auferre nõ pa actoꝛ ꝑ actione Wnc⸗
Togit eadéinſtan / Ccli. teſtate tpᷣe p t ſi tã inagrũ ſuũ quisaufenen aderbibenqn ddr⸗
nnne ſitis⸗ it poſſidere mox cepit ſi tã inagrũ ſuũ c bispõponiſſen ad crbibenduas. rmnde
tia. ſecus ſi cauſa nõ deſierit poſſiderem „ ,„ teret.⁊ placet nobisp P cöſũ⸗ vt. S. e. l. ij. ürntſn
inchoara. vt. . e. de oo. de ẽcã ſiue ex alia: cõdẽna teret᷑ ſiue glans extet ſiue colu⸗ t offit exeq. (unn,l
SFi Alanus ſenbir a ec Waen luſ⸗ reſtituat ¶¶ Ibi tnttaeline alte⸗ etiã interdicto ge . itant
NAus incipitler i rieũ opoxtere. iꝰ ſubiügite?: pra lit. elegenda: ut mihi tertia Pap atäum ins
c42 nedek vrer de Dadetbechechrumndinibe in eee rii legende facul vagala auan ica
c Lenebi vt ar. S. ad exhibẽdũ IIH : P quoqʒ die Bs , fe i ad exhibenduz. üͤſiſel
ven. ſinaut. F. ſec er q acl exhibe eſtitui: hoc ʒ: un potero:ſi dani infecti co ad a, e
gur r A ad aob. cerfilſſe õ nact da daliux amndad me ai
Perfain ſerui ibi ſt:⁊ quo lis ↄteſtat᷑:⁊ quo fi cauero/S ꝗs rẽ fecerit ad aliuʒ enon rane da
ne ⸗ bieg dſo dne cli: 70 cita labeoniplacet. lenire: uidet dolo malo feciſſe in nullo caſulee, iulan
poneſꝛe iplo eſt dol . d exhibendũ Mlia. Eu inꝰ poſſiceat. ſimodoh oc ſa..Oyſucapio / DRDMUw liſnut
t. nebik v Jaenn neq; peſſide- quom t Oʒ ſi gerẽ deterio ne. rskk Raie
Aaauaniaſtai Vöbelonnas fecerat. qmi dolo fecent' equead ethibendã ndeze ecec
delato iureiur. illes at neqʒ dolon ſi eo defücto he rẽ exh äl dhoc u Untennionẽ. Denmwooci
Er „*„ . . ucto De binus ait. ſe 00 Olnpenote
vt in pdicto cãn. vt. . poſſideret:deiñ eo de , eũ teneri: Sa inn . rei pen. vt per Oſtumtit
in hxmr.I. ih acn. i1. n? po oſſideret rem:expibere cüten ueruz eſt: ſi dolo maloin Ire uniendk n
e ec patiariſ. mutat fes eius p t. na ſi fügu uel bo ita utiq; eln t tranſlata. uel tei ven. intendit HW
. — fudũ ue 2„ it trani ia +— eipen. ßt il eſ
= viegeteeſwabbigse cacez cq aerſeſdronmn afacta ſeta, oeni hrmana Eadk
celſus a iratiea minẽ pe bit:reſtituerecogitʒ. utiſi gexhibeat: ad erhibe eg eenlhencn⸗ eihſ⸗
oc diei ponius. . t:reſtituere cogit S exhibeat: a ſed E
