das eos dũtaxat ſũptꝰſocietati i⸗

putabit:ꝗ in eã rẽ impẽſi ſũt.uia
tica igitur:et meritoꝛioꝝ:a ſtabu⸗
loꝛũ etiumentoꝝ:carruloꝝ uectu
rasl ſui:ſiue ſarcinarũ ſuarũ grã
uel merciũ rcẽ imputabit.Sociũ

uniuerſai ſocietate cõferre ðbere

Neraciꝰait.Si oim bonoꝝ ſociꝰ

ſit:⁊ iõſiue ob iniuriã ſibi factã:lł

exlege aquilia ſiue ipſiꝰ: ſiue filij
coꝛpoꝛi nocitũ ſit:cõferre debere

m. Ibidẽ ait ſociũ oim bonoꝝ ñ

cogiↄfere q ex ꝓhibitis cauſis
acgſierit.

bonoꝝ ſi ꝗd ob iniuriaꝝ actõʒ dã
natꝰ pᷣſtiterit:ex cõicõſeq̃f ut pꝛe
ſtet et Attilicinꝰ. Sub.et Caſſiꝰ
rñderũt.Si iniuria iudicis dãna⸗
tus ſit:oſecuturũ:ſiob maleficiũ
ſuũ ipᷣm tãtũ dãnũ ſentire ðbere
cui cõgruit qðᷣ ſeruũ reſpondiſſe
Aufidiꝰrefert:ſi ſocij bonoꝝ fue
rint deindeunꝰ cũad iudiciũ non
adeẽt dãnatꝰſitñ debere eũ de cõi

id cõſeꝗ:ſi ueropñsiniuriã iudi-

Per ↄrraniũ quoqʒ a/
pud ueterestractat᷑:an ſociꝰ oim

poſ.l. i. F. vetereſ
et.l. cũ beredes.
Itẽ in rebꝰ com
miſſis in ſiſcũ.⁊

vacãtibꝰ qð ex

eo apparet.qꝛ pᷣ
ſcriptio currit in
talibꝰ rebꝰ otra
fiſcũ vñ ꝓbat᷑ fi
ſcũ nõ poſſidere
ſed aliũ.i.pᷣſcri⸗
proꝛẽ.vt.j.ð pu⸗
blica.et uec. ĩ cõ
miſſa. et de iure
fil. l.i. F. an bõa.
et. F. diuus. ⁊. F
pſcriptõ.et.l.im
patoꝛ.et de vſu /
ca.l.ſine poſſeſſi
one.et. C. de pꝛe
ſcript. xxx.an.l.

male. et eſt rõ. qꝛ

poſſeſſio pluriũ
facti bʒ.⁊ iõ ſine
facto nr̃o nõ ad/⸗
mutit᷑ fcõ vᷣo no
ſtro inueniẽte fa
ciliꝰ amittit᷑quã
dhiũ. vt. S. ex qͥ
bus cau. ma.l.
niq;.⁊.j.de ac
ren.poſ.l.po ſſi
ri. S. in amitten /
da. et. l. ſi id
F. fi. et. l. pegre.
SF. quibus. ⁊.l.ſi
qͥs vi. . differẽ/
tia.et.l.naturali
ter. . nihil.
a ¶ Di quis ſoci
etatẽ. et ad emẽ
dũ etiã vnã rem
vt. j. e. l. actõe. .
itẽ ſi ſocietatem
b ¶diecta. pa⸗
clo ſocietatis.
c¶¶ ANeniret.i.em
ta eet.accur.

d Ntẽ ſi cõsz. ex
cã ſocietatis pꝛso

ſocio.vel cõi die
3.e. ꝓ ſocõ.ꝗ. ſi
tecũ.aʒo.

e ¶ Pꝛo ſocio.qꝛ
a ſocietatis ?

negociatiõis fe⸗

rãt illud pactu⸗
ſecus ſi nõ eẽt ſo

cietas. quia tũc cõi di. nõ ꝓ ſocio agitur. vt. .e.l. quibus. Itẽno.
bic vnũ ſocoꝛum facere altero inuito.ut.ð.cõi di.ſi edes.ſed õ.j.e.ti

tu. Vab. ſo. hoc dictũ fuerat bic inter eos.

ſ¶ Si plures.vnũ iudiciũ.ſed boccã dirimẽdarũlitiũ qð iuſticie eſt
cõſentaneũ.vt.S.ſi cer.pe.quidã aʒo.plures ſũr tñ actões. et ſic pꝛo
pluribꝰ bereditatibꝰvno fam. ber. iudicio agitur. vt. C. fami. her. lt
boa. et. S. fam. her.l.beredes..iuẽ ſi plures.et.j.de ac.emp.⁊ ven.

l.non eſt nouum. Accurſius.

—.—

g ¶ Bi quis meritorioꝛũ.id eſt boſpitioꝛum.aʒ.ſicut et in pꝛocurato

re.vt.S.man.idemq;..idem labeo.

b Socium omnium.

ſa expſſe. yt. ð. e.l. ij. S. i.ſecus ſi ſimpliciter. vt..e.l.coiri.

echent
er

g n

de
Hange⸗
ont
nlen

1 popte B

can ai

caupozg
ſhen

CNennon
bemuiag

1eGmrene
ſlin i
vſenſocs
tleun
mmncn
lenenpon

Ncuelli⸗
woti⸗

Me
A
(Dyonr⸗

(oginr.

Keosconn
Cſiareo
(Colana ſ⸗

d e
r
(Duünnne

ſdebertt⸗
ſeliſͤn
ga.
Pote
dſtuto
Utectigron
ſeeti bo.
Cltengre
ſinisfn
llmnoſeg

Men1,C.,

ſnoftl
Clk

l nnnn
8e ſno fne
ſinf,
gi

Naate.

(lone⸗

Aetn
1Nang.
deurnen
Mrnnten
Ulandur
ſbcun e
Nſtite
1 Ptate

iinm ſe

(E

iſtgpee
Pnggae
ntſednn
inaiznn
D P

pe

ninmmen
WE
onefhe
. ee

aese
non
inſſin
ti⸗ 4
panng;
tamitn
Peen
ſobetf
aſſcee
lüißſen
Ntſce,
netner ieh
nadeie
ſanboͤt
Poalin
N edeyſe/
epoeſt
Ldepe

ectet

ſeſo inn

ibzoge

Oniononc,
nitſo doro
inueniirſt
amiikari
inde⸗
tnumm
1ide
alrt
inniten
Al Ni
iel hege⸗
uibts ulſ
niofti

ctinadrdid.

Viqnisſci
ſe aad eni
aiini ten
ſelanieß⸗
ſoacnen
MMeni o
eeuns.
Denüerden
dan
Niſcige⸗
Gchanspo
o elcuidn
boͤßn
ſoſhco

etunmnu

nösſe
ſud po
gſiweiſ
Jinn
ſlſ

8s aſt
iniben

4
hhan
nonni⸗

Eauſis. vt ex furto. vt. .l. pxi. Accurſius floꝛentinuus.

—

14

Kk ¶ Per contrarium. non refert ſe ad pꝛoximum. ,
õſecuturũ.ſufficit em̃ qualitercũqʒ danat᷑:vt in pvenditoꝛe bere/
ditatis. vt. j. de bere. vel ac. vẽ.l.ij. .ſolet.accur.

m ¶Debere. vt. ſ. de reg. iur.l.ꝙ quis.et.l.ꝙ a quoq;.et.j.e.adeo..

pe. er. ð. cõi di. ſi
a onſe cispaſſus ſit: id deõi ſ arciendu
gis pꝛopter ab / odaũt exfur , Dem.
ſeniam. erſi H Ato: exaliomaleficõ queſitũ
yns babeat uſ eſtin ſocietatẽnõopoꝛtere oferri
condemnatus. pal eſt: qꝛ delictoꝝturpis atqʒ fe
vt. j. de euict. l. ſi

idoo.
o Sarcienduʒ
ſicergo iniu⸗
ria facta ſocõ cõ
tingit ſocium al
terum.qð nõ eſt
inter emptoꝛeʒ ⁊

venditoꝛem.vt.j

de euic.l. ſi ꝑ im

pꝛudentiã.

Naog. redit
q Dpoꝛtere.i.

nõ cogitur.
r Feda com mu

0. vt. j. de fide

iuſ. ſi a reo. F. fi.
Collara.ſpõte

Nog enim.

certe.
t Dãnatus. ſie
ſ. de bere. vl act.
vẽ.l. ij. F. vniq;.
igitur.o⸗

entie et ignoꝛan

tie eſt. j. loca. et

con.item qu erit

biiiauis un.
l. ſi vno. S. quid

tamen. 7. C. de
ſeruo.fu.l. qcũq;

u ¶Ququm. vt æ?

H. fi. in fi.

Ec quicq;.

ocietate. vt
.e. l. omne es.
etl. ſequen.
xUaqemq;. vi⸗/
detur referri ad
pꝛimum reſpõ.

S. ſocium. vl dic
ad. .. ibidem. ⁊
ad pꝛecedentes
Primas leges.
ſed pꝛima verioꝛ

turpes vocat a/

ctiones que fa⸗
moſe ſunt vł nõ

ℳ oꝛtet. ſimi
is diſtinctio ſci

dicijs accedũt. .
() Ecpᷣtermittẽdũ eſſe qð põ

da cõio eſt:plane ſii mediũ colo⸗
cata ſit:cõe eritlucꝝ.¶ Mmp.

G od eĩ ex maleficõ cõtule

rit ſociꝰñ aliter reciꝑe dʒ q̃ʒ

ſi dãnatus ſit.· Mpianus

Zigit᷑ ex hoc ↄuẽtꝰ fueritꝗ
maleficiũ admiſit:id qð contulit
aut ſolũ aut cũ pena auferet.So⸗
lũ auferet ſi mibi ꝓpõas inſciẽte
ſocio eũin ſocietatis rõʒhoc ↄtu/
liſſe.Oð ſiſciẽteeo:ẽtpenã ſoci
um agnoſcereoʒ equũ eſt ei: ut cꝰ
ꝑticipauit lucrũ ꝑticipet ⁊ dãnuʒ

1, gcq̃ʒ intereſtluł.

utrũ manẽte ſocietate pᷣſti
terit ob furtũ an diſſoluta ea. Idẽ

qʒʒ eſt ĩ oibꝰturpibꝰ actõibꝰ:uelu

ti iniuriarũ.ui bonoꝝraptoꝛũ: ſer
ui coꝛrupti:et ſilibus ⁊ in oibꝰ pe
nis pecuniarijs:que ex publcis iu
lx Lpianꝰ

po:ait.ita demũ hoc eſſeue

rum ſihõeſte ⁊ licitereiᷣ ſocietas

coita ſit. Ceterũ ſimaleficij ſoci⸗
etas coita ſit ↄſtat nullã eſſe ſocie

tatẽ: gnaliter eĩ tradit᷑ rerũ inhõe
ſtarũ nullã ſocieratẽeẽ. ¶ Deʒ.

Jid qð ꝗſqʒ in ſocietatẽ cõ
tulit:extinctũ ſit uidendum

E. lcum duobn eſt:an ꝓſocio agere poſſit:tracta

tũ itaqʒ eſtapð Celſũ li.vij.dig.
ad epł am coꝛnelij felicis:cũ tres

egquos haberes:et egounũ 16 ocie⸗
tatem coiuimus:ut accepto equo

meoqᷓdrigã uẽderes:et ex pcio q̃

famole:dum tamẽ ex famoſa cauſa deſcendãt.ut ſerui coꝛtupti.nec
em̃ oĩs turpis eſt famoſa. vtno. C. ð inof.tel.l.fratres.et. C. ð dig.
leij. li. xij. Accurſius fioꝛentinus gloſaroꝛ iuris ciuilis.

Publicis.ex quibꝰagit᷑ ciuiliter in factũ.vt.j.de fal.q noĩe.
pꝛetermittendum.verum.ſcilicet vyt deducatur collata ex ſo⸗

cietate. vt. S. e. ſi igitur. azo.

Pꝛo ſocio.

c Rei. non üllicite ſicut nec mandatum. vt.S. man.ſi re.S.rei turpis. Et nec

id quod accepto. quem non accepiſti. vel ſiaccepiſi non ut eſſet cõ⸗

W t.j. de ben. ẽpt.l.ꝙ lepe. S.ſʒ venenũ.⁊ ar.S.fa.her.cetere.ꝭ.mala

ſit ã ptẽ mihi redderes.ſi igit᷑ añ
uẽditõem equꝰmeꝰ moꝛtuꝰſit nõ
putare ſe.Celſꝰ ait ſocietatẽ ma⸗
nere.nec ex pᷣcio equoꝛũ tuoꝝpar
tẽ deberi. nõ eni habẽde qdrige ſʒ
uendẽde coitã eẽ ſocietatẽ. Ce⸗
terũ ſi id actũ dicat᷑:ut q̃driga fie⸗
ret:eaq; cõicaret᷑: tuqʒ in ea tres
partes haberes:ergo q̃rtã nõ du⸗
bie adhuc ſocij ſumꝰ. Itẽ Celſꝰ
tractat:ſi pecuniã cõtuliſſemꝰ ad
mercẽ emẽdã:⁊ mea pecũia periſ
ſet cui ꝑierit ea:et ait ſi poſt colla⸗
tionẽ euenit.ut pecunia ꝑiret:qð
nõ fieret:niſi ſocietas coita eẽt.u

triq; ꝑiret.utputa ſi pecunia cu,ʒ

ꝑegre poꝛtaret᷑ ad mercẽ emẽdã:
perierit. Si uero añ collatõʒ po
ea q; e deſtinaſſes tũc perierit:ni
hil eo noĩe cõſequeris:inꝗt.qꝛnõ
ſocietati perijt. Si filiuſfa. ſocie
tatẽ coierit.deinde emãcipatusa
a pꝛẽ fuerit:apud Juł.querit᷑ an
eadeʒ ſocietas duret:anuero alia
ſit:ſi foꝛte poſt emãcipatõʒ ĩ ſocie
tate duratũ ẽ.iuł.ſcripſitlib.xiiij

nim in his ↄtractibꝰinſpiciẽdũẽ.

duabꝰ gũt actõibꝰ agẽdũ eẽ:una

aduerſus patrẽ:altera aduerſꝰfi-
liũ cũ pꝛẽ deeo cuiꝰdies ante emã
cipatõʒ ceſſit.nã eiustꝑis quo pꝰ
emãcipatõeʒ ſocietas durauit.ni⸗
hil pᷣſtare patrẽ opoꝛtet cũ filio ãt
de utroqʒ tpeid eſt detota ſocie-
tate. Mã ⁊ ſi qꝗd:inꝗt ſociꝰfilij pꝰ
emãcipatõʒ filii dolo feceriteiꝰ .ñ
patri:ſed filio actõ dãdaẽ. Siſer
uus meus ſocietatẽcuʒ ticio coie⸗
rit et alienatꝰin eadẽ permãſerit:
poteſt dici alienatione ſerui et pꝛi

R—nunis eſt datus. ſed ut eo venduo pꝛecium cum alijs eſſet commune.
e¶ Quartaz ſcilicet poꝛ⸗

tionem.

f Euoꝛum. poſtea ven

ditoꝛum. aʒo.
tio enim quadrigenon
eſt facta.vtpote cuʒ me/⸗
us equus perierit.et ſic
nõ remanſit quadriga
ſed triga.vt.j.de leg. ij.
peculium.S.quadrige.
et ita damnuz equi mei
qui ante contractam ſo
cieratem perijtad me tã
tuʒ pertinet:in alterove
ro caſu damnuʒ contin⸗
git iam contracta ſocie⸗
tate.ideoq; commune
eſt. vt.S.fami.ber.et pu
to.S.ſi id quod. cet.l.q e
rat.S.ſi autem. aʒo.ete/⸗
adem diſtinctio.et iuriſ
diuerſitas ſeruatur.ſ.
ꝓxi.S.ſjm Jo.et nota.

arg. bic pꝛo bis qui dét

vaccas in ſocietate.vt li
cet vacca moꝛiat᷑ nibilo
minus in vitulo ex eo
nato remaneat ſocietal
ſʒi azo

be¶Et in ea pꝛio in pꝛia

pſona.ſecũdo in tercia.
tercio in ſecunda loqui
tur de perdente.

i ien celſus. perijt.
1

cet.S.pꝛoxi.S.

le¶ Si filiuſfami. dura

re facit.S.de capi.di.l.
eas.et.S.ð inſti.l.in eũ

di. eãdẽ ſocietatẽ durare.initiuÄie ¶Si.ſed contra.j.pꝛoxi.

I¶ Initium. vt. S. man.
ſi ꝓcura toꝛem.in fi.i.re
ſpon. et. S. depoſi. l. i.
ſi ſeruus depoſuus.

m ¶ Duabꝰ. qꝛ due ſũt

pſone nõ qꝛ due ſunt ſo
cietatis.ſed vna.
n Opoꝛtet. imo vñ te /
neri ſicut de pᷣmo geſtis
vt. S. de neg. ge. l. põp.
in negocijs.q eſt õ.ſol.
duab agit᷑ actiõibus.
vna õ patrẽ.et ita ſpe⸗
ctatur initiũ vſq; dum

durat. ſ. uſq; ad emanci

patõem.altera õ filium
et ita ĩ ea dãnat᷑ in quꝗ
tũ facere põt ẽt de geſto
poſt emãcipa:õs.et ita
ſpectatur initiũ. vt ibi.
vel ver us aliud eſt in il
la actiõe q eſt exq̃ſi cõ/

tractu. quia ibi tantũ er volũtate mea obligatio contrabitur. vnde obligat
pꝛout poterat tunc obligari inſpecto initio quantum ad commodum vel in
commodũ.aliud in vero ↄtractu. ut hic. bic enim dicit.nã eiꝰ tꝑis ⁊c. ergo

nõ ſpectatur pꝛincipium. vel ſo.ut ibi plene diximus. J
o ¶ De vtroq; tempoꝛe.vna actionetantum in quo inſpicitur initium: vti

contraria. item contra patrem alia vt ctiam in ea inſpicitur initium.lſ.vſq;
dũ durat. durat autẽ vſq; ad emãcipationeʒ.i.ꝓ eo ꝙ gerit quiſq; tunc.
a ¶ Di ſeraus.finitã.S. ꝓxi. S. S.lo.aliud eſt in filio qui⁊ ãte emqcipanonẽ
pòt obligari.et obligatur.leruus vero nec anre nec poſt alienatõʒ obligat᷑.
ſed nec dñs quonda poſt alienatõʒ ſerui poteſt eius noĩe obligaii.

be Et mibi dno ſerui.
c ¶ Euptoꝛi. qui eſt ca /
put ſerui obligati.

d Noͤpetere. contra ſo

e ¶ Aduerſus me. dſim
pꝛimũ intra annũ. vt.Sẽ
qñ ac.ðᷣ pe.ẽ an.l.i.S.i.
eo.ſocietati.vt
ä5. e.l.nẽo. ⁊.j.e.l‚
pverũ.S.in beredẽYe.
g ¶¶ Scripra. tria vidẽt᷑

exigẽda ut ſocietas trã⸗

ſeat ad heredẽ.pꝛimuʒ
eſt ut aliqui publica cõ⸗
ducãt vectigalia.ſmvt
ſic cõduxerit ꝙ beredeſ
ſuccedãt in conditõe.et

ſocietate.terciũ eſt ut ꝓ

ſona ſuccedẽs idõea ſit
põt addi et quartuʒ vt
ipſi ſocij nõ ta ntũ cũlo
catoꝛe vectigaliũ:ſed in
ter ſe paciſcantur ꝙ be⸗
redes in ſocietate ſuc/
cedant.
hb¶¶ Opoꝛteat. vt ſocio.
i ¶ Bit in pacto. quo cõ
ducaut a locatoꝛe vecti
galis.
K ¶Mon poſſit. cum be
res non ſit talis.
Mð in alea. laturus
vt. S. e.l.cũ duobꝰ. H. fi.
maꝗᷣ ebeger. vt. S. cõi
di. ſi is cum quo.
o ¶ Aſuras. intereſſe.

ſic in negocioꝝ ge⸗/

oꝛẽ ſocietatẽ finitã ⁊ ex integroal
teram inchoatã:atqʒiõet mihia
eniptoꝛi actionẽ ꝓ ſocio cõpete⸗
rea.itẽ tã aduerſꝰme qʒ aduerſuſ

emptoꝛẽaduerſusmeex hiscãis:

que añ alienationẽ inciderit dãdã
actionẽ:ex reliquis aduerſusem=
ptoꝛem ſolũ. ¶· Omponius

IBeomoꝛte ſocij ſoluit᷑ ſoci⸗
etas:ut nec ab initio paciſci
poſſumꝰ:ut heresẽt ſuccedat ſo⸗

cietatẽ . Hoc in pꝛiuatis ſocietati
bᷣ. at ĩ ſocietate uectigaliũ nihilo
minꝰ mãet ſocietas etiã poſt moꝛ
tẽ alicuiꝰ.ſʒ ita demũ ſi ꝑs defun⸗

cti ad ꝑſonã heredis cuiꝰſcripta

ſit:ut heredi quoq; ↄferri opoꝛte
at: q ipᷣm ex cã extimãdũ eſt.ꝗd
eni ſiis moꝛtuꝰſit ꝓpter cuiꝰoꝑa

maxime ſocietas coita ſit.aut ſiñũ

quo ſocietas admiſtrariñ poſſit
Mð in alea aut in adulterio ꝑd ð

rit ſociꝰ er medio non eſtlaturus
Si ꝗduero dolonrõ ſociꝰdãni ce

Doiurme ait. ¶ R perit a nob repetet I Zẽ

ſtoꝛe.vt.S.de neg.geſt.
qui ſine.iiẽ in creditoꝛe
pt. Z. ð pig. ac. quis. S
fi.itẽ no. bic ꝙ lucri qð
eſt acceſſio dat᷑ alia ac/
ceſſio.ſed õ ar.C. de v⸗
ſur rei iu.l.f.vbi dic vſu
rarũ nõ pᷣſtari vſurã.ſʒ
hic nõ pꝛeſtat bec acceſ
ſio vt uſura ſed ut inter
eſſe. vt ſubicir. vel lʒ ap
pellet᷑ lucrũ. non tñ eſt
acceſſio.ex quo nõ verti
tur in ſuũ vſũ.vt.S.ti.i.
idemqʒ.S. deniq;.
p (Uhõ qſi vſuras.i.nõ
ſeruato vſurarũ mõ cuʒ
foꝛſan bic plꝰ ſit qᷓ; vſu
raꝝ modꝰ pateret᷑.vt.S

de eo qð cer.lo.l.ij.S.fi.alias eni in bone fi. iudicijs veniũt uſure que mio

OOciũ:ꝗin eo qð ex ſocieta⸗

Ate lucri faceret reddẽdomoꝛãad⸗

hibuit:cũ ea pecunia ipeuſus ſit
uſurasquoqʒ eũ pᷣſtare ðöbere L a
beo ait ſed nõquaſi uſuras :ſed
qð ſocij interſit moꝛã eũ nõ habu
iſſe.ſʒ ſi aut uſusea pecũia nõ ſit
aut moꝛã nõ fecit ↄtra eẽ. Itẽ pꝰ

moꝛtẽ ſocij nullãatalẽ extimatõeʒ

ex facto heredis faciẽdã:qꝛ moꝛ⸗
te ſocij dirimit᷑ ſocietas . Socius
cũreſiſteret cõibus ſeruis uenali⸗

leain regione frequetant.vt. j. de uſuf.l.in pᷣn.et.l.in cõtraria actõe nego.
gelt. no. eti hic uſuras vt intereſſe peti. alias qñq; petũfvt ſoꝛs.vt.j.de ad

miſt. iu. l. tutoꝛ qui rep. S. ſi u

ure. et hacròe iure canonico peſſime quidam

defenaüt. ſed vr enã ꝙ vſure poſſint peti vt. j. de vſur. l. i. H. i
1 vt. j. de vſur. l. i. . i. que eſt Z. ſol.
bic ꝓ lucro.ibi ſoꝛte vſura petit᷑ vel dic ꝙ bic ſi magis vellet actoꝛ vſurã

leguimã ꝙ põt petere vt.
qe MHulla tale.bene dicit

talem.ſ.vt.lucri poſt moꝛtẽ ꝗqſiti etnõ redditi eſti⸗

met intereſſe ſocij.vt. S. pxi. dixit. facti m̃ ſui rõz reddere dʒ. ⁊ lucrũ pꝰ moꝛ

qſitij reddere dʒ brs

yt. ð. e. l. ac. et.j. e.l. actõe.i.ſi ĩcertã rẽ.q ſuntptra

LZiber.

r ¶Societas. vt ad beredem non tranſeat. vt. 5, e. ſocietatem. Fafi. et

ʒ.de bis qui no. infa.l.furti. .i.accur.
ſ¶ Socus. labeo ait.ſed maie.vt.S.l. pxi.

t¶ Ded ꝓpter ſocietatẽ.ſic ei.ẽ. de peculio.eo the.in fi.et. S̊. de ede.

l. antepe. S. fi. u ¶ Eum. ſocium.

busad fugã erũpẽt bꝰ:uulneratꝰ
eſt impenſam:quã in curando ſe
fecerit:nõcõſecuturũ ꝓ ſocioacti
one Labeo ait qꝛid nõin ſocieta⸗
tem.q;uis ꝓpter ſocietatẽ impẽ

ſum ſit:ſicuti ſi ꝓpter ſocietatẽe

um heredẽ ꝗsinſtituere deſijſſet

aut legatũ ptermiſiſſʒ:aut patri

moniũ ſuũ negligẽtiꝰ admiſtiraſſʒ
nã nec cõpẽdiũ qð ꝓpter ſocieta⸗

tẽ ei cõtigiſſet ueniret ĩ mediũ:ue⸗

lutiſi ꝓpter ſocietatẽ heres fuiſſʒ
inſtitutꝰ:aut ꝗd ei donatũ eſſet.
Ecũdũ iulianũ ¶ Mpia.

⁴Axtñ et qð medicis ꝓſe datuʒ

ſtrecipere poteſt:qð uerũeſt.
Iticiꝰ cũ quo Ompo.

mihi ſocietas cõis erat de⸗

ceſſerit:egoqʒ cũ putarẽ ticii here

ditatẽ ad ſeiũ ꝑtinere:cõiter cũ eo
resuẽdideri:et ꝑtẽ pecunie exuẽ⸗
ditione redacte ego partẽ ſeiꝰ ab⸗
ſtulerit te ꝗre uera ticio heres es:

ꝑtẽ a me redacte pecunie ſocieta⸗

tis iudicio nõ cõſecuturũ ne rõ et
ariſtoni ita placebat.qꝛ mee dũta⸗
xat partis pᷣcia pcepiſſet.neq; in⸗
tereſt:utrum ꝑ ſe ptes measuen
didiſſem.an cõmuniter cũeo ꝗre
liquas ꝑtesad ſe ꝑtinere diceret.
Alioqn eeuẽturũ:ut ẽt ſi duo ſocii
rem uẽdiderint unuſꝗſq; eius qdð
ad ſe ꝑuenerit partẽ alteri ſocieta

tis iudicio pᷣſtare debeat. Sʒ nec

teex ꝑteq; hereditatis petitione
foꝛtea ſeio ↄſecuturꝰ ſis:quicqᷓ
mihi pᷣſtare debere.quia qð ad ſe

x etermiſitz

ocius.

Donatũ eſſet

nõ m̃ ſic vt com/
mune in ſocieta
te eſſevellet qui
inſtituit ſiue do
nauit. qꝛ time⸗

bat ei futurã dẽ

noſam ſocietatẽ
pel alia bmõilcã
et facit.j.ſo.ma.
ſi vero. F. itẽ qͥd
quid.et.j.ad tre

el. l.ð bitoꝛ. ĩ fi.
LEcuudum.
qð etym eſt
q; ꝓpter cõe ne⸗

gociũ ꝓcurãduʒ
hoc contingit. et
boc niſi in cłpa
fu erit. ſʒ qͥd in a
lijs exemplis.S.
poſitiſ.tñ.vbi cõ

tẽplatõe ſocieta

nis cõpẽdiũ con
tigit ſi qᷣdẽ oĩm

bonon ſit ſociuſ

ſine dubio cõica
tur vt fieret etiaz
ſi cõtẽplatio ſo/

cietatis babita

nõ fuiſſer. vt. S.e

l.iij. F. i. et. l. coi /

ri.ſed er ſi ſitvni⸗
us rei tm̃ ſocius
dico tñ cõmuni
oneʒ faciẽdã.qꝛ
exrebus ſocieta
tis queſitũ vr.vt
ar. j. de acqͥ. ber̃.
l. aditio.F. fi. ſ
boc in ſuperioꝛi
l.nõ teneret. qꝛ FH

vt ſocietati acq/

reret᷑:fuit ibi iſti

tutus.vt ibi dixi

vbi aũt in odiũ

ſocieraris quis

eũ heredẽ nõ in⸗
ſtituit. dico non

eſſe eſtimãd ũ lu

crũ nõ queſitum
vt. S. dixi. et ſic
nil ð ſupꝛadictiſ
coꝛrigitur niſi ꝙ

bic ſpaliter diaeck

qjre ergo ſtare ꝓ

bibetutr. vt. C. deteſta. l. ſancimus. ſed opponit curaũt aliterin co⸗
pendio /ꝓpter ſocietatẽ q̃ſito eifi gui lex ſuperioꝛ et illa ad/
c

ditio et alie inducte aperte boc vo

ũt. et eſtrõ. qꝛ lucro ſtudere neceſ⸗

ſe eſt: nõ dãno. ſic ergo nõ eſtimat lucrũ nõ queſitũ.licet eſtimet᷑ d/⸗
nũ qð ſentit ex vulnere cũ reſiſter ſeruis.ut ar.S.ad.l.rodi.de iac.l.
ij. S. poꝛro aũt.et eſtrõ.qꝛ bic ſe interpoſuit vt ſociꝰ.et aliqͥd fecitad

cõm odũ ſocietatis.ibi nil hoꝛum factũ eſt ſjm aʒo.

. ticius.nõ cõſecuturũ.iĩmo videtur ꝙ ſic.vt.j.e.l.verũ..ſi cũ
tres.que eſt cõrra.ſo.ſpeciale eſt bic in pecunia ut ſue parus im̃
yideatur babere pecuniam.ſecus vero in ceteris coꝛpoꝛibus.vt.ð.ſi

ntoiten
ctoru
(Dns nn⸗
ipicſoln
ſeis

((ogvipt

Mumrinpn
öſcneun
(ſtrnct
u
eelnitſi
iſtofig
Mſso
VrCdetb

llſir ri
ul ſon
uummnnmne

Ppaljinl

Mülbepne⸗
icthä wli
Aleibſehy
icridns b
(unemni
ſhocntös,
ireppeli

oin bone

eeckpnnen
Msſenotß⸗
Iimhi
iillturin
emnupin
ſeiet
((Fanin
cjtni
untſedli
ugſieſi

Pffunni,

ialſief
mnagf
Uugoen
llzüfn
ckati
ſplemnpi
ſpgtie

ſmaode

Aiſuin
läinng
nam
N
uſe
Aeo;
hien

ſe
m
Een

ug,

ffkegtchn,

hein D
ſipdli
llitfle.

gigenite

nſae

däiinidfi

nſchin

alabeniti

no tiit
idaſogte

Etudin
Abinc
Odigciete⸗
ü penicn

keoſflta
eniſin
enhitni
Sgenglsö.
ſſſipcnd
ltoeſen
töheliim

iſcſſiin

Mnonftſoatt

edubiociie
fytfiatteig
ötiphnoſt
eunns babit
uileöͤe
Kietla⸗

Ndafſun
ſeitſſcdtt
oſſ ömuoi

efucitid
ebus ſties
guefüin
ſſdeabe⸗
dnio

veinſltkii

tneng

3 rr

ctni ,
irfiibifi
ms rbidn

digitincti
hcetuns gls
bartenoͤ
unt Nonan
ſeſiniti

inogetilnn

Ndl

öͤſnnnſni.
cſirdil

“
talugnih
tcegilinh
ſutnennt

wdldennl
iitmn

iſti

ſe nen

7

xvij

cer. pe. l. nam et ſi. F. fi.et. . de le. ij. cum pater. i. reſpon. et ſic etiã ſol
nitur. vt. S. derei vẽ.l.põpo.S.ſi exeqͥs.nã in ſpebus ibi dicit.qꝛ in
fundo.itẽ in illo.S.ſi cũ tres in ſubſidiũ agitur õ ſociũ.quia ſñi eſt de

bitoꝛ ſoluẽdo.ſcilicet ticius ſocius.bic autẽ boc non ꝓponitur.et ad

boceſt argu. ð.S.fam.her.item labeo.in pꝛincipio.Accurſius.

eni aliud qᷓ; meã
ptẽ vẽdidi neq;
vẽdere ꝓpoſui.
de Per le. id eſt
e¶ Alioquĩ vt ꝙ
ſeruatur in puta
tiuis ſeruetur in
veris.

fa Vebesr qs ẽ
al

ſu. vt. S. ſi cer.
pe.l.nã et ſi. Ffi.

NEü eſt. qð
ESi⸗ vniꝰ

rei ĩmo vr ꝙ tan
tum ſocijs o ium
bonoꝛũ det᷑ boc
bñficiũ. vt.j. ð re
iu. l. ſũt quii id
que eſt õj.ſo.ſub.
ibi maxime ſzm
dicũt bic vniꝰrei
id eſt ſpẽi talis:

que ſub ſe bʒ mł

ta ĩdiuidua boc
eſt dicere vnius
negociatõis.et
bãc appellãt eti
am oĩm bonoꝛũ
que eſt vniuerſi⸗
tatis.ſecus tñ di
cunt ſi vniꝰrei tã

tũ eſſet. ut in. d.

l.otaria.pꝛima
verioꝛ eſt.

be Fratemitatiſ

qꝛ ſocij inuicẽ vt
fratreſ ſe diligũt
et qꝛ rõe ſocieta⸗/

tis fiunt res cõöeſ

ſicut rõe fraterni

tatiſ.an ergo fra

tres inter ſe vice
mutua odemnã
lur in q; tũ facer

poſſunt.rñ.non

ſub eſt enĩ illa p
cipua ratio in ſo

cqjs. quia pꝛeceſ

ſit cöuẽtio hone

ſta ob cöõmodio

rem vſü er uberi
oꝛẽ queſtũ.ratõe
eni cotractus da

n

ium ꝑuenerit tuaꝝ ꝑtiũ ſit:necad
me habentẽ meũ gcq; ex eo redire
debeat. ¶ Mpianus.
MErũ eſt qð Sabino⸗uidet.
etiã ſi nõuniuerſoꝝ bonoꝛuʒ ſocij
ſint.ſʒ uniꝰrei attñ in id qð facere
poſſũt quodue dolo malo fecerit

quominꝰpoſſint ↄdẽnari opoꝛte-

re.Hoc eni ſummãrõʒ hʒ: cũ ſo⸗
cietasiꝰquodãmõ fraternitatis ĩ
ſehabeat. Nidendũ eſt an et fið

iuſſoꝛi ſocij pᷣſtari id ðbeat.anue

ro ꝑſonale beneficiũ ſit qd magis
uerũ eſt. Sedſi hic fideiuſſoꝛ qſi
defenſoꝛ ſocij iudiciũ ſuſceperit:
ꝓderit ſibi.nãq; Juł.ſcri.li.iiij.
digeſt. defenſoꝛe ſocij in id qð ſo⸗

cius facere põt cõdemnari opoꝛte

re. Idẽq; ⁊ in pꝛõni defenſoꝛe ac
ciperedebere ait.et utiq; idẽerit ĩ
uniuerſisꝗ inid qð facere poſſũt
cõueniũt᷑. Patri aũt ł dño ſocij ſi

iuſſu eoꝛũ ſocietasↄtracta ſit non

eẽ hãc exceptiõeʒ dãdã:qꝛ neche
redi ſocij ceteriſqʒ ſucceſſoꝛibus
hoc pᷣſtabitur.qꝛ necceteroꝝ he⸗
redibꝰſucceſſoꝛibuſue:quos in id
qð facere poſſunt ↄuẽimꝰ:idẽ pᷣ

ſtatur Id qð ſociꝰfacere põt quẽ
admodũ extimãdũ ſit:et placuit
nõdebere deduci esalienũ qð de⸗

bet᷑ a ſocio. Ita et Marcel.lib.
vi.dig.ſcri.niſi foꝛteinꝗt ex ipᷣa a
ſocietate debeatur. IJdẽ uidendũ
eſt an cautio ueniat in hoc iudici

um eiꝰ:qð facere ſociꝰ nõ poſſit.

tur boc beneficiũ. inter fratres vero incidenter nõ ex cõuẽtõe ſunt bo
na cõia.et pᷣdicta rõemultis denegatur boc beneficium quibus vi⸗
debatur dandum. vt. ſ. e.l. F. i. et. F. patri. ſzm az.
i¶ Aerum eſt. vt ſit perſonale beneficium.
KE ¶¶ Be ſi bic fideiuſ. cõueniunt.nã nõ debẽt defenſoꝛes in plus

12

grauanqᷓ dſis pᷣterqᷓ in ſanſdando.vt. ̊. de ꝓcu. ſz et bec. 5. defen/
dere. et. j. de re iu.l.ſi cũ ꝓcuratoꝛe.at fivᷣiuſſoꝛ nõ bʒ plerũq; excepti

onem reo pᷣnepali competentem. ut bic.et.ſ. de re iudi.l.et ſi fideiuſ/
ſoꝛi.et inſti.de repli.S. finalii.
lGam dadam ſideiuſſoꝛi filij.ſimilis eſt. vt bic et.j.de verb. obli.
cum filius. in fine. i. reſpon. accur.
in ¶ Ceteroꝛum. ut patronoꝛum et ſimiliũ quiin id qdð facere poſſunt

Pꝛo ſocio.

ↄdemnanturqui numerat᷑ inſti.de ac..fi.quãdoq; dat᷑ heredi nõ ut brdi
izvt communi filio datur boc beneficium.vt.j.ſo.ma.l.etiDam
n ¶ Id qð debet.a ſodo.ſecus in donaroꝛe ille ei deducit om̃e es alienũ.vt
ſ. de re iudi.l.inter eos.et de dõa.l.qui ex dõatõe.ſed an in ſocio babeatrõ
ne egeat.rñ.ſic.vt.j.de re.iur.l.in cõdẽnatõe.alij j.vt ar.inſti.de ac.ꝗ.item

ſq; nuda re pmiſſioqdð magiſ dicẽ
dũ arbitroꝛꝰ.Si cũtres ſocij eſſẽt

egerĩt cũ unoex ſociis ſociꝰ:⁊ par
tẽ ſuaintegra ſit cõſecutꝰ.deinde
alius ſociꝰ cũ eodẽ agat:et parteʒ
cõſequiĩtegrã nõ poterit.qꝛ face⸗
re ſolidũ nõ pᷣt:an hicꝗ minꝰↄſe
cutꝰẽ:cũ eo agere poſſitꝗ ſoliduʒ
accepit ad cõicãdas ꝑtes iter eos
idẽ exequẽdas ꝗſi iniquũ ſit ex ea
dem ſocietate aliũ plꝰ.aliũ minus
cõſeꝗ.Sʒ magisẽ ut ꝓſocõacti
one ↄſequi poſſit: ut utriuſq; poꝛ
tio exeqtur:que ſniahʒ eꝗtatem
Zps ãt ſpectamus quãtũ ſociꝰ
facere poſſit rei iudicãð hoc quo⸗
q;ʒ ꝗs facere poſſe uidet᷑:qð dolo
fecit quominꝰ poſſit.nec ei equũ

eſt dolũ ſuũ quẽqᷓ; releuare.qð ⁊ i
ceterisꝗqĩid qð facere poſſint cõ/

ueniũt᷑ accipiendũ eſt.Si tñ non
dolo:ſʒ culpa ſua facere poſſe de
ſüt.dicẽdũ eſt cõdẽnari eũñdebe⸗
re. In heredeʒ quoq; ſocii ꝓſo

cio actio cõpetit:qᷓ;uis heres ſoci
us nõ ſit.lʒ ei ſocius nõ ſit.attñ e

molumẽti ſucceſſoꝛ eſt:et circa ſo

cietatesuectigaliũ ceteroꝛũqʒidẽ

obſeruamꝰ ut heres ſocii ſocꝰ ñ
ſit: niſi fuerit accitꝰ uerũtñ ut oẽe
molumẽtũ ſocietatis ad eũ perti⸗

ne⸗at ſimili mõet dãnuʒ agnoſcat

qð ↄtingit ſiue adhuc uiuo ſocio
uectigalia ſiue poſtea . Qðnõ ſi

milit᷑ ĩ uolũtaria ſocietateobſuat᷑

Si ſeruocõilegatũ ſine libertate

ſi de dore. ſed ⁊ illud ſic
intelligẽdũ eſt.i.in quã
tum facultates panũt᷑.
ſò cõmode deducto tſi
ut nõ egeat.
o ¶Pitem uidendũ. cau
tio.ſ.de ſatiſfaciendo ſi
peruenerit ad melioꝛe⸗
foꝛtunã.
p¶ Arbitroꝛ.ſecus in a⸗
ctione de peculio ĩ qua
dſñis nõ cauet.qꝛ nõ dʒ
vniuerſũ dñs. ſʒ ſocius
ſic ut. ð.de pecu.l.quo⸗
tiẽs.S.ſi ſemel.
q¶ Bi cũ tres. cũ yvno.
et cũ maſſario.

r Exeq̃tur. imo vr me /

lioꝛ ↄdiõ occupãtis.vt
j. de re iu.l. inter eos.q̃
eſt Z. ſo. ibi ex diuerſis
ctibus erãt creditoꝛes
ic ex vno q̃ſi fraterno.
tẽ ad idẽ S.C. depoſi
ti. l. fi.ſo.hic ſpãle.quia
frat᷑nitatis iꝰ bʒ in ſe. vt
ʒ.e.l.i.t.⁊ qꝛ ob cõmo
dioꝛẽ vſũ et vberioꝛẽ q̃/
ſtũ Zᷣbitur. vt bic.⁊.j.e.
ſi vnꝰ. F. j.itẽ Z. S. e. ſi ti
cius.ſo.ut ibi.itẽ fac.S.
Hn Pritalabra ihn
8 Tos releuare. imo
e n⸗ olidũ.vt bic.et
j. de re iu. ſ boc ita.iĩ fi.
Itẽ ⁊ qñ negat ſe ſociũ
ut. j. e. boc ita.in ſi.et
ſ. e.ſi vnus.in fi. .
tę¶ Mõ debere.l.q iſolidũ
ſpãliter tñ in odiũ mari
ti qͥ exculpa tenet᷑ ↄmiſ
ſa in dotalibꝰ rebus vt
inſolidũ ↄdẽnetur.ſʒ in
ſuis de dolo ſolo. vt.
ſo.ma.l.etiã. .licet.

u VYn beredẽ cereroꝝq;

id eſt aurifodinarũ ar
gẽtifodinarũ.et creiifo⸗
dinarũ.

x¶ Accituſ.als aſcriptꝰ

et alias accitus.et aliaſ
actum. hm nos.

¶ Emolumẽtü. tñ poſt

moꝛtẽ q̃ſuũ cõicaturi q̃
libet ſocietate. vt.j.e.l.
ac. .F.ſi in rẽ certã.q ẽ ð

alij refert verũ ⁊c.et dicunt ꝙ ibi dixit ex lucro qð ꝓuenit ex ante geſto.bic
de eo ꝙ poſtea. et qð bic dicit ꝙ nõ ſimiliter ⁊c.exponũt.i.vt lucꝝ poſtea
queſitum cõicetur.ſed pᷣmus intellect mioꝛ eſt ſim bos vᷣſus ꝙ nõ ⁊c. refert
ad illũ ſi fuerit actũ ⁊c.alij ad illud verũtamẽ ⁊c.ſʒm.l.ſi ſocius

5 & Pertineat. ar. ð. de admi.tu.l.ticiũ.S. penul.

Biue poſtea.referas ibi nũcfuit actũ ſim nos.alij ad illud verũ.⁊c.

7
2 Q no ſitr.ſ. ut beres ſocij vt ſocius.iz fuent ſcriptus.nã nemo poõt be/
2. i ſuo ſic ſocietatẽ parare vt ipᷣe ſit ſocius.vt.S.e.l.nemo.yr.

ꝝ i ſeruo cõi.ſine libertate.io dicit ſine libertate.qꝛ ſjm bas leges ſi
us cõmuni ſeruo liberratẽ relinqret.ſuã ꝑtẽ amitrebat.et ſocio accreſc
vt inſti.de dõa.S.fi.vñ fruſtra qreretur ꝙ bic ſubijcit de cõicando.ite⸗
nousa iura ſieret liber in totũ eti ſi vnus ſocioꝝ im lidertaiẽ relinX

C. decommuni ſer. man.ll. i. S. is ita. vnde et bic fruſtra quereretur de com/
municando.cũ totũ ſeruo manumiiſo acquirereinr.ſicut enim ſi ꝓpꝛio ſer⸗

de le.ij. ſi quis ſeruo.et de le.i.queſitũ.S.phiti ita in cõi ſeruo iure nouo.cũ

ei facto liberto.ſʒvbi le-⸗
gatũ ſine libertate relin

dem ꝓpꝛio nõ valet.vt — „„ . e)
ocle ſem niſiſiies ſolũ ſociũ ꝑtĩet. an tñ pꝛo ſocio iu

ſi aũt cõmuni:obtinet 7 . ,
sbideit. ſocij querit.et ait iulianꝰ: Sextuʒ
a Solũ ſociũ. aliudẽ Mõponiũ referre Sabinũ rñdiſ⸗

ſi donauit inter viuos Argrr: = ,
dns vſtor qr inebine⸗ ſenõ cõicari:et poſſe hãc ſententi

qrit vt.. de acqren. re am defendi. ut Julianus ait. non

ri.S.i.in fi.Gibi.ſi ve S 6 .
rni sn nn aſtiſed obfui pternecoponerid

aʒ0. que eſtð. vel venꝰx. Ccõicari:qð quis nõ ꝓpter ſocieta⸗

ĩmo nõ aliud.qð em̃ ibi cæ. = 5 ¹
dicirfiet ce ſoeiox ils tẽ: ſed ꝓpter ſuã partẽ acqſierit.

donũ p poꝛtõem dom ¶ Societas ſoluit᷑. ex ꝑſonis.exre⸗

is qͥ donauit babeat.ſ,- . 77 . .Y
totũ ſocijs q̃ratur ꝓ ea qʒ ſiue hoĩes:ſiue res:ſiue uolun

pte qua fuit dñ̃i.itẽ ẽ a/ z. ſ bj r 9 2
kui z ſ de ſtmula. ſer. As: ſiue actio interuenerit diſtra

vbi ape te ðꝛ ꝙ ſeruus hoi jidémaria:
15ie mplicnterſuipuls hoĩes quidẽ maxia:aut media ca⸗

cereron partibus acui ro cũ aut nulle relinquãt᷑ aut cõdi⸗
ritur.ſed pꝛo ꝑte ꝓmit/⸗ ee , d „ n
tentis ſtipulatio et nul tionẽ mutuauerit: neq; eius rei q
la. ſo. jm quoſdaz:bic iam nulla ſit ꝗſqʒ ſociuseſt: neq;
cõtemplatiõe ſocij tanꝰ econſecrata publicataue
tum reliquit legatũ.ſedg Elus que conl ecrata pu aue

tu dic aliud in ſtipula⸗ ſit:uolũtate diſtrahit᷑ ſocietas re⸗

nanofegueſium, numciatione. —C)Alliſta.

craauſa iberalitauis i i Taqʒ cũ ſeꝑati ſocij agere
interponitur.ſed legatũ .—. mt⸗
pel doñ. ſicvñ cũ ſigt be „ ceperint: zunuſaſq; eoꝝ ſi
neficia plenius inter/ bi negocietur: ſine dubioius ſoci

amin vr dereg iul eratis ſoluitur. )Aulus.
l.fi.er.j. de dõa. ink v. ¶ Ctõed iſtrahitur cũ aut ſti/
— ulatõeꝰ:aut iudicio muta
tame vellet videre igem ka ſit cꝗ ſocietatis. ꝓculus eni ait
angna eſſe ioibus di hoc ipᷣo að iudiciũ iõdictatũ ẽ:ut
ia qud baberdonator locietas diſtrahatur renũciatã eẽ

legãs vel ꝓmiſſoꝛ.i ſer⸗
uo legatũvel ſtipulatio
nem vel donationẽ eſſe nullã.et qð bic dicit legatũ pertinere ad ſolũ ſociũ
verũ eſt vi m̃ ſcias nõ tocius rei legatũ.ſed eius partis tm̃ in qua tenuit le⸗/
gatũ cõſiſtere relictũ.item et qð dicitur.j.ad.l.fal.plautius.totũ legatũ ad
ſocium ꝑtinere expones.ſ.ꝙ de iure tenet.id aũt qð nõ tenet vt ꝓ parte le⸗

l.plautius. et ideo dicas ur dixi aliud in donatõe etlegato ꝙᷓ ĩ ſtipulatõe.
be ¶ Societas.actio.id eſt obligatii.
a ¶ Interuenerit. nouatõe.ᷣfacra altero boꝝ modoꝝ.ſ.vel iudicio accepto cũ
alio anio nouãdi. vel ſtipulatione. vt.j.l.actione.ᷣin pᷣn. ſic ergo vr eriam

que nõdũ eſt. ſivero bie diceres nõ manere ſocietatẽ.i.eo temꝑe quo lex iſta
dicit interijſſe actionẽ.nõ ergo diceret diſtrabitur ſocietas.quia iã dudum
Ear diſtracta. et ſm boc eſt contra. C. e.l. tandiu. ſed erpone bic interijt s/
i. obligatio que eſt actiomis cauſa. 7
tererunt. auxem. ſcilicet ciuiliter.

inunone. quid ſit que lz babes inſti, deca. di. 5. i. et. §. ij. accur.

Liber.

uo vtrũq;.i.ubertatẽ et legatũ relinquo.valer eti iure ueten viruq; vt. j.

per vnũ ex dñis poſſit ad libenatẽ ꝑuenire.yt dictũ eſt.acquiritur aũt totũ

quo. vt info caſu. ſiqnu unus ex dominis reliquit hoc ad

vt. C. de teſt. mili. erbiſ dicio cõicari debeat cum herede
do. l.per ſeruũ q pigno eni ꝓpter cõmunionẽ hoc acꝗſitũ
nij ita intelligiturvt nil bus. ex uolũtate.ex actione Jðo

pinde 5. ſi ſeruus cois hi uidet᷑ ſocietas:interefũt auteʒ

do ab vno er dfis puoo pitis diminutõe aut moꝛte res ue

Palns nõ pertinetad ſocios.ſed hec ſolutio eſtcõtra mẽtem buiꝰ..et illiꝰ

manẽte ſocietate ſit actio nata. nã ſi nata non eſt. nõ ergo dicef interire actõ

d ADoꝛte.naturali.ſ.diſſolutione coꝛpoꝛis et anime.aʒo. L
e ¶ Coͤanoem murauenit.boc ſi ꝓpter mutationẽ cõditõis ſitres ex/
empta ex vſu bominũ.vt ſtatim ponet exemplũ. aliud vero ſi ex ſa⸗
cra vel religioſa fiat ꝓpbana.vel ꝓpter mutatõʒ cõditõis non exi⸗
mitur de yſu communi.yt.j.e.actione.j.finali.

, quo ad ꝓpꝛieta
ſocietatem. ſiue totoꝛum bonoꝛũ cemctquo ad
ſiue uniꝰrei ſocietascoita ſit. tẽ g Kenũciatiõe

„k „n, = 1. .
bonis a creditoꝛibusuẽditis uniꝰ ſq expᷣſſa.vt.j.e

l.actione.S.dixi

ſocij diſtrahi ſocietatẽ Labeo ait mus. et tgeltayt

Siin rẽ certãa emẽdã:cõducẽdã elge⸗ i⸗

ne coita ſit ſocietas:tũc etiã poſt io noudi
alicuiꝰ moꝛtẽ quicꝗd lucri detri- facta. vel ab eo

mentiue factũ ſit: cõe eſſe Labeo velab alo
ait. Diximdiſſenſu ſolui ſocieta gu mans.
tem.hoc itaeſt ſiomẽsdiſſentiũt nimo nouãdi.vt

. unmoreniici 92 ſ.de noua. l. öͤle /
quid ergo ſi unꝰ renũciet Caſſi ae lelſeel

ſcribit eũ ꝗ renũciauerit ſocietati pri m̃ dicit ice
a ſe quidẽliberare ſocios ſuos pt velcũ eodẽ ſocio

. 1 — nam cũ eo agen
ſeaũt abillis nõliberare:qðutiqʒ do tenuciare ſo⸗

obſeruãdũ eſt.ſidolo malo renũ⸗ earwegeor
ciatio facta ſit: ueluti ſi cũ oim bo rgeattler ſt⸗
noꝝ ſocietatẽ iniſſemꝰ.deinð cũ loquitur.. ꝓri
rfi.et maxĩe.qꝛ

obueniſſet uni hereditas: ꝓpteri naſeiur bic alto

hoc renũciauerit.iõq; ſi q důðnũ Pigrionil ſinl,
attulerit hereditas:hoc ad eũqui caſn ve ſeel. .
renũciauit pertinebit.Cõmoduʒ nonnuch etbo⸗
ir ea S* caſu dicitur diri
aũt cõmunicare coget᷑ actõe ꝓſo mvoluntatem
cio. Qð ſiꝗd poſt renũciatione, a et indicio vt
ſorir na erit ć r A cmo cõtra extra
acqſienit nõ enit cõmunicãdũ. ER ſcoz loald
nec dolus admiſſus eſtin eo. Itẽ x ẽ bois. vẽ
ſiſocietatẽ ineamꝰ ad aliquã rez ouis ppieres
emendã deinde ſolus uoluenis eã el ablia:
emereiõq; renũciaueris ſocietati Diſtrabuas
ut ſolus eã emeres: teneberis quĩ mq Diin eenaz
tiintereſtmea. Sed ſiideo renun pputain equd e,
ciaueris:q;ꝛ ẽptiotibi diſplicebat auras locerur.
non teneberis:q;uisego emero. n ud u
qꝛ hic nulla fraus ẽeaqʒ iuliano pᷣparartd aſmoe
tẽ ſocij. puta re⸗
bus ẽptis.vt.j.
e.l.G. moꝛte vnius:alias nõ.vt.ð.e.l.ſociũ.et.l.verũ..in beredem
ibi ꝙ nõ ſimiliter ⁊c.que ſunt õ.vel dic ꝙ ibi erat ſocietas oĩm bo/
noꝛũ vel negotiatõis alicuius.bic aũt vnius rei.vt bic dicit.vel dic
wꝙ in illa.l.verũ refertur ille verſus.et ꝙ nõ ſumiliter ⁊c.nõ ad ꝓxi⸗
mũ.ſed ad ſuperius dictũ:ibi nõ ⁊c.iie eſt ð bũc.j.j.de admi.tu.le

ticiũ..altero.ſo.ibi loquitur cũ ꝓpꝛio noie et nò cõi res uẽdiie fue

runt.vſñi nõ cõpendiũ ſed uſuras pᷣſtabit ſocius beredi ſocij. bic aũt

cũ noĩe cõi uẽderetur.vel bic loquitur de cõpendio qð ꝓceſſerat ex

re communi.ibi nõ.itẽ ad id qð bic dicitñ detrimetũ futuruũ venire eſt
ar. Z. S. de ſer. coꝛ.l.neratius.i.tñi.et. .i.aceceur. .
o Ab illis. hoc dupliciter intelligitur. vel. ut. . ꝓpxi.reſpon. vel vt.j.
S. item qui ſocie.ðet inſti.e.S.manei.accur.
p Iniſſemus.ſpecialiter. .
qa Heopter boc.ut ſolus habeat. ð.e.l. iij.
r ¶ Actoe/ꝓ ſocio.idẽ eſt in eo ꝗͥ añ tempus renũciauerit vel qui re⸗
nuᷣciot ꝓcuratoꝛi ſocij.xt.j.e.l..item qui.et.S.item ſcnipium eſt.

f ¶ Publicatae

ee
(SNdeute!

intuſnii
retlo e

(S

onade

ſigiedr

ſſcus

E
—

ziſſan

—
—

Kic⸗

grore

oniemmun

is ielin
etmenye
lNtg hog
Preſtenun

niiß ien
eg ieret no
iniſoce⸗
hſteetto⸗

ettupenon

iaincis
ſiaſßſenny⸗
Nt onnn i

röintareſt

Pſetens in

ſöobcenon

ſicinen non
ſotſtler ol

Wleſimen
cködtini
(pcenro vi
kdiinipel
iniaboe

P
KN Pone

ſiſgegein
Korbie

ni
H ſgfüin
Micaſuli

fiſtnfane

fingſee
imſteen
dint

(Eriupi
ſluggi 1
Neſeſitgnͤ
ſbeenbin
dei
litehii
iteen

nftlirifn

scinn

ubtherſef

Aumnton
uaſln
pſn ebe
eplt

ſonn

8 ſtnes
e ſie
bſong,

Poblan .

de

eigtoe

erüchnd⸗
ſanſe
noneſ
Agctc
n.

Abelo.

Mnnsti
encozali⸗

nofonde.

enona. de
eiaträ
indttii
leieoceſee
ncdenggen
tenöcereſo/
unniceetf

reſSdie

iſeile
gllm ſr
enngte,
gſeinrbean
ſoctoniifri
ſoccnenitt
ſanrſel
onnichetbe
ſudicnrdii
polonten

Ncitind
no cONAR hn

iſchdzſi
Fibdsſe

ns Pte a

icni efd

Contliede
ſ
ſonimt.
Giinenß
unii enid
ſiu g
Gloceru.
uer

Voneälun

ſeſſlnſi
ipis N,
ſinbein
leusoindo
