4 n 1 Eino erit.ſ. expꝛeſſim. vt ſublatis vineis ſeruitus nõ duret. velta Ba pius aucupibus.idem in venatõe.ſed cũ aucupatio in alieno
d ß M burauia gatls fucuſ uſneenn erat queſita.puta ut pedamẽ pbiberur hac.l.ergo id qð capit᷑ nõ ſit accipientis.vt.C. de le. et oſti.
rabn iren umãtur. vt. S. e.l. ergo. 5. neratius. et.l. ueluti.ſi vero nec ex/ non dubium. et ſi fiat vñ ꝙp habeat reſtituere. ar. S. de ꝓcur. qui ꝓpꝛio..vt
6. pꝛeſſe.nec tacite.tunc ſublara vinea ſeruitꝰ manet.et iõ fuit facta no in ceteris. et de pe.bere.ſi poſſeſſoꝛ exhere. Sed mñ cõtra dico.ut inſti.de re.
gir in minatl ninee vteſinarck eui parti fundi eſſet queſua.nõ ut gra / di. F. fere. et. F. ülu. et. plane. er ar. C. de furtis.l. fi. F. ſz cũ in ſcda. Han
anoäni uinee yvniß hulus.l. ſi er.. de an. le. l. anna. 5F. fi itẽ ex eo ꝙ poierit venatoꝛ adbuc in fundo retineri.ut reddat ꝙceperit. Dic ꝙ nõ per
iline
R

Liber.

pꝛedictas leges.et ar. in auten. ut nulli.iu.5. quia autẽ col.ir.et buiꝰ.ſed a
get miuriarũ ſi inrauerit eo ꝓbibẽte. vt.j. de iniur.l.iniunarũ.y.ſi anic
[Apatores. oponere. ummo diſtin guit. an ſit nauigabile. vel pen ill
marhliudeottſens poſſit ducere alias ſic.vt.j.de aqua plu.ar.l.ſi aũt

S

. fi. et. ſ. de flu. l. quominus.

= que.ſeruient de iure.et de fato.
a ↄſtitui.ſic nota.ꝙ licet inrẽdã uiã conſtituerit erit t̃ iter. et

4 cꝙnon valet. vt ago valet vtualere põt. vt. S. ſerui.l.ſiti. an

guſti.ſed ar.contra.j.de iure.codicilł.l.i.
t ¶Si lacus perpetuns.maxime. =ZM

nec de loco oſentiat. vt

I.eE.l. itine
mibi. fuerit. qꝛ
ntea cõſtituta fu/
erat ſeruitus altius nõ

inð egotibi ↄceſſero iusmihi nti
fmi nõeẽ:et alitereo loco uteris
fueris:q; ut ire agere mihi rcẽlice

uel is cui ſeruitꝰ debet᷑:publicare

bOſtendenit.ſ.ab eo. u Mauigdl
qui ius dãdi habuerit: . B .. B èê nnuigiun mi/
vtpꝛiceps vł ſenatꝰ.vt ję nolẽtibus dominisuosin alie⸗ ne aliter edifices qz ut duct?aque nuit aquã:ſed a
pᷣdcã.l.quominꝰ.j. de . . . . 9 5 ,. 9 2 que ductꝰ ſic. et
flu. vel ↄſuetudie cuis ſi nisagrisaucupari. Apin. meꝰ mãeat totiuſqʒ eiꝰ rei ↄditõ is oſtimi nöt.
ratmeoeia. tſ.dea . ꝑatoꝛesantoniꝰ:et ſeue⸗ tal eẽ dʒ qualis eẽt ſiuna düutaxat vr 5tll:ſoꝛa⸗
anereenloeture nus auguſtireſcnpſerunt a- iniitio ceſſiofeã eẽt¶ Sernutꝰ (WGiſch zdi
c ¶ Duci. er fumineu quãꝗ ð fluine publico p mõpoſſeſ naturaliteroꝑe nõmãufcõledere e ſegeſennd fi
NWad̈a fidos ſionũ ad irnigados agros diuidi pt fund ſeruiẽtẽ quẽadniodũſi cyvlteeſ,
vel minꝰ vel pluriũ opoꝛtere niſi Ppꝛi iureg s plꝰſi bꝛibꝰ creſcat aqua in niuo aut ex ¶i.icũ ſeac. et
eWUna ſeuitul. imman bi datũ oñderit .itẽreſcnpſenunt agrisin eũ cõfluat aut aque fons ſulcin. amirgn,
ples poſſunt ee vrple aquã ita ðmũ ꝑmitti duci:ſi ſine oꝛiat̃ ſzm riuũ.l in eoipoinuẽtus q. C. de ſemuit.
eege, ſerui iniuria altenꝰ id fiat. 1 p. poſtea fuent. Si fũdoſeianoↄfi Ppormalt vaenn
ſundus ·et. 5. teterum. ¶u Maẽuia?t ſiꝑ fũdospl es nis fuerit fons ex quo fonte ꝑ fũꝗ ſriu mib caſd⸗
uaut vr.iſe Aponat: cuna uit ſit: de düſeianũaquã iure ducebã. meo bise crcgeilk
eſeut am aſtllicii niq; querit᷑:an ſiꝑunũ fũdũ iero fcõfundoſeiãno mãet ſeruitus. ala eius oditio
E in f⸗ paliũ ñ:p tatũ tpᷣs:quãto ſeruitꝰ Hauriẽdiius ñ hoĩs ſʒ pdij eſt. de deguire.
Tenehulerer amittit: an retineã ſeruitutẽ: ama mihi coceſſe ulus f.öpnabe et.
Lömunis ſeru⸗ nã gis eſt:ut aut tota emittat aut to⸗ ris iter aq fundũ tuum ñ glicnari. en.
ur dena ma. ta reticat. iq; ſinullo uſusſito deſtlatapre hqud aqui ducere, zupinlketeni
l. ſi cöis ſeruꝰ meꝰ⁊ wu? tꝗ amittit᷑ l ſiuno:tota eruaturi. totꝰfundꝰtuꝰſeruiet Om. ſtrac. pign. ſi de
Rd leſcl feeft Junꝰ?exſ. 0 Aulus. Ed que loca fundi eiꝰ:tunc 18 uerücz pe
ibi in ultĩa volũtate. bic cijs ſtipulet iter ad cõeʒ fü⸗ cũ ea fieret ceſſi io: edificijs: mnar rhuo diiſ⸗
nl hulatoͦe ſi inter Dñ: utilis ſiipulatio. q; nec eida/arboꝛbꝰ : uineisuacua fuerit: ea pel in naps
i¶¶Siſtipulatoꝛ. vtlis. Nipᷣt ſʒ ſi oẽs ſtipulẽt ſiuecõis ſer ſola eonoĩe ſeruiẽt. Aulꝰ gSequi ſic et
E tipu — . Hprr⸗ , „„ 2 . G ,„ j. ſi ſe .l. i
ſzbes in lraã rllte⸗ dien uꝰ ſingłi exſocijs ſibi dareopoꝛ⸗ Ja oſtitui Hlatioꝛ. viij. pe⸗ llerui vei.
ver ob pluti⸗ F. a ſi berepetere pñt qꝛ ita dari eis põt. s:anguſtioꝛ pᷣt:ut tũ ea æ ¶Diſus. ſie
placet.ſic ponit᷑ fieri.i. Si ſtipł atoꝛ uie płes heredes re latitudinẽ hẽat:ꝗqᷓ uehiculũ ire pᷣt qᷓ; vna ſeruitus
remanere. S. ð iudi.l.tiu r r.il i. ofiet 20, 71 14.9 fient due. vt. j.
lia. etynuſquiſ inſoli liquerit: utilig ſtipulatio fiet. aliogn iter erit:ñ uia.Si lac ppe qucéad. ſerui. a,/
er birager⸗ emn. mihi eodẽ ¶5 Om. tuus in fundo tuoẽ. nauigandi e naſer
bheredes. F. . ſg& gire g ag— - ſaf jdij 8⁰.
5. de ſerui.l. vie. ſivero tꝑe ↄceſſeris ⁊ ire. ⁊ agere quoqʒ; ſeruit ut pueniat ad füldũ xicesg·
bes inutilis. vic.ſ. do/ Ptuũ locũ:et uti frui eoius eẽ: de uicinũ impõi pᷣt. Si fũdꝰ ſeruiẽs a (Harne boceſt

qð ſit ei cõſtiiu⸗
ta nõ ꝙ tenean

1 Ninkin

tolldi. at. itẽ ſiducere ꝑtuũ fundũ aquã
aneelero. ſivna iure potero: etin eotibi edificare
vtbicet.S. el. ſivom⸗ iuito meiusnõfuenit: ſi tibiↄceſ⸗
ea giſ quead, ſeui ſexro iuseſſe edificare nihilominꝰ
ibi vyna ſemi iñ debe bãac ſeruitutẽmihi pᷣſtare ðbebis
bat. bicaũt due.
m Deruitus. zm. id ẽ

iuta. et ſic nora. qð ſuſtinet: qdᷣ naturaliter ſit. ſicj. de aqua plu. ar.l.i. F.
itẽ ſciendũ. ſed ar. ð mn. e. ti.l. ij. J. apud namuſaʒ. ß ibi de equitate.q̃ pᷣua⸗
let. ut. C. de iudi.l.placuit.
n ¶Bi fundo fuerit. ſ. in tercio pdio. qð põe erat ticij.et acquiſiui ſeruitutẽ
per ſeianũ. alias nec in fũdo.vbi eſtfõs poſſz eẽ ſemit. vt. . e.q ſella. S. fi.
o ¶Hauriendi.ſed pᷣdij.i.pᷣdialis boc tñi nõ actũ eſt. vt ſit perſonalis ſzm
oſdam. qð non placetut diri. S. e. pecoꝛis.ð in ſi

m ihi facit. S. e.l. certo. F. ſi totus.et. .ſi locus.et.sS.de ſerui.ſi cui.⁊
heGBeruiet. de iure. ſ. e. ſi via

ur:utroq; caſu durãt ſeruitutes ur niſivelint cõ
in oc celn Diſe. 5 ſtituere. vt bic et
qꝛ cũſua ↄditõe ꝗſqʒ fundꝰ pu⸗ anegdſenis
blicaret᷑. Quecũq; ſeruitꝰ fülo nmit ſiquis erſ
deber: oib; el ptib⸗ debet: etid ar dele i
q;uisparticulati uenierint oẽs ꝑ iij. ſibi renetur
tes ſeruitꝰ ſeꝗt᷑:ita ut ſingulirczʒ marer ve⸗
agãt ius ſibi eẽ eũdi.Sitñ fundꝰ ullegaueratf
l duz. excepta do
mo.!

¶ ?3meo poſſit.non em̃ modꝰ ac.vt.C. e.nõ mod. et. S.?.l. ergo.
E.neratius.in fi.⁊.j.e.l.cũ eſſent in fi.et boc eſt verũ anteq; in⸗
greſſa ſit eã partẽ cui ſeruiius eſt ſtatuta. poſtq; aũt in greſſa eſt ada
ig8 partes duci poterit. niſi nocitura ſit eifundo cui inducitur. vt.].
de qqua quot.⁊eſti.l.i..illud.que eſt cõtra.
Apartem fundi mei.i.dominantis.
aque ductus ſ. ton fundi conſtitutus.
Alterius que apud me remanſit.

BGéitatis. al inſpicit bõitas tei. vt. .ar. . . de acq̃.re. do. l. qcqd

E

ſri clen /
nitilegn
ngeteiad
iſiolgh⸗
narltchitdi
Robſeuttg
Dulo cenanu
lgomdgui
bapri nent
ſinurevsd
ire

iißtnlöͦet

iaß
(äicni
Mtalier

Pdor dloßi⸗
ſenntciean.
eßeuile⸗

Munetph ſe.
ſh ſiactto
tbbidican.

ung.

geſſnuner
Cöſrir.

ls lnpnnia
nls greſncje
kieninns,

glicinofutc
nmspeſnti
ndoorſite
iuſi ſiti
ſtilſus,
fiſtnonſi,
1plenectee
harletcegg
In P de/
Erphilsnn
intlonen /
Mbſenimtcz
ncmain
Megttan
Uſen 86

ſtunpacf

Köeleng
dinqnſe
Alacis
Nſeit

doldne

ſöonhig

Alienatog
depſict an

nus e Cen

ſar nſen

din.
)Drrigt

ticntpodtad

Gel pcng
fundNxrs

Benta

Inflti,;

1 Driset

GSrnnſninn
ſendle eſ
AlisdAnI
ni nälns
ſegochigr.

d

Aöſraimau
uignn

r iſtini
nitſec

nöͦſneli

indiſN

cöſtncee

üinrichs
nilgnen

86 Aſus. alias inſpicituruſus patriſfa. vt. ar. Z. j. de fun.inſtruc.l.

4

tu die

Z.S.de ſer. ſi cui
ſo. ſp a pᷣncipio
bhʒ bereſ electõeʒ
ſed ſi non eligat
trãſit res in lega
tariũ.ar. ſ. ð ſol.
l.i. ij. et. iij. et. C.
de dona. l. lanci
mꝰ. SF. neãt. Hm
R. vł meliꝰ eſt e/
lectõ ipſi lega/⸗
tarij.vt ĩ legatiſ
in gſe relicuſ. vt
inſti ð le. S. ſ ge
neralit.ꝙ ãt hbic
ðꝛ obſeruat᷑ qñ
nulla elecra via
legatariꝰ ꝑ quã
libet ptẽ incedit
etſſi inter eos du
biũ oꝛiat: arbit᷑
eligit. vt. S. e. cer

to. .F. i et. Ffi.
Jcõi. extin
Siaen
duon duo pᷣdia

fuerunt cõicata.
tũc em̃ ſeruitꝰre/⸗
manet. vt. j. e. l.
vnꝰ. F. i. et eſt rõ
vt ibi dicam.
m ¶ In unoq;.
uct ſeruitute
cui ſeruitur.
n ¶HBadem. ſ. fun
dus ſempꝛonia
nus: quẽ in cõe
redemimus.
o Deben. põt.
qui tñ nõ fuit cõ
munis tpe ſerui
tutis conſtitute.
alias nõ põt.vi
ſ. ti.i. l. ſi quis.
itẽ ſi duo in 5
⁊.vt plene circa
banc.l.videas.
dic ſm Jo. de /
bet/ ꝓpꝛius tuuſ
fundus meo p⸗
pꝛio ſeruitutẽ cõ
municatur alter
uter.nõ extingui
tur ſeruitꝰ.vt.ẽ.
de ſerui. l. vt po⸗
mũ...ſi pᷣdium

cõicatur uterq

ſimul. uel diuer
ſis pibus nõ ex

ſcie. Feipranne.

zo modo.i. quãtitaee. [e anne
Smad euidf ſeruitꝰ p̃dialis.ſ̊ õ. S.de ſerui.l.vie.⁊.j.
3 ..fal. Li. F. ſi uſuſuſfru. ſo. ſpeciale in aque ductu. m quoldam.
non ſeruitus. ſed aque ↄmoduas diuiditur.

cui ſeruitus debet᷑: certis regioni
bꝰ ille pl es dños diuiſus e: ;uiſ
oĩbus ꝑtibꝰ puitꝰ debeat᷑:tñ opꝰ

ẽut hij ꝗñ ꝓrias ꝑtes ſeruiẽti fi⸗ b 1pioꝛ
derat. in legerita dixerat:ut aquã

do hẽbũt:trãſitũ ꝑreliquas ꝑtes
fundi diuiſi iura Pẽant: ut ſi ꝓxi⸗
mi patiã trãſeãt. Omp.
eXmeoaq ductu labeo ſcni
Abit cuilibʒ poſſe me uicino
ↄmodare.ꝓculꝰ ↄtraut nei meã
ptẽ fundi ad aliã:q; ad quã ſerni
tus acquiſita ſit:uti ea poſſitꝰ.ꝓp⸗
culi ſnia uerioꝛrẽ. i IDem.
ꝑtẽ fũdi mei tibi certã uẽ⸗
didero:aque ductꝰ eiꝰ etiã
lalteriꝰ ptis cã plerũq; ducat᷑ te

quoq; ſequet᷑neqʒ ibi aut bonita te.x.pedes exceꝑat.queſuũ ẽutꝝ

tis agri:aut uſ us eiuſ aque ratio

habenda eſt:itaut eã ſolã ꝑtẽ fü⸗
di que pcioſiſſima ſit:aut quema

xime uſũeiusaque deſiderat:ius

eiusdeducẽde ſequat᷑ſʒ/ pmõ a eſſe
gri detẽti:et alienati fiat ei aque t
diuiſio'.

P) Aulus.
uia iteractꝰ aque ductꝰle
get᷑ ſimpliciter ꝑ fundũ fa⸗
cultas eſt heredi perquã ꝑtẽ fun
di uelit ↄſtituere ſeruituteʒ ſi mõ
nulla cautiolegatarioĩ ſuitute ſit
cõifũdomeo II Mlia.
⁊tuo ſeruiat fundꝰ ſempꝛo
nianꝰ ⁊ eundẽ in cõi redemerimꝰ
ſeruitꝰ extinguit᷑:qꝛ parutriuſqʒ
domĩiusinutroq; fundoeẽ inci

pit. at ſi ꝓpꝛio meo et ꝓpꝛio tuo
idẽ ſeruiat:manebit ſeruitus.qꝛ

ꝓpꝛio fundoꝑcõem ſemitus de
beri põtꝰ. III Dem.

i . Tinere ad pꝛediũ cõe duoꝝ
egato: niſiuterq; ð loco iti

nin guitur ſeruitus.vt. S. de ſer. ur. p.ſi quis edes..ſi partẽ. et.j. e. l.
vnus.. i. Item dʒ alienus meo ꝓpꝛio ſeruitutẽ in coe alienũ rede/
mimus.nõ extinguitur ſeruitus:multomagis ſi meũ dominãtẽ tibi
comunicauero.nõ extinguit.ar.huiꝰ.l.in fi. Itẽ redemimus pꝛius
ſemiiutẽ poſt meũ cõmunicaui tibi.extinguiiur ſeruitus. Itẽ cõmu

☚

— ——

MOctauus.

Deſeuitu. mſti pꝛedioꝝ

nicaui tibi meum poſt in commune redemimus ſeruitutẽ. extin guitur ſerui
nus.vt ar.buiꝰ.l.i.Rh.et.j.e.vnꝰ.i.Rñ.s.i.itcẽ fundꝰ meuij ſeruitutẽ dʒ fun
do ticij redemimus vnũ nõ extinguitur ſeruitus.vt.S.l.via.S.ſi fundus et
§. fi. et. C. e.l.etiã in ꝓuinciali redemimus alrerũ.vł utrũq; ſimul.extingui
tur ſe eruitus.vt.j.e.l. vnus. J .i.ſic ergo vnius vel utriuſq; cõmunicatio nũ

neris conſentiat:ſeruitus neqʒac

ꝗqritur:neq; deperit.iPAulus

IH. SadAq duo pꝛedia cõfinia ha⸗

erat ſuꝑioꝛẽ fundũ uẽdi⸗

ſulco apertoẽptoꝛi ducere in fun
dũ inferioꝛẽrcẽ liceat.ſi ẽptoꝛ ex
alio fundo aquã acciꝑet:et eã ĩfe/
rioꝛẽ ducere uellet:queſitũ eſt an
poſſit id ſuoiure facẽ.necne.q.
nihil ampliꝰ q; qð ipſiusfũdi ſic
candi cã deriuaret:uicinũ in infe⸗
rioꝛẽ recipe dẽre. i em
Ni duo pꝛedia habebat in
miꝰuẽditõe aquã:que ĩfũ
do naſcebatur:et circa eã aquã la

dñiũ loci ad eũ ꝑtineat:anut ꝑeũ
locũ accedere poſſit.G.ſiitatex-
cepiſſet circa eã aquã late.x.pe-
des:iter dũtaxat uideri uẽditoꝛis

ia pᷣdia cõia triũ dñox ob⸗
iecta erãt.uniꝰpᷣdij dñs ex ſũmo
fũdoĩimo fũdo ſeruitutẽ aq̃ acꝗ
ſierat.et ꝑ mediũ fũdũ dño cõce⸗
dẽteiſuũaguducebat. pꝰea idẽ
ſũmũ fundũ emit.deide imũ fun⸗
dũ ĩ quẽ aquã iduxerat uendidit.
queſitũ eſtutꝝ imꝰfũdꝰid iꝰaque
amiſiſſʒ qꝛ cũutraq; pdia eiuſdẽ
dñi fcã eẽnt: ipᷣa ſibi ſeruire ñ po⸗
tuiſſẽt:negaui ãmiſiſſe ſeuituteʒ
q; pdiũ ꝑ qð aq̃ ducebat᷑alteriꝰ
fuiſſʒ.⁊ quẽadmoð ſeruitꝰ ſũmo

fũdout ĩimũ fũdũaquaueniret:i

poni alit ñ potuiſſʒ:q; ut ꝑmediũ
quiqʒ; fũdũ duceret᷑:ſiceadẽ ſer
uitꝰ eiuſdẽ fundi amitti aliter nõ
poſſet:niſi eodẽ tꝑe etiã ꝑmediũ

m Idẽ.ſ. dñᷓs inferioꝛis.
Amiſiſſet. viderur q;ſit.
o ¶ Quia pꝛedium.per quod ſcilicet medium.

I Zlianus.

qᷓ; extinguit ſeruitutem

vnius redẽptio.⁊ alteri
us cõmunicatto extin⸗

guit et econuerſo. uẽ ex

nngunt vtriuſq; redem
pno. Jo.ſic diligenter
pꝛoſequit᷑ qñ tuus meo

qñ nõ tuus:ſed alienu ſ

meo. et qñ alienus alie
no dz ſeruitutẽ.
inere. acquiritur.
pter diſſenſuʒ nõ
acquiritur.vt bic et.S.

de uſufru. l. quotiẽs. ſ

bodie vel foꝛte conſenii
unt.vt. C. cõ munia de
le.l.fi.in pꝛinci.vel alio
modo iudex inuenietvt
faciat eos conſentire.vt

ſ. de le. i. l. bmõi. F. fi.

eſt contra. item dicit
non deperit.iõ eſt:quia
qð nõ eſt depenire non
põt.vt.j.quead. ſerui.
amit. ſi partẽ.i.Rũ.⁊.õ

quibus mo.vſuſfru.a/

mit.l. i. ij. Rñ. circa pᷣn.
qui duo in lege
id eſt id pacto con

gnen nis.
e ibil. non

non eniz mo⸗
dus ⁊c.vt.C.eo.l.non
modus.et.ð.e.l.ergo.
fi.et.l.ex meo.

eſt ſeruifutẽ aque.
e ¶ In fundo. vendito.

gRecepiſſet.id eſt exce
piller.

b NMter. dů taxat ſi do /

miniũ.vt. j.ſi ſerui.uẽ.

loci.ſed ar.ð.j.de au.et
ar. le.ſpẽs.⁊.S.de vſu⸗
fru.ea.re.que uſu con/
ſu.l.fi.et.j.de le.i.ſi fun
dus ſub cõdi.ꝭ.õiij. bis
eni legibus appellatio
ne uſuſfru.et vſus.⁊edi
ficij. et ſol ꝓpꝛietas in⸗/
teluigitur.

Ria. communia tn
„An dommoꝛuʒ. ita
q quilibet ſuũ babet.

i ¶ biecta.i. ſimul con
Aaa. Anius. infe⸗
rioꝛis.ſ.

R Sumo. id eſt ſupe/

rioꝛi. ¶ EHn imo. id eſt
inferioꝛi.

(oncedente. ſ. ſerui/

tutem.nam alias non

poſſet.vt.sS.e.qui ſella. .fi

ſtenus.ſec ſi eiuſdẽ.cui ſenutꝰ debebat᷑.vt.j.e.ti.liin tradendis..in
terpoſiis.et.l.quicquid Jo.et.j.quẽadmo.ſer.amit.l.cũ ſeruuus.

—MA.— ðD — — „

duo. aquaz. id

Liber.

¶ Duci deſijſſet. l. tpe. et. ſi uo. ꝙ Kaliqua ſunt neceſſaria in acquiſitione
et quelibet eoꝝ pria ſunt neceſſaria in amiſſione.ſic.j.de regu.iur.l.nibil.⁊

6 caſrhit pꝛopꝛiũ.ſ.fun
Adũ. et repete tradidiſti.
Ait. l.affricanus.
d ¶ In id rp̃ᷣs.ſic ⁊ ecõ/
tra.vt. S.ð uſufr.l.ticio
EWDeus. totuus.
AInm eſſent. in diui
C ſione. repete. et cui
f ¶ Mar̃ime.nã idem ſi
ſtipulatio nõ ſit.vt. S.ð
ac.in traditõibus.
g (er pluriũ duciſ.ſi
pabes. duciſ planũ eſt
vt JYo. ſi duci. q. d. ĩpo⸗
ſita bac ſeruitute aquã
dug.
a hnoqne mõ. ſiue in
vltima volũtate. ſiue in
terviuos.
a ¶ De boc.ſ.ũut liceat ti
bi cedere alij.aʒo.
bHeq; eoꝛuʒ.i.alicui
eoꝛum.per quoꝛuʒ pꝛe⸗
dia aquã ducis.
c ¶ Solet. no. exvi pa cti
boc fieri poſſe. vt bic et
ĩ.de niuis labeo. iin fi. h

duplici rõe vr ö.pꝛima

quia ſi cedo illi ꝑ cuius
pꝛediũ aquã duco in id
qð mihi ſeruiebat ſerui
et ſibi:qð eſt abſurdũ.
vt ſubijcit.cũ nec etiam
ſuo dſño poſſit ſeruire l
alteri rei eiuſdẽ dñi.ne
dũ ſibi ipi. vt. S. ſi vſul /
fru.peta.l.vti.ſcða.qꝛ
in ſeruitute mea conſti⸗
mo alij ſeruitutẽ.quod
eſſe non pot. vt bic ſub /
ijcit. et. j.de uſufru. le.l.
i.que eſt õ.ſo.ad vtrãq;
quia bic nec ipʒʒ ſibi ſer
uiet:nec erit ſeruuꝰ ſer⸗/
uitutis.ſʒ pꝛediũ i quo

aqua naſcebatur bac ſeruitutẽ pᷣſtabit quã ego poſſum ↄſtituere.licet non

de ver. ob. inter ſti. S. ſacrã.et de acqui.poſ.quẽadmo.l.quauis.
ndus. communis.pꝛo diuiſo.
b ꝗDibi partem. quam pꝛo diuiſo babes.

fundum aqua duci deſijſſet: aut
oĩa tria ſił pdiauniꝰdñi fcã eſſent

Vndus mi AEKliica.
hi tecũ cõis eſt.ꝑtẽ tuã mi-⸗

hitradidiſti: et ad eũdẽuiã ꝑuici-
nũ tuũ ꝓpꝛiũ rcẽ eomõ ſeruitutẽ

cõſtitutã:ait.neq; dici ſoleat ꝑ ꝑ

tesnec acꝗri:necimponi ſeruitu⸗
tes poſſe:iſto caſu locũ hꝛẽ.hic ei

nõ ꝑ partẽ ſeruitutẽ acꝗri.utpote
cũinid tpᷣs acꝗrat᷑: quo ꝓpꝛius
meusfundꝰ futurꝰſit. i
NEEm eſſent mihi:attbi fun
Adi duocões:ticianꝰ:et ſeia/
nus:etin diuiſione cõueniſſet ut
mihi ticianꝰ:tibi ſeianus cederet
inuicẽ partes eoꝝtradidimꝰ.⁊ in
tradendo dictũ eſt ut alteri ꝑalte

rũaquã ducere liceret: rcẽ eẽ ſer
uitutẽ ĩpoſitã ait.maxĩe ſi pacto

ſtipulatõ ſubdita ſit. Ner plunũ
pꝛedia aquã ducis quoquomõ ĩ⸗
po ſita ſeruitute niſipactũuel ſti-

pulatioetiã de hoc ſubſecuta eſt

neq; eoꝝ cuiuis.neq; alij uicio po
teris hauſtũ exniuo cedere.pacto

eniuel ſtipł atõe interueniẽtibꝰ:

hoc ↄcedi ſolet:q;uis nullũ pᷣdiũ

ipᷣm ſibi ſeruire: neq; ſuitutis fru

ſim dñs:quia facio domini uolũtatẽ.vſñi dñs facere videt. vt.s.de publi.l‚

ſi quis ꝓbi.pacro autẽ nõ appoſito.nõ potero boc facere:niſi poſtq; agrus
meũ fuerit aqua ingreſſa.vt.j.de aqua quot. et eſti.l.i.S.illud.et nota.ar.

Mus. permitrẽdo vicino. e liil agit. ut. S. de ſer.l.ij. niſi alij poſt

ꝙ poſſum facere pꝛocuratoꝛẽ ad faciendũ ꝓcuratoꝛem..

ca cedãat. ut. S.e.l.p fundũ.ſed lecus in perſonali ſeruiiute.que abvno
cedi poteſt. vt er.S.vſuſfru.quẽadmo.ca.l.antepe.

f Etio placet.ſi enĩ u mibi ũ.ðet ego tibi meũ cõicauimus ſeruitutes re
tinentur. que inuicẽ debebãtur.ſiue eodẽ tpe bãc cõmunicationẽ faciamus
vt bic:ſiue diuerſis tẽꝑibus. vt. S. n. i.ſi quis edes. 5. fi.ſed an inſolidũ an

vero ꝓ ꝑte detinent᷑.ꝓ qua remanet dñjs pᷣdij cui ſeruitur.quidã dicũt inſo
lidũ. et bãc lrm ſic legũt. qm ſeruitutes retinen placet.i. inſolidũ ꝑ ptes.ſ.
fundi.q.d.ocaſione partis fundi totaliter ſeruitus retinetur.ar. ꝓ eis.j. de
in diẽ adiec.ꝙ ſi vno.S.fi.ſed tu dic ꝓ parte tm̃ retineri. ut bic dicit.⁊ aper
te hbabes.S. de ſerui.l.vt.pomũ..i.ſi aũt queris cur nõ poſſit ſeruitus re/

mitti. vt hic ſubicit.cũ ꝓ parte i indiuiſa debebat᷑. Rũ. ipa lex. qꝛ nõ poõt

vnus ſolus imponere.vt in pᷣn.bui.l.vñ ſequit ꝙ nec liberare.nã que ſunt
neceſſaria in acquirẽda ſeruiture erin ea aminẽda. vt. . e. l. tria. eſt et alia
ratio naturalis.qꝛ licet ꝓ partetua quã bẽs in pꝛedio dominan ti debeatur
verũ eſt tñ cõmuni pꝛedio deberi.etioõ quia uel mibi ſoli poſſet totus fun⸗
dus adiudicari.licet ad me traſirei ſeruitus ſi pꝛimo pꝛedium meum alie

Dem

4

naſſe; diciturſemitutem non poſſe remiti babiio reſpectu ad id qd
fieri põt.vt.s .de iuriſ.om.iudi.ſi idem.S.ſi.et facit.S.ti.i.ſi qͥs edel

et.j.ti.i.quicquid.ſed opponitur quare ertinguitur qñ pꝛius erit cõ

munis fundus cui ſeruiebat.et poſtea ſeruiens emitin cõmune. pt
d.e.ſi cõi.que eſt cõtra.et nola bic qn ambo ſimul cõicqtur.Rñ. ſjm

cus ↄſtituipᷣt.. Elpinianus.
Musexſocijs fundi cõis p
muẽdo ius eſſe ire:agere:nihila
git᷑.Et ideo ſiduo pᷣdia:quemu
tuo ſeruiebãt:ĩter eoſdẽ fuerit cõi
cata:quoniã ſeruitutes ꝓ ꝑtereti

neri placet::ab altero ſeruitꝰ alte⸗

ri remitti nõpõt:quauis eni unuſ

qſqʒ ſocioꝝ ſolus ſit: cui ſeruitꝰ

debet. tñ quoniã ñ ꝑſone:ſʒ pꝛe/

dio debet: neq; acꝗri libertas ne
qʒ remitti ſeruitꝰ ꝑpartẽ potenit
Si fonsexaruerit:ex quo ductuʒ

aque habeo:iſq; poſt ↄſtitutũtẽ

pus ad ſuas uenas redierit:an a/

que ductꝰ amiſſus erit quenitur.

Ktilicinꝰ ait ceſa (p Aulꝰ
rẽ ſtatiliotauro reſcripſiſſe
in hecuerba.hij ꝗex fundo ſutri
ano aquã ducere ſoliti ſunt:adie⸗
rũt me ꝓpoſuerũtq;:aquã qua ꝑ

aliquot anosuſi ſũtex: fonte:ꝗẽ
in fundoſutriano ducere nõ po/
tuiſſe:qð fõs exhauriſſet:et pꝰ ea

exeofõte aqua fluere cepiſſet.pe
tierũtq; a meut qð iusñ negligẽ⸗

tia: aut culpa ſua amiſerãt:ſed qꝛ
ducere nõ poterãt:his reſtitueret
quoꝝ mihi poſtulatio cũ nõ iniqᷓ

8 Debetur. q. d. buic pꝛo ſua parte. edio comuni
bGBi fons oↄſtitutũ.ad amittedã ſeruitutẽ q̃rit ⁊ ſoluit᷑ſtati.l.ſe.
tilicinus.reſeripſiſſe.queſtionem.S.ꝓr.factam dando etias

exemplum de facto.
AQuod.id eſt quia.

Cum pꝛimum lamen.i.quando.ſic.ẽ.de min
m NKeſtitui. nõ ipo iure.pt.j.quẽadmo.ſer.ami

quoſdaʒ. qꝛ ibi
cepat parius eẽ
vtric;. qu ia etpᷣ

oꝛ erat cõmunis
et leruiẽs factus

eſt cõis. bic autẽ
neuier erat cõis
et in utroqʒ erat
ſeruitus. ioq; re
tinetur in vtroq;
vel dici pot ta
ciliuſ in retẽto pᷣ
dio ſeruiẽte rene
tur ſeruitus quã
in acquiſito.tu
dic differentiam
eſſe inter redem
ptionẽ. vt ibi.et
cõmn nicationẽ
vt bic.nã in fdẽ
ptionẽvendens
et emẽs locovni
us babent. vt. j.
de otravẽ.emp.
dola. §. eum ꝗ.

et plures emen⸗

tes loco vni ſũt
vt. j. de Odi. ⁊ ð
mõò.i.cui fundꝰ.

vnð ſicut vno re

dimẽte fundũ ſi
bi ſeruiẽiẽ extin/
guitur ſeruitus.
vt. S. ti. i. ſi quis

edes.in pnci.ita

bic.ſed boc non

põt dici in com
municatõne. vt

vice vni funga
tur.quis eni ule
eſt cuius vice illi

ambo fungatye

rum eſt iñ bücp
parte vice alteri
us et ecõtra fun
gi rõe cõicatõis

Pꝛedio cõmuni.

Forulſfek. kvelicams fiſp et.
0. Ire⸗
t. l. ſilocus. et. l. ſi qſ

alia. ſed exilla generali clauſula.vt.S.ex quibus cau.ma.l.i.ꝗ. fi.er
ſic amittitur licet reſtituatur.ſed videt᷑ nõ amitti.cũ ea utino potue

runt. vt. C. de an. excep. li. F. fi. cũ conna deſides tantũ pᷣſenpptiões
ſint inducte.vt.j.e.ti.l penul.in ſi.que ſimiliter eſtcõtra:pic aüt non
fuu deſes.ſo.aliud in pſcnptõe ſeruitutũ:q in poſſeſſione rerũ coꝛ⸗

paliũ.in quibus eoꝛũ exigitur bona fides.et tuuulus.et poſſeſſion

ab alio derentam. eta ſe neglectam.ſed in bis incoꝛpoꝛalibus ſuffi⸗
lẽ.et ſic nõ fnit ea uſus vſq; ad.x.an.vt.j.que

cit ꝙ non petijt ſer

admo.ſerui amit.ſi ꝑtẽ.ꝭ.ſi per fundũ. Itẽ nota bic ꝙ reſtiuura ſe
in pꝛiſtinũ ſtatũ et pꝛiſtina iura reſtituẽda ſunt.vt.S.de re.di.l.in tm̃
et.ſ. ſt i ſer. ven. et ſi foꝛte. 5§ .etiã.et.l.ſicuti.j diſtat. et. S.ti.i.l.eũ.et.j.

de ſol. que res.S.areq in fi.ibi.diuerſũ dicemꝰ ac.et.j.qui mo.pig vi
byppo.ſol.l.voluntate.et.j.quẽadmo.ſer.am it.l.ſi locus. .
n in fundo.retinuit.nam cum duos haheret fundos.⁊ vnũ
venqderet dixit ut retentus alienato ſenuret.

((Mpit

.

t Vücurſen
Ainſlgn

lioycun⸗

— =
= ES

icnipl)
(nent.
Nhniſb
ogerieſt

ummin
ats atnihl
ungſevin/
iiniclicgbe
ltlmnfune
cͤſols e
Wunueie.

ellinlerf

ibio

i co.
lonan,⸗
Nie ,ua
(Pint
Putonet,

nepl inog

ſlatagua⸗
gtiptifp

6roiun
in
(linnhel,
lpponetghe
ſeeulcif
i,fdſoli/
Priefllni/
naſtrt
lpr gui

„

—

Aniepo.

Cocalpothie

ſfureiguo

„

fibeptſan,

Nenhſa.

((miger

Glcrsquſti

drse
ſellpink
K.
ipilge
6ßfflyetils

„

Uſlnn ſeit
tuulu
itin eer
hrißelebe
eefüſſent

Octauus.

2 Coia pᷣdi.tam vrba.qᷓruſti.
BDiſtracto. ab eo qui emit. p RKelara eſt. bic faciebat queſtio incipit via publica.vel ciuitas.ut ſubicit.et.j.de lo.et itine publi.l.fi.⁊ ad

EF nã qꝛ pene ſtipulano interpoſita erat in ꝑſona emptoꝛis pꝛi⸗

uirqq; expoſitionem ↄuenit.et bic tacite obiectioni rũdet ſic ercaue.qꝛ non
pidebat᷑ ſeruiius perſonalis. et iõ nõ rrã ſire deberead ſcõᷣm em

eſt bic tua ſeruitus pꝛedialis.

Mlrꝛẽ. vt. j.l. pri. qᷓ eſt ð. ſed mñ nõ eſtita. qꝛ mẽs fuit ut pꝛedio quere g 4 Gint. ut boccaſ⸗ u poſſit conſtitui. licet pontionibus traijciat. vl dic. i. vt
ilſgee in pactis inſpicit. vt 3.de pac.iuriſgẽ..vtrũ.et facit.j.ð ꝓ et ic nõ poſſit conſtitui.licet vado yel ponte poſſit tranſii.
Pardogetem b ¶ raijciat cũ loquat᷑
ninnn do.Aib ibylo 1. qn Peiuſ pueniret
76 neg cl. . 7 „, S“ „ . „ .— „ „⸗ .7 .— 7 „ 1
NAna abomo. rirer uiſa ſit: ſuccurrẽdum his putaui deinde uia publica: inq̃ mihi iter aclanricene ans
drnt aueeli . itaꝗʒ qd iushabuerũttũc cum pꝛi acqri uoloid deſpiciamus: ne ni tonibꝰ vel alio mo tre
czglin rrMigitu. i,quu müu ea aqua ꝑpuenire ad eos nõpo hil uetʒ a temihi uiã dari uſqʒ ad ſpõ.ñ ob boc diet boc

kcnn

tũ fluit ꝑ digitũ

ut ultra cõſtirui nõ poſ

lnimn üKiatue. vl nagi tuit: id eis reſtitur placet. flumẽ: deinde aticiouſꝗ; ad uiaz ſitſed ſicõſueuit ſen.
e isbcuus dn . ND fundo: quẽ il Dem public. Sed uideamno ſi 1 enabetubreani
e cnioir Nr duob'retinuit uẽditosa- eonpioy dſis ſis qtansfiumé’ urenurporzluachnſt
nine anc; e digium que ducẽde ſeruitus impoſita ſit intra uiã publicã ſit idẽiunis ſit. lutes. 5. Publioo. eriß
Ruung nq; er EIpto pꝛedio queſira ſeruitꝰ:di· qꝛ nia cõſuman ſolet: uel ciuitate 4c pprilt m debet
en ocapparcté ſiracto denuo pdioſ. equunt᷑.nec tenꝰ:ul uſqʒ ad uiã publica: uluſ cunus, derur
ſia pſonaleiuſ ae ad r ptinet qð ſtipulatio qua pe⸗ q; ad flumẽ:in quo põtionibꝰtra b o i lenr hae
unte Miano⸗ nge,⸗ nã/ ꝓmitti placuit: ad pſonã emp ijciat᷑: uſq; ad ꝓpꝛiũ aliud eiuſ dem erſi reſpondetr̃
denim oita er ſiens ett toꝛis: ſi ei foꝛte frui nõ licuiſſet: re dem dñi biũ: q ſi eſt nõuidetur els gueſtiom aue gri
n ramat, lataeſte. Dem. intenũpi ſeruit quã uisinter eiuſ jer chuis ſiconſhue
nnn um oſtituebat. Ncius ticiꝰ gaio ſeio fratri dẽ dñi pdia flumen publicum in⸗ quauis ſunmgokem
arin Deni ſalutem. iusaque fluẽtisin tercedat. qð flumẽ trãſeatur va⸗
6 erE — —2 — „ — ł.. — S
genezſnnn. traſlata i latinũ fonte ↄſtructũ in hyſothomo pa Cõmunia pᷣdiorũ tã urbanoꝝ O do racpmmdiger gans
en tb tremeotrado: et donotibi digiii ruſticorum., .— mnm calu.: q die iuiſ
wingen X⁰6. ptiſtin in domũ tuã que in hyſothomoẽ Dificia: ur pia. T⁊c. ergo mltmagis i
apbunsemm Rguas mib aut ubicũqʒ uis quero bana quidẽ pᷣ dia appel Dierfar Fenaltutn dir
n W ei bu an ex hac ſcniptura uſus aque:ẽt lamus. cetereet ſiin uil ꝙſieſt ꝛc.et cnge di
„de Mi.1 = . .„„ , . e S e E. i 1. 5
elated ben ulen flume ad heredes gaiſ. eij ptieat. Hau la edificia ſint:eque ſe eruitutespᷣ⸗ graneenn ein⸗ .
Riinn SS foꝛte re. lus K. uſum aque pꝑſonalẽ ad he dioꝝ urbanoꝝ ↄſtitui pñt.iõ autẽ tionẽ ſunt duo caſus rã
quo caſupöͤtfie redé ſeij:quaſiuſuarij traſmittiñ heſeruitutes pdioꝝappellatur: W orſ emne Son
ninaen uneſnne, opoxtet. ii Dem. quoniã ſine pdijscõſtituinõ p‚t ſunbues.
ätut tus ranſeatur. Aumine publico interueniẽ nemoenipõt ſ- eruitutẽ acꝗrere:l aben oͤna han
bclbemn 14Gadorl. de te uia ↄſtitui põt:ſi aut uas urbani:uel mſtici pꝛedij niſigpꝛe ſticon. EPoſtyſp la
ilte lpideos ine do traͤſini põt:aut põtem hẽat.di diũhʒ nec quiſq; dẽre: niſi quiha nrdner rkror
Nternfing Rote dlap iok uerſum ſi põtiõibꝰty aiſciat hoc bet pꝛedium „ il Dem coia. ſic facir. C.c ia v⸗
e ,(Dinerum. ſi ita ſi puniꝰpdia flumẽ currat. ali Eaqua ꝑ rotã tollenda ex muſqz ur. ſin quo di
mn orbib, iligne in ſi tua pdia mihi uicia ſint mine uel haunẽda:ł ſiqs fertbuus tracrat abil
ntſniñ6 o ylb nauiculis Oqumn ituap a m cig ſin Ne . r. l.. 5. deſer. Kndeo. ibi
uunckiinn maijciatur. ſiaar deinde flumẽ:deinde ticij pdia: ſeruitutẽ caſtello impoſuerit:qui magis intendit aliq re/
nrnunn er bac et ex illa p gmlaelter —
Gnietüanse bactim.p ex illa bʒ aliꝰ c quocũq; mõ fumè trſeatur eti põtioni communionem deſignrnee. e“
cdiocönn⸗ bus põt oſtitui ſeruitus.ᷣet ſym bũc ꝓſequere lrãm uſq;ʒ in fi. alij di⸗ ificia.ceterũ.i.certe. e ( MHulla. vt. C. de pꝛeſcrip.mi.l.ſi pᷣdium
Coteſpil. cũt ꝙ bec diſtinctio fit in pᷣn. trãſeat uado.ſiue põte.an vero potõi ſed oppone.ð.ti.i.l.ij.ſo.ibi grã fructuũ.bic babitangg.
n decdenf bus iollikin fi.l. lhi ꝙ ſi eſt ꝛc. et m boc legit ſuſpẽſiue lrã ulq; ibi. f¶ Mon pft. ut hic et inſti. e. . iõ et.·. e. ſi quis duas.. i. et intellige boc q;
B ꝗ dicitſi ꝑ vnꝰ. i. inter ſcõm qð pꝛius expoſui placet. tũ ad pñtẽ exiſtentiã vt ſint.ꝓmitii tñ pñt ut ſint debite ꝑ ſtipulationẽ. vel
sfuiſe. Wocits, Hi conſtitui nõ poſſe.ſi ponnb Hayciaun ſit ymus per penã. aliud en ab eo. er ei qutns baber Fdib: rſe Gaudeu Ias .
i.iuxta vnꝰ pᷣdia. puta ab vna pte m̃.nõ utraq;. boc em ſtati pone fam. ber.heredes.S.an ea.et.S.ti.i.labeo.et.i.ſeruitures.o.futuro.et.ſ.de
i ul tur. et hoc hm pᷣmũ modũ ponẽdi caſũ.vłſjm aliũ dices hoc ita ſcʒ euict.fundũ.S.ſi per alienũ.que ſunt contra .
unaiame pia cõſtitui poſſe indubitabiliter. ſi ꝑ vniꝰ.i.inter vnius p.⁊c. quia sO ¶Mabetpdiũ. uel quaſi baberur ſeruus. filiuſfa. tutoꝛ curatoꝛ. adiniſtra,/
enmihe⸗ babes er uiſq; partetua pdia: ideo dixi indubitabiliter. et ſi alten / Aks erceſtar nelwennetarierch bʒ ius inferẽdi ad ſepulchꝛũ. vt inſti.
niiihi⸗ us ſint ex altera parte idem eſt. vt. vt. j. ſtatim lubicit. de ſtipu. ſer. F. ͦ c factũ. ⁊ j. t. i.l.i.. ſepulchꝛa. et. . de ſerui. nõ dubito.
n hinitn b ¶¶Nibi.id eſt pꝛedio meo dominaturo. in quo coloni mei ſtare no Eaqua. po. ca. in flumine publico. uel caſtello publico ex quibus ſer/
ſeneicl lunt. niſi cquira eis viã ad eccleſiã vel ciuitatt. c e.. an. Aiuus iure noͤ ualet. cũ ſit publica. vt. . de aq̃ quot.et eſti.l. i. . añtepe.
. paſn d¶ Ad uiã publicã. ercerte nõ eſt verandũ quin a plurib ita conſti qualiter ergo defenditur pꝛiuato ocedente cũ ſolus pꝛinceps poſſit ↄcede
Plusꝑ e Nrans flumẽ. id eſt ultra. mmi poſſit. re.vt dicto.S.dicitur.Rñ.non defengitur niſi ð cedẽtẽ. vt. . ti i. per fundũ
⸗ Kiſe ¶ Egem iuris. ut via oſtitui poſſit. et rñ.q ſic. vt in fi.ſoluit᷑.vbi dic et. .e.l.venditoꝛ.et ſjm boc uebimur eũ tã actioe quã exceptõe. vt in fi. bu
dnaſ c ſi eſt ⁊c. et ↄotinua boc.bñ dixi ꝙ ad viã publicã mibi ſeru turẽ q/ ius.l.et.j.de acquirẽ.re.do.ſtatuas.vel pone ſcdo caſu in flumine 7 caſtel
elerl reba.yr.S. ꝓxi.nq iltra nõ eſt opꝰ vi extẽdi.qꝛ finit ab eo loco quo lo pꝛiuato.quia qui ceſſit non tradidit per pacientiã.ſed eo ſciente accepi.
göiln
. G
ſon.
fntssd

.

qui per colluſionem

H ſt. et. ſ. de ver. ſigni.l. recte iNtanh
et. . de lei. l. quod in Snepaſteri in domibus: ſi tam 4 laſ
s defenditurtam per dctio y ſt. ge Meenges Lacdolodſ u ſbielt. . nain
o ſed boc ptra oẽs 5 bẽni. ut. ” les m “ .l. ij. G. enul. — i 5
vrſ.t ilſateenero⸗ aimonerr aleng Buatan erales giarme eſez c dn oohaedarc; ſonda cgor⸗ Krkn San
neS vl tercio diei tate tuitõe pᷣtoꝛis.ſicute penul. vel d ſAccipi dʒ. gakyl ticſian
epoein Ate etio ereqigtaifeW ruro. auc.l. . . Penu ferioꝛi por bꝗ refer legak vkop hotfin
l. foꝛamẽ. F. oẽs. ptoꝛis.ſicut.j.qð fal. aq trabeba t ab in —“ mittatur ho vel ſu eün
ngualeri⸗ al:nocobererſolo tota. et dicg gita t legẽ traditiõi dicere: ut riſte dom' vel funch inlhue
völurealet M itu⸗ põt legẽtraditiõi dic bisq tra- peimo teneridi tmie nin
tenſuneſa itauerũt: ne he ſeruit tradũt᷑ ſerue ſint 1 ſtincte. qꝛ cerns ziit
ron boſi⸗ dam atnntercne criptoimpato que 11 ↄtraut tradite retentis e⸗ fin bus ʒ— inigin,
nit.ſ. funture. v 2 eſſent. 5 cif: Onnur „. . refert uicie bitur que muta⸗ W ſenien
un Pdicts mois. ſ⸗ tesnoe , i, lianũ addicit᷑:lʒ ſe uiat paruiqʒr. 2 ri nõ poſſunt.vt OWRM ſcoe
i. qſi poſ/ l ini ad iu u dibusſer 56. Idẽerit ? tino por 1 ut tao
9onecik iſ vo⸗⸗ ris anton t: ſi haclege di edes annõ. Idẽ j Edele i men?d ei
rbmo ſanlttutes v. Piit in lio quocũq; legitio ſ pdiiſ ruſticis.nãa ſi ꝗsd rio indiſtineeß idii
dai . 5 ſerun.l. ſem cõpauit: ſeua ſiuit:tuẽcũeẽ in pdii liũ alij põt ſeruũ facere cher ga bereſoo an
SSõ ſibi hoc ius acagit R iꝰ? doshẽat aliũ ir. ſil tra⸗ riũ cũ facile nul⸗ uſen n
Aoꝛũ p̃dioꝛuz. ↄcoꝛ mõ ſibi hoc i⸗ Ri ũt edes oſnte dam rriſſn
darſel iauis duos⸗ e: g hoc ins poſſ Seüiial laltem .——— alte kaun nns Se
el.. tl. i.ler qui. Monupdio t ut id pꝛe dendon yrere alienis dignus terre. in dnaah,,
Auen. monumen/ ibi dederit ut id p isſeruas. q; neq; acꝗrere alien . domo diſtingu inilundan
u. monumetu dici ( ea lege tibi dedenit retine⸗ nsſeuas. qe impõere põt. 5 heat re⸗ gthenſeni
purad ſepule k ſuiat ei:qdᷣipe retine- ri bßuitutẽ neqʒ éfundi mrquã bearr en
tur locꝰ purad ſepu iũ qð dat᷑ buiat ei:q 2In⸗ edi i tradat ! ptẽ fundi ſtatoꝛ domuʒ ct ſiponig.
paraty.ſed ſepulcbꝛu, dDiñ 147 ſeruitꝰ i 3 ediũ tradat łꝑ anng pi beinde
igtalien t at:l otra iure impoſt Abo. bumnehnpeer⸗ par, aletanne alu,
Pefidmenanas,den tellichirur. taʒ altitudi nõpt ſenuitutẽimp Pt ſnec ac⸗ beletſidonun (nfiti
led. ⸗ 45 4 „—p tꝰ impõi nõ pᷣ 12 . ñ poſt. (Wuetetvota
poſ.l. ſi monum . ſch Aueri:ut ad cer 22 2l testᷣſerui diuiſit füdũ reaio re. do. cũ poſt. mntan⸗
ic impꝛopꝛie ponit᷑. õõ ficer:nõ pt. Oꝛ 6 4 iſit füdũ eg . ſfſbep ernins
nerungitule⸗ itnmdferteeie quin. 1 . i aclickt diniſo Keracel li⸗ 2
ut ꝓbatur ibi leponik hũani iurise . nibꝰ. e ſtutẽ imponere idẽ efficere. vt q/ iihf ſr
oreepi ..i. ſ. nitus iſtere . . ey qꝛnõe zt dici ſi dũs pariete retento. ſed quo 22
es, ſeruitus⸗ bret. UI Dez qꝛ! dibꝰ põt dici ſi dñs pa „ otuimus ſo k
iſci. nõ. ꝗs f locouno . et ine K. Nin du⸗ P eni di
e Noro Paͤi tionẽ. v Hoim in ſolũ uendendo:an —3 dificatounã dom 2 tradere.ſi eni fuummln
pot per ſtipui certum opꝛiũ ſo niügere poſ⸗ medio e ,. q faciũt.nã cas ſil. i. eodem ilsankmi⸗
locus ꝓpban' cer iat itutẽ talẽ miugere po diuiſerit ut pleriqʒ ipi dʒ? momento ſtare iiſitche.ſ
nũerũ pſonarũ recip erutute tale ſeruiat: ſiłr as aR mibusaccipi dʒ . nõ põt.quia na ☛
j. 5 reii.l. qd ſi locus . :⁊ uicino ſer 1 duab? do . . nõ pot. ttir, s o ihl
vt. ſ. reli.l. q tuat? ſim:ut mihi:⸗ hi: et ſocio hic ꝓ ies binas edes cões tura nõ ꝑmitt Arrdils/
veemuũ. quia pꝛiuat) ſin: juẽdo:ut mihi:et Eſi duo hoĩes masedescoes 5. de lia. bo. naderwek.
5 ẽdo: ut mihiꝛet lo Itẽ . efficere? vr. e.ſ. inmneh
eſt ad buc. di ſi cõe ſolun oſſim: rñdi'ſer Eamꝰ ſil tradẽdo ideʒ l. aretbuſa. et. . ſitdis ns
Vopꝛuß reſpondi I. iat: anoſeg poſſim: iũd. q héam' ſil tra olꝰ ꝓpꝛias bi⸗ calerhuſ en . Puirti
ſo. bec eſt pᷣme qo / ſeru r. emniſi ſibi:nẽo pᷣta ſſumꝰ ac ſi egoſe Ppaias .thi.ſi diceat et
We oſlum ſepati tra us.i. rfi. Elding
niss. pe Uitutẽ recipere ni uoha p erẽ. ſ5a ſi ſeꝑatitra u ſimuleian
⁊.u.m. pꝛĩe qõni. Eda eſt.ita ut to ſit cõenẽz? diderim . edentẽ traditionẽ. max ili ,
ſecunnne. bẽda e et e, ſolũ aũt cõe uẽ ltio efficiat etiã pᷣce ime inter tradt erdn i
Pertineat. ſic. j. ð cõ it ꝑptieat.lo lat: ef ma tradi Icacẽ. ſi tũ altere uni me et alee ſſe
ga Parinear . . Is qui receꝑit ꝑtie io ſeruiat: e itionẽ efficacẽ. ſim altere neann vni⸗ et (erilpinn
Faa ey.teiunch,ne do: ut mihiet ſocio ſeruiat: ef traditionẽ eff ltere cõesuẽ nus dici poͤtar⸗ llaltiret
