ctum ad iutereſſe tenetur. vt.j.e.vbi.S.fi.et dic vt ibi.item quid ſi ſponte iu
dici obtulerit inſtrumentuʒ. ex quo adueiſarius iuuari poſſet.Rſñi.iuuat᷑ eo
adinſtar teſtium quos cõtra ſe ꝓducere nemo tenet᷑.vt. C. de teſti. l. nimis
ſi iñ ꝓduxerit.creditur eis.vt.C. de epi.et cle.auten.ſed iudex.cum inſtru/
mentoꝛũ et teſtiũ ſit ſimilimdo vt.C. de fide inſtru.l.in exercendis.itẽ nun
quid nomi na teſtiũ debent edi.et tabellionũ.videt᷑ ꝙ nõ qꝛ falſiras poſſʒ
cogitan.itẽ ſecũdo quia ſi dies ſolutõis eſt ideo edendus.quia eſt pars ſti
pulationis.ergo econtra nõ editur qð nõ eſt pars ſtipulatõis.licet ſit pars
eius inſtrumẽti.econrra ꝙ ſic qꝛ eſt vſurus dictis nominibus vtendo ipſo
cõtractu vt ſolẽni.item qꝛ ſolus dies et conſul deſubſtantialibus cuiuſlibʒ
inſtrumẽti excipitur.et de non ſubſtantialibus ſtipulauonis ergo cetera nõ
ſunt excepta.et hanc appꝛobo.
a ¶ Debẽt. vel reo ad exceptionẽ et actoꝛi ad replicationẽ.etiã nõ vſuro.ſed
ſi vſurus.tũc totũ.vt.j.ꝗ.edenda ſcᷣm Jo.tu dic ꝙ hic vtitur.ut hic no.
b ¶ Lonſcriptum eſt.ecòtra ẽ in accuſanõ.vt edi nõ debeat dies cõmiſſi cri⸗
minis.ſʒ dies ↄſcripti ſiue dari libelli.ſicut.j.de accu.l.libelloꝛum.

c ¶ Suma. i. qtitas.idẽ et ſi ſpecies dicat᷑ in inſtrumẽro cõnneri. er dicet
ſtipulationis.i.inſtrumẽti in quo ↄtinet ſtipulauio ꝙ ex eo ꝓbat᷑ ꝙſit dies

vt ſumma edendus qꝛ qͥ ante diem vel poſt ſoluit min vel plus ſoluere di
citur.vt.j.dever.ſi.l.minus.et.l.ſi cui.et in inſti.de ac.S.tẽpoꝛe.
d Rationes poſſunt apparere.ſ.cõmode vel facile.vt.j.de ver.ſig.nepos
nec em̃ meliꝰ poſſunt reduci ad mentẽ accepta ⁊ data qᷓ; declarato quo die
ſingula facta ſunt.ſed cur ſecus in inſtrumẽtis cũ ibi eadẽ ratõ ſit.Rhñ. bec
nõ eſt ſufficiens ratio.iĩmo hic qꝛ quodãmodo meũ peio mibi edi.vt.j.e.l.
pᷣtoꝛ.S.i.ſed nec hic.ſed eſt neceſſe ꝙ me mandanie facte ſint vel ꝓcuratoꝛe
meo. vt. j. e. l. ſi quis ex argentarijs.. pertinere.nã ſi hec ratio ſufficeret. qꝛ
quodãmodo meũ poſtularẽ iã diẽ et conſulẽ teſtamẽti peterem. cũ quid mi
bi eſt ibi relictũ.qꝛ eſt quodamodo oĩum eoꝝ quib“ ibieſt aliquid aſcriptũ
vt.j.quẽad.teſt.ap.l.ij.in pꝛin.ſed ramẽ boc eſteſt falſum.vt.C.quemad.
teſt.ap.l.iij.et.j.quẽad.teſta.ap.l.iij.ꝗ.diem.ſed argu. contra.C. de bis
qui.vt indi.l.cũ ſillanianũ.in fi S “

—.

hic ſcõᷣm aʒo.in quarto L 2 dã ꝙ pꝰ atteſta⸗
eſt opinio.nã dicũt qui a. Ij tũ tões publicaraſ
dam actoꝛ reo debet bent . nequid fraudis excogitet ar 5 nbet perten⸗ nõ poſſunt ꝓdu
edere ad iuuaudã et ꝓ edito die et cõſule: pꝛelato die P 8 1 P cl inſtrumẽta ni⸗
bandam excprionem. fiat. Diem autẽ et cõſulẽ excepit ba teſtamenti edere ideo foꝛtaſſe ſipꝛius ediderit
et reus actoꝛi ad ꝓpan ⸗ EE . ſah aſol be tu dic cõtra. cum
dam replicationẽ. etias Ptoꝛ: quo inſtrumentũ cõſcr iptũ quia eredes 0 ent ha re exem quelibet exceptõ
uns nrenn auicgt⸗ eſtẽ:nõ in quẽſ olutio cõcepta eſt. plum teſtamẽti. m Aurician? Penptone po
i er.lanſtum. et.l. non E dies ſolutõis ſicuti ſumma . Equiſquam eoꝛuma qin⸗ reſcin. no poffl.
eſt nouſer. C. de liin pars eſt ſtipulatõis. Ratiõesta-⸗ & busquid a fiſco petat᷑: alia dempicꝛlns er
n lne phanda mi mẽ cum die et conſule edi debent inſtrumẽta delatoꝛi cogatur ede as frege
ſiin caſibus. vtin fico quoniã accepta et data non aliter re q; que ad eam cauſaʒ pertinẽt (aduerſaio que
nje lin Zanmer⸗ poſſunt dpparers uli dieset con ex qua ſe deferre EY eſt. dl H
tarius.i.Rñ. et q eus ſul fuerit editusEdenda ſunt: pianus. tũ fiteditio.ſz eti
eſt vſurꝰ. vt. ]. e. l. . edẽ a: dic edi- t it argentarie mẽæ am aduerſario.
Binr,li vtazo. d onmia: que quisapud iudicẽ edi- Re S gentarie in n o o⸗
cunt ꝙ nec reus actoꝛi turus eſt:nõ tamẽ ut inſtrument e exercitoꝛe ra iones que 9 e conſulis. Zm az.
nereror eabt vrpeine quibus quis uſuruss nõ eſt: cõpel pertinet:edere debẽt adiecto die ſion torian
alteditalio non vtẽéte. latur edere. Ederernõ uidetur:iꝗq etconſi ule. Huiꝰ edicti ratõ equiſ . eirdes. ſeho
niſi in caſu nado nõ ſtipulationẽ totã non edidit. Eis ſima eſt. nam cũ ſinguloꝝ ratões lieſnbe. qꝛ poſt
vtẽte. vt. j.e.l.iij. ſy vtvi . e „ſ. 1. 2”. i r. ublicationẽ nõ
eatan ertoto fiat adle quiob etateʒ ruel ruſticitatẽ: uel argentarij conficiant: equuʒ fuit Paucfrnr. gi
na Pbanoc- Podiese ob ſexum lapſi nõediderunt: uel utid quod mei cauſa ↄfecit meũ⸗ bifnlias time
. ando eſtei , mn e . . uooteſt, prinal
bims moalialvt. E. ex alia iuſtancã ſubuenitur. quodãmodo inſtrumentuʒ mihi np dereſti a⸗
e. qui accu. et quod di⸗ S vero. colla. vij.
citur in dicta.l.illate.et boc appꝛoba 1cs

ſuetudo.

g Auis vſurus.ſ.ille q petit ea edi.vt.j.e.ne quiſq;. ſim Jo. vl die

ſcᷣm aʒ.qꝙ ea qͥ bꝰ vti nolo nõ edã.ẽt ad videndum.ſ ea m quibus
ſum vſurus.

be Edere.ſtipulationẽ totã.veluti ſi edidit inſtrumentũ quo cõtine

tur ſtipulatio facta ſub conditõe.conditionẽ tñ non edidit. uel edi⸗
dit ſtipulationẽ.ſed nõ penã q in ea cõtinebat.vñ qꝛ neſciuit ĩcidit

in penã.vt.j.fami.her.l.heredes..idẽ iuris.et facit.C.ad ſil.l.pe.

in fi.et.j.de tranſ.cum hi.S.ſed et ſinon.
Sis qui ob etatem. vt minoꝛes.

.
.

ſi quis in graui.ſi quis ignoꝛans.

¶Bexum. vt. C. de iuf.et fac. ig. l. ne paſſim. .
i Juſta. vt quia in vinculis poſin. vel alias detenti. vt.j. qui. ex

cau.ma.l.ſuccurritur.et.l.item.

na uibienimur pe nõ teneantur ad intereſſe qᷓuis non ediderit.ad

alias tenerent᷑.vt.no.j.e.ſi quis ex ar...ex hoc edicto.et.j.de ta.
exbi.locũ.ꝗ. cõdemnatio.vel aliter.alijs negat᷑ actio.ſi vero edant

enitur. pꝛima placet.
A legatũ.duobus modis pone caſum. pꝛimo nõ iubet iuder.ſ.
egatario exbibere beredi verba teſtamẽti.qꝛ heres eſtin ea cau

ſa vt alijs debeatedere.nõ vt ſibi edatur.et boc niſi ex cauſa.vt.j.e.
ſi quis ex ar.S. ꝓhibet. et.j.de ta.exbi.locum.S.ſolent.ſecundo dic
nõ iubet.ſ.beredẽ exbibere legatano.ſ.oꝛiginale vel autenticũ.niſi
foꝛte dubitetur de legato.nã tũc etiã oꝛiginale debet edi.vt.C. e. ꝓ
curatoꝛ.et ideo dico eſſe edendũ nñ exemplũ qꝛ ſi oꝛiginale poꝛtaret᷑

E quiſqᷓ;.bona quedam vacãtia detulit quidã.ſiue nunciauit
in fiſcum.qð ex multis cauſis eſſe poteſt. vt.j.de iure fil. l.i. poſ⸗
ſeſſoꝛ boꝝ bonoꝝ tenetur inſtrumẽta facientia cõtra ſe ꝓp fiſco edere
dilatoꝛi deferenti et agen q̊ ſe noie fiſci.nõ aũt alia que nõ faciũrad
iſtã cãm. eteſt ſpãle.alias nõ.vt.C. e.l.q accuſare.que ẽ õ.vel dicũt
alij ꝙ hbic excipiebat reus.vñ replicabat actoꝛ.ad cuius inuandam
replicationẽ reus edit.vt.C. e.l.fi.in fi.et ſi iſte nõ exbiberet pᷣſumi
tur ſubraxiſſe quaſi ſibi nocitura eſſent.vt.j.de iure fil.l.ij.J. diuus
adrianus.ipſe aũt fiſcus contraſe nõ edit.ꝙ ſi edirconditõe appo

(aae foꝛte perderetur et hoc de cõſuetudine appꝛobatur.

uſticitatẽ. ut.S. de iuriſ.om.iu..ſi quis id.F. doli.et.j.ad ſilla.

. 5 = .
— — — — —– — — — — ——

— — —

— — . — —

, —

— — —

— —
— —

— —

De edendo. d intereſ
S el die a
is vel die it
jatur is iniſtrau
unuur⸗ nchniucſ .
ſeru m bi 5.
naaſegmniln . le i c̃ da.
perſo ten riple te ium. u8. v. i *7 er⸗ ũ
Secun =Z .
De unaen a er aeg ſeſcn hleſ detel
lure fiſ.l. ene 9. aleu lrbitei⸗
s ytatur. vt. iureacts Wann uẽdũ eſt. ee
eum illis an gunn Pp eł H zad maecnelt ſte erqð vel dic
irronta rboced een Haciũq as tn NIpi pbide e⸗ zee
a onohre yel nreua de els dr raai u ecrun H
eis qui a di diq abeat. ſoꝛes. cũ E Ar. niꝗ. U Ps 16 a un
dir. neis q 5. icio in ẽha mp r. P IS ex le Eta: ue as m Im ſec
rsAa ctionẽ ant cam inetur — quise ut p eta: et: inorot n.
ſira e em.5 dere.l. edi a 1no erst nils. ↄtine ⸗ ꝑJ us: rum duc . reſenp ſitione⸗ nta
— ens riſtinẽ ils. at ede D genta nſt er 0 uit arge⸗ a
Logan nperense lliuſfam at „ ge eat i 5 tep t Lo me uis ex xima
nlie 3 eroderel ed et fi eleipſe it. ſci uilla tin lo iões entari is raſupis
dhad Pe j.e. das edi. S is: utu :quer ſ: niſi 5 -in cO. au as ratie 8 arg int he dnankoluni t. . e.
ane Ppalirerl nlanos ec uerbis pater: endũ: f. Sʒ hoꝛ eſ. cripta Alſaren resſir a 1 1 us hoeen. NeeE.
aſ F§F. iclteer his et ipeß 6 cog ercea id ad ut delc ſucc ſi plu ſolus ea ibil in nota
Dritgi ſed eat et neri ribit p⸗ enta von. t nrefer gen ratio s ha . ur. ſed :om⸗- Re der vt
ntn tũ dan geair ſ o arge reſp ſtumr fecit dere tunus ellitun erit: nt Rulaueten §. be/
den iendo. erat nte e abi. ique nake⸗ ene ſe mnp dider ſun Rermſe .l. iij. coe
p inis idu ei eS ſ patr ntana do des: com gee di bet odatt.l. l.a
ninn, poſiti. nomẽ dz ei 1 tendũ us uolũ ſ ede⸗ editio bente m cõp t dep e⸗ g erſ
tä Er haunore i mit et ſiſeru idẽ mu ed e Sha itione lis: e sme Keos. editõnis. ſ.
gentart sre critie 1qund omu in es itic milis egs . fide editõn 8
1, „Fee iner m erine fec iseſt 4 vSunu ee au A pel ſimilialeeir et
md vn.f. insmenm ſe⸗ ü: ac ſi feceri rationes rem ritod ede ibere ijaqu nns ſat.ſi auale el⸗
dſiton tfe ie ſanenin⸗ io don re ea us Pe „depe⸗ ten öni ſu . t arg amet! raue ita eſt ere tabe gabae
tirbgt no ct.tů⸗ e ſc ſ iura ſi ſeru min tur editõ fuerin tur. n iniſt Et kinaftier tznõ ſi
ti gommdaere minũ led ſiſ :d0 tenel plures icerat badm debẽ guenn i rch erdoenin
Sed ſſem e. qꝛ 1 re.l tari erſo nec plun⸗ eſi laʒ? C .3 ſſitg onblicn
Guci po ſit cõ⸗ iure haben enta Uer 6es: plu 08 tute es eder Ex⸗„ m̃ po atur cũ bluum
binfel aee vr. nit arg in rem et etiger⸗ editi ꝛzes ines ibere. E£ m ei Tebatcn, “ e
hein, kiearu fece uel de s hab Setiã: 6nẽ restut lauto bſcrib rgẽta H ſec tan
niet He geyn ulio: minus etf. editõ re. :ſimu itõi ſu ſarioat uſa po erat o F.ideo⸗ lee.
lohng annen arn 0 d ſi do idũ ten e:ade xercu rit: i? ed duer ie ca per tarius rii
nbig deag met ſeſa ſe t: inſoli. i facer na ex ins tum⸗ aba umn el ſu i aiac. ali⸗ bran pe
ni arnas prf. rrianani ennn 98 lin = at foꝛte Pabz ad vbe⸗
iu⸗ mẽto dr L.ap.l. ijt arge r: uj oſtitutun lia Ilt ran ſibi: uas ! gẽ 7 vtqꝛ t.C. re
hr auzacie iptuz ſij ellitu ſt cõſ ie ina iſtraue iuſiu edi el qu di ar ſſe teſt. eälent li. F. . bij
hunki lienſe cope hoce entan ini ar⸗ tulare ed es: exand ait e . lenahenol t. vt ſubi
n ri 9). erat in inſtru it. ſed ſ arge lia adm ꝛubi ſtu as ron t: uel u labeo i:cre di.a jedere d to van
ſam em ierlie uns ſit. ment 3: in al ſedere: im pꝛi uacu ſtulet: Efaut piedi: ra⸗ Biai
Kniu nnc⸗ inſti. ſtrun habz: ẽdũe c eni tuʒ bi po gea i ſuig ate 4eaaſe lbu
tſiſe aizrtune incia tocog it: ho men , ſil d. R dãe oluẽdi zann⸗ naank re a
uft u berngeſünf U ibi pu rcuen inſtru rge, rijc eitroq; diſo laroez e. Solee S
rhne bern vtec e ri tariã er qöa lio loc id ed ultr vobliga nec. biti ĩ rer C Enri anuc
Po – xrſen i de tr. q bi aut 11 e h 4 de egott ſolutõe biueaaier inr
ighn iars li m ſtulit at: ali . minime tuz cia ne xat itab oĩb lures Rrerkeer
. ſer r⸗ Bagis tranſ exerce ellatur: . eſcrip da⸗ a dũta es tãgi vt ſip ngemtarnac, Sõ
ci ſenrmbel⸗ t onp mlii r: eun S. U Ité alid. v eri er . ſint des. dicit in⸗ ſint. ee⸗
ui e lbi crzoſ tioneʒ cogitur re agitu Piibu⸗ B Nreno nüͤͦas iplu⸗ bande U
Glll biencen breß, facere bideea licet ſum WSW 4 ſihoernee bebarleche gli ciar lese 4 nr ge v
D 10% ,1. . . elia HM öſt. a Il⸗ eſt beb ſolun⸗ upi L. ar. tu. tje de . in. de · 0
Rige alno⸗ 7lelis: is uid Sas neahoha Drnſaln Cal lerd lue d 5. etoꝛ
oſule . 6cu ne . tuis “”M le. etc e-han res. Etaria /P e. vt. ſilib?. fec. tota l⸗ atu. r. vt. 3. e ꝛin.
nſe 5¹ Hß. n vter tibiti vt. C. dele. SS ſentit ſlnres n cle t dã. in rm̃ in it iun liber. rin pein
ſnſ nu. ggeo piet reti edelet cũ patri WE Feoð! tetig t.ſ. de d ſemel enoſulzt ille .
meats fit in ei leſion argen dner ſaſie 5 DMic inie unbete tü. cũ — SS elmu
q; mã vnn⸗ in eü let ſfa⸗ar gars dlämſeie. b Edere. lde die F. t iurat in re. v dietü⸗ aloe vel
Urn Pürt fauoꝛe bus. edu.. rde ntnilegier .ſ. 5 r ſatiſ iſtap⸗ pter .vtita neneg ri eita
intn Sen ei fit in dice ſit d nrvr⸗ vr die aueu ronuũ cinde. ur bic ſt ſolu W
ajnu vñ as ſdin ig inſtin iten nd iubere erve pꝛoxi. LCd nezei lid⸗ i. bin coͤtinen tig eſtſo
n oꝛe. ti. ginem .na pj ſeceſ 6 fider ſenſus Kiar onez.l. roq; u0t tſanipth.
e Begastut tari uci?. m rit ſe N.F. un in 80 ende Bn .o ſit ſ⸗ H
Ab., aſil m lu oquo liꝰ erit er offici n. Fè liro⸗ ſftiniibroſi
gil nane ebr ke danne, tmnt⸗
Be = iedeliil , gnaber
an ſcip enn eniergon hanoite e iure⸗ di pꝛo/
ni tel.l. 4 iſeru . Igt acroe uſſu. l. ſe. i. et. ¶
le ug
a anisoeu
nnin perane
ſdin
fſi
nin
db⸗

Zibe

tatõe nil dictũ eſt nõ eſt rõ ideo del rationũ liber dicendus.idẽet in quolibʒ

alio ſolo contractu. et idem in cõſtituto. vt innuii ſequẽs copula.ſed ⁊c.li⸗

cet dicatur edere debere. verum eſt qñ bec et alia ſimilia ibi cõtineantur nõ

ſolũ cõſtitutũ. alij dicũtſpãle in cõſtituto ut eda iur cõſtitutũ.licet illud ſolũ

& in factũ.nõ in hoc ut

edere cogatur. qꝛ ill fit

per officiũ iudicis.ſᷣ ad

intereſſe ſi officio nõ pa

reat.vel dic etiã actionẽ
et officium dari.ad hoc
vt fac editio.vt.j.nevis

fi. ei.l.miſſum.

b¶ Pertineat. ex eo ꝙ

mibitenetur.

c¶ Pꝛocuratoꝛ babʒ. ſ.
argentarius.

d¶ Mandatũ. nã tunc

exigitur cautio ratiba/

bitionis.vt.C. de ꝓcu.

l.i.et.j.vt le. no.ca.l.ſi

is.õ.ſi ꝓcuratoꝛ.niſi in

caſibus.vt.j.deop.no.
nun. quiviam. H. i. et. .

ad trebel. qui ita. S. eti/
am.

— —

e ¶ Siinitiuz rationis.

ſq; ſequentis.eo eniʒ q;
in ſequẽtibus rõnibus
cõtinet᷑ eodẽ die ⁊c.ĩdu
citur repeticio diei.uel

cetiã ſi nõ contineiur ſic

et inſti. ad.l.acquil. S.

certũ.et ſic facit ꝓ molẽ
dino eius cuius aquaʒ

facit reſtagnari dĩs ſu

perioꝛ ſuccurrer̃ nõ poſ

ſit.ſic et econtra.j.de a⸗/

qua plu.ar. l. i. F. ſi cui.
autem. et. l. ij. F. ideʒ la
beo.
f EQdere. ſ. ratönes. nqᷓ

de editoe actnonis di⸗
xit. S.e.l.i.in pꝛi. ⁊. S.i.
Dictare.l. ex libꝛo.

b ¶Nibellu. i. in aliquo

libello.

i ¶ Pꝛetoꝛ. duo dicit q
eyponũtur.S. ꝓbibet. ⁊

S. nec iterũ. et no. ꝙ ſic

loquitur quaſi pꝛia edi

tio ſine cauſe cognitõe

fieret ꝙ falſum eſt. vt.

e.l. F. exigik. ſed bociðo

dicit. quia maioꝛ cauſe

m

cognitio deſideratur in
ſecũda editõe ꝙᷓᷓ in pꝛi⸗

le ¶ Pꝛobibet. l.nõ recie.ſed per quandã conſequentiã fit. vt.. ti. l. iniſgẽ.

ſbi cõtineatur. qꝛ eoꝝ officiü marime in boc conſiſtebat.ac.
aEEx bocedicro. actio

nec ſi pignus acceperit: aut man

datũ compellendũ edere:hocenĩ
extra rõneʒ eſſe.ſed et qð ſolui cõ
ſtituit argentariꝰ:edere debʒ. nã
ethoc ex argẽtaria uenit.Exhoc
edicto in id qð interfuit actio cõ⸗
petit. ũde apparet hoc edicto ita
demũ teneri ſiad eum pertineat

MDertinere aũt uidet᷑ ad me ratio

ſi modo eã tractaueris memãdã⸗-
te. ſed et ſi ꝓcuratoꝛ me abſen⸗
te me mãdauerit:an mihi edenda

ſit: quaſiad me ꝑtĩeat. et magis

eſt ut edat᷑. Pꝛocuratoꝛi quoqʒ

meo edendã rationẽ quã mecuim
habet nõ dubito:quaſi ad eũ per
tineat:et cauturũ de rato:ſi man⸗

datũa ei nõ ſit.ſi initiũtabularuʒ
habet dicit et conſulẽ:in quibꝰ ti
cij rõ ſcripta ẽ:poſtmodũ mea ſi⸗
ne die et conſule.etiã mihi edẽdꝰ
eſt dies et conſul.cõis enĩ omnis
rationis eſt pᷣpoſitio diei et cõſu⸗
lis.Edere aũt eſt uel dictareꝰ uel
tradere libellume:uel codicem ꝓ
ferre. Pꝛetoꝛ ait argentario eius
qui iterum edi poſtulauerit:cã co
gnita edi iubebo. Pꝛohibet ar⸗
gẽtario edi illa ratõe qð etiaʒ ille

inſtructꝰ eſſe põt inſtrumẽto ſue

ꝓfeſſionis:et abſurdũ eſt cũipſe

in ea ſit cauſa: ut edere debeat:ip
ſumipetereut edaturei. An nec
heredi argentarii edi ratio debe⸗/

at:uidendũ et ſi quidẽ inſtrumen

9. pꝛetoꝛ ait.et. S. dolo. accurſius.

¶ Pꝛofſeſſionis.alias ꝓfeſſionis.et alias ꝓmiſſionis.
At edatur ei.no.nõ debet quis ab alio petere ꝙ ipſe babet et alijs da⸗
ndebet. vt bic. et in auten. de ſan. epiſ. .i.colla.ip..et.j.ad.l.iul.de adult.
ſi vxoꝛ. S. iudex.et. C. de epiſ.et cle.l.cum clericus.et in eo qdð dici.ꝙ yco⸗

nomus debet ꝓ aſio fideiubere. nõ alij ꝓ eo.et. S. e.ſi legatũ.et.xxviij.diſt.

G. ecce. et.j.de miur.ſed ſi vnius.S.ſiſeruus.
n In longinquo babere.ſ. ꝓbat.ſed cur ꝓbat iſte argentarius a

ſarum. pꝛimo enim is qui agit ſcõm ius comune deber Pbare voi vel latã

culpã argentarij interceſſiſſe in amiſſione. ꝓbata ami

cies. quo nõ ꝓbante dolũ vel culpã ſequi debet abſolutio.et ſic ab
ſoluetur argentaniꝰ ẽt ſi nibil ꝓbet. vt. C. de pig.act.ſi nulla. et ita
bic argentarius vincere debet nõ pbata culpa cotra eum licet ipſe

nõ ꝓbet caſum. Rñ.boc eſt ſpeciale ꝓpter hoc officiũ publica aucto

pꝛin. cau

lone per eum. vt. j.

ritate argentario iniunctũ.et quia pꝛincipalis eſt

tũ argentarie ad eum peruenerit
nõdebet ei edi:ſi minus edenda

quod ita accipitur quotiẽs opus

dolo malo autẽ nõ edidit etꝗ ma
licioſe edidit.⁊ qui in totũnõedi
dit. Jsaũt qui in hoc edictũ inci⸗

derit id pᷣſtat qð iterfuit mea eas
rationes edi cũ decerneret᷑ a pᷣto-

renõ qð hodieintereſt: et ideo li · baui⸗

t Bec vor greci dicũt. ſenſus greck bu

eoꝛuʒ opera cuſto
dire rationes. vt

ſ. e.l. argentariꝰ.
S. et ideo et ides

in ſimili. vt. ſj. de

Mτ EEn e . 2 cu. re.l.fi.S.peñ.
eſt excã.nã et ipſi argẽtario ex ciĩ erſoꝛteidẽ in wu⸗/
ratio edenda eſt:ſi naufragio uel ina Rreod⸗
ruina uel incẽdio:ul alia ſunili cã ſ.de ncl tul c⸗
rri Ai P n rographꝰ. quia
rationes pꝑdidiſſe ſe ꝓbet: autin htufoꝛ gbaue
longiquo habere:ueluti traſma ¶ mt caſum. cd cõ
re. Nec iterum poſtulantiredi p na euz culpa po
. 5 teſt ꝓbari.ũẽ po
toꝛ iubet niſiexcauſaP Aulꝰ eneſteſſealia mo
u luti ſi ꝑegre habere: qd Quia c benigne
( ꝛimũ editũ eſt doceat: ul plurieſ lat
minusplene editũ:uel eas růõònes donalans vrj.
quas caſu maioꝛ: non uero ne⸗- ageg bahene
gligentia ꝑdideritꝰ.nam et ſi eo debʒ. vt bic.. po
caſu amiſerit cui ignoſci debeat: nulans edltone
, e . — u ſi i hoc
ex integro ediiubebit. Hec uor grauetur. ſic j. ð
iterum duas res ſignificat. altera ſureunan. l. cum
— qui in pꝛinci.vel
eſt qua demonſtratur tẽpus ſcðʒ aliter ꝙ dicit ꝙ
quod greic dicut qui dolu vel eul
. — pam dicit alium
altera que ad ſequentia uarht omiſſſe buobet
rece di boc eſt veruʒ qñ
poꝛa pertinet que grece dici bren wer as

mibi obligarum

erit. nã poteſt fieri ut biseditaʒ ſ· arbue ſolu vole⸗
bi rõnem quis ꝑdident ut uerbuzʒ legio remotere⸗
. iterũ pꝛo ſepius accipiat. Api. lelrenus nͤ bz
Qaenrs , 2 ocum pꝛiuilegi
cEtugin argentaris rd⸗ um. nill pbato
Mues edere:tunc punit᷑. cum caſu. ſiclũt. ij
dolo malo'nõ exhibet. ſed culpi reſponſiones.
2 - r. l, r e Vrerũ. facit.
nõpᷣſtabit niſi dolo malo pximã depecu. ſi nora⸗

le. K. eſt autem.

p Poſtulãri. ſ.
fieri editionẽ.

0 Auti. pere⸗
re. i. alibi

babere ᷓ; ⁊c.

r¶ Doceat.i. ꝓbʒ

le. accur.
ſEditũ.ſ.doceat

ius eſt. i. bis.ſic ponitur.j.de

bo. auc.iu.poſ..fi.S.fi.et.j.de le.iij.iideicõ..ſi quis decẽ.

y (RPꝛo ſepi.i.quotiẽs opus ſit.ſic ponit᷑.S.ti.i.l.oꝛatõe.et ita ac
cipitur bic. quandoq; p onitur pꝛo poſtea bec dictio. vel ſimilis vt
nrſus. j. cõt di. arvoꝛ. in pꝛin.

dolo malo qui eſtſi babet et nõ edat.iteʒ ſi dolo babere de

Bi
C le ſl aass autẽ.in ver.ſed ſi ⁊c.
?¶ Miſi dolo malo ꝓximã.i.latam.ſed in quo minoꝛi et mulieni ſuc

curritur. S. e.l.i.O.fi.cum nec minoꝛ in dolo excuſetur.vr.C. ſi mioꝛ

.

ſe ma. dix. l
dolus nõ pᷣſumat a iure.nec etiam lata culpa.

j.neq; mulier. vt.j.ad velł. ſi decipiendi.Rñ.in hoc yxt

gel. ybin pꝛin ei. Cde dolo. l. dolum. 7 ar. . dele.ij. cum ita legatur. .. ſe 3 Et quimaliciole, litera iſta ſibi me cõnadicere yiderur.nãqms

— — — — —

h — ——— —

— —

— —☛ e

aſees
lgti
ſet e
danen
natſ
oes,
Uenran,
its
Ciſtn,
ſint

dHee.

4

,ni
N poe
nde⸗
lprr
l ſtede
nlan
ibenige

6GAlure

ſoucisr
ns,pi.
largen
g baber
bil⸗
6 e tie
nibee
urſeie
n ar
Princie
Pdctg
Nipdad
ckoline
ſehohe
kyenzeß
ctenen

Pligumn

ſli po⸗
opii

Cnloee,.

tsroͤh
peſeleg
ſi gu
ſeſiri
ſones⸗
fiefan
lnory
alren.

ſlii⸗H

none
n hen
tahi
iz0

Btent,

ehabuh

ſdocn
re

ide

ſlisn
n

inie

ſtir
nboeſ⸗

nsẽ fami.ber.inter coberedes.vt.j. Kn bae cautões.iẽ p actio
ſit mea. nfactum ſi mea interſit erhibe
n.Tqqð eſt notabile. cũ alias in rebus alijs deturad exhi.etiã ſires nõ

Secundus.

licioſe edidit dolo malo edidit. dicas ergo dolo malo nõ edidit. id
eſt editionẽ fidelem ommiſit.vt ſit verbũ infinuũ. vel dic verius nõ
edidit.ſ.iuris fictõe.ſic et.S.qui ſatiſda.co.l.quotiens.
a ¶ Zs aũt ĩtereſſe deſijt. hictria pone exempla.pꝛimo quãdo deſijt

intereſſẽ. vt extiti beres ei quẽ ex rationibus conuincere volebaʒ. vel
dic ꝙ actio quã

intentabam fini

ta eſt tẽpoꝛe. vt Ccet intereſſe deſiit: uel mioꝛis uel
5. ſiquis cauc.ſi Plurisintereſſe cepit hec actiolo

cũ..qui iniuria

tũ.ſecudo quan cũ nõ habet neq; ad augmentum
do minoꝛis imes neciuiatcPyAlinns⸗

intereſt. vt quia — . 5 =
fundus: gug er ¶ q Medã ſunt ꝑſonequas rõ-
rationibus con / & nes nobis edere optet:nec
uincere volebaz

tunc valebat de tamẽa pᷣtoꝛe hoc edicto cõpellũ⸗

cem nüc quinq; tur ueluti cũ ꝓcuratoꝛ res rõnes

no naoyle Uenoſtras admiſtrauit: nõ coget

die dece tuncqan a ptoꝛe pene metu actõis ĩ factũ

tantũ valuit. rati. . —1,2–
erm liibuf Tationes edere:ſ. cilʒ qꝛ id cõſequi

quas cõtra quẽ/ poſſumꝰ P mãdati actionẽ ſed et

lide babebam cũ dolomalo ſociꝰnegotia geſſit

ꝓbare poteram

der ratones. vr.. Ptoꝛ ꝑ hãc clauſulã nõ interuenit

viegon on u eſt eni ꝓſocio actio. Sed nectu⸗
rempoꝛe qꝙ; dere toꝛẽ cogit pᷣtoꝛ pupillo edere rati

i iudicis cõſi»e ones: ſʒ iudicio tutele ſolet cogi

retur intereſſe.vt

ſ. cõmo. l. i. F. edere, nec intereſt ſi ſucceſſoꝛes

bar. que eſt va aut pater aut dñs argentarij eiuſ
duobus modis

pꝛimo put ébic dẽ fuerũt ꝓfeſſionisj.qꝛ cũ in lo⸗
bo aerſet̃ cũ et inius ſuccedãt argẽtarij par
doureen tipꝰ eius fungi debẽt. Is aũt cui

iuris.ſo.hic erat

lata ſnia de erbi argẽtariꝰ ratões ſuas legauit nõ
bitoe facienda ꝓ gidet᷑ cõtineris. qꝛ iuris ſucceſſoꝛ

decretuz iudicis bis uerbis'ſianificat mon .
vltenus ergo n? His uerbissſignificat᷑: non magis
ebercanncerge I; ſi eiuiuus eas donaſſʒ ſed nec
nö. nam nec vlte Herestenebitur: cũ nec poſſideat
nus cõſideratu nec dolo malojfecerit. Sed ſi ei
in cõtractu bone

fidei. vr bidem anteq; eas legatario traderet de⸗
no.ſi opponas. nũciatũ fuerit:ne añ tradat eas:te

cum hec actio ſit

ſtricti iuris: cur mr
coõſiderat᷑ tempus lit.cont.in iudicio quo bic agitur ꝑ officiũ.Rñ.qꝛ

hic in dolo vel culpa ante decretũ nõo erat qui conueniebat᷑.nec eniʒ
credebat ſe teneri exbibere.neccõſtabat ei actoꝛẽ nõ petere calũniã
di animo. iõ tp̃s decreti m inſpicitur.ſed ibi etiam anre lit.conte.ce

perat ex culpa teneri vel moꝛa.vnde vſq; ad tẽpus lit.conte.inrereſ/ſe a e
rbiem A. de epi et cle.l. pabolami.ſ bodie qliberẽ ꝓp volũtateſua.

conſiderat᷑.ſed ibiplenius no. Item ſunt bic multa ſimilia.que no.
3.ſi quis cau.qui autem. S. illud.
b Intereſſe.vt.ſ.rationes edar.

it. ſ. man. ſi ꝓcuratoꝛem. in pꝛin.
Beſlit.i. libꝛum rationum fecit.

¶Bed iudicio.ſed etalijs multis modis quis coͤpellit. vt p actio⸗

nẽ ad exbi.ſ.ſi carta ſit mea.ał.actõe in factum

ſu mea. ĩterſit iñ mea exhiberi mibi.vt.j.ad exhi.l.iij.S.eſt aũt.⁊.

ſciendũ.et..ſi qͥs aũt.et.S.pe. Itẽ ꝑ actionẽ vel interdictũ de ta/

bu. exbi.ſi neget ſe tabulas bẽre vel debere exbiber̃.vt.j.de ta. exbi.

l.i. ał.ſi cõfiteat locũ bʒ edictũ.quẽad.teſt. ap.vt.j.quẽad.teſt. ap.

l. ij. S. fi. itẽ per acionẽ nego.geſ.a ſpontaneo geſtoꝛe.·

ratões edere Põponiꝰ ſcribit:qꝛ

rum opera eſt utactus ſui ratio-
nem diligenter conficiant. Edi

Vedam ſunt.in factũ.que penalis.eſt reſpectu ſoluentis. etfa

Deedendo.

— ,,ę⁴p

— . „ „ „ „ „
f¶Mihil pꝛofefſionis.vel nõ ſubaudi.quia eiuſdẽ iuris debʒ eſſe ſucceſſoꝛ.
vt bic.et..e.ptor..ſed ſi ſernus.et.l.ſi quis exar..coguntur. et.j.de re.

ſiur. l. in his. 9. non dehet. J

„ .

mniſi cũ beres dolo nil feat. vt. . quod ſi nil.

84 ¾ nilicu beree H
b Nis verbis q̃ ſunt. S.e.ſi qͥs ex ar. S.i.et no.bic ꝙ nõ ſunt pares ſucceſ

ſoꝛ rei et ĩ rẽ.vt.j.ad tre
bel. l.i.F. ſi heres. ar. ð
j. de exce. rei vẽ. l. vl. ⁊.

nebituriquaſi dolo fecerit. itẽan· ſoter erel ve Lyl.

teqᷓ; eas tradat tenebit᷑ qð ſi nihil i ¶ Dolo malo. vel lata

dolomalo fecerit cã cognita lega culpo. vr.. xbi.
tariꝰ cogẽdus eſt edere Muũmu ¶Eenebib actoͤei fa⸗
larios quoqʒ nõ eſſe iniquũ cogi cũ aditereſie.etno. hic
denũuciatõʒ quẽ.i. aliq̃ʒ
facere eſſe ĩ dolo. vt hic.
et.j.qᷓ in frau.cre.ait pᷣ⸗
toꝛ. SH. ſi qs pticeps. et
QAL.derei vẽ.ſi fundũ.et

et hi nũmularij ſicut argẽtarii rõ⸗
nes ↄficiũt:qꝛ et accipiũt pecuni

am et errogãt ꝑ partes:quarũ ꝓ ſarad F nuͦciatois..
17 A H Ide adul. q vroꝛi. 7 ĩ auf
batio ſ. criptura codicibu ſe q; eorũ vrel de ap vo.y. ſiigik
maximecõtinet᷑ et frequẽtiſſime col. viij. irẽ ad id qd dʒ
ad fidẽ eoꝛũ decurrit. Ceterumꝰ beres retinere aſq; tra

1 „ .. DDggtl. fa. j. de rribu. ꝗð in
oĩbus poſtulãtibꝰ et iurãtibꝰ inõ berede liſemo.

calunie cauſa petere ratões: qad mCognit Legere. ,

vtili actõe in factum. ac.

ſe ꝑtineant: ediiubet: ad noseni n ¶ Mũmulanios. q et

ptinet'nõ tantũ cũipſicõtrarimꝰ bi no. erquo cadero:
uel ſucceſſimus ei qui cõtraxit: ſſy pacqul alud.
eti ſiisqui in noſtra poteſtateeſt Perumt gan bodie
contraxit. AMius. L.vt eon fidei et roõibus
gentarius rationes ede- amentmute neg⸗
. . — 0
re iubetur.nec intereſt an cuʒ i5o ſter vr Cede tet ſnch
araéctari rſigtſin mꝰ. ſecũdo qꝛ vidðꝛ iure
argẽtario controuerſiaſit an cuʒ Wuvetonſiſnnd ane

alio.ideo autẽ argentarios tantũ
neqʒ alios ullos abſimilis eis ra⸗
tiones edere cogit.quia officium
eoꝛum atqʒ miniſteniũ publicã ha
bet cauſam et hec pꝛincipalis eo

matũ.vt. C. de oſti. pe.
l. ij. ĩ fi. et ĩ aut. de fide⸗/
iuſſ.S.fi.coll.i.tertio qꝛ
hoglie iurantvbiq;.vel
iter ſe ul cõi ſuaꝝ ciuita
tũ oĩa legalit᷑ agere.vñ
iſtar tabellionũ dʒ eis
credi.vr bic.et.C. ad.l.
coꝛ. de fal. ſi qs decurio

E . . Irto qꝛ minꝰ publice au
autem ratio ita intelligitur ſia ca ctoꝛitatis exigit᷑ ĩ his qᷓ;
B in tabelliõibꝰ. cũ tabel

lio nõ poſſit eſſe ſernus
pt. C. de ta. l. generali. et.. de teſt. l. q teſtamto. F. ſeru. ſ argetarus ſic. vt
5. e. toꝛ. F. ſi ſeruꝰ. ſ̊ nõ obſtãtibꝰ ſupꝛadictis puto .ſ. vt nõ ſit bodie
eis vel eon rõibꝰ credẽdũ 8 ſe.ſ ð ſe ſic. cũ ſint pᷣuare ſcripture. vt. C. de P
ba.l. inſtra. et.l. exẽplo.ᷣ et.l.roes.nã tpe ban legũ publica auctoꝛitate elige
bãtur a fiſco. foꝛte. vt. .l. pr. . io. et foe vſq; ad cerrũ nũen vt et medici.t

Eeterũ.i.certe q Et iuraãnbus. no. de boc iuramẽto. yt bic, et. . e.
ſi quis ex. 5. exbibitur.et.j.de bo.auc.in poſ.l.fiſ.

r Bubet. ſcilicer pᷣtoꝛ.

ertinet. facit.s.e.ſiquis.S.ptinre.?
gentarius. controuerſia. ſed ſi ð ipy ago nõ viðꝛ ꝙ debeat mibi acto
tiedere. vt. C. e. ͥ accuſare.que eſt õ. ſed ibiin inſtrumẽtis que ſunr rei
tm.bic rõnibus que qᷓſicões ſunt.vt.S.e.pᷣtoꝛ.Ocil.
ve Allos. vt ſcholares magiſttos.
deo ſimiles. ſimiles em̃ co git. vtuũmularios.vt. S.e.l.quedã.S.pe.itẽ

tabelliones ſunt cogẽdi.vt ar. huius.l.rogatões exbibere cum opus fuerit

licetnon niſi data pecunia edere veltiin.
ublicam babet.nõ tamẽ officium publſicũ dico.cum ſerui etiã adminã

chr. pt. . e. ptox. S. ſed ſi ſemus qui ad publica facts nõ adminunt.vt..de

õ .— ·ͦ

–

Liber

4 — 725
teſta.l. iij.et. l. ꝗ teſtamẽto. S. ſeruꝰ. ſic. . de excu. tu. l. atblete. S. ij.

i. a capite.i.cum die et cõſule que ſunt in capite.vt.

et.l.ſi quis ex. S. ſi ininiũ. ſed ſecus in inſtrumentis. vt. S. e.l. i. .editõnes.

et facit.S. de oꝛigi. iur.l.i.accurſius.

—

b ¶ Et delcnbat. no. partem neceſſanã tantũ edi.xt.ð. e. ne quiſqᷓ. et ſcoõm

hoc intelligit᷑.S.de le.⁊

ſenacuſcõ. l. inciuile. ac
c ¶ Lũ aurtẽ interſit.ſ.in

factuʒ. vt. S. vbi. F. is. et

l.ſi ꝗs. S. ex boc edicto.

d ¶ Mõdẽnatus ſit. ali⸗
cui enim ſoluerat quas
ſolutionẽ poterat ꝓba⸗

re ex libꝛo rationum.et
qõ ſubijcit. ſiue qð pe/
tierit ⁊c.qꝛ mutuauit ali
cui:qð ꝑ eundẽ libꝛum
Pbare poteratt

eeaoe Peegarid ean
iſtud verum ſi.
f (SPoꝛreſt ſe ꝓpbare.bhoc

dicit opponẽdo nõ po /
nendo. ==

g ( Pꝛobantem. l. eum.
bVBe ſeipſo. cũ nõ ꝓ⸗

bauautt.

iDe maͤſer duadben

ntem nõ admiſit.
quo caſu actõe in faciũ

iudicẽ cõueniet inq;tuʒ
viro bono videbat. vt

inſti.de ob.que ex qua.

elic. in princi. et facit

ſ. de euic. ſi ꝑ ipꝛudẽnã
i ¶ Gʒ nõ ita.nũcſoluit.

le¶ Conditio.pꝛio caſu
datur cõditio furtiua.
actio furn ad duplũ q;/
titatis: que continebat᷑
in cautõe.in ſecũdo da
tur actio dãni iniurie ſi
ue legis acquilie ad in⸗
tereſſe ſiue ad dãnuʒ. vt
bic. et. j.de furtis.l.qui
tabulas. F. pe. et. l. qui⸗
dam tabularũ.in pꝛin.
7. HF. i. et. j. ad. l.acquil.
l. in. l. acquilia.
lg Pꝛobare.ſ. cõtra de⸗
bitroꝛẽ.nõ cõtra coꝛrum
pentem vel ſurripientẽ.
m Pꝛobare. poſſumꝰ

pite edatur. nam rationiſia capi
te inſpiciat᷑:intelliginõ põt: ſcili

cerut nõtotũ cuiq; codicẽ ratio/
nũ:totaſq; mẽbꝛanas inſpiciẽdi
deſcribendiqʒ poteſtas fiat:ſʒ ut

ea ſola ꝑs rationũ:que ad inſtruẽ
dũ aliquem pertineat inſpiciat᷑:⁊
deſcribat᷑.Cũ aũt inid actio cõ⸗
petit: quãti agẽtis interſiteditaſ

ſibi rõnes eſſe: eueniet:ut ſiue ꝗs
cbõdemnatusſit: ſiue qð petienit
nõ obtinuerit.eo ꝙ; nõhabuit ra⸗

tiones:exquibuscauſaʒ ſuaʒ tue/

ri poſſit:id ipʒ ꝙita ꝑdiderit hac
actõne conſequat᷑.ſed an hoc ꝓ⸗
cedat:uideamꝰ.nã ſi apud hunc
iudicẽ qui iter eũ:et argentarium
iudicat:poteſt ꝓbare::ſe illoiudi

cio quouictꝰ eſt: uincere potuiſſe
poterit et tũc ꝓbare:et ſi nõ ꝓba

uit: aut ſi ꝓbantẽsiudex nõ cura⸗
uit: de ſeipſoe: aut de iudice queri
debet:ſed nõ itaieſt.fieri eniʒ po⸗

teſtut nũcratões:uelipſoedente

uel alio mõ nactꝰ ſit: aut aliis in⸗

ſtrumẽtis:uel teſtibus:quibusil⸗

lo tẽpoꝛe aliqua ex cã utinon po⸗

tuit:poſſit ꝓbare potuiſſe ſe uice

re. Sic eni et de cautõe ſurrepta:
aut coꝛrupta cõpetit conditio:et

ſi em pbarenunc nõ poſſimus nos vincere potuiſſet. ergo non ꝓbamꝰ no/

ſtrum intereſſe.xet ſic nõ fieret odẽnatio.nec hic. nec in ſuꝑioꝛi caſu.

3. c.l. i. F. ratöes.
a

Aius edicti.qð eſt.j.e.iurgen.S.pᷣtoꝛ ait.ſic et al.laudat Alpᷣ.

aiad ſequẽs.vt.S.q; quiſqʒ iur.in pꝛĩ.⁊ ꝙ dicit naturałdc.i.
naturali ingenio vel induſtria bominũ introducta qð ẽ ius genniũ

et ſic ponitur ius naturale.vt inſti.de re.di..ſinguloꝛũ.pꝛopꝛie au

ẽ nõ ſignificat.niſi es equitas que cõmunis eſto

de etiã pacisnomẽ appellatũ eſt.

ctũ a pcuſſione palmarũ.yvt.j.de cenſi.l.i.circa pꝛin.

mniũ animantiuʒ

r . iuſtic. et
lIr. l. i. . ius na⸗
damni iniurie actio.qꝛ ꝙ ante nõ lotale e auin
potuimꝰ intercepta cautione pꝛso iaſ inducctnatß
bare:et ob id amiſimus:hoc nũc talis obligatõ p
alüsinſtrumẽtis: aut teſtibus: qui beutpelyab⸗
bustũc utinõ potuimꝰ: pꝛobare buoꝛe...leruo
poſſumus*. mDadeſt. Caggtuſſor .,/
Xemplarinſtrument oꝛũ eiit
Aam ſine ſubſcriptioneeden terforbe
tis edi poſſe receptum eſt. gquia deum le⸗
Aliſtra. re magis ogruit.
mine remote uidentur ab bus auiruſſchr⸗
officio argentarij: cũ ea opa lereda.vi. .
uinliseſit. uA pianꝰ ammd infiſte .
Ec actioneqʒ poſt annum deiunil.om̃i. iu.
Ancc in heredẽ: niſi ex ſu ber encꝛem e
facto dabitur:heredi aũt dabitur minoꝛeʒ. vt.j. de
. ac.em. lexepto.
Debpactis. 0 Baeinn no.
Niusedictiequitas natu- capterc derpe
. eNalieel g eni tam congru cco par pars⸗
um eſt fideibumãae:q; ea quepla vbi Eichtde⸗ diͤ/
cuerũt:cuſtodire:ĩter eos ſeruare cſwwilm eroin
Pactumvuaut a pactione dicitur.i nã a pace pactũ
et a geniciuo pa⸗

cti addita o: fit

et eſt pactioduoꝛuʒ pluriumuein Palto⸗ die
idẽ placitu: et conſenſus: Con⸗ ſeg deſignations
uentionis uerbuʒ generale eſtad fercteqnandin
. . . , yäyt a pactiõe.id ẽ
omnia ptinens: de quibus nego- apacis actoͤediͤ/
cii contrahẽdias:tranſigendiqʒ cã caturpactũ. na ĩ
n tt n5 bpacto pacis cõ
conſentiunt:quiinter ſe agũt. ni eqiceſtacus
= et hoc ſubicitvñ
⁊c.yel dicitur pa

hus exemplis non fit/ ꝓbario.et ideo non ſit neceſſe ſubſcriptionẽ fieri.
yt bic et. C. e. ꝓcuratoꝛ. ”l
7 Emine. vt virilis. et eaTdem ratione a tutela. vt. C. qñ mu. tu. offi. fun.
¶poreſt l. iſic et a poſtulatõe.yt.j.de poſtul.l.i.ꝗ.ſexum. ſic et in ſimili⸗
bus.vt. j.de regu.iur.l..ů.
Ec actio.in factum. Sð
p ecin beredẽ.videt ꝙ bec actio nõ ſit ex maleficio.quia de peculio da⸗/
tur. vt. S. e. ptoꝛ. J. ſed ſi ſeruus.ꝙ non eſſet.ſi eſſet ex maleficio.vt.j.de bis
qui deiec.vel effu.l.i.ꝗ.cum ſeruus.item nec excontraciu.quia in beredem
. et ꝑpetuo daretur.yt.ſ.de actõ.et obli.l.in bonoꝛarijs.et.l.ex contractibus

ctu.nam et in quibuſdam alijs boc euenit qui ſunt ex cõrractu ꝙ nec in be⸗
nariuam.vñ modo nõ debet queri. detur in beredem vel nö.

Er ſuo beredis.ſ.ꝙ babeatlibꝛũ.vt.S.q̃dã..i.
(Hubꝛi. Depaciis. ,lag e

empla. que dantur ſine die et conſule.vt.S. e.l.i.O.editões. et ex aui

qð nõ eſt bic.ad boc dicunt quidã eam anoꝛmalam. vel dic ꝙ eſt ex coõtra /

redem nec perpeiuo dantur.vt.S.ſi quis cau.ſi euʒ.S.qui iu iuf.et.j.de tri/
bu. ꝙ in heredẽ.et.j.de edil.edic.l.ſciendum..fi.vel dic eam nõ datiuam

vᷣ Duoꝛũ.p boc differt a pollicitatõe.cum pollicitatio ſit ſoliꝰ of /
erentis ꝓmiſſio:etideo nõ valet niſi in caſibus.vt.ſ.de polli.l.pa⸗

ctum.ſed ꝓmiſſio ad pollicirationẽ et ad nudũ et ad veſtitũ pactuʒ

ſe habet.vt.j.de edil.edic.ſciendum.S.i.ſi tñ in carta inuenit ꝓmiſę/

ſio. dic vt.j.l.iuriſgẽ.S.qꝙ fere.et inſti.de inu.ſti..ſi ſcriptum.

a ¶ n idem dandi.vel faciendũ vni verum ab alteroveſtrũ. ſed qd

ſi paciſcamur ego et tu ꝙ tercius det cuidam quarto.Rſi.noõẽ pa/
qau.item quid ſi vt tertius det vni veſtrum:boc eſt alium daturũ:vel
facturũ ꝓmilit.Rñ.nec boc valet.vt.j.de ver.obli.ſtipulatio iſta. in

pꝛin. item quid econtra. ſi ab vno noſtrum alten. boc eſt qð dicik al /
teripaciſci.ſ.quando mea nõ imer eſt. alias em̃ bene eſſet pactum:?v·
dicunt quidã nõ eſſe pactũ quia nõ eſt ei cautũ cui ſum pact.vr.ſ.

