de eo hꝛẽtur:ac ꝓpterea

uinctũ: IN ad malã maſiõz ertẽſũ
ſequeſter ſoluerit miſicoꝛdia du⸗

ctꝰ:dolo ꝓximũ eẽ qð factũẽ:ar⸗
bitroꝛ.qꝛ cũ ſciret cui rei ꝑaret᷑:in
tẽpeſtiue miſicoꝛdiã exercuit:cuʒ
poſſet nõſuſcipetalẽ cãʒ magis
q; deciꝑe.Dhat᷑ actio depoſiti in

heredẽ ex dolo defũcci inſolidum

quãqʒ eĩ al ex dolodefũcti nõ ſo⸗
lemꝰteneri:niſi ꝓea ꝑteq ad nos
ꝑuẽit:tñ hic dolꝰex ↄtractu reiq;
ꝑſecutiõe deſcẽdit:iõq; inſolidũ
unꝰheres tenet᷑:plures uero ꝓea
pte qᷓ ꝗſqʒ heresẽ. Quotiẽs fo⸗
rocedũt nũmularij ſolʒ pꝛio loco
rõhaberidepoſitarioꝝ:hoc ẽ eoꝝ
ꝗ depoſitas pecũias habuerit:nõ
qs fenoꝛi apð nũmularios:ł cũ nũ
mularijsl ꝑipᷣos exercebãt:⁊ añ
pꝛiuilegia igit᷑ ſi bõa uẽierit:ðpo

ſitarioꝛũ rõhabet᷑:dũmõeoꝝ ꝗgł
poſtea uſuras acceperũt:rõñha⸗

beat:q̃ſirenũtiauerintadepoſito.
Itẽ queni᷑ utrũ oꝛdo ſpectet᷑ eoꝝ
ꝗdepoſuerũt:anueroſil oĩm de⸗
poſitarioꝝ rõhabeat᷑.et cõſtat ſil
admittẽdos:hoc ei reſcripto pꝛiĩ-
cipali ſignificatu. ¶ P. Auł.
Nod pꝛiuile giũ exercet᷑ nõ

9
in ea tantũ quãtitate:que ĩ

bonis argẽtarij ex pecũia depoſi⸗

. E depoſiti.ago.ſcilicet inſolidum.accur.
MEc aduerſus.competit.pꝛo dolo coberedis.

factũ ð pᷣcarnio.vDt
ſ. de pᷣcario uue

ſitũ. S.fi.q̃ ſunt
oẽs d.et eſt ratõ
ibi:qꝛ ñ aſit ad

beredẽ exõctu 5
functi pᷣcariũ.vt
C.e.ti.cum pꝛe

cario.

a ¶ Parte.i. per
quantum uenit.

b¶ Quotiẽs fo⸗
ro.quia lingare
nolunt. ſed bõis
cedũt.
c Depoſitario⸗

rũ rõ babet.zõ
ſ. de pꝛiui. cre. l.

ſi uẽtri. S. in bo/
nis. ſo. bic res ð
poſite exiabant

ibi non. ꝙ ſ̊ pla

cet.vt.j.l.ꝓxi.vł
admittũt᷑ añ pꝛi
uilegia ꝑſonalia
ſʒ pꝰ realia.ſʒ qᷓ

dã pſonalia eis

pᷣferũf.vt donſ.
vt. C. qui po.in
pig. babe. in fi.
Item funeraria
ut. S. de relig. et

ſump.l.pe. Itẽ
eius q in retecii

one rei credidit.
ut.ſ. ꝗᷓ po.ĩ pig.
babe. interauyk

dic ut ibi.
d Renũtiauerit

ſic. j. de le. co. l. ſi
per empnonẽ.S
finali. “
e¶ Itẽ quent. ſi
gunſicatur. ſj nõ
ne ẽt üer eos oc
cupãtis melioꝛ
E ca.m ſic. ut. j.ð
re iudi.inter eos
Aod puile
iũ. reꝑta ẽ
ipa extet. ſiue ali
ud exea nhpru.
g Bupr'cã.
bis 3 poſſeſ⸗
ſionẽ pᷣmo petie
rũt:etĩ poſſeſſio
nẽ ſunt miſſi. vñ

dz reſtitui eis cũ
alijſcõicẽt poſſeſ

ſionẽ. vt. C. de
bo. euic.iu.poſ.
l. fi. . F. expẽſaſ

l dic ſũpt ſcos

a depoſitario.

Aog ſeriꝰꝰ dopoſuit.bõa fide.ut.j.e.l.bona fides.j.incumit.
1 e olite. bic ergo erit in culpa. ut. e. ſi cer. pe.l. quod te.
m AIot. bic ſabinꝰ ſtati coꝛnigitur. ceterũ ſufficit ⁊c.vt pʒ.j.ð ſo.

ſn
vgun
sdis

auun
enten
miinſi
miin
iizul

„

rqte

Kaͤoea

nu
(bi

Ptu

4
7

(ſ

lng,
Wnl
Vorſ

wincnd

„

Nüden

getze

mMigin
onib
6,Crckie

ſtlſdol
d mnkrl

((Donn
Vetren d

ſͤngeſae

14 lürſ⸗
fenite

ſelinuune⸗

Wilide
(heni

dsdann.

Aporilc

(Alan

giui 4

uuntſ
Mheinſi

heteireſ

n
ſocktd⸗
nri
Argfa
aſmui
kiatie

ſni
We

N

iüſenn
Cel 4

NR. ſeil⸗

Nhe
ſdelie
ſe
Cfnni
inp⸗
ſſihe
narll
kiti⸗
Utnien
Girn

4

We d

uetten.

epegrio gre
8tteſnd.
ninign
balagniac
enne.
m.
Pamier.
Hantunten:.
Auptig
danigſnnane
glun ildägs
gi
Dcpaſten
icͤhaheiß;
depin ge,.
Leniindo⸗
i ſobienes
oſte enubant
binongf
eilpnnt
daniniteii.
legangſtnla
5etlt.5h
ionalss
ſerüfcNdoſlt.
n Cgnipoin
plg babe izf⸗
Junfinem
r dertige
ſunplpe N
ensin eini
neſticultt
ſ po i.
abe nnentit

Penütien

= re

ſeſdelecett

enpnoneſ
nnamn d
leäſtrens e
gpits neie

onePno e

„

t

las ſeuul el. ta repta eſt. ſzin oibꝰ fraudatoꝛis

ſi quis ſeruo.et
ſ. de fur. qᷓ re ſibi
ſ ꝓ eo erat. S. ſi
cer. pe. ꝙin te. in
fi. ⁊ inſti. ð ac. F.
ſiquis agẽs.ibi
ſane. ſi ta. ⁊c.
n6 Fecerar. dſio
0Woa. n. fides
p ¶ Debitoꝛibꝰ.
q ſoluit iuſta cã
ignoꝛantie inter
ueniẽte diſticꝛõe
peculiarijs ? do
mici peculij ad
bibẽda. vt.j. de
ſol ꝙ ſeruꝰ. et. l.

ſiqͥs ſeruo.
in aſia. 4
epoſuir. ſe
cus in cõmoda/

to. ut. S. cõmo. ſi
ur cer. K idem la
beo. qᷓ eſt ö. quia
tantũ grã accipi
entis cõtrabuur
r Eiꝰ eſt. i. exri⸗
tit ſec ſi dolo il /
lud tranſtulit.
Depoſitum.
id eſtrem depo /
ſitã in aſia.ac.
t udicijs. pu⸗
ta li emi rẽ:quee
rat munne. debʒ
mihi ibi dari.
uRomã. queẽ
cis patria. vt.
ad muni.l.roma
xAudiendus.
et ſi nibil conue
nit.
Seruak. vt. S
ad exbi.ſed ſi be
reditas. S. i. itẽ ĩ
actõe in rẽ. ut.S.
de rei uẽ.ſi res.⁊

Lũ ſequeſtro
. eſt ſcðe de⸗/
clinatõis ſic ma
gliſter:et facit ac
cuſariuũ ſeque⸗
ſtrũ. alibi eſt ter⸗
cie: ⁊ ſacit accuſa
nuũ ſequeſtrem
ut. C. e. l. ꝓpter
a ¶(Quéadmo/
du. rei.l. ouẽti.
be Penrret. vtꝛ.
ſ.de le. i. apᷣ iu⸗
c¶ ericulo. eni
am foꝛtuiti caſuſ
hm Jo ut. z. de
cõſti.pe.qui aũt
h. ij. et. j. de ui er
ni. ar.l. i. .. reciiſ
ſime.l. pẽ. et. j.
le iudi.ſi bomo:
cũ enim qui im⸗
edit:ne depoſi

„.

facultatibꝰ:idq; ꝓpi neceſſariuʒ

uſum argentaroꝛũ exutilitate pu
blica receptũ eſt. plãe ſumptꝰ cꝗ
qneceſſariofactꝰ eſt:ſemꝑpꝛece/
dit. nã deducto eo bonoꝛũ calculꝰ
ſubici ſolet. PA ulus.
IM depoſitiactõe ſiex fcõde
ti agat᷑ aduerſus unũ ex
pluribꝰheredibꝰ: ꝓ pꝑte heredita
ria agere debeo.ſi ueroer ſuodeli
cto ꝓpparte nõago .meritoq; ex⸗
timatio refertur ad dolũ quẽinſo⸗

lidũ ipe heresadmiſit. ¶ NXl.

Aelalnaß us coheredeſ eiꝰ

Agdolo carẽt: ðpoſiti actõ cõ
pettt Apianus.
Tod ſeruꝰpoſuit is ap
Auẽ depoſitũ eſt ſeruorectiſ
ſime reddet ex bona fide.nec eniʒ
cõuenit bõe fidei abnegare id:qð
quiſq; accepit:ſʒ debebit redde
re eia quo accepit:ſic tũ ſiſine do
lo ma. omia reddat:hoc eſtut nec
culpe quidẽ ſuſpitõſit.dðeniq; ſa
binꝰ hoc explicuit addẽdo:nec ul
la cã interuenit:quareputari poſ⸗
ſit dũm reddi nolle:hoc ita eſt⁊
ſipotuerit ſuſpicariiuſta ſcʒ ratio
ne motꝰ :certũ ſufficit bonã fidẽ
adeſſe.Sed et ſi ante eiꝰrei furtũ
fecerat ſeruꝰ:ſitũignoꝛauit is:a⸗
pud quẽdepoſuitul credidit do⸗
minũ nõ inuitũ foꝛe huiꝰ ſolutio
nis: liberari poterit. bõa ei fides
exigitur. Mõtantũ aũt ſi remanc⸗
tiin ſeruitute fuerit ſolutũ:ſed e⸗
tiam ſi manumiſſo:ul alienato ex
iuſtis cauſis liberatio ↄtingit.ſcʒ
ſiꝗsignoꝛãs maumiſſũl alienatũ
ſoluit. Idẽqʒ ⁊ĩ oibꝰ debitoꝛibꝰ
ſeruãdũ põpo.ſcribit.¶) Om.
Jin aſia depoſitũ fuerit: ut
Brome reddat᷑:uidet᷑id actuʒ
ut nõ impẽſa eiꝰ id fiat apud quẽ
depoſitũ ſit ſed eius: quidepoſu
ita. DHepoſitũ eo loco reſtitui de⸗
bet:in quo ſine dolomalo eꝛꝰ eſt:
apud quẽ depoſitũeſt:ubiuero ð

poſitũ eſt mhil intereſi:eadẽ dicẽ

da ſunt communiter et in ommbꝰ

vone fidei iudicijs Sed dicendũ

eſt:ſiuelit actoꝛ ſuis timpẽſis:ſuo
qʒ periculoperferi rẽromaʒ : ut
audiẽdus ſit.quoniã et in ad ex/
hibendũ actõcid ſeruat᷑ Cum ſe
queſtro recte aget᷑ depoſiti ſeque
ſtraria actione:quã inheredẽ eiꝰ
reddi opoꝛtet. Quẽadmodũ qðᷣ
er ſtipulatu: uel er teſtamẽto dan
opoꝛtet:poſt iudiciũ acceptũ cuʒ
detrimẽto reiperiret: ſic depoli⸗

tum quoq; eo die:quodepoſitia⸗

ctũ ſit periculo eiꝰeſt apud quẽ de
poſuũ fuerit: ſi indicij accipiẽdi
tempe potuit id reddere reusnec
reddidit. Aulus.
Aquis inficiatus ſit non ad
uerſus dominũ:ſed qð eũ qui reʒ
depoſitã petebat:uerũ ꝓcurato⸗
rem nõputaret:aut eiuſ ꝗq depoſu
iſſet heredẽ: nihil dolo ma. fecit:
poſtea autẽ ſi cognouerit cũ eoa⸗
gi poterit. quoniã nunc incipit do
loma.facere ſi reddere eam non
uult. Competit etiã cõditio depo
ſite rei noĩe:ſed nõanteq; id dolo
amiſſum ſit nõ eni quẽqʒ hoc ipᷣo
quod depoſitũ accipiat ↄditione
obligari:uerum qð dolũ malũ adð
miſerit?. Aius.
plures heredes extitcrint
Ni: ꝗ depoſ uerit: dicit ſi ma⸗
loꝛparsadierit reſtituẽdã rem pᷣ⸗
ſentibus.maioꝛẽ autem ptẽ nõ ex
nũeroutiq; perſonarũ .ſʒ ex ma-
gnitudine poꝛtionũ hereditaniarũ
intelligẽdã cautela idonea reddẽ⸗
da. Siue autẽ cũipſaapud quem
depoſita resẽ actũ fuerit: ſiue cũ
herede eius:et ſnanatura res an-
te rẽ iudicatã inrerciderit: ueluti ſi
homomoꝛtuus fuerit: Sabinus
etcaſſius abſolui debere eũ cum
quoactũ eſt:dixerũt.quia equum
cẽt naturalẽ interitũ ad actoꝛẽ ꝑti
nere:utiq; cũ interitura eẽt ea reſ

et ſi reſtituta eẽt actoꝛi. Ii Nt.

A Nien ſuaʒ deponi apud
ſſe patit᷑:ul utẽdã rogat nec

◻

depoſiti: nec ↄmodati actõe tene
tur. Sicuti ꝗrẽ ſuã cõducit aut p

ſito. cũ pfidi faciat.ſed

rioꝛ niſi iuſtã cãm babe

Depoſit iuel contra⸗

tarius reſtituat: teneat
deponenn de furtiuo ca
lu. vt in aut. de depoſi⸗
to et de. F. i. coll. vi. ml/
tomagis ergo is: qͥ mi⸗
bi obligar eſt ex depo /

El.intelligit bũc.S.qñ
nõ erat interitura eodẽ
mõ p enes actoꝛẽ:nõ a⸗
lias vt.j. e. ſi plures.S.
fi. ſed illa lex intelligit a
liter:quã ipᷣe dixerit. vt
ibi dices.
Potuit. ac debuit.
quis inficiatus
ſi cognouerit.ſic et
3. de t ibu. illud. S. ſi ta
men. et. j. de doli. excep.
l. ij. F. em quia.et. S. e
l. plane in fi.
ſg Komperteddni⸗. ſ.
rtiua. et ſine cauſa.
g ¶Eadmuerit. ſed depo
ſiti etiã pꝛius. ut. S. e. l.
i. S. ides pompo.
płes. adierint ad
perẽdũ depoſitum
1 unereen eriam
1 ſit diuidua.nã ſi indi
uidua eniã ſi unꝰ adeat
ei reſtituitf. ut. S. e. l.i. .
ſi pecunia.
k ¶ EHerſonarũ.ſ.tantũ
ſic etiã eſt ĩcreditoꝛibꝰ.
ut. S. de pac.l. maioꝛeʒ
et. C. ͥ bo.ce. poſ. l. fie
l¶ Biue aũt. rez iudica⸗
tam. ſupple et ante mo
tam cõtrouerſiã. alias
otra. ut. . de uer. obl. l.
nemo. §. i. er de le. i. cuʒ
res. S.fi.⁊.S.e.ſi in aſia
. fi. ſed alij dicũt ſpãle
in depoſuo. cum er alia
multa ſpãlia ſint in eo
et ſic intelligunt bic pꝰ
moꝛã etiã ſed pꝛimave⸗

at litigandi. ut.S. ð pe⸗
n. bere illud. vt pꝛopter
impenſas.ut.S. cõmo/⸗
da. in rebus. S. poſſunt
et. ſ. de furtis. l. credito⸗
ris. nam tũc etiam poſt
moꝛã nõ tenemr de in⸗
terim. vt dicta.l. illud.
m ¶ Inreritu eẽt ſubau⸗
di maxime. nã idẽ ſi nõ
erat interuura ſʒm Jo.
vt dixi. ð. e. ſi in aſia.l.ſi
nali. S. Uld bac diſtin⸗
ctionẽ ſemꝑ etiã pꝰ mo
rã admirtebat pꝛeterq;
ĩ fure.ex mericuloſo.vt
C.qð me.cã.l.i.et facit
ꝓ eo.p.de conſti.pe.l.
ſi duo. S. ait pꝛetoꝛ.et.j
de iure do. ſiis in pn. ⁊
ʒ. ad.l.rodi.l.fi: ·ſi ea
et. S. ꝙ me. cau. ſi cu. F.
qð ſi bomo ibi. ſjꝛ ſine
cłpa. ł bic iuſtã cãʒ liti⸗·
gadi bʒ ppe un Beſ

2 rem ſuam ex locato nullum ſſtoꝛum ualet in re ſus.ut bic.et.ſ. de re

i vero ruo et eſtrõ
quia de ſolo dolo tenek

geſt. in qᷓ venit ẽt culpa

do. vt. S. neg. geſt. nã
et ſi. S. fi. que eſt contra

t bic et.S. e.l.ei apud 2. — . c
aus. znopere. .5 du quẽ poſtea ſit depoſitũ eatenꝰ eũ

d Inſolidũ. ſecis qdin; = aliS in— ns F*
1 otergaeborm cũ aliq̃ res in ↄtrouerſia deducit

quia quelibet p pane itaq; hoccaſu inſolidũ unuſꝗſqʒ

et. S. e. l.i.F. ſᷣ et ſi dus

põt. ve. deacqui poſ. triꝰpoſſeſſiõisid tps pcedat.
l. intereſſe puto. 8 p mõ Ps, P d

NBod tumult;. pot
Brala in herede
depoſitarij cã tumultus
ut teneãt.j.annũ in ſim en re en,
pii u Teztt ſpaleẽ 5 tui actio:et phereditaria poꝛtiõe
depo ſitariũ q̃ͥ duenitur jſimnlij eri j
in duplũ.ita ſit hic alið etiſim plüeti ntra annu quoc in
p berede.erfiet picrtux ipm:et inſolidũ et in duplũ:et in
ibi:inma annu quoq; perpetuũ datur. u Lpia.

incipiat uerſus in ihnm . +2
dce em cydieſun in h EAlian æmarccll putut fil

incẽdij ruine naufra gij cã ðᷣ

intelligũt ꝙ pᷣncipiũ lo . ma. F oſitzti
nn te betene Gend ine do. ma. rẽdepoſitã ti
Beoſtade io nens:nec cauere dẽs ſidephẽde⸗
on . 6 — —G — .——7
infimpliͤ delf Deetu riseã reddi:ſi t̃ad te iteꝝ ꝑuene

eia in berege. er ie Nit gepoſititenens. Dem.
ad pᷣmũ dictũ re DRCI . ,
dichin fierin hhe NJapð filiüfa. res depoſita

Pima uerioꝛ eſt.·
Qlianꝰ. poſſe. naz

pec eſt vna de illis actõibus que iureueteri ſibi dank ut. . de iudi.ſi longi
usg. S. li filius. et. . de act. et obli.l. filiuſfam.

ſine. nec cauere. ſecus in acrione in rẽ.vt.5. de rei uen.l.ſi.vero. F. iu
ia. que eſt Z. er eſt rõ:qꝛ ibi cauet ꝓpterlucrũ qð lite ↄt᷑.ſenſit.ſ.uſuca/
piendo.nec eni ſine onere dʒ eẽ lucrũ. pt inſti. de le.pa.tu.in fi.hic aũt nul
lü eſt lucũ in re depoſua. iõq; depoſitariꝰ nullũ ſentironus.it ſecꝰin acti
one ad erhi.pt. s. ad exhi. celſus. . i. que eſt .ẽ itẽ ſecus in pcuratoꝛe. vr j.
ti.i.li cuf. F. vlu. que eſt Z. ſ eſt roͤ. quia ꝓcuratoꝛ dunꝰ aſtringit cũ tenea
turẽtð leuiſſima culpa.vt. C. mꝗ.l. a ꝓpeuratoꝛe at ĩ depoſito ſolꝰ dolꝰ veit
ylt. .l. l. . at ſi cibaria im̃. itẽ ſecus in cõdi.ob.cau.vt.S. S.ↄdi.ob.cau.ſi
becũſã. S. iẽ ſi qg. iĩ fi. . itẽ ſecy eſt in alijs bo.ᷣ fi. iud. pt. S, de iudi,l. in oibꝰ
Aaopud iul.ſic er. j. ſocio. ſi id qð. F. fi. accur.

4 gu. iur.l. neq; pignus.et. C. loca. qui rẽ.et.j.e.l.bona fides..ſi tamẽ.
fer.j. deuſuca.l.e.a quo.ſʒ videt᷑ cõtra in pcario.vt.j. de pca.l. cerre. F. f..er.
ſeguẽ.ſy et ibi fuit in alieno.i.in poſſeſſione que erat aliena.ſ.creditoꝛis.
Zis. tibi pſtet. qdð ſufficit.ut.S.de pecul.l.ꝙdebet.in fi.et. S. e. l. i. N.

ſecus ergo in acroeneg. Cariorogat nec pᷣcario tenet᷑: nec
vbi nõ liberatur ceden, exlocato. a -– Frica.
NJis apð quẽrẽ depoſueras
NIcet. deducit. t apsaliũ eã depõat: et ille do
II ſeddatnicõuẽit. lo qd amiſerit: ob dolũ eiꝰ apud

auſggavſlfoehi . teneri apud quẽ tu depoſueris:ut
fi.et. j. de ver. ſig. ſeque bnn e goed
ſter. et agit᷑ pᷣſcript. ver. actões ſuas tibi pᷣſtet . EEZo. .

En guoiicvef etre ANIcʒ depõere tã płes:qʒ unꝰ
crip.ver. et 1re. H. l. 5 7. 7 — 2
tu dic dpoſiti ſequeſta Men poſſint attũñ a 5 8 ſeqſtrũ 10
ria. vt. S. e. ei. J.cei. niſipl es depõere pñt.nã tũc id fit

depoſuiſſe vr. vt ſubieit nidet ðpoſuiſſe.qð alit ẽ: cũ cõeʒ
et bic ut ſubicit rei po/ Fẽpl es deponũt. Rei ðpoſite p⸗

ſite. gccur. eſeof re maner: ſæ et
16 ii oſteto⸗ſir t com / pꝛietasapð ðponẽtẽ manet: ſʒ et

modato. ut. 5 cõmo. l. poſſeſſio niſi apð ſeqſtrũ depoſi⸗
se vtbiej eſt: n tũc demũ ſequeſterpoſſi
mit. niſi 5 pbet. qd er det. id ei agit᷑ ea öpoſitõe: ut neu
Mogddtumultꝰ?* n. Era.

poſitũ e ſt: in heredẽde dolo moꝛ

lad am ant umfa. depoſiti recteagere
petuũ.ſrõe ſimpli.alilj Poſſe AYNAulus.

tarij uſcz ül ena. .an ⸗ A— bi amiſeris: nec depoſitite-

Liber:

¶BSrinter ip̃m. . manumiſſum ſed otra. 3. de neg geſt põpo. in ne

bic innuit.lʒ exceteris ⁊c.alij dicũt ꝙ bic ↄuenit᷑rõe pñtis poſſeſſio
nis.nõ aũt rõe eiꝰ quẽ in ſeruitute babuit. vt. ar. S. deiudi.nõ als.
F. ki. yel dic ꝙ bic couenik rei vẽ. nõ yero actõe depoſin que eſt er cõ /
tractu:qðvr̃con
ſonare cũ eo ꝙ;
ſit:et emãcipatus rem teneat:pa- babes. ð.e.l. .

Fr Ts e—n ſic. S. e. l. in opo
et mãumiſſisrẽ teneat:in ipᷣm dãa⸗ ſiti etj deadmi
dã actõʒ ñ in dñʒ: lʒ ex ceteris ca-⸗ aiſtra. tu.l. nes
6 1 5EECIIO., u. circa pᷣnci.ibi
ſis in manumiſſũ actio nõ datur. planeſi pecunia
m T 7 (elerag.
+☛ Iduoheredes m Ar. „Ar lerit.
rẽapð defũctũ depoſitã do 1
α erij Aâ ntin-z uertẽdo in ſuuʒ
loin teruenenũt quo 45 niqz caſu vſum q̃libetſua
in ꝑtes tenebũt᷑.nã ſi diuiſerit. x. v. milia.

miliaqueapð ðᷣfũctũ depoſita fu os Ert quilibʒ

erãt.et.v.milia abſtulerit :⁊ uter ⁊ ſic agiuneiſti

tibus.

lancẽ ↄflauerit:aut f. laui ab ali⸗ he roriſſent
quopaſſi fuerit aliaue queqʒ; ſpaſ nſeun geinep
dolo eoꝝiteruerſa fuerit inſolidũ ptib. vt. . ea. l

ↄuẽiri poterũt:ac ſi ipi ſuãdã ſu- Sſiapð duos.

ſcepiſſent.nã certeuerũ eſt inſoli q Res. ſali ſi

du unũquẽq; dolo feciſſe: ⁊ niſip re.

ſolido:resañ pᷣt reſtitui.nectñab reRer ndiuiſibi
ſurde ſentiet ꝗhoc putauerit.pla eWenef

S H 8rIon reſtitue
ne niſitegrerei reſtiturõe eũ cum iir nom acnonẽ
quo actũ fuerit:liberarni nõpoſſe: ſſoliglSden
cõdẽnãdũ tñ:liresñ reſtitueret: pte in boc dalcſ

ꝓꝗᷓ ꝑte heres extitit· de. Ppeunia nere: i

— , „ 2U 7 . b b iſſe. t. 5
eũdẽiudicẽ utiliter expenitur. ſrer e na er ſ

Hc̈tic?p) Apinian?. ſn 5 ß lec iſpe

miat = ni .qꝛ t babuerit

quos hac die cõmẽdaſti mihi ãänu lidi cdact
— . g⸗ uit aio lucrãdi.
merãte ſeruoſticho actoꝛeeſſea⸗ vret qñ ples ib

pð me:ut notũ haberes hac epła ripiũr. et iõ tene⸗

ſolidũ.ſed cõſið
raſa naturali:et

mea manu ſcripta :tibi notũ facio tr e delici mn

. . pꝛimoꝛdiali qua
litate actõis depoſiti. que eſt utpꝛo panibus tenearur. ut notaf.5. e
l. i. H. ſi apud. quilibet liberatur pᷣſtando intereſſe ꝓ ꝑ:e.ſecus ergo
in funbꝰ. quia ibi nõ põt becqᷓluas aſſignani. Ite ſecus in iſtis be⸗
redibus ſi conu eniantur non actione depoſiti ſed condinone furti⸗
tug. et facit.. de pꝛeto. ſti.l. pꝛetoꝛie ſtipulationes.
= tione conſtituto apud ſe depoſitarim.
u Cunde iudicẽ.vel etiq apud aliũ.vt. s. cõmo.ĩ cõmodato. S.i.
Aeius tnia icremẽtũ qͥs Zctus ſit depoſitũ an inutnun.
Alab. AQus deponere.ut.j. de ver. ſig.l. cõmodare. aliter accipitur
vt. j.man.ſi uero nõ re. S. cim quidam.
36 erum. indubitanter.

a Gitaniũdem. i tantum, ſi conſumpta eſſet.

gocijs. et. S. e.l.i. F. ſi apõ.⁊.C. an ſeru ex ſuo fcõ.lii.fo.hicſpãle.vt “

ternet intra annũd peculiodʒco. Pi nobee
ueniri:ſʒ ipſe filiꝰ plꝰ Zrebatiaꝰ Hel.x. milia 4

cxi ſtiat: t li ap ßuũ dep olitũ ſit et ſic diuiſibilis

q; ſoluẽdoẽin ꝑteſ obſtricti er‚t cõdẽnatiol b
nec ei ãpliusactoꝛis intereſt. qð ſi p Gaſtepiſſent

— Ctõe depoſiti ↄuẽtꝰoſtit· mñ no molicin
ſeruo cibarioꝝ noie apud vf eã cotractaſſe

N. .
ſcut n
iiti
vli
Pilen
aocle.
rlt
ccitii
tſenttl
iu
ſißtten
frlſt

nnzn

icſie

coicͤnnnbe

üihchiſt

vxlſtrdiͦc⸗

ſghoan,

Polt
ltorsſ
eclsſec,
ñmunkob

Mhtinn

ll ongafe
ſevl
((anlpi

pheel
hlzjalol

iir N

legflhein
ifſigunn
gnect
(tbſan

üborſre,

iiſſegii⸗
allig,

Kiuhgnnf

Pubſttani
ii
ilnkinie
uuldder
innibrne.
üfinif
ßienl,
tui tite⸗
epeer

nſfinif

ntenn
Pphanii
rinie
geſnege
oſiigtz
un
ſiſchni
iſtg

leriſet

itoaej
din ſun
mi

4Knü.
Nuuretit

no

ſenſen
riſen
noonn⸗
glith
Ntöͤenl
ddcs,

4

gei Ere
ntuli
dntekie
uaconi
i cden
ne erog
hoetalni
ianeretd
Pe
e
imneſ
eniel
iſctiße
Hobrert
ii⸗
itönn
ſoleß
ͤnn
edelain
ſe i⸗
edaigu⸗
hotute

cus

ſsbe
otefmn,

gatpin

A phte puella
Aacpit pf.ali ſi

. .

be Terminos. nos. eſt tamen depoſitum. vt l. pri. F. qui pecuniam. et
Alene⸗ .r. in fi. ſũt aũt nonſſimi termini qð depoſitoꝛ neq; dñiũ:

necq; poſleſſonẽ aminit. vt. . e.l.licet. F. rei. er idein d; reddi.vt. 5.

ſi cer. pe. l. ij in pᷣn. et.j. loca.l. in nauuu.

—

ce Neneat.
neg. geſt. qꝛ tan
tüdem.
e¶ S 5 bona fi.
ꝓſequit᷑ qñ ideg
⁊T idẽ ẽt qũ ſi idẽ
dz reggddhei.
f Oui benefici

um cuſtodie.

Degit. i.lecit. .⸗

86 Loͤu
qñ tatüdes

nt. .. e. publ. F. i.
fi. kad illũ qñ
idẽ p̃treferi. pu
ta a die tli aſia
teneans ad Dͤ u
ras.
beBemabik n nã
in bo. fi. iudi. u/
ſure ex ſolo pa/
cto ĩcõtinẽti ba 11

bito debẽt. vt. j.
de uſur. cũ qd a
.ex locato.

Je ſpõſalio

gatio ett nata

pꝛẽʒ. vr. S. odi.

ide. 1 hanter a fra

ed tñ tenet yt di .

Au. heres ſui
iure. als ſecꝰ?. a
tm natural obli

d Albimlib iudic etfzcir o. de

quos quãdouoles:et ut uoles:cõ
feſti tibi inumerabo quenit ꝓpter
uſurariũ incremẽtũ :reſpõ.depo⸗

ſitiactionẽ locũ habere:ꝗd eſteni

aliud cõmendare: quã deponere
qð ita uerũ eſt:ſiid actũ eſt:ut coꝛ

poꝛa nũmoꝛũ eadem redderent.
nã ſi ut tantũdemſolueret᷑ cõuẽit
egredietur ea es depoſiti notiſſi⸗
mosterminos : in qua queſtiõe ſi

depoſiti actio nõ teneat :cũ cõue

nit tantũdẽ:nõ idẽ reddi:rationẽ

uſurarũ haberinõ facile dicendũ

eſt. et eſt quidẽ conſtitutũin bone

figcdeiiudicijs: qð ad uſuras attinʒ
ut tantũdẽ poſſit officiũ arbitri:

quantü ſtipulatio. Sʒ ↄtra bonã
fidẽ et depoſitinaturã eſt uſuras
ab eo deſideraretẽꝑis ante moꝛã

quibeneficiũ in ſuſcipiẽda pecu-

vi Nia dedit. ſi tamẽ ab initio deuſu⸗

ignoꝛãte. vt. ,.
ne: gel. ſi ſideiuſ

ſoꝛ §. Gren

4 eſt. . e. quitꝰ 2
l.ſi ſacculu. ꝗ. fi.

ſi ergo öpoſiti a
git ubi ouemt i i

ter eos vt tantũ

dẽ redderet qu?
ſcĩa det᷑ acto ex
mutuo kex depo
ſito. niſi dicas ſe

cuũð qò ẽ actũ int

eos. ʒ põe nil a⸗/
ci. ad boc kñ.
bic ñ gↄuẽit ex
pꝛeſſe ur eaprere

turpſumit t̃ q

uoluerit ea uti.
q: pecuniq ij ob
ſignara reliqt.
io depoſin agit.

exl. i. J. ide pop.
q̃rit.ſibi mada
uero. ſi vo expſ⸗
ſe cõuenillet. vt
ſiuellet uteret ðᷣ

ris pꝛeſtandis conuenit lex cõtra⸗

ctus ſeruabitur. i II Dem.
JZe ſpõſalioꝝ aut tpoſtea res
hoblataspuelle:que ſui ui iuris

fuerit: pater ſuſcepit heres eiꝰ ut

me ui pecuni exhibeat. recte cõueniet᷑ etiã hac
am no obſigna
tã. hoc is 6.

actione depoſitũ. Qui pecuniaʒ
apud ſenõ obſignatã : uttatũdẽ

redderet depoſiã:ad uſus ꝓpꝛi⸗

os conuertit: poſt moꝛã inuſ uras
quoqʒi iudicio depoli iti cõdemnã
duseſt: 1 Dem.
Vblia meuia cũ ſ Pficiſce⸗
ret᷑ ad maritũ ſuũ: archam
clauſam cũ ueſte et inſtrumẽtis cõ

mendauit Gaie Seie:et dixit ei
cũ ſalua ſanaue uenero reſtitues

mihi:certe ſi aliqd mibi humanũ

contigerit filio meo:quem ex alio
marito ſuſ. cepi reſtitues defuncta

ea inteſtata deſiderorescõmẽda
ſſſpecio ĩitõ. vt. 5

te:cuireſtitui debeãt:filio: an ma
rito. Paulusm̃.filio: Luciusti⸗
cius itaacauit accepi ⁊ habeoin lo
cũ depoſitõis ea que pᷣſcripta ſũt

mũ cũ untur:et fit mutuñ ⁊ ð mutuo agitur. vt. 3.ſi cer. pe.qð ſi ab iĩ initõ
“ blia meuia.bũanũ.i.qð moꝛiar ut.j.de ver.ſig.l.ĩ uulgari.S.i.et.i·
ergze ut mibi tria dicss. c ꝗ EFlio. ſ. .
* utilẽ actõʒ Tötpoſiteutbir n.2. ad exbibẽ.l. pe.et.j.de pac do.l.ſi ita. et
l.poctũ.nõ qt dircã. vt. . de dona. l. donatões. 5. pe.qᷓ eſt S.łilla in extrãco

Inteſtata. publia. b

argẽti denaria decem milia:
nia faciã et cõuenio: rrorfellns us
ſum ut pᷣſcriptũ eſt:⁊ ↄceſſitibu

ere tibiuſurasuniuſcuiuſqʒ ſum⸗
me ⁊imoquoq; mẽſeobolos qua
tuoꝛuſqʒ ad redditõnẽ totiꝰ argẽ

ti. quero anuſure petipñt. pauluſ

rñdit eũ cõtracũ dequo queritur
ðᷣpoſite pecunie modũ excedere

et iõ ſᷣm cõuentionẽ uſure quoqʒ
actione depoſiti petipoſſunt.Zi

cius ſempꝛonio ſaluteʒ hꝛẽf mea

uobisauri põdo plus minꝰ. x. et
diſcos.ij. ſaccũ ſignatũ:ex quibꝰ
debetis mihi decẽ quos apud ti-
ciũ poſuiſtis.itẽ coſtrophiniati
decẽ: Iẽ exrõe patris ueſtri. x.et
qð excurrit:quero an exhmõiſcri
ptura aliqua obligationata ſit. ſ.
ꝙ ad ſolã pecunie cauſaʒ attinet
reſpõ.ex epiſtola:deqᷓ querit ob⸗
ligationẽ quidẽ nullã natã uideri
ſ ꝓbationẽ depoſitarũ rerũ iple⸗
nipoſſe an aũt is quoq;:qdebere
ſibi cauit in eadẽ.epła.x.ꝓbare
poſſit hoc qðſ cripſit iudicẽ exti⸗

maturum'. Ifhen:
Eciusticiꝰ cũ hꝛẽt filiã in

ptãte ſeiã:pãphilo ſeruo alieno
in matrimonio collocauit:cui etiã
dotẽ dedit: quã ſub titulo depoli

tiin cautionẽ cõtulit: et poſtea ð
nũciatõe nulla dño fcã pqrer ðceſ
ſ it: moxet pãphyl⸗ ſeruꝰquerod
actõe ſeia pecuniã petere poſſit:

cũipi patn heresextitent. Pau⸗ i heond pkequsendt

lus m̃. quo uiã nos cõſtituinõpo

tuit ex cã depoſiti: actoe de pecu⸗

lopcam repetẽdã. Leu.
Pactiũ rogatianũ epł am

cilius cãdidus pactio rogatiano

ſuo ſalutẽ.xxv.nũmos quos apð
me ecuoluiſti:notũ tibi ita hace⸗

piſtola facioad raciunculã meam

i Koſt ophiniati.qui

Kkg Solã. idẽ ĩ alijs ut

ab iitio. et. SF. ſin at. 7. S
intus cecilliꝰ cãdidꝰ? ad

ſcripſit in uerba infraſcnipta.Ce

illa urpote ghals⸗ dari.

n.
intus er bo. ſi. ſ.

Depoſiti uel comra.

vt in eũ nõvid eatur col
lata donatio. et hicĩ fi
lio. eð p filiũ ſic paci⸗
fſcẽtẽ mfi ñi qritur. vt.j.
àd treb. debitoꝛ. S. fi. de
marito ãt iõ dubitabat᷑
qꝛ foꝛte fecera rei pactũ
mulier ꝙ reſ ſuas lucra
retur poſt moꝛtẽ ſuꝗõö.
d Zucius uicius. cuiuſ
.F ne puta libre.
Ercedere. ſupple eſt
depoſuũ.e et iõ ſym cõ
uent.⁊c.ut.S.e.l.lucius
fi.debẽiur eĩ ex pacop
ſur.ĩ bo.fi.iudi.ut.C.ð
ac int᷑ ẽp.et uẽ.l.inino
f Wicis bꝛe. (baudino/
tũ ſit vꝛẽ dilectioni als
diſqeto. M
8 inꝰ. i. parũ plus
parũ minuus.
be Dece⸗ obolos. A
pð ticiũ me. vel apud
aliũ ticiũ.

dã dicũt quoſ corophi
niati. vtſint due gtel. vt

in rñſione dicit ſtatim.
Tara vt. ſ. 8 5 pba.l.
et ð le. iij. cũ qs. . co
di. et. 5.de pac. emptoꝛ

Poſſit Iir ꝑ bc epkaz
n 4 Manmt ut ſi uleꝰ
entitbis. q erã: ẽtʒ ſe
ſtetur epłle.ĩtotũ.alłls ſᷣ
Uciꝰticiꝰ.ſeruo ali
quẽ putauit li
berũ ſem aʒ. ⁊ ſic ẽt ſcðo
u ſi qʒ infimomũ rõe
ineqtitatis.
pEnã dotẽ.i.q̃i eẽt doſ
q Motulit. i. fecit luciꝰ
ut ſeru' cauerer ſe dere
eyx cꝗᷓ depoliti pecuniaʒ
quã ex ca dotis accepat
et id agebak. vt ex cãa ð⸗
poſiti ñ dotis ðberetur
obligatio ad pſis.
NVDenũciatõe. ꝙeẽt bic
ſeruꝰ: ñ teneret mñ/

atõʒ omiſſã ſi dñs ñ re
uocaret ſeruũ fieret lib.
utĩ aut.ð nup.s.ſivero

. ſi vero ipe qdẽ.col. vij.
8 Paul'. f. cad

ſeru' erat.
t ¶Soecinã. ſ cur ſ dak
bdinio ſine cã. pᷣt dici ⁊

vt. S. de cõdi.ſine cã.l.

depoſiii.
F v

A ſacculũ. ꝓ. i.

lex permiſſu.ut in

nenti.et intellige qñ nõ
fuit actũ vt de mutuo a
gatur:ſʒ ut ex depoſito

alias ageret᷑ex mutuo.
et nõ venirẽt uſure eirca
ntea vinculu ſtipulatõis. vt
de uſur. l. quis .ac.
Nfideiuſſoꝛ ꝓ te.i.

ſens eſt. vt. S. de rei vẽ.
l. eius rei. et.l.boc.

Ona fides erigit᷑.
t. C. de ac. et ob. l
vong fide es.

le. vt inſti. de rerũ di. F.
ſin gulon.
be Reus. i i.accuſatus:

— —

i gDepoſiti. caute põit

ipſe manet.

160 eferẽdã. ut alij tĩe⸗
ant ꝓpter penꝗ a unpoſi
tauni. vt. C. ad.l.iulia.
re.l.i. ⁊.j.de cuſto.re.di
bic aũt ſepatio.et nota
ꝗꝙ buic qoni nõ tñ. tñ e
go dico ea poti ĩ publi
cũ deferenda.

trh.nõ qꝛ publicũ et de⸗
ponens idẽ reputat᷑. vt
bĩr̃s ⁊ defunctꝰ.hic non
idẽ deponẽs et dñs.
n Qui vᷣdit. vt. S. e. ꝙ
ſeru·. vt. ſ. ti. i. ; uis.
o &MWibireddéda. ſq;
dño. ſʒ ð. ĩ aut. ð depo.
F.a.i.col. vi. ꝗᷓ . C. e. ſup
l.pe. ſol. dicũt qͥdã bac
coꝛrigi. alij dicũt nulli
extriſecꝰ.ſ.pᷣter dñʒ qui
audit᷑.ut bic.mu dic re⸗
ferr an ſolũ ĩterdicatqͥs
ꝙ fieri nõ dʒ ut ibi. an a
gat ꝙ põt. ut hic.
pſꝛobo. nüũcſoluit.
qꝗqUtrõ diſtrabat. ac
ſidicerer nullꝰ eſt alius
qui iuſtioꝛẽ bẽat petitõ
nẽ quã dlis.iõq; ipe p/
fertur. vel dic. i. ſaluo iu
re cuiuſiibet.nã nulli dʒ

erquia nõ incontinẽtia

ceteris.ſ.ratõe moꝛe.un
pacti appoſitiiin conti

obligatio pma duret.

õ

in Spoꝛtato. quia liber

J k Gi.ſ. deponẽti. vel
eius ꝓcuratoꝛi. accur·

.

m ¶ Incurnt ptinẽt. ſed
nöone i ſupioꝛi caſu idez

erit uſu ras s erx bacpecunia. ut. . ti.idem;. §. ſt peuratoꝛ n meus
A Sikgnmertage et qꝛ nõ certũ dicit. vt.j.de uſur.tutoꝛ.S. fl.

lias ẽt ex pacto. vt.j.de uſur.l.cũ qdã. F.er locato
a Et depoliti. vt. S. e. die. S. qui pecuniam.
b Et Et furti. ut inſti . de ob. que ex delic. nal. S. placuit.

—

Liber:

pier redditionẽ rei. pel dat oditio funiua i idecbi i p eo ꝙ nõ erat

Vod nerua.dicit.et bene.

debitu. azo.

¶Natioꝛẽ.i.latq. cuiꝰ finis eſt nõ intelligere omẽs intelli⸗

Ai⸗ vt. j. de verbo. ſigni. late.

Doluũ eẽ.i.dolo cõꝑari yt ubi q̃s de dolo tenetur ibidẽ teneakr

eos pueniſſ. rigbus ut pꝛimũ pꝛo-
ſpiciaʒ ne uacui ſint tibi.i.utuſu⸗
ras eoꝝ accipias curehẽbo.queſi

tũ eſt an ex ea epła etiã uſure peti

poſſunt.m.deberi ex bone fi. iudi

ciouſuras ſiue ꝑcepit: ſiue pecu
nia in re ſua uſuseſt/.
A Iſacculũ ul argẽtũ ſigna⸗

AP Zluk.

tuʒz depoſuero: et is penes

quẽ depolitũfuit: me inuitoↄtra
ctauerit:erpoſiti:et furtiactio
mihi in eũ cõpetit. Si ex pmiſſu⸗
meo ðpoſita pecũia is penes quẽ
depoſita ẽutat᷑. ut iĩcetenis bõe fi.
uſt uraseiꝰ noĩe pſtare mi
M Erati.

3 3 fideiuſſ. oꝛ ꝓte: apᷣ quẽ

. P ſitũeſt: ilitis extiatõe danat?

it: rẽ fienn. ¶ Mipho.
Ona fidesqᷣ in ↄtractibꝰex
igit⸗ eꝗtatẽ ſũmã ðᷣſi igerat.
ſʒ eaãvtꝝ extiemꝰ ad meꝝiuſ. gẽtiũ

an uero cũ pceptis ciuilibꝰ:⁊ pto
rijs: uelutireꝰ capital iudicij ðpo
ſuit apðte.c.is poꝛtatꝰẽ boa eiꝰ
publicata ſũt.utrũ ne ipᷣi ea red-
dẽda ani publicũ deferẽda ſũt ſi
tatũ natale iꝰ et gẽtiũ intueamur:
ei ꝗ dedit:reſtituẽda ſunt: ſi ciui⸗

leiꝰ ⁊ legũ oꝛdinẽ magisin publi

cũ ðferẽda ſũ ut: nã male meritꝰ pu

)ben

blice: ut exẽplo alije ad deterrẽda

malefica ſit: etiam egeſtare labo
raredʒ. Incurnit hic⁊ alia in ſpe

ccio:an bonã fidẽinter eos tantũ

inter quos ↄtractũ ẽ:nullo extrin

ſecus aſſumpto extiare dẽmꝰ: an
reſpectuẽt aliaꝝ ꝑſonarũ ad qᷓsid

qð gerit᷑ ꝑtinet exẽpli loco: latro

ſ ſpoſia mihi abſtulit öpoſuit apð

abſtrabiius ſuñ vt inſti. de bis qui ſunt ſui vel ali.iur. .fi.item conta. 5.
nau. cau.l.i.S. idem põpo.ſol. vtibi.

PBGenbit. vr ipi agẽt. pt. e. de iudi.l.non a iudice.et. S. cõmo.l.ita. vt ſi ⁊-
5. e.l. i.H. ſipdo. 8 ½

Chio. bepoſſemois.
gue nulla fuit.ut.j. de uſu

i tñ depoſuũ.vt.ã.e.l.qui rem ſuam.
nõ ꝙ tetinuerit poſt. eſſionẽ ex tali depoſitione
cg.l, ei a quo:ſed quia rraſiata eſt mo ad eumch

1*

ſeium inſci cium demalicia deponẽ

tis:utrũ latroni an mibireſtituere
ſeiusdẽat:ſi ꝑſe dantẽ accipiẽtẽ

qʒ itueamur:heceſt bõa fi.nut cõ⸗
miſſam rẽrecipiat is:q ðdit :ſito
tiꝰrei eꝗtatẽq eroibus pſonis:qᷓ
in negocio geltootingũt implet᷑:
mihi reddẽda ſũt:quofcõ ſcele⸗
ratiſſimo adẽpta ſũt.et ꝓbo hãc

eſſe iuſticiã que ſuum cuiq; ita tri

buit:ut nõdiſtrahat ab ulliꝰ ꝑſo⸗
neiuſtioꝛe petitõe.ꝙ ſiego ad pe
tẽda ea ñ ueniã nihilominꝰeireſti
tuẽda ſũt ꝗ depoſuit:q;uis male
queli ita depoſuit.qð ⁊ marcellus

in pᷣdõe⁊ fure ſcribit. Sitñ igno

rãs latrocuiꝰfilio ł ſeruorẽ abſtu

liſſet:apð pꝛẽm dñmue eiꝰðpoſu

it ignoꝛãtẽ:necexiuregẽ.ↄſiſtet ð

poſitũ: cuiꝰ hec eſt ptãs:ut alijſrñ
dño ſua ipſius resqſialiena ßuan
da det. et ſirẽmeã furgme igno⸗
rãte ſubnpuit:apð meẽt nũcdeli

ctũ eiꝰignoꝛãtẽ ðᷣpoſuerit:rcẽ di⸗
cet ñↄtrahi ðpoſitũ.qꝛñẽ ex fide

bõa rẽ ſuã dñʒ pᷣdõi reſtituere cõo⸗

pelli.ſʒ et ſiẽt nũc abignoꝛãte do

mino tradita ſit q̃ſi ex ců a depoliti

tñ indebiti dati cõditio cõpetit.

5 Rlena n natura Sſicerardi
etiq ſi fuerit.utĩ
ſuis teneat᷑ ad/

ligẽs eſt: niſi tñ ad ſuũ modũ cu⸗
rã in ðpoſito Pſtet: fraude ñ carʒ
neceni ſalua fide minoꝛẽ his quã
1 uis reb diligẽtiã pſtabit.
Eruustuus pe⸗ bol.
Dcuniã cñticoin ſequeſtroꝛ

di cõpat. uel dic fraude. ſcilicet pſumpta.
ds ut ſi in ſuis nõ eſt diliges ut alij boies.ſ q̃d ſi in ſuis eſt diligen
nſnimꝰ ĩ depoſtitis eſt ut ali l uidet᷑ in fraude.ut ibi niſi tã.⁊c.

de Wis laliet depoſins. o.

Vod nerua ¶ Elſus.
dicit latõꝛẽ cu —— *

delata culpa. ſi

aũt eſt ibidẽ cu,ʒ
dolus ſit ex rraun

de et lara culpa
ex fatuitate. pte⸗
rea ðꝛ ſilis eẽ.vt

,ſi qᷣl.t. li. eẽ iuſ.

f. i. F. ij. . ſ. ad
lreb. mulier. F. ſi
thrs.⁊.S.ſi meſ.

fal. mo. di. l. i. F
pen. ergo no eſt
idem cũ dicat a

riſto.nibil ẽ ideʒ
cui id ipᷣm ſimi⸗

zi eſt. accurſius.

Mam etliqͥs

Rerk nen,
liqᷣs nõ ſit ita di

ligẽs ſicut hoĩel

ſolent eẽ: :fraude

nõ caret:niſi ad

ſuũ modũ quem

ſ.tenẽi ĩ rebꝰſuis
cura pᷣſtet in de⸗

poſiio.ſed qͥd ſi
im̃p̃ſtet in depo

ſito: q;tũ in rebꝰ
ſuis: ſed in ſuis
nõò rm̃ q;tü natu
ra boĩm deſide⸗

rat. rñ. tenet. qꝛ
eſt lats culpa. vt
j.ſo.ma.ſi ↄſtãte

S. ſi mantus.

a Ad eũ modũ

gut minꝰ? eſt dili

gens ĩ ſuis quõ

glij boies. tüc
noõ minoꝛẽ: qus
ſuis. ut bic. aut
ecotra ply eſt di⸗

liges in ſuis ꝙᷓ

alij boĩes. et tůͦc
ſidmiliter tũ ⁊ ĩ

ſuis.vt bic. et ſe

cũdũ boc die nõ

ad eũ.qꝛ minus
vel pł diligens

eſt in ſuis qỹ alij

ſed in pᷣmo caſu

buc ꝑ legẽ ſi con

ſtãte et nõ ꝑ bãc
legem. accur.

a (Ad ſuũ mo⸗

dü quẽ bz ſiẽ bo
minü natura de

botn
Kanäe 5
* q̃ frau

e. Enmeans

eq Diligẽniã. que abeſſe pumitur. cũ res ſuas habeat ſaluas aliẽis

90 apparetibus. pt. C. loch,l. et. 5,como. l. ſi ut cer. F. ꝙ uero ſene

Osogen
ſve nors

güſthn
caepts
⸗Gd
ſhende

Rhlezpeun

ngäde
eo un n

frlich

8 in

udlcbi

cul.

4 6
un oben
–N
gtin
lufann
nundanieto
fuun dorcku

Eich,

enioadib
Dungtodno
ugrard
horcis te
Kurcaunn lu
itobi
umnueſe,
wuſriten
gienn⸗
nl te N

xvij
l Apandat uel ra.
. 4.
onius. electiue. et regulariter eſt boc qand bere
a fieri debet interuenientepecunia eſt andacnch nebis gram⸗

guien cunte. etſi abeſt bona ſides dolus i et ——
J edeg ta ne⸗ mam contrarri " 46m,
Emus in ſequeltr .id eſtapud ſequeſtrum —
ſeen⸗ ncerti. nõ depoſiti. ñ nõ babeat rar f⸗ en.. PAndatum inter nos.nalſei orlct
ncenti no depoſiti. cu no babee aaum ſerui. K gatum nos.naſeitur.nora. ex cont
Rde h Baeh bendu. iõ dcã incern. qꝛ ad inrereſſe meũ qscõ Aobliganone acnonem. 3 nractu naſct obligatoͤnem.
bſizſtn tktkir beaz HZ e.5. Piane. el nn das ulentum fiat vt
frfrttum ſerui fa/ „ Mðÿ ”MMVMMD ive regu. iun
lunaht itume. r KW depoſuit apud menuium ea ↄditio ———— S lj ermn oc .
ſtoea atuiner ne: ut ea tibi redderet᷑: ſi tuã eẽ ꝓ et cõductionem ad locatione En Johan urſt mea.
lat Anu ed uundd baſes ſiu utticio redderet. m An duei nhanil reſpictt. fmangoe de
töſt 1 un donic g⸗ eẽt i certis agere.i.ad exhibẽdũ 1— 103 cõtrahit: ſiue mea tan teMea tantum gratia
molg iuduid fan . exhibita uẽdicare. qeſß 9 ĩðponẽ tũ grã tibi mãdẽ: ſiue aliena tãtu HH
n ii gue rendo taci / do tuũ iꝰ deteri der n1 aicſ ſiue mea et aliẽa.ſiue mea crina⸗ auie chnerrtg e
nddllikle bt. Z. O . . EI Ei Pe ine tua et aliẽa. ð ſitua tãtũ arã j. e.ſi rermu.S.i.item cũ
ifrir Ancpe⸗ i 5 D gerco Wo tibi mãdẽ:ſi dbnaenll elmaceg emm binn doluore
enic. res agered. i RGC-iEHEIUNNEII1 ideiur olus ve
— 2 zuane ne ſſnnia arenccets dep iaile et ob id nulla exeo obligatõnaſci nireauod audamdi⸗
cn rocePeebel dereuoluenit: quis ſinemoꝛa:: et tur. Meatatii gra interuenit ma⸗ aerFüntemum Hnor
aiednan nr. cia mea geras:łut füũdũ mihi deonnlndeneimi
ga thlaz derun restlur omefich in unpeme deraſt v. 4. e.le
nodüden dit. Ob. „ I eI, õ cS HPiEN eiubeas.Zliena ꝛ0cucatoꝛe. item quid
ann liüinali er ſacl Slrl ri Naent mi tiãtũ grã iterueit mãdatũ:ueluti ſi BeemendeaeNe,
ſnado canlſii. uuuuan Tpianus res: Iut fũdũ ei emeres:łut ꝓ eo Tedumum. Aenn S ſ
dcti np (KRub. MMã .1. . fideiubeas. Mea ⁊ aliẽa ueluti ſi quoꝛum. Accurſius
dnig Wb. cen Bligatõmada ti eiubeas. Me a ⁊ aliẽa ueluti ſi floꝛentiuug.
nim ie ſeladae eſt tioſenſucõtra tibi mãdẽ: ut mea⁊ ticij negocia ue bie cgaein n
ſenan oe Petia ↄſiſiit. i gereres.ut mihi et ticio fundu pu Doni bir-etm ine
in uigerul tü hẽtiũ oliſtit. io emeres. but/ pme etticiofidibe linas Pꝛimum eſtutre
nni pande e e enſinotnen Mescgcdne⸗
naſoe li 2. dicat pᷣ Liné —UIA eluti ſi tibi man ſilteet ur ac uiram ter
ſn HanReri end tũ ſuſ. cipi pt .Itẽ enhdo⸗ ſca deʒ: ut ſi ub uſuris creder es ei qui HD tinin nenerer ſeg vice⸗
nipdni gratis fuſceptug uolo: ſiue mãdo:ſiue alio uocuũ⸗ inrẽ meam mutaret᷑.Tua ⁊ aliẽ̃a ——— n
