hm. b. finita adminiſtratione tenetur reddere pignus enã ſine pecu
nia:ſi non ſit debitoꝛ ſoluendo. .
i ¶ Bed nec redibitoꝛie. act᷑.ſi aliquis venditoꝛ moꝛboſi animalis

gerat negotium em ptoꝛis nõ venit bec obligatio niſi que bic ſequu᷑

inuenianturin bonis emptoꝛis. ..
K Sexr menſibus.j.quos vtilis durat redibitoꝛia:vt.j.de edi.edic.
ſciendum. F. fi. “=Y .
l¶Nhon inuenerit.ſ.culpa emptoꝛis:pel eius familie vel ꝓcuratoꝛis

(uſt

eius:pt.j.de edil.edic. redibere..fi.

3

9

ſa

ommntt

lts⸗
gevnt

Aupbci
Greetd

vnneſtſde

thoneßt

IVlrdis
Mbbe G

Gprgerrſt

emſ d⸗
odeifnien

lirmpl ge/

ineſinnek.

ſi nepe

hnd pen

ultin we

ihenliſe
Mbehnmnt
Pnfng
illſ.ͤ
iß
Mehlurch
g eeſ
(hnliigin,
üihentn.
lnn ſd
mſtgni

iillrceni
nnfuanu,
Flidlee
nikng,

glrtn

nigtee

lehnenin
Pklinauck

eſche

(Winepinien
muntrbe
ammn

eckane

ſu
gküne
mnüipent⸗

.

agite
glige

fan

Gegtſab

Dunnnise
Düninnme
rne
eſfſhatne
ſanliu
nungſtiel
Centotſetge
ſtadinung
ſuntitgaa
Un ole
kipertamn
diſinam,

dedisn.

71

Mgitidt
Cocolieeeal
Nvobusſſna
Gtpontſmee
enur .
lenſpent 4d
Iunepolmg
Uopportii
iin tme.
Gonung;ne.
HencdoAnutun.
giſtti‚d.
niscN .
Uento ane
unens ſaemm
Nauiscbalen
eporrcope
DeieibahnO

1, irldhun.
6beueſtee
ſeengge id
Gentneponmdaa

r

Porbetaao O9

Citen, Ald
Kinlimn
ggensſſi⸗I
us niine qO

iiguini

nrnecle⸗

eyt,musd

Tertius

—

Eoinuento.ſ.mancipio in bonis emptoꝛis.
satm aſtnid nönerennendo depcio poterat ſibi ↄſulere.Rñi.
boc caſu loquitur in permutatione:vr.j.de edil.edic.l.ſciẽdũ.S.pe.
o Mon exre emptoꝛis. nam illud remaner ẽptoꝛi: vt. . de edil. edic.
l. cum autem. S. ki. ⁊.l.ſe.idẽ ſi iniuria facta ſit ſeruo in eius empto/
ns contumeliaʒ H

yt. j. deedil.edi.
tbeus ge⸗ Ceterumſi ex alia cauſa perpe
e aa ber oig tue obligationis cuʒ ſit locuples
derraperf 35 deben non eſt inginanchun,
i.edi.i. c au Non ſoluerit: utiqʒ ſi neqʒ uſurari
g ſera Um ratio querelam mouet:diuer
la ſ; de dte. ſumq; eſtin tutoꝛe ðᷣbitoꝛe: quia
T ſicrefert᷑ ad ig ibi interfuit ex pꝛioꝛe obligatiõe
ader a prini ſolui: ut deberetur ex tutele actio
boc mõ dixit. s. le. Aulus .
ſbeeon innd, Iliber homo bona fide mi
ueruntur. q. . i hi ſeruiens mutuam pecu-
muau dul/ niain ſumpſerit: eamq; in rẽme⸗
ve..e i. inautẽ am uerterit: qua actione id qð in
rem meam uertit: reddere debe=
apirare dies am: uidendum ẽ. non enim:qua-

petuo.põe ꝙ cũ
cepit gerere hi ſu
pererar niſi duo

ſiamici:ſed quaſi domini negoti
um geſſit.ſed negotioꝛum geſto

les ndca tinicn ruʒ actio danda eſtᷣ: que deſinit
ſtone finng ſt. Colmnpetere: ſi creditoꝛibus eius
ſe Pa 1a ſoluta ſit.
is neq; ppe J —
ranſit in acnoe „ 11 IIDem.
neg. ge.niſi iipa Itis cõteſtate tempoꝛe que
Feenpie ſolet: an pupillus: cuius ſi
iranſit. ſed io ſfa ne tutoꝛis auctoꝛitate negotia ge
erpgattes ſta ſunt locupletioꝛ ſit ex ea refa⸗
ngit ad ea eñ ctus: cum is patitur actionem.
luaelu BSipecunie quisnegotiũ gerat:
1bocſm v. ſa Uſuras quoq; pꝛeſtare cogitur: ⁊
cerſns epr periculum eoꝛum nominum: que
no erappſurana. ipſe contraxit niſi foꝛtuitis caſi/
oʒ tam̃ dicere ꝙ DWDWDU
manſear ſm aʒ.

exillo verbo vniq;. ſineq; vſuran ⁊c. vt. S. eſi pupilli.. fu x. ſ.e is q̃

ſince.⁊ eſt boc ven in tpali ⁊ in ppetua. quatuoꝛ. n. ſunt cauſe ſpecia⸗/

les quare pꝛima actio deuoluat in actionẽ neg.ge.vttñ ↄpetat vna/
ꝙ; niſi in caſu iſto quẽ pꝛimo aſſigno.pꝛima qꝛ antiqua expiratige⸗/
ſtione.ſcðᷣa qꝛ antiqua nõ erat vſuraria.terna qꝛ in atiqua babebat
debitoꝛ pꝛiuilegiũ.qð amittit in ſcdᷣa.quarta qꝛ dſs negotioꝝ in an

tiqua nõ habebat pꝛiuilegiũ:qð bʒ in ſcõa.i.in actiõe tutele.vł alia

q daf ex geſtioe:vt bac.l.i.tñ.⁊. S.iſto.⁊.j.ꝓx.S.⁊.j.ð admi.tu.quo
tiens. F. nec quiſc;.
a ¶ Locuples marime. nam ſiue locupleſ eſt ſiue nõ:ↄuertiturſi adeſt
vna de quatuoꝛ ratiombus modo dictis.ſed ſi nulla adeſt nõ ↄuer⸗
titur.ar. S. S. ſed ⁊ ſi facere potuit.
be Querela mouet.qꝛ pᷣmũ ðᷣbitũvſurariũ erat.ał iputaret᷑:vt mõ di
Wiuerſn. coc eperu q;.l.actõis neg.ge.⁊ tutele:qꝛiĩ vtraqʒ ira xi
emũ ĩputat ſi ſibi ſoluer potuii.ſj ĩ boc diuerſuʒ:qꝛ ſi pꝛia ẽ ꝑpetua
T vſurania ⁊ ſolidi pſecuroꝛia nõ trãſit in actionẽ neg.ge.vr.S.px.di
uimus.ſed in actõe turele ſic:vtſubijcit.⁊ ẽ rõ qꝛ q̃dã bʒ tutele actio
q̃ nõ bʒ.alia.ſ.racitã bypothecã:vt.C. de admi.tu.lꝓ offo. ⁊ iõ fit
cõuerſio: vt ſubicit hic.⁊.j.de admi.tu.l.quotiẽs..nec qͥſq.ĩ alio mñ

SPcedenti dicitno eẽ tutoꝛiĩpurãdũ.ſi nõ ſatiſfaciat cũ ſit locuples.

De negocijs geſtis

⁊ ſicẽ ð.ſo. Sm. m. ibi intererat pupilli ↄnerti cũ alij eratſoluẽda pecũia.ſ.

creditoꝛi tutoꝛis apud quẽ interceſſerat pr pupilli.
li pꝛincipaliter debitoꝛ. vñ intereſt ſua vtouertat
a ſeipſo:qꝛ ẽteaꝝ reꝝ que in arca pupilli ſunt ten

mi.tu.l.tutoꝛ qui reꝑ..pecunie.q ẽĩ arca.

bus ðdebitoꝛes ita ſuas foꝛtũas a⸗

miſerunt:ut tempoꝛe litis ex eaa

ctione conteſtate debitoꝛes ſoluẽ
donon eſſentꝰ.¶Pater ſi eman
cipati filij resa ſe donatas admi⸗
niſtrauerit:filio actione negotio.
geſt. tenebiturꝰ.

q NWi ſſine uſunis pecuniã de⸗
bebat creditoꝛis ſui geſſit
negotia:queſitum eſt: an negot.

geſt. actione ſummeilliusuſuraſ/

pſtare debeat.dirxi:ſia ſemetipᷣo
exi gere eum opoꝛtuitꝰ:debituruʒ

uſuras qð ſi dies ſoluende pecu-

nie tempoꝛe quo negotia gerebat

nondum uenerat uſuras non de⸗

niam a ſe debitam:meritouſuraſ

bone fideiiudicio pꝛeſtaturum.
ſed quasuſuras debebit: uidea⸗
mus:utrum eas quibus alijs ide,ʒ
creditoꝛ feneraſſet:: an ⁊ maxias
uſuras:quoniam ubi quiseiꝰ pe-⸗
diyi. ð. e. ſi pupilli. ĩ pꝛi⸗

cuniaʒ cuius tutelam:negotiaue

adminiſtrauerit:aut magiſtratuſ

municipij publicam in uſus ſuos

cõuertit:maximas uſuras pᷣſtat

Ripho.

bic aũt erat ipſius pupil
in ſuis factis vel exigatur
ek reddere rões:vt.j.de ad/

—

A Obliganone.. exil/

lat tutelam.
liber. debeaʒ.
q; poſſeſſio.
nulla.
g ¶ Danga eſt. ei qͥ bo⸗/
na fið ſeruit:vt bic.⁊.S
e.l. at qui.S.ſi libero. et
l.ſi pupilli.S.ſi qͥs qua
ſicreditoꝛi.aut datur S
in rem ver. ð me.ut.j.ð
peculio.l.i.in fi.⁊.C.q
cum eo.il.ei qui.in fi.
b ¶ Deſinit. ipſo iure:vt
.de pig.ac.l.ſolutuʒ.J.
vñ ſi domũ.nõ iure opẽ
ſatiõis qꝗ nõ fit: niſi cuʒ
oppõit᷑ ab hoĩe:ſʒ qꝛ bꝰ
geſtoꝛis iã nil vr intereẽ
bec aũt actio dat᷑ ad ĩter
eſſe. aʒ. alij dicũt qy ꝑ ex
erceptione.
Ius cõtel. ex ea

1
ceg

re fact.vtſi tẽ ẽ locuple

tioꝛ teneat.al.n.ñ renef
vt hic. ⁊. S.e.ſi pupilli.i
pꝛĩ.j.de ſolu.l.in pupil

non intulit rationibus creditoꝛis llo.·ſie ſ. me. cj.lichtu.

cuius negotia gerebat:eam pecu

in pꝛi.ſi tñ tũc nõ ẽ:ſʒ tẽ
poꝛe ſnie ſatis ẽ:vt.j.de

pe. be.ſi a patre. S. quo

tpe.⁊.l.illud.idẽ ⁊ ſian
ie lit. ↄte.ↄſum pta ẽ in
aliã rem pu.yt.j.ꝙ me.
cã.l.ſiipſa.⁊ boc in vti/
libus negotijs. in neceſ
ſarijs aut nõ inſpicit:ſit
locupletioꝛ:vel nõ:vt.ſ.
de ſolu. l. in pupille. S. i

R„Bipecunie ? pericu /

lu.ſ. culpa eueniẽs. ſic
t.j.cõmo.l. ut certo.O.
cõmodatum.⁊ ex eo qð

hic ſubijat optune pꝛo/
batur. de tali em pericu

lo tenetur vt bic.⁊.j.ſi cer.pe.l.periculũ.⁊.C. arbi.tu.l.noĩa. ⁊.j.mandati.
ſi remunerandi.S.apud. ſic ⁊.j.de pe.bere.item videndum. ð
IEx ea actõe.qua debitoꝛes ↄueniũt.ac. mn ſihõ elſent.quo caſu nõ te
nẽtur: vt hic.⁊.j.de magra.cõue.l.i.O.ſi magfatꝰ. ſ
n ¶ Pater. ten ebit᷑.ſiẽ emãcipatꝰ vemia petita.alł nullo mõ agit:vt. C. de in
ius vo.l.ij.videbat foꝛte eũ nõ tenen:vel ꝓptaffectionẽ pr̃na vł reuerẽtiã.
reſne Poenrra dies vẽit añ geſtionẽ. vt ſtani inuit. vel dic vt

ã̊ aliqñ tꝑe ſteteratĩ adminiſtratiõe:vt.S

c. diuoꝛtio.S.ſʒ hicqͥ da,

Gein verioꝛ ẽ.⁊ ſic no.eũ a ſe exigere:vt.j.de pecu.ſʒ ſi dãnũ. .. pterea.ĩ fi.

2. . e. diuoꝛtio. ꝗ ceten.

q ¶ Judicio.i.acnõe negotioꝝ geſtoꝝ.qẽ bõefi
r ꝗFeneraſſet.ſ.ꝓ ↄditiõe ſue ꝑſone:vt bẽs.C.

olues in fi. buius.l.

P ¶ ꝛeterito.i.tranſacto.
evtiſti.ð ac. ꝗ. acnonũ.ac.
de vſu.l. eos.qꝙ erit veruʒ:vt

UVDMaximas.i.centeſimas.quibus nulle ſunt maioꝛes.⁊ yr qð cẽteſ⸗ imas

qiñ vbi quis tc.
t ¶ Megotia.i.tutelana negotia.
v ¶ Konuentit. I. malo modo.

Bublicam. l. pecuniam.

xgg Haximas. i centeſimas.vt modo dixi. ⁊ boc in tutoꝛe planum eſtſi cdlaʒ
uertat: vt.j. de admi.tu.l.non exiſtimo. ſic intelligitur. C. arbi. tu. l. cu
ratoꝛ.⁊.j.de admi.tu.l.tutoꝛ qui.ꝭ.pecunie.⁊.C. de pſur.pu.l.i.nã legine

. . ratio ciuilis ſuaſitnon fieri deterioꝛem: vt.C. ſenn
5dictis tribus legibus. ſed ad id ꝙ; dicit negonaue: on boſſe tatſori ratio ſuadet non fieri deterioꝛem. vt.j.de reg. l ne
appellantur cẽteſime pdictis mi ſtar..man idemch.. aſtpecunam. iu.liufnarunre. l
Pp ad centeſimas teneatur eſt 1. ſo. ibi palam. bicclam. vtar. ſ. Acões edes ruinoſas. id No
geſtor gcſe⸗ in regione tiñ dicit tenen. ſo. lij vt. K. dicunt bic ap / coese iio. excaurione: Nol
vbrad conſnerae non nñ. 7. d. l. non exiſtimo. alij v lũnã.⁊ ſic erunt q̃ Meſtuo. ey m g Potius. elle ani⸗
ani ul. uoee F. nno ſie ſoch ſt meres. 5 auico ina. ? ſicu “S ctiue. ⁊ non com eſe
gueſummanmereſe⸗ ſtitutum a diuis pꝛinci- niinfectiuicino cauero: ſt. ac. po onem aueſen Per
ciu legitimaruʒs.i.quas ut eſt con . auſa E eſt qdð pꝛeſtitero neg. gelt. * tur:quia partem een
ſipuſari coditioeſie d PHUIg: ſed iſtius diuerſa ca ni tiusquã cõmuni diuidundo iu⸗ meduiabatſtan Guntt
one poterat: qꝛ ma Dibl: lced ſumpſit exea admini tius quã cõmun otni locum ebe/ igin
1 es frequentabantur. qui non ſibi ſump e⸗ dicõ poſſe me petere.quia pot di. loch ſ:vt guncen
tuviech bec duo und ſtratiõe nũmos:ſʒ ab annco t paremmenz ita defendere: ut ſo 4 elen ie
C oni r. rr K- .
negoreh en nig gli⸗ pite:et ante nego. ge. cbninilin, ci partem defendere non coge⸗ u Fehoedier munſ,
egonofo ei tionem. nam illi de gcklit⸗ cn Dem: Redee eiu⸗
iuatum pꝛoꝛſus: vtnn atuitaz certe 1. , us me ia iteno⸗ h uih
Peuatorer geltoe vri tutum eſt: cum Sann be mnilu⸗ Biſeruum meuz me igno te potn krare han
Teontratia vciur. tegram v abſtinentez ab omm lu. 0 ante uel abſente in norxali Kbe⸗ . coi di. inlte
a eck iſtius reſpon / cro pꝛeſtare fidem deberent:licẽ⸗ cauſa defenderitꝰ:negotioꝝn geſ. Rqspu.Av⸗, Feune
unn da nu uſurs uice cuiuſdam pene ſubi. lo get i IDez. üfona vanl2) unmi⸗
accedi ulada pu 1. K 1 . , 71 ire MNMin
palig nch teneanii eſtt ciuntur:hic bona ratione accepi ſerui mei rogatu negotia ſaas mi mio⸗ haſelin
e cẽ ab aliomutuũ et in uſuris: qꝛ non ſuſceperis: ſi dũtaxat voſſ mit. acoe⸗ ithni,ℳ
Licentia.i. ꝓpterlicc D all aer tijs: que mea lulcep ponemir. it mridine
ſoluſtꝛnonun er negoli ſtulit ¶ admõitusa ſeruo meo id feceris Pruoecna⸗ giriit⸗
enerünepitenr⸗ gerebataſe Rseligmun un ante erit inter nosneg. geſt. actio. DSi paus et oho Ra
mis. verbocpar mnãduseſt: multum ſi mandato ſerui etiam ibi quando tota Mſſittwes
obligatio facit ceſſa / condemnꝗ . ri uaſi mandato e. ſab. tſimuordlie
le penomuprin eã gquis refert:incipiat nunc debitũ an au nccl dein remkerſo a cti domus lab⸗ . Aunn
nordicegurcmene tem notmẽ fuerit debitoꝛis: qS ſa- dep te poſſereſponſuʒ eſt: iem quando pii auiſen
quenonqſ ccpi onte te uſurario facere uſu oneagererte poſ bolenus. cula quedam. et Mimmit,
ni venibica tis eſt er nonuſu 1. Mbolenws. rngte
am: vt. j. de ar bi. cel e — 47 miaz o dle :ꝛvt. j. ð dã. Kanbis
R.r. C., de vſuris 4l. . ranum . gR¶Aius ,.Zc Em pecumaʒ S mnorn⸗ l Gahi
perie nem no. ppuni — KK lio li Nolueres:qui tibi nihi man ex boc. vel venuſ iheeggt
qui licnepn ur penuii Oluendo auiſch woalioli dauerat negotioꝛum geſt. actiori tρhhenu iiunn
e vra./ f enm, q autem alicui on po⸗ bitoꝛ a creditoꝛe liberatus ſit: mI“ mitnatur actor. .
endo ne alius ſine uoluntate eiusn bn ſi ſiquid debitoꝛisinterfuit eam ſeomiſin cun iſkt
rat vnde repeuit ſtiure exigere'. naturalis eniʒ ſi ſũſiqu lui belſpanis p del
3 Eerzaonenn ae m let ciuilis ratio ſuadet alienaz pecuniam no n Lpianus: ua nd eaueti e
ne cndltonemmeloremqunen iamiciti ductpater aſien n
5 Eum. no. inuito bh,/ Condlit oꝛantis:et inuiti nosf ace 1 BSdquia etierit inrel 6 erpeſas ent
Skeium contertn libeſa⸗ N ei nonpoſſe. na pupillis mraein aant ⸗ pp paneſocijre/ en
elbimnonem Aid c Ppoſſe: detenoꝛem non Aulus. uel ſuſpectostutoꝛes do bʒactd betoyrbic 1. Hud
me 1.ſ. de exer l.i. . pe. Icõmunes edes tecum ha rit:nulla aduerſi useos habʒ 0 23 riae. hige
in fi. 5§. 1 j. de noua. l. ſti Icõmunese 1 ſm diui ſeueri cõſtitutionẽᷓ. ⁊.j. deaij plu. fintäſe
cbun §. .rar⸗5.nl. ꝛotua partedam⸗ nem fᷣm cſ. veſaä iu. mlein
en er.er iu. Aαι beam: 1 pꝛotuap ar. ſicolonus. ly
i. in 1ſed 5. e ehen⸗ —S . “ ſilcii⸗
cõceditur.ar.j.de acquiren. re. doletlam. es gaudium capienti. cöſtar n9 f. er ſ. cauendo. S= ned
Hanbenertce mgeumdero ancea e genan Tai:ed. W. enenetnercart dannane drc , nanr
aũt ꝙ inuitus nemo gaudet: vtt i. F. inurto ⁊. j. de do.l. hoc iur̃.S.nõ Mon de peculio. boc aute :pt.j. de peti. bere.l.vtiles. chſ
deli. l. nec emere. 2. j. de bo. poſſ. l. tij. F. inuito. z confertur vel tractat eion re mancipium:vt.j.de peti.bere.l.vtile picimbe
ibi de aliquo dhio rei ve er geaiif l.a mann g. . itur: vt. .e. ſi pupilli.5. ſech ſi ego.Rñ.quia eſtin peculio ſuijbius Mh
a. g kecll el vtar .deae⸗ cte ecuniã. boc. n. inuitverbũ erigere: vt.. Beeculiarene otium qð eſt geſtum: quia nemo eſtin p in fi. Anel
e Roc.n. munr ꝛvt. & peculiareneg ..§. ſtichus. 1. . de pecu. leg. l. ſtichus. ſini
b Engere. nab nins ererque ahus poreſtqsch: vrolunctuperſona:e vt...ð pecu.depoſui..ſtichus..j. de peculio.ſed cum vᷣbum K
le.iij. fideicõ. F. ſi rẽ. peter R ſed pꝛimũ.ſ.exigere.fallit rõne officioꝛuʒ:v EA J ſerui.nego.geſ.in ſolidum nern. qmonitio.⁊ rogatus de oſai⸗
cu. ſed ⁊ hee.i.ri.que eſt . ſed pꝛimũ.ſ.eri ij. de admi.re.ad ci.per.l. ile ad mandatum interuenit. ſ. admonitio. ⁊ ro iorf. elbie
eoanuochivebnas gſetkaresinſeeft debeatun G 3 o 4 Rerdenwanganeng man. italnſtt aeob r duan eno. dtaͤ⸗ ki
. ſeo he. vl . 8reis ſti aʒ. item fallit: vt. C. quando fiſ.vel pꝛi. lib queſunt contra ſo. ſm. p. ⁊.R. bero. ⁊ tũc ſic:vt in Zrijs.vel dic Echo
re.l. pe.⁊.l.exduo ho dã. l. i item fallit: vt. j.de ap.l.non tm̃.⁊.j.de lib. 5 faciat mandatũ: vt bic. an a libero. ſat obligatio: l. prenz
P. 17 bo. dã. l. ij. item fallit: vyt noõ faci ua nulla naſcit obligano: da Mene
1r i iea⸗ autem non fallit qꝛ ipſe non agir lʒ ei recte luat 1 bic fuit admoniio ⁊ rogatus talis ex qua nul J uahe
ſ. de lolu. l.qð ſi ſtipulatus.i fi. .

ſiennſtti

niſcl ine

ſrlat

ine Ne

Gtginie

Incanenen.
Poftcni ak.

ſ. hilatt⸗

Ptwscdte .

birgipute
biczonee
Donusnnihn

Urutäben
Gngtucn

Cllquetine
Gkpnpad
nuSNidi,
kellinug⸗
Gbochefnn
binon det-

Cpohetuun
lein Nris
Gicaur N.

ſaniſon

Qvennrni

dol lnsn
ga ndenef
ielußn i
prlignrin
on genii
phenht/

Neoſtholl3

ealilonſt
1ſtbog

ſeſ pi.
ſclua .

)

n a, EEſt etiã ſi umptꝰ honeſte ad hono
*5 a Prio. ſed a Ee⸗ G. adꝰ aꝑtinentes f. act?actõ
ſupioꝛi dico c. ne negotioꝝ geſtoꝝ peti poſſunt.
e Zuaſur d Qui pure teſtõ libertatẽ accepe
mu intereſſe. pi rint actꝰquẽ uiuentibꝰdñis admiĩ
mo aꝛnoduͦ die ſtrauerint: ronẽ redderenõↄpel-
vñ nõ agit nunc lunt᷑. Liciꝰpecuniã creditoꝛibus
R oemũ deve'hereditarijs ſoluit eſtimans ſoꝛo
ſimandauero.i. Fẽ ſuã defuncto heredẽ teſtõ exti
HSH tiſſe:q;uis aio gerẽdi ſoꝛoris ne
ierat vti. na im? Gotia id feciſſet: in ueritate tñ:fili
nis cuſs tet on defuncti qui ſui heredes patri
nonenobemus ſublato teſtõ erãt: geſſiſſet. quia
eeaglce: equũ ẽ in dano eũnõuerſaniactio
area if.ctioeö. ne negotioꝝ geſtoꝝ id eum pete-
Rn ngrulallter replacuit. a EFricanus.
gtur cui poterat Ancdaſti fi 10 meo Ut ibi fü
Nalrſenrul Adũ emeret:qð cũ cognouiſ
lct in bis dn ſet ipſe eũ tibiemi: puto referreqᷓ
obe caſibnullo mẽte emerim.nã ſi ꝓpterea qðti⸗
sau lno Frirg ma l mãdauero.i pꝛi.vlſi alerat doatur⸗:
— eeeisaß zr 6. vt. C. .l.i.
a Hullã.no. agit qͥ ꝓ pfr̃na gerit amicitia:vt bic.⁊.C. e.

ſſiprno. 1. S.e.l. ex duob. 5. fi. S. .e.ſi pupilli.S.ſj ſi ego. ſo. hic ſi

68 G eqr . WHä
7ere ainone mandatici bacacuõe deperulio peldein re.

Tertius

nõ fuit facta ad monitio aĩo obligãdi ſed ↄſilij dandi:ſic ⁊.j.man.l.

idq;. 5. ſi quis ea. ?. C. e. ſi negotiũ. ⁊.j. de dolo. ſeruus tuus.
elo quaſi mãdato ſequẽs eius fidem.

De negocijs geſtis

e.fideiuſſoꝛ.in fi.itẽ no.bic ꝙ indebitũſolutũ quo ad ſolnẽrẽ. ſ illi debitus
cui ſoluit᷑ nõ repetit ab eo cui e ſolutũ:vr bic.⁊.j.de oↄdi.ide.l.repetitio.⁊.g
e.cũ pecunia.⁊.j.de iudi.l.de qua re.ꝭ.fi.⁊.j.ad vell.quãq;.i fi. ⁊.j.ð pig.
ac.ſolu. .vñ.ſed õ.j.de ↄdi.inde.ſi cã pene.s.i.ſo.hic ſoluit noĩe heredita
rioibi noie ꝓpꝛio.⁊ iõ repeut indebitij.łʒ.n. bicotẽplatiõe eiꝰ q ñ erarbrs:

vtiliter. F. fi. ⁊. l.

yt. ſ. de pecu. l. iij. S. cui congruit.
Am pe⸗
cuniã. cõ Md
petit vt.. e. age q Meutiliter in nego DZDẽ
n alicuiꝰ errogant᷑ ĩ quibꝰ

bi neceſſariũ eẽ ſcirẽ ⁊ te eiꝰuolũ⸗
tatis eẽ ut emptuʒ habere uelles:
agemꝰinter noſ negotioꝝ geſtoꝝ
ſicut ageremus ſi aut nulluʒ oino
mãdatũiterceſſiſſet aut ticio mã
daſſes:ſʒ ego quia ꝑme ↄmodiꝰ
poſſim negotiũ ↄficere emiſſe:ſi
uero ꝓpterea emeri:ne filꝰ meus
mãdatiꝰiudicio teneat᷑:magis eſt
ut ex ꝑſona eiꝰ:⁊ ego tecũ mãda
ti agere poſſim:⁊ tu mecũ habe⸗
as actionẽ de peculio qꝛ ⁊ſi ticꝰ
id mãdatũ ſuſcepiſſet:⁊ ne eo no
mine teneret᷑ ego emiſſeʒ:agereʒ
cum ticio neg.geſ.⁊ ille tecũ:⁊ tu
cũ illo mãdati. Idem eſt⁊ ſi filio
meo mãdaueris:ut ꝓte fideiube
ret:⁊ ego ꝓ te fideiuſſeri ſi ꝓpo⸗
nat᷑ te ticio mãdaſſeut ꝓ te fidiu⸗
beret:meq; qð is aliqua ð cã ĩpe

ſoluit noĩe tñ h ereduta⸗
rio.ſic ⁊ bõe fi.poſ. licet
ſui ↄtẽplatiõe ſemꝑ ſol
uat.tam̃ qſiqʒ ſuo qñq;
bereditario ſoluit noĩe:
vt. j. de pe. be. ꝙ ſi poſ⸗

ſeſſoꝛ. ⁊.l.ſi quid poſſeſ

ſoꝛ.ſed ⁊ ſi buic ſoluiſſet
noiĩe ſoꝛoꝛis.⁊ br̃s ratũ
bʒ nõ ipſo iure.ſʒ ꝑ exce
ptionẽ liberat᷑:vt.j.ð pe
ti. here. ꝙ ſi poſſeſſoꝛ.et
l.ſi qd poſſefſſoꝛ.⁊ hoc
ſzm aʒ.ſed bul.⁊ io.ali⸗
ter legẽ iſtã itelligũt.nã
dicũt eã babere locũ cu
iuſcũq; noiĩe ſit ſolutuʒ:
vt plene dixi. S.õeo. ſi pu
puli. F. qd ergo inqᷣt. vł
dic aut ſuo noĩe.⁊ tũc õ

ria. aur bereditario.vt.j

l. fi. aut noĩe tercij.⁊ tũc
idẽ qð bic.

Andaſti. aut ti⸗
cio. quidã extraneo.
b ql⸗lDãdati.ꝑ filiũ mi⸗
i ¶ Actioẽ.mandati.
K ¶ De peculio.i. mãda
n de peculio.imo inſoli

ſee⸗ bonoꝛes.n. ꝑ grad deferunt᷑: veluti ð mioꝛib'ad maioꝛes.vt.

geſſit ↄtẽplatiõe amiatie.ſ.ſimpliciter.ſj amicitia pr̃na.i.ea affectio
ne qua pf gerit filij negotia.ſ.pierate ſeng ſumpta.põtẽt pietatis
motdiſfigui ⁊ miſericoꝛdie:vt.j.ð reli.⁊ ſũp.fu.at ſi qꝗs..ſj iterdũ

ſiue gradati repetit᷑: vt bic

.

Pertinẽtes.i.obuemiẽtes ꝑ gra

Benmltcktener R bonoꝛes.ſ ꝑpꝑ bonoꝛes.

de mune. 1 bo.l.vt gradati.⁊.l.bonoꝛ mũicipał.S.geredeꝝ.alioqͥn
caſuʒ vr appetere qͥ ad ſũmi loci faſtigia poſtpoſiris gradib ꝑ ab:u
ta qrit aſcẽſus:vt iĩ decre.diſ.xlviij.c.ſicut neophbit. ſ guo boneſte fi
unt tales ſumptꝰ. Rñ.oli emebãt᷑ honoꝛes ſm quoſdã.ſ bodie ẽõ.
vt. . ad.l.iul. am.l.i.vel dic ꝙ palã ẽt hodie pñrpeti:vt.j.ð polli.l.
i. F. i. alie aut expẽſe ſim ↄſuerudinẽ fiũt ð quibꝰ indubitabiliter põt
bic intelligi:vt in auc.vtiu.ſine quoquo ſuf.ꝗ.bec aũt oĩa.colł.ij.et
auc.ſenptũ ẽ exeplar. coll.ij.?⁊ ſan.e.S.ꝓ ↄſuerudinib. coll. ix. ꝛ.
ð pe.he.l. fi.... p ſo.l.ſi ſocietatẽvniuerſoꝝ.j.fi.⁊.C. ð/ꝓxi.ſa.ſcri.
l. vnicuiq;.ſ qͥd ſi ſymoniacededi ꝓ aliquo ⁊ bʒ ratũ:vel eiꝰ mãda⸗
to ðdi:an babeã actionẽ.Rñ.h.vt.j.mã.l.ſi re.ꝭ.rei.⁊.l.ſi ᷣo ñ re.q
ſi adoleſcẽs.ſʒ ar..j.de in rẽ ver.l:.iij.ꝗ.nec non.ac.
e Aulßure. ſec ſiſub ↄditiõe reddẽdaꝝ rõnũ leget᷑ libertas.vt.j.ð
ↄdi.⁊ de.l.ſicuilibertas..l.cũ ſeruꝰ.ſj vr ꝙ ſinõ appoat᷑ hecↄduõ
iñ rõnẽ reddere teneat᷑:vt.C. ð pe.here.l.fi.S.pe.q̃ e õᷣ ſolu.ibi ſpã/⸗
leẽ ð ſeruũ:qꝛ ꝓ eo aliud eade.l.inducit᷑.ſ.vt ex falſo teſtimõio ſit li/
ber. vel hic directã ibi fideicõmiſſariã accepit libertatẽ:vel bec ꝑ lã
toꝛrigit. ſed pꝛima verioꝛ eſt. ac.
fEicius.nõ verſari.alias nõ moꝛari.⁊ ſupple cũ melius alia actio.
cõpetere nõ poſſet.alioqͥn mala ẽ rõ:qꝛ m eã ꝓ oĩ dãno cõpeteret
bec actio, ⁊ uis ↄcurreret cũ actõe.l.acqᷣl.ꝙ ẽ falſij.aʒ.ſilis lecrura.S.

diret:quominꝰfideiuberet libe⸗

dũ dʒ teneri pr: vt ⁊ tũc
qñ tutela fulij: qꝛ erat tu
toꝛ agnouit:vt.j. de tu ⸗
telis. ſi filiꝰ.q̃ ẽ õ̊.ſolu.
pater de peculio ex filij
perſona tenetur:vt bic.
⁊ nibilominus ex ſua tenetur inſolidũ vt fideiuſſoꝛ:qꝛ ratũ videbit᷑ babuiſ
ſe:vt ibi.⁊.j.qð iuſſu.l.i.F.⁊ ſi ratũ.⁊.j.ad muni.l.ij.vel ſpale eſt ibi fauoꝛe
pupilloꝝ vt videat agnoſcere tutelã datiuã.nõ aũt ſic in teſtãria:vt.j.ð ad
miniſtratiõe tutoꝝ.l.lucius ticius.vel hic ꝓreſtatus eſt ↄtra.i.qð nollet ba
bere ratũ mãdatũ in pᷣiudiciũ ſui vel ſi non eẽt ꝓteſtatus.ſi tñ ob hoc pꝛin /
cipaluer gerebat:vt ſibi obliger filiũ.nõ vt habeat ratuʒ tenetur de peculio
im̃:vt hic.ſed ibi nõ filiũ obligari ſibi.ſed factũ filij ratũ haberi volebit: vel
verius dic hic geſſit pater:vt nec ipᷣeꝑ filiũ:vel filiꝰ ꝑ mãdatũ ſuſcepattene⸗
retur.ibi eõ vt teneret᷑.vel hic vt extraneꝰgeſſix qð filiꝰ erat facturꝰ adinſtar
dñi fideiubẽtis ꝓ ſeruo qui nõ tenet᷑ ob hoc qð iuſſu.cũ aliud ſit iubere ⁊c.
vt. ſ. q iuſſu.l.i.S.quid ergo.ſed ad qͥ dq pater de peculio ↄuenit᷑ Rñ.ſiĩter
ſit dñi negotioꝝ.potiꝰ.n.a filio quã a patre:qꝛ cautius emiſſet.idẽ ſi dicat᷑
filiꝰ cõmiſiſſe culpã:vel ego pater:nã ſi qð culpabiliter ꝓ filio geſſi filio ra⸗
tũ habente qð p̃t:qꝛ ſuũ ẽ negorũ cura ⁊ ſollicitudine.⁊ ſuo noie geſſi. ipſe
videt᷑ culpã cõmiſiſſe:qu ego cõmiſi.⁊ iõ ex eiꝰ ꝑſona de peculio teneoꝛ:vt

rãde fidei eiꝰcã fideiuſſiſſe:neg.

hic dicit. ſi vero ratũ nõ habeat male geſtũ a me tũc nec ipᷣe tenet᷑.ſi nõ fuitĩ

culpa ex eo qð nõ geſſit nec ego.ſed ſi dolo feci ego pater inſolidum teneoꝛ:
vt.ſ.ↄmodati.l.iij.S.ſi filio.ſjm aʒ.bñ geſtũ aũt a me raiũ habere ↄpellitfi⸗
lius: vt. S.e.l. põponius.cũ eius ſit negotiuʒ cura ⁊ ſollicitudine:vt dixi. ſic
⁊.S.e.l.ſi pupilli.in pꝛin. WM
l¶ Auia ⁊ ſi tiaus.ſ.extraneus.aʒ.
m ¶Et ego. ꝓ parte fideiuſſenm.nã
ſi. ⁊ ſicẽtintelligit.j.mãdati.ſi vero nõ re.ꝭS.filio.pᷣdicta aũt ꝓbat adinſtar
extranei.qꝛ ſi ꝓponatur ⁊c.
n MHeq;.ſ. ꝓponatur.
o ¶ WBmpedirxet.ſ.culpa ſua.vel volũtaria cã.nã ſi caſu nõ tenet mãdati:nec
diceret ꝑ me fideiuſſoꝛẽ liberari.a,ꝛo.
p Jideiuberet.cũ ſuſcepiſſet ticꝰ mãdatũ fideiubẽdi.als ñ teneret᷑ticiꝰ.aʒ:
qcno.aduerſus ticium tantum ſim quoſdam. alij dicunt ꝙ contra vtrũ
4 ſed male dicunt omnes:qꝛ boc eſtrecipiendũ cũ diſtinctiõe quãꝗ.S. ꝓx.
fecit. ſ. cnius ↄtemplatione fideiuſmſi.

diſtinguit. vt. ſ. cuius otẽplatõe fideiuſ

Liber

Etio. duobus modis pone caſum. pꝛimo quia inter directam. i. ſo⸗
Aemnem vrilem. i. que ſine ſolennitate datur. non eſt bodie differẽ
tia: vt. S. de oꝛigine iur.l. ij. J. omnium. ⁊. C. de foꝛmulis. l. ij. ?. l. i. n om̃s

dicit. ⁊ inſti. de interdic. S.ſi.ſcdᷣo dicas ꝙ non eſt diff eretia inter directam.
i.eam que venit ex ver⸗
bis legis ⁊ mente: ⁊ vti

lem:i cam aueenut ge. mihi actio opetit: aulꝰ.
verbis ⁊ mente ſponta⸗/ . tio neg. geſ. lli datur I
Neo geſtoꝛ: vt. F. e li. us ĩtereſt hoc iudicio expe⸗

inſti.de ob. ex quaſi con
trac.in pꝛinci. ex mente
tm̃:vt uli qui ex neceſſi⸗
tate gerit: vel ex neceſſi/
tatis ſuſpitione: vr.S.e
l.iij. SF. bac actione..¶
e..il.curatoꝛis.ſed certe ĩ⸗
mo inter talem vtilem ⁊
directam refert: quia qͥ
putar ſe tutoꝛem vel cu⸗
ratoꝛem etiam de geren
dis tenetur:vt.j.de ad/
miniſtratione tutoꝛuʒ.l.
tutoꝛes.S.qui ſe.⁊.ꝗ.tu
toꝛ. ſecꝰ in geſtoꝛe.vt.C¶
e.l.tutoꝛi.⁊.S. e.l.iij.F.

utiliactionem agit: uel conuenia⸗
tur:quia in extraoꝛdinarijs iudici-
is ubi conceptio foꝛmularuʒ non
obſeruatur:hec ſubtilitas ſuper⸗
uacuaeſt maxime cum utraqʒ a⸗
ctio eiuſdem poteſtatis eſt: eun/
demq; habet effectum.
Apinianus:

interdũ.item beres cuu⸗ . . „Q0
ratoꝛis non tenetur nſii dotem a uiro ſtipulatus ſit:iudi⸗
de dolo ⁊ lata culpa de cio negotioꝛum geſtoꝛum ut uirũ

functi niſi lite conteſta.
vt. L. de here.tu.l.i. ſe/

cus in heree Beſteꝛid – ricanus.
vt. S.e.l.iij.ð.hoc aute. ndi
teſponder poteſt t⸗ Jrem: quam ſeruus uendi
tum ↄſequitur quis per tus ſurripuiſſet a meuendi⸗
vnam: quarũ per aliam toꝛe: emptoꝛ uendiderit: eaqʒ in

liberaret iure conuenietur.

quando cõpetit.nõ tñ SSS
dico ,toriensyna guo rerum natura eſſe deſierit:de pꝛe
tiens alia detur.ſed pꝛi ſ
ens ie voeneeſt cio negotioꝛũ geſtoꝛum actio mi

hi dada eſt: ut dani deberet:ſine-

c lili.i.non ſolenni.

d ¶Superuacua per.ti.

de foꝛmulis. C. m pꝛimã poſitionem.
x ¶MWaxrime. bec dictio maxime ſzm vtrãq; poſitionem abundat ſic. C. de
man. teſt.l.fi. F. ij. alias enim innueret ꝙ aliquando vtraq; non haberet eũ
dem effectum:ꝙ eſſet falſum:vel dicꝙ non abundat vel dicas ſuperuacua
eſt maxime ⁊c.i.illa maxima ⁊ potiſſima ratione.qꝛvtraq; actio ⁊c.⁊ ſic ad/
Iuabum maxime conuertitur in nomen.
WBnoꝛante. non tm ſciente. aʒo.
g ( Snpulatus.ſ.nomine ſoꝛoꝛ;s.“
b Vt virum liberaret.quia remittereei vult.idem ſi velit ſibi cedi actiones
vt.j. man l.idemq;.S.ſi cui.⁊ idem ſi alio quocũqʒ mõ murarer obligatio/
nem. vt. j. de iure do. l. mulier. F. fi.
Irem.quam vendiderit.ſuo nomine.⁊ putans eam eſſe peculiares⸗
ideo ſuam:quia ſeruus fuerat venditus ſibi cum peculio.aʒ.⁊ po
ne caſum duobus modis pꝛimo vr ſint tmmodo duo rñſa.in.l.iſta.ſcdᷣo ꝙ;
ſint tria:vt ſtatim dices exponendo litteram.e
k¶ De pꝛecio reia ſeruo ſurrepte.⁊ ab emptoꝛe vendite.
¶ MWibi. ratum babenti in ſubſidium re perempta non aliter ſem bul. vt di
rnmus. S. e.l.ſi pupulli.S. ſed ſi ego.eſt ⁊ alia rano neceſſaria que adeſt:q̃a
iſte emptoꝛ habet pꝛecium eius reivendite ex cauſa lucratiua:vt.j.ſi certum
petatur.ſi eũ ſeruũ.⁊ ꝙ; ſequitur vt dari ⁊c.incipit ſcõᷣm caſum.
m & Kn et meum. credebas ergo tuum ꝙ erat meum ipſo geſtu: vt quia
creditoꝛi meo ſoluebas vt ſtatim ponit exemplum.ſic ex rio ⁊c.ſsm Jo.a/⸗
liter enim ſi eſſet meum negotium vel raubabitione vel ipſa re vel cura ⁊ ſo⸗/
licitudine ⁊ tu feciſti mo nomine non datur actio:vt diximus ſʒm. B. vr. Z.
e.ſi pupilli.S. quid ergo inquu pedius.dabitur ergo boc caſu contraria ſed
2 dari poteſt direca ꝓpter non exactam cautionem a legatarijs: vt.j.ad.l.
fal. dolo.ſed iu dicas ſm aʒo.ꝙ ſunt᷑tres caſus. Pꝛimus ſi vendidiſti rem
meam ⁊ ea deſinit eſſe in rerum natura vſq; illuc:vt dari ⁊c.ſcdðᷣs quando ẽ
pꝛeſcripta ꝙ ꝓ eodem eſtac ſi naturaliter deſijſſet vſq; illuc: ſicut eõrio ac.

podie extra oꝛdinem iur̃.i.extra antiquã ſolennitatem ꝓponuntur: vt hic

riri. nec refert an directa quis:an

i. noꝛantequoq; ſoꝛoꝛe ſi
ter negotium eius gere

⁊. C. de re. ali. non ali.l.. ⁊ vtroq; pdictoꝝ caſuũ eſt meum negotinz
ranhabitione ⁊ dabuur mibi dho actio.tertius quando eſt meũ ipo

geſtu. ⁊ daturõ me. ac.

n ¶ Bic econtranio.exemplificatiue ſʒm Jo. ſed ſiłitudinarie ſjm aʒ.

o Boluiſſet. ſ. nomine hereditario.ſecus ſi ſuo. ſicnon ob.ſ.oↄmu

gotium qð tuũ eẽ exiſtimares: cũ
eſſet meum geſſiſſes ſicut ex con

trario in metibi daretur:ſi cũ he⸗

reditatem que ad me pertinet tu⸗
am putares restuas pꝛopꝛiasle/
gatas ſoluiſſes: quando quideʒ

ea ſolutione liberarer .

De calumniatoꝛibus.

n Lpir.
N euʒ:qui ut calumnie

. uel non faceret pecuni⸗
am accepiſſe dicitur intra annum
in quadruplumꝰeius pecũie quã
accepiſſe dicitur:poſt annũ ſim⸗
pli in factũ actio competitj. Hoc
autem iudicium non ſolum in pe
cuniarijscauſis:ſed etiam ad pu
blica crimina pertinere. Põpo.
ſcribit maxime cum ⁊.l.repetun⸗
darum teneatur: qui ob negotiũ
faciendum:uel non faciendũ pej

calumniam pecuniam acceperit·

faceret:vt.j.e.l.i.in pꝛin.

2

cauſa negotium faceret

ni diui.l. in boc
iudiciũ.⁊ ð boc
plene diximꝰ?. .
e. ſi pupilli. F. itẽ
qu eritur.i diſtin
ctione que dicit

de quatuoꝛ mo/

dis quibus ẽ ali
enũ negotiũ. ac.

p Nñq;. p qe.
ge Rbck: uln

hoc ſtatueris in
animo ſm yr.b.
7 Jo. tu dic exce
piione ⁊ ſtatim
cum hereditario
nomine ſoluerit
vt dixi. ⁊ eodem
modo intelligi⸗
tur. S.e.l.quevti
liter. S. fi. vel ibi
nomie tertij. hic
nomine veni de /
bitoꝛis.

r ¶De calumni /

gtoꝛibus.
Pictum eſt ſu
pꝛa de nego. ge /
ſtis noſtris ab a
lijs boͤa fið. nũc
qñ in iudicijſad
noſtram leſionẽ

⁊ per calũniã au

di.⁊ nota qð in
duobus caſibuſ

tm̃ loquit᷑ hic ti.
ſ. quando acce/

pit pecuniaʒ: vt

faceret ? qn vfrr

Iimt eum. niſi ſit parens vel patronus vel ſimilis:vt.j.ðᷣ ob
quijs.l.parens.puto tamen eos hoccaſu teneri acti.in fa
ctum generali que datur in ſubſidium.quein multis articu
is admittitur: vt. j. de pꝛeſcrip.ver. quotiens.⁊.C. de ſacro. ſan.ec.

ſancimus.ne lucrentur huiuſmodi perſone inique:vt.j.ð dolo.l.nõ
debet. in fi. 1. l. ſequenti. ⁊. C. de dolo. ſi ſuperſtite. ⁊. C. de iure do. l
i.ſed an in hoc caſu hec ſubſidiaria datur in quadruplum. poteſt di

ciq ſic: vt.ſ.de furtis.ſi quis vxoꝛi.S.i.I marito in vxoꝛẽ penalis nõ

detur: vt. C. ren amo. l. ij.

tMon faceret. cum facere vellet. ſed an qui dedit vt faceret teneatur
ſimili pena.reſpon.tenetur:vr argu.C. de epiſcopis ⁊ de.i:.ſi quẽq;

in fine.⁊. C. de pena iudi. auctentica. nouo iure.⁊ infra.e.l.S.ſed et

conſtitutio.

v ¶ Un quadruplum. an totum ſit pena vel non dic yt infra in bere /

dem. F. finali.
x¶ Annum vtilem. vt. j. e. l. annus.

—

y¶ Nom petit.ei qui dedit vt non fieret.⁊ ei ob cuius malum vel bo/
num fuit datum vt. ſ. e. 1 generaliter. 5. illud. ⁊.l. ſiquis ab alio. ſed
an hec actio infamat:quidam ꝙ ſic:vt diximus.S.de infa.l.ꝛ.
5¶ Hoc aũt cnmina.ſi quis accipiat ob ea inſtituẽda vel nõò inſtituẽ

a. accur.

a Vlaxime.ob negotiũ.criminale.⁊ foꝛſan pecuniariuʒ:vt.j.ad.l.
iuł.reperũ.l.antepe.ibi iudiciũ capitis pecunie vt ⁊c.ſed.b.õ.⁊ no.
ꝙ hic tenetur quinq; modis.pꝛimo boc edicto.ſcõo.l.iuł.repetũ.vt
bic. que imponit penam extraoꝛ. vt.j.ad.l.iul.repetun.l.ler iulia. .
hodie.terrio tenetur crimine falſi q penam depoꝛtatiomis vel vlui⸗
mi ſupplicij continet: vt.j.ad.l.coꝛ. ð fal.l.i.i.rn.⁊..fi.quarto tene
tur de crimineↄcuſſionis:yt.j.de cri.ↄcuſ.l.fi.⁊ bis quatuoꝛ modis

e
i
iiLöpan.
üineli
Mnrem.
fpntgliſct⸗
ſintwnit
chrite

1

ſii

usvanor

—
iM e
un. gunt
giniimun

ijnit

tlinpe⸗

(uumml,
iunyna

Gpe nm

Wſiglun
in G⸗
Prigelite /
eIINNNNe,

eflis nui/

ilinne
lſal:
VnnPeicß
fſlarce
irodknt
Rlulir
(fuſui
(ſenbeeti
(ſongrnſe
NAbrran
d Aiud
n
(ſti öpe
6l inteni
lkulit.
ſiiſdeyenhn

=
S=

4 3
Nt

di Oepont

(tdnse

(Uneni

–

Myrhaee
Ahnſne
eumld
ltiterd

— =☛ -=

—

1

funger
üiininnienn
inln
Eelnſintn.
iani
Poeſpzl.

=,☛ = =

EE
=
=
== S

=⁊ = =
SS =Sẽ
==☚— —
= = ——
S=
S = = =

=.

— —
E
S

Nonieknj
Nonineſenee

dins.

Ronbus.
(Mana

PAdenen
ſtstoſronn
lpobörſita

Glinidefel
Notrun lior

1erccln
mmune

duobns cnſ
loquehen

Auand, )

Plpennßf

femtgi

lſnllagtſ ie
ſupneiriit
lein tollisnn
Ceſamn ſnt⸗
etödlui
.1Cheinnl

ulinotti

toneen

nſvenamenn

is tel iand
ufnel

etinfunal

sniung
uschiie

deinfrl
nlnſs

=S

=

ſſdecmn

Tertius

tenetur qui pecuniam vel ſimile accepit: vt.j.e. ⁊ gen eraliter. ſed ia⸗
lio differunt: qꝛ lex oꝛ. ⁊ iul. repe. nõ diſtinguũt. faciebas per calũni
am: vel non faciebaſ:ſed ſatis eſtqð accepiſti. at hbocedicto crimie
concuſſiõis.ita demũ teneris.ſi ita accep iſti qð negoriũ calũnioſe ĩ
ſtituas uel nõ inſtituas.quinto tenetur lege remia.ſed bocobaliam

cauſaʒ punit.ſq;

qꝛ crimen incho

atum non pꝛoſe
quitur. 2 puni

Qui autemaccepit pecuniam:

ſiue ante iudicium: ſiue poſt iudi

ad ſimilitudineʒ i Ri
ſupdliciſel *cium acceptum tenetur. Dy ? co⸗
nml li mpꝛi. ſtitutio ĩperatoꝛisnoſtri que ſcri⸗
2. C.o accu. .fÿi. pta eſt ad Caſſium ſabinum: ꝓ⸗
nbii bannng Hibuit iudici: uel aduerſarioĩpu
tollawur. ñ. bor blicis: uel in pꝛiuatis: uel in fiſca⸗
eun her auun libuscauſispecuniam dare⸗ et er
ac.cn pꝛe.l. ire / hac cauſa litem perire iuſſit.naʒ
perundan vero. rpractari poteſt:ſi aduerſarius nõ
eang e, per calumniam: ſed tranſigendi
cẽ tollũtur: vt.j . n: te
eeen ſena ⸗ animo accepit:an conſtitutio ceſ/
no tollimn aꝛ er ſet ⁊ puto ceſſare:ſicutihoc quo⸗
lo fuco dalevt qʒ iudicium: neqʒ enĩtranſactio⸗
ln.Sſſed ꝛſiali Mbus eſt interdictum: ſed ſoꝛdi
ud. item bocedi dis concuſſionibus. Decuniaʒ
ctũ penaʒ venire al
Aactoris. glia a *
ſn Aulus
b ¶ Qui autẽ. te⸗/ — , LE„,
nekfacit.5.d a ¶¶N Mm etiam ſi quisobligati
ctis.l. iunſgeů Rone liberatus ſit: poteſt ui-
H. zͤ ſi faudãdi. r 1
2 de pecu.um deri accepiſſe.idemq; eſt ſi gra⸗
ma. . bpe.. tuita pecunia utenda data:ſit: an
g 37 pflitutõ ninoꝛis lo⸗ „. ., 8ſit:
rrl Fronini miuoni ocata: uenditaueres ſit:
iane necrefent ipſe pecuniam accepit
d ¶Aduerſario.

nõ pꝛincipaliſed eius pꝛocuratoꝛi:vel adnocato qui ⁊ aduerſarij di/
cipoſſunt.⁊ tenẽt dño cauſe hoc edicto cuiꝰſũt ꝓcuratoꝛes qꝛ pecuni
am acceperũt vt eis facerẽt negotiũ ꝑ calũniã.i.vt paterent᷑ ſe uinci

uerſario. ſemp valet trãſac. xt totũ ti. de trãſac.in. C. . ff. niſi in caſu: vt. j.

De calũniatoꝛibꝰ

de ↄdi.inde.in ſumma.iĩ pꝛi.⁊ boc ſi cꝗ erat pecuniaria.ſi vᷣo ceriminał⸗ po
terat tr ſigi vt qꝛ ingerit penã ſanguinis valet trãſactio qtũ ad accuſatum
vt. j. de bo. eoꝝ.l.ſ accuſatoꝛ incidit in turpil.⁊ maxie ſi innocẽs erat accu⸗
ſaius nec ꝓbatũ eſtcrimẽ in eo.ſi vero nocẽs ñ tenet᷑ bocedicto:qꝛ pctã no⸗

an alij dari iuſſerit uel acceptuam

ſuo nomine ratum habuerit.
Lpianus.

= Zgeneraliter idẽ erit ſi ꝗd

Nomnino compẽdij ſenſit ꝓ⸗
pter hoc:ſiue ab aduerſario:ſiue
ab alio quocunqʒ.Siigitur ac
cepit ut negotium faceret ſiue fe⸗
cerit:ſiue non fecerit tenetur. et
qui accepit ne faceret:et ſi fecerit
tenetur. Hocedicto tenetur etiã
is qui depactus eſt. Depactꝰau⸗
te diciturturpiter pactus. Illud
erit notandum:qð qui dedit pe/
cuniam ut negotium quis patere
tur non habebit ipſe repetitioneʒ
turpiter eniʒ fecit: ſed ei dabitur
