lq Moc.ſq; ius gentium. ”
MseNiSan nõne boc de iure publico eſt cum ſit ſaramenum.
vr. S.e.l.i.ꝗ.publicũ.et bic ponitur inter pꝛiuata pꝛecepta. Item bec
due ſpecies publicum et pꝛiuatum inter ſe deferunt.et nulla eſt altera. RKů.
et boc illud còſiſtit in tnibꝰ.ſed de pꝛiuato ideo tantũ dixit ꝙ cõſiſtit in trię/
bus. quia de eo plura erat dicturus. vel dic ꝙ bicdereligione tractatibis
ſacis.ſ.domibus.vtibi diximus. S
n Parentibus.nota filium debere pati obedire. vt in-auten. de nup. S.
ſi vero expectet. col.iiij.accur.
o ¶ Et patrie.pugna ꝓ pamia.yt dixit cato.vt bic.et.C. de abol.l.fallacæ
et. j. ad.l.iul.ma.l.penult.ac.
Zvim.ſ.iniuſte illatã ab aliquo priuato.nõ illat ab eo.cui ſubditi ſu
us.vt.j.de iniuf.i.iniuriaꝝ.S.i.et.j.de rei ven.l.qui reſtituere. Item
nõ illatã a pꝛiuato iuſte.vt.j.ad.l.acqᷣl.l.iiij. Ged quid ſia poteſtate etcin
iuſte.Rhñ.pati debemus ſcᷣm.m.yt.j.de iniurijs.l.iniuriau.j. ſi qͥs ſ¶ ma
J v

2

—

——

77

maioꝛibꝰ. vt. j. de in ius uocã.l.ij.et.j.de iniurijs.l.nec magiſtratibꝰ. et. j. guũt᷑.vt ꝑ vſucap.rh.ſic vt inſti.de vſu et ha.j.fi. Itẽ per arrogatõ⸗

de iudi.l. ps litteran.et.j. ; me. ca.l. iij. S. ſed vim. Itẽ et bꝛutis hoc pmit/ nẽ. Item per ſententias. Item p teſtamenta.

tit.vt.j.ſi quadm.pau.fe.di.l.ij.cũ arietes.nõ iñ dicunt᷑ iniuriã facere vel n ermini.et iõ ĩiducit᷑ actõ ſimũ regũdoꝝ . Eollata. i piũcta

pati.vt.j.ſi quadru.pau.fe.di.in pꝛin. qua colſaiõe fii ciuitas et caſtrum ec vula.

VVm³ʃ/9s,——..—.G0—

a AHaã iuret. foꝛi nõ e p Koͤmertium:
ſiob tutelan »„»„, „ „ generale nomẽ
rer ſuard. ſn. ice d⸗mus Mam iure hoc euenitut qd oẽshoĩes appellarẽt᷑: iuregẽtinu eſtamnid cora

li.F quid ſi ob tutelam

modo cũ moderamine ctuũ. ſ bicad p.

Ptundent:ier t6 quiſq; ob tutelã coꝛpoꝛis ſui fe tria gra Ee ceperũt liben hiſ cõ nutato; ritrig ⸗
vi etvi ar. li. . ei igi Ccerit: iure feciſſe exiſtimetur. Et trariũ pᷣui:⁊tertiũ gẽ libernti.i.hi r. ð alijs ſta

Tr ſaraeenen. c(iũ inter nos cognatõquãdã na q deſierũt eẽ ſerui P Ermog. n nier⸗ tz
canſt eapeſeg me. tu ↄſtituit:ↄſequẽsẽ Hominez EEhoc iure gentiũ introdu onnacrint
dr aun ſen us. erra bolinſidiarinefas eſſe.. pi. ☚ A ſunt bella di ſcrete gen ſpſaalung.

cit ad boc ꝙ liceat vim
vi S vt. j. ad. l. & 4
acqᷣl.l.ſcictiã.S.qui c,u·. E nen 6 en n 2, cõtra.ſic heredi⸗
aliter. erj. de vi er vi ar mMiſſio datio ibertatis.nã qʒdiu lataꝰ:cõmerciũ::ẽptões:uẽditõ⸗ Etasẽ incoꝛpaliſ

ma.l. vim vl.et. . gsin ſeruitute eſt manui et ptãti nes: locatões:cõductões:obliga himnen coehalla

me. cau. ſed et partus. n e. rt et⸗ ] õ cõtinẽt. vt inſti.
penii ſuppoſt itꝰẽ: et manumiſſusa po tões inſtitute ei exceptis ꝗabuſdat de rebus coꝛ. .
be natlöncen on teſtate liberat que res a iure gen que aiure ciuiliintroducte ſunt. e iek.
ENuun fones. n tiũ oꝛiginẽ ſumpſit. utpote cũiu- 1 Msciuile eſt ¶ Xpia. Sacrone ſunta
ir uuaee AiN ded e naturali oẽs homies liberi na- qð neq; in totuʒ a naturali urstult vr t⸗
ditpoſttdteuſtodi etcõ ſcerent᷑inec eſſet nota manumiſ/ iure uel gẽtiũ recedit:neq; ꝑ oia : 5.cnin Irẽ
firmat.etqꝛ nõ ab ebiie ſio:cũ ſeruitꝰeſſet incognita.ſed ei ſeruit.itaq; cũ aligd addimus queroð qua ob
tate.vt. j.de his qᷓ ſunt ligatõe dicit hic

ve ein lia evt Poſtea qs iure gentiũ ſeruitusinꝰ uel detrabimꝰ iun cõ ius ꝓpꝛiu, eſt de iute gẽ
disc nõ diſpot vrcogat Uaſit: ſecutũ eſt beneficiũ manu- id eſt ciuile efficimꝰ.hoc igi᷑ ius cũ.cũ due raru

da aui Miſſionis. et cũ uno naturali noie noſtꝝ oſtat aut exſcripto aut exr/ ſn bligarone⸗
manumittit dat liberta . S umumumralis. de cluuili
tẽ ergo ſuã vel alienã. ſi 5o nno. A denatu
ſuam. ergo ipſe poſtea nõ erit liber.ſialienã.quã nõ erit inuenire.ergo qua rali nõ videf.ſed dicde naturali.qꝛ obligatio iuris gentiũ ðꝛ natura

nõ habet. pᷣterea cũ oẽs hoĩes liberi naſcant᷑ iure natursli. ergo nõ dat ei lis. et ecouerſo. vt inſti. de re. di. . ſinguloꝝ. et. j. de cõdic.inde.ſi icd
libertatẽ cũ ille liber ſu.bis duabꝰ rõnibus vel oppoſitõibus inductis ex/ quod. et inſti. de fideiuſ.S.i.quõ ergo ſeruꝰ obligat᷑ de iure gentium

pono. datio.i.detectio.nã cũ manumuto ſeruũ detegit᷑ libertas ſerui.nam cũ eo iure nullꝰ ſit.rñ.ĩmo iure ciuile eſt nullus.et eo iure nõ obliga⸗

ipſe ſp liber eſt inſpecto iure naturali.ſic qͥ exeutit grana de ſpicis noõ nous tur. ſed iure gentiũ eſt aliqs. vpel alið eſtnaturale quo ad aialia ois

ſbem kacit:ſed eam que eſt detegit. vt. . de acq..re. do. adeo. 5.cu qs. ſic ?.ſ. aliud quo ad omnes boĩes.eti ſeruos.et hoc ẽt pot dici gennũqð
ſi ſer. vẽ. ſicuti. F. ij. in fi. F. vel dic dar quã nõ b abet ille qui dat vrin vſufr. in idẽ recid it. cũ ergo dico obliganoonẽ naturalẽ.nõ intelligo de iu⸗
foꝛmali.et.j.dẽ oſufr. q; noſtrũ et in crediuo:e.vt inſti.quibꝰ alie.lʒ..i.hm re naturali oim animantũ.qꝛ alia aĩalia nõ obligantur.ſed de iure
e (Que res.ſ.manumiſſio. .. . iũ. põt tñ dici quan
f¶lliaſcebãt.et hodie naſcũt.vt.j. de reg.iur.l.qð attinet.ſed ar..j.de na uenit. vt in alẽdis liberis.et ꝓcreandis.er obligatio ad antidoꝛa.qᷓ
tal. reſti.l.interdictũ. et hoc ſm. b. et. p. verius eſt vt bodie naſctur ſerui nõ impedit repetitõem ſoluti ꝑ erroꝛem ſemꝑ. vt.j.de cõdi.inde.ſi

cũ in hac pte derogauerit iun narurali ius ciuile.t. 3.e. ius apile eſt. ʒ ibm nõ ſoꝛtẽ. F. libertus. Jeem quid differt obligario a conmactu. dic. vt

ius naturale ſit imutabile in genere.vrinſti. de iure na.S. pe. diximus inſti. de obli. in fi.

g ¶ Tria genera. ſi ia eſſe ceperũt et erat vnũ nõ ergo ſunt ttuoꝛ. Kñ. ſ equi s uuſi dr verbon⸗ obligatio.vtinſti.de ac. S. de oſtituta.ite,
tur. et hẽs inſtãtiã. beri babebas tres liberos.hodie naſcit vnd. ſic incipis. ln erarũ obligatio. vt inſti. de litteran ob. item cõ tractus emphiieo
babere quattuoꝛ. ergo ſeptẽ.cũ pꝛius haberes tres.no ſequit᷑ qꝛ qui pꝛiuſ ticus.vt inſti.locati et cõduc.ꝗ.adeo.itẽ cõtractꝰ ſpoſalicie largitta

erant in lequẽti numero cõpurant᷑. Itẽ quò fiunt tria geneia immo tanũ ts.vt in autẽ. vt ſpõ.lar.in pꝛin.col.ix.
duo. l. liberi ſerui. qꝛ liberti liberi ſunt.ſed dic ceperunt eſſe.i.ceperũtapella t As ciuile. iuri cõti. i. un naturali. qð ſempꝑ eſt bonũ et equum
ri. ſed quid de reſtitutis naralibus.Rñ ſunt ingenui.cum nec yident᷑ fuiſſe vel gen. de quo mõ dixerat. que ſunt cõia pꝛimũ omnibus ani
ſerui. vt.j.de nata.reſti.l.ij. malibus:ſcdᷣm oĩbus hoĩbus.vt.S.e.l.i.in fi.cũ ergo addatur ⁊ de/⸗
b ¶ Liberi.i. ingenui.et facit inſti. de liber. in pꝛin·

de bello licito. vt inducto a populo romano vel im peratoꝛe.nam ho ſti. de vſuca. in pꝛin nec obſtat ꝙ ipm ſit imutabile. vt inſti. de iure
ſtes ſunt qbus populꝰ ⁊c. vt.j. de cap.l.boſtes. Itẽ dicit de bello inducio na.S.pe.qꝛ illud verũ ſuo genere.in certis aũt capitulis mutat.vel
ad iniuria/ ꝓpulſandã quod licet. vt. . e.vt vim. nõ aũt de alio ne indein/ dic licet mutet᷑ quo ad obſeruantiã ipſam tñ̃ ſemꝑ bonũ et equũ eſt.

iurie naſcat᷑ occaſio ⁊c. vt. C. vñ vi.l. meminerint. addit᷑ aũt iuri naturali in foꝛma vt in matrimonio qð iure naturali

leꝛ ¶ Diſcrete.id eſt ſepaꝛate.puta ualia a puincia. inuẽtũ fuit tñ a auili iure foꝛmã accepit.tã per ſponſalia pᷣcedentia
ICondita. a ſingulis gentibꝰ que ſibireges eſegeruunt. ꝙᷓ per conſenſum ſequẽtẽ de pᷣſenti.vt.j.de ſpon.l.i.et de reg.iu.nu
m ¶ Dfia diſtinc.imo et ſcm ius naturaie ſunt diſtincta. qꝛ ſcom ius diui pPttias.et in auten. de nup..nuptias.colla. uij. pterea iure ge.addi
hũ aliquid erat ꝓpꝛiũ.dicit᷑ em̃.furtũ nõ facies. Item.nõ cõcupiſces rẽ ꝓ tlur matenia.qꝛ cu iune geẽ. nil eſſet de turela cogitatũ inuéra eſt mate
nmi ui. It. no tetin ebis mercedẽ mercenarij tui vſq; ad mane. Item. nõ lia et foꝛma a iure ciuili. vr inſti. de tutel. in pꝛin.trahitin poteſtate
appareas in cõſpectu dei tui vacuꝰ.a ſi dicat᷑ oĩa ſur cõia iure naturali.ex dñoꝝ reſtricta. vt iſti. de bis qui ſunt ſui vel alie.iu. pe. ſj nõne a
pone.i.cõmunicãda. ſed m̃. etia tũcqñ bec pcepta diuina dabant moyſia totũ ſeruit addedo. et in rotũ deſeruit detrabẽdo in caſibꝰ upra i⸗

deo emt ius gẽnũ et ſcdᷣm illud dicebaf aliqͥd meũ. nã cũ eſſent getes iam ctis.rñ.ſcdᷣm.y.nõ detrahit᷑iuri cõi in ſua coꝛpoꝛis vniuerſitate.ſj-

cõiuncte erat ius gẽtiũ. vt inſti. de re. di. S. ſinguloꝝ. vel dic dſtia diſtincra in caſibus ſpecialibꝰ. bñ ergo dicit aliqͥd vnde fere totũ coꝛpꝰ iunis

giſtrat pueniet vel durãte officio.ſi eſt de mioꝛibns vel eo finito.ſi eſt de ſqʒ directa ab vtilibꝰ et ecõtra. Itẽ nõne etiã iure ciuili dñia diſtin/

Anumiſſiões quoq; iuriſ tes:regna ↄdita dñia diſtinctaa decura. fur. cö5
gentiũ ſunt. eſt aũt manu- gris termini poſiti: edificia col: ſio in fequeeſt

placen. gentiũ.põt tñ dici quandã eſſe obligatõʒ que inſtinctu nature pꝛo⸗

.. raba t᷑ vrriq; eoꝝ exigo quattuoꝛ exẽpla. detrabit᷑ ergo iuri natura⸗
X boc.bella. ergo ius gentiũ iniquũ.cũ iniquũ inducat.ſed dic dicit ¶liin vſucapione.que eſtcõtra ius naturale.et eſt de iure ciuili. vt in /

.

a-rrern
3A2 =

A

. „ . * *
. — .*

r

3

2 8 aũt ciui

õ

NPaꝛimus

eſt ius eiuile. cũ ibi vel in foꝛma vel in ma teria iuri cõi ſit additũ vel

v Hoc igitur iſtud igit᷑ nõ ponit᷑ illariue ſed inceptiue detractũ

vt ibi.igit bearꝰ marnnus.et bec dicno ius accipit in genere. q. di.
ius ciuile. ſiue lex. xi.tabu.et ſequẽs verbũ aut ponit pꝛo.et. vt. C. 5
ver. ſig. l pe. ibi melius itaq; ⁊c.nã ex ſcripto et nõ ſcripto eſt. vt in⸗

ſti. de iur. na. F.
conſtat. dic .
boc ius.i. ingu ſcriptout apud grecos.
le ſpecies iuns. 2„2
id eſt leges due Apinianus.
—— Vsaũt ciuileeſt qð ex le⸗
beie ponit. ps gibus plebiſcitis:ſenatuſ⸗

verior eſt et vytli Cõſultis:decretis pꝛincipum:au⸗

eoei. ctoꝛitate pꝛudentũ ueuit. Juspᷣ-
liullei tot ine toꝛiũ eſt quod pᷣtoꝛes introduxe
vbaſanone Ut adiuuãdiruel ſi upplẽdiuł coꝛ

rigendi iuris ciuilis gracia pꝛo-
teiui pter utilitatẽ publicam: quod et
eſt. cũ eni 7 2**
ſintſerptes iuii Honoꝛariũ dicitur ab honoꝛe pto
ctuiuis lepe. riũ ſicnoĩatůũ. m AAntia.
ge erSſin. Am et ipſuʒ ius honoꝛari⸗

ſenatuſcõlul. ̃n An „Ei
cipum placia. Aum quaſi uiua uoxeſtiuris

bocigitur ⁊c.

magrau dt iilis. (S9Aius.
denti vtinſti. O Mnes populi qui legibus
iren F. ſano⸗ ⁊ moꝛibus regũt᷑:partim
q neq er bis a ſuo /ꝓpꝛio::partim cõmuni hoĩm
unt ius eune. omnium iure utuntur. naʒ quod
tũ edicta ſacii quiſq; populusipſe ſibi ius con
l eiuz v ſtituit id ipſius ꝓpꝛium ciuitatis
pe.et tẽpoꝛa.ac.
in pꝛi. et quid ſit

quodlibet iſtoꝝ. dicit in dic. F. inſti. de iure na. et boc ſcõm vnaʒ ſi
gnificationẽ iuris ciuilis.que eſt ad differentiã pᷣtoꝛij.alias autem
qñq; ponit᷑ p ſtatutis ciuitatũ. vr inſti. de iure na.in pꝛicpio.qñq;
ꝓ.l.xij ta. vt.S.l.ꝓxi.S. hoc igit.qñqʒ ꝓ diſputatione pꝛudentum.
vt. j. ti.i. l.ij. F. ex bis legibus.

y · Jus proꝛiũ.adiuuãdi.adiuuat cum ſuis inſtitutis.dat bo.poſ.

ſcdᷣin tabulas.cũ etpꝛius babeant petitionẽ hereditatis.vt iſti.de
bo.pol.S.ᷣaliqñ.et de bo.poſ.l.ſed cũ patrono.S.pe.in fi.ibi legum
quoq; tuendan ⁊c.ſupplet vt in actõe furti manifeſti.quã pꝛetoꝛ in
duxit. ſed furti nõ manikeſti eſt ciuili s.vt inſti.de noxa.ꝗ.ſunt autẽ.
et de ꝑpe.ac.S.aliqñ. Itẽ ſupplet.vt.j.de noxa.ſi pluriũ.in pꝛinci.
coꝛrigit vt in emãcipatis.qͥ iure ciuili nõ ſuccedũt.lʒ iure pᷣtoꝛio ſic.
vt inſti. de exbere.li.S. emãcipatos.⁊ de here.que ab inteſta.ꝗ.emã
cipati. Itẽ in poſtumo alieno qͥ iure ciuili nõ ſuccedit:ſʒ iure pᷣtoꝛio
ſic vtinſti. de bo.poſ.in pꝛĩ. Itẽ in ſuis beredibꝰ qñq;.vt.C. de lib.
pꝛe.maximũ. Item facit ad idẽ.j.de iniuſ.rup.teſt.poſtbumꝰ.et in

’ G ſti. de le. ag. ſuc. J. media.

Am et ipſum. bene dixit adiuuãdi. nam et ipſum ⁊c.

a ¶ Vox.quia voluntatẽ iunis ciuilis eloquit᷑ ſcð m. y. vt em̃ voce ex⸗

pꝛimit᷑ coꝛdis intentio ita ꝑ pᷣtoꝛẽ iuris ciuilis ſentenna.*
Ones.legibꝰ.i.iure ſcripio.
c ¶ AHoꝛibus.id eſt iure nõ ſcripꝛo.

eg

d Regunt.ßͤ qͥ ſuntilli qͥ nõ rẽgunt᷑.r̃. ſilueſtres boĩes.
uo / ꝓpꝛio.ſjʒ quõ ius ꝓpꝛiũ vel a gẽtibꝰ ſtatutũ poteſt babere

locũ.cũ ſolus pꝛinceps poſſit facere leges.vt.C. delegi. et cõ.l.fi. q
eſtõ.rñ.bec ꝑ illã corrigi᷑ ſcᷣm quoſdã.vel verius.hic loquit᷑ de eo

CAega e quaſi ipſa natura inter omnes tenʒ.et ꝓpꝛio quod nõ

ſit generale vnde non eſt contra.

f JIus gen. qſiqʒ naturale.vt inſti. de re.di..ſinguloꝛum:
8 Aſticia. bec iuſticie diffinitio põt intelligi de diuma iuſticia. q.
de. dinina iuſticia eſtcõſtans ⁊c.et ſjm hoc oĩa vᷣba in ea poſita ſut

plana.et qð ſequit.ſuũ cuiq; ⁊c.iõ dicit.qꝛ ipſe reribuet cuiq; ſcdᷣm
oꝑa ſua.ſ nõne iniuſte fuit qð fuit mercenano in ſero venieti datuʒ

tm̃ qtuz et uliqͥ mane venerat.qð tñ diuina iuſticia laudat.rñ.illõ miſtice

De iuſticis et iure.

8ꝛ. vel dic ſecũdo ꝙ de fragili hoĩs iuſticia loquit᷑.q.d.iuſticia hbumana ul
q̃ eſt in hoie eſtvolũtas ⁊c.et ſcdᷣm boc illa duo verba cõſtãs er ppetua ex/
trabnunt᷑ qꝛ bõi nõ pſirↄuenire.cũ ſcriptũ ſit ꝙ ſepties in die cadit iuſtus.et
illud:nũqꝙᷓ in eodẽ ſtatu ꝑmanet.itẽ qͥd erit ira ſtabile inter boĩes. et ira im/

eſt:uocaturq;ius ciuile:quaſi iuſ
ꝓpꝛium ipſiusciuitatis. Quod
uero naturalis ratio inter omnes
homines cõſtituit:id apud om⸗
nes gentes pereqʒ cuſtoditur:
uocaturqʒ ius gentiũ quaſi quo
iure omnes gentesutuntur.

. pianus.
Mſticiaseſt conſtãs et per
ua uoluntas ius ſuũ uni

cuiq; tribuẽs. Juris pᷣcepta ſũt

hec.honeſteñuiuere:alterũ non le
dere: ius ſuũ cuiq; tribuere. Ju
ris pꝛudentia eſt diuinarũꝰ:atqʒ

humanaꝝx rerũ noticia iuſti arqʒ

iniuſti ſciẽtia*. ¶ P)Aulus.

mnnomõqdẽ id quod ſemꝑ

bonũ ac equũ eſt ius dicit᷑:ut eſt

ius naturale altero modo qð om

mnibus aut pluribꝰ in qcunqʒ ciui⸗

Ts pluribus modis dicit

mobile vt nullã patiat
mutationẽ.cũ oĩs ſtatꝰ
noſter. ⁊c.vt in aut. de
nõ alie. . vt aũt. col. ij.
itẽ ꝙ ĩ fi. dicit. ius ſuuz
cuiq; tribuẽs. intellige
qᷓ;tũad affectõʒ. qꝛ ad
actũ nõ poteſt.q.d. hba
bẽs affectũ tribuẽdi ſic
5. dSꝛ in rubꝛi.de augu⸗
ſto. ſic de mrimonio qð
eſt indiuiduũ.vt inſt.ð
pa.po.in pꝛin.łʒ inter⸗
dũ diuidat. vt. L. de re

pu.l.oſenſu.vlł tercio ex

pone vt in ſũmma burꝰ
tituli.ſj tullius ſic diffi⸗

nit. Juſticia eſt habit?ꝰ

animi cõi vtilitate ſer⸗
uata ſuã cuiq; tribuẽs
dignitatez. ſed Plato
ita. iuſticia ẽ vt' q̃ plu/
rimũ põt ĩ his qᷓ mimũ
phñ̃t. vl ꝓut ego credo.
iuſticia ẽ ↄgrua diſpo /
ſitio in ſingulis rebus
recte diuidicãs.verba
aũt ius ſuũ.expone vt
dixi. vel dic. i. boĩs me⸗
ritũ.nã qñq; ꝓpter de⸗
lictũ pꝛiuat᷑ ꝗͥs iure ſuo
vt. j. ꝙ me. cq.l.extat.et
C. ð iure ẽpbi.l.ij. ⁊.iij
vel dic ſuũ ius. vt viuat
et alterũ nõ ledat ⁊c.vł

beę Nuris pᷣcepta.i.iura pᷣcipiẽtia pcipiũt aliqð iſtoꝝ dicſuũ ius.i.iuſticie
triũ.i.ptinẽs ad aliqð iſtoꝝ. nã nõ oẽ ius pcipit.imo qddã pũit.qðdã p/⸗
mittit. qdã vetat.vt.j.de leg.et cõ.l.legis.qðdã oſulit.vt.j.ð reiuẽ.is qui
i ꝗſHoneſte.qtũ ad ſe.q hõeſtas circa mrimõia eſt.vt.j.de ritu nup.l.ſemꝑ
et circa moꝛes ſeruat᷑.vt.j.de tu.et cu.da.ab his.l.ſcireoʒ.S.pe.
K ¶¶ Yedere. et boc ad ꝓximũ.vñ illð:qd tibi nõ vis fieri:alij ne feceris.
l Nuiq;.vt nõ ſolũ nõ ledat.ſʒ eriã adiuuet.nã nõ ſufficit abſtinere a ma/⸗
o niſi fiat q; bonũ ẽ.ſʒ nõ hec vᷣba accipiunt᷑ bie ſicut.S.in diffinitõe iuſti⸗/
cie.Rñ.nõ:imo ibi bec tria cõpꝛebẽdit.bic aũtillud ſolũ qð extra duo pꝛĩa
relinquit.ſ.vt᷑ aliũ adiuuet.ei no.ꝙ bic repꝛobo opimionẽ pi.et alioꝛũ qui
dixerũt.ĩſti.e.ti.S.iuris pᷣcepta nõ diffiniebat᷑ius. Jus aũt eſtars boni et
. eqͥ cuius merito qͥs nos ſacerdotes appellat.nã dico ꝙ bec verba tantũdẽ
p̃ſtãt q ibi ſunt.nã ꝑ boc ꝙ ibi dicitpᷣcepta iuris dicit ars. cũ ars ſit colle/
crio pᷣceptoꝝ.itẽ ꝑ boc ꝙ dicit hõeſte viuere.alterũ nõ ledere.valẽt im̃ qtuʒ
boni et equi.itẽ ꝑ boc ꝙ dicitius ſuũ cuiq; tribuere.colligo.cuiꝰ mento qͥs
nos ſacerdotes appellat.i.ſacra.vel ſua iura cuilibʒ miſtrãtes.vt hic et.S.
m ¶ Junis pꝛudẽ.diuinaꝝ.vr.C. de ſum. tri.et fi. caro. et de e. l. i. in pn.
ſacro ſan.ec.et ne qͥd in loco ſa.et in autẽ.quõ opoꝛtet epiſ.et reli.cle.ad oꝛ

di. perdu.et de ſan.epiſ.et in multis alijs titulis.

n ſHoticia. põt recte legi. etita illa dictio ſcia ẽ ablatiui caſus vel ecõtra ſit
nominatiui.et bec dictõ noticia ſit ablatiui.ſic inſti.de iure na.in pꝛin.ſed
nũqͥd ſcᷣm boc opoꝛtet ꝙ qᷣcũqʒ vult iunis pꝛudẽs vel iuriscõſulteſſe.de
ber theologiã legere.rhñᷣ.nõ.nã oĩa in coꝛpore iuris inu eniunt᷑.vt.C. deſũ.
tri.et fide catho.et de ſacro ſan.ec.et de epiſ.et cle.et in autenticis ĩ multis
titulis vbi de diuinis tractat᷑. Itẽ que eſt differentia inter iuſticiam et ius
et iuris pꝛudẽtiã.Rh.iuſticia eſt virtꝰ.ius eſteiꝰ vᷣtutis executio.iuris pꝛu⸗
dẽtia ẽ ſcia illius iunis. Itẽ iuſticia eſtſummũ bonũ et ins medium et iuri⸗
pꝛudẽtia infimũ. IJtẽ iuſticia eſt mibuere ius ſuũ vnicuiq;.ius coadiuuat

Juris prudentia docet qualiter fiat illud.

o7 Sciẽtia. p iuſticiam habemus ne fallamus. ꝑ iuris pꝛudetiã ne falla⸗

mur. vñ ſcriptũ eſt. Sapiens fallere nõ vult:falli autem non põpDort.
UDe equum.et bonũ.ſi ſemp eſt bonũ qð eſtde iurenaturali.quõ dici
põt ſeruitutẽ vel yſucapionẽ de bono publico inductam. vt.j. de vſucapi.

l.i. ceũ bec iuri naturali ſint ꝛia et dicat᷑ nõ eſſe bona ſi enim bonum eſt ali ᷑

quid eſſe ergo malũ eſt ipſum nõ eſſe.rñdeo bonũ eſt de iure naturali om/
nes eſſe liberos.et de dño rẽ ſuã nõ auferri nullatcã extrinſecꝰ inſpecta.ſic
dicunꝰ bonũ eſt nõ amitterecappã.ſi aũt intellectũ referas ad cas ſuꝑue/
niẽtes meliꝰ eſt ſeruitutẽ eſſe qᷓ; nõ eſſe.ſic em̃ om̃es capti ab hoſtibus peri⸗
rẽt et melius eſt rei publice eos viuere ſeruos qᷓ; moꝛi ingenuos.itẽ ſi inſpi

cias neceſſitates que el

ſent.niſi vſucapiões eſ
ſent. melius eſt eas to/
lerari. aliter em̃ ſi poſſz
ꝓbari dñiuʒ fere. vt in
ſti. de vſucapi.in pꝛin.
et lites ſint ifinite.vt.j.

ꝓ ſuo.l.fi.et bonum eſt
quidẽ te nõ ꝑdere capi

et bonũ eſt ꝑdere te an⸗
teqᷓ; occidaris a latrõe.
a ¶ Liuile. vt ſtatuta ci⸗/
uitatũ ad differẽtiã iu⸗

ris naturaſis et gentiũ

vt hic et iſti.de iure na

in pꝛinci.

—

c 4Az inique decernit
id eſt cõtra equitatẽ nõ
cõtra ius ſcriptum expᷣſ
ſo erroꝛe. qꝛ tũc nõ eſſet
ius. vt qꝛ ꝓnunciet iu⸗
dex minoꝛe.xuij.annis
poſſe teſtari.ſ videtur
ꝙ ſentẽtia non valeat
ipſo iure.cũ inique de⸗
cernit.vt.ſ.de ferijs.l.i.
que eſtcõtra.ſed dic ꝙ
3 ius litigatoꝛis fuit la
ta.nõ contra ius legis.
vßivalet. vt. j. que ſen.
ſine ap.l.i.in pꝛin.ſi ſic
exponas ꝙ iudex nõ ʒ
ius legis.ſed cõtra ius
litigatoꝛis tulit ſenteti

am. qre dic relatõe feꝗ
2⁊c.n etiam nulla facta
relatõne ad id qð fieri

debet eſt th ius. et dat

actio.Rñ.qð dicit rela , ani
elo⸗nn osfacere ſʒ qð in oĩbus rebꝰani⸗

tõne ⁊c. refert ad id qð
dixerat uique.nõ ad di⸗
ctõʒ illã.ius.itẽ no.ius
iniquum. ſic et inſti.de
vſuca.in pꝛin. et ad ter
cul.in ꝛin.et.j.qꝙ quiſ/⸗
q; iuns.l.iij.G̊ nũquid
boc ius iniquũ babʒ iu
ſticiã matrẽ.Rñ.nõ ſʒm
io.iĩmo iniqͥ tatẽ.ar.S.
e.l.i.in pꝛin.ibi ius eſt
ars ⁊c.et in decre. di.i.

c.ius autẽ. vbi diciti S
dicit ius.qꝛ iuſtũ.itẽ queri᷑ ex qua ſententia dat᷑ actio in factũ. dicit ex ea

tateutile eſt: ut eſt ius ciuile nec
minꝰius recte dicit᷑ in ciuitate nrã
ius honoꝛariũ.pꝛetoꝛ quoq; ius
reddere dicit᷑ etiã cũ inique decer
nit relatõe.ſ.facta non ad idaqð
ita pᷣtoꝛ fecit:ſed ad illð qð pᷣto⸗
rẽ facere cõuenit.alia ſignifficatõ
ne ius dicet᷑ locꝰ in quoius reddi
tur appellatõne collata ab eo qð
fit in eo ubi fit quẽ locũ determi⸗
nare hoc mõ poſſumꝰ ucibũqʒ pᷣ

toꝛ ſalua maieſtate imperij ſui ſal

uoq; moꝛe maioꝛũ ius dicere cõ⸗
ſtituit is locus recte ius appella⸗
tur. Am Artia.
Onnunq; ius etiam ꝓne⸗
Lceſſitudine dicimus ueluti
eſt mihi ius ↄgnatõis uel affinita
ns. De oꝛigine iuris cumlis.

2Aius

Acturꝰ legũ uetuſtarũ
f interpᷣtatiõʒ neceſſario
pꝛiꝰ ab urbis inicijsꝰ re⸗

petendũ exiſſtimaui.nõqꝛ in om-

nibus uelim uerboſos cõmẽtari/

maduerto id ꝑfectũ eſſe qð exoĩ
bus ſuis ꝑtibꝰoſtaret et certe cu

iuſq; rei potẽtiſſima pars pꝛinci
piũ eſt. deinde ſi in forocãs dicẽꝰ
tibus nefas ut ita dixerim: uidet

eſſe. nulla pfatiõe facta iudici rẽ
exponere.quãto magis interpᷣta

que fuit lata.nõ ex ea que ferri debuit.
d ¶Mon ad id. ſcilicet tanum.
e ollata.i.cõtracta. alias tractata.
f¶ Abifit.i.fieri ſolet.et facitad hoc.R..de ſen.l.euʒ ſnia.ſed õ.ſ.de in/⸗
terroga.ac.l.nolii.S.quod ait pᷣtoꝛ.ſo.vt ibi item ar.5.j.de arbi.l.ſi cũ dies
vbi etiã in alio loco videat᷑.dũmõ nõ in honeſto.ſolue vt ibi.
nnunqꝙᷓ.pꝛo neceſſitudine.id eſt iure ſanguinis vnde io.dixit.neceſ

ſarij mei venerunt ad me.

eoꝛigine iunis ciuilis. LZarge ponit᷑ ius ciuile ꝓ omniiure ciuili.⁊
proꝛio et naturali.ſic accipit᷑.j.de var.cog.l.i.Gꝗ. ꝓinde et bec pꝛima pars

expedit᷑.j

.Ee. l. ij. vſq; ad. S. poſt oꝛiginẽ.ſecũda pars expedit᷑ poſteapſq; ad

5.iuris ciuilis ſcientiam.tercia poſtea pſqʒ in fi.accur.

vocabuli

53 Ugere. i. viuere. a

2526*²*

7 — . —— 5 —
e e 2. te .

—D — . —
“ 4 7 „bv ⸗ D
S 4 . . „ .. .
2* à4 7 — „. * — — -8—

e‚H

cturus. Gaius ſecit vnũ libꝛũ ſuꝑ interp̃tatione iuris pete
ris de quo ſunt tracte leges gaij que ſunt in.ff.
Interpᷣtationẽ.verbũ interptatois in ꝓpꝛio ſenſu den) at
apertã ſignificationẽ.hic tñ largius ponitur pꝛo coꝛrectõe

artatõe et pꝛoꝛoga tõe.vt.j.ad tercul.l.i.S.qui operas.

lũ Meceſſario.id eſt vtiliter. accur.

tõnẽ pmittẽtibꝰ incõueniẽs erit

ommiſſis iniciis:atqʒ oꝛigine nõ
repetita:aque illotis:ut ita dixe⸗
nim: manibꝰ ꝓtinus mateniã ĩter
ptatõis tractare.nãq; niſi falloꝛ
ipe pᷣfationes et libentiusnosad
lectionẽ ꝓpoſite materie perdu⸗
cunt:et cũ ibi uenerimꝰ eiꝰ euidẽ

tioꝛẽ pſtãt intellectũ.

AWpP) Omponiꝰ.

n Eceſſariũitaq; uidet᷑ nob

in pꝛimis ipſiꝰ iuris oꝛigineʒ atqʒ
ꝓceſſuʒ demõſtrare et ꝗdẽ in ini
tio ciuitatis noſtre populus ſine
certa lege ſine certo iure pꝛimum
agere ĩſtituit oĩaqʒ manuꝰa regi
bus gubenbant. poſtea aucta

ad aliquẽ modũ ciuitate ipᷣm ro/
mulũ tradit᷑ populũ in triginta ꝑ

tes diuiſiſſe quas ꝑtes curias ap

pellauit: ꝓpterea ꝙ tũc reipubli

ce curã ꝑ ſnias ptiũ eaꝝ expedie
bat :et ita leges quaſdã et ipᷣe cu
riatas ad populũ tulit:tulerunt ⁊
ſequẽtesſleges que oẽs ↄſcripte

erxtãat in libꝛo ſexti papirij ꝗ fuitil

lis tẽpibꝰ:ꝗbus ſuꝑbꝰ Sema⸗

rati coꝛrinthij filiꝰex pꝛincipali⸗

busiuriſ. iſ. q; liberut diximꝰ:ap⸗

pellat ius ciuile papirianũ:nõ qꝛ
papiniꝰ de ſuo quicq; ibi adiece⸗
rit:ſʒ qyleges ſine oꝛdie latas in

unũ cõpoſuit.Exactis deinde re
gibuslege tribunicia oẽs leges

l.nemo.

m ¶nicijs. cir⸗

ca tria que ſunt
in rubꝛica.

n &Enſtimaui?

ſic ego gaius. ſ.

qualiter in iure
inueniẽdo fuerit

Fadum z que⸗
io cũ ſeques.l.
ſit põponij. vbi

diceret hec tria

fecit hic Gaius
reſpon. alibi di⸗
xit gaius l hoc

dictů. Põponiꝰ

ſit poſitum.

——

o Quod.i.quia

trad idit.

p Koſtaret. no

ta que ſit res p⸗
fecta. facit.j.de

au. et ar. le. et ſi
nõ ſint. .F.q̃d er⸗

go:et. Cad ſił.

l. pe.et fi. ⁊ in de

cre. vij.q. i.c.ni⸗

hil. ar. coõtra.j. ö
verbo.ſig. edifiõ

cia.S. perfeciſſe.
et.j. de di. et tẽp.
pᷣſcrip.l.in vlu/
capiõibꝰ.in pᷣn.

q ¶¶ Pꝛicipiũ.no

ta pꝛincipiũ eſſe

ſpectandũ. nam
dimidiũ facti qᷓ

bñ cepit bʒ et fa
cit.j.mãdati.l.ſi
curatoꝛẽ.ĩ pᷣn.
1 Ei li bur
cuiq;. l.i.et. .
qñ in integ. reſt.
nõ eſtnecelſ.l. fi.

ar. contra. C. a
ſille.l.cũ ſillania

num. in fine.

r MDeine ſi. ſe ⸗

cũda ratio exem
pli.et bec nõ vi⸗
detur bona cum

nõ exemplis ⁊c.
vt. Q. de ſenten.

8 Interpᷣtatõʒ.i.co ectõʒ legũ vetuſtaꝝ.etarctatõʒ.vti pᷣn.diximꝰ

1 Nactare.q.d.incõueniẽs eſſet.namq; ⁊c.⁊ ſunt iſte cauſe que ſe⸗

quunt᷑ pꝛime et ſecunde rationis.

v¶ Euidẽetioꝛẽ.imo ſine bis nõ eſſet euid ẽs.ſicutęet ſi pꝛincipiũ alicꝰ

caſus omiſeris poſtea caſuʒ plene intelligere nõ poteris.vt.j.ð edẽ.
Eceſſariũ. bec lex diuidit᷑ in tres ptes.pꝛ/
ma tractat de dꝛigie iuns vſq; ad.S.pꝰ oꝛiginẽ.ſecũda de ma⸗
giſtratibꝰ vſq; ad..ᷣ iuris ciuilis.tertia de ſucceſſione pꝛudẽtũ.vſ⸗
c ꝓ AUDanu. i. ar /

x Et quidẽ noſtre.ſcilicet romane.

c Romulũ.regem.ſ.romanoꝛum.

d Per ſententias.i. coſillum. e Expediebat.ſ.romulus.

Guſtituit bicicipit.

argetarꝰ. F. edi.

bitrio

—.Dp2 . q—= —

.ſũ —
. .. . e .

Gequentes. ſcilicetreges. ac. ga Flius tarquinus.

b Mõ qꝛ papiri

cit᷑ ſeru ꝗͥ nõ eſt.

de ve. in. enu l.
SF. nã qͥ nõ ſubni
liter vc. et.j.e..

poſtea cũ appiꝰ

i ¶ Exactis regi⸗/
bus.i. expulſis.
ſů qre dixit pnci⸗
palit᷑ exactis re/
gibꝰ cũ nõ fuit ni

ſi vnꝰ rex expul/

ſus.ſ.tarquinus
yvt. j. e. F. in initõ

ciuitatis. vbi di

cit regis eijcien⸗
di. R. plale /ꝓ ſin
gulari poſuir. vt
et al. j. de pe. be
re.ſ.diuus.. fl.
et. j. de poſtu. l. i
F. initio. vel die
ꝙ ples. qꝛ et il⸗
le fuit expulſus.
et dictum fuit ꝙ
nullꝰ deinceps
le ¶ Lege. ſ. facta
Atribuno.
¶ Eroleuerũt.i.
i vſu eẽ deſierũt.
m Incerto. id
Eẽmanu ſine ar/⸗
bitrio
n & Poſtea bec.
i.ſtaret populus
ſine lege. ac.
o Loͤſtitui. quo
rũ noia ſũt ĩ de⸗
cre. di. vij. c. ij. añ
qᷓ; tam̃ hoc fieret

miſerũt greci ro

mã quẽdã ſapiẽ
tẽ:vt exploraret᷑
an digni eſſer ro
mãi legibꝰ. ᷓ cũ
romã veniſẽt ro
mani cogitãtes
qd poterat fieri
quẽdã ſtultũ ad

diſputandũ cu,

greco poſuerũt.
vt ſi ꝑderet: tãtũ
derilio eẽt greciſ
q̃ ſapicſ nutu di
ſputare cepit.⁊ e
leuauuvnũ digi
tũ vnũ deũ ſigni
ficãs.ſtultus cre
dẽs ꝙ vellet euʒ
yno oculo exceca
re eleuauit duos
⁊ cũ eiſ eleuauit

7
4

no.ar. ꝓ boc qð dicut ruſtici colõi cãpus iſte me
us eſt. cũ tñ dſio colut ipᷣm. et facit. C. de iure deli. cũ aliquis. vbi di
etp bũc queni᷑ do putatiuo hereditas. itẽ no
cõpilatoꝛibꝰ rõnũ et gloſaꝝ.vt eiꝰ dicqt rõnes qꝗͥ còpilauit. fa. 8

exoleuerũt iterqʒ cepit pplsro

manꝰ in incerto magisiure ⁊ cõo⸗

ſuetudie aliqᷓ uti quã ꝑ latã legeʒ
idqʒ ꝓpe uiginti ãnis paſſuseſt.
poſtea ne diutiꝰ hoc fieret: pla⸗
cuit publica auctoꝛitate decẽ cõ⸗
ſtitui uiros:per quos peterentur
leges a grecis ciuitatibꝰ ut ciui⸗
tas fundaret᷑ legibꝰ qᷓs in tabulis
eburneis ꝑſcriptas ꝓroſtris cõ⸗
poſuerũt ut poſſint leges aꝑtius
ꝑcipi.datũq; eſt eisius in eo ãno
in ciuitate ſummũ uti leges coꝛ⸗
rigerẽt:⁊ ſiopꝰ eẽt interptarent᷑
neqʒ ꝓuocatio ab eis ſicut a reli

ꝗs magiſtratibꝰ fieret qui et ipſi

animaduerterũt aliꝗd deeſſe iſtiſ
pꝛimis legibꝰ ideoqʒ ſequẽti an⸗
no alias duas eiſdẽ tabulas adie⸗
cerũt et ita ex accidẽti appellate

ſunt leges duodeciʒ tabularũqꝝ
ferẽdarum auctoꝛẽ fuiſſe.x.uiris

hermodoꝝ quendã epheſi exulã

tẽ in italia:quidã retulerũt hisle
gibus cepit latis:ut naturaliter e

uenire ſolet utinterpᷣtatõ deſide
rare pꝛudentũ auctoꝛitatẽ:neceſ-
ſariamqʒ eſſe diſputationẽ foꝛi.

Hec diſputatio et hocius qð ſi⸗

ne ſcripto uenit cõpoſitũ a pꝛudẽ
tibꝰ ꝓpꝛia ꝑte aliqua nõ appella
tur:ut cetere ꝑtes iuris ſias noĩ⸗
bus deſignãt᷑ datis ꝓpꝛis nomi
nibꝰceteris ꝑtibus ſʒ cõinomine

appellat᷑ ius ciuile.¶ Deinde ex

ẽt pollicẽ ſiẽ na /

turalit᷑ euenit q̃i
cecare euʒz vellet
vtroqʒ.grecꝰ aũt

gegigi ꝙ tnini /

his legibꝰ eodẽ tẽpoꝛe fere actõ

nes ↄpoſite ſunt ꝗbusĩter ſe bo
mines diſceptarẽt:qs actiões ne
populus ꝓut uellet inſtitueret:?
certas et ſolẽnes eſſe uoluerũt:⁊

appellat᷑ hec ꝑsiunis legis actio
nesid ẽ legitime actões.et ita eo
dẽpene tꝑe tria hec iura nata ſũt
leges duodecim tabu.ex his flue

De oꝛigine iuris ciuſis.

tatẽ oſderet. itẽ grecꝰ aptã manũ oñidit.q̃i oñderetoĩa mũda etapta deo.
ſtultꝰ aut timẽs maxillatã ſibi dari.pugnũ clauſus.qᷓi repercuſſurꝰ leuauit
rec intellexit ꝙ deꝰ oĩa clauderer palma. et ſic cedẽs romanos dignos
legibꝰ:receſſit.et leges hbis ſapiẽtibꝰ cõcedi fecit in ciuitate athenau et lace

recepit ius ciuile. er hiſdẽ legi⸗

bus actões cõpoſite ſunt¶Mm⸗
niũ tamẽ haꝝ et interptãdi ſcien

tia et actões apud collegiũ ponti
ficũ erant:ex ꝗbus cõſtituebatur
quis quoquo ãno pᷣeſſet pꝛiuatis
et fere populus ꝓpeãnis centuʒ
hac ↄſuetudieuſus eſt.iMoſt⸗
ea cũ Appius claudius ꝓpoſuiſ
ſet et ad foꝛmã redegiſſet has a⸗
ctões Eneus flauiꝰſcriba eius li
bertini filiꝰ ſubꝛeptũ libꝛũ popu
lo tradidit et adeo gratum fuitid
munus populo ut tribunus ple⸗
bis fieretet ſenatoꝛ:et edilis cu⸗
rulis.hic liber ꝗ actões continet
appellat᷑ ius ciuile flauianũ:ſicut
ille ius ciuile papirianũ.nam nec
Eneus flauius de ſuo quicquaʒ
adiecit libꝛo. Augeſcẽte ciuita⸗
te qui aderãt:quedã genera agẽ
di cõpoſuerũt:nõ poſt multũ tẽ⸗

poꝛis ſpaciũ. Sextuselius alias

actõescõpoſuit:et libꝛum popu
lo dedit qui appellat᷑ ius elianum

Heeide cũ eſſʒ in ciuitate lex duo

deci tabularũ:⁊ ius ciuile eſſent
et legis actões:euenit ut plebs in

diſcoꝛdiã cũ patribus pueniret?

ſecederet et ſibi iura cõſtitueret

queiura plebiſcita uocant᷑. mor

cñ reuocata eſt plebs qꝛ multe di
ſcoꝛdie naſcebãt᷑ de his plebiſci

tis ꝓlegibꝰ placuit ea obſeruari

lege hoꝛtẽſia lata: et ita factũ eſt

ut inter plebiſcita et legẽ ſpecies

cõſtituẽdi intereſſet:poteſtas au
tẽ eſſet eadẽ.i¶ Heinde qꝛ diffi⸗

cile plebs cõuenire cepit popul⸗
certe multo difficilius in tanta

turba hoĩm neceſſitasipſa curaʒ

reipublicead ſenatum deduxit ?

ita cepit ſenatus ſe interponere:
et quicquid conſtituiſſʒ obſerua⸗-

n (Hifficl
uerſitatẽ. vl plures dif/
ficilüer conſentire. et fa

o a grecis babuerũt oꝛi

demonũ.ytinſti, de iure na.S.⁊ nõ inelegãter.ſic erg

ginẽ ſicut et quelibʒ ſci
entia.vt ĩ ſui pꝛimi tra⸗
ctatꝰ pꝛiſcianꝰ teſtat᷑ ve
rũ eſt tñ hãc diſpoſitõʒ
legũ in latino pꝛiꝰfuiſſe
cõſcriptã.vt optime ꝓ/

bak de ve. iu.enu. l. ij.

hoc aute

”M

a ¶ Pꝛoroſtris. i. ante

oculos et oꝛa hominuz
alij dicũt ꝓroſtris.i.eo
loco vbi ponebãtroſtra
nauiũ pirataruʒ quas
ceperãt.

b Vti ponit put.
c ¶¶ Interpᷣtarẽt.i.aper/

tiꝰ exponerent.et fa.ad
boc inſti.de u.ina. S. re
ſpõſa pꝛudẽ.accur.
deAb eis. i. ab eon in⸗
terpᷣtatõe:ſeu ſententijſ

quas ferrent eo animo

vt eſſet ius.

d ¶ Ex accedẽéti.no.acci
dẽs oꝛigini pᷣualere. ſic

j. de aſſ er. l. ſi eadẽ.et.j.

de poſtu.l. i. F. beſtias:
gr. 5. L. de his q ue. e.
impe.l.fi.et inſti.de reꝝ

dihFepanonutn.
e Dein de.fere.i.crude

les. nã qͥ ſillabã muta⸗

bat ab actõe cadebatõ
hodie vt.C. de foꝛmul.

l.ꝑi. vel aduerbialit lege

f¶Aoluerũt. pᷣdicti ſa⸗

bus. qccur.
b·nbun“ fieret. nota

aliquẽ ex dolo ſuo pᷣmi

um 5ſec er ⸗Pad mu

nicipal.l.ticio.i fi.i. Re

et. ſ. de ſuts et le. ireſta⸗

to. S. is plãe.ar..C.
fur. et ſer. co. l. ſi qs per
ſua.vl dic ꝙ hoc fec po
pubſ ignoꝛas eiꝰ factus

i ꝗ Papinanũ. vt. . e.

in fi. i.rfn..
le¶¶ Secederet.ĩ mõtem
auẽtinũ.q ẽ rome.yt.j.

§.iniciũ.et ibi ðꝛ occa⸗

ſione diſcoꝛdie.

De plebiſcitis. ſ. an

obſeruarent᷑ an nõ.

maꝗ nt. vnum a po
K

o toto. alten a ple⸗
beis nm̃.ſ ptãs eſt ſimi
lis.qꝛ vtrũꝙ hʒ vigorẽ
legis. vt hic et inſti. d
iu.na. . Plebeſeum.
ius.no. vni

cit.j.de ac. po ſſ.l.i. .f.
et. . de lib. vni.l. i. ſ an

ſi vnus.F. fi.ar. contra
§. animaduertendum
et facit ad bũc.F. inſti.
de iure natu. F. ſenatuſ

rendarijs..pe. coll. ij.
a 04 el ebar ppi
va Magiſtfatu. id eſt
pꝛetoꝛes.
c¶ Quiſq;.ſ.actoꝛ vł re
ns.
d Kebus dictantibus
no. cõmodius rem per
vnum expediri.ſic.j. de
admini.tut.l.iij. F. qð
in uto .
e ¶ Per partes. qꝛ pꝛio
de populo ad ſenatum

natu ad pꝛincipem.
f¶ QZege. bic ponit ꝓ.l.
xij. tabu.
g Sine lege. id eſt ſine
interrogatõne populi.
nec em̃ in ſen atuſcõſul.
interrogatur populus.
vt fiebat in compoſitõe
legis.vtiſti.de iure na.
. ler. et facit ad bũc..
in di. ti. inſti. hy pꝛici.
b PPoſtoꝛiginẽ. expo
ſuimus in ſuis libꝛis.
i ari eſt. no. et facit
QL.de iudeis.nullus.
leg Reddere poſſunt. ſ.
magiſtratus.
l¶¶ Produci.no.et facit
j. de iure fi. l. ni itelr. F.
diun fratres.
me Auog ad magiſtra
,. tus.alias ẽ bic.S.et nõ
. ibi in initio ciuitatis.
„ n ¶ Lelerum. id eſt mili
fuum qui celeres ſunt
o Equiubus.qui cele
res ſunt.

p achs. ig Eexpul⸗
7 18.
Rogatim. id eſt in
terrogatum qð in con⸗
ſuntuenda lege fiebat.
r ¶Dicti. conſulerent. ⁊?
facit vc nomẽ ſit conſe /
uens rei. vt. C. de de

— . 8 MMiſi iuſſu. alias in
t† iuſſu. id eſt ſine iuſſu. 7
boc in cruninalib cau⸗/
1 A finitimis. id ẽ ab
pis qui poſiti erant in
confinibus.
v g Porin menſem. no.
ſicſit boc noĩe.facit.j.ð
offi. ꝓcõ.l.antepe.et fa
cit ad..iſtum.j.de of/
fi. pꝛe. pꝛeto.l.i.S.i.
¶ Quod.i.ſicut.

j. ꝙ me. cauſa.l. metuʒ

con.etin auten. ð refe

ventum eſt. er nüc de ſe

baĩ idq; ius appellabat᷑ ſenatuſ

ↄſultũ.⸗ Eodẽ tꝑe magiſtratꝰ
iura reddebãt.⁊ut ſcirẽt ciues ꝙ;
ius de quaq; reꝗſqʒ dicturꝰeſſʒ:
ſeq; pᷣmunirent edictà prepone⸗
bãt:q edicta pᷣtoꝝius honoꝛaꝛiũ

ↄſtituerũt.honoꝛariũ dici᷑:quod

ab honoꝛe pᷣtoꝛis uenerat.lMo
uiſſime ſicut ad pautioꝛes uiros
iuris cõſtituẽdi uia trãſiſſe ipſis
rebꝰdictãtibꝰ auidebat᷑ ꝑ partes
euenit ut nec eſſe eſſet reipublice

ꝑ unũ cõtuli.nã ſenatus nõ ꝑin-

deoẽs ꝓuincias:pꝛoinderegere
poterat.igit᷑ ↄſtituto pꝛicipe da⸗
tũ eſtei iusut qð conſtituiſſet ra/
tũ eſſet:ita ĩ ciuitate noſtra aut iu
re.i.legenoſtituit᷑:aut ẽ ꝓpꝛiũ iuſ
ciuile qð ſine ſcripto in ſola pꝛu⸗
dentũ interpᷣtatõe ↄſiſtit.aut ſũt

legis actões que foꝛmã agẽdi cõ

tinẽt:aut plebiſcitũ ꝙ ſine aucto
ritate patꝝ ẽ ↄſtitutũ:aut ẽ magi
ſtratuʒ edictũ uñ ius honoꝛariuʒ
naſcit᷑:aut ſenatuſcõſultũ qð ſo⸗
lũ ſenatu ↄſtituẽte inducit᷑ ſine le
ges: aut ẽ pꝛcipal ↄſtõ.i.ut quod

ipe pꝛiceps ↄſtituit ꝓlege ſuet᷑.
4 oſt oꝛiginẽ iuris:et ꝓceſſum

cognitũ ↄſequẽs ẽ ut ð magiſtra
tuũ noĩbꝰ ⁊ oꝛigie cognoſcamus
qꝛ ut expoſuimꝰ ꝑ eos ꝗiuni dicẽ

do pᷣſunt effectꝰ rei accipit᷑.parũ
eſteni iuſ i ciuitate eẽniſi ſint qui

iura reddere poſſint. pꝰ hec dei
de de auctoꝝ ſucceſſiõe dicemus
ↄſtarenõ poſſit ius niſi ſit ali-
ꝗqsiuriſperitꝰ ꝑ quẽ poſſit quoti

en. ci. l. defenſoꝛes ni⸗ die ĩ meliꝰ ꝓduciqð ad magiſtra

tus attinet ĩ initio ciuitatishinꝰ
cõſtat regesoẽz ptãtẽ habuiſſe.

hiſdẽ tꝑibꝰ tribunũ celexꝰfuiſ

