quẽ fac. eſt. l.i. S

ſi plures.et.j.de

oↄdi.fur.ſi ꝓ fure
F. funti. .

. (Si eoꝝ interſit. ſecus in defuncto. nã ei datetiã ſi eius non inter/
lit.vtpore cũ ei etiq calũ niãtiſoet.vt.S.e.ſed eximẽdi.S.item ſi quis

ſed cur alind in herede.Rñ.qꝛ ſolã continet vindictã.et iõ nõ ei dat
vt in actõe iniuriarũ.niſi ſua intereſſe ꝓbet.ertunc dat᷑.quia intereſt
nõ inquantũ intereſt ſolũ:ſed inquantũ iurauerit.ſic et in actõe furti
que datur ſi intereſt.nõ tamẽ ad intereſſe tantũ.ſed ad duplum vel

quadruplum. vt inſti.de ob.que ex delic.ꝭ.furti.ſed ſcõm.l.be⸗
redi datur ad intereſſe t. quicquid ſit in defuncto.

Saqui ſoſuerit. ſq; penam. accur.

t Oluerit. p hoc eſt edictũ.et no.hic ꝙ ſi quis ſoluit ꝓpter ſuum
malũ.i.delictũ.alij nõ pꝛodeſt.ſic.j.de tabu.exbi.locum.S.penulti.

et.j.de inter.ac.qui ſeruũ.in pꝛin.et.j.de tute.et ra.dil.ſi ex duobus

et. . er cau.in poſ. ea.l.pe.et.j.qð vi aut claʒ.ſꝑ..ſi etſepulchꝛo.
v Ru. Qun ſatiſda. cogã. Sʒ nõne ð hoc ſuperioꝛ nitu.ᷣ in ius vo
cani vt eant.rñ.S.de cau.iudicio ſiſti tĩ eſt locutus.bic et de ea et de

*

alijs.ſ.iudicatũ ſolui et rẽratã ha.et de neceſſaria et voluntaria. vt
j. e. de die. F. tutoꝛ. vſq; in fi.l.qet.l.ſi fideiuſſoꝛ.S.pe.vel dic quod hie

dicit de pſonis que debeant ſatiſdare ibi deipſa ſatiſdatõe iudicio
ſiſti. de ſatiſdaiõe gautem iudicatum ſolui incidenter bic dicitur cum

in ea ↄtineat᷑ deféſio que reſpicit iudicio ſiſti.

vt ludicõ ſiſti et iudicatũ ſolui.et de alijs in qbus debeant fideiuſſo

uſdatio.alluſio quedam eſt vocabuli.ſic.j.ſi cer. pe.l. ij 5§ ap /

ℳ— Ppellata.
Batilſſacere dicimur. alias dicimur.xet al.dicimus.ſ.nos. .
5 Fidieuſſoꝛibus.generaliter. de ſatiſdatõibus iudicialibus dicit.

— — —– – — — — –—

— —

—

—

— — —

— — — — SS

Netoris
dpave
ſplu
ſon.
ſeg,
liscd⸗
geace;
entein
beti
pt
us ſol/
noͤli

iceſ

ili
ſd
eiun
gdi
mner
aſir
kpaut
Cnuui/
eoper
ilig
aſde
pfie

inter/
iquis
adif
tereſt
eſur
mmpel
N

tſunm
cult.
obes
lchꝛo.

Secundus.

tes cx natura eon interuenire. vt. . de pto. ſti.l.i. et l. generaliter. 2

pignoꝛib põt.ſi velit qͥs cauere.vt.j.de col.bo.l.i.Giubet.nõ tñ co
git. vt. j. de pto. ſti.l. proꝛie. quibuſdã iñ bec neceſſiias remittit.vtil/
luſtribus.et ſuꝑ illuſtribꝰ.vt.C. de digni.l.quot᷑.itẽ ꝓximꝰ ſacroꝛũ
ſcimioꝛũ.vt.C. de ꝓx.ſa.ſcri.l.i.li.xij.irem clericis.yvt.¶C. de epilſc. et
cle.l.cũ clericis.

ueat r inſtu. de di cꝗᷓ ſocupleſ iubet᷑ dari nõtantũ

ſatiſda.S.ſ boꝛ
die. et. de epi. ex facultatibꝰ: ſz etiã ex cõuenien⸗
le atn geie, difaciltate 1 Si his plomis:
da pꝓmiſſio ſuff / que agere nõpotuerũt: fideiuſſo
piet beenbis resiiudicio ſiſtẽdi cã dedenit: fru
dere di F. vẽdi,· ſtra erit datio. Oꝛetoꝛ ait ſi quis
te. et. .de ver. ſi. parentẽ:patronũ patronam:libe
rſaumeebis. rpos: qut parẽtes: patroni patrone
eiuſſoꝛ. : E
4 Pruliati/ liberoſue ſuos:eũ uequẽ in pote
rankb magnin ſtate habebit: uel uxorẽ: uel nurũ
dinerei que pei in iudiciũ uocabit: qualiſcũqʒ fi⸗
ſ qns noo:. Aeiuſſoꝛ iudicio ſiſtẽdi cã accipia-
§. 1 et. 5. iius tur. Oð ait ſptoꝛ liberoſue ſuos
voevt eaul aè/agaccipiemꝰ: et ex feminio ſexu de⸗
niẽdi inſpicitt5 ſcẽdentes liberos parentiq; dabi
ne loclꝙ nõ ſti mus hoc beneficiũ:nõ ſoluʒ iuris
munitiſſimo lo⸗/ & ſiin atate ſir altn
o velaſtello yk lui ſʒ ẽt ſi in ptãte ſit alicui hoc
ratõe pꝛiuilegij. ĩpõponiꝰſcribit.et filiꝰfidei
hnei. eni põponiſcnibit. et filiꝰfideiuſ

niusg. ſoꝛ ꝓpatre fieri põt: etiã ſi in alte
mnmnmnrnius prate ſit:nurũet pꝛonuꝝ: et
b ¶ Si qs.bis p
ſoms. Quida li
bꝛi babent his.alij bſit ex bis.ᷣet tribꝰ modis põe caſum.pꝛĩo ſcᷣm
primã litterã dic ꝙ ſeiuꝰ vel ſilis qͥ agere nõ põt.egit j̊ libeꝝ erfide
iuſſoꝛẽ accepit.et nõ valet.vt.j.ſi q cau.l.quonẽs. et dic ꝙ ſi quis

ſ.reus cõuẽtus a ſeruo.ſecũdo dic ꝙ ſeruus fuit dat fideiuſſoꝛ qui

Pꝑ ſe agere nõ poſſet.et nõ tenet datio.vt.j.e.de die. S.ſi ſeruus. et le⸗/
ges ita ſi quis cõuentus dedent fideiuſſoꝛẽ ex bis pſonis ⁊c.tercio
dic ꝙ ſeruus agebat et dedit ſ.deiuſſoꝛẽ de cõplẽda cã ꝙ iure nouo

cauet.yt.Q. de epi.et cle.autẽ.generaliter.itẽ quarto dic ſeruꝰ cõ

uemit.er dedit fideiuſſoꝛẽ boĩeʒ liben.nõ tenet.vt.j.ſi qͥs cau.l. ſi ſer
uus. in pn. ; in cõtractib' extra iudiciũ tenet. vt. . de fideiuſ.l. cũ fi⸗
deiubet. et bis ti ib' vltimis modis legit. cũ ex.ſ qd ſi agere nõ põt
nõ rõe ꝑſone.ſᷣ qꝛ actõʒ nõ hʒ.Rñ.tũc fideiuſſoꝛis datio tenet.vt.j.
ſi qs cau.ſi e.i.Rñ.necob.qꝙ pᷣncipalis nõ tenet᷑.qꝛ nõ dʒ qͥ iudicõ
ſiſti aliquẽ ꝓmiititſideiuſſoꝛ dici cũ pꝛincipaliter in ſe obligationes
inſtituat.erſi qñ inueneris eũ ſic vocari expone.i.in ſide ſua aliqueʒ
recipientẽ vt exbibear.ſicergo debet ſiſtere.vt veritas inquirat᷑.
t Eaeraeir uos.ſ.parẽtes patrom qui ſunt fratres pat oni. itẽ li/
eros parẽtis.qui ſunt fratres vocantis.
d Euũ ue.i.adoptiuũ a patrono.ſ. e 1 Nurd.. patroni.

es ¶ Qocabit.l. c venia. alias em̃ non pote

f¶Dõð ain e fa. ð. de in ius vo.ſed ſi hac.S.liberos.
Alicaiꝰ.vt qꝛ ſe in adoptõʒ poſtea dedit.

Pe Tun an oena igl gihus erſoeolulz e

i Qð aitad facaltates.ieitelligendũ ẽ. nõ iñ furioſꝰ Hpupillꝰ. aʒo.
ſʒ ¶ In ſideuſſoꝛẽ ꝓmiſerit ꝙ videst ꝓmiin. vſq; ad ſnisz ſi ſimpli

cit.C. de fideiuſ.l.pe.et.j.de fideiuſſo.grece.

Qui ſatiſd.cog.yvł iurato ꝓ.

citer ꝓmittat. vt in actoꝛe dicit. vt. C. de epil.et cle. auten. gen eraliter. et fa⸗

l¶ Dat. ſ. in factũ.et etiã cerii condic.generali tenet᷑ exſua ꝓmiſſione.vt in

m ¶ Quod vtrũ veritatẽ.querebat᷑ vtrũ veritatẽ.i.cõe

,pſũma buius ti.

intereſſe et verũ an qᷓtitatẽ.ſ.quã exuaret iudex ctineret er certe veritatẽ.i.

deĩceps accipedebem Qð ait

ptoꝛ qualiſcũq; fideiuſſoꝛ accipi
atur.hoc quãtũ ad facultates:id
eſt ẽt nõlocuples. in fideiuſſoꝛẽ
qui aliqueʒ iudicio ſiſti ꝓmiſerit

tanti quanti ea reserit:actõʒ dat

etin autẽ. ð ſan. äl
eierin e⸗ tiſfacere dicimur:ei cuiꝰ deſideri
lir. ſauiéqu Um iplem: ita ſqtiſdare dicimur
ſareiuſſoe daͤre acduerſarionoſtro:ꝗq ꝓeoqðano
pot reminitiura bis petijt ita cauimꝰ ut eũ hoc no
orie cautoni. xr mine ſecu faciam datis fideiuſ
areoae. Aſoꝛbug'. n Apianus
etſe facere ꝙ co⸗ †— . Igeiuſſoꝛ ini udicio ſiſten⸗

.

r0 Qiuitatẽ. que eſt moꝛs ciuilis.yt.j.de contra ta.l.i..filium.

ptoꝛ qð utrũ ueritatẽ otineat:an
uero quantitatẽ:uideamus:⁊ me
lius eſt ut in uerã quantitatẽ fide/
iuſſoꝛteneat᷑:niſi ꝓcerta quanti⸗
tate acceſſerit .¶ & Aius
O Jue in duplũüeſt actio uelu
ti furti nec miãfeſti:ſiue tripli aut
quadrupli: ueluti furti manifeſti
tanti eundẽ fideiuſſoꝛẽ omnio te
neri dicemꝰ:qᷓti res eſſe ĩtelligit
. p AMlulus.
Ideceſſerit qui fideiuſſorẽ
degerit iudicio ſi ſtendi cau
ſa nõdebebit pᷣtoꝛ iubere exhibe

re eũ.Oð ſiignoꝛãs iuſſerit exhi

beri uel poſt decretũ eiꝰ ante diẽ
exhibitõis deceſſerit deneganda
actio erit:ſiautem poſt diem exhi
bitionis deceſſerit:aut amiſerit ci
uitatem:utiliter agi poteſft.

g Aius.

=

verũ intereſſe.a cõe. vt
ʒ.ſi quis in ius voc.nõ
ie.l.fi.et hoc in pecunia
rijs cauſis.ſed in criali
buſiudex eſtimat qnq;
vt.j.de cuſto.re.l.iiij.et
intereſſe venit ꝙ ẽt pꝛi⸗
cipaliter petebat. vt.j.
ꝓrxi.et ar.j.de eo ꝑ quej

fac. erit.l. vlt. F. v lt.

Acceſſit.ſ an cõpel⸗
latur certã quantitateʒ
ꝓmittere viðꝛ ꝙ ſic. vt
j. de p. ſti. l. fi. et inſti. de
ver.ob. F. pe.ecõtra nõ
vt hic et.j.ſi q cau.ſed
etſi quis..ſi.et facit.ẽ
ſi quis in ius vo.l.ni.

Jue in duplũ. po/
e exẽpla ð duplo
⁊2 quadruplo.vr i actõe

furn ſi mãifeſti.⁊ mãife
ſti. vt ĩſt. ð ob. q̃ ex õli.
F. pena aũt.ĩ triplo da
exemplũ in actoꝛe q ma
ioꝛẽ q;titatẽ ĩ libello po

ſuit: vrreũ grauaret ex⸗

penſis maioꝛibus qͥ de
oĩ dãno tenet in cripluz

vr inſti. de ac. F. nipli.

ſed qͥd ſi ab initio eratĩ
ſimplũ.ſʒ poſtea creuit

ꝑ inficiatõz. Rñ.ñ tene

ri fideiuſſoꝛẽ.niſi in ſim

plũ.vt.j.ad muni.l. li⸗

beꝛv. SF. fi.et ar.j.de pe.

bere.itẽ veniũt. S. cum
pdiximꝰ.ar.S.j.de ſide

iuſ.ſi qͥs ꝓ eo..ſi num
mos.itẽ qͥd ſi ꝑ iuſiur.

in litẽ creuit lis. Rñ.nõ

tenetur in plꝰ fideiuſſoꝛ

q̊ iudicio ſiſti ꝓmiſit.vt.j.de in li.iur.l.i.an idẽ in eo qui iudicatũ ſol. ꝓmi
ſit. et puto idẽ.vt.j.de fideiul.l.ſi. quidã in boc vltimo dicat quaſi fem̃
rei debeat ſideiuſſoꝛi nocere per di.l.ſi qs ꝓ eꝰ· S.ſi nümos. et.j.ð F. ob.l.

moꝛa. —

deceſſerir. ſ. ſine dolo erculpa ꝓmiſſionis alioquin ↄtravt.j.ſi quis
au. ſi eũ. F. homo. .
iſtendi. cauſa. cum dies non eſſet appoſita. vel ſi eſt ante diem tamẽ
deceſſit.tres em̃ rantum caſus ponit bec lex.pꝛimus qñ tꝑe pcepni nõ erat
viuus qui exhiberi debeat:et tunc nõ valet pᷣceptũ.vt bic et.j.que ſentenuie
ſine ap.l.pe.ſed cur non tranſfertur in heredem decretum vr beres exhibea
tur. vt.j.de ſideicom.li.l.cum quaſi.que eſt contra.Rũñ.in berede debʒ trãſ/⸗
ferci vt ei ꝓſit.vt ibi:nõ vt noceat.vt bic.ſccundus caſus eſt quando pꝛece

pir vt poſi decẽ dies exhiberetur.et.j. boc tẽpus deceſſit:in quo caſu eſt idẽ

qð in pꝛimo.ſed qͥd ſi deceſſit vt dixi ante diẽ expibitionis:cum iñ certũ eſſʒ
inſra diem exbiberi non poſſie.Rñ.boc factum: duo babet in ſe diem. ſez et
oditionẽ.ſ.ſi tunc viuat.ex eo ergo ꝙ eſtↄditionale ſtatim debet agi.cũ cer/⸗
tum ſit iam conduionẽ nõ eltiturã culpa ſiue moꝛa illa ꝓcedente ex eo qð
in diẽ debet expecrari.et hoc pᷣualet.vt.j. de ver.ob.l.in illa.et.l.cũ ſtipula⸗
tus ſim mibi et ꝓculo:et.l.inſulã.item quid ſi ꝓmiſiſti mihi ſtichuʒ.et ſi nõ
dares pꝛomiſiſti.x.er ante moꝛam moꝛit᷑ ſtichus.an teneris ad penam. vi⸗/
delicet ad.x.videtur ꝙ non vt hic.et.j.ſi quis cau.l.ij.in pꝛin.vel foꝛte ali⸗
ud eſt extꝛa iudicia. vt.j.de ver.ob.l.in illa ſtipu.S.ſi kalendis.teriꝰ caſus
eſt planus qñ poſt moꝛam deceſſit.

d ij

Liber

nẽ rei in qua eſt ſuſpectus auferri.vt inſti.de ſuſpe.tu.S.ſi quis aũt
ſed que faciũt aliquẽ ſuſpectũ.Rñ.nõ poſſidere imobilia. vt.j.e.ſci

e cõdẽnato. quidã libꝛi bt p nõ ↄdẽnato. et tũc plana.eſt it m ¶ Si ſatis. officiũ.i. apð officiales.et ſicno. ſuſpecto admiſtratio

tera. qꝛ poſtea fuit ↄdẽnatus.ſ.poſtq; debuit exhibeꝛi ſiue poſt moꝛam
Aen efideiuſſor tenet᷑ et diccõdẽnatus in aliq cã criali.vñ ſaltẽ releget.vt.j

ſi quis cau.ſed et ſiqᷓs in pꝛin.nõ in ea de qua ↄuenit᷑.alij habent ſine.nõ endũ.in pꝛin.itẽ ĩmobilia pauca poſſidere.vt.j.de pꝛiuil.cre.l. ſi cre
6 et tũc dic ꝓ cõdẽnato.i.ꝓ cõdẽnando.et ſic tempus ꝓ tempoꝛe ponit. ſic dioꝛes.itẽ mali moꝛes quos mõ hʒ.vt inſti.de ſuſpec.tu..fi. Iteʒ
B J C. de infa. ſi poſt idone . pꝛius malefe/
unn⸗ vel Ki odeero “MV fid tul eſtionũ lio o cCerit. vt. j. de ac⸗
rũc.ſ. poſt moꝛã exhibi⸗ cõdẽnatoꝰfideiu 0 oꝛnelio ꝓculo re cu.ſi cui... biſdẽ
nſe ſenon ſun pd⸗ uero ꝓ cõdẽnatofi tio queſtionũ + 4 bice

ſerit et ↄdẽnatꝰ deceſſerit:

natus tũc qñ fuit fide⸗ Te cen
aut ciuitatẽ romanaʒ amiſerit:re/⸗

iuſſio facta.qꝛ tunc nul

la eſſet fideiuſſio. ſicut 1 H c r. &JIi = I nS imo. ſic inſt. 5
her pſero, vt.iquif cte nibilominꝰ cũ fideiuſſ. oꝛe eiuſ rinõ poſſit:pᷣdicẽdũ eſt el no uſu ngino ſo nnt
cau.l.ſi ſeruus. Iẽ ſe / agetur. Qui ꝓrei qlitate euiden rũ eũ pꝛiuilegio ſi ↄueniat᷑. Sine o GSanſdatioꝛ
ſan morg end boſt tiſſime locupletẽ:: uel ſi dubitet ceſſaria ſatiſdatio fuerit: et nõ fa Ea aae i iuch/
e 2 , 2 „ „ , . ,⸗ — –— —g2 - *
var Armoefeptene appꝛobatũ fideiuſſoꝛeʒ iudicio ſi cile poſſit reꝰ ibi eã pᷣſtare ubi cõ⸗ n barnga de
defendit᷑.vt.j.ſiqs ca. cn; P. iniuri 1 iri ſi in alia eiuſ⸗ ꝛima cõſtat. de
ſed erſi quis que eſtõ ſtendi cꝗnõ acceperit: iniuriaruʒ uenit poteſt audiri ſi in alia eiul⸗ Den er d
tra.᷑ et. .l. pr. et ſic pa⸗ actio aduerſuseũ eſſe põt qꝛ ſane dẽ ꝓuincie ciuitate ſatiſdationey, deoffi.l. ſenatuſ

ter eñ nõ er ſine non n ſine qlibʒ iniuria eſt duciĩ ius

ſcripſit merito petitoꝛẽ recuſare
talẽ fideiuſſoꝛẽ Sed ſialias caue

pᷣſtare paratꝰ ſit. Sinaũt ſatiſda

nSegerit.ſ.in

con.ſʒ nõne bec

natainildiſtrra pi⸗ eũ quiſatis idoneũ fideiuſſoꝛem tiouolũtaria eſt nõ in aliũ locũ re waneſtetloiper
ſuhor cal H det: ſʒ et ipſe fideiuſſoꝛ quino ſit mittit: neꝗʒ enum meret qui ipſe rã alioeſti bibi
ti ſolui. et dicodẽnato acceptꝰtanq; de iniuria ſibi facta ſibi neceſſitatẽ ſatiſdatõis ĩpoſu ſece ptmeſgue
i. ↄdẽnatione facieda. queri poterit. ulus it.Si ſatiſdatũ ꝓ re mobilinõ ſit eſtcõna ſo. Rñ.
veeen edſa otiẽs uitioſe cautũ: uel et pſona ſuſpecta ſit: ex qua ſatiſ bie ſeciale ho

b Nui prei euidẽtiſſi Natiſdatũ eſt: nõ uidet᷑ cau-

datio deſiderat᷑:apud officiũ de

ne ea rem babe /

agr . . 9 —„ E, an⸗ 7 9 „»7 9 „ ‚— delinat. ſi⸗ .
tione nõ indigẽt. vt. ſ. Iſfideiuſſoꝛñ negat᷑ idone donecuel ſatiſdatio det᷑:ul lis fi gri cenſi liub⸗
r⸗eup:. emkore in 1s: ſed dicat᷑ habere foꝛi pꝛe nẽaccipiat. PAulus. hſelan e d
leliin fer. .de gren criptionẽ et metuat petitoꝛ nen Edie ponẽda m ſtipulatõ aüt in fier. ſ de
ſa a auidens re foꝛi utat᷑:uidendũ ẽ quid iuris e ſolet inter litigatoꝛes cõ Pe⸗Pearores
eKreunlett verſerti ſit: et diuus piꝰ et põponiꝰ libꝛso uenireaſi nõ cõueniat. Pediꝰ pu Rai Dret .
a — ſuf epiſtolaꝝrefert:a marcelluslibꝛo tat in ptãte ſtipulatoꝛis eſſe mo⸗ 4e Peralte.
ubitet᷑. hic nõ ſu . ,i I . 2 (11,1 E vr. j. de col.
Erſolaverano. vrall rto digeſto. et papinia. libꝛo ter deratoſti pacio de hoca iudice ſta po.l. .ſr uͤat.
as cum ſit pᷣſumptio ꝙ = L DBEelen
quilibet ſit ſoluẽdo.vt uo dʒ fieri

j. de pꝛiui.cre.l.ſi creditoꝛes.vel hoc vt det᷑ actio iniuriarum. ſed quidam di
ſtinguunt aut vult admitti aliqs tanq; diues.et ꝓbat.vt hic. et.ff. de pᷣui.
cre.l.ſi creditoꝛes.in fi.aut vult excuſari tãq; pauꝑ.et tũc ꝓbet paupertatẽ
vt inſti. de excu. tu. vel cura.S. itẽ ꝓpter.et ꝙ al.ðꝛ quelibʒ idoneũ pᷣſumi.ĩ
telligit᷑ quoad moꝛes.vt.j.de le.ij.l.cum quidã.accur. =èð

iniuriã eſſe:trabi aliquẽ indebite ad ius.vt bic.et.j.de iniur.l.iniuriarũ..
ſi quis per iniuriã.et.l.itẽ apð ſlabeonẽ.S.ſi qͥs libellũ.ðet.l.ſi creditoꝛ meꝰ.
AJotiẽs.põe exemplũ in militevel minore vel ſeruo dato ꝓ fideiuſſoꝛe
C tiõ ex integro ſatiſdandũ eſt.vt.j.e.de die.S.i.et..ſi ſeruus.et no.q;
nõ refert an aliqd nõ fiat vel minꝰ bene fiat. ſic.j.de eden.l.vbi.in fi.i Rñ.
1 et. j. ad vellł.q;uis.ꝗ.ſi cõuenir.et.j.qð cuiuſq; vniuer.l.i.G.pe.et.S.ſi quis

.

. ius voc.nõ ie.l.i.et de adop.l.ij.ꝗ.data.
( fideiuſſoꝛ.nõ negat quo ad facultates.
Et metuat.pſcriptionẽ foꝛi quo ad iudicẽ.nõ quo ad locũ.cum ibi cõ
trabat ſe obligãdo.ſm io.et aʒ.j.de iudi.l.omnẽ.accur.
i ¶ Recuſare. qꝛ ꝓ nõ dato babet᷑.niſirenũciet pꝛiuilegio.vt.s. ſi quis ĩ ius
vo.l.i.ſj ſi nõ renũciat.et alias caueri nõ poſſet.dʒ ei pdici.vt bic.ſʒ an pꝛe
diciõ faciet ei pᷣiudiciũ.puto ꝙ ſicſi taceat.ſecꝰ ſi reclamet et dicat imo ego
vt ꝗar.j.nau.ca.ſta.l.i.S.itẽ ſi.et.j.de edil.edic.itaqʒ. B
. lee Pineceſſ. ana. neceſſaria dr.qꝛ ex neccĩtate iur.ipoſita pᷣſtaf᷑.et po.exẽpla
eiꝰ.vt.j.de die.ꝗ.tutoꝛ.vſq;ʒ ad.ꝭ.plane.voluntaria aũt põt dici cum plu/⸗
res ſunt tutoꝛes.et vnus offert alij ſi vult ſatiſdare.nullus em̃ cogit᷑.vt iſti.
de ſatiſda.tu.S.i.item iudicialis eſt.vt de rato vel ſunilis.ſi fiat ex cõuen⸗
tione.vt.j.rem ra.ha.interdũ.itẽ cũ vendo rem et ſponte me obligo vt fide
iuſſoꝛẽ dem.vt. j.de euic.l. emptoꝛi.
l¶ Sinaũt neceſſitatẽ.no.nõ ſuccurri ei qui ſe ipum in neceſſitate ponit. vt
j.ſi quis cau.l.ij..ſi qͥs tñ.et.j.l.de die..fi.et.C. de ac.et ob.l.ſicut.i pᷣn.
et inſti.de ex.tu. .itẽ tria.in eo qð ihi dicit.affectate ⁊c. M

e ¶ Oualibet. alias nõ ſine qualibet.et alias nõ quelibet.i.nõ vilis.⁊ nota

exbibitio. nã venit amicus ꝓ reo. vt notatur.S. ſi quis in ius vocatꝰ
non ierit. l.i accurſius. .

.

q¶ onuenire.ſq; quandoq;. accurſius.

r. ¶ En poteſtate ſtipulatoꝛis. iĩmo videt᷑ in pmiſſoꝛis poteſtate. vt

j. de ver.ob.l.quicquid.in pꝛin.que eſt contra.ſo.jm quoſdã ſpecia⸗
le in iudicijs.vt ꝓ actoꝛe verba interpᷣtemur.vt hic. alias reus ſemꝑ
negaret. vt.j.de ver.ob.inter ſti.S.ij.et.j.de iudi.ſi quis.vel verius
nõ eſt contra.nã hic dicit᷑ de diſcoꝛdia que erat in ipſa interpoſitio/

ne ſtipulatõis.ibi aũt erat ſuꝑ verbis olim dudũ pfecte ſtipulatõni)

ſcõm.y.vnde bic fauet actoꝛi ibi reo.cũ ſtipulatoꝛ debuit aptius di⸗
xiſſe.vt.j.de pac.l.veteribꝰ.vel dic aut agebat qͥlibet de certa die po
nẽda.et tũc obtinet.j.ſi cer.pe.l.cũ quid.aut nullus.et tũc qð hic di
citur. aut alter tm̃.et tunc ob.j.de ver.obli.quicq̃d.item ad buc vide
tur qð nõ ſtipulatori ſit credendũ.ſed ſit diſtinguendũ.an per erro/
rem omittat᷑ dies.et tũc nõ valet ſtipulatio.aut ex certa ſciẽtia.et tũc
cõmittit᷑ pena que eſt appoſita cũ certũ eſſe ceperit amplius ſiſti nõ
poſſe.vt.j.de ver.obli.ita ſtipulatus.in pꝛin.que eſt cõtra ſol.ſcᷣm
quoſdã ſtatur illi diſtinctiõi eo addito.vtſi per erroꝛẽ nõ omittant
iudex poſſit ſuppleri.vt bic.alij dicũt bic ſtipulationẽ fuiſſe factã pᷣ
ſente iudice.ibi eo abſente.tu dic nil obſtare cum vti pꝛius dixi.hic
loquat᷑ de diſcoꝛdia que eſt inter ꝑtes in ipſa conceptõe ſtipulatio/
nis.itẽ adbuc nõ ſtipulatoꝛis dicto.ſed conſuetudini in quẽ.ſ.dieʒ
cõſueuit caueri:videturſtandũ.vt.j.de dã.iĩfec.ſi finita.in pꝛin.que
eſto tra.quidã dicũt ſpeciale in dã.infec.vt ſeruet᷑ qð ibi dicit.tu dic
vt.S.ſ.ꝙ hic de diſcoꝛdia loquatur.que eratiter ꝑtes in ipſa conce/⸗

ptione ſtipulatõis.vbi ſtatur dicto ſtipulatoꝛis.ſed ſiminus bꝛeue

yvellet actoꝛ:iudex tem perat.ibi de eo ꝙ dudũ poſtea venit in dubiũ
ſed in quo moderabitur.dic dãdo diẽ ꝓ.xx.miliaribus.vt.j.ſi quis

cau.l.i.et.j.de ver.ſig.l.iij. Item in dando dilatões ſuper libello.

gat

e
ſeng
rins
ſio⸗
ni
adi
ſeo
e
ſihe
o/
tuͤ⸗
no
Gͤn
ni
i⸗
be
o/
dic
gue
die
e/
ene
biü
nis

ſo⸗ B

.

743

Secundus.

vt. C. de lit. conte. aut. offerat. et dando dilatões circa teſtes. vt. C.
de dik l. i. Itẽ quid ſi nulla dies fuit appoſita.ſed poſtea iudex ſta/

tuere velit diẽ ad aliqnid et partes diſcoꝛdant.reſpondeo et tũc ha⸗

bet locũ quod bic dicit. ei ſcᷣm boc dic de die ponenda.i.ſtatuenda

a iudice

8Aui mulierẽ

pꝓbandiſſunt. qꝛ

muliervelleiano
iuuat. vt. j. de fi⸗

deiuſſoꝛibꝰ. l. iij
miles ſecularis
ſollicitudine ſue
milicie. vt. C. lo/
ca. milites. Itez
eccleſia ſticus.vt
clericus ſolliciiu
dine ſue eccleſie
vt in aut.ð ſan.
epi. S. alienũ au
tẽ.col.ix.iteʒ mi
noꝛ bñficio eta /

iuſ.ſi ticiꝰ.et ſeia
et facit ad hoc.Sꝗ

e. quotiens.
tP uids in rez

ſuã. ſua dr̃ quo

ad vtilitatẽ ⁊ cõ

moditatẽ.nã do

miniü mariti eſt
vtinſti. q. ali. li.

in pꝛin. ſed qua

re pſtat᷑ hec ſatiſ

datio iudicio ſi⸗
ſti cũ ambo dicã

tur poſſeſſoꝛes ĩ⸗

mobiliũ er mari
ius et vxoꝛ ratio

ne burꝰ fundi.vt
j. e. l. ſciendũ. ꝗ.
ſifunduſ.que eſt
coõtra. ſolu. hic cõ
ueniebat maru⸗?
quia dolo deſijt
poſſidere.vł dic

bic ſpõte fuit

nõ coacte. vł dic

bic dubiũ erat.
an eſſet dotalis

cũ de hoc ipo fü
do ageret. et ido
ſatiſdatf᷑ ibi aũt ð alia re ↄueniebatmari

uendo. Qui mulierẽ adhibʒ ad
atiſdãdũ nõuidet᷑ cauere:ſʒ nec
miles:nec mioꝛ uigintiqnqʒ anis

ꝓbandi ſunt:niſi heꝑſonein reʒ

ſuã fideiubeant:ut ꝓſuo ꝓcura
toꝛe. Quidã aiunt etiã ſi a mari⸗
to fundus dotalis petat᷑:in rẽ ſu⸗
aʒ fideiuſſurã mulierẽ Si ſeruꝰ
interueniat:q auteqᷓ; iudiciũ acci
piat᷑ fideiuſſerit iudicatuʒ ſolui:
ſuccurrẽdũ eſt actoꝛi:ut ex itegro
caueat᷑.Mioꝛi quoqʒ uigintiqui
qʒ ãnisſuccurrendũ eſt foꝛtaſſe ⁊

mulieri ꝓpter imperitiã Si fide

iuſſoꝛ iudicatum ſolui ſtipulatoꝛi

heres extiterit: aut ſtipulatoꝛ fi-

deiuſſoꝛi ex integro cauendũ erit
TZutoꝛet curatoꝛut rẽ ſaluaʒ foꝛe

pupillo caueãt: mittẽdi ſunt imu

nicipiũ qꝛ neceſſaria ẽ ſatiſdatio.
Itẽ de reſtituẽda? dño ꝓprietate
iscuiuſuſfructꝰ datꝰ eſtitẽ lega⸗
tariꝰ : ut caueat euicta hereditate

legata reddi et qð ãpliꝰ ꝑ legem

falci.acceperit heres quoqʒ utle
gatoꝝnoie ſatiſdet audiẽduseſt

ut in municipiũ mittat᷑ Plane ſi

miſſoiam legatario in poſſeſſiõʒ
cũ per heredẽ ſtaret:quominꝰ ca

„

1 vel vxoꝛ.mediã appꝛobo

v Si ſeruus.ſic cõſtrue.ſiſeruus inrerueniat.qͥ fideiuſſit iudicatum
olui ⁊c.ſuccurrendũ eſt actoꝛi anreqᷓ; iudiciũ accipiat᷑.i.ãteq; lis cõ
teſtet.nã poſtea nõ audit᷑.vt.ſ.de ꝓcura.l.põponiꝰ.S.rati.

x¶ Hinoꝛi. ꝓpterimperitiã.ſ.legũ.vt.j. de iur.et fac.ign.l.regula.
bis ergo duobꝰ ſuccurrit.ſi ꝓ alio fideiubeãt. vt hic ponit᷑ caſus nã
eis qui tales acceperint fideiuſſoꝛes erroꝛe etiã iunis indiſtincte ſuc

curruur. cũ dãnũ vitare velint.vt.j.de iur.et fac.igno.l.erroꝛ.in fi.ſj
io.hic ponit caſum:qñ iſti recipiũt nõ idoneũ fideiuſſoꝛẽ.ſed quid
ſecundũ eũ ſi ſciẽeꝛ recipit nõ ſoluit.põt ergo põi vt pꝛius dixi.
?¶ BSi fideiuſſoꝛ iudicatũ.i.qui fideiuſſerat iudicatuʒ ſolui. et ſic iſte
due dictões ponunt᷑ loco vn geninui. ac. .

O Extiterit.et ſic eſt extincta obligatio inter eos.vt.j.de fideiuſſo.l.

bereg a debiroꝛe. S. qð ſiidem. aʒo.

b ¶ Erx integro. no. it

— . —

erũ caueri ex cã. vt bic.et.j.e.l.ſi ab arbimo. in fi.

et. ſ. vt in poſ.le.ſi is a quo.in f.et.l.ſe.et.j.de op.le.l.ij.et.S.e.quoti

„ „— „ „

ens. et. j. de pto. ſti.l.ptoꝛie. In municipiũ.i.in aliã auitatẽ.
9 ¶ Qutoꝛ. neceſſaria. qꝛ ex neceſſitate pᷣſtarur. vt in ſri. de ſatiſda. tut.

et cu. F. q bꝰ cõſtitutõibus. exci

pe teſtamẽtariũ tutoꝛẽ et datũ ex inqͥ

ſitoe. vt inſti. e. ti. F. i. et. F. ij. et. j. de teſta. tu. l.in teſtamento.

—

PBtem de reſtituenda. et hecex neceſſitare pſtatur.vxt.j.yſufru. quẽ
ca.l.i.in pꝛin.er. .i.et.ij. et.iij. et. F. haber.

Qui ſatiſd.cog.vł iurato p

ꝝ ¶ Itẽ legatari. reddi ꝙ facere dʒ. vt. C. de pe. be.l. fi. circa pꝛin.
a ¶ Accepit.et hoc fieri debet.vt.j.ſicui plus ꝙ per.l.fal.l.i.circa pꝛin.

vt le.vel fidei no.ca.l.i.

b Sanſat pendente die vel conditõe quod facere neceſſano debet. yt. ſ.
tl 4

c ¶ Elane. caueat de pᷣſtando legato adueniẽte die vel ↄditõöe.

ueat:heres poſtuletut de poſſeſ⸗
ſione decedat:patũqʒ ſe dicat in
municipio cauere:ipetrare nõ de
bebitꝰ DPiuerſuʒ:ſi ſine culpa aut
dolo heredismiſſus ſit in poſſeſ/
ſionẽ. Jubet᷑ iurare de calünia ne
ꝗsuexãdi magis aduerſarij cau⸗

ſa foꝛſitã:cũ rome poſſit ſatiſda⸗

re in municipiũ euocet.ſʒ ꝗbuſdã
hoc iuſiurandũ ðe calũnia remit⸗
tit᷑ueluti parẽtibꝰet patronis.ſic

aũt iurare dʒ ꝗq in municipiũ remit

tit᷑:rome ſe ſatiſdarenõ poſſes:⁊.
ibi poſſe quo poſtulat remitti:id

qʒ ſe nõ calũnie cã facere.naʒ ſic
nõẽ cõpellẽdusiurare alibi:ſeqᷓʒ

eoloco ſatiſdarenõpoſſe quia ſi
rome non põt:pluribus aũt locis
poſſit:cogit᷑ piurare. Hocautẽ
tunc ĩpetrabit᷑cũ iuſta cã eſſe ui⸗
debit᷑ qd enĩſicũ eratn munici⸗
pio noluit cauere hoc caſunõ dʒ
impetrare:cũ ꝑeum ſteterit quo
minꝰ ibi:ubi deſiderat ſatiſdaret
Rbitro' adq Alius.
fideiuſſoꝛes ꝓbãdos ↄſti⸗

tuto ſi in alterutrã ptemi iniquuʒ
arbitriũ uideat᷑ pinde ab eo atqʒ

iudicibꝰ ꝛappellare licet.

1

bitro. ſcilicet delegato.
dicibus.oꝛdinarijs.

d Ulon debʒ. aut ergo
ibi ſatiſdatur. aut a poſ
ſeſſione nõ diſcedet nec
eſt ð.j.vt in poſ.le.ſi pe
cunie..f.qꝛ ibi ſine do
lo heredis fuerat lega⸗
tariꝰ miſſus iu poſſ.vt
bic ſubijcit fcom io. vel
ibinõ petebãtur expẽſe
et ſunt reſtiuẽde miſſo.
vt.j.ð dã.infec.ſi finua
H. item videamus.
e ¶ Bubet. decalũnia. ſi
mie.j.ð edẽ.ſi qͥs ex ar
gẽtarijs..exigitur.⁊.j
ð iu.iurã.l.iuſiturandũ
H. qui iuſiuran.
f¶Remitntur. i. remitti
poſtulat.
gHon poſſe.ſ.cõmo/
e. vt. S.e.ſi fideiuſſoꝛ.
§. ſi neceſſaria.et.j. de
ver. ſig. l.nepos ꝓculo.
b/¶ Eo loco. quo poſtu/⸗

lat ſe remitrtii.

i Kogitur periurare.i.

cogeret᷑. quod eſſet ini
quum. vt.j. de in lirem
luran.videamus..ſe

nec.
le ¶ Hoc aũt.ſ.quod iu⸗
ret ſe ibi poſſe et alibiñ
poſſe. et ſic bec dictio:
boc referturad pꝛoxime
diciuʒ. vel dic relern ad
id qð dirit. S. S. tutoꝛ ⁊
cetera.q.d.boc qð poſ
ſit remitti in municipiũ
eſt verum ſi iuſta eſt cã.
alioquin non. et ponit
exemplum quando nõ
eſt iuſta cauſa.
l ¶ Bmperrabitur. ab eo
cui cauetur. ſcdᷣʒ pꝛimũ
caſum. ſecundum aliuʒ

mperrare.ſ.remitn in municipiũ.niſi iuret ibi poſſe.et alibi nõ poſſe

EFnnnuefne m ¶ Erat pꝛimo ob hoc remiſſus.
ſcdᷣm pꝛunũ caſum.ſcm aliũ planũ eſt.accur.

q ¶ Appellare. appellatur a ſnia arbitrn vt bic.et ſiceſt contra.C. de ar. l.i

ſo. ſpale eſt hic. vt dicũt.alij dicũt.vt.b.hic ꝑ officiũ.nõ ex vi appellatõnis
tu dic ꝙ bic de delegaro iudice ibi de cõpꝛomiſſario arbitro.et qð dicit bic
vta iudicibus.ſ.oꝛdinarijs.ſj an hodie poſſit appellarni ab arbitro cõpꝛo.
miſſario ſine pena electo.viðꝛ ꝙ ſic.qꝛ ideo olim nõ appellabatur.qꝛ actõ
nõ oꝛiebatur.et hic erat ratio.vt.d.l.de arbi.ſed hodie datur.vt.C.ð arbi.
l.cũ antea..i.ergo appellatur.ſj dico ꝙ nõ.qꝛ an.x.dies actõ nõ naſcitur
ergo nec appellatur.ſ poſt. x.dies.qñ nata ent ſero ꝓuocatur.ſʒ quõ potu
it iudex delegari ad cãm iſtã.cũ cã cognua fiat.vr.j.l.ꝓx.er.S.de offi.ꝓcõ.
l.nec quicqᷓ;. S. Rñ.delegat fuit ad cam pꝛincipalẽ. et ita ſi in bac incidẽti
tulit ſniam appellari põt.lʒ ſit interlocutoꝛa.qð ẽõ regulã.vt.j.de appel.
re.l.ij.et eſt rõ qꝛ in pꝛincipali fit pᷣiudiciũ circa execunonẽ bñ vel male faci
endã. Itẽ ideo iudicatur qꝛ aliter in negotio pꝛicipali ꝓcedi nõ põt. vl dic
in hac qõne eſie ſpeciale.vt poſſit delegari.vt in cã in inte.reſti.vt.C. vbi et
apud quẽ in inte.reſti.in.i.fi.in fi.vel delegauit cũincepenit abeſſe.vtinme
ro imperio.vt.S.de offi.eiꝰ cui mũ.eſt iu.ilᷣi..ij.vel að eſt verius bic non

d iijz

Liber

plene. h̊ ſummatim cognoſe ritur. vt. . vt in poſ.le.ſiis a quo poſito caſu qð

ſpãliter fuit delegata. ap pellatergo a ſnia arbitri.i.delegati. vt hic. idem ſi

ex neceſſitate fuerit eleciꝰ in locũ recuſati.vt. C. de iudi.l.apertiſſimi.⁊.l. fi.
idẽ in epo electo arbitro.vt. C. de epi. au.l.ſi ꝗͥ ex ↄſenſu. et aut.ſi qs litigã
i. vłilla aut. loquit᷑ qñ vt iudex cognouit epus. et ſic ponit᷑ ſuꝑ.l.epᷣale.
arbitro.i.iudice
elegatolad hoc.

Rmilimns. S. eri. , ſ ab arbitro' p (P Aul⸗
x Ruerela.i. appella bati ſunt fideiuſſoꝛes ꝓlox
tio. ſed qs eſt cõpetens cupſetibꝰ hñdi ſunt cũ potueritq

ſi. delegans ad quem 7 2 Pren,
i ehtn delegae relaꝰapud cõpetentẽ iudicẽ defer

X.ð appella. pcipin? ri. Oui ex cãripꝛobat ab arbitro
Ror lanbaersai Apbatos alios inpꝛobatos ꝓbat
i.Rñ. itẽ no. bic aliu? Mł toqʒ magisſi ſua uolũtate ac

nnribabtoihſorc no cepit fideiuſſoꝛes ↄtẽtus his eſſe

uer. na. ca.ſta.l.i. .. pe. Dʒ. qð ſiin mediotẽpe calamitas

et. j. ad macedo.i. ſi fili fideiuſſe oꝛibꝰ inſignisuel magna

uſfa. in fine. K „ I .
t¶ Qui ex ca. l. qi qli. inopia acciderit cã cognita ex ite

ve NMagis ſubaudic; grorſatiſdandũ erit. ¶ u) pi.

et dic acceperit.i.acce⸗ ⁊ „. ——ð
piſſet a pꝛincipio. et ſi l WMWlian? ait ſi anteq; mãda⸗
nearbled Ixc tibiut fundũ peteres: ſa/
CP 1 lignis. i. magna. N- , .
x . FF integro. que eniz 1S acce Pis Petitur fundum . 7 po
de nouo emergutnouo ſtea mãdato meo agere inſtitue⸗

aun ervrde ris: fideiuſſoꝛesteneri. i Idẽ

cã. et.. vt in poſ. le. ſ is i teroẽs cõuenit heredem
a quo. S.fi.⁊.l.ſequen. ſub cõditõe poſſidentẽ he⸗

et. j. de pto. ſti. l. ptoꝛite. . .
er de pet. bere. ſi aug reditatẽ ſubſtitutocauere debere

tẽpoꝛe.et. ſ. de arbi. n⸗ de hereditate:et ſi defecerit odi

diſtinguem?. F. iij.
I. Alianꝰ.po. caſum
Alin, pcuratoꝛe acto/-

ris qui egit ſine mãd aro cuiꝰ iudiciũ eſt nullũ.ſed ꝑ ratibabitionẽ ofirmat

vt hic. ⁊. j. de iudi.licet.itẽ dic ꝙ recepir ſatiſdationẽ iudicatũ ſolui.qᷓ; pꝛe/
ſtabat olim etiã ſuo noĩe cõuentus er actõe in rem. vthic et inſti.de ſatiſ.F.
i. licet hodie nõ ita. vt inſti.e.ti. S. ſed hodie.nõ autẽ in cautõne iudicio ſi⸗
ſti. qꝛ eã nõ pᷣſtaret cũ poſſideret ĩmobilia. vt.j.e.ti.l.ſciendũ.in pꝛinc.ſj cũ
cõditio buiꝰ ꝓcuratoꝛis ſit mutata. q;ꝛ pꝛio nõ habebat mandatũ qñ ſatiſ⸗
dationẽ accepit. poſtea habei. vid erur anihilari ſatiſdatio. vt.j.iudi.ſol. ſi
autẽ.in fi.l.que eſt õ.ſo.ibi in ꝓcuratoꝛe rei.bic in ꝓcuratoꝛe actoꝛis. et eſt
rõ qꝛ defenſoꝛ rei etiã ſine mãdato eſſe põt.etiã ſi boc ↄoſtat etiã muito acto
re.cũ ergo dñs ratũ habet mutat᷑ eius ꝓcuratoꝛis cõditio. nec trabit᷑ retro
quia hoc tũc demum fit vbi quod factum eſt non tenuit.at actoꝛis ꝓcurato
nullus eſt ſine mandato.niſi ratum babeatur. et poſtea ſi ratum babea/
tur. qð factum eſt cõfirmat᷑ et eadẽ cã ſemꝑ fuiſſevidꝛ.nõ em̃ cã murata di
ci pot.cũ pꝛimo nulla fuerit.ſed bec ſolu.nulla viðꝛ. to llit em̃ expꝛeſſe e p le⸗
gẽ que loquit᷑ in ꝓcuratoꝛe actoꝛis q̃ ſine mãdato poterat expiri. et ita erat
aliqua eiꝰ ↄdicio.etm̃ dicit᷑ poſtea cõmitiii ſtipulatio ſi ratũ fuerit babituʒ
vt. j. iudi. ſol. l. iij. F. ſed et ſi foꝛte.Rñ.ĩmo optima eſt ſolurio ſi quis eaʒ de
fender. in ꝓcuratoꝛe em̃ rei ðꝛ aliquã eſſe cõditionẽ et mutari.qꝛ ſine mãda
to.imoẽtõ mandatũ qͥs reſpondere ꝓ alio põt.vt.j.de ſolu. l. ſolutionem
ſed nulla ꝑſona agit ̊ mauatũ ẽt ſi aliqñ ſine mã dato expuat᷑.vt.j.de ⸗
cu.pompᷣ.S.fi.vñ nõ põt dici ſic mutari ↄditio exꝑte ꝓcuratoꝛis actoꝛis.
ſi aũt inuenias aliqñ aliquẽ agere ꝓ inuito ſicut notauimꝰ.j.de ꝓcu.l.põ
po.S.fi.dicas mutata cã eius ↄditõis nõ cõmitti ſtipulationẽ.adde ⁊ ali
am rationẽ.qꝛ in ꝓcuratoꝛe actoꝛis ſiue a dhño in eũ vel econtra.vel a ꝓcu
tatoꝛe in ꝓcuratoꝛẽ.vel de aliquo in ſeipᷣm. vt hic fuit.tranſferat iudicium
ſemp eſt certa pſona acquirit᷑ actio ex ſtipulatõòe.i.dño directa.ſi ipſe fuerit
ſtipulatus vel vtilis cũ ꝓcuratoꝛ ſimiliter ex ꝑſona rei eſt certa.qꝛ nõ muta
tur.et iõ cõmittit᷑ ſtipulatio.ſʒ cũ ex parte rei mutat᷑ iudiciũ nõ põt cõmitti
ſtipulatio iudicatũ ſolui.qꝛ nec ex clauſula doli.qꝛ nil dolo fit licer tranſfe⸗
ratur iudiciũ de vna pſona in aliã.nec ex illa de re defendẽda.qꝛ mi refert
a quo fiat defenſio dũ tñ bñ fiat.nec ex illa de iudicato.qꝛ ꝓmiſiſſe videtur
ꝙ ipſe.et nõ ꝙ aliꝰ fuerit dãnat.ar.j.iudi.ſo.cũ querebat᷑.ꝭ.fi.et.l.pe.alij
yvero ſoluũt ꝙ bic loquitur poſt acceptũ iudiciũ mutata ↄditõe ibi ante.vt

tẽex cã iubere ſolet ſtipulatõeʒ in

ſingulis cauendũeſt. I Deʒ

catũ ſolui ſatiſdare debeat.pau⸗

perba illi.l.innuũt.boc aũt nõ eſt admittẽdũ.qꝛ ſinon cõmittitur
ſtipulatio nõ mutaturoditio añ.multo minꝰ ſi mutat᷑ poſt. cũ pꝰea
plenioꝛ ſitↄditio eiꝰ.porro ẽt in ꝓcuratoꝛe actoꝛis illud põt diſtin⸗
gui ſzm aʒo.an mutet᷑ ↄditio poſtillud tpᷣus quo debuit ſatiſdari ex
neceſſit ate ꝙ eſt in exoꝛdio litis.i.ah.lit.cõte.vt.j.de ꝓcu.põpo..

rati.et tũc nullo
mo co murar qy
tioadeũtẽ hereditate ſubſtituti aua furcoi⸗
et petere hereditatem poſſe: et ſi ¶cauſe eroꝛdio. q
obtinuerit cõmittiſtipulatõnẽ et emuuaun. ꝛboc
plerũq; ipſe pᷣtoꝛet añ conditõö,; aitem̃ ſiipulato
exiſtentẽ:et añ diẽ petitõis ueniẽ ns ĩterpoſite ⁊c
ſivero antea mu

tatur õ eſſet. qꝛ
rtũc nulla fuiſſer
eiꝰ cõditio in iu⸗
dicio. k agere po

terponi. pPv Aulꝰ.
Edet ſipłres ſubſtituti ſũt

AIliuſfamil. ſi defendit ab iſen erchdae
ſentẽ patrẽ:quero an iudi- gagere inſtitueris

mo ꝓpoſueris.
non tñ egeris eo
tempoꝛe quo ra
tum eſt habituʒ
ſic. j. de ver. obli.

lus rñ.eum qui abſentẽ defendit
etiã ſi filiusuel pater ſit:ſatiſda⸗
re petitoꝛi er foꝛma edictidebere
Ciendũ eſt m. Zrcel.
Spoſſeſſoꝛẽ ĩmobiliũ reruʒ ſa
tiſdare nõ cõpelli. Poſſeſſoꝛ au

dãmã. in pꝛi.a⸗

caſuz in cautiõe

. i .Aii ſe iudicio ſiſti qᷓ; pᷣ
teʒ isaccipiẽdus eſt: qui in agror urc Ns
uel ciuitate rẽ ſoli poſſidet auter re ſmobilla i⸗
- tũ ad illã ꝓ non
aſſ⸗ eaut ex parte.Sʒ et qui uecti⸗ polfeſſore habe
tur cum ſi in du
bio.⁊ inducũt.S

e.de die. SF. dã qð nõ placet.r ibi ſpote fuit.vel dic tertio in cautõ
ne iudicio ſiſti quã pᷣſtat creditoꝛ.vel aliꝰ detẽtatoꝛ.vt.j.e.l.ſcienduʒ
S. crediroꝛ.et.S.itẽ qui ſolã.qui tñ et rei vẽ tenet᷑.vt.j.ð rei vẽ.offm̃.
Mter oẽs iurcõſultos.ſuꝑ hac re integratos.ſic.j.de vſufru.ac
cꝛe. l. i. S. li. vel dic. i. nullus diſſenſit. accur. M
b¶ Bub cõditõe.ſi nauis veneritex aſia vſq; ad annũ.⁊ ſi nõ tunc
ad mittitur ſubſtitutus.
c ¶ Poſſidentẽ. vtqꝛ pẽdente cõditõe petijt bo. poſ.ſjm ta. vt. . deſe
cundis ta.l.ij.S.ſi ſub oditõe.vel dic ꝙ fuit datꝰ curatoꝛ bonis.vel
die poſſidet.qꝛ accepit de facto nõ curo qualiter.
d ¶ Mereditate.ſ.nõ dĩminuẽda.vt.j.de pe.here.diuꝰ.nõ dicas per
fideicõ.reſtituẽda cũ directo ſit ſubſtitutꝰ.vt pat et.j.vbi dicit adeũ
tẽ here.⁊c.vel dic reſtituẽda lʒ nõ ꝑ fideicõ.et hec cautio generaliter
pᷣſtatur.vt.j.de iudi.in oĩbus.ſ̊ certe hoc caſu nõ videtur pᷣſtanda.
vt. j. de ß. ſti. l. paulꝰ notat.que eſtõ.ſo.qdã dicũt ibi pᷣtoꝛ ſuũ bene
ficiũ indulſerat.ſ.bo.poſ.ideoqʒ nõ debet eſſe captioſum eſſet auteʒ
ſi cogeret᷑ cauere.hic nõ indulſerat.ſed beres ſcript poſſidebat bo⸗
na de facto.alij dicũt ꝙ nõ cogitur cauere in diẽ longioꝛẽ.ſ.vt cogat
cauere.ẽt ſi extiterit ↄditio inſtitutõis.et quẽcunq; deſierit ad eũ per
tin ere hereditas ꝙ reſtituat eã.et boc eſt ꝙ dicit in diẽ longioꝛez. et
ſcõm has duas ſolutões legitur.ibi notat.i.repᷣbendit.vel dic no⸗
rat.i.appꝛo bax.et ꝙ ibi dicit.ĩ fi.l.iĩterrogatiue.et ſubaudi nõ.⁊ ſic
e ¶ Defeceriroditio.ſ.inſtitutõis.aʒ. ↄcoꝛdat cũ iſta.
f ꝙ Edeuntem. ergo directo fuit ſubſtitutus. SDWèDðJMW
g ¶Et ſi obtinuerit.ſ.in petitõeipᷣꝰ hereditatis.ał nõ valet ſibi ſti⸗
pulatio niſi in hac pꝛima petitõe obtineat.
b Goſe proꝛ.nõ ſolũ alij magiſtratꝰ. vel dic plerũq;: id eſt plures.
vt. S. ſi ab arbitro..fi.
i ¶ Enterponi ſi perſona ſuſpecta eſt.vt.j.de appella.imperatoꝛes.ĩ
fine.ſcðm aʒo.et niſi caueat vterq; in poſſeſſionem mittuur. vt.j.vt
in poſ.le.l.etiam.S.fi. OèòèǴM!
Hliuſfa. iudi. ſol.quid ad bunc ti. de hacſatiſdatõe iud icatum
ſol. Kñ. ſatis qꝛ licet pꝛincipaliter de cautõne iudicio ſiſti dicar

tuiſſet et extra iu

ſic expone.i.ani

ſtipulatus ſum

lij vt. b. ponunt

lpe
diſin
lani
do. ſ
nuſo
igt,
tcod,
toii
dng
7 He
Mrais
dulgt;
ſtere
leg u
ſt
fiuiſ
blnin,
veepo
ina in
gece⸗
Pdict
ſuuens
lai
leis.
Uiis
guor
4binz
robl.
ſan
Di
onuvt
nunie
ich
eius
/
Pwon
ehabe
in de
Ncitö
cNto
encs
off.
ſu.ae

otune

Secundus.

