e Bolutũ ſit.i.ſoluen
dũů. ſic ergo bic tpᷣs pꝛo
tpᷣe ponit᷑.vt.C.in qui.
can.infa.ir.ſi poſſido⸗
neũ.et de le. et cõ.l.i.et
j. de ver. ob. l. ex ea par
te. et.j.de.l.iij.l.etiã..
ea que.ł põe ꝓpꝛie.nã
põt pᷣus eſſe debitũ licqʒ
ſolutio retardet᷑.yt inſti
tu. de hen. emp.. pꝛe
ciũ.et.j.de ↄᷣben.emp.
l.ij. F. ſine pcio.
FInterponẽdũ.nõ ãt
dz ſtan ſolui illi ſocio qᷓ
ꝓmiſerat.ut.S.ti.i.l.ſi
mandauero tibi.in pᷣn.
7. j. de coll. bo. l. ij. F. ſi
ſub cõdi.⁊.Sõ.cõmu.di.

cũ duo ſocij. et. j.l ꝓxi.

ſocij. pñs.ſ.dbi
tũ dʒ deducere. ⁊ fa
b. ¶ Jnon fuerint pteſ
boc caſu equalit ↄtule/⸗
rat pecunia.ut ſtati col
ligitur. accur.
ig Adiecte. nec alicuiuſ
arbitrio cõmiſſe. ut.ö. e
ſi ſocietatem.
9 ¶ Parteſlucri et dam
ni.capitale ramen erat
equale
b ¶ Gocietati.ſi aũt nõ

pactũ valet.quidã uta

ſeruus unius ex ſocijs ſocietati a
dño pᷣpoſitus negligẽter uerſatꝰ
ſit dñm ſocietati:ꝗ ppoſuerit pꝛe
ſtaturũ:nec cõpẽſandũ cõmoduʒ
qð ꝑ ſeruũ ſocietati acceſſit cũ dã
no.et ita diuũ Marcũ ꝓnũciaſſe:
nec poſſe dici ſocũ abſtinere com
modo qð ꝑ ſeruũ acceſſit:ſi dam⸗
num petit*. i I Dem

p·Lane ſi ãbo ſocij ſeruũ alte

riꝰpᷣpoſuerit nõtenebitur dñs eiꝰ
noie.niſidũtaxat de peculio.cõe
enĩ periculũ eẽ opoꝛtet cũ ãboeuʒ
pᷣponamus. MAulus.

— b — —,R .
Onob eã rẽminꝰad picu⸗

Alũ ſocij ꝑtiet qð negiigẽtia
eiꝰ perijſſet:ꝙ in pleriſq; alijs in
dðuſtria eiꝰſocietas aucta fuiſſet.
et hoc exappellatõe imperatoꝛ ꝓ

Nnnaui⸗ u) Apianus
NLiõ ſi ſociꝰ quedã negligẽ

terĩ ſocietate egiſſʒ:in pleriſq;ãt

ſocietatẽ auxiſſet.nõ cõpẽſat᷑ cõ⸗

pẽdiũ cũ negligẽtia.ut Marcel.
libꝛo. v. dig. ſcri. ¶ p; Aulus.

. Aers alienũ: qð manẽte

ſocietate ↄtractũseſt:de cõi
ſoluẽdũẽ:lʒ poſtea quã ſocietas
diſtracta eſt ſolutũ ſu :igit et ſiſoᷣ
cõditiõe ꝓmiſerat et diſtracta ſo
cietate conditio extitit ex cõi ſoluẽ
dũẽ.iõqʒ ſiĩteri ſocietas dirimat᷑
cautõesiterponẽde ſunt. Zẽ.
ſod ſumus:et ex die unꝰ
pecuniã debeat:et diuidat᷑
ſocietas:nõdʒ hoc deducere ſoci
us:quẽadmodũ pñs deberet:ſed
oẽs diuidere:et cauere:cũ dies ue

netit: enſũ ſociũ in. en Ap.
Inõ fuerint ꝑtes ſocietati

contulit pł':nũqd bo

30. ꝙ non ut hic. et.j.e.quid enĩ. illud.et eſtrõ.qꝛ ſocietas bʒ ius fra ter/
nitaus. vñ licet alias bmõi pacia ſeruãtf.ut.õ. depoſini.l.i.F.ſi cõuenit.hoc
th nõ valet. ut. .e.l. . fi.et..e. l. verũ. i. rñ. alij dicũt vr Jo. ꝙ valet. et ſub/
aud ũt bicmaxime.nã hoc ipᷣo ꝙ ſocius ſit dicũt alij afferri cõmodi aliqᷣd
ut ar. j. de öben. emp. fraudi ꝑre. rercij ut All. dicunt ꝙ ualet iure pacti non

iure ſocietatis.ſed pᷣma verioꝛ eſt.

Liber.

Kotrobi. eua de fco. mutiꝰ ergo q̃ſi naturã ſocietatis eẽt repꝛo/

e¶ Ita coiri. v ita maxime. ſubaudiſm JJ0. ſed aʒo:conditionali

tereut.S.diximus ꝓxi.reſpon.

de Opera. l.eſtimanda. ut diximus.5. ꝓxi. reſpon.

e¶ Damnüũ eſt.i.periculum damni ſubeundi.

f¶ Solus.i.ſine ſocio.a.ſed qͥd ſiperdatur pecunia talis.an ſit pe

adiecte quas easeſſe conſtat.Si

uero placueritut gs duas ꝑtes X

tres habeat: aliꝰ unã:an ualeat:et
placet ualere:ſimõ aliꝗd plꝰↄtu

lerit ſocietatis:uel pecũie: ul oꝑpe

ul cuiuſcũq; altenꝰrei cã. Ita co
iri ſocietatẽ poſſe:ut nulla partẽ
dãni alter ſentiat: lucrũ uero com
mune ſit. Caſſiꝰ putat qita ðdmũ
ualebit:ut ſabinꝰ ſcri.ſitãti ſit o⸗

peraquãati dãnũ eſt:plerũqʒ eniʒ

tata eſt induſtria ſocij:ut plꝰ ſoci
etati ↄferat:q; pecũia. Idẽ ſi ſo⸗
lus nauiget:ſolꝰperegrinet᷑:peri
cula ſubeat ſolus. Ariſto refert
Caſſiũrũdiſſe ſocietatẽ talẽ coiri
nõ poſſe:ut alter lucrũ tãtũ:alter
danũ ſentiret:et hãc ſocieratẽ le
oninã ſolitũ appellare:et nos cõ
ſentimꝰ talẽ ſocietatẽ nullã eẽ:ut
alter lucrũiſentiat:alter uero nul⸗
lũ lucrũ ſʒ dãnũ ſentiret. Iniquiſ
ſimũei genꝰſocietatis eſt:ex q ꝗs
danũ:ñ ẽt lucrũſpectet· Aul.
lITciꝰli. xiij. ſcribitñ poſſe
ſocietatẽ coiri.ut aliã dãni

aliã lucri ꝑtẽ ſociusferat:ſeruius

inotis Mutij ait nec poſſeita ſo⸗
cietatẽ ↄirahi.neq; eni lucrũtel
ligiturniſi oĩ daãno deducto neqʒ
danũ:niſioĩ lucro deducto.ſʒ po
teſt ſocietas coiriita ut eiꝰ lucri:
qðᷣreliquũ in ſocietate ſit:omidã
no deducto pars alia ferat᷑:et eiꝰ
dani qð ſimiliter relinquat᷑ pars
alia capiatur. i Xpianus

„ Zſit ꝓſocioactio:ſocieta⸗
Me intercedene oʒ:neceĩ ſuf

ficit rẽ eẽ cõem:niſi ſocietas ĩter-
cedat.cõiter aũt res agi põt etiaʒ

male. dixit enĩ quaſi boc ſitiniquum ꝓpternaturã

ſti. e. F. de illa. et iõ in boc redarguitur.

riculũ cõe.rñ̃.nõ
niſi boc actũ eſt.
ſicut nec ſi alter
qui oꝑas pᷣſtat
moꝛer et᷑ eẽt cõe
ſed an poſſet v⸗
nꝰ aliũ cõpellere
opari:ł ut tãtũ/
dẽ pecũie repoꝛ
tet:ł repõat.rñ.
nõ. qꝛ finita ẽ ſo
cieras interẽptõ
ne rerũ. ut.j. e. ve
rũ..fi.
g ¶ Ariſto. lucrũ.
ſq;. totum. vt. j.
boc...alioquin
ualeret.ut inſti.
e. .. de illa. et. F.
iõ.et.S.e.l.ĩ pᷣn.
queſunt cõtra.
b ¶ Er bãc.l.ð ari
ſto refert caſſiuz
ſolitũ ꝛc.
i ¶ ALucrũ.ſ.totũ
olutũ cůc.
KkSʒ dãnů. ſc
totũ.ut ſubijcit.
idem eſt ſi partẽ
damni ſentiat ⁊
nihil lucri. aʒ.ſ
cũ maioꝛẽ ꝑtẽ lu
cri.et minoꝛẽ dã
ni ex pacto poſ⸗
ſuut ꝑcipe.vt.S.
e.l.in pᷣn.quis e
rit finis vr enim
ꝙ ſiẽt vnũ mini
mũ de lucro ba⸗
beat:et totũ dã/
nũ ꝙualeat.ſed
rñ. arbitrio iudi
cis hic dirimen/
dũu. ut ar. S.eo.ſi
ſocietatẽ. vel ve⸗
rius hoc valz vſ
q; ad nres ꝑtes:
non ultra.nã ſic
figit hec lex ſu⸗
os pedes. vt in
pn. ſui dicit.

l¶ Bpectet. ꝗlu

crũ ſpectat: ſpec
tet ⁊ dãnũ ⁊ ecõ

tra.vt.j.e.ti.ſi io

gitur. in fi. et de
regu.iur.ſʒm na
turam.
Vcius.con
erat. in tſi
one bñ dixit. ſed
in rõe.q nõ ẽ hic
ſocietatis.vt in/⸗

u¶ ¶ In nonis.i. in libꝛo ubi repᷣbendit muriũ.as. põt eriã eſſe lurum
et danũ izm vnũ ſenſum:et nõ pòt ſʒm aliũ.itẽ hic de dãno caſu acci
denii.ſecꝰ in culpa:qꝛ tũc ñ cõicabit᷑.imo pᷣſtat.vt.S.e.l.nõ ob eam.

ſdude

Anen
R eacct
kideſtaet

Hindi

((Gnn

4
S
rn
(wren

lii

Aalſi
äilfi⸗

ſtslen
i

nrlizs⸗

ſbifeſon
Bie
elet
nscie⸗

ſoffeo gi⸗
breeſo⸗

cna,

gontotch
ge.
(Bcen

Gaicndl
fiinctis
oltno

iieCa⸗
1lpenu.

ls.

unione,

il

Gſerr.
1(Geni⸗⸗

cibocto
c.

–
ſiknreet
Mkpereren
i
ſ doen
Pcennis;
Olntd ai
ſürſeeju
gin.
(Merlto
ſengali.

an

Uci ciͤſe

achl
ſin

Ehtſe

Adiugi

lninn

nſthe
demnd
datiͦc.
teſialg
s ſnt
tckci
hoſay,
tuii⸗
ute pe⸗
Poar f⸗
fninep
utgigeh
innſeye

ſtolnoi,
un ),
logvin
Abt ict,
ellgaſ.
zeliit.
mntcinn,
hieſa
mnaſi
.
ai lni
ite.
——,
Dniͦi,
ſtbjet.
Atſibore
hiſennanr
luai g
icipei
nnnoted
pocl po
aben
znanse
ioyfenitn
tpnüniri
eluooba/
alotdi,
Uolenſei
binoiudi
cdininen,
rs o
glopelpe⸗
hoeſahrl
moprs.
ranit
herler i/
co in
ner
aot ſee
inite
ſenſi,
ntuetde
ut,Gnn
lains co
nnſfi
oit
noibi
no N

ſebenn
vaaban
6 obeuſn⸗
itthpn

xviſ

bauit pactum.ſed ſeruius ideo quaſinunqᷓ; poſſit accidere lucrũ et
dãnũ in eadẽ ſocietate.ſzm Jo. ſ certe qcquid dicat in.l. iſta: tmñ lu/
crũ er dãnũ eſt in eadẽ ſocieiate.als enĩ qliter vnũ de altero deduce
net. loquit᷑ ergo inſpecto exitu ſiłe in peculio in bereditate in fructibꝰ
ꝗ nõ intelligũtur eſſeniſi deductis impẽſis.ut ꝓbauunꝰ.S.de pecu

Pꝛo ſoeio.

n Cautionibus. ſ. interuenientibus pꝛo futuro dãno vel lucro:ut ſubijcit.
ſ vr ꝙ tractus futuri tpis ad iudicẽ nõ ꝑtineat.ut.j.de vſur.l.i.q̃ eſt ð. ſol.
boc cu id futurũ pẽdet ex pᷣſenti vel pᷣreriro.vel bic ex ↄᷣciu pᷣterito ibi aute⸗
ex futuro pendet.vel dic ꝙ heccautio venit grã aliarũ rerũ que in ſocietate

lio. l. tiiij. SF. ſi ere.

et.l. et ſi. F. pe

culiũ.⁊.C. ð bo
niſ q li.l.fi. . ſin
güres alienũ ſe⸗
cundũ aso.item
huic.l. .S.e.ðᷣ
illo.ĩ fi.ſo.ut ibi

2 ſit. locie
2 tatẽ. l. cõnẽ

V

eri cũ cõſenſu.

ectigaliũ.
1 Eriõ. qꝛ bʒ fi

citra ſocietatem: utputa cum non
affectõe ſocietatis incidimꝰiĩ cõio

veniũt. ꝑ ſe eĩ nõ veniret ſiẽ ⁊ ꝙ ex furro qſitũ eſt.n

CO acti ẽt culpã quã is pꝛe⸗
taret in cꝰ locũ ſucceſſit.lʒ

nẽ.ut euẽitĩ re duobꝰ legata. Itẽ ſociꝰñ ſit. p Ompo.

ſi duobꝰſiresẽpta ſit:aut ſihere
ditas:l dõatõ cõiter nobᷣ obuẽiat
aut ſia duobꝰſepati emimꝰ ꝑtes

tionalẽ.
a es cs eouñn ſocij futuui. I Dem.
aaet Nl naſt Alim cũ tractatu habitoſoci
nõ iñ eo aio vt etas coita eſt ꝓ ſocio actõ ẽ p
— cüu ſine tractatuĩre ipa negocii 1C.
ſee ur cbii⸗ coõiter Foin niclet , m.
ijaccur. ĩↄductõibꝰ publicoꝝ itẽ
achonale, at iẽptõibꝰ. nã ꝗ uolüt inter ſe
eß intides ſoe⸗ ↄtẽdẽ ſolẽt ꝑ nũciũ rẽ emereĩ cõe
iiſer Kröi di⸗ qda ſocietate lõge remotũ eſt . et
Ponbg en iõſocietate ſine tutoꝛis auctoꝛita
ilie⸗ , rerdſt Pupil tete en.
m acũ ſ/ ter geſto negocotenet. ¶ VAl“.
W —— Mibcaſibus ſi ꝗd foꝛteu
incidimꝰ in coom — nusin eã rẽ impẽderit. ſiue
v 41 Ipſa iſine fructꝰmercede ſueunꝰ ꝑcepꝑit.ul
conſen. deterioꝛẽ feceritrẽ:ñ ſocietatis iu
end erſe dicio locc: ſziter coheredes qui⸗
o.geſt. dẽ famnlie herciſcuð iudicõ agit
. ier vne inter ceteros cõidiuidũdo Inter
batpererempla eos quoqʒ ꝗbus hereditario iure
QEa; Gintt cõis res e:poſſ eet cõi diuidundo
nibe. nö animo ag· uI AXpianus.
ſocetats öben In & mopõt ſocietatẽ heredi
aus aloan ſuo ſic pare: ut ipeheresſociꝰſit
l. quinta. ĩ heredẽ ãt ſocij ꝓpõit᷑ actõ ut bo
3 Publicoꝛum nã fidẽ pſtet. pAulus.

a Geſto. neg. geſto. et cõi diuidundo.nã et furioſus tenet᷑.vt.j.de

NAALãe ſihi: ꝗ ſocis heredes
extiterit aium inierit ſocietatisin
ea hereditatenouo ↄſenſu:quod
poſtea geſſerit:efficietut in ꝓſo⸗
cio actõz deducat᷑. ¶Py Aulus
Ro ſocio arbiterꝰ ꝓſpice⸗
re dʒcautõibꝰꝛin futuro dã⸗
no:ł lucro pẽdẽte ex ea ſocietate
qð Sabinꝰ ĩoĩibus bo.fi.iudiciis
extimau tſiue gñalia ſunt.ueluti
ꝓ ſocio neg.geſt.tatele.ſiue ſpe
cialia ueluti madati cõmodati de
poſiti. Si tecũ ſocietas mihi ſit:
et res ex ſocietate cões:quã impẽ⸗
ſam ĩ eas fecero:quoſue fructꝰ ex
his rebꝰ ꝑceperis:ł ꝓ ſocio ł cõi
diuidũdo me cõſecuturũ a altera
actõe alterã tolli Pꝛoculus ait.
Ifũdꝰ mihite/o Om.
cũ cõis ſit ⁊ in eũ moꝛtuũ in

tuleris agã tecũ ꝓſocöõ. ¶ SDẽ

Eres ſociiq;uis ſociꝰ nõẽ
IMm ea q̃ pðᷣfũctũiĩchoata ſũt
ꝑbheredẽ explicari debẽt: in ꝗbus
dolꝰ eiꝰadmittipᷣtꝰ. ¶uI XLZp.
Igsa ſocio penã ſtipulatꝰ
ſit: pꝛo ſocio nonaget. ſi tã
Ntum inpena ſit:quãtum eiusinter

fuit. i Dem.

õͤ venit per ſe in ſocieta⸗

te. venit tñ ſi fuerit colla

rũ cũ alijs.ſicut.j.e.ꝙ
aũt.ſic et noĩa nõ ꝑ ſe.
ſed grã coꝛpoꝛũ veniũt
in fami. ber. iudiciũ. vt
ʒ.fa.ber.l.ij.in fi.ſj vt
dixi ſic rõe pñtis vel pᷣ⸗
teriti.als ẽt cauet in fu⸗
turo.ut hic.et.S.ſi ſerui
tus vẽ.l. egi.et.j. de aq̃
plu. ar. l. artheius. S. fi.
o ¶Erxiſtim auit. ut. S. ö
iudi.l.in oĩbus.et.S.ð
neg. ge.l.iij. in fi. ⁊. ẽ.t.
i.ſi mãdato meo F. iteʒ
ſi um. .“
p ¶¶ Pꝛo ſocio.idẽ in a⸗
ctiõe cõi di. ðꝛ. vt. S. cõ i
di.l. cũ ſocij.ð his tñ ge
neralibꝰ⁊ ſingularibuſ
et qualiter fiat libellus
in eis dixi plene.ð. de e
den. l. i. F. i. et dicas qd
erãt ſocij omniũ bonoꝝ
a¶ Aeluri mãdati.cum
ſpãle vn rei tm̃ fuirmã
datũ.accurſius.
b¶ Nonſecuturũ.vt. j.eꝛ
cũ duobꝰ. F. itẽ ſi ĩ coõt.
cEolli.in id qð exactũ
Vr. j. e. ſi actum.
J fund us. intule⸗
Vil.qnqʒ aliqͥſ b j
inferẽdi.ñ m facitlocuʒ
religioſũ.ut ſi ſociꝰmoꝛ
tuũ ſuũ inferat in locũ
cõem. vt. S.de religi. ſũt
perſone. qnq; vo et ba
ber ius inferedi. et facit
locũ religioſũ.vt ſi ſoci
us inferat᷑ cũ nõ alibi tõ
cõmodepoſſit iferri.vt
ã.de religi.ſi plures itẽ
dicas qð hic erat cõis
ex ſocietate.alias em̃ fa
mi. her. vel cõi diuidun
do agitur. vt. S.de reli.
l.ij. F. an et ſonus.
e . Pꝛo ſocio. ut dãnuʒ
arnatur. vt. ð. de reli.l.
locũ.S.i.et.l.is qui põt

eriam in factum agiut coꝛpus tollatur. vel pꝛecium parus pꝛeſtetur. vt.ẽ.

ꝗc. et ob.l.funoſus.et facit.S.cõi diui.l.ij.
Uibus caſibus.ſq; quando res ſunt cões ſine ſocietate alioq̃n
Alaun ſocietate agitur ꝓ ſocio.ut.j.e.l. cam duobus...ſi in coe⸗
c¶ Agl. ſi adbuc intẽtatũ nõ eſt valet mactatus.vt. C. fam. ber. l. i.
d ¶ Kõmuni diuidũdo.vt. C.cõi diuidũdo.l.pe.in fi.

e¶ Ante eos agi. pᷣmo m̃ famil. ber. m azo. lʒ vid eatur enã ab initö

coĩ diuidũdo agi.vt.5. fam. berc.l.inter.in pᷣn.et ſicẽt idem aʒo.di/
xit in ſũma cõi diui.accurſius. R
Eñmo põt ſocietatẽ.ſ.pꝛiuatũ.ſecus in ſocietate uectigaliũ.vt.ſ.
( .l. adeo. in pꝛin. g At ipſe heres. in mandato et depoſito
ſecus. S. q dic. ut no. z. de bis qui no. in fa.l. furti. F. pe. .
b ¶ ZPꝛeſtet. ex ſua ꝑſona nã verera negocia dʒ explicare.ſ ſiſit ſociꝰ
NEnoua inchoare neceſſe nõ bx. ut.j.l. ꝓxi.⁊.j.e.beres ſocij.
acti.quꝗ.ſ.culpã. K 8.ſ. defunctus.

anelnieniuket ideo ceperint facere ſocietatẽ de nouo ⁊ fecerint

o ſocio arbiter.i,iudex.in actõe ꝓ ſocio cognoſcens.

communi di.l.ſi quis pu.S.ſi quis in communem.
Eres ſocij.per beredem quiſit legitime etatis.ſic in berede tutoꝛis.vt
I. de here. tuto.l.i. ꝗ. beredis.aʒo.⁊ eſt ad.l.Sẽ.de neg.geſt.linam ⁊ ſer⸗
uus. S. ſi viuo me. g Q Poreſt. igeoq; permittitur. “
3 qs. ſtipulatus.ſi dolũ vel culpã cõmiſerit alteram.
ñ pena. refert ergo an ſit minus vel plꝰ.vt bic dicit.ſᷣ Z. z. de arbi. l. nõ
diſlin. in pᷣn.ſol.ibi ſuccedit pẽa loco ↄtẽptus arbitri.vñ nõ impedit᷑ ſoꝛtiſ
petitio. licet etiã pena peiatur. ur.j.e.t.l.ſi q́s rẽ. bic aũt loco rei.etiõ pena
petita nõ peti᷑ res.vt j.de excep.do.apud cel.S.labeo.et ſic intereſt ut ĩ id
qð deeſt nõ noceat.vt.j.e.l. ꝓxi.itẽ opponit aut hec ſtipulatio penalis fu⸗
it aĩo nouãdi aut nõ.pᷣmo caſu nec in eo ꝗð deeſt poteſt agi.in ſcdᷣa remãet
efficax vtraq;.ſol. dicas tolli ꝓ ſocio ſi m̃ eſt in pena ꝓmiſſum.ſ.et exactũ
vt.j.l.ꝓxi.alias nõ.et ſic nõ eſtnouatio.vel dic ꝙ ſi dubiũ eſt.an nouãdi
aĩo.an nõ ſtipulatus ſit penã.inſpiciendũ eſt.an tantũ ſit in pena ꝙ;tũ in⸗
terſit eius.tũc em̃ pᷣſumitur nouddi aio factũ.vñ poſtea ꝓ ſocio non aget.ſ¶
vero minus ſit in pẽa pᷣſumit᷑ nõ eẽ factũ nouãdi animo.vñ poreſt agii
qð deeſt pena exacta.iel tercio dicas ſjm aʒo.ꝙ indiſtincte fit nouati⸗

pulatio enim penam certam in tantum videtur repudiaſſe actionem ꝓ ſo/

cio.vt. ſ

de ac. et ob.l.obligationũ fere..fi.babita de facili nouatõis cõie

ctura ſjm bas leges.vtinſti.quibus mo.tol.ob..ſed cũ boc.
( Eies ſi ex ſtipulatu.boc minus.i.im̃ minus.ſed vr ꝙ lucro deberet pe

na cedere creditoꝛis.vt.j

ne. et. S. de pig. ac. ſi pi
gnoꝛe.in pᷣn.que ſuntõ
rie.ſo.refert an ſit lega⸗
lis pẽa.et ſic loquũt᷑ le⸗/
ges Zrie.an còuẽtõna/
lis. et tũc quia ſeco rei
ſuccedit ſi pᷣt vtrũq; pe
ti. vt bic et.j.de except.
do. apud.ꝭ.labeo.et.ſ.
de act. empt.l.pᷣdia.itẽ
lex illa pᷣdia vr eẽ õria ĩ
eo qð bic ipᷣo iure dicit
tolli pᷣmã.ut dicimus.ẽ
ꝑ nouatõem.ibivero di
cit ꝑ exceptionẽ.ſ.inten
tõis.vel facti ut ibi di⸗

rimuse-
J actũ. bʒ qð nõ
abeturin cõmuni

diui.ut.S.communi di
c ¶ Admittir. cũ nõ fiat
diuiſio ꝑ eã.ſed cõicatõ
ut no.in dcã.l.cõi diui.
ſed ad ꝑſonales pᷣſtati
ones cöͤueniũt. etð boc
ſubijcit in pᷣma ꝑte pꝛo
ſocio.et cõi dini. babẽt
ſe ut excedẽtia et exceſ/⸗
ſa. in ſcõa cõueniũt ĩ ꝑ⸗/
ſonalibus pᷣſtatõibus.
deHocminus.no.qꝙ; ĩ
pſonalibus pᷣſtatõibuſ
cõueniũt:ut in dãnis ⁊
fructibꝰ.ſed in diuiſiõe
vl adiudicatõe excedit
cõi diui.actionẽ ꝓ ſocõ
⁊ ecõtra actõ ꝓ ſocio ex
cedit in oĩbus.vt bac.l
colligitur.pᷣmũ colligit᷑
ex fine.ſcõm ibi.⁊ adiu
dicatõeʒ ⁊c̃. tercium ex
peꝛin. 1c.
e Actõe.ſ.actione pꝛo
ſocio inter ſocios.
f ¶ QDuã.i.quãtũ.aʒo.⁊
dic ut no. S.cõi di.l.ii ⁊
S.e.ꝓ ſocõ..fi accur.
margaritã.ſi aio

de reg. iur.l.qð a quoq;.⁊.j.de ſol.id qð pe⸗
Nodc ſi exſtipulatu eã con
ecutꝰ ſit:poſtea ꝓ ſocioa⸗
gendo hoc minꝰaccipiet:pena ei
in ſoꝛtẽ imputata. i I¶ Dem
Jactũ ſit cõi diuidũdo:non

ℳ1 tollit ꝓſocio actio.quoniã
ℳ6

ocioet noim rõem hʒ :et adiu
dicationẽ nõ admittit.ſʒ ſi pꝰea
ꝓ ſocio agat᷑ hoc minꝰ ex ea actõ
ne cõſequit᷑: q̃́; ex pꝛima actione
cõſecutus eſt. II Dem.
Imaganit tibi uẽdendaʒ

Senn ieã.x. uẽdidiſſes

redderes mihi.x.ſipłes qð exce⸗
deret tu haberes uidet᷑ mihi ſia⸗
nimo ↄtrahẽde ſocietatis id actũ
ſit: ꝓ ſocio eẽ actionẽ ſi minus pᷣ⸗
ſcriptis uerbis. Ii Dem.
,i cõis noĩe.cũ ſocio furtia
ipt:ſi ꝑ fallaciã doloue.m.

ammouit:uel rẽ cõem celandi aĩo

cõtractet.ſed et ꝓ ſocio actiõe ob
ſtrictuseſt:nec altera actio alterã
tollet. idẽqʒ et in oibꝰ bo.fi.iudi⸗
cijs dicẽdũ eſt. u MAulus
iZẽeſtet in colono :et in eo:
gqui negocia gerit:et q man
datũ noſtrũ exequitur ⁊ in tutoꝛe.
Edet ſi excã fur Api.
tiua cõdixero:ceſſabit ꝓ ſo⸗

cioactio niſi pluris mea interſit.

qui colligitur ex qualitate perſonarum et negocioꝛũ.nã ſi bic venditoꝛ
margaritarũ erat ſicut et uẽditoꝛ libꝛoꝑ pᷣſumit᷑ nõ aĩo ſocietatis.et ſic dat
pſcrip.ver.vt bic et.j.de pᷣſcrip.ver.l.ſi nibi rẽ.ſi aũt ꝓmiſit mibi ꝙ in alexã
d nã ſoꝛet poꝛtaturꝰ tũc ſocietas.et ſic agit᷑ ꝓ ſocio.ut bic et.j.l.cũ duobꝰ.ꝗ.

R cõis.agi põt.ut.j.de fur.l.ſocius.accur.

itẽ ex fcõ.aʒo.

Ditendũ eſt. ut funti copetat et ex eo Zᷣctu. et ſic etiãẽ in commodato
m boc. vt ſi rei cõmodatetibi feceris furtũ utraq; tenearis nec vna p alte/
rã tollitur. vt hic et.j.de ac.exob.l.qui ſeruũ.ſed Z.j.de furtis cui.vbi dicit

tolli cõmodati ipo nue ſi funi eſt acrũ.utẽſi cõmodati ꝛibi ꝙ funti actõ tol
litur p exceptõx.ſo.bic nõ tollit.ſ.ipo iure.ſʒ ꝑ exceptionem. vt ibi.vł.ibi a⸗
ctoꝛ ſciuit rẽeẽ ſurreptã.ðvel ſpãle eſt ibi in actõecõmodati.eriõ qꝛ accipiẽs
cõmodatũ graui obligatqᷓ; alids aliꝰ.qꝛ de leuiſſima culpa. et iõ in boc

releuat᷑.ſed hoc nõ ualet.
culpa teneat᷑.vt.C.mã.l

per alterã nõ tollit᷑.vr.j.

quia et ꝓcuratoꝛ eque obligat᷑ cũ etiã ð leuiſſima
a ꝓcuratoꝛe lʒ qdã dicãt õ. et tſi in ꝓcuratoꝛevna
Pri. vel diſtingue an agit ꝓpter rẽ im̃ actõe com

modati.an ꝓpter intereſſe. uq ſi ꝓpterrẽ poſtea furn agetur. alia nõ ſzm. y.
vel dic hm. v. feci mẽtionẽ furn. vel ago cõmodati ꝓ illa re in q̃ furtũ feciſti

et tunc nõ agã poſtea furn. an nõ.ettc poſſum. vel dic ſpãle in commoda
alia rõe.qꝛ ſi dolo ẽt cõm

odatarij res abſit.tñ poſtea pᷣſtira extimatõne

Ller.

litis cogitur commodatario cedere actionem.vt.j.de re indi.l.in de
poſiii.ſic ergo poſtea furti nõ aget.ſʒ et hoc nõ placet.qꝛ nõ im̃ com
m odatario.ſʒ ẽt depoſitario.qͥ deſolo dolo tenet᷑.cedit aciõ.vt ibi
dicitur.multo magis ergo cedit᷑ mãdatario qͥ de oĩ culpa renetf.naʒ
et pᷣdicta.l.ĩdepoſui.gnaliter eſt intellecta in oibus bone fidei iudi

Si damnum in re communi ſoci⸗
usdedit:acꝗliaiteneri eũ ⁊ celſus
et iulianꝰ:et põponius ſcnibunt:

0d nihilominus« Auk.

oſociotenetur.¶ NLpia.
Ihoc fcõ ſocietateʒ leſit ſi
Nuerbi grã negociatoꝛem ſer
nũ uulnerauerit uel occiderit.
d actõe ꝓſocõ Auk.
cõſequit᷑:ut altera actiõe cõ
tentuseſſe dẽat:qꝛ utraq; actio
ad rei ꝑſecutõʒ reſpicit:nõut fur

ti ad penã dũtaxat: ¶ u Lpia.

Erito aũt adiectũ eſteita ð⸗
lũ furti actionẽ eẽ.ſiꝑ fal⸗

laciã et do. ma. ammouit: qꝛ cũ ſi⸗

nedo. ma.fecit funti ñtenet᷑.⁊ ſa⸗
ne plerũq; credendũ eſt eũ:ꝗ par
tis dñs eſt:iure potiꝰſuo uti:quã
furti cõſiliũ inire :et iõ uidebimꝰ
an lege fauia teneat᷑:et rõ ꝗdẽ fa⸗
cit: neteneat᷑.uerũ ſi plagiũ fecit:
lſuppᷣſſit fauia teneri. I Shem

E M duobꝰ uicinis füdꝰ cõ

MHuctis uenalis eẽt: alter exhiſ
petijt ab altero:ut eũ fundũ eme⸗
ret ita ut ea ꝑs que ſuo fũdoiũcta
eẽt: ſibi cederet᷑:mox ipᷣe eũ fũdũ
ignoꝛãte uicino emit.quenit᷑ an a⸗
liquã actionẽ cũ eo uicinꝰ habeat
iuł.ſcnipſit implicitã eẽ facti que

litur. ut. ſ. q ap.ſit.l.ij..ſʒ ſi aliꝰ.et. o.de pe.bere.ſi teſta.ĩ fi.qꝛ rõe

cijs. ſolue ergo:
et dicas ꝙ in. l.
de furtis fuit a⸗
ctũ aciõe furti.i.
et ſic tollit᷑ cõmo
dati. vt. j.l. ꝓxi.
hz ſi ex cã. i.rñ. et
bec bona ſo.bo/
die vo ẽt furti ⁊
cõmodati tollũt
ſola electõe.lʒ a
lij dicãt poſtea.
F. i itẽ ei a diẽ

vnã ꝑ alterã nõ

tolli ꝓut ad mã
datũ refertur. ut
bac.l.et.j.l.ꝓxi.

eſt . C. de fur. l.

i.vbiðꝛ.uł man

dati yel funti eli⸗
gi. nã electõe tol

lũt.ſol.ibi loqui

tur cũ aliꝰ nõ ac
toꝛ mãdauerat.
etiõ dat electio
agẽti łut mãda
tũ ratũ babeat:
et ex eo agat.vel
furti dicẽs alios
ſine ſua volunta
te Zctaſſe.utrũqʒ
aũt nõ põt face⸗
re.qꝛ õria ſũt.nã
ſi agit mandati
ratũ babet Zcti
onẽ ſi furti nõ a⸗
git mãdati.et ſi
bʒ ratã.boc.n.i
actõe furti inten
ditur.nec debui
ſti ð meã uolun⸗
tatẽ pecuniã con
tractare.et cũ a⸗

git poſtea mãda

n.vf appꝛobare

vctionẽ.ſicq; ut

ſibi cõtrari rpel

eiuſdẽ õctõis etmũdati q̃ſi ſi mãdatũ et furti.quaſi nõ ſit mãdatũ
expꝑitur.bic aũt actoꝛ geſtiõ mãdauerat ꝓcuratoꝛ.deinde ĩuito dno
res ↄctauerat.ſi agit utaq;.ñ iõ ſibi õdicit.⁊ iõ admitni᷑ vt bic dꝛ.⁊
Bʒ.ti.i.ſi maãdauero.S.ſi nibi.itẽ j.s.nau.cau.ſta.l.idẽ..f.ſo.vt ibi.
II Dẽ eſt in colono qͥ res dſii in pdio ↄſiſtẽtes. ceſſat aio furãdi.

d er ſi ex cᷓ. acquil. vt. S. ad.l. acql. et ſi cõem. et. l. ſequen.
Xd actione.vtraq; actio.ſ nõne acio.l.acq̃l. pẽalis eſt pꝰ infi
iationẽ.itẽ et ſine inficiatõe.tñ.lʒ.ſit pẽalis rei m̃ eſtiatõʒ ꝑſe⸗

Erito adiectũ eſt.ſ.illud qð ſequitur. ur.S.e.l.rei ois.

E poſtea nõ intẽditur.ui.j.de ac.⁊ ob.qͥ ſeruũ..fi.

¶ Inire. nobilis eſt bec pᷣſumptio.ut bic.et.S.ð ſeruo coꝛ.l.ſi
q̃sſeruũ cõem.in fi.i.tf.et.j.ð iniur.itẽ apð labeo.j.ſi cõem.et.j.de
reg.iur.ſꝑ in dubijs.ſʒ ar. j.j.de le.ij.vnuʒ ex fa..ſi de falcidia. et
C.qñ et quibꝰ quarta ps.l.ij. in medio.l.vbi dꝛ ꝙ naturale vicium
eſt negligi ꝙ cõuer poſſidet᷑ ſj mñ ſi q̃d i ea fiat alt pᷣſumit.vt bic ðꝛe
a E.tτ15. q. d. q2 qſi re ſua abuti vr. iõ videamꝰ ſi ſeruũ cõʒ ſuppſſſit.
vł alio mõ ĩ .l. fauiana incidit.vt. C. ad.l.fa. de pla.l.pe.an ſocio te
neatur.et videtur ꝙnõ.nã rõ facitutnon teneat.ſ.pᷣma facie ꝓpter

con

rogs

Spndp
poinnn
unmn
((Garin

lc ahi.
idieni⸗

ſs peeſ

hezeſo

fſte ni
rnſi

nioijn

miſis
ldſoi

lenicinſa

Muarhin

ntdligen

bieetin

na et

Gn⸗
ldiepn

mideke,

tlntee

edrst
delenger
ſcbidͤbe
fücibehye

fnen e

Ulinl. en
4 ln

r
(he.

ſibgint

ufle
Mͤſ

aenkßt
gt Peſten

nicgde.

dalgin

utedni

ülttmn

Cdeſte,.

eulnn

igllänen
ſicletͤe
libien
̃ AProer
nidenen.
dakdene
ikun nide
ggtübeben
cwegede
ndſesalos
eſusolunn
auſennig
thöotuee
Rirulünni
Gt nancni
übebazen
ſiniro

nölaelͤl

mmi boe r
Sefuniinen
ubnee dhti
neiltiu/
pennüh
ute etci
poſtunici
nppechar
tniſig 4
eönaſſſnt
ſh in gn
oſenuttd
Geiuinnin
kntbcet

aio iiti

lſen.

lsckpii
jſfanse
ſ
ſennli
enaſe
eſlacn
uruleyi

6

de Nicino.quia licet ptãtem emẽdi vi

xvij

uobilẽ pꝛelumptionem. vel ratio.ſ.ne ꝓpter ſolũ vſum teneatur. ſed
ſi vendiderit tenetur: ut bicſubijcit. verum ſiplagiũ ꝛc.

ut ⁊ar. ſ. de da. i
fec. l.eii.

ę Zeneboꝛ. niſi

is cui mãdatum
eſt dolo vel cul⸗
pa emerenolue /
rit.tcũc.n. ⁊ ipe te

neretr. et ita cõpẽ

ſatõe obiecta foꝛ
le nibil ei pᷣſtare
mur. ut. . e.l. F. ſi
q̃s ſocietatẽ.aʒ.

fDeducta. id ẽ

retenta. accur.

g Dodaueraʒ
ſq; mihi emẽdã.

et nota mutat
perſonas ab eo
qð in pᷣn. dixerat
cũ pꝛio in tercia.
nũcin pꝛima.
b ¶ Aenit ãt. do
lũ et culpã.ſ.vt
eã diligeriã quã
i ſuis pꝛeſtabat
tpᷣe Zcle ſoceta⸗
tis pᷣſtet nũci ſo
cierate niſi ⁊ mõ
maioꝛẽ qᷓ; tũc pᷣ
ſtet ĩ ſuis. hĩ de⸗
poſito ſꝑ ĩſpicit᷑
qlẽ nũc in ſuiſex
bibear: ly in pᷣn.
erat diligẽtioꝛ.
vt bic. et inſti. e.
mo. re ð ob. F.
pe. et. j.e. ſocius
ſocio.
i¶ Si in coeũda
vel dic vnã ſocie
tatẽ de kra. ⁊ bo
bus ⁊ int eoſdẽ.
łdic duas vnaz
de terra. et aliaz
ſocidã ðᷣ beſtijs
ke Artẽ. ſ. colẽdi
frã cũ bobꝰ quoſ
pcio meo emerã

ut in. l. exemplo.
Dpam. paſcẽ

di boues meo P

cio ẽptos.vt in
ſcdo exẽplo. aʒ.
vt. j. locati. ſi qͥs
domũů... ſi qs vi
tulos.
m Rollicitato

Am duobus.mox ipᷣe.ſ.qui mandauerat emi.
c ¶ Aicinus emeret. vt pꝛocuratoꝛ.

no conceſſerim. retinui tamẽ

ſtionem. Mam ſi hocſolum actũ
eſt:ut fundũ lucij ticij uicinꝰeme⸗
ret:et mecũ cõicaret:adueriꝰ me
qꝗemi nullã actionẽ uicino cõpete
re. Siueroid actũ ſit ut qſi cõmu
ne negociũ gereret᷑:ſocietatis iu
dicõteneboꝛut tibi ðducta ꝑte q;
mãdauerã:reliqᷓs ꝑtes pᷣſtẽ. Ne
nit aũt in hoc iudicõ ꝓ ſocio bõa
fides.utrũ ergotãtũ dolũ:an eti
am culpã pᷣſtare ſociũ opoꝛteat qᷣ
ritur. et Celſusli.vi.dig.ita ſcri⸗
pſit. ſocios inter ſe dolũ et culpaʒ
pſtare opoꝛtet. Si in coeũda ſoci
etate inꝗt artẽ operãue pollicitus
eſt alterueluti cũ pecꝰin cõe paſcẽ
dũ aut agrũ pollicitatoꝛi damus
in cõe querẽdis fructibꝰ:nimiruʒ
ibi etiã culpa pᷣſtãda eſt pᷣciũ eniʒ
oꝑe artiseſt uelamẽtũ:qð ſi rei cõ
muni ſociusnocuit.magis admit
tit culpã quoq; uẽire. hãna q in
pꝛudẽtibꝰ accidũt.hocẽ dãna fa⸗
taliavſocij ñ cogũt᷑ pᷣſtare .iõqʒ ſi
pecus extimatũ datũ ſit:et id aut
latrocinio.aut incẽdio perierit:cõ

mune dãnũẽ.ſi nihil dolo aut cul

pa acciderit eiꝰ ꝗextiatũpecꝰ ac⸗
cepit. Qð ſia furibꝰ ſurreptũ ſit
ꝓpꝛiũ eius detrimẽtũ eſt.qꝛ cuſto
diã pᷣſtare debuit ꝗ extimatũ acce
pit. hecuera ſunt: et pꝛo ſocio erit
actio:ſi mõſocietatis ↄtrabende
cã paſcẽda data ſũt:qʒuis exiſtia⸗
ta. Quidã ſagariã negociatiõʒ ĩ
ierũt. alter exhis ad merces com-
ꝑandas /pfectꝰin latronesincidit

ri. id eſt pollicenti artem colendi.vt ſtatim dixit. accurſius.

n ¶ Pꝛeciu eni eſt. . vouũ.vel etiã fundi.tñ.enĩ tacite obiectõi.q. dẽ
nõ pꝛeſtabit bic pollicitatoꝛ culpã cũ artẽ vel opam adbibeat alter
neutrũ.ſed rñ.pᷣciũ ꝓ bobꝰ datũ abvno.vel etia fundꝰ.iõ qꝛ alter ar
tem pollicebatur vel opam ita velat eã vt vnꝰ opam vel antẽ ma⸗
gis quã alter adbibere nõ intelligat᷑.iõq; equũ dʒvideri.ſi polliata
toꝛ de culpa reneat ſʒm aʒo. et ſic ſingula ſingulis redde vel dic pꝛe/
ciũ.ſ.ariis et ope eſt velamẽtũ ipſius artis vel ope ut quaſi pᷣciũ po
nerevideat᷑ qꝛ artẽ vel operã ponit.et facies pũctũ interdictionẽ il/
lam opere.et illã arnis qui operetur vim copule ſmvtrãq; lecturam
vel conuenantur ambe in vnũ.i.artificialis opere.

o ¶ Impꝛudentibus.i.ignoꝛantibus

Pꝛo focio.

dvel dic. i pꝛouidere non potennibus.

vt.ſ. de admi.re. ad ci.per.l.ij.S.ſi eo tẽpoꝛe.vel dic.i. valde.vt ſic augmẽ

tanue ponatur. vt.
p Damna fatalia.ů ut ſubijcit. Accurſius.

ſuãqʒ pecuniã ꝑdidit: ſerui quo⸗
q; eiꝰ uulnerati ſũt:reſq; ꝓpꝛias
ꝑdidit.dicit Juł.dãnũ eẽ cõe.iõ
qʒ ꝓſocio actõe dãni ꝑtẽ dimidi-
am agnoſcere ðᷣbere tã pecũie qᷓ;
rerũ ceteraꝝ qᷓs ſecũ nõtuliſſet ſo
cius:niſi ad mercescõi noĩe /pfici
ſceret᷑ cõparãdas:ſʒ et ſiꝗd in me
dicos ĩpẽſũ eſt. ꝓꝑte ſocũ agno⸗
ſcere debere rectiſſime Julia. ꝓ⸗
bat. Pꝛoinde et ſinaufragio ꝗd
perierit:cũ nõalias merces qᷓᷓ na⸗
ui ſolerẽt aduehidãnũ ãbo ſentiẽt
nã ſicuti lucrũ:ita danũ cõe eſſe o
poꝛtet:qð nõ culpa ſocij cõtingit
Cũ erãt duo argẽtarij ſocij:alter
eoꝝ aliqd ſeꝑatim queſierat.⁊lu⸗
cri ſenſerat.querebat᷑ an cõe eẽ lu
crũ opoꝛteret᷑. imꝑatoꝛ Seuerus
flauio feliciĩhec uerba reſcripſit.
etiã ſi maxime argẽtarie ſocietas
inita eſt:qð ꝗſqʒ tñ ſociꝰ nõex ar⸗
gẽtarie cã queſijt:id ad cõionẽnõ
pertinere exploꝛatiiuriseſt.

indiuiſas hereditatesiõ re⸗
tinuerũt:ut emolumẽtũł damnũ
in his cõe ſentiret̃᷑ qð aliũde que-
ſierũt in cõenõrediget᷑. Itẽ ex fa
ctoꝰoſultũreſpõdiſſeſe ait lib.iij.
reſpon.inter flauiũ uictoꝛẽ:et hel
licũ aſianũ placueratut locis em-
ptis pecunia uictoꝛis monumẽta
fierent opaet perita aſiani: ꝗbus
diſtractis pecũiã uictoꝛ cum centa
quãtitate reciperet: ſupfluũ aſia
nus acciperet:qui operãin ſocie

Bbaten ¶ )· Api.

tneponater ul⸗de libe. ⁊ poſtu.l.gallus.. ille.
a

q ¶ Peſtare. nec mater quominus legatum percipiat.licet facto pariat mõ

ſtruoſum. vt. ſ. ð v. ſig.
l. queret aliquis.

r ¶ Datũ. ſicut pciũ eiuſ

reddatur ſi lata vel le⸗
uis culpa acciderit vt tẽ
nõ dubitaret.als enaʒ
foꝛtuitũ caſum pᷣſtaret.
ut.S.cõmo.il.ſi ut certo.
S. cõmodatũ.vel dicas
aliter. ut dixim. j. de er

.

tima.ac.l.i. ..ſi.

8Datus. lit partiario

colono.

t Surreptũ ſit. ſ. clpa

ſocij interueniẽte.⁊ no
ta.q qͥ dã ſumũt bic ar.
qꝓfurtũ nũq; ſine culpa
ſaltim leuiſſima fieri pᷣt
ſed verius cöͤtrariũ eſt.
vt. j. de furk. l. eũ. F. ides
ſcribit q̊d em̃ ſi vxoꝛ no
cte marito ſurripit.ł po
tatio ſibi dat᷑ cũ olopiũ
ſit mixtũ.et ſic no.ꝙ fur
tũ plerũq; clpa ſit. ſʒ tñ
qñq; ↄ.itẽ latrociniũ ꝙ
ꝓxi.S.intercaſus foꝛtu
itoſnumerauit plerũq;
ſine culpa.⁊ dicũt᷑ latto
cinãtes quiĩ ſiluis ſtãt
ut ſpolient trãſeuntes.
fures de nocte in domi

bul.vt in aut.nulli iud.

g.penul. col.ix. ⁊.C. de
poſiti.l.i.
u ¶ Auidã ſagariã.i.ſa
lis vel ſale.vel ſaccoꝛuʒ
vel viliũ veſtiũ attria⸗/
rũ.ſzm. H.
(Alter ex bis.q̃d ſiut᷑
q; captus fuent ⁊vnus
euaſit.ad huc puto ides
itẽ qſi vnus ab amicis
redemptfuerit.rñ.diſtĩ
guit᷑ an aĩo remuner⸗
di. vt tũc agat.aut non
ſed donãdi aio.et tune
nõ agit. ut ar. S.ti.i.idẽ
q;. in fi. et. l. ſe. et. l. ſimo
no re. in pn.
õem. ſic. S.ad.l.ro
di. de iac. l. i. et. ij. F. eqſ
ſimũ.ſed alt᷑in actione.
mãdati. vt.S.mã. inter
cãs. S. nõ oĩa. ſm quoſ
dam. aldricꝰ aũt dicit
idẽut mãdatoꝛ teneatð
bis rebus q̃s nõ detu⸗

liſſet mãdatariꝰ niſi mãdatũ ſuſcepiſſet. ð alijs aũt nõ agit ſicut ⁊ nec ſociꝰ,
aʒ. ⁊ ibi plene dixim. ſ quãtũ ad medicos bñ eſt ſecꝰ.⁊ ẽ rõ.vt ibi no.ace.

b Bicuti. vt. . loca. l. merces. 5. antepe.
Num duo no pertinere. vt. ſ. ꝓxi. rñ.

. .
4

õ lex que incipit ſi franes.
NRe Gennret. multomagis ergo ſi boc nõ fuit actum.

a ¶¶ Mõ detuliſſet.optĩa cõſideratio.ſicet.S.fam.berc.l.ex parte.in pnu.

f e Redigetur.ſic ergo ecõtra in dãno.vel expenſis.vñ ſivnꝰ cõmiſit malefi

ciũ.non ſoluit de communi.ut.j.e.S.fi.
tem ex facto.ait pomponius.

b Eum quontate cena ic eſt quotitate, .tercia lucri. vel quana quate

enim alia eſt ad oculum deſignatiua alia ad intellectum. alioquin non ſo⸗
cietas.ſᷣ fenꝰ õᷣctũ vr.ſic et ponit᷑qᷓntitas ꝓ quãtitate.sS.mã.ſi re.S.maurꝰ.
a ¶ SPꝛo ſocio.ſ.ſocietatẽ eẽ voluerit.alias pꝛeſcrip.ver.vt bic.⁊.S.e.ſi mor
garitam. et.j.de pᷣſcrip.ver.ſitibi rem.

b ¶ Idem. papᷣ. Si inter fr

c ¶ Initũ fuerit. vt ex q/
cũq; cã queſitũ cõicarẽt
ſecuſ ſi ſim pliciter.vt.S
e.l. iij. S. i. et. l. coiri.
d ¶ Supendia.que mi
linbus dant. vt. C. de
ꝓcu. quiſtipendia.
e ¶ Dalaria. q vexilla⸗
rijs ł ſiłibꝰ dãt᷑:q̃ in ca⸗
ſtrẽſi peculio cõputãt᷑.
f (Enz ipar Aure ptro

miſſus.
g HMaberet. cũ ſint ca⸗
ſtrẽſia.vt.j.de collł.bo.l
i.S.nec caſtrẽſe.⁊.S.ſed
an. accur.
b ¶ Udẽ rñ.i.ſ.qꝛ vltra
moꝛtẽ nõ poꝛrigit᷑.ſi em̃
poꝛrigeret᷑: neceſſe eẽtot
mibi offenderet᷑ ꝑpſona.
in qua poſt moꝛtẽ tuaʒ
coõſentirẽ.qꝙ ſi faceres q̃ᷓ
ſi cõſtrigerẽ illã tibi bꝛẽ
beredẽ.libertatẽ aũt ſu
pꝛemi iudicij q̃s ſibi au
ferre nõ põt.vt hic.et.j.
de hbere. inſti. l. illa inſti
tutio.⁊.C.de pac.l.pa
ctũ qð dotali.ſjm aʒo.ł
dic. qꝛ ſi vellẽ ad ber̃dẽ
meũ extẽdere.⁊ nolles
mecũ in illũ beredẽ con
ſentire:baberẽ neceſſe a
liũ inſtituere foꝛte vlte/
rioꝛẽ ꝓximioꝛi pferẽdo.
¶ Pꝛeferre. ñ fcõ teſta⸗/

mẽto.ſi ãt teſtõ fcõ pꝛe/⸗

ferre velit põt.vt.S.deĩ
of. teſt. l. i. q eſt ð. vł bic
nõ põt cogi vt p̃ferat pᷣ
dicto modo.accur.
Kk Gdẽ reſtituerit.i.re/
fecerit. ⁊ cõi nomine
Ceteris. al. cẽteſimiſ
mRecipere põt. i bis
quatruoꝛ mẽſibꝰ currũt
vſur: ⁊ poſtea eſt domi
nus et ꝓ rata ãni cõpu
tant centeſime. accur.
n ¶Vtef.qꝛ in refectiõʒ
iĩpẽdit.vti.j.qͥ po.ĩ pig.
ba.l.interdũ.accur.
o ¶ Koſequi.i.ſibi debi
tũ.vt.Sõ.qcũ eo.l.i.⁊ſic
no. ꝙ qᷓ̃ plures bʒ vias
ſi leuioꝛẽ eligit mos ei
gerit. vt hic. et. ã. de rei

rio ad ſuccedẽdum ad/

Es.alias bic incipit lex: alias..

tatem cõtulit: erit ꝓſocioꝰactio:

Idẽ papi.li.eodẽ ait. Si ĩter fra

tres uolũtariũ cõſoꝛtiũ initũ fue⸗
rit ſtipendia ceteraqʒ ſalaria ĩ
cõe redigi iudicõ ſocietatis qᷓʒuis
filius emãcipatꝰ hoc nõcogat᷑ cõ

ferre fratri inquit in ptãte manẽti

qꝛet ſi in ptãte mãeret pᷣcipita ea
haberet. Itẽreſpõ. ſocietatẽ ñ
poſſeultra moꝛtẽ poꝛrigi.⁊iõ nec
libertatẽ de ſupᷣmisiudicijs ↄſtri⸗
gere ꝗs poterit:ł cognatã ultioꝛẽ
ꝓrximioꝛibꝰpferre Idẽ m̃.ſociuſ
ꝗqceſſantis ceſſantiũue poꝛtiõesĩ
fule reſtituerit qʒuis aũt ſoꝛtẽ cuʒ
ceteris uſuris intra q̃ttuoꝛ mẽſes:
poſtq̃; opꝰrefectũ erit:reciꝑe pᷣt
in exigẽdoq; pꝛiuilegio utet :aut
deinceps/ꝓpꝛiã rẽ habebit. pᷣt tñ
ꝓſocõagere ad hocut ↄſeqt᷑ qð
ſua intererat.finge enĩ hoc malle

magis eũ ↄſeꝗ:qʒ dñiũ iſule. O

ratõenĩ diui marci idcirco q̃ttuoꝛ
mẽſibꝰ finit certasuſuras.qꝛpꝰq̃
tuoꝛ mẽſes dñiũ dedit.Si ꝗsſo
cietatẽ ad emẽdũ coierit:deinde
resalteriꝰ doloł culpa empta nõ
ſit: ꝓſocio eẽ actõʒ ↄſtat. Plane
ſi cõditõ ſit adiecta ſi itraillũ dieʒ
uẽierit: ⁊ dies ſine culpa ſocij pᷣte
rierit:ceſſabit actõ ꝓſocõ. Itẽ ſi
in cõema riuũ reficiẽdũ impẽſa fa
cta ſit:ꝓ ſocioeẽ actionẽ ad recu
perãdũ ſumptũ Caſſius ſcribit.

Idẽ Mella.ſci.ſiuicini ſemipe/

des inter ſe cõtulerũt ut ibi cõgra

ticiũ parietẽ inter ſe edificarẽt ad

ven.l. ꝙ ſi poſſeſſoꝛ. et nota diligẽterex boc. S. ꝙ tm̃ g̊ cõtumacẽ baberlocũ
tria aunlia. ſ. peticio ſoꝛtis cũ vſura cẽteſima vſq; ad quattuoꝛ mẽſes. item

„.

dominij maſiatio.itẽ intereſſe pᷣſtatio.qꝛ dicit.õ.ceſſannis ceſſantiũue ſiue

vnꝰ ſociꝰ eſt vel plures.vt.
dificat.qd aũt ſi ſuo noĩe

ſumit᷑.vt.C. de edifi.pꝛi.

C. de edif.pꝛi.ſi ut pꝛopo.⁊ ita ſi cõi noĩe alter e
m̃.rh.oĩa remedia eidẽ denegãtur. et donare pꝛe
l.ſiis õ quẽ. Itẽ quid ſi cõi noie refeciſti altero ab

ſente.rñ.pᷣma duo remedia ceſſare vident᷑ qꝛ cõtumacia interuenit terciuʒ

aũt ad intereſſe neceſſariũ eſt impetrãdũ.vel p actionẽ ꝓ ſocio vł cõi di.vt
E. cõi di. ſi edes cões.et. S.e.l.ꝓ iocio.S.ſi tecu.itẽ quid ſi nõ eſt ſocius.re⸗
gondcoſm Jo. duon pmo
Dominiũ dedit.nũqd ipo iure etiã ſine ſententia. ar. ꝙ nõ.j. de reg. iur

E bʒ electõʒ cũ ſit ſocietas incidẽs.

Liber:

id quod noſtrum. lrã tamen iſta contrarium inunit. nec mirum ge
lex plerũq; ranſfert dominiũ.ᷣſicut eſt in vſucap.et in legato.et in ſᷣ
deicõmiſ. vt no.j.de fun.do.l.ſi fundũ.itẽ quid ð poſſeſſione.rñ. pe
nes cõtumacẽ ſociũ ꝑmanere.nã ſepe trãſit in aliquẽ dominiũ ſine

poſſeſſioue.vt in dho rerũ legatarũ.et bereditariarũ.vt.j.de acqᷣrẽ.

onera utriuſq; ſuſtinenda:deide
edificato pariete alterin eũ ĩmitti
nõpatiat᷑: ꝓ ſocõ agẽdũ.idẽq; ſi
areã in cõe emerint:ne lũinibꝰ ſu⸗
is officeret᷑ ⁊ alteri tradita ſit:nec
pſtet alteri qð cõuenit: ꝓ ſocio a⸗
ctionẽ eẽ. Sipł esſint iter eoſdẽ
ſocietates coite ad oẽs ſocietates
ſufficere hocunũ iudiciũ conſtat.
Si ꝗssex ſocijs ꝓpter ſocietateʒ
ꝓfectꝰſit:ueluti ad mercesemen

