ſtato ſint:lʒ nõ ↄſentiãt alij. libe⸗/

ris aũt cuinſcũqʒ ſexꝰ uel gradus
etiã filijſfa.⁊ emãcipatisideʒ ius

ↄceſſũ eſt:ſiue extiterint heredeſ
ſiue ſeſe abſtineant. exheredatis
aũt:mſi ſpẽaliter teſtatoꝛiuſto o⸗
dio cõmotꝰ cosuetuerit:hũanita

tis gratia tãtũ ſepeliri: nõ etiã ali

os pter ſuã poſteritatẽinferreilʒ.
Liberti aũt nec ſepeliro: necalics

inferre poterũt:niſi heredes exti⸗

terint patrono: q;uis qdã inſcri⸗

pſerũt monumẽtũ ſibi:libertiſqʒ

ſuis feciſſe.⁊ ita Papᷣ.reſpon.?

ſepiſſimeidẽ ↄſtitut eſt. Siad-

huc monumentũpurũ eſt poterit
ꝗqshoc ⁊ uẽdere:⁊ donare.ſiʒeno
taphiũ ſit poſſe hoc uenire dicen
dũ eſt.nec eni hoc eſſe religioſuʒ

diui fratres reſcripſerunt.
Sa intulit moꝛ. (g) AUiꝰ.
tuũ in alienũ locũ:aut id tol

1 lere id qð intulerit: aut loci pcinʒ
pſtare cogit᷑ ꝑin factũ actionẽ. q
ta heredi q́; in heredẽ cõpetit. et

Ppetua eſt. Aduerſus eũ ꝗin al⸗ et:
terius archa lapideã:inq̃ᷓ adhuc eſſʒunde miroꝛquare ↄſtare uide

. in loco fit eſt terreſtre.⁊ ſub terra.aʒo.
o Sſa. eypectâdũ fauoꝛe religiõis. alias yt. S. ad.l.acql.quẽ

admodũ.S. i.que eſtcontra.

P ¶ Foꝛte. act. l. beredi. xt.j. de iniur.l.i.. quotiens.

moꝛtuꝰ nõerat cõditꝰ:moꝛtuũ in⸗
tulerit:utilẽ actionẽ in factũ ꝓcõ
ſul dat.qꝛnõ ꝓpꝛieul in ſepulcrũ
uel in loci alteriꝰ intuliſſe dici pᷣt

C. M aq ab alio 1 LZpia.

llata ſũt uel coꝛpꝰ:an liceat
dſioloci effodere: uel eruere ſine
decreto pontificũ:ſeu iuſſu pꝛin⸗
cipis qõnis eſt.⁊ ait L abeo expe/
ctandu uel ꝑmiſſũ põtificalẽ:ſen
iuſſionẽ pꝛincipis:alioqn iniuria⸗

rũ foꝛe actionẽ aduerſus eũꝗ eie

cerit¶ Eilocꝰ religioſus ꝓpuro
ueniſſe dieet: ptoꝛi factũ actionẽ
ineũ datei:ad quẽ ea res pꝑtinet:
qactio ⁊ in heredẽ cõpetit:cũ q̃ſi
exemp to actionẽ ↄtineat¶ Si in

locũ publicisuſibꝰ deſtinatũ intu
lerit ꝗs moꝛtuũ:pᷣtoꝛĩ eũſudiciu,
dat: ſidolo fecenit: ⁊ eritertra oꝛ
dinẽ plectẽdus:modica tñ coher

tiõe.ſʒ ſi ſine do. ma.abſoluendꝰ
eſt.eſIn hac aũt actiõe loci puri
appellatio ⁊ ad edificiũ ꝓducen
da eſt. Mec ſolũ dñohec actio cõ

uſũfruc.uel aliquã ſeruitutẽ.quia

ius phibẽdi etiaʒ hihabẽt i
qui ꝓhitus eſt intetre in eũ locu,
quo ei ius inferẽdi eſſet: in factuʒ

actõ cõpetit iterdictũ: etiã ſinõ
ipſe ꝓhibitus ſit:ſʒ ꝓcuratoꝛ eiꝰ
q; intellectu aliquo ꝓhibitꝰ ipſe
uigetur. G. Alius.

AW

Iberũ eſt eig ꝓphiber moꝛ

tuũ inferre:oſſaue moꝛtui aut ſta⸗
tim interdictouti:quo ꝓhibet᷑ ei
uis fieri: aut alio inferre: poſtea
in factũ agere:pꝑ quã ↄſequetura
cctoꝛ onti eiꝰ interfuerit ꝓphibituʒ
nòeſſe:in quã cõputationẽ cadit

loci empti pciũꝰ:aut ↄducti mer⸗

ces.itẽ ſui loci pcium quẽ ꝗsniſi
coactꝰ eſſet:religioſũ facturꝰ nõ

gioſus. ſ. de fetõ

q ertinetel. ei
cuiꝰ eſt ſepulcrũ

ſiue loc? ſepulcri
ſ. venditoꝛi õ̊ ex

traneũ.ſ. inferẽ⸗
tez. vt aut tollat
qð inpoſuit vel
pſtet ei intereſſe.
vt.j. e.liberũ.ſ

2 ipſũ ſepulcruz

petit hac actiõe
vt. S. de rei ven.
l. qui relig.⁊ ita
verbum quaſi ſi
militudĩarie po

nit᷑.q.d.quantũ

pᷣſtabu emptoꝛi.
im ab inferente
petet hac actiõe

rMuaſi exem/

to.quaſi expᷣſ⸗
ſiuũ eſt veritatiſ
vere. naʒ in hoc
caſu exẽpto agik
vt. j. de Zbẽ. ep.

l. qui of. S. q ne/

ſciens ſm quoſ
dã. ſed tu dic vt

diyxi ſimilitudia

rie.ei em̃ cuiꝰ eſt

ſepulcrũ ſiue loꝛ

cus ſepulcri dat

in factũ. ſed em/
ptoꝛidat exẽpto

.

vtibi.

petit: uey ei quoq; geiuſõ locibʒ n c. Linfe

renten.

i in locum.
dolo maxime. ⁊
ideo de dolo po

ſuit. qꝛ locut? e⸗/
rar de cohertioe
que aſoſq; dolo
no impomt.
u In bãac. edifi
qu. vt 7.S. e. l. ij

§.l.

xabent. vt

iqᷣpbibit
cõpetit.vt ⁊.j. .
.i. .in pn. 7.j.l
pꝛoxima.

3 Videt. xt. j.
VX vi ar.l. fi.
l. cũ fundum. 2.1I.

colonuſ.

inkdicto vti pol/

ſid etis.

b Loci pcium.
ſi petet no pe
tet ſui loci pᷣcius

cũ ipᷣn babeat.

4. 4

.
han
4
N nd
C ui
pifctli
enphoe.

r gpl
o; onunen
ciuavoe⸗
tnorumenn
Grlei i hon
uigmuͤas

zus lge

ſnat,1 ſeat
0borzpe⸗

“
mn.,pl di
Aueherln
Muitodio
(E(yunigd e
ſnorenprri
uulneſcli
üiicnns boſss
tuinſeqen
ligol, de⸗
rſi taigi
iiſdeon
ſindniit
Mlipſtou⸗
Moli Nein
ns tdiß
hiul ii N
(Ppeno er ,de
(chlſen-

Belinnivice

(iitliäregt

Cdeiurdo),.

mlſiſt,
Aumgn bar

logruedeſt,

Mnbepen
(AͦNen ſn
ngeſb
ſiſid
tdibunis
lyſteen,
üſtütäſt
Agoſneede
unanigon
iuin bide

gämſ

lnchi

idnken
lar

Pentiii

Kepulgi

boee
giider
iligfr
Nautndle
npoſute.

.

e

Kainn.

ſiehem

Stbar ni

deſeſſen.
diti m
Duncudtd
finsenege

ndui

blenndi.

ab ihfgene
etbaragit
–
gealati⸗
cknur
e mn boe
ginoegt

dioſſiͤte
ens hnn g
ſdnden
Kninci
denſ au
lanͤlueho
ſeguinduf
ſni ſclen,
hidggipt
bi
Greilmn
Ren.
ſonanne
odedelope
abat/

degbende

iſlz

kad

3 Vnſ

eefri
Vde

ehnn
üſni,
pr

4

Surcun

*

Endecimus

venditoꝛ.agere poſſet.ſecus ſi ſibi nõ cauiſſʒ.niſi publics
via eſſet ad ſepulcrü.vt.j.de act. emp.ſi mercedẽ. .ſi eum.
eA Uidet᷑ em.vt ⁊.j.de ſepul.vio.l.vertimur.⁊ ar.j.de ↄᷣben.emp.l.
q; ſundũ.S.in lege.⁊.S.de iuriſdi.om.iudi.lij.

NANQoc ſi lo
cus inferat.ſ.qb
emproꝛe.

— —

dice ꝙlappellat
locũ monumẽti
fundũ in quo e/
rat monumentũ
.i.ſepulcrũ. ⁊ qꝛ
ſepulcrũ iõ non
valuit pactũ qð

eſt ð ius religio

nis ꝗᷓ pꝛiuilegio
gauder. ⁊ facit
ad hoc.S.ð pa.
l. nemo. vel die
ꝙ foꝛte bec lex
babuit odio il⸗
lud pactũ qð re

ſtringit emptoꝛi

facultatẽ ſepeliẽ
di certos hoĩies
etiã in re que nõ
ſit religioſa. de /

ſtinata tñ religi

oni ⁊ ideo certo
mõ im̃ ad miſit
paciũ.i.ꝑ ſtipu⸗
lationẽ. AIde in
vlſuris. vt bẽt. ¶
ð vſur. l. iij. Idẽ
in pena. vt.]. de
ſer. expoꝛ.l.ſeruꝰ
Ged in viro idẽ
ſed alia rõne. vt
C. de iure do. l.
auia. alij tñ vt. y
dicunt ꝙ m bac
l. loqmur de ſti/

pulatiõe penali

cur metu ſtatur
placitis.als pa
cũ factũ nõ ſut/
ficit.cũ humais
legib ſit exem⸗
ptu.ſi aũt nõ ſit
rcligioſa nec de
ſtinata religioni
⁊ ſepeliri ꝓbibe
tur. eciã no ſolũ
certos boies ſ
oẽs pactũ valet
in ↄtinenti factũ
vt. C. de pac. in
ter emp. ⁊ ven.l
fi.que ẽ õ.⁊ ar.j
de ſepul. vio. l.
iij. F. ſi qs in be⸗
reduarium.

3qs ſe
pulcrum
no babeat. qa

flumen abſtulit
aliquà vid.
10EErira ius. vel
etiã in iure.

ture cã ireliceret. P2 18
Mogd ſi locus monumenti

* c Nideatur.ſ.impitis.xt.j.e.ſi filius.S.hec actio.

atur:neqʒ heredi:neq; in heredẽ
dandã actionẽ hãc.nã ut apparet
pecuniarie qᷓntitatis rõ in eã dedu
citur:certe ꝑpetuo ea inter ipſos
competit. Wpia.
Juẽditoꝛ fũdi exceꝑit locũ
pulcri:ad hocut ipſe poſteriq;
eiꝰ illo inferãt᷑:ſiuia uti ꝓhibeat᷑
ut moꝛtuũ ſuũ inferret:agere pᷣta⸗
uidet᷑ ei hoc ełcceptũ inter emẽ⸗
tẽ ⁊ uendentẽ ut ei ꝑ fundũ ſepul
Aulus

MWhbaclegeuenierit nein eũ in
ferant᷑quo ſibi ius eſi inferri:pa

ctũ ꝗqdẽ ad hoc nõ ſufficit: ſed ſti

pulatiõe id caueri opoꝛtet.
habeat :uiã aũt ad ſepulcrum nõ
habeat ⁊ auicinoire ꝓhibeat᷑.im
ꝑatoꝛ antoniꝰ cũ patre reſcnipſit
iter ad ſepulcrũ peti pcario:⁊ cõ⸗
cedi ſoluere:ut quonẽs nõðebet᷑
ſipetret᷑ abeo ꝗ fundũ adiunctuʒ
habeat.nõ tñ hoc reſcriptũ qðim
petrandi dat facultatẽ: etiã actio
nẽ ciuilẽ inducit. Sʒ extra oꝛdinẽ
lterpellet. pſes etiã ↄpelleredʒ
iuſto pᷣcio it ei pᷣſtare:ita thut iu⸗
dex etiã ð opoꝛtunitate loci ꝓſpi
ciat:neuicnꝰ magnũ patiat᷑ de⸗
trimentũ Senatuſcõſul.cauer
nõuſus ſepulcroꝝ ꝑmutatiõibꝰ
polluat᷑i.ne ſepulcrũ alteriꝰ con
uerſat õis uſuʒ accipiat. Pꝛetoꝛ
ait ꝗ funeris ca ſumptꝰ factꝰ erit
eiꝰ recuꝑpandi noiei eũ:ad quẽea
res ꝑtinet iudiciũ:dabo hoc edi⸗
ctũ iuſta ex cã ꝓpoſitũ eſt:ut qui
funerauit: ꝓſequat᷑ id qð ipẽdit
ſiceni fieri opoꝛtet ne inſepulta
coꝛpa iacerẽt neueꝗsð alieno fu
neret᷑. Funus aũt eũ facereopoꝛ⸗
tet quẽ decedẽs elegit.ſʒſi nõil⸗
le fecit:nulla eſſe hinꝰ rei penã ni

Igs ſepulcrũ ᷑ Mpia. rariuidebũt. g

ka IJuteelleu ſlieet vicinus.

14
de Bllcatem F.i
m agnum. facit ad boc.S.de ſerui.ſi cui..

Dereligi.⁊ ſum. fun.

Copellere nota ergo ꝗ cogikqs vendere. vt 2. ¶C.de ſer cõi ma.l.i. a. ..

ſ.loca.l. habitoꝛes.⁊.j. de

edlil. edic.l.i.. ſciendu. ⁊ qð no. s,/ ſi yſufruc.p eeta.l.i.S.i.⁊ ð ſerui.vꝛba.

ſi aligd ꝓhoc emolumenti ei reli
ctũ eſt:tüc eni ſi nõ panuerit uolũ⸗
tati defuncti:ab hoc repellit᷑.ſin

aũt de hacre defũctꝰ nõ cauit nec

ulli delegatũ id munꝰ ẽ: ſcriptos

heredes ca res cõtingit: ſi nemo

ſcriptꝰ ẽ ltios uel cognatos quoſ

q;ʒ ſuo oꝛdine quo ſuccedũt.Sũ⸗
ptus funeris arbitramur ꝓ facul
tatibꝰ uel dignitate defücti. Pꝛe
toꝛ uel mgrãtus mũicipalis ad fu

nus ſũptus decerneredʒ. ſi gdeʒ

pecunia ĩ hereditate ẽ ex pecunia
ſi nõ eſt diſtrahere dʒ ea qtpᷣe ꝑi⸗
tura ſũt quoꝛũq; retentio onerat
hereditatẽ.ſi minus ſi qd auriar
gentiq; fuerit diſtrabi:aut pigno
ius
la debitoꝛibꝰ: ſi facile er
Algi poſſit. ù Mpianus
ſigsimpediat eũ quie⸗
mit quo minꝰ res ei tradant᷑:pᷣto⸗
rẽ interuenire opoꝛtet:tueriqʒhu

iuſmõi factũ ſi ꝗgs ipediat quomi⸗

nus ei resuẽdite tradat᷑. Si colo⸗
nus uel inqꝗlinꝰ ſit is ꝗ moꝛtuꝰ eſt
nec ſit unde funeret᷑ exinuectis et
illatis eũ funerandũ põpo.ſcribit
⁊ſiꝗd ſuꝑfluũ remaſerit hoc ꝓ

debita penſiõe teneri. Sʒ ⁊ ſi xes

legate fuerint a teſtatoꝛe de cuius
funereagit᷑: nec ſit unde funeret

ad eas quoqʒ manꝰ mittere opoꝛ

tet.ſantiꝰ ẽ̃eni de ſuoteſtatoꝛẽ fu
nerari q; aliquos legata cõſequi.
Sʒ ſi adita fuerit poſtea heredi⸗
tas res ẽptoꝛi auferẽda nõ eſt.ꝗqa
bo.fi.poſſeſſoꝛẽ:⁊ dñium hʒ ꝗqau
ctoꝛe iudice cõpauit.legatariũ tñ
legato carerenõopoꝛtet ſipõt in⸗
dẽnis ab herede pᷣſtari.ꝙ ſi non
põt meliꝰ eſt legatariũ nõ lucrari
q́;; emptoꝛẽ dãno affici¶¶ Sicur
funeris ſui curã teſtatoꝛmãdaue⸗

rit ⁊ ille accepta pecunia funꝰ nõ

pꝛedi.binas.
nBenatus alteriꝰ. al
aliene. ſi Z fiat. cc. aur̃.
pena ponit᷑.vt.j.de ſe/
Pul.vio.l.iij..ſi quis ĩ
ſepulcro.
o Roꝛetoꝛ ait. dixit de
religioſis: nũc de ſum/
ptibꝰ funerũ.⁊ ſubaudi
ido0s .
P ¶ Inſepulta. ſic inſti.
de obliga. que ex q̃ſi cõ

tractu. . i.
q ¶ Zlegit. vt in auc. de
ec.ti..ſi quis aũt.col.

ix. 1. L. de epiſ. ⁊ cle. l.
nulli.

ręſRepellitur. vt. C. de
eg.l. penul.
8Quoſq;. i. quoſlibʒ

t¶Arburant.i. extimãt
u reroe ea lege ptoꝛ
iubet diſtrabi.

D Si minꝰ.i. ſi nõ ſint
il

ires que vendi poſ/⸗
ſint. vt ⁊.j.ð vẽ.in poſ.
mit.l.i. O.diminutio

yNJubet. pꝛio pigno⸗

ratio.ſecundo venditio

fit.vt.C. de ſacroſan. ec

cle.auc.hoc ius.
EAl a debitoꝛibꝰ

ſo exigi.
OXE& qᷣs iĩpediat.
3 iniuſte. alio /

quin õ.in hoc aũt ſum
matim babet᷑ cognino
vt. S. de re iudi.a diuo
pio. S.ſi ſuꝑ. Si colo⸗
nus.auferenda nò eſt.

vt legatario detur.
bꝗᷣ Ainche. vt ⁊. ſ. de

acquir.poſ.l.iuſte.
ce Bbderece pᷣſtan. vt
7.].e. l.fi. in pꝛin.
Dandam..i.beredi.
dSDi cui. cõpellendũ.
vt 7,.S. fam. br.l.qͥ erat.
ſed nõne dat mandati.
vt.j.man.l.ſi vero non
re. F. fi. que eſt Z. qð ſi ẽ
de dolo no debet dari.
ſolue ſcõm quoſdaʒ hic
mãdati ↄcurri cũ actõe
de dolo. cũ vtraq; eum
infamet. ſed bec nõ va
let. vt. S. de dolo. l. ideo

gq;. vel die ꝙ bic fuit fa
clo yvt des. ex quo datur

actio ð dolo. ibi em̃ fuit
gratis ſuſceptũ manda
rũ. vel dic tertio ꝙ ideo
mãdati actio nõ datur
qꝛ ille nõ ſuſcepit man⸗
dartũu: aut qꝛ ignoꝛans
aut qa ödicens. ſed tiu

—

gAeſtem. ſtagmen vł
bꝑ ODꝛnamẽéta. anulos
yl veſtes vt ſubijcit.⁊.j
dele.i. ſeruo aliẽo. F. fi.
16Kongdli. opoꝛtet.
kq Mmoi. vt lectum.
Hec actio funeraria
ſubſtatiue ponik vt ſit
nomẽ acuõis.vel poni
tur adiectiue:vt dicat᷑a
ccio in facrũ que datur
eo qð eſt impenſuʒ in
m (Impenſa. l. factaz.
n ꝙ GBumptu. factoꝛum
in teſtatoꝛẽ curandum.
o ¶ Ex cauſa vt ſi erat fu
nus in pegrinatioe. qð
opoꝛtuit multum per/
ferri.azo.
p ¶ Ex tpe. vt ſi fecit te
hiemali:ĩ quo plus im
pendit qᷓ; in eſtate im/
penderet.
q ¶ Exbona fide. qᷣa ſi
plus ꝙ; impẽdat petat
nõ porerit Ité ſi mala
ſide plus impẽdit ſĩpu/
tetur ei.
r Sequendã. vt 2. j.
depdi.inſti.qᷓ̃dã. ⁊ ar.
I.ad mace.l.ſed iulł..
qð dicit᷑.⁊.j.ad.l.fal.l.
i. F. i. ⁊. j.e.funeris.in
fi. Idem eſt de alimen
tis a defuncto filio ſta⸗
tutis.ſ.vt debeat tutoꝛ
ſequi voluntatẽ patris
ſi nõ vltra uires patri⸗/
monij ſtatuit. vt. ſ. vbi
pu.edu.l.ij.in fi.ſjm.y
ſed ↄ. S. de pe. her̃.l. be
reditas..i.ſo.vt ibi.
Sec interdũ. uel be
redis gerit.vtroq; eniʒ
caſu.adhuc funeraria
vt.j.e. l. .. ſi quis.
10 ſiumnanlian ſm
quã intereſtvt vnũ alte
ni ſeruiat. non vt donet
n Opoꝛ tebit igik. id ẽ
opoꝛtunũ ẽ nõ neceſla⸗
riũ.vt.Sð. de nego.geſt.
nenſenn. Et ſicno. ꝙ
atteſtatio ꝓbat volũta
tis noſtre intẽtionẽ. ſic
ſ. e. labeo.a.j. de acqui.
here. ꝓ herede.S.ceteꝝ
2,ꝓdeſt hoc notare. cũ
tractat. poſſederit q̃ͥs
ꝓ feudo.an ꝓ allodio.
Itẽ ⁊ in matrimonio.
cui pꝛimo ꝓreſtatꝰ eſt ſe
nõ deſpo nſlare cã ma⸗
trimonij.ſed vt mulieri
parentes hereditatẽ re
uinquerenr.

Ziber

dic quarto qꝙ bic fuit mandatũ ſuſceptũ.⁊ m̃ mãdati nõ agit.qꝛ mandatũ
de ea re nõ fuit iniunctũ.q̃ viuo teſtatoꝛe explicari nõ potuit.nec em̃ funus
duci põt niſi decedat.ſed in.l.cõtraria fuit mandatũ vr fieret monumentũ
gð eo viuenre fieni poteſt.ſepulcruũ auũt no eſt niſi poſtmortem dnſi.
e EFuneris. ſuit.ſ.factus. f ¶ Sine quo.ſ.ſumptu.yvt.j.e.funeris.in pᷣn.

duxerit de dolo actionẽ in eũdan⸗
daz mella ſcribit.credotñ ⁊ extra
oꝛdinẽ eũ a pᷣtoꝛe cõpellẽdũ funꝰ
ducere. Suneris cꝗ ſumptꝰfactꝰ
uidet᷑ is demũꝗ iõ fit ut funꝰ du⸗
cat᷑ ſine quo'funꝰ ducinõ poſſit:
utputa ſi ꝗqd impẽſũ eſtin illatiõe
moꝛtui.Sed ⁊ ſi ꝗd locũ fuerit e⸗
rogatũĩ quẽ moꝛtuꝰ inferat᷑ fune

riscã uideriipenſũ labeo ſcribit:
qꝛ neceſſario locꝰ parat᷑ iquo coꝛ⸗/

pusↄdit᷑. Inpẽſa pegre moꝛtui
q̃ facta eſt ut coꝛpꝰpferet᷑ funeriſ

eſt:lʒ nondũ hõ funeret᷑. Idẽqʒ ⁊

ſiꝗd ad coꝛpꝰ cuſtodiendũ uei ẽt
ↄmẽdãdũ factũ ſit:ul ſiꝗdi mar⸗
moꝛuel ueſtẽscollocanda non aũt
opoꝛtet oꝛnamẽta cũ coꝛpoꝛibus
ↄdi.nec ꝗd alið hmõi : qð hoies
ſimplicioꝛes faciũt. Hecactio q
funeraria ðꝛ:ex bono ⁊ equo oꝛit᷑
ↄtinet aũt funeris cã tantũ impen
ſa:nõ etiã certoꝝ ſumptuuʒ.E
quũ aũt accipit᷑ ex dignitate eiꝰ ꝗ

funeratꝰ ẽ ex cã:extpe ex bona fi⸗

de ubinec plusimputet᷑ ſumptuſ
noie qᷓʒ factũ eſt:ſi imodice factũ
eſt:dʒ eni haberi rõ facultatũeiuſ
in quẽ factũ eſt:⁊ipſiꝰ rei qͥ ultra
modũ ſine cã ↄſumit᷑.ꝗd ergo ſi
ex uolũtate quið teſtatoꝛis ꝗd in⸗

penſũẽ:ſciendũ eſtnecuolũtateʒ

teſtatoꝛis ſequẽdã:ſi res egredia
tur iuſtã ſumptuũ rõem: ꝓmodo
aũt facultatũ ſũptus fien. Sʒ ini
dũ is ꝗ ſumptũ fecit:ſumptũ non
recipit: ſi pietatis gratia fecit niſi
hoc aio q̃ſirecepturꝰſũptũ quẽ fe
cit. ⁊ ita imꝑatoꝛ noſter reſcripſit
igit᷑ extimadũ erit ab arbitro: ⁊ ꝑ
pendendũ quo aĩo ſũptꝰ factꝰ ſit
utrũ negociũ ꝗsuel defũcti:ul he
redisgerit:uel ipſiꝰ hũanitatis:
an uero miſericoꝛdie: uel pietati
mbuẽsuelaffectioi:pot iñ diſtin⸗

— ——

—

g bplenh fli p̃ſumat᷑ vt ⁊. S.e.l.ſciptꝰ.ᷣin pꝛin.ſed ar. ö. E. de re
pu.here.l.i.ſo.ibi plus facit qꝛ ſtabat in domo.⁊ alia
mitur.niſi ꝓbet᷑õꝛium.ſ.ꝙ no animo adeundifecerit.

b e Rpꝛoteſtantur.ſ.tacite.immo expꝛeſſe.

c ¶ OApoꝛeet.i. neceſſe eſt.qꝛ illa ↄteſtano pᷣiudicat.qꝛ pietatis cauſa

gui miſericoꝛdie motꝰ: ut ſiĩhoc
fuerit miſericoꝛs uel piꝰ:qfunera
uit ut eũ ſepeliret:neinſepultꝰ ia⸗

ceret:nõetiã ut denuo ſumptũ fe

cerit.qð ſi iudici liqueat:nõdʒeũ
ꝗqↄuenit᷑ abſoluere.ꝗs ei ſine pie⸗
tatis intentiõe alienũ cadauer fu⸗
nerat.opoꝛtebit igitteſtari quem
quo aio funerat:ne poſtea patiat
qõem. Pleriqʒ filij cũ parẽtes ſu
os funerãt:aliiuel ꝗ heredes fieri
poſſũt:lʒ ex hocipſoneqʒ ꝓ here
de geſtio:neqʒ aditio pᷣſumat᷑ tñ

ne imiſcuiſſe ſe neceſſarii:uel cete

ri ꝓhereð geſſiſſe uideant᷑: ſolẽt
teſtari pietatis grã facere ſepultu
rã.qð ſi ſupuacuofuerit factũ ad
illud ſe munire uidẽt᷑:ne imiſcuiſ
ſe ſecedant᷑ nõad illud ut ſũptũ
ↄſequãt᷑ ꝗppe pteſtant pietatis
gratia id ſe facere.pleniꝰigit᷑ eos
teſtari opoꝛtet:ut ⁊ ſũptꝰ pñt ſer⸗
uare. Soꝛtaſſis ꝗs poſſet dicere ĩ
terdũ ꝑtem ſũpt facti poſſerecu
ꝑari:ut ſi gs ꝓꝑte q̃ſi negocium
gerẽs ꝓ ꝑte pietatis gratia id fa⸗
ciat:qð eſt ueriꝰ.pꝑtẽigit᷑ ſũptꝰcõ
ſequet᷑: quẽ nõ donãdi aio fecit.
Judex ꝗde ea egꝗtate cognoſcit:
terdũ ſũptũ oĩno non dʒ admitte⸗

re modicũ factũ:ſi foꝛteĩ cõtume

lia defũcti hoĩs locupleiis modi
cus:actꝰ ſit.nã nõdʒ huiꝰ habere
rõem:cũ ↄtumeliã defũcto feciſſe
uideat᷑ ita eũ funerãdo.Si ꝗs dũ
ſe heredẽ putat:patrẽfa.funera⸗
uerit:funeraria acnõeuti non po⸗
terit.qꝛ nõ hoc anio fecitq̃ſi alie⸗

nũ negociũ gerẽs ⁊ ita trebatiꝰ et

ꝓculus putant.puto tñ ⁊ ei ex cãꝰ

— — ⸗ — —b = —=
dãdã actionẽ funerariã q Labeo

ait.quotiẽs ꝗs aliã actionẽ habet
de funerisimpẽſaↄſequẽda:fũe⸗
raria eũ agere non poſſe:⁊ideoſi
fa.her. agerepoſſit: funerania nõ

dixerat ſe facere.

⁊ no. ꝙ ↄꝓfeſſio ĩ
diffinite ꝓlata ĩ
oibus p̃iudicat.
d MHõ debzʒ di/
mittere. nã non
repit᷑ vt ſubijcit.
e ¶ Kontumellã.
F. quotiẽs.ergo
nõ debert ſentire
cõmodũ.yt.S.ðᷣ
neg gel. ſiue be
regdei
f¶ Siq̃s. hoca
nimo qꝛ neminẽ
ſibiobligare vo
luit. vt. S. cõi di.
l. in boc iudicio.
8 Crcuſa. lel
ac iuſta.
b Funerariã.ſ.
vtilem. vt. j.e. ſi
poſſeſſoꝛ.i pꝛin.
i Labeo ait. ſi
acturũ. ſʒ nõ ad
ſemp dat᷑ actio
neg. geſt. vt. . ð

neg. geſt. ait pꝛieꝛ

toꝛ. H. bec verba
2.l. ſiue heredi⸗/

taria.que ſũtꝰ.

lo.ibi loquit᷑ de
alijs negocijs ñ
de funeris impẽ
ſa. que viuẽte te
ſtatoꝛe explican
nõ pot.nec eius
noie defunctus
potuit eſſe obli⸗
gatus.alia vero
poſſunt licet bic
quo ad ſepatio/⸗
né impetrandãa

vigdeaf ðbere cũ

vfũ cto. vt. ð.e Il
i. Iẽõ.j.ð pui.
cre. l.i.vbi vr ꝙ⸗
fam. her.ac. hic
cõpetat.ſolue il

lã ſcom iſtam.

K ¶ Actũ ſit. ⁊ iõ

ampliꝰ aginon
õt. aʒ. vt. S. fa.
er. ſi filia. F. fa

1Er cauſa cõ⸗

peiere. no. fieri
poſſe Z ꝓbibi⸗
rionẽ.⁊ tñ idem

eſt effectus. ac ſi

ꝓbibitio nõ eſſz
vt hic ⁊.j. dele.i
filiuſfa. .diuꝰ.
2. j. de ter i

magiſtrũ. 7. C.

ne tu. vel eu. ve⸗
cti. co. l. i. .. qð

vñ õ eũ pᷣſu⸗

R 1(Snrn

einnin
evenegtt
iie n, nene

gttischrote

(s lut
ſsdeiß le

(Ouimit

Canſſe
eonin

Uiiſlictumn n

mſiſ
miſii

Penetſö.
fn glbene

no Nberge

öWlt i

ignooblge
Nbeter de
Ueggckiqus
nn.

ððð

(iiouoli

nicnign
Pno.
(Walcdone
Uneniftnen
niichn
Gllanin⸗
lenkile
uutg tiehn
lunhen
Fintgeil⸗
ſoneſart
oen
ilnin
ſſimn⸗
fitiußfi
Alhötneen
10 inenn
g gſt dan

indreeg

tetind
ſegkane
7 Aüroten
defure dotn
lli,de

beſee

2*
CN

lyn,s:

drnd
lalan
imnſſrn
nooſeſn

finielnge

hußii
inn

trrim
Ntſebida :;
Emnn
ſpdeinili.

dcbetnne

noiNöhd
tee
Dis bo
gnoggdeni
holigee.
itgtciie
Rbotiidn
Enlſ.

Geiuſta.

Frrmni
len tſe

ſelkiptn
i

bolf
Cuni gnos

eno igo

nö;
mnpe
Nſ befen

Plue berd

nngbeſith
biloguithe
fonegeſsf
eiunensinpe
gleynentt
mme aplen
potnettis

Neühnag
Miteſech

s dlan
ſuntenht
ood ſhne
inpennntt

.

larzberdl
iconzͤ⸗
hiſſ,f,
elipeift

bera bte
oerſtnt

Veiſuti

ſie

ne NGO

ſe; r
nilne
kefinns
Pibinotee,
tberſd⸗
iueg,
ſeinl
Gfiſe,
eing
cölinft

S= =⁊
= =

oleagnn

f f 4 en

irr . ̃⁸⅜t

f

—r

ui aut clal fi.
ſi ſtercus. ⁊.j. de

ap. nõ tm̃. 1. .
m Weres ei· ꝓ

bibuit. ſ. ſepeliri

ipſũ teſtatoꝛẽ.ꝗ

.d. non eſt ſtãdũ
ipſi ꝓ bibitiõi.

ſed op. buic.⁊c.

ſed rudet᷑. pone
me ⁊c.quo caſu

indubitabilit᷑ a⸗

gitur. k a ꝓbibi
to

n Lompetere.

certe ſic. vt. S. e.

o ¶ Imitari. vbi

polt ꝓbibinionẽ

ceſſat actõ. vt ¶
de neg. geſt. l. f.

⁊ ſic no. mentez
potius qᷓ; verba
legis ſeruandã
xt. S. de in ius
vo.l. quis.

p Btatutũ ĩ eũ
no.ergo nõ pu/

niri illicitum vt

vio.l. ij. F. no

petue. 7. ſ. ð vſu

9Aui mã da/

to nõ debet. qa
videt᷑ ei abeſſe
id ĩ quo obliga/

tus eſt. vt. S. de

neg. geſt. ſi quis
man.

rUduerſus be

redẽ nõ pupillũ

8Acrionez. ſc
mãdati.vt.ſ. p⸗

ximo. K.
tWetredo ma

xime.nã funera⸗
ria exupat omẽ

es alienũ. vt. j. e

l. pe. vel ideo po
nitur qꝛ tũc pu⸗
pillus im petrat
in integ. reſti. l.
ideo nõ tenet fu

u Megociũ be⸗
redis inſtituni.qͥ
noõdũ adijt. alio
quin õ iunc eni
nõ funeraria. ſʒ

neg. geſt. datur
aetio. bic ergo Z

hberedẽ nõ datur

ne. gel. quia eiꝰ

in veruate nego

ciũ non erat nec
defuncti potuit
eſſe. vt. S. de ne.

gel. l. ait pᷣtoꝛ.
bec verba.

acturũ plane ſiiã fa. her. iudicioa
ctũ ſt.poſſe agi.Idẽ Labeoait

ſi ꝓbibẽte herede funerauerit re

ſtatoꝛẽ:ex cã cõpetereitibi funera⸗
riã.qd eni ſi filiuʒ teſtatoꝛis heres

eiꝰ ꝓhibuerit .huic cõtradicipt

ergo pieratis grã funeraſti:ſʒ po⸗

ne mie teſtatũ habiturũ me funera

ri actionẽ: ð ſuo emi expedit moꝛ
tuos funerari.⁊ qd ſi teſtatoꝛ ꝗdã

funꝰ mih i mãdauit: heres ꝓhibʒ

egotñ nihilominꝰ funeraui.nõne
equũ eſt mihi funerariq̊ cõpetere
⁊ generaliter puto indicẽ iuſtũnõ
merã neg.geſtoꝝ actionẽ imitari
ſʒ ſollicitꝰ eqtatẽ ſeꝗ dʒ cũ hoc ei
⁊ actiõis natura indulgeat.Hiuꝰ
aũt marcꝰ reſcripſit cũ heredẽ:ꝗ

ꝓhibet funerari ab eo queʒ teſta⸗

toꝛ elegit:nõrecte facere:penã tñ
in eũ ſtatutũ nõ eſſe.Qui mãda⸗
to alteriꝰ funerauit:nmõ habet fu⸗
nerariã actiõeʒ:ſʒis.ſ.ꝗ mãdauit
funerandũ:ſiue ſoluerit ei cui mã

dauit: ſiue dʒ. q ſi pupillꝰ mãda

uit ſine tutoꝛe auctoꝛe:utilẽ fune
rariã actionẽ dandã aduerſushe
redẽ ei:qimpedit lucrari eni here
dẽiniquũ eſt. Si aũt pupillꝰ funꝰ

ad ſe ꝑtinẽs ſine tutoꝛis auctoꝛi⸗

tate mãdauit: dandã in eũ actõeʒ
arbitroꝛ:ſi heres exiſtit ei:qfune⸗
ratꝰ eſt:ſoluẽdoq; hereditas eſt.
Cõtra:ſi qsmãdato heredis fu⸗
nerauit:nõ poſſe euʒ funeraria a⸗

ctione agere Labeo ſcribit. qꝛha

bet mãdati actionẽ.ſi tñqſinego

ciũ heredio gerẽs funerauit: lʒra

tũ nõ habeat:tñ funeraria eũ age⸗
re poſſe Labeo ſcribit. Sat᷑ autẽ
pec actio aduerſus eos:ad quos
funꝰ ptinet: urputa aduerſushe⸗
redẽ:bonoꝝue poſſeſſoꝛẽ ceteroſ
q;ʒ ſucceſſoꝛes. p Omp
¶ nerisipenſã ⁊ patronꝰ:
bonoꝝ poſſeſſioneʒ petit

cõ:ratabulaspꝛeſtat:(¶ u)pia.

Meñ:ad quẽ dotis nomie
d pᷣuenit dat pᷣtoꝛ funera:

riã actionẽ.eqſſumũ ei uſuʒeſt ue⸗

mnum dotis eſt. 1

ndecimus

teribꝰ mlieres q̃ſi de patrimonijs
ſuis.ita de dotibꝰ funerari:⁊ euʒ
ꝗ moꝛte mulieris dotẽ lucrat᷑:ĩ fu
nus ↄferre debere:ſiue pater mu
lieris eſt:ſiue maritꝰ ꝑApi.
Ed ſi nondu pater dotẽ re⸗
Acupauerit: uir ſolü ↄueniat
reputaturuspatri qð conoĩe pᷣſti-

Lii ii ALlian⸗
◻Kopenſa eni funerises alie

. uWpian?:
Beoqʒ etiã dos ſẽtire hoc
esalienũ debet. i vẽ
Eraciꝰ querit:ſi isq dotẽ
dederit ꝓmliere: ſtipulatꝰ
eſt duas ꝑtes dotis reddi:tertiaʒ
apud maritũ remanere pactꝰ ſit:
ne ꝗqd maritꝰ i funꝰ ↄferret:an fu

neraria maritꝰ teneat᷑: ⁊ ait. ſi qui
dẽipſe ſtipulatoꝛ mulierẽ funera⸗

uit. locũ eſſe pacto:⁊inutilẽ ei fu⸗
nerariã foꝛe. Si ueroaliꝰ funera⸗
uit:poſſe eũ maniũ ↄuenire quia

pacto hoc publicũ iusinfꝛingi nõ

poſſit.ꝗqd mñ ſi ꝗqsdotem haclege
dederit ꝓmunere:ut ad ipſũredi
ret:ſi in ma nimonio moꝛtua eſſet
aut quoquo modo ſoluto matri⸗
monio nunqd hocin funꝰ nõ con
ferat. Sed cũ dosmoꝛte mlieris
ad eundẽ puenerit:poteſt dici cõ⸗
ferre eumꝰ. Si manius lucrat᷑ do
tem:ↄueniet᷑ funeraria:pater aũt
non. Sed ⁊ in hunc caſũ puto:ſi
dos:quia ꝑmodica fuit in funꝰnõ
ſufficit:in ſuꝑfluũ in patrẽ debe⸗
re actionẽ dari.Qũ materfam.de
cedit:neceiꝰ eſt ſoluendo heredi
tas:funerari eã ex dote tãtũ opoꝛ
tet: ⁊ita ce ſus ſcnibit.
AYAYAlulus.

pteʒ: cuiusin poteſtate
fuerit is:cuius funus factũ
crit: cõpetit funeraria actio ꝓ di⸗

gnitate ⁊ facultatibu

8.
uMpia

NElſusſcribit.quotiẽs mu⸗

lier decedit ex doteq penes
uiruʒ remanet: ⁊ ceteris mulienis
bonis ꝓpoꝛtione funcrandaeſt.

De religi.⁊ ſum.fun.

neni. patronꝰ

vt 7. Z. ſi ps hef.

pe. ſoꝛoꝛ i. F. ſumptus.
yII. H cu.i. õ eum.
5EP-— Dat pꝛetoꝛ. vt ?
C. de neg. geſt. l. qð in
a ¶ Guis. l. alijs. naz ⁊
hoc quaſi patrimoniuʒ
c. vt. S. de mino.l.iij. ꝗ.
ſed vrrũ in fi.
be Loͤferre debere p ea
pte qua lucraf dotex.et
eũ ad quẽ ſpectat aliò
patrimoniũ ꝓ alia rata
vt. ſ. e. celſus. ſi aũt ma
ritus nõ lucrat᷑ vtquia
vſuſ ructus ſibi in dotẽ
datꝰ decedẽte muliere
ↄſolidet ſibi cũ pꝛiꝰ eſ/⸗
ſet ꝓpꝛietari nihil vi /
def lucrari. cuʒ ⁊ alias
ea defuncta hoc erat ba
biturus. ⁊ ideo non co/
gitad bas impeſas.vt
j. de iur. do. cũ in fũdo.
in pꝛin. ibi ꝙ ſic in ma

„

trimonio. ⁊c.
o Ed ſi nõdum pᷣ
ſtiterit. vt ⁊. j. et
C 2 mulier. 5. i.
iI Eratius. querit
locũ eẽ pacto. ſic.S. de
tranſac.cõtrouerſia.in
pꝛincipio.
e ¶Loͤuenire. ꝓ ea pte
q̃ remanet apð maritũ
fe ¶ Hõ poſſit.vt ⁊.S.de
pac.l.ius publicum
gCoͤferre. cũ videbat
contta quia ſtipulatus
erat totã dotem ſibi re /
ſtiriit. .
h Autem. nõ ſdlicʒ cõ
ueniretur marito lucrã/⸗
i¶ Cü mater. ſoluendo
ſcd quare in ſpicitur. ſit
ſoluendo vel non. cum
expenſa iſta excedit om
ne es alienum. vt.j.e.l.
impenſa que eſt contra
⁊ ideo ꝓ rata ta de ido/
te qᷓ; de alia ſubſtantia
eſt ſoluenda. vt. j. e. cel⸗
ſus. So. bic cõputato
patrimonio ⁊ dote põt
integre ſolui creditoꝛi/
bus alijs ⁊ funeraria a
gentibꝰ ⁊ ideo non ba/
bet locũ lex illa impen /
ſa. vt ergo ommbus ſa
niſfiat.ſeruat᷑ quod bic
dicit.
M parrez. fune
raria acno.ẽ.n.
patris onꝰ. vt. ſ. de ĩ rẽ

ver. filius. ⁊ dſi de ſer /

uo. pt. ſ e. ſi filius. F. i
4 W funerada
Weé. vt. j. ad. I. fal.
ſi vr. ⁊.S.e.l.in eum.

.

velui cũ mariius vᷣgit

f Lucrari videkp pa⸗

ci belucranda dote.
6 4 Si conueniret. vnð
oſche

ſed mariv nil facere pᷣt

i ¶ Meq; beredes. vt qa
filiafa. erat. hodie tam̃

k & Quonda vxoꝛ. l. tß
moꝛtis eiꝰ.alioqui nõ.
eſl. pri

ſi libertus me ſit alteri
us factus ſeruꝰ ⁊ ab eo
manumiſſus: pfertur ĩ

m Us q filiuſſfa. vtiq;

n (Keſtitutur. vr. S. e.

de dote. ſ. funeraria. vt

traneo funeraria. ita et
patri ⁊ ꝙ ſubijcit a ma
rnito recipit. dic. l. qᷓ do/

agd parrẽ. ⁊ tunc ꝓpꝛie
ponit actio de dore.i. ex

r

Liber

y MErei. ↄferat.ſi ſoluendo eſt maritus.alioquin /p eo qð facere põt
hu ſ. e. l. ſic ꝓ rata. S. fi. “
b HQlianus. legats ab berede. qꝛ ad ea pꝛeſtanda teneaf᷑.
5. Ec pꝛeciſs manumiſſoꝝ. quos emere ⁊ manumittere mulier ſuum
eredem rogauit.
c ꝓ rata ↄfer⸗/
re. ſecus in alio
ebito qꝛ heredes tã tũ ¶
ſoluũt nõ mantꝰ liq lu
cri d orẽ faciat.vt.C.de
iur. do l. licet.
eEMan. Pmiſſum e

Eluti ſiin dotẽ P)
eniũ ſint:in hereditate du
centa: duas ptes heres: unam uir
conferat. XApia.
Mlianꝰ vſcribit. non dedu⸗
ctis legatis. p. LAul?.
Ecpꝛecijs maumiſſoꝝ ſer
oꝛum. p Dmpo

Ec ere alieno deducto.

ad inopiã. vt. C. S iur.
do. l. in tebus. vel ſi de
derit ei vt le ſuoſq;ʒ alat
vel patrẽ ab hoſtibꝰ ca
prũ redimat.vel in ſimi
lib? caſibus quos bẽs
ſ. de iur. do. l. inuitus. F
manete. 7.l.fi. ⁊.j.ſolu.
matri. l. q;uil.⁊.l. ſed ⁊æ
ideo.

Ic ꝓrata.a maritũ ⁊ here
dẽ prerre in funus opoꝛtet.
Maritꝰ runeraria nõ ↄueniet᷑: ſi
ueniens mulieri in mairimomo dotẽ ſolue
ria ⁊ nò vltra. ſed õ ar.
j. ad. l. fal. querebaf. 5.
ſi cũ debitoꝛi.accur.
q QUod ſinlla doſ
eelſer. idẽ ſi eſſet.

in his tãtũ caſibꝰ:in ꝗbꝰ hocei fa
cere legibꝰ ꝑmiſſũeſt. Oꝛeterea
maritũ puto funeraria in id demũ
tencri qd facere põt. Id eni lucra
ri uidet qð pſtaret mulieri ſi con⸗
uenireturõ. DOmp
NVogd ſinulla dos eſſet:tũc
omnẽ ipenſaʒ patrẽ pᷣſtare
debere attilicinꝰ ait:aut heredes
eiꝰ mulieris:puta emãcipate: ꝙ
ſi neq; heredes habeat:neq; pat

ar. Z. l. ꝓxi. in fi.

baberet. vt in auc.ð be
re. ab inteſt. F. i. . F. ij.
colla.ix.

uondã vxoꝛ.ſ. tpᷣe

L. Pl.
mulier. funeriſ

em tura pꝛimi viri tener
qᷓ;diu alij nõ nubat. vt

2. 5. de ſena. l. vlt. ſi et poõt ꝓhoc ↄueniri:ne iniuria cius

uideat᷑ quondã uxoꝛẽ eiꝰ in ſepul

tã relinqui. g Alius
ZIAmulier poſt diuoꝛtiuʒ alii
nupta deceſſerit: nõ putat fulcim

usa pꝛioꝛe marito:l lucni dotẽ fa
ciat:funeris ipenſa pſtari. Jsꝗfi
liãfami. funerauerit:antecq; dos

ð ia. ſcs manumiſſoꝛ
vt. j. de bo. lib. l. ſi liber
tus meus.

nuc redit ad pᷣmũ caſũ.
ſed ſi nodum.
quẽ dos nõ de/

buit redire ꝓpter pecca
tũ.⁊ ſcᷣʒ hoc dic actiõe

reddita dote patrẽ obligatũ habʒ
utiqʒ aũt ſicũ marito aciũ fuenit:
is eo minꝰ patri młieris reſtitutu⸗
Nrus eſt. α Ompo.
Ontra quoqʒ ꝙ pater fu-
nus filieipedit: aut alio agente ſe
cũ funeraria pᷣſtiterit:ipſe actõne

Eina. patad patrireddat᷑ c marito recte agit

em̃ ienet᷑ hic maruus ex

tẽ erat lucra tꝰ.vl dic ꝙ
hec dos debuit redire

ſtipulatup dote. di / Mancipata in matrionio decedat

ZBu.

rit: ut marcel.ſcribit.q ſniauera ẽ

ſoluẽdo ſit:maritũ in qntũ facere

de dote a marito recipit Sed ſie

ces a viro recipit.qui nullũ pacrũ poſuitde dotelucrzda. caue tam .

nibiꝙ ſi plus impe Niat pater qᷓ ſit dos nõ repent. qð eſt vltra. vr.

collaturos heredes: bonoꝛumue

poſſeſſoꝛes ⁊ patrẽ ꝓpoꝛtiõe do⸗
tis quãlucratꝰ eſt. K Mpia.
g AItiliuſfamil ias miles ſit
Pabeat caſtren. pecu. puto
ſucceſſoꝛes eꝰ ante teneri ſic de⸗
indead patrẽuen re Qui ſeruuz

alienũ: uel ancilla ſepeliuit:habet
aduerſus dñm funerariã actionẽ:

Necactionõeſt anua:ſʒ ꝑpetua
⁊heredi ceteriſq; ſucceſſoꝛbꝰ:et
in ſucceſſoꝛesdat᷑. )Au
poſſeſſoꝛ hereditatis fu⸗
nus fecerit deinde uictꝰ ire
itutiõe nõ deduxerit qd imꝑẽde
rit: utilẽ eſſe ei funerarã. Sicoð
momẽto tpᷣis uir ⁊ uxoꝛ dceſſerit
Labeo ait in heredẽuiri ꝓ poꝛtio

ne dotis dandã hãc actionẽ.quo⸗

niã idipſũdotis ſornen il Pp⸗

gis eſt ut penes eũ iura ſepulcroꝝ
emaneãt'. pa MAul?

it:ſterim heresinferẽdo moꝛtuũ
nõ facit religioſt dlon ercl
Inime maioꝛes lugenduʒ

delendã:⁊ parẽtes ⁊ liberos inter
ficiendos uenerit.quẽ ſi filius pa
trẽ: aut pater fliũ occidiſſet: ſine
ſcelere etiã pᷣmioafficienduʒ oẽs
ↄſtituerüt. ꝓ Bmponi⸗
WVm loca capta ſũt ab ho⸗
Mibus: oia deſinũt religio⸗

ſa:uel ſacra eſſe ſicut hoĩesliberi

gi ſeruitute ꝑpueniũt: ꝙ ſi ab hac

calamitate fuerint liberata: quaſi
quodã poſtliminio reuerſa pꝛiſti·/ S
1L arcel.
Vneris ſũptusaccipit᷑:qc

naſtatui reſtituunt᷑.

dcoꝛpis cã:uelutiunguẽ
toꝛũ erogatũ eſt. pciux lociin quo

uenit. K pianus.
Igsfuit heres:deindehe/
reditas ablata ſit eiqſiidignoma

Ilocus ſub ↄditiõe legatꝰ

putauerũt en: ꝗ ad patriã

5

e. neracius. S. ſiman tuus.
SnBIuſfa. mil es ſit. ſ. funeratus de alieno.
q ¶ EUnte teneri. ꝗꝙᷓ pat E boc aũt obnnet ſi fecit teſtamẽtũ. alias ſuc
ceſſoꝛẽ nõ habet

vt. j. de caſtren.

pecul.l.ij.

r ¶ Dic demu. ſ.
ſi nõ babeat ſuc

ceſſoꝛẽ. vt. S. e. l.
in Rrem.
8 G

Hecãt actio

.ſ. ppetua. vt et

at. S. e.l. libenn.
in fine.

poſſ.

ſoꝛ.vrilem
nò directã. quia
neminẽ ſibi vo⸗
lumobligare. vt
3. cõi di. l. n boc
iudicõ.⁊.S.e.at
ſi qs.S.ſi qͥs dũ

itẽ act. ne.g. dak=

ei. vt. Z. ð pe. h.
bereditas.F.i.?
l. ꝙ ſi poſſeſſoꝛ.
S. ed cum. Ded
ibi de monumẽ
to dieit.
qð eſſe põt. vt ⁊
ſ. de do. inter vi.
2 vx. cũ hic ſta.

dona. cã moꝛ. ſi

r 6Bid ipſum. ſ.

poꝛtio dotiſ. po

ne eiĩtalẽ pactio
nsß ſuiſſe. vt ma⸗

rit/ dotis dimi /
diã lucraretur ſi

vyxoꝛ decederet ĩ

matrionio. hic

aut dubiu erat

an pꝛus decel/

ſiſſet in matnio /

nio an poſt de /

ceſſiſſer. ⁊ pſumi

tur mulierẽ pꝛiꝰ

deceſſiſſe. iðoq;
ſũptus funeris
ad beredẽ virꝑ
tinet. vt. j. de re.
du. l. q duos. F.
ſi marit.ſic par

uus pꝛiuſq; ma

gny vt. j. de pac.
do. inter ſocerũ.

noevt qꝛ defun

cti moꝛtẽ nõ vin

dicauit. vt. C. ð
bis qui.vt idig.

Kemaneant.
yt. ſ. ad treb. . qꝛ

rzudl
Fundi

W ſtb
uithiodel
uk öbis
ſoinulle

dlmnis
aile,.

(eendendo.

inilh

zuNepenc/
eleſnil

MINpitſroohg/,

Airln,/

Uisasotobiſ
(ndofunte
((Eo nſde
Htyoitpt
(catſiniN
i ſici duus,

emnggtlrat⸗

(Enp
6 Wennse
Cta the,
ſogdinn⸗,
mngſtenn
hibtnenid
Wlkg. .

–—

ᷣ

WN

Kyin

deäͤe
Reaſn

☛

lr

öbatenſe
dige
W

Mena pte

e.

Joct.
Aapeen.

+☛ Se

”ỹ”

Dltei n

hneſbid,
toobgn n
didilanboe
t e

6ſcedei

ctpeg d
äper⸗
ecins ſit
ſipofeſen
daun Orl
ide nenune
dic
Dedet
zeſeptgtt
edointeni
taͤbiekt.
lanbotſi
Ma cinen,

Aſpunt
NtodorſN
eitsleon
iſe pemn
dots dinn
ilummmt

udeotmu
riono bi⸗

dubiͤen
ſpons nͤ

nana

.fi. ſedi eo qðᷣ
ic Zꝛ eſt õ. S.e.
l. ſcriptus. in fi.
Sol. bicloquit
eo calu qñ optie
velopoꝛtune in
ferri alias pote⸗
rat.ibi vero non

NN poterat.
lugendũ eũ.iðo

nec funeranduʒ

vt faciat ad ti.ðꝰ

luctu eĩ ↄoſtabat
etiã ſũt bis deli

ctis. vt. ö. ð̊ bis

roꝝ. 7. l. parẽétes

c Meccidiſſet.ſ.
eng endo.

alaſtenet. l. põO
peia de parrici⸗/

pope. de parri.l

capta nõ ſunt re

ligioſa. vr. ſ. de
ſepl. vio. l. lepul
cra.⁊ facit.j. de

vectigalia. aliaſ

vectigalia 1 als

eſt caro. ⁊ ppa⸗

gos qð ẽcome /

dere qꝛ ibi caro
bois a vennibꝰ

otumik. azo.
g GExiſtimo. vt

*

b Aunimẽtũů

munimẽti. ⁊ id
demũ.ſ. ergo dꝛ
mũimẽtũ a mu ⸗/
nio.ſᷣ monumẽ

deſinũt ſic econ /
tra religioſa a /
piid eos a nobiſ

ninde Fſtno e ee reſtunta. ſec z.j]. de ſuis ⁊ le. l. l. interdũ
So. ibi in matoꝛi fuit delicto.quia reus pduellionis.
8 Ylocus nõ facit.idẽ eſt in ſeruo legato ſub odi. qui interim
mitti nõ pot. vt 2. ·q 78 quibꝰ manu.li.l.iij.⁊.l. generaliter.

defunctꝰ humatꝰ eſt: ⁊ ſiq̃ uecti/
galia ſunt ul ſe arcophagi uectu
ra: æ qcꝗd coꝛꝑis cã anteq; ſepe⸗
liat᷑ ↄſumptũ eſt:funenis ipenſa,ʒ
eſſe exiſtimo. Munimentũ aũt ſe
pulcriid eẽ diuꝰ adria. reſcripſit
qð munimẽti·i.cꝗ mumiẽdi eius
loci factũ ſit in quo coꝛpꝰ ipoſitũ

ſit itaq; ſiãplũ qd edificani teſta⸗

tor iuſſenit: u eluti in circũitu poꝛ
ticatiões eos ſũptꝰ funeris cã nõ
Neſſe U1 Lpianꝰ
Ecoꝛpꝑa aut oſſa moꝛuoꝝ
detinerent᷑: aut uexarent᷑ neue ꝓ
hiberent᷑ quominus uia publica
trqſferent᷑:aut quominꝰ ſepelirẽ
tur: pᷣſidis ꝓuincie officiumeſt.
Nui frat res edi: m Arci
Icoadm onuerũt:ne iuſte ſe
pulture traditũ.i.terra ↄditũ co-
pusinꝗetet᷑.uidet᷑ aũt terra codi/
tũ ⁊ ſi in arcula cõditũ hocaĩo ſit:
ut nõ alibi traſferat᷑ ſy arculam
ipſã:ſi res exigat:ĩ locũ cõmodio
rẽlicere trãſferre nõeſt denegan⸗
dum. hgC⸗Auluſ
N(Igs enieo aio coꝛpꝰ intule

ni: q; cogitaret inð alio pꝰea trãſ

ferre: magiſq; tpᷣis grã depone⸗/
re:q; ibi ſepelirʒ moꝛtuũ:⁊q̃ſi
eterna ſede dare deſtinauerit:ma
nebit locꝰ ꝓphanꝰ. ¶ Maliſtra
NJplures ſint dñi eiꝰ loci u⸗
Dbi moꝛtuꝰ infert᷑:oẽs ↄſen
tire debẽt cũ extraneꝰ inferat᷑.nã
ex ipſis dũis quẽlibet recteibi ſe
peliri cõſtat:⁊ ſine ceteroꝝ ↄſene

ui a moneo vel a memoꝛia Sꝛ. vt.j.e.l.ij. F. munimentũ.accur.

ſſe. nec reperif. vt. S. e.t. l.at ſi quis.S.quid ergo ſi ex. aʒo.
1Ecoꝛꝑa.officiũ.ergo ꝓ moꝛtuo inferendo babʒ locũ officiũ
ſidis. interdictũ ſequens ⁊ actio in factũ.q ẽ.j.ti.i.vt.. S
