dioꝛum cã rome ageret: Rñſum

intno H ſeeſta ſceuola extraoꝛdinanio⸗ lnch,
ras eſtibictus p inte cioeſſe illi ſubueniendũ i Zẽ
darniſi ſti Pularcinte Jego pecuniaʒ tibiqᷓſi do⸗
ceſſerit. SOʒ quantũ a 2 —A
ſoꝛtẽ ⁊ ibi. ⁊ bic valet ſi . natur⸗ dedero:qſi mutuaʒ
erdektvot ſolucii. accipies: Julianꝰ ſcribit donatio
tẽ qð boc caſu dici 2 & „S — .
i vigeti pecunia pe⸗ nẽ nõ eſſe. Sʒ an mutua ſit uiden

cale cũ iõ ſit in re alia
ut.j.de ſolu.ſi pecuniã.
⁊ mõ ſupꝑioꝛi caſu dixi.
rident quidã ꝙ in.il.ſi
pecunias iuſſit ponere.
bic nõ.boc nõ valet.qꝛ
idẽ ⁊ ſi nõ iuſſit.ut.j.ð
fur. ſalſus. .i.tu dic ĩ
hoc eſſe ſpeciale.qꝛ licʒ
res nõ ſit in conſpectu
nihilominꝰ iñ itelligat
nũc trã ſferri dniuʒ ſi tñ

dü. ⁊ puto nec mutuã eſſe magiſ⸗

alia opinione acceꝑit. Quare ſi
eos ↄſũpſerit lʒoditione teneat᷑
tñi doli mali exceptiõe uti poterit.

cõſũpti. NHNã ⁊ ſiegodſi deponẽs
tibiðᷣdero:tuqſi mutuũ accipias
ne depolſttͦnecmutuũ elt. Il
alis parav ſit ſolue⸗ nec depoſitũ nec mutuũ eſt. J⸗

reboc eſtao airn liñ eſt: ⁊ ſitu qſimutuã pecunia de⸗
deſtinata eſſet ſoluriõi . 5 a
⁊ pecunia retinet in ceXꝗ. derls: ego qſi Ccõmodatã oñdẽdi
muururg:ccenn 5.,⸗ gratia accipi:ſʒ in utroqʒ caſu cõ
alias nõ niſi res in cô,5 ſzptiſg nſſmis codictiõr' ſi .
ſpectu ſit. vel niſi inter ſũptis numis coclictidn ſine doli
ueniat ſtipulatioAue exceptiõelocꝰ entt. i Elia.
enelics eu crgo mea On oiĩs numeratio eũ gac⸗
u ſugi ꝛ mea fa — 31⁰
Gapecunia cüidemin Aipit: obligat: ſed quotiẽs
utroqʒ caſu dicatſtatui .“M
ſe debere. ⁊ tů dicit iobib·
qᷓ;uis nũmos meos nõ accepis.Rh.vere nõ accepit meos.ſed fictiõe iuris
meiſunt bꝛeui manu facit ut.j.de iure do.licet.S. quotiens.⁊ cũ bac deter⸗
minatiõept inrelligi qd ðꝛ. C.e.l.ſi ꝓ mutua.quia res ibi erat pñs.
A ſocius omniũ bonoꝝ. ut aliqua ſit buius.l.dubitatio.ad buc tam
nõ poſuerat in cõmuni.ꝙ poſt õctaz ſocietatẽ queſierat. ur.ſ.ꝓ ſocio

.

ll. nemo ex ſocijs.S.fi.ꝛ.l.ſi quis ſocietatẽ. ⁊ ad boc.j.de ſucceſ.edic.:.i.S.v⸗
( nuſquiſq;.a.j.de ſolu. ſi is cui.⁊.j.ꝓ ſocio.l.nemo M
¶Vm filius.viaticũ.i.vie.⁊ itineris diſpendiũ ⁊ moꝛe.vel quam poꝛta
ui cauſa expendendi in ſtudio.
d ¶Extraoꝛdinario.ji.officio iudicis ſzm. Ald.⁊ aʒ. ut ar.j. de cõdi. ⁊ de.ſi e
uile. Itẽ utili certi cõdi.m Jo. ut. j. de iudi.ſi longiꝰ. F.i. qͥa directa dat
patmi. ut ⁊ qlibet alia queſitã ꝑ filiũ niſi in quattuo: calibꝰ qͥ ſunt.j.de ac.?⁊
obli. filiuſfa. ⁊ niſi in actiõe in ſactũ. ut ⁊ in.e.ti.l.in factũ.nec eſt abſurduʒ
uo aupilia dari:cũ ãbo ex eqᷣtate det᷑.ſic ⁊.S.de rei vẽ.ſi ãt.S.ſi bõ.
J Aego. nõ fieri.imo videt fieri qꝛ in coꝛpeↄſennmꝰ ⁊ in dñij tranſla⸗/
Anone. tz in cã diſſentiam. ut. j. de acquir. re. do.l. cũ in ceꝛpꝰ.que ẽõ

inutuam dederit: omnimõ
uerit: ñ alias creditã efficit: niſi ce
teri quoqʒ ↄſentiãt:qꝗa ſue partis

Em filiuſf. au) Lpia.
uiaticũ ſuũ mutuũ dederit:cũſtu⸗

qʒnũmos accipiẽtis nõ fieri : cuʒ

q? ſcdᷣm uolũtatẽ dãtis nümi ſũt

So. hic erat certa cã ex qua ſola volebat dñium tranſferre.ſ.dona

lio.nec ex alia cã volebat rẽ ad aliũ pertin ere.ibi eri aliter volebat/⸗

fieri re accipientis.vel dic ꝓ ibide donãdo ꝓmiſſio. vel debituʒ p/

ceſſerat tra ditione᷑.vñ iʒ mõ ut donũ.tu vero ut creditũ accipias. iñ
19 fit. ut. j.e.l.ij.G.fi.bic aũt de donatiõe futura intelligit.⸗ potes

nat:pecuniã nũerat:ſʒ nõalit obli
gauit accipiẽtẽ:q; ſi extitiſſet cãꝰ
in quẽ obligatõcollata fuiſſet.ue

luti ſi donatoꝛ ↄualuiſſet:autis q

accipiebat:pꝛioꝛ deceſſiſſet⸗

cuʒ pecunia daret᷑: ut aligd fieret

q;diu ipendenti eſſet:anid futuꝝ
eſſet:ceſſabit obligatio. Cuʒue⸗
ro certũeſſe cepiſſet futurũ id nõ
eſſe obligabit᷑g accepiſſet.ueluti

ſi ticio. x. dedero:ut ſtichuʒ intra
lalas manumitteret antelꝛlas nul

lã actionẽ habeo poſt lelas ita de⸗

mũ agere potero:ſi maumiſſusñ

fuenit.Si pupiliꝰ ſine tutoꝛis au

ctoꝛitate crediderit: aut ſoluendi
cꝗ dederit:cõſũpta pecunia cõdi-

tionẽ habet: uel ſiliberat᷑: nõ alia
rõne:qᷓ; qð facto ciꝰ intelligit᷑ ad

cũ ꝗ acceꝑit pueniſſe.qᷓ ꝓpter ſi

h

eandẽ pecuniã is qincreditũ: uel
inſolutũ acceꝑat: alij poꝛo in cre

ditũ uel in ſolutũ dederit:cõſum⸗

pta ea ⁊ ipeobligat᷑ pupillo:ul cũ

a ſe liberauerit:et eum cui dede⸗

rit obligatũ habebit: uel ſeab eo

liberauit.nã oimodoꝗ alienã pe⸗
cuniaʒ crcdẽdicã dat: cõſũpta ea
habet obligatũ eũ:qui accepit.
IYtẽ qui inſolutũðderit:liberabit

ab eo:qui acceꝑRit. i Seʒ

ſunt erroꝛes qui

emp. l. in vendi⸗/

f¶ Accepit. mu/
tat pſonas.
g ¶ Coͤſumpſerit
ed qd ſi ertet.
Rñ.idẽ. qꝛ cũ ex

lũtate videt re⸗
conciliari poſſe
donatio. ar. S. 8
tranſac...⁊ſi pꝰ
nen iudi.S. ult.
b Londitiõe.
ſine cauſa.aʒ. vł
certi generalis ĩ
ſpecta opinione
recipiẽtig. Jo.

i ¶ Dantiſ. quia

nõ babuit ani⸗
muz repetendi.
alias nõ eſſz bo
na rõ.qꝛ ⁊ imu ⸗/
tuante alienam
pecuniã accidit

Mam 2 ſi vere.

ſupple ita eſt.
nam .
k ¶ Idẽ eſt econ
tra rio.accur.
¶ Mſtendendi.
ut diueſ appare
at. ut. j. coõmo. l.
iij in ſi ſi ex
dDdictis tribus re⸗
ſponſis colligel
ſic dñiuʒ nõ tra⸗
ſire. niſi uterq;
ſentiat. ut. j. de

ac.⁊ ob.l.in om

nibus.
m (In utroqz.
.l. ſecundo 2 ter
tio non pꝛimo.
m OKonditionẽ
ſine cauſa.

re contrabi. obli.in pꝛin. Rñ.nõ dicit ideo quia aliud nõ exi
gatur. ſed dicitur quia ſinere öbi non poteſt. so. “
b Egit. i. expſſe. vel etiã tacite.nã ſepe extra id qð agil: tacita naſci
tur obligatio.ut.j.cõmo.ſi is qͥ.in fi. Caſus.i.vnꝰ ð mmibꝰ.j.dicẽdis
6 Deceſſiſſ et.aut penituit donãtẽ.⁊ ſicno.qꝙ tribꝰ modis reuocat
donatio cauſa moꝛns ut bic.⁊ inſti.de dona..i.⁊.j.de dona.cau.

nndategn ergo de re Zhi obligario. ut inſti.q. mo.

Ct cum.aliud exemplum.

d ¶ Abligatio.i.effectꝰ obligatiõis.ſic.j.de di.cã da.l.ꝙ ſeruus.
T eſt hic ar. ad q̃ſtionẽ quã feci. S.e.l.nã ⁊ ſi fur. Idẽ qd ſi.x. dedi.
ut domũ faceres uſqʒ ad kalendas.⁊ iã ſumꝰ ꝓpek aleda s.ðut cet/⸗
tũ ſit te opꝰ facerenõ poſſe an agã ſtarim. videt᷑ ꝙ ſic. ſ ob ſtat do⸗
li excepno. ut.j. de ver. ob. cũ ſtipulat ſũ mibi a ꝓculo. ⁊.l. ſtipula⸗
tiones.S. plane. ecõtra videt᷑ nõ agãullo modo niſi pꝛi illa die
elapſa. ut.j. de ver. ob.l.ſi ſtipulatus eſſer abs te. ⁊ meliꝰ. g. ſi quis
cau.l.ſi ei..bõ.null niſi peniteq.ut.j.de ↄdi.cau.da. dedi.·i.

hic dicere quot
idipſũ agit᷑: ut cõfeſtiʒ obligarek vicie Zcius ut
MHNazʒ ⁊is ꝗ moꝛtis cꝗᷓ pecuniã do⸗

tent utriuſqʒ vo

hlannn
itaii
mniſnitr
ignad

(iiogel

6IINad

(mlo iu

ſet.

IN Kenns

henrrol,
(nrbltſe
Axſiurit⸗
(unſtoi
ieei .
irfununte

murtleti

Maltuoe
Myplliccee

Abrdeen

—

(Wwvlteh
itſaidinn

Aoortotte
MWuexdia
hei ieubi
(winnu
ſen irder
aiuzuer

nſgide
umMmihiſti

untktigt
ziffnlee

SDuodecimus

nh . De rebus creditis
ulcr ſg iudiciſs. utĩ al . nõ obſtat illa i. uel by. ſol.
.deld N Veenüo repet. ur. E. ſi iitdicijs. ut ĩ allegata.. ſi quiſ cau. Itẽ nõ obſtat illa q. mo. pi. uel by. ſol.
nn eg on fuent. ſed ler eß nar en vſdctc ſrhde H nn qꝛ ibi dus erãt v̈bita ĩtegra. ⁊ vnũ otũ ſoluebat debitoꝛ. Itẽ collaroꝛes. i.
nelgche mi. ita fue. ali.. i et. lſipuella. eg guirom⸗ §. flauius. tnbutarij. iõ ꝓ ꝑte ſoluũt.qꝛ multũ grauãt᷑ ĩ tributis.vñ in boc releuẽt. ut
Neen numitte is ibi de effectu. . ſeait 1 Alberal. c c poſt oſũptiõz. a.ð col.fũ.pa.l.ij.lixi. xr ꝗ Diminuere.no.lites minui debere.ſic.j.de
fnne ęꝗ6 Bi pu ll, vderit cuida ſuo cre ſincdi. hee Ran eñ accepit aqua plu.ar.l.ij.i.tñ.⁊ ĩ auc. vt cle.apud ꝓpꝛi.epi.couen. fi. col. i.
enen g E. ſ. aipietis. puis qe es olup it. vñ ſi es ꝑdidi. u Inuʒ.peritũ.lite
N n atior ibera ot. ut. . rẽ ra. ba
ſecAe. io pupillo m „. . . 65 ciij ei 9 Dtij ſni Lamplius.
min 0 Pubelefe 5 iũ eiꝰ ꝑtineat lites dimi
un iyeſh nm die lacto tibi pecuniã donaſſez: ut cũad officiũ eiꝰ p Veſta

. . ein t 4 E eſlar anerta⸗
6. Tpupilli ſoal E A . e. 1 perit fuit extra iudi
Arnin neuf vr erdenl 4 tu mihi eandẽcrederes: an C nucr J u 8mutniſdent erat jauſupler dic vinũ da
A niad ſupiot ai Credita fieret. diriĩbmoi ꝓpoſiti Inuz qð mutuũ datũ erat p m mutuoi klendiſ iul.
nt da erlato. el onibus nõ ꝓpꝛijsuerbisnos uti. AlAudicẽ petitũẽ.qſitũ eſt: c ¶ertrũc valebat x. peri
En uleet nütale otructüneq; donato eſſe ius tpis ertiatio fieret: ur-n cũèda i enugu dirr⸗
umi aeeererelins ſia talc oaani⸗⸗ tiõʒ ſj tũ eſſet an:cũ litẽ ↄteſtatꝰ fuiſſet teſt ilił octobꝛis. ⁊ ſen
R abea ne dolo neqʒ pecuniã creditã.donatiõzn ler an: cnien uuig ſt.ilel. octobꝛis. ? ſei
T deſijt babere no a mete vecunia darer an cures iudicaret᷑. Sabi. reſ põ. tẽtia data ĩ lel.iãuaꝛij.
mim gg ienen pupilo. k eſſe: qꝛ nõ ea mẽte pecumia da IE dderetur: ebis ⁊ alijs tpibꝰ miꝰ
NnmigeO ſi liberari pupil oimõ penes accipientẽ maeret ſi dictũ eſſet quo tꝑe redderetur: valuit. ſubaudi. q; va⸗
liberari pupI gt oimõpen aud
nlrſ lũ ſic enĩ eſſet ei rq noeſſe: quia exſol Edi cã quãti tũc fuiſſ:ſi nõ:quãati tũc eſ luit tpe dati mutui. vlt
in tllia mututis vl ſol credit ã nõeſſe:quia ex oluecheg cidetitii eſſer Interrogatü reddere oᷣbitoꝛ eq̃ bonũ
ſe veentis Pdicr magis daret᷑:qʒ alteriꝰ obligãdi. ſeen heru⸗ et . eſs ſ min⸗ zaler nüc. vnð
ne terioꝛ maioꝛi 2. a⸗ Qitiò Nloci pciũſte⸗ Oeat:. . actoꝛ vult eſtiatõz quã
ſraig Z igcmngs picuiũ Igit ſiis:ꝗ pecumaʒ hac ↄditiõe uU P gop

— — . ti plꝰ tũc valuit qſ̃ mu
nfraif rrãſit Perineer accepit:ut mihiĩ creditũ daret ac ſi ucnilerce aloedtecaee mauit vñ ankbzna wr
Deagepetc. nie. vt iſt. qͥ. mo. = r. & itã. tur: 10C. . bec eſtiatõ pluralis ba
t nszbi obl uẽ Ceptã dederit: nõfoꝛe creditã.ma 4

Sun is Ppaima opl/ gis enĩ meũ accepiſſe intelligi de eſſet: . anbict De Ut. hndee e r
ut morrg dinS ʒhec ĩtelligẽda ſũ culemun: hm Jo. vt. j. ð cõdi.tri.
emn eratmaͤllari bie beo. Sy hec itelligẽda ſũt ꝓpter j

— , „ d — . . c
22 R. i . ſſede ſires ⁊.l.ibaci fi.ſj cer⸗
enem maio ſubtilitatẽuerbon :benigni tů ẽ 4. Ait qſimibi legatũ po ſ te immo tpe ↄrract. vt
nigin re. Zieodi trüqUalere. Dem. nz:ct uẽdideni moꝛtuoeo poſſete ¶. deac. etob.cũ qs. q
de Vnene idã eſtimauerunt:neqʒ mihi pciuʒ ↄdicere. Juli. ait. qſi S5. br ſideuſſor fut
a upilſ iherek. ſ: q decẽ peteret: cogẽduy ex re tua locupletioꝛ factus ſim. ps ipreiſaiſiationis
e tliceꝑ oſequs n . F . . .¹à ¶n.appoſitũ ĩ ſanſdatio
n epererpipn⸗ v. acCpere:r eliqua pſeg neqᷓ; eu Fauisgeri .. onn nerhrſd ver. ob. quoti
n lus vt bier.. 6 qfundũ ſuũ diceret: ꝑte dũtaxag ☚— cln Ar 3b eeen ar
ncn ⸗dieng ſ. facturꝰ uidet᷑ ptoꝛ ſiactoꝛẽ cõpu- ſe qui 3 and qua certu p en. ve er no bean iuſta
e dree ic fuit naturale 7. — T 5 J. . * igadi Im io.
ndi bmue lerit ad accipiendũ id: q offerat Reditoꝛ:qui II Sem. nergzirre Hni,
gu en ibi natnrale tm̃ er.obl. ſi ex legati. ꝛ.ſ.
Quovaſa idedtte e öhel wvoluerit. vell vſur. l1. moꝛa. ?.l. ſciendũ · necob. ſ.ö. triti.l.li. vbi dicits dekepii madieg
— pupiililoe roe tinoi vel bic. ibi coperitlbarat inoluert deoiderari ar tbi reloluereni valebat bicſic.libi af no futrati moꝛa ſy certe
kimn ſm. Al!. bic de equitate. ibi rigoꝛe. bIJs. pꝛim acceptoꝛ. Olicelari⸗elbrre er Frendd. ſo die w ibi vonitas iniſe
Gunu etſi. a. .. iure do. l. pf fili K & Quri alienaz. ut bic funt in cagpſideratr ſzi imutui.no aleat. Ne tps da
d. moeſertenn in. Poſd ⸗ 1S dicni ſubauditis bac.l erãt due ſtipulatões. una eſtiatiõis erat alia rei.ut ibi no. ſtipulando e
(inß Beutelen vpeabuit⸗ n l. matiõʒz videt᷑.ð pñti eſtiatõe cogitaſſe.⁊ ſic de pſri dic vĩ egif ii⸗ aahu
ſinhn e mbt ödit velgartteret dicit. ſic. . e. ſi et me. ĩ fi. ſicno videt idẽ. ut.j.de ar enb.ls Fſi Burate Bm Hõ
nulnin. ta. nec mutuũ. nec donũ. ut bic. et. ſ. ð ſol. ꝗᷓ ſic. ꝙ ſm rigoꝛẽ itel/ bat᷑ ex cõtractu ſtricti iuris.i idonen. ed izm erit foꝛtite Furikd mor
1Auſn ligi aliter de equirate ut ſubicit. et. . de do. l. qur id. F. i, que ẽ. rüisibzentidiet enndn des ias ionmrauo a iernarsne.wi
ſKad biee ias Pualet. vr. C. de rale placuil t ios do, Pro eucr, i qbe cöſſderankpa dcã. ut.j.de uſur.l.vid eamꝰ..ſi actõ
R84 n Aerbor. .donatois. 2 munn. que fanifi öͤraneã volũ . 7.. ſe. Sʒ ꝙ dixiin bone fi. idẽ dicas ĩ legans.⁊ fideicõ.ut.C.i quibꝰ
uine natani pmſurd, ut.. ö do.l Ci pii.ſcom ſignif eeröane dald ne e e,o eſt ne l minoꝝ. ſed vid et᷑ iſtricti iuris iudicijs tꝑus moꝛe
ogtudidhd iatẽcredetis. vt. C. öac. a ob. ſicut. her aa bärlt Verob. i⸗ 9 ſenonens duoadftucr ur 5,5 reiué:fucr. Ged die p rei veriimilu b⸗
„ , nã ſtipulat'. Benigny. ſ. erare⸗ ſeno id en cũ bo. fi. iudi.et bocſim Jo. Ael dic ſm az.i.l. modati ð eſtiatiõe rei loq
ie ð nanrr gre nalern iſe enr mege lucid⸗ gerio ut patet wbi. qꝛ dicit ⁊ quati in q olidemt᷑ ꝑs li. dieſvrulte nõ Peear
önd aO P a Guduto. nbauch accipiẽdũ.nõ pᷣci tpe petitõis ſiue moꝛe.ur bic ⁊ boc qñ ꝓpter culpã agit. Si aũ: ꝓpt᷑ do /
irmczlen er cetera. vt. . fami. ber. plane. acc. 99 Da aecinetquͦ uõ Hei/ ſ 5 ku ad ſniam ex tꝑe more pot eſtiano creſcere. ut. S. ð rei vẽ.l.iul.
itinnn E Sſ nacipigepoſtob ig Nie d Pirin H e. ſenibir ſi be gei Vel dic ubi res ðᷣbita perit lit.cõt᷑.tꝑs ſpectat᷑.ut ibi.bic nõ
ang D up 5 4 ſe no ctedue beren⸗ Eend pig uel by. ſol.l. fi.et. 3. perijt AUl dic ut no.j.di.l.cõmodati Sʒ qro er.ſi egit ad vnũ dditõ. certie
n ſen ðMM figans Sere Hlund et. A. O col⸗incbii. placuit.iĩ pꝛĩ. mutuo quõ ſrcondéngtis ad heeſt Nach nec ſu iougard nec ſi
iſiin H. ſ. vſur. tutor. 5. lucius. et ad idẽ.j. ð act. emp.l.iul S. offern. et bec actõ arbitraria. ut. C. fideicõ.li.l.fi. In arbitrana eieſſet aliud ut. S.
hpn ſdepi l.q pignoꝛi.ſo. öbitoꝛ qui torũ debitũ ↄfuet. nõ põt ꝑticula ð dolo. arbitrio. F. ij 7. S. de rei ue. qp ſi poſſeſſoꝛ.tñ.vinũ tiñ ẽĩobligatõe.
i ſ. 4 3 db Pir trarijs. Bi vero ſi pfitet roro ꝑte ↄfenat im̃ vinũ im̃ dʒ peti.ut bic ĩuuit᷑.ſed pent᷑ dari in eadẽ bonitate quãtũ ad pᷣeũ
clhtl 8 ue eer e. Fat, debz repeiere. vkbic equutare. ibi ð ri quo erattpe moꝛe. t⁊ ita fit extiano iudicis offo. ut.j.de eo certo loco. l.
c ili ⸗ od bi⸗ iianlo i extra iudiciũ. vel ibi.ĩ vſurariũ debuũ hieñ ſi epheſi.⁊ ð edil.edic.l.ediles.S.itẽ ſcicdũ Extiatio aũt vini ſi ẽin obliga
ig 1 ger bie nrieiartentpte accipe ſicofeſſard pee plequiqſi niõe. ⁊ iõ nec põt peti. Sʒ ar. S.j. deo di.fur.l.iĩ re.ſed ibi ſpeciale ẽ in ooiũ
a

he ,9 5 . torũ dbitũ ẽ 18. Alij dixerũt. 1. illa. C. ð ſideicõ. li. l. fi.loq ĩ ſpecie bãci quãtitate. Alij
boc ergo ẽ“ qmittat᷑.ſoło pticulaꝛiſ.ſi toiũ dbitũ ẽ furis. Alij dixerũt.l.illa. C. ð tideico.li. l.f. loq ĩ ſpecie baciĩ qutitare. Al
Be e le geclteck ſpaãle ẽ ſauo Uibenari ſic ẽ et ſpole dicütilla loqui fauoꝛe libertaiis. Alij ꝙ ibi fuit petuũ vin.i.vmi ætiauo.

vinũ bri nõ poſſit. Alij qð de extimatõe illa bic dicit q ꝑ ſeazx
ſuiamn⸗ weir urfi Ut arbitrarijs. Alij dicũt bac loqui ſzm ſua tepaqñ
libellꝰñ dat. H̊ udex iꝰſuũ dabat qlitercũq; eẽt petitũ.pᷣma ẽ uerioꝛ.
ce Abi eſſet peritu.ita mñ ſi iure ibi ↄuenia t. ut...ð acti.emp.rõ./ fi
eum ſeruũ.q̃i mibi.vt qꝛ ego eiuſdẽ noĩs ſum ut.j.ꝓ leg.l.nij
esſe andlide.
certi odic.gñali ”Ʒ”M ,;—ã „
cu ei ueiariaect. ob reſtitutionẽ edificioꝛũ credide

4 * e,t b bẽ 7 7 1— — 9 — . „
tenig iſn bſiai⸗ lit: in pecuniã ſn⸗ Rachlcti: pꝛi⸗
um. ur.. deneg. uilegiũ exigẽdi habebit.
geſt. l. fi. . C. de u Gueng d .

l.marer debzʒ ue/ 9 ⸗ r. S n
nire. Tin bacae ei mMutuã dederit: fidiuſſoꝛemqʒ

rebꝰ alie.ſñ alie. .— i I Dem.
l.i. . C. ð reiuẽ. pecuniã militis Pcuratoꝛ

SSen accepit:exẽplo eo:quo ſitutoꝛ pu
oↄdi.iĩ pᷣn. Itẽ ex AII j
o bicvicar Pllli aut curator inucnie ecnnn
quidq poſſe pealterutriꝰ eoꝝ creditã ſtiplatꝰ fue
het e“ nit: actionẽ dari militi: cuiꝰ pecũia
aʒ vẽdiditi ſuas. fuerit:placuit. i I dẽ
ena reertare eh Juitas mutui datione obli⸗
beata me. uel qꝛ garipõt: ſ i adutilitatẽ eiꝰpecunie
ai el nni uerſe ſũt:alioꝗn ipſiſ oligcotiare
qꝛ atoꝛẽ ire iir e g2 .
ciut ar oe Hũtnõ ciuitas: tenebunt᷑. ¶ Gaai⸗
dic. in d. lii ſoꝛ. ( Reditoꝛꝗqnõ idoneum pi⸗
Se li A„nus accepit: nõamittit er⸗
tuã bʒ ab alio,; actionẽ eiꝰ debite q̃ntitatis:ĩ quã
renet. niſi ul cul
pa uel ſua moꝛa
irercedat.ut.S.

de rei uẽ.l. Jul. ſcribit ſi bominẽ. Si autẽ a nullo cãʒ beat uel habʒ
ſed lucratiuaʒ nõ tenetur niſi in ſubſidiũ.ut bic. ⁊.S.de.neg. geſt.l. f.
nã in ſuꝑioꝛi caſu.qñ cãm nõ lucratiuã bʒ.nõ midet᷑ locuplerari cũ a
liena iactura.qꝛ tm̃ ſibiabeſt quãrũ adeſt. ar. inſti. de ſe. . ſi res.alie

quis centũ. duo collige ex bac.l.⁊ qð ex ſtipulam ad icerta tm̃
ceruicõduõ ad certa det᷑. ut bic. ⁊ iſti. de. . ob. in pri.⁊.j.de noua.
l. eũ qͥ.ſed prio dcõ ẽ. ¶. de pac.ſi pcõ q.ſo. ibiagt ex ſtipulatu.i.ex
ſtripulatõe certi ↄdic. Itẽ eideõ.inſt. ðᷣ act.. fuerat.⁊.C. de rei ux.

ach. l. i..i. ubi etiã ad dotẽ certã ex ſtipulatu dat. So. ibi eſt ſpale.

Zid ſzm 3.3. e.certi cõdictio.S.i.ubi ex incerto Zctu certi cõdi.a git
So.ſubaudi hic maxime.nã ⁊ ad incerta datur. puta ad intereſſe ſi

modo fieri põt cenũ ut ibi ditimus.
geeinudztniaddtari Starc illi, Se

Mabebit. iã in tacito pignoꝛe.ut.j.ĩ qui.c.pig.ta. .l.i.q.ĩ ꝑ
ſona. nt. . deceſ.bo.l.i.⁊ de priui.cre.ſi uenter. S. diuus.⁊ in auctẽ.ð
equa.do.S. bis ↄſequ es.coll.vij.⁊.j. ꝓ ſocio.l.cum ouob us.i.ides

pillo. uel adulto. ut bic ⁊.].de cõ ſti.pe.l.eũ qui..ſi actoꝛi.et.j.
ex fac.iu.l.ij.ita ꝑ ꝓcuratoꝛem militis.ur bic.ſic ⁊ ał aſſim lat᷑ ut
Qde reiue.ſi ut ꝓ ponis.⁊.C.ar.tu.l.cura toꝛ.⁊ caue tibi qꝛ nõ eſt
ſpãlitas iſta certi ↄdic.ex numeratioue.ut ſi dicas eum noie miliis
numeraſſe.qꝛ bac ꝓcuratoꝛ cuiuſlibet dño põt querere.vt. S.e.certi
dic.ꝭ.ſi numos.ſed ẽ in ipᷣa actiõe ꝑſonali ex ſtipnlatione otra fi⸗
deiuſſoꝛes q militi querit᷑ que alij non quereret᷑.vt.j.de acqͥ.poſl.l.
poſſeſſio quoq;..fi que ẽ cõtra. miſi pſᷣs eſſet dñs.vt.j. de ver. ob.
l.ſi ꝓcuratoꝛ pnns.a⁊ſm hoc dic.no ĩe ſuo.ſ.militis. Ael dic ſuo.i.
curatoꝛis. ⁊ in vtraq; ex ſtipulatu ⁊ cerii cõdic.ẽ ſpale.
b Juitas. verſe ſunt. idẽ dici debʒ in quibuſlibetoĩno collegijs.
ed ⁊ ipᷣe qui accepit tenet᷑ pꝛincipalit. vt. C. e.l.eũ ⁊ plene diſti
guitur. vt. S. de neg. geſt. ſi pupilli. F. i. S “
I q fſſon ciutas. ſed quis hoc ꝓhibet. Rñ. creditoꝛ.vt. C. de ſol. et
li. de bi. li.xi.l.i.et. C. de ſac.ſan.ec.auxẽ. boc ius.in fi. ⁊.C. de pdi.
mi.l.ſi pᷣdiũ. IJtẽ ⁊ res eiuſdẽ ciuitatis ĩ hqc cãm obligari pot cũ ac

reſpondit.Et plene dices.j.qui po.in pig.ba.l.interdum. =ð
H ꝑ tutoꝛẽ.uel curatoꝛẽ actio queritur pu/
3

(erinca. Dem.
MWim fundus uel hõꝑcõdi⸗-

adte ptiebat: hominẽ cõparauit

2. itẽ no. bic ar. ꝙ pᷣciũ loco rei ſuccedit.vt.S.de pe.bere.ſi ⁊ tẽ.⁊.j.
Braderttaesaikaarngzee

Liber

cipit in vtilitatẽ eiu s. vt.j. de pig.l.ſiis.iĩ pꝛin.ibi pot cũ accipitĩ ptilitatẽ.
Reduoꝛ.nõ aminit.ð videbatquaſi renũciauerit ei quãtitatiĩ qua
ignꝰ nõ ſufficit.vt.¶. de pac.cõuẽ.l.ſi. Ded tñ contra eſt. vt bic·
7. ]. de diſtrac. pig. qd in pig.S.fi.⁊.l.queſitũ.⁊.C.e.ſi in ꝓuin.in fi.C. ð
ac.⁊ ob.l.aduerſus.ſed Aeneti non ſeruãt lege

miſtam
Deantaenkn
Deiſch directo. pr . ð
pignusgnõſufficit. ) Aulꝰ? inſti. ſiqs man. inpon.
Jinſtitoꝛẽ ſeruũ dñshabue

un e ar aa vinn q
, . git eri cuʒ eo. F. fi. 2.j. ꝓ ſo. l.
nit poſſe dici Juli it ctig; fi. ⁊ bꝰ ſi ĩ Fic eot
cõdici ei poſſe qſi iuſſu eiꝰ cõtra⸗ inqua fuit ppoſius.
h atura quo ppoſitꝰ ſit. dem vt. j.ð inſti. cuicũq;. .

. = . non tñ
HNipecuniã creditaʒ accc⸗ o Et ab eodfio ae.
turꝰ ſpopõdit creditoꝛi fu n.
turo: iptte hʒ neaccipiendoſeei euaſiwentanis er/

tionẽ petitꝰ eſſet:puto hocnos iu poſtuʒ. non tñ accepit

reuti:⁊ pꝰ iudiciũ acceptũrcã oĩis Pianeſimiteß ,5

reſtituẽda ſit. inoẽ qð habiturꝰ eſ r GMbſtningar ſcuͦ el

2: ſilirisg oteſt. tiᷣ fectu. nã ⁊ nuc tenet. ſʒ
ſet acto 2 ſilitis Steſt tpe ſolu tus doli habet exceprem
fuiſſet. Seruũ tuũ ipꝛudens afu velnõ numerate pecu/

nie. vt. ſ. de doli excep.
l. ij. F. circa. ⁊ ad boc.j.
q̃ res pig. obli. poſſ. l.
penul. Sʒ quid ſi ĩ an⸗
num aliquis ſub vſurii

re bona fideemi.is erpeculio:qð

ꝗ mihi traditus eſt. Sabinꝰæ caſ

pecuniã accepit.ſ. anne

l debitoꝛ ſoluere vult an
creditoꝛ accipere eam tenet᷑ cũ vſuf pteriti tpis tm.iñ.non niſi totius pis
ſoluat vſuras.vt.j.de ver. ob.qui Rome.in pꝛin.
Vm fundus acceptũ.i.poſt lit.coe.
JFuiſſet. vt. ſ. de vſur.l. i. ⁊.l. videamus. S. ſi ac. ⁊. S. de rei ven. l. ſi
boĩem. F. i. ⁊.j. de ver. ob. nemo. S.i.⁊. S. ad exbi.iul. .q;um. 2. . de pe.
bere. il! plene dices.ſ.de triti.l. penul.
ve Seruum tuũ.caſus Stichũ ſeruũ ticij a fure emi bona fide bie ſeruuſ⸗ ex
peculio veni dñi emit Pamphilũ.⁊ venditoꝛ mibi poſſeſſionez ⁊ dominiũ
tradidit.ſolus ergo bic verus dſis inuenit᷑leſus.ideoq; ei conſulit tnplici
via. AUna ẽ vtilis ſiue ex equitate.⁊ due ſunt per puncta ronis. SPꝛima ꝙ
dñs ſeruũ Stichum vendicet ⁊ Pampbylũ cõdicar codic. indebiti. Ocva

eſtvt agat ex empto vt habeat ratũ cõtractü.⁊ ſoluat vẽditoꝛi ſi qͥd eſt ſol

uendũ.⁊ venditoꝛ ei tradat ſi bʒ.ał. ↄdic.inde.cedet contra bone ſidei em/
ptoꝛem.⁊ boc queſiuit ulianus. AUſ et ſoluikin fi. buius. l. Lertia eſtvia
vt non habeatratum còtractũ. vſi nummos extãtes taqᷓ; ſppẽmvendicat.?

numpti. vendicatio. 7 depeculio actio ceſſat.
¶Impꝛudeus.i.ignoꝛans eum eſſe fueem.
v Hona fide. putans eſſe raden1is.
5EAd tepᷣt em̃ bebere peculiũ duplicis generis. vt.ſ. de pecul. binc qnt. .
Ppt.aʒ.⁊ buiꝰpeculiũ alienarenõ potuit. vt.j.de pecul.l.libera. quareperus
dſis vendicat.vr. j. dicittuur. riernen

ex contractu ſerui de peculio tenet.⁊ cõpenſatio nõ obijcatur. ſi autẽ ſunt

a & ibi raditus. ſic mibi acquiſitus. Sed ſi ip̃i ſeruo Sticbo eſſz tra
ditus non eet factus meus. ſed veri dñi. vt.j.de acq. re. do. ſi ſeruus qᷣ ẽ co/
tra.ſed viderur nullo caſu mibi acquiri.qꝛ erraui v enditoꝛ in tradẽdo. igi
tnr nõ trãſſert onius.qꝛ nemo errãs dñiuʒ ſue rei amittit. vt. ſ. de fur. falſus
in pꝛin. ⁊.l.ſi quis vxo.S.cũ ncio.⁊.l.ſi is qͥ re.S.ſi te ⁊ ticiũ. 7.j. de acqui.
re. do.ſi ꝓcuratoꝛ. ei.j.de condi.cã da.l.iij.S.ſubrilius. et.j.de contraben.

emp.⁊ ſi cõſenſuʒz. S.fi.ſed certe hic nõ fuit talis erroꝛ in dñio vel in ꝑlona
id ẽ ſubſtãtia pſone.ſed in accidẽéti.ſ.an ſit oſis. imo bñ oſentiebat vti eu
naſiret dñiuʒ. vſñ raſit cũ nibil tã naturale ⁊c. ut inſti. ð re.di.ꝗ. per traditi

onem. Item bñ ſciebat ſe dnium bre rei.ſ. hoĩs quem tradidit. ſed in boc
errabat qꝛ purabat me dñm ſerui.et ꝓ ſe mibi teneri tradere.et ſicin cã tñ̃
errauit qᷣ erroꝛ non nocet. nã qñ ſoluo indebitũ excã aliqua quã puto vera
que non eſt. traſfero dhium.ſj poſtea repetere poſſim. vt.j. de condicinde.

P totum. ſed certe in.l.falſus.fuit ſimilis erroꝛ accidentis.vt bic ⁊ tamẽ no

iranſit dñium. vnde dic vt ibi.

nihne
ußſi

⁊ in fi.⁊.S.de iudi.he/

pꝛeſſiuũ.ſic. S.deſena.
e.l.mancipatũ. S. fi.
q Di pecuniaz. acce,/
turus.quo ad ꝓ

ſeiae

ſicen

eldon

enintite

cvNegalon
nuct uſ
xrnleid

ſtolg

(nd⸗

ibuod,

.

—

Uenitaue

t Uaͤg
bNeN.
enſini

liglbenc
Lonee
irin
iſilein

wkäüftnin
panenie

mnlugi

onnog iſch

carlibone

albycdeicoq

lpoſeſons,

) debici
Niange

MenCed

nbeegeg
Nepenlone
zdertgcela
iſllhed⸗
ſpuſieg
ſcſen e⸗

oRdre
ſpzepcſa⸗
hoggutn
NMerr gütpic
dgboeſu
Ennal,
taen
Pitcicedet
ſitieecies

ſſderd

enizgeſe
ſcouen

bEondicere P⅓
tur ꝙ nõ ð me ſed itoꝛẽ
cur alij ſoluit quãtum debuit. vt in i
qð vnus ſoluar alius repetat.vt.j.de ↄdi:inde.nonẽ nouuz. Unde
vtili codic. indeb. agitur cauſa vuandi circuitus. vt.jſi cui plus ꝙᷓ.

p.l. fal. l. vid ea /
mus. 7. . de con
di. inde. l. domi
nus reſtõ lʒ vide
atur neq; ex con
tractu vel quaſi
neqʒ ex maleficõ
vel quaſi obliga
tus eſſe.

c Ex negoclo.

quolibet. yr. pu⸗/
ta ſeruũ paui ex
meo. Ael al. geſ
ſit et male. ar. ſ.
cõmo. ſiis qͥ mi
d Actun. p retẽ
tionẽ. nec em̃ da
ri videt᷑actio.vt
pote cũ ĩ rem im
penderat q vere
erat ſua. et iõ bʒ
erxceptiõeʒz aſqᷓ;
ttadat.ſi o tra⸗
dat bʒ cõdictõeʒ
ad poſſeſſioneʒ.

epars aʒ. Vel die
ſzm. b. ne. g. agi

de peculio vt ar.

8. de neg. geſ. at

ſ. omo. ſi is q. F.

fi. ⁊.j.dð ac.ẽpt.
e ECtboc ven ẽ

ſizm ꝙ poͤt dire /

ctoa me ↄdici.⁊
boc ex equitate.
directe aũt vide

cõtra vẽditoꝛẽ

Hadijcere debuit iulianꝰ nõaliter

Liber duodecimus

ſius poſſete mihi bominẽ ↄdice ſubſiſto qdẽ nullnegociuz me⸗

re aũt. Sed ſi ꝗd mihi abeſſet er cũ cõtraviſti:ſs/ ppꝛiꝰ ẽ vt obliga
negocio qð is geſſiſſet:innicẽ me ite exiſtimẽ:noõqꝛ pecuniam tibi

tecũ acturũ hoc uerũeſt nam et credidi: hoc eni niſi ini ↄſentien⸗

Julianꝰ ait:uidendũ ne dũs inte tes fieꝛi nõ põt:ſʒ qꝛ pecuniaſmea
grã exẽpto actionẽ habeat: uendi ad te ꝑueniet ea mihi ate reddiꝰ
toꝛ aũt ↄdicere poſſi it bo.fideiem bonũ:⁊ equũẽ. m Madeſtinꝰ

ptoꝛiqð ad peculiares nũmos at⸗ ſr Rincipalibꝰ cõſtitutiõibꝰ
tinet ſi extant: uendicare eosdñs ¶ cauet᷑: nehi: qui ꝓuinciam

põt. ſz actione de peculio tenetur regunt: qui ue circa eos ſunt:ne/
uẽditoꝛi:ut pᷣcium ſoluat.ſi ↄſũ⸗ gocient᷑:mutuãue pecuniã dent:
pti ſũt actio de peculio euaneſcit fenuſue exerceant. Aul?
Reſidis puĩcie officialeſ:
ł—W qꝛ ꝑpetuilũt: mutuã pecu
niam dare:⁊a fenebꝛẽ exercere pñt

9 —

dño ſerui uenditoꝛẽ exẽptotene 1
qʒz ſi ei pciũ ſolidũ ⁊ quecũq; ſicũ

libero ↄtraxiſſet: deberẽt dñs ſe Pꝛeſes ꝓuincie mutuã pecuniã

gr decodn ..⸗ ui pᷣſtaret: idẽ dici debet ſi bo. fi fenebꝛẽ ſumerenon ꝓhibetur.

de. qͥ excep. .ſi

dei poſſeſſoꝛi ſoluiſſʒ: ſi ̃ actões E Ericulũ Ogeſtinꝰ
qs aduerſus eũ hẽat pᷣſtare dño⸗ nominũ adeum:cuius cul
pa
Jetme:⁊ Titiũ mutuam tinetr. Albo.
pecuniã rogaueris: et ego ean E Ecuniã:quã mihi ſinecõ⸗
debitoꝛẽ tibi pmittere iuſſerim:
tu ſtipulatꝰ ſisꝰ cũ putareſ eũ Zi ſti Litioſ ub cõditõe cũ pendẽte
tiidebitoꝛẽeẽ: anmipiobligaris: conditione ĩcoſtatu ſit obligatio

— ,— —

ratusſit. c¶ Elſus pa deterius factũ ꝓ ue er⸗

ditione debeas: iuſſu meo ꝓmiſi

De rebus ereditis.

apbylũ.ſ.ↄdi. inde.ſed Stichũ rei vẽ. poͤt. ſ vide peculio ſunt.x. tm ⁊ ſeruus nũc bñ valet.xxx. igit᷑ vna.x. retinet vẽditoꝛ nõ
6 debeas agere tm̃ q nõ eliberatuus ↄſumpta ſiue petat actõe de peculio.ſj nũqͥd ⁊ alia.x.p acnõem de in rem
ſti. man. 5F. recte. tm. nõ eſt nouu,z ver. rn.nõ. cũ no babuit occaſionẽ obligadi dñm. vt ar.ſ. de in rẽ ver. ſi res
§. fi. . l. ſe. ar. Z. j. de in rem v. l.iij. in pꝛin. Itẽ bic ſeruus qͥ hoĩem emerat
aut babuit liberam peculij adminiſtratõnem aut nõ.ſi babuit ergo potuit

tranſire dñium peculij
nõ ergo dñs eĩ poterit

pꝰ ea vẽdicare ⁊ bic die
ꝙ pot ſi nõ hebat libe/
ram peculij admini/
ſtrauoné. ergo e? dſis
nÿ dz tenen de peculio
ar. C. ꝙ cu eo. ſi liberã.
2.ſ. de pig. ac. ſi vuene⸗
ni. §. fi. Ad qðᷣ rñ. ꝙ R

babebat liberã peculij
admiſtratõeʒ. nibilo

minus tenet ei noĩede

culio. ut bic. ⁊. J. ð pe
cu. liberã. ⁊.l.qſitum.iĩ
pꝛin. ⁊.l. quã tuberoĩs

F. ſũr quidã. . F. alia.

tẽ nota inteſſe ĩ obli⸗
gatõe qð dicut. ſ. de re
iudi.l.ſiqͥs ab alio.i fi.

i ¶ Zeneri ad tradẽduʒ
ſeruũ. qꝛ nõdũ rradide

rat bo.fi.emptoꝛi. Ael

radidu. ſed fuit condi

tus. ac.
Solidũ.ſi ſolutũ nõ ẽ

k Deberent. puta tale

pciũ qð fiar accipiẽtis

l¶ Pꝛeſtaret. qꝛ quoti⸗

enſcũq; ex ↄctu ſeni ſui
dñs aliqueʒ conuenire

vult eiuſdem ↄtractus

noie inſolidũ tenet.qa
videt᷑ br̃e ratũ q̃ ratiba
bitio iuſſui comꝑat᷑. ut

. ꝙ iuſſu. l. i. .. ſi ratũ. x
ſ. de pecu. depoſui. F. ſi

nuptura. 2. . de cope.
ſi cuʒz filio. 1.j. de edil.
edic.ſi ſeruus.⁊.j.rerũ
amo. l. ⁊ i0. F. fi.

am. t boc ſubijcit. nã ⁊c.⁊ facit.j.ð ac. emp.⁊ vẽ.l.ſi ſeruꝰ. .ſeruũ mm IUGdẽ dici..q. . dictum ẽ. vbinõdum tradidit penditoꝛ ſeruum. Haʒ

f enorert ↄdi.inde. vel cern generali q cõpetit cũ illa.⁊ certe boc ſia dño ſerui ↄueniebat᷑ ex empto vẽditoꝛ.oĩa ſibi
6

e.vt exempto ⁊ ↄditio t cu alij ſoluent qᷓ cui debuerit. vt. ſ ibi pᷣſtarentur ſi cum libero coniraxiſſet.
6 abdicere debuit. iul. c. ſed quo bʒ ↄodicõem cũ dſis nõ deſierit ee n Soluiſſer. ſeruũ venditoꝛ aʒ0.
vẽdite em̃ tes ⁊c. vt inſti. de re. di. F. vẽdite. .ſ. de tn.. pcuratoꝛ. A. O ¶ Warar ſit. ſͦ quare cũ ſine ceſſione bẽat. ut. . e. F. i. rñ. bʒ vtilẽ h dire

pe.H bic nõ ẽ ſolutũ p̃ciũ. nec fides

a dño ſemiipſtabtur

babita cũ nõ ſit pᷣciũ factuʒ acci cta credit. Itẽ nunqͥd liberat crededo actionẽ.rñ.ita dſio agete exempto.

pientis ꝙ eſſe debet. vt.ſ. deac. emp. l. er empto. 5. emptoꝛ. ſi tid eo ſicur ⁊ ſi rẽ veditã ſine culpa bre deſijſſet.ut.j.de be.em.qð ſepe.j.ſires.
li ono uel taribabitio dſfi boc recociliauit. vt ar . e.n ois. .fi. car. . pecul. l. a debek. ifi.ſ ar. O buie dioſſ rlifuginn⸗ eiar.

endicare vt ſpẽm. ideoq; nõ adminit᷑ oeſauo. xride er plo J me. rogauens tibi dariſubaudi ſam yr. vł nibil ſubau giuütdoe
e ot. de verbis que regũt duos accuſanuos diuerſos. edende ee

ne. F. ij. .l. ſed ſi certos. 7. j. de pecul.l.ſi creditoꝛi. .i.
adinittit cõpẽſatio. Itẽ nota ꝙ nõ opponit vẽdito: exceptiõe ali//⸗

d ſzm 1 8
is. 1 tandẽ habuiſti. vt.j.ac.

⏑

qu vẽdicãtẽ. h dicat ſe paratũ cedere actõnem quã bbbetõ bo. c¶ Subſiſto. i. debito. ſicſupꝛa de ꝓcu.l.ſeruũ quoqʒ.in pꝛin.

fidei emp. ſic videt᷑ Z. ſ. de ſolu. cu qͥᷣs H.i.ſed ibi.iõ ẽ aliud qꝛ Siquidẽ. id eſtquia. Au⸗ Aan,
P E 9. : Peoiu. cu qegen e R pꝛe d 6 Bigquide. id eſtquig. e Pꝛopꝛius.id eſt verius ẽ acc.
ceſſit volũtas ⁊ mãdatũ ſoluẽde pecunie.bic nequaqᷓ. ac. fF/Eecuia mea.i.mibi debita. ſic qd cũ eo.l.i.⁊.C. ðᷣneg.g.ſi pecuniãsd

b ¶ Euaneſcit. admiſſa cõpeſatõe int vditoꝛẽ dᷣm im Jo. ꝙ nõ
placet. qꝛ cũ pꝛius teneret rei ven. pecunia exiſtéte ⁊ deſinat p oſſide

eS eruenit. nec ſit rõ qᷓre apð te manere debeat aʒo.⁊ ad banc eq tare fa⸗
t. j. deↄdi.ob tur. cãm.i.ꝑpetuo..j.mã.ſi negocia.ꝛ.ſ.ad vel.l.q;.i fi.

re nõ mala fide deſijt teneri rei ve. Cuũ ergo ab vtraq; pꝑte nõ ſubſit 7.]. de do. int᷑ vi.⁊ vx.l.vxoꝛ. ⁊.l.madato.⁊.j.de iu.dot.vir ab eo. Bʒ ar. ꝰ

debitü. quo fiercõpẽſa. Zu ergo dicas euaneſcit iõ.qꝛ eſt ei ſolura j.fami. ber.l.cũ putarẽ.S. pe. Ded qͥd añq; bas.rñ.ſit nouatio.et ſi
pecuia q i ab eo fuocariñ pt. vt. S. e.l. ſi iliꝰ . l cie⸗§. pupillꝰ FiaertS, erkiile. dde q; beas. mñ.fit nouatio.et ſic bꝛe/
Szʒ noͤne remanet dſis i dano qð eẽ ñ dʒ vt j.deↄdi.inde.l.na boc be di condictõe certi generali. vel ſine cã nõ mutui.ut dixi
rh.ſibi imputet cũ non bẽat ratũ qꝙ nibil ei nocet. Nẽpone vendi⸗ pꝑ Mincipalibus ↄſtintiõibus. qſi unt. ut.ſ. de ̈ben. em n6 licet. ⁊. l qᷓ
toꝛẽ actione de peculio tm.x. ↄſeqͥ poſſe.qꝛ non plus ẽ in peculio.⁊ Aſficij. . C. de Z. iudi. l.i. . C. ð numera. et Ren. ſenhlartos accur.

. nũmos peculiares fuiſſe qͥ fuerut ſibi ſoluti.xx. ⁊ ↄſumpti ſunt.quia rerear mutgco o d r e.l.eos id ſumer̃ põt.yxt.ſ.l. ꝓxi
tm̃ fuit ſerui bal aſtunrd nüc poterit verꝰ dñis repetere illa.r.r̃. vl dic dare.⁊ ſumer̃ pᷣta ñ ſubditis ſiʒ a ſubduish. ret ſchan

Zot. poſſe. ar. j.l. Pri. i fi.l. .

tiuo babuabant cum eſſent inde oꝛit.

olle. ar B. H. ar. . de odi. inde.l. ſeruꝰ cuidam P Reſidis. ꝑpetui.i.vel qꝛ ꝑpeiuo dur
Au dic extqtẽ ſic conſumpia non. Itẽ pciu ſerui fuille.xx.nüc auttei A deeß abar

eoꝛũ officiũ.vel qꝛ ibiꝑpe
e

m Mõ ꝓbibel. imo pidet p bibiv.ut. C. e.l. qſqs. So. bica no ſt ubditis
põt.ſʒ etiq ab indigenis põt ciuibꝰ in vtilitatẽ publicã. ut. S.e.l.ciuitas.vł
dic non ꝓbibet᷑ ad vſum ſuũ quotidianũ.ſed ad fenꝰ exercẽdqum.vel nego
Aationẽ ꝓbibet. vt. .1. pꝛincipalibus. accur.
Ericulũ noĩm.i.actionem. DWG
0°%6 4 Factũ. ſ. nomé acc.
p Pertinet ad ipſum
pncipaleʒz.vt hic. ⁊.C.
ar. tu. l. ij. ?. l. qcqd. ⁊.
de admi.tut.l.cirogra⸗
phis.. S. ð neg.ge. li⸗
tis. .ſi pecuĩe.⁊.j.mã.

tua aduerſusme:tqqʒ ſi ſub Otra
na oditiõe eã mihi ſ popõdiſti:ſi
pẽdẽte ↄditõe petã:an nihil latu⸗

lſi ſemune andi. . / Ius ſim. reſpõ. nõdubito qnme
Peri. gesner den. pecu mia:quãegoipe ſine ↄditõe
aut veniet ad fideiuſſo ſtipulatꝰ ſũ etiã ſiↄdictõ ipſona
ſe n aoeeles boe Zitij.ꝗ ex mea volũtate eãdẽ pe⸗
uiſa admiſtratöne au Cuniã ſub ↄditõeſtipulatꝰ ẽ: non
due vl a teſtatoꝛe.⁊ cõ

erxtitent: credita eẽ pmanʒ. pinde
ẽ eni ac ſinulla ſtipulatõ intueniſ
ſet:pẽdẽte aũt cã ↄditõnis.idem

ſequẽter ad collegaʒ. ſi
aũt nõ fuit diuiſa vel ꝑ
ſe diuiſerunt ad vtrun/

ſtatim ꝑpuenit pericu 2 Spe t. Se
.poſten ad fideiuſſo⸗ Peterenopoſſũ quoma I ince 1⸗
res vel mãdatoꝛes. vx tuinſit an ex ea ſtipulatiõe deberi

Q. de ſuſcep.et aꝛch.li.
x. l. ij. et. C. quo qͥs oꝛ.
cõ.l.quot᷑.⁊.l.ᷣfi.li.xi.i
l.ſi tutoꝛ.ſ.de admi.tu.

boſſit: an tpspetere videoꝛꝛ.
DZimad gc)⸗Apinian?
ls tpsↄdictõↄfert᷑:ſtipu

⁊ fit nomè deterius cul 7 S
pa añ effiak nö ſoluen latio nõ ſuſpẽdit. ⁊ ſi ↄditio vera
donegligetia eius qu ſit: ſtipulatio tenet: quãuiſ tene⸗
petere debet.

P NEcunij. ſubodi. Ne ↄtrahẽtes ↄditõeʒ ignoꝛẽt ve⸗
A tali ſi nauiſ ve
nerit ex aſia vſq; ad an
num. Accur.
r Lõtraria ↄdi.i.ſinon
venerit ifra pᷣdictũ tpᷣs

ſpõdes eadẽ ſũt:⁊ cũi pᷣtentũcõ⸗

remaneas mihi obliga eE 1 22 71,
tus. &nota ꝙ pari natura hominũ ſit: poſſit eã ſciri
ficent᷑.nõ m̃ ꝑ oĩa.cum
hic interĩ ſit actio. ſʒ tñ

debitũ in. pApinianus.
excep.repellit᷑.qð exeo .
patet ꝙ ſi deficiatodi
ctio ex pꝛima ſtipulatiõe ago.vt bic. ar. j. de admi. le. legata.
t on poſſũ. vt.j.de iur. do. nõ em..l.ſi debitoꝛ. ⁊ ar. ẽ. de pac.l. in pſo
nã. ꝗ.fi. ⁊.j.de ↄdi.ob cau.qð ſeruus.iĩmo ſolutũ repetit᷑.vt.j.de ↄdi.inde.
Jul. in fi. Sed videt᷑ ꝙ interim poſſum perere ſicut heres debitũ pure ſub
ↄditiõelegatũ.vt.j.de excep.do.pure.in pꝛin.qᷓ d. So.aliud ẽ in ſtipula
tione hic.aliud in legaro.ut ibi cũ ꝑ remediũ cantõis ibi legatario cõſula
eut. bicaüt debitoꝛi ſi añ cõdictionẽ ↄueniaf in nullo caueatar. ſume. .dᷣ
rei ven.ſi aũt. S. i. ”l
p Nideoꝛ.vſi acrionẽ qmitto olim. ſjm 350. vt. . de lib. le. l. nõ ſolu. F. fi. ſ
ſ H. duplicant inducie. vt inſti. de excep. 5. pe.
Am ad pſᷣs.vera ſit.i.vere vel verum in ſe cõtinet. ð
V Rofert. Ho ẽ ergo cõditio ꝗᷓ ĩ pᷣteritũ vel pñs ofert.vt bic.⁊ inſtit.ð ver.
