dic vſq; ad litẽ ↄteſ.poſt quattuoꝛ menſes etiã pᷣtſe liberare nõ po

ſtea ſm aʒo. Itẽ no.hic ꝙ quedã ↄcedunt᷑ dãnato ĩ quadnmeſtre

tempꝰ put y.intellexit que poſtea nõ ꝑmittunt᷑.yt bic.et.s .ꝙ metꝰ

laceat ſenami. Accurſius:

b¶ Qum anteqᷓ ruſticus deceſſit duobus relictis beredibus quoꝛum vnuſ
poſt moꝛtem teſtatoꝛis et ante aditam bereditatem deceſſit.vndeſua par

ad fiſcum deuenit quolibet petente.ſiue deferente.non autem coberedibꝰ
accreſcit ſim bec iura.ſed bodie ſec.vt hic.⁊.C. de cadu.tol.l.i.S.et cũ tri⸗/
plici.et.j.de iure fiſ.l.i.vel pone ; accõmodauit fidem deireſtituendo nõ
capaci.vt.j.de vul.ſubſti.l.ex facto.O.iulianus.et no.ꝙ becverba bhuius ſe
natuſconſulti.exponuntur.j.per varias leges.hiciergo per pꝛimum exponi
tur.ſ. e.l.F. ait ſenatis.idem dic de pro non ſcripto ⁊ caduco.et quaſi ca⸗/
duco.vt no.j.ti.i.l.fi.
c ¶¶ Caduce.i.caducoꝛum iure.aʒo. K
d ¶ Enſtimãt. et ſic ſunt bo.fi.et bic expone.vt.j.e.l..a quo.et..ceterum.
lacere. ſ. cẽſuerũt ſenato:es qð eſt in fi.ꝗ.
fRedacte.boc verbũ exponit᷑j.pxi..redacte.et..ũſe.

nis vacãtibꝰ. vt. . e. l. F. idẽ et ſi Laectlaes:ſ.non ſolum.
b ¶ Itẽ placere.ſ.cẽſuerũt.⁊ boc exponit.j.l.pxi..ſenatus.
1 Eerueniſſent.aſi petitã.ſi ãtpꝰ ad ipas res. R ¶¶ Etſi bee.ſ. res.
l Pentã.pꝛio ergo vẽdite.ſcᷣo pᷣeũ babitũ.ᷣtertio perierũt.quarto petit

„

reditas.⁊ ſic eratbo.fi.tempe venditionis.vt.j.l.ꝓxi..ij.

— —

m ¶ Diminute. hoc expone.j.l.deꝑduũ.vẽdiderar ergo aſiq fierẽt ma.fi.
de hijs eni loquit᷑.vt.j.e.vtrũ. n eſtimi debere. ſi locuplenoꝛes facti
ſunt eo pᷣcio.vt.j.eos aut. o ¶ Item. inuaſiſſent.ſ.tãqᷓ; eent pᷣſonis

a iüij

Et in ſilibꝰ.ſ.in ꝓ nõ ſcripto.i.ſi aliꝰ beres nõ ſitin cã caduci.itẽ et ĩ bo

Liber

f¶ Mon nocebit. . denunciatio facta pcuratoꝛi. an . qypiaurdam.

pEos. condemnandos cenſuert
q ¶ Fos autem qui iuſtas.i. non iniuſtas. ſic.j. de fideicõ.li.ſi eum. 5.ſi qs

ſer. alioquin obuiare videt.vt.j.e.ſed erſi le.S.ſcire.aʒo.

r Facti eſſent. hec eſt optima regula qua nulla verioꝛ in iure.vt bo.fi poſ.

in id tantum qð ad ſe ꝑuenerit teneat.aʒo.et bec pars exponit᷑j.e.lʒ et ſi.S

conſuluit.ſed ſuꝑpioꝛ ea
el. H. ait ſe.
8 Petitã.exponit ver
bum peteret᷑ poſitux in
pꝛin. F. et tamen eſt de
verbis ſenatus ad buc.
t ¶ Pert itã autẽ eſtimã/
dum eẽ. ſ. cenſuerũt. qðᷣ
eſt. ſ.
v ciuerit. ⁊ ita ex tũc
etiam male fi. ⁊.j.ea.l.

S. petitã. ſic no. q; no

cet ſcire. vt. C. de excu.

mu.l.quinquagĩta. ⁊ in

aut᷑.vt ſpon.lar.S.rur⸗
ſus.⁊.j.de edi.edi.l.cũ
ſex.et.j.qñ ap.ſit.l.i.G.
fi. et. j. ad.l.iuliã. de ad
ul. l.mariti.in pꝛi.⁊. ¶
de peri.tu.l.pe.

rAbtanch vſq; buc
fu

erunt verba ſena. cõ.
nunc incipit ea expone⸗
re. accurſi.
eMHoc euenerat. vl qa
m oꝛtuus fuit heres ãte
aduam hereditateʒ. vt
dixi. C. de cadu. tol. F.
etcũ tr iplici.vel ꝓpter
defuncti delictũ. vt ĩſti.
de pub.iudi..ðitem lex
vel ꝓpter heredis fides
illicite datã. vt. j. de vul
ga. ſub. l. ex facto. S. iul.
5 unq; cauſa. vt
quia ex cauſa pene de /
poꝛtetur heres.vel ab ĩ
digno auferaf. vt. Z. eo.
S· item in ſimilibuſ. ſũt
enĩ multe cauſe:quibus
quid ad fiſcum nũciat᷑
vt. j. de iure fiſci. li.

a ¶ Peterentur. ſ. bere⸗
ditas.ſed hoc videtur
falſuʒ cũ alij ciuitati ca
ducum nõ applicet᷑. vt
C. de bo. va.l. i. rñ. im /
mo eſt verum. quia poͤt
ei acquiri bereduas ex
alijs cauſis.et ſic dicik
babere locum ſenatuſcõ

non ꝑtinereet ſi ante ante litẽ cõ-/

teſtatam fecerint:quominꝰpoſſi

derent pinde cõdemnandos:q⸗
ſi poſſiderẽt. Eoſ autẽ ꝗiuſtaſ⸗
cauſas habuiſſent:quare bõa ad

ſe ꝑtinere exiſtimaſſẽt:uſqʒ aðo

duũtaxat quo locupletioꝛes ex ea
re facti eſſent. Petitam auteʒ a
fiſco hereditatem ex eotempoꝛe
exiſtimãdũ eſſe quo pꝛimũ ſciue

rit quiſq;ʒ eam a ſepeti.i.cuʒ pꝛi

mum aut denunciatũ eſſet ei:aut

litteris aut edictiseuocatuseſſʒ:

cenſuere. Aptanda'eſt igiturno
bis ſingulisuerbis ſenatuſcõſul
ti congrua interpᷣtatio. Zit ſena
tus cum anteqᷓʒ partes caduce fi
ſco peterentur:hoc euenerat:ut
fiſ co partes caduce peterent᷑.ſʒ
et ſi exaſſe fiat: ſenatuſcõſultuʒ
locum habebit·¶ Item et ſiua⸗
cantia bona fiſcouendicẽtur: ul
ex alia quacũqʒ cauſa bona ad eũ
peruenerint:ſenatuſcõſultũhoc
locum habebit:et ſi ciuitati pete
rentur ¶ In pꝛiuatoꝝquoqʒ pe

titionibus ſenatuſcõſultũ locuʒ

habere nemo eſt:qui ambigat li⸗

cet in publica cã femſit. NMon ſo
lũautẽ in hereditate hoc utimur

ſenatuſcõſulto:ſed et in peculio
caſtrenſi:uel alia uniuerſitate .

ſultũ in peti. pꝛiuatoꝝ. vt. ]. pxi.rf.et no. bic qli
berciuitas cũ romana iureutit᷑ eodẽ. vt.ẽ. ex qui.cau.ma.ſed et ſi ꝑ pre.in

fi.et.j.de publicanis.il.ſed et hij.ſed ar.S.j.de ver.ſig.l.eum quinec
bn pꝛiuatoꝝ.iĩ publica.ſ.fiſci.et ſicno.q iura que obtinent in fiſco et in

pꝛinato ⁊ vt et. C.e.l.et.s̊.qð cuiuſq; vni.no.l.i

icin.ven.l.deↄtractu.et.j.de cõpen.l.ideʒ eſt.¶ Sactũ ſit.ſ.ſenatuſcõſultũ
c 5 Mon ſolũ.vel alia vniuerſitate.vt in quaſi caſtrenſi.⁊ no.qꝙ nõ ſemꝑ ca
renſe peculium petit᷑ bacactione.ſed tũc demũ.cum factũ eſt hereditaſ.⁊
nomẽ peculij babere deſijt.vel qꝛ factus eſt ſui iuris vel verius fecit teſtm̃.
vt.j.de caſtrenſi pecu.l.ij.ſemꝑ m̃ cum petitur peculiũ.idem ſtatuit᷑ qᷓtum

ad fructus er res et pꝛecia et ſimilia ꝙ eſt in hac hereditatis petitõe.peuit᷑

autem peculium actione ex teſtamento ſi legatum eſt.

dPentam. exponit quintum.
e¶ EKoſſeſſoꝛ.eſſe.vt et.S.e.l..peti

„

tã.et eſt ratio.qꝛ ſuper ſuo iure vacillat

vt. L. de acqui.poſ.l.nemo.et boc eſt verum quo ad fructus.vt.j.e.l.ſed et
ſi lege. S.ſinautem. nõ quo ad fataluatem.vt.j.e.l.illud.

ibus. et. C. de re /

—

g¶Kertioꝛauerit.tunc enim nocet. vt ar.j.de ope.no.nun.ilde pupil
F. nunciationẽ.in fi.S.et.j.ꝓ ſo.l.act.O.item ſcriptum. et.ſ.ð iti.
actuq; pꝛi.l.iij..i.et.j.de vſu.l.moꝛa. .i.ibi neq; ſufficit.⁊c.ſʒ ar.

Petitamꝰautẽ hereditatẽ et ce⸗
tera.i.ex quo ꝗs ſcit a ſe peti.nã
ubi ſcit:ĩcipit eſſe male fidei poſ
ſeſſoꝛ.i.cum pꝛimũ ei denũciatũ
eſſʒ Quid ergo ſi ſcit quidẽ:ne
mo autẽ ei denũciauit:an incipi⸗
at uſuras debere pecũie redacte
et puto debere.cepit enim male
fidei poſſeſſoꝛ eſſe.ſed ponamꝰ
denunciatum eſſenõtñ ſit:ganõ
ipſi:ſed ꝓcuratoꝛi eiꝰ denũciatũ

eſt:ſenatus ipᷣi denunciari exigit

et ideo non nocebit::niſi foꝛte is
cui denunciatũ eſt:eum certioꝛa⸗
uerits:ſed nonſi certioꝛare potu
it: nec fecit: quo denũciatũ eſt
ſenatusnon exigitQuicunqʒ
ergofuit:qui denunciauit noce⸗
bit hoc aduerſus bone fidei poſ
ſeſſoꝛis . Mam ita ſenatus locu
tus eſt.eos ꝗ ſe heredesexiſtiaſ⸗
ſent Leterũ ſi ꝗgsſciẽs ad ſe he

reditatẽnõ pꝑtinere diſtraxit: ſine
dubio ñ pcia rey ſʒ ipe reſ ueniũt
in petitionẽ hereditatis:⁊ fructꝰ

earum. Sed impatoꝛ ſeuerusin
epiſtola ad celerem idẽ uidet᷑ fe-
ciſſe ⁊ in male fidei poſſeſſoꝛibꝰ

At gnſenatꝰð hijs locutꝰeſt: q
ſi hẽdes exiſtimant niſi foꝛte ad

eas res referamusquas diſtrahi

expedierat:que onerabãt magis

. »

antur ad pꝛecium non ad res.
Pp¶ Ar quin p ſed.

ctra. j. de nau.

le. l. fi.
b (Sed non. ſe,z
nocebit. 17
i¶ quo no. er·
go aperte ꝙ vbi
l. ñ diſtiguit nec
nos diſtinguere
debemus. vt di⸗
nimus. S. de off.

pꝛe.l. ij.

k So. fi. poſſ.
4 Ba i doin.

ciationẽ diſtra⸗
xerunt:teneatur
ad Rucene: ad
res.vt. j. l. px. H.
Pipeſi e.
INiam nec con
fradicunt. imo
adiuuant verba

ſenatulcõſul. na

m Exiſtimaſ/

ſent. l. ſi diſtraxe

runt.vt tantũ te

neatur ad pꝛecie
cum ante. bic 6t
male fi. ceperit

eſſe ꝓpter ſaen/
tiam. et ſiceſt ar.

acon. ſenſu. ergo

non obſtant ver
ba ſenatuſcoͤſul.
qð eſt validum.
vt. 3. de of. eius
cui man.l. i. F. i.

n ¶ eterum. ſci

ens. ſ. a pꝛi. bul.

er ſic differt a p /
ximo ſuperioꝛi.
dic ſciens expꝰ⸗

facto. et ſicocoꝛ.
ad ꝓxi.S.dictuʒ

§. et ſm pꝛimaʒ

ceterum pꝛo ſed

ſm aliã ꝓ certe.

4Kmale n.

vt bij etiaʒ tene/

q Enſtim ant ꝙꝙ ipſi teneantur ad pꝛecium. vt.. e.l. . cum autem
etſic ſunt con ria ſenatꝰ er e pla imperatoꝛis.niſi foꝛte ⁊c. et ſic ſol /
uitꝛium. 1 ¶Referamus reſcriptũ.i.epiſtolã. vt teneant᷑ ad pꝛe

cium et vſurã.vt.j.l. ꝓxi. S. ſed ſifoꝛte.

8¶ Quã fructui. vt bic locũ babeat epiſtola vt teneat᷑ ad ſolum pᷣciũ

etad vſurazʒ. t ¶ At ſitin arbi.ſ.alijſ rebus diſtractiſ quenõ ſüt
inutiles. v . oſt motam controuerſiam. maxime pel aliter. vt

dices.j.l. ꝓxi. .q ſi foꝛte.
xLicet.exiſtiment de iure ciuili.
yPoſſeſſoꝛes.vt et.S.e.l.ꝓ berede..ſed ennnnim.·
5¶ Juſtos.ſ.py.eſt plus.vel alios ſucceſſoꝛes.repete exiſtimenk. vti

caſtrenſi peculio.

a ¶ Mereditate ſ. vtexiſtiment vt er tebel. .verereſtituta eſts pu

tatiuo berede.ac.

ſeneerl
edeunpcen
ne chen l
bercüann
mmanelent
ſel ie
Gltbinin
lgiſe
hac
(e iboe
ſagA.
(Gaad te⸗
Peaginno
Uimnpreaum
Piuraſcune
leſttnetei
Oitptſein
Uttonbus⸗
Rtccymn /,⸗
itereſitn
ſengtor
ſeeion l
Nudierig
entſeris
ſheſon.
Ptſden
Ulenſpen
nun ſie
ſluief
ſuuſteed
Pheſbin
ſeitcktn
hpainbe
fielene⸗
Poſtlanr,
dogtun
Ennenen
hethse
unt.
undt
nincguare
lloneg
feinhten
D
Poeptbe
Ntinger

üfungen.
grſl

Anneec

4

factann in

Ninumntpen
ſenanleiftyi

1 Eniae
letſinſe

luntyrtanie
Neanroc oen

Un.Nöel

aunonehei
nnle n ggen
ſeppnlon

Hamm eltekꝓkn

Lcon ſenineg⸗

vonobſere

baſenaaſcoht.
Ntsͦdeckanr
ainnliſt

—

4 Camnn
4s 1)itl

cledifni,
nnoſhettl

deſicse
ſeoeſt

Airn
ſanp
Engliginn .

Emeit
ſ ſapn

Quintus.

b¶ Eonditione.vt non teneat᷑ niſi ad pcium. etillud demũ ſi locu⸗
ioꝛes ſunt. vt. S. e. l. F. autez.

ttingat. qualiter qs attingere videat.et dicit᷑.ſ.e.ſecdeijcit᷑.
et li le. F. ſi quis

Ipoſſeſſoꝛ.ſ.bo.fi.ſm.m.tn dic etiam male fi.ſjm Jo. vt.j. de
ei ven. l. ſi nauis. Itẽ et hoc innuit illud verbũ oĩno qð bic b

De petitiõe bereditatis:

ibi marime.vtibi diximꝰ. nec erit opus illa verba.vt ſit in arbitrio ⁊c. refer

re ad res vnles.ceterum ſi res vtiles diſtrabat qncũq; male fi.poſ.ſine du

bio ad res ipſas tenet.vt.j.e.l.S.fi.ſed ⁊ ſi malit petitoꝛ agere ad pꝛeciũ pt
cum eni bo.fi.poſ.ad pᷣcium teneat.vt.S.l.ꝓxi.S.item placere.ergo ⁊ male

fi.multomagis.yt.j.de noxa.non ſolum.⁊.j.e.eſti

mationibꝰ. i.rñ.ſed ei ꝓ
dixi ꝙ ſimota lite alie

ex. et. S. ſilimõ. , „ 5 -
el Regacte. ero hereditatẽ: quaʒ fructui erãt: ut
nupeum tela ſit in arbitnio petitoꝛis qualeʒ cõ
rauman 5. putationem faciat aduerſus ma
nquit.ſ.ſe/ Aeoi itrũ næ indiſiꝰ
ur „ efidei poſſeſſoꝛes: utrũ ne ipſi
item veniunt. F. Fei: ? fructuũ:an pꝛecij et uſura⸗
cum Pſa&*
rHrum poſt motam cõtrouerſiam'.
6ſeiaunn c icet autem ſenat?de hijs lo
datur. vt.. Jbo Ccutꝰ ſit: qui ſe heredeſ exiſtimẽtꝰ

ne

Sſi p'petitã
idem eſt et ſi ſi /

tamen? ſibonoꝛum poſſeſſoꝛes
ſeexiſtiment:uel alios ſucceſſo/

ne vepent ene lesiuſtos uel ſibireſtituta here⸗
bereditarem ali ditas t:in eadem erũt ↄditiõe
neere (KAZpoſſeſſoꝛ here WUApi.
ꝙ ſi ab initio et ditatis pecuniam inuentaʒ
S.l ꝓri 5. cee/ in hereditate nõattingat:eũ oĩ⸗
lhic. i bocca/ no non eſſe in uſuras conuenien⸗
e. dum. 4 ſedacte inquit pecunie
pꝛecia immo t̊/ ex pꝛec iO rerũ uenditaꝛũ redactã
mn Keh nn ſic accipiemus:nõ ſolum ſiiaʒ ex
ceſſirate rei vedi Actam: uerũ ⁊ ſi exigi potuit:nec
dirvr ee in on exacta eſt. Qð ſipoſtpetitã be
en conma ſobe leditatẽ res diſtraxerit: hicipſe
huitneceſſtas ꝓ res ueniunt fructuſq; earum.
Knerpr peobee ¶ Sed ſi foe tales fuerint: que
du hic tei quia Uel ſteꝛiles erant: uel tẽpoꝛe peri⸗
ernie. ſie ture: et bee diſtracte ſunt uero p̃
com. j derei ve Ccio foꝛtaſſis poſſit petitoꝛ elige⸗
di. item ſi verỹbensf WW
ratum.S.i. ſolu.

ibi in actõe ſpeciali in rem. hic in vniuerſali. Item no. ꝙ aduerbiuz
foꝛtaſſis.qð hic ponitur abũdat.vt⁊.S.de arbi.ſi duo.ſed non viðꝛ

re: ut ſibi pꝛecia: æuſure pᷣſtent᷑:
ait ſenatꝰ placerea quibꝰ petita

hereditas fuiſſet:ſi aduerſus e/
os iudicatũ eſſ⸗ et:pciaqʒ ad eos
rerũ ex hereditateuenditarũ ꝑue

niſſent:et ſi ante petitã heredita

tem deperiſſent:diminuteue eſ⸗

ſent: reſtituere debere. Bone fi⸗
dei poſſeſſoꝛ ſi uendiderit res he
reditarias:ſiue exegerit pᷣcium:

ſiue non:quia habet actionẽ: de
bebit pꝛecium pᷣſtare:ſed ubiha

bet actionẽ:ſufficit eũ actiões pᷣ⸗

ſtare. Sed ſi uẽdidit:et euicta

re reſtituit:qð accedit:nõuidebi

tur ad eũ ꝑueniſſe :quãqᷓʒ poſſʒ

dici nec ab initio pꝛecium uenire
quia nõ fuit res hereditaria:qᷓ di
diſtracta eſtaſ Sed et ſſenatuſ
rerũ ex hereditate diſtractũ:non
hereditariarũ fecit mentionẽ::re

ſtitui tamẽ non debet:qꝛ nihil a/

pud eũ remanet Nã et iulianus:
libꝛo ſexto.ffox.ſcribit:ꝙ inde⸗
bitũ exegit: reſtituere eũnõdebe

re.¶ Necimputat᷑ ꝙ nõ debitũ
ſe dia. , et ſi res ſit redhibita

l. ij . perueniſſe.

net male fi. ſteriles res
ſit actoꝛiſ electio.ꝑ.S.iu
ſtum. videtur obſtare ĩ/⸗
iquitas.q̃ͥa cũ lite mo/
ta inponatur ei neceſſi

tas vendendi ⁊ ꝑmitta
tur venditio.vt.S.l.ꝓx.

S. pe.er. j.e.non ſolum
videtur ad res poſſea/
gi. vt. S.e.diuus..ſed
et rem. ⁊.j.ad trebellł.l.
mulier. F.ſi heres.rñ.ĩ⸗
mo magis imputat᷑ cuʒ

hereditates quã ſcit ali

enam non reſtituit. ſi ve
ro neſcirʒ aliud dici poſ

kr gei⸗
XKAit ſenatus.hec ver

ba ſenatuſconſul.q hic
maierialuer ponunt᷑. et
ſequens..bo.fi.qui ẽ

papi.in bo. fidei poſſ.
loquũtur qui ante peti

ram bereditatem vendi
dil. qd patʒ ex eo qð pe
rijt ante petitionem. ſʒ
vendiuo fuit ante pem

ptionem. vnde videba

tur eum de pꝛecio nõ te
neri.q uia et petitoꝛ na⸗
turali interitu amiſiſſi
ar. j.de rei ven. Item ſi
verberatuʒ. S.fi.led ta
men tenetur.quia poſ/
ſeſſoꝛ locuꝑletioꝛ eſt.
l Bone fidei.actionẽ
pteſtare quia ob hoc te
netur quia actioneʒ ha
bet vt. j. de pecu.l.qð ð

betur. in fi.Sð.eo.qꝙ ſi in

diem. SF. idem iulianus
git. 1.].de here. vendit.

m¶Perueniſſe. cum non durauerit. pt. . de bere. ven. l. ij. illud. . ſ. de in

ANeen
ſai

ꝓ bic.ꝭ.hẽat locũ.iĩ bo.fi.ł.ma.fi.poſ.nã bo.fi.poſ.niſi inqᷓ;tũ locu
pletioꝛ eſt tenetur. vt. S.l. ꝓxi.S. eos autem. pꝛeterea expꝛeſſe hic di⸗
ei ꝙ petita bereduas erat:ergo non erat bo.fi.vt.j.eo.ſed er ſi le.ꝗ.
ſinautem.econtra in male fi.non quia ad ipſas res ipſe tenetur.ac ſi
dolae deS:l pyi uem eos.ſed rh.in male fi.loquitur hic mo
do. quia quid iuris eſſet in rebus ſterilibus poſt petitam berediia
tem non expꝛimitur in ſenatuſconſulto.ſed hic rantũ dicitſeuatuſcõ.
derebus non ſterilibus.et qualuer ſunt petita. Item de pꝛecijs re/
rum.yt. S.l.ꝓxi.S.petitam autem a fiſco.et.S.eos autem. et.ꝭ.iteʒ

placere.bic autem a Papiniano exponit quid iuni ſit. ambigue ta

men.quare enim dat electionem papinian in rebus ſtenllibus cum
multomagis babeat eam in fructuoſis.Ad boc rñ.quidam ꝙ elige
re impꝛopꝛie ponit᷑quaſi dicat.petitoꝛ pᷣt hoc babere.et petere.ſive
lit. rem aurẽ non pᷣt petere.et ſic aut petet pᷣcium cũ vſuns aut nihil
petet. vt bic. et. S.l.ꝓxi.S.pe. ibi.ſed imꝑatoꝛ.⁊c.vſqʒ illuc.vt ſit in
arbitrio.⁊c.alij dãt petitoꝛi electionẽ v rũ iuſtũ pꝛeciũ cũ vſuris.an
ẽt pꝛeciũ datũ ipſi poſſeſſoꝛi male fi.petat cumvſuris.vel meliꝰ diſti
gue. vtrum male fi. poſ.alienet has res inutiles ante petitã beredi
tatem an pꝰ.ſiante ad ſolũ verũ et iuſtũ pᷣcium teneat.vt.SD.l.ꝓxi.jq
certũ.ibi.niſi ad eas ⁊c.et.j.e.l.niſi.ꝗ.iuli.ſi poſt habeat petitoꝛ ele
ctionem.res an pꝛecia petat.vt hic.⁊ ſʒm hoc vigilanter ponit᷑.S.in
Fcererum.illud verbũ ſi pꝰ motã ↄtrouerſiam nõ enim exaudietur.

rem ver.ſi ꝓ parte.S. verſun.

n ᷣ ec ab initio.ð id eſt etiam ſi res non eſſet euicta. ⁊ poreſt dici cauſa di /

putationis.ſed male.quia ſenatiſconſultum non loquitur de venditione

rei hereditarie.ſed de venditione cuiuſlibet rei que ſit in bereditate.S.l.ꝓx.

H. item placere. ⁊.j.ſubijcit.ſed et ſi ſenatus.⁊c.

o ¶ Sed ⁊ ſi.i.qᷓ;uis.nũc rñdet ad queſtionem quam dubitanter ſoluerat.

l.ſi eſt euicta ⁊ pꝛecium reſtituit poſſeſſoꝛ.⁊ dicit ꝙ non tenetur.
p ¶entionem. vnde videbatur ꝙ etiam p pᷣcijs rerum que poſtea euicte
ſunt in omnẽ euentũ poſſeſſoꝛẽ teneri.tamen nõ debet reſtitui pꝛecium acce
ptum cum ſit res euicta.ſecus ſi non ſiteuicta.
9 llam ⁊ iuli.bene dico pꝛecium emptoꝛi redditũ re euicta non venire in
peri.

rit.nam et in vere ind ebito eſt id em. et hoc dicit.nam ⁊c.
r ihHon debere. cum ſuo nomine exegerit als eſſet ſecus. vt in geſtoꝛe. vt. .

de nego. gel.ſi quis negocia.et.S.de ꝓcu.l.qui ꝓpꝛio.j.vt in ceteris quo⸗
q;. Itẽ ſecus in ven ditoꝛe hereditatis.qͥ non reddit cuiuſcũq; nomiĩe exi/

gat. vt. j. de here.ven.l.ij.F.ſolet.que eſt contra.
8 Soluie imm⸗ videtur ꝙ imputet. vt.S.e.l.ꝙ ſi poſſeſſoꝛ.q eſt õ.ſo.vt
ibi.item hoc intellige quando de ſuo ſoluit.ſed ſide here itate im putatur

eti. heredi.quaſi appareat nunc ex poſtfacto qð indebite penes eum fue

ceſſa conditione.vt.j.e.l.ſi quid poſſeſſoꝛ.vbi plene ſuꝑ boc diſtingues.

t Sed et ſi res. ſcilicet a defuncto.vel a poſſeſſoꝛe heredirate vendua.
emptoꝛi pꝛopter euictionen. . —́́JJ́MB.Nd
q v

—

õ
=W

Ziber

¶ Cautione.ſ. a petitoꝛe. ſicqʒ eti cauet.ſ.e. illud. S. actiões. ⁊ 5 poſſeſſoꝛ

4
b

7R

andoq; cauet petitoꝛi. vt. S. ꝙ ſi in diem. Fil. .
eſtiruere. poſſeſſoꝛ bo. fi c ¶ Et ſi depdue. nõ ſolũ ſiapud emptoꝛẽ

extant.⁊ expone bec verba.vt.j.l.pxi.ac.
d ¶Mo. fi. poſſeſſoꝛ.eſt. de quo conſtat.vt. ᷓ. e.l. .. ait.

e ¶ Boſas res.vel pꝛeci
um.ſi hoc elegerit actoꝛ
als melioꝛis eſſet cõdi⸗
tionis mal.fi.qᷓ; bo.fi.
qð eſſe nõ debet. vt. j. ð
noxa.non ſolum.
f Poſſit.qꝛ nullo mo/
do re vendere vult.⁊ ca
ue nibi. qᷣa bec.l.pꝛeſu/⸗
mit ꝙ poſſeſſoꝛ libenti
us redim eret ꝙᷓ cont᷑ ſe
inlitem iurari patiatur
ſi ergo non vult redime
re.cum poſſitmagis di
co ð eum iurari cum er
bic iuretur vbi non po

teſt. vt. ſ. de rei ven. l. qͥ

reſtituere.et.ſ.de in liteʒ
lur.l.in actione.⁊.j.eo.
ſed et ſi le.F. bec verba.
7.l. niſi. F. iul. .
g ¶Diminute. ſed quõ
bic ma.ſi.poſ.pᷣt aliena
re.nõne fiũt furtiue mo
bues alienate a ma. fi.
poſ.rñ. de imobilib di
cit.gac.·
b ¶ Uerum pᷣcium. no.
verum pᷣciuʒ.nã in bo.
fi. dicit pceptum. vt. S. e
l. F. ait ſe.⁊ facit.j.e.niſi
S. iulia.⁊ hoc qñ veruʒ
eſt plus qᷓ; receptum ẽ.
ſed qͥd ſi plłꝰ vẽdidit qᷓ
valeat.rñ.etiam ad re/
ceptum poterit conueni
ri.ne ma.fi.ſit melioꝛis
cõditioniſ.qᷓ; bo.fi.vt.j

hic utiq; et hereditaria eſtet pꝛe
cium nonueniet:qð refuſumeſt.
Sed et ſi obuendicationẽ obſtri
ctuſ ſit emptoꝛi poſſeſſoꝛheredi
tatis:dicendũ erit ꝓſpici ei cauti
one ¶ Reſtituere autẽ pꝛecia de
bebit poſſeſſoꝛ:et ſi deꝑdite ſũt
res:ueldiminute.Sed utruʒ ita
demum reſtituat: ſi bone fidei
poſſeſſoꝛ eſta:an et ſi male fidei.
Et ſi quidẽ res apð ẽptoꝛẽ extẽt
necdeꝑdite:nec diminuteſſint.ſi
ne dubio ipſas res debʒ pꝛeſtare
male fidei poſſeſſoꝛ:aut ſi recipe
re easab emptoꝛe nullo mõpoſ
ſit tantũ:qᷓntum in litẽ eſſetiura⸗
tũ.Ait ubi deperdite ſunt:et di⸗
minuteꝰ:uerũ pᷣcium debet pᷣſta⸗
rei.quia et ſi petitoꝛrem ſuã cõſe
cutus eſſet:diſtraxiſſʒ:utiq; ⁊ ue

rum pciuz rei non perderet. ¶¶ u

ardeun intel⸗ Ai?⸗
lAligitur:qð in rerũ natura e

deſijt: diminutuʒuero qdᷣuſuca⸗
ptum eſſet:⁊obid ex hereditate

non ſolum rem.

t Etid. quod

v Nam. et iuſte dubito. qꝛ et in ꝛone bec dubitatio ponitur.
x¶ QAuia pt. videt᷑ ꝙ debeat reſtituere pꝛeciũ qð lucra ð eſt. qaꝛ ꝛc. et

ſunt hec verba de libello. vt. S.e.item veniunt.

.— „ „ „. loco rei ꝙ ẽſ
pꝛedone dicim ꝰelectionẽ eſſe de· cialein pe ber⸗
bereactoris. An hicmagispoſ- bic diſ. vl.
ſeſſoꝛ audiendꝰſit:ſi uelit rẽ tra- in —
dere licet deterioꝛẽ factã:non pe- ius cau drg
titoꝛ: ſi pꝛeciũ deſideret.qinue ⁊. cideamus.
recundũ ſit tale deſideriũ. Anue zfacſtar . d
Kor „Irenrin e na.int vi.⁊ vx.ſi
ro qð ex re hereditaria locupleti- donãte. F.ſſpᷣ
oꝛ ſit:et qð amplius habet ex p⸗ ſuſ.ꝛ.j.man.i.ſi
cio reſtituere debeat: uidenduzʒ. ormandato e
— .? 27 ver. ſig. labeo
Mamꝰ in oꝛatõne diui Adriani item ſidſis. re
ita eſt. Diſpicite patreſ ↄſcripti. gulariter autem
.- — 2 . vt. j. de fur. l.
nundd ſit equũ poſſeſſoꝛẽ nonfa ¶ vas in fi. it
cere lucꝝ:⁊ pꝛeciũ:qð ex aliena re ſiſtipulatus ſuʒ
it reddere qepᷣ rxiſti hominem a te. et
ri in locũ hereditate rei uẽdite p- non venietntelf
cium eius ſucceſſiſſe:⁊ qdammõ oe vrj deber.
ipſum hereditariũ factũ. Opoꝛ⸗ velacven le⸗
tetigit᷑ poſſeſſoꝛẽ ⁊ rẽ reſtituere qu contm.
petitoꝛi.et qð ex uenditione eius x vors vlg
4 anY uc fuerunt ver⸗
rei lucratus eſt. ⸗ ¶ Xpian ba oꝛanõis.nũc
Trum autẽ omne pciũ re-⸗ autein ſoluit.

ſtituere debebit bone fidei

S· pꝛidie.⁊ no. bic
qppᷣciũ ſuccedit

Pl

poſſeſſoꝛ:an neroita demuʒ ſi fa cein mala pant
ctus ſit locupletioꝛ:uidendũ.fin als videturlocu
pletioꝛ. vt. j. ſed

ge pᷣcium acceptũ:uel ꝑdidiſſel

1 ſile. . at q

de noxa. non ſoluũ. Itẽ ſit 9 iſin ſſe': :K uer à [Perueniſſe.
deno nenit. d erttt. (Mulꝰ conſumoſiſſe :uel donalſe:r uer à am at
SF. ſin autem ab alio. l. et rem ⁊ pᷣciuʒ hẽat böa bum ꝗdem pueniſſe ãbiguũẽſo eeniüt. F. ite pla
dongrml⸗Ptiumaf d fide poſſeſſoꝛ:puta cenn⸗ lnm ne hoc ↄtineat qð pꝛima rõ- ein 3
non liberekrei intenuu. dei rem redemenit: an audiẽd? nefuerit an uero ⁊ idqd durat. poeverbu dical
nong, liitebot caſu in ſit: ſi uelit rẽ dare nõ pciũ.¶¶ In ⁊ puto ſequentẽ clauſulãſ. enatꝰ rnzerelun
Eꝛecii: i. ptẽ pcij. =V W cA Euerit i pue/

Peeſtari. a male fi.de quo dicit.
K ¶Diſtraxiſſer.i. diſtrabere potuiſſet. vt ar.j. de le.i. eum res. in fi.l.
Eperditũ.deſijt. uẽ et ał.dicitur res interie.vt.j. ꝓ ſocio.l.verũ.S.ſi.
¶ Aſucaptum.quãdoq;ʒ aliter accipit᷑ diminutũ.vt.j.de dã. infect᷑.

etrem ⁊ pꝛecium.i.pantẽ pcij redeme/ .l.ij. que eſtar. .
rit pꝛecio vilioꝛi.ita.ſ.ꝙ ex pᷣcio pꝛius accepto aliquid penes eum re/

mManſit.⁊ ſic habet pꝛecium.i.aliquid de pꝛecio.puta vendidit ꝓ.xx.et re⸗

demit. ꝓ.xv.ſed nunquid hic poſſidet ꝓ emptoꝛeqͥ redemeru vnde nõ de/
bet ienen. peti. here.vt.S.e.l.regulariter.rh.hic ti. ꝓ non ti.babetur.vt al.
S.e.nec vllam.S.i.ałs dic ſʒ ſit emptoꝛ.tamẽ ꝓ berede tenet ⁊ ex plunbꝰ
cauſis poteſt poſſidere.vt.j.de acqui.poſſ.l.iij.q eſt ar...ex p des.
o ¶ Mon pꝛecium.ſ.ſuperflunm. . .
p Acrtoris. etiam ſirẽ non babeat pᷣdo ſubaudidũmõ extet.vt. S. e.ſi poſ
q ¶ Poſſeſſoꝛ.ſ.bo.fi.qᷓ; male fi.vel veriuſ magis qᷓ; petitoꝛ ſeſſoꝛ..fi.
r Eꝛecium toti rei vendite.puta.xy.vel dic pᷣcium qð ſupereſt poſt redẽ/
ptionem et eo vult eſſe cõtentꝰ.
8Delideret.i.audiendus ſit öᷣꝛium poſtulaturꝰ.ſi rem melioꝛem factam
ſciret.aʒ. etſicno.nonſdebere quẽ petere anꝰpꝛium nõ peterer.ſicet.j.ð iu
reiu.l.iuſiu. .ait pᷣtoꝛ.⁊.C.de ſolu.l.pe.ſed ar. õ.C. de ꝓcu.l.nõ eo minꝰ

ſeca excipit. vt nõ acqͥrant. vt ibi diximꝰ. et buie rñ. continua.j.l. ſed

nerit. licet non duret. ſic enim accipit᷑ S. ꝙ me. cau. videamus.

d Seanens⸗ eſt Z. e.item veniunt.S.eos autem azo.
e¶ Di hec.i.qᷓuiſ. .—
f¶ Ambigua. ſ. poſtea que eſt. . e.item veniunt.S.itẽ placere.

aʒo. et. .. ſi poſſeſſoꝛ. S. ſed et ſi ſenatus. et.j.de ver. ſigni.l. aliud.et
ſ. de here. ven. l. ij. F. iliud.
ERHꝛoinde puenerit. ſed quõ puenit pena cum in fraudẽ vſurari
ꝓmitti pᷣſumat.vt.j.de acti.emp.iuli.ꝗ.idem papi.que eſt ð. ſo. pe
na ponutur hic.i.vſura.ſic. S. de nego.gelſ.qͥ ſine.vel dic non erat ſoli
tus fenerare bic poſſeſſoꝛ.ibi ſic.item cũ extrinſecus qrat᷑ quare re/⸗

ſtituit. vt. ð. e.itẽ veniũt. S. itẽ nõ ſolũ.que eſt õ.ſo.ibi non oĩa exrri⸗

et ſi le.⁊ poſtea leges.at vbi.

onſecutus erat occaſioneaniurie ſibi illate. cũ deiect fuit q;red

7 e eo cöͤmiſſã. ꝙ vi deiectus ẽ. ⁊ loquit᷑ bic de pena.quã
dere

5 deber. cũ dicit pena pſone.non rei.vt.j.de redhi. l. bouem. J
ſi quis ſeruum.vel dic ꝙ hicloquit᷑ de pena conuenrionaliquaʒ de⸗
iectoꝛ ei ꝓmiſit.ſi eum deiecerit.penam autẽ lege inwoductam reſti⸗
tuit. pt. j.e.l.illud. S. actiones.et.l.euicta.et.S.e.ꝙ ſi in diem. 5. iul.

iioneh
Ai
echmnlſt

nnis pens
hateireti
ititovten
Pepo ſp
encinere
Ptgräep⸗
hbe⸗
booolhe
Oitnns fti
niKienſin
guidengo d
del onne
fagamtdi
Ganila
ſoluneſtv
noſciten
Hietſinon
niſagff,
Alinatone
geaniſis
6entioſean
Nebehnss
inbiszod
bloctſdes

(ond z

ſnonhlo
filcjie
na zante
Pengfions
ügtenbh
nun nzs
igi
Npotieton
eſchene
lſhehen
encencre
(an;

n Gre⸗
wökeenp
e a
G ſeſin

De peti.bere.
Quintus. .
dec ds. Buf Boͤer int ptel. Eonmmns deſe l icit eremplü de 65 8
e dicik Z. in pena drech arginlſalurin locuz 160 Bece culpa. pt et. 5.e. no rnu elhe hne
dinen Recionſ ccht reiaatin leen en e P esden⸗ ad iudi fi.poſ.vocat he 3 eigere hr bej de ie⸗
ttt kruies Repaſegimſiimeveeaitl diipen wm SH dũ eſt: ut 2 do un ſe wilete⸗
ſenletn ſſipen ſtipulat ſin :ita intelligendũ eſt: i beredtaté ad no vinci
Fhüit oen e n ſulti ſequenda eſſe ſi Her E luopertentugig paſtcne be edi = denſe ⸗
W 44 nei cCconſulti ſe ũ cõputet ſi . Sed ⁊ cu P ſ. de vul. ſub. l. er facto.
ſetk r na ee⸗ igua : ut ita demũ cõputet ſi tatis deducerert Sed ege Fuli 6biſe oblod vi⸗
heiſel ben non he bl. ambigua letioꝛ. Perinde 1, iab alio nõ exeg der d in iſto. 5. dicituꝛ
Cunltit penaͤ tue⸗ l. fal. factus ſit locuple iaʒ pena et ipſo ſi tẽpoꝛe eſlʒ de eo q nullam hʒ *
rigmen Prar a el ali?· ſolum pciũ:ſed et 2 ES rit:uel a ſemetip . poſſe nidendt vr ſeque⸗
nuenf, rin .l vcl ail ſinon ſoin ſoluto puenerit:po⸗ n tus:peti hereditateʒ p ð i. §. erponit. m. 1 b
, 7—1 . . bere
walii dicas. 7 ber tardiꝰ pcio lolu letioꝛ in totũ libera q ſi exigere potuit. OQ ullam vid etur bab
Ioꝛ in totu ſi exigere p 7 nullam! iſciens ẽ au
hunten d znantt bpter it dici quia locup enden de hoc utiqʒ eos:qui bona in cam. quia ſiſcie itas
zanſ faan ipſoͤbo. fi. kerit ſt: debere uenire: licet 5 aultem aif ſenat eos: quib idẽ ferenda ẽei Heenag.
W Pruihll eſtyp factus e 2 tus ſit locutꝰ? au iſſent loquit᷑ de pᷣdonib vt. C. de bijs q. vt llax.
airſffi daeleun o ꝛecio ſolũmõ ſena 9 ulꝰ uaſiſſent oct: ẽtad ſenõperti s..as nervto,.
tſtae omnte de P . deiect? Au ijſqui cũ ſcirẽta 1 S..i. 1.l. et. als. ner vl/
pena ubi ui dehijſ q tbona: C. 2. F. ſi
enanlae beaterneſntnün t: nõ deb ereſtituere Pe editateʒ inuaſerũ a3.7. F. nera Lſub hey
enſten iiegurenzeh rndepeteellitue oꝛ nere her zy haberent ga:o Hevuliuz.
n R7 namexed vaſfan⸗ erbiare⸗ Wem ie enerkuemes ol maled voſlefecnt
Cantrbum vendit nec enin enõ poteſt:ſien den 1. . ſmnale fi. pol dis qᷣ ſi
enun vendit. õpoteſt: . poſſi int inquit: ſed quoſ tis veri bere
znſyfr, pr guẽire poſſel/⸗ haberen ã aduerſariuſ ei ꝓ rint inquit:ſe gnati agere pfit
ſwfi ſoꝛem rei.qꝛ re⸗ ſtitui debet:quã a U quoſ ꝑcepe a. ſtaturos ne Pandato⸗ gel. ſiãt.
ſthm reſſuz babʒ ad iſit ſi ad iudiciũ nõuenerit. . ipere debuere : eos pᷣ :q ab a hee.
auuine daa dorhee, 8 Ed et ſi lege , d Kß. Deo auteʒ lochut ſenan eredita dicgs ei luſe iga un
mmmin S temſiſenh. miſſoꝛia uendidit: idẽ eriit De mente pᷣdonisreſ heredit veid berege rt nge⸗
umiſtnn uic oo dea; lucrũ qð ſenſit legecõ ias appꝛehẽdit. OQ t aci rec gae etgego ade⸗
nenfſrii de. l. commiſſo / dicendum teʒ ſi rẽ ri idẽ iuſtã cauſam habuerit a ree AG ab eo cui mãdatũ
MArfalil ria.nam ibinõ ẽ iſſoꝛia pſtatumm. 2 cõ⸗ quidẽ iuſtã ſeſſionis: poſtea ue eſt vepoſſidererc bere
nungſi ſes ne gete oſrarit cter pꝛecioaliã erile⸗ piſcende Hokenior ⸗voſtcan ⸗ rdelpeſt eſſoꝛe. ipſe ãt
Cem ſoluta eſt ve Utrarit ete ciũ in petitiõʒ cius ad ſe ni e ſtea ſuo noĩe occupa
Hyacg no. m̃.idem eſt. ( lt:ueniet pꝛecD⸗ 2 ſ⸗ ro conſcei . Is moꝛeuer⸗ ponea le obijcies ibi
ln nifnnen ope Perecftatis ꝛnõ Bec ſi enpermere Piailimmncne⸗ ðeo Rriat nanda,
hacpnigti miſſa. qꝛ . eurar rtit. s cepit: qᷓui ni ter culpã eüdu
unini elichallonefei moniũ ſuum ↄuertit. ¶j arata ſani cepit: q; ñz ad eñũmẽtẽſe. m p e bels pprmadi
Ee enenen mna inoꝛis ualet: quã cõparata locutꝰ ẽ.putotñ⁊ a efert ab ninbpel pumtat tzm az.
NGnd ciendioſecutꝰẽ. res min locupletioꝛ factus ui tinere.parui⁊.n. ret ſi n3 letzm quoſdã ꝙð
ſnnnin debetotune eſt: actenusloc Hlenos fac⸗ cad/ dↄlſul.pti⸗ ein hereditatẽ ſit x buit tẽptare. a⸗
Wole inbi res ualet: qu ſi doloſe in facto debuir tep fferũt
ſpnilnil in bis do duo bit᷑: quatenꝰ res ualet: initio ꝗs facere ce ſaew debuit tr erut
afi bus caſibus es dehi cna iſſet?: in tantuz l oſtea hoc ch debitor lacz. qꝛ
lanſit ino nõ amittit ſ ſi cõſumpſiſſet: if?. Uerſatus an p 6perti pecung g; no p
ieſgi oino no ainn modũ . n uidebit᷑. . autem ad ſenõp igere eſt ab iuito exroꝛ
t. imo nibil oĩno letioꝛ factus non u perit. Scire 7„ det᷑ q erig ſ. de le. iij. fii
ſan iudicij o be/ locup et i bonai p s is tantũmodo ui quere. vt. .
Nm⸗ ka Aakarts 4 ð ait ſenatus eos qu pti nere utruʒ is n et isquiin iure er cõ. F. ſirem. ob /
vf ſatis e que ſcirẽ factum ſcit: an er isq e factum Sit toꝛel. vr ar.
n filegalem bʒ pe uaſiſſent: que litem ↄteſtatã it:putauit enim recte fa tulerüt debitoꝛ qt. R
lSrn, nlesae guẽno/ nere: etiam ſi ante lite iderẽt per rauit: putauit enim tile erat:uel 1et Pageinat.gn
deeſehinme nem. no2 ſua Nexe:et inꝰ poſſider et p mentũ: cum inu lacet ꝓpt᷑ verbü exi⸗
enlis nalẽ. qꝛ eã ex rint: quom poſſide⸗ teſtan P 5 diri. H boc
ai vegotmriont bi RTW.————— notencky Ba ve ne gell dendetio
rig de een ſi nõ potuit a ſe exigere. i. vt diri.
d vn te . W rekeras ad S n nos alios nurambeneho putarentſe beredes. ione
r emng agit . ioꝛi.7 Ebie guidem quo ä et in ſimplici daerlel ſi
e eitag i opuia dme Dnemepende — See irrir erch in denn br dereive.ſi
ng neſlege alnöſibi nenei w penrs cuemaͤſir „G vt inſli. de of iu. F. Eäverm. d feſer gno ad iuer beqo⸗
ſcrilin dic qy vendidit acce. Ste ſi rem diſtraxit bo. fi. hereditanio m rẽ. .fi. et facit. j. e. l. . ſe vr⸗ d aruirefert. quo ad fru o ad fru
n eS mm ¶oͤuertit. ex naxime. qꝛ pecunia h ditario ille qᷓ fuit ro bic dicit. ſy quo ad faculta l.qd fit. in fi. ⁊ no. ie ꝙ par t. C. de rei ven.l
gbetkſiet ndoie empta veniret. maxi tia emit noie here bi res em ze⸗ . bʒ. vt. ſ. de vſu. l. .7.5. de iudi. ſi a me. er. C. d ſi. vbi oꝛi
iſ Seae llrue aſi gara venlitia reſe⸗. onoĩe nõ berediatis erti. in fi. iſti. de of. in Eirde r nedte nen,
nm ſh pte ex lleaue ſunt n ¶ Ged ⁊ ſi res.ſu enpa. 60 nã ciſceẽde Ronſeſian ßme do. vbi uf rab miris ius.qꝛ ſit ibi ſolen
1 . l.ſe. 76 . * „ . *L. 1 .l. 1. §. . e. .rite. n ͤ .
nt 3 nſinpſiſer luzins aſipfie ptar o⸗ S rgen hel dennäſſerl eeriul. ece⸗ SFpnta fu Eheſeder⸗ fa.
edeed Ne n videbit.ſ. .F. 7. . e,l. cõſuluit.⁊.l. „ tun 26 = ecte ca dene er cto errare. yt. &£.
i ſtce H Eg.zſel Fe eã rem ſit kere nan vnn es nitas eſl ere tecädenate potuit etin fa
bil⸗ tus egeboniſtetlgo me; de ſollin dns plana eſt. g (Fnutile.
ulturt, . nogaſſer. vr. ſ. e. . aũ PFH. itẽ eos qui.
ns eadte⸗ dnar. r. S. dt veniũt.
muſe

.9 °

Defeni.l. putauit.

Liber

ideofoꝛte quia teſtatoꝛ plus eum diligebat. hic eſt

eroꝛ iuris.vt.j. de iu.et fac.igno.l.i.S.idem eſt ſi frateer. .
¶ Et non puto. ſi non eſtpꝛedo: ergo facitfructus ſuos.⁊ ſic iuris erroꝛ ei
ꝓdeſt in acquirendo.⁊ ita eſtõ.j.de iur.et fac.igno.l.erroꝛ.iij.rh.⁊.l.iuris
ignoꝛantia.i.rñi.bic in retinẽdo ꝓdeſtnõ ſi agere velit.vt ibi.vel dic ꝙ bic

efficaciter nõ acqrit cuʒ
reſtituere teneat᷑ ꝑ peti.
bere.id in quo eſt locu⸗/
pletioꝛ.vlł dic ꝙ bic nõ
dicit ꝙ ſi bo. fi poſſ.vel
faciat fructꝰſuos ſʒ ꝙ ſi
eſt pᷣdo nõ ergo ſequit᷑q
wo ſit bo.fi. poſſ.qꝛ ma
le fi. pᷣt eſſe ſicut lege ſeu
ſictione legis pᷣſumitur
vt. C. de agri. et cen. l.
quẽadmodũ.vł bic nõ
potuit ↄſulere peritio/
res ibi ſic.ar.j.de boñ.
poſ.l.in bonoꝝ.ſecũda
verioꝛ eſt. Item eſtar.
Z.j. & inſtitoꝛia.⁊ ſi pu.
H. certe vbi in erroꝛe fa ⸗
cti ſi ꝑcit.ſʒ ibi fuit ſupi

n?. vt. j. de iu. ⁊ fa.ign.

l. regla. . i. c ¶ Siaſ
lit. ↄtrouerſiã.ſpᷣale in
pe. be.vt pꝰmotãotroũ
ſiam cenſeat᷑ male fiði
poſſ.ſecus in ſin gulari
bus. vt ſumik. C. de rei
ven.l.certũ.tñ in rei vẽ.
qñq; idem vid eo.vt.C¶
de rei ven. ſi func et de
acti.em.ſi minoꝛ.et.j.q̃
in frau. cre. l. p. .. ſi qs.
d Nonſulto. quaſi ſolꝰ
pᷣdo teneat᷑ nomie doli
ante li. ↄteſ.cũ tamẽ et
in bo.fi.idẽ ſi modo pꝰ
motã ↄtrouerſiam.acc.
e ¶ Nepit enim ſcire. ex
hoc colligit. M. ad boc
ww aliqͥs ſit ma.fi.poſſ.
poſt litẽ ↄteſ.debet ſcire
ad aliũ ptinere. ideʒ di
cit al.et ſic intelligunt.
C. de rei ven. ſi funduz
et. C. de reſcin. venð. ſi
maioꝛ. Jo..nam ius
p̃ſumit malã fidẽ. vt.j.
e.ſi quig poſſeſſoꝛ..ſi⸗
cut. ?. C. de acqui.poſ.
l. cum nemo. Itẽ no. ꝙ
poſſeſſoꝛ beredirxatis fa
cta ↄtrouerſia ꝑ oĩa ba
betur male fi. vt hic. ⁊.S
e.itemue... petitam. et
H. fi. ⁊. j. eo.ſi q̃d poſſeſ
ſoꝛ.S.ſicut niſi quo ad
fatalitatẽ.vt.ſ.e.illud.
nam et vſuras pꝛecioꝛũ

eum cũ alius pᷣcederet agnatꝰ ſi-
bi potius deferri et nõ puto hũc
eſſe pdonem:qui dolo caret:q̃;/
uis in iure errauerit.¶ Si anteli⸗

teʒ conteſtatã inquit:fecerit hoc

ideoadiectum:quoniã poſt liteʒ
cõteſtatam omnes incipiunt ma⸗
le fidei poſſeſſoꝛes eẽ.Quinim⸗
mo poſt cõtrouerſiam motaʒ qᷓʒ
qʒ enim litis ↄteſtate mẽtio fiatiĩ
ſenatuſcõſulto:tamẽ ⁊ poſt mo
tam ↄtrouerſiaʒ omnes poſſeſſo⸗
res pares fiũt.et quaſi pꝛedones
tenẽtur.⁊ hoc iure hodieutimur
cepit enim ſcire rem ad ſenõ per
tinentem poſſidere is qui intpel⸗
latur.quiuero pꝛedo eſt: et ante
litem conteſtatam dolinomĩete⸗
netur:hic eſt enim dolus pꝛeteri‚
tus . Perinde inquit ↄdemnan-
dos quaſi poſſiderent:et merito
Mam et is qui dolo fecit quo-/
minus poſſideret:ut poſſeſſoꝛ cõ
dẽnat᷑ accipieſ:ſiue dolo deſierĩit
poſſidere:ſiue dolo poſſeſſioneʒ
noluerint admittere. Siue autẽ
ab alio reſ poſſideatur:ſiue in to
tum non extet:locũ habebit hec
dauſula. unde ſi ſit alius poſſeſ⸗/
ſoꝛ:ab utroqʒ hereditas peti po⸗
teſt.et ſiper multos ambulaue⸗
rit poſſeſſio:oẽs tenentitruʒ
is ſolus:qui poſſidet:fru ctꝰpᷣſta
bit: an etiam qui dolo fecit:q mi⸗-
nus poſſideret.et dicẽdũ erit poſ
ſeſenatuſconſul. ambosteneri.

pꝛeſtat. vt. .e. beres. S. fi. at in rei ven. demum lite dtel. fit male fi.quo ad
fructus. vt. C. de rei ven. certũ.nõ qᷓ;tũ ad vſucapionẽ miennij cõplendam
