ctũ de leui poterat trabi in exẽplũ.itẽ ar.ð.j.de calum.l.generaliter.ſed ibi
ad eũ aliquid ꝑuenit quare tenetur.
Oc edicto.aſſeſſori.cur boc tã varie ꝙ magiſtrat de ſolo dolo tenet.
1 Sed aſſeſſoꝛ de im peritia.Rñ.qꝛ aſſeſſoꝛ nõ cõſueuit eligi:niſi ꝓpter
perniciã. vt.C. de aſſeſſ.l.i.cũ ergo ipſe conſenſerit electõi de ſe facte vi ſit aſ
ſeſſoꝛ videt᷑ affirmare ſe ſapientẽ.inde eſt ꝙ ſua tacita aſſeueratio ſibipiu/
dicat ꝓpter imperitiam.yt.j.de act.emp.iul..qͥd tamen.ſic et in medico.

Liber

vt. S. de offi. . illicitas. ſicuti. ma giſtratus vero etiã imperiti litterarũ et
bene expertes negocioꝝ ſepiſſime eligun f.⁊ etiã inuiti ſubeunt munera.vn
de nõ debet eis iuris imperitia aſcribi.cu m nec ob banc cãm electi fuerunt.

quidã tamẽ dixerũt ꝙ de imperitia tenẽ᷑ magiſtratꝰ.vt.j.de varijs cog.l.

ſi iudex.quod hic nõ negat.ſj põt dici ꝙ illud eſt verũ quo ad boc vt faci⸗

at luẽ ſuam nõ quo ad
boc edictum.vt inſti de
ob. ex quaſi delic.ĩ pᷣn.
. quis non coher
eef. vt. C. de leg. et
con. qõ fauoee.
5 ieer vſus non ſit. tñ

vni potuit.alias õ.vt.S

e. l. i. F. fi. patet ergo q;
etiã ſi penitere vult: nõ
põt.vt bic licet.R.reſcꝛi
plenit in boc titulo con/
trariuʒ.et ꝓ eo eſt.j.ad
l. coꝛ.de fal.qͥ falſam. ⁊
Q. de ap.l. ſi qs libelloſ

et. C. de apoſta. l. apo/

ſtaran.et.C. de ſum.tri
ni.l.fi.in fi.et facit.j.de
poſtul.l.i.O.beſtias.a
2 ¶Si ꝓcu:atoꝛ. meſo /
lũ.ĩmo ⁊ ꝓcuratoꝛ tene
ri videt᷑.vt.ſ.de vi et vi

ar.l. i. F. quotiẽs.que ẽ

cõtra.ſed ibi delictũ in/

teruenit ꝓcuratoris.cũ
here h debuerit. hic nõ.
Itẽ q̃d ſi generał erat
ꝓcuratoꝛ.et bẽat liberã

admiſtratõnẽ an tenea

tur. Rñ.nõ. qꝛ extra ne⸗
gocia mea admiſtrauit

tui officere:ſʒipſi aſſeſſoꝛi.
NJquisſiniquũ ¶u Ipi.
Diusaduerſus aliquẽ ipetra⸗

uerit:ipᷣeeo iureutat᷑ ita demuʒ ſi

P poſtulationeʒ eiꝰ hoc euenerit
ceteꝝ ſiiponõ poſtulãte non co⸗
hercet᷑.ſʒ et ſi impetrauerit:ſiue
uſus eſt iure aliquo:ſiue impetra

uerit ut uteret᷑: licet uſus non ſit
hocedicto puniat᷑. Si ꝓcuratoꝛ

meus poſtulauerit:querit᷑ ꝗs eo⸗
dẽ iure utat᷑:et putat Põpo.me
ſolũꝰuti:ſihoc ei ſpecialiter man
daui:uel ratũ habui:ſi tñ tutoꝛul
curatoꝛ funoſi poſtulauerit: uel
adoleſcentis ipſe hoc edicto co⸗
hercet᷑. Itẽ aduerſus ꝓcurato⸗
rẽid obſeruãdũveſt:ſi in rẽ ſuã fu
erit datꝰ. NHecpẽa aduerſus oẽʒ

imperrando.uẽ qꝛ ſibi iniquũ mãdare nõ videoꝛ.vt.j.de pecul.l.qui pecu
lij. et.j.de pactis.l.cõtra iuris..ſi filiꝰ.et.j.de ↄdi.inſer.ſi ꝓcuratoꝛ.j.qð
ſi ind ebitũ.ipᷣe aũt tenet᷑.ſed quõ ipſe tenet᷑ cũ eo pꝛiuilegio vti ſibi nõ poſ
ſit hic ꝓcuratoꝛ.Rũñ.ſatis eſt ꝙ aliqͥs eo poſſit vti.vtin tutoꝛe bic ðꝛ. Item
quare nõ tenet ꝓcuratoꝛ ſicut tutoꝛ.t.qꝛ tutoꝛ dat inuito.nõ ſic in ꝓcura⸗/
toꝛe.et facit.C.vſi vi.l.meminerint.et ſic facilius relenat᷑ pupillꝰ.vel qꝛ in
Pcuratoꝛe voluit eipᷣſſe qð in tutoꝛe ſecus.itẽ an ipᷣe pcuratoꝛ ipetrãs vnt

e.iure cõma dominũ cũ nò dicat delinquere.puto ꝙ ſic.
a pſe coercet᷑ i̊ hoc pꝛiuile giũ ꝓficiet pupillo et ad tutoꝛẽ

—

peneſpecta/

bit qõ eſt imquũ.dic ergo et pupulũ teneni qtenꝰ vtit᷑.vr.j. de dolo. l. y ex
dolo. vel dic ipſe.ſ.pupilłꝰ.nã aut in totũ dʒ ꝓbare.aurin totũ repꝛobare.

.*

yt.
baꝗ

de admi.tu.l.cũ quenit᷑.pꝛima placet.et ſibiimputet.

-

bſeruandũ.quod diximus.S.de tutoꝛe cũ ad ꝓximũ ſit relatio faciẽ

da. vt. Z. ti. prxi.l. ſi idem cum eodem.in ,i.
e ¶ Hec pena.qñq; expent᷑.hoc hʒ locũ qñ et pſe ipetrauit cõtra oẽs licʒ cõ

tra vnũ tm̃ ſit vſus.⁊ ſic leſus.et nõ leſus dicitur eo iſpecto qð põt ledi.vt

in pꝛincipio. et ſic nõ ob. C. res inter alios acta.qꝛ vere cũ oĩbꝰ fuit factum
vbi vero õ̊ vnũ impetrauit.nõ punit᷑ quo ad alios.vt ar. C. res inter alios
acta.p totũ.et.C. de penis.l.ſancimꝰ.alij ð.vt ſi ↄ vnũ impetrattñ tenea⸗

—

lur oĩbus.et dicũt boc ſpecialeõ pᷣdictũ niulũ. .—. .
d ¶¶ Si is exceptõe.ſ.dilatoꝛis.ſcdᷣm quoſdã.et ſic nõ ob. C.de p.ĩpe.offe.
quot.que ẽ õ.qð nõ placet.oũ in fi.dicatfideiuſſoꝛẽ actõʒ mãdatinõ babe
re.cũ deberet habere ſaſtẽ adueniẽte die.vt.j.man.l.ſi mand auero tibi.in
pꝛin.dic ergo ꝙ bic impetrauit pemptoꝛiã.et imꝑatoꝛ reſcnipſi ex ceria ſciẽ
tia.et apponens lege aliqua nõ obſtante.

e ¶ Exceptione.vti.ſ.pacni de nõ petẽdo.facti reo pꝛicipali a creditoꝛe apð
quem interceſſiſti.et poſtqᷓ; imperrauit ius iniquũ.et ſic nũqᷓ; competit cuʒ
effica cia fideiuſſoꝛi.alias aliud eſſet.vt.j.de pac.l.fi.que eſt contra.vł oic
ꝙ etiã pꝛius fuit acquiſita exceptio pacti.ſed conſenſu fideiuſſoꝛis ius ini⸗/
. quũ fuit impetratũ.et ſic lex pdicta nõ obſtat.
niuriã.i.dãnũ.qꝛ ages actõe mãdati nõ poteris cõſequi.vt bicet.j.de
dolo.l.nã is.factũ ergo alteriꝰnocet alteri.ar. .j.de alie.iudi.mu.ca.fa.l.i
ſz hoc nõ eſt miu.cũ et moꝛa ſimiliter rei nocet fideiuſſoꝛi.vt.j.de verb. ob.

l.moꝛa.et hoc ab initio debuit ſcire.vt.j
iumputatur. vt.j. loca.ſiquis domũ..i.

2

de cõdic.inde.l.indebitũ. vñ ſibi

g Ded ſi tu. ſcilicet fideiuſſoꝛ.

exceptione. ſibi facta de nõ petendo.

i 5 babebis.iĩterim ſubaudi ſi velis tueri eũ ĩpetaſſe dilatoꝛiam

vel dic nunq; ꝓpter ius iniquũ impetratũ circa ꝑẽptoꝛiã ſedᷣm aliã
le ¶ Si filiꝰ icidit dãdo dilatõʒ vl exceptõʒ nõ bñti. 'poſitionẽ
I¶ Gntendo que ſunt expeculio qdð ad me ſpectat ꝓfecticio vel eriã

aduẽticio cũ rõe
„ „ „ pluſkuctus q ad
ſtatuit᷑ ꝗ in edictũ incidit nõ ſoli me Peenr eas?
eo poſtulãte ꝗq ab eoleſuseſt:ſeld pe ſine ſint ac/
omni ꝗ qñq; expeni᷑ Siis ꝓquo i ne ante luc
ſpopondiſtiimpetrauerit: ne aliꝰ ſiueno, licet aut
gs debitoꝛ ipᷣiꝰ aduerſuseũ exce dã diſtinguant.
eotag. oi r = accur.
ptõe utat᷑:deindetu in eonegotõ i Io puto. co

tra videbatf. cuʒ
eadẽ ꝑſona vnꝰ
cũ alio cẽſeatur.

in quo ſpopõdiſtiuelis exceptõe
utienecte:nec ipſuʒ opoꝛtet hocĩ

petrare:et ſi interdũ patiaris iniu etin obligatoni
riq :ſi ſoluendo debitoꝛ nõſit Sʒ Hus gr aſi eius
ſitusincidiſti in edictum: reus oe verob. um
dem utetur exceptiõeꝰtu ueronõ re in Rari
uteris: nec pena tua ad reum pꝛo ſed ulud eñven
mittendi pertinebit ⁊ ideo mãda aa cauenlure
ti actionem nõ habebis. Si fili? beaar.
meusin magiſtratu in hoc edictũ n Nee
r. He . ſe 2,. uit. vt creduoꝛi
incidit: an in ipſis actõibusquas (ſnonò ieneatur.
ex pſona eiꝰ intendoihuic edicto 9 15 auen.
p. „ XA eredi eiꝰ.quo
locus ſit:et nõ putonne mea cõdi vidgerurmiru. eu
J pꝛiuilegiũ indul
tũ viuẽti cuʒ eiꝰ

Pſona ſit finitũ.vt pſonale beneficiũ.vt.j.de re iudi.l.in omnibꝰ.ſ
dic eũ imperraſſe pꝛiuilegiũ ſibi berediq; ſuo.et ſepe ſic indulget im
peratoꝛ.vt.j.de re iudi.l.neranꝰ.alij dicũt heredẽ debere vti eodem
iure in actõibꝰ que defuncto cõpetebãt et beredi exeiꝰ ꝑſona quod
nõ placet rõe pᷣdicta.qꝛ pꝛiuilegiũ eſſet extinctũ.vnde nulla pena de
beret ĩponi.vt.S.e.li.in fi. Item alia rõne videtur ad heredẽ non
rranſire.qꝛ pene delictoꝝ nò tranſeũt ad heredes.vt.C. ſi ex delic.
defun. l.vnica.que eſt cõtra.ſol.bicad bheredẽ tranſit pꝛiulegiũ.cũ
ſibi et beredi impetrauerit.pꝛout dixi.vel dic hic erat ſtatuta pena ĩ
viuente a lege.etiõ tenetur beres.ſecus eſſet ſi nõ eſſetimpoſita vi⸗
uenti.ſed ba beret aliqͥs actionẽ ad imponendã. tunc enim babʒ lo
cum quod ibi dicitur. nec tranſit bic.vt cõtra eü detur actõ.ſed vtex
ceptione remoueatur.
p ¶ Eris qͥ petrauit. vt creditoꝛi ſuo nõ teneat᷑ heredi impetrantis
q Gllud poſtea. hoc põt dici qñ generaliter impetramt. vr nullus
debitoꝛ creditoꝛi ſuo teneretur vel ad tps. vłimꝑpetuũ. nõ alias.vt
her pena.vel etiam ſi ſpecialiter.
r¶ Quod ex haccã.iſtud ex baccã nõ referturad id qð diat ſolutum
ſed ad verbũ illud repeti.i.dicere ꝓpter pꝛiuilegiũ indultũ. vt nõ te
neatur ſtatim ſoluere.ſed poſt annũ nõ repetit.vtet.j.de condic.in⸗
de. l. in diẽ. i. ſiin ppetuũ.vel dicqꝙ loquitur de eo qui poterat vti
eodem iure ſi ſolnat nõ repetit.et eſt ratio in vrroq;.vr ſubijcit.

2 lud excipit.hec exceptio fit ab eo qð dicitur in rubꝛi.vlł dic ab

l eo qð dixit in edicto boc modo.dictum eſt ibi ꝙ qui nouũ ius

ſtatuit vel ſtatuere facit incidit in edictum. ſed p̃toꝛ excipit in edicti

parte quã nõ babemus ipſum magiſtratũ qui cũ iuder erat nonuʒ
inſtituit. et litigatoꝛẽ ſecundũ qui aduerſus eũ ſtamuere facit qui ad
uerſus ipſum vel aduerſus aliũ ius iniquũ ſtatui fecerat.et hecidᷣo
excipit ne magiſtratus ⁊c. ſed certe bec exceptio fieri videturnon ele
ganter. quid eni opus fuit bac exceptõe.nã ſatis exceptũ erat ꝑ hoc
qð fuerat dictũ.ita demũ quẽ tenen ſi fuerit in dolo.vt. z. e.l ij. Rñ.
nõ fuu opus.ſed ad maioꝛem fecit cautelam. ſic.j. de iniurijs.l. ireʒ
apud labeonẽ. ꝗ. ait ptoꝛ. vel dic ꝙ inverbis pᷣtoꝛis ſupꝛadictis nõ
erat de dolo licet paulus ſic intellexerit per.l.ij.et ideo neceſſanium
fui ſubijcere. . . J
ſo Eeꝝ qd.·lege totum neutraliter.ſ. dictio eoꝛum et dicrõ quid vel

„

Secundus.

ſtatuit vel impenauit. t Etrecte ſcilicet ercipit. accur.

vNoͤmitat quod eſſet. niſi fuiſſet de boc cautũ.ſed quid ſi umpetra

uit ius iniquũ ð eũ qͥ impetmuerat cõna aliũ.ſed in alio facto.non
dico vtendo eodẽ iute qð in aliũ ſtatui fecerat.tñ.me teneri cuʒ hic
nõ ſit exceptũ.ſᷣ tontũ qñ eode iure vtoꝛ.vt ar. C. de penis.ſancimꝰ

xRu. Si qeiuſ

eſt animal. ſed omne riſibile eſt hõ.ergo oẽ riſibile eſt animal.qð eni p̃dica
tur in poſinone etoduſione.i hoc nomẽ animal dicit᷑ extremitas maioꝛ.qdᷣ
aũñt ſubicit in conduſione.et aſſumptõe eſt exrremitas minor.vt eſt hoc no
mẽ nſibile mediꝰ terminꝰ eſt id qð ſubijcit᷑ in pꝛima et pdicatur in ſecũda
vt hocnomẽ bomo.et qð dicit veluti ⁊c. ponit gracia exẽpli erꝰ qð pꝛimuʒ
eſt ĩ iuriſdictiõe.⁊ ceteꝝ

Si qs ius dicẽti nõ obtẽꝑa.

dicẽ. nõ obtẽpa.

Alonibꝰ du
muiris. id

eſt defenſoꝛibus
municipioꝛũ vel

ciuitatũ. vt. C. d

iudi.l.fi. et hoc

olim boc efoee negari actõnẽ:ſed etiã heredi eiꝰ
bateen Illudequoq; nõ ſine ratöneſcri-
Cde ſpoꝛt l. fi. bit nõ ſolũ in his actõibꝰ pati euʒ
F. i ꝙᷓ autẽticoꝝ eai-ri. J tj .. ⸗
E leuib cibus Pend edic ti: q tuc h abuerit: cũ i⸗
ognoſet vr in ciderit in edictũ:uerũ et ſi que po
autẽ. ð defen. ci. . ſrenf .
. aaerſeg eer ſtea ei acquirent᷑. Exhac cã ſo⸗

te ex iure veteri
modica cohertõ

ctio deterioꝛ fiat. Qð aũt pꝛetoꝛ

ait:ut is eodem iure utat᷑:an eti
am ad heredẽ hec pena trãſmit=
tat᷑:er ſcribit iulł.nõ ſoluʒ ipſi de

lutũ repeti non poſſe iulł.putat.
ſuꝑeſſe enĩ naturalẽ cãm que ihi

nõ erat eis dene —2 1
gãda. vt. S. tl.ij. bet repetitõʒ. . g ius.
Pma Miranne Riud elegãter pᷣtoꝛ excipit.
erſm cE
bic eſſe in ir̃a nõ +P terq; ſiꝗs eoꝝ cõtra eũ fe

um diuini iuris

æc. alij cõtra.vr

cerit:ꝗ ipſe eoꝝ ꝗdfeciſſet et re⸗

cte ne ſcilʒ uel magiſtratꝰ dũ ſtu⸗

temperaſſe nidaus R Peun-

au Lpianus.
Mnibus magiſtratibuſ
Nõ tamẽ duumuiris ſzʒm
ius ptãtis ſue ↄceſſum eſtiuriſdi
ctionem ſuam defendere penali
iudicio is uideturꝰius dicenti nõ
obtemperaſſe:qui qð extremum
in iuriſdictione eſt non fecit uelu
ti ſi quisrem mobilem uendicari

a ſe paſſus non eſt:ſed duci eam

uel auferri paſſus eſt:certum ſi et
ſequentia recuſauit tunc non ob⸗
toꝛ tuus uel tutoꝛ:uel curatoꝛius
dicenti non obtemperauit:hoc e⸗
dicto ipſe punitur nõ dominꝰ uł

„ —

qð ſequit᷑ continuatiue

ponit᷑.qð parer ꝑ ſequẽ
tẽ copulã ſi ⁊c.quaſi di

cat ſed et ſi ſequẽtia ⁊c
nã nõ omnis vocatus
nõ veniẽs vel inobedi/⸗
ens puviẽdus eſt. vt.ſ.
ti.ij. l.ij. ſed quid ðᷣ me
dijs. Rñ. nil inuenitur
mediũ.cũ res ſine cõte/⸗
ſtatõe /ꝓceſſit. eſt em̃ ſo⸗
la citano que eſt pꝛima
et extremitas.et ſinõve
nerit eſt miſſio in poſſ.
que eſt alia exiremitas
Auid ergo ſi res ꝓceſ⸗
ſit oꝛdinarie per cote. li
tis nunquid in medijs
puniet eum. imo etiaʒ
et qñ ſine litis cõte.pꝛo
cedit aliqͥd medij põri
ueniri.cũ et citani pluri
es debeat. dic ergo de
bis medijs tribus mo⸗/

azo /ꝓ eis eſt. C. crnm 27
mo mulc. l eon det hoc edictũ defendere:uel liti
ede defen. egatoꝛ du uult bñficio huiꝰ edicti
deper ſralis r uti:ipſe ĩ penã hꝰedicti ↄmittat
ca fi. et.j. de iuns. .
ng cx qd Si quisius dicenti non oh
hic ſubijcit pote iff
ſtatis ⁊cc. et bit remperauent.
litterã hic. nõ tñ

bis legibꝰ ꝓhibet mulctã a magiſtratibꝰ talibꝰ imponi. et dic hoc
ſcom litter iſtã.nõ tñ hoc in magnis negocijs nõ in paruis.et hec
littera ſe uẽs innuit.ſjm ius poreſtatis ſue ꝛc.
Penali. id eſt mulcta. et dic differẽtiã inter penã et mulctã. vt. j.ð

ver. ſig. l. aliud. F. i.
a 6Sldſiſio.vt penã imponat pecuniariã qñ põt ſcõm ſuã ptãtẽ.vt
hic.et. C. de mõ mulc.l.eos.in pꝛin.que petetur a fiſco.vt.C.de mõ
mulct.l.v.et actõe in faciũ cũ ex edicto deiur ſicut fir mẽtio eiꝰ edicti
licet verba nõ babeamꝰ. vt.j.e. F. non ſolum.
b 4 videt᷑.qui qð extremũ.tribus modis lege.pꝛimo extremũ.id
t minimũ vel viliſſimũ vel infimũ.multo ergo foꝛtius tenet᷑ qui id
nõ fecit qð erat ponſſimũ er duo exempla queſequunt᷑ ſunt plana.
quoꝝ vnũ reſpicit inobedientiã factã in pꝛincipio cauſe.qꝛ nõvenit
in ius.etſic nõ fuit paſſus rẽ a ſe vẽdicari.aliud reſpicit inobedien
tiã que eſt in fine cauſe.videlicet in executõe ſentẽtie ibi.certũ ⁊c.ſe/
cũdo dic ijm Bul. exrremũ.i.vltimũ.boc eſt executionẽ ſnĩe.et miſ⸗

ſionẽ in poſſeſſionẽ reique petit᷑ que vltimo fit.i.poſt vocatiões. et

exemplũ qð ſequit᷑ veluii ⁊ cerera nõ ad poſiiũ caſuʒ.ſ.qñ vidðꝛ non
obtẽꝑaſſe ſͥ ad ſubauditũ.i.qñ videbat᷑ obtẽperaſſe.refert ipe Bul.
q̃ſi dicat is demũ incidit qͥ nõ paruit vlrimo.et nõ is qͥ nõ paruitp/
mo.is aũt pꝛimo nõ paret:qͥ in iudicio cũ vẽdicat᷑ a ſe euinei nõ pa⸗/
tit᷑.abſentat eni ſe.ſed pauit᷑ rẽ ſibi auferri. bic parervltimo.et nõ in
cidit in hoc edictũ.certü ſi ⁊c.ſed ibi põt opponi qð eſt.j.e.ꝭ.nõ ſo⸗
lũ.nã ſʒm eũ nõ viðꝛ habere locũ niſi in reo qð ille..nõ patit. Iteʒ
illud qð eſt.j.e.ꝗ.hoc iudiciũ obſtat Bulga.qꝛ ſi jm eus punit nñ
inobediẽtiã que ẽ in fi.et in fine eſt hoc qð rẽ nõ pant᷑ duci.et tunc
nõ dãt᷑ actio ad intereſſe totius rei.hoc falſuʒ.ſed poterit dicere non
ex boc edicto.ſed ꝑ legẽ qͥ reſtituere.iuret eriã in litẽ.vt.j.de rei ven.
qui reſtituere.tu aũi ſjm JYo.dicas tercio modo.extremũ.i.pꝛimum
et vltimũ iuriſd ictõis.na etĩ ſillogyſmis extremitas ðꝛ pꝛimꝰ et vlri
mus telminꝰ cũ iermino alio in medio iſcro: boc mõ. Om̃is bomo

dis vel tatẽ quã
pupillus. Monſ olum autem re⸗ Rberpſcad meglöde
um:qui non obtemperauit hoc eere vel uto lurern;
ſe. , anc legi ſic quarto mo
edictoteneni Labeo ait: uerũ eti do.prdicz ernemo pꝛo
am petitoꝛem. Hoc iudiciũmon Peim⸗ rvlnmor exem
. . prlü veluti ponit de in⸗/
ad id quod intereſt: ſed quanti ca obediẽtia pꝛĩcipij et de
res eſt concluditur. Et cum me- inobediẽtia finis. et
dicit ceterũ ⁊c. ponatð
medijs.vel dic.v.extre/

mũ.i.vltimũ.et qð dicit veluti ſupple.vel etiã ſi nõ obtẽperes pꝛimis.⁊ de

boc ponit exemplũ.et ꝙ dicit cereꝝ de medijs dicat. Ilẽ quid differt bicti
tulus ab eo.ſi qͥ in ius uo.nõ ie.rm̃.in quattuoꝛ.pꝛimo qꝛ bic generalioꝛẽ
cũ tã de mulcta que dat᷑ in fiſcũ qᷓ; de intereſſe actoꝛis bic dicat. ille autem
tantũ de pena que datur ſiſco.itẽ alia eſt differentia. qꝛ bic eſt edicrũ ibi nõ
ſed ibi agat ex iſto. ſed ecõtra aliquid ibi cõtinet᷑ qð nõ eſt hic.ſ.de ſtipula
tionecerti vel incerti ſi nõ venerit in ius.vt.j. e. t. l.i..et. l. fi. item de extraneo
iudice ibi dicit qð nõ ſpecificat.vt.j.e.ti.l.jj.et ſic vident᷑ ſe habere vt exce⸗

dens et exceſſum. licet bic in dignioꝛibꝰ illũ pcedat.et ita nõ eſt ſuꝑflua ulli

us ti. repetitio. vt. C. de ve. iu. enu.l. ij. F. ſed et ſimilitudinem. 2.
c ¶ NDPobuẽ. de mobili ideo dicit.qꝛ ſtatim dicet deductõe que non poõtfie⸗
ri niſi in re mobili.quo noĩe ſe mouenna ↄtinẽtur.vt.j.de verbo.ſig.l.mo/

uennũ.idem tamẽ de immobili.

d Muferi.quod pꝛopꝛie diaiur. cum coꝛpoꝛe baiulatur. vt.. de yeꝛbo. ſi⸗/

gnifica.l. fern. ð .
. Obtemperaſſe. et habet locum edictum ne uis fiat ei qui in poſſeſſ.miſ/
us eſt. vt. j. ne vis fiat ei.l.i.i.-rfn.

e
f ¶Gi / pcuratoꝛ tuus.nõ ad hecſ ad alia oõſtitutus. vt. ð. t.i.l. ijj. . ſi pto

curatoꝛ. et.S.ſi t̃.et facit.C. vñ vi.l.meminerint.
g ¶hõ ſolũ. bic.S.eſt ᷣ Bul.vt paulo.S.dixi.etfa.j.de re.iur.l.nõ dʒ acto
dentoꝛc. i. actoꝛẽ. L jri.accur.
i ¶ Hoc iudiciũ.qð mnrereſt. bic no.ex hoc edicto duas naſci actões quaruʒ
quelibet dꝛ in factũ.vna dat᷑ reipublice ad penam impoſitã a iuſdicẽte.vt
ʒ.e.in pꝛin.et.C. de mõ mulc.l.v.alia dat᷑ actoꝛi qñ reus nõ obtẽpꝑauit.vel
reo qñ actoꝛ nõ obtẽpauit.vt hic dic pꝛima pena ſtatuit᷑ a iudice ſiue a pᷣto
re viuo ſecũda a moꝛtuo.ſ.qᷓti ea res c.itẽ no.ꝙ beclr̃a pot tribꝰmodis ex/
poni.pꝛĩo ei bñ vt ioquat᷑ de actõe ſiue udicio que datur ꝑti qñ alia non
o btẽꝑauſt iudici et datur nõ ĩ intereſſe.ſ.tonꝰcauſe que agebatur ſj qᷓti ea
res eſt.idẽ ad ſumptus litis quos fecit in aduocaus et in alijs. ieʒ ꝓpter
daͤna rerũ ſuarũ que eſt paſſus ex eo qdð aduerſari nõ paruit.vt.j.ſi quis
cau.leij. S.fi. et.l. ſe et boc intelligas ꝙ nõ plus punitur.ſ.ꝑ boc edictuʒ. ſi

2 Liber

eiñ in eo qð eſt vlimũ iuriſdictõis nõ pariat. poterit puniri pᷣ aliã legem in
omm intereſſe vt ſi nolitrẽ reſtituere.qꝛ tũc in omne intereſſe dãnat᷑ delato
ſacramẽto in litẽ. vt.j.de rei uen.l.qui reſtituere.ſecũdo exponitvt loquat

de ea actõe q̃ dat᷑ parn.vt nõ det᷑ ad intereſſe.i.ſingulare.ſʒ qti ea res cẽ.id
eſt ad totã litẽ vere extimatã.vt.j.de ver.ſig.l.cũ bec verba.et in bac poſuõ

ne multa iura ↄcoꝛdãt.
vt. j. vi bön rap. l. Ptoꝛ: ——— —- J
5§. blc aũt. et. . de non pam penã cõtineat:neqʒ; poſt an⸗

oper. nunci.l.aſpe.S. ſi . M
meadt erſad lſatl. · nineq; in heredẽ datur.

l.nec magiſtratibꝰ.ĩmo et maioꝛes quãdoc.vt ſi dicant᷑ in ſuo offi
cio deliquiſſe. vt. C. ad.l.iul.re.l.iubemꝰ. et de furto cõueniri pñit.
vt in aułẽ. vt iu.ſine quoquo ſuff. S. illud.ᷣet in autẽ.ð vr diff. iudi.ꝗ.
ſi vero. itè nec alios cõuenire poſſunt bi maioꝛes.vt.j.de iudi.l.ps
lürerarũ. que eſt greca.
Cohercere. ſ?
graui pena.naʒ

moꝛtuo'facientẽ. S liſtratꝰ.
ter cohercent. vt
in autẽ. de defẽ.

et minimi leui ⸗

l.S. coꝛpoꝛalia. et. j. de
edil.edi.l.illud. F. con⸗

ti interſit reipublice. ſʒ
quãti ea res eſt.i.q;tum
in ſnia ius dicẽti expᷣſ⸗/

—

boc edictũ.tu ergo expon

Deevin iusuocando.

dẽnatio. et hec poſitio ẽ „ —
Hrms. vephrer vnele, 1 ſſ inguocareeelul,
uẽ inobedientiã tã ini⸗ .—e e,Jen
que p bũc titulũ puni/ is expenunch auſauo,
ret. necob. dicta lerbee (care. ¶I pian
erda rg eehe EA ius uocari nõopoꝛtetne
ſarũ. vt diri·t eodẽmö M— ;»ſulem: neq; pꝛefectum:
pins ad lias m roneq; pꝛetoꝛem: neqʒ pꝛoconſuleʒ
agpot bit loquatde neq; ceteros magiſtratus qui im
ſende ne ſieo denner periũ habẽt:qui et cohercereaali⸗
boc edicto.vt illa ñ dey- pift⸗ et1 . 2=
tur ad intereſſe. ſ. quãõ⸗ quẽ pñt: et iubere in carcerẽ duci

necpõtificem dũ ſacra facit:nec
eos qui ꝓpter loci religionẽ inde

Un eſt bꝛia venioꝛ eſ. ſe mouere nõpñtſʒnec eũ ꝗ cum
te none facit hoc pꝛo Rin I,.
E. qᷣ dicũt emeinz. 1. equo publico mnc publicatranſ⸗
olrim.ſvrdoͤnet p er lehat᷑. pterea in ius uocari nõdʒ
iimaroerei ſinõ patia quxoꝛẽ ducitꝰaut ea q nubit: nec
rẽ duci.certe nõ facit. ‿. 14.
um boefalum eſſe as iudicẽ dũ de re cognoſcit:nec c
bic dicit᷑. nõ ad intereſ⸗/ ptroꝛẽ cãm acit:ne „
ſagragibem chn m ſi Aapud Prone n gee ele f
tẽ iuratũ eſt. vt. j. de rei nus ducentem famlarerounaue
vẽ.l.ꝗ reſtituere.ſ poſ⸗ L
ſetrñderi hoc nõ fit per

es. vt pꝛimo diri. vt de expẽſis ⁊ ſilibus loquatur

Itẽ none ſatis eſt in poſ.mit.cõtra eũ qui nõ obtemperat.vt.j.ti.i.l. ſatis
nã illud eſt ſatis.ergo huiꝰ edicti pena eſt nimis:rñ.ſatis eſt. vt.ſ.qͥ nõ ve/

v ¶Aroꝛem ducit interim. dum ducttt. .
x Agit. niſi vocetur anre maioꝛem magiſtratũ.vt.j.de re iudi.l.cõ/

C. NE lcdctaner e egt qð ẽt
Nuiðꝛ reſcripto diuoꝝ fratrũ

beroſ:parẽteſq; patroni patrone

tinuit ꝑẽtes ẽt eos accipi Labeo

ci. F. audient.
r¶ Pötificeʒz. id
epiſcopũ duz

cõpꝛobatũeſſe. ¶ u Lpi.
AMiqʒ litigandi cã neceſſe 2miſſam canit. et
hʒ in iure:ul certoloco ſiſſi ie de gualbet
. . Cc 1
nec furioſos:ul ifantes. Pꝛetoꝛ 7r Edecbin er
d Ponſz. q Ii cle.l.om nes qui
ait/ Parentez patronũ: patronã li vbicunch euzer⸗

go finita fuerint

q; in ius ſine ꝑmiſſu meone quis Ulaſeca⸗ ece
uocet. arẽtes hicutriuſq; ſexꝰ velpere cöueniẽ
acclpe ſ an i ifinitũ qrit᷑:qdã pa iur ſcom ius vt
rẽtes uſq; ad trirauum appellari crius ub eßo
cr. 15 Ppe lart eus ſub archie
aiũt ſuꝑioꝛes maioꝛes hoc dici ue piſcopo cöueni/
teresertiaſſe Pomp. refert. ſ. ed deſanctiſſe. epe.
gaiꝰ caſſiꝰoẽs ĩ infinitũ ꝑentesdi ¶ p om̃bus. et
cit:qð et honeſtiꝰẽ:et merito ob- Fſiautem.

ſMõ poſſunt.
vt ſunt monachi

exiſtimat ꝗ in ſeruitutẽ filios ſu- er beremne. ſed
. — 9 ²¾ eoꝛum pꝛelatus
ſceperit:nec tñut ſeruiꝰ dicebat vrin autẽ apud
ad ſolosiuſtos liberosptinʒ: ſed Quos opor cau.
et ſiuulgo queſitꝰ ſit filiꝰ matreyʒ tEaſuebamur
vt preconeʒ the/

₰

tra pupillũ..is qui ad maius.

baldum.

nit: venire tñ nõ cõtẽnit.qꝛ abſens eſt vel pᷣſens habet tñi cãm licetiniuſtã.
qusare nõ veniat.vbi vero venire dedignat᷑ contẽnendo iudicẽ vel actoꝛem
ſecus eſt vt hic.qꝛ debet poſſe puniri.
lꝛ ElMerã Penzrl.reſhecin ſoluẽtis.et ſjm hoc totus..loqtur in pena que
pti datur. ſʒ ſcᷣm azo.in ſũma huiꝰ ti.pᷣncipiũ hiuꝰ..loqͥturð ea q̃ patri
finis de ea q̃ reipublice q̃ vere ↄtinet penã hincinde.et iõ nec poſt annum
cõpetit.nec in beredẽ vt hic dicit.ceterũ de heredibꝰ nõ ẽ queredũ.cũ ſemꝑ
adminiſtratoꝛi reipubliced etur. alia aũt que ꝑti datur videtur dari pꝰ an/
nũ. cũ ſit rei ꝑpſecutoꝛia quo ad actoꝛẽ.itẽ beredi dat eadẽ ratione.ſed ĩ he⸗
redẽ nõ.qꝛ ex delicto.vt.j.de alie.iudi.nõ ſolũ.S.fi.et ſcᷣm eũ viðꝛ melius
in fiſco loqͥ pcedẽs mmſum cui adiũgit᷑ boc.liq; ipᷣm piũ dicati ſumma ſua.
IOIlleq; poſt annum. quia pᷣtoꝛia.
m (Er in heredẽ.qꝛ penalis. vt.j. de actõ.et obli.l.in bonoꝛarijs.
¶ Rubꝛi. De in ius vocã. Zractaturus de iudicijs pᷣmittit de in ius vo⸗
cum ab ea parte iudicia incipiant.vt inſti. de pe.te.liti.S. fi.
1 .Mius vocare.iuris experiundi.i.vt experiatur actoꝛ an ius ſibi coͤpe⸗/
D vel nõ.hoc tñ intelligunt quidã ſi reus veniat et rrdeat.nõ aliter.
ꝛ verba cũ effectu ⁊c.vt.j.ne quis eũ qui in ius vocatur.l.pen. S. docere.
qð nõ placet.iĩmo et ſi nõ reſpondeat.id eſt ſi tamẽ vo cetur per executoꝛem
ſine dubio eſt vocatus.bec em̃ verba edicti que ſ babemꝰ.exigũt.licet ſi nõ
reſpõdeat vocatus ab eo a quo vocari nõ debuit.vt a liberto faciliꝰ remit/

tatur pena vocãti.vt.j.e.quis. Itẽ nota ꝙ libelli oblatio nõ babetur pꝛo

T racone griorn aduerſus.
E Mius vocani nõ opoꝛtet. conuerte.i.opoꝛtet nõ vocari.

mperiũ.i.merũ.quod eſt gladij poteſtas. vt.S. de iuriſdictõe om.iu.
l.iij. in pꝛin. et qdᷣ bi nõ poſſint ↄueniri ꝓbatur bic et.j.qui.excau.ma.ſʒ et
ſi per pᷣtoꝛem. .ij.et.j.de accuſ.l.qui accuſare.ꝭ.ij. et.j.iudi.ſol.ſi reus. at
mino:es magiſtrat etij durãte offcio poſſunt vocani in ius.xi.j· de iniut.

Kamiliare.ſed nec poſt vſq; ad nouẽ dies aliquis de ſua familia

poterit ↄueniri.vt in aut᷑.vt cũ de ap.cog.S.p.er accipe familiare.ſi

ue eſt degenere ſuo. ſiue de ſeruis ſiue de ſeruitoꝛibus.vt.j. de verbe

ſig.l. pꝛonũciatio. S. cõmuni iure.

5 uſta. ne moꝛtuo quidã libꝛi bſit iuſta.ſ.obſequia. vt lauare coꝛ

pus vel ſilia.alij bñt buſta.i.cõbuſtiones. com burebãrtur em̃ coꝛꝑa

. M rogo vt cinis reſeruaret᷑.ſic.j.de acq̃.here.l.ꝓ herede.ꝭ.i.

qui cadauer.ſ.familiare.vt dixerat.S.e.l.ꝓxi.

4 Nicq;. lingãdicerto loco.niſi ad maius auditoꝛium uocatu

t dixi.S. ꝓx.in.l.ij.et facit.j.de iudi.l.ij.S.legatis.in pꝛin.
c Unfantes.ſed ſi banc etatẽ exceſſerint cõuenientur tutoꝛe auctoꝛe
vel ip ſe tutoꝛ.vt.j.de admi.tu.l.i..i.
d ¶ Mꝛetoꝛ ait ſuperioꝛes ꝓbibentur iure ciuili vocari in ius. iſti au
tem iure pᷣtoꝛio tm̃.etno.qꝙ bec verba pᷣtoꝛis Alpᷣ.exponit per oꝛdi
nẽ.parentè exponit ſtatim vſq; ad illũ..patronũ.in.l.adoptiuum.

patronũ exponitibi vſq; ad illũ.S.liberos qui eſt.j.in.l.ſj li bacle/⸗

ge.liberos exponitibi vſqʒ ad illũ.ꝗ parẽtes.et ibi exponit qͥ ſunt

parẽtes patroni. Itẽ vlnmo verbũ ſine ꝑmiſſu expõit in penult.ꝗ.
eiuſdẽ legis.in alijs aũt legibus queſtiones extrauagãtes ponunt
de hac materia er ſoluuntur. ac.
e ¶ Earentes.in infinitũ.nota parentes et liberos in infinitum dici
vt bic et. j. de ver. ſig.l.liberoꝝ appellarõe.et.l.cognoſcere..libero
ru. et.j. de leg. pſ.l.i. . generaliter. et.j.e.ſʒ ſi bac lege. S. liberos aũt
ſed cõtra.j.de gradi.l.iuriſcõſultus.S.parẽtes.ſed illud ſcõᷣm voca
buli ꝓpꝛiã ſignificationẽ.qꝛ vſq; ad tritauũ dicũtur parẽtes:ſuperi
oꝛes vero maioꝛes.hic autem exinterpᷣtatione benigna legis.

f arenednee tamẽ.hoc tñ aduerſatur ſeruio qui dicebat ad ſo/

8 iuſtos lberos boc ꝑrinere: vt debeant ipſñ ſoli qui uſti ſunt li⸗/

CS

— — —

—

—— — — — —.—

Secundus.

beri reuerẽtiã patribꝰ qð nõ eſtverũ.põt enã dici vt ſeru bened ixe
rit.ettñ aduerſet᷑ alijs qͥ illud dicebãt qð ad ſolos iuſtos boc perti⸗
neret. nã ẽt ad naturales ĩ ptinet. vt ſubijcit..e.l. parenres.
Aia is ẽ quẽ nuptie.ẽt de facto tm̃.vt iter ſeruũ etãcillã.ſʒj nõ ſi
¶ Meceſtuolus ſit him io. qꝛ bic preʒ nõ bʒ.vt inſti.denup.S.ſi ad/
uerſus. itẽ qð di
ſers e: vuʒ ẽ pꝛe „ „ .
ſumptoͤne iuis. in iusnõ uocabit. ρ Aul:

De in ius vocando.

cũ quo colluſerit efficit ũli libertus q bꝰ colluſionẽ detexit. vt bic.et. j. ð col
t englelo. pindicidl actõe in rẽ. vtiſti. de ac. F. piu ⸗ lu. detegẽ. l. i.
iciales. ⁊ ſic no.qꝙ hic ſnĩa fac ius.vt.S.ð ſta.bo.l.igenuũ.⁊.j.ð re.iur.l.

¶ Juraui.hoc caſu ero patronꝰ quo ad boc edictũnõ eres iudicata
quõ ad ſucceſſionẽ.vt.j.de iure patro.ſi iuraurrrr.
x ( Mõ eſſe.vt.j.de iure

iur. l. eum qui F. pe.
e¶ Sʒ ſi adegi.i.cõpuli

Sed ſu ad iuſiurandũ adegi:ne x ede oopel

Hyrt. 8. de his qui

ſunt ſui vel alie.
iur.l.filiũ.ſcire eĩ

pocelt thoib uerdlseſt: quẽnuptie demoſtrãt

ſit. vr. j. de con. et

q Mia ſemp certa eſt mater:
tiã ſiuulgo cõceꝑit.pater

Pp rẽtes naturales Ildem.

uxoꝛẽ dicat ne nubat ipunein ius
uocaboꝛ.et Celſusꝗdẽ ait:in ta

li liberto ius ad filii meuʒ meui-
uonõtranſire. ſʒ iuł.ↄtra ſcribit

pleriq; iuliani ſententiaʒ ꝓbant

impꝑpetuũ nõ nuberet.
ſecus ſi ad tẽpus.vt.j.
qui et a quibꝰ ma.li.l.
aſpe. lʒ ſirar. ð.j.de ſu
is et le.l.in teſtato.. ſſi
libertã. itẽ hoc intellige
qñ filios tollere põt.ſe/

de. l. luciꝰ?. e„ S 2
Eretrsna;. Yin i? uocare nemo põt. una
AIiurales.tia eſteni oibꝰparẽtibꝰſeruãda reue

tũ naturales ſm onti- L .
,) HMerſienoopbt — rentig. Dem.
iatõe parẽtũ etiã tris adoptiui parẽtes im

natuiales ↄtine pune uocabit.quoniã hi parẽtes

ſcðm quod eueniet:ut patronus ¶s ſi eſt ſtenlis. vt.. ð
iure pa.adiger̃.ꝗ. q;uiſ

quidẽ in iusuocet᷑:flliꝰqſiinnoꝛ ⸗ NVberto.

iberto. . ſ. prfona
cẽsenõuocef. py Aulus us.

ri.lic.S.e.l. * . 2 — —
§. f. Har. i. eiꝰ nõ ſunt cũ his tantũ conatus
liulcadul figt: qbuset agnat?. ¶ I Lpi.

P

S Doptiuũ patrẽ qʒdiui po

eſtate eſt:ĩ ius nocare non

2 d. E . Aocet,ſ.impune.
1 Saquoqʒ q ex ca fideicom 2 Wendevd de⸗ ſi no⸗
miſſi mãumittit: nõ dʒĩ ius cẽès olus umg vr
e rrt; de iure pa. l.qͥ legẽ.
uocari:qʒuis ut manumittatiius den s. er nochirag⸗ 3
uocet᷑. D Lpi. feudo.ꝙ lʒ vaſallꝰ fue⸗

ci ꝑuenerit ad libertatẽ:cũ ſiʒ pa
tronꝰ ĩius uocarinõ potero. Sʒ
ſi ſuisnumis emi:et fidẽ fregi ꝓp
patrononõhabeboꝛ . Pꝛoſtitu⸗
tauotralegẽ uẽditõisuẽditoꝛẽ ha
bebit patronuʒ ſi hac legeuenie⸗
rat:ut ſit ꝓſtituta ẽt fieret libera.
at ſi uẽditoꝛ ꝗ manꝰiniectõʒ exce

pit ipᷣe ꝓſtituit.quoniã et hec ꝑ/

uenit ad libertatẽ:ſub illo quidẽ
quẽdidit libertatẽ ↄſeqtur:ſʒ ho

numittã:et ex ↄſtitutõe diui mar/

nit inſidiatꝰ dño ꝙ ipᷣe

amittit feudũ.filiꝰ non
ſic.S.de ſena.l.emanci
patũ.S.fi.et.l.ſi filiã.et
ſ. de decur. l. ij. F. nullũ
et.j.de iure pa.diuifra⸗
tres.in fi.et.j.de õ ta.l.
iij.S.ſi emacipatꝰ.ar.ð
C.de q̃ſti.diuo marco⸗
ſz an pfe viuẽte admit⸗
tet᷑ ad õta.diſtingue an
ſit emãcipat vel nõ.pꝛi

mo caſu vocat᷑.ſecundo

nõ. vt.j.ð bo. lib. l. que
SB quocq;. vocari
ſtea⁊ ex alia cõ
itẽ huic nõ pſit imponi
ope niſi fuerit teſtatoꝛiſ

noꝛẽ habereei equũnõẽ:ut mar nde monntſſo 8
cel. li. ſexto digeſ. ertimat patro ecæcz ſdeto by ed bie
nũ aũt accipimꝰ ẽt ſi cupite minu ſil de manumurendo
tus ſit: ul ſi libertꝰ capite minut? Abe bo. pol ͤ ta. aue

aß⸗ wege. voca põt: iure magis P oteſtatis q; b 26
uternli pfifad cepto ptoꝛis:niſi ſit filiꝰ:q caſtrẽ
ope t emacpai ſe Pabuit peculiũ.tunc eni cã co
¶Agnarꝰ. nõ . pe . e 2
ne agniateue gnita pnuttit. Sy naturalẽ parẽ
cu au prim eſt rẽnec ꝗdẽ duʒ eſt in adoptiua fa⸗
agnatꝰ adoptã/ eAe iHelr n!. 5
rnvr.deſuis et Milia in iusuocani licet. Patro⸗
D ud nuü inqt patronaue patroni quidẽ
optisno eſſre hi accipiendi ſunt: qꝗer ſemuitute
moͤcbar bic aut mãumiſerũt:uel ſi colluſioneʒ de
emancipatꝰ erat „ sü
al. adoptare no texerint uel ſi ꝗs pᷣiudicio ꝓnũci
Banrkjeimh etiu libertus eſſe:cũ alioquin nõ
biat erat us fuerit: aut ſi iuraun eũ libertũ me⸗
agnatois nH um eſſe:quẽadmodũ per contra/
ol mielas. liũ ꝓ patrono nõhabeboꝛ: ſi cõ⸗
aiicprfiuo noͤe tra me iudicatũ eſt:aut ſime defe
mat agnax.poſe ieo ſ; 5
guend erge hece lente iurauerit ſenõ eſſe'libertuʒ
adoptatꝰ agna/
ſcet auo.vt.S.

adop.l.qͥ i adop.bodie õ.vtiſti.de leg.ag.ſuc.S.vl.ſ qͥd ſiꝑ digni
tatẽ extimał᷑ adoptãs ð ptãte.dic idẽ qꝛ nihil ab auo ↄſequit᷑ bic ad
optiuꝰ nepos.qʒ videat ar.S.i aut᷑ ↄſti.q ð dig.S.illð.⁊ fa.j.e.ſᷣj ſi.
optiuũ.qᷓ pᷣcepro.ſieĩ pcepto pᷣtoꝛis ĩpediret᷑
o cũ meuia ꝑmitteret᷑ qð ẽ falſuʒ.vt.j.de iudi.l.lis nulla.et
Laſtreſe. vel quaſi C.e.q̃ in ptãte.
o ſeculiũ.in eo em̃ vicepr̃iſfa.fungit᷑vt.j.ad mace.l.ij.etiõ ĩ cau⸗
ſis q ſunt de caſtrẽſi peculio nõ pr̃ ſj filꝰ iurabit de calunia.ſ ĩ cau
ſis alteriꝰ peculij iurat pr.vt. C. de iureiur̃.calũ.l.ij.F. qdð obſeruani
ibi velałs legitimã ⁊c.et.Q. de bo.ma.l.i.et. C. de bo.q lib.l.fi.G.
ſinaũt pr̃e recuſante ⁊c.ſ cũ bic filiꝰ hodie nõ mãſeat in eiꝰ ptãtem

an eũ ſine venia vocabit.Rñ.nõ.qꝛ filiꝰ Sdꝛ.et qꝛ ſuccedit ab iteſtato

vt. C. de ado.l.cũ in adopnuis.S.ſ̊ nec articulũ.in uer.ſʒ ſi qdð.etẽ
ar. ꝙ de mane hẽs.õ.e.l.quiq;.i fi.q ſilᷣ nõ hʒ filiũ in ptãre.vtiſti.
deadop.S.femie.et boc qͥdã vt aʒ.ar.õ.qꝛ ꝑ oia ꝓ nõ fcqã ᷣꝛ adoptõ
pᷣterq; ad ius ſuccedẽdi.vt.C.de adop.l.cũ ĩ adoptiuis..ſ̊ ſi qui
p Lauſa cogniia.i.venia petita. de. in fi.
9 B niſi excaſtrẽſi peculio.et tũc cũ venia ⁊c.

atronũ. maſculũ vel feminjã. ſ¶ Derexent. nã ſi qs ſeruus
libert. yt iudicet ingenuꝰ facit ſibi mouen litẽ a dho vel prono

ſy ſi fili?ꝰ meꝰ.

qd ſibac lege. Aarci. etcõmodiad aufidiũ vicoꝛinũ.vt. C. ſimã. ita
fu. aliena. vt ma.l.ij.et.iij.ſcõm S8 c¶ Sed et ſi is. nõ bẽboꝛ. cur
ergo in ſupioꝛi caſu ꝓ patrono habet᷑.Rñ.duplex eſt rõ.et qꝛ pꝛioꝛi caſu me
is nümis emi.boc aũtnũmis ſerui ꝙ ↄniuentibꝰ ocuł dicemꝰ.vt.j.de ma⸗
nu.l.iiij.in pᷣjn.et qꝛ in pᷣmo fregit fidẽ vẽditoꝛi.bic ſeruo.qð plł- ſibi valz 7
ſi vẽditoꝛi rupiſſẽ.ixẽ qͥd ſi nõ fregit ſy manũiſit.foꝛte bʒ bñficiũ edicti be.
deEꝛoſtituta. i. ꝓppoſita ad meretricãdũ ./nõ bẽatota. vt. C. ð bo. li. l
e atronũ. boc eſt ex cõſtitutõe diui Ueſpaſiani. vt.j.de iure pat.diuus
Ueſpaſi.vel dic diui adriani.vt. C. ſi mã.ita fu.al.ne ꝓſti.l.i.pꝛimum ve⸗
rius. ſed videturꝙ non venditoꝛem ſed emptoꝛem babeat patronũ cuʒ ab
eo videatuꝛ manumiſſa. vt.j.de euic.l.mancipiũ que eſt cõtra ſed certe ilð
eſt in eius 5 iudiciũ/vt nõ babear regreſſum ꝓ euictõe.
1 Excipit.ſ.ſiẽptoꝛ ꝓſtituerit. Pꝛoſtiruit poſt iniectõ manus. et poſt ven
itões aſ radiõs.vel dic cũ poſtea redemiſſet. vel alia cã ad eũ redijſſet.
8Eauũ non eſt. quia qð quiſq; iuris ⁊c. et ſic no.ꝙ nullius erat liberta ⁊
quẽlibet vocabit in ius ſine venia.
bj¶ Patronum diminutus.ſ.per minimã capi.di.vt quia emancipatus.vł
4 rrogatõʒz datus.ſecus ſi per maximã vel mediã. vt.j.e.l.S.ſed ſi perpe
nã.ſed ar..iſti.de acquir.per arro.in pꝛin.
i ¶Capite minijtus.qͥq eſt qdð dicit eũ capire minui.cum lex dicat libertum.

Liber

alienũ nõ poſſe adoptari.vt. s. de adopt. ſi pater.in fi.tderi põt hoc quo
ad ꝓpoſitũ arrogantis eſt nõ ꝓ veritate.vel dic ꝙ licet fieni non debuenit.
facta iñ tenet. donecretractetur. vt in ſnia ꝑ falſa inſtrumta lata. que retra/
clat᷑ per in inte.reſti. vnde valet.vi.j.de re iud i.diuus.
a¶ Obꝛeptõʒ.i. p mendaciũ qð eſt in fraude tacẽdi.vñ nõ valet cuʒ effectu

vt. C. ſiↄtra ius vel vti
li.publi.l.ij.ſj ſuũ quiſ
pot adoptare liberum
nõ tñ fu ingenuꝰ.vt. S.
de ſtatu bo. l. fi.

b Conditõʒz. cũ alias

nõ iuemiret arrogantẽ.
c¶¶ Haber. niſi in Zta.⁊
ĩuenia vt hic. et.j.de iu
re aure.an.l.pe.et.j.de
bo.lib.l.etiam ſuus.in
pꝛin. — .
d Ungenuuũ facit. vt. ſ
de nata. re.l.queris. et
l. fi. m fine.
e¶ Qui manumittit. ci⸗
uitate. qð fir per defen/
ſoꝛẽ ciuitatis vel maio/
rẽ parteè illiꝰ coꝛꝑis au⸗
ctoꝛitate pᷣſidis. vt. C.
de ſer. reipu. l.l.
f Glloꝛu. qꝛ nec fuit il⸗
loꝝ ſeruus.vt.S.reꝝ di
ul.i im̃.F. vniuerſitatis
et dic ar. qð hic no. ſed
gr. Z. j. de col. illi. l. i. in
fi. dic vt ibi.
g ¶ Reipublice. id eſt ci⸗/
uitati. —
b Coͤſtitutuʒ. ſy videl
ꝙ etiã ſine venia.vt.j.
e.l.ĩ fi. ſy dic vt ibi. et fa
cit. j. qð cuiuſq; vniuer

ſi. l.ſi municepʒs.
Niberos. fa.j.ꝗᷓ ſanſ.
c Electcia⸗ F.go giee⸗
3.c.l.quiq;.S.pentes.
lꝛ Bʒ er ſdagend ꝑpe
grinitatẽ. qꝛ ciuitatẽ a/
miſit ꝑ depoꝛtatõz. vñ
peregrinus ðꝛ. vt. C. ö
bere.inſti. l. i.

1¶ Monoꝛẽ.queʒ.ſ.ba/⸗
bebat de ſalutãdo et aſ
ſlurgẽdo et ſimilibꝰ. in
ius autẽ nec nũcab eo
vocari poterit quia ali⸗

ſit: dũ arroget᷑ per obꝛeptionem
cũ eni hocipſo qð arrogat᷑:cellat
cõditionẽꝰſuã nõ id actũ uidetur
ut fieret ingenuus. Sʒ ſi ius ãnu
loꝛũ accepit:puto eũ reuerentiaʒ
patrono exhibere debere: qᷓ;uis
oia ingenuitatis munia habʒ.. ali
ud eſt ſi naturalibꝰ ſit reſtitutus.
nã pꝛinceps ingenuũ facitꝰ. Qui
manumittit᷑ a coꝛpoꝛe aliquo:uel
