de reg.iur.quo tutela..fi.et ita cum agere nõ poteſt nõ baber ea q̃

ſunt pacu veſtiti. item nec ſolui ei poteſt quia nõ eſtei adiectus.⁊ ſic
nõ liberat᷑ quis ſi mibi tenebatur.et ſic nõ babʒ ea que ſuntnudi.vt

ſ. de ver. obli. eum qui.S. qui ſibi.ſed io.dixit eſſe paciũ qð eſt veruʒ

vt. C. e. l. debitoꝛum. et. l. pacto.

b ¶Placitũ et coſenſus.i. placit' cõſenſus.q.d. ſpontaneus. ſe ed e

nõ ſpontaneus põt dici pactũ.yt.j.ꝙ me. ca. ꝙ ſimulier. F. ſi meta

Nog .

nimaſcte
uibuſlbe
n
nenſan

nfiſei⸗
roſuae

mnoen.
TuNCon
iN
lerip⸗

1

atutn vo.

ite
as.
Gdi

4 on⸗

n onn
Neepati
nnoe,
inorſt
dde
deriune.
nron⸗
nancin
ctoeite
bͤr
nli i
cls .
Ntyens

biatß

idanN

ſeldck

lul e
peeuz
ul

idid
oee

min
bſun

NictH

cum
hbeten
gaſe
GdiN

1enh

ſche
dens

Secundus.

eteſt bic quedam figura que vocatur endiadis:ſicut alibi Arma vi
rumq; cano.i.armatum viru. .

De pactis.

cautio non affert aliam vtilitatem debitoꝛi affen et ergo iſtam. l. vt liberet.
ne alias nil agatur. vr. j. de le.i.ſi quando.et.S.ſi quis cau.l.pe.ſed pignꝰ
redditum plerumq; vnlitatem affert aliam. et maxime ſcolaribus in libris

c ¶ onuennonis. generale. magis qᷓ; pactionis.
de Hegocij Zbendi. i. obligatois conſtimende. 2
e ¶ Ael iranſigedi.i.obligalois tollẽde.ſʒ ſi hoc eſt pactũ in quo er/

go eſt conuentio
generalioꝛ pacto sðUs W”M
Rſ e uesuel ſicuti cõuenire dicuntur:qui ex di
mecomededo cõ lerſis locis in unũ locũ colligunt
uen e dicuntur. et ueniunt::ita qui exdiuerſis ani⸗

nõ tamẽ paciſci
vt hic ſubicitur.

t4 Agur. 1. alid

ciunt.

f¶Erveniunt. ſic

le ¶ Lonſenſum. no. ſtipulationẽ debere habere conſenſum. vt. ſ. titu

mi motibusin unũ conſentiũt: id
eſt inunã ſniaʒ decurrunt Adeo

autẽ cõuentionis nomẽ generale
eſt:ut eleganter dicat Pediꝰnul

bel eſnpiu in luͦ eſſe cõtractũ: nullã obligatõem
8Un vnam ſen que nõhabeat in ſe cõuentõeʒ ſi⸗
ie nig:l volſtm⸗ uere:ſiue uerbis fiat.nã et ſtipu⸗
de reſcin. ven. ſi latio:q uerbis fit.niſ ihabeat con
Gde tona l enſum nulla eſt: ſed conuentio⸗
belecoggract⸗ 5;/ nũ plereq; in aliud nomẽtrãſeũt.
cedu obligat; Ueluti in emptõʒ:in locationeʒ:in
et obligatõ actõ 1 1 2
nem. vr dirmus pignus: uel in ſtipulationẽ.
5. de eden.l.i. in Abeo ait cõueni/¶ p Aul
–— m — ,
i NNeiue veibio =—W.1E poſſe: ulre ul per epiſto
aniq; ii fngitur Iꝗ: uel ꝑ nuncium inter abſentes
ſicrebi. rin quoqʒ poſſeꝰ:ſed etiãtacito con⸗
vr. acl.imn pꝛin. ſenſu conuenire intelliguntur. et
item in adoptõe
vt. S. de adoptõ.
bis verbis.

lo.i.l.cũ aquiliana.et.j.de ac.et obli.l.obligationũ ſubſtãtia.. fi.

et cõſenſus inducit naturalẽ obligationẽ. vt.j.de fideiuſ. beres a de/
bi. F. ſeruo. et. S. e. l.in pꝛin. ergo et ſtipulatio habet naturale vincu/

lũ.de ciuili conſtat cũ a iure ciuili ſit inducta ſeᷣm Jo.et aʒo.ſj Al.
dixit nõ ha bere in ſe naturale vinculũ.ſed ciuile tãtũ.vt inſti.de ac.
S. decõſtituta. ei.j.ſo.ma.l.ex diuerſo. .i.poteſt etiam hoc defendi
quaſi bic ciulis babear robur.vt in crographo. et in re iudicata.ſʒ
pꝛuma verioꝛ eſt. licet autem in ſtipulatoe ſit neceſſarius conſenſus.

tamẽ nõ ſufficit. niſi expꝛimatur verbis.vt.j. de ver. ob.l.i.in pꝛinci.

ſz in ꝗ buſdã alijs.vt in uẽditõe et ſilibus ſufficiat.vt ĩſt.ð ob.ex cõ.

IBed cõuenuonũ. plereq;. hoc ꝓpter quattuoꝛ Sctus innomina/
tos. vt dices iam in. l. uriſgen. in pꝛin.

Abeo ait. vel re.apertius potuit bas diuiſiones pactoꝛum di/
re. alia fit inter pᷣſentes.et alia inter abſentes.iteʒ alia expᷣſſa.

alia tacita. dic tamè re.i. ſine verbis. vt in redita cautione.et in alijs
tacitis. vt.ſ. duabus.ll.ſequen.que fiunt re.vt inſti.qui.mo.recon/

ra. obli. ꝑ totum. et ſupple vel verbis expꝛeſſis.et vnus et altermo/⸗
dus fit inter abſentes. vr per nuncium vel per epiſtolã.vt ſubijcit.et
inter pᷣſenies.vt colligit᷑ ex verbo quoq;.qꝙ ſubijcitur et expꝛeſſnʒ eſt
j. de coſti. pecu.l.qui autem.S.fi.ſic et in conſtituendo ꝓcuratoꝛe.vt

dere K n RPoſſe. ſ. pdictis modis.

o Ded etiam. redit ad rem.

p t ideo.nõ eſt bona rario vel illatio.ſi dicam aꝛ itg eſt in quibuſ
dam. io eſt bir. vel ſic eſt in aliq bus ergo eſt bic.vnð ſic apta litterã

er ſi debitoꝛi meo reddidi cautionẽ. ideo videtur ĩter nos ⁊c. alij ſub

audiũt nec in alijs eſt maioꝛ ratio.hic ergo ſimiliter eſſe debʒ. vt ar.
j. de verbo. obli.l.a ticio.in fi.pꝛimi reſpon.eodẽ modo dicit᷑ et obij
citur.j.e. item qꝛ cõuentiones. vbi fit alia diuiſio pactoꝛum.
Oſtq.dubiũ nõ eſt. ſed que eſt diuerſitatis ratio inter pignus
Ner cautionem. Rñ. ſcᷣm. lſo. et. b. quia in cautione ius conſiſtit
obligationis in pign oꝛe nõ.ſed hoc falſum eſt ꝙ in ſcripiura ſit ius
obligatois. yt.ſ.de pig.l.contrabit.dic ergo ſcõm Jo.quia reddita

vt. . de pcario.l.cerie..fi.item quid ſi apud debitoꝛem meum inuenit᷑ cau/
tio canʒellata.vel nõ canʒellata.nũquid pᷣſumitur ei reddita.Rñ.nõ.etqð

ideovſi debitoꝛi meo reddiderim

cautionẽ:uidet᷑ inter nos conueni

re. ne peterẽ: ꝓfuturãqʒ ei conuẽ
tionis exceptionẽ placuit.
Ode.

pN Oſtq; pignꝰ
ℳN uero debitoꝛi reddat᷑.ſi pe⸗
cunia ſoluta nõ fuerit debituʒ pe/
ti poſſe dubiũ nõeſt:niſi ſpeciali
ter: contrarium actum eſſe pꝛobe
tur. aulus.
Irnn quia conuentiões eti⸗
b

am tacite ualẽt:placet in ur⸗
nis habitatõibus locatis inue⸗
cta et illata pignoꝛi eſſe locatori:
etiam ſi nibil nominatim cõuene
rit.ſcᷣm hocet mutus paciſci po
teſt huius reiargumentum etiaʒ
ſtipulatio dotis cã facta eſt.nam

dos ãte nuptias male petit᷑:qua
ſi hoc expᷣſſum fuiſſet:et nuptüs

rietatem.

go et bic idem. vt dixi. S.l. labeo.S. ſed etiam.

bic dicitur veruz eſt qd

pᷣſumitur liberatꝰ vr p⸗
bet. vel alias cõſtet red
ditam. et facit ꝓ hoc.¶
de lati. li. tol. S. ille autẽ

Item vt tollat occaſio

inſidiarũ per vxoꝛẽc. vel
per aliũ qui ſurriperet
inſtrumẽta. et debitoꝛi
daret. vt ĩſti.de pu.ſub.
S. igit. et ſcõm hoc ĩtel/
ligitur.j. de ꝓba. ſi chi
rographum. vel dic ꝙ
bic innuebat cauſa ce⸗
lata penes crediioꝛem.
Item facit ꝓ eo hoc.j.
de donat. cauſa moꝛ.l.
moꝛtis cauſa.S.ticia.
j.delib. leg.l.iij.in pꝛĩ.
et. L. de remiſ. pig.l. cre

ditricem. nam ibi oſtat

cautionẽ redditam.cau
tiuſ eſt ergo debitoꝛi. vt

faciat ſibi fieri cõfeſſio⸗

nẽ de ſolutõe. vt. L. de
ſolu. pecunie. et.C. de
teſti.teſtium.et in autẽ.
de teſti. F. et licet. colla
tione. vij. qᷓuis aũt nõ
facit plenam ꝓbationẽ
tamẽ aliquã pᷣſumptio
nem facere negari non

pot ſcõm ꝑſonarũ va⸗

r ¶ Mili ſpecialiter. boc refert tam ad ꝓximũ ſuperioꝛẽ caſum.vt.j. de li.le.
l.i. F. fi. ꝙᷓ ad ſuperioꝛem.vt.j.de ꝓba.ſi cirographum. .
Len quia conuen nones.lege ſic. item cõuentiones etiam tacite valẽt
auia placet ⁊c. vel dic directe er ſubaudi necin alijs maioꝛ eſt rano. er/⸗

t ¶ In vꝛba nis. nõ idẽ in ruſticis.vt.j.qui.ca.pig.ta.contra.l.boc iure.niſi
dominus ſciuerit que inducta ſunt.vr. C. loc.l. certi iur.

v llata vt ꝑpetuo ibi ſint. qᷓdiu conductoꝛ ibi manebit. vt. ſ. de pig. de⸗

blroꝛ. item bic accipe de rebus colom vel mquilini non aliems. niſi alias
domini conſentiã illationi. et per conſequens tacite obligarioni. ſed quid

ſi pupillus iutulit res que ſine decreto obligarinõ poſſunt.Rñ.nõ poſſunt

obligari tacite.idẽ dico de alijs que poſſunt ſine decreto obligari.ſi tamen
nõ interuenut tutoꝛ illationi. ne plus valeat tacitus ↄſenſus q expᷣſſus.

x ¶ Et mutus. maxime.nã et expꝛeſſeoſentire poteſt. nec em̃ intelligo. vt vbi
cunq; contrabat mutus et tacute paciſci dicatur. ſi em̃ annuu.. vel capite. vl
pumeris. vel alijs ſignis. expſſim cõtrahat.j. de verbo. ob. l. ſtipuler. F. i.
vHuius rei. qð tacita pactio fieripoſſit. .
eale petit᷑.ſed cum hec ꝓmiſſio babearin ſe conditionem.ſimatrimo/

fuerit ſecutũ.vt.j.de iure do.plerũq;.S.ſi ante.et.l.ſtipulauonem. er
go nullo modo debet agere poſſeante conditionẽ.vt.j.de ver. ſig.l. cedere.
debuit ergo dicere nullo modo agit.uel nil agit.ſed qñ eſſet in diem. tunc
poſſet dicere male agit ante diem. quia aliquid agit.cum ſit obligatio.ſed
male. quia ante diem. vt.j.quando di. vſuſfruc.le. ce.l.i.in fi.que eſt cõtra.

ſed expone bic ſcõm io.i.nimis feſtinanter. vel ꝓpere.q.d.nullo modo alij

diſtinxerunt inter expᷣſſam conditionẽ.de qua intelligit᷑.d.l.cedere.et.l.con

manaa et tacitam in qua fit obligatio etiam ante condinonẽ.vt ar.j. de con/
di. et de. l. conditões extrinſecus.ſed certe qð ibi dicitur legata nõ fieri con
ditionalia ex tacita conditione verũ eſt quo ad tranſmiſſionẽ quia traſmit/
tit legatanus ad heredè ſuũ legatũ interim. licet aliud ſit in expꝛeſſa condi
none. vt. C. de cadu. tol.l.i. SF. ſinautem. dies aũt obligauõis nullo modo
cedit etiã in tacita. vt.j. de condi.et de.l.i..fi.et. j.de ver. ob. inter ſti. F. ſa

cram. dic ergo vt modo dixi ſcoᷣm Jo. item non obſtantepᷣdictis.j. de ac.l.
iia demũ.in pꝛin.et in fi.vbi innuit tacite conditioni cedere diem cuʒ detur

excep

Liber

tio: qꝛ ibi pura fuitſtipulatio.et quod dicit ſub bac conditõne cõmit
ti verũ eſt cum effecru.nõ aũt eſt cõditio tacita vel expꝛeſſa.

a·¶ Mon ſecutis.ſ.nec re nec ſpe.ſ.facto diuoꝛtio vel repudio.ał.nõ.yt.ſ.de
iur. do. 1. dotis fructus. F. fi. et.j. de cõdi. ob. ca. l. q ſeruus.
be Ex facto etiam conſultus.id eſt interrogatus.

c¶ Lonueniſſet. ſ.q ãte cõ
tracrtum.g
d Erxpꝛeſſum. id eſt re⸗
petitũ.et ſic no.ꝙ ea q̃
pꝛius dicuntur poſtea
repetita intelligũtur.vt
ſj. de ver. obli. ticia. F. ið
reſpondit.et.j.ſi certum
pe.il.lecta.verſi.dicebã
itẽ no. ꝓ boc tacito pa⸗
ctco.vt hic.⁊.j.de lib.le.
l.nõ ſolũ.S.ij.et.j. qui.
mo. pi. vel bypo. ſolui.
l. ſoluitur. F. ſi paciſca/
tur. et. C. e. ſi creditoꝛes
et. j. e. qui in futurum.

Onuentionuʒ. aut
4 em̃ ex publica que
it publica per exempla

dicit nõ p diffinitioneʒ

nõ ſecutis:ipſo iure euaneſcit ſti
pulatio. Idem iuliano placet ex
facto etiam conſultoꝛcum conue
niſſetut donec uſure ſoluerentur
ſoꝛs nõ peteretur: et ſi ſtipulatio
pure cõcepta fuiſſet conditioneʒ
ineſſe ſtipulationi:atq; ſihoc ex⸗
pꝛeſſum fuiſſet. Lpia.

G Onuentionũ autẽ tres ſunt
ſpẽs.aut eni ex publica cã fi⸗

ſit aut ex pᷣuataſ:puata aut legitia
aut iuriſgentiũs:publica conuen-
tio eſt:que fit per pacem quotiẽs

re in veſtitis. et ꝙ dicit interdũ hocideo quia quandoq; non. vt.j.
de ver. ob. generaliter. et. l.ſe.etſcdõm boc iuuatur eo ipſo ꝙ non in⸗
firmatur. ſed opponitur ſcõm pꝛimũ intellectũ:aut eni valet pactus
et tunc nõ conſirmaiurqꝛ nõ opoꝛtet.aut nõ et tunc nõ põt cõfirma⸗
ri. yt.j.de ac.et ob.l.obli gatões.Rñ.illa intelligit᷑in pꝛoꝛſus ꝓbibi

tis conuentioni⸗
bus. bic aũt ĩ hiſ
terdũ er pacto actio naſcitur: nel gue pie lege ſt
tollitur quotienslege: ul ſenatuf generaliter.er l.
cõſulto adiuuaẽ. I Lpi. ſupulatio. 5. al/
uriſgentium conuentiones Antgentüü

Mquedã actiones pariũt:que

dam exceptõnes. que pariũt actõ

2 ceptiones
de his non dicit

1 bic. H. j. e. ſi vnuſ
nesin ſuonomine non conſtant: ba tus inmo
P. 3 et hic aliqua di⸗
ſed tranſeunt in pꝛopꝛium nomẽ uniun veſe. .
contractus:ut emptio uẽditio lo ſed cum nulla. et
catio cõductioſ. ocietas cõmoda- nneneonse.
tum depoſitum. ceteri ſimiles ——
ↄtractus.Sed etiã ſi in alium cõo⸗ l Inſuonomi/
— . ne.ſ.generali.vt
tractũ resnon tranſeat.ſubſit ta-⸗ dicatur conuen/

—.— —y ⁶ ——— —

— — — — — — — —

ſed diffinias ius publi IOe .
mni . udlicdt Kans M ſe ducesbelli quedam paci⸗
in. l. i. F. publicũ. Deii iccd
ne publica eſt ð iuregẽ. ſcuntur. ACP aulus.
quia ſtatim fut cu bo½ gitima conuentio eſt:que

mies fuerũr quomodo
ergo vt ſpecies oppo/⸗
ſita ei bic ponit᷑. meliuſ
dixiſſet ↄuenrionũ. ala·
eſt iur gen. alia legitima.et iur̃ gen. alia publica. et alia pꝛiuata. ſed dic q
hoc genus iur. gen. reſtringitur. vt non compꝛebendat hanc ſuam ſpeciem
ſq; publicã.ſicet.Sẽ.de adop.l.ij.S.i.
f ꝗ uelnals ner de pꝛiuato iure diffiniendo dicit.diffinias tamen. vt. S. de
iuſti. et iure.l.i. S. pꝛiuatum.
g 0 Buf gen. nec de hoc diffiniẽdo dicit. ſed diuidendo. vt. j. l. iij. in pꝛin. ſ
mnotelſcit tibi per hocquod babes.S.de iuſti.et iure.l.ex hoc.ac.

lege aliqua cõfirmatur.et ideo in

b YPublica paciſcuntur. vttreugas queſunt in longum tempus. item ĩdu

cias que ſunt in bꝛeue.vt.j.de cap.l.poſtliminiũ.S.inducie.itẽ federa ami
citie equalia vel inequalia.vt.j.de cap.l.nõ dubito.et bocin expꝛeſſis.ta
cite etiã paciſci vident᷑ eo ꝙ legati hoſtium ſecuri ſunt tacite eis ſecuritate
data per.l. vt.j.de legarionibus.l.fi.eſt et in multis alijs officiuʒ ducis bel
li.que patent.j.de re militari.l.officium.
Cgitima.et de iure ciuili.vr contractus empbiteoticus.vt inſti.loca.⁊
conduc.S.adeo et litterarũ obligatio.vt inſti. de lite.ob. in pꝛin.⁊ ver/
boꝛũ.vt inſti. de actio.S.de conſtituta. dicte em̃ cõuentiões ſupꝛadictis le/
gibus cõſirmant.et ſpõ.largita s.vt in autẽ.vt ſpon. lar. in pꝛin. colla.viij.
etqð ſequit᷑.et ideo ⁊c.q.d.qꝛ pacta nuda ſunt.i.et veſtita etiã fomentũ.i.
auxiliũ.per.l.accipiũt ex pacto.ſ.nudo.interdũ actio naſcit᷑.interdũ qꝛ non
ſemper.vt ecce naſcitur cum iuuat᷑ lege.vt in cõtractu donationis.vt.C. de
dona.ſi quis ar.s.fi.licet hoc ſit nouum ius.item in dote.vt. C. de dot. ꝓ/
miſ.l.ad exactionem.et. C. de rei vxo.ac.l.vnica.circa pꝛin.et in alijs idem
vbi nuda pactio parit actionẽ.ſiue iure ciuili ſiue pᷣtoꝛis.vr.j.ẽ.ſi tibi.ꝗ. de
pignoꝛe.na bic generaliꝰ ꝓcedit qᷓ; buiꝰ.l.pꝛin. ſed qñ ex nudo pacto dat
actio põt dici veſtitũ legis auxilio.et ꝙ in fi. dicit ſenatuſcõ.iuuat᷑.ſ.ad eaʒx
dandam. vt pactũ qð fit inter heredẽ et fideicõmiſſariũ de ſoluendis lega
tis debuis.quod etiam tacite intelligit.vt inſti.de fideicõ.bere..ſed quia
et. F. poſtea. et qñ reſtituitur creditoꝛ in antiquũ debitoꝛẽ muliere ſubducta
vt. j.ad vell.q;uis..ſi cum eſſem. item exemplũ.j.de dona.inter vi.et vxo.
l.ſi ſtipulata. tollit autẽ.l.coadiuuãte.vt per acceptilationem a gallo aqͥl⸗
lio inductã. vt.j.de excep.⁊ vno.S.eius.itẽ per pactũ nudũ tollit iufr̃ pᷣtoꝛio
etiã ipſo iure.vt in actione furti et iniurie et ſimilibꝰ.vt.j.e.ſi tibi.S.quedax
alias naturalis tm̃ tollitur.vt.j.de ſolu. ſtichum. S. naturalis.ſed ſenatuſ⸗
con.adiuuãte pactũ tollitur actio.vt ſi fiat pactũ inter heredẽ et fideicõ.vt
alter eoꝛum tantũ legata ſoluat et debita. item exempluʒ poreſt poni vbicũ
q; tollitur mac.vel vellł.ſenatuſcõ.nã tollitur tunc cõtractus cõuentione ta
cua per ſenatuſcõ.inducta.et exponitur ſic iuuatur.ſ.pactio.vel dic iuuatur
ſcʒ mulier.l.iuſtinianique dicit eã nõ teneri.niſi in caſibus.vt. C.ad velbł.
antique vel ſenatuſcõ.yt.j.ad vel.quis..ſicum eſſem.vel ſi pis intelligi

tio ſiue ↄtractus
tantũ ſed ſpecia
le ſibi aſſũit no/
mẽ ſic. j. de dõa.

mẽ cauſadelegãter ariſto. Celſo
reſpõ.eſſe obligationẽ:ut puta
dedi tibi rem:ut mihi aliam des.
7 7 . „ P *
dedit ut aliquid facias'.et hĩc na qauß capirur, e
de bo. li. ſi patro
2 nus... ſi qͥs cuʒ
eſſet. nõ em̃ amittit generale nomẽ.vt.S.e.l.i.G.adeo.et.S.de of.eiꝰ
cui man. eſt iu.l.i.in fi.et patenter ꝓbatur.j.depᷣſcrip.ver. l.natura⸗

lis.i.Rñ.qꝛ ibi ponit᷑ empno ſub illo ĩnominato.do vt des et cetenri

m Similes.vt in mandatũ mutuũ et pignus.yvt.S.e.l.i..fi.
n ¶ Bed et ſi in aliũ res.i.pactio vel emptio.ðeſt enim rei verbum ge⸗
nerale.vt.j.ſi cer. pe.l.i.in fi.
o ¶Cauſa.i. datio vel factũ qð veſtiat pactionẽ.
pKacias.idẽ in alijs inominanis duobus. licet alia ibi detur actõ
ſed quare ꝑmutatio que eſt ſpecies de do vt des. nomẽ ſpãle babe
re nõ dicitur vt hic cũ ꝑmutatio elegãnꝰ nomẽ babeat q; emptio.cũ
vno nomie.ſ.ꝑmurare vel ꝑmutatio hincinde.i.vtranq; partẽ com
pᷣbendat.qð nõ facit emptio.ſed ꝑtem emptoꝛis ſignificat.venditõ
ptẽ vẽdentis.Rñ.hi dicuntur nominati qͥ conſenſu cõtrabuntur. in
permutatõe nõ cõſenſu ſed rei interuentu cõtrahitur obligatio.⁊ col
ligitur bec rano.vt.j.de re.permu.l.i.ꝗ.item ẽ ptio ſcõᷣm io. ſed bec

ratio nõ videtur valere.qꝛ cõmodarũ et depoſitũ dicunt᷑ bic nomia

ti.ettñ nõ conſenſu.ſed re cõtrabuntur.quare dicas ꝙ ꝑmuranio iõ
nõ eſt nominatus.qꝛ nõ ſtatim cũ facta eſtvolũtate partiũ dat actõ
nem.ĩmo exigitur rei inreruentus.et tunc nõ ex rei interuentu.ſed ex
pᷣcedenti pacto agitur. vt.C. de re.permu.ex placito.ſed cõmodatus
et depoſitũ.et ſimiles ſtatimvt fiunt dant actionẽ. nõ aũt ſunt niſi
re tradita.vnde re dicitur obligatio cõtrahi.et ideo noĩati dicuntur
et ſic pꝛima ratio valet.vel dic vtno.C. de re.permu.in rubꝛi.pᷣterea
donatio o lim erat ĩnominatus.hodie vero nominatus ſcõm Jo.
cum ex ſolo pacto et cõſenſu naſcatur actio.vt.C. de dõa. ſi quis ar.
. pe.et.j. de re.permu.l.i.ꝗ.itẽ emptio. Item quid ſi in permutato/⸗
ne nõ dedi.ſed paratus fui dare.Rſi.nõ babetur ꝓ dato cuʒ in bis
caſibus liceat penitere.vt.j.de cõdic.cã.da.dedi.s.i.et.S.ij.et.l.ſi
pecuniam.. ſi ſeruũ.ſed ſecus in contractibus nominatis. vel lega
tis.vt.j.de condi.inſti.l.vter ex fratribus. et.j.de an.le.l.meuia.in
pꝛincipio.
P¶ Qiuilem obligationẽ.id eſt que parir pᷣſcripris verbis actionem
vt.].pꝛoxi.
q Et ideo ſtichum. ignoꝛans alienũ.alias de dolo teneoꝛ. vt.j. de
pᷣſcrip.ver.naturalis..ſed et ſi dedi.
r Alanumiſiſti. et ideo tenuit libertas. quia manumiſi. ettuus fa
ctus erat que reuocari non poteſt ſemel pᷣſtita.vt inſti. qui ma.non
poſſ. F. ſemel.

8 Apꝛetoꝛe.ſ.piuo.q.d.nulla ſit de iure. yel die in facrũ ſubſidia

1

— — — - —— — — — —

cã moꝛ.l. moꝛtis

— – — —,— — =ẽ — — — — — —

—.—

— — —

— ,— — —

Secundus. De pactis.
in naqᷓ eſt ptoꝛia. q. d. eiuilis. deficiat ſy certe nõ deficit ciuil. vt ſubic. et exilla quin.bãc dictionẽ ĩmo duo opari.et ꝙ actionẽ periat.vt.C. de pac.
nent ſic dictũ Jul. quod eſt bic. et.j. de pſcrip.ver.l.naturalis. .ſ ſi de inter emp.et ven.l.ij.er qd infoꝛmet. vt ponit exẽpla.et ſic hec dictio vt exẽ
cpiry di. coꝛrigit ꝑ mauncianũ et vlpi.qui repꝛobãt eü bic. plus enam di plifſicatiue ponitur.vel dic nouũ intellectũ.vt qð dixit pariat exceprionem
Ninn cunt quid ꝙ tota diſtinctio iuliani facta in. d. . ſed ſi dedi.iulð co? . ꝑpetuã vt pactũ denõ petendo in ꝑpetuũ.imo et plus.qꝛ infoꝛmet et pa
pbe ngarvr doans udilimet pᷣſcnptis yerbis acno det.yt bic dicitur. riat tẽpoꝛalẽ.vt ſi feci paccũ vſq; ad annũ non petere quo caſu noua foꝛma
umtn A.Stob maleo¹, dDuatur. meta actõi mee
ln faugenula⸗ otra vrane annũ nõ agam
ſc videbatr. q̃ſi aau ſcicinile obliaatione Iri ahlicaationé; ſtir* et ſi agam exceptõne re
enn dewekerac n 1. ciciuilẽ obligationeʒ. et ideo pu tui obligationẽ gitur nuda pa pellaf.erqs ſibeir. .
inal qa eſt pꝛo nõ cau to recte iulianũa mauritiano rep⸗ ctio obligatõʒ nõ parit: ʒ pant ex in bo. f. æc.ð ſimilitudia
nſe ila ale n, henſum in hoc:deditibi ſtichuʒ ceptionẽ. Ouin imo'interduʒin ρρQbhen e
Gſe,; efficax ad agen/ ut panphilũ manumittas. manu“ foꝛmat ipſam actionẽ:ut in bone pꝛius dicebã. idihie 4 9 2 2
nhing diü. vel ad exipi miſiſti: euictus eſt ſtichus Aulia fidei iudicijs.ſolemꝰet enĩ dicere ideo acno inenann e er
non dii endũ ſiue fueri ääl — 2 . — 1 pacto.quia cuʒ actio ex
ietm pmilſiop ſtiou,/ us ſcribit in factũ actionez a pꝛe pacta cõuenta ineſſe bone fidei iu vendno cõſueuert dari
mman larone. ſnenn toꝛe dandã. Ille ait ciuilẽ incertã dicijs Sed hoc ſicaccipiendum n hcuuz bic vorentda
RKür . 7— — — . d bo
e vo baco· ſue actioneʒ.id eſtpꝛeſqiptisuerbis eſt: ut ſi quidem excontinenti'pba das ſ boe incoinen es
nlla B ſiuenanualise ſufficere eſſeenim contractũ Ari cca ſubſecuta ſunt:etiam ex par- ueni. ita unhlerur a
W ciuilis nata fue/ ,1 r*Pr E nſiepe ſi or actio a pacto vt veſtis
iu⸗ mobligano.na ſto addicit te actons inſint: ſi ex interuallo inpletur ab boie erifoꝛ
“ er ſoluti repenk undehicnaſcitur actõ. Si ob ma no inerunt:nec ualebũt ſi agatur matun v ſacul afumẽ
hſrongee vt. j. de cõdi. ob. Teęficiũ ne fi i ſitr: ne tofarti to. vt hic et. C. de pac.
un yr. ecb b. leficiũne fiat ꝓmiſſum ſit: nulla ne expacto actionaſcatur. ut pu- iteremptoté i ij,inem
rarnnan §S.quotiẽs.idem eſtobligatio ex hac couentione. ta poſt ðiuoꝛtiũsouenit ne tẽpoꝛe etideo dici potĩfoꝛma⸗
Nne in kignoze dard Szʒ cũ nulla ſubeſt cauſa ꝓpter ſtatutodilatõis dos reddatur: ſʒ õ
ſtkn — ↄuẽtionẽ hic ↄſtat nõ poſſe cõſti- ſtatim hocnon ualebit:ne ex pa- rnitſtricn iunis. cum loco
lunn miſſum. ſecus ſi cno detunque eſt ſuient
cpint vt fiat aliqͥd turpe ꝓmittat.qꝛ nulla eſt ipſo iure.vt.j.de ver. obli. ge iuris. vt. S. ſi qs cau.ſi eũ. S.fi.nec em̃ actio pᷣſcniptis verbis ſuam naturaʒ
inn neraliter. et. l. ſi plagij. et ſolutũ nõ reperit᷑.vt.C. de cõdic.ob tur.cãꝗõ. imutat vt ſit bone fidei.ĩmo eſt ſtricti iuris.vt.ar.j.de ac.ẽp.l.idem.S.i.itẽ
ſiſeg cũ te.ſᷣ qͥd de pignoꝛe dato vt maleficiũ fiat.Rhñ.repeti põt ꝑ rei vẽ. interdũ.ideo dicit.quia ſi ex interuallo nõ infoꝛmat vt ſequitur.ſed cum ve

„ — „. . — . — E . . . „ —4* 7 —
di. vt. ſ. ad exbi. de eo. S. pe. et fi. nõ cõdic.ob. tur. cau.vt.j. de cõdic. lit ꝓbare ꝙ nudum pactum boc faciat.quae de eo no poſuit exemplũ.ſed 3

3 deoe —,R. 2 *
ele ob tur. cau. ſi ob. tur. ſed ſiſeus boc repetit.ſ iulle nõ vendicat. vt.j. de de veſhto cobherentia cõtractus.ſed dic boc eſſe nn natura. ſed cũ na/
Gatn iure fiſci.l. lunnus. ððð ſcitur veſtimẽta ſibi ꝓxima ſunt que aſſumit er qð pactũ ſex modis veſtitur.
ſi l Sed cũ nulla. bic. S. cõtinuat cum ſupenoꝛi.5. ſed et ſiin alium. IJwẽ. vt in mutuo et ſimilib⸗ vtinſti · qui. mo. re. co. ob. in ſe:erper totũ. iteʒ
aon 7 mim ¶Lauſa. i. datio vel faciũ ex quo veſtiatur cõtraceus ĩinominatus verbis.vt inſti.de ver.ob. in pꝛin. em litteris. vt poſt bienniũ in crogra, t. ſ
S do ut des. nã de his dicit adbuc.vr patet ex cõumctõe..ᷣiſtoꝝ.etiõ pbo.vt inſti.de li.ob:item conſenſu.vt inſti.de obli. ex cõſenſutem coberẽ 2 Cαα☚
glo. ll). qui dixit etiã ſi ſupulario interceſſit nõ tenere repꝛobat per tia Zctus vt bic, item rei interuẽtu. vt in Zcnbus inominatis. vt. S. e. . ſed
l. C. de re. pmu.l.ex placito.ſed aʒ. bunc. S. aliter intelligebar. vr pu et ſi in aliũ ſed que eſt differennia inter boc veſtunẽtũ rei interuẽtu et ullð re
Oeried ia ꝗꝛ credebat quis ſe mibiteneri.cũ nõ teneret.et ꝓmiſit ex ea falſa Rñ.qꝛ veſtimentũ re vna cũ pactonaſcitur.ſed rei interuẽtu põt eſſe quod
hiebine cauſa quenõ ſuberat quo caſunõ valet ꝓmſio. vt.·. de ercep. doli dudũ poſtea. vt ſi mõ cõuem deꝑmutando. etpoſtannũ madam. tunc.n.
ploal l.ij. S. circa. vſi ſua glo. bo eſſet.ſʒ pꝛimꝰ inte cł verioꝛ eſt. veſtimur pꝛimũpactũ.et.C. de re.per. erplacito poſſunt addi duo modi.ſ.
gmien a ¶ ᷓgirur. caute incipit facere trãſitũ ad cõractus noĩatos.ac ſi di/ rei p̃ncipio.vt.j.de polli.l.i..i.itẽ legis auxilio.qð pot dici in omni nudo
Nr ceret. ſi in cõtractibꝰ ĩ nominatis nõ valer cõuentio ſiue cã.i.ſine ve,/ paacto ꝙ actionẽ parit.vt dieiS. pr item ſcõm quoſdã ueſtitur iureiuran
umnn ſtimẽto et in cõtractibus noians vel factis alijs eſt eadem ratõ ergo do. vt. ſ. de op. liber. l. vt iuſiura ſvir nullũ pactũ ſit nudũ cũ qdᷣu⸗
nintel ſit idẽ ius. vt bic. et vt ar. C. ad.l.fal.l.fi.et. j. ad.l.acquil. illð.vtſic bet habeatin ſeoſenſuz. vñ veſtiri cõſenſu videt᷑.vt. S.e. l. . .· i. Kñ. elegãs
leber iã generaliter nuda pactio nõ pariaractionẽ ſed exceptionẽ.ſᷣ qðd ertenuis veſtis eſtoſenſus qͥ nõ datur niſi cenis cõtractibus enumeratis.
Nehona eſt nudum pactũ. Rñ. quando boc cõtrabẽtes voluerunt. vt eſſz nu ut inſti. de obliga. ex conſenſu. in pꝛin. cũ ſint fauoꝛabiles etpingues er ca
nummon duü. vt. ſ. e. H. c fere. Irẽ qñ fuit ſola ſponſio ſine interrogatõe. vt.j. lidi:leui veſte veſtiuntur.ſed quidã dicunt nõ veſtiꝛiniſi rei inreruentu. cũ
iaton de polli. l. pactũ. vel verius nõ eſt pactũ vt ibi.itẽ qñ ſtipulatio ẽ in/ alia veſtita naſcãtur.ſ̊õ eos ẽ qð.dixit iob. pelle et carnibꝰ veſtiſti me ⁊c.
nnſete unlis. vt vel qꝛ inter abſentes. vel qꝛpceſſit reſponſio interrogatio⸗ c MWBone fid ei. iudicijs.in õctib.ſ qͥd in iudicijs ſtricti iuriſ. Añ.idẽ ut pa
nocleaS nẽ qð eſſe nõ debʒ. vt. C. de vſuris.l. i.uel alias ſit inutilis. babʒ.n. riant er infoꝛmẽt.vt.j.ſi cer.pe.lecta.et. C.e.petes.qͥdã tñ dicũt iñ nouam
ſunk ni in ſe pactũ nudũ.vt.j.de acceptil.l.an inutilis.i.tñ.ſcdᷣm piſanã lit / parere.vt. C. de dona. l. legẽ. et. l. cũ res. et de re.pmu.l.rebꝰ.⁊ de rei vx.ac.
Diamu terã. que eſt ibi.et.j.e.ſi vnus.S.ſi acceptilatio.ſed bec regula ꝙ pa S. accedit, uẽ quid ſi nudũ paqũ eſt pꝛincipaleſed acceſſoai. puta penale
nißten ciũ nudũ nõ pariat actionẽ.fallit in caſibus qui in bis.ll.inueniun veſtitũ. r. nõ ueſtitur pꝛincipale ab acceſſoꝛio.ut.C. de cõtꝛabẽ. ſtipu.l.nu
en / mur. vt. C. de dot./ ꝓmiſ.l. ad exactioné. et. C. de dona. ſi qs ar. J. bo. da. itẽ quid ſi tale eſt pactũ ennier uo nns ꝑs tm̃ agit ut ſtipulatio ⁊ ali
gusg, etr ar. in inſti. de ac. F. de oſtituta. et.j. de nau. fe. . piculi. et.. de vſu/ quod pactũ pꝛo ꝓmitiente ponatnr. Rñ.nõ dicitur ueſtiri cum nõ babeat
nunc, nss.l.eniã.et. C. de vſuns.l.frumẽti.et.j.de pollu.l.pactũ.vel ibinõ pꝛo ſee quo neſtiaumumumumm.
gübs eſt pactũ bis em̃ caſibꝰ exnudo pacto naſcitur actio.ſed põt dici ve d eꝓREx cõnnẽti. i. anteq; ad alia diuertant negotia.ut.j. de 9oh reis ſti.l.
4 gli ſuiitũ legis auxilio.vt..e.leguima cũ nudũ pactũ parere actionẽ ta duos. in fi.et. lr ſi er duobus. et. . de teſti. l. beredes palam. et. ſ.de adulte.
ellen le ſit. ac ſi ꝓꝛſus ſterilis mulier generet. vel virgo pariat.ſed dicatrr l.ð ait lex. F. fi. et. ſ. de uer. ob. cõtinuus.in pꝛin. ſed an extalib pacus no
u nudũ ab alijs veſtimẽtis que bñt pacta. vtiã dics.ſicet dici põt pé/ ſeruans poſſit dari reiuẽ. ñdeo nõ.ut.C. de ꝓba.cũ res.niſi in caſib.iiij
diio nudũ pactũ ab alijs veſtimẽtis pᷣterqᷓ; a conſenſu. ut. C. de dona. que ſub mõ. l. i.et. C. de pac. inter emp.et uen.l.cõmiſſoꝛie
cinn . b¶ Obliganonẽ.ſcilicet efficacem. MM et.j.de in diẽ adiec.l.ubi..ſed et marcellus. etad idẽ.j.de rei uen.ſi quis
bꝗ ¶ Auinimno. quj ꝓ etiã. et bec dictio ĩmo põt aduerſari ei. qð dire ſub bac.quartus.j.de ðᷣhen.emp.l.ſi quis ſub bac.uel dicutibi.
ſde fr de exceptõe danda quaſi minus plene dixerit. ſic coꝛrigitur minꝰ e ¶¶ Bed ex parte.id eſt ut panant actionem.accur. V
plene dictũ. vt. j. ad. l. ro. de iac.l.i.m fi. . pe.et. F. fi. vel venꝰ aduer, fe R pacto. ſcilicet nudo. .
noſn ſatur ei ꝙ dixerat acrionẽnõ dari.ſed certe boc dari nõ infert.ſed in/ B oſt diuoꝛnu.ſcõm. AM.pone exempluʒ ſo. ma. ex interuallo quis fecit
uton fert infoꝛmari.ſed dic ex vi actiua illius dictionis.etiaʒ que ſumim p aũ de dote reddenda ulterioꝛi die nõ ualetneex pacto ⁊c. ſed ſi ante fi/

ſcn

—

e uij

nitum matrimonium valet quandocunq; cũ videatur fien in continẽti. vt

Liber

ar. . man. qui negocia. et ſcᷣm boc verba illa poſt diuoꝛnum dererminant
verbum conuenit ſed Jo. ponit cum pactum factum fuit ante contractum

matrimoniũ. vel poſt ex interuallo etiam durante matrimonio.nam.l. diß⸗

cit ꝙ etiam durante matrimonio dicitur fieri ex interuallo.vt.j.ſo.ma.quo
iiẽs.et ſcᷣm hoc verba

poſt diuoꝛtium determi

nant verbum ſtatuto.ſ

contra vtrunq; eſt. ſ. de
pac.do.l.de die.⁊.l.ſe.

ſeg dic ꝙꝙ ibi fuit facta

cto naſcatur actio. Idem marcel
lus ſcribit et ſiin tutele actõe cõ⸗
uenit:ut maioꝛesqʒↄſtitute ſuntꝰ

dee ad Ulure pſtentur: locuʒ nõ habebit
Pucridet pimimierite⸗ ne ex pacto naſcat᷑ actio. Ea eniʒ
icatio tan ex — E. .
huiuſnodipaco use Pacta inſunt: que legem ↄtractui
ſebabearacr one auz dant:ideſt que in ingreſſu contra
nsoõ babet vt ſ. atiz dicet 1 12 e.
boeſem ab ſie o (tus facta ſunt. idẽ reſpõſuʒ ſ. cio
nimus caſum buus. 4 Mapi. et ſi poſt emptionẽ ex in
ſeðm io. Queriur ſip peruallo aliꝗd extra naturã cõtra

miſſum eſt aliquid mi⸗/

pi ſub conditõe.et inte/

rim pendente conditio
ne remittatur mibi a de
bitoꝛe conditio. an ſta⸗
tim poſſim agere. videt᷑

rriimonium. et licet inte

er pacto. quia nudum
eſt argu.ſ. de conſti. pe⸗
cu. l. id quod. Sed ar.
contra.j. de peri. et co.

reiuen.ſi in venditione

ctuscõueniat:ob hãc cãm agi ex
empto nõ poſſe ꝓpter eandeʒ re
gulã:ne ex pacto actio naſcat᷑.qð
et in omnibus bone fidei iudiciis

hi . S 7 „
ſer deberurdos ſub c erit dicendum:ſed ex parte rei lo⸗
ditione ſi ſoluatur ma/⸗ (ũ habebitspactũꝰquia ſolẽt et ea

pacta:que poſtea interponuntur

rim ei conditio ſit remiſ
ulſ. non tamẽ agit.ĩ om/ parere exceptiones. Adeo auteʒ
mitoninne reen as. in bone fidei iudiciis cõuentiões
nõ agitur quia nõ ext / poſtea facte:que ex eodem ſi unt
tit interim conditio.ne contractu: inſunt: ut cõſtet inem⸗

ptione ceteris que bone fidei iudi

cisre nondum ſecuta poſſe abini
ab emptione .Si igiturin totuʒ

id eſt contracnbus.

b ¶Paoctũ etiam nudũ.vel etiã ſi ex interuallo.vt ſi conuenit nefide

iuſſoꝛ daretur qui dari debeat.

1

I Edeo. pacta exinteruallo. facra nõ valent. extra ſubſtantiã cõtta⸗

us.ſed de ſubſtqtia.ſic.vt.s.ꝓx.de quo colligit

ta eadem ratione. nam ſi poteſt
tota res tolli:cur nõ et refoꝛmari

ur adeo autem ꝛc
le ¶ Ereodem. i.

de ſubſtantia.
ne mutani poteſt. et hocita pom/ l oſilondum ſe⸗
po. libꝛo ſextoad edictuʒ ſcribit dato.ney tens
MNõð cum eſt etiam ex parte agen dita. vtiſti. qui.
tis:pactio locum habet:ut etiam mo. tol. ob. . f ·
ad actionẽ ꝓficiat nondũ re ſecu- m ¶Abemptõe.
ſcʒ in tomim.

nBi igif expar

te quãdo ad eiꝰ

8 jaſi c& 9 comodum fit.
ut quodãmodo quaſi cõtract re agem aotb
nouatusuideatur qꝙ nõ inſubtili- gelraueeſtinto
ten dici poteſt. Indeillud'eque Aandtru
no repꝛobo:quod P omponi. li. rit hic in pte quo
iij. lectionum pꝛobat:poſſein par 33 dren delib
terecedi pacto abemptõne quaſi cauſed etſi .ſi
repetita pactis emptione. Sʒ cũ erſde in its iu⸗
duo heredes emptoꝛi extiterĩt G Spe erj. pſu.
ditoꝛ cum altero pactus eſt:ut ab . quiſcit. in pꝛin.
tiane air Anlian? ar. cõtra.j.de te,/-½
emptione recedatur: ait. Julian ailchereles n
ualere pactionem: et diſſolui pꝛo lan ſi et.. de
parte emptionem.quoniã ex alio ng en mns,
cõtractu paciſcẽdo alter er here- beris. etfacit. ſ.
dibus acquirere ſibi potuit excep deg mllel. le
tionemutrũqʒ itaq recte placet p gfnlon inſubni
et quodiulianus et quod pomp̃ᷣ. lner ſe .de he⸗
ait. Pꝛetoꝛ ait pacta conuenta: verinſtrl . lie

pterea pactum ꝓpꝛogar
coõmifſioneʒ pene vt di
rximus.j. de ver. ob. cuʒ
ſtipulatus ſim mihi. et

poteſt cur non et paꝛs eius pactõ⸗

j.de arbi.celſus.S.idem.cũ eꝛgo vt ticius cõmittatur non inducit ſed falci

lioꝛes ſunt ad liberandum. item ar. contra.j.de adimen. le.l.iij. SF. conditõ
et inſti. de codicil.S. vltimo.item quid ſit in ipſo fine matrimonij.Rhñ.non
dicitur fieri in continenti cũ pꝛius ſit nata actio.vt ſtatim dices. Ex pacto.
ſckicer unoooo.
a Idem marcellus:conuenit.nõ ſtatim finita tutela.ſed ex interualſo po
ſtea.vel pꝛius vt quidam dicunt et bene in actione tutele.nam non poteſt
dici actio turele naſci non finita tutela.vt.j.de iu.etra.diſt.ſi tutox.S.fina.
et.l.ſe.ſed in dote etiam ante ſolutum matrimoniũ.niſi in caſu.vt.j.de bo.
Ddanñm. l.ſed et ſi alia. in fi.item quid ſi in pꝛincipio tutele apponat᷑ pactum.
Rñ. ex interuallo fit cum ante tutelam finitam actio nõ naſcatur.
be Auã coſtitute ſunt.maxime.nam id em et ſi minoꝛes cũ ex interuallo pe
pigirt de eis pᷣſtandis tutoꝛ pupulo vel dic maioꝛes qᷓ; conſtitute ſunt in ci⸗
uitate.minoꝛes tamẽ in legitunis.in maioꝛibus ramẽ eniã ſi fieret pacium
in cõtinẽti nõ valet.vt. C. de vſur̃.l.eos.S.ſi quis autẽ aliquid.ſed an etiã
in continenti pactum ſine ſtipulatiõe valet. videtur ꝙ nõ. vt. C. de vſu. l. iij
ſed reſpon. illud locum habet ĩmuruo tantum et nò in omni:ſed rantum in
pecunia mutuata.ſecus in alio mutuo.vt.e.ti.l.frumẽti.item ſecus in om/
ni coniractu bone fidei.vt.C. de pac.ᷣ inter emp.l.initio.et.j.de vpſur.l.cum
quidam..ex locato.et.j.depoſiti.publia.S. luceus·
Pꝛeſteniur.a tutoꝛe ipſi pupillo.
de Ingreſfu. vel egreſſu. multo magis ſi in ipſocontracdu.

e ¶ Igem reſponſum.exna naturam.id eſt ſubſtatiã.vt de cõmodãdo libꝝ
ad auſcultandum.Lalij

achau dicunt id naturale quod nos ſubſtantiale.vt dicam
j. ꝓxi.in diſtin.pactoꝛum. SèMU! =
f Mone fidei.et ſtncti iuris multo magis.pacto.ſ.nudo.
58 Rocum bobebit. qs eſt qnando perit exceptionem. yt ſubijcit. Judicijs

quẽ neq; dolo malo:neqʒ aduer- q Vude illud.
que neq; duen Aiffners idẽ re⸗
perere videt᷑ mul
. totiens.ſy nõ fa⸗
cit.nã pꝛius dixit.qñ in totũ receditur.ſecũdo quando diminurũ fu/

ſit pciũ iin alias auctũ.bic aũt qñ res fiit tantũ diminuta vel aucta
Sʒ quidã dicũt ꝙ ſuꝑius reſponſum loquitur qñ res et pᷣciũ fuerũt

diminuta vel aucta. bic in pᷣcio tantũ.ð alij ecõna. et in his caſibꝰ vi/

detur renouatus totus cõtractus.vt.S. ꝓxi. et repetitur pactis.vt.ſ.

ꝓxi.ſed ſi cũ vno de beredibus emptoꝛis fiat pactum nõ renouatur

totus et bic dic aduerſando..ſed tñ ⁊c.et de vi buius pacti ſubſtan

tialis dices in diſtinctõe pactoꝝ.j.ſtatim.

8 QAuoniã ex alio cõtractu.ſ.quocũq; vt mutui.et ſicno. ꝙ non va
lerin pluribꝰ.ſ.renouatio ↄtractꝰ ꝙ valet in vno.vt.j.de le.i.legata
nius.i.rñ.ar.cõtra.j.de condi.inde.iul.in fi.et.j.ſi cer.pe.ſingulania

pꝛimo reſpon.

8 Hulianus. modo. etqdᷣ pomp. vt 5. ꝓri f.ſed. y.dirit vng

idẽ et ꝙ ꝓ parte emptio ↄtrabat᷑.et ꝙ ꝓ parte diſſoluat᷑.ſed pꝛimuʒ
vigetur veriꝰ:qꝛ ergo de diuerſis generalibus pactoꝝ dictũ eſt ſupe
noꝛibus..ideo.diſtingue.pactoꝝ quedã ſunt de ſubſtantia cõtra
cius.vt de augẽdo ⁊c..que dic vt dixi.j.de cõtraben.emp.l.pacta.

a ¶ SPꝛeroꝛ ait. ſuꝑius dictũ eſt pacta quedã ad excipiendũ:quedam

ꝗad agedũ valere.de q̃bꝰ aũt pactis ĩtelligat pᷣtoꝛ determiat ſm. ll⸗
b ¶ Conuẽta. ſ. ſeruabo.qð c.j.i.ſeruari facia.ſic.j.
l.furti.S.mãd ati.ſeruabo dico ea que neqʒ ⁊c.
