Odññs ſatiſdatiões reuelare ue

rãs ſuas ad aduerſariũ diri ℳ) põt.

De ꝓcuratoꝛibꝰ defeloꝛibꝰ

peMon ꝓbiberi. dubium erar ex eo ꝙ non poteſtrenocare mãda/

. Aulus reſpon.ſuſcipiendam.non ſolum agendam.

tum lit.conteſ.vt.S.e.que omnia.tamen dicit

ꝙ poteſtadeſſe quia foꝛte ti/

met ne colluda ur: vt.j.de inoffi.teſ.ſi ſuſpecta.⁊.C. de liti.auc nunc ſi be⸗
res.⁊.j.de ap.l.a ſentena.j.ſi beres.⁊.l.ſi perluſoꝛio.⁊.j.de pig.ſi ſupera⸗

lat:inuito ꝓcuratoꝛe dñs petere
¶Aulus.
Aulꝰreſpõꝰ.ẽt eũ ꝗ ad liteʒ

ſuſcipiẽdã ꝓcuratoꝛẽ dedit: cau/

ſe ſue adeſſe ñ ꝓhiberi “ Qe.

ſ ater filio ſuo pupillo tutoꝛẽ
dedit ſẽpꝛoniũ creditoꝛẽ aſu

uʒ.is admiſtrata tutela reliꝗt fra
trẽ ſuũ heredẽ:ꝗ ⁊ ipᷣe deceſſit:⁊
p fideicõmiſſũ nomẽ debitoꝛis ti
cio reliꝗt:eiq;ʒ mãdate ſũt actões
ab heredibꝰ ꝭ Quero cũ tã tute/
le actõ:qʒ pecũie credite ex here⸗
ditate ſẽpꝛonijdeſcẽdãt:an ñ ali
ter mãdata actõ eſ det᷑:q̃ʒ ſi defẽ
dat heredes:a ꝗbꝰ ei actões mã
date ſũt.m̃.ðbere ðfẽdere? au.
Sſensreꝰcãs abſẽtie ꝑ ꝓ⸗
ratoꝛẽ reddere põt. I dẽ

dioꝝ: que uẽddit: fidẽ ſuã aſtri⸗ E) „anardei ſẽꝑ acquiri

cus: nam finito officio non tenetur tutoꝛ: vt. C. quando ex facto tu.

l.i. 7. C. de adminiſtratione tutoꝛum.l. cum quidam. ⁊.j. quando ex

mꝰactões?ſʒ retinemꝰ. uelu⸗
ti reũ ↄueniat itra legitimũ tpᷣs.
ul ſi ꝓhibeat opꝰ nouũ fieri ut in
terdictũ nobisutile ſit qð ui: aut
clã:nã⁊ hic pſtinũ iusnob ↄſᷣuat

¶ Debere defendere. imo videtur ꝙ non. cum er

Ater filio. credi⸗/

Zoðd pꝛocuratoꝛ ex re dñn C Ptoꝛem. quem ad

ãdato nõ refragãte ſtipu⸗

buc bodie poteſt dare.
cum fides appꝛobetur
a teſtatoꝛe ſm aʒo. vt in
ſti. de ſatiſda.in pꝛinci/
pio.vel dic ꝙ ſinon po
teſt vt diximus in auctẽ
tica:vt hij qui ob. per.
reſ. mi. F. i. colla. vi. ites
⁊ in boc eſt vis ſi dari ñᷣ
poteſt. an teneat datio.

quidam qð ſic.ſed ca⸗/

dit creditoꝛ a ðbito. ali
qð non cadit ſiſciat qð
eſt venius:vt in aucten.
vt hij qui ob.S. i. colla.
ſers.
Pr ¶Is. ſ. tutoꝛ.
Zuũtela. 1 male. ideoq;
cepit teneri in. c.
6 Ppleſiees.
ebitoꝛis.ſ.pupilli.
cuius debitoꝛ pater fuit
t ¶ Ab beredibuſ.fratriſ
tutoꝛis.ac.
v ¶ Lutele directe. ſ. in cẽ
tum.
AQredite. in ducentis.
xBempꝛonij. qꝛ ſem⸗
pꝛonius fuit creditoꝛ in
ducentis ex mutuo.⁊ ð
bitoꝛ ex tutela in cẽtuʒ.
&l?llãdata ei actio.ſc;
irecta. ſed ſi intendat

vtilem quam ſuo nomi

ne habet:vt. C. lega.
l.exlegato. an teneatur
tũc defendere.Rñ.ut di

3 MHeredes fratres tu/
foꝛis.
neceſſitate facta heredi ſit

ceſſa actio:vt.S.e.ſeruum..finali.⁊.l.ſequenti.que ſunt contra. ſol. hic ex

facto tutoꝛum vel curatoꝛum.l.poſt moꝛtem. ⁊.j. de euic.l.illud. S.i.
que ſunt conna. eſtratio.quia illi ex neceſſitate ſuſcipiunnt officium
ti autem ex pꝛopꝛia voluntate:vt. C. de nego. geſ.l. tutoꝛi.item tu⸗
102 Rublica auctoꝛitate.i.a lege ſuſcipit officium. hic a pꝛiuato.
ecuſat. dominus etiam recte conuenietur.vt.j.de acno.empt.l.
ml. H. ſi ꝓcuratoꝛ.

Qod ꝓcuratoꝛ ex re dni. vt fructus ⁊ vſuras ex re domini. ⁊
ꝙ dicit non refragante.ideo dicit:quia tunc non quereretdo
minð.hcet ſecus in ſeruo.vt.j
acqui.re. do.l, etiam inuitis.
m ¶ Vnpulatur.ſ.ipſi dno. vel ſibi nomine domini dari.
n ¶ Petere poteſt. ſcilicet vnli acnone:vr. S.e.in cauſe.in fine.non di
recia que per liberam perſonam queri non poteſt:vt. C. per quas ꝑ
ſo. no. acqui. l.i. ⁊ hoc eſt verum generaliter ſm. A. qd vtilis per p
curatoꝛem queratur. ſed tu dic eſſe regulare vt nec vnlis nec directa
queratur.ſed fallit in caſibus quos no.inſti. de inuti.ſti. . ſi qͥs alij
ſ ꝓcuratoꝛ cedere dʒ eã dño:vt.j.ð acqͥ. pol.l.poſſeſ.S. ⁊ ſi poſſeſſio
mier que ſpecialia ⁊ hoc eſtvnũ quando ex re domini vt bic.⁊ erit rõ
quia nihil apud eum remanere opoꝛtet. S. e.l. qui ꝓpꝛio. S. ꝓcura /
toꝛ. vt in ceteris.alij inrelligunt.l.iſtam. quando pſente domino ſti⸗/
pulatur: vt.. de verboꝛum obli.ſi ꝓcuratoꝛ. alij dicunt circa iudicia
ſpeciale:vt. S.ſi quis cau.l.ſi ꝓcu.⁊ ſcdᷣm banc dic.i.iſtam loqui in
ſtipulatione iudicio ſiſti vel iudi.ſol.

de verbo. obli. l.ſeruus vetante. 2.ſ. 9

lucratiuo ti. in rem ſuam pꝛocuratoꝛ factus fuit.ibi non.vel hie ex liberali⸗/
tate ꝓpꝛia teſtantis.ſupꝛa autem ex neceſſitate a qua liberalitas eſt remo/

Poteſt. vt cauſe abſentie tantum allegentur.ſi autem velit defẽ

ta: vt.j.de adimen.le.l.rem legatam. .
reus.i.accuſatus vel cõuentus ciuiliter.
dere plenẽe in cinili poteſt.in alijs dic vt.S.e.ſeruum.S.publice.

E&rpꝛocuratoꝛem. acnones.acquinimus em̃ quandoq; vt diximus
3. e. l. ꝙ ꝓcuratoꝛ.

e¶ Aeluti.cõueniat.vt red bibitoꝛia vel quanto minoꝛis.⁊ ſic per ꝓcurato/
rem poteſt fieri conteſtatio litis:vt.S.e.ſed etiam.
d ¶ Anile ſit. id eſt vriliter competat ſeu efficaciter directum tamen vt bic. 1.
de oper.no.nun.l.ſi curatoꝛ.nam ⁊ hoc caſu ꝓhibitio oſtendir eum face⸗
re vim. ⁊ magis ex facio delinquenus qᷓ ꝑ liberam perſonam dicatur acqͥ/
ri:vt.j.qð vi autclam.l.iij.in pꝛin.⁊ infra de vſur.l.ſi quis ſolurioni.ꝭ.mo
ra.veldi ie vnle.
e ¶ Mam ⁊ bic.reſpondet tacite obiectioni:nõne mibi de nouo daturinter⸗
dicium.⁊ reſponder qð licet foꝛma agendi de nouo querarur. tamen ipſuʒ
ius nunciandi pꝛius babebam: vel eram etiam bic acturus ꝙ waut clam.
etſic conſeruat quo ad genus:non quo ad ſpeciem.⁊ foꝛte etiam alio meo
urf poteram pꝛohibere vt negatoꝛia:⁊ ſic ipſum ius etiam pꝛius D pete /
. i

Ziber

E reus caſus. fatio ꝓvna parte. due alia: ? poſtea ſo. dic ergo q
Bñs a debitoꝛe pecuniã petijt. ⁊ tũc noluit ſoluere debitoꝛ. vñ ꝑ pꝛo

ratoꝛem nũc dommnus euũ cõuemit. 1 debitoꝛ eã offert dicẽs ſe paratũ dno
ſoluere:an mbiülominꝰ cõdẽnet᷑:vr ꝙ ſic. qꝛ debitoꝛ malitioſe feciſſe videt᷑ cũ

pꝛimo nõ ſoluit. eõ videt᷑ ꝙꝙ nõ qꝛ foꝛie tũc pecuniã nõ babebat.⁊ qꝛ foꝛte a/

bitur: vel meli dic dño.i.ẽptoꝛe nõ bñite ratũ tenebit᷑ad ſumptus li⸗
tis:⁊ ſic bᷣ ꝓbat per.l.iſta venditoꝛẽ teneri in ſumptibꝰ litis.ẽptoꝛi
de euictõe agẽti quas fecerit:dũ ab eo res euincebat.ſic ⁊.C. ð euic.

l.i. . j. ð libe.le.l.petitoꝛ. ⁊.j.ſi muł.vẽ.no.l.dolo..fi.ar. .j.ð vb.

ob.l.veditoꝛes.⁊ dic ꝙ põt itereſſe ei : iõ ñ ab eo qͥ euincit inqetet᷑

ctio eſt famoſa quibus cui foꝛte de rato
duobus caſibus maxie . ,„2 H Pur e fnll. ol
eſſet iniquũ eum condẽ Ireꝰ paratꝰſit añ litẽ dẽ rẽ habiturũ:puto euʒ uẽditoꝛiꝛde ſiſdedit dede⸗
nari. ſolun ergo diſtin / een 1 lu rato ſatiſdare bere'.q ſi fundũ en e o epto ⸗/
guẽdo aut nò ẽ lis con / —Æ * conteſtatã pecumam lolue olatildaredbere. eln rem ſeu eius ꝓ⸗/
teſ.⁊ tunc tantum oꝛdi reb ꝓcuratoꝛe agẽte gd fieri opoꝛ ageti reſtituerit:nihil ꝓhibet do⸗ curatoꝛem:nam
nanus facietferi depo tcta n iniquũ & cogi eñ iudicium minũ rẽpetere: et cogi uẽditoꝛe, neneechir en
ſitionem. aut eſtconreſ. teta.nã iniquũẽ cogi eũ iudicium Petere: et cog 5 tionẽ erpoͤt boe
tunc etiam delegatus caſudefenſoꝛ: yt

cuʒ dominus litis poſt

ea litfactus delegarus uideripõt:qui pũte dño nõ obtu⸗

b ¶ Goluere... do aui ſerit pecuniã.¶ Quid ſi tunc fa-
iſ pꝛimo ei nolucratſol (ultatẽ pecunie nõhabuit: nun⸗
c¶Agente. i. agere nolẽ quid cogi debeat iudiciũ accipe
66 poteat..ank te. quid eni ſi ⁊ famoſa ſit actõ. Sʒ

rñ.nꝗ iniquũ ⁊c. qua
ſi dicat ſuſpect' ẽ qͥ pñte
dſio pecumiã nõ obtulit
nã calũ nioſe vid et᷑ feciſ⸗/
ſe. ſ pter hocꝙ põtvi
deri ſuſpectꝰ iniquũ ẽ eũ
cogi accipere iudicium:
vl dic ſim Jo. ſubaudi
ni ẽt.q.d.nã iniquũ ẽ ẽt
cogi eũ ſuſcipere iudici/

hoc ↄſtatut añ litẽ cõteſtatã pꝛe/
ſes iubeat in edẽ ſacrã pecuniam
deponi. hoc eni fit et in pupillari
bus pecunijs :qdð ſi lis ↄteſtata ẽ
hoc oẽ iudicis officio dirimẽduʒ
eſt. Abpianus.
een, An £₰EEc ciuitatis actoꝛ negociũ
niã nõ obtulit. ꝓpt ad publicũ ꝑ ꝓcuratoꝛẽ eſeh,
degr no oblera pe I Mi abſẽtẽ ẽptoꝛẽ Vlia.
ſpeche foꝛte qꝛ fallo nũ eũdẽqʒ poſſeſſoꝛ fundi de⸗
mos darer rſieno. ini fendebat: et iudiciũ noie eiꝰ acci⸗
quũ ee u eniiſePiebat: poſtulabat a uẽditoꝛe fü-
di:ut ab eo defẽderet᷑:uẽditoꝛ de
ſiderabat caueri ſibi ratã rẽ ẽpto

iudi.ſi debitoꝛi.⁊.j.iu⸗
di. ſol.l. ex iudica. ⁊ in
ſti. perpe. ⁊ tẽ. ac. F. fi.
e Q Gniquũ.rõ quare nõ
ſit cõdẽénandus.

f¶ Eꝛopter qdð ·ſubaudi hic q ⁊c.quaſi dicat rõne allegata ꝓr. nõ eſtergo

equũ reũ cogi.imo iniquum.
g Hon babuit.qñ dñs petebat.⁊ allegat nunc ꝓ debitoꝛe.⁊ no.ſ hac.l.
r de ꝓcuratoꝛe litis.i.qui debebar agere tm̃ cãm.⸗ ſic ei ſolui nõ põt: vt.j.
de ſolu.l.hoc iure.⁊.S.de pac.l.ſʒ ſi tm̃.in pꝛin.qualiter ergo fit oblatio: vt
poſtea auctoꝛitate iudicis fiat depoſitio que debʒ pᷣcedere ad hoc vt fiat de
politio in ede ſacra:vt. C. de vſu.l.acceptã.Rñ.hic nõ fir ꝓcuratoꝛi ſed dño
dicit le ſoluere velle. dhb Accipere. q.d. non co gitur. ac.
i ¶ Famoſa. vel ex malefſicio vel ex ctu:ſicut ẽt ex madati ex qua volebat eus
p ſniam infamare:vt.S.de bis qui no.infa.l.i.qui furti.⁊.O.qͥ ꝓ ſocio.
K Ged boc cõſtat. nunc ſol. queſtionem.
leꝛeſes. i.talis qui ſit oꝛdinarius iudex.ſed lite ↄteſt.ẽt delegatus qꝛ lite
cò eſtata dñᷣs ẽ lins:vti auc.ð exhi.⁊ ĩtro.re.j.ſi vᷣo.colł.v.⁊ ar.j.ð editł.
edic.l.ediles.S.item ſciendum.
m ꝙ Pecunijs:vt.QA.devſur.pu.pupillus.⁊ in alijs quibuſſibet: vt bic ĩfra
man.qui mutuam.S.i.
n ¶ Omne.ſ.oblatio.ↄſignatio.⁊ deſpoſitio.⁊ in ede ſacra.⁊ qualitercũq;
PYcuratoꝛ in lite non ꝓcedat in liugando.ac.
o &udicium. etiã delegati.

—,— .

P ¶lllecciuitatis actoꝛ. põt. nõ põt qctoꝛ facere ꝓcuratoꝛc.ſ.añ litẽↄteſta.ſ
Poſt ſic:vt..e.l.neq; tutoꝛes.⁊ ẽrõ qꝛ nõ ſunt dñi.⁊ ꝓcuratoꝛẽ qͥ aliẽa ne/
gocia ⁊c. vt. S.e.l.i.idẽ ergo in epo vt quolibet pᷣlato.ſ̊j qͥdã decretiſte dicũt
.in epo:vt argu.vi.q.iij.⁊ qꝛ epᷣs.⁊ qꝛ nõ opoꝛtet ſeruũ dei litigare:vt.ij.q
4 Vi abſentẽ fundi.ſ.empti. ac.ffo. vi. c. ſicut.
Drg Batiſdare debere. bec ſatiſdatio rõne fundicõmitti nõ põt:qꝛĩ
ſe⸗ expedit vẽditoꝛi magis ẽtratũ nõ haberi quã baberi:qꝛ pot eẽ ſi ratũ nõ

habeat⁊ velit rẽ petere a poſſeſſoꝛe qdð obtineat:⁊ ſic nõ tenebitur vendiroꝛ
euictõe.dic ergo ꝙ omutit᷑ rõne ſumptꝰ in litẽ facti.nã habebit neceſſe hic

vyenditoꝛ emptoꝛẽ a geniẽ interim defendere.ſicq; liibꝰ ⁊ ſumptibus vexa/

acciperePꝛopter qðᷣſ ſneS Mon defẽdere'. ¶ Zem.

. — — „ 3. e. 6.
NMcius cũ abſentẽ defẽderet Fibobom
ſatiſdeditꝰ: ⁊ pꝛiuſq; iudiciũ ac⸗ ſ Pominum i.

—

.gſiir ro? 5 3. —1* emptoꝛem.⁊ ad
ciperet: ðſijt reꝰ ſoluẽdo eẽ: qua, botcj defideiul.
ob cauſã defẽſoꝛ recuſabat iudiꝰ l. ſnali · vtin
ciũ in ſe reddi opoꝛtere Quero boſſ.le.l. ſi is

quo.S. fi.

an id ei ↄcedi opoꝛteat Nulianꝰ t Pilegeef.

emptoꝛem etiam

m.ðefenſoꝛ cũ ſatiſdedit:ðnilo-⸗ emt genco⸗

covhabẽdꝰẽ:nec multũ ei pᷣſtatu⸗ ,
E Jai. ſa⸗

rus/ẽ pᷣtoꝛ:ſi eũ nõ cogerit iudici
um accipere cum ad fideiuſſoꝛes
eiꝰiri poſſit: et hij ꝗcqꝗd pᷣſtiterĩt
a defẽſoꝛe ↄſecuturi ſintꝭ Alu.

edͤ 3
1. 0l.

re Domini loco

pꝛimis in eo ꝙ

o nisqui defẽdit᷑: boni uiri bfim liberara
. dScso .ς Pi in eo fiat cõteſta
arbitratu ðfẽdẽd E.HMn. tio aĩo nouandi
— iõ ñ põt uideri bõi uiri ar“ vr.j.dein rẽver.
bitratu litẽ defendereis:ꝗacto⸗ ſip⸗ patre.ipꝛin.
g r „ „ ic ergo dñs qui
rẽ fruſtrãdo efficiat:ne ad exitu, nibi baber etu
ↄtrouerſia deducatur? Ad duas? ius exceptõe nõ
. S facta bac noua⸗
res petendas ꝓcuratoꝛ datus: ſi none: vt. de do
lo. nam 18. 7. C.
de bo. aucto. iu⸗

di. poſſi. l. er contractu. ita ⁊ bic defenſoꝛ eſt tutus eadem excep. licet

ſit ꝑſonalis exceptio Iʒ fideiuſſoꝛibus nõ ꝓſit:vt.S.e.ſi minoꝛ. S.qm̃
⁊. ꝓ ſocio.l.veꝑ.S.i.⁊ de re iudi.l.ſi cum ꝓcuratoꝛe. ſic fideiuſſo/
res rei non eſſent excuſati ꝓpter pᷣdictã cauſam.ſ.ꝙ reus nõ ſit ſoluẽ
do.vt inſti.de repli.S.fi.⁊.j.de re iudi.l.⁊ ſi fideiuſſoꝛ.ita nec fideiuſ
ſoꝛes huius defenſoꝛis:vt bic dicitur. ſic eſtõ.S.e.l.mutus.in fi.et
l.non cogendũ.S.ſab. vbi dicit fideiuſſoꝛibus etiã ſuccumi.ſolu. bic
dicit paꝝ ꝓdeſſe defenſoꝛi ſibi mñ ſuccumi.ideoqʒ ſuccunatur eni fi⸗
eiuſſoꝛi:vt ibi.ar. C. de vſuris rei iudi.l.fi.G.fi.ites ⁊ qꝛ licet aliavi/
deatur obligatio fid eiuſſoꝛum:tamen ipſius eſt ꝓpria.ar.j. ad vell.
l. aliqñ.⁊ ſic hec ſm illaſintelligitur. bec ſolutio eſtõ caſus poſitio /
nem: vel dic ꝙ ſi bona defenſoꝛis ceperũt poſſideri excuſatur.nec ſti⸗
pulatio còmittitur: vt ibi.ſi vero bona dñi tunc ſecus vt bic.ſ.vt fide
iuſſoꝛes non excuſentur łʒ ipſe ſic:vt dii in caſu. alij dicunt ꝙ ibi oia
bona rei ceperunt poſſideri ⁊ ſicm totũ factus eſt nõ ſoluẽdo:bic ve⸗
ro ꝓ parte.vel bic de ngoꝛe iuns:ibide equitate q eqͥtas pᷣualet.
¶ SPꝛeſtaturus. pꝛeſtatiñ ſim ꝙ poſui caſum.
3 G Eun. l. defenſoꝛem.
a ¶ Accipere.l. pciſe.

b & Lonſecutun ſint.ſ.actõe mãdati.⁊ eſt bic argu.ad q̃ſtionẽ qua

ritur de fideiuſſoꝛe qui denaciauit creditoꝛi ne numeret:qꝛ reuſ factꝰ

eſt nõ ſoluendo vt nõ excuſetur ſed ibi videt valere denũciatio an ſrua

merationẽ non poſt: vr.j. de fideiuſſ.ſi fideiuſſoꝛ.
C Alnis.qui defendit᷑ in actoꝛe ⁊ reo põt loqui.

de Arbitratu.i.iudicis bonuvt.j.de verbo. obli.continuꝰ.

H. cum ita. ſic ⁊.j.de leg.iij.fideicõ.S.ſicui fideicom.⁊.j.qui.ex cau.
in poſ.e.l.hoc aũt..recte.⁊.S.e.non cogendum..ſab.
iõ deducat᷑.⁊ ſic cõmittit ſtipulatio quã fecit de defenden⸗
Aao:yt. S. e.l.ſemũ.S.pe.⁊ no.fiuſtãtes punini:vt hic.⁊.j..

G eius qui deſi ⸗/½
it eſſe ſoluẽdo in

ee

—
— —
S=
= S=
=
—. –

— =
— = = S
=
S=
=

ſölorlobab
nen Cöin⸗
ſillfme
Miipeterer
0firiweloae⸗/
ns glidieft
filripi
((ltgüas

fſllabebiit

ſrnrie ⸗
lcolgur
(yonntſpo/
(Cuytt
t
Chenenzet
Chemomhal
lcͤlicſgr
inſopiapt

(Lipberiad

(ldennn/
nnd.1ide
filikmn
liee
mnaſenti

ſugüin

tüſtatgat

en

ſckei igei

ſifſtines
ſanitn

Mmati
(blnin

ngdeine
smfpir
iietidn
Cpninitpe
ſlliſggin

6ofccstenge⸗
nun

ſerbi
ſirzſiſ⸗

4 lnatſnire
Clfneden.

utdeiuli

ſuſteithn,

fngentez
ocho
fen ſucſt

ndtgenegn.
Ptuncgicte
nonigporh
4

aalldeſeſcr

(Vanm I
enptuentl
hoeſdeſtii
finglae
doſtlel ſiis:

14 Oeindeet .

Dlnecnn

ogence
6

Plintgz in en

dinlbentqag
ſneofincicn

ſiocid totadd
Ntideintire,
ſopemipin
ſcapo dot
nibibabetid
nosanngfiet⸗

ſzenbactol.

noleftdede

debo lao

adenann in.

eſinineſ

Cet ſeſceſ⸗

.

pielsliſie
ſcriudaſt

el munsinitt

ſun b

iuonmri
iglane

Priadie

gzaen

ſatuſaut.

nslbilſſti H
inngben
ͦnitki 4/
insute.

„

liſmiga

ie

enig

.
birimn

fnſt “

e

=

4 I 8

ne
1eDorirl
änn
tcſeſcnittu

k oꝛpꝰ. qn ſił
bab

ZTertius

er en ma l ſed Tad eos. :.·j de apire.l. eius qui.

Ed duas. excludit. ſ.ab ea qu petit quaſi videaf᷑ aliter petere qᷓ;

ſit ei mãdatũ.itẽ necab illa:qꝛ hͥ ſeparatim petere:vt bic.⁊.j.cõmo.
l. in cõmodato.S.fi.

ge Quod cuiuſq; vniuerſitatis nomine. c. Dupꝛa dictũ ẽ de p/

cura.generaliter
nũc ſpecialiter ð ... .
eo qurnoie vni unã rẽ petat:exceptiõe non exclu
uerſitatis agit ſi 27 LeEErSEr .
neonnentiur dit᷑:⁊ rẽ in iudiciũ deducit.
ꝛopꝛie actoꝛve 4 4 re.
ſiungius diemur. Euod cuiuſq; uniuerſitatisno
vr..e.l.iF. qu / mineuel ↄtra eam agatur.
buſ. ⁊ ſupple hic
eng Eq; ſocietas ne Nli⸗
ESq; ſo 5y collegiũ: neqʒ hmõi

puta negocioell Oꝛp paſſim oĩb⸗ habe
vel pfeſſon. anu ri ↄcedit᷑. naʒ ⁊ legibꝰ. et ſenatuſ
noſmulobabi (õſultiset pꝛicipalibꝰ oſtitutõibꝰ
nil.o. iu. .fina. et ea res cohercet᷑ Maucisad mo
borena baret e cũ in cauſis ↄceſſa ſũt hmõi coꝛ
tatis. quõ diept Poꝛa: ut ecce uectigaliũ publico⸗
nide o a: rũ ſocijs pmiſſum ẽcoꝛpꝰ habe-
ſimul cobabitr Veuel aunifodinaꝝ: uel ar ẽtifo⸗
qr ſic dicẽ da dinaꝝ uel ſalinax.¶ Itẽ collegia
Emat oliffir, romecerta ſũt quoꝝcoꝛpus ſena
nent erempla. tuſcõſultis:atqʒ ↄſtitutiõibꝰpꝛĩ⸗

cipalibꝰcõfirmatũ ẽ:ueluti piſto

I¶Cobercet af rũ:⁊ quoꝛũdã alioꝝꝰ:et nauicula⸗/
Tbemendie⸗ rioꝝ:qui et picijsſ uta WBuß⸗
2cd.l.i qñq; v aũt pmiſſuʒ ẽ coꝛpꝰhabere colle
m leb iefe giſj:ſiue ſocietatis: ſiuecuiuſcun
ec con.l.denun / qʒ alteriꝰreoꝝ noĩe ꝓpꝛiũ ẽ ad ex
iamus. ⁊. J. de cẽplũ rei publice habere res cões:
col. illic. l. . ĩ pꝛĩ. Kaen 1O
2.l. ij. 7.l. iij. ĩ pn
7. ſ. ad. l. iul. ma

ie.l.i.. C. deſedicioſis. l. . ..l. i. ad boc. ſ. ad.l. iuk. de vi pu. l.iij.

in pꝛin. ⁊. S. eadẽ. ⁊ ſuper bis cognoſcit pᷣfectus vꝛbis:vt.S.de offi.

n ¶ Dectigaliũ.faciũt.n.qſñiqʒ ſocietatẽ:vt publica vectigalia cõdu/
cat.⁊ traſitẽt ad beredes bec ſocietas:vt.j.ꝓ ſoc.l.ad eo.in pꝛin.iteʒ
viſi lant aurũ ⁊ argentũ: vt ſubijcit.
o ¶ Alioꝝ. que multa ſunt.vt numerat.ſ. ð iure imu.l.fi.itẽ ⁊ ð grega
tio cuiuſcũq; ciuitatis vel ville vel caſtri:vt inſti.de re.di.ꝭ.ſingulo/
rũ.vñ relinq eis põt:vt.j.ad trebel.l.oĩbus.⁊ de le.i.l.ſi beres..vi⸗/
ciſſim. itẽcõgregatio decurionũ:vt.C. de na.li.l.ſi qͥs.⁊.l.qm̃. itẽ q̃
libet ogregatio:vt ꝓ iuſticia cõſeruãda:vt ſcholaniũ tuſcoꝝ:vel vni⸗
uerſitatis totiꝰ:vt.C. de iuf.o.iu.l.fi.cũ.n. diffinitiõi iuſticie iuriſq;
pcepto ſeruiat.dʒ valere:vtð iuſti.⁊ iu.ĩ pꝛi.⁊..iuris pᷣcepta.ꝙ dic
vt no.Q. de iur. o.iu.l.fi.itẽ cã religiõis:vt.j.de col.illici.l.i.S.ſed re/
ligiõis. vñ põt tali collegio legan: vt.C. de ſacroſan.ec.l.i.als aũt
relinqͥ aliqd nõ poſſz: vt. L. de ber. inſti. l. collegiũ: ⁊ qꝛ certa colle/
gia pmittũt: vt dictũ ẽ. patet regłariter ea Obibita:vt hic.⁊.j.ð col.
illi.l. ij. F. in ſumma. ſ an ſocietas.v. vel vi.ſcholariũ in vno boſpi⸗
nio faciat ſindicũ vel actoꝛẽ:vr ꝙ ſic.ſi mñ cã ſit ſocietaus:cũ licira ſit
ſocietas: vt pʒ ex diffinitione ſocieratis.
P¶Quibus aüũt alterius. que diximus vt piſtoꝝ ⁊ ſimilium.
q Nd exemplũ.no.qꝙ ius qð ſeruat᷑ in repu. in pꝛiuata vt bic.⁊.j.
de peti. bere.item veniũt.S.in petitionibus.⁊. C. de peti.here.l.i.

r 4 indicũ. differũt hec tria. ſindicꝰ.iconomꝰ.⁊ actoꝛ.nã iconomuſ

tm ab ep ⁊ in rebꝰeccleſiaſticis:vt.C. de ſa. ſan.ec.l.iubemꝰ in pꝛĩ:
de epiſ. cle. l. oẽs qͥ. ꝗ. ⁊ bo cnibilominꝰ.qt ſindic ꝓ q̃libetvni/

Qõ cuiuſq; vniuerſi. noie vel

uerſitate: vt hic. ⁊ ꝓ plurib im̃:vtpʒ er ſterpᷣtatiõe noĩs cui deſeruire debe⸗
mꝰ: vt. C. ð epiſ.⁊ cle.l.decernimꝰ.⁊ ð defẽ.ci.l.defẽſoꝛes.nã dꝛ ſindicꝰq̃ſi
ſinguloꝝ cãs dicẽs.ᷣ lex videat᷑ ſindicũ ſimplr defeſoꝛẽ appellare:vt.j.de
mu. ⁊ bo.l.mũeꝝ.S.defeioꝛes.ſʒ dic defenſoꝛẽ.ſ.vniuerſitatis alicuiꝰ.actoꝛ
aũt ðꝛ ct in vna cã im.lʒ ſindic ad oẽs vt.j.e.l.itẽ.S.ſed bodie.⁊.j.ð mu.et
ho.l. fi. F. ⁊ ðfeſoꝛes.itẽ

Rtor aam gl id con⸗
chã cõez: gctor;: ſine ſindicſi ſtituitur quandoq; vti⸗
archa Cõeʒ:⁊ actoꝛẽ: ſiue ſind icn ſb. de cur.in fi. ⁊ quan/
per quẽ tãqᷓʒ in re publica qð cõiꝰ doq; ab vniuerſitate: vt
ter agiꝰfieriqʒ opoꝛteat agat᷑:⁊ fi bi·

ſAgi. ſ. iudicijs.
t Wieri.ſ.extra iudicia.

at. Oð ſinẽo'eos defẽdat qð eo⸗

rũcõe erit:poſſideriet ſi admoni v Poſſidet. exr pꝛimo
n i Oné: ecreto. —
ti nõ extent ad ſuidefenſionẽ: u Vo ſinemo moni/
nire ſeẽt iuſſurũ ꝓcõſul ait¶ Et n. ia ergo vniuerſins
gz noes˙ z. 1P n Aicii rii dz ãmoneri.vt vẽiat a
quidẽ nõ eẽactoꝛẽ: ul ſindicũ tůc delenſtonem.

quoqʒ itelligimꝰ: cũ is abſit gut x Geiu ſſun. ex ſcvo de
ualitudine ipediat᷑ aut inhabilis rocdſul l tor faci
ſit ad agẽdũ. Et ſi extraneꝰde

. . etvẽdi bõa cõia illiꝰ vni
fendere uelit uniuerſi itatẽ:pmit⸗ uerſitans quaſi exſcᷣo

decreto:vt bic. ⁊.C. de

tit ꝓcõſi. ul:ſt icut in pꝛiuatoꝝ quo bo. au. indi. poſſ l. cũ
q; defẽſiõibꝰobſeruat᷑: qꝛ eomõ bonas.⁊.j..erqᷣ. cau.
. — . R ma.l.ait pᷣtoꝛ..bec ſũt

autẽ. ⁊.l.ergo. ⁊.j.qꝗͥ.ex
cau.i poſ.e.l.fulciniꝰ.q
.ii.ſj cũ pupillꝰñ patiat
venditionẽ.łʒ poſſeſſio⸗
nẽ patiat᷑:vt.j.qͥ.ex cau.
in poſſ.e.l.apud iul.in
pꝛin. ?. F. t. ⁊. S. fi. T vni
uerſitas ſimilis ſit pu/

Imuniceps:ul aliq Lpi.
uniuerſitas ad agẽdũ det a-
ctoꝛẽ:nõ erit adhucdicẽdũ quaſi
pluribꝰdatuʒ ſic haberi hic.n. ꝓp
re publica:ul uniuerſitate ĩterue

„, 2 — . 2 illo. ergo nec vniuerſi⸗
nit no/ p ſingulis. DVem. o dʒz pari vẽditionem
Elli pmittit᷑ noĩe ciuitatis gü inboens iiee
—, õ i nibil bñt cõe: qd
uel curie expiri:niſi ei cui ex lege faciet creditoꝛ. Rñ. ↄpel

ꝑmittit᷑:aut lege ceſſãte oꝛdo de
dit cũ due ꝑtes adeſſent aut am-

lent᷑ facere collectã:vta
liqᷣd babeãt cõe.nam
põt facerevt poſſit ⁊c.vt
ſ. de reg.iur.l.ꝗqᷓ poreſt.
a Et qñ idẽ inhabilis.
no.q nil refert vtũ aliqͥd nõ fiat:an eo mõ fiat quo nõ debui:vt bic. 7. ſ. ð
fideiuſ.l.iij.⁊.SO.qui ſatiſda.cog.l.quotiẽs.⁊.j.de re iudi.l.iiij.S.ↄdẽnatũ.
7.j.de mu.⁊.bo.l.vt gradat᷑.ꝭ.ſed ⁊ ſi.⁊ inſti.de leg.ag.tu..qꝙ aũt.⁊.C.
de cur. fu.l. fi. O. ſinaũt.⁊.j.qͥ.ex cau.in polſ.e.l.hoc autem.S.i.in fi.
b ¶ Et ſi ſicut in pꝛiuatoꝝ.ſed in s ꝛiuatis pmintiitur cus ſatiſdatiõe:vt hic.⁊
S.ti.i.ſi mĩoꝛ.ꝭ.fi.ergo ⁊ hic dʒ ſatiſdare.vt hic.⁊.j.el. iteʒ. S. actoꝛ. ⁊ facit
ad hũc.S.S.ti.i.ſeruũ..publice.⁊.j.ti.i.l.ſoluendo.
municeps.haberi.ſ.vt ſingulos defendere ↄpellat᷑ q non ꝓ ſin⸗/

gulis. / vniuerſitate cauebit:vt.j. e.l.ſicut. S.õſi qͥd.⁊ eſt bicar.ĩ

Ccã vniuerſitatis qlibet de vniuerſitate poſſir ferre teſtimoniũ.nõ.n. dꝛ vni⸗

uerſitatẽ teſtificari ſj ſingulos.ſił ẽ ar. ꝙ vaſallꝰ vniuerſitatis nõ ſit ſingu
loꝝ: qꝛ ꝓ his ẽ. e: de reg di.l. in tm̃.S.i.⁊.S.de in ius vocã.ſed ſi hac.ꝭ.qui
Allli. cune. decurionũ.aʒ. manumittirur.
N. Elege.i. expſuetudine. vbi gra.ẽ foꝛtepſuemdovt agat antiq
oꝛ: vt ar.j.de fide inſtru.l.fi.eſt.n.oſuetudo altera lex:vt.S.de leg. ⁊ ſenatuſ⸗
cõ.l.ĩmo.nã ⁊ datiuriſdictionẽ:vt. C. de emã.li.l.i.⁊ fiñ.vel dic lex ꝑmirxtit
ptãti toti/ciuitatis:cũ nõ ẽ qui experiat᷑ noĩe collegij alicuiꝰ qð ẽ in ciuita/
re: vt ar. C. de epiſ. ⁊ cle.l. nulli. S. ſinaũt ꝑſonã. ⁊.j.e.ciuitates.
f ¶ Oꝛdo.ſ.decunonũ.erat.n.qᷓdã oꝛdo in ciuitatibꝰ ꝓuidẽs ciuitati: vt eſt
ↄſiliũ.⁊ hic habebat multa puilegia: v t.j.ð vᷣb.ſig.l.pupillꝰ. S. decuriões
9 ( edit.auctoꝛitate ſuperioꝛis:vt. C. de ſeruiſ rei pu.l.i.⁊ de decur.l. ij. ſ
ar. Z.j. de tu. ⁊ cu. da. ab his.l.vbi.
bDue ꝑtes.due nqq; ꝑtes oꝛdinis in vꝛbe poſite totiꝰcurie inſtar exbibẽt
vt. C. de decur.l. noĩationũ.ꝑ lib. x. m aʒo. ⁊ no. ꝙ nõ exigit᷑ vrdue ꝑtes con
ſentit i decurionẽ:ſʒ vt due ꝑteſ affuerintyr bic. iz an oſennẽtes debeãt eſſe
tot.ſ.vt ſint maioꝛ ꝑs tonꝰ oꝛdinis.an ſufficiat ꝙ maioꝛ ꝑs ↄſentiat pñiũ:
qð ẽ verp.ar.j.de tu.⁊ cu,da.ab bis.l.ybi abſunt.ſjm aʒ.⁊ ad idẽ iduci
1)

d..

Liber

m Decretũ.ſ. in quo ſicſtituitactoꝛ nõ vals:vt ſubijeitad lites fu

de pꝛe. curial.l. pe. ⁊ ..ad muni.l.qð maioꝛ.ſ certe iſte nõ aperiũt: ſy ſolũ di
cũt q; maioꝛ pars ſ bec põt eẽ rõ qð ſufficit maioꝛ ꝑs pñtiũ qꝛ als nil ꝓdeſt

huius.l.dictũ.nã ⁊ ſi oẽs adeſſent vinceret m̃ maioꝛ ps.ar.j.de imur. iz ſi
vni. F. filio. lʒ ſi ar. ð.j.de arbi.itẽ ſi. fi. ſed hoc nõ cõſid erat᷑ hic.ites alia
rõne. qꝛ quaſivnũ coꝛpꝰ ẽ: ſiue ſintoẽs ſiue qdã.dũmõ due partes.vnð qð

maioꝛ pars huius coꝛ⸗
poꝛis pꝛeſẽtis facit va
let:vt argu.j. de iudi.l.
ꝓponebatur. ⁊.j. de re
iudi.aliud..refertur.

ℳ id ẽ vere affuiſſe

dicantr.
b. ¶ Poreſt. inter duas
partes ſi tñ ipe ſit ð de

curionibꝰ.als n.qſiq;

enĩ ex alijs pot eligi ita
demũ ſi nõ ſit inter eos

YVane.affuerint.

.

plius q; due. ¶ Aulus.
Lane ubi due ꝑtes decurio

nũ aſfuerint is quoqʒ quẽ decer⸗

nũt ãnumerari põtꝰ Mpianꝰ.

Zlud notandũ põponiꝰ ait
ð ⁊ patris ſuffragiuʒ filio

ꝓgderit: ⁊ filij patri¶ Aul⸗
Tezeor qui ĩ eiuſdẽ patris

turas.? ſicpʒ ꝙ in hoc differt mãdatũ iſtud de eligẽdo actoꝛẽ a mã/
dato pꝛiuatoꝝ:qꝛ iſtud de lite futura fieri põt.vt.S.t..i.l.iij.q̃ẽ ðᷣ iſtõ

nõvt hic.⁊ hecẽ rõ:qꝛ cũ bic decretũ ſit ſnia.ſnia aũtñ teneat niſiſu⸗
per re certa:vt inſti.de act..curare.⁊.j.de iudi.l.nõ quẽadmodũ.et

Quod ſi actoꝛ datꝰ poſtea decre
to decuriouũ ꝓhibitꝰſit:an exce⸗
ptio ei noceat:et puto ſic hoc ac

cipiendũ ut ei permiſſa uideatur

cui et ꝑmiſſa durat. Actoꝛ uni/
uerſitatis ſi agat:cõpellit᷑ ẽt ðᷣfen

ſ. de vſuris. l. i.
l.ſequit᷑tale ma⸗

datũ de futura li

te.vtpote incer⸗

tũ nõ valere vel

dic nõ referre: qꝛ
non ipſi decuri
ones decernunt
ſiß quidã qͥbꝰ pꝛo
pfite lite cõmile⸗

rant electionem

dereMoauũt cõpellit᷑ de ratoca actoiis c ſcali,
ueree Sed interdũ ſi de decreto udfecei c q

aliqs idoneꝰ: vt. C. de , „„E.
epif. cle.l.in eccleſjs. Ptatesſunt: quaſidecurio eni hoc

25 ne mi. dederit: nõ quaſi: domeſtica pſo
ſilege. 2. d tu. cura. na: qð et ĩ bonoꝝ petitiõe erit ſer

da. ab his. l. diutius. et u:niſi cibii: .
da e enali re uandũ:niſilex municipij:uel per⸗-

cernimus.ibi. vel eo ceſ
ſãte.itẽ ẽ hic ar. ꝙ ſi ele
ctio eſt cõmiſſa tribꝰ: ꝙ
vnuz er ſe pfit eligere.et
ar. extra de elec. ⁊ elect.
po.c.cũ in iure peritus.
6; qd ſivni fueriromiſſa
⁊ ipſe ſe eligat.Rũñ.ð ſe
nõ vr coguatũ:vt. S. de
trã ſac.l.qui cũ tutoꝛibꝰ
itẽ ingerit opas ſuas:vt
Z.ti.i.l.qᷓ oĩa.itẽ ĩ cã ſua
iudicat q bꝰ rõnibꝰ vr ꝙ
nõ valeat:vt.C. nẽo in
ſua cã iu.itẽ ẽ ar. buic
l.j. de ler. ruſ.pꝛe.l.vnꝰ.
F. i. . j. ð aucto. tu. l. q
dicimus. §F. fi. 1 inſti. de
teſta. S. ſ neq; hr̃s ſcri⸗/
Prus.
I nud notãdũ.
. uffra giũ. ſuffra
gi dicitur illa ſcriptu /
ra quam quis facit cuʒ . . .
de aliquo eligendo conſentit. ſicponitur. S. de le.⁊ ſenatuſcon. de quibus:
2 intellige hoc qñ ille qui vult ꝓdeſſeẽ de oꝛdine decunionũ:vt.S.l.ꝓx.dixi
mus.rõ aũt buius.l.ẽ:qꝛ quo ad ius publicũ atrinet:pꝛiĩa ptãs nõ curatur
vr. j. ad trebel.l.nã qdð.⁊. j.de iudi.l.in pꝛiuatis.ſed ẽ ar.S.s.de iuriſ.o.iu.
l. qui iuriſdictioni.⁊.C. de teſtibus parentes.
L Zẽ eoꝝ. ptãte.i.dicere ſuffragiũ fratris ꝓderitfrati.
te (Ihõ quaſi. ar. de tanq. vt.j.qð iuſſu.l.i.ꝗ.i.⁊ dixi.s.de adop.
ſi pater. . qui duas. .
fe Retitionẽ. vtſi qͥs publice petierit bonoꝛẽ patris ſuffragiũ ei ꝓdeſt.pᷣua
te vo nõ dʒ peti.qꝛ incidit qͥs i.l.iul.ambit.vel ſimoniã:vt.j.ad.l.iul.am.
l. i. . j. depolli.l.i.S.ſi qs.nã ⁊ alias ðꝛ qui epᷣatũ deſiderat bonũ opꝰ deſi
derat:vx viij.q.i.c.qui eſßatum.
¶ Del ppetua. vel ꝓ. i. vel ꝓpꝛie.x ſieno. bicoſuetudinẽ ẽt ſpãlẽ vincere le
ge in loco in quo ẽ:vt hic.⁊.j.cõia pᷣ.l.venditoꝛ.S.ſi cõſtat.⁊.j.de iureimu.
l.ſemp.S.legẽ cuiuſcũqʒ ⁊c.⁊.j.de ſepul.vi.l.iij.S.diuus.ſicut generalis ge
nerali: vt. S. de le.⁊ ſenatuſcõ.l.de quibus.in fi. SðèUMW
b Hi decuriões duumuiri. hij minoꝛẽ gerebãt honoꝛẽ ꝙᷓ; decuriões.⁊ foꝛ⸗
te erãt municipales magiſtratus:vt.C. de iudi.l.fi.vel foꝛte maioꝛem.
1Hegoriũ dedit.i.ptãtẽ eligẽdi.⁊ ſic no.ꝙ qͥs ꝑ aliũ facit ipᷣe facere vr vt
ic. 2.].de admi. tu. ita aũt. S. geſſiſſe.⁊.C. vbi ⁊ apud quẽ.l.fi. S. ſi.
k Bʒ ſi ita decreuerint.ſ.ipſi decuriões.vl ſi nullũ ius ſpãle ĩ boc aliud qᷓ
in ꝓcuratoꝛe decreuerint.ſ.illi duumuiri de qbꝰ ꝓxie dixerat.⁊ aliter ꝙᷓ eẽt
eis iniunctum.
l¶ Megotii.i.neceſſitatẽ ad agẽdũ ⁊ ad ſuſcipiẽdũ ⁊ ad excipiendum.

decuriones decreuerũt actionẽ ꝑ
eũ mouendaʒ:quẽ duumuirivele⸗
gerũt:is uidet᷑ ab oꝛdine electꝰ.⸗
iõ experiri põt.parui enĩ refert an

negociũ dedit.¶ Sʒ ſiita decre⸗
uerũt: ut quecũq; incidiſſet ↄtro
uerſia:eiꝰ petẽde negociũ ticius
haberet:ipſoiure id decrerũ nul
liꝰ momẽti eẽ: qꝛ nõ poſſit uideri

ſit decreto datã ꝑſecutionẽ ¶ Sʒ

hodie hecoĩa ꝑ ſindicosſolent
fm locoꝝ cõſuetudinẽ explican.

—

petua?oſuetudo ꝓhibeat. ¶ Si rẽ ſuam datꝰſit:et ↄſtitui ei põt.

ipſe oꝛdo elegerit: anis cuioꝛdo

eiꝰrei que adhuc ĩ cõtrouerſianõ

Incidiſſet.ita in futurum.

dubiter puto iter ponẽdã et ð ra⸗ n. ¶ Perſecutoeʒ
to cautionẽ. actoꝛ iraqʒ iſte ꝓcu-⸗ ſeeuue

. 1 iie, o Begd hodie.
ratoꝛis partibꝰ fungit᷑:et iudica om̃ia.i. lites
ti actio ei ex edicto nõdat᷑:: niſi i añcuc; emergẽ

uain dar. . e nec. n. ad vnam
Er hiſdẽ cauſis mutãdi acto⸗ cauſam miñ gligi
L tur vt dixim .S.

nis ptãs erit:ex quibꝰẽt ꝓcurato⸗ e. l. i. F. quibus.
ris. Actoꝛ ẽt filiuſfa.dari põt. pꝗg Per lndiol

1 i.defenſoꝛes. vt
Icut mũicipij noi ¶pi. j̃ demune. ꝛbo
actioneʒ ptoꝛ dedit: ita ad no. l. munerum.

uerſus eos iuſtiſſime edicẽdũ’pu bua⸗

tauit.¶ Sʒ ⁊ legato: ꝗ in negotiũ duret. no yr faf
publicũ:ſumptũ fecit putodãdũ mſ vurr neri⸗
actionẽſin municipes.¶ Si quid ſiꝓ pre. S. ſuj.
uniuerſitati debet᷑ ſingulisnõ de ie boe iellige li
2 S .Y te ñ cõteſta. qd ſi
bet᷑ nec qð dʒ uniuerſitas ſingu poſtea. ſi. ide
li debẽt.¶In decurionibꝰ uel ali Oin pouraroꝛt⸗
7. i „ort. itri⸗ dixi. S. ð ꝓcur.l.
is uniuerſitatibꝰ nihil refert: utri oia: ar . . pr.
oẽs idẽ maneãt: an pars maneat r ton ctoꝛ. vni de
ſitatẽ nõ ſinglol
yt. S.e. ſi muni⸗

ceps. ſecꝰ aũtẽ in eo qͥ po pulari actie agit.qꝛ quaſi ſuo noĩe agit:vt

5.de ꝓcu.l.mutꝰ..in popula.q ẽõ.ſj an epo liceat oſtituereactoꝛẽ
et vr ꝙ nõ.qꝛ ipſe nec vmuerſitas nec coꝛpus nec collegiũ ẽ. Job. tſi
dicit ꝙ ſic.cũ decreto ſuꝑioꝛis mñ ad inſtar tutoꝛis:vt.j.de admi.tu.l.

decreto. itẽ qͥs de calũnia iurat. Rñ.actoꝛ vel ſindic? ſzm io. vt. C. de
iura. ca.l. ij. . ᷓ obſeruari.h aldricꝰõdixenit.nã ꝑ bos vniuerſitas
iurare vr:vt.j.deↄdi.et de.l.municipibus.et ſi vnꝰ ſit ↄſul:ſuffiett eiu

iurare de calũnia.
ſIHõ aũt de rato.ſ..cũ certũẽ eũ eẽ actoꝛẽ de cetero cöſtitutum. lʒ ad
hanc rẽſpãle nõ habeat mãdatũ.ſʒ an iudicatũ ſol.debeat ſanſdare
vr ꝙ ſic:qꝛ vice ꝓcuratoꝛis ẽ:vt ſtatim ſubijcit ꝓcuratoꝛ aũt ẽt verꝰ
ſatiſdat: vt. C. ð ſatiſ.l.i.ſʒ dic S.qꝛ nõ ẽ peroꝑa ſicut ꝓcuratoꝛ.naʒ
ꝓcuratoꝛ ſine iudiceoſtituit᷑.actoꝛ vel iconomꝰ nõ:vt inſti.de cura.

fi.et. C. de epi.⁊ cle.l.oẽs.qͥ.O. boc nihilominꝰ.cũ ergo bic ſicut ⁊ iu

toꝛ publica auctoꝛitate experif᷑.dicendũ ẽ neutrũ ad hoc cogi:vt ar.

C. de admi.tu.l.tutoꝛes debita.⁊.l.fi.G.defenſionẽ.et.j.rẽ ra.ba.l.

actoꝛ. ⁊ hacẽt rõne de calũnia iurat bic actoꝛ vt modo diri.
t Dubitet. idẽ in tutoꝛe.vt.j.de admi.tu.l.vulgo.ſʒ illud poͤt ſic in

telligi: vt tutoꝛ debeat ſatiſdare de rato er ſub bac excceptioneſiapoa
ruerit eũ nõ eẽ tutoꝛẽ ad hoc refert᷑ ꝙ ibi ðꝛ equũ eſtaduerſariũ n de

cipi. et hoc dicit vt.j.rẽ ra.ha.l.actoꝛ.

p Fũgit.in hoc ꝙ neuter añ litis otel. dat ꝓcuratoꝛẽ: ſm icut nec tutoꝛ

et qꝛ ſic ſatiſdat de defedẽdo.⁊ ẽt de rato vt ꝓcuratoꝛ.nõ tñ ſiles ſũt

in ſocro caluũnie:vt mõ diximidẽcũ ↄſter ð decreto e; nõ habeat ma⸗

tes ẽt in futuru,

nnnin
9lAreni:

Mngn
ſö,nil
ihen
tNennden
finC
Dueleflon
Aſtt.

(tre⸗
ARE

q Qõ ſi actoꝛ-

uls,

Cltndi
Opn ppon
y:roctit
AMuctido

v.,
(Polciin

Pontepen
ſinefolg
guinr 1
ian m,
iſp

ſſEneitn

Cogelſen⸗

Uypſaprd.
lifiſtüte
Hülnoigne

ſaiind

0tuoftgep
hitenl
nigahett
ſutemii

lhiggei

nllgeni⸗
Wninin

ffhni

ituii Zentius De negocijs geſtis.
nilijizi datũ ſpãle ad banc rem nõ cauet de raro:ſ de defendẽdo: vt. j. r¶x rr. ad poſſeſſionẽ: vt.j.de acq̃ pol.l cũberedes poſſettñ ꝓp moyſe allegari q

4 „ „ — „ — „
fimtenii, curatoꝛe ſecꝰ qnq;:vt dixi.S.ti.i.põpo.in pꝛin.

b lerũqʒ ðꝛ eccleſia ipᷣ ienbꝰ circũ
. D9. Lfl ardEe er 4.5. l Pe a ipᷣe locꝰ 2 3 .
dclannni x¶Mõ dat, nec in eũ.ſicut nec in ꝓcuratoꝛẽ:vt.S.ti.i.l.plautius. d bos pe loe parienbꝰcircũdat' coſecrat'.⁊ alias öꝛ ecieſia

ius babere ⁊ poſſidere ⁊ vẽdicare:vt.C. de ſa. ſa.ðec.l.iubemꝰ.S.ſi qñ igit.⁊

ſdeyſinlee x vt. d.l. plautius. 7. d. l. ſi ꝓcura. ſci talis loc'ſi
gninen Moõſumui. vt.. de coſti. pe.l. eü qui. SF. iẽ ſi actoꝛi. S.ſeent s vñ vr ch talis loc ſiue paneres boſſidear et durdte collegio ꝛ vẽ
nn .—’L 4 ebe . be.l. ei aui. J dicẽtꝑ pᷣlatos tanq; quis pꝛiuatus ꝑ ꝓcuratoꝛem yel colonum.
hrin toris⸗ Jenn M C Juitates.oʒ.ſic
ha eſũt. ſ. tã añ lit. el oësi 1ſi uni gotii . EX i pꝛiuatis de
Nn Eic bonians uel oẽs imutati ſt int. ſed ſi uniuer De negotijs geſtis. bitoꝛib: vt. . de reudi.
WNN i uir. lfliul ſitas ad unũ redit:magisadmit⸗ J Apia. la diuo in vediude.
oneg der §. fi. 2.ll. ſequen Sienir.: ſe ——— 6 tibi. iudicio.
n ibus. 1 La lire titur poſſe eũ cõuenire: et ouenini S Ocedictũaneceſſanũẽ Æρ ſin loco munici
Nad Ferrn vir 3 c nisoinnifiunirecicſerit:-⸗ſter quoniaʒ magna utilitts murne dancrablane
ente erniegz ( nomẽ uniuerſitatis bo. abſe Etiũ'uerſat᷑: ne idefẽ ceat aliter ðꝛ ð loco pu⸗
lini6 b Alctoꝛ en da Zrin ates ſi ꝑ eos:ꝗ res earũ ſireꝝpoſſeſſionẽ aut uẽdicatõeʒ õ naus giu.
es nitan d. ripot. vt ꝓcura⸗ n zf. . E,R .l. ſtin publico. ð his
par wenena⸗ ackmim Nns defendut᷑ nec ꝗc patiat᷑: uel pignoꝛis diſtractionẽ aiut gfa creplipoſuit qꝛ
liuma Sie ane cρa—bliceqpoſ ul pene ↄmittẽde actõeʒ : uel iu masis dubitabat. ideʒ
(Su q;.⁊ decutio etů ſideat᷑ ꝑ actões debitoꝝ ciuitatis Nriarrẽ ſuã amittãt.¶ Aius mi oib alijs caſibus ·
lefun üieripe:vt. . de aactib?latiſfieri opoꝛtet?. 6 nttat. Aius C Onſtitui. leruo
eautelflio n S ſit nen acclchi opo. I gs abſẽtis negotia geſſe · toer ipſis ſu:
ning poteſtare. Jtibi cũ municipi ¹rit: Iʒ ignoꝛãtis: tñ chiterj e.Stl.ipopo. F. i. r.1.
Kaug R Fcut de/ tas cõis erit:f. mi eh ſ 318 ꝛatie: tſ gcad utiliteri muv. 5. i pꝛocutaroꝛa⸗
main Datmedgt ℳ½tοςο 10801fami ie her.iudi rẽei ipẽderit uł ẽtipᷣe ſein rẽ ab ga;
unni c. a no babe. ciũ inter uos reddit᷑.idẽq; dicen⸗ ſentiſ alicui obligauerit:habʒ eo nKogtldenſtetnel
Nnpndi mugs. 72 . —n enn . I:. ẽ ꝓbibit vel euã eſt.
36Edicendi. i. dũẽ etin finium regũdoꝝ et aque noie actioné. Itaqʒ eo cãuultro o ¶ Anlis.i. erercitium
lhed edictum ꝓponẽ luuie arcẽde iudici u. citroq; naſcit᷑ actio: II2 Vyulis queſite ciuttar vl
deſnſcrn duz: quo edicto nſtitui põt actoꝛẽt ad ope i ᷓ nalcit actio:que app ella ipſi adminiſtratoꝛi dat
ni enrdciopge eDnſtitin pd actoꝛẽt ad ope tur negocioꝝ geſtoꝝ. Et ſane ſi? pullis ciuitas directam
ni os. ris noui nũciationẽ ⁊ ad ſtipulati cut equũ eſtipᷣm actꝰſui rõnẽ red babet acnonem.
int ea rbien ones interponendas: ueluti lega dere: et eo noie condemnari: quic pDenegocijs geſtis.
nuimi hopee vomeu: ton: dani infecti: iudicatuʒ ſolui: quid uel nõ: ut opoꝛtuit geſſit: ul ns Penes. be. ln
o iqunce- 1. Olis ſeruo poti'ciuitatis caue· ex hiſenegotiſs retinet:ita erdi⸗ anermiomrunm
ine cH 4ereao. t. ſ. ri debeat. ſ. 5et ſi actoꝛi cautũ fue uerſoiuſtũẽ ſiutiliter geſſit pſta- nſinemadato.
tki 1Atgnil, rit: utilis actõ admiſtratoꝛi reꝝ ci ri ei quicquid eo noĩe uel abeſt ei kenas
e go. ge. ſi 5 tatis dabi L N J.Lbellſel. Ih.
ſuſicl gato Kautzgt., ie uitatis dabitur. uel abfuturum eſłꝑ. N Abſen tiin.
r l.i. in fi. ſi a ũt cũ Sð maxie.hã bec cã fuitim
