ilenͤ deltlel usſolß poſſit:ex ĩin tali ꝓmiſſio poꝛe P Ete: uolup öneindi && vt. ]. de ſer. ruſ. pꝛe.
uuli maopaſt Bartalrerfa Kan mängvig barerrrd Kucde der an nmezer
kar dever obel t ſe ſiſtere: qui adui iã lex duo ſt: ut ei hecer 8 q muetrargu. as no ſut
dni de nerchin nt ſe ſiſtere: ideo etiã lex duo gnuseſt: d ſitẽpeſta it rauen reiqutin neceſti
n r otnnt neip bularũ ſi iude ſontico cin fuit: terra autẽ equedi me ihld cog iſ .
lben Faſlennn decim ta ib? moꝛbo ſo if, in mari flumẽ circũire: tionẽ 3. qu i. et facit. j. qui
„ 7 „. . lone uſſoꝛ.F. i la. nõ li⸗
m eanerzlatgarn terex litigatoꝛibꝰn dicij eſſe dif⸗ re: uelflum ercernone dii. pꝛocla. no
ar 5 j iu inem uen ñ eſtnõ ſemꝑ patiebz bus a ð viaut
nnn rairar 5. . iĩpediat᷑:iubet diẽ litudinem. dũ eſtnõ e nõpatiebz lnenul erq nfanr
riih Nlns ne an , . ſpediat: iube⸗ ꝓpter ualitudin od cendũ c iſi anguſtie nẽ ire: cũ ſhneauc .derſoe
tſe eF im ialmnul fuſum·. ſinõ ꝓpte dicioſʒ quod deſſe:n iri: ul cicu dam. bfek. mn po
gir ono bemt pio grauida erat amẽ poſt ꝑtuʒ die tamẽuelf locũin quo ſil eun 16aulanialezunt.
Nen isnn vel trãſacto Zabeo ait. ſit ſerit aſi ualitu . leſſet oẽʒ tuita calãitas nI QbAlmViflumini⸗ 40
ni et plene dical. vt . ꝓbandũ erit q⸗ gfurere ph⸗ uel aliq foꝛ ſitiã ueni Mavnn js fit op
. · de eo ꝙ cer. it Icẽe ditꝰeſt:ua locũ euer ⸗ no ⁊equo et ex pamentum.
g⸗ linſfͤfͤ. impeditꝗ. oꝛeimpeditꝰ ſuc dem rfecit: ex bono eſt nnmumtem ob. coͤtimi⸗
ſor 1 ¶Megociũ mſ it: nã ꝗ fur ð diximus ſuc piculoſaʒfeci cõmodãda eſt ſe.de vn odiaitl V
cgies †ENr. eſt de ſoꝛte cep „ „ edit᷑.Q ut uii n! —„ ceptoeacc . i: qui cũ H.item quii r. vriq;.
deſckns. ſd (. dine ĩpedit beſtate aut hic ex odatei: qui cũ Panocer mn. vicz.
id Dz. l.ſoꝛtis. litu — 2 u temp „2. eſta et —3 õcepti :a magi 1(V guſtie. 1. nimi
is idẽ in pena. rrri etiã ei ꝗ ,9,2 enit tẽp imilime ire uolebat: a m ¶ngul nõ. n. dat
nnen. et nedũ ĩ ſoꝛte. t ic inte ſit. r itas. ſed enã ipᷣo õtinuꝰ. F. cu ſi qͥs ſer
n Biis. tmne deſinnet terreſtris eptionẽ tẽpoꝛis eenildd de ereb err demitber
bin ris adqð „ tĩ excentio ſti. de ver. & in leganis. v ꝛimos dies ſt.
etu⸗ . vt. j. ð mu potnerir arimit al reſti ionẽ. yt inſt eos. ſec . infra res pꝛimo
n cogivi⸗ l.ſijs Mönoenar minms d⸗ lo⸗ esungs no. infratn JJ . ercal. ma.
ne.e ut. ijj. a ¶Mö po t.j. de ta. libipoteſt dies moꝛti. . qui. exca
i mgrat“. iu.5 nrerim oll. C. de en ſigf gitu ot aaarn Mochanafimemng ehant e lis F. . g
de defen. Xn t. vt en iulia. Sõ itů. mira res p qui ia i
, wonig Fcseketeee vlt. 6 elen nnmd foꝛte eti
i. 5F. exbiberi. er. . de nuarno⸗ imnaat ⸗Ronſoln. Bimili modo. dete
36 ale in naalcda ddinuaf. fenl dec gdu ſi. potuit nesi an
i b eBi. ui. excau. ma. l. H. idem iuris. ſe cquod mittere ten
e ieg.. ro. de iac. l. fina. obeſterad boc
guſ

ſed et ſi ꝑ
.exuli. et. . qui. excau. mo. ſ
a ſ de mino. papi.exuli.et. j qule hen
Econtra. . der
ar. tamẽ co

.

.

Fi et boe ſimagiſtratus iſte retineat eũ. vt.j.ad. l. acquil. quẽadmodũ. X.

magiſtrav.et de iniurijs.l.iniuriaꝝ.S.i.alias ipſe tenet᷑.qꝛ nõ venit.⁊ ma

giſtratus ei tenet᷑ vt.j.de iniur.l.nec magiſtratibus.ſic em̃ eſt in pꝛiuato.vt

in fi. buius.l.⁊.j.l/ ꝓx. a ¶ Affectauit.no.aliqͥd ꝓdeſſe qð ðᷣſideratũ nõ

ꝓdeſt. vt inſtit.de excu.tu. itẽ tria.et.j.qui.ex cau.maio.l.item bi.⁊.l.qui

data. ⁊ vt. . ſi qs omiſ.
cã.t.l.i.et.l.penul. et.j.
de accu.l.hos accuſare
b Pꝛeſtiterit ðᷣlĩquẽdo
p ea. vt.j.e. ſ? ſi. F. ilö
c Neteroꝝ. ſ.magiſtra

ipſius:nam ſi ipſe hoc affectaue
ritꝰ:uel cauſam pᷣſtiterit nõ ei ꝓ⸗

tuũ.ſcðᷣm io. vel dic. ſc . qul⸗
acton.qꝛ tc erceptõʒ bę dem dolꝰ ei oberit. Ceteroꝛum
boc ĩnuit ſequẽs ſſa. uero nõoberit:qui ðolo fecerint:

d Bed ſipꝛiuatus.ſ.
55

ed actõ intereſt. ſ.
detentũ nõ eſſe. vt
aeier e, qui detinuit in id qð eius
bitõis. vt bicet.S.qͥ ſa.lIntereſtł. I Lpia.
co.ſi ðᷣ ceſſerit.ſecꝰ ſipꝰ. intereſt. Lpia

hecexceptio. )⸗Aulus.

E

ot. 5. q ſat. co.l. ſi vo p Edet ſi gsrei capitalis an⸗
odenato que eſt cötra. tecõdẽnatus in iudicõ ſiſte

g ¶ Doꝛte naturali.vel

b alErin⸗ narde po⸗ ſcitur. Rei capitalis cõdemnatũ
Oe. e pe * .* a . 20 7 . 2
lbeeq5e ricaptat. accipere debemus: quimoꝛte'exi
(Quid rgo alias d liouescohercitꝰ eſt. Dixerit aliꝗſ
ergo.et alias quoꝛſum f er E
o etalias quo eho. quid ergo hec exceptio dãnato. p
ſcaſu acſi dicrerni vi derit:ſed reſpondebit᷑ fideiuſſo-
dent pdeſee. qꝛ ipſo uu nibus eiuseſſeneceſſarniam: aut ſi
re depoꝛtatuſ liberatur . h
vt... de fideiuſ. ſi debi / foꝛte in exiliũ ſalua ciuitate abijt
toꝛi ſed rñdeo fideiuſſo
ribus ꝓdeſſe vt ſubijcit

qꝛ iure cõi teneret. ſ. in

Stractibus cum exceptio reo competẽs nõ cõpetit in ĩtegro ſuo ſtatu. vt. E.

de ſideiulſ.l.i.qͥ eſt contra.et.C. de excep.l.defenſoꝛes.et inſti.de repli..p.
ſ Erilium. ſcilicet relegationiss
l¶ Abijt. ſcilicet ante diẽ exbibitionis.et hoc caſu non eſt rei capitalis dã/
natus.vt.j.de publi.iudi.l.ij.et de pe.l.ij.
m Ullud reus.i.accuſatus de crimine capitali.ſic.C. de ꝓcu.l.reum. et.j.
de acquir. here.pantonius.S.rei. L
n¶ An nõ poſſit.imo videt᷑ ꝙ bãc exceptõʒ habeat.vt.j.de cuſto. re.l.ij.ꝗ.
fi.ſolu. exceptionẽ habet.vt ibi ſi tamẽ vliro ſatiſdedit.tenetur vt bic. hoc
repꝛobat᷑ ibidem.vel dic ꝙ ibi ita impeduꝰ erat qð venire nõ poterat. bic

poterat. vel dic ꝙ eſt veriꝰ ꝙ biccõmiſit cꝛmẽ.de quo nũc accuſatur poſt)/

qᷓ; ꝓmiſerat ſiſtere.ibi vero ante.vt ibi ꝓbatur.arbiter aũt excuſat᷑ pꝛopter
talẽ cauſam ab arbitrando. vt.j.de arbi.l.et ſi qua..arbiter.
o Danato eni datur. vt.S ꝓximo. S. quaſi dicat nõ accuſato.
Srenne viculis facit. C. ex qui.cau.ma.l.ſi idcirco.et.j. ex qͥ.ca.ma.
q as eterea
ex hoc qð bic dic. /,] deiud. l. iterdũ. qð vxoꝛ ẽ domeſtica.et iõ a teſtimo/
nio repellenda. vt. C. =

de teſti. l. etiam.

r¶¶ Queſitũ.cõuenire.ſ.de iure ꝑ pactũ.per qð ꝓmilerat. et dic caſuʒ qui⸗

buſdã ſpecialiter renũciauerat.et poſtea generalẽ clauſulam ſubijcerat. vt
bic apte dicit. et tñ dicit. Attilicinus nõ valere et eſt rõ ſm. M. quia iudi/
cium redditur in inuitũ.et iõ per metũ renũciaſſe videt᷑.vt.j.de ver. obli.in
trer ſti. F. i. qð er bic.S. videtur ĩnuere. poſtea cum dicit ſponte ⁊c. ſed còtra
banc rõneʒ eſt. j.qð me.cã.l.fi.in pꝛin.etcõtra Attilicinũ eſt.j.ad.l.acq̃li.
ſi ſeruus ſeruũ.S.inquit.l.in fi.vel pone caſum ꝙ generaliter renũciauit.
et tũe dic deſerta. ſ. ꝓmiſſione.ſʒ ſim pꝛimũ caſuʒ dic deſerta.ſ.exceptõne.
8 Deſerta. deſerit pmiſſio. cum non ſematur ꝓmiſſum. vel dic deſerta. ſ.
exceptio.vt modo dixi. =

diſſet. i quo ergo adnerſat bec aduerſatiua.ſ⸗ dic in eo Altrilicinꝰ

boc omiſerat.nec plene diſtinxerat.ſic et alias.j.ad.l.ro.de iact.l.fi.
S. pe.et fi.itẽ no.ꝙ quedã ſpãliter dicta valẽt. que genera liter dicta
nò valerent.vt.S.ſi qͥs in ius voca.nõ ie.l.i.in fi.et.j.de ꝓcur.l.non
ſolũ.in fi.et.l.pomp.in pꝛin.et.l.qui duos.et.C. de nego.geſ.nego

ſtratu retentus eſt ſinedolo malo
derit exceptio:ſed et ipſius qui
ut retineret᷑: ſed ſi pꝛiuatuseum

croꝛ. vmõ dii detinuerit nullo modo ꝓderit ei

Ed actio ei datur aduerſus

auz gerentes. et
ð . ſ.de mi. illud. F.
defenſoꝛi eiꝰ exceptio iſta pꝛode/ ernert aͤ,
rit. Illud ſciendum eſt euʒ qui icd io. colii ibi au

circonõ ſteterit:quia capitis reꝰꝰ

factus eſt in ea cauſaeſſeut excep

tem moꝛiens nõ
expꝛeſſum ⁊c. et

ncrimeln AX in auten. vt om.
tõe utinõ poſſitꝰ. damnato enim ob. iu. pꝛouin. Se
da tur exceptio. OPlane ſi uinciux? l pier .beie.
lis uel cuſtodia militari impedi- iüij.l. vroꝛe. . fe
tusideo non ſtetit: in ea reus erit lieſſmmo. iſ ul/
. .Z H. et. C. tẽ⸗
cauſa:ut exceptioneutat᷑. Oꝛete po. ap. l. f. iͤ/
rea ſi quis funere domeſtico tim- lud erde doae
, . . „ filiuſfa.et.j. de
ptio dari. Item ſi quis in ſeruitu quis mibibona
E. - .. n i §.iuſtum. ecöõtra
te hoſtiũ fuerit:ac per hoc iniu· ue valeẽtſpecla
dicium nõ ſteterit: debet exceptõ liter er gen crel
neadiuuari. Queſitũ eſtan poſ- ceſeſ ne
ſit cõuenire:ne ulla exceptio ĩ ꝓ ais iuriſgen. .
miſſione deſeratin iudicio ſiſten eſtquis haen⸗
di cauſa facta obijciatur.et ait at⸗ vt certo. F. nunc
tilicinꝰ cõuentionẽiſtã nõualere. Pidedi iſ. ma.
ſed ego puto cõuentionẽ iſtã ita de pꝛeſcnipt. xer.
ualere: ſi ſpecialitercauſe erce- an Loſſen er⸗
ptionum expꝛeſſe ſint.quibus a fun.põt..fi iteʒ
. quid ſi in iudicõ
quedã ſunt expᷣſ
ſa poſtea genera

lis dauſula adiecta. an valet in ſi pecificatis.Rh.ſic.quia bic ſola ge

ꝛeterea domeſtico. qd dic vt. S. de m ius vo. l. ij. erno. Ol. ſuccurrik.

neralis negat᷑ valere.pᷣterea non debet viciare vtile per inutile. vt.j.
de ver. obli.l.i.F. penultimo.extra quero an bic ꝙ debeant expꝛimi
cauſe ſingulariter babeat locum in quolibet ca ſu etiaʒ extra iudiciũ
vt in cõtractibus.vt fuit hic ſcõm pꝛmã caſus poſitiones.ad hoc vt

de omni periculo teneant᷑.et ait. ¶M. ꝙ nõ iĩmo in contractibus ſuf/

ficiat geueraliter ſuſcipere periculũ.et/p eo.j.de pactis iuriſgentiuʒ
FG.item ſi quis pactus.et.j.man.i.et anſtoni.ſed io.cõtra.dicit enim

eſſe neceſſe oẽs ſpecialiter dici.ſicut et in iudicijs.vt bic.et. C.depo

ſiti. l.i. et. . ad velł.l.iubemus. xet ſi alicubi inueniat ꝙ generale pa⸗

ctum faciat tranſire periculũ vt inueniatur. j. commodani ſi vt certo

S. nunc videndũ.et alias exponit ſq ſpecialiter expꝛeſſum. vel aliter.

id eſt periculũ per omnem culpã interueniens.ſiue in latã.ſiue in le

„ . — — —

uem.ſiue in leuiſſimã.nõ aũt caſuʒ foꝛtuitũ.que reſpoſio ꝓbatur eui
denter. j. de nego. geſ.l. litis.S. ſi pecunie et ex duabꝰ aiijs.ll.ſequẽ.
et de magiſtra.cõue.l.nõ ſimiliter.et.j.de admi.re.ad ci.per.l.ij..ſi
eo tẽpoꝛe. Bul.aũt idẽ dixit qð io.boc addito.qð ſi quedã ſpecificẽ

tur ſufficiat generalẽ ſubijci clauſulã. eteſt ꝓ eo in autenti. vt debi.
ma. et credi.S.pᷣterea igit᷑.col.v.etqð dixit hic Attilicinꝰ negãdo in

iudicijs.pꝛout dixi exceptõe deſerta.quaſi valeat in contractibꝰ.vt
ſ. ad.l.acquil.ſi ſeruus ſeruũ.S.inquit lex et boc caſu videtur appꝛo
bari.ſed quid ſi dicat quis.ego ſuſcipio periculũ caſus foꝛtuitiĩ me.
Rũñdeo ſatis expꝛimit᷑.vt puto.ſecus ſi diceret periculũ tantũ.vt di⸗
ctũ eſt.alias nibil operareturꝗð eſſe nõ debet.vt.j.dele.i.ſi quãdo
ſed.S.operatur leuiſſimã ſaltem culpõ.quid ergo ſi ſui natura ueni⸗

gat leuiſſima.vt in cõmodato.Rñ.tunc dicam ꝙ pactũ appoſitũ ſuꝑ

periculo pꝛeſtando inducit caſum foꝛtuitũ.licet dicat de periculo.ar

gu. dicte. l. ſi qñ. de le.i. y alij dicũt nõ valere. ar. huus. g.

— —

— —— ⸗⸗⸗ rr —

S — — — ————

Pp Erpꝛefl eſiut.omnes quod diffiale eſt. vel ille de quibus nomĩa
mnrenfaarmm eett.
qe Item quenitur ſatiſdare nõ deberet. vt quia poſſidebatimobilia

t¶ Ded ego.ſo Ulpianus.
y BGpecialuer.no.duo neceſſania.ꝙ expꝛimantur.et ꝙ ſpecialiter.i.ſingu
lanter expꝛimant᷑ſed hoc nõ eſt cõtra Attilicinũ.nam et ipſe idem reſpon

. Secundus.
vt . uiſatiſda. co.ſciendu.vel S e eeldin k tofnen
di 8. da. co. ſciendũ. ve quia pꝛiuilegiaſe .
l “ en ei ſeit et. .de de gals ainclon h v⸗Coepein p ſocio.ſi quis a ſocio.ſʒ in nõ ſocijs diſti
Sureren e. id eſt differenniam eſſe. ad penã.ſecus ecõa.vt.j. de js diſtinguo. vt ſi pꝛimo peto rẽ nõ agã
neg Sed ſi excuentione. no. quedã lu. ſtich a. vt. . de pe. bere. nec vllã. S. itẽ ſi quis dolo.et. . ge
de erroꝛẽ nõ valẽt. vt bic. etj deacngen abaogench tng gue farta g tak. enn nnd Fveo⸗Kechan põt dici vt poat Gnanno. args eas
lſ. mo. di. l. i. F. ſy li 7. et. .ſi meſſ. fal. Ren erit in verbo. econtra. vt ſit pena pꝛimo eua.
.le. l. i. in pn. WPTS . . altero.
di leri deno ꝓmiſſoꝛe ſpote renunciatum eſt di cã facta:actoꝛ aũ 1d. Gekekef
i narſiauis dele, Item querit᷑ſi quis cũ in iudici a:actoꝛ aũt ab alterore,z ¶ Submouebit. niſi in
14 gauerit. et. ſ. de ſiſtẽdi cã ſatiſ⸗ . icio petats:ab alteꝛoꝰpenã deſertõ 3 e qõ plus eſt. vtmod
P le.iſites obliga riſe icã ſatiſdare nõ deberet ſa petẽdo enz penã deſertõnis dir.er fa. ſ. de eo gcen
i Eea bgeind exceptio detur. puto ſter rit ncſt ſanie⸗ parefaen fue⸗ Fezſns5 nrd,
4 ira orhero⸗ õ pꝛo räalonacrunden endicnnn HH
6 obli ita ſtipula⸗/ miſſuʒ ẽ:an ex cõuentõe:ſiperro egerit cũ filio: endederc geto⸗ Pördecnr ern da
i uus esn que/ rẽ dãdã fideiuſſ exceptõʒ ſier cõ bit᷑ ſi cũ exceptoe ſũmoue· ernt Fceeni 2c. caſus
d eren⸗ de⸗ nẽtione munmne dancã. nã T iulia coltatce en pmiſſione a⸗ geach Horer aer
l drdan ni nus ſcribit ſi iudicio ſiſtendi cau rit:et ai enit ſi filiꝰ ꝓmilſe⸗ uſdehiriuadniſtir
uiiin ſapiunſäsſtanui'cſiberignori tacros cgentcüͦpaedebecr uncnuc paſeg
*M arbi. nõ diſtin. nia miſſum fuerit: exceptioney ꝗ Ji G. Aius. . ius Aereraeius ſiſus
lul erſ decoſel. dari debere. Sinaũt ex cõuentõe NIisqui fideiuſſoꝛẽ dederit qui poͤr pꝛincipalik co⸗
1Erebuenoͤne tante ſumme ꝓmiſſio facta ſi it: er rrnan ſtetenit ꝗ reipu. cabfuc-⸗ e renans
ct renſae voneinft pacti conuentüreplicax renit revolig⸗ õ
pach, —-,. lone JA . neun 1 rarij o;. ea. et ide ecõtra ſi egit
dri vHa etiu-.uO0. neinfirmãda Julianus ait. ipilibeynõ ate obligatũ eẽ: cI cõͤtra fliũ cona Kegt
d bie go imisẽ ipi libeꝝ nõ eſſet ſiſt qui filiꝰ ſatiſ
i nron ac i, Aulus. J s ſeruũ ecr dedir er i ſiipularionè
nel Uamoſde mpane duo 'rrei ſtipulandi ſint et eruũ in iudicio ſiſti aenenden nrnt
erarjaen, uni debitoꝛiudicõſe ſiſti cũ teſtate ine alitaiainano ⸗ fancco i a
1 e uiege ĩ pena ꝓmiſerit:alter aũt impedie ꝗbꝰ ſi li dẽ exceptõibꝰ utit᷑: Pend ſeundo poͤt legi.
8 ein. rit: ita demum exceptio aduerſus ge lit⸗ . ibero: uel patrefam. fi⸗ mhons minar ſernas
x 6 Planiſcß ita⸗ alterum danda eſt:ſi ſocij ſinene di U de preg; ſi reipu. cã abeſſe rinvervoerne vrſi
tnt u elvn ner paoſit ei dolus ꝓpter ſocietatem dade . ſeruꝰ eni reipu.cã abeſſe erne berna
ſ3 . 4 * 7 . 4 5 2 . . e 0
u nian⸗ noren, Item ſi duorei pꝓmittendi ſint: ca⸗ pter hãc at exceptõem ea ſoꝛs a filio. vt. ſde
i pniuhm auoſ et unus ad iudiciũ nõ uenerit cetereqꝛ cões ſũt: t in liberoho⸗ Fereba e ſeen
hini que eo.li. , tẽpta ſua ꝓmiſſione iudici con ie q; ĩ ſeruo locũhñ r ecrnon Pinaan
Gri rfalſum. q lua pm ione iudicio ſiſtẽ G89 nt. erit. er er non mutatur
eſt J üllud b meuld ſip tres aut (SBAiꝰ pꝛim caſus ab eo quẽ
hi Vhiangtſa, velnes certa eſt in obl L Bel deln oilt. in fi. ſubau
annz lü int e erta eſt in o igatõne vbi pena nõ . . lecõtra et pões caſuʒ
gin H eͤbe .l. ſiſtere in ladibio⸗ ali, eae 1 ſaga eractio. vt. . eandẽ.l. de pac. do. ſi pater. Snin. Hens fulk
NN teſtin ciuili. vt.q. qui — eſt falſum qꝛ iuder ſtatuere nõ po Erit.cegent. n par ad penam. Nrmourn
geenr gtemeet .l. i.. fi.ſed in criali ſic. vr. j. de cu / ☛ is qui ci ipſi.ſreo. erſic no. ꝙ ꝓPdeſt reo et fideiuſſ oi deſſe deb
teen in ĩtereſſe.vt.S.ſi qͥs in ius a iure quantitas in quã ſatiſdare dx Er bic et. . de lib. leg. l. i. er. C. de vſuris rei iudi.. ſi niche e debet
lin miſix vltra vel noie pene svo.d agulſaciſtogl F. i.li ergo Bane ſeruũ. qui in aliena. vt filiumfa. l. fi. . fi. et. . de exce. l.
ent x tionẽ. qus Hemidra io mõ diſtinguik. vt bii. d. 2 sercepuoibns, bor accipe qñ ſeruus põt cõueniri qð eſt i oẽs.
. B n imnan . qrexcerta anbonnelcher⸗ debui⸗ pnmiſentac. bus. an .gelaatvn gtbad accu.l.bos Aeenſen it cal.
gre. gas. qꝛ bic nctü arin pemabaliobligats A. de vſur. l. cũ al⸗ ſue 8. vt. . de iudi. l. vix. q v imũ nõ placet. qꝛ i Je
CG in mnoduü ar in pꝛincipali obligatõe. vñ nõ reduci caſus qñ agit nõ qſicõuenit᷑.idẽ et ſi nõ põt cõueniri .qꝛ in. 1. ülla vix ſunt
dt iudicio ſiſt eis ſtipulandi. ſcilic q Pꝛererc;. boc refenu SSS
Hn cio liſta. . P ndi.ſcilicet quominus 4 r ee nrnch⸗erte. las parmnt ſev al r. C depſuſuc
R d Biduoiſoch ſun cautionẽ de iudicio ſiſti rUõ por niſi eroꝛ oöis eſſet. vt. . de ſneregi.
w tur fid uo. ſi ſocij ſunt. boc p nobis eſt dicim ſExceptõʒ. eſt enin e .vr.s., veof. ſi. barbanus.
⸗ rfideiubere.nã ſi ſemꝑ viderent᷑ fidei m. ꝙ duo rei nõ vidẽ Z poſtires xceptio.vt.S.l. ꝓxi.ſicut et alie que ſunt 5. e.l. ij
ne ſint q plene dices.ſ. ad vell.l. vi. einbere huſtro diorrer ſ ſoeij Dlt nes plures ve. ad paucos refenur bec adiectio He f. veveſz
din⸗ pdentt. Itẽ no. det. be ſorgs om ſd bisin reis ſtipulan foꝛte ärta ergaleeelman õ 1R ar k den
ni minue. onoz. vel de illa li / dicad arbimu iudicis. vr j. e. ſiqs in ſuo. vel dic duos.ar.j ſt. vbi. v
„ . 3 lcis. vt.j. eli.L. i. uVE²α j. de teſt. vbi.
4 ced len ñ impediuit cõicaret quie⸗, —— pdnlecds ofirandhtont, beae enanic
ibi nõ cupar ca pit pprer opace pdit ꝓpter aliuʒ. ſecus in legaro x illa infideiuſſoꝛe loquit.ðbic in Panetpalegto . lancimevil d
ar deabiſidno. pacs hri eililell is aut duos lis aan⸗ Zrsanlg öneengde Raſenmtim ret on berler rum der
le 6 1 de ni urnchatbrcane ſzm io. qꝛ ſiſocij ſuntno dn . deler veniẽs gnendetamnmrdenege dermt erſir ſ⸗ ua nõ nter⸗
aufpena duntheq pius diodledun atinte in pena vkerd pena Faſepen g beslernitim enegerc vvolndürnsprhnd dt and
ſc qo plus eſtcoſequlu. pt.ſ.deac, emp. Pdlio. r.·ſ. Wclietollvs mng. 4dvenurcnane tvem ruufapaans
no eſſet alias. pt. . de ac. ⁊ obli...raiecnae. 5. de llo. põpo. lic; in

8 (Be reus pꝛomilerit.

ſit. ſecus in fideiuſſoꝛe.

ti.et.j.ð tribu.illud. F.

Liber

boc quidã contradicãt et dicãt ꝙ intereſſe tantũ fuit ꝓmiſſum. ſecus ergo

ſcom eos ſi certa pena. Item ſecũdũ inducit quia licet fecerit acioꝛ impẽſas

tamẽ nõ dicitur fieri eius ius deterius qð habet circa actionem quã inten
dit argu. S. de eo per quẽ fa.eſt.l.fi.in pꝛiu.in quo hec lex valet.ſi veniat in
fra paucos dies. quaſi eni ꝓ eo babet᷑ ac ſi die ſtatuta venerit. vt ar.j. qui.
excau.maio.l.ab boſti
bus. .fi. ꝓ his expen⸗
ſis tñ põt agi ex edicto
ſi quis ius di.ſi iudex pᷣ

quinqʒ plures ue dies q;ᷓ in iudi-
cio ſiſti ſe reus ꝓmiſit ſecũ agen

ree a hiusex moꝛa deteniustfacrũ ſit: co⸗

rmo ditl yre ſiue ſl ſequẽs eſt dici defendi eũ debere
dirt ge q6 dia cum exceptione..D u)Xpianꝰ
agendi ⁊c. i.qꝛ facita (¶q Xꝑh ſeruusiin iudicõ ſiſti ſe p
que ſunt.j.qui.ex cau.

WM mittat: nõ cõmittit᷑ ſtipula⸗

ma. item ait pꝛe. . fi.

b MDetenus. vt qꝛ act? tio neqʒ in eum:neqʒ in fideiuſſo⸗

tẽpoꝛe non pent reals ręgeius Si pluriũ ſeruoꝝ nomi⸗
vel ꝑſonalis vel tempo .,—. . —
rals vel pperua. ſnns ne iuditio ſiſtendi cauſa una ſtipu
ſi expenſas facit vt moſatione ꝓmittatur:penã quidẽ in
d urle di tegr comittilicetun ſtntusn
citur fieri detenus cum tegra com . iati
totuʒ perimat.qñ.bene ſſt:labeo ait.qꝛ uerum ſit oẽs ſta⸗

vt.j.de pe.her.l.deꝑti⸗

minus.

—

c 4 Exceptione. nã ipſo iure erat ſtipulatio penalis Zᷣmiſt. aſed purgat. que

ro ergo quando hec et quelibet ſtipulatio cõmittatur. quidã dicuntqꝙ tan
iũ lite conte.vt.C. deↄtra.et cõmit.ſti.nuda.alij cũ potuit facere:ernõ fa⸗
cit.vt.j.de ver.obli.ita ſti.tu dic aut ſtipulatio eſt ſimplex.et tunc pura ſta⸗

nim cõmittit in diẽ quãdo dies veneriteonditionalis.qñ ↄditio aduenerit
vt.j. de ver. ſig. l. ced ere diem. ſi autem eſt penalis.aut eam pᷣceſſit conditõ
boc modo ſiſtichum nõ dederis. x. dabis.et tũc cõmittit᷑ cũ dare vel facere
proſſe deſijt. vt di.l.ita ſti.niſi in quattuoꝛ caſibus.vnus ꝓpter ppleritates
vt. j. de ver. obli.ſi ticius ſecũdus.vt.j.de fideiuſ.l.fideiuſſoꝛ..fi.ſʒ ibi iõ.
qʒ⁊ obligatõʒ fideiuſſoꝛis pᷣceditobligatio rei. Item alius.vt.ſ.ad.l.fal.l.i
S. itẽ ſi ita.ſed hocfauoꝛe vltime volũtatis. item alius fauoꝛe libertatis.S

j. de manu. teſt. l. libertas. SF. i.in his caſibus nõ expectatur tm̃ tempus. ſʒ

gsgitur cũ potuit facere vel dare. et nõ fecit.ſi aũt pactio alia pꝛeceſſit. et tũc
aut nuda aut veſtita.pꝛimo caſu cõmitntur lit cõte.in pꝛinapali.vt. C. de
cotra b. ſti.l.nuda.ſi vero veſtita pactio pᷣceſſu cõmittit᷑. q dare vel facere
potuit et nõ fecit. vt.d.l.ſti.q.d.nõ ante.nã et alia ſunt neceſſaria vt cõmit

tatur.ſ.ꝙ ſit in moꝛs.ad quod erigit᷑ ꝙ intelligat ſe debere vel irelligere de
beat. vt.ſ. ſi cer. pe.quod te.et qð aliquod modicũ ſpacium pᷣcedat.vt.j. de

col.bo.ſi quis fulium.S.fi.et ꝙ na ſit diſtinguendum ꝓbaf.j ad.il. fal.l.i.

H. uẽ ſi ita.et qñ di.le.ce.cũ ſine pᷣfinitõe.ea cõmiſſa qn purgatus.Rñ. tri⸗

plex eſt bic opinio. ait em̃.¶H. ꝙ ſiue ſit penalis ſiue nõ.ſiue in iudicio. ſi⸗/
ue extra purgat᷑ moꝛa.niſi ſit lis cõte.vt.j.de ver.obli.ſi inſulã. vel ius acto

ris deterius.vt bic.et.j.de arbi.l.ſi cũ.in fi.et.l.ſe.bul.aũt dicit idc in ſtipu

latione puta quenõ eſt penalis.vt ꝓmittis facere inſulã.vt.j. de ver. obli.

ſi inſula. et.l.ſi ita quis.S.ſeia.et.l.ſeruũ.S.ſequitur.ſi aũt eſſet penalis.et

ic nõ licet purgari.vt.C. de contrab.et cõmit.ſti.l.magnã.et.j.de actio.⁊

obli.traiecticie.niſi circa iudicia.vt hic.nam et alia multa ſunt ſpecialia in

iudicijs.vt patet in exceptõibus.que in.l.ij.bui ti.cõtinent᷑.alias eni in

cõtracubus difficultas talis ad incõmodum ptinet ꝓmiſſoꝛis.vt.j. de ver
bo. obli. l. ij. F. quedꝗ. et.l.cõtinuus..illud.in fi. Item patet quia libera/

tura pena ꝓ parteſatiſfaciẽdo ꝓ parte.vt.j.l.ꝓxi.S.i.alias cõa.vt. j. de
per. obli. ſtipulationum..fi. ſed hoc exemplũù nõ valet. vt dixi.j. l. ꝓxi. .i.
cum et aliud ſpãle.vt.j.e.qui 4
in bac. Itez uiſi ceca arbitria. vt.ſ. de arbi. ſi cũ dies. §. fi. et. l. ſequẽ. et bãc
opi. appꝛobat. J0.et nos.rercij dicũridẽ qð MH.ſi cõditio poteſtatiua pꝛe
ceſſit penalẽ ſtipulatõʒ.ſi vero caſualis.tunc id qð Bul.vtſi nauis ex aſia

utem. S.i.alias cõtra.vt.j.cõmo.ſi mibi.ẽ.

venerit.x.mibi ꝓmittis. et ſimilia.qnod nibil eſft

ſeuus. ꝓmittat.lillis caſibus quibus in iudicio eſſe nõ põt.ð alias
ſecus. vt. S. e.ſi quis ſeruum. èG

e ¶ Sipluniũ noĩe.vt qꝛ ipſi cõueniebantex cã qua poterãt. vt.S.e.ſi quis
ſeruũ.vel dñs noxaliter eoꝝ noĩe cõueniebat.vt.S.ſi ex nox. cau.a.l.i.
Gntegram cõmitti imo /ꝓp pane tenet.xt.j.rem ra. ba.ſi ꝓcurato;. que eſt

——

di poteſtatem fecerit:nec actoꝛis

cõtra.ſed ibi erat intereſſe hec pena in qua nõ conſidera tur intereſſe
vt inſti.de inuti.ſti.S.alteri.

g ¶ Dmnes ſtatos.nõ eſſe.i.nõ ſit verũ om̃es ſtatos eſſe. alias eſſet

falſum qð dicit.vt.j.de re.du.l.ſi is..vtrũ ibi.nã et hoc falſum erit

cc.vel ibi affirmatiua:bic negatiua. Itẽ eſt bicargu.ex fine.l.quod

pluralis oꝛatio

nõ gemiat ſigni
tos nõ eſſe uerũ:ſi pꝛo rata poꝛtõ ſfatd aß luis⸗
neunius offeratur pena exceptõ⸗ auenit in plures
nerdoli uſurũ eũ:qui ex hac ſtipu⸗ ſngtarnaneg
lationecõuenit. p lulꝰ?. ade. ſalſt
Jeũ iudicio ſiſti ꝓmiſero: er.l.cui. er dele.
uia iam tẽpoꝛe liberatꝰ el· aAehae bina
e dicebat᷑:quia iã actõe foꝛtenö· 4
tenebatur:actio in me danda eſt rbeimne,
ut uel exhibeã eum:uel defendã: gue.qua aut ali
ut ueritas inquirat᷑. omo ſiſti eſ dandu⸗
ꝓmiſſusante diẽ dolo ꝓmiſſoꝛiſ inplede coͤdits
periſt: cento iureutimur: nõ ante nis aunbſa ba⸗
penã peti poſſe:qᷓ; diesueniat. to in obligatoe. pei
ta enĩ ſtipulatio in diẽ collata eſſe 2mno caſu aut ab
vno vni. puta ꝓ
miſi tibi funduzʒ
vel legaui:ſi qͥd

dares vel faceres.aut a pluribus.ſi abvno agere nõ potes ad aliqͥd
niſi id torũ qð iniunciũ eſt faciat.vt.j.de cõdi.erdemõ.qui duobus
et.l. cui fundus.i.Rñ.excipe tñ̃ poſſet ſi poſſideret pantẽ uliꝰ qð ſibi

legaui.et ꝑtem dediſſet vel feuſſet.ar.huius.S.ſi aũt a pluribꝰ. aut

pecunia. aut ſpecies certa aut incerta. aut factũ.pꝛimo caſu ꝗᷓs par⸗
te ſolura cõſequit᷑ ptem. vt dicta.l.cui fundus.i. Rñ idẽin ſpecie cer
ra.ar.j.de ſolu.ſi ſtipulatꝰ..i.ſi incerta vt hoĩeʒ in genere ꝓ parte
tenetf᷑ tantũ.ſed ꝓ parte ſoluta nõ agit᷑ nec liberaf et ſic nõ diciturve
re impleuiſſe cõditionẽ.ar.j.de ver.obli.l. i.5 quedã et.l.in execu
ꝓ parte.ſi vero ſit faciendũ aliqͥd a pluribꝰ neceſſe eſt vel ab vno.vł
a plunibꝰ vel oĩibus adimpleri.vt aliqͥd poſſir peni vt j. de teſtamẽ.
ma.l.ſi ita fuerit.S.iij.in coõtrario vero caſu.ſivni vel pluribus ſit dã
dũ nõ eſt vis.qꝛ non poteſtſcindi.vt.d.l.qui duobꝰ.ſecũdo caſu.ſ-
qñ datio vel factũ eſt in obligatõe ſi qͥdẽ factũ eſtin obligatõe non
contingit liberatio.licet in aliquo inceperis facere niſi cõſum aueris
vt.j.de ver.ob.l.ſtipulatões nõ diuidunt.et.l.in executõe et hoc ſi⸗
ue vni ab vno.ſiue pluribus ab vno. vel ecõtra. vt dictis.ll.ſi vero
datio ſit in obligatõe diſtin guitur. pecunia aut ſpecies certa aut ge
nus.pꝛimo caſu liberoꝛ.quateuꝰ ſoluo.lʒ creditoꝛ recipere nõ tenea
tutr.vt.j.de vſur. tutoꝛ. S. lucius.idẽ in ſecũdo.et ſi decedã qͥſqʒ meo
rũ beredũ tenetur ꝓ parte. vt.j. de ſolu.ſiſtipula mis.S.i.in tercio nõ
liberoꝛ ſoluẽdo ꝑtẽ. nec vnus de beredibus meis ſoluẽdo ꝑiẽ ſuam
liberatur. ſed eſt in pẽdenti. donec alia pars in eodẽ hoie perſolua
tur.vt.j.de cõdi.inde.ſi nõ ſoꝛtẽ..fi.etno.j.de verbo.ob.l.ij.S.i.et
boc in pꝛincipalibꝰin acceſſoꝛijs.vt in pignoꝛe dic. vt. C. de diſtra.
pi.l.q;diu.in pena.diſtingue aut accedit datõi quannitatis. vel ſpe
diei vel generis.et tũc nihil ꝓdeſt partẽ ſoluere.vt.j.famil.berc.l.he

redes.5. in illa.et.j.de v er. ob.l.v. S.ult.lx boc caſu dicat.D. quod

exceptione.repellatur a pena ei qð eſt faciendũ ꝓ raia ſolute parcis

ar. huius..ſi vero in faciendo eſt adiecta pena.autr eſt indiuiduum
et tunc eſt idẽ ac ſi eſſet in dãdo.vr.j.de ver.ob.eadẽ.S.cato.ibi ab

omnibus ⁊c.et.l.in execu.S.ij.ſi diuiduũ adhuc inſolidũ cõmittitur
in iudicijs.ſj exceptio in ꝑte opponitur. ut hic.ðet.sS.in ius vo. ur eãt

l.q duos.ſʒ exceptõe defeadit.ut bic.ſec in gᷣctibus.ibi ẽt comiſſio

fit ꝓ parte.ut.j.de uer.ob.l.eadẽ..cato.et eſt rõ.vtibi no.uel poſſʒ
dici ꝙ ibi in ꝑſonis heredũ loqᷣtur.ſed aliud in pſona ꝓmiſſoris. ut

ſit idẽ qd indado.qd tñ boc caſu qñ ẽ diuiduũ diſtinguũt. aut po/
tuit totũ facere et nõ fecit. aut ꝓpter inopiã nõ fecit. pꝛio caſu in oli

duʒ cõmitiitur et exigitur.in alio ꝓ ꝑte cõmittitur et exigitur. utar.
ſ. de col. bo. l. i. F. ſi e duobns cõmitti.imo ꝓ parte uidꝛ.j.rẽ ra.ba.

tur inereſſe. pt inſti. de muni.ſti. . alteri.

ſi ꝓcuratoꝛ q eſt õ̊. ſed ibi eratintereſſe. bic pena.in qua nõ ↄſidera

16 K
lune⸗
gua
tat
irfr
ngtis
plg
cd 6
eanſc
erdele
habbini
8,

Dinn
editi,
1gural
daneig
did
acii
du⸗
Nelgeſt
dſiegi
lanc
purn
le
iſii
liſ
duobes
gſ
ſgne
ſsen
Nuecer
Pome
corve
geen⸗
Do
Kuni.
ſtdi
h
henen
Hovens
hoel/
Kwo
utge
zenen
Gne⸗
tiolo
ſem
ols
ſ
ſaße
elhe
cl
Ponis
duum
piob
ünwe
Meit
nice⸗
piß
66, 11
unn
noit
lobt.
ſgas

Secundus.

Jeum. nõ tenebatur. vel tenebatur foꝛte. —
ãda eſt. imo videturnõ dãda.vt.s. qui ſatiſda. cog.l. ij. F. ſi
quis is.ſed hic rõne iuris ꝙ nõ habebat unpedit᷑ agere.ibi rone ꝑ/

ſone. qꝛ in ius ſtare nõ poterat.ſed ꝓ quo intereſſe.Rñ. ꝓ eo ꝙ pꝛo
bauit rõe expẽſarũ nõdebiti.a quo erat liberat.vt S.de eo ꝑ quem

l¶ Inquini. bic
no. rõne incerti⸗
tudinis veritatẽ
iquiri.vt.j.ð ac.
emp. iul. S. ſi qs
collu. et.S. ſi q̃s

in ius voca.non

ie. l.ij. et. j. rẽ ra.
ha. ſi indebuuʒz.
m ¶ Homo. ante
diẽ. nã ſi poſt di
em ſemp renetur
vt.S.qui ſatiſda
re co.ſi deceſſerit
inff. —
n ¶ Perijt. vt q
occidit eũ. vt.j.ð
ver. ob. ſi ſeruum
in pꝛin.ſecꝰ ſi nõ
dolo eius perijſ⸗
ſet.nã tunc tenet
vt. S.qui ſatiſd.
co.ſi deceſſerit.
o ¶ Aidet ſic.j.ð
yver. ob.l. in illa.
p¶ Aui iniuria/
rũ acturꝰ.ſ. deſti
natõne. ſic et. ſ. ſi
cer. pe.l. qui pe/⸗
cunid.
q ¶ Loͤmiſſa ſti⸗
pulatione.ſ.an⸗
te lit. cõte.tantũ.

r Pꝛopter rem

ipᷣam.i.pꝓptera⸗
ctionè iniuriaruz
que no rem ꝓſe⸗
quit᷑.ſʒ vindictã

vt.jj. de iniur. l. I.

H.i. in fi. et. j. de
col.bo.l.cũ emã /
8 Agd beredem

uidet᷑. Qui iniuriaꝝacturus eſt
ſtipulatꝰ erat añ litẽ cõteſtatã:ut
aduerſariꝰ ſuusiudicio ſiſtat:cõ⸗
miſſa ſtipulatõemoꝛtuꝰeſt nõ cõ
petere heredibꝰ eius ex ſtipulatu
actionẽ placuit:qꝛ tales ſtipulatõ
nes ꝓpter rẽipſaʒ darent᷑. Iniu⸗
riarũ aũt actio heredi nõ cõpetit.
q́;uis enĩ hec ſtipulatio iudicio ſi
ſtendi cã facta ad heredẽtrãſeat
tñ in hac cã dãdanõ eſt.nã et de

functꝰ ſi uellet omiſſav iniuriaruʒ

actõe agere exſtipulatu actõe:nõ
ꝑmitteret᷑ ei:idẽ dicendũ eſſe ⁊ ſi
is cũ quo iniuriarũ agere uolebaʒ
ſtipulatõe tali cõmiſſa deceſſerit.

nã nõ cõpetit mihi aduerſus he⸗

redẽ eiꝰex ſtipulatu actõr hoc iu
lianꝰ ſcribit.ſcõᷣm qð et ſi fideiuſ
ſoꝛes dati erãt:minie dabit᷑ in eos
actio moꝛtuo reo.idẽ ait Põpo.
ſi nõ poſt longũ tẽpꝰꝰ deceſſerit
qꝛ ſi ad iudiciũ ueniſſet:litẽ cũ eo
ↄteſtari actoꝛpotuiſſetꝭ u p.
Igsquẽq̃ʒ in iudicio ſiſti
pmiſerit:in eadeʒ cã eũ de
bet ſiſtere hoc ẽ ita ſiſtere: ut acto
riꝑſecutioloco deterioꝛi nõ ſit qᷓ;

tranſeat.ſ.ſui natura.eum ſit perſonalis et ꝑſecutoꝛia.vt.ſ.de actõ.
et obli.l. ex contractibus.
t Dãda nõ eſt.ipſo iure.an idẽ in redibitoꝛia. vel alia actõe curſu
tpis ſublata. Rñ. nõ. vt.j. de oſti. pec.l. irẽ illa. S. i. ſm io. ⁊ eſt ro. qꝛ
tps ipſo iure nõ tollit actionẽ.licet elidat.vt.j.de ac.et ob.l.obliga/
tionũ.S.placet. vñ nibilominꝰ agit᷑ ex ſtipulatõe.vt.j.e.qui autẽ..
illud.ſed ꝑ excepnonẽ puto eũ remoueri ꝑ dictã.l.obligationũ fere.
S.pplacet. at bic moꝛte tollitfipſo iute. Itẽ no.hic actionẽ que in locũ
alteriꝰ ſubꝛogat.einſdẽ ptãtis et effect eſſe.cuiꝰ eſt illa cuius loco
ſubꝛogat.ſic.j.de do.inter vi.et vxo.ſi do..ſpõſus.et.j.de condi.
et demõ.filie.S. a ticia.et.j.de iureiuran.l.duobꝰ.S.i.et inſti. de ac.
§. fuerat. ar. ð. j. de pe. bere.itẽ veniũt.S.cũ pᷣdixim.et.j.de iur.do.
cum in fundo.S.ſi fundus cõis.et ſic iſta rõne attenta non ob.j. de
ac. er obli.l.excõtractibꝰ.et.l.ex depoſiti.et.l.cõſtiturõibus.
v ¶ Omiſſa. i.remiſſa etiã ꝑ pactũ nudũ.vt.j.de pac.ſi tibi.x. .que
dã. ſecꝰ ſiad tẽpus omiſiſſet.
xſſfla nò cõpetit mihi.hodie t̃ etiã per executoꝛem fit perpetuatio
vt. C. de pᷣſqip.xxx.an. ſicut.et.l.cum notiſſimi. in pꝛin.

v Actio. ex ſtipulatu. 5 g

Gtẽ põpo.ait.ſed nõ ſine determĩatõe

ſi nõ poſt ⁊c.q.d.ſi poſt longũ tpᷣs deceſſit dat᷑ actio.et no.ꝙ bec
dictio niſi q̃ eſt hic vel ſinõ.qð valet tantũdẽ ponii.ſic.j.ð vẽ.i poſ.
mit.l. extraneo.et.j.de ter.ſi feriatis.ðet.j.de cuſt.re.l.ij..vi.et.¶. de
nranl.l. iij. et.j.de annu. le.l.ticia.in fin.et.jſ.de adimẽ.le.l.ſtichus

Si qs cauẽ.in iudinio ſiſten.

nutricis.S.ticia.ar.Sria ſunt.j.de manu. teſ. ticia. F.fi. et ſunt bic ar. ad.q.
illã cũ qͥs ꝓmiſit ſe nõ venditurũ alij. niſi mibi. iẽ ad bunc. facit. j. de ar
a ¶ Si nõ. poniknõ ꝓ niſi. bi.itẽ ſi vnꝰ.S.ſi multo:

b Woſt longů tempus.poſtqᷓ; debuit ſiſtere. er diclongum arbitrio iudi⸗

cis.yt no.ð.e.l.et ſi poſt tres.
c ¶¶ Poꝛtuiſſet. et ita ꝑpe

tuata eſſer actio. et dare
uiseractio rei poſſet eſſe difficili· ebeelt eihrarn:
oꝛ:licʒ enĩ difficilioꝛ exactio ſit:tñ el nbeum.
P=Ii gnt dori 3 oii e In eadẽ cã.no.etiaʒx
dicẽdũẽ uideriin eadẽ eñ ſtetil liberũ hoĩem exbiberi
ſe.nã et ſi nouũ esalienũ cõtraxiſ debere in eadem cauſa.

vt bic. et.ſ. l. ꝓx.niſt iu
ſtis cauſis in pediatur
vt. S. e. l.ij. 2.l. ̊ ⁊ ſi ꝗᷣs

ſet:uel pecuniã ꝑdidiſſʒ: uidetur
tñ in eadẽ cã ſtetiſſe:ergo et ꝗalij

iudicatusſiſtit᷑:in eadem cã ſtare deſeauoaſtarch ſiri en
Quidetur. (P Mul?. Rcrnor lier,, dever
44. Viauteʒ nouo pꝛiuilegio obꝛinterſtipu. F. fi.
utit᷑: nõ uidet᷑ in eadẽ cã ſiſti.ilö: Searann naem
tenẽdũ eſt qð eſtimatio ei qð ite·Ai aurnouo. vtqe

latio:nec fideiuſſoꝛes tenẽtiquia

S .2 Habuu tale pꝛiuile
ſit agẽtis ad illð tpᷣs referẽda eſt: nemilla ca uraret

quo ſiſti debuit:nõad id quo ag- ecaliia vel romnt
Qnãtii erit eiꝰ i no nõ teneret rñdere. ſz
tur: quauis de ſierit e aeſc. viget ꝙ hoc pꝛiuilegiũ
4 Nanacht⸗ U la. nõÿ valeret.qſi puer ſit

in iudicio ſiſtẽdi cãut ipᷣe li vri. deiudi.ſiqs pꝰ es

tigaturꝰ.ꝛuel ab alio ſtipulat: uel Piar 6rar Fepaſcm.
ipſe ꝓmittit: nec cõmittit᷑ ſtipu⸗ l.ij.in pꝛi. na et legat⸗
ſi non da a opers in le⸗

gatönem miſſus fuerit

ſer u? conueniri: uel cõuenire non a cauſis inchoatis.ãte

„m . 9 interim excuſat.vt.j.de
oteſt · n Erati arb. nõ diſti Fite ſis
ꝓcuratoꝛita ſtipulatꝰ eſt tome. alij dicur bici /
ut ſiſtat dũtarat eü quẽſtipulane pemauat nde ti ſahn
tur:nõ ẽt penã: ſi ſtatutꝰ rſſc ns tm̃ datũ intelligitur
. uto verũ.
ſtipularet᷑:ꝓpe modũ nulliꝰ mo⸗ ene

mẽti eſt ea ſtipulatio:qꝛ pꝛocura tteereſſe.ſ rei ſiſt. põren.

toꝛis quo ad ipſiꝰ utilitatẽ ꝑtinet e a fterfultmen. an
77 rYVYX — ebuithitere. .
nihil intereſt eum ſiſti. Sed cũu vr ſiiniuriaru aliquẽc
ueniebã qͥ poſt deceſſe⸗
nit pꝰlongũ tpᷣs in quo

debuit ſiſtere. al nec fideiuſſoꝛ tenet.vt. j. e.ſi ei. . fi. tẽ põt eſſe.qꝛ actõ tẽ
poꝛalis erat alia qᷓ; iniuriaꝝ ꝙᷓ p etuaſſeʒ. certe. imo viðꝛ tpelit. cõ. ſpe⸗/
ctari.vt. ſ. omo. l. ij. 5. in bac. it ſi deſienititereſſe viðꝛ deſinere reneri. vt.ſ.
mã.ſi ꝓcuratoꝛẽ. S. mãdati.qᷓ ſũt Sꝛie.ſj bicſple in iudicijs. vt et alia mul
ia ſdixim. 5. e.et ſi poſt mes. vel dic vt dixim. j. de tri.l.iij.nã et al.in młtis
locis qͥs tenet.lʒ deſierit actoꝛis intereſſe.vtpʒ p bec exẽpla. vr. j. de ſer. coꝛ.
l. doli. F. fi. et. j. de vi et vi ar. l.i. . rectiſſime. et. . de fur.l.ĩter oẽs.in pᷣn. et

j. de euic.l. euicta. F. ſiſeru. et. ſ. de egil. edi. iuſtiſſime. 5. fi. et. .de re iudr ſi

lꝛalẽdis.et.j.de edẽ. ubi exigit᷑.S.is aũt.et.j.de iniu.l.ĩiuriaꝝ eſtiatõ.et.j.

ag..acqͥl.l.p.ar.ð.j.ad exhi.l. tigni. F. fi. ⁊ ĩ decre.i.q.i.eos qʒ.⁊.j.ð reivẽ.

ſinaũt. S.i. et no. q vbi moꝛte deſinit mea ĩtereſſe tũc ipo iuf nõ tenetur fide
iuſſoꝛ ad penã.ſi alio mõ ꝑ excepti. vt.ð.e.li eũ. .qui iniur.et bic. ac.
otiẽs.ipᷣe litigatur ceten ſi tqqᷓ; dñs litigatur ſtipulaf. acqrui dño
Pꝛomirtit. cũ ſit ſeruꝰ. l ¶ Zenẽt. vt. S. e.ſi ſeru?. 2 ſic valʒ. ac.

m ( ſiHo põt. boc regulariter. in caſib em encouenire er ↄuenin poͤr. vt.j. de
ali. er ci. le.l.ſeruos.et.C. qui legit. ꝑ.l.fi.et. C. ſi per vim vel alio mõ.l.i.et

ꝓcuraroꝛ.ſtipulatus eſt a fideiuſſoꝛe.
Hullius momẽti. allegando dixit.
areren eum ſiſti. niſi quatenus domino tenetur actione mandati ſi ſti
