resiniuſiurãdũ admiſſanõeſſei
ꝓinde ſi poſtea iurare paratꝰ ſit:
nihil ei hoc iuſiurãdũ ꝓficiet. ꝗa
ex eo ꝙ delatũẽ iuratũ nõẽ.

—

delatum. acc.

a ¶ſemiſſum. a deferente. ut. .l. pꝛoxi. in pꝛin.· .
be Hon eſſet.ſic legatũ babʒ ꝓ non relicto. ſi legatarius repudiat.

te

.de le ilega tarius. S. ſilegatũ. acc.

q̃ ſatiſda. cogl.

1.7. ſ. de in rẽv er
ſo.l.iij. F. nec Ho

lllud. acc.
v Diuus pius

pꝛopꝛia.i.ꝓpꝛia
vana religione.
puta appolliniſ
vel Diane. ßa/
libi non eſt no. ⁊
tũůc pone caſum

in iudeo.quil,-

iuret ꝑ deum ſu⸗
um. vl in ſlarace
no. m ẽ.
EDato iure.nõ

gliud. vt. ſ. eo. l.

duobus. in fi. et
l. ? nã poſtea. F.
1.? a r. j.de re iu⸗

di. poſt rem. 7. j.

de edil. edic. qd

ſidnolit. F. in fa /
cctum. ſz certo im
mo querit᷑ an ſit

reuocatũ.ut.C.
eo.ſi quis iuſiu⸗
ran. Item an ſit
ab eo delatuʒ qᷣ
potuit vͤferre. ut

ſ. eo. iuſiuran.
i. Dic ergo ; iſ
tud nõ.inbil ali

ud excludit: niſi
debiti queſtiõeʒ
ſed ⁊ debiti que
ſtio fit quãdoqʒ
vt. C. e. l. fi. . ſ.

eo. admonendi.
7.8. ð dolo. ſi le

gatarius.q ſunt
contra.ſ ſpecia

lia ſunt. aco.
ra i gue⸗
religionis Ap/

pollinis vel di /

Ane. vt. 5. eo. .
Diuus. ſecus ſi

non ẽ publicere
pꝛobata. ut ſi iu

r0 pcrede mibi.
ut faciunt mona

5½Si neq; ium
m. cum fuiſſet

Si poſtea. ex interuallo.cum ad aliũ actum diuertiſſent. ut.ar. j.

de duo bus reis ſti. duos. .. ſi..j.ad.l.falci.l.i.. item ſi ira legatũ
Emunt. ſulapti ad faciendum. etſie nota quod iufarevide/
tur. cũp eo nõ remaneat.uvt hic.⁊.S.l.xi.S.fi.⁊..eo.l.acto

i. ⁊. f.elena poſtea. S. i. accur.

—

ebet. boc auteu/ nõ fuit ſuſceptum cũ debuit. ⁊ iõ nõ videk re / “

1pto. delaium. pſtitũ yel remiſſum ſubaudi.

linii⸗

aifn
(Srunn.
Zpe
en
Cens
ſtnnin.
.
ſimmpae

rezorand

hendan
wonbatein⸗

i eddrer/

cienſl

Mnileiun
fpodncuin
(Marm
Eſdun
( Aiſzdi

eſoibue N

cutßrn

uhſien.
(Cein
c ſtiei
fumnteuu C.
Oli alo
Ahcrevota/
Aullſeſduo
ſſisiuate/
Ilbettücr
Slannen,5

leiſe
EHghf

pelnifau/
ſonbus re⸗

NA

1ebink.

Necinge⸗/

Alunttnch

nrlunteſ

entnt. c

æ

umneni-

Kinelteri

tſoſt
liſilon
Ps init
4 Lufſeren.
uspent

ſhntlinc,

Minmni de
Alelagi

aaſßiiep⸗

pmindien

ing gin

angil

gmtl
ſüſhf,

G

liſet
Nerie

napn⸗

Duodecimus De iureiurando.

———

? ¶Docuit. nota. nõ qꝛ minoꝛ iõ leſus.ut bic.⁊.5. de mino. l. ven. F. itẽ nõ
reſtituit.⁊.l.ꝙ ſi minoꝛ..nõ ſp.ſʒ ecõtra ĩmo videt ſufficere niſi ad uerſari
us nõ ꝓber ſe locupletaiũ.ut.C. ſi aduer. cre. l.i. q ẽõ.ſo.ſpãle ẽ ibiĩ odio
creditoꝛis.ſicut ⁊ in ecclia. ut.C. de ſacroſan.ec.aut᷑ hoc ius poꝛrectũ. i fi.
itẽ ſilr .ut. ¶. de pᷣdi.mi.l.ſi pᷣdiũ.vbi aduerſariꝰ ꝓbat minoꝛẽ locupleta⸗

gPertinet. .. ad ſucceſſoꝛẽ vniuerſalẽ vel ſin gularẽ. vt. .l. pr. ac.
e abo.q̃d boni cũ ipo mure cõpetat. ſed dic.i. cõpetentẽ ipſo iur
nõ dim ittã. ſed dabo exceptõem qua ipᷣa elidat. acc.
(Sit iuratũ. nam ⁊ de pte por iurari. vt. .re. amo.l. de reb. acc.

1 Am poſtea.denegat.i.exceptõne repellit.acc.

4 Hatu B H l etſie ſöteirooer
ſadehſug dictt Emittit iuſiurandũ ꝗdefe berabit᷑ qꝛ pꝰlitẽ oteſtatã cũ eoꝑ Eeento Lieplienti,
Fiz are ¶ Nente ſe: cũ paratꝰeẽt aduer petuat aduerſi. useum obligatio. gnnd loco un hodt⸗
r ecurzdl ad ſariusiurare:grãm ei facit cõten⸗ Si minoꝛ vigintiquiq; annis iuſ⸗ Ailtieumü vr .dene,
miſonedtusuolũtate ſuſceptiaiuriſiurãdi iurandũdetulerit:⁊ hocipo cap⸗ Rreptioopaltgag en
gunnem oone. Qö ſi nõ ſuſcepit iuſiurãduin ly tum ſedicat aduerſus erceptiõe, annua ſunt ad agen
reus ꝓ berſe iu / poſtea paratoiurare actoꝛ nolit 8ð⸗ iuriſiurandi debebit replicani ut dudHemna At64 c⸗
gerneldeeit ferrenõ videt᷑ remiſſum. Mã qð Nõponiꝰ ait. Ego aut putohãc Pure. F.r. Co crcep.
kkſn. cationi. ſed aum ſuſceptũẽ remittidebet. replicatõem nõſꝑeẽ dandam: ſʒ prioportpiefuag⸗
6 n Büenm Itpᷣ̃toꝛ K Mpian⸗ plerũqʒ ipᷣm pᷣtoꝛẽ debere cogno ſicꝛ.ſ.de pecu.. qſirũ.
eedn rſäſepieir Prei deqᷓ iuiurandũ dela- ſcere an captꝰ ſit: ⁊ ſiciĩ integruʒ raltes win i,
duſigntit Ai e tuũffueꝛit: neq;in ipᷣm:neq; in euʒ reſtituere. nec enĩutiq; qminoꝛ ẽ qtcau ma l ſoeinc.
ſe oalbroꝛ Lel ack quẽ ea res ptinet actiõ dabo ſtatim ⁊ circũſe cniptuʒ ſedocuitj. qꝛꝛ bigehebberaria
diftm aengeri Eiusrei ſic erit accipiẽdum:ſt iue Pꝛeterea exceptõjiſta ſiue cogni nöracsdem pperug br
üo, Kaer. detota re: iue de pte ſit iuratum tio ſtatutũtps pꝰ annũ vigeſimũ ticalBoraaburtV
umfenin d4Rekonlt E deeo 98 iuratuʒ eſt: pollicet quintu nõdebet egredi. Sed⁊ ſi tauit ibi ius actons .
tnn iſamirer ut. C. ſeactõem nõdatux: neq; in eu; q qsin fraudẽ creditoꝝ iuſiurãduʒ Zer ani moaſſ areped
lcns eo zaeroel dlie iurauit:neqʒ in eos agin locum eiꝰ detulerit debitori aduerſusexcer dne ſRon ueſtcre .
mnt u nt ſeel dno clli iuſiurãdũ delatũẽ: ſuccedũt. ptionẽ iuriſt iuradi: replicatõ frau cxq cau. ma.l. nec non
dan ics iunue / rinn ſiin M lus. a; cgeiltorle dall ſleren n sarczten
giiun ſ hoe ſol. lem ſucceſſennt. I) ¶ Zpi. ſifraudatoꝛdetulerit iuſiurandũ bus. agenb pauliana
ene 5ene5 — Zm cpoſtea q; iuratuʒẽ ð creditoꝛi: ut iuret ſi ibi deceʒ dari argigire dern
ncgnw actior aurſiconn cportcre:morboms ciusuenci⸗ Ooeenepaduenufs
* vralun de⸗ nenſ ia RS eerpin nolet ade de⸗ 37 Stde .deri
ſigtig fu⸗ du ſit datũ exceptõi locꝰ erit. RKu⸗ bet actio:aut exceptio pponatt „ Creditori furuo vi
ei Voammr. a reiurãdo datovel remiſſoreꝰꝗqdẽ fraudatoꝝ creditoꝝe Guſiurãdũ etianmoa alijs. Ael
eudnt eccptoem ſibialiſ ac defenſons uel peutarois tibb Seidn
mnigiia veninateſit. ut. ſ. toꝛuero actõem acꝗrit:iq hocſo aduerſario delatũ ꝓdeſſe excepti ¶ nzalijs in poſſeſſione
unßſu hoeſluũ qrit᷑: an iurauerit dari ſibi opo: onẽqʒ; dño parere Julianus ſcri⸗ ADowonat. as vene
ſt r mien tere uel cũ iuraꝛe paratꝰ eẽt:iuſin bit. Idẽ ergo dicendũ erit:⁊ ſi da ſivelit mittiin pol. cu
u nonrenen. 6 randu riremiſſum ſit. Sidanet tus ad petendũ ꝓcuratoꝛ reode⸗ Pane reren db
i Sðð doon 8 cep, gs pꝰ iuſiurandũ er famoſo iudi ferẽte iurauerit dani mihi opoꝛte/ buenis r inuuo debito
uns ni nione. utar.. de cio:famoſum eẽ magisẽ.Siisq re. Mam actõem mibiparit: que ein Eämot. aumer.
inn eika elee tpali actõe mihi obligatꝰerat de⸗ ſ nia hy roõnem. Si petitoꝛ iuraue .
gmtti I ſm bocnota: tulerit iuſiurãdũ. ut iure eũ dare rit poñ eſſoꝛe deferẽte rem ſuam 6 GJnuſiumandi deien/
llnr HH opoꝛtere:egoq; iuraueꝛotꝑe:ñli eſſe actoꝛi dabituractio: ſed hoc p Edroenfareeen. cun
bi. ht Nr n säs andato.
GGinn n dicata cp luram̃ H 0.i. ad vtilitaté
mmit ſtolba ſig ſemt non valet. ut.C. quãdo ꝓuo.non ẽ ne.l.i. ⁊ dixi de leohi ſzm quoſdam. inlans KWr WHDü
ar ele a actõne. ut iniurian. aneneaee Pun ede, airckwon ſolamn F ſin alieno. or⸗
iot ſ¶Mon liberat᷑.ab actõne iniuriaꝝ.acc.floꝛen. bic acqrit dho.i.ad eiꝰ utilitatẽ.ſed bic ꝓcuratoꝛ exercet.ſ 3bocmibi ñ pla
attexi 1 Poſtlitem ergo poſt iuſiurandũ loco ſumpto pari. ut.S. de iu/ cet. qꝛ in iudicio datur ex pacto ꝓcuraroꝛis actio. ut.S. de ꝓcura. in cauſe.
famutn⸗ di. ſed 2 ſi. . ex quibus. ..ſ. e.l. qui iuraſſe. 5. fi. Sed qͥd de acnone . ſi ex ꝑte. Dic ergo.ibi dicit de directa. bic de utili.¶M.vel ibꝛ fuit ꝓcura
hnſintn de dolo. rñ. non ꝑpetuat iuramẽto.quia nec litis conteſta. ut.C. ðᷣ toꝛ in rem ſuam. accur. .
l dolo.l.fi. led actio in factũ ſic.⁊ id em utnõ ꝑpeiuet᷑ in integ.reſti.ur a Di penitoꝛ. iurauit. actio in factũ cõtra eum cũ quo fuit iuratü ſ eriam
C. de in inte. reſti. ſupuacuã.acc.floꝛen. KW publiciana contra quẽlibet ſi nitatur ex raditõne.ut.S.de publi.i.euʒ qͥ.
. en ve Bi minoꝛ. replicari a ꝑte minoꝛis petita pꝛius reſti.in inte. § ſi peteti queẽ ↄtra. in eo ꝙ bic in factũ publi. daf ꝓbat ergo boc ex iud
o,. F ¶An captus ſil. ut qꝛ ꝓt atões babebat. no alið. ut.j.e. tuwꝛ.i pn. dali vel neceſſario iuramẽto oat in factũ actio.bic em̃ iudiciu erat ceptum
4 Eiiij.

—

loqu it᷑ em̃ de petitoꝛe.⁊ nibilominus dabitactio in factũ ex ſnia q̃ ſequit᷑.

Liber

vt.j.e.iuſiurandũ..fi.⁊ ſic due in factũ.nec miu.ut ar.j.de act.emp.l.non
ẽ nouũ. P. cõtra.dicit em̃ ex neceſſario vel iudiciali nõ dari acrõem ĩ factũ
cũ ex ſnĩa ſperet᷑ idẽ ꝓbat᷑ bic ꝙ aciio in factũ dat᷑ ex ſnia cũ iudicat᷑ rẽ meã
lʒz qdam dicãt iudicis officiũ tm̃ im ploꝛari poſſe ad executõem.

eſſe.lʒ qͥdam dicat iu⸗
b 4 Alii ad quẽ veiret

poſlſeſſio.
ECH Nia nõ nocere.im
n eag ius ex ſen /

Etia fit qð dic/ ut dixi⸗

mus. S. de inoffi. teſta.

papinianꝰ. F. fi.item 2
qñ nonvidet᷑ alius.ſed
fingit᷑.idẽ.j.e.iuſiuran
dů. F. fi. ⁊. l. tutoꝛ.⁊ di⸗
xi.S.e.l.iij.G.pe. Itẽ ⁊
als nocet quo ad qleq̃
le pᷣiudiciũ.ut.j.de ap.
l.a ſnĩa. Dic ergo non
nocet regularit᷑ ut cãm.

alij perimat ꝓpꝛſus. vt/

bic. ⁊ ar. C. be res iu/
di.nõ nocet.l.ij.⁊.l.fi.
2. C. res inter al. ac. l. ij
27. S.ð pac.ſivnꝰ.i.rñ.

Ed :⁊ ſi poſſeſſoꝛi
16 habebit adueꝛ
ſus aliquem. ſic nota

ꝙ q̃dã retinemꝰ q̃ non
petimꝰ. ut.j.de euic.l. ſi
rem quã.F.i.⁊.j.d con
dic. inde.l.ex quibuſdã

cauſis.

e ¶ Betulit. z beres peꝛ

peti. bere.petit.qꝛ etiaʒ
ea de qbus tim̃ retẽtõeʒ
babemus veniũt in pe
ti.bere.ut.Sꝭ.de peti.he
re.⁊ nõ tm̃..veniunt.
azo. accur.

f Nctionẽ dandã. im /

mo publici. vt. S.de pu
bli. eũ qͥ..ſi petẽt.que
ẽcontra. Sol.refert an
actoꝛi deferat᷑.⁊ tunc ĩ
factum cõtra ſolũ defe⸗
rentẽ.ut.S.e.nã pꝰea.iĩ

fi. ſed publiciana ↄtra

quẽlibet ſi nitat᷑ exira ⸗
ditione ſicut ſi eſſet tra⸗
ditio facta ex ſententia.

ut. S. de publicic. l. tra/

ditionez. an poſſeſſoꝛi
ut tunc ſi det᷑ ei public.
vt bic qꝛ nec eireſtradit

dutaxat aduerſus eũ ꝗ iuſiurãduʒ
detulit:eoſqʒ qĩlocũ eiꝰ ſucceſſe
rint. Ceterũ aduerſus aliuʒ ſi ve
lit pꝛogatiua iuriſiurãdiuti:nihil

bpKAul?

ei ꝓderit. Aul⸗
( Via nõ ðʒ alij nocere: qdð

inter alios actũẽc. Xpia.
Cceędꝛẽã ſi poſſeſſoꝛiafuerit iuſ
iurandũ delatũ iuraueritqʒ
rem petitoꝛis nõ eẽ:q; diu quideʒ
poſſidet: aduerſus euʒ ꝗ detulit
iuſiurandũ:ſi petat exceptõne iu
riſiurandi utet᷑. Si vero amiſerit
poſſeſſionẽ:actionẽfnõhabebit.
nec ꝗdẽ ſi is poſſideat:ꝗ ei iuſiu⸗
randũ detulit. nõenĩrem ſuam eẽ
iurauit:ſʒ eiusnõ eẽ. Pꝛoinde ſi
eũ poſſideret:a deferẽte petitoꝛe
rem ſuã cẽ iurauit ↄſeqnter dice⸗
mus amiſſa quoq; poſſeſſione:ſi
is ꝗ detulit iuſiurandũ nactus ſit
poſſeſſionẽ:actõem in factũ ei dã

dam: ⁊ fructꝰpceptosexre quaʒ

meã eſſe iuraui:reſtitui mihi pla⸗
cuit.ſʒ ⁊ ꝑtuʒ editũ fetuſqʒpeco⸗
rũ reſtituẽdos ↄſtat pꝰ iuſiurãdũ
delatũ. Itẽ ſi iurauero'uſumfru⸗
ctum alicuiꝰrei uel meũeẽ:vł mi⸗
hi dari opoꝛtere:eatenꝰmihi ↄpe

tit actio:qᷓtenus ſiuere uſũfructũ

haberẽ:duraret ꝗbꝰ vero caſibuſ
amittteret᷑:nõ ↄpetit mihi actõ.
Sed ſi reꝝin qbꝰ uſuſfructꝰ ꝓpt᷑
abuſũ ↄſtitui ñ põt:iurauerit uſũ⸗

ſed ex traſactõne apð eũ remanere videt.ſed daterõ deferẽtẽ in factũ actio.
ſed certe mirabiliſſimũ de actõne in factũ bicotinet᷑.qꝛ cũ ſu pᷣſtitũ vel q̃ſi
p̃ſtitũ ipᷣa nõ cõpetebat.poſtea tñ incipit cõpetere amiſſa poſſeſſiõe.ſᷣ foꝛ⸗
te loquit᷑ de actione in factũ.nõ que dat᷑ex ſacro ſed q dat᷑ in locũ publi.ex
edicto pᷣtoꝛis poſito.S.de publi.l.i.i.tñ̃.hoc nõ valet.qꝛ hbic non ſuit facta

traditio poſſeſſoꝛi ut modo dixi. ſed ſi velis boc defendere babes ar.inſtt.

de re. diui. S. interdũ.⁊ dic.l.ſine.S.i.Ael dic eẽ in hac actõe in factũ ſpeci
ale.qᷓ ſeqͥtur naturã realiuʒ actionũ. ſicut notauimus.S. ad exbi.l.iij. F. eſt
autẽ. Itẽ nota hic ar.. Pla.qð em̃ fit ad excepcòem parit actõem.ut.j.
libe.le.l.q mibi.⁊.L. de dona.añ nup.ſi cũ añ.acc.floꝛen.

b

g SFr uctus põr referri vel ad ꝓximũ dictũ.vel ad..ſi petitoꝛ.acc.flo.
AIlẽ ſi iurauero. ſiciurameiũ ꝓ veritate accipit.ut.j.eo.eũ qͥ..ſi młer.

ſed ar.ð.j.eo.eum qͥ.in pꝛin.

i ¶ Amitterek ſi. ſ. vere oſtitutus eſſet. acc.

lł ꝗ Gdeoq;. nota ꝙ ſi nõ valet qð ago vt ago. valet vtvalere poteſt .

vt inſti.de adop.in fi.

IEautione que fit de reſtituẽda eſtimatõne.xt. S. de vſufruc. ea. re.

q̃ vſu cõſu.l.ij.⁊ inſti.de vſufruc.S.ↄſtituit᷑

fructũ ſe habere:uel ſibideberi:
effectũiuriſiurãdi ſequendũ arbi
troꝛ. Ideoqʒ tũc quoqʒ videri eũ
recte iuraſſe puto:et ex eoiureiu⸗
rãdo poſſe petere uſũfructũ cau⸗
tioneioblata.Si cũ ð hereditate
inter me ⁊ te ↄtrouerſia ſiiuraue⸗

rohereditatẽ meã eſſe:id cõſequi

debeo:qð haberẽ:ſi ſᷣm me de he

reditate ꝓnũciatũ eẽt: ⁊nõ ſoluʒ

eas res reſtituere debes:q̃s tunc
poſſidebas:ſcd ⁊ ſi qspoſtea ce⸗
piſſespoſſidere ꝑindeqʒ haberi
qð iuratũẽ atqʒ ſi ꝓbatum eſſet.
Idcirco utilactiomihi cõpetit.
NQð ſi ego ex eadem hereditate
poſſidereʒ:tuq; cepiſſes peterea
me cũ aduerſuste iuraſſem excep
tione me uti debere iuriſiurãdiꝰ.
Plane ſi aliꝰ a mepetereheredi⸗
tatẽ ceꝑit:dubiũ nõ erit ut Julia⸗

nus ait nihil mihi iuſiurãdũ pꝛo⸗

deſſe. WMlianus.
i TZẽéẽ ẽ ſi egoa quolibʒ alio

poſſidẽterẽ heꝛed tariã peteꝛexe

limr:qꝛ ⁊ ſi petiſſem a te heredita
tẽ:⁊ ꝓbaſſem meã nihilominꝰ ab
altero petẽdo id ipᷣm poꝛbarene⸗
ceſſario haberẽ. ù WMpian?.
Iduo prõni eẽnt:⁊ libertꝰ
altero deferẽte iuraſſʒ ſeli⸗-

bertũ eiusnõ eſſe: utrũ alteni añ

ſibi debite poꝛtõis:an uerodimi⸗

die debiteei / ſue partis bonoꝛuʒ

peti. here.ſecus ſi publiciana.acc.
Perẽdo.ſ.ego.

Li

0.

bʒ tñ oꝑaꝝ ſaltẽ naturaliũ petitõem.ut.
S.de in ius vo.l.adoptiuũ.accur.

v¶ Alteri. hec dictio alteri.⁊ hec dictio ſibi.reddũt᷑ ei qͥ nõ detulit.⁊
tũc intellige tãtũ.⁊ hec dictio ei.refert᷑ ad eũqͥ detulit.⁊ iia erit pun /
cius ibi.ſibi debite poꝛtiõis. Ael ſʒm aʒo.alteri.i.q nõ detulit.ſibi
q̃ derulit.⁊ yl timũ ei qͥ nõ detulit.⁊ tũc bñ eſt puncius pꝰ dictõnem

m Bi cũ de he⸗
reditate.ꝓbatũ
eſſet ſubaudi.et
ꝓnũciatũ.nec eiĩ
ex ipᷣa ꝓbatõne

naſcit.nec ĩ fur /

to ꝓbato irroga
tur in famia. miſi
ſnia vel cõfeſſio

intercedat.? ita

ↄfeſſio ⁊ ꝓbatio
nõ ſũt paria.ac.
n ¶ Unlis. ſ. pe /
titio here.qꝛ ad⸗/
iecta cã iurauit.
⁊ idem in rei vẽ
di. itẽ in factũ ex
iuramento dat
vt. . e. l. F. ꝓin /
de ac.
0 ¶Huriſiurãdi.
etiã ſi iuraui me

am. quia aut ꝓ/⸗

batur de domi /
nio.⁊ tunc mihi
non ꝓdeſt publi
ciana.quam op
pono iure excep
tionis. vt ſupꝛa
de publi.l. fina.
aut non ꝓbatur

⁊ tunc etiam ſi

ne excep.oppoſi

ta.ſ.de ſacramẽ

tovnico. aʒo.Et
nota ꝙꝙ inter ali
os res acta aliji

non pꝛeiudicat.

vt ſupꝛa.l ꝓrxia.
7 ſupꝛa de inter
ro. acti.l.finali.
er. C. de libera.
cau.l.ij.ſed arg.

contra. in eodeʒ

titulo de libera.

cau.l.iubemus.·
1 infra ð appel
la.l.a ſententia

accurlius.

Demẽ ve/

Ib. liʒ. ſi iurat
acti. in factuz. yel

duo eſſent. ut dicebat libertus tñ neuttũ eoꝝ dicebat ſuũeſſe
patronũ. ↄfitebat iñ ſe cuiuſdã eẽ libertũ qᷓ eũ manumieſrar.
ertũ eius. q. d.nõ negat quin alicuius ſi.
t Mon eſſe.quo caſu nec oꝑaꝝ petuio.nec bo.poſ.cõpetit.ut.j.eu
qui. F. pe. ſecus ſi iurauitſe patronũ aliqs. nã l nõ babeat bo. poſ.
ſ. de iurepa. l. ſi urauero. ?

iiſſvdeſe⸗

AUizfuſepi

ſerut
on

ein ⸗
unagtfi
Kechlten

„

SNO
ſgun
ſuer.
ſiöbe.
/ Niit
ſoriobien
antotdus
Gcodünic

(Eier
ſf

n. —

nirgſe⸗
ſödenlt fon

Nppep
ſicororpee
Apoungz

kalendini
ſconſeore⸗

lſni nrhlbn
Al voeſ

guogobonon

ſeſſonge

ſtibabendi

nſßuri
ilenoc er

ntlagniͦ

ſiſenguei
Mönapod

nſebün
mmiioden
lewenp
nſrin uſe
Pleßttanr)
ſarlinpt.
agociu
niktahn
fentten
ſdebolles
teniiz,

lban

ßoſnen
uumianit

hin

ervndi
ebeni
Nen ſuſon
ſiepoden

fſ

ßfong
hpneis .

.

nobengtD
ſenuciiundi .
1ldenin ie.
Niſnſti g

uramendd

de⸗ .⸗

ann guige

baturdedeenu

Nioziunenbi
vonpeltcro

Cona,dtn

Pono iuenc⸗
Nonis prie

depeblllftan

auttat ce
Annrenini

remn Nn
deſonan
ſrinne
olugnindd

stonmit
gon Prutin
Nſugelge⸗

1ſpneie
oonnl ii.
CNNſn

uliſens
num nc⸗

Nräel n

CRiſineri

inſokin
cdulibenni

uninf,
Llaennn

Nuſiis/

Duodecimus

alteri.⁊ ſubaudi cõpeteret.ſ.tm̃.ſed qualiter iſli patroni bũc libeꝛ
tum agere pnᷣt.m.cũ vid eret ſe diuitẽ patronos ↄtẽnere cepit.⁊ ſe ñ
eſſe eoꝝ libertũ aſſerebat. quẽ ad ius eoꝝ ↄſeruãdũ ꝓponũt.bi pa
troni iudicis officũ.vt ar. S. de offi. pꝛe.vꝛ.l.i.ꝗ.cũ patronus.
Debite.intraſitiue.i.ꝑtis debite qͥ eſt dimidia olim cũ eſt vnus

bodie tertia. vt
inſti. ðſuccel.li.
H. qua de cã. 7.
ſed nfa. bic ergo
cum ſint duo di
midia dimidie:

debett.

* (Eopetere. ſ.
tmm.

5 Ei. ſ. nõ defe /
fenin.

—

ag Pꝛodeſſe.vl
od⸗ ille qᷣ
nõ detulit fatet
aliuʒ fuiſſe pro⸗/
nũ ꝓ pre.vel ſe/
cũdo non ꝓdeſt
ad plenanaʒ p/⸗
k atõem q̃ inſo/
lidum ſe dixerat
pfonũ vt ſubij⸗
cit. ⁊ dic ꝓdeſſet
quo ad bonoꝛũ
poſſeſſionez pe⸗
tẽdq babendã.
Juraſſz. ut ar.
5. quemad. ſer.
amit. l. qquã. S.
fi.⁊ diſtingue tñ
aura pᷣncipio di
cebat ſe ſolũ pa
tronũ qͥ nõ detu
lit quo caſu põt
ei ſacrm ꝓdeſſe.
yvt ſubijcit. aut di

cebat aliuʒ pro/

nũ eẽ quo cquñ

pgeſt aʒo. ſ vi /

det᷑ ſꝑpdeſſe.ut

ſ. de bo. li.l. ci

liberto. qᷓ ẽ õ. ſo
lu.ibi alter pfo/
nus ipo iure pa
tronatũ amiſit.
vh alten accreſ⸗

poſſeſſio cõpeteret.⁊ait:ſi is cui
iuratũ ẽ patronꝰ fuiſſʒ alteri ſue ꝑ
tis bonoꝝ poſſeſſionẽ cõpetere .
nec ei ꝓdeſſe qð aduerſus alterũ
libertꝰiuraſſetmultũ tñ fidei ⁊ au
ctoꝛitatis apð iudicẽ patronũ ha
bituꝝaqð magis ſolũ ſe patronuʒ
ꝓbaret:cũ libertꝰ iuraſſet alteꝛuʒ
patronũ nõeẽ. Julianꝰ ait eum ꝗ
iurauit fundũ ſuũ eẽ pꝰlõgi tꝑis
pᷣſcriptionẽetiã utilẽ actõem ha
bere debere. Icẽ iulianus ſcribit
eũ qui iurauit furtũ ſeñ feciſſe:vi⸗
deni de toto iuraſſe:atq; iðo neqʒ
furti neqʒ ↄdicticia tenet᷑:qꝛoↄdi
ctiõe inꝗt ſolꝰ furtenet᷑. Nũꝗdꝰ
ergoq iurauit furtũ ſenõ feciſſe:
hoc ſolo noie ↄdictõe ſi ↄueniat᷑
exceptõe uitat᷑. Ceterũ ſi ↄtẽdat
ꝗodicit q̃ſi cũ hereð ſe furisage⸗
re:nõ dʒ repelli.⁊ quaſi
ↄditio ei dari debet aduerſusfu⸗
ris heredẽ nec pati eñ iudex dʒ ſi
cepit istentare furẽ eũ eẽ ꝓbare
Si ꝗsiurauerit me eiuẽdidiſſerẽ
c.ex empto agere poterit:ut ei ce
tera pᷣſtentur.i.ut ei restradat᷑:⁊

ð euictõe caueat᷑ an tñ ad pꝛeciuʒ

cere põt qð oĩno ẽ amiſſum.bic aũtnonẽ oĩno amiſſum. ſed p dela
tion oblateh mß execprie, vel ſolue vt ibi.acc. J
uctoꝛlrans. vt fidei qſi dicat plus creditur ꝓbatõni patroni qᷓ;
liberti/ ꝓpter iuramẽrum liberti. .
d ¶MHa bitun. pꝛeſumit em̃ na eſſe vt ꝓbaiũ ẽ. vterq; em patronoꝝ
vendicabit bũc liberiũ vt ſuũ inſolidũ bic neutrius ꝓfitebat᷑ a pꝛin
cipio ſe libertũ cõcedebat tñ ſe ab aliquo manumiſſi um. Poſtea vo
delato ſacro ab vno iurauit ſe nõ eẽ illiꝰ liberiũ.⁊ ↄfitebatur ſe alre/⸗
rius pꝛo pante tantum. Cuum enim ſibenus confitebatur bunc eſſe
pronũ h; ꝓ ꝑte tm̃.qꝛ aliũ dicit fuiſſe ꝓ alia ꝑte docet de ſuo periu⸗
rio.pᷣſumit᷑ tñ ꝙ inſolidũ ſi pronus cũ de alio iurauit libertꝰ non
eſſet pfonus.ſed buic pᷣſumptõi nõ ſtat ꝓꝛſus.qꝛ ⁊ poſſet eẽ alteriꝰ
ſz non eius qͥ detulu. ⁊ iõ ſubijcit quo magis ⁊c.q.d.etiã alia ꝓba
tio ẽ neceſſaria.iẽ no.bicar.qꝙ exre inter alios acta quale qle pᷣiu⸗/

digium etiã alijs generat. vt.j. de ap. a ſnia. 7.8S. de inoffi. teſtam. ſi
ſuſpecta. .]. de re iudi.ſepeotingit.⁊.j.de car.edic.l.iij. S.idẽ iulia
.S. de his qui no. infa.l. lucius. 7.S. e. qꝛ non debet.

ulianus. Pſenptoem. vel poſt ↄpletã a poſſidẽte.⁊ ſic determi
AAtpcedentia. vel nondũ inceptã. vel ceptã quidẽ ſed nõdũ perte/
imn.quia perpematur actio iuriſiurãdi. vt.S. eo.nam et poſtea. F.
H. 7. ].e. q uraſie, in fi. . io. 1 bis duob caſibꝰ dekminst ſeqnua

pꝛin.quia vtraq; dat᷑ ex eqᷣtate.

Deiureiurando:

f¶ Actionẽ. in rem.ſ.? nibilo minus in factum. vt S. e.nã ⁊ poſtea.ꝗ. fina

8 Gde ml. ↄdictitia. imo ab actõe ſurtitãtũ videt᷑ abſolutus.vt.j.de cõdi.
furti.ſ i fure.i. r. que õ. So. bic ꝑ exceptõem.ibſipᷣo iure dicit non tolli
ↄdictionẽ.yel ibi fuerat actũ tqtũ actõe furtiua.nõ ↄdictõe furtiua.arg.ð.

ↄſcquẽdũ ex vẽdito ↄueniri poſ⸗

ſit: uidendũẽ.⁊ ſiqdẽ dehocipᷣo
iuratũẽ: ꝙ pᷣciũ ſolutumẽ: niła
ꝓpcio actioſuꝑeſt. Si uerohoc
nõ fuenit iuratũ:tũc ↄſeqnſẽdepᷣ
cio eũteneri. Idẽdicemuset ſi
ꝗs ſocietatẽ feciſſe iurauerit. Nã
⁊is ꝓ ſocio poterit ↄueniri.mar⸗
cellꝰ etiaʒ ſcribit. Si ꝗs iurauerit
ob decẽ pignoꝛi dediſſe funduʒ:
nõ alscũ pignoꝛaticia agerepoſ⸗
ſeqᷓʒ ſi decẽ ſoluerita:ſʒ ⁊ illðad⸗
dicit foꝛtaſſis eũ etiã in decẽexiu⸗
reiurando ſuopoſſe cõueniri:qð
magis,ꝓbat.cui Quintꝰ Mutiꝰ
ſaturninꝰ cõſenſit:argumentoqʒ
utit᷑ eiusqui iuraui eam queuxoꝛ
ſua fuerit reʒ ſibi indotẽ dediſſe:
nã ⁊ hic uxoꝛi ait utilẽ dedote ac⸗
tionẽ dandã:q nõ eẽ extra eꝗtatẽ
poſita nõnegauerim. Si ꝗsiura
uerit in repecuniania ꝑ geniũ pꝛi-
cipis dare ſenõopoꝛtere ⁊ piura⸗
uerit:uel dari ſibi opoꝛtere.ułin⸗
tra certũ tpᷣsiurauerit ſe ſolutuꝝ:
nec ſoluerit imꝑatoꝛ noſter cũpa

tre reſcripſit fuſtibꝰ eũ caſtigãdũ

dimittere: ita ei ſuꝑedici grece

——

n Si q̃s iurauerit. res tradaf᷑. bec enĩveniũti bac
l.ex empto.in pꝛin. als adintereſſe agit᷑.vt.j.de acti.em.l.i.

—

o Ruratũ c.me deferẽte.

C. de trãſact. ſi de certa
re. Hã ⁊ſi iurauit ſe nõ

ten eri furti acrõe poſſet
teneriↄdict. furtiua.qꝛ

furtim ſucceſſit. hoc tñ

vigdet᷑ impugnari ex eo

ꝙ ibi dicit danũ deciſũ

6 certe ĩ actõne furti br

rõ dãni. Dʒ iu dic hm
Jo. ꝙ bic fuit iuratũ ꝑ

qõ negat᷑ furtũ factum

ibi de trãſactiõe.ꝑ quã
videt gfeſſatũ.ar.S.de

bis q̃ͥ no.infa,.l. quoni

am. item adhucõ.j. de
fur.ſi q̃s vxo.j.ſi qs iu
rauerit.ſo.ibi quaſi cũ
berede agit᷑ ↄodictione
furtiua. vel dic ꝙ ñi fur
ti vel furtiua ↄdictione
agik. ſed rei ven.

b ¶ Mũqd reaſſumit eã
eẽ qonẽ quã iq ſoluit.
i Atat iſ vtich. vt. S

dictum c.

le¶Meredẽ.titium dixi

furẽ nũc dico eü beredẽ
furis.ſ.ſeij.⁊ dic ꝙ poſ
ſũ.m̃.itaq;.vt.S.dictũ

I ¶ Grecu.bec eſt greci

interpᷣtario ſingularis
vnius ꝑns.⁊ ẽ ſenſus
qꝛ ↄdicuo furtiua babʒ
duas ptes. vna vt õ fu
rẽ det. ⁊ bec nõ dat bic
alia contra furis bere/
dem. et bec datur bic.
⁊ ſic rõne ſingularis ꝑ
tis dat:rõne alcenꝰ no

ma Pobare no⸗drq
t

es non ſunt niñ ſuꝑ
certo articulo ſuꝑ quo

pꝓgducti ſunt interrogã/

di.vt dixi.S.de pet.he.

ac actõc.vt.ſ.de act.em.

eneri.no.muabile ſacr̃n vim pacti obliga toꝛij bre.vt. C. e.l.actoꝛi. ſic
⁊. ſ. de lib. ca.l.fi.S.fi.⁊.j.de oꝑ.lib.l.vt iure.itẽ no.etiã ð eũ qͥ iurauit actõ

nem dari.vt.j.ꝓxi.t.⁊ ſic ẽ õ̊.j.de excep.reiiudi.l.euideter.

o. boc cõtin

git ꝓpt pplexitatẽ.i.ↄnexitatẽ ⁊ idẽ ĩ ſequẽtibus.⁊ ↄuẽtionẽ ſiue delatõʒ
qi¶ lharcelłꝰ.ſoluerit.no.offerri deberi.vt.j.de ac.em.l.iulianꝰ..offerri.⁊
ſ. ð pig. ac.l.ſirẽ ali.S.oĩſ.ſic ergovidet ðtioꝛis ↄditõiſ qᷓ iurauii ſe obligaſ
ſe ꝓ.x.ꝙᷓ ſi ĩ ᷣitate obligaſſů.ĩ quo cau teneret ꝓbar̃ ceduoꝛ ſe nueraſſe.vt
QL. denõ nume. pe.l.i. ſed non eita. Diſtingue ergo.qꝛ aut iurauit ſe obli/
gaſſe ꝓ.x.in quo cqu ꝓbauit crednoꝛ ſe nüeraſſe.an etiã iurauit ſe obligaſ
ſe ꝓ.x.q accepit.⁊ rũc ↄuenit᷑ ex ſuo iuramẽto.⁊ ita bic.
4 6an iri. actne in facũ. cũ infoꝛmiter ſit iuratu q; tũ ad.x. de qͥ bꝰnõ ẽ

r. 2 3 —
BGurauit, anñ finuu mfimoniũ.

dictũ dequa cã debeantur

tHliũ ⁊ hic.i.boc cqu.⁊ no.bic ꝙ ꝓ te admittis.⁊ te deberes admitere.
Vt. . ꝓk. .. . ſi cer. pe.l.cũ fundꝰ. .i. Itẽ no.qꝙ aite iꝰ uliuranduʒ alti
ꝓgelt. vt bic. ⁊.v. ꝓxi. .⁊ ſic ẽõ.S.e.i.iij.S.ſʒ an iuſiuranduʒz. Sol. vtibi.

—

v ¶ Di qs iurauerit. ꝑ geniũ. ge.

mium d deus pꝛincipis. qͥ ingetẽ.i. magnãa ſu
x Bupchel. grece.expone grecu.i.impoꝛiune noli iurare. ⁊ ſic nota bunc

adu. ſi ſolutũ ẽ mrimoniũ.
a potetia cxercet.

* y.

puiri. ſed cõtra. C. e. l.ij. in fi. ſo. ibi iurauit caloꝛẽ. bic nõ. vel ibi nõ tenet
oꝛdinaria pena.ſ.crimine leſe maieſtatis.bic aũt caſtigat᷑.ites bic qñ ꝑ im⸗
peratoꝛẽ iurauit.ſi aũt ꝑ deũ:maioꝛẽ ⁊ durioꝛẽ hʒ vltoꝛẽ. vt. C. e. l. ij.
vV q Aotiens ꝓpter rem.i. ꝓpter veritatẽ. vel ſic eſſe vel nõ eſſe.vt bic ſub
4 ijcit. ſic ponit.j.ad.l.coꝛ.de fal.l.i.S.q in rõnibus.ſed ſacr̃jm calũ⸗
nie ẽ de credulitate.vt
QLu½. de iura. ca. l. ij. S. ſin

aurtẽ.⁊ boc ſact̃m cal=iũ’ũ TReis 1 3
nie olim remittebat. qd Hotiẽs PKA ulus.
dicvt. ſ. e. uſiurãduʒ. pter reſurat: nec parenti
qiuſhrandunn. nec patronoremittit᷑iuſiurandũ.

T ahins ge ppter rẽ aũt iuſiurãdũ exigit: ue-
vr Ere cbiſeo. vclet. luti de pecunia credita:cum iurat
gut. ſj iudex.idẽ ð dña y Nari . 9
als qͥ ↄtrafecerit capite actoꝛ ſibi dan opoꝛtere: uel res ſe
puniat vt ede otevi⸗/ dare nõopoꝛtere.idẽ ẽ cũ ð pecu⸗
uer.iudi.l.i.idẽ ⁊ de ſe/ . mſinridi erigi
nibus. vti aut. ð bere: 3 HH
egregias :eoſqʒ ꝗ valitudi

⁊ fal.. bic nob.ĩ fi. col
la.i.idẽ de legũ doctoꝛi
bus ⁊ de eoꝝ familia ?ꝰ
ð ſilibus qͥbus ſiłis re
nerẽtia cxbibet. vt.. ¶.
ð ꝓfeſ. ⁊ me.l.medicoſ
b ¶ Domũex boc pʒ ꝙᷓ
ꝑ ſe debẽt iurare. ſ bu ⸗/

iuſiurandũ. n Lpi.
Ipoaeronꝰ libertã ſuam du
Pie deber rare bbu⸗/rer uxoꝛẽ:nõ ↄpeller᷑ iurare ð re
C. L.e O. ar. C. de ept. 7 1.1. F.- , r—
l teudemus ii. rum ammotay iudicio: ſʒ ſi ipe
accur. deferat iuſiurãdũ liberte ſue:ð ca
= lumnia nõ ðʒ iurare ¶ Aul.
cope on „ I = Üł‚R
Aaariſelhtomiimonio. Jſ. Miurãdũ qð ex ↄuentõne
d ¶ Zuciicio. roꝛ eadᷓ i ra iudiciuʒ defert᷑: referri
q; libena cñ coͤenirer ¶nõ põti. Pupillꝰ tutoꝛe auctoꝛe

actõe reꝝn ammotatum „ 2 idee
mantuũ quonda eick⸗ iuſiurandũ deferredʒ ¶ Oð ſi ſi
q; patronũ ⁊ ei deferat e. 2
hmetſimint patꝛo ne tu toꝛe auc D detulit: exceptõ
nus. qꝛ acio maleiſti eidẽ obſtabit: ſz replicabit.qa re-
tuitur cu ſit ſamoſa. vt rũ adminiſtrãdax iuſ ei ñj cõpetit

j. de obſequijs.l.hono
ri.⁊.l.parẽs.ſed ſecꝰ in
alio hac actõne cõuẽto
q̃ iurare cogit.vr.j.rerũ
amo.l.marcellus.F.i.
e Burare: n boc iuramẽtũ ⁊ parẽti ⁊ patrono ſʒm hãc.l.remittit᷑.vt.j.e.l.

Situtoꝛ ꝗtutelaʒ gerit aut cura⸗

iuſiurandũ.S. qui iuſiurãdum.⁊. j. de obſequijs.l.licet.
II. Vſiurandũ.non põt.vt cogit᷑ ſubire is cui defert.vel ſuccũbere.itẽ nec
Mcui defert cogitur ſuſciꝑe.ſecus in iudiciali ⁊ neceſſario.vt.j.to.l.ms/⸗

g ¶ BPupillus. capax doli. in alio ſecus. a,z3tᷣo. L
be Deber. ⁊ in iudicio.vt.j.quaꝝ reꝝ ac.nõ da.l.i..i.⁊ dic vtibi.ſʒ⁊ tunc
reſtiruitur. vt.Q. ſi tu. vel cu.l.ij.ſed ipo pupillo non defert. vt. ſ. e. iuſiurã/
dum. F. pupillo.ſitñ iurat ſeruat᷑.vt.j.e.l.qͥ iuraſſe.ſed cũ ſacram̃tũ vicem
ſolutionis obtineat.vt.j.e.l.iuſiurandũ.⁊ ſolutio coꝛã iudite tutoꝛe facta
parit pleniſſimã ſecuritatẽ.vt.C. de admi.tu.l.ſancimus.⁊.S.de mi.l.ait
pꝛe.S.i.quare ⁊ ſacramẽtũ non idẽ facit.tñ.qꝛ non ꝑ oĩa eſt idẽ qð ſolutõ.
nã nec liberat oĩno. immo remaner ciuilis.vt.j.de ſolu.ſticbũ.S.naturał.
ſed ꝑ ſolutõeʒ oĩs tollit᷑ obligatio.vt inſti.qui.mo.tol.ob.iĩ pꝛin.nã ⁊ ſnĩa
abſolutoꝛia ꝓ veritate babet᷑ ⁊ ꝓ ſolutõne.⁊ tñ ſoluẽs abſolutus nõ repe/⸗

nt.vt.j.de ↄdic.inde.l.iul.vel dic ꝙ potuit deferri in iudicio etiã ſine au/

toꝛitate iudicis.⁊ hec eadẽ dicas in adulto babẽte curatoꝛc.vt.C. de in in
teg. reſti. ini. l. iij. 2
¶ Ot ſtabit. mmo non videt᷑ obſtare.ſed ipᷣo iure defendi.vt.j.quaꝝ rerũ
ac. n da.l.i.S.i.que ẽ j̊.ſo.non ob.exceptio.vt ibi dicit.qꝛ dat᷑ replicatio.
vt hic iure coi etia ſine aliqua reſtitutõne petita k ſecus ſit in adulto etias
cu ratoꝛẽ babẽte ᷣm Jo. vt no.S.e.nã ⁊ poſtea..ſi minoꝛ. ſic ⁊ in ↄfeſſio
o ne pupuli autoꝛitaièe tutoꝛis exigimꝰ. vt.j.de ↄfeſ.certũ.S.in pupillo.
le lonesgeuſüe no. bonũ ar. in ibnsreiihus quos ineunt hi
6

non iure ſunt electi.vñi oiĩa caſſant᷑.vt bic,. ⁊.de ſacroſan.ec.decernimꝰ:

—

eimpediunt᷑ domũ mittiopoꝛtʒ

⁊.·. de rebus eoꝝ q̃ ſub tu.l.qͥ neq;.ſ ar.ð.ẽ.de of.pᷣto.l.barbanꝰ
ſi vᷣo tenuit ab initio inſtitutio.ſed poſtea aliquo caſu caſſatus:ſec,
vt.j.de bo.auc.iudi.poſ.ſi vᷣo non expe.S.i.

I¶ Biiutoꝛ gerit. idẽẽ ⁊ ſi nõ gerat.ſimñ ñ eſt interdicta admiſtratõ.
yt. ſ. de acqᷣͥ.be.l.pupillũ.ace. Debet. vt. j. e. tutoꝛ. i. rñ. acc.

m 4 Alienare.vt
furioſi pdiqiucüuſi veadmimn
g mnon oi. ⁊ omĩa
toꝛ furioſi. ꝓ igiue iuſiurandum ccerohlon
detulerit: ratũid haberi dʒ. NHãz di vr j. dead/
aliena res ⁊ ſolui eis põt:⁊ agen afe kntor
do rẽ ĩ iudiciũ deducũt. Pꝛocuꝛa unci g tutoꝛ
toꝛ quoqʒ qð detulit ratu haben⸗ Peocufatoꝛae/
dũẽ ſcʒ ſiaut vniuerſoꝝ bonoꝛu,ʒ Eininerſoi.
admiſtratõnem ſuſtinet:aut ſiid cũ libera. alioqᷣn
Tatian orns i H. 2 z. vt. S. de ꝓcu.
ipm noĩatim mãdatũſit: aut ſii pcumstorcnii
re ſie uã ꝓcuratoꝛ ſit. u¶ Mpi. ⁊.l. ꝓcuratoꝛ io

Lias aũt ꝓcuratoꝛẽ deferẽ linofanmſs

tem iuſiurãdũ nõeẽ audien ¶ vt deferat. ſicut
du Julianꝰ libꝛo decio digeſtorꝛ delenſoꝛ muni
ſcribit: nepoſtea reꝰ ꝗ ſeml iura⸗ mhice oeien
Cine P 1E leml iura- iuradũ. 5. defen
uerit a dño ↄueniat᷑:nec multum ſeꝛ.⁊ biſdẽ mi⸗
. . „d — caſibꝰ quibꝰ de/
ei ꝓficere ſi fuerit ei ð rato cautũ fer bic dici pot
ſiue enidñs petat: coge docere ⁊padſeryt.
reꝰ ligdoll. eiuraſſe oppoſita.ſ.ex ree. .
ceptione ſiue ex ſtipulatõe ð rato Telarhe
„ HRiE aT e. n ſit au
agat neceſſe hẽbit ipſeð periunio Nmis arncuß d
ſuo docere . i I SDem aens nus.
i Idatũ fuit⸗ q ifie poſtea. i.
Jitaqʒ mãdatũ fuit: pcura cno poſtia.

D) toriut petat ille iuſiurãdũ ernr. r pe;
rali r 6 zdatij & den ſibi pecui
tulit: ali fecit q; qð maͤdatuẽ er
Em qð de⸗ en u . ſs
tulit vel iurauerit ſeruetur:

t Qiqde i apte
.ſ. qð no deben
v¶xceptiõe.ſ.
a reo iuriſiurãdi actoꝛẽ ſjm quoſdã.iĩmo nõ iureiurãdi.qꝛomino
dſoo nõ ob.ſed pacti foꝛte ſibi facti vel rei iudi.vel metus velſimilis
ſzm azo. vel expone ſm Jo. exceptõe.i.replicatõe.ſiem̃ ð eũ reus ð
ſacramẽto excipiat replicabit dſis mibi pᷣiudicare nõ potuit.
xAgat 5 ꝓcuratoꝛẽ.qð ẽ q ẽ odemnatus iuſte vel iniuſte.
y Docere.ad banc doctrinã ſic ꝑuenit᷑qꝛ agẽte reo ex ſtipulatõne
de rato dicet ꝓcuratoꝛ. aut ſuccubuit dſis. ⁊ ſic nõ potes agere niſi
ad expẽſas. qꝛ nõ plus inrereſt ſua vt bic. ibi ſiue em ⁊c.x.ff. rem ra.
ba.l.ſi ſine.O.marcellus.aut obrinuit ⁊ iniuſte ð eũ.⁊ cũcidẽ. vt.e.

l. F. cũ autẽ. aut iuſte. ⁊ ſic es ꝑiurus.⁊ ſic nõ potes allegare tuam

turpitudiuẽ.vt.C. de trãſac.l.trãſacti.aut adbuc iudicatũ nõ eſt.⁊
ſic ſtipulatio nõ cõmittit vtvidet.ſed certem pꝛimo caſu qñ ſuccubu
it dñs videt᷑ ꝙ poſſit agi in totũ ac ſi vieiſſet.vt.ff.rem rat.l.ꝓcuſa⸗

toꝛ. S.i.ſz dico ꝙ ibi nũqᷓ; babuerat mãdatũ.ſʒ in. S. marcell.babu

erai mãdatũ.ſed ꝓpt᷑ dubiũ ſatiſdedit de rato. Itẽ ſidicas qꝙ ĩter⸗
tio caſu.ſ.qñ ſuſte fuiſti dãnatꝰ ꝙ nõ agas.ob.qð bicĩfi. ðꝛ. pol/
ſe agi ex ſtipulatõe de rato. ad qð aliqñ dirit aso.qꝙ non poſſit agi
ad ipᷣam ſortẽↄdẽnatõis ſuꝑ qᷓ fuit iu.atũ ⁊ ꝑiuratũ qð appar.q:
dñio.poſtea agete fuitodẽnatꝰ ſ ad vſuras in qbus fuitodenaius
dſio ꝑ offi.iudi.⁊ ad vſuras q̃s ſoluit dño poſtqdrimeſtre ipus q
non erãt in obligatõue tꝑe iuramẽti.⁊ ſic nõ ꝑiurauit.qꝛ tñ occaſi⸗
one ↄdẽnatõnis pᷣſtant᷑ nec als deberet᷑.q ↄdenatio iuſta pᷣſumitut
videtꝑ obliquũ deſuo ꝑiurio docere petedo dicras vſuras. a ſm
boc dicit non multũ ⁊c. bñ dicit qꝛ nõ ad ſoꝛtẽ ſʒ ad dictas acceſſio
nes agit. vel nõ multũ c.qꝛ plus grauat᷑ opio ſua qᷓ; valeant dicte

cæcceiſiones.ſed poſtes idẽ aʒo.murauit ↄſiliũ ⁊ b ytad ipaz ſoꝛlẽ

burnia
loipno⸗

Gnlenen
Uehtie
ett
tonen
ch

lrin

fnahal
giß⸗
ſmeifde

mi 1inn
tatye

Uanem
Punre

Gtotnnht

ſosvong

Mfelſcee
Melpe
libintob
lieepto⸗
Cranept
nbal es

ſitäſe

anilei
ſhodn

lntogn

knllienne
ſenntſinon

lanon

Nopdpn
uthoget
utgpert

zdii.

Nocuraren
Utinſire
ſeſveinire
Ueneindio
Altüfri
Nlppſiss
ſtemabe⸗

mn

Uütyu
Dius e
hutel
Grintr
uhalen

1 ain

dnonite

4 Anirg

ddeidni.

1
9

nonditen⸗

ſfuctheſif

ſ gengl
nclſſien
Rane

.
(GrNe

lban itit

3rs depen

1paunna .
1l orn

lepace.

ſtdeſen ſen
1dekenſefnu
cpiſ aſen il
nigi ſeen
ſanbicenp
Ol gvipdde

innbidard.

1 rolantsd
Neelmmato
gen.
siſ

Nd

dus miab)

Pnentle,
dgkenkuun

fnicfn.

(errS

Dentlibens

Abn.

Cnintan
Crnill

dci,goni

cus linis

goͤpont.

Dditk.
vaſhieig
et
tiüci e
Alentun

dianivoctt

aſiugſſiun
tummlge
Lonm

meffiie
cnpon
tig⸗

NH
NN

condẽnationis agere poſſis Iʒ d irecto aſſeras de piurio. ⁊ hoc dicit

bic in fi.nec pᷣt ꝓcuratoꝛ obijcere ei turpitudinẽ iureiur.cũ ipᷣe ei de/

tulerit. vt.j.e.l.q iuraſſe.in pꝛin.ſed ijm boc nõ paꝝ ſed multũ ꝓfi/⸗
citſtipulatio de rato.ſed reſpectu infamie paꝝ. vt.j.de re.iur.l. ſi in
duobꝰ. In quarto quero qñ ſtipulatio ð rato cõmittat. Oicũt qͥdã

lit. ↄte. a dno. vt

ſtaris cũ ſi habet

ff. ra. ba. l. am
plius. ſy aʒo. dic ſipeculij admiſtratiõʒ habue nit.
Nic eni ſol- g Aius

ratũ.⁊ ĩ totũ cõ

DHuodecimus

Deiureiurando.

uis pupillus verum ſemper videatur iuraſſe.⁊ ſicaduerſat q;uis.
n ¶ Hon videt.i.pꝛeſumit᷑ ꝙ non deieret.qꝛ non videtur ſciens.ſiue ſcien⸗
ter fallere:cum nibil ſciat fictõne iunis.⁊.j.de acqꝗͥ.here.l.pupillus.⁊.j.de
iuris ⁊ fac.igno.l.fi.⁊.j.de ver.obli.qð dicitur patẽ.⁊.j.ad.l.coꝛ. de fal.l.
impuberez. 2. C. de fal.
mo. l.ij.in caſu tam̃ pu
pillus euiam de iuram̃
to obligat᷑.vtſi pupillłꝰ

R iuraſſe. omni modo.i.ſi verum ſit ſiue falſum ꝙ quis iurauit q/
ſt

Mii iuraſſ. edicit nihil refert
cuiꝰ ſexusetatiſue ſit oĩ eni

—

4

tmittat; pcura &. in, . nR/
toꝛ pencataͤnie – Nuiquo; recte pot:⁊ noua⸗

ra.ba.l.quo 4

H. i. 7. S. ſi quis
caut.l. qᷓ aũt. F.

i lud.qð põt di

uin eo qͥ nunq;

babuit mãdatũ

ð iudieio p· e obligatõis ius habuit.
ahegdt ſ. Scäde ü Winlns
dat vel ſucum / A peculio actionẽ in dñũm dã
bat. ſitñ poſtaj dDam putant ſi actori detulerit iuſ
ratü bẽat obiſce H dü Ede filiofamili .
ſfet exceptio a ꝓ Liurandũ.eadẽ de filiofamilias di⸗
curatoꝛe. vt.f.f Ccenda ſunt. α Mpianus.

Jſeruus iurauerit dñm da
Arenõ opoꝛtere:exceptis do
mino indulgentia eſt: ſibiqʒ ad⸗
uerſariꝰimputabit: ꝗ ſuo detulit

galoq nõ omit ſ
tit᷑ niſi in intereſ lürmld. aul⸗
ſe. tñ ?ſi non ſit α. Æοatomagis? pderit patri
ſnia lata contra

dñ m. vel pꝛo eo
uuſte ni agat ni⸗

ſi ad expenſas.
vt. S.dictũ ẽ. q;ᷓ/ — — an „ .- I —
Inoõ faciüt detenoꝛẽ. ¶ ANLpi.

uis cuitare ſi p

religio filii cũ quo etiã iudiciñ cõ⸗
ſiſtere põt:ipiaũt deferentes cõ⸗
ditionẽ eoꝝ quibus ſubiecti ſunt

m X tni3 manumiſſus iurat pꝛe
mõ cuſtodiri debet iuſiurandum ſtareopas ſuas. na pu
bes factus cõuenit᷑. vt

Naduerſuseũ ꝗ ↄtẽtus eo:cũ defer
ret fuit:qʒuis pupillꝰnõ uideat᷑
piurare:qꝛ ſciens fallerenõ videt
Sipater filiũ dare ñopoꝛtere iu⸗
