ad bos uſucapionẽ ꝓceſſiſſe manifeſta cti habet cauſa uero facti nõon nun kafeno cꝛ r ttig
cũ quidã.i.m.ſtur.CEũ quoqʒ:cui ſic legatũ ſit: netur poſtliminio. 2 em. dat. non autẽ ius poſt / huͤt ni⸗
videt᷑ nõ reſtitii in qnos ſinaulosquibus in italia Ec utilẽꝰ actionẽ ei tribui liminij.quando autem tuleid
quia nec leſus. mn anos ingue 9 . ſi opoꝛtʒ:cũ ſit iuiqſſimũ au ex peculiari.ibi conſtat s.
pꝛimo ſinõ reyn eſſet reſtituẽdũ ut capiat:atq; 1 — en). ð uſus noabſtulit ꝙ vrraq; fictio locũ ba iſrin⸗
diat. horeſt pye in italia et labeo ſcribit ⁊ iulia. li · ferre unn uſus n tu n dernoiei i⸗ . ſei⸗
Vr. T. „7„„ — ⸗ 8 — –— „ . r . . ua. l. edl
de iure deli. ſiu lu ⁊ põpo.li.xi. ꝓbãt.nõ enidi bliein lren dent. e H. ſi quis. · ꝓpter dic yt dnniſ
raroais ſed bi. es actõis exijt: ubi ptoꝛis auxiliũ ablatũ⸗ teie iens bi ibi accur. uiin
it ĩſtitutuſ ſu GHr. ſz ſrs in a eſt. Aem ait ptoꝛ: 1 ia hec.ſes Aeiſche
intra certü rẽp?: Ciendũ eſt P Aau „ ec ſe⸗ Sõä e Mõ ↄſiſtit vt incboe nn nlt
Kactegusde 5 in his caſibus: reſtitutõis utẽdo ſit amiſſuʒ Slecut acnio ahr vrbieer, devſuch. gnnzl
alia no ſunt uſu auxiliũ maioꝛibꝰ damus: in quib? nene qua ſolutꝰ:ob ic o es mnedontdicent —
capte. bie iepbit rei dũtaxat pſequẽde gratia que eiꝰ exierit: cũ abſensnõdefende· hoe lientz eninnn fmmmm
ſecleus nocus 5 cũ et lucri faciẽdi er alte retur quã clauſulã pꝛetoꝛ inuit: qᷓ leri mm
ponẽdi caſu.ſe⸗ runt᷑ nõ cũ et lucri faciẽdi ex alte- retur9 dunß e . erctan tei
. „ — ee LE S, „K⸗ . H“” cet
uds porg nus penaul dãno aurilii ſibiim utquẽadmodu; ſuccumt ſupa- iua lnee
nõ videiur leſus tui.non pᷣt reſtitui. niſi Erymn,
quia poſſeſſoꝛ ñ poſſeſſio reſtituat. ſed Auddonſt
potuit vſucapere tẽpoꝛelõgo ti. ꝓ berede. cũ beres nõ fuit. vt.j. p poc ſieni non poteſt. vt ſubijcit. vel verius dicetiã vt ꝓcedat nõ eſt ſine poſ/ meaſa
berede.l.pe.neclõgiſſimo.cũ tẽpoꝛe harũ legũ de hacpᷣſciptiõe mẽ ſeſſone. vel quaſi que bic non eſt. “ kſt ila
tio nõ erat.vt inſti. de perpe.ac.in pꝛin.itẽ tertio qꝛ habet pentiões faElarmükai bʒ.ſ.hec queꝑ nos acquinknam opoꝛtet ï copoꝛal ſit unſſie⸗
bereditatis oↄtra poſſeſſoꝛẽ heredirans que nõ tollit᷑ aliquo tẽpoꝛe ibi appꝛehenſio que eſt facti licet et anim ſit neceſſan „ Rinecſt ri de Nnient
ſhm has leges.nec etiã bodie niſi.xxx. annis vt. C.de pe.here.l. he acqui.poſ.l.ꝙ meo.hec eadẽ multũ hʒ iuris in retinendo cũ ſolo retinea Cnn
reditatis. ſed rñ. ꝙ poſſeſſoꝛ iuſte erramt credẽdo ſe heredẽ et ſicq̃ſi animo. vt. C. de acqui. po ſl.l. licet. als auis dierf haberepoſſeſſo mulunn uchillipel
ritulũ habet. vtvñ ſuſcepitti. ꝓ berede.vr ar. j. le. l. iij. ⁊.l. fi. et ſic iuris. vt quetenent᷑ in cauſa petuiioria flio. el a ſeruo. vee. oe ecqiil.bolj. un nang
tollitur miẽnio.vel.x.uł.xx.an.peniõ heredicũ dat᷑ ona poſſidentẽ l.poſſeſſio.i.tñ. Nam poſſeſſio talis acquinit᷑ ignoꝛanti.vtjj.de acqui.po ((intn
titulo. et ſic ſuos terminos excedit. vnð exceditura nõ ſuis terminis ſeſſi. l. ſi me in vauam. F. ſeuus ervſucopio ionoꝛari vr uo lLj. tnue nin enn
vrt. C. de ed ic. di. adn.tol.l.fi. vel ſi ſub ↄdinõe fuit inſtiturꝰ ſimplici et poſtliminiũ locũ habet.vt modo diri p legem.j.de vſuca. iuſto. 5F. fi. Mnſlit
ter con tra emptoꝛẽ: videt᷑no reſtitin cũ babeat ingreſſu ↄtra uẽdito et alia qͥ habet mulmũ iuns ⁊ multum facti.vt quep ꝓcuratoꝛẽ quenit᷑igno uit doſ e
rem. vt.ſſ. de peti. he.l.ſed ⁊ ſi.S.itẽ ſi.ſed foꝛie bic nõ habebar regreſ ranii ſed non vſucapit ignoꝛãti.vt.C. de acqui poſſ.l.i. . arus
ſum ↄtra uẽditoꝛez. vel poſſeſſoꝛ fuirmale fidei qui tenet᷑ ultra qᷓ ſit g Aauſa do facti.cãm facti vocat effectum poſſeſſionis.i.vſucapioneʒ.vt Dentien
locupletioꝛ. vt.j.de peti.be.item ueniũt.S. eos qutem.accurſius. videatur vſucepiſſe ac ſi in ciuitate ſempꝑ fuiſſet.vt inſti.qui mo.ius D lmp,
2 PWꝛoceſſiſſe ð militẽ accu. Altq; li. vt. ſ.c. l.kxſine. ⁊.l. ſ qͥs teſt. ſol. S. ſi ab hoſtibus.ſed curnon cõtinet.vt. S. e. Julia. S. e. tñ. ibi ſe cen
ticõ. .l. ſi ꝗs ſtipla. uMõ.n. bñ dixi eũ reſtituẽdũ tm̃ vt capi altenius dãno ꝙ; pienon eat. Bianobiec circa facta non poteſt fingi. i⸗ mſſeofn
at nõ vt actio ſibireſtituat᷑ qꝛ eã nũq; habuit.tũc eni eſſet neceſſanũ cut circa iura cum id qð factũ e ꝓ infecto baben non poteſt. vt hic. et. j. de lltntoſa
pᷣtoꝛis auxiliũ.vt actio reſtimeret.hic autẽ nõ.ſed vt legatũ ↄſequat acqui.poſſ.l.i. S.ſi vir.et.l.cum beredes.in pun. et in aut.de equa. do. F. q nondit
qꝛ conditõ fuit in cã.ſ. deficiẽs quare ſit amiſſuʒ. vel eotra ſm. ſ. Ec vtilem. nec directã ex vſucapione.nec vtilen igit coll. vij. ncdienil
conditõ fuit in cauſa.i.facirdubitari an det᷑ nã ante ↄditionẽ nõvi bʒ. ſed ad poſſeſſionẽ bene hʒ cuʒ et poſſeſſio ſibi reſtituat.vt.j.e.ait pᷣ öden
derur leſuſ. vngenõ eſt reſtiuẽdꝰ ꝙ nequaq; admittit.ſed op.nõ vi toꝛ.J. item ei. 3 nenge.

detur opus eſſe reſtitutiõe cũ ꝓ implera conditõ babeat᷑.cũ ꝑ eũ nõ
remãſerit.vt.j.de cõdi.etdemõ. l.ſi quis ita.et.l.illis libertis.et de

le.iij.qui concubinã..vxoꝛi.ꝙ foꝛte dici poteſt. vel in.ll.allegaris

at ꝑ aduerſariũ ne condino impleretur.qꝙ hic non ita.
Liendũ.pena damno.no.ex alteriꝰ pena vel dãno.alias eniʒ
ad lucrũ reſtiruit᷑.vt.S.l.px.i fi.et.j.e.l.⁊ ſine.et.l.ſi qͥs ticio.⁊
l.ſi quis ſti.que ſũt contra.itẽ nota ꝙ exemplũ huv.l.pomit᷑.j.l.ꝓx.
deniq; ⁊c.ſed nõne tenuit poſſeſſionẽ. animo abſens.vt.C. ð acqͥ.
poſ.l.licet rñ.poteſt eſſe qð ꝓpter abſentiã rei empte a ſepoſ.ñ appᷣ

Wau pel aui amiſit ꝓpter obliuionẽ.vt.j.de vſuc.l.ſaltum. S.i.

2* Eniq;. poſſeſſionẽ.i. vſucapionẽ qᷓ ꝓuenit ex poſſeſſione. vt.
. de p uc.li. et bic ſubicit nã cũ ab alio poſſidet: pe poſſide

i ¶ Actionem. per reſtitutionen.
K¶ Aſus.i.vſucapio.ac. I ¶ Amiſſum. als amiſſun.
m ¶ Oblatum. i. queſitũ. ſed als ablatũ. et tunc debet eſſe amiſſum. in caſu
m perdit etiã qð alteri nõ qritur. vt.j.de acqui.poſſ.l.ſi quis vi.S. differen

tia. 4 derelicro.l.i.ac. — 1-
L2 em ait pꝛetoꝛ. materialiter ponunt᷑ bec verba vſq; illuc.quã dauſulã.

ac exponere incipit Alpi. bãc partẽ edicti qua reſtituit pns õᷣ abſeteʒ
o Keciſſet. coꝛpoꝛale. ſ. abſens. — 1
p ¶ Amiſſuʒ. vt ſeruitutem. ac. q Duã dauſulq. ſupꝛaſcriptis abſetib
r Aduerſus eos. abſentes. s Reſtituit. ſ. pꝛeſentes. ac.
m hbic.i.quando ſubuenit pᷣſentibꝰcontra abſentes.

1 Man bſentes.
y At ſupꝛa.cu abntes reſtuun.nã ibi nuerat.yt.s.l.i.S.i.ac.

Quanus.

9⁹ ₰ x
non diſtinguitu
iuſta cauſa non
iuſta vel nonͤſtata
1 NWad eb erenen
cum

u: ſiue
mandatũ:
et ma
iue habe
curans.nam ſiu
em toꝛ.i. n
ranre ——=
non:

. . . „

n facit po
ia quenon
ul. nam de alia q
eſt in vincul. nam
eeſt in vina
ec pſona. ſ. qu
ranehengiorän ſene
—enrnn

ion poteſt. vt
s vſucape nae boſtiü
eena le et n uren.
ocentenerunenam aang aeuier
—8 nſemit do. bomo 9 Horeſt , eſte nr j.5
. j. de acqui. re. ſt̃ dãno eos affi lan eta
.e. is qui.et. l. aitp gorern lucrü ſertens⸗ er P i Impler aſi exſ/
itur reſtõ. yt.j. e. is ita 7 nõuult:i a ad fu ait ni ei. quaſie fru
b4 beßens, tis pſonis ſ ccurrit h toꝛ ti cn tate que 13. ge⸗ ſparns a neurbo
ſtf arnnvene⸗ achi Et erit duerſut z hic umn ret.he at: ut rnegannen. poc
kſtde⸗ donhe⸗ yſu ⸗ piat. it: cumꝗ emt. na! d ptãtẽ nõface . n. Poter. u⸗ anhallagarze
nnrgnit neaumpere lu, pſſeri⸗ * ipis ſubu erauit ad di ptatẽ aẽ. fien. tꝛuel in pu etttarid
sfiſt capion l. vt p / nur⸗:chcuͦiß bas enum *: ſed ito adiect ſes eſſe . laductꝰ. denn .t.l. quoti di.l.ſi
nncyen Aee en tint: as pſõa it ut ſupꝛa bſẽ ri ncul Pꝛe tauiculadi non ermercnone⸗
W Drenc 1 lex ſu non cert buenit ut nes a g uin in pꝛiua ſt ſi mõ⸗ de ſer ibertas. ſz nõ
hnen emennac lan ſuſqs ſu ãqua omne lexuſ blicauel in p nicul eſt! Aee den ſeniagem Kns
inend 1 in ſua . oſſeſ m. reſp
perhlan Euenn nõ tollat. uer t clauſul unſcogen = eumgꝗq moſſeu eſt ſi de 1 o comun re. acc.
Inbo Peich actio. et adiecit. ndefendu locũhal nã et itute po uic ul eſt ſi u ne rentb mengan in
nsnint atlek edic.l. i tes cautẽ re ſbhᷣiecta abſen ſʒ et hij inio a per 8 ideturq; nReonna
hikf n cdel videnduʒz eſt. he ſ. ſiueꝑ ſt: qui a ↄſtat. ceſſat re eſſet:ni eptã 6,S . que eſt oſſeſſi/
helun önch⸗ iue perſe: uiſierũt: ſinemo fendat hoſteseſ nec cep bir dampaſene
diſtiNen Techte ſi sSuſuacq k:et ita it pꝛo⸗ * apud rere pt:ne ſt apð Hit reſtitui po titatẽ
niten eecgu ſonas efẽdeban Hã ſi fuit p „ teg ſibi acqr lere:dũ e limio onen ni run taprirar,
ſede — — 2 . ibi aũt P
tundodan W da tes nod feſ. 02. 1 :quẽe conu uſum oterit P ec poſtlin c barguge a ivſuca /
itbicnt cNEo bas, d. erat de bueris:q b. Ce⸗- ſſeſ. pe apliuſn ſũ dinj a bůe em intellig noͤ vſu
ftiooai eo amp alið au coꝝ :cũ ha . ietari . ſ Po hoc ãp t ꝑu iuita⸗ batr uaz vere lteri
nict e⸗ Ahon variad⸗ curato debet in efẽſoꝛ . ð hoſt ecuꝑal cap kperan erſi⸗
—– s recuꝑ Reihunkrn ganrer ſea zcen,
mngnul Aenda bu ias:non ſtebat d otiꝰ q reuerſusr Itẽ eng ruel uſu uamno⸗ eniz cer /
ppprdegt deleng⸗ ce⸗pe. ñ ſi non exi iri: eop idez iſitionẽ. ioneu t ſuccur⸗ ius dutat. cum nẽ reſti
l.lecta. in nten ke ſ erat Edunt᷑: dictoi Efundi p ionẽ am Salt. tium ſi re: ergo ? l. vi
berſofſn io. non a dé ſimü inon defẽ cetr̃ ex e te fun ſſeſſi manuss 0 i debe I·de vſur. l. v
pio. nas. i uinoni llicet̃ ex ege dãſi Po api „ b ali u t. vt. ſ. d fauiana.
tenjdeſſin qꝛ qo arurma, la coꝝ mit nt᷑.ſiu in bo⸗ r tꝰquoq; eptos t Hij L od ac. Stinua
ſpfimiſ lium da na nacoum raha nt᷑:in Efruc tu ꝑcepto utat. E hi glze boez
lair aeſteranor⸗ aman nõ detedarti aut exuſ̃ un itueaguge cahfin ve loiplie .
fialnt ratio. ir er n We, ino reſtit nptat „ mi dekende
uünne d 4 dolo abſit. na ta ider cui? b acto pla Eacqrere ac clauſu ue c reſüt. ac.
— bic enſ, er a. nisui iſitꝰ a 9. plenaqʒ ſurẽ acgi xhac c itate ſbᷣ r rxé lin doreſtareii c/
tneſtni vt bie e ſl. ea. l no dꝗrequ tur P iñ non U uʒ erit er aptiuit ptũ qui Rdeg r ſei⸗
ſfiuk‚4 cau. in fi.et. rit::ſe . i defu . diciũ no equuze ſüũt in c Euſuca ad ein nõ facit.
tiee in poſt.. ſa⸗ ſioni :ſi et iudici iſ⸗ 1. q nõ 58fẽderẽ ſonisqᷓ a 5360 ui ergo c.j. de ver
ae uuct Ktß et᷑:e . lit d ſit Sʒ ſi cõpete ide ad bo eopoꝛten 2.7.)
ldnt gauc ongs. detract 2 ſt: non aln gd ſi * tiuũ cop „7, Deid 2 l. facer .P kg.h oroe: cit
ſolotene „Mnenet g turꝰ. lendũ eſt: e: qʒ ſocaptt. rrit. . ateʒz nõ tu. den uinon cũ⸗
len = ber . Uer ſuccu 2 1pta iu. q dà dicũ
ſſamm aßt ſe occul de Rgo ſc i locũ ha nt: ſeũ ſue agẽdiß uſuʒ dereg eque edaʒz
eddad anein boſen. — ec tenog ſit gin ijcit pto dũ hoc lgd erſu⸗ innon kactedo. 6non
Ciur cau. in .— us in nemo 1 ꝛut ſi t: uel ꝗ o cõ in non fa bi autẽn
ſe 6ℳ fũ di.ige / De lc en ãt:aut ſin . bſens ceret: u leta ſit: tutio c in bli. l.vbi
– Meknarise, ſi am dãat:au Ita eni a o facer ioimpler it reſt ver.o b. F. fi. kutez
higa⸗ fe ad tempꝰ. ul defene ſſit. J toꝛ ultro caliti 1s tigenit reſt Neſnpead ſerui m.
henn Poenk ſ 0 ſeos e ndinon ui quiſʒ def ̃ple⸗ pꝛ Li. . item u donale epeſenb: ierſ dee
e ſatiſdando defe nec tiõe c d. et. l. ij. a aeno o. vt. C. fuit qui op. nöne ibi
iidne zädrent illn⸗ . er ellet: eteſta ui id auo nis. vt qu etuat acin izm Jo.i iſta. Itẽ il col. v. rñ. de
Nb de p ſeoffe L. de ð 7 E ep hyconu er exee m. er in h ut. d pati
gunaſi manen ,, . j. §. i. in fi. et. C. ed non it coͤuent urrnnuei
ſgtohie lleuffte⸗ empbite. l. ij. F. n poſſea.l. aoennzann Itẽop. qꝛ
nun ercoe aa⸗ ntra. A. de iure emp ex qui.cau.in po F uan uroinan non actoꝛis.
pärentder reneerſcraut. doͤno
Elerkanne Petras zi ngidten loauikded
4 ben raikat larat Benttnaenöbocfen
l jiin ð videtur coꝛre
1 — ſates. boctotũ y
eos defendar.
eli

n iij

iudi.l.ij. S. in omnib. ſed illa ſm iſtam intelligit vt non babeatdãnũqa
reſtituik. Item op. quia poteſt interrũpe cõi iure.vt.C.de an.excep.l.vt ꝑ⸗
fectius.ſed dic vt.j.e.is qii. . .dRẽ
a ¶Mon poſſit. vr ſi pdia.vel bona eius inundata ſunt.velires illa q vyſuca
pinur non appareat. vt.j. de bo. aucto. iu. poſſi.cũ vnus. . li. yel non babʒ
talia bona. et adde qð .

no. ſ. e. is qui. 2 . — LELE AAr—
be Konlanter rſ nõ cedat᷑:et merito nec eniʒ ſufficit
poteſt fieri talis miſſio. ANE* I1αι&
deaevenduno ſempꝑ in poſſeſſionẽ bonoꝝ eius.

mitti: quia interdũ ſpes eſſe põt
ut in bonislatitãtis mitti nõ poſ
ſit : aut non latitet Finge eniʒ
dũ aduocatõnẽ poſtulat diẽ exiſ
ſe:uel dũ aliamoꝛa iudici ↄtigit
Ed ad eos pti p⸗ Au.
. ner qui conuẽti fiuſtrãtur
et qualibet tergiuerſatione:⁊ ſo

vt. S. e.l. item. F. hec ãt.
cg Finge. bene dico reſti
tui.accur.
d Aduocationeſ.i.ad
uocatos.⁊ ſic no.qꝙ po
ſtulatio aduocati iuſta
cauſa eſt dandi dilatio
nem. vt bic. et. S. e. t. ab
boſtibus. F. fi. 7. L. de
dila.l. i. et. S. de poſtul.
e Uel dum alia. l. qᷓ il
la que datur ꝓpterad/
uocatos.vt deliberẽt ſu
p er libello.et facit.j. de
iti.actuq; pꝛi.l.i.O.pꝛe⸗

ea. ac.
Ed ad eos pꝑtinet.
ſ. vt reſtitutio dek õ
eos.

b¶Et qualibet. ſupioꝛ
lex auctoꝛe iudice diffe⸗

rebat. hic non.ac.
ð quidem.qꝙ.id
ſt quia.
d et ſi ꝑ pꝛetoꝛeʒ.
ſed tunc non videt᷑
tem pꝰcurrere ipſo iure.

vt in aut᷑.vt ſpon.lar.
hoc quoq;.col.ix.ſo p⸗
ſcripnioo inſtãtie iudicij
ipſo iure nõ currit.vtibi
ſed pᷣſcriptio actiõis be
ne currit. vt hic. et. j. e. S
ꝑ magiſtratũ.⁊ nota q;
õpht dici ꝙ bic exponunt᷑
verba illa.que diximuſ
non exponi. S.e.l.i.G.i.
ib i.vel cũ magiſtrams.
dee Aenenun relegatũ.qui ciuis et dñs ſuarũ rerũ pymaner.
m¶Ex generali dauſula. que dat ſi qua iuſta cauſa⁊c.vlł dic ex illa qua qͥs

ſit. MAius.

Euz quoqʒ ptinere dicemꝰ
qui nõ fruſtrãdi gratia id faceret
retur. ¶ Apia.

er generali clauſulaꝰ. Põponiꝰ
ait. ſed nõet ipſi ↄcedendã quia

tñ puto etiã ipſi ↄcedendũ.Ait

re non liceret:neq; defẽderetur:

contra abſentem non defenſũ reſtituitur. que dicitur generalis reſpectu illi
us qua ſubuenit᷑ abſentibus.de qua fir men tio.S.e.l.item.in fi.i.mñ.et.S.e

l. i. F.i. ibi. nec ex generali clauſula cum abſenſ nõ defenderetur. et refertur
bec generał relegatũ.ſʒ quãdo ipᷣe reſtituntur poteſtreſtitui ex generali clau
ſula vel ſpeciali ꝓut euenit.

n ¶ Ex cauſa ramen. puta ſi ꝓcuratoꝛẽ reliquit. et moꝛtuus eſt. vt..e.l. nec
non. et. l. ſi qua. F. i. vel relinquerej non potuit. nec per ſe potuir pꝛeſidẽ ad/
ire. als non reſtituit᷑.vt.S.demino.papi.etin hoc eſt differentia inter eum

q̃ abeſt neceſſaria cauſa tantũ.quia non reſtituit᷑ ſi potuit relinquere ꝓcura

toꝛem.et ꝓbabili tm̃.quia łʒ poruerit relin quere ꝓcuratoꝛẽ tñ reſtituitur ſi
non reliquit.vt.j.e.necnõ.etꝓba bili etneceſſaria.quia idem vt. j. e. F. itez i.

quit. in fi.
oHec dauſula. ſine fraude.i. p ena. vt.j.ð edili.edic.l.cum autem. S.exci
P 1. iontſenvrbe .ct. S. de in ius vo.l.ij. et.j.de iudi.l.ſi parſ. pit᷑. ac.
ed hodie videtur ꝙ liceat.vt in aut᷑.vt dif.iudi.S.ſi tamẽ col.ix.que eſt õ.
ſed ibi loquitureo caſu qſi oppꝛimit ſubiecros pᷣiextu officij ſui.vt.C. ad le
gem iuli. repet.l.iubemꝰ.quo caſu debet coꝛaʒ epo ↄueniri.vt in aut.vtiu⸗
di. ſine quo. ſuf. S. neceſſitate. col.ij. et in dicto ↄꝛio bic de alio facto.vel re.
non ratione officij. ac.
q ¶ Duam. i.aliquam./ꝙ dicitur merum imperii. yt. S. de iuriſdick, om. iu.

147

lertia efficiũt:ne cũ ipſisagi poſ

Tod quidẽ ſimilimõ ad

ſed qð multitudine rerũ diſtrige
Edet ſi iꝑ pᷣtoꝛẽ ſtenit reſti
tultio indulgebitur. Aduer
ſus legatũ reſtitutionẽ faciendã
potuit ꝓcuratoꝛẽ reliquere ex cʒ

pᷣtoꝛ:aut cũ eũ inuitũ in ius uoca⸗

hec cauſula ad eos ꝑtinet quos
moꝛe ma.ſine fraude in ius uoca

autẽ ſit fam

ſer. vt.ar.ſ.de aqua quot.et eſti.l.i.G.pe.ac.

l. ſij ac. a Perninere etmiſiſetde facili.ſi actio ſit ciuilis. ſi
tẽ ſitfamoſa tunccauſa cognita.vt.S.de in ius vo.ſed et ſi hac..
pe.et fi. Item no.non ſubueniri ſi non impetrauit ꝙ facile obtinuiſ

b ¶ Dein eadiecit.neq; defenderet᷑.bis poſuit pꝛetoꝛ in edicto ſuo.

renonlicetꝰ:ut ↄſule pᷣtoꝛẽ cete⸗
roſqʒ ꝗq ꝑ imperiuʒ ptãtemue qᷓ;
habeant.ſed necad eoſ pertinet
hoc edictũ quos pᷣtoꝛ ꝓhibʒ ſine

ꝑmiſſu ſuo in iusuocari:quoniã

aditꝰ potuit ꝑmittere: patronoſ
puta:et parẽteſ. ¶ Deindead
lecit neq; defenderet᷑ qð ad oẽs

ſupꝛa ſcriptoſ ptinet:pterqʒ ad

eũ:ꝗq abſensꝗd uſuceperit.quo⸗

niã plene ſupꝛa de eo cautuʒ eſt.
Ait pᷣtoꝛ ſiue cui ꝑ magiſtratum
ſine dolo maloipſiꝰactio exẽpta

eſſe dicet: hoc quoqʒ ut ſi ꝑ dila

tionẽ iudicis effectuʒ ſit:ut actio
eximat᷑:fiat reſtõ. Sʒ et ſi magi⸗

ſtratuſ copia non fuit:Labeo ait

reſtitutionẽ faciẽdã.q Per ma⸗
giſtratũ autem factũ ita accipien

dum eſt: ſiius non dixit. aliogn ſi

cã cognita denegauit actionẽ re
ſtitutio ceſſat ⁊ ita Seruio uide
tur. Item ꝑ magiſtratũ factũ nui

detur:ſi ꝑ gratiã:aut ſoꝛdes ma

Giſtratus iusnõ dixerit:⁊ hecpꝑs
locũ habebit:necnõet ſuperioꝛ:
ſecũue agendi ptãtem nõ faciat.
Mãid egit litigatoꝛ:ne ſecũaga

neq; defenderek

hocautẽ vltimũ
exponit.

c¶ Bupꝛa ſcnip⸗

tos.ſ.tres arti⸗
culos.ac.
d EPlene. S. de
eo.i.alia vice.h
idem poſitũ fue
rat ꝙ pᷣdicta re⸗
ſpiciebat ſpecia
liter. et ſi no.
generalis clauſu

la ſi poꝛrigit ad

ea de quib ſpe⸗

cialiter compbẽ
ditur. vt. j. de vH.

ob. doli. et de le.

iij. l. vroꝛẽ. F. feli

ciſſimo.et de le.i

.l. talis. in fi. .

ado quis.
¶Moc quoq;.i
eſt adiectum.

fauſa cogni⸗/
ta vt dic. j. F. ſ ſi

dũ decreto ⁊c. ac
gActõ in terue
nerit. i b'vt ma⸗
giſtratus nõ red
deret ſib ius
b Mon ſubuẽn

vt. j. de re. iu. l. ñ
fraudant᷑. F. ne/

mo.

14 Degeto vr⸗

atuit ei tempꝰ.

j. qð de ſuo inre

ꝓponeret qð nõ
fecit. ar. C. de in
ge. ma. l. diffa⸗
mari.⁊ ar.j.ð iu

reiuran.l.iuſiu⸗
òOG raandũ. et ad. F.
et ſis is. licet ſit argu. ð. C. vt nemo inui.ideoq; denegauit ei ptoꝛ

iuriſdicnonẽ ſuam. vt bic et.j. dere iudi.l.cõtumacia.vel cum decre⸗
uiſſer. vtrem aduenſano reſtitueret. et non fecit. nã poteſt poſtea de/

negare ei iuriſdictionẽ ſuam: vt non adeat eaʒ in aliqua cauſa.? ſic

poteſt intelligi dicta.l.contumacia.ac.

k ¶ Si ferie exraoꝛ. que dicunt᷑ repentine.vt. ¶

de dila. a nullo. ſed

appellari poteſt in talibus.ſed nõ exerceri.vt.C. de fer. l.i. ac.
l ¶ Indicte. ex pmiſſu pꝛincipis.non als.vt. C. e.a nullo.

m ¶ Bolẽnium. bene dicit reſtitutionẽ dari in repennis iniſolenib

enim ſecus eſt. quia eas ⁊c.et ſolẽnes ſũt.q ſunt.C. de fe.l. omnes:

n Eꝛoficere. ſic. . loca.ſi quis do.. et bec. et. j.ad.l.acqͥ.ſi putatoꝛ

et. ſj.man.ſi fideiuſſoꝛ..ſi tamen.

„

o ¶ Si cum fene. non totius tem poꝛis.ſ.vſuca. vel anni vel quadnẽ

nij. p Quotiens. hic exponitur earum rerum. c.
q ¶ Anius.bic quero ſi minoꝛi tpꝑe ſi leſio q; anno.puta in diem. vt
bic. an hic dies tantũ reddatur. an vovnum quadrienniũ.⁊ hic di
cit ꝙ dies tantũ.et. S. ꝓx. S. et colligit ex bijs que ſtatim dicsz.ſecũ/⸗

do queritur an bic dĩes reddat᷑ ſtari poſt reuerſionez.⁊ poſt modicũ

tẽpus.an vᷣo vſq; ad quadrienniũ qncũq; ille dies reſtituat᷑.et dr⸗
cũt quidã qñcũq; infra quadrienniũ reſtitui diem. als quõ in vna
die poter it petere reſtõem et cãm cõplere omniaq; expedire.ſj tu dic
. ſem bul. et yr. e ſolus ille dies ſit reſtituen. et infta illa diez ſi

(nelcnu

Nnorischli

Vtfſnupn

ſenlyite
f.Jengnen

ſpmninegüͤn

fFrlionsd

ſonatne
dedalobcio
(deleninin

—

Erkg

reäl ver
.dedool ſh

ſuuporto
Nenſli⸗
honipuenuzp

Plun K⸗
Mgei
fpon ppen
Wollk ino⸗
Modnennio

Lolfhe

ͤr l

(ceneral

(Ponennn

ſtödenn in⸗

ilneeC

menepp.
neneoid

nerlihne⸗

iltiiſta

faſtheſt,

ehl

eſ deing

debhnt,

ſiſin

ſaus
(ar

len

u

umiſon
mht
pi
ſtei,
lcſ,

pſucle din

= –

Se
=

AA.

oiſtei

ſic deſnteae

epont
n

alosg

enS

woiſti

.

ſtaneſtike

ntsGn
D run
lmaſenn
Cenerllscene

fpanettek:

n deqlihoN

allig onide

diur gſeſ

Cbdolietdel.

iflomnigi
ſino erdeti

Ainlgnftl
ſgnicogns.

(Prrreg
taceenn.

Eiucamin

ſtdieſſ
düdentr.

(ebine

Rentib PeaN

Gſumstüt

dererſbiins

NMrint
idereilti.
faudantſ,e.

.

(Deoro
mnnteien.
gödeſin
pongtnteqi
ctar QNn
genal fn
anizNihn
feintnl. iaO
onliS
encrolitiſm

, Mcunden
oreſpolune⸗/
guucn

garnlnſs
rli.
nulo.

eſel. Unnes

riſien

mipeictthen

60

niln,

tmuid

. i in⸗ n

ib inllin⸗

rumninf
nnicn

Quartus.

vegligebat. ſibi imputetq;ᷓ ſe artauit. vt a..ſi quis ca. l. j.5. pe. 1

ꝓ boc.sS.de mino.lfi.et hic et.S.ꝓrx.et.j.quan.ac.de pe.eſt an.l.cũ
poft. et ad velk. ſi debitrix. et p eo. ſ. de hijs que in frau. cre. l. ait pꝛe/
toꝛ. F. pterea. et. S.ſi cõditionalis. er.j.e.necnõ.S.ſi quis ſepi.et.S⸗

e.l. ergo. in fi. pterea
; ſi nõ vſucepiſ
ſet. eſß at ſi ma
ius tempus red⸗
deretur. Itẽ ecõ

ma. bic nõ debet

eſſe melioꝛis cõꝗ⸗

ditionis qᷓ; ſi nõ
foꝛet vſucaptuʒ.
vt. . e. ti. l. videlʒ
et. S. e.l. i. in fi. i.
rñ. Item quero
an poſſit perpe ·

tuan li. con. peti

tio in integrü re⸗
ſtitutionis. dico
ꝙ non. ſicut nec
de dolo actio. vt
Q. de tem. in in /
te. reſti. l. petẽde
er de dolo. l. fiñ.
Ren an vtil re
ituta poteſt p/
petuari.rñ. ſic cũ

non inueniaʒ p/

bibitum. vt. j. e.
necnon. F. ꝙ eis
ſi ſi non pperua
tur tollit᷑ ãno vl
quadriennio.vt

C. eo.l.fiñ.et.j.

de acti. et obli. l.
in hbonoꝛarijs.

/ Itẽ bec clau/
ſu

a. l. generalis
8 [Potuerunt.

vt. S. de in inte.
reſt. l. pe. et. C. ð
tem. et re. app.l.
cum anterioꝛib⸗
H. i. et. S. de le. et
ſenatꝰcõ.l.neqʒ

legeſ. ſuͦt iſti ca

ſus. vt hic ſubijẽ

7. H. . 7.l. ink eoſ
et. L. de ap. l. /
ſes.et. j.de inſti⸗
to. habebat.i f. i

th.et.j. qñ actio

queſituʒ. et. j. de
iti. actuq; pꝛi.l.i
§. ſi quis.
tPoꝛtuerũt. iõ
q; lubiecta ẽ ge/
neralis clauſula
vt quotiens. ⁊c.
v Mõ abſit. qᷓa
tantũ roma dici

tur reſpublica.a

lie vᷣo ciuitates

loco pꝛiuatoꝛuz
ſunt. vt. ſ. de ver
bo. ſig. eũ qvecti

gal.qñq; etiam
qðᷣlibet oppidũ

yt. j. e

Ex quibus cauſis maioꝛes ⁊c.

8S reſpublica. vt. j. de publica.l. ſ bij. Ki. xMabuerit imo ſi babuitñ
is ꝗͥ.q eſt ð. ſo.vt ibi. acd. x Idẽ puto ꝓuicia ĩ alij ꝓuiciã. acc:

5¶ Dubuenit. vt. . de iudi.l.ij. S. legans. ac. a Ded et bijs.ex voluta⸗
te niſi ſit ꝓbabilis. vt.j.e.l.necnõ.i.rñ.ac.flo. be Opoꝛtet ei. ß eü da

qui vſucepit nõ debet eſſe deterioꝛis ↄditionis. tur etiam ſi ex volũtate abeſt.vt.S. e.l.i.

”ůQ”ů!ü . . . ANNN„„ . . „N— „
tur: dũ iudicẽ coꝛrupꝑit.¶ Actio quideferent reſtitutiõis auxiliuʒ

excepta ſic erit accipienda:ſi de-
ſijt agere poſſeſſionẽ ⁊ adijcitur
ſine dolo maloipſiꝰ uidelicer ut
ſi dolus eius interueneritꝰnec ei

ſuccurratur. Ipſiseni delinquẽ
tibus pꝛetoꝛ non ſubuenit ꝓide

ſi dum uult apud ſequẽtẽ pᷣtoꝛẽ

agere: tẽpus fruſtratũ eſt:non ei
ſubueniet᷑. Sed ⁊ ſi dũ decreto
pꝛetoꝛis nõ obtẽperat: iuriſdicti

onẽ ſuam eidenegauerit:non eẽ

eũ reſtituẽdũ Labeo ſcribit.idẽ
qʒ et ſi ex alia iuſta cauſa ⁊ fuerit
ab eo audituſ. ¶ Si fenie extra
oꝛdinẽ ſint idicte ob res.puta ꝓ

ſpere geſtas:uel in honoꝛẽ pꝛin⸗

cipis.Et pꝛopterea magiſtratꝰ

ius non dixerit Gaiuscaſius no
minatim edicebat reſtituturũ ſe:

qꝛ ꝑ pꝛetoꝛẽ uidebat᷑ factũ.So⸗

lenniũeni feriarũ rationẽ haberi
non debere:qꝛ ꝓſpicere eas po⸗
tuerit et debuerit actoꝛ:ne in eas
incidat:qð ueriꝰeſt.et ita Celſꝰ
li.ij.ffoꝝ.ſcribit.Sʒ cũ ferie tẽ⸗
pus eximũt:reſtitutio dumtaxat

ipſoꝝdierũ facienda eſt: nõtotiꝰ
tẽpis.et ita Juli.li.iiij.ffoꝝ.ſcri-

bit ait enim reciſionẽ uſucapiõis

ita faciendã:ut hij diesreſtituan

tur:ꝗbus actoꝛ agere uoluit:⁊ in
temuentu feriarum impeditꝰ eſt.
Quotiensꝰper abſentiam ꝗs ali

quẽ nõ tototpꝑe exduſit. utputa
rẽ tuã poſſedi uno minus die ſta⸗

tuto in uſucapionis tẽpoꝛe:dein
de reipublice cauſa abeſſe cepi:
reſtitutio aduerſus meuniꝰ diei
facienda eſt. Item inꝗt pꝛetoꝛ ſi
qua alia mihiiuſta cauſa uidebi⸗
tur in integrum reſtituã hec clau
ſulañedicto inſerta eſt neceſſaria

multi eni caſus euenire poterũtꝰ

nec ſigillatim enumerari potue⸗
runt:ut quotiens eꝗtas reſtõnẽ
ſuggerit:ad hanc clauſulam erit
deſcendendũ.ut putalegatione
ꝗs ꝓciuitate fũctꝰ eqſſimũẽ euʒ
reſtituilʒ reipu.cã nõ abſit.⁊ ſe
piſſime ↄſtitutũ eſt adiuuani euʒ
debere:ſiue habuerit ꝓcuratoꝛẽ
ſiue non. Idẽ puto'et ſi teſtimo
nij cã ſit euocatꝰex qlibet ꝓuĩcia

uiel in urbẽ: uel ad pꝛincipẽ.naʒ⁊

huic ſepiſſime eſt reſcriptũ ſpᷣue
niri. Sʒ et hijs:q cognitõis gra
tia:uel appellatiõis ꝑegrĩati ſũt
ſimilit ſᷣueniendũ eſt. Et gene
ralit᷑ quotiẽſcũq;ʒ ꝗs ex nccitate:
nõ exuolũtate abfuit: dici oꝑtet
ei ſubueniendũ. alu
Z ſine ꝗd amiſerit:uel luc
usnõ ſit:reſtõ faciẽda eſt
etiã ſi nõ ex bonis ꝗd amiſſũ ſit.
nN Ecnõ ſi ger u Mpi.
Acauſa ꝓbabili abfuerit: de
liberare dʒ pꝛetoꝛ:an ei ſbueniri
debeat. puta ſtudioꝝ cã foꝛte ꝓ/
curatoꝛe ſuo defũctos:ne decipi⸗

atur ꝑ iuſtiſſima abſẽtie cãʒ. Itẽ

ſi ꝗsnec in cuſtodia nec in uincu
lis ſit:ſʒ ſõ fideiuſſoꝝ ſatiſdatio
net᷑et dũ ꝓpthoc recedere nõ pᷣt:
captusſit:reſtituit᷑:et aduerſus
euʒ dabit reſtõ. Qð eis ingt pꝛe
toꝛ:ꝑ leges plebiſcita ſenatuſcõ
ſulta edicta decreta pꝛincipũ lice

bit que clauſula nõ illud pollice
euʒ reſtituturũ:ſi leges ꝑmittãt

ſed ſilegesnõ ꝓhibeãt. Si ꝗs
ſepius reipu.cauſa abfuit exno⸗

uiſſimo reditu tempꝰreſtõnis eẽ
ei cõputãdũ I abeo putat.ſed
ſi omnes quidẽ abſentie annum
colligant:ſingule minꝰ qno:utzʒ

ei annũ damꝰad reſtõeʒ: an uero

TL ſiuelucratꝰ.non

Mit. qð potuit lucra

ni ſine alten? dãno. vt. S

er. l.deniq;ʒ.
Eenõ.defũcto. idẽ
Ali nõ reliq̃t.ſʒ p otu
erit.cũ nõ inueniã pbi/⸗
bitũ. vt. j.e. S.ꝙ eis.ał.
eſſet idem in hoc ꝙ i re⸗
legato.vt. S. e.ſᷣ et ſi. F.
i.qꝙ non dz eſſe. alij di /

cunt idẽ in vtroqʒ.
e¶ WPer iuſtiſſimã. ſic. C

qui ꝓfeſ. ſe excu.l.i.⁊.ij
f Gtẽ ſi quis ſatiſdati
one.vtqꝛ fideiuſſoꝛes ðᷣ
dit. et ſub pena ꝙ nõ re

cegeret. ac.

ge Laptus.i.leſus.
4 Rosi inqt. i.dixit.
vt et. S. e.l.i.in fi.
b Keſtituturũ.ſ. ptoꝛẽ.
Permutat.ſ.ſpẽalit᷑.
i en pꝓhibeãt. ſ. expſ/⸗
ſe. ſed vbi ꝓbibent. rñ.
ĩlibertate.vt.S.de mio.
ſi ex cã.. aduerſus.itẽ
in pᷣſcripnõe ſtat defũ⸗
cti.vt.C. ne ð ſta.defũ.
l.ſimr.⁊ ſiobijcias ꝙ il
le loquũt᷑ in mioꝛibꝰ.at
maioꝛibꝰ plꝰ dʒ ſuccurꝛi
vt. j. e. ſi q.⁊.S.ti.ij.au/
xiliũ.rñ. ꝙ illõ ĩ excuſa⸗
tiõe delictoꝝ. at ĩ reſtõe

reyuꝝ bonũ ẽ ar.ſñ ſubuẽit

mioꝛi.ergo nec maioꝛipᷣ
kea.l. ꝓbibetſepeĩ boc
ti. vt.j.e.l.reipu. et.S.e.
l. ſciendũ.⁊.l.antepe.⁊
l. ⁊ ſi. ĩ fi.itẽ no. bic ꝙ
oĩa ſũt ꝑmiſſa ꝑ.l.q ꝓ⸗
bibita nõ inueniunt. vt
hic. et.j.de ꝓba.l.ab ea
et de reſti. l. i. F. i. et. S. ð
cu.mutꝰ.S.cuʒz q̃nt᷑.et
S. de reli.l.ſtatuaſ.ar. õ
l. ꝙ oĩa ſint phibita niſi
oceſſa inueniant.vt.j. ð
col.il.l. iij. F. i. Hillð 10
qꝛ illicita ſũt.vt.j.e.ti.l
1.7,5. ꝙ cuiuſq; vniuer

ſi. l. i. ac.

KkK BDi qs.leſuſ.qꝛ dicit
reipu. cauſa.
1/ abeo putat.tres ſẽ
us poꝛtat hoc pꝛincipi
um. vel ꝙ vltime abſẽ/
tie tempꝰ reſtituat᷑tõtũ.
ꝙ non placet.vt.j. ꝓxi.
rhñ.ſecundo ꝙ reſtituat

ei totum tempus etiam

vſuca.medij ãni quo fu
it pꝛeſens.ſed ⁊ bũc re/
ꝓbo ſtatim per hãc gl.
ſ. ſed nõne. ⁊c.et appo/
n uij

Liber

nittertium. ꝙ dic vt ibi/et babetlocũ qð ſequit᷑ ſᷣm quã pone caſũ bocmõ
ſed nonne male putat.tꝑa enim q̃ cucurrerũt in pꝛeſentia inter abſentes cõ
putant᷑ cum effectu modico tm̃ tempoꝛe inde ſubducto.vt.S. e.ab boſtibuſ
F. ſed ꝙ non. ergo ex nouiſſimo reditu. mñ.immo bene.quia ſzm boc. F. iſte
intelligitur vt reſtituat ei tpus vſucapionis excepto quo fuit pꝛeſens.⁊ p̃t

poni in leſo pꝛima abſẽ
tia. et in ledendo ſecun
da. in leſo. vt ſi pꝛimo ꝑ
annuz fuiſti abſẽs quo
fuitcompleta vſucapio
reuerſus fuiſti pꝛeſens
ꝑ ſex menſes poſt iteruʒ
abſens. quando ergo ðᷣ
mũ redibis.ſex menſes
tibi reddun t᷑ qui ſuꝑe/
rant quãdo ſecũdo ince
piſti eſſe abſens in ledẽ
do. ſic pꝛimo fuiſti abñſ
ꝑ annũ mediũ vſucapi
onis poſt pꝛeſẽs.ſecun/⸗
do fuiſti abſenſ. vltimo
menſe v ucap.eo finito
ſtatim reuerteris.reſti/
tueris ergo ad annum
et menſem. et ſic benefi⸗
aa piungunt. vt. C. de
tem. in inte. reſtit.l. i.ij.
Colligant. ſ. vtileʒ. lo
co cuius eſt quadniẽni/
um. vt. L. de tem. in in /
te.reſti.l.ſuperuacuam
in fi. ac.
a ¶ Et puto annum. erx
boc. S. due ſẽtẽtie Bul.
confirm antur.pꝛimaq;
vſucapione cõpleta ĩ pᷣ
ſentia poſt modicũ tem
pus datur reſtitutio.vt
in.i.rñ.huiꝰ.ꝗ.qð.Aſo.
negauitꝓut poſui ĩledẽ
do.vt plene dixi.S.e.l.
ab hoſtibꝰ. F. p. ſcha
qꝛ ſi minoꝛi tꝑe ani leſꝰ
eſt illud ſolũ redditur.
vti fi. huy. S. et hic ple
ne dixi. S. e. ſed et ſi. F.
quotiẽs.ſed dicũt vere
boc ſoluʒ redditur..j.
quadrienniũ qñcumq;
vult etiaʒ negligẽdo qð
nibil ẽ. cũ quaſi verbis
nõ rebus iã lex ĩponere
tur ꝙ eſſe non debet. vt
C. cõi.de le.ij. H ſi änuz

tantum tempoꝛis:quãtum eiꝰno
uiſſima abſẽtia occupauit:uidẽ⸗
dum eſt. et puto annum danduʒ
¶ Si cum in pꝛouincia domici
lium haberes:eſſes autem in ur⸗
be?:an mihi annꝰ cedat quaſi ex
periundi poreſtatem habeam:
ait Labeo non cedere.Ego aũt
puto hocita uerum eſſe:ſiius re/
uocandi domum aduerſariuſ ha
buit.ſi minus uideri eſſe experiũ
di poteſtatem:quia et rome liteʒ
conteſtari potuitꝰ.Exemplore⸗

ſciſoꝛie actionis etiam exceptio

ei qui reipubli.cauſa abfuit:com
petit foꝛte ſi res ab eo poſſeſſio⸗
neʒ nacto uendicet᷑. ¶ In actõ
ne reſciſoꝛia que aduerſus mili⸗
tem competit equiſſimum eſſe:
Pomponius ait eius quoqʒ tẽ-
poꝛis quo abſensdefẽſus nõ eſt
fructuſ eũ pᷣſtare.Ergo et militi

debẽt reſtituũet utriqʒ actõ erit.

Idelicet fricanꝰ
Neai officiũ publicuʒ uel

danoul cõpendio ſit· Aulꝰ.
CNZEm milesqui uſucapie-
bat deceſſerit et heresim⸗
pleuerit uſucapionem equuʒ eſt
reſcindi ꝙ poſtea uſucaptuʒ eſt
ut eadeʒ in heredibus ꝗ in uſuca
pioneʒ ſuccedunt ſeruãda ſint.

etnõ plus colligat quõ vnqᷓ; babebit itegrũ ãnnũ ſm nos.qui dicimꝰ tpᷣs
ꝙ in pᷣſentia currit.cõputari ꝓeo ꝙ fluxit in ab ſenna. nũqꝙᷓ eni poteſt eſſe
ꝙ aliqð tpᷣs nõ fluat.et cũ ibit ad iudicẽ et cũ loquit᷑ cũ aliquo.rñ.illud tẽ
pusqð labiturin querẽdo iudicẽ.et ea que ſuntei in reſtitutione neceſſaria
pꝛo abſentia reputantur.vnde nõ nocet ei quominꝰ totũ tpᷣs ſubducat᷑ vt
S.e.l.ab hoſtibus..fi.ſj ꝙ fluit negligẽrer iũc vere minꝰ ãno habebit.itẽ
op.qð ſi modicũ tpᷣs ꝓ abſẽtia habet᷑ er poſt abſentiã datmodicuʒ tẽpus
eigo poſt modicũ tpᷣs datur et aliud modicũ tẽpus.⁊ ſic deinceps in infini
tum. th.in hoc tãtũ p abſẽtia haberi.vt nõ ei coputeturtpᷣs adbuc loco eiꝰ
quod fluxit in abſentia.item quid ſi plus annoptinuo:totum.
b Sicum. ſiue pꝛeſentis rem abſens.vel econtra leſus bʒ annũ.j.quẽ ſi in
ueniat aduerſariũ Rome.queritur an cedat annus.
c En urbe.i.abſens a domo. ac. d Aloibi. rome exiſtenii.

e ¶ Annus.j. quẽ eratreſtimendus. f.
legani.vt.j.de iudi.l.ij.S. legatis. g

euocandi domũ.ꝙ eſt excauſa
dotuit. et finire etiam cum ſit cõ

munis pama.yt.j.ad municipa.l.ioma.⁊ no.ex boc.S.buncannum vnlẽ

fuiſſe.ſed quid bodie dẽ quadriennio. videtur continuum. vt. C.ð
tem.i inte.reſti.l.fi.ſed dico quo ad hoc.vt dies feriati.et non feria/
ti currãt.cotinuum eſſe.non quolad hoc quin deſinat currere.ſivłin
pꝛinapio ſui.vel in medio fuit in aliqua cauſa.qua debererreſtitui.
vtiterum abſens. vt. Q. de tem. in inte. reſti. l.pꝛima. et. . e.l. F.ſi qf

quia poſſeſſiodefuncti quaſi:in⸗

iuncta deſcendit ad heredem ?

plerumq; nondum hereditate a

4,

dita completur. Si iſ qui reipu.

cauſa abfuit uſuceperit: et poſt
uſucapionem alienauerit rem re⸗
ſtitutio facienda erit et licet ſine

dolo abfuerit:et uſucepit:lucro

eius occuri opoꝛtet. Item ex re
liquis omnibus cauſis reſtitutio
facienda erit:ueluti ſi aduerſus

eum ꝓnunciatum ſit. ¶ Sem

is cuiꝰ rẽ uſuceperit rei
Apu. cauſa abſens poſſeſſi⸗
onem ſuerei abillo uſucaptena
ctusſit:et ſi poſtea amiſerit:nõ
tempoꝛalẽ:ſed ꝑpetuã habet ac
tionem’. m.

exceſſerit:ſʒ ⁊ his qui exceſſit:do
nec in urbem reuertat᷑ hoc et ad
ꝓconſules:legatoſqʒ eoꝝ:⁊ ad
eos qui ꝓuincijs pꝛeſunt ꝓcura
toꝛeſue pꝛincipũ:qui ĩ ꝓuincijsꝰ
tenentur pertinet:⁊ ad tribunos
militũ et pꝛefectos:et comites le
gatoꝛũ qui ad erariũ delati:autĩ
commentarium pꝛincipis delati

ſunt'. i I Sem.

i I Mter eos:qui er generali

deſtinus.

Zeſſe reipu. cauſa intelli
itur et his quiab urbe ꝓ

fectus eſt:licet nondũ puinciam

ſepius.⁊ ſicquo

ad qd eſt vnle.⁊
quo ad quid eſt

Leberepne

b Erxemplore /

ſciſoꝛie.i. pꝛime

vrilis reſtirute.
i ꝗ acto. nacꝰ
fuit poſſeſſionẽ.
ſine vitio pꝰ im/

petratam reſtõʒ

2 habitam. ⁊ an

teq; reciſoꝛiã in⸗
tenderet.ſic ĩtel/

ligitur. j. eod em

ſi is cuius.al.ni

ſieſſet data reſti

tutio.non daret
exceptio.vtꝓba

tur. S. de neg. g.

l. iij. pupilluſ.in

fi.⁊ ſicno.quod

nec actio reciſo/
ria datur niſi p/
babita reſtitunio
ne. vt. C. eo.l.fi.

nec exceptio cuʒ

exemplo actiõis
detur vr bic. nec
replicatio.vt di
cto. F. pupillus.
Item no. hic ꝙ
cui datur actio.
multo magis er
ceptio.vt hic. et
j. de ſupfi. l. . F.
ait.et. ſ. de re.
iuris.l.inuitus.
H. i. et de inof. te
ſta. l. pa pi. F. ſi
filius.

k Gn actiͤe re /

ſciſoꝛia.fructꝰ eũ
l. abſen tem. niſi
preſens poſſede
rit medio tẽpoꝛe
vt.j.ſi vſufru. pe

ta.l. pe. S. fi.

le Keſtitur.l. ku/

ctus ſue rei qᷓ; a⸗/

lius detinuit. et facit. C. ſi aduer. tranſac.l.i.et. ij.et. . de mino. l. ꝙ

ſi minoꝛ.S.reſtitutio.ac.

Igelicet.damno.no.officium publicum non debere alicui eſſe

1.*☚

amnoſum. vt bic et. j. de reg. iu. l. abſentia.et.j.quẽ.teſ.ape.ſi

quis ex ſig. et. C. me. cau.l. ad inuidiam. Item in pꝛiuato. vt..d
fur.ſi ſeruus.ꝭ.qdð vero.et.j.de pe.bere.l.penul. Item econtra offi⸗
cium publicum non debet eſſecompendio.vt hicſubijcit.et. S. e.l. i.
rh.ᷣin fi.et.S̊.deadmi.tu.l.qui negociationẽ.nec etiam pꝛiuatum.vt
j.man.il.idemq;.in pꝛin.et.S.ſi pcuratoꝛ.et.l.ex mandato. Itẽ op
po.in aut.de ðſen.ci.G.interim.col.iij.tñ.vt in.e.ti.S.pe.ac.
m miles.et heres.ſ.pꝛeſens non in militia.et ſic ꝓ HBul.i eo
guod dixit. ð. e.l.ab hoſtibus.S.ſed qð ſimpliciter.iſ.finita vſu
capione poſt modicum tempus dari reſtitutionem. ſed.M.di.hũc
beredem fuiſſe milirem. ⁊ dum militat impleta eſt vſucapi. Gʒ qua
