c ole malo. exparte eius qui deſiderat pacta ſeruari.nã et ſi do
lo in

uitus ſit cõtractus qui dolũ adbibuit muito altero nõ recedit a

cõtractu. vt. C. de tranſ.l.tranſactione finita.et. C. de ſer. pig. dan. ſi
creditoꝛibus. et. ¶. de reuo. doñ.l.cum ꝓfitearis.et.C. de bis que
in frau.cre.l.filios.et boc mẽbꝛũ exponet᷑.j.S.dolo malo.

d Aaduerihs leges. boc copitulo et ſequetiby ſunt neceſſoſia duo

j. ex q̊. ca.infa.irro.

— — — —C — — — .

—
— —..

— —

— — —

— — -

— — —

—

—.
— — — —

b

dnun.
gkor
. 10 6
lunft.
Gen
ecſtirdo
dſonn
rihſ⸗
nnbteg⸗
en ſr
Nesͦſis
taſhi⸗
inlir

Hidean? .

npen.

fa,de

geleso

eee

prß⸗
nerſnpe⸗
etſck .
ni lel

ſle s.
ideſ
Hideku
nöͤl
iunriſt
Agun
güſvenir
ſ
is N.
novant
oler

mmn
llept
Uglnn

enig
tpimc⸗
die
incns
Uhhn
6
ai⸗

ld
clu
hdun
hou

vdur

exempla.vnũ quando cõtra. aliud qñ in fraudẽ ꝓpter illud verbuʒ

neq; quo fraus ⁊c.dicit ergo aduerſus legẽ.vt.l.iulia fundi dotalis

vtinſti.qui.ali.lqʒ.in pꝛin.in cu·ꝰ fraudẽ fieri poſſet ĩ pᷣdio quaſi do
tali.vt.j.de fun.do.l.fundus dotalis..ſeruo.et caue qꝛ nõ fuit hec

lex iulia a iulio ceſare inducia. ſed a iulio paulo iunſcõſulto. alias

ſuffeciſſer qð di/

ct.j. edictũ pꝛin
cipis.

e lebiſcita .
velun ne pꝛeſes
paciſcat᷑ vlira e⸗
ſculentũ et pocu

lentum. vt. Z. de
offi. pꝛe. plebiſci /

to.in cuius frau
dẽ fierẽt ſi trabe /

retur ad numeꝝn

qualitatẽ. vel qᷓ;

titarẽ. vt. S. ð of.
Pcon..l. ſolẽt. F.

fi.item põt poni
exemplũ. vt non
agaz de damno
dado. q nõ va/
let. vt. j. e. l. ſi v⸗
nus. §. pacta qᷓ

turpem.
feBenatuſcon/
ſulta. ſ. ꝙ vetat
in pecunia lude/
re.niſi in caſibꝰ.
vt.j. de alea. l. ſo
lent. F. ſenatus.
et.l. quibꝰ.vł po
ne ſenaruſcõſul.
vell. et mace. in
cuius fraudẽ eti
az fieri poteſt. vt
j. ad vell. qᷓuis.
§. ſi cũ eſſem. 2.

ſulta: decreta:edita pꝛincipum
neq; quo fraus cuiq; eoꝝ fiat: fa
cta erunt ſeruabo. Pactoꝛũ autẽ

quedã in rẽſunt:quedã in pſonã

in rẽ ſunt quotiens generaliter pa

ciſcoꝛ ne rẽ petam.in ꝑſonã ſunt

quotiẽs nea ꝑſona petã.id eſt ne

alutio ticio petã.Ntrũ autem in

rẽ an in ꝑſonam pactũ factum eſt

nõminusexuerbis qᷓ; ex mẽte cõ⸗
ueniendũ eſtimandũ eſt. Plerũ⸗
q; enimut et pedius ait: perſona
pacto inſeri᷑. nõut perſonale pa
ctũ fiat:ſed ut demõſtretur cum
quo pactum eſt factũ. Solo ma⸗

lo ait pᷣtor pactũ ſe nõ ſeruaturũ
dolus malꝰ fit ex calliditateꝰ:⁊ fal

lacia. etut ait pediꝰ dolo malo pa
ctum fit:quotienscircũſcribendi
alterius cauſa aliud agit᷑:et aliud

lus. F. bis a‚=t.

ad mace.l. ſi filiu

g Edicta .ſ.pᷣtoꝛũ.vi hẽs exẽplũ.j.e.l..ſi paciſcar ne opis.et.j.eo.

ſi vnꝰ.F. il lud.et.j.quarũ re. ac.nõ da.l.i.que onerande.in cuiꝰ frau

dem fii qñ grauioꝛ imponit᷑ opera.vt.j.de bo.li.l.i.

K

curatoꝛio noſe ſe agere ſungat in re ſua cũ cõmodum ad eum ſpecter
vt. C. man. perdiuernſs.

i¶SPactoꝝ.nõ minus.lege recte.et dicnõ minꝰ.i.magis.ſic.Q. ð iuf
et fac.igno.l.nõ idcirco.magis.n.ꝑ verba qꝙᷓ; ex mẽte colligit᷑.cũ nul
lus alreriꝰ ſciat ſecreta.niſi ille expꝛimat vbis.vt.jj. de ſupel.le.l. la⸗
beo.i fi.vel ↄuerte.i.minꝰ ex mẽte qᷓ; exverbis.ſic et iſti.ad.l.acql.O.
5.de re.di.l.ripauꝝ.et ſic ẽ figura.yſteron ꝓtheron.i.oꝛdo ↄucr/⸗
Sacto. in ſcriptis facto. vel etiam non. S ſus
Ar perſonale. ſz vr gen erale. vt. j. e. tale. in pꝛin.et.j.ð pig ac.ſi ne
ceſſarias.S. pe.et.j.de ꝓba.ſi pactũ.et no.ar.ex eo qð fieri ſolet. ſic

ij. et.

S. e.labeo.itẽ no.pactũ ꝑſonale dici duobꝰ modis.pꝛio ꝙ ad vnaz
pſonã im̃ poꝛnigit᷑ nõ vltra. et itẽ.j.e.idẽ. S.pſonale.ſecũdo iõ qꝛ cũ
pſona etti guit.ſ̊ ea viuete ad plures cõpetit.⁊ ð boc ſuntq̃ttuoꝛ exẽ
pla. cũ vẽditoꝛe:cũ donatoꝛe:cũ filio:ſeruo ue.quoꝝ pactũ ꝓfic em/

ptoꝛi donatoꝛio pfi ⁊ dño.ſ̊ viuẽtib paciſcẽribꝰ.vt.j.e.et heredi.in

pꝛin, et.l.ſi tibi. S. pem ↄuẽtũ.in rẽ aur põt dia ex ꝑſona actoꝛis ⁊ rei
pel actoꝛis im̃ vel rei mm̃.vl vnriuſq;.vt.j.e.q ĩ futuꝝ.S.ſi exaltera.

mo Dolo ait pᷣtoꝛ.

.racite. ſic. S. ti.i.ſi quis ex ar. F. pbibet. eſt iöo

quia ſubauditur demũ.

n CLalliditate. calliditas eſt in tacẽdo. vt. j. de ac.em. l. i. F. fi. ſed fal

lacia eſt in mẽriẽdo.vt.j.de fur.falſus.S·ſi quis.

o Quotiés. bec diffinitio pedij ↄſonat diffinitõt ſeruij.iõq; repro/

bat᷑ ꝑ labeonẽ.vt.j.de dolo.l.i.O.i.ſim quoſdã.ſᷣ io.diẽ qꝙ ibi largi

us ꝓ oĩ calliditate dolł accipit.bic aũt ꝓ ea põit m q̃ fiti ſinulatõe
p ¶ Sed ſi frau. nibil ptoꝛ edicit.ſ..expſſe babita mẽtione fraudis.ſ

tacite edicit, cũ em dicit nec dolo malo.vivꝛ et hicnotare.ſ.de frau⸗
de. 5 t neglectũ viðꝛ cũ ea que ⁊c.et.j.de iniur.l.itẽ apud labeoneʒ
S. boc edictũ.et ſzm boc dolus eſt gen, et ineſt fraus ei yi ſpecies

ſusleges:plebiſcita::ſenatuſcõ

De pactis.

generi. vt fraus tẽ im̃ dicat cũ mei cõmodicã ſʒ dolus dicat᷑ẽt ſine meo cõ

modo.et erit bona argumẽtatio de toto ad ꝑtẽnegãdo.hocmõ non ſerua⸗
bit pᷣtoꝛ pacta dolo inua ergo nec fraude.ſed nõ valet affirmãdo.alij dicũt
fraude.i.re ipſa ſineoſilio.dolus qũñ re etↄſilio.ſ̊j S.vt.j.de re.iur.fraudis
ſed nõ ob.qꝛ duplex eſt fraus vna re etoliuo.et de bac loqᷣtur di.l.fraudis.

agi ſimulatur Sed ſi fraudandi
cauſa pactũ factũ dicatur:nihil pᷣ

toꝛ edicit.ſed eleganter labeo ait

hoc aut iniquuʒ eſſe aut ſuperua

cuum:iniquũ ſiquod ſemel remi
ſit creditoꝛ debitoꝛi ſuo bõa fide
iterum hoc conetur deſtruere. ſu
peruacuũ ſi deceptus hoc fecerit

ineſt eni dolo et fraus.ſiue auteʒ

ab initio dolo malo pactũ factum
eſt:ſiue poſt pactũ dolo maloali⸗
quid factum eſt:nocebit exceptõꝰ

ꝓpter hec uerba edicti:ne quid fi

at. Qð fere nouiſſima parte pa/
ctoꝛũ ita ſolet inſeri.rogauit Ti⸗
tius:ſpopondit Meuiꝰ.hecuer⸗
banõ tantũ pactionisloco accipi
untur:ſed etiã ſtipulationis.iðo
qʒ ex ſtipulatuenaſcitur actio:ni‚/

ſi ſpecialiter ↄtrariũ appꝛobetur
quod nõ animo ſtipulantiuʒ hoc

alia re tm.quã facio qnñ
q; gracia iuris mei ↄſer
uandi vel habẽdi.vt.ſ.
de ver. ob.ſi quis cũ ali
rer. in fi. cnius exemplũ
erit. C. de reſcin. vẽ.l. ij
et ſic bene ſequit. ineſt
dolo er fraus vt dicitur
ineſſe genꝰ ſue ſpeciei.
quia fraus põte ſſe do/
lus et põt nõ eſſe.⁊ ita
fraus ẽ generis ſpecies
rercij dicũt hic loqui de
fraude expᷣſſa.vt de me
tu et vi de qua pᷣioꝛ nõ
dixit. ſy de ſimulata tan
tum. erſcðᷣm bãc ſimili⸗
ter ĩeſt dolo fraus vt ge
nus ſpeciei.⁊ ſic nõ erit

dolus vbieſt vis et me

tus qõ eſt verũ per hãc
l. ſed ſetꝰ ꝑ aliã.vt.j.de
dolo.l.i..i.cũ oĩis ma⸗

chinatio et fallacia ⁊ ſi
milia faciant doluz. vel

dic quarto ꝙ ſunt noĩa
ꝑ oĩa paria et vnũ i alte
ro ineſſe.et ecõna.⁊ ſijm
bas quattuoꝛ expoſitõ
nes hic verſi.ineſt.n.⁊c
nõ ad pꝛox.ſ̊ ad ſupꝛa
dicta refertur diuerſimo
de ad excuſationẽ. qua
re pᷣtoꝛ de fraude nõò di
xit.vel põt referri ad di

ctum ꝓximo tñ ita bene dico eſſe ſupuacuũ.cũ enim in pꝛimo pacto fuerat
dolus. et ꝑ cõſequẽs fuerat fraus ꝓut fraus eſt ſpecies. ſi ergo excipiat᷑ de

pacto illo. et poſſi e
cetero tracrare de pacto de petendo.

. „

q ¶ Au tiniquũ.ſi

—

t de dolo et fraude replicari.ſuperfluũ quidẽ eſt plus de

nitoꝛ pacto expugnare ꝙᷓ alias efficax eſt: inique facio. ſi

auũt iuſ tuũ ĩefficax eſt ſuꝑuacuo faci.ᷣm. y. cũ ergo iniquũ eſt. vel ſupuacu
um nõ datur actio.vt.j.mã.l.ij..i.et.j.de cu.licet..ea.ar.cõtra.j.ð ne.

gel.ſi pupilli.S.itẽ ſi ꝓcuratoꝛ.in fiet.j.e.nõ ĩ et.
eer ð rei vx. ac. in pꝛin. 5. i.

roꝗ Meſtruere. l. p fraudꝗ.
ſEnun. pꝛo quia.

t.

poſſibile. et. C. de iuf dot. l. ij

„ „

¶Siue aut. et fit dolus in initio pacti.qñ dolo quis induciturad paciſcen
dum. vt. C. de tranſ. ſub pᷣtertu inſtrumeti. F. i.et.j. de dolo. l. elegater. F. i.

poſt pactũ fit qn in pacto cõuẽto idẽ nò ſeruatur.vt.C.de pac.cũ ꝓponas

„„„

et. C. de trãſ.ſiue apud acta.et.j.de excep.doli.palã..itẽ qritur ſi quis.
„4 cvno dolao et large ſumitur ꝓ actõe exceptõeet replicatdbe.
xꝙ ſſfe quid fiat.ſed vbi ſunt bec.Rñ.nõ habem ea.ſed equipollentia. vt
ʒ.e. F. ptoꝛ ait.et facit ad iſtum.S.j.de peti.bere.l.ſed et ſi..ſiqð ab initõ

et. j. qð me.cauſa.

§. liue autem.

l.i.et. l. i mulier. J.quod ait.et.j.de condi. ſine cauſa.l.i.

¶ Quod fere nouiſſima.id eſt vltima.nã in fine ſubſcribuntur teſtes. vt in
autẽ.de fide inſtru.S.ſed ſiinſtrumẽta.in pꝛin.col.vi.ante anni domini. et
poſtea narratõ contractus.vt in autẽ.vt pꝛepo.no.imper.in pꝛin.col.v.cir⸗
ca fi.ergo ſtipulatio ponimurut hic.etꝙ dicit pactoꝝ.dic.i.inſtrumentoꝛuʒ
in quibus cõtinent᷑pacta.etſic ponitur ↄtentum ꝓ connente.et dic rogauit

id eſt in tetrogauit. vt.S.de adop.l.ij..pꝛimo.

* —

30 RPactoꝛum.i.inſtrumẽtoꝛum.in quibus pacta co

ontinentur.

a ¶ Btipulatõis. licer re vera ſtipulati nõ ſunt.ſcõm. y. qd. b. nõ placet.
Tie Exſtipulatu. ſi eſt in certũ.ibi deductũ.ſi aũt certũ ceru conditõe agen/

dumm. vr inſti. de ver. obli. in. pꝛin.

c¶ Contrarium appꝛobetur.ſed quicõtrariũ dicit nõne dicit ꝙ inſtrumen⸗
tũ eſt falſum.nã inſtrumẽtum dicit rogauit.fuit ergo ibi interrogatio et re/
ſponſio.ergo ſtipulatio reſpon.ſequitur.quid em̃ ſi ex interuallo.Rñ nõ eſt
ſtipulatio. yt. j. de yer. ob. l. i. F. i. yel inter abſentes. vt inſti. de muti. ſtibu.

Ziber

g.item verboꝛũ. nõ ergo falſum dicitideo inſtrumentů. itẽ nũquid fiat hee
ꝓbatio per ſcripturã tantũ aliã contra hc ſcripturã videtur ꝙ ſic. vt. C. ö
nõ nu. pec.l. generaliter. ſed illa lex loquitur circa ſubſtantiã ſiue cauſaʒ ob
ligandi.bic aũtcirca ſolẽnitatẽ obligadi.ideoq; bic per teſtes in cõranũ
nõò recipiã ꝓbationes. vt. C. de coõnaben. er cõmit.ſti.optimũ.in fi.·

d Si paciſcar. iudica/
ti. ſed tranſactio ſuꝑ iu
dicato nõ ualet.niſi ſen
tentia in dubiũ reuocet
vr. ſ: de tranſ. l. poſt rem
e le incenſarũ.ſ.ia⸗
alias ſecꝰ. vt. ſ. e. ſi mi⸗
nus.S. pacta qᷓ turpez.
f Sipaaſcar nuncia/
tionẽ. que fit tribꝰ mo ⸗
dis pꝑ pᷣtoꝛem. itẽ per ia
cctum lapilli. et bis duo
bus modis retinemus
poſſeſſionẽ ſi babemꝰ.
et ꝑ ſimplicẽ nunciatio
nem. et hoc calu perdi⸗
m' poſ. vr. j. de op. no.
nun. l. de pupillo. F. me
miniſſe
g Imperiũ quia pᷣtoꝛ
ag ſuaʒ curã adeo reuo/
cat nunciationẽ vt etiã
iuſte edificatũ faciat de
ſtrui.vt.j.ð op.no.nũ.

l.p̃ᷣtoꝛ.ideo nõ videbat᷑

poſſe tranſigi ſine eo.
b ¶ Mhõ liceat. fit em̃ nũ
ciatio.⁊ de re pꝛiuata ⁊
publica.vt.ſ.de oꝑ.no.
nũ.l. i. F. nunciatio.7.l.
de pupillo. F. ſext. pꝛi⸗
mo caſu tenet remiſſo.

vt hbic. et.j.de no. oper.

nũ.l.i.F. inde queritur
ſecũdo nõ.ſed an idem
aget poſtea. Rñ. quidã

ꝙ nõ. vt. j. de adulte. ſi

maritꝰ.S. ſi negauerit.
et. C. ad murpil.q;uis.
ſed io.eundẽ admittit.
vt.j.de ſepul.vi.l.iij. F.
ahpe.a lias nõ eſſet dif

ferentia inter publicũ ⁊

pꝛiuatũ.vt.j.e.ſi vnus.
G. itẽ ne. nec ob. di. l. de
adul.qꝛ ibi erat iam lis
ab alio cõte. vel ſpecia/

le in adulterio.itẽ nec il

la ad turpilł.qꝛ de tali

crie ibi intelligit᷑ Q quo

factũ eſt:ſed tantũ paciſcentium
Si paciſcar ne iudicati uel ĩcẽſa⸗
rũ edium agatur:hoc pactũualʒ
ſi paciſcar ne operis noui nuncia⸗
tionẽ exequar:quidã putant non
ualere pactionẽ:quaſi in eam reʒ
pᷣtoꝛisimperiũsuerſet᷑. Labeoau
tem diſtinguit: ut ſiexre familiani
operis noui nũciatio ſit facta:lice
at paciſci:qdð ſi ð re publicañ lice

at:que diſtinctio uera eſt. et in ce
terisigit᷑ omnibusad edictũ pꝛe⸗

toris pertinẽtibus:quenõad pu⸗
blicã leſionẽ:ſed ad rem familia⸗
rẽreſpiciunt:paciſci licet. nãet ð
furto paciſcilex ꝑmittit. Sed et
ſi quis paciſcat᷑ ne depoſiti agat:
ſcdᷣm pompo.ualet pactum. Itẽ
ſi quis pactus ſitut ex cauſa depo
ſiti omne pᷣſtet periculũꝰ. Pom⸗
po.ait pactõnẽualere:nec quaſiꝰ
contra iuris foꝛmã factã non eſſe

ſeruandã. Et generaliterꝰquoti-

ens pactũ a iure cõmuni remotuʒ
eſt:ſeruari hocnõ opoꝛtet:nec le
gari:nec iuſiurandũ de hoc' exa-

ctũ:ne quis agat ſeruandũ. Mar

cel. libꝛo ſecũdo digeſ. ſcribit. et
ſiſtipulatio ſit interpoſita de hiſ
ꝓdquibus paciſci nõ licetſeruan

da nõ eſt: ſed omnimõ reſcindẽ-
6 da /Di ante aditã hereditatẽ paci

poterat trãſigi.vel dic vt ibi no.itẽ quid ſi partim de publico partim ð pꝛi/
uato cõmodo agif᷑.Rñ.ꝓ pꝛiuato tenet remiſſio et pactio ꝓ publico nõ.vt
ſ. de ꝓcu. l. licet. in pꝛin. et.l.nõ cogendũ. S. qui na.
. Ed ediciũ.quo ad aliqd ꝓbibet vel pcipit᷑ erno.ꝙ in genere dicit. ſ.
libet edictũ.et accipe exemplũ ex inferioꝛibꝰ.ſ.furto et depoſito.et ſimilibus

le ¶ Mam et de furto.ſ.iam facto.nã de futuro nõ.cũ tali pacto ad furandũ

pomines inuitantur. vt.j. de pac. do.l. cõuenire.
I¶ BSed et ſi quis.ne depoſiti.dic ratione Ptenn doli. vel culpe. vt concoꝛ/

det pᷣcedentibus.vel dic etia rõne furti.et
vr.j.e.ſi vnus.S.illud.accur.
m NHiem omne periculum. id eſt periculum adueniẽs per omnem culpam

–

ic etiam dolus remititur tacite.

non vt de caſu foꝛtuito teneatur.
n ¶ Pacnonẽ᷑.valet generaluer ſuſcipe periculũ vt bic.ſed cõtra. S.ſi quis
cau.ſed etſi.S.queſitũ.ſed dic tres eſſe in hoc ſnĩas.vt ibi diximus.

P

¶Mec qſi.no. due negatões faciut affirmatonẽ vnõ. vt. ſ. de ver. ſi. duob⸗
TIe Etgeneraliter remotũ eſt. i. ctranũ iuri cõi.vel dic aliter.i. remotuʒ eſt
a lure cõi ſinguloꝝ pꝛiugtoꝝ.i. ſpectat ſingulanier. et ſpecialiter ad ſingu ſ.i Heli ſeruus. alias uõ. ytej.de reg.iur.ꝙ quis q eſt contra. uuem fi

los ſecũdario tñ ptinet ad rẽ publicã. vt inſti.de bis qui ſuntſui vll

ali. iur. S. expedit enim ⁊c.

q¶¶ Zegari. vt ſilego cãpũ martianũ vel rolũnas domus vel teſtes
dicat ſecũ funerari.vt.j.de le.i.apð iuł.S.fi. et.l.cerera.et.l.ſi ſeruo

¶ De boc.ſ.pacto inito cõtra ius cõmune vel publi /alieno.S. fi.

„ Auiißgei ar ſ.
ſcatur quiscũ creditoꝛibꝰ:ut mi- le.l.ſiuis inali
. õ nos.S. vlt. et faa⸗
nus ſoluatur: pactũ ualituru eſt ar. Adeinſti. ct
ſed ſi ſeruus ſit qui paciſcit᷑ pꝛiuſ ſo. repꝛebẽden
q; libertatẽ et hereditatem adipi c Erſ ſuipulatö

alias lex incipit

ſcatur.quia ſub conditõne heres alias
bic alias non.

ſcriptus fuerat: nõ ꝓfuturuʒ pa
ctũ NMindius ſcribit. Marcellus
autem libꝛonono digeſ.

vt ſuper pꝛicipa⸗
y ¶llon licet. id

e VZſuũheredẽ.et ſeruũ ne eſteſtlieitũ. alio
eWariſß ros . quin cõtra vt ibi
Neſſariũ pure ſcriptos paci- ul alirninu

ſcẽtes pꝛiuſq; ſeſe immiſceant:
putat rectepaciſci.quod etueruʒ

eſt. idem et in extraneo herede: qG eeniſtg ept
ſi mãdato creditoꝝbadierit. etia, nalis ſi fuerit in
mãdati putat eum habere actõʒ aeſenn. dick
ſed ſiquisut ſupꝛa retulimus:in neutra. vtbic. et
ſeruitute pactus eſt: negat: Mar Polver vo.l in/
cellus.quoniã nõ ſolet ei ꝓficere do. er C. de legi
ſiquid in ſeruitute egit: poſt liber bns,l no dubi
tatem.quod in pacti exceptõead et ige taletpens
mittendũ eſt. Sed anuel doliei vn. de ver. obli.
„ 2 l.ſtipulatio iſtt.
ꝓſit exceptio querit᷑. Marcellus . aglteri Him io.
in ſimilibus ſpeciebuslicet antaa x Biaũt quis⸗
dubitauit: tamẽ admiſit: uputa fien⸗ cren he
filiuſfa.heres inſtitutus pactus as doli exceptio
eſt c creditoꝛibus: et emãcipat? matr ee lg/
adijt heredit atẽ:: et dicit doli ei beater l ſifii.
uti poſſe erceptõeideʒ pꝛobat et etelwubus
ſi filius uiuo patre cum creditoꝛi x Aaliturum
bus paternis pactus ẽ.nã ⁊ hnic ein ie nouß

exceptionẽ doli ꝓfuturã.ĩmo ⁊ in 5 Quia ub ſon
SIi Qnaz⁰ . tione. ſecus
et eſt ratio quia

ifferen. in pꝛin. et.j.ſi cer. pe.l.eius qui.in fi.
ſuũ heredẽ.alias incipit lex.et alias non.
b ¶ Wandatocreditoꝛum. quoꝛundam. MGM
c ¶ Etiã mãdati.ſi foꝛte in quieteturab alijs qui nõ mandauerunt et

boc ſi nõ oẽs.vt dixi.vel nõ maioꝛ pars mãdauit.tũcem̃ ſufficitexee

ptio.ſed ſi dolo vnius adeo.ſ.bereditatẽ qui ſolus eſt bic.vt.j.ð do/⸗
lo.l.fi.et facit ad iſtũ.S. j.mã.ſi vt bereditatt. “
denner S Fialiſaun.
e O MHegar.ſcils ei pꝛodeſſe excepiionẽ.

fEdmittendum eſt. ſcilicei vtei non pꝛoſit.

g nſtitutus. ab aliquo extraneo.
b¶ Merediratẽ.alienam.non patris.accurſius
1¶Ati exceprione.eadem põt dici vtilis pacti.

le Waem.s eſt reſpuenda. duobus caſibus valet ſemuo. etia in li /
bertate qð fecit in ſeruitute.vnꝰ vt hbic.alius. vt.ſ.de excep.rei ven.

tnterpoſita

li vel ſuper pena

latur. fit.n. ſtipu
latio qñq; ſcom

.. L tunc ſtatim moꝛ
tuo teſtatoꝛe.etiã inuitus et ignoꝛãs ẽ liber.vtinſti.de bere.qua.ex

ifi

wſſe
e
dufi
sſn
taſ
eiuſlee
Khüter
hus
krine
an,

Npoſtn.
Nicn

Mben

glori
aptdi

niſte
g.

ifle
Alste

tten
1,gg

gettie
bic
ſobl ſ

boenk

2

nödrbi

Alepen
perobi⸗
ißn
itguis⸗
hensy

NNend

gahpeo

ſeldg
GenN—

Ei.
iceidus
ti.
ur⸗
i nia⸗
an.
lbec
ſeusl

io ee
nn ma

ute
fiuge

ti /

eiſeſ⸗

nik

eg

Secundus.

liofa.quare nõ dat᷑ directa pacti exceptio. Rſñ. qꝛ aliꝰ bomo eſſe nũc
videtur. ſic ⁊ alias vtilis actio dat᷑ vel in factũ de eqᷣtate filiofa.pꝰea

ſui iur facto dat᷑ eadẽ rone.vt.j.de here.inſti.qͥdã.in fi.et.j.mũã.ſive

ro nõ re..ſed ſi filiuſfa.nõ aũt directa.vt.j.de ver.ob.ſi filiuſfa.ſed
videtur vtroqʒ caſu directa queni.qꝛ bereditate acquiritur directa ⁊

p ↄlequẽs bere/
di futuro ipi filio
ue ſeruo. vt. j. de
ſti. ſer. l. ſi ſeruus
Rñ.illud obtet
cũ hered irati fu⸗
it pactus.hic au
tẽ ſibi voluit per
pactũ acqᷣri.iteʒ
no.ſi multitudi/
nẽ inter filiũ ⁊ ſer
uũ.qꝛ vterq; fuit
alterius cõditio
nis tempoꝛe pa
cti.et alterius tẽ
poꝛe aditõis.

1 hodie hactö

iuſmõi.ſ.ð re
mittenda parte
debiti heregi.
m O reditoꝛibꝰ
ſq om̃ibꝰ. ſed ſi
nõ omnes cõſen
tiant. eis tiñ qui
oſentiũt. nocet.
n ¶AQuotta pte.
bʒ locũ dictũ hu
ius.l.et ſequẽtiũ
hm.y. et him om

nes. qñ oẽs uel

maioꝛ pars con /
ſentiũt ĩ remirtẽ
do. ſy eſt diſcoꝛ /

dia q;tum quili

bet remittit. ſed
quid ſi quidam
ſunt qͥ nolũt ali/
qͥd remittere.di⸗
cunt quidã non
babere locum
bas leges. vt in /
nuit bec lr̃a quot
ta ⁊c. ſed contra
rium dici poteſt.
quia eadẽ eſtra/
no. ſed que ẽhec
eqͥtas ſiue ratio

Hogdie tamẽ ita demũ pactio hu

iuſmodicreditoꝛibꝰ obeſt: ſi cõ⸗
uenerit in unũ:⁊ cõiↄſenſu decla
rauerint quotta parte debiti con⸗
tenti ſunt.ſiuero diſſentiãt: tunc
pᷣtoꝛis ꝑtes neceſſarie ſunt: qui
decreto ſuo ſequetur maioꝛis paꝛ
tis uolũtatem. Aulus.
n Aioꝛẽ eſſe partẽ ꝓ modo
debiti:nõpꝛonumero per⸗
ſonaꝝuplacuit.qð ſi equales ſint
in cumulo debiti:tũc plurimũ nu⸗
merus creditoꝛũ pꝛeferendus eſt
innumeroautẽ pari creditorũ au
ctoꝛitatẽ:eiꝰ ſequitur pᷣtoꝛ:qui di
gnitate inter eos pᷣcellit. ſinautẽ
omniaundiq; in unam equitateʒ
concurrant:humanioꝛ ſententia

apᷣtoꝛe eligẽda eſt.hoc eniʒ ex di

ui marci reſcripto colligi põt.
plures ſint (P) Aulꝰ.
Nqui eandẽ actionẽ habeant
unius loco habeat᷑:ut puta ſi plu
res ſint rei ſtipulandi:uel plures
argentarij:quoꝛum noĩa ſimul fa

cta ſunt:unius loco eſſe numera

buntur:quia unũ debitũ eſt: ⁊ cũ
tutoꝛes pupilli creditoꝛis plures

conueniſſent:uniꝰloco eſſe nume

rant᷑.qꝛunius pupilli nomie con

ꝙ alij aſtringuntur pactis alioꝝ ſtare.Rhñ.qꝛ ꝓ eoꝛum vtilitate fieri
videtur.cum talia tunc fiant.quando debitoꝛ nõ eſt ſoluẽdo.nec.n.
alias eſt veriſimile ꝙ illi iactarent vel effunderent pecunias ſuas.
vt. j.de. ꝓba.cum de indebito.S.i. Item non haberet defunctꝰ here

dem.itẽnõ baberent creditoꝛes quẽ conuenirent.itẽ no.hic ꝙ omes
facere videntur.qð facit maioꝛ pars.vt.j.ad municipa.l.q
et de reg.iur.l.aliud.S.i.et.j.de bo.auc.iu.poſſ.l.fi.in pꝛinci.et.j.de
cu. bo.dã.l.ij.in pꝛinci.et.j.de admi.tu.l.iij.ꝗ.pe.et inſti.de ſatiſd.
tuto. S. ij. in fine. et.j. depoſiti ſi plures.et.j.de teſti.ob carmen..fi
nali. et in autentico de al.et emphi.S. empbiteoſis.in fine.collatõe

maioꝛ.

ix.quandoq; etiam due partes neceſſarie ſunt.vt.j.qð cuiuſq; vni⸗
uer. l.nulli. et.j.de dec. ab oꝛ.fa.l.ij.et.C.de decu.l.nomin ationũ.
(Raartes vel per ſe. vel per iudices ſuos.
Aioꝛem.non

ꝓ numero.ſic et.j.de pꝛi.credito.l.i.et dic pꝛo mo/

o.id eſt quantitate.

g.a barbaris. et.

q & Dignitate.id eſt melioꝛi ſtatu ſiue opinione.vt bic et.j. de vſufr.

j.de ſide inſtru.l.pe.et.j.de udi.ſi longius.in fine.

ſed et ſi quis..i.nõ tantũ honoꝛe publico.et fa.j.de re mili.nõ

et. j. de teſti. l. ob carmen.

¶Mumanioꝛ.ſ.qᷓ melio: ſit debitoꝛi.xt ar. ¶. de qui. bo. ce. poſ.l. fi.

D e pactis.

plures. facta ſunt.id eſt ſcripta. ð́JUVMUD L
nũ debitũ eſt.q;tum ad vna ſolunonẽ.vł exacrionẽ.vt.j.de duo. re.

.iij.S.fi.ſed etiã plura dici poſſunt ꝓpter multas partes.ſiue ꝓpter mul⸗

tos creditoꝛes.vt.j. de ↄdi.et de.bec ſcriptura.et.j.de duo.re.l.eandẽ. .fi.
v ¶ Quia vmus. ſubaudi debiti.alias eẽt mala ro.vr ſtatim ꝓbari pot.

uenerant.necnõet unꝰ tutoꝛ:plu

rium pupilloꝛum nomine unũ de

bitũ pꝛetendentiũ ſi conuenerit:

placui tunius loco eſſe. nã diffici

leeſt:ut unus homoduoꝝ uicem

ſuſtineat.nã nec is q plures actõ

nes habet aduerſus eũ quiunam
actionẽ habet: pluriũ ꝑſonarũ lo
coaccipit᷑. Cumulũ debiti et ad
plures ſummas referemus: ſi uni

foꝛteminute ſũme.c.aureoꝛũ de/⸗
beant᷑:alij uero una ſũma aureoꝝ

l. Nã in hũccaſũ ſpectabimꝰ ſũ⸗
masplures:qꝛ ille excedũt in unã
ſũmã coadunate.Sũme aũt ap⸗
plicare debemꝰ etiã uſurasi. lp.

Eſcriptũſauteʒ diui Marci

— :q̃ſi oẽs credito⸗
res debeãt?cõuẽireꝰ.Quidergo
ſi quidẽ eoꝝ abſentes ſũt:num ex
emplũ pᷣſentiũ abſentes ſequi de
beãt: Sʒ an ⁊ puilegiarijs abſen
tibus hec pactio noceat:elegãter
tractat᷑:ſi mõualet pactio ⁊ cõtra

abſentes.et repeto añ foꝛmama

diuo marco datam: diuum pium

reſcripſiſſe:fiſcũquoq; in his ca

ſibus. in quibus hipothecas nõ
habet:et ceteros pꝛiuilegiarios
exemplum creditoꝛũſequi opoꝛ-⸗

x¶ Bi conuenerit. ſc yt

quotta pante debii ſit
cõtentus.

y ¶Mam difficile eſt. id

eſt ipoſſibile hoc caſu.
etnota vnuʒ non poſſe
ſubire vicẽ duoꝝ. vt hic
et. C. de aſſel.l. f. in pn.
et. C. de poſtul.l. quiſ⸗
quis.ecõtra nota vnũ
plurium vicem ſubire.
vt.S.de adop.ſi conſul.
et. S.de ſena.ſ.emanci⸗
patum...fi.et.C.ad.l.
coꝛ.de fal.ſi quis decu⸗
rio.et.j.de ſtipu.ſer.l.i.
H. cõis. et.j. de teſtamẽ.
domicius.et.j.de app.
l.imperatoꝛ..i.et.ſ.de
fideicõ. liber.generali⸗
ter.in fi.et.l.ſe.tercio no
ta ꝙ plures vt tres ſu⸗
ſtinẽt vicẽ vnius. vt. j. ð
col.bo.l.ij..ſi tres.et
de condi.et de. cui fun⸗
dus. F. fi. ⁊. S. e. l. i. ſecũ
do reſpon. ac.

a ¶ Mec is.ſ.creditoꝛ.
bePlures actões.nõ
tamẽ ſua quantitas ex
cedit.vtſubicii cumulũ
⁊c.

ca Aduerſus eum.ſ.cre

ditoꝛẽ aliũ qͥ nõ vult re
mittere vel nõ tantũ.

d Numulũ. coadunã⸗

te. et que nõ ꝓſunt ſin⸗
gula. multa iuuant. ſic
8.de iur.om.iu.ſi idem
S. fi. ſed ar. cõtra. C. de
dona. ſancimꝰ. .. ſi qͥs
aüt. et. S.de iur.om. iue.
l. ſi idẽ.in pꝛin.

e ¶ Uſuras ſiue pacto
oleni. ſiue veſtito. ſiue
fficio debitas.
ſcriptũ. cuiꝰ ſen⸗

tentiã babuim'. S. e.l. iuriſgẽ. S. bodie.et. l. maioꝛem. in ſi.

g ¶Debeant. Reſpondeo ſic viſtatim dicit.
beConuenire. ſcilicet pᷣſentialiter.
1¶ QAuig ergo tractatur diſquirendo.

le ¶ Repeto.i. recoꝛdoꝛ.

Hipothecas. ſ. tacitas vel expꝛeſſa s.vt quia ſucceſſit ei qui nõ babʒ hy/

potbecam. tunc em̃ iure eius vtitur. vt.j.de iure fiſ.fiſcus.iteʒ quia ſit ex ma

leficio quis fiſco obligatus.quo caſu fiſcus alijs non pᷣfertur.vt.C. de pe.
fil. cre.l.i. libꝛo. x. et de iure fil.l.qð placuit.alioquin ex ſuo contractu babʒ
tacitã bypotbecam.vt.C.qui.cau.pig.ta.con.l.i.et.ij.et.j.de iure fil.aufer

tur. F. fiſeus.

WEE

m Peullegianſ a. vt quia funerauit teſtatoꝛẽ. vel depoſuit apud menſu/
la os. vt.. de religi. l. impenſa. et.j. de pꝛi. cre.ſiuenmi.et iſti errquidam alij
ſimiles ſunt pꝛiuilegiati in actione perſonali.non autem babẽt tacitum pi⸗

gnus.vt diximus.L. qui po.in pig.ha.l.eos.

„

n Nreditoꝝ.ſ.pᷣſenti

i.ſed videt᷑ abſenti nõ fieri piudicium. nec pꝛiuilegia

to.vt.j.man.ſi pcedente.ꝗ.fi.que eſt contra.ſed dicꝙ ibi babebat pignus
bic nõ.ſed ali dicũt ꝙ bic non totum vel tantũ remitrebant. et ibi ſic.et iõ
nõ fieri ei pᷣiudiciũ.itẽ hoc ĩtellige qñ et bi abies baberẽt neceſſe ↄſentire
ſi pᷣſentes eſſent.vt qꝛ pſᷣs ſit maioꝛ ꝑs.vt.S.e.l.iuriſgentiũ.S.hodie.⁊ ĩ.l.
maioꝛẽ.nã abſens diſſentiẽs eſſe dꝛ.vt.j.de ritu nup.l.in eo..deinde.

0o ¶Mypothecas. aliter eſt. cum crediroꝛes dant inducias quinquẽnales ei
qni v nir cedere bonis.nec enim babet locum ratio eoꝛum aui bypotbecas
habent. vt. C. de ceſ. bo. l. fi. F. nulla.
p Spaca. llict acdo denon petenog.
qExrſtipulatu.id eſt ex ſtipulatione certi conditione.vt.j.ſi cer.pe.ſi quis

certũ. vel dic ꝙ factum
noie pene fuit ꝓmiſſuʒ
quod eſt res incerta. vt
ſ. de ver. ob. l. vbi auteʒ
Kaui id.vnð agitur ex
ſtipulatu.vt inſti.de .
obli. in pꝛin.

¶Uraq;. i. altera. vel

vtrauis.vt ſubicit. vt.j.
de pac.do. ſi pater..ſi
mulier. C. e.ſi pacto. et
ſ. de rei ven.nõ ſoluʒ.in
fi. et. C. de tranſ. cũ mo
ta. et.j. de doli exce. apð
celſum.S. labeo.ſimilis
expoſitio eſt. C. de bo.
que li.l.fi.O.ipſum aũt

filiũ.et hec ſunt vera.ni

ſi tranſactio fuerit facta
per acquil. ſtipulatõnẽ
tũc em̃ reus petit penaʒ
et ppetuaʒ babet ſecuni
tare. vt. C. de tranſ. vbi
que eſt cõtra. itẽ bec ve⸗
ra in pena cõuentiona⸗
li.ſecꝰ in legali.vt.j.de
condi.fur.ſi pꝛo fure..
furni.que eſt cõtra.

¶Eerre. niſi aliud con⸗
ueñnit. vt. j. de verboꝛuz
obligat. ita ſtipulatus
in fine.et. C. de trãſ. cũ
Pꝓponas. et.j.ti.i.l.qui
tidem. vere enim eſt cõ
miſſa pena.vt.j.de ver.
obli. qui rome. in f. que
eſtcõtra. ſed obicitur ei

exceptio.et accepro ferre ten
ad penã exceptio nõ erit obicienda actoꝛi.niſi ſimiliter rato manente pacto
fuerit ſtipulatus.et boc faciebat in.l.iſta dubitat ionẽ qꝛ videbatur exceptõ
pacti ſublata ex ſtipulatõe pene animo nouandi ſecuta. cum eniʒ olim ſem
per pᷣſumebat.vt.j.de ac.et obli.l.obligationũ fere.S.fi.ſed hodie cõtra.vt
C. de noua.il.fi.vnde ſi agitur vt fiat nouatio.tantũ ad penaʒ agitur.⁊ ſic
noõ babet locũ quod hic dicit᷑.ꝙ aũt bmõi pactũ poſſit in aliã obligationẽ
tranſſundi: ꝓbat eo qð ex buiuſmodi pacto naturalis naſcitur obligatio.
vt dicemus.ſ.e.ſi vnꝰ.S.pactꝰ.que naruralis poteſt nou ari.vt.j.de noua.
l.i.teſtai ergo qð hic loquit᷑ſcdm iura hodierna.vel ſcᷣm vetera ſi fuit actũ
ꝙ nõ fiat nouatio ſed quid ſi centũ ſub pena pꝛomiſiſti. an rem et penã pe
tam.videtur vtrũq; peti.qꝛ boc cõtrabentes ſenſiſſe vident᷑.ſjʒ bac.l.nõ fu⸗
it actũ tacite vel expꝛeſſe qð fiat nouatio.etideo nõ ob.j.de ac.et obli.l.ob/⸗
ligationũ fere..fi.quia tunc nõ fiebat niſi tacite vel expꝛeſſe hoc agebatur
vt.j.de noua.l.om̃es.item nõ ob.pꝛedictis.j.de excep.do.apud labeoneʒ.
F. labeo. videtur ergo referre an.c.et ſi non dederit det.cc. nomine penean.
c.ſub pena.cc. ꝓmittat.ſed cõtra puto in queſtione p̃dicta.quia tantũ valʒ
ſub pena qtum ſi diceret ꝓmittis. x. que ſi nõ dederis ꝓmittis viginn.vt
j. fa. ber. beredes. S. idẽ iuris. et ar.j.de pe. ſi pᷣſes.

J. 9. Der. bered es u
t lerũq;. paciſcatur.cũ creditoꝛe meo.ne a me petat.
v ¶ Doli. nõ paccti.quia alteri nõ poteſt quis paciſci.vt.j.de verbo.obli. ſti

pulatio iſta. .alteri.

Rocuratoꝛ fuerit.ſ.et babuerit liberã admiſtratõz. vt. ſ. de ꝓcur. l. pcu/
ratoꝛ cui.et. l. ꝓcuratoꝛ tutoꝝ.ſi vero bʒ generale nñ ꝓdeſt dño eiꝰ pa⸗/
ctũ.ſed nõ nocet q; bene geꝛere eſt ei cõceſſuʒ nõ male.pt.j.de ꝓcu.l.quacũn,⸗

28
— .

ꝛibus:qui hypothecasPnõhabẽt

ia nõ eſt bona ratio.nã et adiecto ſoluitur eius ſtatu non mutato. vt
ſſ. de ſolu.cũ quis.in pꝛin.nõ tamẽ mibi vel contra me paciſcitur adie⸗
ctus.vt.j.de noua.l.cui recte.et.j.de cõſti.pec.ſed ſi filio..i.
Am et nocere.cõſtat in tribus caſibus.quoꝝ duo ſunt in hac.l.terceius

Sie ſitantum.S.ſed ſi in rem.

Ziber

ꝓr.et.C.detranſac.l.tranſactionis.
9 Beducere litem. ſ.conteſtando. .
Ed ſi tm̃ ei ſolui.vt.j.de ſolu.hoc iure.

Am et nocere/ cõſtat: ſiue
eimandaui:ut paciſceretur
ſiue omniũ rerũ meaꝝ ꝓcuratoꝛ
fuit:ut et puteolanꝰ libꝛo pꝛimo
aſſeſſoꝝ ſcribit:cũ placuit eũ etiã

tere. hec enĩ omnia in his credito

conſeruanda ſunt. Si pactoſub
iecta ſit pene ſtipulatio:queritur
utrũ pacti exceptio locũ habeat:
an ex ſtipulatuaactio. Sabinꝰ pu . 3
tat:qð eſt ueriꝰ utraqʒ uia uti poſ Ed ſi tantũ ad actionẽ pꝛo
ſe: ꝓut elegerit qui ſtipulatus eſt curatoꝛ factus ſit:cõuentio
ſi tamẽ ex cauſa pacti erceptione facta dño nõnocet.quianec ſolui
utat᷑:equũ erit accepto eũ ſtibula eipoſſit.Sed ſiin rem ſuã datus
tionẽferre. Plerũqʒ ſolemusdi ſit ꝓcuratoꝛ loco dñi habetur: et
cere doli exceptionẽ ſubſidiuʒ eſ⸗ iõſeruãdũ erit pactũ conuentuʒ.
ſe pacti exceptõis:quoſdaʒ deni⸗ Tem magiſtri⸗ u Kpi.
qʒ qui exceptõne pacti uti nõpoſ ſocietatũ pactũ et pꝛodeſſe
ſunt doli exceptiõeuſuros.et Aᷣu etobelſſe conſtat. ¶ Aulus
lia. ſcribit:et alij pleriq; conſ . N toꝛisquoq;:ut ſcribit iu
unt. utputa ſi ꝓcuratoꝛmeuspa- Iianus: pactum pupillo pꝛo
ciſcatur exceptio doliꝰmali mibi deſſe’f. uA Mpianꝰ
ꝓderit: ut trebatio uidet᷑:qui pu⸗
tat ſicuti pactũ ꝓcuratoꝛis mihi

pactum ſit factum:et uẽdi⸗

nocet: ita et pdeſt. )⸗Aulꝰ? /tor ereditatis petat:doli excep/
¶ᷓVia et ſolui ei poteſt. onocet. ne o reſcript
Apianus. diuo pio utiles actões ẽptoꝛihe⸗

tio nocet.nã ex quo reſcriptũ ẽ a

et. vt bic. econtra ſi vtatur actione ex ſtipulatu

pꝓbabilem cauſam. vt.j. ti.i.l.fi.

cu. licet.S.. ea.

cum emproꝛ.

rem in iudiciũ deducere pvau.

cuʒ emptoꝛes hereditatis

ch rone. ſi vero babet ſpeciale tm̃ in alio nõ ꝓdeſt neq; nocet. vt.j.l.

Beg ſi in rẽ ſuã.facit ad hoc.j.de iureiuran. iuſiuranduʒ quod

ex cõuentione. S
fi. et. l. le.

I Zem magi⸗
Teac pactũ

e Lonſtat.cete /
ris de ſocietate.

vrt ſüt ſcole. et ſo
cietates ſcĩ am/
bꝛoſij. ſicut eſt et
in magiſtratu.vt
j. de magil. con.
l.i. F. penult. ſed
an miſtrales hoc
poſſint ſiue pꝛio
res artium.vide

turꝙ ſic. ſed boe

in telligo quãdo
eis ſpecialiter vł
libere comiſſum

nõ alias. acd.

7 Mii s dr⸗
illo ꝓdeſſe

ſed nõ nocet ſi fi
at ammo dona/

di. vt. L. e. l. pao ⸗

ctã tuto.⁊.j].qui.
mo. pig. vel hy⸗
po. ſol.ſi conſen⸗
ſerit. in pꝛin. ali⸗
as tenet. vt. j. de
fur.interdum.S.
qui tutelam. ⁊ ẽ
idem in tranſa⸗

cnone qð in pa⸗

cto ſym JYo. licet
Pla. diſtinxerit
vt pactũ nõ va⸗

leat ſed ranſactio ſic vt.C. de tranſac.pᷣſes.ſed certe et pactũ põtpxti
itatẽ afferre. vt. . e. l. ð iuris.S. fi.et.l.in ꝑſona.S. pe.
cum emptoꝛe.qui liberauit debitoꝛẽ bereditariũ.
oli exceptio.nocet.ſ.ſubſidiaria.vt.S.e.reſoœiptũ..fi.ſed q̃d
ecõtra.ſi veuditoꝛ paciſcatur poſt traditam bereduatẽ.Rñ.non ob/
ſta bit emptoꝛi pacti exceptio.niſi paciſcatur anteq; cum eo lirem cõ
teſtetur em ptoꝛ vel aliquid ex debito accipiat vel ei debitoꝛi denun
ciatum ſit.vt.C. de noua.l.iij.ſi autem beres qui reſtituit beredita⸗
tem per fideicõ.boc fecerit nullo modo obſtabit excepnio fideicõmiſ/⸗
ſario.etiã ſi nò fecerit aliquod ſupꝛadicroꝛum trium caſuum.qꝛ acõ
nes hereditarie inanes remãſerunt penes eum reſtituta bereditate.
vt.j.ad trebel.l.i.circa pꝛin.boc autẽ accipe.cum nõ obſtet empioꝛi
paciũ venditoꝛis vel heredis cum debitoꝛ ſciebat bereduatem ven
ditam vel reſtitutam.ſi autem ignoꝛabat babet exceptionem ꝓpter

i ¶ Emptori. ſed non dantur contra eum bereditarie actiones ſed ex
vendito tenetur heredi.vt.C. de bere.ven.l.em ptoꝛ.et.l.ij.et.j.de

lx Hereditatis.cui eſt factũ paciũ ne ab eo petatur.
l¶ Uti põt.quaſi factum ſit ab ipſo.emptoꝛ enim vice beredis ẽ. vt
j. de here. ven.l.ij. ꝗ. cum quis.et ideo valet.alias em̃ nõ eſtita.vt.ſjſ.
de excep.rei iudi.ſi ate..fi.ſed hic ẽ ſpeciale.vel lege vt ibi gloſaui.
m¶ Ded et ſi inter dominum cuius mandato ꝓcuratoꝛ vendiderat
n ¶ Pꝛo domin o.id eſt domini mandaro.vel dic ꝙ dixeratſe domi⸗
num.vt melius venderet.vt.C. de bo.ma.l.i.et ſubaudi et cõuenit
vt pꝛecium nõ pereretur.vel dic tacite bicineſſe ex quo conuenerit de
re redenda quod et de pꝛecio conueniſſe videtur.ar.j. de rei vendi.lj.

Iribi. x. dem. ex cauſa mutui.vt ſubicit.re enim c.
(Re enim. imo pidetur. vt.j].e. in traditionibus.et. C. de re. ꝑmu.

— = ☛ = =

—
—

lcet, I 1

nangue
enn
biſhri

Onſttatg

deſctent
ſellaß
ſian
ſareſer
gltungr
nagl cn,
Penult ſcl

iſnede

tſuen⸗
tiun nſe
ſeſchhe
lo gnin
Deniaglterft

ecöiſn

ſase

Gen

tf

noctr i

nmodoi
Celx

oNi
Nigr
llinin

upeindh

edu OD

ntlenti
In murſ
egoͤſppe
Zol
Nnni
ninin
gaüponn

E

von e

oliend
idendt
berecdicn
ecön
n gred
Melnne.
enpoen
caren te
mppe

es ſdſs
uſde⸗

s. NH

Crnpt,
igoſ
Ndiden
ſenoni
cöent

enide

encdi

Secundus.

lege rebus que ſunt contra. Sed bic dicit de obligatione. que con/
trabiturre nõ pacto tantũ.vt hic dicit.et..ſi cer. pe.l.rogaſti. . ſi ti⸗
bi. et.j. de conſti. pec. l. bactenus. in fi. er. C. de nõ nu. pec. cuʒ vltra⸗
nec ergo vt res.neq; vt vſura. qꝛ ſtipulario non interceſſit.er vſura
circa vinculũ ſtipulationis nõ debe᷑. ¶.de vſur.l. iij. neq; vt do

nũ poteſt pen.cũ
ſine ſtipulatõne „ 2 .
donano boo ln⸗ reditatis dandas:merito aduer⸗
viecona. vr. ſusuẽditoꝛẽhereditatisexceptõ⸗
de vond n ams ne dolimali debitoꝛ hereditarius
argentum. F. pe. ”ä niz
ſecqu ſi muno Uti poteſt. Sʒet ſi inter dominũ
x.et pter boc pa/ rei uendite et emptoꝛẽ cõueniſſet

ciſcoꝛ vt vadas

ꝙ; omnis natu⸗

ut homo qui emptus erat:redde⸗

romam. ſo. vt. j. „7. N Pn e.
ſicer.pet. l. coga / retur ei:qui ꝓdñovremuendidit:
ſti. . „ „ „ „ 2 „ 1. . „ . 7
4 iecn⸗. das rol, Petentiei precium: doli exceptio
lumur. bic nora nocebit. Mulus

tibi decẽ milia demꝰ: a pa

ral obligatio tol
liurperpacrum ciſcar: ut mihi. xx. milia de⸗
ipſo iure. vr.. de / beant᷑:nõ naſcitur mihi obligatõ

ſolu. ſtichus aut

ultra.x.milia. Re eniʒnõ poteſt

pam. F. natura u. b. 1ie NiNEeI
iis nein tollütu obligatio cõtrahi:niſi quatenus
eg — — . —„
naſcunker zen⸗ datü ſit. Quedã actõnesperpa⸗
by ceris ſolo c ctum ipſoiure tollunt᷑: ut iniuria
nſere innee. rüritem furti. De pignoꝛe et iure
ne.et inſtit. qu. honoꝛario. naſcit᷑ er pacto actio
mo. ol. ob. .. tollitur autẽ per exceptionẽ quo-/
itẽ ille que ſũt ex . . 55 li
maleſcis orin⸗ tiens paciſcoꝛ:ne petãꝰ*. Si quis
iunie:furti. vt hic t. ſxut
aniu epaciſcat:nea ſepetatur: ſzut ab
milibus que cõ⸗/ M
tinent famoſam

