Naz ma aio man H Poſua vejid ac. ⁊ ob.
ttuu Syniuerſitate poterit perere ꝑtẽ ſuã: vt ꝓpꝛiũ ⁊ pꝛiuatũ debitũ.nã 7 i äse
ſtrerſtdd bocvideg ine nig collen ryl,ſ 7 pꝛiua tũ. nãa ? tfi ignoꝛet qͥd agat᷑ alias ſcia cũ pñtia inducit tacitũ mãdatũ ⁊ agit᷑ mã
er 1 gijs: vt. j. de col.illi. l.iij. bic ergo vr multo ti. vt.j.mã.ſi ſi paſſt tur agikmac/
N Se dnl ma gis. Hq ſi vniuerſitas aliqᷓ 35 . .cyt. ſ. mã.ſi remu.F. ſi paſſus.⁊.l.ex mandato. S.i.ꝛ.l. quifidem.
4 a gis. Hd q̃ babeat nemꝰ cõe.⁊ qͥs eoꝝ ſit als m ſ Poſſeſſionẽ. poſſeſſio dat᷑ ex illo ti j.qbꝰ Sdirio fit er
fuonctegte e. ſoluẽdo.nũq̃d creditoꝛes erũt mittẽdi in poſſeſſionẽ ꝑtiſ nemoꝛis:q̃ 1 . o. auc. i erillotej. b ccan in ponc. vedino firrcg
M ſivfad ei . qui ſeqtò bo.auc.iu.poſ.vtexoꝛdieeoꝝ pʒ:vt dicũt qͥdã qð mihi
Groſtneende quaſivtrad eũ ſpectare.nõ puto:qꝛ nec nemꝰillud nec ꝑs eiꝰ alicuiꝰ cet.ĩmo utrũqʒ fi ton Bivr vicer qdã q mibiß pia-
D eoe . d 4 qʒ fit ex illo qͥ.ex cau.ĩ poſ.e.pᷣmũ.ſ.de miſſiõe fit p.l.ij.i
igii Nti intelligik:vt. . de re.di. l. in tm. F. i. itẽ qd ſi qͥʒ ðↄ vniuerſuate nibi n ſ.deuẽditiõe fit ꝑ aliud edictũ ꝙ e in.e. ti. l. fulcini⸗ eſtpi m
ſdentntl tulit iniunã: nũquid vniuerſitas dicet bocfeciſſe: ⁊ poterit a te csue y iu.poſ.tractat de mõ vẽdẽdi mniſrgdib g ier llen. 5bo ane:
9gn niri. v ꝙ nõ: qꝛ nõ vtvniuerſitas.ſ.oſilio babito⁊ campana ſonata ? uũ 6. zno veoccen eRantin hmoõi bõa ſicpoſſeſſa.⁊ ſic fit bec
. Fel ni 3 ziseöuorzs ſeciſſer. albet omorn,eg pſtenmevniuer HH ſi lantaneti v..l. ulcinius. §F. ij. .j.qui.ex cau.ma.in
ſtoſllſfna ſtia pomin ei niſ boſga bi um ocu ad vſamnemons pbe/ Rpno la ſ.owentlonalla ꝛ differatn pᷣcedẽti.⁊ bec uenditio fit expa/
d nn baf Jn dech lonbus muratiſunt: vr.ſ. de inci.l. ppo o uel er. l. ur. C. de ure do. impe.l. fi. F. i. 7. F. ij.
cöfintun, . jndea ecunonibus mutati ſunt:vt.j.de iudi.l.ꝓponebatur. v ¶ Acnonem. quam ſola conuentione patiuntur
etehiin i ¶ Momẽ.vniuerſitatis.ſi extra rei memoꝛia nec tñ res:vtẽ ar.j.ð le. A minnan r eſaſam iniurioſe latã ꝑ quã res abñtis alicui daret. ⁊
biin n de nn⸗ rvniuetſaas necvuinerſenec vmuck dad defendedũ uenit. uel dicẽt ad agẽdũ uenit. ⁊ dices ſnnanmſfssto
upann. sõü vniuerſitatis. ltz p vnũ ab inino cõſtitui ſi poſ uel pſcriptionẽ q̃ eſ namralẽ eqᷣtatẽ qua ꝛ neminẽ cum altencc. ur j. ð
nm rvntne itas. ꝑ tres: vt.. vb. ſi.l. neratiꝰ. nomẽvero iõ ðꝛ rene ↄdi.in.l.nã bec natura. ꝓ bono iñ publico ẽ i. nalſen Ec.dr. .8
cſart n.iqꝛ adhuc ðꝛ ſchola ſancti ãbꝛoſij ſuꝑſtite vno ſolo.ſj nũqͥd ſindi Sbecvare Ahar i publtes eimruductarur uſn: li- vñß
npbeſle⸗ tüpic potetirpmoſtrru ete eh h 1upſtire vno olo. nũqͥd ſindi / ipꝛopꝛie ðꝛ iniuria. ut.j.de iniur.l.iniuriaꝝ.S.i.ſj qũo geſtoꝛ ſine mandato
eengi uan le n vin oſtituere cũ ſindicꝰ plurium cqʒ dicat.vłqͥd ſi duo z pᷣſcnibẽtẽ agit.ſRñ.fuit de illis qͥ ſine mãdato admittũtur: vt.
n ſunt. vr qy ſic: vtbic tẽ q ſi nulſ'oĩno remãſit. ſñ.io. ſoluni er c eü geſtoꝛ? on va dug rnNt ne
aſtinhe luntivf Bſciiinezto qd ſinuiß ommo remaſir. ñj i0 olund eẽ col / diec eü geſtoꝛẽ debere petere curatoꝛẽ bonis qͥ uſuo vr. ſ.
legiũ. 7 res in nulliꝰ bonis ſint: ſicut ⁊ her̃ditarie.ſed m̃ ſipoſt . H. illud. in fi. ar. luſucaplones nerpellet: vl. .
Godi 1 1 tie. ſed iñ ſipoſtea au de mu. ⁊ ho.l.i.ꝭ.illud.in fi.ar.ð.C.e.tutoꝛi.alij dic .
oer ctoꝛitate dñi pape:vel eiꝰ ad quẽ ſpecrat cura eiuſdẽ collegij inſtitu adatũ 1 ſi eurorialij dicunt deberet dicereſe
uie atur aliqs in eodẽ collegio iuris aruſicio fingit᷑ iſofinſſe vr.. 8 n⸗ eas 6et. aneneſtotu . ſaler P ds babebirramud. uſte valet
lunit r1186.0 vero. .ſ.ð re. iur. oĩa fere. .l. oſs bereditas.Iʒ qͥda arcbi 3J s abſeris uirr airoq;.i. bincinde: utiſti de ob. erqſi otrac. F. i
eps mopſes ipos pietes poſſidere dixerit ẽt durãte collegio:qð du / IS (eiinet. ⁊ ſane.ſic ⁊ in ꝓcuratoꝛe:yt.S.ti.ij eurſnl de ob. eraſigtrac. Ff.
ſannene õz t.li, eẽ iuſ.l.i.S.ſeno.verũtñ id eẽ ris. z. j. manda. dolus. vt. S. ti. i. qui ꝓpꝛio. 5. Pcur. vr in cete/
iſſel vlvt nullo mõ dicãt eẽ iliiꝰ.ſ.ab eo tꝑe quo ſoluiũ ẽ collegiũ.ſed ißſo 2⁊ q Abfuturũ ẽ.qꝛ id a Fei: vr e ſi g mã s
iu Rute ſuue nſe vel pape queſita:vt.j.de pu.⁊ vec.l. cömlſſa, deinre ic. ⁊.j. P ſor Pbabren lrnds mrormufſh banee en
l.i. F. an bona. ⁊. l:imperatozes.⁊ boc quãtũ ad dnim.ſecꝰquãtũ ſuſſcnsd nõ por alid perere chcß

ſoluat niſi in caſib:ut.j.mã.lutiꝰ.bñj dico ſecꝰ:qꝛ ab initio videt Pandack
iij

recepillede ſoluendo: vt.. de ðdi. inde. l indebitum. ac. ——
(— Hoſ n umo⸗ dicas ꝓ bec acno ẽ pᷣtoꝛia. ſed quidã ð dicũt:vt.j.cõ

o.l.in cõmodato.

ſicut. ſed ibi illa litrera. ciuiles pſtationes ⁊c.

ad ſuperioꝛa refenur. nõ ad banc actionẽ de qua ibi ſubijeit.

b ¶ Urerius.ſ.uiuẽtis.

c ¶Beſſerit poſt moꝛtẽ.
7 añ adiram beredita /

d ¶Mec verba. ſiue qᷓ. vt

ſ. de cõſti. pe.l. i. F. i. J. ſ

de verb. ſi. l.i.
e¶ ADuliereſ. aliena ne
gotia gerentel.
f uhõ dubitat.ſ. ꝓ bis
geſta ſunt ab eis er iu
diciũ ſiue ſine mãdato:
vꝓt hic. ⁊.j.e.ſi filꝰ.in fi.
ſiue enã cũ mãdato: vt
j. ð inſti. H ⁊ ſi q̃s.S.pa
rui. . ſ. mãdati idẽ. S. ſi
cui.ſed in iudicio ſi põt
vt. S. ti. ij. neq; femina.
niſi in caſibꝰ vt ĩ.l. femi
nis.
g ¶Hegotia.i.hoc vᷣbũ
negotia. qð ẽ deverbis
ptoꝛis.⁊ no.hic ꝙ plu⸗
ralis ſermo reducit᷑ ad
ſin gularẽ: vt. . de aſſig.
lib. l.i. F. ᷓuis. ⁊.j.ð cõ
di.⁊ de.falſa.S.fiñ.⁊.j.
vi bo.rap.l.ij.F. qð ait
pꝛe. 7. C. qñ di. le. ce. l.
cũ vxoꝛi.ar.S.j.de teſti.
l. vbi. in fi. ⁊.j.ð pig.ac.
ſi neceſſarias.S.ſi anua
⁊ facit ꝓ pꝛima parte.
ſi s cau.ſi ſeruus.S.ſi
plurium. 3
b¶ Alrerp inquit.ſ. pꝛe
toꝛ dixit.

tem:vt. . e. l. hec verba.
⁊ ſic duo dicit hoc edi⸗

2

It pᷣtoꝛ: ſigs nego· Api.
tia alteriꝰꝰ ſiue quis negotia
que cuiuſqʒ:cũ is moꝛit᷑:fuerint:
geſſerit: iudiciũ eo nomie dabo.

NHec uerba.ſi quis ſic ſũt accipi⸗

enda:ſiue que.nã ⁊ mulieres:ne
gotioꝝ geſtoꝝ agere poſſe:⁊ ↄue
niri nõ dubitat᷑t. Megotia ſic ac-
cipe:ſiue unũ:ſiue plura. Alte⸗/
rius ĩquit.et hoc ad utrũq; ſexũ

refert ¶Pupillꝰ ſane ſinegotia

geſſerit:poſt reſcriptũ diui pij eti
am ↄueniri põt in id:quo factꝰeſt
locupletioꝛꝰ:agẽdoiaũt ↄpẽſatio
nẽeiꝰ:qð geſſerit patit¶¶ Et ſi
furioſi negotia geſſerim: ↄpetit
mihi aduerſus eumrnegotioꝝ ge
ſtoꝝ actio. Curatoꝛi aũt furioſi:
uel furioſe:aduerſus eũ eãue dã⸗
dã negotioꝝ geſtoꝝ actionẽ La⸗
beo ait Hecuerba ſiue ꝗgsnego
tia:que cuiuſqʒ:cuʒ is moꝛit᷑ fue/
rit geſſerit Significãt illud tpᷣs

i ¶ Pupillus.mia fecit bic pupillus.ſ.qᷣnquaginta ð pecũia dñi cuiꝰ nego/
tia gerebat in rẽ ſuam vertit. ⁊ alia.l. ſua culpa amiſit. tertia.l.de ſuo ꝓpꝛio
crediroꝛi dñi ſoluit. de pꝛimis.l.reſtituẽdis dño tenet᷑.de alijs.l.naturaliter
im tenet. ⁊ ſicpõt cõueniri.ſitñ agat ad tertia vel patiat᷑ cõpẽſationẽ illoꝛũ.

l.naturaliter debitoꝝ.

K acuplerfoꝛ ige ⁊ ſiqͥd dolo qs fecerit. cũ bec duo paria ſint: vt.j.depo
ſiti.l. i. S. an in pupillum. bec ſunt vera erſi ſine tutoꝛis auctoꝛitate geſſit
cũ ex re veniat hoc negorniũ:vt.j.de ac.⁊ ob.l.furioſus.
14 Agendoeii ipſe agat contraria actione.⁊ ſicnota arg.ꝙ multa cõſequi
mur excipiendo que nõ agendo.ſic.j.de cõpen.ſi cum filio.⁊.ſj.deodi.ĩde.

ſi in area.

—

Geſſit. ſ. male amittendo culpa ſua.

Wen

n¶Patitur. qꝛ naturaliter tenet: ↄuenini nõ poſſit:vt.j.de noua.l.i.in fi.
⁊?.j.qñ di.le. ce. cũ illud. .i.panit᷑ ergo cõpẽſanonẽvt qliber maioꝛ ẽt eius ĩ
quo nõ eſt locupletioꝛ:vt.j.de cõpẽſa.l.ẽt qð natura.ſed łj ſit ſic de iure cõi:
vt hic. tñ bñ ficio etatis hʒ reſtitutionẽ vt ei cõpẽſatio nõ opponatur:vel re⸗
etat ſi ſoluit ẽt debiuũ naturale:vt.j.de cõdi.inde.l.interdũ.⁊.C.ſi aduer
us ſol. l. indebito. itẽ hoc accipe in doli capace. al nec naturaliter obligare
tur ſi nõ eẽt locupletioꝛ:vt.j.de cõdi.inde.l.qð pupillus.
o Et ſi furioſi.qͥd ſi furioſus negotiũ geſſit foꝛte in ↄoſpectu inumbꝛate quie

q WMec verba. queſuntin ſcdᷣo verbo edicti.

re Nũ is moꝛit.i.moꝛtuꝰ eſt. ⁊ ſic determinat verbũ geſſerit. pel die ꝓ

pꝛie vt determinei verbum fuerit.

¶Ulegocia geſſent. vt ꝓ tali negotio det actio nego. gel. ex ſcdo ca/
pite edicti.⁊ lic eſt õ.j.de reli.atſi quis..labeo.in eo ꝙ ibidicii fu

. „ bere locuz niſia /
quo quis poſt moꝛtẽ alicuiꝰ nego lia detur.ꝛ ai⸗
a geſſerit: de quofuit neceſſ gerur ꝙ ſemper
tia geſlent :ðe quo fuit neceſlan biclocum babe,
um edicere:quoniã neqʒ teſtato⸗ ar era neenie
—„ „ : , 2— E
nis i defũcti: neqʒ heredis: qnõ in abfunu, ſol.
dũ adijt hereditatẽ: negotiũ geſ buloquit be eo
WTont,Aof —— . negotio qð viuo
ſiſſe uidet᷑¶ Sʒ ſi gd acceſſit pꝰ eſkaroer otun
moꝛtẽ utputa:partꝰet fetꝰ:⁊ fru Ferip aua de
9. ,E. ſy ec acno ibi no:
ctꝰ: uel ſi ꝗd ſerui acqſierint:et ſi nãno porqsvi/

hijs uerbis nõcõtinẽt ꝓ adiecto
tñ debent accipi Mec aũt actio

one coactꝰ ne bõa mea diſtrahãt

uentis:vt.j. de reli.l.i.que eſt ſimiliter cõtraria bu

nerariam nõ ha

uus funerari ⁊i

eo impẽéſa fieri.

. . 2 vel dic clar hic
cũ ex negotio geſto oꝛiat᷑ heredi: 3 in nb⸗ aſ⸗
E r or ocum hʒ qñ ſũt
etinheredẽ ↄpetiti Si erecutoꝛ kegora mne
a ptoꝛe in negotio meo datꝰ dolũ pytialuer vtip/
mihi fecerit: dabitur mihi aduer- mo capuecen
ſus eũ actio. Interdũ in negotio enb: vel et po/
rũ geſtoꝛũ actione. Labeo ſcribit uerut e unche
dolũ ſolũmõ uerſari.nã ſi affecti ¶qñ̃ aliqd acceſ⸗

ſit dictis negoti

trii d R Wis.: vt partus ⁊ ſi
negotijs te meis obtuleris: eqſſi miliavtadijcitt
mũ eẽ dolũ dütaxat te pᷣſtare que vlp. vt . pri..
ſnia by equitatẽAIHoac actõe te⸗ Gn da e her⸗
net᷑ uõ ſolũ is:ꝗ ſpõte:⁊ nulla ne vetaneapred
eoſſi ro imiſemi illud negotiũ ſit·
ceſſitate cogẽte imiſcuit ſenego⸗ iantum moemu.
L ſed contra: quia
videtur fuiſſe vi

ic.l. ſed illud quo

ad ſeparanonẽ impetrã dà vt hereditarius creditoꝛ dicat᷑ nò yt actio
biclocũ babeat ex pꝛimo capite quaſi fuerit viuentis negotiun.

tatẽ nõ fictionẽ iuris cõſiderauit.

vSed ſi qͥd. poſt moꝛtẽ.añ aditã bereditatẽ tm̃.

1lereditatẽ. imo vr heredis: qꝛa tꝑe moꝛtis vidẽtur fuiſſe ſua: vt.

de ſti. ſer. ſi exre. F. fi. ⁊.. de re. iu.l.ois bereditas.ſed dicꝙ bic ven /

x¶Ulis verbis. ſ. edicti in ſcᷣo capite. ⁊ dicnõ ↄnnet᷑ſ.expꝛeſſe.

i. ex interpꝛetatione.
5Mec aũ

tactio.ex negorio.i.non er delicto.

aEt in beredẽ. aliter tñ qũq; quã in defuncto. cũ curatoꝛ exleui cul
pa teneat᷑ nõ beres eiꝰ:vt. D.de here.tu.l.i.⁊.C. ar.tu.quicquid.

—

b ¶ In meo. qui fuit victoꝛ.

c ¶Bi executoꝛ.actio.ſ.de dolo.⁊ ſic nõ ob.ſ.de eu

ic.ſi pignoꝛa.q ẽ5

5ſm hoc quid ad hũc ti.Rñ.qꝛ de neg.geſ.dat᷑.vel dic ibidat ð do
lo. i.neg. ge.noiĩe doli.vel veri hic victoꝛi dat᷑ hec acno cuiꝰ negotiuʒ
gerere ꝓpoſuit ibi aũt victo cui/ gerereñ ꝓpoſuit aptelra illi.l. dic.
d g Unterdũ de negotijs meis.ſ.deſerns q als nõ erat geſturꝰ.⁊ di⸗

ſtingue bic. qꝛ geſtorinterdũ de dolo tm̃ tenet: vt hic.⁊ ſupple ẽt lata
culpa q dolo ↄparat: vt.j.depoſin.l.qð.qſiq; de leui vt coiter: vt.

tS,nõ dico i dilucido interuallo: qꝛ tũc oĩa gerere põt: vt. C. qᷓ teſta. fa.poſ.
I.furiolum. Kñdet quidã nõ agi ex aliqua parte: vt.j. de reg. iu.l. in negocijſ
⁊.].loca.qui ad certũ.tu dicõᷣ.qꝛ ⁊ qñ ali agit ei negocia:⁊ ipſe agit ⁊ cõ
uemit: vt bic. ⁊. j. e.l. ꝓx. S.i.⁊.j de rebꝰ ce.l.⁊ ſi a furioſo.⁊ ſepe extra id qð
agit racita naſcit᷑ obligatio: vt.ſ.e.at qͥ natura.S.ſi libero. 7.. ↄmo.ſi is ꝗᷓ.

§. ſi libero. qð aũt dicit dicta regula iuris ven ẽ in veris Zetibꝰ.hic aũt qua

ſicreſt.itẽ illud vbi erigit expᷣſſus ↄſenſus hic aũt tacitus.ſʒ ar.S.j.e.ſi ex
duob'. l. vtidẽ in hocnegotio debeat dici qð inveris cnib. alij dicũt actoe
in factũ in dicto caſu aget. ergoð eũ inquãtũ locupletioꝛ eſt. S
pAduerſus eü.l. furioſũ yl dic geſtoꝛẽ yl geſtrice. ⁊ ſic ponit᷑ autẽ ꝓ ſed.

e. tutoꝛi.qñq; deleuiſſima vt qñ aliꝰ diligetiſſim? erat geſtur: vt. .
ſi pupilli.G. videamus.⁊ inſti.de ob.exquaſiorrac..i.in fi.qñq; 8
caſu vt in caſibus vi.poſuis.j.e.ſinegona. “

eg Mac actiõe.ẽt neceſſitate vꝛgẽte:vt curatoꝛ adulti:vt. C. e. tutoꝛi.

7 curatoꝛ furioſi.⁊ ſimiliũ ꝑſonaꝝ:vt.S.e.l.i.S.creditoꝛi.
f Ael neceſſitans.ſuſpitõe. pone exẽpl.j.e.atqͥ natura..ſi libero
61. ⁊. ].e. cũ pater. t in eo qui credebat ſe ꝓcuratoꝛẽ cũ nõ eet. ſed
an in eo qui ſe tutoꝛẽ credit:yr.⁊ aʒ.idẽ vt habeat locũ negotioꝛü ge
ſtoꝝ actõ. 1 é/, eo. C. ꝗᷓ da. tu. pol.l. armate militie. ß por dicið ſem
b. ſicut.n. ybieſt acrio mãdati ceſſat iſta:vt in li.de ob. exquaſi zct.

HW Cehn oo
ncincſen
R iedigſi

(icedſo⸗

(nbetſe.
(nli

mulki al.

ogro g

ſncüts ii

Mmninegtia

Smlnſzen
(nidns
Wſendai
inſetcgt⸗
ſftrdin
ſelnune
irſden
in Ki1.
idſnd ,.

ſioallris
nibzaäpoc⸗
ſanſellii.
ſlrlaiau
Cndeprfuce
ſennsqnann
ſeiscontie
finteſenc
Genphaptſe

kuckppee

Mgſert ⸗
rldikin

ſanmmnti
Mtgödnn

„„§l.

4

ſigininſde
noi

nii,

Noglaſche
nenbii

berlmſe

S

etgohei

Ceipcnan
etinn nd
Uipöpitdeun.

e inpinf.

ldiedanpbe

iunbae

lvntziad

Megona peſs

Dſnulinſi

nocgpteelteed

ligſifuenne

in: eli
wuerütn
hetloiſc⸗iid.
GiAlisd a
ſuorcts eel
entpanusteſſ
nuliptatſeh
ltſ a
Elit teN
unnni'nh.
Uermnepefi
ludegnimA
npunrdmt.

ſdcnreca

ſenrſtlea .

lſelul e
dlainiſtin
Hnsegoco.

iurfuiſeſuueſ.
cldiepeſea

il

fũ ſi cũ poſuiſ⸗

mandarũ ſoliꝰ.

F. i.T pbi eſtactio vpera tutele ſimilit ⁊ bec ceſſat. ita ⁊ vbi ẽ alia actio
Hñmin caſu tuo ẽ actio ꝓtutele:vt.j. de eo 4/, tu. l. i. ergo ceſſ⸗ at iſta. nec
obſtat dicta lex armate: qꝛ ibi nõ põt habere locũ bec actio ꝓtutele:
cũ miles nõ poſſit eẽ tutoꝛ. ibi.n.põt hr̃e locũ acno ꝓ tutele. vbi qͥs
eſt babilis:vt hic.⁊.j.de eo q̃ ꝓ tu.l.i.S.ſi quis quaſi.
Apud marcel/

ſem. H qͥd ſi non

oſuiſſem: tñ n⸗ x
nimibimoͤgaue qui aliqua neceſſitate urgente ul
ns. R ginin e neceſſitatis ſuſpitione geſſit.
luicuins eſſent 4A pud marcellũ li. ſcðo dig. que⸗
negons eem rit: ſi ci ꝓpoſuiſſeʒ negotia ticij
kiiciedſs te· Ferere: tu mihi madaueris ut ge
netmibute. rq: an utraqʒuti actiõe poſſim.et
aAFYegoputoutraq; locum habere:

quẽadmodũ ipe marcellꝰſcribit:

alias n ſifideiuſſoꝛem acceperonegotia

ſi mandãtis tñ

putauit negotis geſturꝰ. nã et hic dicit aduerſus
nõ agit 5 dñz. et r g
HH uancz criontellen We.
geſiſſevidefnö ½ε 1 Ed uideamꝰ an fideiuſſoꝛ
ner eoc⸗ hic habere aliquã actionẽ poſſit:
yt .el. madaſii et ueneſt geſtoꝝ negotioꝝ eũage
oriwell d ſe polenn i donãdi aio fidðiuſſit.
ena v ſeruuſ. A. i ſſ. Tẽſicũputauiate I¶ Zcẽ.
no evgie Almihimãdatü negotia geſſi
ſer an ſel acu. Thic naſcitur negotioꝛum geſto⸗
HSõ rum actio ceſſante mandati acti⸗
tum e 3 e . — — 1 . 7
veritas quantuʒ one .Idẽ eſt ẽt ſi ꝓPte fideiuſſero
ſi eius contẽpla
tione feciſſem: vl

etiam plus:vt.j.e.ſi pupilli.S.ſititij.⁊.S.quid ergo inquit pedius.
qð dicit ꝙ ipſe geſſiſſe videt. veꝝ eſt in ſui piudiciũ: vt teneat᷑ dño
tanqꝙᷓ geſſerit. nõ ut alij ob hoc debeat pᷣiudicari quominꝰ agat. nec
obſtat qð dꝛ.j.man.ſi mãdauero.S.ſi curatoꝛ.⁊.l.qui fidẽ.qꝛ ibi in
S. ſi curatoꝛ. in rẽ abſenns nibil im pẽderar.itẽ in.l.qui fidẽ.nõ ꝓhi

bitur agið dſim neg.geſt. pᷣterea lex vr̃ expᷣſſa.j.e.ſi pupilli.i.tñ.⁊.j.

e.cũ alicui.⁊.j.de admi.tu.luciꝰ.S.i.⁊.C.qð cũ eo qͥ in ali.po.l.ei
quiſeruo.in i.
b uack⸗Lenegoel

ieKideiu

o. geſto. mandati.

yerbo. obli. in pꝛin.
Ed videamus an fideiu ſſoꝛ. de quo mõ diximus qͥ ſine man
ato interceſſit. .
em ſi cũ nego. geſ.qꝛ.ſine mãdato fideiuſſit.ſed nũqͥd etiã

ſiſſet in quatuoꝛ caſibꝰ quos dic vt.j.manda.lucius.Rñ.ſic ſi bñ geſ
ſit. als foꝛte nõ. ⁊ qð ſubijcit bic. niſi donãdi ⁊c.ſupple.⁊ niſi in reʒ
ſuã.⁊ niſip innito fideiuſſit:vt.j.mã.l.ex mãdato..fideiuſſoꝛ.⁊.l.ſi
remu.S. ſi paſſus.
n¶ Ded ⁊ ſi putaui.recte bos cõiungit:qꝛ in vtroq; caſu plus valet
venitas qᷓ; falſa opinio.
o ¶ Golus ſempꝛonuꝰ. niſiad titiũ cura ⁊ ſollicimidine: vel alio mõ
pertineat.⁊ ſic intelligit.j.e.liberto..inter negotia.ſjm quoſdaʒ. et
no. bicð Jo. ꝓ eo ꝙ dixit.S.l.iij. in fi.ſed ipᷣe rũdet.ſi m̃ ⁊ iſtius dñi
cõtẽplatioe ſic gẽſtů boc. alias nõ.vel ideo eſt.qꝛ dñs negonioꝝ ñ hʒ
actionẽ nego.ge.aduerſus ticiũ.nec ei tenet᷑:qꝛ nec ipᷣe geſſit ꝑ ſe nec
per aliũ.vñ eſt qdð mihi gerẽti debes teneri tuverꝰdñs ſim Jo. ſ hoc
nõ placet:vt ibidẽ diximus. Itẽ no.ꝙ ex tribꝰ dictis huius.l.qꝙ płꝰ
yalet qð ẽ in veritate ꝙ; qð in opimone.ſic.j.sd.l.acqᷣl.ſcienci. .i.
1· .ð far.l. vulgaris 5. ſiquis ex. . C. plus pa. qvagitur. ꝑ totu :.

cijs aliẽis:et ea geſſit.uerũ et his

oꝛ. qui ſine mandato de indẽnitate mibi pᷣſtanda pmiſit

Yk.j.de fid eiuſſo.l.fideiubere.
K Pauen us virũq;. aduerſus dñm negotioꝝ geſtoꝝ ⁊ aduerſus fi
deiuſſoꝛẽ cditiõe centi ſi eſt certa ꝓmiſſio. als ex ſtipulatu: vt inſti. 5

nteq; ſoluat põt cõuenire dñm: ſicut ſi cũ mãdato interceſ/

Zertius

De negocijs geſtis.

l. doli. F. i. ar. ð. . de iniur.l.illud relatũ.ðin fi.
pupilli.nõ madato tuo.ſi.n.mãdaſſes mãdati actio locũ babet:
yt. C. e. l. ſ mandatum.
q Obligatũ.ſ.iſolidũ:qꝛ mũẽ negotiũ cura ⁊ ſolicitudie.⁊ idẽẽ ſi eras eu
ratoꝛ.idẽ ſipcuratoꝛ cũ ĩ his ſit eadẽ ro:vt.j.e.l.mãdaſti.⁊ ar.j.ad.l.ac.illoᷣ
r MHModo.i.ita demũ.
ſocupletioꝛ.⁊ ſic pa
tet ꝙ ſi quid ð geſtiſ pe
rit ẽt foꝛtuito caſu ꝙ ſit
periculo gerẽtis:ſicut et

dũputomihiate mãdatũ eẽ. S
et ſi cũ putauititij negotia eẽ cuʒ

eẽnt ſẽpꝛonij ea geſſi:ſolus ſem- inalijs alm auosdi⸗
90, R . cemus.j.e.ſi negotia.ſi
beom mihiactione negotioꝝ ge uefeci noĩe tutoꝛis tm̃:
oꝝteneX᷑. I VWlianus. vrtbic ſiue noĩe pupüli

⁊ cõtẽplatiõe erꝰ:vx.C.
e.l.ij. plene dic. qꝛ aut
impendit hic geſtoꝛ ĩ re⸗
neceſſariã pupilli.⁊ tũc
tenetur inſolidũ pupil/
lus quẽcũq; exitum res
habuerit. dũmoõ vtiliter
ſit ei ceptũ:vt.j.e.ſed an
vlxtro. F. i. ?. j.de ſolu. in
pupillo.S.plane.⁊.j.ðᷣ
mi.l. ven. F. item non re
ſtituitur. an vtilit᷑. ⁊ tũc
obtinet ꝙ hic dꝛ. ⁊ ĩiſpi⸗
citur tps litis ↄteſ.vt.j.
e.litis.in pꝛin.⁊.ſ.ð ſo⸗
lu.l.in pupillo.in pꝛin.
ſi aũt volũtariꝰ permitti
tur auferre:vt.j.man..il.
ides.S.idem ait.nõ aũt
agit. vt.j.e.ex duobꝰ q̃
aũt ſũt neceſſarie vel vti
les:vel alie.habes.j.ð
verbo. ſig. l. impenſe.
t ¶ Item ſi ꝓcuratoꝛi.⁊
ita habebat mãdatũ:vt
ʒ.de /ꝓcur.l.i.i.rñſo.
v ¶ Toͤtẽplatiõe.ſ ſi ſui ipe certi ↄdinõe tenet:vt. C. ſicet.pe.eum qui.
x Liberet. ꝓpꝛie quo ad pignus.impꝛopꝛie quo ad creditoꝛem. ſic ⁊.ẽ.de
offi. ꝓcon.l. ij. ac.
y(NHullam.qꝛ nolui.ar.j.cõi diui.l.in boc iudicio.

i pupilli tui negotia geſſero
nõmãdatotuo:ſed ne tutele iu⸗
dicio tenearis: negotioꝝ geſtoꝛũ
te habeoobligatũ Sed ẽt pupil
lũ ſi mõlocupletioꝛꝰ fuerit factꝰ.
Itẽ ſi ꝓcuratoꝛituo mutuã pecu
niã dedero tui ↄtẽplatiõe:ut cre⸗
ditoꝛẽ tuũ ulł pignꝰtuũ liberʒad
uerſus te negotioꝝ geſtoꝝhẽoa⸗
ctionẽ.aduerſus eũ:cũ quo ↄtra.
xi nullãa. Quid tñ ſia ꝓcuratoꝛe
tuo ſtipulatꝰſũs:pᷣt dici ſuꝑeẽ mi
hi aduerſꝰte negotioꝝ geſtoꝝa⸗
ctionẽ:qꝛ exabũdãti hãc ſtipula⸗
tonẽ iterpoſui.Si ꝗs pecuniã uł
aliã quãdã rẽ ad me ꝑferẽdã acce

5iipulatus ſum. poſt numerationem.
2¶NAuia ex abundanti.vioeum ſonat: vt non teneatur ſim quoſdam vtar.

ʒ.de pac.l.iur̃gen.S.ſed ſi fraudandi.ſed m dic contra ſcõᷣm quoſdam: vt
ar. . de inſti. l. meum.in fine.i.reſpon.nam hic abundantia ponitur ꝓ cau⸗
tela:vt.j.de here.inſti.l.i.S.qui neq;.⁊.C.de teſta.teſtamentum in fine. et
vt plene ſcias dicas ꝙ qui accepit in vtilitatem alterius non babet mãda/
tum a dſio.aut non habet.⁊ ſi hbabʒ. aut ad certum hominem. autnon. ⁊ ſi
ad certum.aut vt nuncius.⁊ tunc dſis tenetur ex eo contractu ac ſi ipſe tra
xiſſet. vt.ſ.qð iuſſu.l.fi.⁊.j.qð cum eo.l:.fi.⁊.j.de conſti.pecu.l.qͥ aũt.ꝭ.ſfi.
⁊. C.:qð cum eo.i.ſi ex contractu.aut vt pcuratoꝛ:vt vade ad illum ⁊ accipe
x.nomine meo.⁊ tunc tenetur/ꝓcuratoꝛ excontractu.⁊ dominus ↄtra.man
dan:vt.C. man.ſi litteras.ſi non ad certum bomineʒ.tunc aut qui nuncia
uit boc fecit contemplatiane dominitantum. ⁊ tuncipſeſolus tenetur actio
neg. ge. aut ꝓcuratoꝛis ⁊ domini.⁊ tunc vterq; tenetur:vt hic.⁊ in pꝛicipio
5F. 1 in fine. item tenetur dominus vtili inſtitoꝛia:vt. C. de inſti.l.mutuã.aur
contemplatione ꝓcuratoꝛis tm̃.⁊ tunc ipſe ſolus:vrt.C. ſi cer.pe.l.eum qui.
Si vero nõ erat ꝓcuratoꝛ.ſ neg.geſt.aut qui dedit:fecit cõtẽplatõe dñi ne
g otioꝝ.⁊ tũc renetur dñis.ſi vtiliter ceptũ fuit:qꝛ pecunia erat neceſſaria.lx
fuerit amiſſa:vt.j.e.ſiue heredẽ.⁊.l.ſed an vltro..i.⁊ etiã ſiẽ in actiõe deĩ
rem verſo.que buic comparatur:vt.j.de in ren ver.l.iij.G.i.⁊.S. vnde.ſi cõ/⸗
templanone accipientis:tunc tenetur ipſe rantum. non dominus:miſi ratux
habeat. vel in rem ſuã venat:vel cũ in eo.i.in eam rem in quam accepit ꝓ⸗
curatoꝛem conſtituat:vt.C. qð cum eo.l.ei qui.in fi.⁊.j.ſi cer.pe.l.euʒ.x.¶.
ſi tu. vel cu.inter.l.pe.⁊ de inſti.ſi mutuam.ſi autem contemplatione vtriuſ
q; tenetur vterq;:vt dixi in eo qui hʒ mandatũ:vt hic.⁊.j.e.liberto.i.rñ.i ca
ſu th ⁊ ſiexpꝛeſſum non interueniat mandatum:datur inſtitoꝛia vtilis:vt.j
qð cũ eo.l.fi.in actoꝛe ciuitaus:vel pᷣlato eccleſie vel turoꝛe diceos teneri nñ
niſi pecunia fuerit in vtilitatem cinranis vel eccleſie vel mioꝛis veria: vt.j. ſi
cer. pe.ciuitas.⁊.C. de ſa. l. ec. auc. boc ius.⁊.C.q ex fae.tu.vel cu.l.ſi iſẽ.

LZiber

a ¶ St quis. cpetit. bor cõcedũt quidã ſi mei cõtẽplatiõe fecit..rẽ pferẽdã
acepit. ſed põt dici ꝙ ſemꝑ mei contẽplatiõe feciſſevideat cum cã comodi;
mei fecit: vt.j. ꝓxi..ſi tñ id faciat ſciens.alioqͥn vdicimꝰ ſzm Job. vt in bo
ne fidei.⁊ in malefi.e dificante.datur etiã mihbi actio furti. ? furtiua ↄdiictio
cõpeteret ſi eſſet a me miſſus:ut.j.de furtis.l.eũ qui..ſi eplam.⁊ iulli qͥ mi/⸗
ſit darur mandati: vt.ſ. H
man. ſi vero.. dedi. et

etiam furti:vt. C. ð fur. perit: qꝛ meũ negociuʒ geſn. it: ne⸗

be Ged aſi auis ſ mei gotioꝝ geſtoꝛũ mihi actio aduer⸗
contemplanione. id eſt ſuseũcò as neao
acdoprätarizwie ſan ſus eũ cõpetit¶¶ Sʒ et ſigs neg

tia mea geſſit nõmei ↄtẽplatõeꝰ:

000... . , ,‚—— — —
c ¶ Suũ.eũpotiuſ.iad ſed ſui lucni cã. Labeo ſcribit ſuũ

64 Aabus n R.ie eũ potiꝰ quã meũñ negotiũ geſſiſ⸗
Sn. .ll. malef vol. ſe. ꝗ.n. depdandi cã accedit: ſuo

ẽt ſi ſuo nomine expẽſas
fecit bẽat nõ ſolũ reten/⸗
tionẽ: vt.j. de petitione
bereditaril.iane in 4 .
ſedẽt actionẽ:vt hic.ꝗqa —–— 0, .
nemo dz locupletari c. Ipſe tñ ſi circa res meas aliquid

dehnnnie· impẽderit nõ in id: q ei abeſt: qꝛ
ſe an nole ofiipedit ipꝛobe ad negotia mea acceſſit.
vt tũc repetat:vt bic. an Hx Or facti
ſuo noie:vt tũcnon:vt.jſ S; in nd eso locupletioꝛ factus
ſũ:hʒ ↄt᷑ me actionẽ¶ Si gsita
ſimpliciter uerſatꝰ eſt:ut ſuũ ne⸗

lucro non meo commodo ſtudet.
Sed nihilominꝰ imo magis etis

deodi.inde.ſiin area.ĩ
fi.⁊.j.de excep.do.pau
lus.⁊.j.ad.l.acql.ſi ſer/⸗
uus ſer. F. ſi oliuã. ar.
eſtad banc diſtinctiõe,
j.cõi diui.ĩ boc iudicio.
§F. diuerſum. 7. j. mã. cre
ditoꝛ.⁊ exponeſ lraʒ hic
ſzm Jo. vt hic ſcripſi. et .
boc qñ in faciendo expendit nomine ſuo.ſi autez in reficiẽdo iudicis officiũ

ĩploꝛatẽt ſiẽ malefi.ꝓ neceſſarijs tm̃/ꝓ vtilib ꝑmiitit᷑ auferre:vt.C. de rei

ven. l. domum. „, . . .
e¶¶ Di qs ita. ex vtroq;.i.exnullo latere naſcit᷑ aliqua.nã in nullo cãu naſci
tur actio ex vtroq; latere ad idem.

uaſi meũ. ſ.ſciẽs. vt ↄgruat ſequens exẽplũ ſjm io. tu dicz. vt ibi dices.
g 6 enebitur. ac. neg. geſ. ⁊ego ei.
b

Sciẽs.ergo ⁊ ſi ignoꝛãs.nec tu ſibi:nec ipſe tibi tenek m io. vt dixi. z. e.

l.iij. in fi. ſ̊ ſcðʒ nos idẽ ſi ignoꝛãs.⁊ bic ſubaudi maxime.

i ¶ Hego. geſ.ĩ vt bic. ⁊.ſ.e. liberto. 5. inter. ſed certe ĩmo videt in factum irer

madantẽ ⁊ te.⁊ hoc deficiat.vt.j.man.ſi mandauero.S.ſi curatoꝛ.q ẽõ.ſo⸗
lu. bic in rẽ ipſam q̃ erat abſentis impẽdit.ibi nõ.itẽ bic erat negotiũ dñire
ipſa. ibi ran babinõe.alij tñ diuinãt ꝙ ibi ↄtemplatiòe tñ maãdãans geſſit.
bic ẽt gra dñi ⁊ boc vr colligi ex.l. Sꝛia.ar.im ð.C.e.ſi mandatum.
K ¶ Siqͥs actio.vt bic. ⁊.j.e.⁊ qͥ natura.S.ſiliberto.⁊ boc caſu ð leui culpa
nõ tenet: vt puto:vt argu.S.j.de acqui.re.do.bomo liber. .ui.
1 Bed ſi ego.filij tui. magis tñ pñt dici patris vel dni:vt.j.de mi.l.deniq;
avnuganere⸗ mouet᷑ ⁊c. .
m ¶ Zu mihi tenearis.inſolidũ.⁊ ego tibi.
n Emicitia. l. ta adepta ꝙᷓ; ẽtacquirẽda:vt ſubijcit.vel eoꝝ ↄtẽpla.⁊c.ſj ta
li caſu videt᷑ ꝙ nõ repetat᷑ qd impedit᷑:vt.ſ.e.is q amicitia.queẽ õ.ſʒ ibi eſt
amicitia caritatiua:vt patris ad filiũ vbi nõ repent.hic aũt vt amici qͥ non
vult negotia alteri deperire: vt. j.e.l.i.⁊ facirad bũc.S.j.de in rẽ ver. ſeruꝰ
§. cũ ſticho.⁊.j.ad vell.ſi fideiuſſoꝛes.
o ¶Dütaxat. quo eſt bic negotiũ patris vel dñi.Rñ.re ipſa. cur ergo nõ iſo/⸗
lidũ tenet. Rñ.vt.S. e..itẽſi. S.fi.in fi.⁊ põt dici ſijm Jo.ꝙ hic non loquitur
de negotio peculiari:qð re ipſa dho querit᷑:ſ extinſec.puta emit res a ſer /

uo.alij dicũt ꝙ ſupꝛa in.l.uẽ loquit᷑ qũ nullo mõ ſpectãt ad eü cuiꝰcõtẽpla

riõe gerũtur.ſed hicaliquo mõ ſpectãt ad filiũ vel ſeruũ.iudic apertiꝰ.vbia
liquo mõ poſſum babere obligatũ eũ cuius noie gero.eum cuius res ẽ.ſuo
noĩe nõ cõuenio:vt dixi.j.e.l. S.fi. Dititij.ſʒ filiũ vel ſeruũ inſolidũ natura
liter mibi obligo.⁊ eadẽ obligatiõe pan de peculio noĩe filij.nõ ſuo.⁊ ideʒ
eſt in dño ⁊ ſeruo.ſʒ vbi nullo mõ poſſum obligare eũ cuiꝰ noie gero.qꝛ nul
lo mõ ſpectãtad eũ dñm rei cõuenio:vtin.d.l.S.e.itẽ ſi.ꝭ.fi.
p aede actio neg. geſ.de peculio.ſi eoꝝ cõtemplatione geſſi.
q ſifam ⁊ ſbene dixi dim de peculio im tenen:qꝛ no tenet miſi depeculio

tenebit᷑ negotioꝝ geſtoꝝ actione

gotiũ in ſuis bonis:quaſi meum/
geſſerit:nulla ex utroq;ʒ latere na
ſcit᷑ actõ:qꝛ nec fides bõa hoc pa

etiã vybi ratũ babuent. aʒo.pel ſim yr. cõtinua peculiare negotiũ.non

vtiq; ſic patris ẽ:vt inſolidu teneat᷑:na nec ita vt ratũ habere poſſit:
vꝛ. ſ. de in rẽ ver. ſi res.in fi.⁊.l.ſeque.itẽ ꝓbat ſim ilitudinẽ per aliaʒ
l. eiuſdẽ ti.l.qð ſi ſeruus.ibi ⁊ generaluer ac.⁊ qð ſubijcit hicnon ne
ceſariũ.ſubaudi maxime hm aʒo.yt.j.de in r ver.qdð ſi ſeruꝰ in hboc

. vel ideo dicit nõ
L neceſſariuʒ: qꝛ ſi
,. . —, „ 15: Orſſt
tit᷑.qð ſi ⁊ ſuũet meũ q̃ſi meũ geſ neceſſaniũ mſoli
ſeri: imeii 73 „By dum dus reneret
erit: imeu tenebit H Aaet ſicui quaſiin remver/
mãdauero:ut meuũ negotiũ gerat ſum. ſiue inſtari
od militech „.5 „ς ſtitutoꝛie: vt. E.
qð mihitecũ erat cõe:dicẽdũ eẽ qðs cuʒ eo. leiq.
Labeo ait:ſi ⁊ tuũ geſſit ſciẽs ne ¶vrenio e diat
gotioꝝ geſtoꝝ eũ tibiteneri.¶ Di geſtnereſſanu,.
quis quaſi ſeruꝰmeꝰnegotiũ me- ( vnlitcreet ge⸗
um geſſerit: cũ eẽt uel lbertꝰ: uel Lum oheret ha
ingenu: dabit negotioꝝ geſtoꝛũ non ſuonoiege/
10*. ſj ſis e iit um: vt. j. e. põ/
actio . ſed ſi ego fiij tui negotia po r ſcinſblidi
geſſero:uel ſui:uideamꝰ an tecu, rtenerur.

negotioꝝ geſtoꝝ habeã actioneʒ
et mihbi uidet᷑ ueꝝ:qð Labeo di eſltibilagleor

diſtiguit:et P õponiꝰlibꝛo.xxvi. Giaun tane
pbat ut ſi quidẽ ↄtẽplatõe tui ne nbabiiono re,
gotia geſſipeculiaria tumihite? concliat alleno
nearis . qdð ſi amicitia filij tui: uel bic nqſde cald
fui:uel eoꝝ ↄtẽplatiõe aduerſus l.ij,in ai B
arrg: Im. ANRI—1 cario.ſi ſeruꝰ. ni
patrẽ:ul dñm:ð peculio dũtaxat ſiincaſiby:vtiſ.
ęe.. l. fi. 2. C. ð bis
qᷣ a nõ do. l. i. ſed

videt᷑ ꝙ ꝓpter ratibabitionè inſolidũ cõdẽnandꝰ eſt: vel actiõe qð
iuſſu:vel de in rẽ ver.vt.j.qð iuſſu.l.i.S.ſi ratũ.⁊.j.de in rẽ ver.ſi res.
F. pe. que ſuntõ.ſo.illud locũ babetcũ dñs ↄctũ ſerui ratũ bʒ.ſec ve
ro cũ ↄctũ alterius ꝓ ſeruo ↄbentis ratũ babeat vt hic.itẽ nota ꝙ ſi⸗/

cut negotiũ nõ meo noiĩe geſtũ ratũ baberenõ poſſum:vt ob boc cõ⸗

ueniar ĩſolidũ vt dem̃ ẽ.ita nec hẽo ratũ vtagere poſſim.qͥd ergo ſi rẽ
meam tuo noiĩe vendidiſti. ⁊ ego ratũ babeã vt te cõueniã neg. geſt.
rẽ meã amitto:vt.QC. de reiven.l.mater.uẽ pꝛeciũ exigere nõ poſſum
quid ergo.reſpõdeo ſi quidẽ ratũ babeã ꝙ vendideris nomine meo
⁊ vendidiſti noĩe tuo non nocer mibi cõtra poſſidentẽ.ſi aũt ratum
babeã qð vendidiſtituo noie nõ babiturus ratũ. ſi ſcirẽ me pꝛeauʒ
petere nõ poſſe iunc doli replicatione iuuaboꝛ ð poſſidẽtẽ.arg.S.de
pac. ſi cum te.

t¶ Eodẽ loco põpo.ſcribit.appꝛobando qð dictũ ẽ.⁊ adijcidoqð

ſequit.ſed cui fiet bec adiectio que ſequit᷑.an ei qui babuitratum.an
mꝑ.Rñ.qñ babuitratum.

ſemp.
ñn Sactus ſit.ᷣeſtergo hic caſus vbi in actiõede peculio nõ deducit᷑

qð dño debet. ſic. j.ðᷣ pecu.l.i..ſi cũ impubere.⁊.j.de alea.l.fi.als
generaliter detrabit de peculio:vt.j.depecu.ſed ſi damni.vel dic ꝙ
dñs nõ de peculio:ſed directa ſuo noĩemqꝙ;tuʒ factus eſt locupletioꝛ
tenetur:quaſi re ipᷣa geſtum negotium ſuũ ſit. non peculiare:qꝛ nul⸗
lum erat peculum cum plus patri vel dno debeatur.⁊ ſic nõ ob.qð
alieno nomine:qꝛ res ipſa erat patris vel dnaii.

x Sed ⁊ ſi hominis.ſequi debent ex re vel ex opera.ſed ex hac diſtin

ctiõe nulſa videt᷑ colligi differentia. ſed Jo. dicit banc eſſe differeriã
qꝛvbi putaui ſeruũ noie reꝝ que poſſeſoꝛẽ ſequũtur ago directa actõ
ne nõ de peculio inquãtũ.ſ.locupletioꝛem:vt.S. ꝓxi..ſed vbi ſciui
libeꝝ non niſi de peculio.vnde poſſeſſoꝛis debitu deduceretur qð ñ
placet niſi vt eſt diſtinctũ.S.e.l..ſʒ ſi ego.aʒo.⁊ facit ꝓ boc bec iĩſa

ſeg ⁊ nam non aduerſatur.

b¶ Acnionem directam. vel de peculio vt eſt diſtinctuʒ. S. F. ß ſi ego.
5 Earum. non tecum.&ẽt de peculio:qꝛ nõ exrevel exopera et ſi noĩe

1elhe cum ipſo.bhec omnia vera ſuntin hoc caſu tm̃.vbi nõ cõtem

platiõe poſſeſſoꝛis geſtũ ſit negotiũ.boc dicit ſuperioꝛi ꝓxi.glo.
a¶ Ee ſequũt. ex re tua.yl opꝑa eiꝰ:yt.j.ð acqᷣre.ð do.l.acqrt.s.ð bijs

platione eius.

cbrbornege
n

ſandebn⸗

vVſtſtreih
fCEun

rthicun

ltbofont

o Conomi
egipouirh
us urnran
Nimns prin

diia beſt
ödſeunſe⸗
ercir.
uunsvobe
hrnnnhs

ſtccfnnag ſn
Untchend er

bebmro
fſGv bere
hoe
it Gee.

Ppdcetbebe
ſjel os.
Rebopeſtue⸗

(AAdeſ/
fünemn nbi

Meneneien
Ponnpnius
Nünenn
ulabeden
nhungſe
lgensdfin

Miisge
inpunig

fpeice,

Mnrrdi
Armrang

NMporte

Aeludini

ſbnip

mmmnbit,

ſinifne

unniͤſin

weſa
Denn
lltti Nie

übibnenf,
bjathinn
Nelige *
nuteſin

=
= S
=. =

ſeefſni

Cuſiunmne

nn ſnenſee

uwient6
ſianala;
Menoiö

Monneesſei
Cſnarſne
Conliming
Kunogth
heetylneig
norſtondege
fomgſe⸗

Po tſeingtli
enet.

ſunn
DWücrectg.
SUbligie
loldoneere
SAlemnge
Ubabronore
Coneliaralon

honiegetꝛ k

beſdeai
li iuſ i
cano ſlwn

Kincoſt= g

elaiaCine
ianodolitt

edegniei.
deinfeſenſtS

litaibzl
reiinnag
Untebbocg
hſinctapti

Gönenine, ſ

ngeeni ſe
lens noniene

eſtitinn
ſſatinepens

adſüini
Dubritmnung

euli⸗ ziti

ſriulſiß
Dunnili
nseſltapiie

pealiukn

usſenahgt

ldgoli

4 oolten
ihie
Nenuaen i

=⸗n
=

ren

Tertius

bSiticij ocaderetur. ſiue iuſte ſiue iniuſte occidebatur:qꝛ potuit et

non iure occidi.ſic..qð me. cau.l.recte.
c¶Dempꝛoniũ. plus ergo facit ventas q;; opinio.ᷣ ſic v.ſ.e. ſed an yl⸗
Ro. §. fi. ſed nõne ab eo cui dedi repet: qꝛ turpiter accepit: vt j. ð cõ
di. ob mr. cau.l.ij. Rñ.nõ.qꝛ meo noie nõ dedi. aliꝰ.n. videt᷑ dediſſe

cuius noĩie dedi

niſi non habeat .e.
mri: xe.ſce· dandã actionẽ: idẽqʒ ẽ. ⁊ ſi ſuiiu
hy iem qualter is eẽ eos putaui: n et ſ ſewuũ ñ
vicln nar nage neceſſariũ emero filio tuoet tu ra
tium ſem ;—. . 161 — . .
ne.ſed ſi bocẽ q tcioe. eloco oO cni
ergarmum bit. hoc adiecto qð putat: et ſi ni-
non ſit ſuo nomi Hil ſit in peculio:quoniã plꝰpatri
negeſum. hn. dñoue debet᷑ in patrẽ dãdã actio
nue gen potuit ¶ ẽ inqtuʒ locupletioꝛ ex mea ad⸗-
aus voreu minnſtratiõe factꝰſit ¶Sed et ſi
ominus: vt in „ „„ . —„ . —
bo.ſ. pol. bedi Hhoĩzliberi: qui tibi bõa fide ſᷣuie
Ein aiu e, batmmegotia geſſerorſi ud pi
neius velns ba ast eẽ ſeruũ geſſie Mõponiꝰ
er raum. Hcu, ſcribit eaꝝ reꝝ peculiaꝝ cã:que te
d ſi . 7„ 1 .
Grcend⸗ der ſ equi debẽt: tecũ mihi foꝛe nego
inde babetur ac tioꝝ geſtoꝝ actionẽ:eaꝝuero re⸗

ſi ratum babere

rũ que ipᷣʒ ſequũtur:nõtecũ::ſed

tur. 7 hoc eſt ꝙ 9 2 en e „
diar Secuo. 0 cũipſo' Sed et ſi libeꝝſciueriʒ
robfecob. eay quidẽ rex: queeũ ſequũt: ha
berbona ſolu. beo aduerſuseũ actõeʒ. eax uero
ediein ibrex: quete ſequũt᷑: aduerſuste.
pereat tenet ſem Si Zicij ſeruũ putãs ꝗ erat Sẽ⸗
pꝛoniꝰ:qꝛ ticius ſi: nengr-
80. ⁊ ad euiden .
nam buius. F. · rſ *
ſequentis diſtin m geſto erus Sempꝛoniũ
gueſccu s ge actioneA Gtẽ quenit᷑ apud pediũ
ninegatlam: Mli. vij. ſi Liciũ quaſi debitoꝛẽ tuũ
knus mn babi⸗ extra iudiciũ admonuero: ismi
none. hnõ ſnent Hi ſoluerit cũ debitoꝛ tuꝰnõ eſſʒ:
ſq; revera.aut ge ſt r.,—.
ſuo aut altenrus
ſi ſuo nõ põt agi

tum ratum haben non poſſitnegotiũ nõ ſuo noĩe geſtit:vt. .e.l. .
H̊ ſi ego.niſii ſubſidiũ re perẽpta vel pᷣſcnip.vtſirẽ tuã meo noie ex lu
cratiua cq q̃ſitã vẽdã:vt.j.e.l.fi.⁊.C.ð rebali.h al.l.i.⁊.j.ſi cer.pe.

ſi ⁊ me.ſed.¶ſ.dicebat ꝙ k eſſetad rẽ regreſſus m agi poſſet actiõe

ꝓ pᷣcio:vt.C. de rei vẽ.l. mater.ſed illud cũ pᷣdicta determinatiõe in
relligit bñ dixi ex lucratua. als ad pᷣaũ nullo mõ teneoꝛ:vr inſti. de
lega. F.ſi res aliena.ſi alterius.ſi quidẽ dñi ad quẽ ꝑnnebat agit᷑ ſi

ratũ bʒ.ał nõ niſi vtiliter eſſet geſtum. tũc.n. ꝓ rato dʒ baberi:vt.j.e.
põpo.ſi vero noĩe altenꝰqͥ nõ erat dñs geſſerit.ſi nõ hʒ ratũ agti non

põt ſi bʒ.ſi qdẽ ex ſua raubabitiõe nil pot ei q̃ri nõ tenet: vt bic. ⁊.j.
.l..qͥd ergo.inquit.ſi vero queri pot tenet᷑: vt.j.. pxi.itẽ q̃rit᷑. ⁊

I. e.ſi fid eiuſſoꝛ. F. fi. ⁊. e. e.l..ſi quis pecuniã,ſi aurquoquo mõ ba
beo obligarũ eü cuius noie gero vt filiũ vel ſeruũ tũc dũñs ⁊ prẽtra⸗

tũ hũs tenet᷑ de peculio im:vt.5.e.ꝭ.ſi ego.

.

d ¶ Irem queritur.exira iudiciũ boc ideo dixit vt locũ haberẽt ſequẽ
tia deodiõe idebiii.nq aliter qͥ ratũ bʒ nõ trenet odi.inde.vt.j.mã.l.
ſi fideiuſſoꝛ. S. in omnibus.itẽ iõ qꝛ nõ põt agerem iudicio:vt.j.e.l.

H. videamus.
e¶ Debitoꝛ nõ eẽt. hoc faciebat dubitationem.
¶BSed rau.nũcreſpondet.

Zmutat pᷣſonas.

EtPhgebſo⸗ , ,.
hb ¶ Repenitio.i.cõditio indebiti:vt bic.⁊.j.de fur.

De negocijs geſtis.

ſi vendidero.5F. ſi tiius.

