ſtimi. ſicut er defunctus in ſua minoꝛi etate reſtitui poterat.ſi vero enteige⸗ nö etutrmine pꝛoꝛogatur. vt modo diri. hnnuien
tim. et quia decipuur ſino pete . befunctipeteret reſtiutionẽ? notetur gemina repꝛebeuſio. tamèé quia nibil dixit papi. de pꝛeſide audien
rna Pernong vereſtnuamnler er eſenaẽ etunen heto tfen gemim adeundo ꝑ pꝛocuratoꝛẽ.ſic defectus repꝛehenditur.vt.j.ad.l.ro.de 4 unllirn
poſt. v. au. auar pꝛeRonereretamn de exceptioue iniaris. N. g iac. l. fi. F. l. 7. F. fi. T quia aliã ptermiſit rationẽ.ſ.ideo quia potuit f
uaꝛvelur ongullaug ꝛot 6 l dic vbi erat ipᷣe pꝛeſens.quẽ ꝑ ꝓcuratoꝛẽ debuit adire.v naripe
rem ipam nõ ſecũdus quaſi ſupetruacuus.ar. duo bocpꝛobant.vt.S.ð gato. vel mar ipe pie „2 er uumnt
debennsſlrer gagen gſee tutell. l. qui babet. F. qui autẽ marmeadtollen dic dixit. id eſt fecit. et bic nõ tepꝛebenaiturm aliquo. ſic . de ſin z,

Nelepoeden

uſtuneang
fuſtaumgne

Cunt n
kienpled
umpaee
nproplan
6 Blarn

Poſtſrnang

baurdpe
CNna ſ de
Mhnbalòn.
infiTnnan
ſeponoyt Cn

guicauhin,

enöckteneih.
Cnpsniſina
ſCNemg
ailinneiaO
cöructni. als

eſeneriiteet

kelidi
ci enlare et
nnidn glen
Nſesiueſn n

ueminozents

Dieg nnit
jdalepeni⸗f
eitgegtntn
hpuinmtiid
uncnthth
gter wan
ſigutſctatn
egaogen
ſuuſitln
Nren,
senli
laſeſttima

cnun

Möctbefſin

mwwtil

us frule
nittna
ſatlnn
woqnu en
vinͤſi
dehlilie

1o ſroͤdeſn

.
D
D
DM
DR
.
“M
D
D
.
1
.
“

“

MQuartus

tegrũ reſti diuus.ibi citatus non reſpondit.accurſius floꝛentinus.

e ¶ SPer ꝓcuratoꝛẽ.a pꝛincipio dimiſiũ.vel poſt in abſentia oſtitutũ
fdem dicit. papinianus aſſignando rationc. quare nõ debuir re
ſhitui.et ſic repꝛebenditurnõ in dicto.ſed in cauſa ſiue ratione ſui di

De minoꝛibus.xxv. annoꝝ

poteſt vttotus reſcindatur vtibi dixi.vel verius ſjm azʒ. bic mandauit vrrẽ
pꝛo.x.venderet que valet.xx.reſtituitur niſi pꝛo expen.ſi mãdatoꝛ.patervel
extraneus nõ eſt ſoluendo.et hoc ſubijcit.ſed ſi ex euentu ⁊c.ſed quid ſi ſim
pliciter mãdauit vt fundũ venderet.⁊ bis vendidit pꝛo.x.cũ valeret.xx.R.
dici poteſt minoꝛem reſtitui etiam mandatoꝛe exiſtente ſoluendo.

rri

ccti et iuſte. quia nõ eſt indignus ꝓprer irrogatã penã ſed qͥa tẽpus

ex quo datur ve

ioꝛ. xxv. an. fcũs

prerijt. ⁊ boc eſt
quid emm cc.
5 Judiomn ei ſed qð idẽ dicit etindignũ eſſe p
bDehetu. pꝛo Pter irꝛogatã penã nõ recte quid
o erulaut. eni cõe habet delictũ cũuenia eta
eer gegocio tis Si quis tñ maioꝛ. xxv. ãnis

intra tꝑs reſtitutionis ſtatutũ litẽ

mia. vt. C. de do . eoerir niRi
infervlrvr. ↄteſtatus: poſtea deſtiterit. nihil
l.ũ manituſ.⁊ ſic ei ꝓficit ad in integꝝ reſtitutionẽ
o α½ uu eſtatio ut eſt ſepiſſime reſcrip-
vema. quãdoqqʒ tuüuum. IDem
r eolem ſier Eſtitiſſe aũt is uidet᷑:nõꝗ
cauſa. F. nuc. J.) J.a. I.
canm. e mie dliſtulit: ſy ꝗ liti renũciauit ĩtotũ.
coe babet. IM Zem.
StRa ne NMintegrũ reſtitutione po
1 Pontr auu Rulata aduerſusadiectiõeʒ
aanerit vtbie A Minoꝛe factã ſi quid legatis ex-
ſ.ipꝛoxina.ſen,d penſum eſt:uel pcia eoꝝ qui adli
er ſi nõ expſſere⸗ or aige- 19 ſj
nũciaſſs ft ppem bertatẽ adiectione ei puenerũt':
atur. bic reſtiu/ a Minoꝛe refũdẽdainõ ſunta.quẽ
no her iie re. admodũ ꝑ ↄtrariũ cũ minoꝛ reſti
imte rel petẽde. tuii᷑ ad adeundã hereditatẽque
e einſſe. ante geſta erant ꝑ ꝓcuratoꝛẽ bo⸗
uit vtbie ꝛ . de noꝛũ decreto pᷣtoꝛisad diſtrahen
u deſnnnte e da bona 'm iuris foꝛmmã oſtitutaʒ
papi ſt qs p“ Iata eſſe habẽda calphurnio flac
e ſßer el cho ſeueruset antoninus reſcrip
urpiſ. ſenatuc. lerunt*.e(. Aulus.
l.deſtitilſe. C Nin mãdatopatris filiuſ-
Ha enſem faniliasres patris adminiſtraſſʒ
eſtdebuſa bere nõ hʒ bñficiũ reſtitutionis:nã⁊ ſi
ditai1ia. Di& .& 6,
olapiig es alius ei mãdaſſet: nõ ſuccurretur
mm utquis ro cũ eo modo potius maioꝛi ↄſule⸗
dar uuut auo retur: cuius dãno res ſit ceſſura:
numnncrerutin ſed ſier euẽtu dãnũ minoꝛ paſſu⸗
1n3 l Sen rusſit.quia qdð pꝛeſtiterit ſeruare
ſcʒ expenſa ſunt
ſiſon ſunt.

an ab alio. Rñ. liberras nõ. vt. ſ. eod ẽ ſimulier. nec ↄtractus reſcin/

duntut. vt. . de acquirendo bere. quotiens. ⁊ de bo. auc.iu. poſ.l.ſi ſ

expedieru. 5. i. et legata vero repetũtura legatarijs ↄdiuone indebi
n. vt inffa de condi.inde.l.ij et.iij.
P ¶Mereditatem. quam pꝛimo repudiauerit
8 Relcripſerum. vt hic ⁊.j.de bere.inſti.ſi quis ita inſti.ꝗ.fi.⁊ ſi de
uo ſoluit reunet. vt. . l. ſi nõ expedierit.et facit.j.ad trebei.l.cũ bere/

ditas ex fideicõmiſſiaria cauſa.

r¶c

Im mandato. nõ habet bene. imo vt. S. eodẽ deniq;. S. ſecd

vtrum.ibi pꝛ oinde ſi iuſſu ⁊c.ſo.ibi iuſſi.hic mandauit qð aliud ẽ.
ut inſti. de antilia. tuto. . penul. vel bic in re paterna ibi in peculari.
vel hm Yo. hic no babet beneficin.ſ.pater. filius aut ſic vr ibi.quidð
etigm dierut vt ſitotũ ↄtractũ uelixreſcindi filius nõ poſiir. vr bic.
ſed vt ſaa ꝑſona im exnmani por.vt bi qð uibil eſt. quia bec petere ñ

pecunna

ſit ſua negotia.idemqʒ marcello
placet:

acet: 5 lnlns
AMod ſiminoꝛtſua ſponte

negotiis maioꝛis interuenenit re-

ſtituẽdus erit ne maioꝛi damnũ
accidat ꝙ ſihoc facere recuſaue
rit tũc ſi vuentus fuerit negocioꝝ
geſtoꝝaduerſushanc actionẽ nõ

reſtituitur:ſed cõpellẽdus eſt lic

ei cedere auxiliũ in integrũ reſtitu

tionis ut ꝓcuratoꝛẽ eũ in rẽſua,ʒ
faciat:ut poſſit in hũc modũ dam
num ſibi ꝓpter minoꝛẽ ↄtingẽs
reſarcire.Mõ ſemꝑaũt ea que

cũ mioꝛibus gerũtur:reſcindẽda
ſunt:ſed ad bonũ:et equum redi⸗
genda ſunt:ne magnoincõmoꝰ

do huiꝰ etatis hoĩes afficerẽtur:

nemine cũ his ↄtrabẽte quodꝗ
modo cõmertiũ eis interdiceret᷑

Itaqʒ nili aut mãifeſta circũſcri-

ptio ſit:aut tã negligẽter in ea cã
uerſati ſũt pᷣtoꝛ interponere ſe nõ

debet ¶ Sceuola noſter aiebat ſi

u ¶ Res.ſit ceſſura cuius
„ . ,B mandato gerebat. ſecuſ
ab eo cuius negocia geſſ. it: non ſi ſine mandato. vt. j. l.
Ar. nmia naoer pꝛoxi.in pꝛintipio.
põt:quia isnõerit ſ oluendo ſine x ſalb o erraneo vel
dubio pꝛetoꝛ interueniet.ſi autẽ parrecũ eſſet emancipa
ſig mi ituus.
ipſe dns minoꝛ ſit uratoꝛ uero x erioꝛ uſtefnen ie.
maioꝛis etatis:non põt facile dñũs ſe uo. Kfeur lz pꝛo. x
r . niſz mada dederit mãdato dñii rẽ
audin :niſi mãdato eius geſtum quevalebat. xx. iõ quo
ſie it: neca pꝛocuratoꝛe ſeruari res ad oñm nipoſieei in
1t .,– puiari.tamẽ tũc ſupple
poſl i . rgo et ſi c meroo no bitur pꝛeciũ iuſtũ vt ta⸗
mine minoꝛ circũſcriptusſit:ipu li medela ſibi oſulatur
tari debet hoc dño qui tali cõmi- perretentionẽ. vt. . de

pꝛocuratoꝛibuſ.l.q oĩa
in finen.
5Gi aũt. pꝛocurato:
vero.i.pꝛocurans.nam
ſtarim diſtingnit.

a ¶ Audin. ſi velit reſti/
tui ↄtra eũ qui cõtraxtt

cũ pꝛocuratoꝛe ſuo.ſʒ cõ
tra. C. ſi tu. vel cu. inter
l.antepe.et.l.fi.ſo.alið

in tutoꝛe uel curatoꝛe vt

ibi.aliuòo in pꝛocurato⸗
re. vt hic.ſed que eſt rõ.
foꝛte ea quia tutoꝛ gerit
ex neceſſitate.pꝛocura⸗
toꝛ ex voluntate.vñ mi⸗
nus eſt cũ tutoꝛe agen⸗
dum. mitius autẽ cũ eo

gasgi pꝛobo.qꝛ pꝛocurato

rem pꝛius minoꝛ excute
re neceſſe bahet vt hicſʒ
nõ tutoꝛẽ.qꝛ põt alium
eligere.ar.pꝛo hac rõne
ſ. de dẽpoſi.l. i. F. meri /
to.et. . boc autem.

b Poſſit. quia non eſt

ſoluedo. et foꝛte hoc ca⸗
ſu intelligitur cũ mãda

uit ſim pliciter vt vẽderʒ
ſi aũt vt pꝛo.xx.venderʒ

qð valebat plus cũ fece
rit ſim mandatũ nõ vi⸗

delur teneri minoꝛi acu

ons mãdati et ſic pote/
rit minoꝛ reſtitui vt pꝛo
eodẽ debeat baben. cuz
deſtituuur acunone man
dani ẽt cũ ẽ ille nõ ſoluẽ

do. Cc ago qr reſtituiur minoe tñ ergo nõ maioꝛ. eteſt ide. . ij. Rñ

d ¶ Circũſcriptuũ.cũ eſſet pꝛocuratoꝛ in pꝛimo et ſecundo caſu legis.

e ¶ VImpurari.vt. . l.lij. . fi. er.l.ſe.et.j.de inſti.ſed ſi..fi.

amnũ accidat.ſʒ in quo ſi ratũ nõ baberet.Rñ.vtqꝛ rem emit de

Dod ſi minoꝛi reſtiuẽdus cnit.aduerſus ſecũ ↄrrabentẽ in reby dfit

dni.nec eã rem ipᷣe reddere vult vel nõ põt.vñ ad pecuniã reſtituit᷑

b ¶ Pꝛocuraroꝛem. eum cuius negotia geſta ſunt.⁊ ſic poterat cedi boc ius
ſed ↄtra.j.de admi.tu.l.ex pluribuſ.ioiu.ibi eſt adeo ꝑſonale.ut necad be

redem tanſeat. bic ſic et. S.e.l.minoꝛ.S.fi.itẽ bic aliud fieri nõ poterat. ibi

eratactio que poterat cedi.itẽ ↄtra.C.ð qui.mu.uelpᷣſta.ne.ii.excu.l.i.li.
x.ſed ibi no erat ceſſio.ſed queda factoꝝ comiſſio.que per aliũ facere vole⸗

bat. et facit.j.de admi.tu.ſi minoꝛis.ibi vide.

O Hon ſemper. ad bonũ.i. ad vtilitatem et equitartem.
L Bunt. denegando reſtitutionem quandoq.

.
iiih

INnterdiceretur

Liber.

vyt bic ⁊. ſ.ad vell.ſi mulier tanqᷓ ⁊ dixi.S.e.⁊ ſi ſiſ.S.ið

faciũt. a ¶ Eircũſcriptio.ſ.de dolo aduerſarij. b Megligenter
ſui facilitate. aceur. c ꝓ CLauſa. vr ſit dignus reſtitutione.
d Sceuola. repellẽdus ẽ.ĩmo admittẽdus videtp reſtitutionẽ.vt. L. 8 re
pn. bere.l.fi.in fi. que ẽotra. ſolu. bicloquuur de extraneo herede.ibi ð ſuo

.

boc nõ valʒ. qꝛ dicit bic
õmiſit vel repudiauit.
niſi dicas õmiſit tacen⸗
do repudiauit.ſ.expᷣſſe
vel bic loquit᷑cũ habu⸗
it ſubſtitutũ.ibi cũ non

habuit. vel dic vendita

fuit hereditas.ibi q̃daʒ
res hel hoc ius vetus.
yel bicĩ maioꝛi etate fu
erunt vendita ibi in mi
noꝛi.vel bic a ſubſtiiu⸗
to ibi a creditoribus.vł
hiclaboꝛabatad pecu
niã parandã ibi non.
e ¶¶ Di ſeruus circũſcrip
ſerir emendo ab eo.⁊ ſic
reibba.ꝰ
f Bubẽdus ẽ.petita re
ſtiiutione foꝛte:⁊ ſic ĩ ſe
quenit.
g¶¶ Erx peculio. ſic. j. de
ac. et oblig.l. ex Zctibꝰ.

bEt dolus. bic mutat
caſum quando dolo.
i ¶ Interuenerit. extra
ↄtractũ.vt.S.de dolo.
ſi oleũ.S.pe.vel ẽt ĩ con
traciu quia dedit cauſã
ptractui vñ maioꝛ de
dolo minoꝛ reſtituit hie
lꝛ ¶ Aur noxe. nota dak
pꝛo noxavel ad verbe⸗/
randũ.⁊ tamẽ de pecu

lio agitur.vt.j.de act.?

obli.l.ex contractibus.
ſic ⁊ in quolibet noxali
ad aliud agituret alið
cõſequit᷑.vt.j.de re iu.l.

miles. SF. decẽ. ſy eleciio

cuius erit de verbere. vl
de noxa.Rñ.dhi nõ mi⸗
noꝛis. vt.j.de iniur. ſi
vnus.F. cũ ſeruus. iteʒ

nota ꝙ vbi pecunia de

eſt in coꝛꝑpe ſuppletur.

quis iuuenili leuitate ductꝰomiſe
rit uel repudiauerit hereditatẽuł
bonoꝝ poſſeſſionẽ:ſiq̃dẽ oĩa ĩnte
gra ſint:oĩmõ audiẽdusẽ:ſi uero
lã diſtracta hereditate ⁊ negociiſ
finitisad paratã pecuniã laboꝛi-
bus ſubſtitutisuẽiat:repellẽdus
eſt ergo multoq; parciꝰex hac cã
heredẽ mioꝛisreſtituendã eẽ.Si
ſeruus ulł filiuſfa.mĩoꝛẽ circũſcri

pſerit: pater ðñsue qð ad eũ ꝑue

nerit: reſtituere iubẽdus ẽ:qð ſi
ſi ꝑueit: ex peculio eoꝝ pᷣſtare:ſi
ex neutro ſatiſfiet ⁊ dolꝰ pui int
uenerit aut uerberibꝰ caſtigãdus
aut noxe dedẽdus erit.ſʒ ſifiliuſ
fa.hoc fecit:ob dolũ ſuũ ↄdẽna⸗
bit᷑.. Reſtitutio ãt ita facienda
eſt:ut unuſꝗſqʒin integrũius ſu
um recipiat.itaq; ſi in uẽdẽdo fũ
dũ circũſcriptusreſtituet᷑ iubeat
pᷣtoꝛemptoꝛẽ fundũ cũ fructibuſ
reddere:et pᷣciũ reciꝑe:niſi tunc
dederit cũ eũ ꝑdituxnõignoꝛarʒ

ſicuti facit ĩ ea pecunia q̃ ei ↄſum

pturo credit᷑ſz parciꝰ in uẽditõeꝰ
quia es alienũ ei ſoluit᷑:qð facere
neceſſe eſt.credere aũt nõẽ neceſ
ſe.nã et ſioꝛigo ↄtractꝰita ↄſti⸗

vt. z.de iuriſ.om.iu.ſi quis ſ Kei ſeruos.⁊ deĩ ius vocan..l.fi.⁊.j.de pa
.

ctis.l. i. F. generaliter. . C. de

fu. l. quicũqz. F. ꝙ ſi. 1 dicvt ibt no. hm b

1Kodabit quõ cũ nibil bẽat. ſñ. fiet erxecutio cũ aliquid babebir.
m Reſtitutio. ⁊ pꝛecium recipere.l.pꝛecipiendo iſti qð reddat.

ſubat

er

n Mon ignoret. vel ignoꝛare nõ debuiſlet. vt ar. ſ.qð vi aur clam.l.ſeruus
4 udi hic ⁊ ꝑdidit.alias nõ. vt. S.e.l.ait pꝛe.S.pe.ſjm Jo.

p n venditione.ſ.denegatur pꝛeciũ reſtitui emptooi. .
q In venditione. nõ ita pꝛõpte denegatfactio in venditoꝛẽ. qꝛ fauoꝛabili/
or eſt pſona ſoluentis.q; credentis quo ad pꝛobationes.etpᷣſumptoõnes p
pter neceſſiratẽ que unponit᷑ ſoluentinõ mutuanti.ut ſubijcit. ⁊ ar. C. de ca

—

—

nke⸗ nec bic repetitur ſi conſumpſent. Jo.

um. l. mater. 7. ſ. depoſiti. l.i. . merito. idẽ tamẽ dicitur vtrobiq;. vt. . eoð
patri. . ſi pecunia.ar. S. e. S. ſceuola.⁊ vbicũq; ponit᷑in.l.aduerbiũ.maxie

Eimioꝛi. vẽdẽti.
t ¶ Mã et ſi.i.quamuis.

86ſinõ ẽ neceſ.niſi q; ꝓmiſerit cedere.⁊ qð raro fit
y Mon oĩmodo ſed ſalua pecunia ei reſtituit᷑

ſempꝑ. ſiue ſoluit ſiue credidit quis mioꝛi.vt.j.ea. patri. i. 7.S. e. l. ait pꝛe.
S. pe. iicet pꝛõptioꝛ r ſit in ſolutione debitiq́; in mutuo.ſi at alias non eſt

ſalua nũqᷓ; repetif.vt.ſ.dea

dmi tu.l.ſiſine herede.S.interpoſito ⁊ hbocſim

Jo. ſed Pla. aliud in ſolutione qᷓ; in mutuo dicit. naʒ in ſolutione ſi ſoluit

mĩoꝛiↄſumpturo ⁊

ſedentiin ludo ꝑditionis reſtituit.ſi haber. alias non

ybi vero ſoluitnõ ſedenti ꝑditionis ludo.ſiue babet ſine nõ reddit bocma

le. qð repꝛobaturin dicta.l.j.de admi.tu. ſine bere.. interpoſito.
vbi vero dedi mutuo ſedenti in ꝑduionis ludo.etiã ſi babetnon re
ſtituitur bic male.ſivero nõ ſedenti dedi.redditſi babet.nõ alias.
cui vtriq; maledictio valde ↄſtat dicta.l.ſ.eodem patri..ſi pecu⸗

niã.nã aut loquitur lexilla patri:qð nõ ſedebati

tit ut ĩfirmãda ſit:ſi tñ neceſſe fu
it pciũ ſolui:nõ oĩmõ emptoꝛ dã
noafficiẽdusẽ.iſ. Exhocedicto
nulla ꝓpꝛiaFactiouel cautõ ꝓfici
ſcit᷑.totũ aũt pendet ex pᷣtoꝛsco⸗
gnitione. h ¶ Nlius.
i LZud nullã hʒ dubitationeʒ
quin mioꝛ ſi nõdebitũ ſoluerit ex
ea cã ex qua iure ciuili repetitio ñ
eſt:dãda ſit eiutilisactõ ad repe
tendũ:cũ ⁊ maioꝛibꝰ xxv.ãnis iu
ſtis cauſis dani ſolet repetitio.
¶ Sitalis intetueniat iuuenis cui
pſtanda ſit reſtitutio:ipᷣo poſtulã

te pᷣſtari debʒ aut ꝓcuratoꝛi eius

cui idipᷣm noĩatim mãdatũ ſit.ꝗ
uero generale mãdatũ de uniuer

ſisnegociis gerẽdis alleget non
debet audiri:

pa¶Aulus.
Nod ſide ſpeciali manda
odubitet᷑ cũ reſtitutio po⸗
ſtul
tam rem dñʒ habiturũ rei põr me
deri. ꝙ ſiis qui circũſcripſiſſe di
cetur:abſit defenſoꝛ eiꝰſatis iudi
catũ ſolui dare debebit.

MAtri pꝛo filio oimodop̃ſtã
dav reſtitutio ẽ licet filius reſtitui

exqui. cau. ma.ſ.f.queſunt ↄtra. quia pꝛimo ꝑ o

:interpoſita ſtipbulatione ra

nludo ꝑditionis.

et tũc deberʒ hm
pla.reſtituete ſo

lutam pecuniaʒ

ſiue habetur ſiue
nõ.qð ibi nega
tur in vltio Rñ.
aut vero quãdo

ſegebat. et tunc

nõ debet reſtitu⸗
ere mutuã pecu⸗
niã. etiã ſi babe
ret qð ibi negat
in pꝛimo rñ. iteʒ
q̃ro vt.ſ.e.ſi mi⸗

arn aut mutu

etur maioꝛi. ſiue
opſumitur ſiue ñ.
ſuue babeat eaʒ

dabitur reperi /
tio. licet ſit ar. ð.
ſ. manda.ſivero
non re. 5. ſi ad /

oleſcens. 2.ſ. ꝓ

emp.ſi quis cũ.
⁊.ſ.qua.xe.acti.
no da. l. ij. H bec
vltima loquitur
cũ colluſoꝛes cõ
traxerũt inter ſe.
ſecus ſi extraneꝰ
cũ luſoꝛe. vel id
in actiõe de euic
tione.aliud ĩ pꝛi

cipali. itẽ nota. j

e.ſi minoꝛi.

x¶ Ex boc edicto
nulla ppꝛia.boc
eſt otra MM. qui
dixit ꝙ iure acti
onis petebatur
reſtitutio iſta. vt
dixi.ð.e.in cau/⸗
le.ij.in pꝛin.nec

obſtat. S. e.ĩ cãe.

S. interdũ. et. E

ffiñ petitur reſtõ. yt

bic qua data daur pꝛima,actio vtilis.vt in ↄtrarijs

1¶ Cognitione. id eſt iudicis offino

. Aud nullã. nõ é. vt ex cauſa queꝑ inficiationẽ creſcit. vt. C. ö
Adic.inde.l.ea que.itẽquandoſtm naturale debitũ eſt exigno
rantia iunis ſolutũ.vt.j.de Odic.inde.l.interdũ.⁊.C.ſi aduer. ſo.l.iĩ
a ¶¶ Actio.i.Odiciio indebiti.petita pᷣus reſtitutõe

„ debite.

b¶ uũ et maioꝛibꝰ.ꝑ erroꝛẽ facti ſoluentibꝰvltra falcidiã. vt. C. ad
c ¶ Di talis.ipᷣo poſtulãte.ſʒ an petet cũ auctoꝛitate tu A.fal.erroꝛ
toꝛis vel curatoꝛis.Rñ.ſic.vt. C. de auc:pꝛeſ.l.fi.itẽ in ↄſtituendo p
curatoꝛc.an exiget auctoꝛitatẽ tu. vel cu.r̃. ſic vt.C. de ꝓcu.l.neq;.

d on debet. niſi et ſpeciale de boc bẽat mandatũ.et ſic no. ſpecci

lem caſum vbi ſpeciale deſideratmandatũ.vt hic.⁊.. eti Pp ꝓcu.
cau.re.l.i.et.j.de reli.l.vel ꝙ.et dixi.s.de pꝛocu. pomponius ibi ex/
beredatis ⁊c.regulariter ↄtra vt.j.pꝛo ſocio.l.actione..renũciari.⁊=
ſ. de ſolu. vero. et. j. de iniu. l. ſ ſivnus. F. ſi pꝛocuratoꝛem.
ꝗ ogdſi ſolui.et nibilominus de raro.pt.õ.de pꝛocura.uõ ſo⸗

llum. F. eſt et alius caſus.

Atri pꝛo filio.ſalicet conuento.ſjm Jo.
Peſtanda eſt reſtiturio.ĩmo videtur deneganda. vt.S. eoð.

l. i

i. 5.led yru bi anboc auxili ꝛc qᷓ eſt oma ſolu. ſm Jo. bic loq/

ſiue noͤ. ſemper

N

lsheniſno
nuſe
ſlo gtäiurc
cmiurgof
ſotherteſtn

(hipanipr

Nckſdepeate
Penmrlaf
Nellai eſin
fonnansvor
Peſtßue
ſuütpngn voi
ſogwenurn
Arſimec-
laßcauſort
frunrvid
Ghotanu
Nſtgb
Cgriurnonen
ſiocgden
lauſpotm
Wnſchode
Ulnalgdian
Ndedeng
ionnan
ſhalitene⸗
ſiipeckne
Peulig eren
fumn tei
ſengek.

bhlln
Nſe)en

Crin
Cockin

Rideuc
ngIuen
ullin
ſfinron
1ide
Ehn
1Ate

Ktonen

ſun el
nebihene
unglinſi⸗

Aurder⸗ i

nödchenti

nin aüiſb.
nacöbie
Unpinofſ iI

Nonſeütn

eurnunnde
Piminrſte .
ſurbih g

cbinr te⸗

nolsſin.

—
olſens,t=

enpſigns.

„

Uareritinnte
ſsſanm⸗
i loe ſe

—

liekk
Fingenun
Cicltſaste.

nacnodede

Norealigii

cpelltina

eli ninet⸗

nullapp de
ctonn n

dictgineen
Onis Hetehnn e

ſeſttunoſunt
dineinau

Eiſinenn.

ſeſinn
Hinglin
pennmrthe.
5

elt

debitieſte k

iade d

1 .

Ne

Quartus

tur quando filius dedit damnũ alicui per culpã. vnð ↄueniebatur

Inius actione leg

id eſt noie filij eriam eo inui

is acquilie qua ↄuẽtus reſtituitur pater pꝛo filio.

lto. et qðᷣ dicit tenet. dic. i. tenen põt da⸗

ta ſnia. ↄtra filiũ nõ pꝛius. vt. ſ. de pecu.l.iij S. idẽ ſcribit. ⁊. . de no
xali.l. quotiens.et.l.ſequenti. Itẽ ideo ꝑ culpã dixi.quia tũc in to /

tuz reſtituitur vt
ꝛo nõ delinqn

ie babeat. vt. C.

ſi aduer. delic. l

i. ſecus ſi ꝑ dolũ

vt. S. e.ſi ex cau⸗
ſa. S. nüc viden /
dum. etin. l. ton
traria loqᷣt quã

do iam pater de

peculio teneba
ſic em̃ loquitur

iſm vnũ ſenſum

5.e.l.cũ manda

ro.i. r. que eſt ſi

miluer otraria.
nam bi ſubau /
di. l. pater ſcᷣm
Jo. cu iam ð pe
culio tenebatur.
alij dicũt qy bic
pater vel legiti/
mus admiſtra /
oꝛ vel defẽſoꝛ
filio ↄuẽiiur.v
reſtituitur pꝛo fi

lio. hec reſtitu/

tio enã patri pꝛo

Ddeſt ſi de peculio

ↄuen iur. licʒ fi⸗
deiuſſoꝛi reſtitn
tio minoꝛis non
pꝛoſit.h̊ ſua qnʒ

ſi aũt pater noie

ſuo ↄuenitur nũ

ꝙ̃eſt reſtituẽd?.
licet fideiuſſoꝛ re
ſtituatur quẽdo
qᷓ; ſi ↄueniatur.

alij dicut ꝙ bic
loquiturmoꝛtuo
filio. 1 ꝙ dicit te
netur l. poſt moꝛ

tem vſq; ad an/

num. alij dicunt
bic petit pat᷑

totũ ↄtractũ re⸗
ſcindi idcirco qꝛ

ſibi ꝓdeſt.ne de
peculio teneat.
pꝛima ⁊ ſecũda
verioꝛ eſt.

nolite: qa patris piculuz agit᷑:ꝗ ð
peculio tenet᷑ ex quo apparet ce

teros cognatosuelaffines alteri-
us eẽ ↄditõiſ. nec aliter audini oꝑ

tetqᷓᷓ ſi er uoluntate adoleſcẽtis
poſtulẽt: aut eiꝰ uite ſit iſte adole
ſcẽs ut meritoẽt boĩs ei debeat ĩ⸗
terdicin. Si pecuniãquã mutuaʒ
mioꝛ accepit diſſipauit: ðnegare
dʒ ꝓcõſul creditoꝛi aduerſus euʒ
actõeʒ. ꝙ ſiegẽti mioꝛ crediðꝛit

ulteriꝰ ꝓcedendũnõẽq; ut iube

at iuuenẽ actionibꝰſuis quas hʒ
aduerſꝰeũ cui ipe credidiſſʒ cede

rercreditoꝛi ſuo.pᷣdiũaquoq; ſi ex

ea pecunia plurisqᷓ; oꝑtet emit

ita tẽperãda res erit: ut iubeat uẽł

ditoꝛ reddito pᷣcio recupare pᷣdi
um ita ut ſine alteriꝰ dano ẽt cre⸗

ditoꝛ a iuuene ſuũ ↄſeq̃t. ex quo
ſcʒz ſil intelligimꝰquid obſeruani
opꝑteatꝰ: ſi ſua pecunia pluris q;

opꝑteat emerit: ut tñ ĩhoc ⁊ ſuꝑio

ri caſu uẽditoꝛ ꝗ pᷣdiũ uẽdidit ẽt
uſuraſ qs ex ea pecũia ꝑcepit:aut
pcipe potuit reddat:⁊ fructꝰ qui

bus locupletioꝛ ẽ fcũsiuuenisre/
cipiat¶ Itẽ ex diuerſo ſi minoꝛe

—

pcio qᷓ; opꝑtuearat uẽdiderit ado

leſcẽsẽptoꝛ ꝗð iuberi debebit Pp⸗
dia cñ ifructibꝰ reſtituere.iuuẽis

t eatenꝰex pcio redre quatenꝰ

exea pecunia locupletioꝛ fcũs eſt

¶ DSi mioꝛ qnis. xxv.ſine cã debi⸗

b olit. no. , fllio inuuo prin iure filij noe agit petẽdo reſtitutio

nsẽ. ſic. ]. ſolu. ma.l
Ar. orra. . de inoff. .
i ¶ Eenet.i. teneri põt data ſnia et eo ↄdenato.

ſi cu. F. ſi is. ⁊. ſ. de iniure. ſed ſi vnius..filio.
teſta. l. papinia. in pam. ſed ibi fuit m̃ filij ĩiuria

vvt ibi dicit.

ł ¶ Ex quo. quia quod in vno conceduur in alijs pꝛobiberi videtur
vi. ſ. de indi. cum pꝛetoꝛ. et. Q. de pꝛocura.l.maritus. .
1 Ervolutiatel. expꝛeſſa. vt. S. e.l· illud. 5. ſitalis. licet alias iſti ad
mutũtur ſinemand ato. vt. s. de pꝛocura. ſed et bee.
m ¶ Inierdlici. quo caſu ſunt in curatione agnatoꝛũ.vt.j.de curato.
fur.ſ.i.in pꝛi.et inſti.de cura to. F. tem. vndetanqᷓ curatoꝛes petet re
ſtitutionem de bis que fecerant pꝛius.

n (Bi pecuniã debet.nõ ipo iure. ſed data reſtitutione.vt.C.ſi ad/

uer.cre.i.i.et.ij.acc.

Eedere. nota ꝙ cedẽdo actionẽ liberatur etiã quãdo nõ pꝛopter
lonem. ſed ꝓpier em tenebatur. ſicſ. ſi. qua. pou. fe, dica. l. F· ſi

De minoꝛibus.tx.annoꝝ

poſt. et. . cõmoꝛl. ſi vr erto. 5. idem labeo. et.j.de reiven..l. ſi boĩeʒ. F. li. ſi
aüt ob boc quis teneiurꝙ babeat actionẽ indubitabiliter liberat cedendo
vt. ſ. de pecu.qð debetur.in fi. 4 Pꝛediu.ſi ex ea pecunia quã mu⸗

iuo minoꝛ accepit. r ¶¶ Emit. l. minoꝛ. S
t¶Alterius.. vẽditoꝛis. nã rebabebit fundũ

toꝛi acceptũ tulerit nõ ſolũ in ipᷣʒ
ſʒẽt in fideiuſſoꝛẽ ⁊ in pignoꝛa ac
tio reſtitui debet et ſiex duobꝰre⸗
is alteri acceptotulerit in utrũqʒ
reſtituẽda ẽ actioex hoc intellig

musl! danoſam ſibi nouationem
fecerit foꝛte ſi abidoneodebitoꝛe

ad inopẽ nouãdi cauſa trãſtulerit
obligationẽ oꝑtere eũ in pꝛioꝛem
debitoꝛem reſtitui:.¶ Aduerſus
eosquoqʒ reſtitutto pᷣſtanda eſt
quoꝝ de dolo agere nõ ꝑmittitur
niſiquedã ꝑſone ſpecialilege er
cepte ſint. C Eſus
cVm minoꝛ quiq; ⁊ uigin
ti annis aduerſus eũ cũ quo tute
le egit reſtituit᷑:nõideotutoꝛi cõ⸗
trariũ tutele iudiciũ reſtituenduʒ
eſt. m ◻Odeſti
Liã ſi patres eodẽqʒ tuto⸗
re auctoꝛitateipupillus captꝰpꝛo
baripoſſit curatoꝛẽ poſtea ei das
tum noie ipius in integrũ reſtõeʒ

—

poſtulare nõ ꝓhiberi Excauſa
curationis odemnata pupilla ad

uerſus unũ capitulũ ſentẽtie reſti
tui uolebat:⁊ qꝛ uidebat᷑ ĩ ceteris
litisſpẽbusreleuata fuiſſe actoꝛ
maioꝛ etate qͥ acqeuit tũc tꝑisſen
tẽcie dicebat totã debere litem re
ſtaurare.modeſti. Rñ.ſiſpẽsiĩ q̃
pupilla in integrũ reſtitui deſide/
rat ceteris ſpẽbusnõ coheret ni⸗
hil ꝓpõi cur atota ſnia recediac

6 Aduerſus.non permirtitur quia multe ſunt. vt. S. de dolo. l. nõ debet.

Reddito pdo. ſ.minoꝛi.
u ¶Dpieat. nam bic ſicut

ſuperioꝛi caſu venduio
reſcinditur.ſi fuit mioꝛ
decepius. hoc ipo vt cõ
traheret.ſecus ſi mino/⸗
ri pcio tm.q: tunc ad iu
ſtu reducendũ eſt. vt. j.
de iure do. ſi res. F. i. eo
dem mõ intelligo. j. ⸗
ximo. F. item ex omerſo
⁊c.vel dic bic ei ibi ꝑ re
ſtuutionẽ etiã ſi minoꝛi
ꝛecio fuit tm̃ deceptio.
x ¶ Moc et ſup erioꝛi.i.
quãdo ex ſua:⁊ quàdo
ex mutua pecunia pꝛe⸗
dium einn
¶Qui pꝛedium uendi
dit. allas pciũ reddidit
5 ¶Recipiat.ſ. vẽditoꝛ.

a Aeudident. decreto

interpoſito
b ¶¶ Lu fructibus. etiam
quos percipere potuit.
qꝛ ſic eſt in vſuns.s.ꝓ⸗
xunorn.
c Escuplenor. nõ auũt
debeiurminoꝛ vſura lʒ
petat frucius qꝛ bic nõ
ex alrerius ꝑlona: ſed
ſua ↄuemitur.alioquin
ↄtra.j.e.l.minoꝛ.S. pꝛe
dia. et boc no.ↄtra ſen/
tentiã pla.qua repꝛoba
uimus. S. qð ſi minoꝛ.
. pe. ipe exponit. l. iſtã
lãtum in vluris.nã ſoꝛ
rem tora reddit m eü
d. Bi mioꝛ reſtitui. ſic
6. qꝙ me.cauſa illud. nã
ex acceptillatione rei et
fideiuſſoꝛ liberatur.vt.j
de accepti.⁊ ꝑ iuliuran.
5§. 7 ſi fideiuloꝛ i
e ¶ Alteni accepto tule⸗
rit.et ſic in altero libera
nio ꝑuenn.yt. ſ. de iure⸗
uran. duobus. F. ex du
f¶ Debitoꝛẽ reſti. et euz
in que traſlata eſt obli⸗
gauo lib erari.vt. C. de
repu.l.i.

ege. vt C. qui et aduer. quos. l. fi
hb Aege. vt pater et patronus. vt. Q. qui et a uos.l. fi. .
— Am minoꝛ.qꝙᷓ quinq; ⁊ viginii reſtituẽdus eſt.imovidet᷑reſtituẽ dus

t. C. ſi aduer. tranſac. l.i. ?.ij. que ſuntoit.

.

ibi. aliud in ſniavt bic. quaſi ſibi iputeturꝙn
ex alia cã ſuã actionẽ remilit.ſ.pacto quã a mio

rius diſtingue an ſint ↄiũcta.et iũc reſtituat. alias nõ.ar.ſ.l. 1. K. l.

Zũ tutoꝛe.qð eiſe põt. vtin inſti.de le. pare.tu. l¶ Auccoꝛe. in cõ
(trabedo. acc m Wꝛoban poſſit. no àa Pre. tu elreſtin
no. vt. E. qui et aduer. quos./fi. er fa. C. ſi tu. vel cu. l. ét. n ¶Er cã. cu

ratõis.i.tutele.finita tutela iã aliquo mõ.al. em̃

tũc em negsret reſtiui

agi nõ põt.vt.j.ð tu.⁊ ra.

diſ.l. niſi. uel er curatoꝛẽ.nã ⁊ pupillꝰ bʒ cutatoꝛe qnʒ. vel dic ex c.i.ex cã
cuiuſdã cure qua pater ſuus fecit cuiuſda adulti cui pupila ſucceſſit.
0E c actoz. litoꝛ yel curgro: q egerqtonano iudicio tutele yel nego.

ſo.aliud in trãſacciõe vt
on appellauit.vel bic tutoꝛ
ꝛe ſe liberauit.ſ.ſnia.vel ve⸗

Liber.
gel. vel dic directa negotion geſton. Hm aliũ caſum. oꝛcini.ſ. defũcti. vt. .defideicõ. li. cñ qſi. S. idẽ dicendũ. accur.
aie e e i e ante valebu ꝓ ꝑte nõ. ſed .ſ.ſami. her.l.ĩq bof o noõ admiuntur. vt fiat reuocatio. cũ debitũ receperũt.vt.j.de con
aiudicio.ſo.ibiĩ ↄiũctis.ar.j.ð edi.edic.cũ eiuſoẽ.et.j.e.cutoꝛ. .i.⁊. C. ð ap dic. inde.l.repetirio.⁊. Q. depoſin.l. fi. ⁊. q in frau. credi.l.pupilꝰ
pel.l.amplioꝛẽ.S.i.⁊ de tẽp.ap.l.ꝑ.banc.ſecus in diſiũctis.vt bic.ſic ergo 7.. de bo. au. iu.pol.l.ſi nõ expedierit.S.i.nã recte factũ nõ deberer
tot ſunt ſnie quot ſuntcapitula.ſicut tot legata quot ſunt anni.vt.j.de do. reuocari.vt bic.⁊.S.e.l.in integrũ.⁊.C.de admi.tu.l.ſancimus. in eecti,
cã moꝛ.ſenatus.in fi.ſi⸗ fi.⁊. C. de cõfir. neod
milit in ſtipulaiõe. vt. Ü „ — . . tu. l. iij. un⸗
dener obll leie,in MZ toꝛ poſtulãs audiẽdus ſitꝰ.¶ Si eosq accepunt ut pecũia ↄmuni⸗ Jnor le
talſis. pſir aũt eſſediiũ hereditate patrisetatis bñficioĩ cet᷑:nõadmittit. lu. maloꝛs cͦ ranq nomen
cadr⸗ . er gamnſko integrũ reſtitutꝰ abſtinuiſſ 5 nemi Inoꝛ xxv.annis:adito pſi malorvellerage nsͤ, . dc
ſeq obadangiſtranone ne de creditoꝛibꝰpaternis pſente de ex aſpectu coꝛpis falſo .— —
vini fuit abſoluta giun uł ad agẽdũa pᷣſide euocatos:an ꝓbauit ꝑfectam etatẽ:curatoꝛes ven dleni iu mumr hlii
cta aut eſle pnit.vt ſi de „A . F s 7 r . nsr3. iudicat.vt.S eer pvi
code negono pnm ode ea reſtitutiorecte fcã uideaturqri cũ intellexiſſent eẽ mioꝛẽ: pſeue deferis.l. eade ent
nata ⁊ pti abſoluta.t tur. modeſ.rñ.cũ nõeuocatis cre rauerũt in adminiſtratõe: medio ſuſled cene e iltſiomun
ſituioꝛ undũ quẽ him dtoꝛibꝰin itegrũ reſtitutõis ðcre- tꝑepoſt ꝓbatã etatẽ añ impletuʒ bicꝛibiiuderhʒ tmnunnin
exſua partim ex mioꝛis +☛RG 2 ↄſcientiã.ſecus uſinonei
pecunia emiſſe dicbat tũ interpoſitũ ꝓpõat᷑ minime id uiveſimũquiĩtũ annũ ſolute ſunt ſivrpꝛiuatus vt ugnig
s ne en crecditoꝛib piudicaſſep) Api. adoleſ ccti pecunie debite: eaſq deee im
dü in pecunia dãda re⸗ filiuſfa.emãcipatꝰ cõrra male ↄſumpſit: qro cuiꝰaſit ꝑicu beectñ batio na.
õä tabulasnõ accepta bonoꝛu, lum ¶Et quið ſi curatoꝛes quo⸗ aſpseni enoba diſenlut
ſteiun vl ſi dicbatur bpoſſeſſiõe poſt inchoatã reſtituti q; in eoð erꝛoꝛe pſeueraſſent: ut ſt qut morte in ä
turoꝛ quends funan onis qſtõeʒ:: legatũ ex teſtamẽto putarẽt maioꝛẽ eẽ: ⁊ abſtinuiſſent rd en lun itn
pnpnlla fundi petebat Patris maioꝛ. xxv. annis.ᷣ petiſſ li ſeab adminiſtratione: curationẽ ibiq d aliud. knn
erno valebai niſt liu tirenũciare uidet᷑: cũ ſibonoꝛu etiaʒ reſtituiſſent: an piculũ tpis idẽ alius abe⸗ aulll.
derat babe eIpoſſeſſiõis tpᷣs largiꝛetelecto iu- qð poſt ꝓbatã etatẽ ĩterceſſit: ad eeedaracr. iven
iuſſit. mioꝛ vult reſtiui dDicio defũcti repudiatũ bñficiũ pᷣ eos ꝑtineat.reſpõ.hij ꝗ debitaer deetate. c ntautt
bua boe ton teeͦ toꝛis exiſtimaret. i I Dem oluerũt liberatiiureipo: nonde⸗ inne en mnl
du rerinerevult. certe nõ Imulier poſtq; heres exti- bent iterũ ↄueniri.plane curatos minoꝛis vel cu/ —
Br enuceninnun terit ꝓpter etatẽ abſtinendi resꝗ ſciẽteseũ minoꝛẽ eẽ: pſeue cte monsi. ni
beretalij capitulo de e Ccꝗ in itegrũ reſtituta fuerit ſeruos rauerũt in eodẽofficio:nõ debue-⸗ Wem curatoꝛis. —
ee e auaz bereditarios ex fideicõmiſſo ab nũt eũ pati acciꝑe pecunias debi- enberein, rni
imt acur. eo recte manumiſſos retinere lib tas:et debebunt hocnoĩe ↄueniri dus in bisoma ſulkui
ea aagencelades tatẽ reſpõdi:necerũt cogẽdi.xvx. ꝙ ſi ⁊ ipᷣidecretospᷣſidis credide a banl ſe lacnf
qb fiern debet. vt in au / aureos ꝓ libertateretinẽda ðᷣpẽ-/ rũt:⁊ adminiſtrare ceſſ. auerũt: ul Ppter auctoꝛta mißl
eniakolar Fnd dere quã iure optimo oſecuti ui- etiã rõem reddiderũt:ſil es ſunt tnctnr nign
l cauſe F.in ceaulg. denkt. nã ⁊ ſiquið ex ceditoꝛibus ceteris debitoꝛibꝰiõq;nõ ↄueniũ in aliſs idem v –
aentof Jleditore pecuniã ſuã añ reſtitutionẽ ab ea Dean⸗ H rni? Malẽti. Dderuryrfies iNnnn
euocato. ſ. credi . 5 ſne ſu ſec t⸗
zalnan, ncce⸗ Vecuperaſſent:ceteroꝝ q̃rela ↄtra , minox.xxv.an.ſeruũ ſuũ eſterceptõe os n
pa riggaigtgrel te/ liberatos. —
oꝛe amiſſa.ſ.anni cl,ʒ . urte
ſirde ſuis. al dãtur. c. dies ad petenð bonoꝝ poſ.xt inſti.de bo. po. . libis t ¶ Coͤueniri. nõne ſimiliter in dolo fuit maioꝛ ergo nõ debet poſſe immte
f Dueſtionẽ.iam factus maioꝛ vt ſubijcit. g Keniũciare. tacito pacto agere. vt. S. de dolo. l. ſi duo. ⁊. C. ſi mi. ſe ma. dix. l. ij. L. ij. q ſunt lenners
vt. E. demmoffi. teſta. l. parentibus. et. ſ. deↄdic.⁊ demõſtra.l.duos.⁊.ſ.de Ru.adoleſcẽtes falſum ꝓbauerũt.ſʒ nõ ſciẽter.vel ſi ſciẽter non aio 4. ſrewin
bo. li.l.nã abſurdũ..j.de inoffi.teſta.ſi pars.S.fi.⁊.l.nibil.⁊.j.de re iun. decipiendi.tu.vel cu.imo foꝛte vt ſibi ↄſulerẽt q;ꝛ curatoꝛes male ge/⸗ nat
ex qua pſona.ar.ð.ſ.de excep.nemo. b ¶Xargiretur. u.no eſſet finitũ. rebant.nec vident᷑inde curatoꝛes decepti.vt.j.de ac. em. l. i. rpecihni
ad buc m̃ eſſet iſte maioꝛ. I ¶ Judicio.ſ.legatũ acupiendo. „ Decreto.i. p decretũ crediderũt eü.ſ.eſſe maioꝛẽ. ar. õ.ſ.e. rutoꝛ. cdſtng
K Pꝛeroꝛis.qͥ pᷣtoꝛ dat annũ volẽnbus petere bo.poſ.⁊ fa. C. de furt. li. i. th. vel dic decreto q ſit datiui caſus ſy quõ potuerũt credere. vt.C oent
podie bec lex mibus mõis nõ valet.pꝛĩo qꝛ põt dicere nullũ hodie.⁊ ẽt con e. de tutela. q eſt ð.rn.imo pñit qꝛ ibi duo turoꝛẽ faciebãt.vt qꝛ tu⸗ nenp
tra tabu. habere. ſiue ſeruus ſiue emãcipat. vt. C. de. li. pꝛe. l. fi. vel melius toꝛ at:et qꝛ cognatus: bic alterũ im̃:qꝛ curatoꝛes.vel dic bic⁊ ibi lli
emãcipatus nõ põt dicere nullũ eti bodie.vt ibi noratur. ſcõo q; ex ue pdicta interuenerũt.ſ iuſtiſſima cã iuteruenit hic.ſ.iudicis ſuĩa. et eltg ie
ei reliquit legatũ debet agi ad ſupplemẽtũ.vt in auren. de triẽ. ⁊ ſe. F. i.col. ꝓbatio etatis.vt.j.de re.iu.l.qui auctoꝛe.itẽ diſtinctionẽ huius.l.ſ. Auizen
iij. licet ⁊ illa in hoc coꝛrigat.qꝛ iure inſtiutõis dʒ relinqͥ. vt in auten. vr cuʒ ſcijentie ⁊ ignoꝛantie.et in debitoꝛibus ad hibeo. ſtutirfn
de ap. cog. 5. aliud. col. viij. vel illud in qrela. ſecus in otra ta.tercio. qꝛ bec minoꝛparatꝰ it.boc fauoꝛe mioꝛis etatis.vt.j.deli.le.l. tu funmni
ſenptio annalis nõ cunit minoꝛi ipo nure. vt. C. in qui.cau.in ite. re.nõ ẽ toꝛ.in fi.ſi aũt eſſet maioꝛ ſeruũ ſuũ qntũcunq; valet tenetma/⸗ nninn
A mulier. reſpou.ego.ſ.papinianus. mnmne.l.i. numitrere. ſecus in legato alij dãdo. qꝛ no vltra ⁊c. vt.j. dele.ij. un⸗ M
Uiginti aureos. qð videbatur. xt.j. de inoffi. teſ.papi. in fi. peratoꝛ.⁊ inſti. de ſin.re.ꝑ fidei.re.in pꝛin.itẽ ſi ſeruo alienonõ com AN
n¶Optimo. eſt ius bonũ qñ liberas cõperitab adita hereditate.ſʒ ruo pellitur plus dare q; accepent vt. j. de fideicõ. ii. . generaltk H. ſi qs Ordnin
catur vel fingitur nõ data ꝑlata querela.ſ. qnqueniũ.eſt ius melius quan y & Bic buic.ſ. minoꝛi. 3 ¶Remittatur. quid ſi liberrare piſtitit iã Peſdr
do nůcq teuocafſ warur uginng uei e avolberve veimaſf rtt Diti- ſiß. aduerſus eã nõ reſtuuitur. vt. . e.l. verii. ſi.ꝛ..e.l. anpe. uulhdi
in fi. ⁊.l ſe.eſt optimũj.pt qñ ſuntliberi ⁊ nil dant.ſʒ euus erũt liberti.Rnã. hei. et. S. de dolo. et eleganter. arca pꝛincipiiũ.⁊.C. ſi aduer.li.ꝑ totũ .

De minoꝛibus. xxv. annoꝝ
Quartus endis ora alios.
Quanu ionibus. i. pſecutionibus Reiendigone vindictaʒ
bilii. in executionibus. i. p 5.e. in che. i. t. ⁊ ſta de cã ñ
. xiliũ. in exe 2 lien poſtulat.vt.S locũ puta ſi iu ſ⸗
j. de iure do. ſi enan.qꝛ winleſ⸗ ulcri vi. in fr alioqn bʒ mbi. l.. . j. ad ſenatu⸗
ab berede qᷓſi re moꝛtua. vt. . ſi mulier. . vt. ſ. de ſepul. vio. l. ſepul⸗ etit. vkt.. ad.l.iul. a ot die in pẽa puẽtio
iuſtůßciũ peterab barckeatlem, a res F. rlargene , ererelalionder awnr kte glind da ſerem inrſorre ſbi
ſe foꝛte in loꝛ erboc ſ. galito 3. e. l. iij. F. zigen Anc.. poſta ex n. turpil.l.i. F. accuſationẽ. in fi. miſſã. nã reſtitui et
lin. mict. toꝛis dederit. vt. vt qꝛ pꝛius fuit a e.ſed nů / con. F.el aupꝛe. in pꝛin.
Racd ris accep ei iudicã de.vt q patre. F. quo tꝑe. ,„1 8. ie. .
N itis oteſta raetoe bereditatis ſi a p L „ „ „ iudiciũ ſemel om⸗ Kerodic⸗ pel cri
heid Alpenua vrſe i legatũ eſt iõqʒ uunann oõt. ſz et in ſexa⸗ ns
„ EHH . . 1 . . —„„. .
nnt r conlio R plurisijzin teſtatticge ei leg⸗ le miſſur tenns in gbus iure mi Gma echelnn
Cr iq; : nec ob. ꝙ; 9 . ogat“ fuerit: 2 inta die n,77. cuſare ſimularõe. C. de liur.
uli . de ad ma⸗ ſit mãumitterer 8g ñlibtatẽ gi ſti ſine calumniavuir ac f ei ani curſu. vt. C. de liut
. .— * . lt ma * „ endũ C ſine C U 1 ei 3 2 ct ᷣd in actoe
ANöiHE atpace ena gatũ ilegatũ reddere paratus mulierẽ adulterij omiſſuz et ſi furti. quidã idẽ. ictax
R ceſſat . 1 6 insmi 2 idẽ cu nõ ad vin
W nules ppter eta pſtare:ſi eg Eadmoò maon mu ꝝreſtõꝗ iud qz de⸗ idé ci fit in vtroc;
mianle i wr del ver it. Jul. rñ. ut quẽ ipelegatũ ſi in iteg uult:qd aliud q; agak ſicut fit
z Nhie 3. Vt. . . 2 — * — . ſuũ hic.
nödchinitn irc ſia / ſit iben ſit: non acclꝑe cred nuc repetere ſiri, depcat᷑.⁊ cũ iſton cal⸗ calũ.i.ſiñ metu
W Keti miſrin bus liben ſit: ittere. ſic huic're licti ueniã.i.calũnie deße jatoꝛi⸗ na H
rigniꝗn omia amiſitin lint manumitte ſſitas manu licti uj lictis neqʒ calũni DAlügie dnſaüne
Cdine ſaqo pꝛeter vnũ no legatũ ſuũ nece ¹ lus neqʒ in de re oꝑtere:cer⸗ pfidit. vt. ſi nõ pfidit.
eſrſalenc denariũ. ⁊ deĩde denti eg ttar⸗ CZu 1. bus pᷣtoꝛẽ ſuccurre . reſtö. ſeter ſeene ge nauli
ſffiſlene cũ ulo ſolo num ittẽdi remittat . filiofa.miĩo⸗ iuris ſi ceſſabit in ĩtegꝝ vt.ſad. er§. fi. eſt
