⁊c. xt iſti. de ob.q ex delic.S.i.necobſtat qð bic dicit.qꝛ mutat caſuʒ
na.S.dixitqñ dhiũ fuerat raſſatũ.⁊ dat᷑ tũc ↄdictò ob cãʒ.bic qñ ñ.

ſoluta fuiſſz: ab ipo pcuratoꝛe re
petet᷑ñ.n.q̃i ĩdebitũ datũ repete . Achũ dares utꝝid ↄtractꝰge

De beredi.⁊ act᷑. venden.

et datur furti. vt. C. de kur.falſus. ens ob. d.l. . de odic. furti. l. q m̃. qꝛ ⁊

=—

C ll itelligas qñ dñiũ nõ ẽ trã

atũ in creditoꝛem. vt ibi dices.

Vz ſeru'. dediſti.ira ct qð dñiũ trãſtuliſti.adiecto tñ vt tibi redderet᷑.ſi

leo ſacin depbeſuñ eẽt. p ¶ D

epᷣbẽſuz. cũ ñ eẽt depbẽſus vel cõuictus

q¶ Sũmo ſupplicio.qð moꝛtẽ iterpᷣtoꝛ ſjm Jo. ⁊ iuſte fecit foꝛte bic pfectꝰ

titio uẽiſſet:ðdiſti eũĩqõnẽ ſub ea
cã:ut ſi id reꝑtũñi eo eẽt:redðret
tibi:is eũ tradidit pᷣfectouigilũ q̃i
ĩ facioꝛe dephẽſũ pᷣfectꝰ uigilum
ceũ ſũmo ſupplicioaffecit ageſ cũ
titio dare eũ tibi oꝑtere.qꝛ ⁊ ante
moꝛtẽ dar̃ eũ tibi oꝑtuerat labeo
ait. poſſe ẽt ad exhibẽdũ agi.quo
niam fecerit quominꝰ exhiberet
hl Dari optereita ait ſi fe
iſſeſ eiꝰhoĩeʒ qPcãu ad exhibẽdũ
agere te ñ poſſe ait ſʒ ſituꝰmãſiſ
ſet.ẽtrurti te actuꝝ cũ eo:qꝛ re ali
ena ita ſit uſꝰ ut ſciret ſe ĩuitodño
uti aut dñʒ ſi ſciret ꝓhibituꝝeſſe.
NEdi tibi pecũiã ut mihi ſti-

nus ppoꝛtõeẽptõis ⁊ uẽditõisẽ
an nit a hicalia obligatõ ẽ quãob
rẽ datireñ ſecuta in quo ꝓcliuioꝛ
ſum.⁊ideosſi moꝛtuus eſt ſtichꝰ
repetere poſſuʒ quod ideotibi de

diut mihi ſtichũdares finge' eni

¶ Eiam non ſolum ad erbibendum.

cũ iudex de boc ñ eẽt. ſ
ad pᷣfectũ vꝛbis debuit
referre..vt.S.de of.pᷣfe.
nigi.l. iij. F. i. ⁊ boc ẽ vũ
izm ll. ſʒ aʒ dicit qm /
dex erat.qꝛ hoc non erat
publicũ crimẽ.łʒ capiiiſ
fuerit ipoſita pena.⁊ iõ
bic potuit cognoſcere.
de: de of. pfe. vigilũ.
i.
r¶ Oooꝛtere. ſ. odic.ob
cãm q agit᷑ vt qͥd detur
qꝛẽ ꝑſonalis.vt iſti.de
act. .. ſic itaqʒ. bʒ auteʒ
locũ becodictio.iõ fuit
ĩplera ↄdictio que fuit
adiecta.qꝛ.ſ.ñ fuit ĩ ſce⸗/
lere dep̃bẽſus ⁊ alia tas
cita deficit.ſ.ꝑ quã non
reddere.ſ.ſi eẽt Bneſun
8 Optuerat.ſſ. ſi ĩ faci⸗
noꝛe reꝑtꝰ ñ fuiſſet.qꝛ ſic
ſe habuit foꝛma datõis
ſi aũt extiatũ dediſſʒ bʒ
locũ pᷣſcrip.ver.actõ.vt
ſ. de pᷣſcrip. ver.l. ſi dñs

t LZabeo. mutat caſuʒ.ſ.
qñ dñiũ ñ̃ trãſtuliſſet.
v Erbiberet. ⁊ ſic iurat
Llit ĩ actõẽ ad exbiben
dũ.qñ dolo fecit quomi
nuſ exbiberi poſſit.vt.ã
ad exbi. Celſus..ideʒ
Julian ſcribitẽptoꝛeʒ
x¶ Pꝛocul. redirad pᷣ
mum caſum qñ domini
um fuit tranſſatum.

e¶ Furn te actu.nota quẽ teneri furti.ʒ m lucri cã fecerit.nã lucri cã nibil fe
cit bic. ⁊ ſic eſtõᷣ iſti.de obli.q ex delic..placuit.ſo.dicũt qͥdã ſpale.ſic ⁊ in
ſaccho cũ pecunia ſubtracto.vt.j.de fur.l.qui ſacchũ.tu dic pᷣdictũ..inſti.

— cit ad.l.j.de iniur.ſed ſi vnus. ꝗ. ſeruus meus.

ocuratoꝛ. ſupple. repeterur ab eo. vt. S.

nõ fallere.uã hic ẽ lucrũ qui volũtatẽ ſuã expleuit.ſic ⁊ alias ſpos lucri eſt
⁊c.vt.ſ.de fur.ſi pignoꝛe. Item ſic in aut.de here.⁊ fal.ſi vero erpᷣſſum.col.
i.⁊ eodẽ mò in.l.qui ſaccbum.furtum fuit factum ſaccbi.ſ.ſecũdario.ł& non
pꝛicipaliter. nec põt dici ꝙ ſine dolo in bac lege fuerit. doloſe em̃ agit.⁊ fa
Edi dares ex bocvo pceſſit dubitatõ. a g Ben? melb̃ diceret ſpẽs
20 poꝛtõe.ſ.ſubiecta. Jo.q.d.an ↄiieat᷑ ſub boc pᷣdicabili vẽditio.
ꝛocliuioꝛ.i.vt ſit do.vt des.⁊ boc ꝓbattnibꝰrationibꝰ.vt ſubijcit.ſjvide
tur vẽditõ.cũ ex vna pte eſt pecunia ex alia ſpẽs.vt.j.de pᷣſcrip.ver.natura
lis. S.i.q̃ eſt õ.ſo.bic fuit data pecunia in ſpẽ qð potuit fieri.vt.j.de leg.i.
plane. .iter.ibi vero in quãtitate ſym Jo. vel dic ſjm aʒ. idẽ ẽrſine quãnta
te in cãu bu.l.nã qꝛ appoſitũ fnit pactũ de dãdo ſticbo.i.de trãſferenda
ꝓpꝛietate ſtichi.qð ẽõ̊ naturã vẽdiiòis.dicitur eẽiuoĩatus ctx.ẽ em̃ dare
accipiẽtis dare.accipiẽtis facere.vtĩſti.de act.ꝭ.ſic naq;.qð vẽditoꝛ facere
ñ tenet᷑.vt.j.de act.ẽp.exẽpto.ĩ pꝛin. d Eidto pans ratio.

æe oſſum. iĩmo videt᷑ ꝙ nõ poſſum.vr.j.de pᷣſcrip.ver. naturalis.ſz ſi ſti⸗

chũᷣ.q eſt cõtra.ſo.hic ĩterceſſitculpa vel moꝛa eiꝰ qui debuit ſtichum dare
ibi nõ.vel dic ſim Jo. bic loqui ẽt ſi culpa vel moꝛa nõ interceſſit.ſᷣ tñ non
erat diſtracturus bic.ſed in.l.ðꝛia eratdiſtracturus.ar. C. e.l.pecuniã.⁊.ᷣ
e.dedi. S. ſa ſi tibi dedero.⁊ ſi pecuniã..fi.q̃ ſunt ð.ĩ eo qd ibi diſtiguit᷑ p/⸗
dicto mõ.bic ñi.⁊ hecſolutõ plʒ pᷣceptoꝛimeo.ſoluevtibi.ac.
a 6 Bares. in vendinone non ſeruaretur. immo ad intereẽ ageretur ſi cul
pa vel moꝛa interceſſiſſet. als non.vt.j.de act.empt.l.i.m pꝛin.⁊ inſtit᷑.de
Songra⸗ anpk Erum autem. V
b Finge. ſecunda rano.accurſius. S

„ . „ 5. ſ

c IRõ feceris. qð in vẽdi.nõ ẽ neceſſe.vt.j.de act.ẽp.l.ex ẽpto.in pꝛin.⁊.j.⸗ HBi aũt dantis.vt.j.e.ſi ob tur.cau..poꝛꝛo.⁊. C.e.l.cũ te.ſed· tnin

Ep. 1. ſi itaq;. .i. d ¶Et rurſus. tercia ratio. 2=ðð accipiẽtem nõ remanet ſed datur fi ſco vel alteri patti. vt Uin
eaꝙ en leliac⸗ Venditgeg tüc ago.vt caueas de euictõe.vt.ſ.de ſ. decalũ.in heredẽ.in pꝛin. Sed qͥd ſi dedi rẽ indimduam vt ſerui⸗ nni
euc. l.ij. ſm Hu. ⁊ Ax. ſe JYo. dieit bic exigi ſatiſdatõem fideiuſſoꝛiã qᷓ inv? tutrẽ vel equũ ꝑtim ob ſurpẽ cãm.⁊ parti ob aliquã cãʒ honeſtam ex cSoh .
ditõe nõ ẽ neceffaria niſi boc actũ eſt. vt.j.de euictõe.l.ẽptoꝛi.⁊.l.iij.ſᷣ pꝛia, pie dãtis an repenitur iotũ.ſi em ſola eet turpis cã nõ repeteretur. Peiin V
magis plʒ. ſʒ ad qͥd bec ergo vopler iuna Q–
lerx fecit vi ſit Zciꝰ inno , —,, „ „ „ „ , „— „ Rrybbe ng ba⸗
miar. 241 ſv. lini⸗ alienũ eẽ ſtichũ:ſʒ tetãtũ eũ tradi hi reddaſ ðpoſitãrapð te:ul ut in Ps 53e .— ve un
eeeloeu na n p diſſe: repetere ate pecũiã potero: ſtrumẽtũmihiredderes. Sy ⁊ ſiomiſ ca te.l. ij. Giimen
locũ ĩ Zcribꝰnoiatis.xt qꝛ holeʒ accipiẽtisñ feceris.⁊ rur ðdi ut ſʒm mei bonã cãʒ iudex ꝓ⸗ l Ede mte ſn
bic mãifeſte Sꝛ. ⁊.j.ð re aſi tuꝰ ſtichꝰ⁊ peuictõe eiꝰ p nũtiaret:ẽ qdẽ relatũ ↄditõil lcl. l. no intelli⸗ uan
rus pmu.l. lin ſi ſubtili ſuſaſi tuꝰẽ ſtich 2/Peuictõe e ꝓ nũtiaret:ẽ qdẽ relatũ ↄditõilocu,ʒ gitr. iſiqs pa luicr
rer colligik niſi cau. ſe mittereñ uis:ſi liberaberis:quo⸗ Eẽ. ſzhic quoq; crimẽ contrahitt. -⸗ M dun
e dch ekt itoes minatepecnniãrepetcre poſtð. Sudickeiconumbereuicke-la Ncegeiee
eſt bodie noĩat ct q wmetcodictõc zPHH S Peideéimpatoz noſteroſtituit litey veleiqᷓ erat ſtu⸗ echien
60 0* ali fürro (Aul? uI Bi añt ⁊ dãtis“ accipientiſ vprt C.ell mera⸗ .
minati que oſeuſu fůt. AMne qð dat᷑: aut obrem Aturpitudouerſat᷑: ñpoſſere ilen,. ⸗ immnn
vt. j. de rex pmu..l. i. cir / 21 „ eti dicimꝰ. ueluti ſi becunia der: r¶ Kepetitiõem. Mdnnot
ca mediũ: olim oũterat A datr aut ob cãaʒ Etob rej peti dicim Ue uti lipecumna et: Feonglethe; od Wlßei,
ſnoiar coſenuſ ſeret altt turpẽ aut honeſtaz turpe; aut ut maleiudicet᷑. 1 N. Tpia. unbemend da unin
ovhieo ut datis ſit turpitudoñ accipiẽtis i ¶¶Dẽc ⁊ ſiob ſtupꝝ datũ ſit ul cj ſe regent. ot. naſi
do vtdes. ictu dot· qut accipiẽtis dũtaxat:ñẽt dantis ſi ꝗsĩadulterio depᷣhẽſuſ re 5. rle Fntan
Rres roestee wa aut utriuſqʒ ob rẽigit honeſtã da demenit ſe. ceſſat eĩ repetitõ/idqʒ ſuntconna c
iuralis Sat cůdo. Ié tüita repeti põt ſires ꝓpter qua,z Sabi. ?7 Pega. ri. Iez ſidenit S eſarurhee ulnſ
õ kcee datũ ẽ: ſecutañ eſt qð ſi turpis ci furne ꝓdiret᷑. Quoniã utnuſqʒ ibe ſ em nemo· ſn
1len lege in Zau aur accipiẽtis fuerit: etiã ſires ſecuta turpitudouerſat repetitio ceſſat. neae E
facio nrdes locino bʒ ſit repetipöt. M Mpianus Quotiẽsaũt ſoliꝰaccipientistur piſr cheipdag ſtze
Anaaliaß perit prol⸗ u LZputa ðᷣditibine ſacrilegi pitudouerſatur:celſusait repeti cipit ne iudict. rit
cta.l.naturalis. F. li . Mʒ facias: ne furtũ:ne hoiĩeʒ poſſe.ueluti ſi tibi ðdderone mihi cnin als ſ
ſacho. Ieneci deu f Occidasĩq̃ſpẽ Juł. ſcribit Siti iiuniã facias:. Sʒ qd meretrici da Sel ifi ltj. n
cio vt facias.cũ facta ſi occidasiq̃ſpẽ Ju cni it — . 1 nmn das. 59 — etric da S. e. li ĩfi.v.l. i i
poſſint reperi.ſj ad iterr bidᷣderone hoĩeʒ occidascondici turrepetiñ pᷣt:ut labeo ⁊ marcel ve Gegq mne, Ku
enie rſeßenp. poſſe? Itẽ ſitibidᷣderoutrẽmi⸗ lusſcnbũt:ſzy noua rõe ñeaqᷓ uri Afianon poͤ. miint
werelebec. 8 d .eangel ſan
i an rdedicoe ob cãm q futurã cõm im reſpicit boneſt tĩi dedi vt nõ ſit meretrix.Rñ.boc nõ pòt repeti.vt ar. S.l.ij. in pꝛine. triimn
nũc de hac qͥ pteritã ⁊ ſuturã ⁊ ſi hõeſtã reſpicit. ſ turpẽ ⁊ qdð ſubijat vel in x/ Sed noua rõe.noua ratio eſt qꝛ vtilitas vite nõ patitur eam legũ ilant
iuſtq. ꝓ eadẽ ponit᷑. nec em̃ rractat hic de ↄditõe ſine cã.ſ ractabit.j.ti.j. laqueis inodari.vt.C. de adul.q adul.iõ in ea voluitlexiſta inſpice ulinmnit
AVne qð dat᷑.ob rẽ futurꝗ. b ¶ Ob cãʒ. pteritã. vt. ſ. ti. .l. damꝰ repcedẽtẽ cãm acceptõis.ſ.libidinis.qꝛ ſic turpiter acciperet.ſed in ſiͤſine
L 6 Ob reʒ igit ĩcepnuũ łillanuũ.vt.S.ð iuſt. ⁊ iur.l.iuſ ciuile. F. boc igi? mnare. qui fregit boſtia meretricis inſpexit pᷣcedẽtem cãm acceptõis. iſitin
KGon eſt. vt. j.ti.i.ĩ ſũma. S. quod ob rẽ. ⁊. S. ti.iq̃i ꝑ totũ.vel t ¶(.q ubidinẽ.vt.j.de fur.l.verum.que eſt ð.verꝰ aũt ratio eſt.qꝛverſatr (ucuct
ſi eſt ſecuta pꝰ moꝛã vel pꝰpenitẽtiã accipiẽte certioꝛato Jo. vt. S.ti.i.dedi. binc indeturpitudo. vt ſupꝑioꝛibcaſib ſed bec ceſſat bic.vt ſubijßlit k
S. ſed ⁊ ſi tibi dedero.⁊.l.ſi pecuniã.ꝭ.ſi ſeruũ. qui a ſolius dãtis eſt turpitudo.eſt etiam alius ca ſusvbi ſolius da ullten
¶ Accipiẽns.ſ. t. vt lequẽns exẽpla dicũt. vt. C. e.l.quotiẽs.⁊.l.ob reſſi tiis eſt turpitud o.vt.j.de cõdi.ſine cauſa.l.fi.ſiſciens nõ valere ma (yllirdd⸗
tuẽda. ⁊ ad idẽ.S. de pac.iuriſgẽ. S. ſi ob maleficiũ.⁊. ẽ. calũ.l.i.ĩ pꝛi.ac. trimoniũ.ſed an poterit perere ſi ſibi eſt pmiſſum.Rũñ. quia turpis Aläc
Zputa depoſitã. vt. ]. e.l. ki. i pꝛi. 1. F. fi. 1. j. depo. l. fii. cauſa fuit ꝓmiſſionis.vt.j.de verb.ob.l.generaliter.⁊.l.ſiplagij.?⁊ Vnp
N GS 1ſ dedi. ſm mei bõa.iſtud ſjm me põt deteniare verbũ ꝓnũè‚ quia quedã honeſte accipiuntur.non tamen boneſtepetuntur. vt.. Mhn
tiaret. ⁊ nomẽ bona. ꝓut vero deterĩat verbũ eſt ſenſus.qꝛ dedi iudici vt iu de varijs cognitio.l. i. . i. 22 Alnnnne
dicet ꝓ me.⁊ ꝙ ſubijcit eſt relatũ.ſ.a qbuſdã. ſs male ſm oẽs.⁊ iõ coꝛnigit ꝑ a urpiter. ſed hic pꝛecedens cauſa non inſpicitur. quia vilitas vi/ fde
ſtatim. ſed bic quoqʒ ⁊c.⁊ qð ſubijcit litẽ ꝑdere dicit.ſ.ↄdictõe ob tur.cau. tẽ ⁊c.⁊ ſic eſt hec noua ratio. ”” ite
et aliã.ſ.litẽ quãꝗ ſimoniace voluit vincere.⁊ ſjm boc vertiur turpitudo vtri ʒ Si tibi iudicium.id eſt aliquid ob indicandun. Gnel
uſq;. ſic ⁊.j.l. ꝓxi.pꝓut aũt determĩat nomẽ eſt ſenſus.qꝛ dedi.vt ꝓnũtiet.i. epeti.ĩmo conuentũ opoꝛtet ſolui vel per actionem p̃ſcripł.ver. lo
vt ſe expediat. ⁊ qð dicitẽ relatũ expõit ¶.ſ.⁊ bñ.⁊qdð ſubijcit.ſj hic quo vbi fuit do vt facias i. iudices.vel per actionem de dolo vbifuitfa⸗ ſen
q; ⁊c.nõ coꝛrigit ſͦ denotat quod ĩ aliquo deliquit coꝛrũpẽdo iudicem.nõ cto.i.indicovt des.vt.j.de pᷣſcrip.ver.ſolent.ex boc ergo ꝓbaturq cein
vere ſed pᷣſumpnue. ꝓpter boc delictũ ꝑditlitẽ quã.ſ.ſimoniace voluit vi· quiſ nõ tenetur ĩdicare furem.nam ſi boc facere teneretur ergo ſipe me
cere nõ pecũie repetẽde p ↄdictõem.⁊ ſyjm boc vertit᷑ turpitudo tm̃ acopien cuniam acciperet:turpiter acciperet ⁊ repen poſſz. vt. j. ..l. f. .fi. nã nn
rnis.qᷓũ ad ↄdictõem iſtã ſicut. S̊. ꝓri.Rñ.bodie aũt nec ſic lʒ dare.vt ſaltiʒ omne quod gratis faciendum eſt ſi pecunia fit: turpiter fit.ſed con / kunſſfn
ꝓnuntietvel ſe expediat.vt. C. de pena iu.l.ij.⁊ in aut.vt liti iurẽt.i.Rñ.? na videtur. vt.S.e.l.S.item ſi dedenit.ſi enim quis indicare nõ tene lueſin
ſzm boc ſp dices qð ille verſus.ſed hocquoq; ⁊c.coꝛrigit.⁊ ꝙ dicit litem.ſ. tur cur non licet accipere ne indicet furem ſicut ⁊ licet accipere vtiu/ tpih
vtranq;. ar. contra in decrenis. xvij:q.v.non ſane. — dicem. vt ita ſit indicare ⁊ non indicare de libera cuiuſiibet poteſta ane
o Sed boc quoq;.nõ ſolũ iuder quid aũt ſi ꝓmiſerim iudici.vt ſjm me iu te.Rſi.verum eſt quidem ꝙ non cogitur vel per actionem vel poffi⸗ 4 ini
icaret ⁊ dederim ei mea pignoꝛa in bãc cauſam an poſſiz pignoꝛa rep ete cium iudicis indicare.vñ ⁊ licet accipere vt indicet.⁊ non accipere. ce
re.⁊videtur ꝙ poſſim. ar.j.de conſti. pe.l.iij..i.⁊ eſt ratio.quia ſicut pign?ꝰ et ita non indicare.ſed accipereme indicet.ideo non licet. quia eſſet 4 nd

nõ põt accedere obligationi que nulla eſtia nec ei que inefficaxeſt. ontra publicam vtilitatem que eſt vr maleficia puniantur.yt,j.dO e

⸗
nfinNn
ſn üri
Gunſſihg

hſue uit
Ndeiäenufr⸗
Röta li
Nenaniogii
9tCelnn
(Rentnen
Rconcligc
nupecinſh
ogöeneöne

A
cſe ſei .

—RN——ᷓ—ᷓ— IR;N;Mõ

gmalan
inoreztle
Cuntecyr ,
0

DðIðJ’JJM

(aurirhe
ſby hoß teno⸗
ſvclege etet

rnrr

Nilen iatu

Ee

pitraccpiin
epitneſecian
gii ſeg
Augtglſn

ficNon mA

Pſdedotea
frosſi
Nöliſinpf.
pminraunegi.

Cutiritnere.

eraihentſan

EncinepnrS

ockqeſuun
ſerbieticitt.

4Cspbiſelisea d
ns Nött k.

i gs e

aliDi
Kepeumt G

aütglunß

*

fideiuſſi̊s a reo. S.pe.lz aũt a me compelli non poſſet.iudertamẽ

exofficio ſuo debet eum compellere.vt ſic purget ꝓuin tiã mal is bo

minibus. vt. S. de of. pꝛe.l. congruit. Yllud dicere non audeo ꝙſa liẽ
ratione naturali teneatur indicare. nam ⁊ tunc nõ liceret accipere ꝓ
indicando. vt. S. e.l.. in fi. ⁊.l. ij. i. Rh. ⁊.l. idem. .quotiens. patet ex
pᷣdiciis ſm aʒo.
licet alicui gra

De ↄdic. ob tur. cau. De odic.ĩdebi

p¶ Stipulatione.ſ.turpi. Jo.⁊ fuit etiã ſolutio ꝑ vim extoꝛta. L
q ¶ Solutuꝝ, nota. potioꝛ eſt quipoſſidetin turpi cauſa. vt bic. z. C. e. l. ij.
et. j. de condic. ſine cauſa.l.fi.in pꝛin.⁊.j.de do.except.ſi pꝛocuratoꝛ.⁊.j.de
reg.iur.cum par delictum. ſed contra. S.quod me.cau.l.metuʒz. S. ſed quod
pꝛetoꝛ.vbi poſt ſolutionem etiam datur repetitio.ſo.ibi accipientis tantus
turpitudo fuit. bic autẽ

lis nõ facere qðᷣ
non gratis non

. —

b Londlcere. ſi

uſqʒ turpitudo uerſat᷑:ſʒ ſoliꝰ dã⸗

tiſillã eĩ turpitfacere:qð ſi mere-
trixñ turpiter accipere:cũ ſit mere

npt. tyixr. Si tibi iudiciũ dederout fu⸗
ec Locun babe gitiuũ meũ ĩdices: ul furẽ rex me
ſe.vtan.. quod aunõ poterit repeti qð datũẽ nec
me. cau. l. metuʒ „ e 1
§. ſed licer. . C. eniturpiter accepiſti. Quod ſi a
quod me. cau. l. .

repetitõez

fugitiuomeoacceperis ne eũ iu⸗
dicares: odicere tibi hocq̃ſi funi
poſſum.ſʒ ſiipᷣe furiudiciuʒ a me

eũpoſſis:tamẽſi ſolueris nõpoſ
ſe repetere quoniã ſublata prxia
cauſaſtipulationiseſt que ꝓpter
exceptionẽinaniseſſet:ſi pꝛiſtina
cã ſtipulationis.i.turpitudo ſu⸗
peſſet. Poꝛro aũt ſi et dãtis ⁊ ac

cipientisturpiscã ſit poſſeſſoꝛeʒ

potioreeſſe.et ideo repetitionem
ceſſare tam ⁊ ſi ex ſtipulatõe ſolu
tumeeſt. IDem

vrriuſq; M
veſtimenta. con
ictione.ſq; ob tur⸗

pem cauſam.⁊ ſic nota
ꝙ in contractu nomiua
to etiam bec condictio
datur. licet ſecꝰ ſit in cõ/⸗
dictione ob cãm.vt dixi
mus.S.ti.i.l.fi.in fi.ni⸗
hilominus tamen ⁊ ha
bet locuʒ hec actio ex eo
contractu.vt.j. ꝓxi. F. ⁊
j. de doli. excep.item ſi.
et. j.de ture. ⁊ ra.diſ.l.ſi
tutoꝛ.alij dicunt nõ ha
bere banc locum vbi eſt

eree e

ſi per ĩpꝛeſſione⸗
Ja ſeruo.
(Pfecionem hane acceperit:ul furis ł fugitiui ſociꝰ

cum dſim nõ raſ puto ↄdictõʒ locũ hẽre. 1 E
Maiehirige a ſeruomeopecũiã ꝗs ac
ſerui. un' pecũia cepiſſet ne furtũ ab eo factũ
dem men vel indicaret ſiue ĩdicaſſet: ſiue nõre-
ſieſtoſumpta ꝓ petitõeʒ eiꝰfoꝛe Nc oulus
dor rude reſpondit. ¶pianus

a fugitiuo. Erpetuo ſabinꝰ pbauit ue⸗

. Erpetuo. ex K.) * 1Ran POar.
Nniitalt teꝝ opinionis exiſtimãtium
pi. ſic ꝓ eodeʒ

id qdð exiniuſta cã apud aliquẽ ſit

ponitur in Ku. Y gtias oti
ſbnceee ſivo poſſe ↄdici in qua anztis etiam
minus ipe ſoluit celſus eſt. lioglad. m pomus
ſialiuſ. aut nat e NXeal ipulatõe que puim ex
ear no condi ota eẽt: ſi exacta eẽt pecũia
ervſ namere etitõeʒ eẽ ↄſtat. Aulus.
2ſz vendicat ſi cõ 2 Ir nn r!
ſnnpiaaſt , K obturpel cãm ꝓmiſe eris
gen teſumpto: 4—Titio q́ʒuiſ ſi petat exceptiõe
a buit lucratiuã . 1 . jk
cauſam condis Qoli mali uel in factũ ſubmouere
vt. 3. ſi cer. pe. ſi
eũ.alioq̃n hᷣ puto

ea ſtipulatione.conſtat. immo videtur ꝙ non. vt. C. qd met᷑.
au.l.ij.que eſt contra.⁊.j.l.ꝓx.in pꝛin.ſo.bic fuit adhibita uis
in ſtipulando ⁊ in ſoluendo.ibi etiam mñ in ſtipulando. ſed ſponte
Ioluit.ar.S.quod me.cau.metum.S.ſed ꝙ pꝛeroꝛ.
ob turpem. ex parte accipientis tantum vt reſtituat rem com
nodatam ⁊⁊ reſtituit.vel vt furtum non faciat.vel per vim com
pulit me.nunc ſime ↄueniatvti poſſum exceptione.ſi ſoluã ſpõte nõ
repetam.als eet. contra. vt. S.l. ꝓxi.
K Aeliin factum. contra patronum vel parentem.
lc Goluens.l poſten ſponte.vt.C. quod me.cau.l.ij.als eſſet co n⸗/
m Repetere.niſi acriſſimus erroꝛ interueniat vel lubꝛicum etatis.vt
argu. C. de inceſt. nupt᷑.l.qui contra legum.
n ¶RPꝛoxima tauſa.illa dicenda eſt pꝛoxima cauſa que adbibita eſt
ob bocipᷣm vt fierei ſtipulatio.puta vis ⁊ metus aʒo.vel ut commo/
datum reſtituatur. vt in pꝛinci.buius.l.dixi.tria enim ſunt cauſa ſti⸗
pulatio.ſolutio.cauſa enim eſt pꝛoxima ſtipulationi ex latere ãrerio
ri.ſtipulatio ſolutioni.bic autem ſolutio facta ſponte tollit effectum
pꝛime cauſe.i.exceptioneʒ.que occaſione pꝛime cauſe dabatur que
exceptio medium.i.ſtipulationem tollebat.vt ſubijcit.que.ſ.ſtipula

tio pꝛopier excepnonem. ccc. .
Vond dirit qñ acepiẽtiſ tĩ fuit tupitudo.nũc dicit ið ſixtriuſq;

e⸗ qua eſt ſententia.ſi õ male fidei poſ.

Jueſtimẽta:tibi utẽda com⸗
modauero:deinde pᷣciũ ut recipe
rẽ dediſſem ↄditõe merecteactu
rum reſponſum ẽ.qᷓ;uis enĩ ꝓpt
rem datũ ſit:et cauſa ſecuta ſit:ta

ex eo contractu.⁊ hunc
caſum intelligunt in ta/
licommodato ꝙ pꝛeca
rium ſit non vere cõmo

daen
8¶ Darũ eſt. ſ. acceptuʒz

1 (Ael mandatam.id

men turpiter datũ eſt. Si rem lo nagaro emotam.
catã tibi uel ate uenditãuel man- ꝰ ¶enduo. vexepto.
datam ut redderes pecuniã acce- 5Acroem vt.ſ. depoſi

ti. l.fi.⁊.S.e.l.ij.g.i.⁊ ẽ

pens:habebotecum exlocato uł ratio.qꝛ in bon. fidei iu

nendito“uel mandati actõem:q dicijs oeniũt ea de qb
ſiut id qd erteſtõueler ſtipulatu ner eſtoaus neeconita⸗
ðbeas achen mihi pecũiã tibið loolin bonefiget rin
x: odictõ dũt t ſiie ſti. de ob. que ex cõ. SF. i.
deri; an Mrarat pecuiedate babet bic locũ begaͤ⸗

eonoiĩe erit:idqʒ⁊ Nõpo. ſ. cribit
W De conditione indebiti

6 Wnenledcde re

eĩdebito ſoluto ⁊ ꝗdẽ ſi

ctio etiam.vt in pꝛin.l.
a 4 ũtaxat.⁊ iõ dicit᷑
rictis.qꝛ tñ ea veniũt
de quibꝰ actũ ẽ.vi in.d.
l. inſti.de ob.excon.ĩfi.
et. ð.de dolo.l. elegãter
H.nõ ſolũ.⁊ iõ vſure in
bac actõe nõ veniũt.vt
— bic.⁊.C.e.l.quotiens.
8 Yumtaxat. non etiam actio ex eo contractu.
be Ru. De condictõe indebiti. Quia in mutuo de quo.S.dixi.ſi cer. pe.
ↄbitur ob rẽ ita ⁊ idebito.iõ de boc ꝑpꝰill ponit.vel qꝛ ſupioꝛ reſpicit cãʒ p
teritã ⁊ futurã.ponit bãc q̃ tm̃ pᷣteritã reſpicitcãʒ.⁊ iõ dicit in.l.i.nũc ⁊c.dic
ergo ꝙ tribꝰ mõis ðꝛ ĩdebitũ.vt dices.j.e.l.i. Itẽ q̃ cĩe bãc actõeʒ ĩducũt
ꝙ dices. j.e. l. ſufficit. Itẽ qfaciũt eã ceſſare dices.j.elegãter.in fi.cui detur
et cõtra quẽ dices.j.e.ſiꝓcuratoꝛ.i fi.itẽ iq;tũ det᷑ dices.iq;tũ det᷑.j.e.ĩdebi
tũ.⁊.l.ĩdebiti qᷓlis ẽ ex qi Zctu.yt iſti.ð ob.exq̃i ctu.S.item is cu.
Vnc vidẽdũ.diſtigue triplex ĩdebitũ.pꝛĩo naturaliter ⁊ ciuilter. vt
ſi nullo mõ debes. Itẽ qñ debes ſub ↄdic.vt.j.e.ſubↄdi. Scoo
H ẽ naturaliter idebitũ.ſ( debitũ ciuiliter. vr patet in chirograpbo
añ biẽniũ. Itẽ quotiẽs qͥs mibi ciuiliter? naturaliter tenet ſi pacto.vel iu
reiurãdo liberat᷑ remanet ciuiliter debitũ.ſʒ naturaliter ĩdebitũ.vt.g.dðᷣ iu
reiur.l.fi. ⁊.ſ.de ſoł.ſtichũ.S.naturalis.⁊ bec duo ĩdebita ĩdiſticte repetũt᷑
ſiue pꝑ ignoꝛãtiã facti ꝓbabilẽ.vti alieno facto.vt.j.e.elegãter.i.rſi.ſiue ſi
ꝓhabilẽ.vtqꝛ in ſuo facto.vt.j.e.ſ ⁊ ſi me putẽ. ſiue ꝑ ignoꝛãtiã iuris.vt.j
e.ſi is cũ quo.⁊.l.ſi is..i.⁊.l.ſi fideiuſſoꝛ.nã nõ nocet iuris ignoꝛantia in
doõno vitando. vt.j. de iur. ⁊ fac.igno.l.iuris ignoꝛãtia.⁊.l.erroꝛ.in fi.tercõ
modo eſt ĩdebitũ ciuiliter.ſ naturaliter debitũ. vt inter patrẽ ⁊ filiũ.⁊ inter
fratres iĩ eiuſdẽ piãte exñtes.vt.j.e.l.fratera fratre. Itẽ iter dĩũm ⁊ ſeruum.
vt.j.e.naturaliter. Itẽ in legato minꝰſolẽni.vel ẽt ſolẽni.ſi mõ p falcidiaʒ
minuat᷑. Itẽ in eo qui eſt abſolutus.vt.j.e. Juł in talibꝰ aũriĩdebitis ſolu
tis diſtinguifan ꝑ eroꝛẽ iuris ſoluant᷑: ⁊ tic nõ repetunt᷑an facti minus

A ij

Liber

☛

ꝓbabilẽ.⁊ tũcidẽ.an ſ̊ ꝓbabilẽ tũ

crepetũtur. vt. C. ad.l.falc. erroꝛ. ⁊ . Boluentes ſiponas iu vero debito non eſt beſitatio. quia pu⸗

i. 7. ].e. l. fideicõmiſſuʒ. C. ð iur. ⁊ fa.ig. cũ qͥſ illi nomine ſoluu debitum.ſi vero in indebito.tunc eſt cõtra.S.e. rnune
derr ei Snnon e debheem rſtde reg.iur.l.cu ꝑ erroꝛẽ.⁊.S.de ĩof. —— pꝛin.ſolu.hic non repetit tutoꝛ vel ꝓcuratoꝛ minoꝛiſ ſie
Eeñ i,ipꝛin 7 boc niſi fuit impubes.nã ille nibiu ſeit. vt.j. de iur. ⁊ fa. poteſt enim ꝓcuratoꝛem babere.vt. C. de ꝓcu.l.neq;.ſupple niſi ſi⸗ ſn lo
ſne⸗ . uubes reſtiruitur. vt dices.j.e.interdũ.ſed qͥd ſi aio titubãti ſol cut quilibet ꝓcuratoꝛ moideſs.ſitiltacnone cr non ne ſuo No⸗ nö ir,
londelAe r . abente ratũ. vt eine,
npidteete. N See liſpeuralar W
—. — „„ YI SI S n . . . 19 . 9 . „ dixim 7 co igi aie
Fideentri ſeq r ſ x. qs idebitũignoꝛãs ſ luit: phanc toꝛ Titi antonin. reſcripſit. ſc dirin deonate an
Nauis ſie locũ b? Actõeʒ ↄdicerepõt. Siſciẽsſe nõ qðoõe fideipoſſeſſoꝛ inqtũ locu obꝛun cau.l. ſip ſe
tetp act. ſer. . dbere ſoluit: ceſſ at repetitõ Dẽ pletioꝛ factꝰeſt tenet᷑: nec pꝑiculũ mranorlbie i nnmt
. f.SFinko oabi Igs ſic ſolueritut ſiappa⸗ hmõinoim ad eũꝗ ſineculpa ſol- berenon poteſt. ſie
erpflit. bi mẽte rerinuit iſſet eẽ idebitũuł falcidia uit ꝑtinebit. . e Qluln. eaeede i
egotiũ.i. pactum. Poerſeroegqat cõolocũ Pé⸗ 1 emdiunꝰ adri eſcripſi den . Clenak
§ Lieganer m. emerlſeritreddat repetitõlocũ hẽ i BDen din adrian reſcripſit Pupillus vKin⸗ en
taria buſſa ab bereð iñ̃ bit:negotiũ eni ↄtractũ eſt inter et ſi aliud teſtamentum pꝛo- tenm nnteher uglur
npio. vepeapiif Eos. Si qd exteſiamẽto ſolutum feratur· U pianns verſenanbnina e
iminutionem ſiit qð poſtea falſuʒul ĩofficioſu, 4 Ecnouũẽ ut qð aliꝰſolue ¶usoꝛes ſuo noie uin
rgſaupii. vtp ies a.· uel irntũ: uł uptũ appameritre &¾ Arit aliꝰrepetat. Mã ⁊ cũmi⸗ betaenöͤſt. ſibd
inſie mo.tecinftt · petet᷑: ul ſipꝰmultũtpis emerſe noꝛ. xxv. an. ĩcoſultoadita beredi men tepetant uud
84Repeteremm perlegi rit eſ alienũl codicilli diu celati p tate ſe olutis legatis itegy fſtituit Ronine d Aun
be o alien ppterqad latifuerint: qadẽptõeʒ ↄtinent le ſ ip̃irepetitõopetere ſʒ eiad quẽ dicioindebiiiꝑ E
legata nõ debentur. gatoꝝ ſolutoꝝ uel diminutõeʒ ꝑ bona ꝑtinẽt Arrio Zitido reſcri nveticit . ul
2 geb l. gibe. oc.qꝛ alijs quoq; legata relicta ptũet. P); Aulus. ignoruti. vtiſ⸗. (igſt
Relicta. vriſti. act. Calnsqoclegaea cucl. . S Ai gnoꝛati. vt.j. oo. ſie
ſiquis agens. ſunt. NMã diuꝰadrianꝰcirca inoffi. ꝓcuratoꝛtu indebitũ ſol ſe ſͤehieier. Pen
Judicaus eſyle cjioſuz l falſũteſtamẽtũ reſcnipſit Ouerit: ⁊ tu ratũ ñhẽas poſſe ceenegimeei⸗ un
17*aeNoffi. actöez dadã eiſzm quẽde heredi- repeti Tabeolibꝛiſ poſterioꝝ ſcri tinna. bend. unal
teſl papt. ñai. e tateiudicatũ eſtſł. ¶p Api. plſit ꝙ ſi debitũ fuiſſet nõpoſſere Sannen te
enni cgzater:. 1 fI ZE eſt : ſiſo utis legatisno petiꝰ Celſ? ait iõquoniã cũꝗs p pooſſit quiſrepꝛo ün
vribbi. ua ⁊ inopĩiata cã hereditate,y curatoꝛem'reꝝ ſuarum ↄſtituit iid bare.viõ alij del tuſik
IZae eſt. noua 1ioo ua? inop 2 8 g vtilis actio ꝓba finrni
Tnc dAnnsndn abſtulit ueluti nato poſthũo: quẽ quoq; mãdare uidet᷑ ut ſoluat ce mr C. ſicere pe. umſie
emergut auxllio idigent Heresin utero fuiſſeignoꝛabat uł ditoꝛineqʒ poſtea expectãdũ ſit: N abſaitet n ne
r er deeare Setiã abhoſtibꝰ reuerſoflio que,y ut ratũhẽat. Icdem labeo ait ſi pꝓ ſaas cui ꝛi quẽ iInn
tt dif 5. ſcedum. pater obijſſe falſo pſumpſerat. curatoꝛi indebitũ ſolutũ ſit ⁊ ðñs dheiatberdetl⸗ ri
mterat botdene (Ma utiles actões poſthumouel ratũñ hẽatpoſſerepeti. Celſus alanonoieſdql t⸗
poſſeffo §.boe fidei. filio q hereditatẽ euicerat dari o ait eũꝗ ꝓcuratoꝛiðbitũ ſoluit: cõ norgs dao ai ”?DU hin
l. ſidie. F. f. a.l.le. ptereĩ eosꝗ legatũ ꝑceperũt ĩꝑa- tinuoiliberari:neq; ratihabitionẽ neſbi ſoluenni⸗ “ Rin
9 Donplentoe vr . 5 S ſecuudoetcuius fel
per delchr ſr . oſulnit ê mancanitetſe ſ bahnirno ganteiuſ momſe ſolun ſiß (iirn
I oferatur e. mnge “”ð’”M
I Hem. pꝛoferatur. ſzm ꝙꝙ rupit pꝛimum. ”“ man dauit expᷣſſe.ſiue ratum habuit non autem ſi g B ſn
Ec nouũ eſt.nã ⁊ als idẽẽ.vt.e.ſi cer.pe.l.cũfundꝰ. S.i.⁊.j.e.ſiecu/⸗ trum fecit boc videtur madaſſe.als ſi nec mãdauit nec ratum babuit eſtnann

de condic.furti.l.quoniam.quia ibi ſoluens labitur in perſona eius (ufii
cui ſoluit.credebat enim Zitium eſſe cui ſoluebat cum non eẽt. vnde (ii
non tranſtulit pecũie dſñium ſi tamen babeam ratum debet mibicre
dere condictionem.vt.j.defurt.ſi quis vxoꝛi..cum Litio. ?. l.ſi iſ d
S.ſi Zirium. ⁊.l.ſi vendidero.S.fi.qñqʒ etiam datur condictio ei qͥ ufnn
nec ſoluit nec eius nomine ſolutũ eſt cauſa vitandi circuitus.vt pa

I.fi. G. ſi vero. “ riͤ olutis. indebitis.
pꝓcuratoꝛ. ſoluerit.⁊ de tuo ⁊ tuo noĩe.⁊ ſi dicas ꝙ oĩum bonoꝝ erat
t babẽs liberã adminiſtratõez. als p rei vẽ.poſſet repeti.⁊ ita nõ ſpe
Actaret bec rũſio ad ↄdictõem indebiti.qð facere debet ſzm azo.
t Solutum. niſi fuerit eius ſoluitur. —.
v ¶ Poſſe repeti.vtili actione ab ipo ꝓcuratoꝛe.a dño vero ſiratũ baberet
repereretur directa ſicut in mutuo. vt.C. ſi cer. pe.ſi abſentis.ſunt em̃ ſimi⸗

lia. vt inſt. q̊. mo. re pbi. obli. .iſ quoq;.ſ̊ ð boc videt.j.e.l.iF. fi. ſo. vt iobbi tet per multa exempla. vt. S. e.l. i. . i. ⁊.l. ij. . ilij. . v. . ſ. e.l. ois nie
x Slꝛocuratoꝛem. ſęgenaralem. „ —–— econtra datur in eum cui ſuo nomine eſt ſoluta.non inſpecto cui ꝓ/⸗ ünſtf
¶ Kreditoꝛi. vt.j.e.l.ĩdebirũ.ſicut ꝑ Zꝛiũ vt ipi ꝓcuratoꝛi ſoluat᷑ mãdaſſe fecerit pecunia.vt.j.eo.his ſolis.ſivero nomine alieno ſine man / n
intelligitur. vt. j. de ſol. l. qui boĩem. S. ſi titium. ?.l.quolibet. dato ſpeciali.nam generale non ſufficit ſi non babeat ratum ab oo ((Aen
ag eelleteina ꝓcuratoꝛe. .MUM repetitur. vt hac.l. ſi ꝓcuratoꝛ. .. Lelſus. ſi vero nullum boꝛum ſter / den
b ¶ Tonnnuo. vt..de ſol.l. qu bominem. . ſi tiiũ. a.. de pcura to. l. ꝓ uemt teneturille cuieſt ſolutum. vtbac.l. .. idem Labeo. nec vige/ uſiu

curatoꝛ cui libera. niſi ſit pcuratoꝛ lit.vt.ſ.de ſo. bociure.ac. .
c¶ JFulianꝰ.nota nõ videt mãdari qdð iur.fieri põt.ſic ⁊.j.que in frau.credi.
l. ſi pater filio.ſed ar. cõtra.j.de dam.infec.l.dãni.S.ſed quod.ac.
d Repetendum. ſed ſi ratum habeat ab eo condicetur. vt. . rẽ. iu. ba. ſiſde
bitum. ⁊.l.ſi ſine.⁊.j.de ſo.l.qui bominem.i.Rh.aʒ.nam ſtatiʒ poſt ratiba
bitionem fir domini.vt.õ.de neg.gelſ.ſi ego. ꝗMU

tur diſtinguendum ſoluta ſit per iudicẽ.vel nõ.vt.j.rẽ ra.ba.ſi ſine

g Homini.qui idem eſt pupilis.
o ipᷣm.ſi extat alioquin tantundem.vt dicunt.⁊ ꝙ; dicit pe⸗
titurfinem ſpeciat.tantundem enim conſequitur.ſed tamen idipſu,

quod eſt ſolutum eſt in obligatione.vel melius.qu ia ſi non pꝛopꝛie
ponitur petitur. dicas ꝙ vbi ſoluitur ſpecies ipᷣa eſt in obligatione

e¶ Iulianus. als. 5. alo lex. ne; Lc. vbiyero quantitaſ.i.qð in mutuo conſiſtit tontunde eſti obligatoe ede

eſio dſe 58

Pem,nti

ſ N
n dee
rdetnce

menli
ulibeni
hhannnt
weporport,
lnaninne e
denonatont
Mpllisfir
ginonnße
enatad en
pefenanbgin
ntotes ſto tee
peaeroft
denduncktts
nengthan
homine pop
michqueſnc⸗
bitontcht

tutorenpelſ

nn
katafrina
Uupplenſtdu

enhefſnici
gotintc.

lcüicchiitl

iudlſi e
gtienginc

itfmniu ben,
GCairnoneei
Inſbieſ
Poſttgelſepe⸗
bn tdiſ

Pnlis aelc o

uC.iene

Kapſentiqſn.
yptit et
ſass itidrdi
Npetbeua !
Dſciegtemle
iitomel

lucs idal

Ggiſto⸗n
eſbiſlban
ſenncdeigai
honieſlifſi
enallenmtt
efrunbon
ns rett
Peſarins :.

nrpeſtluils
mnmei
ndchanſbie
Lintlli
mrorde;

ſatnius ht

e
leno 4

erPrrrrrEPr

ſicut in mutuo. nã beepdictio ſimilis eſt mutuo.vt ĩſti.qᷓ. mo. re bi.
obli. 5. itẽ is.⁊ita ꝓpꝛieponitur.petitur ⁊ ꝓbat᷑ boc.j.depᷣſcrip.ver.
ſi operaſ.⁊ poteſt boc notari ad quãdã qonem q fit.j.e.l.indebiti.

ſed ⁊ ſi.a. Itẽ qdᷣ dicit iñdem. nota.qꝛ qñq; pl.vt.j.e.l.idebiti.⁊

l. in ſũma. 5§. ei qui.ĩterdũ minꝰ. vt dicta.l.in ſũma..utili.ĩterdũ ni

bil nullo eſt 6
cupletioꝛ qui ac⸗ l
ir r ennẽ cõſiderani. ꝙ ſi indebitũaccepit:
5, denanſac. ci 10 exigi ratihabitõez quoniã nihil
bis.is al. dehocnoie exigẽdomãdaſſe uiðt
cbir er ca 10 ſi ratũ ñ habeat pcuratoꝛe repe
oiore Kde tẽdũ eſt. Julianꝰ ait neqʒ tutoꝛeʒ
Enatõe de R= ,2In zeen
runpcloietöe eq;s Pcuratonc ſoluẽtesrrepetere
ſpeieſloebiui. poſſ. e:neq; tereẽ ſuã pecuniã: an
väyt nũc efficaciter P Sr eg Mnn
gno eſt venlte Pupilli ! Oñi ſolua . S

s Ni gr d itur:aut ipᷣm auttantundẽ

qð om tpe ſit in 6 od inde

repetitur.

(Nas doſi Mogd noĩemariti qui ſoluẽ/
coͤmdde deducto

onõ ſit: alius mulieri ſol⸗

neegeet.
¶nõ poſſit ali uiſſet repetereñ põt.adeodebitũ
aanimrot eſſetmulien. u Mpi.
ſimari.ſ quo⸗ Am ⁊ maritꝰ ſi cũ facere ni
mouren Bhil poſſit dotẽ ſoluerit: ĩ en
er babebat cã ẽut repetere ñ poſſitp) Au.
illd im̃ de quo I debitoꝛ: ſtoꝛ
ſnens l-Ageggenlein one
ni qð dare nõ te / ut an le lolutu repel ere
nerut vrſ de re. non poſſit. Mpianꝰ?
. ieſola/ Jiscũ quoð peclioactũ ẽ:ꝑ
Pfeͦud eeter ipꝛudẽtiã plꝰq; ĩ pecłioẽ ſol
ditnali. vt. ſ.e. uent re etere ñpt. ρA ur.
coͤdi. Afundi meiuſũfructuʒ tibi

IJis ſolutũ

oĩefilij vel ðdero falſo exiſtimãasme eũ

urvr. decon tibi debere: ? añq; repetã deceſſe
ſit deliinf. riʒ odictõ eiꝰad heredem quoqʒ
ſwelb. meuträſibitt. 1 1 Dem
teret. vt.. de lib. ou.
leniauis ren. . (n Aturaliter ẽt ſeruꝰ obliga⸗
lem. 7.f. de file sſ „ „9
m.lcu fileinber urꝰ ziõ ſi ꝗsnoie eiꝰſoluat
et. C. ne filius pꝓ “’’r

⸗ 5

Mfructuari. Grñderi põt ſec' eẽ. qꝛ ꝓ tꝑe pᷣterito agit qꝛ etiaʒ be
res fructuarij facere põt. vt. S. de vſu. l. qui vſumfruc. F. li. ⁊ ſim hoc

Baani⸗ videbatur.qꝛ beres videbat᷑ ſi ei daret᷑ repetitio qua

mei.i.in quo hẽo vſumfru.vel veriꝰ dic ꝙ ꝓ futuro tꝑe agit᷑ qꝛ vſum /

fru. vult ↄſequi nõ foꝛmalẽ ſy calẽ. ⁊ ſm boc dic mer. ¶ ꝓpꝛij. ſ qᷣd ſi
alienaſſet fundũ.Rñ.vt.S.de vſufru.l.qui vſumfru.S.ſtipulatus.

q¶ Manumiſſus.ſ.inter viuos im̃ peculiũ ſibi ↄceſſum videt
vt. C. de pecu. eiꝰ qui liber. me.l.i.⁊ iõ ſoluere põt.⁊ qð ſubijcit libe
ram ſubaudi maxie.⁊ caue.qꝛ dicitbẽbat ⁊ ñi bʒ.nã nũc mõ babʒ.tũ
qꝛ ſtaus eiꝰẽ mutatus.vt.j.de pecu.libera.⁊.j.de ſolu.cũ quis ſibi
i.ñ.iũ qꝛ iam peculij nomen amiſit.vt.C. de inof.tel.l.fi.in fi.

1 Ranmeppier nacurolem obliganonem.
Eenet.vt iſt. ð fideiuſ..atnec.iĩ fi.niſi ĩ cãu.vt.S.ſi q̃s cau.quotiẽs

Wignoꝛaric. . vn erui ſoluto ðᷣbito. vl dic.i.bypothecaria credi
oꝛi. æ rõᷣ.qꝛ ẽt aliẽare pᷣt. Idẽ ĩ filiofa.vt.j. pig.ac.ſi cõuenerit.ĩ
fi. 7.l. ſe v ¶i ꝙ pupillꝰ nõ repetit.⁊ ẽ rõ.qꝛ naturale tenet᷑. vt
ſ. denoua...i.in fi.niſi ab ipᷣo tutoꝛe acceperit quo cãu nec naturalit

et iõ ſolutũ r epenit.vt.j.de ac.⁊ obli.l.pupillꝰ.⁊.j.e.quod pupillus

asledannnſe ke⸗ ſi id qð.⁊.j.de pecu.nec ſeruus.

xij

acceſſerit:ĩmo ⁊ fructꝰquos iſ cui

ueniũt.Sʒ⁊ ſi nũmi aliẽi dati ſint

De pdic. ĩdebi.

AVm boc natura.i.iure naturali.ſiue gẽ ꝙ naturale dicitur. vtiſti.ð rex
diui. F. ſinguloꝝ. a. Et nota bonã regulã eqtatis. vt hic.⁊.j.e.bec ↄdictio
et. j.reꝑ qmo.l.reꝝ quidẽ.in fi.⁊.j.de tribu.l.iij.O.ſi ſeruus.⁊.sõ:de neg.ge.
ſi pupilli.in pꝛin.⁊ de regu.iur.l.iure nature.⁊.S.de tranſac.l.cum bi.ꝭS.ſi
quis de ali.⁊.S.de of.pᷣ.illlicitas.i.Rñ.⁊.j.de inſtit᷑.ſi quis man..pe.bec
”M tñ equitas fallit in om̃i

2 „ 3 . vſuca. ⁊ pſcrip.⁊ eſtrõ.
uł ipᷣe mãumiſſus Põpoñ.ſcri. vje u walai.
ul ex peculio cuiꝰliberã admiſtra TAek anrai
tõeʒ hẽbat repeti ñpᷣt.⁊ obid ⁊ ſi Nanunales acerioe⸗
deiuſſoꝛ ꝓ ſeruo acceptꝰ tenet vr ſel ber odics .l
pignꝰ ꝓ eo dictũtenebit᷑.⁊ ſi ſer? in ſũma.j.ei q.⁊. .ð v⸗

uus ꝗ peculij admiſtratõez hyrey (milicem Fer haut⸗
pignoꝛi ĩid qð debeat dederit uti eæ.li que eſt contra.

lispignoꝛaticia reddẽda ẽ Iteʒ Eteſer fincho ſoluto

qð pupillꝰſine tutoꝛis auctoꝛita- a Pareepti ſilocupie⸗
te mutuũ accepit: locupletioꝛ fa nrc.n be en

ctuseſt ſi pubes factus ſoluat nõ pletioꝛ eſt aũt ſi tantum

rv mdbo. de ſuo erat erogaturus.
bee äͤ vt. S. de pe. here. ſed ⁊ ſi
m 50 ra equu eltne leg.§. caut. 7. 5. adeo.
Rminẽ cũ alteriꝰðtrimẽto fie Fde lolu in pupillo
ri locupletioꝛẽ. pNCAlulus S ſacit furtü. vt de codi.
i Mgebiti ſoluti ↄdictõ natu funi.l.quomiam. vł oic

II ralis.⁊ iõẽt qd rei ſoluteac vtibi.

1 e 5 ſinũmi. quos
ceſſitutĩ ↄdictõe. utputa plus ct debeteincet ae
gerãcilla natꝰſit: ul qdð alluuione cebarſe obere ppꝛieia

b¶ Condictio. indebiti

cAtvel it ſalt poſſeſ-
re Se q̃d ſi eãpoſ

ſolutũ ẽ bõa fide ꝑcepti ĩ ↄdictõʒ

ↄdictõ opetit ut ul poſſeſſioeoꝝ ſediomsline doo 2 ful
reddat᷑:quẽadmodũ ſi falſoerxiſi vſtan liberaurqe tene /
mãs poſſeſſionẽ metibi ðbereali nviackin ſpeaeanno.
i rei diſſe: ceré ſ qꝛ ad tantundẽ in gene
cure tradidiſſes ↄdicenẽ ſʒ 1ſi re eodẽ teneri videturvt
poſſeſſioneʒ tuam feciſſem ita ut inmutuo arauiac poſ⸗
Hi rempcoispeeſcripti ionem generis vix in
tibi per longi rempozas bꝛeſcnipti uenitur quẽ teneri. arg.

onem aduocari non poſſit ⁊ ſicre

Vedn e KX ꝓ pꝛĩa rñ ſione.j.e.ſi nõ
cte tecum perindebiti condictio⸗

ſoꝛtẽ. S. liberꝰ. ꝓ ſcdᷣa.j

= Sao dep̃ſcrip.ver.ſi operaſ
nemagerem Bʒ ⁊ ſiuſuffructꝰ ſec vem rrocilimmi in
debitum ↄſumptiõe.vt
ſi tenea t ad tantũdem.

ax.ar.inſti.q̃.mo.re ↄᷣbi.ob..i.nõ dicas amiſſione.nec ob.j.e.ſinõ ſoꝛtes⸗
H. libertus. vel dic amiſſione ⁊ aliud in ſpẽ.vt..libertus. Itẽ nota hic ad
poſſeſſionẽ accõem pſonalem daniſic ⁊ in triticaria.vt.j.dẽ cõdic.triti.l.i.ĩ
