tur pꝛeuaricatoꝛ accuſatoꝛ publici iudicij. eraduocatus impꝛopꝛie. et tamẽ
vterq; extra oꝛdinc punit᷑.et de vrroq; bic dicit.vt.j.de p̃ua. l.i.et.ij.et.iij.
et ad turpil.l.i.G.pꝛeuaricatoꝛẽ. Item no.qꝙ calũniatoꝛ eſt qui falſa crimia
ſcienter intendit.vt.j.ad turpil.lĩ.in pꝛin.et dicitur quis calũniari eo ipſo

ꝙ nõ ꝓbat.quod intendit.vt. C. de aduo.di. iu.l.i.et de pena iudi.in aut.
nouo iure.et. . de teſti.l.iij. ꝗ. idem diuus.niſi officij neceſſiras eum excuſet

vt. C. qui ac.non poſ.l.ij.ei.j. de bis qui.vt indi.l.tutoꝛem. vel perſonaruz
nimia ꝓximitas.vt.C. de calũ.l.mater.⁊.l.calũnie.vel auctoꝛitas eius cui
ſucceſſit. vt. C. de calu. l. mater. S. ſi extraneus. et.j.de bo.li.qui cum ma/
ioꝛ. .fi.vel damnũ rei familiaris.vt pᷣdicta.l.qui cum maioꝛ.S.ſi patris.
vel intinus doloꝛ admiſſi crimimis. vt in marito et eius cognato de adulte/
rio accuſantibus.vt.C. de adul.l.quãuis adulter. vlł delicti enoꝛmitas vt
facilius quis ad accuſationẽ eius ꝓſiliat.vt.C. de fal.mo.l.i.ibi ⁊ cũ accu
ſatoꝛibus ⁊c.et in autẽ. de non ali.5.fi.colla.ij.et in his pᷣdictis caſibus ⁊
ſimilibus põt exaudiri quod dicitur.j.ad turpil.l.i.F.i.non enimvtiq; qui
non ꝓbat ⁊c.vt.C. decalum.l.qui non ꝓbaſſe. vel ita intellige non vniq;
qui nõ ꝓbat ⁊c.q.d.nõ eſt neceſſanum argumentũ non ꝓbat ergo calũnia
toꝛ.poteſt enim eſſe contra.licet ſit ꝓbabile argumentũ.bene dico non eſſe
neceſſarium. iudex em̃ reo abſoluio incipit querere de conſilio accuſatoꝛis.
an anumo calũniandi accuſauit.et ſi inuenit eum fuiſſe in iuſto erroꝛe abſoſ
uet eum. ſi yero in columnia euidenti condenet eum in ſimilitudine ſuppli

cij. ſi eſt oꝛdinariũ crimẽ de quo accuſabat. vt. C. de accuſa. l.fi ſieſt
exiraoꝛdinanium. tunc in ſimilitudinẽ eius pene quã veriſimile eſt iu
dicem reo impoſuiſſe.vt.j.ad turpil.ĩ pꝛiuatis.et depꝛeuari.l.ab im
peratoꝛe.ſed alij dicunt neminẽ pᷣſumi calũniatoꝛem niſi demũ pꝛo
beiurcontra quos ſunt pᷣdicta argumenta. de hac autẽ calũnia pu

4

m Inter famoſos.quia extinctum eſt pꝛonunciatum. vt.j.ad tur/⸗

nietur officio iu/
DSS ,„ ,ddd dicis incõtinen⸗
nius:et eum qui in ſeruitute pecu ncũ reum abſol
liaria mãcipia ꝓſtituta habuit: no pil t eolunn⸗/
tari et poſt libertatem ait Calum annbus. ibi reo
niatoꝛ ita demuʒ notatur: ſi fuerit doſeluro re non
calumnie cauſa damnatus: neqʒ lo.vr. C.de calu⸗
eni ſufficit calũniatum: Iteʒz pꝛe li niiſolentac⸗
uaricatoꝛa.pᷣuaricatoꝛ autẽẽ qua- d vamglemes
ſiuaricatoꝛ qui diuerſam partem amenit ſiut vide
adiuuat pꝛodita cauſa ſua quod ſicer.pelecrs. l
nomẽ Labeo auaria certatõe tra⸗ ſioin dirre es
ctum ait.nã qui puaricat᷑ exutraz ſoluto ae⸗
qʒ parte ↄſiſtit quinimo ex aduer quo ad anmið
ſa. Item ſiquis furti:ui bonoꝛuʒ ſunoner te⸗
raptoꝛum:iniuriarũ:de doloma- admonẽdi.ac.
lo ſuonomie dãnatus pactuſue y geeſiqs ſuo
erit:ſimili modoinfamis fit nomie. hoc erpo

G Noniã intelli ¶py Aulꝰ Neeil ſunr d.

itur confiten crimen ꝗq pa ſed quid ſifuen:

WVrti accipe ſiue manifeſti nifarum eſpo
W . ifeſti. Se dent quidam. vt
2 ſit ſiue non manifeſti Sed rolenk ſin
. mẽ.nam lʒ qtuʒ
ad ius litigaioꝛiſ

talis ſententia pᷣiudicet.non tamẽ quo ad famã. et ſic intelligunt.¶
e.ſi furti.in fi.ſed tu dic contra.qꝛ ſententia pꝛo veritate accipitur.ex
quo appellatũ nõ eſt.vt.s.de ſtatu ho.l.ingenuum..l.pꝛedicta.ſi
furti intelligas qð durius fuit damnatus.ſ..rei vẽ.vład exbi.quia i
immẽſuʒ actoꝛ in litẽ iurauit.itẽ quid ſi nõ fecerit furtũ.ſed vclẽ eui

tet pepigit.an eſtinfamis.videt᷑ ꝙ ſic vt hic ſubicii.et eſecgu. lerxr·

ſic ſcripta:quãuis dura ſeruanda.vt.j.qui et a quibus.l.ptoſpexit

tu dicas ꝙ nõ ſit infamis.vt.aꝛ.j.de ali.iu.l.item.S.poteſt. item pa

cium intellige per pecuniam.yr.j.l. furti. SF. pactus. dic ergo furn qd
conſtat eſſe factum. =

Aoniam. confiteri.id eſt pꝛo eo habetur ac ſi confiteꝛetur in iure

mẽ.quia ſicut haberetur pꝛo confeſſo tunc ſic et modo. Jaco

bus aũt voluit inrelligere ſic. quaſi ſic haberet᷑ pꝛo confeſſo.acſi con
fitererur crunẽ extra iudicium.nã dicebat confeſſionem exira indiciũ

factã pᷣiudicare.et pꝛo condẽnato reum baberi niſipꝛobet contrariũ

et pꝛo eo eſt.j.de iure fiſci.l.in fiſci.et. C. de interdicto ma.l.ſi iutoꝛ.

nos dicimus ꝙ non valẽt. vt.j.de inter.act.l.i.in fi.et.C. de iuris ⁊
fac.igno.l.cum falſa.et.j.de confeſſis.l.certum.S.ſed ſi fundum.ſed
tranſactio etiã extra ius valet.vt hic.et dicta.l.in fiſci.ſj pone ꝙ fur

fuit compꝛebenſus.et rem reſtituit quam ſubtraxerat.an eſt infamiſ

quidam dicunt ꝙ ſic.argu.buius.l.ſed dicas contra.nam nulla re
inuenitur boc caſu infamari eum.

li ¶ Erimẽ.q.d.duo paria ſunt cõfiteri crimen in iure et paciſci erius

ſcq tranſigendo. J
4 rti pꝛouocauerit.infra decem dies.vt in auten.de appella.ꝭ.
¶bpuimo. collatione.iiij.

pil.l.i.in fine.et ideo poteſteniam capitali crimine damnatus ap.pẽ
dente facere teſtamentum. vt.j.de teſta.l.qui a latronibus. in fine.⁊
de cauſa nibil interim eſtnouandum.vt.j.nil.no. appel.penden.ꝑ
totum.qui tamẽ emita condemnato in omnibꝰ bonis incaute emit
etiam appel.penden.yt.j.de adminiſtra.tutoꝛũ.l.chirograpbis..

amnatus.

—N—

all
delinte
haunil
nſide

=

4

S6S

=
S=

ealii
elntoff

—
S=

cgie
hang

=☛ S=
=– =

e.

H

lliſi

hbs, 1 4
ſuonn
ſugin
nCi
Ullſeliie
ſtoe Ppe
nungleni

näffütgiacd.

kinſet,
rpe lenn e
endienge
unſtot
onotet
Gadanni
ntonigtee
eſureinant
nonici.

Reſcet⸗
niehatene
ilfinſi
Annane
gudſiiet
engns eie
iueto ie⸗
fun
tguicin
,Novcſeſc
Nunhi
sltigiuf
nelcgn
acapurg
lpeeleni
ah ali
ltiai

kicngt
gofmncs

venrnine
noco N⸗
ſoſcen
mmncii
er Nri
alKnu

Ldeiea

ncnti
doefi.
uini
npulane

liaͤu
m⸗

ulm
nso
ufe
gacne
auent
eg

Zercius.

fi. que eſt contra.ſed ibi non pꝛobauit ſe iuſte appella ſſe.⁊ ideo fuit
ſenten tia cõfirmata. vt hic ſubicit. ibi nil noui fien debuit ap.pendẽ
te. vnde per officium iudicis reuocatur quicquid noui fuerit facrum

pꝛima non placet.

D n ¶ Pꝛouocotõis.l.fariende. ſcdm io.et ſcðm boc dic ꝙ nõ appella
Kake pen
D· lauit.ho , „
i duu ſearer heu ſifurti uel aliſs famoſis actõibus
infamis eſt. tam̃ quis cõdẽnatus puocauerit: pẽ-
3 ain ala⸗ dente iudicionondũ inter famo-
. e.et ſe mn C —2 , „
1 Les reao ifanis ſos habetur:ſi iautẽ omnia tẽpo⸗
eſt.fingut. ꝛo lg ꝓuocatõnis lapſa ſint retroin
niset otae famis eſt: quamuis ſi iuſta appel
ülud bi erſen latõ eius uiſa ſit hodie notari pu
vrnan enzohm 10 nõ retronorat Sia nis licn⸗
Jo. ita derz nomie cõdẽnatus fuent: nõlabo⸗
bie inda noe rat infamia. et iceo nec ꝓcuratoꝛ
ſamls. qꝛ ſen ,/ Meus. uel defenſ. oꝛ: ul curatoꝛ: ul
etain ſun tutoꝛ:uel heresfurti:uel ex alia ſi
yrbic. et . depe Mili ſpecie condẽnatus: infamia
nirruoenn notabunt᷑:nec ego ſi ab niaher
. „ Ebe le . — „ .
aui vlumo. er ſ. Peuratoꝛem cã agitata eſt. Pa
deiniuſt. rup. re. Ctuſue inquit erit pactum ſi acci
ſiquis ſilw. S. bi pimus:ſi cum pꝛecioquantocun-
aüt. et. j. de fur. l. . . .
n poteſt. ſßbie qʒ pactuseſt:alioquin et qui pꝛe/
effectus anibi . . . .
tur etfingiturno cibusimpetrauit: ne ſecum age⸗
fuiſſe per ki. retur:erit notatus:necerit uenie
vt. ſ. ad turpil. l. „. „
i in fi. et quia ceſ ullaratio: quod eſt inhumanum

ſante cauſa ceſ⸗ 5
ſat effectus. vt. ſ.

de excep.rei iudi.quicum berede.et ea nõ ꝓſecuta fingitur nec facta
erſic fingirur retro infamis.ſed quid ſi interim ꝓ aliquo fert teſtimo
nium an valet. ar. ꝙ non valer. j. de car. edic.l.iij. F. due. Alij dicunt
ſententiam non infamare. miſi cum trãſiret in rem iudicatam boc eſt
quando remedio app.retractari nõ põt.vt ar.j.de re iudi.l.i.
oq iſa per erpꝛeſſam ſniam iudicis appellationis.
p aocie elrct cõfirmatur pꝛima ſententia.et app.pꝛonunciatur
iniuſta. et ſic dicimus ꝙ ex ſecunda ſententia naſcit᷑ actio in factũ.nõ
ex pꝛima.vt bie.et.j.ad turpil.l.ſi quis.s.i.et inſti.qui.mo.teſ.infir.
§. poſterioꝛ. ar. contra.j. de admini.tu. l. chirograpbis. S. fi. ſed ibi
reuocatur fundus per officium iudicis non per actionem in factum
deſcendentem exre iudicata pꝛima quia nibil debuerat nouari ap⸗

pel. pendente.

q Gi quis ꝓcuratoꝛ actoꝛis.ſq; quando reconuenitur actiõe famo
a. hel cum mãdato.ſed defenſoꝛ.ſ.rei vel ſine mandato.ſed quomõ
in delictis procuratoꝛ interuenit.vt.j.de pub.iu.l.penul.S.i.que eſt
contra. ſolu. hbic in pꝛiuatis delictis et qñ ciuiliter. ibi cum crialiter
agebatur.item quomõ alieno noĩe.ĩmo noie ſuo vt in fideiuſſoꝛe di
citur. C. de fideiuſſo.mi.l.ij.ſed aliud in fideiuſſoꝛe qui ex ſua obli⸗
gatione conuenitur ꝙᷓ in iſtis.ſed et ille ꝓpter alienum factnm tene
tur. licet ex ſua obligatione.item qð ſubiaot de berede quomodo be/
res tenetur furti cum non detur contra heredem becactio.vt inſti.de
perpe.ac.S.i.Rh.hic fuit lis cõte.cum defuncto.vt.C. ne ex delic. de
fun.l.i.itẽ quomõ alieno nomine beres dicitur dãnari cum eadẽ ſit
perſona cum defuncto.vt in auten.de iureiu.amo. in pꝛin.col.v.rñ.
ꝓpter alienum factum. vnde non infamaf. vt hic. et.j.de dolo ſabi⸗
nus.ſi autem ex ſuo poſſet infamari.vt.j.e.l.ꝗ.illud.que eſt õ.ar.cõ
tra.j.de dam. infec. l.qui bona.i.i.
TSi ab initio.maxime.nã idẽ er ſi ex poſtfacto interueniat. vtar.j.
e.ſeruus.in fi.et.C. de ꝓcur.l.nihil.cum ſit talis dãnãdus.vr.j/de
neg. geſ.in liberto.in fi.itẽ dicit me nõ infamari.verũ eſt de infa ⸗
mia iuris.de facio t nõ effugi infamiã.yr.j.de obſe.l.ij.

Quiiuſſu pꝛetoꝛis pᷣcio dato pa⸗

De bis qᷓ notant᷑ infamis.

Agitata. id eſt defenſa.

t Ractus. pꝛecio.vel alio loco pꝛecij.vt.j.de calũ.et generaliter.
v Ent notaius.et interroga nue.et plane.legi poteſt. et idem eſt ſenſus:

x ¶ Bubumanü. et leg uur in euangelio contranum. vt patet de ſeruo nequã

cui omne debiium eſt dimiſſuʒ.et in pater noſter. vbi dicit.⁊ dimitte nobis
debita noſtra ⁊c. et ſic
no. quedãa gratis licere
que nõ gratis nõ licent
vt hbic. et.j. de iure fiſ. l.
in fiſci.et ad.l.iul.de vi
pꝛi.l.qui cetu.ꝗ.qui va
cantem. et.j.ad.l.iuł.ð
adul.l.mariti.S.plecut᷑
et. j. quod me. cauſa.l.
iſti.in pꝛin.et.j.de con.

ctuseſt:nõnotatur. Sed ⁊ ſiiure
iurandodelato iurauerit:quis ſe
nõdeliquiſſe:non erit notatꝰ naʒ
quodãmodo innocentiam ſuam

iureiurando appꝛobauit. Maãcdla ob turpem ca.lfuet. ¶
ti condẽnatus uerbis edictinotaf el.nõ dnatos.
non ſolum qui mandatũ ſuſcepit , ¶Aui iaſſu pꝛetoꝛis.
ſed et is:qui fidem:quaʒ aduerlſ a quid ſ uſſn oaſegar iu
rius ſecutus eſt: nõ pꝛeſtat: utpu dem aniZnon unpe⸗
ta fideiuſſi pꝛo te:et ſolui:mãda⸗ fatneeeſſiene uuſie eis
. 5. *. = uper quibus nõ eſt de⸗
ti te ſi condẽnauero: famoſuʒ fa lebetu, eenaeo viricn⸗

cio. Illud plane addendũ eſt: qð
interdum et heres ſuo nomie dã⸗

ipſum nil agere. vt. C.
ſi a nõ compe.iu.l.i.vi⸗

. . HH detur tamẽ cõtra.quia
natur: etideo infamisfit: ſi in de· necoꝛdinari poriube/
poſitouel in mãdatomaleuerſa- re manſigere.ſed boꝛta⸗
ſit. Hontamen in tutela ut ri. er ſic etiam delegatuſ
tuslit. ameni P pporeſt. item quid in ar/
ſocioheres ſuo nomine damnari binmo. Kñ. thi foꝛte ſec

quia nec infamat.ergo
nec ab infamia excuſa⸗
bit eius auctoꝛitas.vt.j
e.l.quid ergo.S.ex com
pꝛomiſſo. et ſic nota bic
ꝙ iudicis iuſſus facit li
citũ qð alias nõ liceret
vt. j. de aqua plu. ar.l.quanq;. in pꝛin. et. j.de re. eoꝝ.l. ſed ſi pecunia. F. i.et
as fal. tu. auc. l. interdum. et. j. de admi. tu.l.tutoꝛ qui.S.i. et. . de ſolu.l.
ĩlancem B
ã Motams. licet ſacramentũ loco pcij eſſe videarur. vel liet obtineat vim
tranſactionis. vt. j. de iureiur.l.ij. bictamẽ nõ. et hec vera ſunt. niſi poſtes
nibilominus cõdemnetur. vt. . de iureiu. l.nã poſtea. F. ſi dänertur.
b ¶ Bed inocentiam. no.iureiu: innocentiã appꝛoban.vt bic. et. j. de iureiu.
ſi duo. F. idem iul. et ſic eſtar. ꝙ de ſuſpitõe quis debeat ſatiſfacere. vt. ¶.
de bis qui ad eccle.confu.l.pñti.F.ã,ſdee.
c VDandani.cõdemnatus. ſ.directa actõe nõ cõtraria. vt. ſ. F. fi. niſi in ca⸗
a.o in fi. huius.ꝗ.item bic quando per dolum.vt in actione tutele. dixi.

poteſts:quia hic heres: neq; in tu
telam: neq; in ſocietatem ſucce⸗
ditꝰ. ¶ Sed tantum in es alie⸗

de on p̃ſtat.noli repetere omnia ſupꝛadicta.ſ.verbis edicti notant᷑.nã
bis edicri in contraria nõ infamatur. vt. S. e.l.i. . qui pꝛo ſocio.dic ergo

ſed bis qui ⁊c.ſ.infamatur.non verbis edicti. ſed per ſententiam damnaf᷑

enim pꝛopter fraudem.ſic.j.de car.edic.l.ſcriptus beres. H
e ¶ Licet cõdẽnauero. id eſt condẽnan fecero.ſic.C. de ſuſpec.tu.l.pietatis
et de ca. dimi. l. nam. et. j. de admi. tu. l. ſi tutoꝛ cõdem.
f Eed illud male.id eſt doloſe. alias nõ infamaretur.

67 Mon tamẽ poteſt. tanq; ipſe ſit tutoꝛ vel ſocius.enam ſi dolus cõmitta

1
infament de dolo damnatum.

*

b Buccedit.niſi in ſocietate vectigalium. vt.j. pꝛo ſocio.l.adeo.ſj quomo/

do magis ſucceditin mandato q; ſocij vel utoꝛis beres.nam ſicut manda
tum beres tenetur exequi.et ita ſocij heredis que completa non ſunt. vt.j.
pꝛo ſocio.l. beres ſocij.et.l. verum. 5. pater. et. l. actione.S.modo. itẽ beres
tutoꝛis. vt.. de bere. tu.l. cum oſtendimus. in pꝛinci. que eſt contra. Rñ. ꝙ
peres tutoꝛis vel ſocij nõ eſt tutor vel ſocius. vt in ſupꝛadictis.ll.patet. vn
de magis alieno qᷓ; ſuo nomine damnari viderur.ac beres mandatarij vel
depoſitarij eſt mandatarius vel depoſitarius ea vt credo ranone.quia eo⸗
dem modo omnino tenet᷑ quo defunctus in depoſito:de dolo er lara culpa
piej. depoſiti.ſi duo. etin madato de dolo et lata culpa.et leui et leuiſſima.

1.ſed vt alias geſtoꝛ. er igeo non infamatur. cum ſole iſte quattuoꝛ cauſe

le ¶Ledit.nota tem

ſed in berede tutoꝛis falſum eſt. vt. C. arbi.tu.l.quicquid.⁊. C. de here.tu.

Liber

l.i.item falſum eſt in herede ſocij ꝙten eatur:vt ſociꝰ qui de ſolo dolo tenet
vt. j.pꝛo ſocio.l.heres ſocij.aut ſi plus tenetur.i n tantum enetur ad plus

quantum diligens eſt in ſuis qð diſſimile eſt ei ad quod defunct
tur. defunctus foꝛte fuit negligens.beres vero diligetiſſimus.

a 1IZ es alienum. vt
ſoluatur.vt.ſ.pꝛo ſocio
l. actione diſtrabitur. F
moꝛte.

bontrario.non erit
infamis.niſi in caſu.vt
S.e.l.ꝗ. mandati.ſᷣ qͥd
ſi et aliaſ fieret perfidia
an ſemper damnatus
fiet infamis. quida ſic
Jo. contra quia in du/
bijs pene ponus moliẽ
de ſunt qᷓ; eraſperande.
vt.j.de penis.l.interp⸗
tatione.et odia reſtrin/
genda. vt.j.de liber. et
poſthu.l.cum quidam
et quia nõ differunt di⸗
recte a contrarijs quod
pꝛetoꝛ voluit. vt ſcʒ dif/
ferant.vt.S.e.l.i.S.qui
pꝛo ſocio.

c¶¶ Calculo. id eſt com⸗
putatiõe.quaſi di.ſi cõ
traria conuentus dicat
ſe velle computare qðᷣ
debʒz reddere nõ eſt per
fidia.vt hic.ei.j.de do/

lo. ſab. et. j. depoſiti. l.
ei ap.i.reſpon.quia cal

culus vix etiam per iu⸗/
dicem. vt hic ſubicit ex⸗
peditur.et.j.de rei ven.
l.qui de tota.S.incerte.
ſed conuentus directa
perfide agit ſi non ſer/
uat qð conuenit.

d Fere. id eſt vix. po⸗

teſt tamen videndo ra/
tiones cum die et con/
ſule.vt notaui.S. de e⸗
den. l. i. F. rationes.et

leneba⸗/

num defuncti. Cõtrario iudicio
damnatus non erit infamis: nec
immerito.nam in ↄtrarijs non de
perfidia agitur. Sed de calculo::
qui fere iudicio ſolet dirimi.
ulus.

Mactionibus: que ex cõtra⸗
tu ꝓficiſcuntur:licet famo

ſe ſint et damnati notentur.atta⸗
men pactus non notatur merito
quoniam ex his cauſis non tã tur⸗
pis eſt pactio qᷓ; ex ſuperioꝛibus.
ALpianus.
REnero inquit moꝛtuomeri/
to adiecit pꝛetoꝛ: cum eum
moꝛtuum eſſe ſciretꝰ:ne ignoran⸗
tia puniatur:Sed cum tempꝰ lu
ctus continuuʒ eſt:merito ⁊ igno⸗
rantũcedit ex die moꝛtis mariti.⸗
ideo ſi poſtlegitimuʒ tempusco
gnouerit:Labeo ait ipſo die et ſu
mereeam lugubꝛia et deponere.
NVAulus.

u Xoꝛes uinilugere non com-
Apelluntur. Spon ſi eni nul

lus luctuseſt.

ar. j.de rei vendi.l.qui de tota.S.i.

i0.

actionibus. famoſe ſint. ſcilicet quedam. xt. z. in. l. pꝛima. F. qui pꝛo

f¶¶ Buperioꝛibus.id eſt furti vi bonoꝛũ rapto.et iniuniarum de dolo malo.
inl guibus non ſolum damnatꝰ.ſed eiiam pactus infamatur.vt.S. e.atble
tas. F. finali.

Enero. ſcirei de pꝛoximo.

b Me ignoꝛantia.ſcilicet facti.ſecus ſi iuris. vt.j. e. liberoꝛum.F. notatur.

ſtem nota hic ignoꝛanniam non puniri.vt.j.de rributo.l.illud. . ſi tamen
et.j. de pu. act. l. eum. i. Rh. et. F. ij. et. . de actio.em.tenetur.in pꝛin. ſed ar.
contra.j.de pig.ac.tutoꝛ.S.i.in fi. .

pꝛin.in eo qð ibi i

i ¶¶ IHgnoꝛanti.i.ſocio.idem in muliere vt ſtatim ſubicitt.
pus ignoꝛanti cedere.vt et.j.de iuris et fac.igno.l.i.in
n iune ernet. vt. . de cõ. in ſti. que ſub condi.S.fi. ſed arg.

contra. inſti. de excu. tu. F. qui autẽ.et.j.de edi.edic.l.cũ ſex.ſed ibi fuit ute
le tempus ſaltem quo ad pꝛincipium.

le Ceginmum tempus.ſcilicet anni.vt. C. de ſecundis nup. l. ij. FÄli.
m ¶ Augubꝛig. id eſt triſtem habitum. foꝛtenigras veſtes. qð bodie eſt coꝛ/

rectum vt.C. e.l.decr eto.ſed nonne debet eum expectare diu.et tandem exi

gere ſacramentuma nuncio

eſactan yt in autentico. vt li.ma.et a.ꝗ.qð autem. col⸗
latõe.yiij.que eſt contra.ſolu. bic erat certum qdð erat moꝛtuus.ibi dubiuzʒ.

etideo ibi pꝛedicta exiguntſuu.

4 oꝛes.ſponſi. id eſt mariti. ſcidem eſt quod. 5. vel die ſp on
non luget.et ſicſcdᷣm hoc eſt ſimile.vt.j.de ſpon.l. eieic. 4

ſ. de pac. do.l. lex iulia.et. C. de bo.que li.l.non ſine.poſſetta mẽ in/
relligi finis.et ſonare.vr ſi ſponſa non habeat neceſſe lugere ſi pöſuz.

eteſt ratio quia non timetur perturbauo ſanguinis.ſed quid ſi acce

DHleta pꝛincipe impetrari:
ut intra legitimũ tẽpꝰ mulie

ri nubere liceat . Que uirumelu-

get:ĩtra id tempus ſponſamrfuiſ
ſe:non nocet. u lpianus
IAberoꝛum autẽ et parentuʒ
luctus impedimẽto nuptijs
non eſr. ſi ⁊ talis ſit maritus:quẽ
moꝛe maioꝛum lugeri nõopoꝛtet
non poſſe eam nuptui intra legiti⸗

mũ tempuscollocari:pꝛetoꝛ eniʒi

ad id tempꝰ ſe retulit:quo uir elu
geretur:qui ſolet elugeri pꝛopter
turbationem ſanguinis. Põpo⸗
nius Eam queintra legitimũ tẽ-

puſ partũ edidit putat ſtatim poſ

ſe ſe nuptijs collocaret: quod ue⸗
rum puto. Non ſolent autem lu-
geri:ut Heratiꝰ ait hoſtesꝰ:ul ꝑ
duellionis damnati neqʒ ſuſpen

dioſineqʒ qui manus ſibi intule⸗

rint:non tedio uite:ſed mala cõ⸗
ſcientia. Si qua ergo poſt huiuſ
modli exituʒ mariti:ſe nuptijs col⸗
locauerit infamia notabitur No
tatur.etiam qui eam duxit:ſed ſi
ſciensignoꝛantia enim excuſatur

a Hon nocz. ex
boc apparet ꝓ
ius qð eſt in vxxro

ptam per verba
de pꝛeſenti. non
duxerit. Rñ. ideʒ
quod erit infa⸗/
mis pꝛedicta ra/
tione.

Dlet. liceat

et tunc non

patit᷑ penas js

patiuntur alie.
vt. C. de ſecun /
dis nup. l. ᷣma.

ſed poſt infſami,/

am porteſt petere
a pꝛincipe remiſ
ſionez. vt. C. ad
tertul.l.ſi qua. et
in autentico de
nup. F. penulti.
collatione.iiij. et
5. de poſtul. l. i.
§. de qua. itẽ fa⸗
cit cõtra.S.de ſe/
na. l. fi.

p Que virum.
ſponſam. ſcilicet
per verba defu⸗
turo. .

re nõ trabitur ad
ſponſam. nota
odia reſtringen/
da. vt.q ſ. de li. et
poſthu.l. cũ qui
dam. item nota
alicubi poſſe eſ/
ſe ſponſalia vbi
matrimoniũ nõ

poteſt eſſe. vt bic.et.j.de ritu nupt.ſi quis offi.ſed argu.contra.j.de

ſpon..l. oꝛatio.
. beroꝛum. non eſt. vt. . e.l. parentes

c Bi et talis. non opoꝛtet.vt boſtes et ſimiles.vt.j.eodẽ.ꝗ.non ſo

lent. accurſius floꝛeñ.

d ¶ Pꝛetoꝛ enim. bona eſt ratio quaſi dicat que eſt ratio in vxoꝛe ma
riti lugendi. ſcilicet turbatio ſanguinis.id eſt ſeminis.quia neſcitur
exquo marito naſceretur filius.qui poſt ſeptem menſes vſqʒ ad.xi.a
tempoꝛe moꝛtis mariti naſceretur.vt bic.et.C.de repu.l.conſenſu.
boc.niſi in fine.. bec eadem ratio.et in non lugendo locum babet.
ergo idem ius ſtatuendum eſt.vt bic.et.j.ad.l. acquili...illud. eſt er
alia ratio in vtroqʒ caſu.ſcilicet ne qua maligna ſuſpicio ex tali facto
ſecundo viro pꝛeſtetur.vt in autentico de reſti.et ea que pa.S.finali.

collatione.iiij.
e Pomponius.legitimum.ſcilicet annum.

f¶ Lollocare. cum vir non eſt lugendus.ſcᷣm Joban. ſed.Al.in /

tellexit hunc..et in eo qui eſt lugendus.et in eo qui non:quaſi ceſ/
ſet ratio de perturbatione ſanguinis.ſed boc Johan.non placet.
quia non illa ſola eſt ratio ſed alia ne mala ſuſpico oꝛatur.vt in au
tenti. de reſti. et ea que..ᷣfinali. collatione.iiij. alias ſcõm.?l.ſta
uim poſtquatt uoꝛ menſes a tempoꝛe moꝛtis pꝛimiviri poſſer nube/
re,.quia ſi ex tuncnubat non poterit eſſe incertuʒ filio nato ex quo vi

((Paeſ
K

en

ſen

keinſeni
lenn chor
nnr aan
ſtſdeac
Aoleri
ſes ſtem
misgd⸗
edecn
Umlenan⸗
nariſed
lomtant
ſi deſil
4 ſupen
norare
tinnlata
hodelus,
beb
lumper⸗
tan gus
noruebie
1 lon

1Dn

geſ 4
Dilkit
gefim

neindn
nsgan
lijis
ſefin
glecſte⸗

ſnn
6

AUllnie
1Gign

ſen

7

TZercius. De bis q notant᷑ infamia.
. i n8. . i⸗ et. ſ. de iure adigere.in pꝛincipio
RE . ſantnams et poe nrciait bene enu ere poreſt moꝛ eelelnhente g ſononus et. deiune patrona . i5 pꝛincipio
ogte⸗ tuo paino vno vr. romani. p ſ. de cap. l. hoſtes Quog ait pꝛetoꝛ. accipiendum eſt. ſc; tantum.
peſannin 36 Hon ſolent boſtes. populiromant. vt.ſdecah. l. zoliti. vπ al P2 ffectus. ſed animi deſtinatio cogita⸗
enſn *4 herduellionis. quialiqd in pꝛincipẽ velin re pu. ſun mollti. vt AEin neen e Aue drchſa. nto⸗l. amplifſiun⸗ et ürhons ſuf⸗
ſlgutie, ſ. de verbo. ig. l. quos nos. H ficere aliquod factũ ad
7 „ * 5, , „ 6 5 2 „VL.) . »Lle ile
mtſit Conſctentig. on iuris ſed facti.i Excuſatur tium ſponſalioꝛum eodẽtempo⸗- lins poer oe euic i
tleni e onſcienti. qui uſſu eius in cuius poteſtate e⸗ re factoꝛum accipiendum eſtſed inmpiudeenn, Fenul.
wnnin mis. vt. j. debo. rat:duxerit:et ipſ e qui paſſus eſt ſiinid tempus concurrant Ntez deite ankonm lgae.
eue ducerenotatur: utniq;recte. naʒ ſialterius ſponſa alteri nupta ſit: etah nebel e ſiante.
Nel Fndemlis in et qui obtẽperauerit uenia dignꝰ erſententia edicti punitur. Cum en. Aaaze
amn pꝛincipio. eſt et qui paſſus eſt ducere:nota- autem factum norenwenenn ſi c Iia fu. ali l. ea quidem.
nss m Nollocaue / turignominia. eaquis nuptiasuel ſponſalia cõ 2 MMon poteſt de iure
Cin ni..ꝛempus ln⸗ Aulus. ſtituat:quam uxoꝛem ducerenon ulli.
eln nie Motatur niſi /I Miiuſſu patris duxit quã poteſt. uel fasnon eſt: erit nota⸗ as nonefeiiz
nin pꝛimo peperit. vt G Quisliberatus poteſtate pa- tus.Excompꝛomiſſo ar biter in⸗ r
rn S hror... tria eam retinuit: non notatur'. famiam nõ facit: quia nõ perom b π cn pran ns
nlig⸗ Kr fsn⸗ . . NLpianus nia ſententia eſt. Quantũ ad in- misenepore Pwrg. de
ummnnn nocriacigno. * Nid ergo ſi nõducere paſ famiam pertinet multũ intereſt: erl pant er ienotac
* „Le . — 7 e
iten uen boeima / —à ſus eſt. ſed poſtea q;; durit anin cauſa que agebat᷑ cauſa co- Poreſtcompromint ſicr
ln ſemins au ratũ habuit: ut puta in initio igno gnita aliquid pꝛonũciatum ſit: an nuiliter agatur. non ſide
keni edr ereuſaur. raliit talem eſſe: poſtea ſcit: nõno quedam extrinſecus ſint elocuta delieo amolo. ſilleet
Nemuit erroꝛ Gcnfarur: rauit gleme ei pe t: que extt . cnminaliter. vt. . de ar⸗
inid vrſoe a en tabitur. pꝛetoꝛ enim ad initiu, nu nam exhisinfamia non irrogat᷑. bilnon diſtinguemus
nes itrem no. cö/ płiaruz ſe retulit. Si quisalieno Mena grauioꝛ ultralegem impo . lul led an ſiauis —
nn tra aarane nomine bina ſponſ⸗ alia conſtitue ſita extimationẽ conſeruat. utet efeaſſe furmz. an ſirin
tlin lltr am iaia non ifa⸗ rit non notatur:niſi eiusnomie cõ conſtitutum eſt et reſponſum: ut ſamis. ſRñ. non cuʒ nec
rtnd arf ſed ob do⸗ ſſi zue i teſtat ſi ui parte bonoꝛũ mul ſententia infamet.
nni Parſelbnt⸗ ſtituat quem quãue in poteſtate puta ſi euʒ qj ip
4 ſti de ſuſpee uu. habet. Certe qui filium: uel filiã ctari debuerit pꝛeſes relegauerit enfennia nazerea
innge *§. ſaectns 4 conſtituere patitur: quodammo/ dicendum eſt durioꝛi ſentẽtia ce; arinecerceprio vrj.
dun um lata ala doipſe uidetur conſtituiſſe. Qð ea tranſactum de extimatione ei dearli nectommun⸗
vonbine nö dolus. ſed i / git pꝛetoꝛ. eodem tempoꝛe nõini- idcircoqʒ nõeſſe infamẽ. ſed ſiin mreuictldn dietum F.t
uinn us eleren, . cõpꝛomiſero.
itehitgn en
Nſrie nam geis inſa⸗ erſi ia: Auantum. pꝛonunciatũ ſit.ſ.per diffinitiuam ſententiam.
lin aedetingr abene⸗ ſententia: D . Sint docue Lenterto gnegorn qꝛ dixit vt ad frug zmalleris virer Eciter
i ieng eeleeninon rdereris infe ene e kai reerterdfinenr tid ameR ke:ann, nir eeld rles
pollluſi As er . ad.. fal. ſ einnnn ſed lbocin artgeſo b cellleivr. debe. zue Pfeet ber eſt nanie ec ige ſi interdicto vñ vi velↄdictõefnrtiua qͥs
mmnüns dã.l. ſi. in fi. et de actio. ⁊ obli.l.ſeruꝰ.item no.obedienti parci.vt et r diffininue dnek qaꝛ iñ de facto nõ de ure infamat. vt j. de ac. et ob.l. ceſ⸗
enmhi 3..furt. 5. qui iuſun. . . Dunnnnte dr ſd i vi et bꝰ ifamie ſunt duo effectꝰ?.pꝛimꝰ qꝛ a di⸗
r ¶Paſſus.non ſolum qui iuſſit.ſed et qui patitur. vt hic. et argu.j. ſat. et de vi et vi ar.l.neq;.vñ viet b in nopia. pt. ,6 decu. kgenen
enox.l. ij. in peincipio. et. .l. quid ergo. 5§. i. ſed an qui patiente pa gnitate repellit.vt. C. de digh. l. ij. nili ꝓpter i nopiã.vt.j.ð decu. lgenera
. sſmbupltiidenauſtrur ſenr duner icbcnte⸗ Kelpo. non quia eſer fuer. S. ſpunos. itẽ in qrela. vt. C. de inof. te.l. fres. it no bleh dcllher⸗
ihnn uus qui domino patiente deliquit factus liber tenetur.vt.j. de nox. tate fiürmagnũ ſoꝛtiunt᷑ effectũ alia nõ.vt hic.et. S. de trq i i.F. ſi ptoꝛ
l.iij. . is qui.et ſic vterqʒ; ifamatur. ſed videtur ꝙ iuſſus non exuu ⁊ de rebꝰe.magis.j.nõ paſſim. et. C. de rep.l.nõ dubiũ. 7. C. ö R
nngen ſet filium cum cogi non poſſit. vt.j.deritu nuptiarum. non cogitur. ę ena. regulam ponit quã poſtea reſtringit. au ti unn: in
entſin . iſ⸗ b bed Debuit. põe exemplũ in eo qui ſeruũ rradidit caſtrandũ qui in dimidia
unt que eſt contra.ſolu. licet non pꝛeci e cogatur. ba ertamen obedire. H Evt.j ad. l.coꝛ. de ſic.l. is qui.itẽ in o qᷓ nõ exercuit cãm
denſ Niiuſſunonnotatut. inmo vidqerur norecut. xt. Cede inceltt, vortebee bog'inod etno coplenit gein Ata giebonog pumk vt. Cpt
nſn Hup.l.qui contra.que eſt contra.ſol.ibi inceſtuoſum erat hic nõ qrialez. infra duos anos et no cõpleuit q; 1
unbabe⸗ m vid bic fili ſit excuſatus.vt.j.de ritu nuptia.l.nõ infra certũ tps crialis qõ terminet.l.i.et.ij.et hec vᷣa ſunt qñũ boc fuit expre
ilud e Kr n rndn ſot io. ibin fiino fun olens velinalto Aau dient ſum qð ꝓ pecuniaria pena imponat coꝛpoꝛalẽ. alioqᷣn vtraq; imponeretur
Haulfn Aqueeittont -loluto. wrhans fouuy evtd ſi tale eſiet crimen. exquo vtroq; modo poſſet agi.vt in exemplo. C. de epi.
q Vid ergo retulit.hic nota initium ſpectandum. quod dic vt di 1 amt mon er agt. N n ere a eſt ini
zuhini R i.8. de oꝛigi.iu.l.pꝛima. Item nota ꝙ ratib abuio non trabi au.l.nemo.itẽ in pena Kupri grindi dep i:iu. . ieexy in ſ. . fute mi⸗
tur retro.ſic.j.de acquir.heredi.ſi quis mibi bona.S.iuſſum.et.s.de rabile qð hicin aliud damnat᷑ ꝙ; actum eeff. z liberat
— ffic pꝛocon.l. obſeruare. F. finali. errem ra. baben. bonoꝝ. 5. fi. ſeld b De exiimatõe. ſ.oſeruãda. et dic rrãſac.vtſicut trſactone fcã libera qᷣs
N . weulortter tonc e C H .5.n. a debitoꝛe. ita ab ſaamis vullon eun aſi non Giiſrann tonſaclsis e
novic , S anis binq ſponſali tcien la tenet. nã ꝑ trãſactionẽ notat.vt.S.e.athletas..fi.cum hic euadat.ſed
( „Kiantel ina onſalia: ſpondendo duobus de pna. quod ſit iondn iper dcliero. a ſuper fama videtur nanſaetuniweldi trãſac. vi⸗
EdAD eWonſtemiſie, gui pati⸗ ibere: i ere .Eet ideo nõ vocatur. vt.S.e.furti.ꝗ.qui iuſſu.
nſtpin Conſtiruiſſe. nota qui patitur quod poteſt pꝛobibere: ipſe facere detur cum peetose. et ideo ne L ufri⸗ .⸗ L .
h Prareprſige noel. iij. et.S. e.l.liberoꝛuʒ.in fine.et.C. de ſacro ſan. e ſi non conſeruaſſe.immo videtur ꝙ ſic. vt. Q. e.l. furti. que eſt cõtra
ggiil

64
4

Liber

ſolu. bic deliquerat.ibi nõ.ſʒ tantũ res furtius penes euʒ deß henſa fuit. vñ
furti cõcepni ibi fuit dãnatus durt q; debuit. et ſic fama ey ſeruat. ſz. p. et
pla.bãc repꝛobãt.qꝛ becactõ furti cõcepti hodie ſublata eſt.vt inſti.de ob.
que er delic.na.S.ſ bee.alij dicũt vt. .dõnatũ furtiita demũ infamem ſi
iuſte fit dãnatꝰ alł.licet quo ad cãm de qua agit᷑ ſibi pᷣiudicet.nõ tñ quo ad
famaʒ vt ibi. et ar.ſ.de
pub.iudi.l.generi.ᷣ cer
te illud ſpãle eſt ĩ patre

ſpale eſti pare Ccauſa furti nec manifeſtiin qua⸗
ſecus in alijs.vt hic.⁊.j

defur.nõ põt. tu dic druplum iuder condẽnauerit one
in. Ria il dropaſt rat quidem reum pena aucta:naʒ
edi. 090e . 7, 1
bibendu m aua dela Exfurto non manifeſto in dupluʒ
ſagameo in litem fuit conueniri debuit:uerum hanc reʒ
multo plus iuratũ qᷓ;ve . = .
ritas eſſz. ſic em̃ latalen exuimationem elus non cõſeruaſ⸗
tenua ſem umamentu ſe quãuis ſi in pena non pecunia-
nõ infamat. i Peeb.
Euũ quẽ actoꝛi in pe lq euin oneraſſet: na actuʒ cũ
cunia debuit ↄdẽnare: O didetur. Crimen ſtellionatus

hzin pꝛimo caſu fiſoo. infamiaʒ irrogat damnato: q;uis

be Oneraſlet. ſᷣ quõ pt publicum non eſt iudicium.
penaʒ iudex diminuere p. Aulus.

eeniKeatptcrt⸗oiz Eruus nominenoxale iudi⸗
a3 tunli F. lenautegt⸗ Ocium dominus acceperit:ðe
a bee eea ſt inde eundem liberum et heredeʒ

poſt ſarn in ipa nia inſtituerit:ex eodem iudicio dang
öt vel miuere rõe foꝛte . . d,a na&
laueruns vlſenecruis tus: nõeſt famoſus: quia nõ ſuo
vel qꝛ ſine dolo deligue nomine condemnatur:quippe cũ

rat.vt.j.de penis. ſiqͥs
aliqᷣd. S. inſtrum̃ta. 7. 1.
abſentẽ. F. fi. et. l. reſpi/
ciendũ..deliquũt.⁊.j
de mio. auxiliũ. F. i. ⁊. j.
ad.l.coꝛ.de fal.l.i.ꝗ.fi.

in initio lis in eum conteſtata non
ſit.

ALpianus.
Otatur que per calumniaʒ
entris nomine in poſſeſſio

aeſeuj nez miſſa eſt dum ſe aſſeuerat pꝛe
ele. * e
tis craſſannbꝰ opꝰ eſt Glantem?: bKCN ulus

exẽplo.vt.j.de penis.l.
aut fcã..fi.itẽ q̃liter in
extraoꝛdiarijſ pot auge
ri vl minui.cũ nulla ſit/
p.l.ſtatuta certa.Rßñi.re⸗
feras te a d id qð fieni ſolet exoſuetudie de tali crie qð cũ ex ceſaris dicaris
augere vel miuere.pt ar.j.de da.ĩfec.ſi finita.ꝭ.i.et vt hoc plene bẽas die
ꝙ pẽa pecuniaria aucta vel miuta ĩfamia nõ abolet młto magis nõ mĩuit᷑

ſi ꝓ coꝛꝑali ĩfligat᷑ pecuniaria.ſʒ ſi ꝓ pecũiaria ĩponat᷑ coꝛpalis ſine diſtin/ n pol.l. i. F. per calũniam.
4 buit coherceri. nõ vi. ſed actõe in factum quanti interfuit eius
aui experitur.ſed ſi filiafa.ſit. da bitur in q;tum ad patrem per

ctõe remittit᷑ ifamia.vt hic.⁊.j.de pẽis ĩ ſeruoꝝ..fi.ſſi ꝓ coꝛꝑali ĩponitur
coꝛpalis.aut maioꝛ.et tũc remitti᷑ifamia.vt.j.de decu.l.ad tpᷣs etad mũi.
oꝛdie.ĩ pᷣn.aut mioꝛ.et tũc ſi c ↄgnita remittit᷑ ĩfamia. vt.C. e.l.et ſi ſeueri⸗
Oꝛ. et.l.ſi poſſidoneũ.ſi ſine cqje ↄgnitõe nõ remittit.vt.. e.l. . qᷓrtũ.ſi qras
an itenʒ dũ panif maioꝛẽ penã vel mioꝛẽ tñ cã ↄgnita ſit ĩfamis.dico ꝙ ſic.
ſi pena ad certũ ipᷣs iponaf᷑.vt pᷣdi.l.ſi ſeuerioꝛ.ibi ex trãſacto tpe ⁊c.ſi vero
danatꝰ ſtatim ſubeat penã:puta ꝓ pecuniaria fuſtiget᷑.nec ĩterim ẽ ĩfamis
vt ar. Z.j.de penis.l.in ſeruoꝝ.S.fi.ſj ſi qratan relegatꝰ vel ab oꝛdie motꝰ
veterẽ recuꝑet honoꝛc.vel ad nouũ aſpiret diſtinguo.qꝛ aut ex dãnatõe p⸗
petua ppetus ſubit ifamiq. qð expᷣdictis colligi põt.aut tpalẽ ſi ꝑpetuem
ad nullu aſpirabit bonoꝛc.lz dicere videatur. vt.j.de decunio. l. generalis
ij. er.iij. Rñ. ſed dic ꝙ ibi loq̃tur vbi cã cognita miuta fuit pena.⁊ ſic ifamia
et ſicmmdebis ei qð c.j.de fal.l.falſi..oꝛdie.nã ibi exeo cene dãnar fuit qdð
ppetuã irrogare põt infamiã.ſi tꝑalẽ interim dũ eſt infamis nõ aſpirat.ſed
iꝑe trãſacto ad nouũ nõ aſpirabit niſi tm̃ tꝑis expectauerit qᷓ;ium caruit di
gmitaie ꝓpter penã. vt.ſ.ad mũi.oꝛd ĩe.et de decurio.l.ad tpᷣs.et.C. ð hia
qui in exiliũ dã.l.ij.ſed ſi veterẽ velitrecupare.aut vacat aut nõ. ſi nõ vete/
rẽ nõ recuꝑat.et ſunt bec vera in relegato.et ab oꝛdie moto.ſi aũt vacat.aut
fuit bic relegat.aut ſimpliciter ab oꝛdine mor.pᷣmo caſu noua electõe ad
muiit᷑.ſecũdo.ſ.ſiremor/ ab oꝛdine ſuo iure recuꝑar. vt.j.de decu.lij.
c ¶ Crimẽ publicũ.ĩmo eſt pꝛiuatũ.vt hic.et.j.de cri.ſtel.l.i.cõtra.ſʒ videtur
V nõ infamet. yt.. de cl. ſtel.l ij. que eſt cotra. ſolu. ibi dicit ipſo inre no in

.

C. m non pꝛegnans eſſʒ:ul
ex alio concepiſſet.

famare. bic dicit infamare per ſuiam ſcõᷣm. M. et Bul. h tu die ſm

io.diſtinguendũ an crimè ſtellionatꝰ deſcẽdat ex cã ex qua quis aui

lirer damnatus infamat. vt ex dolo. vt. . de cr. ſtel. l. ij. vt patet per
multa exempla.j.de dolo.quo caſu infamat᷑ vt bic.an nõ infamare

tur ciuiliter ↄdenatꝰ.et tũc nec de boc om̃e dãnatus nõ infamatur.

iui Apianus
*£ Ebuit enim coherceri:que
Ipꝛetoꝛem decepit.Sed ea
notatur.que cuʒ ſue poteſtatis eſ
ſet:hoc fecit⸗ EꝘG Aius.
e que falſa extimatiõe dece
Ypta eſt:nõ poteſt uideri per
calũniã fuiſſe miſſa in poſſeſſionẽ
On alia aũt notat᷑ ulpi.
Aqqʒ ea de qua pꝛonunciatuʒ
eſt calũnie cã eã fuiſſe in poſſeſſio
nẽ miſſaʒ.id q; in patre erit ſeruã
dũ:qui calũnie cã paſſus eſt filiaʒ
quã in ptãte habeatĩ poſſeſſionẽ
uentris noie mitti. pł. Api.
0 hecuerba ſentẽtie pꝛeſi
C. is ꝓuincie callido cõmẽto
uideris accuſatõisinſtigatoꝛ fuiſ⸗
ſepudoꝛpotiꝰonerat᷑ q; ignomi⸗
nia uiðꝛirrogari :nõ eni ꝗq exhoꝛ⸗
tat᷑mãdatoꝛis oꝑa fungit
p Aulus.

Vriusticius crimẽaintẽdit
. Saio Seio qᷓſi iniuriã paſ

ſus:atq; in eam rem teſtationem
apud pꝛefectuʒ pꝛetoꝛio recitauit

inſti. de not. S. omnis aũt. ſiue nõ fuit aliqd incbo

vt in locũ contra
ne pignoꝛaticie
actonis. vt. j. de
pigno.ac. tutoꝛ.
H. contrarium. et
tunc hoc nõ infa
mat.vt in.l.con⸗
traria.et ꝓbatur

bec ſoluto. j. de

pub.iudi.l.infa⸗
mem.

Eruus. noſ
ſuo.ſʒ defun
cti. et eſt bona rõ

vt. S. e. l. furti. F.
ſi qͥs ali..n.vi⸗
debat. qꝛ pprer
ſuũ factũ fuit. vt

ſ.mãda.l. papi.

ſy et cuz illa erat
acceſſoꝛia.et ſua
erat pꝛincipalis
viðꝛ dniobliga⸗
tio extingui.vt. j.
