ue intitbis ubt lerit ſtipl atõem duplenõ cõmitti
uns naecuim qꝛ nec mãdati actõe ꝓcutatoꝛ hic
ndafvideaur iceq; uẽditoꝛ hʒut ab ptoꝛe litiſ
ſbi nibi rema/ extiatõem ↄſeq̃t.cũ igit᷑ neqʒ coꝛ
H prus: lq; pecũiia ẽptoꝛi abſit: nõ
Dopoſin. h oʒ cõmitti ſtiplatõem: qʒuis ſi ẽp
nam paſſus eſtt. toꝛ ipe iudicõacceptouictꝰ ect:
agee no, litis erxtiatõem ſuſtuliſſet: placeat
dennam viſ .A Cmittiſtipl atõem ut ꝛ⁊ ipe Jul.
ſeogarrg viihi eodẽli.ſcripſit neq; eũ hrẽlʒ eũ:
gareeta ei ¶ Ccuiy ſipciũ qsnõ dediſſet: abad-
cũdũ ſe ꝑ iniui uerſario aufferet ꝓpe ei hũc eter
am iudicatũ. ar. JtIAE Z

ſcdðᷣa ẽptõne.i.ex litis extiatõe ẽp/
toꝛihrẽ ʒ nõ expꝛiſtia. Idẽiuł.e.
li. ſcribit ſi lite cõteſtata fugerit
hõ culpa poſſeſſoꝛis: dãnandus
gqdẽ ent poſſeſſoꝛ.ſed nõſtati eũ
IAtino. ad uẽditoꝛẽ regreſſurum:⁊ ex du
itꝰ fuent mibi.

. enrmbr ple ſtipl atõe actuꝝ.qꝛ inten nõ p

pter euictõem ſed ppꝑ fugã ei ho⸗
minẽ hrẽ nõlicet plãe:inꝗt:cũ ap
pᷣhẽdenit poſſeſſionẽ fugitiui tũc

maditõem repe

riens eũ liberůũ.
i ¶p̃m. ranquã

peredem vendi

ous. rſelibero C(Otmitti ſtipl ationẽ iul. ait. ¶Mã
neogirun ut bie deide cautoib interpoſt itis abſo⸗
et, S. mau. ſi pꝛo 6 Jali. ,& ſtre
finen⸗ ᷣ ltus eẽt mõ alias ↄmittet᷑ ſtipla

K Hebo. ſed nõne põt remoueri exceptòe rei vedite et tradite ex p
ſona ei cui ſucceſſi it. r̃. vtiq;.ſʒ ꝑ ſe replicabit nullã fu iſſe vẽdirõʒ
libeni hoĩs vel dic fauoꝛe libertatis boc eſſe. ur. S. e.l. qð a pupillo.
HAndum meum nomine.ſ.pignoꝛis. ä
A Obligaueris. i. agrauaueris.
Des. ſ. ꝓpmittendo in duplum ſi res eſſet euicta.
PMo me. neten earis ideo ꝙ ⁊ꝛc.
I ſeruus deceſſerit. ante lit. conteſt. ut. C. e. ſi quis tibi ſeruum
flecus ſi poſt. ut. C. de aſſer. tol. l.f. et. S. de rei uen. vriq; qᷓ ſunt
q Koͤmuttitur. licet ſir aliea—ungs. contrarie
r¶ De dolo.i.exceptio noie doli. ¶¶ Poterit etiam ante moꝛtem
ut. S. de gct. emp. ſeruum quem a me. H.ffii.
t ¶ EHgi. ex empto ad redbibend nm pꝛecium,.
u ¶ Kuicnonem. ut. . e ti. babere licere.
xeo conſequarur. utet.. e. ſi cim venditoꝛ. S. ſiſemus.
¶Sanpſit. ut er. S. e i. euicta. J. i. 3 Pꝛope. i. fere vfr potiꝰ qᷓ;
ex bac ſcõa que eſt quaſi eptio.ut.j. emp.l.ij.hẽat emptoꝛ qᷓ; exp⸗
ma.ꝓpe autem ideo dicir.qꝛ poſſeſſoꝛi buic a petitoꝛe de euictõenõ
caueti/ UI. S. de rei yen.l. ex diuerſo. S. petitoꝛ.et.S.de cõditi.fur.ſi

0
—

eüu dee
camus:qʒuis eque indotata futu
ra ſit mulier:quã ꝗdem et ſi uerũ
ſit habere euz non licere ſeruũ il⸗
lud tamẽ uem non ſit:iudicio eũ

ſeruus. F. cauere.

De euictionibus.

a ¶ HMunc.ſetunum. Jul.alias.F. iuli.er alias lex ſi lite.
b Conteſtata. inter euincenrem et poſſeſſoꝛem. SZ
¶ Poſſeſſoꝛ. ꝙᷓti aduerſarij interſit.i.in linis extimatione.
d ſHon licer. no. ergo duas babere eu afflictões.ſ.vnam ꝓpter culpam.

tio q; ſi appᷣhẽſum hoiem reſtitu
iſſet. ubi igit᷑ litis extiationẽ obtu
lit:ſufficit appᷣhẽdere:ubicauit:
nõpꝛius nili reſtitueni Om.
Jpre pupilli quã emit:li⸗
tisextimationẽ tutoꝛ nõ ex
pecunia pupilli ſʒ ex ſuo pᷣſtiterit

ſtipl atio de euictione pupillo ad

uerſus uẽditoꝛẽ ↄmittit᷑ Si ꝓe
uictione fũdi quẽ emit miłr ſatis
accepiſſet:et eũdẽ fundũ in dotẽ

dediſſet:deinde aligqs eũa mari⸗

toꝑ iudiciũ abſtuliſſet: põt muli⸗
erſtatim agere aduerſus fideiuſ⸗

ſoꝛẽ emptionis noie:q̃ſi minoꝛeʒ

dotẽ habere cepiſſet:uel ẽt nullã
ſitũ maritus obtuliſſʒ q;ti fundꝰ
Edet ſipoſt moꝛtem mili
O eris euincatur: regreſſꝰerit
ad duple ſtipulationẽ:qꝛ ex ꝓmiſ

mulieris agere poteſt:et ipᷣi ex ſti

pulatu agere pntit.
Bñnſtñei conſequẽs eẽut
ſiipᷣidñonuptura in doteʒ
erit: omitti ſtipł ationeʒ di⸗

euictum'eſſe:er emptotamẽ con
tra uẽditoꝛẽ mir habet actõem'.

ſione mantus aduerſus heredes

qꝛ pᷣſtat litis extimatio
nem. aliam ꝓpter ſerui
abſentias.qꝛ.ſ.nõ agit
alias eſſet cõtra.ꝭ̊. ad
l.rbo.de iac.l.nauis..

finali.
eAIJpꝛo re pupiulli ut
¶ credebat qꝛ emerat
eius noie cã. uel dic ꝙ

euicta fuit ꝑ cõfeſſoꝛiax
in hy potbecariam. ali
as ſi ꝑx imuriam eſſet e
uicta cũ eſſet pupilli ſe/
cus eſſet. accur.
f Kõmittitur.tenet᷑ em̃

cCcoõtraria tutelead red/-

dendũ pecuniam. ut. j.
de contra. iu.tu.l.quid
ergo.S.contrariam.
g UAgere. ut et. . de iu.
do. l. ᷓuis in bonis. et
pater eius.ut.j. l. pater
ſed ſi ↄueniatur maritꝰ
queritur vtrum debeat
maritus mulieri denũ
ciare et mulier ſuo acto

n qð vidertur eſſe neceſ⸗

ſarium. Item ſi cõdem
natur maritus nũquid
mulier ſtatim agit eui⸗
cctione contra actoꝛem.
an pꝛius condemnabit᷑
ſpſa marito.pꝛimus ta-
men videtur veriuſ ſzm
quoſdam.ar.ſ.e.l.ſi ſer
uum emero. uel diſtin
gue ſzm aʒo. inter acnio
nem ex em pro.et actio
nem ex ſtipulatu.in pꝛi
ma neceſiarium nõ eſt.
pꝛimo damnari mulie
rem in ſecunda ſic ut. j.
e. ſi cum venditoꝛ. S. ſi
ſecundus.

bKundus. eſſz ſubau
di et nibil aliud babeti
dote. ſzy quomõ deſinit
nio ſoluatur petitoꝛi cũ
fundus apud maruuʒ;

remaneat. reſpõ. benecum bec ſit erpenſa neceſfaria. ut. ſ. de lur. do. ſi is qᷓ
SF.qð d. et de impen. in re. do. fac.l.qð dꝛ. etar. S. de peni. bere.l. vtiles.
Item quõ cõmittitur ſtipulatio cũ nõ ipi mu lieri uel ſuo beredi.ſed alij. ſq;

viro babere non liceat. ut et.j. de ver. ob.l.ſtipulatio iſta.S.ſicut autem.q
contra. maxime in eo qð dicitur.j.l. ꝓ xi reſpon.qꝙ ibi dicitur non commit.
ti.ſed bab ere et alij non ſicet pꝛeter ſtipulantem uel eius beredem ſiue ſuc
ceſoꝛem intellige pꝛoꝛſus alium.at qui babet ab eo cauſam non eſt glius
cum de euictione baberes uel ipſa ſi viuit teneatur aliud. ergo ſicauſam

lucratiuam baberet.

eWanius. quia dotem lucratus eſt. et b
ero. et. S. de mino.ſed vbi reſtituno.
I¶ Ex ſupulatu. nomine euictionis.

mulier efficitur indotara.
n Seruum tanq;. er empnone eter dote.

*.

o Euictum. eſſe. ergo non commi
ſiemproꝛi.ſolu.ut ibi.

rnitur: niſi iudicio acc epto.ſed contra. ſ.e.
p¶Actionem. ad ſimplum. ut bic. et.j. ad.l.fal.l. cum emptoꝛ.

M vi

d boc noĩe.ex vẽdito.i.ex empto ad intereſſe.ut⁊.S.de acti.emp.l.
Otitius cũ.F. ergo cũmeminiſſem.ſed j.S.de pᷣſcrip.ver.l.naturalis.
o. ibi nõ extimatur boc ꝙ manumiſſum babeo libertũ in odiũ eius pꝛo

&M/ ſemum. perdideris. ut. . ti i ſi bomine. ſicet quando pꝛo derelicto

quo manumiſi. qꝛ non
vult parere pctui bic ex

ſemnum: cuius Npi.

timatur. qꝛ non babeo 1 Pecr —Dr.
libenum eü guem er u ndie duplã ſtipulatꝰ ſisma
C E —/ — 7 „ . ☛ —
rlcnit marine lea Mumiſeris: nihil ex ſtipl atõe cõſe

c ¶Scierit. manme. ſel MiIn 1 eTIIP ar
tunc enam ante euicio qui poſſis.qꝛ no euincit „quomi⸗
anm liſeruum quem ſa Nus hꝛẽ tibi liceat: quẽ ipe añuo-
ens. Htate una pdideris . )Au.
nlgeneriren y. ℳ nohéat: exruẽdito actiõem
aquol autem ideicom. ¶ Pabet: ſi ſcienit uẽditoꝛ alienũ ſe
DHeiuf obiecre. .. Uqere. Sed et ſi ercã fideicom-
miſſi emptoꝛ coactꝰ fuerit eũ mau
mittere ex empto actõem hẽbit.

üeemiptoꝛi agenti cõ
tra alium poſtidentem
peluti ſi emptoꝛ poſſeſ⸗
ſoꝛi d etulerit iuſiurãdũ 1 1) 2
. et iurann ren enprorl ODcC nenetee mp.
non eſſe. vel eniam fecit . .Sr
done daenaneſen. Er exceptõeser pſõa ẽptoꝛis
do uel in imui caſu im Obiecte ſi obſtat uẽditoꝛ ei nõtẽat
petrauitius iniquũ cõ . Ana nditeiſt
ke aliũ cum ipe conue SDi uero 3 4 pſon 3 uẽditoꝛiſ⸗ reſpi
niretur ab alio et ſimili Clent cotra.certe nec ex epto: nec
tcr ſtipulatione duple:nec ſimple
actio cõpetit emptoꝛi:ſi exceptio

fAenduioꝛis.ſ.tantũ
non aliter. quia vendi⸗

toꝛ fecit pdicta que mo ier facto ipius oppoſita obſtite
do dixi feciſſe em ptoꝛẽ. er ex factoip E oppoſitao ſti 5
vel quia agenn empto t. 1 Mpian

n publiciana excepiio
domimij obiſciat. ut. F.
de publi. l.fi. ·
(BPpius. i. emptoꝛis.
EZEd et ſi ex utriuſq;

Daoꝛiset emptoꝛis ex ceptõeſ
obijcient intereſt: ꝓpter quam ex
ceptõem iuder cõtra iud icauerit:

ur quia uterq; fecit . .E —
pocun Renonperen, et ſic aut omitter᷑ſtipl atio autñ.
do poſſeſſoꝛi.uel uter. . 5 Imihi / .
derniirininnanau. 1e Irem quãmihi „ m.⸗
quomodo exꝑſona ac/ Aalienã uendideris:a dðño re⸗

demerim fim eſſe qð nema mdiſ⸗
ſet tea me pᷣciũ cõſeꝗ ex uendito
agentẽ qſihrẽ mihi rem liceret.
Celſus filius aiebat.qꝛ nõ bõefi⸗

toꝛis obijcitur emptoꝛi
excepno.ur. ſ. de except.
do. apud. S. de actons
euictione. rm. ſi eſt rei co
heres poteſt. ui bic. ſi
pſone ur dolt no ut ibi.

i Eineaukds non appareat dici poreſtuenditoꝛem abſolui.ar.j. de ver.
obli. ſi ſeruum. S.ſequitur. uei ſi ſuperſit iudex ad eum recurrendum. ut.j. ð

appel.l. ab executoꝛe.ſi non abſoluitur venditoꝛ. uel dic cõdemnandum ni

ſi ꝓhet ꝓpter exceptõem ex pſona emptoꝛis appoſitam condemnandum

cmptoꝛem. ut. C. de aſſer. tol.l. fi. in.fi.
Irem quam. agentem. licet nondum ſoluęimet poteſt bic dici ſecũ /
Ddum Jo. cum ſciens alienum vendidiſti et non tradidiſti. tunc enim
et a keenekonemeium ſolutum repeterem. ut.S.de act.emp.ſi ſeru quẽ
F. fi. uel cſ emi a colono uel depoſitario.qui nullam babet poſſeſſionem ſi⸗/

quidem redimam a domino magis ſum laudandus. alias autem videtur ĩ

iquum defraudari pꝛecio conuento uel ſjm yꝛ.indulgendum eſt em ptoꝛi.qj

bonam fidem agnoſcendo calumniam euitans eam a domino redemit. ſe⸗
eus ſi ſoluiſſet qꝛ non repeteret MNOuia. ratio eſt
m Bi duple. amiſſa veluti ꝑ negligẽtiam poſſeſſion em amiſſam que va/
cans ab alio occupara fuit vendita uel alio titulo alienata bone fidei emꝑ
toꝛi etvſucapta.utinſti.devſuca.S.qð autem. uel quia vendiroꝛ iurauit nõ

eſſe domini eo deferente. Item nota bic qð quis ſua culpa ſentit ab alio m

recupꝑat.ut bic.et.j.ſi cui pluſq; ꝑ.l.fal.l.iij.O.ſi legatarius.et..fi.et. .itẽ
ſi ipe.in i.5.er S. de pech,ſipd:ed Bee uris Henlouelb.

Eher

—

n Quolibet. ip̃finitur.ſ.a iure.vnde no.qꝙ let᷑ non determinat. nee
ego. ut. et. C. de diuer. reſcrip.l. falſo. et facit ad banc denuntiatõez
ſ. e. ſindeo. 9. fi. er.l.berennius.et.l.ſi fundo tradito.. fi.et. C. e.l.
emptoꝛi.et.l.ſi pmutationis. et.j.e.l.ſidictum..pe.in fi.ſed Z. ſ. de
le. iij. l. qui concubinam. 5. beres. ubi dicit ante iudicium denũciã/

—

dei cõueniret: et egoex alia cã rez fuuun ludleiũ
haberem ¶ Si duple ſtipl atoꝛ erx ¶oncoꝛdat.l. ſpe
poſſeſſoꝛe petitoꝛ factꝰ euictꝰ ſit: iate in euube
quã rem ſipoſſideret:retinere po ins q ſino de /
tuerit.peti aũt utiliternõpotuerit ma ceun ij bꝛl
uel ipoiure ꝓmiſſoꝛduple tutus caiat tamen inc
erit uel cente doli mali exceptione oppellationis.
ſe tueri potenit: ſedita ſi culpa: u nn ſunt gaont
ſponte dupleſtipulatõis poſſeſſõ ategra orare⸗
amiſſa fuerit. Quolibet tpeuen badepemn no
ditoꝛi denunciari põt ut de eare a denunciari ei j.

de op. le. l. iij.

. . Zõü mJ S=
genda adſit:qꝛ no Pfinitur cenu 0 NLongemna⸗

tempusin ea ſtipulatione:dumta tionem. ou no
neonr gipſam omnatie it renunciatum
menn e. P eipſam condemnatio alleganombus
nemid fiaat em uel teſtes aperti
Jemptoꝛi qui ſtipulatꝰ ſit ertacir &. dere⸗
Afuntis noxijſq; ſolutum ee Eempiol.

deres extiterit is: cui ſeruus fur- — haönem er

rtum fecerit:incibit exſtipularn is ſic ſine iudicio
tum fecerit:incipit ex ſtipulatuis ebmintur hci⸗

actõeʒ hrẽ quemadmodũ ſi ipſe ma. S. e.l. non ta
gli pſtitiſſet. 1 pia. wen obo ſi
S H. . pulatioe duple
SJita quiſ ſtipulãtiſpoõcleat Peuiaoͤnebihp
lanũ eſſe:furem non eẽ:ueſ alia. Item non
pulatio quibuſdam uidetur quia mbilei abſie. ut.
ſigꝗs eſtin haccauſa :impoſſibile vegenanp
E SE e , b s mdr.el e.
eſt qd ꝓmittiturſi nõeſt: fuſtra pon. que ſimili⸗
eſt. ſed ego putoueriushanc ſti ereſt onna
pulatõem furem non eſſe ſanum abeſſe. cum acti
eſſe:ueſptilionẽnõ eſſe:utilẽeſſe⸗ n babenſel
orenli inere intereſt ho⸗ libare deſ
rum:quid eſſe:uel he . itt vel ut ibi. Itcʒ
B qn eſſ⸗ eruel. o quid non a ige as
. lata ꝑ confuſio

nem. ſed coutrarium eſt. nam quoddamodo videturexegiſſe. et ſie
com mittitur ei ſtipulatio ut heredi. .
ita in bac cauſa.i.egritudine.
tuſtra eſt. ſ. querela et fruſtra ꝓmiſſio.

c¶ Anlem eſſe. i. valere. et in caſu eſt neceſſaria. ſ.iſi enptoꝛ bec ni /
de do. exce. apud. . idem Za

—

cia ſciat.quia aliud non ageret.ut.j
beo ſchbit.

dNAel bonꝝ. engo intereſſe in obligatione. licet no ꝓmiſitſe daturũ
uel facturum. ſed ita eſſe.ſed nonnefactum alienum videtur ꝓmitte

te. rñ. ut dixi.inſti. de inun. ſti. S. ſi quis alium.
id hoꝝ eſt qð eſſe non debeat

„

e Adiectum.ſ.ꝓmuttis intereſſe ſi qu

uel ſi quod nõ c. quod eſſe debeat.ut ar.S.ſi quis cau.ſi pꝛocuratoꝛ

vel dic pꝛeſtari non eſſe ſaſum. H
f¶ Vꝛopomitur.i.que pᷣapiunt ꝓponi ediles.ut.ð.ti.i.ſi uẽditoꝛ.
g Uia dicitur. in multis legibus.ut inſti.de inut.ſti.O.quoniens.

et. j.de ver. obli.ubi autem non ap.S.penl.et.l.ſcire debemus.et.l.

quotiens.et hoc ſcʒ qũ omnes numeramus. ſecus ſi dicaʒ oẽs bas

onlege iur.ut et.S.ad.l.acquil.ſed et ſi pꝛioꝛe.et.j.dere.iur.

ona fi.et. ẽ/tn.i.quod ſi nolit.S.ſi quis egerit.et.S.de act.emp l.

.
gilſ
demnat
Sdenn
ſinut
idine⸗
Cheten
zciof
innn
Phont
Gor⸗
prepu,
tolmni
ſennst
(Gie⸗
Gnan
Atoon
Ptine
ſenten

ninatſer
unird
iöſ
ndenbci,/
d bigei⸗
lcſci
hta, er ſie
Nulte
neutöe
dußui
ſlnͤde
lglnr in Ni
Uulndeni
Abeninc
Aanini,
glidgen
lunt vi
ahtqen,
Nbetent,
tpent,t
negiei

Condenne,
enidäs
enuncnnn
Gannnhus
esgperi
atCdei.
golliiſt
Zenpp.
Meönen
ſnne iuhte
lmmn hod⸗
elnonts
ſohbiͤfi
gnöedepe
iconebeg
Jn nen
euregio
atone de
leiapſir
Genenh
onbiie
1ateſni,
ſtconmn
brenilti
ſeann aa
gbabent
er vaeſic
pene Nei
lutbi dig
eridekſ⸗
erfit

Gple a⸗

tor bee
ſun
lenami
cur pnte

ondeten
lowons

hoteis

nlsi

gois 4
deſeſt

actõne ex empto

nomine euictio

nis.nam viroq;
caſu agam ↄtra
meum actoꝛem.
et ſm utrũq; q/
ritur quid ſi nõ.
et cerera.

l¶Kondemnat

actione ex emp /
to ad intereſſe.

1Loͤgemnar⸗

quid ſi nõ ſit cõ

demngatus nec

cõdemnari poſ
ſim. ut qꝛ ſic vẽ/
didi ne de euicti

one tenear ul de

pcio.rñ.hec litre
ra innuere videt
ꝙ non cõmittat
ſed ar.otra.S. ſi

ꝓ re pu. S.i.ei

eo.l. minoꝛ.S.ſi
ſeruus tuus.

n ¶Stipulatio.

cõtra meũ ven⸗
ditoꝛem. licʒ em

prtroꝛi meo reſ nõ

10

a Mab

fuerit euicra.
J mancip.
um facien⸗
te. puta ꝓſtituẽ/

re.idem et ſi ven

didit ſine bac.l.
alij ut. j. de iu re

cipio.
p ¶ Wanumiſiſ
ſe. q;um ad in⸗
cõmodum nõqᷓ;
tum ad commo
dum. ut. S. de in
ius vo.ſed et ſi.
H.⸗Pſtituta.

q ¶ Si cõi diui.
actum eſſe. ſʒ nõ

ne debet bic agi

pꝛius rei uend.

ut. ſ. de except. l.

fundi rm̃.hic nõ
fuit appoſita ex/
ceptio de pꝛepo

emp.S.etiam.et.j.e.l.cum fundo.
Conſecutum. et pone bic emproꝛem c.
ſeruum. vendidero.ſed non tradidi et tunc dic acrõne ex em
to cõdem. ad intereſſe. ut.S. de act. emp.l.i.uel nõ potui ð iu
etradidi tamen et euicta fuit em ptoꝛi meo.et ego fui condemn atꝰ

eſſe.ſedſſi cui hoꝝ fuent adiectũ

pᷣſtari:multomagis ualere ſtipla
tionẽ alioquin ſtipulatio queabe
dilibuſ ꝓponit᷑ inutilis entt:quti

qᷓ; nemoſanus ꝓbabit. I Zeʒ
NHiga dicit quotiẽspleſrei

inn ſtipulatõem reducuntur
plureseſſe ſtipulatões:an ⁊ in du
ple ſtipł atõe hocidẽ ſit:uideamꝰ
cũ ꝗs ſtipulaturfurem nõeſſe:fu⸗
gitiuũ nõ eſſe:erronẽ nõ eſſe ⁊c.q
ex edicto ediliũ curuliũ ꝓmittũtur

utrũ una ſtipulatioeſt anplureſet
ratio facit:ut plures ſint. ergoet

illud ꝓcedit.ꝙ; Jul.li. xx. digeſt.
ſcribit.egit inꝗt:q;ti min oꝛis ꝓ⸗
pter fugam ſerui:deinde agit pꝛo
pter moꝛbũ:id agendũ inꝗt:ne lu

quũ faciat ẽptoꝛ.et his eiuſdẽ ui-

cij cxtimatõeʒ cõſequat᷑ fingamꝰ
emptũ eſſe decẽ:minoꝛisaũt emp
turũ fuiſſeduobus ſitantũ fugiti
uuʒ eſſe ſciſſet emptoꝛ:hoc cõſe⸗

cuturum ꝓpter fugã:mox cõpe⸗

riſſet qdᷣ nõ eſſet ſanus: ſil rduo⸗
bus minoꝛis emptuꝝ fuiſſe: ſi de
moꝛbo nõignoꝛaſſet:rurſus cõſe

qui debebit duo:nã ⁊ ſi de utroqʒ

ſimul egiſſet.quattuoꝛeſſʒoſecu
turus.qꝛ eũ foꝛteꝗq neqʒ ſanus et
fugitiuus eſſet:ſex tantũ eẽt emꝑp
turus ſʒm hoc ſepiꝰex ſtipulatu a
gi poterit: neq; eni exuna ſtipula

tiqne: ſed erpluribꝰagit. I Deʒ.

J ſeruũ emero:et eundem

ſteratõe.de qua

dicit in illa. ſed ſi non appoſuit nonne fuit in culpa et ſic non agit.
ut. .e. ſi p impꝛudennam.mñ.non. quia fuit de apiabus iuris. ut.S
mandati.ſi fideiuſſoꝛ.ꝗ. quedam.

r eruus qui fuit vẽditꝰ ut ꝓpꝛiꝰ. alioquin nõ.ut.¶. e.l.ſi fine
S. q pp 4 nes

— „

xduple. an totius pcij. m. ſic. ſed quod baber ab aduerſario cõ
putatur in dupla. accur.

Acnonem. immo videtur ꝙ non.qꝛ rõne ꝑtis nõ cõmitnitur. ut.j.

e.ſi dictum. F in ſtipulationibus.que eſt cõtra.ſo.boc expᷣſſum fuit.
uiſppter ꝑtem cõmitteretur ſtipulatio. alioquin cõtra.ut ibi.

u [Hon intereſt. i. nou eſt differentia.
uple. cõtiner.ſ. ſi quis ⁊c. ſed et ſi ⁊c.et cõiũge ſequẽtẽ.l.cũ iſta
ictus. runc videtur ſeruus de quo ſubijcit.i. creditoꝛ. tunc vi⸗
euiciſſe emptoꝛi.

ere ſ.em proꝛ ut dare non teneatur creditoꝛi. aliud autem ſi

iam degiſſet. aꝛ ſemel eſſet coõmiſſa. ut. e.l. babere licere. in fi. Itez

j.

D

De euictionibus.

nota qð ſufficit ſi ipſum liberẽ ſiue rem. ut. . de fideiuſ.l.fideiu ſſoꝛ pꝛo ven

ditoꝛe. in fie.

b.¶ Excepnione. ergo differẽtia eſt qua actioue euincaturres.et facit qd no.

j. de excep.do.l.fideiuſſoꝛ.

uendidero deinde ẽptoꝛi obhoc
fuerocõdemnatus:qꝛtraderenõ
potui euictũ:cõmittit᷑ duple ſtipu
latio. mpo.

Jmãcipiũ ita emeris ne ꝓ

ſtituat᷑:et cũ ꝓſtitutũ fuiſʒ

ut libeꝝ eſſet ſicõtra legẽ uẽditio

niſ faciente te ad libertatẽ ꝑuene
rit:tu uideris qᷓſimanumiſiſſe et
ideo nullũ aduerſus uẽditoꝛẽ ha⸗
bebis regreſſuʒ. Si cõi di. mecũ
actũ eſſet:et aduerſario ſeruꝰ ad

iudicatus ſit:qꝛ ꝓbauit eũ cõmu

nem eſſe habebo ex duple ſtipła

tione actionẽ qꝛ non intereſt quo

genere iudicij euicat᷑:ut mihi ha
bere non liceat. Zuple'ſtipulatõ
euictiõem nõ unam cõtinet: ſi ꝗs
dñium rei petierit:et euicerit:ſed
et ſi ſeruiana actione experiatur.

¶ Aulꝰ

Ntuũcuidetur cum fere ſpes
habendi abſoiſa eſt:itaqʒ ſi ſerui
ana actione euictus ſit committi
tur ꝗdem ſtipulatio ſed quoniam
ſoluta a debitoꝛe pecunia põt ſer
uum habcre ſi ſoluto pignoꝛe uẽ

=ðèð creditoꝛe

ditoꝛ cõueniatur:potenit uti doli

Aue.intelligũtur. ut tabula euicta agatur.

△
dUenditoꝛ. ex ſtipula
ſed ex ẽpto. ut. j. de v
ſuc.l.eum qui.et.S. de
act. emp. emptoꝛem.F.
ſi quis rem.ſed cõtra ẽ
ʒ.l.i.ubi ex ſtipulatu a
gitut. ſo. poteſt dici qð
in bis que incõmodam
recipiunt diuiſion ez. ſit
ſpeciale ſicutet in hoĩe
ut. j. e. ſi dictum. F. iĩ ſti.
el dic plene. ut ibi dixi
mus.

ADptoꝛi.a vendito

Ire diſtrabere. ⁊ ſua
volũtate non neceſſi/
tate qꝛ tunc nec ſimplã
etiam ꝓmittit. ut.S. fa.
ber.qui erat.
Batiſdetur. niſi ĩ ca
ſu.ut plene diximus.
e.illud queritur.
gRepꝛomittatur. ſ. tã
rum.F ur bic. et.j.de pꝛe.

ſti. .i. ꝗ. ſtipulatio du

ple.et.j.ſi dictum.circa
pꝛin.

b& De ſeruo. foꝛtenon

diſtincto eo ſit pᷣcioſus
an non ꝓpter dignita
tem nominis ut.S.ti.i.
l. iuſtiſſime. et que ſit pᷣ
cioſa.uel non ſumman

cognoſcitur. ut.j.de pr.

¶Lauere. de du pla.
K tipulatus. et ſia
b' caſu dat ex ẽpto ad
duplum. qð eſt noran
dum. uel dic ag vnum
ſimplum datmur ex emp
to.et aliud ex ſuipulatõ

ne ĩterpoſita de ſimplo
lContinẽtur tacite.ſ.

rccpnone I Dem. enũciatione facienda
4 lue aut domo empta ſin- ercompeteuti tempoꝛe
Agula cementa:ul tabule ẽp m eati. non denun
te non inte lligũtur. de q;neque glaͤrer t nec exẽp to
euictioniſ noĩe obligat᷑ uenditoꝛ nec ex ſtipulatu aget.
quaſieuicta pite. ¶Mpi. „ (Promintatur. boc
R eo caſu quando nõ eſt
euicta ſzm al.et ſunt ꝓ

pe ſenteutiam.alij cautignem ex babundanti interponendam dicunt. ui ⁊
alibi.j.de le.ij.peto.j.fratre.ſed certe nunqᷓ; eſtinterponenda cautio ali⸗/
quo loco. ubi non ſit neceſſaria.ut.j.ut leg.uel fideicõ.no.ca.l. hec ſtipula
tio.ꝗ.diuus.et.S.de pcura.l.non cogendum.btc ergo cõmittitur ſi res ite
rum euincatur ab emptoꝛe nacto poſſeſſionem uel ipo ẽptoꝛe ab alio poſ
ſeſſionem petente nec em̃ ſequitur ſi non cõmittitur ꝓpter banc euicnonem
ergo non cõmittitur ꝓpter ſcdᷣam ſm Jo. uel dicut ꝓmmittatur ⁊ derur ſim
pla ſtatim ꝓpterſcdam ſijm Joban. de poꝛra rauena. H. in ea enim ſim
pla em ptoꝛ non deliquitnon denunciando cum eam perere non poterat.
et ſic non ꝑdidit qð non babet ſed aliam ſimplam et intereſſe ſic. ut. C. eo.
emproꝛ. uel dic ut ꝓmiſit, er poſtea ſtatim peratur.
o ¶ In ſtipulatione. quid ſi de nulla ꝑ erroꝛem ſtipulatus eſt. rñ. non foꝛte.
et tunc aget ex empto non in duplum. aaa.
p I. Mcreditoꝛe. uel ꝓ ſaltem. G

ꝛeſtet. wirahile eſt ꝙ cedit cotra niam pignoꝛaticiam actionem cum

Liber

ea cedenti ſit inutilis. ut.j. innuit ꝙ ſi ſine diſpendio ⁊c. et pt cuiq; ꝙᷓ cre ⸗
ditoꝛis nil interſu cũ debitoꝛ ab eo liberatus eſt.ut.S.de diſtrac.pig.i.reſcri

ptum.S.ſi alienam.rñi.põt dici ꝙ ante ſolutõem emptoꝛ cõuenit deceſſiõe
ut. j. de ſol. modeſtinus. uel dic ſolutio que facta fuit creduoꝛi q;tũ ad emp⸗

toꝛem eſt ne debito: cõueniat᷑ pignoꝛaticia ac.ex iure ceſſo.uł neg.geſt.ꝓ n

la habetur. ut hic et in
pᷣdicta.l.reſcriptũ.
r¶ Dõ ſine diſpẽdio. i.
damno debitoꝛis. hoc
iõ.qꝛ ille cõtra quẽ ĩpe
trar ceſſiõem tenetur de
euictõe. ut. j. e. ſi pl. F. i
alioquin ſi nõ rib i ſed
alij cuicũqʒ ſiue meo in
cõmodo poſſum.ſi veli
facere grãz audioꝛ. ut.ſ.
5ð iu.do.cũ ĩ fůdo.S.ip
ſius. Item no. bic cogi
tur quis cedere qð eſt ſi
ne ſuo damno. ut bic. ⁊
B.qui po.in pig.ha.l.
mulier.et.j.ad treb.re/
cuſare.S.tituus.ſtc dẽo
pan ſieri in meo qð nõ
nocet et mihi. ut.j. de a
qua plu. ar.l. in ſũma.
F. item varrbus.in fi.
Item alij ꝓmüttere. ut
ſ. ſo. ma.l.ij. Item arbi
tri diem ꝓrogare. ut. S.
de arbꝛ. l. et ſi qua. S. ar
buer. de euictõe aür cre
ditoꝛ nõ tenetur. ut hie
innuit.et.C. credi.euic
tio.pig. no. de.l. i. et. ij.
* Lncin annis
fumdũ. cũ decreto
als ipo iure nõ valʒ. et
ſic nõ erat opus reſtitu⸗

tis.ar. C. de pꝛe.mi.l. ſi

t¶inũ.pꝛimũ t᷑ptoꝛẽ.
u (Beius. q põͤt. ut. 6

de mino. in cqe. F. in ter
dü. et eſt ar. ꝙ ſi die feri

gta deiur ſiña p offiei’d

iucdicis qð codẽ pe de
bear reſtitui pſtita ſatiſ
x Nuerit qð fit in duo⸗
1a caſibus.ſ.cũ ſecun
dus emproꝛ ſciuit.ułcũ
eemptoꝛ pꝛimus eſt non
ſoluendo.ut.S.de mi⸗
no. in cauſe. S. finali.

NMptoꝛ duplã pmitti auẽ
ditoꝛe oʒ:miſi aliud conue⸗

nit nõtñ ut ſatiſdetniſi ſpãlrida

ctũ ꝓponatur:ſed ut repꝛomitta
turꝰ. Qð aũt diximꝰ duplã ꝓmit
ti optere:ſicerit accipiendũ ut nõ
ex omni re id accipiamus:ſʒ ð hiſ
rebus q pciſioꝛes eſſent ſi marga
rita foꝛte:aut oꝛnamẽta pᷣcioſa:(
ueſtis ſerica:uel ꝗd aliud nõↄtẽp
tibile uenierit. Per edictũ auteʒ
curuliũ ẽt de ſeruo cauere uendi⸗
toꝛ iubet᷑. Si ſimplã ꝓ dupla ꝑ er
roꝛẽ emptoꝛ ſtipulatus ſit:re euic-

ta cõſecutuꝝ eũ exẽpto Mera.ait

quanto minusſtiplatus ſit:ſi mõ
oĩa facit emptoꝛ que in ſtipulatio
ne cõtinent᷑ qð ſi mõ fecit:exem
ptoid tantũ ↄſecutuꝝ:ut ei ꝓmit
tatur q minus in ſtipulatõnẽ ſu⸗
perioꝛẽ deductũcſt. I Dem

Td creditoꝛe ꝗ pignꝰ uẽdi

dit: tractanipot: an reeuic⸗
ta: uel ad hteneat᷑ erẽpto: ut q́;
hʒ aduerſusdebitoꝛẽ:actõeʒ eã pᷣ

ſtet Hẽat aũt ↄtrariaʒ pignoꝛatici

am actõem et magisẽ ut pſtet cui
enim nõequũ uidebit᷑:uel hoc ſal

tem cõſeꝗ emptoꝛẽ:qð ſine diſpẽ

dio'creditoꝛis futuꝝ eſt Ar.

Anoꝛ. xxv. an. fudũ uẽdidit
ititio eum titiuſ ſeiominoꝛſe

¶ Keſtimi.cõtra tinũ ſed nũquid in duplũ.ðrñi.in ſimplũ.erataũt rõ dubi
tationis. qꝛnõ iõ res eſt euicta.qꝛ nõ fuerit uendẽtis. uel iõ qꝛ fuerit aliẽa
ia ſed eſt euicta cõtra ius cõe.et iure ſpãli.qð factũ nò vid ebat᷑ vẽditoꝛ ꝓ/

miſiſſe ſicut nec pꝛocuratoꝛ minoꝛis qui eum ratuʒ babere ꝓmiſit.ut.j.rem

mratam ba beri.l. iij.i. . ſed tenetur boc caſu. ul bic.et.j. de ſolutionibus.
qui res.iij.rñ.uel aliter illam intellige ſicut euenit reſtituttio maiof.ut.j.ę.l

ſicut vẽditoꝛ.S.ſi is qui.nam bñficiu pᷣioꝛis non debet eſſe alicui caprioſu,
ut.j.de pto.ſti.paul.et ideo vtilis nõ direcia datur.at cũ vicioſe tũcnulla.

50 O ſeruus tuus. ſ. dominus. as.
a ¶ Zinus. qui emit a ſeruo. b ¶ Petienit. a poſſeſſoꝛeꝑ directam rei ven
di.cũ a poſſeſſione cecidit ſine culpa ſua. V
c De eo.i.ideo.non ergo pᷣcedẽtem cãm queſiuit ei ante venditionem ſerui
ſibi factam omiſit petitoꝛ.
dBGuperit. no. ergo bic ꝙ quiegit rei pen. et amiſit nibilominus redit ad
publicianam et eſt opi Jo. ut bic. Item qꝛ due ſunt et diuerſe actões ſiue cã
agendi vna rõe dominn.alia rõe ðirecti dominij ut.ẽ. de pub.l. i. F. i. Itẽ
tertia rõ eſt.qꝛ qñ dicimus ſimpliciter dñiiũ de duecto nñ intell igitur nõ de
yvtili. ui. S, ſi ager vec.l.i.s.quiin ꝑpetuũ.alij aũtðᷣ.dicũt em̃ ꝙ ꝓponendo
rei ven.etiam in publiciane ſibi pᷣiudicet et ꝓ eis eſt qð dicuur ꝙ actoꝛ oẽ
ſuũ dſium vndecũq; ⁊ qua ſecũqʒ in iudiciũ deduiit.ergo ut dicunt ſiue de

lictů ſiue vtile. ut. ſ. ð etc. reiiu. ſin õt. . denich. .l.cell. F. eadẽ. f.

H. 7.l. et an eadẽ. S. accões. et ad bãc.l.rñ.ꝙqñ intentabitur publi⸗
ciana eliditur ꝑ exceptõnes.ſed pꝛima opinio eſt verioꝛ nec ob. ꝙ di
ri qualecũq; ⁊ vncũq;.qꝛ ĩtelligit᷑ ſiue de iuregẽ.ſiue cimili directũ tñ
cum bis duobus modis direcia querũtur dominia.ut.S.de rei vẽ.

in ea uenditõnecircũ ſcnptũ dicit
et impetrat cognitõem nõ tantuʒ
aduerſustitiũ ſed etiã aduerſus
ſeiũ Seius poſtulabat apð pᷣto⸗
rem utilẽ ſibi de euictõe ſtipulatõ
nem in titiũ dari ego dandã puta⸗
bam. rñ.iuſtã rem ſeius poſtulat.
nã ſi ei füdus pᷣtoꝛia cognitõe ab⸗

latus fuenit equũ erit ꝑ eũdẽ pᷣto/
rem et euictõem reſtitui Siſer

uus tuuſ emerit hoĩem:et eũdem
uẽdiderit titio:eiuſqʒ noie duplaʒ
ꝓmiſerit:et tua uẽditoꝛe ſerui ſti
pulatus fueris:ſi titius ſeruũ pe

tierit de eo uictus ſit qð ſeruus

tuus in tradẽdo ſineuolũtate tua
ꝓpꝛietatẽ hois tranſferrenon po
tuiſſet.ſuꝑerit publiciana actõ⁊
ppꝑ hoc dupleſtipl atõeinõ ↄmit
tetur:qᷓre uẽditoꝛ quoqʒ tuꝰ agẽ⸗

tem te ex ſtipulatu poterit doliex

ceptõne ſubmouere:alias autem
ſiſeruus hoĩem emerit.et duplaʒ
ſtipuletur: deinde cũ uendiderit
et ab emptoꝛe euictus fuerit dũo
ꝗqdeʒ aduerſuſ uẽditoꝛẽ inſoliduʒ
competit actio:emptoꝛi uero ad-
uerſus dũm dũtaxat de peculio.ð
nũciare uero de euictõe ẽptoꝛſer⸗
6 = . . ,
uo non dño dʒ. ita eni ð euicto ho
mineutiliter de peculio agere po⸗

terit. ſin aũt ſeruus deceſſerat tũc

l. in rem. non au
tem expone.ſ. ut
dicebant illi ſiue
directum ſiue v⸗
tile. Itez nec ob
ſtat qð eſt. j. e. ſi

cum venditoꝛ. in

pꝛin. que eſt bu/
ic. l. ctra.qꝛ ibi
ſubaudies ma/
rime. Item nec
ob. qð eſt. .. ð ex
cep.rei iudi.l.fũ
qi ubi dicit qita

demum potero

tecum cõi diui.

agere ꝓ fundo
quem poſſides.

ſi in directo do⸗/
minio qð petere
cepi obtineaʒ.ſi
ergo pdam indi

recto non agas

cõi diu. ergo nec
publiciana. qͥa
his qui publiei
nam habent da
tur coõidiui. et e⸗

contra. ul. 8. cõi

diui. l. commu⸗
ni diuidun. F. qᷓ
in rem.ideo au
tem dieo ꝙ noͤ
ob. qꝛ volebas
agere communi
diui.ex eadẽ cau
ſa er qua ageres
in rem.i.ratione

dommij direeia

ſp tecum me ha ⸗
bere dicebam. et
ideo repelloꝛ. ce
terum ſi velim a

gere publi. et ob

tento in ea veliz
agere communi

dini. quaſi ex af

fectu dominij be
ne poſſum.

es ſ Publiciana. nam qui emita ſeruo putans eum poſſe diſtrabe/
icet non poſſit vſucapere niſi enet in em pnone quia putet poſſe
diſtrabere. licet non babeãt peculij adminiſtratõem.ut.j.de vſuca.
nu nqᷓ.iu pꝛin. bic ergo ñ babuit peculij adminiſtratõem. alias dñi
uʒ tranſtuliſſet. ut. S. de rei ven.l. ſiqs bac l.S.fi.łñ emit peculiarit᷑
Exr ſtipulatu. ſed nõne pꝛioꝛ vẽditoꝛ fuit dominus qꝙ videturqꝛ
diyit qð ideo non manſtulit ſeruus dominum quia ſine voluntate

dom ini ſeruus madidit.econtra ꝙ n.quia dicit bic enis tuen ad du
plam ad boc dic ꝙ non fuit dominus ſed cum agitemptoꝛ fuit ab

ſolutus poſſeſſoꝛ co ꝙ ſine voluutate ⁊c.poterit etiam abſolui.q̃a
non futrat dominus ſed bic fuerat in peiendo. et ideo fuit etiaz i ab
ſolueudo. idem ergo ſi fuit abſolutis ea ratione.quia non fuit dñs
et nota hic cauſam in ſententia inſerendam. Item oppono actoes
contrarie ꝓponuntur diuerſis temꝑibus.ut bic non eod em. ut. ð
reg.iur.l.nemo..quotiens.et.Sv.de trib.qð in beredem.S.eligere
ſed in exceptione non videtur.ita nam cõſu litur in: dubio ut agat
publiciana licet ſuccumbat quia rem dicit eum dominiũ qð nõ va
let quia agit venditio.et in eo licebit reo obijcere contra idqð ipᷣeſu
iroſeſſꝰ.ut.C. de li.cau.l.iubemus.ſed cerieillud expone.ut ibi et
bic dicas qð eoõ et diuerſis tem ꝑibus poteſt cont arias exceptões

ſaans.
grei
ſefutot
fongenn
disoge
eſeſc⸗
ginus.
gumbo
(pto
b Gen
Gaton
ſeruis n
domumts
aſont.
ſidel
Mcun.
ſo ſtche
ſolfu
dedont
no.l in
depeno⸗
ſ.ſean
töne.
lgin
Uergte
(Bir⸗
Uinns.
0pperea
nusptel
ſiſone
deptrin
eeopfat
ltutne
ſegl
nets
hereſoh
Nde.

al
Alax
Cnten
Potery
tAd
lile
nupl
tula
4 Krl
ſelit
ſan,
(
ehſcgte
luntoe
wolote
ſaun.
1E
lun

Deeuictionibus.

enronas
Pponel
urſliſe
unſep,
enech
hckſef
nneſmun

nchldin,
ſeg ſc
npoſtcs.
dltendde,
ſogöen
ſohenenz
Oocanſrd
ton is
dineone
hlcgnn ,
guipable
babende
chiditicte
rnti

lconen

Hicnnſ
er iced e

ndl
)ms
feceſtan

cedieet

rg⸗ u r
mifmpan
hnni DNd

un nebe

igtniti

Vdontti

otun,
unln dAd
rſdeſtaun
en lle

,nüne
ſneolnen
höͤnent
1 dſiic R
ofittiſ.

a6

tiam.
fe Aduerſus. ſi

ꝓponere. ut.ſ. di reg. iur. l. nemo ekbis. in pꝛin. et...de excep.l.no.
et. S. de inoffi. teſt. papi. F. ſed nec impuberis.

Alias ab emptoꝛe uel a me anteq; tradam. ut. s. e.ſi ſeruũ eme

ro. Item ꝙ dicit euictis dic. ſ. p rei uen.ab alio ꝓpoſitam.et /ꝓ pter
boc dicit alias qꝛ.S.egi t.bic aũt fuit cõuentus emptoꝛ.uel dic als

id eſtubi non ſu
pereſt actio pub
liciana. ut quia
egit rei ven. et il
le fuit abſolutui
non qꝛ non eſſet
dſis agens. qꝛ
poſſeſſoꝛ erat do
minus. et ſecun

dum boc dic ab

emproꝛe agente
ba Seruo.nota

qpqdam cũ ipᷣis
ſeruis non cum
dommis facien

da ſunt. ut bic et
inſti. de ſti. ſer.

ſed cum. et. j. de
ſo. ſtichum. F. v
ſuſfru. in fi.et.j.
de dona. cã moꝛ
tis.l.finali. et.j
de ver. ob. l. fi. i.
rñ.ſed regulari
ter cõtra.ut.ſ. de
reg.iur.l.ꝙ atti

c¶¶ Bia mep̃ſta

bimus. quid ſiñ
appareat ex cu⸗
ius pte ſit euictũ
rh.foꝛte videtur
de vtriuſq; par⸗

te ꝓ rata pte eui
ctum.ar.j. de pe

cu.leg.ſi peculi⸗
um. et. S. de pe.
bere. ſed et ſi. .
adeo.

de Obligatur. ?

boc caſu fallixre
gula. S. e. vendi
cantem. cum ipe
pater vendicet.
ut. C. deli. cau.
l. i. lic. S. e.l.qᷓa
pupillo.⁊.l.ſed
ſinulla.

e ¶Obligat ut

ſ. e.ſi ꝑx impꝛudẽ
jtitius

euĩcat et ſic hec
ſunt paria ſcio ⁊
nolo ten eri otra

6 Aum alias
ium et alium
eum. ut. S. com929
munia pꝛe. ſi in

dñodenũdiandũ eſt. Si ame beſ

ſem fundi emerisa titio trientem

deinde ꝑtẽdimidiaʒ fundiate ꝗs
petierit:ſiqdẽ exbeſſe queʒ a me
acceꝑas ſemis petitus fuerit: titi
us nõtenebit᷑.ſiuerotriẽs:quẽ ti
tius tibi tradiderat: et ſextans ex
beſſe:quẽa me acceꝑas:petitus

fuerat titius ꝗdẽ ꝓtriente:ego ꝓ

ſextãte euictõeʒtibi pᷣſtabimus
Nater ſciens filiũ ſuũ quẽ in po⸗
teſtate hẽbat ignoꝛanti ẽptoꝛi uẽ
didit:queſitũ ẽ:an euictiõis noĩe
tẽatur.m̃.ꝗ libeꝝ hoĩem ſciẽs:uł
ignoꝛanſtanqᷓ; ſeruũ uẽdat euicti
onis noĩe tenet᷑.qꝛ ẽt paterꝗ filiũ

ſuũ tanqʒ ſe eruũ uẽdiderit: euictio
nis noĩe obligatur ¶ Qui ſtatuli

berũ tradidit:niſi dixerit eũ ſtatu

libeꝝ eſſe:euictõisnomĩe ꝑpetuo

obligatur. Qui ſeruũ uẽditũ tra
didit:et dicit uſumfructũ i eo ſeij
eſſe:cũ ad ſempꝛoniũ ꝑtineat:ſẽ⸗
ꝓniouſumfructũ petẽte pindete
netur:ac ſiin tradẽdo dixiſſet uſu

fructus noie aduerſus Seiumꝰ

nõteneri.et ſi reuera ſeij uſuſfmu
ctus fuerit:legatꝰaũtita:ut cũad
ſeiũ ptinere deſiſſet: ſempꝛonij
eẽt: ſempꝛonio uſũfru. petẽte tẽ
bi:ſeio agẽte rcẽ dfugiet.i. ZLẽ
Jisꝗs ſatis a mede euictõ
ne accepit:fundũ a mehe⸗

de legaueni:cõfeſtim fideiuſſo⸗

res liberabunt᷑:qꝛ etiã ſi euictꝰfue
rit ab eo cui legatus fuerat: nulla
aduerſus fideiuſſoꝛes actio eſ.
ei cui uẽdidi:( Aulꝰ.
⁊ duplã ꝓmiſi:cuʒ ipᷣe eað

vendinone. 5. plane. ſed certe immo videtur qð poſſit babere ſem/

pꝛonius qᷓ; diu ſeius ſit in ea cauſa in qua ſi ſuus eſſet vſuſfruciꝰ ſi⸗
bi duraret. ut. S. de act. emp.l.fundum.in fi.que eſt cõtra.ſo.ibi fũ

dum vendidit detracto vſufructu.et pſonam noiauit vñ duo inter/⸗

uenerũt. bic aũt non detraxit ſed mm̃ ꝑſonam noĩauit dicens ad ſe⸗
ium ꝑtinere ideoq; alio euincente tenetur poſt moꝛtem. ſed quidaʒ

adiuit vel poſtcapins diminutõem.ſed eſt cõ tra ſim Bul. pꝛia ve
rioꝛ. uel hic intelligiuur ſcõm illam ut eo caſu bic loquatur qnſeius
ſit in ea cauſa ut ſi vere ſeruus fuiſſet eũ non ꝑdidiſſer.

bq ſKeuera. repetino caſus. ut. S. e. accur.

i ¶ EPerente. l. ſeio capite minuto uel alias vſumfruc. amittente cũ mul
is modis amittitur.ut inſti.de vſufruc.S.finitur.

K enebitur. venditoꝛ.

1 efugiet. ſ. venditoꝛ ut non teneatur emptoꝛi qꝛ denũciauit ſeij fuiſſex
umſructum.ideoq; eo euincente tenetur poſt m oꝛtem ſeij foꝛre intelſigẽdũ

ſtipulatione mihi cauiſſet heres
extiteriʒ:euicto hoĩe nulla ꝑte ſti
pulatio cõmittit᷑:nʒ enim hi euin
ciuidet᷑:cũ uẽdiderimeũ:neq; ei
cui me ꝓmiſſoꝛẽ pᷣſtarẽ:quoniam
parum cõmode dicar ipᷣe mihi du
plã pᷣſtaredebere. Itẽ ſi dño ſer
ui heres extiterit emptoꝛ: quo⸗
niã euinci einõ põt:nec ipᷣe ſibi ui

det᷑ euincere:nõ ↄmittit᷑ duple ſti

pulatio.hisigit᷑ caſibꝰ ex empto
agẽdũ erit.Siisꝗ füdũemerit⁊

ſatis ð euictõe acceꝑit: ⁊ eũdẽ fũ
dũ uẽdidenit:⁊ ẽptoꝛi ſuo hẽſ exti
terit:uel ex ↄtrario ẽptoꝛuendito

ni heres extiterit:an euicto fũdo
cũ fideiuſſoꝛibꝰagere poſſit:que
ritur:exiſtimo aũt utroq; caſu fið
iuſſoꝛes tẽri:quoniã ⁊ cũ debitoꝛ
creditoꝛi ſuo hẽs extiterit:actio q̃
dã inter hedẽ et heditatẽ ꝓponi-
turet intelligif᷑ maioꝛ heditas ad
de bitoꝛẽ ꝑuẽire q̃ ſi ſoluta pecũia
q̃ dẽbat᷑ hẽditati.et ꝑhoc minꝰ
in bonis hẽdis eſſe. Et ecõt᷑rio
cũ creditoꝛ debitoꝛi ſuo hes exti⸗
tit minꝰin hẽditate hrẽ uidet᷑:tan
q; ipᷣa heditas hẽdi ſoluerit ſiue
ergoisꝗ de euictõe ſatiſ acceꝑat
emptoꝛi:cui ipe uẽdiðat ſiue em⸗
ptouẽditoꝛi ſuo heresextiterit fi
deiuſſoꝛes tenebunt᷑:et ſi ad eun
