aelgie be ſeſſoꝛe poſſidere:q ↄtem latiõ e
res in hijs ⁊ nõ alteri poſſidet:niſi foꝛte 98 dixe
Nberundhfit cũratu nõhabeat :iam pꝛocu-
ar eſt beres auo atoꝛcsquaſi pdoneʒ eſſe.tũc.n.
aa boe eſedaſ ſuo nomine teneri poteſt. Mõ ſo
ſide poſtidebar lumeautem abeohereditas peti
vecher vn bers poteſt: qui coꝛpꝰhereditariũ poſ
no n. Ite ið lidet: ſed et ſi nihil poſſidet.
kinainine Midendũ ſi nonpoſſidens ob
den or S. pli tulenit tñ ſe petitõni: an teneatur
mis iel rñ. vt er et celſus libꝛo quarto.ffoꝝ. ſcri⸗
ua pſona nõ de hit erg —5 1—
funeniteneat ſe⸗ bit ex dolo eum teneridolo enim
unduseſt, gus facere eum:qui ſe offert petitio⸗
do defunct? poſ ni: onam ſentontiꝗ/ 9 e⸗
ſdedarp bees ni: quam ſententiã Marcell? ge⸗
pvel p poſſeſſoe R

iõ tenebatur bac actiõe.nã beres er plona defũcti tenet. nõ er ſua

qꝛ vere ẽ heres. vt..ti. i.l. pe. et fi. et. C. e. l. ij. .S. e. ꝗ. neraciꝰ.dꝛiũ
videbat᷑ in ſecũdo caſu.qꝛ heres ti.habʒ ꝓ berede ſed expſona de/

functi tenet.vt dixi. ⁊ ſic ex; duabꝰ cauſis poſſidet. vt.j.de acqͥ. poſ.l.

ij. .ex plurimis.alij vt.b.ponũt pꝛimũ caſũ quãdo bereſ ſeij creð
bat rẽ fuiſſe cuiuſd bereditatis quã hereditatẽ credebat fuiſſe illiꝰ
ſeij cuius heres eſt.ſʒ defunctus eã hereditatẽ non ſingularẽ rẽ eme
rat.vt euitet op.qꝛ ti.bʒ quẽ defũctꝰbabuit.ſed dic vt dixi.qꝛ et pꝛo

ẽptoꝛe ⁊ ꝓ herede poſſidet et ex ſua ꝑſona nõ defũctiↄuenit᷑.vt.d.l.

de acqui. poſ.l.iij.F. ex plurimis.

a llheredẽ. enã petitoꝛ ſit beres ticij reus ſeij qui ſeius rẽ ticij poſſi⸗/

deat ꝓ emptoꝛe.ac. b ¶ Lenen ei. qun heres eſt dño rerum em/
ptarũ ꝑ defunctũ a non dño. c Zeneatur. heres ſecundus.
de Siqs pcurato: poſſideat. appꝛebendendo pꝛius. acd.
e ¶ YBpſius vo.ſ.qui poſſidet.ſed aliud in rei ven.vt.j.de rei venð.l.
officiũ.⁊.C. vbi in rem ac.l.ij.que ſũt õ.nã ibi ſola detentatio. bic
autem ꝓ herede vel ꝓ poſſeſſoꝛe poſſeſſio.qð hic in boc ꝓcuratoꝛe
fſlon babet. ⁊ boc cerium eſt. on erat.
ꝗ¶RHꝛocuratoꝛẽ.ſ.iſtum. vt.j.ti.i.l. cum multi. ⁊.l.f.
lon ſolum. ſed ⁊ ſi nibil ſupple puta poſſider.
i ¶ Dolo. i. ꝓppter dolũ peti. here.⁊ b oc quando actoꝛ ignoꝛauit als
non. vt hic. et. . e.l. qui ſe. que eſt Z.nec eni debuit cernoꝛari qui ſci⸗/

uit ⁊c.vt...de acti.empni.l.i.in fi.
k Ceneri.etiam rei ven. vt. ẽ. de dolo.l. pe.⁊.j.de rei pen.l.is q ſe.
vbi plene diſtingue de hoc.

l¶ Btem ſi quis. dolo. tenet vt.̊. e. necvllam. S. is autem qui reſtitu

De petitiõe hbereditatis

it.ſed qua actione. rñ. directa ſjm quoſd. cum dolus p poſſeſſoꝛe babeat.
tu dic vtili nec obſtat ꝙ dolus ꝓ poſ.babeatur.quia et ratibabitio cõpa/⸗
raturmandaro non tamẽ agit᷑ mandan.vt. S. de nego. gel. pom.in fi.

m ¶ Scribit. ſ. querendo.

nqᷣAduerſus eum.i.me. nam mutat perſonas. nam in pꝛin. loquiturðᷣ do

neraliter apud Julianũ pbat om

nem qui ſe offert petitioni:quaſi

poſſidenteʒ teneri. Item ſiquiſ

dolo fecerit quominꝰ poſſideat:
hereditatis petitõe tenet. ſʒ ſi a
liꝰ nactꝰpoſſeſſionẽ: quã ego do
lo malo amiſerã paratꝰſit iudiciũ

—

pati ¶ Marcellꝰ li. iij. ffoꝝ. ſcri⸗

bit :ne foꝛte euaneſcat aduerſuſ
eũ :qꝗ deſijt:litiseſtimatio ⁊ ma

gis euaneſceret ait:niſipetentiſ

inteſt: certe inꝗt ſi rẽ paratus ſit

reſtituere indubitatũ erit euane⸗

nelſcere ſʒſiis ꝗdolo deſijt:ante

ↄueniat᷑: eũ qpoſſidʒnõ libabit
Itẽ a debitoꝛe hereditario q̃ſi

a iuris poſſeſſoꝛe. NMam ⁊ a iuris

poſſeſſoꝛibꝰpoſſe hereditatẽ pe⸗/
ti ↄſtat.
Dctu debitoꝛ ſit: nihil refert.

Debitoꝛ aũt hereditariꝰ intelligi
turisquoqʒ:ꝗ ſeruo hereditario

ꝓmiſit: uel qui ante aditã heredi
tatemdedit damnum.

gOAius

¶Aulus
Ed utrũ ex delicto:an ex ↄ

loſo in tertia pſona po⸗/
ſtea de eodem in pꝛima

7 nunc in tertia.

o ¶ De ijt. dolo poſſide

re. a.

Alagis.ſ. qᷓ; Zꝛium
p Air. ſ. marcellus.

q ¶ Untereſt quia ſecũ/

dus non totũ habeat.
vt .j. de re iudi.ſi q̃s do

„

lo. FKeeil.
r ¶ Hon liberabit. nota
diſtinctionem iſtã quiſ
pꝛimo cõueniat᷑ vt hic
⁊.j.de ſo.l.ſtichum. F.
dolo. et. j. e. ſed ⁊ ſi le. S

perinde.xet. F. vtrũ. ⁊ ar

gu.j. de ta bu. exbi.l.lo⸗

cum. F. condemnano.
ſed cur ſecus in noxali.

vbi doloſo ſoluẽte: libe

ratur poſſeſſoꝛ.vt.j. de

noxali.ac.l.de illo.i fi.
et. l. ſe. ⁊.l.electio.⁊.j.ſi
fa. fur. fe.di.l.quotiens

⁊ idem in actione ð doꝛ

lo. quando dolũ płes

faciunt.vt.Sð.de dolo.
ſi plures.que oẽs ſunt
3.rh. hee cum ſint pſo/
nales ranone poſſeſſio
nis non ſic impꝛo pꝛie ĩ
tentari poſſunt.⁊ eodẽ

modo mdead illam qᷓ

eſt. S. ꝙ me. ca. dixim?.
in pꝛin. ar.ad ſolutiõʒ
4 diſtinctionẽ iſtam. in
ſti. de le. F. ſi res. magiſ
autem eſt Z. j. de re. eo.
l.illicite. vbi tutoꝛ eſtia
tionẽ rei pupillo dedit.

qᷓ ſine decreto alienauit.ſa dic ꝙ ibi vera eſtimatio fuit data ideo q; habe
tur ꝓ vẽdita de nouo. hic aũt in litẽ iurat᷑.vñ in penã cõputat᷑ qcqͥd ẽ ſolu
tũ. Itẽ ꝙ dico doloſo ſoluẽte nõ liberari poſſeſſoꝛẽ intellige niſipoſ.hẽat
cãm a doloſo ꝓpter qꝙᷓ regreſſurꝰ ſit ad eũ.nam tũc bijs defenſionibꝰ vtat
emptoꝛqͥbus venditoꝛ. vt j.ſi fa. fur.fe. di.l.quotiẽs..plane.et.C. de eui
cno.l.emptoꝛi.et de vſu.rei iudi.l:ſancimꝰ.in fi.et.j.de excep.rei iu.ſi quis

cum totũ.S. plane.ſi in rem. vel dic ſecus eſſe vbi vẽdiroꝛi cepit cõpetere ex

ceptio poſt venditionẽ.vt erat bic.ſ.poſt ↄdem nationem et ſolutioneʒ.nã
babet exceptionẽ rei iudi.ſicut abſolutꝰ.vt.j.de excep.rei iu.ſi qͥs cũ totum
S.plane.et tunc non ꝓſit emptoꝛi. vt ar.j.de pecu.queſitũ ſi annua.⁊ ar.ſ.
man.l.heredẽ.huic opi.eſt õ.j.de be.ven.l.emptoꝛi.ſed dic ꝙ ibi ẽ vniuer
ſitas vendita. vnde etiam omnia po ſtea q̃ſita dʒ dare emptoꝛi.vt ar.j.e.t.
l. vẽditoꝛ exhere.ĩmo ibi erat pignꝰ.qð eſt ſequela no is venditi.vnde ſeqͥt
emptoꝛẽ.vt ibi diak. S ¶ Itẽ a debitoꝛe.ſ.pᷣt peti be reditas.vt hic ⁊.s

e.l. regułr. et.j.fa. ber.l.fundus qui.in fi.

regu
10 Abaſt dieir actiuũ et paſſiuũ.vt.j.e.ꝙ ſi in diẽ..iul.⁊.S.idem iuli.
Ed vtrũ.refert.ĩmo fert qñ ſe non otendit hberedẽ.ſi enim debitoꝛ eſt ex

WVmaleficio. et ſi ſ ↄtendat ſe beredẽ.tenet᷑ quaſi ꝓ poſ.poſſideat iuſ hef
ditanũ.ſicut eni tenet᷑ pᷣdo qͥ iniuſte poſſidʒ coꝛpꝰhrditariũ qͥ ꝓ poſ.poſſi⸗/
der.ita etiã hic qui ius h ereditanũ poſſiderex iniuſta cã.quaſi ꝓ poſ.poſ⸗
ſideat reneri dʒ.licer ſe nõ cõtendat heredem.ſed vbi exiuſta ca tenet quia
nõ poſſidet pꝛo poſſeſſore ius hereditarium reneri non poteſt. niſi ſeoten

dat heredem et tunc tenet᷑ ideo quia illud ius
eo putat ſe heredem. ſic.j.t.i.l.fi.et.j.ſi debitoꝛ.

x Debitor. berediratem fogeſtrunnn bereditarium coꝛrumpendo.vt. ſ.
ſer. coꝛ.l. bec actio. ſecus qutem ſi poſtaditam bereditatem. vt.. e.l. iij. et.

q iͤ

ꝓ berede poſſidet.quia in

èT«LO

. . negocium · S ſed ea que ſequitur eſt bona. patroni autẽ ⁊c. vt.5ẽ.e.l.S.ſed ſineg (Gantentid
P iin diem. F. non ſalum. ßſeg eſ neg Gelnnt quẽ ẽ actũ peritione bere / gum ſic. et eſt mala ratio.vt.ſ.e.l.et nontantũ. S. ſauandoch . ſn i.
mri o ſimnd ſen. etoeloc i vt. de iudi.l.non quẽadmodum.q̃ bec rano eſt bona in alijs actionibus quibuſdꝗ. vt.S. de mino.i ce 4 Inſencat
tieſei depenenaucte dupliccitvt inſti de excep. F.bodie.q eſt ſimili ⁊.S.q me.cau.ſicut. .i.et.S.de dolo.li..i.item dicas paulan/ iſſin
ters. lcdelocro fuit admiſſus ad agendũ.ſic ⁊.S.ti.i.ſinõ moꝛtis.ĩ fi. na ſoli creditoꝛi dat᷑ ſm omnes.fauiana ſoliponono ſannosi RHl ud
ponbumns S ch ſed aliõ. trimnt
ecidoc bienoͤ iutpe u El aliquam rem heredita erit deiectus:peti ab eo heredita cce Eeneur. ſals –
ntio bartquatis pron hliam ſurnipuent. MApi. tem poſſe:quaſi a iuris poſſeſſo ſüghi⸗
taꝓpterid a? debeetii eAi Nee e fano.gc. nac bd
diem vel ſub cõdnione R od ſi in diem ſit debitoꝛ re⸗ quia habet mnerckictn nu de ne Peregitam⸗ . Erte
nno boaa aueboſ RIuel ſub condit iõea quo pe ui: quomictus cederedel 6 Audebereditas bͤnlugbi
* . N—’ 1. P* £ 2 „
nerſalis eſt beracnio (tita eſt hereditas : non debere eim eum:quiui deiecit eneegſtan⸗ na ghus teres aſn
ea ꝗᷓ poſtea debereccpit damnari.Rei plane iudicate reditatis teneri:quia here tari⸗ Larb grroteie . un
unne etala tempus ſpectandũ eſſe ſm Oca⸗ as reſ ꝓpoſſeſſoꝛe poſſidʒ. Ice „gBonanune Ainingde
.n en atia . 4 annair ſi . ideſ a liberto. xbi ſo⸗ toſsine
non deberet interim al taueni ſententiã ut apud Hom⸗ Julianusait ſi iue quis poſſidẽſ luc mſpintrege nkue
pal non holſien poniũ ſcriptum eſt:an dies uene ſiue non rẽ uendiderit: petitione us cnam ſ nd uſinti⸗
ſed dicq ibi mtone du rit. qð et in ſtipulatione ↄditiona hereditatiseum teneri ſiue ianm nagerfngin a nnn,
biiationig admieik ar li erit dicendũ ſi autẽ nonuenerit pcium recepit:ſiue petere pollit infian pali.et *
ſolue bec in vniuerſali cioviudicis debeat de ut et hijs actionibus cedat Idẽ l. ſipaironus F töe
illa.. de udi. in ſinuu callere officio'iudicis debeat de et! 0 ecee vde nſatulſen nniife
tamen etiã de furura re uenerit uel ↄditio extiterit Szʒ . non poſſe acnllibertucn oiuos ano nnr Mmi
gieun.vt. . ad. Lacqli. etr is: qui pcia rerũ hereditaniarũ fi tnaſe alicnani cſaia niſi aannuc nir u
Ba , y, (e. ide It . navactioe ei tenetur.patromꝰ. n. duo pꝛedicta.ſ. lhahls .
5 ¶Sudicate. vt. . e. ſi a poſt idet. 4 tem qꝛ a debitoꝛe lt. debitoꝛ eſt: non ſee ditariꝰ. conſiliuʒ t euen / Etuun
he dofuti Pereditario exegit: petitionehe· itede cc e mortlocdéa⸗ m mn S unten
n. itati . MM ia. ergonec ab eo cnmoꝛ na. vt. ſ. .ti.l. . Naal
diem. reditatistenetur. NVnde Julia g rechn nore, a rlei. K
ba Officlo g eſ gene⸗ libꝛo ſeptimo.ffoꝝ.ſcribit abeo tum eli penhj rg Porert. en a rac cliſiit
bue. ... de iudi. .i oi ui petit hereditatẽ: et litis exti ¶ Idem Julian?ſcribit. ſi quis? Zaen ula, ne
c¶ Bed etis aui pea Mationẽ conſecutus eſt:heredi erx cauſa fideicõm iſſi neſtiruei ſka Fnatham nint
n poſider biedui tatem petipoſſe. Mon ſolũ autẽ õ ſaeb d r⸗ Kizi
eren W. ree :ſedketiꝗ ſititerit:pen abe ideicom. c,
hic. er. z. q me. cauſa. ſi a debitoꝛe defuncti: ſed etiaa de ſatenit 1 bet codicioné coeuz: erwonn g
. 1 . * b v olo. r
nione ſit ẽptoꝛib obſtri poteſt. DHeniq; ab eo: qui nego .⸗Kfe liccre – ſe eſt 4 SDed ⁊ ſi näpnüͤch brvtj ſnifimn
caus. vt..e. ſi poſſeſſo. cium hereditariumgeſſit:et cel/ lut unspollelloꝛeſt.4 Ded ?7li nebell eſti⸗
Sleu ſiob vendition?ẽ o: et iuliano uideturpetiheredi pciarerũ:quaſ diſtraxit: excauſa ug. ((ünt
nenee e olleſed ſibe eienego lideicomiſſi ſoluit: beti heredii s (Kondrads fſal
tario.qui factus eſt de⸗ tateʒ poſſe ſed ſiheredis nego en . t7 te ebt itdebin graria NWe
z don norten(ium geſſit: nequaq ab heredis tez ab eo poſſe: quia repetere pt enſſoni vr iet
parbero enimdebi hereditas nõ ſedhijs caſibꝰactiones ſuasdů ſoecondnben mman
be gern bere no. nnn debitoꝛe pen hereduasno apᷣſtaturũ eũ: cũ et reſ extãt: debi.l indebii. tui
. tednarige * poreſt.¶ Julianus ſcribit.ſi is taxat pſtaturũ eũ: cuetne ctöes Frerliſinf. inz
„VlL.].⸗ „ 2. . i llij. . . um.,
r.leif. qui pꝛo herede poſſidebat: ui fu et pt petitoꝛ etia ꝑinſem actoe; efe de ein
6 Heretafer ie⸗ de M dictiouis. inde /
ex mala ione — . ̊YDêD tr (Kenkai
entionem eredit b Meredis.i.iſtius qui agit et eiuſdem beredita 6 ba — hiaiauen indebnipꝛecium. bii. nulſu
tis. ſed ea adita animo. 9. cunuoo. 1 d
¶ Ab heredis mm. vt non fuenit debitoꝛ defuncti vel bereditatis.᷑ vt.j. eo. ſi d r aidl non aureiaplae nn mdolofnert d ſaent i e
a hamne F: li poſſeſſoꝛ. er.l. non tantu. 5. ꝙ ſipꝛo berede. uillet. vl. S. e. nec vllam. F. is autem q reſtituit. que eſ §.i.als etii (ns
k Nulianus. ſi is.ſi id eſt quis e Nendicare.vt. C.e.ſi poſt motã. in fi.et. S. e.l.etiam. F. i. als eſti ((eu
l¶ Uicms.ſ. indicio pent. he. victꝰ dʒ ced ere interdictũ. vt bic.ſed .j. e. l. at l. nec vllam. S. ꝙ ſi quis bereditatem. ibi ne ſingulis en betẽ de n
dbr ſobi erigerat iam ꝑ interdictũ.et tũc nõ reddit. bic nõ exigerat.vłſol. Düdrare vrgr ec eſv der d memgirem vainranttkoeluin ac⸗ rialen
vtibl emnc. bicc erig nenones troelicns ceguum B ſtati⸗ ce ar eiuma . ndit 4 gign enim errem non debet babere. vt gſknnne
m Idem iulianus poſſidens rem vendiiã. vel dic alias res hereditatis. 1 P venqioꝛe. pꝛeciun nni
n Ledat.quãdo agere p̃i.nam gen eralit verum eſt vt quis ideo tenet᷑ ꝙ alicune e ſe zeneian l. (iſta euicta gepegten
actione habeat: cedendo eam liberaf.vt. j.de pecu.l. qd debetur. fneranenah olatoalſ line cg urionepſtaretdolo ne
o ſRgdem ſqibit. in fraudé. ideo dicit in fraudem quia ſine fraude donanre Mata it. nam motao öirin
f
t odongndonierns⸗vt. oebaſs queinfau denh Svnues⸗ cx teſtamento beres exnitiſſet. er ſie valet relicta. ipſe qui putat ſe be igend
Quia caluiſiana. bec non eſt bons ratio. quia bec acrio cum alias daß. tedem ſoluii. non repentt. ſed contraria nego. ge. agitz verü bered? in

1(Gena

ikberkig

Sð Aus N

Monbabattt

Clzeun
ſn
Ubenebin

16 ſpipcfas
g enanſe
nceſini⸗
Gns pſi

4

fungule.

lhammnf
ſinrtanitt

Gneveitir
Piuos duleni
luonndo ſn
dvo getint
Conilugtauen
us ſvor ettt

4

Cldi
fnnpolte.
1Nendn.
auis iſtu⸗
Ppleſovenvn

Ii

1/oeong
6o garoctnit
deffininet,
hofkiteſc⸗
ninnihſif

tchagen
doſtſne
ecnni
Dcbiliem

4

,

ES
ſiſaiſa

Aelca

DitigsnH

1

Keonn .
tung

is cNlni

.

luncde

A

vt. 5. de nego. gel. i.

.—

i¶ Sententiã. que

Quintus.

fuit vt bo. fl poſ.non afficiak damno. vt.. e item

ne. S. eos autẽ. K& Et putatiuo. beteddi.

—

.

le Banſfaciat.immo videtur ꝙ cũ indebite ſoluit nmahunputert
1

j.e. ſi poſſeſſoꝛ.S.ſed ſi ſenatus.que eſt j.ſol.ibi erar mota

trouerſia quan/

lbi con⸗

do ſoluit. bic nõ „ ——
vel bic imputat eas uendicare. gAlius.
erde d Aodſipoſſeſſoꝛ herdi-
indictcibiſbl atis ob id qð ex teſtõ he/
uit de ſuo. bic de Jaſo. .eraravngi
bereditate.ſö̊ bec redẽ eeſſe putaret: legatoꝝ nole
nõ valet. qꝛ bic de ſuo ſoluit: ſi ꝗgsab ĩteſtato eã
poſiu enað oe heredita tẽ euincat: lʒ danuʒ uid⸗
huinci buius.. tur eſſe poſſeſſoꝛis: qð ſibi nõ ꝓ-
Alij dicũt bee ſperxerit ſtipulatiõe:euicta here⸗
in bo.fi.illa ĩ ma

le fi. licet ibi ĩ eo
dem. §. S. poſu /
iſſet de bo. fi. tu
dic ꝙ bic ſoluit

ditatelegata reddi: attñ qꝛ fieri
poteſtut eo tꝑe ſoluerit legata:
quo adhuc cõtrouerſia nulla na-

de ſuo 1 tepert ta ſit:et ob id nullam interpoſu⸗
Dorertaltäiene erit cautionẽ:placet i eo caſu eui
teſtamento ſcrj · cCta hereditate dandã ei eſſe repe
bin deaet . Litioné'. Sʒ cũ ceſſante cautõne
quis agens. ſeld Tepetitio datur: piculũ eſtne pꝛo
ibi ſoluiuduprter inopiã eiꝰ:cui ſolutũẽlega⸗
deſuo cui n ba tu: nil repeti poſſit: iõᷣm ſe.ꝰ.
buittam iuſtam ſniaDſbᷣueniendũ eſt er:utipſeꝗ/
cauſaã ſoluẽdi. et dẽ er retẽtiõ ſ Dereditari —2
ibi.ſed bieſi v ſibi ſatiſfaciat.cedat aũt actõni⸗
u bwpetitoꝛi: 9 ſuo piculo eas ex⸗
repetita. Ierceeat. Mpi.
nmAcäonbus. 1A. Teuidendũẽ ſipoſ. here⸗
quas hʒ eim ditatis uẽditione pꝑ argẽtariũ fa
Elunſna bu / cta pecuniã apð eũ perdiderit an
nq bſentom idẽ bpetitione hereditatis teneat᷑: ꝗa
vero Paedli. den nihil hʒ nec ↄſeꝗ pᷣt:ſzlabeo pu
ltum per ar tat eñ teneni:qꝛ ſuo ꝑiculo male
gentarium. pu⸗ argẽtario credidit? Sʒ octauenꝰ
taſcyphus arg
ti. etidẽ ſipꝑ ꝓſo

netam libꝛum. p rediderit.i. confidit. quaſi mala electio ſit ĩ
culpa. ar. . de nego. geſ. nam et ſeuerus. F. fi.

q6 Pieſtaturu. eſt ratio ꝓ eo.j.depecu. qð debeturin f.
r ¶Eenen..ſ.ait octauenꝰ. S8 1acet. vt ſit in ſuo periculo. vt. .ð

rei ven.l. ſinauis. in pꝛi. ⁊. S. fi. ⁊.l. iulia.ait ſi bhominẽ. S. vſq; adeo
en dolo. ¶ Dctaueni. I. vt non reneal. vt. ſ. e. illud. F. iul.

a¶Si quis rei.ſ.coꝛp oꝛalis.ac.

ſcribit.ac.

R=

c ¶ Poſſedit. vt. ẽ. e.l.iiij.⁊.l.ꝙ ſi in diem. in pꝛin.ſici ccit.vel vt.

aneniiged ſic impꝛopꝛie dicit᷑ poſſideri.et ideo di

clione de peculio. vt.j. de pecul. queſitum. ſic ⁊ in actione ad exhi.
vt. S. ad exhi.l.tigni.S.ſi quis.et.j.de rei ven.l.ſibi autem..i.

—

De petitiòe bereditatis.

gunt potius qui poſſunt feudo ſeruire. vt de ſuc. feu. cili.
non tantũ. quoꝛum.ſ. non hereditaniodum.
poſite. nam barũ quandoq; depoſitarius periculũ pꝛeſtat. vt ſi rep

. miſit ante vel culpã cõmiſit.vt.j.vi bo.rap.l.ijJ. generaluer. V
i ¶ Petitione.i.bypothecaria.vt ideo merito bereditatis petitio ne cõtine

ait nihil eũ pᷣter actiões pᷣſtatuꝝ
ob hasigit᷑ actiões petitiõe here
ditatis teneri. Mihi aũt in euʒ ꝗ
mala fide poſſedit: labeõis ſnia
placet. In altero ueroꝗ bõa fi.
poſſeſſoꝛẽ:Octaueni ſnia ſeqn-

da eſſe uidet᷑ Si ꝗscũ peteretur

ab eo hereditas neq; rei neqʒ iu

ris uelut poſſeſſoꝛ erat uerũ poſt

ea aligd adept eſt: an petitõe he
reditatis uideat᷑ teneri.⁊ celſꝰli.

iiij.ffoꝝ.recte ſcribit hũc ↄdẽnã

dũu: licet in initio nihil poſſedit.
Mũc uideamꝰ qᷓ ueniãt in here.

⁊ placuit uniuerſas res heredita
riasin h iudiciũ uẽire:ſiue iura

ſiue coꝛꝑa ſint. ¶.MAulus.
ſe N Znõ tãtũ hereditaria coꝛ

a: ſz ẽt qnõ ſunt heredita

ria:quoꝝ tñ picnlü ad heredẽ pti

net: ut res pignoꝛi date defũcto:
lcõmodate depoſiteue :⁊ qdeʒ

rei pignoꝛi dateẽt ſpẽalis petitio

eſt: ut hereditatis petitione cõ
tineatur.ſicut illeqᷓ noie publi⸗

ciana cõpetit.ſʒ lʒeaꝝ noie q cõ

modate ſũt:ł depoſite:nulla ſit
facile actio qꝛ tñ piculum eaꝝ ad
nos ꝑtinet:equũ eſt eas reſtitui
Qõ ſi ꝓẽptoꝛeuſucapio ab he

atur. vel lege vt: q;uiſ

K ¶ Lompetit. vt qꝛ de /

functus emit a nõ dño.

l Kaale.qnq; eni daf᷑.

vt. j. vi bo. ra p.l.ij.S. et
glalit. ⁊ iſt. ob. ꝗᷓ exð

li.naſ. SF. qᷓ de fullone. ?

cum alij cõmodat com
modatario.aʒo. Itez ⁊
qñ dñim tranſiuit.vt ar
gu.jj. locati.l.in naue.
ſed quid ſi rem meã tibi
cõmodaui.nũc reperis
penes alium. nũqd po
teris agere ð eum. rh.ñ

aliqua actione. ſj foꝛte
iudicis officio.ſm. b.

ideo dicit non facile. ſed
an ego potero agere cõ
tra eum ꝑ actionẽ com⸗
modati.rñ. non. ſed ꝑ
actionem in rem.
n Keſtitui. , pe. here.
cum poſſeſſoꝛ ꝓ berede

vel ꝓ poſſeſſo.poſſidat
n ſi ab berede. ſcz

vero qui nunc penit.ſed
quomodo compleuit ſi
nec poſſedit.rſið.here⸗

ditas complex ſzm.?N

vt ar. in inſti. de ſti. ſer.
in pꝛin.vel beres etiam
ſine poſ.ſim. h. vt. j. de
vſuca.l.ceptaʒ.ſi nemo
ſ. alius poſſefſionẽ ade

ptus fuit. als interup⸗/

pta fui vſucapio. vt. j.
de vſuca.l. poſſeſſio te⸗

ſtatoꝛis. ſed qͥd ſi teſtũ
dicitur mofficioſum. et

inſtitut vſucapit.venit
in petitione beredirauiſ
t.ſic. cum omnia rum/
patur ꝑ querelam.

o Hõ veniet. i fa. bF.

iudi. ſic. vt.j.fa.br.l. ve

niutſaz. p PAiaf
bec nõ ẽ bona rõ. vt iõ bic nõ det᷑.qꝛ alia cõpetit.S.e.l.S.etquidã.iam emiʒ
nunqᷓ; baberet locũ bec acno.cum beres ſemꝑ habeat vendicationẽ ommi
um que habuit defunctꝰ.vt.S. ꝙ ſi in diem. in fi.niſi in caſu.vtin fi.bniꝰ.l
vbi alia hanc excludit.ſed ibi ideo.qꝛ confeſſoꝛia naſcit᷑ ex pnri ꝓbibitione
ideo defuncio non cõperit.ſed heredi dat᷑ vt ꝓpꝛia. vt ibi dicit. vt ergo bec
ſit bona ratio.qꝛ pᷣt vendicare.i.ipſe tm̃.non autẽ defunct potuit.vt ar.S.
e. ꝙ ſi in diem. S. ſed ſi negociũ.et.S.pe. q¶ ¶Vetitoꝛ.ſ.tantum.g
Poreſt. non autẽ defunctus. r eſiHlec vlla excepno.nimis largeloceu⸗
tus eſt. reſtringe ergo ad exceptiones que alibiotinent᷑.vt. C. de edic. diui
adri.tol.l.qᷓ;uis aʒo.hoc non placet.qꝛ illa in poſſeſſoꝛio.vel melius nul⸗
la.ſ.que detur pe.here.non bic que intendit᷑ſ.reiven.

d unc vid eamus.vidimꝰ cui cõpetat.s.e.vſq; ad.l.regulariter.
⁊ contra quẽ vt ab inde vſq; buc.nunc quid in ea veniat videamꝰ
ꝙ expedietvſq; ad. S. pꝛeter boc qð eſt.j.e.item veniunt.
e¶ Nenire. vt.ſ. ꝓxi.l.⁊.l.item veniunt.S.cum pᷣdiximꝰ.
fSiue iura.excipe ſeruitutes.⁊.j.l.ꝓxi.mn fi.ſj cerreiſic poteſt excipi
qͥcqd de nouo quenit᷑. vt.j.e.ſia patre..ſi poſſeſſoꝛ.ſed nũquid ⁊
feuda veniũt que qͥs iure hereditario non bʒ.ſ domini beneficio. vt
in còſue.feu.quid ſirfeudũ.c.i.rñ.ſic venit.ſi fili ꝰmaſculłꝰeſt qͥ agit.
vel alius deſcendens maſculꝰnõ femina.niſi ex pacto ſed agnang/

8Veniunt. poſſeſſoꝛ.ſ.defunctus. t ¶ Defũctꝰ.q poſſidebar.ac.

v ¶hõ eſſe.nõ autẽ ſuãꝗ eſſe.quia tũc ageret᷑.vt.j.de iureiu.ſʒ ⁊ ſi poſſeſſoꝛi

x Reſtitui.ſed none melioꝛ eſt heredis condino.ꝙ; defuncti.rñ.non.qꝛ illi
viuenti non erpedit agere.quia poſſidebat.pᷣterea ſi iſte poſſeſſoꝛbuius rei
vt heres ſe defendit.equũ eſt vt reſtituat.ſi inueniaturnon beres.
y BHmmo. et ſi poſſeſſoꝛ bo.fi.vt ex eo qð ſequit᷑ pʒ.quia ſpecialiter de pꝛe

done dicit. dic ergo ꝙ iam erat mota cõtrouerſia.als non teneret᷑.vt.j.e.ſi

d oꝛ. F. ſicut. l ”MVMVdW—
3¶ Ess amilerit.vt qꝛ nõ oppoſuit excep.vel negligent᷑ omiſerit.vt.j.de rei

.
N

ven.l.ſiculpa.

8 Pꝛedone. vt. ſ. e. ſed et ſi le. F. qd autem ait ſenatus. licet hic.ſ. pꝛedo ꝓ
prtier culpã non teneat.i.nõ ideo quia culpã cõmiſit teneatur.ſjʒ qꝛ pꝛedo ẽ.

vel ſubaudi tantũ.ꝛ ſi non obſtat.j.e.ſed ⁊ ſi le.S.ij.que eſt contra vbi di /⸗
cir eum de culpa teneri vel dic non tenet ꝓprer culpam ſimplicẽ.ſed ꝓpter

culpam dolo admixtaʒ
ſi autẽ velit quis dice /
re.non tenetur pꝛopter
culpam. ſ̊̊ potius ꝓpt
dolum male diceret. qꝛ
in dolo culpa eſt. ſ non
econtra.vt.Sõ.de mino.
l. ſi ex ca. S. ſi mulier.
b Pꝛopter culpam. ſ.
ſim plicem. .

c¶¶ Ketinere. ſi babʒ. nõ

gbet.

d Beruitutes. debital

pꝛed ijs hereditarijs

e¶ Didici.male didiciſ
ſe videtur.nam veniũt ĩ
interdicto quoꝝ le.ſi le/
gatarius eas occupa/
uit ſua auctoꝛitate.vt.j
quon le.l.i.S. qð autes
ait pᷣtoꝛ.que eſt contra.
ſo. dicunt quidaʒ ꝙ bic
in pᷣdialibus.ibi in ꝑſo

nalibus ſeruitutib? loqͥ

tur.naʒ ⁊ pſonales poſ
ſunt obligari. non rea /
les. vt. j. de pigno. l. ſi iſ
qui..pe.et..fi.ſj hoc
non placet.quia cum ⁊
ibi locutus eſſet de pſo/
nalibus:ſubiunxit ideʒ⸗
in alia ſeruitute. dicas
ergo ꝙ hic loquit᷑ð ſer⸗
uitutibus que debebã/
tur hereditarijs p̃dijs.
ibi ecöͤtra de bijs q de /
bebant a pᷣdijs beredi/
tarijs quas ſua auctoꝛi

tate legatarius occupa

uit. et ſic eſtalius caſus
non autem placet. vt di
s aliud in interdicto
iᷓ in actõe.qꝛ illð intdi
ctuʒ ſicut et bec actio pu
niteum q ꝓ poſſeſſoꝛe
poſſidet.

¶ Lum nibil. mala rõ.
g Keſtitui. ſy tamẽ pa/
tientia eſt ꝓ iraditione.vt.j.

rede ipleta ſit:non ueniet in he
reditatis petitione:quia heres .
i.petitoꝛ eam uendicare poteſt
¶ Meculla exceptio datur poſ

ſeſſoꝛi. Neniunt et hee resi he⸗

reditatis petionem:in quibꝰpoſ
ſeſſoꝛ retentionem habuit:nõ ẽt
petitionem.ueluti ſi iurauerit de
functus petitoꝛis rem non eſſe:
et deceſſerit: debent hee quoqʒ
reſtituiꝰ. ¶ Immoet ſipoſſel⸗
ſoꝛ ſua culpa eas amiſerit hꝰ no
mie tenebitur. ¶ Idemqʒ erit
⁊ in pꝛedone:licet hic pꝛopt᷑ cul
pam'non teneatur:quia nec hic
debet has reſ retinere. Seruitu
tes in reſtitutiõe hereditatis nõ
uenire ego didici:cum nihileo

nomine poſſit reſtituis.ſicut eſt ĩ

coꝛpoꝛibuset in fructibus .ſʒ ſi
non patiatur ire et agere pꝛopꝛie

actione conuenietur? Apia.
Tem ueniunt in heredita⸗

tis petitione etiã ea que he
reditatis cauſa comparata ſunt
utputa mancipia pecoꝛaqʒ ⁊ ſiq̃

ſunt alia que neceſſario heredita

tiſint cõpata ⁊ ſiqdẽ pecunia he
reditaria ſit ↄpata ſine dubio ue
nient:ſiuero non pecunia heredi
tariauidendum erit an ueniant
putoetiam hec uenire ſi magna

de vſufru.l.iiij. F. dare.et.j.de publi.ſi ego..

i. hec tamen ratio non eſt bona. qꝛ magis ꝓ incoꝛpoꝛali re agit.ſ.ꝓ actiõe
cedenda.vt. S. e. ꝙᷓ ſi in diem. 5. fi. ſedalla eſtrano.ꝛ actio ex pni/ ꝓbibiti
one heredi facta naſcitur.t.ẽ.qꝙ ſi ꝓ emptoꝛe.

b 4 Iin fructibus.qui pñᷣt reſtitui.
i Pꝛopꝛia actio.ſ.ofeſſoꝛia ꝑx quam intendã ius eſſe mihi vtendi et agen

Beg ſi bona ratio.

di. *.. vt. ſ. ſi ſer. ven. l. ij. 2 dic ꝓ pꝛima actione.ꝗᷓ neq; defuncto. neq; bere
di competijt. vt dixi.ð. .ꝙ ſi ꝓ emptoꝛe.S. ꝓii.
Zemm veniunt. bec.l.loquitur in male fidei poſſ.vſq;ʒ ad. S. ptoꝛ. boc
innuu circa pꝛin.⁊ ſi qua neceſſaria. ⁊c. nam bo.fi.etiam non neceſſa/

ria reddii.et non tenetur ð pꝛecio.bic autẽ ſibi retinetnon neceſſaria. pꝛe

cium reddit.et boc innuit.j.g.ſed non omnia.in fi.S.iteʒ innuit poſtea ibi
ſimili mõ. nam ſi eſſet bo.fi.poſ.non tene etur de culpa. vt j.ſiquid poſſeſ

—

n bereditatem. 1i. in bereditans petitione.
Lauſa neceſſaria. ¶Bicut cõparata. dicta neceſſaria.
ine dubio. ſi iamen noie bereditatis emit.als ſecus.pt.j.ſubijcit. ſʒ

ſeſſoꝛ.S.ſicut.

non omnia. ⁊c. et.j.e.ſed et ſi. .i.ar. ſ. depca. li ſeruus. ⁊. . de ler ij⸗

imperatoꝛ. 5. fi.et.l. ſe. ſed in eo qͥ emiter pecunia pupilli vł milins
ſecus eſt. quia datur electio militi et

et de rei ven.l.ſi vt ꝓponis.

utilitas hereditatis uerſetur pꝛe
ciuʒ ſcilʒ reſtituto herede.ſʒ nõ

omniat:que hereditaria pecunia

comparata ſũt:in hereditatis pe

titionem ueniũt. hHeniqʒ ſcribit

Julianus libꝛo ſexto.ffoꝝ.ſipoſ

ſeſſor ex pecunia hereditaria ho
minemremerit.et ab eo petat᷑ he
reditas:ita in hereditatis petiti⸗
onẽ uenire:ſi hereditatis interfu
it eum emi ſi ſui cauſa emit:pꝛe
cium uenire Similimõjet ſi fun
duʒ hereditariuʒ diſtraxerit.ſi ꝗ/
dem ſine cauſa et ipſum fundũ::
et fructꝰ in hereditatis petitionẽ
uenire. ¶¶ Qð ſierisex ſoluen
di gratia hereditarij id fecit :nõ

amplius uenire:qᷓ; pꝛecium. Itẽ

non ſoluʒ ea:que moꝛtistempo⸗
re fuerint.ſed et ſi qua poſtea au

gumẽta hereditati acceſſerit ue⸗

nire in hereditatispetitõnẽ. NMã
et hereditaset augumẽtum rece
pit:et diminutionem.ſed ea que

poſt aditam hereditatem acce⸗/

dunt:ſi quidem exipſa heredita

te:puto hẽditati accedere.ſiex⸗

trinſecus non quiaperſone poſ-
ſeſſoꝛis accedunt. Fructus autẽ
omnes hereditatem augent: ſi/
ue anteaditam ſiue poſt aditam
hereditateʒ acceſſerunt.ſʒ ⁊ par

pupillo. vt. C. ar. tu.l. curatoꝛ.

o ¶¶ Merede.ſ.pero. qui euicit bereditatem et pcium. dic iuſtũ. vtin ſi

mili caſu. vt. . e.
ſi poſſeſſoꝛ. F. fi.
⁊ ſic fit vbi rem ĩ
utilem diſtraxit
vt. ]. e. l. pe. iß ar
gu. Z. j. de in rez
ver. ſi res.
p¶ Bed nõ om⸗
nia. l. dicta necel
ſarig.
q Bi poſſeſſoꝛ
ſ.male fidei.

–—

n

eſt cum neceſſa⸗/
rnius fuiſſet bere
ditati. nomie
bereditatiſ emit
t Lauſa. 7 ia

echim ve⸗

ſ. ex heredi
tate ſoluta.

x¶Dimilimõ. ſ.

poꝛium. diſti⸗
guitur vendide/

rit neceſſario. yk

hon.
Junduʒ. ſire /
dimerep̃t. alio /
quin qtum in li
tem iuratum fue

nt dabitur acto

ri. vt. j. eo.ſi poſ
ſeſſoꝛ. F. fi. y.

1 ecit. in quo

leſſoꝛe hic lo
quitur.ſi enim ĩ
bo. fi. nõ. niſi qᷓ
tum eſt locupleti
erenekr ſel
F. eos. ꝙ in ſupi
Ner kAr negat
7 ſi in malefi. ad

res omnio tenet

Ed.ꝙ bic nega
ſed rnð.⁊ ſoluo.
quia in male fi.

poſſ. dixit. vt in pꝛin.l.dixi.nam et male fi. poſ.diſtraxit rez que one
rat hereditatem. vt.j.e.l.S.pe.vel dicnon amplius venire qᷓ́; pciuz.
ſ.ſi boc petitoꝛ elegerit.et dic pᷣcium.ſ.iuſtum.vt.j.e.ſi poſſeſſoꝛ.S.f.

et huic verbo ꝙ pꝛecium bac actione petatur. facit. S. e. ſed ptrus. O.

debitoꝛ. et.l.ꝙ ſi in diem. S.:non ſolum.

»

be Aditam. a putariuo berede.

rem hereditati. iacẽti. ¶Oiminutionẽ. vt ⁊. S. ꝙꝙ me. cã. ſi e

c¶ Extrinſecus.iſtud extrinſecus non omnia extrinſeca inducit.ſed
tantum ea quepſone poſſeſſoꝛis accedunt.vt habes duo scaſus.vt

ſ.e.l. at vbi.item alium.ſ.quando ꝑ ſeruũ bereditariũ ex re poſſeſſo/
ris.vt.j.e.ꝑ ſeruum.⁊.l.ſe.alłs aliter accepit.vt.j.de pecu.le.l.deni/

d EFructus. omnes. ſ. naturales. ⁊ induſtriales. et ex

eo qð dicit. ꝙ augent. er. L. e. fi poſt.ibi.fructibꝰeni ⁊c.⁊.ſ.e.l. ſiue.
5. augent. et. lI.ſequẽ. dicunt quidamvt. A. ꝙ in petio. here. bo. fi.
poſſ.non facit fructus ſuos.vt bic.et.j.eo.l.ancillarum. ⁊.l.illud. .
pꝛedo.quo mil eſt falſius.cum enim conſtet ꝙ ex eius re ſibi querat᷑.

1

eſſarium.

lcin

ſeli
ſaloerfi⸗
dchin t
Ptun ihe
0e
iroctont
ſeungen!
dinten i
Ue lueri
engudt
ſeumpen

ef⸗
aapkſit

ihenntin
ſerisl
Nißne
Ctreiven
,fueidus
gledem,
ſapentob
inieqh
a anott
cnsſir
ſper wde
fuebuset
ſorntete

Algenn

tilone;
Ubes dot
Obſntdel
lnun gri⸗
ſceanr bi
Mtigbens

fpenätb

fums en
Pochn
ntpobeſa
lorerzdel
ſeſenurer
Gtdeun
chtohe⸗
ligpeee
ſenimenp
nt ani
nuhern⸗
Imnne
ulina,

Mni g

tatdii
Peposdaf
gheexoͤe
korſpri

(eli

Pngodu
Necntope

iidedin
Muſeci
81 enn
cemd
ngee
deron.
ſianiß
onevi
rCden
nonnſoln
lußngg
mpyn

nüsftiſtag.

dinnscg

uiaitt

1Ginlni
Dim iſ
Cinrſecdd

ſon.

(Feirn
dincrte

guixihnna i

banineenne
nrdabianen
nigieeſe

ſayi
3,Fer N
Aimſain

doſtiͤiiS

mncpehe .
Crtenttſtqild

ſsgtien
Ceifr
1KirtmetA
Wontme
gunneI
tnumee
6 henirſſi

.
4

gräſß

S=

ſen tA

E

ninnt

r
s

4
itſe
a
neſcie

le.

1 4
.
1

—
=
= =
==

5

=
SR

“
6

3(Der
Cn erſg

ſatin
Deäun
ſbdn

Uteſean.

ünecſiondft

Quintus.

vt. ſ. e.l. niſi ergo. et fructus ſuos facit. vt.j. de acquiren. re.do.l.q ſitũ
ſed licet faciat ſuos nibilominꝰveniũt in bac actione.vt bic ſicut ĩ re
debita. vt. j. de edi. edic.l. eum autẽ. F. fi. 1.l. ſe. pterea pone euz ſcri⸗
prum a in querela inoffi. teſta. vicium fructus nonne fecit ſuos.vti/
q;.qð ergo bic dicit augetur bereditas.verum eſt quia poſſunt pen

iure actionis. et
ſic augent bere ⸗
ditatem. i. petit.

bere. licet in rei

fruaus non ſüt

inter pꝛecia rerũ
veniunt in peri.
bere. 1 tamẽ nõ

ſunt hereditaria
Item nee pᷣdic /
ta.l.illud. . pꝛe

do. quia licz ibi

us ancillarum ſinedubio augẽt

hereditatemCum pꝛediximꝰ

Kann Penne omnes hereditarias actõesinbhbe
bo l funt voſereditatis petitionem uenire: que
ñ perunfiu a ritur utrum cũ ſua naturaueniãt:
Knis dRre an contra.utputa eſt quedã actõ
ſſtreivendat que inficiatione creſcit: utrum ex
ꝓſucnbus alia ſuo incremẽto:an ueroĩ ſimpluʒ
A pennobere, Uenit ut legis acquilie ¶ Et iulia
diatis cuz ſit yjnus libꝛo ſexto.ffoꝝ.ſcribit ſim⸗
mna mus ſink, blum ſoluturumIdem recte
ꝛinet. vnde dicik ait ſi norali iudicio condemnatꝰ
fuenbus ouse/ſit poſſeſſoꝛ defũcto:non poſſe
augetur. q; ala eum dedentẽ noxe officio iudicis
eſt lla aue pſu liberari: quia tãdiu quis habʒ no
obſtar.d.l. anel. Ye dedendi facultatẽ:q;diu iudi⸗
larum. quia li, cati conueniatur: poſt ſuſceptũ
videatur ibi in/ i, I = n
nuiq beredua⸗ Autẽiudicium nõ poteſt noxe de
naa veniãt. biär dendo ſe liberare:ſuſcepit auteʒ

ꝑ petitionẽ hereditatis. Pꝛe

bereditarij.ſi fi⸗
ant poſſeſſois. ter hec młta reperimus tractata
non ent; ola be et de petitione hereditatis et de
naʒ ⁊ pecunia a rebushereditarijs diſtractis:⁊ ð
debitoꝛib exacta

dolo pᷣterito:et de fructibus: de

quibus cum foꝛma ſenatuſcõſul
ti ſit data:optimũ eſt ipſius ſena
tuſ conſulti interpᷣtationẽ facere

videat᷑ diciꝙ ideo bereditatẽ augeãt ꝙ non facit ſuos. vnde cũfru ⸗

De petitiõe bereditats:

ca.ſi cũ ex.S. ꝙ ſi bõ.et.C. de vſu.rei iu.l.iij.et.S.de arbi.ſi cũ..fi.⁊.l.ſie·
K¶ Duſceptũ iudicium.ſ.actione iu factũ ex reinui.
l Guſcepit actione in factũ. m Peritionem.que dat᷑ eiꝰ actiomis in
actum loco. n ¶SPꝛeter hec. de petitione.i.de ipſa actione.

o¶ Deqᷣbꝰ.ſ.oĩbus. pi ſRelatis.ſ.pꝛiꝰ. et ſta

ti incipit pꝛidie.xc.

4 dle Jch man/
ʒ ⸗„ „„ as.id ẽ.pꝑ.xv.dieſ.inirs
uerbis eiuſ relatis¶¶ Pꝛidieidꝰ n nnmoees
martias quintus iuliusbalbꝰ: et ſules erant. ouo coſtirn

publiꝰiubentiꝰcelſo:ticius eufi⸗
dius ouerius ſeuerianus cõſuleſ

di querens in eo quid ⁊æc.

ti. et duo in futurũ deſi⸗
gnati. Jo. nã Kalis is
nuarij conſulatus ĩgre⸗

uerba fecere dehijs:que impa- piebanmur ſe antede,
„ceſ. ami it ignabantur. vt. j. de cõ
toꝛ ceſar traiani pan hici fili di⸗ berdepublius meud
uinerue nepos:adrianusꝰaugu⸗/ erin auteß de co ſulib⸗
1gi J . S. hec omnia. aʒo. ĩ ad/
ſtus im berato 2 marimuſqʒ pꝛin . — ergo erãt
ceps ꝓpoſuit quito nonas mar. taniũ duo. vt.z. de oꝛi.
que pꝛorxime fuerũt libello? com⸗ e li. on
plexus eſt qð fieriplaceat ð qua ſtanimbabes.
reita cenſuerũt. Cũ anteqᷓ; par tanbier auia par,
„ „, . 081 deuice ⸗
ſcopeterẽtur: hij quiſe heredes pꝛium nomen eius.
eſſe exiſtimat:hereditatẽ diſtra ainto nonag.r
xerunt placere redactetex pꝛecio in quinto nonaſ fuitp
rerum uenditarũ pecunie uſuraf poſtua dueſtoabaini⸗
non eſſe eng ſdas idẽqʒ in ſimili rum conſulib? qui pꝛee
bus cauſis ſeruandũ eſt.¶ Iteʒ ¶ant. vr inſti. de iure na
b l. 19 tura. S. lexeſt. etrñ. da/
placere cenſuerunt a quibꝰ here na ſunpꝛidie Ic'mar⸗
ditas petita fuiſſʒ:ſiaduerſus iu dax ſem Iſni
dicatñ eſſet: pcia: qad eos reru, inperatoe queſini ve
ex hereditateuenditaꝝ pueniſſʒ luir..depe. bere.et reb
et ſihee ante petitã hereditate, ſi perit. ſunnibugaue
deperiſſent diminuteue fuiſſent kraphelanir bie tbet⸗
,Afe,r1, „ n us oꝛanio quaʒ fecit ad
reſti tuere de bere 6 Item cos 9 ſenatum pꝛinceps. vt
bona inuaſiſſentꝰ:cũ ſcirẽt ad ſe parereiſem rli/
a Komplerus. ſuben

N.

D

ct' quos bo.fi.poſl.ꝑcipit augeant ideo nõ videat᷑ſuos facere dicaſ
ꝙ boc nõ ſequit᷑ p̃terea ſi verũ eſſet qð dicũt ergo incertũ eſſet añ li/

ẽ ↄteſ.vtrũ bic poſſeſſoꝛ fecerit frue ſuos.nõ eni eſt certũ an rei vẽ.

vel conueniat᷑. qð nibil eſt.
e¶ Aum pᷣdixim. vt.S.e.l.item videndum..fi.
fq Gimplũ ſolutoꝝ.aliud eſt in actiõe ſerui coꝛrupti.qꝛ naturaliter
ab initio duplũ eſt. vt. j. de ſer. coꝛ.l.vt tm̃.iſta vo in ſimplũ qᷓ;uiſ ex
negatione creſcat.vt.j.ad.l.acq̃l.l.inde neraciꝰ.ꝗ.bec actio.ao.ſed
quid eſt in acnòe.qꝙ me.ca. rfi.nõ idẽꝙ in.l.acq.nã pena nõ ẽ ab
initio debita. vt.S. ꝙ me.cã.ſi cũ ex.S.in bac actione. Jo.ſic.⁊.j.dᷣ
pecu.ſed ſi damnũ..ſᷣ eſt qònis.et.j.fa.ber.l.⁊ puto.in fi.⁊.l.ſe.
g Igem recte.poſſeſſoꝛ qͥ nũc poſſidet bereditatẽ.ſeruꝰ qui pꝛimo
dederat danũ defücto. b Wuglis Loglaue in factũ ex re iudi.
i ¶ Loͤueniat.als eſt ↄueniat᷑.⁊ als nõ ↄueniat.et idem eſt ſenſus.
et᷑no.qꝙ qͥs in dãno ↄdemnatf.ſed noxe deditio eſt in ſolutione.vt.jſ.

de noxa. l. i. et. j. dere iu.l.miles.S. decẽ.et in ſti.de of.iu.in pꝛi.quã

licentiã bʒ dãnatꝰ vſquequo iudicati ↄueniat᷑.vt ſola bac.l.dicit᷑.q
expone ſ ad id tẽpus quo iudicaui poſſintↄueniri.ſ.qdrimeſtre
vt. C. de vſur. rei iu.l.ij.tranſactio autem hoc tpe non erit noxe dedi
tio in ſolurione cũ id ſolui debeat ꝙ fuit in condemnatione ſjm yr.
