hic. S.ſi inconninenti reuocetur in ſeruitutem:vt bic.⁊.j.l.ꝓxima.i pꝛi⸗

2–
7.

fuit metus ſed et ſine ꝓdatur ab
eo qui depꝛehenderit alienauerit
ſuccurri ei per hoc edictum uide⸗-
tur:quoniam ſi ꝓditus eſſet po⸗
tuit ea pati quediximusꝰ.
Aulus.
ti quidem et in legem iu⸗

IEliam incidunt: qui quid pꝛo

comperto ſtupꝛo acceperunt.pᷣ⸗
toꝛ tamen etiam ut reſtituant in/
teruenire debet. nam et geſtumẽ
malo moꝛe et pꝛetoꝛ non reſpicit
an adulter ſit:qui dedit ſʒ hoc ſo⸗
luʒ qð hic accepit metu moꝛtisil⸗
lato.i Si is accipiat pecuuiã qui
inſtrumenta ſtatus mei interuer-
ſuruseſt:niſi dẽ nõ dubitatur ꝗn
maximo metuſcompellar:utiqʒ ſi
iam in ſeruitutem petoꝛ et illis in
ſtrumentis perditis liber pꝛonun
tiari non poſſum. Qð ſidederitꝰ
ne ſtupꝛum patiatur uir ſeu muli⸗
er hoc edictum locum habet cuʒ
uiris bõis iſte metꝰ maioꝛ qᷓ; moꝛ
tis eſſe debet¶ Hec que dixrimꝰ
ad edictum pertinere nihil inter/
eſt in ſe quis ueritus ſit an inlibe⸗

querem audito qð quis cũ armis

ueniret an huic edicto locus ſit.

— 2 . niebãt: vl dic
⁊ pomp. refert labeonẽ exſtima⸗ videur udiei
re nunc edicto locum non eſſe: et tun⸗ ad Zmirlen
unde ui interdictum ceſſare. quo quia ad mitirot

niam non uideoꝛ ui deiectus qui
deici non expectaui:ſed pꝛofugi

£ gue eſt contra.
Suſpiuonem.nota ſuſpitionem nil operari:yt bic.⁊.C.e.l.metũ
ſ ar. contra ſ.
. „ acqui.poſſ. ſiid
ris ſuis: cum pꝛo affectu parẽétes Sfer do
magis in libenis terreantur. (. lbabitnioref
ii I Mlianus. m Dench.de
nEtum auteʒ pꝛeſentẽ ac⸗ Pſennor erer⸗
cipere debemus:nõ ſuſpi⸗ bae
cionem inferendi eius ⁊ ita õö eer aarnli
po.libꝛo.xxxiij.ſcribit.ait enime trendebat.·
tum illatum accipiendum id eſt ſi Aaes d tee.
illatus eſt timoꝛ ab aliquodniqʒ devlaca n o/
. —. r i im. 5. ſi dñs. qᷓ
tractat. Si fundum meũ dereclin cxrodnie dl

alio tendebant.
ibi ad locum ve

ibi non quãtum
ad boc edictum

Alliter atq; ſi poſtea q; armati in baben ai
greſſi ſunt tunc diſceſſi huic eni Eenebant. ho⸗
edicto locum foꝛe ¶ Item ait et ſi bantbaberlocũ
foꝛte adhibita manu in meo ſolo imnredieum vn⸗
per uimedifices: et interdictum viama li..
qð ui aut clam: et hoc edictum lo ides lbeo. ſiau
cum habere. ſcilicet quoniam me bic t ſdevi : vi
tu patioꝛ id te facere.¶ Sed ⁊ ſi arl. iij .. ſi qs
per uim tibi poſſeſſionem tradi⸗ u gag ha
derodict Doinpo. buiccdicto zuinaachod,,
cit.niſi poſtmo⸗
dum mutato/p/⸗

poſito intrauerint: vt ibidem ſubijcit. ⁊ bijs caſibus non eſtres vi/
dioſa quantum ad vlucap.niſi in vltimo quando.ſ.mutato ꝓpoſito
iurauerunt.nam ⁊ poſſeſſio admittitur.⁊ interdictum vnde vi locuzʒ

cipio.ſecundo ꝙ alias ꝓbationes non babeat vt hic ſubijcit. ⁊ ar.j. de fur.
l.qui tabulas.ibi.ſed nihil ⁊c.io.contra in vtroq;.⁊ in pꝛimo bicſubaudit
maxime. eſt ꝓ eo. S.e.l.i.in.S.fi.ibi metus eſt inſtantis vel futuri ⁊c.in ſe⸗
cundo exponit non poſſum.i.poſſibile eſt non poſſe.nam ſufficit periculus
poſſe euenire:vt.v.l. ꝓxi.in fi.item facit.j.ad.l.acquil.l.in iege.⁊ nota qð
quidam inrelltgunt bunc.S.quando eſt in poſ.ſeruituns ſecus ſi in poſ.li⸗
bertaus quia tunc ꝓbationis onus aduerſario incumbit.idẽ tñ puto vtro
biq; ꝓpter generalitatem iſtius. S.

pꝛeced ennia ad venerem parata ſunt:vtlectus ⁊ cohoꝑta.⁊ boc ꝓpter boc
qð eſt. j.l.ꝓxima.in pꝛincipio.ad qð facit.C. de adul.l.que adulteriũ.idex⸗
puto ſm Jo. etiam ſi ſit futurum periculum:vt.S.e.l.i..fi.ſed quid ſi cõ⸗
pulſus iuraui dare.x.timoꝛe periurij dedi.vr̃ ba bere locum hec actio.nã vt
bic datur ꝓpier timoꝛem infamie.queiuris babet effectum ⁊ reperitur ita
ibi. ſed conira dico: vt.C. e.l.ij.⁊.xv.q.vi.c.auctoꝛitatem.retractatur eniʒ a
lege iuramentum: vt.C. de le.⁊ con.l.non dubium.in fi.bic autem pñᷣs erat
metus.
ig Mec que diximus.magis facit inſti.de noxa.S. penultimo. ſq; qᷓ ipſe vel
etiam magis cỹ ipſitfilij. en pater plus diligir filium ꝙᷓ ſeipſum. illð

conſtat qð plus pater filium qᷓ; filius patrem diligit: vt.j. vnde li.ſeripto.ĩ

ſi. ⁊.ſ. de inoffi. teſt. nam ⁊ ſi. ⁊ eſtratio qꝛ eſſe ſine perſeueranna plus in pa

bg uod ſi dederit.ſeu mulier boc intelligit in nouo edicto Pla. quando p Pꝛofugi.i.añfugi. .

3
4

ba bet. eſt res vitioſa.at boc edictum habet locum tunc cum anna⸗

us ingreſſis pervim compulſiuam patioꝛ eos poſſidere.⁊ quaſi ſoę

la vita contentus:alia eis dimitto.vt.j.ꝓxi.S.idem ait ⁊c.que patiẽ
tia quodãmodo ꝓ traditione eſt:vt inſti. dere.di. S. nibil. ⁊ nora ꝙ
boc edictum non cõcurritcum interdicto vnde vi.ſed cuz interdicto

ꝙ vi aut clam.ſic vt.j.ꝓxi..idem ait.ſic ergo quandoq; amittitur

poſſeſſio.neclocum ba bet interdictum nec eſt res vicioſa.qnq; amit
tit poſſeſſio ⁊ dat iterdictũ.necẽ res vitioſa qñq; illa tria ↄcumunt.
F⸗ qñq; da tur bocedictum.
q ¶ Aliter ingreſſi ſunt.ſcilicet mutato ꝓpoſito.vel a pꝛincipio boca
nuno venerunt.
r ¶ Diſceſſi.ſcilicet volens timoꝛe.alias ſi nolens deinoꝛ locum bʒ in
terdictũ vñ vi. ocum b
ſe Rldẽ. per vim cõpulſiuam.
t Eaictum.quia patiendo coactus tradere videoꝛ coacte. vt modo
dixi

—

ervun compnlſam.
Egdictum locum eſſe.vt hic.⁊ infra.e.ſi mulier.S.qui poſſeſſionẽ.

c Unimaduentendum generaliter. quantuz ad res coꝛpoꝛales ⁊ in

coꝛpoꝛales.

d¶Erin rem. quantum ad conuentos 7 poſſidentes ren illã in quã

gittult
ſude

A

(Ncnen,

Aſlogeke
Se,

Agpfllidt,e
(llnblirr,
ecltira

rnen

co

ngſto hin
eteumgtbi.
tdolmn

itiided
iiedobir
ilobeeſen
iriunsſ⸗/
6Kieneh⸗

(CAöoN
amns ſi
nafede
ESIeſten: N
lnlaud

ſnn or

(liommn

famciße
lantertni
Clumſöfit
ſlirine
nmmilr

cinpnen
(bdtqſenns

Ungfnlteſi

Ehlitneni
(pintſtbeedi

fldicdeß⸗

n niite

„

(tbeniſol

6ynriun.
ſi
(Gmmnſnid
fſponrtd

(enmmztn
iuani

bennne

uudoploe

iaſbndi⸗

Upind
ſeiben

ſlainnen

in N

Un
knat

(Qun

ui

ſlu⸗
oß⸗

bel

r De eo qs me.cã geſtũ erit.
Quartus ““́ß
huut gotijs pfectis ⁊ bic bñ. aliud impfectis.⁊ ibi male.aʒo. ⁊ ſim boc bet dictio
NI

interdu. notabit facti varieratẽ no iuris diuerſitatẽ. ⁊ refert n ad excepnões
ntbietl ⁊c.ſed qð geſtũ erit ⁊c.⁊ iõ ⁊c.vt ſubi et⸗

g. d. ſi babile eſt vt habeat locũ exceptio.alł nõ:nã ſi oĩa pfecta ſunt nil dicit

öüöüünterens metu paſſo qualiter excipererad y diri in pfectis Ga ercprons.
rann fKunia. decuriodum. ð ð cuiu / ⁊ peſſime dixit.⁊ iõ coꝛrigit in fi..ſed vñ fuirmor pap in ſedo dich. Kan.
l 8 4 ſenteaneanon 2 dat nilbabeataͤs d
Pntſor „Lunlele. ꝛd7 1 Ier tfrr d. um: vt. .e. ſed ⁊ partꝰ
luct n ant en locum eſſev. Animaduertendum eſt: licet metus interuenerit: utpu 5. uct hr air en d H
enen eno: autez eſt qð pꝛetoꝛ hoc edicto ge ta ſupulationem ſinumeratio ,. KrnmeKnaiſed
ſae aern neraliter et in remloquitur: nec eſtſ. ecuta: aut perfecta ſipoſt ſti poör dicih Sgn Pol
n dog. vedo adijcit aquo geſtum eſt. etiõſi· pulationem anumeratio ctae ,elneg a6 lga
En kle⸗ lonn ue ſingularis ſit ꝑſona ea que me aut permetum gccepto debitoꝛ S Bollietationis.1. PpH
ek znimas, tum ĩtulit: uel populus:uelcuria? beratus eſt: uel quid ſimile conti- ſeiſſtonis rſieres crat
in. crve venciſr. vel collegiumsael coꝛpꝰ:huic edi gerit:qð de negotium perficeret fin anntegid. paen5
Nd eſoienonne ctolocus erit¶ Sed licet'uiʒ fas et pompo. ſcribit in negotijsqui cme. c5. vtper nccepi.
ſit m ſe bas.e ctam a quocũqʒ pꝛetoꝛ comple- dem perfectis et exceptionem in Anrladen nd
tantlt mane ch kerig⸗ ctatur: elegantertamen pompo. terdum: et actionem competerci 1 Viue exrepttone. ſs
nune Ederenul-aiſud. ait:ſi quomagistede ui hoſtiuʒ: imperfectis autem exceptionẽ ſo Fe aha mſtutige t⸗
neri anomeunt uel latronũ uei populi tuerer: uel lam. Sʒ ex facto ſcioꝛcum cn rorpiopeinapis. ſe⸗
Uidenuge, eSen. ie at l : n IUlat iſiet olligit. quo colligik
mu Ainres quib' er liberarem: aliquida teaccepero: ni metu cuidam illato extoꝛ niler . E nci coie
nnl nnaigent na uel te obligauero:non debere me cautionem pollicitationis reſctris is gen aueeſt m reſen⸗
Cinntiin talta vicenf ma ed orſ. mi fe ICI e, iperatoꝛe noſtro poſſe pro pꝛincipis: vt. C. de
Rarng dataivr j.vi hoc edicto teneri:niſiipſeihãcui ptũ eſſe ab ĩperatoꝛ. polls. P bein re⸗ ege
Artm pieri oin kin tibi ſummiſi:.ceterum ſi aliusui, eum a pꝛetoꝛe in integrum reſti⸗ üininrrs inien
Nt ac imctg.n iſit teneri me non debere. tutionem poſtulare: et pꝛetoꝛem interloquédo nouã ius
ſcprongg aus Feimpan .„ ſummiſit tenenm . . ſſ ut oOſtituit.hic aũtnõ cõſti
eon evmneſt egoenim opere potius mee mer meaiſ idente interlocutumeſſeut gnunbianen er
sbdrmeͤd Cede, accepiſſe uideoꝛ. Idẽ põ ſiue actione uellet aduerſus cam2 poſuit: vel ibi ſtatuit im
n mnntyrhudt (edem accepiſſ . iri eſſe pꝛopoſitam peeratoꝛ interloquendo
itcg öni erdedn po.ſcribit quoſdam bene putare panos experme ſus petenz in aliqua cq que fit coꝛi
inſin caroled ee taln eſenii mamumiſn ioneʒ uel ſiue exceptione aduerſus peten⸗ Kebtden ne
acſurletale eclfici depoſitionem. äsqusco tesnodecſe tteg ite oarzsonenecend der.
in c irihe actus fecit ad reſtitutionem bui conſtitutione colligitur ut ſiue non valer aui⸗ n aut
vrſubiſeit er edicti poꝛrigendaʒ eſſe. Sedqdᷣ perfecta:ſiue imperfecta res ſi tedotendlis aſ haue
“ S Arilin, pꝛetoꝛ ait ratum ſenon habiturũ et actio et exceptio detur uolenti x nepeſec ſuel⸗
iuH ſe boe niſi tol¶uatenus accipiẽdum eſtuidea- autem datur et in rem Väei e heike iedarernerio.
iltenin 1el itan, mus.et quidẽ aut imperfecta res perſona reſciſca acceptilatid adearad en aud ree⸗
Eunnd lego. it H . MM . H Z Renkhbe rauel deeut,
mris NKrrno. ione. ſtautemn imperfecta datur erceptio. ? et acto:pt liberetur peracce/
ſrn teteniferao d epit. gione ſonten ele ſerdep ſe Snante per vim ſed quando res eſt
Pſenunnge Bum miſit.i. decepit. . ilationẽ: vt. .e.l. ſi cũ excep. 5. ſeg e duand es ee.
nnlnn Sreerequ e.n. vt ſi babes bonũ Pppeermevtr eo habe⸗ fme eag Mel etur qð necactio nec erceptio detur. cum peſeendovigen
— Aan Rrerr de e eannagin ſeg amiber appꝛobare pꝛimo Heum:or Cit.l.·quceſtz ſes die bie Peumn t kdm
rtni / iac. ij. . equiſſim. .. de dona. ſi hater. F. ſi quis. ſe cun i fun factumpermeium. wipꝛimäccr. at oy»
— VPnealerartoneiſt⸗ ad qaueperbenireomocer ment r ſen Aolenn em rẽ acno. quidã ſicintelligũt: vt actio in rẽ vtilis bahent lo 4
igublind Feallaſ⸗quorehienontegerur mh bücehined drs ccmadinont cũ. nõ ꝙꝙ me. c. qñ coꝛpoꝛalia dedit per merũ ſim iſtos actio in berſonz 8
ſelasanin finũ ſiue ſeminũ ꝙ fecitob boc ꝙ dedu. al aut ꝓxim “r me cꝗ.qũ incoꝛpoꝛalia:vt acnonẽ:vt ſubijcit.ſed Dainu nnn Ss
unlag min facre meticuloſo eſt meuus tr⸗ 8 cãus:quia aut ego fu pꝛimo anteq per metiũ alij taden Eeurdchin. erea vnedara mn eogenn
piinſrgigO P Ge põpo.ſerui manumiſſionẽ. nota . cobiiner cp bir ielt. nã.ſ.qð me.cau.q eſt in ꝑſonã:vt inſt fneſ Bichea oah Hõ
ſlonuvanc dhs ab exraneo copulſus manumittere. ⁊ tunc obn „ lib caſu:vt.j.l.ꝓxi.S.licet.⁊ etiã in alio caſu: vt.l. rennſi actionẽ p ac 8 Ee
urhein auta populo. aur ab ipſo ſeruo.⁊ bijs duobus caſib * D o. vel ꝑ pactũ in illis caſibꝰvbi tolliłactio ipſo lure:vt. S. depactis ſi tibi. J.
rgofin tas. ⁊10 nõ ẽ loc reſtiiut õi: vt.j.qui.⁊ a qui.ma.non eilaacre quedã. alias.· n. agerẽ pꝛima. ſi xciperet vübctget n nen eng. an
⁊.l.ſi pꝛiuat.ſec ſi ſeruũ per metũ mihi auferas nee la. no lil qð daturin rẽpꝛioꝛi dno. veꝝ ẽſi pꝛi eratdñis.᷑vel talis cui pu ictan vel
Ceroeunge nõ valet libertas.ſed vẽdico vtili in rẽ:vt.j.quia ibe. pc . e ſtnis daretrone directi:vel vnlis dñi alias no babererlocii beractio. in ⸗/
ij. ſed in noſtro caſug quẽ reſtimit᷑ ds quidã ſeruũ Enn A tu rerdictũ vñ vi.de boc nõ curet vt.. devi ⁊ vi an.l.i. . qui vi a me. necactò p
tẽ religat:qua ſi hec kmaqnocz:vr.] demina ſer a f. 7. ca ſonalis ꝙꝙ me. ca. vt. ,.e. ſi mulier. F. 4 poſſeſſionẽ.ſed quare nõ dat᷑ acrõ in
n icſm Jo. S. inferentẽ metũ.⁊ ad intereſſe.nã ad liberratẽ reu onã vulis que pꝛĩo dabif directa ſicutreip. ſRñ ſHm Jo. qꝛ actio in rẽ vr D
gar.f dic him Jo. ð . S. aduerſus pſona vtilis que p .
poteri-dedolo delegster in prin. tadlicrci 5 adue tiã. amiſiſſein teb umanis ci vitum ſemp furitſaltem penes iifentem
o Quatenus. . qualiter. Onipulationẽ p ich eſeyar mnmerü directü. at actio p ſonalis fuit /prſt us extincta. vñ in ppetuũ cc. pt.. de
oſſi p ¶ Focta eſt. ſikt. per metũ. ne ſit S. C. e.l. i.ſed por dici e en danuʒ ſolu. q res. Hareg.5 boceſt..de le. ig. fideico. 5. ſics re io dic ſm az. ey eri.
an gr 164 lus in eo ꝙ eſtobligatus. ſu / am pꝛima pꝑſonalis dat᷑ vtilis.⁊ ſic porintelligi qð hic ðꝛ nq a aliss aeO
zad⸗ 6 Bec ptoꝛ. da eme e a n vdi diater gua oͤſt/ reſulſcitat:vt.j.e.ſi mrher⸗ Ffer 3.1 steelhdet A weaagelhernt in
ie ſuit interdu.nã vtrũq; locũ bʒ.⁊ facit ꝓ ANoj.vbi dicit ex qua HS.ſi libertatẽ.⁊.Q.ſi aduer.trãſac.i.ij. ⁊.C.de accept.i.fi.
gmmii lanse r veidiehme dſin bor pꝛio dicto.duo.n.dixi vnu dene / letutelas. 5. ſi K iij

ðͦJMU

inſti. de acti. F. pterea.
b¶ Dictum eſt. ibi ſcili/
cer. S.e. .idem iul.als
incipit ibi lex putat ⁊c.
⁊ intellige ſine fideiuſſo

re:vt. j. ð p. ſti. l . . pe.

⁊ fi. ⁊.C. de v. ſig. ſanci

mus.⁊ no.ꝙ pꝛimꝰca⸗

ſus eſt in re coꝛpoꝛali.ſe
quentes in incoꝛpoꝛali.

c ¶ Soluatur. ſiue pura ſit ſiue non.
d ¶Accipiatur. cñ nõ eſt pura. ⁊ dic acci
e oͤdemnandũ.boc q

all de ſolt. dicit kallit ſcut ? alie regule. yel puncta ibi perpetuum epiinete

a ¶ Aiberatione. que facta fueratꝑ pactum ſimplex.
b Faeinl de dolo. vt. ſ. el. S. ex boc. ⁊.j].de pig.ac.creditoꝛ.⁊ de reipyen
ſi Sabear.bom⸗ —
c ¶ Aicer in rem.l.vti
vävr diximus modo in. F. l ”M
en. iepeſt ſ, Alia liberatione e Bulianus libꝛo
ctione iuris: q nemo v lij. digeſtoꝛum putat eum: cui res
.xr ttt rl nemo. metuscauſa tradita eſt non ſolu;
e Einin ſtprio agakin reddere:uerum etiam de dolo're⸗
aubin tollem e pꝛomittere debere Cicet tamen
gaur in tẽ pꝛius: vt bie in rem actionem dandã exiſtime⸗
de eene mus quia resin boms eius eſt: ꝗ
in uplũ cuʒz nõ ſi . i.
nata miſi mnc demu aã Uiin paſſuseſt: uerum non ſinera
erit inↄtumacia qð no tiõe dicetur ſi in quadruplũ quis
⁊ inſt. deacti .itẽ acd contra¶ Ex hoc edicto reſtitutio
n dienerbu nn no talis faciencla n inintegruʒ a
lias.·j. ſi cer. pe cemicõ/ cio iudicis ut ſi per uim res tradi⸗
Anaz Pegerelteinen ta eſt: retradat᷑:et ð dolo:ſicut di-
na tardet ei curſus: vt ctue :repꝛomittat᷑:ne foꝛte de ⸗
Fungn 5 erepne terioꝛ res ſit facta et ſi acceptilati
itemm wiinurcuzvne one liberatio inreruenit: reſtituen
Erhenligalaroreſhh da erit in pꝛiſtinũ ſtatũ obligatio
quadruplo mmeſtres: vt . uſq; aðo Ut Julianꝰſ⸗ ibit li. iiij.
ſ.e. ſi am exceptione. . digeſtoꝝ:ſi pecunia debita fuerit
as ſi bomo. alins con que accepta per uiʒ facta ẽ niſiul
tra eſſet: vt. j.de fur. ſpi Que accepta per uiz facta emſih
e eun ſun. ſoluat᷑ uel reſtituta obligatõe iu
92 boc edicto. ofrico iis EPiRiad . i 2
iudicis.qð late patʒ cũ diciũ accpiat. quadi uplo en odẽ
ſitarbiraria tam metuſ nandũ ſed ⁊ ſi ꝑ uim ſtipulãti ꝓ⸗
cauſa q; vulis in rẽ: vt miſero:ſtipulatio accepto facien

da erit. Sʒ ⁊ ſiuſuſfru.uel ſerui
tutes amiſſetſunt reſtituẽde erũt

Cuũ aũt hec actio in rẽ ſit ſcn⸗
pta:nec ꝑſonã uim facientis co⸗

herceat: ſed aduerſus oẽs reſti⸗

. „

piatcũ dies vel ↄditio aduenerit.

ð dicit de actiõe reſtituẽda.intellige ſi erat obli.in

diem. vel ſub odi.alias in ipſam pecuniã ↄdẽnaret᷑ nõ vt reponeret ſe ĩ obli
gationẽ: vt.j.de ↄdi.ob cau.ſi qͥs accepto tulerit.ſed acceptilatio non tenet:
niſi extiterit oditio ergo interim nõ eſt dãõnandus.⁊ ſic nõ agit.ſed certe im/
mo ẽ dãnandus ꝓprer ſpem. ſed quid quadruplabitur ſi adbuc non debe/
gat. Reſpon.qd eni ſimplandũ:vt.j.e.ſi cũ..i.ſed differt exactio in diẽ pꝛ⸗
cipalis obligationis: vr.j. ad.l. acquil. in lege. ⁊.].e. ſed ⁊. fi. alij dicũt ex⸗
timari quid valeat talis obligatio.⁊ illud quadrupletur: vt argu. ꝓ eis.j.
de condi.fur. ſi ſeruus.ſed arg.contra.j.de ta.exbi.locũ..fi.inver.ẽt ſi ſub
oↄdi. ⁊c.ſi ibi ſpeciale: vt ibi notaf᷑.itẽ q̃d ſi acepto tuliobligationẽ furti. vł
iniuf. bic nõ debet reſuſcitari.nõ em̃ ⁊c.vt.S.ð pactis.l.ſi vnus..pactuſue
per conuentum. Reſpon. ponet ſe in obligationem tante quãntatis p ſtip.
Hm. h. imo fiet ipſa exactio cũ non poſſit teneri niſi pure:vt.j.de ↄdi.ob cau.
l.ſi quis accepto tulerit..itẽ qd ſi reus ⁊ multi fideiuſſoꝛes ꝓ eo tenerent᷑:an
contra omnes fiat quadruplatio: niſi ſereponet in obligatione.Rſi. non.ſʒ
reus im. ⁊ ſi in aliquo non eſſet ſoluendo in reſiduũ fiet quadruplatio con
tra fideiuſſoꝛes.⁊ boc põt colligi.j. S.cũ aũt.⁊.j.l.ꝓxi.
f Sed ſi ſenututes. amiſſe debite rei tradite per metũ:yr·j.ꝙ vi aut claz. la

ſemper.S.in boc interdicto.
g ¶ Cum autem bec actio.qð metus cã. aʒo.

b ( In rem ſit. qꝛ generaliter datur contra omnes ad quos commo⸗
dum peruenit ex metu:vt infra.e.ſi cum ex.S.in bac actione.ſecus in
exꝑeeptione doli: yt. j. de do. excep.l.apud..pe.ſed in exceptione me

tui uelit:qð metus cã factuʒẽ:nõ
imerito Juli.a marcello notatus
eſt ſcribẽs::ſi fideiuſſoꝛ uim intu⸗

lit:ut accepto liberareturꝰ:in reũ

nõ eſſe reſtituendã actionẽ ſed fi
deiuſſoꝛẽ:niſi aduerſus reũquo⸗
qʒ actionẽ reſtituat:debere ĩqua⸗
druplũ ↄdẽnari.¶ Sed eſtuerius
qð marcellꝰnotat ẽt aduerſuſ reũ
cõpetere actionẽ hãc cũ in rem ſit
cripta. ¶Mius.
i Llud ueꝝẽ: ſi ex facto debi
toꝛis metum adhibẽtis fide

iuſſoꝛes acceptilatiõe liberati ſũt

ẽt aduerſus fideiuſſoꝛes agi pol⸗
ſe:ut ſe reponãt in obligationẽ .
Simetua te coactꝰ acceptaʒ tibi
ſtipulationẽ fecerim:arbitratu iu
dicis:apud quẽ ex hoc edicto agi
tur:nõ ſolũ illis ↄtinet᷑:ut ĩtua ꝑ⸗
ſona reintegret᷑ obligatio:ſed ut
fideiuſſoꝛes quoqʒ:uł eoſdẽ:ul
alios nõ minꝰ idoneos adhibeas
pᷣterea ut ⁊ pignoꝛa que ðderas
i eãdẽ cãm reſtituas: Aulꝰ.
quis aliꝰ ſine malicia fide
iuſſoꝛis:ut fideiuſſoꝛi acce⸗
pto fieret uiʒ fecit nõtenebitur fi
deiuſſoꝛut rei quoq; obligatõeʒ
reſtituat. zus.

H Apianus.

tus idem ꝙ ina

ctione qð me.cã

vt ibi.ĩ perſonaʒ
tñ eſt. vt inſti. de
acti. F. pteres. ſic
⁊ in interdictiſq̃
buſdam:yvt. j. de

interdi.l.i. . pe⸗
nul. ⁊ in actione

exhi. l. ij. F. E aũt
i ¶ Facietis.ſ. tiñ
alias falſum eẽt
ꝙ ſequitur.ſj ad
uerſus ⁊c. al. eſt
littera tñ.

k Omnes ba/

bentes commo ⸗
dum ex metu.
lBcribenſ iul.
1 8 ſequitur.
m Kideiuſſoꝛ li

beraretur.cuuius

acceptilatiõe eti
am liberaret reuſ
vt. ſ. de accep.
per iuſiuranduʒ
H. ſi fideiuſſo⸗
ri.ſecus ſi pacto
vt. vð.de pact.ſi⸗
n Actionẽ. nõ

ſolum contra fi⸗

deiuſſoꝛes:vtre⸗
ponantreum.

Zlud ve
. um e. ſ.

per ſa vice.

p Un obligati⸗/
onem. bocli de /
bitum erat in di⸗
em. vel conditio
nale. alſecus:vt
ſ. de p. x. ob eã. ⁊
ſ. de odi. ob cau.
ſa⸗ accepto tu ⸗/
lerit.
q Bi meru. eol

e‚m. ſed vid etur ex quo ſemelliberati ſunt qꝙ inuiti iterum non obli/

gentur: vt. S. de pac.l.fi. que eſt contra. ſed ibi ex boneſta cauſa libe /

ratio ad eos peruenit.ᷣbic ex inboneſta.ĩmo plus qꝛ nõ vident lbera

ti hic:vt.S.ti.i.l.nemo.ac.

r ¶ Simetu. nõ minus idoneos: vt bic. a.ſ.ð ar. labeo. 5. fi.7.ſ. ð cõ

Et pignoꝛa. vt.j. de mino. l. patri. 5. ſi mino.
quis alius.ſ.extraneus vt differat a caſupcedenti. “
v Ut rei. ſed vrſuam:vt.S.l.ꝓxi. 2

Ed ⁊ ꝑtus cqz. vt partuum partus.⁊ fuctuum ſructus q di⸗

cuntur cauſa.

1Opoꝛtet. .in quadruplum: vt..e.ſicum. F. quadruplatur.

5 . Potui etiam. ſi emiſti per metum me compellens.⁊ ſieno.ꝙ poſ/⸗
ſeſſoꝛ cum rituio tenetur de percipiendis.i.quos vetus poſſeſſoꝛ per
cipere potuiſſet. ſic ⁊ in eo qui emit in fraudẽ creditoꝝ. vt.j.ꝗᷓ in frau.
cre.ait pꝛe.S. per banc.ſic ⁊ in eo qui emit cõtra interdicta legũ ſciẽs
vt. C. de agri.⁊ cen.l. quemadmodum. in fi.l.ideʒ ⁊ qui emit a fiſco
non ſolẽniter vendente:vt.C. de fide iuſtru.⁊ iuf.baſ.fil.l.i.li.x.⁊ fa

cit ad hoc.j.de vſur.l.videamus.s.item ſi.ſed regulariter tiulus ex
cuſata percipiendis: t. C. de reiyẽ.li fundum.

wtſconen
(ſöfitnin.

icdenee

uonpfuncon,
iiannitn
(iſcocin
(upirodi/
utunie
emri pl/
N
mrko
Eiglueſcduri

ſſtegtrenel

Plfitneigio
VLrpohte
iidoiccdg
peorckwri
Uenntenu
ilſiſeun
Wikenttieun

nglifene

ſtiande

Pbenesät

Mammngd⸗
Ahhienſien
mtzutin

ilenonmne

Nſenntn.

4 duchn
elkehrr

ſlde

pginite
kummihn
ſtmmni
anſtbchn

De eo qð me.cã geſtũ etit.

Quartus

—

0 ſem vllam. ſed nunquid quadam re debitoꝛis occupata a creditoꝛe oẽ

a ¶ Queri poterit. fecerat pꝛius

88ene. vim. ſ. poſtea ex interuallo etiam. ius ſuum quodcũq; baber qreditoꝛ amittit. quidam vtiq; argu. in auctẽ. vt
. nrti Aene Krveggend. non fupig. coll. v. ⁊ vt nulli iudi. S. quia vero huius. coll. ix. ?.ſ. de incẽ rui.
lunni dé Kepellere incontineni. nau.l.quo naufragium.ꝭ.ſenatus.ſed Jo.contra.amittit em tiñ ius qs
minnn e¶ Quare ſi ſuperioꝛ. caſus eſt qñ d no tñ fuerunt.nunc qñ tres: babetin re vel ꝓ re ila quam occupauit:pr.j.de bijs qui. vt indig.l. reſcri/
n . Eioe go. i Enri darsr uo.
ſebj te ligit. hũc. Fi , „ .— 2 , . .- e. I. Nidue. 7.]. 10
inen pnochhoiſo⸗ Eędet partus ancillamm: et ſaactionis:que damnũ exigit q;⸗ keus Pnenct⸗s.
atrl enci faus fetus pecoꝛum:et fructꝰ re- uisnegari non poſſit in iuliam le-⸗ necobſtant auc. pꝛedi⸗/
e · iliqui pꝛio me/ ſtitui: et omnem cauſaʒ opoꝛtet- gem eum deui incidiſſe et ius cre cte: quia capere liberu
tli n b, nec ſolum eos: qui percepti ſunt: diti amiſiſſe bammen p dehitorpel
ug exregula ſuperi / ec lonn . . . — G Eeyxigere aliuz alio gra
a Keiyimyi ve. er uerum ſiplus ego percipere po⸗ E NAliſtra. ulus eſt a iſeo grauioꝛ
ctlſei ſor hveuj tuis: et per metum impeditꝰſum: TXtat enim decretũ diuimar obeberlitcra gu⸗ viel
Kan de vi l ar. l. iſ hoc quoqʒ pꝛeſtabitur. QMueri ARI hec uerbaſoptimuʒ eſt lam ſe acrine de⸗
Nag rauf l. Potenit an etiam ei qui uim fece ut᷑ ſiquas putas tehabere petiti⸗ ſach vnrpe vnrarchs
— vryim. 7.. ad. l. pat paſſo uim reſtitui pꝛetoꝛ ue- onesactionibus experiaris. ⁊ cuʒ non diarureredo, ba
ndeai. il. ſaentiã. r = . 5. 1ir- ſmm, iII ere ius in ea:cum ſitiu
Won ⁊ ſim boc ſi inter . . . 5 erat debiroꝛ in ſpẽ. ve
mann, llo boc fit. xrviij 1 ſi . SIr. II dic etiam in genere. ⁊ tñ
mnin vor ini Mrvxii.non opotere. n. pꝛctoꝛem ſoluz ſihomincsuulnerctur: uis orenamintenen ei
gkge mo aſcðmern Oopem ferre.nam cuʒ liceat inquit enim ẽet tũc quotiẽs ꝗsid qð ðe/ nonequa dehiuor dici/
iſheiſel vt. ſ. ð vi ? vi ar. im ui 4 . 6S ſibi t: udic re⸗-⸗ tiur ſoluere qð debeat. li
banſmnin afmerc uun m repellere 95 fecit Pgtluse bey ſibi ateun Pe riudicẽ cet neutrũ verum ſit. ſed
uitie l cum fumglum. quare ſi metu te coegerit ſibi ꝓ⸗ poſcit.¶Qui quisigitur pꝛoba byurcpoſinonieſt argu.
nint ali virunt idem mittere:mox egocoegeroeũ me tus mihi fuerit rem ullam debito deotenengn nme
e ampeimo di, ki teacceptoliberare: nihil eẽqdð ris: uel pecuniam debitas non ab debtoꝛ vomumd in ge⸗
ſiin auntenam ſier i ei reſtituatur. Julianus ait eum ipo ſibi ſpõte datã ſine ullo iudi⸗ vere rocctnſem mhchug
aat mct Iui uim adhibuit debitoꝛi ſuo ut ce'temere poſſideren l accepiſſe Rpcummir nodo ainn i
lalſnn voch quñ poſ ei ſolueret:hoc edicto non teneri iſq; ſibi ius in earẽ dixiſſe ius cre bcontna dicitmeno a/
1(Kuiniſs ſe agi ſiue icõ tinẽ Aiei n — mitter.
— illne erintemal pꝛopter naturam qð metus cau iti nõhabebit u XApianus. pe Sinenllo udice. in
Ginſnun lo fiat metꝰ. pꝛio L caſibus ramen non pu/
Ponntn. qꝛ ex ſua ipꝛobita B nitur etiam ſi ſine aucto
teñ dʒz ↄſeq̃ actões:vt.j.ðᷣ furtis itaq;.ſeðo qꝛ bec actõ dãnũ exigit. ritate iudicis occupat quis.pꝛimus in debitoꝛe fugiente:vt.j.que in fraude

i
ehf

ukt

Chen boiſdn debitoꝛem edictum diui marc.ſ.quando te coegi mibi ꝓmittere ⁊ tu gatum occupauit:vt.j.quo.le.l.i..i.⁊ eſt ibi ideo quia apud nullum ẽ poſ
Drun eten coegiſti poſtea me vt te liberarem.ſ.vtamittas exceptionem. qd me. ſeſſio:vt.j.ſi quis teſ.li.eſſe iuſ.l.i.O.ſceuol. J
en deinein cã.que tibi competebat ⁊ actionem qð me.cau.quenibi competebat q ꝙ Poſſidere.per vim coactiuam:vt.s.l.ꝓxi.
clecluun vtliberareris. Rñ.non puro edicrum locum babere in excep. amittit r Bibi vis. per expulſionem.
ſnrihii ergo actionem.qð me.cau.que ſibi competebat vt liberaretur.ſ¶. nõ ſ Non babebit.imo videtur qa non amittat:t.j.de fur.qui uas.in pꝛine.
ſentichi⸗ exceptionem.licet ab eodem pꝛetoꝛe vrrũq; babeat. ſed ſi dicas ſic. que eſt contra.quidam dicunt ꝙ ibi iudicis auctoꝛitate accepit: vel ven ibi
ſionnun ergo non pumtur vis per edictum diui marci ſi ponas eum non ba/ accepit vt iudici oſtenderet.hic vt ſibi baberet. vel dic vt ibi. ⁊ nota qꝛ ſi pu⸗
int buiſſe acnonem.ſed exceptionem tm̃.Añ.non fieri quia accuſari põt nitur ideo ꝙ non per iudicem repoſcit.ſed quia ſic repoſcit.ſed quid ſi credi
Goas de vicnimmaliter. ss roꝛ dedit damnum in re in qua babet ius.Gñ.non amitere ius credin. itex
fienntmetn 5 4k alr Guſs inlegem iuliam de vi publica vel pꝛiuata cuiꝰ pe nora ꝙ interdictum diui marci quando fuit vis ablatiua non cõpulſiua cõ
lrſhvali, na eſt: vt inſti. de pub. iudi. . irem ler. auurni cum interdicto vnde vi.item cum conſtitutione.ſi quis in tantum. ſecd
vnotcins bok miſiſle. bie opponuiur de puncto quia ſi iſte amiſit ius crediti. non ideo plus exigitur niſi inqtum plus eſt in alia:vt.j.vi bo.rap.l.i.qꝛ er
Neie ergo quicquid ſoluit damnũ pantur. Reſpon. ma ſunt tempoꝛa an / go muliis modis ⁊ varijs legivus ⁊ ↄſtitutionibus puniuntur violentie q̃
oſt 6 re metum. ⁊ in metu. ⁊ poſt. in pꝛimo non eſt verum qreditoꝛem ami / in hoc iuris volumine ſunt diſperſe.ideo quãdam cõpendioſam ſuper bijs
ſiſe. item necin ſecundo dicitur amiſiſſe ſed amittere. ita bis duo tradere docrinam vtile foꝛe enſtimaui. ſaendum eſt naq; vim punin ꝑ in/
bus cum ſit debitoꝛ non patitur damnũ.in terno vero quandodicit᷑ terrdictum vnde vi qð in rebus ſoli mñ̃ locum babet.iein ipſo ſolo ⁊ rebus ei/
guͤian amiſiſſe non facit tale quid creditoꝛ quare debeat teneri bac actione. dem coberentibus.etiam ſi mobiles ſint.item locum babet de eo ꝙ ad vio/
ESetnd D ſed quomodo amitnt per delictum. imo per ſolunonem pꝛererea qͥd lentum peruenit perpetuo ꝓ alio qð non peruenit.j. annum. item locũ ba⸗
=2 D nocet bec amiſſio cum iam babeat creditoꝛ.Rñ.ſjm.y.quia id qð eſt bet vbi neqʒ coacta:neq; ſoontan ea voluntas interceſſit:vt.j.de vi ⁊ viar.
Wuclite ſolutum repenitur per conditionem ſine cauſa.nec iure creditoꝛis po l.i. in pꝛin..⁊ in hoc interdictum. ⁊.S.ad ſolam aũt.⁊.S.illud vtiq;.⁊..ſi
n. teſt rerineni. item oppono ſi tibi vim feci. ergo babes actioneʒ qy me. quis de naue.⁊.5F.ſi fundus.⁊.l.ſi rerum tibipoſſeſſio.⁊ eſt hec diccda vis
umn 4 ca.ergo rem: vt.S.ti.i.nemo.ergo damnum non ſentis.ergo hãc acti expulſiua.⁊ eſt quoq; interdictum vti poſ.ꝓ retinenda poſſeſſione cõrra eũ
giſie 4 onem non babes. Rñ. ꝙ damnũ non habeo. boc eſtↄtẽplatiõe bu/ iudicium qui pariter volens mihi turbare meam poſſeſſionem ſe poſſidere
cuphe in ius actioms qua ſublata remaneo in damno. ergo ipſa darur. aſſerit. ⁊ ſia me vi poſſideat:vt quia me arare ⁊ colere fũdũ.ᷣvel aliter re mea
ueſ⸗ Xiat. ba. que plenius ſunt.j.ad.l.iul. de vi pꝛi.l.pe. vti/ꝓbibeat interdicto ſuccum bet.ſi vero ab alio ꝓdeſſet ei ſua poſſeſſio.et
gicn li 6 K Uctionibus.i.auctoꝛitare iudiciali. babet locum in rebus tm̃ ſoli.vt.j.vti poſſ.l.i.in pꝛin.⁊..boc interdictũ.ð
ſgall lElarcianus. creditoꝛ. ſoli. ⁊.F.vlti.⁊.l.ij.⁊.l.ſi duo.ꝗ.hoc interdictum.⁊ fitcondẽnario ad extia
n. mme m ¶Dun L.è illatam. tionem poſſeſſionis ſinon deſinat turbare:vt.j.vti poſ.li.ſi duo..vln.que
lun u ¶Aulnerentur. interrogatiue? plane poõt legi. aũt dicta ſunt de rebus ſoli in interdicto vti poſ.locũ bñt in iterdicto vttobi

qð hic non eſt: vt.j.ꝓxi..⁊.j.l.ſi eum ex.in fi.i.rñ.ſed ab interdicto

vnde vi non excuſaiur niſi incontinenti faciat:vt in dicta.l.vt.j.ð vi
vi ar.l.iij.H. eum igitur.ſed nunquid locuʒ debet babere ↄtra bũc

cre.l.ait pᷣ.S.ſi debitoꝛem ⁊. C.vt vnicuiq; ſi.iu.l.ij. ⁊. C. de iude.l.nullus
ar.ſumpto a contrario ſenſu.ſecundus quando pactum interceſſit:vt. C.ðᷣ

ig.ac.l.pe.in fi.⁊.C. de pig.l.iij.tertius in legatario qui ſua auctoꝛitatele
g

„ 12

ua quia poſſidentẽ qᷣe/
te poſſidere non ſinit.a

ad vim puniendam cõo/

edictum ne vis fi. ei qui

fi. ei qui in poſſ.miſſus

Ziber

ſiſeruus. ⁊ fami.her.l. ꝓpter.⁊ ad.l.fal.l.in quantitate.G. maattas
b ¶ Abeſt. ſed ſi bec eſt bona rano in negnoee quia eer. negee
res eſt imperrecta ⁊ datur exceptio debitoꝛi qð me. cau.non debʒ da
ri actio.ſed tamen conira eſt:vt.S.e.meium S. ſed qð pꝛetoꝛ. ſed ibi
tam exceptio q; acno ex boc edictooaniur. vnde non impediũtur ad

in rebus mobilibus. ⁊ in vtroq; interdicto. is vincit qui. nec vinec clam nec
pꝛecario ab aduerſario poſſidet tem poꝛe litis conteſ.vt.j.vtrobi.l.i.⁊ voca⸗

tur vtriuſqʒ interdictum uis turbatiua eo ꝙ qui ſic per vim facit:turbat.i.in

dubium reuocat.⁊ obſcure facit quis gonacats vim quoq; pumendam
interdictum qð vi aut clam reddit᷑.q
bet aduerſus eum q̃ͥ do
mino inuito vel coacto

fecit vel per vim.i.poſt Nł́2 — 1
ꝓbibitionem aliqui in Icum exceptione aduerſun
ſolo fecitcompent. vt de te perpetuaꝰuictus eſſeʒ:co

ſtruat fna impenſa ꝙ fe /mii. ,
ara reſtituatrem in pii cJeroteacceptu mihi facen fe tcel⸗
ſtinam cauſam. ⁊ dam/ ſare hoc edictũ quia nihil tibi ab

netur ad ĩtereſſe:vt.j.q
vi aut clam.l.i.in pꝛin.
⁊. F.quid ſit vi factuʒ.et
l.ſi alius.S. notauimꝰ.
7.l. ſemper.⁊ in boc in /
terdicto.⁊.l.cõpetit mi⸗/
bi. in pꝛin. ⁊.SF.vl.⁊ di⸗
citur bec vis inquietati

eſtꝰ. Si quis non reſtituat:in qua
druplum in eum iudiciuʒ pollice⸗
tur. Quadruplabitur aũt omne
quodcũq; reſtitui opoꝛtuit. Sa/
tis enim clementer cum reo pᷣtoꝛ
egit:ut daret ei reſtituendi facul
tatem uult penaʒ euitare. Poſt
annum uero in ſimplum actionẽ:
pollicetur ſed non ſemper:ſʒ cau

ctio quoq; vi bo.rapto.

petit ei cui res mobilis

er vim dolo malo non . „ „
hlirer ablata eſt. ⁊ com⸗ ſa cognita. In cauſe autez cogm
petit in quadruplũ con tione uerſatur:ut ſi alia actio non

tra eum qui vim intulu
vt. j.vi bo.rapto.l.ij.F.
hec actio.⁊. .in bac a⸗
cnone.⁊.S.generaliter.
⁊ hec vis ablanua eſt ⁊

ſit:tunc hec detur.et ſane cuʒ per
metum facta iniuria anno quideʒ
utili exoluerit:idonea cauſa eẽ de

bet:ut poſtannum actio hec da⸗

in poſſeſ.miſ.eſt ⁊ pꝛo
adipiſcenda poſſeſſiõe
quã iudex pꝛecipit ei da
n vel ꝓ recuperanda ſi
fu erit amiſſa:vt.j.neviſ

poteſtꝰ:ſiis cni uis admiſſa eſt de
ceſſerit:heres eius habet heredi⸗
tatis petitionem:quoniam ꝓpoſ

eſt. per totum. eſt ⁊ hoc
edicruʒ ꝙ me. cauſa. ex
quo tria dantur auxilia.ſ.vtilis reivẽ. conra omnem poſſidentem.ſi tamen
qui vim paſſus eſt fuerat dominus anteq; traderet:non aliter. item acnio ꝙ;
me.cauſa.que contra meticuloſum competit.item exceptio datur cum quis
voluerit coactus:vt.S.e.metum..ſed qð.⁊..volenti.⁊. .licet.⁊.l.ſi cum
G. in bac.⁊.l.ſi mulier.S penultimo. inctum detur acno dicitur. .e. ſi cum.
F. i. . F. ij. .iij. Eſt quoq; conſtitutio Cõſtantini ſpecialis in iudicio fini.
regun.⁊ poſt litem conteſt. ⁊ in re aliena ⁊ in duplũ:vt.C. fini. regun.ſi con
ſtiterit. edictum quoq; diui marci volentem creditoꝛem vel alium ꝙ ſibide⸗
betur occupantem uure debin pꝛiuat.ſcilicet ꝙ ꝓ re habet.verbi gratia ꝙ; ꝓ
repetenda ſibi dabatur vel in re: vtſi empbitheoticarius vel feudatarius

erat. eſt notandum ꝙ ex eo.ſ.decreto diui marci non datur acno ad recu⸗

perandum ꝙ eſt ablatum ſed tamen habet locum generalis actio.ſ.condi.
inde. velſine cauſa.non tamen dabitur actio vi bo.rap.vel inrerdictum. vn
de vi.vel ſi quis in tantam.quia voluntas licet coacta interuenit. vt.j.eo.ſi
cum.S.qui vim intulit.ſi vero nullo modo uoluit:tunc locuʒ babet hoc edi

ctum diuui marci. ⁊ interdictum vnde vi.⁊ ſi quis in tantã.⁊ actiovi bo.rap.

ſin gula ramen ſuo loco competunt.⁊ ſic apparet boc decretum babere locũ
ſiue debitoꝛ voluit coactus ſiue noluit ſʒm Johan.. qeſt ⁊ conſtitutio nõ ab
re que eum qui alieno nomine poſſidet cum domino repetenti non reſtituit
puiut in duplum. eſt ⁊ conſtituno ſi quis in tantam que generalis eſt ⁊ in
om ni re ⁊ in omni tem poꝛe.⁊ in omni inuadente:vt.C.vnde vi ſi quis ĩ tã⸗
tam. 7.l.non ab re. de conſtitutione cum querebatur bic mibil dico. ⁊ quia
que ſuper ea.l.dicuntur in. C.ſcripſi.⁊ quia non datur ꝓ violentia eſt ⁊ co /
ſtitutio quedam que datur contra aduocatos ſua auctoꝛitate pꝛedium ſibi
ꝓ aduocatione ꝓmiſſo occupantes que ſimilis eſt edicto diui marci:vt. C.
de ſuffraga. l.i. elt conſtitutio que locum habet minus legitimeinrerpoſi⸗
to decreto.qð dic vt.C. vñ vi. meminerint.
Acum. cx perpetua.⁊ fauoꝛabili.ſed quid ſi odioſa:vt macedonia⸗
ni ex qua ſolutum ſalnm repeti non poreſt:vr.j.de condi.inde.qͥ ex⸗
cep.Rñ.ibi agi bac actione ⁊ extimani dubium euentum:vt.j.de condi. fur

domino ſoli.vel ei qui ius in ſolo ba

ridebeat.alia autem actio eſſe ſic

ſeſſoꝛe qui uim intulit: poſſidet

pꝛopter qð heredi non erit qd me
tus cauſa actio: quauis ſi annus

largiretur etiam heresin quadru

plum experiri poſſit.i Ideo autẽ

et ſucceſſoꝛibus datur: quoniam

et rei habet perſecutionem ¶l In
hac actione non queritur utrum

is:qui conuenitur:an alius metuʒ
fecerit.ſufficit enim hoc docere:
metum ſibi eſſe illatum:uel uiʒ et
ex hac re eum qui conuenitur:⁊ ſi
crimine caret:lucrum tamenſen/

ſiſſe.nam cum metus habeati ſe

ignoꝛantiam:merito quis nona⸗
ſtringitur:ut deſignet quis ei me
tum uel uim adhibuerit: et iõ ad

hoc tantum actoꝛ aſtringitur: ut

doceat metum in cauſa fuiſſe: ut
alicui acceptam pecuniam facerʒ
uel rem traderet ł quid aliud fa/
ceret nec cuiquã iniquum uidea⸗
tur ex alieno facto alium in qua⸗

perpetua quando e᷑ lege deſcendit:vt inſti.de pe
