tenear ꝓ euctione. niſi dus quem flumẽdiminuerat eui-
ꝓ quima mille.i.cc.⁊ſe .

cundum bunc modum ꝓcedes in ſequentibus reſponſis.
b ¶ Pꝛo pte. quinta.ſ.mille.non ꝓ quarta mille qð eſſer.cc.l.et no.bic ⁊ ex
ſequenti rñ.qð non eſteadem rõ totius ad partem.alij dicunt ꝓ paꝛte oci/
gentoꝝ.ut quartam intelligatur euiciſſe tam deillis que flumen abſtulit qᷓ
octingentis que non placer. .
c¶ Damnum. putabatur perire venditoꝛi quock ꝑ fluminis impetuʒ p erijt.
quando.cc.euicta ſunt ꝓ indiuiſo ſicut qñ poſt diminutõem totus ager ẽ
euictuſ.ũt pꝛimo.ꝗ.dicitur.ſed non eſt ita.ſed que eſt rõ.rñ.bec.qꝛ cum.cc.
ſint euicia ꝓ indiuiſo nõ debʒ agere ob hoc ꝙ flumẽ abſtulit.qꝛ adhuc põt
ei reſtitui ꝑ alluuionẽ qð ꝑdidit.ura d iᷣm damnum pꝑtineatad quem ſpe
ctat emolumentum. atlubi fundus eſt totus euictus ad venduoꝛem ſpe/
ctat damnum.aquia emproꝛi ꝑ alluui onem nihil accreſcere poteſicum fun/
dum non babet aʒo.uel dic et ſi flumen nibil accepiſſet tamen totum fuiſſ
euicitum.boc non placet.
d¶ Diminuerit.ſ. pꝛius.
e Euictus.ſ.poſtea.ſed quid ſipars pꝛimo perijt caſmate.deinde totum
qð ſuꝑeſt euincitur.et an idem in grege.ſ.v.pecoꝛa.pꝛimo pierunt et qð ſu⸗
eſt euincitur.et videtur in oĩbus idem. ut no.de leg.et ſenatuſc.l.nõ pñt.
f Euictionis.in actionc ex ſtipulatu de dupla.aliter in actõne ex empto.ut
8.de act.emp.l.titius..fi.que eſt cõira.er.j.e.l.euicta re exem pto. Itẽ bic

ditoꝛe pᷣſente queritur cum emp

ctus eſt nibil ꝓponi:cur emptrici

de augmento qð ſußuenit poſt. de eo yero qð ante euictionem die

ut diximꝰ. Z. e. lii. ,
g Integro. i.mille iugerum ut ſubijcit.

Zraduus. cuius tonus quinta erat titij.
14 Auimta.l.cc l.

ctus ſit:iure nõ diminuitur euicti
onis obligatio non magis quaʒ ſi
incuria fundus aut ſeruus tra⸗
ditus deterioꝛ factus ſit.nam ecõ⸗
trarionõ auget᷑qʒtitatis euictiõis
ſires melioꝛ fuerit effecta. Qõ ſi
mõterre integro ꝗfuerat traditꝰ
cc.iugera ꝑ alluuiõem acceſſerit:
ac poſtea ꝓindiuiſo ꝑs ꝗnta toti
us euicta ſi::ꝑinde ꝑs ꝗnta pᷣſta-
bitur:ac ſi ſola.cc.de illis mill e iu
geribus que tradita ſunt:fuiſſent
euicta:quia alluuionis ꝑiculũ nõ
pᷣſtat uenditoꝛ Queſitũ ẽ:ſi mil
le iugeribꝰtraditis deꝑiſſent.cc.
mox alluuio ꝑ aliam ꝑtem fundi.
cc.attuliſſem:et poſtea ꝓ indiui⸗
ſo ꝗnta ꝑs euicta eſſet ꝓq̃ ꝑte au
ctoꝛteneret᷑ dixi cõſequẽs eſſe ſu
pioꝛibꝰ:ut neq;ʒ ꝑs ꝗqnta mille iu
gerũ neqʒ quarta debeatur euicti
onis noie ſeð ꝑinde teneat᷑ auctoꝛ
ac ſi de octingẽtisillis reſiduis ſo
la.clx. fuiſſent euicta.naʒ reliqua
xł.qð uniuerſo fũdo deceſſerũt
ꝓrata noue regionis eſſe intelligi
ceterũ cũ /ꝓ diuiſo ꝑs aliqᷓ fudi eui
citur: tam et ſi certusnumerus iu
gerũ traditus ſit:tamen nõ ꝓ mõ
ſʒ ꝓbonitate regionispᷣſtat᷑ euic-
tio. Qui unum iugerũ ꝓindiui⸗
ſoſolidũ habuit:ettradidit ſecũ⸗

KR Ducenta. quintamille.

IAllauionis?
id eſt. xl. que ſũt
euicia de ducen
tis que accreue/
runt quoꝝ ſunt
quinta poꝛtio ẽ.
m ( HHon pꝛeſtat
duple ſti. in acti
one ex emptop/
ſtitit. ut. Z. e.l. e⸗
cta. que eſtõ.
n 6 Aille.ĩ boc
caſu quinta erit
titij.

og Konſequens

immo videt᷑ po⸗
Ltius contrariuʒ.
in pꝛin.S.ſi totꝰ
ſed cõſequenſ ei
qð ĩ alluuiõeðꝛ
p Quinta. que
erant. co.
q Muarta. que
erat. cc. l.
rꝭ Perinde.q.d.
ſicut quãdo nil
reaccreuit non te

netur auctoꝛ.ſic

et quando reac/
creuit non ⁊ c.
Cenmm. xl. q̃
ſunt.i.octingen
toꝛum ?··

1 Keliqua. xl. q
ſunr quinq; du⸗
centex.
u ¶Deceſſemunt.
illi euict i.i. pꝛo
poꝛtiõe quaʒ ba
bebat in fundo.
x Gnrelligi. q.
d. ſicut de mea
poꝛtione quam
euinco. lx. periſ
ſe intelliguntur
tota. ita et mee
poꝛuõi.xl.accre
uiſſe vident᷑que
ego intelligoꝛ e

„ —

uiciſſe quaſi boꝝ piculum que accreuerunt:etintelligũtur euicta nõ
pꝛeſtat venditoꝛ. ſicut nec pᷣſtat eoꝝ periculum.que intelligunturde
ceſſiſſe mibi euincenti quintam ꝑtem octingentoꝝ que remanſerũt

cum nibil acceſſiſſer. .
¶ Intelligi.bic ideo non pᷣſtatur euictio:

5¶ Pꝛo bonitate. boc dicitureſſe verum in actione ex empto. ſed ſi ĩ
ſtipulatu qð falſum eſt.qꝛ in ea habeatur rano bonitatis nõ ut pꝛe
ſtetur totũ ꝙ pars euicta valet bodie.ſed ut fiat omniũ partiũ colle
ctio.et ita quicquid pars valeat videbitur ut ſi emi.xx.rem que erat

xxx. ammodo ſcis ꝙ in vna pante euicta et non euicta tertiam bodie

ſum lucratus.et ita econtra.ſi decreuerit rei pᷣcium.uel plus qꝙᷓ vale

at ſit empta ſim Jo.

a ¶ Qui. vnum. duo erant iugera babentes ꝓ indiuiſo.
b Tradidit.vnum iugerum menſura deſignatum. qð facere non
potuit.niſi ꝓ parte dimidia.quia ut dint yꝛ.aut ſolam dimidiam
babebat fundi.aut ſolam dimidiam poſſidebat.ideoq; alterius ꝑ

tis dommiũ tranſferre non potuit.
c ¶ Locum. nou menſuratum.

d undum. ſi totum cum dimidia tantum ſua fit.
En berelitaniom. beredes. ſdebitoꝛis.

.

„—.

4

ogin

mun,

oleide

((Eept

gchitom

viogeti
Genot.
yhtid
ben.

berberes
eoblen

6Liie

dinidiae
oſoluin
nigentlol

.

preſ⸗

ſenptet
nCöen
NſPoe

iöfuit
mnq

goiol

i ni h

Pen bere

Untenebe

Dyc ind

6Gpigre

ig

e

ſocan
Ne

Mſnp
6perc.
kheres

Coſenan
(En.
ſguiſoln
Neng
Ggnafin
noſed⸗

Ar
Rarle
ſaz
nondon
hec.

.

Mmiſe

ſan

. 14 02. *
ut. 3. e.l. min .ſ. ſerui.
I). ꝛe qui petit dſ reungtos
et in mnino liti.ſ. .
ur. 5. e autalie ne⸗ emptoꝛi.miliii.ſ. bere non lecent.
— ut. em ſipꝛin E . lone. 2 ei ba 5mirriturſta
arte non. q: — Naihut dan ligenat in duplũ.ſi ſner fulte ſa. ut ita⸗
itur liberari p ue ſoluta Condem ſ. cum rim lata! re. licer ſit ar
tacrr enhn f4 Ey ſtipulatu. ſ. „„ babere lice en. l. i. F
PrRWk kenciuni ỹ̈ duo rei debendi . naacſteitoriacſuuc, Gre D
nomitegenmeſe, aliter non. tanqᷓ equ dis d ſupulatu inõ babe
Men dee non tenetur ſubaudia tbecariam dem — 2 actois = oꝛeʒ ud in ut ibi nõ babe
Aiberaſſer. ſube bypo tuʒ ictõne eũdẽqʒ ẽpt re euicta. ut ibi non vi
geZibera emptore.ꝑ ias non to e pen 1! eũdẽqʒ E. re er re. uel bic no
b: arden momniſ⸗ Krſedme dimidiam erraru Rchet Analoa et Boa aenodan narur
SI libʒ poſſito dñiü tranſtul ñ ſi locũ c Dé adlitẽ cõdemnati ti pᷣ⸗ nigemr os dunli
gſfqi AKäAN'E iugeri quẽae tracidiſſet. oꝛi noreſtit Peuqee ſuã datu e Leuicra. F. . a
ae dhindu heredlrarſnd uazie nenc zancoleg nõpoterit , Watela houeil
don ſn. duo rei debe op aatã Here ibꝰ hedi⸗- latu cõ – ſonan E. e. ig Ex v endn
“l Biepr6e). ligatã he ptibꝰ hẽdi ſtipulatuc is ad pſon 0% we. erſus v
ondi Exceptõ mp⸗ b 2* ie ꝓꝑ . 12 er mnũ euictõi i iudit to aduer
leeu ponẽdam e eni ictõis noie ñ aliter p 2 damnũ euic mandatii ad enen pꝛimũ. ochra
eſtin teanoriide eni rüͤtete ſpõderũt: et cũ⸗ ce eda mptoꝛis q man inutilr ad Diniſione p. nö
4 . 7 beraſſz rem uit en is eſt nõ k e D 8. als nõ
. aea nairloſa tarijs ſpoſp ſſua liberaſſʒ Bhe⸗ tinuite meuselt no i m age e t peuran ri babi
tniee cupat iu 5. fa. 8,ꝓ pteſſu f:an uterqʒ nihil ꝑcep itis exrtimatõe ohe ſauumebat
ngneel; mi. ber. ut. 8. 5. Gus P t'qrebar: idq; place⸗ ipiẽdam lit iuiſione inter c i . uel die herar ocia.
Nie ber haees. ditoꝛ euicit qr⸗ olſit: ihpl⸗ c Pcipicdt .Diuiſi⸗ bſentis n os ad alia vec
Ctineg er. 3 ſeruatu ‚— — ninp . 95 ne ndito. . coꝛ 4 . raioꝛ ae is. ut. 8S. .
Ait an iceobſern pꝛo dũ conue 028 (3) exue ſi ra erit e Abſn ui ꝓ
Actões. edu conue ſa pign do facta ſi ꝓcu m habuen 14 curatoꝛ. q
m Aer ee qö r indiui . bat᷑:ut ꝑ 2= edes fa ſis ratam abitur cura. l. .
ſelne m en⸗ bat ꝑp 9 c& uide ma redesfe tet dus ratamh dabitur ic et ei
mAs , 9 cuma interfuit: in dim actio a ab! euic. ſim. ſicut et
donet e mõ Eeiut luef ꝓp medio loc des ei pecu. inter pᷣdiis in dum Kociũ abſẽ (Ind 5. de ac. ẽp.
dtuumn vigeoꝛ ſo Aeco⸗ m actdese ꝛn duo ictis pᷣdij⸗ : qui negociũ a 2 hleuri.. a50.
diae ſo. exceptõem? pſtarẽt. qꝛñ du ui k in eũ:quin ſtactoꝛ a4* ſi pcuratoꝛ.
inſ alio. ſtaretur. ji exce dedit: pſt herc.iu ue darer in e⸗ a intereſ 8 iul. S. ſi Pſcrip. ver.
iſnini ne ſe ꝛed b elitoꝛi Et ſed fa.h. iter que t: ut qʒti ſua in an alF.pe Lſihnne.
ſlinid emdlore teifacti ꝓponerẽt ſe nam ꝗqdi tiſ geſſit: tmelioꝛis agri:a uo eSKe eN amh
nen den eonen. reita⸗ le utile eẽ. ſ libera ſeqtur. ſ. u qm finẽ pꝛecij quo Deterioꝛis m ſi pl⸗
r woponerel iciũ eonoĩ Edibus in totũ cõſeq̃t 6 am finẽ pꝛ tꝰ:di ee een. d itia
hagH 0% atoner⸗ diciũ hẽdibus duta rioꝛis factic⸗ onis extima c ¶Erc creſcit extim
nie n ninach i ſolue ſtunus er he ero ꝓpſuad terioꝛ diuiſionis ext Dem. Hoerdecrehneliminus
t ne elry ignus :anu Edis negligẽ fuerat tꝑe dat. II ſer⸗ io et decreſ ttõe pꝛe.
ce * 2 . „ er tioe c in acte
Nnen ur naz uo nin uent pign cũ cohẽdis E. mnuat uel exce ictoez ler⸗ glerboe m aee⸗ ex ep
itari ecu col. . D Inuat Ppoſt euict it: uẽdi v tin actoe k
enee nrer mnamſſe tia da ũuenditoꝛa 1 otius: Auquemd ſttpꝑs offere eſſe. ſecus i ꝛo euictoͤne
uancotnn er noꝛis. ut — cun ubliciana p Ea eũdemſ eruu po ð emptoꝛis H ven
ined . cz p Rniſitoru oꝛem: ut p fundouectig toꝛ eũdem pſtet q f. I DSez qua inſp 5. e. l. r müle
unii aaui told onm de fundoueci a teo mus pliet q t. De⸗ oſs dr e .r mil
n triten 9 nel eaactõeque ret: emptoꝛ ic g. do uominnobſ defedit ignodi⸗ ggaaren ſi⸗
in NeEele effſar ppoſita ẽ: expi imo nocebit ei intereſtn õditõne pi ſecu OOmno rli fide
inii ad nn li t ple Jeni ciu kſtipulatö in⸗ Em eac d euictõne ſe p d e ee loltid
ftugn Pb u . dge us necconiitti iii actiõe rahi q;ͤuispciũ ecſtgs tt
ecc eberes. §. lus ſuus nec. a quoz a a vreditoꝛ pſtet Pis ricaue⸗ er int s eſt ſtare
e enautzn ötcle Kenannd et ſiin rẽ a ale ed naſn rcer⸗ Knglaten aaenſen
ugii Kum cob põt. hocen ſſioneʒ eno tanu Sciuz bem er ntereere
rguir 14 iſoluit be bari p tñ poſſeſſio diſ toꝛnõ iõe ſecu inus pciuʒ malie n u ran
qu ter P dam tñ poſſeſſ toꝛi diſ· euictide ſeea minus pa eilr ueibl nutem
okitfintn redem. qꝛ ꝓp ſt ſo eſt:nu lia uẽdi a. nt:e Ebit. quo la no P us eſt ̃ 3
ſcurde en dãͤno ieo q de uOCA . 9 unde . rei Credi . atoem ide 6 r. ſecus d
in iturpign Siisꝗq ſoluat.Cred deleg 9. ſcenditur. iſſa. naz
none glun ſtitit agenti de ſoluiturp 6cõpetat. . 0 Ooꝛisꝑp . ibꝰ: q̃ cij ꝓmilla. n
igione. noĩe nõ cõp Lpoſ- ſol debitoꝛispd ignoꝛibꝰ: rue en m na⸗
c. ß nigione. 3 ſie onoienoc ñ petat:uti Pe mine ſt ictis pign lla ſemel com ciuz.
nulunnm ¶ Alteri ut et. ut luo fuit fũdũ p õpetit actio. qui malluit eince 1 l.ſi vero nego bu
namn Anorlalerti, c abkfuit fůd copeti ea qui mallu 5. ſ. ſo. ma. l. nas babu
ſeitice mandatd diſka ſi pꝛiua ur eſten. u Bielehe liherturt Bonarometnala l. qͥ pe
tmmmi mo ſer ma iget no eöunntirurſtinl ut dixi. ð. e.l. mn iud i codmoneß ſter g enbt F. enn l elexẽpto. ·.
nne rn daimus. Pshumerg,dearv ilnerumepenrne, are. .
e iteona. d . iculum. n bis qu ũt rep 2.1. delegare. accepi
ii benan zukertcdru pypoecanß imen èð boſeah
buͤnt itnud lterqu egerit rei eraépeors eliſſine dſio ꝗ domi⸗ Bügrun tenionn Retbebatipd bign ignoꝛe qð pign
immin On sinkragatni nacer randlesrd io g 4er elegaibe drig ree debitoꝛis cum p
foba ri. . ſi v⸗ s adu b rei ven. i. accuur. ine
ngn 3 Reittas:nztz, rem intinag uzen barealluuſet nom
enan, re em inij. ur. C. uh lura S HHõ
39 rake Hagemn ſendehpenn mrn
ſ. aen a ¶Emptoꝛi. toꝛi ſuo noĩe
, abparet p
nnai
on
6

. — . „ e.
. 5 „ .
S ern

c Voſſe

ionem.
ĩpiõem uel yſucap
ſſante. ꝓpter pᷣſcripiõem u
irecta ceſſante.
oꝛi. directa

iberatu .
ſti a meeſt l 8
ago cõtra titium qꝛ
—
i euintitur nõ

9 MAecepit. I. a delegato.

— —

b

Liberatus. q;tũ ad pign

Liber

oꝛa euicta. ſed nũquid ſaltim ut cedat ſuõ riaʒ

pignoꝛaticiaʒ actõem. tñ. videtur ꝙ ſic. ut. S. e. l. in creditoꝛe.
c ¶

Dabebit. creditoꝛ pdictus.

ſic. ut. S. ð ac.emp.
l. ex empto.in ſi.que eſt
cõtra. ſed certe aliud eſt
ſi dicat ꝓpter vnã cãʒ
ſcʒ libertatis ſe nolle te
neri noĩe euictionis in
quo caſu nec teneturad
pciũ.ut hic.aliud ſi di⸗

Ai libertatia tenebitur. l. ad intereſſe. ſed nũquid ad pcium videt

cat gen eraliter ſe nolle

teneri noĩe euictiõis in
quo caſu tenetur ad pᷣci
um.ut ar.S.ſi quis cau.
ſed et ſi.qui queſitũ. et
ar.j.de peculio.naʒ ꝙ.

§. f. .

—

e ¶ Ex pterito. appoĩta.
f ¶ Quraũt. obningere ĩ
futurum. a30.
g ns pure.i.et ſic ſj
eſt ſtatuliber.
b Ronduõem. melio/
rem facit ut ſi decem da
re iuſſum direrit. v. de⸗

ber̃.et hbi.x.datis pue/⸗

nerit ad libertateʒ.ut.g̊

e.ſi fundum.&.fi.
GDatã. a teſtatoꝛe.

k Muid ergo pualuit

cũ querebatur ex ſuipu⸗
latu an ex empto debe
atr dari. xc.
Er empto. ad inter⸗
eſſe q;ᷓti ſua intereſt eui
ciũ no eſſe. ſed õ.S.e. ſi
fundum.S.fi.ſo.bic in⸗
tereſt mea ipᷣm non eſſe
mentitũ.qꝛ ſi verũ eſſet
qð dixit. ſ.qð iuſſus eſ⸗
ſet dare. xx. difficilius
poſſet ꝑuenire ad liber

tatem tantam pecuniã

dando qᷓ; ꝑpueniat᷑ cum
decem dare iuſſus ẽ.tu
tius em̃ et facilius mio
res ſummã offerre ⁊ da

re poreſt.ſupꝛa vᷣo et ſi

ſit menutus non ramẽ
intereſt mea illud ẽẽ ue
rum ꝓ aſſeuerauit fal ⸗
ſo cum facilius dando
v.qᷓ; ſi teneretur dare.x
ꝑueniat ad libertatem

nec obſtaret ꝙ dðꝛ. S. de

inter.ac.deetate..ſi cũ
qꝛ ibi mentituſ eſt in iu
dicio.
m ¶ Putabat. ideo pu/
tauit ex empro compe/
tere actõem et nõ exſti⸗/
puiatu qꝛ purabat ⁊c.
ſed videtur ad dupluʒ
agi.ut.j.de ſtatuli.ſi de
cem dare.queẽ õ.ſol.ſñ
eſt cõrra.qꝛ ita pũctaꝛe
debes.illi ob euictiõem
dumtarat duple repeti

pꝛioꝛ creditoꝛ accepit nullã actio⸗
nem cum eoqui liberatus eſt ha⸗
bebir.
Hilibertatis cãm excepitĩ
MNuenditõne ſiue iaʒ tunc: cũ
traderetur:liber homo fuenit ſiue
cõditione que in teſtõ ꝓpoſita fu

erit impleta ad libertatẽ puenerit
non tenebit᷑ euictiõis noieꝭ Qui

autem in tradendo ſtatuliberum
dicit:intelligitur hãc ſpẽm dũta⸗
xat libertatis exciꝑe:qui ex teſtõ
ipleta conditione ex pᷣterito poſſit

obtingeret:et ideo ſi pñs teſtõ li-

bertas data fuerit:et uenditoꝛ ſta
tuliberũ ꝓnunciauit:euictõis no⸗
mine tenetur rurſusꝗ ſtatuliberũ

tradidit: ſi certã cõditõem ꝓnun

ciauerit:ſub qua dicit ei libertatẽ
datam: dererioꝛem cõditõem ſu⸗
am feciſſe extimabit᷑.qꝛ non oẽ̃m

cauſam ſtatute libertatis:ſedeaʒ
dũtaxat quã ꝓnunciauerit excepiſ

ſe uidebit᷑.ueluti ſigshominẽ di⸗
xerit.x.dare iuſſum.iſqʒ poſt ãnũ

ad libertatem ꝑuenenit q; hocmõ
libertas data fuerit ſtichus pꝰ an

num liber eſto euictionis obligati
one tenebitur. Quid ergo ſi iuſ⸗
ſum.x.dare ꝓnunciat.xx.dare de
bere:nonnein conditione mentit
uerũ eſt hunc quoqʒ in cõditione
mentiri.et ideo ꝗdaʒ extimauerũt
hoc quoq; caſu euictõis ſtipulati

oneʒ cõtrahi. Sed auctoꝛitas ſer

uij pualuit extimantis hoc caſu

exempto actõem eſſe:uidelicʒ q

putabat eum: ꝓnũciaſſet ſcruũ
xx. dare iuſſum conditionem exce
piſſe:que eſſet indando.Seruus

rationibus redditis liber eẽ iuſſ 9
eſt hunc herestradidit:et dicit.c.

dare iuſſum ſi nulla reliqua ſunt:
que ſeꝛuusdare debeat:et ꝓpter

tio ent emptoꝛi.et qð ſubijcit et etx empto ꝓpter mendatium.

n ¶¶ Aber factus. utet. C. de teſt. ma. l. cũ teſtamento. er.j.de cõdi. et d emõ.
l.iuliu s paulus.ſed cõtra in.e.ti.l.tam ſeruus.ia ubi dicitur ꝙ licet omĩa

mCLeuola

offerat. non tamen eſtliber. niſi legat rõnes et domino computetnt

ibi dicitur.ſo.aliud eſt qn nibil debetur.qꝛ tũc ꝓ pure libero habe/
tur. ut bic. cum ſuis cõcoꝛ. er aliud quando aliqua debet.quia tune

eſt cõditionalis.ut ibi.etar.j.de li. le.l.petitoꝛ.
o ¶ In reliquis.relinquere eſt debiũ ex adminiſtratione reinere·

hoc adita hereditate liberfactuſ

eſt:obligatio euictionis cõtrahit᷑.

eo q liber homo tanq; ſtatuliber
traditur¶ Si. c. in religs habʒ pt

uideni heresnõeſſe mentitꝰ:quo
niam rõnes reddere iuſſusintelli⸗
gitur ſummam pecuniequeex re⸗
liquis colligitur:iuſſus dare cui
cõſequenseſtut ſiminusqʒ.c.in
recliqs habuerit.uelutiſola.l.cum
eam pecuniam dederit ad liberta
tem ꝑuenerit:dereliꝗs.l.actõex

empto cõpetat. Sedet ſiqs in uẽ

ditõne ſtatulibenum ꝑfuſoꝛie di⸗
xerit:conditõemeaũt libertatis ce
lauerit.empti iudiciotenebitur:ſi
id neſcierit emptoꝛ.hic enim ex⸗
pꝛimitur euʒ:qui dixerit ſtatulibe
rum et nullam conditionẽ ꝓnun⸗
ciauit:euictionisꝗdem noienõ te
neri:ſi cõditione completa ſeruꝰ
ad libertatem ꝑpuenerit:ſed emp⸗
ti iudicioteneri:ſimodo conditio
nem quã ſciebat ꝓpoſita eſſe:ce⸗
lauit:ſicut ꝗ fundum tradidit: et

cũ ſciebat certam ſeruitutey debe

ri:pfuſoꝛie dixit itinera actus:qui
bus ſunt: utiqʒ ſintrecte recipit᷑:
euictionis ꝗdem noie ſe liberat ſʒ
q; decepit emptoꝛem:empti iudi
ciotenetur. In fundo uendito cũ
modus pꝛonũciatus deeſt:ſumi⸗

tur poꝛtio e pcio: qð rotum colli
gendum eſt ex oibus iugenibꝰ di⸗

E Victa re ex empto actõnõ
Jod pciũ dũtaxat recipiendũ
ſed adid qð intereſt cõpetit ergo

et ſiminoꝛ eſſe ceperit damnũ em

ptoꝛis erit. Igdem.
Alilter filie nomine fundum
Nuin dotem dedit euicto eo an
exemptonnel duple ſtipłatio ↄmit
tatur quaſi pater damnũ patiatur

enttraenimat.
l: Emptoꝛis.hoc quantum ad actionem ex empto.aliud ſi ex ſtiou

latu agatur.ut.s.e.ex mille.S.i.

vñ et reliqua di

cuntur ipᷣa ðbi
ta retenta. uel foꝛ

te a reliquisꝭ de

riuatur reliqua/
et ꝙ ita ſit ꝓba
tur bic.et.ſ.vad

mi. tu. l.quiĩ noi

bus. et.l. lutius
i. reſpon.
a ¶ Dare. bicaß
te tranſitin emp
toꝛem.ſed quod
eſtin faciendo ſj

ut. j. de ſtatulib.

pene. ..fi.

be Conſequens

ratio ꝓpoꝛtiona
litatis rotiuſ ad

c¶ De reliqnis.
quinquaginta. i

Popter. azo.

bherſore .
1

eſtambigue.

e¶ Londitõibuſ
ar.id em in eodẽ
qui caula liber
tatis recepit.utĩ

pꝛin. buius..

—.— —

fNudicio.ut. ẽ
de cõtraben. ẽp.

labeo. et. l. cuʒz in
lege

PPoꝛtio. verbi

gratia. vendituſ
fuit ager in ſpe
cie/ꝓ.xij.et aſſe

ruu agrum eſſe

tria iugera.ergo
ꝓ vno quoq; pᷣ
ſumãt᷑ dari qua
tuoꝛ ſolidi deeſt
vnum iugerũ re
petetur poꝛrio pᷣ
cij que ꝓ ſingu
lis iugeribꝰ da
ta eſſe credebat᷑⸗

bic ergo non ꝓ

bonitate eiuſ ꝙ
deeſt pᷣſtatur eui

cto. ſicuti cũ ps

indiuidua rei e

uinceretur.quia

non bonias lo
ci extimari pot.
qui locus nõ ex
tat. ſed tenet ex

empto eo nomi
ne qð deeſf.

OWacknau

enim er empto
ad itereẽ ut dixi
3.e.ſi ĩ vèdiniõe

icta re.in

SS

Monvott
nbonispe

woniſtub
Eideclbe
ietbecolo⸗

K.
en

SManarne

hfe

ſoresbotſe

ecketßſe

„

er er.

“

ſenpene
licpeni
Phahlen
Gulfr
Mansſdric
Modhecnk
Lriſron
ſocants
ſCraich
Punghanye
ueſiespe
Uaßgißan
Poiwnde
nen eon⸗

ſoſſtur e.

1

(onln
Raucre.
ſhegse
3 Fyunnt
ſlnſftti,
ſtociern
lbuonz
lunte

haſb
d ge
Zunbeede
Potriön⸗

ſing
tſere

T

liing

ulnee
nſib

tugl
Munld
Nin

Deeuictionibůs.

toͤez
i am cautõe
iroꝛibus vn ueane
H Aeant nrAn cer. peta.l.eo ꝙ. et
obligatus.
mgetn re non p
Arer. fundu ren anee
tatur. vi
tun A nhn⸗
ddtann

6

imal obligario
kid tos aumo ob igatio
vno euicto roka no cum der
buo dedit duo o. quia non er pre taclleremanc .
ilia ſua que erat remaner.ſo. ibi deo. quia . n atcbuma bieger
dir dotem ꝓ filis ſu eret ð be⸗ meuianũ:et ſe⸗ liga enditoꝛ qð de
iuente ſuo õ Eia funwoammetien deditꝰ Kiu⸗ lende⸗
ñ bic pater viue em ipᷣa onr 08 S. ibertus. ſed poſtea
Bn nganum ſlig our lratlr: meni iaum et ceteros d eia iß lbermueſec voſt ſuſei
He neptigedobam.ſ eſe— dubitatur :n ſ 2 naumn ir titius uina ſeia ſi mmogeſerutan nili qua
nlud tate ſuiß S rito ꝛita patriſ e Sui tinusun oꝛteʒ kobligati⸗
uen regit de colla. l. eniunte is dos eſt: ita pa co⸗ cos ſnc poſſedit: poſt m ſeie letno Feutam⸗ giti
ſa de ut. C. autẽ cut mulieri tribus — uerſia h eres ſe te ia fundusz dedit.
ſnnt volns.tin⸗ als ſicut St: nec cõferre fra lẽ⸗ cõtro ſempꝛonia in b. Za cto lucrãde
lang . q obitũ. als ici põt: nec cẽ ectam mar inde ſeie ciLPe/ facere ſub pacto li turp
nn vec doaunare gandorena enn pꝛo gam ꝓpᷣdij e “ ipa ſit dotis ſ Iuenta loctneg
nſt don lł. ea lonio:ſedu uoqʒ —nX. :ꝛcuʒ ſe ſiq fa⸗ xoꝛ ut el fuerint da
llu anrümonio babilius Rcus Gninriln n ſun ſe ſir. Pau. artor gdez p Boll malnut. ſ⸗ e
Halis bonto pa⸗ aſu ſtipulatõem: e: vſpẽ ſſit. Pau. m̃. niam q ven. cum a matre.
ſpon. cũ in boni bic caſu ſtip haber cere po in ſempꝛo „7, rei ven.l. le. non a
dn s nõ ſit. ut bic — ci⸗ dotatam Hab xſi ĩ vo ionõ heditario xtitit: d reiv t de re. alie. non
urtin er ſde ool bo fi ris filiam de dotis utiqʒ ſi ĩpe ꝛionõ hẽditan ereſ exti t eenaratätdtavts
hnſtnen Eivecel dor t 5 ipiẽde dotisu éruixr pꝛionõh ueritur: ſſe: i.l uend cuz ſua
KW eapiede ata e de q q erepolle: on agat cuʒ ni
nſtiuit igeac. . anch ect ö ſiemancipataé⸗ u ſeie: fundoꝝ fac on mchnon are ami
lbcintof li. Sar aß teſtate ſit:q ſtati cõmitti ſtip trouerſiamf ijs eandẽ ſempꝛ culpa po ionez nõ
otaiaz. af re eandele ſſe: enn ereeprione 3h06
deſtanl, p 0 mianner. oterit defendi r. ad eũ re⸗ euictis pᷣdijs 1 iri poſſe: cnn it. ſ erpectau
eli ſola afteo, Pore und caſu dos c de ſed dem ſeie cõuen oppoſult. ſirem. ..
Cſennens qnch aboeſein latõem:cũ dergo tun am here 6 lali ſu agere eſt cõtra.
nſn ,ſem poſſit: nungde ma- doli mall l md. dodlcgue ite me
ogpatin ereſt. erſo lem redi poſſit:n t: c moꝛtuai el exceptõe culpent alijte me
nanie beragiie 8 ere poſſit: cũ m repe pcijno auiʒ re neceſſe eſt. cum
nen. ſlipienge muʒ agere po otuit dote t: an ri oſſe. . ul minusqʒ P cu Eualie lucrum. ut. ᷓ.
n Waikrne tineo abetale nbeſſeran Bütaletenelrmlr adaicutpne Ran
2=ðòð corcnmtuneſpanmneoras oncneru lantc cuſtocn end benehtmnal
w Camanic, oc caſt. ꝛut ſtatim cõuenire ra dar Due ſuſſunnucdicstejin: ab eo.ula non d
ſinbige, guuer actuſ. ut l. habere: 8 magis pa ſt. Et ſi iuſſt ũ p officiũ di ſi toꝛ dominus.
di uel pa filiam t ſſet:qð m GK dume . tüp turempt ari. i. re
N. C. derei vx. acr. iſſoꝛem poſſet: q m icate pignus cap tex ẽptopↄtra Plus: dd iem er
Condtöge §. uideamus Pim io inducit. iſtra dicat 1 ſt euincat᷑:ex Saxti int neaönenc
innol aſu. cuͦ eſt e ema affect B Mlli. , rahat pol eſt: nõq̃ʒ 61 to. et idem ſi tum
e Min plures imcl ſurtn bao irene⸗eu aous Huerdtnden⸗
nrptti reuerſa ad prẽʒ. – Emp inſtröemp⸗ . de pcõ ſ dabitur. ſ.ſi e ¶ Conu ſu. ut. 5. li⸗
ghutel. azo. l er ißa mu latim uno inſtrõ uti eſtſed ctuũ dabi 2 ſed conſenſu.
id or non be Ner noiati rint nõ ita rone fn coan. tecon om.l.fi.
Panen aan tionis mncmpoſite — uidetur ae euicerit nünn⸗ intnin ier Coeſpon .
nalnn. licaſu. ut. , e. ſi 10 ius fu emptöe 2. MO *. ſedad et. S. e.ſ facit. S. de
k Dis iſſoꝛrez qʒa lti fundi un gs beat! iũ reſtituẽdum haj. euictus diſtingue'.
ſindi 4 ſi gs beat nee reſtituẽdun onue⸗ bi.l. non din
anmc rom eſſe: ſed multit dmoduʒ ſi ꝗ 6 ad pciũre ẽditoꝛ c inn,.
tapendft de Aba gis aßi⸗ Srinent: et quemadmo bem⸗ n dẽdamu :quale fu in pꝛin. Qut. C. e. l
L . nent: et quem inſtrõ e defen nomen: qua beratus. ut e.ut
ig uſe nqagisgi cotin ancpia unomnitre rem ni nomen:c f6 ſam. in fine. ut
24; euic ſt. Q ſit non ut ex iob cauſa cõuẽ
giſai PSaagbeifeqne cũ pluram ſiro uẽdiderit euic niri poteſt. E at ut ſit nonut er no g er Gue
n etedn toisinterpo no pita maci n didit dũtaxatu et dolump (eni enditur ut. de
tumnan atetenn s actio in ſingl a capital ſe ieſeneldu dpoſſit: leius nonev ig. . reſcniptu
ug, uſnootcoana P mnsactiom i. ut aliaxq ꝗ; i igi etiam alig Enulei diſtrac. pig.l
inn bne r. Seni. no ſi ectat᷑: ⁊ ſicut a facta ſit i igi et itur. h. es pdio⸗ H. 5 t. immo ĩ
iic dabrun ſaun pioꝝ acirze emptio fa poli . ſare c odad ſeruitutes ear⸗ 6 — ur. 5. de
n ien e peten ru copimn dẽ emptiõis in zeſ m ttinet:ſi tac n pr ct.l. elegater. i. m.
nnhoroß es guanco ſtrumẽtũg onũ aũt tot actõe ( rum a en balio:qui pig. act. ntra. ſo. ut ibi
an n? nũ aũ uendicẽtura iſtimant ue eſt contr⸗ utan
ntean Ponrtoneſper mun uot et ſpẽsrerũ ſin oſi te ſuntet et ſabinus exiſt enri be aſteuletoem;
ſemntbaid lianic agatgt, ſunt quot et ſpẽ ꝛita et in ꝓp mutius ictionem tenen die peelnedem pu
iutenmnG ge poſſ. ean Ptõe utiq; ꝓhibet᷑ ẽp dõue uẽdi Mec enmen :qd qui mala lide cõ
. m cou ſſe. iin eo iure: qd vel etiam C. ð fi
köſnnneu fulcinius.F. aal tononu do uẽditoꝛe 3non po q̊ teneri in e ipti ſunt. ut. dun
ſcuci ci⸗ aione. et. . ſol. hisuno fun 2 3 ẽptõis quaʒ e quemqʒt re:niſiut op⸗ ſun ſifundum. c5
titun ma Kar boſi er qð una cautõne omphẽ noe ſoleat accedere:niſi beetouener un mota 5
Gemn i bus er E ſolur nire: qon ſmercatuscomf tacite loleat ae zuirez emittit. niſi boc cõ arg. contra.
9 bus. do m lus. lrez emi eſt tamen
jbontus matri.l. doſ. ſed lures fun U ”sl et. L. e. l. qu ein libertate. z. de be
g vidann D⸗ 25 Rin. le ReuNd raar c.l. ſiu deiure exigi tenetur. ut. . de 2
t⸗ Mfecuondmnd t. C. de iur. do. l. j. ſ enndimtitſonus. facto. ſed ut po Toetorana s eſt n pſonali.
ac ſed enoneikeggreß honſeuö ten qo ineſel pꝛimo caſu eniã Aratgn itansoilaa pꝛedioꝝ e9 vſuſfructus. et. l. ſ
gante Am plures. lis extimarur eiu tur agi re. Vod.ad ſer tus. ut. S. e. ſe Ul.ſ. o lega. §.
e mm in ſingulis ʒ.ti.i.ſi plura. ars euinca . . ta vſuſfruc 8.. ſ. de le. i. l. ſeru
i 4 klaaſunteraain rts ſnuumlunanenong⸗ g. et notan pot.
n e dep onne ſtarutu tur. lu
reindl Cautione.ſed nen ꝓ bte pcium ſu ediri:quin non aga fi.qe
idin 5 rſiue in lacdbiedmehne. die non imp
ſañ.ſic. et quod hicd
glap⸗ pꝛo pluribus.

itur in eo ca⸗
c loquitur in e
is. et ſic loq
tur. i. pater fratribus ſuis
Eratribus cogitur. i.
Fratribus
n K
6

E. . rñi.
.

n Si tacite. nominaliter ponitur non aduerbialiter. boc eſt quia neq; vẽ

Ziber

itoꝛ. neq; emptoꝛ aliquid dixit de ſeruitutibus. et iua tacite ſunt. cum vter⸗
q; de ea tacuit et boc cum venditoꝛ ignoꝛabat ſemitutes. nam nõ ad inter
eſſe tenet᷑ rũc.ſed qũ minoꝛis empturus eſſer agitur alioquin ad intereſſe.ut
ʒ.ti.i.quotiens.et.S. de act. emp.iulł.aʒo.et.Sv.e.l.ſed et ſi quid.

a Cacite.ſ.ſeruitutes.
velnten poſſe.ſ.ad du/
plum.ſed ex empto. ut
no. S. deõ hen. empt.le
cum venderes.ulł dic ꝙᷓ
bic ercepit ne ten eretur
noiĩe ſeruituns qð Jo.
non placet.
c¶ Actum. etiam eo caũ
quo dixit optimum.
d (Zeneri.idem eſt i le⸗
garis quo ad euictõem
ſeruuutum ur et. j. dele.
ij. meuius..placet.ſe⸗
cus eſt q;tum ad euictõ
nem dominij.
e enim. i. dictum
it accedere.ut et.S.ð jᷣ
ben. emp.l.in vẽdẽdo.
fNunduʒ pᷣſtandũ. ut
et. de ver. ſig. l.qui vr

optimus.
alienam amitri.
mitiitur acno.que

cepu.ſic et.S.qui.mo.
vlulſfr.ami.l.i.
be ¶ Pꝛo euictiõe. qꝛ do
naſſe vid eoꝛ.ut et.j.de
ſti. ſer. l. qð ſeruus ſicut
et manumittendo.ut ⁊
8.e.ſi ſeruus cuius.
. ihu. e exceptõe rei
endite.¶¶ Oꝛ ipemet
qnq; qui uendit uel ali

us qui ſimił ei ſit vult e

uincere.ideo de hac ex⸗
ceptõe dicit opponẽda
contra pdictas.
Arcellus. repel
lendũ.ut et..t.
i. vendicantem.
et.S.man.ſeruũ niij.et
eſt ar. ꝙ iudexſuccedẽſ
vicio non appellet.ſed
cõtra eſt rõ.qꝛ bic tene
iur v enditoꝛ re reuoca/
ta. ſed iudex nõ tenerur
ſententia retracata
lISi quis reʒ bec exce
ptio.ſ.intennionis non
actionis.quia nullam
babet. azo.

m Doluatun nam te
ad agendũ admuniur
ut bic. ut ar. ð.s.de pvᷣ
ſi quis.ſo.ibi erat pᷣaũ
ſolutum.

timus maximuſqʒ eſſet: traditus
fuerit fundus:tuncenim libeꝝ ab
omni ſeruitute pꝛeſtandum. ſi ue⸗
ro emptoꝛ petat uiam:uel actum:
uenditoꝛem teneri non poſſe niſi

nominatim dixerit acceſſuruʒ iter

uel actum:tunc enim tenen eum
qui ita dixerit: et uera eſt Quinti
Mutij ſententia:ut qui optimum
maximũqʒ fundum tradidit ube⸗
rum pꝛeſtet:non etiam deben ali⸗
as ſemitutes: niſi ſpecialr ab eo
acceſſum ſit.
Nalienam rem mihi tradi-
Oderis:et eandem ꝓ dereli

ctohabuero: amitti auctoꝛitateʒ:
id eſt actöõem ꝓeuictõne placet.

De exceptiõe rei uẽdite ⁊tra.

Apianus.
Arcellus ſcnibit:ſi alie
num fundum uẽdideris
et tuũ poſtea factũ petaſ
te exceptione recte repellendum
ſed et ſi dominus fundi heres uẽ
ditoꝛi exiſtat:idem ent dicendum
Si ꝗs rem meam mandato meo
uendiderit:nẽdicanti mihi rẽuen
ditam nocebit hec exceptioniſi ꝓp
betur me mãdaſſe ne traderetur:
anteq; pᷣciũ ſoluat᷑ .Celſus ait.
ſi ꝗs rem meã uẽdiderit minoꝛis
q; ei mãdaui nõ uidet᷑ alienata et
ſi petam:nõobſtabit m hi hecex⸗
ceptio qð nemũ eſt. Si ſeruꝰ mer⸗
ces peculiariter emcrit:deide do
minuseũ pꝛiuſq; ꝓpꝛietatem re⸗

rũ nãciſceret᷑ teſiõlibeꝝeſſe iuſſe

n ¶Exceptio. niſi qð deeſt mibip̃ſtetut. Z. man. duligenter. F. i. .
4 Bi ſemuus. ꝓpꝛielatem. et dic ꝓpꝛietatem. i poſſeſſionem, ſic etj. deÿ⸗
ſigni.l. interdum. Accunſius.
p ¶anciſceꝛetur. ſ.dominus.

qKeperii.cum poſtes raditionem feciſſet⸗

r In factum. ſed cur non datur ełeeptio rei vendite et tradite cʒ
tradaturdomino quondam ſuo in cuius locum ſucceſſit. Rñ.immo
nec ei dabitur cum dominus uel ſeruus cum eſſet in ſeruitute ꝓpꝛie
tatem ecꝝ non eſt nactus ideoq; domino non competit. qꝛ decurrit᷑
ad exceptõem in factum cum alias non ſoleat ei ſeruo pꝓficere ꝗð in

rit eiqʒ peculium pꝛelegauerit: et
uenditoꝛ a ſeruo merceſ petere ce
perit:exceptioin factum locũ ha
bebit:quia is tunc ſeruus fuiſſet
cum cõtraxiſſet. Si quisrem eme
rit:non autem fuerit ei tradita.ſʒ
poſſeſſionem ſine uiciofuerit na
ctus habet exceptõem contra uẽ⸗
ditoꝛem niſi foꝛte iuſtam cauſam
habeat:cur rem uendicet.nam et
ſi tradidenit poſſeſſionẽ fuerit au⸗
tem iuſta cauſa uendicandi:repli

catione aduerſusexceptõeʒ utet

= Oimponius.
Ja titio fundũ emeris: qui
ſempꝛonij erat iſq; tradituſ
tibi fuerit pᷣcio aũt ſolutotitius ſẽ
ꝓnio heres extiterit et eũdẽ fun/
dum meuio uendidenit ⁊ tradide
nit Juł.ait equiꝰ eſſe pꝛioꝛẽ tetue
ni. qꝛ et ſiipᷣe titius fundũ ate pete
ret:exceptõe ſubmoueretur et ſi
ipᷣetitius eum poſſideret publici

ana peteres. ☛ Ermo.
RSRceptiorei uenditeettra⸗
Aaite non tantum ei cui res

tradita eſt:ſed ſucceſſoꝛibus eti⸗

am eiuset emptoꝛi ſecundo et ſi

res ei non fuerit tradita pꝛodenit.
intereſt enim emptoꝛis pꝛimiſecũ
do rem non euinci:pan ratiõe uẽ
ditoꝛis etiam ſucceſſoꝛibus noce-
bit:ſiue in uniuerſum ius:ſiue in
eam dumtaxat rem ſucceſſenint.

3

Explicit liber.xxj.

ſiue a utem.S.ſiquis rem.

ſeruitute egit. ut
et.S. de pac.⁊ ſu
um. Item nota
ꝙ bic loquit᷑ qñ
fuit contractꝰ la
ctus ſiue pactuʒ
in vera ſeruitute
eo exiſtente. als
doli daretur. ſi

ſtatuliber paci/

ſcererur. ut dicta
l.ð.de pac.et ſu
um. ul dic ꝗy do
minus babʒ eaʒ
et libere ex plõa
domini qꝛ ſatis
traditur domio
cũ alij radit᷑ei
volũtate.ur.ẽ.t.
i.l.ſi quid a te.⁊
en cktnn habz
exlua pſona.
¶ Vtetur. ut ſi
agat. qꝛ non eſt
ſolutum pꝛeciuʒ
ut. . de tri. l. pꝛe

venditoꝛ.uel re⸗
ciſa per pactũ le
gis cõmiſſoꝛie:
uel acnonis ĩ di
em.

a titio.tra
iderit cum

Vpꝛimus a poſſeſ

ſione cecidit uel
de facto. ut. ſ. de
fun. do. l.ſi fũdũ
1 Bubmouere
tur. ut. S. t. i.l.uẽ
dicantem. et di /
xi de bac mate /
ſi a titio.

le.ut publiciana
deturõ dſům

acped. tradita. ſed quaſi madita. utꝑ pacietiam. ut. . p5

5(Un eam. ſic et interdicto quon lega. tenetur ſucceſſoꝛ inrem. ut. ſ.
quc lega. i. . illug. ſed ar. ö. . de egen. quedam. 5. bis autem.

e

tonc'de
umt
ſeutre
ſerrſden
tiny
4 ig.
ſei⸗

ſlc

iſenon

ivlungy
Pcnedte

ſiſpunde⸗
6300l 0l

e King
en gtoen

(ededi

e
Nctädenn
edie t
in
Pinus
iofbipſa
ni
gnſepck
ſtios
Nplin
ſabeepin

ſonpleee
)orc

funtboe

höirek

Manſ
((o

irmmc⸗

Niſene
EEnn
(ſCanr
Mg

er
E

——

nr⸗
lhöͤn

De vſuris ⁊ fruc
un.
NI. ... Auia Sncibalibo pe q Kectiuoem. i, circa. ea jue debentur er cã tutele. .
nin 4eenor aibeekiio vododd Fueltonatennſi⸗ enangen in alijs:qꝛ iereipl fit moꝛa:vt.Q.in qͥbꝰ ca.in integrum
nrrun inonib' de qui ictu aece⸗ e: rſir of tu. l.in minoꝛum. V . . .ð
ee alicuu:i Honit oe vſunis tepe ennrarta aen En ren nen 9 in diem ä fatſnin pſtat vſura pecunie debite gani
lrllf 1o ciuil qꝛ extra coꝛpꝰ venit ⁊ fructibꝰ.ſ. 1 3 ſratge z curri ifra tpa q̃ttaoꝛ menſium:
W ſori deper ſig pana pecunie. Item decã: vt deꝑtu ⁊ pmo et niſtratõe:boc eſt q̃ currit vſq; tunc non poſteaĩ ihe de Vſ reimdil. .
e .l. equis. „„ - adminiſtratõe debitã.
eAnm be t oĩbꝰ acceſ Ir d liber xij Seuſuriset ait circa tutele reſtõem p fauoꝛe v Zutele.i. circa ea q
kannt ſoͤde ſdiais Zncpit liher.1mj. nnibꝰ ꝗc pupilloꝛũ latioꝛ interpᷣtatio facta debent er adminiſtrati
n enn 2 Aus nam u fructibus et cauſ is et ommm . nemo. n ambigit hodie:ſiue iu⸗ enatree verbis pt
Rdencen,. énouum pꝰ ſů»ãa GSDei 1 71 „% E Coͤuenent. verl
eannn ſagenagtebif ceſſoꝛbusetmoꝛ AApi. der accipiat᷑ in diẽ ſnie ſiue ſine iun 7i lud nos ĩquã ↄue/⸗
elS . 1 or . , „ 7 ,B ,, „S N=S tr. .
Nür n rrne NEmiiucdicio bo gicetutela reſtituat:ineũ diẽ quo Wneſbcit erg
e ſam. Finch. ne fidei diſceptat reſtituit uſuraspᷣſtari. plane ſi tu necegana oblano alt⸗
e qꝛ occaſiöe id indi L idici Ete expiri tutoꝛ u natõ ⁊ ðᷣpoſitõ vt bic
Uinrn u e debiang arbitꝛio inglicis u⸗ tele iudicio nolete erpm obtulerit Tdeadmi tu l. uro⸗
miken p̃dicta eueniũt: ſuraꝝ modꝰ ex mo⸗ t10 ↄuener t: 7 pecuma U 1. 4/ pupillo. 5. tutoꝛ. in
tane diecit et de moꝛa reregionis:ubi cõ⸗ eãqʒ obſignatã ðpoſi uenit exeotẽ rir Ke a S
1. eqᷓ di 8.E. — – – 4 E tradita..C.e.l.ij..l.
W darlean nc⸗ tractũ ẽs ↄſtituitu poꝛe non pᷣſtabit uſt uras. I 2é. cepes. vlſctegiri
un m in ita tñut legi nõ offendat᷑. Sociꝰ Algoreceptũ eſt: ut quan⸗ 2liinon dae.K. de
e uudicio Lirer „ , „ 2 I2 „ t: j, vſur. i. l. f.
niieri. oſi ſiiõↄdẽnandꝰ enit: ꝙ pecuniam uis in ꝑſonã actũ ſit b; li⸗ 3 ebel ſir eyt
zint liq iuns iuidj cõem inuaſenttuel ĩ ſuosuſuscõ ſi eter n cã Baaur an i depoſirll Fſ peen
cio vbi vſurenõ e I 316 nisré . E niam. in fi.
giugin venmnrnaſ per Uertent:oimõet moꝛa niterueiete momsro redi ouam d ea Ha Vlgo.in pſonaʒ
Kra ſtipulatiöe ſnt pᷣſtabunt᷑ uſure Nectñ iudexiu cũ petit᷑:tale n 53 Na T diti lam in iudicio
ufene miſſe: vel niſi ĩ * nE . ſe ſeor uc ug e icti iuris.
Clnngrg lega. fideicõ. ⁊ dicio bone fidei recte iubebit ne eacnn tos cecn b ¶ Quale. non reſpicit
niſſii ſed hoeylimu, natꝰparuerit futuri tꝑis pendant᷑ Nfideicõmiſſipſecutõne (c Kum pert i. um lis
miinat non placet. baerdt rſe is iudica cũ poſt iudicis ſniam moꝛã coonteſttrr.
