ſuseoꝝ:⁊ dicendũ eſt non poſſe
niſi ſpecialiter hoc eis mãdatũẽ.
ſed ſi cũ debitoꝛis ꝓcuratoꝛe ↄue
nerit:ne ſit resobligata:dicendũ

eſt id debitoꝛi per doli exceptionẽ
pꝛodeſſe.cum autem cum ſeruo

eius conuenerit: peripſam pacti

Liber

ciſcatur:nec hypothece ſint: de⸗

inde ab eo petat:etiam ſi hic: cuʒ

quo pactus eſt:ſolidum fundum
poſſideat pꝛoindiuiſo.quia de ꝑ
teconueniſſet:niſi repellet eum a
toto. ¶ An paciſci poſſunt fi

liuſfamilias:et ſeruus:ne res pi
gnoꝛi ſit quaʒ peculiariter pigno

rihypothece acceperint: æ habẽt
liberam peculij adminiſtratione;

exceptionem ꝓdeſſe debet¶ Si uideamusan quẽadmodum do⸗

conuenit de parte ꝓindiuiſo alie
nanda: ſi certa res eſt:que uenit
poteſt dici de reliqua parte ab ini

tio agi ꝓ ſolido opoꝛtere necob⸗

ſtat exceptio ¶ Ilud tenenduʒ

eſt:ſi quis communisrei partem
pꝛo indiuiſodederit: hypothece

diuiſione facta cum ſocionon uti

qʒ eam partem creditoꝛi obliga⸗

tam eſſe que ei obtinuit: qui pi⸗
gnoꝛi dedit:ſed utriuſqʒ pars ꝓ

indiuiſo ꝓparte dimidia mane⸗

bit obligata.

Icut re coꝛpoꝛali extincta:
ita in uſufructu extincto pignus:
hypothecaueperit.¶¶Creditoꝛ

ne pignoꝛi:hypotheceue ſit res:
paciſci poteſt:et iðo ſi heredipa
ctusfuerit:ei quoqʒ ꝓdeni pa⸗
ctum: cuireſtituit hereditateʒ ex de

ſenatuſcõſultotrebelliano Di
ꝓcuratoꝛ debitoꝛis in rem ſuã pa

ctus ſit:non puto dubitani debe⸗
re quin pactum noceat creditoꝛi.

Itemq;ſi a parte creditoꝛis pcu

ratoꝛ in rem ſuam extiterit: paci⸗

ſcendo inutilem ſibi faciet hypo/

thecariam actionem:intantũ:ut

putem recte dici etiam dominis:

qui conſtituerunt illos pꝛocurato

res litis hoc caſu nocere hanc ex⸗

ceptionem.¶ Si conuenerit ne
pars dimidia pꝛoindiuiſopigno⸗

ri ſit:quecunqʒ eius fundi pars a

quolibet poſſeſſoꝛe petatur:dimi
dia non recte petitur.
reſ rem communem dederint pꝛo
indiuiſo et cum uno creditoꝛ pa⸗

. æArcellus.

narenon poſſunt:ita nec paciſci
ne pignoꝛi ſit poſſunt.ſed dicen⸗
dum eſtut cedere poſſint.ſcilicet
ſi pꝛecium pꝛo actione percipiãt
quaſiuendant. ¶ Siuoluntate
creditoꝛis fundus alienatus eſt:
inuerecunde applicari ſibi eũ cre
ditoꝛ deſiderat:ſi tamen affectuſ
ſit ſecutus uenditionis.naʒ ſi nõ

uenierit: non eſt ſatisad repellen

dum creditoꝛem qꝙ uoluit uenire
¶ Superuacuum ieſt credere
agrum ſpecialiterhypothece da
tuʒ permiſſu creditoꝛis ueniſſe ſi

ipſe debitoꝛ rem poſſideat niſiꝙ
poteſt fieri ut debitoꝛ ꝑmiſſu cre⸗/

ditoꝛisuendiderit.deinde poſtea
bona fide redemeret ab eodeʒulł

ab alio ad quem per ſucceſſioneʒ

ea res pertinere cepiſſʒ:aut ſi ipᷣe

rumtamem cũ pecunia ſoluta nõ

ſit doli mali ſuſpitio inierit tranſ-

lata ad pꝛeſens tempusut poſſit

creditoꝛ replicatõnẽ doli mali ob
ijcere Nilud uideamꝰſi ticiꝰ de
bitoꝛ uolũtate creditoꝛis ſui uẽdi
derit meuiouł ei aquo meuiꝰeme

rat et poſtea meuiusticio heres
extiterit et creditoꝛ ab eo petat.

quid iuris ſit:ſʒ iniquũ eſt auferni
eirẽ acreditoꝛeꝗ nõ ſucceſſiõiſ iu
re.ſʒ alio mõrẽ nactꝰeſt:pᷣt tñ di⸗

ci cũticij dolꝰ inrẽ uerſat᷑ nec cre

ditoꝛ a poſſeſſoꝛe pecuniã recipi-
at iniqſſimum eſſeludificari eum

Hõ ſi ig fundꝰa meuio alicui

obligatꝰpoſſideat᷑ cui nondũ ſa⸗
tiſfactũ erit tuncrurſus equũ erit

debitoꝛ ẽptoꝛi heres extiterit:ue⸗

reuocarere inte⸗

gra licet ſi eſß in
rem ſuam: nõ. vt
3.de ꝓcu.l. pcu⸗

ratoꝛem.ſ.in illi
tribus caſibꝰ. q

ſunt. C. noua.

l. iij. l autẽ reuo⸗
cetur qñ.ſ. p̃ᷣt. tñ

intenm ꝑ ꝓcura

toꝛez geſta valẽt
nec reuocant. vt

C. de ꝓcu. ſi ꝓ/⸗
curatoꝛ.
e¶¶ Si oↄuenerit.
penigi credi/
toꝛ debitoꝛi.
f¶ Gi plures p ĩ
diuiſo.ſ. pignoꝛi
g Poſſideat.
ita expone.fũdũ
ꝓ indiuilo cõem
poſſidet inſoli /
duz. alioqn ſi p

diuiſo. ergo nnon

inſolidũ poſſidʒ
7 e5 azo..
be Ktoto.ſ.a pa
tre. a5o.

i ¶ An paciſci.nõ

poſſunt. vt 7. ſ.
dona. filiuſfa. in
pꝛin . et.S.q res
pig. ob. pol. l.i.
K ¶ERPꝛo actione.
ſ. remittendi.nõ
als. vt. ð. e. ſi cõ⸗
ſen ſit. F. videbi⸗
mus. ac.
Bupuacuuz.
mali obligatiõe

vtet. j. e.l. volun
tate.i.tñ.⁊.F. fi.

?.ar.j.de ac. ber̃.
ſi is qui bõis pa
ternis. ⁊. C. de
natu.li.l.ſi quis
ſeu. F. qð de ſub
eunda.ſ Z. C. ð
remiſ.pig.l.fi.ſo
lu. hic de equita
te. ibi de rigoꝛe.
vlbic erat pactꝰ
creditoꝛ ſibi a de
bitoꝛe ſatiſfieri ðᷣ
pꝛecio pignoꝛis.
ibi non. vel hic
erat dubium ven
digd erit vel non.
ibi certum. qð ẽ

verius.
m llud. ticio.

deb itoꝛi.-.

n ¶ Dolus. qꝛ di

xit ſe ſoluturũ pe

cuniam er pcio:
⁊ creditoꝛ ea con
dinone/ permiſit

vendere.

0 udificari .

nam inten dit by
pothecariam

pQõ ſiis. qui

ees

nſtren
4 4 neuic

cofie
coeel

Nonali⸗

nibot
ußnonns
Niic en
Phmrte l
Hol ncht
Ne hate 0
Pnnfhbe
eriopon
KN.
r ſoe
tleon
GNaticlr.
Nzmlss
nont
Penunvon
Ppclanme,
Nonisoen:

(yrneige

Dfunponn

Gilhhulba
Nſtaeſp
chpoll
ſrideht

fſnent

deralpone
ſſeiwraie

mlin

Eetöeſde⸗
aſfinden
oe.

Dübime

Frenn
lug

ſeſizkueit
etiͤegkde
Morsdinnne
Nanab N

R ans
4

lifch

(niſißet
Peeatlſip

Nlaic ſhͤ
ih

dſeen

Uſiͤerſen

ſille on 1
nt,

Aliza,

lhunden

Med
utn

eeitte

uſeun

nand

dalda
deon inte

baſch

Cöfaa

lfl

nDan
efu daan
Abangt. ge

.

HAnne
D e

biene

luni
Clgne

Pone da

dilſocen
ſcannll,/
ot i
ſoetoßen
ltieſth
go,

oſege

IA
nparſand
unntrji
lafliſf
aö s

oblli
i
hirendile.5
öͤeſ D
e Net

gi.

Gigan.
lobline

tſelvolus

atitoee
is,AAN

vlilkaus
ſa de 1
loir ib
edeeguun
bdenen,
ccae
luaſbiade

edaſ

eſniſfei
iopiel .
gon,Ai

hdubiuntfe

ſeirpeltct⸗
nnun Ge
ludlcn

Ntot .
Dalue
toluun

ungfn
editceen n

4

zinenti
beciNN

onepan
gere.

pmiſit vendere.puta ſecutꝰſidẽ debioꝛis dicẽtis ꝙp ex pᷣcio ſolueret.
q¶ A meuio.emptoꝛe qͥ ſucceſſit ticio.
rPoſſideatur.ab alio creditoꝛe meuij.
8Bi nõ volũtate. bec ſũt wba excepuonis. .
t Porioꝛ eſt. dolꝰ ergo defuncti nocet vniuerſali ſucceſſoꝛi.qꝛ ipᷣe te

net᷑ ꝑſonali. ⁊ cõ
uenit bypotbeca
ria.ſj nõ nocʒ ſin
glari.i.ei qᷓ emit
ab berede. vel pi
gnoꝛi accepit. vl
dic ꝙ heres obli
gauit afiq hereſ
elſet. ⁊ ia planũ
eſt. ac.

y ¶Quto. ſ. credi

toꝛi.⁊ ſic nota.q;
conſulirlex. vt.S
de rei ven. l. is q̃
xAenditionis
generaliter. nora
appellanone vẽ
ditionis oẽm Z⸗
ctũ ↄtineri exq
dhiium tanſtert.
yt bic. ⁊.j.de ſta
tuli.l.ſtatuliberi
in fi. ⁊.S.q reſ pi
gno. ob. pol.l. i.
F. ea. -. . de pi.
I. in quoꝝ. 7. C.
de re. ali non al.
l. fi. ?. ſ. de iti. ac.
q; pꝛi.l.iij.S. ſi
q̃s.⁊.S.e.ſidebi
toꝛ. F. ſi in uendi
none.

1Sisbuor ad

magis.vt extin/⸗
5 4 Eantũdeʒ.ni
ſi receſſuʒ fuerit a
venditiõe. vl de⸗
bitoꝛ ad intereſſe
denatꝰ.vt.j.e.
l. volũrate.ĩ pꝛiĩ.

Loͤſenſus

Raliud fecit.qᷓ; qð
eipmiſſuʒ eſt. vt
ſ. de re. cre.l. lipu
pilloꝛũ. .ſi pꝛoꝛ
7. L. ad vel.l. iu
bemus.

b ¶ Onera. vtꝛ.
de ac. ⁊ ob.l. ex ꝓ
miſſiõe.⁊ ſic no.
ꝙ vno mõ pmit
tit alio non ꝓhi
betur. vt . 8. de
pcu.l. ꝗ ꝓcur̃.

c ¶ Mon videiur.

durare qd auteʒ
ſi dubiũ eſt. ſciat
vl neſciat ius ſu
um vbiq; dura/
re.rñ.veriſimile

ẽ. ꝙ ſciat.niſi ſᷣ
ſcribat.vt bic di ⸗/

cit. ⁊.j.e.l.luciuſ
ricius..ei. ⁊. g̊.
de inof.te.ſi is qͥ

F. fi. Iteʒ no. hic

phriam. vkłpatiẽ

excipi ſi non uolũtateꝰ creditoꝛis
uemit licet etenĩ dolꝰmalꝰ debito⸗
riſ interueniat:qui nõ ſoluit:tñ ſe
cũdꝰcreditoꝛ qui pignoꝛi accepit
potioꝛ eſt.tuciꝰ tamen eſt ſi debi

toꝛa creditoꝛe petat ut ei ꝑmittat

pignus uendere quo magis ſatiſ-
faciat:aut cautionem accipere ab
eoqui rem empturꝰerit ut pᷣcium
rei uẽditeuſq; ad ſummaʒ debiti
creditoꝛi ſoluat᷑. Nenditionis
autẽ appellationẽ generalit acci-
peredebemꝰ:ut⁊ ſi legare ꝑmiſit
ualeat qð ↄceſſit.qdð ita intelligi⸗
mus ut ⁊ ſi legatum repudiatum
fuerit conualeſcat pignus.ilSi

debitoꝛ uẽdiderit reʒ nec tradide

rit:an non repellat᷑ creditoꝛ cũ ad
huc resĩ bonis ſit debitoꝛiſ:anue
rocum teneatur ex empto pignꝰ
extiguatur:q; ⁊ magis eſt.ſʒ ꝗd
ſi pꝛecium uenditor conſecutꝰnõ
ſit:nec paratus ſit emptoꝛ dare:
tantũdem poteſt dici¶Sʒ ſiper
miſerit creditoꝛ uendere:debitoꝛ
nero donauerit:an exceptione illũ
ſubmoueat:an facti ſit magis qͥ
ſtio:nunqd iðo uenin uoluerit ut
pcio accepto ipſiquoq; res expe

diat quo caſu nõnocebit ↄſẽſus

ꝙ ſiin doteʒ dederit:uẽdidiſſe in
hocquoq; caſu uiðt᷑ ꝓpt oneraꝰ

matrimonij.iſ In ↄtrariũ ſi ↄcel

ſerit donare:⁊ uẽdiderit debitoꝛ:
repellet᷑ creditoꝛ niſi ꝗsdicat iðo

ↄceſſiſſe donari:q amicꝰerat cre

ditoꝛi:is cui donabat Qð ſicõ

ſenſerit.x.uẽdere ille.v.uendide

rit:dicẽdũ ẽnõ eſſe repellẽdũ cre/
ditoꝛẽ in ↄtrariũ nõ erit querẽduʒ

ꝗqnrecte uẽdiderit ſi plurisuendi io pecuniam ſub pignoꝛe fũdi de

derit q; ↄceſſit creditoꝛ.i¶ Nõ ui
det᷑ autẽ ↄceſſiſſe creditoꝛ ſi ſciẽ-
te eo debitoꝛ rẽuẽdiderit.cũ ideo
paſſusẽ uenire:q ſciebat ubiqʒ
pignꝰſibidurare ſʒ ſbᷣſcripſerit

Quibꝰ modis pignꝰ yel by.ſoluitur.

tiã nõ nocere.vt ⁊.õ.de pi.ac.l.ga.ſʒ ar.ð.j.ð euic.quidã.⁊.j.de aq̃ plu.
ar. labeo. Itẽ buic tmhſioni eſt ð.C.de remiſ.pigh.l.i.⁊.l.ſi bypothecas.in
pꝛima manumiſit debitoꝛ ſciente creditoꝛe obligatũſeruũ.⁊ dicit ꝙ pᷣiudi/
cat.in ſecũda dicit ꝙ fiſeꝰ debuoꝛ diſtraxit pignꝰ creditoꝛe ſciente ⁊ ſimul di
cat ꝙ pᷣiudicat.ſo.diſtinguit.ſciat vel nõ ius ſuum durare.vt bic.vel veriꝰ

foꝛte in tabulis emptiõis ↄſenſiſ
ſe uidebit᷑ niſi manifeſte appare⸗/
at eũ deceptum eſſe:qð obfſuare
opoꝛtet:⁊ ſi ſine ſcriptis ↄſenſe-
rit. ¶ Si debitoꝛi ↄceſſum’ ſit et
heres eiusuẽdiderit:poteſt facti
queſtioseſſe ꝗd iĩtellexit creditoꝛ.
ſz recteueniſſe dicẽdũ eſt.hee.n.
ſubtilitates a iudicibꝰnon admit
tunt᷑. Si debitoꝛ foꝛte ↄceſſa
uenditione rẽ deſierit poſſidere⁊
nouꝰpoſſeſſoꝛ uẽdiðrit:an duret
pignꝰ qᷓ̃ſi ꝑſõe ꝑmiſerit creditoꝛ
qð ⁊ magiseſt.nam ſi nouo poſ/
ſeſſoꝛi non debitoꝛia quo hvypo⸗
thecã accepit:ↄceſſit creditoꝛ uẽ
dere: dicendum eſt nocere ei exce
ptionẽ:ſʒ ſiintra annũ:aut bien⸗
niuʒ ↄceſſerit creditoꝛ uẽdere pꝰ
hoctẽpus uẽdẽdo non aufertpi⸗
gnus creditoꝛi¶ Si creditoꝛ hy⸗
pothecaria uſusa poſſeſſoꝛe litis
eſtimationem conſecutꝰ fuerit et
adebitoꝛe petatur debituʒ. puto
doli mali exceptiõʒ ei obſtaturã
Manan empꝛo« Ogdeſt.
hio fundum pignoꝛi dedit:
⁊ eundem fundũ poſtea gaio ſeio
pignoꝛi dedit atqʒ ita idem ticius
ſempꝛonioꝰgaio ſeio fũdũ eũdẽ
in aſſem uendidit:quibus pigno
ri autẽ dederat inſolidũ ſinguł:q
ro an uenditiõe interpdſita ius pi
gnoꝛ s extictũ ſit:ac ꝑ hocius ſo
lũ emptiõis apð amboſ ꝑmãſerit
modeſti.rñ.dñium ad eos:de ꝗ/

bꝰ quenit᷑:iure emptiõis ꝑtinere:

⁊ cũ ↄſẽſũmutuouẽditoꝛidediſ⸗
ſe ꝓponant᷑ inuicẽ pignoꝛati iã
actiõeʒ eos nõ habere.Ticiꝰ ſe⸗

derat:qui fundus cuʒ eſſet reipu
blice ante obligatus ſecundꝰcre⸗
ditoꝛ pecuniaʒ reipublice exoluit
ſed meuius extitit qui dicebat an⸗

te rem publicam ſibiꝰfundum ob

ſpeciale in illis duobuſ
caſibus.⁊ ſi ſciat liber/
tatis fauoꝛe.⁊ fiſci.ĩ vẽ
ditione autẽ. vl obliga
none rei mee ab alio fa⸗
cta me phñᷣfie dixi.s.ð pi.
ac. gaiuus. .
d ¶ Subſcripſerit. ar. õ.
5.de pi.fideiuſſoꝛ.S.pr
e lidanifeſte. ſed qͥd ſi
tabellio eũ ſubſcripſit ĩ
teſtẽ. videt᷑ ſecus.qꝛ hic
dicit de ſubſcripnoe. qᷓ
fit ↄſentiẽdo.vtbic ſub
ijcit.non phñᷣti m̃.ſʒ õvi
det. vt. l.fid eiuſſoꝛ..pr
8.de pig.ac.
f¶ Gi debitoꝛi cõceſſuʒ
ſi vendem.
gFacti queſtio.intelli
Car de teſtõꝛe tantuʒ.
an de berede eius.
bMon admutantur.
quãdoq; admutanf.vt
ſ. ſo. ma.ſi marito.S.ſi
voluntate.que eſt S.aʒ.
i ¶ Di debiioꝛ. ꝙ magiſ
ſ. vt duret. aðz3.
k ¶ Exceptionẽ.ita ſi no
uꝰ poſſeſſoꝛ vendid erit
l¶ Vnna annũ.ſ. tm̃. et
dic ꝙ ſunt verba iuriſo.
vel dic ꝑmittentis.qꝛ ſi
dixit ꝓmitto intra ãnuʒ
aut bienniũ.⁊ tunc ſe⸗/
quendũ erit minꝰ tepꝰ.
vt.j. de ᷣ. ob. l. inter ſti
pulanonẽ.S.ſi ſtipulã/
te. ⁊.l. ſiina.
m ¶ Si creditoꝛ. obſta
turã.cũ poſſeſſoꝛi babe
at necefle fſtituere.ſi vlt
ſibi reſtitui rem.vt.S.e.
l.ſi creditoꝛ.

o ¶ Bempꝛonio. pꝛimo
ceditoel.
p¶ Baio ſeio. ſecundo
q ¶ Pꝛoponatur. vt ⁊.j.
e.lucius.⁊ ar.C. de fi⸗
deicomiſ. l. quonẽl. ac.
rMignoꝛaticiam. i. by
potbecaniã.ſic dictã.qꝛ
ꝓ pignoꝛe datur. ac.
8 rius dencfar⸗ id
eſt dan conuenerit. acc.
a ¶ Creditoꝛ.i.iicius pᷣ/
dictus. 0a.
b ¶ Dibi.ſ. meuio.
c&q Qui is.ſ.meuius.
d ¶De quo.ſ.de le.ij. ti
ca. Z. ſo. vt ibi.
e¶ Eum. ſ. meuium con
tra ticium.quia reipu.
pignus confirmauit ſoᷣ
ſenbendo.vt.S. de pig.

W idem ticiꝰ de

A

„

fideiuſſoꝛ.S.pater.in fi
ne. F. et. j. de mili. teſta.
tribunus. S. cum aliqͥs
et bicſi fuit ſciens. alið
ſi ignoꝛaret.qð in cau⸗
tione dicererur. vt. S. de
pigno. acti. gaius ſjm
quoſdam. licet poſſz di
ci ꝙ in ſuo facto errare
non debuit.

HOYBluntate.ſaluum
C Merierre. C. de remil
P

ſio. pig.l. fi. Z.ſo.ibi de
rigoꝛe.vel bic non totũ
remiſit. ibi in totum li⸗
berauit. vel melius bic
redit res ad debitoꝛẽ ex
pꝛiſtina cauſa.ibi non.
vel ſolue. vt dixi. S. e. l.
ſ icut. S. ſuperuacum.in
K.
6 Abſoluts. ab actio
ne ex empto.qð pᷣt mul
tipliciter accidere.ꝙ rẽ
trad ere nõ reneat᷑.vt.ẽ
e.ſi debitoꝛ. S. fi.
b Nondemnatus. að
eſt. in faciendo. vt. S.ð
acii. emp.l.i.
eranin omnib
alijs. a0.
vonceſſum eſt. a do
A⸗ rei.vel a lege.vt ar
gu. S. de pac.l.vnus.g
idem dicemus.in fi..
1 EVraufſfertur.ſ.i in em/
Blren,

mReci piunt. hocde fi

cnone eſt. qð bic dicik.
nam vere excipiunt q̃n
do per red bibitoꝛiã red
bibetur vel alio modo.
n Aẽditione.ac ſi nul
la fuiſſet.
Uaus ypideri.q re
Ilmiſſio valet.vt.C.

ag vell. etiam. ⁊ no. ex

bac.l. dotem in patrio⸗
nio patris non eſſe.ſic⁊
C. de hijs que in frau.
cre.ałs.i.ſi ſucceſſione.

(Nrand. als incipit
aulus. et als. S

g0 paulus.

rꝗᷣ ſRemiſiſſe. ᷓ q̃ntũ ad ti

ciũ tertiũ.non quantũ
ad alios.vt.C. ad veł.
l. iubemus. Item remi
ſiſſe per exceptionẽ.nõ

ipſo iure dicendum eſt.
60 Cauſam. qu pꝛius

efat ſed in quolibet dic

effectum eundem rema

nere. ac.

t¶ Qui pignoꝛis. a ven
dinone. l. ab bepotbe⸗

caria.

vNeller. vt 7. S. de pi

gno. ſi funqus in vẽdi⸗
catione.⁊.S.qui po.in

ligatum fuiſſe. inueniebatur autẽ
meuiusin inſtrumento cautionis

cuʒ republica factaa ſeio interfu⸗

iſſea ſubſcripſiſſe quo cauerat ſe
ius fundum nulli alij eſſe obliga:
tum:quero an actioaliqua in rem
meuio competere poteſt. Mode
ſtinus rũ.pignus:cuiis de quo⸗
queritur conſenſit: minime eum

retinere poſſe.
p Aulus

luntate creditoꝛiſ pignꝰ
debitoꝛ uendidit:et poſtea

u
urna 7 emptoꝛeʒ: ut

auenditõe diſcederent iuspigno
rum ſaluum eriticreditoꝛi.nam ſi
cut debitoꝛi: ita ⁊ creditoꝛipꝛiſti-

nuz ius reſtituitur: neq; omnimo

do creditoꝛ pignusremiſit:ſʒ ita
demum:ſi emptoꝛ rem retineat:
necreddat uenditoꝛi:et ideo ſi iu
dicio quoq; accepto uenditoꝛ ab
ſolutusſit:uel quia rem nötrade
bat in id:qð intereſt cõdemnat?
ſaluum foꝛe pignus creditoꝛi.di
cendum eſt.hec eniʒ accidere po
tuiſſent:etiã ſi non uoluntate cre
ditoꝛis uendidiſſet.Creditoꝛ
quoqʒ ſi pignꝰdiſtraxerit:⁊ auẽ⸗
ditione receſſum fuerit:ul homo
redhibitus:dominiũ ad debitoꝛẽ
reuertitur. Jdẽqʒ eſtin omnibus
ſi cui conceſſum eſt rẽ alienã uen
dere: nõ enĩ quia dominiũ trãſfe⸗
runt:ideo abẽ ẽptoꝛe ius recipiũt
ſʒ in pꝛiſtinã cãm res reddit reſo⸗
luta uenditione .I Dem/
ciouiciꝰ cũ eſſet uxoꝛi ſue
NzR debitoꝛ ſõpignoꝛe: ſiue
hypotheca pᷣdioꝝ eadẽ pdia cuʒ
uxoꝛe ſua ſeie ſepticie cõmunis fi
lie noĩe ſempꝛoniomantoe 9futu
roin dotẽ dedit poſtea defuncto
lucio ticio ſepticia filia abſtinuit
ſe hereditate paterna.qᷓro an ma
tereiꝰhypothecã ꝑſequi poſſet.
pau.r.pignoꝛiſ quidẽ obligatio
neʒ pᷣdioꝝ gaiã ſeiã:que uiro ꝓ fi
lia cõmuni in dotẽ eadẽ danti con

ſenſit:cũ cõmunis filienoie darõ⸗

Ziber

C.

tur:remiſiſſe uideri:obligationẽ

autẽ ꝑſonaleʒ ꝑſeueraſſe ſed ad-⸗

uerſus eam:que patris heredita-

te ſe abſtinuit: actionẽ nõ eſſe dã⸗

dam. Bem
Aulus rñ.ſempꝛonium an
tiquioꝛem creditoꝛem cõſẽ E
tientẽ:cum debitoꝛ eandem reʒ ti
cio creditoꝛi obligaret: iusſui pi
gnoꝛiſ remiſiſſe uideri:non etiãti
cium in locũ eius ſucceſſiſſe:⁊ iðo

medij creditoꝛis melioꝛẽ cauſaʒ

effectam. Idem obſuandũ eſt:
ſi reſpublicatertioloco credide-
rit. Qui pignoꝛis iure rem pꝛoſe

quunt᷑:a uendicatione rei eos re⸗

mouere ſolere:ſi qualiſ. cunqʒ ꝑꝰ
ona offerre uellet: neq; en dʒq
ri de iure poſſeſſoꝛis:cuʒ ius peti
toꝛis Jvoremu ſoluto pignoꝛe
deferente / t

dare non opoꝛtʒ:pignꝰ liberatur
quia ꝑinde habet᷑:atqʒ ſi iudicio
abſolutus eſſet.nã ⁊ ſiaiudiceqᷓ;
uiſ Piniuriam: abſolutus ſit debi
toꝛ:tamen pignus liberatur.

— I¶Abeo

m colono tibi conuenit:

pig. ha.l. mulier
x Queri. als qꝗᷓ q/

ri. et als i inquin.
⁊ dic queri.i.que
rimoniam ꝓpo/⸗

nere ſym aʒo.
J deferente
liberatuſ. vt
f.

3.e. ſoluitur. F.

5Hudicio. xt. ᷓ

de iureiu.l. iuſiu

randum. ac.

N colono
xiſtimo. vt

8. e. l. item libe⸗/
ratur.iĩ fi. .ſi bic
taliter fuit pignꝰ
contractuʒ:vt tã
diu quãdiu eſſ
ſoluta pecunia

aut ſatiſfactum.
ibi quandiu efy

pecunia ſoluta.
yvel bic ſponte re⸗
cepit.

ſba.
ℳ creditoꝛe iurauit debitoꝛ ſe

nruete impoꝛtata pignoꝛi eſſẽt
donec mercestibi ſoluta: aut ſa

tiſfactum eſſet:deinde mercedis

nomine fideiuſſoꝛẽ a colono acce

piſti: ſatiſfactũ tibi uiðᷣri exiſtio
Zita illata pignoꝛi eſſ edeſiſſe.
p. Rimi creditoꝛis
qui pignoꝛi pdia acceperat

CLCe.

⁊ poſterioꝛis cui quidam ex hiſſ⸗

dem fundisdatierant ad eandeʒ
perſonam hereditas deuenerat.
debitoꝛ offerebat quantum a po
ſterioꝛe creditoꝛe mutuatus fue⸗
rat:reſpon. cogendum accipere

ſaluo iuris pignoꝛis pꝛioꝛis con⸗

tractus.

Explicitliber xx.

alioquin contra
vt.j. de vſur. tu⸗

m. et totũ

toꝛ. SF. lucius. ?¼

ʒ.ſi. cer. pe.l.qui

¶Abꝛica.

De edllicio edi⸗/

cto et red hibito/
ria et quanto mi

noꝛis actione.

.

ntk aln

en
ſſüde
ſtnh

fihe
nßzi

Rimi. qunang

ul

idan

bcavt

ſmndſpt

gabolun
nnles

fpper
Ilenii

vsdeſreh
Nanſus,

(Giſt

—
zokpeſte
Hetzsvt
ürſe
.
end
ſalt⸗
itgbire
uo dleicn
Habelae
Noſehedte.

il nee⸗

Ppelber
olse pel⸗
ſibeii
ſpor anns
ſogitang
fnin Nel
chenod
cponbe
Gpekitor
pohene

tſtli
ſech W

ſcee⸗

Ne Cet
fpung

elin
leinie

piie

ſs e

llan ſun

W

Pnale
gl asd,
hn
gibre
tanppo,
ncho.
denene
banannſgt
inrg
idnrs
ul u
n.
nchlone
lino, t
lon lde⸗
ſſföſbie

fiiepvy
c⸗ i
nicn eG

Ppccunn
☛
mineßß
nigſclu
ſponee

Rinian
tumn e OH
gtin onn
de ita
lnats
el

. — D
Gbei.

tcum
6 atone D

xcj.

Abeo. edlictũ.ires actiões ex bocedicto dant᷑ redibitoꝛia.

p. vi.l. i. F. i. itez
edẽdoꝝ. vt moꝛ
boſa caro nõvẽ/
deret. vel nimis
grandi pᷣcio.vel
moꝛboſum aial
QLunules autez
iõ qe ꝓpter eoꝝ
dignitatẽ ĩ curri
bus deferebank

accurſius.

f¶ Goli ſut. ve⸗
luti in fundo. q̃
habz peſtiferas
berbas vt. L. e.
ſipᷣdiũ.⁊.j.eo.l.
etiã i fundo.

e Kaue mobiles
ut in libꝛis vt di

cũt qͥdã.vel ve/
rius dic ĩ carne

moꝛboſa. vel le

pꝛoſavẽdita.qð

melb ẽ. nec eniʒ
ꝓpꝛie liber moꝛ

boſus ẽ vel vici
oſus etiã. vel di
cipõt.qꝛ nec in
gio põt aſſigna

ri vitiũ nec ĩ coꝛ

poꝛe moꝛbꝰ.ſi tñ
cũ pociꝰ br̃e nõ
expediat dicam
agi poſſe redibi

toꝛia vtili.vt ar.

ſ.e. ob qᷓ. F. ideʒ
popo. cene erſi
bre expediat.ſi

m̃ vum rei non

paꝝ ipediat.idẽ
videt. vt i. e. l. .
ſ ſciẽgũ. uẽ poe
exẽplũ in tigno.
vt. S.de act. em.
iul.circa pꝛi. qð

nõ placet vt. j. e.
ſi m. S. ſimplari

aru. ⁊ ſũt bet ve
ra ex interpᷣtati⸗
one.nã exverbil

edicti qð ſtatim

ſuppoit ſi bʒ lo/

cũ niſii macipijſ

⁊ adijcit ĩ iume/
iis. yt.j.e. eduleſ
aiüt.

—

be iũt.ex q̃nq; V
caſibꝰ fit redibi
tio.ꝓpt moꝛbus

—yntd

quũto miuoꝛis.in factũ.inter actõnes vel adiectones dic
eculio.⁊ de ſimilibus d xi. ——M
iiũ. iõ dicunfediles.qꝛ edẽdoꝝ ⁊ ediũ curã babe
. ant. edi ũ. gũt yt neqͥd in vis poſuũ eſſet.itẽ ne incẽderẽt᷑

Incipit liber. xi. De edilicio

edicto et redhibitoꝛia et quãtomi

noꝛis actione.

i Tpi.

Abeo ſcri

btit edictuʒ
I eciliu curu
liũ devẽditi

onibus reꝝ-

eſſetã earũ
ſ ſoli ſunti
q́; eaꝝ quemobiles aut ſe mouẽ⸗
tes ſũt.Aiũt edileſ:q mãcipiavẽ
dũt certioꝛes facit emptoꝛes ꝗd
moꝛ bi vicijue cuiqʒſit qfugiriuꝰ
erꝛo ne ſit noxaue ſolut?ñ ſir: ea-
dẽqʒ ola:cũ ea mãcipia ueneunt:
paiã acrecte pnũcido qð ſimãci
piũ aduerſus ca ueniſſetꝰ:ſiue ad
uerſus qð dictũ: pmiſſũue fuerit
cũ ueniret fuiſſet: qð eiꝰ noiĩe pꝛe⸗
ſtari opoꝛteꝛe dicet᷑: emptoꝛi:omĩ
buſq;:ad quos ea res ꝑtinet iudi
ciũ dabimꝰ ut id mãcipiũ redibea
tur.ſiꝗsaũt pꝰ uẽditionẽ traditõ
nẽq; dereriusoꝑa emptoꝛiſ:fami
lie ꝓcuratoꝛiſue eius factũenit:ſi
ue ꝗqd exeo poſt uẽ ditõnem natũ

acqſitũ fuerit: ſiꝗd aliud inuen

ditione acceſſ. erit:ſiueqꝗd exeare
fructus ꝑpueneritad emptoꝛe ut

ea oĩa reſtituat. item ſi quis acceſ
ſoones ipe pᷣſtiterit: ut recipiat itẽ
ſiqð mãcipiũ capitalẽ fraudẽad

miſerit: aut moꝛtis ↄciſcende ſibi
cã ꝗd fecerit:uel in arenã depug⸗
nancdi cã ad beſtias int romiſſ fu

ꝓPpt viciũ qð abſit qð dictũ ẽ adeſſe.itẽqdð adeſt qdð dictũ ẽ abeſſe.
de moꝛbo planũ ẽ.ſ.coꝛꝑis.qꝛ ꝓ eo ꝙ vlũ rei im pẽdit multũ agim:

als ñ. vt. .. pinde.
boué. 7. l. edileſ. i ſe

ꝓ vuio animii iumẽtis locũ bʒ redibuõ.vt.j.e.l.
ruo nõ niſi ĩ fure ⁊ errone vł q ↄmiſit cnimẽ capi

tale. vel moꝛtẽ ſibroſciuit vt ĩ ᷣbis edicti.itẽ ſi dictũ ſir abeſſe vt ibi

Sꝛ. als at vitia dz
redibinio ſi nõ ca

dicere. als renet exempto. qᷓnto minoꝛis. item ſit

uet vẽditoꝛ. vt.j.ẽ.ſi vendito:·

Deedili.edtic.

i gugitiuus. boc aũt ẽſpoͤle. als . vtifi . lob q F. animi. . . iſumma.
le g Eadẽq;. ꝓnũciado ĩ donatõe quoq; iubet ꝓnüciare.vt.j.e.ꝙ ſi nolit.

H.q mancipia.

cq tollẽde dubitatòis. vt. 5. ſciẽdum.

erit:ea oĩaiu uenditõe ꝓnũcient.

ex his enim cauſisiudicium dabi

bimus.hoc amplius:ſi qsadueꝛ

ſus ea ſciensdolomalouẽdidiſſe

dicet᷑:iudiciũ dabimꝰ Cã huiꝰ
edicti ꝓponẽdiẽ ut occumat᷑ fal⸗
lacijs uendentiũ ⁊ emptoꝛibꝰſuc⸗
currat᷑:qcũq; decepti auenditoꝛi

bus fuerit:dũmodoſciamꝰ uẽdi

toꝛẽ:ẽt ſiignoꝛauit:eaq ediles p

ſtari iubẽt: iñ teneri bere:neceſt

hociniquũ.potuit eni eq nora ha

bere uẽditoꝛ: neq; eni inteſt em⸗
ptoꝛis:cur fallat᷑:anignoꝛãtiauẽ⸗

ditoꝛis:an calliditate.Allð ſcien⸗
dũ eſt: edictũ hocnon ptinere ad
uẽditões fiſcales. Si iñ reſpub.

aliquã faciatuenditiõez:cdictum
hoc locũ hẽbit. In pupillaribus
quoqʒ uẽditõnibus erit edictolo
cus. Si intelligat intiñ moꝛbul⸗
uemãcipii: ut plerũqʒ ſignis qui⸗

buſd demõſirari ſolẽt uitia: põt
dici edictũ ceſſarie: hocenitantiũ

intuendũẽ:ne emptoꝛdecipiatur

ſic diffinitü eſſe habitũ cuinſcũq;

coꝛpis ↄtranaturã quſumeiꝰ àad

id faciat deterioꝛẽ:cã cuius natu x1Seiam. tuͦc eri ſi

ranobᷣ eius coꝛpis ſanitatẽ dediti

id aũt als in totocoꝛpe alsin par penul.
1 ve Gonoꝛauir, quoque

te accidere ſolet: naqʒtotius coꝛ
poꝛis moꝛbusẽputa.febꝛis pari⸗
terueluti cecitas:lʒhomoitana⸗

huncuicoſum eſſe magis quam

moꝛboſum egoputocdiles tollẽ

de dubitatõis gratia bis

b l. ad vedies. vt dereſein. ve l uiſ uis
cl K

¶ Moꝛbi.i.coꝛpis.ſG̊ vitiũ animi.ſ.bic ponit᷑ ꝓ eodẽ.ſ.ꝓ moꝛbo coꝛpoꝛ is

m Ueniſſet.qꝛ non di
na JYudiciũ.i.actõe ſõo
ergo iubet ꝓnũciari de
bis vitijs.nõ qꝛ ſi agat
ex bis eriã ſine ꝓnũcia
tione:ſᷣ qꝛ eis ꝓnũciaꝰ
tis rpellit emptoꝛ.quia
ſeiuit vitia. vt. j. e. l. F. ſi
intelligga.
0o Pꝛocuratoꝛiſue.ſp
repete oꝑa. ac.
p Ad emptoꝛẽ. vt fiu/
ctus quos habuit a vẽ
ditoꝛe emptoꝛ. Ip̃e. ſicʒ
p KRecipiet.ſ. em ptoꝛ.
imovenditoꝛ p̃ſtint em
ptoꝛi. nã ecõtari? caſtẽ
vt. .e. ediles. i.
r Fraudẽ.i. delietũ ta/
le ex quo liber pderetci
uitatẽ ⁊ liherratẽ. vt. I.
8 bo.po.l.edicto. S. rei

MWocampli?. ſgenea

lit᷑ adijciũt ediles.itẽz
p vlpianũ adijctf and
vt. ] co. l. g ſcii. S. pe.
rudiciñ.ſ.redibiroꝛũ .
Oñ̃ fuerũt viia coꝛpis.

als quqto minons eſ

vẽᷣ Dabim? 6 doſo etiã
gqñq; daãdo actõʒ. vt. S.
ð dolo qð vẽditoꝛ. vel
loqᷣt qñ loqndo obſcur

ſciẽs rei vinũ noluit ſi⸗
. . bi parare ſccunratesvvy
D ciendũ ẽ moꝛbũ apð ſabinũ .Ltenet f velta!
cũ õ ſcienteʒ agir ẽproꝛ

ʒ.de ac. em. l.i..l.qro.

ad intereſſe.. vt. .e.l.

cercipit.vt. .e.l.qrik.

m gnctauitotnotaut
Alij dicüt ſi ꝓbabiliteꝛ

2 I ignoꝛauit ñ tenet nii af
tus ſit:uiciũq; a moꝛbo multũ dik

ferre: utputa ſiꝗsbalbus ſit: nã

firmauent abeſe.
3 Ceri.ſ.ex ẽpto quãto

mioꝛis empturꝰ erat ſi

ſciſſz. vt. . ð ac. p. iul.
inea pꝛin. vel ſdibito/
ria: ſi copis eputiin.
8 4 Inteſt. quo a d boc
ediciũ ſi quo ad acrõe,ʒ
ex empto inteſt. vt. . ð
Krr /ac. ein. il. i pꝛin.

ſpublica.ſ. alcui citans cũ loco puan ſit. vt j. ð v. ſi.l. eũ qvecngeal.
i irelligat. vitiũ ab ẽpioꝛe ꝑ ſeip̃m. vt. ö. ð b.ẽp.lea qͥ.⁊.j.e.l.ſi iñ

§. ei.2. . in edtli ijs. 7. . e. quent. §. fi.
485 ſaiendũ.ccꝛpis.ſ.maopij. vel euã liberi

e t. vel⸗ boĩs. nã generat ẽ diffinitöõ
g ¶Malbus lit. boc eſ Z. .e igem offilus. 5. kfi. ſo. pt ibi yitiü a moꝛbo

v

mulcuͦ d ſ diffene. utputa ſiquis balbus ſit.
b Dixiſſe.i.eandẽ ſniam diuerſis verbis.nã quicq̃d ẽ moꝛbi ẽ vitiũ.⁊ 63
in edicto. ſed ſzm ſabi.noĩe moꝛbi debiliias coꝛpiſ.noĩevitij debilitas ani
mi ſigniſicat. eſt ? alia differẽta.qꝛ moꝛbus ẽ imbecilitas coꝛpis rẽpalis.
ſed viciũ ẽ ꝑpetuũ coꝛꝑis unpedimeah. pr. de ver.ſuel. inter ſtupꝛ u. ven

bo looꝛbi. P torpali ta
tum ponit. =

c tẽ parui. vt. . e. ob
que..fi.⁊.ſ.de re. iur.

l. queſitũ. §. bõt. arg. j.

de iniur.l.itẽ apud..
queſtionen.
b ꝗ Apð iul. inter fana
s in ter eos ꝗᷓ mał
ſpoiritibus capti ſunt.⁊
plerũqʒ i in phano mile
rie moꝛãt.hic aũt ſi erat
captus.ſed ita ſimula/
bat. vl vocabat pbana
ticos.vel eos qui pha⸗
na.i.tẽpla vt in legẽda
beati bartholomei dãt
rñſa ut aliquos decipi
ant.⁊ inducãt eos ad a
liquid credendY.
eg Puͤeſa⸗ ſanu eẽ. coꝛpe.
nõ anio.⁊ ſic ceſſat
redibitoꝛia.

f¶ Alioqn.i.ſi oẽ vitiů

animi induceret redibi
tionen.
8 6 ſepꝛomitti. cum de
moꝛbo ⁊ vitio rpꝛomit
timus. vt. ./e.ob que.
videmus.
b ¶ Witiare. ⁊ hoc caſu

bʒ locũ redibitõ. vt. . j. e.

ti. l.ob que. .H. l.
14Hoonas ade Eĩ du /

us caſibus tm̃.als

regulariternon.

leg Ex empto. redibito
ria.vt.S.eo.l.S.aiũt.et

H. ꝙ ſi. 1.l. ob q.ĩ pꝛin.

7. S. in ſummal. vel die

er empro ciuili ad inteſ

ſe. ex hoc. ⁊.j.pꝛoxi.
idẽ iul.et ex boc edicto

nõ agit᷑.qꝛ cinili ſit qu;

doq;ʒ redibitio.vt no.ð

de ac. em. ⁊ ven.l.ex em
pro. 5. redibitõem. itez

dic differẽtiã inter quã
to minoꝛis ciuilẽ ⁊ pꝛe
toꝛiã.vt.S.no. de acti.
em. ven. iul.

¶ Wacchatus.i. occu /

patus. vel bacbo ĩebꝛi
atus.
me Ruñſa reddtderit. ta
“ vt fa ciũt ebꝛij.
ne eDaneret. lz non cõ
e feceret. idẽ ſi cõti⸗
nue quo ad boc edictũ
cũ fuit animi vitiũ. 1.
o Per luxuriã. ppꝛie
vel die ꝓpter abuſũ vi⸗
ni nimiũ.cniuſq; enim
rei abuſio dicit luxuria

vt. j. de dam. infec. l. ex

ni.

p M poſſe. .ſic ergo
n0tà ꝙ Ppt vitia gioxꝛ

dẽ dixiſſe ine quia dubitatio ſu⸗

pereſſet ꝛoide ſi quid tale fuc-
rit vitii:ſiue moꝛbiqð uſum mini
ſteriũqʒ homis impediat id dabit

redibitõni locũdũmõ memineni⸗

mus non utiq; quolibet qᷓ; leuiſſi
mũ efficeꝛe:ut moꝛboſuſ uitioſuſ &

qʒ habeat᷑. ꝓinde leuiſ febꝛicola:
autuetusquartana:q tñiam ſper
ni põt:uel vulnuſculoſum modi⸗
cũ nullũ habeat in ſedelictũ:qua⸗
ſi ꝓnunciatũ non ſit contẽni eniʒ
hoc potuerũt:exempli itaqʒ gra⸗
tia referamus:qꝗq moꝛboſi:vitioſi⸗
ꝙ; ſint.Apud Julianũ querit᷑:ſi
ſeruus inter fanaticos nõſemper
caput iaceret:⁊ aliqᷓ Pfatꝰ eẽt: an
nihilominꝰ ſanꝰ videret᷑: ⁊ ait iu
lianus nihilominꝰ hũc ſanũ eſſe⸗
neqʒ.n inꝗt nos minus animi vi⸗
tio aliquo ſanos eſſe itelligere de
bere. aliogniinquit futur:ut infi
nito hac rõnemultos ſanoseẽne

garem: utputa leuẽ: ſuꝑſticioſũ

iracũdũ:ↄtũacem: ſiqᷓ ſilia ſunt

animi vitia magis enide coꝛpoꝛiſ

ſanitate:qʒ de animi vitijs ꝓmit⸗

ti. Interdũ tñ inꝗt: uitiũ coꝛꝑale

uſ⸗ 5 ad aim ꝑuenire ⁊ e uitiare

ueluti cõtingeret frenetico:qꝛid

eiex febꝛibꝰ accidit. Quid ergo

ẽ ſi ꝗd ſit qnimi uitiuʒ tale: utida
uẽditoꝛe excipi opoꝛteret: neque
id uẽditoꝛ cũ ſciret ꝓnũciaſſet ex

empto⸗ eũteneni. Idẽiulianꝰ ait.

qʒuis aliqñ ꝗs circa phana bac⸗
chatusiſit æ ſa rediderit tamẽ

ſinũc hocñ facit nullũ uitiũ eẽ ne
qʒ eo noĩe qð aliqñ id fecit:actio

erit: ſicuti aliqũ ſi febꝛẽ hüit. ce

tenſ inihilominꝰ manʒ i eonicio

ut circa phana bacchari ſoleret:

q demẽſrñſa darʒẽt ſi ꝑluxuriaꝰ

id factũẽ uiciũ id tñ eẽ animiſi coꝛ

Poꝛis: ideoc rediben non poſſe e

LZiber

7* acundi.

.

nõ ggi᷑ redibitoꝛia.
Kupidi in acqrẽdo.

d Bcabioſt. du iñ edat vires corpis. acc.

quoniã ediles de coꝛꝑalibꝰ uitüs
loquũtur.attñ ex empto actõʒad
mittit. Idẽ dic etiã ĩ hisq pꝛeter
modũ timidi cupidia auaꝛiqʒ ſũt
p 4 Alulus.
NE melancholici.

*

pꝛuriginoli uel ſ. aon Pꝛitẽ mu⸗
tiᷣ ſurdxi. Lpianꝰ
Zquitia et en ibitiõeʒ
E:ex empto actõe.ſʒ ſiuiti
um coꝛpiuſqʒ ad aimuʒ penetrat

foꝛte ſi ꝓpt᷑ febꝛeʒ loquãt᷑ aliena:
uelq puncosmore inſanoꝝ deri⸗
dẽda loquat᷑ĩ quo ſi animi niciũ
ex coꝛpis uicio acciderit rediberi
poſſe. Iteʒ aleatoꝛes ⁊ uinarios
ſiotineri edictoquoſdam rũdiſſe

põpomꝰ ait.quẽadimnodũnec gu⸗
loſos necipoſteres aut mẽdaces

aut litigioſos. Idẽpõponiꝰ ait.

q;uisn õualde ſapientẽ ſeruũ uẽ⸗

ditoꝛ p ſtare debeat:iñ ſiita fatu
um ul murionẽ uẽdiderit ieouſꝰ
nullꝰ ſituideri uitiũ⁊ nidem hoc
iure uti: ut uitij moꝛbiqʒ appella⸗
tionõuidat᷑ ꝑtinere:niſiad coꝛꝑa
Animi ãt uitiũ ita demuz pſtabit
ſi ꝓmiſit ſiminus nõ.⁊⸗
ideonoĩatim ð errone ⁊ fugitiuo

m

uẽditoꝛ

excipit hoc eni animi uitiũ ẽ:non

coꝛꝑis.unde quidã iumẽta paui-
da calctroſa moꝛboſis nõeſſe

annumerãda dixenit aĩ. n. ñ coꝛ⸗

poꝛis hoc uitiũ eẽ. In ſũma ſiq⸗

dem aniũmi tatũ uitiũ ẽ: redibenũ
põt:niſi dictũ ẽ hocabeſſe:⁊non
abeſt ex emptotñ agipõt ſi ſoẽs

id uitiũ animi reticuit:ſi autẽ coꝛ
poꝛisſ. olius uitiũ ẽ:aut ⁊ coꝛꝑis⁊
animi mixrũ uitiũ:redibitiolocuʒ
habebit. Illud erit annotaduʒqyp
de moꝛbo generaliter ſcriptũ eſt:
nõ deſ ontico moꝛbo necmirum

En pꝓteruid Kn ius
uel gipperoſi: ue curui uel

a 6 Anarl. in ketinẽdo⸗
ꝓterui curui. qꝛ curuũ hnᷣt coꝛp rerro.nõ recto ⁊ directo di
c ¶ GPꝛuriginoſi.i.cabioſi qͥ ardoꝛẽ camis panũt᷑.

ſpoſitũ.

e Mutil boczẽ.
ſ. e. l. mutũ. Go.
bic d muto er na
tura. ibiðõ muto
exmoꝛbo.vłbhic

detarde loqnte

ibi de nullo mõ

loquẽte.
0N B qvitia.
ex empto.
id ẽ qnto mino⸗

ris res ẽ queeſt

pᷣtoꝛia.ſñ cinilis

g Poſſe. ꝓppt
vi itiũ coꝛpis. nõö .

b Un poſtereſ.
q ponũt aliquid L

alicui.

i Mulleſtr 2ſie

nõ eẽt empturꝰ.

vt. j. de excep. rer
lugi. ſi is qͥ. F.i.
leeMoꝛbi. ſimik

accephn.“

1 Benä forten

lud ẽ ĩ iumetis.

vt. j. e.l. edileſ a⸗
iunt. in pꝛĩc.⁊.l.

bouem.

m g Aedito⸗. er
begegfnoanuf
actoe exempto. “

vt. S. e. l. i. in ſi. F

Wr it tſ.

Ppſens in ge

bere vitij. moꝛ / .

S iminꝰ. n5

pnat ſq vt ꝓpk

id fiat redibito⸗
ri.pᷣſtat iñ ꝑ aci

onẽ ex ẽpto qn⸗
mtes ncg⸗
vti pn.buiut.L?
Excipiat.ſe

ſepatim ĩ edicio

ponit. uẽ de qui
buſdã alijs ani

mi vitijs. vt. ſü.
l. . itẽ ſi qd mã
cipium.

———

qae ixerũt.ſe
malefoꝛte. vt mõ
diri p. l.ſ. e l. bo

uem. in pꝛin.

r 2 Sn n ſumma. ſi
ciens

ſed igno
rans tenet᷑ ob vi

tia qᷓ nõ opoꝛtu

it ignoꝛare. vt. ð.
ð accio.eiupt.l.

tenemur. 7 fupia

e.l. i. F. iteʒ ſi qs

mancipiũ.7. J.

cãm hui edicti.
Oo30. ſlubaudi er⸗

.
S
4 ſen⸗
cn
. ſ
ni
hin
iK
lann
immluni

cSlni!
Eei

fßanel
n,

et
(Cobon 0
4 inze
ddicky
Ylcdles
ſeigze
o
Auſtöa,
ſtione
iſ ie
ſocleie
RNipond.
ſbſeſt
cons
ſgnit n
epinolo
ſrtpelt
nbfeß
dſoofo

4
Wu
—
iin 4
⸗

ditene, N

ſeſi,.

—
nai

n
bis nn

getn

ſe ſbint
n

Pihifn.

enp,
moning⸗
e ell
ſchus
dſeppt

ſahisnd

in.
doſe
Küi

r ſad.
tenpn.

R
⸗

i
nüſete
liiunens,
elecicel
D 4

äh

netpo⸗
eliind
1.
Zont
ͤnge

i

o 6
e

aretb⸗

buti

Cias⸗ Il
Hitſs 4

iſ oti

lum.

iſon
gipw/
–

Pen
Ganrſi⸗

b

fmmd

bigiiß H

tſcin R
triden

t Pomponi⸗ obſtet· Idẽ ait nõoẽ

p Pmdo ere
te impeti⸗

S vitioſus. nam

Icni lin /
ua.ĩ equo
id ẽ de equo qui

dol E..
Dem offili
bydro
pico. tanlge ad

dicuũt quidaʒ. ſz

go bicmaxie. aite: r. ihi·n.
( 0 ilind ns de hocuideri! Pompo. a P⸗
ſonuco. l.m. ibi agit ð ea re cui hiciße moꝛ

oẽmmoꝛbũ da

A1 as. (uon eſt re locũ redibitõi: utputa leuis lip⸗

dictũ ð ſõtico tm̃
bii. Re pitudo aut᷑ leuis dentis:auricule⸗
et. qᷓ ta
Enbſte. rf. ue doloꝛ:aut mediocre ulcus non

de ver. ſig.l.moꝛ deniqʒ febꝛiculã quãtumlibet ad

bus. 1. ſe.l. i. Ccqim huius edicti pertinere.
rnis unen 4 Zquantũ paaul?.
5. e.li. 5. Pinge mtereſt in ter hec uitia: 4 gre
n dicit tatü inter talia vi
citurillarũ. tia:⁊ eũ moꝛbũ ex quo quis minꝰ?

9 Ptus uſui ſit: differt ¶u pi.

ginoſum. i. lenti Omponiu grecte ait:non
auin ita dicz tantũ ad ꝑpetuos moꝛboſ:

c ¶Bpadonẽ. uena d tꝑales quoq; edictuʒ hoc
8 nenn en ptinere. Z rebatius ant ipntigi⸗

tioſũ:ſi eo mẽbꝛo ubi ĩpitigo eſſz 5
equerecteutat᷑: mihiuera uidet᷑
trabatij ſentẽtia Spadonẽ moꝛ

milituqina rie.
Jaũt.peni
S tus 5 vrro /

f

Boird vo boſum non cẽ neqʒuitioſinmn: ve⸗
86 Edoꝛboſus. rius mihi uidet᷑ ſed ſanũ eſt le: ſicu
in iumẽtis enim
alind dicik vrſ. ti illum qui unũ teſticulũ habet:ꝗ
eo.l. ediles ailit Etiam generare poteſt.
§. ſß etiaz. ſed in p K ulus.

ſeruo videt con/
da ors, ahlen, Vnraulei ita ſ Padocf. 1

q̊.· ſiſem ſer. ß /ut tam necceſſaria pars copoꝛis

Kadde ger ei penitus abſiten oꝛbol uskeſt.
c. ſo. zülug abuf Cilinz- uU Np ig.
achenſiralin gua abſalſa ſit: an awe eſſe
ſpadats. no m̃ Nideat᷑: queritur: æ extat hecque⸗

l apud offili relata apud eum

foreerhedirvv⸗ in equo ait eni hũcuideri non eẽ
tioſum bre pꝛo/ G
pter dños foꝛte. ſanum. i IDem.

Vtum moꝛboſuʒ eẽ Sabi⸗
nus ait. moꝛboſuʒ eni eſſe
ſiſineuoce eẽ apparet. ſedggra⸗
uiterloquit᷑ moꝛboſus nõeſt.nec

yt ar. inſti. ðᷣ ac.

babeat li
abſeſam a. nili plane loquatur: hicutiq;moꝛ
in Ebr. boſusẽ. i em
1 Lelpiuit. T RS offilius ait. ſi homini
ul digitus ſit abſaſus mẽbꝛi⸗
venet ne qd laceratũquis ↄſanauerit:

ſitñob eaʒ rem eominꝰ utipoſſit:
nonuideri ſanũ eſſe.Catonẽ quo
qʒ ſcribere lego:cũ digitus dema
nu autde pedepciſus ſi ꝛeũ moꝛ⸗
boſum eſſe: qð ueꝝeſt 'm ſi upea⸗
ſcriptã diſtinctõem. Sʒ ſi ge plu

mod ũ muris.vt

magis ẽ. ut ð by
deopico dicat:

res digitoshabeat: ſiue ĩmanibꝰ

ſiue in pedibꝰ:ſinihil impdit᷑ nu-
mero eoꝝ:nõẽin cã redibitõis.ꝓ

pter qð nõillud ſpectandũeſi:qꝗſ
numerꝰſit digitox. ſʒ an ſineipe⸗
