uidear:an ex ↄducto:q̃ſi oꝑas cõ
duxiſſẽ:an mãdati:meliꝰitaqʒ ui
ſũeſt hãcactiõʒ ꝓponi.quotiẽsꝰ
eni ð noie ↄtract?ꝰ alicuiꝰambige⸗
ret᷑ ↄueniret tñ aliquã actionẽ da
ri: dandã extimatoꝛiã pſcriptis
uerbᷣ actiõʒ eſt eni negociũ ciuile
geſtũ:et ꝗdẽ bõa fide:qᷓre omia⸗

hic locũ hũñt:q in bonefi.iudicijs
diximꝰ?. Extiatõ aũt ꝑiculũ facit

CLtio. magis.i.
valde.aʒdso.
Ae,
ne hüũc libꝛũ.et vendes

et reddes mibi auteum
aut erꝰ eſtimationẽ ſiue
denominẽ eã.quã.ſ.fa⸗
cio.x.ſiue nõ.vt patebit
ſ. e. F. fi.

bAn mõdati.qꝛ man
dato meo hoc fecit. liq;

eni interuenit mercel.tñ
dubitat an tale /factum

ſoleat locar.ac.
c ¶Mac acnonẽ. p̃ſcrip.

ver. vt ſubijcit.

d Actionẽ dari. nõ no

ua lege.qꝛ tũc daret cõ⸗

dictio ex lege. et ſic non
obſtat. S. de ↄdi.ex lege
l.i. Itẽ nõ ex delicto. qꝛ

tuncõ dolo daret. vt. S.
de dolo. l. elegant. F. ſ
ſolũ.que eſt õ.ſed ex cõ
naciu cnomẽ ignoꝛat᷑.
vt bic. et. j. de p. F. l. i.

i. 7.l. quotiẽs.

e Enima toꝛiã. i. q̃ eſt
eſtimatoꝛia in hboc caſu
et ita bo.fi.ibi.nec eniʒ

qWuotiẽs dat in ſubſidi⸗

um eſtiatoꝛia ðꝛvel bo.
fidei.

fe Ciuile.i.qð iure ciui

li eſtappꝛobatũvt ex eo

actio det. ſicut et ꝓ alijſ
ctiby. vt õ. de oꝛi.iu.l.

ij. F. deinde ex hijs. que

vocal pᷣſcript. v. vt bic.
ipfſũ tñi negociũ.ſeu cõt᷑
cr innoĩat.qͥ cadit in

do. vt des. eſt de iure gẽ
tiũ ſicut cereri ᷣct noĩa
ti.et innoĩati fere omẽs

vt. S. de iuſti. T iure. l. ex
hoc. et.S. de pactis iu/

riſgentiũ.in pꝛi.⁊ i..i

ireacnõis. vt ⁊ tfretis tribꝰ milibus ĩpoſitis:⁊ fru
Een r5ÿ menti modijs octo milibus certa
infi.ſo. ibi ẽproꝛ Mercede ſʒ euẽit ut onerata Hauiſ
noõ repetit pꝓpter ſn ⸗ Iſa Rn meS e,
mala ſid qua inn ipſa ꝓuincia nouẽ mẽſibꝰ retie
babuit Itẽ in MMUMä .

aut.de ali.et emphi.s.ſi vᷣo qͥs locatoꝛ.col.ix.ſo.ibi fauoꝛe ecclie.et
odio emphitheote qᷓ ab inirio g̊ legẽ accepit.
P Maué.nauigaret. als res. et als rẽ.et vtrũq; p̃t defedi.qꝛ ſiue rẽ
doↄduxit im̃ qõ eſt añ in littoꝛe nauigarẽ. ſiue rẽ et operã. cuʒ mea cul⸗
pa.i. Opf illicitas merces quas impoſui nauis ſu deteta. teneoꝛ ad
aT Aberet ſorte illicite merces erãt ibi vt in caſtrũ imh /mercedẽ.
periale.qð nulli lʒ facere.vel br̃e niſi q bꝰ ꝑmiſſũ eſt.vt.C. de diuer.
reſcrip.ſacri affatꝰ. rMauis.ſ.locatoꝛ nanuis.
8 Poſſe. pſtat ergo vectura. ſed certe ĩmo videt etiã ſi ſit ſoluta qð
repetat.vr.S.e.l.ſivna.j.ixẽ cũ qͥdã.ſo.ſjm quoſdã bic locauirna⸗
uigatoꝛ im rẽ. et nõ opas.S. So rẽ et opam. ſic ergo cũ.. locaſſs. ope
as tm iterũ foꝛtuitꝰcaſus nibil obeſt ar. S. e.l.ſed addes. 5. fi.⁊ ita
h rẽ tm̃.vt bic ſecſi vtrũq;. vt in ꝛio.lʒ tu ſolues vt ibi.
Jnuũ.als.. labeo et als lex ſi iuum.
ꝛobares.i.faceres dñm appꝛovare qꝛ ita ↄuenerat dare
mercedẽ.ſi ipſe appꝛobarer. x Mpis vitio.et ſic culpa artificis

bebit incoꝛruptã reddere: aut ex-

eiꝰ ꝗ ſuſcepit.aut igit᷑ ipaʒ rẽde⸗ g Dinim ſin ſupioꝛi
beti. nã er ipſe eſt bo.ſi.
vt inſti. ð ac. S. acnionũ
b oͤuenit. imo videt
diſtinguendũ qͥs alterũ rogauerit vt rogatis ſit ꝑiculü.vt et. j.depᷣſcrip.v.
l. ſi gratuit. S. ſi margaritã. que ẽS. ſo. bec intelligit᷑ ſm diſtincnonè illiuſ.
vel dic bic pcium certũ fuit appoſuũ.vt paiet hic in fi.ibi nõ vel diſtin gue
planiſim Jo. vtrü ↄueuerit depCᷣſtanda extimatiõe rei.aut rẽ.aut etiaʒ de
pᷣſtodis.x.aut rẽ.vt in pꝛio hʒ locũ diſtinctio legis ↄrarie.in ſecũdo tenea/
tur omino ad extimationẽ.ſiue culpa.ſiue caſu pierit.vt bic dicit ſm Jo. 7
eſt ꝓ io.S.ti.i.l.quero..ſi.et.j.de iure do.plerũq;ʒ..ſinautẽ.ſʒ qd dixi de
caſu ꝙ eũ pᷣſtet ſm io.eſt ſjm az.q exponit bic ꝑiculũ facit.⁊c.ſ.cuſtodia
nõ adbibiuia vel mala ↄtingẽs.foꝛtuiiũ aũt caſũ nõ pᷣſtat ſm euʒ.vt bic. õ.
ꝓ ſocio.cũ duob.ꝭ.dãna.et.S.cõmo.ſi vt certo..cõmod atũ.
ECc acno vtilis.i.efficax.vel ꝓpꝛie qꝛ dubitabat ꝓpt᷑ mercedem.

Bi merces. im mo videt᷑ locati locũ bfe. vt. j. t. ij. l. rogaſti. i fi. et. ã

mã. i. que ſũt õ.ſo. bic intuenit merces incerta.ibi certa.vel dic ꝙ hic mer
ces ſecũdario interuenit.i.remunerano.vnde nihtlominꝰhʒ locũ pꝛeſcri. .
et locatio.yt in dicta lege rogaſti.in fine. euiden ter patet.ſecundum Jobã
pnem. sdqddoo. . l

Z

Abꝛica. De rerum pmutatione. .—
AIccut vẽd itoꝛ. nec eni vnꝰ p̃i fungi officio vẽditoꝛis et emptoꝛis.vt
1 de au m. pupillꝰ. F. pupill“ò‿ n EWers. i. res vendua. acc.
In Uednoꝛ ſit. vt et. S. de Zhen. emp.l. i. F. i. er bec eſt pꝛima diffe⸗
rentia. ſequit᷑ ſcða in pꝑmutationẽ.ervenditionẽ muliũq; ⁊c.
o Hibil dz. vt 2. C. de
euic. l. ͥ rẽ emit. niſi ſci ⸗
ens qͥs rẽ alienã vendi
dit. nã tũc etiã añ euicti

timationẽ de qᷓ ↄuenit Aul.
CExc actio util eſt:et ſi mer⸗

mers:neutriꝰ.ſʒ cũ debeat ⁊ res
⁊ pciũ eſſe:nõpᷣt inueniri ꝗd eoꝝ
mers:et ꝗqd pᷣcuʒ ſit.necrõpatit

pac.iuriſgen. . i.nã oĩſ
actio pᷣ.v.dicit᷑ in factũ
ciuilis.ſʒ non oĩs in fa⸗

iſi tiblpolltendai f. Ut una eadẽq; res et ueneat ⁊ pci
a gli embtio ber eſt uʒ ſit ẽptionis. Vñ ſi ea res quaʒ
itio differetia int ver ½ gacceperi:ulł dederi poſtea euinca

mutationẽ.⁊ vẽditiõeʒ
b¶ Loͤnabik. ſicut et lo /
catio.vt.S.loca.et con/
c Lradita.etiã ey alte/
ra pte tm̃.ſsm omnes.et accipiẽtis facta ſim quoſdaʒ.vt ſtatim dices.ſy ẽt
alio modo pꝛebet ei initiũ vt ſtipulatione.łʒ traduio nõ interuenerit.vt.¶.
e.l.ex placito.que eſt ð. d ¶ Dicemꝰ.vel legis plane in õctibꝰ.ſ.qui ſo/
lo ↄſenſu ᷣhunt.vel dic alioqᷣn.i.in ctibꝰnoĩatis.vel melius legas intro⸗
gatiue.vt referas.ad ꝓximũ dictũ de pmutatione.etſubaudi.q.d.non.
e Kö. naſcat᷑ obligatio ſolo ↄſẽſu. If
mabunt᷑ ↄſenſu qͥ nomẽ ſuũ bſñt qual eſt emptio.et ſiłes vtſubijcit.⁊.S.de
pa c.l.iuriſgen.S.i.et ſic ꝑmutatio nõ bʒ nomẽ ſuũ.vt hic dicit᷑.ſj quare.rñ.
vt dixi. S. de pac.iuriſgen.S.i. Itẽ cauſe tibi.qꝛ lſʒ illi qͥ bhmit nomẽ ↄhant᷑ cõ
ſenſu.nõ tñ eſt boc verũ in oĩbꝰ.nã depoſuũ cõmodarũ noĩatiſũt ↄctꝰ non

tur:in factũ dandã actionẽ rũdet
Itẽ ẽptio :acuẽditio nuda ↄſẽti

ſti.qui.mo.re.S.ob.p totũ.ſicutet ſi dicã ivineis bonoñ.naſcit᷑bonũ vinũ
leriã. Itẽ qͥd differt õciꝑmutationis ab illo do vt des.rñ.pmutatio ẽ ſpe
ces. do vt des eſt genꝰ. ⁊ vbi genꝰ ꝓ genere dat. bʒ ille locũ.ſed nõ ſic de p
mutanone.vt. C. e.l. qm̃ aſſeueras. g & Ideo pedv.ſ. qꝛ ex re tradita. et
accipientis facta dat᷑ initiũ õ in re aliena fieri nõ pᷣt. vt. j.ð ac
qui.re.do.l traditio.ideo pediꝰ ⁊c.et ſi velis tueri pediũ.dic ꝓ eo.s.de ac.
em. ratio.in pꝛin. et.S.deodi.ob cau.l.fi.et boc qͥdã dicũt.ſ.pediũ bñ dixiſ
ſe etiã in re aliena nõ pᷣhi aliquã ꝑmutationẽ.ſʒ tu dichm yr. ꝙ tener. quia
ſic feripſit.bic nimiũ ꝓſecuteſt.pediꝰbocverbũ.ſ.ꝙ res euicta fingit᷑ nõ mma
dita.et ideo agitac.ex empto.vt.ð.e.l.cũ ibi dictũ ſit re euicta agitur de
euictione acti one in factũ.ergo interi tenuit.et alibi dicit᷑ ꝑmutatio eriaʒ re
gliena data. yt. C. eil.i. interi ergo non pᷣt agi.et ſic inteni tenet ꝑmutatio,

oneʒz agit᷑ ad inteſſe. vt. . k.- ,
3.de ac. emp. ſeruꝰ quẽ es intuenit.
G. li. et facit ad rñſũ.Sð„. S⸗
de ac.em.l.exempto.in . . f
pꝛin et. F.i. Dererum benmutatione.
pS vrruq;.i. vrac Jcut aliud eſt/¶ Aul⸗
kerc 8 .
. pnnai uUẽdere: aliud emere: ali-
q ieertedirator⸗ ◻uséptoꝛ: aliꝰ? uendito?“:
vorter as eſt verũ /ita aliud pciũ: aliud mers. atip⸗
¶Eers. ſ. vtrunc;. Mutatiõe diſcerni nõ pᷣt uter em⸗
aso. g. . zit. n
nept eſſe vrũh pcium onp S'eptO. n.
deach we g erſie ſe ve niſi fecerit nũmos accipientis:te
cũ ꝛc. net exruenditouẽditoꝛi uero ſuffi
* ebeat. omo a boe cit ob euictione; ſe obligare poſ
r reaii eſe ad boc. ſeſſionq; idere? purgare ſedo.
rkrvenarn. iei Ma. itaq; ſi euicta resnõſit nihil
p Eadẽ rel.hic colligi o ſirrgne
reni puma vẽan. dðz in pmmutatiõe uero ſi utrũqʒ p
g n kacſi b. . ane ciũ eſt utriuſqʒ rẽ fieri opoꝛtet ſi
in factũ dicit᷑.vt et.S.de

Homẽ.ſuũ hñt.i.hij ſoli cõ

tñ ſolo ↄſenſu in eis Zᷣbitobligatio.ſed rẽ.vt dicta.l.iuriſgen.in pꝛin.⁊ in/

nõ ſequit᷑ ergo in qualibet vinea bonoſ.naſcit᷑ bonũ vinũ.qꝛ nõ verſuſ gal

ſed re euicta nõ videt᷑ tenuiſſe pmutatio.vt et.j.de diſtrac.pig. reſcri⸗
ptũ..i.in fi.vel dic pediũ bene diiiſſe vt nõ teneat niſi fiat accipiẽ
tis. quo ad boc. vt aliusnon teneat implere ↄctum ac ſi ſua facta ſit
arg. dicte. l. S.de condi.ob cau.l.fi. „. —G
b Gait foꝛma.qꝛ non ↄbhit᷑ conſenſu ꝑmutatio. ſed rei traditiõe igi
tur babet locum
condictio ob cãʒ

entiũ uolũtate cõihit᷑ pmutatio vrdicit. ei ſieno⸗

— ”äs . 216&. dictionẽ ob cã
autẽ exre tdita initiũ obligationi in cöͤnacnbeno⸗
pbet alioꝗn ſires nõdũ tᷣdita ſit: minais non bie
⸗. 2 * —— locum.ſed in cõ⸗
nudo ↄſenſuↄſtitui obligatidem tnacnbeinnomi/
dicemꝰ qðᷣ ĩ his dũtaxat receptũ naris niſin on
eſt. q nomẽ ſuũ hñt : ut emptiõe: quiolim erar in
uẽditõe.ↄductiõemãdato. JDo nomminalus bt
„ os alionz r/ E etiam rei vẽ.da
q; Mecdiꝰ ait alienã rẽdanẽ mi vrAndevonat.
lã ↄtrahere ꝑmutatiõʒ.igit ex al queſub modo.l
tera ꝑte traditiõe facta:ſi alter rẽ ubodie voẽno/
22 E1. 2ꝑ, 9 minatus.cuʒ cõ/⸗
nõuelit traderenõin hoc agemꝰ· ſnſu batetiam
qð intereſt noſtra illã rẽ accepiſſe nude doo
de qua ↄuenit:ſʒ ut res noſtra no ar. 5.pe. ⁊ ð boc
bis reddat᷑ ↄdictiõi locꝰeſt:qua⸗ dis dendick
ſirenõſecuta. I Dem. n biealiam dif/
Riſtolait quoniã ꝑmutatõ ferennã inter ve/
icina eſt emptioni: ſanum nutationem.
quoqʒ furtis:noxijſqʒ ſolutũ:vnñ i Agenusl t̃
P 17 2 ◻ 1* tum.nam habet
eſſe fugitiuũ ſeruũ pᷣſtandũ: ꝗ ex lecum meſmnp⸗
cauſa ꝑmutatiõis daret᷑. ver. vt compleat
contractus etcõ
E r 1eig et! di. ob cau. ſi no /
Pe pᷣſqiptis uerbis et in factuʒ lit impleri ſed re/⸗
actione. petere datuz. vt
— „ . bic. et.j.ti.i.l.na
Onnunqʒ eue Api. turalis. 5. ſinau /
nit. ut ceſſãtibꝰ iudicijs: tem rem do ytre
ppgitiſ et uulgaribꝰ acti e.l quoniaz.
onibus:cũ ꝓpꝛiuʒ nomẽ inuenire k ¶ Condictiont
quarta differétia
E Jlẽ quita. qᷣa

in venditione non tranſit dominiũ niſi pꝛecio ſoluto.vt in ſti. de re.
di. F vendite. ſed in ꝑpmuratione ſic. Item in quibꝰoueniunt. dic vt
ic daretur. qm et in venditionibꝰ bec pᷣſtant. vt /L. e. l.ij⸗
3. de ac. emp.l. ex em pto.S. aſalium. et ſe.x.

m VAbꝛica. de pꝛeſcriptis verbis. Et mn factum actione pꝛe

ſcriptis.xv.ideo dicit᷑ quia certa.et pꝛeſcriptaverba erant buic actio/
ni. dum daretur in bijs Zctibus. vbi hec dat᷑ ſicutĩ quibuſſibet alijſ
actionibus. vt. S. de oꝛigi. iu. l. ij. SF. omnium.ſed alie acqͥſierunt ſibi
nomina bec non aliud niſi qð ſic diceretur pꝛeſcrip.ver. et babet lo/
cum in tribus generibꝰnegocioꝝ pꝛimo in pacns incõtinenti appo/⸗
ſitis.vt.C. de pactis inteꝛ emp.etven.l.ij.ſecũdo vbicunq; dubita⸗
bitur de actis.circa ↄᷣctum. vt.j.e.l.i.et.ij.et.iij.et.l.ſi tibi.et.s.de et
ti. acti.l.i.in pꝛin.terrio in tribus ↄᷣcuibꝰinnominatis.ſcʒ.do vt des
do vt facias et facio vt facias.in quarto autem.ſ.facio vt des datur
de dolo. vt. j.e.naturał.ꝑ totũ. Zre actio in factũ bʒ locum in tribus
generibus negocioꝝ. pꝛimũ vide pᷣſcrip. ver. ⁊ tunc dicit᷑ in factum
ciuilis. vt. . e.l.i. in fi. et. . de do. l. et eleganter. F. item labeo. ſecun /
do in locũ oĩm edictoꝝ et interdictoꝝ quibus ſpecialia nomina acti
onum non accõmodant.vt inſti.de interdic.S.fi.tertio vbicunq; ſua
det equitas actionẽ dari.vt exᷣcm. vel enam extra Zctum. vnde di/
citur dari ex varijs figuris cauſarũ.quaſi non babeat certas ſemital
ſed ſi anoꝛmala.vt.j.de ac.et ob.l.i.et.C.de ſa.ſan.ec.l.ſancimus.
et.j.e.l. quotiens. cum incertum eſt aliquid dari ſed vbi eſt equuʒ vt
detur. tunc bec dat. vbicerum eſt nullam dari. ſed equũ eſt dari tůe

JNZunl
ſchet.
wlantq
Mholamse⸗
ntai t ſep
Wiorept
decgeno.
ſethifſa

n.
(Ouctĩe
ſiſcibie

ilſſiiſ

Gircs
acſdeifx
Pnlu
Npela
fennidur
nüſciobre
ſhnpeß
tisbäre
ſmghe
ſtmnene
leelt
irt
e⸗ i

nſrbige
ſuna ſde
Glinpi
ſſetttin
ſtänleen⸗
Mereipet
fualt

Puen
4 caſpee
afactaſt

linoe
betlonn
tio obei⸗
ſteno⸗
Meobe,
gcnbeno⸗
8non bi⸗
ſed inco⸗
binnofni,
pllimn con
donan⸗
limerarin
natus p
reipe da;
dedongt,
b nocol
ſedoeno⸗
lus. nc/
akgiafn
d pado N
edona ſ
perͤͤhe⸗
5 deycc
l..Kearno
caliamn diß

niä interd)

nem etpen
Mioden.

gennsfſd
phamn bebtt

um peſni.

0Prconpe

rucms ah
obcan Ano⸗
nplaiſeit/

tefedatt N
1Ainlan
ls Ne n
nende tt

ſtbira

Vnn diffrina

Jiclin id
pkinſtdee .
eniunt det

oetoneſhte
tbuncsid

—

ſierumſti
ene
itenna
unqg din
biensͦdet
ſc; doee
ytdes

cumiume

Auugtn

4

be &&l wvulgari. et ꝓ id eſt. c ſn

in factum ſubſidiaria. . R
Hnnunq indicijs.ſ.sctionibꝰ. et dic ꝓditis.i.adinuentis.
Hon poſiumꝰ. ꝓpter dubitationeʒ

*.

de noĩe ctus.vt.j. ꝓxi.S.et ſicnõ obſtat.s.de dolo.l. T eleganter. F
nõ ſolũ.ðqꝛ illa regula obtinet cũ ĩ maleficijs occurrit dubits tõ.ſicut

et dixi. S. de eſti.

d In factũ. qᷓs
appllat.j.e.l.px.

ꝛeſcip. ver.
e Saripſit.ſᷣ ſi
nðõ eſtincertũ.da
tur vel locati. vel
ↄducti.vt. S. ad
l.roð.de iac.l.ij.
circa pꝛin
3 Am ci. pſcr.
DLyer. quꝗ. 8.
ꝓti.appellauit
Atural. vo /
Labula. l. ac/
tionum.
Atural. ler/
iebat.i. ſer
uꝰ tuꝰerat.q̃a ex
analla tua eũ ba
buerã.⁊ ſic poni
tur in aut.vt liᷣ.
de cetetero. F. ſi
8 aut.i fi. F. col.
eta.
i¶ Queſitũ eſt. ſzʒ
nõ ſoluit bic ſʒ. j.
e.l. F. ki. ibi. ſi er /
Go. xc.
k ¶ bac qõne.
i. occaſide iſti.ge
l¶ Dati.i.cuiuſſi
bet dati. vel curꝰ
libet rei date. vel
etiã facti ob rẽ.ł
ob ſpẽm vel fa ⸗
ctũ.nã vᷣbũ rei ẽt
facta cõpꝛebẽdit
cũ ſit generale.vt
ʒ.ſi cer. pe.l..ĩf.

ſz ꝓ futuris tm‚.

vt. ð. de odi.in.l
damus.

m ꝗ In bijs. ſcʒ.
quattuoꝛ.ſubqͥ/
bus noĩati otĩiek
n Obligatio. i.
obligatio. q̃ pa/
nit ciuilẽ actiões

nõ poſſumuſ:facile deſcẽdamus
ad eas:q in factũ appellant᷑.ſʒne
res exẽplisegeat:paucisagam.
Sñnñomerciũ in magiſtr ũ nauisſi
ſit incertũ:utꝝnauẽ ↄduxerit:an
mercesuẽdẽdas locauerit ciuileʒ
actionẽ in factũ eſſe dãdã Labeo
ſcripſit. Itẽ ſi ꝗs pᷣcij exploꝛandi
gratia rẽ tdat:neqʒ depoſitũ:ne⸗
qʒ cõmodatũ erit.ſʒnon exhibita
fide in fẽm ciuilis ſubijcit᷑ actio.
1 n cũ deficiãt uule Elſ.
garia atq; uſitata actionuʒ
noĩa:pᷣſcriptis uerbagenduʒ eſt.
Mqz neceſſeeſt ↄfu Vli.
gere:quotiẽſ ↄtractꝰexiſtũt
gquoꝝappellatiõesnulle iure ciui

Ali . ꝓdite ſunt? Mpianuſ.
Altura eni rerũ inductũ eſt:

ut pła ſint negocia qᷓʒ uocabłaꝰ.

Altural meꝰfiliꝰ pui¶ Au.

Nebat tibi:et tuꝰfiliusmihi.
ↄuenit int᷑ nos:ut ⁊ tu meũ manu
mitteres.⁊ egotuũ.ego manumi
ſituũ:tu uero non manumiſiſti:q̃
actione mihi tenearis: qſitum eſt
In hac qõnetotiꝰob rẽ datũtra
ctatꝰ inſpicipᷣt:ꝗ in hijs cõpetit
ſpeciebꝰ: Aut enĩ dotibi ut deſ
aut do:ut facias.aut faciout deſ.
aut faciout facias.in ꝗbꝰoĩbꝰq̃ᷣri
tur q̃obligatio naſcat᷑.et ſigdeʒ

pecuniã dẽ:ut rẽ accipiã: emptio

pꝛe. per.ipſa tñ obligatio eſt de iuregẽ. cũ fuit ante vẽditionẽ pt. 3.8
Zben. em.l. i.q̃ vẽditio eſt de iuregẽ.vt inſti.de iu.na.ꝭS.ius autẽ.vł

dic.i.appꝛobatã a

iure ciuili. o ꝙ Emptio. et vẽditio.imo videt᷑

do vt des. vt. . depdi. ob cau.l.fi. in pꝛin q̃ eſt õ.ſo.bic pecumia fu
ſt in quãtitate.ibi in ſpecie. vel ſo. vt ibi. pae Hõ placet. vr. . de

Zben. em. l.i. et. ð. de re. p. l. circa pꝛin. q

An qua ac. ſ. pſ. v. q

oꝛik ex tali obligatiõe ciuili.nã ꝑ hãc acnionẽ ad inteſſe. vl vt fi⸗
eri qð eſt duentu. vt bic. et. C. e. l. cũ pcibꝰ. in fi. et. 7. e. ob eã. . . px.
Hi no cau.repent᷑ datũ.vt bic ſubijcit.et. C. e. quoniam.

Weũ.ſ.quõdã.nã ſi nũc eſſet meũ nõ daretodictio aliq̃. vt.d. p/

ufr. quẽad. ca. l. fi.

8¶ Sʒ ſiſcyphũ. piculo meo.ſ.ante traditio/

nẽ ſicut eſt in vẽgitiõe. vt inſti. deben ep. cũ autẽ.ſ̊ õj.5õ.de c
ob cau.l ſi er ideo ſi moꝛtuꝰ rc . bi in br Kena in 5. ecie. vel die
ic ſeypbi fuerũteſtimati.et pecunie numerate dali. ſy tüc eſſet ẽptio
yt. C. dereſcin. ven. l. pcij. vel meliꝰ dicaſ piculo meo erit.ſ.ſi moꝛiat᷑
no tenens eü tragere. teneris th ↄuent ↄdictiõe ob cqm. vt qð acce/

Decimuſnonus

mitteres:⁊ manumiſiſti:⁊ is quẽ

aliena erat. Itẽ iõ nõ de dolo. qꝛ nõ pꝛine.
neoꝛ.nq qꝛ maumiſiſti.ideo me obligaſti ad doͤdũ.ibi nõ de

piſti reſtimas.vel ſo.vt ibi. ¶ Arcũ do. tunc

De rerum permu.

Depꝛeſqip.yver.

eſt do vt facias an ꝛü dz

dani. et poſtea fieri. qhq; pueniat in facẽdo.ſiceni oẽs dignoſcunt᷑.⁊ tũc
nibilomin dat actio p.x. ſ̊ in faciedo pᷣueniat.ſpectat enim ↄuenuo ſm
Jo. vt. C. de anſac.l.cũ mota.ſʒ alij ſolũ inſpiciant que fiant pꝛius.

y ¶ Pecunia data.in quãtitate yt ſtatim dices.

„

et uẽditioꝰẽ.Sinautẽ do rẽ:ut rẽ

accipiã:qꝛ nõ placet ꝑmutatõnẽ

reꝝ ẽptionẽ eẽ:dubiũ nõeſt naſci
ciuilẽ obligationẽ.in q̃ actõne id
uenit:nõut reddaſ qð acceꝑis:ſʒ
ut dãneris mihi quãti inteſt mea
illud:de quo ↄuenit accipe.Mł
ſi meũ reciꝑe ueliʒ:repetã qð da⸗
tũ eſt:q̃ſi ob rẽdatũrenõ ſecuta.
Sʒ ſi ſcyphũ tibi dedi:ut ſtichũ
mihi dares:ꝑicł o meo ſtichꝰ erit
ac tu dũtaxat culpã pᷣſtaredebes
¶ Explicatꝰeſt articulꝰille do ut
deſ: At cũdo:ut facias ſi tale ſit
factũ:qð locari ſoleat:putautta⸗/
bulas pingaſ pecunia data:loca
tio erit ſicut in ſuꝑioꝛi caſu ẽptio
ſi res:nõ erit locatio:ſʒ naſcetuł
ciuil actioin hoc:qð mea inieſt:
uel ad repetendũ ↄdictio.Qõ ſi
tale eſt factũ qð locari nõ poſſit:
putaut ſuũ mãumittas:ſiue cer⸗
tũ tẽpꝰadiectũ eſt:intra qð manu
mittat᷑id:qð cũ potuiſſʒ mãumit
ti:uiuo ſᷣuo trãſient:ſiue finituʒ
nõfuerit:⁊ tantũ tꝑis ↄſũptũ ſit:
ut potuerit:debueritqʒ manumit
ti ↄdici ei pᷣt: uel pᷣſcniptis uerbis
agi qð ĩhis:iq diximꝰuẽit/ Sy3
ſi dedi tibi fuũ:utfuũtuũ manu⸗

dedi:euictꝰẽ: ſi ſcẽs ðᷣdi:ð dol o*
in me dandam actionẽm Julia⸗

x Buperioꝛi caſu. in iᷣ
lo v.et ſi quidẽ ⁊c.ac.
¶ Gi res.i.ſpecies. vł
pecũia vt ſpecies.vt ar
gu. ſ. de le. i. plane. F. ij
et nota bic ꝙ locatio hᷣ
eſt niſi merces in pecu⸗
nie quantitate cõſiſtat.
vt bic. er.ð.depoſiti.l.i
H. ꝙ opera.et.S.locati.
l. et bec diſtinctio. F. fi.
5¶Danumittas. puta
do tibi aliquid etiam
pecuniam. .
a Diue finitum. i. ad /
b ¶ WManumitti. ꝙ eſt
duoꝛum menſium. vt. j
qui ſine ma.ad li.per.l.
fi.ac.
c ¶¶ Condici ei.ſ.qð da⸗
tum eſt. vt. C. de conð.
ob cau.ſi liber.in pꝛin.
et.ð.de condi.ob cauſã
d ¶ Pꝛeſcriptis verbis
ſz videtur ꝙ nulla ſita⸗
ctio.cuʒ ipſe ſit liber ad

ueniente die appoſito.

vt. C. ſiman.ita fu. ali⸗
ena.ne ꝓ.l.ſi is qui.q̃ ẽ
.ſo.ibi nomine pꝛecij
accepit autem ob cãm.
et ſic vt ſpecies. vel bic
penituit ante manumiſ
ſionem dataʒ. ꝙ poteſt
vt.S.de condi.ob cau/

ſam. .dedi. S.i.vel foꝛ/⸗

te bic erat ſeruus alie/
nus.ibi pꝛopꝛiuſ.q̃ ad
libertateʒ peruenire nõ
poterat. vel bic de actu
manũittendi dixit. Itẽ
nota bic ꝙ non daklo⸗
cati.vbi tale eſt facium
quod non con ſueuit lo

cani.vt bic.et.S.ſi men/

ſoꝛ fal.mo. dixe.l.i.ꝗ.

ideo Iẽ nota. vrranq;

ex iſtis dari vel cond⸗
ctionem ad repetenduʒ
vel pꝛeſcriptis vᷣbis ad

contractum implendum. vt et.j. de manumil.ſi quis ab alio. vel enam acti
inp . . m acti⸗
onem pꝛeſcniptis verbis ad intereſſe pꝛeſtandum. pt. 5.e. . ſnautem rem

do. Accurſius.
e¶¶ Mõ in bijs.i. cum bijs.

penditio vel locatio.
8 Konuenit. penulrima bꝛeuis eſt. az0.
bGed ſi dedi de dolo.id ẽ pꝛeſeiptis verbis
litem. ſed quomodo boc.reſpon.quia iuratur in

catur. vt.ð.de acti.emp.ſi ſeruus quem...fi.S.

fꝗ irimus. deacno. ö. pri. .ſinautẽ rem do. et. . pki. r. cum. ſ. non eſt

pꝛopter doluʒ vt iuretur in

.e in nominato cöõactu. pt hiice
ſimilis eſt argumen. ſ. .. vltimo. vel vr agatur ad inrereſſe enam e

anteqᷓ; euĩ

Beg quidam dicunt dari de

dolo. et ideo ipſo iure nullus eſt bicconiractus
de dolo. et eleganter. circa pꝛincipium.ſed male
pulati.l.dolo.ſed nec p dolum indupri.licet ſciens

dolo dante ei cauſam. vt. õ
dicunt. vr. C. de inutili ſti⸗
ns fui dere quam dedi. que
palit᷑ exmeo fa cto. ſed de tuo te

di. erat alienꝰ.
Z „„

Un factũ.l.a pᷣtoꝛe dandã vt ſibijpſinõ ↄdicat. Jul.q boc dirit. e.ð pa/
i ens iuriſgẽ.S.i.et ſic repᷣbendit᷑ et coꝛrigit ꝑ mauritianũ qð bic dꝛ.vt in ea
dẽ. l. iutiſgẽ. F. i. in fi.S. vel dicas ꝙ iul.variauerit.qͥ alit᷑ boc dixit.ibi er ali

ter et meliꝰ hic.. KR

pꝓponaſ.q̃ ẽ j.ſo.ibi fu
it.facio vt des.ꝑ̊ enĩ ac
cepi ancillã.et ſeruũ de
di vt manumitteres.at
tñ bic datio ꝓ facto ba
bet q̃ſi ego videar ma⸗
numiſiſſe. itẽ in boc fa /
cio.vt des videt dãda.
pᷣ.ð.vt.C. de trãſacti.l.
cũ mora.ſo.ibi erat.do
vt faciaſ.lʒ ibi pᷣuẽtũ fu
erit ĩ faciẽdo.vñ nihilo
minꝰ? dat pᷣſ.q F. vel dic.
vt ſtati dices.qꝛ ibi ali⸗
q̃d nibi aderat.cui femm̃
fu erat bic nõ.ſᷣ q̃ro q̃re
in pctu facio vt des. nõ
dak actio ᷣ. v. ſicut ĩ ſu⸗
pioꝛibꝰ rſi.ſm aʒzo.ĩmo
dak niſi in caſu.ſ.cũ ra⸗
le ſit facrũ.vt mibi abſit
er tibi nõ abſit. vt. C. ð
dolo. cñ ꝓponas.et ita
intelligit᷑ bic.ał. autem
bñ p̃t dari.p.v.cũ ratõ
diuerſitaus reddi non
poſſit.vt.j.de vᷣ.obł.l.a
ticio. et hoc mõ p̃t intel
ligi ꝙ ẽ. C. de trã. l. cuʒ
mota. vt mõ dixi. ſ bãc
diſtictionẽ re ꝓbat alõ.
et Jo. etyr. argu. C. de
trã ſ.l.actiõe.⁊.j.e.ſolẽt
in fi. ſed in vtraq; eſt ſo.
alij. vt io.reddũt talẽ ra
tionẽ.qꝛ inueniret᷑ ineq̃
litas.nã ille qᷓ darpᷣt re
petere qð dedit.er etiaʒ
agere pᷣ.v.ad infeſſe.at
ille qͥ facit qð factũ eſt.
neq̃t reperere. ne ergo ĩ
equalit᷑ ↄſtituat᷑ actio
recurrit᷑ ad actioneʒ de

dolo.ſ boc nõ valet.q a

idẽ inueniret᷑in do vt fa
ciaſ.nã ibi ẽ inequalitaſ
p̃dicta.ſ ipſi dicuntq;
tũt nõ facile ↄringit vt
pueniat in faciẽdo.⁊ iõ
nõ facile dat ei ↄdictio
Jo. dicir faciũ grauiuſ
datũ. et ideo durius

agit rũpentẽ fidẽ.vt.

de penis in ſeruoꝝ. F. f.
qð nõ placʒ.eſt ergorõ
pꝛima bona.qꝛ veſtiẽti
ↄctũ actio dʒ dari pᷣ.vᷣ.

veſtire aũt dico cũ exeo

ꝙ facio aliq̃d tibi adeſt

faciã.et ideo de dolo. ſed certe ĩmo et vbi eſt ci
uilis. vt in do vt des.videt᷑ ꝙ bic de dolo locũ babeat.vt.C. de dolo. l. cuʒ

nus ſcribit:ſiignoꝛans:in factuʒ
ciuilem. ¶ Qð ſi faciam: ut

desi:et poſtea q; feci:ceſſas dare

nulla erit ciuil actio et ideodedo

lo dabit. Sed ſi facio :ut faciaſ:

hec ſpẽſtractatꝰpł esrecipit.naʒ
ſi pacti ſumꝰ:ut tu a meodebito⸗

re cartagine exigas:egoa tuo ro⸗

me:uelut tu in meo:egoin tuo ſo
lo edificem:⁊ egoedificaui:et tu
ceſſas:in pꝛioꝛe ſpecie mãdatum
quodãmodo intueniſſe uidet᷑:ſi
ne quoexigipecunia alieno nomi
nenõpt.q;uisenĩ ⁊ ĩpẽdia ſequã
turꝰ:tñ mutuũ officiũ pᷣſtamꝰ: et
pꝰmandatũ ex pacto etiã naturã
ſuã excedere.poſſũ en tibi mãda
re:ut ⁊ cuſtodiã mihi pᷣſtes:⁊ nõ
plꝰimpẽdas in exigendo:q; decẽ
et ſi eãdẽ quãtitatẽ impẽderemꝰ:
nulla dubitatõ ẽ. ſi ãt alit᷑ feceriſ
et hic mãdatũ iniueniſſe uideat᷑:
q̃ſi refũdamꝰinuicẽ impẽſas.ne-
qʒ eni dere tua ibi mãdoſʒ hic tu

tiꝰverit et in inſulł fabꝛicandis:⁊ ĩ

Liber

tur eipẽſe. p e AMUDutuũ.qꝙ nõ ĩpedit mãdatũ.ſʒ merces.a,zz.
q Pꝛeſtes. in relocata. et ita locatio imutat naturã ſuã.loquit᷑ enĩ

P ſile vel dic ĩ mãdato loqͥ.vt ex pacto deleui culpa.nõ deleuiſſima
teneat᷑.nã niſi dicat ↄꝛiũ:ſꝑ deleuiſſima reneat᷑ſm nos.ar. C.mã.
l.a ꝓcuratoꝛe.ſq̊ hm alios.q dicũt in mãdato uñ

di. rñ.nullã eẽ uẽditionẽ:ſʒ ciuili
intẽtione incerti agendum eſt.
SItibidecẽ ðdero? Api.
ut ſtichũ manumittas:⁊ ceſ
auerisↄfeſtim agã pᷣſcriptis uer

bis:ut ſoluas quatimea intereſt.
aut ſi nihil inteſt:ↄdicã tibi:ut de

cemreddas. IDem
I dñs fuũ cũ furti arguere⸗

tur qõnis hñde cã extimatuʒ de⸗

diſſet: neqʒ de eo cõꝑtũ fuiſſet:⁊
isnõ redderet᷑:eo noĩe ciuilit agi
poſſe:lʒ aliquo caſu ſᷣuũ retẽturꝰ
eſſet ꝗtraditũ accepiſſet.pᷣt enim
retinere ſuũ ſiue dñs ꝓeo pecuni
am elegiſſet:ſiue in admiſſo depᷣ
hẽſus fuiſſʒ. tũceni datã extima
tionẽ reddi a dño opoꝛtet.ſʒ que
ſitũ eſtqᷓ actiõe pecunia:ſi eã dñs
elegiſſet petipoſſit dixi:tametſiꝰ

qꝙ int᷑ eos ageret᷑:uerbquoq; ſti/
pulationis ↄcluſũ nõ fuiſſet:ſitñ

lex ↄt᷑ctꝰnõ lateret:pᷣſcriptiſ uerb
incerti et hicagipoſſe:necuide-
ri nudũ pactũ intueniſſe:quotiẽs

debitoꝛibꝰexigẽdis pᷣſ criptisuer certa lege dari ꝓbaret. ¶ Zẽ.

bis dari actioneʒ:q̃ actio ſimilis

erit mãdati actiõi quẽadmodũ in
ſuꝑioꝛibꝰcaſibꝰlocationi:⁊ ẽpti⸗
oni. ſi ergohec ſũtubið faciẽdo
ab utroqʒ ↄuenit:⁊ in ꝓpoſita q
ſtione idẽ dici pᷣt:et neceſſario ſe
quit᷑:ut eiꝰfiat ↄdẽnatio:quãtiin

tereſt mea ſuũ habere:quẽ manu

miſran deducẽdũ erit qð libtum
habeo:ſʒhocnõpᷣt extimari ·

Mſulã hoc modo Eratiꝰ

alioqͥn dat᷑ actio de dolo.bec rõ fallit in facio.vt facias.vt ſi de manumit/
tendo ↄuenit.vt manumitteres.vt.j.e.l.in fi.ſed ibi eſtalia rõ.qꝛ faciũ ẽ in
obligatiõe ab alia ꝑre.vñ agit᷑ ad inteſſe.ſj nõne trãſactio eſt facio.vt des
et tñ nõ dat᷑ acno.rth.qꝛ nõ impleuit.vt.S.de ↄdi.indebi.et eleganter. .pe.

Itẽõ.S. deↄdi.ob cau.l.dedi..i
Er des. aliqd in ſpecie. m
ſips bere.pe.l.fi.in fi. n
dicit dandã pᷣ.vᷣ.acti. o

I. vbi dat odictio.

acio. tractat.i.qõnes.ſic exponit᷑.ãꝗ.

Sann ꝙ falſuʒ eſt. qꝛ nõ fuit gratuitũ.vnde.j

Bequãtur.ſic nõ repetẽdo.qꝛ a nullo repetũ/

ut aliã inſulã reficeres:uẽdi

N eã cãm acceptoliberatꝰ

lNit nomẽtitio debitoꝛis de⸗
legaret:et ſi fidẽ ↄtctꝰnon imple
at:incerti actiõe tenebit᷑.itaqʒ iu
dicis officio nõ uetꝰ obligatio re
ſtaurabit᷑:ſed ꝓmiſſa pᷣſtabit᷑:ut
ↄdẽnatio ſequat᷑. i ¶ Abotx.
p Artis tertie uſũfructuʒ ali⸗

gquis uroꝛi legauit:hcredis

bona ab eꝰ creditoꝛibuſ diſtracta
ſũt:⁊ pecuniã:q extimatõe tertie
pluris fiebat:mulier accepit fruẽ

leuẽ culpã venire

planũ eſft.

r ¶ Dubitatio ẽ.

bas eni ego tibi
et tu mibi vide /
ris reſtituere im/

penſas.vñ videt᷑
eſſe mãd atũ.aðdo
8 (FKeceru ſima⸗

ioꝛes ſũptuſ fecit
vnꝰ q; alꝰ.ma/
gis. eſt ſubaudi.
vt hic. ⁊c. qcqᷣd
di cit allegando
dicit. 330.
t ¶ Sʒ. vſq; nũc
dictũ eſt. allegã⸗
do. nũc ſententi⸗
ando.ac.
v Nuti. nec enĩ
actio mãdati da
tur.qꝛ mõdatuʒ
nõ fuit gratuitũ.
x Bilis. nõ tñ
ideo vᷣꝛ bo.ſi.ſed
ideo.qꝛ qᷓ veniũt
in illa de dolo.
culpa lata vel le

uiſſima. vel leui.

et in iſta veniunt
et no. ꝙ in oĩbꝰ
hijs ↄctibꝰ inno
miaris obſeruo.

vt id in ſingulis

veniat. qð venit
in eo cui eſt ſileĩ
culpa.vt.S.ðpo:
l.i. F.ĩ ↄducto.⁊ ĩ
vſuris.vt.j.e. ti⸗
ciꝰ.et vt iuret᷑ ĩli
tẽ foꝛte. vt. S. F.
Gi ergo due

nit. vt det p. .

acdachntel e.
5 ¶Meceſſaria.cũ
s diu erſitatil
reddi nõ pᷣt.vt.j
de v. obli. a ticio
in fi. ⁊ dixi ð boc
S. qd. Lacq.ð ill
a ¶ Nanu miſi.
nõ dicit q;n int/⸗
eſt ilũ manũitti
qꝛ nõ pt ſic inſpi
ci intereſſe.ar. .
3.e. S. ſinautẽ rẽ
do. vel ꝙ in pluſ
mibi expedit.

b Ertimar noͤei i fingi: no ſtloeupletioꝛ q libenu bʒ vt bie

—

et.j. de re.iu.l.nemo..et.j.q bꝰad li. ꝓcla. nõ li.l. ij. in fi. ſed ð. ð. de

acti.emp.idẽq;.in fi.ſo.bic nõ dʒ extimari pl
numiſſionẽ feceri.nõ vt mee.ſed vt tue ſauſfece

ibertũ babeo.cũ ma⸗
ni volũtati potiꝰ ergo

tibi debes imputare qͥ me ad boc faciẽdũ induxiſti.nec mõ idẽ uis
adiplere.at ibi ẽptoꝛ manumiſit ꝓpꝛio arbitrio ſue volũtati ſatiſfa⸗
ciẽdo. vñ ꝙ exeo ſibi ꝓuenit ſecũ copẽſare dʒ ſm aʒ. Itẽ potes ſup
bac.l.diſtinguere de pactis appoſitis in Zctibus innoĩatis.vt ple

anerne⸗
ii
ginanng
dbeönmhno⸗
ninniif
fochfrode
Nckonpe.
(Ariß⸗

(oſecg i

i.
(Licon
ſpaſusfue
Go⸗

((Dintſ

gbe
ohen

iidt
chnt

ſatolund,

Elö
1

Lellekrs
Beoe
Noihe
htbrone.
ſrenise
ſelF.!
ſoentpf
ſeri
A.
( i
kiſeun
Mdegatt

ulſcvarn

.

Mipnit
nliſi
ceſebben

umldti,
uͦſiotin
nge

Nizu.
hetſhin
oe N!
Ulihene,
ſihneite
lgſizi

ien in
iſpen⸗
lnſen

guſk en
leulſim
.Cni
gran
Pinndi
nego tibi
tibiſeide/
imerein/
Ryidef
lſinah⸗
Vaſhi
e
ibuu
ddt
Aleginco
30.
ſ nuͦ
ttalegi/
heſententi
t Necent
mäcetde
le niclen
tgrenuti,

—
ls voͤtß
Abo ſiſcl
Nädeniit
ladedob.
lanyee
na)elleui
ltapenint
nor
Scncinr⸗

ns bſen
Unn inel e

nröfen
auiel iei

ſſocleoi

veſe
Anrni

üdanri

Siee
PtNeie
ſean nite

lenſcnitcl

Düeſtn
iro N ſ)

Aluß

Mnnt
Münutin
iſ
Nrekeſe )
ſſn

lünnl

.l. iiij.
dſis. ſer /
i. argueret

7 ciſſet nec ne az.

i ¶ Luikr. i. p. F.

m ¶ Et ſi l. q; uiſ
n Bkrughao
0 ꝛobaret. vt

nere. vel bic puꝝ

ians
et.
ſcci
en
enöͤtdin
ſehotifi

— — „— — —

Decimuſnonus

5. de ᷣben. emp. l. pacta. in fi. glo

ne di
Mſula vẽdidi.i.dixi me vẽdere. d Incerti.i.p. x. que dak
incertũ. i. ad intereſſe. 4 vi fiat qð ſuenit azo. .
e ¶ Agendũ eſt. vt fiat qð ↄuenit.vt.j.ſi vir.
tibi decẽ dedero.vt ſpeciẽ alioq̃n ſuccederet oſtitutio.et face⸗
ret eũ liberuʒ. vt
C. ſi mã.ita fue.

termiſſa eſt.qo an ab herede mu
lieris pecunia:q;̃ fruẽdi cã data ẽ:

beiat ſi repeti poſſit: et q actiõe: m. infa⸗
ob cãm tñ no ad ctũ actionẽ dari debere Om.

Jaafonen ſri 6 Nia actionũ nõplenꝰnũe/

nõ eſt. vt. ð. de

diobecau. l be. ruseſſet: ideo plerũq; acti-

ones ĩ factũ deſiderãt᷑ ſʒ easiacti⸗

lead i⸗ n ones:que legibuſ ꝓdite ſüt ſilex
k Huũceni.ſ¶ de iuſta: ac neceſſaria ſit:ſupplet pᷣ⸗
bbenlus fulſet. poꝛi eo: qdð legi deeſt: qdð faciti le⸗
l¶ Datã.i.ſi i,s ge acqꝗlia reddẽdo actões ĩ fẽz ac
eſſet ſoluta dño.

comodatas legi acqlie: idq; uti⸗·
litas eiꝰ legisexigit. px Ro.
uir uxoꝛi ſue füdosuendi⸗

Tanaere, derit: ⁊ i uẽditõne cõpᷣhenſũ
. PPaoden eèeſt cõueniſſe ĩter eos: ſi ea nupta
b Incem acto ei eſſe ðᷣſiſſet: ut eos füdos ſiipſe
geuß.. vn at lUellet : eodẽ pcio mulier trãſcri⸗
gaͤner C do beret uiro:ĩ factũ exiſtimo iudici
legem. a. um eẽ reddẽdũ: idqʒ ⁊ ĩ alijs ꝑſo⸗
gen iaſaun mn Nis obſeruãdũ eẽ. Au pia
vt. de oddit. ob Itibi rem uẽdendã certo pᷣ
tonaſei⸗ l hie io dediſſẽ:ut qð plurisuenꝰ-

certũ ꝓmiſit ex/
pꝓmiſſoꝛẽ. ibi ĩ ge

didiſſes:tibi haberes:placet ne⸗
qʒ mãdati:meqʒ ꝓ ſocio eẽ actõ⸗
erat debitũ pꝛi⸗

mi iddeai: gocio geſto.quia ? mãdata gra⸗
no eẽ ium nee Cuita eẽdebẽt.⁊ ſocietas nõ uide
abſurdu bacae⸗ turĩ eo cõtracta: quod te nõ ad-
mcau hatob miſit ſociũ diſtractionis: ſed ſibi
ſereponarin ox Pcii certũ erceperit. I Blia
penmigemg ioß tibi aree mee dominiuʒ de
ligatio bec amiſ ero ea lege:ut ĩſula edifica
Eeuahirh tamihipartesredhas: neq; eptio
boc bie m̃. vt er nemeẽ:qꝛ pᷣcij loco partẽ rei mee
edemnundie Tecipio:neqsmacdatu: ngra
ꝑ bacacti incr· tuitũ:neqʒ ſocietatẽ:qꝛ nemo ſo⸗
n.ßz podino re cietatẽ cõthendo rei ſue dominꝰ
ſtaurabit᷑. vt. z.
deodi.cau.da.ſi Arrondéti vtodenek. 7 edlenaf
Bireteme ſezeurman Freu, anmn deneloctar.

b Stipulato. de reddẽdo finito pſufructtu. i ¶ Zn factuz
actiõe.ĩmo videt᷑ dari incerti.vt.s.de vſufru.ea.re.q vſu oſu.boc ſe
natꝰ..ſi pecunie.q eſt ð.ſo.bic nõ in pecunia.ſj in ſolo fuit relictuſ
vſuſfru. legararia iñ accepit pecuniã pᷣtermiſſa ſtipulanõe.vſi decur
rni ad acti.in fac.vel ciuilit.ibi agit ↄdictiõe incerti ad ipſã caunonẽ
qð eſt incen. nã eſt in facto. bic ad certu.i. ad pecuniã ſʒm aʒo.fini

di cã: ꝑignoꝛãtiã ſtipulatio pꝛe

nem:ſed ĩfactũ:quaſi alieno ne⸗

ſpecialiũ a ptoꝛe introductarũ. vt. . de iunſ. om. iu. ſi qs id. F. ſi dũ aʒ.
Sed et eas. no ſolũ ſupplentractiòes p̃toꝛi.ſy et certe.ll.q ſupplẽt.pſt di
ciiptoꝛie.ar.S.de nox.electio.et.lſi pluriu..i.et.

eſſe deſinit:. ſed ſipueꝝ docendũ
uel pecus paſcẽdũ tibi ðderoſ:ul
pueꝝ nutriẽdũ:ita:ut ſipꝰ certoſ
ãnosuẽiſſet:pᷣciũ ĩter nos cõmu⸗
nicarei abhoꝛrere hoc abarea eo
qð hic'dominꝰ eẽnõ deſinit:qui
pꝛiꝰ fuit. cõpetit ergo ꝓ ſocio ac
tio. Sed ſi foꝛte pueꝝ dñi tui fe⸗
cero:idẽ ſe quod ĩ arena dicturũ
q; dñium deſinit ad pꝛimuʒ dñm
ꝑtinere ꝗd ergoẽ:in factũ putat
actionẽ Jul.dãdã:id ẽ pᷣſcriptiſ
uerb. ergoſſi ꝗs aree dñiuʒ nõtrã⸗
ſtulit ſʒ paſſus ſit te ſic edificare
ut cõicaretuel ipſa uel pᷣciũeius:
erit ſocietas. IJdẽqʒ⁊ ſi ꝑtisaree
dominiũ inſtulit:ptiſ nõ:⁊ eadẽ
lege edificare paſſus ſit. il Dezʒ

N fuãdarũ merciũ ſuaꝝ
cãalienã mercẽ in mare pie

cerit: nulla tenet᷑ actione.ſed ſiſi
ne cã id feciſſet:in factũſi dolo:
de dolotenet. ſed et ſi fuũ ꝗsalie
nũ ſpoliauerit:iſq; frigoꝛe moꝛ
tuꝰſit:de ueſtimẽtiſ qdẽ furti agi

poterit:de ſuouero in factũ agẽ

dũ criali pena aduerſus eũ fuata
Sedet ſi calicẽ argenteũ ꝗs alie⸗
nũ in ꝓfũdũ abiecerit dãni dandi
cã:nõlucri faciendi.põpo.li.xvj.
ad Sabinũ ſcribit:neqʒ furtine⸗
qʒ dãni iniurie actionẽ eẽ:in fẽm
tñ eſſeagẽdũ.Si glanſ ex arboꝛe

tua in meũ fundũ cadet eãqʒ ego

immiſſo pecoꝛe depaſcaʒ Ariſto
ſcribit nõ ſibi occurrere legitimã
actõnẽ:q̃ exꝑiri poſſit.nã neqʒex
lege duodecim tabularum de pa
ſtu pecoꝛiſ:quia non in tuo paſci

tenet im̃ ad collationẽ. i Mulla tenet᷑ ſ. directa vel de ſtricto iure ſz de
eqͥrare tenet᷑ ſi fecit ſine cã vel dolo vt ſubijcit.ſi ergo cũ cã.nõ tenet᷑ vt bic
G5. Z. ad.l. ro. de iac. l.ij. ſo. ꝙ hic dicit noͤ tenet veru eſt il
cte ſũt. vt bic. tenet ñ mgr̃o vtibi vel bicnõ ꝓiecit dñs.vel nauta ſʒ aliꝰ ibi
aũt dñs.vel biccã ſui.ibi cq cõis vitãdi piculi.⁊ iõ agit᷑ exilla.l. rodia ad ex
timationẽ. yel vt ibi fecit c ſuaꝝn merciũ.⁊ iõ in factũ gen.
k Wnfa ctũ. nõ acqͥ.ſubiidiaria. qꝛ nõ fuit in culpa.
eni cq ſuaru merciũ.et ideo in factũ generali tenet dño merciuz ꝓiecta

to yſufruc. vel bic accipit legataria pecuniã a creditoꝛibꝰ. et iõ agitin factuʒ
. Eia actionũ.ſcil, /vt.S.ad exhi.iulia..ũſi nbi.ibi ab berede ⁊c.ac.
N

a (Abboꝛrere.i diffene

e (Akip̃a. ſbalrernati⸗

f (Aree. tot. aʒo.

De pꝛeſcr ip.yer.

j.ad.l.fal.l.i.G.ad eoſ.aʒ.
m Actiões. nõ ples
ſũt actões in factũ accõ
modate legi acqͥl. ↄuer,/
tas ergo plurale in ſin /
gulare. boc eſt. actiones
in actionem. L
n ¶ Accõmodatas. vt ⁊?
ʒ.ad.l.acqͥ.ſi ſeruũ me
nʒ.in fi.et no.bic ꝙ vbi
deficit lex. alij ſupplent
ſic. . de teſti. l. qſitũ ſcio
o Aqlie. vt. j. ad. l.aqᷓ.
C. fi. ad.
vir. vellet. ſ. vir.
SPꝛecio.ſ.reddi
q ¶ Aãſcnberet. i p eo⸗
dẽ pcio ei reſtitueret.
r eruãdum ẽ.vt
C. de pac. inter emp. et
vẽ.l. ij. et fa.S.e.l.inſu/⸗
lã.et dic trãſcriberer.id

Eꝓ eodẽp̃cio reſtituerz
nibi rẽ.neq; mã/⸗
ati. vt et. S. man.
ſiremunerãdi.ꝭ.ſi apð

t ¶ Pꝛo ſocio. ſi nõ fuit
animꝰ ſocietatis ineun/
de. vt.ð. ꝓ ſocio ſi mar

aritam
Inbi aree. emptio
ẽ. imo videt᷑ ẽptõ

pvt. S. de ac. em. l. tenek.
H. ij ſo. ibi fuit vendita
ꝓ pcio.ſʒ hbic tm̃ ad boc
data. vt ꝑtẽ edificij refi ⸗
cerer.
x¶ Deſinit. in totũ ĩ ꝑtẽ
auüt deſinere pt. vt. Z. ꝓ
ſocio.l.i.FG.in ſocietate.
bic aũt deſijt dſs eſſe ĩ
ſolidum tradẽdo.acc.
x Dedero.i.rdidero.
5Koicarẽt. idẽ de fru⸗/
ctibꝰ.vt.C. de pact.l. ſi
paſcẽéda.

bAOõ bic. i. in boc cãu
qu primeb oſuimꝰ
