lemir
iunſtuti
((nis
ereſtegze,
S
(Nälei
uniugne
aeni/
mſli nele

Mrli el

hedheti

B Reſnnt.

uſt,

—
— = e-e-eeʒ—
E E
S — =—=—
=☛Z =
=☛ ,=—
=☛

= = = = S=
=
. = =
=☛
E

— — =
== = = — E

— —
—

manetcd
Gnesſ
cſindie

RNS

lſcerit⸗
Gbalin
gspiſ
eCi,
iigli⸗
baf⸗

— S
= = S

Se

itefieſ
atliaſꝓ

nbentſe⸗
epunig

ereptieſlin
Deſisni
Cpegarün

huſone g

üsgice

hen prlpr

ſel Nean
Onadictd
icbgrepcen
tſypusſcla
cumn

dalo gien

ign
Nededleg
bi
an cl,
ſdeduohe .
s5hnihn
leng fſcgge
vpbicͤlzn
dtinpen
etbeel
funtctl i
degi r
Ciizim
kin
dtn
adetgih
Dinidnge
iinin
Pkimiſean
fehnte
ckintereſäfte

bebaboe⸗
entſehnn
lteritoſyn
pemefn
Agöͦs

tſinnond
eliitſiif
Clüne

ſtinhnl⸗

veniGH
nefnt

enutiü

.

.
.

narrr

eſiacbait P

iein e
aing

in quo cau muli
ere ſubducta titi
us iſolidũ tenet.
yvt. j. de fid eiuſ.ſi
titiꝰ. ſ boc caſu
ĩtotũ ſubduat᷑.ĩ
ſupioꝛi vero pꝛo
re. ⁊ ſic nõ eſt ꝑ
om̃ia idẽ.vel dic
idẽ ꝑ oĩia.nam ⁊

bic ⁊ ibi ĩ totũ qᷓ

tenꝰ iterceſſit exi
mit. ſ hic i toruz

ltrerceſſit. ibi ĩ ptẽ
18 Atoꝛ. dene /
et. . titiꝰ

Mhegaui.l. ego
8 en Hyis:
ꝙ male. vt. C. e.
ſi mater. F. i. jeſt
. ſol. vt dixi. ᷓ.
c.l. ᷓuis. F. i.
¶Nir.i.nullo mõ
aliter accipit. vix

3. de indic. vix.
mEundẽ. aliũ

l.ß nec ꝓ ſe. vt. ſ.
de fideiuſ. beres

niunus.

n¶ Eundẽ. titiũ.

Pꝛo eo titio.
0· ¶lHec diſſimi/
lez qõnẽ. ſ. ait af
fricanꝰ. q̃ qͥdem

q̃ſtio talis ẽ. cu,ʒ

quidam.⁊c.

p Cegitimul. i.

fiduciarius.
Uellet. maioꝛ

frater ſp ſubaudi
q ¶ Defuncti. ſcʒ

nouerce ſue. aʒo.
Abi.i.ĩ q̃ qõe.
1 ¶ Sier ca.i.ali
qua puta ꝓpter

patrẽ.qͥ c emã/⸗

cipaſſet cũ male
geſſit tutelã. vel

dic. qꝛ ab heredi

tate abſtinuit.
accurſius.

8 (Un ppoſita

ſpecie. ſc pꝛima
buius.l.locꝰ. qꝛ

——

ꝓ raia fideiuſſiſſe videtur. vt idẽ ſitĩ mioꝛi ſte quo ad mioꝛri ma
maioꝛe quo ad maioꝛẽ. ⁊ nota ꝙ aʒo accedit opinioni dñi Har.
Dẽ eſt. duo rei. doracro. veſoen ſer cerije⸗ fideiuſ. ſi ti
us. 1.l. vꝛnius. g Yaẽ eſt. qꝛ ſicut. S. babuit in dimidia.

ia bic in totum. ⁊ ſic eſt idem. ſed non per omnia idem.

eoꝝ ſeruari poſſet:ipᷣa pᷣſtaret.p
pe eſt ut ſit iterceſſio. Cũheres
titiũ ðᷣbitoꝛẽ:⁊ ꝓ eo mulier ĩterce⸗
dereuellet:nectu mulieris nomẽ

ꝓpterſenatuſcõ.ſequereris:peti

ita me mulier mutuã pecuniã ſol
tura tibi:⁊ ſtipulãti mihi ꝓmilſit:

ignoꝛãtiiquã rẽ mutuaret atqʒita

numerare metibiiuſſit:deĩdeego
qꝛ ad manũ nũmosnõ hẽbã:ſtipu

Seieinh

lãti tibi ꝓmiſi.qſitũ eſt:ſi eã pecu

niãa muliere petã:an exceptio ſe/

natuſcõ.ei ꝓſit.m̃.uidẽdũ neñ ſi⸗

nerõe dicateiꝰloco:q ꝓmuliere fi
deiuſſerit hẽri me debere.ut quẽ⸗
admodum illi:q;uis ignoꝛauerit

mulierẽ itercedere:exceptõ aduer

ſuscreditoꝛẽ dat᷑:neĩ mulierẽ mã

datiactio ↄpetat:ita mihiquoqʒ
aduerſusteutilis exceptio detur:

mihiq; iml ierẽactio dneget᷑.quo
niã hec obligatio piculo mulieris
futura ſit:⁊ hec paulo expeditius

dicẽda ſunt:ſipꝛiuſq; ego tibipe

cuniã ſolueriʒ:cõpeteriʒ eã ĩterceſ

ſiſſe:Ceteꝝ ſi añ ſolueriʒ nidẽdũ

utꝝ ne nihilominꝰ mulieri ꝗdẽex⸗

ceptio aduerſusme dari ðbeat: ⁊

egotibi ↄdicere pecuniã poſſim:
an nero ꝑide hñduʒ ſit:ac ſi in ini
tio ego pecũiã mulieni credidiſſeʒ
ac rurſus tu mihi in creditũ iſſes:
qð qdẽ magis dicẽdũ exiſtimaui
nt ſic ſenatuſcõ.locꝰñ ſit:ſicuti ⁊
cũdebitoꝛẽ ſuũmulier ðlegauit:
interceſſioni locꝰñ ſit:quẽ poſtea

no eſtopus. t ¶¶ Pꝛo bis. ſ. debitoꝛibus. v Sʒ tutoꝛis. ſup
ple. fecit ea mẽte. vt beres tutoꝛis ⁊c.ſic.j.de keep.reliudi.ſi cũ arg.

in pꝛin.

Aaeden ntumn. y¶ Deniq;. nõ min ſi ceſſet
vell. boccau qñ ↄuenit᷑ ab berede ꝓpter pupillũ ⁊ creditoꝛes.qꝛ ꝓ⸗
pier ſuã obligatõeʒ pᷣſtat.nã ⁊ in boc cãu cũ emit hereditarẽ ceſſat.vyv
piũge ſupꝑioꝛi caſui.S. in ꝓpoſita.⁊c. 3ʒ ¶ Mõ ſit.ſ eẽt opꝰ.nã vo

lebat ab ẽptõe diſcedere.q qi emẽdo fideiuſſerit ꝓ bereditate.

a ¶¶ ꝛope ẽ.nã nõ põt did iterceſſio ꝓpꝛie.qꝛ fecit nõ tã illis ſubue⸗/
mẽdo ꝙ iſt ↄſulẽdo ſjm M. vł dic ꝓpe ẽ.rõnabile ẽ.ſic accipit.j.ð
ſolu. ſtichũ. J. pe. b ¶ Cu beres.aliã ponit qõnẽ ñ minꝰdiligerer
Aellet. aio nouãdi. d A me. ꝗrta pſona.ſempꝛonio puta.
equeris.i.nõ accepiſti eã. 66N

gnoꝛãti.idẽ ſi ſciti.vt.C. e.

Ad ſena.ðſul.vellei.

ſi fenebꝛis.ſʒ ſine ſerupulo uoluit ꝓcedere. g ¶ AWMulier. . itercedente

K ¶ Ita mihi.qui vere fideiuſſoꝛ non ſum.

b Atquẽadmodũ.ſ.ſideiubẽti ꝓ muliere.vt.S.e.ſi mlier.õ.ſenatuſcõ.j.fi.
i¶Pꝛo muliere. que etiam ipᷣa ꝓ alio interceſſerat. 5 j„

l¶ Paulo.i.paꝝ bñdũ.b oc ẽ vnũ ar. affricani cui iuli. nõ Riñ. ſed tu rñdes.

nõ recte ↄparitait:qñ ðᷣlegatõeð⸗
bitoꝛiſ facta mulier nõobliget᷑.at
in ꝓpoſito alienã obligatõʒ in ſe
tranſtulerit ꝙ certeſenatus fieri
noluitt. i IDem.
JIꝓuno reoſiterceſſerit mu
lier:aduerſusutrũq; reſtitui
tur creditoꝛi actio c¶ lſuſ
ꝓ aliquo mulieriterceſſe⸗

uerſaret᷑ exceptõ ſenatuſcõ.locuʒ
nõ hʒ.qꝛ nõ fit pauꝑioꝛ. Item ſi
qd liberaliter fecent:ueluti ne iu⸗
dicatꝰ pater eiꝰ ꝓpter ſolutioneʒ
uexaret᷑:nõ erit tuta ſenatuſcõſu.
oneribus enim earum ſenatꝰſuc9⸗
curritꝰ. P). Aulus
Imulieri ðderiʒ pecũiã:ut
eã creditoꝛi meo ſoluat ul ex

pterea qꝛ mãdati actõe obligataĩ
rẽ ſuã uiðꝛobligari. i I Zẽ.
mulier ĩ iureĩterrogata re⸗
ſpõ.ſe heredeʒ eẽ:ſi ſciẽsſe
edẽñ eẽ:rñ.mĩme interceſſiſſe

uideri.qꝛ decepit.ꝙ ſi extiauerit

ſeeẽ heredẽ:⁊ eonoĩe ðᷣceptarñð
rit ĩ ea actõeʒ ꝗdẽ dari pleriq; exi
ſtimauerũt:ſʒ exceptõe ſenatuſcõ
ſul.adiuuari. i

legata ꝓeocui delegata eſt

pꝓmiſit:nõutet᷑ exceptõe.Sed ſi
pecuniã ꝓmiſit ne ðleget᷑ iterceſ
ſiſſe uidet᷑. Si ſenatuſconſul.bũñ

yt. ſ. e. ſi mulier inter.
eob (In eam. tanqiᷓ in heredem.
Ebitrix. non vtetur. vt. C. e. l. ij.

Ait : ſzi rẽeiꝰ qdð acceptuʒ eſt

omittat:ſieãexpꝛomiſerit.locũ
ſieẽ ſenatuſcõ. Papi.ſcribit. p⸗

eo obligata: c ¶ Oneribus fideiuſſoꝛis. d
t. ſ. e.l ſi ego. in fi. ⁊.j.e.bõa fide. .fi.⁊.l.fi.i.
mlieri.ĩ rẽ ſuã ꝓpt᷑ pecũiã q ad eã ꝑuẽit.ſic. S.l.ꝓx.i.Rñ..l.ſi młie
mulier.mime.imo hoc cãu magiſq ĩ alio ĩtercede/ B
le vr. ſy ñ vf itercedere.vt iuuef.qꝛ decipit.vt ſubijcit.vt.j.e.ſi decipiẽdi
ecepta. bãc eãdẽ diffinitõz adhibẽdã credo.cũ rdi ſeruũ alienũ eẽ ſuũ

ꝑut ſolues eiꝰ diciũ.

m Eriſtimaui.ſ. ego af

fricanuns.
¶ Mon ſit. boc nec ſupe
rioꝛicaſu.
n ¶ Bicut. boc eſt aliud
ar. affri. cui iuli. rñidet.
0 ¶ Wulier. nõ eriſtens

ipa obligata. vt. S. e. qᷓ

uis. 5eplane.
uẽ. ſ. caſum.
põparari.ait.ſ.iul.
de quo fuit bĩta mentio
ʒ.e.l.ij. Rñ.ſed mal di
cit.⁊ oĩla vᷣba ſequentia
ſunt iuli. ⁊ ſic ꝙ diẽ ĩ fi.
ꝙ cene ⁊c.male dicit.⁊
ſic ſtamꝰĩ rrſione.quaʒ
modo fecit affricanꝰ.vlł
diſtigue an creditoꝛ fuit
bic machiabt.⁊ tũc tenʒ
qð bic dicit iuli.an nõ.
et tũc tʒ dictũ affricãi. vt
arg. j. e.l. fi. F. a ipe.ſed
zm boc ꝙ dicis babere
locũ velleiañ.ſi creditoꝛ
machĩat ẽ:q̃liter rſde/

bis illi. arg. qð fuit tale

vt piĩde dẽat bẽri ĩ qõe
ꝓpoſita.ac ſi pecũiã nu
meraſſet mulien:⁊ ipſa
tibi:⁊ tu mibi. Rñðo.⁊
boc caſu ſubijcit ꝓ alio
ſi ad macbinatõem cre⸗
ditoꝛis fiat.qð ꝓbo.qꝛ
ego ſubijci obligatõem
ꝓ ea.vñ ẽt ipᷣa onꝰbui
obligatõis ſuſtiet.vt.ſ.
e.ſi decipiẽdi.iĩ.g.fi.er⸗
go ⁊ ipᷣa ſubijſſe videt᷑.
ſtulir er pꝰ facto
AQuando.ꝓ qꝛ.

r Noluenit.⁊ ſic hec mu
ier bʒ vell. ſm iuk.
vno reo de du
ob. meweſent ſo

em
L Ebitrix młier a creditoꝛe ð

aio nouãdi. vt ſicvterq;
liberef. als q̃re reſtitue/

it. S. e. q;uis.
quanqᷓ;.
pꝓ aliquo ĩterceſ/⸗
erit ꝓ ꝓcuratoꝛe ſuo.

ai Paupioꝛ.ſic.j.l. ꝓx.⁊
etd ii . aliaſ
tẽ ſi qͥd liberalit᷑.foꝛ
te ſiue vſuris credẽdo.ł
dic ſoluii ꝓ ꝑte cũ ñi eẽt
uccutfr. o donãti
ac.

*

ri ſoluero.ac.

k ¶ Onterceſſiſſe. meliꝰdixiſſet öctũ.ſᷣ boc iõ.qꝛ cũ creditoꝛ bẽat pciũ inter/

ceſſionis:ipᷣ am interceſſionẽ recepiſſe videtur.vñ obſtat ei exceptio.
l¶ Gi ſeuatus /ſe ſi ꝓmiſit creditoꝛi.nereciperet interceſſionem.

Ert nõ erpectand om. i. q uod ſoluat mulier ? repetatÄ,ee.
ellnener 13 ſudi.officiũ vt dicũt.nõ pꝑ legẽ.⁊ d boc bñ̃ ſeᷓ
tur pꝰteſtitutõem. ⁊ ꝙ dicit quis ⁊c. exponũt impeirato.ſ.bñficio reſtiruti
onis. tu dic ꝙ reſtitutio fit ꝑ legẽ ipᷣo iure pꝛie actois ad reſiduũ tꝑus nõ to
tiuſ. videret᷑ noua reſtituta deberet babere tqiũ ipus tũ ab iniuo bůe

rit ꝓ pꝛia.itẽ ⁊ alia rõe
videbatur eã ꝑpetuam
qꝛ fit a lege reſtitutio.vt
ĩſtitu. de ppe.ac.ĩ pꝛic:
i th eſt Z. v tbic. ⁊.S.de
c ¶ Auãuis.qꝛ dixit pꝰ
reſtitutõeʒ; videbarur eẽ
interuallũ.⁊ ad boc ad
uerſatur q;uis.
d Cõpenierat. actio pᷣ
ſtina.ſ.reſtituta ꝑ legeʒ

vt dixi.
Bon beno⸗
ria.ſ. qð iuſſu.

fZenebitur. vt. S. qð
g Fideiuſſerit. qð põt
facere dñs ꝓ ſeruo.vt ĩ
ſti. de fideiuſ. F. i.

be vecenit. xt ſi ſeruꝰac

cepit mutuã pecũis ad
ↄuertẽdũ ĩ facta dñe.vt
qꝛvolebat de ea reficere
domũ dñe. vel quid ali
ud ſimile facere.⁊ tũc ſi
dſia ſe obligauit ꝓ ſer⸗
uo fid eiubẽdo ꝓ eo bñᷣ

ficiũ ĩteruenerit:utꝝ ſtaticũmlier
iterceſſerit:actõĩpꝛioꝛẽ ðbitoꝛẽ cõ

petit:an ſi mulier ſolutũ condicat

puto ſtatiʒ ⁊ nõ expectãdã ſoluti
onẽ.Si ꝓeo ꝗ tꝑali actõe tenetur
mulier iterceſſerit:tpalis actiore⸗
ſtitueret: ſictñ ut ex pᷣcedẽti cau⸗
ſaↄtiua tꝑanũerẽt᷑ pꝰ reſtitutõeʒ
quis ſtatim atq; ĩterceſſerit muli
er: competierat. I Ode.
Idña ſeruo ſuo crediiuſſe⸗
nt actõe honoꝛaria tenebit
ſi ꝓeofideiuſſerit exceptõe ſe
natuſcõ.uelł.iudicio conuẽta ad

uerſus creditoꝛeʒ tueri ſe poterit:

niſi ꝓſuonegotiohac fecerit.

mulier iterce/ IMpia.
Eti aĩio ſeruũ alienũ ſuũ eſſe

tenet ſic ⁊ als ſi fideiu· rñderit:qi terceſſerit:auxilio ſẽa⸗

bẽdo faciat factũ ſuum
bñ teneret. vt. Z. e. l. ali⸗
quando. ac.·
Jinulier. vtet. bic
iſtingue. vt. S. eo.

K (Unterceſſiſſe. qꝛ quo
dds dicit vã. vt. j. ð a

Aul.ſi poſtulauerit .5

60 7 .
ihngg ſið.ſ. creditoꝛ
m Beſta ſunt. inſimul
I cõeʒ rẽ foꝛte ĩpẽdẽdo.
vt. S. F. e. vir vxoꝛ. S. fi.
et facit. S. e. led ſi ego.
a ¶ Cuũ ſerui ſequũt.acci
piẽdo eã ĩ fideiutricem.
ver ſeruũ fieri.qð eẽ
c ¶ Queſnũ. qð pt eẽ. vt
C. de acquir. pol.l.fi.
do 3 xoꝛ.creditoꝛi ei.ſ.
mulieris.
e Beſir ſic F. eſi mu /
lieri ded erim.

OHia debere pꝛicipa
litervtꝑ boc mulier
ggs de ſuo ſoluit repetat

vl ꝑ actõeʒ mã.vel neg.
gel.⁊ ſic tatominꝰ alijs
creditoꝛibꝰ ſoluet᷑ vel re
petatur ab eo ↄdnõe ſif
cq ab eo.ſ.cui ẽ ſolutum

8 (Inrerceſſt iſſe. qꝛ bocve

n fide pſonaʒ mulieris

tuſcõ. utet .plãe ſi pbõa ſið ſibi
ſeruiente rũderit:nuidet᷑ interceſ
ſiſſe. pinia.

nↄtrahẽdo ſecutꝰ:ob ea qᷓ

iteruiꝝ ⁊ uxoꝛẽ excepta pecũia ge

ſta ſuntꝰ:exceptõe ſenatuſcõ.nõ
ſubmouebit¶ Cũ ſeruiad nego
tiatõeʒ pᷣpoſiti cũ alio ↄtrahẽte ꝑ
ſonã mulieris:ut idoneo ſequũt
exceptõ ſenatuſcõ.dñm ſũmouet
nec uidet᷑ ðterioꝛ cã dñi ꝑ ſeruum
fienb:ſʒ nihil eẽ dño queſitũ: non
magiſqʒ litigioſuʒ pᷣdiũ ſeruꝰ aut
liberhoieʒ emerit.¶ Nxoꝛ debi

tricẽ ſuã uiro ðlegauit: ut uir cre
ditoꝛi eiꝰpecuniã ſolueret:⁊ ſi fi

dẽſuã ꝓea quã ðlegauit apð uiꝝ
obligauerit:locũ exceptõ ſenatuſ
cõ.nõhẽbit.qꝛ mulier ſuũ negoti
um geſſit.·

nõ piudicare veritati. ⁊ ſic nota ꝙ falſa verba teſtãns nõ:pudicãt verirati

d ſilleia. ſi q́s ĩ graui. . i..S.ð pig.ac. gaius.⁊. C. ð iur.õli. cũ aliqᷣſ

bKidu: dotale. i (Còductõem. ↄdurerat mant' a ſẽpꝛonio aliquã
rem ꝓ cui peſione pᷣſtãda obligaut maritꝰfundum vrxoꝛis ſue.
leREꝛo mar ito ſuo,i.penſionem quam debebatmantus.

ZLiber

ſ“Ceuola

tbis ſuis teſtatoꝛ ĩnuit.ſʒ falſum erat.⁊ iõ ſubijcit

—
Obligata ſit. ſ. Numerio. accurſius.

in ¶ Intercedere.i.hãc pecumiã in cãʒ mari

ti accipere. ſj videt ẽt ſiſeid

uit creduoꝛ ſibi nõ noceat. vt. C. e. ſi fenebꝛis.⁊.l.ſi aduerſarꝰ. q̃ ſũt
dtra. ſo. bic iam erat res eiꝰ obligata. ibi nõ. vel bic eo aĩo accepit vt
olueret in cõm maniti.ibi nõ.ſed mutauit poſtea voluntatẽ ſim l.

D —

Dnchiaeme mutuã
D ecũiã accepit ſub fideiuſſo
re marito:eãq; ſoluit uẽditoꝛi.pꝰ
ea maritꝰdecedẽs nõ ſoluendo in

fraudẽ creditoꝛis cauit teſttamẽto

ſe eã pecũiã uniuerſaʒ debere.q⸗
nian interceſſiſſesmuliervidetur.
rñ.ſʒm ea que pponerẽt᷑nõinter
ceſſiſſe fundũvuxoꝛis ſiue maritꝰ
obligauit ſempꝛonio ob ↄditõeʒ

moxmliera Numerioſua fið mu
tuã pecũiaʒ accepit ſub obligatio

neeiuſdẽ fundi:⁊ ſoluit ſtati ſem
pꝛonio ꝓmanito ſuo queſitũ eſt:
an aduerſus ſenatuſcõ.obligata

cedereꝰ:foꝛe ſenatuſcon.de quo

queritur locum. ulꝰ.

qMidã uoluit heredibꝰlucii
ticij mutuã pecũiã dare:⁊ cũ
eis ↄtrahere:ſʒquoniã facultateſ

eoꝝ ſuſpectas hẽbat:magis uolu
it uxoꝛi teſtatoꝛis dare pecuniã: ⸗
ab ea pignꝰacciꝑe:mulier eãdem
pecũiã ðᷣdit heredibꝰ:⁊ ab his pi

gnꝰ accepit. quero an iterceſſiſſe
uideat᷑:⁊ an pignoꝛa que ipᷣa acce

pit teneant᷑ creditoꝛi. Rau.rñ. ſi
creditoꝛ cũ ↄtrahere uellet cũ he/
heredibus luci ticii: euitatis his
magis mulierẽ reã elegit:a ĩipſiꝰ
ꝑſona ſenatuſcõ.qðð ĩterceſſõi⸗
bus factũ eſt locũeẽ:⁊ pignoꝛa ab
ea data nõ teneri:easaũt resquaſ
mulier ab his ꝓ quibꝰ itercedbat
pignoꝛi accepit cred toꝛimulieriſ
obligatasnõ eẽ:ſed non ſine rati⸗

onepᷣtoꝛẽ factuꝝ:ſi nõtantumin

pſonaʒ ſubducta muliereĩ pꝛinci
pales debitoꝛes dederit actõem:

? Adiuuatur. ſi creditoꝛ ſciuit alioquin non adiuuatur. vt. g. e. ſi f
eiuſſoꝛes. ⁊.j. e.l.fi. S. antepe. ⁊ facit ʒ.e.ſi mulier.ðᷣ ſenatuſcõ.jO.

„ . . . O0
ſit.rñ.ſi Numeriꝰſciſſet eaʒ iter

yl refert bicſe ad

illã iĩterceſſioneʒ
quã fecit patien
dũ maritũ rẽ ſuã
obligari ſempꝛo
nio.q eſt q̃t inter
ceſſio. vt. L. e. ſi

ſine.ibi ad mutu

um factũ mulieri

vel bic fuit frauſ

facta ſenatuſcõ.

qꝛ cũ fideiuſſerat

ꝓ marito mallu

it creditoꝛ mulie
n dare pecũiã. vt

5. eo. ᷓuis. .. ſi
cũ eẽʒ.⁊.j.l. ꝓxi.
accurſius.

n (Senatuſcon

ſul. velleia. ac.
Didã. Sdit

Wactõem. ſ. re

ſtitutoꝛiaʒ. vt. ẽ.

e. qᷓ;uis. S. ſi cu,ʒ

eſſem. ⁊ ſic nota

bãc legẽ ꝙ bec
Puanotta dat ſcc

ẽti creditoꝛi.ſʒ ſi
dolu pmitteri vt

3.j.de fideiuſ.ſii

titius.S.fi.ac.

mie eau rex.·

q Gauß'rh. ſʒ

generaliter. ⁊ ſic

fit bic. F. vel ſine
9. ⁊ dic. ſ. genera

boc collige ꝙ cre
ditoꝛ putabateã
teneri.als nõ vi
deret᷑ deceptus.

vt.j. de regu iur.
l.nemo frau. ⁊. ſ.

de ac. ẽp.l.i.in f.
et eſt exẽpiüũ.ð.l.
ſi mulier in iure.
et. .l. fi. F. an pe.

tHon excludit
vt. S. e. l. i. F. ver
ba. .l. ſi mulier
in iure. vt. C.e. l.
ſi ſine. F. fl. T. l.fe

minis.

3 v Prochfardt.

3 mulieris.

fi.⁊.l. tutoꝛ.in fi.alias non adiuuetur.ſ.ꝓcuraroꝛ ꝑ velleia.

x¶Acno. intercedit non intercederetur.
BA mulier. repetere ab eo cui ſoluit.

Pae tonn eum pꝛo quo fideiuſſerat.

duſt ſeveſtevirili
[VIn doluͤ. i. ꝓ/
pter dolum. ex

((Enclr
cWdi ron
Unen.
(emiii
titicgns.
1 inmn.
AUmnunſcte

(Wſn,

ſet
liciscon
hnspoe
lzftſ dere
ulinbe,

(( Nr

Lſſig
Aſelriſten,
Pes ſ⸗
lme
ralu
inriene
nzdt
laetze

W

ihhebee
ſtiefii
Ahoſenir
liinit

Mirei
tiinne⸗
blittte
Egrſcſsi
tchenn
Sußſctin

„†.

Wan tem mulieri ſibi
lrepaiift
eo. cha 4
ſeiſin

n

paleinge.
Ci da
cenſee

nmigni.
us dacd
ſen,:ſtn
biͤrlgedd
ſſübtadetf
atdihi
olittiddet
ſdeftina i

tius Ki

glee

l
enendlun ſf

biſſeie

l.

e
1dllO
D
ecgliehnn
D
nenastif
eretdeenn
ſdentin .
ſenofan .

enthhlit 4
tayiil

dlercir

(Finln

Adem

b Cauere. foꝛte
non poterit pꝛo /
bari mulierẽ ſol /
uiſſe.

8* in pꝛocura⸗
toꝛe qui excepno
nem in ſua perſo
n bz. vt. 1 nul
idem penu
ti. ⁊ ſe⸗ de fide⸗
iuſ.ſeruus inſcio
et.l. ſe. ⁊.l. ſiſer /

uuſ alij. S. de mi

no. ſi iudex.
mulier

delatam.

e ¶ Alicuiuſ. moꝛ

f¶ At es. alienũ
lxeſt. id ẽ nul

Snad ſic. S. e.
tutoꝛ. in pꝛin.

b Id conceptũ
ſit. vt adeat mu⸗

lier. L
iEulier. vt.ẽ

de mino.l. ſi apè

K ¶Bi muliere.

etiam. q.di. non

ſolum rem.
¶ Aberos.i. ta/
dngenar.
m Exumetur.
damnum ſcilicet
accurſius.
n ¶Sed ſicredi/
ng wenoefs con
ditionis.nota re
gulaz. vt. . dere

gu. iur.l.in bis.

F. non debeo.
C.e.ſi ſaes. 7.
de rei vẽ. redem /
dbreye 1.
tẽſi mulier
ernus
eferret. i. acce
ferret. vel die
i.opẽſaret.ac.
z replicabit.
imo vf ſi repli
cet. vt. C. e. l. ſẽa
l.qi fi.q̃ ẽ ö̊.ſᷣ ibi
nec maritꝰ emit:
nec aliüũ ĩterpoſu
it. ſed mulier ipa
eptoꝛẽ iuẽit. Itẽ
5.. e. l. Gᷓuis. F
lterdũ.⁊..plãe
ſz ibi voluit dele
gare. biciĩtercede

re.qjre ſec ſi Side

q Facra ſit. ſub

recte excipereſ tu

ẽptoꝛ.ſ quia eſt
facta õ ſeatuſcõ.
vellei. non recte
excipis.
r Quo. pꝛo yt.

ſʒetiam in res quemulieri obliga

te ſunt. Pau. reſpon. iea que in

ecach fraudem ſenatuſconſul.quod de
udienda

interceſſionibꝰ feminarum factũ

eſt: excogitata ꝓbaripoſſi unt: ra⸗

ta ihabeninon opoꝛter.
i I Dem
decipiendi animo!: uel cũ
ciret ſe non teneri: mulier ꝓ
aliquointerceſſerit: exceptio ei ſe
natuſconſul.non datur. actioneʒ
enim que in dolum mulienis com
petit:ampliſſimusoꝛdonõ exclu⸗
gine Procmn rorſiman atomu
lieris pꝛo alio ĩterceſſerit:excepti
one ſenatuſconſul.uelleiani adiu
uatur necals actio intercidit:.
i IBem.
mulier quod ex rinterceſſi⸗
ſoluit noluit repetere ſed

mandati agere.⁊ cauerevuelit de

indemnitatereo audienda eſt.
pC MOmponius.
mulier hereditatem alicu
ius adeat:utes alienumeiꝰ
ſuſcipiat: uix eſtæut ſuccurri ei de-
beat:niſi fraude creditoꝛum id cõ

ceptum ſit: nec eniʒ loco minoꝛis

xxv.an.circunſcripti peromiaha
benda eſt mulier. Si mulierrem
aſepignoꝛi datam per interceſſio

nem recipere uelit:fructus etiam

liberos recipiet: ſires ðterioꝛ fa
cta fuerit:eo nomine magis eſt ut
extimerurꝰSed ſi creditoꝛ qui

pignus per rarcellion accepit:

hoc alij uendidit: uera eſt eoꝛum
opinio:qui petitionem dãdam ei
putant:⁊ aduerſusbone fideiem
ptoꝛẽ:ne melioris conditionisem

ptoꝛ ſit qᷓ; fuerit nendiaſſen.

ſimulier creditoꝛiuiri fu

merit ſiue interpoſuerit aliũ: quo-
mulier ea ratione careat re ſua.

Idem eſt ⁊ ſinon pꝛo uiro ſed ꝓ

alio debitoꝛe remſuaʒ tradiderit
ea. Si mulier ne ipſa intercederʒ
alij mandaret:ut id faceret:an in
huius perſona locꝰhuic ſenatuſ⸗
conſul.ſit: quirogatu mulierisid
faceret:totus enim ſermoſenatꝰ
conſul:ad petitionem non dandã
aduerſusipſam muliereʒ ſpectat
et puto rem ita diſtinguendam fo
re:ut ſiquidem creditoꝛ cui meo⸗
bligaui mandante muliere hoc in
fraudem ſenatuſcon. egiſſet.ne
ipſa interueniret contra ſenatuſ⸗

con.daret autem alium:excluden

dum eum exceptione fraudis ſe⸗
natuſcõſulto facte:ſi ueroisigno
raſſet:ego autem ſciſſem:tũc mã
dati me agentem cum muliere ex
cludendumeſſe:meautem credi-‚-
toꝛi teneri Si mulier pꝛo eo pꝛo
quo interceſſerit iudicium parata
ſit accipereut non in uercerem ðbi
toꝛẽ actio det᷑:quoniã exceptõem
ſenatuſcõ.opponere poteſt caue
redebebit exceptione ſenonuſu⸗
ram:⁊ ſicad iudicem ire.i Inter

cedere autem muliere intelligen⸗
dum eſt etiaʒ ſipꝛo eo qui obliga⸗

rinon poſſit:ueluti ſi pꝛo ſeruoa⸗
lieno intercedit. Sed reſciſaĩter⸗
ceſſione in dominum rem reſtituẽ
da eſt actio.
De compenſ tionibus.

MmL Odeſtinus

Ompenſatio eſt debiti:
crediti in ter ſe contributio

i I MWlianus.

ndũ uen e⸗ Nuſquiſqʒ; creditoꝛẽ ſu⸗
diderit: ⁊ tradiderit ea conditione 4 eundemq; debitoꝛem

ut emptoꝛ acceptam pecuniamui
ro referret hunc fundum uendi
cat: exceptio quidem opponitur

eide reempta ⁊tradita.ſed repli

cabitur a muliere:aut ſiea uẽditõ

contra ſenatuſconſul.facta ſit:?-

hocpꝛocedit:ſiue ipſe creditoꝛ e⸗

petentem ſummouet:ſi paratꝰeſt
compenſare
mponius.
e coimpenſ atio neceſ. .
aria eſt. quia intereſtno
ſtra potius non ſoluere qᷓ; ſolutũ
repetere.

De compenſationibus

¶Debitoꝛ. alicuius.

t ¶ Tradidentt. nõ anio
donãdi.als contra.S.
e. ſy ſi ego. ⁊.l ſe.
v ¶ Zotius. viðꝛ ꝙ non

põt. totus em̃. cc.

x ¶ Gimulier mulier. excluden/
dũ.qͥd ſi ego mãdatari
uſ neſciuiqð faceretad
hoc vt alienã obligatõʒ
in ſe ſuſciper. Rñ. foꝛie
non iuuat᷑ mulier.ar.S.
e.ſi fideiuſſoꝛes.vel qͥd
dufabam ipam poſſe
intercedere.
xBi mulier. nõ vſurã
nota ꝙ põt renuntiari
buic ſenatuſconſulto.vt
bic. .C. qſñ mu.tu. of.
fun.põt.l.fi. ⁊ in aut. vt
ma. debi. ⁊c. F. qꝛ vero.
colla. v. ſecẽ in macedo.
vt dixi. S. ad macedoñ.
tã ⁊ ſi.⁊ boc accipe ſi eſt
certioꝛata ð beneficio ſi ſi⸗
bi opetẽti.ałs nõ.vt.S.
de tranſact.l.cũ acquil.
ſʒ ſi renuntiat nunquid
ſemꝑ pᷣſumitur certioꝛa
ta.argu.cſic.inſtitu.de
fideiuſ.S.fi.⁊ de inutili
ſti. S.ſi ſcriptum. ſʒ q̃d
pᷣſumemꝰ in dubio dice
re põt ꝙ cum ignoerle
gel. ꝙ eipmittik. vt. C.
de iur. ⁊ fac.igno.l.f.
reſignatio non valeat
ſzm iabol. licet foꝛte bic
ſecus.cũ non ſit boc bñ
ſicium reſtnngenduʒ. vt
ar.j.de lib. poſtbu. cũ
quidam.
5Intercedere non poſ
ſit.ſ.ciuiliter. vt ſubijcit
et. ſ. de reg. iur. l. in pſo⸗
nã ſemilem.ſʒ naturali
ter ſic als fideiuſſoꝛ acce
dere non poſſit.vt.j.de
reg.iur.cũ pꝛincipalis.
et facit.S.e.ſed ſi ꝓ alie
no. accurſius.

a Ku. Decõpenſa/
honib. Auia in credi⸗/
tis pꝛicipalibꝰ ⁊ acceſſo
rijs de qbꝰẽ dictũ obij⸗
cit᷑ opẽſatio.iõ ð ea po
nit. vel dixi de exceptio.
nũc de ea que fit ꝑ
enſationem.
Ompenſatio 5
iti. ab vtraq; p
te contrahentes

Nuſqſ
q; cõpẽſare
4 ii qtũ debet. ſed
fallirber,. l. in caſibꝰ. vt
dices. vt. . e. l. ob nego

tum.
BDeo. itereſt ppter
aboꝛem. ? expẽlaſ
qꝓue fiũt in iudicijs.⁊ ꝓ
pier moꝛam iudicioꝛu.

C.
eEI

pater ꝙ ipo iure nõ fit cõpẽſatio.yt dices. .l. ꝓx.cũ fideiuſſoꝛ.circa fideiuſ⸗

Icum filiofami. aut cum
ſeruo cõtracta ſit ſocietas

Qu Erumeſt quod⸗ neratio
„ Nolaccbater Pompo. ait. .
iure

ſoꝛem.thñ diſtigue hic cũ
fideiufſoꝛ ẽ accept.aut
poſtqᷓ; ↄpẽſare reus po
tuit:aut aſi.ſi pꝰ.aut in
certã ſummã.aut ita fið
iubes ꝓ illo qð ille debʒ
in pꝛĩo caſu tenetur. ſed
obicit ↄpẽſatõem. vt. j.
de fideiuſ.ſi ſtipulatus
que eſt cõtra.in ſecũdo
ipo iure nõ tenet. vt bic
in eo qð obicit᷑ cõpenſa
tio a reo.qꝛ verba cũ ef⸗/
fectu ſunt accipiẽda.ar
gu. j. de verb. ſig. ſi debi
toꝛ. ⁊.l.creditoꝛes.⁊ de
verb. obli.l. cum qui.ꝗ.
quuotiens. ibi verum di
ces ⁊c.⁊.S.ne q̃s euʒ qͥ
in ius voca.eſt vi.exi.l.
ſi per.S.docere.⁊.j.ð iu
re.dot᷑.ſi ego ſeie.⁊c. ſi
autem anteqꝙᷓ reus com
pẽſare potuerit acceptꝰ
ſit. ſideiuſſoꝛ tenetur ĩſo
lidum:ſed exceptionem
compenſationis babet
vt. C. de excep.l. defen/
ſiones.⁊ de fidu.tu. l.i.
g ¶Condemnani poteſt
oppoſita compenſatõe
a reo.

ZJanuid. eligere fi⸗
Aeiuſſoꝛẽ fid eiuſſoꝛ de/
bitum ſuum. ⁊ rei cõpẽ⸗

ſata.vt hic. ſicut pater fi

lij. ⁊ econtra.ſ.filius cõ
uentus id quod debet᷑
pani ↄpenſare pot.te⸗

dominus ſerni. vt. j. e. ſi

cũ filio.⁊ pꝛocuratoꝛ in
rem ſuam in tribus caſi
bus. vt. . e.l. in rem. F.
creditoꝛ.item ſocius.vt
j. de duobus re. ſi duo.
als alienũ debitum ne/

mo cõpenſat. vt. L. e. l

eius. 7.j.eo.l.in rem. I?:
creditoꝛ. item nunquid
compenſatio valet ipſo
iure.quidem ꝙ ſic adeo
vt bominiſ factum non
ſit neceſſarium. argu. ꝓp
eis inſti. de act. F. in bo⸗
ne fi.⁊ ar. C. eo.l.fi. in
pꝛin.tu dicas in delictiſ

.qñ di.vſuſfru.le. ce.l.i.in fi.vñ

pPAulus.

„

ipo iure eo minꝰ fideiuſſoꝛem ex
omni cõtractu debere quod ex cõ
penſatione reus retinere poteſt.
Sicut enim cum totuʒ peto a reo
male peto:ita ⁊ fideiuſſoꝛ non te⸗
netur ipſoiure in maioꝛem quanti
tatem quam reus condemnari po
tells Hee tunl
JIquid a fideiuſſoꝛe petat᷑
equiſſimum eſt eligere fide

iuſſoꝛem :quod ipſi an quod reo

debetur compenſare mallit. Sed
⁊ ſi utrum uelit compenſare audi
enduseſt. Apianus

Tiam quod natura debe⸗
NAtur uenit in compenſatio⸗

nem. i I Dem.
qMod in diem debetur nõ
combpenſabitur anteq; di
es ueniat:quanq;ᷓ dari opoꝛteat

Si rationem compenſationisiu-⸗
der non habuerit: ſalua manet pe

titio.nec eniʒ rei iudicate exceptio
obici poteſt.aliud dicam ſirepꝛo/
bauerit compenſationem quaſi
non exiſtente debito.tunc eniʒ rei
iudicate mihi nocebit exceptio.
Mcompenſatione etiam
id deducitur:quo nomie

cum actoꝛelis cõteſtata eſt:ne di⸗

ligentioꝛ quiſ⸗ qᷓ; deterioꝛ conditi-
onis habeatur ſicompẽſatio eide

negetur. bMAulus:

fieri ipſo iure. vrdices.j.e.ſi ambo.item quo ad impediendum curſum vſu
rarum. vt.j.e.cum alter.cum enim ipſe debeantur ex moꝛa non eſt in m oaʒ
qui babet exceptionem.vt.S. ſi cer. peta.l.lecta.als autem non ipſo iure.ſ
demum oppoſita ab bomine.⁊ ad hoc eſt.j.e.ꝙ labeo.nam ſiius compẽ/
ſaret non eſie in bominis poteſtate ꝙ ibi dicit. item ꝓ boc eſt quod bic dicit

et. S.l.ꝓx.⁊ q; dicitur fieri ipo iure qñqʒ ſupple ſi opponatur ab bomine.
QSog in diem. non compenſatur. vt.j.e.ſicum. SF. cum. j.
K poꝛte at. quia ceſſit dies.non tamen venit.
BSiration em. obici põt. vr bic..S. de neg.ge. ſi aũt. F. ſi quoeũ modo
erar. 5. de bis ꝗ́ᷓ no. ifa. lunꝰ. ſʒ ar. ö. ;. de ↄdi.in de.l.ſi. S. vtili.⁊.Q. ð fru.
etli. expẽ. l. termiato.⁊.C. depoſui.l.ſij. ſo. ille in acceſſoꝛijs que nõ poſſũt

Ziber⸗

vt.z. de pec:quod debetur. ä ſicẽ bona ratio:· vt bic.⁊.j. de fideiuſ.l.ſi ſtipu⸗,
tus eſſes. in fi.i.Rñ. „ — ⸗
E eſt fid eiuſſoꝛẽ.ſ.acceptũ poſtq re potuit compenſare.accurſiuſ
ale peto. qꝛ p exceptõeʒ repelloꝛ.vt.S

7 Kocum ba

et agat dñsł pater:ſolidũ ꝑ ↄpẽ⸗
ſatõʒ ſeruamꝰ a:qʒuis ſi ageremꝰ

düutaxat ð pecl io pᷣſtaret. Sʒ ſi cũ
filiofa.agat᷑:anꝗᷓ patri ðpeãt᷑: fili
us ↄpẽſare poſſit qri᷑.⁊ magis ẽ
admittẽdũ:qꝛ unꝰↄtractꝰẽ:ſjcu,ʒ

ↄditõe Out caueat prẽ ſuũratũ hi
rũ.i.ñ exactuxqð is Ppẽſauerit.

Aaãbo ſocij patrẽ negliigẽtiã
ſocietati adhibuimꝰ: dicẽ⸗

dũ ẽdeſinere nosĩuicẽ eẽobliga⸗
tos ipᷣo iure ↄpẽſatõe negligente

facta Simili modo ꝓbat᷑:ſi alter

exre cõi aliqd ꝑceperit: altertãtaʒ

negligẽtiã exhibuerit queeadem

9—

q;titate exiſtiat᷑:opẽſatõeʒ factã

uideri:⁊ ipoiureꝰiuicẽ liberatõʒ.

ſiꝗsigit᷑ cõpẽſare potẽs ſoluerit

ↄdicere poterit qi idebito ſoluto
¶ Quotiẽsex maleficio oꝛĩactio

utpnta excã furtiua: ceterorũq;
maleficioꝝ:ſið ea re pecuniariter

agat᷑:ↄpẽſatio locũ habet Ideʒ

eſt ⁊ ſi ↄdicat᷑ ex cã furtiua. Sʒ ⁊

ℳ

ꝗ norxali iuditio connenirnt: Se

ſationem opponere poteſt.il In
ſtipulationibus quoq; queinſtar
actionum habent:id eſt pꝛetoꝛijs
compenſatio locum habet:⁊ ſʒm

Julia.tam in ipſa ſtipulatione q̃;

in erſtipulatu actione poterit obi
cicompenſatio.

NWVmglter alteri pecũiã ſine

—

durare ſublato pꝛincipali.vt.j.dereg.iur.l.cum pꝛincipaliss
ompenſationem.i. qð non fiet. dixitquaſinon. cxc.
Tiam. venit.j.e.l.quecunq;.contra ſo.vt ii.
NMNcompenſationem deterioꝛis.quod eſſe non debet. vt bic.
H j. de reg. iur. non ſolet. ĩmo melio:is.yvt.C. de an. excep.l.ij.

tionem enam ſi
ex mleficio actoꝛ
conueniat patrẽ
vt. ſ. rerũ ãmo.l.

ei ideo. tz ſequeſ

F. buius. l. cõtra
dicere videat᷑.di
cit em̃ ꝙ vni cõ⸗/
tractuſ.ſ ille⸗ nõ

eſt bona rõ ſzm

Job. nota ſer⸗
uari iure excepti⸗
onis.quod ñ pᷣt
peti. vt⁊.j. de cõ

trahẽ empt.ſi in

empt᷑.S.itẽ ſi em
ptoꝛ.⁊. S.ſi cert᷑.
pe.cum fundus.
§. ſeruum.
q Beruamus.
nos qui fuimꝰſo

cij filij vel ſerui⸗

r Kontractus
mala ratio. ſed

8

que par damnũ
detulit.
. 1

poſita ab homie
vel dic ꝙ ẽ ver

negligẽtia. item

dolus cun dolo

vt. ð. de dolo. ſi

duo. ⁊. j. de ercre
pt.do. apð celſũ
F. marcel. 1. j. ſo.

ma.l. viro. itẽ do
li ⁊ culpe.ſi ꝑ cul
paʒ te leli invno
tu me p doluʒz in
alio. ſi autem in

x. andne poterit. vt bic. ꝛ.j.. de impen. in re. do. fac.l. quod diat
pe.ſi vero tale debitum eſſer ꝙ ↄpenſan nõ poſſet.non datur rep

titio.vt.S.de condi.inde.l.qui inuicem

xe Auotiens. ex cauſa furtiua.i.exfurto actio furti.

3 Keteroꝛum.exrapina ⁊ imuna.

2 — .——

fit compenſatio.vt.C.e.l.fi.que eſt contra.

a Kondicatur cum res mterijt.
b Un ſtipulationibꝰ. tam in ipſa ſtipulatione. vt quia noluit vbi

bet. ipo iure. vt dixi.. ꝓx. Rñi.fallit in caſu in quo non

cauere.ideoq; miſſus fuiſti in poſſeſſionem.ſi eadem domus in alia
domo que mibi remanſit minatur ruinõ:non poſſum petere caueri

1 el. DDMUWẽ
cũ filiofa
i. p ↄpẽſa

ſupple marime.
Londitione.

da.
Jãbo. pa⸗
Braz neglige⸗
tiã.i.negligẽtia

v 4 Go iure. op

in maleficijs i/
ſo iure fieri.ſ.a le
ge. ſicut in vſura
in odium eoꝛum
— vtnegligẽtia cuz

eadem re tunc ñß.

item ſi. in fnll.

G
igticßi
ileniſons
Menntüde
iuumuston
Aljnini
(tispinin
(ictolpe
iderin od⸗

(Ellan ne t.

Man oppo
üchilnon⸗

ibill

zi Noͤtt
ellhte
liipaſnien
fcenbeas
Ulitirci
ſitimte
lehndi
finhal.
4. nmnſiſi
tgii
hlcicon
ldelſiͤn
icnenrd
aecs 1
Ueulſdeſa
ceſnd ,
ſhiinene
öeſe
EInpſcmik
iinnn
1Kunn.

AMIAunpli
gllien⸗

bttſn
tilueanI
niggnodſ q
eiſiſead
Mheenſe
npiſtuſen
töſe .
etunſinds.

ſenunn.

(Genanr

Gegnifit

iun .
Wouruense
laln tunoOd

henun.
(Vndot.

,/

etule

ſoigh

deegea

nnnlefeſeio

eſutinſinn
oiuedin
vegein
gihtt.ein
uscun

ͦdedo

10 N

eochöcli

nont tiſ⸗

nlonbſin
airſl
Gzleltimn
nepigt

io 4 ini

denſenm

mmib

gel

id
tefſi
Lvegiiis
tepa dtr.

veul

xvi.

ut. . de dam. infec qui bona. S ſi quis ſibi.ſed aliaru nomie poteſt
l dam. S. ſi uicinas. nam in du deliquir c.
eipulatu. ſtbinc indeeſt comm uſ . —
zm altocurrẽtis. vt bic et. j.l. px. et. Cie. ſi oſtat⁊.l.ẽt. fideicõ.

Bem fiſcWi.
ſiex eadem

ſtatõe ſit debiũ uſuris:alter uſurariam dʒ:conſti

d.* tutü eſt a diuo Seuero ↄcurrẽtis

õ obijciak gqpud utrũqʒ quãtitatiſ uſurasnõ
icet..ré ra. ba. 5 P

m. eépſtädas. I Dem
ar. 5.5. H inof. BZẽiuns ẽnõſe olũ ĩpꝛiuatis
in tah. Wee uerũ ẽtĩ cais fiſci ↄſtitutuʒ

Aecũq;¶ ns ¶Sʒ ⁊li iuicẽ ſit uſuraria pecũia di
Auenit. ſec nerſe tñ ſintuſure: cõpẽſationi⸗
naturale debiii .
nõ peritur. etic Hilominus locũ habet ius: quod

nõ vr venire icõ q mꝛixe II Dem.
nehe vr bi H5 illuicem debetur il Dem

5. eletis. ſo. na Nod labeo ait non eſt ſine
murale debitũ de ratõe ut ſi cui petitiõi ſpali-

R fectu 6i , — ₰ — „
enkinantul er ker deſtiata ẽ cõpẽſatio: inccteris
cncistinuarN obijciatur?. Abo.
s delbto⸗ ab⸗ P Necũq; ꝑexceptõʒ perimi
ſolutus a me. x-. pñt:in cõpẽſatione nõueniunt.

Decompenlationibus,

M rem. poſt litẽ pteſt. vel acceptionẽ partis debiti vel denunnationẽ
C.de noua.i.iij.ante em̃ reuocari põt pcuratoꝛ poſtea nõ.

18 4 Atetur. immo contra. vt. j.e poſtq;ᷓ. ſo. ut ibi. accur.
t CQreditoꝛ debet. vt. S e.ſi cum.i.reſpon.

u ¶Eius.iſ.creditoꝛis.q.d.licet ueniat aliquis qui ſit creditoꝛ huius credi⸗/

roꝛis ⁊ amoꝛe debitoꝛiſ
—
I1t = Airatori . tere ut ſibi remittatur.
executõʒ datũ iuclicat⸗ niao agit Ebitoꝛ. ſeruo publi /
cũ eodẽ ticio ꝗq ⁊ ipᷣe pꝛidẽ illi iudi o. vel dic tabellioni

catꝰeſt.cõpẽſ. atio admittit᷑.aliud vel diccuidam ſeruo qᷓ

dſo ñ pꝛeiudicat.ſicut

eſt eni diẽ obligatõnisnõueniſſe necfiliuſſami. vt. E. de

—

liud bũanitatis tpsindulgeriſo pac.flus.
lutionis ul Sem
ocõdẽnatꝰ artioꝛẽ an Pcg neg copiaruʒ

nonã edulitatis tꝑe pᷣbuit:frumẽ diciur cum ille qui pꝛe

tarie pecunie debitoꝛ nõuidebi ererauulma dar alh

⁊iõ cõpẽiſ atõz hẽbit. ilZéc. geienimieiher qusd ſi
r ſiis be at9e9noö fecit mandati cõue/
nre ſuã ꝓeuratoꝛ dat/ p⸗ nitur in qua non cõpen

Aitis cõteſtatõʒ:ſi uice mu⸗ ſat. vt bic ſed contra. ẽ.
tua cõuemiat᷑ equita te cõpẽl atöls e.id eo.ſo.hic conuenit

8 . „τ in ſuum vſum ibi nõ. et
uteturꝰ. Creditoꝛ cõpẽſare nõco nota bic caſus in quibꝰ
Jitur Iii &⅓ rOzi z Gn eſt bĩc inde debitũ.et ſi
gitur qd alij q; ðbitoꝛiſuodʒqua n gnwo urbi⸗
uis creditoꝛ eiꝰ ꝓeo ꝗ cõuenitur erarione odij.itẽ eadẽ ra

Pefagon orboe Ecuniã certo lo ul Dem ob debitũ ppꝛiũ uelit cõpẽſare. tone. vtcum quis ppe
na heſeriens Ja ticio dari ſtipulat? ſi i 5 ram alienam poſſeſſio
yrnop bal⸗ coa ticio dan ſtipulatꝰ ſũ is Ebitoꝛ pecuniã I Sem. nem ocenpauit. vr. E.
556 e coα petit a me: quãegoei öbeo: pecii & publicã ſeruopublico citra e. i f. Ite eadez rani

de coͤpeſatöenn aln. quero an hoc quoqʒ cõpẽſan uolũtatẽ eoꝝ ſoluit:qbus debituʒ gnedepsgtach chpre

„ „ .„ —

dicit ire Z..· e. dñ ſit: quãti mea interfuit certolo

etiã.ſolu.ibi ſim

–

7

pler naturalede (O dari⸗ m.ſi ticiꝰ petit eãquoq;
biu eut due pecuniã: quã certo loco ꝓmiſitin
ſit ibi actio. nec cõpẽſatõʒ deduci opoꝛter c: ſzc u
ergo erceptõ. itẽ ſila cã.i.ut rõ habeat᷑ quãti tua in

rcẽ ſolui potuit: obligatio pꝛiſtia peenſat. vt inſti. de ac.

J . 2 - in bo.fidei. iteʒ ratione
manebit. ſed dabit ei cõpenſẽ atio incernundinn vt ſi alter
peculij ſerui in eo qð ſeruꝰ publi⸗ dehnun gerr ſ
cus habebit. i I Dem fauoꝛem. ut in re publi⸗/

Bnegociũ copiarũ expedi ¶ a ſi quid ei deberur ex

S.j.rẽ ra.ha.l. „k . — 3 4
curatoꝛ. H.i. ſol. terfuerit eO locoquo conuenit pe Nõis tꝑe mãdatũ curatoꝛem Lalenihan r e⸗
e idtgen amiã dari. ¶Py Apinia. cõdemnatũ pecuniã iure cõpẽſa- fumenn: vel odei: uel
pꝛodeſt. ſic. C. Icũmuliti caſtrẽſiũ bonoꝛũ

lur.do. lf pn. gliꝰceteroꝝ:aliꝰhereſ extiterit:et

tõis retinere non —= mibuti: vel alimentoꝛuʒ

— vel ratione ſtamtoꝛum
ea nõ cõpenſatur. MAulꝰ? ſumptuuz. vl. L. e.l. in

reipubli.compenſatio

H debitoꝛ altenihered r ae Oſtea quãplacuit ĩter oẽ en. alias obijetur etiaj

p me ut. .deſo. lit cõpẽſare qð ab alio debet᷑:non

qð hicinde peti
tur uel cöpenſaf
ex vno fonteeſt. .
item ibi de damno uitando certat. bic de lucro accurſius.
Ecunmiam. dari. cuius intereſſe rano babetur. ut. ö. de eo ꝙ cer.
oco.l.ij S. nunc de offico.
Rua.i.ſtipulanns a ticio.etſic mutat perſonas.
cuũ militi.nõ audiet᷑.quia due ſunt hereduates.vt.j.de mili.
. teſ. l. ſi certa. . i.et ſic nota nõ cõpenſat᷑ alteri debitũ.vt.j.eo.
in rem. F. i. et. C. e.·. eius ſed quid ſi debeo nibi. x. et ſoluero ea cuidã
muo creditoꝛi cui tantũdem debes. nũquid ſublata eſt mea obligatõ
ar. ꝙ ſic. S.de pig.act.ſolutum.S.ſolutam.
34 utra dit.puta.iiij.menſium. vt.C.de uſur.rei iudi.l.ij.
o ¶Solutionis. nam tunc compenſatur.yt bic.et.C. e.l.ex cauſa. et

I l. de re. iu. l. intra dies.
EDeo. edulitatis.id eſt famis.ſicexponitur.ideo quia plus edũt
bomines in eo tempoꝛe quã aliol. vel meliꝰ edulitans.ſ.neceſſarie.
id eſt ieiunis quibus neceſſarium eſt comedere.

modeſtinus. itẽ audiet᷑i. Lũ̃ intra di & ad in dicati

— — „ –

q ¶Mõ vr.tũc ei nõ obiciet.vt dices.j.e.l.negociũ.q eſt ð.ſo.vt ibi.

kõ veiſſe.qꝛ tũc ante dicit nõ cõpenſamr. ut.S. ꝙ in diem.

hid qð inuicẽ deber ipo iure ſi debimm eſt niaul
Spzgſari ſi gc alias ĩfra duos menſe
cõpẽſari ſi ꝓcuratoꝛ abſ. ntisco obetmr. rnf,⸗venufe
fiſ.l.aufertur.S.quicõ/
penſationem. item ceſ⸗

ſat ſi ſpecies hinc inde:vel ab altera parte debetur.vt.S.de peri.ac.l.ſi cõ/

