hſumma. ſic vt. S. e.ſi oleũ.in fi.⁊.l.ſe.uel foꝛte nec de ſůma: vtno.S.

F. fi. ⁊.j.ad munici.l.imperatoꝛ.in fi.
Ecq;. in heredes.iſ.de perſonis: vt. S.e.l.nõ debet.⁊.l.beredibus. 5
e.ne ex dolo. ⁊.l.non de

ad.l.acqͥl.l.qͥ tabulas.q̃ ẽ &: ſo.bicnõdũ adita erathfditas ibi gat

⁊iõ lege acqᷣlia agit᷑ ⁊ ad exbi.cũ dñs fact ſit aditiõe br̃ſnatis ſ⸗
„£ —„„ . uvm
A. boc nᷣ valet qꝛ tũc bereditati acqͥnt.⁊ ſicꝑↄñs ber̃di futuro:vt
j. ad.l.acqᷣl.buic ſcnipture.ſy aliud foꝛte in re bereditaria. ſz tabuleñ
ſunt res hereditarie hoc ñ placet ibi.alij dicũt ꝙ bic vt ꝑpetuo eẽnt

eOp
bet. in fi.

Anm quis nõ ad
4. Amittit. niſi fuerit
ab alio occupata: vr de

acq̊. poſſeſ.ſi de ea.S.ſi
foꝛte. in fi.⁊.l.peregre.
ſi. ⁊. j.de ↄᷣ hẽ.em p.fiſtu
las. F. i.⁊ niſi familia a
nimo deſerẽde poſſeſſi /
onis diſcederet: vt.j.de
acqͥ. poſ.l.ſi colonꝰ.ſjm
quoſdã:vt no.C. cõia.
de vſuca.l.i.

b¶ Dã macceſſerit.q̃dax

boc itelligũt qñ dãnuz

otigit ex pᷣtermſſõe. al
baberet locũ actio.l.ac/⸗
q̃l.vr.j.de vſufruc.ſi cu⸗

ius. S. deniq;. tu dic ẽt

ſi in faciẽdo dũmõ ꝗᷓ dã
nũ deditnõ ſit ſoluẽdo

cũ tũc nõ videat᷑ babere

actionẽ de dolo: vt. S. e.
l.nã.ſʒ opponit᷑ ꝙ ẽt qñ
ĩ pᷣtermittẽdo datũ ẽ dã
nũ:vr̃ hr̃e locum.l.acqᷣl.
vt.ĩſti.ad.l.acqᷣl.S.cete
ri: a ſead.l.acql. occi

dit.S.i bac.ſʒ dic ꝙ ibi

i.l. iſtit. ſuaſio ẽ ꝓxia cã
damni bic remota ſ di

ſceſſlio ẽ hic ꝓxia.j.ð cõ
di.ob tur.cau.ſi ob tur/⸗

Pem.

A filiuſfa. vindi
ta.i.cq cognita
aopud pᷣroꝛc.vt inſti.ð li

EHõ teneri neq; ſeruo.

qꝛ iã facit ei ꝙ debuir ne
q; fratnbꝰ qꝛ ð eis ñᷣ fu⸗
it granaꝰ.iſʒ vr ꝙ bec li
bertas nõ tenuit dupli ⸗
ci rõne.pꝛio qꝛ ð volũta

tẽ defuncti ẽ data vłtra

dita ergo nõ valet: vt. ſ.

E.

ad treb.l.ſi cui pure..i

q̃ẽõ5. ſo. ibi accipik d p

ↄuẽiri.dðẽiq; famoſũ ñ fieri:iõq;
ĩꝑpetuũ teneri opoꝛter

perſona erit neceſſaria.

m ꝗspſua⸗ (Moculk.
E familie ſtern de poſ⸗

ſeſſiõe recedat:poſſeſſio qdeʒ nõ

amittit᷑: ſed ð dolo malo acioin

eũ ↄpetit:ſi ꝗd dani mihi acceſſe
VritPb. [☛ Keuola.
. Iliuſfami.legatũ ſibi Puuʒ

re pꝰcertũ tpᷣs poſtea qᷓ; rõnesipᷣi
et coheredibꝰfratribꝰ reddidiſſʒ
añ diẽ et añ redditasrõnes ad li/
bertatem uindictamanumittẽdo
ꝑduxerat.queſitũẽ:anex fideicõ

miſſo fratribꝰteneret᷑:ut rõnes eo

rũ ꝓ poꝛtiõibꝰredderet.rñ.cuʒ li⸗

beꝝ feciſſet ex cĩ qdẽfideicõmiſ⸗
ſiñ teneri ueꝝ ſiiõ ꝓperaſſet ma⸗
numittere ne rõneſ fribꝰredderet

poſſe ð dolo actõeʒ ĩeũ exerceri.
Em quãdã uẽalẽ. Mpia:
poſſeſſoꝛ habebat litẽ ppꝛi⸗
etatis aduerſariꝰmouere cepit:et
poſtea quã opoꝛtunitatẽ ẽptoꝛis
cui uenũdari potuit:peremit:de⸗
ſtitit. placuit poſſeſſoꝛi hoc noĩe

actionẽ in factũ cũ ſua idẽnitate

piter. nã ſi ꝓpꝛie acciperet᷑ nõ valeret manumiſſio:vt.j.ðᷣ mauu.tel. ſi q́s ita

q; cãe rendettilt

P pꝛeceptionẽ rogatꝰ manumitte

cipiẽdi ẽptoꝛiſ cã dictũ ẽ:eque ſic

lere mulla alia q; de dolo actõꝰ 0

5 — fauit qualit erat
cũ habet. i Dem. Pares lbl n. adi
Jꝗer tabulasteſti apud ſe uberedirz⸗ in
race: 3 coſt. itutus.⁊ ſic eti⸗
epoſitas: poſt moꝛtẽ teſtatoꝛis am legara ead
deleuerit:uel alio mõ coꝛruperit: coginoeſuſpen /

heres ſcriptushabebit aduerſus
eũ de dolo actionẽ. Sʒ eis ⁊ lbuſ

Aod vẽditoꝛ.cũ vẽditoꝛ ↄmẽdat aut effuſo

apud hũc erunt
L .V depoſite ibi ve⸗
cũ mihi ꝑmiſiſſes ſarum road tempuſ.wu
Nex fundo tuo eijcere: ul cre⸗ qna ebianb
tã:uel arenã fodere:⁊ ſumptuʒ in tux beres qq;
Ppanc rẽ feceri: añ patiaris me tol adunplae ndo

ſcriptura igno⸗

legata dãda ſunt:dãda erit ð doxꝰ enrden
loactio. Arcellus. eopquẽfacé.l.
duo dolo ma ofecerit: in fr ve 2 ,65,
uicẽ ð dolonõagẽt u Lpian? t .ch piaut
Mod uẽditoꝛ::ut ↄmẽdet cdã.ſi alꝰ. bel⸗
. Ti= Ri; As . aſi liſſime. 7.3. d ne
MNdiceret: ſic hñdũ ẽ:qᷓſineqd; go ge exſacto.
dictũ:neqʒ ꝓmiſſũeẽt.ſiuero de ii.ſec aũt ſi ubi

feci doluz ĩ vna

Du Eer E re. tu mibi i alia
hñdũẽ:ut ñ naſcat᷑ aduerſꝰ dictũ qãbo agim/ vt
Wm gnti actigt ſed ſjſj.de noxa. quem
ꝓmiſſũue ẽpti actio:ſed ð dolo. vqmoduũ . c
qWMidã creditoꝛeplaʒ i dẽ ar .8 vir viar.
Nquaſi a ticio mitti creditoꝛi lxcolon 7.l.cu
A e „ eer udũ.itẽ no. hic
efficit ut ipe libaret᷑ hacepka arg. ni doloſus
ðᷣceptꝰcreditoꝛ acꝗliana ſtipulati dalenaocer
one: ⁊ acceptilatõe debitoꝛẽ liba ſ. ppẽ ſibo.
uit: poſtea epła falſa ul ian repꝑ⸗/ Hdnata.
ta creditoꝛ maioꝛ ꝗdẽ ãnis.xxv. Ede i ci ſifllt
dolo hẽbit actõeʒ mĩoꝛ aũt ĩiteg rgene
reſtituet. “ * alIs. nil caibelina ce/
Itetitio obtuleris de ea re: tbego. faet. j.
excep. vo. 5p0
F. marcellus.

ſermoe. ? ſic ſtat

lielii
oſtenune
üUinr,

F. i. 7. C. de manu. teſ.l.ðᷣ volũtatẽ. at ibi data añ valerer uel dic ibið volũ
tatẽ eſſet. ſi añ ts manumittere cogeret᷑ põt iñ ſponte manumittere vt hic.
ſcdᷣo vr̃ nõ tenere:qꝛ af ↄdinonẽ data libertas ſub qua fuit relicta nõ valet:

vt. j. decõdi. ⁊ demõ.ſ.qͥ beredi..fi.ſᷣ dicꝙ bic ſub mõ.nõ ſub odi.fuitre /⸗
licta:vt.j.de le.iij.ſi tibi legatũ. Iʒ.n. ſi cõdi.eẽt appoſita tm ꝓ ſe poſſetãte
eã ĩpletaà manumuttere.vt.j.de bere.inſti.l.iij.G.qͥ fid eicõ.tñ bic nõ poſſet:

q; eſſetgra alioꝝ.ſ.coberedũ:vt.j.deodi.⁊ demõ.l.q duebus.
Eem quadã ꝑemit. faciẽdo rẽ litigioſam. vñ nec voluit qͥs emere nec
debun: vt. L. de litigi.l. fi. in pꝛin. asemer

3. c. nõ dz. in fi. .l. de qͥ bꝰ. veriſimile ẽ ꝙ ipediat ꝓpter ſpẽ ſucceſſ.
IYcuũ.pmiſiſſes.ſ.excã donatiõis. s
Acrio. bãc.l.intellige ſm Jo. qñ nõdũ exemiralias nõ haberetlocuʒ in
re actio:vt.ſ.de dona.qͥ ſaxuʒ.q eſt .⁊ ita boc ceſſaret miſi ad dãna:vt.s.e.
cũ qͥs.bodie vero nõ dat᷑ ð dolo hoc caſucũ ↄpetatↄditio exlege qñũ dona⸗

tiõis c pmmiſiſti: vt. C. ð vona. ſi qs. ar. 5. pe. ſi vero exalia cã ouéiſti. exeo
ciu ago. ſic ſemꝑ ceſſat beclex. d ee . e e, ie

qs acno. dolo.imo yr actio.l. acql. 2ad erbi. 2 depoſiti: vt.

.1. ꝓ ſua ⁊c.⁊ accipebicõ patronũvł patrẽõ quoſceſſat ðᷣ dolo:ꝛ vt

in generalibus bis vr optim eſt bic ſeruꝰ. aut deſcẽdit ad

ſpãlia ut optimꝰ eſt bic ſeruꝰ.ↄcuſ.ſcriptoꝛ pꝛio caſu qũq;.⁊ q buſcia⸗

q; nõ tenet᷑.vt.ſ.de edibł.edi. l.ſcẽdũ.i.rñ.ſcðᷣo caſu idẽ ſi viciũ ſit ap
parẽs:vt.j.de pᷣbẽ.ẽp.l.ea q̃.in pri.⁊ bijs duobꝰ caſibꝰpotdic itel /
ligi pꝛi.huiꝰ.l.niſi vẽdiroꝛ in dolo.ẽpioꝛ aũt in culpa fuerit:vt bac. l
ij. rñ. ſi aſt latẽs aut ẽptoꝛi expſſit aut alij.ſi emptoꝛi.aut aio ſe obli

gãdi. tũc tenet᷑ actõe exeo ðctu. vt.j.ð edil, edi.ſciẽdũ. .ea. ⁊.l. ſi

qd. ⁊ de bẽ.ẽp.l.ea qᷓij rñ.aut iactadi ſiue nõ obligãdi.⁊ tũc ſi aio

decipiẽdi tenet᷑ de dolo qñ decept alias nõ erat ẽpturus:vt bac.l ij.

rñ. ſi aũt alias ẽpturus erat agit actõe ex eo Zctu:t.j. de act. ep. iul.
F.ſi vẽditoꝛ.ſi vero nõ aio decpiẽdi nullo mõ tenet.vt hac.l.i. rſi. ſi
aũt alij vt alliciat ẽptoꝛẽ ibi aſtatẽ tũc tenet:vt bac.l.ij.Rñ.ſi aũt noõ
vt deciperet.nõ tenet᷑. Et ex bijs collige ꝙ tnbꝰmodis pot intelligi
ſcom rñſum bꝰlegis.⁊ pꝛimũ riſum quatuoꝛ modis.ſed quarenon
neſemꝑ animo obligãdi dicit:cũ dicit littera bic ꝓmiffũ.ergo ſeng
dz ceſſare de dolo. rñ. m aʒ. ꝙ bic non naſcitur ex edicto vel ꝓmiſi o
actio q̃ alias dariↄſueuit.ſ.qñ mioꝛis vel exepto.⁊ ſic ex ꝓmiſſione

ſzm. boc agi põt ſʒi eü qre ergo de dolo dicit bic dari. iu ego decas

ue

s
(

ſeſihtohln
ulöſe dil
hpſidae
wppe
micni

Morilnseſi

iitt:N
deekkegnn
iſenw 1

Peiber ie

rzoctogf

Nutup
Cror oſefo

bſober
fſdeſeign.

Ppufinen

lhcbſenan
pklfure
Dahna
lihit
oſitoccr!
faniſcl ioe
llriede
iſnnncke
ſlälgrn

nögſptan
Gintelte

Anßtü

ſicebie

dontſe

rlnir

filina,

unniit

una n

(n

Nhisgn

b6

lonn

wpgtikri
ſſheri⸗
.

heihdnit
ia td

inetäͤit
Gogegn
lechziſin
dolyic

Allnſift
Liiͤboggf
ſdenongan

Anol

R
lebn
ſidiiiA

Ugol wct
DolCerp⸗

ſomhnmg
ſöifin
ſcſenta

Criaſd
neCN

gf tund
Gladbcink
tan
zunn
o niet

n. Agint

aſiig ne
iciſint
vagſbhhicit

vincapionẽé cõ /

Quartus

q pmiſu; bicaccipit nõ ꝓ ſtipulatiõe ſ p pollicitatiõe:vel ꝓmiſſi

one ſine iterrogatoe: vt. j. ð edil.edi.l.ſcẽdũ.S.edictũ.⁊..ꝓmi ſſũ.

Ate. titõ
K ANſucapiat. i.

eſolupis. ſi ipſe foꝛte creditoꝛ erat:⁊ ſoluſ
goeſtint aſ iue erat.tũc.n.ſufficit ↄtra eum doli
Oteſt. ð ſe ⁊ dicit ſer 0*.
Pad voilider mali erceptio
ct oſu BM
emra ceri ös De minoꝛibus. xxv. annoꝛum.
petere alias erat 41 Yoi.
danaãdus: vt. ſ. AI N Lpi.
dereive i gut. hH Ocedicti p̃toꝛnatura
peirbere, aef — lé'equitaté ſecutꝰ ꝓppo⸗
zurez adco arſt ſuit:quo tutelã minoꝛuʒ
phen bie ſuſcepit. n citer oẽsoſtet fragi
en ᷓ abſolueret le eſſe: ⁊ infirmũ hmõietatis ↄſi⸗
Pinennnanmn liũ:et multis captiõibꝰ ſuppoſi/
ukab obſematö fũ: mmultorũq; inſidiſs expoſituʒ
neiuduifunab guxiliũ eis ptoꝛ hoc edicto polli⸗

Iſ omẽdat. qd fit nõ expꝛimẽdo: qꝛ ñ deſcẽdit ad ſpeaem. ac.
AUidam. debitoꝛ a ticio.ſ.amico creditoꝛis. *
eam non ſaiohù¹cte MM
i. is e. nopoſt idebasĩ hoc: ut aliꝰ uſu
vienplena capiat iudicatũ ſolui ſatiſdede
volutatẽ muta / ris.q;ʒuis abſolutꝰſisꝰð dolo ma
uit:vt. ſ. ðI mau.

lo tñ teneris.et ita ſabino placet

Sꝗðecé u Rianꝰ ãtianꝰ
Pit aliquẽ:ut hereditatẽ nõ

idoneã adiret:de dolo tenebit᷑: ni

citusẽ:⁊ aduerſus captiões opi⸗

in lombar. de ꝓhi.alia.mi.l.i.
¶ Capꝑtiõibꝰ.i. in Zctibus.
Inſidijs. excra Zctus.

00

bit: qʒuis bñ rẽ ſuã gerẽtibus.
Ec ꝑ liberos ſuosrẽ dẽ.
Aſuã maturiꝰa curatoꝛibꝰ re

cipiãt. qð.n. legibꝰ:cauet᷑: ut ſin/
guli ani ꝑ ſingulos liberos remit
tant᷑ ad honoꝛes diuꝰ Seuerꝰ p⸗

tinere ait:nõad rẽ ſuã recipiẽdã.

HS —

G Eniqʒ diuꝰ ſeuerꝰ ⁊ ipera⸗

Atoꝛ noſterhmõi ↄſulũ:ul pᷣ
ſidũ decretaiquaſi ãbitioſa eẽ in⸗

terpᷣtati ſũt.ipſuaũt ꝑraro mio

rnibꝰ reꝝ ſuaꝝ admiſtratiõeʒ extra
oꝛdinẽ indulſerũt:et eoꝝiureuti⸗

murs. Si ꝗs cũ minoꝛe ↄtraxenit:

et cõtractꝰiciderit intpᷣs:quoma
ioꝛ efficit᷑:utrũ initiũ ſpectamꝰan
finẽ:et placet:ut ẽ ↄſtitutũ:ſiꝗs

maioꝛ factꝰↄpꝛobaueritqð mioꝛ
geſſerat:reſtitutionem ceſſare.

Vndeũllud nõ inelegãter Cel⸗
ſusepl aꝝ libꝛo.xiij.dige.tractat

ex factoa Flauio reſpecto pᷣtoꝛe

ↄſultꝰamĩoꝛ ãnis.xxv. qnos foꝛt

xxiiij. agens iudiciũ tutele heredi
tutoꝛis dictauerat: mox factũ eſt

ut nõ finito iudicio:iaʒ eo maioꝛe
effecto.xxv.an.tutoꝛis heres ab⸗

ſolutus pponeret᷑:ĩintegrũ reſti
tutio deſiderabat᷑. Celſusigitur
reſpecto ſuaſit non facile hunc
quõdã minoꝛẽ ĩ itegrũ reſtitui.ſʒ

De minoꝛibꝰ xxv. annoꝝ.

Buppoſitum. ſua facilitate.
inſi⸗ Auxiliũ.qñ ſui facilitare ſũt decepti.
CLapriones.i.dolũ aduerſurij.⁊ ſic ꝓpter duo dat auxilium.
Ekior ediett opleri roborari no nat dicas deſinere.

oͤmitti. ðbebit. ſic. ſ.
geſtum ab eo tanc;
a patrefa.maioꝛe ratum
ſit cõmitti tñ nec cura/⸗
toꝛem acaipere cogitur.
niſi in litem: vt inſti. de
cur.S.itẽ inuito.que eſt
contra.item in caſu etiã
ſuccurritur coõmittit᷑: ſeʒ
poſt venie etaus cõcelſi
onẽ a pꝛincipe factaʒ:vt
j.e.deniq;ʒ. in fi. i. rſſo.
7. L de bijs qᷣ ve. eta. l⸗
pe.l.ij.⁊.iij.que ſuntõ.

CECc per libetos.

ẽ ſuã i.reꝝ ſuaꝝ
admimiſtrationẽ.
r Wesic. vt hic. 1. C.
e. ! ij. 2. C. ð admiſtra.
tu. l. de bijs. .
ſEld honoꝛes.ſuſeipi/⸗
endos ad quos minoꝛ
nõ admittit᷑ z⁊ admiſſuſ
vocis ſuff agiũ nõ ba⸗
bet inter decuriones: vt
j. de mu. 1 ho. l. ad rey.
itẽ ꝓſũr liberi ad excuſa
tionẽ rutele: vt. C. qꝗq nu⸗
m ero.li.l.i.iẽ ꝓſant ad

exculationẽ ꝑſõaliũ mu

merũ:vt.C. de hijs qui
num ero li.l. nepotes. et
l. de pſon alꝰ.li. x.
Eniq; öcreta. q
„ Abus pmittirad/
miniſtrati minoꝛibus.
* Finerptan ſunt. nõ
plumit᷑ abꝛtioſum reſcri
ptũ cũ õ.l. fir. vt. C. de
p.im per.of.l.telcripta.
x NBoſi. I. iperato:es.

—————

erraro. quq; n. p⸗

BSDe .
irürvt maſanis mna

ioꝛibꝰ.xx.an.factis ma/
ioꝛib. xviij venia etatiſ
data: vt. C. de hijs qui
ve.eia. l. ij.
3 ¶ EUnimur. imperqtoꝛeſ

lete Pe ſinu tulationẽ. Iꝛetoꝛ edicit qð cum
dicati ſol.iqua inoꝛ. xxv. annisnatu geſtũ eẽ di
ſpulende doli Ccet: utiq; que res erit aiaduertaʒ.
Finde ſol qnare Apparet m ioꝛibꝰ anis. rxy. eum
neeriname oe polliceri.nã poſt hoctps cõ⸗
giter F n f0l pleri uirilẽ uigoꝛẽ ↄſtat. ⁊ ivᷣoho
nn⸗ biragat die in hãc uſq; etatẽ adoleſcẽtes
ex dolo omiſſo ĩ Parriisrerig nor Aroroi
eredo ſe onte (curatoꝝ aurilio regũt᷑: nec ate rei
ſtipulationẽ: vx ſue adminiſtratio eis ↄmittiðbe/
din.S. e.l. . ih)nn sSs
cipio.itẽ nunqͥd

põt reſtitui:vt.j.ex qui.cau.ma.ait pᷣtoꝛ.S.fi.⁊ ſicceſſat de dolo actõ
Rñ.iliud qñ dolo aduerſarij hic aũt extranei dolo fuit vſacapio eõ⸗
pleta.uẽ qͥd ſi nõ eſt ſoluẽdo qͥ ſe obulit.Rñ.in ſubſidiũ reſtiruit lis

ira bas ⁊c. L
BSqui. qeditoꝛ. hereditariꝰ vnus de pluribus.

e Ercepnio.cũ ex eo ꝙ pſide geſtũ ẽ actoꝛ nibil ↄſequi debeat: vt. j.

de doli ercep.l. apud. S. marcellus. 2 facit. S. de eo ꝑ quẽ fac.e.l.i.S.
ſi reus.⁊ dic vt no.e.l.i.in fi.
f¶ Demioꝛibꝰ. xxv.an. Dictũ ẽ de hbijs qͥ iu acti.reſtituũtur. nũc
de bijs qui iudicis officio:vtr.j.e.qð ſi mi.S.vli.
BDPcedictum. qð eſt. . e. F. i.

QNb (aturalé. i, naturali ingenio inductã m 5ᷣ iuſgẽ. ſiue na/

turale q tuet pacta: vt S. de pac.l.i.nã p reſtitunonẽ pacta ⁊ ↄuen/
nones deſtruũturſic alias dꝛ naturalis eqͥtas. . 8 le. pſt. ta.l.ꝑ i.
i ¶ Duo tutelꝗ.i.defenſionẽ.ſic gñałr ponit᷑.j de le.iij.cũ filio.

K ragile. imo a. xvij. an. S. videt firmũ: vt iſti qͥ ma. nõ poſ. S. fi. ſ

illud fauoꝛe libertatis. ⁊ in aduocato. iõ qꝛ ſibi imputet ꝗ talé aduo
cqtũ ſibi aſſumit: pt.j.e.cũ mãdato.ſed iure lombardo ſec qð dic yr

yt. S. ð eo p quẽ fac.erit.l.fi.⁊ ar. S. de in inte.re li.l.diuus.ibi nec vl

f Hõ facile. quia nullo modo. vt bic. 2.

7 non alill.
a ¶ Si quis. ante finem. buic confuſe queſtioni non reſpondet.vnde poteſt
reſponderi.⁊ ſic.⁊ non.ſjm ꝙ diuerſa exempla dan ipoſſunt.na ſi dicas te/
poꝛe minoꝛis etatis vendidit facius maioꝛ tradidit non reſtituitur ar.j. ad
mace.ſi filius..fi.⁊.l.ſe.ſi aüt ponas ꝙ ſub cõditõe contraxit ⁊ conditio
poſt extiterit putarem reſtitui:vt ar.j.de v.ob. ſi filius.item poteſt poni exẽ
plum in.l.cõmiſſoꝛia:vx.j.eo.l.emilius.
b ¶ Compꝛobauent.ſ.expꝛeſle.ide ſi tacite:ut ſi taceat ꝑ quadriẽniũ qñ c
tenuit. vt. C. de tem. in inte.re.l.fi. vel quinq; annos qñ non tenuit: vt. C.
c ¶ Ande illud.poſuit.S.exemplũ in ctu nunc in quaſiõctu.nam in iudi/
cio quaſi bit᷑:vt.j.de pecul.l.iij.S.idẽ ſcribit.⁊ aditiõe bereditaus vt iſti.
de ob. ex qualſi cõ. F. beres. “”?”Mò”M
d Koô ſult.i. interogatxò Dictauerat.i. 5 beredes tur,f ppoſuerat.
e¶ Abſoluꝰ.ſ.eẽ ꝑ ſnĩaʒ iudicis. 4 Reſto. 5 ſniam latã ꝓ ber. tiutor.
I c. 7. C. ſi aduer. rem iu. l.i. in fi. niſi ĩH cz
ſu quẽ ſubijcit ⁊ ei coſonat.j.ad exhi.ſi optione.vt.j.e.intra.ſed vr ſemꝑ dãa
da.vt.j.e.O.ꝓx.ſo.vt ibi.itẽ opponit᷑ ꝙ bodie cũ actoꝛ iſte teneat pficere litẽ
ex cautiõe quã facit:vt.C. de epi.⁊ cle.auc.generaliier.vtr reſtitui debere:vt
j. de bo. li qui ci manoꝛ. J.cil.

4

——

¶ Sec ſi ei. ſcilicet pꝛetoꝛi.

T

Ziber

ductis ad boc.itẽ q; demomẽto ad momẽtũ inſpiciat fanoꝛ ſimitr es

0

be Pꝛobaretur. a minoꝛe.vt·j. de pba.l.quotiens.5.qui dolo. alias ẽ in lit

tera ꝓbaret.

c ¶ Aberareturaduerſarius.ſ.⁊ ſupple reſtitutio datur. ⁊ rñdet tacite obie/
ctioni dum dicit. neq;.n. ⁊c.vtin auc.yt bij.q ob.peri.res mi..ſi quis.⁊.j.

ſo.ma.diuoꝛtio. S. non
ſolun.
d ¶ Smuctum. i. malitio
ſeoꝛdinatũ ĩ mmoꝛieta
te. —
e ¶ Idem thi. l. celſus.
fBileuioꝛ.i. leuis. ?
no. bic ꝙ leui pᷣlumpno
ni nõ eſt ſtanduʒ vt hic
⁊.j.de penis.l.abſenteʒ
in pꝛi. 1.j.de ꝓba. ſi chi
rograpbum. vnde ſi da
rem ſacramentũ offerẽ/
ti talem pᷣſumptionẽ. lʒ
deficiant alie ꝓbatões
vt dixi. S. qdð mer cau.l.
nõ e. in pei.
g ¶ Scto. ↄpꝛobaſſet. ex
igendo a debitoꝛibus.
b (Keſtituendu. initio ĩ
ſpecto.ĩmo vr ꝙ nõ ſit
reſtituẽdus:vt.S.ꝓꝓx.
2. 7. e. l. ſi filius. ⁊.¶. ꝙ;
me. cau.l.ij. . C. ſi mi.
ſe ma.dix.l fi.⁊.j.de li.
cã. liberis.S.ſi quis mi
noꝛ. in fi. ⁊.j.de le. omiſ.
l. poſt diem. que omneſ
ſunt Z. ſo. bic exegit. nõ
t appꝛobando pꝛi fa⸗
ctuʒ qᷓ; ex cõſequẽtia eiꝰ
in captione remanendo
ſm. p. vr. C. ad vell.l. ſi
mulier.quodaʒ em̃ mo/
do exigere tenet ex quo
agdiuit. ꝓpterea ſuperio
ri. S. pxi. petit reſtitui ðᷣ
eo im ꝙ in maioꝛi etate
factũ eſt.ſ.aduerſus ſẽ/
tennã. bic autem aduer
ſus aditionem que fuit
facia in minoꝛi etate ⁊ ĩ
perſecta qð poteſt. ⁊ fa⸗
at. j. de li. cã liberis. .. ſi

quis minoꝛ.in pꝛi.S.uẽ

no. bic de initio: vt. S. ð

neg. geſ.ql. põpo.in neg.

geſ.

i ¶ Minoꝛem. bic vᷣſus

materialiter ponitur ex
verbis pꝛeioꝛis que ſũt
3. e. l. i.

16

ſi e ꝓbaret᷑ calliditate aduerſa
rij id actũ: ut maioꝛe eo effecto li-
beraret᷑.neq; eni extremo iquit:

iudicij die uidet᷑ ſolũ deceptꝰ hic

minoꝛ:ſʒ totũ hoc ſtructũ ut ma⸗

ioꝛe eo facto liberaret᷑. Idẽtñcõ

fitet᷑ ſileuioꝛſit ſuſpicio aduerſa
rij qſi doloſe uerſati:ñðᷣbere hũc
in itegrũ reſtitui. Scio illud ẽt ali
qñ accidiſſe minoꝛ.xxv.annis imi
ſcuerat ſe paterne hereditati.ma
ioꝛqʒ factꝰexegerat aliqda ðbito
ribꝰpaternis mox deſiderabatĩĩ⸗

tegrũ reſtitui:quo magis abſtine

ret ſe a paterna hereditate.ↄtra⸗

dicebat᷑ eiquaſi factꝰmaioꝛ ↄpꝛo
baſſets.qð minoꝛi ſibi placuit pu

tamꝰm̃reſtituẽdum in integrũ ini
tio inſpectoꝰ.¶ Icẽ putoet ſi ali
enã gclrharecſitteſaſcren aut

xxv.ãnis natu uidẽdũ un ẽt diem
natalis ſui adhuc dicimꝰ an hoꝛã

iĩ qua natꝰẽ ut ſi captꝰ ſit reſtitua
tur ⁊ cũ ñdũ ↄpleuerit:ita erit di
cendũ:ut a momẽto in momẽtũ
tpᷣs ſpectet᷑ pindeet ſi bis ſexto
natusẽ:ſiue pꝛioꝛe:ſiue poſterio
re die:Celſus ſcribit nihil refer
re.nã id biduũ ꝓunodie habet᷑ ⁊
poſterioꝛ dies lꝛalẽdanꝝ ĩtercalat᷑
5yutrũ ſolis patribuſfa.anẽt fi

lijſfam. ſuccurridebeat: uidẽduʒ

Ki.
KAEicen um.nunc incipit Ulpianus.
Laptus. vſq; ad eam boꝛam.
m Et cum nondum.nunc reſpondet.

n Alomentum. quedam iura dicunt inſpici tempus de momento ad mo
mentum vr bic.⁊ in pᷣſcrip.xxx.an.vt.j.de ac.⁊ ob.i.in omnibus.quidã di⸗
cunr ſufficere tetigiſie vlnumũ diem vt habeatur/ꝓ cõpleto:vtin teſtamẽtis:
vt. j. de teſta. qua etate.⁊ manumiſſionibus:vt.j.de manu.l.i.⁊ in legato

relicio poſt tempus:vt.j

de condi. ⁊ demon. non putabam. ⁊.j.de x.ſi.an

niculus.⁊ in vſuca.vt.j.de vſuca.l.in vſuca.⁊ de diuer.⁊ tem.p.l. in vſu.in
pꝛin. quidam autem dicunt ſufficere tetigiſſe de vltimo anno. vt ad bono⸗
res. ⁊ munera: vt.j.demu.⁊ bo.l.ad rem.item in inſtituendo filijs beredita
tem: vt.j. ad tre.qui füium.S. ſabinus.que iura ſibi inuicem contraria vidẽ
tur ſed non ſunt.quia ꝙ de anno incepto dicitur fauoꝛe reipu.eſt. vt ſint ibi
legiti plures qui poſſint eligi et ſic ſpecialiſſimũ.⁊ eodẽ mò in bereditate ſi
lijs reſtituẽda que quaſi debitra ẽ eis.ut. C. ð codici.l.fi.itẽ ꝙ de die cepto
ꝓ opleto bũdo diat ſꝑ iuenitur fauo: ꝓrogari.ut bic. ꝑ bocĩ oibꝰ caſib in

—

iatis ẽ cui etanẽ fauedũ.ut.A. ð acti.ẽp.l.curabit.at cũ pᷣſcriptoõ
1 ii * 16 — * ebe⸗ 4 11 to ſit
odioſa reſtrigit.ut ⁊ ibialio reſpectu inſpici᷑ de mom̃to ad mbaneng
nã ſuũt odia reſtringẽda ⁊ fauoꝛes ipliandi. ut.j. deli. ⁊ po.l. cum qͥ

dam.

c̃.mouet eni dubitat ionẽ qð ſiꝗs

dixerit ẽt filijffa.iĩ re peculiari ſł⸗
ueniẽdũ:efficiet:ut ꝑ eosẽt maio
ribꝰſubueniat᷑:idẽ patribꝰ eoꝛuʒ
qꝙ nequaqᷓʒ fuit pᷣtoꝛis ppoſitum
ptoꝛ enĩ minoꝛibꝰ ꝓmiſit auxiliũ
nõ maioꝛibꝰ. ego aũt ueriſſimaʒ
arbitroꝛ ſniaʒ exiſtimãtiũ filũfa.
minoꝛẽc.xxv.ãnisi ĩtegrũ reſtitui
poſſe exhis ſolis cauſis:que ipiꝰ
interſint:puta ſi ſit obligatꝰ:⸗/ꝓ
inde ſi iuſſu patris obligatusſit:
pater utiq; poterit inſolidum cõ⸗

ueniri filus autem cum ⁊ ipe poſ

ſit: uel in poteſtate manens con⸗
ueniri:uel ẽt emãcipatꝰ:ułl exhe⸗
redatꝰ in id qð facere põt et cũꝗ/
dẽ in ptãte manẽsẽt inuito patre
ex ↄdẽnatiõe ↄueniri auxiliũ iĩpe/
trare debebit:ſi ipᷣe ↄueniat:. Sʒ

an hoc auxiliũ patri quoqʒ ꝓſit:

ut ſolet iterdũ fideiuſſoꝛi eiꝰᷣ ꝓ⸗
deſſeuideamꝰ:et nõ puto ꝓfutu

rũ ſi igit filiꝰ ↄuẽiat᷑:poſtulat au
xiliũ.ſi patrẽ ↄueniat creditoꝛau⸗

riliũ ceſſat: excepta mutui datõe.
in hac.n.ſi filiꝰiuſſu patris mutu

am pecuniã accepit:nõiuuat᷑ ꝓĩ

de ſi ſine iuſſupatris ↄtraxit ⁊ ca-
ptꝰẽ:ſiqdẽ pater ð peculio ↄuẽi⸗

at᷑:flliꝰnõ erit reſtituẽdꝰ.ſi filiui

cõueniat᷑ poterit reſtituiꝰ.nec eo

(Biſerto no.
vnuſquiſq; ã⸗

nus babet. ccc.
lxv. dies. ut. . de

ſtatuli. cum befſ

l.acquil.ita vul.
ſex boꝛas pluſ
ſzm phoͤs. ⁊ inu
irur.j. de verbo.
ſig. cum biſſex

circa fi.q̃ ex bo/

re collecte quaru
oꝛannis faciunt
xxiiij. hoꝛas. et
ſic vnum diẽ na⸗
turalem qui at/
tribuitur febꝛua
rio.cui Auguſt⸗
vnum ⁊ Jul. ce⸗
ſar alium abſta/
lit. ⁊ ſic bʒ.xxviij
dies. cum quili⸗
ber babeat. xxx.
⁊ in fi eius reſti⸗
tuitur ibi ſzm.l.
T ſic in vno de q̃
tuoꝛ annis inue
nitur haber. xxix
dies. ⁊ tuncẽ biſ

ſexrt: vt. j. ð H. ſi·

cũ biſexx iĩf.ſj ro
mana ecclia. vi.
Kle.mar.attribu
it ülum diem qᷣ
eſt in die ſctĩ ma
thie apłi. ⁊ bis
dicit de vi. klen
diſmarcij. ut bic
ſubijcit euident.
ideoq; poteſt di

ci biſexcus.quia

bis ſic dicitur.
ð medio tollitur
vt ꝓ die non co /

puter ſm Jo.

qBed vin. pa
tribuffa. minoꝛi ⸗/

bus m‚̊.
Filijs mioꝛib

„

r PWeruliari pfecticij peculi in caſuenſi vel quaſi indiſtincte teſti

tuitur. vt. ſ. e. . pom po.in fi.

lHon maioꝛibus.per boc edictũ.ſed per alium ſic:vt. .. exqui. cau.

ma.l.i.

a ¶ Di ſit obligatus. ꝙ eſt eromnicauſa ⁊ ſine iuſſu pamis pᷣterq in

mace. vt.j.ad ma.l.i.⁊ in noto:vt.j.de poll.ſi quis rem. .uoro.iil il
lis ergo non reſtituitur:vt.j.e.in cauſe.in pꝛin.ſed oppo.S.qꝙ me.ca

metum. F. ſz pͤtoꝛ ait.

be Quod facere poteſt.ſed ſupernioꝛi inſolidum quando in poreſta /

te erat. vt. C. ꝙ cum eo.l.eius.⁊.l.ſi ex alio.⁊.j.de pecul.ſi qͥs cum.
c ¶ Inuito patre.boc olim.ſed hodie ſemper debet babere conſenſũ
patris:vt.C. de bo.q li.l.fi.S.neceſſitatem.que eſt contra.vel dic ve
rius ꝙ hic eſt ſpecialis caſus quando excondẽnanone conuenitur
actione in factum:vt bic.ratio eſt quia in pꝛima cauſa conſenſit. alij
dicunt ꝙ lex illa loquitur in ſpeciali caſu quando pater non adini/
tit bereditatem ſilio delatam quo caſu cogitur filio colentire in ſiguũ

.»

repudiationis.

–

1

iſnenmn 5

Auuſtls inoi

hien
Vunpitl
ſelinli
tmor in
H. rhflue
ſethitein
ſobntgtit,
—D
ngntie
uf s.bie
turnlt
Gguptorſi
Murtbef

(Gnbocnn

ſinlinplo⸗
eetlno non
ſcithpee o
Nuretung;
i daub
ſlnſdet no,
ſckiritel/
ſunltplo/
gebericumn
Ndeaelen
Cptontsſ,cn
Mri
Wunnnori
MPnd aler

(ſliltate:

(Edefceiſ⸗
iliſiſt tſie
(turieiung

Aifldeuſorno

ninotoent,.5

Lelcnetb,

ſeſſ e. aunet

fWfimnnone o/

MWrſnenſo

ngagn⸗

nlſeinaus

Mlo acbas,
l Biolmna
onptoh

Sunpunhon

R iattſanmu⸗

lſigna pe
ſfiſtimne

fmonen

.

☛ =

keglereen
Runnfan
be 1,4
ſepundin
unlen
Whiren
o Nn
nnum

== ☛ — —

EB
S=

8

Crtlun tin

==
S=

luiſetz
dies ounn
haboben,
Tinkiense
Ulurbefg

=Z=
.

S E.

S

—

1ſenemen

nor ueoſ
niunbebig

dissturin

ſanizͤet

cübiler ſa
nanserfad
RHeimarortu
tlundnie
Kundeſäa

bieegt1n⸗

dülrfſn
Cüinmnſn

ſabictcnn

ſigeti
Gbiſgnsat

hisſedciu.

Nepdemi

ſSne
Uinfumi

duo.
ie 6

jiudſtene
Gjain

enugn .
nſlon .
sh

nhhni
hlſiie,
biberaſen
ſAA

Quartus

d nueni ked exactio differtur: vt ⁊ al.j.ad.l.acqᷣl.l.in.l.⁊ no:

e Se ipſe conueniatur. ..filius.ſed cum faciat iuſſu patris vr̃ ꝙ nõ

reſtiuatur: vt.j.e. cum mandato.que eſt contra.i.reſpõ.⁊. .fi.ſolu.
izm. H. ibi filius agebat.bic conuenitur.vel dic ſm Ja. qð ibi di⸗

non neninar
eparer ſ fins ,
ſie ibie. velie'uouemur quaſiinterſit fili pecu
riutpanr cer? liũ habere. magistei patrisq; fi-

foꝛmam quẽ ſer⸗
uauit filius. hic

lij intereſt licet aliquocaſu peculi
um ad f.liũ ſpectet:utputa ſi pa⸗

non raxauit. vel 1 9 .
taxatam non ſer tris eius bona a fiſco ꝓpter debi⸗
uauir vnde rei taoccupata ſunt. nam peculiũ eiꝰ
fSʒon bocau cx conſtitutione Claudij ſperat᷑
um. implerẽ ergo etiam fiiamfami. in dotem
idezin ſpene n? captam:dũ patri conſenſit ſtipu⸗
diGS“lanti dotẽ: nõ ſtatim cũ dedit: uel
ſuum ſidat no Aclhibenti aliquẽ: qui dotẽ ſtpu-‚
Keſtiunlle, laretur putoreſtituendã.quomã
naͤe beneſenm dosipſius femie ꝓpꝛiũ matrimo⸗
eregeele⸗ niũ eſt. Si quis minoꝛ.xxv.ãnis
6 6 Fnrads ve ad arrogãduũ ſe ðderit: etĩipſaar
cum mine nogatoe ſe circũuẽtũ dicat. Fige
eptus adue ai j N
rſerliclare enia Halone eü hcie, wawla ein
vt. L. defideiu. arrogatũ: dico debere eũ audiri ĩ
mi.l. ij.ĩ fi. ⁊ ſua ire ſern Iz ſan ͤ
reſnuutöc iuna integrũ reſtituẽdũ. Siꝗd minoꝛi
tur fideuſſoꝛno fuerit filiofamilias legatũ pꝰmoꝛ
micnig t. SDtẽ patris:ul fideicõmiſſũ relictũ
xce.l. exceptio / 9 . ,.
nel. Frei. qua ẽt et captꝰẽ:foꝛte dum ↄſentit patri
reſtitutione po/
teſt vni ſine mio/
re: vt. j. de j. ta. .
ſi poſtmoꝛtem. S.fi.⁊ boc ſi dolus dat ca ſam Zctui. vel cum poſſet

agere ex eo contractu. dicunt quidam non reſtituit.alij S. vt.j.e.ĩ cau
ſe. ij. in pꝛin. ſi autem ſui facilitate non iuuatur fid eiuſſoꝛ. vel mãda/
toꝛ: vt.j.e.in cauſe. in pꝛin.niſi aduerſario in alium ſit regreſſus vti

ipſi

De minoꝛibꝰ. xxv. annoꝝ.

5.⁊ qdð i.d.l.dꝛ iõ ẽqꝛ ſucceſſerat ei ꝓ quo interceſſerat. quare ꝓ beredita⸗
ria parte tenerur:vt.j.de ſol.ſticbũ..aditio.⁊.C. deneg.geſ. ſi ab eo.⁊ ca⸗
düut hic ĩ dubitatõeʒ vbi pꝛicipatr accepit alienã obligationẽ.alias ſi parri⸗
cipando vel fideiubendo tunc ſuccedendo pꝛinapali exunguitur acceſſoꝛia

yt.j.de nid eicõ.l.generaluer. Item cum ex cauſa fi

paciſcenti ne legatũ peteret᷑:põt
dici in integyreſtituendũ quoniã
intereſt ꝓpterſpẽ legati: qdð
ei poſt moꝛtẽ patris ↄpetit.Sed
⁊ ſi ei legatũ ſit aliquid: qð perſo
eius coheret:puta ius militie:di
cẽdũ eſt poſſe eũ reſtitui in itegrũ
interfuit eni eiꝰnõcapi: cuʒ patri
hãc nõ acquireret.ſedipſe habc⸗
rei?t ſi heres ſit inſtitutꝰ:ſia pa
tre in diebꝰ.c.ſit emãcipatꝰ:mox
patrẽ debuerit certioꝛare: nec fe⸗
cerit:cũ poſſet:qui eũ emancipaſ
ſet:ſi cognouiſiet:dicenduʒ erit
poſſe euʒ in integrũ reſtitui para⸗-
topatre eũ emãcpare Põpo?.
adicit ex his cauſis:ex ꝗbus in re
peculiari filijfa. reſtituunt᷑: poſſe
⁊ patrẽ quaſi heredẽ noĩe filij pꝰ
obitũ eiꝰ ipetrare cognitionẽ.Si
aũt filiuſfa.ſit qui caſtrẽſe peculi
um habeat: ꝓcuidubio ex hijs:

deiuſſionis nunquid re⸗/

fert ꝓ patre.vel extrãeo
iterceſſit. Rñ. pla. ꝙ ſic:
vt ſecundo caſu nõ ſuc/⸗
curratur ſi ſit heres pꝛi⸗/
mo ſic.niſi ex non modi
ca ſit heres nos non di

ſtinguimus. nam ⁊ ſi ꝓ
panrte ⁊ modica ſucceſſe

rit ꝓ ea parte non reſti⸗
tueiur:vt. C. de filiofa.
mi.l.i.nec obſtat qð le/
gitur.j.qꝙ cum eo.il.ij.⁊
quarta.qꝛ ibi non cõue/⸗
niebatur vt parris herſ
imo ſuo nomime.bicnõ
eſt poꝛro etiam ſi añqᷓ
exiſtat heres patri vlł ex
traneo reſtituitur etiam
ſi ſoluẽdo ſit ille ꝓ quo
interceſſit: quia intereſt
minoꝛis potius nõ ſol⸗
uere qᷓ ſolutum repete⸗
re:vt.j.de compen.l.id
licet Pla.dixeri: cõtra:
vt.j.e. cum mandato.S
ſi ex euentu.⁊. .ſi au⸗
tem ipſe.ſed non ob.qͥa

ibi pꝛincipaliter in vno

caſu contraxit minoꝛ iu⸗
re minoꝛis.vnde ne ſub
ueniatur maioꝛi ꝑ mio/
rẽ in ſubſidiũ ẽ ſubuẽtũ
minori.i.ſi ñ ſit ſoluẽdo
dominus cuius fuit ꝓ⸗
curatoꝛ.bic autem mioꝛ
ſecũd ario interceſſit.vñ
quia hoc ipſo deceptus

eſt reſtituitur. item in altero caſu nõ contraxit mino⸗ ſed ꝓcuratoꝛ eius.vnðᷣ

ipſe in ſubſid ium reſtituitur.

a ¶ Hec eo mouetur. quaſi interſit. vt ſi dicam dari reſtitutionem patri. qui
de burſa peculianieſt iolutus: vrponitur.j.de appel.l.excontractu. . filũ.

Ee

S=
=

duobus caſibus.S.de /ꝓcura.l.minoꝛ.⁊.j.deadmi.tu.l.iij.
Ernon puto.qʒ.n. pater qñq; fideiuſſoꝛi aſſimiletur: vt.j.ð x. obl.
cum filius.in pꝛin. bic tñ non.item fideiuſſoꝛ babet regreſſum cõtra
reum. pater non.ſed cur ſubuenitur patri ob filij abſentiam: vt. j. de
acqui.bere.cum quidam.in pꝛin. ⁊ non ratiõe etatis.vt hic. Kñ. pl⸗
facit abſennia qᷓ etas: vt patet.j.e. auxilium. in pꝛin. ⁊.j.ex qui.cau.
ma.l.ſi qua.vei ſjm aliam lr̃am non eſt conna.que dicit ibi patrem
abfuiſſe. item qũo poreſt eſſe ꝙ filius qui eſt pꝛincipalis excimaturꝑ
reſtitutionem. qm ⁊ fid eiuſſoꝛ ⁊ pater inconnnenti liberatur: vt.j. de
regu.iu,. cum pꝛincipalis.ad boc quidam diſtinguũt:vt ſitotum co /
tractm petat minoꝛ reſcindi ꝓſit acceſſoꝛijs. alias nõ ꝙ; ſi pla. dic
ergo ꝙ non poteſttotũ contractum tollere.nec etiam obligationem
ſuam ipſo iure. ſed erceptionem inducit reſtiturio: vt.j.de excep.i.ex⸗
ceptiones. ⁊ patet. C. de fideiuſ.mi. l. i. ́U
Kxcepta.nota ad ꝓximũ ſi patrẽ ⁊c.ſed ad ſuperius dicrum refer
tur.ſi ergo ⁊c.⁊ eſtrato.quia fauet lex bñ agenti creditoꝛ inter alios
male agentes iuxta id maius gaudium ⁊c.ſʒm aʒ. vel ſpeciale in pe⸗/
cunia: vt.j. ſi cer. pe.l.ſingularia. vel dicnon indiget auuilio qꝛ ſoluʒ
miniſteriũ pbuit vt nũci?: vt. C. ꝙ cum eo.l. ſi exdau.
lIMõ adiuuatur.per reſtitution. M
m Hõ erit reſtituedꝰ.ſi aũt pr noie filijvt ðfẽſoꝛvł pcuratoꝛ filij cõ
uẽéitvel leginimꝰ admiſtratoꝛ penit reſtitutionẽ non vt ſibi ſed vt filio

Pꝓſit ⁊ ſic loquuur.j.e.pater.i.m̃.que eſt contra.itẽ moꝛtuo filio vt.

n ¶Hoterit reſtuuui. ex quo hic filiuſfa.reſtituitur. nunquid eſt verum
ſit pꝛincipalier ſiue obligatuſ ſiue excauſa fideiuſſionis.Reſpodet
pla.vbi pꝛĩciplłr locũ bʒ hic.aliaſ ñ.vt.C. de filiofami.l.i.ſed tu dic

dic vt ibi
eigagt ond aratiue ponitur. quia ꝛ fili intereſt: vtj. de du infec. ſiſi
ius. J r. .
c ¶ Beparatur. vt ſaluum habeat filius.ſed an hoccaſu inſpecto dabit pa⸗/
tri. Reſpon. non. vt hic. quia aduenticij cauſa ⁊c.vt. ſj.qui ⁊ a qui.ma.li.
Jul.l.⁊ quia caſum aduerſamq; ⁊c.vt bic.⁊.j.de verbo. obli.inter ſti F. bo
d E. go.quia oĩs minoꝛ reſtituendus eſt. ergo ꝛc.
ſ. on ſtaum. poteſt em ſtatm ſtipulanone paciſci velit etiam ſine cõ/
enſu filie. ſed poſtea non: vt. C. de re. xr. act. . accedit. . 5F. boc. T de iu
do. cum a ſocero. ?.. depac. do. cum dos. .j.ſolu. ma. quotiens. ſed dupli
ciratione non videtur decepta pꝛima: quia ⁊ ſi nõ conſenſiſſet tamen pater
ageret etiam ea contradicente niſi cauſam iuſtam baberer contradicendi:
vt.j.ſolu.ma.ſi cum dotem.ſed dic ꝙ bic babuit iuſtã cauſã qꝛ turpis eratp
ſona patris ⁊ ſuſpeca:vt.j.ſolu.ma.ſi cum dotem. F. eo tempoꝛe. ſecunda
cecontra. quia a poſt conſenſum non poteſt agere niſi ex voluntate filie: vt .
ſolu. ma. .poſt dotem. que eſt conma ſed dic qd ibi fuit ſtipulatus ad voliᷣ
tatem filie ſi eitunc placuerit. bic er volunratepᷣſenn. vel dic ibi filie volüra
tem non determinat.illud ſtipulatus eſt. ſed illud ꝙ ſequitur diuoꝛtio ⁊c.
item contta quem reſtituttur bec filia bic. Rñi. non contra patrem: vt. E. qui
⁊ aduerſus quos.lfi.ſed contra manitum: vrin obligationem ſe reponat ⁊
ſoluat.ſi dies reddende dotis venit: vt.j.ð ↄdi.ca. da. ſi qs accepto. ⁊ ma
ruus reſtituetur conira patrem. vr. C. de repu. l.i. Pto. m
f Ratrimonium eſt.exhoc verbo duas ſoluunt quidam queſtiones. vnã
an ſit mulier dña rei dotalis.ar.eſt bic ꝙ ſic.⁊.C. de iu.do.in rebus ru dic
5.imo maritus:vt in inſti. quibus ali.li.in pꝛincipio.ſcoa an mulier poſſit
in dotem inſtiui a patre:yidetur ꝙ non ceum ſit ſua yt bic. t quia in bonis

Ziber.

ut. j. de col. do. l. fi. et qꝛ pater bʒ neceſſe filie reſeruare. ut. C. de rei ux. act.
aut᷑.ſ quis.⁊ qꝛ nõ pòt exigere ſine filie uolũtate.ut.j.ð ſolu.qui hominẽ
5 ſi gener. ⁊ dele.ij. ticia. S. qm in uita. et de col.bo.filiũ.ſed tamẽ dico ꝙ;
ſic. pꝛimo. qꝛ ĩ quartã imputat᷑.vt. C. de moffi.tel.l.quomiã nouella.ſcðo
qͥa ↄfert ex teſtamẽto et ab inreſtato.ut. C. de coll. autẽ.ex teſtõ.et qꝛ bic di
cit ꝙeſt eꝰ patrimõiuʒ
ſubaudiqi.vt.j.ð re li.

l. in euʒ. et de pac. do. l. quẽ ad caſtrenſe peculium ſpec-

cũ dos.nec ob. ꝙ dicit 7 . 9
eidbere baberbeihu tant in integrum reſtituendꝰerit:
am ẽt ſi ſit exheredata qj 4 moni
d C deren eglißp quaſ iain pꝛopꝛio patrimonio ca-
deamus. quia quarraz Ptus Seruus aute minoꝛ.xxv.
debet babere filius.et .

annis nullo modo reſtitui poterit
quoniam domini perſona ſpecta
tur:qui ſibi ðpebit imputare:cur
minoꝛi rem commiſit. quare et ſi

tamẽ in ea põt inſtitui
imo debz vt in autẽ. vt
cũ de ap.cog.S. alið cũ
cautela tamẽ inſtituat
eam filiã in.xij.imperi⸗
alibus vna cũ dote. vt
HKm oim opiniones ua

leat teſtamentũ in me erit dicendumr:ut et Marcellus

vicet ſecus cũ donaſſe lib. ij. digel. ſcribit et ſi foꝛte libe
u, gnents Ia peculij adminiſtratio mioꝛi ſer
Srelluuideſicerante; u0 ſit commiſſa:maioꝛ dominꝰex
vt hic ⁊.Sõ.de adop.l.⁊ .
ſthubes⸗aorebtrae⸗ hac cauſa non reſtituetrr.
ſiexcã. F. Pop. hibi ð 4 fricanus.
maxima mutanone di & Tenim quodcunqʒ ſe eruus

cit vt quia ſeruus effici

tur. ſz dicit aʒ. videb Aita gerit uoluntate domini

bie dieiu locn no va⸗ gerere intelligẽdus eſtet magis
bartpeiſtari, leg aua hoc apparebit: ſi aut de inſtitoꝛia
nslügrtnigtenitna actione queratur:aut ſi pꝛopona
1 Ar 9 —
rogatoris ſed bodieſe tur maiorem. xxv. annis negociũ
cus. ut inſti. de aeuiſ. aliquod gerendum minoꝛi man
per ar.in prima coll.et H S
Mde adop.l peetie dalſe et illum inea re deceptũ eſſe
viderer nõ beariſte . n Lpianus.
neceſſe petere reſtitutio/ 7 . .
nem:cũ hodie nõ trãſe Itamen is ſeruus tuit cin

fideicommiſſaria libertas
debebatur pꝛeſens:et fuerit cap⸗
tus:cum in rem mora ei fit pote⸗
etia quo ad uſũfructũ. rit dici pꝛetorẽ ei ſuccurꝛere opoꝛ
vt expᷣallegatis ti. pʒ.

b Biquid miori.poſt tere. 6 em.
mortẽ patris.ſ.filiO dci
duz. ſed quid ſilin uita
patris. Rñ.bhodie ide,z . .
cum aduenticia querant᷑ filio.vt.C. de bo.queli.i.cũ oportet.⁊.C. de boꝛ
ma.l. i. i 4 Paſciſcenti.boc pactũ valet.ſed repudiatio nõ tenet. vt.j.
de le.ij. ſi ira ſit ſcriptũ.S.ſi ſub cõditione.⁊.j.deacqͥ.bere.is qui.etdixi ſu⸗
pꝛa de pac.l. heredi. S. filia. ar. cõtra buic. F. eſt. C. de vſufru. l ſi.
l: Jus militie.i. aliquis redditus exquo minus poterat militare ? pa⸗
ter renũciauit filio cõſenciente.ut ſuperiori caſu. “”MZM
IBegd ſi baberet.cen ſebatur em̃ vt peculij caſtreñ.quid ſi ſeruo militia re⸗
ſinquitur. Rñ. ipa non datur cũ ſeruus militare non poſſi.vt. C. qui mil.
nõ poſ.ſuper ſeruis.et in auten. ↄſti.que de dig..ij.ſed extimatio ſic.ſi euʒ
