i. 7. C. de ſepul. uio.l. qui ſepulqũ.nõ tamẽ impedienti im
ponit᷑ pena.vt.j.de ſepul.vio.l.iij.S.nõ ꝑpetue.

rů
Siaunblumi. vltra modum. Jo.
K& hõ e

ui fratres. arculam. quedam eit caſſa in qua vlira mõtes

quis eo.quaſi ⁊c.i.dicere magis deponit ad tps ꝙ qſic.

4 PBe⸗ aſſignant᷑ ſeu imponunt᷑ ſub terra.

— —

ndecimus

De religi.⁊ ſum.fun.

⁊ tunc põt tranſfe rre etiã ſine alicuius guctoꝛitate.vt bic ⁊. C.e.l.ſinec dũ.

ſed ſi ꝑpetue ſepulture tradidit poreſt tranſſerri iuſta cã cũ auctoꝛitate pᷣſi /
dis. ſed ſine cauſa cũ pꝛincipis aucroꝛuate.yt.j.de ſepul. vio. l.iij. ꝗ. non

Perpetue.⁊. C. e.l. finali.

G

0

ſu maxie cũ alias nõſit locꝰ ĩ quo
ſepeliref f Zoꝛentinꝰ
LAOnumẽtũ generaliter res
eſt memoꝛia cã in poſteꝝ ꝓdita ĩ
q ſi coꝛpꝰ ul reliqeinferant᷑ fiet ſe
pulcrũ.ſiueronihil eoꝝinferat᷑ e
rit monumentũ memoꝛie cã factũ

Unt ꝑſonę ꝙ vapinianꝰ.
Dq qᷓʒq;ᷓ religioſũ locũ facere
nõpoſſũt interdicto tñð moꝛtuo
inferẽdo utiliter agũt.ut puta do
minꝰ ꝓpꝛietatis ſiin funduʒ cuiꝰ
uſuſfructꝰ alienꝰ ẽ: moꝛtuũ infe⸗
rat aut inferre uelit:nã ſiintulerit
nõ facit iuſtũ ſepuloũ:ſed ſi ꝓhi
beat᷑:utiliter interdicto:quo ð iu⸗
re dñij querit᷑:aget.eadẽqʒ ſũt in
ſocio:ꝗ in fundũ cõem inuito ſo⸗
cio moꝛtuũvinferre uult.nã ꝓpter
publicã utilitatẽ ne inſepulta ca⸗
dauera iacerẽt.ſinictã rõem inſuꝑ
habemꝰ qnõnunqᷓʒ in ãbiguis re⸗
ligionũ qõnibꝰ ommitti ſolei nã
ſũmã eſſe rõem q ꝓ religiõe facit
m in diuerſis Peaulus.
Alocis ſepultꝰ eſt uterqʒ qdẽ
locꝰ religioſusñ fit.qꝛ una ſepul⸗
tura ſepulcra plura efficerenõpt
mihi aũt uidet᷑ illũ eſſe religioſuʒ
locũ ubi qð pꝛincipale eſt ↄditũẽ
id eſt caput cnꝰ imagofit:uñ co⸗

qð greci ʒenotaphiũ appellant. .

qui le

gnoſcimur: cu autimpeimat utre
ſige trãſferãt᷑:deſinit locꝰ religio
ſuseſſe.. n¶ arcianꝰ
Opẽſa funeris ſemperhe

— ——

Cuius.ſ.capitis.ſed quid ſi medietas
in alio.Rñ. neuter eſt religioſus ſcõm Jo.

capitis

9 piures. ceteroꝛũ ↄſenſu ſpeciale. ſic a. C. de cõi ſer. manu. l. i. . E

de cõi.re.ali.l.multum

accur.
p WMaxime.
ci ꝙ abundet

poteſt di
pꝓpter id

quod eſt inſti.de re.di.
gereligioſuz, vel dic

ibi loquit᷑qñ
vult inferre. v
colligitur.

l.i. S. monum

extraneũ

Dnumentum⸗
gita. vt 1.Sö.e

entum.

Ant pſone. fa/⸗
ccere certũ. ſi ipſe
gauit vſumfructũ
inferatur nec ſit ali? lo⸗

cus vbi ſepeliatur. fa ⸗
ciet iuſtum.vt ⁊.j.e.l.ſi

8 Interdicto. de moꝛ

mo inferendo.vt.j.ti.i.
l.i. bocinterdicto.
tEfferre vult. nã affer

re quidã poteſt qᷓ;diu a

liquis locus paruit vel

parati poſſii poſtea au

tẽ tenet᷑ auferre ꝑ actio
nẽ in factũ. vt. S. cõmu.

diui.ſi quis putans. S

ſi quis in cõmune.⁊.S
e.l. ij. F. an ſocius.
v ¶ANoꝛtuum. l. extra⸗

neuz. alias ſecus.vt. S.

e. ſi plures.

F Pꝛopter alias p
pter. ⁊ alia s pꝛeter.⁊ ſp
eſt idem ſenſus ſcilicer.

ꝗ dueſuntra

ratio que pꝛo boc facit
que ⁊ ſi facere ↄtra boc
comiiteretur ꝓpter fa ⸗
uoꝛem religioniſ.quod

ratiões qre
ſocius in locum cõmu/
nem inſene. vna publi
ca vtilitas. Q

lia ſtricta

dic vt. S. e. at ſi quis. ꝓ
idem labeo.ſed bic fa⸗
cit ꝓ hoc.⁊ eſt bic quia
ſi ſocius ꝓbibet. quia

ſocius. ergo ⁊ ego infe⸗
ram, quia dñs. vtipſe. .

nam ſũmam.⁊c.vt ſub

ijcit bic.

7 .

„

1Golet miſl Zein e.

tati.vt in multis calib⸗
S.e.ſed ⁊ ſi qus.

CVUm in diuerſs ſepulturis.i.vnus homo ſepultus.

b EHmpetrat.a pꝛincipe. alioquin non.xvt. C. e.l. f.

c Keligioſus eſſe. ſacer enã qnq; deſinit. vt. S. l. cu loc.
ADpenſa. omne creditũ. foꝛte loquit᷑ de credito q
I etur. cũ creditoꝛes babẽtes pignoꝛa pᷣponant᷑ †
liũ actionũ.vt.C. qui po.in pig.ha.l.eos qui.yꝛ.imo eriã de
gnoꝛe debet. vt. S. e.⁊ ſi quis..i.ſi tamẽ ta cit ſit pignus.alias foꝛteotra
ſicut in dote dicimꝰ. vt. C. qui po.in pig. ba.l.fi. Ite ð.S. eneratnus. 5 ,ſi.

in vno loco ſit ⁊ alia

ne pignoꝛe de /
legijs pſona/
co qð ſub pi⸗/

¹

●D

Liber

Solutio vt ibi diximus. accur. .
plunm pᷣdia. poterit in vnũ. vt. . e. at ſi qͥs..i.⁊.l.iij.in fi. ace.
WBiañnficatiõi.nota locũ eſſe gratificatiõi. ſic ⁊.j. ad ſil.l.iij.ſi cũ oẽs in
fi. ⁊. ſ. de bo. auc. iu. polſ.ſi nõ expedi. .i.⁊.j.de ncua.ſi ſticbũ.j.ſi.x.⁊.j.ð

pecui.l. ſũma. S. ſed ⁊ ſi alij.⁊.j.depo.l.ei apð.j.i.⁊.j.loca.l.in naue.in fi.

1. j. dele. ij. ſi qs ſeruũ.
g. ſi inter duos. ⁊. l. cuʒ
quidã.⁊.l.ſtatuliberuʒ
in fi. ⁊.j.dele.ij. ſi mibi
⁊ tibi.in pꝛin.⁊.j.de cõ
di. inð. plane. ⁊.l.ſi nõ
ſoꝛ. .fi.ſed ar.̊.C. de
odi.inde.l.penul.⁊.j.qᷓ
in frau. cre.l. pupillus.

ditũ ſolet pcedere:cũ bona ſ. oluẽ
donõſu ☛ Leuo.
Idplura pᷣdia ꝗs habuerit

*⁹

egauerit:poterit ĩ unũ:inferri ele

omniũ uſũfructũ ſeꝑatiʒ

6 Aauge p quã par
te ſiue viã idq; adeun⸗
dů. vt ſepeliat diſtina//
tã.aʒo.⁊ dic ꝙ px.liite/
ra aliler dicit.ſ. Pᷣtoꝛ ait
quo queue illic moꝛtuũ

inferre inniio te ius ei
eſt. quominꝰ illi eo ea

eneineen.⸗ eide cciouero erit heredis ⁊ gratifica/
64 Si bers. deber i tionidocus ſed uſufiuctuario uti
F. fi. Solu. vidi. l&éactionẽ in heredẽ dandãad id
4 Segankld legata⸗ recipiẽdũ:qð ꝓpter eã electionẽ

i¶Errogata ſũt a lega

K ¶ Actionẽ.l. in factuz.
vt. j. Ole.ij. l. ſi beres rẽ

vel ibi beres intẽdit re

le =
Etiam. pꝛo id eſt.
m De moꝛtuo infe⸗
rendo.ðↄñ

ue moꝛtuum inferre et
ſepelire liceat.c.
¶ Qui inferendi.non

ꝓbibet vt. S. t. i. l. liben
c ſic ꝓbibet᷑ ꝓbibitos.
4 In ſundu. id eſtad

fundum. accur.

r Debeatur. iter. vel s

ctus.a ccur.

Pꝛetoꝛ ait. boceſt ſe
cundũ edictum. ⁊ eſt ꝓ

bibitoꝛiũ ſicut ⁊ pꝛmũ

vt inſti. de interdi. J. ꝓ

bihitoꝛia.

¶¶ Edinicare. cõuebi. vt

veteres.

y Reſicere. large voca

buluʒ accipe reſicere. ſi
vera ſtricte differentia ẽ
inter facere ⁊ reficer. vt
j. ð itine. actuqʒ pꝛiua.
E QAui agit. labatur. p

Retoꝛ a it. q“*
ſcz monumẽ .

chꝛoedificando.

⁊...ð iti.actuqʒ pꝛius.l

minutꝰ ẽ uſufruc. Si heres mlie
ris inferat moꝛtuũ in hereditariũ
fundũ:a marito ꝗdʒ in funꝰ ↄfer⸗

re ꝓextimatiõe loci ↄſequet᷑. Ei

cui ueſtimẽta legant᷑: ſiin funus
erogata ſint:utilẽ actionẽ in here

nerariũ.

dẽ dandã pl acuit: ⁊ priuilegiũ fu-

qu Lpianus.

pꝓpꝛius.ſ.qᷓ determinatũ eſt. . ſniũ regun.l.ſl vel melis
ſi pꝛiuatus eſi locus vicino s.x. pedũ.ſi publicus.xv. pedũ

. de edlili. pꝛi. l. ſi cui. 2.l.meniana.

d Gaiete. ⁊1 nõ
„,5 „ Zdiccte.⁊ ſicno
ait quo illi iisẽ inuitote moꝛtuu, ſen rdu ſ H c.
inferre:quominꝰ illi in eo loco ſe⸗ ice egu bona
pulcrũ ſine dolo malo edificare li fine Eolar

ceat:uim fieriueto. Interdictuʒ
hoc ꝓpterea ꝓpoſuũ eſt: qꝛ reli⸗
gionsintereſt monumẽta extrui:
⁊exoꝛnari. SYacere ſepulcruʒ ſiue
monumẽtũ in eo locoĩquoeiius

elſt:nemo phibet᷑ edificareuidet

Pꝓhibere ⁊ ꝗ/ꝓhibet eã materiaʒ
cõuehi q̃ edificioneceſſaria ſit: ꝓ
inð ⁊ ſi operi neceſſarios ꝓhibue
rit ꝗqs uenire.interdictũlocũhabʒ
ſimachinã alligare ꝗs ꝓhibeat
ſitñ eoloco ꝓhibeat:ꝗ ſeruitutẽ
debeat. Ceterũ ſi in eo ſolo uelis
machinã ponere:nõteneboꝛiter⸗

De moꝛuo inferendo :et ſepul dicto: ſi iuretenõpatiar.¶ Eii

Retoꝛ ait quo qᷓue
illi moꝛtuũ inferre in
uito te ei ius eſt quo

ferre ꝓhibeat᷑:ſiue itinere arceat᷑.

Hocinterdictoð moꝛtuo inferẽ-
do dñs ꝓpꝛietatis uti põt:qð etiã

de loco puro cõpetit. Itẽ ſimihi
in fundũ uia debeat᷑:in quẽ fũdũ
inferre uolo:⁊ uia ꝓhibeat᷑:hocĩ
terdicto poſſe me experiri placuit
qꝛinferre ꝓhibeoꝛ:qᷓuia uti ꝓhi⸗

beoꝛ: Idq; enit ꝓbanduʒ ⁊ ſialia
ſeruitꝰ debeat᷑ Hoc interdictum
ꝓhibitoꝛiũ eſſepalã eſt. Pꝛetoꝛ

quod videtur ꝓbibere facere cum factum non ſinit.

eNEenetur. poteſtetiam accuſari de ſepulcro vio.vt.j. de ſepul. vio.l. ij. ⁊

Egat. lex excidat.ſic ⁊ in ea que ad moꝛtẽ eſt donata. vt.ð. de ſta.

bomi.l.imperaioꝛ.⁊.j.de pe.l.pꝛegnantis.
Quũ grauida.i. in grauida ↄſiſtẽtis nõ ita vt videat᷑ vtrunq;ʒ ꝑim

ſic hec dietiꝰ cũ nou iplicat.ar..j.de vſufruc.le.il.illi.

minusilli: eiue moꝛ-
tuũ iferre ibi:⁊ ſepelire liceat uim
fieriueto. Quiinferendi moꝛtuũ
ius hʒ:nõ ꝓhibet᷑ inferre. ꝓhibe
ri aũt infene uidet᷑:ſiue in locũin/

iſſe, et

care aũt nõ ſolũꝗ nouũ opꝰ molli
tur intelligendꝰ eſt:uerũgisquoqʒ
quult reficereꝰ. Jsqid agitut la
baturſepulcrũ hoc interdicto te

netur. m·Arcellus
Egat lex regia muliereʒ: ſi

pgnans ſit moꝛtua:hũan anteq̃;
ptusei excidat᷑ꝗ ↄtra fecerit:ſpẽ
animantis cũ grauida pimiſſeui⸗
*detur. AU NLpia.
8 ꝓppꝛius'edes tuas ꝗs edi
ficet ſepulcrũ:opusnouũ tunun⸗
ciare poteris.ſed facto oꝑe nullã
habebis actõeʒ:niſi qð ui aut ca
Si /ꝓpꝛiꝰ edificiũ alienũintra le⸗
gitimũ modũ moꝛtuꝰ illatꝰ ſit pꝰ
ea cũ ꝓhibere nõ poterit edificij
dñsquominꝰ aliũ moꝛtuũ eo infe
rat:uel monumentũ edificet:ſiab
initio ſciente dño hoc fecerit.
—. pianus.

. .
nun.l.i.G.ſi quis edificiũ.ſic.j.de dona.inter vi.

re. non autem ab ipſa loca religioſa.

ſ¶ oſſeſſio.i.detentatio.nam vere nõ poteſt poſſidenivt.j. de c

quir.poſ.qui vniuerſas. .i.

Zſu eo monumento plicigl. enan ſine auctoꝛitate alicuius

3 .

R— AͤH

S. qui ĩpleto. c

Wi. Duga.
nec etiz
longiſſima. qa

incoꝛpales res

pᷣſcribi non poſ/
ſunt. Jrẽ qꝛ ipʒ
ſepulcrũ cũ non

ſit in boniſ vlliꝰ

nec eſſe pot. nec
põt pᷣſcribi. vti/

ſti. de re. diui. F.

nullius. vn uo.
talẽ regulã ꝙ ſi

qua reſ coꝛꝑpaliſ
eſt que ſuo pꝛi⸗
uilegio. nõ eius

cius eſt nõ pot
triennio vel de⸗
cẽnio vł vicẽnio
pᷣſcribi ab eo q

titulũ vl etiã bo

nã fidẽ babʒ ea

dez res. vel. xxx.
vel. xl. an.nõ po
terit pᷣſcribi ab

eo qui titulũ no
babet vt patʒz in

libero bomie. vt

A.de pſcrip. 9.

temp. que ꝓ li.

pvel eã da. I. ſi

Jlẽ in eo ꝙ di⸗

cit nõ cõpetit z
ꝙ quedã ſuntq
poſfũt ſeruari q

de nouo nõ pol

ſunt acquiri. vyt
ius ſepulcri pꝛe⸗

ſanpt. vt bic.nec

decurionatꝰ löO /

ga ſalarij pſts/
tione. vt. ſ. de /
nec nonã poſſũt

ludi facereſyna /

gogã. lʒ vetere,
fulcire poteſt. vt

A. de iude. l. fi.
Zilẽ nüciatio
oꝑe faciẽdo.no
facto iã fieri pot
vt. j. de oꝑ. no.
⁊ vꝛo.l.ſi donante
F. fi. Itẽ in eo ꝙ dicit ius ſepulen nõ pᷣſenbi ar. S. C. de reli.l. mo
numentoꝝ. in fi. So. ibi dicitad puri loci pᷣſcriptionẽ tantuʒ pfice /

Gikſer
fininn

(Dects
(enn gſon
c(auntkuß

acnündin⸗
ſCemißs
aqran/

woobrngtn
HYVligten
litſeln

ſrie bb/

ilcarpe
inund, et
ſny Omumo

(Mantotio
calluch r
(ltpzgloe
olddot
AYI ſot ge/
ls Nt t
(liolliune
6pſitierd
Alitoneſce
Allit ſäl ;
rePo di
putin ei
I. Ai diunt
Mmntſen
Mitrignen
(bochoren,
Pͤtcharli
6Pponſclü
iſeleiiet
ſidolgi
Honkdegub⸗
ihnei un
ſlli.
6ſdl.
Grntinl
Hitl nirſ
eungkine
letkat
ftuſc,
Mhufhinunn
plſrir Ce

4 Müe
baei

. 40. ald
N
ichntſc

chels ſe
Uondo,
n Nigß
icn
tudani
tſehi
aatii

liis u.
lglino

aneſcnp
geſoot
lego rens
uisckod⸗

kinnio de⸗

inioſkting
ebiad
iulikid⸗
ſfcihiye
Grs, en
Atlannön
r öſetin
ogitmüni,
dhafted
tepdeniif
eichli
mp gul
rine

nicoang

utlu
ün
enolone
utergiif
ueſehnaſhe

.

npende

linſau

.
„

ſurſtſi

ð?

errrrrrrrr-r r
Se ð

2--

SS

pſõales actiões
ea q dat ex mu⸗

cipatũ.qꝛ ſpecia

dito certo datur

r =⸗ = =

.—K Duodecimus

Saci:.i.pfecb. b & Potifices. i ei quiin talibꝰ ſuũ exercẽt of
ficiũ.vt.S.de peti.bere.l.bereditas.in. .i.

i ¶ De rebus creduis. Dictũ eſt. S. de in rẽ acti. ? de alijs que ad exẽ

plũ earũ ꝓponunt ſuꝑeſt videre de oibus ꝑſonalib q ex ctibꝰ ꝓ

ſiciſcu nt.⁊ ita pomit᷑ de reb creditis.q verba ſũt generalia. vt.jj. e. l.

i.⁊ qꝛ ĩter alias .
Onga poſſeſſiotus ſepul⸗

tuo obtinet pꝛin cri nõ tribuit ei: cui iure nõ

lia bʒ. vt j.e. ſin cõpetit. i I dem
alan. as ſub⸗ Jin eo monumẽto qdimꝑ
ijcit. ſi certuʒ pe 2 . AIIN
tak mutuuz. et fectũ eſſe ðꝛ:reliqe homĩs cõdite
autaz ꝓ muuuo ſũit: nihil impedit: quominꝰ id ꝑ⸗
dak certi cõditio õ 9 5 far
ſpecialis q; po ficiat᷑. Sʒ ſi religioſus locꝰ iã fa:

quolibzalio er ctus ſit: pontifices exploꝛare de⸗
bẽt q̃tenꝰ ſalua religiõe deſiderio
neralis. vt.. eo. peficiẽdi oꝑis medendũ ſit.
ſae abgei r ũ liber
ideo ſubijcit dde . 1
daitione gene Digeſtoꝛuʒ ſen pandectanu it li⸗
rali ⁊ ſpãli.nazʒ undecimus explicit. Incip
bec ꝑs ad duo b er duodecimus. Derebus credi

certi cõditio ge/

ſupꝛadicta refer ,
tur. *R Hicunt tis. Si certum Ne
vnam tm̃.l. certi N ubrica.
Oditionẽ genera ditionc.
teb ege er
is ð rebꝰ credi
tis non ſolũ mu 7 Npianus
tuũ. ſed etiã cete Ene eſt pꝛiꝰqʒ
ri oẽs cius cõ⸗ duerboxꝝĩ
tin ent de quib⸗ duerbox iter⸗
in bocti. mactat ptationepuem
Sen . d. amus: pauca de
5. ea,.l. ſignificatõe ipᷣi
mibirli üuuu.s ituli·referre
lcerti ↄdito. e quoniã igit᷑ multa ad ↄtractꝰ ua⸗
alijs legibus. ꝛ d·r
bis x bis. ſi cer/⸗

tũ perat᷑ iiĩ mutuuum ſignificaf᷑. ⁊reſtringiteius ſignificatio.⁊ ſic

accipit ſtricte. C. e. ti.ſ cer. pe.quidã tñ dixerunt ꝙ ſi cer. pe.eſſet ꝓ/
bpꝛiũ nomẽ actiois. vt ar.j, de rri.l. i.
a Bi certũ.i.mutuũ. ¶ Hetat᷑i.repetarur.
Ene. alias ſm pyſanã litterã eſt. ex re.i.ex vrilitare. als
ere.i.herile. ab berꝰ beri.i.dſis. vt. S. ad.l.acql. irẽ mella
§. legis. q. d. ad dũm ⁊ ad doctoꝛẽ ſpectat de ſignificanõe verboꝛũ

dicere. ⁊ ponit᷑ here aduerbialiter.i. berile. ad qð. L. de ꝓfeſſ. qᷓ in

aui. co.l..li. xij. Er dic caſũ p̃toꝛ ante cõpilarionẽ digeſ. fecit edictũ

de rebus. intimlauit de rebꝰ credi. Alpᷣj. aũt pꝛimo rubꝛicã p bãc
legẽ exponit. ſcðo yerba edicti.vł dic qð eſt verũ beclex qrtuoꝛ dicit
hꝛimo iuriſcõſultꝰ otinuat ſeipſũ ⁊ dicit vule eſſe pꝛiꝰ exponere rub.
ad ierũ deſcendere.⁊ boc vſq; ibiqm.ſcõo reddit rõem qᷓre ritu/
lus iſte de rebꝰ cre. ſequẽtibꝰ titul pferat.⁊ certe pᷣfert᷑ qꝛ generalioꝛ
dere generalioꝛ.qꝛ otinet oẽs ↄᷣctus in q̃bꝰ fide ſequimur alienas

⁊ boc vſq; ibi.nã ⁊c. Zertio dicit q̃luer nomẽ credẽdi accipiat. vſq,

ibi rei. Quarto qualiter nom̃ rei ſumat᷑ ſed bec vbi.ſñ. verba text
edict erant in antiqs libꝛis. ſed ſunt inde accepta. 7 ſunt edicta que
ſunt. vſq; ad ti. ð pig.æ ſup quolibet ſunt expoſuiones Alp. vrin
tl.de oſtituta. ⁊ ti. omodati.⁊ i aliſs. c ꝗ Aerbon. l. iſton. ſi cer. p
d Gnterptatione. qua facturꝰ eſt in ſpẽ.j.e.l.ij. ꝗ. appellata.⁊ ĩ ge
neit.. l. cerü. vel dic anteqᷓ;; exponat verba edicii vt notauit in caſu
e IYplius nituli.ſ.illius de rebus creditis.

¶Darios.i noiatos ⁊ innoĩatos.de quibꝰ ſub hoc ri. poſt hunc ti.

pomit.vt pʒ.j.in ſequẽtibꝰ titulis vbi de noiatis tractat.de inoĩaris
Ft. ſ. de pſcnip. ver. ⁊ ſicrefert ad mediã rubꝛicã.ſ.ſi cer. p. vel meliꝰ re
feras ad pꝛimã.ſ. re. cre. ⁊ tũc ppꝛie dicit ſub hoc ti. quaſi ſub hoc
tractatu de re. cre. ⁊ ↄtinet octo libꝛos.vt.v.in ꝓbemio.j.in ſcdᷣo.⸗

tulo ptoꝛ:⁊ de cõmodato ⁊ depi

qꝛĩ genere ſuo functionẽ recipiit a G

De rebus creditis

C. de vete. iu. enu. l. ij. F. in tertia.ſ.vſq; ad ti.de pig.⁊ oẽs intitulant ð re/
bus. ⁊ eſt ſimile verbũ ſub hocti.5S.de in integ.reſti.l.ei.
g ¶ Gub hoc titulo.i.edicto.vel dic.iirubꝛica.
bOmnes. bene dico generalẽ pꝛimã ptem rubꝛice. omnes em ⁊c.
i ¶ Bicuti. dicoꝛ ſeqͥ fidẽ debſtoꝛis qñ mibi eſt obligat. vt bic ⁊. j. ꝓxi. ibi
nã cuicũq; ⁊c.⁊ inſti.
re.diui.F. vendite.
K AUa ꝓbat ꝙ oẽs cõ/⸗
lo Beneralis.no.crede
re.vel creditos genera
liter dici. vt bic ⁊. j. de
ver.ſig.l. creditoꝛes.⁊.l
creditoꝝ.⁊.l.ſi cui.⁊ in
auc. ꝑ fið..pe. colla.i.
ſed qñq; ſtricte ꝓ mu/
tuare vel ꝓ mutatnoꝛe
tm̃ accipit᷑.vt. C. ſiad⸗
uer. cre. l.i. ⁊.j.lꝓxi.S.i
7. .l. ad mace. l. ꝗ?. 7 in
auc. nulluʒ credi.agri.
cre. te. F. i. col. ilij.
m g Bub boc. expõe vt

rios ptinẽtia iura ſub hoc tituloꝰ
pᷣtoꝛ inſeruit:ideo rerũ creditarũ
titulũ pᷣmiſit. Ois eni ↄtractus:
quos alienã fidẽ ſecuti inſtituimꝰ
cõplectit᷑. Nã ut libꝛo pꝛimo qõ
nũ Celſus ait.Credẽdi.genera
lis appellatioeſt.ideo ſubhocti⸗/

gnoꝛe edixit:. Mã cuicũq; reiaſ.
ſentiamꝰ alienã fidẽ ſecuti: moxꝰ
recepturi ꝗd ex hoc ↄtractu crede

redicimur. Rei quoq; uerbũ:ut Spiux
Be pignoꝛe. i. de pi⸗/

r. 05 U
generale ptoꝛ elegit. Au. Gnorau ia attmone.
Ntuũ damꝰ recepturi nõ n Eaixit.i edicta po/
andẽ ſpeciẽ:quã dedimꝰ ſuu. Aſſentiamuſ.
aliocqn aut cõmodatũ erit: aut de· o Abor. ides ꝛ ſinon
oſitũi.ſʒ ið genꝰ qſMã ſi alið ge mnox. nã non accipit ꝓᷣ
5 u ſzid En Mäaſia 3 ofeſtim.ſed longũ etiaʒ

nus :ueluti ut ꝓtritico uinũ reci⸗
piamꝰ:nõ erit mutuũMutuii/ da
tio ↄſiſtit in his rebꝰ:q pondere:

tps reſpicit.vt.j.de ac.
⁊ ob.l. is cui.⁊.j.de re
iudi.a diuo pio..i.vel

„ dic ꝙ nõ ðtermmar bic
numero:mẽſura ↄſiſtũt.quonia,z perbii receptu ſe boe
eaꝝ datiõe poſſumꝰ in creditũ ire. poctnoc. vtei tͤch

enerale. vt pecu⸗
niã ⁊ ſpeciẽ oẽm ↄtine⸗
at facta quoq;.ſed õ. ẽ
de rei ven.l.ſi in rem.in
pꝛin.ibi appellario em̃
⁊c.ſed ibi quo ad actio

ꝑ ſolutionẽ magisqʒ ꝑ ſpeciem.
NHã in ceterisrebꝰ iðo in creditũ

nẽin rẽ. bic quo ad pſonales.vel ibi quo ad libellil.
tuũ.ſpeciẽ.i.rẽ ſiue coꝛpꝰ.nã in ſpeciebꝰ nõ oſiſtitmutuũ.vt.j. S.

ꝓxi.Sʒ qͥd ſi numos mutuaui tibi.cũ nõ poſtea indigeas eoſdeʒ reddis.
nõne erit mutuũ.qͥdã vt aʒ.ꝙ nõ.vt hic ⁊.j.ꝓxi.iĩ fi.ibi.ſʒ idẽ genꝰ ⁊c.ſʒ dic
d.qꝛ ꝓpoſitũ inſpici᷑ ex quo fuit tranſlatũ dñium.vt ꝓbat᷑ inſti.qͥ.mo. re
5.ob.in pꝛin.ex eo ꝙ dicit multiplicãdo ⁊ qñqʒ ⁊c.⁊ ar.QC.de reſan.ven.l.
pcij cã.nec ob.qð bic dicit recepturi nõ eãde.nã dic quoad ꝓpoſitũ vtriuſ
qʒ.⁊ boc recepturi nõ reſpice ꝙ ſpat ſꝑ ſic ⁊.j.e.q pecuniaʒ. Alioqᷣn.ji.ſi
eadẽ ſpeci. ¶ ¶ Bepoſitũ. vel alt? Zcrus. ꝓut volucruntᷣbentes. vrſi
tranſtuli in te dñium vt poſt tpᷣs idẽ mibi faceres qͥ eſtinnoiatꝰ ctus do
vt des. vñ pᷣſcnp.ver.act.naſcif.vt.j.de pᷣſcrip.ver.natalis. .i.x.l.ſi tibi
t SDed idẽ genꝰ.i.aliud quo ad ꝓpoſitũ in eodẽ genere tame.q.d. ſaree.
*idem eſt quo ad genus non quo ad ſpeciem.
u Bliud genus.ſ.recipere debemus.
x Mon erit mutuũ.ſ innoĩat gctus do vt des. vñ pᷣſcnip. ver. act. naſcit.·
vt. q.l. .. de pſcrip. ver. naturalis. i.
utui pondere. quas res ⁊c. vt inſti.q. mo.re.obli. in pꝛin. Etnota
bic rna. Pꝛimo ponit.ſcdo rationẽ reddit.tertio rõem rõnis aſſignat. Foꝛ
ma ergo ſic. ideo in his ↄſiſtit mutuũ.qm̃ dare iſtoꝝ ſubaudi im. alias ſi
eſſet bona ratio iure cõ.poſſumus ire in creditum. MMM
a ¶ In creduum.i.mutuũ.q.d.here poſſumꝰ mutuũ.vt de noſtro ſuũ fiat
ſic accipit᷑j.ad macedo.l.qꝛ.iõ aũt in ſupꝛadictis fit mutuũ ⁊ non in alijs
rebus.qꝛ facultas dat d ebitoꝛi.vtoſumat cũ ſit ſuũ factũ.⁊ qꝛ põt libera⸗
ri ꝑſolutionẽ alterꝰ rei in eodẽ genere.iñ vt ſiin numero daru fuerir ad nu
merũ reddat.ſi in põdere ad põdus.ſi in mẽſura ad menſurã.⁊ bodeſt qð
bic ſubijcit:qꝛ in genere ſuo reapit fücnonẽꝑ ſolutionẽ.i.vt aliud oĩo ſua
vice fungat.ſi fuerit ſolu tũ magis qᷓ; ꝑ ſpeciẽ.ſ.eandẽ.nã debet bic eſſe di/
ctio magis.yelſubaudiri.⁊ electiue ponit.q.d.nõ ꝑ eande ſpecieʒ dʒ fieni

Qiber

ſolutio.qð intelligo quo ad ꝓpoſitũ.vt in pꝛin.bu.l.dixi.atĩ alijs rebꝰ ꝓinde. d¶Mbligatio. ſ. mutui. efien
nõ põt aliud ſolui qꝙᷓ; ꝙ daret᷑.ergo nõ eſt ibi mutuũ vt ſubijcit. ⁊ eſt rõ qre e Areditũ gen.nã quicquid eſt mutuũ eſt creditũ.ð ſed nõ ↄuertit᷑. ſ ,cbietln
aliud reddi nõ poſſet.qꝛ nõ inuenit᷑ res p oĩa ſimul. ſ in ſupꝛadictis tata ẽ ſic differt populus a plebe.vt inſti.ð iure natu..lexeſt. ⁊ facit. .. cõ iriretg in.
ſimilitudo. vt nõ aliud ſ̊ idẽ redditũ videat᷑. Et no. ꝙ genꝰ ðꝛ qð pᷣdica¶ ¶mo.xl.i. F.li.’alias ſtrictiſſime accipit᷑.vt.j.ad maced. ſed iuł.S. mutui Ailenu
de pluribꝰ dꝛñtibus ſpecie. Spẽs aũt eſt que pᷣdicatur ð plunb dꝛñtib? ⁊.l.qͥq apud. ⁊.j. ð pꝛiui.cre.ſi ventri.S.in boms.qñqʒ nimiiſ ſtnicte lumung
numero ſm poꝛpbiriũ. vt ĩ auc. vt nul. crmmniſi
ſed hic genꝰ dicit vnuuz „. , = .. . . . qee. agni. te. lll. ceni iii
eoꝝ q;oliſtunt pondere irenõ poſſumꝰ:qꝛ aliud ꝓalio in despecuniã .nã mihiactio acqri colla. iij iackinie
aliud eoꝝ que in nüero itoꝛi ſolui nõpõt' licet nũmi mei nõfuerit. M f¶ Itẽ mutuũ.ſ cnn ſ,
aliud eoꝝ q in mẽeſura. uitocreditoꝛi olmne Pol Ap tur cet num mei nõfuerit. Mer naturale.nã qðᷣ herts
i bus tanrl mutuu⸗ pellataveſt aũt mutui datioab eo: bis quoq; credimꝰ quodam actu daʒeſt aiuile. vt ii
iſtit. ſpẽs v esr en ſina Fian tſanzge zir dicã. . e. l. F. fi. cy ponin,
lias ous vr ſtichꝰ de meotuũ fit. ideo ſinõ fiat 30 obligationẽ cõpandã interpo⸗ 6 fe⸗ ia ltii
Sed qᷣd ſiacceno pe⸗ tuũ:ñ naſcit᷑ obligatio .Creditũ ſito:ueluti ſtipulatiõe. ge acape pom ml deſ
unann genonge. ergoa mutuo eodiffent quo gen?“ O. c Dmponi ondr inne n
frumentũ ad menſurj. ꝗ ſpecie. Mã creditũoſiſtit etiã ex m ꝗd mutuũdederimꝰ: tr vel mẽſun ſie ſtniſtine
hß. nõ vt bic vbi diic ¶tra eas res:q põdere:numero:mẽ ⁊ ſinõ cauerimꝰ:ut eque bonũno accipl .deleg. üittmmg
in genere ſuo ⁊c.⁊ facit ſura ↄtinet᷑: ſicuti ſi eandẽ rẽ bis redderet᷑:nõlicet debitoꝛi de i. talis qnqʒ ſtri tiioͤſilati
ſ. ð fideiuſ. ſi ita fideiu. Ura Stine . icuti eanc 3 8 rece red er ec: no icet ltoꝛi de⸗ cte accipitur. vt Y ſebnis
Itẽ qͥd ſi acepo argen pturi ſumꝰ:creditũ eſt. Itẽ mu⸗ terioꝛẽ rem:q exeodẽ genere ſit: s macec k. öngrch
ad pondus niaud tuũ nõ poteſt eſſe: niſi ꝓficiſcaẽ reddere. ueluti uinũ nouũ nete Demee nib
am. Ki. ſicnõ iñ erecco pecunia'. creditũ autez interdũ ? re. Mã in cõtrahẽdoqð agi᷑ pꝛo deconſt pe.l i ☛
g le ll . i r leum ſi inihil pꝓficiſcat᷑ ueluti ſi poſtnu⸗ cauto habendũ eſt. Id aũt agi in bg oſtnuptial in
bCeleb. Felktee be. . 7 22 „rWN52= „ . “ 1
auri certi. x.. cei auÿ. ptias Dos ꝓmittat᷑. In mutui da telligit᷑ ut eiuſdẽ generis:⁊ eade, ctas fuit dos (ruf,
rTe S tiõe opoꝛtet dñm eſſe dantẽ. nec bonitate ſoluat᷑ quod datum ſit. e ſechn der däüre
„Nebl⸗ * . . H7 . ⸗ 2e 0Meag.
cit ꝙ no⸗ vr. . de ſolu..l. Obeſt qꝙ filiuſfa. ſe eruꝰ dates pe uüA Mpianus doeſt em crec ai
pai us n eralwre culiares nũmosobligãt ed eniʒ SBag neccauſã nec ꝓpoſi· mvie mullie
.— —⸗ r ma. — 7 7 3
tare ſpalia dicit ꝛ in.l. tale eſt qle eſt: ſiuolũtate mea tu — tü funeranchhabuerit: 1tu peerit. z ideo di⸗/ 4“ B
pᷣdicta.l.de dona. ſpe⸗ i poſtnuptias. ul iß
ciale dicit fauoꝛe dona . a: ſi ante nupti/ (ſarnen.
tionis. ⁊ in.l.ſi qͥs argentũ ſit ſpeciale fauoꝛe exercentes liberalitatẽ. Iteʒ as vxoꝛ ꝓmitteret.nõ eſſet obligata.cũ ſub ↄditiòe quadã.ſ.ſi ma⸗ ulnz
quid ſi das frumentũ ⁊ vt reddã vinũ vel argeniũ ⁊ ↄſentimꝰ ãbo.nunqͥd trimoniu extiterit intelligit facra ꝓmiſſio ſine quo nulla dos eſt. r
eſt mutuũ. m. nõ ſed vel Zctus innoiatus vel vendito. vt bicqꝛ ĩ genere ſuo vt.].de iure.do.ᷣ ſtipulationẽ. Iᷣ ſit ar. S. vtẽtↄdi.pendente ſit obliga tbairn
⁊c. Itẽ qͥd ſi libꝛü ad pondus nbi dedero vt libꝛũ tanti pondens mibi red ta. vt ar.j.de act.⁊ obli.is cui.vel dic ſcõm Jo.poſt nuptias.ſ.ſoli —
das.vel quid ſioues ad numerũ.rhñ.nõ eſt mutuũ.nãtun mutuo quattuoꝛ tas fuu facta ꝓmiſſio a viro vxoꝛi de dote quã nõ accepat.nõ enim “ gan
ſiderant᷑.quoꝝ ſiqð defuerit nõ erit mutuũ.nã.ſ.vt ad boc ſit inuenta ſicut falſa demoſtratio impedit ſtipulationẽ. vr. . dele.i. ſi ſic. . ſimihi. ”JJMB Kagee
pe cunia ad numerandũ.vt.j.de ↄᷣben.emp.l.i. Iiẽ ↄſuetudo. Itẽ aptitu⸗/ ⁊ ideo dixi ſolutas.quia ſi ↄſtante matrimonio fieret aĩo donandi: ”” tigtlene,
do ꝙ dano talis ad numerũ vel ad põdus apiet᷑ ſue nature. Itẽ actus.ſ. nõ valeret. vt. E. de do. cau. l. qð de ſuo..j. de ver.ob.ſi diuoꝛ. r nanitin .
vt detur ſym ſuã naturã.nã ſi dedero pecuniã in ſaculo nõ nũeratam vt ta/i O n mutui. dhm. vel quaſi dñm. vt. ſ. e. ſi pecuniã. “ eame
tũdẽ reddas nõ erit mutuũ.ſtinominatꝰ ↄcius.vt.j.dele.i.plane..i. JIte k& ligauit. ſ. accipienten. S itt 4
nunqᷣd in pane eſt mutuũ.rñ.non.ſed contractus innoĩatus. m ¶ Aolũtate idẽ ſi ignoꝛãte.vt.j.l.certi ↄditio..ſi nũmos. ni dn
ac Per ſolutionem.ſ.faciendam.accur. ne/VOecuniꝗ.l.tuã vel meã noie meo. vt.j.e.certi odi.S.ſi nũmos.: 3 1 *
b In crediiũ.locus a conſequenti diſtracto conſequens fuit.qꝛ in genre o is credimꝰ.i.alienã fidẽ ſequimur vt ita de credito.ſi ð mu *K
ſuo. rſius. tuo loquafiſte.S. vel dic ꝙ loquit᷑ de mutuo ciuili mixto. vt ſtati di ſlaud
a¶hõ poteſt. no.nõ cõpelli creditoꝛẽ aliud ꝙᷓ; qð debefrecipe.vt bic ⁊.j. ces.quare diſtingue mutuũ aliudinaturale aliud ciuile.cui ciuilina 4 ſrnni
de re iudi.ſi ſe.S.ait pᷣtoꝛ.⁊.j.de cõſti.pe.lꝓmiſſoꝛ..fi.⁊.j.q.mo.pig.vel tura cooperatur. aliud ciuile tm̃ naturale.vt qũ res mea ad te pue/ –
bipo.ſol.itẽ liberat᷑.S.qͥ paratus.ſed S.vt.ſ.dele.i.ſidomꝰ..quiofitetur. nit in qua põt mutuũ ↄſiſtere..ð boc ðꝛ.S.e.l.mutuũ ciuile.cui na WW fluh
ſed ibi ſpeciale rõe ſanguinis.vt ar.j.mã.cũ ſemꝰ. Iteõ.j. de re iudi.mi⸗ tura fauet. vt ſi poſt factũ vel enia ante in cõrinẽti ſtipuloꝛ reddi.quo “ gaant
les.S.õi.ſed ibi ſpeciale.nec culpa ſernoꝝ vlira ipſoꝝ extimationẽ dſios gra caſu ſtipulano eſt vtilis.⁊ exr cq agit᷑.⁊ nõ ex numeratiõe.vt...ð do 4 nan
uet. vt inſti.d e noxa.S.i. Itẽ ð in auc.de ali.⁊ empbi.S.ſivera ſjm pᷣdictũ na.l. ſi ita ſtipulatus fuero. 5. fi.7.l.ſe.? boc caſu loquit bic.S.ſi aut 4 itae
colla.viiij.ſed ibiſpeciale fauoꝛe eccleſie. Itẽ õ.in auc.de fideiuſ..ꝙ aũt vtilis.ex numeratiõe agitur.vt.j.eo. certi cõditio.S. qm ciuile tifif a nſk
colla.i.ſed ibi eſt neceſſiras que llegẽ nõ baber.vt.S.de offi.cõſu.l.i. INtẽ õᷣ vt in cbyꝛographo.ex quo obligatur qͥs poſt bienniũ.vt.C. de no (Welheet
S.de rei ven.l.qui reſtituere.ſed ibiin eo grauat᷑ ꝙ iuratin litẽ õᷣ eũ vñ pł ume.pecu.in contractibus.in pꝛin.aceuur. 4 tihtcid
amittit debitoꝛ qᷓ; lucret᷑. Itẽ j.C.de dona.ſi quis ar..ſinaũt donatoꝛ. R⸗c AVm qͥq.qð põdere nũero vel mẽſura cõſiſtat.xt.s.l.px. .i cellune.
ſed ibi fuit neceſſitas nec ob.in. e.l.i.tñ.vbi voluntane ſoluit᷑ extimatio.y q Et ſi.id eſt q;uis.accur . ſrangna
argen:ũ debeat᷑qꝛ extimatio eſt in nũmis argenteis.⁊ nõ ere cotaminatis. rꝗ ouũ.quid ſi ꝓ nouo uelit reddere uetus. Rñ.io.nõ liberatur. “ ndl
Itẽ. ð.j.de ↄſti.pe.l.qui aũt..fi.ſed ibi fuit neceſſitas. Ael rñ.ad oĩa ſu qꝛ nõ videtur eq bonũ redderetur. inſti. de ac. S. pterea. . S, devſu. ,“ Kurlif
pꝛad icta ſjm Jo. aut debet᷑ qntitas.⁊ tunc põt ſolui aliud ꝓ alio.aut ſpe ⁊ babi.lefi.ſed ar..S.ſi ſerui.ven.⁊ ſi foꝛte. . fi. ⁊.ſ. de ver. obli. l. “ W
cies.⁊ tunc no niſi iuſta cã intercedat.vt.j.d.le.iij.ſideicõmiſſa.S.ſi ſeruo. ubi.nã ibi dicit.qð eſt optimũ ipſum quoqʒ bonũ eſt.ſed boc cũ eſt 4 Aulg⸗
be Appellata.alluſio vocabuli.ſic.j.de acquir.pol.l.i.i.-fi. eiuſdẽ qualitatis ututrunqʒ nouũ uel uetus. vt.j. deſolu. pauluus. ſennfgtn
c¶ QZuũ.ſtatim.⁊ hoc in mutuo naturali.ſecꝰ in ciuili.vt ſi ofiteoꝛ me acce⸗ Rhñ.ſecꝰ ſi datũ eſt uetꝰ ⁊ reddatur nouũ.uel ecõtra.⁊ põt bic ſumi ſkacſnn
piſſe quocaſu poſtbienniũ teneoꝛ. vt. C. de nõ nu.pe.i.in ↄctibuſ.qnq; tñ ar. quale quale ſcõʒ Bul. ad teſtes ſenioꝛes.⁊ ꝙ eligãtur in digni⸗ theui
ex poſt facto recõciliat.qð ab initio nõ valuit vt in ſtipulatiõe.vt.C. e. q;⸗ iat ibꝰ ſenioꝛes.ar contra.in auc.de mo.qui.fi. qenhide
uis. Itẽ ↄſumptiõe.vt.j.e.nã ⁊ ſi fur.⁊.j.de fideiuſ.ſi quis ꝓ eo.S.ſ¶i num ſ¶ Quog agitur.ſ.tacite. “
mos. Itẽ vſuca.adinſtar pecunie aliene datenin dotẽ.quã ſi triẽnio teneat do cauto.ſ.expᷣſſim.ĩmo õ deberet dicere.ut quicqͥd nõ eſt erpᷣſ P N
maritꝰ ⁊ nõ ↄſumat vſucapit.vt.j.de iur.do. ꝓculus.⁊ ar.ſ.de dona.cau. ſum ꝓ omiſſo debeat baberi.ut.j.de ver.obli.quicquid q̃ eſt coma. ſ finndi
moꝛ.l.ſi alienã rem. Itelquarto mõ.ſ.oditiõis euentu.pel defectu.pt. ſ.e.l. So.ſiagitur inter utrũqʒ tacitũ ꝓ expᷣſſo babetur. ut bicſi ab vno glriae
ugn
gt.

Peßtcni

ansflides
niſnadee
ſoſö eaoac
ieteſtk

Npec.

booniloer
itüce
poſttugas

aneg !

uudiiu
ul dogk
eneſtcdkn.

uptisti

hanäeen

ſeſAnd

inune

cdo.

ins.
felinſönn

ſcaicniiu
nesee N

icnirain
un
Nietſſh

iheſnn

. CNn

öle

—. =
—
=
E
= =—
—

6nigt c4

in Abiiin

Suodecimus

tif iin obligatiõ hic qñ revᷣbit. vtiſti. q.
im ſecus. vel veriꝰ ibi in obligatiõe verboꝝ. bic qñ
mo. ac. öbi. obli. in pꝛin. Iẽ ⁊ qniq; nõ babet ꝓlexpſſo ·C. noua.
l.fi. .j. de reg. iur. l. ex ſſa. que ſunr ar. ꝛia, uid ſi direro ĩvul⸗
gari.tolle pecuniã iſtia. nunqd eſt mutuũ vl donũ. videt mutuũ. vt
E de dona. nec ignoꝛãs. Itẽ videt᷑ꝙ ſit donũ.qꝛ nõ fuit dictum vt
eſſet mutuũ.ſed .

dic refert q õba —R H ,
heellern ve ſe⸗ empturꝰ pᷣdia deſideraueris mu/
e eberedes tuã pecuniã: nec uolueris crediti
pe. .ele. . noie anteq; emiſſes ſuſciꝑe: atqʒ
reqlidins ita creditoꝛ: q;neceſſitatẽ foꝛte,
appareat. dieſi ficiſcẽdi habebat ðpoſuerit apð

magna eſt qua⸗ tehanc eandẽ pecuniã: ut ſiemiſ⸗

titas nõ videtur . .
donũ ſed deoo ſes: crediti noie obligatus eſſes:
ſuũ el muun·hoc depoſitũ piculo eiꝰ eſt: ꝗ ſu⸗
aure pecunias. ſcepit N ig rẽ enclench acce
deinnehi ga Piteut pcio ncterek: picnloſuor⸗
alias donu pſu/ Habebit?. Res pignoꝛi data pe

mo cũ in tranffe 5dici põt crer
mndo dßio le, (Unig ſoluta cõdici põt ⁊ fru

7 —— — *. 7 H .
ane videamar. iniuſta cã pcepti cõdicendi ſunt

vr .de acqr. e. Tã ⁊ ſi colonꝰ poſt luſtrũ cõple⸗
do. cũ in coꝛpus

Iẽno. bie agg. tũ fructꝰ ꝑcepit:cõdici eos cõſtat

Sle a 1 „ U, — k. —
ꝙ quedã tacia ita demũ:ſi nõex uolũtate dñipee
db e pti ſunt. Mã ſi ex uolũtate ꝓcul
uſeutr.5 rni dubio ceſſat cõdictio.Ea queui
tu nu .l. qua q; 7,4 „ . — 7 7 —
eue dod. fluminũ ĩpoꝛtata ſunt: cõdici pñt
res.ſed arg...
de reg. iur. ack?.

x (Gonitate. quo ad intrinſeca. vt ſit ſimilis ſapoꝛis. icet pciũ cur⸗

— ſu tpis ſitmutatũ. vt.:.e. vinum. ssl
M qs. nec câm. vt qꝛ nec pceſſerat meritũ accipiẽtis. idẽ tñ di

cit io.ſi bꝛet cãm.nec eſt ꝓpoſitũ.qꝛ expediebat ei ponꝰ in emptionẽ

pᷣdioꝝ collocare.vñ apparet ſola miſericoꝛdia.vel amicicia cuʒ eſſe
moꝛtuũ ad mutuandu.⁊ ſzm boc enit rõ ſim io.quare acepiẽs ð foꝛ
tuito caſu teneat᷑ alioq̃n idẽ videt᷑ qdð in cõmodato dicencũ nec ca⸗
ſus ſed culpa leuiſſima veniat.illud nõ curo an boc caſu feneraue/
nit. vel gratis mumauerit.vt.j.e.rogaſti.ibi ⁊ maxime ſi ſine.⁊c.
a (Credi. id eſtmutui. L
Pꝛoficiſcendi.i.exeundi de ciuitate
c 2 ericulo. etiã caſus foꝛtuiti ſm io.vt ꝓbat᷑.j.e.roga ſti.ibi em̃ lo
We de caſu foꝛtuito.qꝛ dicit ſine culpa.qð em̃ dicit᷑. C. de pig.act.
q foꝛtuitꝰ fallit bic.cũ gratia accipiẽns im̃ erat datũ. Item ⁊ ibi vbi
tale pactũ in initio interuenit.vel dic ſim aʒ.equiꝰ ꝑiculo ſuo ⁊c. vt

ſeʒ de caſu foꝛtuito nõ teneat᷑.ſed de culpa.nec obſt.j.e.rogaſti.qꝛ

ibi dicit ſine culpa. ſubaudi lata vel leui.leuiſſima iñ interuenitr. et
facit.j.depoſiti.ſi quis inficiatus.

d¶ Pꝛecio vteret.h ſub ↄditiõe ſi vẽderet pᷣdia.vt..fuitſi emeret.
e ¶ Mabebit.cũ diſtinctione th.vtrũ ba beat rẽ venalẽ vel non. vt.j.

e
fRes pignoꝛi.oõdici põt ð dictiõe furtiua.⁊ qualibet alia ↄdictiõe
ſi res mobilis eſtin qᷓ furtũ poſſit cõmitti.vt inſti.de vſuc..qð aũt
Itẽ ↄd niõe ſiñ ca enã ꝓ imobilia creduoꝛe fure ſiue pᷣdone.ab alio
nõ.vt inſti.de acx..ſicuaqʒ.⁊ reſpeciu poſſeſſiõis.vt.j.de cõdi.in/
debi. l.indebin.S.ſed ſi nũmi ſim LZotb.facit em̃ poſſeſſio vt eiꝰ re⸗
ſpectu der odictio furtiua.cũ vid eat᷑ facere furtũ ſlatiʒ ex quo ſibi ba
bere deſtinauit. vt. ſ. de fur. inficiãdo.in fi.i.mñ.ꝙ nibil eſt q; ĩ poſ/
ſeſſio ↄ dicat᷑.qꝛ tunc poſſeſſionẽ nõ rẽ condictionẽ ſi nõ ſit dñs.vꝛ.j
de triti.l.ij. bic aũt loquitur de conditione rei.

g ¶Cauſa percepti. poſtea. non ante.
igi ſunt.oↄdictõe ſine cã.vt.C. de cõdi.ex lege.l.mala.
Itẽ furtiua cũ furtũ facere mncipiat ipſoꝛũ fructuũ.
iHã a ſi colonꝰ. bona rõ. qꝛſicut bic ita ⁊.S.d ñi pc eſſit volũtas.
KKdici. quo caſu nõ facit e os ſuos.imo ⁊ furti tenet.xt.j.de fur.
inficiando..fi.

De rebus creditis

Er voluntate. qᷓ ſemp adeſſe videt᷑.niſi ꝓbetur abeſſe.vr.j.loca.itẽ que⸗
ritur. F. fi. ⁊. C. loca.⁊ con.l.legẽ.ſ.ꝓpter pꝛimã voluntatẽ.alias cõtra.vt
ſ. de fur. qui vas. S. vetare. . G
mWolũtate.cũ animo nõ repetendi. vt bic ⁊.S.de relig:⁊ ſi qs.S.põt tñ.
n (0 que vi.Odici ꝑnt.a furibꝰ.vel malefidei poſſeſſoꝛibꝰ.vt inſti.de re.
diui. F. ſi ci. ⁊ de actio.
ſic itaqʒ.⁊.S.vſuſftuct.

—ß quemad. ca.l.fi.⁊.j. de
P MDmpo. dam. infec. bic ampliꝰ.

6 Vodtemihi dare opoꝛte· S.i.
ſii aperierit:qx q. Uod te. factuz.
at ſiid poſteap enent PEP ),3 euidentiam
te factũerit quomin? id mihi da⸗ GEu.ord debiton
bres:tuũ foꝛeid detrimentũ ↄſtat. nemtallepnuf ig Ge
Sʒ cũ querat᷑ an ꝑte factũ ſit aui genera. vnũ in qᷓntita/
aduerti debebit:nõ ſolũ ſi ĩ pote valins ſengeirt bõ.
ſe-4. . aliud in ſpecie.pꝛimuʒ
ſtate tua fuenitid: necne: aut do ½ſenp elt in piculo debi
lomalo feceris:quominꝰ eſſet:ul toꝛis.vt. C. ſi cer. pe.l.
fuerit necne: ſzetiã ſialiqᷓ iuſta cI cenga nnl .. ne
. —2 * 5 . In ſcöo idẽqꝛ gen?
ſit ꝓpter quã ĩtelligere deberes pirẽ nõ põt.l.in roe. F.

9 icerte.j.ad.l.fal.⁊ hoc
te dare opoꝛtere. . ulꝰ. niſi oblatio fuerit in u/

Ertũ eſt: cuius ſpecies uel noqʒ ei q debet vt j
Entitas:que in obligatione deſolu. l x. In tertio
. ſak: jeſ — habet locũ iſta lex in q̃ᷓ
uer at: aut noie uo aut ea demo⸗ ð ꝙ ſiꝑ eũ factũ fuerit
ſtratiõe que nois uice fungit᷑: qug ſe hienlg dehironie.
N: — K — — .1.
lis quãtaqʒ ſit oſtẽdit᷑. Nã pe. viſ de ver ob lcum t
libꝛo pꝛimo de ſtipulationibusni-⸗ linus.⁊ de ſol.ſi mibia⸗

hil referre ait: ꝓpꝛio noĩe res ap⸗ lienũ. ⁊.j.de vſur.l. ſciẽ

dũ.qð fit tribꝰ ocurrẽ⸗
nbus.quoꝝ duo ꝑ hãc
l. ꝓbant᷑ ſi dare potuit
ut hic ⁊. j.depoſi.l.ſi ĩ aſia..fi.⁊ interpellatꝰ fuit.ut.j.dele.i.ticie textoꝛes
F. fi. . . de ver. ob.ſi exlegati.⁊.l.nemo..i.⁊ ſe debere ſciuit.vt hac.l.dꝛ.
⁊ boc eſt uerũ qñ res ꝑ ſe perijt. ubi aũt debitoꝛ occidiſſet nõ exigit᷑ ſcientia.
potuit em̃ ignoꝛare qꝛ debitoꝛi ſucceſſit. ut.j. de v. ob.l.ſi ſeruũ.in pꝛin.
p Detrimentũ.no.poſt moꝛã rei piculũ ad qeditoꝛẽ nõ ꝑtinere. ut bic et
ſ. ad trebel. mulier. 5. ̊ em̃.x.j.de colla.bo.ſi qs.s.fi.⁊.j.depo.ſii aſia.ĩ fi.
.S. ad exbi.l. de eo. F. ſi poſt. nec diſtinguit᷑ſzm io. urrũ eodẽ mõ pijſſerpe
nes creditoꝛẽ uel nõ.ut.j.de uer.ob.cũ filiꝰ..fi.⁊.j.de ui⁊ ui ar.l.i..re/⸗
ctiſſime.⁊.l.merito.⁊.j.dele.i.cũ res.in fi. ⁊.l. apud iulianũ..ipſiꝰ quoq;
ſed. e¶D.diſtinguebat ꝑ.l.S.qð me.cã.l.ſi cũ ex.S. ꝙ ſi hõ.ſ̊ ibi in pena tri
pli tenebat mm̃.vñ in hoc releuat.ut ar.j.de iureiur.l.eũ qͥ. irem p. Ald.j.de
