bic ii de alijs tamẽ quandoqᷓ dicit. S.e. Li et l. iul. et bic. irem cum
iudicatũ ſolui ſtipulatio habeat iſe tres clauſulas.ſ.de dolo qð ab
ſit et defendendo.et ꝙ ſonat ipſum verbũ.vt.ſ.iudi.ſol.l. iudicatuʒ

ſolui pater ꝙ vna eaꝝ.ſ.de defendẽdo ꝑtinet ad hãc iudicio ſiſti. qui

em̃ nõ ſiſtit male defendit.vt.j.qͥ.exca.ma.in ĩte.re.l.itẽ ait.. fi.

qð nõ babemuſ . „⸗ „N
ſea neo mueba galẽ uel emphiteotecũ agrũ poſ
idoneus ineſa ſidet: poſſeſſoꝛ intelligit᷑ INtẽ qui
tiſdatione defen ſolã ꝓpꝛietatẽ habʒ poſſeſſoꝛ in

ſe r . deeu: trelligẽdus eſt. eũ uero qui tantuʒ

ſti.de ſatil. . p. uſumfructũ hʒ: poſſeſſoꝛẽ nõel-

bbi eeſe Mulpia. ſcribit Creditoꝛequi

beatſatiſdarecua pign accepit poſſeſſoꝛ nõeſt: tã
equiparet turi er ſi poſſeſſioneʒ habeat: aut ſibi

in iuramẽto calũ

nie. vterq; em iu traditã: aut pcario debitoꝛi cõceſ

ramen calu i. lam. Si fundusain dotẽ datus ſit

H.q obſeruan · tã uxoꝛ q; maritꝰ ꝓpter poſſeſſio

rutoꝛnd ſatſdate nẽ eifundi poſſeſſoꝛes intelligũ
iu. lf. . deen, tur diuerſa cã eſt eiꝰ:qui fũdi pe⸗

ſionem. aue eſt? titionẽ pſonalẽ⸗habet. Tutoꝛes

Rñ. bic filiꝰ emã

cipatus erat. vel aũt ſiue pupilli eoꝝ ſiue ipi poſſi⸗

bicin caſtrẽſi vej deant: poſſeſſoꝝloco habent᷑: ſʒ
qualipel alis e erſiunꝰ extutoꝛibꝰ poſſeſſoꝛ fue
ri hodieſcðᷣʒ.b. Er II —2 0 PnI
vel bicpater rãſ rit:idẽ dicendũerit. Si fundum⸗
ſendo mnſe igquẽ poſſidebaʒ ame petieris: de

dicium defende

bat. ſcm az. vel

põt dici aliud inn

parre qᷓ in tutoꝛe. cum ſlli.ſ. tutoꝛi ſuum officium ſibinon debeat eſ
ſe damnoſum. v

r.j.ex qui.cau.ma.l.vid elicet.tutoꝛ enim datur inui
pater nõ fit inuitus. HMMU MðMU
Ciendũ eſt.nõ compelli.quattuoꝛ quero.pꝛimo dequa ſatiſda
tione loquatur bic.Rñ.iudicio ſiſti.nã de hac ſpecialiter in hoc
ti.tractat.illam enim.ſ.iudicatum ſolui non pᷣſtat hodie ſiſuo nomi

ne ↄuenitur.ſed olim ſic ſiue poſſideat ĩm obilia ſiue non.vt inſti.de
ſariſ. S. ſed bodie.xet. S. i. ſecũdo an ſir bodie coꝛrecta vt indiſtincte ſa
tiſdet᷑.vt. C. de lit. conre, auten. offerat. Rñ. nõ iſta.ᷣ ſed illa determi⸗ .
naiur per iſtam. vt. S. de le. et ſenatuſcõ.ſed et poſterioꝛes. tercio an
iſle qui poſſidet ĩmobilia ſaltim iuret ex quo non ſanſdat. Rñ ſicad
inſtar alioꝛum quibus bec ſatiſdatio remitut᷑. C. de pꝛin. agen. in re
bus.il.fi.et de ꝓxi.ſa.ſcri.li.xij.l.in ſacris.et. C.de dig.l.quotiens
quarto an ꝓ vili ceſpite tere euitet ſatiſdationem etiam in cauſa.c.
marcharum. Reſpon. ſcõm. b. non euitat.ar.ſ. de pꝛiui.cre.ſi credito

res.eſſet em abſurdum ſi quis conueniatur in magna quantitate pe

cunie.et ꝓpter modicũ ceſpitis terre po ſſidet poſſit euitare ſatiſda/

tionem.intellige ergo banc.l.quando no mineipſius rei immobilis

conuenitur. cuius nomine ſatiſdationem euitat.ſed certe.ſſi bec ẽ rõ

non videtur quare creditoꝛ vel fructuarius dicatur euitare cum alil⸗
as ſit locuplenſſmus.tu dicſcõm Jo. ꝙ eſt equum ꝙ non cogitur
ſatiſdare po ſſeſſoꝛ rei immobilis.ſi tamen res illa ſit idonea. et etiã

ſufficiens ad litis extimationem. enam ſi de alia re conuenitur. cuʒ

enun ſuccedat poſſeſſo loco ſanſdationis deber ꝓ qualitate rei pe/
tite eſſe poſſeſſio.item buic pꝛincipio eſt ynum conirarium.j.de in⸗
cen.rui.nau.l.ne quid.S.a domino.ſolu.ibi ſpeciale.vr et alia mul
ta ſunt in illo titulo ſpecialia.

n ¶ Qui in agro.i.in villa. ſed poſſeſſoꝛ intelligitur. quia babet vꝛile
domimum. vt. ſ. ſi ager. vec. vel emphi. pe.l. . infi.
o ¶ Atem qui ſolam. adhoc facit inſti. de here.inſti.S.i.et. ij.et.j.ad

ſule.l. i. F. i. er. ij. et. iij.

p ¶Areditoꝛ poſſeſſoꝛ. bec littera ſibiipſi contradicere videtur. die

ergo creditoꝛ poſſidere dicitur quo ad quedaʒ.ſ.quo ad boc.vt actõ
ne ad exbibendum conueniatur. vt.j.de vſucapio.l.ſerui nomine.in
pꝛin. item quo ad boc.vtrei ven.teneatur.vt.j.de rei ven. officium.
item quo ad hoc,.yt poſſeſſio pᷣcedenns poſſeſſoꝛis.i.debitoꝛis ſibi

q Ni iurato: pmiſit iudicio
excoceſſa cã hoc deſeruit.
Olexnoxali cauſa aguun quem-

Si ex noxa.cã agat᷑ quẽad.

adijciatur. vt.j.de vſuca.ſerui nomine.in fi.item quo ad hoc.vt interdicto
vii poſſid etis vti poſſit.liceraliud ſit in miſſo in poſſ.cauſa fei ſeruande.vt
ſ. vti poſſi.l.ſi duo..creditoꝛes.item vt impediat acquiri poſſeſſionẽ alicu
ius rei domino. licet nec ſibiacquirat.vt.j.de acqui.poſ.l.i.ꝗ. per ſeruũ coꝛ
poꝛaliter. ecõtra quo ad quedꝗ nõ dicuur poſſidere vt quo ad vſucapionẽ
S vt.j.de acqui.poſ.qui
pignoꝛis. Itez quo ad

inde cũ ſecundũte eſſet iudicatũ cuitandã ſatiſdationeʒ

. . vt bic poſſidet tñ ſcðm
appellauerim:an poſſeſſoꝛ eiuſd nos. vtj de acqur. re.
fundi ſim.et recte dicet᷑ poſſeſſo do. iperſeruum quipi
e: qꝛ Miilormn poſſi gnoꝛi.et. . de pig. actõ.
rem me eſſe:qꝛ nihilominꝰ poſſi ¶ Lcũ etſoꝛtis: etaliemul
deo: nec ad rẽ ꝑtinet qd euinceimi e ſe⸗ Piaden eur ul
hiea poſſeſſio poſſit Roſſeſſoꝛ depreſeni ny. anno.l.
aũt quis necne fuerit:tpᷣs cautio cum nonſſimi...i.
nis erpectãdũ eſt. naʒ ſicut equi 44 Si fundus. intelli/
poſt cautionẽ poſſeſſionẽ uendi⸗ gunt boe intellgt aut
. „a, dz reſpectu alioꝝ.no re
Oit nihil obeſt ꝛita nec ꝓdeſt 9 ſpeer agentin ti ven.
poſt cautionẽ poſſeſſione cepit. vr.S. e. de die. F. quidã
p¶ Aulus agalunt que eſt . et. l.iul.
* uihilẽ. dic ergo ꝙ in
lde dle ſatiſgean po/
. (TI⸗= n&ν . r te. et in. l.iul.ſatis acce⸗
liſti: nõ uidetur piuraſſe ſi 1 Piractor deſnrtolbego
nõ iudicio ſiſti. vñ ſiue
de eadẽ re ſiue de alia
agat.idẽ eſt vtno.S. e.
l. in pꝛin.et intelligũtur
ambo poſſidere.vt bic
quo ad vitãdã ſatiſda⸗/
tionẽ.vxoꝛ em̃ nequac
poſſidet. vtpote domi⸗
ðMM H mo et poſſeſſione ex cä
dotis in maritum tranſlato.vt inſti.de re.di.S.per tradiuonem.et.j.de ac

quir. poſ.l. tij. F. gen eraliter. et. l. pomp. F. in dotem.

admodum caucatur.

—

r ¶ Diuerſa cauſa.qꝛ nõ duo.ſʒ vnus dicitur poſſidere.itẽ nõ actoꝛ.ſ reus.
ſed Ö.j.de re.iur.l.qui actionẽ habet.Rñ.verũ eſt.ſpe tñ̃ minus eſt babere
actionẽ qᷓ; ipſam rem.vt.e.ti.l.minus eſt. èMZB
ſEPerſonalẽ. vt ex teſtõ vłex ſtipulatu.idẽ ſi realẽ.vt.j.e.l.S.ſi fundũ.et.S ⸗
t ¶ Qutoꝛes.ita apta lr̃am ſiue ipi pupilli poſſideãt ſiue iu /e.l.i.in pꝛin.
toꝛes eoꝝ ⁊c.ſcõm aʒo.ſed cur euitat ſatiſdatio iudicio ſiſti in ꝑſona pupil⸗

lon: Iz tutoꝛes rẽ pupilli poſſideãt:cũ executõ ſnie õᷣ tutoꝛes nõ fiat.Nñ.boc

ideo.qꝛ eos ſiſtere opoꝛtet/ pupillis.vt.C. deadmi.tu.l.fi. S. defenſioneʒ
alij d icũt ꝙ pater aſſignauit tutoꝛib poſſeſſiones ꝓpter aduerſarios pu⸗

pilloꝝ et poſt: reſtituere debeãt. ſic fit et alibi.vt.ſ.de vſu.l.in fideicõ.. cum

pollid. G nũquid qͥ alieno noĩe defendit. vłcũ mãdato. vel ſine madato
iudicatũ ſolui ſatſdat᷑. ſemꝑ põt dici ꝙ nõ.niſi executio ſnie õ eũ fieni debʒ
qð ẽ in tribꝰ caſibꝰ. vt.j.de pcu.plautiꝰ.nõ alias vt.j.dere iu.ſi ſe.ſʒ eſt
v¶ Mabent. hoc verũ eſt. ci oueniunt᷑ pupilli noie /yt. C. de ſatill.l.ifi.
patet.qꝛ dicit tutoꝛes.ſecꝰ ſi ſuo.qꝛ tũc eis pupillipoſſeſſio nõ ꝓdeſſet.

1¶ Dicendũ.hocſi ipſe poſſideat qui cõnenitur non ſi aluus eoꝛum.

1Sifundũ poſſit.et eſt rõ qꝛ necↄdẽnat vidꝛ.vt.j.ð peh.l.ij. . fi. cũ nil
nouari ⁊c.vt.ſ.nil nouani.i.itẽ nota nõ inſpici ꝙ euenire põt.ar. .sS.deiu.

om. iu. ſi idẽ. F. fi. itẽ q̃d ſirpa appellatõis exercẽde ſunt finita. vt certũ ſit

iam ſnias executõi mãdari. rñ.idẽ.vt.S.e..ſi fundꝰ.in fi.S.ibi aduerſa cã
3 Poſſeſſoꝛ. tempus expectandum. vrſciatur ſubde. J

puis cautõts. q eſtan lit cõt vti. de pcurl pomp. 5. rati.
bOTannonem ſimplicẽ.ſine fideiuſſoꝛe.cũ poſſidebat imobilis.

c Obſtet. vt cogat᷑ ſatiſdare.vt.j.vt in poſ.le.l.ẽtſi cõdẽ..fi.ſecꝰ ſi iſigni

calamitas etio piata ſupueniat fideiuſſoꝛibꝰ.vt.S.e.ſi ab arbitro. et.j.de
dea is pdeg. lei ſatiſdatõ remiitat᷑.etno.bicꝛioꝝ jiter.ac.S.ex cã.
eadẽ ẽ diſciplina.vt.S.de bis qui ſunt ſui vel ali.iu.l.ij.in pein.
QAi ſurato.nõ viðꝛ qꝛ lex ſibi remittit. vt et alias.j.ð iu.pa.l.adigere.S
fi. et. C. de nõ nu.pe.l.fi.q̊ an ꝓ vero deierat.quidã dicũt ꝙ nõ.qꝛ ſꝑ
dicut ĩeſſe tacitã oditõʒ.niſi iuſta ca interuenerit.vr hic et.C. de trãſ.l. ſi ex
falſis.v bi cõditionẽ dicũtĩeſſe ſi falſa nõ ſunt inſtrumẽta cuius metu tranſ
actio fit.m dic ꝙ deierat.ſed remittit᷑ alioquin non diat᷑ delerare ſicut hic
dicit. et ꝓ hoc.j.de acqui.poſ.ꝙ meo..ſia funioſo.
Rubꝛica. Gi exnoxali c agatur ⁊c. Dictum eſt qualiter p liberis ſa/
d liiij

ni. vt. jj. de ali. iu. mu. cã

iiſſdatur iudicio ſiſti:nunc qualiter ꝓ ſernis
js eũ.i.ſeruũ.cuius noĩe dñs conuenit᷑ noraliter.
b Vum. l. fideiuſſoꝛẽ. c ¶ Zũc. ců ꝓmunt. d udiciũ.i.ſnĩa⸗
e ¶ Eũ dñm qͥ ꝓmiſit.nõ facit ius que qualłr fiãt declarat ſequentia. ,.
f Si deſinat ꝓmiſſoꝛis.vt qꝛꝓ derelicto babeat vt differar a ſequẽtibꝰ. yk
dic manumiſſus. et ſic
eſt cõtra.j.l.pe.in fi.ſo.

eln. u) Epiamus
Del actio que datur S „ —
en Phoeer eſt amiſ⸗ JIquiſ eũꝰ o noxaliſ

ſa foꝛte ĩ re noxali.quia
ille nõ exhbibuit. et ſic a⸗
ctoꝛ nec teſtes eiꝰ pote⸗
rũt eũ cognoſcere.que⸗
exbibitũ cognouiſlent.
ſed quõ potuit amitti
actio:cũ ꝑ executoꝛẽ fue

acxo eſt:iudicio ſiſti pꝛo
miſerit: pꝛetoꝛ ait:in eadem cau⸗
ſa eũ exhibere:in qua tũc eſt: do
nec iudiciũ accipiat᷑. In eadẽ cã
ſiſtere quid ſit uideamuſ:et puto

a duenei.oie Uenꝰ in eadẽ cã eñ uideni ſiſtere:
Iſiff. quid ad experiendũ non facit ius

b¶ ᷓDutata. i. mutatõe
ꝑſone mutat᷑ cã.vt hic.

er inſti de bere. inſt. Pltmiſſoꝛis uel actio anuiſſa ſit: nõ
ſeruus aut. eno. bun uideniin eadẽ cã ſtatũ Labeoait:
nibus poſſeconuenmi. lel ſi is qui pari loco erat: in litigã
pri ermeſderoe d do ceperit eſſeindurioꝛe:uel loco
terenle vt hic. . ſ iſyz
dolo deſijt poſſidere te uel pſona mutata'. Itaqʒſi quis
net vtili er ea c eraua ei ꝗin foꝛo ꝓmiſſoꝛis ↄueniri nõ

pꝛi directa tenebatur.
vt. . de re. iu. l. pareʒ. et

oenor piunn 5 f. ſit: magiseſſe putat ut nõuideat᷑
tercio tenet᷑ actõe in fas zr ia myſyj
ctũ ex edicto de alie.iu. in eadẽ cã ſiſti. Sed et ſi noxe de
mu. cã fa. licet ea lbere ditus ſit Offiliꝰ nõ putat in ea⸗
tur ſe offerẽdo defenſio dẽ a ſiſti:cũ noxe deditõne cete⸗

fac.l.ii. S.ſ.. isnoxalẽ actionẽ pimi putat.
i ¶ Itagʒ ſi qͥs. ſeruꝰ ꝓ
miſſus iudicio ſiſtii
le ¶ Uẽditus.alicui qui

nã ex pcedẽtibꝰ cauſis noxe

nsſt defoꝛo ninigen⸗/Dde itꝰ nõliberat᷑.pinde enim no
meitoꝛen vedioere Xa caput ſequit᷑: ac ſiueniſſet. Si
⁊5 toꝛc agere poſſit. abſens ſit ſeruus pꝛo quonoraliſ

¶ Potẽtioꝛi qꝛ potẽtio
ribꝰ ꝑes ⁊c.vt.j. ð ali.
iu.mu.cã.fac.l.iij.ĩ pᷣn.
mSel ſi deditus. ſq;
alicui agenti noxaliter.
n Lum norxe. mala rõ
eſt ethocſolo ſcõʒ quoſ
dã repᷣhendit᷑.in.l.ꝓx. ⸗ .
nõ aũt dicit ibi an vid eat᷑ſiſti in eað cã vel nõ.⁊ debẽt tũc diſtigui an po⸗
tẽtioꝛi ſit da ꝓ noxa.vt tũc nõ videatf᷑ſiſti in eadẽ cã.vt bic.als ſic.ſʒ meli
us ẽ vt dicã coꝛrigi totũvt videat᷑.ſ.in eadẽ cã ſiſtere.ſi bõa fide dedent pꝛo
nox. ſ.ex neceſſitate.et cui ſe teneni ſciebat.huic auteʒ cui cauit neſciebat ad /
huc. vt.i.de noxa.ſi quis a mulris.ðqͥd aũt ſi vtriq; ſe teneri ſciebat.Rñ.pꝛe
ueniẽti debuit dare.alł dolo nõ vᷣſat᷑.vt.j.de eden.l.quedã. .is aũt.
0 utat. et male.vt.j.l.pxima. “
d alio iure. ſi abſens ſit ſeruus ꝓ quo cautum non eſt adbuc.

eſſe cõpellenduʒ putat Mindiuſ
uel iudicio cum ſiſti pꝛomittere:

eſt. Rñ. ſi dñs certus eſt de maleficio qð nõ ſit a ſeruo comiſſum permitiit
ei ſtatim iudiciũ accipe.ſi vero de his nõ ſit cerrus.nõ cogit᷑ pcipitij feſtina
tione ridere ꝓ ſeruo.qꝛ ignoꝛat quid rñdeat ꝓ ſeruo.ſed ne ſugiat ſeruꝰ ca
uere debet ſe exhibituꝝ ſeruũ in iudicio ad hoc vt de facto rũdeat negando

vel confitendo.vt.C.de queſti.l.interrogari.et foꝛte credet᷑ cõfeſſioni ſerui

vt.j. de ꝓba.cũ ꝓbatio.et.j.de teſti.l.ſenui.qꝛ in noxati cã ꝑmitut᷑ ſeruo.vt

dñi ↄditõʒ faciat deterioꝛẽ vt.j.de vi et vi ar.l.i.gꝗ.qꝙ.n igit᷑.niſi aduerſanꝰ

Spꝛiũ negatõi vel dñs ꝛiũ ↄfeſſioni paratꝰ ſit ꝓbareqꝛ verbis ſeruoꝝ non
eſt omnino credendũ.vt.j.de queſtionibꝰ.li.O.queſtiom.aut eſt eriꝰ ꝙ cõ
miſit delictũ et babet loci tercius caſus.ſcm sʒo.pt ibi.aut ſi noluit ꝛc.

actoꝛis deteriꝭᷣ Si delinat ſeruꝰ

põt: uenditꝰ aut potẽtioꝛ datus

Ed alioiure uti᷑( p⸗ aulꝰ

actio alicui cõpetijt:ſi quideʒ do/
minusnõnegat in ſua poteſtate K ſeruũ in eadẽ cã ſiſtereq⸗
Edam pꝓmiſerit. et liber factꝰ
ſiſtatur ſi deipſo controuerſia eſt

Ael iudicio.ad qͥd ſiſtetur hic ſeruus in iudicio.et ad quid ꝓdeſſe po.

a ¶ Accipe.l. ſtatim defendendo ſemum

—

r ¶ Exbibiturũ.itẽ cauet ſe ceſſurũ ius ſuũ.vt.j.de
8 Sin vero falſum. in ſua poteſtate.i.facultate.vel facilitate exbi⸗

ſeruusin bonis eius eſſe cepit.

eruũ nõ defenderit denegatur ei
ꝑ pᷣtoꝛẽ uſuſfructus perſecutio
Icũuno er g Xlius
Pñisnoxali iudicio agat᷑ an
ꝓparte ſocij ſatiſdare debẽt. ſa
binus ait nõdebere qꝛ quodãmo
do totũ ſuũ hominem defendere
debet:cui inſolidũ defendẽdi ne⸗
ceſſitas eſſet:nec audit᷑ ſi ꝓpar⸗
te paratꝰſit defendere:c u Lp.

ciuſuffuctua u) Zp.
rio norxali iudicioagit᷑:iſqʒ

noxa. ac.l. nõ ſoluͦ⸗

t¶ Sine noxe. ded itõe.boc ſi alio mõ ꝙᷓ ꝑ iuſiurandũ ſit pbatũ. vt
j. de iureiuran. l.
nel iudicium accipere aut ſi no- . minus
lit defendere: cauturum euʒ cum do euz dolo. vel
pꝛimum poterit ſe exhibiturum'. vnerertgo bu
Sinuero falſo neget in ſua pote bimio nomñ ſee
ſtate eſſe:ſuſcepturũiudiciũ ſine ane dolo. vt. j. l.
nore deditõeidẽq; iulianꝰſcribit mamnf nit,
et ſidolofecerit quominꝰ in eius no ſſtalienauit
eſſet poteſtate. Sʒ ſi ſeruus phꝛe poterr dcineere
ſens ſit:ſed dñs abeſt nec quiſqʒ malo alienauſt.
: g& vanſ⸗ nõ ſine nore de/
ſeruũ defendit: ducẽclus ent iuſ⸗ duoͤecogende/
ſu pᷣtoꝛis.ſed cã cognita dño po- mr.vti.de nor.
ſtea dabitur defenſio: ut põpo. et cellle eleleci
uindius ſcribũt ne ei abſentia ſua bus. ar ſͤler
noceat: ergo et actoꝛi actio reſti⸗ iſifundus. et. l.
. — 19 ſiqñ quis.. be
tuenda eſt perempta:eo q duct res.

bBel ſi ſeru.
defendit. nec eni
defendit qui du
ci patit᷑.ʒ ſit ar.
cõtra.j.de ꝓcur.

c ¶ Moceat. v! ꝓ

ſit. vt. . ꝗ. excau.
ma.l.i.et.l. vide
licet. er ſic ꝑ reſtti

tutionẽʒ.
d ¶ En bonis. er

hoc repꝛobatur

ſnia Jo. qui di⸗

cebat miſſum in
poſſeſſionẽ er ſe
cũdo decretovſu

capere et nõ ſta /
tim dñzʒ eſſe. hic
em̃ fuit ſeruꝰ e

vñ amiſſa actio
reſtituit ob boc
qð in eũ caſuʒ ꝑ

uenita quo inci
pere nõ põt.vt.j

ad.l. acquil.qꝛ in eũ.nos aũt dicimus ipᷣm ſtatim dñm ſi is eratdo
minꝰ qͥᷣ parere noluit.alioquin vſucapit.vt.j.de dã. infec.l.pᷣtoꝛis
offi. etia ſciẽs alienũ.vt.j.de noxa.l.et generaliter. Itẽ no. bic actio

us. F. pꝛimo.

—

alis. vt inſti. de ſatiſda.S.i.accur.

emel extinctã reſuſcitari.ar. .j.de ſolu.qui res.S. areaam.
I cum vſufruc.ꝑſecutio.et dabit᷑ victoꝛi.vt.j.de noxa.ſi ex duo/⸗

cũ vno. ꝓ parte.pro ſua.non etiam iure veteri cum ſit perſo /

atiſdare debet.ſ.iudicatũ ſolui.q̃ſi aliene rei defenſoꝛ. vt. j. de

ꝓpcur.l.ſi minoꝛ.in fi.nã iudicio ſiſti ſeruũ.etſe ſemꝑ debet cauere.

enãã ſi tor eſſetſuꝰ.vt. S.e.l.ij.. ſi abſens. niſi poſſideat imobilia.

tũc nõ ſemꝑ.vt. S. ti.i.l.ſciendũ.in pꝛin.vel dic ꝙ loquit᷑ de caunoni
bus iudicio ſiſti. et ꝙ dicit nõ debere.ſ.ꝓ parte ſed in totũ. et etiaʒ
hoc ꝓbat ſequẽs littera.ſj ſcõm pꝛimũ intellectũ in nullo ſatiſdat.
hb eceſſitas.ſ.poſt litẽ cõte.nã añ ſuã partẽ cedendo liberaf. vt.j.
de noxa.ſi ſeruus cõis.itẽ no.ꝙ cõmune eſt meũ eſt.vt.j.deleg.be.

ſer. elec. F. i. et. F. ij.et. l. ſtichum. et. . de ver. ſig. ſi pupillus. S. fi.ſed

ar.contra.j.quando ap.ſit.l.i.S.in ꝓpꝛia.ite ar.contra.j.ſi pars be.

pe.l.permittendum.

— —.oð—5—ʒ———

— —,—— — —.

—

— —. — — —

—.— — ——

— –— , ——
— —— —,B — — = — -ͥꝗ ᷑⅛ℳ⅛—

—

— — —- — — — — — — — —

—
—

i

ab

tit
tanl
Nin
ninns
ninen
oler
ſee
nſl
de
Ni
enanit
linee
ſdelo
auit,
hede,
inabi,
eno
4
rpleri
ſle
,l
. he

ſend.
neeeni
gnide
ſgr.
pa⸗
iytp
geul,
Lite
t

.
bomu
id
unin
at
pſn
öſ⸗
ſebie
to
gend
b hoe
ſip⸗
gini
ndo
les

dld

n
uer⸗
non
eng,
ſint
be.
i

Secundus.

Alſeruũ.facius a dño nõ a ꝓmiſſoꝛe.qꝛ ꝓmiſſoꝛ nõ erat domi⸗
us. vt. . de ver. ob.ſi ſeruũ.S. ſi aũt.et ſic nõ ob.S.l.i.F. ſi de⸗
inat.vel ibi crialis erat accuſatio.vt in pꝛin. buius.il.vel refert do⸗

loſe vel non.vt.uo.S.l.ij. F.i. M
le ¶ Nindicta que vindicta.ſ.coꝛpalis nõ ita impõit᷑ſeruo.vt libeꝛo

qꝛ acriꝰ.vt.j.ad
l. coꝛ. de fal.l. .ĩ
fi. et.j.deĩcẽ.rui.
na. l. pediꝰ. Itẽ
cõdemnatio pe

cuniaria nõ im/

ponit᷑ ſeruo. vt.j
de accu.l, eos ac
cuſare. F. omib?.
ſed hic timoꝛ nõ
vigetur neceſſa/
ri cũ ſemp inſpi
ciat᷑ in cõdemna
tionibꝰ cõditõ p

ſone que fuit te⸗
poꝛe cõmiſſi cri⸗

minis nõ ſenten

in pꝛin. que ẽ cõ
tra. ſed bic de pu
blicis ibi de pua
tis cribꝰ.nec ob.
de actõe iniu /
riarũ hic dicitur.
qꝛ lic intelligitur
qñ de iniuna pu
blico iudicio agi
tur. vt. C. de fa⸗
mo. li. l.l. et de in
iur.l. iniuriarum
cã. vel dic ꝙ hec
p illã coꝛrigit᷑. vł
bic ſcom equita
tẽ. que mitiga⸗
bat penas. ibi

ſcð in ius ſtricrũ

pꝛima yverioꝛ eſt

1 In oxales. vt
qñ agit ꝓ pꝛiuna
to crimine ciuiliter.

capitaliũ actionum iniuriarumqʒ
noĩe nõrecte ſiſtit᷑:quia aliter de
ſeruo ſupplicioet uerberibus de
iniuria ſatiſ fit:aliter de libero uin

dicta ſumit᷑ uel cõdẽnatio pecu⸗

niaria:qð aũt ad ceteras noxales
cauſas ꝑtinet:etiam in melioꝛem
cauſam uidetur perueniſſen.
d ſi ſtatulibe (p. Aulꝰ.
ſſiſti ꝓmiſſum ſit:in eadẽ
cauſa ſiſti uidet᷑ q;uis liber ſiſtat
qð iplicitꝰ caſus libertatis fuerit

De eoper quem factum ent quo
minusquis in iudicio ſiſtat.

EN,NAQuiſſimũ⸗ IuTLpi.

putauit pᷣtoꝛ dolum eius co
hercere qui iĩpedit aliquẽ iudicio

ſiſti. Seciſſe autẽ dolo malo non

tantum is putatur qui ſuis mani⸗
bus:uel ꝑ ſuos retinuerit:uerum
qui alios quoqʒ rogauerit:ut enʒ
detinerent:uel abducerent:n eiu

dicio ſiſtat:ſiue ſciẽtes ſiue igno
rantes quid eſſet qð ↄmiſceretur

m ꝗl Perueniſſe. et ideo ſiſtere videt in eadem cã. qꝛ de noxali eſtfa⸗
cta directa. vt inſti. de noxa. S. o is autem. itẽ no. ꝙ liberat᷑ quis faci

endo plus q; debet. etiã me inuito.ar.cõtra.inſti.de act.G.pᷣterea.?ꝰ

ſ. de vſu. et ha. l.fi. ſed boc intellige. qꝛ in eadẽ cauſa et foꝛma exhibe

pgt. v

I. de ſolu paulus reſponder.
Eg ſi ſtatu liben. ſtatuliber ẽ ſeruꝰ ille cui libertas ſub aliq̃ con
ditoe eſt relicta. ea. ſ.pendenre. vt. j. de ſtatu li. l. i.
uplieitns raͤnerus at vt liber puniẽdus eſt.vt.j.de pe.l.mo/
ris.

8. in fi. et. . de queſtio.l. ſtatuliber. et hoc ſi deliquit in ſtatu liberta
tis.ſi aũt pꝛius.tunc punit᷑ vt ceteri ſerui.vt.j.de ſtatu li.l.ſtatulibe
ri.a ceteris.et facit.j.de fideicõ.li.cũ vero.in pꝛin.

De eo ꝑ quẽ factũ erit. Sʒ nõne ſuꝑfluit bicti.perillũ.ẽ.

nequis eũ qui in ius vo.vi. ex.Rh.nõ.qꝛ in quattuoꝛ hic ab illo dif
fert.primo qꝛ ille nõ habet locũ niſi vbi uis facta eſtquo minꝰ ſiſtar.
vt. e. ti.l.i. et.l. iij. in pꝛin. hic aũt habet locũ etiã ſine vi. vr.j.e.l.i. ꝗ.

dolũ.ſecũdo qꝛ ille nõ coſulit niſi vocãti ad ius.i.actoꝛi.vt ꝓbari po
reſt p.l.ſecundã eiuſde ri.er ꝑ.S.nij.extimare.bic aũt etiã vocato.vt

in boc ti.l.i.F.ſireus.in fi.et vocanti.vt.j.e.l.fi.in pꝛin.et. F. ſec et ſi
ſtipulatoꝛ.tercio qꝛ iſte agitur ad intereſſe.vt.j.e.l.fi.in pꝛi.illo quã
ti in liiẽ iuratũ eſt. vt..e. ti.l. pe.S.i.quarto qꝛ bic locũ bʒ poſt voca
nones etſatiſdatões receptas.ille añ.vt patet ex oꝛdine tituloꝝ qui
eſt ſeruandus.yt.S.de ſtatu.ho.l.ij.accur.

Quiſſimũ.ptoꝛ.in quodã edicto cuius verba nõ babemus.
lios quoq;.no.ꝙ quis ꝑ aliũ facit ipſemet feciſſe videtur. vt. .
.l.gcquil. liber bomo. er. . de yi et vi ar l. . 5. deieciſſe. er. . de iun

De eo p quẽ fa.erit:quomi.

riſdi. om. iudi. ſi quis id. S. pe. et. S. ne quis eum qui in ius vo.l.ſi per ali

um.in pꝛincipio. V

t¶ Noͤmiſceretur. id eſt ꝙ fieret: vel qd detinererur. argu. contra.j. de acqui.

heredi. cum quidam.S. penult.

v ¶Dolum. ꝓpter quod.i.ſi fuiſſe et verũ nõ habebat neceſſe venire. vt. . de

Solumvautem malum ſic accipi
musut ſi quisuenienti ad iudiciũ
aliqd ꝓnũciauerit triſte pꝛopter
quodis neceſſe habuerit ad iudi
ciũ nõuenireteneat᷑ ex hoc edicto
quãuisquidã putẽt ſibi eum im⸗
putare qui credulus fuit. Sireꝰ
dolo actoꝛis non ſteterit nõ habe
bit reus aduerſus eum ex hocedi
ctoactionẽ cũ contentꝰ eſſe poſ⸗
ſit exceptione:ſi ex ſtipulatu ↄue
niatur de pena qð ad iudiciũ non
uenerit aliter atqʒ ſi ab alio ſit im

peditus.nã actionẽ ꝓpoſitã ad-

uerſus eũ exercebit.Si płes do⸗
lo fecerint oẽstenent᷑:ſʒ ſiunꝰ pᷣ⸗
ſtiterit penã ceteri liberant᷑: cum
nihil interſit:ſeruinoĩe ex hac cã
noxali iudicio agendũ oẽsconſen
tiunt.Et heredi dat᷑ hec actio:ſʒ
nõ ultra annũ.aduerſus autẽ he⸗/
redẽ hactenus puto dandã actiõʒ
ut ex dolo defuncti heresnon lu⸗
cretur.

Alulus.

54

in ius vo.l.ij.in fi.et fa
cit.j..de vi et vi arma.l.
vim facit.

x¶ Quãuis. iſtud q;uis

nõ coꝛrectiue eſt intelli⸗
gendum ſed aduerſati⸗
ue tantũ.licet eniʒ nimi
um credulus fuerit ĩ cul
pa.eximẽs tñ fuit in do
lo. vnde doli ad culpã
nõ eſt bona compenſa⸗

tio.yvt.j. ad. l. acquili.

item ſi obſtitrix.in fi.l.q̃
foueas..hoc tantũ.et
l.ſi ꝓcuratoꝛ.qᷓ;uis cul
pa cum culpa: dolꝰ cuʒ
dolo cõpenſet᷑. vt. j. e. l.
fi.S.pe.item no.hic nõ
debere aliquẽ eſſe nuniſ
credulũ.vt.j.de in rem
ver.l.iij. F. ſed ſi ſic acci
pit.C. de accuſa.l. fi. in
pꝛin.et.j.ꝙ fal.tu.auc.
ſi id inquit.et ar.j.deli.
le.l. quod mihi.

?¶Bireus cõtent?. no.

cõtentũ exceptis. ſic.j.
vt in poſ.le.l. i. S. ſi de⸗
bitoꝛi.ar.ↄtra.j.de lib.
lega. ꝙ mibi.
b alio. ſ. pꝛiuato. ſe
cus ſi a magiſtratu. vt
j. t. i. l.ij. F. fi. et. l. iij. aʒ.

a ¶ duerſus eus.i.ad/
uerſus ſe exemptum ex/
ercebit cõtra eximenteʒ.

vt ꝙ reddit actoꝛi con⸗
ſequatur ab eximẽte. vt
ſ. ti. i. l. iij. et ſcoʒ hoc

poſitã actionẽ in genere.nõ in ſpecie cum altera ſit ex ſtipulatu ad penã. al
tera in factũ ad intereſſe. vel dic ꝓpoſitã actõʒ.ſ.in edicto.vt.j.e.l.fi.ĩ pꝛĩ.
b ꝗ Si plures.penã.i. intereſſe.vt hic ſubijcit.que pena eſt egulariter reſpe
ctu ſoſuentis nõ recipiẽtis.ſi aũt ex vtraq; parte eſſet pena vnꝰ aliũ non li
beraret. vt.j.ad.l.acquil.item mella.S.ſi plures.et.S.de iur.om.iu.l.adeo
et.S. ne eũ qui in ius vo.l.pe.ũ.fi.et.l.fi.que ſunt ↄtrarie. Fallit in caſu vbi
licet ſit pena hincinde tamẽ vnus ſoluendo aliũ liberat.vt.j.q me. cauſa.
ſi cum ex. F. fi.et.l.ſe.etfacit ad bunc.S.j.ꝙ vi aur clam.ſempꝑ.S. ſi is ſepul⸗

chꝛo.et.j.de le.i.ſi ex toto.s.ſi ira ſcrniptum.

c iẽtis noĩe.qui dolũ adbibuit quo minꝰ qͥs in iudicio ſtaret.
d Er beredi.nõ vltꝛa annũ qñ nil ad eum extimẽtẽ peruenit. alias ſic. vt

ſ. de ac. er obli. l. in honoꝛarijs.

es Meres.non lucrerur.ſed qualiter ad beredem ex hoc maleficio aliquid
peruenie poreſt. Rñ.pone ꝙ rem meam poſſideas et vſucapis.et poſtea
inſtituit te aliquis beredem et rogauit ut eandem alicui des.adita heredi⸗
tare conuenio te rei ven.legararius uolens rem babere vt compleatur vſu/
capio dolo fecu ne heres in iudicio eſſet.ſicq; completa eſt vſucapio etrem
ſibi legatam babet.ſic ergo agiturcontra heredem legatarij.quia pꝛopier
maleficium defuncti habet.ꝙ alias non haberet.id eſt occaſione maleficij
conuenio heredem.ſcõm azʒo.vel dic bꝛeuius ꝙ aliquis exemu perpꝛecium
quod pꝛecium ad heredem peruenit.vel dic ꝙ ſi fideiuſſoꝛ reum exemit. et

ſic ad beredem fideiuſſoꝛis liberatio peruenit.vt.j.de dolo.l.in heredem.?ↄ⸗

l.itaq;.et.j.q; me.cauſa.illud.item ei qð hic dicit non dani in heredem eſt
contra.j.de dam.infec.ſi qꝗͥs miſſum.S.actio.ſed ibi ad heredem videtur
perueniſſe.cum beres poſſit offerendo cautionem euitare cautionem vel

aduerſarium recipiendo.yt infra ne yis fi.ei.qui.in poſſeſſ.miſſ.l.pꝛima.

☚

Liber

actoꝛis. ne ey dolo. no. quẽ nõ debere ex ſuo dolo vel quaſi ſuo lucra
i. vt. . ti. i.l. duo. et. j. de recep.l.ita demũ.et. S.l. ꝓx. S.ſi reus.itẽ facit

ag banc.l.j.de noxa.l.i.et. C. de noxa.ſi ſeruus.et.j.de fur.l,ſi ſeruus cõis
in pꝛin. et. S. ne quis eum qui in ius vo.l.i.in pꝛin.
b ¶ YBoſemer. ſcilicet dominus.

X boc edicto ꝙ nõ
. babeng minn col
ligit er rubꝛica.

de⸗ Auanti actoꝛis.nec
11¹

nꝰ opetit ipſo reo au

xiliũ. vt. S. e. l. i. S. ſi re*

e¶empoꝛe. acquirat.
ſz nõne ppetua eſt actio
etiã ſcõm has leges.vt
ſ. de act. et obli. l. cõſti⸗
tutõibus. er C. de pꝛe⸗
ſcrip.xxx.annoꝝ cũ no/
tiſſimi.in pꝛĩ. Rñ.ibi cõ
unentus fuit pᷣcibꝰ poꝛ⸗
rectis tranquilitati pᷣn⸗
cipis.vt.C.qñ li.pꝛin.
da.l. i.et. ij. vel qð ẽ tu⸗
tius.hicnõ fuit cõuen⸗
tus ꝑ executoꝛem ſʒ per
ſimplicẽ denunciatõem
aduerſarij cui ſatiſde/
dit. ꝙ ad cãm veniret.
vel dic ꝙ iure veteri nõ
ppetuabatur per execu⸗
toꝛẽ.ar.S.de of.pꝛe.l.ſe
natuſcõ.ſed fiebat tran
ſitoꝛia ad heredes.⁊ ſic
loquit᷑ lex illa cõſtitutõ
nibus. et in. l. cum no /
uiſſimi. ⁊.l.ſicut eſt ius
nouũ.ſed ſola conteſta
tione interrũpebat oliz

actionẽ. vt in.l. ſenatuſ

con.vel dic vr diximus
ſ. ex qui.cau.l.ait pᷣtoꝛ.

F. fi. et. l. ſequẽti accur.
f¶ Acnonẽ.vtilẽ.que pᷣ
mo erat directa babita

reſtitutõe in integrum
⁊ dauſula generali.vel
dic directã. qꝛ ipſo iure
nõ fuerat amiſſa. vt.j.
de actio. et obli. obliga
tionum fere. S. placet.
g Copetere. facit.j. de
le. i. plane. F. i. in fi. et.
de inſtito. l. ij.
b ¶ Aucu. facit. j. ꝙ me.

Jactoꝛis ſe eꝛuꝰ dño ſciente
t cũ poſſit:nõ ꝓhibẽte do⸗

ofecerit:quominꝰ i iudicio ſiſtaʒ

Offiliꝰ dandã mihi exceptõʒ ad
uerſuſ Oñʒ ait:ne ex dolo ſeruido
minus lucret᷑.ſi uero ſine uolũta⸗
te dñi ſeruꝰhoc fecerit:Sabinuſ
noxale iudiciũ dãdũ ait:nec factũ
ſerui dño obeẽ debere niſi hacte
nusut ipᷣo careat quoniã ipſeꝰni⸗
hil deliquut. ¶u lpianꝰ
eNSZbhoc edicto aduerſuseuʒ
Agui dolo fecit:quominuſ in
iudicio uocatꝰquis ſiſtat:in factũ
actio cõpetit quanti actoꝛis inter
fuit eũ ſiſti:in quo iudicio deduci
tur:ſi ꝗqd amiſerit actoꝛ ob eã rem

ueluti ſi reus tꝑe dñiũ rei interim

ſibi acquiratꝰ:aut actõe liberatus
fuerit. Planeet ſiis qui dolo fe⸗
cerit quominꝰ in iudicio ſiſtatur
ſoluendonõfuerit:equũ erit ad⸗
uerſus ipᷣm reũ reſtitutoꝛiã actio⸗
nẽcõpeteres:ne ꝓpter dolũ alie⸗
num reus lucrũfaciat et actoꝛdã
no afficiat᷑.ſed et ſi ſtipulatoꝛido
loticij: et ꝓmiſſoꝛ dolo meuij im
peditꝰfuerit quominꝰin iud cõ ſi
ſtat uterqʒ aduerſuʒ eũ cuius do⸗
lo impeditꝰ fuerit: actõein factũ
experiet᷑.ſed et ſi ſtipulatoꝛ dolo

cã. ſi cũ excep.S.pedi.et.j.de reg.iur.l.nð dʒ.et.l.alteriꝰ circũuentio.

uit. Rñ.licet reus teneat᷑:nibilominꝰ m̃ et ille.nã ex diuerſa cã tenet
et intereſt acioꝛis plures hẽre debitoꝛes.vt.j.de li.le.ſi qͥs decedẽs
§. fi. vno tñ ſoluẽte aliꝰ liberat.cũ ad intereſſe agitur.vt.S.e.l.i...ſi
plures.itẽ põt eſſe ꝙ reus nõ ꝓmiſerit.vt hac.l.ſed ſi exigero intereſ
le ab eximete.an poſſim exigere quinqginta a fideiuſſoꝛe.Rñ.nõ vi

ꝓmiſſoꝛis et ꝓmiſſoꝛ dolo ſtiſtu

detur. vt. j. ti. i. le
ſi duo. F. item ſi

duo. vel dicaſq;
latoꝛis impeclitꝰfuerit:quo minꝰ en penn fiͤeinf
ad iudiciũ ueniret:neutri eorũ p/ ſais telena ipʒ
— me
toꝛ ſuccunere debebit ab utraqʒ e ner edͤuenſ⸗
parte dolocõpeſando. Si a filde ¶qꝛob delictũ ſu/
iuſſoꝛe quinqginta ſtipulatꝰ fue⸗ dalerziennne
ro ſi in iudiciũ reusnõuenerit:pe ſoꝛnõ erat ſoluẽ
titurus a reo centũ et dolomalo doe leg melr elt
ſempꝛonij factũ fuerit:neiniudi- dioꝛẽberepen
ciũ reus ueniat a ſempꝛonio cẽtũ a Puident
ↄſequarꝰtanti eniʒ mea interfuii no impedin
ſeuidet᷑ qꝛ ſi ueniſſet in iudiciuʒ: ng hetat ab g
actio mihi in centũ aduerſusreu, intereſt neecon⸗
uel aduerſus heredẽ eiꝰ compete ra vicet ſc a⸗
bat lʒ fideiuſſoꝛ minoꝛẽ mibiſum ccp. na erviner
mam pꝛomiſerit. ſis cauſis pẽdẽt

obligatõönes exi

Si quis cautionibꝰ in iuditio ſi meus et ſideiuſ⸗

ſtendi cᷓ factꝰ nõ obtempauerit. ſoꝛis. at fideiuſ⸗
ſ2arꝛis 2 rei ſeu ſoꝛ
. tis.et pene ei ac
4. 65 Aius. cedens nõ. vt in
cena milia paſſuũ in ſin- ana verdi
ſsulos dies dinumerare pᷣ deiuſſoꝛẽ libera
oꝛ iubet:pᷣter eum diem tũ ꝓoter reuz ert
„ „. L. . ſic ꝓpter eximen
quo cautũ ꝓmittit᷑:et euʒ in quez tet q ſicceclitlo
ſiſtere in iudiciũ opoꝛtet.nã ſane orei im inrereſſe
talis itineris dinũcratio neutri liii anateud e
gatoꝝ oneroſaẽ. ¶ u lpian?. imur eximẽs. imo
On exigimꝰꝛreü iudicio ſi · Wbiar tenen e
ANſti: ſi de negotio ppter qðᷣ “
iudicio ſiſti ꝓmiſerit fuerit tranf n Ru. Si as
actum: ſed hocitaſi 9 d cautõibꝰ. Hota
locũ hñt qñ do /
lo velvi alterius

factũ eſt quo min quis in iudicio ſiſtat. boc aſtqñ ꝑ caſuʒ foꝛuuũ

i ¶ Bed et ſi ſtpulatoꝛ in factũ.querit qualiter boccaſu reus aduerſus euʒ
cuius dolo factũ eſt quominꝰ ſiſtat in iudicio actionẽ habeat. itẽ quid per
eam cõſequi poſſit cũ hoc edictũ intereſſe cõtineat.eius aũt mibi intereſſe
vid erur cũ actoꝛi nõ teneat᷑ ex ſtipulatõe iudicio ſiſti quia per eum non ẽ fa⸗
cium quominus ſtetiſſet.nã et ſi veniſſer non eſſet cũ quo litigarer ſjm.Alſ⸗
vt. j. de arbi.l.arbiter lꝛalendis.ſed foꝛte aliud erit in hac ſtipulatione iudi
cio ſiſti. ar. j.t.i.l. i. F. fi. et.l. ſe. m. b.
lꝛ Dolo cõpẽſando.no.dolũ dolo compenſan..vt.j.de dolo.ſi duo.et.j.de
contrahẽ.emp.ſi domũ.in fi.itẽ delictũ cũ delicto.vt.j.ſo.ma.l.viro.itẽ ne/
gligẽtiã eũ negligẽtia. vt.j.de cõpen.ſi ambo.in pꝛin. Itẽ pena cum pena.
vt. j. de reg. iu. cũ par. S. fi.nõ aũt pudiciti pudicitie.vt.j. ad. l. iul.de ad/
ul.ql.qi..ſi publico.et.l.ſi vxoꝛ..iudex. L

40 iuſſoꝛe ſtipulatus fuero.ſ.nomine pene.
m Lonſequar.ſed hoc videt falſuʒ eſſe in eo caſu. cũ em̃ actoꝛ a reo fuerit
ſtipulatus iudicio ſiſti. et reus a ticio in pediat.atq; ideo actio expiret. hba

bet actoꝛ aduerſus reũ liberatũ actõem ex ſtipulatu adintereſſe.vt.S. ſi qͥs
in ius yo.nõ ie.l.fi.et.j.ti.i.l.ij.S.fi.l.iij.vñ no debet teneri is qui imped

7 Mare milia in ſingulos.i.ꝓ ſingulis diebꝰ dant.xx.miliaria.

ille em paſſus faciũt miliariũ.vt hic.et de ver. ſig.ſi in innere.

et.l.mille paſſus.er inſti.de excuſa.tu..qui aũt.ſed videt᷑ hoc ſtare
nõ poſſe.nã aut litigatoꝛes ↄueniũt de certa die.et tũc id ſeruabitur
vt. . de ver. ob. continu. S. cũ ita.in fi. et de ver. ſi. l.iij. aut nõ:et tũc
iudex ſuo arbimo ſtaruet.vt.S.qui ſatiſ.co.de die.Rñ.arbitrio iudi
cis eſt:vt ſcõᷣm hanc.l.ipſe diſtribuat.in hoc enim uerſatur eius ar⸗
bimũ vel dic hoc ſpaciũ datad veniendũ.aliud datur ſpaciũ ad li

berandũ ꝓ arbitrio iudicis.itẽ hic in iudicijs.in Zctibus ſec. vt di

cta.l.cõtinuus.ꝭ.cũ ita.licet in Zᷣctibꝰ quidã dicãt idem.
Pꝛeter eũ.i.illa dies nõ dʒ numeraniin quo ille ꝓmittit iudicò ſi
ſti:et ille ſimiliter in quo ſiſtere debet.vel aliterille dies non debet ei
numeran in quo ille ꝓmittit cautũ foꝛe.ſubaudi.⁊ cũ effectu.ſcilicet
eo die in quo ſiſtere debet in iudicio.hoc eſt eo die quo lis ↄteſtatur
nã ulla die cu effectu pm unit iudicio ſiſti.et ſic.j.de ac.et obli.cũ quiſ
et ſic ablatiuus qu⸗.et accuſatiuus quẽ eundẽ diem ſupponunt.ył
bꝛeuius.et ꝓ eiiam ponit᷑.et ericillen.

.„ Ci ſiſten:
Si qͥs cauẽ.in iudicio
ſ. de diuer. ⁊tẽ
= us. item ar. conna. et. . de⸗ agere. ire
Be Te nmſtoneui uanturalina eico nc n agere
r damibus raſb ſtabtin⸗ es dlet eida g cuilibetrei quam 90 ue
luclicem id de i. col. viij. ante. vt. . e. ciat ꝙ 6 .moꝛbus 0 ſitum. et. j. .
t ininnarnagfikiſnnine debein⸗ talem de Diffu e
uintf 6 in ius. ſit quã ſiſti Oopoꝰꝛ⸗ de eaſinie ſine reiie⸗ Pnagren deoer me
nöͤf Siſit quocg actũ ſi ñ eſt: 5i. Lis fiu . is in ſe artauit ad ſit. vt. j.
tenſ ſed in ſequẽ ceterũ ſip dʒj. ꝗs ſtate ac H utudo t: e. F. lex ratio eam
alg nek. ek. ſed ex eq tet:c , oli opponi 2 ſtne⸗ 4 9 et ſimag lutus ſit: dup e quia lex pe/
hirr Atedang enten exceptiod ſſa laboꝛat poſt nex telligim ſiue pons ſolu nen uſatpris uia ir mn
ſtei⸗ Wre da⸗ de ver. a ⁄ miſlal iã trãſacti ẽto ſit: mic Pon ſi ꝗs tam ⸗. en vr ium natura
in bli. cum ſtid iũ tranſactũ. a uerit as el nauigiu noſ in rẽpe dimputztur mnll
biſte 0 ſim. et. j. lo Gotiũ ionẽ puta iſactũ ueli Sincidere ctꝰ* le non: dam. infec.
latus ſi l. cũ ocij exception ãaſactũ ſ poſſet nõi . lante ꝓfe e. vt. . de dam. um.
fat ercondu.l. negocij except de pena trãſs cũpo is uim: ſi ante ꝓ ſſ⸗ minum. §. vial ⸗
i in plutev. F lege uaſi ẽt laliter ptibus el in flumisu nauiga 15 l flu l. acquil.ſi ſer
4 in ere.qualie cialiter ꝑi uel in oꝛtuno % enr. ſ. ad.l. ſi foꝛni⸗
nnh Beber lLiſor Nocere rariũ ſpecialit. lis mu uel tꝑe opoꝛtun d exceptio ſeruum. dr ſi toaint⸗
ſiaif Debet. l. ĩ ſoꝛ ſit:niſi ↄt is mũicipa ęeęſſet:ue itꝰ: nũꝗ z cooni nnn 8. ar. contra i *
tſoli er baogtia⸗ rit. S qu ſuo impe H ſe artauer dẽ cã cog (crius. reſti. etea que
7 placuenit. malo ipſe t: qðᷣ ꝗ ſic artã renti. deret o ⁊c.itẽ
nbck in penna. Pplac cã ſine dolo pmiſſio minime pꝓſi ꝗ neqx ſic art §. fi. ibi poꝛꝛc ed⸗
g uis eniz de nens ca line d ſcðʒ ſuã ꝓn ei ei mini du.nã neq; 5 mul pa.5§. bitum viro red
v ADus ebd⸗ itus in iudicio ſcðʒ ſi bui ei ei mi ſtatuendu.na : cur nõ mu Reaaauod iure dano
Prber egne ditusinin ſſimü eſttribuiei LRerr ſiatu it ei dici: cu 2 dit. ad quod i leges
fi. ĩ fi nõ ſtetit: imili mõet ſi a dusẽ: u 9 eſt:ue Eee tenet. t in autẽ.
abe epoſat iid c⸗ iũ deſiderat⸗ : ei ſubueniẽ no nauigallet: ittendũ ei 1 arina. alias ma/
ſn erline mon 6potuerit: ei ſubue tund iterũ ꝑmi ſanreen a 1
irelpo. erl. erenõ potuenit bſe ſiſti ꝓ tneqʒite lan ken nge lene⸗
erchn⸗ jj. reſpõ mus cur ereno pot iudicio N niret umputeĩ ark uid nitima.et tũ
dee Ringuemus. ñ eſt ſi ms uel tẽpeſta⸗ d ſit:qð eiim flumis . Quid marinag. m. non
ru du alitudineuelt 79 ge ce uun ipſo tem Anar ſeinm. non
fih. et. . ſerit:et u ibit? ſiſter eſtatẽ: eſſet ip 8 EKlel flumẽ traij
rdinr duo. 5 ·sͤ milent: is ꝓhibi k: necime peſtatẽ: cũ romeeſſet illa ne ſteiit quo nädo⸗
itt endtern teuel ui flumis diuuat᷑:nec ĩj eni ſi quis cũ ro ſiſtẽdi:nullan ceborne auod auga
ngt ummn ſezti⸗ t. t: exceptõe adiuuai ne pᷣſen Pmiſſionis ſiſtẽ tatis ců in ven oeſer. ul pee⸗
