inter eos. ut bic. et.j. de ali. ⁊ cib.leg.l.iij.S. debebit. ⁊ arg.j.quẽad/

mo. ſerui amit. l. aquã. .fi.ſ S.j.ti.i.l.i.⁊.l.interdũ. olu. bic ieſta⸗
toꝛ cauit.vtnõ haberet locũ.ibi nõ.vł hic ſepatim ibi ↄiũcti legauit

hm. P. vt ar. . ti. i.l.i. . i. vel hic nõ fuit tot uſuſfru.ſʒ pᷣſtatio er eo
fundo. vt no. S. e. ſi quis ira.et ꝓbat boc.j.de vſu et ba.ſi babitatio.
nentuni, relicto:partim molumentücrp
ſccdié int eoſ ſonauita decedẽtiũ ad dñũm ꝓpꝛi
ob aliñta fuittii etatis recurrit: Leuola.
ec eo Efuncta fructuaria mẽſe
kant: mbil et ecæẽbꝛio nã oibꝰ fructibus
n aene lie qin hijs agrisnaſcũt᷑:mẽſeocto
rat. aꝛ illa ve. bꝛio Pcolonos ſublatis:queſituʒ
arv eſt: utrüpenſioheredi fructuarie
nũutur. vt. j. ð tti ſolui debuerũt:qʒuis fructuaria
urol leren añ lal dasmartias: ꝗbꝰpẽſiõesi⸗
iuſaccreſcedi. vt ferri debeant deceſſerit: an diui
Aisinecri di debeant inter heredẽ fructua-
uid eſtſupdud rie: et rẽ publicã cui ꝓpꝛietas le⸗
ad ubertos ꝑtj gata eſt:reſpon.rẽ publicã ꝗqdeʒ
bet en oal cũ colono nullã actõʒ habere:fru
pdia fuerũt ibi ctuarieuero heredeʒ ſua die ſᷣm
relicta ĩ plẽo do

ea que ꝓponeret᷑:integrã pẽſio⸗

ſi l 9 — „ „ „
nerarpcolonoo Tine: que héoin agro ferarioꝝ: ꝑ
erpaciũ fecix Lẽ ſext: queni᷑ an hisuerpᷣuſuf.
tareun fee v leGat? uideat᷑.reſpõ.nõ uſũfii.
peſio a colonie ſʒyexeo ꝙ redactũ eẽt ꝑtẽlegatã
collertos fueb: Itẽ queſitũ eſtſiuſuſfr. nõ eẽt:
Hañ diẽ quo ſo an quotannis ꝑtẽ ſextã redactaʒ
elbi dedu legauenit: reſpõ. quotannisuide
aſ; uiion ri relictũ:niſi cõtrariũ ſpãliterab
3 oẽs frcũſ. licʒ .
nõ dũ tranſierit erede, p bet ◻F 21 u
tot'. vt j. dean. Rboꝛes ui tempeſtatis:
le.l. a nobis. ſe/ .
cus in fructibus

dok. vt. ſ. ſo. ma. diuerſoꝛio.ſed boc iõ:qꝛ iã collecti erãr. Itẽ no.bic
ꝓ fructibus pᷣteritis heredes agere.vt.S.e.l.q̃ſitũ.et.l.q vſumfru.S
fi. et. l. i oꝑas.et.j.ſivſuſfm. pe.l.uti.S.fi. Itẽ Z. j. de iur. fil. l. f. ẽ
aliꝰ caſus:loquit᷑n. ibi in emptoꝛe ad quẽ fundus puenit. Itẽ no.
ar. ꝙ pẽſiões in fine anni ſunt ſoluẽde.ar.S.j.cõmunia pere.l.vẽdi
toꝛ.in fi.hic aũtex cõuẽtõe fuit. Itẽ no.ar.ad fructꝰ fundoꝝ ſi moꝛit᷑
uaſallus.⁊ nõ trãſmittit ad heredẽ.qꝛ mulier eſt qð diſtingui debe
at. an ſint pcepn vel nõ.ſj decõſuetudine eſt ut reddatin lꝛls martij
vt in cõſuetud ine feudoꝝ in ti.bic finiturlex.deinde ↄſuetudines re

gni incipiũt.e.ſi uaſallus. M
½ Bempꝛonio. non vſumfru. facit. j. de an. leg. gaius ſeius p̃dia.?

l. annua.et de vſufmu.le.l.cũ ita.ᷣet.l.fundi trebaciani.et.l.patrimo/⸗
nij.ſed j.S.e.ſi quis ira.ſol.plene.ut ibi.
b ¶Item queſitum eſt:quot annis.i.ſingulis annis.aʒo.
i ¶ Reliauʒ.nora donec viuit ſingulis annis videri in dubio relictũ
pꝛo vno anno tantũ.vt.j.de ali.le.l.mella.in pꝛin.et ar.j.de vſu.et

ha.ſi habitatio.S. verum autem.

Rboꝛes.nõ placet. quia euerſe non pertinent ad frucruariũ:ni
Alſiut dr. S:e.l.arboꝛibus.in pꝛin.ſed ſecus in demoꝛtuis. vt..
e. ager. item facit. S.e.item ſi fundi.in fi.

Quicquid. cõpꝛebenſe ſunt ſubaudi ad fruetuariũ pertinebunt

nẽ ꝑceptuꝝ. Sẽpꝛonios dolego
ex redactu fructuũ oleris:et poꝛ/

dicit de iure ſuo. ſcilicet fructuanj

De

vſu. et quẽad.quis ytatur.

m ¶ Aenditionis.ᷣin qua conſtat ꝙ poteſt emptoꝛ colonũ repellere. vt no.
ſ. de ac. emp.l.iuł..ſi fructibus.et.C.loca.l.emptoꝛem. et facit.j.de ota /

ben. empti.ſi cum venderes.

ng Excepte. p bocꝙ dicit erpʒ ꝙ loqͥtur eodẽ caſu.ſiue ergo ſunt cõpꝛeben
e

ſiuenil dictũ põt deici colonus.ſecus ſi excepte.qꝛtũcnõ põrdici.

nõ culpa fructuarij euulſas ab eo

ſubſtitui non placet¶ Qucꝗqdi
in fundo naſcit᷑:uel quicꝗd inde
ꝑcipit᷑:ad fructuariũ ꝑtiet. Pẽ⸗/
ſiõesquoq; iã añ locatoꝝagroꝝ:

ſiipᷣe quoq; ſpaliter cõphẽſe ſũt
ſʒ ad exẽplũ uẽditõisniſi fuerint
ſpãliter excepte:põt uſufructua⸗

—

rius cõductoꝛẽ repellere Ceſe
arũdinis:ul pali cõpendiũ ſi ĩeo
quoq; fũdouectigal eẽ ↄſueuitꝰ:.
ad fructuariũ ꝑtinet. il Dem
C) Niuſcũqʒ fũdiauſufructu
Qrius ꝓhibitꝰ::gut ðdiectꝰ
de reſtitutõe oĩm rerũſſil occupa

tarũ agitꝰ. ſ Sʒ et ſi medioꝰtꝑe
alio caſu ĩterciderit uſuſfr.eque
de pceptis antea fructibꝰ util a⸗
ctiotribuit᷑. Si fundꝰ cuiꝰuſuſ⸗
fru.petit᷑:nõa dño poſſideat᷑:a⸗
ctio reddit᷑:et iõ ſi de fundi ꝓpꝛi
etate interduos quõ ſit:fructua⸗
riꝰ nihilominꝰ in poſſeſſiõe eẽ de
bet.ſatiſq; eia poſſeſſoꝛecauẽ
dũ eſt:qð nõ ſit ꝓhibiturꝰ frui eũ
cni uſuſfr. relictuseſt:qᷓ;diu ðiu
re ſuo ꝓbet᷑.ſʒ ſi ipᷣi uſufru.qõ
moueat᷑:interi uſuſfr.eiꝰdiffertꝰ
ſed caueri dereſtituẽdo eo:qð ex

co vnde ui.

o onductoꝛẽ. facit.S
e.ſi pẽdentes..fi.ðᷣ.ſo
lu. ut bi ꝰ L
p ¶ Ceſe arundinis.cõ/⸗
ſueuit duobus mnochis ĩ
telligi uel ꝙ fundus de
beat alij fůdo uectigal
de talibus vel ꝙ ali ei
nã in utroq; caſu perti⸗
net ad fructuanum.pẽi
mo ut inde ſoluat.ſcðo
ut ibi accipiat.vt ar. ſ. ð
an.leg.l.gaius ſeius.

4 Enlanch fundi.
vctban vel ruſtici.
r Eꝛobibu. i. nõ ad
iſſus cũ intrare uellet
ut differat a ſequẽti.
¶ Aut deiectus. cum
eſſet in poſſelſione.
t ¶ Dim rerũ.eniã mobi
lium occaſiõe ĩmobiliũ
vt.j.ð ui etui ar.l.i.G.ſi
fundus.et.S.rectiſſime
uAgit. utili iuterdcõ
vnde vi.
x ¶Si medio.anteqᷓ;
recuperarentur interdi
cto vñ ui.
V¶ Interciderit.ſi.n.in
terciderit non urẽdo a
gã õ expulſoꝛẽ.ut ſi do
minus eſt mihi iterũ cõ
ſtituat.ſi nõ cõdẽnet᷑ ad
intereſſe.ſʒ ſi ca.di.vel
ſili mõ agã ꝓ fructibus
tmñ nõ ꝓ uſufru.vt.j.de
ui et ui ar.l.ſi plures.⁊
l.ſi zndo⸗ erbl q5 0.
De perceptis. et etiid
Aperaptenais. ve. C.
vnge vi.ſi de poſſeſſiöe

a ¶ Entea. q;ᷓ pareat.
bꝗ ctio.in factum lo⸗

c Gifundus redditur. pꝛo uſufru. et dic ad imtelligenri

am buius.S. qꝙ; uſufru. conſtitutus et traditus peri poreſt confeſſoꝛia ab
omni poſſidente ſiue ſit dñs uel non.vt.j.ſi vſuſfru.pe.l.uti frui..vtrum.,.-
ſi ergo dominus non poſſideat.et dñs verus rei ven. ꝓponat fructuarius
quoq; contra eum poſſeſſoꝛẽ intendar confeſſoꝛiã.aut poſſeſſoꝛ.et bis qui
agirrei ven.confitetur uſufru.deberi.et tunc ſine cõtradictione reſtiruituſu
fru.et cauetur a fructuario.vt hic.⁊ ar.j.ſi ſer. ven.l.harũ.vr diffitetuterq;.
id eſt qui agit rei ven.et poſſeſſoꝛ.et tunc differunt᷑ reſtituno uſufru.cauet
tamen fructuario de reſtiutione fructuũ foꝛte ex generali clauſula.vt.õ.de

iudi.l.in omnibus.aʒo.

oꝛe.ſcilicet ciuiſiter.qui etiam rei ven.conuenitur.vt hic babes.

d ⸗ PodeAnaetene debet. ſcilicet naturali.ut.j.de acqui.poſ.l.naturalit᷑.
e

e 0
4 dic eum poſſidere. ſed fructuarius debet eſſe. quia debet ei reſtitui.
f De iure ſuo.ſcilicet conuenni.et eius qui intendat rei vendi.nam poſtq;
pꝛobabit agens rei ven.ſe eſſe dommum:non eſt opus tenere ſtipulatio⸗
nem in perſona poſſidentis:cum ipſe velut extraneus cenſeatur.non autẽ

„.

ſtio.ſed ſtatim ponitur.

quia de yſufru.non erat in boc caſu que

g Diſferur. donec pꝛobet ſeuſumfm. babere. non ergo erat in poſſeſſio
ne. tunc enim remoneret in poſſeſſione.et frueretur. vt. j. de qqua cot. ⁊ eſti.

l. penulti.

t

ba

Suſſmu.nouũ riuuʒ.ſtillicidij.vel die ꝓpꝛie.pꝛo eo ꝙ;ᷓ deriuat naquem
er fundum alterius.

ifiaum non poſſe. nõ ergo inſpicitur qð dſis erat facturus. et ſic eſt

ar. contra.jſ. de pig. act. ſi ſeruos. er.i. vel vniuerſoum.
c ¶IHõ poſiit. imo uident᷑ oĩa accedere uſufructui.ſine quib eẽ nõ poſſʒ vt

gr. otra. S. S iu.om. iu.

l. ij. et. j. i uſufru. pe.l.ij
S.i. que eſt ↄtra.ſo.boc

iõ quia muta tur foꝛma

rei. vñ nõ põt. lʒ aliter
un nõ poſſit.vr.S.e.ſi
cuius...itẽ eũ.ſj ibinõ

mutaf. item Z. j. e. l. ſi a „Paoneri
põt imponere.Edificiũbinchoa-

ree. ſo. ut ibi.

‚⅔2⅛nru1bz,.e⁰2FͤÄb/§

d NAſufru. quo ad cõ/
mõdũ.cũ aliter uti non
poſſit. nibilomm? tñ bʒ
im iuſ. vt. S. e. l. arboꝛi
bus. F. ð illo. ⁊.l. ſtatue
F. licet. et. l. ſi infantes.
Jo. qꝛ qſiqʒ inð trahe
ret ↄmodũ foꝛte ad cu/⸗
ſtodiẽdũ oueſibi intuſ
certe nec ipᷣo iure bʒ v⸗
ſũfru.hic.n.loquit᷑ cuʒ
ichoatũ edificiũ a fruc

tuario ↄſumatũ ẽ.alio

qui iutilis eẽt reperitio
cũ ſtatĩdixerit in ipfecto
cõmodũ utẽdi nõ bẽre

fructuariũ:ius ipᷣm tal,

mẽ bʒ.ſʒ hic ẽ foꝛma mu

tata.⁊ extinctꝰ uſuſfru.

niſi teſtõꝛ ↄſumaret.⁊ ĩ

cõſumato vſufru.
lit.ſim azo.

e ieeot hẽat vſũf.
erliceat ei cõſumare edi
ficiũ.et facit ad.S.S.e.

ſuſfru.

( Wuluauan n .

ri. ðꝛ.ſi fructꝰ taliũ poſ/⸗
ſeſſionũ in uenatõe cõ⸗

ſiſtat. vt.ſ.de uſur.l.ve
nationem.

g Aiuili. uſuſfru. ſ. tröe

quã habet.

b

entiu. quo cauef.

ut qͥ ceperit fiat dñſ oc
cupatõe.vt inſti. de re.

Si in uiuarijs. locuſ

muro vel aqᷓ vel ſepecir
cũdatꝰ.vbi fere ſunt in⸗

cluſe.vt ĩ lacu peruſino

ut bic colligitur. 1

hK¶ In initio.qꝛ pꝛius

ibinon fuerant.
¶Diſcretõʒ. nec. n. pñt
dignoſci illa q uouit᷑ in
ciderũt a ueteribus.
meg Pifficilẽ. ſic ergo ra
toe difficil diſcretois a
liq̃d fit.qʒð als nõ fierʒ
pt.j.ð odic.ide.ſi pene
HF. i. ⁊ ſi eer. p.nã ⁊ ſi fur.

G. li. er. S. e.itẽ ſi fundi.

S. ſed ſi inſula.

n g

=

ſHumerũ. debent er

0 ea numerari. 2r= — 9.25—
Aod noſtrũ ad a/ Ed cũ fructuariꝰ dẽat: qdð
lios.vt hoc cãu.et D ſuo ſuoꝛũq; fcõ deteriꝰ ſ 45

in creditoꝛe.vt.j.ð acqͥ. /

eel ⸗/

hijs fructibꝰpcepturꝰeſt uel ſi ſa
tisnon detur ipſe frui permittit᷑.
u Bufructu⸗ n Eratiꝰ.

Agriꝰnouũ riuũ parietibꝰ nõ

tũ fructuariũ cõſumerenõ poſſe

placet:etiã ſieoloco aliterutinõ
poſſit.ſed neceius ꝗdẽ uſũfru:
eſſe:niſi in ↄſtituẽdo:uel legãdo
uſufr. hoc ſpalitera diectũ ſit ut
utrũq; ei liceat.M¶Riphoniꝰ

u Sufructuariũ uenari in ſal

Atibus:uel mõtibꝰ poſſeſſio
nis ꝓbe ðꝛ.nec apꝛũ: aut ceruuʒ

quẽ ceꝑit ꝓpꝛiũ dñi capit Sʒ fru

ctus aut iure cinili: aut iure gen⸗
tiũrſuos facit. Si inuiuarijs in

cduſe fereĩ ea poſſeſſiõe cuſtodie⸗/
bant᷑:qñuſuſfr.ceperit nõ exerce

re eas fructuariꝰ poſſit:occidere

nõpoſſit alias ſi quaſi in initio in
cluſashubuerit opis ſuis:lł poſt
ſibimet ipᷣe ĩciderit:delapſeue fu
erit:he fructuarij ſint cõmodiſſi-⸗
metñiurisne ꝑ ſingula alalia fa⸗

cultatis fructuarij ꝓpter diſcreti

onẽidifficilẽniusĩcertũ ſit:ſufficit
eũdẽnumerũ ꝑ ſinglł a quoq; ge
nera ferarũ finito uſufru: dño ꝓ

pꝛietatis aſſignare:qui fuit cepti
uſufru. tenpe. ¶ P) Alulus

qWogd noſtrũnõeſt trſferi 4

musad alium ueluti is qui

fundũ hʒ:q;ʒuisuſi üfm. nõhẽat:
tñuſũfr.ꝛcedere pt. ¶ u Lpi.

C3m fructuariꝰ paratꝰ eſt
uſumfru.derelinquere:nõ

eſt cogẽdus domũ reficere in qui

buſ caſibꝰuſufructuario hoconꝰ
incũbit:ſʒ ⁊ pꝰ acceptũ ↄtra eum

iudicium parato fructuario relin
quere uſũfr.dicẽdũ ẽ abſolui eũ

dẽre a iudice. Omponiꝰ

,

re. do:non eſt nouũ.etar.j.de acqui poſ.l.interdũ.ſj regulariter con
tra.vt.ſ.de acqui.re.do.l.traditio.et.S.de iur.om.iu.eũ q. F. fi. et. E

de bereticis.l. oẽs uetite.et. C. de iu. dot.l.fi.i. m̃.et.j.ad macedo.ſi

liũ.et.S.de offi.ꝓcõſul.obſeruare.S.fi.accur.
p¶ Alumfru. foꝛmalem.ſed cauſalem.

ctũ ſit reficere:nõ eſt abſoluẽduſ

lʒuſumfr.ꝑatuſ ſit relinquere.dʒ

eniĩoẽ qð diligẽſpaterfa.iſua do

mo facit ipe facere. Nõmagis

heres reficere dʒ:qð uetuſtate iã

qʒ ſi ꝓpꝛietatẽ alicui teſtatoꝛle⸗
gaſſet.
n ſn uctimi nõ ſolũ legiſ
aaglie actio cõpetere pᷣt:ſj⁊
ſerui coꝛrupti et iniuriarũ:ſi ſᷣuuʒ
toꝛquendo deteriorem fecerit.
CNZDiuſuſfm.
.egatus eſt:etiã inuito here

. de eum extraneo uendere poteſt.
pu Etus fuit ¶ Xpianꝰ.
Võ: an ꝑptusad fructuariuʒ

ptineret. Sʒ HBꝛuti ſnia obtinuit
fructuariũ in eolocũnõ hẽre.nec

enii fructu hoĩshõeẽpõt hac ra

tione necuſũfmu.ineo fructuariꝰ
habebit ¶ Quid tñ ſi fuerit par⸗

neſi gregis:uel armẽti ſit uſuſf.
legat debebit ex agnatis gregeʒ
ſupplere.i.in locũ capitũ defun/
ctoꝛum.
El inutiliũÜ alias ſummitte
Krxeut poſt ſubſtitutafiant

cedat dño ⁊ ſicut ſubſtituta ſtati
dñi fiũt: ita pꝛioꝛa quoqʒ ex natu⸗
ra fructus deſinũt eſſe eius.nã ali

7

cum ſubſtituit delinit eiuseſſe.
ſuſſru. ſic er
1 46

¶, g Tiid ergo n Lpia.
Wſinõ faciate:uel nec ſupple
at teneri eũ ꝓpꝛietario Gaius ⁊
caſſius ſcribunt.li.x.iuris ciuilis
interim tñ qᷓʒdiu ſummitãt᷑ ⁊ ſup
pleãtur capita que demoꝛtua ſũt

Aulus.

lia.

tusuſuſfru.rrelictꝰ:an hẽat etiaʒ
in eouſumfru.et cũ poſſit ꝑtusle
gari:poterit ⁊ uſuſfr.eiꝰ tñ fetus
pecoꝛũ ſabinꝰ:et caſſius opinati
ſunt ad fructuariũ ꝑtinere. Pla

IP) Oiponius.

pꝛopꝛia fructuarij.ne lucro ea res

deterius factũ relinꝗſſet teſtatoꝛ

AVm fructia
rius.abſolui

ut. n. ſerui. ꝓ no

xia dimintüt iia
et ed iſicia dimit
ti pfit.vt hic.⁊.

de dam. infec. l.

pꝛetoꝛ.F. hoc e/
dicto. et. ð. ð rei

ven.l. pe.et. j. de
edil.edic.l.ꝙ ſi
nolit. in pᷣn. et. j.

de aqᷓ plu. ar. l.

is cũ quo.i fi. ꝗ.
⁊.j.ne quid ĩlo.

pu.l. ij. F. boc in

. ſſe vt er. j.

oqui quod naſcit᷑ fructuarii eſt. ?-

terdicto ñ is te/

net. in fi. F. . O.

abute. ij. rñ.
Ed cũ fmu⸗
ctuari. ſuo

rũ.vt ⁊ ẽptoꝛ. vt

ſ. de edil. edic. l:

ediles.in pn.
ſ (Mõ magis.
teſtatoꝛ.niſi hoc
pcipiat.vt. S.e.

ſi euraneo.F. fi.

ſecus in locato⸗/
re.qui dʒ reficere

yt. j. loca.l.ex cõ

ducto. in yſn.

L.Bufnand
Rio. fecerit.
hoc bẽs. vt. Z.e
locũ..fi.⁊.j.ad

l. acquil.itẽ mel
la. F. fin. et. l. ſe.
⁊. ſ.de in iur.ſ ſi

vnẽ. F. ſi ſeru?ꝰ.

ben. 7. S. e. l. lpy
ſuſfru. ⁊.j.ð ſer.

coꝛ.ſquiſ ſeruũ
cõeʒ. S. ſi ĩ ſeruo

NAiuſuſſru.
eédere pot.
vtinſtitu. de vſu

et ha. ſecus ĩ em

phiteota. vt. C.

de iure emphi. l.

Etus qõ. p̃t

deuſur. l. impe⸗
cudũ.⁊ inſti.de

re. di. S. ipecud.

x ¶ Un eo. ſcllicet

partu. aso.

xpſſa ꝓpſunt
5 ar. Z. j. ð codi.

et ömõ.l. ñ nüũcꝓ

Eel iutiliu.
t.S. e. agri
2, Bubſtitutg.

ſ.capita a fruccu

ano.

e lun de/
orno.
ſGnal
ſuin ſut
Unßen
ſdecltdedo
eſt.

lepnliisbinn

((ELidſinzi

Eiſbiünttis

cſcmmaoſig

Uuſbmrlino⸗

Enen
hto⸗
hren

ſiambiſinn
til iſt

WVmpe
nipenre

ſe

hitcuiiſi
Unfia un
wutlionit.
liheiſide
meumeßnn⸗
chuippre

ſianö.
(unieins.
roͤpideka,

ite etni

le ns
wlin⸗
ſiſtdiogri

i
ſcſdl
antafn

oiſtmni
wedß
da Ne

Septimus.
V De vſufructu accreſcendo.
Eiant. l. illa in quoꝛum locum alia ſubſtituta ſunt. bente. et altero repudiante non accreſcit mulieri. So. licet defecerit ibi con/
Peegn Aid ergo. faciat. ſupple.i. nec ſupplet ꝛc. ditio in perſona utriuſq;.quia nupſit tñ quo ad mulierem cõditio remũtit᷑
nitaiffi Buppleat. anteq; conueniatuar. . .. vnde collegatarius nibil babet.etetiam ſi repudiet.nihil repudiare videt 4
ſaln 4 b Eeneri.vel ex caut.qꝛ boniiun arbitratu ſe uſurũ ꝓmittat.vel a quia nibil habet. mulieri autem nibil accreſcit. quia cõoitio viduitatis que
lch cione in Rab cautio nõ eſt nterpoſita. vt. j. de p. ver.l. partis. ſibi remittitur non plus dat ei ꝙᷓ ſi college.arius partem ſuam non verde
c¶ Pegere. ſit. ẽ ret.bic autem ſimplici⸗
Ift e. ſifur. in fi. - „7 ⸗ M”MM iter er pure duobus fuit
e deed, cuiusfetusſ it: quent᷑ Julianus ratiꝰ ſcribitlibꝛo.iij. qõnũ ð fidi elemue calterchuun
u⸗ qua demonua⸗ li. xxx. v. digeſtoꝝ ſcribit pẽdere cõmiſſisualere legatũ. et ſi fote deaiten eſtius acereſeẽ6
ſihinn e a ſt auis eoꝝdñiũ.utſiſummittãt᷑:ſint ꝓ iuita teſtatoꝛis: an aditã heredi dt1 ohaln, on
–W 0, n voſt (tuani. que ſniaueraẽ. Scðʒ que nü ptinere. Plꝰadmittit metia⸗
nä n zo, ſideceſſerint fetꝰ:piculo erit fri nus:etiã ſi pꝰ aditã hereditatẽac
ce dL 4 Caina ſin. ctuarii: n, ppactaru. et neceſſe ha ceſſiſſetuſuſfru. utiliterdiẽcede/
iti nlun Rbebit alios fetꝰ ſummittere. Añ re:aad legatanüũ pertinere.
deni belocere. vt· Maius ⁊ caſſiꝰli.viii.ſcribũt car Jareer. uſul- ¶5 Dm.
ne pmis uel po nẽfetusdemoꝛtuiad fructuanuʒ fr.·legatꝰ ſitmihi poſſeme e Pariſrei p diuſo
nuiſte ſubmiſſio. o. pertiner e:ſʒ qð ðꝛ debere eü ſum⸗caſã ibi edificare cuſtodie cã eaꝝ lduecſo, ut eguſs 5 o:
iſe zhnftere mittere totiens uerum eſt: quo⸗ rex:que in area ſũt. (GAius onibus uelbiucin di
tii ermeevt tiẽs gregis: ul armentiul eqtii.i. ( Iſtichoſuotuo: ⁊ paphilo dimidi legovſumfu.
eall eci. bo uniuerſitatis uſuſ f. legat?. cete —meolegat fueriruſufru. ta dummo no ſin verbis
in Suzq ſce Hũ ſi ſinguloꝝ capitũ nibil ſupple leẽlegatũ: qle:ſimihi tibi lega Petemterſent conment
lrcut ie bellnn abinn bit. itẽ ſi foꝛte eotꝑe quo fetꝰ edi tꝰeẽt.⁊iõdubiũ nõẽ:quieqlit ad ¶Qlli quibus panes diui
6, . u98s . . / „ „ 27 7 . —, 14 . „ . —
IN 14 o dfin. 4. li ſunt: nihil fuit: qo ſummitti ð nosdetineat. pianus ſaetin eneeenien/
lumnin qe na ſbi iutlia bere nũc ẽ pꝰ editiõʒ:utrũ ex his Deuſufructuaccreſcendo. culo.ibi parteſvideri le
unrßhus que edentſummittere debebit: an ⸗ BrreſponmerfPebe
uin keanosſſena⸗ er his que edita ſũt uidẽdũ ẽ.pu NHuotiẽsuſufr.legatꝰ re. inſti. ſiita quis bere
leqtidthee et eius facit. e qr neriꝰ: I ceedi irajt riari des. ⁊ attende quod di
Ftfloalee quo pt ꝙ diui/ tont uen ca que plẽ 0 grege edi ta iter fructuanios eſt ius riꝙ non ſintctiamn ver
dNhnond ta ſunt ad fructuariũ ptiere ſʒ po accreſcẽdi:ſi ↄiũcti ſit u- bis coniuncti.nam ut
ſufr

4

1

—
= =
☛

Nn

VUrni. i. perire

Jiare pe ſterioꝛẽ gregis caſũnocere debe⸗

re fructuario. Sũmittere ãt fcti

relictus.ceten ſi ſepati uni
cuiq; ꝑtisrei uſufru.ſit relictꝰ: ſi

in pꝛopꝛietate accreſcit
verbis tantum conun
cto.vt.j.de leg.iij.re cõ

hoebezſtdt ſolet. em 0. — atI , 1m1E
laiſi ſ ne Reſpoderſi eſt. ⁊ Juł. ꝓpꝛie dicit diſptire: ¶ nedubio ius accreſcendi ceſſat. iuncii ita in vſufru mt
aglliinl Z q l iuf ciuili t „ „— . „ iſiõ⸗ — af u „. . to magis.vt in bac.l.S
lſinat. amiſſus. utj. diuidere: ? diuiſiõʒ q́;dã facere Heniqʒ apð iul.li. xxxv. digeſto⸗ interdum. quidam ta/
rſair onſaſtenni ð dñiũ erit ſũmiſſoꝝ ꝓpꝛietarii. rũ qrit᷑:ſi cõi puouſufr.ſit relictꝰ men ontm:ar pra
ntcs iurcfameptono (Jin area“ (M). Al- rcellꝰ. cet utriq; dño acqſitꝰ:an altero re⸗ mro iiie l penl vbt
gti ereriun⸗ enꝰ uſufru. alienꝰ eẽt ꝗs e pudiãte: ul amittẽte uſũfr. altto⸗ 2—idetur unc tantuxc/
camdieinn. dificaſſetitratpsquouſuſfr. pe tũ béat ⁊ putat ad alter ptiere. et efatceufuns d
Gefiin⸗ cnisns naera⸗ rit ſuꝑficie ſpᷣlata reſtitui uſũfr. lʒdñsuſuſfr.nõeꝗs ꝑtibꝰ:ſʒ pꝛso per panes cocurſu ſein
ns elrneo ueteres tderü. i pia. dicis acqrat᷑:tñ pſonaipſiꝰnddo dun vſtn rtan⸗
ulenie zbarſiniietel Idñsnuð ꝓpꝛietatis uſũ⸗ miorũinſpecta ad alterũex domi ¶oaſſignata cu q; con /
rinſe no olerpeme fru. legauerit: uerũ ẽ qne nispꝑtiere:nõ ꝓpꝛietati accedere ſrenndenonnr an.
luuii n efagler MM mocaſund ſrlachts iu⸗/
eneike 4 gik u r J ri accreſcendi.in ſecun⸗
(N remoueak.vt. j. quẽad. ſer. amit.ſi locꝰ.et.j.ſi ſer. uẽ.l.ſi eo loco.ipᷣn. do ſic. etratio eſt quia in pꝛimo non ſunt re vel verbis. vel reet verbis con⸗
(Nie AIſods. ptiere. bic ſi relicrꝰ eſt. ita cũ deſierit ad illũ ꝑtinere.vt iunccti.ſicut eſt in conſimilibus.quod dic vi.j.de leg.ij.ſi duobus.et.l.ide,
Llin D eEt. ſ. qñ di. le. ce. l. ſi dies. alioq̃n ſi ſeiẽs alrenꝰ eẽ vſumfr. pure ſi apud.S.pꝛimo.
ni it egauerit. adita bereditatecedit dies uſuſ fr. et eſtimatio eius lega/ u ¶ Deniq; ex dominis. quibus pꝛo dominicis partibus quenitur. Aʒz0
aüll⸗ tanopſtatur.ſicut in re aliẽa legata. ut inſti. ð le.S.qð aũt dirimus gloſatoꝛ. H
apti⸗ aree. edificare. vt. S. e.l. vſufructuarius. F. edificiũ. contra. ſo rx äs accreſcere.ſed ad heredem ſiue pꝛo
Auu. hec determinat illam. lerarium redire. vt.ſ de leg.ij.l.et pꝛoculo.que eſt contra.ſolu.ibi recitat
J ſticho. pertineant. ſicutet in legato ꝓpꝛietatis.vt.j.de le.ij. gquoꝛundam opinionem. ſcilicet pꝛoculi.et patis non aſſertiue dicit.ideo
E 4 r De vſufucmu accreſcẽdo. Rub. ſſſſi duobus. in fi. ſeruatur quod hic dicit aſſertiue Ulpianus ſʒm quoſdam.alij ꝙ illa ut po
ſat Vonens.ᷣrelictus.immo in caſuvidetur etiam ſiconiunctus ſſterioꝛ coꝛrigat iſtam.vel illa derigoꝛe.bec de equitate.tu dic ijm Jobãq.
d ii eſt on accreſcat.vt.j.de condic.et demon.i. mulieri.q eſt ibi legato pꝛopꝛieratis relicto ſeruo communi loquitur. bic in legato vſui/
gind contra: vbi duobus mariet femine fuit relictus.et cõiunctim fru.quod ſicut facilius accreſcit.ita facilius ius coniunctionis recipiat. vt
6 ſub conditione.ſi alrer eoꝛum ſalicet mulier non nuberet.nã ea nu ar. j. e.l. F. interduz. . M t jij

Ziber
e bus. vel pluribus. Iteme uoc ſubicit non vtpꝛopꝛietas eo teinpo/
a ¶Idem ait. ticio. qui re tantum coniunctus eſt. tate. q̈ eſt notz —. ſym aʒo.iʒ tu expone vſuſñu. quo /
ba Er ſocijs. re et verbis coniuncis eſt legis auctoꝛitate.q die cõſtituitur et legatur. i. uotidie vni iur. accreſcẽdi querita col . ſun
b¶Ex ſocijs.qui re et ve mei duon ſuſtine/ nidie coſtitu g g ſpold
dum. na vf vnicuiq; dnoꝝ e naeet ſruua leem das coniun legatario amiſſus.ac ſi nuꝑ game et ſtitut eet. . amittẽti na . lii ſün
j. de ſti. ſer. l.i. F. cois. Idem õ ſitus. nõ ſic in ꝓpꝛietate. qꝛ im apein cipio. i afiqᷓ acquita d
aregtſraig aſtit ckane, dicit bos duos ↄiunctos eſt cõtra. . de acquiſitus.nõ ſic in ꝓp rimap Aecinogem e 80 ui⸗
Ei et peulo.ſo,v dixi M , . ſarhe duo a aie
te diKelann Bens Idem ait.⁊ ſi communi ſeruo: ↄiũctim :an ſepatimrelinquat brabeatun h re h
ei quod dicit bic et.j. ſepatĩiticio uſufru. legatꝰ ſit: a Iduobꝰche⸗ Dem. faciliul accreſat emnen
ri. §. fi. bunc ſoluz con / et epatitic Rer. er ibꝰ inſtitutis ducto u-⸗ uſufru. mñ. quia uAg iccf.
X e —2 — 4— . V 12 . ant r ((CtKu.
iõ non accreſcere nicio ẽ iciũ: ſzadſe lũ ſociũ ptinere 8& ſufru. P eoꝛü⸗ rbil
Stra 7 nſti. l. ad ticiũ: ſz ad ſolũ 24,E SPzé: n; fadliuſ accreſcit kxNM
liussnde bereſiſolicoiunctuͦgueſingue, cren Gtdeandeeeninide Bandcse —
aaerrrbid eer m eſt na qʒdiu uel un utit: pt di n uſũfm. ↄſtitutũ o cKren 9. rccereg n
arurseatnen, de cinſufr. infuo ſiatu eẽ. Idẽẽ ſi diuiſum. S cs indocsdn henin
al iꝛ duob„11icti: alteni ſcpatinſuſ i .Beoq; amiſſa ps uſufrci „ Haſdiaf gcl
la Imueiſenielias lr adlegrmiündids pi. ei P
cerar oiuctwerbis. quiſi ſint cõiũcti:tñuſuſfru. legatalt etanũ redibit. 5 N hine Soboc
nantuen mnuno⸗u, naccrelcit utputa mihiuſuſ fin. i as Pugrltii cH Wz
iint uw alalee' t ſepati rotiꝰ: ctibi ſil rfuit relict⸗ elare inggecreſcediculuſ ad adtde D
gertntaeteludeet na utcelſusli. xvi. dig. ? Jul. li. Imia ogruitroi aſivicetistot. Reaxaden Dſeintt
erbtiget ſien bee xxxv.ſcribit. ↄcurſu ptes hẽmꝰ. ensiusaccreſ —diceqnotiens in L Koniunaite. lanan
n hstanl. qö̈et in ppꝛietate ↄtingeret. naz duob:: qinſolidũ Habueritce. ren e, —
reora ee A 01 alate alter totũ fundũ curſu diuiſuseſt. LVnðcelſusli. vlo gle toinen loni
in. e. ti. ſi ita qᷣs erede E * ,„„. 2 1 c 6 7 Aecen5
pbieni vebio eit , Atclorepi hocplꝰ ẽ: qꝛ et xniij.ſcribit.ſi duoꝰfundidñide? er bacre diſtin un ſtni
lanent erth ira orſͦo. hẽret ſz in uſufru. hocpl eczet. j ppꝛietatẽ tradile ue ge lcnuure en
vrr piũcto accreſcit. dic ↄſtitutꝰ.et poſtea aniiſſ us nihilo ducto nſagn Pir tfn as rigſerene miian
ergo qy dcz. l. i q ſa minꝰius accreſcẽdi admittit oẽd rũt: uter eoꝝ a eee erbie ret eni
dageer .ua aus ie unm usec 8 Plauciũ ðhoc ꝓppꝛietatẽredire: ſz nõad totã:ſ- et verbis. vt tiec, (igiid
auctoꝛes ap t P O Mntee
quũtur de iur.ac.qued eni auctoꝛes: 7 uſcüquſuſ ti accedere: et meuio ſtichuz tagecge
cea ghelctate biccc oſenſerũt: ut æ Celſus etiul. ele cuiuſcũq; uſũfu. ei pti accedere: lego uencnle. ſehnt
ug eaeinu rr um gäter aiüt. Mſuſfiu. quotidie c iieradn eleni e, ginn aſtidu ei
vil Fevel verb pe⸗ ſtituit᷑ legat᷑ niſ iut ꝓpꝛietas eo recire dʒ:a qᷓ in initio⸗ Dnmmseſt. aeaae 4d, n
ten verbis mñ eſt oiun/ pꝛimũ nõinueniat altex:ꝗ ſibycõ tur:eſt ius accreſ. engiaen e ⸗ lre Fänct ſaii
ſoRaheeſtn.nnelt, 5 cunar:ſolꝰ utet᷑ ĩitotũ.nec refen Alteri uſuſfm alteri fun us ga⸗ 1 mi ne ſit uanike
Henoii volduoa lego ſticbuͦ. de/ nimin
ꝛimo res fuit legata.⁊ ,,„ Je is diſiũcti vel ſepati. vt hoat
bonen vni. etermis vnus repudiat. nam accreſeit eniam uli vni ſolu. ibi inde Aden egonnio eiſ dräme verbis, ialen egar
erant enã pᷣmi duo re cõiũcti ſed verbis diſiuncn. ſic em dixerat illi dimidi inſti. de le.ꝭ.ſi eadem.et.S. eniſ pberz. veſelen Pluerdo. verd im
am et illi dimidi lego. et ſi eandẽ. quare oẽs recõiuncni ſimili mõ. ali m babuiſſe aim adimẽdi pꝛio niſi ꝓbe rd eis ooibus lego iacew
diſtin gunt cuius cotemplatione ſerur ut tunc obtineat ꝙ bicð: an dnorũ mm̃ coteti ſunt. vt cum dio gelae⸗ eſtaigrtearing fundidiegr nnn 4
et tũc ꝙ ibi in pꝛimo contrano gloſe de le.ij. et pculo.et.l. i.et.l. ſe. in pn. ꝓ vt. ſ. de bere. inſti. ſi ira quiſ. ſ quid
non placet.accur.

diam poꝛtionẽ meuio alterã dimidiã lego. videt᷑ ꝙ ſint cõiuncti. vt (ge.
a Aera eſt. nec ðꝛ uſuſfru.fundi pemptus.qꝛ ſocio ius utẽdi accreſcit.⁊ iõ

Hampe . . . vt. j. de le.ij. l. et ꝓculo.lex enun illa ſtlenſien
t.756 ſ. de le. ij. l. meuio. ſed tñ puto Sadeſnel icrifnalcß en⸗ ergo re lidinciͤc
hnſeen no eſoliatur e boceſt na oc veri etß reipectupſone amiſmum avecrsthenbeſt aeanef vt. j. de le. iij.l. re coiuncti. et. S. mſſimn.
eme iune . et verbis cõiũ renis. pl. . vete. iſ.. 4., ectuene
b aem eſ ut magis coninnctogeweſent F. ait. et. J. ſi vero vnus re ⁊ alter verbis ↄiũctus air galag due ſmmug
9 Beparanm. verbo. re tamen ſunt coniuncti⸗ runtre oiictu pferendũ alij Svefwebereen dritage or zez u u
e ¶ Interdum. coniuncii.ſcilicet verbis. iricdiũci. ego ninũq; admitto. vr. . ſtos. Reſpon. vtj. de uſufr ea ſbarkbif
e¶ ¶ Similiter. ſcilicet totius accur Ilſt an ſariſdarõ loum babeat inter iſtos. Reſpon. vr·. 7 iinſinen
õ .— . E. „=— „ .„ „ = . rg i mn “ O se
Koͤcurſu. ſic et in damno infec. vt. j. de dã. infec. ſi finita. S. cũ aũt. ⁊ in le reum. ſi nibi.in fine. „ alag & on, et. ſe
gne dennnointe caden⸗ E ders ſol Hled nõ oẽs. et uebus allas ienduſtae entas H icen ſule W B
boo ſubicit. ſicet inſtimuiõe beredũ. vt. C. dele.l. ci qõ. 0 . Horohtletae ugibe beiedltargzo tatit boc pᷣſumpto. ſecus uiſlinoc
g (Badmutit. q; in ꝓpꝛierate legata duobus econtra eſt. nam ſemel qſita ſi oſtitutus ꝓ poꝛtioi ſimulieri. et na eſt bons ralio. Hitnt
poſtea repudiet᷑ ab aſtero eoꝝ alreri nõ accreſcit.ſed potius pꝛo derelicro a ſiexpꝛeſſim dietwrie * annt. — 4ð? un
domino babita occupanti cocedit᷑ niſi in caſu. vt in aut. de here. et fal. F. ſi b Eonci ſum. ſ. unuſq; boccn ſe li déa ſi apud. 5. i etſie no 7 Zikn
quis aũt nõ in plures.ſed illud euenit auctoꝛtate cõſtitutõis ilius. i ¶ Ouuſuʒ. ſ. pꝛo parte.etac bien nergeing F.1. .M W
lrercelſus quotidie. conſtiruitur. ſcilicet per paniẽtio. quaſi multi ſut ta ꝙ idem tneig inter nusn J.l. e
u uſu quotpatienne. erſeemperres imnegra quo ad futuras patiennias Dem neratius. —Rõ ,noͤ poͤt. ge lunn
et harũ ratione nõ viderur raditus. ſed ramen contra eſt. er pꝛo boc expo/ P1AQui molidum. ſibi lladns nuſcin men e⸗ ck 1D
ne. j. ti.i.l.. i. rñſo.ſm aʒo.ſed quo ad ius accreſcedi eſt verum et ſume bic diuidua ſeruitus eſt. vt. j. ad.l. fa elſeſ enn füſt fundi. idẽdic ſi ent
ar/ ꝙ ius accreſcendi locum babet etiaʒ vſukfru. conſtiuro mier viuos duo eſſent cõiuncti et qd de duobus dicit. ſi legem vſuff. fundi.

ſtin
ber iednn
etffn
Coniüciſeee

„

jſebig t

boalſrti

Apetbiseiei.

Anenotens

lcbumnge

Gaumnckiric

dazeae aie
ebori C

Cuſifundge
o Nidel..

ijlecöſtne

ſethicoſinli.

ciſ to jn
lgp ſctN
dſtücnpeſtnit

ogoiann
elenkiponveei
ns ponibs
cattao uncdidin

intcinti

geuolgant
tung licſn
vecöiunchs

cuseſeutimn
cpcaluli

lincs en
on feſdelia

ſüdenit

lato.

1.

bebenie

e zunpains

oni inſolidum. alij pꝛo parte.ſi modo cöͤiuncti. vt.j. quimo uſuſſr.

amit. l.lij. e idem. et . de bere. inſti. l. ſi ita quis beredem .ſm aʒo.

in ¶iduo. ad totum. ſcilicet pꝛiedium. id eſtad quãlibet eius par⸗

tem pꝛo indiuiſo. a30.
2 ¶Mon ſolum. alteri fundus. non detracto uſuſiu. alias contra j.
deuſuffu. le. l. ſi
alij. nec en im in DS M ”
telligererurvoni fuseſt. nam amittentenſufru. al
funduſ.ſiuſuſſr. . 5 n e!
denabatur. v. . kterocili erat legatꝰ: magisiure ac

de ver. oblil. q creſcẽdi ad alteꝝ ꝑtiet:q; redeat

Amſorin var⸗ ad ꝓpꝛietatẽ:nec nouũ.naʒ et ſi

re uſumtru. ba / duob? uſuſfr. leget: et apð elteꝝ

bei e ſit cõſolidatꝰ ius accreſcẽdiñ pe⸗

queuſu cõl.l. ſii rit nec ei: apò quẽ cõſolidatꝰeſt.

nbuſed cont. nec ab eo'. et ipe quibꝰmõisamit

o Regatus. j.l. A .
Seen riſtoniuidet᷑:et Põpomꝰ ꝓbat.
PEd pꝛopꝛie Ytibi ppaꝛe. I lia.
tatem. per con/ . —— **
ſolanonem. er Nas fundi legata fuerit:mihi
ratio. quia ſi ali/quũt et Meuio et tibi eiuſdẽ fũdi
us baberʒ ꝓpꝛi

pꝛopꝛietarius.

Alteri. azo.

Pito. 5F. lol. um terent añ ↄſolidationem: hiſe de
ct nic amittit. et ita neratio:ct 2

etatem iſte tame uſuſfr. hẽmus ego ⁊ meuiustniẽ
baberet per us tes inuſufru.et tnẽsunꝰ ꝓpꝛieta
accreſcẽdi.etnõ
(Ei. qua ei uius capite muniti fuerimꝰ: tnẽs
r eetete. inter te et alterũ noſtrũ diuidetur
ab eo ſi ioſe a / ita ut ſemiſſemin uſufru:hẽat is
miſent accreſeitt qui exnobis capite minutꝰ nõfue

8 Riſdem. ſce⸗ uſuſfr. ptineet. & Aius.

2tz cauſalẽ pdit 8 „ W. Nee
beberen Per N Z ſitradidenit/alicui ꝓpꝛie
tmuram foꝛmalis Rtatẽ deductouſufr. nihilo⸗
ne factum alteri

ns alten nocor Minꝰ putat Juł. accreſcere: nec

ira. Item.

uideri nouum tibiacari uſumfr:

Rne ſ. Deeſta ſi I1 Lpian-
mniens: aui iang apdunu ertrib fructuariiſ
e gz — li. . K- . 3 „ P .
nceſt ſemilſkem (ſ olidatꝰ ſit uſuſfr. Sʒ ſi cui/ꝓ

7
idẽ dimidiſ e“ Pꝛietas öductouſuſfru. legata ſit
eſt amiſum. e mibi Dg nſuſfr. uidédũ erit:
— et mihi ps uſuſfr. uidẽdũ erit: an
gind ſinici⸗ ſun
dus et ticioꝛ⁊ me MM
nio er nbi ſit eiuſdem ſundi. vſuſfru. legatus.Reſpon.ticio vnam di
midiam ſolus et alterius dimidie ba bebit terciam. vt.j]. de ſti. ſer. l.
iiij.ſed. j. de pecuł.le.l.do minus ſeruum. S.i.videtur manifeſte con
de le lcnmn queſtio Jo. Item an ua in perſona eius
cui relictus eſt fundus.ius accreſcendilocum babeat: non dicit b ic

ſed ei accreſcere ab alio dixit.ſed ꝙ ſocio ab eo accreſcat.n on dixit a

zʒo.nec.S. idem nera nus in fine.ſed ſol.ut.j.ſi mulieri.
ſi tradideris.ſi cui pꝛopꝛietas cum tercia parte vſuſfrmu. eſt le⸗
ta. vel per venditionem vel alio modo.

Bem et ſiapud. vſũfu. q. n. dinmus a pꝛincio. idem nunc et

3 (¶ Ded etſi cui.pars.ſic ergo apud beredem altera dimidia remã

ſit. et boc ꝓbat. afacit.S.e.l.i..fi.⁊.l.ſequẽ.
b ¶ Heuenatur. nam nec verbis ſunt coniuncti.
Gi mihi.uſumfru.ſic et in liberto vni pure.⁊ alteri ſub conditõe

C
aſſignato.vt.j.de aſſig.liber.l.ſub conditione.j.ſi.

Septimus·

timiſcebit᷑:ſiue aũt ego:ſiue me⸗

nt:ad te ꝓpꝛietas cũ ꝑte dimidia

Z 1ðð
— C. M
– 2

De vſufruetu accreſcendo⸗
Totum contra.j. de. condi. et demon. l. mulieri. ſol. ut dixi. .l. i in pꝛin!

e ¶ Aſumfru. veniente conditione. J
quis ticio.etr beredibus ſuis.id eſt teſtatoꝛis.cum foꝛte legauita le
Vatario.vel a coberede.vel ſuis ticij.id eſt filijs eius. Joban. nam ſi
peredes ſunt.vt inſtitu.de bere.qua.etdif..ſui.et ſim bas expoſinones

non eſt contra.j. de le. i
r piane ſ duobus.
. „r 2— 2,/1 vbi dicitur beredi a ſe
inter meet heredẽius accreſcẽdi volegan non poſſe.
uerſet᷑.etucꝝeſtut ꝗſqʒ amiſerit —
ad ꝓpꝛietatẽ reuertat. Si mibi res panes immo
uſuſfru. fundi pure tibi ſub con re. vr. . de impube.
ditõe legatꝰ ſit: põt dicitotiꝰ füdi cralijs ſubſti f mf.
uſumfru. ad me interi ꝑticre. et ſi bum vna ibi poſttu rol

capite minutꝰfuero totũ amittc- ltconna. boc non val
vt. ſ.ð bere.inſtitu.l.li⸗

reH c ſi extiterit ↄditõ:totũ uſ uf. enponto⸗ F. teluo nel
ad te ꝑtinere:ſi foꝛte capite minu miclins beeloquiuurde
. 1 ſi beredibus vnius lega⸗
tus fuero.ceterũ cũin meo ſtatu parieienei. ſec rafre⸗
maneo:cõmunicãdũuſũfru. nius. id eſt teſtatoꝛis q
Igsticio ¶p)·Aulus. bus a coberede velle /

„ EE atario legauit.aʒo.
Net heredibꝰ ſuis uſumfr. iee n0 te8

gauerit:dimidiã titiꝰ: dimidiã he be Mec enis intereſt. ut

„. —. ⸗ ⁊.j.de uſufru.le.illi.⁊ ðᷣ
redes eiꝰ habebũt.Qð ſiita ſcii lell ticie F. nibil t l⸗

ptũ ſit titio:et meuio cũ heredibꝰ ſiquis inqlini.s.ſi na.
tres pteſ fiẽt ut unam hẽant here ¶ ¶ Nntereſt vtet.ſ de
des aliã titiꝰ: terciã meuiꝰ.necei iſ lelll erde le.i.
itereſtiſiita leget: illi: ili c me mmcte Fentell crb i
lo: an ita illi: et illi: et meuio.

Imulieri ¶ u) Lpianus mnlien deali⸗
cũliberis ſuisuſuſfru.lege i Eeget puta vxoꝛi

tur amiſſis liberis ea uſũfru.hʒ. e ¶ Lum libens ſuis

non inſtitutis beredi/

ſed et matre moꝛtua liberi eiꝰ ni · buus. idem et ſi ſint inſſi

hilominꝰ uſũfr. habẽt iure acerre ¶wti vt.j. ſubi. azo.
ſcẽdi: nã ⁊ iuł.li.xxx. dig.ait ide,ʒ nMabent pidebamir
intelligẽdũin eo:ꝗ ſolos liberos cnm bercomuncrid
heredesſcripſit.lqʒ ut nõlegatan vrquiſq; eoꝛi defices
oseosnoiĩauerit:ſʒ ut oſtenderũt nelmateruel lupen
magis uelle:ſe matrẽ ita frui utli peſ deeonle erdel.

beros ſecũ habeat fruentes. Sʒ il.paul. ſed nõ eſt ina

9 j mirti vt bic dicit: quande
et Pomp oniꝰ querit. gd ſimixti tamen in nſitſiclt is
D pꝛopꝛietate fit pars cõ
ſuncto. ꝙ dic vt nota⸗

tur. . de le. i.l. buiuſmodi.S.ſitiioo.
0 uotelligendom urtius accreſcendi bincinde badeat locum.
p 4 MNon ut legatarios.ſcilicet tantum.uel ſimpliciter.ſed ut ſimul cum ma
tre fructuentur.ſed qualitereſt idem ſi ſoli liben ſunt heredes.nec em̃ eis a
ſeipſis legari potuit. vt. . de le.i.l.plane..penl.et.l.legatum eſt deli..i.

reſpon. bic non legauit liberis ſed mulieni ut fueretur cuʒ liberis.vr. g. po

ſuit. etuia liberi non ſunt legatarij in uſufru.ſed nudam babent pꝛopꝛieta
tem. et cauſalẽ uſumfru. pꝛo parte. ſed tamen ut dixi. S. eis moꝛtuis mr̃ ba⸗
bet uſumfru. et ſic accreſcit uſuſfru. cauſalis. et moꝛtua matre liberi babẽt
pſumfru. cauſalem non foꝛmalem quem baberent niſi eſſent inſtituti.ſi au
tem liberi et extranei ſunt beredes:liberi poſſunt intelligi legatarij in uſu/
fru. quem babent foꝛmalem. ſ/p qua parte.Reſpon.pꝛo dimidia eius par
tis:in qua inſtitun ſunt exranei.aliã babet marer.et babet pꝛeterea ꝓ toa
parte. pꝛo quota ſunt inſtituti filij. quia a ſeipſis non potuit eis legari. vt
