functꝰ ſuaʒ dixit
in abſitia dſit dſi
creditoꝛ tũ fuit i/
gno:ãs vñ lactõ
datur. vt ſic öfũ⸗
ctus ex ſuo men
datio arguatur
ſzm vlrimã exvo
ſitionem. ⁊ ſim
ſcðõas.nota ergo

beredes nõ poſſe
defuncti mendatiũ allegare. vt ?. ¶ de ſer pig. da. ma.ll. ſi creditoꝛi/⸗
bus. vel qrto.dic ꝙ bic beres coſenſit poſtq; fuit beres non ergo reſi

Reditoꝛ. delegare. imo videtur audiẽdus.vt.S. e. eleganter.

nirn ex ſua ⁊c.bic em̃ inde ſequitur.quia exſua cc.

E.ſi vẽdiderir. qᷓ eſt ö. So. bic iᷓ exegerat pciũ: ibi nõ.vel bie
debitoꝛ expecrare vult diem: ibi nõ.vel hic pure erat ſoluendũ:ibi ſ‚.

vel bic vult delegare: ibi mãdare. ⁊ qͥ mãdat nõ liberatur. qᷓ delegat

ſic. vel ibi nõ fuit in culpa.vt qꝛ ꝓpter expectatõem melius vendidit

.

bic fuit in cu pa.bec ſolutio vera videtur ex littera cõrraria.l. vel dic
ꝙ bic creditoꝛ volebat delegare.ſᷣ h cũ ſuo pericło ſec ſi cũ ſuo peri

culo vt ibi·⁊ hoc indicat ſinis buius.l.vel bic creditoꝛ vult delegare.

debitoꝛ expectare euus eſt elecrio. vtibi dixi. ac.
Que

—

a3 erite. ſi em minus rite facta eſſet venditio.volẽs ſuꝑfluũ pcij

0 diretur. cum debitoꝛ rei vendicatõe non caraet
Ignoꝛi obligauit.ſ aliqs. Zradidit.ᷣſic.j.ð pig.cũ oucit.

¶ Exbiberet. ſic 1.ᷓ. de eden. argentanus.in pꝛin. 7.5. f30

„

4 un

Ancent .

6
Cinalt
ti icnn
Su⸗/
mnin
cſen iel
6 .
ciun
pnminſi
Pftoreſenss
äinegpo/
ſtſeroc/

1½
(rmmui

(den
ſrnn
icanühns
mus nl
(Eori
(unottio
“
cie a⸗
Mptinpr/
uteſe
deielis
itmſöͤe
(ono nſe/
llan.

de
uingktnore
fanthende
ifemin
ſßnltns
Afgöeen

ueligre

ghin
fben dfe
iiten
Agſedinr
finihpen
Ppna ff

dſincls

Poſüni⸗

Penngt

.
P

ſitigln.
Vignüe
n Nigtig
Cfergräſtri.
ſtunbnge
ſtſſtlfe.
Laſſebetii

por tecn⸗

=—

Nrbi

cgg.
ſonideinid
fbro oce

.

(Motn

GBeſbinn
Cdbn.

(DeniO
bice.
Degin.
(ſerreſng.
nioennn
Giagieqe
Ncheſueten.
ſteitürstbe.
GGe n
Upertrbe.
a eNha

ſubcbetG

ſigieu

eirſee

Oialiſ fin

Oblctein
Gſfeſtſke.

ſttctont
io noe⸗tt.

Necboreode.

incyſon
Cno ehngi

ß henk

döparftben

func;ſadrn.
6rdofturfiqd.

,4, S

gelretiſtA

4

ocbtlland

dutnglrißͦ
coeree NSAAH

nfitig

ſnznel

crdstiO
nulſirdn

es roneß⸗
guige 4

1

ſolentil
gamr

ſ
in 6G

nelius ſati

mmnmunn

795„

xiüij

ie Aagiſtrum. ancboꝛa.i. gubernatio a domino.

ber.! ſiaue autiones. aliter
4 Reommiam. 7 non aliter.
daãte. tũ dare operã ſit do videtur ꝙ bic de ſolo dolo teneat᷑

er ſic videtur . S. e.ſi cũ veder
tur. qn culpa veniat. vt. S. e. ſi ſeruus.

f¶icius. culle /

on. vaſa qdam

erãt de coꝛio: qͥ/
bus ãnona ⁊vi/
num mẽſurabat᷑

vt. j. de an. le. l.

legatuz. F. vini.
ac.
a ¶ Vnſtãtia. cau
te ponitur inſta
na.vt creditoꝛis

diligẽtia appa/

reat.vt ſic nõ te⸗/
neatur. yti fi. di
cit.

bIntenritura

i. deterioꝛatõem

c Ex operis. id

operatõibus
quas exercebat
cẽtutio in eis.

d llon tenerie
ſq ſeium credito

rẽ emiſſuʒ ab of⸗/
ficio cũ ei culpa
nõ poſſit impu⸗
tari.vt ⁊ ar.j.ad
l.ro. de iac.l. fi.
i. ⁊.ij. ⁊ ar.j.ð pe
ri.⁊ cõmo.reipẽ⸗/
dute.l. lectos.

ee Ku. De ex

ercitoꝛia actione
Dictũ eſt. ð. öpi
gnoꝛaticia actõe
q̃ eſt acceſſoꝛia.
nũc ð exercitoꝛia
q̃ ⁊ ipa alterius
obligatoͤis acceſ
ſoꝛia ẽ. ⁊ ideʒ de
alijs ſequẽtibus
dicas. Er nota
bic tit. differt
a ſuperioꝛi.nau.
cau.qꝛ ille dãtur
ſolümõ pꝛopter

res receptas.vſi

niſi res recepte
ſint locux nõ hñt
hic aut ꝓpter Z⸗

ctũ cuʒ exercitoꝛe

vel magiſtro da
tur ſym azo.

ilita
tem. qᷣ
ANAigno⸗
pu

9
e.l. F. iõ glt. ac.

ſi cũ vẽderet.S.fi.ſed certe ꝓpter bocnoò remoue

leos cũ ſeiusiĩ hoꝛreo haberet miſ
ſus ex officio ãnone cẽturio culle⸗
os ad ãnonã ſuſtulit:ac poſtea in
ſtãtia:gaij ſeij creditoꝛis recuꝑa⸗
ti ſunt. quero intertrituraʒ que er
operis facta eſt:utꝝ ticius debi/

toꝛ:an ſeius creditoꝛagnoſcere ð

beat. m̃.ſʒm ea qᷓ ꝓponerent᷑:ob
id eo noĩe intertrumẽti accidiſ
det:nonteneri.

Incipit liber decimuſquartus.

De exercitoꝛia actione.

ä
¶nTpianus.

Tilitatẽ huiꝰ
edicti patere
nemo eſt qui
u ignoꝛet:.nã cũ
interdũ ignari
cuiꝰſint ↄditi
onis: uel qles

cũ magiſtris ꝓpter nauigandi ne

ceſſitatẽ ↄtrahamꝰ:equũ fuit eũ
ꝗ magiſtruʒ nauiipoſuit: teneri:
ut tenet᷑ quiiſtitoꝛẽ taberne:łne⸗
gotio pᷣpoſuit:cũ ſit maioꝛ necel⸗
ſitas ↄtrahẽdi cũ magiſtro qcũi
ſtitoꝛe.ꝗppe res patit᷑:ut de ↄditi
one ꝗsinſtitoꝛisdiſpiciat:⁊ ſic cõ
trahat.in nauis magiſtro nõ ita.
nã interdũ locus tꝑs ñ patit᷑ ple
nius deliberãdi cõſiliũ.¶Magi
ſtrũ nauis accipere debemꝰeũ cui
totiꝰ nauisanchoꝛa mãdata eſt.
Sʒ ⁊ ſi cũ quolibet nautarũ ſito/

Zocu s.vt quia in periculoſo loco maris ſun
em pꝰ.vt qꝛ tꝑs ẽ bonũ.pſñ vult icipere iter. Et ſic notãdũ eſt ꝙ

ex iꝑe ⁊ loco iura varia ſtatuũtur.ſic ⁊.j.depoſi.l.i.S.merito.⁊ ar.ð.

C. de t. in ĩre. re. ſupuacuũ. Itẽ ẽ Z.j. de re. iur. qꝗͥ cum alio.ſʒ ibi qñ
neceſſitas nõ iminet. hic ſic.vel dic ꝙ hic aliqua inquirẽda ſunt.ſ.
au ⁊ in eã cam pppoſiiꝰ ſit.vt.j.e.l.ꝗ.nõ aũt. Iteʒ nota ex hoc ꝙ bic
dicit. ⁊.j.in. e.l.ꝗ.⁊ iõ aũt.quedã ſpãlia eſſe in bac actione.

De exercito.acti.

K MHautarũ.qui dicuntur naure. dic vt. j. nau. cau.l.i.
¶Detur actio.ſ.in factũ ex qua ſi maleficio. Et ſic nota ꝙ ex cõtractibꝰ nau

taꝝ dñs nõ tenet.ſʒ ex delictis ſic.ſi mõ dãnũ

yvt. S. nau. cau. l. dz. 7.l. parui. . fi. ⁊ rõ qre ten

tractũ:nõ dat᷑ actioin exercitoꝛẽ:
quanqᷓ; ex delictocuiuſuiseoꝝ:ꝗ

nauis nauigãde cãin naue ſint:ð̊

tur actio in exercitoꝛẽ:alia eiẽ con
trahẽdi cã:alia deliquẽdi:ſi ꝗqdeʒ
qui magiſtrũ pᷣponit ↄtrahi cuʒ
eo ꝑnuittit:ꝗ nautas hʒ nõotrahi
cũ eiſ ꝑmittit:ſʒ culpa ⁊ dolocare
re eoscurare debʒ. ¶ Magiſtri
aũt imponũt᷑:locãdis nauibꝰ:uel
ad merces:ul uectoꝛibꝰ ↄducen
dis armamẽtiſueemẽdis:ſʒ ẽt ſi
mercibꝰemẽdis:ulł uẽdẽdis fue⸗
rit pᷣpoſitꝰ:ẽt hoc noĩe obligat ex
ercitoꝛem.i Cuiꝰaũt ↄditõisaſit
magiſter iſte:nihil intereſtutꝝ li⸗
ber:an ſeruꝰſit:⁊ utꝝ exercitoꝛis
an alienꝰ.ſʒnec cuius etatis ſit in
tererit ſibi imputaturo:qui pᷣpo⸗
ſuit.Magiſtrũ aũt accipimꝰñ
ſolũ quẽ exercitoꝛ pᷣpoſuit.ſed ⁊

eũ quẽ magiſter.⁊ex hoc cõſultꝰ

iulianꝰ in ignoꝛante exercitoꝛe re-
ſpõdit.ceteꝝſiſcit:⁊ paſſus eum
eſt in naue magiſterio fungi.ipſe
eniʒ impoſuiſſe uidet᷑.q ſentẽtia
mihi uidet᷑ pbabilis.omia enim
facta magiſtri dʒ pᷣſtare ꝗ eũ pꝛo
poſuit.alioqnotrahẽtes decipiẽt
et facilius hocin magiſtro quam

in inſtitoꝛe admittendum: ꝓpter

utilitatem:quid tamen ſi ſicma⸗
giſtrum pꝛepoſuit:ne alium eili⸗
ceret pꝛeponere:an adhuc iulia⸗
ni ſententiam admittimusuiden
dũ eſt.finge eum ⁊ nominatiʒ eũ
ꝓhibuiſſe:ne ticio magiſtro uta⸗
ris.dicẽdũ tamen erit eouſqʒ ꝓ⸗
ducendam utilitatem nauigãtiũ⸗

datũ fuit in naui.alið ſi exrra
leatur.qꝛ vtit᷑ opa maloꝛum

hoñʒ. vt. j. de ac. ⁊ obli.
l. ex maleficijs..fi.⁊ in
ſti. de ob. ex quaſi olic.
H. pen. 2. j. furt. aduer.
nau.cau.ſtab.l.i.ĩ pꝛi.
et.S. nau.cau.ſta.l.fi.
bacaũt acnone.
m ¶ Carere. qua ſ carẽt
ſi delinquãt. vt. S.nau.
cau.l.fi.O.hac aũt actio
ne.⁊ inſti.ð ob.exqua.
otra. F. pe. in in.
n ¶ Magiſtri.ad mer/⸗
ces.ſ.emẽdas vel vẽdẽ
das.b.vel dic cõducem

vyt Beivettond.

o ¶ Ael vectoꝛibus. dici
tur vectoꝛ qͥ vebit᷑.⁊ ita
bic. Itẽ q̃ vebit.⁊ ſic.j.
ti. . l. ij. icðꝛ boſpes qͥ
recipit ⁊ q recipitur.
p Armamentiſue. ſ. p
naue.
q ¶ Cuius aũtoditõis.
ſic in inſtitutoꝛe.vt. j.S
iſtito.ſ ⁊ ſi qͥs.S.parui
et in eo cui ꝑ me reſtitui
tur hereditas. vt.j.ad
trebel.l.qᷓ;ᷓuis..fi.⁊.l.
fi.⁊ ar.Sð.ð mĩo.deniq;
§. fi.

r Nagiſtrũ. magiſter

.vt exotractu ſcdᷣi ma/
giſtri exercitoꝛ etiã igno
rãs teneat᷑.vt hic.⁊.S.
nau.cau.l.i.SO.⁊ ſunt.⁊
ſ. ad treb.l.ꝓcuratoꝛes
F. ⁊ parui.

s Bulianꝰ. ſubaudi ð

eo qͥ pᷣpoſiteſta magi/
ſtro. ſ. ignorãte exercito⸗
re.

t ¶ Inpoſuiſſe. ergo

—

bic ↄuenitur non tanꝙᷓ
alius pᷣpoſuit. ſʒ ra
ipſe aʒo. Hota ergo

paciẽna ꝙ ꝓ conſenſu

ha beatur. ſic.⁊.j.loca.

cũ in plures.S.locatoꝛ

boꝛrei.⁊.j.de tribu.l.i.
§. ſentẽtiam. Irẽ nota
ꝙ facere videtur q pa/
liũ facit.vt ⁊.sẽ.qð cuiꝰ.
imi. no.l.item. . ſi öcu⸗/
riones.

vy Dia em̃ facta.inter/

ueniẽtia gratia eius rei
in qua pᷣpoſitus eſt.vt
bic. ⁊.j.e.l.SO.non autẽ
et. C. e.l. i.

—— „ „ 8 .„ „ „₰ „„ .B —„—
x ¶ Inſtitoꝛe.ſed ⁊ in inſtitoꝛe admittitur. vt.j.ð iſtitoꝛia.l.cuicũq;. S. fi.

xEꝛeponere.i. ſubſtituere. ac.

5 MNauigantium.ſ.vtteneatur exercitoꝛ.nam qui contrabit cum ticio vide
tur contrabere cum magiſtro qui pᷣpoſuit eum. cum ergo ego exercitoꝛ cõue
niar de eo qð eſt cum magiſtro contractum ⁊ de boc teneboꝛ.quod ↄtraxi ceid
ticio ſm Jo. ſecus tamen eſt in inſtiroꝛe.vt. j. de inſtitoꝛia.l. ſed ⁊ ſi pupil /

lus. F. i.

a ¶anem. ſinedria ſit. nauis eſt qᷓ nauigat in 1 locũ vbi bincindevolui

Wer

tur aqua.vel dic.i.paruula nauis. vel dic a poꝛiu. vel a loco ſic dicta.
bſiRon aũtppoſitꝰ.nõ aũt in alijs. vt. .e. l. . cũ igit. p poſito. ⁊ ſic in iſti⸗
toꝛe. vt. . de inſti. l. cuicũq;. F. nõ tñ. Dʒ arg. S. j. qð cũ eo.l.fi. So. ib: fecit.
qꝛ dñs erat ſolit facere.lʒ nõ in eã rẽ ſpaliter pᷣpoſit ſit.vt ar.S.ti.i.l.vłvni

nerſo.
c¶ Zocatum.i.locatio
nauis faca.
d ¶ BFmpẽſum ad qõ re
ficiẽdũ ſp pᷣpoſitus ĩtel
ligitur niſi contrariũ ſit
expꝛeſſum. ac.

e ¶ Peterẽt. ⁊ ſumpta ẽ

mutua pecũia ꝓpt᷑ boc
vel veri dic peterẽt ex⸗
uetõe facta cũ magiſtro
fe Dutuatꝰ.q.d. obli⸗
gatur. ⁊ dic exhibẽdos
i. glendos.
g ¶ Unde volũtatẽ. duz
tñ creditoꝛ ſciat pecũiaʒ
refectõi neceſſariã.vt.j.
hb¶ Nur talẽ. ſic ergo pꝛi
mũ ꝓpoſitũ inſpicitur.
vt bic ar.j.de ſolu.cum
quis. F. i. Sʒ arg. Z. j.
ad mace. G iul. S. ſed ſi
ab initio.⁊.j.de in rẽx.
l. iij. F. quid tamen.
i ¶ Expꝛeſſerit. nec credi
toꝛ ejpꝛeſſerit ſe ad hoc
dare.nã ſi creditoꝛ expꝛi
mat lʒ ipᷣe a pꝛicipio ha

buit cõſilium fraudãdi

creditoꝛeſ.tñ dabit᷑ actõ
creditoꝛi in exeretoꝛẽ ſi
modo ſciebat pecuniaʒ
refectioni neceſſariã. vt
J. e. l.e iH.
K (¶ Sed ⁊ ſi.in pcijs fe
fellit.ſ.creditoꝛem.

I¶ reditoꝛis.ſp intelli

gas miſi quid poſſitim/
Puta creduoꝛi. vt.j.e.
m ¶ Ded ſi liberauit.no
ta. qꝙ creditoꝛ liberatur.
er ſic impꝛope. ſic. j. ð ac
ceptil.l.i.⁊.S.de nego.
ge. ſi pupilli. F. i. ⁊.j.ad
mace.ſed iul.S. pe. ſʒ ⁊
ꝓpꝛia hoc poſſet poni.
vt qꝛ eũ ab aliquo alio
ſuo creditoꝛe liberaret.

—

p̃poſitio.

o ¶ Ent. vt. ſ. de inſtito/
ria.cuicunqʒ.S.nõ thñ.⁊
ar. ſ. de re. eo. ſi pupillo
rum. §. ſi pꝛetoꝛ.
p ¶ Ded ſi cãnabe. qᷓ ſũt
leuia põdera.

dera. vel dic abiles ad poꝛtãdos boies. rBi plures. officijs. i non
aſſignato cuiq; officio ſuo.

Mauem accipere debemꝰ ſiue
marinã:ſiue ffuuiatilẽ ſiue in ali⸗
quo ſtagno nauiget:ſiue ſinedria
ſit.¶¶¶ Mon autẽꝰ:exoĩ cã pᷣtoꝛ dat
in exercitoꝛẽ actõeʒ:ſed eiꝰrei no⸗
mie cuiꝰibi pᷣpoſitꝰfuerit.i.ĩ eam

rẽ cui pᷣpoſitꝰfuit.utputa ſiado⸗/

nusuehẽdũ locatũ ſit:aut aliqs
res emeritutiles nauigãti:l ſi qꝗd
reficiẽde nauis cã cõtractũuel im

pẽſum eſt:uel ſiꝗd naute oꝑarũ
noĩe peterẽt:ꝗd ſimutuã pecũia,ʒ
ſumpſerit:an eius rei noie uideat

geſtuʒ.⁊ Degaſus exiſtiat: ſi ad
uſum ciꝰrei in quã ppoſitꝰ ẽ: fue
rit mutuatus dãdã actõem quam
ſniam puto lierã:qd enĩ ſi ad ar-

mandã:inſtruendãue nauẽ:Hnau

tas exbibendos mutuatuseſt.

Mndesqrit offilius ſi ad reficiẽ

dã nauẽ mutuatꝰ nümos in ſuos
uſus ↄuerterit an in exercitoꝛẽ da
tur actio:⁊ ait ſi hac lege accepit:

qſi in nauẽ impẽſurꝰ:mox muta⸗/

uit uolũtatẽ: teneri exercitoꝛem:
etimputatuꝝ ſibi:curtaleʒ ppo⸗
ſuit. ꝙ ſi abinitio cõſilium cepit
fraudãdi creditoꝛes:⁊ hoc ſpali⸗
ter nõexpᷣſſerit ⁊ qð ad nauis cãʒ

accepit:ↄtra eſſe.quã diſtinctõeʒ

pedius pbat.¶ Dʒ ⁊ ſi in pcijs
reꝝ ẽptaꝝfefellit magiſter:exerc
toꝛis exit daãnũ non creditoꝛis.
Sʒ ſi ab alio mutuatꝰliberauit

eum:quiin nauis refectõeʒ credi⸗

derat:putoẽt huic dandã actõeʒ

q Quedã. epibates.i.abiles ad poꝛtãda leuia pon/

—

8Erercitoꝛẽ. cuilibet em inſolidũ comi

ſiſie videtur. vt bic.ſic ⁊ in pluribꝰ tutoꝛibꝰ.vt.C. de auc.p.l.fi.⁊ pluribus
curatoꝛibꝰ. vt.j.de cura.furi.l.ↄſilio..queſitũ.⁊ pluribꝰ fabꝛicẽſibꝰ.vt.C.
de ſabꝛicen. l. iure pꝛouiſum eſt. li. xi.
t¶ Impurtabit.ſeruã da ẽ em̃ talis lex.i.pactũ.vt ⁊.j.de inſtituto.l.ſed ⁊ ſi.
ditio. ⁊.ſ.mãda.l.idẽq;.S.ſi ea.⁊.S.de arb.l.parui.in le r. ,
aſpe.ſed.5.j.de admi.tu.quidã decedẽs.S papᷣ.vbipmiſit tutelã paterf.
cuidã cõſilio matris adminiſtrãdãà. ſed ibi iõ nõ tenetur tutoꝛ ex neceſſitate
cõſiliim matris aſſumere.qꝛ nec tutnx ipa eſſe poterat.als dʒ ſtare ei conſi

lio. vt . e. ti.l. titiñ. Iẽ eſt contra. . e.l. . magiſtru. in fi. F. Sol. bie
bi duo ꝓ vno babẽtur tm̃.ſi em̃ cũ vno tm̃ ↄtrabatur cũ pᷣpoſito non

viderurotractũ.ſ ibi ↄtraxit cũ ticio quẽ pponiꝓbibuerat.⁊ nõ ex

ſona ticij.ſed eius magiſtri.

v ¶ Erercitoꝛem. obuẽcões.id eſt parui ⁊ ma gni redditus.

x ¶Aduerſioneʒ
li..in ſe piculo re/

quaſi in nauẽ crediderit. ¶Igit
ppoſitio certã legẽ dat ↄtrahẽti

bus.quare ſi eũ pᷣpoſuit naui ad
hoc ſolũ:ut uecturas exigat nõ ut
locet qð foꝛte ipᷣe locauerat: non
tenet᷑ exercitoꝛ:ſi magiſter loca⸗

uerit:uel ſi ad locãdũ tantũnõad

exigẽdũ:idẽeritꝰ dicẽdum:aut ſi
ad hoc:ut uectoꝛibꝰlocet non ut
mercibꝰnauẽ pᷣſtet:uel cõtra mo⸗
dũ egreſſus nõobligauit exercito
rem. Sed ſi utcertis mercedibꝰ
eam locet:pᷣpoſitꝰeſt puta legux
mini canabe:ille marmoꝛibꝰ:uel
alij materie locauerit: dicẽdũ erit
nõ teneri.quedaʒ eniʒ naues one
rarie:quedã ut ipi dicunt:epiba⸗
tes ſũt:⁊ pleroſque mãdare ſcio
ne uectoꝛes recipiãt:⁊ ſic ut certa
regione ⁊ certo mari negotientur
ut ecce ſunt ⁊ naues q bꝛunduſiũ

uel a Caſiopauel a Hurachio ue

ctoꝛestrahiciũt ad onera inables
Itẽ quedã capaces flumis ad

r= —

marenõ ſufficiẽtes.i¶ Si plures
ſunt magiſtri nõ dimſis officiſs
qðcũqʒ cũ uno geſtũ erit:obliga

uit exercitoꝛem. ſʒ ſi diuiſis offi⸗

cijs:ut alter locãdoalter exigẽdo

ꝓ cuiuſqʒ officio obligabit᷑ exer⸗
citoꝛ. Sed ⁊ ſi ſic ppoſuit:ut ple
rũqʒ; faciũt:ne alter ſine altero ꝗd
gerat ꝗ cõtraxit cũ uno ſibi impu-
tabit¶ Exercitoꝛẽ aũt dicimꝰ eũ
ad quẽ obuẽtões ⁊ redditꝰ omẽs
pꝑueniũt ſiue is dñs nauis ſit:ſiue

mino: tutus. hic ope exceptionis.

cepto lucraturył
non lucretur.

x. 4 Eulier. vt

.e.l. ſi a mu/

liere. ⁊ ad boc j
ad mace.ſed iul.

eũ obligãdũ.ał.
nõ obligatur. ⁊

ſic in adulto ba ⸗/

bente curatoꝛem

vt. C. de in inte.
reſt.mi.l.ſi cura⸗

roꝛen.

a Rianzere
cltoꝛem.ſ.pᷣ toꝛia
vt exercitoꝛia.

b Coͤuenire. ſ.
cinili.vt exẽpto
v el ſili. ſic. ⁊. .

nau.ca.ſta.l.licʒ

F. poſſumus.
PPollicem

exↄtractu magi
ſtri.⁊ eſt paſſiui
generis bic. ſed
cur non. rfñ. ſᷣm
Ot.qꝛ nõ eſt g⸗
curato: ſpãlis ſʒ
generalis. ſed tu

dic ratõez. ut ſub
lcit. q. .

d Elandati. a
gere pᷣt. exercitoꝛ

vr. .e. l. ſ eũ qui
e ¶ EDmiſteriuz
ãnone.quod na
ues exhibent·
f . Extra oꝛdinẽ.

ſi magiſter non
fuerit ſoluendo.

i.in fi.⁊ dic extra
oꝛdin.i.officio

iudicis dãdo.vk

vtilẽ actõem. cũ

ſit actio in magi

ſtrum oꝛdinania

nõ videtur extra

oꝛdi.auxiliũ dã /
duʒ.vt.S.de mi⸗
no.in cãe.in pn.
queẽ ↄtra.Rñ.

bhbeic copetere nöõ
videtur.cũ nõ eſt ſoluẽdo.vt.⁊.5õ.de dolo.nã is.vel ibi ipo iure erat

̊¶ Siis.qui nauẽ.bic.S.notat dfam inter exercitoꝛiam: tributoꝛi/

anm actõem. vt ſi volũtate dñi expſſa: vel tacita ⁊ in coꝛde retẽta exer /
ceat nauẽ filius vel ſeruꝰteneatur dſis inſolidũ exercitoꝛia actone. ſi
aũt negotietur in merce peculari volũtate dñi expᷣſſavel tacita teneat

dſis tributoꝛia. nõ inſolidũ. ſed inqtũ peculiares merces panũtur
in quibꝰ negotiatur.ei aũt qð dixi expᷣſſe volentẽ nõ teneri in ſolidũ
tributoꝛia eſtcõtra.j. de tribu.l.i..ſcientiam. vbi diat nõ im̃ volun
tatem expᷣſſam inducere tributoꝛiam.ſed patiẽtiã. ſubaudi.ibi tatii
ac ſi diceret nõ tm expᷣſſa.ſed etiam tacita. Item eidẽ eſt econtra.j.

ha frſl

ürimer,
Mioke
crſinſgo
ſuiecrtir

(ihrtee.
caminin
efo inte.
iiciadroni
inen,
cannfl
uurthabta
(e,
rencuue
uſt

((Enmdti

AUunnungt
lmni .
((Myn

nne octin

hrſttioit

Ioudoni⸗

müeepnat
yllin rer
Etiſchir
Derittuolſed
lplla,).
(Siriker
ſſiztiſt
pngſ
Mnſe

ſſnenn/

ſrmni,

uihin
cl d

tſicig
mingti

muliſſis,
inle

ito. acti.
rercito.
Deen
Ni
xeretur
n
nag Ae
nd aß eſt. .
m.i ictu
Sed ,vt ð
ia.
. Kutn r
a rnr au
Aſim um
„ ſed ſolid
. ear
qð iu
iiſiſge

m:
.S. iuſſu
li.§.
od i
j. qu
rað itej
atu
ſi ag
ſit ſee
12 v0
ſſa e
iexpꝛe
vbier
. um.
inus inſea Glig
1 .
dom
tur
ia tene
ibutoꝛia
mibu
dieos
ftüßpoſten

az0.
ntur
ba que ſequu
ver
icẽdo
dicẽ
—. mific
Sign
n 0
e

eat
rcea
exe
i. naué
i.n
Be
Eta. p 4
oꝛde retẽta.
taſc
ata
elta
ſſa v
te. l. ex
uta

in pꝛin. it põt re
in p revel rercere
euue WE
eclt fein n
ſ gearaner vel Rera. Hirl lorennin Na
min ii.ſi de p dſo Bep ni ſema
2 n alnerige BKu
wus tü — tanb
inmercibue i olutg men iti gerat isinte
i ſed in m due toe n, ſiſi ate aĩ pe ee Aun i eſt 2
miignuſüäm rir aia euolr opien =
acita non ezvodu ar po. ſt iaſte uclilias eſit⸗ Eren
eon⸗ uaſane⸗ Nen eſe,c camna n ſan⸗ 3 rstiarh
Rrauererrn na- ppen Walaudnn dane me Tugn r ſienler Paezdei ou ves
maubun netoi onueen craetrt Sliugf⸗ ir anen
Auodain dtꝑ tger erf. ue lẽ er teʒ utrin os lẽte lſ. fdiliter „1 atnan
nantnin 266 . ſub ⁊c. ela efert Ppat nau itat Iſer no uo ue dñ ſta 4 imreriuuti
tergnag a ue ſtr ler ſt ſi 0 er⸗ neller. nis rat: er it: duta gen me. l. ſol 1.
ſAairſe ba⸗ or . it: 8.pf tu lec ire ti ui Eexe 6 t: te Feire
melin gore ia/ ruu us ig elec en cen ci auẽ lõacc ebi ſtat e⸗ rhonbn nelelh,.
enn Woanet. ſe gemu ob ñ cõu erc 0 inauẽ nde tenel olũ ten lãid⸗ rieret n,
3. R ann al d S
llhin ti Aqdͤ cue⸗ Eſt Secder cũ re at ðde dñ at u ſiti u erit b i ner con iffera ſi
eltien ne uni/ 6 ꝛẽ an ed 89 icetu tex xat d ſolidñ rce lis: lidũ ſi Tſed pe aen l
tetuiſ trcsdr Liro seo llic aute peinſoli⸗ cdieri inſolidu ſec qulen. ct
i mns⸗ ac — riccco⸗ ranscre luut⸗ , htara
Kn nan eſe Fnnan bunte uant
cel dde⸗ bita. raxe lio ine o: ra lan bu Eac Du eſtũ ꝛut ex nice illa. ſi neind
it ur d 5 dẽa umag : aut olent vone. lütal at. oeiu tõem cũ pe in — ſimer denz,
fenntii aur deenma eo to cũ dibet: õt: ſalenn ſer⸗ oblig⸗ iſtre ꝛact cet ſi nſue E= en ip Kuntonna
mimum Ara d locat iexh nnnſerdi iciarũ m gce iplit: terdñ exꝑ iam uaiun f.. lx
nn ienenni rüäe ancaflag miniſten reöna⸗ on hoggſen i wactio bir e nr dan arnd
Knillimn nens aman pet P dati term ides cot xer= po 105 tract EC Eda ſ c. 8.obrpen hin. ſo.
nne in hnun m ti p Pl nare auẽ? ſoʒ nus e ſin f. c1 tue: piunro⸗, con e kee/
H inten inbꝛi. fec nici osiu Anat eiuſqʒ itoꝛ ebik. exere ac t ſolu inteng an⸗ oano⸗
atammſi u Saltunin Pr in Tr Et:e 118 erit: um era arenepi mn oꝝ d ſit ImI diengt
Ce eeze itẽ ꝛdinẽ⸗ – t: c cu ſolid agi tro ſi gd m bi dantret evt i
r nſtiror ſtron. it: ñin eu mag lteru ſzſie ec nnnn ein ir
eäad ⸗ trao Reegls, uen eũi⸗ it: nam 4 õt. ipo cit iin hauiet el m rce
mie p⸗ autdoni ali alien xerc t: in ei cuit ſon ſicũ⸗ 0p iſtro exer oꝛa retur on ꝛes. x elee
nen egoriat m it:in auee ſerit: erene io in etiõ agin lag ſi ab hone 0 tre
mat deten ri m cuenit ten eſt auẽ cti ero Eam ſʒ7 er h rin ciat iehen qui
4 nug uul AE eſt g irze⸗ k 0 ſuo no Sſinn ur ob! do ne n Brir.
kiudeni Tipup ſt er 4 dicii de tãt kſiu lũ n iue lu atoeʒ ue luẽ bexer „ eitaie
Aut⸗ r me er in⸗ mn o au ihʒip bli riam luerit 8 † nan ſolie epoen idc
Agergn⸗ . Baklinde Ide aunn. pcli ie ſol alius ronig Aius. elarf. lebanz.fi
n ig raa la lüta/ 19 e ic um eat er . t no rſ con ſtito.
ſrcne ria ſo ele, ei inſol ꝛad ſi tin opt xe ibera umꝗ due no c
en Keligae teeiꝰ 2 q itiũ ꝑ eapꝛop trare li nt:c . Sa⸗ mu us.
i⸗ c rnaide aeneaui do ag nnn eran
uin enna , ſtax cep ſaẽte⸗ ſtri cer in na i
( in 15 ꝛatia ſciaʒ. ſtito ſdüta en dſi te cum ᷣ fa in! ſoc
ſinm igno r⸗ in utud u Sedſ lẽt in it. icq;t. nem nit!
de = ibut ciat. iuol⸗ ſi : C ri u ion tite
ſna ðð eurſe renen di õeriã tr, lichi⸗ traxe Ec q poꝛt ſtan
fſanen l d r ſio neg t:n t: ut ſolid ſqʒ ʒqu 8 coſ⸗
mir 4 ire i⸗ ti.q ſ te dño ſtaxa tũ ſi in bim⸗ m umnqe ten ione m. ercere.
aial tminodul trac Gere uſol kise in at: en oacete ponſone ſimuler
ine ⸗ n — miburor Uaztols⸗ Babinnan ahatenen
aiif⸗ jpol 10, 4 Edam tini e 9 is iun m . ieta
actein ſcn vdor at q; m nte plo eli iẽtia ib etati ere. ꝙ in qu ſoci
— ſin nevenpo⸗ ole exẽ ia m ſcĩ au ſecre. g edamn ſocle
une rcroe dobi diß ibemer⸗ e hniuen rerte
ae u aen kſanhurn Ernlin daiaifoeſte
inci li nbdoſ dicti mp inp uis. ac.
huoni tamdn egis da 5 l.ᷓ;ui tẽta f
oln . . nel in ac in.
acs ſarezt Wl äuis. vt
um, telneleee arrtzr H
nn ſ ae Giciz ſazſit
en a9 ilti
an 1 ¶ Wolũta
mni
n nl
nn
uuni

Itn

Liber

videbũt ur. vt alter ꝓ altero duenſatur. ſy ar. ð. S.ſi cer. pe.ei

qui in pꝛo.in fi.vbi ſunt plures.⁊ vnus fingitur alium poſſidere.

dErerciroꝛnbus. ſ.qui ꝑ
pꝛin. buiꝰ.l.ſzhoc coꝛrigitur

ſe nauẽ exercẽt. vt ꝓ poꝛtõibꝰ ↄueniatur.vt.S̊.in
ſtatim vbi dicit. ⁊ ideo ⁊c.⁊ boc ſʒm Jo. Alij

dicũt idẽ placuit ꝙ in p lurib ⁊c.i.exercẽtibꝰ ꝑ cõem magiſtrũ vt mnſolidum

teneantur. vt. S. e.l.i.in
fi. ⁊.l.ſe.⁊ q; hic ſubicit
et iõ puto.⁊c. referũtur
ad pꝛimũ caſum buius
l.qñ p ſe plures exercue
rũt.vt tũc teneantur ĩſo
lidũ.⁊ ſic erit coꝛrectum

imo ꝓ pnbꝰ tm̃ tenẽtur
Znõ coꝛrigit᷑.vt.Ss.nau.
cau.ſta.l.fi.G.ſi plures
Peen ergo expoſitio me
loꝛeſt..
c ¶¶ In ſupioꝛi caſu. vbi
eruus pluriũ exercz vo
ũtate illoꝛum.i.expᷣſſa.
Jo. Sʒ alij ad pꝛimuʒ
caſum.l.referunt.
d ¶ Exercuit. ſ. ſeruꝰ ſic.
vt. S. de neg. ge. ſi ex du
obus. –
ege actões.i.actõ ex
ercito:ia.⁊ tñ nõ dicas
exercitoꝛiã eẽ ꝓpꝛiũ no
men actõiſ.ſ adiectiuũ
et idẽ in ceteris ſequẽti⸗/
bus vſq; ad vell.ſena⸗
iuſcõſu.lſʒ quidã j.⁊ q̃
bic dicuntur intelligas
ſim qualitatẽ actõnis.
vt ſi ſir ppetua als bic
ſit. ſi vᷣo tꝑalis ⁊ bic ſit
qñ fit bec adiectio.⁊ ꝙ;
de tranſuu ad beredes
dicit eodẽ mõ intelligaſ
et ſicut hbic ſunt in exerci
toꝛia:ita in tributoꝛia.
vt. . de tribu. l. qꝛ nõ de
dolo. Jtẽ idẽ in in ſtito
ria.vt.ſ.de inſtito.l.no/⸗
uiſſime.⁊ idẽ in actiõe
de in rem ver. vt. j. quã⸗
do act. de pe.eſt an.l.q̃
ſituʒ. in fi. cũ ſuis ſimili
bus. 1 qñ ð ipo ſeruo li
tigat em ptoꝛ iudicio li⸗
berali.nã pꝰ moꝛtẽ etiã
ſerui agitur. vt.C. de aſ
ſer. tol. l. fi. in fi. als aũr
de peculio ſerui vltra ã
num a tpe moꝛtis nõ a⸗
gitur. vt. j.qñ act.ð pe.
eſtan.l.i.in pꝛin.ac.

Jeũ.mibi quo
q;.nõ ſolũ alijs
cum eo ↄhentib. ſʒ etiã

mihi. vythic. ⁊. S. naui.

1 )Npia.

Itũplures ꝑ ſe nauẽ exer-
ceãt: ꝓpoꝛtõibexercitatio
nis ↄueniũtur.neqʒ eni inuicẽ ſui

pꝛĩ.l.ſed boc falſum eſt

magiſtri uidebunt᷑. Sʒ ſi plures
exerceãt unũaũt de nũero ſuoma
giſtrũ fecerit:huiꝰnoĩe inſoliduʒ
poterũt ↄueniriſSʒ ſi ſeruꝰ plu
riũ nauẽ exerceat uolũtate eoꝝidẽ
placuit: qĩ pluribꝰ exercitoꝛibꝰ
plane ſiunusex cõi uolũtate exer-
cuerit:inſolidũ ille tenebit᷑. ⁊ iðo
putoẽt in ſuꝑioꝛi caſu inſolidum

oẽs teneri.Si ſeruꝰſit qui naue,ʒ
exercuit uolũtate dñi: ⁊ alienatꝰ
fuerit: nihilominꝰis:qui eũ aliẽa⸗/
uit: tenebit᷑. ꝓĩde ⁊ ſi deceſſerit ſ

uus tenebitur.nã ⁊ magiſtrode⸗
functo tenebit᷑. HNe actiões ꝑpe-
tuo ⁊ heredibꝰ:⁊in heredes da⸗

bũtur. ꝓide⁊ ſi ſeruꝰ quiuolũta⸗

te dñi exercuit:deceſſerit:ẽt pꝰ ã⸗
nũ dabit᷑ hec actio:qʒuis de pecu
lio ultra annum non tenetur.
Aulus.

magiſtrũ nauis habeas mi⸗
hiquoq; in te ↄpetit actio:ſi qui
dẽ cũ eoↄtraxero.idẽ ẽ ſi cõis ſer
uusnobiserit:ex locato tñ me⸗
cũ ages:q; operasſerui mei ↄdu
xeris:qꝛ ⁊ ſi cũ alio cõtraxiſſet:a⸗
geres mecũ:ut actões:qs eo noĩe
habui tibi pᷣſtareʒ quẽadmoduʒ
cũ libero ſiꝗdẽ cõduxiſſes exrpe⸗
rieris: ; ſi gratuiteopere fuerit:
mãdati ages'.¶ Itẽ ſiſeruꝰme⸗

5

cau.Iʒ..i.⁊.j.de inſti.ſed ⁊ ſi pu.S.fi.⁊.l.⁊ ideo. Itẽ ⁊ ego teneoꝛ.vt.j.de
fur.l.ſiſeruus nauem.ſʒ ego cum ipo agere nõ poſſim. vt inſti. de ob. ex vli.
S.bi qui.⁊.S.de iudi.l.lis nulla.
g ¶Hon erit. vt iure mibi ↄpetat actio ſicum eo contrabo.
be E locato.q: bic ſeruus locauitrmibi dſo nauẽ vel qͥd ſimile.vel meliꝰ.
ey locato.i.exↄducto.vt.j.de ac.emp.l.veteres.⁊ ad boc bſi acceditranio ſe

qués. qð opas ſerui ⁊c.⁊ veniet in ea id qð ðbeo exↄtractu quẽ ſecũ iniui.
i Mabui. contra eos cum quibus contran.
Kkꝗandati ages. m datũ em̃ graus bʒ fieri. vt bic. ⁊ inſti.man. 5. pen.?
ʒ.e.l.i. S.ſed excõtrario.⁊.S.nau.cau.ſtab.lʒ.in pꝛin.

Jeum: qui in meaptãte ſit

¶ Item ſi ſemus eius: qui eſt liber.
m 1 iuili. vt ex empto.aʒo.
D lHonoꝛario.vt redbibitoꝛia.aʒo.

„„ „7

oc edictum. boceſt quia babet exercitoꝛiamꝭ

0
5 gere poſſit. vt ⁊.S.e.l.i.G.eſt autem. a“o

naueʒ exercuerit:⁊ cum magiſtro
eius ↄtraxero nihil obſtabit quo
minꝰaduerſꝰmagiſtu exꝑiar acti
one:que mihi uel iure ciuiliꝰ: uel
honoꝛario:cõpetit.nã ⁊ cuiꝰ alij
nõ obſtabit hoc edictũ quominꝰ
cũ magiſtro agere poſſitrhoc eni
edicto nõtrãſfertur actio:ſʒ adij
citur¶ ¶ Siunus exmultisexerci
toꝛibus cũ magiſtro nauis cõtra⸗
xerit:agere cũ alijs exercitoꝛibus
oterit. WP Auk.

ni nauẽ exercuerit ſi ſciente
eo:quaſi tributoꝛiaꝰ:ſi ignoꝛante
de peculio actio dabitur?¶ Si cõ
munis ſeruꝰ uolũtate dñoꝝ exer⸗
ceat nauẽ:in ſinguloſ dari ðbebit
inſolidũ actio-. a ◻Enca.

Vcius ticiusſtichü magi /
. rũ naui pᷣpoſuit:is pecũiã
mutuatꝰcauit ſe in refectõem na

uis eã accepiſſe:queſitũ eſt:annõ

aliter lucius ticiꝰ exercitoꝛia tene⸗
retur:quã ſi creditoꝛ ꝓbaret pe⸗ t

actuꝝ ſi cũ pecunia crederetur na

uisiĩ ea cã fuiſſet ut refici ðperet.

etenĩ nõ opoꝛtet creditoꝛẽ ad hoc
aſtrigi:ut ipᷣe reficiẽde nauiscurã

ſuſcipiat:⁊ negotiũ dñi gerat qdð

certe futuꝝ ſit:ſi neceſſe habeat

ꝓbare pecuniã in refectõne ero⸗

gatã eẽ:ita aliud exigendũ:ut ſci
at in hoc :ſ. ecredere cuirei magi
ſter quis ſit pᷣpoſitus quod certe

ꝗ ſeruus nõuolũtate domi

a Sed adijcit.

ac ſi dicat nõ iõ
qꝛ datur exercito

ria eſt exinanita

ciuilis directa.qᷓ
cõtra ipᷣm cõtra

bentẽ datur. ſ.

tra magiſtruʒ.
ad boc.j.de pu⸗
bli. l.i. F. dixerit
aliqs.⁊ ar.S.de
ſena.l.ſenatoꝛiſ
filius. in fi.

r¶ Bivnus ejer
citoꝛibus. i.qᷣ ꝑ
magiſtrũ nauez
exercent. azo.
8 6 Potenn. ſec?

aüt ſi pluriũſer /

uus alteri důnũi

dederit.qm̃ non

poterit noxaliter

agere aduerſus
alios. vt. C. de

fur.l. pe. . ã. acd

l.acql.ſi ſeruus
ſeruum. §.

nõvolun

pᷣſſiuũ veritatis

v (Nributoꝛia.

ppꝛe em̃ locum

nõ bʒ cum nõ ſit

merx peculiaris

vel cũ nõ ſit ppo

ſin m quofgö.
4Beumle
—r , ,„ „ o ſciẽte ⁊ volete
cuniã in refectõem nauis eẽ con⸗ crpſe ve

ſumptam:rñ. creditoꝛeʒ utiliter

expᷣſſe. vel tacite
tũc exercitoꝛia.vt
5. e.l.fi. F. ſi is q
nau

¶ Bicoͤls actio

exercitoꝛia.vt.S
e. ſi m̃. F. ſi plu
res. 7. .. ſi ſer /
uus.

AVtius.vti

ſid erãda credito

ri. p banc.l.
a ¶Vrrefia obe
ret nota mirabi /
les coniecturas.

bocenim ſolo ꝓbato poteſt creditoꝛ agere.vt bic innuit.

b ¶ In boc.i.in eam rem. aʒo.

☛

cRꝛepoſitus. tacitevel erſſe

vt. S. e. l.i. F. nõ tamen. 2. S. quid ſi mutuam. ⁊. S. vnde querit.

deAliter. ſ. ad plenum. e 4
quod in eam rem pꝛepoſitus eſt ſaltem tacite.

decuniaz. quo ſcito ſtatim ſetur

f Mon debere. inſolidũ. ſed ꝓ ea dũtarat que in eaz rem neceſſania
unt. Itẽ ⁊ facitad boc.j. de inſti.l.babebat. ſed ei qd.S.dirxit ſatis
eſſe ſi tũc indiger.⁊ nõ eſt neceſſe ꝓbare in refectõem cõuerſaʒ.ẽ ar.
d. C. de ſa.ſanc.ec.aut᷑.boc ius poꝛ.⁊ ar.S.C. ſi aduer.cre.łij.⁊ ar.
Z.j. dere. eo. qui ſub tu.l.magis. S. ne m titulorenus. cc. ⁊ ar. .S. t

tate. qi ex

liter.i. effi /
caciter. ⁊ nota ꝙ
quartuoꝛ ſuntꝰ

zinptnodi
mifnſt⸗

tnlnton⸗
Niedeintc
cblpſi
Nicicnn my
Nini n,
Hdl ſirid
nng il
img
(crtiusſi
ifetin
fiedekie
ur ſitnts

nnigſe

dpſtel
elthner.
eſt
ſeGelidi
ntbeepbſo/

Pitenpe⸗
mnun tſe it
(an diii
kenter
rlignimngi

orl, ar

v ie
ypehtr
eototit

imtign
onmtted

Mhetiſekot

Ulſron
fiſfiu nſt

ſofuh
Ne

ſbobidein

V un Dndeg
uutliſu,
fnberi
fg

Gereo

ParnO

gürſiperiſ..

uusaendii
Dodeitüm

Dorritranlr
NCere gluele
NC
irletäA
leri,Aüng

Dotteſen
antie
goenin
Nänuſie
ſhngeti

Dunch

Pliietn
Kiſepttiat
tanniniefl
Giumn
CctinitaS

i On

9596

iiij

cer. pe.l. eiuitas. ? ar:j. de in rem ver. qd ſi ſeruus. 5. ſed ſi ſic. . . e.
ens aũt vbi dicit.ſed ſi in pᷣcijs reꝝ cõtra ad id qð bic ſubiat cre
ditoꝛem mutuaſſe amplioꝛem pecuniam:quã indigebat.ſed hic ali/

quam dilig

In ſumma.

dicam.
i ¶ Ladẽ fere. fe /
re ideo dicit. qͥa
in exercitoꝛia di⸗
ligentẽ in inſtito
ria diligentioꝛẽ.
in actõe de in reʒ
ver. diligentiſſi⸗
mũ eẽ optet. naʒ
in exercitoꝛia nõ

tenetur ſcire ad

quã merceʒ.ład

quã rẽ magiſter

ſit ꝓpoſitus ĩ m
ſtitoꝛia ſic. ſed in
actõe de in rẽ x.
debet ſcire plus
ſq; in quã reʒ pe/⸗
cũia ſit verſa. vt
ſ. de in rem ver.
ꝙ ſi ſer. F. ſed ⁊
ſi ſic. Sʒ alij di⸗
cunt boc pbilo /
ſophicũ temꝑa⸗
mentum eſſe. pᷣt
etiam dici qð iõ
dicit. qꝛ optet cre
ditoꝛẽ qui magi
ſtro credit ſcire
an eo loco cõpa
ran poſſit id pꝛo
pter quod credit
qð non exigitur
in eo creditoꝛe q̃
mutuat inſtitoꝛi
vel dic fere qꝛ nõ
eſt igẽ vſus inſti
toꝛis. vt. S. e.l. i.
H. ſi is. m bug.

a6 Ku. Adle

gẽ rbodiã de ia⸗

ctu. Dixitde ex

ercitoꝛia q̃ ſbᷣue/
nit cõtrabẽtibꝰ
cũ magiſtro. nũc
de lege thodia qᷓ
ſubuemit biſ qui
iactũ fecerũt ſilit᷑
cõtra magiſtruz.
vt. j. e.l. ij.ĩ pꝛin.
Ege tbo

cta q̃ rbodo iſu/

4
D

la e frequẽtia pᷣ

entiam potuit adbibere creditoꝛ. ſed ſupꝛa non potuit.
um comparani non poteſt.quia non inuenitur ibi.

aliter fieri nõ põt:quã ſiillð quo-
qʒ ſciret neceſſariã refectõi pecũi

am eſſe.quare ⁊ ſi in ea cã fuerit

nauis ut refici ðberʒ:multotñũma
ioꝛ pecũia credita fuerit: quaʒ ad
eã rẽ eẽt neceſſaria.nõ deberetiſo
lidũ aduerſus dñm nauis actõem
dari. ¶ Interdũ ẽt illud extiman⸗

duʒ an in eo loco pecunia credita

ſit:in quo ꝓpter qð credebat᷑ cõ⸗
parari:potuit.quid eniʒ inquit:

ſi ad uellũ emẽdũineiuſmodi in=

ſulã pecuniã ꝗs crediderit:ĩ qua
oĩnouellũ cõparari ñpõt.⁊ ĩ ſum
mavaliquã diligẽtiã in ea re credi⸗

toꝛẽ debere pᷣſtare.¶ Eadẽ fere

dicẽda ait:⁊ ſi de inſtitoꝛia actiõe
querat᷑.nã tũcquoqʒ creditoꝛem
ſcire debere neceſſariã eẽ mercis
ↄparatõem:cui emẽde ſeruꝰſit pᷣ

poſitus:⁊ ſufficereſi in hoc credi
derit:nõẽt illud exigẽduʒ:ut ipſe

curam ſuſcipiat in hãc rem pecu-
niam erogatam eſſe.

Aldlegem mhodiam. deiactu.
pini.

Ege rhodia cauet᷑: ut ſi
leuande nauis grã iactus

merciũ factꝰ eſt: oium ↄtributiõ e
ſartiat᷑ quod ꝓ omnibus datum

⁹

eſt:amiſſaꝝ mercium dñi:ſi

imerces uehẽdaslocauenit: erſo⸗
cato?cũ magiſtronauis agere oe

vſuʒz mercatoꝝ qᷓ ibi fuit in decre. di. ij. crbodio

us fuit ppt frequẽt
c NMauis Periellanns. vt.. pr. in pꝛin. ? dic.i. alleinande.

d Rac. lqi. vt.· .·l. px. F.ſi ↄſemans. in fi. . . e. nauis. F. cũ añt. in
e¶ Bartiatur.ſ.dãnũ qð ⁊c.ſic ergo.⁊ is cuiꝰ eſt nauis.

q; nauẽ hʒ ſaluã.vt.j.lpx.S.cũ in eadẽ.itẽ ⁊ is qͥ fecit iactũ rei ſue cꝗ
leuãde nauis ↄtribuere dʒ ct ꝓ rebꝰiactatis.vt.j.e.nauis.in pꝛin.⁊
ſiceſt bic ar. ꝙ ſi fideruſſoꝛ ſoluat creditoꝛi quedã actões ceſſas nõ
intendet ↄtra fideiuſſoꝛẽ niſi ꝓ pte. nã ꝑtẽ viðꝛ ſoluiſſe er ſua pſona
ẽexꝑſona ↄfideiuſſoꝛis.vt.j.l. ꝓx. in pꝛin.⁊.j.dc tu. ⁊ ra. diſ.l. cus

laboꝛante.als nõ fieret collanio.
90 Erlocato. boc vbũ ꝓmiſcue accipitur bac.l.ola tñ erũt

IDem.
Jlaboꝛãteſnaueiactꝰ factꝰ

pupillus.

De exercito.acti.

plana ſi dicas ꝙ q nauẽ locatdꝛ locatoꝛ quo ad nanẽ.⁊ conductoꝛ quo ad
merces vebẽdas. ſic eõ. vectoꝛ ꝛ: locatoꝛ quo ad merces. conductoe quo ad
naue.vtrũq; ergo ⁊ exlocato ⁊ exↄducto agi põt.⁊ idẽ dici põtin quolibʒ
opere locato.ſed quid ſi gratis ferebatur.Rñ.adbuc bʒ locũ cõtributio.vt

ʒ.nau.cau.ſta.lʒ.i.rji.

bent. ¶ Is deide cũ reliquis quo
ruʒ merces ſalue ſunt ex cõducto
ut detrimẽtũ ꝓpoꝛtõe cõmunice
tur:agere põt.il Sʒ ſeruiꝰquidẽ
reſpõdit ex locato agere cũ magi
ſtronauiſ ðbere:ut ceteroꝝuecto
ruʒ mercesretieat donec poꝛtõeʒ
dani pᷣſtẽt:immo ẽt ſinõ retineat
merces:magiſter ultro ex locato

habituruseſt actõem cũ uectoꝛi⸗

bus:quid eni ſiuectoꝛesſint:qui
nullas ſarcinas habeant:planeↄ
modiꝰẽ: ſi ſintꝰ:retinere eas:aut
ſinõ:ſi totaʒ nauẽ ↄduxerãt:ex⸗
ducto aget:ſicut uectoꝛesꝗ loca
inaue ↄduxerũt:ex ↄducto agẽtꝰ
eꝗſſimũreni eſt cõe detrimẽtũ fie⸗
ri eoꝝ:q ꝓpter amiſſas res alioꝝ
ↄſecuti ſũt ut merces ſuas ſaluaſ

haberẽt Si ↄſeruatis mercibꝰ

deterioꝛ facta ſit nauis:aut ſi ꝗd
exarmauerit:nulla faciẽda ẽ col/
latio.qꝛ diſſimilis eaꝝ reꝝ cã ſit:
que nauis gratia parent᷑:⁊ earũ:
ꝓ quibꝰmercedẽ aliꝗ ſ acceperit.
nã ⁊ ſi faber incudẽ:aut malleum
infregerit:non imputaret᷑ ei:qlo
cauerit opꝰ.ſʒ in uolũtateuecto⸗

ruʒ. uel ꝓpter aliquẽ metũ id ðtri
mẽtum factũ ſit:hoc ipᷣm ſarciri

oꝑtet:¶ Cum in eadẽnaueuaria
merciũ genera cõpluresmercato
res coegiſſent.pᷣterea que multi
uectoꝛes ſerui:liberiq; in ea naui⸗

garẽt: tẽpeſtate grauioꝛta:neceſ/
ſario iactura facta erat q̃ſita dðide

oꝝ volũtate fuit factum. bicautem ſic. q
rit paſſiue accipe.⁊ dic ꝓpter imperitiã magi

b ¶ Agere põt.ſ.magiſter. ſj viõꝛ ꝙꝙ nõ poſſit

agi. vt. .. ð pꝛe.ver.q ſer
uãdaꝝ.i pꝛi.q ẽõ̊. Sʒ
dic nõ põt agi vtibi di
cit actõe.l.acqᷣl.ð.pijci
entẽ vel ſimili.ſʒ ð eqͥta
te rõe ↄtributõis tenet᷑.
vt hic vectoꝛ ma giſtro⁊
magiſter dãnuz paſio.
meliꝰ mñ eẽt in via recra
ageret dãnũ paſſus ſbᷣ
alto circuitu. vt. S. ð ↄ/
dic.inde.l.dñis teſtõ.⁊
boc admitto ſi magiſter
agere nolit. vl rerinere.
vt. ð.ð eo ꝑquẽ fa.e.l.f.
in pꝛi.põt ẽt agi actio.
neg.ge.qꝛ vtiliter geſſit
vt. S. ð neg. ge. ſed anvl

i¶ Bi ſeruus. nõ aduer
ſatur ſed ad ſit.
K Ohõ retineat. pp. als
non eſt nõ.als ẽ ĩ lr̃a ſ.
Cũ vectoꝛibꝰ.pectoꝛes
dicũt᷑ oẽs qͥ vehũt.⁊ ita
bic. Itẽ ⁊ q vehunt. vt
boſpes ⁊ alũnꝰ.vel dic
qꝙvectoꝛes ſũt uli q gra
tis ferebãt.qꝛ magiſtrũ
nauis iuuaan.
m Si ſint. ſ. merces. ẽ
em̃ tuciꝰ ⁊c.vt ĩſti.ð ob.
ex ðlic. SF. furti.ſʒ ſi ñ ſit
q̃lit᷑tenẽt ↄmibuere.nã
ꝓ coꝛpe ſuo ñ.vt.j.e..
cũ ĩeadẽ.ſʒ die ñ hʒ mer
ceſ.ſ ſũt gẽme ⁊ marga
rite.⁊ anuli:q nec mer/
ces dicũt᷑ nec onera.vel
dic ñ ſt᷑ qꝛ iã extraxerat
n KRotã. marie. 2 dico
duxerat.i.locauerat.⁊
ex ↄducto.i.locato.
ne Qui loca.ſ. certa.
o Agerẽt. cũ magiſtro

p Eqmmũ.⁊ nota q;
