dein allommes dDiſcutilitẽ paterentur: non uide aut ualitudo: que poſtea contin acuſaur eta⸗ il
Raarne tur arbitrium recepiſſe Excõ⸗ git:id ei munus remittat:aut oc folccner de vſulth
ſum bic ſtatm. vbi dis Pꝛomiſſo arbiter hijs diebus non cupatio negocioꝛum ꝓpꝛioꝛum: vrj. de uſto.r. ine
nenanne. cogitur ſententiam dicere: quib, uel pꝛefectio ungens:aut munuſ angezen dauh a
ſic.. ſi quis cau. .ſiqt iudex non cogeretur niſi dies cõ aliquod reipu.et ita. Cabeo ait. cau.l ſed etſi.
Alntdur nimgehhe psomiſſiertinumg ſit:necpofer. (X iqua elia lulus. gednnae ee
non ereipita toto. ſic.? ri poſſit. Pꝛoinde ſi foꝛteurge/ ncõmoditas eipoſtarbitri vr quia couneni nniit
deleckltis emi arur apxctonead ſententiireqidi umuſceptumincidat. ei ae ene ae
d 4 Eruura nota com / Mum entt ſi iuret ſibide cauſa nõ in cauſa ualitudinis ſimilibuſue tovel ſimili vel untitl
pelli iudicare ꝓpterſo dum liquere ſpacium ei ad ꝓnũ cauſa cognitadifferre cogitnrr etazin cand cdüH mni den
n eten cianduz dani. OHmpo. Rbiter nicli th alul gurmalng nnl
ves de en Ecrai Ed ſi compꝛomiſſum ſine ¶¶Alui nomine qð publicũ aut Pitcis vr're W
e en dn O die confectum eſt: neceſſe Ppꝛiuatum habet ercuſatuseẽ de adlum ſur⸗ mn
poteſt autem ꝓferri. qñ Earbitrum omnimodo diem ſta⸗ bet 9 compꝛomiſſo:ntiqʒ; ſi dies ſiquocũq; iuſto iniiIiel
a eruvt aſateofe tuere partibus.ſ.conſ. entientib? compꝛomiſſi ꝓfemi non poteſt odaleatut unad
fi ſed tuncquido n⸗ c ita cauſam diſceptari.ꝙ ſiboc ꝙ ſi poteſt'quare non cogit eu,ʒ vr el. ꝓxi ſ. unſeſie
eſtaensz ſiambepanes pꝛeimiſenit omni tempoꝛe cogẽ· du poteſt ꝓfere ſine ulla di Wen i
bit lee in ſevnuo cõ dus eſt ſententiam dicere. ſtinctione ipſius interdũ futurũ caumm depꝛofe (iiſlih
Punre Kin zateal⸗ Icet autem pꝛe ¶u pia. eſt: ſi tamen uterqʒ uelit eum ſẽ agewelno⸗ ae
f& Ed ſententiam. qd & Al⸗ toꝛ diſtricte dicat ententiaz tentiam dicer e:an qʒuis cautum SKE ſnd
quando dies eſt exitu/ ſe arbitrum dicere:coacturuʒ:at- non ſit de die pꝛoferenda:nõ ali 115 ſipoteſt. inſitnt
5Pueſibiemt llaner bere debet:et executionẽ accipe⸗ ne cogatur: qu ſi conſentiat de i. ireſh Einiiy
cit. aut non. et tũc abſol famatus alitigatoꝛibꝰ: aut ſi n ſi dies exitura eſt. u¶ Npi. 3 ¶Foſius. pto⸗ eniumg
uimr reuſ. vt inſti. de in micicie capitales inter eum ⁊ liti i Tem ſi unꝰ ex litigatoꝛibꝰ ene e un is ltmui
erdie comodus . gatoꝛes: aut alterum exlitigato⸗ ponis ſuis cedat. Julia. li. us arbim. ai
uit non eſt liquid eis nibus interceſſerint: aut ſi etas: quarto.ffoꝝ.ſcnibit nõ eſſe cogẽ nunment miſini
Baletwunennm nam ideo quia ſibinon liquet: pnunciatꝓ reo.vt in pꝛedi dic diſtinctione.ſ. pꝛetoꝛis.q.d.ſi eſtbonus bomo arbiternon expe kiin
cto. S. dicitur. pꝛeterea poreſt eſſe ꝙ bene ꝓbauit.et tunc non liquet. qꝛ atte cta t iuſſum ꝛetonis. eſicplane. el giediſtinct one:.Ba nno vkin rtige
ſtationes nondum vidit.et.facit.j.de re iudi. omponi.ſi vni. commodo.etſic nota ꝙ fadle debeo ſuſtiere qð mibinõ nocet⁊ alij miniin
be Spacium. vt denuo cõpꝛomittãtin eum cu non fuerit actum de die ꝓè Pgeſt. vt.ſ. de euic. cr editoꝛe. M in
ferẽda. vt..e.⁊ ſi qua. S. arbiter. in fi.ſed contra.j. eo.ſi cum dies. i. ri. h lbi beᷣ Si tamen. redit ad pꝛimum. Tad dandam ſententiom ea tt firg
non petebat arbiter ſe excuſari ꝓpterſaliquam ſuam neceſſitatem. immo iu c mvener ſarbue ne wogaiut. ad dandam Eneeniane⸗ is inimn
re communi dicebat ſe liberatum ſinito tempoꝛe in quo compꝛomiſerũt in e uia inalnm — gee ar atian panbe ſri noſeb⸗ nengffi
d fRacere, öedpu,znob-rad iſnſends ſc he hco.lde die Reomitt.vel ſtatim iudicet. nec ob. ſ. e. li cum.in pꝛin. quia excuſa/ falltir
k Eſoꝛetermiſerit.ſ. ſtatuere diem ad diffiniendũ cũ partes ↄſẽétiant. bat ſe ibi tantum iure communi non ꝓpter ſuum factum. et ideo ibi nuce
¶Vicere.ſi liqueat. et aliud nõ impediat. Yo. vt quia ſit dies feriatus. vt 6 oſtoreene nem Ppierſnau Hctnnle omroinin Kol kert Aen
mgenaimmantid og e Aianiduneng enrn e
(Eapitales. duobus modis: ſiue quia moꝛtem in mantur ſue em ſi vnus.cedat.ꝙ Keiee⸗ non licet. niſi debitũ confiteatur H henn
decrin eca mtalid deerlerii vauedeenr eh a ſe coltenne⸗ SaEerämitedh apcaetegavatide ceſ. bo.l.is qui ſecus fitugf
o (Etas. vt. j. e. l. cum lege. p Soſtea. que enim poſtea emergũt au ꝓ poſtea queſitis tamẽ aliqð idoneũ babeãt emolu mentum. vt in / untn
xilio indigent. vxt. ſ. de inter: ac. de etate. 5. ex ea. et. j. de ven. inſpi. l. . pꝛi. Se r .de ceſſ. bo.l.qui bonis. 6 hitn
F bee Tin aeuLfeHSten nonc dein pins †. er b ijs q trium. vt. Co⸗ iudi. ꝓperandum.i.rñ.vel ſi dies fuenit ſtaruta ĩ c/ rar
bic ſunt.ꝙ vbi.l.non diſtin guit.nos tamen diſtinguimꝰ. vt. j. de teſti. l. qſ ꝓmiſſo uenit poſt diem.ſed Jo. di. multũ eſſe tempꝰ ad arbitrium Gka

NN.
guninentien

caulle ſ

Uldſenenn

Dtgpigcetunog
Urde gigrcc
Priugontſe
vopefſnte
etizin anlid.
ulidundinnu
Ulinriplon
Ditetiatſie

An
. nne
imiin
Püblinnne
tſdeaſhe,
W
nmnögf

dicrg )

Pllin ſſig
ſgueig in

oGdofiSn
Gsitplqn

Nröel gii
1Wor t
tquinoAd
Cunindegee

endoſeli

Dititglengn

(Dſee

diſfen an

ſtio,

7

hoccötenitcbi

ErqO
—

ſust
füſohnN

sarwin.

4

feſue pie.
dabinſeict
Heidamnoſtt
bbinönoatt

gntentanan
atin t
tdennontech
in ui
umginß

ii Colcten

„loctſeas
olöhiſen
hnamnni

plnq4

H

lLN.N0N0N.Tſ.ſ.RMf ꝝ ᷑ᷣ ᷑ ᷑ͥfͤ ᷑ ]/7/1J77JJägz

ſudicis diſtingue bic.qꝛ aut ſpꝛeuerũt arbinũ litigatoꝛes ⁊ adjali
um iuerunt. aut ſpꝛeu erunt tantũ.aut ad alium iuerunttantuʒ. aut
neutrum fecerunt.ſi ſpꝛeuerunt ⁊ ad alium iuerunt nunq; poſtea ad
mitrunt. vr. S. e. l.lingatoꝛes.i.rtñ.ſi ſpꝛeuerunt tantũ.aut cauſa co⸗
gnita neſciebat oꝛdinare cauſ.et tunc quãdocũq; veniant admutũ

tur. gut ſine cau

ſecognitione. et · ,
uunemor admnit dum arbitrum ſentẽtiam dicere:
tuntur.poſt non q ror„ zuenir
uuʒ. F. iul. ⁊ hic. t. 4 1
cr ene e tur ad arbitrum litigatoꝛes: non
n A. Etiaz. Labeo
trio iudicis põ⸗/ eſſecogendum ſentẽtiaʒ. La ee
ur rar .deſo dicere ſcribit. Ieem ſi plures ſũt
lu.l.ratũ.ſi ad a

lium iuerunt tã⸗
tum. vel uihil fe
cerunt infra triẽ
nium admitiun

uuta diecdtell. ponius libꝛo triceſimotertio que
(oꝛꝗ iſto arbitro P. ſ5 — 2 ri⸗
poſt non niſiin lit: ſi ita ſit cõpꝛomiſſt uzut ti⸗
ſia niennium li cio diſceptatoꝛuplacet:id Seiuſ
enihanera ꝓnunciet:quis ſit cogẽdꝰ.⁊ pu⸗
uncenim necein kbo arbitnium tale non ualere inq⸗
ha nennut au fſihera facultaſ arbitri ſententie
diuntur. vrpote

compꝛomiſio ſo
luto. vt. j. e. ſi qͥs
rc. ⁊.l.ñ diſti. F.
cõpꝛomiſſo.
i¶¶ Itẽ ſi pleſ. nẽo
vnꝰ.i.nils ſolꝰ.
KIDed auroẽs
quid ſi omnes p
ſentes ſũt.⁊ ma
loꝛ pars cõcoꝛs
ſit. altera vo ab

Quartus.

mẽdo diſſẽtire non poſſũt. Pꝛi⸗
cipaliter tamen queramꝰſi in du
os arbitros ſit cõpꝛomiſſũ an co⸗
gere eol ptoꝛ debeat ſententiam
dicere:quia res fere ſine exitu fu⸗
tura eſt ꝓpter naturaleʒ hoĩm ad
diſſentiendum facilitate En im
pari enim numero idcirco cõpꝛo⸗
miſſũ admittit᷑:non quoniã cõſẽ
tireomnes facile eſt:ſʒ qꝛ et ſi diſ
ſentiãt inuenit᷑ pars maioꝛ cuius
arbitrio ſtabit᷑:ſed etiã uſitatũ ẽi
duos cõpꝛomitti et dʒ pᷣtoꝛ coge
re arbitros:ſi non ↄſentiant terti
am certã eligere pſonã cꝰauctoꝛi
tati pareatur’. Elſus.
GHin tres fuerit cõpꝛomiſſũ
Dſufſficere ꝗdẽ duoꝝ ↄſenſũ
ſipñs fuerit ⁊ tertiꝰ alioqn abſẽ⸗
teeolʒ duo ↄſentiãt arbitriũ non
ualere qꝛ ĩ plures fuerit ↄpꝛomiſ
ſũ:⁊ potuit pñtia eiꝰtrahere eos
in eꝰſniam. b& Onponi.
Icuti tbꝰ iudicibꝰ datis qdʒ
duo ex ↄſenſu abſẽte ter⸗
tio iudicauerũt:nihil ualet.q; id

qui arbitriũ receperũt:nemounꝰ
cogendꝰ enit ſententiã dicere:ſj
aut omnes aut nullus. Idẽ Põ

non eſt futura. Sed ſiita ſit com
pꝛomiſſuʒ arbitratu ticij:aut ſeij
fier Nõponiꝰſcribit:⁊ nos pu
tamꝰcõpꝛomiſſum ualere.ſed et
is erit cogenduſ ſententiã dicere
in queʒ litigatoꝛes conſenſerint.
Siiĩiduos fuerit cõpꝛomiſſũ ut ſi
diſſentirent: tertium aſſumãt.pu

De receptis q arbitriũ.

q Aalet. diſtinguitur ergo. an fuerit certus adiectus iſte vel non. vt. . lo /
ca. ſi merces.i.rñ.et inſti. de le. I. tutoꝛ. ſed vid erur ꝙ quando eſt certus p
non valet quaſi non ſit in poteſtate duoꝛum. vt. g
i.iñ. que eſt contra. ſo.ſjm. R. iſte coꝛrigit illum. x
mitritur facultas duobus ſnie dicende.ibi ſic.

Ee. l. F. idem pomponius
el dic ꝙ in hoc caſu nõ ad

r¶ Wꝛincipaliter. facili
tatem.faciles enim ſũt
homines in diſſennien⸗
do. vt hic et.j.de li. vni
uer.l. i.et.j.de acquirẽ.
poſſ.l.lin ſi et.l. j.
ſ¶Diſſeriãt.ĩ iudicãdo
t ¶ Nuctoꝛitati. an ſoluſ
ſi ab vtroq; diſcoꝛder.
videtur ꝙ ſic.vt hic.cu⸗
ius auctoritati ⁊c.ſj nõ
credo.cum et a pꝛicipio
ſi fuiſſet electus cũ alijſ
duobus ſi ſtaretur eius
dicto. nec opponirurqꝙ
dicit bic. cuins auctoꝛi⸗
tati pareatur ⁊c.qꝛ põt
intelligi quando pcoꝛ/
dat cum altero ex duo⸗
bᷣlpores dre ꝙ er dẽo
ſitſtãdũ lʒ diſcoꝛdet ab
alijs dnob. et hoc per
haͤc.l veRareat. ei
ſicvalʒ arbitriũ.ſʒ j.S.e
S. ſi ĩ duos.i. m̃.ſo. ſym
Al.ibi non fuit oſeuſuʒ
de certa ꝑpſõa. hic ſic.qð
non placet.alij ꝙ ibi in
ltium arbitrij fundamẽ
tum potuiſſßß eſſe nullů
ꝓpter diſſenſum. ⁊ hoc
ſundamentum eſt vali⸗
dum. et id eo bene de ſi
ne perpenditur.ar. S. ð
oꝛi.iu.l.i.et ſic ſim hoc
expꝛeſſa ibi nocent.nou
expꝛeſſa non.vt hic.⁊.j
de reg. iu.l. expꝛeſſa. tu
dic ſim Bul. ꝙ ibi non
valet ex ſe niſi conſenti⸗

nsnonνο totale cõpꝛomiſſuz non ualere'.
maioditec⸗ Mam in aſſumẽdo pñ̃t diſſ. Etire.
Sinr ſententiaz ſed ſi ita ſit'cõpꝛomiſſum ut eis
cogiun ſentens tertius aflumererur Sẽpꝛonius
ſuam fere. ſotte Ualet cõpꝛomiſſum quoniã ĩ aſſu
boc dicipt. vt. j.
e.l. F. pꝛincipali

„ ₰

ibi.impani ⁊c. et etiam. S. celſus. ibi quidẽ ſufficere duoꝛũ conſenſũ

ſi pꝛeſens fuerit et tertius. nec enim dicit q; debeat tertius ſuã ſniaz

ferre. ſed ſufficere duoꝛum ſniam. ſed ſecus in duobus iudicibus ad
inuicem diſcoꝛdannibꝰ.nam quilibet debet ferreſniam. vt in aut. vt
iudi.non expec. ſa. iuſ.colł.ix. et etiã in qua plures concoꝛd auerunt
ſtabitur. vt.j.de re iu.duo ex mbus.in iudicio videtur ſecus.vt ĩ au
teñ. vt iu. non expec. ſa. iuſ. Item exeo ꝙ dicit omnes.videt᷑qꝙſiv/
nus moꝛit.ſiniiũ ſit compꝛomiſſum. vt ar.j. p ſo.l. actione. S. moꝛte
ſed certe.l. dicit aliũ ſubſtitui. vt. j. de iudi. ꝓponebat.et.l.moꝛtuo.⁊
C. de iudi. ꝓperandũ.s.ſinautẽ in medio.et de pe.iu.l.pe.ſjm.
vel dic iuſte in iudice loquũt ſecus in arbitro. vt dices.j.e.ſed int

õ diſtinguem?. F. cum in plures.
14 lteugtorl cauſiicd euclam at. Q”YMYMW
m Bententie. ſ. dicende. idem in inſtitutione q non p̃t in alio arbi
nio pendere.vt.j.de here.inſti.l.illa.ſed contra eſt buic. F. j. ꝓxi. F.
ſi in duos. ij.r. ſo. vt ibi. n ¶ Beij fieri. ſ. deciſionem litis. 1 die
caſum ſic. compꝛomiſimus in nctum aut ſeium conſennennibus eis.
et poſt elegimus vnum. vel ſiccompꝛomittimet non conſentit tunc
ſed poſtea. als ſinon conſentiat. non cogitur.vt. S.e.l.iiij.ꝗ.tam et
o ¶i in duos. ñ valere. ĩmo vigetur ꝙ valeat. vt. .e.l. F. pꝛi aſi.
paliter. que eſt conma. ſo. vt ibi. accurluus. WW
P ia lit.ſ. comp:omiſſum.

.— . n. 17 ant in tertio eligẽdo.va
demũ: qð maioꝛ ꝑsoiʒ iudicauit let tamen beneficio pto
ratũ eſt:cum et omnesꝰ iudicaſſe ¶nis. vthic. Item bic de
dQQaggiunctione tertij non
hbpyvꝛbet locum in pluribꝰ

delegatis. vt. 7. de re. iu. l. duo iudices.et. C. de ap.iubemꝰ. ſi qua. ſed ar.
ʒ.j.e.ti.l.offerendis. Item an bic tertius cogitur reapere et ndicare.rñ.q
ſic.vt.C. de aduo.di.iu.l.ſancimaug.
in tres.et tertius.ſiue ſuam ſnĩam feratſiue nõ.nã non expꝛimit hic
Mon valere. niſi boc actum eſt. vt vnus alio abſente ferat ſmiam.

yrt. j. e.l. non diſtinguemus. 5. cum in plures. et ſic no. bic ꝙ plus facit ab/⸗
ſentia ꝙᷓ pꝛeſenna cum contradictione.ſic.j.ſo. ma.l.ij.et.l. ſi cum do. §. ſi

pꝛin.et.j.man.ſi pcedente.S.lucius.et.S.de mi.l.etiam..fi.et.j.de re iu⸗
di. duo ex tibus. er.j.l. ꝓxi.et hic.et ſunt omnes iſticaſus ſpeciales.al. ãt
poteſtfieri te inuiro multomagis de abſente vl ignoꝛante. vt. j. de iniu.
ſed ſi vnus.j.filiuſfa.et.j.de reg.iu.q poteſt.et.C. de decu.l.nominatio/⸗
num. et.j.de pac.do.quoniens.que ſuntar.õ.
5 Pꝛeſenne.i.ſi pꝛeſens fuiſiet.
Icuti.ex conſenſu ſuo duoꝛum. ſed quid tertio conſentiente qui abeſt.
rñ.idem.vt in fi.huius.l.ac.
mnes. nam omnes iudicare debent. vt bic. et. . e. l. Item. 5 Item ſi
plures.et in aut.pt iu.non expec.ſa.iuſ.ꝭ i.etſimul.vt.j.e.nõ diſtinguemꝰ
S. cum in plures. et.j.de teſti.l.heredes..fi.miſi iuret.vt..e.l.ſi de meis.
in fi. vel puto etiam ꝙ ſi vnus ferat ſnĩam pꝛeſentibꝰ alijs ſatis ſit. et nota
bic. ꝙ cum aliquid eſta pluribus faciendum oẽſ facere debent necſ⸗ uffieit
vnum alteri cõmittere animi ſui motũ,vt.S.e ꝓinde.in fi.ſʒ ar. Z. C. ſi vnꝰ
ex pluribus tu.iij.m.et.j.de admi.tu. decreto.S.fi.et.j. de exer.l. i. F. ſi pleſ

Qciber
. iqneſtioni. quia neeſibi facta fuit. led erarſolit dicere i arbiter Me⸗
uſe potueruntfieri aliquo abſente. vt. C. de auctoꝛ peſt. . fi. ſom ignrneneſticemernmh öctattrg dubnchen inducebat᷑ ad dil unſe
Ceierg cahie pomen ſi vnus. F. Item ſiplures. o . ĩpoſſet. qd caſſi negat er ſic bene excuſat. ilron
dic vt. S. e. Item ſi vnus. ſ⸗ finitiuã:vt mutari poſſet.q 3 bieno
N Ien on pertinere. vt cogareunn egre equam vel iniquam ſenten / Puſſit. qui iuſſus eſt ſnĩa meloenffor vtlle e C. oe epiſco. æ ſüicn
B . 8 „8. .l. iij. l. „ „ , ⸗ . . . ij. ſ. 3 l. di 4 atres. onedd⸗
n cogirmero nen aue vemdt 5,ommi autem. non tamẽ dicas ſẽ leril.omnis. .i. ?. F. ij . et. j. de penis. l. diui/ o Diem. pt hie ſengtimt
be itan dene . 4 et.ſ. de re. iu. lear
en no elertn . ſi ¶ u) pia. iuſſit. i. tr̃. ſed cchſeconp⸗
nõ ſeruauit ſi modo ſer lameſt. PWAulus. 4 Nid tamen 1 3 iheſe M glig
uauit oꝛdinem iuris.y-t Palamelt. s luribus controuerſijs a ſen ele AViruinsc
Caoe en vinten · om. Nalem gure; ſe eneuti 8. nan eſtimbi iſci moani⸗ gars lutl rud
44 Ventennafebſel⸗ d rer abe gitinodlo dicat ⁊ de una ſententiã dixit: de aliſe giun nreeſſerin uin
do ollum mmoris nſe Bietinncriged ſi ſicfuit i nondum:nunquid deſijt eſſe ar⸗ an muter vthi
Hõ 2 . goamcs ſE.i ĩpꝛi vel ſolue. vt ibi. (yu9
vt.. de re iudi. ſi Ocs Pli Tij. ã biter. Mideamus igitur anĩ pꝛi velſolne vti . EE*
benarl gneeſtact⸗ iſ õczs ma cõtrouerſia poſſit mutare ſẽ Wn ne⸗ laucr
neibino⸗ lententi . . . So a xerat: æ mul dic. vt. j. eo. ti. umntlietd
liter iudicaret.ſed renũ 1 . ſententi- tentiã:dequa iam dixerat: Aulnet
ter iudicaret. ſed rent ec cogendum ſen , . tamen. iſnidiat
anamkevaſtanoneſet Bin c i I Vlianꝰ tum intereſtde omnibꝰſimul: ut lia etſi er umllt
Aarpoiuder iiudicido Nann dicere. ſenrentiã exi- dicat ſententiam cõpꝛomiſſuʒ ẽ: auerit mul –
Beeman nof eae gunen, qui ea mẽte an non. nã ſide oibuspoteſtnu omagis golf arie
Etẽtia debere iudi , er AlA errauit. vt. S. V
Wbabereaumuͤvit⸗ quid wnnclat ut ſzm id diſcede tare. HNHondum eni diß ſi el grr inß ſe ei
finiendi: non autem de —ED 2 li ſi et ſeparati qua 1p Ura lu quid ſi arbit ve iunan
.vtbic. rpe otalcontrouerſia uelit. ꝙ 1 cer propolſe ſam
hagune lohui nerl E aſ . luribussrebꝰ ſit arbi⸗ compꝛomiſſa.et ideo quantu ad erarcondenarer fftaſtno,
be veconai er Seck lideb unibun⸗ tro aliam controuerſiã pertinet arbi ⁊emandoabſol iunnftl
demon.l. ij in fi. et.. de trium receptum niſiomnes ine lerat. Si arbiter ita p uit. vel ecotra vi (Eunrſtden
geri. oblll. obligatio nerſias finierit nõuidet᷑ dicta ſẽ⸗ ter eſſe ðᷣſierat. Si arbiter⸗ der poſſitco mmiellte
unebſtnn n r tential⸗ aalue erit a ptoꝛe cogẽ nunciaſſet:nihil uideri ticiuʒ de⸗ Rgereeraret —
L. de ſentẽ. ⁊ inter om. tentia lʒ iu Pro. . ſei nue deirur dixiſſe p caigonin
iu. l. ex ſtipulatione.⁊.j dus Mnde uidẽdũ erit an mu ber 2 ſeio:tam et ſi ſeium no tifmrenon agita / nſonuin
ebel elabotare ſentetiam poſſit: et alias qui tuiſſet betcre tame ſi nd lir etentb n
⸗ „ . E1 „ ⸗ . ri fe-⸗ pel. le. l. 20. hrlane
Atera. no. dicſt . :ͤſi arbiter iuſſit ſet:uideni contra ſniaʒ arbitii e- de re. du. l. iij. itẽ unecniͤi
tota. nam de tota cõtro dem eſt agitatuʒ: lia „min — Trebati dere.du. ii. mnltif
dorals non valet ſents an eo qð uetuit ſtari delian e o SSõ ſtatuere putoita nane. Ee, Kire⸗
nia ipſo iure. vt bic..ſ. Sabinusquidem putauit me 9n; d ſẽtire Põ re. ſed certe bec. l ficheant
de do. excep. l. apud.S. ſſius ſ ſtri ſui et rebatiꝰ uidetur E. n e boc KK5
. ententiam mag E⸗ dicit contra b (ibetn
Jrẽauenk.r. C.de ag Calſius onius ait inutiliter arbitrũ icer amn aroneanip/ mntſd
Fegi wrkor gr h bignſ⸗ “ nlenſi. ſen d am ſniam dicere. utputa quãtũ ſo mrenon tn RD
c. .atnplioꝛt. ſa Sabi on . . ſuſſuzf ar. Pdiciarum. finnh
ſi quidẽ iudicatis ⁊cæ tia Sa inum n . e. diuiſioni ueſtre maſkhi
bere bace eg wium finiatrſec derai rtoos ſittmelten parte quam cre⸗ ſrerleneha E⸗
oꝛdi. iudi.l.i.et. ſ. iud iiuſſit litigatoꝛes tanp AInigi: aceine. is pot ad tkz
loauare cueioli cauſe: utputa ſi in dibuſ inbe ditoꝛbustuis ſoluiſti:accipe . ert wnarr ſnc
ſijs. vt..e. d Ralendis adeſſe.moxidi reI ſſ. l (rii
cotrouer 8. E. Item ſit I arbiter ex compꝛom 0 addẽdo eodem eindi.
ſamen etſie audik. at nam mutare eũ diẽ poſſe. Ce . it in libꝛo trice die. vt. . derein ürſſim
ſi aduer. rem iu.l.· acc. ſi condemnauit: uel abſol- penaʒ peti uetuerit in libꝛo trice dic vabſus: ue ufne
86 Bed ſi de plunbus. terum ſi cond it: mu ſimotertio apud Põponiũ ſcri⸗ reio:mare dug funtil
5c eäns vt de alis di it: dum arbiter eſſe deſierit: mu ſimotertio apud łę⸗ lerecha⸗ ndrmanames min
cat ſentẽtiaʒ.et nota.q ſſe Pptum Labeo aitno ualere. 7 DHę caunch. ptin eod derſ
ic queſtio tare ſententiã non poſſe. 13 „nch. vtin imtin
Alenn dte h Miaarbiter ſι Aiuſ bet rationẽ quia non de pena cõ elacta nte a
iſta ad plenum. ſed. . . 1 Wμ „ne ſſum eſt. pꝛincipali non. Seun
l. quid tamen. Itẽ nec t ſi errauerit in ſentẽtia di⸗ pꝛomiſlumeſt. mianrr quia functuſ eſt S vn
ſequenſ.i.an poſſit mu AApinianu de pt in eo l de Hin
D nanomng. cenda:coꝛrigere eam non poteſt .2 R 8.lech iuſſit Kin
interloc . rro. niſ perin ink. reſtitu. vt in ctlii g
et ſolui ſimi in fi. 7. l. iud ef in iudice et arbitro. niſi per in int. reſ . It irn.
al c laenie quid tamen·· .. in ſententia lata Rertalſdrer , snun
he inde videndum. ſmam diffinitinam. ta. vl coꝛuptos teſtes. vt . eti. ouus. et hoe in ic ecel iiiſ e fnnn
id Wlias exemplum pꝛoximi dicx. it ipſo iure als poreſt murani vel coꝛigi. vt. C. de accuſat. l. uij. mebin
euf⸗ nt iua Autglalare alahorel nis. et. ſ.l px. vel dicnon pot delegat igſan
ele e quia videbatur dixiſſe conta ius. vt. . de re iudi.l. ſu v arb er⸗ c draim d +☛
nnin ſ cetj,de penis l. diuiftames. erde queſti l.i F. feſed certe noͤ videt cerern id tamen. cõmunibus reliquit ergo vrſi cõmunes erant. vt rchdd
ei.j.de penis.l.diui fraties. quelti. l. i. . Aid tamen. cõmunibus reliquit᷑ ergo vt ſis factis Mliun
ſare.quia Sa bin? aperte De diſfinnilu⸗ ſen terla rn d⸗ n. o epoſiti. quo agebam reconueniebas me / eben 4 —
qui⸗ diffininua ſnia querebatur.ſic enim dixit. i arbiter . tſuſa. niſi de oĩbus iterum dicatur. adbern
Rs nonpoteſtperuneremſi0 diffinuionẽ cauſe. ſed dic ꝙ ſabi.non ri. in eo ptuon teneg “

terupdoetal
Uipelom d
dekpeſſt g
ſetenuci
deut dſeg
neenonect
nentxridſ
Dllelllho4
defedulliſi

akbiterpeldg

Cun neneſah
ledebel ta6
Analenaſ
ſeſalcebal

diatonnbo

cunenonen/
ſonuenoyen
IrßCrinn l
henoNeg
afoisſn
Dceſk mune 4
A3delo in
die Nrſdetu
dilols
ſeſunmnt ion
Nninm
angſttti

Quartus.

9AWutare. de quibuſdã dicã ⁊ ſic ſoluit᷑ qõ facta. S.e.qualẽ.. vñ

videndũ.⁊ que ibi pcedit diſtinguit᷑ hic ad plenũ.ſʒ quare in ſuꝑio
ri. lI. px. nõ põt mutare.cũ et ibi nõ teneatipſo iure.rñ.ibi eſt functuſ
officio. bic nõ.vel ſi hic non fuit fũc:nõ tñ pdit ſuũ iuſ. Itẽ an idẽ
in iudice oꝛdinario qͥ de pluribꝰſimul qõnibus eſt aditꝰ.rñ.nõ.qͥa

licet arbiter nũ⸗
qᷓ; debeat foꝛmã g „ .
deete compdo/ Icñ dies cõpꝛomiſſi finire
nii lgatel⸗· ¶D tur plato die litigatoꝛes de
e ñ diſt..f..c nuo in eũ cõpꝛomiſerit nec ſecũ-
ſen nacr e, di cõpꝛomiſſi arbitriũ receperit:
de ver obl intr non eſſe cogẽduʒ recipere:ſi ipe
ſnn n abu in moꝛanõ fuit quomin?partibꝰ
dam lata ſenten ſuis fungeret᷑. ſi ꝑeũ factuʒẽ
ni rener lie de equiſſimũ eſſe cogieuʒa pꝛetoꝛe
5. benego get. ſequens recippere. Que queſtio
ſinautẽ. F. lfi. vbi lita ꝓcedit:ſi nihil in pꝛioꝛe com/
unede ans ab pꝛomiſſode die ꝓpferẽdo caueba
nrgrbeiuclj tur. Ceterũ ſi cauebat᷑:et ipſe ꝓ
tDicat ſniam. lirf. Pors NX
angme no tuliti:manſit arbiters. Plenum
diriſſeer ſienon Ccõpꝛomiſſũ appellat᷑:qð de reb

fingitur ſi faciũ
qð non fit de iu

re. vt. .. e. l. labeo . 1 1
v ¶Separanm. gs pertinet. Sed ſi foꝛte de una
ſq; cõpꝛomiſſuʒ ſit diſputario licet plenũ co⸗
eſt. vt ſeparatim le ſit di putatio licet plenũ com
Polirpuuntie⸗ pꝛomiſſũ actũ ſit. tamẽ ex certis
Bppererqui ir cauſisactiones ſupeſſe.id enim
aetum auidam lenit in cõpꝛomiſſũ:de quo actũ
atnim vrar j. ſit ut ueniret. Sed eſt tunꝰ ſiꝗs
de leii lichoè de centa re cõpꝛomiſſũ factur? ſit
i.tm.et de condi. g errwimere e .
adenoͤberſn de ea ſola erpꝛimere .4 Copꝛo
buta et den miſſo autẽ non debẽt obtẽperare
ob. ſcire debem ſricg ſi grhitergliadno De
alij cͤra vt bie litigatoꝛes: ſi arbiter aliqd nõ ho
iunuit. . H
x. iarbit vetuiſſet. . epſſſe. Feciſſe. qꝛ ſuf
ficit hic diriſſe. vt. C. de le. ⁊ cõſti. l. nõ iũ.cũfueritequipollens

omnibꝰ:controuerſijſue cõpoſi
tum eſt. nã ad omnes ↄtrouerſi/

pt. ..de re iudi.l.in ſůma. ʒ ¶ Solunioni.ſtatuere.immo 3. vt. j. l

Pri.ꝭ.ſiintra.ſo.vtibi. ⁊ ¶ SPõponius.inutiliter incertã.niſi in
aliqua parte actoꝛũ ſit xrta. vr.j.de re iudi. in ſumma. C. de ſen. q

ſine cer. quã.l.iij. in fi.iu caſu tñ datur incerta.et quãdo bõ in gene
re petit. vel duo ſub alternatione.qꝛ nõ ibi eſt poſſibile. vt cerra det᷑.
vmſt. de ac. F. cnꝛare. ¶ Accipe. vr quia aliquid indebite ſolui
ſtiꝛet aliquid debitũ. A Birem ſi arbiter. nonvalere ꝙ dixit arbi

Icũ dies. finiret. i. finita eſſet ſic oꝛiti. o- /de officio.et. ..fi.

ter Panon peti.in alijs autem tenet.
a ¶Eoͤpꝛomiſſũ eſt. ſ. in eũ. ſed de alio ſit. vt. j. e.nõ diſtinguemꝰ . F.

ius é. vt. C. de epi. et cle. l. nulli. et moꝛit. i. moꝛtuꝰ eſt. ſic. . ð ne
go. geſt. l.iij. F. hec verba. et ꝙ ſic ſit exponend ũ:pʒ ex hac lr̃a.nam ſi

—

anteq dies finiret denuo coõpꝛomiſerit ꝓlato die remanebit arbiter
et ſic vnum enit cõpꝛomiſſũ.ij nõ fuir cautũ in ꝓferendo.ſi vᷣo poſt

fintum diem duo erant cõpꝛomiſſa.qd colligitur per bec verba ſe⸗,

cundi et ſequens.et arg.j.de pꝛecario.ſed ſi manenre.ſed contra vi/

detur. .e. l. labeo. in fi.i. rñ. nam ibi nondum finito die fuit ꝓlatio
facta ettamen diciturſecundũ et pꝛimũ.ſed reſpectu fideiuſſoꝛũ di/
citur: vt ibi dices. vel dic pꝛopꝛie poni verbum finiret. vt. j. de leg. ij.

peculium.in fi. ibi.moꝛientè ⁊c. aliter ponitur.j. de ma. teſta.qui du
os. . bec conditio. et aliud eſt in pꝛecano qᷓ; in cõpꝛomiſſo. tunc ſq;

cum de die ꝓferenda non conuenit a pꝛincipio.et hoc velle videtur
z. e.l.et ſi qua. in fi.et.j. e.ñ diſti. F. de officio. et in fi. bꝰ rñ. ceren ſi xc

De receptis q arbitriũ⸗

c. ¶ Lompꝛomiſerint.i.ccompꝛomittere voluerint. ſic ⁊.j. de ver. obli ſi ſtipu
latus ſum da. ac. H D
d ¶Pereum. diatur per eum fieri etiam ſi iuſta cauſa ſir impeditus. vt. s.e.
et ſiqua..arbiter.a łs dicitur fieri per alium quando eſt in moꝛa .vt. j. de
verbo. obliga.ſi ex le.et.j.ſi cer.pe.ꝙ te.et de vſu.moꝛa.quid ſi omnia ſint

3 demandata: licet nõ
„- . „ „„ „ et per eum. cogitur foꝛ
neſtũ iuſſer it. Si intra diẽ copꝛo te ſine damno eſt eiuſ
miſſi arbiter aditꝰpoſt diem com ſequens reapere.vtar⸗

gumẽ. S. e. l. iij. J. tam?
ſi. et.l. ſi qua. S. arbiter.
e¶ QAueſtio. ſcilicʒ vtrũ
compellarur vel non.
f Pꝛotulit. ante finitũ
diem qð debuit facere.
vt. S.e.l.quo caſu.
g Arbiter. ſcilicet ides.
vt.j.de pꝛeca.ſed ſi ma
nente.

—.—

pꝛomiſſi adeſſe iuſſerit: pena nõ
cõmittitur. Si quis ex litigatoꝛi
bus ideonon abfuerit:q ualitu⸗
dine uel reipub. cauſa:uel abſen⸗
tia impeditꝰſit:aut magiſtratu:
aut alia iuſta de cauſa:penã com
mitti Pꝛoculus et Attilicinus
aiunt.ſed ſi paratus ſitin eundẽ
cõpꝛomittere actionẽ denegari:
aut exceptione tutũ foꝛe.ſʒ hoc

hb ¶Vlenuʒ. controuer⸗
ſijſue omnibus ſubau/
di. et generalibus wver⸗
bis. aliter dicitur verbũ

ita demũ uerũ erit:ſi arbiter reci⸗ .
pere in ſe arbitriũ fuerit paratus ahm imelleenm,
nam inuitũ eũ non eſſe cogendũ erpoſtli conte. acd.
Julianuslibꝛotertio.ffox. recte hlenum anantun
ſcribit. 6 Ipt e gutem nihilomi⸗ res erat cõmunis ĩ qua
nuspena abſoluit. Si arbit in⸗· wpeneſcre ermlia n
ſit:puta in ꝓuincia adeſſelitiga- quia direrũt vnuſquu/⸗
toꝛes: cuʒ rome eſſet in eũ cõpꝛo aeonunbus aneco⸗
miſſum:an eiimpune non parea emnt faciat rationem
tur:queritur. Et eſtueriꝰ qð Ju vnam tamen ſpeciez fu
erunt pꝛoſecuti.vt arg.

lianus ait libꝛo quarto eũ locũ cõ
ꝓmiſſo ineẽ de ql actũ ſit:ut cõ/
ꝓmitteret᷑.ĩpune igit᷑ ei nõ pare
bitur:ſi alio loco adeſſe iuſſerit:

C. de iudꝛ.l.ij. vel poſſz
itelligi ſzm. l. C. de traſ
acti. ſi de certa.
(Un compꝛomiſſum.
ſcʒ ſolum. vt bic et. ſ. e.
non diſtinguemus. F.
de officio. et. F. fi. et. F.
Item ſi iubeat. ſic et in tranſactione.vt.C. detranſactio.l.ſi de certa.S.de
uſactlo⸗lani cum tutoꝛibus.ſecus in iudicijs.yt.j.de iudi.l.ſolemus,
ccu ðU
m ¶ Erxpꝛimere.id eſt pꝛoteſtari.vt.j.de reli...at ſi quis.s.ſed interdum. et
ſic abundans cautela non nocet.pt.C. de teſta.l.teſtamẽtũ.aʒ.et.j.de adi
men. le.l.ſi ſeruo cũ libertate.

n ¶ Compꝛomiſſo. non hboneſtum. quia inhoneſtum dicitur impoſſibile. vt

J.de condi. inſti. ſi filius.ergo nullius momenti. vt.j. que ſenten. ſine app.
rel.l.fi.ex eſt exẽplũ.vt.j.e.l..ſj ſi in aliquẽ.

0 g Simmmnon committetur.ſed nonne iubet ſolutionem fieri poſtea. vt

5S.l. ꝓxi.S.ſolutioni. mm.illud facitdiffiniendo. bic interloquendo.ſic ⁊ als
inutiliter datur ſine itinere hauſtus ad fontẽ. pt.j.de ſer. ruſ.pᷣdi. Item. §.

fi. Atem facit.j.depenis.l.fi..
p Si quis committi.ipſo iure ſtricto.
q ¶ Denegari. ipſo iure.

iudi.ſi pꝛeroꝛ.in fi.

plenum.a.e.l.ita demũ

r Eutum foꝛe. qð eſt verius. vt. . de do. ex. apud..ſiin arbitrum. et.j. de

8 Cogendum. cum per eum ſtetit. ſed per litigantem. vt. S. ea. l. in pꝛinci/

pio.accurſius.
t¶ Abſoluitur.et ſi arbiter non ſuſcipiat.
ver

equo actum. vt. j. de iudi.ſi locus.ðet. C. quomo. et quãdo iu.l.ſi pt

opon is. Accurſius.

¶ Huſſent. ſ non teneturſequi.s. de pꝛocu. ſed hec. . non ſolũ qd ſi ſõ5
te iuerunt. ſed alicui pꝛecepto ibi facto non paruerunt.videtur idem. argu.

8.de iuriſdi.om.iudi.l.fi.
0

.

WM. 1 2 . F:

Ko
be In

Liber

omiſſum vti. de iudi. l.vbi et dele ij cum res 5§. ſe ſires.
eoeſſbus iin aliquibus locis amenis. .

c mpune. vt. S. e. F. in cõpꝛomiſſo.
de Paa.n6 eF nſtudio. ſic e.nd ex oĩbus.als aliter dicit᷑.opera.

vt. j. de ope. li.l.i.ac.
e ¶ Abſurduʒz. no. equa
litatẽ in iudicijs ⁊ ĩ ar⸗
bitrijs ſeruari. ſic. C. ð
fruc.et li.expẽ.l.fi.et.C
de ꝓrx.ſa.ſcri.li.xij.l.in
ſacris. ⁊.S.eę.ſi de meis
et. ſ. e. ſi interp ellatur.ĩ
fi.et.j.man.l.iij.in fi.et
j. fa. her.l.in hoc.ſecus
in cõtractibꝰqñqʒ. vt. j.
de acti. emp.iul.ꝗ.ᷣſi q̃ſ

a pupillo.et inſt. de au

cto.tu.in pꝛin.
f ¶ Antra. non ſit. ab ar
büro.et in boc differt a

84 Modlcum. p cõ
demna tionẽ reis indul
getur. vt. j. de iudi. ſi de
bitoꝛi.oli ſex mẽſiuz. vt
ſ. de iudi.l.debitoꝛibus
bodie quattuoꝛ. vt.C.
de vſu. rei iudu.l.ij.et.iij
ſʒm Aab. alij in arbit᷑o
iudicis.vt.j.de ſo.ratũ

be Abi. i poſtq.

i ¶ Dederit.i.dare volu

k Acceptum iudiciuz.
nomine pene cõmiſſe.
non rei petite coꝛã arbi
tro. lic quidã in hocõ/⸗

dicant.
7 Ziq;.tũc ſolui.no.

eergo moꝛã purgari
niſi iudiciũ ſit acceptuz
P conteſtationẽ.vt.ẽ.l
Prxi. in fi. et niſi interſit
actoꝛiſ. vt hic. et. S. ſi qͥſ
cau.et ſi poſt tres.̊ nõ
ne ſemp intereſt actoꝛis
tunc ſolui.rhñ.ſic.non ta
men dꝛ fieri deteriꝰ ius

in agedo.ſʒ et ſolui qñd//

non intereſt ſua tunc
immo eſſz damnũ. vt.
de vſu. l in fideicõ.S.cũ
pollidus.ſed ſi velitreꝰ
omnẽ indẽnitatẽ ſerua

re vel pꝛeſtarenunqͥd li

beretura pena.ſoꝛte ſic

pter equitatẽ ſupioꝛiſ

l. uem facit hutc.l. .ð iu

re pa.l. ſi liberrus minoꝛẽ plane.s.s8Deaae„-..
HS ait. poſtea offerat᷑.ſ.diu.vt.j.ð vᷣ.ob.l.ſi ita qs/ ꝓmiſerit.ꝭ.ſeia

quid ergo ſinon appareat ð quo
loco actũ ſit meliꝰdicet᷑ eũ locuʒ
ↄtineri:ubi ↄpꝛomiſſũ ẽ.Quid
tñ ſiin eo loco qui ſit circa urbeʒ
adeſſe iuſſerit. ¶ Pegaſusad⸗-
mittit ualere iuſſum.qð putoita
uerũ eſſe.ſiet eiꝰ ſit auctoꝛitatis
arbiter:ut ĩ ſeceſſibꝰſoleat age⸗
re:et litigatoꝛes facile eoloco cõ
uenire poſſint:ſʒ ſi in aliqueʒ lo⸗

cuʒ inhoneſtũ adeſſe iuſſerit:pu

ta in popina:uel ĩ lupanari:ut iu
lianus ait:ſine dubio impune ei
non parebit᷑.quã ſniam et celſuſ
libꝛo ſcdᷣo.ffoꝝ. ꝓbat.i Nnde
eleganter tractat. ſiis ſit locꝰ in
quẽ alter ex litigatoꝛibꝰ honeſte
uenire non poſſit:alter poſſit ⁊ iſ
non uenerit:ꝗ ſine ſua turpitudi
ne eouenire poſſit:isauteʒ uene
rit ꝗ inhoneſte uenerat:an cõmit
tatur pena cõpꝛomiſſi quaſi ope
ra nõ kbia recte ulatn K⸗
mitti.abſurdũ eni eſſeuiſũ eſtin
alteriꝰpſona ratũ eſſe: in altenꝰ
nan Zun quãtũ autẽ tempo⸗
risniſi det᷑ qd arbiter iuſſerit:cõ

mittat᷑ ſtipulatio uidẽdũ eſt et ſi

quidẽ adiectꝰdies non ſit. Cel⸗
ſus libꝛo ſcdᷣo.ffoꝝ.ſcribit ineſſe
quoddã modicũtẽpꝰ qð ubi pᷣ⸗
terierit:pena ſtati peti poteſt ut
tamẽ inquit:et ſi dedit ante acce

ptũ iudiciũ agi ex ſtipulatu non

n fi. vel cuius actoꝛis ſit factũ deteriꝰ ex moꝛa.im. Aſ.vt. S. ꝓx.S.in/

2

tro.qui eſt õ.vel veriꝰ bic ab arburo fuit dies appoſit ibi a lege et ſie no.
. E e. cy mitius agit⸗ cũ lege qᷓ; cũ miniſtro legis.vt ibi.et hic.ſed ar.ð.CL.vt intra
cer. ſem.l. i.

1
4

L. qui accu.non poſ.l.iij.et.j.de iure pa.ſi libertꝰ..plane. itẽ

videt ꝙ et ſiab bomine apponat᷑ dies pᷣt purgari.vt.S.ſi qͥs cau.et ſi poſt
tres.ſed ibi circa pᷣparatoꝛia.hic in diffinitiua ſnĩa fuit appoſitus diel.vñ

non im mutat bic.vt ar.S.e.qualem.in fi.

—

lo.

.

Datũ non eſſe. ſic eſtin ctibus.vt.j.de acti.et obli.l.traiecticie.S.de il
t. C. dehen. et cõ. ſti. magnam. .
0 An np̃t.qꝛ ſponte accipiendo renunciauit.vt.S.ſi quis cau.l.ij.i.rñ. et
j. ð V

le. et conſti.l.poſt diẽ.et.j.de eo ꝙ cer.lo.l.fi. in fi.

p ontra. ſeſt de iure

———

q Abi dumtaxat.q.d.non autẽ fuit dies oppoſita.vt.S. eo. l iij..

me tibi dare:et ualitudineſisim
peditꝰ quomiꝰ accipias:aut alia
iuſta excauſa Pꝛoculũ exiſtima
re penã nõ cõmitti nec ſipꝰkalẽ⸗
dasparato accipere non dem: ſʒ
ipſe recte putat duoeẽ arbitri pᷣ⸗

ceptaunũ pecuniã dari:aliud in
tra kalendas dari:licet igit᷑ in pe

nã non cõmittas:q intra kalen⸗

das non dederis:quoniã ꝑ tenõ

ſteterit:tamẽ cõmittiſ in ea parte

penã q; non daſ.¶ Icẽ ait nihil
aliud eẽ ſẽtẽtie ſtare poſſe:q; id

agere quantũ in ipſoĩſit:ut arbi⸗
tri pareat᷑ ſnie. Idẽ celſusait:
ſi arbit me tibi certa die pecuniã
dare iuſſerit:tu acciꝑe noluiſti:
poſſedefendi ipſo iure penã nõ
committii. p/(Auluſ
Ed ſi poſtea ille paratus

Aſit accipere:nõ impune me

„ —

14 Ileait ervalimdine. vel tĩ nolis.vt in fi. bꝰ.l. aintra.ac.
8 61 apse nan dem. borſetan certanr. Z
t ¶ Sed ipſe. ſ. cellus. v Duo eſſe pcepta. i. ſub vno p̃cepto duo
* ntaligunttaa,
. — te. nõ tñ ſüt duo
4 oterit. —— E¶Aius yt. ſ. de condi. et
. iqʒ niſi eiꝰ interfuit tlůc demon. ber ſai⸗
ſoluu. Lpia. Pſder F. in⸗
CElſait ſi arbiter int kalen oa pame oalio⸗/
Nas ſeptẽbꝛis dari iuſſerit: duo: videret ra /
nec datũ erit licet poſtea offera⸗ lee Perihud
tur attamẽ ſemel cõmiſſa pena me dare ſpoͤdef
cõpꝛomiſſi nõ euaneſcere.quoni au ſum⸗ bane
am ſemꝑ uerũ eſt intra kal. datũ parmmsqrſird⸗/
non eſſe ſi autẽ oblatum accepit pu miqe taen
penã peterenõp̃t doli exceptio, cenel yri⸗
ne remouendꝰↄtra ubi dũtaratr loc.
dare iuſſus eſt. Idẽ ait ſiiuſſerit ? ¶d non dal.

et ſic poſterioꝛ
moꝛa nocet. vt
hic et. j. de peri.
⁊? cõ.rei ven.l.il
lud. ? de ac. em.
ſi ſterilis. F. cuʒ
per venditoꝛem.

in fi. et. l. ſed ¶1 ſi

p emptoꝛẽ.ſ an
interpellatio exi

gitur. rſi. ſic. vt.

de ver. ob. ſi ſer ⸗
uuʒ. F. ſequitur.
vENade ait. quã
tũ in ipſo. S. po⸗
ſuit de ĩpedimẽ⸗
to ſtipulatoꝛis.

nunc de impedi

mẽto ꝓmiſſoꝛis
nõ tñ bene expli
cat. tu ergo dic ꝙ

ſiꝓmiſioꝛ ipedi

atur caſu foꝛtui⸗
to quo minꝰ pa
reat interlocuto/
rie ſentẽtie arbi⸗
tri excuſaf.vt.S.
ſi cum dies.. ꝗ.ſi
q̃s ex.idẽ ſi diffi

nitiue. vt hic. nã
ſic in iudicijſ ſer

uak. vt. S.ſi quiſ
cau.l.ij. F. ſi quil

ſe.quibus aarbitria cõparant᷑.vt.S.e.l.i.at in ↄctibꝰ ꝓmiſſoꝛnon ex
cuſat᷑.vt.j.de v.obli.ↄtinuꝰ. S.illud.et.j.de nau.fe.l.i.
3 ¶ Bdem celſus. non cõmitii. vt. . e. arbiter k lis. in fi. icẽ eſt in vſu /
ris.quarũ curſus nondũ cepit. impedit᷑ enĩ ne incipiat ſola oblatio
ne. vt. C. de vſu. l. ſi non ſtarp te. nam et bic nondũ ceꝑatpena debe
ri.ſi vᷣo curſus vſurarũ cepiſſet:opus eſſet obſigatione ↄſignatione
et depoſitione. vt. j. de vſu. l. i. F. fi. et. j. de ad mi. tu. tutoꝛ ꝓ pupillo.
F. fi. et. C. de vſu. l. ſi creditrici. et ita ↄungeret liberatio et. C. de ſo.

obſignationẽ. vbi nondũ pᷣdia pecunia obſignata debitoꝛ ↄuentuſ

vr ſoluat differat ſoluere.vt.j.de vſu.l.debitoꝛ.vel ibi.in ſi uos vſus
conuertit poſtea.ſed ar.duo ſunt etiam in vſura curſura vel vita
C

ds neceſſaria ſit conſignatio.vt.
et. C. de iure empbi.l.ij.in i.

.. de pac. inter emptoꝛem. l. ſi a te

ſnedien,
ſoſerrenn l

V khie

dekingi i

1Corditot
Mlitoneßt

ediedeoibt

I⸗
((Puinni r
ſtüiinh
preſten
feinſcne,
oNonti
SNRtidſcl
MWteſtur
(ächinnd

Pmiatti?
ſentikücdi.
geſaide
gtoßlman
ſettze ſan
Nlſiſe del
diffiniͤm⸗
Moniiiynin
ſarietnuru
Monqtoadn
ſtaprevt
Rdona int y
ryklaibieſt

