llicet.m azo. A Acolenti ẽhoc quoqʒde ſiaut plunbus fuerit un eſſi· Expre. . i
ar. .e. 1n.l.t. facta fu re pcipe.qꝛ et ra poſt moꝛ⸗ ceptore ompomusicnbit: 5 ergo pci⸗
inrſt tep ed ſiq munera poſt m itatem facere pomp teneſicer aegſead 5
imentonnnam fint.S s ſuſ cepit: ab his patri lunbus adiudicet: uelſ er : un elg d6
ns iro eſ vona naͤmi tem patris ſuſceꝑ Meratiꝰ? aſt utt plun iqʒ coheredũ aſſign. be dignianſch
õ d s,ſoluti ſuntiſł S pteumcuiqʒ — ione admiſſa Rdarl ur iee
KS bᷣ ridit:eũ q plłes filio *ſed põt . d et regiõi⸗ ſed an qð di
Laßigekdiecra die rũdit :eũꝗp ſuſcepti irem adiudicare. ſe u⸗ Kſeaaenddi⸗ .
agi fa. ber. laenn liis v. V. Y. I. e. U. efũ um rem 9 m poſſe adiu⸗ gnitat .
H gro bußactegis erfliſe wv.x. iuſq; muere us diuiſim fundumpoſſe ano I5prae
bunduſto bie, ꝓpfeſſumeſſ. oibo fllijs here hed ſecundũ diuiſioneʒ n iAtm ab⸗
Rcanſfe ageretur 3 geret moꝛtu iget qſitũ eſſe:anis — . a50.
akkurerguſ. ereic dibusiuſtitutis et qſix
nis. H. labeo. N e e.
en vun aun, S 4
ſtaioes agitur bPſcrip /
ſs verb. ut. S. px. S. itẽ

qñq; fa.ber. ur.S.e.bis

tra ſp

5„

*° e

accun. uel die ci/
r. 5 vni. lias. . papi. acc ibus. uel dic e
vni. alias ler. ſ . e erpſſim uerarem heragh 6inazo, d/
Blegbetmeii onerat nõ reliquit legatũ ſzm
Ez legati qꝛ

. — — — .

„

eri p dote.
d etiam. legata.ſ.relicta multeri .
36eeertnegara färeligen

aeKetinentur ab beredibus.

ggineg.
(Grin

Grtitn
6

us gles

nolaſfin

b Fwee

Obeeetaa .
Uelcienleg.

bbivin en

ſeſlihann

ſtruieee

Aalutſoln

ſemöctigag

Weget
Grünſeſeria
Cri ne
denn ahol.

1Ferprert

ls deein

Cſchoioci

ſwninſii
tetdenie

ſeheri
Denen
S
Pn urng
Goren das
nomanmd
eNe
Nan
vgii
GesſeNH
nictiif D
ſedſnimſO

Ctooninh

ſdeolde
ſone

lens⸗ 6N

o

hdn

7

vf el pᷣlegatũ ac.
epeculio qꝙ;

Decimus

Eo beredis. ſcllicet ſecundi.

ſ¶Debito. ſcilicet dotis. . .
14 on opoꝛtet. immo videtur quod ſic.ut.j.de aln et ci.leg.l.pecu⸗
nie. que eſt cõtra ſo. ibi non ut beres ſed ut miniſteruel cõmiſſanus

et grauatus arbie ut heres.iõq; cõmodo non pꝛiuatur.
u ¶ Lidelicet. ſic
x¶ Suſcipet.ſ.ex
lütate teſtan /

nge e⸗ dicat poterit imponere aliquã ſer

aad d uituteʒ:ut alij aliũ ſeruũ faciar ex
aideeuee his quosadiudicat. ſed ſipure a
ſti. p ſocio. 5. i/ lij adiudicauerit fudũ alij adiudi⸗
uc. nnenbn ando ampliꝰ ſemitutẽ impone⸗
Anen renõpoterit . SYamilie herc. iudi
an wront oH i ex duobcoſtat. i. rebus:atqʒ
erberedibus vñ Pſtatõibus :que ſunt ꝑſonales a

ctiões.i Papinianꝰ de re:quea
pð hoſtesẽ:marcel.repᷣhẽdit ꝗqñ

ei licet. ut. ſð o/⸗

qic c da. dedi. putat intenm pᷣſtatõeſ eiꝰrei ueni
ſirſoe ta / rein fa. her. iudi. que apð hoſtes
1Beban ſit eſt:ꝗd enim impedimẽtũẽ:rei pᷣ⸗
t beraian ſtatôem uenire cum etipa ueniat
rit ranq; beres Ropter ſpem MAulus
a nre u ſ. ¶¶AYpoſtliminij.ſ. ci cautõe ꝗꝛ
ꝙ.c jdedona. pſit ad nos reuerti niſi ĩtantũ exti⸗
morr . ſta⸗ matus ſit dubi? euẽtꝰpia.
1i be enu ige Edet eius rei: que in rebꝰ
enrdice in . huaniseſſe deſijt:ueniũt
en nöͤ enn Atatides: et ego Mapi. cõſentis .
mn acno ,i bare Fami. herc.iudiciũ et inter bono
ine eſmtor ia poſſeſſoꝛes et inter eũ cui reſti⸗
cõmunicari.
d Hen. etc

muni diui.ſi dictatum fuerit fa. ber. ut ſi pdicta nõ veniant
m labeo.theſaurum impꝛopꝛie ponitur.ut.j.de acqui.reruʒ
„ l. nunqᷓ tbeſaurum. accur.
Aauins ſit. et ſic ſolam ſuam ptem babet. et ita eſt ⸗.j.e.l.luciꝰ.
o. bic de ure ſtncto. ibi de equirare ſm quo ſdam. uel bic pecumia
colis erat.ibi pecunia nunqᷓ; fuit cmunis.
g ¶ Kamilie. plunbus. nõ tamen oĩbus quaſi ſicnõ diuid etur.

b¶Alſſlgnet iudex.et caſu etiam oĩbus.qꝛ diuidit.
i ¶ OPiſum teſtatoꝛe ut differara pcedenri.rñ.ibi uel ſic dicit ⁊c
K¶Diniſionem a teſtatoꝛe factum inter coberedes. ac.

ISeruum faciat. ut et.j.ti...cõt diui. F. i.et. l. ut fundus. ac.
Dure. ꝗq? non dixit ſaluo qd.j. dicam.
n Adiudicando. eundem fundũ.et tũc eſt rõ. vel dic aliũ fundũ. et
nreunlo⸗r⸗ cõtra.j.ſi cer.pe.lxcta eſt in adiutoꝛio.
o ¶ Mon poterit. ut. j. de re udi.l. ꝙ iuſſit in fi.

p Gamilie. que ſunt ꝓpter que competunt.
a RPapiniqnus. putat marcellus.
r Reſtatiomibus. ut et. S. bi conſequenter. 5. ſumptus. et. l. item

ex diuerſo

Pꝛeſtationes. p̃ceptas anteqᷓ; res eſſet capta ab boſtibus.
Ropter ſpem poſtli. que eſt ma gni effectus.nam patronus a⸗
ud boſtes impedit filium ſuum perere bo. poſ. in bonis lihti
dre Pem reuertendi que eſt de ipᷣo.ut.j.de bo.li.ſi neceſſe.. ſi de
u ¶ Cum cautione.ſ. tali. ut ſi non reuertatur ab boſtibus reddat᷑pe/
cunia ei cui fuit res adiudicata niſi tm ac. tũc enim nihil redditur qĩ
ſpẽs empts fuerit ut er... de act. emp. ſi iactum. et.j.de be.uel actio.

8Hereditas. ꝓ parie. alias cum nullo diuidere

dubitauerit.ſed etiam cum adiu⸗

Familieberciſcunde.

ven.l. nam ſi bic modo.

xHeuerti.ut et.j. de inter.act.ſi ſemus ab boſtibus.

d et eius cõſentio. ut.j.n.i.l.in ſumma.
Familie iudicium. utile.

tuta eſt hereditas ex trebellião ſe
natuſcõſultoet ceteros ſucceſſo⸗
res locũhabet. ¶ Aulus.
1 Eredeseius:ꝗ apð hoſtes

ri pñt: Si miles aliũ caſtrẽſiũ: ali
um ceteroꝝ bonoꝝ heredẽ fecerit
nõ eſtlocusfa.herciſ.iudicio diui
ſum eſt eniʒ ꝑ cõſtitutões i nter e
os patrimoniũ quemadmodũ ceſ

ſat fa. herꝰ.iudiciũ:cũ nihil in coꝛ⸗

poꝛibus ſed oĩa in noibusꝰ ſunt.

Quantũ ueroad accipiẽdũ fami

lie herciſ.iudicium:nihil intereſt
poſſideat ꝗs hereditatẽ necne.
De pluribus hereditatibꝰ que in
ter eoſdẽ ex diuerſis cauſis cões
ſunt:unũ fa.her.iudiciũ ſumi põt
Si interme ettetitiana heredi⸗
tas cõis ſit:inter me aũt et te etti⸗
tium ſeiana: poſſe unũ iudiciũ ac
cipi inter tres pomp̃ᷣ.ſcribit. Itẽ
ſipłes hereditatesinter nos cõeſ
ſunt poſſumꝰðe una fa.her.iudi

tur cob eres uel/non.ut.S.e.li.

nt·
b Bucceſſoꝛes. trebel /

= erit:hoc iudicio expi
n

liani

c O ocum babet. quid

autem. ſi vnus ẽ beres
alter bono.poſ.an cuili
ber directis an unle da /
tur.rñ.heredi datur di⸗
recta bo.poſ.uniis.etẽ
eadem licet in qualita⸗
te differant. ut dicitur ĩ
nomine vendito.ubivẽ
ditoꝛi directa et empro/
rivtilis datur.uel dic v

riq; dari utile.ut.j.e.ſi

aſſe. m aʒo.

Eredes. experiri.
Nnten heredes p
pterſictõem.l.coꝛ. ut.j.
de vul.ſub.l. lex coꝛne/
lia.accur.

Bi miles diuiſuʒz. ac

e
cuilibet certas res aſ⸗
ſignaſſz. ut. j. de tel. mi.
ſi certarum.circa pꝛin.⁊
ſ.ad trebel.l.cogi..ſʒ

et ſi miles.et.C. de teſt.

mili.l.i.et.ij.
f¶Mer conſtitutiones.
id eſt diuiſionem teſta /
toꝛis.uel dic ꝑ conſtitu
tiões imperiales.ut.C
de inoffi. teſta. l. fi. et ð
bo. que li.l. pe.
g. ¶ Mominibꝰ. ubiceſ⸗
bQuantũ. ad accipi
endum. ut.j. ti.i.l.pe.⁊
GS.e.item labeo..fi.ſed
q;tum ad agendũ iĩter⸗
eſt qꝛ diſtinguitur nege

i De pſuribus.iudicium.i.actio.ut. C. e.bona:et ſic ꝓ pluribus ſocietati
bus vna ꝓ ſocio eſt actio.ut.j.ꝓ ſocio.l.cũ duobus..ſiplures.et boc cau

ſa diminuẽdaꝝ litium. ut.j.de act.emp.nõ eſt nouũ.uel dic plures eſſe aci

ones.et intentari et cõpetere.ſed vnũ dicitur iudiciũ ꝓpter vnam iuſtiti⸗
am.qꝛ apud vnũ iudicẽ de vtraq; bereditate debeta gi.ut.j.de qui.reb.ad
eum. iu.e.l.i.vel dicitur vnũ iudicium.i.vna actio in genere puta fa.herxciſ.
ſicut et exempto plures tamen ſunt qꝛ diuerſe ſunt cauſe ex quibus oꝛiũtur
ſicut ꝓbat lex illa nõ eſt nouũ.j.de act.emp.nec em̃ actio que datur ex bac
emptione eſt illa que datur ex illa alioquin tua mibi et mea tibi cõpetereta

ctio.quod eſt falſum

a Gi inter vnum iudicium ꝓ ſeiana bereditate.et ꝓ titiana bereditate in

ter duos.

———

b ¶ Si teſtatoꝛ.potes dicere ut ſint tria reſponſa. PVꝛimũ qñ teſtato: rem cõ
munem bſis cũ alio eã nõ legat. Secũdũ qñ vni beredũ legat.Zertiũ ẽqñ i
le beredi cũ quo bẽbatcòõem alienauit.quibus mibus caſibus ꝑs teſtato/
ris veniet in iudicio fa.ber.et adiudicabitur ſi cõmode diuidi non põt.vł
poꝛr dicere ſm Jo.ꝙ ſit vnus caſus ſed diuiditur boc mõ.rem cõeʒ babeo
cum tino decedo ego inſtituto berede titio et ſeio.cui ſeio ꝑtem meam lego
vel ptem ꝑtis.certe adiudicabiuur ſibi plegatũ.nam et ſi nõ pᷣlegaſſet ad/

„ Y.

iudicaret.vni ſi cõmode nõ poſſet diuidi.ſi vero beres cũ quo erat cõis ali
enauit.idem erit ut ꝑs teſtatoꝛis vni heredũ adiudicetur ſi cmode diuidi

a96
Hei ſue.i.ptem ſuam rei.uel ꝑtem partis.
d ¶ Alicui. ex beredibus.ſ.ſeio.accur.

c0
4

non põt.et ſim banc ſcdᷣam poſinonem expone lſitteram ſi teſtatoꝛ ⁊c.

e ¶ Cegauit.i.pllegauit et ſubaudi ſiue non legauit. ne ſufficiens videat di⸗
ſtincuio et id em in ſequenti diſtincnione ſjm aʒo.

Liber sn
Agere poſſit. ſtipulatoꝛ ſeruirute iam coͤſtituta. Est
fang nrperes pirertanens Auin ktut F lins e Sdem iuris.ſ. ut cauriones relknt f er
ibaudi. ſi vero nõ alienanit. leganit. ut. . e. l. itẽ L. que res pig. ob. poſ.l. fi. l
e nanitn n uipleganttteſtatoraf reſtato⸗ ſegan ſicõmode di fFBub pena. ſic.¶ ue da gee⸗ — quis.et.j.ad.il.fal. ggun.
g Hlicm. coh nõ pᷣlegauit adbuc erit idẽ ut adi Obligano.lſ. ſoꝛti s et pen Ut. . e. L nipeie⸗
heo.S.ᷣfamilie.ułſi nõ pᷣleg „5 ſi aüt ynus heredũ ꝑtẽ quã 90 ſ. penales. 5. vl ag
unr zar ut inſti. de offi. iu. S. ſi comode. ſi aut erj. de v. odli . nſccn
Uu in 6 . 3 , „ 83 * le
babet iure Haelſtariol rhe ditani zdẽ eadem. tao. ſiur
pöͤramö venire in indi eriri.Si teſtatoꝛ rem com ſtetur uia pie Her õtra ſi pꝛo⸗ (. ſia cobfde fue iü
. necps alienata nec cio experiri. hẽbat:ſiue rei natõem fien opteat. ct 9 ped rit ceſſar. et bz nniͤdel
illa ꝑs que nõ eſtaluea munez cũñ extraneo e⸗ he⸗ miſſoꝛuie deceſſerit:plib heredi boc locũ in Zcli daſdel
ta.ut.j.e.l.ex brditate. pteʒ alicuiꝰ legauerit:aut he SrE iuidif obl bus uthic. . . ð llont
᷑ꝝ᷑ſiue ptez alicui leg cceptũ ꝑtẽ bs inſtitutis: nec diuidit obligatõ uer.ob.l ſiipula en
bę Qð pemptorepoſſi resañ iudiciũ fa.her.acceptũj t nec dubiũ eſt qn duret quoniam tionũ. F. f. Hno ſiſ⸗
Jer⸗cutpe emen ulei uã alienauit:ad offi.iudi Piime ttere is põt ꝗ fundũ nõ in iudicjs ubiq iiein
donatũ fuerit. alioquin tg.,& is fuit alicui iu mnamn Punmeie loporg Qẽ inſolidũ com nenizleg
Ronmi anrcu Ulea preteſtatoois fuit alicui in hx:igit qe ſingnliinſoliditenent umaea hn iae
donaiu ſertt chuſs co Pcat tradiQð / ꝓẽptoꝛe ul pꝛ fri. iudi. cautões interponi dñt: ietm̃ qrnõ ?pa Uirz
beredes ꝓ berede uelp . oſſidet in offi. iudi. “ ⸗ ritũ erigit. ut. . i di⸗
ideã ta:coheres p . . litis extia⸗ r „Sl ſictin
donato poſſideãt. ut.j. donatopu aO⸗ tpompᷣ ut ſiꝗs ex his cõuentus ins extia⸗ ius vo. ut eat. 1. mciſ⸗
BEA. Baaeckkeenesamb, aeKdshttenaknltteen e n
lunmis mbilominus bit cũ egoet tu hereles tionepᷣ *E. ſi quis cau. ſi ſer d
fnrengur ta. ber actlo Iez ſonbit c eg 4 6ͦfüdi quẽ ſequat᷑. Idem dñdũ eſt: et ſi teſta uus. §. li pluri/ nina
hatsdſs enaitde⸗ utio ertitiſſem . ſitu Pae 4. p toꝛ ui legauenit. In illa quoque nterva⸗ giu
lnd 72 L ſe We⸗
einbzennind gd e totũ heredifariũ dicebasa ſem. ſtipulatõe ꝓſpiciẽdũ eſt cohere⸗ H obſta biuit
urſtementa einio petieris: et uictus fueris mor he miſerat neqʒ pꝑ ſe: re exceptiõem in cmben
t ureſ delei el. fi. F. t eadẽ Pteg ſẽpꝛonioe fa Her negꝗq;ꝑ heredẽ ſuũ fieri: quomin R Panecſe ſecun hinig
tuoꝛ ſei hoeis gepſta cdit? mihi fuerit ugetee ſ ð ireagerepoſſi it: quoni uno phi gai Jo uun ſan
tarbaralani rcd iudi.nõ uemet: et n0 ſo i lceg beteinſoli duũ cõmittit᷑ſtipulatio. a rchtonh iin tt
nis nelplegatos mihl pherede poſſidet᷑. Fré 5 neunius factũ ceteris danoſüſit. i⸗ rettnebit. pe i
g eeen emptoꝛe:cũ eni p iudicẽ na quẽ Idẽiunis ẽin pecũſia ꝓmiſſaa te era ömonde
hupid ubinino poſ⸗ paruit tot̃ D rarn genie⸗ ſtatoꝛe:ſi ſub pen iſlaſir ciniam ſolutaz Alliſi
it in hoc iudi⸗ in fa. her. iudi. * 1 AII — ir Sſn i,1 .l. xij. ta debere imputa⸗ Cis ine
ſ ſoibi exirane? poſſi aamoall 1 ſ⸗ ioqᷓ ſingli heredeſ lʒ hecobligatio diuidat p i⸗ mniin penam cuʒ Etſnnun
debat. vñi ſioint venf Anen ſiulatio lgtierade bu. tñ qꝛnibil ꝓdeſtad pen cni⸗ nin aroſergna⸗ ln
in iudi. fa. ber. nõ ẽ abb A ſit actõez: ede d z ſi ſiuenõödum to manẽtepacto Cniin
nl n genciranmr inſolidü ki itabat̃ ueluti ſiis qui tãdaʒptẽ ſuã ſoluere ſiue enit p i Kembereiu. Plgido⸗
4 Ertoro ſed ubi coberes iudiciũ:dub E h de eſſe ſoluta ẽ pecunia nec dies uen 1lat ſere interco alien
poſſidet eſt q fierer jãj iter actũ ſtipulat erat deceſſ ſpiciẽdũ ẽ ꝑ cautõem:ut deinde⸗ bex f.· tiinge
dlcnnreiregna S6 2 rtalisſti ulatio Pp.l.xij.tab. ſpiciẽdũẽ ꝑ cau factũ fuerit k Idem obſer ninſie
et ubi agit la. berciſ. lle n diuidit. qꝛ necpot 77 ſ oibus neoés pecunie ſoluerent᷑:aut ca⸗ piek. ermentto. fnmn
qué ſi lird⸗ e6 eſt nõuenire e in iudiciũſʒ 1 s, ecſe ꝗ ſolidũ ſolueritpattem urs, d
iKamiliebereil. ſoꝛᷣ inſolidũ cõpetere actõeʒ et ſiñpᷣ el. is an ſal inhu
rei ven. põt peti. ſus. e:. F. fl. er. . AAglſch
H iſlegar licer eratres „. . Bynus.ttttt. aſn
eaanie ſe agit rei de aai oengfinr ,Prohteſ bereglana ſ⸗ lan
dat wegin ren en ſicut nee petitio bereditatis. Wumns n boeſtirt ant io ſtaltun pſtint urde poſſe/ K
tur cotra titul erit. cen mplonaliter dieit. . D 4
me Et madit fuerit.ſ.to lib. leg. l. a urelius. F. hi. p Hon pñit. ur dictu eſt de pen et. S. li qua. pau. fe. di. l . F.ſ bld
anneſtn n: ne hrem ee ſirnes ralios acta ꝓdeſt. in ſto. 5.er. S. ſier nor. el antepe. e . o ſrth. i ille expiri qᷓ egit i
² rumn.lenn Pie eſtenenehlfetleptti adedeſ geie do⸗, ialtrn no. ꝙ bane eglam nien in eiſt verur enin Ggienoe 6
b Aeniat. cenee nul ſic eſt biccaſus ubi res interalios acta alijs p- C. aliquid. ad ꝓfectũ bereditatis. ſec- didit et hʒ pciũ. qꝛ tunc agit hoc ((Nait
iudi. l. ſi ma. §. irem iul. et ſic eſt hic caſus regularitertra. ut babet. ¶. quid. urqꝛ rem bereditarniam vẽdi ilie. qꝛ iõ ibi dmni
n. ſ̃ icerſoe cri.expi. e. res berraktaried Aas aintzb ueg⸗ H nebero ned nern Ceerantnletane un. 2 D ninn
enpglefnoeme potius inlolifſac der Keredrcdper urki j datur bec actio e biiſinlia F famite 3. e l. uel eti iiuſ uu
rGupulatus Pre ideſemme ruſti.pᷣ.l.vna.in fi.et.j.de ael n de neg. lnc er gc., dictis exemplis.S.ł.l.uel eti ip un
õ aug amuber haßer dei Ppdie e. glnon tantum Pilaredeberurer⸗ funt
4 annatven adͦinterelſe ſingloꝝ izm ſcbam. ut et. S. ſi ſer. ven. l. l verum. licet non ſe na o ii qð nõ ponmt erpedli gyige L gon
4 dugegelunſe ſeruiute ſcõm pꝛimam expoſitöem. ſNfNon cõpetit. ſi tale fuir negoc ſi quis putans. S. ſiue. ſed vid e· e
ſi fundus.uel in ipa ſeni diudicate uin bſi agitur neg. geſt. ut. . ti. i. ſi q C. de ne. ge. ſiue. ſ dic qZ ((Foa
Durer. etiam fundo vniadiudicato. iõ aũt Z̊. ſo. pmittitñ iñ ẽ. quin bſj oc iuditio cõpetere neg. ge. ut. C. de n tatü boc iudiciũ AE
r am une pꝛe.l.i. et inſti. de ſemi. S “ 9 8 . “ menn gotecüntd illa neg. g. q am erat intet a 4
coterd e urppſtenkcautbes. ns bic quoq; brdes tenẽtur inſolidũ. vel delierat eſſe cõis. ut.. tl i. ll. V
e dic l. . Uet Ler ðèð .
beBnule ppieedum elicert cauliones.

Decimus
r Familie berciſcunde.
. —„ g/̊ 2„ . . S — „ „ 2 0
“r 5pOCſtat nũc tempe cõionis.ſed in ſocietate attendiꝰ g io becler cnm ſuperioꝛ. ctinuatur.
uſ ebdo Bſtaendecenheczio D b ¶Legata id eſt pꝛelegata. accur. .
8laeterinſti deob. erua Zctu. F. irem ſiinjer. n boc.in oĩm. immo videt᷑ qð eniam inter paucioꝛes ex pluribus poſ
x ¶Si incerto. nõ coſentiẽs ipe. utet. C. coia de le.l.f.et inſti. dele. A ſit. ur. .e.l.i. .. dubitandñ. q eſtõ. ſo. in oim pſona ſunt faciẽdeꝗq; ia⸗
nisginl . i gen eraliter. ſi aũt queras cuius fit elecrio boĩe in genete legato mDen interfuerat iudicio ſiue cõteſtationi litis.nõ euͤreſtnerelſedes adeſte
ali cw JUMUD⁰ ut ibi. uel dic ut ibi. itez
lbene uel alia re. dic ꝙ ut ibi. ueld .
ag triplexẽ opini „ „ . 2 nũ quid depte abſenti
rial te obiebe pſtatum: ſiue ẽt ſoluit unꝰ uniuer bus eadẽ ſunt ſiduobusres legg m erco qo biedierros
P t rediſ electio ĩ pᷣͥi. ſam pecuniã quã defũctꝰ ꝓmiſit: ta ſit.nã et hos cõiũxit ad ſocieta inuitꝙ ẽt ſi quis eſtab
N himnii ſʒ ſi differat eli / 2 4 „ 1i 2. „ öſe ſi iſe „v— — ſens quinõ fuit cõteſta
ſüatfis geremanſterkele epẽa ↄmitteret᷑ fa.herc.iudicio tẽ: nõ cõſenſus:ſj res ¶ Si incer noiao ſibiuel cͤta eũ
nii cis in legatanũ gꝗ coheredib? ptes reciꝑe poterit: to hoie legato et poſtea defũcto ſien deee a tudirats
5 . V 6 5 e *ſe⸗ . RK
tanhee, mar deſeIcẽ obſeruat᷑ in pignoꝛibꝰ luen- legatario aliꝗs ex heredibuslegg cvnd gwcz ſo⸗b ob
nn PBul au diue clis.n niſiuniuerſũ qð debet᷑ of· tarijnõcõſentiẽdo ĩpedicrit lega tuinerin acr faeber. etin
aie 5.(llegatanu a ferat᷑iure pignꝰcreditoꝛ uendere tũ:is qimpedit hociudicio cete- alijs q denotãr coonẽ
icſſotti pꝛin. bẽre electõ 2 —- 1 . e⸗; . Y et ſocietatem interplu /
biſſtin nẽcũ de inenii põti. Si unꝰ ex coheredibꝰ noxali ris quãti interſit eoꝝ dãnabit᷑: idẽ̃ tres eſſepſonas. ut bic.
rinn neenz legaun iudicio ſeruũ hereditariũ defẽde- eſtet ſi exↄtrario unuser heredi⸗ ſeen⸗ en tet borth
ſieni. diehm Fo. aur rit: et litis ertimatõeʒ obtulent cei busa ꝗbus generalrhõlegatuſẽ la gvno traturſi
leſatät . iqui edirzi iuditõ Eipie int: noluerit cõ te altero eoꝝ er alte
aiwigt ſelaoi ſenne hoc expedirʒ id/ ꝓꝑte W iuditö quẽipi elegerint noluerit cõſenti pnrealterd Pkeatut
ſaitenft monio. ettut le, Cõſequat᷑. Idẽeſtet ſiunꝰlegato re ut pᷣſtet᷑:quẽ ſoluioibꝰ expedi abßti urn. ctraria.
uliie garanius eligat. noie cauerit: nein poſſ. eſſioney ebat:exiõcõuentia legatarioĩiu⸗ vatbien Dienc de bie
do S elf 7 — „ * „ . — ⸗ 7
inie e oelme Mitteret et oino que ꝓpte erpedi dicioplunis danatifuennr. tem arteroy dut ur Ae.
Gigninrtt⸗ lioꝛẽ. ut. ſ. de le. i nno Pnt ſi unꝰ cogete neceſſita⸗ culpe nole tetur 9 ¶I añ alios pe Leobcreauee e
ar⸗ lda lorhete te fecerit: fa.her.iudi. locus eſt. adiſſet hereditatẽ: ſeruitutes pdi nhmlia 5 iumilie pꝛi⸗
hntütin bʒ electoez. nele Mõtantũ dolũ ſʒ ẽt culpãire he- is hereditarijs debitas paſſuseſt ma tamẽè verioꝛ eſt.
dle arario elgente reditaria pſtare dʒ cohereſ.quoni nõutẽdo amitti.Si filiꝰ cũprẽm
inſusſi niſimiſ pei et ain c coheredeuõcõtrabimꝰ: ſy detenderet cõdẽnatus ſoluerit: KMonvalere. no. ro⸗
iimtin neceſſe beat aqre incidimꝰ in eũ nõtñ talẽ diligenti uiuo eouelpoſt moꝛtẽpõt equiuſ em aoem debere tmia
ntten e en. ampßſtare dz coheres: qlẽ diligẽs dicihrẽ petitõem a coherede. In crudsverbic ouere
lſhngf et. o. le.l. iij. i.rñ. LPia Dgleecit Ci . SCe EOReeE. er non ſufficit pniculari
ſinunſun cet.l. iij ſi aut de Paterf.quoniã hic ꝑꝑ ſuã ꝑtẽ cãʒ fami.her.iudi. nihildʒ iuder in⸗ r d arbr. hegot
aniar teliunautſen ⸗ Habuit gerẽdi etiõ negocioꝝ ge- diuiſum relinquere tẽ curare ter e nter lobles. 2ad
mnſtnainn ſitð cero qð pxʒ ſtoꝝ ei actionõ ↄpetit.talẽ igitur dʒ iudex ut de euictõe caueat his Rrren Rleiſniker
gene . „ omé „— — —, — 7 . . —8 ĩ. de 0b. .l1.
Een rca not diligẽtiã pᷣſtare ðʒ:qualẽ i ſuisre- quibus adiudicat. Si pecunia q pillo. 5. ſiplurium. 5
Utetſeitut ſeugelees bze Soe nerehmn H
ectoõͤem. qꝛ cũ ſi o. cũ vna ſpeſalterin
gten vninenoſolu⸗ B tſenten eoberetno⸗ res ſackte
anluteni ceſſoꝛ magis ei cõceditur interpᷣtarivolũtatem teſtatoꝛis.aut nõ ſen cata ꝓ pte valere.ĩmo in totum. qꝛ tot ſunt ſententie quot ſunt diuerſe ſpe
tl enen ſit de certo puta legauit vnũ deſerus ſuis.et tũc legatarij eſt electio cies.ſic in ſtipulatõibus ðꝛ.ut.S.de ar.quid tamẽ.i.rñ.et.l.labeo.et.j.ðvᷣ.
—WR ut.j..dele.i.qui duos. et.l.ſi quis a filio.S.ſi q̃s plures.et.l.ſi domꝰ ob. ſare dẽmus. uel ibi totũ valuit.et eodem mõ pꝛimo põt ſolui.j.e. l. quẽ
Parkti i. th. et.l. legato. S. i.in ſti pulatione aũt hoĩs debitoꝛ vr̃ habere elec/ admodũ.in fi. que eſtð. nam et ibi quedã ſpecies ẽ diuiſio libertoꝝ uel dic
4 nſe tõem ſp.ut.S.de pac.l.veteribꝰ.et.j.de ſolu.l.qui decem.S.ſtichuʒ. ꝙ bec lex loquitur in bis que ſunt de bonis de quibꝰ agitur. at liberti cum
ianii⸗ a30. et inſti.de act.S.pᷣterea. ſint liberi.non ſunt de bonis. Item no.qꝙ aliud eſt in ſtipulatiõe qᷓ põt ꝓ
4 ¶ Gtẽ culpe noie.nõ vtẽdo.niſi pauciſſimi dies ſuperant ad amit⸗ pte valere ꝓ ꝑte nõ. ut.j.de ver. ob.l.ſi mibi.et.l.ſiduo.in fi. Item quero
Anerlket tẽda ſeruitutẽ ipo adeũte.ut.j.de fũ.do.l.ſi fundus quem titius. cur ſecus eſt in rebus hbereditarijs nõ oĩb diuiſis.ut.S.e.l.ſi filia..filie.⁊
ſbenit 5Sitilyꝰ. ſ. emãcipatus.et iuſſu patris ſjm P. ego idẽ in ſuo.et ið in coĩbuſ quocũq; mõ alio qꝙᷓ ex hereditario.ut.j.ti.i.l.uij.S. boc iudicium
Hinung Lſine iuſſu fuit.ſi iĩ pater erat dehitoꝛ. ut.S.e.fi filia. S. i.hin aʒzo. mh.quia ꝑſone certe:res non. .. r
8. ne Item qð hic ſubijcit viuo eo ⁊c.eſt S. S.e.l et puto.S.id qð.ibi.et Em pignoꝛ:. ſoluatur. alias luatur.eta lias ſoluatur. boc aũt intelli⸗
Pardeſeſ io ſo. bic de equitate ſpãle eſt in filijs.ut et.S.e.d.l.ſi filia..ſi filiꝰ. e ſi teſtatoꝛ ſciuit obligatũ ut.j.ð le.i.ſi res.et facit.j.e.ſipater.
nnidili D a ¶¶ In Lamilie. als eſt hic. S. in fa. her. et tũc nõ eſt.j. alias ẽ. S.nibil pignoꝛi ꝑte.ſ.illa. que debetur coberedi ⁊ ꝓ qua coberedi erat pi
umtiͤe be Relinquere.cũ tñ cam dẽs diffinire. ur. S. de arbi.l. diem. us obligatũ.nec em̃ extimatõis rei ꝑrẽ pᷣſtare dʒ.qꝛ debitũ nõ reip⸗
nan c⸗ c¶ De euictiõe.qð et ſi nõ fecerit t̃ agitur pᷣſcrip.v.niſi dictũ eſt in iũ extimatur. ut. j. cõi di. l. cõi di. F. inter eos.

hlnn cõtrariũ.i.ut vnuſquiſq; euẽtũ rei ſuſcipiat.ut.C.e.ſi familie.idem
nfnſegn in cõi diuid. iudi.ut.j.ti.i.itẽ q;uis..fina.et tñ dixit nõ agi niſi ca⸗
ueatur qñ ꝑ iudicẽ fiar adiudicatio.ut.j.dele.i.ſi domus.S.deeeuic.
S qðmõ placet.et.j.de act.emp.l.i.uł.S.idem celſus.ſʒm aʒo.ſed ad/
de qð no.j.de ver.obli.l.qui rome..ſi.accur.

d ¶ Gi pecunia que.boc verbum que.refert᷑ ad genus nõ ad coꝛpus

c ec cauere debet.ſ.coheres qui accepit pecuniã ut bõa ſit ſimilitudo ſe
qbuẽtis qꝛ ꝓ eo ⁊c.ct qð ſubijcit aduerſus eũ.ſ.debitoꝛẽ boc eſt ut repetere
poſſit qð mõ ſoluit.ſed ſi bic creditoꝛ damnũ dediſſet eius noĩe teneretur
debitoꝛi.melius tñ ſtaret littera ab eo qui pignoꝛi ⁊c.alij dicũt hoc intelligi
de coberede qui pecuniam dedit ut nõ caueat accipienti.ne cõueniatur pi

gnoꝛatitia.boc non placet. accur. UMUM,/
lueie⸗ pecume. ac. e ¶ Vꝛeſtanda ſit.ſ.ꝓ ꝑte uiri.i.an pꝛo pꝑre d Quia ꝓ eo.i.p eo eſt babendum qð eſt datum. ac ſi eſſet pſtita rei extia
4 930 tc. nã cõ ſtat valerelegatũ ſiue ſit domĩ pecunia legata ſiue nõ nio a poſſeſſoꝛe alicuius rei cõuento bypothecaria uel rei uen. qꝛ ſicut illi ſ
apehitet qʒꝛ ex vẽditõe reꝝ redigetur.ur bic.et.j.dele.ij.ſi pecunia. et.j.l. ꝓx. cauetur noĩe euic.ita nec huic depſtando eũ indẽnem ut bic.eiis. de rei uẽ.
ſin i f iered in domo teſtatoꝛis.i/ꝓ ptibꝰ bereditanijs.qð em̃ iuris l. er diuerſo. F. petitpꝛ. et.j.de cõdi.fur.ſ i ſeruus. S. cauere. Item ſicut ille
ſni eſt ea inuẽta idem et ea non inuenta ut bic.et.j.de adim.ieg.l.pateꝛ qui bypotecania agenti pſtitit litis extimatõem bʒ in eo qð ſoluit exceptio
tmitni⸗ et continua bic. l. px/offiao cum iſta. accur. nem, ſi dſo rei poſtea cõueniatur ſia ⁊ iſte qui ohtulit pecuuiaʒ bʒ excepti

onna enn ad pᷣ
icta.nã.S.dixit offerẽ
ti pecuniã nõ eẽ actõeʒ
3 eũ cui ẽ oblata. ut ei
caueatuł ad aliud nũc
dicir eſſe.ſ.ð debitoꝛem
actõeʒ offerẽti. ſj ad qͥd
eſt bec.l.nõ apit.ſʒ dicit
ſi velit torũ reddere.vſi
dicũt quidã totũ.ſ.pig/
nus.q.d.ſi agat bypo/
thbecaria ꝓ toto pigno⸗
re põt cũ a poſſeſnõe ce
cident.etpvtraq; pecu
nia exoluẽda.ut.j.qui.
po.in pig.ha.ſi prioꝛ.
ſciẽdũ.et de diſtrac.pĩ.
cũ ſeruꝰ. et. C. de pig. l.
in ſũma.maxiĩe qꝛ et is
cobĩs qͥ bebat bypote
cariã vreã cedere pꝑ ad/
iudicatõeʒ ⁊ acceſſiõem
ẽt expᷣſſam cõpelledus
ẽ boc iudicio.ſed an p/
ſonalẽ cedat cedẽdo bi
poteca riã.nã illð ẽ cer
tũ ꝑſonali ceſſa er hipo
thecanã trãſire.ut.C.S
act.et ob.l.ſi a creditoꝛe
et. l. ſi iſolutũ ſ eõ foꝛte
nõò ẽ idẽ.vf iñ ur ẽt pſo/
nalis trãſeat pp adiu/
dicatõem ut C. de an.

ex.l.fi. et hm hoc ad id

qð dicit totũ reddere ⁊
cetera.eſt ſilis rõ.j.qui
po.in pig.babe.l.i. ibi
nec ꝓ ſe ⁊c. Alij ſic ex⸗
ponũt totũ reddere ue
lit. ſ. debitoꝛẽ qð ei de /
berur ex ſua pſona ⁊ ꝙ
ſoluit coheredi etẽt p!ꝰ
ſi plus dedit.ſed q̃ pꝛo
poſita actõe debitoꝛẽ
rh.neg. geſ. qꝛ ſpᷣo geſtu
eſt boc negeciũ debito

Liber

em vt pignus non reddat.niſi qð ſoluerit ei reſtituatur. ut bie ſubijcit. et
. grderei deiranpre rg aut to⸗pig uel hypo.ſol.l.creditoꝛ. bʒ iſte eriã
actõem neg. geſt. debitoꝛẽ. cũ ipo geſtu geſſerit debitoꝛis negociũ. ut. õ.
neg. geſt. ſoluẽdo.et.l.fi.et bic ſubijcit cõtra quoq; ⁊c.
e¶ Obtulerit. partem pecunie coberedi.

domi relicta nõ eſt:pꝑ pᷣceptõeʒ re
licta ſit: utrũ uniuerſa a coheredi
bus pᷣſtãda ſit:an ꝓ ꝑte heredita
ria:quẽadmodũ ſipecuniaĩ here⸗
ditate relicta eſſet:dubitat᷑.et ma
gis dicẽdũ ẽ utid pᷣſtandũ ſit:qð
pᷣſtarct᷑:ſi pecunia eſſet inuentat.

Fficio iudicis Alins.
4. oueit iubere hereditariã rẽ

uenireunã:plureſue.et pecuniã:
q̃ exrpᷣcio:redacta ẽ ei nũerani cui
legata ſit. F¶Aulus.
hociudicio ↄdẽnatões
et abſolutiões in omium p

ſona faciẽde ſũt.et iõſi in alicuiꝰ

ꝑſona omiſſa ſit ↄdẽnatõ:in cete
roꝛũ quoqʒpꝑſona qð fecit iudexñ
ualebit:qꝛ non põt exuno eodẽqʒ

iudicio res iudicata in eualere⸗

in ꝑtẽ nonualere. ¶ ONius.

ſtatoꝛ:officõ iudicis cõtinet: ut ex
cõmuni pecunia ſoluat᷑:cãq; fe⸗
rat is:cui eo mõfuer:t legata.

NYpignori s. e Au.
data defucto ſit:dicẽdũ eſt

eã in fa. herc. iudiciũ uenire: ſiis

cui adiudicabit᷑ in fa. her. iudi. ꝓp
ꝑte coheredierit dãnãdꝰ:nec ca

ris. ut mõ diri rõeꝑtis coberedis. öriã aũt pignoꝛatiniã nõ bʒ. qꝛ in rẽ con
ſeruãdam nel reficiẽdã nihil eſt ipenſum.ꝙ qbus et ſilibus gria pignoꝛa⸗
titia datf. ut.j. depig. act.ſi turoꝛ. S. Zniũ. ſ antiqua exmutuo foꝛte.
g ¶Eoium. etiam ſi vltra dimidiam dedit.

b¶ MAlteram ptem.ſ.pignoꝛ
eciq ĩ alio caſu qᷓ; pdicto.
cata a ſocio debitoꝛis ꝓu

is aʒo.etno.bãc vltimã pꝑtẽ intelligũt quidas
ſ.qñ creditoꝛ emita ſocio debitoꝛis uel ẽ ei adiudi
ta a ſo⸗ ocãte ad diuiſiõem qð fieri põt.ut.j.cõi.diui.l.cõi
diui. . n. er inter iſtos duos caſus fir bic dꝛia. uel oic qð eſt verius ad pdi

cta refeni.er dic creduoꝛ idẽq; cobĩs a cobfr̃de ſuo emit.et ſim boc expo⸗
nes trib mõis. Pꝛimo qꝛ ubi emit nõ exꝑitur.niſi ꝓ eo qð ſibi debetur er
ſuag pſona. ſed qñ ꝑ adiudicatoem tũc in totũ qdð fuit defuncto debitũ. erp
toro erit res obligata bocnõ valet. qꝛ ⁊ ubi emit bz erceptõem ꝓ eo ꝙ ei er
Altenus pſona debet.ut. ᷓ. de rei ven.l.ẽproꝛ. et. C. pe pig.ac.l.in ſumma.
Secũdodicnõ idẽ. qꝛ cũ emixre.i ius qð eſt in re ꝓ eo ſolo agitur et res eſt
obligata ꝗ& defuncto fuit debitũ. ſed ubi adiudicaiõe facta ſoluit ẽt ultra

qᷓ; debeturco beredi totũ rep
eſt ꝙ iudex dʒ enã cõſidera
d pyr non idẽ ⁊c.qð vi

2

ſimili

erit. niſi immẽſuʒ excedat qð /ꝓ aĩoſuate ſolutũ

eer bec eſt va. Zercio dicas bic diẽ diſputãdo.

qd videt.ſ.nõ idẽ talibus rõibus adiudicatio. n. ac. 7
ilis tatio eſt. ur. j. e. qui erat. er dices immo idem.

iBed buius.l. an ex aioſt itate ſoluerit coberedn ultra quã ei debeatur ab
co emẽdo nel ꝑ adiudicatoeʒ accipiedo ijt tüc nõ torũ repetat an ex ytiluia

Empignoꝛi creditoꝛi datj
ſi ꝑ perceptionẽ legauit te⸗

7

le debitoꝛis. ut ſi coberes erat diſſipatoꝛ ſuan et alienan ren pter
ꝙ voluit iſte ꝓuidere debitoꝛi.ne reʒ amitteretoñ ut rem bꝛet ſo luit

vltra qᷓ; deatur coberedi. repetet certe totũ Pactõem neg. geſt. pt eti

am dici illud ſzm aʒ. ꝙ ubi emit a coberede qͥ bʒ ius diſtrabedi con
ſeqtur dhiũ.deſinit ergo ſibi eſſe o bligata ſed tmñ ſicut coberes neceſ

uere debʒ coherediĩdẽnẽ eũ foꝛe

adueꝛſus euʒ:ꝗ pignoꝛi dederit:
qꝛ/ ꝓ eo dedit ac ſihypothecaria

uel ſeruiane actõe petite litis exti

matio oblata ſit:ut is ꝗ obtulerit

aduer ſus dñm uẽdicãtẽ exceptõe

tuendꝰ ſit. Cõtraſquoqʒ ſi is he

res:cui pignꝰ adiudicatuʒ ẽ uelit
totũ reddere.lʒ debitoꝛ nollit:au
diendꝰ ẽnõidẽ dicipõt:ſialteraʒ
ptem creditoꝛemerit adiudicatõ
enĩ neceſſaria eſt:ẽptio uolũtaria
niſi obiciat᷑ creditoꝛi qdᷣ animoſe
licitatꝰſit.ſʒ huiꝰ rei ratio habebi
tur: q; q creditoꝛ egit: ꝓeo ha⸗

coberedi.
—4 . heredi.ſ.mo
bendũẽ:ac ſi debitoꝛ ꝑ pcurato- peſſteligio.re /

rẽ egiſſet:et eiꝰ q; ꝓpter neceſſi
tatẽ ipẽdit uel ultro eſt etã actio
creditoꝛA. m Ogeſtinus.
Vndꝰ mihi coĩseſt. et pu
ille coheredi eo füdo re
liquie cõdite ſũt:qbusreligio ab
utriſqʒ ꝑtbꝰ ðbebat᷑.nã parẽtes
quoqʒ eiuſdeʒ pupille ibi ſepulti
ſũt:ſʒ tutoꝛes d ſtrahere füdũuo
lunt.egonõ ↄſẽtio.ſʒ poꝛtõeʒ me

am poſſidere malo cũ uniuerſita

tẽ emerenõpoſſiʒ:et ueli ꝓ meo
arbitrio exeq ius religiõis.quero
an recte arbitriũ cõi diuidũdo ad

t¶ Eius fundi. ergo ꝓ illo tñ̃ non adituriuder.

ſe brẽt redderep
pignoꝛatitiã ac/
tõeʒ.ita et iſte ad

inſtar fideiuſſo/

ris emẽtis.rema
net ergo ex bipo
thecaria ex ſua ꝑ
ſona ut. ſ. ad tre.
debitoꝛ. ex pſona
coherediſ bʒ exce
ptõez. ſ. ꝓ eo ꝙ
ſoluꝛt.
K Creditoꝛ.q̃ẽ
vnus de beredi
bus creditoꝛis

l¶ Debitoꝛ. cuiẽ

iudicatum:
m (Meceſſiratẽ/
vl. ſ. ytilitatem

n Nreditoꝛi.ſI

uerentia ꝑꝑ reli
q ¶ Uniuerſitatẽ
l. totũ pᷣdiũ. ac·
r¶ Arbũriũ. ſali
cet ſpẽale qĩnon
ſufficiat ille gña
lis qui eſt aduuſ
ad iudiciũ fam.
ber. quaſiñ ſir i
Rerns coꝛpi⸗
us. ut et. j. co m
muni di. l. ij. F.
pe.ut ſic nibilo/
minus in coire /
maneat vniuer /
ſitas.i.alia bõa
id ẽ nõ ſolũ ꝓ ali
is.et ſzm boc le /
ge recte ſm pꝛi⸗
mã cõſtructõem

eredibus ſi mò iter publicũ ad ſepulcrũ manſit.alioquĩilli ce⸗

ueeredbuo imol
det ſepulcrũ non excã diuiſionis. ſed ſ equitur rem diuiſam uel ad /
iudicatã in cuius ptem ſepulcrũ obuenerit. ut.j.de ᷣben. emp.l.in

ſic. et. ſ.ti. i. ſed. l. voſtq;.

5

it alia vni.et alia alij. etquedam nulli.

odicis. et.ſ.deact.emp.ſi mercedem..ſieum. . . .
ſeruus.durat.utvid ebatur ꝑrem pecuniep̃ſtare ei qui luit.

e pater.filios.pꝛimo inequaliter iuſtituit.et poſtea aſſigna

5Poſt datas.i. aſſignatas vnicuiq; a teſt atoꝛe.et ſic legit cũ pꝛece
denii uelpoſt datas actões mee diuiſionis ex.l.xij. ta ꝓ berediia/
rijs poꝛtionibus.ut bic.et.C. e.l.ea que.et ſiccũ ſequenti.ſʒ vident
ꝓ virili nõ ꝓ bereditarta poꝛtõe bic diuidi. uret. C.e.l.ſi cogitatio
ne. que eſt cõtra ſo.eadẽ eſt ibi poꝛtio vinlis q̃ bereditania.qꝛ ibie ⸗/

qualiter erant ante nſtituti beredes.

a ¶ In vnũ.ſ.qberedũ.et roe taliũ rerũ vni ex ſilijs plegatarum.ſi e/
uicte fuerint de euic. non agitur. ut.j. dele.ij.l. ce pater. J. euict. ſed
aliud in alijs a iudice uel iter ſe diuiſis.ut.S.e.beredes. H. pe.

be Datas. vniberedũ. ut pullus equam. accur.

paterfamilias. coberes partem. ſ. alterius aʒo etfa. 5. e. l. ro.

EEeatar,rssneh⸗ eſt luenda.ut..e.l.rem.

(

d1onn
Seikkr
üihfrcn
Uuravte

üfne

Cdcitoed
ſepolent,
Nindt⸗
gabvc

upeein
ſchnünt
züeerke
ſͦſueft
ſauſtbie
eeriifea
Ndee⸗
nstbanu⸗
zelpye
eun
Ph

6Ppsron

64.

ſagebrci
cutnptin
ooenat

ntei
(aio ſh

ſcäddfl
nachnn

Cint
lie
zigate
Uſchffr
rumt
Uliro
unehi

füiner
ſolle⸗
fialſo
upeſen
ſthͤed

ne

enbſn

—
☛

6
negget
ſdlltbit

ſebiein

bnanntin
ſcginaſti
fſlnrftehn
nktemtgin
becnnn U
Mimghn
anha
czh
lard
(Cedias

S

S=

⁰==

Pnns dedr
dugine
4 ie

citaunr

n(Mueſtng

Uklynſum
u

de⸗

Chatciiß
DCifdi

Goonen.

Ehinleſſer
ſſfootlece
ſgtickmdll
ducſtn
Peruſgͤt
honis

nuſan
nuidliiß
eutſenttn
Uinusircſ
nonenpnin
ſtnsidluti

Gerſiii.

ahndoeb

leſreſngi G

nicöſrener

talognilic .
ditionue d

,.
7

ſurigii⸗

. voſe

ſelgtife P

npdrtt

iuigil

4

7

geaſ⸗

gnmn,

ebelt

10

—=-=
–——
=

☛E

Ceiwtien ead
,GVitn .
ſüſti
4Chiſn

Enst

H .

D

Secimus

Eros.ſ.legatos ſub pᷣdi.ut.j.ĩnuit.aʒo.et ſic interi pñt venire
ſin iudicium. ut. S. e.l.poſt. S. res que. acuur. .—.
Emẽdi.ſ.ſpẽm. tũc em̃ eſſet ſoluenda pecunisa illi cui eſſet cõuẽta
i. negat. ſecus ſi rem. tũc.n.ſ.ſi rem emiſſet vnus beredũ.ið pla

Aa ꝓ in bac diuiſiõe bic ðꝛ. ut.j. de peri.et cõmo.rei ven.ꝙ ſi pen⸗

dente.

6 Diuidedi ut

coditõe deficien
te valeat et tunc

glteri det pecũia

ꝓ adiudicatiõe

¶ Zã brdi coͤ

erat pecũia ſol/
uẽda nã nihil bẽ
bit necẽt legata
riꝰ ſiue fideicõ.
ſicut ſubijcit. et
boc niſi fueritut
dixi dubi eſtia ⸗

tus euentus ut

5. e. l. ppter.
NOimponi?
pbiladel/

phus nomen lo

ci e.

k ¶ In ptãte. bic

faciebat qõeʒ ꝙ;

erat in ptäãre. qꝛ
nõ uidebat᷑ dſii⸗/

um in eã tranſiſ
ſe.etiõ ſubdole
rñ.cũ dĩc filiq.et
em̃ ⁊c. m aʒo.

BGuſtã accipe
fſidi qð eſt. ſ. ac.
m ¶Maturaliter
ðꝛ naffalr tenere

rũ eoꝝ fiuctibuſ
Aaur⸗ viro. ut
0 in 1 .*
S.qͥ ſatiſ.co.ſciẽ
dũ.S.ſi fundus
ahqᷓ mñ in doteʒ

detnaturałr ⁊ ci

uiliter poſſidʒ.ſi
cut.n. ẽ ſpãle ut
dñiũ tranſterat᷑ĩ
filiã ita et poſſeſ
ſio alias. n. niſi
in caſu iſto doniſ

nec poſſeſſio trã

ſit. ly tere dican⸗
tur qͥ ſunt in ptã
te. ut. ſ. de x. ob.
ſtipulario iſta. S
bij.ſtzm aʒzo.
n¶ Defẽdi.i.fa⸗/
udꝛe dotis. ſ vñ
eã oferre debere

ut. C. decoll. l. fi

lie dotẽ.qᷓ ẽð.ſ⸗
lu. bic ceſſat col

ramn cõſequatur. n
Eruos inter coheredestẽ⸗-

hunc fundũ partiendñ petã:an ẽt

is arbiterꝗfa.her.dat᷑:hiſdẽ ꝑti⸗
bus fügi poſſit:ut hãc poſſeſſio⸗
nẽ exceptis ceteris coꝛꝑibuſ here

ditarijs ꝓiure cuiq nob partiatur
herẽniusmodeſti.rñ.nihil ꝓpo⸗

ni cur fa.her.iud.aditꝰ arbiter of

ficiũ ſuũ:ẽtin eofũdo:de quo agi

tur:diuiſionẽ interponerenõ poſ
ſit:ſed religioſa loca in iudiciũnõ
deduci:eoꝝqʒ ius ſinguł heredi⸗
bus inſolidũ cõpetere.¶Api.
Iſeruuspignoꝛi obligatꝰ
uat᷑:ab uno ex heredibꝰ qʒ
uis poſtea decedat:officiũ tñ arbi
tri durat ſufficit eni cõis cã:que pᷣ

ceſſit:queq; hodie duraret: ſi res
I ⸗SDem.

nõintercediſſet.
epateriter filiosñ diui⸗
lit:pꝰ datas actöões uice di⸗
niſiõis ad ſingłlos ꝓ hereditaria
poꝛtõe ꝑtinẽt mõſi cetera:quenõ

diuiſit iunũ generalr nõ cõtulit:

atas nõ cõſequũtur. I Zeʒ
Ipaterfa.ſingul heredibꝰ
ffũdos legãdo diuiſiõisar⸗
bitrio fũgiuoluit:nõ aliter ꝑtẽ ſu⸗

am coheres pᷣſtare coget᷑.q;ᷓ ſiui/

