coꝛẽ uẽditoꝛẽ pᷣſtare debere:ſʒ oẽ

ꝑiculũ ad ẽptoꝛẽ ꝑtinere.difficile

aut ẽ:ut ꝗſqᷓʒ ſicemat:ut neqʒ de
guſteta:qre ſi dieſ deguſtatõisad
iectus nõ erit: qñcũq; deguſtare
ẽptoꝛ poterit.⁊ quoad deguſtaue
nt ꝑiculũ accoꝛis mucoꝛsaduẽ
ditoꝛẽ ꝑtinebit. dies ei deguſtatõi
pᷣſtitutꝰmelioꝛẽditõʒ ẽptoꝛis fa
cit uinoaũt ꝑ aduerſionẽ uẽdito⸗
finis cuſtodieẽ aduehẽditpᷣs:qð
ita erit accipiẽdũ ſi adiectũtpᷣs eſt
ceteꝝ ſi nõ ſit adiectũ:uidẽdũ ẽ ne
infinitã cuſtodiã nõ debeat uẽdi⸗
toꝛ:ẽ uerius ſcᷣm ea q̃ ſupꝛa oñdi
mꝰ:aut itereſſe ꝗd de tꝑeactũ ſit
aut denũciare ei:ut tollat uinũ cer
te añqᷓ; ad uidemiã fuerit dolia ne
ceſſaria:dʒ aduehi uinũ Paulꝰ.
Ixp ẽ̃ptoꝛẽ ſteterit:quomi⸗
nꝰ ad diẽ uinũ tolleret pꝰea
niſi qð dolo malo uẽditoꝛisiterce
ptũ eẽt:nõdʒ ab eo pᷣſtariꝰſi uerbi
grããphoꝛe cẽtũ exeo uino:qð in
cella eẽt.uenierit ſiid admẽſuʒẽ:
donec admetiat᷑:oẽ ꝑiculum uen
ditoꝛisẽ:niſiid ꝑ ẽptoꝛẽ fiat.
uina emeri excep) omp̃.
ptis acidisꝰ mucidis.⁊ mi-
hi expediatacida et mucida quo-
qʒ acciꝑe. ꝓculꝰ ait q;uisid ẽpto
ris cã exceptũ ſit.tñ acida et muci
danõueniſſe .nã queinuitꝰẽptoꝛ
accipere nõcoget᷑.iniquũ eſſet nõ

t dictũ expꝛeſſe. vt guſtet
et boc eſt quod dicit ex
boc apparet ⁊c.

a ¶ At deguſtetur. id eſt

ſi nõ fuit dictum de de⸗
guſtando cum vendere
tur in ſpecie.vel pacto
facto de aduerſione.
b Ad emptoꝛem perti
nere. ſi dicas vinum iu
ſpecie venditũ planum
eſt. ſi dicas ad menſurã
et tunc omne periculuʒ
eſt emptoꝛis. quia ſic ſe
pacto ſubiecit bic. vt.ð
“l dixi.pꝛima verioꝛ

c At neq;. ſi in ſpecie.
tunc ſiue dictum eſt. vt
non deguſtetur. ſiue ta/
ceatur. viðꝛ agi.vt non
deguſtet. hboc aũt raro
fit ꝙ taceatf. vel dicatur
de nõ guſtando.ſi autẽ
in menſura. tũc exigitur
deguſtatio et mẽſura ni
ſi actum ſit de nõ guſtã
do quod raro fit.
Deguſtet. vt fecit bie
quando in aduerſione
venit. nam fere ſem per
ſic emitur vinum. vt gu
ſtetur. vel in ſpecie nil
dicendo deguſtatione.
e¶ Mon erit. dictum eſt
tamen de deguſtando.

felioꝛem. qᷓ; eſſet ſi
nil de deguſtando eſſet
dictum. nam poterit p⸗/
bare.vel impꝛobare. et
ſic reman eret in pericu⸗
lo venditoꝛis.vt modo

diyi.
gDendito.qꝛ in ſpe/

cie facta.vel etiaʒ in mẽ
ſuram.vt em ptoꝛis ſit

ericulum.
per emptoꝛeʒ.p⸗
Atari concoꝛdat. vt
ſ. e. l. illud. J

i¶Bi admenſum.id eſt

menſurandum. et dic ſi
id eſt quia. .

le ¶ Donec. facit. S. ð cõ

traben emp. qdð ſepe. j.
ſed ſi ex doliario.et ĩtel/
lige bunc. S. quãdo cã
demõſtrãdi fuit dictus

ex boe vaſe.vt dixi. ð.e.l.i..i.imo verius de eo ſolo erat dandũ.et tamen

eſt periculum venditoꝛis.vt ibi notaui.

l Periculum.vt pꝛecio careat.nõ vt aliterteneatur ad intereſſe vt fit in vẽ

ditione. vt.j.de actõ.emp.et ven.l.i.

vina.acidis.et mucidis.i.excepto acido et mucido vino.
ne Expediat. pꝛopter familiam ſoꝛte.
o ¶No ueniſſe. ſi ergo y mei emptoris cã ſtatutu eſt. et in mei leſion⸗
quiet᷑.ſic et cõtra.C. de le.et conſti.qð fauoꝛe.et.S.de le.et ſenat
vbi pactũ inducit ſauoꝛem obtinet qð bicdicit. vbi pero lerq

Liber

boc nõ valet.quia in dicta. l. de le. et Zſti. induxit pactũ in fauoꝛẽ. tu dic ꝙᷓ
ibi nulł eſt fauoꝛ.ſed ſic cõuenit vt bona emeret.mala nõ.et ſic nõ eſt cõtra

a ( Ael. pꝛo ſaltim.

. D qð.eſſedebet. vt inſti. e. S. cũ aũt. ⁊.j.de reg.iur.ſcõᷣm naturaʒ. 7.].
e.ſi in veẽditõe. S. i. et. C. e.l.i. c ¶ Qð vẽdit᷑ cederet.i.mẽſura ret.

de In modũ.i.ĩ mẽſurã
e ¶ Luci.i.nemoꝛa pub/⸗

lica ſic dicta per contra

rium quia nõ lucẽt. ſed
ymbꝛa eſt ibi.

Voelarlo quii qñ
Aigenere. quale qſi
in ſpecie.quantũ quan
do in qᷓtitate.vt.j.ð v/
bo. ob. l. ſtipulationuz.
vel dic qᷓ;tum. ſ. ſit pdi⸗
um. q venditur.
g Penculũ.ſ.deterio
rationis nõ pemptõis
pẽdente òditòe cõtingẽ
tis. vt. j. F. ꝓx. idez iulł.

⁊c.ſʒ certe nõ plene do⸗/

cet qñ ſit pferca vẽditio
ideo dic ꝙ bec ſunt ne⸗
ceſſaria ꝙ pure. et ſine
ſcriptis.et ſpeciei certe.
et que deguſtationẽ nõ

exigit.tũc qñ hec cõcur/

runt eſt ꝑfecta.ea pfectõ
ne. de qᷓ hic dicit vt ſint
piculo ẽptoꝛis.excepto
caſu publicatõis quip
tinet ad vẽditoꝛẽ. vt.j.
loc.ſi fundꝰ.niſi pactuʒ

culpa vel moꝛa aliõ in

ducat pure. vt hic. iõ di
cit.qꝛ ſi ſub cõditõeldi⸗
ſtinguitk. vt. j. px. S. ſine
ſcriptis.iõ.qꝛ tũc ante
cõpletũ mũdũ no ẽ pi/
culũ ẽptoꝛis.C.e.l.cuʒ
inter ẽptoꝛẽ. et de fi. in /
ſtru. l. cõtractꝰ ſpeciei.
iõ.qꝛ ſi in genere vẽdo
ſeruũ lʒ oẽs ſerui moꝛiã
tur tñ teneoꝛ.qꝛ genꝰ pi
re nõ põt. vt.j. ad.l.fal.

l.in roe. S. verũ ẽ aũt. et

F. ſi numero argẽn. itez
certe iõ.qꝛ ſi eſt alterna⸗
tiua.vx vẽdo ſtichum.
aut pãpbilũ.pꝛim eſt ĩ
periculo vẽditoꝛis.ſecũ
dus ẽptoꝛis. vt. S. ð cõ
S. penul. itẽ iõ dixit. qꝛ
deguſtatõʒ nõ exigunt·
ꝛ tc dic. vt. S. e. l.i. F. i
de pacto iõ dixi. qꝛ per

pactũ põt q̃liber in ſe fa

cere ſtare periculũ. vr.j.
e.qui in vẽditõe.et.j.de
iure do.l. ſi mãcipia.itẽ
de culpa ideo.qꝛ ſi cul/

pa pᷣcedit caſum. nõ te/
netur vt in inſtitut. qui.

o.re cõ.ob. S. ar is irẽ

. — — . —

trabẽ em.l. ſi in ẽprõne

pmitti uẽditoꝛi: ul alij ea uẽdere.
ISDqð poſtẽptiõ (p. Aulꝰ

fundo acceſſit ꝑ alluuioneʒ:
uel perijt:ad ẽptoꝛis cõmoduʒ:in
cõmodũqʒ ꝑtinet.nam ⁊ ſitotus
ager poſtẽptionẽ flumie occupa
tus eſſet:piculũ eſſet ẽptoꝛis.ſic
igitur et cõmodũ eiꝰeſſedʒ.Qð
uẽdit᷑:in modũ agri cedere debʒ

niſi id actũ ſit:ne cederet.at qdᷣnõ
uenit ĩ modum agri cedẽdũ eſt:ſi

id ipᷣm actũ ẽut cederet:ueluti uie
publice limites luci::ꝗ fundũ tan⸗
gũt.cũ uero neutrũ dictũ eſt:cede
renõ debẽt. et iõ noĩatiʒ caueri ſo
let. ut luci uie publice.q in fundo
ſũt:tote imodũcedãt. I¶ Sem

6 Eceſſario ſciẽdũ eſt qñ peꝛ

Nfecta ſit ẽptio.tũc eniʒ ſcie-
mus cuiꝰ ꝑiculũ ſit.nã pfecta em
ptõe ꝑiculũ ad emptoꝛẽ reſpicit.
et ſi id qdð uenierit appareat ꝗdq̃
le quantũ ſit:et pᷣciũ:et pure uẽit
pꝑfecta ẽ emptio.qð ſiſub cõditõ
ne res uenierit:ſi ꝗqdẽ defecerit cõ
ditio nulla eſt ẽptio:ſicuti nec ſti⸗
pulatio qdð ſi extiterit ꝓculꝰ⁊ octa
uenus ẽptoꝛiseſſe periculũ aiunt
idem põponiꝰ li.viiij.dige.ꝓbat
Qõ ſi pẽdẽte ↄditõe emptoꝛ:uel
uẽditoꝛ deceſſerit:ↄſtat: ſi extitit

ↄditio heredes quoqʒ obligatos

eſſe:qᷓſiiã cõtracta emptõe in pꝛe
deritũ. Quod ſi pẽdẽte cõditõne

restradita ſit ẽptoꝛnõ poterit ea
uſucapere ꝓemptoꝛe : et qð pcij
noie ſolutũ eſt:repetet᷑ et fructus

med ijtꝑis uẽditoꝛis ſunt.ſane ſi

pendẽte ↄditõe res interierit: per
mittit᷑ ẽptio:ſicuti ſtipulatões:et

Ra. ideo. qꝛ ea interueniẽte mutat᷑ natuta Zctus.vt.j.e. l. illul.
Ed ſi pẽdete.in pteritũ.nã vbi exiſtit cõditio ꝑinde habet᷑. acſi pure
Rlueru. vt bic. et. j. qui po.ᷣ in pig. ba.l. potioꝛ. ij.rfſ. 3
·.ſ. titulo. nec alio. vt hic. et. S. de in diẽ adie.l. vbi.iĩ pꝛin.⁊.j.
bb ditõe, z. R. dixerit ꝓ ſuo. vt. p ſuo. l. i. in fi. 2G

c¶ Gicut. dam bñ̃t in lr̃a boc plane ſi pẽdẽte dditõe res extinguat᷑

ẽptio ꝑimit᷑.alij nõ bñt.et tũc ſupple vẽditoꝛis ſunt. ſ.ſi res ĩterierit

pẽdẽteoↄditõe.vt bñ aꝑtet᷑ qð ſequit᷑ ſicuti ⁊c.vt.j.de iu do. plerũq;
d ¶ Si ita. res ꝑfectã eſſe.no.qꝙ dicit ꝑfectq.nõ purã.nã ẽ a.ſi aff
Sditionalis.vt et ſimile legatũ.vt.j.qñ di.le.ce.l.buiꝰ.que eſtõ.vł il

legata ↄditionalia perimũt᷑ ſipẽ⸗
dẽte coditõeres fuerit extincta.ſa
ne ſi extat res:lʒ deterioꝛ effecta
põt dici eſſe dãnũ ẽptoꝛis. Siita
resauenierit eſt ille ſeruꝰ emptus
ſiue nauis ex aſia uenerit ſiue nõ
uenerit.iulł.putat ſtatim ꝑfectaʒ
eſſ. Snecta eetnni certũ ſit eã

cõtractã eſſe Euüuſumfructũmi

hi uẽdis itereſt utrũ iusutẽdifruẽ
di: quod ſolũ tuũ ſit:uẽdasanue
roin ipᷣm coꝛpꝰ:qð tuũ ſit:uſum⸗

fructũ mihi uẽdas.nã pꝛioꝛe caſu

etiã ſi ſtatim moꝛieris nihil mihii
heres tuus debebit. heredi auteʒ

meo debebit᷑ ſitu uiuis poſterioꝛe

caſu heredi meo nihil debebitur:
heres tuus debebit. ¶ & Aius

NIpoſt inſpectũspdium ãte⸗

q; emptio cõtraberet᷑: arbo
res uentoꝝ ui deiecte ſunt.an hec

quoq; ẽptoꝛi tradi debeãt:querit᷑

et reſponſum eſt nõdeberi.qꝛeas

nõ emit.cũ anq; fundũ emerit:de

ſierint fundi eſſe.ſʒ ⁊ ſi ignoꝛauit
ẽptoꝛ deiectas eſſe arboꝛes:uẽdi⸗
toꝛ aũt ſic: nec admonuit:quanti
ẽptoꝛis interfuerit rẽ extimandaʒ
eſſe:ſi mõuenit. LZpia.
Jinuẽditõe cõditiõali hoc

2

oẽptoꝛis ſeruaret᷑:puto pactum
ualere. In lib. vi. digeſtoꝝ. Julia

nũ ſceuola notat fundi noĩeẽptoꝛ

agere nõpõt:cũ pꝛiuſq; menſura

fieret inũdatõe aquarum:aut caſ
mate.alioue quo caſu parsfundi

interierit. u Lpianꝰ

A Auẽdira inſula cõbuſta eſſz

„„, „
cũincendiũ ſine culpa fieni nõ poſ

Apm cõueniſſet:ut res ꝑicu⸗

lud quo ad trãſ/
miſſionẽ. ẽ per

fecta. vt hic dicit

vt ab ea diſcedi
nõ poſſit.et ſi ſol
uatur repetinon
poſſit. vt.S.ð cõ
di. inde. iulia. et
pꝛopter boc dici

tur qᷓſi pura.vt.j

de noua.l. ſi pu⸗
pillꝰ.5F. ꝗͥ ſub cõ/
ditöe.
e ¶ Kü vſuſfructꝰ
tuuʒ ſit ꝙ potes
facere.ſ. vendere
vt ĩſti. de vſu et
ha. F. i. bec ẽ pce
ptio fructuũ.nõ
aüt vt finiaki p⸗

ſona ẽproꝛis vt

bic ſubijcit.nam
ſic vẽdi nõ põt.ĩ
mo dño ppꝛieta
tis cederet. vt in
ſti. de vſufru. F. i.

ſi vſulr.q ſuntð.

f ¶ Mibil mibi.
bfs. qꝛ finit eſt
moꝛie ma. qꝛ fru
ctuarius eras.ſʒ
viðꝛ ꝙ ex pſona
mea finiat᷑ cui ceſ
ſi.nõ tua.vt. j.ð
noua.l.ſivſufru.
q ẽõ.ſo.bocerat
ↄſtitutꝰ ia vſuſ/
fru.ĩ pſona dan

tis.vñ moꝛ te ip /

ſiꝰ finiri debuit.
ibi vero non erat
oſtitutꝰ. ſʒ im̃ de
bit. vñ qꝛ in per
ſona accipientis
bʒ pᷣncipiũ meri⸗
to ex eiꝰ ꝑſona ſi
nit. argumẽ. S. ð
ſerui. l. ꝓ ꝑte.ac.
Jpoſt iſpe⸗
ctũ.l. ab em
ptoꝛ?.a.

b Bi mõ venit

id ẽſi vẽditio te

nuit. nã qſiq; nõ

tenet. vt ſi ↄtẽpla
tõe arboꝝ tãtum
emebar. vt. S. de
ↄhẽ.em.l.arbo⸗
ribus.

Iin vẽditõ
e. facit. j. de

iure do. ſi mãcipia: le ¶ Nul. nõ pot. ſed ſi ad mẽſurã venit none
perijt peculio vẽditoꝛis. vt. S.e.l.i.F. ſj et cuſtodiã. que ẽ õ.ſo.vt ibi

*

Ivedita.fieri nõ poſſit.immo qñq;.vt.õ.de offi.pꝛe. vigilũ. l.

Itj. S.iin eo quod ibi ponit plerumq;.ſol. vt ibi.

m Vominus. boꝛum ſerozume

iſ

V (in

L

3
G

ſin ſen
irden
Gſlle
mpial
fgener
dhnüg
höpen.
fllün

Cet
llepen
penivan

Frudita
(d⸗a
genons
Unbeon
diſt.
1eVn
luſgna
deſſne

mato⸗

ſtbice.
guſnl
Nipn
ſnnorsl
Uhino.
oli
N
nien

ſedebe
lgobon
füduran
ſeno ſel
lerdtoz
aſe
mmpil⸗
nen,s.
Nolnn⸗

Ee

Ppote
ſh
un
pil
ſmnode
ag
Rlan
loces
ui
ncdie
ſni
ſeg 1
agN

eltin
ſteet
opleig
las
wagni
Nrbedc
a dſan
Mtaſe
fkepennon
nrö de
e. lline
unbeedſc
ſbng
unl ſu
eibei
„
ihſif⸗
ſtg oes

Llendrer

fideſſie
fueni,,i
Nfnirig
epwwni
ſbſattan
icino i
Nioppten
leen tin
eſffugi
Neiut dol,

Hbilnb’
Gfmrio ck

en,n

niscns
gapſe
fnigfaics
6nahtſi
liplfu
5ſoberent
ih ii gad
ipccaden
ſſ norei⸗
Giidchn.
ebborenn
nt. Hrnmde
Fnne
cipiens
gapinen
titnn
Ayumes⸗
W
Plie

—

ſecttot
Nagſchn

,

8

ſögt

——

Ectos ẽptos.ĩ genere. vel dic in ſpecie. vt dices ſtatim in. l. að ſi
Eum. ſ. emptoꝛé. Placet. ſic et. S. de pig.ac.l.ſi.F.fi. ⸗neq;

Eumqʒ.ſ.emptoꝛem.

cqᷣlie.pꝛĩo ca

culuʒ. Rñ. dic ꝙꝙ
ſi in ſpecie facta
fuit venditio pa
cto ſuſcepit vẽdi

toꝛ piculũ. ſi añt

in genere. tũc eſt
planũ.qꝛ genus
nõ perit. vr.j. ad
l. fal. l.ĩ roe. F. ye
rũ eft.
t ¶ AWBDateria. ſcʒ
calce vendita ad
menſuram.
p Di mimn·. i. ſi
ſi madita eẽt.aʒ.
x ¶ Labes. dus
nemoꝛis duras

trabes mibi ven

didit.
6 Bignaſſʒ. no
ta ſignatõeʒ. vel
deſignatõem. ꝓ
maditõe haberi.
vt hic. et.Sᷣ.nau.
cau.ſta.l.i.G.idẽ
ait. ĩ pꝛi.ſʒ ſecꝰ in
vino ⁊ alijs ſili⸗
bʒ vino. vt. S. l. i
Jvina. ve ⸗
nierit. ſcʒ in
ſpẽ de boͤitate di
cẽdo bonitatẽ eo
rũ duraturam. et
ſic no. kalſaʒ aſſe
ueratõʒ eſſe ĩ cul
pa.vt.j.de actõ:
tamen. et. L. eo
dolum.
8 ¶Eon. ſ. vinon
i. ẽptoꝛ
poterit.iĩmo

piðꝛ ꝙ; ꝑ eũ acqᷓ

rat.vt.j.de aciõ.
ſionẽ. ꝗ õ. vbi
dicit ꝙ ſi pcario
tradita ſit poſſeſ
ſio.ipᷣeẽptoꝛ fac̃

frucc ſuos ergo

in eodẽ caſu per
ſeruũ dʒ acquire
re ex opa. vt.j.ð
acq.re. do. l. que
ſitü. q hic ꝓhi⸗

la tenet ĩ poſſidẽ

tibꝰ ciuiliter ⁊ na
turaliter. hic aũt

Eptoꝛ nõ ita poſ/

ſidert. vel ibi fuit

prraq; poſſeſſio

ranſlatxa in p̃ᷣ

no.bic nõ. vl ali ·

niq ĩſemo. yt bic

aliud in fundo

6 ſu. qñ fuerũt traditi ? ¶ Cũ vẽditoꝛe.i.lecũdo.
Aod ſi. vẽditoꝛis.ſj nõne poſt emptõeʒ. emptoꝛis debet eſſeʒi⸗

ſit quid iurisſit reſpõ.qꝛ ſine pa⸗
tiniſfa.culpa fieri põt.neq; ſi ſer:⸗
uoꝝ negligẽtia factũẽ:ↄtinuo do
minus iculpa erit:quãobꝛẽ ſi dili

gẽtiaʒ uẽditoꝛ eã adhibuiſſet ĩin⸗

ſulã cuſtodiendaʒ:quã dñt hoĩes
frugi:et diligẽtes pᷣſtare:ſi ꝗd ac/
cidiſſet:nihil ad eũ ꝑtinebit.
HEEcctosẽptos edip Aulꝰ
lis:cũꝰi uia publica poſiti eſ⸗

ſent: ↄcidit ſi traditi eſſent ẽptoꝛi
aut ſi ꝑeũ ſtetiſſʒ:quominꝰ trade

rẽtur:ẽptoꝛis ꝑiculũ eſſe placet.
cNZmqʒvcũ edili:ſi I Mr.
actõʒ legis acꝗlie aut certe cũuẽ⸗
diton ex ẽptoagendum eſſe utis
actões ſuas qᷓs cũ edili habuiſſʒ ei
pꝛeſtet. α Aulus.
qMoc ſineqʒ traditi eſſent:
neq; ẽptoꝛ in moꝛa fuiſſet quomi
nustraderent᷑ uẽditoꝛis periculũ
erit.Materiatẽpta ſi furto periſſʒ
poſtqʒ tradita eẽt ẽptoꝛis eſſe ꝑi⸗
culo.reſpõ.ſi minꝰ uẽditoꝛis ui⸗
deri aũt trabestraditas qᷓs ẽptoꝛ

ſignaſſet.. ga Wi⸗
Juina q in dolijs erãt uenie

nint eaq; anteq; ab emptoꝛe tolle
rent᷑:ſua natura coꝛrupta fuerint

Ad nõiure feciſſet habituruʒ

Deſer. expoꝛ.

ratio.j.de acqͥ.poſ.ſi rẽ.et.l.rẽ q̃ ĩ eo ꝙᷓ hõ bʒ ꝓpoſitũ.etfa.j.de pca.l. ea q̃⸗

c ( Rerinexur.ſic.j.de acquir.poſſ.l.re pignoꝛis.

Ylud ſciendum.a venditoꝛe.vt.j.e.l.ſi per emptoꝛem.
e I Genbit. ei bene. quando ambo ſimul eodeʒz tẽpoꝛe ſunt in dolo. vt bic
dicit. et.j. de act. emp.ſi per emptoꝛẽ.et pone yt ibi no.ſecus ſi diuerſis.vt

toꝛe ꝑiculũ aũt eiꝰ ſerui adẽptoꝛẽ
ꝑtinet:qð tñ ſiue dolouenditoꝛis
interuenerit. DOm.
i HAlud ſciendũ eſt cũ moꝛam

Eẽptoꝛ adhibere ceꝑit:iã nõ culpã

ſʒ dolũ malũ tantũ pᷣſtandũ a uẽdi
toꝛe.qð ſi ꝑẽptoꝛẽ et uẽditoꝛem
moꝛa fuerit:labeo ꝗqdẽ ſcribitem
ptoꝛi potiꝰ nocere q; uẽditoꝛi mo
rã adhibitã.ſʒuidendũẽ ne poſte
rioꝛ moꝛa ei dãnoſa ſit:.ꝗd eniʒ ſi
interpellauero uẽditoꝛẽ: ⁊ nõ dex
derit id qð emerã.deĩde pꝰea offe
rẽte illo ego non acceperim: ſane
hoc caſu noceremihi debere ſed
ſi ꝑẽptoꝛẽ moꝛa fuiſſet.deide cuʒ
oĩa integra eſſent:moꝛã uenditoꝛ
adhibuerit cũ poſſet ſe abſoluere

equũ ẽ poſterioꝛẽ moꝛã uenditoꝛi
pApinia.

nocereꝰ.
bAlbitationẽ oneribꝰ moꝛte
libertoꝝ finitis ẽptoꝛ domꝰ ob eã
cãm uẽditoꝛi non tenebit᷑:ſi nihil
aliud cõuenit q́; habitatões ſcðʒ
defunctiuolũtatẽ ſuꝑ pᷣciuʒ liber
tis pᷣſtarent᷑. Ante pᷣciũ ſolutum
dominii qõne motavpᷣciũ emptoꝛ
ſoluere nõ coget᷑:niſi fideiuſſoꝛeſ

idonei a uẽditoꝛe eiꝰ euictõis no:
mine offerantur.

b Ermo.

ſiꝗdẽ de bonitate eoꝝ affirmauit u Enditoꝛi: ſiẽptoꝛin pꝛecio

uẽditoꝛ tenebit᷑ ẽptoꝛi.qð ſinihil
affirmauit:ẽptoꝛis erit ꝑiculũ.qꝛ

ſiuenõdeguſtauit:ſiue deguſtan

domale ꝓbauit:de ſe queni debe
bit. plane ſi cũ intelligeretuẽditoꝛ
nõ duraturã bonitatẽ eoꝝ uſqʒ in
eũ diẽ:quotolli deberẽt:nõadmo

nuit ẽptoꝛẽ:tenebit᷑ ei quãti eiꝰ in
tereſſet admonitũ fuiſſe ſ abo.
Erui emptoꝛ ſi eũ cõductũ
rogauit donec pᷣciũ ſolueret
nihil ꝑ eũ ſeruũ acquirere potuit.
quoniã nõuidet᷑ traditꝰ is: cuius
vtibi pot eſe poſſeſſio ꝑ locatõʒ retinet᷑ a uẽdi

ſoluẽdo moꝛã fecerit:uſu⸗

ras dũtaxat pꝛeſtabit:nõ oẽ omni
no qð uẽditoꝛ moꝛa nõ facta cõſe

qui potuit uelutiſi negociatoꝛ fu

uA Mpia.

J fuerit diſtractꝰ ſenꝰ

ne aliquo loci moꝛaret
qui uẽdiditĩ ea ↄditõe

co. acci

bic ſubicit.
f¶ Ci ſit. qui eam cõmi

g Mocere. vt etiã peri⸗
culo rei liberet᷑.et ſic po

ſterioꝛ moꝛa nocqʒ.vt hic

et. j. de iure do. ſi rem. ⁊

j. de ver. obli. ſi ſeruum.
S. ſequit. et. l. interduũ. S
fina.adeo vt etiã debi⸗

toꝛ emptoꝛi ꝑſonaliter

obligatus no teneatur
ſi oblatam pecumiã per
diderit.vt.j.de except.
do.l.ſi opera.et.j.deſo.
qui decẽ.in pꝛin.et.j.de
man.teſta.qui filiuʒ.F.
itaq;.ſed cõtra.S.ð cõ⸗
di. fur.l.fi.vbi nõ libera
tur. licet res intereat. ſʒ
vbi nõ obtulit. ſecus ſi
obtuliſſet.vtin eo.ni.l.
pui.itẽ. .j.de ſo.l.cre⸗

ditoꝛ. H bic non obtulit
ↄgruo loco et tẽpoꝛe.vt
in. e.ti.ſi ſoluturus.
Abitationẽ. caſus
ena vẽdidi domũ
in qua ſcom voluntatẽ

defuncri.cui ſucceſſi de
bebam babuationem
liberus. et cum boc pa⸗
cto vẽdidi.et ſic minoꝛi
pꝛecio.tunc ſubiio liber
ti moꝛtui ſunt.nõ iamẽ
plus pcij. vel aliud pe/
tam ab emptoꝛe.

i¶Super. id eſt pꝛeter.
lꝛ ꝗᷣ Mꝛeciũ.quod vẽdi⸗

toꝛi dabatur.

GBolutũ. ab emptoꝛe

babita tamen fide de p
cio aliasnõ trã ſiret do
minium.vr. S. de cõtra⸗
ben. emptõ.vendidi.ac
curſius.

m Queſtione mota. ex
tra iudicium.et ſic ĩmi⸗

nebat in limine contra

ctus euictio.vt. C. de e/

uic.l. ſi poſt perfectam.

.

— . tt. S.li.i.l. fi.
itet pcio ſoluto ex mercibus pluſ
gm exuſuris querere potuit.

Engditoꝛi.potuit ðᷣ
boc no. vt.j. de act.
emptii.ſi ſterilis.F. cum
per venditoꝛem.

o Rubꝛi. De ſeruis

expoꝛtãdis. ¶Adbuc
ponit de quibuſdaʒ pa
ctis.que fiunt in vendi

tionibus ſeruoum.

NJſtuent. loco
puta
. vel bo

2 GVoleeli ipſe.accur.
c0

Liber

bKRetinere. l. per emptoꝛem.

ex.i. pactio appoſita in vẽditõe.iõ etiã renũciare pot. vt ſubicit. accur.
d ¶ Bubeat. foꝛte vxoꝛis.et ſic põt renũciare ſuo iuri.vt.Q. de ſer.expoꝛ.l.ij.
in fi.et. . de leg. com.l.ðij.et.iij.et. C. ſi man.ita fue.alie. ne pꝛo.l.i.⁊ ar.co⸗
tra.j.qui ſine ma.ad liber.l.i.accurſius.

Xpoꝛtandꝰ.moꝛa/⸗
ti.nõ tamẽ in ſua ci
uitate. vt.j.de ĩter.⁊ re.
l.relegatoꝛũ..conſtitu
tum eſtenim. aʒ.
— Igquis hac pſeue
Aret. pot ergo penite

re. vt bic innuit.et. C.ſi

man.ita fu.alie.vtma.
l.fi.in fi.et.Sꝭ.mã.l.ſi bo
minẽ.ſʒ cõtra.j.e.l.que
ſitũ.⁊.j.quiſine ma.ad
lib.l. i. ſo. ſi appõit gra⸗
cia venditoꝛis im̃ obti⸗
ner qð bic.ſi grã empto
rtis vel vtriuſq; obtinet
qð in cõtrarijs vt diſce
di nõ poſſitvolũtate vẽ
ditoꝛis. vt. C. de act. et
obli. l. ſicut. et eſt ꝓ bac
ſolutõe.ar.S.de pact.ſi
cũ fundus.in fi.fit autẽ
grã vniꝰ eoꝝ. vel vtriuſ⸗
q; qꝛ foꝛte alteri.vl vtri
qʒ eſt cõſanguineꝰ.⁊ af
fectõis ratio habet᷑i bo
ne fidei iudicijs.vt.S.
man.l.cũ ſeruus.

8g Mon eſſe.boccaſu.

alias aũt qñq; ſic.vt.j.
de dona. ĩter vi. et vxo.
ſed interim. F. ſi vrxoꝛ.
J minoꝛ. traditio.
vt. S.ð mmo. l. ven
SG. qð ſi minoꝛ. et. C. qᷓ
manu.nõ poſſ.l.ſi mioꝛ
et. j. de ver. ob. ſi minoꝛ.
B3. j. de manu. vin. l. il
lud.S.i.ſo.ibi fuit datꝰ
ſeruus minoꝛi hac.l. vt
manumitrat. vt ibi bic
a mioꝛe dat alij. Itẽ õ
j.ð manu.l.iiij. S. nibil
aũt intereſt. ſo.ibinõ fu
it lex a mioꝛe appoſita.
vr manumitteret᷑. ſʒ ab
ipſo ſeruo qui boc pepi
git cũ ẽptoꝛe.vt manu⸗
mitteretur ab eo.
ALi. ſ. filio vel ſeruo
Pomerio. i. ſubur ⸗
bijs pel oꝛtis arca ciui⸗
tatẽ poſitis.
c ¶ Arbe. cuiꝰ vꝛbis ſunt
illa pomeria. accur.
d ¶ Maioꝛib.i. baben
tibus mai pꝛiuilegiuz
h ecõtra cuiẽ interdictũ
maioꝛibꝰ poterit vti ma
ioꝛibus.vt.j.de ĩterdic.
et rele. l. relegarog. F. po

. ſy nõ ecõtra. vt. .
et. 8. de offi. pfec

eſt ut poſſit legeʒ remittere:et ro⸗
me ipſuʒ retinere: qð et papi.li⸗
bꝛo tertioreſpõ. ꝓpter dñi eniʒ in
quit:ſecuritatẽ cuſtodit᷑ lex ne ꝑi⸗
culũ ſubeat m)Artia.
Epoꝛtandus ſiuenierit ab
italia in ꝓuincia moꝛaꝛi põt: niſi
ſpaliter ꝓhibitũ fueritpAlu.

(Iaquishac lege uenitutitra

certũtpᷣs maumittat᷑: ſinõ

ſit manumiſſus liber fit: ſi tñ is ꝗ

uẽdiditiĩeadẽ uolũtate ꝑſeueret:
heredis enĩ uolũtatẽ nõ eſſesexꝗ/
rendam. m MArcel.
Imioꝛ. xx. annis ſeruũ tibi
in hoc uẽdiderit:ettradiderit: ut
eũ manumitteres:nulliꝰ momẽti
ẽxraditõꝰ:quaãqᷓʒ ea mẽte tradide
rit:ut cũ.xx.ãnosipᷣeexpleſſʒ.ma
numitteres. NHõ enĩ multuʒ facit
qð diſtulit libertatis pᷣſtatõeʒ: lex
quippe ↄſilio eiꝰ qſi paruʒ firmo

Cc iſtit. α Apinia.
MWripactouẽditoꝛis pome-⸗

„ b . , „„ ,⸗„ .
nio cuiuſlibet ciuitatis ĩterdictuʒ
E:urbe ẽt iterdictũeſſeuiðꝛ.qð ꝗ⸗
dẽ alias cũ pꝛicipiũ mãdatis pꝛeci
peret᷑:ẽt naturalẽ hʒ intellectũ:ne
ſcʒ ꝗ careret mioꝛibꝰa:fruat᷑ maio
iniibus. iBDem.
NJuẽditoꝛ ab ẽptoꝛe cauerit
ne ſerua mãumitteret᷑: neue ꝓſti/
tuat᷑:et aliquo fcõ ↄtra:qʒfuerat
exceptũ:euĩcat᷑.aut libera iudicet
et ex ſtipulatu pena petat: doli ex
ceptõʒ quidã obſtaturã putãt.ſa⸗
binꝰ nõ obſtaturã putat.ſʒrõ faci

et:ut iure nõ teneat ſtipulatio: ſi
ne manumitteret᷑:exceptũẽ.nã in

credibileẽ de actu mãumittentis:

n ſi ergo patria ſua ẽ interdicta alicui. vel ciuitas aliqua ẽt vꝛbs interdi⸗
de interdic.et releg.l.relegatoꝝ..conſtitutũ eſt. et
. fec. vꝛ. l. i. F. cum vꝛbem.
cauenit. i. ſi caueriſibi fecerit per pactuz. de infraſcriptis et ſi
tſemauit ſibi manꝰ iniectõz in pꝛio.vel in ſecũdo dixir ꝙ eet
Itẽ pen pecunianis vt ſequẽtia declarat, accqur.

Coͤtra quẽ.i.aliter pena ꝓſtituẽte ẽptoꝛe.vel facſẽte aliqd aliude
dðò loco ꝓſtiturõis ẽ.puta moꝛat᷑in taberna.vt.Q. ſimã ita fu. ali.
ne ꝓſti.l.fi.⁊ ideo euincit᷑.ſ.a vẽditoꝛe.qͥ manꝰ iniectõʒ ſibi ſeruauit
a Supulatio.ſ.pene.vt ex ea agat᷑.aʒ.et hoc in caſu qͥ ſequit᷑ vt bic
et.C. ſi man.ita fu. alie.vt ma.l.ea quidem.accurſius.

acnõpotiꝰ deeffectu bũficij cogi
tatũ ceteꝝ ſine ꝓſtituat᷑:exceptuʒ

eſt:nulla rõoccurrit: curpena pe-
ti et exigi nõ debeat:cũ ⁊ ãcillã cõ

tumelia affecerit:⁊ uẽditoꝛis affe
ctionẽ:foꝛte ſimul etuerecũdiã le
ſerit.et eniĩ alias quoq; remota ſti
pulatõe placuit exuẽditoseẽ actõʒ
ſiꝗd ẽptoꝛ ↄtra quãlege uẽditõil
cautũẽ:feciſſet:aut nõ feciſſʒ:no
bis aliqñ placebat nõaliasexuẽdi
to ꝓpter penã hõi irrogatam agi
poſſe:q̃ʒ ſi pecunie rõne uẽditoꝛiſ
itereſſet:ueluti ꝙ penã ꝓmiſiſſʒ⸗
ceteꝝ bono uiro nõ ↄuenire crede
reuẽditoꝛisitereſſe:qð aĩo ſeuiẽ⸗
tis ſatiſfactũnõ fuiſſʒ.ſʒ in ↄtra⸗
riũ meuocat ſabini ſnia:qutiliter
agiideo arbitratꝰ eſt:quoniã hoc
ipo mĩoꝛishõuideat᷑ ueniſſe.
Eruꝰea legeuẽit ¶ Sem
ne ĩitalia eſſet qð ſi aliter fa
ctũ eſſet:ↄuenit citra ſtipulatõeʒ:
ut penã pᷣſtaret ẽptoꝛ.uix eſtut eo
noĩe uendite rõne uenditoꝛ agere
poſſit acturꝰ utiliter ſi nõ ſeruata
lege in penã quã alij ꝓmiſit:inci⸗
derit. huicↄſequẽs erit: ut hacte
nus agere poſſit: quatenꝰalij pꝛe
ſtare cogetꝰ.ꝗdquid eniʒ excedit
penã :nõ rei ꝓſecutõ eſt.qdð ſiut
manumitteret᷑:uel ne pene cã ex⸗
poꝛtaret᷑:ouenit ẽt affecõis rõne
recte ageret᷑i.nec uident᷑ hecaiter
ſe ↄtraria eſſe cũ bñficio affici ho
minẽ ĩterſit hoĩs.eniuero peneñ
irrogate ĩdignatio ſolam dunitiaʒ
continet. i I Dem.
Meſitũẽ ſiꝗs ꝓpꝛiũ ſeruũ
uẽdidiſſet:et ut manumitteret᷑ in

pac.iuriſgẽtium.S.ſed cum nulla.

be Cogitatũ. ar.
3. C. de adul. l.
na legali loqtur
et ita ĩnuitglo. l
ij. . de epi. au.
c Kemota. i pe/
ne ſtipulatõ non
interuenerit.
d E vẽdito. ſ.
roe affectõis. vt
S.man.cũ ſeruꝰ.
eg Si q feciſſet
vt qꝛ nò expoꝛta
uit.cũ eſſet actuz
fGrogatã.i. ir
rogãdã ex pacto
vel 1 pꝛie alte
ro caſu.
g Pꝛomiſiſſet.
ſuoactoꝛi foꝛte.
vel ẽt alij.
b/Mon fuiſſet.

maleficijs eĩi bo⸗

minũ ⁊c. vt. . de
rei uẽ.l.in fundo
in fi.
¶ Bnia. invno⸗
q caſu pdicto.hᷣ
cõtra.j.l.pxi.ſo.
le Aideat. vt.
dezhẽ. Ep. l. fun
di partẽ.et de he
re. ven.l. pe.

er⸗ poſſz.
r i. nõ aget. ni

ſi pecuuiariteryẽ

ditoꝛis interſit.
yt ſubijcit. et ſic
cũ appꝛobet bãc
diſtinctõʒ ĩterſit
ſua pecunianiter
vel nõ ẽ Z. z. l. ꝓp
xi.in fi. ſo. ibi in /
terceſſit ſtipula⸗
tio. bicnon. vt in
pꝛi.buius.l.pte/⸗
rea ibi agit ex vẽ
dito ad ipm ĩter⸗
eſſe. hbic ad penò
ↄuentã. qð non
põoͤt. yt bic. et ſic
no.ꝙ pactũ ĩico/⸗
tinẽti appoſitux
nõ valet ad actõ
nẽ in pena iſta.
ſicut nec invſura
vt. C. ð vſur. l.ij.
⁊ plene dixi.ð. ð

m ¶ Cogit ergo. itereſſe ſpectat in penali actòe.vt bic.ſecus in pena
li ſtipulatõ e.vt.j.de ver.ob.ſtipulatio iſta..alreri.ei ſic ꝓ pena nõ
ogit ex pacto incontinenti appoſito niſi interſit.az5o.
n ¶Penã. qu alij ipſe ꝓmiſit.a5 0 Rei.i.dam ſui.a.
NAlget. ad penq er ſz yiðꝛ ꝙ nõ in caſu manu miſſtionis. qꝛ tenet

fiale

Ndüͤteſ
ſdelbe
lchaui
not
tſeinren
ipſt
cenbytb
ſalis⸗
ſilept
deſeni
deniped
do Jee
gonec
Nlſdeen
e ,/
ſenns,
NE
Mn
ſopotte
9pecog
optnq;
ſlsr
Nige
Unpete
rpoien
heoti
5
lſcb⸗
in
nlii

nüͤn
lunun
blg

hicſ
ffnio
nunclſen⸗

Dtlran

enögpor
eſen lang
ngniͤtt
ſtienpaen
Apeae
.
Poniice.
etiſe.
al,
Pon inker
lſcſsaͤbe⸗
ügeyröde
tilufinn

ſ
Gin nmn
aßfen
nſn
bi
Aagt;
aniadebe
Nnlpe⸗

D
Nn
etuiantetfe
tes mnelt.
ſbick a
ponit
mhi
pechiex
,oibiin⸗
rthrin
begongin
hunslhe⸗

biagtas

xix.

libertas.vñ ad penã agi nõ põt.vt.C.ſi mã.ita fu.ali.ſi pueſla.⁊.j.
de man.l.certũ.ſol.ibi fauoꝛe libertanis fit liber ex cõtraciu noĩato.
bic cõpetit ex innõiato ſcõᷣm quoſdã.qð nõ placet.qꝛ et hic.et ibi cõ
petit ex noĩato.dic exgo ꝙ bic actũ fui:vt vindicta fieret manumil⸗
ſio. et iõ capit in pena.niſi ſic fiat.ibi quocũq; mò fiat liber nõ cura

bar. ar. j. ð F. ob
li.l. qui rome. S.
flauiuus.
q6 P⸗e dimus
caſus.l.cuʒ ſecũ

do.
ci in bona pte.vt
bic. et. j. de le. pſ.
l.nõ nũqᷓ. in fine
pꝛimi caſus.alłs
in mala pte.vt. S
de cõdi. ob cãm
l.ſi pecuniam. F.

tra certũtpᷣs ꝑcepiſſet.ac poſtea
mutaſſet uolũtatẽ: ⁊ ẽptoꝛ nihilo
minꝰ mãaumiſiſſet:an aliquã actõ

nẽeo noĩe haberet. dixi ex uẽdito
actionẽ manumiſſo ſeruo:uelimu

tata uẽditoꝛis uolũrate euanuiſſe
Ititius ſeruũ uẽ aulus
igcit ea lege: ut ſi romemo⸗

itẽſis. Iéno. Latus eſſet: liceret manus inijcere

fauoꝛẽ ampliari
odiũ reſtringi. ſic
j. de libe. er poſt.
l.cũ quidã. Iteʒ
no. ꝙ quilibʒ dzʒ
eſſe inrentus. vt
alij ꝓſit. et nõ no
ceat. vt bic.et.S.
ti. i. l.. F. pe. et.
ti.i.l.ẽptoꝛẽ.⁊.S
de ſerui. ſi cui. et
derei vẽdi.i fun⸗
do. Itẽ no. affe⸗
ctionẽ cõſid erari
yt. . de emã.l. pa
ter. et.ð.mũã.l.cũ
ſeruus.
Aeſitum eſt
el. ꝓ etiam

1 Autata. qꝛ

nõ põt recedere

a pacto ꝙab ini

no vtriq; placu⸗
it. talis em̃ eſt in
noĩatoꝝ ↄtractu
um naka. aliud ẽ
in noĩans. vt.ð.

ſi pecuniã. .i. qᷓ
eſt Z. Itẽ Z. Z. e.

l. ſi qs bac. ſo.vt

Ititiꝰ mo⸗
rat᷑i.moꝛa⸗
ni intelligit᷑ cũ fa

ciat cõtra dhi vo
luntareʒ. vt.j. de

emptoꝛ alij ea lege uẽdidit:et ſer
uus fugit a ſecũdoẽptoꝛe:⁊ rome
moꝛat᷑.qro an ſit manꝰ iniectio:⁊
cui.reſpõ.in fugitiuonõeſſe dubi
tandũ nihil cõtra legẽ factũ uide
ri:qꝛ necdño auferre ſe põt:nec ꝗ

in fugaẽibi moꝛat᷑.quod ſi ex uo⸗

lũtate ſecũdi ẽptoꝛis cõtra legem

moꝛatus ſit potioꝛ habẽdusẽ qui

auctoꝛ fuit legis et poſterioꝛma⸗
gis ammonẽdi ẽptoꝛis.et liberã
di ſe eãdẽ legẽ repetierit:nec po
terit aliquomõ auferre legẽ ſuiuẽ
ditoꝛis:cuius cõditio exiſtit:naʒ ⁊
ſi penã ꝓmiſiſſetteneret᷑:licet ip
ſe quoq; ſtipulatus eſſet ſʒ in pẽa
ꝓmiſſa due actiones ſunt.mãuſ
aũt iniectio in ſeruũ cõpetit qdð ſi
pꝛioꝛita uẽdidit:ut ꝓſtituta libe⸗
ra eſſet:poſterioꝛ:ut manũ inijce⸗
reliceret:potioꝛ ẽ libertas qᷓ; ma⸗
nusiniectio.plane ſipꝛioꝛlex ma
nushʒ iniectionẽ:poſterioꝛliber⸗
tatẽ fauoꝛabiliꝰ diceret᷑ liberã fo⸗

publica.ᷣ interdũ.S.ſerui.et ar.j.de acq. poſ.l.põp.in pꝛin.

x ¶ Er poſterioꝛ.ſ.venditoꝛ. yꝓ ¶ Emptoꝛis.ſ.ſecundi.
50[Et liberãdi.a ſuovẽditoꝛe. a ſRepetierit.ſ.qᷓ; vt manꝰ iniceret
b¶ Due actões.ex vendito. et ex ſtipulatuſcᷣm quoſdã. tu dic vna
ipe tenet᷑.et alia qua aliꝰ ei tenet᷑.ſʒ man iniectio vna eſt q̃ pꝛi⸗

m venderet.ſ.aliquis.
Mumerato:alias memoꝛato.

AIAInmo nñ cõpetit.
e ¶ Seij. qui nũc emit.

¶ Paterentur. ſimilis conuẽtio:vel pᷣceptũ.j.de fideicõ.li.l.cũ ſidei
g ¶ Adriani.ſecus ſi per conſtitutionẽ diui marci. et conſtitutionis.
vt. C. ſi man. ita fu. ali.l. cum iuſta. et vt ſtatim ſubicit bic aʒo.
hblandius.refert que ſequunf. Diuus. addidit.

i ¶ Liberrans. i. cã.

l ſKu. De acro ib⸗

Aanuniſſos chni nõ ſint mãumiſſi.aʒ.
em pti.qꝛ vẽd ere et emere parũ pꝛodeſt. niſi actõ

nes eſſent hincinde que venduões exquerentur.ideo de act. empti

et yenditi ponit.

re:quoniã utraq; cõditio pꝛo mã⸗

cipioaddat᷑:et ſicut manꝰ iniectõ
ita libertas eximit eã ab iniuria.

G Nm uideret ◻—D‚Leuo.

pãphilã:et ſtichũ:nẽditõni
inſeruit pactũ cõuentũ ut in eadẽ
mãcipia pãphila et ſtichus quos
numeratoapcio uẽdidit altenꝰſer
uitutẽ qᷓ; ſeij paterẽtur poſt moꝛ⸗
tẽ eiꝰ in libertatẽ moꝛarent᷑.queſi
tũ eſt an hec mãcipia de ꝗbusiter
emptoꝛẽ et uẽditoꝛẽ cõuenit poſt
moꝛtẽ emptoꝛisiure ipſo libera⸗
ta ſint.reſpon.ſcõᷣm conſtitutõeʒ
diui adrianisſuꝑhoc ꝓlatam pa⸗
philam:et ſtichũ:de quibꝰ quere
retur ſi manumiſſi nõ ſint:liberoſ
nõeſſe. Claudiꝰꝰ:et diuus mar⸗
cus ex lege dicta libertatis in uen⸗
dẽdo:qᷓ;uisnõ manumiſſos foꝛe
liberos in ſemeſtribus cõſtituit:li
cet in moꝛtis tẽpus emptoꝛis di⸗
ſtulit uẽditoꝛlibertatem.

n

De actionibus empti et uenditi.
u Apia.
J rresuẽdita nõ
tradat᷑: in id qðᷣ
intereſt empto
ris agi᷑ hoc eſt
dʒð ĩem habere

Incipit li. px. digeſtonm.

De actio.empri.

Ires.non tadatur.quando eſt coꝛpoꝛalis.ſi autem incoꝛpoꝛa⸗
ſis. tunc ſi patientia non pꝛeſtatur. aguur ad intereſſe.vr.j.eodẽ
AAatio.S.ſi iter. et.ẽ.de ſeruitu.l.quotiens. .ſeruitutũ.et dic non
tradaiur. vel pꝛo madita non babeatur. vt. e. de reſcin. vendi. cuz
em ptoꝛ.S. emptio.

m & Agitur. an ergo ferẽ
tur due ſentẽtie ð re tra
denda.vna.etð itereſſe
alia. ſi res nõ pᷣſtetur. ſi
cut in arbitrarijs fit. vt
ʒ.ꝙ me.cã.ſi cum..i.
Rn.nõ. cum nõ boc in⸗
ueniam.nec ſit hec arbi
traria.ſed vna im̃.ſ.de
intereſſe qñ ergo ſciam
an tradat rẽ vel nõ. rñᷣ.
tẽpoꝛe ſententie dãde in
terrogabit᷑.an velit tra /
dere. et ſi dixerit nõ. dã⸗
nak in intereſſe. vt arg.
C. e.ſi traditio.in fi.⁊.j
de re iud.ſi quis ab. F.
fi.etſic ad aliud agitur
ſ.ad rẽ.et ad alið fix cõ/
dẽnatio. ſ.ad intereſſe.
nec mirũ.qꝛ et ałs hboc
fit. vt. S. ſi cer. peta.l. vi
num. et.j.de edi.edic.l.
ediles..itẽ ſciendũ.ſʒ
an ipſum intereſſe ſit in
obligatõe. vt etiã ĩ pꝛin
ci.ſi velit actoꝛ poſſit a⸗
gere ad interſſe. et iure
actõis veniat.cũ foꝛte ĩ
terrogauerit vẽditoꝛem
an velit rem tradere. et
ille denegauit.quidam

ſic. ar. eius qð bic eſt

agit᷑ ⁊c.alij ꝙ non. vt.j
de ver. ob. ſi ſernũ. F. fi.
et qð bic diat agit. id ẽ
actũ fingit. vt ſic in eo ĩ⸗
tereſſe fiat cõdemnatio
vel dicas boc caſu ſic a⸗
gi. pero rẽ tradi et ſi nõ
trades peto ĩtereſſe qð
tutius eſt. ſʒ q̃d ſi ex eo

qõ in moꝛa adẽedi fu/

it. aſ lit. conteſta. ĩtereſt
mea in. v. et in ſequenti
vſqʒ ad ſniĩaʒ ĩ alijs.v.
rem autẽ totã nõ babe/
re intereſt in. c. Rñ.pꝛi⸗
mũ in petitõe.ſecundũ
in officio. tertiũ in odẽ/
natõe tantũ venit. ſʒ et
peti põt.vt.ſ.de edilit.

edic.l.ediles.S.itẽ ſciendũ.ſj et peti põt.vt et mõ dixi.ſed a tertio deducũ/
tur duo pꝛima.vt.j.e.ex empto.s.fi. Itẽ hoc ſiẽptoꝛ velit eſſe cõtentꝰ inter

eſſe.quid aũt ſi pᷣciſe velit babere rẽ an põr.dicit.

Al. ꝙ ſic ſi babʒ reſtituẽ

di facultatẽ.ſi nõ fiat condẽnatio in intereſſe.vt bic dicit.et pꝛo eo eſt.S.de
rei ven.l.qui reſtituere.et. C. de fideicõ.li.l.fi.et inſti.de dona. .perficiunt
et.j. de verbo. ob.l.vbi autẽ.S.fi. Itẽ et ꝙdicit cõuentõʒ ſeruandã. vt.j.e.
ex empto.in pꝛin. Bul.aũt et iobãn.etaʒo.et bug.dicunt euʒ liberani ſem
perpᷣſtando intereſſe.etia ſi baberet rem.et ꝓ ſe babent qð bic dicif. et. ¶.
e. ſi traditio.et.j.e.ex empto.S.etiã.et.j.qui.mo.pig.vel bipotbe.ſol.l.vo/⸗

luntate.et. C. de fi. inſtru. cõtractus. et. C. de bere.ven.l.qui ubi.cuʒ ergo
bhis legibus dicatur. vel ꝙ rem. vel ꝙ intereſſe pᷣſtet. pater ꝙ eſt eius ele⸗
ctio.vt.j.de iure do.l.plerũq;.in fi.ad legẽ aũt.lND.rñdetur.qꝛ illa.q⸗
ſtituere. loquit᷑ qñ quis petit ſuũ.ſed bic petit ſibi debitũ ſcõm ⸗
iobã. rñdit ꝙ ibi nõ dicit ꝙ iudexdebeatin re cõdemnare. ſed⸗
ni:debet exequi.ad illam de fideicõmil.li.l.fi.dicunt ꝙ ſa

libertatis ad illã.inſti.de dona.dicũt ꝙ ſiłes ſunt vẽditoꝛ ⁊ donatoꝛ in boc
qð vnus pᷣciſe.ſ.donatoꝛ ſi ſtipulatio erat.alter cauſatiuetenet᷑.ſ.venditoꝛ
boc eſt nili rradat intereſſe. imo ſunt bodie paria. cũ vterq; ſitᷣctus neceſſi
tatis ex poſtfacto.qð olim in donatõenõ erat. niſi ſtipulatio interuenirer.

Liber

44 QAui nõ ignoꝛauit.no. ſciẽtes.ſic.j..de regu.ᷣiur.l.nemo. et.j. de
edi.edic.l.i.S.ſi intelligit᷑.et.C.de epi.au.il.et ſi ligibus. ar. ð. j. de

Jin emptõe.exẽpto quanto minoꝛis eſſet empturꝰ ꝓpter aſſe/

vt. C. de dona. ſi quis arg.S.pe.et ad illã de verbo.obli.dici põt.qð pꝛo/

miſſoꝛ dʒ facere rẽ ſtipu
lantis.oiĩmodo.ſ.vttra
dat eũ nõ dices tamen
qð pᷣcile tradere teneat

Itẽ nec viðꝛ cõtra cõöunẽ

nonẽ venue cũ licentia
legis facit qdð tantundẽ
valet.vt.S. ſi cer. peta.
l. certũ. cuʒ nec ꝑiurat q
legis licẽtia cõtra ſacra
mentũ uenit. vt. S. ꝗᷓ ſa/
tiſda.co.l.fi.ſi velis pꝛi
mã opiniont.vt equio

rẽ ſequi.babeas et boc

quia aliud ꝓ alio ⁊c.vt
3.ſi cer. pe.l.ij. F. i. Iẽ
quid ſi in pꝛia cad in⸗
rereſſe fuit dãnatꝰ.quia
nõ dabat rẽ.an ĩ cã ap⸗
pellatõis ſi voluerit da
re rẽ liberat᷑ ab intereſſe
Rñ.ſi cũ nec iudicatum
pid eaf.vt.ſ. ad treb.l.i.
G. fi. Itẽ an ecõna em/
ptoꝛ pᷣciſe teneat᷑ ad pᷣ/
auũ.rh. eodẽ mõ quo de
vẽditoꝛe dixi non poſſit
pen pᷣciuz. ſi velit dare
intereſſe emptoꝛ.

a·Moc aũt. ſcilicet irer

eſſe. ſʒ quid ſi cõmune
intereſſe im̃ vult.videt᷑
ꝓꝙ nõ poſſit.nec cõuen⸗
tũ ſm qð aʒo dixit i ſũ⸗
ma de ſentẽtijs. que ꝓ
eo circa pꝛin.ſed contra
z.de rei vẽ. l. ꝙ ſi poſſeſ
ſor.
b ¶ Intereſt. bic no. tri⸗

plex itereſſe er bac lege
cõuentũ.vt pᷣciũ.ꝙ con
uenit. Atẽ cõe. vt q;taz

res cõiter valer. IAtẽ ſin

gulare qð excedui vrrũ⸗

q; alioꝛum.vr bic dicit.
nõ tamẽ vltra duplü pᷣ⸗
cij dari. ſcõm. P. argu.

intereſtemptoꝛis.hoc autẽ inter⸗
dũ pciũ egredit᷑:ſi plures itereſt⸗
quã res ualeat ul emptaeſt. Mẽ⸗
ditoꝛ ſi cũ ſciret deberi ſeruituteʒ
celauit:nõeuadet exempto actõʒ
ſi mõ eã rem ẽptoꝛ ignoꝛauit oĩa
eniʒ que cõtra bonã fidẽ fiunt:ue
niunt in empti actõʒ ſʒ ſcire uẽdi⸗
toꝛẽ et celare ſic accipiemꝰ:nõ ſo

lũ ſinõadmonuit:ſʒ etiaʒ ſi nega

uit ſeruitutẽ iſtã deberi:cũ eſſʒ ab
eo queſitũ.Sʒ et ſi ꝓponas eum
ita dixiſſe.nulla quidẽ ſeruitꝰ de⸗
bet᷑:ueruʒ ne emergat inopinata
ſeruitus nõ teneoꝛ puto eũex em⸗
pto teneri:qꝛ ſeruitus debebat᷑.⁊
hoc ſi ſciſſet.ſʒ ſi id egit:nec co
gnoſceret ẽptoꝛ aliquã ſeruituteʒ
deberi:opinoꝛ eũ ex ẽptoteneri.⁊

generaliter dixerimſi impꝛobato

moꝛe uerſatus ſit in celãda ſerui⸗
tute debere eũ teneri: nõ ſi ſecu⸗
ritati ſue ꝓſpectũ uoluitihec ita
uera ſunt ſi emptoꝛ ignoꝛauit ſer-
uitutes:qꝛ non uidet᷑ eſſe celatꝰ ꝗ
ſcit:nec cercioꝛari debuit qui non
ignoꝛauitꝰ. ¶ vAlulus.
Jin emptõe modꝰ dictꝰ eſt
