göſetfiſt
ſedqugenri
ſſeſens eit
guiſſcptin

ſolotosetd .

Ntſſhetſitin

Pent, ngiſi

Priukenſtt

gorronſbn

dinß it
Gereincpin
eagenong

ſfnmmſ
a feſder

töhenſn

zrilnrse
les.

fiortniihn

albifitnn
imut
ſignoͤne
fbiſini

fumetiOH
gee

Ronezde
–

öpornee

umanneine

voli N
cee

fumen

Aunmnn

lenn,
ilis

fulimiſß⸗

FB ꝝᷣ ᷑ ᷑ ᷓ=hbä

Quintus.

e 4 ANodica qud erõt moclica duo põdera auri.rñ. boc reſpectu p

ſonarũ.ᷣſicut et ait comitiſſa matuillda aliquã
que tñ in.xxx.miliaria extẽdebat.

ũ tre ↄcedo illi ecclie

non diſtinguo mobilis vel imobik. g Ko loci.ſit v bi mn re agit
oloan vbi res eſt. i ¶ Sideicõmiſſo.relicto ſub ↄdiuone vel

in diem.
Kk ¶ ERPꝛeſcriptio.
quaſi maioꝛ ꝑs
hereditatis ſit a
libcbo⸗· —
1Si nibil. de
erditate pꝛet᷑ rẽ
legatam.
m 4 ubẽdũ. ſa
nſdare.q. di.q;
din eſſe ſeruãdũ
vbi reſlegata pe

tit ab actoꝛe ĩ reʒ
ſeruatur. et ſi ibi

cautio ꝓ ea exi⸗
mat. duch hẽat
ibi domiciliũ ſe/
cũdũ quoſdã cer
re ĩmo et ſi ñ ha⸗
beat. ar. S. e. qͥd
eni ꝓbhiber cum
res legata ibi ſit
n erer heres
non ſatiſdans
o ¶ In poſſeſſio

nẽ.i.rei ſub ↄdi⸗

tione legate.
p ¶Cã. ⁊ eo loco

cui cura pnnet
ad vtilitatẽ.
Ir certis.
vix eſt.
ic ꝓpꝛie.alit᷑j.ð
aſſi. li. l. f. ⁊.j.ad
velł.tutoꝛ.i.rſi.?
de le.i. ſi ſeruꝰle/
gat. F. ꝗᷓ quiq;
Itẽ no. regulari
ter ꝙ ſeruꝰ in iu⸗
dicio eſſe nõ pt.
vt. C. e. ſeruꝰi ca
ſibꝰ tm. viij. pt eẽ
etiã dñm. qᷣͥ di
cunt᷑ hac.l.ſũt et
alij tres. vt. j. ad
tre. mulier. F. nõ
eſt. 1. ſ. de ali. le.
ſeruos.et.j. ad.l
iul. ma. famoſi.
itẽ ſũt er alij tres
in qᷣbꝰ er̃neuʒ
agit. vr. C. vbi
cae fil. l. fi et. C.
ſiꝑ vim.vel alio
mo.l.i. ⁊. C. qui
beex cau. ſer. ꝓ.
Pp.li.acci.l.fi.⁊ p
totũ ti.
rAſſeuerãt. vt
ſ. de fal. l. nullo.
8[Annoe. vt qꝛ
publicã annonã
fraudauit.vt ca⸗/

„

ri vend eref. vt

ambi.l. i.

UDDẽ

„

cta.et ſit ſufficiens ad hmõi fidi⸗
cõmiſſa rome patrimoniũ:lʒ m

in excuſabilibus oneribꝰ:an poſ
ſit pꝛeſcriptio locuʒ habere.hicꝰ
doteʒ iuſtiꝰdici locũ habere. Sʒ
et reſcriptũ eſtut illic fideicõmiſ
ſum petat᷑:ubi domiciliũ heres
habet. Quotiens autẽ ceꝑit ꝗs
fideicommiſſũ ſoluere nõpoteſt
hac pꝛeſcriptioneuti. Dartia.

G amuisůad eũ hereditas coſiſtere pmiſſũ eſt:id ſiqui ſup.
fuerit deuoluta:ꝗ domicili

f¶¶ Di ea res.relicta in ſpecie

Oe iudi.et vbi.ꝛc.

t¶ Nenſus.i. tributi.etiã.ſ. defraudati.de quo accuſat᷑l.iuł peculat. vt in
i. de pu. iuõ. S. ler iul. peculatꝰ?. v Reos.⁊ ſic accuſat ſeruꝰberedes 5ᷣ

Petãt. vt. S. de in ius vo.l.is quoq;ʒ. ʒ

uis nũmis. et nõ empto

ns.quo caſu ſuccediroſtitutio miſſa ad vꝛbiũ manmũ.vt.j.de manu.l.is

non putohabere:quinĩmo ⁊ ſi ni
hilſit eo loci attamen iubendũ

eſt ſatiſdare.quid eniʒ ueret᷑ cuʒ

ſi ſatis non dedcrit:mittatur ad⸗
uerſarius in poſſeſſionem fidei⸗
commiſſi ſeruandi cauſaꝰ**
Nrmo.

roems er Enm
ccauſis aduerſus dnos pᷣuis

pꝛeſſas tabulas teſtamenti dicat

um in ꝓuincia habeat. Sed et in quibus libertatem ſibi relictaʒ
diui ſeuerus et antoniꝰ reſcripſe⸗
runt:ſi conſenſerit fideicõmiſſa⸗
rij::alioloco dare neceſſe habere
ſecundũ ↄſenſũ dare ubi ↄſenſe⸗/
rint.

Edet ſi ſuſceꝑitꝰactionem
Bfideicõmiſſi: et alijſ defenſi
onibusuſus hanc omiſit poſtea
q́;uis ante ſniam reuerti ad hãc
defenſionẽ non pᷣt:. Si libertis
ſuis teſſeras frumẽtarias emiuo⸗
luerit:q;uis maioꝛ pars heredita
tis in puincia ſit tamẽrome debe
re fideicõmiſſũ ſolui dicẽdumẽ:
cũ appareat id teſtatoꝛẽ ſenſiſſeꝰ
ex genere cõparationis. Sed et
ſipꝛoponaſ quibuſdã clariſſimiſ
uiris argenti:uel auri pondo reli

ioꝛ pars totius patrimonij in pꝛo
uicia ſit: dici oponet romeeſſe pᷣ
ſtãdũ.nec eni ueriſimile eſt teſta
toꝛeʒ qui honoꝛẽ habitum uoluit
his quibus reliquit tam modica-
fideicõmiſſa in ꝓuincia pᷣſtari uo
luiſſe.Si ea res que ꝑ fideicom⸗

miſſũ relicta eſt eo loci ſitꝰ: dicen
dum eſt nõdebere pᷣſcnbieigpe
tit:quaſi maioꝛ pars hereditatis
alibi ſit. ſed ſi non fideicõmiſſu,

petat᷑ eoloci:ſed de fideicõmiſ⸗
ſo ſatiſdani petat᷑:uidendũ eſtan
hecpꝛeſcriptio locum habeat

aſſeuerant. Item artioꝛis anno⸗
ne populi romani:cenſus etiam
fraudati:et falſe monete crimis
reos dñosdetegere ſeruis ꝑmiſ

NApianus ſuʒ eſtꝰ: pterea fifideicõmiſſariã

libertatem ab hijs petant.ſed ⁊

ſi qui ſuiſ nũmis redemptos ſez

non manumiſſos cõtra placiti fi⸗
dem aſſeuerent.liber etiã eſſe iuſ
ſus:ſi ratiões reddiderit:arbitꝝ
contra dñm de rationibꝰexcutiẽ
disrecte petet.¶ Sedẽ ſi quisfi
dem alicꝰelegerit:ut nũmis eius
redimat᷑:atqʒ hijs ſolutis manu
mittatur:necille ablatã pecuniã
ſuſciꝑeuelle dicat:contractuſ fi
dem detegẽdi ſeruo poteſtastri⸗
butaet. ρ Aulus
pNEr minoꝛẽcauſam maioꝛi
Ncognitioni piudicium fieri
non opoꝛtet. maioꝛ enim queſtio
minoꝛẽ cauſã ad ſe trahit. I dẽ

E Dictũ qð ab añceſſoꝛe datũ

eſt innumero triũ edictoꝛũ
cõnumeraridebet .planelicʒ om
nis ab anteceſſoꝛe numerꝰ finitꝰ
ſit:ſolet ſucceſſoꝛ unum edictuʒ
dare.
Icet uerũ pcuratoꝛẽ in iudi
aciũ rẽ deducere ueriſſimũẽ:

tñet ſi qscũ ꝓcuratoꝛnõ eſſet:li⸗

tẽ ↄteſtatꝰeſt.deinde ratã domi⸗
nꝰhabu erit rẽ:uidet᷑ retro res in

iudicium recte deducta'. I dezʒ

qͥ.q̃ liberandũ nõ libeꝝ
dicit. vt.j. e. qui ſe.

⁊ ¶ Arbitrü.i. iudicẽ de

legarũ a ↄſule.ſ. coꝛam
quo ranoneſ reddat.vt
j. de con. et de. ſi cui.

9 Buſcipe velle ĩ ho

differt a ſupioꝛe qñ ſuiſ

nũmis.qꝛ.S.ſeruus ſol
uUit. hic nõ ſoluerat. ſed

ſoluere paratuſ erat.vel
bic a pꝛi.fuerũt empto/
ris.ibinon.
Er minoꝛez. pone
exemplũ penitione
bereditaus que maioꝛ
eſt auctoꝛitate . ideoq;
p̃fertur alijs. vt. S. ar⸗
bi. non diſtinguem. F.
ſi is.et. C. de peti. be.l.
fi.in pꝛin. Jtẽ pone exẽ
plũ quãdo cũ alia ſim/

plici cõcurrit pᷣiudicia
que ẽ maioꝛ pꝛiuilegio

vt. C. de adul.l. quoni
am. et. C. de oꝛ. cogni.l.
cum hic ſtatus. Itẽ po
ne exeplũ.j. de excep.rei
iudi.fundũ.et.i.ſundi.
vbi ranone pple:ionis
aliera eſt maioꝛ. Iem
pone exemplũ. C. ð be
re. ac.l.vt indebitũ ixeʒ
pone exemplũ. C. oꝛ.
ludi.l.qm̃.et facit.S.ð
in inreg.reſti.l.ſcio.ac.

ictum. debet. cd
Enum isdicũ repu
tetur. k iugex ſit kubſti⸗

tutus. vt.j.e.l. moꝛtuo.
et. l. ꝓponebatur.et. 8.
e.ſi ludex.et. C. quõ et
quã. iu. l. cõſentaneum
et facit. j.ð ii.actuq; p.

l. indebiti.S.ſi ꝗs.ſic ſi
moꝛit litigatoꝛ ſucceſſo
ridabit᷑ vnum.vt. S. de

ferijs.l. oꝛanone. S. fi.

b ¶ Bolet. er dz. at quã

do ipſemer pemptoꝛiũ

degiſſz ex volütate mit
tit aliũ.vt.j.e.⁊ poſt.et
facit.S.de ferijs.l.oꝛati

one. §. illud.

Icet.non eſſet. erat
amen talis ꝗᷓ pote

rat eſſe ꝓcuratoꝛ. vnde

ſecus puto ſi erat ſeruꝰ
vel pupillus.

deDeducta.cũ rati ba

bitio trabatur retro. vt
C. ad maceð.l.fi.⁊.j.ð
pig.ſi fundꝰ..i.qj ð.j.
iudi.ſol.ſi autẽ.in ti.ſo.
vt dixi. S.qui ſatiſð.co.
.ql. iul. itez quid ſi iudex

qui tulu ſniam nõ pce/

P

jfalſo.

Ziber

dente de legatione. ſed tamẽ iudex ratam bʒz qui cãm illam potuit delegare
videtur ꝙ poſſit vt. . de offi. pꝛe. barbar.ſjd ð puto.et eſtratio. C. de iu
re fiſci.l.i. Jremiqr qdᷣno. C. qui ꝓ lua iur.l. i.
Am er contractibꝰ. actio niſi in maceð.et in voto. et boc iure veteri.bo
C ie ex aduenticia cauſa dant᷑ in panẽ.nõ in filiũ.ſi pater admitii vſũ⸗
fruc. vt. C. de bo. qᷓ hi.l.
fi.S. vbi autem.
ſt litẽ oteſta. qꝛ ſi ãte —— AEi, S
nouũ darekinakauz, in ictis in filijſfamilias cope“
panẽ er fiſijcõtractu. er tit actio'.ſed moꝛtuo filio poſt li
maleficio vᷣo nullũ.cuʒ
non detur ex delicto in
heredel niſi lite conteſ.
vt. C. ne ex delic. defũc.
l.i.ſed quõ ſic alteratur
quia ↄ filiũ erat inſoli⸗
dum. vt. ſ. ꝙ cũ eo.l.pe.
ʒ patrẽ vo ð peculio tã
tus.rñdent quidã.qꝛ fi⸗
lius bic cõueniebat᷑ no
mine patris.nõ ſuo.q

non placet.qꝛ ſic ex ma cinnr
leſicio noie pairis cde eo qui iudicare iuſſerat: uel

niri nõ poſſet.cũ pater tian mai9: 11
noie filij nõ teneat. vt iĩ etiam co qui mat unpenn m eað
ſidenora i nn di/ iuriſdictione hʒ:uel etiam ſiipſe
co ꝙ ſuo noie fili coue / . i P
mricepit.alrerat᷑ ĩ qñiĩ iuder cin ſdem n dermn eſſe cepit
patrẽ tranſtert. vt bicdi Cuius eſt qui iudicare iuſſit.
cit.ar.j.de noxa.l.in de n 1 b.
lictiſ.S.ſi detracta. Itẽ Jlocusin in . Ee,
op. curerx ölicto agit de Obendoiudicare nõ eſt com
Parnlio⸗auiga dietn ſi⸗ pꝛehenſus:uidetur eo locoiudi-
ium ſuiſte odennet? cqre iuſſiſſe quo ſolet iudicani ſi⸗-
ne incõmodo litigantiũ MAu.
Oꝛuoiudice:q euʒ iudi⸗
care opoꝛtuerat:idem euʒ

rgt oſtlin deſtan⸗ Am er contractibꝰq; ex de

um in patrẽ dumtaxat de peculio
et ꝙ in rem eiuſ uerſum eſt: cente
ſi quaſi ꝓcuratoꝛ :alicuius filiuſ
familias iudiciuʒ acceperit.moꝛ⸗
tuo eo in eum quẽ defẽderit traſ-
latio iudicij datur. ¶ P Aulꝰ

et actione in factuʒ ex re
£

iudicata pater tenetur.
vt.j.de noxa.quotiens
7. j. de pecul. B. F. idem
ſenbit erßin ho dic pꝰ
litẽ ↄteſta.ↄdẽnatione . 19 ſ. AA, r
ſecuta.⁊ impꝛopꝛie trãſ n ſubdit eſt: ſequi oXα p ig.
ferm dicit. Itẽ tuc noͤ er Olemusꝗdeʒ dicereid ue
nire in iudicium:de quo ac-
tum eſt inter litigantes.ſed celſꝰ
ait periculoſum eſſe ex ꝑſona rei
hocmetiri:qui ſemꝑ ne condem
netur:hoc dicet non ↄueniſſeꝗd

delicto. ſed ex quaſi cõ/
traciu. nam et als exde
ergo. meliꝰeſt dicere id uenire in

licto. lite ↄteſta. daturĩ
heredes. alij dicunt ꝙ;
hoc enam de peculio re
fertur t ad õctũ.tu dic
etiã ex delicto de pecu /
lio agi in q;tum eſt locu
pletatũ.vt.j.de peculł.l
iij. F. ex cauſa. et ſic hic
accipe.non tñ cum hac
foꝛma de peculio. J
Biquaſi ꝓcuratoꝛ.ire vera ꝓcuratoꝛ. “
Adiciũ.ex hoc colligitꝙ hic lis ↄteſtara erat.aliter enim nõ efſet iudi
au.vnde apparet ꝙ aliud eſt in hoc mandato iudicis qᷓ; in ceteris.vt. ð.
PVecu. l. ante. et. l.poſt. et. S. l. pxi. in fi. et eſt ratio qꝛ bicnon venit᷑ damuum
pecuniariũ.et facit.S.e.cum pᷣtoꝛ.in pꝛin.
i ¶ Acceperit.vt.S.de arbi.l.iij.in fi.et.l.ſe.
Jlocus litigantiũ.q.d. ꝙ eſtſine incõmodo litigatoꝝ.nam conſueto
ſoco ſeruato nõ attendo incõmodũ. Item non ſeruato nõ attendo cõ
modũ.vt.s.de iuſti.et iur.l.pe.nec ob.S.de arbi.ſi cũ dies..pe.quia ⁊ in
ſeceſſibus eſt locus cõſuetus quãdoq;.vt ibi dicit.ac.
Oꝛiuo iudice.idem.i.ex eiſdem acnſnõ autẽ ſi ille erat male cõdẽnatu
hic cõdẽnabit.vel ecõma.ſed ex ſuo anio dicet ſniam.vt.s.de arbi.
gqualem. F. 1. vel dic de qua cauſa.i.de eadem.
Blemus. de quo noĩatim. ſ. tantum.

n euifene⸗ lege due ponunt᷑ regule. pꝛima eſt vt id tantum veni

at in iudiciũ de quo eſt inter eos actũ:vt dicat actoꝛ reo.placet ꝙ agam cõ/⸗

te in. x. coꝛã iſto.vt expenar.ſi babeo ius etreſpondeatſic.⁊ boc repꝛobat᷑ ꝑ

tis ↄteſtationẽ tranſfertur iudici

. Idicium ſoluitur uetãte

rationẽ hicpoſitã.et.j.de ver.ob.inter ſti...ſi ſtichũ ſed in arbitrij
bec regula tenet.vt.S.de arbi.ſi cũ dieſ.S. plenũ.alia eſt.vtid demũ

non veniat de quo nominati exceptũ eſt ne veniat.et bec eſt vera.ſi
tñ ſub petitione hereditatis facta pᷣt includi qð actoꝛ dicit in iudici

um veniſſe.vt ſi petit rem cõtineant᷑ fructus. Itẽ ſua penione bere

ditatis oẽs res

“ tain mobiles G
iudicium:non de quoactũ eſt: ut immobilet. ZMte
uemret: ſʒid non uenire: de qu A berr ots
17 — . . . n Pel. 1
nomuiatinactũ eſt: ne ueniret .·ctſicde ſilib;.
Latrunculatoꝛ dere pecuniaraa esnerenuei
iudicare non poteſt. I¶ Dem. tam ſuch. dvl,le
II. Uter lingatoꝛesnon aliter at fundum de
i Is expedini poteſt: q;ᷓ ſi alt eſt Coe an.
petitoꝛ: alter poſſeſſoꝛ ſit. eẽ eni echelf ce ⸗
debet qui onera petitoꝛis ſuſtine vicdeoꝛ deduriſſe
at et qui cõmodo poſſeſſoꝛis fun in iudici reeni
gaturv. . Dem. ſanenc d td
„ POeI. ſum. adeo eſt fal
Ccte defendi hoceſt iudi Gen vrpeo.
. . —r nõ non videar
Aium accpe: uel pſe ul per ppoſnſtenan
alium: ſed cũ ſatiſdatione.necil ela gueeſteß
er, Ir. 1 Jirarj ſequela. vt. j. a
le uidetur defendi ꝗ qð iudicati cbiſi quis boͤ⸗
eſt:non ſoluitꝰ ey . quotum. 1 ad
On ab iudicedoli extima boc ſbe ereent.
L er e . ei iu. ſi ex teſtõ.
NAtio ex eo qð intereſt fit:ſʒ ex ſed videtc i
n Ii urat. Qzo regula teneat in
eo qð in litem iurat᷑.deniqʒ et pꝛe iqies ernd ſe⸗

doni depoſiti ⁊ cõmodati ob ea cũda. vt. de e/

cauſamcõpetere actionẽ nondu gleche alles.
bitatur.¶ Si quiſ alio iudiciojac ¶ inſiſo. bie loqt
turus iudicatũ ſolui ſatis accepe quãdo dubium
rit. deinde in alio iudicio agatñ teum ettunecte
cõmittet᷑ ſtipulatio.quia de alia defacrari ſi alt
recautum uidetur. i I Dẽ qutbuſdi mntd
◻k Gsnoten mulier debʒ egir de hijs titü
Nilicubi maritꝰ domicilium mlabn rihi⸗
habuit:non ubi inſtrumentuʒ do iunglſißt dlau /
tale conſcriptum eſt. nec enin aiſub Pertone
id genus contractus eſt:ut eteu,ʒ deconſenſu par
o ¶ Latruncula⸗

toꝛ. qni iudicat de latronibus:tĩ puniant᷑ coꝛpoꝛaliter. vel non.cũ

id a pꝛincipe ſibi cõmiſſum ſit.ſic.C. de agen.in rebus.l.exeo.
ERei litigatoꝛes.fungat᷑.vt inſti.de int.ꝗ.cõmoð.et.j.vti poſ.l
I1. 5. bijs autem. ſed quid in duplicibꝰ iudicijs.vt inſti.de int.
ſij.rñ.et in illis non pᷣt aliter ius expediri qᷓ ſi alter peritoꝛ. alrer poſ/⸗
ſeſſoꝛ. ſit.i.alter onera petitoꝛis.alter cõmoda poſſeſſoris babeat.
vt. 5. e. in tribus.ſic enim.l.iſta exauditur.
cte defendi. defendi genus. et defendi ſpecies.
(lloc.qð ſequitur. s ¶Mon ſoluit. et ſiccõmittit᷑ ſtipula
tio ꝓpter rem iudicatã. cum babeat tres clauſulas.vt.j.iudi.ſol.l.
iudicatum ſolui.et facit.S.ex qui.cau.ma.l.iteʒ ait pᷣtoꝛ.S.pe.et.j.
ex qui.cau.in poſ.l.hic autem..recte.
HOn a iudice. ꝙ intereſt. ſ.cõiter.ſed ex eo ⁊c. et boc in bo.fide.
Mudter arbi. vt.j.de in litẽ iuran.l.in act.et.inſti.de actio..pꝛe
terea. aliud ſi culpa. vt.j. de in litem iuran.l.ij. in fi.et.l.videamus.

v ¶ Ob eam cam. l.qob dolü. cum ob bas agere pnt. vt.ſj. F. f. ac.

depoſiti.l.i.S.ſi pᷣdo vel fur.et.j.cõmodati.l.ita vtſi.

x¶ Bi quis alio iudicio.i.pꝛimo.i.apud alium iudicem. et ſic dicik

Ubifit,

npniſſote
uens etl
ſuneui
Mii galhid
Nrliftint
hcogut
N aiid
Mopums n
Nsfuni,nn
ſonivs oven
ſtdoſorod
epbekinten
(i liſe
denso r⸗
ſibidei
zarnehl;
ſeerhnber
lügrenitfi
ſuohnbult
Moſprinpr⸗
gaſeſnlo
Senstſoon
iacnb
Nödbieeſeb⸗
dicuttf
Poſtuptga
ſultftinm
ſoalt ſbe
nitnmmin
Nedene
tlexenli
uſünni

r
rim
paeſtſen

R aliud iudicinm bocipſe Qui
penen in inſti. de acti. F. ſi pſo ꝙ i uintu
ding . l. pe. ti. F. ſi min mmutatur iudex.ſin tus.
–—K tarrir naztrateltus Al dieik s
mie ctõne ad io. i. de alia re. v mienſencrotmen⸗ ſolui .i. mmer autem vintiani De iudi
girde HD et poſtea eſt vvel dic acturu et ſm pempr m. .ſed ſinon! manumittẽtis: i .
neiſn dem ſenallen/ locũ ſpe. Teneae A e eeandergeen tis:i. defücti locũ nõ
mnſtig ſcponctinin ſtrumentũ d poꝛteat:in quoi biaramonſnnanrti eibecg e genn
nrfuin amronee eumi otis factũ quo in cind vtin aut deber m or Cenuderabmet.
iſne yt. ſ. iu. ſol one. mung; in cuiusde jeſt poti cpindeh WMMMM bere. et fal. F. ſi )et qñ iu. l
ſol. l. cuz m S8don Ii us 7 0CRO 2 Pee FH. li quis
naben auacbafſ. ulier p conditi nmelictigg ainige mẽ ſupſit qperi aun nö holes wolki
mn x Alio iudi ni nditio tipa dil ceptat nplit q pen⸗ ſtoͤm dicik co 8. coſt.
glien lio iudici ſeratr d nem m patiaturs ionẽ hoce peri⸗ dicik couen i.
tninnnf kinndo. o. (* editura. i atnmo⸗ 1 atur aduerſariũ oc eſt: ult nõ temiü eiratoriͤͦ ſone
ſtunae Xigere. bri Iquisintenti i I Dez ꝑpem iũ tergiuerſani berandtorih. auattũ
neem Algibecl n uel oꝛati tione abigua: autẽ cõ ptoꝛiox ar Wor ncna. vm
funeeecdee walt iſtirfar⸗/ utilius „ ꝛatione uſus 8 EER tẽ cõmi .. Id dicik. x. dier qy mor
d a mitorcoit.d ius ei eſt:accipi us ſit: ic qö edit: etiam abſ. atur is: qui edi ez (. Bintea i
nain Gafusan 4 Biſe diclſ ni⸗ du eſt. dẽ cogniturũ ſe aneniurnſspane en irer ninr
i anrumeſd in demptüſi snummi n eet pnũciaturũ e argndnger e
Nolldr i. et alibi do/ inde lil ptũ ſiho miſ re DOnnunqz aturũ peranduz. 5 boc
ingte m iciliũ viri. vlſa e liber erit oc ꝓbaueri L b autem 2— önrorib berga.
ſnc i H aundoc uſttm ptus eſt: t ex quo ſnĩ tex ro edie ocedictuʒ de; Pelingomne rgen
“ — muli iber um ꝓn — luox fratrũs nunqʒ poſt P eſſerint:d 2 ibi dicat i iij. et
kinmt is fien. umé? reſtitui ei li unciari pᷣcipi qᷓʒ ſtati unũ:uel al at nõ im nõ dz acto in actoꝛe
uee marnus onent eilibertatẽ i. pcipit:ſeld 5yſtatim.qð alterunonũ deregein,l non 2c. vr
ſeinſig a . in ſi ↄuenik com 2190 tatẽ iubʒ . b qð ap nonu⸗ eg. iu. l. non deb 1.
ntiei uio foꝛo. id n pellẽdꝰ en teiubz pꝛoind bus.hoc aũ pellat᷑ unü Poi tertiũ. t. ebet.
ꝛ videkinſe eo qui ſe ſui t manumi e o ius di aut ext nũ ꝓ oi⸗- Eteniũ. tergiuerl.
Ghlainen ſe locũ inſemiſ ſila eſuis nũmi umittere eũ q ius di ſr imare opoꝛte 1 crial im pꝛopꝛie.cũ 13
inni ſc Pchinnn ſi latitet. imsredlemit ſed et uel xit ꝓ conditi poꝛtet eũ aialbusii boe ir
itni Ren:vaua, f0 4 exempla ſe itꝰſed et el pſonc': ueltẽ itione cauſef: rad urpili.
Ked bixerũt. vt. 0 Ioi, ſenatuſe ect ne : ueltẽ cauſe:: R SDr,t
+–☛ ac ob. v. per fideicõmiſſi. 9 uſconſul⸗ 6 edictoꝝ uel Poꝛi et in oꝛdi ri Uinek, egepe⸗ *
ſunin. ſe erein tinentiũ deb niſan henate ran. uel cõpendiũ'mod i ecrehmorl.n.Ber.C
nſeem tü pↄueniet᷑ ĩi ſu- perep einduci 5 e in 1198 e⸗ coͤmiatio. vel .Ix. 7. C
gitum ennl es Dperẽptoꝛiũ coptet Z poſt edictun ID ench ali
Aincas ſzm bul. ſel 12 oꝛiũ edgi ct. —,.— Po edictt dDem Ounũcß. i 7c.
muimg m. ointin eed moc ctũ hoc oꝛdi di I dẽ. um im ictum pemptoꝛi tp Seeanan
dekganiſi. Sa fenn noan hetil poſt ſn ut pꝛi ſnucnerſt l nee dies eius 8 eittra, Duraf.
nn Saus toroma nn. edictũ pꝛimũ ntiaz bet det ſiner⸗ ſens citari Daeanit dur.
u ebe duhi mm. Rnbeinton e⸗ bitereſvoncenelie⸗ de⸗ v* Srkatiate⸗ a.
grtfrii diebat tiñ. et q; “ðc alte „ E- gcRet᷑ et: liue non oĩbus d oc qð
ſdisbeſei. poſtea et ꝙ Eri⸗ — ciabitu get cauſa: 11 ſeſpaciüt ak dz hab
Nniuun Paucdiebut eu,z cem Gtenoll non mi 55 ſed int ncn utiq; nſa cr uni. aide n Agiaorn⸗
unti . gia erſi üban te iernz . J 6.1 de lecnnera nelabſenen ſenc; proc.l. ſi Ples F. nend
Ditb eln iebat m⸗ de terti „„—R . „ SiII —₰ et vnius.i F. necnõ
Mns An vrae bael h nc um quib ppo ſine quie õ onam ei bninſd 1 o
Detotit,ierf † (Soleee. perẽptoꝛiũ ſn itis bſit di i ꝑpem iſ , 84 ſi is xKauſe. 1.4 duob
tninaſt „ 4Wonglei. Sðð ũ im abſit emptoꝛ Fu e.qꝛ ſit alimen
bu redd pet d ie 1 , toeum. tali⸗
an Arenonili egnonuenn ret. uerſi le cognitionis ipetrauit x e alimen/
oꝛũ viri. alue ratiuetzm. Dui eum. W 18 quẽ i .is u Hõ pſone. a
lKrd ri. aliud i etzm. m. ui eum electie quẽ er lͤs pe pſone. qꝛ pupi
husan quis intennõ it. vt. . de ve munici. 1.itum. qui ect. ſ. de re indi.. : fen npis. qekf⸗
en ibi ꝛiũ pñ̃ ere. et ad ſe pti eras ndi. nus. niſi iudet nec dimi i. et. C. de di dilationes i diminui
cman ibi ofeſſus pñ̃t referri. er qð eprinere. q ad actoꝛc. vtꝛ b 8. niſi iudex vi ec diminui . e dila.l. ſi ation es iſt inui
teun. leſne on d i. et qð dicit oꝛõ e.q verba 7 e. vtqꝛ di omper x videat ui. vt. . e. pi l. ſiue non iſte. vt bie.
yna oꝛati ictione eſt .j. de ver. ſi onunk vt li fuit 8. rreus. Ci rum. i.uumer nõ mi
. 1 D zar eſt d r. ſi. l . .vt ſi . ſi ebet Litari.qui erum. .
. ſee. id . lone. et l ubiuz. vt in l. verbů 1 VI. t debi niam ebet. i. pot ſt itari.
cöͤnrit 4 ẽ in pꝛincipe icno. q ei 3. t in.l. inter ſti ptin ere. vel ita. qu nulla. vt. C. e vt. ex ſu quinto. ac.
it obekin achdn egeg ipmunt᷑ interpᷣta lipu. F.i. hm die p n odã loco ꝙ q de drernrereti zon ⸗
ni nen onalib⸗ .iu.l. neract? htani qui dicit quãdo et ei notũ uis veniat tã. erno. ꝙ b ij dicũt hoc N
uſe er..vedben emder ſz ſec?in Z ciꝰ.idem in p icit in iudici. miſſe p le vel ꝑ ali ad cãm. vt. j. ꝙ hec edi neceſſe eſſe
keligere mpti. labe in Zenbꝰ. vt. in ptoꝛe. vt. . icio. os ad domũ ꝑ alios lege vt.j. de re i icta ꝓponeba ſſe als
ir. pendere i o. et.l. cũ l vt.ð. de pacti vt. ſ. ð verb de liti. mũ rei ſic fit ei nies. qð nõ iudi ↄtumacia. ankin alb
bwü rin ſe em te iudicio ege. et. j. de tis.l.veterib . neus 8 omnẽ.col.viij t citatio.ſed nõ eſt bodiei . acia.F. i. et it 0
nennnſe fe beren f boe pado m er oe ed ud e a ibia ðõ vln. ſep erurele⸗
ka g se Abelerlel. werand manumittatu i. F. qui autẽ.i an gq ante li. pteſt. lo a. iudici.l. us ꝓponeba s8 citabant᷑ vt i toꝛes
Ntſ. H 54Renemmne dent iam declaratũ niſcir. pᷣcedenti iurl.i. Jrẽ er b ſua amoniti t. vt. in aut᷑ raaurs qul da
eHE aten dienimgiauc, ũ eü reqepiũ Feetennbe lx als auc eo qo hic dicir onem pt fieri rerb Fen vo. ſegl
enalN . pbrlo pla Rubꝛi mi mãdauit iũ marimũ vt. liti 5 8. vt. C. de tem nõ poſſet dari pnũciabik. liotumar aliqs ſed
quaſi. .. ſi eant hẽs iani et Da natuſcoſul mil. is qᷣ um. quia dici ſ. col. viij.l l.fi.ſͥ hodie ſi a iure veteri totel.ĩ oib⸗
F. ſi ples. et. l i. de fid eicõ maſiani et A toꝝ. quat 8.l. iudi dicit verita j. H quidã ibi ie ſic acto eri niſi in cã
. et. l. non tm. 5 ics lrcn verd riificuli ttuoꝛ .l. iudices. reo a ate ſubnlir bi de interlo ꝛe abſente vri appel
ñ. ſenatuſcoͤſu F. ſubuentu ani que trabilioꝛes. n utẽ abſeteno eq ſita ac. cutoꝛia dicatl tin auf de
Siuleg amſieulianenon ſattce einn iſun aud n⸗ arfnansl gar nn r A,
non natis reddi dualie ante li.t e. u p. 5F. ſue c.vt. . dereg. ſu a. vt. C.
n po eſt. ſ ſiue igik. col. v. l. f.
poſſit. vt ar. iebat citati ol. v. quia i auo/
ar. . de ve tatio. rſi. vt . quia ibi erat
r. ob. a tici poſt. cũ rati q
cio. Itẽ nonne lario di
nonne eſt neceſſe

„

.

* 4
1 .*
*
. „ *

P ij

—„

,35

1 1

Ziber =
dic. quia ſufficitad domũ ſolennit nunei to ꝓconſul.vt de cribus cognoſcat. y non ꝓnunciet. Itẽ Lont
ntentie ſine ap. l. i. F. ittem. tu dic. qui itad domũ it l. Kat. ly et. Nẽ opponit.
rer⸗ Aeeb crad to.crocdam iatecn d g abeſteen. Ade — bile vel cl liniin medio.ſed ſpeciale bi Ite o in anb en⸗ Aal
an.excep.l.pe.in fi.nec ob.dicta.l.q; ibi dicit ad maioꝛẽ exaggerationem n..apud ꝓ. epi. F. pe. col. vij. ſed et ibi ſpeciale. Item fallit bec.l. ſi 6 ieſbn
Peꝛeſente. actoꝛe be Abſens. reus c ¶ Aincet. immo. S. vt. j. dere poartes tranſigant. vt. . de arbi. non diſtinguemꝰ. F. item. Item ſi ndigfin
iudi.l.contumacia.ſo. coercetur damno li.ſ.in expenſis.vt bic.et.C.e.l.ꝓ uiudex habeat iuſtam eycuſationẽ. vt.. e.ſi longi. IFtem vbi deſiſt P
perandum. F. cũ autez. eſſe iudex. vt. 3. 69 8
in fi. F. vel coercetur. a — ”” S . e. iuli.et. Z. eiu ntondt
nai Pcte derndeſe tunccircũducendum erit edictũ pitur: nullu eſſ. e:et ideo herele, dicum Sed an —
Frentn r r nr. pemptoꝛium.neq; cauſa cogno nonliberari. defenſoꝛẽ autẽſi iex Kalnarino rol⸗ nini
6ſeerſidum Plan di ſcetur:neq; ſᷣm pꝛeſentẽ ꝓnunci cauſa iudicati ſ. oluerit: repetere ſuo ſupenoꝛi vt —
n tnn En.tern ase abitur. Circũducto edicto uide/ quideʒ nõ poſſe:negocioꝝ tamẽ cpdetiglg⸗ cn
ge.mall diffamani ns Mus an aplius reꝰ conuenirni poſ geſtox ei actionẽ competere ad,⸗ adepebemul ſen
durs Nreaulzpaincipa ſit:an uero ſalua quidẽlis eſt ue⸗ uerſus heredẽ.quiſ ane ercepti⸗ de arbitl. —
eum byabſentia deipß Tum: inſtantia tantum edicti penri one doli mali tueniſe poſſit ſiab 11. Sigerinſſ. ſans
ia ſuppleak. vt. C... ꝓ erit ⁊ magis ẽ ut ĩſtãtia tãtũ peri- actoꝛe conueniatur;j. l dey adelegante. pel nmimſ
perandũ.S. cum autem ſ-. or exl ſticari ſ⸗ G toꝛ iuſſ. t eum: a. 0 a lege. vt defeſoꝛ doloct des
item Z. j.de confel.l. cer eri:exintegr oauteʒz litigar Pol Pꝛetoꝛ lunlent eum:a que ciuita tis. vt. E. plitanl
tum. 5. be. ſo. veru eſth ſit. Sciendum eſt ex ꝑemptoꝛio debitũ petebatur: adeſſ. e: et dedefen cllur mnems⸗
ſoler niſtem. iſ. vl gbſentẽ ↄdẽnatũ ſi appellet: non oꝛdine edictoꝝ pacto ꝓnũciaue- are. ad muniel⸗ —
accuſãti nam ſom vere / eſſe audiendũ ſimodopꝑ ↄtuma iit abſentem debere: non utiqʒ iu 6ntan Eenueniatii Renn
ra lu nan Sboarde⸗ tiam defuerit ſi minꝰ audietur. dex: qui ð iudicato cognoſ. cit de een mncdden nain
bann cauſa ſr daſefts⸗ . Equa rẽ cogno Ali. bet de ptoꝛis ſnia cognoſcere ali a30. t. 5. de iu. danam
vtpoſer garcrenbſente lerit iudex de ea quoqʒ ꝓoquin illuſ. oꝛia erũt huiꝰ edicta: p Aum abi 1. nuiiun
veldicq loauiur ibis nunciare cogẽduserit qJuder et decrera ptoꝛum. Rarcel ien aduenſs eu, Niape
ablente no bhoiumacia quiuſq; ad certam ſũmaʒ iudica lus notatsſi perdolum ſciẽsfal⸗ 47 non un iiiutnt⸗
enon deber e e re iuſſus eſt: etiam de re maioꝛi iu ſoaliquid allegauerit: et homo ,b veli. Era⸗
alij.ſecus tamẽ videur dicare poteſt: ſi int litigatoꝛes cõ dooſuetum eũſ niam ptoꝛis lig-⸗ r Rlon R krnnhi
mn minaꝛc vr. .deho neniat Lum abſentẽ defẽde do fuerit appꝛobatũ: exiſtimo de ſihſo un bert⸗ emir
d Dõ ſi is. imperuit.i f re uellem iudiciũ moꝛtuo iam eo bere iudicem querelã rei admitte ſ denie aic ſitne
is .ſnie· ACcipiet cõdemnatꝰſolui.queſi- rei ¶ Paulus notat ſi aut moꝛ vrſitbqſeirnlc K9
Eogui nis ſnie. mum eſt an heresliberaret᷑. Item boimpeditus aut reipubł. cauſa ſi ibi quiſane c4c9 eri
delendum. er aar. de que actio mihi aduerſus eum cõ aduocatus adeſſe non potuit reꝰ gfietſenren iiſſtin
hie aua in ea delen. peteret. rñdi iudiciũ: qd iam moꝛ putouelactionem iudicati eo ca ſicno. q ſenten / ſicei
actoꝛe abſenre dz diff / tuo debitoꝛe ꝑ defenſoꝛẽ eiꝰ acci ſuin eum denegandã:uel exegpᷣ i nentſſin lizen
perandũ.S. ſinautem. M ”ô “ .mnnanug e de iſßibirg
Pün on. diſtin cauſa liberali. vt. C. de li. cauſa.l. iuſta. fectu iuf. vt. . fami. ber. cum uarem. iretſeatukvſncopi re) co iiſin
89 Circũducto. reus. cui.ſ miſſum erat pemptoꝛiũ.ſed non venit.et p boc tractu qui nullus eſt. vt. . ꝓ emp.l.i. F. ſi a furio o. ſym quo ſens mtiintl
apparet ꝙ. S.in pꝛin loquit᷑ reo abſente.et ſic eo abſente Zbitur heremodi alij et iudicium et ſniam nullam dicunt. et ideo non repenit. qꝛ l itrütii
VYis.i.inſtantia totius cauſe. us trium pſonarũ. ſed actio nulla qu defuncti Acech,
i Wrasänatematnonwnkotins litis. et ſie nõ fit litis ↄteſtatio de no et ſic accipe hic iudiaum p Nerione er dicra Lumn pnuafe: Iem ſe/ ſini
uo.niſi iudex abſoluerit ab obſeruatione iudicij qð poteſt. vt. C. e. ꝓperã/ rentiam nullã cum ſit lata ð defunctum. vt. bic et. . que en. mesd. d *
Kk Scienduʒ eſt. audiendũ. niſi ueniat ſedente iudice pio /dum. F. i. ac. Lbae il negans ſeens Ee- eo. quia tunc tenet. vt. . iiti
mbunali.vr ã. de in inte. reſti.diuus. irem boc ſi eſtcotumax in non vyen / de fideicõ. li.l. cim quaſi. in pꝛin. vel illu ſpeciale in ubertare⸗ 3 iin
ao us ſ ihrogreinende rſ oea ardim aueetct ſbce gnehrrcr gtan tancomnanam oninerenrlsnshe i
c.ꝓberandum.. cum autem. . NNBSW. cie T (Darenra
I ¶Bi minus. i.ſi non fuit contumax vere. tamen fuit pſumptiue et ſic loqᷣt 14rhees ae ienomineabſentis eſt erebno intentionis i. ſheen
CQ. qu et q iu.l.ab eo. als non valeret ſnia. vt.j.dere iu.l.de vno quoq;. x 2 ceptione. ſi ſoluit nom ine abſentis keter o intentionis⸗. enn En
Egua re cognouerit pꝛincipa lirer coꝛã eo li. teſt.ſic. S.e.l.vbi.ſed qdd facti cum eum liberauit ipſo iure.ſi nomine ententie tuncliuris ẽ ex inn
Qſia‚aliqua in iudicijs incidens queſtio opponat injnodũ eyreptionts. ceptio.ſecum eum non liberauit ipſo iure.et ſic hic accipe. nnl ühit
vel replicationis.an ſup ea ſere debet ſniam.rhi. pla.ſic.vt bic et. S. de mi x Poſſit. ab eo cui eſt ſolutum. 4 tindihg
no. l. intra. et. j. depꝛeuari.l.iij. in fi.i.rñ. ſed bul. S.quia ſatis de incidẽn 5Konyueniatur. et ita p erceptionem. . 2 Uüni e
nunciatur.qñ dicitur de pꝛincipali.vt.C. de oꝛ.iudi.l.i.et. C. de adłqm̃. ᷓpꝛetoꝛ. peracto. et ſic etiam eo facto contumace.vt. C. quõ ? ſtan⸗
et. ſ. de agnoſ. li.l. ſi quis a liberis. 5. ſiłparens. et erponit bic.ſ. pꝛincipa/ Aß iu. l. tres alias non tenet ſententia. vt. C. e.ti.l. e Auu.r dl ahen
lirer. etilli de pꝛiuari.et illi de mino.ꝙ ſint ſpecialia. Jo. vo diſtinguit. an bic fuiſſe l. contel. als ſententia non valeret. vt. C. de tem. ap. l.. Ete
incidens queſtio que opponit ante li.ↄteſia. nata fun vt pacti.et iuſiuran. illud. etno. S. e.l. et poſt. . iohl al haſene
et ſimilium. que vere dicit᷑ incidens. et tunc ſententia bul.teneat an poſtea b ¶ Penudicato.ſ.an ſir iudicatum mandando eam executio ni.als Erdai
id eſt ſi queraf an ille poſſitteſtificari.vel an debeat infrogari. vel an ſit ho viderurlittena ſibi Zꝛia. , , en
die in poſſeſſione libertans.argu.j.deli. cau. libenis. . fiet tunc renet ſen / c ¶ Cognoſcere. an ſit iuſta vel iniuſta. vel iuſte vel iniuſte lata babi 14 W
tentia Pla. et eſt ratio quia aliter ꝓcedi non p̃t in cauſa. vt. C. de dilak. a to reſpectu ad ius litigatoꝛis. ac. ſlenan
ꝓcedente.ſed opponit᷑ buic.l.ẽ.de offi ꝓconſul.l.i.ſed ſpeciale eſt in ega d llluius. edicta.ð ciratoꝛia teſöſan

. „.
Quintus. De iudi.et vbi.ac.
ei e Verreta id eſtſententie. ac. F Rhretoꝛ. qd eſſe non dʒ. vt bic? r Eſtimaref qũ.ſ pamiculant boc fact fuit nõ ſi totũ ſimul. vt.j. q. mo
eninn FeTASrurtlege⸗ 6r lelSepe. vſuſfr. amit.l.qd th. S. et in nauis.niſi fieret eo anio.vrer hijſdẽ rabuł
nflii g¶ MMarcellus notat excipiendo caſum vnum a ſupꝛadictis. . recõponeret.qꝛ tunceadẽ fingeret᷑vt.j. de ver. ob. interſtip. S. et nauiſ ret.
„Kim b Saens. idem ſiignoꝛans ſjm quoſdã.vt.j.de edil.edic.l.i.G.cã. de ſolu. qui res..areã.ſic grex mutar particulaniter. idẽ eſt. vt. j. de le. i. ſi
⸗ tu dic ꝙᷓ ſi ignorans falſum allegauit per reſtitutionem abſens iu/ grege.ſic edificiũ.vt.j.de ſer.ruſ.pᷣ.l.ſeruitutes.j.ſi ſberne idde eseeſ 3
eſicer: pſo iure. ua legatu. Y. fi. ſic queli
euinze Itez tce bie bervniuerſital. vt. S. ꝙᷓ
Nei quondoabſens toꝛem ita iudicatũnon debere. philoſophi dicerẽt:ex quibꝰ par ce⸗. iineiſel. ſicut
c 6 7 . 7 — r 2 * 2— — ł
D rrlemperangl Ropone a —◻phe. ticulis minimis cõſiſteremꝰ. hec „Vinno rerro compu
hin tur. vr. 5. de iin / batur exhijs iudicibuſ:qui quotidie exnoſtro coꝛpoꝛe dece⸗ zrortſcuſis que dich
emin ielegauaief Eeandem rem dati eſſent: nonnul derent: alieq; ertrinſecus in earn a Oanf dlis quedie
ieul ctonr. los cauſa audita excuſatoseſſe: locum accederent.quia pꝛopter x Keece demn
rnd eink odien⸗ inqʒ eoꝛum locum alios eſſe ſum cuius rei ſi pecies eadem conſiſte ſ auls. erſ de eacpri.
1ſSi vr.de pbar. l. ptos. et querebatur ſi ſt inguloꝛuʒ ret: rem quoqʒ eandem eſſe eri Eaind rmn eade id
ntnui gusnens. Fii iudicum mutatio eandem rey an ſtimari. àa fri. Hi pꝛiuanii peu 1 cesTesstt, ſe⸗ ,
cuct dolo. etj.de ad, aliud iudicium feciſſet: reſpõðo i Npꝛiuatis negocijs pater In ris crcli⸗ ,
dedeinellt miniſta. tu.ex non modojſiunus: aut alter: ſed ilium: uel filius patrem iu- in crialb⸗ vt bic. et... ⸗ er
A) g nni. rographis. et . —r —* 3 9 deiniu.l. lex coꝛ. in pꝛi.
Wan denora ſiſce et ſi omnes iudices mutati eſſẽt: dicem habere poteſt) Aulꝰ Poiell imonideto
9 Cnmul uuns depoſitus. tamen et rem eandem:et iudiciũ Vippe iudicare munꝰ pu i qui umicttonla
ſier p ro be icem: qdᷣ antea fuiſſet permane⸗ olicum eſt. Mpianus Z. vtſo.bi. .
ngint poteſteni eẽ ob / re.neq; in hoc ſolum euenire:ut Nm quem temere aduer⸗ ppr hrne
mmuüͤlnſi eſee partibus commutatis eadeʒ res Aſanum ſuum in iudiciuʒ uo et. . de bijs qui fũt ſui R
D dicebat y alſe eſſe exiſtimaretur: ſed etin mul- caſſe conſtiterit: uiatica litiſqʒ ſũ xyel alie iu flluſfa. x.
enadieq, em abſolnerer . HH . de ca. di. l. amiſſione. S
ſbenn ſtalmdvides. tis ceteris rebus: nam et legionẽ ptusaduerſario ſuo reddere op- ſi er lſeque
* niſi aliud viderʒ. mriiC . e n. — que.
Cai ideoq; pñs fa / eandem haberi:ex qua multi de⸗ tebit. Judicibus de iure dubitã ( Zun egenere
Eir um haui as ceſſiſſent:quoꝛum in locũ alij ſõ tibuspꝛeſides reſpondere ſolẽt eie mmd erirncie⸗
Nainne fuerat debitüpb ſſent: . d De factoꝰ aut ſulentibꝰ ñ iñ ſit abſolut⸗
fbaelidd intenuptionen lecti eſſent:et populum eundem ¶¶ De facto autem conſulen mere du mñ ſit abſolut⸗
unopenfieg 5 2„ 4 32 . 3 i vocatus cu victꝰ victoꝛi
oli eabee baui p hoc tẽpoꝛe putari:qui ab hinc ccẽ̃ non debent pꝛeſides conſiliũim⸗ art. A.e pperandd.
iinnun iuditio a⸗· tum annis fuiſſet: cum erxillisne⸗ partini: uerum iubereeos: pꝛout Saſinauts queeſt 5,l.
ne 1gſA airaei monunc uiueret. Itemq; naueʒ religio ſuggeſſerit ſententiam p li vaninnn ui
ſſhm Img ſiſdeuſ ſi adeo ſuptecta eſſet: ut nulla ta fenre. hecenim resnonnunqz in⸗ ermercede aduocatori
aſli eboibe. de ö8. bula eadem permaneret: que nõ famat: et materiam gratie:ul am bicpł. quia in viaticiſ
rnogeunn ſo. ibi ſoluit ex cã rl . bitionis tribuite 5. i. in bijs q expendunfi
umnlzin iudicnti bii nn?5 Noua fuiſſet: nihilominus eandẽ bitionis tribui. Bmß. via hoc ꝓpteremerita
lnſitin ſoluit. ſtyet ſiſol ⸗ eſſe exiſtimar. Qõò ſi quis puta in iudicis nomine pꝛeno⸗ tẽ vocniis. non tſi cir⸗
inſtnurn uiſſz hic bfet cõ grtibris sali mnes ſt. Seruiuſ eibaria ſzm al. vt ar.
— dictõnẽ. ſ. ſine c̃ ret partibus cõmutatisa lam rez; mine erratum el . erumn Iad expi.ſ erſiberedi/
nid cria bieinteltt. fieri:foꝛe:ut eiuſ ratione noſ ipſi reſpon.ſiex conuentione litiga⸗ ſie dreaponentcs
AA z nõ indebiti. ot ſi . im isi ſtus eſſer:cñj e it nic
GRanm ir veldie ite non hiſdem eſſemusqui ab hinc toum is iuder adituseſſet: c eſ uzad enz. ples at enat
äingſiqi impetuireſtös anno fuiſſemus. pꝛopterea ꝙ: ut ſeiudicẽ: de quolitigatoꝛes ſen ticij erſicvenit et erpen
aumignh vt. z. de in ine.. ſas fecit in itin ere ille ð
inrg reſti l. diuns. FK. guo iſte nõ ſenſerat. fe⸗
uum nec int᷑ haſ.als hic de falſo etiã agitciuilit er ꝑpetuo ad inteſſe. Itẽ ait eni iſte temere ꝙ; ſicofuſe fecit libellũ.ð vel dicꝙ ideo dicit temere. qꝛ ſi iu ⸗
ltenn DW crialiter.j.xx. an. vt. C. de fal. l. querela. m ¶ Paulus notat. excci ſtã cãm babuit vocãdi.hłᷣʒ ſit nũc victꝰ.iñ non dʒ in expenſis ↄdẽnari.vt in
nſtbti piendo alium caſum a pꝛimo caſu huiꝰ.l.acc. aut.de iudi..oʒ.col.vi.et.j.de le.ij.qui ſolið.G.enã.als ſic vt bic. et in ð⸗

conne. nDenegandã. boc ipſo iure. etqð ſubijcit nõ debere.ſ. p exceptio

