atus non fuiſſet. vt.j.de eden.ſi quis ex argenta.S.pꝛocuratoꝛi.ſed ra/
tione illius intereſſe non videturinterponi, tamen totum allegando di/
cit.

„vvbi cau. ſil.l.fi.et. j.de iudi.l.vix.et facit.C. de iudi.ſeruus.

Liber

a ¶ Pꝛocuratoꝛis. debea. ⁊ dño ex hac ſtipulatõevtilis dakyr de Pan
in cauſe. in fi. et eſt ſpãle in iudicijs. vt ꝑ liberã ꝑſonã actio acquirat.ſecus

in Zctibus.vt.C. pꝑ quas ꝑſo.no.ac.l.i.et.j.de ver.obli.ſi ita ſtipulat fue⸗/
ro.S. grſogonꝰ. niſi in caſibus.vt.j.de ver. ob.ſi ꝓcuratoꝛi pᷣſentis.ſed illã

intelligũt quidã qð in iudicijs loquatur et in alijs.quos no.inſti.de inut.

ſti. S. ei ꝗͥ. ſed in Zctibꝰ
cogit᷑ cedere actionẽ do
mino mãdati cõuẽtus.
vt.j.ð acqui.poſ.l.poſ/
ſeſſio quoqʒ.F.fi. item
no.facium ꝓcuratoꝛis
ad vtilitalẽ dñi referri.
vr.j.de oper.no.nũcia.
l. ſtipulatio.S.fi.et.j.ne
vis fiat ei.l.ij. et de pꝛo
cu.l.qui ꝓpꝛio.S.vt iĩ ce
teris.et.j.de in li.iurã.
videamus..ſi tamen.
gqðõ eſt verũ.ſi tanqᷓ; pꝛo
curatoꝛ faciat. ſecus ſi
tanqᷓ; dominus contra
bat. vt. j.ð ↄtrabẽ. em.
l.in bmoõi. et.l. ſe. et. j. ð
acqui. poſ.ſi me.in va
cuã. F. pe.

Aitutoꝛ ꝓmiſenit.ĩ
pupilli.quia nec

Repſe nec pupillus poſſi

ð

debat ĩmobilia. vt. S. qᷓ
ſatiſda.co.l.ſciendũ..

c Mbtẽpauerit. vt qꝛ

pudillꝰ adoleuerat an/
teqᷓ; tutoꝛẽ ſiſtere opor⸗
teret.et oꝛdina litteram
iſtã. ita ſi tutoꝛ ſiſti pꝛo/
miſerit.et ita ĩterea pu⸗
pillus adoleuerit. ſti

pulatõi nõ obtẽperaue
nit:nec em̃ tenet.vt.j.de
admi.tu.l.tu.ꝓ pupil⸗

lo.in pꝛin.alias ſi poſ⸗
ſet ei obijci dolus tene⸗
ret᷑ ipſe nõ pupillus.vt

j. de act. empt. iul. S. id em

alienũ negotiũ ĩ ſtipulãdo egerit
põt defendi:nõ pꝛocuratoꝛisa: ſʒ
eiꝰ cuius negociũ geſſerit:utilita

tẽ in eã rẽ ſpectãdã eſſe:ut q̃;tuʒ

dñi litis interfuit ſiſti tantuʒ ex ea
ſtipulatõe nõ ſtato reo pꝛocurato
ri debeat᷑ Eadẽ et foꝛtius adhuc
dici pñt:ſi pꝛocuratoꝛita ſtipula⸗
tus eſſet quãti ea res erit.ut hanc
cõceptionẽuerborũ nõad ipſius
ſed ad diñi utilitatẽ relata interp⸗
+ temur. 11 Ilpia.
Atutoꝛ iudicõ ſiſti pꝛomiſe
rit: et ſtipulatõi nõobtẽꝑauerit:
et ĩterea pupillus adoleuerit:aut
moꝛtẽ obierit:aut ẽt abſtẽtus ſit
ab hereditate:denegabit᷑ ei ex ſti⸗
pulatu actio.nã etipſiꝰ rei que pe
tebatur ſi tutoꝛ iudicatꝰefuerit:er

eoꝝ quid acciderit nõ eſſe dandã

in eũ actõʒ iudicati ꝓbatũ eſt.

De fenijs et dilationibus et diuer

ſis tpibus earum: ex quibus cau⸗
ſis ferie non impediuntur.

iuł.in fi. S.idẽ ſi culpa vel moꝛa.vel alia. vt.S.e.

ſicut. in fi.⁊.C. vnde vi meminenint.in fi.niſi pupillus ſit locuplenoꝛ.j.qñ

ex fac.tu.l.tercia.S.dolꝰ.ac.
d Abſtentus ſir per in integrum reſti et ob hoc nõ ſtetit mtoꝛ.
e udicatus.i. dnatus.ſic.S.e.ſi qs quenq.in ſi.et.j.de admi.tu. l.ij.
f¶Et eoꝝ.ſ.ſupꝛadictoꝝ.vel qð adoleuit.vel qð moꝛius eſt. vel abſtẽtus

quibꝰ pꝛimis duabus cauſis.cũ finiat᷑ tutela nõ fit executio ĩ tutoꝛẽ.ur hic
ſubijcit.et.C.qñ ex fac.tu.l.i.et.j.de re iudi.ſi ſe..tutoꝛ.et.j.de euic.illud
G. i. et idẽ in quolibet ſimili adminiſtratoꝛe. vt luito officio nõ fiat in eũ exe
cutio.vt.j.qñ ex fac.tu.vel cu.l.poſt moꝛtẽ:ſecus in ꝓcuratoꝛe extra iudicia
vt.j.de ꝓcura.l.ꝓcuratoꝛ qui ꝓ euic.

9 ¶Rubꝛi. De ferijs et dil. Hec pars deferijs dicik i. e. vſq; ad.l. oꝛõne.

et in.l.pe.ſequens de dil.dicitur in.l.oꝛarione.ei.l.moꝛe.et.l.fi.

—

4 agis cogat.i.cogi faciat.ſic.j.de his qui.no.ĩfa.fundi.O.mãdati.
i ¶ Expꝛimit᷑.bac oꝛationẽ nõ babemus.ſ eius ſnĩa eſt tam in ferijs. vt bic
et.j.e.l.ij.quã in dilatõibus.vr.j.e.l.oꝛatõe.
le¶ NHccupati bona ratio.vt.C. de agri.etcen.l. i. q

uid ergo ſi non ruſticus

fuerit: ſed mues velclericus. qui ꝓcul a iure ſunt.dñt qᷓdaʒz qꝛ bic cã ceſſat
qꝛ occupati ⁊c.ceſſer ꝓbibitio legis.vt ar.j.de publi.l.fi.G. pe.et.j.de pac.

dðõ dicti. et er duabus. ll.ſ. de nitu nup.l.penul.S. denuoet. C. de inrerdi/

cto ma.ſi tutoꝛ. Itẽ torũ ullud generale qð pꝛimo generaliter dicit.et ꝑ ſub
ſequẽs.qꝛ reſtringit.vt.j.de calũ.l.hecactio.irem.j.de iure imu.l.ſemꝑ.&.
negociatoꝛes.et.ꝗ.diuus.ſed tu dic cõtra qꝛ põt occupari er aduocani per

alios.ſ.per teſtes vel aduocatos quos tũc nõ poſſz babere. pᷣterea hic non

fuit cã finalis circa ipᷣm vocatũ ſed impulſiua.vñ nõ ceſſat ꝓbibitio. licet
ceſſat cã ſicut fuit in calfurnia.nã ſi ibi fuiſſet cã finalis.hodie poſſent bone

mulieres poſtulare qð nõ poſſunt.pt.j.de poſtul.l.i.. ſexum. Item p boc

I¶oõpelledi. libellꝰ tñ dari põt.vt.j.de adul.miles.s.ſexagints

m Per ignoꝛantiã.ſ.iunris

n ¶S ecoꝛdiã.i. per cõtempiũ iuris.cum illud ſciat.accur.
04 Bententia valebii.bic no.tna.pꝛimo qꝛ et ſi nõ ſpõte litigarent

cſi ſentẽtia videt
„ 4 . valere. vt. j. ð ar
Cgsmeſſiũ ¶ u pi. bern gee
G . ſarſiaz tene eſt ↄtra. ſed dic
uindemiarũq; tẽpe aduer ib dies coͤpo
ſaniũ cogat ad iudiciũ ue⸗/ miſi ninum eͤ
P: 13 nitagi rat. bic non erat
mre:oꝛone diin marci expꝛimitur extitura dies iu⸗

qꝛ occupati circa rẽ ruſticã in foꝝ

ro Sre Iar Sog ſij ibi ptes oſenſe⸗
uenire cõpellẽdunõ ſunt. Sed ſi mnß ſe dbue⸗
ptoꝛ aut ꝑignoꝛãtiã uel ſecoꝛdi- noõ volebat. vnð
am euocare hos perſeuerauerit: ſuucohunl Ne
hijq; ſpõte nenenint:ſigꝗdẽ ſentẽ nũ gienſa aliqd
tiam dixerint pꝛeſentibus illiset deiure relaxatur
vt hic. et. j. e. l. ſi

ſponte litigantibus:ſententia ua
lebitꝰ:tam et ſinõrecte fecerit:ꝗ
eos euocauerit.ſinuero cũ abeſſe
pſeuerauerint ſniaʒ ꝓtuleritretiã
abſentibꝰ illis ↄſequens erit dice
re ſniaʒ nulliꝰ eſſe momentia.nec

dicij. vel dic ꝙ ⁊

feriatis.et. .ð iu
di. l. ij. in pꝛin. et

fi. in fi. ſed an iõᷣ

in teſte. vt ptiuz
cõſenſu poſſit ei
ſacramentum re

mitti. die ſic

enĩ pꝛetoꝛis factum iuri derogare eiſe argumeis
opoꝛtet.citra appellatõnẽ igitur to calnie ſit ſec
ſentẽtia infirmabit. Sed excipi- vr deiune
untur certe cauſe exꝗbuſ cogipo itteniumnol·
terimꝰ:et ꝑid tẽpꝰ cũ meſſes uin ð fiennõ deb-
. Ler⸗ . factũ tñ tenet.ſic
demieqʒ ſũt:ad pᷣtorẽ uenire.ſcj ſdemterdi re.
ſi restẽpoꝛe peritura ſit hoceſt ſi kraegarorunn 5
dilatio actionẽ ſit pemptura. Sa aß apb lir i
ne quotiẽs res urget:cogẽdi qui biduuʒ.er j.ð re.
—0 eo. que ſub tu. uk
. cu. ſi pupilloꝛuʒ
F. ſi pꝛetoꝛ.et.j.qᷓ

in frau. cre.l.i. vel dici põt ꝙ vocatio pꝛima nõ tenuit.ſed ex quo vo

catus ↄſen ſit ſpõte. extũc tenet pꝛincipaliter iudiciũ.qꝛ iuri ſuo renũ
ciauit qð põt.pt ar.C. de pac.l.pe.et.j.qñ ap.ſit.l.fi.et ſic tenet cuʒ

nõ ſitõ legẽ.alias nõ.vt.C. de le.et con.l.non dubiũ.
pPꝛoꝛrulerit. lite conteſtata ante feriss. MD
medio ſnia lata nõ teneat.vt in aut.de exbi.etintro.reis.S.ſancimꝰ
col.v.ibi nil in medio ⁊c.ſed nõne debuerunt venire ad allegãduʒ

pꝛiuilegia ſua.Rñ.nõ.ſi certũ erat eo tẽpoꝛe eos vocari non debere.

vt. S. de iuriſ. o. iu.l.fi.ſecꝰ ẽ qñ eſt dubiũ.vt.j.de iuð. ſi qͥs ex ali.
rę Derogare opoꝛtet.ĩmo derogat et coꝛrigit.vt.S̊.de iuſti. et iu.l.

ius ei. S. ius ptoꝛiũ.que eſt cõma.ſed dic illud ꝓpter publicam vtili

tatẽ.vel dic ꝙ nõ derogat vnã ſniam dando. vt hic.ſed.l.faciendo
ſic. c m legem facere poſſit.vt inſti.de iure na.S. pᷣtoꝛũ quoq;. 3
nfirmabit᷑.i.infirma eſie oſtendet᷑ ſic. C.de reſcin.ven.ſi dolo.⁊

4
L..qñ /ꝓuo.nõ eſt ne.l.circa.et.C.de pᷣdi.mi.l.et ſi is.vel dic infirma

bitur quatenus de facto ꝓceſſit.etlata fuit.et ſic no.ꝙ ubi non tenet
ſnia ipſo iure nõ eſt neceſſe appellari.ſʒ ſi appelleret᷑ an ſnia lata cõ
firmet᷑.dato ꝙ nõ ꝓſequatur.reſpondeo nõ.vt.j.de appella. ſi ex⸗
pꝛeſſim. niſi in caſu. vt in falſo ꝓcuratoꝛeqͥ egit iudiciũ ſuccubuit et
dñs appellauit.nã per hoc ratũ babuit.vnde retrotrabitur. vt.j.rẽ

ra.haberi.cum minoꝛ..fi.

t¶ Ded exapiũt,ſ.a generali dictooꝛõnis.ð et ipᷣa eadẽ oꝛatio excipit

vt.ſ.l.pꝛoxima.iu pꝛincipio.

—

v¶ Arger. ſume ar. qdð alias phibiũ ex neceſſitatetolleratur. vt. ẽ, de

offi. co.l. i.et de of. pꝛe.ſenatuſcõ.S.ſi quid.

x¶ Coteſtetur. foꝛte hodie ſatis eſt executoꝛis ↄuentio.cũ per eã fiat

ullius eſſe momẽti. boc idẽ in dilatõe que vocatio datur. vt in

— =CéTN sD-

— 2 — — —

S — — — — ——

—
— — S

8

De ferijs et dilat.ei diuer. tẽ.

Secundus. M
ꝛiuato non poteſt. actione. qᷓ moꝛi
ſbiognito. dtpii e liberraris. tin furti actione. q mo.
. . . tas. bic fauoꝛe libent lũ de moꝛte. vt in furti nu. vt in
4 ſanp im. anno. lſieutalterutro duobus. et. j. n Zkene Ne pꝛimo hocteoneaulte qua moꝛit cũ rwm bro iniuria
nn äs ue ciein⸗ raer pioni⸗ de bis. er de de coee er vel nõ atroci. bie
E indnun F. ſpacto. tes ca .ad. l. acquil. F. bis poꝛe tollit. vr. E
Aeeer alienn⸗ Fr c tur ad omnes ſequent ſta ne inſti.ad.l. tñ tempoꝛe toll —1.
de pactis.reſcript e.aut curatoꝛes den cialitatis.et bic erit iſta deüniur.l., ſino cõuicij:
4 Agem oꝛatõe. eddede.cauſe ſpe incẽdio rui Ede actõne in ferm̃
inn Bo rante ſunt ire. nerii ad rũq; atrociũ:et que de ſere n acodene Auadupl
nſ minon res pe r ent .uerũ a o raternauedex Ay ð de incẽdio
W a ae⸗ aet dẽſumꝰ ad ptoꝛe nieſt is con na naufiagio areet ſi que ſimi⸗ knid⸗ raptum ſed
unl a vohere dicũs hoctantũcogi uchen ornoas ta l nt. tpᷣe peri- boc Pe urut iid
hiin in rubꝛica kr. et ita ipſiꝰ uerbis ſunt. Itã ſi eſt cit.r.. ſaa ſimi
ung Aaß mu mof. teltetr. et ita u alten tro'recu⸗ les ſunt. Itaſ dies extiturus e Ei eet; aueſag ſiut
toren C. qñ mu. ldic imit᷑: deniqʒ alteru ticare ture: aut actõis udicia omni tẽ-⸗ lis eſt actio que ꝓ m .
i ſeaaler erpꝛin litẽ cõteſtataʒ litigare ture:aut oucliciacennite, die inferdoPPonmn-
ECcoteé 5 S 2 Liberalia q — id mo i. erſump. fu.
e bet. ſicut et X cõceſſit. ¶ . finiunt᷑. Itẽ in 2 iberu. in fi. irẽ no. q;
Nn n Juüt fi. ꝓcon. dijlationẽ oꝛatio diuus marcꝰ poꝛe fin x,1 ſus cõmunẽ lberü. in f. ötetiaʒ
lrder sin alians, g.i. Oi Eoꝛatione diuusma ſdinarũ noĩe aduerſus cõmu dicik de moꝛte põtet
in aliqué. F.ii. dẽoꝛa . nũdinar . e ius intelligi de moꝛte rei de
33 ſch, in ſenatu Ertrn ekeck te utilitatẽ acceperit aP. Anine Re Rrn ererdos vtag
. ne peteino kurt lebus ptoꝛẽ adiriẽ 5- icitur. Pr ⸗ mile cuius interitu re
4 ec we ahmioarginntatarsut iee Bloatclanmeg ſeeelnisezech
ſllunnr be feriatis: ffich oue S . loci ſolen ſi ex legati. de tẽt .
aſeli NAlimenta pu ratoꝛes dent᷑:uto öesꝰallegẽ ſuetudine ã tpᷣsſtatuere? tem dicity id bec lex
aſdi a tumnd⸗ AeE tis excuſatõesꝰalleg is: uindemiarq; c tpsſt larij nis eyit. hqun .fi. m.
ee. ilk von ne fa⸗/ ur: alimẽta cõſtituant᷑ e onẽ † . Redie l ius dicere: bic moꝛte ⁊ temꝑ irad
dend l. i. er e. tur:al g noie in poſſeſſion 9 iſtratus nec m ipe fantum. e Hel ri
Nag Eateg qula bentuentir ſeruãde cãſuel le A meg poteſtatẽ facere oſue boe ſoe iare U
d lepun bi mittatur: uel rei ſſoꝛũ: uel dam ſed nec ſuipe IIdem. no5ffierl.
dugr re ſenes ꝑ quos fideiue cõmiſſoꝛũ: . Di –— uerunt. „Lö9 1 rit iudi⸗ Rate fluminali.
eogrunerdtes Rainkecti itẽde teſtamentis exrpi Iferiatis dieb ſticen die detane mame⸗
hnin rjo ean e i nisinfecti. det bonoꝛũ ¶M tum eſt: ne his die⸗ Dicuntun.ſallicet ali
ſi 5 valernänm becis nheresextiturus ſit ĩcer bus iudicatum ſit: niſi ex r sea gem ſires. ſc acto
KM mihon a ghen, eiuscui lẽdis liberis paren in“. 2 q aliteraduerſus ohien .
k a n ir. tü eſt: aut de a : aut de adeunda tepartiũ æ ꝛe quis? iudicatum in Actionis. ſ. pſonak.
gg NArPeedda-. tibus: patronis: aut t ut aſpe iudicatũ iri i debeat: ne v4 ue guic doecall⸗
N reiti. Pereſas:, . ſtate: au . :ne ue ſo 1, TiS&
hu atrdfudam. õ uel ubi facere u⸗ de ea rein ius aditũ PTnundinarum pns-
ten tela et ſimllia. muna eſtimet: 8 a ogat. II dẽ ipit pecuni a vici/
. W/ le . atrox . . ueꝗ „ . — at. t pecun — =
BUumarnoriiu iben Pande nednſa ſnige din manei rsnr d
ſtli pereat. idẽicar, delc 1 Mgem. 0 Rationẽ c ſemel non eſſe ponare õ
ri darrun ii⸗ Olet etiã meſſis micltn⸗ C amplius qᷓʒ eneoſſe enderenr e inona. vr
hlan dies. rũcq; tpe ius dici de reb ſ moꝛ dandum inſtru :ſedutilitatis liti- j.ad Kenie ſtatuere
nan fNeltei ſemã⸗ oꝛe uel moꝛte peniture ſunti ria cõphenſumeſt: ſe NMed vidꝛ ꝙ nõ pol⸗
an risrbeg keuclui funti:dãni iniunie iniuria cõj erkei. ſtatatas Antiquide mirche
in nullo è .ſ̊ͤ dic ſtatuere.i.
poſſiz perere mit 6 debitoꝛ ſuſpectꝰ. ne e een deor,ſbt agas. d tüettandehamexa de condi.et de.
in i ſlaere ſyreſtringe ad eü daſasgs as Peuur. nõ nt elcheretiend o saanl, pꝛius dlegerenkn deponit cinguluz
. us ſbic ſoluere. ſer rẽ qñ dilatõ .j. vt le. vel fi iſdictio et nouoꝛũ incip cceſſoꝛis duo HM
neim det ider. vt.j.de ap.ĩpatoꝛ. in ſatiſdatõne.de qua dꝛ.j. v uri tñ añ aduentũ ſue 1 . jam poſt
in Dilapldet vt. ici põt in ſequẽti ſati 44 vi lius. bodie tñ añ? in fi. colla. vij. alio uin poſſet etiam poſt
e HH pertbti aceu⸗ t j de dam. infec. li. ie ern auteti. de 5 eitreſe üecenier laſh eene eſt o quare boceſſe ör
dl SS celeritarẽ deſiderat. v blic et petenti dãdis ſine die 7 Coͤſueuerũt. offi. ꝓpeon. l. meminiſſe. 4 ibus et ſeptẽ ſequẽtib⸗ ns
aul Beereſtameris HH ſalſum. vt.. quẽnd. reſt. apl i atedaipnormug 5 duner ſaroer rebomnenn dic debue⸗ legis J
mnii e conſule ne det materia K inſtiiutus vel poͤt. na mnumeroneominioiatr vtibi dicit vel dic ꝙ ehci⸗ ate pꝛia plz.
und · igem. et lacit.. deap. re. l. ſfi. e eſt aliquis beres inſtiiu ſem unatunetifire in reinnectoe. ſurrenbehie ve narkun gte pꝛis 5
* ſub condiõne el . eſt in natiuitare.ſicut inẽ. vel ibi de reſurrectõe bonoꝛem dei ſtatutis q
4 i Gncertum eſt. vr qꝛl decur. bo. dan. l. i. . tin auten. qᷓ EIè 11 nõ venerati virgi *2 ſß⸗ an idẽ in ferijs in ſ. de arbi ſi de meis. F.
nhi As eſtincertum. vt.. de pater a filio et ecõuerſo. vt in aut ali chꝛi latis. volũtate priũ. ſ ñ S2. Kñ. nõ. pt. . de arbi. no pot. j. ð
i k Waronis ärcimienhale ſonene⸗ ubems. Gerene E inſenn. indenne armenſan⸗ legẽ ſupiorib wollere na magrran
m debeant. dreſe ude .l.ſi quis ali. 5. ſolent. aſiante agitam be, zomiſo. 1 liſtnai. .
k debeant vr. .de lib ſicſricomiſſanio tenerc aſid vt. C. de his qᷓ Nle quis ſtilee 1 tendo aentſins. tquod ſubijcit. quo ad iu
GH IMereditate. 5 mſmittit ad beredẽ niſi in o ö6 eſſet qᷓ eã reſii v acere. ſi eſtin faci. um ad litigantem. et q
ute reditatẽ verccdeug tol. F. ĩ nouiſſimo. et ſic ne ruerer a luere debeat. boc tantu
ſe⸗ añ a cogni⸗ b kerequentem.
n Weendn Aichtietaknte et anmninersſinndee.
. reſen qð eſt ſibi ꝓbatũ ꝑ reſtes vel in
Ne

öe. ſemel e de inſhun is di ntoꝛum.
⸗ rob. nac doͤe ſig.l.notõem. S.inſtrumen
. .l. iij. F. tu ma/ (mimin
t hic et. S. de offi. pꝛe.illicitas. oc Hfer imild voidaro autẽ
Iig . C. Ek. ]. regun. l. li
gis ſcire ⁊c.
iſer

Liber

a ¶ Et iterum. quod ſignificat quotiens opus erit. vt. .ti. i. l. veluti. H.i.
beWoderationẽ.vt ſi eſtex en.dem ꝓuincia dentur tres menſ. es. ſi ex con
tinuo ſex.ſi ex tranſmarina nouẽ.vt.C.de dil. l.i. ſed Z. j. l. fi. ſo. vt ibi.
c ¶ Emergat. que em de nouo emergunt:nouo auxilio indigent. v t. j. de in⸗
ter. ac. de etare. .ex cauſa.et.j.de ven.inſpi.l.i.in pꝛin.
d ¶ llud. et huic ſic ⁊ ſi .
iudex dederit omne edi
ctũ.adhuc eiꝰ ſucceſſoꝛ
debet vnũ edictũ dare.
vt.j.de iudi.l.edictum.

Dꝛe romꝗo.no.ro
ano. nã Atbeniẽ
ſes ab occaſu Babilo

gantium gratia cauſa cognita et
iterum dilatio tam exeadem: q̃
ex alia ꝓuincia ſcðᷣm moderatiõʒ
locoꝝ imꝑtiri ſolet.et maxime ſi
aliquid inopiuatuʒ emergat Gl

ni ab oꝛrtu. Arabi a me 121 , 4
ndie aðemiabſurduz luduidẽdũ eſtet ſi defunctusac
vt Marcus vano in li ceperit aliquã dilationẽ ꝓpter in
E ermn huanan ſtmmẽta: an ſucceſſoꝛi quoqʒ eiꝰ
dede naturali qui ba⸗ dari debeat: an uero qꝛ iã data eſt
et vigintiquattuoꝛ ho c ne : .
ras. vt oicunt philoſlo⸗· Anplius dari nõ poſſit: et magis

eſt ut et huic cauſa cognita dari
debeat. ¶ P Aulus.
mOꝛe romão diesa media
octe incipit:et ſequentis
noctis media parte finit᷑:itaqʒ qð

pbi.et innuitur.j.ad.l.
iul.deadul.l. capite.et
ſ. devſucap.l.ideoq;.ar
tificialis auteʒ incipit a
mane vſq; ad veſperaſ
ſcðᷣm roma. eccleſiã.vt
in pſalmo vel bymno
beati ambꝛoſij. Lucis
creatoꝛ ⁊c.ibi qui mane
iunctum veſperi diẽ ⁊c.et in pꝛincipioveteris teſtamẽti.Et factũ eſt veſpere
et mane dies vnus. Itẽ illud dies eſt ſol lucẽs ſuper terram. accurſius.
¶Aucis.i.diei artificialis.et ponit Joba.exemplũ cũ quis habuit dilatõ
nẽ a iudice. vt poſſit ſe etiam in media nocte pᷣſentare vel dare pignoꝛa in
cõmuni eet ſimilia.w ſicut de facto videmus.et ſic faciat ad titulũ de dilatõni
bus, ſecus in cõmectibus. qꝛ ibi tacite agit. vt ſoluatur in die. ergo babẽd⸗
eſt ꝓ expꝛeſſo.vt.j.ſi cer.pe.cum quid. 9 tem ſecus in ſententia. que de die
fieri debet.vt in auten.de iudi. S. ſedebunt.col.vi.ſed quidam exponunt ſe
debunt ex neceſſitate. vſq; in veſperis.ſi aũt generaliter velis legez banc in
telligere multa ſunt exempla. vt. C. de tranſac.l. non min oꝛeʒ. et. j. de teſta
men. l. ad teſtium. F. poſſe. Item in omnibus bis que complentur ſi tanga
tur aliqua boꝛa vitimi diei. vr. j. de teſtamẽé.l. qua etate. et.j.de manu.l.i.
er de vſucap.l.ideoq;ᷓ. et de diuer. et tem. pꝛe.l.in vſucapione. Item econ/
tra in illis in quibus queriturtempus de momẽto ad momentum. vt. j. de
ino.l.iij. F.minoꝛẽ. et. j.de ac. er obli.l.in omnibus.
(Bzuc. foꝛenſibus.id eſt ab his que fiunt in foꝛo.vbi redditur ius.ſic
accipitur. C. de fide inſtru. comparationes.
b Elilitarem. l.armard.vel in crimẽ.vt legalem. et ſic ſch olares legere et
ſcnibere poſſunt. vt ar. C. de aduo.di.iu.l.aduoca ti.
i ¶ Quſtodiarũ.uel actiue legas.vt.j.de cuſto.re.l.fi.vel paſſiue.i.cuſtodia/
rum perſonaꝝ.vt videant an babeant quid cõmedant.uel qualiter iaceãt
yt. S. de offi. ꝓcõ, ſolẽt. in pꝛin. er facit. j. de publi.iudici.l.cuſtodias.
LEmn pecuniarijs.hac lege due dantur regule.pꝛime cõtradicitur.qꝛ plu
les dari debere dilatio videt᷑. vt. S. e. oꝛatione.ij.reſpõ.et. C. e.l.i.ibi
ernõ facile amplius qᷓ; ſemel ⁊c.et.j.de iudi.l.interdum. que ſunt cõtrarie
ſol. ſcõm quoſdã.pꝛima datur ſine cauſe cognitõe.vt hic.alie exqͥſita cau/
ſa. vt.ll.cõtrarijs.ſed boc nõ valet.quia nulla ſine cauſe cognitõe datuꝛ. vt
C. e.l. i.in fi.et.l.a pcedente.in fi.eſt enim materia dilationum qputanda

vt. L. de tem. et re. ap.l. ij. in pꝛin. alij dicũt a pꝛincipio vnã dari fuit ſtatu/

tũ.vt bic.ſed poſtea ꝓpter neceſſitatẽ ſtatutum eſt vt plures dentur.tu vero
dic ꝙ pꝛima dat cum leui cauſe cognitõe. nam eo ipſo ꝙ petit᷑ gratia reſtiũ
vel inſtrumentoꝝ dãda eſt. niſi euidens appareat calũnia: et enit cognitio
bec leuis in moderamine locoꝛum. vt. S. e. oꝛatione.ſecunda vero dilatone
ita demum datur ſi ꝓbet ſe iuſta cauſa impeditum in pꝛima. vt ar.j. ti.i.l.
ſi quis ex ar.S.fi.et.l.ſequẽ.huic lecture bene apratur qð hic dicit ſingulis
cauſis.i.rõmibus.vel impedimẽtis.nam per ſingulas rationes.id eſt ca⸗
ſus quibus fuit impeditus vnica datur dilatio. ſed in criminali cauſa de
qua loquitur ſecũda regula nulla exquiſita ranone im pedimẽri. in ſecũda
vel tercia dilatõe dabiur dilatio cũ eadẽ cauſe cognitione.qua data ẽ pꝛi
ma.id eſt ſem moderamẽ locoꝛũ.et ita ſi bona fide poſtulari videatur ſed
ylienoꝛ cognitio nõ adbibetur de ꝓbatione impedimẽti in cauſa criminali

cu m nõ dicat᷑ ſingulis cauſis ⁊c.niſi in ciuili. item eſt cõtrarium pꝛi/
me regule quia plures debẽt dan.vt.j. de iudi.ad peremptoꝛiũ.⁊ in
autẽ.vt cũ de ap.co..ſed hoc pᷣſenti. col.viij. que eſt. ¶de iudi.au/
tẽ.iubemus.et.C.quõ et quando iudex.auren.qui ſemel. ⁊ deiudi.
ꝓperandũ..ij.ſolu.hic pᷣſenti erpoſtulanti dilatio dabak. in legibꝰ

aũt cõtractis ab
. ſenti ad eius ma
in his.xxiiij. hoꝛis:id eſtduabꝰ di ta ſeheand
midiatis noctibus et luce media breſumendam.
ſ eſt: bi ſi . itẽ eſt cõtra in au
nelll eſt⸗ Hinc eſt qſi uaus ho⸗ en dene Fitn
ralucig actũ eſt. ¶u) Apia. vero. col. vij. yvbi
D Juus tralanus minutiona⸗ ſpg ad quanar
turali reſcripſit feriasa foꝛẽ Zuiaio dire

ſibustantũ negocijs dareuacatõ ibi vna im emar

z. ſeiplinaz mili dilatõ. infra qu
nẽ: ea aiſt que ad diſciplinaʒ mili dunnt iaceodlet
tarem ptinẽt: etiã feniatis dieb?ꝰ Pductões velſi
ꝑagenda:inter que cuſtodianum dicas ibi plures
„. “ dilatões. vt dixe
quoq; cognitionem eſſe. rut ibi quid. dt
PERemnrskHtdante er us
8 ſis omnibꝰdilatio ſingulis ſita ratõe ine/
cauſisiplusq; ſemel tribui nõ po dineit br auan⸗
teſt. in capitalibus auteʒ reotres qumintar ſeſf
ta vero nõ datur
ſecũde aũt regu/

le qua dicit᷑ duas vel tres dilatões dari in criminali eſt contra.j. de
adul.l.in crie.vbi nulla dat.niſi cã plene cognita. et rũc nõ dat᷑ niſi
vna ſed ſpeciale ibi ꝓpter eius inbumanitatẽ.ð erdicas ꝙ ſit crimen
capitale.vt.j.de bo.poſ.l.edicto.S.rei capitalis. ⁊.]. de publi.iu.l. ij
item ꝙ dixit in fine. ad vtrumq; ꝛc. ſed vtranq; regulam refert. ⁊ de
leui cauſe cognitõe intelligas.vt dictũ eſt. item no. ex bac lege ꝙ in
ciuili cauſa tot actor vrreus habet dilatões. ſy nõ ſic in criminali.
pꝛimũ tñ fallit.vt.C. de tem. in inte. reſti.l. petẽde.et. C. de dil. ſi qñ
et. l. cũ a nobis.ſed nos intelligimꝰ legẽ illã cum a nobis in relatõe
facta imꝑatoꝛi.vbi nõ datur dilatio. cũ omnia plene inſtrueta impe
ratoꝛi remittant᷑.itẽ quare plures in criminali dant rñdeo quia non
ſic cito ibi eſt currendũ.vr.j.de queſti.l.i S. diuus ſeuer?. et. j. de pe.

l. abſentẽ. et. C. de requi.re.l. i itẽ ideo plures reo.quia fauoꝛabilio⸗

res.vt.j.de reg.iur.l.fauoꝛabilioꝛes.et qꝛ nõ ſic inſtructus eſſe potu
it vt accuſatoꝛ. vt. . de excep.doli.l.pure..fi.
a Singulis. vel ſupponit ꝓ eodem ꝓ quo pꝛimo.ac.

b ¶Cauſis.i.inſtantijs. vel id eſtca pitulis.vel id eſt impedimentis

nõ tamèẽ vltra tienniũ.

cRubꝛi. Deedendo. Ic eſt demoſtrando. ab edo edis dicitur.
ſed quare nõ poſuit ablim̃.ſ.de editõne.ſicut poſuit in alijs titu.de

pac. et ſimilibus. Rñi.ideo vt oſtenderet quandz neceſſitat imponi
edenti.que nõ imponit᷑ paciſci volenti.itẽ quare nõ ſubiunxit accu/

ſatiuũ.ſ.de edendo actionẽ.Rñ. ideo quia nõ de ea ſola: ſed de tri⸗

plici editõe tractat.ſ.actionis. vt.j.e.in pꝛin. et inſtrumenroeum. vt
j. e.l.i. F. editões. item ranonum. vt..e. l:i. J. raniones. et.l.ptoꝛ. in
pꝛin. ſed actio editur. in pꝛin. cetera in ꝓceſſu cauſe.item acta ſunt
edenda.vt. C. e.l.is apud quem. ſed bic ti.nõ dicit aliquid de aetis
Vs quiſqʒ actòe largiſſime boc nomẽ actõis ponit᷑ vt etiam
iudicis officiũ cõtineat et ſimilia. vt. . de aetõ. et obli. l. actõ
Xnis verbo. alias ſtricte. vt. . de act. et obli. l. actionũ genera.
ſtrictiſſime. vt. . e. ti. actio in perſonã.

e¶¶ Eam edere.i. ea demoͤſtrare olim quocũc; modo. bodie pP libellũ

Er. ꝓ inde. aquerbiũ tempoꝛis.i.vt exinde.vł dic.i. vt ex boc ſciat

feus ⁊c.ſed quõ põt reus hoc ſcireꝑ ſolã actõis pꝓpoſitionẽ. dieer⸗

go eã edenda ſi

edita. qð fiet ſi duo dixerir cũ ipſa actõe.ſ.rem er cauſam de re enim
paʒ qð edi debeat cũ actõe.ſiue agã actione reali. vt. j.de rei uen.ſi
in rem. in prin. vbi debet deſignare rem. ſiue perſonali ad aliqnam
ſpeciem,. vt in.e.l.G.et ſi veſtimẽra. vbi veſtimentoꝝ debet dici coloꝛ
et numerus.ſiue ꝑſonaliad quãtitatẽ.xt. C. de epil.et cle autẽ. ge⸗

c vt ſpeciẽ litis demonſtret.ð et ita reus ſciet. vt. C. e.

Unagan
nencan,
ohginen
ſſh
Moſ
1glang
Mhedan
5 Neg
ſſe
fnani
hoctee
g eſ
biplnns
ici N
iare,
na
heſne
lnqrar
bllsk,
7 in
hödatrr
itnegn
na.ſde
dini
lainen
euli
ttde

gehn

ninnl.
Nles
nldde
bginpe
aron
depe.
nbilo⸗
ſepon

nenns

eine.
ſde
heni
aceh/
dem
nN
vein
1ſnt
tns
in
40
ſan⸗

ll

ſes
ſeer
Ce.

nin
n
n
bloe

N

eſt vniuerſaliter
deſignada. vt pe
roda te bereditatẽ
que fuu ſempꝛo
nij. qꝛ ſum eiqc be

roꝛẽ ꝙ debeat re

Secundus.

neraliter. de cã ſimiliter cõſtat. vt. C. de edi. di. adri. tol.l.fi. F. ſinau
rẽ aliqͥs. ibi arbitriũ requirat et cã.et.3. de excep.iudi.l.et an eandẽ

et F. actões rei. deſignatio tñ fit aliter aliter. vnde diſtingue. quia
aut eſt actio vniuerſalis.vt petitio bereditatis.vt ſumit᷑.j.de rei vẽ.

l.i.in pꝛin.aut generalis.vt neg. geſ. et tutele et ſimiles. aut ſingula

ris.vt de mutuo
et locato et ſimi⸗
les. vt. ſ. ꝓ ſocio
l. ꝓ ſocio.S.arbi
ter.in pꝛima res

ſunt:ſed utriq; cauſa cognita.
Deedendo.

NVa quiſ. . u Ilpi.
abrenat ors

res. et boc ꝑ prri
nonẽ heſettarlſ 9
1iõ qꝛ nõ ſpecifica e z
tur res euicta be cain edere debet. nã egſ
red uare. quia in ¶ ſimum uidetur eum qui acturus

quiriurꝑ exeu eſt: edere actionẽ:ut pꝛoinde ſci⸗

ſntuia quedam at reus: utrum cedere:an conten-

retin entur. vt im

eſe funeril.
uta creditoꝛibus. vt. C. de pe. bere.l. i.et. l. in reſtituenda. et. l. ð he

reditate.et.l.fi. . ſinautẽ.itẽ in generali ſufficitrem generaliter dici
vt pero a te vt ratõnẽ tue geneꝛalis adminiſtratõis reddas.quia ne

gocia mea adminiſtraſti.et boc per ac.neg.geſ. ſ. ed iudicio pendẽte
potero queda ꝑſequi ſimili iudicio perſonali.vt. C. de iuch. licj. In
ſingulari aũt rem ſingulaniter deſignari opoꝛtet.vt.d.l.ſi in rem.j.ð

rei ven. itẽ et cauſa talis debet dici qua ꝓbata debeat ſequi cõdem/

natio.alias quid ſi dicã peto a te decẽ.quia eſt rex in fracia.vel quia

ego ſum bic certenò ſufficit.qð aũt de cã diri babetlocũ in alijs nõ

in actõe in rẽ..ibi em̃ ſufficit actionẽ ꝓponi.cũ nõ ſit niſi vnũ tantuʒ
dñium.et ex vna cauſa.et nõ ledit᷑ reus.ĩmo ei ꝓdeſt cum actoꝛ om

ne uus ſuũ in iudiciũ deduxiſſe videatur.j. de excep.rei iu.ſi mater. S
eandẽ.in fi. F. led ſi egi ad librũ acnione exempto.opoꝛter dici cãm.
qꝛ põt eſſe ꝙ emi.et nõ cõpetit actio ꝓpterlapſum tempoꝛis. et cõ/

tra quod cõpetit acno.et nõ emi.qꝛ mibi ſit ceſſa.ſed no poteſt eẽ q
habeam rei ven.quin habeã et dommiũ.erecõtra ſi hbabeo domini⸗

unm. er habeo in rẽ actionẽ vel rei ven. cum idem ſit tempus.et nil po

teſt eſſe in medio inter rei ven. ercãm.ſed ſecus in ꝑpſonalibus actio
nibus. qꝛ eadẽ res er plunibus cauſis deberi põt.vnde vt ad eandẽ
cãm nõ redeat actor debet eam ſpecificare. vt.j.de excep.rei iudi.l.et

an eadem. S. actões. cũ er alias reus nõ certificaret᷑. vbi autem reus
in pſonali nõ admuterer ſine cauſa actionẽ.ſic hic in reali omne ius

deducit in iudiciũ.vt.C.de an.exce.l.fi.etno. C. ad exhi.l.nõ igno/

rabit.ſi tamẽ in reali actoꝛ cãm expꝛimere vult.cautiꝰ eſt vt agẽs ex

alia cã no repellatur. vt. . de excep. rei iudi.l. ſi mater. ff. ſi quis au/
tẽ.ſed nõne idẽ in qualiber perſonali actione.vt actõe.et re ſpecifica

ta ſemp cã intelligatur. vt ago ad decem conditione certi er mutuo.

Hñ.no.ſed hbocqð dico ex mutuo ineſt cq.et ſic patetin alijs.vt non
intelligatur cã niſi ſpecificet᷑.at in actõe in rem eius cauſa nulla alia

eſt qᷓ; dominiũ qð omne in iudiciũ deducit.et ſic ꝓdeſt nõ nocʒ reo

vr dictu eſt. cã em ꝓxima ſiue imediata vna eſt.ſ.dommiũ.licet me⸗
diate plures. vt emptio et donatio.vnde in reali om̃e ius deducit

in iudiciũ.item et circa ꝓpoſinionẽ actionis.quero nunqͥd ſufficit rẽ

delignan.. et cam expꝛimi.dicit Pla.qꝙ ſic.qꝛ cauſe expᷣſſio eſt idem

qð actio. quod nil eſt. nam hec tria obligatio et cõtract? et actio di⸗
uer ſſa ſunt.cũ pꝛimo cõtractꝰ.ſecũdo obligatio.que duo poſſunt di/⸗

ci cauſa.et actio tercio ſit.vt ꝓbatur.j.de ꝓcur.licet.S.ea. Iteʒ alia

matõe apparet aliud eſſe cãm. et aliud actoem.qꝛ poreſt eſſe vera cã.

et tamẽ acno nõ eſt vera.vt quia vere contraxi ⁊ fuiſti mib i obligat
ſed ſoluiſti.vel remiſi.et ecõtra põt eſſe vera actio et cà falſa.vt quia
mihite nõ obligaſti. ſed iure ceſſo ago.et ſic competit mibi actio.er⸗
go bis duabus rationibus aliud eſt cauſa. et aliud acuo. alij vero
dicũt ſufficit rem et cauſam dia duabus rationibus alijs. ſcilic

pꝛima.quia habes effectum quem bec lex vult.ſ.ꝙ reus ſciat cedat

uel cõtendat.vt bic.et.C. e. edita. ſecunda quia nil intereſt. an res
ꝓpꝛio nomine appelletur.an digito oſtendat᷑ ⁊c.vt.j.ſi cer. pe. l. cer
um eſt. et hoc ſenuatur boñ.et hoc etiq fallitſedᷣm eos in illis caſi b

dilatönes accuſatoꝛi duedari poſ

₰

vbiet᷑ vna cauſa oꝛiuntur actões plures que

electõe to lluntur. vbi actõ eſt

ꝓponenda.vt patet bis legibus.vt.j.de tribu.l.quod in beredem.S.elige
re. et de le. ij. cum filius. F. varijs. et. L. de fur. l. i. et ſi ſeruus emi.ſe.man.
l.i.er. E. de codicil.l.fi. et. C. de pac. inter emp. et ven.l. cõmiſſoꝛie.et. j. de
iureiuran. l. duobus. F. exceptio. legi autem. C. editalque dicit actionẽ de

dere:ultra debeat. et ſi contendẽ
dum putat:ueniat inſtructus ad
agendumcognita actiõe:quacõ

ueniatur edereꝰ: eſt etiam copiaʒ
deſcribendi facere uel in libello
cõplecti:et dare uel dictare.Euʒ

quoq; edere labeo ait. qui pꝛodu
cit aduerſarium ſuum ad alium

demonſtrat quid dicturus eſt: ul

id dicendoquoutiuelit. Edlitio⸗/
nes ſine die et conſule fienide⸗

moſtrare ſpeciem futu⸗
relitis.Rñ.verũ eſt.ſed
nõ ſolũ actionẽ ſed alia
ſunt que demoſtrãt ſpe

ciẽ futurelitis.ſicutvna

eſt via que ducit roma.
ſed nõ ſola et buic pᷣſen
ti legi dicere poſſunt ꝙ
cã edere debʒ. vel aliqᷣd

ſimile facere. et in hac

ſententia eſt Jo. Az.
et alij. ſed certe videtur
ſatis actiones ſempet
edi.per hanc.l.in pꝛin.

et in fi.i.rñ.et.j.de ad/

mini.tu.l.quotiens..
item ſi tempoꝛali.nã po
teſt intereſſe rei alia rõe
quia foꝛte ꝓponet actoꝛ
actionẽ ineptã qua pꝛo

poſita ſcietſe contendere poſſe. vt.j.ſi mel.fal.m odo di.l.i.G.ij. Item ⁊ ad
uocatos decentes exigit pᷣtoꝛ gratia bonoꝛis. licet per ſeipſos aliqͥ ſua poſ
ſunt ꝓponere negotia.j. de poſtul.l.i.in pꝛin.et hoc in multis ſeruatur/ꝓ
uincijs.vt ſine actione ꝓpoſita nemo experiatur. Item no. vnam ꝓponere
debet tantum non plures. vt. ſ. de reg. iur. l.nemo ex his. S. quotiens. niſi
in caſu. vt. j. quoꝛum le.l.i.F.quia autem nõnunq.ſed ſecus in exceptione

vt. j.de excep.l.nemo.

g Ad agendum. id eſt ad defendendum. ſic contra. C. de teſti. l. . ſic et. .

de re iudi.ſepe.

bdere.ſc actionem.etnota quia patet per bunc.S. et per legem. C. de

dignita. l. quoriẽs. qð olim nõ erat neceſſe poni in libello actionem. ſſů ſuffi
ciebat euã ſine libello eam certificare. niſi in iluſtnbus ↄuentis. ſed hodie
contra.vt. C. de lit. conteſ. auten. offeratur.

E alium. ſ. adnocatum ſuum. vel aliquẽ iunſconſultũ qui.ſ. aduocat
em

onſtret quid dicturus eſtactoꝛ aduerſus reum. vel dicad aliũ. puta fi⸗
deiuſſoꝛ reum ꝓ quo fideiuſſerat ducebat ad creditoꝛẽ.vt inq; um creditoꝛ
fideiuſſoꝛẽ ↄueniret in tantũ cõueniatipᷣe ſideiuſſoꝛ reum. et qð ſubijcit. vk
id dicendo. ſcilicet aduocatus. uel repente edere eſt. uel id dicendo⁊c.et no
ta ꝙ totus hic. 5. poſſet legi de edicoe inſtrumentoꝛum.niſi eſſec bic uer⸗

ſus vel id dicendo ⁊c. nam nõ ſufficit dicere hoc inſtrumẽtov tar. niſi exem

plum edam.vt.j.S.editiones.

l O Editones.ſcilicet inſtrumentoꝛum publicoꝛum.et ſic facit tranſituʒ ad

ſecundam ſpeciem editionis.accur.

1 Die et conſule. bec debent apponi in inſtrumentis alias nõ valent. vt

in aurentico. vr pꝛe.no. imper. in pꝛin. et. F. i. col. v. nõ tamẽ exhibererur ne
detur materia falſi fabꝛicandi. vt bic.er.j. quẽad. teſt. aperian.l.ij. F. olem. 7
C. de fideicom.l.fi. in medio. l. ne quid fiat. repete ꝓlato die. i.mutato. ſi⸗
ue ꝓlongato.quod patet.j. de fide inſtru.l.repetita.et.. boc accipe ſcõᷣm
Jo. et. b. quando reus petit ab actoꝛe vt exceptionem ſuã inde fundet. et

cconna quando actoꝛ a reo ad ſuam replicationem iuuandũ.quod poteſt

ſcᷣm eoſdem. etiã ſi nõ vraf᷑.vt.C. e.l.nõ eſt nouum. et.l.fi.et. l. iuſtum. ſed
ſcom azʒo. intellige bunc.S. quando reus ab actoꝛe vtente vel ecõtra petit.
vt videat qualiter faciat ꝓ producente cum eo vtatur.non autem petit. vt
inde ſe iuuet ſi alius non vrat.vt. C.e.qui accuſare.et dicie leges a Jo. in
ducte loquunt᷑ in rationibꝰ:que cões ſunt.vt plene ergo ſcias diſtigue. an
ſint acta que edi petunt.de quibus bic titulus nihil dicit. et tunc edenda
ſunt in totũ.id eſt cum die et conſule.vt. C. e.l.ij. que expedit edi coꝛam iu/
dice appellatõis.vt.C. de appel.l.a ꝓconſulibus.et.l.ne cauſas vel quia
dudum affuerat actoꝛ vel reus. vt. C. de iudi. ꝓperandũ.. et hic quidem
vel quia cãm delegauit adminiſtratoꝛ tĩ audiendã. vt in auten. vt defun
cxi ſeu fu. S.illud.col.v.vel quia teſtes petuntur publicari.vt. C. vt li.pen.
l. ij. de quibus actis nibil in boc titulo dicit. aut ſunt inſtrumẽta.et tũc aut
ſunt cõia. et tunc ex toto ſimiliter edenda cum die et conſule.vt.j.fam. her.
ſi que ſunt cautões.et.C.e.ꝓcuratoꝛ.ſi autem ꝓpꝛia alicuius eorum aut
petit alꝰR edi ranq; ꝓpꝛium. puta per actionem in rem et ad exhibẽdũ.aut
vt de falſo redarguat alio vtente. aut vt uideat.poſſit inde ꝓbari intentio
aduerſarij.uel nõ quando vtitur. aut vt inde fundet intentiouẽ ſuꝗ.vel ex/

Ziber

ceptiouẽ uel replicationẽ. alio nõ uten te pꝛimo caſu totũ.ſecundo ide;. t e Edẽda.et bocpꝛimũ et ſecũdũ.mſum duobus modis intelligt᷑·

fꝗ¶ Gunt.l. in pꝛin.cauſe parũ poſt lit.conte.vt innit ſequẽs verbuʒ
futuri ꝑis.ſ.edirurus.et vſurus ſcõᷣm quoſdã.itẽ eſt faciẽda copia
legendi et deſcribendi ei cui edunt.vt.j.ad.l.fal.l.pe..fi.et.j. quẽ⸗

Q. de cõtraben. et cõmitten. ſti. l. optimam.in fin. hic tamen ſubdiſtinguet᷑
aut circa diẽ et conſulẽ dicit falſitatem. et tunc obtinet quod diri. alias nõ
vnde de hocdico eum diligenter interrogari in quo falſum dicere velit.vt

ad.teſt.ape.l.i..diẽ.et.j.de bo.auc.iudi.poi.l.ſi.iteð no.qꝙ ar.hbu

ar. j. de iniur. l. ptoꝛ.in pꝛin.et.j.de dolo.ſed ex dolo.S.vl.in tercio die exhi

beri ſine die etoſule. vt

ius. .. dicũt qui

Q. e.l.fi.et.l.non eſt.et.l.iuſtum.in rationibus intelligunt que qꝛ ſunt qua
ſi comunes ſunt edende.hinc inde.licei ſit vſurus aduerſarius. ar.j.l.pᷣtoꝛ
G. i.nõ dico ꝙ ſint cõmunes. quia idẽ tunc eſſet qð in inſtrumenus cõmn/
nibus.vt dixi.ſed quo iure cõpellitur quis ad buiuſmodi editõnes quãdo
faciẽde ſunt.Rh.offi.iudicis.et ſi ad pᷣceptũ iudicis nõ ediderit actòe ĩ fa
