Nliunſiini.
ſionuin ſel/
Unſei ſb.

lkoſcient⸗
Mra C

Sor.
(Sd

ſeni s;

MWmin pe

Alſlon icpi
ſotſtipondan

Oineoennoni

(beſurnoni⸗

dieteliin du/

Mtbe icies.

Nael iumb'
Ngdictbico/

Mliormns/
6ttneattuo

Nepevateſi⸗

Dun wemepe
dsb boe
erſiger
H Aleppuoet
fhſigſaſdepe
ded ſancl

Kenammeit
fißnonenin

.

aſ fſihnon
itog oten

fiftiſin
rtanion
Enziten
ugtihenfi
inngzttei
gnrelant
4 1eblire
Nenſs ne
bgnun
fanlſßnl
lennhz:

tai oſcfe

Nkinlidetn
nniſ ſin
ſliinn

G denn GH

uſtundt
niſtnriſin
leiie
voinhel
ſſhegegn
ginrbieti
Miulenülen
inhzanole

msſefirig

ereptoresttl
beluning
Mmnhllian
apeint ſii
herendiät
heneſciie
eintlmni⸗

döpeten

ebitlin
epone
öpente/
Molegi,g
intgnidi,
Flegnons
sihgit

Mcicldont

vndetitaun
ſuiticſ

S=

entarſti
genſrse
ſo dden

ioltine
ulaun

ſen

furI
ſcn⸗e
N

1 69

H
iggbria

etiſn
nenpn

2

4
—

Quintus.

poſtea vnus naſcit᷑.vt.j.de acqui.bere.l.cũ quidã.S.quid ſi vnũ.q
eſt.ſo.ibi refert opinio ſexti põpo.que bicrepꝛobatur.
4 Aim tchune x iHaſei.ſ.vſq; ad.vij. oum tot ſint recepta
cula mulierũ. vt.j.de ſolu.ſi pater.et.j.ſi pars here.pe.ãtiqui.ano.
bic ꝗð inſpiet᷑ ꝙ ↄuenirept.ſic. S. de iuni.om.iudi ſi.idem in fi.

De iudi.et ybi.æcc.

derducere pbt. ar. C. res int᷑ alios ac. et. j. de re iu. ſepe. ⁊. C. ð peu. liq.
iudex.tpa infra qͥ debeat iudicarepᷣſtita a delegãte tanta er intgro
Poſita quta fuerantp̃ſtita in pꝛim pſona. Jo. vl dic qtu reſtabat ös
mo. et ſic facit glo.nã ſi expſſu ⁊c.ſʒ ſim pꝛimã nõ opoꝛtet aliqͥd ſubaudiri.
K Expᷣſſerit.n ſi expſſitilud tẽpꝰ ſeruat᷑.ita tamè ⁊c.⁊ no.qꝙ tribus mo⸗

¶ Quia eſſz. cũ

põſſint etiaʒ na/

uruendam, cidebere. . i II Dem.
menda pr mat. Ad Ripio appellat: pꝛior
de ver. ob. . 5 / ggat. m Arcellus.
le ae u Bi acceptum eſt ſemel iu⸗
rri narwe⸗ id icinn ibiet finem accipe⸗
tum rerü. vel ibi. petitoꝛ plureſ heredeſ re
bot ee . Oliquerit et unuſq; eox iudi⸗
pꝓba. actoꝛ. cio egerit:non erit uerũ totã rem

Vi pꝛioꝛ-.
eg Wppel⸗

lat. ponũt qͥdaʒ
taſum in operis

vt. jj. loca.ĩ opis

ſed ibinon ð oꝛ⸗

Ddrimeouentioniſ

ſed ſatiſfactioniſ

fierẽt: ſed noſtrã inſcientiã aſpi-

quein pꝛioꝛi iudicio fuerit: dedu

ctameſſe.nec eniʒ quiſqᷓʒ alienã
actionem in iudiciũinuito cohe⸗
rede perducere poteſtAp̃.
NJiudex cui certa tempoꝛa

denti p̃t eſſe:uel in futurũ ↄcipi:

dis eſt Z. C. e. ꝓperan
giſtratus nomiatim hoc inſ- eqn⸗ — in eo as dierhe⸗
Sati 5 ſr. ſra tij 18 ſzm tzam expoſitõʒ dari
fen one 9n0 exp ꝛeſſeni t ita tmut bic ſucceſſoꝛi im̃ tẽpus
egrung ſenor nõexcedat. qt deſuncto ſuperart
On uide G6Stum defunct“ babue
de — lid 4 edc rat hſm diuerſas poſiti/
n ucdlicẽ oſenſiſſe: qui edi ones. ibi autẽ annũ ſta
ſibi genus apud eundem iudicẽ vnrus malgno reh ſu⸗
. 7 IK. erat.ſed in hoc iſta ſe/
deſider . actionis. 4. iIA bo. ze illa. Itẽ i eo qð hic ĩ
is qui rome iudicium ac nuir poteſtſtarurr⸗
. DD us qð ibi negat.ſʒa le
— eperat: deceſſerit hereseꝰ he ſtatuit. ſed hic loqui
q;uisdomiciliũ tranſ mare hẽat iurde tempoꝛe conſti⸗
. Zi, f. „ rin tuto a maioꝛi iudiceq;
romerñ defedi dʒ: qꝛ ſuccedit in reintegrafi poteſt: iol
ei locũa quoheresrelictuseſt. detemhen egeoſiimi/
3 ſ3 5 ro qð non reintegratur.
G O nqu kadmod n 1IB6 ſed tm̃ ſucceſſoꝛi dat᷑ q
flfligdeiuſſoꝛis obligatio ĩ pé lis erpediat vel ibi de

oꝛdinario ꝑpemo.hicðᷣ
delegato. vel hic ſzm il

pꝛeſtita erant deceſſerit: et
plicb⸗ indicijs. alius in locũ eius datus fuenit: tã
vt.S. el in mnbè* tg ex integrotẽpoꝛa in ꝑſona eiꝰ
erq dicit bircco 1. 8 , nnnn e
pꝛeſtita intelligemus:qʒuis ma⸗

dicit. alij in du /

gat. i. actoꝛis p/
tes teneat. tuo
dic: pero a te ſiii s
chum. tu a me pampbilũ.xet ſic in filibu s. vbi vĩq; cuilis eſt neutra
pꝛeiudiciał. hoc tſñi ita. vt nibilominꝰ alt᷑ pendẽte lite pꝛioꝛiſ poſſitp
ponere ſuã querelã et ꝓbationes inducere.et ſic de cã cognoſcet lic
alterpꝛimo ꝓbet.et pꝛiꝰfacti qualitatẽ enarret et vna carta porerit
vrq; ſnia ſcribi. vel duabꝰ incòtinẽti m̃. vt in aut.ð execu.et hijs qui
Due. et re. S.ſancimꝰ.col.vij. Itẽ bʒ locũ bec regula cũvtraq; crialiſ
eſt. etneutra maioꝛ. Itẽ cũ pꝛima eſt maioꝛ ha. Itẽ et ſi ja maioꝛ ſit

ſed tñ nomẽ prius accuſati receptũ eſt int reos.vt. j. de adul.ſi mari/

tus.F.pᷣſcripnones. Itẽ bʒ locũ cũ ciuiliter agẽdo lniaſ pꝛimo
intendo.et poſtea mihi obijciatcriminalis.ᷣ et intellige qñ ſe nõpti /
guũt.ſi aũt ſe cõtin gũt. vtqꝛ vna pꝛincipal.alia incidẽs.tũc ſp pꝛimo
de incid enti cognoſcit᷑ anteqᷓ; de pꝛincipali cognoſcat᷑.et ꝓnuntief᷑.
ſed an ð incidenti ꝓnunciet. dic vt. ſ.e.ti. dequa re. Itẽ nõ dicas pᷣ
oꝛ agat.i.pgat vſq; ad ſi. ſed dic vt dictũ eſt.ecõtra fallit bec regula
cũ vrraq; eſt ciuilis.ſ̊ ſecũda pᷣiudicialł vt inſti.de ac.S. pᷣiudicialis
et. j. de li. cau.oꝛdinata.et.C. de adul.q;uis.et de oꝛdi.cog.cũ ſtatꝰ
cr.l. . Itẽ fallit cũ ſecũda crimialis eſt.et altera ciuil:ſed m̃ nõ pᷣiu⸗
dicialis. vt. C. de oꝛ. iu. l. fi. Itẽ fallitcũ vrq; eſt crialis. ſed ſcda ma
ioꝛ. C. qui ac. non poſ.l.i. Itẽ fallit qñ vrraq; eſt equal. et crialis.
ſed accuſanꝰ vult ꝓſequi ſuq:vel ſuoꝝ iniuni. vt. C. qui accu.no poſ
ſunt.l. neganda. Itẽ fallit ſi vnꝰ peritoꝛio alter poſſeſſoꝛio agat. naʒ
iudioũ poſſeſſoꝛiũ pᷣſertur:licet poſtea ꝓpoſitũ ſit.vt.j.eo.l.ſi de vi.
Itẽ qͥs dicit pꝛioꝛ appellare.rñ.qͥ priꝰ vocat in ius.aluer accipit ali
bi. vr.j. de pecu.l.ſi vo. Itẽ j. vt. C. ð ranſac.vbi pacũ.ſj ibiẽ ſpe
ciale in odiũ venientis conna tantam ſolẽnitatem
Ai accep tũ.eti p citat.et apud eũdẽ iudicẽ.vt.S.e.ſi quiſ po/⸗
a. et. . de iuriſqi.o m. iu.l.pe.nam etiam in alio loco apo eũ
dẽ iudicẽ decidi pᷣt eadẽ m terr. a.vtõ. de arbi.ſicũ.S.ſi arbucr. aʒo.⁊
ſacit ad.l.iſt in aut᷑ de teſti. S. et qm. col. vij.et de ſan. epiſ. S. ſi quiſ
epᷣs.col.ix.et. S. e.ſi qs poſtea.vel ꝓprie ponit.pꝛĩo fallit.S.e.ſi lõ/
gi?. ct. C. de pe.ð iu.l. pe.et.l. ꝓperandũ. quid ſi deleget: videtur
Eolſit. quia idem videt eſſe in delegato. vt. C. de ꝓcu. l. neq;.
penitoꝛ. e ¶Bent. . agere pſeuerauenit. nam defũctus
gere cepit.alij dicũr ꝙ omnes coheredes agere cepint:ſed vnꝰ
tm ꝓ omnibꝰ voluit perſeuerare. ſed ̊. vtrũq; caſum eſt. C. deſoꝛ.
eiuſdẽ li.l. ij.ſo. hicinuitis alijs non p.ibi ignoꝛantibus:vel ſcienti
beñ m̃ ðdicctibꝰ.ar. ð.ẽ. depc.l.popo.S.fi. g Deductü.i poſteri

ita iudiciũin pendẽti pᷣt eſſe uel
dehijs rebꝰ:q poſtea in obligati

onẽ aduenture ſunt.naʒ et nemi
ne puto dubitaturũ:quin fideiuſ

laʒ. Itẽ in eo qð hic di
cit ꝙ nõ pᷣt legiumũ tẽ/
pus.ſ.trienmũ exceðꝛe
eſt Z.quia ibi innuit qꝙ;
ſic. ꝙ quidã ibi ↄcedũt
et ſic ſeruaf.ſed puto q;
—RD llla ſzm iſta intelligat i
boc.ſ.de delegato tẽpoꝛali.et illa in oꝛdinario ppemo. Iteʒ no. ar. ꝙ intel
ligitur tacite repetitum qð pꝛius fuerat dictũ.vt.j.de ver.ob. ticia. S idem.
m. et. .e.l.moꝛtuo.ar. S.j.de here.inſti.l.ſub ↄdi.⁊.C. ð vſu.p retẽtiõʒ.i fi.
a Negitima triennij p nouã ↄſtõnem ad quã.ſ.ꝓperandũ cõpoſitoꝛes ba
buerũt reſpectũ addetes legi vlpi.buncverſi.nili c.

d ihõ excedat.ſ.bec duo tẽpoꝛa cõpntata in vnum.ſ.que tranſierãt viuo

iudice pꝛimo.et qð poſtea legeiſta datur ſucceſſoꝛi qð eſt tantũdem. vł dic
ꝓ poſtea datur a ſubſtituente. vt ſic ad ſubintellectũ tereferas legitima.

4 On videtur. genus.i.ſpeciẽ.ſicgenꝰponit᷑ ꝓ ſpecie.S.nau.cau.l.ideʒ

VE. ſed ſi gratis. quã actionẽ actoꝛ dʒ edere in libello. vt. S. e. ſi debitoꝛi.
nam inter litem oteſt. ⁊c.vt. C. de li. conte.l.i.ſed .j.e.ſi ſuſceꝑit.ſʒ ibi ẽt re

ſponget et conſenſit in iudicen.
Bis rome.idem ſi alibi. ac. e ¶ Judiciũ.i.ꝑ li.9.vt.ẽ.e.l.vbi.et.j.

. ebet. ſiue ibi inueniat᷑ ſiue non.vt.S.e.l.vbi.ſi auteʒ
non eſſet lis cõteſ.iũc ſi ibi inueniat vt.S.e.heres.vel alit᷑ vt ibi.

(M quẽadmodũ.in pendẽn.vt ſi ꝑmittat in diem qð nõ placet.quia
un

Aunc nõ in pendẽri.immo ſtati eſt debitũ. vt.j.de ver.ob.l.eũ qui R lis
et inſi de ver. ob. S. in diem. dic ergo. i. ſub cõditione.qꝛ tũc pendet.vtin/
ſti. de ver. ob. F. ſub cõdi. et qð dicit.vel in futurũ.i.ꝓ eo adbuc.neq; pu
re:neq; in diem.neʒ cõditionaliter deberf.vt inſti.de fid eicõ. S.ij.et.j.di⸗
b En pẽdẽti.puta ita demũ teneat hoc iudiciũ ſi nauiſex aſia ccit ſtati.
venenit. i ¶ Mon poſſe.no.iudiciũ non poſſe eſſe de futuris.vt ſi te nũc
conuenio.quia ſpero te aditurum bereditarem ticij.et oppone de bijs que
dixi. S. e. non poteſt. Item eſt contra.j.ad.l.aquil.l.in lege. Solu. ibi ſpe
ciale in odiũ delinquentis hm. lſ.nã et in legato conditionali debet᷑ eſti
matio ante euentum conditionis.ſi tabule per contumaciam non exbibe/
antur in odium contumacis. vt.j. de tabu. exhi.l. locum. F. condemnano.
vel in dicta. l. in lege. pꝛeſens eſt damnum. pꝛeſens obligatio. pꝛeſens actõ
pꝛeſẽs cauſa.⁊pꝛeſens ſententia. ſed ſola differtur executio.vi.j.de euict.
ij. Irem quid ſi ꝓmiſiſti quid ſingulis annis.nonne poeno age e. vrcõdẽ
neris: vt in futurũ ſoluas.rñ.ita.nec enim opoꝛtet ſingulis anms de iure
meo ꝓteſtari.vt.C. de pꝛeſcrip.xxx.an.lij. in fi.et argu.j.de vſu.cum de in
rem verſo.⁊. C. de fideicom.i.i.et ar.j.ꝓ ſocio.arbiter.circa pꝛin.et.j. 8 ſer.
mſti. pꝛe.l.qui edificiũ.et ar.j.de aqua plu. ar.l.bactenus.S pe. et. j. ſi ſer.
ven. l. egi. et.l.harũ.et eſt ratio.quia ſu b iure.qð eſt de pꝛeſennagit. Irez
op.j.quã.ap.ſit.l.i.GO.biouũ.ſed hic de iudicio ſeu inſttia iudicij.i.trino
actu rrium ꝑſonarũ.ibi.de ſenientia.ac.

d a Et

Liber

terdum. ſuſtinende.i.differende.
Koꝛtuitos. marime.et ſic plures dantur dilationes.ſed ð. S. de fe⸗
rijs.l. fi. ſo. vtibi. c ¶ Amiſerunt. per moꝛtem. “
in ſimilibus. vt egritudinibꝰ.et tempeſtatibus.p quas.il.xij.tabuł.

iubet diem diffeni. vt. S. ſi quis cau.l.ij.vt ramẽ inter febꝛẽ⁊ febꝛem diſtin

guatur. vt. j. de re iudi.
qſitum.ſed quid febꝛici
tãs potuit ꝓcu. ↄſtitue
re.rñ.non ideo minꝰ ex
ecuſatur de hoc vide gl.
in dicta.l. queſitũ.et tñ
dixi. S.ſi quis cau.l.ij.
S.ſi quis in iudicio.ac.
e ¶ Senatoꝛ. in ꝓuicia.
nedum rome.
Kontrarxerit .i. quaſi
Zrit.ſic.S.de nego.g.l.
ſed cum. p buic. F. S.
J de vi. pone caſů
n quolibet genere
interdictoꝝ.ſiue rerinẽ/
de poſſeſſionis. ſiue re⸗/
cuperande.ſiue adipi⸗
ſcende cũ vnus aliuʒ
petitoꝛio.alter: vel ides
poſſeſſoꝛio agere velit.
que genera inuenies ꝑ
exẽpla.iuſt.de interditc.
F. ſequens. vtſẽp pᷣmo
agatf de vi.i.de violẽta
poſ.qᷓ; de poſſeſſione.i.
de pꝛopꝛietate⁊ dicitur
violenta poſſeſſio.quia
cuilibet poſſeſſioni pꝛo
pter quã intẽtas inter⸗
dictum ineſt aliqua viſ
ſim hoc nõ obſtat:C¶

ſoꝛ ante obligationem rei accipi
poſſit iudiciuʒ uero anteqᷓʒ aliqd
debeatur:non poſſe. (C Aliſt.
Merin⸗ ex iuſtis cauſis:et
— . . „7 4
lexcertiſ ꝑſonis ſuſtinende
ſunt cognitiones: ueluti ſi inſtru
menta litis apud eoseſſe dicant

qui reipub.cauſa aberũt. Idem⸗

qʒ diui fratres in hecuerba reſcni
pſerunt. humanũ eſt pꝛopter foꝛ
tuitosꝰcaſus dilatõnesaccipi:ue
luti ꝙ pater litigatoꝛ filiuʒ:uel fi
liam:uel uxoꝛ uiruʒ:uel ꝙ filij pa
rentes amiſerint et in ſimilibus

cauſis cognitionẽ ad aliquẽ mo⸗

dum ſuſtineri. Senatoꝛ ſi nego⸗

tijs alienis ſe obtul erit uel in ꝓuĩ

cia non debet iudiciũ recuſarene
gocioꝝ geſtoꝝ:ſed actionẽ eũ ex⸗
cipere opoꝛtere Julia.rñ.cũ ſua
ſponte ſibi hanc obligationẽ cõ⸗

gunt in petitoꝛijs etnon poſ. ꝑ.l.j. quon le.l. i. F. i.

ſoꝛijſidem.vt.j.decar.edi.l.iij.G.cauſe.

bet ubipetit᷑ niſi adiectuʒ fuerit
centũ modios exillo hoꝛreoꝰ:aut

e 14 dixit q nando fu
uini amphoꝛaſ ex illo dolior.ſi au itrelicium iſpe:
tem per in rem actionẽ legatũpe nune n in quu /
tet᷑:etiaʒ ibipeti debet:ubi res ẽ:· n ¶ Abiperit. le,
et ſimobil ſit res:ad erxhibenduũ deber b aſtin
agi cuʒ herede poterit:ut exhibe duoblocts vr
at rem. ſic enim a legatario uen- mo m̃ er F pe⸗

dicari poterit. Apinia.

ſzcerte et lpoſſel/

od legatur.ſ.in ſpecie. .
¶ Actonem. ſ. ex teſtamẽto. nam tres actiões dant᷑ legatario
t

ex tetamento.et in rem.et bypothbecaria. vt bic.⁊.C. cõia dele.l.i.
¶Abreſt. enj
trarerii. i Dem aahilene
NIdeuiset poſſeſſione qᷓratf: rem pfemiad lo/
pꝛiuscognoſodũ dei: qʒ memn ned,
de pꝛopꝛietate rei diuus adrian? et actone ad er/
reſcripſit. H.Vciniusruſini? br de .den i e
Vogd legat᷑ſi ꝑ perſonalẽ ſi.⁊ ad exbiſ
Wquidẽ actionemeriget᷑: ibi n En er loom
dari debet: ubi eſt: niſi doloma⸗ cauſa bo. i.
lo heredis ſubductuʒ fuerit: fꝗc qnven vej
eniʒ ibi dari debet:ubi petit᷑.pꝛe-⸗ Sll.·
terea qð pondere: aut numero: 14 Dolo malo
aut mẽſura cõtinetur:ibi dari de Paenm oog.
ltacqz.

m & Pꝛeterea. 3.

o Ex ulo boꝛreo
vobn⸗ e

de ap. l. i. cũ ibi dicat ð
poſi.pꝛimo q̃ri qᷓ; de crim ine violẽtie.ſic intellige.j.ad.l.iul.de vi.ſi qs.ſic
cet als ponit᷑ poſſ.ꝓ dominio.vt.C. de do. inter vi. et vx.l.ſi qͥdẽ.et.j.de vᷣ.
ſig.l.intdum. hoc ſm Jo. 1 azo. Itẽ S.j. ad.l.iul.de vi.l.q ceiu..i.ſo.il
la ſzm iſtã.tu vo ponas im̃ in intdicns retinẽde poſſeſſionis in qbus etiã
admittitis turbatiua. vr ibi pcedat qᷓſtio poſſeſſionis.ſiue vnꝰõ vnuʒ. ſi
ue viciſſim int᷑ ſe.ita ꝙ alrer petitoꝛio.alter poſſeſſoꝛio agerevelii.qͥd autem
ſi volo agere petitoꝛio tm̃ cũ poſſũ poſ.rhi.nõ intromittit ſe lex niſi ↄſuledo.
vt. j. de rei ven.l.is qͥ. nunqͥd ergo in eodẽ libello pᷣtvtrũq; ſimł peni ab eo
Jo. et aʒo.ꝙ nõ.vt bic.⁊.C. de interdic.l.incerti.⁊.C. de rei vẽ.oꝛdinarij
lẽ yt. C. quo.bo.l.fi.⁊.C. de edic.diui adri.tol.l.ij.tu vᷣo dic diſtiguẽdo
vt in intdictis recupãde.⁊ adipiſcẽde poſſeſſionis poſſit vrũqʒ.ſ petitoꝛiũ

per rei ven. ⁊ poſſeſſoꝛiũ in eodẽ libello ꝓponi.ſi vo retinẽde.tũc nõ.qᷓa ſi⸗

bi dꝛius videt᷑.cũ agendo in rẽ diceret aliũ poſſidere.vt.C. de ali.iu. mu.l
i.ſed agẽdo in:dicto dicit ſe in poſſ.tuendũ. ſic ſe excludit.vt.j.qñ ap. ſit.

l.ij. F. ſed ſi aliꝰ.nec ob.qð eſt.j.de acqͥ.poſ.l.naturalit᷑.O.nibhil.vbi etia re/

tinẽde videt ſimul ꝓponi eũ petitoꝛio.qꝛ ibi ignoꝛãs ſe poſſidere petitoꝛiũ
ꝙpoſuit cui poſtea renũciat cũ poſſeſſ oꝛio agit.⁊ ꝓbat᷑ bec opi.ꝙ petitoꝛi

um ⁊ poſſ.ſimul poſſint ꝓpom iure legũ.vt.ſ. de vi et vi ar.l. cum fundus

—

g. fi. et iure canonũ.vt er. de cꝗ poſſ.⁊ ꝓ.paſtoꝛalis.nec ob.ll.pꝛedicte pꝛo
JFae pꝛime ires loquũt᷑ in poſſeſſoꝛijs retinẽde poſ.qñ viciſſim agebant
IAtẽ alie due non ob. quia ſic ſeparanm voluit agere actoꝛ. vel loquit᷑.l.iſta
cuz criminał de vi inſtituat accuſatio.ſic enĩ pone.j.ad.l.iul.de vi.l.qͥ cetu
§. vl. bi de vi pꝛiꝰ.qꝛ hoc vult actoꝛ. vt. C. de fal. dam. ⁊.l. ſe. Itez nõ ob.
G. l. pdicta incerti.dicit ꝙ actionibꝰ eſt agendũ ad ipᷣam poſſ.q nõ pſſt da
ni ꝓ pol.retinenda.vt.j.vti poſ.l.i.O.interdictũ.vt ſic iam.l.illa incerti.ne/
ceſſaiio loquat᷑ de poſ.adipiſcẽda vel reeuperãda.qꝛ dicia.l.vti poſ.exclu⸗
dit alias actiones dari ꝓ poſſ.rennẽda.vt titicaria.vel indebiti.nõ autẽ
actionẽ in factũ q̃ dat᷑ ĩ locũ quorũlibet irerdictoꝝ.⁊ de talibꝰ actionibꝰ di
cit pᷣdicxa.l.incerti.vt ĩſti.de ĩterdic.ꝭ.f.vei ibi.viciſſim.alij ꝙ ſimul cogno
ſciiur.ſel poſſeſſoꝛiũ ante decidit᷑. Item quero ſiago poſſeſioꝛio quocũq;
genere intdicti.et tu incõtinenti velis de iure dñiij docere ĩ modum excepti/
onis.an es audiendus vt mibi p̃ᷣferaris.videt᷑ ꝙ ſic.vt.j.de excep.do.l.do
lo.qð puto verũ.ar.j.vt in poſ.le.ſi is a quo.alij .et dictã.l.dolo intelli⸗/

ſtatoꝛ ibi voluit

Dolo. aut ſperies er tunc vbi eſt. aut genus. ettũc vbi ſoluin.
eſt maioꝛ pars bereditatis.vel beres hʒ domicilium. aut incerta ex

q Si autem. redit ad pꝛimũ caſum.ſ.quando legatũ eſt relictuz in

ſpecie. et querit vbi peni debet.qꝛ.S.dixit vbi deber pꝛeſtarr.
r ¶ Etiam. ibi non ſolũvbi heres babet domicilium. vel vbi eſt ma⸗
ioꝛ pars hereditatis.

8Bi mobilis. nam ſi imobilis ipſa ſe exhiber vt. C. quando 7 32

.

t Alegatanio. id é legatarius pt vendicare. ? vt plene ſcias vbi ſit

ſoluendum. vbi petendum.dic in pꝛimis ꝙ ibiſoluendum eſt vbi
teſtaroꝛ voluit.el ibi vbi veriſimile eſt ex verbis ſuis.vt bac.l.ꝭ.p⸗

terea. vel exgenere cõparationiſ.vt.j.e. ſed et ſi. S. libertus. et.j.ð le.

i. cum res.S.ſed ⁊ ſi res alibi.ſi vo nõ appareat.diſtingue an lega

tum ſit iu genere.an in ſpecie.ſi in genere pᷣſtari dʒ vbi peti᷑ i.vbibe

res tenetrñdere hoc eſt vbi domiciliũ bʒ heres.et vbi maioꝛ ꝑs be/
reditatis eſt. vt in bac.l.S.pᷣterea.⁊.j.e.ſi fideicõ.in pꝛinci.et.S.pe.
Jo. iñ dixit ꝙ heres ſemꝑ babet exceptionem vt non alibi cogatur
pᷣſtare qᷓ; vbi eſt maioꝛ pars bereditatis.et ſic non cõuenitvbi babʒ

domiciliũ qð non placet ſzm. p.ſi in ſpecieindiſtincte ibi pᷣſtan de/

bet vbi eſt. vt. . e. ſeu et ſi. F. ſi ea. et de le. i. cum res. .. i. vel vbi dolo

heredis ſit alio tranſlata.vt hac.l.i.rh.in fi.vel niſi forte ſuis expen

ſis velit actoꝛ alibi rem ſibi tradi adinſtar rei ven.licet quidã dicant
aliud bic Piem bec vera ſunt omnia niſi beres alibi cepit ſoluere

vel alio modo ſuo beneficio renunciauit.vt.j.e.ſi fid eicom..fi.⁊..

ſe. S. i. In petitione autem diſtingue ſimiliter. an in ſpecie.vel in ge /

nere relinq uatur.ſi in ſpecieſi quidem agitꝑpſonali actione in du⸗//

bus locis cogitur rdere.pꝛio vbi bʒ domiciliũ.et vbi maioꝛ ꝑs be/

reditatis eſt. vt.j.e.ſi fideicõ.i.rñ.et.S.pe.ſi xo rei ven.ipᷣdictis du

obus.et in tertio cõuenit᷑ loco.i.vbi fes eſt.vt hic diſtinguit᷑ in rẽvel
in ꝑſonã agat᷑ qtum ad ↄuẽtionẽ nõ q;tũ ad pᷣſtarionẽ.nã quacun
qʒ actione agat.pſtatur vbieeſt. ſi autẽ in genere idem eſt qð eſſz ſi re
lictum eſſz in ſpecie. et ꝑſonaliactione ageretur excepto eo qð ubieſt

ußigtl

Makbre

ereß
ilkdeg
Miſdel

in
sfinoſ
Götſenen

entiſcſi

n eiſd⸗
tenminacun
Gnla quss
leriusparn
s eheft
ſvondanse⸗
Piensdlun
niegpſ
Pebarſtne
aniti
tledlanon
ieinir
ghebinarbin
ſinideren⸗
ſihimuln
ſhrimrici
1atbirigpt’
Neorili
ſrpni
nfindonss
1ſphoidn
Gtboemen
ſoagſecsh.

(Cllir

1e tiͦchinuit
Chpoken
Deoorocdiin
Altſöannd a
denn abei
Nlneiiun
acicore
öiſden
ſucſtaf
liſciiin
Mcie ie

((Deni

dilegod de
Adonn.

ipnentpol⸗
kenſa
nleloſnte

itnfiil
uleene;

HR

nbeiſeſie
hnmnäni
fgabzi
ſnockree
Llaci
lͤag

nltnnni,

hat
Bae⸗

kinpen
gikirſ
eci
nſrhme

1eera
dipretncri

Etteliuniſme

.
4

nunegi.

na.
Vhientn
Gſäinelghen⸗
nidchagdi
duohloegft
littiiin

o aA
ſan
iſtappregt

ſnr bipet

üepbi .

1Aurinen e
ii ronnt

netoun
lſtichu

Caunht

neſnsſtit

ndun iti.

taſi

enscſit

fugentg

ivatifht

tnitee

viniſe

Libioenn

aißi
ebiöſtnnn

iolſticd

eius h

icgt e

tgitien

cceflin

nig

vfih

n
incſ

3

Quintus.

in genere relictũ. vbi petitur ibi pꝛeſtabitur.
Am furioſus.adijcitur.quedã hic dicitur in adiectiõe eſſʒ etiã
ſi ſolus furioſus datus eſſet.dũ tñ ñ ſit ꝑpetuo furioſus.quia tunc
iudex eſſe non poteſt.vt.S.e.cũ pꝛetoꝛ.S.non autẽ.nec arbiter.vt.Sꝭ·

de arbi. ſed ſi in ſeruũ.S.iique eſt ð̊.velſdic arbiiꝝ non poſſe eſſe funi

oſum. etiaʒ ſi ba
beat dilucida in

biter ſuis parti⸗
bus debeat fun

trerualla. quia ar c N Mm furioſus iuder adijci-
C citurꝰnonideo minꝰ iudici⸗

ginon datis er / um erit ꝙ hodie non poteſt iudi⸗
neus vinn/ cCcare: ut ſq; ſue men tis effectꝰ qdᷣ
as neceſſtates. ſnia dixent: ratum ſit: neqʒ enizʒ
ſakelglahtens inadijciendo pꝛeſentia:uel ſcien
cuͦ ipſe iunſdien tia iudicis neceſſania eſt. Qui le
onẽ heat arbiter gationis cã romaʒ uẽit ex qualibʒ
auhji mulis Ccauſa fideiuberepoteſt: cum pꝛi-
aitp.ĩ multis Eallatidein Den ceumn e
ſilia ſint intdina nilegio ſuo:cum ſit in italia con
deea.i.. tractum: uti non poteſt. I dẽ.
de arbi. l. i. uk elt ,
railſec vigeba 1 On quicqd iudicis poteſta-
rignoꝛis. vti⸗ Rti pmittitur:id ſubijcituriu⸗
* . . 7 7 —
q; eſ: ſi bornon ris neceſſitati Juder ſi quidad⸗
noG. neqʒ. n. ?c in iudic —
1e bobclosddepatmngare dede:
cis. nã cũ inui 50010a e Ueln dege;
cogi pogitv. offendit. 1 1II Sem.
de aduoc. di.iu. 19 len
auk. ſcim?. . ſ. 1 omnibꝰ bone fideviudi⸗

de mu. et boß . cijs cum nondum dies pᷣſtã

canetgoen de pecunieuenit:ſi agaraliꝗs ad
wenedritn 76 interponendamcautionem ex iu
le ijcu pf. . ur ſta cauſascondemnatio fit. idẽ.
do. et. .e. index. Juxoꝛ a legatoromediuer
Aaigigegedn terit:dotis nomie defendẽ⸗
mr ad reuocan / di rome uirum iurereſponſũ.
4 uinrlig m qui inſulam I DHẽä
erome vtpon / NAcapue fieri certo tẽpoꝛe ſti⸗
ſreeſodef pulatus eſt:eo finito quocũqʒ lo

no reme b ala ( agere poſſe in id: quod inteſt
hte italie eſſet à conſtat. i IDem.
ctũ.vt. S.e.l.ij. 2 „Ide
en ane. n Onidcircoiudicis officiũ
ta bic ipſo fato B l
renunciari öudlle· M
legio.ſᷣ ð.S.qͥ ſatiſd.co.ſi fideiuſſoꝛ.⁊ ſi q in ius vo.l.i.ſo.ibi renũ
ciatio eſt neceſſaria ꝓpter pꝛiuilegiũ qð bʒ vt ſub certis pſonis con
ueniaf: hic non ꝓpter pꝛiuilegiũ qð bʒ.vt ↄueniaturin eo loco

AMuõ et qñ iu.l.i.ß bodie cõpellit᷑ iudex ꝓcedere et damnare. vel
abſoluere etiã abſetẽ. ut. C. de iu. ꝓperãdũ.ꝗ.i. Itẽ pone exemplũ

qcq neceſſttati. na abſerẽ dnarept. Heñ bʒ neceſſe. vt. C.

in aut.deiu.S.oʒ. Itẽ pt poni in pꝛicipe.vt.S.de le.et ſenaruſcõ pn
ceps.et.j.de le.iij.ex imꝑfecto. c AGud ex pᷣtermiſerit.vt qꝛ ſ ↄdẽ/
nauit victũ victoꝛi in expenſis.vt.Z. de iudi.ꝓperandũ.S.ſinautẽ.
vel ftuaus reſtitui non pcepit.vt. C. de fruc. et litis ex.l. pe.
de¶ ſfendit.ideoqʒ punit᷑.vt dicta.l.ꝓperandũ.⁊.et.S.e.ſi filius.
oibus.bo.ᷣfi.ſic vt bic.et.S.q ſatiſda. co.inter oẽs.vt.j.ð pe.

here. ꝙ ſi in diẽ. et... de euic. l. ij. et. . P ſocio.l.ꝓ ſocio.et in biſfs

q bo.ſi. iu. imitant. vt in legatis. et fideicõ. vt.j. ſi cui pluſq;. p.l.fal.
l.i. in pꝛin. et. j.vt le. vel fideicõ.no.ca. p totũ. Ite in ſtricti iuris iu⸗/
Dicijs. vt. j. de cõ. cauſa da. ſi pecuniã. S. ij.ibi planerepꝛomitere. vt
8.qꝙ me. cã ſi cũ ex.ꝗ.q ſi hõ.et.j.de rei ven.ſi a bo. fidei.et.j.de dã.
infec. ptoꝛ. et.j. de pig.l. grege..ſi ſub ↄditione.ſᷣ ð pꝛimuʒ ẽ. C. de
bere. vel ac. ven.l.ij.ſo.ibi ſatiſd ari petebat nõ caueri n.et ideo nõ

6 ſeruandũ eſt ne is iudex

De iudi.et ybi.ac.

audit᷑. Itẽ ſimilitꝛium ad primũ.j.depoſiti.l.ſi ſine.ſʒ ibi nõ erat obliga
tdepoſitariꝰ:ĩmo liberatꝰ amiſſione ſpeciei vel ſpeciale in depoſito. Iteʒz
in iudicio ſtricti iuns Sꝛiũ eſt.j.de ↄdi.cã da.l.dedi.i.tñ.ſj ibi ſpeciale.vel
dic nõ eẽ cauendũ in ſtricti iuris iudicijs reglarit᷑.niſi ĩ caſib pᷣdiciis.
f¶¶ Interponendã.ſ.ſatiſdatiotionẽ.vt.S.e.ſi debitooii.
ge Ex iuſta cauſa. q eſt
arbitrio iudiciſ.vt.S.qͥ

impeditur: ꝙ quidam ex tutoꝛi- ſaniſd. co. ſifideiuſſoꝛ.

SS fi.als aũt ſi nõ cautio.
bus poſt litem aduerſus omnes ; debnu aß diez peraf
inchoatam reipublice cauſa ab- duplicant inducie. vt i

excep. F. hodie

eſſe ceperit:cum pꝛeſentium et E Frxoe a legato .

eoꝛum:qui non defenduntur ad zmaritoci g ver
,— ¾ 7 7 i . 7 um eſt. hoc ideo
miniſtratio diſcemiet eſtimani in .. ge omessbienz

illa videt.cũ ibi fiat di⸗
uoꝛtiũ qð nõ placet.nã
eadẽ rõne qᷓ ꝓmiſit ĩ ꝓ
uincia ſub ↄditione. ꝗᷓ
extititrome. videt᷑ ibiõ
xiſſe qd eſt falſũ.vtar.j.
de ver. ob. ſi filꝰꝰ.dic er
go ꝙ hic rome accepit
vxoꝛẽ.vł ſpẽale eſt ĩ do
te. ſic.ðᷣ.q; me.cq.ſi mu
lier. F. ſi dos

AUm q̊ inſulã. quo
Aunqʒʒ loco. ſc. ido
neo habita.ſ.rome do/

micilij et obligationis.

poſſit:cum poſtea ſeruusappa⸗
ruerit:cuius nomine per ꝓcura⸗
toꝛem fuerat actum:abſoluide⸗
bitoꝛem opoꝛtet:que res domio
quandoq; ꝓpꝛiam litemvinferẽ⸗
ti non obſtabit. iI Dem
Rgentariũ:ubi contractũ
ſt conueniri opoꝛtet nec ĩ
oc dilationem:niſi ex iuſta cau⸗
ſadari:ut ex ꝓuincia codices af
ferantur.idem in actione tutele

. 1 — - . yt. S. e. heres..fi.ſsm
placuit. ql Momie pupille tu⸗ Job. ben pla. nulla
— habita. vt ar. ꝓ eo.j. de
toꝛibus in ꝓuincia condemnatiſ pſt pern. ſ dub.F. f
curatoꝛes puelle iudicatuʒ rome dee c er lo.liß ibi
r . a- ſp ſoaudit᷑idoneo.
facere coguntur:ubi mutuaʒ pe- Sareng gubahes,.

cuniã mater accepit:cui filia he facu ſtipulamur inter/

res extitit. AMAuluſ ecſe venir. vr . de re. iu.
P ſi quis ab alio.S.fi.⁊ð
TMdex datus in eodem offi ved uis ab alio. F.fi.

ver. ob. quotiens quis

BDn idcirco. dilcer⸗

o permanet: licʒ furere ce
perit:qa recte ab initio iudex adi ſiuo poſiit diſcermi eu
tus eſt:ſed iudicandi neceſſitatẽ ¶gquilibet eoꝝ poſſitcon
lUeninri inſolidũ vt diot
ipſa nu bꝛica.C.ſi vnꝰex
pluribus.tu.vel cu.cõ/
tra pꝛedicta.S. de neg.
geſ. cum actum. ſed. .
poſuit caſum indubita
bilem. et hie intelligas
M poni ꝙ tutoꝛes conue/
niebant᷑ nomine pupilli a creditoꝛe pupilli er dices non differtur lis.ſ.pꝛo
parte pſñᷣtiũ.qſi fuut adminiſtratio diuiſa.vel etiã nõ diuiſa.ſ virilitfuerũt
conuẽti.ſi autẽ nõ fuit diuiſa.et inſolidũ conẽti ſũt.tũc non differt in totũ
Si aũt dicas tutoꝛes cõueniri a pupillo tunc plane intellige lr̃am iſtaʒ.vt
ſonatr.eiſdem tribus modis.
n Ku poſtea abſolui.ab obſeruatione iudicij vtar. C. de ꝓc. . et. C. dep
cu. ſeruis. Oo Mue res.i.talis abſoluio. —
p ¶ Litẽ.ſ.ad debitũ.vt. C. de pac.ſeruus.vel dic.ſi velit in ſeruũ illũ pete/
re. et tunc dices ꝗ res.ſ.ꝙ ſic.uel egit ꝓ ꝓcu. ut liber.
gentariũ ex iiſta cauſa.q cꝗ eſt ut ex puincia ⁊c. D
is lacuit.ut reſpõdeat tutoꝛ ubi adminiſtrauit. ut. S. e. heres. F. i.

moꝛbꝰ ſonticꝰremittit:ergomu

tari debet. c¶ Alliſtr.

detur:quem altera parsno

Net.l.intedum.S. fi. 8 2 Momine accepit. uidebatur a gi ubi eſt iidicatũ

quaſi ſit ibi renouatus ↄct' ut.C. de uſu.ᷣrei iudi.l.fi.S. pe.et no. hic ꝙ ali
bi dat ſnia.et alibiexecutioni.mãdat᷑.ur.j.de re iudi.a diuo pio.
II. Adex cepit poſtqꝙ fuit iudex.als nec ab initio fuiſſet iudex.ut. S. e.cuʒ
pꝛetoꝛ. S. non autem. cum ius bʒ ſi longius ſpacum ſit ꝓceſſurum uel
interceſſurum. ut. S. e. ſi longius. ́Y”Jͦ́”è”ðůʒ?
ſeruandum eſt. iniqui exempli quia uidetur ſuſpectus.ut.S.de/p⸗

—

AM. maxime nã idẽ

. e 7
b. que omnia. et.j.de fal. uxoꝛi.S.i.et no.uua ur malum exemplum. b αα

Liber

vt. ..de penis.ſi quis aliq̃d. S.qui aboꝛtionis.et.C. de ꝓba.erẽplo.ſqj vi⸗
det dari. vt. C. de li. cõ. aut᷑ offerat. que eſtõ.et in decre.xi.q.i.iudiceſ.ſo.
ibi petit alterius volũtate.qꝙ poteſt fieri.vt.C. deſententijs.aut᷑.etoſequẽ
ter. ibi aliũq; meremur. ac.vel ibi fuit datus ad verecũdiam p enin iudicis.
vel diſtingue melius.an altera ꝑs ſit pñs.et tũc obtinet hec.l.an nõ.et tũc

Zria.et ſic Guat᷑ ĩ cu.ro.

a (Uerecundiam. nota S R— —„
An alicui vtnõ veer Minatim petit.id eni imnqui exem
nret eg, arneos plieſſe diuꝰadrianꝰreſcripſit:ni⸗
Ars lan. mgra'q ſi hoc ſpecialiter apꝛicipe adue-
hñt er bacgrei recuudiã petiti iudicis reſpicien

intpᷣtaciõeʒ ⁊ bic incipit
mgfatꝰ ⁊c.⁊ ẽwa.l.iſta ĩ
maioꝛibꝰ mgratibꝰ qͥ n
pñ̃it vocari in ius durã
te magiſtram.vt hic.et
S. de in ius vo..l.ij. et. j.
iudi.ſol.ſi reus.et.j. de

magiſtra⸗
tus:in quo magiſtratu ſunt anno
non ingrediant᷑ iudiciũ pꝛopꝛiũ:

adul.adulterium.S.fi. — .
ſed quid de minoꝛibuſ: neqʒ ꝑſequẽdo:neqʒ fugiendo:
idem videkp. l. iſtã. ſad neqʒ de quibꝰtutoꝛes aut curato

3.j.de iniurijſ.l.nec ma
giſtratib'. et. j. ad. l.ac/
quil.l.quẽéadmodũ..
municipalel.et. S. ex ꝗͥ.
cau.ma.l.vt ſunt.ſo.q

res fuerint iudicẽt cũ autem exie⸗
rint magiſtratum.etipſis aduer
ſus fugiẽteſ:et fugientibꝰaduer
danduvnrhane cern ſusipſos introducẽda ſunt iudi-
peratoꝛis ſit.ſ.diui A/ cii. i IDem.
dꝛiani. qð non placet. Wu nditoꝛ ab emptoꝛe denũ
orr ergo h deniun ma Erewear ulninnf nomie

loꝛes.ſed ſm boc quid 8 „. rN.
adijcit.l. iſta illi...coe. eum defẽderet:dicit ſe pꝛiuilegi
de in ius vo. rñ. bec di⸗
cit quũ ↄueniũt.et ↄue

niunt illa de in ius vo.

reroenluu⸗ en Aresinter petitoꝛẽ:et emptoꝛẽ ce-
in ſuo officio delingust Pta eſt ad ſuuʒ iudicem reuocare

vt. C. ad.l.iulia.xre.l.iu
bemus. et in aut.vt dif.
iu. S. ſi ramen. et in au⸗
rel vr dſine aus..
F. illud que ſunt õ. Itẽ
Kd ſe. vel a vi.
iz ibi loquitde illuſtribꝰ dignitate.et nò adminiſtratione.et dicmagnũ ma

iudicẽ ſequi ſolere.iudicesa pᷣſi
de dati ſolent etiã in tẽpꝰſucceſ⸗

giſtratũ.qᷓ babet merũ imperiũ parũ qͥ iuriſdicrionẽ im̃ ſim plicem. acc.
¶Enditoꝛ iudicis qͥ eſt eiuſdẽ vel alterius foꝛi. .
Bolce a⸗ ſu pᷣdicto duplici ratione.qꝛ ibi iudiciũ ceptũ eſt.vt.S.eo.

vbi. et qꝛ quaſi ꝓcuratoꝛ eſt emptoꝛis.vnde in ſuo ttibunali dʒ eũ defẽde⸗
re. vt. S. de ꝓcu.ſ et hee.S.nõ ſolũ.nam emptoꝛ ↄuenit᷑ nõ venditoꝛ.vt ar.

C. vbi in r ac.l.i.et ſic foꝛte de rebꝰvenditoꝛis ſatiſfiet.vt ar.C. vbi de cri.

agi opoꝛ.aut᷑.qua in ꝓuincia.ac. e ¶ Judices eius.ſ.pꝛeſidis.
f¶ Et cogi.non ab eo qui delegauit.vt.S.de iuriſdic.om.iu.l.eum qui..i.
que eſtð.ſj a ſucceſſoꝛe.vt bic.et ſic ſeruat᷑ bonoñ.vt magis ex cõfirmanone
ſecun di.qᷓ; delegatione pꝛimi iudex remãſiſſe videat᷑.ſi ſaltẽ citauit.alij di
ſtinguũt. ⁊ bene.an erat lis ↄteſt.et tũc duretan nõ.⁊ tũcnõ duret. vtno. ẽ
de iuril. om. iu. et quia. Itẽ nõ eſtS.j.e.l.iudiciũ.i.tñ.qꝛ plus operat ꝓbi
Afideicõ.relictũ in genere. wuubbitio q; moꝛs.
ł 4 Ab aliquò. berede paſſiue. 1 RPetat. l. alibi q vbi ſit maioꝛ

pars bereditatis.vel q; vbi heres bʒ domiciliũ.ne obuiet.j.e.S.penul.

K ſq;.ſ.heres a quo petit᷑ fideicommiſſum.
¶ Doluiſſe.ꝙ ex verbis.vel ex cõparationiſ genere pᷣſumit᷑.vt.S.e.qð lega
tur. S. pꝛeterea.et.l.ſʒ ſi ſuſceperit..ſi libernis.
m tarun eſt. pꝛeſcriptio.i.exceprio. n Facultatnm. vt bic. et. ſ. ð
do. pꝛe.l.i.ꝗ.qð diximꝰ.et ad treb.l.i..ſi beres.et.l.cogi.ꝗ.inð queritur.
ſic nec auget.vt.j.de le.ij.gaius. o Rome.i.ex pꝛedijs romanis.
p ¶ HMic.puto.i.hoccaſu.vel hic.i.rome.ſed videt᷑ ꝙ nunq; babeat locũ p⸗
ſcriptio.cũ rome babeat domiciliũ.vt.j.ad munic.roma.et.j.ꝓxi.ꝗ rſ.bic
retulit ſe ad ius qð eſſe debet.vt qꝛ rome eſt bic.vł dic.ſi cõuenit᷑rome qua
ſi bi ſit maioꝛ pars hereditatis.hʒ locũ pꝛeſcriptio.vt bic.ſi autẽ qꝛ ſit cõis

patria non. ̊ quid ſi re illius loci babear quis obligatas. vide
tur idem.ſy non credo.quia łIʒ deficeret hypothecaria bʒ tm̃ pſonalẽ

actionem. q̃ oia bona reſpiceret qð non eſt in calibus iſtis. nã deficc

entibfructibilliꝰloci non agit᷑ alibi.vt.j.de vino tri.etoł.le.l. cum
certus:et.j.de ver.ob.inter ſti..ſacrã.et.j.de vſufr. defuncta.S.i.

te pꝑmittatur. p. Aulus.
Irs litterarũ diui adriani.

um habere ſuiiudicis:querit᷑ an
poſſit litem ab eoiudice apð quẽ

paulꝰrñdit.uenditoꝛẽ emptoꝛis

q ¶ Domiciliuz.
„ „ 4 Iſa pſtano fit. v /
ſoꝝ eius durare:et cogi ꝓnunci bi reſẽ vl vbivo
are: eaſq; ſnias ſeruan:in eundẽ Ngnrmr⸗
ſenſũ etiã ſce.reſcripſit· Api. ßterea. ſm Jo.
fideicõmiſſũ ab aliꝰ pe⸗ pbi noer e
. at iſq; dicat maioꝛeʒ par unm beres vts.
tem hereditatis:alibi eſſe nõ erit r nanacre
ad pᷣſtationẽ cõpellendꝰ ⁊ itam! mdiretiam vi
tis ↄſtitutionibus cauet᷑: ut ibipe beabetdomicliᷣ
tatur fideicõmiſſũ: ubi maioꝛ ps gane. le
hereditatiseſt niſi ꝓbetureolo? rPuotlens ůt
coteſtatoꝛẽ uoluiſſe fideicõmiſ- bpiaſmonone vt
ſum pᷣſtari:ubi peti᷑. Cractatu, vbiſ bʒ domiai
eſt de ere alieno:ſiinea ꝓuincia niunn vetbe m
ubi fideicõmiſſũ petit᷑:pluſ eſſet mts erſicnoein
eris alieni:an qſi maioꝛ parſ alibi cehrio lunöni
. Pti. — ꝛ0obatur. vti
eſſʒ:pꝛeſcriptio locũhaberet. ſſy ahbe debete
⁊ hic placuit nihil facere eris alie ſal. F.non aute;
ninomen cũ non loci ſit es alienn ce eag me
7 —R * „Nele⸗
ſed uniuerſaꝝ facultatũ.Es.n. ſed guare magi
Isent .1 4 21 4 iſte reus pvel ule
alienũ patrimonium totuʒ immi ui ſſente,
nuere ↄſtat.nõ certi loci faculta-⸗ lioloco narone,
d cñi. ſi . yrt. j. ſy et ſi ſuſce/
tes. quid tñ.ſi foꝛte certis oneri⸗ el atliſnſce,
bus deſtinatũ ſit illud patrimoni ¶pꝛeiudicat. ſeda
uʒ.utputa alimentis pᷣſtandis:q ¶co non ſibipiu

rome pᷣſtari paterfamilias iuſſe/

rat:uł tributisul quibuſdã alijs

non ſolet. deterioꝛ nemo eni ⁊c. vt. . d
amuis.in ꝓuincia habet.ſ.alia.

fid

videtur.⁊c. vt.S.e.non videtur

— — .

dicat. l alibia /⸗

gere incipiat. xt

S.e.argentanuz
SF. fi. ri. non ſoh
⁊c. vt:j.de regu.

ſ. de cõpen.ll. in cõpen ſatione

ideicõmiſſarij.appellat heredes fideicõmiſſarios.qꝛ per
eicòmiſſariũ ſunt rogati.alibi eſt in rextu beredes. .
Ed er ſi ſuſcepit. et ſponte ↄſenſit patiendo litẽ ↄteſtari als nõ

16

pars hereditatis. px 4 Hon poreſt. quia non eſt dilatoꝛia. vndeĩ

3 (S

Hanc. ſ. exceptionẽ. ꝙ non debuit ibioueniri. qꝛ alibi fuit maioꝛ
pꝛin. debet oppomi.vt. C. de pꝛoba.l.exceptiones.ſed quõ tenet ſen
tentia a non ſuo iudice dicta. vt. C.ſi nõ a cõ.iu.l.fi.rñ.bic ſciuit.vñ
ſibipᷣ iudicauit.et ſic loquit᷑. C.de excep.il.ſi.
Silcertnts. teſſttas erant vaſa quibꝰ menſurabatfrumentü ro/
me tantũ.vtdicunt.vnde cũ ea reliquerit teſtatoꝛ.videt᷑ voluiſſe ꝙ
rome pᷣſtarent᷑.ar.j.de le.ij.ticia ſeio.et ſjm iſtã poſitionez dic ex ge/
nere cõparationis.i.ex genere menſure ꝑ quã fit cõparatio. vel dic
caſũ hunc.ſ.ꝙ alicui rome degẽti pone.x.teſſere frumentarie.i.x.coꝛ

bes in alimenta relicta eſſentpᷣſumit᷑ ꝙ romepᷣſtani voluit ꝓpt cõʒ

alimentoꝝ. ne interim in itinere periret alimẽtariꝰ.⁊ hoc eſt ex gene/⸗
re cõpationis.i.quia voluit in hanc cãm cõparari frumentũ.et dici⸗
tur teſſera.i.cuiuſlibet menſure quarta pſ.ſic ponit᷑ in libꝛo reguum
vbiteſſere decades.i.ter quattuoꝛdecim.

a ¶ Denſiſſe.ſicet.j.de vſu.et ba.plenum. S. equirij.
b ¶ Pondo.non multa.ſed duo foꝛre.cum pluralis elocutio duobꝰ

ſit contenta. vt.j.de teſtibus.vbi.

ce Mabitum. i. haberi.ac. d Reliquit dignitas legatarij facit

ad augẽdũ legatũ.vt.j.ð le.i.ſi ſeruꝰ pluriũ.S.f.et ar.ẽ.e.ſi lõgiꝰ.if.

4

Lotete —
iteober
8 tcons.
ore

ngn
9. ((Je

i

wiſuten

efinrn

NNu
rlafbi

Pdien.
oinuiape⸗
hoemmsſt⸗
6.

eliarpein
ean.
ſeät
Gcr di
itcſſnicd
ſbireſeganpe
fabacoreire
Cuntatſii⸗
Clno pes en
et dütf hin
idonctiüſe
idicveſdica
kinoctiſbe⸗
hatarse
Gipbterun

eiguiif,

mrthets

Mon lcens

Nineſtbo

ann une
Urtlie.

Gmegleſs
Nſlilkeſes
Aauaini

=

iſſepte,

9.

ſian
aſenlen
AHN'r

Niheſen, it
1tCeenta
ſßſini fte

ſdini

tbnelſcee

mmſt ol
Elir ſ

Ctiderlſe
fancſell

Ann ſn,
fiftanine
Ekfllägg

H zatg

Deſnithng
Albiotena
linn nihn
lolepanibent
lols alſirſei⸗

Ceptooſclraa e.

4ppeoberg
Auteſ debere
ſalſnen ue

ClitſHIn.

