Eaer ſeem cel derit eũ: ueluulnerauerit: lege ac cdhigis: aut expan mularu unum: Seasͦſivind. nann
S.l. er p lo. y ſi ex fu quilia et pignoꝛatitia cõuenii po uelunam: occidenit:nõ ſolũ perẽ dea iier ugt
ſne 5 legner teſt. ſed altemutra cõtentus eẽ de· prticoꝛꝑis extimatio faciẽdaẽ̃: ſy beebat inſtiutuſ mn
I demiur. item ap ia bebit actoꝛ. NMpia. ⁊eiusꝰratio haberidʒ:quo cetera veegirimus Een
be .lic. ſe iinu/ N Ed ſi cem ſenuũ occide- coꝛpoꝛa depciata ſunt. e re ſeuli ſinſe
1 F Filerſulſſtt tiij Drit ꝗs lege acꝗlia tenen eñ Udeneratius ſcnbit: ſi ſernuſ “ ſcen
dare do dam / Lelſus att. idem eſt et ſiuulnera heresinſtitutꝰ:occiſus ſit: etiã es maihs W
Kendrun der i⸗ Nr. —= Dem. ereditatis extimatõem uẽire eſet non eleor wün
9 abet connet. Tr -er e g. Ra; ſt r: cliſum. qꝛ ſi viuꝰ gvcntl
o ulnera tno. aꝛ tͦc Qilicet. ꝓea pte: ꝓpq dñsẽ Aul. ait. Di ſeruus liber: et hereſ eerleder ertu/ iguse
önire cene ur ibi qutagit. I Zẽ éeæ&é iuſſus: occiſus fuerit: neq; ſub res eſſet. ⁊ ſic b fögt
bociia tam uaie te. It lex qutiis hoin eoani ſtitutũ: neqsltimũ actõelegisac mneechtn/ gil
P Senbit. ſed male. Q— noplunmi fuiſiy q clauſu glie hereditatis extimatõeʒ cõſe-⸗ tiintereſt, ſecus Nuanl
eir noreve⸗ la extimatõem hʒ dami qð datum cutur: que ſemo cõpeterenõ po⸗ i e mnlunn rin
aſionis., feeſt: annus aũt retroꝛſum cõputat᷑ tuit:que ſniaueraẽ:pcij igit᷑ ſoliũ luas ſenr in K. Gennn
4 Auo äur vel, ᷣ ex quo ꝗsocciſusẽ qð ſi moꝛtife mõfieri extimatõeʒ hoc intereſſe al aen zti. lm
. . 2 . . ł— — „ ,„ , „₰ — 1 . 11
num. ut.. e.l.pe. refuerit uulneratꝰ: a poſtea poſt ſolũmõ ſubſtitutiuidet᷑ ego autẽ dammmnntrtiſtch D
. S longum interuallum moꝛtuꝰ ſit: puto nec pcij fieri extimatõeʒ. ꝗa enar uri. mrſf.
Al. Nair nanin e inde annuz nũerabimꝰ ſzm iul. er lſi heres ect et liber eſſzʒ. Idẽiuli. aſi⸗ e —
actio ceditur.ſ.cquli. quo uulneratus eſt: licet celſuſcõ ſcribit.ſi inſtitutꝰ fuero ſub cõdi⸗ aſoꝛ ſoluẽdo uõ lai
dene lereu v mrg ſcribit ¶ Sedutiũ coꝛpuseiꝰ tõe.ſiſtichũmaumiſeroet ſtich? H innk
ic·ſed illa de vulnerato ſolũ et timamꝰ: quãti in eo gno fu ſit occiſus poſt moxẽeteſtatoꝛis: i arg qſic . de nng
neum loaunur eerit: c occideret: an potius: quã⸗ evcimatõem ẽt hereditatis pciu, Aber gue ſer. nnuul
bereditatem non cedi ti interfuit noſtra nõeſſe occiſum mecõſecutuꝝ pp occiſiõeʒ ein· nnir
dg Aihnden dirttur. et hoc iure utimur:ut eiꝰ qð inter defecit ↄditio qð ſi uiuoteſtatoꝛe i g Quia renoꝛ⸗ mmantit
nim nel erſibiedd ent :fiat ertimatio. Aulus occiſus ſit: hereditatis ertimatio mja emib nd ue⸗
ſipoſten weeigonuler⸗ C Roinde ſi ſeruũoccidiſti: nẽceſſare:qeretroꝛſum qʒtiplimi vłamiſſum ·qð mſ
teſtaronis an cdtk ac⸗ — Aquẽ ſubpenatradétũ ꝓmi fiint inſpici᷑. Idẽ iul. ſcnbit exti⸗ Kobae OAun
noruibl ibi dicſt. pu/ ſi: utilitas uenit in hoc iundicium. matõeʒ hoĩs occiſi ad id tꝑſ refer teſtatoꝛ murare n
o tamen ꝙ non. qꝛ in 4 PSrαςti 1 imie 1 2 ((aneN
tetim ipedtei eſtliben / Item cauſe coꝛpi coherẽtes exti- ri:quo plurimieo anno fuit. et iõ gnref ic s
tus. ſecus ſi vulneratuſ autẽ ſi naturalit᷑ Critmn
tantum. q tunc cedet ſi . . mortuus eſſo. cu.HI ſtue
cut er in re vendita contingit. ut.j.de act. emp.iuł. S.ſi fruenbus.et facitad ieũ non ſteriſtet quominus cõdinio im pleretur.qꝛ babebit beredi irtak
hãc.l.j.de fur.inficiando..ſi tibi.et de ver.ob.liber bomo. 5. fi. et. j. de ſer. tatẽ.nõ tamẽ ab interfecioꝛe.vt.j.de condi.inſti.l.que ſub cõditi.ꝗ. emien
expoꝛ. ſeruus. quouiés. q eſt ad boc ⁊ ſuperius.mſu ui.ſecus tamen eſt quando i i
ſA Aiilitas. que mihi deficit ex eo qdð non poſſum ſeruum ſoluere. et iõ ad mihi ẽ relictũ ⁊ alij impoſita ẽ cõdino.ita.ſ.lego nibi.c.ſinibi nupſe unnnen
penam teneo:.et dic ꝙ fuit ociſus poſt moꝛam.ſed ab anno cira non fue/ trit filia aut illi. tunc em̃ moꝛte ni bil interueniente nibil cõſequoꝛ. ſe Kugru
rat in moꝛa vt euitetur oppoſitio. quod non videatur babere locum.quod cus ſi ſtet ꝑ factum ſuum.ut qꝛ noluit.ut. C. de condi.inſer.l. lega⸗ 4 unnie
hic dicit. aut eſt in moꝛa. aut non.ſi eſtin moꝛa tempe ocaſionis non cadit tum. et de inſti. ſub. con. fac.l.i.ſcm Jo. manlt
in penam. ideo quia lam occiderarpoſt moꝛam. nec liberan poterat důdo Kdem iul eruerentur. i indicaremur. è 6 goſen
ſeruũ.qꝛ in moes fuit. ſi nõ fuit in moꝛa interitu ſpei liberatus videtur. Iſſioxa.i.ipᷣe ſeruꝰ qui eſt noxa. ſed ſi boc velimus conſequi nõ ne eunpci
t en a eumanul. ut ſtatim ſubiſcit eempla. ſi uis ꝛc. .. ꝛobo et alios fraudem participaſſe.ſed ſi hoc eſt quare non agam lernii
1¶ Bed eius.ſ.cuius ſemuus eſt occiſus. uel eſt neutri dictio eius. Quo.i..· contra illos qui fraudem participauerunt. Rñ. licet pꝛobes quoſdã ſln
;mim. et ſacit in hocqð habeatur ratio deterioꝛanionis alieꝝ.j. de edil. e/ participa ſſe.non tamen conuenio eos qui deceſſerunt.et ſeruus mi ſinld
dic. ediles aiunt. 5. fi. et. l. ſe. er inſtt. e 5. item ſi quis. ſed cõtra. j. ad. .falt. bi eos iudicaſſet anteq; recedat. ut. s. de eden.l. argentanius. F. fi. niun
aeeia er e ſiſernumn vbnon ex affecnone fit extimatio.ſolu.nec bic fit. ſecundum a. ſ enh
abere rationem eius Si infans.iuſſit.S.e.ſed ſi ppꝛietatis.arg. conraaa. Reck
FI Mae neratius.inſtuutus abexnaneo. n ¶ Manc actonem dan conſtat. niſi in caſibus. ut. S. e. l. F. i. ti. et . tlle

Nonus
H Lnann ſicnt ſſi domk L Agd legem acquiliam.
l. „Ne . 1 * N. 64 6½ 14— .
agit An anr Kar inmheuren occidiſtiet ei? carnes heres tuꝰ cõedit ncnneraſ banroen⸗ban m wandus Phoſicis darur er conſeſ⸗
minalem: ut bic 77 no mon tollit cintlem g eni/ que.et iſti. de ob. ex quaſi cõmactu. 5.f.qð non poteſtreper ſed ſouenfus
ſetn ſubijcit. . C. qñ ded erit damnum dum
auracr. modo gtioliguo ſit da
Cutnsene er ſic eſt coma. j. ſi pci ctoꝛi Iereee r. n IiIr tium. ut bic in confeſſio⸗
luſe de pub. iudi.l. i⸗ Z cioſo bictoꝛipoller fuerit pꝛe- ratũr: ad id tẽpus quoinfra annũ ne dicuur. ſz quid
nſe terdu. ſo. inters (i naenkra annmnmn Amoeicſere uixit. Hanc actionẽ heredi:co von eheruul n ſeeun
rn dum vna agitnrr Lur:fuerit occiſuſ:poſſe eũ acqui⸗ eriann WPE; ABum. l)). illudq erat
en altera non intẽ⸗ le nrocciſul bpoſſe en cau˖ teriſque ſucceſſoꝛibus dani cõſtat duplangu utſi erat da/
ain duur. ut in. l. cõ/ õ c0 extimandum ſediheredẽ:uel ceteros hec actio num.xLet ſoluenir x. ig
ffrn mana. ut. . v bo quãti fuit pꝛiuſquã artẽcũ poli 0 : cũñ ſi S. nid noꝛans ſepent. v. qnia
3õäs
i .“ boc edicto. eo ãt — e lerhit eruus ꝗ ma⸗ ex damno locupletioꝛ hereſ factꝰ da. ſed Johã. dicit nil
kaſi ſinio ſicurbi Gnas fraudes in meis rationibus ſit. Si dolo ſeruusocciſus ſit ꝛle pue taae enen berun⸗
D diclfur. õ ,Cieree. —— . [Rꝑele e dicte leges dicant
rnn qMec actio. in niſcrar fuent ocaſinde quo ge coꝛnelia agere dominum poſſ. E ſimpliciter ſoluta ex cã
nn p ddaue oem abetccſtinaner: t fini ctat eſilegecqni cgerit: Bin gos ponenen, Ro
ngien quid erarſipié Z Dio⸗ icipes eruerent᷑:rectiſſie diciũ fieri coꝛnelie nõdebet. Hec an liberetur occigens.
nen gin u el ar abeo ſcribit: fanti extimanduʒ: actio aduerſuscõfitẽtẽ competit quven ct.
n nees quatimeaintererat faudes ſerui inſimplüi aduerſus negantẽiĩ dl- enn
un uplabiun ./ Peũ cõmiſſas detegi: non quanti plũ Siquis hominẽ uiuũ falſo uc Aquoeſq;.· cũ quo
ina nontamengur bart fne ſeruusintra annũ mu/ ſit oñdere hominẽ uiuũ eſſe: Jul. Neonſelſionib ue etiho
i gu. cöng. . . 4. S 1. — — — i a furioſo occi 6
(Ge . e ie n eneig . 3 usocciſus ſit: pciũ id ſcribit ceſſare acquiliã: quãuis cõ fitearme cceigiſlend ie
imnnl ſuni.itñ. Item vuinalr: qugtt valeret pꝛiuſ. quã feſſus ſit ſe occidiſſe. hoceniz ſo neoꝛ. hm Jo. liqz ſir ar
aed uautäenne mors⸗ mutaret. In ſũma: omnia luũ remittereacroꝛi cõfeſſoꝛia actio rnenenelier
Deienn tur Pſievſcgag como a: que mtra annũ: quo iter nem ne neceſſ. ehabeat docere euʒ dit conſeruũ ſuum ⁊ tu
Aingit li co ut j. dno/ fectusẽ:pᷣconſioꝛẽ ſeruũ facerẽt: occidiſſe.ceterũ occiſũ eſſe hoĩeʒ cõfiteris etiam in iudi⸗
innnnn Item no. bic er 0 ad extimat 5 ei⸗ 1 quocuque opoꝛtet. neri.niſi poſſis pbare
Gu mendatio queʒ nducl Gi infans ſit occiſus Ocapertius (P). Aul. dpirarium gellcet ſeru⸗
gqſcdN punin in plꝰ./ ut Sgneri P . — T „ meus non ſit mibi ciui
iäiin qutiprinr. &. cere hãc actionẽ:ut extimatiorefe nã ſi confeſſus ſit uulneraſſe:nec tunalitet. Item no. bie
“ e.l. contra negã Z L non audiri ꝓbanre cõ⸗
Dwhm tamerdecocle⸗ tra confeſſionem ſuam
– indelcagenj oncam.gr: Er deil
ca cum eor ed er ſi er. i . ⸗ .rr”c et fac. igno.l.erro.ſol.
Pr ana cr zalie n ſare Manten de tien. er ſe. . ſi quis bie ſpeciale et alia multa. feione-emee A⸗
nnni ſet⸗ Rminideninakonean fmdnet aeirtifdnan dſne Orabiius. circa quod dictum eſtin eo quem viuum confiteoꝛ me de
uni amir duplum. m. ſie. ut. C. e.l.pe. et in auten. de tri.et ſe. F. ſti / Baler dmurte rhieerinſe moꝛtuus eſt occiſus. ſed quilibet
attan 1 4 sl . occiſus e moꝛtuus. ut bic.et inſti.e.S.pᷣterea ſi me aʒzo.
ma 1. Srinennar d dien tineienn einetgol l 3 Gi ꝓcuratoꝛ. quiuis alius. ut defenſoꝛ ſine mandato.
da Jdenon valet ur bic. et. . de inre n:ue ibil. vn . RW
uiſtuni enon valet. ut hic.et.j. de interro. act.l. confeſſionibus. et.l. ſi is. a ¶ Vonfiteatur falſo. quid autem ſi verum. reſpon. datur in dominuz vti/
nansthd 3 tonfel cbiam actionemn .acius conſeſſionalis confeſſi.uel con/ lis Erotelſtone nififir peuratoe ſine zrandato⸗ tturind unig vri⸗
Sel o ipa remũutit actoꝛi hoc ius:ut il V
Hobeküdgia tum otelgiſſe cogiiartan ⸗ non cogatur ꝓbare cum conuen b bſentem. ſ. dominum vel pupillum adultum uel furioſum. nam tũcda
eſhihiß terpbet vmum. alias ſi nen ꝓ recuun occiſuʒ eſſe a quocunq; ſial bitur in eos.ſ.tu.cu.uel ꝓcu.ut.bic.non autem fit p̃iudiciũ defenſo. ut. j. de
nnitul ita actio ponitur pact ntin en tnetm oreſun tia ſe. ut hic et inter. act. l. ſi defenſoꝛ. et. ſ. de contel. l.ertum. .. ſed an. niſi mandatum ſue
d 4 na. inter vi.et ux.l. ij. 5. fi aliter aütgerpum getlo nrarſte, Fae le veltiatum babuum: utdeinter oga: act qui
icce uitutibus. ur. S. ſi ſer. uen. l. ij. n pꝛin. vel die p acno coͤfeſſoꝛia diel eranuiuiuuuu
er actio remittitur actoꝛi.i.confitenti et agenti nunc ammba lia Poedenn ꝓbatione. nulle em̃ cc. Sed extimande.i. ut ertimet damnuz da/
. hominem viuum eſſe. Etita ſoli ꝓbanti ut ſic qui agit m ppant ium tuin ſir quid enim ſiille aniagin mallippare omuum datum et
onictiin babear neceſle pbare e ocicſi er qui agit acquilia nõ magni litem facit reus vero fatetur ſe occidiſſe.et paratus eſt ſoluere extia⸗
Natenchledn ſolum.i boenaihce ei dcidlſe. auiconſeſus eſ et qð dicit hoc tionem certe de hoc cognolſcit.ut.j.l.ꝓx.uel dic magni.i.ꝓ magno ho
Nebeslm ſrin cat u tm̃ qð ꝓbare paratus eſt hominẽ viuu. ſed an idẽ babet litigare et ꝓpꝛogare.cerre non audiur.ex ins coicuranag,
gobe ſit in coutractibus. ut it. . litig Pꝛog auditur.ex quo alius cõfiteturan au⸗
Ngſ uniclem in agg ui dernn obligeturſi alius contraxit. Item tem ſententia ſit danda in confeſſum in criminali cauſa conſtat ꝙ ſic ut. j.
nt n legato ur ſit neceſſe ꝓbare ab aliquo relictum qð qs cõ de cuſto. re.ſi confeſſus,.et.C de penis.l.qui ſententiam.in utl aiemn

feſſus eſt ſe deb ere illo 5 czrrariſſp- 6
ebere illo ꝓbante ſe nõ cõtraxiſſe:uel legatum nõ eſſe. ſecundum quoſdam.ut bic.et.j.de confeſſis.l.i.uel dic etiam in ciuili con⸗/

Aar ſic ar. bui. ſ. dei loni .
er äss Bul. feſſum damnandum. ur.j. de confelſ.l.iuł.et qð bic dicit non datirei iudi.
ſin conmnoaqur ppr wun s 6in ut. menen nu.pe.auten. intellige ut dixicum pᷣcedenti ꝓbatione et cognitione.nec em̃ eſtopus:cuʒ
ibun. a nulloe itum.qꝛ erat ſolutum. et ta⸗ reus ſit cõfeſſus tamen datur rei iudi.i.ur puintie damnum datum eſſe.et
B —1 4

TP.— .

„ v

Liber

△

declaret eius ettimationem vel dic non datur iudeł rei vindicande. eum ſi
ne libello ſimpliciter ad inſtantiam actoꝛis iudice interrogante reus confi
tetur ſe damnum dediſſe. ut. S. de iudi.ſi debitoꝛi:cum autem ſolen niter in

olenniter eſt ꝑ ſelententiam finienhhuamm.“
Iſeruus ſeruum.et damni.nec yna ꝑ alteram tollitur:cum ſint deli⸗

ra diuerſa. ut. ſ.
de pꝛi. delic. l.nõ nũqᷓ;.
ſecus ſi ex vno facto vł
delicto cõpetant plureſ
qꝛ tunc Lollitur
qð excedit.ut.j.loca.l ſi .
vulneraueris.et.ſ.ð ac. Pusrecu rremus

et obl.qui ſeruũ. in fi.⁊

ſ. ꝓ ſo.ſed ſi ex furtiua ,o 1.
que ſunt cõtra Item Roinde ſi occiſus quideʒ
totra⸗de fur.l. ſ ſi r⸗ on ſit:moꝛtuus auteʒ ſit:
ri puit.vbi diat nõ adij .
ihd penam urti pro? Magis eſtutmõteneat in moꝛtuo.
pter damnũ. Sed cere licet confeſſus ſit. Si ꝓcuratoꝛ:

non adijcitur.ut illa ac
tio augeatur.datur ta/

, 2 b
men alia ur bic diciur. aliuscõfiteatur abſentem uulne

raſſe cõfeſſoꝛia in eos utilis actio

a Si ſeruus cömunis 3
eſt etiam tuo no/ danda eſt. Motanduʒs eſt ꝙihac
mine. er quo tua volun actione que aduerſus cõfitentem

b'iher ſit in potãtema datur: iudex non rei iudicaude:ſʒ

la ro. ur inſti. de nox 5. extimande datur.nam nulle ꝑtes

ſituulneratus:extimatõem cuius
uulneris faciemus.uel ad qdðtem

Tpianus.

aut tutoꝛ:aut curatoꝛ: aut quiuis

i ma. et. j. de vĩ S „ — =
nne'ae ſunt iudicantis in cofitentes

citur nã nõ igenn ſi gr Mulus
tur cõi di. ideo alia ra . . .
tio eſtreddenda.ſ.qꝛ ip Vta enim q8 qin conuem

r:fateatur ſeoccidiſſe:et

ſe alij tenet noxali. vn⸗
paratus ſit extimatiõem ſoluere:

deagere non debz. ut. j.

de nox.l.cum ſeruus.et . , ern
C. de fur.l. apud anti/ et aduerſarius magni litẽ extimat
quos.in iudiciũ ergooo— Mpia.
munm di. intendit᷑.ut.j. õ õ
de nor. d. l. cum ſeruus I ſeruus ſeruuʒ alienũ ſur

eͤe aleen: er arhitio ripuerit:⁊ occidenit:⁊ Ju⸗
iudicis ↄtinetur:ut aut / 1 . — =
pſies domnum aurp ⸗3 lia. et Cel. ſ. cribunt et furti: et daã
rem cedas. ut.j.de fur. ni iniurie cõpetere actõem.ſi ſer⸗

lenue ommunienus cõis.i. meus: et tuus ſeruum

Item nec naſcitur ex fa 11 . ,
nok⸗ pbiertac na meum occiderit:legi acꝗlie locuſ
xqua ſi cõ 21 .ſ Irate
tdi actio n ermale elt aduerſi uste: ſitua uolũtate fe-
ſeio vſieno. vaum cit. et ita ꝓculũ extimaſſe.ſeruius
Pdeſt nõ dari noxalez. ſin’ 1 p.
Brem na, cpealuſtu reſe⸗ refert. qð ſi nõ uolũtatetua fecit:
rũt hoc:ne ſit ⁊c.ad pꝛi ceſſare noxalẽ actõeʒ:ne ſit in Ppta
mum caſuz. quẽdo tua te ſerui: ut tibi ſoli ſeruiat quod
c¶ Seruiar. uel non ſer Pputouerum eſſe. Item ſi ſeruns
'iremſiſemus. bee (Ois meuset tuus:ſit occiſꝰa ſer

res.ſ.n oxe dedicio.ut.j
ti.ij.ſi ſeruus cõ is.⁊ fa
cit.S.ſi ſer.uendi.l.loci
coꝛ. S. ſi fundus.
e ¶ Serui. nõ renet con
tra.j.de noxa.l.nõ ſolũ
ſolu.hic nõ poſſidebat
cum cõueniebatur.licet
tẽpe delicti poſſidebaꝛt
ibi poſſidebat.uel ſpeciale eſt in lege acquilialet eſt ratio.qꝛ non domino.
Itẽ et contra dominum directa non datur.ſed vtilis ꝓ pꝛima ſolutione
eſt. . de fur. l. pe.

dñis agentem:aut litis extimatio⸗

noxe dedi ei inſolidũ opoꝛtere.q;
hec res diuiſionem non recipit

¶NZeneri.cumei erat facile appꝛebenderealias non ut.l.j. de noxa. ſi ſeru?

uo titij: Celſus ſcribit alteruʒ ex

nem cõſecu turum pꝛo parte aut

SF. ek.. quot 5. in poteſtate tenetur tamen vt caueat. ut. ſ. ad erbi⸗

celſus. 5. finali. Accur.

g Zeriio.acquil.nomine damni ſubaudiceterarum. et ſupple. ſeili .

cet dabitur acquil.

bBi quis. bic incipiunt yerba legis.

Serui autem occidentisnomine
dominustenetur is uero:cui bo⸗
na fide ſeruit:nontenetur. Sed
an is:qui ſeruum in fuga hʒ:tene
atur nomine eius acquilie actiõe:

queritur:et ait Jul.teneri ⁊ ueriſ

ſimũ eſt cui et Marcellus conſen
tit. NHNuius legis ſecũdum quidẽ
capitulũ in deſuetudinem abijt.
Zertio autem capite ait eadẽ lex

acquiliaꝰ:ceterarum rerũ pᷣterhbo

minem:et pecudem occiſum. Si

quis altendamnuʒ fecenit quod
uſſerit fregerit mupit iniuria quã

ti ea res erit in diebꝰ.xxx. ꝓximiſ
tantum ex domino dare damnas
eſto. Si quisigit᷑ ñ occiderit hoĩ
nem:uel pecudem:ſed uſſerit fre
gerit:muperit:ſiñ dubio ex hisuer

bis legisagẽdũ erit. Pꝛoinde ſi

facem ſeruo meo obieceris: et eũ

aduſſeris :teneberis mihi. Iteʒ
ſi arbuſtum meum:uel uillãmeaʒ

incenderis acquilie actõem habe

bo.Si quis inſulaʒ meã uoluerit

exurere et ignis etiam in uiciniin⸗
ſulam ꝑuenit acquilia tenebit᷑eti
am uicino nõ minus etiam inqui⸗

linus tenebitur ob reseoꝝeruſtaſ
Sifoꝛnicarius ſeruus coloni ad
foꝛmacem obdoꝛmiſiʒ:⁊uilla fue
rit exuſta: Neratius ſcribit ex lo⸗

cato cõuentum pᷣſtare debere: ſi
negligensin eligendis miniſtris
fuerit. Ceteruʒ ſi aliusignẽ ſub
min ſtrauit foꝛnaci:alius negligẽ
ter cuſtodierit:an tenebit᷑ ꝗ ſubie
cerit nam ꝗ cuſtodierit nihilæfecit
quirecte ignem ſubiecit non pec⸗

cauit“.quid ergoeſt:puto utilem

x Quſtodiuit. ut in iſto vlrimoꝛ

ag Uel ignem. q.d. non tenetur ꝓpter obdoꝛmitõem . ſed q culpa

i ¶ Iniuna i ck/

pa.ut et.S.e.ſed

etſi quecunq;.S
iniunria

retro.ut inſti. eo
dem. S. ceterum.
et bec vᷣba ſi qs
alteri ⁊c. ſũt ver
ba.l. et quod ſb/
ijcit.ſi quis igit
⁊c. lunt vᷣba Al
Pia FÜ‚————
l Ditgcem. ſci⸗
licet ardentem
m ¶ Aduſens ñ
tamen eſt occiſꝰ
tunc enim ex pꝛi

mo capue age/

n Leneberis. ſ.
ex boc ca pite

SDi quis inqui⸗
linꝰ. ſq vicinoꝝ

Szo.
0 niean/
us.a foꝛnace bic
dicitur. alias di

citur foꝛnice.i.a

lupanario.vła
foꝛnice.i.arcu la
pideo cõſtruen/
do qui dicit᷑ foꝛ⸗
nix.et ꝓfertur in

plurali pe. coꝛ.

p Coloni. ᷓto
talem fundũ cõ

duxu.in quo eti

am feꝛnax.
extimarõem. ur
et. j. e.l. H. ꝓculꝰ

r ¶¶ Fuerit. et boc

quando ides im
miſit ignẽ. et cu⸗

ſtodiuit doꝛmie

do.

¶Neterum. pꝛo

ſeqd.
t Sabijcit. et
bene.

u Kicbil fecjt.

vnde non tenet
acquilia directa

x ¶Hõ peccauit.

vnde non tenet

acquilia directa

vel vnli.

Obdoꝛmiuit
vt pꝛimo caſu.

pceſſit. ut. j.e.l. . ſi ex plauſtro.et.ar.j.de peni.et cõ. rei ven. li vendi

ia alias. niſi ex culpa diceres eum teneri. elſer contra. 5. de vſu. l. ſi

mifrfu

(Gimi⸗

ullari
Wui
uibl

nncipt

55

Gloſcn
rumnd

nnon
ztl

en⸗ hſi

he

Geir G.
olpuoant

e beur be
gtͤloan

zgoniit

dcͤſaſtbek

eunn de,
Luſoei9

healogipe
ttenoreu
rerirmes
ſrpeneni
ſiaſenn

Abenk on
heoneart
lisllt e
euußcili
ilſſnls.

(Lauöc
hiteibee
edanrinie,
ii
(aleeſteon
wefnn

fumniben
Uſeſish

ningalnun
Uun fbene
leſtiͤ i
Uenenentn
fuihti
Neſnnui,

imſann.

bnnoſud
ſͤni ie

nii

aſpe

Jimnlc
naet
ſgnang,
une

ttoutſecie

enmn,
baſtnſi⸗

lenit. ſie

klinanet
unitndl
Giinen ſn
Cktarcanten

Gmmeneſtocn
uneminani
nocpte e/

——

(Lethent
gboeape

Diosiu/

ſ,ſgpein

0.
ſinte
Diciun lesdi.
Curſoniels
lnponand

ſoeniceietalt

Pickeotiſtoa
Cognidickfmqa c
Giratpienca

Monglpece.

on fnon

Curii te H

Piah

Antotgn

6

niitlgteau

ſociitene.

Monus

cuius. 5. deniq;. Item no. bie nature non parci ſiue vicio naturali.
vt in wenrch eſ. et ea que.S.vnum.ibi poꝛro ⁊c.ſed ar. cõtra. j. ð

daʒ. infec. fluminũ. 5. viciu. et. C. de ve. iur. enu. l. ij. . ſed et ſiquidẽ
factũ nõ debere alios in ꝑiculum trabere.vt ⁊.8

Item no. vnius

b ¶ Sifarnü. qa
bec rõ nõ videt
bona. qꝛ potuit
eſſe in culpa. qͥa
non ꝓuiderat ig
neʒ. ſed cerie im/
mo videtur bõa
qꝛ nõ ſuo coꝛpe
degit damnum
ſzm Jo. niſi po
nas qð fuit pſñᷣs
aduſtiõi:nã tũc
directa.qꝛ pñtia
ꝓ cõſenſu babe

tur. ut. j. de furt.
falſit lis qᷓ.

c ¶ Qui focũ.ba
berer. ſ. agi poſſzʒ
vt remoueat ſiſ
interſit. utet.S.ſi
ſer. ven. ſicuti.

fli. et. F. penk. niſi

ſic bẽat quotti/
die flameſcat pa
ries.ut.S. ð ſer.
vꝛba.pᷣdi.l.qͥdõ
et. l.ſiſtulas.

d¶ Cautõez. im

movidet᷑ bec ac
tio ceſſare. ut.j.
de dam. infec. l.
fluminũ. F. p̃te /
rea.que eſt cõtra
ſo. ibi noie furni
fuit cautũ bicno
mine ignis pue
niẽtis vicio fur⸗
ni.nec culpa fur
narij. vñ bic va⸗
let ibi nõ. cũ ibi
interuenerit po⸗
ſtea culpa furna
rij. uel ibi tim̃ cul
pa furnarij. bic
vicio furni tãtuʒ
vel hic expᷣſſe de
facto ſeruoꝝ.
e Pꝛoculus ex
ocato ſuo noĩe

að nõ ꝓuiderit

ignẽ. et ſic cũ fu⸗
erit in culpa.ac·
f¶ Keneri.noxa⸗
li: QColonus no/

xali cõuẽtus.ita

ſeʒ ꝙ noxal dek.
S Moxios. ſ. ſu
0o8 i.

8. ut dirtii.
be Habuiſſet. ſ.
ĩ miniſtrrio.ẽ᷑.n.

bic culpa. ut in /

ſti. de ob. que ex
qi ma..item. ⁊

cõpetereactõem tam in eũ:quiad
foꝛnacem obdoꝛmiuit / q; in eig

negligenter cuſtodiuit. Nec ꝗl⸗

qᷓ; dixerit in eo:q obdoꝛmiuit reʒ

eũ humanam:et naturalẽpaſſum
cũdẽret ul ignem extinguere:uel
ita munire:neeuagaret᷑ Si fumũ
ſzom parietem cõem haberes: an
dãniiuria tẽaris:et ait Pꝛoculꝰ.
aginõpoſſe.qꝛ nec cũ eoꝗfocuʒ
haberet.etideoequius putoin fe
ctum actõem dandam.ſ.ſi paries

exuſtus ſit. Si aũt nõdũ mihi dã

num dederis: ſedita ignem hẽas
ut me tuam ne mihi damnuʒ des:

dammni infecti puto ſufficere cau⸗

tionemꝰ. Pꝛoculusait cũ coloni
ſerui uillam exuſſiſſẽt:colonũ uel
ex locato:uel exlege acquilia tene
ri ita ut colonus poſſit ſeruũ noxe
dedere.et ſiunoiudicio res eẽt iu
dicata altero amplius non agen⸗
dum. Sed hocita ſi culpa colo⸗
nuscareret.ceterũ ſi noxiosſer⸗
uoshabuiſſet damni iniurie eũte
neri.curtales habuerit. Idẽ ſer⸗
uandũ:et circa inꝗlinoꝝ inſule ꝑ
ſonas ſcribit ꝓculus:que ſenten
tia habet ratõnem. Si cum apes
mee ad tuas euolaſſent tu eas ex⸗

uſſeris legis acꝗlie actõem cõpe⸗/

tere: Celſus ait nquit lexrupit

rupiſſe.uerbũ.fere omẽsueteres

ſicintellexerũt:coꝛruꝑit.Et ideo
Celſus querit:ſi loliũ:aut auenã
in ſegetem alienam iniecernis qðᷣ
eam tu inquinares nõ ſolũ qð ui
aut clam dðñʒ poſſe agere:uel ſi lo
catus ſit fundus colonum:ſed⁊
in factum agendũ:et ſi colonꝰeaʒ

ſ.lo.l. videa mus. circa pꝛin. et.l. qui inſulam. F. qui mullas. et. . e. le

§.· ſi loꝛnicanus ibi.ſi negligens ⁊c.
Ernenliſinenore vectintne⸗

— —

le Unquit lex. S. e.l. S. tertio.
m
ſ.ꝙ vi autclam.ſi alius.O.notauimus.

Ad legen acquiliam.
Kk ¶ Etcirca inquilinoꝝ. quibus locaui domum.

egetem. ſeminando.alias ſi collectis fructibus ceſſat interdictum. ut

n Kolonũ.l.poſſe agere ꝓ vi aut clam noĩe fructuũ.ut.j.ꝙ vi aut clam.l.

exercuit cauere eum debere ãpliꝰ
nõagi.ſ.nedñs ampliꝰ ingetetꝰ.
nam alia quedã ſpẽs dãmieſt ꝗd
ipin coꝛrũꝑeuel mutare utlex ac⸗
quilia locũ hẽat:alia nulla ipſius
mutatõe applicare aliud cuiꝰ mo⸗
leſta ſeꝑatio ſit.Cũ eoplane qui
uinũ ſpurcauit uel effudit:uel ace
tũ fecit: uel aliomõuiciauit:agi
poſſe acꝗlia:celſꝰait.qꝛ ẽt effuſũ
et acetũ factũ coꝛrupti appellatio
ne cõtinet᷑ et nõnegat fractum et
uſtũ cõtineri coꝛrupti appellatõe:

ſed nõ eſſe nouũ ut lex ſpẽalr qui
buſdã enũeratis generale ſubici⸗

quamqum.
o ( Inquieter.ſ.eũ.qui
damnũ degit. ſic. et. ſ. ð
iur.do.l.cum paterdo⸗
tem. bene aũt dico ĩ fa

ctum agere et non acq̃.

nam ꝓ qꝛ ⁊ c.ſjm Jo.
phiamb ico ĩn fa

ctũ.nõ acquil.⁊c.

q¶ Alia.ſ.ſpecies dam

1 NHius.ſ. rei.
ſElldutatione. ſcʒĩter⸗
ueniente.
t ¶ Geperatio fit. ut ſie
babeat locum in factũ
actõ. ut dictum eſt.
u ¶ Spurcauit. ſpurca
dicitur.i.qð ex oꝛe poꝛ/
x Ugi poſſe. quia hoc
coꝛpus ipſum coꝛrup⸗

tum eſt: ut. j. e. F. item ſi

quis.in ſuꝑiori nõ ita.

BGeg non. nouũ eſſe.

at uerbũ quoſpãlia cõplectant᷑:q ſic vides. C. de ſacroſã

ſniauera ẽ.Rupiſſe eũ utiq; acci
piemꝰ ꝗquulneranerit:uel uirgis:
uel loꝛis:uel pugniſ cecidit:uel te
lo:ul quo alio:ut ſcinderet alicui
coꝛpꝰ:uel tumoꝛẽ fecerit.ſed ita
demũ:ſi dãnũ iniuria datũ eſt. ce⸗
terũ:ſi nullo ſeruũ pᷣciouilioꝛem
deterioꝛem ue fecit acꝗlia ceſſat
iniuriarũ erit agẽdũ dũtaxat:acꝗ⸗
lia enĩ eas ruptões:q dãna dant:
pᷣſegꝗt᷑ ergoet ſi pᷣcio ꝗdẽ nõ ſit ð
terioꝛ ſeruꝰ factꝰ:uerũ ſumptus
in ſalutẽ eiꝰ:et ſanitatẽ facti ſunt
in hoc mihi uideri dãnũ datũ: at
qʒiõlegeacꝗlia agi poſſe.Si ꝗs
ueſtimẽta ſciderit:uł inꝗqnauerit
acꝗlia qi rupit tẽbit᷑. Sed et ſi ꝗs
miliũ:uel frumẽtũ meũ effuderit
in flumẽ ſufficit acꝗlie actio. Itẽ

ſiꝗs rrumẽto arenã uel aliudq d

immiſcuit:ut difficilis ſeꝑatõ ſit

quaſi ð coꝛruptoagi poterit. Si

gꝗsdemanu mihi nũmosexcuſſe⸗
nit:ſabinꝰ exiſtimat. dãni iniurie

eccle. l. gen erali.ſʒ ar.

3 Rupiſſe. fecenit facit.
ſ. ad ſill. l. i. F. occiſox.
a¶ Ailioꝛem cqtum ad
vires.—

beWDererioꝛem. q;dtum

ad vendendqdum.
c¶ Leſſat. ut. j. e.l. F. vi /
uisnus.
deMRuptiones. ſq; tan⸗/
hmm.
e ¶ Agi poſſe. ut. ſ. eo. l.
cientiam. S. i. et. S. ti. i.
bec acrio.et.j.ti.i.l.fi.
f Acnio vtilis.nec eniʒ
coꝛpus eſt leſam.
g ¶ Arem ſi quis facit.

8.ec.l.S.inquit . immo

ibi contra.

b ¶ SDi quis actionem
l.acquil.vtilem et in fa
ctum nibil ominus. vt
bic ſubijcit. et. j. de pꝛe /
ſcrip.ver.qui ſeruanda
rum. F. ſed et ſi calcem
et inſti.de ob. que ex de
lic. S. interqdum. Ja/
ctum eſſet.
i¶ Placuit. ut. de fur. ſi
quis vxo.in pꝛin.et..
ſi quis.

le ¶ Pdem etiam boc. re
fer᷑ ad pumũ caſum
I Si mulier. ſ. pgnãs.

n ¶Et ſi mullu.ſibi locatũ.ðet facit.j.lo.qui inſulam.S.qui mullas
o ¶ Di oliuam. acquil. tenebitur.id em ſi virginem immaturam. ſtupꝛauenit

cõtra.j.de ver.ob.l.do

LZiber

nnn
. Hr 16
r. azo. lſi
Aueritur.a N l
ctunis a i rcmene
luin cur d N “ in
Kolieqni Ratokotmis nanen n gue⸗ “ ſ
tas⸗ efclendi i ſpandul R —ę„XãũK E
. e t̃ ꝙ l ig vi⸗ R Pin
pitn gencele om hor t.l. ſiquis “ gitumn
Jac faenn b.ly ä⸗ Ga5. n, ü
tu⸗/ bi⸗ 4 er. 0 rie dã d Sian nant “ ſtotie
nnmaru⸗ luiſbey materi⸗ res dn hantt⸗ (Ae
ronne Riek odi m e. inlia ge atas niſch⸗ “ *
lur. ſi ſ. rereid. re 6 ⅓ llit 02 m: iU eg Per ui.er Deten
reiur t tum 2 d U Den
re ada H i
tgunn erug⸗ . t:ne mẽ: Sienma dedit akaamne nu Ture: W
ean Rarcde. nane neneir clä eräre reren iimei zd R
98 lusr noiden öemſi u am. t ope e ito:u lin iue⸗ edil ific aer in 5 bai
= 5 H – ſain ai , ka
ſere onauenr no⸗ 5 eaſr. Epu ue em pu jam i aan taut i 5 keratiand⸗ Snn
taan u5. eg. nis e ſia i fa ꝛideme n 6 cone in 58 no .. tiſ. eann
1 di en rliq di U 8 rtũ t :i Fait. P E eS l. acꝗ di ta uaz 1„ morl dfnn „ “ hen
zrn ,dene⸗ cran n it. q fur ¶i 6eʒ ate ꝑ e foꝛ it. neu irrup a 5uti te o.l. atur co n 66n
“ 98 cfu⸗ 40c9 llu d uct u t: Ct Pis ſed e mii um 4 egnan
bicanin etitena t an rip leq 5 ſim S qu a ſi Sõ ſeegene ebie⸗ ur &.
Pica u de dus E da eUle tu 1 m 2 mean 8 U dr t h ig ur ,. nimn
ſabaene Kienn kuclt ena nk
d i. mrunete 0 lier/ ceri den rit j foꝛe. ac el elr 5.8 it: riu ides: een J.de inu
fian ſermhe evo ecel der ueri i ſiʒ c: i, daʒ ruꝑ ra ic bic 1. iin
. ibi aße eter cõ gel aſi era . loc foꝛa Aul. CO: an d uſt p. odu lus fo/ manſ⸗
dd ibk.n aüt p do, ſ : qu on nlie iñ pfo⸗ ⸗ md it etge pla ſuitl ücẽ 3 . Bis Aitin
ſo. i e.bic Jo. J go⸗ ner: c ſto cqui rauũ ult n nden 6nẽ 6po ſeri 2 len Snt, gbil
libartzm eiven. endis 1siu rita me ſin rade⸗ er lecope. Sle ſoilee erbe n
⸗ Kar ki nelan mrin chenc⸗ eu⸗ 2
gron enn Iteʒ et ué ale Ede da ice Pplae Pl u ti 207 ret 1 aen lnct
ate⸗ Cnione. eiut. et 3 act io ete cmn 8: töla dn lu:e loꝛ nelle ni Puglaat ſunta
fru rion eren um liea⸗ S ſeg 30 Ura et nsae ul t de eu ſcri inta (
ca Arelfungh abn 9 t. el nega att ſt cu hñ. Im rit icez lla It rone ſchmt nnmmugt
Errze hahn cnbi it:u lui mm ae ein ctü rit ei aue llic⸗ e toſit iiat Mnm
Reir Ste ſe erpſer m: ue ð ſi ia aurna g dũ uchallg ut r hal mk eer alrtn
ſie luc ſi iſtin “ C ra k: a en erit ed nũ eñ t: ſic Dita It b loh uit. niliter ſriaden
im u e Siſnt tu lt: la gau imp E⸗ nũ it: Pil er ſoob u olwu fe dic
anaeiei unantas mna neb nul don uüi che, . per ſepᷣc dimp dñ lſiict mnin
e angunn a⸗ lia te lia. Eſasd ruct inter iu eru et erito dũ cne ſed tuʒ vrſubij fſongt. ptntlin
g e nbiiud⸗ Pennana⸗ ſerno anti o9 Srr e
“ erpc go 1 ne ec C naum l it: C turb⸗ um baꝗ ſiu ſuft
aleu ſi E aiſn tl on una ſanne Bkd, ken⸗ cbrxe ns
H Ja = tenciin Ccher. unmmn ũ Hõ lli atarate Gili e. =U Kai
ſm apu 1 eſtpen.e rit: adie t effũ ꝛut! tura OꝛU au eiu ituꝝ e: Et ac uino Außhen R 8
urin erdunnß ſicer ius rit: u ibit: u ma tarb ita dñm it hi feo recie l Geign ipſe iun
lia minc 757 . u et e ſloc it Seſeen t uſn
(Aaer nunalrſue 1 SS eũ inaeur are tubaui lacpe iſl erct nicnnf abln ſteunn
Ke ed en d ſamnan Snenn oane niolaiſ G ſaralit e es n ⸗ len⸗ ue
u oſenga fac eſtue cgli . ꝛfur 1 ule ſtra bit ato tect dũ: Za 1. ulus in piar i ſogneein
KeKiika d. l 9 ent: Si 81t al ſcri t em an m un nius m Fnpenius, nnli
it⸗ u r. j. a e 8 ig. t ſ cur ſu n e ſCgnni
tan or. liij. igẽ a irp et ſi rit: iu iũ au 2 nũ „ 0 . nt: kerin
kact ere cli calicẽ foctin mi. fncin abſck
ead nu/ acglie ſio un ſcanin Si qdẽ in f. , ouea C .e. Kfi. eſta
z g nnperuik laoſtenll edic Praindge⸗ Sif⸗ iendor ni poher
ſ lis ul les ndu auter aldoan tebll⸗ ᷓcapi gaillni mneehß
bisi 3 nrn ackrſpin Kenan⸗ rhum . ecg u lmn
e uad tũ fa t: da fregi ſſe ex eni groseber “ largenoy
x uſbanre⸗ nnn⸗ diarhe fregi itia 6t e cou R acqus.1.
uſ boctr 66 rcee ſic ances
t. 5 ile . 4 2 5 Jj. 9 ompe l
n pic ter il duenl Wann
S 1 a gini quia d
rer. nactoen birer ui. Liled vn bꝛetuz
piterzup ãͤdu tol⸗ ‚5̃iu. aliam diathꝛe
P ſu da qᷣd cant 5 ct. cri. llis p ideo
ca lu. ʒ pde lis 4 ciu eli⸗
an aür es n.cin añ mpna loco.pel
degtarle inderbem

lNcon .
rtingu

iſni ſen
Zen e
lligisf,
gtkren
Ginz
Lernienntt

ſthpllih D
Hugednti

Ccur

ſou

Ligengin

g diet ded

egitünn
enteei
irdedo ie e
etg. ink
oloſele
hllicoliei
herggiodh

noſarankie

ödaretin e
femtHh
6ol. dent.
ſdcordanttcd.
funteeccaanh
gtbiedicten
tpealsttl.

4

egrolifA.
hdabian
Uugzfeſe.

ſercn

galgs

(Ganeſe
Kl
cönidetenl S

ſaunſenücint

ldieideſ
Poſanſenid t.
ſcbienttn⸗ Z

Pneuln,

Veſuſti
ſnlunt

is.

(S rs

es ſboſtuſut

(Pechtn
ſ
eette

ſus detar pꝛo noxia.

Nonus

k¶ Irem ſi rectoꝛi.i. artifici. aʒo
I¶Nacũ vino. genus vaſis. toꝛcular foꝛte erat.
m ¶Perfudit.id eſtperfoꝛauuitt. ð
n ¶ In factum. nõ em vinũ tengit.ſed cẽm effuſionis pᷣſtitit.vñ non

tenet directa ac⸗
quil.ſed in factũ
ut. ſ. e.l. qui occi
dit. F. pe.

Ui foueas.
cid erit.pu
ia bos.

P ¶ Aecquil. vtik.

vel in factum. qꝛ
non ſuo coꝛpoꝛe
dedit damnum
Obligan ſt.

ſed et interdicto

qð vi aut clam.
ut. ſ. ꝙ vi aut clã
l. ſi alius. . pe.

ſ¶Denuntiatů.

nam nüc ceſſat.

yt.j.e.l. ſi puta / (

toꝛ.

(E AUemadmo
Mũü. beres. ſ

teneris. niſi ðnũ
ciaueris.ut et.j
pꝓx.dixim ac.

Pierum
babere agere. ſ.
negaroꝛia. et ſic
no. bic ar. con /
rra eos qͥ dicũt
negatoꝛiam ha⸗
bere locũ.demũ
ſeruitute amiſſ a
vt. ſ. de arbo. ce.
l.fi. cauebit tam̃
in inferioꝛi bic ð
ſtruens. ut.j. ad
exbi.l. theſautꝰ.
et de glan. le.l. i

uerſum eſt. aʒo.

x? SPꝛoterit. ca /

put ꝓtectus eſt.
in ſuo qui imit/
tebat. licet ſuper
tlterius domuz
ꝓtendatur. utet
ſ. vti poſ.l.ſi duo
§. item videamꝰ
et. F. ſed et ſi.bic
aũt alius fecit ĩ
alieno. ⁊ ideo iu
re pceditur etiaz

ſua auctoꝛitare. ut bic. et ar. C. de decurio. l. generali. er. 5. ſer. vꝛ.

pꝛe.l.ſed et ſi inter me.nam non deber quis in alienum ſic querere.

G ꝑiculum porterit.·

xAlinde tdi/

in itineribus fecerit in eoqʒ aliqd
deciditꝰ: factũq; deteriꝰ eſt: lege
acꝗlia obligatiſunt :at ſiin alijs
locis:ubi fieri ſolent fecerint: ni⸗

hil tenẽtur. hectamen actio ex cã

dadaẽ.i.ſineqʒ denũciatũ eſt ne⸗
qʒ ſcierit aut ꝓuidere non potuit
et multa hmõidephendũtin:qui
bus ſummouetur petitoꝛ:ſi euita

Mpia.
Nemadmodũ ſilaqueos
eo loci poſuiſſz quoius po

endi non haberes:et pecus uici
ni in eos laqueosincidiſſet.Si p

tectum meũ qð ſupꝛa domũnul⸗

loiure habebam recidiſſes:poſſe
me tecũdamni iuria agere: Dꝛo
culus ſcribit. debuiſti enim mecũ
iusmihi nõeſſe ꝓtectũ ita habe⸗
reagere nec equũ eſſe dãnum me
patireſciſisa te meistignis.Ali⸗
udẽrdicẽdũ ex reſcriptoimꝑato⸗
ris ſeueri:qei ꝑcuius domum tra
iectuſ erat aqueductus citra ſerui

tutem reſcripſit iure ſuo poſſe eũ

intercidere.et merito intereſt eni
qð hic in ſuo ꝓtexit ille in alieno

fecit. Si nauis tua impacta in me
am ſcaphaʒ damnũ mihi dederit
queſitũ eſt:que actio mihi cõpete

ret:et ait ꝓculus:ſiin ptatenau⸗
tarũ fuerit:ne id accideret:et cul⸗

pa eoꝝ factũ ſit: lege acquilia cuʒ

nautis agẽdum:quia parui refert

vel facere. ut er. C. de metallarijs er me:allis.li.xi.l.quoſdam. ſʒ cõ
tra.j. de religio. oſſa.ð in pꝛin. ubi eriam de ſuo non poteſt oſſa moue
re ſine auctoꝛitate maioꝛis ab alio illata. Sit ſpeciale ibi fauoꝛe re/
ligionis. ut et. .e.ti.l. ſunt pſone.

5¶Bi nauis imp

quo que altera ab

acta.ut em̃ pactũ alterum alteri aſtringit.ita et boc
altera tenebatut.uel.i.impulſa.

a ¶ eraculi.i. inſtrumentum quo recte duciturnauis.
b¶ Ad nauem. allas a naue duceẽd o.i.remouẽdo.als ad nauẽ du/

Ad legen acquiliam.

cendo.i.ante nauem. cum retro ire debeat.
c ¶ En tua. mutatio pſonarum. aʒo.

d on eſſet. ut er. .. de publi.l.fi. S. ſi ppter. nam
a gitur noxaliter.yel.l.acquilia.niii in caſu.ut.

boc edicto.

annauẽ imitendo: aut feraculus

ad nauem ducendo:an tua ma⸗
nu damnũ dederis:qa oibushis
modisꝑ tedamno afficioꝛ.ſed ſi
fune rupto:aut cũa nullo regeret
nauis incurriſſet:cum dño agen⸗
dum non eſſeꝰ: Itẽlabeo ſcribit
ſicũui uentoꝝnauis impulſa eẽt
in funes anchoꝛarũ alteriꝰ:a nau⸗
te funes pcidiſſent: ſi nullo alio⸗
modomiſi pᷣciſis funibus explica
re ſe potuerit nullam actõem dã⸗/
dam idemq; labeo et ꝓculꝰ⁊ cir⸗
ca retia piſcatoꝝin que nauis piſ

catoꝝ icidenit:extimauerũt. Pla

ne ſi cuſpanautarũid factum ẽle⸗

ge acquilia agendum, ſed ubi dã

„ . —— „ „ „
ni iniunia agiturob retia:nõ piſci⸗
um:quiideo capti non ſunt fieri:

extimatõem cum incertum fuerit

an caperent.idemqʒ et in uenato
ribus:et in aucupibus eſt ꝓpbãdũ
Si nauis alteram cõtra ſe uenien
tem obruiſſʒ:aut in gubernatoꝛẽ
aut inducatoꝛem actõem compe⸗

tere damniiniurie:alphenus ait.
Sed ſitantauis nauis facta ſit q̃

temꝑari non potuit nullam in do⸗
minum dãdam actõem ſinautẽ:
culpa nautarũid factũ fuerit:pu⸗
to acglie ſufficere ſi funem quis:
quo religata erat nauis: pᷣciderit
denaue:que perijt:in factũ erit a
gendum. MHacactõe ul ex hocle

