defigeinllegene
raliter.ſRñ.qͥdã
hic vtraq; ẽ pꝛin
cipalis.vñ nulla
extin guit᷑ vt. j. ð
duo.reis.ſi duo.
ſed tu dic ꝙ bie
pꝛincipalis erat
naturalis tantũ
vngenen tollic.

vt.j. de fideiuſſo⸗

heres. F. ꝙ ſi hic
ſeruus. ſed non
ne et hic ex ſua ꝑ
ſona poterit con

uen iri et entinfa

mis.dic ꝙ ſic. vt

atũ otra dominũ

ſiue fuit et velit dimittere.̊ vtraq; nõ põt cũ dentur ad idem.
¶ Miatur.pᷣgnantẽ.ſcies ſe nõ eſſe pgnantem.yt.j.ſi muli.vẽ.no

uenerit.vt. j.ſi ven.no.in poſ.l.i..i.vſq; in fi.l. et. l. ſequenti. in fine
et nota bic non impune pꝛetoꝛem decipi.yt bic.et.j.de inter.actõ.de

etate.S.qui tacuit.in fi.A. . .
g ¶ Kecit.ſi enim in poteſtare fuit.tũc dic.vt.j.l.non

alia.

An alia ꝓnũciatum. nõ em̃ ſufficit calũniatum. niſi et ſit pnun

ciatum. vt bic.et.j.e.l.athletas.S.calũniatoꝛ.

i Paſſus eſt.nota pacientiam babeni pꝛo pꝛecepto.vnde dicit ca /
non. negligere cum poſſis perturbare peruerſos ⁊c. erad boc.5.e.li

beroꝛum. .. finalti.
lꝛ ¶ Momine. ſ ipa viꝛ excuſari cum pateriubet.n
titur.ar.S.e.liberoꝝ.in fi.

u toꝛ. vt.j.ad tur.l.i.G. incidit.que eſt cõtra.ſolu.

OIn tamẽ cum pa

C B bec. ſententie. yel diffinitiue vel etiapi interlocutoꝛie. vt in

m rrogar,. immo dãnatus ex inſtigatõe eſt infamis.ſicut ipſe ac

hic interlocutoꝛie

fuit dãnatus. et ſinecauſe cognitione.ibi diffin itiue. ercum cauſe co
gniuone.argumentũ.S.e.quid ergo.S.quantũ.et.C.e.l. verbum. et

l.interlocutio. alij dicunt non notatur inſti gatoꝛ. ſq ex verbis ſena /

tuſcon. tur. vt bic. ſed ex ſentenna ſine mẽte ſic. vt ibi dicit. vel dicmã

agtos iugl ſtincte tenetur ſed inſt gatoꝛ ia demum ſi dat batliones

—— —— —.

ſu
40
a.

no!
N

e
4
ſde
olu

tone
2.
ſcipt
4
(Re⸗
10
ſee
tn

nuöni
ſanmnin
urdonfi
naintflt

W

N
ſdinll

P
den

(Eilee

oßden
alaeſboni
Nöelng
icstiin
dehltgne
füfiſt
ſhidel dint

S

gas toak

eſona ei
gat inapes
hedichie
foeningig
deſtailee⸗
lin Kici
benmzihi

Ppels taa

hnngnitſ⸗
doegdn
dn degh
Pincpelse
aungts tni
cenontle

1ſdeſgenn n

ens ſbe
Nnus ſd ten
eatbenſug
a ponntgn

eninctentimd

sdeegſet
lonn doni
iden
ſinlifin

iimfuis
Ranmg
gin ii
eigeetoa

4
Dſtaſtpnn

pni cune

zunienn

æ inſtituar libellũ accuſatoꝛis.⁊ ꝓmoueat aceuſationes.nõ al:vt bic
ſubijcit ſana. 2-2
¶ Aboꝛtat.no. qͥ exboꝛtat n mãdat:vtbic qui monetnõ mãdat vt
j.mꝗ.idẽ.S.ſi qs.itẽ qͥ comendat nõ madat:vt.e.t..ſi vo ſire.S.cũ qͥ
da.qͥ pſuadet nõ mãdat: vt.j.de lega.ij.cũ pr. .mãdato.qͥ demon
ſtrat vt ꝓſeneta
nõ mãdat.j. de
ꝓſenetis.l. ij.

benene I.. prefect fidenõ habita teſtatõis
Sm

nullã iniuriã Luciũ Ziciũ paſſuʒ

liud mãdan: v ecẽa aio Seio ꝓnunciauit que
ele .deeuelj¶ ro anteſtes:quoꝝteſtimoniuʒ re
ſiſlly.ifi.ha pꝛobatũ ẽ:quaſi ex falſo teſtimo
D viỹÿ nioĩterĩfames habeãtur. Pau.
Se'. n me Mihil ꝓpõit᷑ curhij: de gb⸗
mnimnalez acwſa⸗ uenit ĩfamiũ loco haberi ðbeãt
nonẽ inunag. (cũ ſi optet ex ſnia:ſiue iuſta:ſiue
Enet uuſta alio hita aliũ pgrauani.
dte dan tenin. i Cr?fuſtiũ ifa⸗ Arcell.
red. NI miãñiportat. Sz ca ppter
nd agbebeo eis qua id pati meruit ſi ea fuit quei⸗
ſ⸗ u, Hin ur famiaʒ danatoirrogat. in cetens
rũ dcq ñ ſecu · quoq; generibꝰ penarũ eadẽ foꝛ

ei Debeãt. qᷓ ma ſtatuta eſt·Xpianꝰ
renõ eñ ſiue ex/ Arẽtes ⁊ liberi utriuſqʒ ſe⸗

ꝛeſſe ſiue tacite 2 . ,
ſint ſnoban bea Ms: necnõ ⁊ ceteni agnati uel co⸗
bemr ꝓ falſs: Gnati ſcòm pietatis rõeʒ ⁊ animi
ſin. l. 5. f. . ſ. lui patiẽtiã: ꝓut alqʒ uoluent:
deprr pono lugẽdi ſũt.qui aũt eoſ nõ eluxenit
i na dar non notat᷑ ifamia. iI dẽ.
troseRebe ꝑatoꝛi ſeuerꝰ reſcripſit ñ
rediiate. q lunt. ,I7 . = 9⸗-
ard. fKn. pomu Offuiſſe mulieris fame queſtũ eiꝰ.
eẽ ꝗqð nõ babue
nt fidẽ.hñᷣ qꝛ eẽnt

ſalſi: ſed qꝛ nõ direrũt plene factũ vel dicqð ke quſibet piums ſite .

pᷣſſe vel tacite babit :nõ ſequitt̃ qð ſit infamis. vt bic. p. vt. C. ð

trãſac.l.ſi qs maioꝛ. vbi dicit ꝑium ĩfamẽ.ſed diſtingue cũ q̃s iurat.

ſiqdẽ ð phiti.vł de pᷣtento putatrẽſuã eẽ vel fuiſſe.⁊ tũcſi notat᷑: vi
colligit ex duab. ll. vt.j.de cnmie ſtel.l. ij. ifi.ſ ar.S.ĩ auc.vt li.ma.
9. qꝙ aſt a nobis.⁊ ar.i auc.vt li.iu.S.ſi q añ litẽ.ſj in auc.ſ dꝛ
qð ſitifamis ſy tñ punit᷑.al.ꝓ ꝑiurio bicnõ punit quo ad ĩfamiã.et
in hocẽõ.ſi aũt de futuro qͥdẽ iurat ñ fit ifamis.niſi 73 ſer̃m ⁊15 pa
cnonè veniat. puta iumuit qͥd ſe damrũ vel facturũ vtin.l. öꝛia.ſi qͥſ
maioꝛ. alioqͥn ſiiurat ꝙ hodieↄmedet cames:hñ ua.ſʒ ſi qras an oĩs
periurꝰ repellatur a teſtimonio.dico qð ſic qꝛ pᷣſumit᷑ ⁊ alfacile p⸗
iurare:vt.j.de accu.ſi cui.S.biſdẽ.⁊ de ſena.l.caſſius.⁊ in lõbarda
in ti.de teſti.⁊ adde ꝙ no.C. de nup.impenialis.

¶Peegrauari.ad plenũ pꝛeiudiciũ ſit m̃ quale quale pꝛeiudicium

ar. . de ap. l. a ſententia. que eſtconmra.
Qms fuſtiũ. põecaſũ i fure ducto ad p̃toꝛẽ qͥ fuit iuſſus vᷣbe

nn ſine cze cognitõe ⁊ ſine ſnie diffinitiue ꝓlatõe.qꝛ dep̃hẽſus erat

in faanoꝛe ab officialibꝰ:vel eratnotoꝛiũ vel ipſe er iudiciũ oↄfitebat
talis qͥdẽ ictꝰñ faciteũ ĩfamẽ ſ cã ꝓptꝙᷓ; paſſus ẽ ictũ ſił cũ ictu ſi iñ
ſit tal.exquo dãnatꝰ vel paciꝰfieret ifamis:vt fit ĩ furro:vt bic.⁊.C.
e.fuſtibꝰ. ⁊. S.e.athletaſ..fi.eriudiciũ.iõ dixi:qꝛ ſi ĩ iudicio dfiteret᷑
oꝛdie iuditiario cõuẽt vłaccuſatꝰ .ipᷣa ↄfeſſiõe ectifamis:vt.S.e. qm̃
⁊ ar.j.de iter. ac.l.i.i fi.ñ t̃ p ↄdẽnato babet᷑.ĩmo dãda ẽ ſnia:vt.j.
de cul. re. ſiofeſſus.itẽ põt poi i crie ſtel.ꝙ qñqʒ ex acuiõe famoſa de
ſcẽdit vt ex dolo:vt.j.ð dolo ſi legatari.⁊.j.ð cn.ſtel.l.iij.ĩ pꝛi.boc
ergo cãu vberatꝰex ea cã entifamis:ſñi ex ictu ſʒ ex cã vna cũ ictu.ſʒ vr
ꝙ bmõòt ictꝰ nõ ifamet vt. C. e.l.nullũ.q̃ ẽõ.ſo.ibi ñ̃ ſuberat cã.imo
ſiebat ibi qõ.vt vitas erueret᷑:vri.l.i.C.e.ti.bicin pene ipoſitõe ob
delictũ aliqð.⁊ itaẽ biccaus vbi exgenere peneqͥs ifamat.⁊ ſic no.

78

8 dãnat ifamis

De ꝓcuratoꝛibꝰa defeſoꝛib⸗

qſiq; nnalſe red ſpo iure· vt. . l.. qñq; er genere pene:ꝛvt

bic.ſi aũt de publico iudicio
ſi in cãu:vt.j.de pu.iu.l.fi.itẽ põt intelligi bec

poſtea yberato:qꝛ verbera no faciũt infamẽ:ſ
S̊.ti.i.l.iĩperatoꝛ.in eo qð bic dicitiſpici cjʒ pp

Se facti.¶ Aulus.

Eheredatũ quoqʒ filiũ lu⸗

—

ctuʒ habere patris memoꝛie pla⸗
cuit.idẽq; ⁊ in matre iuriſ ẽ:cuiꝰ
hereditas ad filiũ nõ ꝑtinet. Si
quis in bello ceciderit ⁊ ſi coꝛpꝰ
eius non cõpareat lugebitur.

He /ꝓcuratoꝛibꝰ et ðᷣfenſoꝛibꝰ
Rocuratoꝛẽ:¶ Apia.

8 g aliena negocia mãda⸗
todñi admiſtrat. Pꝛo⸗
curatoꝛ aũt uel oĩuʒ reꝝ:ulł unius

rei eẽpõt¶ Cõſtituit᷑ aũt ul coꝛã
uł ꝑ nũtiũ ul ꝑ epłaʒ.q;ʒuis ꝗdã
ut Hõpo.li.xxiiij.ſcrnipſit nõ pu
tẽt uniꝰrei mãdatũ ſuſcipiẽtẽ ꝓ⸗
curatoꝛẽ eẽ: ſicuti necis ꝗdẽ qui
rẽꝑferẽdã:uł epł aʒ:ł nũtiũ ꝑfe⸗
rẽdũ ſuſcepit ꝓpꝛie pcuratoꝛ ap
pellat᷑. Sʒuenꝰ ẽ eũ quoq; ꝓcu
ratoꝛẽ ẽẽ quiad unã rẽ datus ſit.
ſus aũt pcuratoꝛis per qᷓ;ne-
ceſſaniꝰẽ:ut ꝗ rebꝰ ſuisipi ſuꝑeẽ

e: vt.j.ð pu.iudi.l.iĩfamẽ. ni
lex in dãnato actione furti ⁊
ſnia pꝛiꝰlata.itẽ ẽ ↄ huic.l.
kqua ictꝰiponit᷑.ſol.ibi gra⸗/

uioꝛ ẽ pẽa ĩpoſita quaʒ
dz ⁊ i0 eo reuerſo nõ ba
bet diſtictio quo crie ſit
exiliũ irrogatũ. ſʒ vbi ñ
grauioꝛ:babet᷑ diſtictio
fn an Karvelie nes
ſ.ðR vaf. co. l. pe. ſo. vt ibi
p Genenbus penaꝝ.
qð dixiin pẽa iciꝰ: idezʒ
in ſimilibus.
Arẽtes. uoluerit
E ergo talis luctꝰ volun
tatis ⁊ nõ neceſſitatis
aʒ. vt hic.⁊.S.ę.l.libero
. rum.i.rñſo.
Mperatoꝛ fcti

nõ oẽ punit᷑ illicituʒ:io.
itẽ.S.eodẽ athletas.S.
poõpo. S. ſolu. vt ibi.

Xberedatũ. pla
Acuit. ꝓ mom ani

mi ſui:vt.S.e.l.parẽtes
t Si q̃ͥs occiderit.q ꝑ

gloꝛiã viu ere intelligit:

vt ĩ iſti.de excu.tu.ĩ pn.
v ¶ Zugebit. ab vxoꝛe.
xq De ꝓcuratoꝛibus.
Auia ꝓcuratoꝛes ſi⸗
miles poſtulatoꝛibꝰ ſũt
põit de ꝓcu.pꝰ n. ð po
ſtulãdo.ſᷣ qͥd differt hic
n.ab illo mãdati.j.rñ.
in duobꝰ:qꝛ bic ð ꝓcu/
ratoꝛe ad iudicia loqᷣt᷑
niſi in quibuſdã.ll.vt.j.
e.l.ꝓcuratoꝛ qͥ.⁊.l.ſe.ſj-
ibi loquit᷑ ad negocia.
itẽ bic ð officio ꝓcurato
ris.ibi ð act. mandati.

ꝛicipalr lʒ ⁊ bicð actõe. ⁊ ibi ð officio ſcðario qñq; mẽtõeʒ faciat.
ocuratoꝛ./ ꝓcuratoꝛ ðꝛ ex ꝑte actoꝛis.

. defenſoꝛ er parte rei.
5Aliena.ſed nõne qſiq; ðꝛ in rẽ ſuã.vt.j.e.ſi q in rẽ ſuã.reſpon.

impꝛopꝛie dꝛ.ac ſi diceret bõ moꝛtuꝰ. vel dic dðꝛ in rẽ ſuã.i.ĩ ptilitatẽ vel dãnũ
ſuũ.vt ĩfra qñ ap.ſit.i.i.ꝗ.in ꝓpeꝛia.⁊ ꝓcuratoꝛ.ſ.alieni iuris:nã i iuribꝰ fit
que nõ pſñit ſeparani a cedẽtibꝰ:vt.j.ð pecu.l.qͥs ergo.in fi.l.⁊ ſic caute dꝛ in
rẽ ſuã ꝓcurato.itẽ ꝙ dicit negocia.ſ.plura vel vnũ:vt.j.e.l.G.i.ites mãdato
iõ dic:qꝛſi ſine mãdato bʒ locũ.j.ti.ij. uẽ iõ dñi vt remoueat tutoꝛes ⁊ cura⸗
toꝛes ⁊ pᷣlatos ecctie.⁊ adminiſtraroꝛes ciuitatis ⁊ ſiles.qͥ alios ſi pfirface⸗/
re ꝓcuratoꝛes niſi.li.ↄte.vt.j.e.l.nec ciuitatis.⁊.C.e.l.neq;.⁊.l.ꝓcuratoꝛi⸗
bus.fallit in ꝓcuratoꝛe in rẽ ſuã qͥ ẽt añ lit᷑ cõ.facit aliũ ꝓcuratoꝛe: vt.C. de
dona. illã.ſ an poſſum facere ꝓcuratoꝛẽ vt poſſit aliũ facere ꝓcuratoꝛẽ. ar.
ꝙ ſic. . de ſer. rul.p.cũ eẽnt.S.i.⁊.j.ꝙ cuiuſqʒ vniuer.l.itẽ eoꝝ. . ſi decuno /

„

nes.ꝙ põt eẽ veꝝ ſi dixi

facere certũ:vt.j.l.ij.ſj nõne ẽt ſeruꝰfacit ꝓcurato

rẽ.⁊ tñ nõ ẽ dñs:vt.j.e.ſeruũ quoq;.Rñdeo illud ad negotia.ſed bic loqͥt ad
iudicia.naʒ ⁊ ꝓcuratoꝛ tutoꝛ ⁊ ſiłes pñt facere ꝓcuratoꝛes ad negocia: vt.j.

.

mã.ſi ꝓcuratoꝛẽ..ſi quis.itẽ nõne bic coꝛri

naſterij vr agi poſſe ꝑ ꝓcuratoꝛẽ:vt in auc. de ſan.
co ꝓcuratoꝛẽ ꝓ ſindico põi.qð aũt ſubijcit admi

git qð deplato dixi.nã cãʒ mo/
epiſ..ſi qñ.colł.ix.ſed di
niſtrat dic vel adminiſtran

da ſuſcepit:vt.j.mãda.l.ſi remũerãdi..i.⁊ ſubaudias gratis:naʒ mercede

ĩterueniẽte erit locatio:vt.

———

a ¶ Pꝛocuraroꝛ vł oĩuʒ.⁊ facit ad boc vt vniꝰrei ⁊

ſ.mãda.l.i.vel illicitũ ↄmerti:vt.S.ð pac.ſũptꝰ.
pluriũ poſſit fieri ꝓcura/

toꝛ:vt.j.mã.l.ſi vᷣo ſi remu.j.nio.⁊.C. e.ti.l.ſi ꝓcuratoꝛ.a.j.ð ſo.l.vero.
be Ael pernunnum.id eſt nunciationem. accurſius floꝛentinus.

c ¶ Sʒ ver c.vrũq; coꝛrigit.nã vniꝰrei eẽ põt.itẽ vniꝰnũciatiois:vt hic.⁊=
ſ. ðpoſiti.l.i..ſi te rogauero.ſ differũt ĩ officio exequẽdo.nã ꝓcuraroꝛvniꝰ
rei in ſua pſona cõcipit õctũ:vt.j.de cõſti.pe.l.eũ.S.iul.ſj nũciꝰ in pſõa dñi:
vt vedis illi dño:vt.j.de cõſti.pe.l.qui aut.S.finali.⁊.l.licer. ac.

q ¶ Aſus reb ſuis.i.cauſis ſuis.ac.

g i

c¶Soſſit. qda libꝛi bit

atur ꝓcuratoꝛvt abſẽs.

ſine no. ? tũc refertur ad

vt ratũ habere poſſit. et
licnõ ob. j. de iure co. l.

Kez ad litẽ futurã
ſed õ. qꝛ ad pñtẽ tm̃ vr
bcesla efllit.
itẽ. 5. ſed ſi ita.ſ̊ aliud i ſi niz filiuſfa. —
Reroti ve ſinctiro quas Sʒ ⁊ ſi uiʒ filiuſfa.utputa iniuriã

Liber

a 6 AVel nolũt.no. regulã vt qð ipſe agere põtꝑ ꝓcuratoꝛẽ hoc facere poſſit:
vt bic. ⁊.j.de iniurſed ſi vnꝰ.S.idẽ iuł.⁊ inſti.p quas ꝑſo.agere poſ.S.pe.
que fallũ in uluſtribꝰ ⁊ ſupilluſtribꝰ:vt. C.e.l. pe.itẽ in cauſis publicis:vt
j. de pu. iu.l.p.S.ad crimẽ.itẽ in actiõe populari:vt.j.e.hʒ.itẽ ſeruꝰ q ꝓuo/
cat in libertatẽ:vt.C. de aſſer.tol.l.i.itẽ ⁊ circa negocia ẽ iſtud qñq;.nã dñſ

p ſe nouum empbitheo
tam debet mittere poſ. . ,„-⸗ 4 ,
non per ꝓcu. vt. Cõ iu uel nolũt:uel nõ pñt:ſaltẽ ꝑ ali/
re emphi.l.fi.S.pe.

os poſſint uel agere:ul cõueniri.

Ammõ certus. n 4
L o. duo eẽ nee.· Zari aũt ꝓcuratoꝛ ⁊ abſens põt.

ſaria vt abſens oſtituet mmõ certꝰ vſi 5
Ammõ certꝰvſitAul

ꝓcuratoꝛ ⁊ qð ſit certꝰ. . H .
2 q5̈ ratu labenrno gui datꝰ intelligit:⁊ is ratũ
nb; auaing anoſor he, habuerit. Furioſusnõ ẽ habẽdꝰ
e . 1 * be. 1 . „ 7 9
Reetir ⸗ et abſentis loco:qꝛĩ eoanim deeſt
bere ratuzʒ. nec babetur ut ratu Paberenõp oſſit pi

Tẽ ⁊ ad litẽ futurã: ⁊ ĩ diẽ
ſub ↄditõe:⁊ uſq;ad diẽ

vt abſens. vt.ſ& ↄſtitue l

alias aũt loco abſentis

iurᷣ.vbi nõ.S.furioſus.

bpfr. vt.j. de iure co. l, ij. dari põt. Aulus.
ſfurioſus. .j.de regulis in perpetuũ: Xpia.

La. gl.

intatmizienan con 5 Reſens habet quiin hoꝛ
ℳ rtis eſt.

– qui ĩ foꝛoꝰ qui ĩurbe:et
gui in cõtinentibꝰedificijs.
2 Zideo ꝓcuratoꝛ Api.
eiꝰpñtis eẽ uidet᷑. ¶ Sem
Aliuffamilias ⁊ ad agendũ
dar e ꝓcuratoꝛeʒ põt:ſi qua
ei ſit actio qua ipᷣe exꝑiri põt:non
ſolũ ſi caſtrẽſe peculiũ habeat.

nò ⁊ tũc plana ⁊ refert
ſe ad ꝓximũ dictũ alij.

pꝛimũ ſq nõ eſt baben
dus.loco abſentis.ſcilʒ

in boc ꝓcuratoꝛe. vl dic
aliter fuit ibi eleciquaʒ

paſſus: ꝓcuratoꝛẽ dabit ad iiuri/

mangdatũ fuiſſet eligẽti

bus cũ ꝓ pꝛeſenti fuiſſet mandatum ⁊ ipſi etiam ad futuras elegerunt.

in perpetuũ.i.dum viuit:vt.j.ꝓ ſocio.l.i. .
eſens babet.ſ.ꝓcuratoꝛ ſi attẽdas ad ſuperioꝛa uel verꝰ dic dñs
vt.j.l.⁊ ideo.⁊ ſjm boc ꝓcuratoꝛ ſi ẽ actoꝛis non ſatiſd abit de rato:
vt.jj.e. l.mutꝰ.S.is qui.ſi rei nõ ſatiſdat de iudicato.ſol.ſed ipſe dñs ſecꝰ ſi
abſens:vt.j.iudica.ſol.ſi ad defendẽdũ.vt inſti.de ſatiſ..ſi vero aliqͥs.itẽ
nõ cõpellit᷑pciſe acapere iudiciũ:vt.j.e.ibereditas.⁊ no.qð muluns modis
ðꝛ quis abiens ſjm diuerſos tractat.vno vt bic.⁊.j.de vᷣboꝝ ſignificatõe

e ¶Un diẽ. i. ex die ꝓpter id qð ſubijcit bic vſq; ad et cetera: vt..ð ac.⁊ obli
a. l. obligationum fere. F. ij

dy

l.abſentẽ. ſcdᷣo quia iudicio abeſt:vt.j.de fideicõ.li.nõ tm̃.S.a beſſe.⁊.j.de

dam. infec.l.iiij. S. abeſſe.⁊ in auc.de teſti.S.penlł.colł. vij. itẽ tercio qui in

õt exaudire: vr.j.de verbo.obliga.l.i.in prin.
qui in foꝛo.ſ.rerum venalium.vel dic vbi redditur ius:.

C eſt ꝓuincia:vt. C. de pꝛel.lon.tẽ.l.fi. IRem quarto quivocẽ alteri non

liuſfamilias. paganus.
Aſtrele. vel quaſi. vt.j. de colł.bo.l.ij. F. nec caſtrenſe. in quibꝰ ranqᷓ;
parres babentur: vt.j. ad mace. l. ij. “

Dabit.ſ.ꝓcuratoꝛẽ ad miuriaꝝ acnionẽ qꝛ ⁊ ꝓpꝛia filij ſicut ⁊ alie quin/

q; vt dices.j.de iudi.ſi longius.s.i.in fi.

m ſer fllium. i. nepotem ſui paris. ? ſuus eſtfilius.
n lNeqʒ pꝛeſens ſit.ſed ſiredeat cõſentit ꝓcuratoꝛi:qꝛ ⁊ filio:vt.C. de bo.

que li.. fi. . i.

o¶ Hare.l. erpſe. cũ ſufficiat tacitus cõſenſus.ſ.a.l.pᷣſumptvt bic ſubijcit

7.ſ. ſol. ma. l. ij. F. voluntate.
p Voluntate.ſ.cacita.vt mõ dirxi.niſi expᷣſſe dicat:vt.j.de iure do.pꝰnu/
ptias.:⁊ ca uſam pdicendi habeat:vt.j.ſol.ma.l.dotem.
q Bolet. vt. . ſo. ma. ſi cũ dotẽ. 5. eo tpe. idẽ dicã ⁊ in caſib alijs. vbi ipſa
agere põt: vt. C. de col.auc.qð locũ:vt ibidẽ dare poſſit ꝓcuratoꝛc: vt bic.

r ¶Npſe quoq;. n ⁊ actoꝛ fieni põt: vt..ti. itẽ. S. i.
8 nuitus. p boc apparet qð ẽ officiũ priuatũ auctoꝛitate ⁊ vnlita
te. al.cogeret:vt.j.de mu.⁊ bo.l ſi qͥs magiſtratꝰ.⁊ inſti.de ſatil.tu⸗

toꝝ. FK. pe.

tDar.. vt bic ⁊. C. e. inuitꝰ.⁊ j. de reg.iuris.l. inuitꝰ.in pꝛi.ſed dat

arũ actionẽ:ſi foꝛte neqʒ pater pᷣ⸗
ſens ſit:nec patriſ ꝓcuratoꝛ uelit
exꝑiri.⁊ erit iure ab ipᷣo filiofa.ꝓ
curatoꝛ datꝰ. NHoc ãpliꝰ Julianꝰ
ſcribit:et ſi filiofa.patri ꝑ filiuʒ
eiꝰin eadẽ ptãte manẽtẽ fiat iniu
ria:neqʒ auꝰpñs ſit: poſſe patrẽ

ꝓcuratoꝛẽ dare ad ulciſcẽdã iniu

auanepos abſentis paſſusẽ:
Nid defendẽdũ quoq; poterit
filiuſfa. ꝓcuratoꝛẽ dare.¶ Sʒ et

filiafa. poterit dare ꝓcuratoꝛẽad
iniuriaꝝ actionẽ. NHã qð ad dotiſ

exactionẽ ꝑtinet cũ patre dare ꝓp⸗

curatoꝛẽ ſupuacuũ eẽ MNHalenius

Seuerꝰſcribit cũ ſufficiat patreʒ
dare ex filie uolũtate?. Sʒ puto
ſi foꝛte pater abſens ſit:ul ſuſpe
cteuite:quocaſu ſolʒfilie ↄpete

reð dote actio:poſſe eã ꝓcurato⸗
rẽ dare. Ipe quoq; filius ꝓcura-
toꝛ dari potent et ad agẽdũ:⁊ de

fẽdẽdũ. Inuitꝰ ꝓcuratoꝛñ ſolet
dari. inuitũ accipere debemꝰ nõ

quandoq; inui⸗

to:vt.j.de li. ca.
l. iij. que eſt con ⸗/
tra. 7 infra ð ap.
non tantum.
v Hon probat᷑
nota taciturmita

tẽ cõſenſui no cõ

paran. ſic ⁊ ĩ ſer⸗

uituteimponen /

da:vt.j. ð ſer. vꝛ.

p.l.inuitũ.ideʒ ĩ

ſoluendo matri⸗

monio:vt.j.ð ri⸗
tu nup.in eo iu /

re. S. deinde. itez

in furto: vt. ſ. de

fur. qᷓ vas. §. ve⸗

tare.iteð ĩ eo qui

impedire nõ pot

in eo qui eru⸗
beſcit loqui.ifra

defur. l. pe. itẽ in

eo qui ſcit ius ſu

um durare: vt. j.

qui.mo.pig.vel
ypo. ſoluitur.l.ſi
cut. F.nõ videt᷑.

ar. Z. j. lo. ma. l.
ijj. §. voluntzte.

7. C. S epiſco. et
cle.auc.ſi ſeruus

7.ſ. de reg. iur. qᷓ
tacet.ſo. vbi tra⸗

ctatur de aliquo

obligando: bñt
locum pꝛima ar.

vbi vero de ali /

quo pꝛeiudicio

tractatur: vel etceptione:babent locũ ſequẽtia.ĩ excipea pꝛimo.j.ad
muni.l.ij. 2. C. de filijffa.⁊ quẽadin. pater.l.i.li.x. ⁊.j.de ſpon.l. in

vel dic vt no.j. de furtis. qui vas.S. vetare.

ſponſalibꝰ. vel boc generale qui tacetↄſentit ſed ei pᷣna ſunt ſplia

16 Aeterani.iſti ſunrↄſecuti cauſaniã vel boneſtã miſſionẽ xt. s. ð in
fa

.l. ij. F. ignominie. ⁊ dicũtur paganiiã nõ milites: vt.j. de caſtren.
pe.l.bereditatẽ..i.vel dic ꝙ miles ẽ ille quiẽ in actu militie: vt. C.
loca.l.fi. veteranꝰ eſt miles qͥ ẽ ſine actu ⁊ miles dʒ multa haberei ſe
vtr no.j.qui.ex cau.ma.l.pe.⁊ talis nõ põreẽ ꝓcuratoꝛ: vt bic.⁊. C.
e. qui ſtipẽdia. ⁊.l.militẽ.etiã vtroq; coſentiẽte vt ſubijcit. vñ eſtar.

hic ꝙ nõ pot cõſenſus partiũ de iure aliquid relaxare.ſic.S.de po /
ſtu.l.quos.⁊ in iuramẽto calũ.vt.C. de iureiu.ca.l.ij. F. quia. ⁊ in

cõparatione faciẽd a ex pꝛiuata ſcriptura aliter quaʒ lex velit: vt. C.
de fide inſtru.l.cõparationes. in teſtificatiõe pamis ⁊ filij:vt. ¶.
teſti. l. parẽtes. ⁊ ad idẽ. C. de inoffi. teſta.ſi q.argumẽtũ õ. S.ð fe⸗
rijs.l.i.⁊.C. de pactis.l.penł.ſj dichoc generale:ſuperioꝛa vero ſpe

cialia ſunt.

Priemmiſſum . no.quedã poſſe fieri tacire que nõ pfit fieri erp/⸗
e. lic.

ſe. lic. 5. de pac. ſi vnꝰ. F. illud. ?.ſ. de regu. iuris.l. act'. ?. l. expꝛeſſa
ſed nõne iudex ex officio debet boc facere.videt᷑ ꝙ nõ:vt. S. de of. p

ſi. illicitas. S. ueritas. ſed dic cõtra qꝛ in litẽ hoc euenit: vt.C. ð tẽp.

⁊⁊ re.ap.l.ij.S.fi.⁊ de ap.l.amplioꝛẽ.S.ij.ſed ſi ponas tã ab eo q;

a partibꝰ ſit ptermiſſum obrinet qð hic ðꝛ:vt.Q. e.ita demũ. maxie
qꝛ exceptio ẽ dilatoꝛia:vñ aſi litẽ ↄteſ.dʒ ꝓponi:vt.j.e.qͥ ꝓcuratoꝛẽ.

§. ſi qs. 7. C. de ꝓba. excep. ⁊ oĩa ꝗᷓ bic dixiin milite ſeculariuin telli/
ge in milite celeſt:vt ꝓcuratoꝛ eſſe nõ poſſit: vt in auc.de ſan. epil.

alium autem. coll.nona.

a ¶ Peoſt equit.idẽ in clericis:vt.C. de epiſ.⁊ cle.l.placet.idẽ ⁊ ĩ alio

cau:x t.j. de libe. cã. l. iij. F. militi. qꝛ tũc ꝓpꝛia cã vr ee: vt. j. qñ ap. ſu

iſ⸗
ſonid
b
ciſe
tbie
hen:
togon
s.
bica⸗
uroto
gu⸗
fui
dſot
ſen
torlott
ſßs
6ͤenn
fͤclut
mitiſt
ni
foron
ſaſeck
(s co
ſlad
ſſee
lereyt
Gilhie
ſoß
pene
ſput
git que
ſadiei
ſone
hoeini
ſiſi
Wrpte
borun
ſ

.
aoſtrg
RN
kiſldein

☛ S=

biin
Guando ,
lnntſl
liiaetfn
mt fnin⸗
vontannne
derm
ſola mpnn
tcoſetiinii

=

Pananſere,

Ern
luntſtfſan
Plimiüſcz
olenconn
montenſi
unuo inen
1e deiteng
inſunoegr
ſr mnſen
e itzſent
indearepopi
Tined qun
beſgtlognihk

definlelan

togriſatist
undergre
gui nopf
voſolunnl!
t ni tt
Nd loul

6 lmeen .

1Cbehlee
eanelſns

1 denggitd

rſabin
aunndenin
obligncnin
bumpmen
Pbindet⸗
guo gune

zuuſuſin

Korefrie

uneſt,
tergbele⸗
eſesd

t flſa

despineſd
ee

tugt. S. ed

FTertius

lL.ij. F. pe.idẽ põt dici in alio.⁊.j.de ap.nõ tĩ.⁊ cũ admittit᷑ puto in
ſanidatiõe⁊ in alijs vt aliũ ꝓcuraroꝛem ſe babeer.
b SPꝛocuratoꝛẽ ſuſcpiend. ſicẽ ꝓcuratoꝛ rei: .“ .
cLogam. pſciſe eü vt bic. ⁊.ſ.e. ſi defunctꝰ.i.tñſo. niſi afferat cãm:
vt bic.⁊.j.de ar.qʒ.ſjʒ videt᷑nõ pciſe cogi.ſed ſufficit mitii ſupulatio
nem:vt. j.e.non
cogendũ..ſabi

nus. quee. ſea eſ tãtũ:qui ↄtradicit:ueꝝ eũ quo

dice plentete p/ 1 . . que ſuntõ.rñ.iĩmo nõ ẽ
zutamwer dno e qui ↄſenſiſſe nõ ꝓbat᷑.⸗ Nete⸗ ſit: actoꝛ affirmet tractu tꝑisfu res mntegra: qe pimiſe/
grauauit. vñ fal paniꝰ pcuratoꝛes fieri pñt. Mili/ turũ:ut res pereat.· ¶ ¶pia. it bic pcura. iudi. ſol.
leret fidẽ duobꝰ? 2 / 9 datũ E 7 dſis fideiuſſit ꝓ eo vt
dño actoꝛi. ibi tes aũt nec ſi uelit aduerſarꝰ pꝛ S P Ipoſt datũ ꝓcuratoꝛẽ ca/ bicð quas obligano/
ſplemer Peur ⸗ curatoꝛes dari pñt:niſi hoc tpᷣe li pitales inimicitie iterceſſe ne npornirmors obt
. 2„ = n S ieBd. 5nöne ea
os non mi o tis cõteſtate quocũq; caſu pꝛeter nint: nõcogẽdũ accipereiudiciu: unguerehn peuratoꝛ
coſennere. vt er miſſũ ẽ:excepto eo qui in rẽ ſuaʒ nec ſtipulationẽ ob rẽnõ defẽſa,ʒ tmm̃ ꝓmiſir. ⁊ i dicitlex
tũc ſufficeret cõ / extingui madatũ: vt.j.

mitti ſtipulano⸗ Peuratoꝛ datꝰ ẽ: uel qui cõeʒ cau

nẽ: vt. .e.ſi defß ſꝗ ſui omnis numeri ꝑſequat᷑ uł
crus. i. t. iea/ ſuſceperit quibꝰtał ꝓcuratio cõ
lia rõne vid et i — — j
eiſe cogi qꝛi fa ceſſa eſt.iOꝛocuratoꝛẽ ad liteʒ

ans onuenao ſuſcipienda datũ pꝛo quo cõſen
paſe cogits la tiẽte dñs iudicatũ ſolui expoſuit
cere:vt.j.de re¶ in x it: iudiciũ .
qr ſ qhis aba Ptoꝛ ait: iudiciũ accipere cogã

lio. . fñ. ꝛ.ſ. de Ueꝝ ex cã ñ ðbebit ↄpelli:utputa

ope.no. nũna. ſi iimicitie capitales interuenerit

erheſtan, 81 inter ipᷣm ꝓcuratoꝛẽ ⁊ dñm: ſcni-
ſaa die ilud ige bit Julian? debere in pꝛocurato⸗
boein dtcjo. lẽdenegani actionẽ. Itẽ ſi digni
vbiſincrus agi tas acceſſerit pꝛocuratoꝛi uel rei
tur: vt ar. j. ð ver „ ſaſi I1
boꝛum obii. n,/ Publice c abfutunis ſit. Aius
erſii. . i. tſi i ualitudineʒ aut ſi ne
landen, ceſſariã ꝑegrinationeʒ alle
gri.qꝛ depoꝛtatꝰ get. . °A lanus.
eſtvr debe/ E hereditas ſuperueniẽs
re. inſti. l. i. ide in 7 . a i
Polöwriatptda eil occupet: ul exalia iuſta cauſa.
iuitad ſanct ia hoc ãpliꝰẽ et ſi habeat pñtẽ dñʒ
u ſ debere opelli pcuraton. al.
Abere·¶ Itñ dñs cogi poſſi ai
2Aditas pſi ECEd etiã ex his cauſis ðꝛ ali
tem. qui ceperat
abeſſe dato ꝓcu
ratoꝛe: vel die 2
dſis erat parat

defendere:vt.j.e.ante litẽ.nec tamen audit᷑ niſi talis erat vtcogi poſ/
ſit: vt.j.l. ꝓxi.ſunt enim quidam qui cogi non poſſunt:vt.sẽ.ð in ius
vo.l. ij. . C. e.l.quicũq;.
Ed enam. excauſis bis ſupꝛadictis.
¶ Rogendũ.i.nõ ſubleuãdũ:ſiue nec ſubueniendum ei tale eſt.j.S
dolo.nõ debet. in fi.⁊ nota bic ꝙ per ꝓcuratoꝛẽ ſit cõteſta.lins:vt.j.
e.per pꝛocura.licet de calumnia non iuret:vt.C. de iur. ca.l. ij. F. ſin
autem. ä
bRes pereat. no.qꝙ fieri nõ debʒ tñ fit ſi timet fieni ſ poſſe tꝑis cur
ſu: vt.ſ. e. mutꝰ. S.fi.⁊.j.de ar.l.ſi de meis..ᷣfi.⁊.j ð iudi.ſʒ ⁊ ſi reſti
ii. 7.j.ð peti. bere.ſi bonefidei. a. . de ferijs.l.i.⁊.l.ij. i fi.

bic ꝓcuratoꝛ ſatiſdedit. ibi dſs ꝓ eo.vel dic ꝙ idẽ ẽ caſus.ſʒ
ic addit de ſtipulatiõe nõ cõmittẽda vel dic bic loqui in ꝓcuratoꝛe
ctoꝛis: vel ibi fuit indiſtincte locutꝰ. bic aũt qñ iteruenerũt poſtea
K 1 nimicitie.l.non eo.S.ſabinuus.
Ed bec.q excuſant vel cogũt ꝓcuratoꝛẽ ⁊ no.ꝙ de duobꝰ dꝛi
8fit optimũ tẽperaméetũ:vt bic.⁊.s.de of. ꝓcõ.ſolẽt.S.fi.j.e.mutꝰ.
H · fe ibi labeo ⁊c. ⁊ dipi. e.ſi quis cau.l.ij..penul.

—

2

egqñ cogẽdũs pcuratoꝛẽ ii qui ꝓcuratoꝛẽ dedit mutare qdẽ e ccelnut gi

De peuratoꝛiby ꝛ defe ſoꝛib

m ¶ Caã cognita. nã poterit eẽ parua erit bereditas vel paꝝ egrotat ⁊ idẽ
in ſimilibus.accurſius floꝛennnus gloſatoꝛ iuris ciuilis.
I defun cr. cõteſtatã cum ꝓcuratoꝛe ſuo.
Aõpelledus pᷣciſe.ſed õ.j.e.l.no cogẽdũ..ſab.ſo.vt dixi.s.e.filꝰ..fi.
itẽ cũ res ſit integra qꝛ noò ẽlis ↄteſ.yt in pꝛi.buiꝰ.l.quare nõ ſinit mãdatũ
tale moꝛte mãdã tis: vt
inſti.mã. .itẽ ſi adhuc

ciũ accipere ueluti ſi dñs pñs nõ ⁊.. ð iut.om. iu. v⁊ ge

cõmitti:quomã noua cauſa ſit.
Ed hec neq; paſſiꝭ¶ pi.
admittẽda ſunt:neqʒ diſtri
cte denegãda ſũt: ſed a ptoꝛecã
cognita tẽperandaRaulus.
I defunctꝰſit dñs añ litem
ↄteſtatã iudicatũ ſolui ſti- q ¶ Sactu eſt. qꝛ oñs ab
. ſente ꝓcuratoꝛe ſanſde/
pulatõe ꝓ ſuo ꝓcuratoꝛe data: ꝓ dit.·
curatoꝛ cõpellẽdꝰ ẽ ad iudiciũ ac r Qauſula.i ſideiuſ

mãꝗ.l.ſi pᷣcedẽte.i pꝛinc.
ſed dicſcõm.lſ.ibi/p
abſente domino ſatu⸗
dedit.hic dominus pꝛe
ſẽs erat ⁊ ſatiſd edit ipᷣe
met ꝓ ꝓcuratoꝛe ſuo.
p Rden. aledſedef
Fecit. ideſt ſanſdedit.

apienduʒ:ita tñ ſi hocdñs ſciẽte 6n de ubn de
ꝓcuratoꝛe ⁊ nõ ↄtradicente fecdit matoꝛẽ. ⁊ dicitcła.no.
Qõð ſi aliter factũ ẽ inſciũ quidẽ eipu atlo mn ſo. En
ꝓcuratoꝛe tenenitſatis ĩciuile :· cagtpꝛia y ybu ſonar⸗
ↄmittit᷑ aũt ob rẽ nõdetfẽſã ſtipu- ſcva qꝛ ſine dolo. tertia
latõis clauſulat. Qui ad cõi diui deſeget vſc ad fine⸗

iülũ quẽ defẽder̃ ĩcipit:

dũdoiudiciũ datꝰ eſt ad agenduũ vr..iu. ſo. l. iu. ſo. T bec

. , oRi rertia ckacõmittit hic.
icezet ad def⸗ undeédu uidebit da- Quiades diutdid
tus Ouplici cautelaiterponẽda. paͤein bijs indicqjs.
. neliteoteſtaralt Au. zabal euatens
„ T. „ IET. ns defẽdat: vt.j. e. ſeruũ
P bera ptãseſt: u mutãdi ꝓp⸗ . aitptoꝛ. illud facit:qꝛ
auatoꝛis uel ipi dño iudicũ acci· agitñ qꝛſit eimadatus
Iα vñ ĩ eo ſolo penã paut᷑:

vt.j.e.l. mut. J. pẽa.vł
bic boĩs mãdatũ ibi le⸗/

vtpote.cũqͥlibet ſocioꝝ
videat᷑ eẽ actoꝛ:⁊ reꝰ:vt
j.fa. ber. inter. S. familie. ⁊ dicas idẽ in alijs duplicibus udicijs que mu⸗

ta ſunt.vt no.inſti.de interdic.S.duplicia.
x Dupluicaurella.ſde mrers. de ibaͤt.dol melbſess quoſdã dixiſſet tripli
a ꝓpter cautionẽ de defenſiõe:quã dʒ iponere tãq; actoꝛis ꝓcuratoꝛ: vt.j.
e.ſeruꝰ.S.ait.ſð dic ꝙ becↄtinet᷑ ſub illa iu.ſol.vt.j.iudi.ſol.l.iudi.ſol.item
ſi ſatiſdat iudi.ſol.an debeat ſanſdare iudicio ſiſti. vꝙ nõ.nã iu.ſol.cõti/
net᷑ de defe. vt.j.iudi. ſol.l.iu.ſol.̊ defendere nõ vr̃ ⁊c.j.ex qui.cau.i poſ.e.
l. boc aũt.S.recte defendẽdi.vñ ex ſupuacuis cauit ⁊c.j.vt in poſ.le.ſi is a

quo.nõ ad inrereſſe cõmitnt:vt.j.depꝛe.iſti.l.pꝛetoꝛie.
— Hie litẽ. libera ptãs.ſi nõ ſit in rẽ ſuã alias nõ põt:vt.j.e.que om̃ia

.l. i. 7.l 5. plãe.· ⁊. l. ꝓcuratoꝛ. ⁊.l.is cuiꝰ.qͥ ſũt ò niſi re integra ipᷣe dñs velit experi
poſt. qͥd differt hec lex ab illo.S. ꝓcuratoꝛẽ.S.e.ſi filiꝰ.rñ7.

n:vt.C. man.ſi pater. itẽ ⁊ in alio ſimplici de quo dicit beclex.⁊ bocłᷣ ſcoõʒ
M.ita demũ ſi iuch.ſol.ſtip.nõ ſit interpoſita.a lnõ: vt. S.l.filiꝰ.F. fi.ſ cer
ie imo ⁊ ſi ſit iterpoſita.nã nihilominꝰ res eẽt integra:vt in auc.ð liti. F. ſiye
ro initiũ.⁊.j.iu.ſol.ſi aũt.ſʒj vr õ.S e.ſi defunci.ſʒ dic ꝙ aliud ẽ in taata re
uocatione que fir ꝑ moꝛtẽ: vtibi.⁊ aliud in exrpſſa:vt bic.⁊ nota bic licereva
. riare ſic.j.de cõdic.c.da.ſi pecunia. S.item ſi quis.
Oſtliiẽ.vł ciuitate.vł ꝓ ⁊.nã ſi deſijt eẽ cius certũ ẽ eü ipᷣo iur mu

tatũ:vt qꝛ depoꝛtat.tũc em babet p moꝛtuo:vt.j.ð bo. poſ. ta.l.i.G.filiũ

g ij.

Liber

a ¶Lognita. ſquare boe cũ mãdatũ iuriſdictionis ⁊ ſine cauſe cognitione
reuocat᷑:vt.j.de iu.l.iu.ſol.Rñ.boc iõ grauiꝰ reuocari.qꝛ dãnũ pecuniariũ ẽ
bic. nõ ibi. Item bic aduer arius onerat᷑ pꝓpter mutatione ꝑſonaꝝ:vtar.j.
iudi.ſol.l.iam cum.S.ſi tamen.⁊.j.de exer. l.ne in plures. r

be MDirximꝰ. vt. . e. fil. H. fi cu. l. ſe. eaꝝ quaſdã repetit: vt al ad dat.exqᷓ

bus ſe excuſat:⁊ recuſa
tur ſic. . e. l. mutari. 2 , „ 2 .
c Eretas. vt qꝛ nimiñ eũ:uel in ſe litẽ trãſferre auiuo ꝓ⸗

ſenex:vel nimiũ iuueniſ
ẽ ꝓcuratoꝛ non tamen rcr ne .
minoꝛ: qꝛ zunc dofieto cꝗ th pꝛiꝰ cognita (Mõ ſolũ aũt
3 , , 11 A832 -
Arreligiöts: vt ipſi qui dedit ꝓcuratoꝛẽ hocp
imonachus ſiat vel ſa⸗ Mittit᷑: ſẽt heredi eius ⁊ cetens

fdatinoiltnenn ſucceſſoꝛibꝰ. In cauſe aũt co⸗
mnus. 5.compꝛomiſſo.. nitiõenõ ſolũ hecuerſãt᷑ que ſu

Zem ſiſuſpect. pꝛa diximꝰ vin ꝓcuratoꝛe nõↄpel

IKed an ſir ppan/ ⸗ „WE⸗
d cz ſuſpinõis Rñ ſic lẽdo ſuſcipe iudiciũ: ueꝝa etas-

at quare ſpecificarent᷑ . Ciõisabe⸗ .
hee cauſe:cũ ſemꝑ dice / ꝗ treligiõis bee O del
repoſſet habeo te ſuſpe – neficiũ. AAulus.

ciu.ſecẽ in udice recuſa ( ina publico pꝛiuato

ꝛvt. C. de iudi.l. t, n,
rni foranimes Hen ue uel ualitudine: uel maioꝛ

nos. ſed iure cano. etiã ſua re diſtringãt᷑. (Mi.

wiéc allegäda ? pba diſtringat. Ar.
ira deap. *00 lexiliouel ſi latitetuel ſi

7

equins. mimicꝰ? poſtea fiat. Lpi.

nannana Kem ſiſul pectꝰeſit ꝓcura

uceẽt iniquum 7 „„ „ „
cõpellieẽ) affinenn 2E6t – ꝛautĩuincul aut ĩ hoſtiũ

iiſtipen culoſu: vt. C. de ſte vaul
ex.tu.l.humanitatis. pᷣdonumue ptate yau

— IArlonga ſane W Ut affinitate aliq aduerſa
— etanſise⸗ rioiũgat᷑:l heres ei exiſtat. Abi.

Atari.vl ipᷣo. vł tl 6 aspegrina tio: alie

enã.quaſi di/ W. —
cat nõ ſolũ dñio petẽte. iłescãe ipedimẽto ei ſint.

( Be areſiete in D debebitul.aul:

ſin eueneet⸗ boe AApſo ꝓcuratoꝛe poſtulante

2

dicit. ⁊ tũc dic vl ꝓ etiã
Yvel alter tm̃.nã ⁊ rei po
teſt intereẽ in mutattöe bie.
tali:qꝛ oĩa de nouo namari opoꝛtebit. . . è
k Atoris vtpoſſitreijci enam antelitis cõteſt. ſed an ipſe ſe excuſare poſ
it. Rñ. ſic: vt. S. l. p. .
IAbẽtiri. in eo qd allegat aliquã de ſupꝛadictis cauſis ex qua ꝓcuratoꝛe⸗
remouere vult. boc certe dʒ finiri.i. inq̃ri: ⁊ termian an mentiat᷑ ds.⁊ tũc
rema neat pꝛocuraroꝛ in pꝛocuratione.an mentiatur pꝛocujatoꝛ: ⁊ tuncre⸗
repellat᷑.nec interim dʒ adminiſtrare donec cauſa bui ſuſpitiõis tractet. lʒ
boc aſſerat.⁊ petar pcuratoꝛ:vt ſubijcit. nec ferẽc'ẽ ⁊c.vt iuſti.de ſuſpec.tu.
G. ſi quis. ⁊. C. de ſuſpe. tutori.eũ quẽ.⁊.j.de ſol.⁊ li.qð ſi foꝛte.niſi in qua
tuoꝛ caſibꝰ qui ſubijciũtur ſtatim. puimꝰ qñ ad exoneranonẽ ſue fame. ſcðs
qñ in rẽ ſuã.tertꝰ qn expẽdit de ſuo:qð vult retinere. quart qñ parti dũs
vult reuocare partim dimittere: vt. ſ. e.l. ſequẽ. ⁊.l.in cauſe.in pꝛin.
m Duſpeci.ergo qſñcũq; vellẽ renouere ſi allegauero aliquã cauſam etiã
falſoe nil ĩ recedat vr ſuſpeci.⁊ extũc remouebit᷑ ꝑ legẽ iſtã: vt.̊.eo.itẽ ſi ſu⸗/
ſpeci.ſ̊ Rñ̃.ſi ꝓcuratoꝛ ſolꝰ reſiſtit venꝝ eſt. ſi aũt aduerſariꝰ ſoꝰ:vel aduer/
ſarꝰ⁊ ꝓcuratoꝛ.tunc nõ.vel dic babeni ſuſpectũ qualitercũq; ſed nõ tm̃ ꝙ
remoueat᷑ vt ſuſpect. vel dic remoueri ĩterim dũ cꝗ remonõis inquirit᷑:niſi
in quatuoꝛ caſibus quos. S. no. Itẽ no. bic ar. qð qs eſt ſuſpectꝰgꝛ ſe ĩge /
rit. ſic. ſ. de iuf imu. ſemp. 5. cõductoꝛes. in fi. ⁊. C. qui mili. nõ poſ.l. cura.
„» lib. xij. .j. ad. l. coꝛ.de fal. vxoꝛi. S. qui ſe.⁊.j.de teſt. tu.l.exſnia.
n CLouitiũ.qꝛ ſuſpect᷑ dicebat᷑a dño.⁊ ipſe dicitſe oĩno velle a pcuratiõe

recedere finita cã ſuſpeci quẽcunq; exitũ habuerit:⁊ ſic no ꝙ parcit᷑ verecũ

die alicui. ſic j. de dõa. ſi patron.i.tñ.⁊.j.de furtis.l.pe.⁊.j. vi aut clã.
l.i. F. fi. . C. qui.ma.nõ poſ.duo.. S. de cõſti. ön. illud. æ. C. o fide iſtru.
l.fi.ĩ fi. ⁊. j. de ali.iudi.mu.cũ fac.l.ij.S.i.⁊.j.mãd a.quĩt mutiꝰ.i fi.i.rñſi.
0% EKeterũ.ðiſtud ceterũ nõ ꝓximo ſuperioꝛ aduerſaturqꝛ magis cõfirmal:
q; aduerſet. ſed aduerſat ei quod. ᷓ. in pꝛin. 5. dicit. nã boc ipſo ⁊c. quaſi

curatoꝛeul in ciuitate manẽte pt

dicat. Hy ferèd? eſt ꝛc. vt ſit quaſi expoſitio illiꝰ:niſi foꝛte ⁊c. vel dic

ponit᷑ expoſitiue ꝓ certe.

p ¶ Aue. nec enam remoueri debet cum cauſa ſua ſit:vt bic.⁊.j e.pꝛo
cuf. ⁊ no. S. e. ante litem. ⁊ intellige bicli. contel.per bocqð dicit p/

pꝛia liie.an remouen::vel reuocan poſſet niſi in tribus caſibꝰ:vt.C.

de noua. l.iij. ⁊.
6 derope liſutte
= ISomi pi „72 dic vtibi.
uel domino. pianus Arem ſi reten
coigno ſolũ er pte rei: noñe. ſ; expeſa⸗
ſedetiam in perſona actoꝛis ob?“ ma ſein lite fa
”e en⸗ ctarum.
uabũt᷑. Sʒ et ſi aduerſari ul iße raMon faale i.
ꝓcuratoꝛ dicat dũm mẽtirapucd ñnullo modo. ni/
. ſi ⁊c. vt. . ꝓxi ⸗

ptoꝛẽ hoc finiri opoꝛtet nec feren ma.
dusẽ ꝓcuratoꝛ qui ſibi aſſerit ꝓ⸗
curationẽ,nꝗ hocipo ſuſpect?ẽ

goperã ſuq igerit iuito. Niſifoꝛ bo.ltccteſiſei
En — quid ſi ante.
te purgare magis ↄuitiũq; pꝛsoꝰ eo ide hie

curatoꝛ quibuſ/

curationẽ exeꝗ maluerit:⁊ hacte
danm poſſit renũ

nus erit audiẽdꝰ: ſi dicat ſe ꝓcu⸗

. - , tiare:lʒ non om̃i
ratiõe qdeʒ carere uelle. Sʒ ita ſi bis vallr vtiſti.
id illeſa extiatõe ſui fiat: cetexfe men Ff. nno⸗
rẽcheſt pudoꝛẽ ſuũ purgãſ. Pla tiam recuſani: vt
ne ſi dicat in rẽ ſuã ſe ꝓcuratoꝛe, .ad erbi celſie
datũ:⁊ hoc ꝓbauenit:nõdʒ care⸗ on inferl
re ꝓpꝛia liteꝰ. Itẽ ſi retẽtiõe alid pꝛetor .vnded
ꝓcuratoꝛ uti uelit: ñ facile abeo debererkal.
N erit trãſferẽda.¶)aulꝰ non aütdams
Nice . coll.i.⁊.Sv.de le.
1Iſidñsei ſ. Oluere paratus ( omiſſo poſtdi⸗
t. ¶ Abianus. em. ꝛ.ſ. de vſu/
i M cauſe cognitiõe ẽt hoc 1e gaius inn.
uerſabit᷑ ut ita demũ tranfferri a nn um auent.
Airi amittaf ſi .CL. de iure de⸗
ꝓcuratoꝛe iudiciũ ꝑmittat᷑: ſi gs anidam v
ope. li. ſi ia ſti.

modica. 5. vl. cum. l. ſe. . . p derelicto. l. an pars. in fi. 1. C. de inol⸗
fi. te. filia.⁊.j.de inſtito.ſed ⁊ ſi pu.S.ſed ⁊ ſi al. ⁊. ſ. de le. i. legatanꝰ

2. C. de agri. ⁊ cen. quemadmo.quãdoq; non ſuſtinetur: vt.j.ð ac.

emp. ſi ſterilis. S. fi.? . de li. le.l. aurelius.F.penul.ꝛ.S. de trauſ.cũ
hij. F. qui tranſigit.⁊.j.rex amo.de rebus. ac. L
14S hoc ita.ſcilicet ꝙ repellatur pꝛocuratoꝛ poſtlit.conteſt.cau⸗
ſa (ognita.

y (nuito te.i. te nolente. vt. j. de iudi. h. ac.

x¶ DOnereris.qð eẽ non debet: vt. . de ali. iu. mu. cã fa.l. i. in pꝛin.
Mec cognitio. de qua habuim. z. e.l. que omuia. F. i.
31 aons ſd videt᷑ ꝙ ñ poſſit delegari:vt.S.de offi.eiꝰ cui.man.
iuf.l.i.i.trñſo.ſed dic contra ſm aʒ.⁊.h.⁊ ſine libello poterit co /⸗
gnoſci ⁊ quolibei iudice.
b Bi ex parte tranſſariode domino in procuratoꝛem.
c en. ſol.lata ſententia ꝓ pꝛocuratoꝛe.
de reo.ſq; nolente.vtargumentũ.S.ſi quis cau.ſᷣ ⁊ ſi..fi.nec eĩ

cogitur vt inſti. de ſatſda.S.ſed hodie.que eſt con tra.alij dicũt hãc

coꝛrigi.vel expone bic a reo.ſq; pꝛo pꝛocuratoꝛe ſuo:cum pꝛo eo reus

babeat ſatiſdare.ᷣvt inſti.de ſatiſda.S.ſi vero aliquis.
e¶ Lomitti. imo non vid etur cõmitti mutatione huius impediente:
vt j. qui. mo. pi. vel ypo. ſol.l. i. F. fi. que eſt contra. a.ſ. iudica. ſiſol.
aũt. que eſt contra. ſo.dicunt quidam illud ante lit.cte.boc poſt. tu
dic ꝙ illud in ꝓcuratoꝛerei.hoc in ꝓcuratoꝛe actoꝛis.ſed cur tam va
rie. Rñ.vt dinmus.S. qui ſanil.cog.iuł.ac.
f pcuratoꝛe in dominum. in quem tranſit iudicium lite pẽdente-
6 6 Enſſerni ſed qualiter fit hec ranſiatio:Reſpon.ante lirem con
teſtatam:ſola domini ſufficir reuocatio:vt. S.e.ante.poſt lit. ↄteſta.

n cauſe
I cognitio
ne.recuſa bit.hie

fetie

lalen
nanpe
gooce
Kben
Grtn
gvalp
lite
ber⸗
nolint
(cun.
liseſ
1gpeli

gve

deßſ

omnid
li
gen
ſunt
ſpuni

gudſtameſt

dſtiſſe

Ourtor gbr/
ninnegno ont
bspeli git
nan Klte
lgbie oon
Ramfenlaett

ſadehi dls

ſicenccla

ſdeden ifal

Ptemnt
fſur tunmuei
deber tilſ⸗
non aürdants
collixe/.
Gontſopen
en. 1i deſil

is gti i

1 deulnn⸗

mlangeri
1Cdeinehe

ignemti⸗

.

cpelfinf.

debol iSe
4Cre⸗

delellegn,
emtſit
1 dernld

lotche

aliünpn
