reicõſequi. Siꝗs duos homĩies bii ſitin peculio
uno pᷣcio emenit: ⁊ alteri ea cã ſit ere Tro⸗
ut redhibeat᷑: deinde petat᷑ pciu, letapd ci rc er

totũ exceptio erit obijciẽda:ſi ta⸗
nocere exceptõem niſifoꝛte ea ſ it
cauſa:in qua ppteruicium alteni
usutrunqʒ mancipiũ redhibẽdũ
ſit. Aulus.

õ — 2 pt it.
mẽ ꝑs pcij petat᷑:magis dicet᷑ nõ 4 4feſtian euc⸗

a ergo fun. i.
ſus cc.

ꝓ extimatõibul
rerum ablatarũ

ſineq; emptio:neq; uenditio in⸗ Gien quer.
tedit ad caſum

r . „ Poſitumn. F. e. l⸗.
ꝓxi.·in.fi.vbi ſeruus tuus vendidit mibi:ſeruũ vicioſum. agere enix

cõtra te poſſum de peculio ad pᷣcium qð dedi et repetam in dupluz
ut. S. e. l. ꝙ ſi nolit. S. qꝛ aſſidua. nam ſic ex ſtipulanoe duple ꝓ eui
ctione expioꝛ ſi nolit dominus ferui vendentis.

m g Keſtituendus l.venditoꝛi ſi emptoꝛ eum rebabuit. nel dic enp

toꝛi ſiad uenditoꝛem ꝑuenerit.
n De peculi o.cum emit a ſerno.et dic pꝓ pꝛecio.
o ¶Duple. i. ſub ſtipulatõne. duple p euictone uel ꝓ vicijs.
P Supuianione que fuerat appoſita ꝓpter vicia. alij dicunt pꝛo
pier euictionem quaſi nunc enincatur. e⸗
Rſiſum eſt urliceat. repeti res niſi dare velit ſeruum p nora.

r6S eruñ dupla. i. ſub ſtipularoͤe duple ꝓ euictone uel p viijs.
ugiſſer. i. an teq;e ſſet uendimus.

t 3 redendum eſt. ut ⁊.j.de ꝓba.l.cum ꝓ batio.et de teſti. l. ſerui. i.

ſed cõtra. ẽ de inter. act. ſi ſine. . ſi ſeruus.ſed ibi in alieno facto
non ſuo intẽrogabatur. ut bic erat. uel ut ibi et ſicad duplum agll.
VP eo euico. uel ibi in iudiano,acc.

tem. S. ſi ſeruus
c Red bibiriõis

dũ eſſet appᷣbẽ⸗
K Nñ p bis i

IAccxa redhibitõne omnia in ur. elcum au
Pintegrũ reſtituũtur ꝑpide ac tem. 5 iul.

Uiorp

Oe
E
4 ibe
pcaen

ſoetree

mnn

honind
fenirt
6
ſolpe
vomno⸗
nßſa
ihmun!
ot
Corlen
ebenel
urenut
ſeutö,

ctl

Autend
Ouene
uncun
Cömdben

(an e

il

ſnci

(ſponn
(ALaſet

ſtnücn
fuceur⸗

ſelt

npill
ſaguus
linclig

ignon

erauin
en Mo⸗
Uſehi
egtue.
de⸗
Ms.

H nd

ckenr
nnng
Weoe
Urloeih
lciſed
ſtſpen
uzann
deſeti
hntien
glemndo
ſdeber
hun ſode
Aitenl
benen
lucteßi
ltinre
fuaf
ln

ſſen
al
(Dee
en

ſie dl

Nat

inn
Tiz
Allont

zi
lice
npeütnn
Langt
Ctns
bibnis
etmngti⸗
pbence,
ſcigto,
tun nii
lenasſr
hulchari
laſdde
decenlz
nseſto
fcilene
hidene
Aa ſde
dcſend,
nperfg
.
Cpni ſne
ns ri⸗
depe
un
ſeſen
nobbbid
ſpuaq/
1tnad
inbln

Atutundaa .
ſftüipenh
CewenH
ſdtitete

rrranrerreernenerrnrrurrrrrerr

uultden
OtbRci.
e
hoitni

ſetpödm G

pbet

iptötuf

dbletan
lcun n

gi

ad dun
nmse
agceea
in ag
glehac

edrae

Dicunte

nan
pniſe⸗

ſend i
n

Dres dõöa

ipetitqð reſtituturus eſt. ut.j.de excep. do.l.dolo
Si quis. vno pccio. i.vnico. fiut t̃ in quoliber ſuũ pciũ oſtitutum
„ Acta redbibitõe.ĩterceſſiſſet.ut et.S.e.l.cũ aũt..iul.air.ſi ergo

liber bomo venditus eſt ad pᷣcium ꝑticipandũ ⁊ qꝛ vicioſꝰ erat
Vfacta eſt red bibi

tio et redit in pꝛi
ſtinam libertatẽ
non in dominio
venditoꝛis.
NVotiẽs. vi
tus. ſ. ven /
ditoꝛ ꝑ actõeʒ qᷓ
to minoꝛis ciui⸗
tem pᷣſtat tantũ
qᷓ; tum ⁊c.et hoc
qñ ignoꝛabatvẽ
diioꝛ ſeruitutem
deberi. alioquin
tenererur ad int
eſſe. ut. ð. de act.
empt. iul. F. q
autem dicik. et. l

quero. et.l. ſiqs

fundum. er. S.Sð
cõnaben. empt.
l. cum venderes
fundũ. Item er
ſi ignoꝛauit et aſ
ſeueraſſet eũ op
timũ et manmũ
teneretur ad ĩter
eſſe. ut. S. de act.
emp.iul.S. qᷣdiñ
licet quidã hanc
l. intelligat quã
do ignoꝛans aſ
ſeuerauii ſeruitu
tem umnpoſitam
et ſic ciuili ex

*Aas. q em̃
alias eo ꝙ ſe ⁊c
id eſt ea rõne al
legata qð dona
toꝛ ⁊c. vnde við
tur locũ habere
edictũ ſed cõtra
eſt qñ ꝓ qꝛ ſ nl⸗
lum pcium ⁊c.et

dic ꝙ reſtitutux
vi.trad iturũ rem
quam donat. ut

ſ. de uer. ſig. l. x
bum reddendi.

alij vero libꝛi ba

bentet melius.
quid em̃ ſe ⁊c.et
leget interroga /
tiue. er th.q.d.ni
bil. nec obligat

terceſſiſſet.
NVotiẽs de ſeruitute agitur

¶Apia.
ictꝰ tantum debet preſtare

ſciſſet hanc ſeruitutem ĩpoſitam

MAWBOgeſti.

uliũ non ꝑtinere dicẽduʒ eſt

Tlxdcnmcnpi cdictũ ediliũ cu

Igd enim ſe reſtitutux donatoꝛ re⸗

ꝓmit tit ꝰ:qñ nullũ pciũ interueni
at:ꝗd ergo ſireſ ab eocuidonata
eſt melioꝛ facta ſit:nũꝗd qʒti eiuſ
ꝗmelioꝛẽ fecerit intereſt.:donatoꝛ
cõueniat᷑:qð mime dicẽdũẽ ne eo
caſu libertatis ſue donatoꝛpenaʒ

patiat᷑.itaqʒ ſiqua res donet᷑: ne
ceſſenõerit de ea repꝛomittereqᷓ.

rebꝰ uenalibꝰ ediles repꝛomitti
iubent. ſanede doloſdonatoꝛ ob⸗
ligare ſe et dʒet ſolet ne qð beni⸗
une cõtulenit: fraudis cõclio re⸗
gocet.

H eſt ad uẽditões ſo
las hoc edictũ ptinere non

tantũ mãcipioꝝ uerũ ceteraxquo
q;reꝝ.cur aũt de locatõibꝰnil edi
catur miruʒ uidebat᷑:hec tñ ratio

reddit᷑:uel qa nunqᷓ iſtoꝝ de hac

re fuerit iuriſdictio:uel qꝛnõ ſiłr

locatões : ut uẽditões fint Om.

Abeo ſcribit:ſi uno pꝛecio
lures ſeruos emiſti et de⸗
uno agere uelit:ita extimatõʒ ſer
uoꝝ pinde fieri debere:atqʒut fi-
eret in extimatõem bo tatis agri
cũ ob euictã ꝑtem fundi agatur.
Idem ait:ſi unopᷣcioplures ſer⸗

ciuiliter ſicut in emptõne qhñ̊ ꝓ qꝛ in donationenullam ⁊c.

b ¶ Repꝛomittit.qð venditoꝛ facit.
c& Sacia. deinde vicioſa apparet.

d¶ Patiatur. boc em̃ eſſe non deber. ut.j. de re iudi.i.et exberedatũ

.in fi. et. l. nec ex liberalirate.ac.

ei raq;. iubẽt. exhibere ut optet et nõ eſſe moꝛboſum.
f¶ De dolo quem cõmiſit ſi ſciens alienum donat. MUlD
ge ¶ Obligare. ut/ ꝓmixto indẽnitatẽ ſi ap paruerit me fuiſſe in dolo.

d
9

engheg boc ergo põtagi ex quo ſolet.ut.S.e.ꝙ ſi nolit..
Zaſſidua.uel ſi non fiat poteſt agi de dolo cũ res apparebit vicio/

ſa. ut.C. de lure do. l.i.et. j. de dolo. l. aniſto ait. 5. fi. ſed nunqd agit
de euic. qui babet cõm lucratiuũ.uel qua ſi.th.non.ut.¶. de euic.l. ij

— .
.
½le,
. 6

m in ea. cõſequi ab emptoꝛe qð nõdũ ſoluerat.dolo em̃ facit

quanti minoꝛis emiſſet emptoꝛ:ſi

et. ..ſi fa. fut. fe. dic. quotiens. Seplane.et. F. ſi legatũ.ſed ſi incepiſſet a pa

clione.ſicut.Q. de iure do.l.i.

iQiendum ſolas.ſubaudi uel ſimiles contractus utad pmutatõez. ut

M.e.l. ſcendnm. S. deinde.

uos uendidiſti:ſanoſq; eſſe ꝓmi

ſit de oibus aduerſꝰ dictũ ꝓmil⸗
ſumue recte agat. Ibidẽ ait erra
re aut fugere iumẽtum poſſe:nec
tñ erroneum aut fugitiuũ eſſe agi
poſſe. Enu.
Mimi potius q; coꝛpis ui⸗
iũ ẽ: ueluti ſiludoſ aſſidue

elit ſpectare. aut tabulas pictas

ſtudioſe intueat᷑ ſiue etiã mẽdax:
aut ſil ibꝰ uicijſ teneat᷑. Quotiẽs
moꝛbus ſonticusnoĩat᷑ eũ ſignifi
cari. Caſſius ait:qnoceat:noce⸗/

re aũt intellige ꝗ ꝑpetuusẽ:nõ ꝗ

tꝑe finiat᷑ ſed moꝛbũ ſonticũ eum
uideri:qinciderit inhoĩem poſt⸗
q́; ſanatus ſit ſontes eteniʒ nocẽ
tesdicunt᷑: Seruus tã ueteratoꝛ
quã nouiciusdici põt ſed uetera⸗
toꝛẽ nõ ſpacioſeruiendi ſed ge⸗
nere et cauſa extimandũ.Celſus
ait nã quicunq; ex uenalicio noui
cioꝝ emptusalicui miniſterio pꝛe
poſitus ſit:ſtatim eum merito ue
teratoꝝ numero eſſeg Mouitium
autem nõ tirocino animi:ſed con

ditõne ſeruitutis intelligi nec ad

rem ꝑtinere latine ſciat:necnelo⸗
qui.nam nec ob id ueteratoꝛẽ euʒ
eſſe:ut liberalibus ſtudijs erudi:
Be euictionibus et duple ſtipu
larionibus.

NNpianus.

*

KKuerat. non em in locatone intendit ranſferni dſium. ut in emptiõe. ut

8.loca.non ſolet.
Abeo ſibit. caſ?

E 4 er talis eſt. vendidi
ſiſti:et ꝑs dũtaxat eoꝝ minꝰ ſana

duos ſeruos pᷣcio cõſti⸗
tuto in vninerſitate.re⸗
perit em ptoꝛ vnũ eẽ fu⸗
gitiuũ uel alias eſſe vi⸗
cioſum uel moꝛboſum.
ꝓponit pꝛo eo ſolo qui
vicioſo eſt redhibitoꝛia
quũ poſſet ꝓponere ꝓ
vrroq;.ut.S. e.l.cũ eiuſ
dem.eque vẽditoꝛ cum
remitti poſſet aſſentit
red bibinoni ſerui facte
qᷓ;tũ pᷣciũ emptoꝛi reſti
tuatur. queritur nec em
red hibitõ pᷣciũ ſinguia
riter cõſtirutũfuerat vñ
videbatur eius nomie
nõ teſtituendũ rñ.tamẽ
pciũ reſtituendũ fcã exn
matõne ſerui redbibiti
ut iñ non tranſgredia/
mur ultra pᷣciũ ſtatutuʒ
ꝓ rata ſerui red bibiti⸗
non red hibiti.ut ar.j.t.
i.l.cũ fundus.et quidẽ
ſi empu ſunt q;ũ vide
bantur valere nõ plus
pvel minus planus ẽ ca
ſus.ut.j.ii.i.l.i.in fiſi.ſi
aũt plus uel minus ꝓ⸗
cede ſciamus.ergo quã
tũ fuerit pᷣciũ cõuentuʒ
deinde q;tũ fuerit pᷣciũ
verũ tpe emptionis et
venditiõis nõ cũ agit᷑.
ut. j. ti.i.l.bonitatis.de
inde qᷓ;tũ fuerit pᷣciũ rei
buius red hibite. verbi
gratia.empti fueruntp
x.valuerũt.xv.ergo fue
rũt empti tertia pte mi
nus veripcij redbibet
vnus.pone valuit.ix.er

go fingitur emptuſ ter

tia ꝑte minus.i.ſex tan
tum. ſex ergo pᷣſtabunt᷑

eymmptoꝛi eadẽ cõputa/

tio fiet ſi pluris empti
fuerint quã valerẽt po
ne empii fuerũtp.ix.va
lent ſex. ergo fuerũt em
pti płterna pte qꝙᷓ vale
rent redhibetur vnus.
pone valet tria ergo fi⸗

gitur emptus plus tertia pte.i.quattuoꝛ q pᷣſtabũtu r emptoꝛi et alia ſibi
retinebit mancipia. et ſilr fit cõputano.j. dele. ij.ſiqnidẽ.et.l.q ſolidũ..i.
m De uno. cum poſſes de omnibus et velit venditoꝛ de vno tiñ cuz poſſit

poſtulare red biberi vtrunq;.

n & Agatuj. ut j. ti. i.li. ODe omnibus. cum non poſſent ſepari.ut.g.

—

e.l.cum eiuſdem.et.l.ſi plures.ut.S.ſi quis cã

ſi ſeruus.S.ſi plurium.

ꝗimi. quotiens.qui nocest quicunqʒ reinon alicui ſpaliter. ut.ẽ. e.l

oh que. §. illud. .
r Eem poꝛe.ſ.tantum.ut.S.e.l.pompo.

Einiatur.quouſq; res finiat illa.i.redhibeat
ne ſit cõma. ð.e.l.pompo.uel dic ut dicatur ſon

ſe e. redhibitoꝛia ꝓponendo iuramentũ eſſe erroꝛẽ aut fugitiuũ.

ur. uel dic ſubaudit᷑ tantuʒ
icus.

M iiij

Liber

e Sanus ſit. als lanus ſit. et alias ſanatus ſit. et ꝓ boc. s. e.l. qð ita. ac.
u Geruus. non ſpacio. et eſt rõ qꝛ veteratoꝛ dicitur non qꝛ diu ſeruiuit.ſed

qꝛ in aliquo vili et malicioſo officio ſaltem modico tꝑe ſe exercuit ut capifer
ur. . ſubijcit. als ðꝛ veteranuſ qui anno ſeruiuit.nouicius quiminus. ut.j.

de pub. l. fi. F. quotiens.alias veteranus.i.vetulus ꝑꝑ tꝑis ſpaciũ.ut.õ.l.

Fepiit Item norc ſũt
ut bic patet duo ſeruo⸗ R
rum 6enera⸗ vererani Jue tota res euinca
et nouirij Rea Sn iſi. tur:ſiue eius parshʒ
de iure. per. .fi.lo.una 2
eſt cõditio oĩm.q.d.qꝛ regreſſum emptoꝛ
vunenh aſtmagi ſer⸗ uẽditoꝛẽ:ſed cũs P
uus qᷓ; alius.ſunt tame ——— 1 in Jissi
diuellop officion utr do euincat᷑:ſiqdẽ ꝓindiuiſo euincat
mino eoꝝ placet. ut bic regreſſum hʒz ꝓquãtitate euicte
erc veuluß. ld eeſ / ptis: qð ſicertusloc ſit euictus:
9 Benere. qꝛ tali of / nõ /ꝓ indiuiſo poꝛtio fundi ꝓbo⸗
en vhoſmus miſo, nitate loci erit regreſſus .ad en
cauſa qeꝛ tllia faat aua ſi gdem fuit in agro pcioſiſſimuʒ
lia veterani cõſueuetrüt hoc euictuʒ eſt:aut qð fuit ĩagro
facre o ofeio. aua utiliſſimü ertimabitur loci quali⸗
re Ervenalicia. i ero tag.etſic erit regreſſus?« Au.
hinenntio maehin Idupla nõ ꝓmitteret eo
3 Oiniſterio. uiliu oĩe agerelDappli coean
mõ diximus in quo ſta ag eſt
tim fuit malicioſꝰ.acc. ðus eſt reus. r⸗ Dem

a irocinio.ux qꝛ ru⸗ Vm in uẽditõne ſerui pe⸗
is

ſt. (cculiũ ſemꝑ exceptũ eſſe itel
ligat᷑ is hõ ex peculio ſũmaʒ quã⸗

be Aoõditioe.i.qualita
reſeruiendi.
. cRuõca. De euictiõi⸗

ſecũ abſtulerat.ſi ꝑp hãc cãm
Parcr ſtinnlartoöibas dã ſecũ ab pp

furti cũ emptoꝛe actũ ſit nõ reuer

duple. cI
g Bupn dielſ eoe vi/ tetur emptoꝛ ad uẽditoꝛẽ ex ſtipu
cijs que faciũt rem qua 2 .
ais gue faci en ana fſatõne duple. q; furtis noxiſſque
uictione. ſolutũ eẽ pᷣſtari dʒ uẽditiõis tem⸗

ZJuzue pars.
pte ergoe /
uicta res vi
P Agetur euin⸗ 6
ci. eũ rei appellatõe et ꝑs cõtineatur.ut.ſ.de ver.ſig.l.appellatiòe rei.ſʒ cõ
tra. ſ.e. ſi dictũ.S.in ſtipu.q eſtcõtra. ubi dicit ꝑte boĩs euicta nõ vid eri hbo/

minẽ euictũ et iõ non poſſe agi niſi noĩatim fuerit:pmiſſum.ſo.ſpãle in bo⸗

mine ſm Jo. ſecus in equis et ceteris ind iuiduis et ſecus in fundo. ut hic:
⁊ ar.S.de edil.edic.l.iuſtiſſme.uel dic idẽ in boie qð in ceteris in diuiduiſ
ut patet.j.e.l.naue.aliud aũt iu fundo.ut hic ſm.M.nam quelibet pars
fundi fundus eſt. ut.j. de le.i.l.plane.S.fi.ſes boc nõ valet qꝛ in illa.l.na⸗
uenec tota nec ꝑs ẽ euicta.ſed rabula.et ſic dic pars fundi fundus. ſed tabu
la non eſt nauis.et ſic pꝛima placet.

e ¶ Emptoꝛ ignoꝛans.alias ſecus niſi ſtipulatus eſſet uelniſi in ſti. unꝛ. C. e.

ſi fundũ mibi.et.C. cõia dele.ac.l.fi.in fine:

f Euicte. qualitate nõ inſpecta que iuſpiei nõ põt ꝑꝑ loci incertitudinem

in caſu tñ et bic pot baberi rõ bonitatis ut ſi cerie ꝑris ꝓ diuiſo qᷓ; aſſignat
pentoꝛ in füdo/p indiuiſo petat quotã ꝑtem ꝓ mdiuiſo.ſecus ſi ꝓ diuiſo.
Moꝛtio.ſ.euicta.et reſponſio incipit ꝓ bonitate ⁊c.
bę Regreſſus.ſic et in actione ex empto re nõ tradita. ut.S.de ac.emp. ſi ſer
do mi bi. 5F. fi. no. ergo rõem melioꝛatõis in actòne ex ſtipulatu et exempto
que datur /ꝓ euictõne beredi.et ſic eſt S.j.e.l.ex mile.S.i.ubi dicit rõem nõ
bñidam in actõneex ſtipulatu. ſo. boniatis que tpe vẽditõis erantẽrin ac
tione exſtipulamu hẽtur rõ.ut bic.et.j.e.l.bonitans.et.ðS.ti.i.l.pe.s.fi.ſʒ bo
nuatis cotingens poſt betur iõ in actõne exempto nõ aũt in actõe ex ſtipu
latu. ut in. l. cõtran a. ut.j.e.l.uẽditoꝛ hoĩs.et.l.ſi cũ venditoꝛ..fi.et.SO.de
aci.emp.ritius niſi ſpãliter ꝓ ſequenti incremento fuerit ꝓmiſſum. ut.j.e.l.
ſed et ſi quid.in pꝛin.vlnimo no.qð reꝝ alias vniuerſitas iuris de quibus
dic ut.j.e.l.ſerui.als coꝛpoꝝ.ut domus er grex.tũc exepto nõ de dupla ſin /

gulan re euicta. ut.j. e.l.n aue.et ſic ẽt.j.de vſuca.cũ qui.als vno ſpũ.ut bic

Item euincitur aut ꝑſonalis aur realis ſeruitus.de pꝛima dic. ut.j.e. l. ſed
ſi quid.ꝭ.i.qꝛ ꝑs rei eſt. ut. . dele. ij. cũ filius.S. omnes in alijs ſerui dic.
ut. .e. l. ꝙ ad ſeruitus.in coꝛꝑali ſingulani dic ut.j.e.l.antepe.. fi.

i ¶ Extimabitur. dicunt quidam in actõe eł ſtipùlatu nõ fieri extima
tionem.ſed ꝓ qtitate euicte ꝑtis.ut.ſ.e.ex mille.ſed bicin actòe exᷣ
ptodicit ꝙ non placet.immo etiã in actõe ex ſtipulatu in bunc mo⸗
dũ.emiſti fundu ꝓ.p.qui valet.xv.et ſic tertia ꝑte minus qᷓ; valeret
pone im̃ euictũ qð eſt tertia que im̃ valet ſex.quattuoꝛ ergo intelligi

. tur emiſſe. et ſic ĩ
“ „ quattuoꝛ agit ex
cepent. , , ¶Mpia. ſtipulatu ſi furt
AAud quenit an iſ:qmãcipin ¶Pmiſum. idem
l uedidit dẽat fideiuſſoꝛẽ obe ſiyelebar ria dꝛ

pilioꝛ eſt illa ter

pore. hic autem actiopoſtea eſſe

uictõem dare:quẽ uulgo auctoꝛẽ tia. nam duo ve
ſecũdũ uocãt:et ẽ relatũ nõ debe· urtin actide er
n — „ ſtipulatu. ſed in
reꝰ:niſihoc noĩatim eſt actũe Di acone erempto
impuberisnoĩe tutoꝛuẽdiderit e· er poſtenuſaug
SSõ K ree e. e mentũ niſi ſit ꝙ
uictõe ſecuta. Pap. ait li. iij. r‚. imputeturei. ut
dari in eũ: cuiꝰ tutela geſta ſit: uti Fe gr edene
lem actõeʒ. ſed addicit inid dmũ cid ne
qð exrõibꝰ eiusacceptolatũeſt. ius earae
Sed an in totũnſitutoꝛſoluendo por biclm wame
nõ ſit:uideamꝰqð magisputo. hecantz coi
inr. Eõ veditoꝛẽ.cũ
Neqʒ enim male contrahit᷑ cũõtu mn dcne gepto
toꝛibus. P Aulus enzantoiacom
medi. moda.ut. je.l. uẽ
Eruiuẽditoꝛ eanlil acceſ. ditoꝛ extimabit᷑.
ſun dirit: ſi uicariꝰ euictꝰ ſit cõcluditur ergo
2 — 1 — — 0° . .
nihil uẽditoꝛẽ pᷣſtatuꝝ labeo ait. Fdupls ſ
qꝛ ſiuenõ fuit in peculionõaccel⸗ dmureret
ſit: ſiue fuit iniuriã a iudice’emp⸗ 455 keni dr uß
toꝛe paſſuſ eſt.aliter atq; ſi noĩati ſe leemp oer g
ſeruũ accedere dixiſſet.tũc ei pᷣſta aoð autem. uel a
lias ubi cõuenit

re dʒ in peculioeũ eſſe Aius
Sfundusuenierit: ex cõſue⸗

er, 1eE ECO1 .4 geretur. ut
Rudine eius regionis:inq ne⸗

caueat
b Buplt i. de
dupla caueatur
ut ar Z. de iudi.
l.in omnib'. vel
ſzm yꝛ. in ipᷣm duplum in pendenti tamen eſt exactio ut tũc demum

cõpetat ſi euincatur.ut.S.ad.l.acquil.l.in lege acquil.⁊.l.ſi delectũ

ſed in boc vltimo poteſt bic dici còtra.qꝛ vend itoꝛ ſtatim eſtobliga
tus actione exempto ad cautõem pᷣdictam. ut. S.ti.i.qd ſi nolit. .

qꝛ aſſidua. vnde ꝓpter cõtumaciam ſtatim eſt exigendus. ut ar.j.de

ta. exhi. locum. S. condemnatio. agitur ergo ad duplum qti em ptũ
eſt non qᷓ;ti res eſt. ut.j.e.l.cum fundus.n fi.et.l.ſi fundo ven dito
tadito. niſi actũ eſt in cõtrarium. ut.j.e.ſi plus.ſed re euicta poſtes
an iterũ agat.rñ.non. ut ar. dicte.l.de ta.exbi.locum. S. cõdemna
tio. Item buic. l. eſt cõtra.j. de dona. inrer vi.et vx.l.ſi donante vbi
in ſũnplum caueitur.ſed ibi ideo.qꝛ cõtra volũtatem eius cuius ſue
rat res remanebat penes poſſeſſoꝛes immo etiam qð in ſimpluʒ ca
netur. eſt ibiſpeciale cum alias in tali caſu nec in ſimplum eſſʒ cauẽ
dum. ut. Z. de rei ven. l. ex diuerſo. F. pentur.

in manumiſſione diſtinguit᷑. ut. C. de pecu.eius qui me.li.l.i.

Nan in venditione intelligitur. ut.S. de Zben. em. quotiẽs.ſ
item in obligatiõe ſerui idem qð bic dicas.ut.S.de pig.i:.i.O.ſeruo⸗

d ¶ Jurti. ſcilicet noxali.
e ictum.ſcilicet a venditoꝛe.

f¶ Duple.que ꝓmiſſa fuerat ſi furtis norxijſq; ſolutus nõ fuiſſet.

Aud queritur. ſecũdum uel etiam confirmationem. ut in auten
de fige..et non ſolum.

b ¶ Debere. idem in venditione aliaꝝ ren. ut.ſ.e.l. emproꝛi.et dep̃.
ſti.l.i. . ſtipulatio duple. in caſu tamen cum ſid eiuſſoꝛe ut quia im
miner euictio in limine cõtractus.ut.S.de peri.⁊ cõmo.rei ven.l.pe
nul.uel dic.quia ibi non agiturad fideiuſſoꝛem dandum.ſed ven.
bitoꝛ petẽs pꝛecium repellat᷑ niſi fideiuſſoꝛ detuꝛ ut.d.l.de ꝑi.⁊ cõ
mo.⁊ei ven.⁊.C. e.l.ſi poſt.quia tamenconſuetudo in venditione
libꝛoꝝ ſic ſe babet ut caueat᷑ cum fideiuſſo:e poteſt dici urſemꝑ det

.
ri
Den
(pinde

loenp.
Genut
gusſito
Nornafi
gumede
gplio
Eiteſfos
delichs,
Nbl ijt
ſſock.
ſtſolved
zder
Cratoꝛe
tuic ſed
hanaroe

a.ſee
dihinbe
lerenctt
Urts,
fali⸗
Adegt.
Cn
eſten
enegle
Ptot
npu
ſt

üelt

e
kiiofi
hoſti
öhah⸗
ſoenu
ſegur.

Pin
cheep
hunem,
lger
bfukli
leeiri
aggt

gnuſifar

hunine
klg
ndrope
nactöee
ln 4
kekemnpeo
ſriſtn
üniiſtg
blenrej. nt
nce ig
Apine,
ſid
i⸗ pe
ſgſbrd
öſlicnen
lannti ci
helltneͤ c̃
t gipi⸗
ntoſacomn
auſelui
nenimad,
ctfurag⸗
.
Jople ſ
nurnt,
fen Fuß
feblsn
erhenge
Outeng
gubicobent

Sremt
gt

grRendt

gonnnt d

rrrrrr rerr rr r rrn

Praum

tütenin
1ldded

gekobcce

lneltN.

ihnenſin

Goenrr —

mienſoke

ſ.köGemn
dopatten.

usaubs

hſnpd

lineſ

Nenaf
lhlnn

4

vt. .e. ſi fundus. etidem vbi alias eſſet conſuetnundo. H
iimpuberis vnlem. finito officio turele K & Ait. papinian

euic.ſed aliud ĩ

ꝓcuratoꝛe.ut ibi

dixi.
Erui.labeo
ut et. S.t.i.

Il. ꝓinde.S. h

ita. ſic em̃ et per
oĩa in heredita/
te vendita ſerua
tur. ut. S. de her.

ven.l.ij. in pꝛin.

er dic ut. C. e. l.
pAiudice.cul
pa ſua interueni
ente alioquin

puto.ut dixi. ſ e

im pꝛudentiaʒ

fundus.

eſtũ. lʒ fun
dus alibi ſit. po
teſt em̃ fien ven/
ditio fundi alibi

poſiti. ut. C. de

¶ Acceptolatuũ. in reliduũ em tenetur tutoꝛ. ſed in eo eſt ſoluẽdo. an
pupulus teneatur. bic ſubijcit qð ſic.et.j.de admi.tu.l.cũ płes. .i

m¶Sed an. in totum.non videtur euam in non verſum.
n Lutoꝛib . ut
SSinte:u, gorium geſtum eſt: Heuictione
mi u.cu plues cqueri opoꝛtet. Mlian?
Ri (1a5. ſoe Mia a pupillo ſubſtitutuʒ ei
re. iur. l. neq; in / eruũ emerit:agere cũ ſubſti⸗
mmaian. ſo ber miſto er ẽptopõt. et er ſtipl atude
pill erctu ini euictõe cũ neutrã eaxactõem ad/
ſpuben biden uerſus pupillũ hrẽpotuit.¶ Dẽ
negat ac iĩ pu NEnditoꝛ hoĩs ẽptoꝛi pſtare
toris. ut.S. ð ac N
no. emp. iub. . itoꝛis fuiſſe.qᷓre ſiue ꝑtus ancil⸗
n nevinle⸗/ le ſiue heditas quã ſeruꝰiuſſu em
7 7„ . „ zCc. , ,
noꝛ uel fien pot Ptos adierit: euicta fuerit agi ex
gmbabznes einpto pot:cet ſicut obligatꝰẽ uen
hupillo deqi.i ditoꝛ: ut pſtet licere hrẽ hoieʒ quẽ
„ „ —1A — —
delits urede uendidit :ita ea quoqʒ qͥ ꝑeũ acꝗ
trib. l. iij. uel ſa⸗/ 1
uiſtncir p eoſi f li potuerũt pſtare debet empto:
ſuſolueclo. I ut habeat. ¶ Aulꝰ.
3.5. de ꝓcu. l. p 2I=LHr L, eſt
Menieb utpis Juẽdiderismihi ſeruũ titij

Odeinge titiꝰhẽdẽ merelique
rit. Sabinus ait amiſſaʒ actõeʒ/p
euictõe:quoniã ſeruꝰnõ põt euin

um eſt. Elſus
Igsp fundũ quẽ cũalio
munẽ hrẽt:q̃ſi ſolꝰdñs eius
eſſʒ:ius eũdi agẽdiue mibi uẽdi⸗
derit et ceſſerit:tẽbit᷑ mihi euictõ
nis noĩe ceteris nõ cedẽtibus.
Mcius titius Ba l
in germania trans thenum
emit:et ꝑtẽ pᷣcij intulit:cũ in reſi⸗
duã qᷓʒtitatẽ hẽs ẽptoꝛis cõueni⸗
retur:qõem retulit dicẽs has poſ

cõtraben. emp.l.i.ſiue ergo de dupla ſiue de ſimpla ſiue cũ fideiuſ⸗
ſoꝛe uel ſiue inſpicitur cõſuetudo loci ubi cõtractũ ẽ.ut bic.et ar.j.ð
reg.iur.l.ſemper in ſtipulatõibus.
la pupillo.ſubſtituto.ſ.eodem quondam ſeruo.nam ipᷣe e⸗

4 ribllui pupillo ex quo in libertatem ſe euicit.
16 . um. i. G;uis.
in libertate ꝓclamare

t¶ Potuit. cũ ſeruus non niſi moꝛtuo pupillo
t. et ita incipit actio ðↄ beredẽ pupilliꝙ pᷣt

ut. C. ut act. ab beredi.et ð bere.l.i.et.j.e.ſiꝑ impꝛudẽnam. F. i.et

fallit bec regula que de euic.tenet actio ipᷣm demũ agenteʒ repellit

exceptio quã bẽs.j.e.vendicantẽ.ſed hoc fit fauoꝛe libertatis.ſic et
I. e. ſed ſi ſti pulatio.S.ſi bomo.ſed an in aciõe ex empto quã õ ſibe
rũ factũ intendit babebiturrõ br̃ditatis pupillaris q ẽptoꝛi nõ qri

tur ꝓpterea qð ꝓuocat in libertatẽ.ar.qð ſic.j.e.l.ꝓx.
Enditoꝛ.bominis.i.ancille.ut ſtatim patet ur et.j.de ver. ſig.

.ꝑi. Accur. x Gntereſt. etiam extra rem. ut ſubijcit quaſi ma

le ſit traditum.ſecus qñ null
Pp venditoꝛem. accur. p&
nõ coõmuteretur de euictione actio.ut.j.e.ſipᷣgnans.que eſt cotra.uł

6.ut. S. de act. emp. ſi ſterilis. F. cũ
artus.cũ ancilla vendiius.aliter em̃

ci:ſʒ in exẽpto actõem decurren⸗

Deèuietionibus.

uerius dic. ut ibi accur. 3 ¶ Enicta. euineitun em bereditas.ſi bona fide
poſſeſſoꝛ ſocium inſtitutũ beredem qualitercũq; iuſſit adire.et ex ea cã bõa
fide poſſidere cepit que euinci poſſunt a legittimo berede.ſ.vero dño ſerui
iubente babita aduione ꝓ nulla.ut.j.de acquir.here.ſi quis mihi bona.ĩ
pꝛin.ergo licet yenditoꝛ ab initio cõueniri nõ poſſit ut boĩeʒ emptoris fa⸗

ſeſſiones ex pᷣcepto pꝛincipali ꝑti
diſtractas:pꝑtiʒ ueteranis in pᷣmia
aſſignatas.quero an huiꝰrei ꝑi⸗
culũ ad uẽditoꝛẽ ꝑtinere poſſit.
Pau.r.futuros caſuseuictioni
poſt cõtractã ẽptõem ad uẽdito⸗
rẽ nõ ꝑtineres.et iõ ſʒm ea:que ꝓ
ponunt᷑:pᷣciũ pᷣdioꝝ peti poſſe.
Exbis uerbᷣ ſtipulatõis duple:ł

ſimple eũ hoĩem de quoagit᷑:no⸗

ra eſſe ſolutũ:uẽditoꝛẽ cõueniriñ
poſſe ꝓpter easnoxias que pub⸗

lice coherceriſ. Eeun euola.

Aidam er pte dimidia he
esinſtitutꝰ uniuerſa pᷣdia
uẽdidit:et cohẽdes pᷣciũ accepe⸗
runt:euictis his q̃ro:an cohẽdes
ex empto actõeteneant᷑.m̃.ſi co⸗
hedes pñtesaffuerũt necdiſſẽſe
rũtꝰ:uideriunũquẽq; ꝑtem ſuaʒ
uendidiſſe. 1¶Aulus.
BNOnitatisvextimatõem fa⸗
iendã cũ ꝑs euinci᷑ Pꝛo
cuł. recte putabat:q fuiſſet nẽdi
tiõistꝑe:ñ cũeuiceret᷑ res Api.
4 On in dimidiam quãtita
ANtem pꝛecij. ul?.

ſpiciẽdũ eſt:Si uſuſfructꝰ euin
cat᷑ ꝓbonitate fructuũ extimatio
facienda eſt:ſed ſi ſeruuſ euincat

quanti minoꝛis ob id pᷣdiũ eſt: lis

det ſigd poſtea alluuiõe
acceſſent tꝑs quo accedit in

ciat tamen ſi qð poſtea
detrimentuʒ acceſſerit.
qꝛ ſuũ non eſt fa tus e
uictione ſecuta debebir
reſarciri.ut hic.et.S.e.l
ꝓx.uel dic ꝙfuit euicta
p verũ dñm ſerui.

a ¶ Vendidit.ut et.S.ð
act. emp.l.iuł. .itẽ qui
ctõe.dupli.ac.
vendideris. de
rrendũ eſt. ut et

ſ. e.ſi ei cui. F. i. et. F. ij.

et. l.nõ tamen ei. et fa.

S.man. ſeruũ titij.
quis ꝑ fundum
tedentibus, ut.j.e.
ſi fundũ..i.et cõtrariũ

ibi ſignabis.

eAll. Vcius. intulit.ſ.be
res emptoꝛis.

f¶lAſſignatas. ꝙ faci
unt qñq; pꝛincipeſ mo
dico dato poſſeſſoꝛi gra
cia honoꝛs.ut.S.de rei
uen. item ſi verberatuʒ.
S. ſecundo.
g¶Pertinere. immo vi
detur ꝙ ſic. ut. Z. loca. ſi
fundus. que eſtcontra.
lo. hic ſecura fuit tradi
tio ibi non.ſzjm aʒo.uel
bic erat publicatus ex
delicto emptoꝛis.ibi ex
delicto vẽditoꝛis ſecun
dum o.
be Er bis ſimple. puta
ꝓJmittis mibi bomineʒ
quem vẽdis mihi eẽ no
xa ſolutũ.et dic ꝙ ad pᷣ
uatas nõ ad noxas płᷣ
licas ꝑtinet.pꝛiuati ſũt
ex pꝛiuatis delicus pbᷣ
lice expublicis ut pꝛo a
dulterio bomicidio ⁊ ſi
milibus. ut et. S. ti. i. l.

quis ſit fuginuus..qꝙ;

aũt ibi noxas aũt ⁊c..et
j. de ver. ſig. l. bec ſtiplła

tio. ſed cõta.j. e.ti. de ver. ſig.l. ſplures.S.fi.ubi dicit ꝙ appellatõe noxe
omne delictum cõtinetur.ſo.bic reſtringiturratione cõtractus venditionis
ſuper quo apponitur bec ſtipulatio. i oſſe dicend um eet.
Aidam vendidit pſᷣtibus ceteris cobrdibꝰ neccõtradicentibus.
Affuerunt.immo nõ eo ipo ſed qꝛ pᷣcium receperunt ꝑ qð videtur vo
luiſſe vnde nec vendicate poſſunt.et tenẽtur de euictõe. ut bic et.j.de do. ex
ep.ſ.apud.S. queſitũ eſtſi cum fundũ.er.j.de do.inter.vi.⁊ vx.l.ſeruꝰ com

munis. in fi.ſecus ſi nõ voluiſſet.ut.j.e.l.ex miulle..fi.et.Sv.de cõtrabẽ.ẽp.
l.rem aliena m. expᷣdictis patet ꝙ male ponitur bic illud generale.pꝛeſens
intelligitur cõſentire iñ quidam ponũt bicet ꝓ eo eſt ar.j.de admi.tu.l.ij.

et. S.loca.l, item queriur. S.qui impleto.et.j.de fideiuſ.l.cum oſtendimꝰ.
F. fi. ar. S. S. cõi diui.l.ſabi.et ar. .S.qui.mo.pig.uel bypo.ſol.ſicut..ñj
videtur.et.S.de pig.ac.l.gaius.et.de pig.ſi fideiuſſoꝛ.ꝗ.pe.et.Sõ.man.qᷓ
patitur.et.j.de ſpo nſa.l.in ſpõſalibus.S.fi.et.j.dele.ij.titia. .lucia.⁊ pᷣt

dari quedam gener alis reſponſio ad omnia cõtraria ut.j

S. cum autem. ſecundum aʒzo.

—

e reg.iur. ſepe

Diſſenſerũt.immo plus feceruut q pᷣciũ receperunt ut dixi.

Bnitatis lex iſta nec in actione exempto locum babere poreſt quia

v*

latu vemire nõ debet ſicut

ſiageretur ex empto ꝓ
pter alluuiõem non dʒ
inſpici tꝑs quo acceſſit
ſed quo euĩcitur quare
dicas haſtreſ.ll.loqͥ in
actõne ⁊c.ex ſtipulatu.
⁊ tertiã.ſ.illã.ſed ſiq̃d
in eo caſu cũ ꝓmiſit de
dupla ꝓ re pꝛincipli et
rebus que accedũt vel
accedẽt.aʒo.
o On in dimidiaʒ. lʒ
imidia euicta ſit
p diuiſo qꝛ foꝛte ꝑs eui
ctamelioꝛ e rat uel dete
rioꝛ. ut. S. . l. i.
Cdtt ſi quid qᷣdã
VOdicüũt hanc. l. loqui
in actone ex empto qð
ſtare nõ põt.

q ¶Si vluſfructus.fru⸗/

ctuũ pcipiẽdeꝝ.naʒ iõ
plus valent res q̃ pł'es
reddũt fructus.ut ĩ au
ten. de ec. ti.S.ſin autẽ
ancille.

r 4dat. in actõe
ex exempto.et in ſtipu/
latu loqui poteſt.
ſSꝛediũ.cuiin heret
. ſeruitus ut ar. . de cõ⸗
trabẽ. emp.l.ſiĩ empti.
Vicaa re. acceſſit
lacite ut ꝑptus qui
eſt in veẽtre. ſed de eo qd
pꝛincipłr vẽdiiũ eſtagi
tur etiaʒ ex duple ſtipu
latõe.ſed de his que ac
cedũt tacite uel expꝛeſſe
ex em pro tm̃ ut hbic.⁊.Sꝭ
de act. emp.l.exempto.
H. li qs rem vẽdiderit.
n& Qucadmodũ ea bic
accipe ſi ꝙ ẽ. j. et hic ſi⸗
ue tpe uẽditionis.ſiue
ante ſiue poſt.
x ( Moiĩiatnm. ſecꝰ ſi ge⸗
neraliter. ut. S. e. ſi ſerui
e Pꝛeſtatur. ꝑ actõeʒ
exempto.
3 Keſtituta . fuit ergo
tradita.alias noncom
mittitur licet quidã cõ⸗
tra. ut no.ſj.ð excep.do.
l. iij. Item quid ſiñ nra
diderit.rñ.ut.j.de exce

in ea tempus euictionis ſpectatur. ut. j.e. euicta re. ven. nec in actoͤne ex ſti
pulatu.qꝛ ut ipi dicũt in ea nõ habetur rõ bonitatis.ut.j.e.ex mille.. i.itẽ
ſim nos qui dicimus rõem bẽeri bonitatis in ea ſaltem eius donitans que
erat tpe pᷣctus nõ videtur poſſe ſtare qð de alluuioue ðꝛ in actio ne er ſtipu

nec ꝑtus poſtea eduus.ut.j.e.ſi pꝛiegnans. Ites

extimãda eſt. BDm.

eWicta reuẽdita:exẽpto e⸗

Arit agẽdũ ð eo qð acceſſerit
quẽadmodũ ea qẽpto fundo no⸗
miati acceſſerũt:ſi euicta ſint ſim⸗
plũ pᷣſtat᷑. Oupleſtipulatõ cõmit
ti ðꝛ tũc cũreſ reſtituta ẽ petitoꝛi.ł
dãnatus eſt in litis extimatõe:uel
poſſeſſoꝛ ab ẽptoꝛe cõuẽtus abſo

lutus eſt. Si ſeruus cuiꝰ noĩe du

plã ſtipulati ſumꝰ:euictus fuerit
an obid qð fugitiuꝰ ſit:uel ſanus
nõfuerit agere nihilominuspoſſi
mus:quent᷑. Hꝛoculꝰuidẽdũ ait
ne hic quoq; interſit:utrũ tũc eui⸗
ctus ſit:cũ meꝰfactus non eẽt:an
tũccũ meus factꝰeſſet.in eo.n.ca

ſuquo me- factus eũ ſtatim mea
intereſt:qto ob id deterioꝛ ẽ etq̃ʒ

actõem ſel ex ſtipulatu hrẽ cepi:
eã necob euictõem:nemoꝛtenec
manumiſſiõe :nec fuga ſemi nec
ulla ſili cã amitti.at ſi in bõiſ me⸗
is factꝰ nõ ſit nihil ob hoc qð fu⸗
gitiuꝰ ſit:pauꝑioꝛ ſim:utputa cũ

in bonis meis nõ ſit. Qõ ſi ſanuz

eſſe eroneʒ nõeſſe ſtiplatꝰeſſem
tantũ mea intereſſeqᷓʒtũ ad pñte⸗
uſum ꝑtineret:tã et ſiid in obſcu
roeſſet:utputa ignoꝛantibꝰnobiſ
q;diu eũ hiturus eſſe:et an futuꝝ
eſſʒ:ut eũ ꝗſq; aut ame:aut ab eo
cuiuẽdidiſſem:cuiue ſilr ꝓmiſiſ

ſem euinceret᷑: ſummã aũt opinio
nis ſue hanc eſſe:ut tãtũ ex ea ſti⸗

pulatõne cõſeq̃rqʒti mea interſit:

ptio..:iij. Accurſius ffoꝛentinus legum doctoꝛ. .
ac Extimatoem. bic eſt .j. e. ſi c venditoꝛ. F.ſi ſeruus.ᷣſo. bicdamnat Ep

1oꝛ litis extunatone.vñ non licet ei babere..ibi vero vẽditoꝛ factus eſt pcu⸗
ratoꝛ in rem ſuã qui mãdati nõ babet regreſſum. quare emptoꝛi licet brẽ.
b ¶ Ab emptoꝛe. biceſtcõtra.j.e. ſi rm quam. 5.ſi duple. ſo. bic ꝑ ſuam cul
pam cecidit a poſſeſſione.ibi non. =
c¶Abſolutus.ſoꝛte quia ſuam ꝓbauit poſſeſſionem.
dDuplã./ ꝓ euictiõe nõ de ſanitare łfuga ꝙ pʒ.ut.j.qð ſi ſanũ eẽ ⁊c.ł di⸗

cas bic uel fuga et ſimilib
e Euicius. foꝛte bypoth

us ſtipulatum. ut. px.
ecaria.uel cõfeſſoꝛia rõe vſuſfructus.

fKactus. cũ dhs eſſet vẽditoꝛ. ut.j. de acqre. do.l.traditio.

g ſHon eſſet.qꝛ nõ fuit actoꝛis.

¶ Qepi.er cauſis ſuperioꝛibus:

b ¶ Aanumiſlione.1. cotingente nõ ob meũ factũ ſed qꝛ ſtatuliber erat, ali⸗

IEndũ meũ obligaui:dein⸗
alienaui tibi:ut eo noĩe ñ

„ .
— .. 1 ,9 „ „ 2 1 E5 — „
oquin cõtrarium eſt. S. ti.i. ſi boĩemn. et. . e. ſi ſeruum cuius. azo⸗
i Cauſa.neceſſarna alienatione interueniente. ut ſi cõditio ren mi⸗

„

hi vendite et alij

legate ſub cõditione exnterit.

lꝛ Doͤſi ſanũ.ita videt᷑ dici ſi tamen ſtipulatus eſt eſſe ſanũ aliter

pot dici.nam ſꝑ allegando dicit vſq; illuc ſumm

uel poſt ſtipulantẽ interfuerit euʒ
ſeruũ fugitinũ nõeſſe.¶ Mpia.
Endicãtem uẽditoꝛẽ rem
Aae uẽdiderit:exceptõ
ne doli ſmoueripoſſenemidubi
um ẽ:qᷓ;ʒuis alio iure dñiũ qſierit:ĩ
ꝓbã eni re a ſe diſtractã euincere

conat᷑ eligere aũt ẽptoꝛ põt:utrũ
rẽuelit retinere intẽtõe ꝑ exceptõ
nẽ eliſa:an potiꝰre ablata ex cau⸗
ſa ſtipl.
Ed et ſi exceptõomiſſa ſit
ut oppoſita ea nihilominꝰ

uict?ſit: ex duple quoq; ſtipulati
one uel ex ẽpto pᷣt cõöuenini Lp.
Edet ſiſtipłationulla fuiſ

ſet interpoſita: de exẽpto ac
tione idẽ dicemꝰ. Si hõ liber qui
bona fide ſeruierat:uenieritmihi

atitio:titiuſqʒ eũ hẽdẽ ſcripſenit
quaſi libeꝝ et ipᷣe mihi ſui faciat

cõtrouerſiq:ipᷣm de ſe obligatum
habebo'. mpo.

obligaueris:ſi eum poſtea abſte

emã.et ſatis p euictiõemihi deſ
excipiendũ a cautõeqð ꝓme ob
ligatus ſit:qꝛẽt non excepto eoa

gẽdoeonoie cõtra te doli mali er-
ceptõe poſſim ſpᷣmoueri. XLpi.

Cõmittitur.q; nemoeũeuicat: ſʒ
fatũ hũane ſoꝛtiſ de dolo tñ pote
rit agi ſi doluſ interceſſenit.unde

ã a

u
IAd pñ̃tem v/

dis duplũ cõſege Au.

Iſeruusuẽditꝰdeceſſerit:
anqʒ euincat᷑ ſtipulationon

um. ut pp ope⸗/
ras.ut.S.txi.i.iu

ſtiſſime. L. fi.
m & In obſcuro
ſ. intereſſe. Et
an. ſ.ignoꝛ anti⸗

bus repete.
n ¶Pꝛomiſiſſeʒ

ſ.ſanum.

o Bummam⸗

omiſſis ſupꝛadi
ctis ineptis.
p ¶ Zm̃. ſ. intereẽ
q Koõſequitur.
etiam ſinõ ẽ fa/
cłꝰ meꝰ.⁊ hoc in
tereſſe liquet iaʒ
euicto hoĩe.ſʒ ſi
nõ dimiſit euic⸗

tus nõ apparet

qð opas ꝓpter

moꝛbũ uel fugã

ſit amiſſuruſqð
ergo poterit int⸗
eſſe conſidetari
mũ.agitur ſꝑ foꝛ
te ꝓ pᷣterito ⁊ ſic
pluries ſicut ex
cautõe dani ife
cti.ut.j.rem rat.
ba. ſi ꝓcuratoꝛ.

a Endicanté

conatur. ſq;
ſic veniendo cõ

tra factũ ſuũ. ut

dixi.ð.de adop.
poſt moꝛtẽ.ĩmo

dz eam cõfirma

re cũ põt. nec de
bʒ diſtrabere. vt
bic. et. S. de act.
emp.ſi quiſ alie
nam. et. j. de vſu
ca.l.cũ vir.⁊ ar.
S.de rei ven. ſia
titio.exar. 3. de
pig.ac.rem alie
nam. in pꝛin. et

gr. S. de pi. l. i. ij

rñ.et ar.S. de di
ſtract. pig.l.et ſi
is.et ar. C. dea
gri.et cen quem
admodũ.li.x.v

biidem venditoꝛ vendicat uel reuocat qð vendidit.ſed ibi ideo.qͥa
contra legem erat facta venditio. Item. . de li. ca. l. i ſil eſt otra
ſed ⁊ ibi m.ſimiliteruel ſpãle eſt ibi fauoꝛe libertatis. Item tertiũ

cõtra.j. qui eta qui.ſi ſeruo.ubi manumiſſor alieni ſerui exritit berel

dho et non cõſirmatur libertas.ſed certe licet ibi nõ cõfirmetur non
tamen pot manumiſſoꝛ venire contra. Item cõtra.S. e.l.qui a pu⸗

pillo. et.j.e.l.ſed et ſi ſtipulano..i.ſo.ibi ſpecialia ſunt fauoꝛe li?b
tatis. Item no. bic ex bac.l.et pᷣdictis regulam talem quẽ de euictõ

ne tenet acno eundẽ agetem repellit exceptio et ꝓbatur eriam becre

gula. C. de re. alie. non alienan. l. i.

b ¶ Euigere. nt. C. de re. alie. non alie.l. venditrici. =
Ed et ſi exceptio.omiſſa. ſed ſit omiſſa ſua culpa eſt condem
Ehatus, ergo nihil debet cõſequi ut. ſ. e. ſieʒ. F. ſi duple. er. . de

⸗

NN
We

in
fendit
Göſi
debetp
gorbch
gon ken
ſbenn⸗
chan
mecil

oun

pho.
liti⸗
Guetut
eilin
heinteto

cejyi
inh

e

hopnett

nn

pboge
liſelt
Dentom
ſtcönae
aröe
garcin
ſiciſep
Unſoeſe
ſdelei⸗

Pll
lnone

fiengel
haren
ſis t⸗
foſeenie
ende
Ragten
Kköman
nete
e,

ahhe⸗

dteini,

niſglier
. .

pſten,,
rpope,/
f.
oban
ſe.
czanri,
n.
hontliſe
n.
nnan,
bſipuc
llun
gun,
ſroͤefa,
9Ahoein
gignai

baſe hti

inſttui,
öapporer
sopr
Uuelfigi
iſinncs
potertint,/
Cnſcenen
Geurſofe
taioete
es ſentg
e däniſe
ſtenm
lpaunm

Endiane

onaturſ
niendot⸗
ctü ſi
deap⸗
mnateine
n ce
otnede
ſſhubere
nö deact
aviſole
aſdeyſt
prd.
eſibenſis
gatede
Ae rndle
ngch
deili

1ars.A
aplai
ar. Cdes

uenſgen
biicece

ſſtn

Jn min
ſeninb
mmruttn
gim
ſnrli
videciin

giunbat

Kooncn
Pleaſt

reg.iur. quod quis.in fi.t.rñ. bane cul pam non põt ſibi imputare
yvenditoꝛ cũ ex ea lucrũ ſenſerit.i.rem.ut.ſ.de iur.do.cũ in fundo. 5F.
að ſi mulier. ſed ſi omiſit exceptõem et ſic ſcienter reddidit.ergo nõ
debet vnqᷓ repetere. ur. S. de cõdi. inde.l.i.que eſtõ.ſo.bic habʒ em
ptoꝛ actõem et excep.ut.S.l.ꝓx.et bic reſtuuedo rem ſolam exceptio
nem renuntiare

rrne Jul. li. rlii dig. eleganter dfinit
nime ci ſciat ſuj dulple ſtiplatõem tũc cõmittiqti
aui mo gis uck 60 reſ nnn anittũ ꝛut e ẽptoꝛi ha
byp. ſol. ſcut. “ bere nõ liceat ꝑp ipaʒ euictõeʒ et
nae ioalt ſiptoꝛ hois mota ſibi otro
cõuentus ſoKam Uerſia uẽditoꝛẽ dederit ꝓcurato⸗
Erchtocin rẽiſqʒ euictꝰ litis extiatõem ſbᷣſtu
