lare ꝓhibentur:hi pꝛo alio:q;/ ꝓ
quo licebit:in iure apud mene po
ſtulent. Hoc edicto cõtinent᷑ eti⸗
am alij omnes: qui edictoi pᷣtoꝛis
ut infames notantur: qui omnes
niſi pꝛo ſe et pꝛocertisperſonis
ne poſtulent. DPeinde adiecit pꝛe
toꝛ qui exomnibus hisqui ſupꝛa
ſcripti ſunt:integrũ reſtitutus nõ
eriti.eũꝰqui ex his ꝗ ſupꝛaſcripti
ſunt ſic accipimꝰ ſifuerit iter eos
qui tercio edicto ↄtinẽtur:qui ni⸗
ſi ꝓcertis ꝑſonis poſtulare ꝓhi⸗
bentur. Ceterũ ſi ex ſuꝑioꝛibus
difficile in itegrũ reſtitutionẽ im⸗
petrabit.Dhequa aũt reſtitutione
Pꝛetoꝛ loquitur utruʒ de ea:que

ẽꝓ hoc.j.e.l.ex ea.de in
famibus aũt dicas eſſe
verũ. niſi ſint infames
ipſo iure. vel dãnati de
publico iudicio.vel de
calũ.publici iudicij.qñ
ꝓ ſe tantũ admittuntur
vt. SZ.q e. l. F. remouet. et
F. irez ſenatuſcõ. ꝓ alijſ
non niſi ꝓ pupillis vel
adultis ſuis.vt.S.e.l.G
bis iguur ꝑſonis. vel il
la exceptio.ſed equiſſi⸗
mũ ⁊c.refertur tm̃ ad lo
cantes opas.ſed cũ in/
famia etiã tẽpoꝛalis et
ppetua eſſe poſſit nun/
quid etiã ppetua nota/
tus poterit ꝓ certis per
ſonis poſtulare.Rñ. ſic
nam omnes qui in edi⸗
cto.j.ti.i.continent᷑.per
petuo ſunt infames. et
tñ ꝓ certiſ ꝑſonis poſtu
lant. vt. j. pꝛoxi.S.ſʒ ar.
.j.e.l.ex ea.nã ibi ĩnu⸗
it ſi infamia eſt ꝑpetua
ꝓ nullo poſtulet.ſed ibi
ſubaudi.niſi ꝓ cerns ꝑ
ſonis.vt. ibi dices.
i Pohibentu guoc
eſt eo ipſo ꝙ ꝓbibẽtur
tacite vel expꝛeſſe.

le Moc edicto. Alp. lo
quitur.

¶Qui edicto poſito. j.

ti. i. l.i.ſj quare dicit hic
et alij oẽs quaſi aliqͥd
accedat pᷣdicris qͥ ſunt
3. .pꝛox.nam ibi et de
iſtis dicit reſpon.ſcõᷣm
quoſdã non eſtita.nec
em̃ dixit eoſ remoueri.q
edicto pᷣtoꝛis ſunt infa⸗

mes.ſed eos qui edicto pᷣtoꝛis poſtulare ꝓbibent.vel dic ꝙ ibi dicit expo⸗
ni etiam alij omnes ⁊c.ſq; non ſolum qui in pꝛima parte edicti poſiti.j. ti.i.
l.i. continentur. ſed etiam alij inferioꝛes ſupꝛapoſiti.item ĩtellige bic de no
ratis. nõ tñ ſũma infamia. tũc em̃ locũ habʒ ſcõᷣm edictũ.vt.S.e.l.remouet

et. S. item ſenatus.

2

Certis pſonis enumeratis..e.l. . deinde. ſed cere imo videntur gene⸗

m
e infames poſſe poſtulare. vt inſti. de excep..fi. que eſt cõtra ſolu.ibi
in pꝛocuratoꝛe.bic in aduocato:ſi inſtes.quare diuerſum eſt in vno qᷓ; in al
tero. reſpõ. eſſe aduocatũ honoꝛ eſt. vt. C. de aduoca.diuer.iudi.l.laudabi
le.i.reſpõ.ideoq; eis multa dantur pꝛiuilegia.vt. C. de aduo.diuer. iudi.
ſancimus. ſed eſſe ꝓcuratoꝛẽ onus eſt. ergo ꝓpter delictũ eſt pꝛiuãdus.nõ
onere releuandus.vt.j. de interdi.et re.l.relegatoꝝ. fi. et. l. ſe.
Deinde.non erit apud me nõ poſtulet.niſi ꝓ ceriis perſonis.

Eum. loquitur AUlpi. accur.

.
P
e

Exr ſuperioꝛibus. id eſt ex ſuperioꝛi. ſcilicet ſecundo. nam ex pꝛimo nullꝰ
infamis. et ſic ponitur plurale ꝓ ſingulari. vt. S. e.l.. . vt in initio. ⁊ ſie

no. bic ꝙ generalis clauſula in fine edicti poſita ibi qui ex bis ⁊c.non com/
ꝛebendit omnia pᷣcedenna.ſed argu. contra.. delega·i. talis ſcrip.in fi.

ifficile. ſi tamen contingat in integrum re

ſtitui in ſecundo vel tertio ca

pite pꝛo omnibus admittq ad poſtulandũ.et nota ꝙ ab illo verſu euz qui

⁊c.ſunt verba iuriſcon.Alpi.

. Ee qua.ſenatus.ſcilicettotus cetus.qui erat ex.c.vt ſumitur. C. de peti.
re

*

l.fi. in pꝛin.non tantum vnus.et nota bic ꝙ ſenatus pariſicatur pꝛin⸗

cipi in dando reſtitutionem. yt bic. item in yetando aquam duci ex fiumie

publico. vrj. de flu.l. quo minus. itẽ quia a nullo oppellaf. vt.ſ. a qui. ap.
non li. l. i. F. ſciendum. item er in componenda lege.vt.j.de le. et ſenatuſcõ
ſul.l.non ambigitur.

D

a ¶An autem decreta que concedunt pꝛobibitis poſtulare dando reſttutõ
nem. vel dic ſimpliciter. vt bic dicit.
b ¶ Bubuenerit. ſ. a pꝛe
roꝛe.alias ſubuenit.ſcʒ

a prietore. a pꝛincipe uel a ſenatuſconſulto

c ¶ Erequitur.ſ.pᷣtoꝛ.vt 2 „
Coeo ei werner ſimi/ Põpo quenit.et putat de ea re⸗

tutionẽ lit.oteſ.et cauſa
cognita nõ alias.vt.j.
de mino.l. i. F. pe.et.l.ĩ
cauſe.ꝭ.cauſa autẽ.ſed
banc reſtuutionẽ infa

toꝛ reſtituere poſſit:querit᷑.et mi⸗
hi uidetur talia pᷣtoꝛũ decreta nõ

mie dare non poteſt. v eſſe ſeruãda:niſi ſi cui ex officõ iu
eo qua ſnia id etliſdictionis ſue ſubuenerit: ut in

buicſententie applica etate obſeruatur.ſi quis deceptꝰ
et ſic ad pꝛoximuʒ.vt.S
de iur.om. iudi. l.ſi idẽ
cuʒ eod eʒ.in fi.l.vel dic
pro qua.ſcʒ quod a pᷣn/
cipe vel ſenatu reſtitutꝰ
poſſit poſtulare. et ſic ñ

tulo de in integrũ reſtitutõe exeg⸗
tur. Pꝛo qua ſententia eſt qð ſi
quis famoſo iudicio cõdẽnatus:

ad Nrorimmn ſedl ad ſu / per in integrũ reſtitutioneʒ fuerit
Peus nud Abſolutus Pöpoñ. putat hucin
e¶ Abſolutus.l.a pꝛin / famia eximi’. Deinde adiecit pꝛe⸗
be ubee toꝛ pꝛoalio ne poſtulẽt pterqʒ p
quo ſubicit..ſtans ma parẽteꝰ:patrono:patronaue libe
Ermi imo videt re lis: parentibuſqʒ patroni patrõe
manere infamis quiaa de quibus perſonis ſub titulo de

pena reſtituitur. vt. C.
de generali abol. l.fi. q̃
eſt cõtra.ſolu.aliud eſt
in reſtitutione que oĩo
in ſtatum pꝛiſtinum ali
quem reducit.vx hic.et
aliud in indulgẽtia per
quã ſola pena remittit᷑
et infamia remanet.
ibi pꝛo qua ſolutione ẽ.
C. de ſen. pal.li.et.j.ð
vſur.l.videamus.S.ij

in iusuocandopleniusdiximus.
Item adiecit liberiſueeſuisſ
ſoꝛoꝛe uxoꝛeſſoceroꝰ:ſocru:ge
ro: nuru uictrico: nouercaꝰ pꝛiui‚-
gno: pꝛiuigna pupillo: pupilla
furioſo furioſa. g. PMius.
Utuo fatua: cummiſtis quo
qʒ perſonis curatoꝛ detur.

fauiana. alij diſtigur N A Xpianus
an dicat ſimplicirer re/ Xi esjss arr ertza/⸗
ſtituo te vt ibi. an dicat lcoꝛn aparente: aut ma .

reſtituo te in integrum
vt bic. contra quos ẽ pᷣ/
dicta lex. C. de ſen. paſſ. l. i. . .
a ¶ Deinde.ne poſtulẽt.qui tertio edicni oꝛdine continentur nõ qui ſecundo
pel pꝛimo. nam qui pꝛimo ꝓ nullo.qui in ſecũdo ꝓ ſe tantũ.ſed quidaʒ di/
cunt boc poꝛrigi ad quoſda qui ſecũdo oꝛdine ſunt et nulla ſunt aſperſi ma
cula. vt ad mulierẽ et cecũ.nã cũ ad eos infames qui ſunt tertio edicii oꝛdi⸗/
ne poꝛrigimꝰ. multomagis ad eos.vrar.j. de ꝓcur. femine. ſed boc nõ pla
cet. qꝛ licet mulier ercecus nõ ſint infames.nò tamẽ p alijs admittunt᷑ ſi/
cut nec puer vel ſurdus qui ſunt de oꝛdine pꝛimo.vt.S.e.l..õinitius.et.ꝗ.

curatrix.mulier admittitur.
. ꝛ0o parente. ſcilicet filius.
c. ¶ Patrono. ſcilicet liberius.accur. =
d¶ Diuimꝰ.l de filijs et parenb' in. lilla qq;. . parẽtes. de libertis et pa/
tronis in.l.adoptiuũ.ꝗ.patronum. 8 E P

eę Aiberiſue ſuis.ſ.pf̃ ſoꝛoꝛ et frater. f¶¶ Nrxoꝛe.maritus.
g ¶Socero.ſ. gener. accur. 8
bᷣ¶ Mouerca.ſ.pꝛiuignꝰ.q loco eſt filij.vt inſti. de nup.S.affinitatis

Pꝛiuigno. ſcilicet victricus.
lꝛ ¶ Pupilla. ſcilicet tutoꝛ. accurſius.
l Gurioſo.furioſa.ſcilicet curatoꝛ cuiuſuis eoꝛuz.

ſenatusindulſit.An autẽ et pꝛe/

ſit: ceteriſqʒ ſpeciebꝰ:quas ſubti

n ¶Lum.i.quia. accur.

Atuo. id eſt mente capto. at: n ¶ Aum
rſonis.non ſolum tutoꝛ ꝓ pupillis.vt pᷣdixit.

. (A eoꝛum.exponit pᷣdicta. q.d.diximus tutoꝛi
ioꝛis partis tutoꝛum ſentẽtia aut
ab eo:cuius de ea reiuriſdictio fu
it ea tutelaacuratiõe data erit. Af
finitates nõ eas accipere debemꝰ
que quondam fuerunt:ſed pᷣſen⸗
tes . Item pompoꝰ*.nurus:et ge
neri appellatione:et ſoceri:et ſo⸗
crus: et ulterioꝛes quibus pꝛo pꝛe
poſitio ſolet accedere: contineri
ait. In curatoꝛibus:debuiſſe eũ⸗
agicere uti ceteroꝛumq; quibꝰda
ri ſolẽt id ẽ pꝛodigo ſurdo et ado
leſcenti. Aulus.
Tem quibus pꝛopter infir-

mitatem curatoꝛẽ pꝛetoꝛ da⸗
re ſolet. pianus.
Zquinegocijs ſuis aliquo
Pperpetuo moꝛbo ſupereſſe
non poſſunt. i Dez
* Mto aũt oẽs qui non ſpon
Nte: ſed neceſſario fungũtur⸗
officõpoſſe ſine offenſa edicti po
ſtulare:etiain ſihi ſunt:qui nõ ni
ſi pꝛo ſe poſtulare poſſunt. Si
quis aduocationem pꝛeſtare fue-

4 exponũ p iet curatoꝛi q; uis
glias ꝓhibiti tamẽ ꝓ officio poſtulare permitti. boc ergo intel/
lige de eo cui eſta patre boc demandatũ.jt ſic eſt tutoꝛ teſtamẽtariꝰ

vel curatoꝛ aſſi/

gnatus teſtamẽ

lo. qᷓ deber cõfir /

mari.yvt inſti. de
curato.S.dantur
ibi.ſed curatoꝛ te
ſtamẽto ⁊c. vłcũ
plures dediſſent
ipſi inter ſe vnuʒ

in admiſtrando
pᷣtulerũt. vt. ſ. de
admini.tutoꝝ.l.
iij. vel iuder de /
dit tutoꝛes vł cu⸗

ratoꝛem. et ſic eſt
datiuus. ſed qͥd
in legitimo. bic
nihil dicit. ſed di
cas idem. qꝛ eſt
eadẽ ratio.vt.j.
ad.l.acquił.illð

⁊ quia lex datta
les tutoꝛes.vt. j.

de legit. tu. l. legi
timos. cui eſt da
re permiſſum ſi⸗
cut iudici. vt hie
dicit.lł dic ꝙ oẽʒ
tutelã cõpꝛehen⸗
dit. S. in. l. . in f.

ſeg ſpecificat hie

de eo tutoꝛe cui ẽ
commiſſa admi⸗
niſtratio a tuto⸗
re. vel iudice.vel
a ſe ipo. vriſti.

rit pꝛohibitus ſi quidem apud ſe? q a Tutela. tmte

ut ſolẽt facere tempoꝛe magiſtra r

tus ſui puto euʒ poſtea apud ſuc-
ceſſoꝛem eiusadeſſe epoſſe.
gBAius.

tis. itẽ ſecꝰ in ſeruo qui ẽtin pᷣteritũ dſim nõ dz inte

e admiſtratio.
¶ Bffinitates.p

ſentes.no.pñre,z

inſpici affinitatẽ

ſec? ci tractat de

nuprijs ipedien
dis roͤne affini /
tatis.vt inſti. de

nup. F. affinita/
n0. rrogani. vt. C. de
queſt. l. ſeruos. et. j. de queſt. l. vniꝰ. S. penult. itẽ in meretrice quõdã

bteritus ſtatus inſpicit.ſic.j.de ntu nup.l.palã.S.nõ ſolum.
8Utẽ põponius.quibꝰ.i.quoꝝ appellatiuis noĩbus deſignanti

.

bus affinitatẽ ppoſitio ⁊c.et no.ꝙ ſcõm io.nõ dʒ bic eſſe ꝓ.nã ideʒ
dicit ſi ab vył ad appõit᷑alij bſrpꝛo.⁊ ſupplẽt idẽ eſſe in ſimilibꝰ per

bis.itẽ no. bicꝙ nõ oẽs ꝑſone ꝗ ſunt bic enumerantur.j. de ꝓcuta.
ſed et bee.in pꝛin.ſed ibi et bee intelliguntur ar. baꝝ legum.

v ¶ Debuiſſe.ĩmo foꝛte nõ debuit.quia pꝛodigo de

quo bic ſubicit.

Ppter ca ſum. et. .ſecundo.et in illa.l.femine.nõ vt aduocatrix.ſed vt pꝛo/ curatoꝛbus.ſ.dandis.id eſt cũ de curatoꝛibus dixit.

vel ſimili nemo dat.ſed lex.vt. C. de epi.au.l.de creatiõibꝰ.ſʒ dic
er de bis bic ſubicu qᷣbꝰ a lege nõ dãtur.et iõ merito repᷣbendit.

Zqui.ſubaudi ꝓ eis qui ⁊c.

Aon poſſunt.ſubaudi eos pꝛo ſe et pꝛo certis perſonis poſtu /

ꝛ. y ¶ Ati. boc mõ vti ꝓut cui eoꝝ cereroꝛũq; ⁊c.
B an ſeilicet curatoꝛes.accurſius.

lare nõ ꝓbibebo.et ſicſeparatim legitur.vel dicit in pꝛin. l. et is ꝗͥ ꝛc

cõtinuatur cum ſupeꝛioꝛibus. L
Ato oẽs. vt bꝛeuius dicã que ſupꝛa generaliter
d ungunur. yt turoꝛes et curatozes.

dicts ſunt.

„

uladan

untsg
Ggtulle⸗
6 aick
emſſon ſr
Uaci hi
kldegoz
icoehen
Sinlnt
enfenbe
Uluneai
nifaacmne
8tos e

lincſtekel.

unti

mſ⸗

lcnitte

nilraro.

fniurs
hoſin
daffniat
immandr
ſcten
Nefin/
ptintide
efinm⸗
iE
necoti
n.
Nichens
Ptiith
mi're⸗
dea
eſbect⸗
dicg

ſe
165*

.

uus vel moꝛtuꝰ.
(Eaniat. quia
cauſa decoꝛis p⸗

Tercius.

e Edicti.ſ ſecundi vel tercij ſeᷣm quoſdam.et bene bic.vel dicter
cij tantü. vt diximus. S.l.i.. penulti.quod eſt verum quando nõ ex
a üdic. n r ve F. e li S.sigiumm.
oltulare 0 unt. x .8.E. „1. H. 18 1 . * . . ,
8 —– ſe. ſ. ꝓbibitus eſt.et ſic viðꝛ ei ꝑmiſſum apud aliũ
vt.ſ. de iudi.l. cũ

pᷣtoꝛ. in pꝛi.et. ¶ . 2⸗ . . . êgê cre Rucerind goͤnepe
gebir auc ho ſ Nos ꝓhibet pᷣtoꝛ apudſe 1. Iqui fiſci cãs agũtꝰ:ſu ul rKnn hle vuz
autem imperpe/ poſtulare omnimodo ꝓhi- filioꝝ:et parentũ ſuoꝛũ: uel e.l.i S. au pꝛero.
muz ſecus eſt.yt bet etiam ſi aduerſaniꝰ eos patia⸗ pupilloꝝ: quoꝝ tutelam gerunt: f e beoc;. manime. nã
Q. e.l.i.ſi autem HKW, „7 . infamis poſtulat ꝓ cer
ſinplicier pꝛeu tur poſtulare .— cauſam et aduer ſ us fiſcum agere iis perſonis. vt. . .. l.i.
main ꝙ imppe⸗ Apinia. nõ ꝓhibẽtur. Decuriões quoqʒ S. airpꝛetoꝛ vel diopꝛo
naniſ eli⸗ Operatoꝛ titus antoninus coõtra patniã ſuam cauſam agere lisqui ve alia tena ur
as eſtibi. l.ſiſti⸗ reſcripſit eum cui aduocatõ pꝛohibentur pꝛeter ſuꝑioꝛes per se Bentennz. diri at.
bun F. ibala nibus quinquennio interdictüͦeſ⸗ ſonas. t Ripbo. Miäimtaltuo ub es d⸗
uerus poſſſrm ſet poſt endnb oinhii ſe iollt reſ. Liien uitare Banr denet e
pemeiuũ ꝓbibe poſtulare nõ ꝓhiberi. Diuꝰ quo nõ ꝓhiben tutoꝛem ad; malor eſt ; pran a
EH S adrianusreſcripſerat de exilio eſſepupillo in negocio in quoad- decketnm atere,
uſcognaſan reuerſum poſtulare poſſenec ad/ uocatuscõtra patreʒ eius fuiſſet. dur e
cim ppter au hibet diſtinctio quo crimieſilẽti⸗ Sed et illud ꝑmiſſum abeo eſta/ M] anan fiſei erad
pbibims eſt ꝓè um : uel exilium ſit irrogatum ne gere tutoꝛẽ pupilli cãm aduerſus e generi
en erin cuni.ſ. pena tempoꝛe determinata fiſcum. Inqua aduerſus patreyʒ nes ilnqan mir
iey exnaoꝛ. quia contra ſententie fidẽulterius poꝛ pupilli ante aduocatꝰ fiſci fuiſſʒꝰ wunt gneum vr l or.
Rerboimabat. Yigatur. i I Dem. Quiant interinfames ſunt: ſe⸗ menimenoratſinlen
tunc non extẽdi / e EX ea cauſa pꝛohibitus Ppꝛo quenti titulo explanabitur. . dus vrenam durdte er
rnnad — Aalio poſiulare:que infamii Bebis qninfammia notantu. ſanoſer n rndlen⸗
vt.j . de pe.l. fi. nõ irrogat .Ideoqʒ lus poſtulan . R derconcta. vr . dead⸗
Aos pobi di ꝓolbusnõaufert in ea tantum i I Mlianus. no erAne eſec⸗
et. ioꝛ vi / ꝓPuincia ꝓalijsnõrecte poſtulat NRetoꝛis uerba dicunt ĩfa- i.et.ij. que ſunt j. quibꝰ

in qua pᷣſes fuit ꝗ ſniaʒ dixitᷣ. In
alia uero nõ ꝓhibet᷑:licʒ eiuſdem
toꝛis fit pꝛobibi nominis ſit.
tio.vt. S.c.l.i.in
pꝛin.et ꝓpterim
pꝛobitatẽ aduo⸗
catoꝛũ fit. vt bic.et.j.de penis.l.moꝛis.ideoq; nõ ob.S.de pactis.l.
pactũ.et. C. de pac.ſi quis in conſcribendo.que ſunt conmarie. item
no. quedã eſſe que conſenſu paruum enã relaxari nõ poſſunt. vt bic
et in milite ꝓcuratoꝛe.vt.j.de ꝓcu.filius.S.veterani.et in iurameto
calumnie remittendo. vt. C. de iureiu.ca.l.ij. S. ſy quia veremur. idez
in quolibet pacto qð fiat cõtra publicã vtilitatẽ. vt.j.de re iu.l.neq;
pignus.5. pꝛiuatoꝝ. ecõtra quedã parnũ cõſenſu relaxant᷑.vt. j. de
ferijs.l.i. in pꝛin. et quando agitur inter partes vt non appellen r.
LEVr C. detem. er re.ap.l.fi.O.fi.que ſunt ar.contra.
eratoꝛ.de erllio quin quennali.

1 Diſtinctio. ad vrrumq; caſum refertur.et no. non diſtinguit.ſic ⁊

ʒ.de offi. pꝛeſi.l.iij.ſed certe.ĩmo videtur diſtingui.vt ſi ex graui deli
cto vel tali ex quo infamia durat poſt penã enam poſt tẽpꝰ ꝓbibeat᷑
ſi ex leui nõ.puto nõ famoſo vel enã famoſo.ſed infamia nõ durat
poſt penã.vt.j.de re mili.i.qui cũ vno..ad tempus.et.j.de decu.l.
generaliter. circa pꝛin. et.l.ad tẽpꝰ.et.j.ad.l.coꝛ.de fal.l.falſi.S.oꝛdi
ne.et. j. ti.i.l.ictus.que ſunt cõtrarie.ſolu.nõ diſtinguit᷑ in bac conſti
tutõe.diſtinguendũ m̃ eſt ꝑ pᷣdictas.ll.ſimile.inſti.de vul.ſub..ſ
ſi inſtitutio.vel dic nõ diſtinguitur q;tum ad vim interdictionis.nã
ex vi interdictõis exquocũq; crimie facte nõ ꝓbibentur poſtulare.ce
terũ ex vi infamie que conſecutiuũ eſt pene delicn etiaʒ poſt tempus
ꝓbiberi põt.etſic quo ad infamiã eſt diſtinguendum quo crimine
ſii dãnatus.qñ aũt poſt tempus remiſſa ſit infamia vel non. dices
ſ.ti.i.l. quid ergo..pena grauioꝛ.accur.
a ¶ Bilentium. pꝛimo caſu.
b Erilium. ſecundo caſu.

Daulus

De his q infamia norant.

oꝛrigit. qt ifamis vltra nõ pꝛorogat. vt. C. de his qᷓ in exi. dãl. l. i. li. x.
ea cauſa.vt qꝛ nimis verboſus.vel ex crĩe ſtellionar⸗ qð ñ inſamiã in
ert qñ ex canſa nõ famoſa dãnatur. vt.j. de cri. ſtel. l. ij. et. iij.

e ¶MHon irrogat. alioquin vt nulla ꝓuincia poſtularet. quaſi infamia ſem⸗

peripſum concom ittetur ſicut lepꝛa lepꝛoſum.ſic em̃ dicimus in ſentẽa ex
cõmunicatõis.vtin de

dicit᷑ ÿ durante officio
generalis aduocatus fi
ſci ꝓ nullo cõtra eũ ad/
uocat. itẽ in cã in q̃ fuit
ꝓ fiſco etiã finito officõ
nõ erit jᷣ eũ.z hocẽ ſpe
ciale vt dixi.ſi autem in
vna cã tm̃ eſt ꝓ fiſco in alia eũ eſſe põt ꝓp quolibet.uẽ finito officõ genera
lis aduocati in qualibeteritõ filcũ.niſi in quibus fuit p fiko.
l ¶ Decunones pꝛeter ſuꝑio: es.i.pterqᷓ ad pdictaꝑ ꝑſonan cãs parẽtũſfi
a & Pꝛincipe. ab eo. i. ab eodẽ pꝛĩcipe. Aliop et pupilloꝝ.
m ¶uiſſet. ſed nõne boc edictum erat in pꝛincipio.l.Rñ.S. in genere nunc
in ſpecie dequa dubita batur.vel dic ſupꝛadixi adeſſe poſſe nunc cãm eius
agere poſſe quod plus eſt.et nota bic eſſe ſpecialis quedam naʒ alias qui
libet ſeᷣm ſuum pactum ſuo clientulo pꝛeſtet parocinium. vt. C. de poſtu.
l. quiſquis..ante omnia. ex bis ergo patet ꝙ licet tue cauſe ſecreta mihi
mandaueris nibilominꝰ tamẽ cõtra te aduocatõnis munere fungi potero
enam in eadem cõ.alioquin iam nulli bomini conſilium eſſet dandum. er
ſic de facto fuit iudicatũ.ðet facit ad hoc.xxiij.diſtinc.c.legimus.et.c.diaco/⸗
nus. quid ergo ſi fidẽ tibi dedi ꝗq; ꝓ ie eſſem aduocat in cauſa et fui et ſen
tenna lata fuit. an in cauſa appellatõis contra te eſſe potero. Reſpõ.ſic.nã
ſufficit ſi cui. ⁊c. vt. C. de neg. geſ.l.tutoꝛi.itẽ et aduocatus quondã fiſci in
alia cauſa in qua non preſtitit fiſco. patrociniũ põt eſſe cõtra fiſcũ.vt.C.de
aduo.fil.l.ij.atcã appellatõis nõ eſt eadẽ cũ pꝛima. vt dicimus in ſabbari
na queſtiõe.et boc maxime ſi mibi nõ offerat dignũ ſalariũ in cauſa appel
lationis. in cã vero pꝛincipali que nondum eſt finita in aliqua parte ſiu cõ
tra te nõ ero.alioquin crimie puancarõis inuoluoꝛ. vt.j.niulo.i.l.athletaſ
§. pᷣuaricatoꝛ. et.j.de pᷣuari.l.iij. qð ſi aduocato.et.C. de aduo.di. iudi.
l.i.excipitur in caſu pupilloꝛũ eoꝛum fauoꝛe.vt bic dicit.
n Rubꝛica. De bis qui notantur infa. Quia a poſtulando remouen
infames. er ideo de eis dicit.
Retoꝛis.notantur.ſq; infamia.que eſt iuris.nam de ea tantum hic
rnracrat.eſt au tem et alia que diciiur facti.et contingit pluribus mo

mia notant᷑ qui ab exerci-
AItmnignominie cauſa ab im
peratoꝛe:eoue cui de ea re ſtatuẽ⸗

Liber

dis. vel quia pater vel quia iudex increpauit filios. vel aliquẽ. vt. C. e.l. in
terlocutio.et.l.verbũ.cuius effectus eſt duplex.pꝛimus vr a querela non ex
cludatur frater experedatus.qui alias excluderetur ab bereditate era que

rela. vt. C. de inoffi. teſt.l.fratres.item repelluura dignitate.vt. C. ð dig.

l.neq;.li.xij.et no.ꝙ verba buius.l.exponuntur.j.e.tvitu.l.pꝛoxĩa.vſq; ad

ſ. ea. l. notatur. et.l. ſe. et. ſ. de ſepul. vi.l. i. id dici poteſt in eo qui acce

pit aliquid ob negocium aliau faciendum. vel non faciendum.item
in cnmine expillate bereduatis.ᷣ vt. C. e.ſi te. item dicunt quidaʒ de

actione ꝙ metus cauſa. ſed certe de ea non inuenitur quod infamet
nec etiam actio legis acquil.vt.j.ad.l.acquil.ſi ſeruus ſeruum. F. ſi

Fait pꝛetoꝛ.
a ¶ Aui artis ludrice.lu
dibꝛium ſui facturus et
ꝓnunciaturus. vt ſubi
cit comediam vel ſatp⸗
ram.et hec pars exponi
tur. j.l.ꝓri..ait pꝛetoꝛ
et.l.qui autem.cet.l.at⸗

letas.vſq; ad. aitp⸗

toꝛ.accur.
b¶ QAuilenociniuʒ. hoc
exponitur.j.eo.l.athle/
tas. F. ait pꝛetoꝛ. vſq;
ad.S.calumniatoꝛ. ac⸗
curſius.
c . Qui iudicio publico
cias ꝙſint tres caſus
pꝛimus quando iudicõ
publico iudicatus vel
cõdemnatus erit.ſecun
dus quando de calum
nia cõmiſſa iudicio pu/
blico vel pꝛiuato.cuʒ ex
ea cauſa deſcẽdit crimẽ
pꝛiuatum.cuiꝰ eſt actio
ciuilis.et infamiã irro⸗
gat. vt.j.de pub. iudic.
l. infamez. ternus eſt de
pᷣuaricatoꝛe.ſed quidaʒ
notant tantuz duos ca
ſus.ſ.calũnie et pꝛeua⸗
ricationis dãnuz ſequẽ
tes. Alpia.qui bic duo
exponit.j.e.atbletas.
calũ niatoꝛ.et.S.itẽ pꝛe
uarica toꝛ.item qð dicit
de pᷣuaricatione dam⸗
num eſſe infameʒ. ideʒ
de tergiuerſatoꝛe.vt. C
vt intra cer.tẽ.l.i.⁊.l.ij.

de Qui furti. ſq; actõne
vt patʒ quia dicit vi bo
no. raptoꝝ. ſcõm Jo. et
ſic tranſigens in condi/

—

di poteſtas fuerit:dimiſſus erit:ꝗ
artisludicre ꝓnunciandiue cau⸗
ſa in ſcenã ꝓdierit:qui lenociniũ
fecerit. Qui ĩ iudicio publicoca⸗
lũnie puaricationiſuecauſa quid
feciſſe iudicatus erit. Qui furtiꝰ:
ui bonoꝛum raptoꝛum:iniuriaruʒ
de dolomalo et fraude ſuonomi⸗

ne dãnatꝰpactuſueerit.Qui pꝛo

ſociot:tutele mãdati:depoſitiſuo
nomine:non contrario iudicio dã
natus erit. Qui eã que in poteſta
tes eius eſſet genero moꝛtuo:cum
eum moꝛtuum eſſe ſciret:intra id
tempus quo elugereuiruʒ moꝛis
eff:anteq; uirũ elugeret in matri/
monio collocauerit. eamue ſciẽs
qui uxoꝛem duxerit non iuſſu eius
incuius poteſtate eſt: et qui eum
quem in poteſtate habet eam de
qua ſupꝛa erhenſ. uʒz eſtuxo⸗
rem ducere paſſus fuerit. Quiue
ſuo nomine non iuſſu eius in cuiꝰ
poteſtate eſſet:eiuſue nomiĩe quẽ
quamue in poteſtate haberet bi⸗

na ſpõſalia:binaſue nuptias ĩ eo⸗

dem tempoꝛe conſtitutas habue⸗

nit. u Apianus.

ctione furtiua non infamatur.vt in fi.S. vbi parificat dãnũ et pactum.

Frande. pꝛo eodem ponit dolum et fraudem. et ꝗð dicit ſuo nomiĩe ideo
quia ſecus ſi in alieno.vt.j.e.l.furn..ſi quis ali.et exponũtur hec quat

. obſtat ꝙpꝛopter
citu dimiſſus erit. dimiſſum tur qulanhe al
accipere debemꝰ militẽ caligatũ in condictefut⸗
uel ſi quis aliusuſqʒ ad centurio-⸗ mnfamat mef o.
nem:uel pꝛefectum cohoꝛtis: uel ¶actio.erobli cel⸗
ale uel legionis:uel tribunum::ſi a ·erig intendi⸗
. ͤ» . . —. Vhnde vi. nec
ue cohoꝛtisꝰ:ſiue legionis dimiſ- tamen infamat.
ſus eſt Noc amplius Nõpo.ait aie geedie⸗
etiam eum qui exercitui pꝛeeſt:li? lam.eri. neq;.
cet conſulanibus inſignibus utitt··
. „17 . TC bIa tempus.
ignominie cauſa ab iperatoꝛe miſ ſalletannuz. vt
ſum hac nota laboꝛaꝛe.Ergo⁊ ſi dices. . eo. l ge /
dur cuin exercituipꝛeeſt dimiſſus tc Gatno ptſ.
erit:notatur. Et ſi pꝛinceps dimi . liberoꝛũ. S. no
. . . —„ 7„ tatur.
ſerit: et adiecerit ignominie cauſa noͤ tuſſn. tie
ſeeuʒ mittere:ut plerũq; facit:nõ enim ercuſatur.
dubitabitur. eredicto hoc ptoꝛli pale eum de e
eum infamia eſſe notatum non ta .
men ſicitra indignationẽ pꝛinci⸗ vaſbureege
pis ſucceſſoꝛ ei datus eſt. Exerci tiur. vt in pꝛinci/
tum autẽnon unam cohoꝛtẽ nec die a e n
unam alam dicim: ſed numeros etpeetorobinde
multos militum. Ham erercirni quieam rc apo
pꝛeeſſe dicimus eum: quilegionẽ nenive fode⸗
uel legiones cum ſuis auxilijs ab renozachon
imperatoꝛe cõmiſſas adminiſtrat ſiſotaenoinemi
Sed hicetiã eum: qui ab aliqduo nui.vr.·. de var.
co.l. cognitionũ
F.i. et inſti. de ca
pi.dimi.in pꝛin.
ſcom quoſda.ſᷣ

cum marit᷑. nec

cente in dicta. l. ognitionum nõ dicitqᷓ capite minuatur pꝛopter in
famiam.ſed dicit minui famam yel plecti circa ſtatum. etnota ꝙ ſex

caſus ſunt in hoc vltimo.ꝗ.

tuoꝛ membꝛa. Alpi.j.e.athletas..fi.et.l.ſe.et.l.furti.vſqʒ ad.. mãdati.
f¶Mui pꝛo ſocio.ponit quanuoꝛ caſus ex conractu vel quaſi.quibꝰ quis
infamatur damnotus.et caue quia non repetit pactꝰ quod dixerat. S. ꝓxi.
in delictis. vr hic. et.j.e.in actõnibus.item quod ſubicit de damnato tutele
hic. ſiceſt ſiratione doli.ſecus ſi culpe etiam late. vt inſti. de ſuſpec.tu. 5. ſu⸗
ſpectus. et idem in ceteris que bic ſunt. vt demum ratione doliin pꝛedictis
cõmiſſi damnams infametur. vt.j.e. furti. S.fi. item quod ſubicit contrario
damnatum nõ infamani fallit in caſu. vt.j.e.furti.ꝗ. mandan.in fine.⁊ no
L ꝙ bic. F. totus exponitur per Alpia.j. eodem furti. S. mandati. vſq; ad
l. genero.
9 Qui eam. qui in poteſtare.x. vel.xi. caſus pꝛoſecutus eſtin quibus quis
per ſentennam de iure infamis efficitur ab illo verſu qui iudicio ⁊c. nunc re
incipit dicere de bis qui ipſo facto ſine ſententia in famãtur.et ſunt octo vel
decem inter eos qui bic ſequunturet eos qui ſunt ſupꝛa.S. ab exercitu. vſqʒ
ad.S.qui in iudicio.et nota ꝙ quotiens.l.notat factum quare aliquis no/
tetur ipſo iure.iũc notatur infamia ipſo iure ex ipſo facto.quaſi ipſa lexno

ret talem.eo ꝙ tale quid fecit.et hbocoptime elicitur.j.de ritu nuptia.pala,z

5§ que in adulterio.et.j.eo.l.quid ergo. F. cuʒ autem.item ſunt et alij caſus
in quibus quis noratur per ſententiam ipſo iure qui non dicuntur bac.l. yt

Aod ait pᷣtoꝛ. calligatũ.ſupple etiã et dic.id eſt infimum etob/
curum. vt in autẽ.qui.mo.na.ef.le.S.quiſquis.

e¶ WBie. vbi ſunt tnginta equites. ſic dicte quia regunr pedites vice

¶ Ael mibunum:id eſteum qui ex tnbuni ſuffragio eſt electꝰ. vt pie

eſſet coboꝛti:vel legioni. Pꝛefectus autem dicitur qui a pꝛincipe qũ
q; eligebatur ad regendũ.exercitũ.vt.sS.de oꝛigi.iuris.l.ij. S.biſdẽ.
g¶Koboꝛtis.nota ꝙ cohoꝛs habet decem alas.legio habet ſeptem
milia et centum pedites.et ſeptingentos.xxx.equites.et ſicſunt decẽ
coboꝛtes.pꝛima vocatur miliaria. ⁊ babet pedues mille centũ quin
q;equites ſociatos.xxvi.ſecũda quingentenaria dicitur. et babet
pedites quingẽtos et qnquagintaquinq;.equites.lxvi.ſcõᷣm Euge
nium qui mactauit de re militari.
bocamplius inſignibꝰ.i.qbus conſul diſcernebat᷑ ab alijs.
i¶ Erercitui.in quo ſunt ſex legiões.qꝛ exercitꝰẽ collectõ toti milicie
le¶ Et ſi pnceps.adiecerit idẽ etſinon adiecenit.vt.j.de remili.l.mili
tes.S.miſſionũ.que eſt contra.ſed ibi fecitequipollens.
lMon tamen. ſcilicet noratnn. “

d¶¶ Aſq; aſcenſiue et indluſiue.vt patet.j.ſtatim. boc amplius ꝛcx-

De his qͥ infamia notant᷑.
Zercius.
t fribus in legioni in pupillã.ð et a ſeruo in dominã cõmiſſio.vr inſti.de publi.iud. S.ij. et. ¶
gipgti Erercitũ. aurilijs. i auxiliantibꝰ militibus qᷓ in legionibꝰ ſunt. re in pupillã.eta ſeruo i is Ppꝛils. li,
hine Seee H odiumamhliarur. na bi n neni, 2¹ Se dnter de mull. due ſeiuis Phr Eugemu 35 moꝛtem nõ eunabir
ulg kab ereretu. qꝛa numero militi einontemnt ien arei publice a quo ſacramẽéto ſoluitur ꝓpter infamiam qua afficit ſi
aitin Kaler⸗ eſt arcöma. de irer d ſtn.leeh quidq.item argu.contra goſoiniur aſ geratnen milicie ſecularis:multo magis⸗ dd eneaſtie e
nd oTenommn. iupi.nt keintt blico officio.et oĩ publi
8e⸗ . „ , . imine exquo quis
nan or Eod numeromilitu miſſus : quaſi ab in ſcenã ꝓdierit infamis eſt. SÄce ſ doͤnatus nuͤ era m⸗
Rni arvel.. .5 Rennn miſſum ſic accipiemus. na autem eſt ut labeo diffinitque ſamis end lent Fres
init — 5 in, Ignominie cauſa miſſuʒ:hoc iõ ludoꝛũ faciendoꝛũ caula quolibʒ lege. qð eſt publicũ of/
nni ble nil. ina adiect eſt: quoniã multa genera loco: ubi quis Cõſiſtat moueatur⸗ faan gen uenl .
anin atalum ſunt miſſionu. Eſt enim honeſta q; ſpectaculũ ſui pꝛebiturus Ra ſiquis exſignatoꝛibus
niu pius tuc eo fin que emeritis: ſtipendijs:uel ante ſitaſ nipub iv:pantainci ni mden Ee arlege git
an P teanſaia, abimperatore indulgetur. eſt cau uico: quo nunklace bn ni tätur. Tereebira drnltaribul
dinimn ꝓpter valitudi / ſaria que pꝛopter ualitudies'a la- nes ſpectaculitcauſaa m aQuũt conſtat eũ e eremo
liſmi nẽ. argu. p dan amen militie ſoluit. eſt ignomi Eoæeniʒꝰqui queſtus cã in certa- mumvt. C. de dig.l. ij.
el 1 * — , — . „
6 ic⸗ R Piſcono. ſer in nioſa. inioſa auteʒ miſſio mina deſcendũtet omnes ꝓpter gnominie. in vꝛbe
— lepiſcop nioſa. Ignom Zinn SSõäõäz Jj fa oc facto penam pa/
Nu ſli. decur. .. totiens eſt quotiensis ꝗ mittit ad pꝛemium in ſcenã brodeunrenle ocrto en uhe
Bſeglg a Eur miles? jecit nominatim ignominiecauſa moſoseſſe. Pegaſus et n 5 mueelis wbrs culal
no cm adden⸗ ſe mittere: ſemper enim debet ad filius reſponderunt. ¶ Q · Aiꝰ yr bic.er. . de ercu. .
Dnn dam quonẽs fi emittere: ſemp Sed ⁊ ſi q¶ Miaũt operas ſuas locauit ſed etmiles.5.ſed igno
D maalnnbe enneentice inſignia C pꝛodiret artis ludicre ca: c Ait ptoꝛ. qui pdient
Höncti §. in cauſa. et. Eeu exau it ifamẽ efficit:: neq; pꝛodijt nõnotat᷑:quia nõeſt Pppierß mia om quo
nemtn de teſt .l.i.et. .t5“ Militaria detraxerit ifamẽ efficit: ; pꝛodijt nom conſili⸗ „dam. vrinfil nins.⸗
baintf ſuſpec. tu.l. i.t i licet nõ addidiſſet: ignominie ca ea res adeo turpis udengcon 4 — vb
dgil — zue5. ſeeum exauctoꝛaſſe.Eſtet quar umpunm debeat. 2 mN! p. nopꝑ que poſita ſint in
ihnin iete mn. di 8. tum genus miſſionis:ſi quis eui- hletas autẽ Sabinus: ⁊ publico vel Prinaro ne⸗
eiee 1 . 27,7 . Moriir Ji et dici a a ſce
innnn en iendt. tancdozum muneru cauſa militis AA aſſiꝰ reſpoerũt oino ar nonaseſtoomia, arion
rin Reur tee. dre ſubiiſſet. hec auteʒ miſſio extima tem ludicrã nõ facere nürtti eni (ulatbres faauntie
zon i.l. milites. § N * WT ballos ꝑ coꝛdã.et ſimi
uiden mee cionem non ledit: ut eſt epiſſime gratia hoc facere ⁊ generaliter ita laerſit patetgh iocnis
wi ſoln. no eſt necer ſcriptum Miles quilege iulia omnes opinãt᷑ et utile uidet ut ne toꝛes oẽs ſunt infames
antehr ſe vi vlear rum relcrip „ . . temelicimneq;ʒ ſexuſtici.nec gagł ſqʒ ipſo iure qꝛ omnibuſ
hnſelag ignominia mit / de adulterijs fuerit damnatusita q; 4 aquã equis ſpar- fciũt ſpectaculũ ſui. ſ
re mittir dʒ di . S e umbꝛatõne coꝛtinaꝝ.
hiäff re mn pdidn. eum ſacramẽto ignominie cã ſol gunt ceteraqʒ cor n E k unreeneettok
“ Graramns veoi⸗ Uat. IJgnominie aut cauſa miſſis taminibusſ. naie de ulſt tGo inent re udl
ſ de, ir ceniũ 7. iIi., N nioſi . eytbara vel ſili. l co
gi doe neqzin urbe: neq; alibi: ubiimpa minioſihabean Delign Del- olbe. mca amerte
figtne bocquo ad inſfa toꝛ eſt imoꝛari licet. Ait pᷣtoꝛ: qui autẽ quos greci pP tauis non mercedis faci
niingu⸗ miazns quo ad at. vt de dauid faciebat
guſii⸗ cetera.vt ibi. ſed nõ infamabit᷑. bmõi.n.
fPrpine q̃d ſineq; exaun/ B WTniz C. de ſpectacu.l.i.lici. “
ſti militi obiciat do detut et inferiores infames ſunt.
mig r dluſgoridlheen a nz ar parear the in mitiaꝛs herß in⸗ 6e Se en ee d er e oret erats iſti ſunt infames ipſo iure.
.de mpec. . Peci ſecte e5 j. ð penis. l. ſi pᷣſes Deſcendunt.vt pugnent cũ beſtia detata.e rj .
mavtys ſeita mi. ſt eulpo obieia nd dolo vr . penia ri.i.l. i. F. beſtias. iſtis ſimiles videt᷑ pugiles. et ſic infames. vel dic nõ
list r Sʒ ſi efficit ĩmo dic erzuctorar noinmall rj el murl ncnmes gu gracia virtutis hoc faciũt.vtar.j.ad.l.acquil.qua actio
lesfi J 2. 5. ſolu. ibi ex cã ꝗᷓ eſt inſufficiẽs ae 1 meg..
unk iFhnrauaoecppterin⸗ niands niine ſe dedaiie bicai ebe eltaennes dãnat apite vr ſoepeui . quelam. liingat
. ſepe icieti. et no. ꝙ etiã epus degradat clericũ ſuũ.ad qð e 3 ſt. puniri. qꝛ cogitatõis ac. vt. j. de penis.Il. cogitatõis. ſy aliter
ng rar Bdrioseit F.chrolla in em no. ꝙ tantu valet qᷣd ND — utgrcabeitiſe, Rigunken de⸗Sei⸗ .l.i. 5. beſti/
Sti fieri facio.quantũ ſi verbis dicat.vt.j.de edi. edic.ſitñ.ꝭ.ei qui.et.ſ. Pkoc ohna
haigni de egl. erſena fuſcngel de quibus⸗ inſt. t.j. de libe. cq. l. qui de li Xbletas aũt. athletã aũt appellat hic.i.depugnatoꝛẽ cũ keſtia arde
Auvtde ¶ Exauctoꝛaſſe.id eſt a milicia remouiſſe.vt.j. .cq.l. qui de li ratis. vt.S. t.i.l.i.F. qa ſi depugnauit. vel dic pugnãtes aͤ⸗ ic
il en ens. quo remittif vr munera ſubeat nõ vtinfamis fiat. fieri ſolebat. vt. C. de rblererin nnte deraſ lichus,Fct geucts e.
eſte . ͤ m EDemielici. i . cis cũ
e 3 Craueami ob eam cam fuent exauctoꝛab. vt. .de re mul. qui ma keteeicnmnen iMon inpudlcd trabebant cumũ.noĩa em̃ ſunt
cum vno.S.non omnes.et..ſe. 4 , n icioꝝ: que ignoꝛamus. ſed fit in die epiphanie in ciuitate bononiẽſi.
6 r Ailes mmsindea us o c laneegtkenne da o ¶ EHquam ſpargũt frigidã.ut citius currant.fiebat em̃ ludꝰ rome olim in
4 im ſeruus. vt. . de penis.l.qui vltimo.Rñ. glad quar opolt.
lia en orr barn iegt: valdle vammari ex alio capite.l.iuł.qᷓ; de adul/ quo hoc ſiebat.etadbuc fit conſtantinopolt

teno:cum multa ſint capitula eius.vt.j.de mino.i.auxiliũ.verbi gra
cig in ſupꝛo.ybi publiegtio bonoꝛum fit.niſi qñ in puerũ pel a turo

p ¶ Aliniſtena. ideſt ceteri eoꝛum miniſiri.

q Delignatoꝛes.ſcʒ locoꝛum vel bominũ ybi debeãt ſedere. et facit ad fi.

Liber

buius dicti. S. de oꝛi. iur.l.ij. F. pꝛimus diuus aunguſtus!
a¶ Zocus.id eſt officium iſtul1d. . .
be ¶ Ait pꝛetoꝛ.quilenocinium. bic eſt infamis ipſo iure.et ſic patet ꝙ nõ di⸗
cit de eo lenocinio quod facit qui rerinet vxoꝛẽ in adulrerio depꝛebeſam. de
quo babetur mentio.j.ad.l.iuł.de adult.l.i..lenocinij.et.l.mariti.nã ille

nõ ipſo mure ſed per ſen⸗
renriam eſt infamis.
c¶ Queſtuaria.i.qſtum
afferẽtia. ſʒ certe ⁊ idẽ ſi
ſine queſtu.vr.j.de ritu
nup.l.palam.in fi.i m̃.
vel diſtin gue. vtſe etiaz
ſine queſtu poſſit ꝓſti⸗
tuere aliam nõ vt ibiin
d Begd qui in liberis.
feminis.

e Acceſſione. vtcaupo
ne.vt ſubicit. et. j. de ri⸗/
tu nup.l.i..ſi qua cau
onam. et. C. de adul.
.que adulteriũ.accurſi
f AQueſtũ.de coꝛpoꝛe.
g¶ Hoc genus.ſq; que/
rendi cum coꝛpoꝛe.
a gillon in officina.id
eſt non pꝛincipaliter ex
officio quod gerit.et ſic
eſt vna pars.vel dic.i.
nõ in loco.id eſt poſtri⸗
bulo pꝛicipalit᷑ ad boc
ſcilicet officiũ ſuũ illici⸗
tuʒ deſtinato.naʒ offi⸗
cina dicit᷑ locꝰ vilis vbi
coquitur ⁊ lauat᷑ ⁊ ſimi
lia fiunt ſcᷣm vulgare
galloꝛum. et ſcoᷣm hoc
ſunt due partes.
b ¶ Et eum qui in ſerui⸗/

lant artẽ ludicram nõ facere Cel
ſus pꝛobat:quia miſterium nõ ar

tem ludicram exerceant.Et ſane

locus iſte a pꝛincipe hodie nõpꝛo

modico beneficio datut.Ait pꝛe

toꝛ qui lenocinium fecerit. Leno⸗
cinium facit qui queſtuaria mãci
pia habuerit. Sed et quihũc que
ſtum in liberis exercet in eadeʒ cã
eſt. Siue auteʒ pꝛincipaliter hoc
negocium gerat ſiue alteriꝰ nego
tiationis acceſſione utatur:utpu⸗
ta ſi caupo fuit:uel ſtabularius et
mancipia talia habuit miniſtran⸗
tia ⁊ occaſione miniſterij queſtuʒ:
facientia:ſiue balneatoꝛ fuerit ue
luti in quibuſdam ꝓuincijs ſit in

balneisad cuſtodienda ueſtimen

ta cõducta habeat mancipia hoc
genus obſeruantia nõinofficina
lenocinij penatenebitur. Põpo⸗

tute.id eſt donec fuit ſeruus exercuit lenociniũ et non pᷣcepto domini hic erit
infamis liber factus.ſed cõtra.j.e.l.imperatoꝛ.vbi in libertate nõ nocet. ſo
lu. ibi in ſe deliquit. bic. in alium quod plus eſt. quia tuncet ſe et alium coꝛ
rũpit.et iõ plus punit᷑.vt in autẽ.vxiudi.ſine quoquo ſuf.S.eos.
c alũmatoꝛ damnatus.ſi em̃ iudex dixit calũniatus es.notauit eum.ſi
ſic non ꝓbaſti pepercit ei.vt.j.ad turpił.l.i.G.i.et facit.j.e.l.nõ alia.
d Item pꝛeuaricatoꝛ.ſ.infamatur.ſi de boc ſir damnatus.
? ua cauſa.ſed et qui ſecreta ſua reuelat alteri parti.vt. j.de re mi.l.om

ne. S. exploꝛatoꝛes.

f¶ Exvtraq; ex vno coꝛpoꝛe.ex altera animo.et animus pꝛeualet.vt tantuz
ex ea parte eſſe dicatur. vt ſubicit. vt.j.de cap.l.nibil.dic ergo ꝙ ꝓpꝛie dici
