pꝛin. q ð eſt in tribus caſibus:vt inſti.de iniur. S.ſed ⁊ lex.

inuicem. ſed ibi
aliunde exceptõ
datur. nõ datur
hec actio vt bic.
vel die ꝙ ⁊ ibi
abeſt:quia ſolu⸗
tum nõ repetere
tur ſed liberatur
vel ibi in debito
re qui fuit in me/
tu. hic in credito
re.
c ¶ Si quis pol⸗
licetur. ſ.pꝛetoꝛ:
vel lege paſſiue.

d Auodcũq;.

yvt. ſ. e.l. quadmu
plabirtur.
e atis re
endi facultatem
vſq; ad ſententi⸗

am ĩ quadruplo

dandam.
fe Poſt annuʒ.
vtili.nota actio⸗

nem iniuriarum
ãno vtili tolli qð

ſpeciale eſt in in
luria metu illa/

ta. nam quelibz

alia ſiue ex lege
coꝛ. de iniur. de /
ſcendat.ſiue a pᷣ

toꝛe anno conti/

nuo tollit: vt. ¶
de iniur.l. ſi non
conuitij.alij vt a
ʒo. dicunt qð eſt

pe. ⁊ tempo. acti.i

g ¶ Ele debet. T eſt maxime cũ ad rei pſecutionẽ hec detur. nec poteſt
dici de dolo cõpetere poſtea:vt.j.e.l. F. eum. ⁊ iõ hec deneget: qꝛ ⁊ il⸗/
la ſimili tpe finit.⁊ qꝛ cũ iſta ↄcurrit:vt ibi.ſed bodie duratilla cõti⸗

nuo bienio:vt. C. de dolo.l. fi.
bSic poteſt.ſ.poſt annum.

i¶ Qioniam ꝓp poſſeſſoꝛe.bona ratio: vt.. de peti bere.l. egulant.D

1bor eſſoe.
N¶ QAuãauis largiretur.i.non eſſet finitus.

l ¶ Etrei babet. bec ratio eſt ꝓbabilis ſed non neceſſaria. naʒ ⁊ que
non habent rei perſecutionem beredibus dantur vt ex maleficijs:vt
inſti. de perpe.⁊ temp.acti.S. non autem omnes.item fallit econtra
quia quandoq; habet actionem rei perſecutoꝛie.⁊ non datur here⸗/
dibus:vt.C. de rei vxo.acti.S. videamus.in fine..⁊.j.de ope.lib.l.
ſi operarum iudicio.vbi eſt perſecutoꝛia.⁊ non datur heredibus. eſt
autem tunc neceſſaria ratio:vtquando ipſa ratio deficit deficiat et

lex. ⁊ tũc qñ ipſa locũ bʒ.⁊ lex.
me erſecutionem. que ineſt quadruplo.
n ¶ In bac actione.ſ.qð metus cã. ac.

o ¶ Rucrum tamen.i.ex cauſa lucratiua.idem tamen ſi ex cauſa noͤlu
ua:vt.j.e.ꝗ. aliquando.ſed in hoc poteſt eſſe differennia:qꝛ qua
do exlucratiua etiam ſi ab inferente metum poſſum conſequi agam
contra eum. alias non.item ſi ponas rem alienatam. ⁊ ex ea pꝛeciu⸗
vel aliud quid babitum non eſt idem qð eſſet ſi lucratiuam cauſam

baberet:quia nil uidetur babere.ibi ſic infra.e.ſiipſa.⁊ inſti.dele.

§.ſi res.

p ¶ GVonoꝛantiam.id eſt non nocet ſi is quiconuenitur ignoꝛet quis

fecit metum velvenus dic.i. iuſte ignoꝛare poſſum qͥs vim mibi fece
rit.cũ talia fiüt de nocte yel in mulnitudine bominum.

gbinol.

GE

tjde d⸗
ſden
gont

nin
ſpee/

egonehe

noeporſt

zelſen. 4

ſrbrtun

otenfimni

Gißeend ſet

Dt ent
–—
M Moe
hrſin
(pngoffi
miItn pine
ipetacnu⸗
ſclofno
Mnteſann

ſelte arie

innhirtt
CLpünnn
Moliſen

onfind

Bofinofoo in

Enſöͤn.

ubt. ſeoqy
Mienontio
Mdiuntavi/
gtnang,
Mherlfllß.
i
1

ſtütcolt,

Pdityeni/

Gufnmmiqe⸗

fdefeuusil

Ntipgagen
ſhinſe,

ſamia /
Ao io
(ünann

funagt
nſoone⸗
ttlorpe/

4

ſehllde
upſtozſtch

NNuder,
igſentn

inminnn
ſihrcfir

oſt⸗
iherf
ſſetpl
ſtlnin
unſrnt
gennrt,

in

liieft

W
öne en eh

ſed 6
en
Kennti

llien
Alunt
danne ſi
ſͤ d
uumnim
nſekſen
Ntnd
Allſini

⸗
==

4

=

=
S=Sz

.

4

S
=

.

==
=

4
.

= E
S=.

=
=

1

„

=☛

=
☛

☛

S=

H
Srn
Genn
Nlgenta.
3 Ne

Nſel gun
Pobior
1.Duetir

ndifnln

Gſihadtn,

anigte

dandan.

Peli
tlinonsan

Genn ſninmkme

ſnofhlinn
ſpeeneeki

urih ben ſa d
1 hangelt

Alig ſueglg⸗
deinin N
ſenenn fue

Gwennnocen
nuotolieſtl

deinurl imn
Cnatitift
Pdiunſt

.

pepemnd

edel.
herdell eet
—

dieduulkant

ibenltin.

eeſcnu Mlt⸗
yternucſtet
en fuitannt
1Nondo
Keſpeche

E

1

uuſalin
ODiſhening e

☛

n cotni

munnman⸗

a tib

imiame
zbangi,

oh.

4
, deſctmne

A

Quartus

q ¶ Deſignek. vyt bic. . z. e.l. met. F. cñ aũt. ⁊. C. e. non intereſt. ſec

in dolo: vt. j. de dolo. l. ſed exdolo. . fi.irẽ ſecus in exceptione doli ⁊
metus: vt. . de doli excep.l.apud.S.pe.

t atani. da

nſuperqua⸗

Ahruplo. naz poſt

ꝛimã ſenrentiã
reſtituere põt: vt
3.e.l. F. ſans. et
ſm hoc verbum
fecerit ent futurũ
ſubiũctiui.vl dic
datã ꝓppꝛie ? fe⸗

cerit preritũ ſic

q dicit ↄdẽnati
onẽ.iĩfra exactio
nem ↄdẽnatõis
iaʒ facte.ſed an
eſt vtraq; diffini
tiua.tam pꝛima
ſuper re:qᷓ; ſecũ /

da ſuꝑ quadru/

plo.qdaʒ ñ pꝛio
quia due ſenten
ne ſuper eadẽ re

ferri non pñt: vr

Q. ſnĩam reſcin.
non pol. l. i. item
quia iam funct
eẽt officio ſuo iu
dex: vt. ſ. ð re iu.

l.iudex. ideoqʒ
pꝛimũ amonitio

nem dicunt qui⸗

dam: vt in auct.

de bere. 7 fal. F.
ſiquis aũt.colł.

i. Jo. dicit vtrãa /

qᷓ; diffinitiuã qa
vtraq; diffinit:
yvt. . de re iudi.l.i
nec ſuper eodem
imo ſup alio fer /
tur ſentenria ſe /
cunda.iõq; ſuo
officio in eo non
erat functus.pꝛi
ma.n.ſuꝑ re.ſe⸗

cunda ſuper pe/
na tnpli. ⁊ extia
tone ſimpli. vel

etiam ſi res ſit cũ
iriplo non pete /

mr vtex ſecunda.

bitraria ſit. vt inſti. de act. F. pteres.

R

druplum condemnari quia nõ ſta
tim quadrupli eſt actio ſed ſi res
non reſtituaturHMec autẽ actio
cum arbitraria ſitthabet reuslicẽ

tiam uſqʒ ad ſententiam ab arbi⸗

tro datam reſtitutionem ſᷣm qð
ſupꝛadiximus rei facere qð ſi nõ
fecerit iure meritoqʒ quadrupli⸗
condemnationem patietur. Ali⸗
quando tamen ⁊ ſimetus adhibi
tus pꝛoponatur arbitrium abſo⸗/

lutionem affert.quid enim ſi me/

tum quidem titius adhibuit me
non conſcio:res auteʒ ad me per⸗
uenit:et hec in rebus humanis ñ

eſt ſine dolo malo meo nõne iudi

cis officio abſoluar:aut ſi ſeruus
in fuga eſt:eque ſi cauero iudicis
officio me:ſi in meam poteſtateʒ
peruenerit: reſtituturum abſolui

debebo unde quidam putãt bo/

na fide emptoꝛem ab eo qui uim
intulit comparantem non teneri
nec eum qui dono accepit:uel cui
reslegata eſt. Sed rectiſſime iu

liano uidetur etiaʒ hos teneri: ne

metus quem paſſus ſuʒ:mihi ca-
ptioſꝰ ſit ¶ Medius quoq; libꝛo
octauo ſcribit arbitrium iudicis

in reſtituenda re tale eſſe debere:
ut eum quidem qui uim admi⸗

ſed vt ex pꝛima ſententia. nam ⁊ alias aliquid vẽit

in ſententia.non tamen vt ex ea petatur:vt ſeruus in cauſa noxali:vt
mſti. dc offi. iudi. in pꝛin. ⁊.j.de re iudi.l.miles..i.ſed nunquidab

vrraq; poteſt appellari. a pꝛima ſic.a ſcda vr ꝙ nõ:q; ↄtumax fint.ſ
iñ dic ꝙ poteſt:qꝛ in nõ reſtituendo ⁊ nõ in veniendo fuitcontumax

vt. ſ. de appel.l. fi. SF. iuſſus.⁊ ꝙ dico appellari a ſcdᷣa intellige quã/

dDo fuit lata intra tẽpus quo potuit appellaria pꝛima. alias non:qꝛ

cum ſit executio pꝛime non deber appellari: vtinfra de appellatio.

ab executore ⁊ poteſt fieri bec execunio bic intra duos menſes: vrin

ſti. de offi. iu. in pꝛin. ⁊ ſi ven eſi ꝙ eſt ĩ pꝛima neceſſario ſequitur qðᷣ
eſt in ſca:vt.j. de ver. ſi.ſi qua.itẽ ſiappellata ſeda.an pẽdẽteap/
pellatiõe poſſitrẽ reſtituere ⁊ penam euuare. quidam ſi ic: vt. j. ð8 bo.

li.l. quecũ q;. S. accuſaſſe.⁊ quia videtur extinctum pꝛonunciatuʒ: vt

ſ. ad tur.l.i.in fi.⁊ quia nil nouani debet vt.ſ.nil no.l.i.in fi.ſj dic cõ

tra rẽ dãdo vr babereratas pꝛias ſnias:vt.sõ.de pactis.l.tale.ꝭ.i.⁊
q hoc tiñ vſq; ad ſcõaʒ ſniaʒ ocedit᷑ ſibi:vt ar. C. de re. cre.l. pe. S. i.
upꝛa diximus. vt. S. e. F. ſanis. ⁊ no.qꝙ iõ qð ẽ arbitraria bec cõ
tur ſicut ⁊ alias dinerſis rationib:vt.j.de publica. in.l. bocedi

De eo qð me.cã geſtũ etit.

cto. in pꝛin. :.j. de eo qdᷣ cer. lo. l.fi. . C. de grege do. l. vna. 7.j. ð ar. l. celſus

7.S. ſi quis cau. ſi poſt rres.regularier aute contra in pena legali:vt.j. de
fur.l.qui ea mente.⁊ vi bo.rap.l.i.⁊ conuentionali:vt.C. de contraben. et

cõ.ſtip.l.oẽs.q̃ ſunt contrarie.

x¶ Quadrupli.an deſinit arbitraria eſſe re perempta:vt ſine arbitrio ĩ qua

ſit: iubeat reſtituere:etiam ſi ad

alium res peruenit.eum auteʒ ad
quem peruenit:etiam ſi alius me

tum fecit.nam in alterius pꝛemi-
um uerti alienum metuʒ nõ opoꝛ

tere ¶ Labeo ait.ſi quis per me

tum reus ſit conſtitutus:et fide

iuſſoꝛem uolentem dederit:⁊ ipᷣe
et fideiuſſoꝛ liberabitur:ſi ſolꝰfi⸗
deiuuſſoꝛ metu acceſſit: non etiaʒ

reus' ſolus fideiuſſoꝛ liberabit᷑.

Quadruplatur autem id:quanti
ea res erit id eſt cum fructibus:et

omni cauſa¶ Di quis per uim ſi
ſti iudicio pꝛomittendo poſtea fi⸗

deiuſſoꝛem adhibeat:is quoq; li⸗

berabitur.·Sed et ſiquis perui

ſtipulatus:cum acceptum non fa

ceret:fuerit in quadruplum con⸗
demnatus:ex ſupulatuieum agẽ

tem aduerſuſ exceptionem repli

catione adiuuari Julianus putat

eum in quadruploet ſimplũ ſit re
us conſecutus. E abeo autẽ eti⸗
am poſt quadrupli actionẽ:nihil

ominus exceptione ſummouẽdũ

eſſe eũ:quiuiʒ intulit dicebatꝰ.qð

cum durum eſſeuidebaturita t⸗
perandum eſtuttam tripli condẽ

natiõe plectat᷑ q; acceptilationeʒ
omnimõ facere cõpellat᷑Mua⸗

druplo daimnetur. Kſi.
vt. j.e. SF. ſin aurem ante
ſententiam. item quid ſi
reus extimationẽ eſt pa
ratus dare ante ſenten⸗
tiam. Reſpon.non libe⸗

raturyt.j. ſi cer. pe.l.ij. S

i. in fi.

eAliquando. arbitri/

um. ſ. iudicis.

5 Ange. quia vbi ẽeqͥ/

ras iuðx abſoluit.accur
ſius.

a lon fenen. pꝛo pter
titulum etiam re extante
ſed male dicunt vt ſubij
b ¶ Caprioſus. nam ca⸗
plio euitatur: vt. S. de

V——

tanſac.cuʒ acquiliana.

7.j.de au.⁊ ar.le.ſi vxo⸗
c¶ Vedius.arbitrium?
als incipit bic lex.alias
non.
d Hon opoꝛtet. vt bic.
7.S. de eo per quem fac.
c.l.fi. in fi.i.reſpon.⁊ in
fra de pecul. licer. SF. ex
furtiua. ⁊ infra de tri⸗
but.l. iij. F. i. ⁊ infra ad
ſill. ſi ſequens.⁊ facit.Sð
e.l.illud. . l.metum. F.
cum autem.
e¶NAabeo ait. conſtitutꝰ
contcractu extra iu.vt
diffe ata ſequenti. F. ſi
f Dederit.reus.fuirno
ens tam in ſe qᷓ; in dati
one fideiuſſoꝛis.⁊ ſic eo
liberato per conſequẽs
fideiuſſoꝛ liberatur.ipᷣe
autẽ fideiuſſoꝛ agere nõ
poſſet.
s ¶ Aiberabit pacto nõ
quia ⁊ ante pactum ba

bet exceptionem:vt.S.e. metum.S.ſed quod.item acceptilatione non:quia

⁊ per conſequens reus liberaretur:vt.j.de acceptil.⁊ per iuſiurandum.S.
⁊ ſifideiuſſoꝛi.qualiter ergo.dicunt quidam acceptilatione:vt infra ad vel⸗

le. qᷓuis.S.ſi conuenerit.⁊..marcel.foꝛte bec actio vtreus non liberet.alij)

dicut pacto tm̃:yt.j.de bo.li.l.ſi ꝗs reũ..i.⁊ ẽ vtilitas biiꝰpacti:qꝛ ſi am⸗

modo ſolueret repeteret.

b ꝗ QAuadruplatur. ⁊ omni cauſa.vt bic ⁊ ſupꝛa.᷑e.l..i.in fine.⁊ infra.e.l.

uk.

—

i ¶ Si qs peruim.ad bibeat.ſ.ꝑ vim illatam reo al. ↄpꝛobaret pꝛiꝰ factũ ſi fi

eiuſſoꝛ ſpõte interceſſit factũ:vt.Q. e.l.ij.⁊.j.ad macedoni.il.ſʒ ⁊ ſi pr.S.ſ

ſolũ.lłʒ quidam contra.
K ¶¶ SDed ⁊ ſi quis.cõdẽnatus.⁊ ſoluit.
l¶ Ex ſtipulatu.id eſt exſti
m ¶ Exceptionem.quã ꝓponit de metu.

n Replicatione.ſ.doli.ac.ffo.

o ¶ Labeo. dicebat. ⁊ ſic in quintuplo eum re.

pulatiõe per vim exroꝛta õ metũ paſſum.

Pp ¶ Dmnimodo facere.⁊ iia debuit ſtultus iuder ferre ſnĩaʒ. ſic. C. de fidei/
co. li.l.fi. pciſe.n.tenet.ad factũ:yt..de pcura.l.ſed ⁊ bee.5. pᷣter. ſʒ quid

in queſtione pꝓpoſita. vel qd ſinunqᷓ; inenitur vt faciat acceptill.Rñ.ſeruo
dictum iul. quaſi equũ: vt. C. de iudi. placuit. . .
Duorenugifia tempoꝛa. nora pꝛimũ ante pꝛimam ſententiam. ⁊ tũc de
omni caſu renetur:vt boc.S. quatenus per uerbum omnimodo ſic in inter⸗
dicto vnde vi. vt.j.l. ꝓxi. S. ij. ſicut in interdicio ac.vt.j.ibi interdũ itaq; ⁊c.

⁊ſſic coniũge litterã ſcðʒ
quando poſt pꝛimã ſen
tentiam ⁊ ante ſcõam.
quo caſu indiſtincte te/
netur. vt. ſ. e. F. ſinautez
ante. vſq; illuc. ſy ⁊ ſi ſi⸗
ne culpa. tertium pꝰ ſe /

cundam ſententiam in-

fra quadrimeſtre tempꝰ
quando de interitu non
tenetur ꝓpter penaʒ tri⸗/
pli. vbi non erat peritu/
ra penes actoꝛem: vt. ſ.
ꝓxgi. F. ⁊. j. ibi. ſj ſine cul
pa ⁊c.eſt ⁊ quartum tẽ⸗
pus.ſ.poſt quadrime/
ſtre rempus qð dices in
littera. alij dicunt de
duobus tm̃ tempoꝛibuſ
loquitur ante ſniam pꝛi
mãa. poſtſcdõam ⁊ m
eos.non poteſt ſtare il /
la littera.neq; ea reſ ⁊c.
cũ nõ pᷣceſſerit ar bitriũ
ſzm eos. dic ergo quate
nus c.

b ¶ Dirimus. z. ꝓximo

H.in fine. —

c ¶ DHmnimodo.i.ſiue er
tet ſiue non: ſicut in ĩter

dicto.j.dicit:vt.C.e.li

⁊ boc quo ad re.ſj quo
ad triplum non tenetur
ſires non eſt:vt. ſ. ti.i.l.
arbitio. S.: non tñ.
Sier. res duret vſ/
q; ad ſcdam ſniam.
e ¶ Quod ſi condemna/
tus eſt. . ſca ſnia.
f Perijr. ſ. poſt ſcõam
ſ. quadrimeſtre tps.
g (Untra tempoꝛa. que

erant olim duoꝛum menſium. vt.j. de re iudi.l.debitoꝛibus.hodie quatuoꝛ

tenus autez diximusꝰ quadruplo
ſimplum ineſſe ſichoc diſponen

dum eſtut in condemnatiõe qua⸗

drupli resquideʒ omnimodo cõ⸗
tineatur ⁊ eiusreſtitutio fiat: pẽa
auteʒ uſqʒ ad triplum ſtet*. Qð
ſi homo ſine dolo malo: et culpa
eius quiuim inrulit condemnatꝰ
eſt perijt:.in hoc caſu a reicondẽ
natione ideo relaxabitur ſiitratẽ⸗

poꝛas uindicationis moriatur qa
triplis pene pꝛopter facinus ſatiſ

facere cogitur.pꝛo eo autẽ qui in
fuga eſſe dicitur cautio ab eoex⸗
toꝛquenda eſt quatenuset perſe⸗
quatur et ut omnimodo:eum re-
ſtituat et nihilominus in rẽ uel ad
exhibendum uel ſi qua alia ei cõ
petit actio ad eum recipiendũin⸗
te gra ei:qui uim paſſus eſt ſerua-
bitun ita ut ſi dominus eum quo⸗

quo modoꝰreceperit is qui exſti-
pulatione conuenitur exceptione

tutus fiat hec ſi poſt condemna⸗-
tionemſi autem ante ſententiaʒ

hõ ſine dolo malo ⁊ cłpa moꝛtuꝰ

vt. C. de vſuf.rei iu.l.ij.ſed nunquid boc tempus poſt pꝛimã ſniam datur.

Rñ.non. vt ar.inſti.de offi.iu.in pꝛin.ſed ⁊ poſt ſecundam ſniam nõne dat᷑

etiam rone rei nõ ſolũ pene.Rñi.ſicoccaſione pene tipli: vt bic dicit. Dʒ. x.
3.⁊ idẽ in ſimilibus:vrinſti.de of.iudi.in pꝛin.

—

b

QAuia tnipli. cum em̃ grauetur in vno in alio releuatur: vt bic..j.de iure/

iu.l.eum qui.eſt ⁊ alia rato.quia cum babeat dilationem a lege: ergo non
eſt in moꝛa.ſi tamen non erat ꝑitura penes actoꝛem tenetur: vt.j.in.e.l.ibi
ſed ⁊ ſi culpa ⁊c.ſed quare alio caſu teneturde interitu.j.quadrimeſtre tem
pus cum ibi nulla petitio fuit ibi nulla moꝛa: vt..ſi cer. pe. lecta. Reſpon. il
lud in vſur.bic in interiru.item quid ſi poſtquadrimeſtre tempus perijt.rñi.
eum indiſtincte teneri cum eſt in moꝛa:ſicut ⁊ añ ſniam: vt.j.de pe.ber.liitẽ

veniunt. . idem recte.

tempus.

—

i ¶ In fuga eſſe diatur. ſcilicet poſt ſententiam ſecũdam infra quadrimeſtre

Kk ¶ Omnimodo. quia ſi inueniet eum reſtituet.als extimatio nem vt hic ⁊ i⸗
ſti. de diui.ſtip.S.iudiciales.ſimile omnimodo.S..pꝛoxi.⁊ ſic nota ꝙ du/
nus ꝓpter fugam ꝙᷓ; ꝓpter interitum tenetur ⁊ raiio eſt quia fuga poteſt p/
uideri.moꝛs autem non ſic.non autem ita puto emptoꝛem pᷣcile venditoꝛi
ten eri:vt.j.de edił.edic.l redhibe.S.fi.⁊.l.le.
l¶ Seruabit. vtipſe poſſit agereð quẽliber poſſeſſoꝛem.

m
fa

anc modo.id eſt ſiue per actionem ad exhiben.ſiue per reiven.et
infra ꝙ vi aut clã. ſemper. 5. finali. ua tamen ꝙ mihilen abſit ob hoc al

non videiur babere.vt inſtitu. de le. F. ſi res.item ua recipi ꝙ ab eo auelli ñ
poſſet.als nec habere yr:vt.j.de le.i.l.nõ quocũq;.in pꝛin.
n Boſtodenationẽ.ſ.ſcõam perijt: vel fugit ſeruus.

Ziber

0 Si aũtañ ſniam.l.ſcdᷣam.ſ̊ pꝰpꝛimã.ſiue lis erat teſtata ſupq⸗
ruplo.ſiue non q;tũ ad ĩteri tũ ſʒ ᷓtũ ad arbitrium it dH
ſat. ſiante lirem conteſtatam res perijt.item quia non arbitratur de,
beat reſtuui res vel extimatio:vt.j.n.i.arbitrio.

m ſuper pena ceſ⸗

F. non tamen. ſed qͥ /

dam boc reſponſum intelligunt quando lis erarcontel.ſuperq̃dru/

fuerit tenebiturc hoc fithis uer
bis edicti neq; ea res arbitrio iu⸗
dicis reſtituatur. ergo ſi in fuga
ſit ſeruus ſine dolo malo:⁊ culpa
eius:cum quo agitur:cauendum
eſt per iudicem ut eum ſeruũ per⸗
ſecutus reddat?¶ Sed et ſinon

culpaab eo cum quo agitur: ab

eritiſi tamen peritura res non fu⸗
erit ſi metum non adhibuiſſet:te
nebitur reus: ſicut in interdicto
undeui: uel qð ui aut clam obſer
uatur.¶¶ Itaq; interdum homi⸗
nis moꝛtui pꝛecium recipit qui eũ

uenditurus fuit:ſi uim paſſusnõ
eſſet.¶ Qui uim intulit:cuʒ poſ

ſeſſionema me ſit cõſecutus fur
non eſt quamuis quiui rapuit fur
impꝛobꝛioꝛ eſſe uideatur:ut Ju⸗

liano placet ¶ Eum quimetũ fe

cit:et de dolo teneri certum eſt:⁊
ita Romp.et conſumi alteramꝰ
actionem per alteraʒ exceptioneʒ
in factum oppoſitam. ¶Julian

ait qð intereſt quadruplari ſolũ:
et ideo eum:qui ex cauſa fideicõ/

aturde pena.
dé

plo. ⁊ ſicnon ceſ
ſat bic arbitriuʒ

qð ĩ idez recidit.
a ¶ Lenebitur. ſ.

agd rem: vt. C. e.

i.ſz an ad triplũ
vid etur ꝙ noͤ:vt
ſ. ti. i. arbitrio. J.
non tamen. z cõ
tra videt ea ratõ

ne que eſt. . qa

tripli ⁊c. quia ꝑ
hunc caſuz queʒ
hic ponit vult ei
facere diſſimile⸗
7 ad. F. non tam
reſpon.vt modo
ibi dixi. vel diſti
gue ante litẽ con
teſ. perijt:vel pꝰ:

vt modo diri.
b ¶ Hoc firnc eſt
vt debeat diciyt
ten eatur de inte

ritu ⁊ pena per

bec verba edicti.
neq; ⁊c.⁊ ſic pa
tet ꝙ lata erat ſẽ
tentia pꝛima.et
ante ſecũdam.⁊
ſicerat cõtumax

vnde durius agi

tur cum eo bic ;ᷓ
8.vbi ante litem

conteſt. perijt. ſi

aut poneres bic
non eſſe eum co /

tumacem vt qa
in pᷣſenti redde /

re non poſſz igez
qð. S. dico ſʒm
aʒzo. yt non tene⸗

c¶ Engo in fuga. retento eodem caſu ſcilicet ante ſententiam ſeam.

Reddar.omnimò.ſ.vt.S. pxi. ꝗ. dixi in alio caſu.

e ¶ Bea ⁊ ſine culpa.hec verba.vſq; illuc ſicut ⁊c.referuntur ad ſupe

rioꝛa cum perijt poſt ſcdᷣam ſnĩam.j.quadrimeſtre tempus ſine cul/
pa ſua.nõ ad ꝓxi.alias idẽ inutiliter ⁊ inoꝛdinate repereret. alij ĩ

ad ꝓximũ ⁊ repetitvt addat ſm eos.
f bierit. per moꝛtẽ.als obierit.als abierit.

g Res peritura. vt quia diſtracturus erat:vt.j. de reiven. itẽ ſi ybe /

ratum. S. ſi ſeruus. vel non iuſſuſet eum ire in iam periculoſis locis:
vt.j.de condi.ob cau.l.ſi pecuniam.S.fi.⁊ ſicnota ꝙ vno ſolo caſu
exuſarur metum inferens a caſu: vt hic. alias ſem per de caſu tenet᷑:
vt. C. e.l.i.ſed an bec diſtinctio ſit res peritura vel nõ ſit in alijs ma⸗
le fi. poſ.mar.ſic:vt hbic.⁊.j.de reiven.item ſi verberatum.S.ſi ſeruus
7. j.depoſi.l.ſi plures.in fi. Jo.S.vt.j.de vi ⁊ vi ar.l.i.S.rectiſſime.
2. l. penul. ⁊. j. de le.i.cũ res..fi.⁊.l.apud iul.ꝗ.ij.
b Gicur in interdico. hoc ad caſum pꝛimum.icilicet qñ añ ſniam q̃
eſt. . S. quatenus.vt ſicut bic non diſtinguuur ſitres eodem modo
peritura penes actoꝛem.ita nec ibi alij rererũt ad pꝛoximũ ſalicet cuʒ
poſt ſententiam ſecũdam.ſj.quadrimeſtre rempus perijt: vt ſicut bic

de interiiu qͥs renet:vt.j.de vi ⁊ vi ar.l.i.O.rectiſſime.⁊.l.pe.ita ibi.

ſed iñ ibi cũ diſtincnone:hic ſine.

i¶ Aut clã.vt ſiin tuo ſolo vi autclaʒ edificaui.⁊ hoc ſine culpa mea

chaſmate perijt.teneoꝛ ꝙ vi aurclã ad interec:vt.j.ꝙ vi aut clã.l. cõ5

penit.S.i.⁊. . li. l quidq picat ſe buc caſum neſcine. .

ſin
ſnoſtnn

5
Aaunne
ininihi
cinrſelm

li ttagn
“
Atcidano
ſeigtiguent
AAhtiongan
Alſpetesi
ſsdſ
iihnieſen⸗
mirihſ

(Kln
“ lſbasle
ſoſ
ſtugdan
iIndi

ſs.

dlone

ſrſibifin

(Diuis l⸗
lIl doocß te
mintrit⸗
iboſaptl

epken

Aeuolön
olznlſ
(Eungde,
lurqbbide/
üdedolodd
W Pbielabon
(Aöͤdol⸗

lirſodeo!
iſcerße

leyonr. 16
Flle efudi/
us lt
lbieqe⸗
Acvonbeys,
(in. pnac
fogt owin
ulſclote
uinidoq;
Mcleißinv,
Adl edes
dedeloe
eosgite

Pbidniſain

eemntſtide
gtitgig

Gnäͤnele

((Aner

ſicliunece

ſſlicgt
Nhkmn
fänf

4lan

((ſceidde

ſicie

füſrmrze
ch

lieniten

(mwez

idei d

glemels
Aleſen
Nknocodee
b Pertte

S=

4
4

Ptdeberiee.

lcnegmr deie

fintonx.
berſedicla

Neg telſen
glaueni

Lnnugirne
Aneſccitan.

ſcemnänn
Gnednizt,
ur untobtg
zfimtin
Conetoeße

gitpokegu
Goneſean i

unnnnk
zinini/
enonpoſztn
g s uſt
openonmul

ſntintt

1i.
enirumeti

=

eienpneſat⸗
etppeen

— =
S

ekcben tiſi⸗

calſsb
em ipl

Ne
Pedegt
öſrnlsm
muunſ

lißmun

E
—,=
E

eH

Quartus 2ðW De eo qð me. cã geſtu etit.

K AItaq; interdu. biccõclucdlit ad cãuʒ quẽ.S.poſuit qñ pꝰſnĩaʒ ſe⸗

cũdã ⁊ reaſſumpſit.S.ibi.ſʒ ⁊ ſi nõ culpa ⁊c.ſj qre dicimꝰ in ĩterdicro
vñ vi indiſtincte teneri cãu hic nõ.Nñ.qꝛ becẽ arbitrana: vt. ð. e.l

ſich Flaris.r qꝛ dniuʒ ad ĩferẽtẽ metũ ꝑuenit. qð ibi ñ ẽ. nec in fure

¶Mui vim. . ppulſius. yel ſilibꝰ?.
m Bubainon

eſt.qꝛ baber me⸗

tã volutatẽ: co miſſi. xl. debebat:ſi trecenta pꝛo

a: j. .ſi U. . 7 7 „ „ —
ler ei iſune Miſerit Leiune ſe Quctedne⸗
noneſt. tftoꝛum ſexaginta quadruplũ con⸗
n Muãuis vi / raginta quadrup

deat ideoq; te lecuturum. in his enim cum effe

nerifum oꝛvri / ctuuim paſſus eſt.¶ Secunduʒ*

rin hoc ſi plures metuʒ adhibuerint

fur ſine uolũtate et unus fuerit conuentus: ſi qui

men bʒ vr..ð vi gqem ſponte rem ante ſententiaʒ

2 vi ar. l. ſivi me.

o Eum qui. te leſtituerit omnes liberatirſunt.

one de dolo ⁊ exegi.an liberet alter qͥ rẽ poſſidet.puto q; nõ:vt.j.de peti. be
re.nec yllã. .fi.⁊.j.de ſolu.l.ſtichũ..dolo.accur. deß
Atin id. puta reba buit rẽ. ſj plſua ĩtereſtqð nũc petit ab alio. ſie
Anò ad ꝓximüũ.ſed ad aliũ ſupertꝰ dictũ refert.ac.
¶ Duominus.⁊ ſic in acti.furti.⁊ yi bo.rapt.⁊.j.vi bo.rap.l.i.⁊ intellige
. haanc.l. quo ad rem veli
8RM . ,. „ tereſſe. non quo ad pe/
ne erit.potenit autem quisdomi- nã nn wſimermmcon
. Pr, lumaces: vt ſtatim dicã
num ad quem res pei uenenit: co⸗ quid autem ſi decem P
uenire:qui conuentus ſiue reʒ:ſiꝰ nmnetm abſtuliſtis vos

S . duo ⁊ ab vno. v. tm̃ ſuʒ
ue ſcõm qð iam dictum eſt: qua⸗ conſecutus vel pacno.

druplum pꝛeſtiterit ꝓderit et ſer de dor vetg me. cau⸗
ſge. ſi igrane, An glia quinq; quadru
s ſi uero noxali actione conuc⸗ plabuntur. ſi erit contu⸗
tus maluerit noxe dedere nihhilo narhuo y ſi cum no
= onirf ſ ſit in illis liberat? vt bic
nnnns P ſe P oterit cõueniri ſi ad ⁊ ſic perceptione.nõ cõ⸗
eum res pemenerit.. Hecactõ? treſtatione alius per ali/

ner. ſed coõna v· Sed et ſi id non fecerit: ſed ex ſẽ̃ heredibus ceteriſq; ſucceſſoꝛibꝰ un liberabitur: vt. de

detur qð ibide/ . ln.
oiova, kentia quadruplum reſtituerit: ue
iur vbi alia non rius eſt etiam ſic perimiaduerſuſ

ꝛvt. C. ð dolo J erIi
n Sdoo 4 ceteros qð metus cauſa actionẽ.

gabnieß:e Mulus.
in inte reſti oi⸗/ Et in id dabitur aduerſus
uus. in fi. ſunt teros actio:qð minusꝰab

ſol. bicreodeè Allo exactum ſit.

ecicto ambena/

ſcũtur. ⁊ vtraq; R U ¶Apianus.
Heroꝛig n athita Vod diximꝰ ſiplures me⸗

na ⁊ pẽalis ⁊ re⸗ ——— —
ſuutoria och Num admiſerũt:idem dicen
vna alter ñ in / dum erit::et ſi ad alium res perue
pedit.vel dic a⸗ . 1EO .
eno de dolo. au MNit: et alter metum adhibuit. Sʒ

bale goliarn⸗ et ſi ſerui metuʒ adhibuerint:no⸗
ioꝛẽ, tũc cud eæ Kalis quidem actioipſoꝛum nomi
dat vt cũ ↄdino
ne certi generali
vel triticaria.aut vt ad minoꝛẽ ⁊ tũcſiłr:vt bic.nam bec actio qð me.
cau.ſpecies ẽ doli.i.actiõis de dolo.aut ad parẽ.⁊ tũc cũ alia ñ dat᷑
vt in jrijs.⁊ ſic.n.inter hoĩes inuidos :qꝛ inter pares vel quaſiẽ in
nidia. ũẽ ſi actio de dolo dat᷑ ergo qð me.cau.nõ dat᷑:vt.S.e.l.S.pꝰ
annũ.queẽ õ.ſed illud pꝰ annũ.bic aũt doli actio pꝰ annũ nõ datur
vtibi dixi.ſed nõne ẽ famoſa hec actio.Rhñ.nõ.qꝛ nõ inuenit᷑ ꝙ ſit.lſʒ
exfamoſa cã deſcẽd at.nã ſic eſt in interdictis:vt.j.ð vi ⁊ vi ar.l.ne/⸗
q;. uẽ in ↄdi.vt.ſ.ð ac.⁊ ob.l.ceſſat.itẽ daturõ bonefi.poſſeſſoꝛẽ qñ
q;: vt.S.in.e.l.S.aliqñ.ſed pla.õ dixit. .
p Mlierã.qꝛ vtrãq; rẽ perſequit᷑.ſic ergo ſi fiat exactio ꝑ vnã.⁊ alte/
ra tollituripſo iure.⁊ qð dicit exceptionẽ ⁊c.ſ.facni ſiue intentiõis. ſi
aũt ſolũ eligit vnã tũc alia ꝑ exceptionẽ tollit.⁊ tũc ꝓpꝛie ðꝛ exceptõ
vel dic terno qꝛ egit ⁊ amiſitin vna.ſi agat᷑ altera repellit᷑ exceptiõe
rei iu.q ẽt in factũ ðꝛ.ſed ſi egit acnõe de dolo.an ſupeſt actio ꝙ me.
cau.in triplũ.vr ſic:vt.j.vi bo.rap.lii.rñ.nõ.qꝛ ñ fuit ab initio pe/
nalis hec actio ꝙ me.cã.vt. S. e.l...i.
q ¶ Julianus.intereſt. vt. S. in.e.lii.⁊..quadruplabitur.ac.
r ¶Kideicõ.hec gra exẽpli põit.idẽ ſi ex alia cã.
¶ In bijs. ſ. ducentis ſexaginta. .
t Qu effectu.i.vt dicat pati dãnũ.alia aũt ꝓpter edictũ diui marci
qmiſit:vt.S.e.ſed ⁊ partus. .fi.⁊.l.extat.
v ¶ Scðʒ. ꝗꝛ ſolũ qð itereſt quadruplat᷑.
x Eß lniaz.l. ſcam.
x¶ Oes liberati.ĩmo vr ꝙ nõ:vt.j.ad.l.acquil.itẽ mella..ſi plures
q̃ eſt.ſo.ſecus in actiõe iſta q̃ ab initio penalis nõ ẽ:vt.S.e.l.G.hec

dAui actio.⁊.S.i.pᷣdicta aũt ab initio ẽ penalis ſaltẽ ꝓpter repetitõeʒ⸗

ſq.xxx.dieꝝ.vel ãni.vt in inſti.ad.l.acquil..bijs aũt vxbis.⁊..ca⸗

pite aut tetuo.in fi.S. eodẽ mõ ſoluas.S.de iuniſ.o.iu.l.adeo.qꝗ ẽeõ.

ſed ꝓ boc.s.de eo ꝑ quẽ fac.l.i.S.ſi plures.ſed q̃ro ſi ↄoueni vnũ acti

, hij d . . ff. ,
datur. quoniam rei habet perſe- jnnt.leſl

cutionem. in heredem autem ert .
ceterosin id qð peruenit ad eos an dienann
datur nõ immerito. licet enim ad eyxrommnes ſint liberati.
heredem pena non tranſeat: at · ſialter eoꝛum rem vel q/⸗

. 5 Ahruplum ſoluerit.
tamen qð turpiter uel ſcelere que q ¶Sed ⁊ ſiſerui. cõue/

ſitum eſt: ut eſtr eſcriptum: ad cõ ure. ſuo nomine.accur⸗

ſius.

pendium heredisnon debet per- eq ßoderit ſeruis. ne

. poſt liberi facti conueni
tinere. 5 P AMAulus. antur. alias noxa caput
60 Igeamꝰergo ſi heres: ad ſequeretur: vtinſtit. de

3 afi K. Aſinm noxa. F. omnis autem.
quẽ aliqd ꝑuenerit: ↄſum⸗ Beduens.

pſerit id qdð ad euʒ puenerit: an f Conueniri. umeno vi

deſinat teneri:an uero ſufficit ſe-⸗ gerur , rorſus aaoß
MWon. q ſi oſij ma ſit perempta: vt ſu⸗
mel ꝑueniſſe:⁊ ſi ↄſũpto eoðceſ me ſnongen 34,
l. ij. F. fiñ.que eſt contra
ſolu. hic conuenitur ex
peꝛeſenti poſſeſſione actiqð me.cau.ſimpliciter. non noxali.ꝙ eſſe poteſt.cũ
bec actio ſit in rem ſcripta.ſic enim eſt in actione in rem:vt.j.de exceptio.rei
iu.il.ſi rem meam.ſed nunquid ſeruum reddet:dic ꝙ ſic percondi. ſine cau⸗
ſa.vt.j.com mo.l.i.in commodato..vltimo.⁊.j.de condi.ſine cau.l.ij. vel
ſerui extimatio in condemnatione computabitur:vt infra de noxa.l.quod
git. –
g ¶Hec actio.ſ.qð me.cau.
bę Quoniam rei.ſimilis ratio.S.e.ſi cum excep..poſt annum.in fi.ꝭO.que
eſt ſufficiens.id eſt ꝓbabilis.non tamen neceſſaria: vt eadem non dentur
beredibus.que ha bent rei perſecutionem.ĩmo omnes exmaleficijs excepta
actiõeiniuniaꝝ ⁊ ſimilibus:vt inſti.de perpetu.⁊ tẽ.acno in.S.ſed beredibꝰ
7 dic vt. S. S. poſt annum.
i⸗ Perueniat.ſi conueniantur vt beredes in ſimplum ex delicto defuncti.
ſecus ſi vt extraneus poſſeſſoꝛ rei permetum ablate.qꝛ tunc in quadruplũ.
niſi reſtituat rem.
K Ad beredẽ. vtp̃ᷣſtare eam teneatur.
I¶ Mõ dʒ.vt bic.⁊.S.de calũ.in beredẽ.i.rñi.⁊.j.de vi ⁊ viarma.l.iij.in pꝛĩ.
⁊.j.de reg.iu.ſicut.
Aidgeamus.conſumpſerit.conuertendo in ſuam vtilitatem ſecus ſi
. interiret ſcõm quoſdam: vt.j.ꝓxi.l.ſed tu dic conſumpſenit quo
quomodo.alias pꝛo nibilo poneretur hec lex in fine ſemel. Item expꝛeſſus
eſtin iure boc infra de regu.iu.l.cum pꝛetoꝛ.⁊ infra titu.i.itaqʒ.inferioꝛ au⸗
tem.l.in alio caſu loquuur.bic autem cum ſuperioꝛi in berede inferentis
metum.
n ¶ Pereniſſe. non ſufficit ſemel. lſʒ deſinat. ſic. j. de adulte.mariti.S. que/
ſtum.⁊.j.e.quantũ.⁊.j.de bo.poſſ.ſe.ta.l.i.O.ſemel.⁊ de ta.non putauit.
in pꝛin.de ſideicõ.liber.quidam in teſtõ.ar.ð.ð xᷣbo.ſi.l.nomẽ filiaꝝ.. fi.
⁊.ſj. de inoffi.teſ.l.nã ⁊ ſi. .i.⁊.S.qð ciiul.pni.l.itẽ..ij.⁊.j.ᷣ in rẽ verſo.
ſiꝓ patre. S. yerſum. ac. ́”MMU

/

l.didetur ſuperioꝛi pꝛo⸗

oꝓt ſubijcit. ⁊. j. ð pe. hr̃.

ex non lucratiua cã etiã

a ¶ Deceſſerit. ſ. lemel.

be ¶ Alioquin.i ſi dicas ꝙ non ſufficiatſemel perueniſſe.
c ¶ Ppſum. qui metum intulit.vel pꝛimum beredem.
d& Reneri. qð non eſt dicendum. vt. C. e. l. i.

I. Pen aliũ.ſ. bonefi.poſſeſſoꝛem.
1

Dicemꝰ. bec

xime cõtraria ideo dicaſ
bãc intelligi ĩ bo. fi. poſ.
ad que res peruenit per
metũ extoꝛra: vt.S.eo.ſi
cũ..in bac.⁊.S.aliqñ.
quo caſu ſi interijtnõ te
netur.vt bic.ſi vendidit
⁊ pᷣciũ ſemel babuit. licʒ
pdat tenet᷑ vt bic ſubij⸗
cit. cũ pciũ loco rei ſucce
dat:ſicut in peti.bereð.

eius omnimodo competat heca
ctio:quoniam hereditariaʒ ſuſce
pit obligationem:an non ſit dan⸗
da:quoniam ad ſecundum here⸗
dem nihil peruenit: et melius eſt
omnimodo competere in heredẽ
heredis actionem.ſufficit eniʒ ſe
mel perueniſſe ad pꝛoximũ here⸗
dem:et perpetua actio eſſe cepe⸗

ſi ⁊ rẽ.ſj de boc caue:qͥa
in peti. bere. ſi pciũ boe
fi.poſ.perdat non tenet
vt. j. de peti. bere. ſ ⁊ ſi.
§. i. 7. l. itẽ vidẽdũ.i.rñ.

astenselt. vnde bec qui conſumpſit:qð ad eum ꝑue-

ſimliuconon eſts o nerit teneria.
boa. quã bec lex facit 1I.
peri. bere.ad hanc acti. . i I lianus.
led iñ in eo q diri. / Nipſa res ad aliũ que pue-⸗
dam iñ olcunt per olo nit:interijt:nõ eſſe locuple
bona. nam ⁊ hüũc dicũt dicemust. ſi
no teneri quibabuitp/ cioꝛem dicemus .l ueroin pecu⸗

cium. mſi ⁊ tempoꝛelir. miam aliamue rem conuerſa ſit:
con.vel ſnie locupletioꝛ
factus eſt: vt.ſ.de peti.
here.l. ſi a patre.ꝗ.fi. ꝙᷓ

paim tus ſit. Sʒ omnimodo locuples
eſt ̊ mentẽ huiuſlittere

factus uidetur:licet poſtea depe⸗/

nihil aliud ampliuſ ꝛc. . .
tem inteligebane lai reat. nam ⁊ imperatoꝛ pius An⸗
ad bo.fi.poſ.ꝑpuenit ref Rriig
ercz lucngnue r bieca Lonius claudio frontino de pcijs
ſus foꝛte inſpicitur.. e. rerum hereditariarum reſcripſit
ſicum. 5. in hac. qn ait Obid ipſum peti hereditatem ab

eo poſſe.quia licet res:que in he⸗
reditate fuerant:apud eũ nõ ſint:
tamen pꝛecium earum quo locu⸗
pletemeũ:uł ſepius mutata ſpe
cie faciendo perinde obligat ac ſi
coꝛpoꝛa ipſa in eadem ſpecie mã

eiꝰ rei que ſucceſſit loco
alrerius euentũ ſpecta /
bo. nam ſi ea perierit ſi⸗
ne dolo ⁊ culpa ſua non
ĩtelligitur locupletioꝛ fa
ctus:cũ ei pcium abſit:
vt. ſ. ſi cer. pe. ſi eũ. ⁊ iſti.
de le. S. ſires aliena.itezʒ

l eneen vo ſiſſenn. EV ailus.
a violento. N Mogd autem in heredeʒ ea
4 Naerrafate l Halnn tenus pollicetur actionẽ ꝓ⸗
b¶Ouo locupleteʒ. its conſul: quatenus ad eum perue⸗
nsabuncar⸗ nit intelligenduʒ eſt ad perpetuo
iARanſiſſent. ſicx re dandam mactionem pertinere.

donata vxoꝛi.a marito: 4 IE
vr. j. de dona. inter vi. et Xpianus.
vx. ſi mulier 4 Parunig. 4 Nauunn autem ad heredẽ
q ar. ð pꝛi.huiꝰ.l.ibi rit: iti
Uero in pecunia ⁊c. eruener it: itis conteſtate
Dogd aurem. ꝓ⸗
onſul.i. Ptoꝛ: vt ⸗
5. e. q diximus. F. ſi. l Ad eum.i. beredem.
rperuo dandam.i.vt de boc teneat᷑ heres ꝑpetuo.nõ.j.annũ tĩ:vt

3. El. videamus. ..
Auen litis ↄtel.ſubaudi etiam. nam ⁊ anterius tempus ſpectat᷑

ſiquid peruenerit:vt.S.e.l.videamus.alij dicunt ꝙ bic loquitur qn

ſerit: utrum aduerſus heredem

mi peruenit ad defunctum.Iʒ ad heredem peruenit. ſed quid ſi tege
ſnie eſt locupletioꝛ. ſatis eſt. licet li. conte. iꝑe non ſit:vt.j.de peti. be
re.ſia patre.x.ni.vel dic qð inſpicitur tempus litis circa extimatões
reꝝ que ſunt.ſi vero conſumpre ſunt.tũc qncũq; tenet᷑:vt.d.l.videa⸗

mus.pel dic qð bic loquitur reſpectu eius qui interijt.ſecus ſi ↄſum

pſit:vt in.l.v ide
,B amus. vel veriuſ
tempus ſpectabitur:ſi modo cer inſpiciur tpus
Sõ . litis conrxeſ. vt ſu
tum ſit aliquid ad eum perueniſꝰ ppeertãto iuretde
ſe. Idem eſt et ſi ipſius qui nim caslumnia. afiat
SD— , . nteſtatio litis
intulit: ſicin coꝛpul patrimonij ꝑ inquãtũ perẽit
uenit aliquid:ux certum ſit ad he ſ qncũq; pꝛius

redem peruenturum.idem ſi de⸗

ſic eſtplanum.
o ¶Perueiſle. ꝙ

nt.alioquinꝰdicendũ erit nec ipʒ

nihil aliud querendum eſt ꝗs exi/

bitoꝛ liberatuseſt. — ba
— eat. idem enazʒ
4 WP⸗ aulus. ſinon habeat tra
Imulier contra patronum dinonẽ: vtſubij

fuum ingrata facta:ſciẽs ſe

ingratam:cum de ſuo ſtatu peri- ſed quid ſi talis
:ali erat actõ que ad
b alioqr patrono de⸗ heredem nõ ran
erit:uel pꝛomiiſerit:ne in ſeruitu ſit quidam non
tem redigatur:ceſſat edictum:qi ſed alij ſc.
H JZmuli⸗
hunc ſibi metum ipa infert. Qð S. qba/
metus cauſa geſtum erit nullo té —
Poꝛe ruel modo pꝛetoꝛ habebit ra ſen neceſſtcare
4 . . . as ſil
tum¶Dui poſſeſſionem nõ ſui poſuuivrſ aa ſi
fundi tradidit: non quanti fundꝰ vitui nad
eſt: ſed quanti poſſeſſio eius eſt: ſanſ .ſifide
quadruplum:uel ſimplum cũ fru e Shee
cuibus conſequetur.eſtimatio.n. necminoꝛem. in
qdð reſtitui opoꝛtet:id eſt qð abeſt H
Abeſt autem nuda poſſeſſio cuy patronus reuo/
ſuis fructibus qð et pompo. ait. vendo thraun,
Si dos metu pꝛomiſſa ſit:nõ pu cpiendo: vt ibi
. . . . „̃ di 7
en ci obligationem: quia ẽue Muod meuf
riſſimũ nec talem pꝛomiſſionẽ do arum. niſi con/
tis ullam eſſe Si metu coactus ſenſus nou iter/
. 2 ueniat: vt. L. e.l
ſim ab ẽptõe.locatõe diſcedere: ij. item niſßſai
uidendum eſt an nihil ſit actum: pno. nr vil .
et atiqua obligatio remaneat: an ſue tr m nos:
hoc ſunile ſit acceptilatiomquia vr. Ce.iij ſed
nulla exbone fideiobligatõe poſ bus caſbus no
ſumusuti: cum finita ſit dũ amit- erpeue conſen
riir e mAE iEimil- „lu. led ex poſte
titur et magis eſtutſimilis ſpec·¶ erarum babe/
es acceptilationis,.ſit:et ideo pꝛe- tunr.
toꝛia naſcituractio'. Si metu co⸗ b 4hoen
and adij hereditatem vnade tioi , euz eliuc
Pieià eſi ſit rei pꝛeciũ.ali⸗
heredem efficiquia qʒis ſilbe eoeſſo: vr⸗
ſ. vri poſſ. ſi duo
in fi.

c¶¶ Eius eſt. in creditoꝛe quid exrimetur. dic vt.j.de pigno. ac. l.i me

tus.⁊ extimatur in caſu noſtro dubius euentus.
d Gi dos. ꝓmiſſa ſit s quocũq;.
e ad⸗ in e ipſo iure cuz ergo metus det cauſam contractui bo⸗
ne fi ipſo iure null eſt contracis: vt. .de reſcin. pen. l.1. .].5 dolo

illeinnge

cit. ⁊.j.li.i. itaʒ
p è iberatus e.

.

cöri
Hanml

gin
enlga
necupt

Pcngſenh
Ctoneſtiß

ei bo
c
((EGeman
iibſcnesce
bertich
Wpöftbee
itſdenczbe
(plnztlene
alis oer
bießtben

katltr rl

M odn
Pbriniͤ

hergnai
ſra

innciſer

tbieſube

I
A(Aſred
Mekntur

lulimler

atcn
.V lni
m

De dolo malo.

NQuarus
. iere tacite ſtipulara 5 q́ ſumptionẽnon
nlebiift, lo.5. actöe. ture. alia facr. depꝛia bes demu etadtetala dnf de ſtipu/
ſenſell i.nã becobligatio bone hi.ẽ: vtinſti.de actio. . actõe,s. dmituitur ꝓbatio in contranũ: vt. C. rbis. 1 ad idem. C. ad mace.l. fi.
n . deganter Fl na ber obiigan⸗ ad nmannione pſiuenter we Cee. lrmone ab arrogato e Sede ———— 1: p̃ſumptio canonns: vr
nag ANilii in fi tſic nõ aget bac . 1,5 lz metꝰ dederit cauſa⸗ ncappellat alias pſum r s bc gk gig ficnio.⁊ fit ſu⸗
