dixi. immo filij cauſalem vt dixi J. tamen ſcripſit bic ꝙ uirilem debent ha
bere.ut ſpeciale ſit in uſufructu.ſed aʒo conira. t iij

a 60 Et eitrzeibereg es. repete ſm qað legauit reſtõꝛ uſůͦfru. mulieri cũ liberis

ntell

c
d

igendos. ut ius accreſcendi bincinde babeatloum.
Rtecontrario. nam. S. poſuit qñ frui uoluit cum libens.azo.
ntelligend am. et ena liberos. vt. S. . pꝛoxi. in fi. “

e ¶Euentum aut hincinde babeat locum ius accr eſcendi.

pꝛietas. vt. S. e. ideʒ; ne
rfarius. . non ſolum.
g Bemilem. duo. ſ. p
pꝛiertarij habet ut hic ⁊
ſ. de uſufr. le. l. ſempꝛo⸗

Bpꝛopꝛietas fun/
1 EÆ☛ Ti obelanbeniu
lſfunidi plena cötinet //

nius attaſus..fi. ſic et

in ꝓpꝛietate duobus ⁊

vni relicta.vt.j. de ber.

mſti. ticius.
iterduʒ. ſed amit
Atẽti.i.ei qui amiſit
i ¶ Amiſerir uſumfru. in
iunia iudids. az.
a Uſumfru. amiſit. nõ

vävntendo vel repudiãdo

vel capuis dimi.
b Duã amilit. Hm. R.
er bñ puncta ſic.quã a⸗
miſit ſubaudi.qui non
eſt conteſtarus ſequit᷑
lle qui eſt conteſtatus
vt⁊. S.de uſufr.ſi ncio.
S. fi. et. j.ð excep.rei iu.
l.an eadem.S. qui cum
partẽ.et ꝙ dixit dũtax/⸗
at. q. d. non recupat il⸗
lanm parrtẽ. ut. j. ti. iij. q;ᷓ
ipſemet amiſit. l. iij. F.
idem põponi. in fi. F.

c¶ Obtulit. cũ nõ poſſi
der et. idem ⁊ ſi ð poſſi⸗
dentẽ egiſſet. azo
d ¶A poſſeſſoꝛe. qui ſcʒ
nunc poſſidet.
e Hõ dño.immo dſio
vt. S. de uſufru. dñs fru
ctuario. .fi.que eſt cõ/
tna. ſo. ut bi.
AUm ſin gulis. ſcili
et legatarijs. aʒo.
96

inlolidum tam in ꝑpſo⸗
na heredis q; legatar ij

⁊ ob boc diſfen a cau ſe

E uis poꝛtionibus
a ſingulis beredibꝰ fa⸗
ciendis et ſingulis lega

Ifrucus. legatur

fuerit libenis: et extranei here⸗
des: et ait filioslegatarios eẽ itel

ligẽdos.et ecõtrario: ſiuolue⸗

rit eosliberos ſil cũ mrẽ frui ðbe⸗
re dici matrẽ legatariã eẽitelligẽ⸗
dãa. ⁊ ꝑ oia ſimilẽ eẽ et hoc cãu iu

fru. uni legatꝰſit:nõ trien⸗
tesin uſufru. habẽt: ſʒ ſemiſſem

duo:ſemiſſeʒ fructuari Itẽ e⸗
cõtra ſi duo fructuarij:etunꝰ fun
dilegatarꝰ ſit. I Mpia.
i II. Nterdũ ps uſuſfr. nõha
bẽtipartẽ ſuã:ſʒ amittẽti ac
creſcit.nã ſiuſufru.duobꝰ fuerit
legatꝰ:et alter lite cõteſtata ami⸗

ſenitiuſumfru.morx collegatariꝰ

glitẽ cõteſtatꝰ nõerat uſũfru.a⸗
miſerit patrẽ dimidiã dumtaxat

quã amiſit?ꝗ litẽ ↄteſtatꝰ ẽ aduer

ſuseũ ꝗ ſe liti obtulit: a poſſeſſo
recõſeꝗt.ps eni collegatarij ipᷣi
accreſcit:ñ dño ꝓpꝛietatiſ.uſuſ

fru. eni ꝑpſone accreſcit:et ſifue-
4), Zulus.
Faneeh ſingulisab heredibꝰ

rit amiſſus.

ſingulis eiuſdẽ rei uſuſfr. legat᷑s.
fructuarij ſepatiuident᷑: nõminꝰ
qIʒʒ ſi egs poꝛtõibꝰ duobꝰ? eiuſdeʒ
rei frcũs legatꝰ fuiſſet:unð f tut
inter eos ius accreſcẽdinõſit.
N¶NVm aliꝰab alio Ap.
Veredeuſũfiuctũ uẽdicat.

tarijs puto a ticio leeg— .
eeeilo ete ſempꝛonio lego ciceroni vſufru.in fundo gabiniano ꝓ equis
Poꝛtiom us. vt. .l. pxi. ſubicit alioquin eſſent verbis comiuncti.vt infra ðᷣ

bhere.inſti. ſi ita quis bere
non habent iuſ accreſcen

des.vel melius.licet ſint coniuncni verbis tamen
di. ꝓprerea quia a diuerſis ꝑcipiunt uſumfr. aʒo.

ſeg certe immo vident babereius accreſcendi.vt.j.de le i ſi duobus..fi.

vbi fuirlegatũ ticio et p

oſtumo ꝓ parte uirili. er m habet locũ ius accreſcẽ/

fuerunt oĩmodo diſiuncn. ibi autẽ ſaltẽ verbis coiũcti int᷑quos

D eſt iug geireſcench ſzm Jo. ſi non ſint alij.re. vel.e. et verbis coniuncti.vt.j.
dei e. iij. l.re comuncri. vel refert ſm aʒo. ab vno berede reliquatur.vt ibi.
vel in plunbus ut hic.̈ ernota in ſuperioꝛi caſu q; obligari heredes inſolið

non facit fiuctuarios ↄiũcros.

Unge fit. redit ad pꝛimum.

Hub. Quando dies vſuſ. ru. lega. cedit.

uncen duerrleeuo a:o⸗

liquo eius.ynde et quotiens utitur videbatur gedere. yt. ð.

re euẽtũ. , ricanꝰ.
AJ.ꝓpꝛietas fudiſduobꝰ uſu

ti.i. l. .. penuti. m edit dies. id eſt incipit debeni. ſed venire

diem. i. peti poſſe. vt.. de ver. ſig. l. ced ere.

3

non aũt cedit quãtũ ad

tnanſumſſionẽ. cum ad heredè non tranſeat. ut. C. de cadu. tol. S. in

ſufmu.cui ꝑ dies ſinguloslegatꝰ

hereditaria acqrãt᷑.inuſufructu
tamẽ perſonaʒ dñi expectariqui

ſolũ at uſuſf. añ aditã hereditatẽ
dies nõ cedit:ſʒnec actõð uſufr.

— 7 , ſ “
Idẽqʒ ſierdie fuenitlegatꝰ uſu or n.
fru. Deniqʒ ſceuola ait agẽtẽ añ biec nõ aũt quo
=M ad tranſmiſſio /
nem. vt. ð. in pᷣn

ci.buius.l.dixi.accurſius florentinus.

nouiſſimo.
lirer atq;. immo non videtur aliter. vt.j. deuſufm. le.l. aſ pet.·
JòM qu e eſt ↄtra. ſo.
legare nen an
MHug a dia iſuſfr Toar oAtr nuos vl méſtru
OQuaãdo dies uſuſfr. legati cedit ospenmdenmat
“ „ puiuur ac ſi ſingu
Maqz uſuſfr. il De nigaͤms ſegen
fiuẽdo col ſtat. i. fctõ ponſiat. ſelle⸗
Aliquo eiꝰ ꝗ fruit᷑:⁊ utit Preuſtuſz pi
, nſa re non eſt ꝓ eo
m ſemel cedit dies . aliter atq; ſi dem acſtngal
cui in mẽſes:uel in dies:uel inan- anuis leget ulũ
ſir,II,- iie fru. quia pꝛimo
nos ſingulos 4 leger tuc enpꝑ caſu ſemel cedit
dies ſingulos:ł mẽſes:ł anos di evnum eſtles
vaglecati cedit: i aneri netſz tuz. ut bic. at qñ
eslegati cedit: ñ queripõtſiun urbie ,n ai

los vel annos

ſit:an ſel cedat:⁊ putonon ſeł ce Die klurien e⸗
dere: ſʒ ꝑtꝑa adiecta: ut plalega 8o0a canemoe,
ta ſint et ita li.iiij.dig. Marcellꝰ l. ſenatus. . fi.
Pbat ĩ eo cuialteriꝰ diebꝰ uſufr. dean eal
legatꝰ el iõ ſi uſuſfr. legatꝰ ſit l.ſal.li. .. ſiin
quiquotidie ꝑcipi añ põt:nõ erit annsss.
inutile le gatũ:ſʒ dies hi legatum AE u
hẽbũt ꝗbus frui pᷣt. Dies qtuſu ffu. vel ꝓpꝛieta/
fru.itẽ uſus nõ pꝛius cedit q; he us erſſebſß dirt
reditas adeat᷑.tũc ei ↄſtituit᷑uſuſ pq Eegams./⸗
fru. cũ ꝗsiã frui põt. Hac rõe'et ouena moatden
ſi fuo hereditaniouſufr. legetur. qEHerapinon
Julia.ſcribit q;uiscetera legata rodprobe

rc abebune⸗
id eſt in his die

. . . 2Ernn bus babebit le /
uti: afrui poſſit. Itẽſi exdie uſuſ gatum. quibus
fru leget᷑:dies eiꝰ nõdũ cedit ni fuipòt.i.quib
— — fuit reſtitutus.
ſi cũ dies uenerit. poſſe.n. uſũfr. vriili . ſi.
ex die legari:et in diẽ ↄſtat. Non ſ¶ Dies aut. be
reditas.ſcilicet

leganns.
t Udeatur. tũc

a ¶ Mac ratione. quia ex facto alicuius pendet.vt in pᷣn.buius.l.
b

omini.ſ.heredis futuri.et dic ꝙ aliꝰ fuit teſtõꝛ qui legauit uſũ

fr. eralius cuius bereditas iacet.

c¶ Expectari.in omm ſegato inſpiciturpſona dſñii an bẽat teſtamẽ

ti factionẽ.ð vel nõ ut.j.de le.ij. debitoꝛ. 5. fi. ſed in uſufru.ᷣ inſpicit. eng
et expectatur:ut tũc cedat cũ beres.i.dominus adiuerit.vt bic er j.

de ſti. ſer. l. uſumfru. ſine.et.j.ti.i.ſiſeruo.

d 6

ante diem. vt bic et. j.qñ di.le.ce.l.ij. ⁊.ii.

Item ſi ex die. conſtat. vt et.ã̊.de uſufm.l.iiij.et tamen nõ cedi

eſtann

iisinte ncs

ę ¶ Mon ſolum. actio.ſ.confeſſoꝛia.ut.j.ſi ſer.uen.l.ij.

f ¶ IHdemq;ʒ. ex die uſufru. vr enam acrio non pꝛius cedaat.
eniq; agentem ſ. legataun. 4
¶UInbil focere. quis ipo ure nullam babet ac ionne.

Glani
ecog 6

elel⸗
40 .

ſ
an
n teio ſpo
unnciit
rſotuin
luel y/
inpuche
tnſdede
Lechilchti
mnun fre
leſclee
ſni
ctandiend

2 (lun
tl ſ
(hionniſi
Nſſuuſfne.
lel inſun
fajel eg
Unpelinſupſ
Günoſclonkue
Gghl Nloͤſ
Millunften
Weſtbtat t
fsnoclcſtdi
Mloſllf.
Mexucnoca.
lfnbiß.

Wrd

Mninnn n

Misnimni

((aagal.
hernneten

(ur ſlce
Nnen.
ſorem
odainton
Unſiröo
nrſdeg
ſaletto,
mneſe⸗
Nnetn amit.

Aunisbeeu
fuggugi

Cnſtſenctn

apnuncken
Uidtbecaee

V

os ſalng
Asinte
Ntudeſ
Sdödcn
ſomsſi
deinuslgi
nünrsaſd
Alig

nnos.

Deremigete

ictſi
u.

9(Venns,

Nicistnots

uſafnn
4(Gechia
Poſckpegnte
cits .

ſſtte⸗
Gtinbon

busbobehi

Gpun gles

ſuditigc—
ſitſekumg.

(Dant
etine e

genns ,

nſpetmin

ſrfrintie

bienoti
Aamtet
gen töne

Girzihinl,

cturguten
an
iui
dueuſthe,
ſamugis

ali⸗
19 ec⸗

i⸗

Unanosſn

(C

dera

s
Septimus.

i4 Quãuis alias.i. m legatis rebus uel pmiſſis exdie.

Kk Albale agit. quia acrionem habet. ſed exceptione repellitur. vt. j.

de eo quod cer. lo.l.ij. . quid ſi quis ita ſti.et.j. de ver. obli. euʒ qui
klis. ſed contra. S. de pac.l.iiij. ſo. ut ibi. Item facit.j. ad.l.iuli.de
adul.ſi manitus..finali. H
igub. Aui

bus modiſuſuſ
fru. amittatur.

Onſolũ
actionez
amirni:
etiam actio ipo
iure.niſi quãdo
perijt non uten⸗
do. quia per ex /
ceptioneʒ tũc pe

rit. urar. j. de de

gationum fere.
§. placet.

cluili in teſtamẽ

to etiam directo

0 (Zuitione

pꝛetoꝛis. vt per
fideicommiſſuʒ
ut. j.ſi uſuſfruc.

pe. l. qui uſum⸗

fru. et. j. e. ſi lega
tum vel in ſupfi

ciatio ſolo uł ue

ctigali.vt.j.ð ſu

perfi. l.i.in fi. et
boc ſubicit. vł a
lijs modilſ.vt di
rimus.j.uſufru.
quemadmo.ca.
ſi uſufr. mibi. F.
illud.

4

etiã actionẽ de uſufru.⁊ paruire

pAiadhiuge

cauſa vend uio⸗
nis inier uiuos

uel ſimili ſubau

di amintitur. ca⸗
pitis diminutio

q Vectigali.

de

boc aduerbium ſeparanm non deſignat tantum ſepara⸗/

boc iurepᷣtoꝛio.

¶ Bure. ſcilicet
rHon amitti.
quod enim non
eſt amitti nõ po
teſt. vt. . de con
di.et de.ticio u⸗/
ſuſtru. et. j. quẽ/

admo. ſer. amit.

l. ſi partem. et. j.
qui.ad li.ꝓcla.

diẽ uſuſfr. nihilꝰ facere: qʒuis ali

as qui añ diẽ agit:male agit.
Quibꝰ mocdis uſuſfr. amittat.
. 6* .
On ſolũ ¶ !pia.

iminutiõe conſtat: ſed

fert utrũiure ſit cõſtirutus uſuſ

fru. an uerotuitõe pᷣtoꝛis. ꝓinde

traditꝰ quoqʒ uſuſfru.itẽin fun⸗
douectigalia: uel ſuꝑficiario iure
cõſtitutus capitis diminutione a

mittit᷑.ſed itã demũ amittit᷑ capi

tis diminutõe uſuſfru.ſi iam con

ſtitutus eſt ceterũ ſi ante aditã he

reditatẽ:aut ante diẽ cedentẽ gs
capite minutꝰ ẽ:nõ amitti:Si ti

bi fundus legatꝰ ex die eſt:et uſũ

fr. mihi rogatꝰ es reſtituere uidẽ

dũenit ſi capite minutꝰ fueroifra

diem legato tuo inſ ertũ: ne foꝛte
ſaluꝰſit mihiuſuſfr.qᷓſiañ diẽ ce
dentẽ capitis diminutio interueni

niat: qð benigne dici põt. Vſq;

adeocapitis diminutio eũ demuʒ
uſũfr.perimit ꝗ iã ↄſtitutꝰ eſt: ut
ſiin ſingulos annos:uel mẽſes:ł

dieslegatꝰ ſit:isita demũ amitti

tur giã pᷣceſſit.⁊ ſi foꝛtei ãnos

ſingulos legatꝰ eſt:illius dũtaxat

anni uſuſfr. amittit᷑:⁊ ſi in mẽſeſ
i nſis: et ſi in dieseiꝰ diei.
Iduobꝰ ſe⸗ ¶ Pe Aulꝰ.
patiralternis ãnis uſuſfr. re
linquãtur:ↄtinuis ãnis/ꝓpꝛietas

nucd eſt. Cüũ ſilegatanũ unũ ſb

non licet.l. luciniꝰ.et.j.dere.iur.nõ pᷣt in fiti.et.l.etiã ñᷣ videtrẽ aʒ.
ſe Siibifundus.ne.i.an. O Poreſt ut ſaluus ſit.
t ¶ Demum amittatur. perca. di.
u eceſſit. immo videtur amitti.quod non eſt in alia ſeruitute al/
rerno tempoꝛe relicta. ut.j.quẽad.ſer.amit.ſi ſic.que eſt contra.ſolu.

ſſione que ſit per ca.di.ibi de ea que non utendo.

J duobus ſeparatim. vt vnus vno anno: alius alio utatur.et

tionem in legando factam. ſed in utendo et fruendo faciendam. vt

iſumfru. amitti capitis

Quũ dies vſuſfru.legati cedit.
Quibus modis.uſuſfru.amittat᷑

7. 3. c. l. F. fi. v¶ Subſtituas.i. pponas. Decedat.in pᷣmo cãu legis
3 ¶ Inegros. et ſic non babeat locum ius accreſcendi.vt.s.de uſufru.ac

creſcen.l.iij.in pꝛincipio.

⁊ ¶ Di non moꝛs.moꝛte enim ſecuta non videtur repetitus.vt.j.eo.repeti.

i.reſponſo. et ſupꝛa ſtaum.

ſtituas:: cui alternis ãnis legatꝰ
ſit uſuſfru.plena ſit apð heredeʒ
ꝓpꝛietas cotꝑe quoius fruẽdi le
gatario nõeſt.qð ſi ex duobꝰ illis
alter decedat:pꝑuices tẽpoꝝ plẽa
ꝓpꝛietas erit.neqʒ.n.accreſcere
alteri ꝗcqᷓ; põt:quoniã ꝓpꝛia ꝗſ-⸗
qʒ tꝑa nõ ↄcurrẽte altero fructus
integros habuerit. Siñmoꝛs ſʒ

capitis diminutio interceſſerit:

7 7.

— 7

qꝛpla legata ſuntilliꝰ ãni tãtum
Simõius fruẽdihabuit uſufru.
amiſſus erit:qð ⁊i uno legatario

qui fructũ in ãnos ſingulosacce⸗
pit.defendendũeſt ut cõmemo⸗
ratõtẽpoꝝ repetitõiſeptãtẽ hẽat
Cũ ſingulis uſufr.altnis ãnisle
gatur:ſi ↄſentiãt in eundẽannuʒ
impediũt᷑ qð nõ id actũ uidetur
ut cõcurrẽtꝰ Mltũ ⁊eĩ refert duo

bus ſil alternis annis leget᷑ qð ſa
neultra pꝛimũ annũ ꝓcedere nõ

poterit:nõ magis qᷓᷓ ſiunilegatũ
ita fuiſſet:an ſingul alternisãnis
nã ſi ↄcurrere ſolẽt:aut impediẽt
inuicẽ ꝓpteruolũtatẽ:aut ſi eañ

refragabit᷑ ſinguloꝝannoꝝ fru-

ctusuacabit. u Mpia.
Icut inãnosiſingulosuſuſ
fru.legari poteſt:ita ⁊ capi
tis diminutõe amiſſuslegari põt
aditiat᷑ quotiẽs ꝗqs capite minutꝰ
erit do. lego. uel ſicquotiẽs amiſ

ſus erit:et tũc ſi capitis diminutõ
ne amittat᷑ repetitꝰ uidebit᷑.ñ
tractatũ ẽ ſicuiqᷓ;diuuiuat:uſuf.

legatꝰſit an uideat᷑ repetitꝰquoti

ſ. de leg. i. huiuſmodi.S.finali.

a Interceſſerit. quan
do duobus ſeparatim
alternis annis et alt er
in ſuo anno capite mi⸗
nunttur.
b ¶ Eempoꝛum. ſ.ſingu
loꝛum. cum dicit ſingu
loꝛum annoꝛuʒ fructus
lege aac:
cRepetitiõis.utvidea
tur reperiſſe uſũfru.ita
quotiens amiſſus erit
uſumfru.do.lego.aʒo.
deum ſingulis lega
tur feparatim. vnus v⸗/
no anno alter alio uta⸗
tur. ut in pꝛicipio legis
c on ſen lar ie con⸗
enſus eſt diſſenſus.

foſ⸗ actũ. ſ. a teſtatoꝛe.
8 N

oncurrerent. in eũ
dem annum.
bLeget. quo caſu cõ⸗
currunt cum ambo lo/
co vnius habeantur.
ĩ¶ Pꝛimum annum. a/
pernus dixiſſz ultra an
num. aquia aliuſ eriran
nus pꝛopꝛietarij pᷣmuʒ
gauteʒ bic dicit reſpectu
ſequentium et terũus e
erit pꝛimus et quintus
et ſic in alijs altemaris

RAoluntatem. teſta/
toꝛis.et hoc quãdo nõ
apparer quis pꝛimo fu
erit nominatus.alias
ille habet pꝛimum an
nũ.ut.S.de uſufr.quo⸗
tiens duobus. ſed boc
caſu quando eſt incer/
lum quis pꝛimo fuerit
nominatus quare non
interuenit pꝛetoꝛ.vt.S.
de uſufru. ſi cuus. F. ð
niq;.et inſtitu. de ſatiſ⸗
da. tu.et cura..ſinau⸗
tem. Rñ.quia bic ðᷣficit
actio qua intentata in⸗
terueniat pꝛetoꝛ.que ẽ
in.l.illa ſicuiꝰ.S.comu
ni diui. Item nec eſt fa
uoꝛ etaus qui eſt in illa
l. inſtitutus.qui eſt ma
gnus. vt. C. de ac. Eẽpt.
l.curabit.vel ueniꝰ dic
ꝙ etiã bic interuenit. vt

1Mon refragabitur. quia noluit eos uti ſimul in eundem annum.

m ¶ Annon.ſ.alternoꝝ. ¶ Aacabit. cum eodem anno ſimul fruantur.

cut in annos. ca. di.ſ. ca dimi. minima interueniẽtec. eterũ ſi maximã
wel mediam paſſus eſtvſufructuariuſ denuo ſibi legari non poſſet. vt

Minſn. de ca. di. F. i. et. F. ij. et iij: et. C. de here. inſti. l.i. et inſti. de bere.qua.⁊

dif. F. teſti. hodie aũt no amittitur ca.di.et ideo non poſſetfieri hec repetio
vt inſti.de acquiſi.per ar.i.reſpon.niſi inducta reſtitutione a pꝛiucipe poſt
maximam vel mediam. ut. S. de poſtu.l.i.S. de qua.et ita intelligendu; eſt

1uij

Liber!

aiur pꝛedicta cõiunctio durare. vt. S. .boc autem. .
i ¶Meq; em.bñ dico ꝑtẽ. nõ totã. q.d.ille cui accreſcitim toti ps defcã taliſ

mõ erat alteri iũctus.ſed in eo ꝙ reſumit.incipit re ↄici eſſe.aʒo

interdictũ qð ui aut clq. vt.j. qdð ui aurclã.d eniq;.in pn.et ar.j.ad.l

acquil.itẽ mella.S.fi.et.l.ſe.et ar. g. de dolo.l.et elegater. S. ſiſeuũ

quattuoꝛ modis vt dicas de dolo.i.ex teſtamẽto noie doli. ſcðo. q·

veſt de an ſe ſ. in ſinaulos et in. l. iſta. et facir. ſ. .l. licet. nandoc; ut. L. de ker. l. omnes. azo. ““
p eNt dean le l inſingulos et n.! ina cr bche ſde vſuſin leiiect. 0 Erugu⸗ifecapodlitr ami o d,neripe utbic neralins ped nginn
a Hepetitum uideri. utet.. deeuic. tur. ut ſubicir b ¶ Accreſcere.ſicut em̃ ticio uſuſfru. meuij in totum ac⸗ r Nan⸗
. ſaluum. ſi poſtea moꝛte ſoluatur. neut ſeru
entnan legarno ſiilcerpiue.azo⸗ creſcit a ncio in repenaonc tous eſtlega uſ vt e F.bocafn ia Puini
d Vegaſſet fieputa quotiens ticius amiſent. ei do lego ꝓ pre. vt et. S. e. l. ſiꝑs dimidia uſuſfru.in repenitoe eſt erlegata.qꝛ uweatot nen kauz
egaui. AEI . „ 7 — 7. . 1 YH ſje 4
ſRimedius ꝛcere; di ensamiſſus eſt: q et Metianꝰtẽ erxcoqð amittit: nihil accreſcere. dbeweche Hei
akifuus meainium brat ctputoteperitü uiden ⸗äre Adorfecluochamtttiuſüfr reci Bened⸗de mio
deeẽt acſilegatus eert ſiad tps ſit legatꝰ ut puta ule pit dubitatiõʒ:cũ S fruẽdi moꝛ⸗ eraemſen aor ulinp/
nrine ſanarntneru ad decẽniũ:idẽ dicẽdũ. Hec ãt teextinguat᷑.ſicuti ſi quid alið q58 eg quoch dicle⸗ enin
. . * „„ . „ 7„ „ d 7 . zdnocs.
pter ↄcurſum. vt. C. de repetitõ: que fit pꝰ amiſſũ capitis pſone coheretôò n Antia. eie glil . a
lelegaus eu qõ die: dimninutõe uſũfr. querit᷑ an ius J legatũuſũ .legatan 6 Loas eiſi d
gitur partem dimidi o „,, : i ſir.i ogreaſt
eius qð amitterẽt.id ẽ acc eſ cendi ſe ech ſalu 11 peatntpu 1) reſtituere rogat e id age H zree naummt
qualtam tarüg nmik ta ticio:⁊ meuio uſuſfiu. legatꝰẽ re pᷣtoꝛ dʒ:ut er fideicõmiſſarij E er eo large.ſie. ſſ. ntnn
n bonn 2 ſititi? capite minut ect eidẽu⸗ ſomamagis erlegatatiſpercat Feincktuinan cen
ptionẽ puis eiuſoẽ vo. ſũf.legauit:qſitũ ẽſiticꝰ ex repe uſuſfrut. „ An Zpia. „ ADoꝛte co/ ieniinſi
renio. i.torã pon rdIjuͦf. hret: an int eosius ac Epeti põt legat? uſuſfru.a beret. vrj.deli. liinmocl
tñ ſtatĩ 9 . .
onẽ ticij. ticius tñ ſte e LE E dan . li I⸗ licũq rõe.dũmõ le. l.non ſolu. . ritfw/el/
etiã in momẽto poꝛtio⸗ creſcẽdi ſaluũ eẽt ⁊ api. ib. v. VulI? qualicũq; roe. 30 .. 3 cacnanme
HH dqõnũ ſcnbit. ſaluũ eẽ pꝑinde acſi Nõmoꝛte niſi foꝛteheredibꝰ ei⸗ legatum isnt
moꝛtẽ tice amiſit. aus gliꝰ ect ticioinuſumfr. ſubſtitutꝰ eũ legauerit. Si gs uſũfr. ſolũ l⸗ H ngt,
er nulee costñ c ſinõuerbis: re tñ ↄictos uialiẽauit.ꝑ quẽ uſũfr. eiacqſit urinſteſtgei, ſinien,
u⸗ re . 1. je⸗ „„ äl Ch 7 „„ . KT. α — 66: „ . r. ſ . com. ber. F.i. benſtor⸗
liperi .f abnõ pia uideri. Idẽ papi quentſi ticio: eſt: dubiũnõẽ quiuſuſfr.p eſac er Lrin⸗ a ci
cera8so. R ’˖, et meuiouſuſfr. legatꝰ ẽin repeti quiſu retineat᷑Rei mutatõe 3 u. vret ſ.e. ſile ufumm ,,
6an ſek antg ⸗ tõe ãt uſuſfr.ñ totũ:ſʒ ꝑtẽ tide le terire n ſie⸗ Niz uelni uſ hred Edel derſcn uen
beraut alus inoduͦ galſeti:an uideit oiiccti ait: ſig um mihilegat' ẽedescoꝛruere:. uieſiqus n
reius amiliſſet anie dem titius amiſerit: totũ ſocio ac exuſſe ſũt:ſine dubio ertiguit᷑ lx ¶Eper poͤt iciin
tin tieio aeerelceterna creſcere.qð ſi meuiꝰ amiſiſſets:ñ ſi ufu. An aree certiſſimũeſtex pe mmneein aſd⸗ tgnnn
antecne amitat ne otñ ticio accreſcere ſʒ ꝑtẽ ad eũ uſtis edibꝰ:nec aree:nec cemẽto⸗- na. n. moꝛtunm nö uutſcllech
gari nõ põt eũ re er ver⸗ nr EOEr e. e eE AIin 2.n. moꝛtunne
bis eẽticio cöiuncti. vx ptẽ ad ꝓpꝛietatẽ redire.q ſnia bʒ rũuſi ufru. deberi ⁊ita Julia.· alt. Hartenen leg —
die ſil cũ ticio. i. eodem rõeʒ.neq;.n.T pꝰ dicieo momẽro Si areeruſuſi fr. ſit legat ꝛeti ea ſipto bere. vt· tereſrci,
ehar onleabrs: quogs amittit uſũfm. ? reſumiti edificiũ ſit poſitũ:rẽ mutari tu. elen une
mrſeques nonechert, ctipᷣiquicq; exuſufr.accreſcere ſi umfru. extingui ↄſtat plane ſi p Ciune ns eua⸗ mi 1
peeardit aentte, placet ei nobisei qamittit uſũfr. pꝛietariꝰhoc fecenit er teſtamẽto denuſu ba/ iei
re pʒ.quia qua rõe di/⸗ . . , verſi pr j dehd⸗ i ſe⸗
eratene⸗ eorſeee ulli accreſ. . etſ⸗ boc di eo momento. id obli.l.ſtipulatio iſta.S.ſi quis ita. Si quis vſum ru. ſ.fundi. men⸗
ſeoc efeian no din a. rie⸗ urre 42 interim mus a⸗ ſRienneat idem eſt et ſi ptem ſerui.vt.C. de uſufru. inter antiqua ſyentenĩs
eſt caſu. eſt et aſia rõ:qꝛ cũ ius urriuſq; fit in ea cq ut recedat interim ius 2 keidem er ſirorii vr.ſ eli ſeruo. et. 5. de uſufu. uſuffu. 5.fin. elohit
liquod per actionẽ nõ uẽdicat.ut.j.ſicer. pe.l.pecuniã. e utſecie⸗ Pie afi nul⸗ nse guſte ünri in torũ. vt inſti. e. F. fi. ?. . de ſerui. ur. itſgk n,
o = — „— „ . . lſit. ate . . tu. C. . — . SD 4 .
Luole tnedts venmteafbnwban ininn. med le enlnpe pꝛe.ſeruitutes..ſi ſublatũ in ſer deuſuku Ktuinſule G7. ſüemum
hb Eartẽ. ad eũ quero qua.Rñ.certu eſt ꝙ id qð amiſit irrecuperabiliter. ⁊ l. fundi. et.l.ſequẽ. et.l. quid tamen. S. agri, ibi non Le.⸗10t. px. . hulfnn/
accreſeit meuio.nõ s de medietate l lle ſed gatraihch . —
quã meuius amiiit ex ſua ꝑſona ꝓ ꝑte quã reump it nicius. et ſic ꝓ quarta m Ee ree. poſitu n. gſtre/ euhe
tocius accreſcit ei. lio Ppeietifio tliceſt uara dds ſ dic⸗ tot me n Extingui conſtat. ſecus erian idprigdz orrelededd “ ginnſd
dietatẽ quã habuit meuius ex ſua perſona accreſcere ticio.ſed quõ.cum nõ it ad aream valer egari ut de aihyfper q bic de actoed do tecnden
ſit meuio cõꝛunctus re.niſi in eo ꝙ reſumit.et in eis dixiſtinõ accreſcere. fa 9 iel de dolo tenebitur. in nullo upin ardedolo⸗ genicloch vʒ iran
ciebattñ ꝓ eis.S.ti iij.l.interdum.ſed ibi mniuſt amiſerat.hic iuſte. et di lo ðꝛ.aut em̃ iam ceperat uſuſfru.et rũc ceſſa Nlunnu

2 . e ſimmilr liutn⸗
dʒ eſſe ut potuerit ei qccreſcere oĩ tꝑe.poſtqᷓ ceperit eſſe fructuariꝰ uel ſal⸗ aut nõdũ ceperat. qꝛ bereditas nõdũ erat dus⸗ Neſan ſe⸗ ⸗ u nenn
tẽ tunc cũ eſt pars defcã huic m̃ nõ potuit accreſcere:cũ amittebat:uel cũ re interdictũ qð ui autdiᷓ. Itemex teſtamento. vt. S. iem puibio ſtetifn
ſumebat.vel etiã in medio.i.anteq; reſtituarur.nec enĩ potuit tũc.cũ ꝑs eſt ganter. 5. itẽ ſi ſeruũ.⁊.j.de au.et ar.le.ſi imaginem. 3 bo geipon. ſiggtnhef
defecta ñ potuit:dico ꝙ irrecuperablr amiſit.nec aliud pꝓ eo.qꝛ in eo nullo poneret exringui.nam ex eo videtur ꝙ iam ceperat.a ſwtinenn

2(Quo qins. Zicius. .
1 t reſumit. ſepara lrm faciẽdo repetitõem. nã eſt impoſſibile ꝙ; odem
punci et amittat et reſumat.nã ua demũ reſumit:ſi pꝛius amiſent.ar.cõ/

bec uel illa dat᷑.quia illa exteſtamẽto.tercio dic ꝙ cõpetat de dolon
ue ceperat uſuſfru.ſiue nõ.nã et ſi ceperat.ceſſat acquil.q; ediſ.
non fit res deterioꝛ. vt.j.ad.l acqui.ſi ſeruus ſer. S. viuianus. et. ꝗ.

rra.j.de noua.ſi ſtichus..ſiquis.ſed ibi ponit᷑ rᷣs ꝓ quodã ſpacio qꝙ plu ſed et ſi.er. .ſi ſalictũ.et.S.ſed et ſi puerũ.et. F. mpiſſe enden ganre ſaiſteng
ra puga et hoꝛas ↄtinet.ſoꝛte bicidẽ dici poſſet.nã ⁊ momẽtũ ponit p die nec interdũ datur. vt. j. ꝙꝙ ui aut clam. ſi alius. F. ſi quis gceruü⸗ d ntſden

tlunnnn

Aaeeſtreh

niq; neſ
Plheſtit

iegng.

(Gni

EL iesen.

R

Opudſtte e

gtolngeſt ”M
Deieinin

st

d ere

batergeſde .

elumſtif

iſ
dincn.
Ntinſiestqa
Conbetſi.

etſen

ſumtn.

n
l

ſDernin
Cari en
uleae

Biidi
Ceſdk.

Peſcſennc.

Nan Nonrdf6
pottpeitn
uninnoptiö
ſcionobee e.
(decanN H

Atune nd e

bebunn l
clictſiie
Gpfunin Ard
imingumn
1 uäfn ſn
a deſn
inſlleßſe

Utunen,G.

nan.

—

ob. quod de anulo ſummerſo et de ſimilibus dicitur ibi enim ꝙÿ me
um eſt cõtractat᷑. erres que mea eſt mibi abeſt. bic nibil meu otracta
tur. Ite et alia rõe põt ceſſare interdictũ ſi ponaſ edificant nec fuiſſe
ꝓbibitũ nec ſuſpicatũ fuiſſe ſe poſſe ꝓhiben.puta ſibene cr edebat
fructuarium ignoꝛare uſumſru.ſibi reiictũ.etio eo ſci en teet patienie
edificabat. Itẽ

ſiñ ceperatvſuſ⸗ „
n mülram uelð dolo tenebi ¶ P Omp.
peedicraruͤ rte Ed interdictũqð uiaut clã

pones verbũ ex⸗

uſufru. cõpetit. uMp.

HeuUuid. (1. Ili ſublato edificio uſũfr.

quẽadmo. ca.l. aree mihi ceſſerit tꝑe ſcilicʒ

aanai — legato'ſi i nlla diruta ſi kin⸗
bus caſibus id ſuſfru.nõextinguit᷑.qꝛ uilla fũdi
iusuſuffu. reli⸗/ Ed ⁊ eo quoq; ſolo in quo

dask actõ ex teſta e –
ae obcs Hidtũ ſifun⸗ p.
ſeitpelſtſe pꝛo/ usuille acceſſio fuit:uide⸗
biben ſuſpicat amꝰ ne ẽt fundi uſufru: extiguat᷑
eepuee pot zidẽ dicẽd e: utñ extinguat᷑. Mõ
ſuſfr. alis ac tantũ ſiedes ad areã redacteſſint
lemento; uſuſfru. extinguat᷑:uerũ ⁊ ſiðmo
ret. Iẽ eti ina litis edibꝰteſtõꝛ alias nouasreſt.⸗
liogg aliene / tuerit.plãe ſi ꝑ ꝑtes reficiat:licet
tu deſt. et ille E, oĩs noua fcã ſit:aliuds erit nobis
neutvolo molo dicẽdũ. Algriꝰ uel loci uſuſfru. le
rinon pollerei Gatus: ſi fuerit iundatꝰ: ut ſtagnũ
ſraun ricenin i ſit aut palꝰ ꝓculdubioextigue
renek gei la tur. Sʒ et ſi ſtagni uſuſfru. leget
nõ eſt. etlibera⸗et exaruerit: æ ſicut ager ſit factuſ
neetnmomutata re uſuſfru. ertiguit. Nõ
ermantii unie tũ ſiaree uſuſt fr. leget᷑:⁊ ibi uinee
herc aendis ſint poſite: I cõtra: puto extigui:
35 rſeule n⸗ Lerte ſilueuſufr.legato:ſi ſilua
ſiſublaro ⁊c.no II 6 ir fré: ſi
mi oꝛur mte, (eſaillic ſatões fuerit fcẽ: ſine du
dieii end uſn biouſuſfru.extinguit᷑. Simaſſe
tpe nõ perijt u. f:
6 derh uſuſtru legeĩ ⁊ex ea uaſa ſint fa
ob boeut enam

tunc cõpetere di B
catur.niſi uſuſfru/reſtituatur.

ſublato.tranſacto.alioquin fieret reſtitutio ipᷣo iure.vt.j.

uẽadmo.ſerui.amit.ſilocus.aʒo.ſʒ quõ cõpetere põt.vel de
dolo. vel interdictum cũ vna biẽnio.altera anno tollat᷑.et vſuſfru.x.
an. et bic dicit finito uſufru. dari interdictũ.Rſñi. loquitur ſzym leges
iſtas.quando finiebatuſuſfruct.anno.vel biennio cõtinuo.etannꝰ
interdicti erat utilis.
..legato. et per conſequens uille que in eo eff.
lla. mala ro. ꝗᷓ eſt ut..l. qd th. in pn. iõ ſubaudimaxie
Ed et eo potero. S. e. repeti. F. rei mutatõe õ. ſo.bic bʒ vſumfiu
ctũ in ſolo vbi eſt uilla.non quia uille. ſed quia fundi totius. q̃
ſicuiuſdam vniuerſitatis.nã idem eſt ubi oim bonon eſt uſuſimu. re⸗
licius. yt. . de uſuftu. quotiens. 5. fi.

Quibus modis uſuſfru amittat᷑

Quid tamen.acceſſio fuit eodeʒ caſu repete quo uille et fundi legauit
uſumfru.vt.S.e.l.fundi.et eſt fundus acceſſio.ut ſi grã operis qð i uil
la agebat babuit fundũ.econtra ſi grã fructuũ fundi babuit uilã.vt.j. de

au.et ar. le.et ſi non ſint.S. peꝛuemamus.
¶Redacte.et nulle alie ſunt refecte.

cta:l ecõtra Caſſius apð Seiũ
ſcribit interire uſumfru.quã ſen⸗
tentiã putouerã.ꝛoinde⁊ oꝛ
namentũ diſſolutũ aut tranſfigu⸗
ratũ extinguit uſumfrIn nauis
quoqʒ uſufru.legato Sabinus
ſcribit:ſiqdẽ ꝑ ꝑtesrefecta ſit:u
ſumfr.nõ intenire.ſin aũt diſſolu⸗
ta ſit licet hiſdẽ tabulis nulla pꝛe
terea adiecta reſtaurata ſit:uſũfr.
eẽ extinctũ q; ſniam putouerioꝛẽ
nã et ſidomꝰ diruta fuenit:et hiſ⸗
dem cemẽtis tigniſqʒ fuerit reſti
tuta:uſuſfr.extinguit.quadrige

uſufrru.legato:ſiunusexegꝗs de⸗

ceſſerit:an extinguat᷑ uſuſfructꝰ:

qneritur.ego puto multũ intereſ⸗

ſequoꝛũ:an quadrigeuſuſfru.le⸗
gatus ſit:nam ſi equoꝝ ſupererit
in reſiduis:ſi quadrige nõrema⸗
gedikAoniainadric eſſe de⸗
ijt.
n Iſi aliꝰ añ diẽlegati cedẽtẽ
ſubſtitutꝰſit. I Mpia.
Icui balnei uſuſfr.legatuſ
ſit: et teſtatoꝛ habitationeʒ
ex hoc fecerit:uel ſitaberne.⁊ dię
tam fecerit:dicendũ eſtuſumfr
extinctũ. Pꝛoindeet ſihiſtriõisꝰ
reliquerit uſumfru.et eũ ad aliud
miſteriũ tranſtulerit:et extinctũ
eſſe uſufructum dicendum erit:

Afructua⸗ ulus.

Dnus meſſem feceritet de

IP) Aulus.

g¶Aliud. ut nõ exgua
tur.nam q;diu ps enaʒ
minima ſupereſt. etiaam
in deſtructo baber uſũ⸗
fru. vt. S.de uſufr. ſi cui
inſule.
beAgri.inundat.an/
te moꝛtem.uel poſt moꝛ

tem t ĩ8.
i ꝛoculqubio. ur e

K ¶ PPuto extingui. hoc

ideo foꝛte.quia etiazvi⸗

nea durãte ſatiões ibi
fiunt.vnde quaſi nõ ſit
foꝛma mutata.nõ perit
uſuſfru. er quaſi magis
in ſolo ſit uſuſfru. queſi
tus.vt.j.de ſer.ur. pꝛe.
l.certo.in ſilua aũt nõ
fiunt ſarõnes.vnõ ſi fu
it ceſa:et fiant ſationes
rei mutatione extingui
tur vſuſfructus. vt bic
ſubici SDS
¶ MAerte. vel aduerbiuʒ
vel nomK.
mg Gimaſſe. diſſolutũ
id eſt diſſolurõ oꝛnamẽ
ti. Diſſoluta.tota ſimł
n ¶Licet. eiſdem rabuk
mutato cõſilio.nã ſi ea
mente ut reficiatur diſ⸗
ſoluta ſit rurſus cũpoſi
ta.ead em eſſe incipit.q̃
diſtinctio in domo non
admittitur.vt.j.de ver⸗
bo. ob. inter ſtipul..at
nauis.que eſt cõtra.⁊
j.ſolu.qui res.ꝭ.aream
ſi alius.ſ.equus
Aic er in legato pꝛo
pꝛietatis.ar.j.de le. ij.

eculiũ.S.quadrige.
cui balnei.biſtri
nis.et hoc cũ no⸗
men artificij in legado

expꝛeſſit pura lego ſer/
uum meũ biſtrionem ⁊
poſtea ad aliud artifici
um tranſierit ſeruus.vt
quia lecticarius fiat ſe⸗
cus ſi ad aliud tram.⸗⸗
rit officium ſeu miniſte

rium quod no ſit artificiũ ut fiat cocus.quia tunt nõ extinguitur.vt.j.de le.

iij. legatis. S. ſi ex officio. Item ſecus ſi pꝛopꝛium nomen eẽt expꝛeſſum in
leganda pꝛopꝛietate.licet in uſufructu bocnõ diſtinguatur.ar.s.de.ca.di.
l.turelas.i.reſpon. et.j.e.de ali.⁊ ci.l.mella.ſed ar..j.de uſur.et ba.l.cete

rum. F. mulienri. S
q ¶ Aſiniſterium. id eſt arnificium.

. — „ 8 . .

1Ertinctũ.i.non incipit.ſi no ndum ceperat.vel ſi ceperat extinguitur
uſufru. qrebat ſi uſufru.fecitmeſſe.i.ſecari ſegetẽ et adbucno ẽ in boꝛ
reo recõdita.vel coacta.i.batutata cuiꝰſit:⁊ dicit labeo ꝙẽ heredis freũ arij
et idem in olea et vua collecta.licet nondũ coacta vt inde ſint fructus extra
acti. ſed aliud eſt ſi ad buc tenetur in terra ſpica.vel vua in vinea.quia tũc
eſt pꝛopꝛietarij. Item aliud eſtin ea oliua nel fructu qui per ſe cecidit.quia
eſt pꝛopꝛietarij.ſed Jul.coꝛriges dicit ꝙ nõ ſuni fructuatij vel beredis eiꝰ

t y

6ℳ

en⸗
ʒ„ iſt
Liber. — fingitnoͤ miniũ ſieret.li orvr.ad all
er cauſa „ Leliötnchlen aurtge lni
orvel giueuri keo oli 10 er per eaʒ Pvanlech 41 nu ſit
a ſolo o. vel lintboi Wtfer aneree neſte eſle D nnle ſel
iciun tur ei differenti⸗ uel a ri que d 9HEbit. ne nateaiuntte liic,
luetgont int ſeraa ne eu edi . Ticl. Da pzꝛO0o. Pütau R ie⸗ ume
. .. au . lo ſunt reiur. ine Wr. ſeo ic. 7.8. ce. ee e
ð ung oi⸗ nond olure ſ genanot he inihtter naini
2, e 4 ij fi . 3 3 v . I . Tr. bac 6 co Sn ſedo.
nongo labeon arij ſfin eſloꝛes le reſt tue iſu r5 i.le.ce. fegniee
uiſi ninealet o ibodie in meſſe D oẽ legati füntaute
eerhagerbe mme ſno⸗ ſiue m à e! e0 ait Aeta ler 18: . om. I.de ſup. nen aſi
ſe küäkki ſſerit: s eius e eneat dn fe⸗ niſiſti. tariodu fr. no oe beſedun/ nitien
in⸗ rmd. =ðð an 1⸗ am eredit ralſe⸗ eig bekectc “ eigt
b a,be ſieut (e:, ſt: qr Peipi raute eru ſtatẽ le re te inhe l.ſerui doßin
. = enen ſpic H fiu arcnre araberedl 0 glue
d 4 Hechn a eonen eẽ: kruea nnaae uͦtritu mia t ispla acrEti⸗ ter5. dℳ% iiſi
d Ses ſhm erͦ quod die ꝛaut un odũt indem nagi tum toldo . §. pꝛo⸗/ cndciet
pebereſyſuos . ceſo:a muisn R.Lun 80⸗ iſſet: m nfruc imuta t: I= fru. ris Ker
ſttgurel iul. Ie noce lea: ⸗ Efactu: biin o⸗ fniller uſun uaſim lrit: 5. ierarius. 5 rnd
ud HS Srraeniic obſer are lten den antece An. 14 eri
nors zaum n ak i actei rehhuianait HH ſire dec⸗ nec en⸗ Kals. E laana Etuin⸗
do per ut ſon o. u coa Crid ue pe 4 t tun miino Seiti . Cn neqʒ ttitur. Dr qui qꝛ· nſſts .
Un oba racd 1 ca excu lea: ij fiuc Stt m herese ſuſfte.n amit 12. „ ec. d
1 jlant ſtan „ E Au :. ſciuit du ((Gtoli l
nl Pſin ſepara⸗ lea⸗ 10 cao . ctnan béef. 2 tu Eqʒul utato Au ſuũ j. qui. iſ
cruartj, a ſolo pol. ſ aͤdu it fi 11. . ſe⸗ niſm 7 iſtiat in tar. ſ. . q.
i Blear anut ſgole⸗ en nnun Ri.
niſu irar epiat. as . :c eo no?S O K — atũu ſüfru'. HzE lur.. . nu
n = be⸗ ſenen deis gitonmuk p gnbeenutihu⸗ h karaſeige en
i 501l unte. 1118011 7. ſtuh ciẽg inꝰet fru “ ſtillcidij aſſ
4 i iſuanati ſi Part ſun cepta Tekiaue cac iunt. ſeuſuʒtã de ſeieeſe ſyf⸗ uʒ a l.ij. .l J alen
4 ani on no — Lnacte nctitcip 2 p. ner rlicei Mihi ꝛet:puto bʒ uncuf DD
b al Paipiat lper moꝛ mct u negi uenrem Oꝛet: Ere. 37 abeat u . in
144 eenau rbd . terim ulut céalzcy; 1 fo⸗ tatu eſ SS emnex ſe Pere⸗ nauu
30. vt bic leno. 7. in 1 uerit aincipie „ nn rſ . atrut ſien lſif / Kfumwrſt
kar in lenä⸗ nef ſulfr. rektes EAa uſfr ſedeſinitut pal gruine⸗ A baſin
hm ſel cſpit. ri eulu lt ittere e m. — I ti leg ſin moꝛ PE.. .i. leholiß.
ſec ſzm teogigit. uo t Sõ S n8 ciuita taſeſſede q;ʒ qſimo erdees (
ſe ecoa ara quo du tario m iſe at .⸗ .a iui Adeo . 1 gn e
eparonſi ſq; no ietaric ihileg eſit ducat᷑ c J fruct. n. qua iſumffu. li⸗/ 8An
Bep aſenchn. Pꝛiet⸗ ſttu. mnil eſi induc. hago ſum m. rareuſun etE um
Aergdlanltiigi, ruſuſf ditõe oqʒ tꝑ mi cart eulum O et non du du umnmmn
n ſeom . tur ſubo edioq ufru. eſte it haber 9 nſ cet vsnoa. innni ſ
vel er cepta be mois i dẽ põ acit: u b Im legat tothpe — ſedvſus. ꝛez .
2 us rptufüirs — here eres faci ſuſfr. a om G ſlitute nitus notahir ef. 5 ude
titer ſaſn dr enes quen ti ꝛuſ ego u⸗ ſit 9 it: ma etr i nor ſee u
totu toll .et. C. d . De reg At 8 0 cta . ert „ enm ocere. erp iuſ 1
fraar H ali, aceni , far öſecne menehlec uſũ sinaianaunen . arl in
n ee lue ca ntatiõe io ext elict rele 5. Rga itten ſus dmodũ dDe iuran 1.et. . ſt linni
Alendoretn e.vr.eo.l. eredere lſero:n depure é an domon uea d: eaqʒ rr. man 2 lincnm
Erope ſ. fru. n t . 1 n “ religlle dicec at. et. s qui fl
Eb rdũ. hoctie ſp g. Aniſen Ni erſis Git'. Hilomi mo 18 01 ri bat. ere. is Unii,
= Kafnertrcrerd no Eu t iſeninven oein tänure. uutcdeut
pꝛietari 8 pe l.i, H. l. tus lücti u. qt ſu regri Ein uſusdo aing diſoe NN
. cia dema⸗ n vt s ius oii iuſufru. 2ietas n ſi uxoꝛẽ itouſu H“ nde diſee
Patcleat ꝛiera ciol Aetati e en amit. ſi qu idem aſtitnanr gn
be e ——— ditione tõe dñm tio — ho anitnn⸗ et rtantur tẽ con er bocd iͤſne
in quo h tatur. 3 „— 6 ſ. quea tart uen tate co .erp ..
. ongige “ niſieris: de . . tnac ii⸗ non fllinaſan . neachſeh gel uuͤrenie
antauher 4 ineet ſdetr⸗ eſitan D nimdsrfauf
od arerrn eo. en fertemin cer d ne eene
61 . ſe , .* 6 . 1 cj. S . e. . , „. Ee
Plus laisighe⸗ m Kabttem, .Waneöno de laareſs, — giquſſet.
dele.ſions. in. ſed ae ſ.de bo. duos. ſed ꝛedicta reſpo d he
S=UWð bnree drancpris
n eone⸗ eis. 5. ſi ſi ndo ab h ßdice. ſoelbi amit
d eiien ehstlengtn
Sen. mundiacl eſt duffe eulufm dns
mienku ulg oe uiht
Pia e diſtintio, le
ſion din

* = =

Linharte
A
16Oiolſ
(Au
aigcen

indiſen

R

3

R
.

Ptieanmds.

erurpel i

Hifndas.

Aft ti
ulfuiſcenin

Mepiin
nopiAn
lſtarn
Odenreii
4dnoſd.

liläi
—
3ADüre

AnbabenrqS
Gidenn .
Mũſr nne

Degterriaſ

4

evon N

deulſncaled

dun Nd 9
8

AuardS
getüunfa—
rnodudſ
“H Gncil
uſßNbru.
tatis i
Nongbiceng
oenſtuit
nenligi
innciſ
UGunfrA;N.
mnoinn
aibere⸗Sa
rtna
autbmtl

vnent
Plonlli

t,can

vilim

et ba. ceterum. F. muliei.
gager. amittit᷑. ut inſti. de re. di. 5. alia. ſane. Z. ſo. hic inunda
uit ut alueũ ſibi faceret. vt ⁊.S.e.quid tñ.S.a gri.er.j.de acqᷣ.re.do.
ergo. F. alluuio. poſſeſſionẽ aũt coſtat amitri.vt.j.de ocqui. poſ.l.
qui uniuerſaſ.
itẽ qð a mari.
umnpetu. 1boc ðᷣ

gatuseft. il Dem.
¶ Jageret: cuiꝰ uſuſfru noſter

equitate.uel bic .
murarcaſcaße ſit:flumine:ł mariinunda⸗
deeeemtus fuerit amittit uſuſfm. cũ etiã
ꝛua ibi eẽt ſex. ipa ꝓpꝛietas eo caſu amittat᷑: ac
et e nec piſcãdo ꝗdẽ retinere poteri⸗
2 0 9 u , 2 2
1 Hzm boeno 5 m uſũfru.ſʒ quẽadmoð ſi eodẽ:
