bar erſic eſt ð ej Ut cũ dilatõe tpis actõibꝰ cedat.
8. de neg. geſt. ſi

ex duobus in fi.
40 e dari. nota mirabile. qꝛ ſui natura pariat obligatõʒ bĩc
A R nde.iñ qnq; S. vt hic.ſicetiã in locatõe.ut.j.loc.l.ſi uno.y. iter
du. ſic et in emptõe. ut. j. de ac. emp.l. iulia. S. ſi quis a pupillo.⁊ in
ſti. de au. tu. F. i. accurſius floꝛentinus legũ doctoꝛ.
c¶ADandatũ aliud ꝓꝛſuſ faciẽdo. ut ſi emir domũ ſempꝛonianã cũ
ei fuerit mãdatũ ut emerũt ſeianꝗ. ut. S.e.l.diligẽter.ſm io. łdic ni⸗
ſiqð ex mãdato ĩpẽdit.tũc em̃ in ið cõpereret. ut. . e.Epcul m az.
mandauero. minoꝛ uel minoꝛs. e¶Nenebens. et boc in /
ellige qñ nõ induxiſti me dolo. ut vẽdere: ut parũvẽderẽ.alłs
po iure nõ ualeret ᷣctus.et de dolo ageret᷑.ut.j.de acti.emp.iul.j.
ſi ueditoꝛ.et.S.p priũ.et.ẽ. de dolo.et eleganter in pn.
f¶Adoneü.cũ nõ erat. Yo. ſed ſi ſine mãdato eũ idoneũ mihi affir⸗
maſti tui lucri c ð dolo tenens.ut.S. de dolo.q; ſi cũ ſcires.
4 Aimãdatũ.collocaret.i.pecuniã mãdatoꝛis mutuã daretĩ cer⸗
( diẽ reddendj. b¶Actõibꝰ ex boc eni agit᷑ mãdati ut fiat
pꝛiuſq; det᷑.ut.j.e.ſi mãdato meo.j quotiẽſ.ſic agit᷑ mãdativt cedat
R ð poſit.l.i..ſivo tuo noie. et.S.e.idẽq;.S.ſi cuimdauero

LNOlus.pſeqͥ. pſecutõis vᷣbo extraoꝛdinaria ꝑſecutio cõtinet.ut fi
NPeicõ miſſi pſecutio.ulł ſiq̃ ſiłis extraoꝛ inuenikf. ut. . de v. ſig. l.
pecunie bũ.S.bec acno.ſjm aʒ.vel dic ꝙ bic poniiur etiã ꝓ oꝛdia⸗

is ꝓmiſeris:et anteqᷓ; ſoluasdicẽ
dũ eſtteagere poſſe:ut obligatõʒ

ria actione in rem. ut quia pecuniam mandtis ſub pignoꝛe mutuauit. et
non vult bypothbecaria agere. vł in rei uẽ. ut qꝛrẽ emit mãdato dñi et nõ fu
it dniũ dſio queſitũ.:ut quia nec tradẽs.nec accipiẽs hoc geſtiuit. et ſicitel⸗

ligitur.j.de acqͥ.re.do.l.res ex mãdato.q; aũt ſubijcir exegerit.ſ.qactõe in ꝑ
põt et nõ eẽt in dolo. ut

ſonã:qð põt exigere.ut quia bʒ madatũ.alias nõ

◻ Oluseſt ſigsno-⸗ I Deʒ

lit pſ. eg ad pſeꝗ põt: aut ſi

gsnõerxegent: qd ergere pt. aut

ſi ꝗs nolit ſoluere qð exegerit.

Imãdato meopAulꝰ.
fundũ emeris:utrũ cũ dede⸗
ris pᷣciũ:agesmecũ mandati:an⁊
anteqᷓ; des:ne neceſſe hẽas res tu
asuẽdere:et rcẽ ðꝛin hoc eẽ man⸗
dati actõez: ut ſuſcipiã obligatõz
q̃ aduerſuste uẽditoꝛi cõpetit.nã
et egotecũagere poſſuʒ:ut pᷣſtes
mihi aduerſus uẽditoꝛẽ ẽpti actõ⸗
nemꝰ. Sʒ ſi mãdato meo iudiciũ
ſuſcepiſti manẽte iudicio ſine iu⸗
ſta cã nõ dbesmecũ agere:ut trãſ
ferat᷑ iudiciũ in me nõdũ enĩ perfe
ciſti mãdatũ. Item ſi dũ negocia
mea geris alicui ð creditoꝛibꝰ me

ſuſcipiã:aut ſi nolit creditoꝛ obli⸗/
gatõʒ mutare:caueretibi ðbeode
fenſurũte. Si iudicio te ſiſti pꝛo
miſero:nec exhibuero⁊ anteqᷓʒ pᷣ
ſtem:mãdati agere poſſuʒ:ut me
liberes:ł ſi ꝓtereꝰ ꝓmittendi fa⸗
ctus ſim. Sed ſimãdauero tibi:
ut creditoꝛi meo ſoluas:tuqʒ eiex
pꝛomiſ eris:et ex ea cã danatꝰ ſis:

humanius eſt et in hoc caſu man⸗

m(¶Actões. ut. S. e. ita
ut omnes in fi. et ar. S. qui mãdatũ ſuſcipit. et ſie no.ꝙ; vbi emolumẽtũ ibi

et onus.ut.j.de vulga.ſub.et ſlð ta.in fine.

n Sine iuſta cã. q̃ multe ſunt. ut.S. de ꝓcuf. filiuſfa. §F. fi. et. ll ſequẽtibus.
pi beneficijs nos opoꝛtet.vt. S. cõ

moda.l.in commodato.S.ſicut.ſic et tutele non poteſt agi niſi finito tutele
officio. ut. j. de tu. et ra. diſ. l. niſi finita. in pꝛin.

o Iandatum. etita aduuuari non deci

uãdi.ut no.j.in.S.ſi iudicio.in fi.

—
2

ſtipulatione commiſſa poteſt agi. ut lberetur.

Pr Kactus ſim. ſcilicet poſſum agereut me liberes.ſecus autem in fideiuſſo
re. et eſtratio. quia reus pꝛomittendi reum pꝛincipalem liberat cum obli⸗
gationem animo nouandi ſuſcipiat.vnde agit quaſi ſoluiſſet.ut.S.e.inter
5. ſi is qui fideiuſſoꝛi. fideiuſſoꝛ vero ipſa fideiuſſione nõ liberat.vnde nõ
agit niſi ſoluerit. niſi in caſibus.ut.S.e.lucius.aʒo.vel ſi velis dicere dicas
ꝙ fuit pꝛo te reus pꝛomittendinon patiendo te obligari. quo euam caſu
quandoq; uidetur impletum mandatum:cum a futura obligatione te li⸗

beraui. Accurſius floꝛentinus legum doctoꝛ.

piã obligatõʒ queritur

creditoꝛvelit mutare ca

GBers. vl cũ mãdato vłſine mãdato.et dic oĩa.ſʒ qͥd ſi mãdo tibi ut cre⸗
ditoꝛi meo ꝓmutas aĩo nouãdi. r.idẽ ſecus ſi ut fideiubeas ꝓ me aĩo no
Debeo defenſurum. l. me.
Si iudicio.ui me liberes.ſicenim impletum eſt mandatum.nam iuxta
qð mandatum fuit pꝛomiſit ut ſiſteret.nec per eum ſteterit quin ſiſteret ita⸗

AMandati uel ↄtra.

bic et. S. de neg. geſt. ſi
pupilli. F. fi. et. l. ſin ãt.
etde peti. bere. ſy et ſi le⸗
ge 5 ꝙ ãt ait. et. l. ſi qd
poſnt.S.illud.nã brevi
det᷑ qui põtexigere.ut.j
ſo. ma.ſi vo. F. puẽiſſe.
k ( Exegerit. de boc ba
bes hic et. S. e.ſi ꝓcura
toꝛem. F. dolo. et. S. de⸗
poſiti.l.i.in fi.et no.q;
bec lex fin git dolũ.ſic et
als.j.ad.l.fal.dolo.et
hac rõe vr ꝙ ille qͥ ſcit
ſe mibi in aliqͥd teneri:
et nõ ſoluit cũ exigo ſit
in dolo. qð piʒ in aut᷑.q̃
in ꝓuincia.Q. ubi ð en
mi.agi opoꝛtet.et quia
plerũq; damnati infa⸗
mantur. ut. S. de infami
bus furti.S. mãdati.⁊
plerũq; in litẽ iurat.qð
nõ fit niſi ꝓpter dolum
ut. S.de in litẽ iur.l.in a
ctõibus. Itẽ periculuʒ
in debitoꝛẽ traſtert etiã
ſi nõ erat. ut. ſ. le. i. cũ
res.S.finali.
J mãdato.ut ſuſci

quare anteqᷓ; ſoluat a⸗
git cũ fideiuſſoꝛ nõ poſ
ſit niſi pꝛiuſ ſoluat pᷣter
qᷓ in caſibus.ut.dixi.
e.l.lucius.rñ.quia fide
iuſſoꝛ de ſoluẽdo ſe ob⸗
ligaſſe vfr. ut.S. de con⸗
di. inde.l.indebitum.⁊
dixi. . de neg. geſt. ſi qᷣl
mandato. Item nota
bic ex parte rei fieri pꝛo⸗
curatoꝛem in rem ſuam
ut. S. fam. ber.plane.in
fi. et dixi S. de condi.in
de.l. fi. F. ticius. ſed niſi

uebo tibi. ut. ſ. ij. rñ

* „ .0

c

litis.vel ad fructus col
itẽ labeo.et alios ſiłes.

fideiuſſi ꝓ te in Zctu in
quo penam ꝓmiſiſti in
quã incidimꝰ.łaccepiĩ
terĩ mutuã pecuniã ſub
pena.vł vſuris et ſolui
totũ.ᷣetſic ſũma młnpli
cabit. accur.
f¶¶ Pð mibiðbebas ſti
pulatꝰ ſũ aĩo nouãdi.
a ¶ SPericulo tuo te mã/
dante.
b ¶ ãdati.ĩmo pᷣſtia
actõe vr̃ debere agi. vt
5. de ꝓcu. lʒ. F. ea.q ẽ )
ſo.ibinõ agit᷑ mãdati.
aꝛ ibi nil płꝰvẽiret in eã
qᷓ in in pᷣmã:q; erat ſilłr
bo. fi. hic ãt pꝛĩa erat ſtri
cti iuris:bic ᷣo bo.fi.⁊
iõ qꝛ plꝰ eſt ĩ ea tenet. vt
ar. inſti. de le. F. ex Zrio.
et. ſ. de le. iij. ſi mulier. S
ſi rẽ.łʒ bec ultia ad ali/
q̃d poſſet notariõna.ł
qð veriẽ.bic agit᷑mã⸗
dati. et nõ pᷣma actione
qꝛ iure nouatõis ſubla
ta erat mãdato debito
ris.vl in fi.hꝰ.l.ðꝛ.vſi
etipᷣe mãdatino pᷣma a
ctõe ↄuẽiri põt.vt.l. ð
diximꝰ. itẽ eſt Zria. j. de
v. ob.l.q bis.nã bic biſ
ſe obligauit. r. biſ quẽ
obligari ꝓ eadẽre non
eſt ꝓbibirũ:ĩmo pmil/
ſum. ut bic et. j. de fide⸗
iuſ.l. beres a ðbitoꝛe.S.
nõ eſt. ſy bis ſoluere.ſic
ut in. l. ra. ut et. j. ð re
gu. iuf. l.bõa fides. cer
re ĩmo. et bic rollebat pᷣ
ma tũ naſcebatſca.
cAWDea. als meã. ⁊ al.
tuã.ſʒ bẽas meã.vſi vi⸗
debat᷑nõ tenere.ſʒ tñ te
net. ut bic et.õ.e ſi man
dauero. S. interdum.
d ¶ Niberat. aio nouan
dia pᷣma obligatõe er
ſocda.
e ¶ Idẽiuris.5. de ꝓcu
ra.hʒ. . ea. in fi. ð. ſolue
ut ibi.accur

b

d MOboligatos. nos pꝛocuratoꝛes. ( .
e¶ Di fideiuſſoꝛ.ſumpnibus. puta in litẽ.pt.S.de ꝓcurato.quipꝛopt io.ꝭ.

ligẽdos.ut.õ.e.itẽqʒ.

ut. j. e. ſi is. S.fi.vł etia,ʒ

a ¶ Quotiens diximus. ſ. mo ſco tercio qua rto quinto et ſexto. rñi.
be Faciedica. ſut liberet uel ut actionẽ cedat.ut in pᷣmo caſu buius.l.
Logitur nos. ſcilicet pꝛocuratoꝛes.

A¶ Hudicio directo.
U

ctio nem. contrariam.

dati actõeʒ tibi competere. Quo
tiens autem ante ſolutã pecuniã
mãdati agi poſſe diximꝰ faciẽdi
caꝰ: nã dãdi tenebi reꝰ: ⁊eſt equũ
ſicut mãdãte aliquo actõeʒ nactj
cogimur eã pᷣſtare iudicõ mãdati
Ita quoq; ex eadẽ cã obligatos⸗
hꝛẽ mãdati actõʒ:ut libemur.Si
fideiuſſoꝛ multiplicauerit ſũmã:ĩ
quã fideiuſſerit ſumptibꝰ exiuſta
rõe facti totã eã pᷣſtabit is:ꝓ quo
fideiuſſerit. Qð mihi debebasa
ðᷣbitoꝛe tuo ſtipl atꝰſũ picło tuoꝰ
poſſe me agere tecũ mãdati in id
quod minus ab alio ſeruare pote
ro. Merua et attilicinus aiũt:quã
uis id mãdatũ ad tuã rẽ ꝑtineat 2
merito.tũc eni libatis ꝗ debitoꝛẽ
delegat:ſinomẽ eiꝰcreditoꝛſecu⸗
tꝰ eſt:ñ cũ ꝑicł oðbitoꝛis ab eo ſti
pulat᷑.idẽ iuris eſt:ſi mãdato fið
iuſſoꝛis cũreo egiſſemiqꝛ ſequẽti
mãdato libat᷑ ex pꝛioꝛe cauſaꝰ.
Igs ꝓeo ſpopõ ¶ ¶lia.
derit ꝗ ita ꝓmiſit:ſiſtichũ ñ
dederis. c. milia dabis. et ſtichuʒ
redemerit uiliꝰ ⁊ ſoluerit ne.c.mi
liũ ſtipł atio cõmittat᷑:ↄſtat poſſe
eũ mãdati agere. Igit᷑ cõmodiſſi
meilla foꝛma in mãdatisſe eruãda
eſt:ut quotiẽs certũ mãdatũ ſit re
cedia foꝛma nõ debeat:at quoti⸗
ens incertũ :ul pluniũ cãꝝ:tũclʒ
alijs pᷣſtatõibꝰ exol uta ſit cĩ man

dati. quãqᷓ; iomãdatoĩerat:ſi ta

mẽ hoc mãdatoꝛi expediat:man
dati erit actio. ¶ P. Omponiꝰ

NVlia. ait: ſi fideiuſſoꝛiuxoꝛ

Fe iſſem. aio nouãdi .
erndnoid h mãdatũ qð panit ſequẽtẽ actõ mãdati ðᷣ ſiõiuſſoꝛẽ
AZiberatur. ex pꝛioꝛi cã et ex nouo mãdato incipitten eni.q enĩ delegat ſol
uit qutũ ad pꝛimꝗ obligationẽ.vr.. ad pell.l.quis..intferdum. et.j.de
noua. ledelegare. Accurſius floꝛentinus legum doctoꝛ excellẽtiſſimus.
qs ꝙ eo.madati agere. videbat Z. qꝛ ꝙ ſoluit in obligatõe nõ erat
vt. ſ. de ac. et ob. l. obligationũ fere. F. li. et. . l. pxi. F. ſi is.
R KCertum mandatum. i. de re certa uel fcõ.
I¶Mon debeat. ut. . e.l. diligenter.

n Uncenti.ide re icena. ut emas ſeruũ in ge. pketi de re certa:ſʒ incento

Liber.

mogo puta deſticbo emẽdo. nõ taĩato pᷣcio. ut.S.e.l.pteraen.
n Spluriũ cauſarũ.ut umus rei que ſit ſub cõditõe in obligatõe at
lerius que ſit tm̃ in ſolutione.ſicut.S.poſuit in caſu.

0 A eckanone 1 eſt alia pꝛeſtatione
u

p ¶ Erpedierit. vt in ca

ꝓpoſitovbi ſolui ſtichũ expediebat.łʒ in obligatõe non erat.

dotem pꝛomiſerit:quod ei excau
ſa fideiuſſoꝛia ðbebat:nuptijs ſe
cutis ↄfeſtimãdati aduerſusðbi⸗
toꝛẽ agere eũ poſſe.qꝛ ĩtelligit ab
eẽ ei pecunia eo qonera mnimõij
ſuſtiet. Siis ꝗ ꝓte hoĩeʒ dare fi
deiuſſit alienu hoĩem ſtipł atoꝛi ðᷣ
derit:necipᷣeliberabit᷑:nec telibe
rat.et iõ mãdati actõeʒ tecũ nõhʒ
ſʒ ſiſtipulatoꝛ eũ hoĩem uſu cepe
rit dicẽdũ eẽiuł.ait libatõʒ ↄtige⸗
re eo ergocaſu mãdati actiopoſt
vulucapionẽ demũ tecũ erit.
Vintꝰmutꝰ Eſus.
ſceuola ait.ſi ꝗs ſbᷣuſuris creditã
pecuniã fideiuſſiſſet:et reꝰin iudi
cio ↄuẽtus cũ recuſare uellet iub
uſuris creditã eẽ pecuniã:et fide⸗
iuſſoꝛ ſoluẽdo uſuras ptãtẽrecu⸗
ſandi eas reo ſuſtuliſſet:eã pecu
niã areonõpetiturũ.Sʒ ſi reꝰfið
iuſſoꝛi denũciaſſet:ut excuſaret
ſub uſurisdebitã eẽ pecuniã:nec
is ꝓpter ſuã eſtimationem recu⸗
ſare uoluiſſet:qð ita ſoluerit a reo
petiturũ hoc bñ cẽſuit ſceuola.pa
rũ eni facit fideliter fideiuſſoꝛiſu
perioꝛe caſu ꝗ ptãtẽ eximere reo

uidet᷑ ſuo iureutii:ceterũ in poſte

rioꝛe caſu nõoʒ eẽ noxie fideiuſſo
n:ſi peperciſſet pudoꝛi ſuo.Cũ
mãdauero tibi ut credẽdopecuni
amꝰnegociũ meũ geras: mihiqʒ
id nomẽ pᷣſtes:et periculũ meũ:et
emolumẽtũ ſit:putomãdatũ poſ
ſe cõſiſtere. ceterum ſi mandaui:
ut tibi negociũ gerat: tui arbitrij
ſit nomẽ.id eſtutcuiuis credas.⸗

or ca
us e
dã fid ☚
lio apð mulierẽ
creditricẽ.dũ idẽ
fideiuſſoꝛeandẽ
mu lierẽ in vxoꝛẽ
acci pet idẽ fide⸗
iuſſoꝛ paſſus eſt
dotẽ vxoꝛẽ ꝓmit
tere ſibi qᷓ; ipe ð
bebat ex fideiumi
one.
re Abeſſe.ei pe ⸗
cunia.q.d.ñ eſt
liberatus exq̃ lu
cratiua.ut.j.ð a
ctio.et ob.l.ex ꝓ
miſſiõe. ꝙ ſi eſſet
nõ ageret. ut. ʒ.
e.idẽ. .fi. gec.
8 Siis. p te
hoĩem in ghe.et
iõ mala ro:qꝛ in
multis caſibꝰ a
git fideiuſſoꝛ ẽt
aſqᷓ ipe.vel reꝰ
liberet. ut. S. e. ſi
mãdato meo.ꝗ.
quotiẽs.et l.lu⸗
cius.et.Q.e.ſip
ea. et iõ dicit ꝙ
nõ agit eo ꝙre
liberauerat. ſed
ibi nec alia ex cã
a git.qꝛ nullꝰ de
illis caſib eſt.
t (Contingere.
j. de euic. l. qui a
lienã.et.j.ð ſol.
is qͥ alienũ.acc.
Ninv. vel⸗

— dite erat.
x¶Soluẽdo.ſcʒ

extra iugtcium.

G Hecuniã.. v

ſura.qꝛ de ea tm̃
erat queſtio.

5¶Eqeiuſſoꝛi.
conuento.
a Eſtimation
id ẽ famã bona⸗
ↄſeruãdã.ſic po
nit.j.de var. co⸗
gni.l.ognitõnũ

uo iure vti

ſcilicet negaãdo uſuras deberi.vel iuſte vel iniuſte ut dixi. accurſius.
c Pudoꝛi.no.ar. emptoꝛẽ poſſe de euictõe agere.ẽt ſi de calũnia hᷣ
iuret cũ ſciat rẽ ꝑtinere ad actoꝛẽ.qꝛ nõ dz cõpelli piurare. ut bic 7.)
de ac. emp.ẽptoꝛẽ.in pᷣjn.⁊.j.de admi.tu.l.quot᷑..ſicut.et ar.j.ð in

lit. iuran.l.videamꝰ. .i.et.S.ti.i.l.bona fides.j

d ¶ Lum mandauero tibi pecuniã.tuã.

incurrit.

e oꝛmã. que vr ponus cõſilium fuiſſe q; mãdatũ obligatoꝛiũ. vt
ʒ.ʒc.l.ij..fi.etiõ nõ dat mãdati acio niſi h alias nõ eras mum

turus.ur.diximus.S.e.ſi remu..apud iul⸗

ien

oßen
loſin
(bppor

lupinl
Dnpie
ſint
ndecuie
nande
Uinpanet
etutö de
cl pan
zp at⸗
mwrece
nmoete
nmri⸗
Umimle
diktifbeh
ſanick
Cficüboe!
neit
ggelan
ſoi
foee

ſehhentbe
litlen
Mlanſ
guriedol
uan ie
Pbemi
(enicn
lpoeſt
anogurſe
lprön
mnlantf
phendel
llſti
Manmn
titnn
Mfcn

Clnin

CChr
ſifni
Hidun
Cuſgzrf

tüne

aſgenz

(Dain
alef,
N

.

iggne

egliee
Nrerun,
iste
nin gie
rogin
is caſc
beinſiorit

Pepe

ktöeſ
momeoſ⸗
Esetl l
Ceſep
ſo dictqh
Nneoee
berob ſel
ralaerei
Genelbde
altecſ.
onninee
nicluis
Ajö
lenios
Zind gel
npalflo
ig pes⸗
ruuſtide
i.
Nlicoſg
uhen,
taunis.
dean
eſio.
ſeiſont
o
tinanon
näbora;
Gäſepe
epar.
gnioͤti
oirf
eufſts,
nu
Atbiel
ſon

ſotiͤ
u

mrrrrrrrrrrTrrrr W

Eruum ticij.duos põit caſus.thema pꝛimi ꝓcedit uſq; illuc.vlł
j.qõ eiuſdẽ eſt. ibi et de mãdato queſitũ eſt an.ſ.detur actõ mã
dati dircã vel Z. ſo.ẽt conſequẽter ponit᷑et puto ⁊c.uſq; illuc.ð inã

dati ⁊c. aliꝰ caſus incipit ibi.vel contra.et eiꝰ qõ ↄſequẽter ponit ð
iure euic. q̃ſitũ ẽ. ſol. ãt eſt. in fi. mãdatoꝛ ⁊c.dic ergo ſeruũ ticij. ⁊c.

cij veri dhi.
b ¶¶ Emißß. a nõ
dſo cũ ticiꝰ erat
dus.io.cũ ex an
cilla ſua erat na
tus. accur.
¶De iure euic.

ſcðo caſu aʒ. ſʒ

certe et pꝛĩo ſiłr
de ea tractatur.
K Et de mada
to in pᷣmo caſu.
aʒo. ſ certe in ſe
cundo ſilr de eo

tactaf. —

ſoluis mi caſuſ
m en ptoꝛi eẽ
4
cut de euic. caue
at q̃ cautõe ẽt fi⸗
nita ꝓcuratoꝛ te
nef. ut. S. de Pcu
rato.l.ꝓcuratoꝛ
qͥ ꝓ euic. ſec ãt
in tutoꝛe cura.ut
in mtoꝛe ⁊ cura.
vt in ar. ö. L. de
admi.tu.l.cũ qͥ
dã. etẽ rõ:qꝛ ne⸗
ceſſariũ eſt illud
officiũ hoc ſpon
taneũ.ut. C. de

neg. ge. l. tutoi.

nUẽdicatõʒ.i

movr ↄocedi ei rei

vẽ.qꝛ errabat cre
dẽs rẽ alienã q̃ e
rat ſua.ut.j.ð ac
quir. re. do ſi p⸗/

curatoꝛ. q̃ eſt ᷓ.
ſo. bic ndẽni G
ctõe mãdati ſer,

uari põt.ibi nõ.
qꝛ nõ erat ſoluẽ
do. kbic q;uis ſᷣ
amiſerit dniũ ex

I(Et puto. ecce

rẽ tradendã.

tu recipiasuſuras periculuʒ dum

taxat ad me ꝑtieat:iã extra maãda⸗

ti foꝛmã eſt:quẽadmodũu ſi mãdẽ
ut tibi quẽuis füdũemas.
Eruũ ticijemi ab n Ar.
alio bõa fide:et poſſidet mãdato
meo.eũ ticiꝰuẽdidit cũ ignoꝛaret
ſuũ eẽ:ł( ↄtraego uẽdidi illiꝰsmã
dato:cũ foꝛte is cui heresextiterit

cũ emiſſet ð iure euictõis:et ð mã

datoqſitũẽ.et putoticiũ qʒuis q̃i.
ꝓcuratoꝛvẽdidiſſʒ obſtrictũ ẽpto

neẽ neqʒ ſirẽ ĩdidiſſ uẽdicatõ
ei ↄcedẽdã:et idcirco mãdatieũñ

tẽri ſʒ ↄtmãdati agẽ poſſe:ſiꝗd
eiꝰ interfuiſſʒ.qꝛ foꝛte uẽditurus
nõfuerit. Cõtra mãdatoꝛ niſi ab

eo fũdũ uẽdicareuelit:exceptiõe

doli ſubmouet᷑ et aduerſꝰ uẽdito

rẽteſtatoꝛis ſui hʒ ex ẽpto iure he
reditarioactõʒ. cElſuns.
Jis:ꝗnegocia fideiuſſoꝛis
O gerebat ita ſoluit ſtipulatoꝛi
ut reũ fidᷣiuſſoꝛẽq; libaret:idq; u⸗
tiliter fecit.neg.ge.actõe fideiuſ9“
ſoꝛẽ hʒ obligatũ:nec refert an ra⸗
tũ habuerit :nec ne fidiuſſoꝛ.Sʒ
ſi fideiuſſoꝛẽt añq; ſolueret ꝓcu

ratoꝛi pecuniã: ſil acratũ habuiſ
ſez:haberet tũmãdati actõʒ.Si

ceprõe repellit ſi petaf.ł bictanqᷓ; ſuã.lʒ nõ crederet ſuã.ar.C. ð bo.
ma.il.i.ibi tãq; ꝓcuratoꝛ vẽdidit.pꝛia tñ vioꝛ eſt. ut no.pleneð bac
materia. S. of. ꝓcu. ce.l.i. cũ multe leges in hac materia ſibi inuices
pdicãt.et nota.bic.ꝙ qͥ de euic.tenet᷑ nõ vẽdicat.ut.j.de euic.uẽdi⸗
catẽ.et ſic tractaf ẽt hoc caſu de euic.nõ ſolũ de mandato.
0 gns teneri.ut cedat aciõeſ q̃s bʒ ð eũ cuivẽdidir ad pciũ łurpᷣciũ
ſibiſolutũ reſtituat mãdatoꝛi abeſt.n.ſibi reſſua.vñ ⁊ retiet pᷣcin am
plius.et ſi qͥd plus iuterſit ſua:ↄriã mãdati actõʒ petit.vt ſtati dicit
p¶ onna mandatoꝛ.i.in contrario caſu.et ſic ſoluit bic qõnẽ ſuam
q Nb eo. cui uẽdidit ſeruũ ꝓcuratoꝛ mãdato dñi vi.qͥ m̃ credebat
ſe dñm im ex hr̃ditaria cã.et iõ quaſi tm̃ ex bac cã dñs mãdauit de
vẽdẽdo qͥ pꝛi erat dñs.vñ nõ potuit fien dñs ex bĩditaria cq̊.nemo
em̃ ex duabus cauſis dñs eẽ pᷣt.ł poſſid ere poſſit aliqͥs ex diuerſis
cauſis.ut.j.de acquir̃ poſ.l.iijj.S.ex plurimis.lʒ ergo erraſſe videat᷑
iñ nõ reuocat ꝓpꝛiũ faciũ ſuũ.ðet eſt ar.S.de pig.ac.l.rẽ alienã.i.rñj.
et.j.qᷣ et a ꝗͥſi ſeruo aliẽo.et.j.de libe.cã.filiũ.et.s.de rei vẽ.ſi a ticõ.
¶ Doliſubmouet.dolo em̃uẽdicat qð vẽdere madauit.ipᷣe emʒ vẽ
didiſſe vr.et ſic de mandato eniam boc caſu ractatur.
8Ex empto.nõ ad duplũ:q ſit permiſſa ſi res euincaf.qꝛ nõ eſt e
euicta.ſj ex ẽpto cũ ſit quaſi euicia ad ſimplũ.ut.j.de bere.vẽ.l.ij. /
ticius.et de euic.l.nõ th.ex.l.ſi ei cui.S.i.⁊.l.ſi vẽdideris. .ſi.

Yis qui.gerebat.ſine mandato. ¶ Goluit. nomine fideiufſoꝛise
Ratum babuit.cũ eni ſibi ſit geſtũ negociũ vnliter cogitur babere
ratu.ut.S.de neg.ge.põpo. x Sʒ et lrã eſtcõis.ſed fideiuſſoꝛ anteqᷓ;
ſolueret ⁊c.ſjm py.eſt.ſed et ſi fideiuſſoꝛ anteqꝙᷓ ⁊c.
Mꝛocuratoꝛi.ſuo.qͥ eiꝰ noĩe ſoluit creditoꝛiq gerbat negoda ſine mãdato
5(Dimul. 1. ſtatim.
¶ Ratũ.maxie.nã ſem

ue cũ frumẽtũ:ðᷣberet᷑ fidiuſſoꝛ af
fricũ ðdit:ſiue ꝗd ex neceſſitate
ſoluẽdi plꝰipẽdit quã pᷣciũ eſt ſol
uere rei.ſiue ſtichũ ſoluerit:iſq; ð
ceſſit:aut ðbilitate flagitõe ad nł
lũ:pciũ ſuũ redactꝰẽ.id mandati
iudicõ cõſequet᷑. Abo.
Ideiuſſoꝛ q;uis pererroꝛẽ
añ diẽ pecuiã ſoluerit:repe
tere tñ ab eoñ pᷣt:acnec mãdatiꝗ
dẽ actõʒ:añq; dies ſoluẽdi uẽiat:
cũreo hẽbit. I Dem.
Jfidiuſſoꝛ ſine adiectõe bo
nitatis tritici ꝓ altero triticũ ſpo⸗
põderit:qðiibet triticũ dãdoreuʒ
libare poſſe exiſtio a reo ãtñ aliud
triticũ repetere poterit:q̃; qꝰ pelſ⸗
ſimo triticolibare ſe a ſtipulatoꝛe
licuit. Itaq; ſi ꝑatꝰfuerit reus id
quodidãdo creditoꝛilibari potu⸗
erit:fideiuſſoꝛi dare:et fideiuſſoꝛ
id qð dederit.i.meliꝰ triticũ ↄdi⸗

ceret exceptõe eũ doli mali ſõmo

ueriexiſtio. ¶P Apinia.
Ai fið alteriꝰ ꝓ alio fidiuſ
ſerit: pñte ⁊ ñ recuſante:utroſqʒ
obligatos hʒiure mãdati:qð ſi ꝓ
inuito:ł ignoꝛãte alteriꝰ mãdatũ
ſecutꝰ fiðiuſſit:eũ ſolũ ↄuẽire pᷣtꝰ

ꝗmãdauit:nõ etiam reum ꝓmit⸗

Mandati uel otra.

ꝑ fingit᷑ bꝛẽ ratũ.ut mõ

diximꝰ?. m azo. alij di⸗
cunt ꝙ z ante rauba bi

rõʒ ſit ſuũ negociũ quã
ad boc vt teneatur.non
tñ q;tũ ad hoc vt agat᷑.
vt bic ðꝛ.accur.

a ¶ Actionẽ.tũ quia ipᷣe

ſoluiſſe vr ꝙ als ꝓ eo
ſoluit.tũ quia id ei ab
eſt in quo eſt obligatus
ut.S.de neg.ge.ſi quis
madato.

b ¶ Di cũ frumẽtũ. ſ. in

genere accur.

enien qð ẽ optimũ

aliud nõ inuenit ſi eĩ
inueniſſʒ.ẽt mediocnt᷑
poterat ſolui.ut dices
j.e.l.fideiuſſoꝛẽ.et facit
ad boc.S.e.ſi mãdato.
F. ſideiufſoꝛ.accur.

d Plus impedit. pꝛo /
ter pena

m.—

P
e¶ Pꝛeciũ. ꝓptmoꝛam
fColſequet.ſ.quãti tũc

erat cũ ſoluit ſʒ poſtea ð
ceſſenit et ad nullũ pᷣciũ
ſit redactus.ut hic.⁊.Sᷣ
e.l. bommem.

Laseer Bende
luril. ſec?. l. facti. vt

dqꝛ dilatio erat data reo

ut. S.e.ſi fideiuſſoꝛ..R
male. et. .. ſi cj.imo ⁊ ſi
facti.ide ſi mõ idẽ factu
rus fuit ut in ſuo ꝓpꝛio
fcõ qꝛ credebat ſe pure
ꝓmiſiſſe.lʒ in diẽ ꝓmi⸗
ſiſſet.tunc em̃ eſt idẽ ac
ſi in iure erraſſet.ut.S.e
idemq;.S.penul.et fa⸗
citad.l.S.e.ſi manda/⸗
uero.i.reſpon.

b Ab eo credutoꝛe.
de le.iij.l.nũmis. et.S.de

fideiuſſoꝛ.quodlibet.ẽruiliſſimũ.ut ar.j.
Nondi. inde.cũ is.ꝗ.fi.et.j.de tri.ui.et.o.le.l.cũ certũ.ſʒ nõ eſt ita.ut.j.
de redbibi.ſi quid uẽditoꝛ.in fi.et.j.de le.i.legato gñaliter.et.C. de dona.
ſi qᷣs ar.S.ſi vᷣo redditũ.q̃ ſũt ar..uel dic aliud in quãtitatibꝰ ubi exigua
debent. vt in pꝛimis Ocoꝛ.et bic.aliud in ſpebus.vel artificijs ut in alijs.ĩ
vniuerſitatibus auũt eſt idẽ qð in ſũmis.vt dcã.l.j.de edili.edic.ſiqͥd in fi.

k Juenit reus.ſollicet fumentum quod ⁊c.

I Gd quod dedenit. non neceſitate.quod ſi feciſſet. poſſet id conſequi iu/⸗

dicio mandati. ut. S. e.ſi is qui.S. ſi.
m Condiceret. ab ulo pꝛo quo interceſſerit.

Ai ſfide.i.mãdato expᷣſio.pura mãdauit mihi ticiꝰ vt fideiuberẽ ꝓ ſeio
4 & feci ſeio pnte.et nõ dicẽte.utrũq; ergo actõe madati ↄuenia vnuʒ
ex expᷣſſo aliũ ex tacito.qꝛ tacite mãdare vr ꝓ quo pñite fideiubeo.ut hbic et
3.e.ſi re.S.ſi paſſus.et.l.qui patitur et.C.e.ſi fideiuſſoꝛ.
o Conuenire poteſt. quid ſi alius tuũ negocium fecir te pñᷣte.idẽ qð bic.
ut in concoꝛ.niſi inter adultum et curatoꝛem.quia non pᷣſumitur ſententia
in eis alias ſic.ſed ſi ignoꝛes tuum habet locum neg.geſt.
p ¶Mon eni reum. actione mandati.ſed actione neg.geſt. ſiccontra igno⸗

rantem non inuitum. uel melius tãtum mandãrẽ conuenit cũ mandateꝛ ix
ſe reu liberaſſe per alium videatur non ſideiuſſoꝛ quitantũ alterius mã⸗
ti intuitu fecerit.ut.diximus.S.de neg.geſt.ait pꝛetoꝛ.ꝭ.finali. R

a ¶ ANauet ad bicendum q üle pꝛo quo interceſſir mandati teneatur.

b Qꝛo alio.abſente. qui non teneturmandati.
Um ſeruus exiero.i.extraneo non dño ſuo.tũc em̃ ſine dubio nullum

.

(NXE

hReſt mãdatũ. qꝛ dſis rẽ ſuã nõ poſſet emere.vt.j.de reg.iur.neq; pignus
d ¶Mullum mãdatũ.ꝓt vel extraneus 5 dominũ de peculio vel ut dñs 5

e?neũ ex tali mãdato a
gat uẽditõe nõ ſecuta ł

et ſecuta.ſzm azo. et b’ß

płls dicit ꝙ nec ſeruꝰ a⸗
gitõ redemptoꝛẽ ex boc

mãdato vẽdiriõe nõ ſe

cuta.uł et ſecuta vẽditõ
ne. ageret em̃ et ſi non

. ſed. contra.
e nterceſſit.a ſeruo
ut ipᷣe ſeruꝰ manumitta

tur:ur ſubijcit. vł dic a

tendi.nec me mouet qð pecunia

fideiuſſoꝛis reꝰ libet᷑.id eĩ ↄtingit
⁊ ſi meomandato pꝛo alio ſoluit.

C MWm ſeruꝰextero I Dem

mdaſſe de mannnnt⸗ Ae mãdat emẽdũ:nullũmã⸗
Fiſiueaut hboe eſta datueſt. ſ ſi hocmãdatũĩterceſ
ſum. vt. e.l. de manu. ſit ut Puꝰmanumitteret᷑:nec mãu
Sar enda utoum Iiſerit: et pcin oſeqt dñs: ut uẽ-
verũ eſt in Zctu. dictum dDitoꝛ:et affectꝰ rõe mãdati aget
luerat hus iem eos finge ei filiũ naturalẽ:l frẽm eſſe:
cogeret utdixiitẽ ꝙ di placuit ei pꝛudẽtioꝛibꝰ affectꝰrõʒ
nalü debogn in bõe fi.iudicijshabẽdã.qð ſi de
fcõ ſecuta uẽditõe vali ſuis nums eptoꝛ Pceiu dederit: ne
dü effick. Hm. B. i‚o. qʒ ei aliter iudicõ uẽditi libari pᷣt

qri ſolet:an utiliterð peculioage⸗
re poſſit et uenet utiliꝰuidet᷑ pꝛe

toꝛẽ de hmõi ↄtractibꝰ puoꝝ ñ co⸗

Liber.

RNiotrgte⸗ ſubtraxit.i.non contractauit.accurſius floꝛentinuns

lon reddidit.ſ.nõ contractãdo contra dſii uoluntatem ſed apðᷣ

dñio.et hoc mãdatũ ſe/⸗ .- geiESn. —
cũdu oẽs eſt nullũ:niſi Gitaſſe:qbꝰſe ipᷣirõe mala domis
hrened madaua auferẽtꝰ. Si libhoõ bo. fi. ſeruiẽs
im oẽs. er ſe modau; ledemi ſemãdauenit:idq; nũmis
peius rerle aein , ẽptoꝛis factũ ſit: ↄtrania mãdatia
fatiõe dictũ ut . pa Ctõeagi poſſe ↄſtat: uttñ actões
ctis. itẽ qꝛ ĩ krri⸗ Senne⸗ pᷣſtẽt᷑:qs hʒ ẽptoꝛ aduerſꝰ uẽdito
pmulexplacito isan finge einõ maãumiſiſſelibaʒ ꝑ⸗
põt agere vẽdito: man ð
datiut ſibi retradatur.

pla. dicit ꝙ non.ſed ut manumittam.ut bac.l.dicitur.bul.et io.dicunt eti⸗
am retradendum poſſe mandari agi.vt. C. ſi ſeruus.ex.l.i.circa finem.
f¶Mec manumiſerit.ſ.emproꝛ. S
g Mandati agetur. ut manumittatur. nam detradendo bene poteſt age
re.etiam ſi non interſit ranione affectus.ſm Jo.ut dixi.etnota. bic conſide
rari affectum. ſic et.j.de tu.et ra.diſ.l.i.ꝗ.ſed non nullos.et.j.de ſer.expoꝛ.
ſeruus ea.et.S. de minoribus.ſi in emptione.et.j.de euic.l.pater.in fi.ſed
ar. contra.S. ad.l.acquil.ſi ſeruũ.et de oꝑis ſer.l.fi.in fi.⁊.j.ad.l.fal.l.pᷣcia
hb iberani põt.miſi ſciẽs accipiat.ut.j.de ac.emp.ex empto.i.reſpon.et cõ
tra depoſiti.i.i.g.eleganter.accurſius floꝛntinuus.
a errent.et ita de peculio non tenetur. ut hic et. S. de in rem ver.l. ij. et
ſij.in pꝛin.et hac eadem ratione non tenetur niſi ipᷣe ſe vendiderit ſm aʒo.
ſunt et alij taſus quibus dominus erx ſerui fatto etiam de peculio non te/⸗
netur. ut ſi intercedat non in cauſa peculiari. vt.j. de fideiul.ſeruus inſcio.
item ſi donet. ut. S. de pac.l.contra iuris..ſi filius.item ſi reuocat ſicut et fi
liuſfa. foꝛte.ut.j.de pollici.ſi quis rem.S.uoto.ſjm aʒo.item ſi iudiciũ vel
eorbitrium ſubeat.ut.S. de pecu.l.iij.S.ſi ſeruus.in caſu autem buius l. ſi
de peculio teneretur. er ſeruo er pꝛecio careret dominus.ꝙ ſi ſus nummis
conuenit ſeruus ut emamr dominus de peculio non obligatur. ut dictum
eſt.ſed poreſt conſiſtere ſeruus in iudicio contra emptoꝛem. ur manumitta
tur ex conſtitutione diuoꝛum fratrum.vt. S. de iudi.i.qui ſe.accur.
b i liber. conſtat conma eum qui eſt redemptus.
c ¶ Aiones. ex empto.et condic.inde.ſim accur.
d & Finge enim non.ſ.etiam de facto.nam ſi manumiſiſſet. ſcilicet de fa⸗
cto.de iure enim non poteſt de euic.ac perijſſet manumiſſione ſecuta. ſicut
ſi eſet moꝛtuus.ut.j.de euic.ſi ſeruum.et.l.ſi mancipium.in pꝛin.ſʒm quoſ
dam tu dicas idem et ſi manumiſiſſet izmaʒo. et boc dicit urſine queſtõe
pꝛocedat. nec enim manumitere poteſt. vt. S. de condi. cau. da.l.dedi. S. ſi
1B. et. S. e. ſi ꝓcuratoꝛẽ. S.li liber. et ulla ſi ſeruũ loquitin ſtipulatõe dupl.

e retinendo.nam ſine contraciatõe furtum fieri non poteſt. vt. j. de

furt.l.i..fi.et.l.inficiendo.i.reſpon.accur.

MWimumãò. vti liceat creditoꝛi iſta uia electõis ſi literis ꝛc.

Mrn emptoꝛẽ. I Dem.
b Rocutatoꝛ ꝗñ res ĩcluſas

ſubtraxit: ſz traditasñ reddit: iu⸗
dicõmãdati ñ furti tenet᷑. I Dẽ
imutuã pecũiã dari mã⸗
dauit:omiſſo reo ꝓmittẽdi
⁊ pignoꝛibꝰñ deſtractis eligi pote

rit. ꝙuti liceat ſilitteris expꝛima

tur:diſtractis uoq; pignoꝛibꝰad

eũ creditoꝛ redire poterit.et eũ q

dubitatõis tollẽde cã ↄtractibꝰin
ſerũt᷑ iĩꝰ cõeñledũt. SFideiuſſoꝛ ꝗ
pecũiã ĩ iure obtulit ⁊ ꝓpter etatẽ
eiꝰ ꝗ petebat obſignauit acpubli

cedpoſuit ↄfeſtiagere mãdatipᷣt

Mõiõ minꝰ oĩstempis bonam fi
dem exploꝛari opoꝛtet qð dñs pꝰ
ãanos quiqʒ ð ꝓuiĩtia reuerſꝰ morx
reipub.cꝗ pꝓfecturꝰ.ñ acceptis rõi
buſ mãdatũ ĩſtaurauerit.cũ ergo
ad officiũ ꝓcuratoꝛis pertinuerit
ꝗqcꝗd expꝛianeg.ge.admiſtratõe
ðbuit:ad ſcdᷣaʒ rõʒ trãſferreſcðᷣi
tꝑis cã pꝛioꝛẽ litẽ ſuſcipiet. Sala

bBiliteris ⁊c.
id eſtpacto qð ĩ
literis cõtinetur
ſq; ut ſit licitum
pꝛius eligi man
datoꝛeʒ. led et ſi
hoc nõ dicak. ið
tamẽ eſſet ſm iu
ra iſta. ut. C. de
fideiuſ.l.nõ rcẽ.
hodieõ.ut in au
ten. de fid eiuſ. J
i. colla.i.
ie¶Eum. ſ. man/
datoꝛe.
ke Eten. bſ di/
xit diſtractis pi⸗
gnoꝛibꝰ in id ꝗqð
deeſt ad mãda⸗
toꝛẽ rediri.l pa⸗/
ctũ qð mãdatoꝛ
poſſet eligi. fue⸗
rit interpoſitum
et enĩ ⁊c.q.d.p/⸗
dictũ pactũ ius
cõe non ledit.qꝛ
ius cõmune ẽ vt
poſſit eligere. et
Gno electo poſ
it ad alterũ redi

re. ut. C. de fide

iul.l.non rcẽ.et.l
iure nr̃o. et.l. re⸗
os.itẽ nota bãc
regulã. ut bic. et
ſ. de reg. iur. l. q
dubitatõnis..ᷣ et
C.de teſtamẽ. l.
teſtamẽ. er.ſ.de

condi.et demo. ſi in diẽ. F. fi. ſy ar. . . ſolu. ma. ſi cuz dotẽ. . t. ?. . ð

pac.l.inter.ꝗ.cum inter.accurſius.

l Fideiuſſoꝛ poteſt.ut.j.de fideiuſ.l.fideiuſſoꝛ.q̃ minoꝛi depoſitõe.
ergo liberanio cõtingit ſolutõe.ut.C. de ſolu.l.obligatione.et de v/
ſur᷑l.accepta.et.S.poſin.l.i.S.ſi pecunia.et ar.o.ð ꝓcur.l.ſireus.
im MMon iõ inſtaurauerit.i.de nouo iniũxerit. az. et ſic alið ſim mã
datũ eſt. lz brdẽ ꝑſone.ſic et.j.de adulte.ſi vxoꝛ.S.ſᷣj erſi q.qͥd aũt ſi
mãdatũ nõ iſtau raſſet.an vr pꝛimũ reuocatũ ſola reuerſiõe.rñ. hãc
efſe ſabbatinã qõnẽ et põt induci ꝙ ſit reuocatũ illud gñale de cau
ſa ſublata. ut.ᷓ. de iudi.l.ij. S. legatis.et.j.ꝓ ſocio.l.ac:õe..itẽ ſi a
licuiꝰ.et eiꝰ Zriũ de cã impuiliua ꝙ lʒ ceſſet.nõ tñ ceſſat factũ.vt de
calphurnia dicimꝰ.S.ð poſtul.l.i..ſeruꝰ.ſo.veriꝰ vr̃ reuocatũ ma
daiũ.ar.optimũ inſti.ð pu.ſubſti.g.qua rõe finit᷑ quãrũ dico ad ge
ſtionẽ.ſed tñ durat quo ad boc.qꝛ eo recedẽre reſumere dʒ ad mini⸗
ſtrationẽ.vt.C. de cura.fur.l.cũ alijs.vel qdð eſt veriſſimũ.ſecꝰ in fu⸗
rioſo eſtcui ꝓuidet per.l.cũ ipᷣe ſibi ꝓuidere nõ põt.et interdicitfu/⸗
rioſo alienatio.et ꝑ.l.cõmitnitur curatoꝛi eius legitimo.vel datiuo.
ut.j.de cura.fur.l.i.ꝙ nemo dixerit in bomine ſane mẽtis.bic autẽ
attẽde an dñs reuerſus reſumpſit:adminiſtratõz. et ꝓcursatoꝛ deſti⸗
tit. et ita dicã finiri mãdatũ nec reſuſcitatũ ac ſi dñs aliũ ꝓcuratoꝛẽ
cõſtituiſſet.vt.õ. de ꝓcura.ſiqͥs cũ ꝓcur.S.fi. an etiã reuerſo dño.et
phñᷣte et cõſennẽte vel vᷣbo vel actu querẽdo ab eo de geſtis.vel nõ cõ
tradicẽte ꝓcuratoꝛ ceperit gerere.et tũedicã renouari mãdatũ łnõ
renouari.ut.j.loca.itẽ qrif᷑.S.fi.et.C.ð nup l.ſi ꝓponis.ſʒm aʒo.
n Wefe giga a ſe.ẽt in ſcdᷣa a dmiſtratõe qð ex pᷣma obebat
o ¶ Gcdi tpis.i.adminiſtratõis ſcdᷣo tpe ſuſcepte.pᷣt eni ↄueiri ut ex
ſcðᷣa. er boc ſi expediret dſo ↄuẽiriin ſcoam. ur qꝛ in ſcda ꝓcumtoꝛ
babuenit fideiuſſoꝛes.ĩ pᷣma ſi:als ſecꝰ.vt.s.de neg geſt. diuoꝛnio.

et faci ad..j.de adminiſtra.tu. lueius.in pꝛin.accurſius.

W

(

ſothr
Aelepe.
Pe
atd
Mnoce

ſnigeni
anotet

ſCani

8
(Karen

Gleirt

(Wou

heſſctat.

(chet e

ſidi⸗
nnin.
(Cog
her⸗
pebti⸗

fktt
Secthn

nöde⸗

(uin

Clet
nn

R
filsore

Meinor
ns
din⸗⸗
ſnied
Pilnen
Nnar
Ubie⸗
Molbie
Ugee
doͤcen
hundati

.

liget

mö
Nepan
ſpin
A⸗
cie
khoͤf
oſen
6(V
N

eytints
nſedop

koiſd⸗

.

Maoi
COänenr
ſtliann
lginen
6ſlenſ
odiat ic

ſernn

Cde
ln
edrin

ai

nTn

Ne

W
lneis
nidn i

tad nig

ſith )
näRgn
ecigie

mepoſtun
negd.,

ipetti ls

nohleltg

doͤmuneekt

ſtelſer
vockuppe
daleiſel
1 Cdeſte

lnontil

thfoglt
ſenon bir

eng Njli
bmröniser
delekinel.
mi ſde
Eeiſaie

1
idcpoſti.
ioneade/
auillias.
Alaͤfum
icttit
ftoe ſda
hfoledetnn
ſeg. iſs

1facse

kvontim
iditogg

Fbdene.
is betu⸗

eflena „

5

Pa Galark
q6 Nonſtuuatur. i

r Sumptus. nece

xvij

alarium. pollicitatõis re et ghe. et plene dixi. . e. l. lalarium.
id eſt poteſt agi.accur.
ſſe. vt. E. e. l. etiã ſi Sriũ.⁊.5S.de /ꝓcu.l.qui ꝓpꝛio

¶. litis. ſic in tutoꝛe.ut.j.de cõrra.act.tu.l.iij. S.ſufficit.ſed S.j.iudi.

ſol. l.iij. F. in bac. vbi dicit poſſe reperi ſũptus demũ ſi obtinet in cᷣ

ſo. illud obtinet
ĩgeſtoꝛe ſine mꝗ
dato. hic in eo qͥᷓ
bʒ mãdatũ.et ẽ
ro ĩ eo qͥ gerit ſi⸗
ne mãdato qꝛ in
ſnĩa appet eũ nõ
vtiliter geſſiſſe. ⁊
ſic nõ agit. ut. S.
de neg. ge. ſ an
ultro. F. i. acc.

(Encan. er
ꝛe. ſ. iuris

als ẽtfeĩ credes

ĩpſona eoꝝ itera
ri mãdatũ a dño
cũ nõ erat.
t ¶Aenaliciarũ.
i.ẽptoꝛẽ ſeruoꝝ.
u Keuerſũ. aſi
coͤpletã uſucaß.
1Aciug. 5 diz
poſſidẽtẽ. qꝛ re/
mouet exceptõe
iuſti dñij. vt ſta /
tim dicc.
Kognita. nã
qnq; ẽt õ dñʒ da
tur publiciana.
et iõ vᷣtit᷑ in hoc
cãe cognitio.ut
no. 5. de public.
l.finali.
36 Dãno. nt. ſ.
eic. l. rẽ bereð.
in fine.

cedente
Ae nec

ĩ lis oteſtata ẽ

b¶ ARãdati acti

onẽ. imo vf neg:
gel. ut. . ð iuð.
ſ. ð q̃ re. S. cũ ab

ſenre. q̃ eſt Z. ſo.
ibi ſine mãdato

defen dit. vt.j. p
n.rh.hic cũ mã/⸗
dato. k hic et ibi
bʒ neg. ge. acõʒ
ad cõdẽnatõem
ſolutã. qꝛ de hoc

mandatũ nõ fuit.

riũ certe pollicitatõis nec extra oꝛ
dinẽ rcẽpetit᷑:neqʒ iudicõ mãda⸗
ti:ut ſalariũ tibi ↄſtituatꝭ Sũptꝰ
bo.fi.neceſſarios fcõs.et ſinego⸗
cio finẽ adhibere ꝓcuratoꝛnõpo
tuit:iudicũ mãdati reſtitui neceſ⸗
NRſe eſt ill Dem
Andatũdiſtrabẽdoꝝ ſeruo
rũdefũctoeoꝗ mãdatũ ſuſcepit:
intercidiſſe.cõſtitit.quoniã tũ he
redes eiꝰerroꝛe lapſi nõ aĩo furan
di: ſʒ exequẽdi:qð ðfũctꝰſue cure
fecerat:ſeruosuẽdiderãt:cos ab
ẽptoꝛibꝰuſucaptos uideri placu⸗
it:ſʒ uenaliciarũ ex ꝓuitia reuer⸗
ſũ publiciana actõe ñutił ractuꝝ
cũ exceptõiuſti ðñij cã cognitaide
tur:neq; oʒ eũꝗ certi hois fidẽ e⸗
legit:oberroꝛẽ aut ĩperitiã here⸗
du affici damno'. ¶ p Aulus.
pᷣcedẽtemãdatoticiũ de⸗
fenðbas:qʒuis moꝛtuo eo

cũ hoc ignoꝛares ego putomãda

tiactõz aduerſꝰ heredes ticij cõ⸗
petere.qꝛ mãdatũ moꝛte mada⸗

toꝛis.ñ ẽt mãdati actõſoluit᷑.qð

ſi ſine mãdato defenſiõʒ ſuſcepi⸗
ſti. negociũ quodãmõ defũcti ge⸗
rere inſtitueras.et quẽadmodũ ſi
illũ libaſſes cõpeteret tibi negoci
oꝛũ geſ.actõ.ita pᷣt dici:cheredẽ
eiꝰeadẽ actõeteneri.Luaꝰ ticiuſ

ſz ad ſũptẽ et ad ſilia q̃ ſunt mãdatayel quaſi bʒ

locũ acio mandati ut bic dicit.accurſius.
cAldoꝛte. nota mãdatũ finiri nõ acrõem mãdati.ut hic et.S.e.l. int
cãs.in pᷣn.ſ̊ vr̃ etiã mãdatũ boc caſu nõ finiri.ſʒita cogat exeqͥ.vt.o
de ꝓcur. ſi defunctꝰ. q ẽ õ.ſo.ut ibi.itẽ nõ vr̃ finiri.vt.ſ.demã.vin.l
ſiparer. in pꝛin. que eſt ſimiliter contra.ſo.ibi fauoꝛe libertatis.
97 Aandatonts.n non ſit opus conſumatum.
.

ſpõte fuerit ↄſumatũ. Buſcepiſti.animo nouandi. ⸗

f¶ QAuodãmõ.ałs reſpicitreſtitueras.nã libellꝰ foꝛte datus.nõ aũt
is cõteſtata. vel reſpicit defuncti. qꝛ illũ defendis credẽs eũ viue/
renõ tñ̃ defendis.qꝛ moꝛtuꝰ ꝑ neminẽ põt defendi.nec tenet᷑ aliq̃ a
ctione.ut dicta.l.de qua re.ꝭ.cũ abſentem.
gOAberaſſes. a quo licet alio debito.

bHeredem.qᷓ excep. doli eſt munit eũ cui eſt ſolutũ.ut.S. de iu:
Eucius debitoꝛ multoꝝ.

de qua re.in fi⸗

Crediuoꝛ ſuo. futuro. vł etiam pſici ſicut ponitur caſus.S. e.ſi ve

l¶ Debiroꝛe. lucio ticio. acur.
3 ¶ Couẽiat᷑. a creditoꝛe apðquẽ interceſſerat ad ſolidum debitum

ro non re...ſi poſt.

Mandati uel otra,

b Debitoꝛis.ſ. bʒ aduerſus alios creditoꝛes ꝗᷓ cõſenſerunt in certã poꝛtio
nẽ accipiẽdam.ſed et õ iſtũ.lʒ nõ conſenierit niſi bypothecani baberet. vt

5 de pac.l.reſcriptum.circa pᷣn. accurſius.

c ¶ Konſenſiſſet.ſ.creditoꝛ apud quẽ mãdatoꝛ interuenit ðᷣ quo.ã. facta eſt
mentio ꝙ abluerat:qꝛ erſequẽs lr̃a innuit ibi,ſed cũ ⁊c. non dicit pꝛeſentia

creditoꝛi ſuo:mãdatoꝛẽ dedit:ð
inde defũcto debitoꝛe maioꝛe ꝑteę
creditoꝝ ↄſentiẽte a pᷣtoꝛe ðᷣcretũ
eſt:ut poꝛtões creditoꝛes ab here
dibus ferãt abñte eo creditoꝛe.a⸗
pud quẽ mãdatoꝛ extiterat.qro ſi
mãdatoꝛ ↄueniat᷑an eãdẽ hẽat ex
ceptõʒ quã heres ðbitoꝛis .ſi pᷣ
ſens apð pᷣtoꝛẽ ipe quoqʒ ↄſenſiſ
ſʒ:pactꝰ uidet᷑ iuſta ex cã.eaqʒ ex
ceptõaa fideiuſſoꝛidãda eẽt.⁊ mã
datoꝛi. ſʒ cũ ꝓpõas eũ affuiſſe:ini
quũẽ auferri ei electõʒ: ſicut pig-
nꝰ: aut pꝛiuilegiũꝗ potuit pᷣſes
idipᷣm ꝓclamare:nec ðſiðrare de

cretũ pᷣtoꝛis.neceĩ ſi qsdixerit ſõ

mouẽdũ creditoꝛẽ: Heredi ↄſulit᷑
