ſeↄſtat.is aũt erat ꝗq egꝗtibꝰ pꝛe⸗
erat et ueluti ſecũdũ locũa reg⸗
bꝰ obtinebat.quo in numerofuit
Juniꝰ bꝛutꝰ ꝗ auctoꝛ fuit reges

q eiſciẽdi. Exactis? deide regibus

ↄſules cſtituti ſunt duo: penes
quos ſummũ iusuti eſſet legero
gatũẽ. dicti ſũt aũt ab eo qdð plu

rimũ reipublicẽ ↄſulerẽt ꝗtñ ne

ꝑ oĩa regiã ptãtẽ ſibi uẽdicarent
lege lata factũ ẽ:ut ab eis ꝓuoca

tio eſſet.neue poſſent in caput ci
uis romãi animaduertere niſi iuſ
ſu ppłiſolũ relictũ ẽ eisut coher
cere poſſent ⁊ in uincula publica

eee See

duci iuberẽt· Poſt deide cũ cẽ
ſus iã maioꝛi tꝑe augẽdꝰeſſʒ ⁊ cõ

ſules nõ ſufficerent: huic quoqʒ
officio cenſoꝛes ↄſtituti ſunt.po
pulo deide aucto cũ crebꝛa oꝛiren
tur bella et quedã acrioꝛa a finiti⸗
misinfererent᷑:iterdũ re exigẽte
placuit maioꝛis ptãtis magiſtra-
tũ ↄſtitui.itaqʒ dictatoꝛes ꝓditi
ſunt a ꝗbꝰ nec ꝓuocãdiius fuit.
et ꝗbusetiã capitis animaduer⸗

ſio data ẽhũc magiſtratũ:quoni

am ſũmã ptãtem hẽbat:non erat
fasultra ſextũ menſeʒ retineri et
his dictatoꝛibꝰ magiſtni eꝗtũ iun

gebant ſic: quõregib? tribuni ce
lerũ.qdðofficiũ fere tale erat qua

le hodie pꝛefectoꝝ pᷣtoꝛio magi⸗

ſtratꝰ :tñ habebãt᷑ legitimi Niſ
dẽ tꝑibꝰ: cũ plebs a patribꝰ ſuc-

ceſſiſſet ãno fere ſeptio decio pꝰ
reges exactos tribunos ſibi ĩmõ
te ſacro creauit qui eſſent plebei
magiſtratꝰ dicti tribuni:q; tũc in
tres ꝑtes ppl us diuiſuseſſʒ et ex
ſingulis ſinguli creabãt᷑ ul qꝛ tri

buni ſuffragio creabant᷑ ¶ Itẽqʒ

ut eſſent qedibꝰpᷣeſſent:in ꝗbuſ
omnia ſcitabſua plebsðferebat.

duos ex plebe ↄſtituerũt ꝗ ẽt edi

les appellati ſunt,deide cũ erari

um populi auctũ eſſe cepiſſzut eſ
ſet ꝗilli pᷣeſſent ↄſtituti ſunt que

ſtoꝛes ꝗ pecunie peſſent dicti ſũt
ab eo qð inꝗrẽde et conſeruande
pecunie cã creati erãt.i Et qꝛ ut
diximꝰ de capiteciuis romani:in
iuſſu ppłiro.nõ erat ꝑmiſſuʒ le-
ge ↄſulibꝰ ius dicere: ꝓpterea qͥ
ſtoꝛes ↄſtituebant᷑ a pplło:q capi
talibꝰ rebꝰ pᷣeſſent hi appellabã
tur qſtoꝛes paracidij quo ẽt me
minit lex duodecim tabulaꝝ.Et

y & Wa giſtra?è
pꝛioꝛis.qui ſcilʒ
pꝛius erãt conſti
tuti nec erant tã
te poteſtatis q;;⸗
te erat hic nou
yvt. S. e. J. popui⸗
lo deinde aucto
5 Miſdem. exa/
ctos. bic ſignat
contra. S. e. S. ex
actis. in f. . ybi
dicppe.xx.anſñ.
et hic dicit. xxij.
ſed dic ꝙ bis fu
erunt expulſi ibi
de patria expul
ſione ah.l.xij.ta
bu. hic ð alia pꝰ
legẽ pᷣdiciã.vel
dic ꝓarũ diſta⸗
ꝛe inter vtrumq;
numerum:maxi
me cum hic põit
fere et ibi ꝓpe.
a Un monte. a
nentino.
b ¶ Scita.i.ſta⸗

e¶Nuod inqui
rendum facit. j.
de offi. queſtoꝛiſ
l. vltimm.
deEt cum pla/
cuiſſet.larum eſt
id eſt dictum eſt
inter pꝛudemien
e ¶ Abdicarent.
imo videt᷑ ꝙ nõ
poſſit abdicare.
vꝛ.j. de offi. pꝛe.
l.pe.contra.ſed
hic facre in ma⸗

nnu populi ſed ꝑ

ſe nõ poſſ. vt ſe
cundus.
fA Quog. i. qꝛ.
g Dufficeꝛe i.
aglios magiſtra⸗
tus loco ſui con
ſtituere.i. vt nul
li eis ſubſtituerẽ
tur.

b ¶Iniiũ. appi
um claudium iu
dicem quẽdam

Trr.,
4

. Ainditias.id
eſt ſentẽtias. ac⸗
cur.

le ¶ AUmoꝛe virgi
nis.nota ſic foꝛ⸗
te euenit. j. ð mi
no.l. emilius. in
fi. et. C. de ar.l.
arbitroꝛum.
1Indignatus
dictus virginiꝰ.
accuar.
m ¶ Obſeruãtia
que erat vt ſi ali
quis vellet ali⸗
quaʒ ſibi in vxo
rezʒ copulare ſup
ponebatur ali⸗
quis qui eaʒ pe
teret in ſeruitutẽ
quaſi eſſet ſerua
et iudex ꝓnũcia
bat illaz libeꝛazʒ
eſſe er ſic poſtea fi
ebat matrimoni
uʒ.ſed iſte iudex
captꝰ a moꝛe vir
ginis iudicauit
eam eſſe ancillã.

n icditias. id

eſt lentẽtias vel
ſentennam ſic di
ctaʒ a vindice vi
tellioꝛum ſeruo.
vel ſunt verba ſo
lemnia pꝛo liber
tate danda.
ec Detexerat. bec
fuit interpoſitio

p Et. repete. et
equun
Caſtiratem.
hec eni ſola poſ
ſibilis eſt bomi ⸗
nũ animas deo
pꝛeſentare. vt in
auten. de len. F.
Let.ij. colla.iij.

Pꝛimus

ciʒz placuiſſet leges quoqʒfierila

tfũ eſt ad populum uti oẽs magi⸗
ſtratꝰ ſe abdicarẽt:quoddecẽ ui
ri cõſtituti ãꝗnouno cũmagiſtratũ
ꝓrogarẽt:ſibi et cũ iiurioſe trac⸗

tarẽt:nec uellẽt deinceps ſuffice

re magiſtratibus:ut ipſi ⁊ factio
ſua perpetuo rẽpublicaʒ occupa
tam retinerent nimia atqʒ aſpera
dominatione eoꝝpublicã ꝑduxe

rũt:ut exercitꝰ a republica ſece/

deret:initiũ fuiſſe ſeceſſionis di
cit᷑ Hirginiꝰ ꝗqdã ꝗq cuʒ animad⸗
uertiſſet appiũ claudiũ cõtra ius
qð ipᷣe ex ueteri iure in duodecim
tabu.trãſtulerat uĩditias filie ſue
a ſe abdicaſſe:et eum qui in ſer⸗
uitute ab eo ſuppoſitus petierat
dixiſſe: captũqʒ amoꝛe uirginis
omne fas ac nefas miſcuiſſe ĩdi⸗
gnatusi.qð uetuſtiſſima iuris ob

ſeruãtiai ꝑſone filie ſue defeciſ

ſetutpote cũ Zꝛutꝰ ꝗ pꝛimꝰ cõ⸗
ſul rome fuit uĩditias ſcm liber
tatẽ dixiſſʒ in pſona uindicis ui⸗
tellioꝝ ſerui ꝗ/ ꝓditõis cõluratio
nẽiudicõ ſuo detexerat c caſtita
tẽ filie uite quoqʒ eiꝰ ꝑferendaʒ

putaret:arrepto cultro de taber⸗

na laniõis flliã interfecit. In hoc
ſcʒ ut moꝛte uirginis ↄtumeliam
ſtupꝛi arceret:ac ꝓtinꝰ recẽs a ce
de madenſqʒ adhuc filie cruoꝛe
ad cõmilitões ↄfugit.ꝗ uniuerſi
de algido mõte:ubi tũc bellige⸗

rẽdi cã legiões erãt:relictis duci⸗/

bus ꝓtinꝰ ſigna in auentinũ mon

tẽ trãſtulerũt oiſq; plebsurbana

mox eodẽ ſe cõtulit: populiq; cõ
ſenſu pꝑtii carcere necati.ita rur/

ſus reſpublica ſuũ ſtatũ recepitꝰ

deide cũ pꝰ aliqt ãnos:.xij. tabu⸗
le late ſint ⁊ plebſ ↄtẽderet cũ pa
tribꝰ:et uellet ex ſuo quoqʒ coꝛ⸗

poꝛe ↄſules creare ⁊ patres recu

ſarẽt factũ ẽ ut tribuni militũ cre/
arent᷑ ꝑtim ex plebe ꝑtiex ꝑtibꝰ
ↄſulari ptãte.hi quoq; cõſtituti
ſunt uanio nũero.iterduʒ.xx.fue
rũt.iterdũ plures.nõnũq;ᷓ pauci

oꝛes. Deide cũ placuiſſet creari
Et ex plebe ↄſules ceperũt exutro

qʒ coꝛpe ↄſtitui. Lũc ut aliquos
plłes patres haberẽt placuit du⸗
os ex nũeropatꝝ cõſtitui ⁊ ita fa⸗

cti ſunt ediles curules/Cũqʒ cõ

ſules auocarent᷑ bellis finitimis
neq; eſſet ꝗin ciuitateius redde
repoſſʒ:factumẽ ut pᷣtoꝛ quoq;
crearet᷑ qurbanꝰ appellatꝰ eſt eo
qĩiurbe iusredderet.pꝰ aliquot
deinde ãnos nõ ſufficiẽte eo pᷣto
re ꝙ multa turbaẽt pegrinoꝝ in
ciuitatẽ uenirẽt creatꝰ eſt et aliuſ
pᷣtoꝛ ꝗ peregrinꝰ appellatꝰeſt ab
eo ꝙ; plerũq; inter pegrinos ius
dicebat, deide cũ eẽt neceſſarius
magiſtꝛatꝰ q haſte peſſet.x.nini
in litibꝰ iudicãdis ↄſtituti ſũt eo
dẽ tꝑe.Cõſtituti ſũt et q̃ttuoꝛ ui
riꝗ curã uiaꝝ agerẽt et trium uiri
monetales eris argenti auriflato
reset triũ uiri capitalesꝗ carce⸗
ris cuſtodiã haberẽt ut cũ aniad
uerti opoꝛteret ĩiteruẽtu eoꝛũ fie⸗

ret. Et qꝛ magiſtratibꝰ ueſperti

nistꝑibꝰ i publicũ eſſe incõueni/
ens erat:qnq; uiri ↄſtituti ſũt cis

tyberim et ultra tyberi ꝗ poſſint

ꝓ magiſtratibꝰfungi.Capta de

ide ſardinia moxcicilia itẽ hiſpa
nia deinde narbonẽſis ꝓuĩcia to

tidẽ pᷣtoꝛes quot ꝓuĩcie ĩ dictõʒ

uenerãt creati ſũt: ꝑtiꝗ urbanis

rebꝰ ꝑtim ꝗ ꝓuincialibꝰ peſſent

Deide coꝛneliꝰ ſilla qſtiões pub

licaſ ↄſtituit ueluti de falſo ð par
ritidio de ſiccarijs.et pᷣtoꝛes q̃t⸗
tuoꝛ adiecit. deĩde gaiꝰiuliꝰceſar
duos pᷣtoꝛes et duosediles ꝗ ſiu
mẽto peſſent.⁊a cerere cereales

ↄſſituit.ita.xii.pᷣtoꝛes ſex ediles

ſunt creati.piꝰdeĩde auguſtꝰ.xvi
pᷣtoꝛes ↄſtituit. Poſt deinde di
uꝰ claudiꝰ duos ptoꝛesadiecit ꝗ
de fideicõmiſſis ius dicerẽt.exꝗ
busunũ diuꝰ titiꝰ detraxit ⁊ adie

citunũ diuꝰ Nerua ꝗiter fiſcuʒ
et pꝛiuatos ius diceret. Ita decẽ

et octo pᷣtoꝛesi ciuitate ius dicũt

1

De oꝛigine iuris ciuilis.

ecati. ſunt magi⸗

ſtratus ödiaeiia.
8 Mecepit. quem ante
legem duodecim tabu

la. babebat.

t Deide.poſt aliquot
qnos.iſti aliquot anni
fuerunt plures centum
et. xvij. vt pꝛobatur. ẽ.
todem. S. omnium ta/
men. et. J. hiſdem tem⸗
poꝛibus.cum plebs.
vy ¶ Deinde. cum eſſet.
alias eſce. id eſt frumẽ
to publico.alij habent
baſte et erponunt.j.per
ciaſtre.id eſt exercitij.et
alij habent neſte et per
eodem modo exponit᷑.

x¶ Geſpertinis tempo
ribus.quia vſq; ad no⸗
nam in publicum mo⸗
rabantur vt debent ſed

beo qie delegati a mane

vſq; in ſero. vt in autẽ.
de iudi.S.ſedebũt collł.
vi. item cõtra.j. de fer.
l. moꝛe et extra de offi.
et po. iu. dele.c. conſu⸗
luaur.. .
Un dictionem. id eſt
eſt in poteſtatem roma

nam. accur.

53 6A cerere. id eſt dea*
frugum ſiue meſſiume
accur.
Se liaerammins
acit inſti. de fideicom.
bere. F§. .

inſpecto initio.
ſed poſtea factꝰ
eſt magiſtratus
vt. ſ. de offi. pꝛe.
vigi. l. ij. que eſt
contra
b ¶ Pꝛofeſſum.
qui regeret ſcho
ias
c ¶¶ Fuit in pꝛimiſ
poſt ſuperioꝛem

tyberium. alias

contra.vt.S.ꝓx.
H. accur.
d Beneris. ali
as genus. ac.
e iSe pirro. id
de rege epiro/⸗
tarum.
f Nitieram in /
uenit. imo ante
ipſum ꝑ mille tẽ
poꝛis eſt inuen⸗
ta.ſed dicitur ea
inueniſſe vrpꝛo
fereret᷑ in quibuſ
dam parnbus.

Sophin. id
2 petnre ſed
cõtra.j.e..dein
de ſexuis.ſed cer
te licet idẽ ſigni⸗
ficet ſapiens ꝙ
ibi dicit. qð hoc
grecum ſopbin:
nõ tamẽ eſt ides
nomen. gc.
b ¶ Deinde quĩ
tus mutius. ſcʒ
i ¶ Zeſſere.id ẽ ta
bule
le ¶ Dapiẽs eſt.
cõtra.S.e.ꝗ.fuit
poſt eos.
ISlus eloquẽ
tie.ſic rolandus
pedis vacce. et
qdã noſter ami⸗/
m ¶¶ Lraditur.i.
dicitur.
n Iralleiſſet
aſſume enim qð
eſt ſupiaa.
o amq;. cum
quinto mutio.

Magiſtrat⸗:

Liber

— „ —

unꝰ relinꝗt᷑ qius dicat.iſqʒuocat᷑ pfectꝰ ur

bis:ꝗ pᷣfectꝰ olim ↄſtituebat᷑.poſtea fere fe
riaꝝ latinaꝝ cã introductꝰ eſt:et quot annis
obſeruat᷑.nã pfectꝰ ãnone et uigilũ nõ ſunt
magiſtratus:ſed extra oꝛdinẽ utilitatis cã
ↄſtituti ſunt.et tñ hi quoscis tyberim dixi⸗
mꝰ poſtea ediles ſenatuſcõſulto creabãtur

ergo ex his oĩbus decẽ tribuni plebis:cõſu⸗/
les uero duodecim et octo pᷣtoꝛes:et ſexedi

les in ciuitate iura reddebat. Jurisciuil ſci.
entiã plurimi et maximi uiri ꝓfeſſi ſunt ſed
ꝗeoꝝ maxie dignitatis apð populũ ſomanũ

fuerũt in pᷣſenti eoꝝmẽtio habẽda eſtut ap

pareat a ꝗbus et qliter hec iura oꝛta et intro

ducta ſunt.et ꝗdẽ ex oibusqui ſcientiam na

cti ſunt ante Zyberiũ coꝛruncanũ publice

ꝓfeſſumbnemo tradit᷑.ceteri aũt adhuc uel

in latenti ius ciuile retinere cogitabãt. ſolũ⸗
qʒ cõſultoꝛibꝰ uacare potiꝰ q; diſcere uolẽ

tibus ſe pᷣſtabãt.fuit aũt in pꝛimis peritus
publius MPapiniꝰ glegesregias in unuʒ cõ

culit ab hoc Appius claudiusunꝰ ex deceʒ
uiris cuiꝰ maximũ ↄſiliũ in duodecim tabu
lis ſcribẽdis fuit.poſt hũc appius claudius

eiuſdẽ generis maximam ſciaʒ habuit. hic
centinianꝰ appellatꝰ eſt et appiã uiã ſtrauit

et claudiã aquã induxit et de Rirꝛoin urbẽ
nõ recipiẽdo ſmiam tulit.hũc etiam actões
ſcripſiſſe traditũ eſt. Pꝛimũ de uſurpatõi⸗
bus ꝗ liber nõ extat.idẽ Appiꝰ claudiꝰ qui

uidet᷑ ab hoc ꝓceſſiſſe.r. litterãinuenit: ut

ꝓualeſijs ualerij eſſent et. pfuſſijs furij eſ⸗

ſent. fuit poſt eos maxime ſcie Simphꝛo⸗

nius:quẽ populꝰ romanꝰ ſophin appella⸗
uit.nec quiſq; ante hũc hoc noie cognomi
natus eſt. Gaiꝰ ſcipio naſcica quioptimuſ
aſenatu appellatꝰ ẽ. cui etiã publice domꝰ
in ſacra uia data eſt:qu o faciliꝰcõſuli poſſit

Deinde quintꝰ mutiꝰꝰqui ad carthaginen⸗/
ſes miſſus legatus cũ eſſent due reſſere po

ſiteuna pacis:altera belli:arbitrio ſibi dato
utrã uellet referreromãutramq; ſuſtulit:
ait cartaginẽſes petere debere utraʒ mallẽt

acciꝑe.poſt hos fuit Lyberius coꝛtũcanꝰ
ut dixi qui pꝛimꝰ ꝓfiteri cepit: cuiustñ ſcri
ptũ nullũ extat ſʒ rñſa complura et memoꝛa
bilia eiꝰ fuerũt. Deinde ſextꝰ Ceciliꝰ ⁊ fra
tereiꝰ publiuseliusac filius. et publiꝰ atti

lius maximã ſciẽtiã in ꝓfitẽdo habuerũt. et

duo elij etiã cõſules fuerũt.Attilius autem

pꝛimusa populo ſapiẽs appellatusẽ. Sex
tũ eliũ ẽt ennius laudauit.et extat illiꝰ liber

qinſcribit᷑ tripartita. ꝗ liber ueluti cunabu
la iuris continet.tripartita aũt dicit᷑ ꝙ lege

duogecim tabulaꝝ ꝓpoſita iũgitur interpᷣ
tatio.deinde ſubtexit᷑ legis actio eiuſdeʒ eſ

ſe.tres alii libꝛi referunt᷑:quostñ quidã ne⸗

gat eiuſdẽeſſe:hoc ſectatus ad aliquid eſt
cato.deinde marcꝰ cato pꝛinceps poꝛtie fa

milie: cuiꝰ et libꝛi extant:ſʒ plurimi filij eiꝰ

ex quibꝰ ceteri oꝛiunt᷑.poſt hos fuerũt pub

lius Mutiꝰ et Sꝛutꝰ et Manilius:qui fun

dauerũt ius ciuile.ex his publiꝰ Mutiꝰ etiiã
decẽ libellosreligt Bꝛutus ſeptẽ.Maniliꝰ
treset extãt uolumia ſcripta Manilij mo⸗
numẽta. illi duo cõſulares fuerũt. SZꝛutus

ptoꝛius. Publiꝰ aũt Mutius etiã põtifex

maximꝰ. Ab his ꝓfecti ſunt publiꝰ Ruti⸗

lius ruffus ꝗ rome cõſul et aſie ꝓconſul fu

it.Maulꝰ uirginiꝰ et Ouintꝰtubero:ille

ſtoichus. Panſe auditoꝛ ꝗ etipſe conſul:

etiꝗ Sextꝰ põpeiꝰ Onei pompei patricius
Fuit et eodẽ tꝑe celiusantipater ꝗ hiſtoꝛi⸗

as cõſcripſit:ſʒ pluseloquetieqᷓʒ ſcie iuris

operã dedit etiã lutiꝰ graſſus frater publij
Mutij:qui mutiꝰ dictꝰ eſt.hũc cicero ait iu

riſcõſultoꝝ diſſertiſſimũ.¶ Moſt hos quin

tus mutius publii filiꝰ põtifexr maximꝰ ius

ciuile pꝛimus cõſtituit.generatim in libꝛos

decẽ et octo redigẽdo. Mutii auditoꝛes fu
erunt cõplures.ſʒ pcipue auctoꝛiratis acꝗ⸗

lius gallus Balbꝰ Lucilius. Sextꝰ Papi⸗
rius.gaius iubẽtius.ex ꝗbus gallũ maxime

auctoꝛitatis apud populũ fuiſſe ſeruius di
cit.oẽs tñ hia ſeruio ſulpicio nominantur.

dioquin perſe eoꝝ ſcripta non talia extant
ut ea omnes appetãt.deniq; nec uerſantur
omnino ſcripta eoꝛũ inter manꝰ hominũ.ſʒ
ſeruiꝰ libꝛos ſuoscõpleuit. ꝓcuius ſcripta
ipſoꝝ quoqʒ memoꝛia haberet᷑. Seruiꝰ au
tem ſulpicius cũ in cauſis oꝛãdis pꝛimũ lo⸗
C(cũ aut ꝓcerntopoſt marcũ tuliuʒ obtineret:
traditur ad cõſulendũ Quintũ mutiu,ʒꝛ de
reamici ſui ꝑueniſſe.cũq; eũ ſibi reſpõdiſ⸗

ſedeiure ſeruiꝰ parũ intellexiſſet:itenquin

tũ mutiũ interrogaſſe eta quinto mucio rñ⸗
ſum eſſe:nec tñ ꝑcepiſi e. et ita obiurgatum
eſſea quitomutio.naq; eũ dixiſſe tuppe eſt

— —

p Zurpe eſt pa
tricio. no.quem

nõ audmi.ſi di⸗
cat le ignoꝛare qꝗͥ
tractauit. ſic.S.ĩ

ꝓbhemio. in pꝛi.

et. . ad vell.quã
. gccur.

q e Monſcripſe/

rũt.ſ.ſerui ſulpi⸗
id eſt facti ſũt.ac
curſins.
8 (Uiceſime ſcz
parus dande fi
ſco in teſtamen⸗
to ab omnibus.
bis
tBer menſibꝰ
inde libꝛi ſeme⸗

ſtres dicunt. vt.

de excu.tu. item
vy (Eradtta fue/

runt.vt circa tex⸗

tum.,

Pꝛimul cepit

ſq poreſtas ð iu
re reſpondendi.

er facit.j.de bis

ſellius Trebatio eloquẽtioꝛ fuiſſe dicit᷑. of

q̃.no.infa.l.ath

letas: S. deſigna

toꝛes.
¶Dʒ pꝛeſtari⸗
no.quedã ſunt
que boneſte con
ceduntur:nõ ta
men boneſte pe⸗
tuntur. et fa. j. ð
var. cog.l. i. F. eſt
enim. et in decre.
xxiij.di. de eulo/
gij. et. j.qui et a
quibus ma.li.ĩ
fi.et. C. de peti.
bono. ſub. l. i. et
j. de offi. pto. l.
barbarius. et.j.
ad.l.iul. ambi.
l. pꝛuna.

Pꝛimus

patricio": et nobili uiro et cauſas oꝛanti ius
inquouerſaret᷑ ignoꝛaꝛe. ea uelut ↄtumelia
ſeruiustactꝰ operã dedit iuri ciuili et pluri⸗

mũ eos de ꝗbus locuti ſumꝰ audiuit inſtru⸗

ctus ab Albo Lucilio.inſtructꝰaũt maxime

a gallo acquilio qui fuit crcine. ¶ Itaqʒ li⸗
bn cõplures eiꝰ extãt circine cõfecti.hic cuʒ
in legatõe periũſſet ſtatuã eiꝰ populꝰ roma⸗
nus ꝓroſtris poſuit:hodieq; extat pꝛoro⸗
ſtris auguſti uolumina cõplura extãt: reliꝗt
aũt pꝛope centũ et octoginta libꝛos ab hoc
plurimi ac pᷣfecti pꝛofluxerũt fere tamẽ hij
libꝛos cõſcripſerũt. Alphenus. NHarrus
Gaius.Aulus. Offilius. Litius Celſus
Aufidius tuca.aufidiꝰnamuſa. Flauiꝰ pꝛi
ſcus.gaiꝰ ateius. ꝓculuslabeo.antiſtiꝰ pa
tercina.publiꝰ cecjliꝰ.et ex hisdecẽ ⁊ octo
libros cõſcripſeꝛũtquoꝝomnes qui fuerũt
libꝛi digeſti ſunt ab aufidio namuſa in cen⸗

tũ.xl.libꝛos ex his auditoꝛibꝰ plurimum au

ctoꝛitatis habuit alphenꝰ uarrus.⁊ aul Of

filius ex quibꝰ uarrꝰ ↄſul fuit. offiliꝰ in eque
ſtri oꝛdie ꝑſeuerauit.is fuit ceſaris familia⸗

riſſimꝰ.et libꝛos de iure ciuili plurimosetꝗ
omnẽ ꝑtẽ operis fundarẽt reliꝗt.nã de le⸗
gibus uiceſime pꝛimꝰ cõſcripſit de iuriſdi⸗
ctione.idẽ edictũ pᷣtoꝛispꝛimꝰ diligẽter cõ⸗

poſuit.nã ante eũ ſeruiꝰ duos libꝛos ad bꝛu

tũ per qᷓ; bꝛeuiſſimos ad edictũ ſubſcriptos
reliquit. fuit eodẽ tꝑe trebatius ꝗ idẽ coꝛne
lij maxime auditoꝛ fuit.aulꝰ caſſelliꝰ Quin

tus mutiꝰ uoluſii auditoꝛ. deniq; inilliꝰ ho

noꝛẽ teſtamẽto publiũ mutiũ nepotẽ eiꝰ reli
quit heredẽ. fuit aũt queſtoꝛiꝰ.nec ultra ꝓ⸗

ficere uoluit cũ auguſtꝰ illi etiã cõſulatũ of⸗

ferret.ex his Zrebatiꝰperitioꝛ caſſellio:caſ

filiꝰ utroq; doctoꝛ caſelii ſcripta nõ extãtni
ſiunꝰliber bene dictoꝝ. Trebatii q; plures
ſʒ minꝰ frequẽtant᷑ poſt hos quoqʒ Lube
ro fuit ꝗoffilio operã dedit.fuit aũt patrici

uset trãſit a cauſis agẽdis ad ius ciuile ma

xime poſtqᷓ quintũ ligarium accuſauit. nec
obtinuit apud gaiũ ceſarẽ:is eſt ꝗntusliga

rius ꝗ cũ affrice oꝛã teneret infirmũ tuberõe

applicare nõ ꝑmiſit nec aquaʒ haurire quo
noiĩe eũ accuſauit et cicero defendit:et eiꝰex

tat oꝛatio ſatis pulchernma queinſcribitur

pꝛo quintoliganio.et tubero doctiſſimꝰ qui
dẽ habitus ẽ iuris publiciet pꝛiuati ⁊ cõplu

De oꝛigine iuris ciuilis.

res utriuſq; operislibꝛos reliquit. ſermone

etiã antiquouſusaffectauit ſcribere: et iðo
parũ libꝛi eiꝰ grati habent᷑.poſt hũc maxie

guctoꝛitatis fuerũt. Atteius capitoꝗ offili

um ſecutꝰ eſt.antiſtiꝰ labeo quiomnes hos
audiuit.inſtitutꝰ eſt aũt a trebatio lex his at
teius ↄſul fuit labeo noluit cũ ei offereretur
ab auguſto ↄſulatꝰquo ſuffectꝰ fieret:⁊ ho
noꝛẽ ſuſciꝑet.ſʒ plurimũ ſtudiis operã de⸗

dit et totũ ãnũ ita diuiſerat:ut rome ſex mẽ⸗

ſibꝰ cũ ſtudioſiseſſet et ſecederet ſex men⸗
ſibus:et cõſcribẽdislibꝛisoperaʒ daret ita⸗
qʒ reliquit.xl.uolumia ex quibꝰplurima ĩter
manusuerſant᷑.hi duo pꝛimũ ueluti diuer
ſas ſectas fecerũt.nã atteius capito in his
que ei tradita fuerũt pſeuerabat. labeo in⸗
genii qlitate et fiducia doctrine ꝗ et ceteris
operis ſapiẽtie operã dederat:plunima ino
uare inſtituit. et ita atteio capitoni. Maſſu⸗
rius ſabinꝰ ſucceſſit labeoni: Herua gad/
huc eas diſſenſiones auxerũt.hic etiã Mer⸗
ua familiariſſimꝰ Ceſaris fuit.Maſſurius
ſabinus in equeſtri oꝛdine fuit ⁊ publice pꝛi
mus ſcripſit.poſteaqʒ hoc cepitꝰ beneficiũ
tiberio ceſari:hoc tñ illi cõceſſum erat.et ut
obitũ ſciamꝰ añ tẽpoꝛa AZluguſti publice re
ſpõdendiius nõa pꝛincipibꝰ dabat᷑:ſʒ qui
fiduciã ſtudioꝝ ſuoꝝ habebãt cõſulentibꝰ
reſpõdebãt neqʒ reſpõſautiqʒ ſignata da⸗
bant.ſʒ plerũq; iudicibusipſis ſcribebant.
aut teſtabant᷑ ꝗ illos cõſulebãt.pꝛimꝰ diuꝰ
auguſtꝰ ut maioꝛiunis auctoꝛitas haberet
cõſtituit ut ex auctoꝛitate eius reſpõderent:
et exillotẽpoꝛe peti hoc ꝓbeneficiis cepit.
etideo optimꝰ pꝛicepsadrianꝰ cũ ab eo ui⸗
ri pᷣtoꝛii peterẽt:ut ſibi liceret reſpõdere:re
ſcripſitei hoc nõ peti:ſed pᷣſtari ſolere.et
ideo ſi ꝗs fiduciam ſui haberet delectari ſe
ppło ad rũdendũ ſe pᷣꝑaret.ergo ſabino cõ
ceſſuʒ eſt a tiberio ceſare:ut pplł o reſpõde-
ret ꝗ in equeſtri oꝛdie iam grãdis natu:et fe
re annoꝝ.l.receptuseſt.huicnec ample fa⸗
cultates fuerunt ſʒ plurimũ a ſuis auditoꝛi
bus ſuſtẽtatꝰ eſt. huic ſucceſſit gaiꝰ caſſius
longinus natusex filia tuberonis:que fuit
neptis ſeruii ſulpitij.et ideo ꝓauũ ſuũ Ser
uiũ ſulpiciũ appellauit.iset conſul fuit cuʒ
quartino tẽpoꝛibꝰ tiberij:ſed plurimũ in ci
uitate auctoꝛitatis habuit eouſq; donec ce

ſar eũ de ciuitate expelleret. expulſus ab eo

W
N

(Aſq;. conuerte vſq; ad pfecturam. accurſius⸗
b Be legibus et ſenatuſco. er longa coſue. Ees babet ptes bec wubꝛi⸗
ca. de pꝛuna multe leges in boc ti. dicunt.de ſecũda.ſ.de ſenatuſcon. ſpãli
ter ð. j.e. nõ ambigit᷑.et.l.neq; leges.et.l.etideo.de tercia dꝛ.j.e.l.de qui

opoꝛtet mo.col.i.⁊c.et de ſanc.epi.col.ix.et in ti.vt in pꝛiua.do.ſa.
mi. col.v.et in aiijs ti.de bumanis tractãt fer omnes.il.
b ¶ Emalis cuiq;. ſcᷣm ſua opera tribuendo ſcõᷣm io.i.bonis meri
mm. vt. C. de alleſ. do. l.i. et de ſta. et ima.l. vt virtutum. malis pe⸗

bus.et in ſequẽtibꝰ.ſj cũ ĩ toto coꝛpoꝛe iuris de legibꝰ tractat qr bic ſpecia

lẽ ti. ponit.Rñ.ſcõʒ io.
qꝛ alie leges de nego⸗/

cijs geſtis bominũ di⸗

cuũt.be aũt legeſ rractãt

de le. condendis etiter⸗

* Ep eſt. hec diſcri⸗

piio quattuoꝛ ba

bet ptes. pꝛima ẽ
epPceptũ.i. cõmu/⸗
ni vtilitate ſtatutũ. vel
dic cõe pᷣceptũ.i. cõiter
toti vmuerſitati factuʒ
et ponit᷑ hicpᷣcepiũ lar
ge ꝓ quattuoꝛ virtuti⸗/
bus legis ꝗᷓ ſunt. j. e. l.
legis virtus.itẽ ſubicit

viroꝛũ pꝛudentũ cõſul /

to.i.cũ de liberatõe pꝛu
dẽétũ cõſtitutũ.itẽ ſubi⸗
cit delictoꝝ cohertio.co
bercet em̃ delicta puni⸗
endo.vt.S.de iuſtic.et
iure.l.i. ibi bonos non
ſolũ ⁊c.et vt vniꝰ pena
ſit metus multoꝛum. vt
Q.ad.l.iul.repet᷑.l.i.et
Q.! de lurtis. ſiqs per.

itẽ de delicto ignoꝛater

cõmiſſo punieẽdo.da ex
emplũ in eo qui ꝓiecit
lapidẽ:et pᷣtereuntẽ ca⸗
ſu pcuſſit.vt.j.ad.l.ac/⸗
quil.ſcientiã.S.pe.et.le
ſi ex plagis.S.eque.itẽ

alið exempluũ eſt. vt. j.

cuſt. re.l.carceri.et.l.mi
lites.et inſti.vi bo.rap.
F. qꝛ tamẽ. 7.j. de peniſ
reſpiciedũ.S.deliquũt

ꝙ vi aut clam. ſeruius

yt. j. ad.l. coꝛ. de ſic. l. le
ge. F. cũ quidã.itẽ ſubi

citu: quarta pars cõis

reipu.ſpõſio.ſ.interro/⸗
gatõe facta a ↄſule ⁊ cõ

glonga conſuetudine.

in ſardiniã reuocatus aueſpaſia-
no diẽ ſuũ obijt. Nerue ſucceſſit

ꝓYculus.fuit eotẽpoꝛe et Nerua

filiꝰ.ᷣfuit et aliꝰ longinꝰ exeque⸗

ſtri quidẽ oꝛdie qui poſtea ad pꝛe
turã uſqʒ puenit.ſʒ/ꝓculi aucto

ritas maioꝛ fuit nã ẽt plurimũ po
tuit:appellatiqʒ ſunt partim caſ/
ſiani:partim ꝓculiani que oꝛigo
a capitone et labeõe ceperat.caſ
ſio celius ſabinꝰ ſucceſſit.ꝗ plu⸗

rimũ tẽpoꝛibꝰ NHeſpaſiani potu
it. Pꝛoculo. Pegaſus qui tẽpo
ribꝰ Neſpaſiani pᷣfectus urbis

fuit. Celio Sabino pꝛiſcꝰ Rtabo

lenus Pegaſo celſus pater: pa/

tri celſo.celſus filiꝰet pꝛiſcꝰ Ne

ratius:qui utriq; cõſules fuerũt.

celſus quidẽ:et iterũ Jaboleneo
pꝛiſco Abunius ualens.et tuſci⸗

anus. Itẽ ſalinus iulianus.

Se legibus ⁊ ſenatuſcõſultis

Ex eſt?A cõe pꝛeceptum

delictoꝛũ que ſpõteuel

ignoꝛantia cõtrahũrur cohentio.

uiroꝝ pꝛudentũ cõſulto.

na.vt per totum tit.de penis.

cõmunis reipublice ſponſio.
m ¶Arca.

cia.opoꝛtet autẽ eam etiã pꝛeſta

i¶ Ducem. qꝛ de
ducit bomines
ad hbonũü.
le ¶ Regula eſt. i.
cõpendioſa do⸗

— Am etademoſtenesoꝛatoꝛ cnina. vel vniul
Auic diffiniuit. Lex ẽcui om- m quibe aden
neshomines decet obedire pꝛo⸗ rano vernuur. 7
. „. lta i hoc vltimo
pter multa et uaria.et maxie.qa Ppꝛe pont. ſed
oĩs lex eſt inuẽtio quedã et donũ noin pꝛio.ſic.u.
dei dogma aũt oĩm ſapientũ co piſmuut ngu⸗
rectio aũt uolũtarioꝛũ et nõ uolũ ¶pendioſa nar
tarioꝛũ:peccatoꝛũ:ciuitatis autẽ atione facta ire
7 FrE Duitio. vt colligik
cõpoſitio cõis ſcᷣm quam omnes ſ.dere.iu. i me
decet uiuere qui in ciuitate ſunt lus faeitad boe
ſed ⁊ philoſophis ſumme ſto a omnes. eel⸗
ce ſapiẽtie Criſipus ſic incipit re
lbrüa. fecit Iniuſtoꝛum.
ibru quem fecct. l. lex. accur.
Eerx eſt omnium
diuinarũ et humanarũ rerũ noti? in ſſgatura ſüt

ciuilia i.natura
lis bominis in/⸗

re: et bonis et malis: et pꝛinci- genio. vr ireſti.
2 2 mino.vt.j.de
pem tet. ducẽeſſ. e:et ſcõᷣm hocre no.li. inbemmct.
gula eſt iuſtoꝝ et iniuſtoꝝ et eoꝛ: duo enim cota
Aem 2 tia ponere uidet
quenatura ciuiliaſunt pᷣceptrix ideſt duas ſpeci
quidẽ faciendox: ꝓhibitrix autẽ ce er weguiale
nõ faciẽdoꝝ. pCO mpo. raa eſt alrera. ſc
i IVraↄſtitui opoꝛtet: ut di us namuraler ci
rit theophꝛaſtus. in his q entoni „ e Mon fadten⸗
accidũt. ¶ c¶El. derü er boecol⸗
ar Air igit᷑ quedã ma⸗
. * his que foꝛte uno 4 liquo giſtralis diffini⸗
caſu accidere poſſunt:iura non no.lex eſt lanctõ
S ſancta pᷣcipiens
boneſta ꝓbibẽſ

munuer a populo facta rſſione ꝙ ſic placeat eſſe ſtatutũ. vt bic et inſti. de
iure na. 5. lex. et no. ꝙ bec etilla deſcriptio eadẽ eſtquo ad ſenſum.h quo
ad verba diſcrepet.io aũt eſt deſcriptio nõ diffinitio.qꝛ aliqᷓ ler eſt. que ram̃

nõ eſt cõis. vt. ].t. i.l. i. F. fi. ſolũ ergo vult deſignare qualiter olun fiebatlex

diffinitur alio modo lex. vt ſtatim ſubiat.j.l/ꝓri.nam.c.

ulã.

lex eſtcui omnes bomines ⁊c.et ꝙ ibi dicit donũ dei.ideo dicit: quia

nutu diuino faciũt pꝛincipes leges. vt. C. de pᷣſcrip.lon.tempo.l.fi.ibi iõö

—

er̃. ⁊c. cũ ꝓpter boc fecerit deus imperatoꝛes.vt in autẽ. de fide inſtru. .

qꝛ igitur imperiũ.col.vi.om̃is enim ſapiẽtia a dño deo eſt. ⁊ omne datum
optimũ et oẽ donũ pꝑfectũ de ſurſuʒ eſt deſcẽdẽs a patre luminũ ⁊c.itẽ lexẽ
ſapientũ dogma et doctrina per oꝛa ſapientũ ꝓmulgata.accur.

¶Am ꝛc. bene dico ꝙ lex cobercet delicta. na ⁊c. etno. ꝙ ſub bac. l. lunt qð fe⸗ er be.e eſt lex.
Oduo greca quoꝝ quodlibet facit vnã diffinuionẽ legis. Pꝛimuz facit Eiamẽ g poſſet vel tanq;ᷓ ipſe qꝛ nõ videt᷑ moꝛtuus qui tam cito reſu⸗

contraria. et fa. C. e.l. leges. “ð .
o ¶ Ta. in bis. que.ſ.veriſimilia ſunt. vel dic in his que. ſ. multũ
accidunt:nõ que extra naturalẽ curſus:etſcðz boc ent caſus bu
us greci qui eſtin.l.larina.j.l ꝓxi.Accur. òꝗMR
E bis. pone exemplũ in lazʒaro an debuit rumpere teſtamẽtum
qð fecerat. et bona auferre beredibꝰ. et certe ð bocnõ eſt lex. dicerem

ſcitauit. vt.j.de diuoꝛ.l.iij. et bo.poſ.ſcdᷣm tab.qui ex liberis. F. pla
ne vel tanqᷓ aliꝰ.ſ.poſtbumus qui rũpit teſtamentũ. vt iſti. de erxbe
re.li. . ꝛ. xel pone exemplũ in.l.ſcripta.in auten.vt ſine ꝓbi.ma. de
bi. ercre. col. vij. F. qꝛ vero. vbi dicit ꝙ ꝓpter bonas feminas nõ dʒ
fieri lex. quia rare ſunt.ſed ꝓpter malas qꝛ multe ſunt. Item pone

exemplũ.vt. j. de vſuca.l. iuſto.in pꝛin. in fi.i.t. vbi dicit non acqui
ri nobis per filium non iuſte anogatũ.ᷣſicutcõtra liberũ bominẽ em

?ęæ ſRon vo luntanioꝛũ. vt cum nõ dolo ſed culpa delinqm. vt ignoꝛanter.
yvtexemplificauimus. S. e.lii.
S ſunt. imo oẽs omnino
iudei.et de legi.et cõ.l.leges ſab.et aplus dicit om̃is anima ſu ſubdita pn

14

vbiq;ʒ reperiunt᷑.vt.C. de iudeis.l.

cipi.et ducibus ab eo miſſis. vt. C. de ꝓcu. et cõdu.aug.dom.li.xi.

ptum. qꝛ rarius arrogankt filij. q; emankt ſerui. ſy licet dicat bic ꝙ nõ
cõſtituunt᷑ iura ꝓ talibꝰ ſubaudi ſepe.qñq; em̃ ſtatuunt.vti bis ex

emplis.j.de iudi.ſed etſi.ꝭS.ſipf.

leg. here. ſi maioꝛ. et inſti. de re.di. S. in ula.et facit ad bãc regulam

etſi ꝑs here.pe.l.antiqui.⁊.C. de

et de ſolu. ſi pater et ſequẽtẽ ꝓx.i.cõtinua cũ iſta.

ſ. dere. iu. l. ea q. et. j. ad mebel. poſtulãte.et. j. de poſtul. l. i. · deide

6 ½ ed et phi. quẽ fecit.ſ.de lege et incipit interptatio greci ſic lex eſt. ⁊c.
n

qꝝ ð diuinis rractar beclex. vter. C. de ſü. tri.et de ſa. ſan. ec. et. j. ne qd
in loco ſa. et in auten. de mo. colla/ i/ et quõ opoꝛtet. e collg. i. c. er quom⸗

q¶ Accidere.i. miraculoſe venire.

—EP

*D —*

¶Egis virtus.id eſt poteſtas.impetrat aũt cum iubet lexiut. de
adul. accuſantẽ et accuſatum.et aduocatos eſſe pᷣſentes quã/
do ſerui toꝛquentur in cauſa adulterij.et pᷣcipit etiam ſeruos publi
cari.id eſt confiſcari.vt.j.ad.l.iul.de adul.ſi poſtulauerit.S.queſti/
onũ.et.S.iubet.vetet autem res immobiles minoꝛum ſine decreto

alienani. vt. j. de
rebus:.e.l.i. Itẽ R½
ne res eclleſaſti Cconſtituuntur: Dem.
E cin mbe ¶Amad eapotiusdeb ap.
mus. ſe nonne Ktarni ius queet frequenter 2
uſfcharinde facile: q; ad ea que perraro eueni
Rñ. nõ quia im Unt. quia queſemel aut bis: ut ait
et amod ſen theophꝛaſtus: accidunt otẽnunt
fieri non vult. et legiſlatoꝛes. ℳM. Ode.
cõmogius ẽ ſin / Egis uirtus hec eſt impe-⸗
gulas cauſas c . ꝛpmittere:
vt inſti. qui. mo. Iare: uetare: pimit ere: pum
infr . anön e. ck A Tpis
Rampoſtſenten. il Mra nõ in ſingulas pſonaſ
nam vti exept. ſed generalitercõſtituũt᷑.
ſuis. vt. C. de iu D
ris et fac.igno.ll. 5 em. ,
i. punit malefici On ambigit᷑ ſenatum ius
a. vt in ti. de pe —
nis. ff er. E. et?Lacere poſſe. Juk.
quinta vinus. i. Eqʒ leges neqʒ ſenatuſ-

conſulere veydi Acoſ ultaxita ſcribi poſſunt

extraneis couſu — „
litne erpendant ut omnes caſus ꝗ qñq; acciderĩt

agendo querela
vt. j. de inoffi. te.
l.item conſuluit q; pꝛimo poſſeſſoꝛium qᷓ; petitoꝛium ſi competatin
tentetur.vt.j.de rei ven.is qui.et facit.C. de tranſac.age.vel dic ꝙ
continetur ſubvirtute ꝑmittendi.ſed nũquid legis appellatione nõ
continetur qð aliquod iſtoꝛum verboꝛũ non babeat.Rñ.iĩmo conti
netur.alias nulla regula iuris.id eſt legis appellatione caderet.vł
verius nulla eſt lex quin ibi vnũ detalibus vel equipollens ſubau
diatut. et facit ad hanc.l.in decre.diſ.iij.c. omnis.
i l. AVra.generaliter. poteſt poni exemplum in qualibet fere.l. co⸗
dicisque certis pſonis debentur vt in tali vel alij. tamen ſunt
generales.que enim frequẽti indigent et cõmuni auxilio debent co
muniiter ſe iuuare.licet vni fuerint data. vtin auren. de bere. et fal.
G. i. colla.i. et fa. C. de diuer. reſcrip. ſi qua.& boc ſi ira ſcribitur vt
ſitius cõe.ſecus ſi ſpecialiter datur. vt.j. t. i.l. i ſed ſcᷣm boc om̃is
ler eſt regula qꝛ loquitur in pluribus caſibus in quibus eſteadẽ eqͥ/
tas et de vniuerſis hominibus ꝙ eſt falſum. ſic ergo expone. vt di⸗
cas leges non ſunt condite vt b locum babeat in perſona buius:
illa in perſona alterius.et ſicde ſingulis legibus et ꝑſonis. ſed ge/
neraliter in omnib pſonis ſit eiuſdem caſus reſponſio.ſed excipitur
Q. de decu. l. nec doꝛotheum. et. C. de epi. etcle. quoniã venerabił.

regule autem ꝑ ſigna vniuerſalia cognoſcuntur affirmatiua vel ne

gatiua.vt patet per omnes regulas iuris et maxime in.l.i.vbi dicit
regula eſt que rem queeſt ⁊c.
Sn ambigit᷑ pone exemplũ in petitõe bereditatis que eſt indu
cia a ſenatoꝛibus.vt.j. de pe. bere.itẽ veniũt..pꝛidie. Iteʒ in
vell.item in mac.ſenatuſcõ.vt.j.ad velł.l.ij.et.j.ad mac.l.i.ttem in
alio parificatur pꝛincipi ſenatus qꝛ nõ appellat᷑ a ſnĩa ſua. vt.j.a
quibꝰ ap.nõ li.l.i.et intellige de ſenatu toto qui ſenatoꝛes centum
erant numero. vt. C. depe. bere.l. f. nõ de qnolibet ſenatoꝛe ſepatiz
babet tamẽ nõ quelibet ſingulariter et ſua alia pꝛiuilegia.vt.j.ð ſe
na.per totũ.ſj an bodie boc opꝰ poſſit facere ſenat:.rñ.ſcdᷣm io.nõ
ſic hodie niſi pꝛinceps ꝑmiſenit.vt.C. e.l.fi.que eſt ↄtra vbi dicit ꝙ;

ſolus pꝛinceps facit legẽ.item facit ad idem.qꝛ populꝰ omne ſuum

imperiũ tranſtulit.vt. C. de ve.iu.enu.l.i..ſed hoc ſtudioſum. alij
dicunt ꝙ bodie põt popułꝰ romanꝰ erſenatus eius fa cere legeʒ.vt
bic nec ob.d.l.fi.qꝛ ſolus imparoꝛ põt.i.ipſe ſolus et nullus alius
ſolꝰ:et reuocare põtppłs romanus qð ↄceſſit.ſiẽ er iudex qͥ delegat
cũ ſibi ꝓpꝛietas iemanſerit.yt.j.deof.eiꝰ cui mq. ẽ iur. l.i. .fi. pꝛi⸗

Pꝛimus

mã laudo ſcòm bug.
WMWM̈VWqz leges nome generale. †
y¶Scnbi pnñt. ꝓpter bumãiingenij exiguitatẽ.multas.n.⁊c.vt.C. de ve. jct. z. r . k.

6 n phit.põe exẽplũ in vereri iuꝛe.ſtatutũ

De legi.et ſenatuſcõ. ⁊ lo. cõ.
XGenatuſcõ.nomẽ ſpeciale.

iur.enu.i.ij.S.ſ qꝛ vel ꝓpter nimiã negocioꝝ mutabilitatẽ. vt.j. de vſur. l.
moꝛa.in pꝛin.vl ꝓpter boĩm fidelitatẽ ĩicognitã.vt.j.de teſti.l.iij.ibi tu ma
gis ⁊c. vl ꝓpter delicto
m multiplicitates. vt.j.

cõpꝛehẽdant᷑:ſʒ ſufficit ea q̃ ple- deeerxtao:. .l.p. . ſut
. quedã.et iõ ⁊c.etſic cõ⸗

ruq; accidũt tmnen. Dem. tinua.l.ſe.que ex ſupe⸗
e Taigdeodehis quepꝛĩo co⸗ nonmmrkaengt ere⸗
. ſern. eor rar do. plalp ſe erp ea. dic ergo
S ſtituunt aut iterptatoe: aut Sibih quc oͤnimuntid
cõſtitutõe optimi pꝛincipis certi etaccihu de nouo. vt
3 ita bec lex loquat᷑ quã⸗
ns ſtatuendueſt. 1D en. do dubitatõ euenit ſup
6 NOn voſſunt oẽs articuli ſi nouo ſero 7 Eaues lex
illaf . 5 nõ poſſet qñ dubitatio
Gillatim aut legibꝰaut ſenatuſcõ nheg rte nun

ſultis cõpꝛehẽdi: ſed cũ in aliquo adhuc lege terminato

caſu ſentẽtia eoꝝ manifeſta eſtis Fn er e eld rs
qui innſelicenipieeſt ad ſimilia dbathevgttsl
pꝛocedere.atqʒ ita ius dicere dʒ: auitſequẽs.ſ.nõ pfit lo
), Amur ait pediꝰ u Lp. dan an vubinddone
Jquotiẽs lege aliqd unum: etað dicit aut interpta
uel altexintroductũ eſt bona oc⸗ weriudieſe rra mor
caſio eſt:et cetera que tendũt ad Q.deepi. au. l. ſi leno⸗

nes vel dicĩterpᷣtatoͤne
iuriſcõſulti auctoꝛitate

auroſtõe.ſ.pꝛincipis.
Eis certiꝰ.i centuz
ↄſtituat.ſ.qð pꝛio erat

dubiũ ſcõm ſecũdã expoſitõʒ.interpᷣtat᷑.n.iuriſcõſultꝰ verbũ dubiũ legis.
vt. j.ſi cer. pe.l.i.ĩ prin.et.ij.S.appellata.pᷣnceps ẽt interpᷣta᷑ vbũ.aut.ꝓ
et vt. C. de ver. ſig. l. pe. Itẽ interptat᷑ ſubſtimutõʒ fcãs filijs ita demũ tenere
ſi deceſſerint ſine filijs. vt. C. de fideicõ.l.cũ accutiſſimi.et ita ẽt ſi bodie oc
cumeret dubitabile verbũ in.l.opoꝛteret qð vel pᷣ iuriſcõſultum auctoꝛitate
pncipis velꝑ pꝛincipẽ fieret interptatio.vt eſſ neœeſſaria et ꝓbabilis ⁊ ab
oĩbꝰ obſeruada vt euenit in qõnibꝰ pbi ſuntꝛie opiones dñoꝝ qͥ fiũt ſu
verbis legis.vt hec dos a pre ꝓfec.⁊c.vt.C.ſo.ma.l.dos.et fa.ad banc.i.
X.no.vec.l.nõ ſolẽt.ac.
MN.n. ꝙ ſi familia ſeruoꝝ alicuiꝰ fecerit furtũ liberat dñs ſemel em̃ dãdo
furtũ.ne tota familia careat. idẽ ius trabit᷑ ſi dederit dãnũ.vt.j.ad.l.acqᷣl.
illð. Itẽ põe exemplũ.vt.j.de ne.g.ex facto.in fi. Itẽ pone in iur nouo. vt
Q. de ĩof. do. l. Pcibꝰ.vbi ðꝛ q̃relã inoffi.do.trabiẽt abinteſtato. Itẽ põe
exẽplũ.C. deoſti.pec.lᷣfin.et ꝓut trabitad ius vet refer᷑ ad id qð diatin
.le.l. interpᷣtatõe.ſ.iuriſcõſul. ꝓut de nouo dixi referf ad iura. C. vt dicas iu
nſdictõe.ſ.pᷣncipis.vt pꝛiceps dicat ad hocius coꝛnigẽdũ.vel ꝓꝛſus nouũ
ſtatuẽdo. vt.ſ. de vẽ. inſpi.l.i.ĩ pn. Jo. tñ diẽ ĩterpᷣtatõe.ſ.iudicũ ĩ iudicio.
becẽ vᷣa. et ſic pꝛia exẽpla nõ valẽi.q̊ põe ĩ pre.vt poſſit obligare filiũ ꝓ fa
me. lʒ ð vẽditõe lex tñ dicat.bec eað ꝓꝛogatõ q fit ex iure ſepto fit ẽt ex iure
nõ ſcripto ad ſi ſcptũ.vt.C. q ſitlõ.ↄſue.l.i.⁊ vt bec ſint plana diſtigue cũ
dubitatõ ĩ iudicõ ↄtigit.aut ſuꝑ aliquo nouo negotio.aut ſup.l.aliq. ſi ſu
ꝑ negotõ dſis ĩpatoꝛ ẽ ↄſulẽdꝰ.ſim̃ pñis ſit et e ſitcopia.vt.Q. e.bumanũ

eandẽ utilitatẽ uel interpᷣtatõeł
certa iuriſdictõe ſuppleri.

er de ve. iu. enu. l. i. F. ſy qꝛ diuine. et. j. de fideicõ. liber. bec itaqʒ.⁊ ar.C. de

iudi.l.fi. ibi. ne cõpellat᷑ ⁊c.ſi aũt nõ ſit eius copia ꝓcedã de ſimilibꝰ ad ſi
milia. vr hic.ſi vero ſuꝑ lege vt dos a patre ꝓfecta ⁊c.ſi quidẽ ex cõſuetudi
ne certo mõ eſt intellecta eiꝰ intellectui ſtabit᷑.vt.j.e.l.minime.et.l.ſi de ĩter
