vẽdita.nã nec res nec pᷣciũ venit ſi res interijt.⁊ ſic q̃ſi ex ſua negocia
tõe vẽditoꝛ pᷣciũ lucrat.nec põt fingi.vt negociũ gerat pꝛimi empto⸗
ris.ſicut in hereditate.ſi aũt poſſet dici cerre.et tũc idẽ rũderet᷑.vtpo
nit de fructibꝰ. Zercia ꝑs eſt. vt qdð dixi in re ſingulari vẽdita. ylq̃ſ

(öo

(oſue

ſeltatbtte
iteſt
pytln,

Mrt hedle

mnpmeg
unn

nitiaß

une

bnim

lt
mnrſtſ

nichae

goſnone

noſey.
mniiſ
Vtit/
üilgt

((Eber
lac
ns,4
(Gen
(hoaſ

cteconvtt

ninert

ij mbe
Atmogaſi

Dians

„,

glicſs.
uſcal

ſh

ſſlüͤin
Fiingeffe
Ftliapn

.

doſg
uiſg ine

ſdenas
ngen de
bie ſees 6

llhcüe
ſͤcditen

hutpe
ntiſh
aſead
gir
iſnenin

inten
ſ

Glngeſe

ſich dhn/
hereclinnn
Larcbesſe

Depentn

ri ſlc
Gterpeti
edlioeiſceſt
tſeleßi.
Cölidte
bietnetgen
toedebi
Ertimsg),
nid.
Gdino⸗
rbeli
Gheogutt
Airnbit⸗
1sberediat
ſupoinifi
blanotnort
irbort⸗
9 Dateneni
jditstni

nnniſdti.

ajcihen
liſktiea
ſͤnglte
ſ ſiplnn
nenticnt
aütun
Lmmichſe

Citi
riſei
en
tund
eitt
unn
ini n
ſhertſ⸗

vẽdita vel ꝓmiſſa.ſi poſtea alij vẽdat᷑.vt qꝛ litis extimatõeʒ accepit
vẽditoꝛ a poſſeſſoꝛe.cũ culpa deſierit poſſidere furto.vel violẽtia.vł

xviij.

ſe nõ poſſidẽte vẽdidenit pꝛĩo ẽptoꝛi.et poſtea petijt ſibi ꝙ babuit li
tis extimatõʒz ab alio.nã nõ venit illa liiis extiano in actõe ex ẽpio.
nec aliqᷓ acrõ ẽ cedẽda pẽalis.velalia.ſʒ res ſi extat.vel exrimauo ſeu

intereſſe ſi nõ ex⸗
tat. cũ culpa de/
ſijt poſſidere. ali
as ſi non culpa.
tũc nõ rẽ vel exti⸗
mationẽ.ſʒ actõ
nẽ tm̃.qꝛ ea habʒ
dare tenet. qñ ſcʒ
res extat. alias
nullo mõ. ĩmo pᷣ
ciũ lucrat.vt pꝛiꝰ
dixi. accur.
d Er beredita/
te.i. de rebꝰ bere
ditarijs. accur /
nce —
e ¶ Interpoſita
ſtipu.qꝙ ſiqͥd ad
eũ pueniret. em /
ptoꝛi reſtitueret.
et ecõtra ẽptoꝛ ꝓ
mitteret. ꝙ dam
na:qᷓ trabet ven
ditoꝛ occaſiõe be
reditatis: reſtitu
et ei. que ſtipula
tio appellat em/
pte ⁊ vẽdite here
ditatis. vt. . ð le.
iij. quiſqͥs. ſʒ an
cum fideiuſſoꝛe.
rñ. viðꝛ ꝙ ſic. vt
z.l.ij fi. F. i. rR.
F¶Iliõ cõmirtit.
q;tũ ad effectum

ſcʒz vt rẽ et pꝛeciuʒ

cõſeqᷓ poſſʒ. hoc
enieſſet iniquuʒ
vyt. ſ. de act. ẽp. l.
emptoꝛẽ. F. fi. ibi
neq; em̃ bone fi.
vt. j. de reg. iur. l.
boa fides cõmit
tit᷑ tñ bis vtres
vel pᷣcũ petat᷑ tã
tũ qðᷣẽ neceſſe eo
caſu.quãdo res ĩ
terijt. vt. j. ſubicit
nã et rẽ et pᷣcium
babuit pꝰ inter
poſitã ſtipulatoõ
nẽ.et ſic ad vtrũ
q; cõmittit᷑ nõ vt
vtrũq; exigat. ſʒ

2

tatẽ uẽdiderit:neca coheredibus
ſuis ꝓpter egeſtatẽ eoꝝꝗcqᷓᷓ ſer-
uare poterit: cũ ẽptore hẽditatis
uł ex ſtipulatu:ul ex uẽdito recte
exꝑiet᷑.oẽz enĩ pecuniã hẽditario
noĩe datã eo manifeſtiꝰẽ:qdĩiu⸗
dicio fami. herciſ.deducit᷑: ꝑ qð
nihil ãpliꝰ unuſꝗſq; a coheredi⸗
bꝰ ſuisↄſeꝗ põt qʒ qʒ tanqᷓʒ he
resimpenderit. i Sem.

m Vltũitereſt ſub ↄditione

aliqᷓ obligatõrueneat an cũ
ipſa obligatõſub ↄditõe ſit:pure
ueneat.pꝛioꝛe enĩ caſu deficiente
ↄditõe nullã eſſe uẽditõʒ: poſteri
oꝛe uero ſtatiʒ uẽditõʒ ↄſiſtere.nã
ſitibi titiꝰ decẽ ſub ↄditiõe debe⸗
at:⁊ ego abſ te nomẽ eiꝰemã:oↄfe
ſtim ex ẽpto et uẽditoagere pote/
ro:ut ułl acceptũei facias.
SYhereditatẽ ¶ Efrica.
mihi lucij tici uenderis:ac

pꝰ debitoꝛi eiuſdẽ heres exiſtas:

actõe ex emptoteneberis:qð ſim
pliciꝰ ĩ illa ꝓpoſitõe ꝓcedit cum
ꝗsipſi creditoꝛi ſuo heres extite⸗
rit ⁊ hereditatẽ uẽdidit ( pauł.
u Enditoꝛ ex hereditateaiter
poſita ſtipulatõe rẽ heredi⸗
tariã ꝑſequutꝰalij uẽdidit.qritur
qd erſtipulatu actõe pᷣſtare debe
at:nã bis utiq;nõ cõmittitſſtipu⸗
latio:ut ⁊ rẽ:pᷣciũ debeat.et ꝗdeʒ
ſi poſtea quãrẽ uẽdiderit heres:ĩ

et nõ interpoſira ſtipulatõe alterutro mõ poſſet agi actõe er empto.
vt. j. de vſur. ſi ſtipulatꝰ. S. fi.ad quid ergo ĩterponit᷑.Añ.qꝛ que ſpe
cialiter ⁊c.vt.j.de iniur.itẽ apud.S.boc edicto.
g ¶ Quod ſi antexeſſit. vt in noſtra queſtione.
be Debebir. vel pᷣciũ eriã ſi res extet.vt innuit ſtatim.
i ¶ Hediderit. poſt bereditatẽ vẽditã.et ſtipulationem interpoſitam
le An. pꝛeciũ eiuſdẽ debeat. viderur ꝙ non.
l¶ Pꝛomiſſoꝛ.i.vẽditoꝛ.vt ſubicit.vel ppꝛie ſupplepᷣciũ ł extimatõʒ
m ¶ Pꝛeceſſiſſet. vr bic.et.j.de vᷣ.ob.l.ſi exlegati.et.ʒ. ſe. et idẽ ſi ma⸗
numiſerit añ moꝛã.et poſtea deceſſit.vt.j.de ac.et ob.l.ᷣis qͥ er ſtipu⸗
latu.ſʒ in caſu pᷣmiſſo alið eſt.vt ſubicit.ſʒ vbi hereditatẽ ⁊c.
n ¶ E.ſ.ẽptoꝛis.et qð dicit potiꝰ ſuꝑfiuit.vel electine.vel legas cõ/
paratiue.et ſic vmiuſq; negocũ geſſit.nõ aũt electiue.
o Qus. em quedã yniuerſitas.et ſic repſentat perſonam.

De bere:et actio.ven.

p·¶ In re ſingulari.credi qð in bereditate dictũ ẽ. vr fin gã gerere negociuʒ
ẽptoꝛis.niſi in caſu.et tũcidẽ ẽ qð bic dicitĩ br̃diuiate.vt.j.e.l.ibi quẽadmo

q Exẽpto.et vtiq; nibil quã moꝛã ac.

— 1⸗ 21

dũ fũdi vẽditoꝛ ⁊c.

r ¶ PMꝛopter negotiationẽ. ſic et heres qꝛ agit de ſepul.viola.nõ em iõ heredi
tatẽ agnoſcit.ex ſua em̃ aſtutia eam exercet. vel ad vindictã.nõ autẽ tanqᷓ

terceſſerit ſtipulatõ:credimꝰ pᷣci-
um ĩ ſtipulatõe ueniſſet.qdð ſi ãte⸗
ceſſit ſtipulatio:deide rẽ nactꝰeſt
tũcrẽdebebit?. Si ergo hoĩeʒ uẽ

diderit::et isdeceſſerit.an pꝛeciũu-

eiꝰ debeat.nõ eni deberet ſtichi p
. r 1„
miſſoꝛ: ſi enuẽdidiſſʒ moꝛtuo eo
ſi nulla moꝛa pceſſiſſet. Sʒubi
hereditatẽuẽdidi:et poſtea ex ea
rẽuẽdidi:põt uideri ut tã ipiusne

gociũ agã:quaʒ hereditatis.ſed

hoc ĩ re ſingularirnõ põt dici.naʒ
ſi eũdẽ hoieʒ tibiuẽdidero:et nec
dũ tradito eo alij quoqʒ uẽdidero
pciũq; acceꝑo.moꝛtuo eo uidea⸗
musne nihil tibi debeã ex ẽptos:
quoniã moꝛã intradẽdonõfeci:pᷣ
ciũ eni hoĩsuẽditi nõ ex re.ſʒpꝛo⸗
pternegociatõs pcipit᷑.⁊ ſic ſit:q̃
ſi alij nõuẽdidiſſeʒ:.tibi eni rẽ de⸗
bebã nõ actõnẽ at cũ hereditasue
nit:tacite hocagi uiðꝛ:ut ſi ꝗd tã
q́; heres feci:id pᷣſteʒ ẽptoꝛi q̃i il⸗
liꝰnegociũ agã quẽadmodũ fũdi
uẽditoꝛ fructꝰ pᷣſtat bone fideirõ
ne:q̃ʒuis ſi neglexiſſʒ ut alienũ ni
hil ei iputari poſſit:niſi culpa eiꝰ

argueret᷑ ſirẽ quã uẽdidialio/

poſſidẽte pᷣcij:et litis extimatõʒ
accepi:utrũ pᷣciũ illi debeo an reʒ
utiq; rẽ.nõ enĩ actões ei:ſʒrẽ pꝛe
ſtare debeo.ſʒ ſi et ui deiectꝰuł ꝓ

pter furtiactõz dupluzabſtulero
nihil hicad emptoꝛem ꝑtinebit

ſo. ma.leſi moꝛa. F 28 ſi rem vendidi.pꝛioꝛi

bereditariã.vt.j.de ſe⸗
pul. viola.l.penult. ſic
etiã ſi beres inopem be
reditatem muliũ vẽdi⸗
dit.nõ ꝓdeſt legatarijſ
cũ ex ſua negociatõe.vł
emptoꝛis ſtulticia bẽre
videat᷑. vt.j.ad.l.fal.l.
ij. in pꝛin.et.F.i.ſic.⁊.Sẽ
mã.l.ita vt omnes.S.i.
et. S. de pecu. eo tpe.F.
fi.ĩ fi.et.j.de dã.in:ec.l.
dãni.in fi. et.j.ſo.ma.ſi
vero. F. irẽ quicqͥd. ᷣ qͥ⸗
dam de equuate dant
pᷣciũ pꝛimo ẽptoꝛi.vt.S
ſi cer.pe.l.ſi eũ ſeruũ.ſʒ
certe ibi iã erat res illiuſ
cuius pꝛeciuʒ reddiuur.
Itẽ nõne crimẽ fal.cõ/
mittit. vt. j. de fal. qꝗᷓ duo
bus. ergo ex eodẽ facto
nõ dz penã et pᷣciũ cõſe/
qui.vñ ex bis appꝛobo
bãc opinionẽ qð pᷣciuʒ
dʒ dari pꝛioꝛi ẽptoꝛiqð
a ſecũdo emptoꝛe acce⸗
ptũ ẽ.vt facit vẽditoꝛ vi
ni. vt.j. de peri.⁊ cõmo.
l. i. F. H. et ar. C. de iuð.
l.placuit.
ſhõ vẽdidiſſe. vt em̃
liberarer rei interitu ſi
ego poſſid erẽ ſic et nũc.
vt bic. et.S.ð nox.electõ
S. ſi his qui.
Quẽadmodũ. bona
eſt ſimilitudo.vtem̃ vẽ⸗
ditoꝛ fundũ colendo et
fructus percipiendo in
meo id eſt mibi debito
meos facit.ita etille me
um vel mee hereditatis
geſſit negociũ.aʒ.et idᷣo
dicit bone fideirõne qꝛ
ſecus eſſet ſi contracius
eſſet ſtricti iuris.vt.j.de
vſur.l.videamus.. ſi
actionem. et.S.excauſa
7. .. pꝛece.
v ¶ Argueretur. vt quia
fructus maturos patia
tur coꝛrumpi. vel habet
eos et non reddit. vt.j.
emptoꝛi.

y Alio poſſidente.et notat hic culpa in bocꝙ vendidi rem quã non poſſi
debam. vt ſic tenear ad rẽ vel ad intereſſe nõ ad actõʒ ſicut ſi poſſiderẽ tem
poꝛe vẽditõis.ᷣet poſtea ꝑ culpã deſijtpoſſidere.vt furto vbiſimilirer teneoꝛ
ad rẽ vel ad intereſſe.ſecus ſi ſine culpa.qꝛ tũc mm̃ actõʒ nõ rem vel extima⸗
tionẽ:qꝛ eã nõ babeo ſu actõs babeo.t.j.ſubicit.nam ſi ſine ⁊c.accur.

3 ¶ Pꝛecij. a poſſidente.

⁊ Abſtulero.i.acceꝑo.ſ.p iudicẽ.ſic.j.defur.q̃ vas.i bn. Hoc. ſ. duplum.

5Hibil.ad emptoꝛe.ĩmo videt᷑ cedẽda.vt.j.de fur.eum qui.in pꝛin.et.s
de ben. Ep. ꝙ ſepe. S.ſi res.q̃ ſunt õ.ſo.ibi loquit᷑ cũ ſine culpa deſi
dere.⁊ iõ nõ tenet᷑ ad rẽ.onerat᷑ ergo ſalum in boc.vt cadatin actõ⸗
nalẽ.vel ſi exegerit penã reddat ea.ſed bic.qꝛ culpa deſijt poſſig⸗
ad rẽ vel exrimationẽ.etiõ rennet oẽs penas.et ſcdᷣm hoc ren
admiſſus in litẽ vtiliter intrare volẽs.yel et ytiliter deiecti

extimationẽ verã tenet᷑.
vt. ar. j.de ſol. l. ſtichũ.
S. penultimo.
c¶Et ſic extimationem
repete pᷣſtare nõ debet.
ſed id tm̃ qð bʒ.i.actio
nes ſicut et in area ſeqᷣt
d Debeat. l. tantũ. cuʒ
nõ habear plus.

Ereditatis.cur nõ

. nenk rid ac.
em

ar. L. de diſtrac. pig. l.
ᷓdiu.

yrt. Z. e.ꝗ filij.ĩ pꝛi.
et. l. emptoꝛi.
a ¶ NHois exactõne. qðᷣ
pot facere dñs niſi ĩ tri⸗/
bus caſib. vt. C. de no
ua.l.iij. et. S. de ꝓcur. l.
per ꝓcuratoꝛẽ.
Ereditatẽ. minus
R ic. j. de ſer. expoꝛ. ſi
ẽditoꝛ.S.fi.et.S.de cõ
trabẽ.em.l.fundi.
c¶ Pꝛeſtet. l. legataʒ
d ¶ Zegatario.q.d. an
vt creditoꝛi exõciu. an
vt legatario. et facit.S

ex cã pᷣcedcti vẽditõ⸗
nẽ.vt ſi aſ vẽditionem

fec.qð timebat pᷣdio in
ferri.et añ vẽdinonẽ da
tüũ eſt. niſi aũt ſic inrelli
gas hãc.l.eẽt ð.S.e.l.ij
§. ſi venditoꝛ.

Diciũ eſt ſupꝛa quali
ter Zᷣhat᷑ vẽditõ.nũc q̃li
ter reſcindat altera par/
te inuita.et qñ liceat di

ſcedere vrraq; pte vole⸗,

te.
¶ Elſus. putabat.ſʒ
male. vt in fi. bꝰ.l.
¶ Niberari. qꝛ nõ ſicut
filiꝰ patri.et ita pater fi
lio acquirerer.
le Er q̃rit᷑ſ.p Offiliũ.

tre ſolo.
ſit offilius.

deẽda vẽditione qð qui

Editoꝛ. actõz debzʒ

ſi hereditarẽ.
excepto. acq̃ ſie/
it. ex cautõe.ð da⸗

f¶Eã rẽ. quã pſequutꝰ

ſtipular erat de dã. in /

ge Ku. Dereſcin. vẽ.

IBactõe facta.cũ pa/
m Obligatus. qð ſen
n EPactꝰ eſt. ſ. ð reſcin

LZiber

fuit ſubꝛepta añ vẽditõʒ.et iõ ꝑtinet pena ad vẽditoꝛẽ.vel loquit᷑ ibi cũ vẽ
ditoꝛ nõ põt rẽ pᷣſtare. Pertinebir.ſ.res.
a ¶ Mã.bñ dico rẽ deberi vbi fuit in culpa.qꝛ ⁊ vbi nõ fuit tenet᷑ ad aliq̃d.i.
b ¶ Actões.boc ſi nõ babuitlitis exiimationẽ.et ſic nec
vendidit.ſed quid tũc cũ cedere nõ poſſit.Rñ.in boc cõmiſit culpã.⁊ ita ad

nã ⁊ ſi ſine culpa deſijt poſſidere
uẽditoꝛ:actões ſuaspſtare debe⸗
bit:nõ rẽ.et ſicextimatõeʒ quoqʒ
nã ⁊ areã tradere debet exuſto edi
ficio. euol.
reditais uẽdite pᷣciũ pꝛo
pte accepi reliquũ ẽptoꝛe nõ ſol⸗
uẽte.queſitũ ẽ:eo coꝛꝑa heredita
ria pignoꝛis noĩe teneant᷑.reſpõ.
nihil ꝓponit᷑:cur nõteneant᷑.
u Enditoꝛactõiſ ermo.
C Aquã aduerſus reũ pꝛicipalẽ
habet:oẽ ius qð ex ea cã eicompe
tit.tã aduerſusipᷣm reũ:q́; aduer
ſus interceſſoꝛes eiꝰdebiti crede⸗
redebet:niſi aliudactum eſt. NMo
minis uẽditoꝛ ꝗcquid ulł cõpenſa
tõe ul exactõe fuerit ↄſequutꝰin⸗
tegrũ ẽptoꝛi reſtituere cõpellatur
i bole.
Ereditatẽ coꝛnelij uẽdidiꝰ
ſti. deinde ticiꝰ:cin ate here

de coꝛneliꝰ legauerat: pꝛiuſqᷓ; le⸗

gatũ ab ẽptoꝛe pciꝑette fecit he/

redẽ.recte puto ex uẽdito te actu

rũ:ut tibi pᷣſtet:qꝛiõ eominꝰ he/
reditas uenerit:ut id legatũ pᷣſta-

ret emptoꝛ:nec ꝗcq; iterſit utruʒ
titioꝗ te heredẽ fecerit pecũia de
bita ſit an legatario. ¶ Seʒ

riouenit hereditaſ deĩde eiꝰ
ũdi noĩeuẽditoꝛ aliqd acꝗſiuit:
debʒid pᷣſtari ẽptoꝛi hereditatis.
paulꝰ.ĩmo ſemꝑ querit᷑ ieare ꝗd
datũ fuerit: ſi aũt id nõ apparebit
pᷣſtare eã rẽ debebit ẽptoꝛi uendi⸗

toꝛ nã idipᷣm ex ea hereditate ad

eũ ꝑueniſſeuidebit᷑.nõ ſecus acſi
eũ fundũ in hereditateuendenda

ut. er ꝓ eis eſt. . de ac. em. iul. S. pe. et inſti. de aucto. tu. F. i. ly certe di
oquunt᷑ in obligatõibꝰ cõtra t bi autẽ loquitur i ess di oluẽ
aut ſit claudicatio. vt. . ſubicit. et.,. e. ſi id qð. S. inde.
Picatviðꝛ me liberari a parre.cui tota fuit q̃ſita obligatio.ſed
a me. et boc rone p̃dicta de pupillo. IJtẽ bac glia quia põt

ad cedendũ.

excepto fundo heredita⸗

ratio nõ eſt bona.vt dicitbic. p ꝗ

non excepiſſet.

De reſcindẽda?emptione ueluen

ditione. =r
pbpbpb/—α mpo.
I Elſusoffiliꝰ putabat ſi
( nedidiſſet midi flliuſfa.
ẽpeculiarẽ:ẽt ↄueniat:

ut abeat᷑ ab ea uẽditõeĩter patreʒ

et filiũ:⁊ me ↄuenire debere:neſi

cũ prẽ ſolopactꝰ ſim filiꝰnõ poſ⸗

ſit liberarit: et querit utrũne nihil
agat ex ea pactõe:an uero egoꝗ
dẽlibere:filiꝰ maneat obligatus

ſicuti ſipupillꝰſinetutoꝛis aucto

nitate paciſcat᷑:ipe ꝗdẽliberatur.
nõẽt ꝗcũ eo pactꝰ .nãꝰqdð ariſto
dixit poſſeita paciſci:ut unꝰ mãe

at obligatꝰ.nõeſtuerũ qꝛ ꝓuna ꝑ
te ↄtrahẽtiũ adiri pacto ab ẽptõe

nõpoſſit.⁊iõ ſi abuna ꝑte reno
uatꝰ ſit ↄtractꝰ ðꝛnõualere hmõi

pactõʒ.ſʒ dicẽdũẽ pꝛẽ paciſcente

etliberato aduerſario filiũ quoq;
ab interea liberai. I Dem.

Jquã rẽa teemi: eãdẽrur
ſusate pluriſ mioꝛiſueeme

rodiſceſſimꝰa pꝛioꝛe emptõe pᷣt
eni dũ res itegraẽ:ouẽtõe nrã ife/
cta fieri ẽptio:atqʒita conſiſtit po
ſterioꝛ emptõ:qſi nulla pᷣceſſerit
ſʒ nõ poterimꝰ eað rõe uti pꝰpᷣciũ
ſolutũ ẽptõe repetita:cũ pꝰ pᷣciuʒ
ſolutũ ifectã ẽptõʒ facere nõ poſ⸗

ptio:et uẽditio ſicut con
ſenſu ↄtrahit᷑:ita ↄtrario ↄſenſu
reſoluit᷑ anqᷓ; res fuerit ſequuta.
iõq; qſitũ eſt ſiẽptoꝛ fideiuſſoꝛeʒ
accepit:uł uenditoꝛ ſtipulatꝰfue⸗
rit:annuda uolũtate reſoluat᷑ ob

pacto hoc agi.vt ab vna pᷣte inter aliquos eripiatgtractus. ſed bec
Birr in ſuis libꝛis.
q¶Mon poſſit. nec in pupillo.nec in maioꝛe. vt.j.e. ſiid qd. in fi.ſed
cõtra.S.de pac.ſi ↄuenit.ſo.ibi fuit iuſta cq ↄuẽtõis.vt remitterentur
ex vna ꝑte im.puta illiꝰ qni ſterilitas.yt.j.loc, et conduc.ſi vno.vłnõ
valʒ. diſſoluatur

cõtracxꝰ.ꝓ parte
ſed remitii ex cã
donatõis põt.vt
ibi. vel ſoluas yt

r ¶ Gegd diceẽduzʒ

ſ¶ DObiat. ſtanʒ.
ſed qͥd ſi cũ ſolo
filio paciſcar.nõ
viðꝛ ꝙ pᷣiudicet

parꝛi.nec ergo li/

berabit pater.vł
filiꝰ. vt. C. de pa
ctis.l.filiuſfa.ac

r.
quã pꝛe⸗
ceſſerit. vt. S

. dec rabẽ. emp.

vᷣHõ poſſũ.ſ.
nudo pctõ. ſʒ do
mũ retro tradita
vt. S.ð pac.l.ab

emptõne. et. C.
qñ liceat ab ẽpt.
diſce.l. i. in fi.

NyElloptõ ſecn
C La. vt. C. qñ

—

lkergrab p. diſ.
x( Fuerit. a fide⸗
luſſoꝛe. vel emp /
toꝛe.

Pactl factii/

tẽtionis nõ iuris

2 Ee

a —— ſcʒ

ipſo iure.
b Ngentem. cõ
tra fideiuſſ oꝛem
qui verbis obli⸗
gak. vt inſti. de ſi

deiuſ. F. fi. vel et

3 emptoꝛẽ.pt.S.

dixit.ſed cũ reo li

berato ipſo iure
fid eiuſſoꝛ ſit libe
ratꝰ.qualiter bʒ
exceptionẽ.Rñ.
dic exceptionemn
facti.vel inrentõ
nis. vt. j. de ex⸗
cep.l.ij.vł diclo
qui hic.ſ.quãdo
fideiuſſoꝛi fuit fa

ctũ pactum. ⁊ fa

cit.. de ſolut.ſti/

chum. F. i.
Jemptio.

mo ſi detur inſo /

lidũ.vt.S.de pac.ſi vnus..ſed ſi ſtipulat. que eſt . ſo.ponitur bic
aũt ꝓ et.ſic ſunt vẽditões due.nõ vna tih.vel dic ꝙ bic eſt diſiunctõ

.

legis nõ boĩs qð idẽeſt. vel dic ꝙ pactũ fuit.ne alterutnus.ſ.tantũ
nõ vrriuſq;. ar.j. de accep.l.et ꝑ iuſiur. S. ſtihbbum.
m empio: pereret.ſecus ſiageret᷑. vt ꝙ im vnꝰ remitteret exiu/

Plliat

Kian

ũ taxat.im

fain

ſucgr
iaßle
igi⸗

4 Coe
Nptinn
nt lcc
z. hepo⸗⸗
ſet

ia —:

Eo.
Ee do
ſoenita
Uicreppon

Phencech

diſobota
oren
7
Dproti.

cſoei
ſcbd
D
iſfal
oliſpat
deecial.

ſnollt

HD c
ſköd,

hitſeni
höpſonpt
plzepdo
dekes,5
Agerlgn

iaſ deiae

ſrllbff⸗

Ang

höſalcifr
lcogt
eller
hgende
Nrbſen
ſſtmein
PMochal
do henob
uhe
lriin
iin
Weieg
Si
ſpitne
ſpnin
nenan
unryt
ſhrin

nanng
Nnunts,

NS
ſrm
Kinnn

lli⸗
ehnng

lehe

fti
e
nfe

fſeluge

Phan
nnnſerci
opotſt

Adie
Mnf.
ar ſag
ſciſ⸗
aſent
Ppuee

ie⸗ gol⸗

fhanſt
ECdey⸗
fie

gie
ſenins
4.
odoſh
gco ho
Wwtadis
elit
neer.
latebp.
iat
Ppräen
C
ben N

enaſ
leng⸗

ct ſüris
noͤns
bennſ,
.
elend
eieſtoen
tbos cNln
kiſidef
wa
ſctet⸗
aitol
ple
ſeafelbe
gluth
ne Ri⸗
propen
A imnenn
,dei
lonidr
ſutfri
un
ſolot
6
onnn
arnnſn
anni
iuftt
ſſuncn
. n

ect

ſta cã maxie. vt
3.de pac. ſi vuẽ⸗
ti. et.j.loc.ſi tibi
babitatõʒ q ſunt
contra.
e¶ Ualet. no. q;
acceptilatio valʒ
vt pactũ.vt dixi
5. depac. ſi vnꝰ
ex. F. ſi acceptila
Emptõ. ↄuen
10 vtſi donãdi
aio remittat ven
ditoꝛ ẽptoꝛi pciũ
g ¶Manebunt.
bincinde.cũ non
ſit diſſoluta.
ↄuenit. di
pliciſſet. ſcʒ
emptoii.
i¶ In factũ.i. p⸗
ſcrip. v. vt. j. ð pᷣ
ſcri. S.apð La.
i. Rñ. et. l. ſi tibi
poli.ĩ fi.et fa. .
de edi. ac.l.pe. et
j.de edi.edic.q̃d
ſi nollit. F. i. d
ſce. —

L JYid qð.ni⸗
Nil agit᷑. non
idẽé ẽõ̊. qꝛ ꝑ ple/⸗

nã a ſemiplena.
nõ p ſemiplenaʒ
a plẽa ẽptõe rece
dek. vt. S. ð ĩ diẽ
adiec.l.ꝙ aũt ſa
bi. et. j. de le. i. ſi
ſer. ali.ſ , z re⸗/
erip.qꝛ ꝑlegatũ
35 allckifcedit
a valido.vt.j.de
alle. l. legatum
ſub oↄdiõe. F. fi.
Itẽ 21 p ſecũduʒ
teſtamẽtũ rũpit
pꝛimũ.lʒ ex ſecũ⸗
do nemo heres
exiſtat. ſj hoc iðo
gꝛ pfectũ ẽ. ut in⸗
ri narrer ifir.
pꝰ erioꝛe qͥ ẽõ.
1Si puapiſloos

ligati ſint. vt ſic

ſi ꝓmiſit ſine tu
toꝛe pꝛi.et pꝰ ea
cũ tutoꝛe.vt.j.de
dõa. hoc iure. F.
idẽ et in pupillo
m Ab emptoe.
vctata auctoꝛita
tetutoꝛis.
n[Mõ renet. vt
j. de ac. em. iul. S
pe. ⁊. S. e.l.i.⁊ i⸗
ſti. ð auc. tu. F. i.
og Retẽtoͤnes qᷓ
diu ſoluat᷑ pᷣciuʒ
gꝛ boc equũ eſt.
p¶ Eo.l. pupillo
g Stari.i. ſ va
letpactuʒ. ernen

xviij.

ligatõ. iuł. ſcripſit exẽptoqð agi

nõ poſſe:qꝛ bõefideiiudicio exce⸗
ptões pacti inſunt. An aũt fide⸗
iuſſoꝛi utilis ſit exceptõ:uidendũ
eſt.⁊ puto liberato reo ⁊ fideiuſſo

reliberari.itẽ uẽditoꝛẽ ex ſtipula-⸗

tu agẽtẽ exceptõe ſubmoueri oʒ.
idẽq; iuris eẽ:ſi ẽptoꝛ quoqʒ rẽ in
ſtipulatõʒ deduxerit. i hSeʒ
Jẽptõotracta ſit toge puta
aut lãcis:⁊ pactꝰ ſit uẽditoꝛ
ne alterutriuſ ẽptio maneat:puto
reſolui obligatõʒ huiꝰrei nomine
Mlianꝰ

dũtaxat. i
(C Nʒ ẽptoꝛ uẽditoꝛi:ul uẽdi

toꝛ ẽptoꝛi acceptũ faciat:uolũtas

utriuſq; oñdit᷑ id agẽtisut anego

cio diſcedat᷑:⁊ ꝑinde hẽat᷑ acſi cõ
ueniſſet iter eos:ut neuter ab alte:
ro ꝗqcqᷓ; peteretꝰ:ſʒ ut euidẽtiꝰap
pareat acceptilatõĩ hac cã nõ ſua
nã ſʒptãte ↄuẽtõisualʒ.Emptõ
nuda ↄuẽtõeſdiſſoluit᷑:ſi res ſecu
ta nõ fuerit moꝛtuoaũt hoĩe ꝑĩde
hñda ẽuẽditioacſi traditꝰ fuiſſet
ut puta cũ uẽditoꝛliberet᷑ ⁊ ẽptoꝛi
hõ ꝑeat:q̃re niſi iuſta ↄuẽtioĩter⸗
uenerit actões ex emptoet uendi⸗
to manebũt. P·. Aulus.
Juouenit:ut resq uenit:ſi in
tra certũ tpᷣs diſplicuiſſʒꝰ:redde⸗
ret᷑ ex ẽpto actõẽ:ut ſabinꝰ putat
aut ꝓxia ẽptõiĩ factũ dicat᷑. I dẽ
id qð pure emi:ſub ↄditõ
ne rurſus emã:nihil agitur
poſterioꝛe ẽptõe.Si pupilli ꝑſo⸗
na ĩterueniat:ꝗ añ ſine tutoꝛisauc
toꝛitate:deĩde tutoꝛe autoꝛe emit
q;uisuẽditoꝛiã ei obligatꝰ fuerit

tm q; pupillꝰnõtenebat᷑:renouata

uẽditioeffiẽ: ut iuicẽ obligati ſint
qð ſi añ tutoꝛis auctoꝛitas ĩterue⸗
nerit:dðeide ſinetutoꝛe auctoꝛe e⸗
mit:nihil actũ ẽ poſterioꝛe ẽptõe.
Idẽpt qri ⁊ ſi ſine tutoꝛis aucto⸗
ritate pactꝰfuerit:ut diſcedat᷑ ab
ẽptõe :an ꝑĩde ſit atqʒ ſi abinitõ
ſine turoꝛis auctoꝛitate emiſſet ut
ſ. ipe nõteneat᷑:ſʒ agẽte eoreten
tões cõpetãt.ſʒ necillð ſine rõne

dicet᷑ qũiĩ initio recte ẽptio ſit cõ
tracta:uix bõefidei ↄuenire eopa
cto ſtari qð alteri captioſuʒ ſit: et
marxie ſi iuſto erroꝛe ſit deceptus.
HNItiꝰ ſeij ꝓcuratoꝛPa.Ae.
defuncto ſeio ab eo ſcriptꝰ
herescũignoꝛaretfundũ uẽdẽte
ſᷣuo hereditarioqi ꝓcuratoꝛ ſub
ſcripſit qſitũẽ:an ↄgnitoſeo pꝛiꝰ
q; ẽptio ꝑficerera uẽditõe diſce⸗
dere poſſit.rñ.titiũ ſinõipᷣe uẽdi⸗
derit:nõidcirco ciuilibꝰactõibꝰte
neri:qð ſeruo uẽdẽte ſubſcripſe⸗
rat ſʒ ſui noie pᷣtoꝛia actõeteneri
AVn alucij ticij I dem.
erat: ob uectigal reipublice
uẽit.ſʒcũ luciꝰ titiꝰ debitoꝛ ꝓfeſ
ſuseſſʒ paratũ ſe eẽ uectigal exol
uere ſolidũ:cũ mioꝛis ueniſſet fun
dus q; debiti ſüma eẽt: pᷣſes ꝓui
cie reſcindiuẽditõeʒ:eũq; reſtitui
iuſſit lucio ticio.queſitũ ẽ:an poſt
ſniaʒ pᷣſidis añqᷓ ei reſtitueret᷑: in
bonis lucij ticij fundꝰẽptꝰ eẽt.re
ſpõ.nõ pꝛiuſqᷓʒ Sptoꝛi pᷣciũ eẽtil⸗
latũ:ul ſi pᷣciũ nõdũ eſſet ſolutuʒ
ab ẽptoꝛeĩuectigal ſatiſfactũ eẽt
Eius a lucio ticio il Zẽ.
emit funduʒ lege dcã.ſ.ut ſi
adcertũ dieʒ pecuniã nõ ſoluiſſet
res inẽpta fieret.ſeiꝰ ꝑte pᷣcii pñti
die ſoluta defunctouẽditoꝛe filiꝰ

eiꝰ pupillariſ etatis.⁊ ipᷣe tutoꝛ cũ

alis datꝰ:neqʒ cũ tutoꝛibꝰ pᷣciuʒ
ſcðm legẽ numerauit.nec rõnibꝰ
tutele retulit.queſitũ eſtan irrita
ẽptio facta eſſet.reſpõ.ſcðᷣm eaq̃
ꝓponerent᷑ inemptaiũderi. Em
ptoꝛ pᷣdioꝝcũ ſuſpicaret᷑ numeri
am et ſempꝛoniã ei cõtrouerſiam
motuꝛas pactus eſt cũuẽditoꝛeut
ex pᷣcio aliqua ſumma apud ſere⸗
maneret:donec ẽptoꝛi fideiuſſoꝛ
daret᷑ auẽditoꝛe.poſtea uenditoꝛ
eã legẽ inſeruit:ut ſi ex die pecu/
nia oĩs ſoluta non eſſet:et uẽditoꝛ
ea pᷣdiaueniſſe nollet::inuendita
eſſent.interea de aduerſariis alte
rã mulierẽ uẽditoꝛ ſuꝑauit cũ al⸗
tera tranſegit:itaut ſineulla que⸗

De reſcin.pẽ.et añ li.ab ẽp.

elollet. boc fuij

fſBupe

ter eſt liberatus
Iſinꝰ ignoꝛaret. il
lũ defunciũ.et ſe be
rede.
ognito.i.qillũ defũ⸗
ctũ.et ſe eſſe heredem.
t ¶ Herficeret.ſq; per rei
traditionem.
v Gubſcripſerat. nota
erroneam ſubſcriptiõeʒ
non nocere.yvt.S.de pi⸗
gno.actõ.gaius.et.C.
de rebus ali.non alie.l.
ij. ſecus ſi non erronea.
vt ar.contra.S.qꝙ iuſſu
l.i.G. ſed ſi.item concor
dat huic.j. quoꝝ le.l.i.
ait.
x¶ Pꝛetoꝛia.ſ.ex em pto
de peculio vel de in rem
ver.et ſic nota actiones
ex emp.de peculio pᷣto/
riam eſſe. et ſic eſſet ar⸗
gumentũ contra ad id
quod diximus.S.de pe
culio.l.iij..iuł.

Undus venit. ſed
non ſoleniter.
5 PHaratum eſſe. ſi aũt
obtuliſſet et conſignaſ⸗
ſet.foꝛte fieret.Rñ.ſtatiʒ
vt argu. C. de diſtract.
pig.l.ſi reſiduum.et.l.ſi
pꝛius.accur.
a ¶ Emptus eſſer. id eſt
remaneret emptꝰ ab eo
qui emit a fiſco.et ſcðᷣm
boc puncta lucij ticij.vł
vt poſſit cum effectu re⸗
petere.vt.j. de ver. ſig.
bonoꝛum.g
b ¶ Saniſtacium eſſet.
ſed et tunc eſſet ſi ſolem
niter fuit facta venditio
vt dicit. vt. C. ſi pꝛo pu.
pen. l.ij.ſed quomodo
poteſt reſcindi. Rh.nõ
tenuit.quia aliquid de/
fuit.tamẽ quia res pub
lica cui res obligata e⸗
rat vendidit. et emptoꝛ
in vtilitatem debuoꝛis
pꝛecium ſoluit repelli⸗
tur debitoꝛ. excep. ſi a⸗
gat. vt. S. de rei vendi.
l.emptoꝛ.⁊ id eo dicitur
eſſe non ſtatim in bõis
actoꝛis.ſcilicet vt poſſit
petere cum effectu.ſuus
tamen eſt. et eſſe nõ de/
ſijt.
Eius.filijs beredi
Lbus relictis.
Et iple. ſcilicʒ emptoꝛ
d ¶Datus. fuit
Emptoꝛ.poſtea.ſ.i ſe
cũdo pacto.

fluũ dicere. vt. S

ageret contra eum. quaſi dolo deſierit poſſidere.
Heq; fideiuſſoꝛ. videbat fideiuſſoꝛẽ nõ eſſe dã
ditoꝛ ſupauit.quaꝝ timoꝛe ꝓmiſerat ſatiſdare. ſ certe illa fuit cã ipulſiua/
nõ finalis.et fa.ad bũc.S.j.t.i.ĩ.l.pe..i. bę Ru. De pi.et cõmo.rei vẽ.
¶ QDuia ĩ re vẽdita euenit ꝑiculũ.iõ de eo dicit.itẽ qꝛ et cõmodum.yt.j.e.id

dũ.qꝛ illas mulieres ven

a8. ideo de eo ponit.
Jvinũ vẽditũ. in
ſpecie ſecundũ oẽs
alioqͥn ẽt pꝰ deguſtatõ

nẽ.ſubſtieret vẽditoꝛ pꝑi
culũ vſq; ad mẽſurã.vt
3.ð 5bẽ. em. qð ſepe. S
in biſ qð hic.er. j. nega
tur ibi.ſ ſi vẽditoꝛ ⁊ c.
b ¶ Noͤtuſis.i.pfoꝛatis.
et hoc pꝰ denegatõʒ. vt
j. ꝓxi. F.m io. et bul. et
pla.ſj nos ſym aʒo. etiã
ante. vt ibi dices.
c ¶Seld ſi venditoꝛ.quo
ponitur ꝓ donec.
d (Et vſq;. ad deguſta
tõnẽ.ſivinũ vẽdat᷑ iſpe
cie.vt bic añ deguſtatõ
nẽ qro cui ſit ꝑiculũ.re
ſpõ.vẽditoꝛis ſʒm Jo.
er Bul. 1 Pla. et idẽ in
ceteris qᷓ deguſtatõʒ exi
gũt. vt hbic. ⁊.j.F. ꝓxi.ſ

ſi nõ ſint.et.j.e.ſi q̃s vi

na.in pᷣn. ſʒ tu dic ſm
aʒo.qꝙ ẽptoꝛis.et boc p
l.iſta.quã retoꝛquemꝰ ĩ
pdictoſ.nã ſi qñ ↄuenit
de periculo.ſine die ſub
ſtiet quo ad deguſtatio
nẽ im̃:vt hic dicũt. ergo
vbi nõ ẽ pactũ.nõ debʒ
tãdiu uẽditoꝛ ſubſtine⸗
re alias pactũ ꝓ ſupua
cuo eẽt qð eẽ nõ debet.
yt ar.j. de le. i. ſi qñ ⁊. S
de pac. iuriſgẽtiũ. S. ſi
fraudãdi.⁊ inſti.ꝗͥ.mo.
teſ. ĩfir. F. alið. cuz ergo
bie dicit. aut nõ ↄuenit
ꝑ pactũ ẽ repetẽdum. ſ.
qð ſubſtineat ↄuenit tñ
ſic vt ſubſtineat.nã pꝛo
ↄſtãti põit in pᷣn. .qð
ↄuenit.l qñq; ad diez
qñq; ſine die.ſj Jo. ni⸗/
bil repetebat hic. it fa⸗
cit ꝓ nobis.j.e.l.ſj ⁊ cu
ſtodiã.iĩ fi.et.l.ſi qͥs vi⸗/
na.S.ex hoc apparet.et
l. ſi vina.⁊ ẽt fac ꝓ no/
bis qð ðꝛ vino vẽdito
in ſpecieẽ idẽ qð ĩ cete/
ris rebꝰ.vt.S.de hen.

em. qõ ſepe.S.fi.ſ̊ tñ in ceteris rebꝰ pꝰ ᷣctũ eſt piculũ ẽptoꝛis.vt.j.e.n eceſ

ſtione ẽptoꝛ pᷣdia poſſideret que⸗
ſitũẽ:cũ neq; fideiuſſoꝛsdatꝰẽ:ne
qʒ oĩs pecũia ſʒm legẽ ſuis diebꝰ
ſoluta ſit an pᷣdia iuẽdita ſint.rñ.
ſi ↄueniſſet ut nõ pꝛiꝰpecunia ſol
ueret᷑ q; fideiuſſoꝛ uẽditi cã daret
necid factũẽ:cũ ꝑ ẽptoꝛẽ non ſta⸗
ret: quominꝰ fieret: nõpoſſe po⸗
ſterioꝛẽ legis partẽexerceri.

. „ ,„„ „p
De piculo c cõ no loreiuedlit⸗ .

u )Lpianus.

Juinũuẽditũ acuerit ul
d alið uicij ſubſtinuerit
Aimptoꝛis erit dãnũ.quẽ⸗
admodũ ſi uinũ eẽt effuſuʒ:uł ua
ſis ↄtuſis:ul q alia ex cã. Sʒ ⁊ ſi
uẽditoꝛ ſe pꝑiculo ſubiecerit:in id
tpᷣs piculũ ſubſtinebit: quoad ſe
ſubiecit.qð ſi nõdeſignauit tpᷣus
eatenꝰ ꝑiculũ ſubſtinere dʒ: quo
ad deguſtet᷑ uinũ:uidelʒ q̃itũc ple

niſſime ueniat:cũ fuerit deguſta⸗

tũ.Aut igit᷑ ↄuenit quo ad ꝑicu⸗
lũ uini ſubſtieat:⁊ eatenꝰſuſtiebit
aut nõ ↄuenit:⁊ uſqʒ ad deguſta
tionẽ ſuſtinebit.ſʒ ſi nõ ſunt de⸗
guſtata:ſignatavtñ ab ẽptoꝛe ua⸗

ſa:ul dolia:ↄſequẽter dicemꝰ ad

huc piculũ eſſe uẽditoꝛis:niſi alið
ↄuenit.Sʒ ⁊ cuſtodiã ad diẽ men
ſureuẽditoꝛ pᷣſtare dʒ pꝛiuſqʒ eni
admetiat᷑ ſinũ:ꝓpeẽ q̃ſinõdũ ue
nit pꝰ mẽſurã factã uẽditoꝛis de⸗
ſinit eſſe ꝑiculũ ⁊ añ mẽſurã ꝑicu

ſario.ſic ergo hic.itẽ ꝓ nobis.C.e.l.cũ ↄuenit.⁊ idẽ dico in ceteris q̃ degu

ſtationẽ exigũt.vt in vino et ʒinʒibere.⁊ ſilłibꝰ.vt i.l.cũ ↄuenit.ifi. ¶I.aũt

rõnẽ ſpecialiratis de vino.qꝛ vinũ leuficat coꝛ bois. noſtre aũt opi.nõ ob/
ſtat hoc qð ẽ hic.qꝛ repetes in lr̃a vt dixi.itẽ nec.j.S.ſj ſi nõ expõe vt ibi.uẽ
¶nec obſtat.j.e.ſi q; vina.in fi.pꝛimi caſus qꝛ qð ðꝛ ibi.ẽt vltra diẽ.dic ꝙnõ
diẽ eſſe an diẽ. ſicut. j. de . ob. qcũq;. F. ſi qs ita.⁊.S.ð vſufr.ſi ſub cõ
vl veri dic ibi vinũ in mẽſũra vẽdirũ.et tuc pꝰ diẽ ſpecrat ad vẽdito
alũ. q? ẽ in moꝛa. alioquin nõ ſpectaret. qꝛ ẽptoꝛ viðꝛ eẽ in moꝛa boc

dixit idẽ qð io.in vino.ſʒ in ceteris q̃ deguſtatõʒ exigũt idẽ qð aʒo.⁊ reddit

taruta nõ deguſtat. vt.ſ. e.ſi ꝑ ẽptoꝛẽ..ſi verbi gracia.in fi. et
Eac. em. . S· ſiꝑ yeditoẽ. et bocſi vẽdat᷑i ſpecie.yl ibi actũ

Liber

fuit deguſtãdo. vbi aũtad mẽſur.ſiue in genere qð idè eſt tũcexigi
deguſtatio. et mẽfura ſi a pꝛio incipia s.vt ſit piculũ effuſionis ẽpto⸗

ris.et boc ſi a deguſtatõe incipias.ſi aũt a meſura vinũ tm exigit᷑ vt
5. de hẽ. ẽp. qð ſepe.. in bis.niſi ira ↄuenit. vtnõ deguſtet᷑. qð ra
ro fit.vt.j.e.ſi qs vina.y.ſi in aduerſione.ſʒ q̃ro an ẽt periculũ dete⸗

lo liberat᷑ ſi nõad mẽſurã uẽdidit
ſʒ foꝛte amphoꝛas:ul ẽt ſingula

dolia. Si doliũfſignatũ ſit abem

ptoꝛe:trebatiꝰ ait traditũ id uide⸗

ri.labeo cõtra.qð ⁊ uerũẽ.magis
eni ne ſũmeret᷑ ſignari ſolere:quã
ut traditũ uideat᷑.Licet aũt uẽdi⸗
toꝛi:ul effundere uinum:ſi diẽad
metiẽdũ pᷣſtiterit:necitra dieʒ ad
mẽſuʒ ẽ.effundere aũt nõ ſtatipo
terit pꝛiuſqᷓʒ teſtato denũciet em./
ptoꝛi:ut aut tollat uinũ:aut ſciat⸗
futuꝝ:ut uinũ effunderet᷑.ſitñ cũ
poſſet effũdere nõ effudit:laudã⸗
dus eſt potiꝰea ꝓpter mercedem
quoq; dolioꝝ põt exigere.ſed ita
demũ:ſi iterfuit eiꝰ inaniareſſeua
ſai ꝗbꝰ uinũ fuit ueluti ſi locatu⸗
rus ea fuiſſet:ulł ſi neceſſe habuit
alia ↄdicere dolia.cõmodiꝰc aũt
ↄduciuaſa:nec reddi uinum:niſi

zti ↄduxerit:ab ẽptoꝛereddatur
aut uẽdere uinũ bona fide.idẽ q̃;

tũ ſine ipᷣiꝰ incõmõ fieripõt oꝑaʒ

dare:ut q; minimo detrimẽto ſit

ea res emptoꝛi Si doliare uinum

emeris nec de tradẽdo eo quicqᷓ;
ↄuenerit:id uideri actũ:ut añ eua
cuaret᷑ q; ad uindemiã opera ecoꝝ

futura ſit neceſſaria.qð ſi nõ ſint

euacuata faciẽdũẽ qð ueteres pu

tauerũt:ꝑ coꝛbẽ uẽditoꝛẽ mẽſurã
facere et effũdere.ueteres.n.hoc
ꝓpter mẽſurã ſuaſerũt:ſi quanta
mẽſura eſſet nõapꝑeat:uidelʒut

tũ ẽ. ſcõᷣm nos.ſed ſjm Bul.et omnes alios eſt

ſpecie venditũ eſt ſine omni pacto.accur.

rioꝛatõis. vt ac/
coꝛis.et mucoꝛis

ſit vẽditoꝛiſ.bul.

ꝙ nõ. ß tm̃ p em
ptõis. et per boc

babes.qꝛ eq̃pa/
rat᷑ venditio ad
mẽſurã oditiõa⸗
li ẽptõi.vt in di.
S. in his. et. j. S.
ſz et cuſtodiã.ſed
in ↄditionaii fit
illa diſtinctio. vt
et.j.l.ꝙ ſi pẽden
te. ſ Jo. ⁊ ofes
alij. et nos Z. im
mo ẽt idẽ.bul.ðꝛ
mutaſſe ðſilium
poſtea.vt ĩdiſtin
cte oẽ piculuzʒ ſit
venditoꝛis.et ſic
alið erir ĩ hac ta⸗
cita ↄditõe qᷓ; ex/
pᷣſia.qꝛ boc licet
vẽditoꝛi ꝑ coꝛbeſ
effundere. qð in
alijs reb?ꝰ nõ in
uenimꝰ. vt. ſ. e. S
licet.itẽ cũ ex do
lio ꝑs vini venit
et totũ perijt cuiꝰ
ẽ piculũ.Rñ. lex
dicit venditoꝛis
vt. d. l. ꝙ ſepe. Fe
ſp ſi ex dolio. et. je
e.ſi p ẽptoꝛẽ. S.i

ſed foꝛte ĩtelligik

qñ cã demõſtrã⸗
di dirit erh do
lio. ſi ãt vt de illo
tm̃ darẽ.et nõ de
alio. foꝛte idẽ eſt
acſi in ſpecie. vt
5. de Zhen. em.
ſi debitoꝛ. F. i. qd
nibil ẽ qꝛ in men
ſura ẽ. vt.j.deſo.

qui..ſtichum.

9 5 ſi non ſit.
refert ſe ad eum
caſuʒ vbi vendi⸗/
toꝛ in ſe piculum
ſuſcepit. vel vbi
ad mẽſurã vẽdi⸗

erum. vbi etiam in

bBignata. vt alið vinũ nõ ſubmittaf ad modũ.ſ.ſigilli.vt. ..e. F.

c ¶ ¶ Sʒ cuſtodiã.ad diẽ.fuit ergo vẽditio in mẽſura.

d Pꝛeſtare debet. vt interim ſuo peat ꝑiculo.vr ſubicit bic. ſcõtra
j.e. l.ſi vẽditõe.S.i.ſo.pᷣſtat bic vẽditoꝛ ꝑiculũ.vtreddat pᷣcium. nõ
aũt vr ad itereſſe ẽptoꝛis teneat᷑ vt ibi. e ꝙ Ampboꝛas.⁊ ſic iĩ ſpẽ.

f Gi doliũ.bic.S.viðꝛ ſuꝑfluꝰ ꝑ illũ..ſ ſi nõ ſint.⁊ ẽt itelligo bũc

yt illũ.vel ibi in ſpecie cũ pacto.bic in genere.et ſic loquit᷑tot bic.·
g¶ Aicet aũt.ſciat.ſimilis denũciatio fit.S.de iudi.l.iĩ ꝑemptoꝛio.ſj
eti pᷣt bicagi vt tollar.j.ð ac.ẽp.l.ſilapides. bę Gnania.i.pacua
i¶omodius.iſtudyerbũ coõmodi uoõ iĩpo:tat necelſitatẽ. vt, . dixi

ſi doliũ.

ordee
Nln
ins
nn
ei
Geſtfni⸗
lbpetee
ſianz
aned
pein p
Nernt.
(Ein
berſus
ſociate
aßded

E
d
nilige
gaͤne⸗a
ſoscon
Ghane
logpön
nolin⸗
1ſtigni
gimob
Neguel
Pnoden⸗
Theße
Kntbi⸗
Nan⸗
fgiſgi
1 p
Wmnie
herdii
llelm
li ni
Nſhi⸗
mobe
Woa
ſo peg
ſeiein
ſſeſee
lee
Rin
loget
leſch
Aei
mufpi
nnſſe⸗
här

ieekie⸗
ſee
ninn
gengk

i gi
Cli den
e Uucons
ionhn
mhe
zanht
reſo
tinn
foctin
dinindi
betſ.
lrii
biionni
dlligg
glhiie
0Koſſs
einosöſt
ſdibel
ſe)ſtun
taſlin
epſalg
Cims eſe
anibart⸗
lioeiig/
g borſic
tcideahe
nler gin

8 fch gn

ite chetde
s hini nt

Nüpentan⸗

ul Bn.

tpendins
1cben⸗
eidolioei⸗
üwiſi
ſoneiet
didenſi/
dinraded
ſimndel⸗
dari e node
hfaeisick
in ſeie
e ben en
Cim ſich
liggnnnn
higidn

Gnrſt
tſendan
nſhinnt,
ſepialn
pir fn
niſnifihi
pbicuni

lünrſeß
ldoli.
bieheon
5 eiſ⸗
iligti
nrdeſ

P
Kchun.

et. .ſequit. ſicet. C. de pac. do. l. bac generali.et. l. decemim. alið in

berede qui nõ effundit vinũ legatũ.vt.j.de vi.tri.⁊ ol.le.l.ſiberes.
le¶ QAuã minimo. nota qlibet debet eſſe intentꝰ.yvt non noceat.ſed
vt pꝛoſit alij.quod dic vt.j.ti.i.l.ſeruus.in fi.

l¶ Di doliare. i ex dolio. vl in genere vel in ſpẽ loqui põt.vtĩ pꝛi.ꝗ.

m Atappet. vt
8. de Zᷣbẽ. ep.ſi ĩ
emptõe. S. alia.
Oc ita. cu⸗
odiã. boc ĩ
nuu ad mẽſuraʒ

vẽditõʒ factaʒ: ſy-

nõ ẽ ita. qꝛ tũcyẽ
ditoꝛ de oĩ cau te
net anñ mẽſuram
yt. S. de Zhẽ. ẽp.
að ſepe. S. in biſ
qð in fi. buiul.l.
negatdic ergo ꝙ
in ſpecie erat hic
vẽdituz. ſʒ ẽptoꝛ
yt ſciret qrũ eſſtz
metiri volebat.
accur.
0 Excuſata. ad
uerſus quã et cu
ſtodia ⁊c. vt.j.lo
ca. de dãno.

NAVſtodiam.
Nes cõmoda

ta ẽ cũ grã vtriuſ
qᷓ; cõmodat᷑.vt
no. S.cõmo.ſi vt
cer. F. interdũ. a
lioqͥn õ.vt.S.cõ⸗
mo. l. i rebꝰ. ĩ pᷣn
⁊ iſti.qui.mo.re
cotra.ob.i.fi.v ł
dic qualeʒ pᷣſtat
cõmodararꝰ. ta
lẽ bic pᷣſtat.ſʒ nõ
im̃. vt ibi. Eſtote
pfecti vt pat ve⸗
ſter q ĩ celis eſt.
q ¶ Adbiberet. l.
mõ maioꝛẽ adbi
beat diligẽtiã in
ſuis tempe Zciꝰ.
quꝗ mõ faciat.
ar.iſti. qͥ.mo. re
Otra. ob. K. fi.
J J qͥs vina.
põt põi caſ⸗
ĩvino vedito in
ſpecie ⁊ ĩ mẽſura
et tũc facit/p io.
⁊ boc ꝓbatur. vt
diximꝰ. S. e. l.i.ĩ

illa glo.ſi vinum

⁊c.⁊ ſcðʒ bũc in⸗
tellectũ ꝓſequi⸗
mur lfaʒ iſtã. die
ergo ſi qͥs vĩa.ſ.

in meſura. (¶ Deguſtarenk. i. ifra diẽ ſtatutã. qꝛ cũ emptoꝛ vellet
deguſtare añ diẽ ſtatutã.vẽditoꝛ noluit.⁊ ita añ diẽ cepiteſſeĩ moꝛa

appareret qᷓtũ ẽptoꝛi petierit.
. S Aius.
h Ocita nerũ eſt:ſiisẽ nẽdi⸗
toꝛcui ſine noua uindemia
nõ ſint iſta uaſa neceſſaria.ſi uero

mercatoꝛẽ:ꝗ emere uina ⁊ uẽdere

ſolet.is dies ſpectãdꝰ ẽ:quoet ex
commodouẽditoꝛis tolli poſſint.

Cuſtodiã aũt añ ad metiẽdi dieʒ

qualẽ pᷣſtare uenditoꝛẽ opoꝛteat:
utrũ plenã:ut et diligẽtiã pꝛeſtet.
an uero dolũ dũtaxat:uideamꝰ.⸗
puto eã diligentiã uenditoꝛẽ exhi
bere debereut fatale dãnũ uel uis
magna ſit excuſata-. (p) aulꝰ

MNſtodiã aũt uẽditoꝛtalẽ pᷣ

Mſtare dʒ:quã pᷣſtãt hi: ꝗbus
res cõmodatatẽ:ut ⁊ diligẽtiã pꝛe
ſtet:et exactioꝛẽ quã in ſuis rebuſ
adhiberet. ſKασMpi.
HJI gsuina⸗ nẽdiderit:⁊ intra
diẽ certũ deguſtãda dixerit:deĩde
ꝑuẽditoꝛẽ ſteterit: quominꝰ ðᷣgu
ſtarent᷑ utrũ pᷣteritũ dũtaxat ꝑicu
lũ accoꝛis et mucoꝛisuẽditoꝛ pᷣſta
re debeat:an uero etiã die pᷣterito
ut ſi foꝛte coꝛrupta ſint poſtea q̃ʒ
dies deguſtãdi pᷣterierit:piculum
aduẽditoꝛẽ ꝑtineat:an uero ma⸗

gis ẽptio ſit ſoluta:q̃ſi ſubↄditõ

neuenierit: hocẽſiañ diẽillũ fuiſ
ſent deguſtata:ẽt ĩtererit ꝗd actũ

ſit ego aũt arbitroꝛ ſi hocin occul

to ſit:debere dici ẽptõʒ mãere:ꝑi

culũ aũt ad uẽditoꝛẽ reſpicere:ẽt

ultra diẽ Deguſtandi pfinitũ: qꝛ ꝑ
ipᷣm factũẽ.Siĩ aduerſiõe uinuʒ

et ab eo pecepit de oĩ periculo tenerirõne moꝛe/p pꝛioꝛe tẽpoꝛe te⸗
netur iure contractus.quia in genere fuit accur.
t¶ Pꝛeteritn.ſ. afi ⁊ poſt moꝛã ſuã.aʒo⸗
v Inrererit.nũc in cipit reſpondere.accur.
x¶ QAuid actũ ſit.ſ.vtrũ purã.an conditionalẽ voluerit eã vẽditõem

x¶ Etiam vltra diem. et ſic poſt diem er ante die a rem

pꝓfacere.

poꝛe contractus pꝛeſtatvẽditoꝛ periculum. vel dic vr. S.e.l...

¶ Gi in aduerſione. iin ſpecie ynde empto: ſuſtinet peniculũ id eſt

De peri.et cõmo.tei veudi⸗

aduerſitatem.cũ em̃ vendit in ſpecie nõ vendit vt deguſtetur. vt ſubicit ex
boc ⁊c.vel ſecũdo pone enã in menſura.vt bieno.et ſic etiã in aduerſione ⁊
cetera.id eſt vt omne periculũ emptoꝛ ſubeat vel aduerſitatẽ quodcũq;.vel
qualecũqᷓ; vinũ fiat poſtea.vnde cum emptoꝛſic ſe ſubiciat periculo.videt

emere ne deguſter vt ꝓbet. yel impꝛobet.niſi boc ſi

uenit. cuſtodia tantũ pᷣſtãda ẽ.ex

hoc apparet ſi nõ ita uinũ uẽit:ut
deguſtaret᷑ neq; accoꝛẽ:neq; mu
