vt ar.j.de le.ij.cum ſilius.ꝗ.cum beres.et ſic ibi.et vbi tem poꝛalit

non localiter ponuntur.
Nſule. ita/
ſunt. ex

Mſule italie pars italie ſũt quo ſequiturqꝗð
. et cuiuſ. q puicie. dẽ. ntin illa inſu⸗
Eſtitiſſe is uidet nõ ꝗ di⸗ in nalaniſas
Bſtulit: ſʒ quiliti renũciauit i munici.l. qui er
totũ: deſiſterereniʒ eſta negoceio ve
abſtinere:qð calũniandianioin⸗ gnerunen.
ſtituerat plane ſi quiſ cognita rei ciuſdem ꝓuicie.
ueritateſuũ negociũ deſeruerit luctlonem t
nolẽs in litẽimpꝛobe pſeuerare: Eſtitiſee di
quã calunie cauſa nõinſtituerat? e A uln b il
is deſtitiſſe nonidetu 1. e porl ſtea i vß
Jame fuerit amogatꝰ qui ſponas wilei⸗

mecũ erat litẽ ↄteſtatus uel

. iteotel danan in exxen
cũ quoego ſoluiiudiciũ:marcel- ſild oeſtunt pla
luslibꝛo.iij.ffoꝛum.ſcribit.quo-⸗ eum quẽ.c ſacit

niã nec ab initio inter nos potuit ¶S. de al. indi itx

‚R— .i. et j. de inof.
iudiciũoſiſtere. Aul⸗ isgas ine
eMEm ptoꝛ unũ er plunibꝰ· miniſe ſiautei
udicare uetat: ceteriſ id cõ miu videm de⸗
mittere uidet᷑ . Judicem dare ſiſtere. xrpuniat

pñt quibꝰalege uel ↄſtituticne:

. . oꝛdinem. In ſe
uel ſenatuſcõſ ulto ↄcedit᷑.lege uundo ose quo
ſiil* Ei i ad penam ſuſti⸗
ſicut pconſul. Isquoqcni gocin behe
mãdata eſt iuriſdictio:iudicẽda tiamẽvt. C. q ac.
re poteſt: ut ſũt legati ꝓcõſuluʒ: non bo Ca ccj.
ſte hiji quibꝰid eceſſü en ad turpil. ab ac
itẽ hij quibꝰid moꝛe ↄce ſe cuſanone⸗ Itezʒ
mi i ſicuti pᷣ abolitionẽ neceſ
pteruim imperij ſicuti pᷣfectus ae niere
qð facile conſeq

tur. vt. C. de aboli. fallacik. o ¶Videtur. vt in aliquo puniait.

p¶ Deſiſtere. S. deſiſtere ad driaʒ defene. hic deſiſtere calũniatoꝛ a
q Aeriate ex infuallo hoc ẽ poſtq; iſtiunir. onõ calũnianre. ac.
r ¶ Impꝛobe.i. pꝰ qᷓ; ſciuitĩpꝛobã. ſe Inſtituerar ab inino

Jame.cõſiſtere ĩ tali cauſa nobis exiſtẽtibꝰ.⁊ ſicvitiatur.quia

in eum caſũ puenit a quo non poſſet incipe.ſic.j.e.iulianus ait

ſi alter. ſed ar. S. S. e. cecus.ðet.l.ſi quis poſtea.ſed hoc qð eſt bic ra

tione magis po ſſibilitatis dicit nullum.vt.S.de in ius vo.adopti⸗
uum. et facit.S.de ca.di.l.ij.G.penul.
UAm pꝛetoꝛ.pluribus ex delegatis.
Nom mittere. hoc eſt iam cõmiſſum relinquere.
v¶ Uidef᷑.no.ꝙ quibuſdã phibet᷑ alijs cõceſſuʒ. videt.ſic.j.de teſti.
ex eo enã.j.de fun.inſtru.l:.queſitũ..idẽ rñ.et.j.ex qui.cau.in poſ.
ea.l.in p oſſeſſionẽ..i.et in decre.xxv.diſ.qualis.ſic econt᷑ qð i vno
cõcedit᷑ in alijs negat᷑.vt.C.de /ꝓcu.maritus.et.j.de cõpẽ.i.labeo.
et.j. de condi.et demon.cũ ita.in fi.ſo.bec vera ſunt niſi in ꝓbibins
vel ꝑmiſſis eadẽ ſit rõ.ar. S. de lega. et ſanatuſcõ.l.nõ phit.in fi.
5¶ Judicẽ dare.a lege. bic pomit exẽplũde coſtõe. die vt in conſule.
vt. .de condi.et demõ.ſi cui.et de fideicõ.li.ſi pure.ſed alij dicũt ꝑ

l. C. ne li. po.l.i.qð eſt falſũ.qr illa nõ ꝑmittit dare iudicẽ.imo ideo

quia ſpecialit᷑ pᷣſidi cõmutit ꝓhibet ne deleget. vt. S. de offi. erẽ cui.

l.i.in pꝛin. AItẽ poteſt poni.j.de li.cã.l.pe.de ſenatuſcõ.pone exen

plũ i ſilaniano ſenatuſcõ.ꝙ ꝑmittit delegari cogninonẽ ſi cõtingit

criminaliter ext

fEngns

epnicg

J

incinetat⸗
(Neeniali
lißeenena⸗
goleono oo.
Minttleſeqh
ſon c ch
Gcicyecſum
ſon iue hecſe
gtcongclt
Cdehhadli.

Monen,

Ctn i narwrali
ocbo dntnenis

euſikten.

WNeneroſ

lrotveno

iſtciſunb

—

dieg ganvoe
ſuteutn ati
daneebrindn
Decgonon pt

N Jemnu

NMißniin
Noraſſpe
Unpfrreä
Gtimni pkde
lgi ini
Nhnsſäin⸗
Unhetoin ei
Nmnitnrſ d
N
ſlanm
Mamlgſ
tpiſd 4
hfknninn
Pici⸗
flnnir
N

namodt
aoteſten

anſoni,

elrp

.
1(rn⸗

Nhepe
eunt

litſl
min pꝛeſidem abeſſe. vt. S. de of. eius cuiman. eſt iuriſö. l. F. ?. F. ſi a fa in fi. ſed aliꝰ? caſus eſtille. ͦð”ͦMẽU
enbie milia. i. ab alijs enam poteſt iuniſdictio delegari qð dic. vi. S. de iu⸗ ilius faciat. ꝑ ipꝛudentiã. ꝗ NZenek. dic ſim io. ſ. pr. etſicduo
n lnpee nſdi om. iu.l. quia. a ¶ Dicut ꝓconſul. vt. S. deoffi. pconſul.l. unt bic ſpecialia. pꝛimũ qð dat᷑ de peculio.licet ſit quaſi maleficiũ.vt
obſeruare. F. fi. R—N b Aloandata eſt. ſ. à ꝓpconſule j. de bijs qui deie. vel ef.l.i. F. ceũ ſeruus.ſcdᷣm qð nõ inſpici tẽpꝰrei iudica
ue nrſubiſet er lceſt vni dictum vſq; illuc. Item bij.et ſicno. ꝙ dele / trem actone de peculio.qð dʒ fieri. vt. j. de pecu: queſun tn. Bed bar ſe⸗
lrſnt gat'a pconſule cundũ poteſt tolli ſi di⸗
ioſchine ßt alij delegare. N .M äl caſ cũ ſniam dicebat. l.
iilid ſi 5. de uödð. Urbis:ceteriq; rome magiſtratꝰ. tia uelinimicicia:uel etiã ſoꝛdes iuderq iudicat õ pfem
detef aiudice. ſo. vt di = 2 2 511,J . x — r2e ſed ſym azo. dic tenetur
tlliei im. 5. de o. ꝓ Mõ autẽ oẽs iudices dani poſſũt utueraʒ cſtimationẽ litis pſtare (ſiv. erboc appꝛobo.
enrn bmuü bent. quid eni lege impediunt: Mlianus autẽ in heredẽ un age beſ cem col⸗
Alra ꝙ delegat'a pi neiudices ſint ꝗqdaʒ moꝛibꝰ:qui⸗ Dicis:qui litẽ ſuaʒ fecit:pu/ pe.mayime ſi dolo feeit
ining appe deleget vt. ra. d?: mutꝰ: 5. , trſi . bic nõ dicir agi ͤ fi⸗
ſtngi ſiẽ delegat dele / dam natura uut ſur mut . * ½ tat actionẽ cõpetere.que ſetẽtia lium de peculio actiõe
an gaa Heoſule, petuofurioſus:et ipubes qꝛ iu uera noneſt:et a multiſ notata e7 ſ dicit agt a rm̃ q;tũ
Wranenſ c EDoꝛe. i. con/ ſcias-arzr. ooi IWli r. ſ,· , AS uit in peculio.⁊ agerur
ſtet aucc vprer⸗ dicio arct: lege impedit᷑ qſena⸗ 1 Mlianus ait: ſi . i I dẽ actione in factũ. Itẽ qr
. lahef A¶. de emãci. li. tũ mot eſt'moꝛib femine:⁊ fui. Mn ex litigatoꝛibus iudi⸗ tenet de peculio. et non
ltei, Lizer ma⸗ nõqꝛ ñ habeãt iudiciũ:ſʒ q rec· cẽ ſolum heredeʒ uel ex parte fe- m ud abequl gono iu
honetſt pmimka lege Ptũ eſt ut ciuilibꝰ nõ fungant᷑ of nit: alius iudex neceſſario ſumen li. ex quaſi deli. in pꝛin.
henc ſß ficiſs. .1 Qin poſſut eſſe iudices d' eſt. quia iniquũ eſt aliquẽ ſie dergrnn oer
. 1 .gn e 2 — R& *7 — „„ „ —, „ à* , „ 1. 0
inſind nas fure nereſſe nihil intereſt in ptãte an ſui iunis reiiudicẽ fierãõ. i I dẽ. a videnidʒ. vt peculiote
nie lege co eclii vr ſint. gKMius Jlongiꝰ ſpacium inteceſ- nulbanck quadag un
irtui D d Io autéena-, 4 E trib iſtis iudicijs famili ſurũ erit:quominꝰiudex da bolpmtun⸗ intolignin
iia e tura i. naturali eherciſcũde:cõi diuidũdo: tuſroperãspoſſit dare:mutari cũ vr in K baine l.:. Cg
uſſan morbe iutueniẽ et finiũ regũdoꝝ querit᷑ ꝗs actoꝛ ptoꝛ iubet: hoc eſt: ſi foꝛteoccu⸗ arei paurnicaden

zinfſeſinf te. ſubar.
Fninioe erpeiuo. ſe

iin E intelligat: qꝛ par cã omniũ nide⸗ patio aliqua iudicẽ non patiat in naro in acnonecr ua⸗
krunn unſ cciiniol“ tur. ſed magis placuit en uideri diciooperam dare incidẽte infir- mſeg eri.
ininlii 1 Erimpubes. WC Oe qui ad iudiciũ ꝓuocaſſʒ mitate: uel neceſſaria pfection eE 4 Pirebar. tuius n
—R dengebiingu. diciũ ꝓuocant: ſoꝛte res Siffliuſfamilias ex aliqᷓ norig: t udex. mutat cuſu,
n Nin bes ergo non vr iſcerni ſolet. H i H Deé. ex qua patri actõ cõpetit uelit ex quia in f. dicit. veram
niCi bic. Itẽ adultrꝰ It filiuſfamilias iudex liteʒ enri: ita demu pmittimei age- eſtimationẽ. bic ſem vi⸗
iee derri ◻ uã faciatin tantã quantita e õ ſit qui Urri noie t „Witeliiie or inloli
oltcnii e pꝛincepſ faciteen :⸗ E . m'et in iano placet 1fum fa⸗ fi. b?.l. nam et allas ſi⸗
NtuNiad ordinari. vde Cu ſniam dicebat. ꝗſ Juder tunc miliaſ legatione: uel ſtudioꝝ gra nedolo Heitluem ſua.
ſitene legar. Itc qus litẽ ſug facere intelligit᷑:cũ dolo tia abierit:uel furtũ:uel dãnũ in⸗ rer ni ale de
I enarin d Malo in fraudẽ legis ſniam dire- iunia paſſuſ ſit: poſſe eñ utili iudi perulo antum wrma⸗/
Hininnt. kennr nliare rit. dolo aute malo Poc lacere Ul⸗ cio agere: ne dũ pater. expectat᷑: meanancodolovr &.
un dlulebar maioꝛ det: ſi euidẽs arguat᷑ ei uel gra⸗ impunita ſint maleficia: quia pa derpe iudi li erauteß
l coſie idetate t. S. ti. ij. cũ lege. maioꝛ vo. xr. cogil: niſi petat reſti,/ eſtniſi in id qð ad eum peruenit. vt.s. de calum. l. in beredem. et.j.ad me.

ſoatr l. ſeruo. F. cum pꝛetoꝛ.

Uuianus ſieri.i.remanere.ſic.ſ.de confir. tu. ſi patronus.et.j.de acqui
ren. po ſſeſſ. ſi rem. et de ſeruit. ruſti.pꝛedi.ſi vnus.S.ſi ſtipulatoꝛ. Ite⸗

g Rudicio.i.diſcretione.vt inſti.qᷓ.nõ eſt tui.vt dicta.l.cũ lege.
p. fa. teſt. F. pterea. b ¶ Worus eſt. ꝓpter turpitudiné. vt. S. ð ſe
nining. l. ca ſſiꝰ. et ita vt infamis repellit᷑.vt.j.ad.l.iul.de vi pᷣ.l.i.et.C.

ek i ¶ ſRecep tũ eſt. ſ. a ↄſuemudineq m̃ eſt vallata lege.yt /de dig. l. j. no. qð meum eſt qð pꝛo parie meum eſt. ſic. . de ver. ſig. ſi pupillꝰ. F. fr. fka⸗
ſiſ . C. e.l.ſeruus.et.j.de re.iu.l.ij.et.j.ad velł..il. cit ad.l.iſtam. S.de arbi.l.pe. SMM R
tanine RIn ptãte.ſ. pfis ſui vel pſidis. ſecus ſi dñi vel abbatis.nã quat longius.ꝙᷓ ſit dictum a delegante. vel q; ſit equũ.vel.i.longum. ſic
iſti tu modis dicit᷑ verbũ prtis. vt. j. de ver. ſi. ptatis. et ſic monach?“ necpater uunium expcctatur. vt.j. de iniurijs.l.ſed ſi vniuſ.S.ꝙ autem au
e⸗ in vel ↄuerſus nõ pt eſſe iudex cũ moꝛtui reputent.vt in aut.de nup. pꝛetoꝛ. et. j. pxi. . .
ng . Pp occa ſionẽ.et facit.j. ad tre.l.nã q.et.S.de hijſ qͥ ſũt ſui ł.a.iu.l.pPp. ↄ Datus.i.delegatus.
rn Ae. mibꝰ. fi. regũ. et idẽ in oĩbꝰ dupliobꝰ interdictis q multa ſlüt ꝝ Mperam. ad poſitionem. Accurſius
tnane or dixim⸗ inſti. de inter. F. pe. m & ideo dubito. quia ꝛc. a Dine periculo facit. . e. iudex. et. C. de peõ. iudi.l. pe. . S. de arbi. ly au
u n Ncioꝛc. videri.et ſic pꝛi decalũ.iurabit.vt.. de iureiu. cał.l.ij..· iem. et. j. de vaca. et excu.mu.l.pe.in fi.et.j.de excu.tu.ſed in hoc.in pꝛin.
tino⸗ Piin. paucioꝛes ei dabunt dilatõnes q; reo. vt. S. de ferijs.l. fnec b Bi filius. cõpetit. ſuo noie. et tunc agit filꝰ vt ꝓcuratoꝛ cum ſit de con/

mnctis.vt.S. de ꝓcura.ſed et bee.vel verius per filiuʒ acquiſita ipſi patni
et hic ſubijcit.nam er iulia.⁊c. M
c& Elgere. i. expeniri.ſ.agẽdo.vt ſubijcir. d ¶Mam. boc eſt exemplum.
e ¶ Impunia.qð eſſe nõ dʒ. vt.j.ad.l.acqͥ. ita vul.in fi.⁊ de fideiuſ.ſi a reo
NſR. et. ¶. de defẽ. ci. l. R oẽs. et dꝛc. yt ibi in cõcoꝛ. ibi factis.ac.

ſic erunt fauoꝛabilioꝛes. vt.j.de reg.iu.l.fauoꝛa bilioꝛes.⁊ facit ad.l
bauc.j.fa. her.l.inter coberedes.S.q familie.et.l.ij.et.j.fi.regũ.l.iu/⸗

udi ui. er.j. cõi di. l. ij. F. fi. ar. . j. de pecu. ſi vüo.
“ Ed cũ.ſoꝛte res. ꝑ taxillos. vt. C. cõia de le.l.fi. in pꝛin. ſᷣ ar. 5.
xira. de ſoꝛul,ſ quare nõ cõpellunt oſentire.yvt.j. de le. i/l. bꝰ.

E.

D

a ¶ Subtrabat. meli eſt in tẽpoꝛe occurrere. ⁊c.vt. C. quãdo vnicuiq; lice /

at ſine iu. l.ii:·

LZiber

be Unde.nunc ampliat ad contractus.

c 4 tili. ꝓut ad depoſitũ refertur. male dicit. ĩmo directa datur etiam iure

o. vt. ſ. de acti. et obli.l. filiuſſamilias.ꝗᷓ eſtõ. ſo. referas bec ad alia. non

ad depoſitũ.vel dic vti
li. i. efficai.
d Fraudem. i.penaʒ ſi
ue damnũ. vt. j. de edi.
edic.cum autẽ.S.excipi
e¶ Nianiculo.qð pꝛopt
impẽſas in ſcoliſ datur
vt bic ſubijcit.et.j.de re

bus cre. l. cum filt?. acc.

f Hõò recepto.qð mu/
tuauerat:vel qð fuerat
ei ablatum.
g ¶ Patrem. ſ. ſenatoꝛẽ
et pꝑ cõſequẽs ipſe ſena
toꝛ vel ſenatoꝛiꝰ. vl dic
verius ipſum filiũ ſena
oꝛem. ſed pater non eſt
tſenatoꝛ.

mo auget p dignitatez.
vt. j. de dona. l. filiuſfa.
et no. hic qſzm has.ll.
filiofa. ſuo noĩe nõ dãt᷑
action es niſi ſex. quiq;
ſunt·j.de ac.et ob.filiuſ
famił. er.l.in factum. ſe
xta eſt de dote. vt. j. ſo.
ma.l.ij. et licet fuiſſẽt p
pꝛie filij:tamẽ demũ ab
ſente patre er eiꝰ ꝓcura
toꝛe exercebat. vt hic. et
j.de iniur.ſed ſi vnius.
§. filiofamilias. et.l.pr̃
et. S. de p cu.l. filiuſfa.
de pac.l.in ꝑſonaʒ.als

ter uenturꝰnõ eſt:uel dũ uenit:ſe
ſubtrahat is:q noxiã cõmiſit:un
de ego ſẽp ꝓbaui:ut ſi resmo⸗-
neat:filiꝰagat utili iudicio foꝛte
depoſitũ repetẽs uel mandatia⸗
gens:uel pecuniã quã credidit pe

tens:ſi foꝛte pater in puincia ſit:

ipſe autẽ foꝛte rome:uel ſtudioꝝ
cauſa:uel alia iuſta ex cã agat.nã
ſi einõ dederimꝰactiõʒ: futurum
ſit ut ipune fraudẽ patiat᷑:⁊ ege⸗
ſtate rome laboꝛarʒ uiaticło ſuo
non recepto qð ad ſũptus pat᷑ ei
deſtinauerit.et finge ſenatoꝛem
eſſe filiumfamilias:qui patrẽ hʒ
in ꝓuincia nõne auget᷑ utilitas ꝑ
dignitateme. i e

Fres abſens ibi defẽden⸗
Adus ẽubi defunctꝰ debuit
et ↄueniẽdꝰiſiibi inueniat᷑:nullo

qʒ ſuopꝛopꝛio pꝛiuilegio excuſa⸗

turꝰ.Si quis tutelã :uel curãuł

negociũ uel argentaniã uel qd ali

autẽ pꝛeter dictas ſex ꝑ filiũ q̃ſitas exerccbat fili vtiles.lʒ ſue non eſſet pr̃e

dicũt ſiue inueniat᷑ ſiue non. adeo vt remittat pinde ad locũ Zctus.
ſicut in cribus.vt in aut.vt nulli iudi.ꝭ.ſi vo quis.colł ix.et.j.ð ac.
ſi cui.S.fi.cũ ſint quo ad ius foꝛi delicta:et ↄctus paria.vt.j.e.oẽm.
et in aut.vt omnes obe.iuð.. ꝓinde.et.S.bocoſiderantes.coll.p.
Itẽ ſic remittit magiſtrat. vt. ¶. vbi de ratioci.ij. Itẽ et vbicuq;

ctas habuit:i ea cauſa eſt: ut illic
cõueniat᷑:q magis habet ratiõʒ.
nam eubi ſic uenit ut ↄfeſtiʒ diſce

que iam ſunt inuenta ac caſus vt in delictis inuiti reducanf᷑.adbuc

CLette pſõe cogni
ud:unde obligatio oꝛi᷑: certolo⸗ vr neindauur
co adminiſtrauit:⁊ ſi ibi domicili rervbi decuril.
umꝰnon habuerit:ibi ſe debebit r bteindr
defendere. et ſinon defendat ne ſinon venut et
qʒ ibi domicilũ habeat bona poſ ſiqs iusdi
ſideri patiatur ꝓinde ſimerces neob.buicop.
uendidit cenolocouel depoſuit huin. bi linmo
uel cõparauit: uidetur niſi aliolo verbi onemc
cout defenderet:ↄuenitibi ſe de ibipoſttũ pfeetri
fendere.¶ Mungd dicimus eũ Rrateetag vias
qui a mercatoꝛe ꝗd ↄparauit ad ſiibiac maypime
uena: uel eiuendidit:quẽ ſcit in ſuaudi:er ho⸗
de ofeſtim ꝓfecturũ non opoꝛty quinptcitari r
ibi bona poſſideri:ſʒ domiciliũꝰ nen ren N⸗
ſequi eius. at ſiquis ab eo:q tab que bʒ biin lo/
naſ:uel officinas certo loco ↄdu Seecraen e

velis defendere
pꝛimã op.dicꝙ
dicta. l. j. ð accu.

. N Ien e ſi cui. in fi. ſpeci/
dat qſi a uiatoꝛesemieuel eo: quu alier ienalm
4 — . duriſſmũ fe in auf vtoés o/
quotquot locis:quis nauigat:ul be iuol colyer
iter faciẽs delatuſ eſt: tot locisſe panſteitin ilis
H caſibus ⁊ iuribꝰ

ſ.a bſente.vt hic dicitur.et ſic quo ad exercitiũ non erat ius.ſed quo ad do
miniũ.boc olim. bedie vᷣo oẽs actiones ꝓuenientes er aduenticia cauſa
ſuo noĩe bʒ.łʒ earũ exercitiũ cõpetat patri ſi pmittat vſũ fru.in rebꝰ filio de/
latis quarũ noĩe cõuemit.vel agit.vt de bo.qͥ li.l.ſi.O.vbi aũt.et inſti.pꝑ q̃s

ꝑſo.no.acqͥ.S.i.alioquin ſi reſpuat pater vſũfru.filiꝰ im̃ conuenit᷑.vel agit

patre tñ cõſentiente qð babet neceſſe facere.vt.C. de bo.q̃ li.l.fi. O.i. Sed
nunqd pᷣt in oĩibus ſupᷣdictis gcedere pater exercitiũ filio.videf qꝙ; non. vt
dicta. l. de bo. q̃ lil.fi.ꝗ. vbi autẽ.eõ ꝙ ſic.vt.C. de col.aut᷑ qð obtinet.q;
puio verũ.ar. S.de ꝓcu.filius..ipſe quoq;. Item nũqͥd hijs caſibꝰ qͥ ſũt
hac.l.ſi filiꝰ cõueniat᷑ in abſẽtia patris ex-igamꝰↄſenſum patris.rñ.nõ pu/
to.ſicut nec in agendo boc deſiderat᷑. Itẽ ſi eſtminoꝛ:nunq̃d babebit cura⸗/
roꝛc̃.puto ꝙ ſic.liti.ar.C.de aucx᷑.pꝛeſ.l.dlarũ. IJtẽ qͥd in monacho:et caſi.
regulan.an agẽt in ſcolis ſine cõſenſu abbatis.diſtingue.an babeãt coͤſeẽ⸗
ſum abbatis vt ſtudeãt.et tũc oĩa cõceſſiſſe videmit.vt.õ.de iunſdict.om.
iu. l.ij. an non. et tũc non agent.vt.j. de pecu.libera.et ar.in aut.de mon.j.
pe. col.i. ibi. erronea ⁊c.
Eres abſens. abſens dicifſi eſt extra territoꝛiũ ins dicentis.
Defendendus. quando eſt abſens. MB
I Conueniẽdus. quando eſt pꝛeſens.
m¶ Excuſatur. indulgẽdo ꝑ pꝛincipẽ.ſed ꝑ.l.indulto. ſicut ſi eſt legat. q̃a
intenim excuſat. vt. S.e.l.ij. O. legatis. Itẽ no. beredẽ debere vn iure defũcii
vt hic. et. .e.ſi is.et.j.exqui.cau.in polſ.ea.apud iuli.in ſi.i.tñ.et dever.ob.
l. ij. H. i. et. j. de vſufru. cũ quidã. F. fiſcꝰ. ar. Z. j. de iure fiſci.l.ſi fiſcuſ.in fi.i.
rñſi.et quadni.pᷣſcri.l.fi.ex.j.de neu.f. Zi q̃d ſi ibi nõ inuenit᷑.rñ.vt
n ¶Bi quis turelam. vel quid aliud. puta adminiſtrationẽ ali ]. ꝓri. 5.
cuius ciuitatis.vt.C. vbi de cri.agi opoꝛ.l.ij. “
0 Domicilium. ſed qualiterat tutoꝛ.cũ ibi domiciliũ nõ habebat.⁊ ſic ob
ſtat.j.de excu.tu.l.fi.ſed dic ꝙ ſp onte ſuſcepit tutelã.pomuit tñ ſe excuſare.
p ÜDbidebebit. ſupplẽt qͥda ſi ibi inueniat᷑.ytin pꝛin.bꝰ.l.ſed Jo. et aʒ.

non erat cũ illa. vtnulli . F. ſi vo ſit poſterioꝛ.ſed ſm boc qͥd ſi nõ
bʒ ibi bona:et latitat alibi.tmñ. ꝓnunciet de ibi mittendo ⁊ minef in
poſſeſſionẽ ⁊ mãda bit executioni ꝑ iudicẽ᷑.ad curã cuiꝰ ꝑtinet ſicut
in diffin itiua fit.vt.C. de iudi.ꝓperandũ.S.ſinautẽ reus.et.j.de fe
iu di.a diuo pio.et de bo.auc.iu.poſſ.l.cũ vnꝰ.j.fi.ſed quidã in in
terlocutoꝛia dicũt ſecꝰ.quaſi non poſſit dari niſi a idice illius loci
ſi non ſtudioſe abeſt. vt vadat ad eum vbieſt. vt.L. de iuniſdic. om.
iu.l.iuris oꝛ. Item pᷣt dici ſm opi. Jo.qꝙ nõ latitatnec bʒ ibi bona
q ¶ Gona. que habet in loco contractus.

r Poin de.hoc quãdo fecit locũ:vbi babitaret. vt.j. in verſi.ſi quis
et.ꝭS.at ſi quo.naʒ ſi non feat locũ:vbi ſtaret:tunc bʒ locũ verſi.nun
quid. et verſi.nã vbi.ſed pꝛimꝰ.ſi qͥs tutel de generali obligatioe
ex quaſi ciu ſequẽtes ꝓinde ⁊c.de ſingulan obligatione.
8 ¶el. pone ſempervel pet.

te¶ Nidetur.et eſt verũ:vt ſequit᷑. licet modo non affinmet.
v ¶ Alt defendere ↄuenit.abneganue.i.nõ ↄuenit:vt ibi non teneret

ſe defendere.nã ꝑ pactũ pᷣrdeclinarifoꝝ.vt.C. de pac.l. pe. non con

ſtitui.vt.S.de iuniſõ.om.iu.ſi conuenerit.

ihanſir poſt certũ tẽpꝰres empta ſibi maderet vłtoꝛte res

ta erat in cauſa red hibition is.et ſic emptoꝛi fuit q̃ſita actio.

¶ Aendidit.et babuit fidem de pcio. ..
3¶ Pꝛofecturũ.i.receſſurũ.et ſupple poſſe cõuenire aduenã vbi cont
rit.et rñ. non opoꝛtet ⁊c.et ſic plane legit᷑ alij vt.m.ſuſpenſiue legũt
vſq; illuc.at ſi quis.et rmñ̃.non. a ¶ Ibi.ſ. vbi Z crum eſt.
b (Bomieilin .i.vbi ratione domicilij bʒ iudicẽ oꝛdinariũ.nec eni
eoſpſo ꝙ rome ſtudioꝝ cauſa babitabat ibidẽ dom iciliũ bʒ.vt.ſ. de
iniur.l.lex. S. ſi tamẽ. az. bic tamẽ aduena ſatiſdabit iudicio ſiſti.vt
li Fſed idubitemr.
c¶ Arſi quis.ſ.. emit. et refertſead ſecundũ caſum.

((aomir

Oan
6efMam
ſntlnl

Gamet
e
iütnit
ſy lito
ee önniu
Gronmmi
Glipotcnel
Neiloc̃
Petaljeöp
oſetuneſin
gahtifucd
nigt bedi
auinlegriot⸗
Gdöian
Sehnem
tlnsbope
larſer NS.e.
ſoät bo
cco gtonee
Uugterigtbe
Ucbnſannl
lonagsntor
en.
(Aoloe⸗
Chemiſt
nriiperlan

doktonto
füchtenin
uniripertſt
nlt'otuni

ne Debtttn
ſaronung
nclidd ir
renei
duiglicc:
Rlikide
Rracent ah
Pobenann
Negiahib
tidonai
gtun
nbderar
ſſähii
Giden
llſſte
tbe. ſiſi⸗
danfeb
4CReeel
ſapemti
Meyrl Punr
inapeg
iinemmn
lelgi
ehſſennt
ſiun
len
Cnint
aſfinept
ne ſechle
nchedeie
emt
W
(nas
e n
lan
4

us.

eücleiz
aakeci
gtintſe; ea nj nas. loca ſuntin qui
lemd Nam. redita- untin quibus vili
Nnd 1 Pann kag an Mere sien. narunt
4 i⸗ 5 Aviatoꝛẽ. b rſgen locum iſte mercatoꝛ beat
ſodnnn Anotaqus qui emit a tali m ibi duriſſimũ qð intelligi Obliget p ſep nc exponit verbi
1Cch bolerüt gusr: ali mercatoꝛe aduena d intelligi nõ pt. do: ſiue Zhen ſeyelt alios arenogn contrahere.
ra . ver qugae ae 8 6 .W ecttl.i vt in aut.vt oẽs o vt.j. e. non als. F. legati. ſi
ol eo te eſt ſy mutui. ſic et. ſ. be. iu F. legati. ſi DWl
Fizi poꝛe cõuenitur defendere. at ſi eſt ſpẽale in qjſi öcru Feer de nun Beesſcauns deliqn
inm ffpodes alio iure domicilij: ſet tit nõdi⸗ 8 rtnrndnedl Scſveerſ⸗
ſſeinn ipe ad e loccire gulã:hoꝛreũ: ſ: ſedtabnulaz p⸗ pecumia. neqʒ. n rar. rnerl.
4 npln. to. ſi ed. pu — uxit:ib — u offricinam „ oꝛa modici . ũ danüũ eẽ debitoꝛi.i.ð
undn eſornngeg dereſee a niſrari:cen⸗ defẽ tẽpushi cin tꝑis.modi cũ aũt itoꝛem cgmn de⸗
ſe lun tenet. vt „a n b zn oloci debebi dele. ↄdẽ ntelligendũ . e aratüq; repetere
nphan tir in rhi di / beone quenit ſihõ it Apdla⸗ Enationẽ reiſ indu Eec p? r Banbuch. .
mlgni, men eſt⸗ o ta/ inſtitoꝛẽ ꝓuincial Ni S Handuch. ſi n b
incinn, men eſtz. it ſtitoꝛẽ uendendarũ cial uũ Hi non cogit & bet pecunia ſino ba⸗
l : dcndatnacdha Aen dwotceichadpand t lin
ueſin ralasne ↄtractũ eſt:i qð cũ eo ſi iipſe ibi agat ibi udiciũpati: un erdele n ſi vom.
ſiinnn bat fon. vt. . tractũ eſt: ð cũ eo ſeruo acti i agat diciũpati: F.i. Ni ſi dom⸗.
taue ſee ne⸗ er rln Nielg ſetcn Nchoneseradenetaigeid e uenſonali ſeen⸗
naurt acaceronedd dere debebit Iln aranl ſedefen ( On pot eneinchc mini mecn in re. q⸗ tane
vinftetnne hebat ſon. mr a cũ qui ita Allud ſci Dn potelſt in eri il Zé dici vid ebit. vt ĩ
mul/ UI . e ienduz 7 ni õ ſti. de offi. iudi vt i⸗
umntnini kberelul li qui ita fuit obligat . U eſt iudiciñ udiciũ ueniſſe:i d E e Nopennt ⸗
kaurnnpordr legato. on 19 ſolueret:ſiĩ vuiĩ tus: ut in ita ciu acceptũ le⸗ qð pᷣ offi. i petenii. que erit
Auorrloe micilii:utrobi — qzalia inipellatior cidiſſet ideo⸗ belegard
dnchte Koͤſtiterit. i . èr 5 50 R 1N lationeo 6. I dẽ domus. F. i ega. i. ſi
eſd fer iñ in hic et ibi. et nan ſeuenitict O nallagigcost 6. Udẽ damae Hrervrtn fi⸗
els Mne babens. n tis alijs ui . uliano: ⁊ ml⸗ cepser znC quoſ pꝛin nons. H us. vl pigno
caſa . ula dicit te Snẽaobligationẽ XN * Z oc tꝑe , 5 amni eſt. . igit
ſaninſiſeen riũ qd nto/ — Gatione eKati Otraxer damnu eſt. i. nõ /
– auknii⸗ urucnanahg eullin dau e⸗ cõmiſſis “ leris in kegatone ndo Tnden tans
eſoſegmn mi ibꝰ oſtructü Acun igs obligef e: ti: ſiuei ogunt in iciũ in faſtis via ſu ouidi⸗
aliftict m g ebebi .— tr. ahi uideat᷑:qʒui liget et cõ⸗ ſiueipſiadmiſerin . noinepa iarten dem fo d
1cſne. q rum ali dina . 1. I N. Ir uerſusl . fẽ actio munt. fre
derfiqa aliud indu debitoꝛi i. 15 Egatũ: „ ad
aibestif mtvr Cdenl, . Onẽed ucebne uelim Aio quomia ex Rnu orl dãda ſit. anng roe
— õ eecdere paaig nitlſd o An alrſie ſerndn bioni,hogieguann⸗
toꝛ vagari . ,„—— —TPn J.,- vt. tt
abianuann eeerzden wen a ge ſibchent mitenganon i Sad
nnr Raeren ( Sperettl calitel dandũqʒ diẽ Rraenelaoti : ſlceuc non ſit get Pocteitenegedi⸗
tflin Nass welnire, inn la ad ſoluẽdãa bẽd * agat ſ nleil danae gſchealhe l
itſliz um pderet.ar. eniat᷑ poſſit cõueni 1.„ Ihn i. git ſi 747 nhi ibi aliud tempꝰ de icet
rinſticn ndaͤgter ar de eb l. R———ð ine diſtinctione A nid ven daim
Nuchben L. vbi d e. et de eo q cer. i. F. ki. et. ſ. de bijs q i ĩcreditoꝛ ius ſu r-= H S 1 ogit. acno
NzreLeäKe ß. c ¶ Budicẽ niſi ꝓſequati ”õäss
ſeecdinS vtbue I⸗ Srenor nrub hicaunegebner; aganttihel bſeanakintal⸗ ſuã: vel ſuet v at aganr. l. ij. F. ſed ſi
Pliinm domicilij. ſ. vbꝛ h iſ patrie. vtrom g foꝝ ſoꝛtit᷑ et cenerõ it. vt. n pt. vt ſi futurü eſt hodie q; ille ſ urtũ. vt. S. eo. l. ij
cliolign e. C. deincolit ʒz maioꝛẽ ptẽ fe e.vt. . ad munil. terõne cx. ſe o mõ debet. i ũ debitũ peto. qd §F.ſea ſiagant. lli. F. ſecſi
A„D fo tolis. l. euues. Itẽ foꝛtunarũ ſuarũ el. roma. Iẽ ro ſecus ſi aliqᷣd f.ſ incipit deberi li. pẽ neq; puren Alri
Nin. n parroni. vt. 8. Itẽ röne manun rũ.vt. ſ. e. ſi fid eicõ öne nit ꝓpt qd qð debeas rili. pẽdẽte. vt. eq; cõditionali
e. vt. . aſſũptio..fi. Itẽ rvt libert; ſe S. itẽ ſciendũ ni accedit. qð eſt ca id aliqͥd accedit li admodũ.S
6nng tepe et pe. Sne vrocmiinitefni .fi. Iẽ ratione oꝛi ſequat᷑ 1. Itẽ 1dũ.et.j.de aqua eſt pꝛincipale.er ſi edit lite ↄteſ.qꝛ ill pe.
ttimin ieRonemanitotinunmlet vt. ſ ptio.S.i.⁊.C. dem iginis po v ſte op. de perition qua plu. ar. ſi err ſer icnõ ob. ſ. de edi ilnd enc
cip i nij muli tj.ad muni.l u. ⁊? oꝛi.l.ꝗ t. . de pe. l ſitü. . e bereditari . .F. officiũ. e . i.edi.ed ileſ
Gelpeonu alpa.l. vl. F. ij. aliuc i ier ſequit᷑ foꝝ viri .l. municeps. S. fi n rion .q ſitũ.in fi.i tis. vt. . de pe. h . et. F. fi. et. C. de iudi. 1
reſc ipſeru j. aliud in concnbi n viri. vt. . exi ps. F. fi. Itez rione daudunf. Itẽ .i. rmi. ſo. ibi in vni pe. he. l. iij. et de C. de iudi.l
ſoꝛtit unt. Itẽ ratio ina. vrin. e. l. de i gere. ?. . ad muni i. rñ. ſo. hoc i It op. de actiõe i niuerſali in quo oĩ ac. de peculio
etſene ni quis foꝝ: vel nione oꝛdinis: vel dleri. e iure. F. fi. er. l. fi ni Ite o lin pſonalibꝰum̃ e in rẽ. et ad exhi o oĩa in generali
ſ.. Hi. col. vi u: vel eßi vel magi vel dericatꝰ: vel er.l.f. F. itẽ p. vt. . depoſiti. l. . m̃ tenetnõ lerhi. vt. ſ. de ralipeti/
ſin 8 Cde incol t 32 nagege tn r ent iene atcnu denre u r uenct Peim neiſ
. dt. 4 . „ . ne curſu . p. epi. elr. t. j. de 18 ⸗Rre E. S. fi. et d trNn ciꝰ. Itẽ te ſũt
cteniſaa rn uſcepit. 5. nseeſeilalie⸗ Z 8 tpis.ſ. decẽnij bꝛeuit dica peii. bere. ꝙ ſi in diẽ. p edebito dditi e de actione pii⸗
ſeniuc kot⸗ recõuentionis rne vNl peinil E. vbi in rẽ ac.l. fi nn. vt pteſ.nõ 8 ad oĩa ſi incipi diẽ. Ppt dici in gainonalic. oditi bi⸗/
nedelicti vt. C. deſe nilegij. vt. . ad .l. ki. er.ſ. e. nõ eſt opꝰ noua int pit deben pꝰl p̃dictis trib ibi o extat li
cK õ de ſen. et inter. om .ad muni. l. i §. i. Itẽ ven. ante li. cõ oua intpellatio pꝰli.ote.occaſionef ibi ſpeciale
ieAg Whudlabe deſedeeouabron. aen:utlnm hopi Fe en de cõtel. babeo ius i neals ſie.ar. dicte neſhanzetgerug de
üttin tzerrte ut. qua in puincis Bida fuur. dicuttñ quidã i. no re. ſi tu nõ l. ꝙ ſiin diẽ. nã er i ite
kine Oe ſiud feiendũ ũ ĩſtitoꝛ Sxit. vt. pꝛia.qꝛ cõis ẽ pfi. . u. vt. j. e. l. nõ quẽ in ula.l. de pi⸗ poſſideas tũ et in rei
cioliin AWe ciendũ obli 0 t. vt.j. iuſſu.l. fi 8 pria.ſGᷣa Ha et ibi exf. 5 quẽadm dũ P ig ac. ſi tüc. et fa 8
imeſʒ t.ſ. ꝙ iuſſu.l. fl. et iſti. cũ qꝛ ibi xfacto pcedentili nodũ. Itẽ op. . rẽ. ꝙ peteb. S. de ar
ſeeung n auoſamn ule in ꝓuincia. ſeer ſti. u eo donas. JYo. di. fi entili. cõteſ. Frẽ q p. j. man. l. mã q vt pñs.ſecꝰſi
krundus quoſd q ua erſaltem iun Pp ¶ Dim ꝓuinci⸗ H. f. ercã qua di. fieri cõdẽ ſ Iéqd ſi xex don ãadauero ribia tci ivt
qð.?ld.nõ place eↄtractus in ꝓui ncia. i. ma cã qua ago. qᷣlalij nationẽ.et qð hi xdonatione ibi.ci.. m.
t. qꝛ nõ ibi ꝓuincia cõueni alios. Itẽ .qlalijs no að hic dici ie petã a te et li
qꝛ nõ ibi. ſed alibi vi menerit Grchie lens ia kride de, iararaglee dennſe han
zxiſſe ids. auocaueri vtibi. e eer lib loen 4 non
.E. l. ij. F. omt auerit ca legatio Accidiſiʒ. i. in bʒ hec.l. ſm
N. zes. no er nis. g lloc icepiſſz eſſe d bi i
go ſi añ.ſecus in a Hoc tpe. cũ eſſet ebitt.
in alijs. vt. S. e. l. ij. F. mranne dt

D

t. ſ. de ac. et obli
Nonẽ dicu oblil. riſſt. er.
. . bi „ . ..
Pr ias Zbit ibi de 4 Legati. hec eſt 4 ſj
ruum quem .vt ſit. F. ex deli
emerat ant ex delictis
te legationemn.
em.

LZiber

5. e.l.i. . ſed ſi agãt. qᷓ eſts. ſo. bic magis offcio iudicis etpedit᷑ q;

K ¶ Danga ſit. ſuppleet videtur ꝙ; nunqᷓ;. e.
Pandaſt e vA nen ler .de excep.rei iudi.ſiqᷓs ad
aer ago, a videtur conueniri.ac ſi non contraxiſſet.
m ¶ Agatur.ideo in ſeruis dicit. quia talia ſeum ducit.
n 6. iſtinctione.ſ.pꝛed icta.diſtinguit᷑ ramè aliter. an incipiat poſſidere in
ipſa delegatione.vt.jj. l
Pri. ſic et dicik in inſti.

vul. ſub. F. ſed ſi in ſub /

ſtituto. accur.
o ¶ Ab officio. vt. j. e. de
t. l. quid enim.

Ilegationis.eme

it rome ⁊ cauſa ſui

miniſterij.nam als nõ

debet aliquid facere
Accipere.ſed nonne

40

contraxitvt aduena.alꝛ

enĩ non poteſt. vt. j. de
legati. paulus.i.fi.er/
go ibi conueniri nõ de⸗

bet. rñ.nemo ẽ aduena

rome.nam rome tm̃ di

cas eum emiſſe. Itẽ nõ
iure cõtract'. ſed rei vẽ.
conuenitur.

rAfferendi.qð nõ dʒ
eſſe. vt detur occaſio de
lin quendi.ar.C. de in⸗

dic. vidui.l.ij.in fi.et.sẽ

nau.cau.l.i.F.i.appa⸗

ret ergo ꝙ in ſuperioꝛi.l
CEunte ceperat poſſidere.

D eo. legato.

Aui adijt.ſ.ro⸗/

me. ac.

v ¶Acrionem. immo. vt

8.ec.l.omnẽ.õ.ſo.hic in
quaſi contractu.vt inſt.
de obli. ex quaſi ᷣctu.S
beres.ibi in cõtractu ex
delict. ſed Z. j.e.intdum
F. fi. lo. licet bec ſicut et
illa fir ex quaſi õciu. tñ
aliud eſt in dſio negoci
oꝛum:qui certat de dã ⸗
no vitando.vt ibi.qᷓ; in
legatarijs:qui de lucro
vt hic. hec non valet.qꝛ
et de creditoꝛibꝰ hic diẽ.
ßͤ dic ibi in ſenatoꝛe. bic
in legato
xe Batiſdet.ſ.cum fide
iuſſoꝛibus.ſed cõtra.S
e.l. ij. F. ſi dubitet ſo.

hic ſatiſdat de legato. ve

(Egęet ſi reſtitu

denegandã actioneʒ merito:iðo
eniʒ nõ datur actio:ne ab officioꝰ
ſuſcepto legationis auocetur.
legationis i I Xl.
tempoꝛe quis ſeruũ:uel ali⸗
am rem emerit:aut ex alia cã poſ⸗
ſidere ceperit:non inique cogetr
eius noĩe iudicium accipere alit
enim poteſtas dabitur legatis ſpᷣ
hac ſpecie resalienas domuʒ af⸗
Bferẽdi. Kul?.
Eeoautem quiadijt he⸗

reditatẽ caſſiꝰſcribit q;uis rome

adierit hereditatẽ:ñ cõpetere in
euʒ actionẽ:ne impediatur lega
tio.⁊ hocuerũ eſt.ſed nec legata
rijs datur actio:ſed niſi ſatiſdet
mittunt᷑ in poſſeſſionẽ rerum he
reditariarũ.qð et in hereditarijs
creditoꝛibuſ dicendũ eſt: ulia.
q WMid enim ꝓhibet legatũ
publico munere fũgi:⁊ ac⸗-
toꝛem cuſtodie cauſain poſſeſſi⸗
one rerum hereditariarum eſſe.
Muluſ
tur ei hereditasex trebelli⸗

ano:actio in eũ nõ dabit᷑:ſiue ſpõ

te:ſiue coactus heres eã adierit:
cõmodiusenim eſt reddi quideʒ

ei hereditatẽ pinde autem habẽ

duz eſt:ac ſi ipſeadijſſet heredi

l debito ſoluẽdo.ibi.qð in iudicio ſi ſtatnuda p⸗

miſſiõe cauet. Itẽ bic quaſi Zᷣxit adeũdo.ſed ibi nõ.ſj ratione foꝛi cõis ibi

v¶Elſitiunt.in poſſ.non engo in aliquo ſuũ ſibi videt᷑ pꝛo

Côueniebat.

deſſe pꝛiuilegiũ.qꝛ et ſi pꝛiuilegiatꝰnõ eſſet:nullã tamẽ aliã penã patrit᷑: ni
ſi miſſionẽ in bona:ſi nollet ridere.tñ.immo ꝓdeſt.qꝛ hic nõ fit miſſio.ni
ſi in bonis hereditarijs.cũ als fieret in oibꝰpꝰ.vi.menſes.vt.C. vt in poſ.

le. l. certa foꝛma. Itẽ hic ſi ſatiſdat cuitat oↄuẽtionẽ.als nõ cuuat.
icendum eſt. vt mittat in poſſeſſionem.
Uid enim. reſpondet tacite obiectioni.
¶ Cuſtodie cauſa.vna cũ ipſo legato.vr.j.vt in poſſ.le.l.is cui.⁊.ſ.

de dam. infec.l. ſi finita. S.ſi foꝛte.ideoq; ea miſſone nõ onerat᷑ vt.ö. e.l. ij

Un poſſeſſione.ᷣ ea rõne.qꝛ nõ ſatiſdaf᷑.et no.qꝙ ceſſã / /5. ſi dubitek.
te cauſa ceſſat effectus.nã nõ im pedit᷑ legatio que eſt c.ergo fit miſſio. que

mifſio ceſſaretſi legatũ impediret᷑.ſunt ergo due rationes quare fit miſſio

ima. ideo. quia non ſanſidat. ſcõa. qꝛ officio legatiõis nõ impeditur.
Ed et ſi hereditas.⁊ ſic videt᷑ pxiſſe.vtinſti.de ob.que ex quaſi c.na.

1

dierit.ſ.inſtitutꝰ qui cogi p̃t.vt.j.ad tre.l.qa. ⸗J. beres quoq;.

Ppoterat.et iuſti. de fideicõ.hr̃.ꝗ.ſ et ſi reculet.ſʒ nonne agendo õ hered em

inſtitutũ ⁊ petẽdo yt cõpellatadire et ſibi reſtituere cõpellit᷑ ſe defẽdere.pt

actiõis iure.vel qð.S.dicit.verũ eſt interi.dũ a git.poſtea nõ vt bie
crinde auo ad boc vt nõ poſſitↄueniri.ſicutſi ioſe Aoquit᷑
adiuiſſet.vt in.i.rñã. g ¶ Adiſſz.quo caſu nõ cogit. vt.S.e.l.ð eo.

b ¶ Adienit.adire cogit᷑ non reſtituere tꝑe legarionis.vi.j.ad tre. ſile

tatem. cõtra ſi legatꝰtempoꝛe le⸗
gatiõis adierit :et reſtituerit: da
tur in fideicõmiſſariuʒ actio:nec
Trebellieni exceptio obſtat exꝑ
ſona legati.quia hoc legati per
ſonale beneficiũ eſt. Ex quibuſi
autem cauſis nõ cogetur legatꝰ
iudiciũ acciperenec iurare: cogẽ
dus eſt ſe dare nõ opoꝛtere:quia
hociuſiurandum in locum litis
conteſtate ſuccedit. ¶ Ediũ
nomine legatusdamni infecti ꝓ
mittere debetꝰ:aut uicinum ad⸗
mittere in poſſeſſionẽr.Sed ⁊ ſi
dies actionis exitura erit: cauſa
cognitaiaduerſus eum iudicium
pꝛetoꝛ dare debet:ut lis conteſte
turꝰ*:ita ut in ꝓuinciam tranſfe⸗
ratur. ¶Si paterfamilias moꝛ
tuus eſſet relicto uno filio:etuxo
re pꝛegnante:nõ recte filiꝰa debi
toꝛibus partem dimidiaʒ crediti
petere poteſt:qʒuis poſtea unus
filiuſ natus ſit:quia poterãt plu
res naſci:cumꝰper rerũ naturam
certum fueratunũ naſc.ſʒ Sa⸗
binus et Caſſius aiunt partẽq̃r-
tam peti debuiſſe:quia incertum
eſſet an tres naſcerentur:nec re⸗
rum natunã intuendam in qᷓom-
nia certa eſſent:cuʒ futura utiqʒ

gatus.
i ¶ Exceptio.ſ.vt
reſtituta beredi⸗

tatelteneatcredi

K egati. neca
liã ſi quã habet
iure legationis.
Quia boc. i.
exceptio trebelli

ggnica. bona ratõ

vt inſti.de iu.na
turali.F. plane.
fallit tñ in pꝛiui⸗
legio dotis qð
ad ſuum heredẽ
trãſit.vt.j.ſo.ma
l. etiã. et. C. qui
po. in pig. ba.l.
fi. F. pe.h oppo⸗
nitur ꝙ hicnõ ẽ

pꝛiuilegiũ lega/
ti.naʒ et nõ lega
tus ſi reſtituit bʒ

exceptiones tre/
bellianicas. vt.
ad trebel.l.i.cir⸗
ca pꝛin.⁊...i.tñ
bec non dicit b
beneficiũ copete
re iure legatiõis
ſeg cõpetere. qa
reſtituta eſt bere
ditas. vnde dici
tur ꝑpſonale bũfi
auũ ei: ñi quia le
gati:ſed qꝛ iã re
ſtituerat. vl! ſup/

ple hac lr̃aʒ nec
exceprone trebel

lia. cõ petit ex ꝑ ⸗
ſona legati. nec

glia ſi quã babz

iure legatioms. ſ
ius reuocãdi do
mũ.qꝛ hoc ius.ſ
reuocãdi domũ
pſonale eſt pꝛiui
legium.

mn Ex qmbus ſuccedit. vt bicet. .. de iureiuran. tutoꝛ. F. qui nõ co/

pellunt.et ſic no.bic vbialiquid ꝓbibetur.et ei ſimile.vt ar.j.mã.

„

a ¶ Ediũ.rome vel in ꝓuincia poſitarũ.

.ſ. . ſi.

o ¶Debet. rome. p In poſſeſſionẽ.ſ.ex pꝛimo decreto.ſic.S.e.l
de eo. et.l.quid enĩ.quid autẽ ſi er ſecũdo.rñi.tenet mifſio.ſed datur
reſtitutio.vt.j.de dam.iufec.l.ſi finita..ſi foꝛte.ac.

q Ectionis. alicuius cõpetentis contra legatum.

r ¶ Cognita. foꝛte intellige cauſã eſſe cũ ipᷣo iure peri

„

t actio.ſed ſi hoc

dicas quãdo ergo datur reſtitutio que datur.vt.S.ex qui.cau.ma.l
i.r̃.ſi non fiat cõteſtatio et eſt ſic cauſa.j.de penis.l.ij.vel ſʒm Jo.
dic ſi facile poteſt peti reſtititio non fiatconteſtano.als ſic.vt quia
actoꝛ eſt pauꝑ.cum eſt difficile petere reſtitutionem.vel foꝛte longe
diſtat a pᷣſide qui debet reſtituere.nam defenſoꝛ loci non porteft.
s ¶ Lonreſtet et ſic actio perpetuet. vt bic.et. C. de arbi. ſið meis.
fi. et. S. de ferijs. l.i. S.ſi exia.ſᷣ quõ pᷣt exire.vt.S.e.l.ij.ꝗ.in om/⸗
nibus.que eſt õ.ſo.vt ibi. Item quid in actione ð dolo.que nõ põt
ppetuari.vt.Q. de dolo.l.fi.dices totam cauſam agendam tem po/

„

re legationis.

t¶ Di paterfamilias. vnus natus ſit. immo videtur ꝙ dimidiaʒ qñ

. ⸗

len,.

—

pno ileln
Pmga rrinti

Dtonnies ⸗
Kßſebidn
mminamniͦ
