ſdan murf⸗ hont us iturus eſt: aut au ia libe⸗ tſerui 5 tenet᷑. k:nõ ſer boſt de ſaan / eſp
danacen Pan. e.⸗ tu lla it „. cipit Ee 1% t: dnñ ig re dñis i ſeruo og
ct 5. ſiquadeu tatis nu ullare lia ing legis ree nuos dñis Kche⸗ 5 nan
E birate ut rum coꝛpu . actionibus. . Banrini no renſent 8 1
Oralel.er ſj. de xalibus A agre n⸗ ſene dof ſpeſ
rer 1 De noxalib Aius kenoen dño da lit⸗ qð iuli. ieane⸗ i
in el. miles. . boc 2 D9 e Uo: 9 m ⁊c. I. i, Gadin
Tirne. de igack ſki röe actiões ap Uent ſer Seas mus ſntun delin eraret.b' uſden
3 anehiei a mnarita Oxales nõex cõtra ſinõ feci ſcribit .ſi eria ad pol it Aeutatan nſte
aütbl e 5.5 pe. k:q a: at⸗ . Ci cuit etia ad dic volg e eet ꝑm ſinde⸗
ebogenurd idẽ ellan OUa: 9 li. lxxxvj que no otent. O ⸗ no ſciẽt us de⸗ ackut
aenan veir f iie P :‚ſed ern ruoꝝ cit noxiã tinerep poſſeno⸗ tenteſeruna de⸗ elbeie
ar zurteneg ctu: gleficio ſe o⸗ fa leges ꝑ . agi p uer iqut. uel cü eri
1 i0 . 0 .adu . liq ſ.l. iij. S. ſani
Fec Reun, epaci, ; itut rnt ſag noieci Boar aen dorn Die. a
Sendras erſusnos inſti ſüontifl lirctan ltin Julen ſarn ar
le et — * 12 2 2„% „2 22 * M. . N-
nri . ſaẽtedo gꝗ a Pptas aineitenei⸗ uunadi neenl n Ju mar Frundo. ni⸗
Jſerun l. pri. t mnüui : lice deliquerit: pl. 1/6 neret⸗ ia hy roe⸗ Beʒ Moibe ns ig
ino. ſ. . bibebat fuerim is q deliq Mpi. mone ue ſni af. aubi⸗ bie e .
Zrns Thiheb⸗ ius coꝛpis ꝗ m. 2 occide bauimꝰ q Jul. pb ibꝰ ubi Eovbibuit it
e C bibere po is eum ſiu extimatõe 2 ednoe I apud libact piẽé⸗ t.]. ſi fa. fur. feci nſk
i. vel ſcienti . inſolidũ I, ſia 2 . eug 5 oſſʒ 5. ad.l.acq̃ in
J ubenn. co ba it: inſolich cidiſſe: eĩi ũq; ſcia e hibere pe toꝛem eriainich paint liſin
a bcepti lo Dnt idet᷑oc tio:nece ; ſi cñ ꝓp auctoꝛe nan rsr nuſe
Brembahertt, vt ſeenim dñ liseſt act Ite gelit⸗lt iud elt. dp mercaſ. in ſ⸗ nii
Bbunginatr ze , iaarennorn cio ſerui in W intalis quẽti aliu ulus marl. auf i
5de leril⸗ eltaoll iiſe it exmale eũ decat aod Aeauhe 4 Fi quẽ⸗ ui⸗ ge ni
er de acii. . quarnc e dñs t: ſuf⸗ inquere is ſeru t: ut ldiſepe.
uns. rlanalt⸗ n ibui ſue ctoetan⸗ ppi 1 gictigean⸗ tatum
i a ſimplr neri. e ni ſi eo ſ: ut c 1 tũ§n˙» ſ cõſi S 6 teſ inguit .
unlinenae, ſe t fuit int ſeruus az ch Phi ſeetadhoh⸗ *
K rnanuih. in ptẽ: ã ſeruũ ibere. ſe liud eſt. it. mo
Geaſ aliin naegull. unel in 5ſeg: na dene hedere osen con Pofut. e
la e. net o⸗ caputno! uerlt. an nõ Po 3 enae nzo⸗ ſ. Rriheenon . Gde
1 un euſucko⸗ „ men ainttehe et aliud ꝗ oreſt pꝛo m. a0. l.nullun zn
lhir erdſmſno nd ilia, et boc id Ka epotuit. umconſito⸗loemu ereg. iur.l.nn 10
luit. et I.bac.lege. . . milia. pbil inquere. conſilio o. ie. et. ſ. d „ ELxa
ſerat. ſe dier fraude uaſiuoluenitſe to. q̈ ſine dolo idoccvei m ſeruus o Du nng dobkns ntetu H iij. et. . in
et ſuban ſ nral e⸗ Cel. ſed ui. Ite e deſur⸗ maneus. d t.ſ. e. idẽ d ſill.l. ij. ſtates .
ꝓba tur. j. ubi di i in tali deli⸗ ſzm oĩe ſerui Si exna im. utet. et. ſ. a affinitat. niſi c.
enrens dñs kenam noie Mon fuerin eculio. ul.l. iij. §. r ytracq;. nil
n 6 dñs. qꝛ ei are ipe te noie tene s dſis. „ aaſ! inbu. de p depoltul.l ie datr ytt
Hec it qu ꝛſuo no oule mi/ de g. depe ſt er cerie
o Eulie paruit lacet ⁊c.q el etiam n reat mi et.) Bed ar. 5 gen eſt,e
een Secp renetur. uel etia . . men paregt H. fi. m dñjs vidend
in illo ver. diſecto ten tiam cum dolo⸗ nmre ſiramen pal (Cum dfis
ra anbiameumt debet 0 14
9 embenr Nan uldio,, ᷑“
ewen e —
enſachue

ndten
N
cgul pe

8

4
4

=☛S

=

=ͤ
ES=

.

5

=
= =
= —

nbgg

nſuban

=

i ſorne
ſin ſbie
dictt e
Käidifei
nenlben
ulaliegns

gliſngen

E
SS

=

S.

=
=2

S.

S.

4

=
=S =
Suo. =

Pimilteu

nimatt
tgnndeei

Aingnlmr
ſauslenz

Su. =

tiltrti.
4 Cidſoe.
Poſtdcli.

(Wrhin

atiutn, B
ſöpſen

Hegnur.
4
ſoridineg

doiei.

bune
ſerüekiNad

noltiirahri
leneſnnasre

ſgurucn

keuſliiſe
beten
P
ſunch.

4

ſein

dioliſeſ
zodlardſdl

4

chrun pnn
14, Cedͤt

nalſi⸗

=

E

NE
.

=

nth

ſcbſct ii
rlautan

1
eſlizini

SdH

meln agi nõ p̃t

Nonus

4 Serui. ſi noyalis actio nõ cõpeteret.qꝛmanumiſſus nõ tenet᷑ uel

iam nouus domiuuns. .
tO7εiniquũ. I. maleficiũ eẽ impunitũ. ut. 5. ad.1,acqᷓ.itavul. c:

enebitur. ut et. 3.l. ij. in fine.
4 ollitur5 eũ. quẽ couenir. ar. .e. ſi ex duobus . ſed Z. ..ſifa. fur.

u
aili .. lubi
vna p aliam nõ
tollit. ſo. in fami
lia foꝛte eſt ſoe ⸗
ciale cũ iuſſu do
mini delinquit.

vävt vna pẽa ex ac

ta ab alia no li⸗
beret᷑ cũ maiꝰ de

lictũ videat᷑ qð a

tota familia cõ⸗

mittitur q;ᷓ ꝙ ab

yno ſeruo.y. uel

dic ꝙꝙ bic diẽ qñ

m̃ nõ ꝓbibue/
rit. ibi autem eti
am iuſſitt.
Bi detracta⸗
amplũ/in dim
ne ſepius de ad

miſſo eiuſdẽ bo

minis qrat.ut.ð
nau. cau. ly gra⸗
nis.ſed videt᷑ nõ
obſtare exceptio
rei iudſ. nec bic
nec ſupioꝛi caſu
cũ ex alia cã agit

ut. ſ. de exce. rei

iudi.l.⁊ an eadẽ
H. actoes. ſo. ali⸗

ud eſt in biſ ꝑſo
nalibuſ actoͤlb?
q̃ᷓlfoꝛmã realiuz

bñit.dtur. n. no
raliter qu em /

libet poſſidẽcez

ſicut in rẽ actio.
ur inſti. e. oẽs. uł

qꝛagi ex eadẽ cã
1d eſt delicto ſer
ui. ſecus in iuſſu

ſegd pratẽ noxe ðᷣ

diroil amittit ſci
ens.ſ̊ et noxali
actõe agere pot.
ut. S. Px. S. ſm
noꝛabat dhʒ ſci⸗
re.et agẽdo ↄſe-
cutꝰ eſt noxaʒ. i.
ſeruũ. poſtea cõ
perit dum ſciuiſ
ſe ⁊ dãnũ erat lõ
ge pluſcq; uale /
at ſeruꝰ an põt
agere quaſi mi⸗
nus petierit. uidð
tur ꝙ ſic. ut iſtit.
de act. S. ſi minꝰ
Sʒ dic ſm Jo.
3. ut bic. Itẽ no
ta ꝙ eode iudi ⸗
tõ pẽdẽte pᷣtmu
tare libellũ.⁊ ſic
poſt lit. coͤteſt. et

eſt phi

ſi adlibertatem ꝓclamans:dño
ſciẽte faciat:aut ꝗd ſi cõtẽnat do⸗
minũ uel cũtrans flumẽ ſit ſeruꝰ:
uidẽte ꝗdem:ſed inuito dũonoxi
am noceat:rectiusitaqʒ ðꝛ ſciam
eius accipiẽdam:ꝗ ꝓhibere põt:
et hoc in toto edicto intelligẽduʒ

eſt circa ſciẽtieuerbũ ſi exxraneus

ſeruus ſciẽte me fecit:eũq; rede⸗

mero:noralisactioin me dabit:
q nõ uidet᷑ dño ſciẽte feciſſe:cuʒ

eotꝑedñs nõfuerim.Cũ domi⸗
nusob ſciam teneat᷑:an ſerui quo
noĩe dãda ſit actio:uidendum
eſt :niſi foꝛte pᷣtoꝛuuã penãa dño
exigi uoluit:ergo dolus ſeruiĩpu
nitus erit:qð eſtiniquũ:ĩmoutro
qʒmõdñs tenebit᷑.una aũt pena
exacta:quã actoꝛ elegenit: altera

tollitur. Si detracta noxe dediti
one quaſi cõſcio dño actũ ſit:qui
nõ erat cõſcius:abſolutõne facta
et finito iudicioampliꝰ agẽdo cũ
noxe deditõne exceptõe rei iudica
te ſummouebit᷑.qꝛ res in ſupius
iudiciũ deducta et finita eſt.dõec

aũt pꝛius iudiciũ agitat᷑:licẽtia a⸗
genti eſt:ſi eũ de ſciẽtia dñi argu⸗
enda peniteat tũc ad noxaleʒ cãm
trãſire:cõtraquoq; ſi cũeo ꝗ ſcit
cũ norxe deditione actũ ſit:ampliꝰ
in dñm detracta noxe deditiõedã

da actio nõ eſtin ipo aũt iudicio:

ſi uoluerit:et ſciam dñi arguere:ñ
dus. 4 Lpianꝰ
plurium ſeruꝰdeliquerit
oĩbꝰignoꝛãtibus:noxale iu

dicuũ in quẽuis dabit᷑:ſed ſi olbus

ſciẽtibus quis eoꝝ tenebit᷑ detrac
ta noxe deditõe quẽadmodum ſi
pluresdeliꝗſſet: nec altero cõuẽ⸗
to alter liberabit᷑:ſed ſialterſcit:
alterignoꝛat:ꝗ ſcit: detracta no/
xe deditõne:ꝗ neſcit cõuenit᷑ cuʒ

r Denobkalibns actionibus.
ſta eſtcotra. C. de eden. ledita. et. C. quõ et qñ iudex. in auten. qui ſel. ſo⸗

ſienec res nec cauſa.nec actio mutatur.

bic ſpãle.qꝛ bec mutano reo nõ nocet cum eodem deliberatio ſit ſemp.vel

plurium dabitur inſolidum.ut.j.ſi ſeruus cõmunis.

WDeditione. tenetur em̃ quilibet ex ſua ſcientlia.

noxe deditione.¶¶Differentia au

tem haꝝ actionũ non ſolũ illa eſt:

qð qui ſcit inſolidũ tenetur: ueꝝ
illa quoqʒ:qð ſiue alienauerit ſer
uum qui ſcit:ſiue manumiſerit:ſi
ue deceſſerit ſeruus:dðñstenetur:

ſed ſiipᷣedñſ deceſſerit:hereſ eiꝰ
itur. Dem
Ed etipᷣe ſeruꝰ manumiſ/

non ten r.
Oſustenebitur.
eni

Odaturtniſi apud me ſit ſer⸗
uus.et ſi apud me ſit.licet eotem
poꝛe nõfuenitꝰ:quodeliquebat te

neoꝛ et heres meustenet ſi noriꝰ
uiuat . ¶Momponius ait ſi em⸗
ptoꝛ ſerui noxali iudicio cõuẽtus

ſit:uenditoꝛem quo ſciente factũ
eſt cõueniri iam non poſſe.

Ilernuuscoõmunis funum
D fecerit: quiuis ex dominis
inſolidum noxali iudicio tenetur

eoqueiure utimur: ſed nõalia po
terit:ꝗ cõuentuseſt:euaderelitis
extimatõem niſi inſolidum noxe

dederit ſeruũ.nec ferendusẽ ſiꝑ

tem dedere fuerit patus plane ſi

ꝓpterhoc qð ſocij dedere parati
nõfuerint:inſolidũ fuerit cõdem
natus:cõmuni diuidundo:uel fa
milie herciſ.iudicio aduerſꝰ eos
experietur.ante noxale ſane iudi

ciũ acceptum poterit ſuam ꝑtem

cedendo ſecunitateʒ cõſequꝰ: uł

quis poſſit dicere hoceuenire:ut

dum parsei cedat᷑:amittat actio

nem.dominus enim ꝓpte factuſ
non poteſt cñ ſotio noxali expen/
ri.

Oralis autem non alias

Foꝛtaſſis nec cõmunidiui-
dũdoiudicioagere poſſiteiꝰ ma/
leficij nomine:qð añ cõmuniõeʒ

0 Altero. dfion ſerui.
Epuentoe e ac/
Jo. qꝛ pla deli /

cta ſunt.lʒ vnũ factũ.ſe
cus ĩ familia.ubi ẽ vnũ
factũ et plura delicta qꝛ
ſufficit pᷣſtare q;tũ ſivnꝰ
liber deliquiſſet. ut. S.
de iur. om.q iu.l. ſi fami⸗
lia.qꝛ familia ꝓ vnd re
putat᷑. Itẽ qð ðꝛ alte/
rũ nõ liberani. intellige
in eo qð eſt.S.extimati

onẽ ſerui. nam ſi in me

dietate pᷣcij releuat᷑ ab
ignoꝛãte.ut.j.e.ſi ex du
obus. multo ergo ma⸗
gis ſi a ſciente ſm Jo.
ſed alłs S.qꝛ ſi ſeruare/
mus eius.ſ. Jo. opini
onẽ.eius delictũ rema⸗
neret impunitũ qᷓ;tũ ad
dimidiũ pᷣcij ſerui alte⸗
ro ſoluẽte totũ damnũ

gõ eſt iniquũ. ut.S.l. ꝓ

xi.S.cũ dſio.et.S.ad.l.
acquil.ita vul.ſʒ aʒ. di.
vno cõuenro alten noͤ li

berari. ſʒ altero exacto

bñ dieit alten liberari.
ut. Z. l. ꝓxi. F. cuz dñs.
nec ob. j. e. ſi ex duobus
qꝛ ibi facta noxe deditò
ne nõ liberatur ſciẽs qĩ
minus pcepiſſet actoꝛ.
ſecus ſi pcepiſſet ſolidã
debiti q; titatẽ. ut.j.ſeo.

voxalis. S. pompomuſ

Its vr qð eſt. ſ. eo. ſi
in re eõt. F. fi. ſed expõe
ut ibi dices ſm azo.
. Dꝛa. actõnũ qᷓ ꝓpt᷑
ſciam et ignoꝛãtiam ꝓp⸗
ponutur. — .

dea mhõ tenetur. niſino/

xaliter.qꝛ ex delictolnõ
tenetur beres. niſi lit.o
teſt. uel aliqd ad eũ p/

uenerit. ut. ſ. e.l. ij. azo0.

Bralis.auũt p ſed

e
4 X aduerſatur illi.

—-
*⁶

differe

fA Dat 3 me dãm.
g Hon fuerit.bocſi a⸗

neceſſe hẽat accipe iudiciũ q;qʒ

gatur quaſi cũ ignoꝛãte
ſecus ſi quaſi cũ ſciente
ut. S. e. ti. l. in delictis.
F. ſi extraneus. accur.

b Aiuat. et ſirapð eũ
iHBõpon ius. cõuent

inſolidũ.ac.
J ſeni inſolidum
t er. de ſer. ooꝛ. l.
ut tm̃. .F. ſi ſeruus. er. .
cõi di.l. ſed poſt;B.

Liber

More dederit. ſH nũquid põt alijs inuitis. vel ignoꝛantibus. Rñ.nõ. ut lis ud datur. ut. ſ.e.l. ſi ad libentatem. et. . de inter. aet. l. c cfeſſtont gu
ſtatim colligitur. ibi pranecc. , bus. in fine legis. Item aliud in.l.acquil.ut. S. ad. l.acquil.ſi ſeni
m ¶ Fuerit paraius.ſcʒ poſt lit. conteſt. Sed cõtra.ſ. de public. boc edicto.ſ- ſeruũ.ꝭ.ſerui. Item aliud in actõne ſerui coꝛ. ut.j. de ſer. coꝛ.l. i.F. ns
ſpeciale ut eriam poſt lit. cõteſt. purgetur pena.accur. bona.que ſunt contrarie. B . Amneepe
ibi ſpeciale ut etiam pot = „ . Uin
n Eperietur. qti ſua intereſt eos noxe dediſſe.ſed et ante põt dumm odo be Epxerpere. id eſt recipere. Az0. ujen
caueat dereddendo. ſi (Pꝛedoes. no (Gant
noxe dederit.ut.ſ.cõma ta ꝙ noͤ debʒe gteltea
ni di.l. ſi ſous. 2 . — e ù ſſeMelioris cGaͤt ni
o Konſequi.ut. . de dmiſſum eſt. qdð ſinõpoteſt: eui li cã poſſit obligani eum actõne:q tionis maluſ qᷓ ⸗
p. enrnvan denti iniuria afficiet: ſed meli?eſt dat᷑aduerſuseos:q ſeruũ in pote donujuter lumn
dat fueritp ſerum. dicere cõpetere ei cõidiuidũdoiu ſtate hẽant:aut dolo fecerit: quue c vro. Lii. i ſril
pere nõ põt ut 5. ti. . ſiſi . Yisfamil. uel cõis ſeruꝰ ſidere uidetur. Aius. pet. bere.ſia pa uſe
ſeruus ſeruũ.F. i. aso. ſ fecerit:alt. i⸗ — 4 FF. ſido. ac. li
eus ſd goe A kunufecenit: altero ex dñis On ſolũaduerſus bone fi 5o de, Pg
aan vnle.xfa. ad cicẽte: is ꝗq ſcit oim noĩetenebitur &Aeipoſſeſſoꝛeſ ſed ẽt aduer Drs uel caue knert
liu ſo ſer duob i . et cõuẽt alten quoq; liberat nec ſus eos ꝗmala fide poſſident no- re debeat i cni ert
pra eri deſur. falſu a ſocio gcq; debebit cõſ⸗ eg ſui ei xalis actiodat:nã et abſ urdũ uiðᷣ batur urar 5 5 nan
ſ erſde publ.l.bor facti noie penam meruit .qð ſi is tureos qdẽꝗ bona fide poſſidẽt reiasau ii
edicto. SI1 rerit: 1 artᷓ Hehioꝛẽ. im/
uiignoꝛauit duplũ pꝛeſtiterit:ꝛa exciꝑe eã actõem pᷣdonesueroſe oinali⸗ nui
. =. a. li u Orpin Pee 9 . quo eſt 1o
s
ereis debendi euenit. Ed et eo noĩe agere cũ ſo amłtiſ cõueniat᷑ erno ſig ciuſde qq bo (Gn
1 (¶ Conſequi.imo vi/ orit ſernü cd JSere cu A ſdẽſerui: ulſi ln ſicetis coino. Sa
Aarur ſie tüvz dimm Cio port ꝙ ſeruũ cõem detenioꝛẽ xa eiuſdẽ ſerui:ulłſi ab uno poſtenioꝛ ſem i
gia ps ſerui ure ſir fecenit: quẽadmodũ cũ quolibʒ a explunibꝰ tñ delictis:nõnccẽha- ber auoczta d mn
Auebug⸗erh e .I . lio:qui rem cõem detenoꝛẽ feciſ bet qꝛ oibꝰdedere nõpõt litis ertri bare nõ potenit u
dicit quid baccongi ſet: ceteꝝ ſi nibil pterea poſt no matõemoffenehis ꝗbꝰdederen poſtenor ſiaue 1
P las in voe r die re dedlitõem cõe habebit: ꝓſotõ põt:ꝗd ergo ẽ ſiapluribus cõue deris cditb q. Wn
iuſſit et dic ſeiẽre et eti Uel ſi ſotij nõ fuerint: in factũagi niat. uel ſigdẽ unus occupauerit: eine rgitei . Mi
ſuberelic et ponitſciẽs poterit. Apia. an melioꝛ ſit cõditiout ipᷣi ſoli de· ven ir dep⸗ uin

S.e.l.ij. F. is aũt. ibi cel

Ong fide ſerui poſſeſſoꝛ

dat᷑:anuerouel olbꝰdedi debeat:

Uurſlot

ſus acſed in egib e/ Smna ice len poileſſo: neloid Oeci dei mlnnen eſnn
nanſo nñ ſau. A Rei noie furti actõe tenebit uel cauere dẽat defenſũ ini aduer cſinaadedpe⸗ vimt
ur 5, de peu, qul dñsnõ tẽbit᷑: ſed nore dedẽdo nñ̃ ſusceterosetueriuseſt occupen culto ur ſ e pe unie
ataspeng aradte facitqdt actons. ci ait cepit iſ̃ tismelione iſecoditöemiciita Aueeesaenn
aa. ſ in bemif into ſeruũ dfisuẽdicare : doli ercptõ debe? ñ qpꝛioꝛ egit: ſzꝗ pꝛioꝛ ad arS ſoelei:ſ nn
beredcs Serfaao. ne ſummouebit. uel officio iudi/ ſniaʒ puenit: etiõei: qpoſteaui bpiudhus iniſf. inn
r0 Dunlad iur⸗ ſeui cis cõſequet᷑ut indemnis maneat cerit actõeʒ denegani iudicati.ſy conteit. uthe
d eteo noie. poy, Aulꝰ et ſi ſtatuliber ſit. et añ deditõem n Enteſfil ge
ℳ terivnliiudis 6 E bona fide poſſeſſoꝛeum extiterit cõditio: uel fideicõmiſſa In viere ſeeuf E
Dſier duobe. ?2 no. bee ſemuũ quẽ bo.fide poſſide rialibertas fuerit ante pᷣſtita:łex⸗ ut binb vuo ian
1e ono — nop e. T. Sõõ . ir= —2 noxali ab altero ſuchn
nehn ran bat imiſerit ne agi cũ eo exnoxa iſtente cõditõe legati dñiũ fuerit rei ven cöneni. nhirͤt
rans nõ dedit p noxa. quo cãu cauet a unnze
et hoc indicat ſequens ⸗ —— „ „ peꝛimo vincente, ſſd
littera. ceterum ſi nibil ⁊c. yt. . de rei ven. is a quo. Item ſecus vbi ſine dolo etculpa. als de ncteckt
2 ¶ Eum quolibet alio qui mecum aliam rem cõem baberet. ut. . communi ſinit poſſidere.poſſit poſtlit. cõteſt. ut..e.l. electio. .ſi is quẽ. 1.l. ſi lngt
diui, et ſi non omnes. F. venit. S pluriũ.ĩ fi.ſj dic iõ boc euenit.qꝛ ex eadẽ cq eis detur.ar. j.ð re iu.l. Keu
a ¶ Mẽbit.vñ cõi di.nõ põt agi.ꝓ ſo.ut.j.cõi di.l. in ſumma. intereoers. , rirrr
b ¶ Potentt. nec dico berſibiidians erelndat cõi di. utilem. que ſi mili / a ¶ Sʒet ſiſtatulib. ſ.is ᷓnoie ↄuenit. Zãſſatũ kt. l. t ali. az. 1(Pen
nis datur ex equitate. ut. d.l. ſi exduobus. ſi.S. ad.l. acquil. quemadmodũ b Abſolui. qꝛ neq; poſſidet. neq; dolo fecit quo minus poſſiderer. (
SF.. mgrãtus. et. C. ad.l.acq̃l.de pecoꝛibꝰ.et.j.de ſer.coꝛ.ſi quis ſer. ſed ſijquid a ſtatuli. beres ꝑcipiat.nõ deſuo peculio dʒ bic dare ae ſchaans
Ona fide.tenebitur.ut et. C. defur.l.apud antiquos diuerſum eſt in toꝛi.ut.j.de fur.ſi ſeruus comunis.F. fi. “ iſſnin
acquil. qua bo.fi.poſ. non tenetur. ſed dſis. ut. 5.l.acqᷣl. ſi ſeruꝰ ſeruũ c ¶ E cui.ſ.legarario. ſzm. AMd. uel dic ei cui nore dedit.qð melius ẽ gnh
SF. ſenri. qꝛ de euict.nõ tenetur legatario.ut.j.dele.i.l.ſi ſubſtituto. F. fi. Di ꝗͥ .
d ¶Aendicare. ab eo cui datus fuit nope. vel etiam contra pꝛim um. qui fſoꝛ tas cur cauetur ei cui deditur cũ exñte cõditiõe factũ heredis ei non ((
te damnum de ſuo reſtituit. noceat.ſed vltima volũtas.rñ.cauet.qꝛ põt eſſe qð efficiat condino en
ę (Vel officio. coꝛrectiue. uel diuiſiue. aʒ. et boc idẽ bẽs.j.e.ſi notali.ᷣ in fi. x · Itẽ qꝛ ea pendenre poſſz euinciꝑ factum beredis.utꝑ bypotecand (aie

ledie,

l. generaliter. er ang. ᷓ. de rei ven. ſinaũt. 5.i.repetita.accur. d Degent. quod eſt pendente condinone. i
boneſidl dimiſerit. ſcz ideo. b ſuum. ſi eum foꝛte pignoꝛauit. Etae,
g¶ Vn ſolũ datur. aliud eſt in boĩe libero bo. uel ma.fi poſ. ꝓ quo nox? Æ Metoꝛ. decernere in ſtatuli. noxa caput ſequente 4

τα C 1

4 *

imam in boc.
inionem peimam in e de
ius eſt. et ſic ſeruo op ja. et ut teoĩia que
uunn iuſſus qſ rſanna nt altinſiun eer wrli inmngueni
”dRUƷẽ eno po Si autem aſuna pluriũ cõmiſſis lanteo autbesicbena d iubens
lit. conteft. qo ißmpſtare aleficijs a ſeruo es. aut oẽs . rãs.aut vn in
kecerit ante lit con ceſtücſatqsißmale he naſen ſiifuerũtignoꝛãtes. ſciens et alius ignorãs. iens. ſi omes
lcdegeg I beres e umiſit eü. ⁊ iõ . dbuc potpᷣſtare. pi bik aut oẽs d tue ns. aut vnus ſciens et alius ſcien cöͤuẽr
laulſin nbie u larbimo ſel aldbot oe⸗ genabit bens et alins ignoꝛons. gut ignoranteg vi, conreſt.
bali 1. S. de dolo. l. lo aliẽauit.nõ ſine noj Feheres. noxaliter añ lit.co eli⸗
reraruſ⸗ uẽ dolo mal dus.et.l.ſiqñ quis. ptem cedendo ſe li
ne oPilcterocken ſifundus rͤid ente fecit usiem edenc ſac⸗
G icebit. as is abſolui dicium: ut ſi ille quo ane fe⸗ Gnlbſeaueſbalil
1ding entelit cöte. ma HS ſj: arbirrio iudicis abſolui pſtiterit.non totius Parte ſeru⸗ velali eo deli inſo
nt labemo. n traͤſiati : crofficiiudlias hoc rarledlpanem eralell pfirerit aurtehiugreran
denuin anr. oꝛtet: k ei cui dede⸗ . lter aligd pſti er tuc ſi ſoe coͤlen
unuef eeemn ei opoꝛtet: ueareicii dedc. t: ſiceſtet ſi alter aliqd pᷣt ſt cai nu et tuc ſi⸗ de
anini ſcreo lengn e euictõem ſuum — eius ptem fien nluc i en eg ali⸗ Ueratuel ſiser neseg
ſoniten poltlirdtil nt: ntem. S nſ quiiuſſit ſer uu a ſuo delictoda⸗ ab wa ſorhs. uel ſocij
nntin curtb ſel qué tinge KRKetoꝛ decernereſdʒ rũ quid a ſocio Sipluregeeiu Aubeo. Glaut finre
Ning . admoch erle ſ õem iudicij in ſtatul mnumpatiatur. 4Sil li mecuam nmat js recu/
gtoemiue eV in ſu⸗ nR —. noxau m ðpᷣſtint a ſocijs recu
bene pluruz. F. i an Zia iiudicate tpe m ſerui nomme ne nribus gopt t.ſ.cõi di.l.ſi ſo
toutan ſaſtveregarr fieri ſiuerorei . ta libertas de lint:uel ſiunus pluri babenzi ri. in. l. ſi ſer
dae lir cotel vodigs fic ſoadhuc ſit ſtatu he⸗ agereuelint: ue inomie agat usrois. diet ſubau⸗
Niic diſrobeane⸗ ſoen iuus 7 Caſſiusliberari he⸗ dicijs eiuſdeʒ ſeru le uusrois bier bat ſoci
d §. 5. l⸗ pꝛopa ias ſi expediebat ſo⸗
duurnre⸗ſ e clecrie fel Sabiuus? idẽdo ſeruũ:ꝗq toto 1 fructustuus: p Sre glias litis extja
e.e⸗ . oſer uouſuſfructustuus ine eꝛaniſuffene litis exti⸗
nmingt is quẽ. qe tat:tradẽdo ſeſt. inq t: officio iudicis cõti , öem. aligsnobſtaoblr
ſn Paunrideneis ine ceceic teideter Aienas HaeIne rfce deceten teng enög ,
Ginelttot ꝛius. u Iri. 2 8 r, 1r. 0 ui. ut. j. cõi di.ſi q̊s pu
en bibul loie — dolomalo fecerit Welinnline gerons faciam?. ſ mnsenſras la
en 10Semd. ien Iheresdolomalot ha- amuſumfru cõſequar ego dñs ſiratũ no bfitq
ſtasfi moꝛatn geclnien e ſtatuliberũ in ptãte ha Ptoꝛem id cõſequ c erartaſotig nopa⸗
ile ‚udi P ne ſtatuliberũ - per ptoꝛemid tpꝛetoꝛ te derat inſoli
Cheſten di gichueſt ne rhociudiciũ ſiñ no letatisut aut cogat p 6 ũquid ptes ſuas ven
Cmnoctde lit. enteſt. qꝛ lite . ter hoci . Aetatis iſ fructus cõfer nug terüt. Rñ. po/
— tctellatg eneet S cepit: ⁊ impleta con Penünatont uſulfinttus cöfen ualatehor qd em̃ ĩpe
ainn mäumiſſus. ginecnlal elAezcan ſbe litis extimatõem e lat. et ſi neoo ſes is a n0 5
aſegr . t6 K „ ERNor . . it agere5
Pae Z WBce , HHH moꝛtuo ſe Vango fruc. cedere. ſi H Aripuora nadtin
derbtodig Orulln e de . : 1 – — minus p ſio ti- luat lins extimatõe R
n din Liamacton de demngletur: ☛ ſciẽ egodon defendere defenſio ſolu taut nora de/
Nanns 1s uno lui defende CE qꝛ debuit au lue/
enune Ns io mae Jer duobus dñis u uꝰ uum noluide zet ſi damnatus qeoebultaurnor
nutsdene tur ſi alio mot . — o ignoꝛãte ſer 7 geſt:e — L imatõez. ut.
ien acanotunt Wicnntetodind ane bi nennnihcrahngin lghetrnatc e⸗
1,fii moſa aenond 6 deliquerit: ſi antec derit ſer homi ci⸗ mpo. actus coͤueniet eos te
einanhedpe mola? doloſu delique tũ ſit et noxe dee 1 tueberis. ſeruohba di. uel fami. bercill. ut. e
cltotarſoeſe petit in 5 de ſ. ciebat ac n! ziliſſimi Pois ðde S ui uſu fr. in er 1 Si vo fuerüt oẽs ſciẽ
Gkſi l lam ed 4 iaz. iniquũ eſtin berari. igik q tũ dño habet ac l. ſinguli tenẽtur du⸗
16 ſicitpoſt noriazZ. Uum: „ 5yliberan. t . inde cũ dñ ibet aliius tes. ſi ſter. et di /
t enenreree ditione ealtezalnodli qd ampli eim Ein ꝛatqʒ ſi iniher imns Rleiter voralſte⸗ Riruo
itnsi leiegan el. ſi cc altero.et ligd an tionem f. e it :quauis r t. 5. e. ſi pluri
kinſnin dueeſtöBo.. 9 ſt in damni pſecutõne noxe eſſet:ſed cu . dñsdamnatus um ſeruus. et tüc alt⸗
oſ⸗ or. useimd o pcio hominis . lat ei: et ideo 1. 1 biẽrt. cõueniat᷑ ſiqͥ dẽ nox
n ¶Coͤſeq liudi ur utato p inter ſe ſicdebẽt ſerui dẽs liberabit᷑. u ꝓ noxa de⸗
:. pelli kur coputato pcio ſe ſic debẽt oxe dedẽs ter-er ſeruſ norad⸗
n ereep. eell. editi: ipi tamen inter ius fructuarion t inᷓtu valet pciuʒ
1ein ca. excep. repelli dediti:ipi oömunidiuidundoiu⸗= derit i. ſociũ liha⸗
Uuſti iſadbucpéde de cõmuni diui ſerui er e etloeiü ug
2* rind uie⸗ coõpenſare tẽliberat inqtũ valet Ewrenn Mert
CrancN ut. S. e.i del⸗ N . iẽtẽ li us. in pꝛin. i 172 7
nänu a aue eſt coira ccur. iens dedendo nore. ſolidũ et ſi quis illue dꝛ. . e. ſipluriü ſer alt tur
nnoſnoen bi loquit᷑ qñ bic quando contra alium. a ſe⸗ ſerui qlibet renet in re cõtra aliũ qð aũt actõe vero facta libera i;
taln ie agebatrcöna denebn iabente crn — gunſlnen bbreagaecore ſſ häeres fiſſent i iid glan vulelfi.
ſiesgln 004 Quo ſcien otumndannum. ptem pcij ſerui.ut ſubijcit.qꝛ ⁊ uento alten nõ li inde debet hfi. ac ſi usnelüut;sd,l cri nomi
irerſita p eſterir torum dan damni. ſed Rebat ſienge ſeruus valearr. vtergʒ. nec ꝑp ſaent ſic em̃ nõ berarut ſerui. verũ ar eins fuentt vno
otius. ſ. extimatẽ eneceſſe bebat. ſiergo ſed S. . e.l. ſi hij qi ſciẽtes fuerũt. eſſe im punitũ umiſſo. ſi t act dſis
ni (gnoꝛans ſaltem n ſi cõis erat vtriq; ibi eniam iuſſit ꝙ p⸗ Itſem ꝙ dꝛnõꝛ põt effici ltra. ut. S. e. in de ifr ut in cau ſu
nsote iſfaciat ſoluẽti in. v. ſi cea bere reddi.ſol. ibi in. l. ibi ꝓx. iur noxalis. qꝛ põt ef eo qð eſt vlna. dũ ſoluat. ſiłr u 52
nine uffaclarſol ibil ſcienti deber terioꝛato. ut in.l. r ne da llitur. niſi in irecto. et inſoli dũ ſoll ſeruus debe /
Diden ubi dicit nibil! öͤuenitur p ſeruo de ſed et eo.accur. do. altera tolli öueniatur direc ſt oẽs. ſiquidẽ ꝑere eru .
ophi edas udi Vicl eo ꝙ couenitur / ec diſ. mo 8 ſciens cõueniatur s fuerũt oẽs. ſiquid ũ dñi tenenk di
“ etiam cipere ex ens. et ſ. de tu. etra. 1. Di vero vnu t. ſi vo iubẽtes atrox erat factũ 5em cõ
gelist ius. ſ. totius. accur. i ꝓpꝛio..penã.et.j. m ꝙ ſi ſeru dicto alten libera i8. ſi vero nõ debuit qꝛ at iſi actio rei pſecutõem
tai lanteae, eedek inatah ne d⸗ pea 5 eſt actio noxalis. ſi te liberantur alij.ni rem pſequitur libe
ſimng n ſ nt ctractemus. et nota Zuignne rale eſtae ſiuſ lrenparde harnt alſten ervno olrentelier⸗ a. nam eo ſolo ꝙr
ichei, l.i. F. ni deli uitet phibere pot liquid pᷣſtitit nibil 4 eitia recto e õditio furtiua noxa VG
Nton no ſciente deliq ſſit et aliq at ptem exti t. ut cõd
m arbocſaliong er hene nan orer⸗ potuent. 1 1e br ſcia q; / tinea
A bic dicit. ſi aũt ſeit q;n xi. tm. Zu dic ſm aʒo. ꝗ tm̃ .
rionis ſerhig ſocio. ui 5. pri.
e

3 üiij

Liber

ratio in omnes cõtingit.nec repetit alter ab altero.ut hic. Idem eſt cum al⸗
teriubens. alter ignoꝛans feot. nam et tũc iubens nec ab ignoꝛante repetit
niſi in eo foꝛte ꝙ acnio rem ꝑſequitur.ſi vo ignoꝛans ſoluiſſet reperit.ut bic.
ſi vero vnus fuit ſciens alier ignoꝛans exponit᷑ hac.l.ſi ex.ſi vero vnꝰ iubẽs
alius ſciens. iubẽs ut ſepe dictũ eſt nõ repetit.ſciens o repetii a iubẽte.qꝛ

repetit ab ignoꝛãte.uti
l. iſta ſi ex duobus. Itẽ
a ſciẽte ut diximul ergo
multo magis a iuben⸗
te.Azo.
t E plures. agat idẽ
ivnus ex eodem delic/⸗
u Faciam. ut 7.j. ð ſo.
ſi hoĩem.cõſulitur tam̃
mihi ꝓpꝛietario.ut bic
ſubijcit.et. S.de vſufr.
locũ.. ꝓpꝛietariꝰ.acc.
19 Ad lius. ſ.valentie
erui.nõ totius damni.
(Ciũ fuerint ignoꝛãteſ.ac.
v¶Erxtimatõeʒ. ut ar. j.
de tu. ⁊ ra.diſ.l. i. F. nũc
tractemus.
Expediat.i.ſi nõ ha
bet. vñ cõferat ad litis
extimatõem.ut dicit᷑ de
debitoꝛe qui nõ bʒ facł⸗
tatem recipiẽdi ſeruos
pignoꝛatos.ut.j.e.l.ſi
ſeruos.

a ¶ bi.ſq;. fructuari
nec em̃ cogeris.ut.j. l.

Pri.
h ¶ Zueberis. i. defende
ris fi a gam tecũ ex alia
clauſula. ut finito vſu.
heoiem reſtituas.⁊ facit
ag boc.j. de dam. infe.
l.hocamplius.. fi.?.I

mea et tua dãnuʒ nob titij
eruusdederit ſi cũ eo agemꝰ erit
noxali acꝗlie actõi locus:ne dam
natus inſolidũ ſingulis noxe ðᷣde

re cogat᷑ ſed põt dici quaſi Danui
unũ ſit:et una obligatio aut utrii

que pecuniam offerendam: aut
officio iudicis ſimulutriſq; no⸗
xe dedendũ:ſed ſi alterutri noſtrũ
inſolidũ noxe deditusfuerit ⁊ ob
id ab utroq; dñs ſit abſolutus:re
ctedicit᷑ eũ cui noxe deditus ſit:al
teri teneri cõi diuidũdoiudiciout
cõicet ſeruũ noxe ſibi deditũ:cum
ob rem cõem aliqꝗd ad ſociũ ꝑue:
nerit Si ſerui in quouſuſfiu.
alienus eſt: dñs ꝓpꝛietatis oꝑas
cõduxerit:uerba efficiãt ut cũ no
xe deditione danetur. Si ſeruꝰ
tuꝰ nauem exercuerit eiuſq; uica
rius ſeruꝰ:et idem nauta in eadeʒ
naue dãnũ dederit:pinde inreac⸗

J in recõmuni Aulꝰ.

lio ſerui.oꝛdinarij nõ condemnetur is ad nor̃am.i.ad vicariũ delin

quentem dedere.ſi nollit ſoluere litis extimatõem cõuentus actone

.

in factũ ex quaſi maſeficio.oꝛdinarij ſerui tui ſic ipᷣe teneretur ſi eẽt li
Aus . u eẽt
ber. Zertio mõ dñit etiam quidam ut ſi beas autnoxaʒ aurbiſna
dauſula loquatur qñ actõe in factũ ex cõrractu de recepto agit ⁊ tũc

ꝓpꝛie ð peculio
nS. nan tand,
. „ . S .——— i. Secũda quã/
am ſi nautã facere iuſſeritꝭ. Zliꝰ ieruefina /
WWior r ſig di⸗ eficio. et ſic non
Nier plu ribus noujs di de peculio.
Nuerſistꝑibusexꝑit᷑:ex una Euino uinoie id
noxia ſerui dñiũ nactꝰnullã ampli dinarij cũ iuſ⸗/
Sembpsaduerſusei: q di ſit. qꝛ eius iuſſu
Jusactõem hʒ aduerſuseũ:qdñs actiio eſtnata ub
fuerat cũ actio noxalis caput ſeq̃t anien delt
at ſi malluit dñs pꝛioꝛi iudicio li⸗ neceterſola a⸗
tis extimatõem ſufferre:uel eides cuin et paciẽtia
i zri. mi oꝛdinarij agi po
uel alij exalio maleficio agẽti:ni⸗ leſt de eon oralt
hilominꝰ tenef. ¶Lpianꝰ ter. qꝛ nec lib ob
Votiens dñs ex noxali ciI garemu ur no.
Acõuenit᷑:ſi nolit ſuſciꝑe iu- S. ſi deracta in
diciũ:in ea cqreseſtut dẽat nore ſolaeone vonna
debere eũ cuius noĩe iudiciũ non r arſuo noĩe factũ
ſuſcipit᷑: aut ſiidnõ faciat iudicdi P ꝗſlautam. ſoꝛ
ſuſcipietoĩmõ. ſed nõalis qe guſſe togt
um ſuſcipiet oimõ .ſed nõaligs q Juſſit ſoꝛdi
cõdẽnabit᷑:q; ſi in ptãte habeat Wnlus ſeruns
doloue malo fecerit quo miꝰ hrẽt er eun
Cosquoꝝ noĩe noxali iuditõage mre ſer nor.
tur:abñtes defẽdi poſſe placuit. Nau. a.l.ſ er li.
, —en⸗ . .⸗Iin fi. ar. ſ. de lib.
ſed hocita demũ ſi ꝓpꝛij ſeruiſit ¶ bo. erbi.l. i et.
— 1 7 . — S.
nã ſi alicni:pñtes eſſe opꝑtet :aut epe. ac.

ſidubitet̃ utrũ ppꝛij ſint an aliẽi

.Manene
õ ſuſcipit

ſatinin
vaoͤſt
tonſunte
1Cden
lcheni!
Gliß
ſrusini
Pinlin
Pltitu!
D

ſſin

a 8 . „ m. — n „ . . öÜr- ,— 2 . ◻
ſiuis. etlſ ppeiera/tio dada eſt: ac ſi ipe exercitoꝛ li· qðita puto accipiẽdũ. ut ſi cõſtet ſaagnrd uona tug
Saui. alius fu/ ber:⁊ hic uicariꝰſeruꝰeiꝰeẽt: ut ð uelbo. fi.ei ſeruireẽt abñtespoſl eſtſem us eti po zannn
. ſdeinim ta ſircz. peculio ſerui tuiad norãdedere: ſint defendi. Pꝛetoꝛ ait ſiisiĩ c⸗ teſtnte als noot Kc
ſiſemus in gu0o. Uicariũ damneris: ut tñ ſiſeruitui iusptãte eſſedicet᷑: negauerit ſei ſiexnor cau.l dailf
4 Woncai oſe⸗ iuſſu: uel ſciẽte et paciẽte eo dam ſua ptte ſeruushabere: utrũ ac⸗ q Ej. a3 Ee
eutoſino deſedat urſ. Mũ uicariꝰ dederit noxaliſ actõſer toꝛuolet: uel iurareiubeboin po Aii coͤte Haſe den
e.ſinoxegata. unitui noie eſſe dẽat idẽ que fit eti teſtate ſua non eſſe ſeruũ:neqʒ ſe /untmoo tit
e ¶ Igeo redit. ad pꝛi⸗ . . rñdẽdo /p ſeuo ſtainge
1.Accor. accur. gal u
Iin recõi.utriſ⸗ X HMon als.cõ/ inlari
; pecuniã. cuʒ in emnabitur. im ſſpern
ſimul agunt dñi.nõ aũt vni dimidiam extimatõis.alij dunidiã ſerui. utet mo et ſi nõ hẽatin poteſtate.ut.j. de publi.l. i. F. fi. q eſt cõtra ſol. ſpe Wgihen
j.de cõdi.inde.ſinon ſoꝛ.S.fi.et ar.j.cõi di.l.cõi di..fi.et.ẽ.ad.l.acqᷣli.ſi ciale eſt in familia publicanoꝝ vt licet non ſit in poteſtate teneatur uuſhee
ſeruus ſer. F item ſi ſeruus.et.j.fam.her.iem ex diuerſo.et.j.de iur.do.cuʒ vt ibi dicit. ciſee
in fundo..ſi fundus communis. ?¶ Quon. quattuoꝛ caſus ponit. accur. Monnn
g ¶ PMerueni:.uret ar.j.ſi cer. pe.ſi et me.et.j.fa.ber.l.ſi beres. 5Eſie. nam alias ꝓ noxa dare non poſſet cum ſint alieni.nec eſſet xcpl
be Si ſerui.verba edicti.qð non babemus. iuſta cauſa cauendi. un
4 ondemnetur. nõ ideo minus tenetur. qꝛ cõduxit ſeruumvel opas eus a ¶ Opoꝛtet. ar. . S. de pcur.l. ſeruũ. F. publi. ubi dicit generalr eſſe en
pter putabatur non teneri ſjm Jo. tam̃ tenetur fructuario.ſi ſeruus ei.vł vtile etiam abſens defendi.ſed ibi in liberis er nõ in maleficijs. ac. ”
alij degerit damnum. b Gi dubnetur. ſubaudi debetſuſcipe iudiciũ ꝓpter dubitationẽ ſſo
Kk Siſeruus exercuerir. te neq; ſciente neq; vo lente. vt ex poſt facto declaretur.tenuerit defenſio uel non.ut.S.de iudi.l. eind
(Et de nenain vicarius erat et nauta. ij. S. ſed et ſi dubitet᷑.qð aũt ſubijcit qð puto ⁊c. Alius caſus eſt qñ uld,
m ¶ Elctio. in factũ ex qĩ maleficio in duplũ qꝛ opa maloꝝ hoĩm vtebatur. ſq; conſtat ꝙ non eſt dominus ſed tamen poſſidet bona fide.quia boedie
n ¶ Danda eſt.ſicut daretur in exerciroꝛẽ ſi is exercitoꝛ eſſet liber bõ. boc eſt bonalſi.poſſeſi.eſt ꝓ dño.ut bic ſubijcit.et.j.de re eo.magis..i.⁊.j ind
yt de peculio ⁊c.Et no. duplerx eſt hec littera. vna aut ad noxam ⁊c.qĩ dice de adul.ſi poſtulauerit.S.ergo.ſed ar. ð.j.ad ſilł.l.i. . i. igin
ret. autpſtet de peculio oꝛdinarij ſerui cõuentus actõe in factũ ex qĩ malefſi c¶ Alieni.l. p'ites eſſe non opoꝛtet.qð eſt verum qium ad effectus iimn
cio litis extimatõem.aut det eũ vicariũ ꝓ noxa.ut et.j.defur.ſeruus naue⸗ ne cõtradicat.hic glo.ſupꝑioꝛi. hang

alia eſt ad nocam ⁊c.et tũc lege.ut facta deditioe ſerui delinquẽtiſ de pecu d ¶ Getoꝛ qit. inbeo. pꝛetoꝛ ergo defert iuſiurandñ.ſic.C. d e iur. de

getionibus
okatibus aetio
De nofali
Nonus

cötendat ⁊ci
a. et a ſubijeir ſi
eeſt oͤra, et as
.I6 cotra.
ladmonendi queeſt
8 r. 6
e fide inſtru
.,S. licentis. et.
l. fi

. babee inpiaſe⸗
i eepiſſe. ſ. pꝛius ſt cepi ic
toꝛ et pbat eũ cep aibrtanbade ngre ſe
actoꝛ et pb o ſupi iq̃d facit tũ ẽ.
oſtea bic cõn⸗ dẽcaſut it et cotra era
poſtea 8 e0 eded babere ſ boc li: xime
liſt ab. met (dũ Enms mari .
n. ut. . e —„ vel oteſtate. .ut qꝛ po büda . ls 5. 3.
4 Wetizaez: t erhibere euʒ conau voquin te/
reaiRegneeon sel oeneeli,⸗ enanrorhehaceg nena,
Sigeratich idebi ſiquls chi. depee. ate eſſe cõfite ipñtẽ non cal acl.5..
naid ade latlaiſte zien ſeſſet:ꝛ u ſarecſ⸗ lanenmnd li dirdon erno u biich zno⸗
Rice . cle a& . E 9 2 derit. ſeruũ ratus uel; .
Gienndin et filij. bono⸗ do.ma. fe ſine nox bem?u . oxe de ſte eſſe ñ iureiurã li⸗ ofſicfeant. q dii
N efntrbleſ. 3 ci dabo ſit ccipe debe di noxe ſua ptãte. iũ: utrũ iun are de oſſigean ppie di
deee poſ. ſm ta .ſ. 8 Mlicijcabol acea exhiben nuſin arbitr iudiciũ dict e te.nöſip un.5.
. p t. et. 7 tat tem . t: ctoꝛ udici olũta dere.
iiinnenl ſuffici uik. F. Inptã et ptaten fuga ſit: ptoꝛa⸗ idere: ani . qdðuin Wnrur poſſi cũq;.
Oeiing vſuc. l. ſeg ltatem et teꝝ ſi in in ptãte itea id decide itöne uelit: p te ee un ubli.l. quicch.
ſogeuſt nc. accur. faculta at. ceten! e in ptate dũi editõne teſta Eét dep bau,
heli joxe deditö e grenolu neq iſi ꝓba quon due reſpon em vf pol
. 8 oredee eregre S iura n cet: sfactũ: tea anſ nde odefi
(Limrtt ſine nox ri. F. P ſi reus bñtem con⸗ lo eiu it in ptã Beruũ.ne ö6mode
*— ne. ut 5 nchit abit⸗ laſi cor oloe nuin pte 1Be ener,ſin
lran Erias Aan Vumnun Aaer tbnlini Naus. irui dener is
ag ſquis in iberge tutoꝛ uel cur. ſta⸗ jeſſe ſeruũ: ſarꝰ uchirftarmanus.
nmin obſtar. exhi ltut Et in pote . lanij “” uerſa ſutoͤuehffin l.ſino⸗
ðð Cstumar ut nr it, Piir pon uo 7 Edet ſi banea ad cepe⸗ reieu⸗
cigtu peſX& dßſ.ni t nt:ipi iurs ſiaũt ꝓci Si iuſ Egde voteſtate ſſeſſi S n ner⸗
W f. rar peerdr iſtent on eſſe: ceſſee. iu⸗ eius in p noug poſſeſſi “ nnurnredmmer
obſtmiſgn lendo burabn⸗ . te dñinon iuret nec :reuſqʒ d eturexn 2 u. 8 unitur. u exedic.ſi
tdenen Pendo bre ſ t dñs pe erit agctoꝛ: uelit ac⸗ 1 ſeruũ:ten ei exceptõ secum t lcio märtas ob. fa
gtaia nnenenta ntd dũ exege ꝰea noxaliu iuſ n denegata ſ aduerſu inꝰ eartngobeen
lamm erner. iurane idep' ea exceptõ iu one: llo: utrũ t. quom le i aninie⸗
— Zimror dßi. ranen iri: uidẽdũ. ſusactoꝛeʒ da tantũ ꝗ dol olocũ habe rn a l aure
☛ S nroe de mranh dentoclteef tat eſſe dada ebeb reracri s acciderit or eock ee un dl
M ſic et in iur D IOà idi dẽata utat ſt tũc in ptateba lo eius ſer⸗ ſegei ueidient itione
Nittiri rem nr veſets ri. et ſabin iuratuʒ ſit: . 5uero cñ ali ſi s actio: fo it: an et tur ſine nox
ni.et ſal ratuz oͤuer at nox lisa it: an e ̃
Aut dr Ctderer ae n liare iun⸗ late: m fac⸗ al noxa idauenit: i.
