lu. ibi fauor̃ mu

lieris dictũ ẽ in

dote. ldic ut ibi

dicit. qꝛ fuit dece
pta dolo dlega⸗

tis. accurſius.

d Biis q;. puta

ncius.
e ¶ Eius.ſcilicet
fideiuſſoꝛis.
f Gllü.ſ.apud

quẽ ĩtercelierat.

g ¶ Lreditoꝛi. ſo;
dõatoꝛ Z eſt. S.
ſi vᷣonõ re.iĩ pᷣn.
ſo. ut ibi.

. b¶ Pꝛeterea. ſol

uenit. ve l in terpᷣ
tatiue. vt. S. ꝓx.
S. et boc niſi ra⸗

tio uſurarũ emer

ſerit. vt. C. e. l. pꝰ
ſolutözʒz.
i¶Aãdato. p/
curatoꝛi.i.ꝓcurã
ti. azo.

le &l Repetã ab/

eo. p cõditõʒ ob

cau.qſñi dedi.vt

me liberaret. vt
da. ſi ꝓcuratoꝛi.

ſi aũt credẽs me
liberatũ ꝑↄdi.iĩ
de. ut. C. de con
di. inde.l.credi⸗

toꝛis.et ego rẽ=a

neo obligat? ex
pᷣma cã. ut.S.e.
ſi mãdauero.y.
fugitiuus.vel re

Ih oia iputabil.ſ. ꝓcuratoꝛ. m iHõ fuit.ſ. ꝓcuratoꝛ.
n ¶ Eloãdato. alia vero q ꝓcuratoꝛ impéſurus nõ erat repetit nõ ſi i⸗
pẽſurus erat.ẽt ſi madatũ nõ ſuſcepiſſet.ut.S.fam.her.ex ꝑte.ue e⸗
cus ẽ in actõe ꝓ ſocio.et de bmõi ꝑiculis.ut.j.ti.i.l.cũ duob. ./
d3. et pᷣt eſſe ro. quia ibi eſt ius fraternitatis. vt.e.ti.l.verũ.i.th.ꝛc

.

ſ

aödel
ſſſhengvo
ſingre

cikortiit
Mmlenennt
Monde ſee
ieſodiui
inlialoe

uumi en⸗
tirn ſen
o bign
uiſbgiie
Anenein

Nutetennis
Anuſipon
negk alos

aEone da

ed oseue

nhiti

di grüſe
dam
–

(itenico
liſnb

ſbict.

ird.
(caba,
ußfeli.

Lorntne
(ien nun
Ctiſafen

oiſent u

Gſb afun

enid,

Kiii
Mimep
iiin
oen

sſucaten

utſtikma

i dorii
niſf
silan
i N6 dae

dinie
are
Gli mB

Rirſ

nitan

4 Uerlun

Pfutſcis a

keiunedol

ninencon
Nbiſee goc

—.

düſßtöefe
Onn edm
kaliieS
n na Kc doe

nllere

ibi ianoian

leis dſrien
dor dient
dictknüdae
gndcodet
U6 theues.
Didin

Nein.

(Eusſon

deincs.

(älip

gleieteſen

(Vioih

sonoteiin

utbe.

ſtnl
en Nlpei
Gnne htn
ſAbortit
obſramene n

luo

Mo
nnnntipan

licho⸗

de did .

do Pon
oütertihtt
bennipoh

(Reͤ

nar ad redden,

q: tenef᷑ manda

eſtro Hm Jo. ſi

rhenlija .
ucſiNiie
nelbennatkda

dinct
isaih
oolig
mi

.
6dncd ,

ginuns

utepen 4

ihH

SleH
,e

wed

9 ₰△

nec bic. S. decurialitate debet ſeruani.accurſius floꝛentinus.
o ¶ Sicũ ſeruus culpa tua ad bibita in emẽdo.nã ſi in funo pᷣpõde/
ratr dolus ſerui. etnõ ꝙ liberoꝛ relinquẽdo ꝓ noxa qñ ignoꝛaui. ut
bic. et. S. de pig. ac.ſiſeruꝰ.ſʒ õ.j.de furt.ſiſeruus S.ꝙ ad mandati
ſo. bic de rigoꝛe.ibi de equitate.vel bic neq; ſauit.neq; ſcire poꝛuit

duſ ſzm quoſdã
tu diſtingue vm

mäãdet de certo e

mẽdo vt tũc om
nino teneatur. vt
ibi. an de icerto.
et tũc ſõdiuidaſ
fuerit i culpa ꝓ ⸗
curatoꝛ ĩ emẽdo
vt tũc nõ reneat
dſis. ut bic. an ſi
et rcẽ ſubdiuidaſ

poruern eũ mo⸗
datoꝛ certioꝛare.
vel ñ ut ſi potuit

teneat᷑ alias nõ
p KFaber. dãna

dũ pᷣciũ.l. xx. per

q (Dãdatoꝛẽ.

ſ.ſi nõ fuit dili⸗/
gẽs in emẽdo. ut

3. ꝓxi. F. ut bic

1r Gine dolo. l.

et culpa. ut. S. ſi
ꝓtcu. S. finali.
8 Nonmtrg foꝛe.

toꝛ etiã ſi añ em/
ptionẽ fuerit ui⸗
clioſus. et fuerit ĩ
culpa emẽdo. et

factũ fabꝛi vide/
stur amic' appꝛo
baſſe cũ ð ſeruo
docẽdo rogauit
quaſi uideat᷑ euʒ
fcepiſſe bꝛeui ma

nu. 7 ſibi retra di

diſſe ad docẽdũ
ar. ð. ſi cer. pe. ſin
gularia.in fi.
q̃s alicui.
quidã nõ ba

bẽr bic ꝓ. l. ön.

Duũ.mãadararij
Solutũ.ſ.ſcnp/
ſeaerirt.
u Si ſeruũ con
ſiſtit obligatio.
ſq ultro citroq;.
nã teneoꝛ nibi ad
expẽſas quaſin
eo facies. et tu
ber̃cimeovt ma
numittal.ſʒ quõ
per ꝓcuratoꝛẽ ð
buit manumitti

ↄſecutu

a latronibus aut naufmagiores a-
miſerit:ł lãguoꝛe ſuo:ſuoꝛũqʒ ap

pᷣhẽſꝰ qdã erogauerit:nã hoc ma

gis caſibꝰquã mãdatoꝛiiputarioʒ

Sicũ ſeruꝰ:quẽ mãdato meo e/

meras:furtũ tibi feciſſʒ Nera.ait

mãdati actõete ↄſecutuꝝ:ut ſᷣuꝰ

tibi noxeðdat᷑:ſi tñ ſiñ culpa tua
id acciderit:qð ſiego ſciſſeʒ taleʒ
eẽ ſeruũ:nectibi pᷣdixiſſeʒ:ut poſ
ſis pᷣcaueret:tũc quãti tua ĩterſit:

tãtũ pᷣſtari tibi oʒ. Faber mãdato

aĩci ſui emit ſeruũ.x.et fabꝛicã do
cuit. deinde uendidit eũ.xx.quos
mãdati iudicõ coactꝰẽ ſoluẽ mox
qi hõñerat ſanꝰ:ẽptoꝛidãnatꝰẽ

mella aitñ pᷣſtatuꝝid mãdatoꝛẽ

niſi pꝰea q; emiſſet ſine dolo ma
lo eiushoc uiciũ hꝛẽ ceꝑit ſeruuſ

ſz ſiiuſſu mãdatoꝛis eũ docuerit.

Mandati uel ↄtra:

d ¶¶ MMorte. mãdati.ſ.directã.ſed utilẽ.ſie ut.S̊. e.l. inter cauſas.in pᷣn. vl di
ſtingue:erat incboatũ.vtibi:an nõ ut hie.ſʒ bret locũ actio neg.geſt. ar.õ.
de neg. geſt.nã et ſeruus.i.ſi uiuo.accurſius floꝛentinus.
e ¶ ¶Impedia.bõa fide.et ꝓbabili rõe.vt. C. e.etiã. et.l.ſi contra licitum.
f¶ Impendia.nec ad rẽ ñi inſpicit᷑ quid facurus erat dñs.ut bic.ſed ar.ᷣ

mãdatoꝛisĩterſit tenebit᷑.ſʒ ſialiq̃
ex cã ñ poterit renũciari ſecurꝰerit
Moꝛte quoq; eiꝰcui mãdatũ eſt:
ſi is ĩtegroadhuc mãdatoðceſſe
rit:ſoluit᷑ mãdatũ:et obid heres
eiꝰ lʒ executꝰfuerit mãdatũ:ñhʒ
5ee eiu ada.⸗ ny
mãdati actõʒ. Inmpẽdia maãdati
exequẽdi grã fcã:ſi bo.fi. fcã ſũt

reſtitui oimõ debẽt.nec ad rẽ pti⸗

net qð isq mãdaſſʒ:potuiſſʒ ſiip
ſe negociũ gereret:minꝰimpẽde-
re. Si mãdatomeo ticio credide

ris:et mecũ mãdati egeris:nõalit
dẽo ↄdẽnari:qʒ ſi actões tuasq̃s
aduerſus ticiũ hẽres:mihi pᷣſtite-
ris.Sʒ ſi cũ ticõegeris:ego ꝗdeʒ
nõ liberaboꝛ :ſʒ inid dũtaxat tibi

obligatꝰero:qdð a ticio ſeniarenõ
Notuenis. u—Tpia.
pini. li.iij.qõnũ ait mãda

ↄr foꝛe tũc ei mercedẽ:⁊ cibania toꝛẽ debitoꝛis ſoluẽtẽ ipᷣoiurere⸗

:niſi ut Saridder ro⸗

gatusſit. Aius.
Igs alicui ſcripſerit:ut ðbi
toꝛẽ ſuũ liberet ſe que eã pecuniã
quã is ðbuenit:ſoluturũ mãdatia
ctiõe tenet᷑. Si ſeruũ ea lege tibi
tradidero:ut eũ pꝰmoꝛtẽ meã ma
numitteres:ↄſiſtit obligatio mã⸗
dati. pꝰaũt ⁊ in mea quoq; perſo
na agẽdi cã interuẽireueluti ſi pe-
nitẽtia acta:ſeruũ recuꝑare ueli.
Qui ſuſcepit mãdatũ:ſi pᷣt id ex
plere deſerere ꝓmiſſũ officiũñ dʒ
alioquĩ quãti mãdatoꝛisĩterſit dã
nabit᷑ ſi ueroĩtelligit explere ſeid
officiũñ poſſe id ipʒ cũpꝛimũ po⸗
terit:dʒ mãdatoꝛi renũciare:ut is
ſi uelit alteriꝰopera utat᷑:qdð ſi cũ
poſſit:renũciare ceſſauerit quãti

cum bocnõ poſſet fieri. ut. C. de manu. vin.l.nec niſi per illu.et. C.
ð an. excep.li.in fi.tñ.ð bic fuit trſiatum in eum dominium.

a ¶MHMea. i. quia agã. b¶ Gi penitẽtia. que locũ bʒ in bmõi Zcru

innolato. vt hic et.j.e.ſi hoĩem. et.ẽ.de cõdi.cã da.l.dedi..i.nõ au
le in noiatis. ut bic et. C. de act.et obli.ſicut.que eſt ↄᷣ.niſi qñnq;.vt
S.depoſui.l.i.ꝗ.penul.accurſius.

facit.o.ſi mandauero.jj..ſi.

N
N

um nõ libare. ꝓpter mãdatũ eniʒ

ſuũ ſoluit:et ſuonoie iõqʒ mãda⸗
toꝛi actões putat aduerſusreũce⸗
di debreer. Dem.
Ifideiuſſoꝛ ↄuẽtꝰ:cũigno:
raret nõfuiſſe debitoꝛi nũeratã pe
cuniã:ſoluerit ex cã fidiuſſiõis:an

mãdati iudicio ꝑſeꝗ poſſit id qð

ſoluerit:querit᷑:et ſiqdẽſ fiẽs pꝛe
termiſerit exceptõʒ:l doli:łlnõnu

merate pecũie:uidet᷑ dolouerſani
Diſſoluta eĩ negligẽtia ꝓpe do⸗

lũeſt ubiuero ignoꝛauerit:nihil ẽ

qð ei iputet᷑parirõe et ſialiqᷓ exx
ceptõ ðbitoꝛi ↄpetebat pacti foꝛ⸗

te ↄuẽti:lł cuiꝰ alteniꝰ rei:et igna/
rushãc exceptõʒ nõexercebat.di
ci ei opoꝛtet mãdati actõʒ ↄpetere
potuit eĩ atq; ðbuit reꝰ ꝓmittẽdi

ʒ.de rei uẽ.in fundo.et
S.de pig. ac.l.vel vni⸗
uerſoꝛum.
8¶ Di mandato. mibi
pꝛeſtiteris.vt. C. de fið
iul.ſicut eligedi.et.j.de
fideiuſ.cũ is qui.et.l.ſi
fideiuſſoꝛes.S.fi.et.l.ſi

mãdato. et.j.de ſol. ſti⸗

cbũ aut pam..ſi man
b ¶ ¶ibaboꝛ.magis ãt

nõ incidã in obligatõs

vt. ſ. de ver. ob. l. decẽ. ſʒ
cũ bec actio ad intereſſe
th naſcat.ut.S.ſi ꝓcu.

.mãdan. bec glo. fal/

ſa vr.ut.C. de fideiuſ.
reos.boc itereſt plures
bꝛẽ debitoꝛes. et ſic na /
ſcitur.vt.j.ð libe.le.l.iij
in fi. et hic dic ero.i.ma
nebo. ſic. j. de fideiuſ.l.
ſi mandato.

pinia. madatoꝛẽ
Ad eſt qui mãdauit
creditoꝛiut mutuet de⸗
bitoꝛꝛi.
kę¶¶ Et ſuo noie. ſi bocfe
cit.bſñ dicit ꝙreꝰ ñ libat
yt hic et. S.de pe.ber.ſi
q̃d poſſeſſoꝛ.et ar.S.de
in rẽ ver. ſi filiꝰ. als ſecꝰ
ſi noĩe totalis obligatõ
nn ſe bluker s erg
1. F. pe.q̃ eſt ð.ſʒ lʒ ip̃o
ſurs Pe ſta obſta
bit iñ creditoꝛi exce.do.
mali.mãdatoꝛ ãt actõe
ceſſa a creditoꝛe aget
reũ.ſʒ nũqͥd fien põt ceſ
ſio ẽt ſca ſolutõe ex ĩter⸗
uallo boc caſu. vr qð ſᷣ
ut. . de ſol. modeſtinus
iy ar.ð eſt bic ꝓxi.et.j.ð
le.i.ſi res.et ð admi.m.
ſi mioꝛis.et iõ diſtiguaſ
ſoluat quiſ ſuo noĩe an
noiĩe debitoꝛis:autſim⸗
pliciter ſi ſuo: qnqʒ ce⸗
di poſſunt. ut bic cũ ſu⸗
is cõcoꝛ.ſi debitoꝛis nũ
q́;.ſi ſimpliciter ſiquidẽ
creditoꝛ cedat in conti/
genuibre unlieur qð fi⸗
deiuſſoꝛ ſuo nomie:nõ
debitoꝛis noiĩe ſoluat.
ſed ex interuallo. . vt
dicitur.j.de ſol.l.mode
ſtinus.
. fideiuſſoꝛ.vel do
i. que locũ hʒ ubi

bec nõ nũerate pecume:q̃libet alia. ut.j.de excep.do.li.. generaliter.
m ¶Diſſoluta. que eſt lata culpa. vt. j. de ver.ſi.late:et adeo eſt pꝛope.ut
vbi venit unum veniatet aliud.vt.S.depoſiti.l.ꝙ nerua. et.j.de verbo. ſi⸗

gni. magna.niſi in duobus caſibus.vt.inſti.de ſuſpec.tu..ſuſpectus.et.j

ad.l.coꝛne.de.ſic.l.in lege.Accurſius.

n ¶Mibil eſt ꝙ ei facit.j.de cõtrabẽ. emp.et uẽ. F fi. C. de iuris. et fac. ia
cũ quis.et.s.ſi cu..ſi ignoꝛantes.et ad vell.l.fi..ſi mmulierne ipfi

a ½ Gbligatum. ab ipſo.pꝛin.vt.j.in fi.tłnota.accurſius.
b Kaciũ ignoꝛauit.puta ignoꝛauit reũ tm̃ ciuiliter obligatũ feõ ei pactoð ſi

petẽdo: vel⸗

ldelaro ei iuramento vel pꝛeſtito.vt.j.deſo.ſtichũ.S.naturalis.

c ¶Eius poreſt. vtagat mandati.nam ſuper ea fit queſtio.

deBeruo ius.da exem plũ: ut quia credebat reũ exinteruallo rſidentẽ te⸗/
ob.l. i. F. ij. accurſius.

e¶¶ Aliud.enit.ſ.qꝛ nõ a
get mãdati g reu man/⸗
datẽ.et eſt ro bꝰ ad ſu/
perioꝛẽ caſum.qꝛ ius eſt
finitũ.feã infinita.ut.j.
ð iuris et fac.ign.l.i. ſ
cũ tractet de dano vitã
do.iq̃re nõ nocet ei iuris
ignoꝛantia.ut.j.ð iuris
⁊ fac.ign.l.iuris.in fi.⁊
l. erroꝛ.in fi.q̃ ſũt ̊.m̃.
et debitoꝛ de hoc eodez

dãno certat.vſñi cũ tene

at re potioꝛ eſt. vt. j. de
H. ob. ſi ſeruũ. S.ſequit᷑
ſiz an contra creduoꝛẽ a

vñ aget.cũ iuris ignoꝛã
tia nocere ſibi ꝓꝛſus nõ
debeat. ar. j. Pxi. S. ĩ fi.
‚¶ Sicũ debuoꝛ. nõ di

uinauit.ut bic et.S. ad

l.acquil.ſi ꝓturatoꝛ in
fi.imo puniũt᷑ diuinato
res. ut.C. ð matbema.
l.nemo.

cur̃.S.ſi ignoꝛãtes.et.l.
ſi mandauero.S.fi.?⁊ ð
condi.cau.da.l.ſi pecu
niã. F. itẽ ſi qs. erð iſti.
ſed et ſi pupillus.i.tñ.
b ¶ Hoc idẽ.ſi cũ poſſet
reus vᷣo potuit łnõ po
tuit certioꝛare fideiuſſo⸗
rẽ.ſp ei tenet᷑.vt.S.e.l.i
reſpon.
i Reus. poſtea ſoluẽs.
K Aoleauar as bona
fides nõ patitur.vt.j.d
reg.iur.l.bõa fides.aʒ.
Auedã ꝓcuratoꝛiã
qꝛ nõ diſputauit an de
iuris ſubtilitate potue/
rit eẽ miles ꝓcuratoꝛvł
femĩa.diſputauit tñ an
bꝛẽt mãdatũ.alioq̃nõ
yt. S.e.l.ĩter cãs..ma/
dato. qᷓ eſt jᷣ.nũ⁊ illa di
cit ꝓcuratoꝛia exceptio

vt. j. de dã. infec. l. inter

certioꝛare fideiuſſoꝛẽ ſuuʒ:ne foꝛ
te ignarꝰ ſoluat ĩidebitũ. Mõma⸗
le tractabit᷑:ſi cũignoꝛaꝛet fiðiuſ

ſoꝛinutiliter ſe obligatũ:ſoluerit
an mãdati actõʒ habeat et ſigde,ʒ

factũignoꝛauit recipiignoꝛatiaʒ
eiꝰ pᷣt ſiuero iꝰ aliud dici dʒ. Di
cũ debitoꝛ ſoluiſſet ignarꝰ fidiuſ⸗

ſoꝛ ſoluerit puto eũ mãdati hꝛẽ a⸗

ctionẽ:ignoſcẽdũ eſtei ei ſi nõdi⸗
uinauit debitoꝛẽ oluiſſe debuit eĩ
notũ facere fidiuſſoꝛi iã ſe ſoluiſ⸗

ſene foꝛte creditoꝛ obrepat: ⁊ ig-

noꝛãtiã eiꝰ circũueniat:et excutiat
ei ſũmã inqᷓ fideiuſſit. Hoc idẽ
tractariaĩ fidiuſſoꝛe pᷣt ſi cũ ſoluiſ

ſet nec certioꝛauit reũ ſi deide reꝰ*

ſoluerit qð ſoluere eũ ñopoꝛtebat
et credo ſi cũ poſſet eũ cercioꝛare
nõ fecit:opoꝛtere mãdati agentẽ
fideiuſſoꝛẽ repelli.dolo ei ꝓximũ
eſt:ſi pꝰ ſolutõem nõ nũciauerit ðᷣ

bitoꝛi cedere ãt reꝰ indebiti actõʒ

fideiuſſoꝛi dʒ:ne duplũ ↄſeqt᷑ cre
di toꝛ. Quidã tñæ ſi ſciẽsomittat
fideiuſſoꝛ caret fraudeut puta ſi
exceptõʒ ꝓcuratoꝛiã omibit:ſiue
ſciẽs ſiue ignoꝛãs.de bõa fide eni
agit᷑ cui nõ ↄgruit ð apicibꝰꝰiuris

diſputare. ſʒ de hoc tãtũ ðbitoꝛ ſi

fuerit.nec ne. Inoĩbꝰ aũt diuiſio
nibus que pᷣpoſite ſunt.ubicredi
toꝛlł nõnũeratã pecuniã accepit:
numeratã iterũ accepit.repeti⸗

quos..pe.vt bic.etut qᷓ circa bec ſũt plene bẽas dic cũ fivᷣiuſſoꝛ omittit er
ceptionẽ.ſiquidẽ cõpetẽtẽ ex ſua perſona:et inbõeſtã:agir nibilominꝰ mã/⸗
dati. ſi uero bõeſtã:et talẽ quã pomuit reꝰopponere.ut ſi fideiuſſoꝛi ſit factũ
pactũ ne ab eo vel reo petaf.ſic ð.ẽ.de pac.l.idẽ. S.ſi.tũc nõ agit᷑ mãdati
ut. S. e. idé. 5. gñaliter. ſi o reo nõ poterat ꝓficere ur vell uel ſilis tũc agit
ut. 5. ad vell. l. pe. et. l. f. J. ſi mulier ꝓp eo. et..e.l. .fi.nec atrendo in pꝛedi
ctis ſciat vel neſciat fideiuſſoꝛ eã ſibicõpetere.qꝛ ð ſuo fcõ agitur.ut.S.ad
yell.l. quqᷓ. ſi vo cõperẽtẽ ex pſona rei omittat qͥ ad ipᷣm poꝛrigebat ſi
de ignoꝛas agit niſi errauerit in iure.vt.S.S.nõ male.cũ in alieno fcõ iuſt
ſit ertoꝛ. ut. ſ. ſi uo. l. fi. ſi ſciẽs. ſi quidẽ declinatoꝛiã iudicij agit.ut hic.ſi di
latoꝛiã ſolutois nõ agit infra tp̃s dilatõis.vt. 5. e. ſi mãd auero tibi.iĩ pꝛin.
ſiperpeiu. nũqꝙᷓ. vt. S.e.l.i.tñ.ſi vero ex pſona rei nõ poꝛrigit ad fideiuſſo
rem mi imputat fideiuſſoꝛiſi eĩ nõ opponat. qꝛ nõ põt ill plãe imputatei
ſireo denũciare põt ui iudiciũ ſuſcipiat vel ſuo vel ꝓcurarono noĩe.vt. .e.

em. 5. pe. et hoc cũ fid eiuſſoꝛ omittit exceptõem. et iõ dãnabit. ſi o non

damnatur ſ ſoluat omiſſa excep.que ex ſua perſona tãtũ cõpetit ſi⸗

bi agit.ut.j.e.l.S.fi idẽ etſi danatꝰ eẽt excep.omiſa.ut.S.in pn.di /
xi.m azo. b ene vpiribues no:spic iuris nõ curãdũ.ut bic et
ita uul.in fi.ſed necvᷣboꝝ.vt.C. de ↄft. pe.l.ij.in fi.ſʒ bo
nõ ſidẽ iſpici etvitatẽ.ut bic.⁊.C.ſi ð vꝰ.vł unli.

S. ad.l. aqᷣl.

tio contra eum competit*.niſi foꝛ

te ex ↄdẽnatõe fuerit ei pecũia ſo⸗

luta.tũc eni ꝓpter auctoꝛitatẽ rei
iudicate repetitioꝗdẽ ceſſat.ipſe
aũt ſtellionatꝰ crimie ꝓpter ſuaʒ
calliditatẽ plectet᷑. SFideiuſſoꝛ ſi

ſolꝰ tpe liberatꝰ tñ ſoluerit credi-
toꝛi rcẽ mãdati hẽbit actõʒ aduer

ſꝰreũ.quãqʒei iã liberatꝰ ſoluerit
tñ fidẽ ĩpleuit.et debitoꝛẽ libauit
ſiigit᷑ ꝑatꝰſit defenðre reũ aduer
ſus creditoꝛẽ eꝗſſimũ eſt mãdati

iudicio eũ qð ſoluit recuꝑare. et
ita Julianouider᷑. ¶lianus.

Ihoiem tibidedero ut euʒ
manumitteres.et pꝰea ꝓcu
ratoꝛ meꝰ ꝓhibuerit ne mãumit⸗
teres.an madatiagere poſſiʒ ſitu
eũ mãumiſeris.rñ. Si/ꝓcuratoꝛ
iuſtã cãm habuerit ĩterpellãdi ma
numiſſionẽ ſerui quẽ inhoc ſoluʒ
acceperã ut manumitterẽ.ueluti
ſicõperit eũ pꝰea falſas rões cõfe
ciſſe:inſidiasuite pꝛioꝛis dñi in⸗
ſtruxiſſe teneboꝛ.niſi denũciatiõi
ꝓcuratoꝛis paruero.ſi uero nulla

iuſta cã ꝓcuratoꝛis fuit denũciãdi

ne ſeruꝰmænumitteret᷑.nõpoterit
agimecũ q uis ad lbertatẽ eũ ꝑ⸗
urerim. Dem
Inegocia mea mãdauero
ere ei ꝗ mihi actöeintra annũ
in q̃druplũꝰtenebat᷑ pꝰ annũ ue⸗
roin ſimplũ.⁊ ſipꝰannũ cñeomã

pu.l.⁊.ſi ñcognito

c¶ ¶Accepit. utin
pꝛincipio.

d Coͤpetit. im ⸗

mo nõ ĩ oĩbꝰ.qꝛ
de excep. do. in

vn huuꝰ.l. locutꝰ

eſt ꝓpter quã ſi
dat repentio. vt
3.de ↄdi.inde.il
qui excep.qð eſt
vm vbitm̃ doli
ut macedoniani
vt. e. l. qᷣ exceptõ
nem.alias ſecꝰ.

e ECeſſat. p ↄdi.
ide.vt hic⁊.C.ꝭ

cõ.ĩde.l.i.⁊.j.ad
trebel. ſeruo ĩui⸗

to. S.cũ pᷣtoꝛ.pe

rit tñ ꝑ ↄditõʒ ſi
ne cã.vl exeo oõ
tractu.ut.S.ð iu
di. ſi ptoꝛ.S. mar
cel. ⁊ ar.S.de do
lo cũ a te. ⁊.S.cõ

mo. rẽ.et ar.Sꝭ. ð

iureiur.admonẽ

di.et ar.S.de in

ſti. l. habebat. in

pn. boc ãt qð cõ

petat ſine ca ĩtel
ligo verũ eẽ ubi

Zctus pᷣceſſit vel

dolus aduerla /

rij ut bic ſubicit
cũ dicit eũ crimie
e.l. itẽ. F. ſab. ⁊.l
fi.als nõ.itẽ pᷣt
dari reſtitutio ex
ghali clauſula.

ſzm. R. S.exqbꝰ

cau.ma.l.i..fie
qð eſt qñ locum

nõ bʒz cõditio ſi⸗/

ne cã.ut no. in.l
in cauſe.item in
caſu ĩdiſticte re
petitur qñ ꝑ fal⸗
ſa inſtr̃a obtinu

it. vt. C. ſi ex fal.

inſtru. l. fi.
f¶Eidiuſſoꝛ ſi ſo

lus. quia fideiuſſerat. urad tps teneretſi em poneres pᷣſenptioneʒ
Ʒ reü intenuptã er fideiuſſoꝛẽ eẽt intenupta.vt.C. de an.excep.l.

fi.et. C. de duobus reis.l.finali.

g Et debitoꝛẽ liberauit. ſic. S. ad velł.quãqᷓ. in fi. b Kecuꝑare
ſitab inuio fideiuſſio fuitinutilis tũc dic.vt.s.e.ꝗ.non male.
Jboĩem dedero.i.tuũ fecero.vt.inſti.de ac..ſic itaq;.et.j.di⸗
Daitpoꝛis domini. et ſic eſt falſa.nota opinionẽ quoꝛũd.qͥ dicũt
bic nõ fieri manumiſſionẽ ꝑ ꝓcu.ĩmo eſt dñs.ꝑ ꝓcuratoꝛẽ aũt fieni

non põt.utdixi.õ.e.ſi quis alicui.S.ſeruum.

le¶ Pꝛocuratoꝛ meus.ſ.ghalis.ſi aũt ſpãlis.tũc indiſtincte pnia da
ret locũ cõditõi.ut.S. de cõdi.cã da.l.dedi.S.ſed ſi tibi dedero.et.l.
ſi pecunia..ſi ſeruũ.ſecus in ſocietate.cui per generalem poteſt re⸗

nũciari..iut.j.pꝛo ſocio.l.actione..renũciare.

I Bi ꝓcuratoꝛ. mõ murar pſonas. de ſcdᷣa em̃ venit ad pꝛimam.
meAecũ agi.ar.denũciatõm parũ ualere quid mini.qꝛ nõ bʒ ius

iirn

yeneg he
uiallt
ſie def

ſucii
di

Unantbir
iNeſe in⸗
ſufiſpon
aſſnin
on as⸗

elcic.
Viiti
(erion
inkais
endolapd
zntsuu⸗
nin.
ſMücni⸗
Nohienii⸗
elijipar
ſirbiſcret
o oi nen
(Düſad
ouftzetot
lüͤnnnet
nin Cot
Cuſtot.
1 Cirſüne
fnionn
wwolate
nitaltiee
flici

((rcde
chigni

lſnpe⸗
ndmnnip
Mpäteta,
alde

iheitſ
inn N,
dü ubieg
ſcogiih
ecſi din
ap⸗
Topeiititne
nhioſb

ep, dorn
usllan
Pte tif
fſcpenno t
eodiinte
lenep,gdſet

npbibſ dol
nacedonian

elgenn

Ctg
ptbier C5
ſGella el
bekſanoſ⸗

ſcäßtanhe.
npodti

ecikereoch
annun in
ſißtor . nar

ciate1,5,f0

e ar.ꝛ G

Ueiuf adnone

ietor,deli
ilbabehut
n hotätdtud.

eiatſinec iel

Goperi tei

nsöehiſe
ols leii⸗
juubieſthii
ldiceüine
ui Kcal
glsn i
orirckimioer
gſali gaul.

nRä aaO

Uu nali

cktaſloumg

eſdtttdinl
ncanſeienn
u doiſiceſe
nngfid-
ginſtfs ci

ſnl.
fiuſiit

degden H

E

NHð in alioꝝ
4 Kannſte
no. gerẽtẽa ſe de
bere exigere. vt
3.de neg. ge. di
uoꝛtõ.et.l.ſi pu.
H. fi. et. ſ. de fide
iuſ.tutoꝛ.itẽ no.
ꝙᷓin alionꝝ pſo⸗
na pᷣſtas. bic ⁊
in tua. ut bic. et
5 deodic. inde.
fra frẽ.F.poꝛꝛo.
et. S. ſi ſerui. uẽ.

E

e.l. in fi. et. . ð ex
cep.do.l.apðᷣ in
Sbön. 7.5. ad uell.

8 Mũqꝙᷓ illi dã
no.y.interdũ.vt
j. de le. ij. Patoꝛ.
F. 1.? ibi foꝛte ba
beret locũ man.
te Danoſa. cũ e
molum̃ta et one
ra cõmitterẽt᷑ be
redi.ut.C. ð be
re.inſti quok.

bñ dico et in ſu⸗
perioꝛi caſu agi
mãdati.nã eta/

x Poſſet. qð eſt
ꝓ oĩ obligatõe.
yt. j. ð fideiuſ.l.
i. et.ij. ſicut ergo
fideiuſſoꝛ ꝓ do/
te dan nõ põt ſic
nec mãdatoꝛ. ut
C. ð fideiuſ.do.
e¶Puñs. cũ.n. ſi
at ꝑ ſtipulatõeʒ
tm̃. ut. C. de fide
iuſ.l.blanditus
ergo inter pᷣſen/
tes tantum.

-0- ꝝ ̃ ⅜ ẽrS ———-

et ſieſtunꝰ credi
toꝛ tantũ ð eum
doli excep. bʒ.vt
8.de do. l. fu fi.

nõ in maioꝛẽ qᷓ;
reus teneret: tuc

lia gnalr qcũq;.

u ¶Et in ſũma.

2
2

„ „
△

ndi. alias ſecus. ut. j. que in frau. cre. ait pꝛe. S. ſi qs pticeps
negocia. annũ.pone exẽplũ in actõe ui bo.rap.ut inſti.ui bo.
ap. in pn. itẽ in actõe de calũnia. ut. ð. de calũ.l.i. in pᷣn ideʒ in
actõe ꝙ metus cã. ut. S. ꝙ me.cau.ſi eum ex. S. i R—
oq Quadruplũ.cõuẽt actõe mãdan. p ¶Menebat ꝓpt rapinõ.

dati agã pꝛeſtare mihi quadruplũ

ðbebit.nã ꝗ altenꝰ negocia admi
niſtrãda ſuſcepit:id pꝛeſtare dʒ in

ſuaꝑſona qð et in alioꝝ. ¶ Zẽ.

Jhereditatẽ aliter aditurus
nõ eẽm:quã cautũ mibi fuiſ
ſet dãnũ pᷣſtari:et hocmãdatũ in⸗
terceſſiſſet:foꝛe mãdati actõeexi⸗
ſtio. Si ꝗs ãt mãdauerit alicuine
legatũa ſerepellat lõge ei diſſil e
eẽ.nã legatũ acꝗſitũnũq; illi dam
no e& potuit hereditasiterdũ dãx
noſa eſt. et ĩſũma qcũqʒ ↄtractꝰ

tales ſũt:ut qcũqʒ eoꝝ noĩe fide⸗

iuſſoꝛ obligari poſſit:et mãdatia
ctionẽ cõſiſtere puto.neqʒ enĩ mł
tũ referre pñs ꝗs ĩterrogatꝰ fide⸗
iubeat:an abſens Ipñs mãdet pᷣ⸗
terea uulgo anĩaduerterelʒ mãda
to creditoꝝ hẽditates ſuſpectas
adiri:quos mãdati iudicio teneri

ꝓculdubio'eſt. I Dem.
ſ gatꝰ ut fiðᷣiuberet ſiimi⸗/
n

oꝛẽ ſũmã ſe obligauit:rcẽ tenet᷑
ſi in maioꝛẽ. Julia.ueriꝰputat qdð
apleriſq; rñſũ eſt eũ qĩmaioꝛẽ ſũ⸗

mã q; rogatꝰerat fideiuſſiſſet:ha

ctenꝰmãdati actõʒ hꝛẽ q̃tenꝰroga
tus eẽt qꝛid feciſſʒ qdð mãdatũ ei
eſt.nã uſqʒ ad eã ſũmã in qᷓroga⸗
tus erat fidẽ eiꝰſpectaſſe uidetur

Auirogauit. &Æ Efrica.
Vi negocia lucijticij ꝓcu⸗

30 Eꝛoculdubio
Bgatus te
nnet. ſi in ma
ioꝛẽ qeẽt rogat

Paledien iurmumma. c
ſinglaria. in fi. q eſt õ. ſo. dicdt yr. qð ibipatus erat ſoluere. et
erat pſs pecunia.ſʒ hec nõ placet.qꝛ ſi nõ ſit i pñ cia dũ iñ extet ſtati

rabat:is cũ a debitoꝛibꝰ eiꝰ pecu⸗

niã exegiſſʒ:eplł aʒ ad eũ emiſit:qᷓ

ſignificaret certã ſũmã ex admi⸗
niſtratõe apð ſe eẽ eãq; creditã ſi⸗
biſe debiturũ cũuſuris ſemiſſibꝰ
qſitũẽ an ex ea cã credita pecunia

peti poſſit ⁊ an uſure peti poſſint.

eni nullo mo tenek fideiuſſoꝛ Zenet et reẽ agit. ut j de ſige. grece.
illo aogar eet ur.. e venl. c ¶ õ mãdatũ ei.no.ar.
.“ ꝓ maioꝛi ſũme mioꝛ ineſt. ut hic.et.S.de ar.diẽ.S.ſi arbiter.accur.
4 Di negocia. certam ſũmã.que erat iam cõſumpta.o.

Hõ eẽ creditã. ĩmo vr vt.S. ſi

Mandati uelↄtra.

ut ↄuenit nõ mutuo cepier canſa mutui eam aĩo poſſidere.ut.s. ſi cer. pe.
certi ↄditi.in fi.bic ergo ↄſũpia erat qñ epiſtola ſuit miſſa domino. 5
de Alioqui.i.ſi dicas ꝓpter eplaʒ miſiaʒ pecũiq fien creditã uſuras ⁊ deri
eg Poſſe.qð nõ eſt ᷣm niſi exiſtet ut dixi. nõ ſtipulatio iteruẽiat.vt.C. ſi
cer. pe.ſi ex pᷣcio. fᷣ¶Credus fiat.ut dꝛ.S.ſi cer.pe.ſingłania.in pᷣn.

m. ñ eẽ creditã:alioꝗn dicẽdũ ex

oĩ ↄtractu nuda pactõe pecũiã cre
ditã fieri poſſe:nec huic ſil eeſſe:

q ſi pecuniã apð te depoſitã con

uenerit:ut creditã hẽas:credita fi
at qꝛ tũcnũmi ꝗmei erãt tui fiũt.
itẽ ſi a debitoꝛe meo iuſſero teacci
pere pecuniã credita fiat.id eibe⸗

nigne receptũẽ.hisargumẽtũ eẽ

eũ:q cũ mutuã pecuma dare uellʒ
argentũ uẽdẽdũ dediſſet: nihilo⸗
magisꝰ pecũiã crediã rcẽ petiturũ
et tñ pecuniã exargẽto redactã pe

riculo eiꝰ foꝛe:ꝗ accepiſſʒ argẽtũ

et i ꝓpoſito igit᷑ dicẽdũ actõe mã
dati obligatũ foꝛe ꝓcuratoꝛeʒ. ut
qʒuis ipſiꝰ ꝑicł onũmi fuerit:tñu
ſurasde ꝗbꝰↄuenerit pᷣſtareðᷣbe⸗
at. Cũ heres ex ꝑre eẽsmãdaui
tibi ut pᷣdiũ hereditariũ mihi eme

resceno pᷣcio emiſti ꝓcohereduʒ
qdẽ ꝑtibꝰſine dubio mãdati actõ

eſtinter nos/ꝓtua ãt ꝑte poſſedu

bitari ait.utrũ ne ex ẽpto an man⸗

dati actiõe agi opoꝛteat:neqʒ eni
ſine rõe quẽq; exciaturũ ꝓhac ꝑ⸗

te ſub ↄditõe ↄtractã ẽptõnẽ: qð
qdẽmaxie qͥn ptinere aitut ſi ifoꝛ
tepꝛiuſqᷓ; ẽptio fieret deceſſerim

et tu cũ ſciresme deceſſiſſe pꝛopt
mãdatũ meũ alijuẽdere uolueris

an heresmeꝰeo noĩetibi ſit obli⸗

gatꝰ et retro ſi alij uendideris:an
heredimeoteneariſ.nã ſiqdẽ ſub
cõditiõe ẽptio fcãuidet᷑:põt agi:
quemadmodũ ſi queuisalia con⸗
ditõ pꝰ moꝛtẽ extitiſſet. Si uero

pinde mãdatiagẽdũ ſit ac ſi alie/

nũ fũdũ emi:mãdaſſ. em:moꝛte in
ſecuta cum id ſcieris reſolutomã

g His argu. ſ. dictis i

pᷣmo caſu.ut non ſit mu
tuum. accurſius.
b & Hhibilomagis:q̃dã
libꝛi bũt nihilomagis.
id eſt nõ iõ magis.et ſic
ↄcoꝛ.j.ð pᷣſcrip.v.l.ro⸗
gaſti. ſ Z. S.ſi cer.pe.l.
rogaſti.ſo.hic dederaʒ
argumetũvẽdẽdũ.vt re
cepta inde pecũia mibi
affereret. et ita pꝰea ſibi
darẽ ex ea ſʒm arbitriuʒ
meũ.ſᷣ ibi ut ſtati eſſet
mutua vt et ibi dixi. alij
habẽt nibilominꝰ. ⁊ t
Ocoꝛ.pᷣdcã.S.ſi cer.p.ſj
eſt ð illa.j.de pᷣſcip.v.
et dices tũc hbis ar. ⁊c.ſ.
dictis ꝓximis duobꝰ ca
ſibus.ſʒ pᷣma verioꝛ eſt
qꝛ male ſtaret.et tm̃ ⁊c.
⁊illud impꝛopꝛie.

i ¶ Et in ppoſito.ſ. caſu

pꝛimo.

Kk ¶ Peꝛeſtare. debeat. iu

re ↄuẽtõis fcẽ ꝑ epłam
q̃ſi incõtinẽti fuerit fcã
durã te admiſtratõe ſʒm
quoſdã. et ſic itelligunt
S.de pac.iuriſgẽtiũ.ꝗ.
idẽ marcel.ſʒ eos.e.j.
ſol.ma.l.quot.dic ergo
ſzm azo. bic data fuitpe
cunia ꝓcu.noĩe dñi. et
ꝓcuratoꝛ in continenti
cõſũpſit eteplam dhio e
miſit. et de uſuris ↄuẽit

Q ↄuẽtio coherẽtia tra⸗

ditois ueſtit. knoĩe ſuo.
ibi dixit ⁊ ſtati epiſtolã
miſit.

IAuũ beres. neq; em̃ ſi

ue iuſte dubito.an ex ẽp
to agat.nã vr agi exem
pto neq; em̃ ⁊c.accur.

m laxie qri.i.tũc erit

becqõ neceſſaria.vt ſi
foꝛte ⁊c.

n ¶ Pꝛiuſcẽptio.l. par

tis me.ſ. ꝓcur.erãt tñ a
lioꝝ ꝑtes ẽpte.ſi ei ẽpte
ſ erat.⁊ dinde ↄrĩgeret
me moꝛi anqᷓ; emeres ĩ
nulla pte ↄſiſteret ẽptõ
necin partibꝰ alioꝝ.qꝛ
finitũ erit mãdatũ te ſci
ente. ut bic lrã dicit.nec
ĩpte tua etiã ſi cõditio
nalis dicat uẽditio.qꝛ
nõ extitit cõditio.utpo
te cũ ceteroꝝ ꝑtes emi ſᷣ

pñ̃t mãdato fuocato.poſſet tñ er aliter mñ̃deri.nã ẽt ſi ſit moꝛte reuocatum
mãdarũ verũ eſt tñ ꝓcuratoꝛẽ emere poſſe.nõ tñ aget mãdati.ſicq; exiſter cõ
dinio q̃ erat ſialioꝝ ꝑtes emerẽt.nõ aũt duraret mãdatũ.aʒo.et boc caſu ex

emprto ageretur nõ mãdati.et bec verioꝛ.nã pᷣma ſtare non põt ꝓpter illa
verba quẽadmo.ſi queuis alienatio ⁊c.accur.
o Aolueris. tuam partem de qua eſt queſtio.aʒo.ac .
p ¶ In eo. etiam ꝑies alioꝝ poſtea emeris.ſjm ſecundam poſitonen „

a ¶ Nige etur queſlionife ſup actõe mãda. nõ reſpondit.ſj dic mãdati agi
poſſe ꝓ tua pte rõe aliarũ.ut.õ.e.ſi mãdauero.S.iul.ſcribit.er ar.j.deiĩ diẽ
adiec.ꝙ ſi vno.S.fi.et.j.l.ꝓxi.ſuper actõe ex empto rñdiſſe videiur ꝙ ſic.
dicendo.neq; em̃ ⁊c.aʒo.et bec vera niſi ſit extinctũ mãdatũ moꝛte mand ã

ns.

beas.i.occaſiõe ꝑ⸗
tiũ in heredẽ ↄſtitit mã
datũ ubi dꝛ ců res pig⸗
noꝛataſa creditoꝛe emit
vnꝰð hrdibꝰ.ut.S. cõi

di. ꝗᷓ cobr̃des.aʒo.⁊ fa.

S.e.ſi mãdauero.S.iuł.
et. SZ.l. ꝓxi.S.fi.et de in
diẽ adiec.ꝙ ſi vno..f.
ce Koartabit. imo ñi ita
oĩno.vt.j.l. ꝓxi.S.ſimi
li modo.
de Bulcckek tteilot.
ELa cogceruet. com
Pplectitvtraqz. ut ip

ſa ſit ĩter eaſ media ſjm

. oo—
f ¶ Quid.n. bñ dico iu
ſtu pᷣciũ tue ꝑtis tibi p⸗
ſtari vel intereſſe.quid
enim c.

g¶Kogerenk. qᷓ m coa⸗

ctio nõ facit reſcidi con

tractũ.vt. C. de reſcin.
vẽ,.non idcirco.

be Deduceris. certe nõ

a ¶ Aucrũ.vt ĩ quo vili
ceteroꝝ ptes emeris eo
pluris eã diſtrabas.

b ¶Heqʒ eĩ mutat caſũ

adducẽs ꝑ ſiłia.nã ſic
bic nõ attendit᷑ lucꝝ:ſic
nec ſupaa.
Impedlie⸗ ĩpedit qᷓ
mis carã dicit. vt. ſ. ð
le.iij. non dubium.

d Em ptoꝛẽ.ſ.aliũ.vł

dicas. cẽtũ hꝛẽ potuiſſe

nõ tñ pᷣſtabit ibi niſi pᷣ
ciũ iuſtũ.et hoc dicit.ð.
neq;ʒ eni. ⁊c.
e¶ Ingratus.i. inuit.
Ropꝛi. eſt. i. ver? ẽ
* n ptibꝰ.cũ babui⸗
ſtiin eo füdo partem.

g ¶ ¶ Arq; in toto. ut qñũ

nuilã partẽ in eo fũdo
babuiſti.
cvbũ.idẽ ſi ĩceriũ pu
ta in gne dũmõ quo ui
lioꝛẽ porerit dederit.vt
ſ. e. leſi fideiuſſoꝛẽ.
i ¶Debet. bec iõ. qꝛ ab
eo tpe vr fuiſſe in moꝛa
pone em̃ in fideiuſſione
dictũ eſt a fidiuſſoꝛe. vt
ſtati cũ ipᷣe ſoluentvelit
debitoꝛẽ ſibi ſoluere. ſi
dicas ergo nõ differt ſti
pulatio a mãdato. rſi.
verũ eſt niſi in ſtipulati
one moꝛã p̃ceſſerit lit.
ↄt.qꝛ utrobiq;ᷓ ſoluerit
tpᷣe moꝛe.als ↄvt bic ſbᷣ

iſcit. ſed ſjm boc nõ eẽt

NDifferẽtia cũvtrobiq;ʒ ex
o demü vñ etiã ſi

1 Oieʒ certũ puta ſti

8̊ autem an ſit ertinctum. dic ut in alia gloſa. Accurſius fioꝛentinus
fundũ pᷣſtare de

ðdato:nullam tibi actionem cũ he

reðᷣ meo foꝛe. Sʒ⁊ ſi madati agẽ
dũ eẽt. eadẽ pꝛeſlãda:q pꝛeſtarẽt
ſi exẽpto ageret᷑.¶nxEratius.

Aſfundũ:q ex ꝑtetuꝰeſt.mã
dauitibi ut emeres mihi cer
the

mãdatũ poſſeita ↄſiſtere.ut
mihi ceteris ꝑtibꝰ redẽptis etiam
tuã ptẽ pᷣſtare dẽas.ſʒſigdẽ cer⸗
to pcio emẽdas eas mãdaueri:q̃ʒ
ticũq; alioꝝ ꝑtes redemeris.ſicet
tua ꝑps coartabit᷑ ut ñ abũdeta mã
dati quãtitatẽ in quã mãdaui tibi
totũ emẽdũ. Sin aũt nullo certo
pcio ↄſtituto emere tibi mãdaue⸗
rim.tuq; ex diuerſis pᷣcijs ꝑtes ce
teroꝝemeris.et tuã ptẽ uiri boni
arbitratu extiato pᷣcõ mihi darioʒ

aioꝛes.et mioꝛes coa

ceruet᷑.et ita poꝛtionẽ eiꝰq mãda
tũ ſuſcepit.pᷣſtet.qð et pleriq; ꝓ

bãt. Sili mõ eti illa ſpẽ ubi certo

pcio tibi emere mãdaui et aliaruʒ

partiũnoĩe ↄmode negociũ geſſi
ſti.et uiliꝰemeris ꝓtua ꝑtetatũti

bi pᷣſtat᷑ quãti ĩtereſt tua.dũmõ in
tra id pᷣciũ qð mãdato cõtiet᷑.ꝗd

eni fiet ſi eriguo pcio hi cũ ꝗbus
tibi cõis fundꝰerat.rẽ abicere:uel
neceſſitate rei familiaris.ł alia cã

cogerẽt.nõ ẽt tu ad idẽ diſpẽdiũ

deduceris ſynec lucrũ ubi ex cau
ſa hac acꝗrere dẽs.cũ mãdatum
gratuitũ eẽ dʒ.neqʒ eivtibi ↄcedẽ⸗

du eſt ꝓpter hocuẽditõʒ ĩpedire

qð aĩoſioꝛẽ eiꝰrei emptoꝛẽeſſeq̃;

tibi mãdatũ eſt cognoueris. Qð

ſifundũ ꝗ ꝑ ꝑtes uẽit emẽdũ tibi
mãdaſſem.ſʒ ita ut nõaliter man⸗
dato tenear.qᷓ; ſi totũ fundũ eme⸗

res ſi totũ emere nõpotuerisipar

tibꝰ emẽdis tibi negociũ geſſeris
ſiue habueris in eo fůdo pꝑtẽ ſiue
nõ et euẽietutiscui tale mãdatuʒ
eſt ꝑiculo ſuo interim ꝑtes emat:

Caut oẽs ſũ⸗ I Abolenꝰ

Liber:⸗

—

dicitur ut reus ſtatim cum fideiuſſoꝛ ſoluerit teneatur:qꝛ nõ agit᷑ad
intereſſe.et eſt alia differentia:qꝛ in ſtipulatõe ſpẽi debet᷑ m mãda⸗
to.q; iis ſpẽm ſolueri:in aliud tñ obligaui reũ pncipalẽ.i.in exnati
onẽ.ſm.p. ꝓ quo ẽ.S.e.ſi ꝓcuratoꝛẽ.O.mãdati.et ioõ ĩteritu ſpẽiñ li
berat reus.qꝛ et deperdits re.nibilonimꝰ verũ eſt intereſſe fideiuſſo⸗

⁊ niſi totũ emerit ingratus eas re

tineat nã ꝓpꝛiꝰ eſt.ut cũ hmõi:in

cõmodo mãdatũ ſuſcipi poſſit.pᷣ
ſtariqʒ officiũ et in ꝑtibꝰ emẽdis
pinde atqʒ in toto debeat abeoꝗ
tłemãdatũ ſua ſpõte ſuſcepit qð

ſimãdaſſem tibi ut fundũemeres

mihi.nõ addito eo:ut ñ aliter mã
dato tenear:q; ſi totũ emeres:et
tu ꝑtẽ:ł qſdã ꝑtes eiꝰ emeris:tũc

habebimꝰ ſine dubio inuicẽ mã⸗

.—

dati actõem:q;uis reliqs ꝑtes e⸗
mere ñ potuiſſes. Sfricanꝰ
HPleʒ certũ ꝓte dare fide⸗
Ad et ſolui:cũ mãdatiaga
tur:ettiatio eiꝰ ad id potiꝰ tpᷣsqꝰ

ſolutꝰ ſit:nõquoagat᷑ refernidʒ.
etiõ etiã ſi moꝛtuꝰfuerit nihilomi

nusutilisei actio eſt.aliter ĩ ſtipu
latõeſeruat᷑.nã tũcid tpᷣs ſpecta
tur quo agitur.niſi foꝛte aut ꝑ ꝓ
miſſoꝛẽ ſteterit: quominꝰ ſua die

ſolueret.aut ꝑ creditoꝛẽ:quomi⸗
nus acciꝑet . et enĩ neutri eoꝝ fru
ſtratio ſua ꝓdeſſe dʒ emm) Arce.
NMcius ticius publio meuio
ilio naturali domũ cõem ꝑ⸗

miſit nõ donatõis cã creditoꝛi filij
obligat᷑.poſtea meuio defũctore⸗
licta pupilla tutoꝛes eius iudices
aduerſusticiũ acceperũt:⁊ ticius
de mutuiſ petitõibꝰ.qro andomꝰ

ꝑs quã tioiꝰobligãdã filio ſuoac

cõmodauit arbitratu iudicis liba⸗
ri dẽat.rñ.Marcel.an et qñ dẽat

liberari ex ꝑſona ðbitoꝛis itẽq; ex

eo.qð inter cõtrahẽtes actũ eſſet

hoctpᷣe quo res deqᷓ qri᷑ obliga

ta fuiſſet iudicẽ extimatuꝝ eẽ.eſt

enĩ earũ ſpẽꝝiudicialisqõ:ꝑ quã

res expediat᷑.nõ abſil is illi q fre⸗

quẽtiſſime agitari ſolet. SFideiuſ

ſe oꝛan et pꝛiuſq; ſoluat a gere poſ
ſit. ut liberet᷑ nec tñ ſemꝑ expectã
dũ ẽ ut ſoluat aut iudicio accepto

ↄdẽnet᷑.ſi diu in ſolutõe reꝰceſſa

ris:nõ anẽ vᷣm

eſt ſpẽʒ debeni re
deꝑdiia.vt.j.de
ver.ob. ſi ex lega
ti. ſj io. dixit ĩ mã

dato ẽt boiez eẽ

in obliganõe. ſ
pꝛimaverioꝛ eſt.
k ¶ Actõ ẽ. ut bit
et. j. ſi is qͥ.F. fi.

et. . de ver. obl.
quotiẽſ.⁊.S.fa.

her. ſi ſeruꝰ. ⁊.S̊.

cõ di. ſ poſtq.

l Beruakt. ſi mi
biſeruũ certũ ꝓ
miſiſti quẽ poſt
ea peto.
m 41eo agitur
i

id eſt ĩ quo fit li/
tis ↄteſtatõ.ut.j
6 noua.l. fundꝰ

coꝛnelianꝰ. acc.

n NAccipet. po/

ſterioꝛ moꝛa no⸗/
cet.ut bicet.j.de

peri.et cõ.rei vẽ.

l. illud etiã poſt
litẽ conteſt.

AVcius.pᷣmi
t commo/

p¶Erxpſona de
bitoꝛis.ſi ſit in⸗
ops factus.

(Er tpe. puta
Eeribe.
ſo.ma.ſi conſtã/
te. F. Penul.
rQueſtio. i. in
quiſitio et diffi⸗
nitio.⁊ bãc expo
ſitionẽ in nuit ſe
quẽs vᷣbũ ꝑ q̃s
res ⁊c.ſiem põa
tur qõ ꝓ q̃rela.
utſſepe fit. nõ bñ
ſubiũgeret.qꝛ ꝑ
qõnẽ nõ tollitur
dubitatio.ſʒ ma
gis induat.

8 Agitari ſolet

que ſubijcit ſta⸗
iim fiõiuſſoꝛ ⁊c.
t Nibetur certe
regularit᷑ nõ. ſed
qnqʒ ſic.ut bic
ſubicit. nec
u ¶ Codeẽnet. bic
qin caſibꝰ
etiã an qᷓ; ſoluat
fiðiuſſoꝛ agit mã
dati.pᷣmo ſi con
dem net. ut hic.

ſcöo ſi diu ſtetit
in obligatoe. ut
bic.ſʒ q; tü tůõquus

intelligit diu. mñ.

crhdl

tund

u ſtetit. j. vt

(Pd
htenß⸗

en.

Erwpi

nroope

li
ſitſe
ſſteal

Aſneron

Ml poci

Neckpocen
Utennsſig

uubtiſ
.
TNyer

ndetl

ol e
learn
e

1Cune

lßer.
(((r

tenpoboe

6n
ſech

idenggge

Me
diſtrina
Tunn

finimni
oni⸗

agltez
umide
inenfn,
tuſpefft
fieiuſo
d amn

ödebei

in ſd
bliete
9dintini
a boſgzii
digtnieß

penit.

ſigiſſe
depen ob.

ſiſr .
bpoſth⸗

ſſichug
nal ſin
nud leni
kiqripet
eio⸗
Qdogtn

ſtiqroſtlu
Oaſtnao ſ
otalſncch.

Uupe o
nnannd,
ubieaide

letcoſeip.

ud eii doſ
lontet,

Uens hi
l onnn 1

hdo.
Epende

Nisiſtia e

ſnens.
Ertpepuin
inkeit
–
enn
Pirr
ſtoer dſfi

ſodbirae

gneinnurſe
zbip
ſenſbo
gp ae
geitnobi
lögeer ed
enoͤtliu⸗
tano h
ind

eſubickſ/
föiula,
Cbenraatr
lantnoſi
4 ſe N
iat ner i,
Cicnt
1gincſt
aſchſtun
rogen
iznoſc
vnei uli.
ſon
in

Scui⸗
tmus

V z. eo. ſi re. F. ſi

7

decennio. vt. . eta quibus ma. l.ſed ſi fideicõ. F. ariſto. vel verius
atbitrio iudicis.ut.j.de iure. delih. l. i. in fi. Lerci eſt ſiobtulu ⁊ cõ/
ſignauit et depoſuit.ut.j.e.qui mutuã. 5. fideiuſſoꝛ. Quart ſi boca
cuũ eſtut ad tps teneaf. ut. S. e.l. et. C. e. ſi p ea Auintꝰ ſi cepit ſua
bõa diſſipare reus ut bic. als nõ.niſi ſoluar.ut. S.de odic.inde.l.

indebituʒ.acc.
2 ariſtoni

eeul g lenit. aut certe bõa ſua diſſipauit.
apa eeuſ Ppſerti ſivomi pecũiã fideiuſſoꝛ ñ
gr aliinon habebit.q̃ nũerata creditoꝛi man
„mo. 1. ut cer . 2. 2& .
*czmodam dati actoe nuciat ren⸗ n Erati

ãt. et.5. dpoſiti. ¶E ariſtoni.et celſo patri pla

ſaneerchte ⸗ Nuit poſſerẽ hac cõditõe de
aovenit in man poni.mãdatũq; ſuſcipi.ut res ꝑi
H culo:eiꝰſit ꝗ depoſitũl mãdatuʒ
neig ali ö. ſiſcepit. qd et mibi uerũ eẽuidet᷑
ſy in depoſiio ſ JI ꝓte pᷣſente PZlulꝰ.
arrozen et uetãte fideiuſſeri.nec mã
ſum toꝛtuitĩ ne dati actio necneg. geſt. eſt. Sy g
iecerren dã utilẽ putãt dari opoꝛtere ꝗbus
mdatüarſilod nôoſentio. qdᷣet Põpo. uidet᷑.

ris de extrinſeco . . 9
periculo nõ ð eo (E O teſt et ab una S. Zi
qs inre onigert · uũtaxat pꝑte mãdati iudiciũ
eer pacru nece / dari .nã ſi is qmãdatũ ſuſcepit e

ſariuz. ut. S. e. l. . Alegeen n
ita. Seg i fidů̃ greſſusfuerit madatũ.ipi gdem
in caſib atfoꝛu mãdati iudiciũ nõ cõpetit.at ei ꝗ
inis qͥ ſine culpa 2 . ,*—
et ſine moꝛa oi/ mãdauerit aduerſus eũ cõpetit.
gunt pactü ſpeei mãdauerotib:u Mpia.
ale eſt neceſſariũ iresh .
ut diri . ſi aul α Ut excuteresues eredita
au z e .aue tis. et tu q̃ſimioꝛ ſiceã ame eme⸗
unee nris. madati mibiteneberis tqtũ
madati.ur dẽ et ſi tibi mãdaui ut uires excu⸗

teres eiꝰcui erã crediturꝰ.et denũ

paſſus. accur. elese enn⸗ cau
Hego geſt. ciaueris ei idoneũ eẽ. Dem.
ee da nege⸗ G Vimãdatũ ſuſcepit.utpe
4 Kon ↄſento. .Cuniã collocaret in die .iſqʒ
aſt ergo bocap / Hoc fecerit. mãdati ↄueniẽdꝰeſt.
te gg5. qvnilẽ da rEs r
