pciũ exceſſiſſe ꝓpõas:ut nõ ſit co

gitatũ a uẽditoꝛe de tãta ſũma:ue
luti ſi ꝓponas agitatoꝛẽ poſtea fa

gna qᷓʒtitateobligani uẽditoꝛrẽ.

6 ⁊ foꝛtes idẽ & Efr.
Unediocnũ facultatũ ſit:nõ
ultra duplũ ꝑiculũsſubire eũ optʒ

affri. refert qð iuſlũ ẽ ſiẽ mi⸗

nuit᷑ pᷣſtatio: ſi ſeruꝰ deterioꝛ apð
ẽptoꝛẽ effectꝰſit:cũ euicit᷑. Jllud

expeditiꝰ uidebat᷑.ſi mihi alienã

areã uẽdideris:et ĩ eã ego edifica/
uero atq; ita dñseã euicat.nã qꝛ
poſſuʒ petentẽ dñm niſiipẽſaʒ e⸗

dificioꝝ ſoluat. doli mali exceptio

ne ſubmouereꝰ:magis ẽ:ut ea res
ad ꝑiculu uẽditoꝛis nõ ꝑtieat.qdðᷣ
⁊iſeruo dicẽdũ ẽ.ſiĩ ſeruitutẽnõ
libertatẽ euinceret: utdñe mnerce

des ⁊ ipenſas pᷣſtare debeat.qð ſi
ẽptoꝛnõ poſſideat edificiũul ſer
uũ exẽpto hẽbit actõʒ.ĩoĩbus tñ
his caſibꝰ.ſi ſciẽs quis alienũuen
diderit:oimõ teneri dʒ. Supeſt
tertia deliberatõcuiꝰ debeat eẽ li⸗
berta arethuſa qrecuſat ẽptoꝛẽ.⁊
nõ ſine rõedicet᷑ eiꝰ debere effici li
bertã aquo uẽdita ẽ.i.heredis q;ꝛ
et ipᷣe ex ẽpto actõe tenet᷑ ſed hoc
ita ſinõ arethuſa elegerit ẽptoꝛis

patronatũ tũc et eĩ ⁊ illiꝰ remanet

liberta:et ille ex ẽpto actõeʒ nõha
bet:ꝗs nihil eiꝰ itereſt cũeã liberã
abet iDem.
J gsalienã rẽ uẽdiderit: et
medio tꝑe heres dñorei extiterit:
coget᷑ iplere uẽditõ. I Zeʒ.
¶EEciꝰrticiꝰ accepta pecunia
mad materias uẽdẽdas ſub pe

na certa:ita ut ſi nõitegras res pᷣ⸗/

ſtauerit itra ſtatuta tꝑa:pẽa ↄueni
at᷑ ꝑtim datis materijs ðceſſit.cũ
igit᷑ teſtatoꝛ in penã cõmiſerit.ne⸗
q; eiꝰ heresre liqᷓʒ materiã exhibu
erit an eti penã et iuſuras ↄueni⸗

ripoſſit pſertim cũẽptoꝛ mutua⸗
tus pecuniaʒuſuras grauiſſimas

ctũ:ul pãtominiũ enictũ eẽ eũ qui —enct. „ Aul⸗
minio uenit pcio iniquũ uiðꝛimax: &ι RX ↄtractu': de quoq̃nit᷑ etiã

heredes uẽditoꝛisin penã ↄueni
ripoſſe.ĩ actõe quoqʒ ex ẽpto offi
cioiudicis poſt moꝛã itercedẽteʒ
uſuraꝝ pcij rõnẽ haberi opoꝛtere
Dq;̈7 iul. agitaſſecpaut. 7 Iciꝰ? heres ſem “Keuo.
Ne pꝛonij fundũ ſeptitio uẽdi-

dit ita fundꝰſempꝛonianꝰꝗqcquid
ſempꝛoniani iuris fuit:erit tibi em
ptꝰ tot nũmos:uacuãq;ʒ poſſeſſio
nẽ tradidit:neqʒ fines eiꝰ demon
ſtrauit.qrit᷑:an ẽpti iudicio cogen

de ſit oñdere ex iſtrumẽtisheredi

tarijs ꝗd iuris defunctꝰ habuerit
⁊ fines oñdere.m.id ex ea ſcriptu
ra pᷣſtãdũ qð ſenſiſſe itelligũt᷑ qd
ſinõ appareat debere uẽditoꝛẽ et

ſſtrumẽta fudi⁊ fineſ oñdere hoc

F. fi. h Z. ſ. ð pſcr. . l. natal. F. f. ſo. vtibi ite fa.ſ. eut.
qͥs iplere.i.rẽ tradere.et ea facere /ſy b'noĩe. 7. (·vẽditoꝛ.
qi vẽditõe deſidert.vt.j.ð vſuc.l. cũ vir pᷣdiũ.h em̃ tradiderat
Eſe excuſabat ꝓpt᷑ nouũ dñm. necẽ ð.ẽ.ſi cer.pe.

l. pinde.qꝛ ibi ex ea
eã faci fuit dñs tradẽs qua fingit᷑ rãſtuliſſe dñ pinge. qe biexe⸗

iuʒ tradẽti tpe tradi

toõis. Itẽ nõ ob/
ſtat. ſ. q eta qui.
mau.lib. nõ fi.l.
i ſeruo. vbi nõ cõ
firmat libertas
alieno ſeruo da⸗

ta lʒ manumiſſoꝛ

dho ſerui beres
exiſtat. So. ibia
pꝛĩcipio ipᷣo iure
non tenuit. z bic
vẽditio ſic cuʒ in
re aliena valeat
vt ⁊. S. deᷣhen.
ẽp.l.rẽ alienã.
Itẽ fa. C. de ſe.

nu. aut. ſ ſi qs
AUcb. mate,

laſ. putava
ſa. vel verius dic
tigng.

5 6 Ebibuent.

maxie. nã et ſi ex
bibuerit nõ pur/
gat moꝛã ᷣfucto
cõmiſſam. vt. C.
deõbẽ.ſti. l. ma⸗
gna. vk et pmor
tẽ defũcti factaʒ·
vt. .ð nau. fe l f.
a (Uſuras pcij
reddẽdiẽptoꝛivł

quaſi.ptoꝛ pᷣſia

.

4 ti diterſſ
¶ Poſſit.et ſic
virũq; aꝛ pcium
pꝛo rata materie
nõ traditeõ quo
nõ ẽ dubiũ. Iẽ
penã. vt hic. itez
7 vſuram quoq;
vt bic ſubijſcit. in
hãc ꝛc. et ſic ẽ ð.
8.e.iul.ꝭ.idẽ pa
pini.vbipene ſti
pulatio nõ valet
vltra legitimum

modũ vſurarum

bic aũterat legini

ma vſura petita

⁊ iñ dici poſſe pe

ti penaʒ. So. ibi

ſtipula tõ pealis
fuit adiecta ſoluẽ
ð qᷓtitati. bie fa/
cto vel alij rei nõ
qtitatiſoluende
itẽ no. bic penaʒ
cõmitti totã er tñ
ꝓ pte erat ſatiſ/
factuʒ. ſicet. j. de
v. ob. l. ĩ execut
nibꝰ. .. pe.et di /
xi.S. fa.her.l.be/⸗
redes.S.i illa.

c ¶ÖDutuat?. in

alio caſu ñ po ſſ
perere vſuras. ſI

psa ſic, gceur.

1on
deq
6 cfie
gitental
Mtmüͤel
nsſini
Gͤheitp
ſettrt

dändn
Musn
Hricen

han,
ſone.
(Cufne
Oere ſwmne
ſureſtenae
Nmnende
cajela
infa
ſCeic in
Hatn er fn
berlge⸗
Jone
Peßinesden
mn aſre⸗
ni öhi⸗
ſaileno
Ubcyidto
Mab gin
petnsſbip
ehſne tn
lhos ceiſbif
Mterdenen
heſegtict
68

locel
WMain
fndicher
Mhongel.
ſnono⸗
Mapdenn
igig
Mobbinhin
ntcſdͤf
ke
lonogne
finſtie
npnnton
nimeſte
WN
ſe gi
ſalgggn

l
mmeue
ſkinſt
ſe ſin ſe
ntͤnife

Gönſangs⸗
deöhaſiln
Cgkipn
kidefünitan
ſtänenee
1 (Vingzn
lidiher
gaſiptrit⸗
ſdll.
5Cechet
ſriczcft
Nolauune
löneirce
hidhii N
ci en
Iylunge
heinfil
hieteatſti⸗
zeilſſit
Phiſtient
lnoniſt
ſreleginen
vcigumm
Meürenti

na s d

c¶ Ku perenn

Xcontractu. poſſe.etſic vtrũq;.qꝛ pᷣciũ ꝓ rata materie nõ nadi/
ede quo nõ ẽ dubiũ. e Juterced entẽ.i.q in traditõe ma⸗

terie fuit facta. ſ qͥd petit actõe ex ẽpto.Rñ.rei traditio vel itereſſe in
quo ineſt vſura qᷓ; ẽptoꝛ alij debʒ ꝓ pᷣcio mutuo accepto.ſed nõne ad
bõc tenebatẽptoꝛ ẽtre tradua ſua d:e.rñ.foꝛte vẽdiirꝰ erat rẽ et ſic

pecuniã babitu/
rus ſcõm aʒo. et

nos leqmur bic

qð pᷣaũ repetet.
er ſic agit ex ẽpto

vtnõ dãnificet.
Bn vẽdi ⸗
Bit.ĩ ſcriptis

vt patet. j. ex rñ⸗
ſione.

et enĩ ↄtractui bõefidei ↄſonat.

Batorn VEr.

imaginariũ colonũ circũue/
niẽdiẽptoꝛis cã ſupponit:ex ẽpto

tenet᷑.nec defendit᷑:ſi quo faciliꝰ

g Lonfines of

dere. iſtrumenta
ſunt oſidenda ſʒ
nõ tradenda. vt
bic. et. j.e.l. gedi
toꝛ.i.tñ.et.C.de
fideicõ.l.inſtru⸗

mMẽta.et.S.fami.

ber. l. cetere. 5. fi.

Irs; no. qꝙ diet

bic fines demon

excogitata frausoccultet᷑:colonũ
⁊ quiquẽnii pẽſiõesiĩ ſuã fidẽ reci
piat. Pꝛecij ſoꝛte lʒ pꝰmoꝛã ſolu
ta uſure peti nõpñt cũ he nõ ſint ĩ

obligatõe ſʒ officio iudicis pᷣſtẽt.

.Q fidesñ patit᷑ ii abo.

ſtrari. qꝛ ſicẽ con
na. 3. ð 5bẽ. ẽp.
l. cũ ſeruo. S. fi. ſo

lu. bic vẽditoꝛ e⸗
rat certꝰ ex inſtru

mentis ibi nõ:vył

bicofines ibi vi
cinos. vel ibiſim

pliciter vendidit

bic ſic quicqͥd iu
ris.
Li p colluſi

nẽ. caſus ẽ

Eptoꝛ dicebat nõ
babeo q colat.et
ideo nõ emo. vẽ
ditoꝛ vt decipiat
diẽ. ibi moꝛatur
quidã qui ꝑpe/

cũ ẽptoꝛ alicꝰ legis bñficio

pecuniã rei uẽdite debere deſuſſʒ

ãteqᷓʒ res ei tradat᷑:ut uẽditoꝛ tra⸗

dere cõpellat᷑:et re ſua carere.poſ

ſeſſiõe aũt tradita futuxẽ: utrem
uẽditoꝛ eq amitteret.ut pote cuʒ

petẽti eã rẽ ẽptoꝛ exceptõʒ rei uen

dite:⁊ tradite obiciat:ut ꝑide hẽa

turacſi petitoꝛ ei neqʒ uẽdidiſſʒ
neq; tradidiſſet.

tur:⁊ pᷣberet᷑ ꝑide eẽ ait:qiſi ꝑem

tuo ibi mihi mo/

rat eſt qð qñq;
euenii.vt.j.loca.

quero. F.f. cũ ibi

liber bõ moꝛetur
nullo mõ aſtnct
vł ſuppoſuit quẽ
dã colonũ quem
emptoꝛ non rece
piſſet. ⁊ dixit ven
do ibi pacto vr
colonũ qui ibiẽ
retineas.emptoꝛ
autẽ credebat de

ptoꝛẽ ſolũ ſtetiſſʒs.nõeni põt uide
ri moꝛã ꝑ uẽditoꝛẽ ẽptoꝛi factã eẽ.
ipᷣo moꝛã faciẽte ẽptoꝛe Qð ſi fũ
dũ emiſti ea lege:ut ei des pecuni

ꝑẽptoꝛẽ⁊ uẽditoꝛẽ moꝛa
uiſſet:quomĩꝰ uinũ tradere

De actio.empti.et vẽ.

de ¶ Petenti.i. ẽptoꝛi.qui fuit petitoꝛ quondã. e Meq; vẽdidiſſet. i.nõ

.neq; vẽdidiſie neq; tradidiſſe.nã ſi nõ vẽdidiſſet neq; tradidiſſet ſci⸗

debitoꝛe retro ſolutuꝝ apð ſeðpo
ſita hẽbat uẽdidit ea lege meuio

ut ſi ꝗd tribut oꝝnoie debitũ eſſet

ẽptoꝛ ſolueret.idẽ fundꝰ ob cãm
eoꝝ tributoꝝq iã ſoluta erãt a con
ductoꝛe ſaltꝰ:i quoridẽ fundꝰẽ ue
nit eũqʒ idẽ meuiꝰ emitꝰ:a pcium
ſoluit.qſitũ ẽ:an ẽptiiudicioul ali

q̃ actõe ẽptoꝛa uẽditoꝛe ↄſeg poſ

ſit ut ſolutionũ ſupꝛaſcriptaꝝ chi
rographa eidẽtur.m̃.poſſe ẽpto
rẽ ẽpti iudicio ↄſeꝗqut iſtrumẽtað

gbꝰ qreret᷑ exhibeãt. Pꝛediuʒ

exiſtimatũ in dotem a ꝑtefilie ſue

noĩe datũ obligatũ creditoꝛi dep⸗
hendit᷑.qſitũ ẽ an filiꝰ ꝗheredita⸗

tẽ pris retinet cũ ab ea ſe filia abſti

nuiſſe dote ↄtẽta actõe ex ẽptote⸗/

neat᷑ a creditoꝛe luere et marito li-
ben pᷣſtare.m̃.teneri. Int᷑ uẽdito
rẽſet ẽptoꝛẽ milicie ita ↄuenit ut ſa
lariũ qð debebat᷑ ab illa ꝑſona/ẽp
toꝛi cederet.qᷣſitũ eſt ẽptoꝛ milicie
quã qtitatẽ:⁊ a quo exigere dẽat
et ꝗd ex hmõi pactouẽditoꝛ ẽpto
ripᷣſtare dẽat.m̃.uẽditoꝛẽ actões

am læłẽdis iulijs:et ſi ipis lalẽdiſ extraoꝛdiariasP eo noĩe:q̃s hẽret:

ꝑuẽditoꝛẽ eẽt factũ quo minꝰ pe⸗

cunia eiſolueret᷑.deĩde ꝑ te ſtaret

quominꝰ ſolueres uti poſſe adueꝛ

quodq alio qͥ ibi
conſueuerat mo⸗

rari.

i ¶Recipiat. vẽdi

toꝛ in fide ſua.vt
moꝛet ille quem
ſuppoſuerat. vel

mPꝛecij.obligatõe.vt. ¶. depoſiti.l. iij.

ndo ſtare vel venire fecerat.

ſuste lege ſua uẽditoꝛẽ dir: qꝛ in
uẽdẽdo hoc ageret᷑ ut qñcũq;ʒ per

ẽptoꝛẽ factũ ſit quomiꝰ pecuniaʒ

ſoluat legis penaʒ patiat.hoc ita

uerũ puto niſi ꝗd in ea reuenditoꝛ

dolo fecit.

Neuol.

uinmpetrauit

Vna fides bſiſicio.vtpote ꝑ in ĩtegrũ reſtitutõs.vł ius iniquũ
9 Hoſſeſſie end ſolũ cogit᷑ rẽ tradere. ſʒ traditã põt vẽditoꝛ repe

tere. ac.

dmixrteret.i.recipet oppoſita replicatõe exceptio⸗
ſi vẽditoꝛ peterer

nẽ reiyẽdite et radite

pᷣſtare debere.Añ domũ/man iũ⸗
ctã molibusiactis pyrã ↄſtituit:⁊
uti ab eo poſſeſſa domꝰ fuit:gaio

ſeiouẽdidit.quero an pyra:q̃ ab

auctoꝛe domui ↄiũcta erat ad ẽp⸗

toꝛẽ quoqʒ iure ẽptõis ꝑtieat.m̃.

eoð iure foꝛeuẽditãdomũ:quofu

iſſet pꝛiuſq ueniret i Abo.
3 mercedẽ iſule acceſſuram

Dẽptoꝛi dictũẽ:quãti inſulalo

eproꝛẽ.vt qꝛ die quo tradi debuit dixit vedi ret pciũ ſe no bẽre
ioꝛ nolo dare.et ẽptoꝛ dixit nolo accipe. g Stetiſſer. vret. ö. de ꝑi.
et cõmo. rei vẽ.l. lð.rñ. b¶Et ſi. i. uis.et ſunt bec vᷣba labeonis.

(aclecn buncan ibi obligatũ
vuiuscirographa tributoꝝa

i ¶ Zege ſua.i.vſuras
petere.
le ¶ Diri. ego lab. et ſic
poſterioꝛ moꝛa nocet.vt
S.de peri.et cõ.rei ven.
l.antepe.et. S. de ar. cel⸗
ſus.circa fi. .
l¶ Dolo fecit. cũ ſciebat
ẽptoꝛẽ pecuniã habere
noluit recipe.pꝰ ea vero
cũ ſciuit ñ bẽre petijt.

(MWemror ↄducto⸗
Acceq poꝛ publicanus

n (In quo. l. ſaltu.
o Aenit. i. vendiroꝛ
p ¶ Emit. qui et pꝛi eme
rat. ſ nũc iõ emit qꝛ cre
debat deberi tributa. et
ideo publicanũ vende⸗/
re poſſe.aʒ o.accur.
q Erxbibeant. vt ita ꝓp
bet ſe nõ teneri publica
no ad pᷣciũ.⁊ ſi ſoluit re
petit qꝛ nulla fuit vẽdi
tio ſecũda.nõ tñ bic in⸗
ſtrumẽta tradet ẽptoꝛi.
vt.C. de fideicõ.inſtru⸗
mẽta.q ẽ S.et dixi.S.ii⸗
tius.
r¶Pꝛediũ teneri.ſ.acto
ne ex ẽpto cũ ſit marit
q̃ſiẽptoꝛ.vt.C. de iure
do.l.quotiẽs.⁊.j.qͥ po.
in pig.ba.l.qͥ balneũ.
fi. ſz nec refert quo iure
euincat᷑.ſ. dominij. an
bypothece. vt bic fuit.⁊
ſ. de euic. l. ſi maãcipium
H. ſi cõi. et. F. fi. et. l. ſe. ſ
viðꝛ ꝙ marirꝰ ð euictõ
ne nõ agat.cũ em̃ babe
at exceptõeʒ ſi a muliere
ↄueniat᷑j.extimatõʒ fũ
di. ergo ipe agere de eui
ctõe nõ dʒ. vt.j.ſo. ma.

l. meuia. S. fundꝰ. q̃ ẽꝗᷣ
ſo. alterũ iſtoꝝ qð duft

põt marit facere vel ex
ceptõʒ obijcere et de eui
ctõe nõ agere.vel õ̊ dee
uictõe nõ agere. ſʒ exce/
ptionẽ obijcere.vtrũqʒ
aũt nõ põot.qꝛ rẽ et pᷣciũ
bere nõ dz. vt. C. ſi ſer.
extero ſe mã.e.l.i.ac.

Unter veditoꝛẽ mili⸗

cie.i.cuiuſdã redditꝰſi⸗
uepbẽde. t Sala
riũ.i.reddit ſiue pbẽda

v ¶ Ab illa. pſona pura

a quodã comite łbarõe

FEroꝛdinarias.fa.etĩ aut᷑de exhibẽ.etĩtro.reis..optimũ.col.v.⁊.C. ðᷣ
pig.l.fi. x ¶ Añ domũ. coſtituit.ſ.aliqs.q ſʒ Quo veniret.vt.S.e.ſi vẽ
ditoꝛ. F. fi. et.j.de acquir.re.domi.l.ergo.ſicet in legato.vt.j.de leg.iij.vxo/
rẽ. .ſi legauerit et.l.pᷣdijs..i.et.j.de ſer.le.l.i.ſic etin alia qualibʒtali con

Keſſioe. vt. 5. ſi ſer. ven. l. teſtatrix. 5. fi.
Y mercedem.id acceſſit.in tantum Jo.

——

beaſ

c¶Bi eũ. mime. ſ. verũ ẽ. q pdxit.
d Moianim. ſi noĩanm excipi ſepulchꝛũ ẽt iter pꝛiuatũ excepiſſe videoꝛ. vt
hic. et.S.de reli.ſi vẽduioꝛ.ſi taciie refert.ſit iter publicũ.vt bic.an nõ.ettũc
obtinet. . de Zben. em. l. in modicis.et.l.qð ſi.

e ¶ Di babitatoꝛibꝰ. ha

bitatõ.et ait labeo.⁊ ſic

no. bic ꝙ ĩ generali ſer⸗/
mone nõ ptinet᷑ pſona

loquẽtis.vtet.S. deſe / Uommmantota ae
ris ⁊ ãplioꝛis ↄductoꝛ locauerit:⁊

na. l.i. FRecepta.
alias excepra.
g WMabitatoꝛibꝰ. verba

boPamʒ caucris ergo

aut pomt p et. vt. C. de
I Se⸗ his. qͥ gratis ba⸗
itãt. ſy qᷣd ſi ex dõatõe
ↄceſſerat ⁊ tali exq̃ tene
tur de euictõe. Rñ.ideʒ
gõ in habitaroꝛib. ſe/
cus aũt vbipᷣcanio con /
ceſſeram.accur
ſeruus. aut cloa /
caʒ. aut ꝓ.i.nã ca⸗
tadꝛomꝰ ðꝛ curſus
fluẽtũ a catba qð ẽ flu⸗
rus ⁊ dꝛomon qð ẽ cur
rẽs. vñ bypodromꝰ ðꝛ
ſtabulũ equoꝝ vel currẽ
tiũ. ab bypos qð eſte⸗
quus.et iõ illud de ceſa
re ðꝛ ꝙꝙ ipe tertio die añ
mortẽ ſuã iĩtrauit bypo
dromũ ſuum et inuenit
aſturdonẽ ſuũ flẽtẽ.qð
fuit indiciũ moꝛtis dñi
er dicit aſturdo ab aſta

ettorqueo.et ponit᷑ pꝛ’o
dextrario q toꝛquet ini /

micos haſta. accur.

I¶nõ fuerit. plꝰ ergo ,

in ſuis tenet. vt et ĩ viro
vt.j.ſo.ma.ſi cõſtãte.F.
ſ marit?.gccur.
mFrceptũ.ſ.a vẽdito
re ne imperet.
n¶ Dirigẽca eſt. vt ſi in
culpa vel dolo fuerit te/
neat᷑ alias nõ.vt inſti.
e. S. cũ aũt. ſicet ĩ ſocijs
vt. S.cõmu.diui.l.cõis
ſeruus cum. accur.
o HBi dolia. que vkt. vt
et. S. de Z hen. ẽp.l. com
pᷣbenſuʒ erat nõ aũt oĩa
niſi dictũ eẽt ne nil adi⸗
mweret. vt ar. S. e. ſi vẽdi
toꝛ. qᷓ eſt õ.ð alij qð ſecus

in peculio qð eſt quod/

dö totü dolia ſepata.
p6 Q ualiacũq;. ĩmo ſa
na debẽt eſſe acceſſoꝛia

ſicut et pꝛincipalia ven

dita. pt. S. e. quicq̃d. et
l.ẽptoꝛẽ..ſi qiis rem.

q̃ ſuntõ.So. hic cõue/

nit pᷣſtari qᷓliacũq; ſunt
ibi vero non. Itẽ ſcom
boc nõ eſt ſim iliterotra
¶de edil.edic.l.itaq;. et
ziuge. pterea ibi ple/
guit in. l. p⸗

eũ numerũ:dabit ẽptoꝛi.exoibꝰ q

—

Debebit. nec alidð credo Zabeonẽ ſenſiſſe. vt.j.ti.i.inſulã.qʒ largi ĩtelli⸗

gat paul.eũ dixiſſe.

cata eſt:tantũ ẽptoꝛi pᷣſtet᷑. pauł.
imo inſulã ſitotã unonoie locaue

inuẽdẽda iſula mercedẽẽptoꝛi ac
ceſſurã eẽ dixeris:id accedit:qð ti
bitotiꝰiſule ↄductoꝛ ðbebit. Si
eũ fũdũ uẽdidiſti:ĩ quo ſepulchꝝ
habuiſti: nec noĩatim tibi ſepul⸗

chꝛũ excepiſti:parũ ẽ eonoĩe cau-⸗

tũ.paulł.mĩime ſi mõin ſepulchꝝ

iter publicũ trãſit. Si habitatoꝛi⸗

bus habitatio lege uẽditõis rece/

ptafeſt oĩbus in ea habitãtibꝰ pꝛe
ter dñm recte recepta habitatio ẽ.

pauł.imo ſi cuiin ea ĩſula quã uẽ
dideris gratis habitatõʒ dederis

et ſicreceptis habitatoꝛibꝰ autin
quã quiſq; diẽ ↄductũ habeat pa
rum cauerisꝰnoĩatim eni de hisre

cipi opoꝛtuit. itaqʒ eos habitatox
reſemptoꝛinſule habitatõ impu
ne pꝛohibebit. i I dem

rasiuſſu tuo aliqd fecit ⁊ ex
eo crus fregit: ita demum ea res

tuo pꝑiculo nõ eſt:ſi id iperaſti.qð

ſolebat añ uẽditõeʒ facere.ſʒ ſiid

iperaſti:qð ẽt nõuẽdito ſeruoipa

Liber

ſeruus tuꝰ quem uendide

——

q Pꝛeſtabit. lecᷣ ſi nulla ſuntibi. vt. . e. ſi vẽditoꝛ et.l. ſi quis cum

2 er. obli. liber bomo.et inſti. in fi. que eſt contra.
Difficultatẽ.que difficultas pᷣſtatõis nõ reddit ſtipulationẽ ĩuti
lẽ. vt. j.de v. ob.

uult dũĩtegradet.ſiſola.lxxx.ſũt
qiacũq; ſint:ẽptoꝛẽ ſequent᷑ nec
ꝓnõintegris ꝗcqʒei uẽditoꝛ pᷣſta
bii? gDOmpo.
I ſeruꝰ:qui emeret᷑: ul pꝛo
mitteret᷑:ĩ hoſtiũ ptãte ſit Octa⸗

uenꝰ magis putat ualere emptõʒ

et ſtipulatõʒ:qꝛ inter emẽteʒ ⁊ uẽ⸗
dentẽ eẽt cõmerciũ.potiꝰ eĩi diffi⸗
cultatẽ in pᷣſtando eo ineſſe:q̃ in
natura ẽt ſi officio iudicis ſuſtinẽ⸗
da eſſet eius pᷣſtatio:donec pꝛeſta
ri poſſit.

Locati et conducci.
l MOcatio?: cꝗ( pxAulł.
ductiocũ natural ſit et

im gentiũ non uerbis:

ſʒↄſenſu ↄtrabit᷑ ſicut ẽptio et uẽ

ditio?.

regulis ↄſiſtit:nã ut ẽptio etuẽdi

tio ↄtrahit᷑ ſið pᷣcio ↄuenerit.ſic⁊

locatioet ↄductio cõtrahi ĩtelligi

tur ſi de mercede ↄuenerit:adeo

aũt familiaritatẽ aliq; hẽre niden
turẽptioet uẽditio.itẽ locatõ ⁊ cõ

turus eras.pauł.miniĩe.nã et ſi ꝑi: ductio:ut in ꝗbuſdã queri ſoleat:

culoſaʒ rẽ anñuẽditõʒ facere ſolitꝰ

eſt:culpatuaid factũ eſſe uidebit

puta eni eũ fuiſſe ſeruũꝗ ꝑcatha
drome deſcẽdere:aut in cloacã di

mitti ſolitꝰ eẽt. Idẽ iuris erit.ſi eã
rẽ impaꝛe ſolitꝰ fuerisqᷓ; pꝛudẽs

etdiligẽs paterfa imꝑaturꝰ ei ſer
uonon fuerit:qð ſi hoc exceptũꝰ
fuerit:nõ potes ei ſeruonouã rem

impꝑare:quãipaturꝰ nõ fuiſſes: ſi
nõueniſſʒ:ueluti ſi eiĩpaſti:ut ad
ẽptoꝛẽ iret:q ꝑegre eſſet.nã certe

ea res tuo piculo eẽ nõ dʒ itaqʒ to

ta ea resad ðolũ malũ dũ taxat et
culpã uẽditoꝛisdirigẽdaẽ Si do

liaꝰ. lxxx. accedere fũdoq in foſſa

eẽnt dictũ erit:et plura erũt:q; ad

—

utrũ ẽptio et uẽditio ſit:an locatõ

et ↄductiout ecce ſi c aurifice mi
hi ↄuenerit:ut is ex auro ſuo anu-

losmihi faceret certi põderis:cer
teqʒ foꝛme ⁊ acceꝑit:uerbi grã tre

centa.utrũ ẽptio et uẽditio:an lo⸗

catio et cõductio ſit:ſʒ placetunũ

eẽ negociũet magis ẽptõʒ et uẽdri

tõeʒ eẽ.qð ſiego auꝝ dedero mer
cede ꝓoꝑa ↄſtituta dubiũ nõ eſt
ꝗn locatio ⁊ ↄductõſit ( ꝓvom.
VAm fundꝰ locet et extima
tũ inſtrumẽtũ colonꝰ accipi

at: ꝓculꝰ ait id agi.ut inſtrumẽtũ
ẽptũ habeat colonꝰ: ſicuti fieret:

cñ ꝗd exiſtimatũ in dotem et⸗ .
Ocatio pꝛecariue NK dẽ

ogatioita facta quoadisg

dtin

1 Et pꝛo:ac.
5 (Bentium. ius

fuundũu. et. l. quicq;d. et. I. ſi venditos.
ſermus. in boſtiũ. ſecꝰ ſinõ noſter fuit. ſed ſemꝑ hoſtiũ. vt. j.5

id eſt differẽda.

v Ru. Zocati.

et conducti.
Deatõ. ?
omnium

em gẽtiũ natura
le dicit. vt inſti. ð
iure na.. quod
vero

a Iſlõ verbis. i.

verboꝝ ſollẽnita
te. vt ſit neceſſa⸗
ria.adeo vt mu⸗
tus ĩteruẽire poſ
ſit. vt. j. de act. et
ob.l. in q buſcun
qʒ. et de regu. iu.
vbi nolvoce.
b Er vẽditõ. vt

et inſti. e. in pꝛi.

et de Zben. einp.
l. i. in pꝛin.

NOcatio pꝛo

ia. quo ad

. g Aius tracta fum er quo
NOcatio ⁊ ↄductio ꝓx ma
eſtẽptõiet uẽditõni hiſdẽqʒ iuris

ad ſenſü. vt ſubij
cit. accur.
d 4I pomke

ſtente. vt dixi. S.
ðpoſi.l. i. F. ſi qᷣs
ſeruum.

Anũ negociũ
boc ꝓpter illos

q̃ putabant duo
eſſe negocia em⸗
ptionẽ materie ⁊
locationẽ opere.
uvt inſti. e. item
quent.et. S. ð co
traben. em.l. ſa/
binꝰ r̃.et.l. con

uenit mibi tecũ.

Am fund?.
iptũ. et ſic
acceſſio locatõis

eſt ven ditio. vt?
ſ. e.l. quero. F. fi.
7 facit.C. de iur.

do. quotiens.
bDaret. ſed et

dos poõt alio re /
ſpectu extimaſi
qñq;. vr. C. ð in
re do. ſi inter. idẽ

et hic. quid enim
ſi ad annum tan

tũ locet᷑ certe nõ
videt᷑ exima ti
vt ſit vendiuo.
Ocano. tol
lit. eſt em̃ coõ

18. 5. illud
t (Buſtinenda.

e ¶ EDercede. ſʒ

in pecunio conſi

Maepernud
epnlieo

We-
1,Slen.
4

nrcono⸗
9Ldel
ſaad
uſelſesi

betks

ſol⸗

Apine
dieſi
Ppidtt.

X

K(oen⸗
(Gmngn
lantun. E
c

N ſhe
(leret
tſteri,.
(Endend
aunin
(ni
Higane
enlins
ueſe don
uſcto
peſenpe
nüeſ

Alglinit

fclog

Muuſhen
hennie

ep

annn
(rin
Vetn
ſtüre
nognide

in

ſid

enrſdeſc,

ſuns A 1.t
H

ſttage

e Ne

oncngi.
Das⸗
ognln

ntlnie
zügetin

kditſed

luen. ſot
Pere

Padegſlia
Leſttchh
tndcegta
nimnra e
Eepeſen
Ohl niba
Gdergt.
Ditg.
(Eyke
Aiſſie i
deiendg
Llinin
Dantge
nd
cnnnen
ſetii
Otk.
WerNh
tpeang.
len ldn ,
Golleſſts
Setrun.

—

“
4
4

(Düngi

bor erla
Aonhumma

eſenepeln

ginenutt
anoni chce
Pinſiegin

GentetsN
nhmall

ðð

beni nt

R
reſt NGS

aventuſf

ſel unſ

do leta

(Sntt

doo perii⸗
ſpeen
raſiti
abet ⸗
ſiadanimni
ar“

1 Sren. con
quur idez

cxũ in comodata⸗/

-

tibi.qꝛ ti⸗
Oices tu.

ditio perſone adiecta. vtet.j. decondi. et demõ.ſi ita expꝛeſſuʒ. et eſt
boc verum vt ramè ſtet conductoꝛ vſqʒ ad terminũ ꝓ mercede ↄſti/
tutum. vltra non. HZ DW
tibi. agendũ pꝛo reſtituenda. vt ſi male conductoꝛ in re fuerit
gerſatus. itẽ cõductoꝛ aget vt ei frui liceat.ſ videt nõ agialiquo

mõ ex Zctu loca⸗
tioms. ſicut nec ,
er endino oe eam locaſſ. 5dediſſetue uellet moꝛ
nlum e vte eiꝰ ꝗ locauit tollitur. ¶ DZẽ
vt. S. de cõtrabẽ. eg Net.
mm ics donatd . V Itibi habitatöem locauero
8. et.l. aum ve⸗ ſionéremittã
dee eg pleſv/ morxpẽſionẽ remittã exloca

toet ↄductoagẽdũ erit·( ius
Sg rẽcõduxit nõcogit reſti

it ab initio cõtra
ctus factus ani⸗

mo exigendi mer ⸗ „
cedez ibi nõ ? de reid qð rei noĩe furti actõ
bac materia dixi⸗ B N
devepaefconne le cõſequutus eſt. ¶p Aulus

nent. Itibi alienã inſulã locauero

ginta ticio locaueriset ticiꝰ a dño

e dene, Phibit fuenit habitare agentẽte
ma ſea ſeus ere ex ↄducto ſexaginta ↄſeq debere
voe de t placet qꝛipſe ticio teneansin.lx.
leimn pꝛinc ereſt G MWipho.
matio diuerſinni Osuideamꝰ re nõ ſexagi⸗
yt ibi dixi.

ANtapſtanda nec ꝗnquaginta
ſint ſʒ qʒti ĩtereſt ꝑfrui oductõe
tantũ deniq; ↄſeruat᷑ mediꝰ quã

Bers gints. tu pſtare debeat eiꝗ a ſe cõduxit
ſoꝛanum. Ner quoniã emolumẽtũ oductõis ad
Bs videa / cõpationẽ huberõis mercedis cõ
Amus. ne ig putatũ maioꝛẽ efficit ↄodẽnatõem

ncreſt ſe, ettñ pꝛimꝰ locatoꝛ reputatõz ha-

cidi. qð eſt dti bebit ꝗnquaginta ꝗͥ abillo ꝑcipi⸗-
intereſt tercij. oe; . Wimi;
r Monductone. et ſi dnsiſule habitare nouiſſimũ
ſh Knumt cõductoꝛẽ non uetuiſſ⸗ et. quo iure
1 Denuq; ſubt Iquis domũ bona fideem⸗
an eene ni / ptã: ul fundũ locauerit mihi iſq;
enim eſſe poteſt ſit euict? ſine dolo malo:et culpa
quando ꝓbbe eiꝰ.põp.ait nihilominꝰ teneri euʒ
re poſſem vel eti⸗ „ . . 5 .
am quãdo ſccs exr cõducto ei ꝗqpduxit: ut pᷣſtet᷑ ei
ESS frui qð ↄduxit licere plane ſi dũñs
erlqui mſulam n patiatur: et locatoꝛ paratus ſit
erinapit reſpon gliã habitationẽ nõ minꝰ ↄmodã
v„ Auta ſepdiu pſtare equiſſt imuʒ eſ. e ait abſt. olui
ntcui teneurad locatoꝛẽi. Hic ſubiũgi põt quod
gis pmia pel Maꝛcellꝰ libꝛo ſexto digeſ. ſcribit
vt reſtituar ſi ac⸗

cepit.cũ pꝛimꝰlo
catoꝛ dſim ꝓbibentẽ frui ꝓbibere nõ poſſit. alias etiã vltra tenet. vt
ſ.e.ſi fundus.in fi.et.l.qui inſulam.in pꝛin.
x¶ Emolumentũ.ↄductõis bic eſt ſenſus pꝛioꝛ cõductoꝛ carioꝛẽ ba/⸗
bet᷑ conducrionẽ.ſiue babitandi cõmoditatẽ quã ei ꝓ mercedecon/

ſtiterit et boe baber per cõparanonem maioꝛis ſiue vberioꝛs merce
dis qu ꝑcepit qͥ ↄduxerit.hee cõputatio fac ceſcere ↄdenatõ; vli. l.

ꝗnquagita tuq; eandẽ ſexa-

Zocati et conducti.

abebit. ſi nondũ ſunt ſoluta alias. et illa et. x.ad minus reddet medio

6 quis domũ.locauerit.cum ſciret alienam.

vyt.S.dixi.

Ert culpa adbibita in euincendo.fuerit tamẽ ad bibita in eo qui ſcien⸗

ter rem alienam locauir c ¶ Qicere. nõ aũt ad exoneratonẽ mercedis tiñ

et ſic eſt contra.j.e.ſi fundũ.in fi.ſo.bic ſcienter ali

ſi fructuariꝰ locauerit fundũ in ꝗn

quẽniũ:et ðeceſſit:heredẽ eiusin

quinquẽnionõ tenerut pᷣſtet frui
nõmagisqᷓ; inſula exuſta tenetur

locatoꝛ conductoꝛi.Sed an ex lo
catoteneat᷑ cõductoꝛ:ut ꝓrata tẽ

poꝛis quo fruitꝰ eſt:pẽſionẽ pᷣſtet

Marcellꝰ qrit quẽadmodũ pᷣſta⸗
ret:ſi fructuarij ſerui oꝑas condu

xiſſet:ul habitatõʒ .et magis ad/
mittit teneri eũ et eſt equiſſimum
Idẽ querit ſi ſumptꝰ fecit in fun⸗
dũ:qᷓſi quinquẽnio fruiturus an re

cipiat et ait non recepturum: quia

hoc euenire poſſe ꝓſpicere debu
it.quid tñ ſi nõqſi fructuarius ei
locauerit:ſʒ quaſi fundi dñsuide⸗
licet tenebit᷑ decepit enĩ cõducto⸗

rẽetita imꝑatoꝛ Antoninus cũdi
uo Seuero reſcripſit. In exuſtis
quoq; edibus eiꝰ tẽpoꝛisquo edi

ficiũ ſtetit:mercedẽ pꝛeſtanduʒ re
ſcripſerunt.
quis fundũ locauerit ea le
geut etiã ſi quid maioꝛi accidiſſet

hoceipᷣſtaretur: pacto ſtandũeſ

ſe. Si colonis: pꝛedioꝝlege loca

tionisut inocentẽ ignẽ habeãt de⸗

nũciatũ ſit ſi quidẽ foꝛtuitꝰ caſus
incendij cãm intulerit:nõ pᷣſtabir

piculũ locatoꝛi.ſi uero culpa loca

toꝛis : quã pᷣſtareneceſſe eſtdam
nũ fecenit tenebit.imꝑatoꝛ An⸗
toni. cũ patre.cũ grex eſſʒ abactꝰ

quẽ quis ↄduxerateita reſcnipſit.
ſi capꝛaslatrones citra tuã frau⸗

dẽ abegiſſe pbari põt iudiciolo/

cati caſum pꝛeſtarenõcogerisat⸗

qʒ tempoꝛis qdð iſequutũ eſt: mer

i Mlia.

ne Teceri

enũ locauit.ibinõ.yt.jſ.e.

l. 7 bec diſtictio.ĩ f.i.rñ.
d ¶ Locatoꝛẽ. vt. ſ. e. l. cũ
in plures.i.Rh.in fi. ſic
et. S. decõſti. pec.l. qui
aut. F. qð ſi ante.et.S.
de relig.l.i. S. locũ. et in
boe differt a vẽditoꝛe.
e¶MHic ſubiũgi.nõ tene
ri ad intereſſe ſed ad p⸗
ai eronerationem. vr..
ubijctt.
fe Bperas. bic põt no⸗
tari conducioꝛẽ operaꝝ
pꝛo rata tantũ tẽpoꝛis
teneri et ſi ex parte locã⸗
tis operas foꝛtuitus ca
ſus interueniat.
g Ael babuarionẽ. ſ;
domus que nũc exuſta
ſit vel defuncto fructua
rio ſeu habitatoꝛe fini⸗
ta ſi.
b ¶ Pꝛoſpicere debuit.
boc ſi locauit tanꝙᷓ fru
ctuarius.ſecus ſi tauqᷓ;
dñs vt ſtatim ſubijcit.⁊
no. bic debere inſpici ꝙ
euenire põt. vt. j. de da.
infec.l.qui bona..cuʒ
inter.et.j.ad treb.luciꝰ.
in. SF. penulrt.et.S.exq̃ͥ.
cau.ma.il.ſed etſiꝑ pᷣ.
ſi ferie. et dixi de boc.

iur.o. iu.l.ſi idẽ.ifi.
quis. alias lex.
i quis alias.S.iu⸗
ſianuung.

l Eip̃ſtarek.ſ. condu⸗/

croꝛ locatoꝛi.valet enizʒ
pactum quo quis reci⸗
pit in ſe foꝛtuitum caſuʒ
vt bic. et. C. de neg. ge.
negociũ.et.õ.de pac.l.
iuriſgen.S.ᷣitẽ ſi quis.⁊
j. e. itez queruur. . ſi gẽ
ma. vel contra locatoꝛ

conductoꝛi.vt nõ exigat

mercedẽ.nam et hoc va
let. vt ar. S.depoſi.l.i.

ſi conuenit. et boc ſi ſpe

cificati ſunt. vrno. in. l.
ſed et ſi quis.s.queſitũ

S.ſi quis ceaauu.
l Si colonus.locatoꝛi

vt. .e. l. videamus. . ſi
m Locatoꝛis.i.condu
ctoꝛis.ſed etiam ꝓpꝛie
poni pot

.

.ſ. loꝛtuit cã

o Eedere. toductor.

p Imperatoꝛ. quẽ qͥs cõduxerat cauſa ſterroꝛandi agrum vel lactis vel la

ne non autem cuſtodiendi.
4begihe diaunuur abigei
tl

r GPꝛobari poteſt.quaſi culpa contra eum pꝛeſumat.ar.S

qui aliena ſumipiunt animalia. ⁊ abigere dici
qui ſurripit.ſic et in auten.de nup.S.ſi igitur.col.iiij.

—w

como. l. e qui

S. fi. io. et ſcm boc ponit᷑ caſus quod loquaturcapꝛario.qui certam merce

K i

dem pꝛeſtabat ſi ei permitteret fructus gregis pcipere vſq; ad annũ erſcom
beoc ꝓſequere litteram. vel dic loquit᷑ locatoꝛi qui certam mercedem pꝛeſtitit
capꝛario ſi vſq; ad annum gregem ſeruaret ſi opponat᷑ de.l.inferioꝛi. qui
operas.j.e.Rhñ.quia bic culpa capꝛarij abacte fuerint vel de tertio retẽto eo
dem caſu qð loquitur capꝛano qui ſe teneri putabat excaſu foꝛtuito vt mer

cedem reſtitueret. nam
repetit conditione inde
biti. ſicq;ʒ diuerſis mo⸗
dis littera concoꝛdat.ſᷣ
opponitur ſcᷣm duos
vltimos caſus quomõ
quis ꝓbat ſe ſine frau/
de amiſiſſe. immo qui
fraudem dicit eam pꝛo/
bet. vt. j. de pꝛobatio.l.
quonẽs.S.qui dolo. et

de lega. ij. l. cum ita. F.

ſpecies. Reſpon. ꝓbat
bic eo ipſo ꝙ contraniũ
non pꝛobat. vt. C. qͥ mi
li. non poſſ.l.fina.ſcõᷣm
vltĩos duos caſus. alij
dicunt quem debere p/
bare ſe ſine culpa. vel

fraude pdidiſſe. vt bic

er ar. C. be pigno. actõ.
ſi nulla.et ſic dicũt cre/
ditoꝛem bic ꝓbare ſi di
cat ſe pignꝰ amiſiſſe ter
cij. vt Bul. diſtinguunt
vt no in dicla. l ſi culpa
caaſum autem quis pꝛo
bet. dic ꝙ pꝛimo dolus
pel culpa eſt pꝛobanda
demum ille contra quẽ
hbec ꝓbantur pꝛobet ca
ſum. vt dixi. S. de eden.
ſi quis ex ar. S. penult.
in fine.

a Kecuperabis. ſcom
pꝛunum et ternuʒ loqui
tur capꝛanio. ſcdᷣm me⸗/
dium loquitur domino
ſed qua actione repetũ
tur. Reſpon. ex condu⸗
cto actione.ſi pꝛius eas
ſolueras ꝓꝛogãdo mer
cedem. vt.j.e.ſed addeſ
H. ſi quis. ſed ſi poſt a/
milſlionem eſt ſolutum.
indebiti condictio com
perit. vt bic dicit. ſed vi
detur ꝙ indebiti nunqᷓ
locum ba bear ſicut ei ſi
pater mulieris ſoluat.
genero iam ſoluto ma⸗
trimonio.que non per
condictionem indebiu.
ſed pꝛo dote actione re/

hetitur. vt.j.ſolu.matri.ſi pater ignoꝛãs.que eſt contra.ſolu. ibi ſpeciale ceſ/

cedes:ut indebitas recuperabis

Qelſus etiã imperitiam culpe ad
numerandã libꝛo octauo digeſto.
ſcribit Si quis uitulos paſcẽdos

uel ſartiendũ ꝗd:polliendũue cõ:

duxit:culpam eũpᷣſtare debere:et
qð imperitia peccauit:culpã eſſe

quippeut anifex: inquit cõduxit.
SDi alienã domum mihi locaueriſ

eaq; mihi donata uel legata ſit nõ
teneri metibi exlocato ob penſio
nẽ. Sed de pᷣterito tẽpoꝛe uidea⸗

mus:ſi ꝗd ante legati diem pẽſio

nis deberem:puto ſoluendum.
i I Mlianus.
Zegoex ↄducto recte agã

nel ſichoc:ut meliberes u Api.

deamꝰ:an et ſeruoꝛũ cul⸗

ãet quoſcũq; iduxerit pꝛe

ſtare cõductoꝛ debeat.et quatenꝰ
pꝛeſtaturum utruʒ ut ſeruos noxe

dedat: an uero ſuonoĩeteneatur bt Ermo.
Edet ſi quilibet ettraneus
ignem iniecerit damni locati

et an aduerſus eos quos induxe-
rit utrum pᷣſtabit tantum actõnes
an quaſiob ꝓpꝛiam culpam tene⸗
bitur.mihi ita placet:ut culpã eti⸗
am eoꝛuʒ: quos induxerit pꝛeſtet
ſuonomie etiã ſi nibil conuenitſi
tantũ culpã in inducẽdis admiſit
qꝙ tales habuerituel ſeruosuł ho

ſpites.et ita pompᷣ.libꝛo.lxiij.ad

edictum ꝓbat.Si hoĩemein loca
tione conuenit ignẽ ne habeto. et

habuit tenebit᷑ etiam ſi foꝛtuitꝰca

ſus admiſit incendiũ qꝛ nõ debuit

ſercondicrio indebiti fauoꝛe dotis. vt. ẽ. de condi.inde.cum bis. S. mulier.

vel dic aliquid in mercedibꝰ
eeſt fruiius.vt hic.ibi non d

que non debẽtur niſi ratione trẽpoꝛis quo quis
os debeatur ad impleta conditione cõtracti ma

mmonij. Item nota bic quem non pꝛeſtare caſum. vt. bic et. C. de pigno.

ac.l.que foꝛtuixis.er.õ.ꝓ ſo

ꝙ ſocio.l. cum duobus. S. damna.

b (Kelſus. culpe.vt ei. ů. ad

quil..impericia.

l.acquil.l.idem iuns.in fine.et inſtit.ad.l.ac/

c ¶ Gcnpſit. hboc caſu qui ſequitur.

teneatur vt poſſeſſionem reſtituat.vt.
ego recte agam non ſolum babeo exception em. ſed etiam. ⁊c. dic. ã

S

rn loenro auone uturitenporis ptar c timutl uiliet

eo.l.ſi quis conductionis

Liber

de vſufruc. quotiens.S. ſi colono.

fUel.pꝛo ſaltiim.

a ¶¶ Liberos ꝓ futuro tempoꝛe. Accurſius floꝛenti
A Wannbntventmte eos.ſcilicet liberos.

nduxit.in domuʒ locatam.

ignẽ habere. aliud enĩ eſt ignem
innocẽteʒ habere aliud omnionõ

habere permittit enim habere ſʒ

innoxium ignem. Item pꝛoſpice
re debet ↄductoꝛ:ne in aliquo:uel

ius rei:uel coꝛpusdeterius faciat:

uel fieri patiatur. Quiuinum de

campania tranſpoꝛtandum cõdu

xiſſet:deinde mota aquodam cõ⸗
trouerſiasſignatum ſuo et alteriꝰ

ſigillo in apothecam depoſuiſſet
ex lo cato tenetur:ut locatoꝛi poſ⸗
ſeſſionẽ uini ſine cõtrouerſia red=
dat niſi culpa conductoꝛ careret.

Inter conductoꝛem et locatoꝛeʒ

cõuenerat ne in uilla urbana fenũ

componereturconductoꝛ compo
ſuit.dðeĩide ſeruus igneillato ſuc-
cendit ait labeo teneri conducto⸗
rem ex locatoquia ipſe cauſaʒ pꝛe
buit inferendo contra conductõ
nem.

udicio locati habeturratio.

uů Apianus

eʒ queritur ſi ciſiarius id
eſt carucarius dum ceteros

tranſire contendit ciſium euertit.

et ſeruũ quaſſauit:uel occidit pu
to ex locato eſſe in eum actionem.

temperareꝰenim debuit.ſed ⁊ uti

lis acquilie dabitur. Si nauicula-

rius onus Micturnas uehenduʒ

conduxerit:⁊ cum flumen mictur

culpa pꝛeceſſitcaſum.

nus legum doctoꝛ

d Guo nomine

non ergo noxali
ter. vt.j.de publi

a.cum erbibuiſ/
ſent. et ſic eſt coꝛ

tra.S. nau. cau.
ſta.l.fina.ꝗ. bac
autem actõe. ſed
bic in acnõe que
ex quaſi maleficõ
Item ſecus eſt e⸗
cõtra.quia loca
toꝛ dat ꝓ noxia
conductoꝛi.vt.ſ.
e. ſi tibi domum
que eſt cõtra. itẽ
no. ꝙ electio ma
la eſt in culpa. vt
inſolidum tenea
tur.vt et.S.ad.l.
acquil.ſi ſeruus

ſeruum. F. pꝛocu
lus. et. S. ſi foꝛni

cariꝰ.et.S.ſi meſ.
fal.mo.dix.l. iij.
F. fina. et. 3. ð ne
go. geſt. l. nam 2
ſeruius. S. f. et.

pꝛo ſoc. de illo. et
ſ. e. l. cum in plu /

res..S.còmo.l.
cum qui.et l.qui
nõ tam. et. l. ſi vt
cer. F. ſed ĩterduʒ
et. l. in reb?. Itẽ

no. ꝙ tribus mo

dis dicitur quis
in culpa. pꝛimuſ
ſi non fecit qð di

ligens faceret. ſe

cundus ſi cora
pactionem. Ler/
cius ſi fuit ĩ mo
ra. vt ꝓbatur pᷣ
l. iſtam et ſe. ⁊ ter

tiam.

e¶ Lonuenit. ſcq

expꝛeſſim de bis
flZales.qui reʒ
deterioꝛem faci⸗

(Gi boc.ſi pꝛo

quamuis. nam

b ¶ Aliquid eſt. reſpondett acite obiectioni ſuperioꝛis.l.ſi quis do /

mum. S. ſi colonus.
i ¶Bus rei. ideſt ſeruitutem pati

*

atur amitti.

le ¶Dui controuerſia. culpa ſua qui iam erat in moꝛa reſtituendi.

l UWrtem compoſuit.ſcilicet conductoꝛ.
m Beraus. conductoꝛis.

n Ex locato.nec liberatur volens noxe dedere.vt. S. e. l.i. i. reſpon.

o Pꝛebuit incendio. vnde tenetur. vt et. S. ad. l.acquil. ſiſeruus. .

in bac.accurſius floꝛentinus legum doctoꝛ.
p UNnferendo. ſcilicet fenum.

q Conductionem. id eſt pactum in conductione appoſitum. yt. ei·

.

.

D

4

(E

Si

cW

zſl

V

en
1
6 tl

1aWar

n
K
jnpone
zdeyſu
(üral.

(yen
ſal ſin

Naonen
nieninau

lauipenm
tule .

t
nhn
ſtdicun
Eubſa
lonode/
1o Hinte

hanumnb

Mn

ls prs
Nerlik,

falaen

Aunnli

t) .

Ioanens.

(pean

Croc et

lſdeun

Cdtelze

(Si

ſtlmmld
beben
Alagti
nſeſ.
eſel.
aſmtz
Ginng
n iet
mzene

Drun

ahnm
taſmici⸗
nſemc,
nde
datpſp
uniin

denape
ſalcin ne
entaögt
gri ſlinn
ruun ſcon

4 5 6ee

gäſe.
Anodilf,
fungäte

eklg

nits ta
oſerdeloe
elaunnpe
Göͤchtol
nqnale
unretkſn
lſen
alianr N
ogſtlam
Nodchrens
athrpin
fvontrret
ſgnaſeent
andls fin
miennd
nsſifntin,
nN Dphn

ſunaletn

an.
eſndehs
nni
erforenic⸗
lnt. —
(Ohalt

holinin

Alefinnd

elidten
l üim

ppoſu

53. F. ſi hoc. acrurſius floꝛentinus legum doctoꝛ.
Zem queritur. quid iuris ſi. Joannes.
¶Nem poꝛe.ſcilicet curſum et voluntatem ſuam.

t ¶ Acquil.ſcilicet in facrum.
v SDed nauicularius.micturnas.nomen ciui

¶Mauem. quã
conduxit foꝛte.
y¶ Domino. eti/
am idonee. naui
im ponendo. vt
3,. de vſu et bab.
l. finali.

3 (Agendum eẽ/

pꝓt.S.ad.l.ro.de
iact. l. finali. S. ſi

eg.

a ¶ Gi magiſter.
actionem. fuit e⸗
nim in culpa. vt
3.ʒ de rei vendi.l.
l. qui petitoꝛio.

bSi quis.pla

cuit.quia culpa
pꝛeceſſit caſum:
niſi hoca pꝛinc.
ſit dictum. vt bic
et ſubijcit. et. Z.
cõmoda.ſi vt cer
to. S. interdum.

c ¶Idem iulia.
parum. bene id ẽ
non bene facien

ti.
d ¶ Acquilia. ſq;
e ¶ Gupꝛadixi /
mus. vt. S. ad. l.
acquili.l.ſed et ſi
gquemcũq;.. fi.
vna tamen intẽ⸗
tata tollitur alte

ra. vt. j. ea. ſi vul

neraueris.

Nacienduzʒ eſt.

quod eſt neceſſe
vt.j. de iureiu. l. il
ud relatum.

g Bigemma. e
4 ſimul diſtin /
ctio. habetur. 5.
ad.l.acquil.ſi ſer

uus ſer. 5. ſi cali

ceʒ.et.j.e.l.fina.
et facit. ð. qð q̃ſ/
q; iuris.l.ij.
b· ¶Miſi pericu⸗
lum. id eſt caſu;
foꝛtuituʒ ſic 1 po
nitur. S.e.ſi quis

domum. .. ſi co⸗/

lonꝰ.pꝛopꝛie ta⸗
men dicetur peri
culum qð culpa
contingit. vt. ſ. e.
.opꝰ. vel dic hic
periculum ꝓpꝛie
ſi qualiſ qualis
culpa interueni⸗
at. vt. j. eo. et bec

. „

tatis vel pꝛouincie.

