nalibus q;ᷓ in pignoꝛibus ⁊ ſtipulatus eſt creditoꝛ pꝛimam ⁊ ſecundam pe
cuniam animo nouandi ⁊ accpit poſtea⁊ alia pignoꝛa.ꝑ qð videbatur ꝙ;
ſecundus creditoꝛ cui inter pꝛimum contractum ⁊ bunc ſzym pꝛima pignoꝛa
erant obligata eſſetpotioꝛ ꝙ remouet bic quantum eſt in pꝛimis pignoꝛi⸗

familiasa parente pignoꝛi

re ꝓmiſit:pignusſi

bus ⁊ pecunia pꝛimo ſuper bij

L s data. non autem in plus.yt bic. et
ſ. e.ſi pꝛioꝛ.in pꝛin.⁊.l.fi.i.tñ.⁊ ar.j.de ſeꝑa.l.debitoꝛ. .
i (Faccta.ſ.a pꝛimo creditoꝛe. ..

I¶Eraderetur. a. ꝓcuratoꝛe. ac. im ꝗ Apparuerit yt T ar. S. de rei

tioꝛ eſt cui poſtea pꝛedium ex hijſ
bonispignoꝛi datur qʒuis ex cete
ris pecuniam ſuam redigere poſ-
ſit:ꝙ ſi ea conuentio fuit pꝛioꝛiſ
ut ita demum cetera bona pigno
ri haberentur:ſi pecunia de hijs:
que generaliter accepit:ſᷣuari nõ
potuiſſet:deficiente ſecunda cõ⸗

uentione ſecunduscreditoꝛ inpi
gnoꝛe poſtea dato non tam poti⸗

oꝛqua ſolus inuenitur.

CE Reditoꝛ acceptis pignoꝛi-⸗

Ibus:quein ſecunda conuen
tione ſecundus creditoꝛ accepit

nouatione factapoſtea pignoꝛa

pignoꝛibꝰ addidit:ſuperioꝛis tẽ-
poꝛis oꝛdinem manere pꝛimo cre
ditoꝛi placuit tanqʒ in ſuum locũ
ſ ncrecenfa uer cauſamã⸗
dati pᷣdium ticio cuiusnegocium
fuerat geſtum deberetur pꝛiuſqʒ
ei poſſeſſio traderetun:id pigno⸗
ri dedit:poſt traditam poſſeſſio⸗
nem idem pꝛedium alij denuo pi
gnoꝛi dedit:pꝛioꝛis cauſã eſſe po
tioꝛem apparuit :ſi non creditoꝛ
ſecundus pᷣcium ei qui negociuʒ
geſſerat ſoluiſſet:uerum in ea q̃n

titate quam ſoluiſſet:eiuſq; uſu⸗

ris potioꝛem foꝛe ↄſtaret niſi foꝛ
te pꝛioꝛ ei pecuniam offerat:ꝙ ſi
debitoꝛ pecuniam aliunde ſoluiſ
ſet:pꝛioꝛem pᷣferenduʒ.NPoſt
diuiſionem regionibus factã int

ven.l. ſia tiao. ſʒ
.f. e. qui balne⸗

um. F. fi. vbi di/
cit ꝙ non confit⸗

matur obligatio

facta tunc quan
do nõ erat res ob
ligantis. ſol. bic
ſaltem erat debi
ta.ibi non.vt ar
gu: S.de pig.i.i.
in pꝛin.acd.
n ¶Qui negociũ

cui ꝓcu.ticiꝰ pi⸗

gnoꝛi eẽ ↄuẽrat:
⁊ ita potioꝛ erat
pꝛiof. vt. L. e. lʒ.
h boc no placer.
quia cum pꝛocu
ratoꝛis fuerat reſ

ei obligari nõ po

tuit. dic ergo ꝙ
ꝓcuratoꝛ habe⸗
bat exceptionem
ergo contra dñʒ
vt.j.qui.mo.pi.
vel by.ſol.l.i. cõ
tra crediioꝛeʒ pꝛi
mum. ⁊ idem in
eo qui ſoluit pcu
ratoꝛi.vt.j.ð pꝛi
uile. cre.l. ſi ven/
tri. F. fi. non au⸗
tẽ contra pꝛimũ
creditoꝛeʒ vellali

um baberet by /

pothecariaʒ. ac.

o Conſtaret. et

non in plus. vt.)

e.qui a debitoꝛe

p ¶ Poſt diuiſio

neʒ. vt ſi ſuper qᷓ

obligautt.
q Poꝛtionem.
que peruenitad
fratrem qui non
pignoꝛaun que
èĩ dimidia ſua di

midcliep idiuiſo. a

lia ei dimidia ob
ligata non pote
rat eſſe.vt.j.qui.
mo. pig. vel by.

ſol. ſi conſenſerit. 5. fi. .5. coi. diui.l. ſi quis pul.F. ſi kundus.

r Alter. cuius pars a fratre erat obligata.

86 bligare. ad eam que peruenit ad obligatam a fratre. ꝛſic nõ
poterat eſſe obligata. ſecundus ergo ſoluſ reperitur in pignoꝛe.vt.

eel. qui generaliter.in fi. . . . . 12
debitoꝛ. rem alienam. ſed quid ſi eadem. r. poterit ſecund

Dadbuc ei offerri.vt. C. ſi antiquioꝛ cre.l.i.Oil. ·
Nierdum pꝛioꝛe.boc verum eſt ſjm quoſdam ſi pꝛioꝛ babet t

um generalem tacitam bypothecam. ſecus ſi ſpecialem expꝛeſ/

ſam boc veruz eſtſm Job. immo ſzm azo. ⁊ ſi ſpecialem. ſicut ⁊ is
cuius pecunia res eſt empta quam ei pignoꝛi eſſe conuenitpꝛefertur

pꝛioꝛi babenti ſpecialem. vt. C. e. l. ⁊ in aut. de equali.do.. bijs cõ5
ſequẽs.ᷣin pꝛin.col.vij. Item boc verũ. niſi pꝛioꝛ babeat bypotbecs

ginlgin
ude⸗
iriibiet
nmaneſt
eoeo
ainbeberß⸗
6
legan pnn⸗
Pgbmſb
en haſcl
eonot,
ſdl
nughntt
innpſens
Nopgtuchn

Ilderig

ſasonmn
Geuus pecbt
1sctenga-

CLoöpeglän

aanliſtpupt
ns Ntſlijt
ſſruenert
llin tbid⸗
Cubnocisp
Kkircligieri
Negtelido⸗,
iegeenens.
ralei⸗
tunomp⸗
ogongzte
fungrupeei
upenodede
icheſunhr
Dobeung
Nuntbohist
mnploeſt
cäknbo
Loastbit
tchansp
Mapriene
Rhupbanfe
enehenne
Inpuphet
anhaburt
mphyn
nneſgu⸗
umendian⸗
ſſbchenen
Mpobei
Nicheone

Pniſgmng

Cbrl 3

leidlod

gulbalne⸗
ͤpbi dir
nonconfi
roblgari⸗
une guan
W
ntis. ſl bie
engardebi
bitapgi
gdepgli
in,ge.
Auieppei
huni,i
lteglerar⸗
petchergt
NAnCeß.
enölea
gcun ponn
nsftonen

hlpenroo

apo

Motoebabe/

enaptonen
dcnng din
ſcli nogi
lblali
tdmrz,
umaidennn

ftj
ecellirn,

n

Cnnn gini
Ciogpſei

demqOH
bant, da
Coltee: e

Uius
le
Poſkoiin
ſptlbpo;
geut.
ſainn
Penenitnh

gliſltehn

enion
angun gle

iciefn

epidnlſo⸗
dininach
n non O
eſetſ

dus,

zaren

er ſn

abin
gloncte
ſellI

Cbe

W.
nit Bfin
4

dn

„ *

⁊ pꝛiuilegium inter perſonales actionel.v in dote dicitur. vtin auk.

de equa. do. F. bijs ↄſequenſ.in fi. . col. vij tunc ei pꝛefert mulierꝓ

pter duo.i.ꝓ pter pꝛiuilegium ⁊ ꝓpter tempus als.i. iure cõmuni.
vel. i. niſi bic duo eſſent ꝓ ea ponioꝛ eſt bic ꝙ mulier cũ bic pꝛioꝛi ba
bent expꝛeſſam pꝛeferatur.vt dictum eſt mulier non.

yCredid ero.tria

enim habeo pꝛi / /

uilegia. vnuz qꝛ
in perſonalibus
pꝛeferoꝛ actioni
bus. vt. S. ſi cer.
pet᷑.l.creditoꝛ.⁊
S.de pꝛiui. cre. ſi
ventri. F. i. ⁊. l. q
naueʒ.ſzm qꝛ ta
citum pignus.vt
bic.⁊.S.qui.mo

dis pig. ta. con. l

li. 1.l. deniq;. ij.
rhñ.ſecus autem ĩ
eo cuius pecũia
res eſtempta.vt
C.ð pig.l.qᷓ;uiſ
ea.niſi ſit pupil/
lus.vt.j.l.ij.⁊ ni
ſi ſit acruʒ. vt. ¶
e.l. licet. ⁊ hiſ dn
obus modis po
teſt intelligi aut᷑.

de equali. do. F.

bijs ↄſequens.ĩ
pꝛin. coll. vij. vel
etiam circa pſõa
lem actioneʒ.ter
tium quia pꝛefe/⸗
roꝛ pꝛimo habẽ/
i eppꝛeſſam by /
pothecam. vt in
omnibus hijs er
emplis. et. .l. ꝓ
xi.ſed cõt᷑in boc
C. eo. eos vbi di
cit babentes pi/
gnoꝛa pꝛeferri

rographbarijs. ſʒ

certe bic non eſt
cyrographarius

cum babeat taai⸗
tum pignꝰ vt di

ctum eſt. quidaʒ
tamen dicunt ꝙm
nõ habet tacitaʒ
bypothecã.et ſic
dicũtſpe ciale ꝙ;
pꝛiuilegium pſo
nale pꝛeferat᷑ pi
gnoꝛibuſ. Item
quid ſilad faciẽł
dam domuʒ. cre
do idem.vt.j.de
pꝛiuile.cre. ꝙ q̃ſ
⁊ in aut᷑.ð equa
li. dok. F. hijs. in
pꝛin.ſed cont᷑ di
co.⁊ illas intelli
ge. vt din modo
exponi. F. bis cõ

fratreſ conuenit ut ſi frat agri poꝛ

tionem pꝛoindiuiſo pignoꝛi da⸗
ta a creditoꝛe ſuoſi liberaſſet: ex
diuiſione queſite partis partẽ di⸗

midiam:alter diſtraberet pignꝰ

intelligi contractum exiſtimauit:
ſed potioꝛem ſecundo non eẽ po
tioꝛem quoniam ſecunduʒ pignꝰ
ad eam partem directum uid eba
tur quã ultra partem ſuam frater
non conſentiente ſocio non potu
it obligare .

OOmponius.

debitoꝛ ãteq; a pꝛioꝛe cre

ditoꝛe pignusliberaret:idẽ
illð ob pecuniam creditam alij pi

gnoꝛi dediſſʒ:⁊ anteqᷓ utriqʒ cre
ditoꝛi ſolueret debitum: rem aliã
pꝛioꝛi creditoꝛi uendiderat:credi

tumq; compenſauerit cum pᷣcio

reiuendite:dicendum eſt:perin⸗
de haberidebereac ſi pꝛioꝛi cre/
ditoꝛi pecunia ſoluta eſſʒ:nec.n.
intereſt ſi ſoluerit an pẽſauerit:⁊
ideo poſterioꝛis creditoꝛis cauſa
eſt potioꝛ. ¶Apianꝰ
Uterdum poſterioꝛcreditoꝛ
potioꝛ eſt pꝛioꝛe utputa ſi in
rem iſtam conſeruandam impen-
ſum eſt qð ſequens credidit:ue⸗
luti ſi nauis fuit obligata et ad ar
mandam eam uel reficiendã ego
credidero'. Dem
NVius enim pecunia ſaluã
Aei totiuspignoꝛis cauſã
poterit quis admittere: et ſi in
cbaria nautarum fuerit credituʒ
ſine quibusnauis ſalua perueni⸗
renon poterat. ¶ Item ſi quis
in merces ſibi obligatas credide

ſequens. leges enim tacitam inducentes de reficiente non faciente di
cunt vt hic. ⁊. S..ti.ij.l.i.⁊ argu.j.de iti.actuq; pꝛi.l.iij.S.pe.ac.
Ainus enim. mutatio perſonarum.

NMon porerat.ſicutnec anes doceni ſine magiſiris.nec iuna
neddi ſine iudicibus.vt.S. de oꝛi iu.l.ij.ꝗ. poſt oꝛiginaleʒ.⁊ facit. ¶

de aucto.p.l. li.

a Obligatas. alij tamen ante.

be Fiant. a cuſtodibus. c ¶

Qui potioꝛes in pig.pel.by.ba.

Exoluatur. p eis.

d ¶ Potentioꝛ cui talia debentur. e ¶ Wberces.i.penſio.aʒ.

f¶Atce.ĩ qua re poſite ſunt res obligate.

g Necture.cum res alij obligatas ſuꝑ iumenta mea detuli.

rit: uelut ſalue fiant:ꝰ:uel ut naulũ

exoluantur: potioꝛ erit: licet po⸗
ſterioꝛ ſit:nam et ipſum naulum
potentius eſt.tantũdem dicetur:

et ſi merces hoꝛreoꝛum uel arce.
uel uectures:inuentionem debet᷑.

nam et hic potentioꝛ erit.
i ¶ Sem
5emq; etiam ſi exnummiiſ
pupilli fuerit res cõparata quare
ſi duoꝛum pupilloꝛum nũmisres
fuerit comparata:amboĩpignuſ
concurrent pꝛo hijs poꝛtionibus
que in pꝛecium rei fuerint expen⸗

ſeꝙ ſi resnonin totum ex num/
miſ cuiuſdamcomparata eſt:erit

concurſus utriuſqʒ creditoꝛis.id
eſt et antiquioꝛis:et eius cuius nũ
mis comparata eſt Si tibi que
habiturus ſum obligauerim:etti
cio ſpecialiter fundum:ſi domi⸗

nium meuʒ peruenerit mox domi

nium eius acquiſiero:putat mar⸗
cellus concurrere utrũqʒ credito
rem in pignoꝛe:non enim multũ
facitq de ſuo nummos debitoꝛ
dederit quippe cum res exnũmis
pignoꝛatis empta non ſit pigno⸗
rata ob hoc ſolum ꝙpecunia pi/

gnoꝛata erat. i õ
pignus ſpecialiterꝰreſpu

blica accepit:dicendum eſt
pꝛeferri eam fiſco debere: ſipoſt⸗
ea fiſco debitoꝛ obligatuseſt. ga
et pꝛiuatipꝛeferuntur.
ricanuſ.

Ni balneum ex kalendis
Apnins conduxerat: pactꝰ
erat ut homo heros pignoriloca
ſeor eſſet donec mercedes ſolue/

vt arj.e.q̃ balneũ.s.fi.ler autẽ ſupioꝛ q̃ generalit
niũ dñium.⁊ de boc no.j.de iure fiſci.l.is qui.

Demq;.compara
pp tuioꝛem emen

tem ꝓ pupillo rem alij

cuidam obligatam ipſe
enim pupillus emptoꝛ
potioꝛ erit creditoꝛe pꝛi
oꝛe. ad.

¶ Kes fuerit. que alij pri

us generali obliganõe
verboꝛuʒz fuerat obliga⸗
ta. ⁊ not.ꝙ duo babet
bic pupilluſ pꝛiuilegia
vnum. quia tacitam bʒ
bypotbecam.qð non ẽ
qᷓ;uis ea.ſᷣm quia pꝛe⸗
fertur pꝛioꝛi creditoꝛi.
ſed videtur non eſſe ali⸗
quod iſtoꝛum in eo ſpe⸗

ciale.quia idem videt᷑i

maioꝛe.vt.C. e.l. licet.
⁊ in auteſñ.de equa.do.
§. bijs conſequens. rñ.
immo non eſſet idẽ q̃a
dicte leges loquũtur in
eo caſu quando ad hoc
ipſum data eſt pecnnia
vt inde reſematur. ſic
obligetur quod hic nõ
fuu.vel expone vt mo⸗
do no. Item opponit
cum res pupulli pecũia
empte ſunt quomõ po/
terunt ſibi obligate eſſe
vt. C. ar. tute.l.curatoꝛ
⁊ quando ex fa.tu.l.i.
tñ.ibi nõ dicitur ꝙ ſint
ſue.ſed ꝙ poteſt eas eli
gere ꝑ actionem tutele.
nec ſunt in venitate ſue
⁊E ideo ſũt obligate pꝛo
pecunia. ſi eas eligere
non vult. vt. LC. de ſer.
pi.da.ma.l.ſi tutoꝛ.q̃
dico ĩ pupillo ⁊ ĩ milite
ſeruant᷑.vr. C. de rei vẽ
di. ſi vt ꝓponis.⁊ ð do
na. inter vi. ⁊ vx.l.ij.

Kk Q Qup dã.ſ.pupilli.ĩ

alia enim parte pecuni
am debitoꝛis.

¶ Coͤpars eſt. vt in nũ

mis acceptis mutuo a
pupillo ipſe potioꝛ ſit ĩ
ſuperfiuum antiqoꝛ.

m ¶ Si tibi ?⁊ ticio. ſunl

vtriq;.alioqͥn õ.vt.S.e
l. gen eraliter.aʒo.ſʒ cer
te imo videt᷑ iae ⁊ ſi di⸗
uerſis tpibꝰcũ tũc qñ ꝑ
uenenit in ſuũ dominiũ
iapiatvtriq; obligari.

er loqͥtur in eo qͥ bʒ iã om

n ¶ Mõ eni multũ. immo nibil qᷓppe ⁊c.vt ſubijcit.et.j.de furtis.l.qͥvas.in
fi. ⁊. S. de pig.ſi fundꝰ g.duo.⁊.C. in qui.cau.pi.ta..l. qᷓuil.ar. ᷣ.de pe.

ummos.qui erant obligati pꝛioꝛi.

(EKacit ꝓ pꝛimo qeditoꝛe.

pignus. pecialiter. ſi vo generaliter. quia in bocfiſcus pꝛiuilegium
Sabet qð falſum eſt. vt. L. de remiſſi.pig.l. ſi ignoꝛãte.ſzm yr. dic ergo
ſpecialiter.i.expꝛeſſim.ſecꝰ foꝛte ſi tacite.ar.j.ad.l.coꝛ.de fal.l.i.G.tutoꝛ res
mſi in muliere.vt.C. de pꝛiui.fiſci.l.q;ẽuis.in fi.m az35o.
ſpublica uitatis.ſic acapitur.j.de publi.ſed ⁊.bij..i.

r ¶ SPꝛiuati. ſ. fiſco ſimi/
iter ⁊ reipu. pꝛeferunt
ꝰpꝛiuati ſi poſtea reſpu⸗

blica pignoꝛi accepiſſʒ.

vt.Q.qui po.in pi.ba.
l. ſi fundus. G
Vi balneum. ex ka

endis.ſ.ianuarij.

vlq; ad alias Ralẽdas
ianuarias. .
t¶ MHeros. ꝓpꝛium no⸗
men. aacg.
v qdẽ.ſ.õductoꝛ.aʒ.
xDeberet. ſed contra

videbatur.vt.S.ti.i.tici

uſ.que eſt contra.ſo.ibi
erat in poteſtate cuiuſ/
libet tam creditoꝛis qᷓ

debitoꝛis non accedere

ad contractum. vt.S. ſſi
cer.pe.qui pecuniã.bic
non. vr. L. de acti. ⁊ ob
y¶ Deberet. vr peti poſ
ſet. azso.
5NMon poſſet.ſecus er
go ſi poſſet. ⁊ ſic eſt cõ /
tra.j.e.lucius ticiuſ.abi
ſolues.

a Amplius ceperit. et

baᷣ Dnunoepihutn li ti
binumeratum fuenit.in
uitus enim debitoꝛ nõ
cogitur nummos a cre/
ditoꝛe accipere.vt.ſ.eo.

potioꝛ.i.rntã.

c. (onuenilſet. qᷓa ob⸗

ligauit legatario pꝛo le
gato ſoluendo adueni

ente die.
de Dedit.ſ.beres.

e¶ Eriſtimauit. ſe affri

canus.⁊ eſt ratio.quia
non eſt in poteſtate be⸗
rediſ hec conditio.vt.S
ꝓn.rñ.als. .S.ti.i.ti⸗/
cus.ac.
f ¶ Zicia. poſtea meuio:
non ſimpliciter. ſed ita
cum ticio deſierit eẽ ob⸗/

ligatuʒ. ſic ⁊ ponit᷑.j.e.

ſi pꝛioꝛ.S. ticio.als ita
conualeſceret in vno ſi

q¶ Reſpublica.ſ.alicuius ci

rentur:idem ante kalendas iuli⸗

as eundem heroteʒ alij ob pecu⸗
niam creditam pignoꝛi dedit:cõ⸗

ſultus an aduerſus hunc credito

rem petentem herotem locatoꝛeʒ
pꝛetoꝛ tueri deberet. reſpondeo
debere. licet enim eo tempoꝛeho

mo pignoꝛi datuſ eſſet:quo non⸗
dum quicq̃ʒ ꝓconditõne debere
tur quoniam tamen iam tuncĩea
cauſa heros eſſe cepiſſet:ut inui⸗

to locatoꝛe ius pignoꝛisin eo ſol⸗/

ui non poſſe potioꝛem eiuſ cauſã
habendam. ¶ Ampliusetiam
ſub conditione creditoꝛem tuen⸗

dum putabat: aduerſuseum:cui

poſtea quicq̃m deberi ceperit: ſi
modo non ea conditio ſit:que in⸗

uito'debitoꝛe impleri non poſſit. ( lius
¶ Sed et ſi heres ab ea legata: Otioꝛ eſt in pignoꝛeꝗ pꝛꝰ
que ſub conditione data erant de Nredidit pecuniam: et acce-

Ziber

bere. pe.l. i. F.i. . . de iure kiſci. decretum.
¶Pbligatum. eſſe.ſ.pꝛedum.

.

Aeriure iudicatum.i.qꝙ ſententia valet.

EPꝛi uilegijs. non loquitur bic lex de aliquo pignoꝛe vel by

potheca conuennonali.ſed iudiciali tantum.in qua dic.ꝙ ſi egi cõ/⸗

debitoꝛis eſſe inueniatur. in ꝓpo

ſito autem maritus emptoꝛis lo⸗
co eſt:atq; ideoq; neq; tunc cum

meuio obligaretur:neqʒ cũ ticio
ſoluereturin bonis mulieris fuit:
nullum tempus inueniri quo pi2
gnus meuio conualeſcere poſſit.
hoctamen ita:ſi bona fide in do⸗
tem extimatum pꝛedium marituſ
accepit:id ẽ ſi ignoꝛauerit meuio
obligatum eſſei.

4

ianus.

Jet iure iudicatum eſt. et
pignusin cauſa iudicati ex
auctoꝛitate eius:quiiubere potu⸗
erit captum eſt:pꝛiuilegijs tẽpo⸗
ris foꝛtioꝛ eſt heres eius:in cuiꝰꝑ
ſona pignus conſtitutumeſt.

pignoꝛe rei ſ ue conueniſſet: 1 pꝰ9* pit hypothecam:qʒuiscum alio

ea eadem ipᷣa ob pecuniam credi
tam pignoꝛidedit:ac poſtea con

ditio legatoꝛuʒ extitit: hic quoqʒ
tuendum eum: cuipꝛiuſ pignꝰda
tum eſſʒ:exiſtimauit*. ¶ Liciat

pꝛedium alienuʒ ticio pignoꝛi de
dit: pꝰ meuio:deinde dominaeiꝰ
pignoꝛiſ facta marito ſuo in dotẽ

extimatuʒ dedit.ſi ticio ſoluta ſit

pecunia:nõideo magis meuij pi/
gnus conualeſcere placebat.tũc
enim pꝛioꝛe dimiſſo ſequentis cõ
firmatur pignus cum res in bõis

cut ⁊ in alio eo tempoꝛe quo cepiſſet eſſe ſuum dominium.⁊ vtiq; ꝓ parte

eſſe obligata. vt.S.de pig.ſi fundus..ũſi duo.et.Sẽ.e.idemq;.in fi.vel dicqʒ
bic meuius erat ſciens alienam ⁊ alteri obligatam. ſed quomodo fuit ticio
obligata.rñ.erat debira mulieri.vt.S.de pigno.ſi fundus.
creditoꝛ ignoꝛauit.vt.S. de pig.l.i.in pꝛin.

gel Qum res. no. regulam. ¶ Inueniatur. tempoꝛe quo debet pfirmari
b Emptoꝛis. marime ſi extimatum pꝛedium accepit.vt.C. de lure doti. l.
quotiens.nam ſi extimatum idem quo ad boc.babebit ergo liberum.vt.S

ti.i.l.ariſto.i.rñ.

i ¶ Poſſit. S. t.i.l. creditoꝛ. S. i. ð. ſo. vt ibi. =
K G Wona ſide. maxime. boc eniʒ equidem poteſt impedire hypothecariaʒ
actionem vel inducere.ius enim actoꝛis tantum eſt inmendum. pt. 5, ſi ꝑs

alienam. vel

ante conuenerat:ut ſi ab eo pecu⸗

niam acceperit:ſi res obligata:lʒ
ab hoc poſtea acceperit.poterat
enim:licet ante conuenit:nonacx

cipere ab eo pecuniam. ¶ Ni
deamus an idem dicendum ſit:
ſi ſub conditione ſtipulatione fa⸗

ctahypotheca data ſit:qua pen/
dente alius credidit pure:⁊ acce

pit eandem hypothecam:tũc de

inde pꝛioꝛis ſtipulatiõis exiſtat cõ
ditio: ut potioꝛ ſit:qui poſtea cre
diciſſz. ſed uereoꝛ num hic aliud

re potioꝛ eſt in iure.ʒ nullum pꝛiuilegium allegauit. S
Drior eſk nbeo Paime ſub bac conditione.yt.S.e.ti.l.qui bal /

neum. §. amplius. ij. rr..
c¶ Obligata. ei pꝛimo.

d Mon accipere. vt et.

tra debitoꝛeʒ me

um er quacunq;

caula.⁊ poſt cöo⸗
demnationez fui
auctoꝛitate iudi⸗

cis miſſus ĩ poſ/⸗
ſeſſionem poſtea
etiam alij credi⸗/

toꝛes veniant. e⸗

go ⁊ beres meuſ
potioꝛes ſumus
quolibet alio q
pꝛetẽd eret diſſi /
milem bypothe
cam poſterioꝛem
ſi autem pᷣtende
ret ſimilem poſ/
ſeſſionẽ:tunc aut
eſt mecuz eiuſdẽ
tituli.vt quia ſu⸗

mus am bolega

tarij tunc com /
municabo cũ po
ſtea ven ite. vt. j

ut ĩ pol.le.is cuaii

H. qui pꝛioꝛ. vel
ambo petemus

nobis gauent f
ec.

j. de dam infe
ſi finita. S. iulia.
vel ambo ex con
tractu. vt. C. de
bo.auc.iu.poſſi.
l. fi. F. i. que ſunt
contra.aut diuer
ſis titulis ſumꝰ.
vt vnus ex cõtra
ctu ⁊ alius eſt le

„

gatarius. ⁊ tunc
quilpꝛioꝛ eſt ad/
miſſus antepo/

nitur alijſ vt bie
a ¶ Pꝛiuilegijs.

icdd eſt ꝓprer pꝛi/

bie ium. ſech
Lempoꝛiſ. qꝛ
dine nſteiobli
gatum. ⁊ hoc ſi⸗

ue ſecundus ba

beat ex conuenti
one.ſiue ex adiu
dicatione. Item
econtra. nam qͥ
pꝛioꝛ eſt tempo/

7

ſi cer. pe. l. qui pecuniam. ?. ů. ti.i.l. pe.

e ¶ Welius eſt. vr. S.e.l.qui balneum. .amplius.i.rh.no.bic refer
riad tempus contractus conditione poſtes exiſtente. vt bic.et. S. de
peri.⁊ com.rei ven.l.ꝙ ſi pendente.in pꝛin.⁊.j.de mil.t.l.qð dicit᷑.

7.j.de furtis.ſi quis vxoꝛi..fi.⁊.sᷣ.dehen.ẽp.l.nec emptio.⁊.j.de

nau. fe.l.nihil. in pꝛin.ſed ar. õ. S. de vſufru.ſi fur.ſo.vt ibinotaui.
f colonus.ſ.ex eo.ſic ergo nihil operatur conuentio ſed inductõ
vt.Q. locati.l.certi.rhj.eſto.ſed cauſa tollende dubitationis videtur

ð

„

fvens ne

ſtd

uckſiß
licge 6
geuni n
gtanln
. Gde ſuun
hikeeſtah
eo rs
gtlnen
Ulnntin

e

oei fe⸗
lunhoͤht
ſtomtstb

cglum n

e li⸗
ſelanteun
gtilfuufi
ſenrbonisde⸗
Utesancten
noſtiapd

ſndeſuſi

Cnechustie/
Usefnote

aflanst

Mrnödepi
ulsſ
ſotrheod/
ſpnonsbee /
nmtiaptieſ⸗
Pſctecueft
ſtinfuneni
Neodidick⸗
linon penni
Nuun fuens

tihnſiſutwe

annch as
Peuparyrin,
ſtderedie
ſalchrg
lubegten
ſeblganö
dotnine

Funtoren
lnü oni
ſfſeglen.

lö de di

ſipenms,,

tetonci
(dian
unſdeetg

Ampletn
onsſal)
nun
flnin
ſpohenim
Mniion
hultfit

atehelb

Auaanng

1poſtchh
nontfi
luteuc

fis po⸗
enpoſte
li geli/

eninte e

datgte
esſumns
ber loi

tandif ,

bpoe

oſtenoren
anſtene
Flenpol/
Narunctnt
clz cinſt⸗
ptarinlu

anboln
7rien

ahoci
ſenſeptj⸗
Wletal

1n. d

peenes
ScauenN
dann inirl

nnboer o
Le

uciupeb⸗

ſigteſn
mentddn

iuls hnn.

stt em
linset
ainstd.

kit

1anten
raiſNꝑe.
Prulgts —
gr

nhilca
gfuitticdi.

mnboeſ.

Cunts H

terconven

ſten
note SDe

nmn,Nand

Ncktero⸗/
nil.
no bie

laidi

„

i
ledindn

is

XX

poſitum. ar. . Se vſur. ſiſtipulatus.:.S. man.l. qui mutuam. vel ali⸗
terſpectet ſẽpꝰ inductioniſ qꝛ ↄduõis eueiꝰ depẽdebat de poteſtare
debitoꝛis. ⁊ ideo non ſpectatur tempus conuentionis.vt.S.e.l.qui
balneum. i. t. ⁊.l.i.⁊.S.ti.i.l.pe.operari autem poteſt conueutio.
qu ia etiam ignoꝛante domino illata ſunt pignoꝛi.
gg —
bypothece ſit. —— —„ 2
enivoreſt. v. . ſit dicendum. cum enim ſemel cõ
depig. que nj ditio extitit: perinde habetur: ac

dneen bᷣn ſiillotempoꝛe: quo ſtipulatio in

b¶ Atendi fuẽ/ terpoſita eſt:ſine conditiõe facta

ol nam potvuf eſſet: qð et melius eſt.¶ Si colo

gare ſuum vlum nus?conuenit ut inducta in fundũ

fructũ. ut⁊. S̊.de ſ Hi . .
Pigno mſtis a⸗ illata ibi nata pignoꝛi eſſent: ⁊ an
.pe ſedvidetur teq inducat: ali rem hypothece

ꝙ nõ ſufficiat fu : .
rneg de, nomine obligauerit:tunc deinde

bitoꝛis uunc en eam in fundum induxerit: potioꝛ

poꝛis vt ſiapud t: qui I . t:
alium poſtea ſit erit qui ſp ecialiter Pure accepit
concepius 2na⸗ quia non ex conuetione pꝛioꝛ ob

us partus ſa ligatur:ſed eo qð inducta res eſt

ue depi. Opoſterius factum eſt. Dide

l.paulus.5.fi.s5 futurasre ↄuenerit ut hypothece

Uno, ſit ſicuti eſt de partu:hoc querit᷑

rant cõcepta eta an ancilla conuentionis tempoꝛe

ta. ſed adbuc fal . j
ia a ſmeraa in bonis fuerit debitoꝛis ⁊ in fru⸗

de quo bic dickk. ctibus.ſi conuenit:ut ſint pigno

nã non pertinẽt . ſrirr. 5= —„ß
nů non herne ri: eque queritur: an fũdus łᷣ ius

etiam ſi ſin ma ⸗ Utendi fruendi conuentionistem

tun anreq; eos ꝛe debitoꝛis fuiti. ¶Si para
percipiat.vt in / 2 . . E.
ſti. dere. di. J.is tusc poſterioꝛ creditoꝛ pꝛioꝛi cre
Foeſecen / ditoꝛi ſoluere qð ei debetur uidẽ/
ent nomminve caria actio nolente pꝛioꝛe credito
ſolum nune na, le pecuniam accipere et dicimus
alten non u⸗ pꝛioꝛi creditoꝛi inutilem eſſe acti-
line bev onem cum per euʒ fiatneei pecu⸗
ſi ſuperats.⁊.. nNia ſoluatur Arcianu ſ.

a nann ſů¶ ¶¶ NRegitoꝛ g pꝛioꝛ hypothe⸗
contra.j. de acqᷓ. m accepit ſiue poſſideat

re.domi.l.fi.vbi an . gdi L
diaunne nſpi ealn et alius uẽdicet hypotheca⸗
cl renpus oone ria actione exceptio pꝛioꝛi utilis ẽ
ptionis.ſed par . Di Di
Mienitnn. ſi non mihi antepignoꝛishypo⸗
ibinil depigno theceue nomie ſit res obligata ſi

neproponimr. ue ab alio poſſidente pꝛioꝛ credi⸗
um ſeq uiud pr toꝛ uendicet hypothecaria actio⸗
diciin pꝛeiudici
uʒ domini pꝛimi
non autem bec conſiderantur pꝛeiudicium creditoꝛis.vt bii.
i ¶ Si paratus.ſoluatur. vt. ⁊.C. e.l.ſed an ideʒ ſi pꝛioꝛ creditoꝛ poſ/
ſidens ſecundo creditoꝛi offeratur.m̃.ſic.nam debet licere ꝙ cuilibʒ
extraneo liceret.vt.j.qui.mo.pig.vel byp. ſoluuntur paulus.rh..
ſinali. aʒo.
C Neacra. ſi non.verba exceptionis.
Poſſidente.ſ.ſecundo creditoꝛe.
¶Replicabi..ſ.non ante eſſet nibil obligats.

2
̃ ͥxx„ꝛoℳ

OQui potioꝛes in pig.vel.by. ba.

m¶ Poterit.i.debebit. .
n ꝗ Bi quando. ex pꝛefatis vno vel altero vtrem reſtituat vel eſtim ationeʒ
vel dic in ipſa ſoꝛie tantum vel intereſſe.vel quantum in litem fuerit iuratũ
⁊ ſzm boc pꝛefaus reſpicit ꝙ plerũq; eſt dictum in tractatu de pignoꝛibus
maxime.S. de pignoꝛibus.ſi ⁊ f uuaus.s.in vendicatione..l.ſi inter.ꝭ.f.
o ¶ Poſſieſſoꝛ.ſ.primo
. , . „ . crediroi.
ne etüle excipiat ſi nõconuenitut p ¶Ereditoꝛia debito⸗
. j α Sac.
ſibi res ſit obligata hic in moduʒ ge degi eimns omach⸗
ſupꝛa relatum replicabit: ſjſicui, id eſt penonam ⁊ rem
alio poſſeſſoꝛe creditoꝛ ſecunduſ obligauir.

r ¶Unde.ſi quia tũc de
agat recte aget ⁊ adiudicari eipo deeſ umin

terit hHypotheca ut tamẽ pꝛioꝛ cũ piꝛioꝛe nran depi /
J godee nihil conuenit.
eo agendo auferat eirem. ¶ Si Snde ac. qd diett in di⸗

qndo non reſtituebat rem pigno em. ſincenum .a ſub eo
ratam poſſeſſoꝛP cõdẽnatusex pᷣ⸗ Eufn pofor dj on
fatis modis litis extimatiõeʒ exol uenit in hem gracb.
uerit an perinde ſecundo credito tborior .. tenring aſ.
riteneatur acſi ſoluta ſit pecunia rciſerliquerebatur.
pꝛioꝛi creditoꝛi: queri ⁊ rectepu- ve Giraum. berunia.
tohocadmittendumeſſe. ¶Si Aunabttiun abſolun.

pꝛimusqui ſine hypotheca credi . Sernngo loe uft
6 7 1
dit poſt ſecundus quiutrũq; fe- vider emittere.pr .
cit ipſe hypothecaʒ accepit: ſine mo Pig velby. ſolut.
. Qinh. paulus. .
dubiopoſterioꝛ in hypotheca eſt P ee rior als lexſt
4 Vngde ſiin diem de hypothe . pꝛioꝛ.⁊ als inci/
caconuenit:dubium non eſt:qui ⸗ pompciifus. vel
potioꝛ ſit: licet ante diem cuʒ alioo 5 Eadem. quo pꝛimo
creditoꝛe pure de eadem re cõue-⸗ ccepbi. ,

. 1 Or 7¶Alijs. ſ. pignoꝛibꝰ?.
nit. ¶ Si idem bis.id eſt ante ſe⸗ Suer ene puleba

cundum:a poſt eum credideritin tur pꝛoꝛſus extincta. vt

. , —= j.de noua.l.nouatio.q̃
pꝛioꝛe pecunia poſterioꝛ eſt ſecõd⸗ ſconma ſec contrari⸗

do in poſterioꝛe tertius eſt / Si u en auain weſe
u reponuur. vt bic. 7.89
tecum de hypotheca paciſcatur eetoꝛ acceptis in

debitoꝛ dicti de idem cuʒ aliotnua puunn.
uoluntate: ſecundus potioꝛ erit. b Cendere facſifao
pecunia autem ſoluta ſecũdo an pꝛin. ſed in fine bun

L .tRr-r . l.contra.ſo.vt ibi.
rurſus teneatur ttbi: recte querik Aocepir er pignore.
erit igitur facti queſtioagitanda: deſſReſtuuat. vtc. .l,
quid inter eos actum ſt: un ut querebaun len aa a
, 7 — — eln. Ee⸗
diſcedat ab hypothecain totũ cũ acaunlius.

pꝛioꝛ conceſſit creditoꝛ. alij obli⸗ e Saiengum elrſol/
HR m⸗ ſ. uit. vt 2. L. de pig. l. ſe /
gan hypothecam: an ut oꝛdo ſer cundus creduoꝛ. 7. ſ.ti.
uetur:⁊ pꝛioꝛ creditoꝛ ſecundolo i.l.v.et ar.ſ. ad rebell.

co conſtituatur. Apini. neducts 5 uipe re/

— —

Se actione enĩ
. nego. geſto.⁊ vſuraruz
vſure quas gerendo negocium dependit veniunt. quo ad eum eni eriaz to
tum eſt ſos.
g ¶ Buum. equia ſuum ideo non agit.vt ⁊. S. man.l.antepe..ad eum. ſed
argu.3. 5. de vſuffu. 1 ſi abſentem.

b Simpliciter. i. ſine tali conuentione vttuncdemum eſſet obligata ſi el⸗

ſet pecunia ſoluta pꝛioꝛi creditoꝛi.aʒo.vt.j.ꝓxi.S. nam tunc a nulio peteret
niſi liberata ſit a pꝛeimo. .

i ¶ Poterit. quantum enim ad omnes alios pertinet iſte potioꝛ eſt. vr or.

S.ſi ſer. ven. loci. S. competit:
KZibi. mutatperſonas. 6
mMegligentia. quia ante ſecundum pignoꝛi non accepit.
ꝛeferendus eſt bic.ſ. ꝓpter facium qð fecit.yt ar.C. de bijs qui ĩpꝛi.

deTer ſub.l. i.

n ¶ADHelius. als meui

accur.

o ¶ Si tertius. ſua. ſq q̃

ſibi erant obligata.

p ¶ Succeſſurum. nota

ꝙ ſuccedo in ius pꝛimi

ex pacto debitoꝛis. qð

dic. vt no.S.que res pi.
ob.poſ.l.ariſto.

q ¶ Pꝛioꝛi.i.tertio loco

pꝛioꝛis.ſuccedit Jo.vł
bic ſecundus appellat
tertius:qui debʒ pꝛimo
ſoluere vt ſibi cõfirmet
pignus.
ſula m. dixi ego

Nengitoꝛ.
8 Hignoꝛum. non ſo⸗

enſiones.

– nen
t 81 erua ꝓculus.ſ. re⸗

ponderunt.⁊ intellige
boc ſi pignoꝛa ad vtrã/
q penſionem ſufficie/
bant.ſi vᷣo non ſuffici⸗
ant ſubijcit quid iuris
ſit:dic ergo niſi.i. ſi nõ
ad vtrãq; ⁊c.

v¶ Perniere. ſ. dixerũt

pꝛedicti ſapientes.

x Aperre. quidaʒ libꝛi

babent per te.ſ.empto⸗
rem.⁊ alij ꝑ te.ſ.an cõ
munner ⁊c.ſed certe im

mo videtur ꝙ contra vẽ
ditoꝛem fiat interpꝛeta
tio.vt.S. de hẽ.empf.

LZabeo que eſt õ.ſo.nõ

eſt contra.quia hic em/
ptoꝛ legem dixiſſe vide

tur cuius cauſa poſita

eeſt ratione ſequentium
annon. vnge ſicut ſi ipe

dixiſſet fieret contra euʒ
interpꝛetatio.pt.S.deõ
ben.emp.ſi in emptiõe
in pꝛin.ita bic.vel bic ĩ
acceſſoꝛijs.ibi in pꝛinci
pali.vel boc nõ eſt am⸗
biguum cum lex dekmi

net. ac

xeBupereſſet. l. dedu/
cto meo debito ꝓ rata
poꝛtione.

3Ad te.ſ. pertinere di

rerunt ꝓculꝰ nerua.
paulus autẽ confirmat
pꝛedicta in ſecundo ca⸗
ſu.et etiaʒ in pꝛimo qſñi
ſufficiunt dicit idem ſer
uari vt pꝛima cauſa pi
gnoꝛum ſequatur pꝛi/
mam penſionem dein⸗

de ſecundam. et ſic coꝛ/

rnigit qð dicit pꝛineipiũ
legis.

a ¶ QDuãcunq; penſiõʒ.

omnem.i.non pꝛo rata
9530.

¶Aui. l. meuius?

pꝛioꝛ creditoꝛpoſtea no-
uatione facta eadem pigno

ra cñ alijs accepit:in ſuum locum
eum ſuccedere .ſed ſi ſecundus
non offerat pecuniã:poſſe pꝛioꝛẽ
rem uendereꝰ:ut pꝛimã tantuʒ pe
cuniam expenſam ferat:non etiã
quã poſtea credidit⁊ qð ſuperflu
um ex anterioꝛe credito accepit
hoc ſecundo reſtituat. Sclen/
dum eſt ſecundo creditoꝛi reʒte⸗
neri etiã inuito debitoꝛetam in ſu
um debituʒ qᷓ; in pꝛimi creditoꝛis
⁊ inuſuras ſuaſ:⁊ quaſ pꝛimocre
ditoꝛi ſoluit.ſed tamẽ uſurarum
quas pꝛio creditoꝛi ſoluit uſuras
non conſequetur.non enim nego

cium alteriuſ geſſitimagis ſuuʒ.

⁊ita Papinianꝰlibꝛo tertõ reſpõ
ſoꝝ ſcnpſit.⁊ ueruʒ eſt ¶ Si ſim
pliciter conueniſſet ſecundꝰcre-
ditoꝛ de hypotheca:abomni poſ
ſeſſoꝛe eam auferre poterit: pᷣter
pꝛioꝛẽ creditoꝛẽ:⁊ qui ab eo emit
¶UAticio mutuatus pactꝰeſt cũil
lo:ut ei pꝛediũ ſuũ pignoꝛi hypo
theceue eſſʒ deinde mutuatꝰ ẽpe
cuniam a meuio:⁊ pactus eſt cuʒ
eo:ut ſiticio deſierit pᷣdiuʒ teneri
eiteneat᷑ tertius.deinde aliꝗs dat
mutuam pecuniã tibi ut ticio ſol
ueres:⁊ paciſcit᷑tecuʒ:ut idem pᷣ
diũ ei pignoꝛi:hypotheceue ſit:⁊
locum eiꝰſubeat.nuʒhicmedius

tertio potioꝛ eſt: qui pactꝰ eſt: ut

ticio ſoluta pecunia impleat᷑ con
dit io:⁊ tertiuſ de ſua negligẽtia

queri debeat.ſed tamen ⁊ hic tici

us creditoꝛ ſecũdo pᷣferendꝰeſt:

¶ Siticiꝰ creditoꝛ pignoꝛa ſuaꝰ

diſtrahi pmittat ad hocut pꝛioꝛi
pecunia ſoluta in aliud pignꝰ pꝛi
oꝛi ſuccedat:ſucceſſurũ euʒ Da
pinianꝰlibꝛo.xj.rñ.ſcripſit.⁊ om

nino ſecũdus creditoꝛnihil aliud

etur. pꝛimo ⁊ ſecundo caſu.

iuris habʒ niſi ut ſoluat pꝛioꝛi:et
loco eius ſuccedat Si pꝛioꝛ de
hypotheca uendenda non cõue9
nerit:poſterioꝛuerode hypothe
ca uendenda conuenerit ueriꝰ eſt
pꝛioꝛem potioꝛem eſſe.nam ⁊ in

pignoꝛe placʒ:ſi pꝛioꝛ ↄuenerit ðᷣ

pignoꝛe:licʒ poſterioꝛi reſ tradat
adhucpotioꝛẽ eẽ pꝛioꝛẽ⸗ aul.
iUEſulam tibi uẽdidi:⁊ dixi
pꝛioꝛis anni penſioneʒ mihi

ſequẽtium tibi acceſſurã:pigno-

rũq; ius ab inquilino datoꝝutrũ⸗
qʒ; conſecutoꝝ.iMerua ꝓculus
niſi ad utrãqʒ penſionem pigno⸗
ra ſufficerent:ius omniũ pigioꝝ
pꝛimum ad me ꝑtinere:gꝗa nihil
aperte dictum eſſet: an cõmunit
ex omnibꝰpignoꝛibus ſũma ꝓ ra
ta ſeruetur:ſi quid ſuꝑeſſet:ate
NPHaulus.facti queſtio eſt ſed ue⸗
riſimileeſt id actuʒ ut pꝛimã quo-
qʒ penſionẽ pignoꝝ cauſa ſeque
turꝰjl. Dem.
Inõdñs duobꝰ eandẽ rem
diuerſis tempoꝛibꝰpignoꝛa

uit pꝛioꝛ potioꝛẽ q;uis ſia diuer⸗

ſisnõdñis pignꝰaccipiamus poſ
ſeſſoꝛ melioꝛſit. i I Dem.

E Tiam ſuꝑficiesĩ alieno ſo⸗

opoſita pignoꝛi dari põt:
ita tñ ut potioꝛ cãdñi ſit ſoli:non
ſoluatur ei ſalarium. ¶ AAulus

C Laudius felix eundẽ fundũ

rribꝰ obligauerat:eutichia⸗
ne pꝛimũ ⁊ deinde turboni tertio
loco alij creditoꝛi cũ eutichiana ð
iure ſuo doceret ſuꝑata apud iu⸗
dicem a tertio creditoꝛenon ꝓuo
cauerat turbo apud alium iudicẽ
uictus appellauerat:querebatur
utrum tertius creditoꝛ etiã furbo
nem ſuꝑare deberet:qui pꝛimam

creditricẽ expulerat:anea remo⸗

ta turbo tertiuʒ excluderet plane

non dominus. pꝛioꝛ facit ad.l.iſtam. C. de rei vẽ.l.quotiẽs.
Woſſeſſoꝛ melioꝛ.ſi inter ſe lingant.ſecus ſi contra extraneũ
no.l.vt ſi quidem.S.ꝙ ſi a diuerſis.S.de publicia.⁊ ſic pone ꝙ te⸗
neat obligatio.yt no.de pig.l.i.in pꝛin.⁊.S.qui b

aln eum. F. ticia. ſ
quid ſi ſimł. dic
idem qð in dho.
vt nora. S. de pi.

ſi fũdꝰ. F. ſi duo.

um. olua

de pig. grege. F.
⁊ ĩ ſuperficiarijs
7. L. de rei ven.

l. quotiens.
Laudi'do⸗/
Reret contra

tertium agendo
qꝛ ab eo fuit ab⸗
ſolutus.ſi vᷣo po
nas ꝙ tertiꝰ egit
bypotbecaria g
pꝛimum ⁊ vincit
ipſe ſimilit᷑ vin
cetur a ſecundo.
vt.j.dicitibi. aut
contra.⁊c. Itẽ a
ſecundo porerit
pꝛimus aduoca

rereʒ . bypotbe

cariam ⁊ iterum
tertius aduoca/
bit a pꝛimo exau
toꝛuate ſentẽtie.
7 lterum ſecũdꝰ
a tertio.⁊ ſi res
erit in circulo et
anxietate.⁊ eſt ĩ
ſolubile.ſed con
ſulo vt aliquiſof
ferat litis extĩa /
tionem. 7 adde

rei iudi.l.fi.S. la
tinus. vnde que/
ritur ſi vxoꝛ alicꝰ
renunciatiuri by
potbecariarũ in
perſona ſecundi

creditoꝛis.⁊ non

pꝛimi.⁊ res viri
interim detinen⸗
tur ab aliquoer
neo. et agant by
pothecaria iſti

tres 5 extraneuz

poſſidentem di⸗

cens quilibet ſe

porioꝛem.q̊s p⸗

fertur. nam vxoꝛ

pfertur pꝛimo cre

ditoꝛi. et non ſe /

cundo. ſecund
vo mulieri. ⁊ nõ
pꝛimo.pꝛim vo
ſecũdo.⁊ nõ mu
lieri.qualiter er/

go. vel cuiieſtitu

eretur res ponu
rh. cus mulier ta
tum babegt.qn⸗

tum quilibet co /

rum. et etigʒ am

efdunnn
thideint: 4
itone
chpode /
orenzon

iniebet

gtu iſt
D
icheſt hen

(rnnsan

inlcho⸗
Gtuuguizel
linickſe/
NZogbl
ſaton g⸗
ptcl eri/
idui
ſecns deiute
Uriſehrſipo⸗
ſcuitͤdoo

ſpen ofe/

hertinani
enlns euin

nicurigof

min eliee
filteſennco
ſtioieenigs
Ulnceuriten
alisrezt/
loonn ini
Prns;)ſchn
ſuncdtwötn
ſcen nebe
hebenſoß
nen L
ſubancg
ſunm

dchabhae,

Ghannle
lncien
Mendmire
ſontnnener
zumntan,
itgeſenu⸗
ifrocon.
ſAu⸗ 1

Anten
lizri

lgnti
WNE

6 .
hnncng
ſfnt dNr
nqdind,
Ae
. le,
grege ..
neflaſe
erei NeNe

donens,

l no
tendegi

hohemne 3
mnn bett
Pinittſan
Uroſcunc.
ſdiaftidn.

a n den

nco den

Run
NReret onm

Hun ggench
bepſiteb,

lGnsOe

Bobzpobe
füm muun
tüstelt a
toinn.

Mugeſeneze.

un ſti

eno, 1ſits
in ancoe

rienet i

Olbleteten
Uonlantti

Gnrlis nm
ſnen.te
Ptden .
enarla e

tus ege⸗
ri n i

Nlnrinin
otbergniag

Conuſtumdde
Nins.ek

6ne,1 Kes ſal
enindeinen
fib glignde
oerogerth
dbertg A
ſsöennnme

oſicenen
us tltt

onceni,

Gnuunm
ſnurpinne .
tnieltiſe

Ex:

plius bic. qꝛ pꝛioꝛ eſt tempoꝛi ipſa pꝛefertur. cum in ambiguis ꝓ do
nibus rſidere melius eſt. vt. j. deiure do. in ambiguis.alłs erit res.vt
dictu eſt in circulo vel ſaltaballa. q; non pt dici vt vincens ſuccedat
in ius deuicti. vt.j.q.mo.pig.vel by.ſol.paulꝰ rhᷣ.aʒ.vel dic ꝙ non
eſt in circulo qa ſi ieruꝰ ſuperauit pꝛimũ agendo vel defendendo et

res iddatad tur
bonẽ deinde ad

pꝛimũ non aget

tertiꝰ. qa deficit

actio. bypotbe /

cariam eniʒ non
bʒ.qꝛ in iuſte pꝛi
us ⁊ tunc iniuſte
intend eret. Iteʒ
actionẽ in factũ

eerxſentenna non

etiam ſi agendo
obtinuit.quia ei

ſatiſfactũ eſt ſe⸗

mel. Itez publi
ciana non. vt. S.
de publi. quecũ⸗
q;. S. i. ſed buic
pie ob. S. de iure⸗

iurã.ſed ſi poſ/
ſeſſoꝛi. ⁊. S. ð pi.

ſi ab eo. ſed offe⸗

rendo exiſtimati

onem liis euin
catur quicũq; of
ferat.in muliere
Fo que ſecundo
creditoꝛi renũcia
uit videtur id em
circulus.naʒ ip⸗
ſa contra pꝛimũ
pꝛimus 5 ſcom
ſecundus ) mu/
lierem. nec babz

bie locus rſio p

cedentis caſus.

quia beciuſtaz 7

efficacem tertiuſ
babet bypothe /

canam ð mulie⸗
rem. qdò nõ erati

pꝛecedenti.⁊ ſic
dicunt remanere
bic rem in circu /
lo vel dic verius
vt ibi modo no.
g Victus. a ter
tio creditoꝛe.
Querebatur. ĩ

cauſa appellati,/

onis.
b Ea. etiã ſi ſit
remota.
Ercluderet.

eſt verum c um res inter alios ꝛc

cum tertiuſ creditoꝛ pꝛimũ de ſua
pecunia dimiſit: in locũ eiꝰ ſubſti⸗
tuitur in ea quãtitate quã ſuꝑioꝛi

ſoluit fuerunt ergo: qui dicerent
hic quoq; tertiuʒ creditoꝛẽ potio

rẽ eſie debere.mihi nequaq; hoc
iuſtũ eſſe uidebatur.pone pꝛimã

creditricẽiudicio conueniſſeterti

um creditoꝛẽ ⁊ exceptione:alioue

quoquo modoa tertio ſuperataʒ
nunquid aduerſusturbonem qui
ſecundo loco crediderat: tertius
creditoꝛ qui pꝛimã uincit excepti⸗
one rei iudicate uti poterit.autꝰ
tra:ſi poſt pꝛimũ iudiciuʒ: in quo
pꝛima creditrix ſuperata eſtater⸗
