tio creditoꝛe:ſecunduſ creditoꝛa

tertio obtinuerit::poterit utiexce

ptione rei iudicate aduerſus pꝛi-

mã creditricẽ nullo mõ:ut opinoꝛ

igit᷑ nectertiꝰcreditoꝛ ſucceſſit in
elꝰlocũ:quẽ excluſit necint alios
res adiudicata alij ꝓdeſſe aut no
cereſolʒ:ſʒ ſine pᷣiudicõ pꝛioꝛis
ſnĩe totũ ius alij creditoꝛi integrũ
relinquir. I Zẽ.

q Mi debitoꝛe ſuo pꝛediuʒ
obligatũ cõparauit:hacte/
nus tuendus eſt:quatenꝰ ad pꝛio
rxʒ creditoꝛẽ ex pᷣcio pecunie per-

nenit. Neuola.
AVcius ticiꝰpecuniã mutu⸗
aʒ dedit ſubuſurisacceptis
pignoꝛibꝰeidẽq; debitoꝛi meuiuſ

i Plane. p certe.⁊ eſt inductiuũ rõnis.vt bic. tertius etiam ſecũdũ

vincere debeat.

onis

a ¶Eroluat. v t. S. e. li pꝛioꝛ. F. a ticio. vbi tria agi eſt neceſſariũ rati⸗

c. b Dicerent. ar. dicti reſponſi.

c Buperatam ſicut in poſito themate continetur.

—⏑

d ¶ Poterit. certe non. vt. j. ſubijcit. nõ enim de iure tertij fuit cogni⸗
tum.ſed tantum crediticis.ac. .ùẽW
e ¶ Guperara. poteſt intelligi boc reſponſum qñ ipſa pꝛima fuit cõ/
uenta ⁊ ſuperata a tertio. SðZ

Doꝛtinuerit. ernum.
Hocere ſolet. v? 7.5, de i

ureiuran. quia res. 7.ſ.de excep. rei iuð.

l. i. 7. C. res inter alios ac. l.ei.

gut.

Qui potioꝛes in pig.pel.by. ba.

8 ¶ Ereditricem. videtur q ſie. quia ſuperauit tertium ꝙ tertius ſuperaue /

rat pꝛimam. Accurſius.

b Bed ſine.pꝛioꝛis ſententie.late/p tertio contra pꝛimam creditricem. et
Auc ſoluit dicens.pt ſecundꝰ obnneat contra tertium.⁊ ſic fallit bec regu⸗

tuã dedit.qro an ticiꝰnõ tãtũ ſoꝛ⸗

tis:⁊ earũ uſurarũ nomie:que ac⸗
ceſſerũt: anteqᷓʒ meuiꝰ crederet:
ſed etiã earuʒ:que poſtea acceſſe
runt:potioꝛ eſſet:vñ.luciũ ticium
in omne qð ei debet᷑ potioꝛẽ eſſe.

m lierin dorẽdedit Eẽ.
arito pꝛediũ pignoꝛi obli

gatũ⁊ teſtamẽto maritũ: aliberoſ
ex eonatositẽ ex alioheredes in⸗
ſtituit creditoꝛ cũ poſſet heredes

cõuenire idoneos ad fũdũ uenit

queroan ſi ei iuſtuspoſſeſſoꝛ of⸗
ferat cõpellendꝰſit iusnoĩſ cede
re.rñ.poſſe uideri num iniuſtum
poſtularer. ☛ Miphonius
Nerebatur ſi poſt pꝛimuʒ
tractũ tuũ anteqᷓ; aliã pe/

cumiã tu crederes:eidem debitoꝛi
ſeius credidiſſet gnqginta: æhy⸗
pothecã huiꝰrei quetibi pignoꝛi

data eſſet debitoꝛ obligaſſet dein
de tu eidẽ debitoꝛi crederes foꝛte
qdragita:qdð plꝰeſt in pᷣcio rei:qᷓ;
pꝛimocredidiſti: utrũ ſeioob ꝗn-
quagĩta:an tibi in quadragita ce⸗

deret pignoꝛis hypotheca finge
ſeiũ paratũ eſſe offerre tibi ſũmã

pꝛimo oꝛdie creditã diri ↄſequẽs
eſſe:ut ſeiꝰ potioꝛ ſit ĩ eo:qð am⸗
pliꝰeſt in pignoꝛe:⁊ oblata ab eo
ſũma pꝛimo oꝛdine credita uſura
rũq; eius poſtponat᷑ pꝛimꝰ credi⸗

toꝛ in ſũma quã poſtea eidẽ debi⸗

toꝛi credidit. Ceuola

cidere in eas ſi ſolueret ſoꝛtẽ. vt. S.qͥ balneũ ·in pꝛ

—— .
—

Ite erar debitoꝛis nõ in/

la quia dicitur.ſi vinco yincentem te ⁊c.vt.j.de diuer.⁊ tem.pꝛeſcrip.l.ð ac

ceſſionibus.⁊ eſt rõ q̃a
bic ius non babuit qui

vincit. ibi ſic.ſic ⁊ fallit

alias in tribus caſibus
pꝛimus in filijs natura
libus.qui agnatos re⸗
pellunt.⁊ agnati vxoꝛẽ
non tamen narturales

repellunt vxoꝛem.vt in

auteñ.qui.mo.na.effi.
ſui. F. diſcretis. coll. vi.
Item in ſecundo.vt.ſ.

Sdlttertul.l. ij. F. obijcit.
2.l.equiſſimum. S. ſi ex

filio. Item fallit in ter⸗

tio. vt in aut.de equał.

do. F. hijs conſequens
⁊c.colla.vij.nam mu⸗

tuans in refectionem p̃ᷣ

feriur babenti expꝛeſſã
7 babens expꝛeſſam
mulieri.non tamen pꝛi
mus mulieri. Itẽ ſi ſis
meus vaſallus ⁊ ego il
lius.non ſequitur.ergo
tu illiuſ. Item ſi ego di
ligo te. ⁊ tu illum. nõ ſe
quitur ergo ego diligo
illum. Iteʒ in ſocio nõ
eſt mibi ſocius mei ſo/
cij ſocuus.
AUi. ſecundus cre⸗
ditoꝛ. ac.

K Bbligatum. ſecun /

do loco. ⁊ dic ꝙ ſecun⸗
dus emit a debuoꝛe. ſ
quid ſi pꝛioꝛ creditoꝛe⸗
mit a debitoꝛe.an tuebi
tura poſterioꝛibus.vi/⸗
detur ꝙ non. cũ ſit iam
ſublatũ vinculũ pigno
ris.ſed iu dic ꝙ ſic.q̃a
ſua diligẽtia ei obeſſe ſi
dz. ⁊ qꝛ videt velle di /
ſceſſiſſe a vincło pigno/
ris.ſi irreuocabilis eſſʒ
datio ſibi a debitoꝛe fa
cta. vt ar. ſ. de ſeꝑpa. de⸗
bitoꝛ. ⁊. S. e. ſi pꝛioꝛ. ⁊ ẽ
expꝛeſſum.Q. ſi antiqui
oꝛ cre.l.i. in fi.

UVci.potioꝛẽ. vix

a bal Z qᷣ in poteſta

.

hoc ideo qꝛ ſũt acceſſoꝛie ex pꝛimo.⁊ facit.j.de li.le.aurelio.S. legatum.

Alier venit. ꝙ bodie nouo iuf̃ facere i poſſet.nã pꝛio reꝰ fiuſſoꝛes
X mandatoꝛes excutiunt.tũc demũ venit᷑ ad pignoꝝ poſſeſſoꝛes.vt in
efideiuſ.S. ſ neq;.bic tñ ſecꝰ.qꝛ poſſeſſoꝛ ð beredibꝰ eſt. vt.S.cõ.l.iij.

n ¶ Guſtpoſ.puta marit.idẽ tñ ĩ quolibet poſſeſſoꝛe.vt.jqͥ. SF. ſi bereſ.
mo. pi.vel hy.ſol.l.paulꝰ. .fi.⁊.Sẽ.de pi.l.ſi fũdꝰ.S.in venditionem.
o ¶Offerat.ſ.pecuniq, ꝙ q fuerat obligat. p ¶Poſtulare. vr 2. C. fi
deiuſ. l.ij. ⁊ ar.ſ.de euic.l.in creditoꝛe.⁊ no.ꝙ vero dſio rei fit ceſſio.⁊ facit

Verebatf. diri nunc reſpondet. „j
AUlſurarum.ſ. oblata ſumma.

redidir vr. S. e. l. ſi pꝛ

Abanauvs legu doc.

igꝛ. ij eſpon. 7.l. credito

ti.i.l.e.ſj certe hoc fit in ꝑſonali.

ꝛ. F. ſi id em. Accur ſius

60

Zibe

nini
orcetera bona. ideo eavendica. n a
endit pꝛimꝰ idẽc; terti creditor cetera bona. ideo ienoeum (
ä vendit pꝛim id ẽch tertd cre ſſim. æ ideo pꝛeaũ pignosum Gtrincn
rs thisns, b Otfipiarl atebyz aie baobinueet elennnbtevtdar ue difortein ſubſiclu vrſit bſerpie ſuͦrres. vt Se
Bens Pes bir: Aln ſuũ lLgeni; d: Seſ bobuinvn . nullo nre a hꝛione ——— C. de re. ali . nõ rfi vr.poenc⸗ and
X eefereca. e. .ͤe.e te obligationẽ cũ fiſco facta habuit. v a inre aliena a no oño ven toꝛitate iudicis vendidit vr . kex onin
de ure fiſ.ſiis auin le ? tẽpoꝛis. ibi tpis im̃. . eiuſſoꝛ ſolus
dupſerpailegio ſaute . u nOentioné: ad bona debito 3 dlanolſae: Un voſ
ſuite gaſtononta Iciꝰ ſeieob ſummã: q ertu TT+— 1en. (vie
gationé iga E 1 g, Qed itoꝛi pꝛi lc n
ligatione ante ob liga WiA/A derat:obliga *riso - interpoſu t . lönäidin
7 hijſ dẽnatꝰe 222 ractuũ interp Rie, gc Gltönnd
edus ucsnols uit unmi bona ſua: q 8 Raune inre dimiſſuz nul v ¶Alren cegt/ nundi
traxit cũ ſiſco acqͥſiuitp „.◻½¾ habiturꝰeſſ. et. polt i *9 õ vtitulo pigno⸗ oꝛi. ſeda Nair Jerdtp
lnd enil nbis bebat: queq; ba ecuniãa pigno loiure cetera bona minper T7.:defoel nnn
ſbi loquit qᷓ poſtea acq utuatꝰa fiſco pecuniã pig ris uendidit.ſʒ ob eam rem in per ſo. paub. th.ið aClun
e Plegnagottetaren ri ei res ſuas geb n gaſ⸗ ſneu ſona actio ↄtra eũ edn Ar. ſngse⸗ P5. van 8es,
roeimennaun. ſiſ em debiti: cre ni- Gnoꝛa ſuarequirit: nocompetit: lus. ao. Item .
ain nun ſ lit ſeie Ptem de dez ꝓmi- gnoꝛa ſua req ec funti ne baocy hag ltihe
ereſtſega. narnalouatione facta eidez pmni⸗ g ntilis danda eſt: nec furti rex vo. Audsan fnmmmn
euraiinrcecnenden ſrinchen obligatione ſimilit in ſeenig ganaen te cõueniet: qꝛ nann n nae
1 , „ 5„ „3J.8. dop. t.S,depl⸗
ege amn biei ſu pꝛa de pignoꝛe conuenit duelun m ꝛiã cam oꝛdiniserroꝛe ductus a5.5 z09. wun
dotafn geeſſit i⸗ eſt: an ſeia pferendaſit fiſco:⁊ in ꝓpꝛi tꝰnuidet᷑: pſertim cũ alt cre⸗ reber idene⸗ e
huegi fiſi peinano e Rlisr ebus:quas ticiꝰtẽpe pꝛioꝛiſ e nnrn poſſeſſionẽ qͥ non fuit e näffen er r
A lsrebus: que t. irem in hii ltoꝛ Pondane chiben neceſſitate iunis mnpins
neneieg de diſtra obligationis habuit:item in hijs pud eũ:nõamiſ. erit'ad exhiben bʒ enim creditoꝛ Aceütnen
ne tenan ibrpo⸗ rebus:quaspoſt pꝛioꝛẽ obligati⸗ däqnoq; fruſtra litẽexcipieti: qa nereſe nanſſei⸗ ſnken
õs di Huii e it: ut nſpignoꝛa in fi rrmn
edn. . ßaia onem acqꝗſiuit:donec nniucreinn neqʒ poſſidet:neq; dolo fecit a. mſotem ſiab eo im niͤt
queda ſealtt d bir ſu ↄſequatur: rñ.nihil ꝓ m ſineretpoſſidere: ſequitaut ſe⸗ perunis engat. rimi
((e Koͤua Debil ſit pferenda. Me deſineretpe ſſeſſoꝛes inter- brbic t Cdeſ n
generalẽ pꝰ pom:cur non lit p ditoꝛ ſů pi cundꝰcreditoꝛ po deiul.l. 5. 1(ant
Peoepenupabegain. gocia lapidũ quoꝝ pꝛecia uẽdito PAne deiuſſoꝛ ↄuentꝰ officõ iu nentte Huine
fBimile. l. generale, Gnoꝛe 14 toꝛis acceve- F N ꝗ urdeſtut ẽptionis terſapientel. pt. Nnnin
= u. quẽ fecit S ex pecunia cr r „ dicis aſſecu —R. C. ſiante ce. li. Nſacn
g 6 arraai aueſci re Toe it. idẽ debitoꝛ con⸗ lopduürsctedit ꝛi pignoꝛi da in pꝛin. ?.l. jj. ſahiliti⸗
poſtea quaʒ mutuat rant numerauit.idẽ debite bꝗq titulo pᷣdiuʒ cre toꝛl pi rcre- 5 Agedirore ſ. Ninigi
Bbaceipewulan po ſan reoꝝ ceſaris fuit ob q nitulea ipet nihilomin? altencre· „Aae 57 nni
n udennu neorn aliquot annis n ſo⸗ . = ea ſubeodẽ Highat 6 Bn ia ſe K
omnia bona deblotis Th ioni ppoſit cPolren! ie quã fi chndo neditote⸗ Kanli
omnia bona debitoꝛis lutas pꝓcuratoꝛ exactioni pᷣpo ir fferẽde pecunie qu 4(undo credit ſachl
raliter. tas ꝓcuratoꝛ exacnom ppꝑe contrant offerede pecum iq 1 debebit ad anniin
generalirer. idũ uenditionẽofficiũ ſuu, cont Editcũuſunis medij Gr debebua n
„ ſq;. dlapidũ uen itio — — ſſoꝛ depẽdit cũ , borcyt polſit 0 (lenes
vrach bond A taueſitũ eſt niure bigno- deiu as erit. nã hmõi uendi dus creditoꝛ ba lian
4 eraliter obligata p/ extẽdit queſitũ e e is facultas erit. na 10 * pig. v. K
anani tangdueibe ncol credlitoeretinert pollit. r maſferedl pignonsci neceſli eel rg, Ann,
Obeã rem. l. qa ven Pin eree lliaeen! ditoꝛ pignus peim un. Mtin
Ob ea rem. a.ĩ qui⸗ el m pꝛioꝛ credlitoꝛ pi ie ſe ign. duob? . MNe
das keineoner De diſtmctione pignorumud (() iure ↄuentionisuendidit ſ eaen hel
RE Aaio pſonat altli Ppothecarum. „ cundocreditoꝛinõſupeſſe ius of zun. mnl
dFete. p MArpinianꝰ?. cun ge ecunie ↄuenit ſitñdebi Aeiiecg ez
adckutnd. Reditoꝛqpᷣdia pi feren ninfueniente creditore pi⸗ uitone gunun ann
ggenſeu (peinel gIgnoꝛiaccepit: et pꝰ toꝛnon int it: eiuſq; Pciuz pꝛei Benndte⸗ glii
n6 ormbage an . Zu ceditoꝛeʒ: ꝗ pi- gius uẽdiderit:eiuſe. eit noſooor deru⸗ “ end
ꝓ ſocio menito. —.0— eere imũ. nã in vnoquos caſuſuꝑ ſerun ce⸗ uſtiee
6 mo amiſerit. vñ cel fit furtũ , debitoꝛẽ vẽ⸗ nia tertij Pueniatad mnnt-ve bic 1. . de ijs q in — ighi⸗
ſarfun vr s de Sl ſtis quirem. in Pelrdh * funk debge gno ditoꝛi iul. erendtgeeun debitore, .. — Aernprekichs nnien
rem. F. f. ſe õ. ſ. de funt ̈ madiderat creditoꝛi. ſed ibi g. da. l. lij. itey ſi potioꝛes.⁊.S. ti.i. kofferre ſecũdꝰ creditoꝛ tertiove ſucredat. ff. rrultndr
dentẽ pignus qðᷣ anunc bic generalit.vt. ar. C. de ſer. pig. da. l. ii bie nus. SD quen:f. an cogat offerte ernꝰ geditoꝛ vel emptoꝛ ſu ſecu igkſann
jali õ ſe obligaffe. bi do noͤfuit pactũ vt loco pꝛimi tertꝰ gedit ius pꝛioꝛis ſuccedat ſecũ ſa⸗
reqs ſpecialit erat obliga o nõ erar veriſimke ꝙ ignoꝛarer ſe obli⸗ ſo. l. . do no fuit pactũ v ditoꝛ nõ paciſcat vt in ius pꝛio C. de bijs q ĩ hahnn
pidebnoꝛ ſecit ſurta. deu factü ignoꝛare. ⁊ pſumit. vt bic. ⁊.ẽ. ꝓ ſo.l. nõ. nã eum tertiꝰ cre uite eres pig. ob.poſ.l. anſto. 7. C. ivel em Acnmn
ler innte voleraraltar arn ian rperderg. „ enlhuitan nor oolloreſ t ere hhaoiqun ealtorelee tin
& Erxci ler.i.ſuſcipiet. a Beg be ariã actionẽ nã pꝛim pꝛi.cre.lo.ſuc.l.i.nõ engo cogil babebit pign.pᷣt tamen·o den⸗ Mnn
Poſſeſſoꝛes. id eſt emptoꝛes. bypothecari ſſeſſoꝛẽ bhpothecana. iH 5 p i.ſed ſine aliqua obligatione babe lo veempꝛoꝛi poſtiden,/ nhe
Poſelſos ictũ eſt. ſy videt ꝙ necðᷣ poſſeſſoꝛẽ bypott ſupeſt. v ptoꝛi. ea tate dani exceptione tertio. velempte i. l.iij. F. i. Nophe
onẽ inſtituet. vt dictũ e re ſecundꝰ debeat in id qð pꝛio ſi pen yvult. vel dic de equitate babeat bypothecariã. vr.ð.ti. laeet. ſni
pꝛimũ cqeditoꝛẽ qui vendidit agere Ecuin. creditoꝛ idemq; terti iure p Nvt. .ti. i.l.i. i. r. licet non ba 5. de pac.itẽ qr /ð non pla 6 “l
kauli idne rictſtcurches aezuhtenen E Fraeiuſeacntoluf⸗ oges eis hnepigi dueled nimn oGu nenne

„

Kupencl.
lpigncnn
eſünne
hentun
ſde
uitk⸗
opker ſege

eiuſſe

Adhken
eeciei
Wtinian
e

l
niri
ſchdc
ſdefteua
al.fn6
dit ,

inſn

g. JZein
neg Moed

inͤſtze,
dealic

ſeeä .
Bniſing.
me un s
Nincein
ſerunſe
aginſG

enſiaben

wnnii mige
bic(NR

ſipeenn.

ſiantecelm .

no. „
Pfrineſ
ogine.

chtn

npeliei

rinl.
igelii
ilu
WE
tetdin

Verita e
id mn
Aini men
oont gn

△

ditionẽ ibi pmittit vendicationẽ. vel ſolue. vt ibi.

Em.

i ¶ Offenur. ab alio creditoꝛe. vt ⁊. S. e.l.ij. ?. C. de dolo.l. i. . S. mã

dan. ſi manda/
uero. 5. paulus.
2.jj.de fideiuſſo.
Um poſte /
oꝛ. poteſt.

pꝓpt ⁊c.ar. S. cõi.di

ui.l. cõmũi diui⸗
Jcreditoꝛ.
eſſe pignus
vt. 7. E.K antij.
cre.l.i. in pꝛin.
me Ledat debi
toꝛi.ſed ⁊ ipſe de
bitoꝛ actionem ĩ
factum babeat.
vt. S. de pi. ac. ſi

n Hypotbecã.

differunt autem
cum pignus qðᷣ
ad creditoꝛẽ trã/
ſit by potbeca ve
ro que non trãſit
dicitur. vt. 3. de
pig. ac. ſi rem. y.
piguus.
oIllud annis
xxv.iure etatis re
ſtituit. ſi enoꝛme
damnũ patiat.
vt. L. ſi aduer.
vẽ.pi.l.i. .3.de
mino. ſi ex cauſa
in pin.
2 bſen S. vtet
L. de reſti.mi.l.
ſi cum milirarib
q Edicto qẽ.
5. ex qui.cauſis

1Auemar ve,

ditionẽ ſi babes
venditionẽ valz
pactum.⁊ ſicẽ )
5.de pactil.l. ne
mo. ſo. ibi non ĩ⸗
tereſt paciſcẽtis.
ic ſic. Item eſt

contra. S. de pi.
ac.l.iiij.ſed ibi ð

greditoꝛe.ꝙ poſ
ſit contra pactio
nem vendere. di
cit. qꝛ als nibil ſi
bi valeret pignꝰ

brircautem de de
bitoꝛe. ſi autẽ ba

bes pactionem.
vel conuennoonẽ
vt quidam libꝛi

babent planum

eſt. ⁊ , bac. ſ. de
rio:ac.

ecundus. ſolurã. ſ.pꝛioꝛi creditoꝛi. Prꝛioꝛi.ſ.creditoꝛi⸗
Facit. vt 7. S.ti.i.ſi pꝛioꝛ. S. ſciendum.
Si ſecundus.ſoluta pꝛioꝛi qeditoꝛi.

oꝛi creditoꝛi ſoluerit emptoꝛi po

terit offerri qð ad aliũ creditoꝛeʒ
denummiseius peruenit ⁊ uſure
medij tẽpoꝛis.nihil enim intereſt
debitoꝛ pignꝰ datũ uendidit an
denuo pignoꝛiobliget. I Deʒ
c N. Em ſoluẽde pecunie dies
ppacto ↄfert:oueniſſeuidet᷑:

ne pꝛꝰ uẽdendi pignoꝛis ptãsex-

erceatur. m Arcianus
CNEm ſecũduſ creditoꝛ obla
Rapꝛioꝛi pecunia in locũ eiꝰ
ſucceſſerit:uenditionẽ ob pecuni
am ſolutamꝰ:⁊ creditam recte fa
cit.¶ Siſecundꝰcreditoꝛuel fi⸗
deiuſſoꝛ ſoluta pecũia pignoꝛa ſu
ſceperint recte eis offertur qʒuis
emptionis titulo ea tenuerint.
cNVEm poſterio: Qadeſt.
NQNVreditoꝛ a pꝛioꝛe pignꝰemit
non tã acꝗrendi dñij:q; ſeruandi
pignoꝛis ſui cã intelligit᷑ pecuniã
dediſſe.⁊ ido offerri eia debitoꝛe
poteſt. rcelluſ.
creditoꝛ pignusul hypo
thecã uẽdiderit hocpacto:

ut liceat ſibireddere pecuniam:

pignus recuperare:an ſi paratus
ſit debitoꝛ reddere pecuniã:cõſe
quiid poſſit.⁊iulianꝰlibꝛo.xj.di⸗
geſtoꝝ ſcribit recte quidẽ diſtra⸗
ctum eſſe pignꝰ:ceterũ agipoſſe
cũ creditoꝛe:ut ſiqsactiones ha⸗
bet eas cedat debitoꝛi :ſʒ qð Ju
lianus ſcribit in pignoꝛe:idẽ ⁊ cir

cahypothecã eſt. ¶ Illud inſpi

ciẽdũẽ:an liceat debitoꝛi ſihypo
theca uẽierit: ſoluta pecũia eã re
cuꝑare ⁊ ſi ꝗdẽ ita uẽierit ut ſi int

certũ tẽpꝰ a debitoꝛe pecũia ſolu

ta fuerit ẽptio reſcĩdat᷑: intra illð
tempꝰ pecunia ſoluta recipithv⸗
pothecam.ſiuerotẽpꝰ pᷣterierit:
aut ſinõeo pacto resuenierit:nõ

poterit reſcindiuenditõniſi mio; te:papiniano creditoꝛẽa debito⸗

v O

. De diſtractione pig. ⁊ bypotbecarũ.

epigno.ac.l.periculum.

ſit annis.xxv. debitoꝛ aut pupillꝰ

aut reipnblice cauſa abſẽs uel in

aliqua earum cauſaruʒ erit:exꝗ⸗
bus edicto ſuccurri᷑.¶¶ Querit᷑
ſipactum ſit a creditoꝛe:ne liceat
debitoꝛi hypothecã uendere:uel
pignꝰ:quid iuris ſit:et an pactio
nulla ſit talis:qſi cõtra ius ſit po⸗
ſita iðoq; iure uenire poſſit:⁊ cer
tũ ẽ nullã eſſe uẽditionẽ ut pactõ
niſtetur. NOOdeſtinꝰ

CE Reditoꝛis arbitrio ꝑmittit

NAex pignoꝛibꝰſibi obligatis:
quibꝰuelit diſtractis:ad ſuũ com

modũ ꝑuenire. Hõ
4 Neſitum eſt:ſi creditoꝛad

Aemptoꝛẽ pignoꝛis pciũ ſfua
re nõ potuiſſet:an debitoꝛ libera/
tus eſſet:putaui ſi nulla culpa im
putari creditoꝛipoſſit manere de
bitoꝛẽ obligatũ.ꝗa ex neceſſitate
facta uenditionõ liberat debitoꝛẽ
niſ ipecunia ꝑceptai. Mõponi
us ãt lectionũ li.ij.ita ſcripſit.q;iĩ

pignoꝛibꝰdandisadijci ſolet: ut
quominꝰpignꝰueniſſet:reliquuʒ
debitoꝛ redderet:ſuꝑuacuũẽ.ꝗa
ipſoiure ita ſereshʒ etiã nõadie⸗
em.

S iis ꝗlege pignoꝛiſ emit
NJob euictõnẽ rei redire ad uẽ
ditoꝛẽ nõ pᷣt tñ nõeſſe audienduʒ

creditoꝛẽ:ꝗ fundũ uendidit:ſi ue
lir eiuſdẽ rei ex alia cauſa queſtio
Leuola.
Abiter diuidẽde heredita⸗
tis cuʒ coꝛpoꝛa hereditaria
diuiſiſſet: noia quoqʒ cõmunium
debitoꝝ ſepatim ſingul inſolidũ
aſſignauit.queſitũ eſt:an debito
ribꝰceſſantibꝰ ꝓ ſolido pignus

ctoeo. i

nem mouere.

uendere gſqʒ pᷣt:rñ.poſſe.

Eſcriptũ ẽ t Ripho.

Nab imperatoꝛe libellos agẽ

ſitum eſt. creditoꝛ poſſit. cum ſubito facultates eiꝰlapſe ſunt.
Peꝛcepta. vt 2.S. man. ſi mandato. S. creditoꝛ. 2.j.e. reſcriptum. 5. fi.
omponꝰadiecto eo.vt.⁊.S.ſi cer.pe.l.credito..
LZſi is.non poteſt.vt ⁊.S.de acti.emp.emptoꝛem.i.ſententiam.⁊.e.

¶ Ex alia cauſa. quia
foꝛie eius eſt factus pꝰ⸗
ea dominꝰ. vt. j. de eui⸗
cno.l.venditionem. ſed
contra.C. de euick. l. fi.
ſo. ibi in berede fideiuſ
ſoꝛis ꝓ euictiõe dicit ꝙ
poteſt vendicare ex ſua
perſona.licet de euictio
ne teneatur.ſed ipſe pꝛi
cipaliter vẽditoꝛ.vel be
res eius non poteſt. vt
bic. ac.

PIaer .aſſignauit
laqõsð facere debet. vt

3. fam ilieber.l.ij. in fi.

7. j. e.l. in fi. H
2 Keſſantibuſ.ſ. ſolue
re vni ex beredibus.cui
ſolutum non fuerit.aʒ.

, Eſcriptum. libel/
os.interrogatoꝛi⸗
os vel reſponſionis.

e¶ Poſſe. vt ⁊. S. ð pi.
acti.ticiuſ.ſed nõne ecõ
tra debitoꝛ a creduoꝛe.
vt eo. nitu.l.debitoꝛ.in
pꝛin.
a ¶Bi aliena. reſpõde/
tur qð liberet.
bꝗᷣ Re euictioniſ. qð ſẽ
per intelliguur.niſi c/⸗
trarniũ paciſcatur. vt. ¶
credi.euic.pi.non de.l.

ij. azo.
c Boliganione. qꝛ de
facto tantum fuit obli⸗/
d Xegeret.vt ⁊.ů. mũ
dati.ſi mandato..cre
ditoꝛ. ⁊ ar.j.de ſtatuli.

e Eſdereunſerr diciũ

etett
f¶ Nel ad emptoꝛem. re
pete quantum.⁊ ꝙ di⸗
citpoſt euictionem.iðo
dicit.quis ſi non eſteui
ctum non poteſt ẽptoꝛ
ꝓ euictiõe agere.vt.C·
Eenetur. ex empto.
.i. emptoꝛi.non ad in⸗
tereſſe.ſed ad pꝛecium
eiuſq; vſuraſ babita ra
tione fructuum. vt. j. de
euictioni.l.antepe..⁊
ſi iuſſu.⁊.C.de euict᷑.ſi
ob cauſam. ſed domio
rei conira debitoꝛem da
iur nego. geſ. acuo ſi ba
bebit ratam venditiões
de nego. gel.l. fi.
b Mam ꝛ⁊ ſi. non lucri
acit creditoꝛ banc pe/
cunis.quia nec fructus

nam 7 ſiꝛc. a A fideluſſoꝛe. qui ſe obligauerat, reſtimendo pignore

7 fructibus er eo pemepuis.

b ¶ Debebit. vt 2. C. de pig. ac. l. i.. ij. ⁊ fi. 7. L.e.l. i.

c ¶ Et cum. per iniuriam. aliud ponit exemplum. vbi creditoꝛ non lucratur.

d Obligatam. iur.cum non iur̃.ſed de faco tantum erarobligata.

eg PPꝛobauit. vt per rei

ven. ſed Jo. per acriõeʒ
pig.vt.S.de pig.acti.ſi
rem.S.is quoq;.⁊ ẽ ad
boc ꝙ non lucretur cre /
ditoꝛ.S.de ꝓcuraroꝛibꝰ
qui pꝛopꝛio..vt in ce⸗
teris.a debitoꝛe enim ⁊
eius occaſione habʒ ma
gis qᷓ a dño rei in om /
nibus hijs ca ſibꝰ.⁊ido
debitoꝛi ꝓficiat. vt.j.ð
d0. ſcau. moꝛ. l. qui alie⸗

f. Reſlimenduz ſires
Aneniun⸗

Liberatum. L. in per

petuum.ſed ad tempuſ
vt bic. 7. j. de ſo. l. ſicre /
ditoꝛ fundum. ?.S.mã
da.l. ſi mandato. S. cre⸗
ditoꝛ. in fi.⁊ ar. S. de pi.
ac. necenim.ij. rñ.
Reditoꝛ iure ſuo.i.
iure creditoꝛis. ac.
i ¶Bus ſuum. i. bypo /
potbece. non ꝙ ſit em /
ptoꝛi obligata.cum ſua
ſit. vt inſti. qui. ali. vk
non. S. i. ſed vt in eo qð
debebit quolibet etiam
alio creditoꝛe ponoꝛ ſit
qui tamen ſit poſt eum
qui ſibi vendidit.vt.õ.

. Trun otioꝛ. ⁊.l.ij.
olleſſonem. vt et

qui pꝛedium.
bitri.coꝛpoꝛa.b
ideo dicit. qꝛſi nul

2 Aaccepera eſſent in be⸗

reditate actio fa. herciſ.
non haberet locum. vt
3. fam̃. ber. beres S. i. ?
foꝛte vitio ſcnptoꝛũ hic

poſita fuit hec lex aʒ.cũ

3. xe.l.arbiter hec eadeʒ
t. ac.

eparatim.l ißo⸗ iu
ah p.l. xij. ta. Vt. A C. fam̃.
bei.. ea que.

ris ſuccegat.e als ſecus.
vr dirimds. 3.que reſ pi
gno. ob.polſ.l. ariſto

Neeſa non fuent. vt et
C. de pi. res obligaras

ſed excipit.ſi poſſidet.
vt bic ſubijcit. 7.8.5 pi

gno. l. i. in pꝛin. ler . i.
b.l.cum pꝛioꝛ.in fi.

re pignꝰemere poſſe quia in do⸗
B minio manet debitoꝛis. ¶Si alie
na res pignoꝛi data fuerit ⁊ credi
toꝛ eam uendiderit:uideamuſ an
pᷣcium qð ꝑcepit creditoꝛ: liberet
debitoꝛẽ ꝑſonali actõne pecunie
credite: ꝙuere rñderetur: ſi ea le
ge uendidit: ne euictionis nomie

obligaretur:quia ex contractuqᷓ⸗

li obligatione:a debitoꝛe intpoſi⸗/
ta certe ex occaſione eiꝰ redactũẽ

id pᷣcium equs ꝓficeret debitoꝛi:
q; creditoꝛis lucro cederet.ſʒq̃n
tũ quidẽ ad creditoꝛẽ debitoꝛ libe
ratur quantũuero ad dñũm rei: ſi
nec dũ pignꝰ euictũ eſt:uelad em
ptoꝛẽ:poſt euictionem ipſe debi⸗
toꝛ utili actione tenet:nec ex alie⸗

na iactura ſibi lucxacꝗqrat.(Ha

ſi maioꝛes fructus foꝛte petens

a fideiuſſoꝛe creditoꝛ abſtulit uni
uerſos:in quantitatẽ debitã acce
pto ferre debebit: cũ piniuriaʒ

iudicis dño rem:que debitoꝛiſ nõ
fuiſſet:abſtuliſſet:creditoꝛ quaſi

obligatã ſibi: ⁊ quereret᷑ an ſolu⸗
to debito reſtitui eã opoꝛteret de⸗
bitoꝛi.ſceuola noſter reſtituendã

ꝓbauit Qõð ſinõita uendidit: ut
certũ ſit oimmodo apud eũ pciũ re

mãſurũ:uerũ ſobligateſt. ad id re
ſtituendũ:: arbitroꝛ inten ꝗqdẽni⸗
hil a debiteꝛe peti poſſe:ſed in ſu

ſpenſohabeniliberationẽ. e

mũ ſi actiõe exẽpto ↄuẽtꝰ pſtitiſſʒ
qeditoꝛ emptoꝛi debitũ: pſ. eg eü

adebitoꝛe bpolle: q⸗ appuit nõ eẽ
Alulus.

diſtrahit ius ſuũ cedere dʒ:⁊ ſi pi
gnpoſſ idet: tradre utiqʒ dʒ Vpol⸗
eſſionemʒ.

tis Sin heredes cũ Coꝛpoꝛa heredi
taria diuiſiſſẽt:noĩa quoq; cõmu

q ¶ Defenditur.ſ. contra debitoꝛem vendicantem pignoꝛa vtnõ ali

ter teneatur reddere. niſi pꝛimo ſibia debitoꝛe reddat᷑ qd ſoluit.

8¶ Inutilem. vt quia fuerunt conſoceri. vel vir ⁊ vxoꝛ. ptoꝛe.

r Kum venditoꝛ accepiſſet: ꝓ reſidua parte d ebiti ⁊ dic ab ipſo em

emproꝛ ⁊ venditoꝛ.⁊ ideo inunlis apparuit do natio.quia moꝛte vł

niũ debitoꝝſ. epati diuil. a ſingul
in ſolidũ aſſignauerũt.queſitũẽ:

an unuſgſ⸗ q; eoꝝ debitoꝛe ſibi acd
iecto ceſſante in ſolutõe ꝓ ſolido
pignꝰſub eo noĩe obligatũuẽde⸗

re poſſit reſ pondi potuiſſe.

Quibus modis pignus uel br.
potheca ſoluitur.

Apinian?.
CEbitoꝛis abſẽtis amicꝰ
negocia geſſit: ⁊ pigno-
racitra ẽptionẽ pecunia

ſua liberauit iuſ pꝛiſtinũ dñoreſti

tutũ uidet᷑:igit᷑ qnegociũ geſſit:
utilẽ ſeruianã dari ſibinõ recte de
ſiderabatꝰ:ſi tñ poſſideat excepti
one doli defẽdita. Cuuẽditoꝛ
numerata ſibi pte pcij:pᷣdiuʒ a
uenierat pignoꝛi accepiſſ. 5: acpꝰ⸗
ea reſiduũ pᷣciuʒ ẽptoꝛi litteris ad

eũ miſſiſ donaſſet:eoq; defuncto

donatiõeʒ gbuſdã modiſ inutilẽ

eſſe ↄſtabat:iure pignoꝛiſ fiſcum
fruſtra petere pᷣdiũ:ꝗ ſucceſſ. erat

in locũ uẽditoꝛis: apparuit cuiꝰpi

gnoꝛis ſolutũ eẽ pactũ pꝛia uolũ⸗
tate donatiõis oſtabat: quoniã in

utilẽ pecunie donatiõem lex facit
cuinòẽ locꝰ in pignoꝛe liberãdo

BDefẽſoꝛ abſentis cautiõʒ iudi/
catuʒ ſolui pᷣſtitit in dñmꝰ iudicio

poſtea trãſlato fideiuſſoꝛes ob rẽ
iudicatã:quoſ defẽſoꝛ dedit: non

tenebunt᷑ nec pignoꝛa ue dede
tunt. ius.
Icreditoꝛ ſuiana actiõe pi⸗

( . “ gnꝰa poſſeſſoꝛe petierit:⁊ poſſeſ
editoꝛ giue n uo pign?

ſoꝛ litis extimationẽ obtulenit: et
ab eo creditoꝛ rẽuendicet:nõ alit

hoc facere ↄcedet᷑: niſipꝛi debi⸗

teiofferat. Mpi.
NIresdiſtracta fuerit ſic:ni⸗

ſi intra certũ diẽ melioꝛẽ ↄditiõeʒ

inueniſſet fueritq; tradita? foꝛte

aliter non fuit cõ

firmata. vt. j. de
dona. inter vi. et
vx.l. cum hic ſta

tus. F. ſi ſocer. ſʒ

pignoꝛis remiſſi
onem lex non fa
cit inutilem. cum
etiam conſtante

mfimonio vxoꝛ
pignus remittat
marito.vt.C.ad
vel.l. etiam con⸗
ſtante. necẽ bic

remiſſa donatio
vt. ſ. que in frau⸗

dem credi.l.ſi pi

gnus. Jo. vel ẽt

pone exemplum
inter patrem ⁊ fi
lium in non ca⸗/
ſtrenſi vel quaſi
caſtrenſi peculio
vel cum non fuit
inſinuata cum fu

erit vltra quingẽ
tos ſolidos ldo

natanus exriti⸗ ĩ
gratus. quib ca
ſibꝰ valet pigno⸗

ris remiſſio.non

autem pꝛincipa
lis debin. ſed vi⸗
detur ꝙvbi non
valz remiſſio pn

cipal debin. nec
in pignoꝛe tene /
at. vt. C. de re /
miſſi. pig. l. debi
tum. que eſt con

tra. ſo. bic loquik

eo caſu quando

conuen tio eſt in /
utilis iure tantũ
impediente.non
dolo perſonaruz

ibi vᷣo quando

dolus aduerſa /
rij interuemit. ſe /

cundũ aʒo. ſʒ cer

te bic non eſt ſo.
ſed ſola diuerſi⸗

tas caſus. dic er
go qꝙ rekert. an p
bibuio remiſſio⸗
nis habeat ppe

tuam cauſam ꝓ/⸗

bibitionil. vt ibi
an nõ. vt hic. nã
in caſibus conce
duntur donatio

nes? remiſſiões

bmoi. vel dic. ibi
viruq; p ſe ſicſe /

paratim remiſũ

non valet. bic ät

pignus ſi itremi

nſhun

6bnioiür
peryrt
8 nödep⸗ hal

fimnen

Nreic,

angen
iſniſt

Goteere

ſe wmnu
cntt di

⸗
Ee

ue

an

iͤnenn
6 fiutſt
655

rlnai

fetſibd

ymnr

manſi
jedim.

(Pione

ſſtenm pe

N ſervr

inpcecl

AAtt

lſſ 15,
litrlizr⸗
Yofn
A

endedr

idtne
Asr
ſnſers,

ens⸗

Perinn
.

ſopne

tanr
igcſer
ſtnscb
nehentſt⸗

pln s
Montdin
Mrftiipo

mriet

Uintenn
mehi h

Dnareſcn

A

debt
(Adeſn

ſhedie

.

9s eniſoh

efoehtit
otrotetene
nt
ipigldd
ngnteſthoan
ſobeeat

oaſi glan⸗

dnvennveitl
s dreum
pecinnia
Popeſetans
fo andn
s oNleſn u
inanentſ,

Cäe
ierorek⸗
4ſoinf
gcuſis Nl
9 eſanp
itorenſin
babent
n uſenp

bitonlcan
n Nen
Nbesne
Untur dolin
gtianſte M

—

öied
cd
kotinten

= =
E=

„

=

not

Nlstenit
fnot Cd
l,eri hrt
lſi dongf.
deinſnn
nccdtlck
Aen
deeſenOldn
erpenent.
unin nonaH
nſipd dald
feniralo
Kuntonfirtt
ſsatunun
ghncnai
Pſolceslo.
Annusci
olns uta
hepaſein
8leniſio e
nen ginen.
6debinſttD
eurgttim

4 L
folt
ſdn

ſum ſeparatim teneret. vt dicta.l. C. ad vel.l.et vel dic; ibi erat

ꝓbibitio iurecõi. bic autẽ iure ſpeciali.⁊ que cõmũia ſunt difficiliuſ
tolli pſt. vt in aut᷑ de nò ali..quia nõ veriſimile.⁊ de bac materia

diri. 5. de pac.ſi nbi.ꝭ.de pignoꝛe. Itẽ no.bic ꝙ ibi non valei expᷣſ⸗

ſum tñ valet tacitũ.ſᷣ ar. ð. ð. de ler. luſti. pᷣdi.uem..qui babet.

t¶ Aiberãdo. ſcʒ
vtnon valear pi
gnoꝛis remiſſio.
nam bene valet.
7 non reuocatur

vt modo diri
p Defẽſoꝛ. cau
nonẽ.ſ.ſatiſdati
oné. —
x E dſm. l. re/
Iun.
xy ( Mõ tenebitur
vt ⁊.j.iudi.ſol.ſi

ante. ſed õ. S. de

Ppcur.l. in cauſe.

S. pe. fi. ſo. bie
ex parte rei.ibi a

ctoꝛis.vt ibi ple

ne dixim.

3 Pignoꝛa. ni/

ſi fuenint repeti /

ac
Icreditoꝛ.
Pfferat. vt
3. de pig. act.l. ſi

creditoꝛ.⁊.j.e.ſi⸗

res finiri.

de in diẽ adie.l.
iiij. F. ſed ⁊ mar⸗
cellus.⁊.S.ð rei
ven. ſi quis.
t¶ Emptoꝛis. vt
⁊ipſa ꝑmãeat ni
d & Mõ puter. qꝛ
in arbitrio debi /
toꝛis eſſe nõ dz:
ſit res obligata:
necne. vt. j.l. px.
in pꝛin. illud nõ
placet vt dicatuꝛ
non finiri. ůo qꝛ
nec cõperit.cepit
enim ⁊ pura fuir

emptio.ſʒ ſub cõ

ditione reſoluen
da. vt. ö. de Zbẽ.

J debitoꝛ.
n deſinat.
ot. ſ. de edi. edic.

l. bouẽ. S.pignꝰ
2. 5. ſi quis cum.
e¶ Ex volũtate.
yt. ſ. e. l. volũta /

emptoꝛ anteqᷓʒ melioꝛ cõditioof⸗
ferreret᷑:hanc reʒ pignoꝛi dediſſʒ
Marcel.li.quito digeſtoꝝ ait fini
ripignꝰſi melioꝛ ↄditio fuerit al
lata qʒqʒ ubi resſic diſtracta ẽ ni⸗
ſiẽptoꝛi diſplicuiſſet:pignꝰfiniri
non putetꝰ?. i I Zem.
I debitoꝛ cꝰres pignoꝛi ob⸗
igate erãt ſuũ quẽ emerat redhi⸗
buerit:an deſinat ſeruiãe locũ eẽ
⁊ magis eſt ne deſinat niſi ex uolũ
tate creditoꝛis hoc factũ eſt. Si
in uenditiõe pignoꝛis ↄſẽſerit cre
ditoꝛ:uel ut debitoꝛ hanc rẽ ꝑmu
tet:uel donet:ulł in dotẽ det: dicẽ
dũ erit pignꝰliberariñniſi ſaluacã
pignoꝛis ſui ↄſentiret.ſ Sʒ et ſi
ipſeuendiderit creditoꝛ:ſictamẽ
uẽditionẽ fecit:ne diſcederet api
gnoꝛe:niſi ei ſatiſfiatꝰ:dicendum
erit exceptionẽ ei nõnocere.ſʒ et
ſinõↄſenſerit pignꝰ uenũdari.ſʒ
ratã habuit uenditionẽ:idem erit
ꝓbãdũ eũuelle .¶ Querit᷑ ſi foꝛ⸗
te uenditio rei ſpecialit obligate
non ualeat:an nocere hec res cre
ditoꝛi ðbeat qð cõſẽſit.utputa ſi
qua rõ iuris uenditonẽ impediatꝰ
dicẽdũẽ pignꝰ ualere.¶ Vrti.
(NOluit᷑ hypotheca⁊ ſi ab ea
Ndiſcedat᷑:aut paciſcat᷑ cre/
ditoꝛ:ne pecuniã petat:niſi ſi ꝗs
dicat pactũ interpoſitũ eẽ: ut a ꝑ

ſona nõpetat᷑:⁊ gdẽ ſihocactuzʒ

ſitꝛcũ foꝛte aliꝰhypothecã poſſi-
debat. ſʒ cũ pactũ ↄuentũ excepti
onẽ ꝑpetuã pariat:eadẽ ⁊ in hoc
caſu pñt dici:ut et ab hypotheca

fo Oi in venditione.liberani.vt.j.e.l.ſicut.S.venditionis.

54 Dalas. no. olentio ſaluo iuremeo. vthic. ar. C. de pac. ſi s in
cribedo. 7. ar. j. de le. i. ſi qͥs a filio. S. i. nã eſtnugatio. vtibi notat᷑.

iat. idẽ tñ ſi boc nõ dixit.vt. S.ti.i.l.q̃ſitũ.aʒo.vel ibi in

i . Aelle.ſcʒ diſcedere a pꝛioꝛe.aʒo.

ſdebito ꝑſonali.

uerit᷑.imp ediat veluti ſi iudeꝰ emerit mancipiũ chꝛiſtianũ.vł
foꝛte ꝓbibente pfe alienari.vel ea lege empte.vel cũ creditoꝛ ↄſentiit
minoꝛ alienanti ſine decreto. aliud aũt ſi valeret Zcus.q rẽ nõ tra⸗
diderit debitoꝛ.idẽq; vẽditoꝛ emptoꝛi.yt.j.e.ſicut..ſi debitoꝛ.i.rñ.

n ¶ DHicat. boc dicit diſqrendo non ponendo.

⸗ Quibꝰ modis pignꝰ yel by. ſoluitur.

Oluitur. diſcedatur. vta.j.e.l.volũtate.i.tñ. Ite ⁊ ꝓpter delictũ cre⸗
ditoꝛis. yt ſi ancillã ꝓſtituat. vt. S. de pi. ac.l.elegant.in fi.
ciſcaf. quia eam remittat. vel debitü. vt ſubijcit.

o ¶ Mon petat.ſ.debitoꝛis bypotbeca.apud aliũ oſtitur

diſcedat᷑· Si paciſcat᷑ creditoꝛ
ne intra annũ pecuniã petat:intel
ligit᷑ de hypotheca quoq; idẽ pa
ctus eẽ ¶ Si ↄuenerit:ut ꝓ hy/
potheca fideiuſſoꝛ daret᷑:⁊ datuſ

ſit:ſatiſfactũ uiðbit᷑ ut hypothe

caliberet᷑.aliud eſt ſi iusobligati
onis uendiderit creditoꝛ:⁊ pecu⸗
niã acceꝑit:tũc enĩ manẽt oẽs ob

ligationesintegre qꝛ pcij loco id

accipit᷑ nõ ſolutionisnoie¶ Sa
tiſfactũ creditoꝛi intelligit᷑⁊ ſiiuſ
iurãdũ delatũ datũ eſt:hypothe⸗
ce nõ eẽ rem obligatã.¶ Api.
21. S9 .
Tẽ liberat᷑ pign ſiue ſolu
tũ eſt debitũ:ſiue eo noĩe ſa⸗

tiſfactũ ẽ.ſʒ ſi tꝑe finitũ pignꝰeſt

idẽ dicere debemꝰ:uel ſi q̃ alia rõ

ne obligatioeiꝰfinita eſt.Qui

paratꝰeſt ſoluere:merito pignus

uidet᷑ liberaſſeſ:q ueronõ ſoluere

ſʒ ſatiſfacere paratꝰeſt:in diuer⸗
ſalcã eſt:ergoſatiſfeciſſe ꝓdeſt:

q; ſibi imputare dʒ creditoꝛ:ꝗ ſa⸗
tiſfactionẽ admiſit uice ſolutiõis

at ꝗqnõadmittit ſatiſfactõnẽ:ſed

ſolutionẽ deſiderat culpãdꝰnõẽ.

In ſatiſdationẽ autẽ nõ utimur
attilicini ſnia:qui putabat ſi ſatiſ
tiſdet᷑ alicui certe pecũie:recede/
re eũa pignoꝛibꝰdebere¶ Vlius
Joſẽſit uẽditioni creditoꝛ:
iberat᷑ hypotheca:ſʒ in hiſ
pupilli ↄſenſus nõdʒ alit ratꝰ ha
beri:qᷓʒ ſi pñte tutoꝛe auctoꝛe cõ⸗
ſẽſerit:aut ẽt ipᷣe tutoꝛ:cõſẽſerit:

ſq; ſicõmodũ aliqdð illis ſatiſfieri
ex eo iudex extiauerit. ¶ Hidebi

ſi rem alienã. S. omnis. ?.5ñ. fi. ?.l. ſe. ⁊ arg. ð. de

—

p ¶ Aciũ eſt. ſ. vt a pſõa
tm̃ non petat᷑ debitoꝛiſ

ſubaudi pᷣt bociollerari

q ¶ Oiſcedat.ſi is cõue
niat᷑ hypotbecaria. cui
pꝑſonale pactũ factũ eſt
vel aliꝰ qui teneat.ſʒ õ.
C.de luic. pi.l. intelli/
gere.ſo.ibi erat ſublata
pꝛincipalis pꝛeſcriptio
bic pacio ſiue volũtate
que volũtas ſiue ↄuen
lio late ſit interpᷣtanda.
vt. L. vt ac. ab here.⁊ 3
beredeſ.l.i.qð nõ eſt in

peieſcri. cũ ſit odioſa. vt

ſ. de ac.⁊ ob.l.in oĩbuſ
a ¶ Dipaciſcaf. ideʒ. vt
S.ti.i.l.cum ſoluẽde.ſʒ
3.5. de pig.l.queſitum
in pꝛin.ſo.vt ibi.ac.
b ¶ Si cõuenerit./ ꝓ by⸗
potheca.i.ꝓ loco bypo
ererc. e
c ¶ Integre. ſ. emptoꝛi.
rie modeſtinꝰ
d Gatiſfactü. iuſiura/
dum vt. ſ. e. l. ſi deferẽte
.Zem liberat.ſolu⸗
Muiũ ẽ.ſ.qeditoꝛi.q̃d
ſi ſoluerit creditoꝛi cre/
ditoꝛis.ar. ꝙ idem ſit.
vt.ar. C. de pig. ac. ſolu
tum. F. ſolutam.
fPignus.qꝛ ad tem/
pus fuit obligatũ.
g Ratione.quia ad cõ
ditionẽ fuit obligatum
vſquequo nauis vene/
rit. ac.

b AQui parat.ſoluere
in iudicio.ſʒ ſi ex nõ cõ/
uenit bypotbecaria nõ
iñ agit actoꝛ actione pi
gnoꝛis.ſi non offerat. ?ꝰ
ↄſignatũ non deponat
Joban.
i ꝙ Niberaſſe. vt ⁊. C. S
vſur.l.acceptã.⁊ idᷣo a⸗
git pignoꝛaticia acti. vt
. .de pigno.acti.l.alie

na es F. ſig geduoe;

4 Facere. daãdo pignꝰ
vel fideiuſſoꝛẽ. vt.S.de
pig.ac.ꝙ ſi non.
liIn diuerſa niſi cre⸗
ditoꝛi placuerit ſatiſfa⸗
ctio.yt ⁊.S.de pig.act᷑.
lvureiu.l.non erit.⁊.j.dere

iudi. ſi ſe.S.ait pꝛetoꝛ.
m A ſanſdatione.als ſatiſdatione.als ſatiſfactione.
n 6

ecunie.ſ.nomine ⁊ non totius.vel dic enam ſi detota vellerſatiſda/
re non auditur. vt bic. ⁊. C. de ↄſti. pe. ꝓmiſſoꝛ. ꝗ. fi.⁊ expone ſauſdet᷑ id ẽ

ſatiſdari vellet.ſʒ ö.j.e.l.pe.ſo.vt ibi.⁊ eodem m

Aluũ non poſſit manumittere rõne etatis.pt.

6 ſolue aliud õrium. qð ẽ
demu. 2 ho.l.reſcnpto..iials ibi ſpeciale. Gliud öfium⸗ as e
pſenſit. extimauerit. bijs ergo caſibus valet ↄſenſus.licet ipſe ſeruũ
S.de manu.vin.l.ſi pater

Ab iij

P NDidebimuſ.nõ poſ
ſe.cum faciat aĩio donã
di. vt. j. e. ſicut. S. an pa
ciſci.⁊.S.de ꝓcu.l.mã
dato. .
a Di duenit. ſi certa. i.
co?pus.iura enĩ nullaſ
ptes diſcretas:vel ꝓ in
diuiſo intellecras babẽt
vt no. S.de rei vẽ.l.ſi ex
equis.
rOpoꝛrere. a credito⸗/
re aduerſus ẽptoꝛẽ.qui
totũ emit.vel ꝑtẽ diuiſã
yt. S.de ac.emp.l.iul.ꝗ.
idem ait.
8Erceptio. ſ. oſenſus.
1 Gllud obligatã. vt et
ʒ.qui po.in pig.l.iij.ꝗ.
fi.⁊.S.cõi di.ſi q̃s pu.
G. ſi fundus.⁊.S.idẽ iu
lia.⁊.j.de vſufru.l.is qͥ
7.3.ſi ꝑs bhere.pe.il.i.
quinimmo. aʒ. acd.
cut re.⁊ vſufru⸗
ctu. ſi uſufructuariꝰ
obligauit. qð quidẽ po
tuit facere.vt ⁊.S.de pi.
act.ſi is.F.vſũfructũ.ſʒ
3.S. de pi.l.ſeruuʒ.ſol.
ibi ꝑ culpam debitoꝛis
res interijt hbic non.itezs
3.S. de pig.l. i. F. cuʒ pᷣ
diũ. vbi dicit ꝙ in v⸗
ſucapione dñium inter
eat.nõ iñ ſoluit᷑ pignus
ſo.aliud eſt vſucapiõe

perimi vt ibi.aliõ natu

ralit vt bi.
x Eredito: berdit. ad

vtilitatẽ beredis.qð ſẽ/
per pᷣſumit᷑.cũ fit a defũ

cto.vt.j.ð ꝓba.ſipactũ
=
5 li ereditatez.ſ.beres
defũcti fuit pactũ fa⸗
ctum qð ꝓdeſt beredi.

a lebellunga⸗ effe /
cłu quodãmõ heres eſt
vt. Z. ꝙ cũ eo. ſi filiꝰ. F. i
⁊.j.de fideiuſ.l.hereſ a
debitoꝛe.in pꝛin.
bᷣ Si ꝓcuratoꝛ.in rem
uã.qꝛ foꝛte donauit pi
gnꝰ debuoꝛ ꝓcuratoꝛi.

ꝙ obligauerat. ⁊ ei oſẽ

ſit creditoꝛ vendere. vel
dic ꝙ bereditatẽ quan
dã.cuiꝰ cã erat debitoꝛ.
vendidit.vt.Sẽ.de pact᷑.
ſi cũ emptoe..
c¶ Extitei. creditoꝛemã
dante. 2 donate bypo /
thecariã actionẽ. ⁊ pſo
nalẽ ꝓcuratoꝛi.⁊ bic
curatoꝛ oſentiat debito
ri devendendo.

— —

gr ↄſenſũ de vendendo
põt enim dominꝰ litis
mãdatũ a ſimplici ꝓcu.

Hãc exceptionẽ, quia

mus ſi ꝓcuratoꝛ oim bonoꝝoſen
ſerit: uel ſeruꝰactoꝛ:cui ⁊ ſolui pᷣt
⁊ in id pᷣpoſitꝰeſt:an teneat ↄſen
