vtr bic innuir.ibi ſic.vel dic viatoꝛes non tenent᷑ bac actione.vt bic.ſed exer
citoꝛ ſic.vbi pꝛima verioꝛ eſt.

–

p ꝙ Gᷓoſſum vti.cũ nautis furibꝰ qͥ non ſunt exercitoꝛes.ſed als foꝛte du⸗
cunt remos.idem in quibuſſlibet alijs.
q Arguamꝰ.i.argutecõicamꝰ.et ſi quidẽ libereſtqfecit furtuʒ deſignabo
quis fecit.als nõ cogoꝛ.vt.j.vi bo.rap.l.ij.in pꝛin.et..bec actio etiã fami
lie. vel ulud in illa actione.
r Debemus. vt. S. e. idem. S. fi. ¶ Egerimus. exquaſi maleſicio.
8Moſtras. nõ furti. qꝛ illẽ bʒ. vt. S. e.ſed et ipſi.ſed actio.l.acquilł.vel ſi /
milis vel furti. directã qꝛ vtilẽ hʒ ſuo noĩe.imo directã.quia et eiuſ intereſt.
t ¶ Nxercnoꝛi.ſiↄduxentoperas eoꝛuʒ. vt avt ar. C. de ac. et ob.l.i.et.l.ij.
bic et.j.ad.l.ro.de iac.l.ij.in pꝛin.s.
v ¶ Exercitoꝛ.hac actione.ſ.in factum ex hoc edicto.
x0 Plkerpfio dabit. ſed cur dat᷑ exceptio rei iudi.cũ ex alia cauſa agat᷑ ⁊ alia
actioneinter alias ꝑſonas.rñ.nõ ꝓpter rem iudicatã.ſed Phterelecrioneʒ
dat exceptio.ſic.j.de inſti.habebat.in pꝛin.et eſt ratio ne ſepiꝰac.vt ſubijcit

inferunt᷑ et ſiearuʒ uectura non
debeturut ueſtimentoꝝ:uel pe⸗/
noꝛiquotidiani ꝗa hecipſa ce⸗
a furt terarũ rerũ locationi accedunt.
bʒ. qͥa ſui natura ei dat G =
e Aainnde ſed Auta:et caupo SRAius
t ſtabularius mercedẽ ac⸗

¶Muecũqʒ de furto diximꝰ ea⸗
dẽ et de damno debẽt itelligi. nõ

.

hi.l. et lex. F. pe. et de accu. ſi cui. F. ijſd em. in pꝛin. et. j. de euic. qd
dicit. in fi. et bec ratio bʒ locũ.j. ꝓxi.rn. ſuntubit et alie due vt ibi di/

cã.ſed pdicte rationi obijcit:nõne ex eodẽ delicto bis hic agit crimi ⸗
naliter et ciuiliter.vt.C. qn ci.ac.pᷣiudi.cri..l.i.i.m̃.ibi de adulterio

etiã a dano recipe micenri⸗

q́ʒ et furti actio ⁊ dãni iniuria me

duoꝛü manis et

femine. hic ciuui
ter vtroq; agere

. . tur. Ité nöned
Icet gr atis 1 ¶Api. anoſic di, q
nauigauenis nelin caupona niuun et eodẽmò
gratis diuerterisnõtamẽ actões ni iaſee oerm
in tibi factũ denegabunt᷑ ſi dänũ ibide adultenio
ſtiris ſſermamens duon maris 7fe
iniuria peſſus eſ. Si ſeruo meo? mint hie yne
in naui uel in caupõa utaris et dã Item noͤnefur⸗
num mihi det uel furtũ faciat qʒ iier vi bo. rapt.
de eadẽ rapina

gagik. vt. j. vi bo.

cũ ſit noxal hectñ actio:qꝛi fem H
ẽetiã fui mei noĩe aduerſꝰ te cõ⸗ iſhiennatedt
petit. Idẽ dicit᷑ et ſi cõmunis ſit naria alla cko⸗⸗
tu tamẽ qð mihi pᷣſtiteriſ eiꝰnoĩe Krodcin ehae,
uel cõi diuidũdo:uel ꝓ ſocioacti as ꝙ bicer deli
one:aut ſipartẽeiꝰ:uel ſi totum guenien net
ↄduxiſti:etiã ex ↄducto hẽs me erx ꝓpꝛio nõim/
obligatũ ſed ſidãnuʒ in eo dati patpun hlule
ſit ab alio:qui in eadẽ nauiuel in ſepiul ec. mſia⸗
caupona eſt: cuiꝰfactũ ptoꝛ eſtia nn oecumat cree
reſolet:non putat põponiꝰeius Erreptio da,
nomine hãcactionẽ utilẽ futurã biur. eſt miplx
—= caulſa. pꝛima ne

ſepius ⁊c. vt.S.

ꝓxi.rñ.ſecũda.qꝛ ſi exercitoꝛSuenit etiã nauta fur abſolup mediũ

((Drtprt

ↄueniretõ quẽ exercitoꝛ rediret.qð non deberet fieri.vt.C. de vſur.

rei iudi.l.fi. tertia. quia cũ ſit fur abſolurſoluiſſe videtur. na ſolutio
eſt ſimił abſoſutioni ꝑ ſniam. vt.j. de excep.rei iudi.ſi quis eũ totuʒ

§. plane.et bec ratio, et ſupioꝛi rũſo locũ hʒ.Eſt eſt quarta.qꝛ non
poſſum cedere actionẽ qð facere debeo.vt.S.S.etſi cum. ſed an ita ẽ
vera bec ratio.ſi pꝛimo iudicio ſpecialitfuit dictũ ꝙ de boc delicto

agebat.quidã ſic.cũ ſintꝑſonales hee actiones.vt ar.j.de excep.rei

iudi.l.et an eadem.S. acnones.alij ð̊.adinſtarrealis cũ oẽ ius ſuũ

⁊c. vi.j. de excep. rei iudi. ſi mater. S. eadẽ. nã iſte ad rẽ dant.et rẽ ꝑſe

quũtur.pꝛima rationabilioꝛ videtur. 4
Ebet. factuʒ.i. re ceptum cum ad hoc ſint pꝛepoſiñ.
b ERPꝛeſtare. ſed qua actione.rñ.azx. ex quaſi Zctu vt in ſü. de
ob ierduafi delicto. F. nec diſtiguit. ſz mñ. ex quaſi deli. vt. ij rh. bꝰ.l
c Mon pᷣſiabit immo videtur ð̊.vt. Sẽ. e.l.idem.in pꝛin.ſo.ibi radi

re et aſſignate erant.qʒ ex nauẽ.bicnõ.vel bic nõ receꝑat cuſtodiam

ibi ſic. licet non tradite. ar.j. de alea. et ale.lu.l.i. S. irem.

Itẽ ſi pdixerit.facias vim in verbo pᷣdixit et verbo pᷣdictioni qð
eſt..ſtati. vt bic et.j.de edi.edi.itaqʒ.et de iure fiſci.non intelligit.

F. ſi qs palã. et ar.j.lo.et cõ.l.viðᷣamꝰ.S.i.⁊ vl.ſecꝰãt ſipꝰdicat.vt.j
de fideiuſ.l.fiðiuſſoꝛ creditoꝛi.et ð ĩſti.ac.ſ⁊ ſi pupil.ꝭ.ð qß.⁊.S.ſᷣ

ſicõtinua. et. C. de acni.et obli.ſicut. Sed quid ſi dederit claues:vi

det renuntiare. ac ſi pdiceret. vt bic.et ar.j.de ̊. emp.l.clauibꝰ.ecõ
tra ꝙ nõne det᷑ materia falſo fabꝛicãdi.vt.j.quẽ.te.ape.l.i.etne de/⸗
tur materia cũ furibꝰcoeundi.vt.S.e.l.i.S.i.ſo.diſtigue.an dedit a
pꝛincipio claues:aut poſtea.pꝛimo caſu ſi quidẽ dando eas fecerit
ſimilit᷑ bꝰpᷣdictionẽ.tũc non tenet᷑.ſi vᷣo nõ fecit tunc tenet᷑.et magis
Pſnu datas vt poſſint ſuas res quãdo volũtlacciꝑe et ſub ſilentio
abere qᷓ; vt ſe periculo exonerẽt.mitiꝰ tñ cũ dſio ageret᷑ boc caſu vt

de leuiſſima culpa eu teneri nõ dicerẽ. qʒ als teneaf.vt. S. eo. idẽ. F.
ait pꝛetoꝛ.ſi vo poſtea etiam cũ pᷣdictione non releuat dũs.vi dixi ꝑ

2 . — —

e Konlſenſerũt maxime.nam idẽ ſi nõ cõ/ l.C. de ac. et ob. ſiout.

ſssnaueq
Niſſdſſini
ſarünnre
dentsſoosit
Upotgepet

Apoeͤpe

ſidarirſup
nlefof
gtkincnei
Peunin did
ſiopeſtenb⸗

Nöſhicgent.

iclenbſaprn
Geiih
Aics ſonpr
.
1(Rene
90Oilmne
Ocohia
igtrauſe
ſce.
5Coran⸗
ſthalsine
ſſeutarſch
vetind
pörticte
daledisi
hatiüͤcnca

utnano

ſte lie
ſfficii d⸗
lliieffen
ldinsz
ſndeig
Püiinene
unrlſne
hortaidy
Nblodäni
op
ſtue

biemen
a gliti

oſin tia.

ſadeiatſe

bleerei

dalenullr

deniur ti.

6ondin
Curan s

ſboenntdege
ud e

Nunr.

.

rdena e.
ſeinO ee
1s 1,⸗t.z;.
luegretff

hr Nacle

usti naG

n ene
.Ganne
ehoedeinn
ſhench
dhgiſeſti

cntatipe

nti
. 1 4
bi
aſ

Cinnie⸗
inulig⸗
Ooſetrtt,
ſif
cucs
ianenn
1 dcͤ!
60 fen
fanmy⸗
bſen

St
—

9

= -
=

= —
S=

e! du⸗
bl

.

rñi
4

ſenſerunt. et ſibi imputent cur rema nſerunt. ar. S. qᷓ ſatiſda. co. ſi fide
fLonueniet. illa ex ctu. ſecꝰ in illa ex deli⸗
cto in qua ſm.m.non diſtinguitur.accu

Quintus.

G0 Hec actio.q ex quaſi malefſicio. h ¶ AHercatoꝛ. ⁊ i naui ſic pꝛo

Vrroq; officio.
ercitoꝛẽ ſi dãnũ

eſt paſſus nõ q

ſi naute.ſed qua

ſi mercatoꝛi.⁊ ſic

no. aliquè fungi
officio duoꝝ ſic.
ſ. de ſti. ſer. l.i. F.
iij. er. S.de ado/

HRAuoſ vulgo

greci bates.ma⸗
ioꝛes naute qꝗ o⸗/
peraſſuaſi naui
pſta bãt vt exerci
toꝛ res ſuas ĩ na
in poꝛtare pate⸗

ret nõ eiiã pecu/
niã dabãt ſupe /

rius vᷣo m̃ſũ lo⸗
quit᷑ in eo etiã q
pecuniaz dabat
cũ ope ſue in hoc

nõ ſuſſicerent.

1I IEBmôi prxrimi

7 alteriꝰ ſupꝛadi

m ( Factu. i. ſi iſti

aliqd ſurnpꝛüt
n¶ EPꝛeſtat exer
citot. adc.
o Biſen. de /
derit. alicui cuiꝰ
res.in naui ſunt
recepte.

p GHauta non

ſit. ſ̊ als in naui
ei ſeruit. et ſcõm
hoc vñ dan dire
cta nõ vtiliſ ſicut
dicit dehijs q̃ in
habitãdi cauſa
ſunt in caupona
yt. ð. eo. licet. F.
in factũ.vnð dic
vtilẽ.i. efficacem

vel ſi dicas ð eo
ſeruo copa nech

qᷓ; vti᷑i nani da
tur vtiliſ. nec.n.

poteſt dici vt ſit

ab eo danũ da⸗

tuʒ coꝑa exerci

toꝛ vtitar.
8 Actõe. ex qua
ſi delicto.

b Oſnaec autẽ. ex

ſuo noĩe. cur er /

go repetit in caſu illo. S. e. lʒ. S. tu tñ q; H. et. j. de in rẽ x. ſip pfe F. i.

.lz ſuo noſe denegat ꝓprer factũ alteriꝰtñ ad ſilitudinè fideiuſſio
eceſſerint. ſ. ſemi.

.—

i ¶ Debebit illi dari. actio ð ex⸗
¶ In factũ actiõe caupo tenet᷑ ꝓ
na ſũt:hoc autẽ nõ ꝑtinet ad eũ

qui hoſpitio repẽtino recipit᷑ ue⸗
luti uiatoꝛ. Poſſumꝰ autẽ uel

furti:uel dãni iniurie actõe uti cũ

nautis ut certi homis factũ argu

amꝰ :ſed una ↄtẽti eſſe debemꝰ

⁊ ſi cũ exercitoꝛe egerimꝰ: pᷣſtare

ci debemꝰactiones nrãs quis er
ↄducto actio aduerſus eos cõpe

tat exercitoꝛi:ſed ſi abſolutuſſi it
erercitoꝛ hac actiõe deinde agat
cũ nauta:exceptio dabit᷑ne ſepiꝰ
de eiuſdẽ homis admiſſo quera⸗
tur et cont᷑ ſide admiſſouniꝰ ho⸗
minis actũ ſit.deinde in factum
actione agat᷑:exceptio dabitur'.
) Ebet exercitoꝛe u pia.

Joium nautarũ ſuoꝝ ſiuelibi

ſint ſiue ſerui factũ pꝛeſtarevenec
immerito factũ eoꝝ pᷣſtat:cũ ipſe
eos ſuopericulo adhibuerit: ſed
nõ alias pᷣſtat qᷓʒ ſi in ia naui dã

nũ datũ ſit. ¶ Ceterũ ſiextra na

uim:licet a nautis:non pᷣſtabit.
Itẽ ſi pꝛedixerit ut unuſqſq; ue
ctoꝝ res ſuas ſeruet:neqʒ dãnuʒ
ſe pᷣſtaturũ:et ↄſenſerunt: uecto
res pᷣdictioni nõↄuenitur. Hec
actioin factũ in duplum eſt. ſʒ ſi
quidem naute inter ſe damnũ de
derint hoc ad erercitoꝛẽ non per-

tinet. ſed ſi quis ſit nauta et mer-
catoꝛ debebitilli dari et quidẽ ſi

quis ſit exhijsquosuulgo nau⸗

te grecibatesdicũt et huictene

bitur ſz huiꝰ factũ pſtatcuʒ ſit

d & Seruoꝝ dũtaxat. quãdo ẽ ex jris.

quaſi maleficio. als de peculio dat᷑ et ſic nõ obſtat. S. e. idem. S. ite
ſi ſeruꝰexercitoꝛis. vel dic etiam in ea q̃ eſt ex orctu. et quãdo nõ dñi
volũtate. ne contdicat. di.l. et boc ido quio in ſuis penia ⁊c. vt ſubij
it. er..fur. aduer. nau. cau. ſta.l. i. circa pꝛin. er.j. ſo. ma. ſi conſtante
§. ſi maritus. et. C. man. l.ſi in rem meã.ar.ð.j.lo.et cõ.videamus.
in pꝛin. cum ergo bicdñs tantũ noxalitteneat᷑ ſi deceſſerir ſeruꝰ libe
ratur. vt.j. de noxa.ſi plunuũ,S. differentia.w et.l.ſe, et.l. elecrio, ⁊ no.

ſiuſſoꝛ.in fi.i.rñ.

hijs qui habitãdi cauſa in caupo

De iudi et vbi.xc.

bic noralẽ ex quaſi malificio dari ſim pꝛimũ intellectũ.ᷣſic. j. de noxali.ſi in
rem.F. ſeruus.ſed differunt actiones exmaleficio ab illis q̃ ex quaſi male,-
ficio ſunt. quia in pꝛimis pꝛeſtita ab vno pena alij non liberant᷑. vt. j. ad. l.
acquil. item mella. 5. ſi plures. ſecus in ex quaſi maleficio.vt. S.l.licʒ.S.fi.
Item in illa ex maleficio ſi quid pᷣſtat᷑.ab alio nõ repent᷑ſecus in quaſi ex

Tnauta.Si ſeruꝰnaute dãnũ de
derit licet ſeruꝰnauta nõſit eqſ⸗
ſimũ erit in exercitoꝛẽ actionẽ uti

lem dare. hac autez actione ſuo

nomie exercitoꝛ tenebit᷑ culpe.ſ.
ſue:ꝗ tales adhibuit:et ideo⁊ ſi
deceſſerint:non releuabit᷑. Ser
uoꝝ autẽ ſuoꝝ noĩe:noxali dũta⸗
xat tenetur.nã cum alienoſ adhi

bet: exploꝛare eũ opoꝛtet cꝰ fidei

cuiꝰ innocẽtie ſint. In ſuiſ uenia
dignꝰeſt ſi qualeſcũqʒ ad inſtru
endã naui adhibuerit.¶ Si plu⸗

reſ nauĩ exerceant unuſqſqʒ pꝛo

parte:qua naui exercet: ↄuenit᷑.
Heciudiciaꝰ q;uis honoꝛaria

heredem autem non dabuntur
¶ Mꝛoinde et ſiſeruꝰnaui exer⸗
cuitꝰ moꝛtuꝰeſt:de peculio non
dabit᷑ actio in dñm. nec intra an⸗
num.ſʒ ſicũ uolũtateuel patris
uel dñi ſeruꝰuel filiꝰexercet naui
uel cauponã:ul ſtabulũ:putoẽt
hãc actionẽ inſolidũ eos pati de⸗
bere:quaſi oĩa:q ibi ↄtingũt:in⸗
ſolidum receperin.

Erxplicit liber quartus. Juci
pit quintus. De ludicijset ubi
quiſq; agere:uel cõuenini debeat

Aſe ſubijciant alig
iuriſdictioni:et con
ſentiãt:inter ↄſen
tientes cui? uisiudi
cis qui tribunaliꝰ pᷣ
eſt:uel aliaʒ iuriſdi

Eplicitis pꝛeparatoꝛijs iudicioꝝ nuncincipitd
de iudicijs nõ de iudicio.Eſt eni iudiciũ aliud ciuile aliud crimialeð quo
ſe

iminali fit ſermo. j. e.l. deſtiriſſe.

ſic pñt intelligi.ar. C. de epiſco. et cle.l

maleficio. vt. j. de hijs
qui deie. vel effu pᷣcep⸗
tione. et. l. ſi vo. F. cũ ãt
et. S. . l. ? ita. S. nouiſſi
me. et. l. ſequẽti.
e Si quaſeſcunq; . ſcʒ
babet.
f ¶ Bi plureſ exerceant.
l. ꝑ ſe.ſecꝰ ſi ꝑ alium ne
qui cũ vno conthit.⁊c.
vt.j. ð exerci.l.i.S. fl.⁊.l
ſi tamẽ.et.l.ne in płes.
que ſunt õ.et.j.de pe⸗
cu.l. et ancillaruʒ. S. fi.
vel ille. l. de exercitoꝛia
loquunt᷑ qudo ex con
iractu. hic autẽ quãdo
ex quaſi maleficio. acc.
g¶ Hec iudicia. poteſt
legi vt pꝛimũ dicmiʒ re /
feratad eam q̃ eſt er cõ
tractu ſerui.ſ.illud ĩ he
redem autẽ ⁊c.ſcõm ad
eam q̃ eſt ex quaſima/

leficio ſzm. y. erſym hoc

int: tamen perpetua ſunt In

pluralis in ſingulatem
reſoluit vt.j.de peti.he
redi.diuus.in fi.vel le,
gas vtrũq; de vrq;. nãa
et que ex quaſi malefi.
dat erit ꝑpetua ð eo qð
puenit.et in beredẽ nõ
dat aliqua.ſ.pꝛo re pe
naliter. vt inſti.de ppe.
ac. S non autem.

bMPꝛoinde. et ſi ſeruus

exercuit.ſine voluntate
domini.

i ¶ Acnio in dominuz. ex

quaſi maleficio ipſiꝰ oꝛ
dinarij. ſivo aliꝰ erneꝰ
feciſſet et dediſſet dĩõ nũñn
ſine voluntate ſerni int
annuzʒ tenel dñs de pe
culio ſerui qui nauẽ ex/
ercebat excontctu. vt. ẽ5
e.idem.S. item ſi ſeruuſ
exercitoꝛis.vel ibi de re
cepto. hic ex delicto.
nt᷑ annũ. nec eo vi
uocum exdelicto nõ de
lur de peculio.ſ hice du

plex eſtrõ. et quia non

babes. et quia ex deli /
ſeruus exercitoꝛis. ac.

Abꝛica. De iudi⸗

cijs ⁊ vbi ⁊c.

eiudicijs et merito dixit

ſe ſubijciant. ⁊oſennẽtes in ipſũ indicẽ pſñitem. et litẽↄteſtãreſ
Jo. vt. ſ. ſo. ma. ſi c do. F. eo autẽ tẽpoꝛe. nã ſi eo tepoꝛe eſt
ablens pt quilibet eoꝝ penitere. vt. S. de iuriſdi. om. iu. ſi ↄuene/
rit. Attem hec.l.in laicis loquit᷑ ſecus in clerias ſjm aʒo.qui ſuũ
lare ſi pñt. vt in aut.de ſan.epiſ.S.yconomos.in fi. coll. ix. et
placet. tu xo dicas indiſtincte bãc

l. loqui vbi ſpon:e litigent.nõ autẽ pacto ſe aſtrin gãt. vt.iij.q.vi.nõ licear.

Liber .

et. x. q.i. inolita. et in dicta aut᷑.dicit inuito actoꝛe. et pᷣterea in caſu ſpeciali
redꝗdende rationis. ſed bodie ꝑ decre. nouã greg. etiam ſpõte nõ pᷣt litiga⸗
re ſine expꝛeſſo ↄſenſu ſui epᷣi.vt er.de fo. cõ.ſignificaſti.renũciare tamẽ põt
iure noſtro. vt. C. de pac.l.pe.ſed iure cañ.non.vt erĩ de fo.cõ.c.ſi diligenti
igdem et bodie iure nr̃o vt in cõſti.frederici qᷓ eſt. C. de epil.etcle.aut.ſtatui⸗

mus. Itẽ intellige hãc
l. ſi cõſentiant in eũ tan
qᷓ; in iudicẽ oꝛdinariuʒ
ſecus vo ſi tanqᷓ; in ar⸗
bitrũ qð facere poſſunt
vt. C. de epiſ. au. ſi qͥ ex
ↄſenſu.tunc enim inter

eos iuriſd ictionẽ nõ bʒ

vt. j.de re iudi.ait pᷣtoꝛ.
et hboc quãdo non erat
eoꝝ oꝛdinariꝰ.licet alijſ
eſſer. als enĩ non poſſz
in eũ cõpꝛomitti.vt.S.
de arbi. ſed ſi in ſeruum
§. ſi quis iudex. Sed ꝗᷓ
ro qualit᷑ ſciam vtrũ vt
in arbitrũ vel vt iudicẽ
elegerunt. rñ. ppẽdi pᷣt
exhijs q̃ pceſſerunt int᷑
eos.ar.j.de le.i.ſi ſeruꝰ
pluriũ.S.fi.et de teſta.
beredel palã.S. ſ ſi no
tam. ſed qͥd ſi pᷣcedẽtia
nulla appareant. rñ. ſi
pena repiat᷑ ꝓmiſſa pᷣ /
ſumã eum arbitrum.qꝛ
in cõpꝛomiſſis pene cõ
ſueuerũt poni.vt.S.t.ij
litigatoꝛes.F.i.et. F. ij.
er arg.j.de diuoꝛ. l. fi.
fi.et ar.C. de teſta.l.nõ
codicillũ.ſi bec ñ appe
at pᷣſumam vt oꝛdina⸗
riuʒ.ſi als erat iudex vt
potius valeat melius.

.i.in melioꝛẽ partẽ.vt.j

de rebus du. quotienſ.
n ¶ Qui tribunali. ſ. oꝛ⸗
dinarie. et qð ſubijcitð
delegata hac repꝛobãt
quidã quaſi delegatus
nullã bhabeat. vt. S. de
offi. e cui man. xeſt iur.
l.i. in fi. vnde ei ꝑↄſen/

ſum dan non pot. vt. C.

ctionem habet:eſt iuriſdictio.

C. Onſenſiſſeautẽ il dem

idẽtur qui ſciãt ſe nõ eſſe
ſubiectos iunidictioni eiꝰ:etĩ eü
ↄſentiãt.ceterũ ſi putent eiusiu⸗
riſdictionẽ eſſe:nõ erit eius iuriſ
dictio. erroꝛ enim litigatoꝝut iu-
lia.quoq; libꝛo pꝛimo.ffoꝝ.ſcri⸗
bit.nõ habet ↄſenſũ aut ſi puta⸗
uerint aliũ eſſe pᷣtoꝛem ꝓalio:eqᷓ
exrroꝛ non dedit iuriſdictionẽ:aut
ſi cũ reſtitiſſet quiuis ex litigatoꝛi
bus:iuribuſ pᷣture cõpulſus eſt:

—,—

nulla iuriſdictio eſt¶. Cõuenire

autem utrũ inter pꝛiuatos ſuffici
at:an uero etiã ipſiꝰpᷣtoꝛis ↄſen⸗
ſusneceſſariꝰeſt.lex iulia:iudici⸗
oꝛuʒ ait:quominꝰ inter pꝛiuatos

ↄueniat:ſufficit ergo pꝛiuatoꝛũ/

conſẽſuſ.ꝓinde ſi pꝛiuati ↄſ enti
ant:pᷣtoꝛ autẽ ignoꝛet ↄſẽtire et

putet ſuaz iuriſdictionẽ: an legi

ſatiſfactũ ſit:nidenduʒ eſt.et pu
to poſſe defẽdi eius iuris eſſe di⸗
ctionẽ. Si et iudex ad tẽpꝰda
tus eſt:et omnes litigatoꝛes ↄſẽ⸗
tiant: niſi ſpecialit᷑ pꝛincipali iuſ⸗

de iuriſdi. om. iu. l. pꝛinatoꝝ. niſi ad vniuerſitates

cauſarũ eſſer delegatꝰ.ſed certe dicta.l.s.de offi.eiꝰcui man.eſt iuriſdi.in/
telligit᷑ nil bʒ pꝛopꝛiũ.ſ.oꝛdinariũ.vel ꝙ non cito reuocaret᷑.bʒ tñ delegarã
iuriſdictionẽ.et pꝛoprer boc nibil pꝛopꝛiũ haber̃ dicit᷑. vt.C. cõia dele.ul. fi.
5§. ſed qꝛ iuriſdictonẽ.vel dic ꝓ tibunalipᷣeſt.i.dignirani.et adminiſtrati/
oni et ꝙ ſubijcit dignitati taniũ.vt iudices cartularij:vł dic ꝓ tribunali.vt
qꝛ habermerũ imperiũ.et ꝙ ſubijcit qꝛ iuriſdictionẽ bʒ.ſ.oꝛdinariam.
o ¶¶ Guriſdicnionẽ.ſ. in ciuili cauſa. ſed an idẽ in criminali.ar. ꝙ non. vt. S.
de arbi. non diſtin guem?. F. iulian?. et. C. de iuriſd. om. iu.l. in criminali.⁊
idem in qualibet cã q̃ ad merũvel mixtũ imꝑium pꝑtinet.cũ hoc ſpe:ialit de
mandet᷑.vt.S.de of.eiꝰ cui man. eſt iuriſdi.l.i.in pꝛin.reſtat ergo vt hec.l.tã
tum in hijs qᷓ iure magiſtratuſ dant᷑ habeat locũ.et facit.j.l.ꝓxi.in pꝛin.vł
dic ꝙ etiã criminales et qeunq; poſſunt. ꝓꝛogari dũmodo in talẽꝗ babe/

ar merũ impiuʒ. vt. C. vbi pe.cri.agi opoꝛ.l.i.

Onſenſiſſe. eſſe in iure errantes. q hõ erit.i.non fiet.

NAlium pᷣtoꝛẽ S. ergo erroꝛẽ iuris poſuit.nam hic eſt facti erroꝛ. vt.j
de iuris et fac.igno.l.i.ꝗ.ſi quis.et ſic facit hec.l.ꝓ ob.nr̃a quaʒ diximꝰ. .
. S. de iun. om. iu. ſi ꝑ erro? ſ ꝛerure. nõ ſue. et idẽ i quolibʒ iudice
t Hulla iuriſdictio.ſ.ipſo iure.ſicut nec dos ꝑ metũ ꝓmiſſa.vt.õ.qꝙ me.
cauſa.ſi mulier.S.ſidos metu.et de aucxt᷑.tu.l.i.in fi.ſj ar.S.j.e.ſixxoꝛ..itẽ
et. l. pe.et.j.ꝙ cũ fal.tu.aucx.l.interdum.

vKonuenire.iudicioꝝ.ſ.pꝛiuateꝝ de qua hab et᷑ mentio.. de arbi ſed ſi
ee mnn talia erant verba.ſi quid nõ ain ſeruũ.F.ſi qͥs iudex.
eniat quom inꝰ conueniat inter litigatoꝛes iudicium ent ratum.

v¶ Pꝛinatoꝝ.et ſi pꝛetoꝛ nõ eſt pſis. patif tamẽ poſt ante ſe litẽ coꝝ
teſtari. vel dic vtin hac ſequẽti glo.ꝭ.boc videt᷑ ⁊c. ee⸗
5y ¶ Konſenſus. led qd ſicolanis reꝰ non allegauit pꝛiuilegiũ magi/
Tſtri ſui.ſed errando paſſus eſt in ſe litem ↄteſtan.videt᷑ ꝙ ſicut ſi ſol
uiſſet indebitũ fauoꝛabilẽ exceptionẽ babẽs pᷣtrepetere.vt. j. de co /

it Dde eren,
S , . icx iſte poſſito/
ſiõe ꝓꝛogatio fuerit ihibita poſ· dicere ipſa coe/
loe ꝛog a poſ⸗ ſtatonẽ. JItẽ plꝰ

ſunt tẽpoꝛa:intra que 98 iuſſus ẽ quia non videt

litem dirimere ꝓꝛogari. Lega nvaluiſſeoteſtatö
tis in eo qꝙ ante legationẽ cõtra-⸗ zthie diat. S
xerũt. Item hijsqui teſtimonij enauit cũ eratſu

cauſa uocati ſunt:uel ſi ꝗ iudicã

. ꝓhemio.ff. in f.
di cauſa exerciti ſunt: uel ꝗ in ꝓ⸗ ctmm. l. Frederic
uinciaʒ deſtinati reuocãdi domũ babita. ſed ð pꝛi

ſuã:ius dat᷑. Ei quoʒ qipſe/p
uocauit:non imponit᷑ neceſſitas
intra tẽpoꝛa ꝓuocationis exercẽ

de iure cõ 1. Atez
ibi dã nuʒ euitat

de rome:uel alioloco:ubi ꝓuoca uai bic videtur
tio exercet alijs pulſãtib reſpõ⸗ mend caſu po⸗
dere. nam celſus huic et licẽtiaz ꝓn. die ergo ꝙ
domũ reuocationis dandam ait. piesoꝛ ee la uit
quoniã ob aliã cauſammueneritꝰ. iure credeſſe vlt
heccelſi ſnia rationabil eſt. nam amieoud mn in

et diuus pius plotio celſiano re-⸗ tre bic quãdo in

. S. zsJecz facto. vt qꝛ iſtos
ſcripſit eum ꝗ tutele reddede cj; Lennägunone
rome eſſet euocatus:alteriꝰ tute ſua eſſe cedebat

le cauſa:cuiꝰcauſa non erat euo⸗

. 2 „„ „ — noceret vr hb
catuſ:non debere cõpelli iudiciũ b Ronſentire.

ſuſciꝑe.ideme ¶laudio flauia⸗ vtin non ſuum.
no reſcripſit minoꝛẽ uigintiquin
qʒ annis ꝗ deſiderat in integruʒ
reſtitui aduerſus aſianũ:qui alte
rius negocij cau ſa uenerat:non

lie pꝛiua ioꝝ iu/
dicloꝛum.

chioneʒ. hicẽ ar.
ꝙ etiã ante lites
ↄteſta. eſt iuriſdi
ccio.ſʒ dic hic foꝛ
WWMWUwU te litem conteſt.
e¶¶ Ded ſi iudex.l..cõſenti at. ¶ Koͤſentiant. in tpᷣe ꝓꝛogango
fq Iinbibita.ſ.a delega ite.ſed an tẽpꝰ tnennij põt pꝛogari.tñ.nõ.
vt. C. de iudi.pꝛoperandũ.et.j.e.ſiiudex.no.ergo ꝙ fit pꝛogatõ de

nepe ad tẽpꝰ. vt bic.qñq; de ꝑpſonis ad pſonas.vt. S.e.l.qñq; dere
adr

E. vt. j. e.l.de qua re.S.i.ſed an hoc vlnmo caſu debet haberi cõ
ſenſus iudicis:ſi ſpectes bũc..ſic.ſi ſupioꝛẽ nõ.ſed magis dico eũ
conſentire debere.cuz ſua iuriſdictio extendatur.

g Zegatis.ideo ne a legatione aduocent.vt.j.e.uõ alias.in fi. .l.

de eo. et accipe legatũ ſiue pꝛinceps eũ milerit. ſiue aliqua terra ad

pꝛincipẽ:vel romã. vt. . de le. i. l. paulus. 5. . et. l. legat creat. et.

ex qui.cau.maio.l.i. . 2
b Neſtimonij.et eſt ratio ne diu a ſuis negocijſ aduocent᷑.vt.j.quẽ
ad.teſta. ape.ſi quis ex ſignatoꝛibuſ.idẽ et in bijs qͥ a princpeſunt
euocati. vt.j.e. non alias.in pꝛin.et facit.S.ex qui.cau.ma.ſed et ſi
ꝑ pꝛeroꝛem. 5. fi.et de in ius uo.quiq;.et. s.ſi qͥs cau.l. ij. F. ſilimo.

i¶ Deſtinan ſunt.et faciebãt tranſitũ pꝑ roma. ar. S. ex q. cau.ma.qᷓ

mittunt᷑. S.qui reipub.vel licet ratione zct' vel alia poſſint puenin
in ea/ ꝓuincia in qua miſſi ſunt tamẽ reuocabũt domum.vt.j.S. ꝓx.

als etiã iure cõmuni in alia terra.nõ debẽtoueniri.

k Matur ius. i. licentia reuocandi.ſ. iudiciũ ad domũ.i.ad locũv⸗

bi babeut domialiũ nõ domũ tantũ.vt.j.ad municipa. libertus 5

I¶AÆMD quoq; exercet. ſed in ſua ꝓuincia. vbi appellatũ fuit ſola.
debet dekendi. vt. j. eum qui ap.in ꝓ. debere defen.l. i.et. ij. et. ·apð

eum a quo ap.l.i.que ſunt contra.

uſiudex.vt. S. in

uilegio certat hi

ſbi ſm
8 Sroindeſiß

boc quidem nõ

c¶¶ An legi. ſ. iu /

üiiißholi
ſſipcfen
üihllii
Ednendet
itdiſi
eflnitͤ
Häffneg
Mſaliiͤ

—
lalſin
9,Calischn
felgonis
ſcirelgonn
tosſlüüt
lnd

ii⸗
nnnt

aeh ,,
(Disoue.

nnlne

hhepeifnĩ

latechl⸗
nnicerma
dgon.1,
efo bie o
alcirelereo⸗
Uncerfrraon
garrſeolbe
liqs in pr
oe.

tie.
ſei le
Dmappele
Gmineiznint
locicbenn.
ircenen
Ntſerogls
ſgunlſeoſ
inneniti
ſgnonis „r⸗
(deto iſer
ſdiscſeri⸗
Ciiclsore
rlzenrotte
ſint rſeles⸗
ch.

Uinopdar

ſipeleus.
litfſenb
Uibenrlen
ſnl ge⸗

gonſt
ſenellgico

P Mhramhe

Pnabkdeſen

WeN.

dgiuc
ſigbave

rci e

idützin
luenn.
Priteſ
ubitleoau

ndecſiqe

geqrs d .

n. deego

Neit
ico nii
legetiſegi
mnioniſtu
Ginotebir
bie glin
cotcſne
etunldin.
Aeſſeetdag
degbicentd

wgamhr.

Conſentme .

nonſuun,

Zletiia

insng

ounn,

rineid

cnäettelmlg
a üoſi.
oßdttt

ſten ortk

enin
elgichnn
he dhhain
gisdind

ſsritl
Oba nt,
ntel

ntier
rumgt,
n ſtel
iſiin⸗
aum

Quintus.

m auſa.i ꝓpter cauſam appellationis exercende
n ¶Pb aliã cauſam venerit.quãcũq; dũmõ neceſſan vł ꝓbabileʒ
vt cq religionis ar.S.de/pcu.l.autreligiõis.idẽ ergo ſi pater alicuiꝰ

vadat ad filiũ ad ſcolas rome vt eũ videat.ar.S.ex qͥ.cau.ma.l.nec

nõ. ar. S. de/ pcu.l.aut eius.ac.
o UVenerar. id ẽ

De iudi.et ybi.ac.

reſtitui bereditatẽ.et tñ poſtea reſtitutis nõ ↄuenit. Item aduerſus oẽs cũ
tm̃ ꝓ oibus quãtum ꝓ vno aduocet᷑ ⁊ nõ ſit alia rõ.vt.j.e.nõ alias.. vlt᷑.
izð ab illis iñ videt᷑ ꝙ ſe debeant defẽdere ̊ quos agũt.vt in aut.de ſãc.
epilſ.S.reuerediſſimi.col.ix.N̊ ibi agebat noĩie mãdantis.hic ſuo.ſʒ qdam⁊
3 % Eumelif 8.qð nõ dʒ eſſe. vt. j. de lega. bic. hoc ſcõo mõ intelligũr.
l.paulꝰ. .l.legat ante

gani ait. aut ĩpune ↄtumelijs et
danis afficient᷑:aut erit ĩ ptãte cu
iuſq; pulſãdo eos ſubijcere ipᷣoſ
iuriſdictioni:dum ſeuindicantꝰ.
Sʒ ⁊ ſi dubitet utꝝin ea ꝗscã
ſit:ut domũ reuocare poſſit:nec
ne ipſe pᷣtoꝛ dʒ cã cognita intue⸗
rłid ſtatuere ꝙ ſi ↄſtiteritiĩ ea eũ
eſſe cã:ut domũ reuocet:ðbebit

cauere iudicio ſiſti ſtatuente pᷣto
re in quẽ diẽ ꝓmittat. Sʒ utrũ

nuda cautiõe an ſatiſdato: mar⸗

cellꝰdubitat. mihi uidet᷑ ſola ꝓ⸗

miſſione?et mella ſcribit. alio
quin cõpellit᷑ magis iudiciũ acci⸗
pere qʒ inuenire eos:ꝗ ſatis pꝛo
eo dẽt. In oĩbꝰ aut in gbꝰ ꝓtella
tur admõitio hꝰ ꝓcedere ſinetẽ

qᷓ;. et.j.e.ſi lõgiꝰ..i.et
ar. S.de iuriſ.om.iu.ſi

idẽ. 5. ꝙ ſi. et fa. C. ſẽ

tẽ.cũ papi.s.idẽ ꝓ pu⸗
pillo. vt.j.de lega.ſi ab
ſeti. F. . Itẽ domü eme
re.vt.l.legatꝰ creatꝰ.ał
nibil ꝓ ſe vel ꝓ alio. vt
l. paulus.S. vlrimo.

b NAindicãt.cõqueren

do de iniurijs ſibi factiſ
non dicaſ/ꝓpꝛia auckte
vt. C. de iudi.nullis.

2 ——

c 4ρ et ſi dubitet. poſ
ſi

t.puta an legatus ſit.
vt. j. de legati. l. v. et ſic
no.ꝙ aliq̃d rõne dubi
tationis pmirtit ꝙ als
nõ permitteretur. vt.ſ.
eo.ſi quis ex.et ſupꝛa ſi
q̃s in ius vo.l.ij..i.et
ſ. de nox. l. quotiẽs. SF. i.

d Intueri. i. ſtatuere
eloauendo delyrmre-

eNauere.i.ĩ locũ illũ
ybi reuocat.que cautio
tenet. vt.j.iu.ſol.l. płt.

caueat᷑.⁊ alio agi diffe/

poꝛali dãno creditoꝛis oportet. et fa. ad boc ꝙ alio tpe

His dat᷑ mł cte dicẽde iuſ ꝗb

publice iudiciũ eſt:et nõalijs:ni⸗

ratur.vt.j.de li.cꝗ.l.oꝛ

diata. F. ſi iſ. et. S.ð of.

pᷣſi.ſenatuſcõ.i fi.et.j.ð

eta naddeg⸗ eſſe rome audiendũ. Omnesau
acsant gteʒ iſti domũ reuocãt:ſi nõibi cõ
ſicphopet ratio traxerint ubi ↄueniunt᷑.ceterũ ſi
leia der lo¶traxerint:ibi reuocandi iusnon
teñ. ↄſan. v, habẽt exceptis legatis:ꝗ licet ibi
ie ſu . .bie gi conixerint dũmodo ante legatio
tmerim vraque nẽ ↄtraxerint nõ cõpellunt᷑ ſero⸗
na. vt.. eo. l.he / me defẽdere:qʒ diu legatiõis cau
s ii ſa hic demoꝛant: qd T iulian?ſcri
d ge bit. et diuꝰ piꝰreſcripſit plane.ſi
pfecta legatione ſubſiſtant: oue
r ꝗBümo añ le. niẽdos eos diuuspiꝰrcſcripſit.
rr ee(Ntẽ ſi extra ꝓuici ſuã quã oĩ
vel deliquennt. rerint: licet nõ in italia: queſtiõis
peſrui eſt: an rome conuenini poſſint: et
leganl ſeeſidfi marcellꝰin eo ſolo pꝛiuilegio eoſ
garior ve. uti domũ reuocandi: ꝙ; in ciuita⸗
ede eo. Isſec? te ſua: ul certe intra ꝓuinciã ſuã
ſons eerua otraxenint: qð eſtuerũ.¶ Sed et
dr antokre ſi agant'cõpellunt᷑/ ſe e aduerſus
Unr eee Edt oẽsdefẽdere nõtamẽ ſi iniuriam
. . ns öelii, ſuã ꝓſeqnt᷑: uel furtũ uel danum
tur imo videtur qð nũc paſſi ſũt.alioꝗn ⁊ iuli.ele⸗
c ſic. vt. j. de cõ
ſti. pe.l. euʒ qᷓ. F.

iul.i. iñ. . ſo. ibi in legatione õxit.vnde exceptionẽ opponere nõ pᷣt
hic vᷣo antelegationẽiſtã. vt.S. de arbi. nõ diſtinguem. F. itẽ ſi qs
er. C.illud. Itẽ õ̊. vt in aut.vt oẽs obe.iu. ꝓuin..i.et. F.ij.coll. v.
c. ¶. vbi de cri.agi oꝑ.aut᷑.qua in ꝓui.ſo.qð ibi dicit ꝙ nullo pꝛiui
legio excuſat᷑. quominꝰↄueniat᷑ vbiõxit.verũ eſt de pꝛiuilegio ꝑ pꝛĩ
cipẽ indulgẽdo vel etiã ante indulto alicui ſingłant᷑.nõ p.l.iam in
dulto:et cum pꝑ aut᷑. poſterioꝛẽ hoc pꝛiuilegiũ ſit legatis Ofirmatum
vtin aut. de ſan. epiſ.S.ſi vo epi.ſic etiã nõ rollit᷑ qð eſt. C. vbi ſe. vl
cla.l. ij. Iẽ. . ſ. de le. i. cũ qrif᷑.in pꝛi.ſj ſatis videt᷑in legatiõeõxiſſe
qᷓͥ ig tẽp ſe obliganit.ar.jſ. de ac. et ob.l. xiſſe.vel aliter pone calũ.
t¶ Bi perfecta. i. cõpleta ſic. exactoſ.i.finitoſ ain.l.cum querit.⁊c.
ſic et. C. de reſti. mi.l.i.ᷣ an ſi x momẽtũ ſteterit:pᷣt ſtati ↄueniri.rñ.
nõ. aliqð tẽpꝰ trãſeat.vt.j.de ſo.l.int.et.l.qð dicimꝰ.et.S.de neg.
ge. diu oꝛtio. et. j. de le. i. legato. .
v Feren ſi extra. cam hꝰ. S. ponit aldericꝰ in legatis.vt ſi legati con
trabãt dũ ſũtoſtituti in legarione in ꝓuĩcia ſua.vel aliens habeant
ius reuocãdi domũ.ſi ãt in ialia:vel rome nõ ppit.⁊ ꝓ ſe inducit.j.
e.cũ furioſus.S.q legationis.et qð dicit bic int᷑ ꝓuinciã.ſ. qcunqʒ
extra italiã q poſitio ſtare nõ pᷣt in eo ꝙ de italia dixit ſm aʒ. nã eti
legatſi rome ↄxerit dũmõ ante legationẽ nõ pᷣtoueniri.vt.S.ꝓx.
adeo.qꝙ iudicium anteſinchoatum ꝑfici nõ pt.vt.l.nõ diſtin. .itẽ
ſiqͥs.ſᷣ al.dicebat durãte legatione.ar.S.qñ nõ vxerat.ſ.rome. dic
ergo tu caſũ inalijs qͥ numerant᷑.S.e.S.legatis.vt ſi ↄtxerint uli in

ſua ciuitate vel ſua ꝓuincia:habẽt ius reuocãdidomũ.ſi autẽ vłro/⸗

me vel in italia vel in alia ꝓuincia vt cũ ſit hiſpanꝰõhat iin anglia
nõ bzʒ ius reuocãdi.et ꝙ dicit int᷑ ꝓuin.dic.ſ.ſuã.vtex vi repetitiõis
apparet rõne qõnis facte de ſua ꝓuincia.ſed ꝑ hoccaſũ ald.nõ iue
nio repꝛobaiũ niſi in eo articło tm̃ qñ in alia ꝓuincia pᷣxit.
— lega.legatum.et.l.is qui.ſo.vt ibi.

xKopellunt.l. interi d agat. ⁊ ſicnõ ob.j.e.ſed ⁊ ſi.i.tñ.vbi petit

i Un omnibus pꝛotellatur. in iudicijs.

ſihoc ſpecialit eis ꝑmiſſum eſt.

g Sola ꝓmiſſione.foꝛte penali cũ in hocnon grauet in officio videre.
oeet hoc foꝛte niſi ſuſpecra ſit pſona.qꝛ tũc⁊ cũ fiðiuſſoꝛe cauet.ſim quoſ
dãvt ar.S.qui ſauſda.co.ſi fideiuſſoꝛ.S.fi.et.S.de offi.pſi.l.ſenatuſco.
hb (Rcipen magis.ſubaudi.etleuiꝰ erit qᷓ; c.ſed nunq̃d qð hic dicit᷑ſer⸗

adul.ſi adulteriũ..ſi.
f¶ Siſti ſtatnente.i. ſta

uat–᷑ in quolibet qui nõ cõperẽti foꝛo ↄuenitvt debeatcauere.rñ.non qꝛ hic
baber domiciliũ vbi ſatiſdat.cũ roma ſit cõis patria.vt.j.ad municipᷣ.l.ro

ma. Item an ſcolaris debeat in curia cõis ſatiſdare.cum pꝛiuilegium alle
get. videt᷑ ꝙ ſic. vel dic ꝙ coꝛã eo iudice coꝛã quo eſtcã agẽda.vt.j.iuð.ſol.
l. iij.i. r. et.l.pe.et qð hic dicitloquit᷑ qñ reuocat ad locũ remotuʒ maxime
vbi eſt grauioꝛ foꝛma ſauſdandi in curia cõi.vt bononie.
K Edmonitio. ex cauſis pᷣdictis lega tiõis.et alijs.et idẽ ex alia cauſa.
l ¶Eẽpoꝛali dãno.iſ.vt dies actiõis non finiat.ſᷣ S.j.e.ſᷣ et ſi.S.ſed ſi dies.
A ann vribi. 5 reſtituit vt hic.et.S.exqͥ.cau.ma.ait pᷣtoꝛ..fi.et.l.ſe.vel
diſtingue. an interpellatio pceſſit vrtũc ipſo iure non currat.als currat.ſᷣ
detur reſtitutio. vel diſtingue.an creditoꝛ potuit lites conteſtari:vt tunc nõ
fiat reſtitutio niſi cum difficultate potuit.quia graue erat eum cũ tanto liti
gare alioquin reſtituitur.et facit ad hunc.S.S.ex quibus cau.ma.l.necnõ.
F. ſicut. et. C. de iu. deli. l. fi. F. donec. et in aut.vt cũ de ap.cog.S.memimi⸗
mus.col.viij.et. C. qui bo.ce.pol.l.fi.
mꝙHijs.i.magiſtraribus.

n Nis datur iudiciũ.i.publicũ officiũ.i.iuriſdictionẽ hʒ ſjim quoſdam.ſ,3
cer

eet defenſoꝛ ciuitatis hʒ publicũ officiũ.et tñ non indicit mulctaʒ.vt.S
ſiquis iuſ.di.nõ ob.l.i.in pꝛin.vel dic.i.qui poſſunt cognoſcere de publi/
co crimine.vt quia merum habet impenum. vel ſic.cui eſt publica auctoꝛi⸗
tate conceſſum. vt.C. de modo mulctandi.l.fi.non tñ dico quin delegatuſ
habeat iuriſdictionem. vt.S.l.i.

o ¶Bpecialitera pꝛincipe. vt. C. deſpoꝛtub.l. fi. Itẽ. Z. S. de arbi. l. non er
omnibus.ſo.vt ibi.ſi ergo qui nõ pᷣ tmulctã imponere vocet vtimponat ⁊

vocatus non veniat nõ punit:᷑.et ſicpᷣt.l.ſequẽs cum bacoiungi.ac.

d

tuere interloquẽdo vel

Liber

ö(ʒDn videtur. pone caſũ in eo quẽ cõſtat nõ tencri ſub eo mũdere.vt.S. de
Niuriſdic. om. iu.l. fi. Itẽ pone caſũ.j.de pecu.l.eo.tpe.in pꝛin.et.j.iuð.
ſol. vir bonꝰ. Itẽ in quolibet qͥ in ius vocari nõ pt.vt.s.de in ius vo.l.ij.
dümogdo boc ↄſtet ala tenet ire. vt. j. e.l. ſi quis. J
b ¶ LDantare.i.turpitſe occultare.vt.j.qui.ex cau.in poſſ.ea.fulcintꝰ.S.q̃d
ſit latitare.cũ ſuo iur u⸗
taf᷑.vt.j.de regu.iu.nul

e 6 Onuidet᷑ fruſtrande dila
Is nulla.in präte onig eilatirareba pifgi
¶ Vrſlins:etinlenon ionis ca latitare ꝗ pijs iu⸗
us vt bic et j. deac. ⁊ diciũ ſuſcipe ñ ↄpellit᷑
ob. l. actiones. fallit at Isnulla nobᷣ eſſe pᷣt cuʒ eo
in caſtrenſi et quaſi pe⸗-⸗ —— eæ m niſi
culio. vt hic er. . de fur. queiptate habem mut ex
ſi quis vxoꝛi. .ij. et. KX. caſtrenſi peculio' u pianus
iij.et de fideiuſ.ſi dubi/ li iuriſdictõne
tef. F. fi et. C. bo. q li gsex allena iumi dicton
ber. cũ opoꝛtet. S. eodex⸗ agd ptoꝛẽ uocet᷑:dʒ nenne:
ut et põponiꝰetuindiꝰ rñderunt
ptoꝛis eſt enim exiſtimare an ſua

Itẽ cũ ð hocipſo ſit du
biũ:an ſit in ptãte vłñ
vt. C. de pa. po. l.i. Itẽ
in illiſ caſibꝰin quibꝰ cõ
pellit patrẽ filiꝰ vt emã⸗

cipet quos notauimus ↄtenere auctoꝛitatẽ pᷣtoꝛis.naʒ ⁊
inſti. q̊. mo. ius pa. po. eaati:cetiq q reuocãdi domu⸗
le e bbl legati:cetiq; qreuocãdi domuʒ

ius hñt in ea ſunt cauſa:ut in ius

menta. vt. j. de li. ag. ſi . . cana⸗
uocati ueniant pꝛiuilegia ſua alle

quis a liberis.in pꝛin.

Itẽ niſi hoc faciat alie⸗
no nomie.foꝛte:tutoꝛio gatun. , 1 . en
curatoꝛio et ꝓcuratoꝛio Ecus iudicandi officio fũ⸗
vt ar. S.de in ius vo.q̃/ ſerirt 1 .
ſituʒ et niſi in alio caſu itur. 1 em.

quẽ bẽs.·j. ad tre.l. im/ quis poſtea qᷓ; in iusuo⸗
patoꝛ.et in auf.vt lice.

ma.et a. .. i. col. viij. et

byſteſt ĩ ptãte. c emãci foꝛi eſſe cepit:ĩ ea cauſe aius reuo
pato autẽ pᷣt eſſe iudici forn’́ ſf'aſi Puét ꝰ
Ran pr. . de in ius vo. candi foꝝnõhabebit qli puét

lſ er facitad boc. . de J quis in legati¶ & Aius
inins vo.. ad optimũ. one ↄſtituenit qðᷣ antelega
d ¶ PMeculio. ſubaudi.tionẽ debuerit:non cogi eũ ibi iu
yel quaſi caſtrenſi. . „ 2 —
diciu m et pati:ubi ↄſtituenit.

JIquis. exiſtimare 6 .
ſez cñ debituz ſit. vt uA Xpianus
72.8. e. l. ij. F. ſ ſi dubite
tur. ałs nõ.vt.S.de iu⸗/

riſdi. om. iu.l.fi.ex.S. de ferijs.l.i.ſed quõ erit iudexin ſua cauſa.vt.C. ne
quis in ſua cã.p totũ.rñ.non eſt ſua qᷓ;tum ad vnilitatẽ vt aliqͥd dicit᷑ eẽ ali
cui.vx.j.qñ ap.ſit.l.i.G.in ꝓpꝛia.ſed iuriſdictio ſua ꝓnũciando ãpliaf/p
nunciabit ergo ſe iudicẽ eſſe vel non eſſe.
4 Ecus. fungit᷑.cũ anre eſſet iudexqᷓ; eſſet cecus ſed de nouo fieri nõ põt

ſecꝰin poſtulatoꝛe.vt.ẽ. de poſtulã l.i.F. caſum. et.S.q;uis antẽ.ſᷣ qli

ter ſniam in ſcriptis dabit qð facere dʒ iudex.vt. C. de ſen.ex peri.reci.l.fi.
rh. in caſibus.in quibꝰ ſine ſcriptura iudicat᷑:planũ eſt.vt in aut.poſita in
ica. lL. in alijs autẽ puto ꝙ habeat dignuatẽ nõ admiſtrationẽ iudicãdi
quis poſtea alterius.vt clericus.
8* o babebir ſuffian ergo tpe citationis vocatũ eſſe de foꝛo vocan
tis.i.de foꝛo eius ad quẽ vocat᷑ vt bic.et.S.de iuriſdi.om.iu.l.pe.ſed õ.Sẽ.
ſi quis cau.lł.qui autẽ.ſol.hic ad poſtulationẽ ſuã.ðibi nõ fuit datũ pꝛiuile
guum. vt ar. S. ꝙ quiſq; iur.l.iij. Iteõ.j.de re mili.qui cũ vno.j.reus.ſed
ibi in milue armato eſt ſpeciale.bic autẽ de alia miluia.
i ¶ Pꝛeuentus.vt.j.ad munici.l.incola.
AJduis in legatione.ibi iudiciũ.ibi.et vbi tpaliter legant᷑ nõlocaliter.
q. di. tpe legationis ↄſtituit.ſed nõ eo tpe leganonis quo ↄuenitf. naʒ
inſpicitur cauſa p cedẽs ex qua fuit ↄſtitutũ.vt.j.de do.qͥ id qð.ſecus ſi in
ipſa legatione incepit debere.et ſic loquit᷑cont᷑rium.j.de conſti.pe.eum q̃
awel ſol. vt ibi.vel pone caſũ ꝙ tpe legationis ↄſtituit ſe alibi qᷓ; rome ſo
uturũ.vnde non rome.ſed ibi cõuenit᷑ vbi ſoluere dʒ.vt.j.de ac.et ob.ðriſ⸗
ſe.ſic et.j.de lega.l.cum querit᷑.vel ibi.et bicante legationeʒ debitum erat

12

it iuriſdictio. uocati aute; eſtnõ

atus eſt:mileſ:uel alteriꝰꝰ

et vtrobiq;ʒ tẽpoꝛe legationis ↄſtituit.ſʒ ibi rome.vel in italia.᷑ bie at
in ꝓuincia. vel hic anreleganonem conſtituit ſe ſolururũ rome. nec
erit pꝛopoꝛtionalitas tempoꝛis ad locũ pꝛopter pᷣcedentẽ oꝛiginem
