oſi.⁊ ſi plures.S.fi.ſed dic ſpeciale eſt in depoſito.uel dic ꝙ iuſtã cauſam
uigã di depoſitanꝰ habebat. Itẽ ꝓ eo eſt. S. de rei uen.itẽ ſi uerberatũ.O.
fi. ſed ibi in acriõe in rẽ ⁊ in eo poſſeſſoꝛe q bo.fi.fuerata pꝛin.ʒ ñ baberet
iuſtã cãm litigandi.ſʒ ſi ba bet iuſtã cãm indiſtincte de interitu nõ tenetur.
ut. ].e.ti.l. utiq;· bic aũt in ꝑſonalibꝰ loquitcũ dicat dare.
¶ En ptate. imo ⁊ ſi nõ in poteſtate. ut...de ver. ob.l. otinu. F. ill. ſ,y die
in piãte.i. in rerũ natura.aliter accipit. S. de noxa. quonẽes. S. in ptãte. Alij
ad maioꝛem contumaciam dicunt dici ꝙ babent eum in poteſtare. qð in
idẽ recidit. tertij ꝙ licet difficultas nõ noceatut poſſit ↄueniri ⁊ nademnari
non tamen fit in moꝛa.accur. “ P
r Dolo malo. nã tũc poſſe pᷣſumeris.ut.S.de nox.electio..itẽ.⁊. .ſiis.
8 GD eberes. ergo ⁊ ſi nõ mtellexit ſi iñ debuit intelligere tenet᷑.qꝛ lata cul
pa põt ei imputari. ur qꝛ credebat ſe nõ teneni qꝛ ſcriptura nõ interuenit. h
alia lex excuſare eũ uid eat᷑ hocipſo quo nõ eſt in dolo. ut.j. de re.iur.l.qui
ſine dolo.ſed ibi ſubaudi culpa.a caue tibi.qꝛ beclex dicit de effectu moꝛe
quantũ ad interitũ tm. eſt enã alius eſſectꝰ circa fructꝰ rei in quibꝰ dic
ſi petã ꝙ aliqñ fuir uel eſt meũ.ex tpᷣe moꝛe ueniũt fructus uel a tpe lit. cõ /
reſt. in Zcuibꝰ ſtricti iuris.ſed in bo.fi.ſempꝑ ex ipᷣe moꝛe.ut.j.deuſur.uidea
mus. S. ſi actiõʒ.⁊. S.ſe.ſed babet ⁊ alios effectus quos plene dicem?. ſ. de
vſur.l.moꝛa.in pꝛin.
CErtum eſt. qꝛ. S. e.l.i. ꝓ miſit interpꝛ etationẽ buiꝰ uerbi certũ qð fue
Met poſuiũ in rubꝛica.ſi cer. peta. dicit bie qualiter accipiaf᷑ tã in mu/
tuo ſicut accipit᷑ in rubꝛica qᷓ; alibi ubicũq; cer. pe.ut certi ↄdi.vł ſpeciales
ey mutuo vel generalis locum babeat. 1

OQualis. qualis tũ ad ſpeciẽ qꝙᷓ ad quantitatẽ referas. ſed quantus ad

tuo dato aliquo ad mẽ
ſura eriã nõ optimo vł
ad põdus.qꝛ ibi eſt cer
tũ inſpecto eo qð ẽ mu⸗
tuatũ.vt.S.e.cũ quid.
alij volunt dicere ꝙ in

homine in genere pꝛo⸗

miſſo eſt certũ. ꝙ cũ bõ
certa ſpecie cõtineat᷑.vt
ſ. de verbo. ob. inter ſti.
S. ſacrq.⁊ in vino bono
ꝓmiſſo ĩ.x coꝛbes ẽ cer/
tu qͥd ⁊ qᷓtũ⁊ iõ dat᷑ cer
ti ↄdi.łʒ qlitaſ ſit icerta
ĩ vtroq; ⁊ ad facta tm̃ a
ciio ex ſti.dat᷑.vt.j.ð vᷣ.
ob. ubi aũt nõ ap.S.ꝗᷓ
id.⁊ inſti.de ver.obli.in
pꝛin.ſ̊ pꝛima verioꝛ eſt
cũ ſit incerta ſtipulatio
miſſi ſint ibi oĩa ſupꝛadi
cta.vi.j.de ver.ob. vbi
aũt nõ ap.in pꝛin.

x¶ An uocabulis. vt ſi
eruũ cecũ vel rubeũ. ⁊
ſic no.nil referre q̃d eo
rũ fiat.vt hic ⁊.j.de cõ/⸗
di. ⁊ de. l. nominattʒ. ⁊
8.de rei vẽ.ſi in rem. .
pe.ſed qũq; intereſt.vt

ſ.ad mebel.quotiens..

Liber

quantitatẽ referas.tm̃.⁊ in vtroq; adijcias q̃d vt vini.ecce qͥd optimi.ecce
qualitas.x.coꝛbes vini.ecce qntitas.vt.j.de ver.ob.l.ſtipulationũ.⁊.l.ſe.
⁊ ita ꝓ bomine in genere ꝓmiſſo.⁊ vino bono. enã quatitate expſſa ꝓmiſ⸗
ſo nõ agit᷑ certi ↄdi.qꝛ bono meliꝰ inueniri põt.vñ non eſt certa qualitas.
vt. . de v. obli. vbi aũt nõ ap.in fi.i.rh.nec ob.ꝙ agit᷑ certi condiſ.ex mu/

pellet᷑:an digito oſtendat᷑:an uo⸗
cabulis ꝗbuſdã demonſtret᷑ qua⸗
tenusmutua uice'res fungat᷑: q
tantundẽ pꝛeſtet. Lpia.
0 Snia que inſeri ſtipulatio
C ibꝰ poſſunt:eadẽ etiã poſ
ſunt numeratiõi pecunie:⁊iðoet
conditiõöes. ; Omponi.
Nooinde mutui datio inter
dũ pẽdet:ut ex poſtfacto cõ
firmet᷑.ueluti ſi dem tibi mutuos
nũmos:ut ſi ↄditio aliqᷓ extiterit:
tui fiãt:ſiſqʒ mihi obligatꝰ. Idẽ
ſi legatũ pecuniaʒ heres credide⸗
rit:deinde legatariꝰ eaʒ uoluit ad
ſe ꝑtinere:qꝛ heredisex die adite
hereditatiſ uident᷑ nũmi fuiſſeut
credita pecunia peti poſſit. NHaʒ

fi. .l.ſe. ⁊ de ſtipu.ſer.l.ſi cõis ſeruus.⁊.j.de duo.

reis.l.ſine.⁊ deleg.i.iurpia..fi.uel illud in ꝑſonis.hoc in rebꝰ.vel dic ꝙ
nil refert. quia certi condit. ſeinper babet locum.accur.
y Quatenus.i.quia ſic.j.de fideicõ.li.l.ſiquis rogatus
50 eOutua viter looo ꝓpꝛioꝛum nominum.
a Res que.i.appellatiua nomine.vel equipollentia.

ctũ
n E

ſpecialiũi actionũ. bec concurrit cum alijs

lii.in pꝛin. Itẽ qͥd ab actiõe in factũ ſubſidiaria.Rh.illa em̃ in deffe

x oĩ cauſa. inculcatio verbon eſt ſcm quoſdã. nã idẽ eſt cauſa

qð obligano.vel dic cꝗ.ſiex maleficio.vel quaſi obligano.ſ.ex Zᷣctu
vel quaſi.vel õ.yel dic ſcm io.ex omni cã denotare generalitatẽ ob

gatio. Ceterũ ſiin diẽ ſit:uel ſub

2 Ile! Lltn,, , oꝛit᷑ obligatõ.ex
cõditione obligatio ante diez: uel obli gatienete
conditionẽ nõ poteroagere.Cõ vr.z. de peun l
petit hec actioetiaʒ er legati cau- licet. F. ea obli⸗
2 gatio. ⁊ inſti.de
ſa: ⁊ ex lege acquile.ſed ex cauſa ver ob. in pꝛin.
furtiua ꝑ hancactioneʒ ↄdicitur. i repennte
Sed⁊ ſi ex ſenatuſcõſulto aget: omni cauſa nü/
q̃d bec cauſa ꝓ
ponẽda eſt in li⸗

bello. Rñ. vtiq;. vt. .. de excep.rei iudi.⁊ an eadẽ. S.actiões. Itẽ cur

ligationũ.ſ.ex o
„ 1: „ „— tractu vel quaſi
⁊iulianus ait.⁊ traditiões ab be⸗ ſhe ermalefici⸗
.gꝗidti N vl quaſi.⁊ ex cã
ſecſe etas aſig tp̃sredig quo ebligatcedeno
ereditas adlita fuerit:cum repu tare generalita/
atũ ſit leati qar tẽ reꝝ ðbitaꝝ.vt
diatũ ſit legatũ: qut appoſi itum ſeß alte
MMpianus pecunie deb
— r—= an znnd. le dedean
( Erti conditio ↄpetit er oi ir. Del veruus
(cauſ. a: exomni obligatõne: ſa Sm vel dſt
ex qua certũ petat᷑:ſiue ex certo vkmaleſcio vel
ↄtractu petat᷑ ſiue ericerto. Lict Acoiobligotio
eni nobis ex omni ↄtractu certum Paran oꝛik ex
☛☚ — . ictis.nã pꝛio
ↄdicere:dũmodo pᷣſensſit obli⸗ eſt factũ na cõ/

tractus. ⁊ ex eo

bec actio fuit inducta cũ ſpeciales ſufficiant.Rñ nõ ſemꝑ ſpecialis
dat. ut ibi ſtipuloꝛ.x.ut.j.e.l.ſi quis cerrũ.aʒ.ſed nõne copetit ſpẽa⸗
lis ex ſtipulatiõe.ut inſti.de ver.ob.in pꝛin.ſjm.?l⸗j.ſed nõ dicebat
eſſe ſpecialẽ ex ſtipulatiõe. Itẽ eſt bonũ exemplũ ſtipuloꝛfactum
peto intereſſe.nã bec ſolã generalis locũ babʒ nõ aũt certi ↄditio et

b ¶ Fungank.i. tantũdem valeant.⁊ facit.C. de conſti.pe.l.ij. S. ſed vt ſub
tilis.vel dic fungat᷑.ſ.pluribus vocabulis.que ⁊ c.
L* Alnia numeratiõi.i.mutatiõi.q.d.ſicut ſtipulatio põt fieri in dies
pure.⁊ ſub ↄdi.ut inſti.de vᷣ.ob.S.oĩs.ita ⁊ mutuũ.⁊ bic ꝓbat.l.
j.ꝓxi.idem ⁊ ecõtra.vt ſicut obligatio eſt conditionalis.ita ⁊ ſoluno credi
toꝛi poteſt fieniodinionalis.vt.j.de ſolu.ſub ↄditione.ſic.j.de iure do..ſi.
7.l. ſequenti.
Koinde.i.ergo.⁊ eſt coniunctio illatiua.
e ¶ Qui fiant.interim ergo ſunt nũerantis.⁊.j.ꝓxi.caſu ſunt legatarij.cum
moꝛtuo teſtatoꝛe recta via tranſeat dſiium in legatariũ.vt.j.ð fur.a ticio.ðꝛ
aũt pondere rõne ſpei ð futuro.ſic.S.de vſufr.ſi ſur.in fi.⁊.l.ſi quis ſti..i.
⁊ inſti.qui.mo.ius pa.po.ſo..ſi ab hoſtibus
/QAidetnur. ſed no fu erunt. niſi factione iuris.vel ratione ſpei.
fgs At credita ſupple dicenduʒ eſt.vt credita pecunia poſſit peni.ſcilicet ab
berede.vt eam res petat.accur.
bRedigi.fictione iuris inſpecta. vt ſi repudiat. vel ↄditio legati deficiat
valeat traditio.ſi vero enſtat conditio nõ valeat traduio. 2=
16 Mdita. vr extunc videat᷑ fuiſſe heredis.⁊ ſic poſtea tradidiſſe vt ſuam.
Kk ¶ Yegatum. ſcilicet in ſpecie. aliud ſi in gennre
lg Appoſituʒ.i.defettũ aliqua ↄditiõe ſub qua relictũ fuerat deficiẽter. uel
ecõtra.i.que ſuũ legatario ↄdi.exiſtente ſic.C.cõia deleg.l.vlt.S.fi.⁊ facit
ad hoc.j.de re.du.l.quedã ſunt..i.⁊.j.dele.i.ſeruũ filij.S.i.⁊.j.de mili.te
K ſta.ſi miles ticio.⁊.S.ad.l.acqᷣl.l.quia.⁊.l.nam ſicut.
cErn cõditio.ſ.generalis.q cõtinet ſub ſecert ↄdi.ſpecialẽ que pꝛo
mutuo tm̃ dat.de qua ðꝛ. S.e.l.ij.in pꝛin.⁊..i.itẽ triticariã.cũ bec ad oĩa
certa cõpetat.illa vero ad pecuni numerata nõ dat.vt.j.de miti.l.i.ibi qui
aũti ⁊ c.ł̊ ecõtra ⁊ illa habeat ſub ſe hanc.qꝛ illa ad in certa dat᷑ hec nõ.vſñi
le babent vt excedentia ⁊ exceſſa.vt.j.de triti.l.i.O.gen eralirer. Itẽ dixerũt
quidã eſſe quandã ſpecialẽ que ad numeratã pecuniã tm̃ dat.⁊ illa nomi⸗
netur. ſi cer. pe. vr. j.de ↄdi. triti.l.i.in pꝛin.qð tihil eſt. illã aũt dicebãt ſub
eſſe iſti generali ſimilixer. Itẽ differt bec a ↄdi.ſin e cꝗ.vt.j.de Odi. ſine cq.

ſtipulatiõe.qꝛ nõ ſum ſtipulatꝰ intereſſe. Itẽ ⁊ ſi det ſpecialis expe
dit iñ banc dari ſi ſpecialis ſit famoſa.qꝛ nolo fratẽ meũ infamare
pecuniã tñ volo.bec em̃ nõ infamat.ut.j. de act. oblu..ceſſat. Iẽ
nũquid petit bec actio rãto tpᷣe quãto ſpecialis vt redibitoꝛia ⁊ qͥn/
to minoꝛis in quan locũ dat᷑.m̃.utiq;.ut.g.ſi quis cau.ſi eũ..fi.⁊

ſ. de iureiur. duobus. S. exceptio. Ite nunqͥd bic creſcat ꝑ inficiato

nẽ. ſicut illa ĩ cuius locũ daret᷑.Rh. ut.S.de peti.bere.itẽ ueniũt.ꝗ.

cũ pᷣdiximus.⁊ eſt ratio qꝛ aſſumũt ſibi eã naturã.i.foꝛmã ⁊ ſtatum

quẽ actio habetpꝛimoꝛdialiter.nõ ex ſupuenienti caſu.ar. ð dictaʒ
l. ſi eum. S. qui iniuriarũ.⁊ de ſer.coꝛ. bec actio.⁊.l.ſe.·
o Certũ petit.qͥd ſu certũ babes.S.e.l.certũ.⁊ ſubaudi hic.ſ..da⸗
riut debitũ.nõ ut meũ.qꝛ tũc uendicatio nõ ↄditio dat niſið furem
ut. S. uſuſfruc. quẽad.ca.l.fi.ſed nũquid cũ actio exẽpto uel pᷣſqip.
v. dat uel ſimilibꝰ in quibꝰ ad madendũ agit᷑ nõ ad dandũ.ut.ſ.de
acc. emp.l.exẽpto. in pꝛin. rh.ſic.vñ dic certũ petit᷑.i.dani ul rradi. at
ubi factũ purũ eſtvt facere foſſã ⁊ ſimilia.babʒ locũ ex ſtipulatu. ut
j. de uer. ob. ubi at. S. qui id qð.ᷣſed cũ in actiõe exepto intereſſeß /

ſtando liberet.ut.j. de act. emp.l.i.nũquid in boc idẽ eſt qñ in eius

loco datur. dic ꝙ ſic. ut ar.S.ſi quis cau.ſi eũ.ꝗ.qui iniuriarũ.⁊ in /

ſti. de act. S. fuerat. ibi nã natura ⁊c.ſed nũquid in loco actiõis co⸗

modati.uel pignoꝛaticie uel ſimilis datur becↄditio. Rh.nõ. qꝛ ibi
neqʒ ad dandũ neq; ad tradendũ qð non ſu meum daretur. ſed ad
meum reſtituendum.

p ¶ Ercerto. dic certũ ↄtractũ in quo ptinek certũ. incertũ. in quo coõ⸗/

tinerur inceriũ ut factũ.nõ ut agat ad factũ.ſ̊ ad intereſſe certifica/
dũ p ſnĩam iudicis.ut.ſ.de uer.ob.l.ubi aũt.S.qui id.ex quo facto
agitur duobꝰ modis. ad factũ pciſe.⁊ tũc actiõe ex ſtipulatu. ut in /
ſui. de uer. obli. in pꝛin. Itẽ ad intereſſe.⁊ tunc ceni cõdic. ut. j. de te

iudi.ſi quis ab alio.S.ſi.⁊ inſti.de uer.ob.S.pe.q; intereſſe licet ſir

incertu pꝛima facie m̃ ꝑ ſubtilitatẽ iudicis in ſnia fiet cert. ut. C. ð
ſnia que eo ꝙ intereſt.l. vnica. 5F. in alijs. ? inſti. de act. · curare.

ẽ!MD
=

MMing ig

Dliiid

ectſechet
orſihlan
ſiilſgs
nsfecer
Citbeczte
,oinano
nerineme.
geeer zen.

indn nn)
Wieeon
in
ilaind
gissdeu
o iulhe
prg
(punonnt

(imir.
Mepple in
Mlcpok
I
Mtylonooo
Wdedet
(nhneogogt
icſ nirſd
flecelüin
ittſbeſgiſ

Aecfl pen,1

Aliſeslin
ſetoſeidee,
lnning
ſCihergte
stn
ſragbrbane

Knn
(Oerdle.

ſginina

firrtfe

Cennant
(cnnngr

ihns lfälne
hitmenfint

uniagine
ſſrrin⸗
Ckte⸗
ienli
lncen
. gag

ſt⸗

ſhiiin Suodecimus
zig; at ſi ad factũp̃ciſe agit᷑ pꝛius ⁊ poſtea. incertitudo De rebus crediti
iſtcta ꝙ bic dicit certü Bene ie petnap, Abiineennd nee ebſta valet remanet actio pꝛima ut hic. Si . D kractis
– ne ⸗ n ber Neeni rõne ſpei unillibilis⸗nd deber cphan zode, nirterier alten ſti. mnsaſhaurfe in Haler v nonle vuſſ eſi
Khergliaeg⸗ natio fieri certa up intereſſe. ut. C. de ſen. q 8 de bie enuit ꝓ ꝑie nõ ſtipulati . ut. ſ.5 ſti. ſer. l. i. . ij. Ite quid ſi
lcathn noob. S. ſis in i le. ut. . de n. ᷓ ꝓ eo q miereſt. l. . Nte tz fit tipulatio. ur qꝛ mibi ⁊ alij ſum ſti j. Itẽ quid ſi ꝓ
umnit ibi c ius vo. no le.l.ſ . e bbi agit incerti ad intereſſe. ut uſortl.iiS ge ie enanttn una nclio itule lKe n Die
– cõdit. certi ad ĩ/ 1o.hic ar.ꝙ nõ viciat᷑ utile ꝑ inutile.lſic.j m. K. ut. .de
ann afaci er duciani . actioueluti ſi is: cuifi numeraui: ſub ipoſſibili cõditiõ ani 5tberomia
ann enzſoi poſt ia hereditasreſtituta eſt: a ſtipuler:cũ eni nulla ſi. coditiöe locũ babent bic in ſ⸗
etendn intereſſe agiacti gereuolet. Siue aũt ſuonoiĩe uler: ci eni nulla ſit ſtipulatio: quentibus thſis.
Nen oneer nacaan obligat ſit: ſiue alieno'ꝑba gs manebit coditio. Sʒ ſi einumera gihren en Rcreene
ANn ex iupulatn . danc a⸗ Uero:cui „, uerã cũ auctoꝛit
n.n p dicta. l. ſi quis e nca, ꝛcui poſtea . ctoꝛita
Rednd ini ius voca. ex ac recte ↄueniet᷑. Quoniãigi Enoraberftmle inrercian Kinguag iah bi,
„ 2 3 8 — — — 4 . 2 9. 1
unnommane reroibus otractib/ heccenicõ lo ci coparandu putopupi, badals vetezarfe
ſnliea uecxincero. i. dictio cõpetit ſiue re cõtractꝰ fue lãdo ſibi acqri quoniã:⁊ ſtipu⸗ oꝛ iure nouatiõis tollit
Auaſinifi innoĩato Zctu. rit factus:ſiue uerbi ſi ry Aic iacꝗrit. Si nũmos meoſ 1 poſterioꝛ obligatio ſi
nennin dumodo certu referend ſt s: luepiuctt tuo noie dedero ueluttuos:abſẽ porul ſontiltefferi. ut
ace . heaaltheto pn adignü ſnrtohi quedã ſpẽs: te ⁊ignoꝛãtetc ariſto.ſ- l E⸗ nann cheolt,.
ecln H cipio ⁊ fine cuu eãt tracratuʒ: an h 2 cemum. Cꝗq⸗ erea. que Z. niſi foꝛ
eſtfnnüſtet ſe eſt etiq arg. . * 5: an Hec ri tibi conditionẽ. Juli te iuſtã cauſa pupill
mmng nga p eis. 5.de cr actio ad petitionẽ earũ ſufficiat. de hocinte 3 nlian? quoay pabul vultendl. da
inie di. om. iu.l. pe. Mumeraui tibi decẽ. hec alij ſti uerã eſſe eoeer libꝛo. x. ſcnibit H ei
nbern Pꝛeſens. iid 9 ſſj: z ae, eiat uto lam: n põdit.quo ca/⸗
ra e ens id pulatꝰ ſũ:nulla ẽ ſtipulatio: an cõ irari gn ſi mei in nam: nec du- Dſu nas actioſnulatot
ld Pis Foo. dcedegenha actionẽ poſſim: uolũtate tua dederorid tuonole uns. uce n
Aſeſtldde q Imõ ero. 19 „ . 1 edero: tibi *5. .in pſonã.
Mrtdin. gege ppale nn Wion otractib⸗ interueniẽti⸗ obligatio:cum oeies acgrat S.qui pecuniam.
finun 5 Einutiliter.quoniã x .. camꝰ: inrerueniéte utore. io.
mmialrli ↄdit. nlło modo A ar n iliter. quoma ut noſitronomie eniete utoꝛe. io.
kt ☛ ago ſanain potuit:⁊ putopoſ futuro debitoꝛi erltoehemnerd e aieeſtiarn .
rchtan Eec male ago⸗yt — erit ſi a pupillo fuero ſiñ ebitoꝛinoſtro. DHepoſii ſbilis c. d
mtcs. Nen Z.qñ dies uſuſ / Di . Imn apud te decẽ . Tne ilis. ⁊.j.de act.⁊ ob.
en fruc. le. ce. li. in tutoꝛis auctoꝛitate ſtipulatus cni Merua naſtenhnni tibiuti dereen
ſrahptifi fi. . ſ. de ver. ſig. tutoꝛe auctoꝛe credidi⸗ Maã ⁊tũ erua 7 Pcnius etia anteqʒ mo⸗ ¶ Eox. cũ iã interdi
.. cegere, ſi⸗S. Manebit mihi cõditio ſc ueãt᷑ cõdicere: qᷓſimutua tibi he. en. Jod
nninag beolf⸗ Zeen.r tione te⸗ itio ex numera⸗ poſſe aiunt.⁊ eſtueruʒ ut?⁊ M K i ilfo dei d
itenigdtdac le. l. ij. in fi. ſic in ¶Beʒ; ueri põt ? ſi Hi e . 5 Rar⸗ upillo dixi. S. e.
eſpennſone verbo lader e. 4 P 7ſi qdtibi cello uidet᷑ aio ei cepit po ſſide Fe maateſdeper. obli.
genei iniure ut. C. fideiuſ. B D 18 cui. accur.
atllci i. Knannge DR gAnanna benede⸗
dſbimts ti Lopetit. exlegati. ergo ex . .. g nüm os. ve . . . an. pilo.
2ððð ”“
at üſtia io. qꝛ habet rei ven. ut. S. uſuſfruc uẽad ſua em no dakodli/ appoſita. ut. S. e. l. F. qm̃ nbam Plus va et qᷓ ſtipulatio ti incoötineti
geirtiſ gem Kelde dic quantitare uiſſe ad. ca. l. fi.1 quẽad. ſer, amit. cru. eti nconnẽti utn que eſtõ.alias qñq; plus valer ſi etiã incõtinẽti
itrnicſnn 8 GKrlege acqᷣlia. ergo ermaleſicio Kharn geſe cus. 7. C. de iur. do an qʒ appoſito.ut.C. de uſur.l.iij.⁊.S ipulatio q; pa
tani h D ho ermaleficio. . — . do. auia. 7. j. de r. l. iij. 7. S. de reli. ſi l
ainardi, nõ. ut.S.de pe.here.itẽ ueniunt..cũ müce greſcet p inficiatiõeʒ.rñ pac. ſed alieno noĩ nia. a.ſ. de ſer. expoꝛ.l.ſeruus ea. vel di c di e
NOeEeui. 5.qui miuri nU §H. cũ pᷣdiximꝰ. ar. ð S. ſi quis noĩe dedu. Itẽ boc intelli ea. vel dic ꝗ bic nõ fui⸗
E. . qui miurian. Itẽ nũquid ent tpᷣalis cũ . ſi quis cau. ſi tunc bꝛeui manu quaſi intellige qñ ſciebaʒ meos nũ it
unn auraeninn waleduin tedakloed ediliciarũ: anlara⸗n ſi erafe ohuum nenanſſenenn nbigano guern mmas. t
Phtißfte Denatuſcon ulto. ſcilicet trebelli SS o. ſi ꝓcuratoꝛ. ⁊ de cõdi nſferré. vñ no eſſet mutun. ut. ſ. acqre.
gipotc iinß⸗ nFanciona r üdeicomillona. lianc. 8 ⁊ incotinẽti ſti Gerachlkca, da: ig 5. inbutr.s utnn ur .o Marre.
ininſt Pebieaten bfduarios.pᷣtoꝛ em̃ dir nln de ſideicõmiſſari agere dð noua.l.cũ em̃ eb nibireocle nidet nouanhu ualetno mumoe
e Fduas reſtituit. ur initi. de ſi in eũ decermt unles actiões cui n e ibi loquit᷑ cũ ſuo noĩ ipaoꝛ obligatio. ut. . de
idhilennl.1 nig us tuit. ut inſti.de ſideicõ.br..ᷣreſti les actioes (ui alieno nomine numeraui tũ ſuo noĩe numerat. ſibi ſti
e utg nõ poſſet ſii br. F. reſtituta. ſi aũt ſi eſſet reſtit ſ 3 auit. vſi actionẽ queſitã nõ potui i ſtipulat bicqñ
ͦgſlir Siner oſſet agere niſi in tnb⸗ caſibꝰ. ut.C. ad reiti erre. ut. S. de Pcur. l/ꝓpcurar 5 tꝗ nõ potuit ſibi incõtinẽti
1 lieno. ut defu . „Ul. .9 trebel. l. penl. 5 fi ecunia . oꝛ totoꝛũ. 7.l. mãda „N . otineti au/
ahvum e ſis tenegnſf 00 ncti.q.d.ſiue ſe obligauit ſiue iure ſi‚ end. pecunia meo noile dedero.⁊ incõtinẽ idato. ecõtra. quid ſimutu
ceckginis . d nchm unerdo n qui no.infa.l.ſurti. ſinic⸗ ucceſſio / videt loqui niſi cũ ipſa numeratio fi i reddi alij.paciſcoꝛ eandẽ Kñ bien
gininini Aui ↄiunctim. i. verbis interuenierere. 5§. ſiquis alieno. eius enlſ noie numerat. ſic em̃ fit altenus nomine.? tanqᷓ; nũm
inan, Reis deio. l.ij in pein. vire ? verbis enrbanern ſocie ate qſiq; acquir.l. fi. ſic ergo mimautto dictnatnttuos, vun gquia eo nob
nſii Hainet ganeningmigede eſid urſeiwhrland,nbſtwulano vclbantd m vumeun ann Nueoganms
qꝛ alten ſtipulani S ſr EEHD incõtinenti factũ. ur. S
ndituſt aia n din lläinem ße u inſti de inuti. ſtipu. F. ſi rnanewig wtmannen Wpunatons eprigſro amma iai qm̃
,as pula tus eſt. ut. ſ. d ua interſit. ⁊ tũc ipſe agit.nõ ille cui ſti b Nolun accur. is ⁊ mutui innb/ nieit
c pulaus eſt. ut. ſ. de ver. ob. liber bõ. ſeg git. no ille cui ſti oluntate. ſub . J
i uieſt Aainrgeoabſtr vornug nrnma vte F.füauid ait⸗ pét I.5. prl. ſed ,—— te ignoꝛãte boc facere poſſes
— Et puto poſſe. ſ.dicere er pꝛima obie icto. 5. ſi quis alij. beas.Rñ.mibi utilis gnoꝛante tuo mutuo nomine mut re poſſes.
ns tio ꝑ ſequeniẽ ſtipulatonẽ nouata garioe. videt᷑ pꝛima ob, ig aaolätenfteluenter paͤe C. e.ſi abſentis. uo. ⁊ ratũ nõ ba/
i, aee dalnnal en e cgermrmmlegberre uneri Beriin Precaleerte im d i .. frequentiã aliud cõcedi ſimilis
rcelti g elee⸗ aſcerek. tuncnulla naſatt. ut. l Zei es. ut ex nu Hepoſui. tibi roganti nti . nii
uc ul cis. in pꝛin. aut eſt in dubio. lla naſclk. ut. lia. ..e.1l. non 1 oſſidere. vñ antlvlentich ue. Po
fumn 4 ex numeraniõe actio.ſᷣ fin it tunc ſi ſtipularnio ſequẽs valet:naſcit᷑ Aranſl ltern uiliter poſſidet. poſteſſionẽ c-Slez
ſeentß giiſoganus. 7.l. na. d6nen nata. ut. 3. de ver. obli. ſi ia ſti. . dici. ſed 149 ſens ſine rraditione.ut inſti.de re tenet coꝛpalez. 7 ita dñiuʒ
obeobiigsntonu ſeren ilinnes aadmo ſloaunnauemoinetan geſicec ue veahne olabe⸗
RHH 4 bic erat res in cõſpectu. ut.j. de acquuj decre dorl ue/
poſ.quod meo.S. ſi

Liber
p venditoꝛẽ. 1.. de tei ven.l. er. ꝛ.l. boc ſi. nerob. qdᷣ dici᷑ in.d. s. inſti. de ut. . de pecul. libera. accurfſ. naien
re. diui:qꝛ ibi nõ er ſolo ↄctu babet dñium emptoꝛ. ſed ita demũ ſi appꝛe⸗ c¶ Delſinat.l. poſſideri ab emptoꝛe. accur. inehune
bendat. ⁊ venditoꝛ patiaf eſſe apud emptoꝛẽ. vt.j. de acquir. re. do. qua ra/ de Conſumpſiſti.ꝛu qui accepiſti mutuũ a ſeruo. auglit
none.5S.interdũ. vel dic eſſe ſpeciale bic. ubi licet non ſii in conſpectu acq/ eęe RPotero. utpore recociliato mutuo ↄſumpnone.ut.j l. pxi.⁊ facit Giti
nuntanen vnium. vi e ſinqulania. 2 ad bunc.5 · de act. ⁊ obli.ſerui.in fi.i.Ah.⁊.j.de ſolu.fugitiuꝰ.acc. R S
andtrone certi ”” „ „ Ja funio ſeiii
Han oe generali t ſpe⸗ ergotranſit picu lũ ad eũ quimu terectenõampli' ipoiure debere e rmnt. ein
q Qod ſi ab ini/ tCuam rogatuiit: ⁊ poterit ei condi q; nouẽ. Sed ⁊ ſidedero decẽ ſic ber ↄdino eren iltl.
Akena (i dſibänmeerde nute en de eeee
ſbuir volutate vel ppo⸗ — WMog ſiab initio cũ ðõpone ampliꝰq; decẽ condici nõ poſſe. ne pidetur r lin
ſitu utendi æ mutuam r uti tibi ſi noleſ ꝑmiſero creditã Si fugitiuꝰ ſemuꝰ nũmos tibi cre numeratoe. vtt.. tmuilt
habenrl enonerul nõeſſe anteq;; mota ſit. quoniam didentt: an ↄdiceretibidũs poſſit iu
tolles q verbuͦ nimiſ debitü iri nõeſt cer i Idẽ querit᷑: a qdẽ ſi ſeruꝰ meꝰ cuicon mos. ubi dial i Wuüe
Geik iiipeiit mani⸗ GR Ogaſtiameut tibi pecuniã ceſſa eſt peculiadminiſtratio:ꝛ e amneenſ nuſe ii
ppoſii tech moueat C¶ Merederẽ: ego cũnõhaberez: diderit tibi: erit mutua. Fugitiuꝰ ᷓcrea muner/ in
ue blerunch eſet nu lancẽ tibi dedi:ul maſſã aur:⁊ ei aũt uel aliꝰ ſeruꝰ cõtra uolũtateʒ naele zoer ſign
verbo ſi voluenis. vr. ſ. Uẽderes ⁊ nũmis utereris.ſiuẽdi dñi credẽdo nõ facit accipentis: numeranoe. qa gugen
dever ob Zuis ſupi deris puto pecuniã mutuã facta qd ergo.uẽdicari nũmi poſſunt ſi . unienzneeſſe⸗ iun
bisc poſituz. ſi voles er / (pſi ilancẽnel maſt. aʒ auni ſine tua exiſtant. aut ſi dolo malo deſinãt olſenſus furioſij netetl
bonur Lolarnane culpa pdideris pꝛiuſqᷓ; tuuende⸗ poſſideri:ad exhibendũ agi: qyſi ens are 394 mmnii
ru diut l a 1en veſfe res: utæ mihi an tibi pierit:: que ſine dolo malo cõſumpſiſn côdi mulio minus er ealeit
rentia inter bũc ꝛ ſupio ſtionis eſt.¶¶ Mihiuider᷑nerue di cere tibipotero: p ¶ Mmpᷣ. auaſiↄiracu vł kuil
En a bu un ſtinctioueriſſima eriſtimutisul —. Jafunioſo cl e opotéme maieitodh u
luntat dantis.ibi aat ti intereſſe:an uenalẽ habui hãc ℳ tis eſſe putares pecuniã qſi dał Iẽ erof⸗/ efni
beenit. ij aut faetdt lancẽ: uel maſſã: nec neut ſi uena mutuã acceꝑis: eaqʒinrẽfuã uer, beoen vodua ſenh
ſivoles. ut ſiue apꝛin lẽ habui:mihi pꝑierit: quẽadmoðò ſa fuenit: cõditionẽ funioſ. oacꝗris Cnumeratus i Pnib
bio nue hoſteabient ſigliſ'dediſſẽ uendendi. qſi nõ Julian? att. Maz er ꝗbus caulis meyr ae de⸗ ml
i boc verbu nõ appo⸗ fuit ꝓpoſitũ hoc ut uenderẽ: ſed ignoꝛantibꝰ nob acnões acꝗrunt dat oſenlus. vt mtl
nitun. aꝛ nibil eſt. c. hec cã fuit uẽdẽdi:ut tu utereris: ex hiſdẽ etiã furioſo acqꝗri. Itẽ ſi n Fednpapl Pwar
pe Debi imunum. tibi e periſſe: ⁊ marie ſiſine uſu- is ꝗ ſerocredidemat furerecepe uus dneebot n
4535 Arrr an tar ris credidir. Si tibi dedero dece, rit. deinde ſemꝰ in rẽdñi uerterit: ble nane⸗ W ian
/ Se nI ſic ut nouẽ debeas. Pꝛoculꝰ ait cõdicifurioſi noĩe poſſe. ⁊ ſi alie- sd ſuũ cõmodi uimttlin
.Brvedideris. 2 nũ , M nakia ege ann
nliag enraeno nuominaoto contactnu. do vt kacias. vt. ſ de pſerip. ver. ſeu verus. i. n tacitus coͤſenſus eſt neceſſarius. ut in locato. ut.ſ. o umidun
rogaſti in peincipio. accur. , .lq ad centũ. Jo. f darn unle.l. ſpeaals er mutuo. l. ſunoſ aeii igum
8 Un factu. imo nõ ideo magis eſtmutua.vt.j.man.l.qui negocia.S. bis pᷣdictis rõnibus cõſentire nõ pvaleo. dicã ergo ↄditioneʒ ſine cauſa. unnlilge

argumẽtis.q̃ eſt contra:ꝓut eſtibi in littera.nibilo magis. ſed ibi dederã
argentũ vendẽdũ ut recepta inde pecunia mibi afferat᷑.⁊ ita poſtea ſibi da

bel certi generalẽ dari.vt.j.e.ſi ⁊ me.ſᷣm as.

g ¶ Acquiri. ꝓpter conſumptionem.

he ã ex qb.a ſimili ⁊ exeplũ. 5. e.l. eti oditio. . ſi nũmos.

rem ex pecunia ſam arbitriũ meũ.bic non.ſed ut ſtatim eſſʒ murua ppecunia „. . uio. “
i ¶ Caſus. ut. j. de act. ⁊ oblig.l.ſia furioſo. inſti.de bere. ab inteſ.

ex pꝛecio recepro. t ¶ Culpa lata leui vel leuiſſima. vel dic vt. S. e. ſi qs.

n
nec cauſã ſzm Jo. vel leuiſſima bic fuit ſzm aʒo. §. ſinautem. accur. . . . .. fiſſin
n ¶Perierit. quia uiriuſq; gratia contract interceſſit. ut.j.cõmo.l.ſi ut cer K gancranuibus. ut ſimutuo pecuniã alienam que ignoꝛante ine X nigg
to.S.nunc videndum. accur. onſumitur. accur. .ſ P ſna
d Bliaun nõ debet babere pecuniã mutuã.utſtationario. 22 l¶Acauiri. ratione conſumptionis ma giſq conſenſus tbla e hine
eEegtoretboccäw me dnſ rogaſtiivotge te rogaſſẽ indiſtincte meũ l. non omnis.j.ſi pupillus.⁊.j.de fideiuſ.ſi quis.p eo.. inumos (unnif
e ⁊. j.de iure do.pater filie.

—

(Bi nibi. cõdici nõ poſſe. ⁊ eſtratio quia qð eſt. ẽ. decẽ. nec tãqᷓ; uſura pe

piculũ.ut.j.de pᷣſcrip.ver.l.ſi gratuitũ.S.i.accur.
S b
Sti pòt.quia ſine ſtipulatiõe nõ debet.ut. C. de uſur.l.quis.necurmutuũ.

m ¶ Item ſi is poſſe. condi. certi ex muo de in rem uerſo.
Am ⁊ ſi fur.conditio ipſi furi. Jo.

qꝛ ſupꝛa.x.de ſuo nibil eſt ulterius factũ.ut.sõ.de pac.ſi tibi.x.⁊.C. de non
nu.pecu.cũ ultra.nec ut donatio.qꝛ ex donatione olim nõ agebat niſi int᷑/
ueniret ſti pulatio. bodie S. ut. C. de dona.ſi qͥs argentũ.S.pe. ſed cuʒ boc
pactũ fuenit incõtinenti appoſitũ nõne nouã actionẽ parit.⁊ veterẽ infoꝛ/
mat.rñ.bic nõ odio uſurarũ.ſed pone factũ puia ſcribit libꝛũ deueniſſe in

pacto. rn. nec tũc dabit᷑ acno.quia in fraudẽ uſurarũ videt᷑ adiectũ.nec di⸗

ſtinguit conſueuerit fenerare vel nõ.babet em̃ locũ illa diſtinctio in alijs

Zcnbus.nõ in mutuo.ut.ſ:de uſur.qui ſemiſſes.S.fi.pꝛeterea decret. dicit:

areſa in eſt.
Si fugitiuꝰ.dicqͥd ſit fuginuꝰ. ut.ſ.de edili.edic.qui ſit.i.rñ.ac.

Qre de ndo. fugiens em̃ ſeruus ſtatim aminit hberꝗ adminiſtrationem.

4

Autuos ꝓpoſito. uel deſſinanone. nam vere non fiebatſta
p ¶Dedu ſ. ego.non fur. ut differat a pꝛecedenti caſu.

onſũpſeris. ſed tunc ſic ꝓpter conſum puoné. vt dixi. S.e.l.ꝓt.
Sʒ quid ſi alienã pecuniã quã dedi mutuo ſtipulat ſum mibi red

di. 1 dſis ſuã pecuniã uedicet anteq; ↄſumpta ſit an tenebit mibiil
le cui eã numeraui.videt᷑ ꝙ doli excepnio obſtet creduoꝛi. utpotecu
debitoꝛ eã dño teneat reſtimere ꝓpt er qð generat᷑ creditoꝛi piudi/
ciũ.vſ illa ſine culpa amiſſa ꝓ debitoꝛe nõ tenet.ut.j.ð ſti.ſer.l. i.
ij. Iẽ quid ſi dedi pecuniã alienã neq; vult eãoſ umere qualiter a

mepuenił.videtꝙ nõ ceni ↄduione ex mutno.ar.j. e.l.nõ omnis. F

Duodecimus
De rebus creditis
ſi exifilij.nõ põt. ut hic. Sʒ ſjm Jo. dic ꝙ ſi ettat vẽdicat
exifil⸗ ut hic. n Jo. ẽdicat pater.ſi ↄſumpt
mala fide.⁊ ut furtiuã.ut qꝛ ſciebat ꝙ erat patris rucconter uribi i Re
fide nõ cõdicit.ut bic ⁊ euã rei ven.tenet᷑ qn mala fide conſũpſit.quaſi lata
culpa deſijt poſſidere.vel dolo.ut.S.de rei vẽ.ſi culpa.⁊.l q reſtituere.alij

⁊ cũ pecunia. Itẽ ex condi.ſine cã nõ dat. qꝛ ex cã eſt apud eiꝶ q̃ nõ
eſt finta. nec dat reſpectu poſſeſſiõis.qꝛ ad certe pecunie poſſeſſio⸗
nẽ nõ eſt aſt ictꝰ. magis vr verũ urteneat᷑ q̃ſiſumpta pecunia. qꝛ
P eũ fit ne ↄſumat. ut.ſ.decõdi.⁊ de.l.iure ciuili. Si vero bo. fi.hoc

Uſl pe — — 8— , — . — —
igd H eg r d ne oe ne ↄſũmat.ſecꝰ eſtut bic ſubijcit. diſtinguũt.aui noĩe patris fuit facta ſolutio.. tacrepertpgierc pſenon
Ja .i. q⸗ tenebat etiã de peculio
len Grege 1ſe — „ „ „ . , ur Caad mace fllius
DA Amnpſit es. nã pecuniã credẽdi cã ꝗs dedert R i Dem aurfli,auücnon. ach.
D rlliondh⸗du⸗ deinde furere ceꝑit:⁊ cõſũpta ſit WRAfiliuſfami.cõtra ſenatuſ- 9 been niane
winni nc va sſin en pecunia: cõdictionẽ furioſo accõſulł. mutuatꝰ pecuniã ſoluerit DSDSä vrh
nunn prl.ſi no habes W quiri. A XLpianus patni nũmosuendicãtinulla exce ain toaal,dem
nrtienf elenns e AAmẽ⁊ ſifurnũmostibi credẽ ptio obijciet᷑. Sʒ ſifuerint conſũ eroſipiiõe pecunie. et
deſtelſſee tibi pecuniã alie di aĩo dederit:accipiẽtisnõ facit: pti a creditoꝛe nũmi Marcellꝰ ait noaha ddun ſ
cn na . ſʒ ↄſũptis eis naſcit᷑ dicto NVñ ceſſi are cõditionẽt. Quoniam to⸗ ſunt patla urquotiens
tmitni K. co ͤpſiſti ego Pap̃.libꝛo octauo qõnũ ait. Di tiẽs cõditio dat᷑: quotiẽs ex ea cã e es ea aumeran ſunt.
— — ditabe alienos nũmos tibi mutuo dedi: nũerati ſunt:exq̃ actioeſſe potuiſ gaaalarnenteltae,
i gure ee dz nante mihitenerisq; eos pↄſum ſct:ſidñium ad accipientẽ traſiſ⸗ nin Hm anaein ſolurt
n zäus uu pſeris r0 fiꝑ prem eoscõſũpſe ſet: in ꝓpoſ toaũtnõeſſe. Deni- loezuöe oium ai
mang iar n adtie 1s: an ꝑ ptem tibiↄdicã: querit᷑ · ꝑ erroꝛẽ ſolut cõtra ſenatuſcõ ut. .loee lin naue irem
nuntsſüͤpia o⸗ ait cõdicturũ:ſi admonitꝰ fuenis ſul. crediti magiseſt ceſſare repe Tndetanone dmio he
srnn x. quia fuit ad/ ſſe* rironem? — oo i
Wenſn Wonude ne oh alienos nũmos fuiſſ⸗ eideo ꝑ ꝑteʒ titionem i I dem un no manſlaro recdl
nnitn unmcrerliam auͤt Codico: qꝛ nõdũ totos conſũptos Vngularia quedam pᷣcepta iur obligatio eroſu⸗
gihm air odlemud i perere. Diie 1s dece cre Iut circa pe umg creditã.nã ſi ti ptio qntũ dñij trrãſiatio
ltſnti, ppiem ↄdico⸗ diqderit: puto ſiue admiſtratioſer bi debitoꝛẽ meũiuſſero dare pecu H
— ₰ 3 —,— — 7 „ . „ 2 eln.
E Rorrors uo cõceſſa eſt:ſ iue nõ:⁊ cõſũmãt niã:obligaris mihi:qʒuis nũmos tr ex eo ꝙ dieirmn pen⸗
1,NdONe. mdos cope ſmi:in 3 α HSigik oſito aũt.nõ ita ſunt
hinzinnn rers. Sed quaf ũmi: in ꝗnq; copetere actione;. meos nõ accepis qðigit᷑ ĩ duab?ꝰ bic utexrq oo
aa anoes Nã⁊ ſi cões tibinũmos credide pꝑpſonisrecipit᷑:hoc ⁊ in eadẽꝑſo⸗ —
ne Wsie en dioert Papinianꝰ libꝛooctauodq dati pecuniã mihi debeas:⁊ con⸗ aehntamſaſtol
e aͤbabes vel. ſtionũ ſcribit: etiã ſi ſingl a copa ueneritut crediti noĩe eã retiness ſtab boc fillio. vel eria
nſHdad — cõia fuerint. uideat᷑ mihi data pecunia:⁊ ame H
see. .mutna/
ve i uibi pecuniaʒ Fnbobo ertage ſ
Nen Nenirg aliend. puta x. ſumpſiſti.v.⁊ alia qᷣnq; babes.nũquid pꝑtem repe facta ſolutiõe ⁊ dñio nõ rſſato p ↄſũptionẽ nõ recõcili u:erce de a
Unicinti t.certe ſic.ſed quare ꝑtem ↄdico.ideo certe qꝛ fuiſti admonit⸗ niſe⸗ ĩmo moꝛtificat que erat.ꝙ ergo dinatphoho ns uintrblian⸗ pns.
henci nqsnimos ſuſſe. Seogcaſus en aꝛ ſi nõ fuit admonit. nõ tenet ſi eſſet dñs factus ipſa a rediteenbtenetreanereun de caſttend
Auubi tq niſ gre. qr no eranoes oſumpti.fam aũt ſic expone.⁊ ait cõdi velſquaſiſolutũ eſſet. urmodo dirimus. &Q eniq. p certe can entt
Bülunie ſe. vel Apum eilca ta. ac woen iſnnrallenos nümos fulſ b er erroꝛẽ.ſ.iuns.ut qꝛ mac edoniani bñificiũ ign oꝛauit fil. Si autfa
uulimii Gdnsngns nenn. pereram conſumptos.ſubaudi etiaʒ nõ cto ut credens ſi ex alia cꝗ qᷓ; mutui reneni repetit.utſem ꝓmiſſio ſibi nõ no/
imgſnrgni⸗ perec läl . —. ceret erroꝛe facti intueniẽte.ut.j.ad mace.l.fi.ita eodẽ erroꝛe facta ſoluno ñj
pererã. upple q; nõ ↄſũpſit oẽs. ſed in ꝑtem. etiã nõ admo/ nocet. ut. C. ad.l.fal.erroꝛ.ſj Pla.de erroꝛe utroq; ĩtelligebatid qð bii 4
4 B nneedlnad partibus. nitus. b ¶Erroꝛem non ſolum ex certa ſcientia. ut. nelungedatic bic at⸗
. ecem. que erant cõmunia dominoꝛ um equaliter. i Soluti. i.ↄſũpti.quo ad patrẽ.ſᷓ 1o ad filiũ eriã nõ conſũdii
Ntünt. ye oͤteſla. ? tuncſtart eum equa . luti. i. ſũpti. quo ad patrẽ. ̊ quo ad filiũ etiã nõ conſũpti
a nil 6 gaſtig. i tuneſtnim dat acno licet nũmi oſümantn. vt. 3..cl. K erſonem Uieſanatpuunſ caſlteuſem vel duaſ filiuſt.adbuc ſi
a In quinq;.alias in quinqʒ.alias id quinq ⁊ quinqʒ. ſa auedã i qnedã ſpẽalia ſeruank in ca .
H lumptione. niſi ⁊ ſuo nomine dedi. acbur. ex.eſt tertiũ ꝙ faciliꝰ pecunia ↄſumit᷑. ut ſola ĩmixtõe. f. de ponn ec
in ſin c¶ Coͤmunia fuerint. vñ mero mure nec vnũ numũ niſi ꝓ pte cõdicere Freperunic rbonis debita H qualnber eſplenrſrut HH
enße põt. ſed ꝓpter utilitatẽ ⁊ difficilẽ diſcretionẽ eſt recepiũ ut condicat ſpecieb'. ut. ſ. ad mebel. deducta. . nümi e re geulari q no eſt in
rẽ cõem inſolidũ ꝓ diuida ꝑte.i.qnquaginta. utar. S. de uſufrucl. idẽ. . de iudi. ſi fideicõ. 5 ere⸗Penrmne eſero ncroeebein rad
ntetd vſufuc.venari.in fi.ſᷣm Jo.⁊ ad boc.j.deleg.ij.cũ pater.in pꝛinc. faciat pupilli debitoꝛ. econa. ſieſt Gedio⸗ 4 datuat mn rart ha ca ie
7. ſ. ꝓ ſocio ſi ticius..ſ. de cõdi.inde.i.ſi pene.s.fi.accur. quonẽs · 5.nõ tmm. 7. 5. ſicut. qd nõ eſt ali e ſibiſoluat. ut.ſ. deadmi. iu.
harpen c Ifiluſfa.ſenatuſcon.ut.j.ad mace.l.i.accur. ne.i. F. ul. .5. de auc. tu.l 6 töutfar ies ur ſ. de vpen emp. i in ẽptio
Necuniã. . ptinentẽ ad patrẽ ⁊ nõ decaſtrenſi. vel quaſi peculio noie Ro Ls ur A Pahss Me no acce ẽ neni aleiacnd queral. dumõ
zus ſolutã. ut.j.ad mace.i.i.in fi.⁊.l.ij.ſj ꝓfec.ſoluit vel pairis.vel etiaz aliud qð ex nũmis mutuans ps ↄdicat licet oĩ ceriodi.S.nũmos.itẽ
nn aduenticiam. ut. C. de bo. que lib.l.f. . penul. accur. nã ⁊ ſi.F.fi. Atẽ aliud ut uſure peti non oſfinin the ſenntca. ur d.
e uci rceptio. ſs nõne eſt odioſa.ſ. exceptio filio ⁊ patri. cõpetẽtes er ,/ C. deuſur.l.qᷓ;uis.poſſet etiã ſtricie inttli naiſtidulatlo intercelir ut
urtotn 4 go obſtat. ut. j. de odi. inde. qui exceptionẽ.Rñ.illud qñ filiꝰ ageret meo tuũ fiat.bhoc m̃ fallit in duobꝰ caſibꝰ Vr ſeoͤn natura mutui ſit ut de
mmn e⸗ ecetttiq beres patris condi. inde. quinõ pᷣt eunã ſi lit beres.ut.j.de ↄdi. omni credito dicit. m ¶Ereduã.i mutua 5 den heimni cedi large
gone, finge inon ſone .filus. bi parer agir rei vendi. ur. S. e. l. ij. F. itẽ. bocp Kag eenio auenmtnn argo mo accipe pecuniã
tige Todinarene ekeöbereteinr 1d marsſed⸗ ſi. F. ſi ab alio. oꝛdinaria creditã large ponit᷑ ꝓ anut geatto. Fereel ſen dua glo.
ginen S „J⸗ ſo. m vꝛ. ſi vult ex ſua ꝑſona pater ↄdicere.pt. uribi. i pꝛie uõ eſt. interp 0. n QMon accepis. I. vere.
Elona paters pr. ur ibi ideoq; mutuũ ꝓpꝛie nõ eſi.intetanue i erat mutnü ur ſ ppri Rfj i bor

Liber

nõ videt᷑ eſſe ſpeciale in pecunia cũ ⁊ idẽ videat᷑in alijs caſibꝰ. ut.j.de doꝛ
inter vi.⁊ vx.l.iij.S.fi.⁊.j.de fur.l.falſus.in pꝛin. S. idẽ rnſum. que ſuntõ.
So. iibi erant res pñtes.vt.j.de fur.l.fallus.S.ſed ſi is.⁊.j.ð ſolu.q.x.. 8

de rei ven. l. ei rei. in fi.⁊.l.ſe.bic aũt ſiue pᷣſens ſiuenõ.
o ¶ Eadem pſona.i.in te ſllo. p ¶ Arediti.i.mutui.

a Pꝛofectã.ſcilʒ bꝛeui
manu.ut bic ⁊.j.de iu. . .
do.bſ. guoneng. aſe acte Pfecta. W(). Aulus.
no.ꝙ ali ↄctus i cau⸗ „ b ,õ
ſam mutui pot coͤuerti⸗ Iſocius ꝓpꝛiam pecuniaʒ

ut bic ⁊.C. de nõ nũe.
pe.l.aduerſus.ſed õ.j.
mò.qͥ negocia. So. ibi
nõ erat pecũia in pᷣſen
ti. bic ſic ſm yꝛ. tu die
ꝙ bic extabat ⁊ parata
erat ſolutiõi.ſit pñs v:
nõ.anio em̃ ⁊c. ut.S.e.
cerui ↄdi.in fi.l.ibi aũt
oſumpta erat. Itẽ ad
idẽ ẽð.C.e.l.ſi x pᷣcio.
Solu.bic parat crat
ſoluere.ibi non. alij q;

pecuniã creditã facit: licet ceteri
diſceſſerint. Qð ſi cõem numera

tantũ alienationẽ habuit.

(

