¶RPoteſt. feci ſſe.i. alienatione. et hoc innuit ꝙ ſeqt.neq; eniĩ ⁊c.vſq; illuc
non tñ ⁊c.⁊ ſic videt᷑ babere locũ hoc edictũ tũc ſolũ cũ qͥs alienal ꝓpꝛiera/

fidem babuit a

nõ cõpetit poſt

annum. vt. j.l. f.

paret ꝙ ꝓconſul in integrũ reſti

eſſe aduerſus eum ex hoc edicto

actionem. ¶u LZpianꝰ

atte mobil vu 1 ¶Teʒz ſi res fuerit uſucapte
olli ono id o ab eo cui alienate ſunt: nec
anno elapſo vſu pet i ob hoc poſſint locuʒ hʒ hoc
idle bontere edictum (¶Itẽq; fieri poteſt: ut
becacno. r. ve, ſine dolo malo quiſ poſſidere de
en en gns ba ſierit: uerum iudicij mutãdi cau-
exquo cepit com ſa id fiat. Dunt 7 alia qᷓᷓ plura ta
dor ſe pone lia?¶¶ Hõt autẽ aliꝗs dolo malo
Npieu deſinere poſſidᷣre: nectamẽ iudi
quatuo: vi; cij mutandi cauſaid feciſſe : nec
menſes ſupeſſet
ad vſucapi.com

tẽ.nq alienano eſt oĩs actꝰ.⁊c. vt.C. de fun. do. l. ij. ſed S.j.l.non ſolũ.rñ.

directa actio exhoc edi
, . „ , cto tũc ſolũ locũ habʒ ſʒ
hoc edicto teneri:neqʒ; enĩ aliẽat viilis babet loeu eria,
rF J per tranſlanone poſſel⸗
quidumtaxat omittit poſſeſſiõ, Poms mm erhmbuc ca
Mon tamẽ eius factũ impꝛo⸗ ſũ expoeꝙ ſubiſcit nec
bat pꝛetoꝛ: qui tanti habuent e Mvthoacont
carere.ne ꝓpter eam ſepiusliti non aſ bona ratio. ſed
. cunc illa eſſet bona.qꝛ nõ fa
garer becenim uerecunda cogi cit cauſa alienãdi iudiꝰ

tatio eius:qui litem execrat᷑: non

eſt uituperandaꝰ.ſed eius dũta/

xat:qui cum rem habere uult: li⸗

tem ad alium tranſfert:ut mole⸗

ſtum aduerſaniũ pꝛo ſe ſubijciat
p¶Edius.
On ſolũ ad dominij tranſ
lationem hoc edictum per
tinere ait:uerum ad poſſeſſioniſ
quoqʒ; alioquin.is:cuʒ quo in rẽ
agebatuꝛ inquit: ſi poſſſſionem
ceſſit non tenebitur. ¶ Si gs
autem ob ualitudinem:aut etatẽ
aut occupationes neceſſarias:li⸗

tem in aliũ tranſtulerit:in ea cau

ſa non eſt:ut hoc edicto teneat᷑:
cum in hoc edicto doli mali fiat
mentio. Ceterum interdictum
erit ei et per pꝛocuratoꝛem litiga
re domino in eos plerumqʒ ex iu
ſta cauſa tranſlato.Ad iuraetiã

pꝛedioꝛum hocedictuʒ pertinet

cij. et ꝙ dicit omittit. ſ.
aliũ tranſferendo vł in
tellige hoc. rñ.ſjm aʒo.
quia habuu rẽ ꝓ dereli
cto ꝙ nõ mutat in aliũ
iudicium.ſ&̊ in nullũ vł
aliter im zPlace. vt ibi
5 ¶Hon tn. ita otinua.
licet. S. dictum ſit eũ te/
neri qui cauſa mutãdi
iudicij alienat tam̃ qñ/
q́ʒ ſecus.et hoc dicit nõ
tamẽ ⁊c.et ſuperioꝛi.ꝗ.
7 6 Re carere. vt donan/
do. ſecus ſi ꝑmutet.vel
vendat.qꝛ rẽ hr̃e videt᷑
Aituꝑauda.vt hic⁊
.j. de kbu. illð. F. qᷣ t.
.NAult. ex boc d icũt qᷓ
dam gqð ira demũ habʒ
locũ hoc edictũ ſi qͥ ſnõ
alienat vr eades poſtea
recipiat.vt ar.j.e.l.fi.et
Q.man..l.per diuerſas
in pꝛin. ſed hoc no pla/
cet.et expõe rẽ dũtaxat
babere. vel eius pꝛeciũ.
na qͥ pciũ bʒ reʒ babere

viget.yt.j.de peti be.ſi

et rẽ.et.j.de pecu.l.ſʒ et
ſi i8. et. l.nõ penes.

( On ſoluz ad dñij.

kranſlatiõʒ. vna cũ

plendã vendidit rẽvtiq; ex tũc cepit cõpetere bec actio.et cũ modicũ

ips vſuca. ſupeſſet. poterit eti dici ꝙ annꝰ huiuſ actionis cõputat

t

nõ ex die alienationis.ſʒ ex quo incepit ĩtereſſe nõ eſſe factã aliena⸗/
tionẽ. vel pone ꝙ ſtatim alienatione facta litem cõteſtatus eſt actoꝛ
ſuper bac actione ex hoc edicto ante com pletã vſucapionẽ ab ẽpto/
re.er ita actio eſt perpetuata.
¶ Locum babet. glienatoꝛẽ. Iʒ dſis rei potuit directo ð emptoꝛem

agẽdo vſuca.interrũpere.nõ ergo hic noq; negligeẽtia.vel omiſſio ſui

auxllij. quo qs potuit aduerſꝰaliũ vti.ar.S.j.vi bo.rap.l.iij.⁊.C.ð

bis qͥ a ñ do.ma.l.fi.alijvolũt dicere ar.illarũ.ll.qvbi incepta erat
vſucapio a vẽditoꝛe.nõ hret locũ hoc edictũ.qꝛ fuitnegligẽs in agẽ
do ð emptoꝛẽ ante cõpletã vſuca. Itẽa ea rõne.qꝛ eodẽ mõ res erat
vſucapiẽda a vẽditoꝛe vt ab ẽptoꝛe.ad qð eſt.j.e.l.nõ ſolũ.. beca⸗/
cnio.et. . ti.i.l. afipe. et facit ad.l.iſta.j.vi bo.ra.ſiſeruꝰ. in pꝛin. S.
C. de his qui a nõ do.i.fi.ſo.ibi tacit᷑nitate tacẽdo tãto tempe facit
vt valeat manumiſſio qͥ nõ valuit a pꝛincipio. at hic a pꝛincipio va
luit. vel tenui alienatio nec dat hecacnio iõ qꝛ alienauerit.ſj tho. qꝛ
durioẽ aduerſariũ ↄſtituerit.at ideo ibi dat᷑.qꝛ manumiſir. prerea
ibi vnũ auriliũ eſt penale aliud rei pſecutoꝛiũ bic vtrũq; rei ꝑſecuto

niü.et iqeo ibi faciliꝰreſibipᷣiudicat qᷓ; bic. et eodẽ mõ ſcdᷣo yt pꝛimo

v

erit ridendũ ad illa vi bo. rap.ſi ſeruus.

tẽq;.dolo malo.⁊ ſic ceſſet hoc edictũ.vt.S.l.i.⁊ ibi idq; data.

x¶£ lia. in qbꝰceſſat boc edictü.vt.S.e.l.i.łʒ cq iudicij mutã iac.

poſſeſſione.et no.q; Pla.hic intelligit ꝙ de poſſeſſionẽ ſequit᷑ſi is qᷣ non

erat dñs volens dnium et poſſeſſionẽ tranſfere.ſolã poſſeſſionẽ tranſferat
c( pꝓl'“Qdere neqat.als ſi quis poſſeſſionẽ tim̃ velit tranſtene ð eſt. vr. z.l
ꝓxi.din.q.d.nõ bʒ locũ hoc edictũ directũ etiõ ꝓ tranſianone poſſeſſiõis

tm̃.vt bic.et.S.dicta.l.ꝓxi.dixi. b Hõ tenebitur.q.d.nõ hʒ locũ boc
edictũ.qꝙ ſic ꝓbat᷑.aut eni qui agit eſt dñs.aur nõ.ſi eſt dñs non tenet᷑ poſ
ſeſſoꝛ qui deſierit poſſidere qꝛ nõ trãſtulit dñium.ſi vᷣo non erar dũs non
renetur poſſeſſoꝛ.qꝛ actoꝛis nõ intereſtrẽ ad aliũ nõ tranſiatã.cuʒ ad eũ nõ

ptin eat. ſ̊ tñ falſum eſt. nã bene tenet vmoq; caſu.etiã ſi nõ erat dñs ſi mo/

do aliqð aliud ius in re babeat. vt hic colligit ſubtiliter. et ſic no.ꝙ hoc edi
ctum locũ bʒ.ſiue agere volebã bypothecaria.ſiuerei ven.ſiue quauis pſo
nali ſcripta in ren. c ¶ Gi quis.ceteruʒ.i.alioquin.ac.

d Gn eos.i.ꝓcuratoꝛes factos in rẽ ſuã.quijimpꝛopꝛie dicunt ꝓcuratoꝛeſ
vt dixi

ri.ð. de ꝓcu.l.i.i.rñ.vel dicꝙ non erat futurũ cõmodũ victoꝛie ꝓcu/
ratoꝛis.qꝛ tali pacto dñium fuit tranſlatũ vt reſrediret ad dſim qᷓ;diu opoꝛ
tebat abeſſe iuſta de cauſa. Itẽ collige bic ꝙ etiã ex ꝑteactoꝛis locum ha⸗
bet hoc edictum.nã actoꝛ cõſueuitſic facere ꝓcuratoꝛẽ in rẽ ſuam.qꝙ poteſt
dici ar.j.e.l.fi.in fi.ſed et reus facit.vt hic qet.j.fami.her.l.iij.in fi.etdeno
xa.l.de illo.et.l.ſe.

e ¶ Id iura.i.ſemuitutes.vt inſti.de re.coꝛ.⁊ incoꝛ.in fi.vtſi cõſtituiſti ſeruij

tutem vicino pᷣdio.qð atepetere volebã.et qð dicit in reali ſeruimte idẽ foꝛ
te in ꝑſonali.et vſufructu. et vſu et ſimilibus idem ſi ſupficiem idem. Iteʒ
ſi ius empbi.alij dediſti.nam ſemꝑ cũ facias in fraudẽ meam.etcã mutã.

Liber

cu. teneris er bocedicto. vt. S. e.l.i.?· C. dere. ali.nõ ali.l.fi.et intellige bũc
F. quando extua re mibi ſer uitutem debes quam alienaſti. et idem in om

nibus alij

ictis exemplis.

a¶¶ Mec actio.competit ratione expenſarũ.et damnoꝛũ conſtat. ſed nũquid
in ipſa re. rñ.ſi exrat apud eum.cui eſt alienata:.tunc in ipſam rem alienãs

condemnatur. alius in
inkeſſe ſingulani ab ipo
pꝛincipio.vt ar.j. de rei
ven. l. qui reſtituere.⁊.j
de le.i.ſi fundũ.in pꝛin
cipio.⁊.l.ſi quando..
beres. ⁊. S.de dolo. ar⸗
bitrio. 1.
be Petiroꝛis.i.ad euʒ
non pertinuit.naʒ ⁊ ha
benti perſonalem actio
nem ſeriptam in reʒ hec
datur. vt dixi. S.ea.l.in
pꝛincipio.
e ¶Leſſat iuð.quia hec
actio ſuccedit in locum
directe. vt. j. de noxal.l.
elec tio.S.ſi is et ideo ſi

rei.ita hec.vt.j.ð vᷣ.ob.
l. ſi ex legan. ſi inkſit pe /
titoꝛis ratione queſtus
et acceſſoꝛij.vt ſubijcit.
accurſius.
d Unterfuit. ratione qᷓ
ſtus ⁊ acceſſionuʒ. vt.j.
de rei ven.l. vtiqq.
e¶ Mec actio.ſ. in factũ
ex hoc edicto.
ſũ Nuare.et heredi. ſuf
ficiens eſt non neceſſa⸗
ria bec ratio.nam quã/
doc; ? que rei ꝑſecutio
nem non oↄtinet dat he
. redi.vt inſti.de ꝑ.et tẽ.

c.S. non omnis.acc.
Aſimilem. vt bo.
4 vel fideicom.

A poſt annum. vt
J. de aqua plu. ar.

poſtvenditionem.in fi.

et dicũt quidam cõtinu
um. licet. MM. vtilem.
QMeg quare dat᷑
eredi.eſt ſufficiẽs
nõ neceſſaria.vt dixi.ac
k ¶ Uidetur. ratio qua/
re non datur in heredeʒ
et bona.vt inſti.de per

iul. F. ſi quis rem.

(¶( uI Elpoſt annum non dabit

modo ſi dolo malo fiat alienatio
Mec actio in id quod inter⸗
eſt: competit pꝛoinde ſi res nõ fu
it petitoꝛis aut ſi iſ: qui alienatuſ
eſt:ſine culpa deceſſerit ceſſat iu
diciũ: niſi ſiꝗd actoꝛis pꝛeterea
interfueritꝰ. ¶ Mecactio non
eſt penalis:ſed rei perfectionem
nõ arbitrio iudicis continet.q̃re
et heredi dabitur in heredeʒ aũt.

I¶ Apianus.

cut illa tollitur interitu 4,

ius.

Mia pertinet quidem ad
reiperſecutionẽ uidet᷑ aũt
ex raſcto dari. Aulus.

eNE bocedicto tenet᷑: et qui
m exhibet: ſi arbitratu iu
dicis pꝛiſtinam cauſaʒ iudicij nõ
reſtituit Ait pꝛetoꝛ queuealie-
natio iudicij mutãdi cauſa facta
erit:id eſt ſi futuni iudicij mutan⸗
di cauſa non eius quod iam ſit.
¶ Alienare intelligitur: q ali
enam rem uendidit. Sed he⸗
red em inſtituendo:uel legando.
ſi gs alienet huic edictolocꝰ non
erit. ¶ Si quis alienauerit:de⸗
inde receperit: nõtenebitur hoc
edicto. Quiuenditoꝛi ſuo redhi
bet rem nõuidetur iudicij mutã⸗

e.ac. F. eſt enim. . . .
bee aiino auns ebe non habemꝰ. ſed ſume.j.ꝓxi.S.et.S.eo.l.i.
reſtituit. quia vſucaptã. vel pꝛeſcriptã rem exhibet. ſic.j. ad exbih.

c Uit pꝛe.q iam alioquin res eſſet lingioſa.et non valeret alienatio.vpt.C¶
de liti. l. ij. et.l. fi. ar. ðᷣ huic.S.j. de au.et ar.le.l.ſi quis ita.ſed quid ſij iudi
cium eſt iam ceptũ.nec tamẽ eſt res litigioſa.vt quialnon eſt queſtio de do
minio vel quaſi. vt in aut.de liti.S.i.col.viij.rñ.locum habei hoc edictum
multo magis qᷓ; ſi non eſſet inchoatũ.vt ar.j.de pecu.l.ſi poſtea.
d¶ Alienare. alienat tamẽ vt. C. de ſe. nup. ſi quis. F. certum. 7. . de leg. i.
peto.S. fratre. ſed parcit ei vt bic. quia deeſt dolus.quia ex neceſſitate facit

vt et ałs.j.de fun.do.l.i.

e Di quis receperit.ſecus ſi depoſitariꝰrecuperat rem depoſitã quam ven
did erat. nam nihilominꝰ eſt in ſuo periculo.vt.j.depo.l.i.G.ſirem. Iteʒ ſe
cus in furio. vt. j. de fur. qui ea mente.et rapina.vt.j.vi bo.rap.l.pe.in qui
bus non palet penitere.quia boc pactum eſt extroꝛdinarius.illa oꝛdin aris

pacta. accurſius.

ᷣ llHon redhibiturꝰ. intellige bocm̃.ſjm Jo. qᷓ emptoꝛð iu⸗
renon poterat red bibere.ſed concoꝛdauit cum vẽditoꝛe.quo caſu te
netur. vt bic ſi autem iure poterat redhibere non tenetur. vt bic enaz

ſtaliah nonera
. .—⸗ „ redbibiturꝰ.nõ
di cauſa alienare. Au. uia videturdo
q¶ Mia redhibito homie om oert auiſi
nia retro agũtur.⁊ ideo nõ dereg iu.l. non
uidetur iudicij mutandi cauſa ali videur.ſ Pola.
SSõ . e intelligit hoc ge
enare:qui redhibet:niſi foꝛte ꝓ neraliteretiaʒ ſi

pter hocipſum redhibet nõred⸗
hibiturus aliss. MMpia.

cebat:reſponſũ eſt ſiiudicij mu⸗

. . pupil.vel furio/
tandi cauſa donatio facta fuerit: ſun vr de do
ſes- e ere m o.ſi ex dolo. et.
pꝛioꝛem dominuʒ experiri opoꝛ: quzdo er fa tu⸗

tere:ut rem magiſ quam litem in

bigratia.ut potentioꝛ emptoꝛ ꝑ

Aia aguntur.vt hic.et.j.de edi.edi.l.redbibere.i.tmñ.

de iure poterat

red hibere tenen
tur hoc edicto.

Am ⁊ ſi obligatus ſoluero ſtuon ertalias
Aaqðda me ſoluere uelles: hl ſaattad boc ii.
ic edictolocusnon erit. ¶ Situ .oe cdtl cdi.l.
toꝛpupilli: uelagnatꝰfunioſi alie ——
nauerit utilis actio competit. ſi ex plagis. 5.
conſilium huius fraudiſ inire nõ bPenu.
K , Am et ſi a /
poſſunt i I Deʒ iio. non di
Im miles poſtulabat ſuo vena auia alieo
Jhomine litigare de poſſeſſ 1 1EKompent. co
nibus:quas ſibi donatas eſſe die a moꝛeʒ vl cu

ra. et non coõtra

l. i. alij dicũt cõ⸗

I! na pupillum vH
militem tranſtuliſſe credatur. nunoſum. q po
quis iudicij rcia. ieſt dici in quã/⸗
DOecommuni diuidundo euitiẽ ium locuplerio/
, , . 5 res ſunt.vt ar.j.
di cauſa rez alienaucrit: ex lege li detnbut.l in. et
cinia interdicitur eine communi ſieen bona at
inidäco idici . q ſeq̃mr.ſ.vt de
diuidũdo iudicio experniatur. nuer tur vtilis non di

kMon poſſũt.

aplr Oi

Axhlido t e
iyCuppen
uu ulllanng
ipddeinal/
6debertdic
(ſitatbin/
ANNiiriu,
Nſl.

licitationem uilius eaʒ accipiat ? Lpupule vel fn
per hoc iterum ipſerecipiat. H noſus c.
ipſe quidem: qui partem aliena- dne raſth
uerit communi diuidũdoiudicio 2inmilite an fun
actio ceſſa ad a⸗
liquam reʒ ex cã

donationis.nã miles agere ꝓhibetur:non quia milelſit.ſed qꝛmu.
iu.fuit facta ceſſio.ſed donatoꝛ experitur.ſed quõ cum ſuuʒ perdide/
rit cedendo in potentioꝛem. vt. C. ne li.po.l.i.et.ij. queſunt contra.
ad idem.j.e.in fi.rñi.hoc fauoꝛe militis cui erat donata.vt ſic rẽ ma /⸗
gis qᷓ lite m videat᷑in militem tranſtuliſſe. Item op.quõ aget cum
ius ſucceſſerat alij.nec enim aliter miles poſtulaſſet ſe velle agere. trñ
reconcedetimiles vel lex bac.l.ſibi reconcedit.atvbi non cauſa mu.
iu. eſſent ceſſa donatarius aget.vt.C. man.il.p diuerſas.in fi.vl ſe⸗
cundo pone caſum econtra ꝙ poſſeſſoꝛ qͥ credebat ſe cõöuenirůa me
donauit rem militi.et hoc placet.et ponitur experiri ꝓ defend ere.vt
ſ. de re iu. l. ſepe. et ſicnon obſtant dicte. ll. C. ne li. po. quia in acto/
re loquuntur. “

——

eriri. i. defendere ſm caſum. ac.

AIaquis licinia. id eſt ſtulta videtur lex licinia.nam qui ali ena
uint cum deſierit eſſe dis non poteſtagere.etiam ſiulex licini a nũ
qᷓ; audira fuiſſet.rñ.immo valuit eius ꝓbibino ꝓpter quedam ad

Ptlenurcau
&1
nniͤnn
ſanſeasni
ccnon cen
Peſchfarad
iniboe aſn

(Entmanm

Pdänere diri

onentolun

ſahnnsb't
lroſidanr
lguinto.

Mätanne,

euſnſcni
((puti n,
flonlide
Mbijr
iiſſtencpti
(ECNndl.
(ontenid,
. Niert

(Vnie
lno

ſͤgiit
litiſtni,
Mnmtit

iemctlnn
woununtir

Kkkſieident,
fntnideit

nnf

D

gigrſe
nnnze
elleſtgzz
micute⸗

lurfnte

Quartus.

L . . iſſet vale⸗
queſunt contra.ſi enĩ curatoꝛ inrerueniſſet va
Eiudi.cũ et minoꝛes : queſunt contm.ſi enĩ eun vbi ipſe naturaliter
cäe
geiß gue agierͤſ aagunſt wonan abrer nöit e tenetur. ideo quia nr geecern ſe on aucronirare fnnanume.
i ĩdinidũdo. in ſũma. Hon audiet. obſtat enim. t ratio. quia cum iudiciũ maius ſit:- :ꝛvt ſuum tutoꝛem abſoluat
echannn Baenanalier anancſ⸗ tamẽ dns:nome aiiſ diſtingulren dixerit arbiter cõdemno bunazvi ſun apecho arn mio⸗
okghſe nia. non boc edictum. q U dügo. tamẽ dñi ſunt. vt. ſj. de et tũc pſumit᷑ꝙ maioꝛ.
bnb etſinleg nonogurcot oin lo. ira pſumo validaz ſẽ/
bus eo. ſi pup . nudietur.iſ ue rem pꝛetoꝛ p E Purat: n. tentia. niſi reſtitu.
ſanllen bie boc edictũ S :ſi experiri uelit: niinem: berent renpi mi. ſi minoꝛem.e biter
ofrmrgiſe valet eniã ad ex/ ro qui emit:ſi expe 4 m quonia non deber ⸗locquit. an dicat arbite
luepn tioné cti ua caue rumq nirnimm ddi⸗ ẽno hũc minoꝛem vt
eßtne ceptionẽ.vt ſi a⸗ la parte edicti uetatur 9 . g j uaſi uirum bonum . ↄdẽno bũ ſi
G tone. Vrir 7 uieum q u turoꝛem abſoluar:ſi
nakita gue talt ccnn⸗ tun ne qua alienatõ iudicij mutã tatoꝛẽ inter ſe elegerunt.fin cnnrcer vrtuc pſu
nclucßn ab alienate cau⸗/ 12* 7 cepte iam ſemel inoꝛ.et non te
nlitaeg. Smunanqiſudi di auſa fiat. eenim poſt cauſam nnaſurinn ipo une
nenlineng cij exceptõ repel 3”ZD i⸗ 8 m tractatas:poſt nuda near grbitn r. da obſtar
run rren Fem Dereceptis qui arbitriũ reap atch naſt 3 intima:et ſecreta ne⸗ bSar penta reſtõne.
NE biorſen ate a⸗ ſniam dicit. gc Mulus tautriuſq; intima: gra⸗ mice,pF. i henech
W hecken plo.ſed foꝛte ad nt ut ſniam dicãt. Kͤ nnnd 7. rta arbitrum: uel gra? m inie. vt. z. ti.
zus 2 lo.
lncnentdg actõnẽ hoc caſu unu. ſſumad ſil i Boci ape bus coꝛru⸗ S. exemplo. inem
ſihtungt yt actoꝛ teneatur S Ompꝛonn cioꝛũ redi tie dantem : uel ſoꝛdibus CO e merſi. nenn ills
fntal oef ag dana vt dixi tudinem iudicio . ex cauſa nol Cogat. ſic.
bealel Faamenolen C. itur: et ad finiendas li ptum: uel ncte quiſq; nõpo⸗ r riietionis ſiß
dolenſſiS 1i l mens bti Wtur: ILdvia. nam dicere d anconls el
—— ban pletgee, deſhenarannaſn ſerdre dechurta
iſ Bunncg e I4T compꝛomiſſo place d interponere ſedebuiſſe: ut qnaͤlider iuriſdictionez
H ceiſ nc. ur ceptionem non alei⸗ſe ne quideʒ quod in ſe rece⸗ ſed contta Ade⸗ nus
foNn deededo 7 que itionemꝰ*. i aa sEie, . Dit ꝛetoꝛ qui ca. di. iu. l. nat, 10
e zalia ppara/ pene betitionem . 1 1 . it:impleret. Ait p ibiloquitin delegato.
mc . lweia la nora 3 A beo ait ſi cõpꝛomiſſ. o fa e pecunia compꝛomiſſa hic in arbito. acc.
Ca dirimꝰ:de iudi/ ſententia dicta eſt: que ar it Tractemusde perſo⸗ egt br paſch. et
iſlnni cijs deberet dice — ( 0 le uigintiquĩqʒ anis receperit Tracte qui dem arbi fe d ithrt li,
e e.ſ qa atbitra/ lisa minoꝛe —P lis arbitrantium. 7 er“ L.de agn. etcen. i
na nekn re. qa atbitn 90 id a pᷣ⸗ ns arbitra „ 1e11 t. ſ. ſi cer. peta. l.
ſdi tãt vt iu⸗ ſe luereturratuʒi. 2ie ,. itatis: coget tibus. et. j.
enl ifi düig. vtiog, tutele abſo I1 cuiuſcũqʒ dignitati⸗ aen .
lrin Gatcoseerge. toꝛe non ue valmur e ieue qu o aſgean perlun⸗ gibonc pueghue⸗
Kadol qui 1 H , . a
nn i. de arbitriſ qui mille da n „— . mii for pabitor pectug
arcen recipiunta par⸗ eon Fa et ſi nemineʒ pꝛe gl. etiam ſi ſs corſele mien poſitꝰ um. vnde in koobener
nnuri ennn, titio. ei rabiinm recipere: Leiſtin ncltomag ltonen pee lium Nr) pio Getol
nſte , tib/ q rea 2 9 E ſtate conſul foꝛ alium. vt. . pꝛo ſocio. .
ndine Dorab arbiro. k02 coga ⁊ abſolu uel pote gtec . ũ nõ ſiſoaetatem. et. . e. diẽ
nin dicirige reepri quoniam hee reslibera iuriſdi- toꝛ: quoniam in hos ingatil ns
uunbagen/ i. cõpꝛomiſſum. ta eſt:⁊ extra neceſſitateʒ i p/ Aulus b ¶ Dantem. alten pe
Esſintgnſ vt. C. de idi. l. Laelt: poſita:attamẽ ubi ſemel habet. iſtrat?ſuperioꝛeſ tine.
denbuilimd rẽnon nouã. . ctõn s polita:atta rbitriumad imn m magiſtrat Lie i ¶ Soꝛdibus. boc caſu
ſectbangun ibi. vel qui exre. uis in ſe receperit arbi inas 1 t pani imperio nullo mõ non videtur debereco⸗
itänuitn Pimpsomi qulsinl ſollicitudinem ſuã hãc ut p AI vr ſe, ſed er ſin ſer/
lennn ( u. hicno. curam:⁊ ſol L ln. bocintelligas poſt ſecreta negocij
lecgc. I oĩbus iudicia . . num. §F. ſunt alg guc eſt cantto ſaln vel verius bichrcepir pecunia vt
une mmuartt anecl t̃ in ſ vt bic. et aipiaſilinnentggyr aan aperta cogendum. ibi non erant aperta.
ſPuon Nan io q; in medio. e .αLE. lalit inueniat. vt
ade an leren non nouã..i.niſi aliud ſpecia

. m poſt nudata ſecr
lequen contra buic.rñ.ẽ. de poſtula efauoꝛe pupilloꝛum.
ſtat. qꝛſufficit penq cõmitti Kach en⸗ aduerſe parns. ſed ibi irmefat
da lite ⁊ de reſtituendis expenſis. non p̃ſts vel dic vtin aut. genera⸗ e Ait pꝛetoꝛ. recipit. i. eum ſententiam
Ngalicanue d exdu.in fi. S. col. viij. ve lik obligat. k 4! Hit pꝛetoꝛ. recip
uninn r ude li Fe Itẽ pupillꝰ in cõpꝛomiſſo aemalle uceio l¶ Dignitatis.ſ. ſcit. ſularem cogen⸗
ſeteu vpt. . quile p. l.i. Itẽ xcõpromiſſo non dat rei i l1. pr. n Konſul. ic conſularem eſſe ꝗ mq;.
antleh rrtzanhe dnnszua elltoe⸗ ſib⸗ ; dum. bic erſea vireonſi vel nepos. at conſul eſt qui babet vtrumq;
ina ð g aß parne ſub / ſeewnem nifl Kunagroras erſenord darpa⸗
1riekin etia exccprio rei iudi. datur. ñt. vt. C. e. l.ne in arbitris. 2 Aun iſtratus. imperio. ſcilicet lla.pꝛecipimus.S. penul.
un eee erep quãdo.x. diebꝰ tacuerũt.vt. n Ph ſibus Am magi thic.et.C. de appella.pꝛ diana. ſed
Nn ſcripſerunt. Itẽ quã lo.x. miſſa in trib calibu⸗ ere non poteſt. vt hic. eg. ega. et con.l. digna. ſed
he D l.p ſae aritgenattang rare. rrem ſun et. ſ nebel illen uo Prngeſnunm re akende inſoinone ſua
Gm edictis.hic autẽ ſic.vn 5. de rranſac.q̃ fidẽ.et. j.de ver. o unchid dele atus a papa coget arbi iſſimi. in fi.
fnA eſſerfima ꝙỹ eti pena petat. vt. . de mran it p aut. poſitã. Q. e. l et finire. m̃. ſic. vt. C. ſta pari vel infetioꝛi.ð intere
ſiͤnf in f . Eto dixi coꝛrigit . B pꝛocedere et fuᷣ n poſſit a pari v binone/
venniaNH li. na ſli in fi ſed qd de iurameto dixi ſiue ſnie ſtan. ſ‚antepe. Intereſt. quo ad bocvrcogi non p miſſo. ſed ibi non e
☚ Sennd d, ena ſit ꝓmiſſa.ſiue ſn nrereſt. quo aat ſtinguemus. 5. compꝛo ſed
znfni Ae rameni mecalta ens N pe diche HKeſ, l. nõ eo mi H a.nr ee non diſ hi cogitur. immo ſimplex ſacerdos.
Bbed abllucrer ſensͤ enin viðꝛ enĩ ꝙ ipſo uure nꝰ?. lbreneiugcaſoa⸗ di.l. indicium
aaö alit. n. fuit c —A ſtate e i nt cogi. yt bic.et. . de iudi.l. iu .—
—3 einiſle gual ſicut nec iudicio.qñ ſine õ Poſſunt cogi. yt bic. et.. de in
vanſian D not fe⸗ it ſicut bic fuit vt. de re iudi.l.acta. .ð mio⸗ S Ne
erlaieun oꝛis fecit. ſi mll. vt. ſ.
6
gualn

.

) Caims liberinus

ſu etiam vltra li. con. ꝓ Perit.

ſpectam et reſtituere be
reditatem. vt.j. ad treb.

nec quo ad alia re⸗/

c ¶ Ignominioſus.i.in

Liber

Ed et ſi filius. cum etiam et iudicem.ſ.de re patris.ſed contra.S.ð iu
ſdicti. om. iu. l. qui iuriſdictioni. ſo. in enimmali cauſa non poteſt fil

eiudex patris.vel ecõtra. vt a contrario ſenſu.l.percipitur vr.j. de iucdi.i
amgs an ciuili autem cauſa poteſt eſſe iudexdelegatus.quia vice fungi
tur delegãtis. vt. d. l. . de iudi. in pꝛiuatis.⁊ bic.oꝛdinarius autem non eſt
iudex vt poſſit diſcute⸗
re cauſam vt in contra⸗
norg tamen apud ſe ht
ieri li. con. vt.S.de off. macgi eLieſ z8
pꝛe.l. ſenatus. ſed in ca P ſomagiſtratu arbitrium ſuſce
nferioꝛes hñt cogi.

Sa filiuſ b.
NNlfamilias compelletux.
Vinetiam g. Ai⸗

cedit filius:vt adire ſu⸗

ille. F. fi. et. l. ſe. ⁊ eſt rõ.

aui vare nuus incõ ¶ V er dere patris dicitur filiũ⸗
deicom. bere. 5. ſed qa familias arbitrum eſſe poſſe.naʒ

beres. er iudicem eſſe eum bolſe: pleriſ⸗

„G plact. Lpi.
le eer eddr , Ediuslibꝛo nono ? Pom
ſiuni i ij r.. ve aſleſto. onius libꝛo triceſimoter⸗

l.ij. maxime hodie. vtĩ

autẽ. vt liber. de cetero. quis an libertinusſit integrefa⸗

me quis ſit arbiter:an ignominio
ſus. In ſeruum Labeo compꝛo
mitti non poſſe libꝛo undecimo
ſcribit et eſtuerux unde Julianꝰ

H. i. coll. vi.

famis.⁊ ſic no.arbitrũ
eſſe poſſe infamẽ.vt bic
Item ꝓcuratoꝛem. vtĩ
ſti. de excep. S. fi. ſecꝰ in
iudice.vt.j.de iuð.l.cũ
pꝛetoꝛ. S. ij. et. C. de di⸗

gni. l. ij. Atem ſecus in miſſum ſit nec ticium cogendum

aſſeſſoꝛe. vt. S. de aſſeſ. . . , .
lij in f JItem ſecus in ſentent iam dicere:qui cuʒ nln re
aduocato.vt.õ.de po / it: qxui
H ceperit:q̃ʒuis ſerui inquit arbitri
ſed an excõicatus poſ/⸗ . ne
ſit ſe Erbuerrf c n6 it ſententiam titiuspena non cõ
I. In „ g 7
be,n yt Mittetur: quia nonut recepit : di⸗
gunns et publican? xit ſententiam. ¶ P)e Aulus.
tem ſecum partes nõ 6 . WTii=
Sſuntſecug varticipa Edet ſi ira compꝛomiſſuʒ

re. vt i aut. d pꝛiuile. ℳ ſit:ut uel alterius ſententia
do. in fi.inter hereticos . . Dir tici 6
poteſt. vt. C. de bere. l. ua eat: Julia. ſcribit niauʒ coge⸗

quoniam. Itẽ excõmu dumk. ,, ℳ XLpia .
nicatus non poreſt eſe ¶ Ed ſiin ſeruuʒ compꝛomit
arbiter. vt extra de re in 1 et libe . .
di.c.ad pbaß. etar. b? Vtatur: et liber ſententiam di
littere.quia ſeruus non
poteſt eſſe arbiter. ⁊ ex/

cõmunicatus eſt ſeruus dyaboli.vt in.e.ti.c. none:et ſeruꝰ eſt peccati.vt.¶

de ſen. pal.l. fi.

d Nullum ſit. nec etiam arbitratus eius eſt nullus.vt.j.de ver. ſigni.illa

verba. vel foꝛte ponitur ibi arbitratus ꝓp eo arbitrio. qdð eſt ſimile iudicio.
vt. j.e. Item ſi vnns. . pomponius.eadem de monacho. Item nota hic
vtile per inutile vitiani.ſic.s.de manſact.cum bij.S.ſi pꝛetoꝛ.ar.ð.j.de ſti.

ſer. ſed ſi ſibi.ſed hoc eſt generale vt inutilis adiectio vitietur.et non vuiet

vt.j. cõia pꝛe.pꝛopꝛium.et contraria ſuut ſpecialia. . 4
e¶¶ Mon vt recipit.recipit cum alio.et ſolus d ixit.etno.hicarg. ꝓ iudicibꝰ
delegaris. vt non debeant diſcedere a verbis reſcripti.vt hic.et.ſ. e. Iteʒ ſi
vnus. S. item ſi plures.⁊. S.celſus.in fi.⁊.j.de exer.l.i.O.igitur ꝓpoſito.⁊
j. man. diligenter. 5
ſi ia. cogendum. vt.j.e.l.non diſtinguemus.S.cum in plures.
Ed et ſi.valere.videtur eni ex nouo in liberuʒ compꝛomitti.⁊ facit.C.
Ri rec. ꝓuin.vel ad eum perti.l.i.in ſi.
be Sedneq; in pupulũ.nec in minoꝛẽ.xxv.an.yt.j.e.l.cuʒ lege.nec

poſſũt cogi necintereſte ante: an

tio:ſcribũt parui referre ingenuꝰ

ait ſi in ticium et ſeruum compꝛo

i ¶ Si quis iudex.in ſe ue.ue p ⁊.⁊ ſic erittmñ vnus caſus. an lvel
cõpellere vti eũ compꝛomitterent ſjm quoſdam. Zu dic ꝙꝙ phibet

recipere volentes.et ꝓbibet vim fieri.volentibus er eſt ratio.

oꝛte ne

vigdeatur iuriſdictione ſibi data abuti.ſed nonne de cõſuetudine ali
ter obſeruat. naz

xerit:puto ſi liber factus receꝑit
conſentientibus partibꝰ ualereꝰ
Sed neq;ʒ in pupillumeneqʒ ĩ fu
rioſum:aut ſuꝛdum:aut mutum

ſeperde boc iu⸗

dices inquirunt

an velitcõcoꝛdit
agere. ⁊ in ſe reci

piunt. ad hocdi

cunt quidam q;
coꝛrigitur hec lex

compꝛomittitur ut Pomponiꝰ perconſuemdt⸗

li.tri ceſimotertio ſcribit. ¶ Si
quis iudex ſit:arbitrium recipere
eiuſdem reið qua iudex eſt: in ſe
ue cõpꝛomitti iubere phibet᷑ le⸗
ge iulia :et ſi ſententiã dixerit:nõ
eſt danda pene ꝑſecutio.¶ Gũt
et alij:qui non cogunt᷑ ſententiã
dicere. utputa ſi ſoꝛdes:aut tur/
pitudo arbitri manifeſta ſit. Ju⸗
li. ait ſi eum infamauerint litiga
toꝛesnon omnimodo pꝛetoꝛẽ de
bere eum excuſare:ſed cauſa co/
gnitaꝰ. Idem ait:et ſi ſpꝛeta au
4. ctoꝛitate eius ad iudicium.
u Elad aliiũ ꝑ&α Aul?
Arxrbitrum. Mpia.
Itigatoꝛesierit moxad eũ

um nulluʒ ſit quid tamen ſi n arbitrium redierint pᷣ⸗

toꝛem non debere eum cogerein
ter eos diſceptare:qui ei cõtume
liam hanc fecerint ut eum ſper⸗
nerent: et ad alium irent. Ar
bitrum autem cogenduʒ nõ eſſe
ſententiam dicereniſi cõpꝛomiſ
ſuʒ ꝛinteruenerit. ¶ Quog ait
pꝛetoꝛ pecuniam cõpꝛomiſſaʒ ac
cipere noſ debere non ſitantum

nem generalem

vt. S. le. ⁊ ſena

tuſcon. de quibꝰ

in fi. ꝙ nihil eſt.

lem per.l.viðꝛ
oc falſuʒ y hic
H. di. vt. j. deno.

poſt. 1 in auteſñ.

vt diff. iu. F. ſive

ro. coll.ix. q̃ ſũt

d. lo. dicunt qui
dam hanc coꝛri⸗
gi. tu dic ꝙ; non

coꝛrigitur.nec cõ
ſuetudine.necle

ge. et loquituri

eo caſu quando

in modicum ar/
bitri compꝛomiſ

ſarij vult in ſe re

cipere. vt lis cõ⸗

teſtetur. ? deca /
lumnia jiuretur
qð fieri non de⸗

bet. nec fit. cõ⸗

traria loquũtur

quando amica/
bilitertractat il/

le iudex. et ſõ pe

na etiam ibi ꝓ⸗/

mitti põt.⁊ da⸗
bit alicui quan⸗
do minus. qñ

q; plus ꝙᷓ dan

debeat. qð non
fieret per ſenten
tiaʒ.et de tali lo
quitur.j. e. ſi de

meis. F. recepil/

ſe. et. C. de con.

emp. l. fi. . xxviij. q. viij.ſi quis mẽbroꝛum. v.q·i.ſi pꝛimates.atiu⸗

re canonico videtur ꝙ oꝛdinarius iudexporeſteſſe arbiter de eo de
quo eſt iuder. vt er. de arbi.c. cum tempoꝛe.⁊ er.de electi.c.cauſam.
Igem in delegato.vt ex.de pꝛeſump.c.i.⁊ de arbi.c.fi.⁊ de pꝛeben.

c. niſi.ſed dic ꝙ dice decre. de arbitratoꝛe loquuntur. .
K ¶¶Sunt ⁊ alij.turpitudo.quia coꝛruptus eſt perpecuniam.ſed cõ/
tra. S.l.iij.ꝗ. tam ⁊ ſi neminem.ſo.vt ibi.hic tamẽ de quo loquitur
ſi ſententiam dixerit tenet.ſed de dolo excipit᷑.vt.C. e.l.arbitroꝛum.
ſecus in iudice. quia tunc ꝑ pecuniam datam non valet ipſo iure. vt
C.quan. ꝓuo.non eſtne.l.venales.⁊ de pe.iudi.l.ij.ſed per grauẽ

et. vt.j.ad tre.ſeruo inuito.ꝗ.cum pꝛetor.
1 ul. infamanerint.. de faccco.

m ¶ Cognita. in cauſe cognitiõe verſat᷑.an grauis fiat iniuria Nyt ple

ne dicam.j.e.item ſi vnus..i.

. Degarcees ierint.ſ.am bo.ſi autem vnus ſolus iudicem adiuit

I

ponte.ſi quidem litem ↄteſtatus fuit:ſoluiur arbinũ: ⁊ pena

zirli
ndnſie

ntſ de en

nle

cheſdeue

AVlh

Pun

ſcteni
. ickim: dn

ſi narc
punſin ).

t
ittenſcigte
muChapen
ifremcön⸗

nſunno
Uonmde
genpri
nnhiſna

Iuiniodto
ſeagis
AMogo per
aſebabenci
iſtcang
Alonnid

((bLudeon
Lzzalchent
s gdlroc
Adheſehaft
ißae.
(neu
Mcntls.
(nz ⸗

nner

—

((omtüide
iHilgiu
(öenic
niſun.
nmt.
NWoyna pon

Mphpen bebe
kunmngt,

Mrdende

„*

ſpioninin
tißpunſen

rfuee

ſenlt

s qͦ arbitriu⸗
receptis qᷓ a
Detecep
3 herbam.
lartus. anatkseerdn
uw. B je ta lle. . eſtio. .
Konpiomn non an bes rei dic. ſ. Mulla ncn.
b rdeie rat o. ſed ſi ba n ſeullare⸗ nlroma
ſon erůt. vt in . Arss id el „„, fer⸗ Tebegnad⸗ itandi.
aigerere rte ſſit dies ront = laugerd aredic,
ittitur. v. . . debereg onenim⸗ ein⸗ re.l. poſſit die 0. g . ve laudi n de
ntitur. non⸗ .e.ibi. no na hinci⸗ debe ſipo tur. i 1 ſi 1* nlanelſe e de⸗
ng ülaa rau §F.. ag aria:ſe . iſe n: P Ompe ta ſit pen cõpel bervr . argu E
Niͤtahe ii Elere ann⸗ utrinqyt icepene omiſſa ſ ꝛomiſſino ĩcere. ſcribit. atnnkenutu
meheain nepe ificã ia res u erit: pꝛ. 8 quid . pꝛom Etiam dice niuss uer aelun Ein l. fi.
ſhnin dresſn rſie alia! non ſtete saſcribi depoſi⸗ liſentẽt NPõpon controu un .e ſicu⸗ erben.
Nruitnin uur r. de ver. tentie mponiu itrum uiui Dem eisſ. olis de tep Suourb, luatur
itan Kcpir henue ita Pon ud arbitt et qini Sidem ſſuz et zeſt Ana iub
agentiten ſpit. . . ita ſ⸗ ap Aut eid : ſinõ 88 ommuz enduʒ 1 Zutus. .
enir S e endus ſijs ſit iſimonatue⸗ iceneit 5 ali 4 Srndiveaaes
antguiten 8 6 ꝛibus in te ſi lta eam le: an co⸗ E ſim ꝛ20m o. nam 1 8 £ idebam ret ſi cö/
angente enin d erit ueli tentie:a uto oge nam ſit compꝛ uideo. er⸗ nim vi ne petere cõ/
elene . . * U mitrere ntiam
Aaſin terſe rbitro: diẽ Ccen tur ſen icere: pr. uanti ne non turnon ontrou mi rerſen ten n eſtve
ungnunt Wnonenace parea tiaʒ di t. et ſi o⸗ mouea umus c eſt: nul nedantſen unermene
nökerin Penann Jo. it ſenten ſdem erit. et um dep t res uia de iſſum a re tra ſed tacite bücnim
dne pꝛomt ſic. a/ ſi tantũ apud e em:al ideo. q cõprom de un g mnm ſtin
nſfignti aiom nolge dum: adhoc. ſi alter ren le⸗ ijs ſolum icet eniʒ 7 ideo ꝗ⸗ rit pa u dic ſů tio
i 19 it p ſijs eſt. lice uero i . ⸗ D. ſed rexcep
nſeli eamcederte, ascerta inde et miſer fF 1 1o eſt. ſi uer ula A e datu antum
eſlilgoi ſitam enti cõtra t tur pꝛoin lãti Pꝛo coge la ratio ittere. arte ſtip 1 ꝓ ver cti. ſed t 5 ſuf
ſbef * . 2 u2 ti pa dnd ſ
Ninnt: bimioor verb.ſt pecun ꝛomil icere. co dinnta ſt ratt ulatus ẽ ſen veſnbien traz.
“ biio v grer .1 md itre⸗ alter rit:eſt ula ficit. vt e nht
Poſtenenti⸗ dentai denß 8 umcon ntia ius ſcrib NE exj uene . i ſtip 20⸗ rc.ſi autem ifuiſſen
Nofüin pꝛel⸗ bi. F. fi. 7. nu ſente onius iſſuʒ 10 inten fuit qu ecomnp . ⁊c. ſi ia ſi pacti et dare
nalt ii Prlef aag i plenam Pompe cõpꝛom ſt ti i petitoꝛ umeeſſ. nit᷑ tu Aicſcarne wer e.l. li⸗
W nnnt ſara/ mut to fiet ꝛes fuer *dJ5 ſip ici plen i conuer eis =
mnhunmi kaamenett d du ido pac debito lbi de ſſit d 18 qin tion ſenten es. F. in uod
lud crum. er, dãä nudo bode ðſi . Po quiais. excep are eteb gene Anoc
Andegmn ba Panendu cte ſi am etat qoſi 6pa iſſum: q j actie non pan abeeſteor eſſe veru
ſmnimnf etvr ſſt Scn utputa t:ne pe rbitrin n mill ſtueluti pa rbitro ſʒ id diert ſeg ic vits tene/
hninn pelalnauch⸗ ci ſun Innia ſencſt di mor it: ſia ionem. ut dia eer rathiel
Alegie pe.l.c d ergo et pa ſent ia. ſcri iax di tun nuemt:1 ulati . ni ſuf atarbimium te/
unkfnnmn e⸗ velſin pi erit. rbitrũ iſeri atu ſſe non bere: ſiRe⸗ atur: vt it: tenet taf
inemmni ſia⸗ eſe oeo men duma am ꝓm iditio⸗ neruz e ioneʒ ha atur ſKe⸗ netantaand
untii A cogene lter pen ſi ſub cone e⸗ i it except cere cog uidetur: ker. tſiſpont ſit ſerua
ſhauntsi lilend 32 cereſia dicit ſi omiſſa fici tẽtiã di bitriuʒ cit. — znun caſt
ginna lon uttote⸗ non Idem Ang uenen to ter ſent temar Rtelinennt daiinmu noͤkoginn⸗
kndiua . Plenuz. non it pena I uenen ſ co⸗ iſſe au lbꝛo oct .. inem 2 „ s arbite tſententi
mnin xg R de, fuerit pen Aſia bitrũ co⸗ epille ar lib it: finei bu n fenretſe o. ſed
–NW G uun e⸗ ne fue 1Sc Alu S arbinm co edius ſerbaſ,edi ſi tame t. vt. Z. e 0
bet eſthit 4Buera cau ſi nau im pꝛiu icere quã ut M 7 arteſ ſui amvalere Si uͤm z,
n ai hacriluc luti mon en tiã dicere ſen iudiciſ Part ua con vſi in in ſeruuz. azone
. ee . ar ler udice tia ſu tur. ꝙ re⸗ an z. 5 ſzm miſſũ
laui ſa As milia ſe enten it ineff car. et ine nten licetur xperi banne tcompꝛo icere
upn pꝛomiſt —„ endum it: ne ſi ditione. ſeſe um pol it:ut exp ſtate nontene ſpone die ᷓ
tuli⸗ aruet , gen ealeit ne omireſtmorer⸗ oſitum ecermiiuerpe enan n eo date
mante Leonna non ditio ficient bericeſnnar⸗ Pacende lioſuouel⸗ ganemer deo Be ir,
ninon Bareuren ti⸗ tentia de ilibꝛ. 1 P,A hact ↄſilio es er g.al dien ctum.er .
tniucen Pe alter excep SW . opon ſcribit. p n ꝑti ur an DM ulnma. ſiſenten fiebat p 1 pactum
9 bit acto⸗ P 5 . etoꝛem 1t A. e.l. pen etiam ralio citum hic ꝙ
ten enirpalot tn Bo endoe oloꝛ ut aataunan ii⸗ —
3.8. e. ES . iam. .* 1 91 tellig am p ſſm
ggug ſic eſtz. S ſcit᷑ ex tio ad o caſu ſitã ſ ſententig Senmnan ai mf ilicet vn excepho.
feape epiareiin.t nebit in . ibi. modt er Nncratgend bere excep ſʒm eum iij. F. ait pꝛe
n lr pwieſ ob H io in re alarns nſen baralcdontron afteng ronige. e, rit. qd eſt.
uſn 3 Ten. .ſi de it erceptio ul. alte ſpond des bied o hoc ca lius diri recepe
eeo nanitbunt icnon naſit arr trantare t. ee repri! mel nc verbum
eul. hon nal . ummg ** it n
mun e . aniiilnte ſu iſi boc henen e en.
nan wiurel loco bepec de enon ntr ne⸗ “D 4 — gu e.l. i. alem. 5F. dicere.
i nen ßin alt i. rm. nt bic. er. .e. epena p arbiter. p iſtin. 5. fi. arbi / rs ie t..e. qu
immgtn demei litione. öditione p ua. 5. at non diſ ſit pena ce⸗ P dallcefon 1 r.
mumn n Erof io. pt.ſ. e. .no. y quia et rbitrio ni inge 4 penter os
rgnn aln⸗ . i fuit ab miti t.2 ſtalten. lee: una er ðð ius. p
u terſente accep.l. r. abent bic. F. ic
laſuß⸗ 2 d n
fnunſ alij babent l ſi de
nn

Liber
slſi
aRecepiſſe ſed magis arbitratum. ⁊detali dictur . deno. ope. nun.l.i. tum. at . de publicia.l. de Pcio. v.5. de off .l.tiff. mt
§. 7 poſt. in aut. vt diffiu. . ſi vo. ol. ir. et ſm boc poterit iudicare. c au 9 Remittat. ſ.in totum. et ſic corigitut per.li. pr. ibi. ſed in cz. ꝛc. lins
fene de iure vniꝰ et dare alteri. vel poteſt intelligi bec littera tantumvole Zſi qua.cq cognita. hoc verſatur in cauſe cogiitione vt ſi egꝛi⸗ in ſu
bat videre an ꝑ voluntatem poſſet eos ↄcoꝛdare.ſed an cogi poſſit. rñ. vt tudo vel ſinilis excuſatio finiatur: ꝓferatur dies.alias non. pt dia
E. de conn aben. emp. li. . de iudi.ſilongius.i.rñ. –
te1 Dibe no haten Elraz chnun
