diet de natalibꝰ łaccñtalibꝰ.pact᷑. nunc de ſbalibus
ine pᷣcio eẽ vendino nõ põt.vt.S.e.l.ij. F. i. idẽ ſi fiat
re vedita augenda vłminuẽda.vt.S.de pa.iur̃g.ꝭ.adeo.oiʒ res

ſit ſitr de ſba ẽptõiſ. necſine ea eẽ poſſit.vt. S.e.l.nec ẽptio. Itẽ nec

doↄſenſus ẽ de ſuba.vt. C. e.l.ij. .iij. alia vo q̃ ibi diaunf:⁊ fiũt non

ſt ſubalia. cũ ſine eis poſſit ↄᷣc ↄſiſtere. o ¶ Kouẽit. exituallo.

gant. vt. . de iur. codic.l. diuꝰ. SF. ʒz. ⁊ vt plane bẽas, Dicpacoꝝ d⸗
dã ſunt deſuba gᷣctꝰ vt de augẽdo łh diminuẽdo pᷣcio.qdam accñta
lia. ſiue ernea. vt de dãdo codicẽ exẽplans loco.łqͥd ſi.non atũgẽſ
Eptõi q deſuba dᷣct dicimꝰ eẽ eað qͥdam vocãt denatura. vt..de
pac.l.iunſgẽt. S.ið ſcio.ſʒ nos pac.de natura dicimꝰ? eſſe ꝙ fit ſr id
qð ẽ naturale Sct. vt ð euictõe pranda.qð aũt ĩ accñtalibꝰ dixero
ið in his q fiunt ſr naturalibꝰꝰ ĩtelłas. Itẽ pactoꝝ q̃dã ĩ ↄtinẽ/
tniq̃dã ex ituallo ĩtponũt᷑.ĩcõtinẽti.i.cũ ↄᷣbẽtes nõdũ ad alia nego
cia diuertint. itẽq̃dã ĩ ↄctibꝰnoĩatiſ q̃d ĩ inoĩatis.pac.q ſD deſba.
qñcũq; fiũt piũt nouã actõeʒ.veterẽ dic io.ſplatã. niſi iĩ Sriũ agit᷑.
vt hic ⁊.j.ð ſſc.vẽ.l.ij.ego diſtiguo.vtꝝ ĩ ↄtinẽti.vt tẽ ñ tollat: aut
ex ituallo fiat pac.vt tũc tollat.vt ar. ſ.ð ↄ. ⁊ S.nõ ad ea.alij dicũt
veterẽ manere⁊ ſcõam ei accedere niſi aliud agat᷑.vt.õ.de pac.iuriſ
gẽ. S. adeo..l.ſi vnus.ſʒ ſi pactũ.pacta vᷣo q̃ de accñtalibꝰ fiũt vel

S nafalibꝰ. ſi qdẽ ex intuallo nulla piũt actõem ſʒ exceptõeʒ.vt bic

⁊.5ð.de pac.iuriſg..qnimo.ſi aũt ĩcõtinẽti nouã pᷣſqip.v.actionẽ
piunt ⁊ hoc dicebat pla.eẽ veꝝ cũ ſit ad agẽdũ.ſec ſi ad excipiẽdũ
ar. Z. S. de iuriu.ſʒ ⁊ ſi poſ.⁊.ſ.delib.le.l.ꝙ mihi.⁊.C. de dona.aſi
nup.ſicũ aſ.⁊ vetem ifoꝛmat ſi quã reꝑiãt infoꝛmãdã.int᷑duʒ.n.hñᷣ
repiunt vt ſi c ſit ſub ↄditõe fac. pure pac.apponit᷑ ſicut ꝓba
ni põt.ar.l.q ẽ.ſde ꝑi.⁊ ↄmo.rei vẽ.ſiĩ vẽditõe.itẽ alio ar.nã ſi ego
vendidipñti pcio.⁊ ↄueni vt ãpliꝰ dares.ſi plis venderes ſtati pᷣt
agi ex veditõe. vt. õ. e. hec vẽditio..vl.ſʒ boc pmũ vr pᷣciũ.ſ.qꝙ ita
ↄueniſti ex vẽditõete factun pendẽte ↄditõe.ergo ſtatiʒ põt agi.vt
g. e.l.fundi.qð ẽ fein. alij poſuert exẽplum ĩ donatõe:qꝛ ex ea yeteri

Be contraben. empnie

iure acrio nõ oꝛiebat᷑ vñ non ĩfoꝛmat ſʒ hoc exẽplũ non vʒ ſm quoſdam
ꝛ ſiue pactũ apponat ſcã vẽditõe ex cã donatõis in ↄtinẽti dr nudũ: ſiue
ĩipſa donatõe.nã in tditõe nõ põt actio naſci ex pacto.qꝛ ſi ẽ veſtitũ ex eo
Sctu.q ꝓꝛſus nudꝰ c.pactũ.n.veſtitũ iõ vetem dr ifoꝛmare.qꝛ cũ pus oꝛta

fuerit ad pciũ additur foꝛma alia yt ad ali ↄpetat. boc colliges. C. ð pa.

int᷑ ẽp. ⁊ ven.l.ij. ⁊ eius

p ſHoua eptio.vt.j.dereſ.vẽ.ſi quã.nã qͥ poſtea fiũt pᷣoꝛibꝰ dero/⸗ 9

8

vbi ambo ſciue⸗ ↄcoꝛ.i caſibꝰ nec datur
S. e. d 21 PFei; N. e 2 actio ex pacto in ↄtinẽ⸗
mienrar vo gbomẽſun s aut pciis negociato- Iusnotat. li cibe integris manẽti⸗· dappoſto vf Ader
ge ſié.S. bo ſesuina ↄpẽt: i ↄtrabẽtiũ ptate eſ bꝰ de augẽdouel minuendo pcio ſr. ́uis a. oe uu.
miuelierr. . ſe.nʒ. n. qiq; cogi uẽdere. ſi au mrſus ↄuẽit: receſſũa pꝛioꝛe Otra achrae ad ice ſ.
☛ pciũ aut mẽſura eidiſpliceat pᷣſer ctu⁊ noua ẽptio interceſſiſſe uide ¶ lix ſũp. fn. ſiloc.
Aasriie emnf tiin ſinihil ↄtra ↄſuetudinẽ regio tur. Papi. ait lege uẽditõisilla fa ſdeſer apo⸗ler ne
ieſinticttat. isfiat. Apini. cxa.ſiꝗd ſacriaut religioſi: aut pBu cqfiͦ Qlocl.ſinbi. qs
cePꝛeſeriz. nã . Acta ↄuenta q poſtea facta blicieſteiꝰnihil uenit. ſiresñiuſu no placer. ly at pactũ
a1s aſteu derabunt aligd eptoi otien ↄtra publicoſs inpamonio fiſcientuẽ gunage, ilia
lrca. amctͤ ctui uidẽt quero aduciũt credimꝰ ditioeiꝰ ualebit nec uẽditoꝛi ꝓde ſibyvt C. doͤ ſiqlar.
dedol. abiro. ſi ieẽ: q locũ hʒĩhis ꝗͥ admiclaſt nit exceptõ :qñ hũit locũ. IDé. iſt. ð ac. F. irez Ptoꝛ.
de eo. —22 . 20 0 — 1 Q.ð do. ꝓmiſ. ad exac
p. Acta. que ẽptõiſ uelutine cautõ duple pſtet De ſacr aterremotu dirutalo tem. 1. . ðpol.l. pactũ
Rtstcg am aifdeint caunode bſter Waaficinoe pban':r i5 etaunbetk,d
eAMö. Idicu quo qdẽ caſu agente ẽptoꝛe nõ luenire nõ põt 4 ntra maceriey &tr ſed an reuocatio per
Pdieanduamʒ lualet pactũ idẽ uires hẽbit iureer ſeplchꝛoꝝoꝛtiſ uel ceteriſ łturii raivẽ datſi pactu non
lni Ceptois agente uditore aNini locapuna ſuntſemata ſinibiꝛuen Eacmumn Tties
nchtalia ſiũna dici poſſit aucto Poſtegne dimi⸗ ditoꝛnoiatiʒ exceꝑitsad emptoꝛe, cio blnb. ver ⁊ actio
muralia öc: nõ nuto pᷣcionõĩmeritoꝗqſitũ ẽ quõi⸗¶ptineant. IDem. do Sn datnon due
autẽ ſubalia. vt 2 2 Aen, ¶ NEIE s 1 reuocaf. vt. C. 8 reſd.
ſubijcit. am ẽptõis ſba ↄſiſtit ex pcioꝰ*.pau auibꝰ traditis ita mercium vẽ.l. ea ↄditõe.· aut nõ
g MHe cautio. erãq. ⁊ tũc ſi paũ eſt ſolu
bec ad derhẽdũ tũ reuoco ꝑ acõeʒ ex eo

Sctu. vt. C. de pac. int ẽp. ⁊ vẽ.l.cũ te.ſi non ſolutũ ẽłfides bita p rei ven.

vt inſti. dere. di. . vẽdite. in caſibꝰ aft tibꝰ pdo ſoluto vel fide bita dat
rei ven. vtĩ pac. adiectõis ĩ diẽ.vt.S.derei ven.ſi qͥs.⁊.j.de in diẽ adiec.l.
iij. F. f. itẽ in pac.l.ↄmiſ.vt.C. de pac.int᷑.ẽp.⁊ ven.l. cõmiſſoꝛie. Itẽ ĩ alio
caſu vt. ſ. e.ſi gs ſub. kibi demũ ad ↄpᷣhenſã poſſeſ. Itẽ in Zciu dõ ationis
dakrei vẽ. vt. E. de dona. qᷓ ſub mõ.l.i.ↄdinio vᷣo ob cãm ĩ noĩatis õctibꝰ
locũ non hʒ. vt. ſ. dere. ꝑmu.l.. ibi qd in bis ⁊c. mſiĩ caſu vno vtiĩ da. vt
C.ð dõa.q̃ ſð mõ.l.i.q.ẽ noĩatꝰ hodie.lʒ oli inoĩat.vt dixi. S. ð pa.l. iu
gẽ. S. i. lʒ. ¶. ↄdictõem dixerit locũ hr̃ein ↄctib noĩatis.ar. eo qð eſt. ſ. ð
ac. ẽp.l.exẽpto.S.his qͥ vina.ſʒ certeibi nõ dicit dari ↄdictões⸗ ad vↄctũ vẽ/
ditionis ſz ad ↄctũ arraꝝ qͥᷣ eſt ꝑ ſe. vt. C. defi.iſtru. ct.⁊ hoc ĩ Zctibꝰ no
minatis. in ĩnoĩatis aũt dat actio pᷣſcrip.v.ad inteẽ.⁊ ↄdit io ob cĩm ad
repetendũ ꝙ fuit traditũ.vt.j.depᷣſcrip.v.natural.5.ſin aũt rẽ do. 7. C. ð
ↄdi.ob. cãm.ſi vt ꝓponis.⁊ dere.pmu.l.ea.⁊.l.emptõ em. 7.l.ĩ rebꝰ.ſʒ rei
vẽ.nõ ↄpetit.lʒ pactũ non ſeruetinðciu inoĩato.vt.C. dere.pꝑmu.l.cũ q/
cibꝰ. it ꝙꝙ dixi ꝙꝙ ↄdictio ob cãm locũ bʒ in inoĩatis.veꝝ ẽ duobꝰ: do vt
des: ⁊ do vt facias ⁊ ẽt in boc do vt nõ facias.vt.C. de ↄdi.ob cãʒ.l.ea le
ge.i alijſ aut᷑.ſ.facio vt des.v el facio vt facas:nõ hʒ locũ. cũ fcã ñ poſſint
repeti.vt.j.de p̃ſcrip.v.l.pe.⁊.S.de .iĩde.ſinõ ſoꝛ. F. libtꝰ. ſʒ pᷣſcrip. vᷣb.ł
de dolo. vt. j. depᷣſcrip. v.l.natural. .. ſʒ ſi falo. a Papinia.valebit
i.nõ intellłr excepta.ſʒ vr ñ valere ſine pᷣncipis oſenſu.vt.j.de le.i.apð iuł.
5F. fi. q eſt ö. So. ibi erat redacta ſub ꝓcuratoꝛeceſ. aris. hic non. vndetz
ct. vt. 5. .l. ſᷓ celſus.ibi non tʒ.vt inſti.de ĩuti.ſti.S.i.
b ¶ Exceptio. quã fecit ſi quid ſacri ⁊c. vt in pᷣnci.buius.ñ.locũ ꝓ bmoüre.
BDe ſacra. nõ ẽ ꝓphanꝰ.i. nõ deſinit eẽ ſacer. vt. . de re. di. l. in tm̃. F.
NNemel aũt. bic iſti. dere. di. S. ſacra ſunt. ⁊ ſicno.rẽ ſacrã ñ deſinere eę
ſacrꝗ. fallit aũt ſi ab hoſtibꝰ capiat᷑.vt.S. dereli.l.cũ loca.item in vaſis.vt
C. de ſa. ſan. ec. aut.pterea.ſec aũt in religioſis que ðſinunt ſicaput boĩſ
tranſferat᷑ vt.5. dereli.l.aſpe. d¶ Mon põt.inter ſcientes.vel vt dñiũ
tanſeat. vt. S. e. ſi in ep. SF. aum. e ¶ Intra maceriã.i.pietẽ ð lapidi
bus ſin e cemẽto. vt..de v.ſig.l.q ad iuris. S.pies. ¶ VUẽditoꝛ.ſ.tota/
lis .g ¶Ercepit.ſ.vẽditoꝛ ðᷣ maceria.lʒ excepit ſepulchꝛũ. vt.C. ð

auibꝰ. hpoꝛrea boc ꝑꝑ viſum.vt.j.de acqͥ. poſ. creli.l.ſi ſepulchꝛũ.

c
1 l. i. SF. penul. 1.l. ꝙ meo. 5. ꝙ ſi vẽditoꝛc. q viſus ẽ vnꝰde coꝛpoꝛalibꝰ

ſenſibus.⁊ ſic non obſtat de acqͥ.poſ.l.quẽadmodũ.
Sabee Kch n gen ale vt vbi dñs tradẽs dñium trãſfert ibidẽ nõ
dhs pᷣſtet cĩm vſucapiõis.ᷣvt bic.⁊ iſti.ꝑ qᷓs ꝑ.no.ac. ꝭ.ex bis.⁊ facit.⸗
acqͥ.re. do. l. qua roe. F. itẽ ſi qs.⁊ inſti.dere.di. 5. item ſi qͥs.

Vi fundũ.ad cõ/
prhlendũ vel ad in
tereẽ ſi hoc actoꝛi placu
(S vt. j. de no. op.nũc.
ul. §. ſine.
eeren. vt. ſ. de ack.
19 6 ſi ſteril. F. ſi ibi. et
C Q.de pac. int ẽp.⁊ vẽ.
lii. . ij. ⁊. j. e.l. fundi.
m Olia defoſſa. i.
Effixa. vt. ſ. de ac.
emp. l. granaria. 7.l. pe
nul. §. k.
n ¶Aideri.5. ſ. de acti.
Ep.l.fundi.in pᷣn. So.
vt ibi. accur.
o ꝗ Kũ q ſucceſſit.i. br̃s
Prond⸗ vel dic qͥ ab
eo emit.
p H Vti poſſe. ſ. dicẽduz
accurſius.
endire eiꝰ.i. .q vẽ
idit pᷣdeceſſoꝛi ſuo. vł
dic ſibi. accur.
rg Bnnne. vt. S. de
pac.ſi tibi. S. pactum.
1 Bbrelcniptoe. . pote⸗
nit vti emptoꝛ vel hr̃s.
t¶ Umuſq;. ſ. vendito
ris ⁊ emptoꝛis ſiue hr⸗
gis. vt hic. 7. C. ð pꝛe⸗
ſcrip. lon. tẽ.l. ſup lõͤgi
2. ſ. de vſuca. ꝓ empr.
l. i li. F. emptoꝛi. ⁊.ſ. ð di
uer. ⁊ tẽ. pꝛeſcrip.l.ð ac
ccſionino, 7.L. de e/

vſuca. tranſfoꝛ. l.tei.
v Statuta. decez vel.
xx. anno.
Xx Ulege. tubero.
ſed male.
õ non ſcit. no. ad
ea que appẽt bmõi pa/
cta referunt᷑ nõ ad futu
ra que potuerunt apꝑe
re. vt hic. ⁊ de ſer. vr. p.
l. ſi ſeruitus. 7. . depig.
ſi fideiuſſoꝛ. F. luciꝰ.⁊.S
de pe. hf. legitima. de
pac.tres fres.ð trãſac.
l. cum aqᷣł. 1. j. de dã. in
fec. l.dani. 5F. ſi is q.. .

acq.poſ. loc cervin fi.
ſed ar. . S. deſer. vr. ̃.
euzʒ. 7. Z. depoſſiti. l.i. F.
ſi aſta.accur.
5 (Hoꝛe venditoꝛis. di/
cẽdũ eſt.qð ẽ abſurdũ.
⁊ ſic no.infinitatẽ vł ni
mietatẽ vitandã.vt ar.
ſ. dele. iij. fideicom. F. ſi

de l.fi. vrdieſore lapi.
⁊ ſic venditoꝛis qð ĩ di
em er acc
3 45 Hoc ꝓbo qð eſt ab/
urduũ vt dixi. vel dic p
bo. ſ. dictũ labeonis.
ſtulas.ẽptoꝛi.

undi. Licet ſeniptura. k

uic.l. emptoꝛi. 2. C. de

de hf. ven. l. ij. F. i. ẽ de

4qS. x. 7. C. de ſa. ſan. cc

u pacis. vt bic. 7. 6.

inborreisdit tanpolſſeſſi io adi⸗
ta uidet᷑.ſi caues apud hoꝛrea tra

dite ſint.quo facto ↄfeſtim ẽptoꝛ
dñium: poſſeſſionẽ adipiſcit᷑: et
ſinon apuerit hoꝛrea. qoᷣſi uẽdito
ris merces nõ fuerit:uſi ucapioco
eſtim inchoabit Ermo.
Mifundũ uẽdidit: ut euʒ cer
ta mercede ↄductũ ipſe hẽat ul ſi
uendat ut nõaliiſ Fſibi diſtrabat
ſile aliqd paciſcat ad cõplenduʒ
id qð pepigenit: exu uendito agere
oterit Aulus.
Olia in hoꝛreis ðfoſſavſi nõ
ſunt noiatim iuenditione excepta
hoꝛreoꝝ uenditõi ceſſiſſe uideri.
Eũ ꝗin locũẽptoꝛis ſucceſſt it Hiſ
dẽdefenſſionibꝰ uni poſſe: ꝗbus
uenditoꝛ eiꝰ uri potuiſſe et: ſz⁊lõ⸗
ge poſſeſſi ionis pᷣſcriptõe ſiutriꝰ
pein eſſio ipleat tpa ↄſtitutõibꝰ
ſtatuta.. IAbol.
Alege fundi uenditi lapidi-
cineĩeo füdoubicũqʒ eẽnt:excep⸗
te erant.⁊ poſt multũ tꝑis lapidi⸗
cine in eo fũdo repte erat.eas quo
qʒ uenditoꝛis eẽ tubero rũ.labeo
refene ꝗd actü ſit:ſinõapꝑeit nõ

uideri eas lapidicinas eẽ exceptas

neminẽ.n.necuẽdeꝛe nec excpere
poſſe: qð non ſcit ⁊ lapidicinas
nullas eẽniſiq appent ⁊ cedãtur:
al rinterpᷣtantibꝰ totũ fundũ lapi⸗
dicinaꝝ foꝛe: ſi foꝛte in toto eo ſpᷣ
fr ect lapis. T hoc ꝓbo' . ZElb.
Iſtulasẽptoꝛi acceſſurasile
. gedictũ erat. qrebat᷑ an caſtel
lũ ex quo fiſtulis aq duceret᷑: acce⸗

deret.ri appereid actũ eſſe ut id

quoq; accederet qʒ ſcriptura nõcõ
tineret᷑.¶ Fundũ ab eoemiſti: cu⸗
ius fili poſtea tutelaʒ admiſtras:
nec uacuã accepiſti poſſeſſionem
dirxi traderetibi poſſeſſionem hoc

mõpoſſe.ut pupillꝰ⁊ famil.eius 1 Itius cũ mutu

diſe cedat defundo: tuncdemutu! i⸗

ea alege⸗ emerat. ut ſol oluta pecunia

traderet᷑ ei poſ.duobꝰ heredibus
relictis deceſſit: ſiunꝰoẽm pecuni
am ſoluerit ptem famil. hercil.i iu

Aber

dicio ſeruabit:nec ſi ptẽ ſoluat er
empto cũ uenditoꝛe aget: quoniã
ita ↄtractum es alienũ diuidi non

potuit Frumenta que in herbis

erant cũ uẽdidiſſes: dixiſti te ſiꝗd

ui auttẽpeſtate factũ eẽt: ſtata⸗

ea frumẽta niues coꝛrupunt ſim
moderate fuerãt ⁊ ↄtra ↄſuetudi
nem tẽpeſtatis: agi tecũ Trnrtd
ndi pteʒ dimidiã ea lege
uendidiſti: ut emptoꝛ alterã ꝑtem
quã retinebas annis.x.centa pecu
nia in annos ſingulosↄductaʒ hẽ
at. labeo trebatiꝰ negãt poſſe ex
uendito agi:ut id qð puenernit fiat
ego ↄtra puto ſimõiõ uiliusfũdũ
uendid ſti:ut hec tibi ↄductio pꝛe

ſtetur.nã hoc ipᷣm pᷣcium fundiui

detur:qð eo pactouenditꝰ fuerat
eoq;s iure utimur. I Ab.
m manu ſata in uẽditõe fü
di excipiunt᷑: non que ꝑpetuo ſata
ſunt:exicpi uidẽtur:ſj que ſingul
annis ſeri ſolent:ita ut fructuseo⸗
rũ tollat᷑nam aliter interptantibꝰ
uites? arboꝛesõnes excepte uide
bunt᷑. Huius rei emptõem poſſe

fieri dixi.ſ.que ex meis edibꝰ in tu
asedes piecta ſunt: ut ea mihiita

hẽre liceat deq; ea re exẽptoagi.
Silua cedua in ꝗnquenniũ uenie
rat. querebat᷑:cũ glansdecidiſſet:
utriꝰ eẽt.ſcio ſeruiũ mdiſſe pꝛimũ
ſequendũ eẽ qd appet actũ eẽ: qʒ
ſi in obſcuro eẽt:quecũq; glas ex
his arboꝛibꝰ que ceſe non eẽnt ce
cidiſſet uenditoꝛis eẽt.ea aũt queĩ
arboꝛibus fuiſſet eo tpe cũ hec ce

derent᷑:emptoꝛiseẽ̃.i MNemopo

teſt uideri eã rem uẽdidiſſe:de cu
ius dñio id agiturne ad emptoꝛeʒ
tranfeat:ſed hoc aut locatioẽ:aut
aliud Igen?ↄtractus. Leuo.
accipet tot
ureoſ ſub uſuriſ:ðdit pigno
ri ſiue hypothecc pᷣdia:⁊ fideiuſ-
ſoꝛẽ luciũ cui ꝓmiſit itra trienniuʒ

ꝓrimum ſe eu liberatux: qoſiid

non fecerit die ſupꝛaſcripta ⁊ ſol⸗
uerit debitum:fideiuſſoꝛ credito⸗

e.l. qui fund 6.5
in leger .ſ. a?
enbfun undi. F. fi
c Fundũ. acce ⸗
pliſti. ſ. a pfe.
d ¶ Un poſteſſio
nẽé. 7 ſic pupillꝰ
Iſinit poſſider ⁊.
tu incipis. ſecus

ſiipſe tm̃ exiret:

m aũtnon acci⸗
pes. qꝛ nõ amit
tit poſ. vt. . de
dolo. cũ qs.q̃
5. Itẽ in tali ac
ceptione poſ. ñ
eſt decretũ neceſ
ſanũ.cũ er volũ
tate fiat deſun
cii. vt. C CL. qñ de⸗
cre. opꝰ nõ ẽ. l. i.
itẽ no. bic quem
gauctoꝛari in re
ſua. ſic ꝛ. ſ. ð an
cto.tu.l.i.⁊ ð ad
mi. tu.l. quotiẽs
§F. no tm̃. 1. S.
ne. ge. diuoꝛtio.
F. illud. an autẽ
hoglie coꝛrigat

hic. F. cum debi⸗/
toꝛ vel credutoꝛ
non poſſit eẽ m⸗

toꝛ. pt dici ꝙ ſic
vt in aut. vt hi

ò obli. phi. 5. i.

coll. vi.

e (Quifundnz.
Prem.ſ. pecunie.

f Hon poruit.
65 merito hũit
locum actio fai⸗
lie her. vtdiximꝰ
ʒ.fãi.herci.l.hr⸗

geſ. 5F. non minã.

6Srene tẽ
ate. ſ. vali⸗
gaß pter ↄſuetu⸗
dineʒ regionis.

nã de ſolita nõ

vigetu

b Biimodera
te. ſi obligat ſe
ad inſolita.non

iõ tenet ad ſoli/

ta. vt hic ⁊ eõ ſi
obligat ſe⸗ ad ſo
litũ.non iõ tene
tur ad inſolituzʒ
vt. ar. C. de pi.

ac.l. q̃ foꝛtuitis.

AUndi. le-
pacro
Elédi. ꝙ ſen
K pᷣſumit. vt
ſ. de ſer. expoꝛt.
. ſi vẽditoꝛ. 5. f.
in fi.⁊ facit. S.
ſe ocio. ſi non fue⸗
E Keiſed ar.
vſur.l. ſich
Paionn.

en

ſr⸗

e ſunne

Cutuin 4
giai
mce ha

rau

ghon eern

iienſin
unaint
nrpnnd

P 1

W
ę rene ſeun.
Weruo
Hmaisn
(cnimmen
iimmi
Kinmiſtift.
fſnc Nccu
s.

ſale
Umin
(aan
((Sius cue
(nrackret
aun ſtcedue
änmger
Unretantr⸗
ummmtdti
ummgleti
d
ſuo gan
lgaong, dun
pgnats
Uphbenſs,
fonnodari
Ndcolnn.
Abl demin
unennnſe
lrö cnl.
erdehſiͤil
Lſitſat⸗
untii,
Wl ieiſx
ſgar.
⸗
Ctoni
entcnn
uſu
ummm oec
iſtant
(Emnunlin
iun tſe
goſe
lln

nR
eln

(u

Guanraniae.
ſaſeijn
munlanengs
ocſe onee
bieſanddh
le
Nonpoftti
prdiee
Ptin ar, i
goblidiſi.

collpi.

„

1önendbtit
cunaeh qS
leber ,i
öfüheulki.
Funeni
e ſeN
luen ſc
cinez ſegins
ni deine

an
Eeſchirnke
4dinſtinnon
ötented
aytbeteh
doigrſenb
tti nonbb ae
rod iuſtleio
rr Neh

el

hn o .

Oue
ſt-N

x. łdic ꝙ; nilʒ alið pᷣaũ fuit:niſi merces ↄditõis. vt.j.ð ac.ẽp.titiꝰ.
Vm manu.excepte videbũt᷑.ꝙ ẽ abſurduʒ.⁊ ſic no.qð F.i.
ñbiguũ pactuʒ ꝓ emptoꝛe interpꝛetatur:⁊ eſtrõ ſecũdum Jo.
quia vẽditoꝛ appoſuit vel videtur appoſuiſſe. cuʒ eius gꝛatia fiat.
etiaʒ ſi emptoꝛ dicat vt ſupꝛa.e.ſi in emptione.in pꝛin.vł dic quo d

non eſt obſcuri⸗
tas aliqua.naʒ
grboꝛes ⁊ vires
nõ ſata: ſed plã
tata dicũtur. vt

inſt. de rerum di

imn. F. ſi tinuſ. ⁊. .

4 anc
m anuaf. reilid
ẽhbuiuſmodi ge⸗
neris rerum.

n ¶ Liceat quaſi

dicatvendis mi
hi ſeruitutem ti⸗
gni immittendi:

vl immiſſi. i. ſub
1 ſtinendi. accur⸗
————
o· ¶ Agi. ſcilicet

poſſe dicendum

eſt. accur.
p 6 Silua cede⸗

rentur.⁊ eſt ratõ

qꝛ cum ſit cedua
⁊ vẽdatur vt ce⸗
daturea tantuʒ

pertinent ad pꝓp

toꝛem que cedũ/
tur. ac.

— —

q¶ Memo. gen?

contractus. pu⸗
ta pignoꝛis eſt
emphitheoſis.
vl commodarũ
vel depoſitum.i

quibus domini

um non tranſfer
tur. vt. S̊. com.l.
pe. depoſiti li⸗

dona.l. in edibꝰ
§. fi. accur.

Itius.ob

igationẽ.
exiſtente condi⸗
tione.at ſine pa⸗
cto non poteſt fi
deiuſſoꝛ emere.
vt. S.man.ſimãꝗ
dato.s.i.⁊ facit

5. depigno. ſi fů Lio: qſtionis eſt.⁊ mihi uidet᷑ uenꝰ
intereẽꝗd actum ſit.nam ſigdem
hoc actum eſt:ut melioꝛe allata cõ
ditõne ab emptõe diſcedatur:erit

dus...fi.ſed cõ⸗

tra. C. ð pac.pio

gno. l.i. ⁊ fi.

1 Aucius tici.

non eſſe ſalicet

perſon aliter cuʒ
perſonalis obli⸗
gatõ non ſequa
tur fundum. vt

ſi heres.⁊ deiu⸗
di.ſi fideicõmiſ/

ſum. F. tractatũ
ſz an fundus ſit

ri iuſſit pꝛedia empta eẽquecredi⸗

toꝛibus obligauerat.querocuʒnõ
ſit liberatusluciꝰ fideiuſſoꝛaticio
gn ſi ſoluerit creditoꝛi: empta ha⸗

beret ſupꝛaſcripta pꝛedia.reſpõ.
ſi non ut in cauſam obligationis:
ſz ut empta habeat ſub ↄditõeẽp
tio facta eſt ⁊ contractaʒ eſſe obli⸗
gationem Lucusticius pꝛomi
ſit de fundo ſuo centum milia mo
dioꝛum frumenti annua pꝛeſtani
pꝛediis ſeu gaii:poſtea luciustici⸗

us uendidit fundum additis uer⸗

bishis:quo iure quaqʒ; conditiõe
ea pꝛedia lucii ticii hodie ſunt:ita

ueneunt ita que habebuntur.que/

roan emptoꝛ gaio ſeio ad pꝛeſtati

oneʒ frumenti ſit obnoxiꝰ.reſpõ.

emptoꝛem gaio ſeio ſᷣm ea que ꝓ

ponerentur obligatum non eſſe.

De in diem adiectione.

ille fundus.c.eſto tibi

ernptus niſi quis intra
kalendasianuarias pꝛorimas me⸗

lioꝛem conditionem fecerit quo

resa dño abeat. ¶ NLpia.

N Motiẽs fundus in diem ad
ijcitur utrum pura emptioẽ

ero conditionalis ſit magis emp

4 ſub conditione reſoluitur: an

pura emptio:que ſub ↄditionere⸗
ſoluitur.ſinaũt hoc actuʒ eſt utꝑ
ficiatur emptio:niſi melioꝛ condi⸗
tio afferat᷑ erit emptio ↄditionaliſ
ubiigitur ſᷣm qð diſtixrimus: pura
uenditioeſt. Julia.ſcribit hũccui

res in diem adiecta eſt:⁊ uſucape-

Ndiem adiectõ ita fut

rviij.

obligatus bic non dicit. ⁊ ſic non eſt contra.S. de vſu fru. hactenus..l.ſi

Dein diem adiectione.

pendentes.S.ſi quid cloacarij.vel ſi dicas hoc pꝛedium non obligatum:
adhuc tamen non contradicet:quia illud in ſpecialibus ⁊ fauoꝛabilibus
pꝛeſtationibus loquitur. vt puta alimentis vel reipubli.bic vero de talibꝰ

item facit.j.de an.lega.l.gaius.vel boc deiure ſcripto.itẽ contra.j.ð ali.le.

re poſſe ⁊ fructus:⁊ acceſſiones lu

crari periculumad eum pertine
re ſi resinterierit. ¶Aulus.

Moniã poſt interitũ rei iam
nec afferri poſſit melioꝛ con

diti. Lpianus.
Bi auũt conditionalis uendi
tio eſt:negat Põpo.uſuca

pereeum poſſe nec fructus ad eũ

peninere.Idem Julia. li. xv.
querit. Si res in diem adiecta in⸗

terciderituel ancilla deceſſerit an
partusuel frucuseiusnominead
iectio admitti poſſit. ⁊ negat ad⸗

mittendam adiectionem: qꝛ alteri
usrei quã eius q diſtracta eſt: non
ſolet adiectio admitti.ſ Idẽiu⸗

lianꝰ eodeʒ li.ſcribit. Siexduobꝰ

ſeruis.xx.uenditis:⁊ĩ diẽ adiectis
alter deceſſerit deiñuniꝰ noĩeg ſu
pereſt: ẽptoꝛ extiterit ꝗ ſupꝛa.xx.

ꝓmitteret an diſcedat᷑ a pꝛioꝛe cõ⸗

tractu.⁊ ait diſſimilem eẽ hãc ſpe⸗

ciẽ ꝑtus ſpã.iõhicdiſcedia pꝛio
re ẽptoꝛe ⁊ ad ſcdᷣaʒ ꝑuẽire. Sʒ⁊
marcel.li.v.dig.ſcri.pureuẽdito
⁊ in diẽ adiecto fundo ſi melioꝛ cõ
ditio allata ſit:rẽ pignoꝛi eſſe ðᷣſi⸗

nere .ſi emptoꝛ eũ fundũ pignoꝛi

ðᷣdiſſet.ex quocolligit᷑ ꝙ emptoꝛ

mecdio tꝑedñs eẽt alioqnnec pi=⸗
gnusteneret. ¶ Idem iullanusli.

xlviij. dige.ſcripſit.euʒ ꝗemit fun
dũin diẽ iterdicto q uiaut claʒ uti

poſſe.nã hocĩterdictuʒ ei compe⸗
tit:cuiꝰ intereſt opꝰ non eẽ factuʒ.

Fundo aũt ingꝗt in diẽ adiecto:⁊

ↄmodũ ⁊ incõmodũ oẽ adempto

rẽ ꝑtinet anq; uẽditõ tranſferat᷑
iõ ſiꝗd tuncuiaut clã factũ eſt:qᷓ;

uis melioꝛ ↄditio allata fuerit:ipᷣe

utile interdictũ hẽbit:ſed eã actõ

neʒ.ſicut fructꝰ inꝗt quos ꝑcepit

uenditi iudicio pᷣſtatux. Cum igi
tur tuncrecedat᷑ ab ẽptõe:ubi pu

l. i.ſol. vtibi.

a ¶ Dein diem adiecno

ne. ¶Supꝛa ĩ genere

dixi ð pac.inter empto
rem ⁊ vendi.nunc ſpe/

cialiter de quodam ſa/⸗
licet adiectionis in diẽ
vt vendo nibi rẽ hoc pa

cco ſi aliquis in diez

talem melioꝛem condi⸗

ton em attulerit ꝙ fit i⸗

empta. accur.
Mdieʒ. melioꝛẽ.
melioꝛ dicitur. vt

c¶ Adomino. i. ab emp

toꝛe.qͥ interi ẽ dñs ſʒm

quoſdã lʒ male ſzm ali

quos:qꝛ ſub ↄditõe fu

it facta: ⁊ iõ ñi fuit dñs
medio tpꝑe. vt.j.l.ꝓxi.

dic ergo a dño.i.a ven⸗
ditoꝛe.pꝛima vᷣioꝛ pla⸗
cet.vt.j.l.pxi.no.

d eAbeat. i. reced at.

e q UVonens fundꝰ.
4 reſoluit᷑. vt ⁊ in ſi
ſer caſu. vt. Z. de Zhẽ.

TKonditòalis. qd er⸗

go ſi nõ appeat.Rũñ.at

tende vᷣba.naʒ ſi ita di
cat ſit ẽpta vel diſcedat᷑

ab emptõe.ſi aliꝰ melio
rẽ ↄdictõeʒ attulcrit pu

ra ẽ.ſed reſoluit᷑ ſub cõ⸗

ditiõe.vt hic⁊.j.ð le.ↄ.
l. i. .ij. ⁊ boc innuit ver

bũ diſcedere.vlł inẽpta

eẽ q̃ſi voluerit eã ſemel
emptã eẽ.ſed ⁊ ſi dicat
vendo niſi alius ⁊c.vł
ſic ſit nibi empta niſi ali
us ⁊c. qꝛ vᷣba pſitis tẽ/
poꝛis ponunt᷑ ſtatim

ficiunt ẽptõem.qd.n.ð
pñini ẽ vel pᷣterito nõ eſt
in ſuſpẽſo quo ad eẽ ſu

uz:eſt t̃ in ſuſpẽſo quo
ad reſolutõem q̃ induci
tur verbis ſeq̃ntibꝰ.ſ.v
bi ⁊c.vt.ſ. ꝓ emp.l.i.F.
ſi in diẽ. ⁊.S.e.l.i.ſi aũt
verba donant q̃ ſuſpẽ/

dant.vł ſuſpẽdere poſ

ſit emptõem. nec deno⸗
tẽt eius ꝑfectõem ſic vt
ꝑficiat᷑ emp.niſi ⁊c.naʒ

verbũ ꝑficiat eſt extenꝰ-

ſiuũ boc eſt ↄditionale.
vt hic ⁊.j.de ac.⁊ ob.l.
obliganioum fere. S. cõ⸗
ditio.in vltimis vo vg
luntatibus ſiue a ᷣ⸗
pio ſub oditõelᷣ
pure legat

oditõnale.vt. ſ. de cõ.
de. ꝗqͥbẽ. SF. qdaʒ ticio.⁊
ðͤ adi. lega. l. ſi legaruʒ
pure. 7. ſ. dele. iij.fidei⸗
cõ..ſi fideicom.
g Varann niſi ali pꝰea
maer olaat goͤo
l. item qð dictũ.
be 62 tpichn. ſic . j. de
p̃ſcrip.v.apð labeonẽ
H.i.dñſ enĩ ẽ intiʒ. vt. S
derei vẽ.ſi qͥs.⁊.j.e.l.f.
G. ſy ⁊ marcellꝰ. ſed qd
ſi ↄditõal ſit. rñ. pᷣti pi
culo aliud dici.ſ.vt ꝑi⸗
culũ non ptineat ad ẽp
toꝛẽ necẽt fructuſ. ⁊ ad
venditoꝛẽ.ar.ſ.de pi.⁊
cõ. rei vẽ. ꝙ ſi pendẽte

quo certũ ſit aliũ nõ al/
latun melioꝛẽ ↄditionẽ
non ſpectat ꝑidʒ ad vẽ
ditoꝛẽ. ar... de v. ob. l.
illa. 7.l. cũ ſtipulatus.
circa pꝛin.

oniã pꝰ infituʒ
5 quo. 3. pr. dicit
23* aũt. vſucape
ſ. ꝓ epr.l. ij. F.
ſub ↄditõe.ſʒ Rrödino
deficiat.nunqͥd vtet᷑ vẽ
ditoꝛ acceſſione tẽpoꝛiſ

g fuit apud emptoꝛẽ
ñ. ſic. vt. j. ð acqᷣ. poſ.

l¶ Gdẽ iuli.non ſolet.i.
non debet.
m Par ſpecie de qᷓ
2 S. ꝓxi. diximus.
n4 Sʒ ⁊ marcellꝰ. deſi ⸗
nere. nota ðᷣſinit pignꝰ
vt bic ⁊.j.qui.mo.pi.vł
bypo. ſo. l. iij. ſy S. j. de
edi.edi.bouẽ.S. pignuſ
ſolue ibi ẽptoꝛ ex volũ⸗/
tate redbibet bic ex ne⸗
ceſſitate. Itẽ not. ꝙ er
ſolo pacto dñiũ rei trãſ
fertur ſicut ⁊.S.ð rei „5
di.l.ſi qs hac.ſʒ õ 3.
depac. int ẽp. ⁊ ven. l.
q̃ ea.ſo.ibi non fuit pa
ctũ.l.cõmiſ.vel adiectõ
nis in diẽ ſʒ qddã alið
⁊ iõ dñium ꝑ pactũ nõ
tranſtert.vt.C. pa.l.
traditiõibus.
o6 Ohs eet. mo videt
in bonis vẽditoꝛis. vt
.ad.l.fal.ſtatuliberi.q̃
eſt õ. ſo. ibi ſub odiniõe
fcã fuit vẽditio hic pur
facta fuit. vt. S. l. ij. ĩ fi.
vel quo ad falcidiã cõ/
putat᷑.ibi in bõis ven/
ditoꝛis. aceur.
Idẽ iuli.ĩ diẽ. reſol⸗/
enp ione.
mn. is i

ne adimat᷑ idẽ ẽ:qꝛ ſp ẽ

ſʒ cuʒ pearn eo momẽto

l. põp. S. ſi is q pᷣcario

Ziber

etr hik: uel tuncnõ ſpleat᷑: ubi

ſub ↄditõe fiat ñ melioꝛ ↄditõ ſit
allata:ſit falſus emptoꝛſi: ibiectuſ
ſit:eleganter ſcribit Sabi. pꝛioꝛi
rẽ eẽ emptã:qꝛnõuidet᷑ melioꝛ cõ
ditio allata eẽ non exñte uero ẽpto
re.ſʒ ⁊ ſi exiſtat aliꝰ uerꝰ ẽptoꝛ: me
lioꝛẽ tñ oditõem non afferat eq di
cendũ erit ꝑiñ hẽri ac ſi non exiſte⸗
ret. Melioꝛ aũt ↄditio afferriui
gebit ſipᷣ pcio ſit additũ: ſʒ ſi nihil
pcio addat᷑:ſolutio tñ offerat᷑ faci
lioꝛ pcii:uel maturioꝛ melioꝛ ↄdi⸗
tiouidet᷑. Pꝛeterea ſi locusopoꝛ
tunioꝛ ſoluendo pcio adiiciat᷑: eq
melioꝛ ↄditio allata uidet᷑.⁊ ita põ
po.li.viiii.ad ſabinũ ſcribit.¶ N
ait: ⁊ ſi ꝑſona idoneoꝛ accedat ad

emptionẽ:eq uideri melioꝛẽ ↄditi

one allatã eẽ. ꝓiñ ſi gsaccedat eiꝰ
dẽ pᷣcii emptoꝛ:ſedꝗ leuioꝛibuse

mat ↄditionibꝰ uel qui ſatiſdatio

nem nullã erigat:melioꝛ ↄditio al
latauidebit᷑:ergo idem erit pban
dũ.⁊ ſi uilioꝛi pcio emere ſit ꝑatꝰ
ea tremittat qͥ uenditoꝛi grauiac
rant in pꝛioꝛe emptione.

1C Omponius.

Nicqd.n.ad utilitatẽ uẽdi
oꝛis ꝑtinet: ꝓmelioꝛe ↄditi

2 dz. MWpianus.
Lem qð dictũ eſt fructꝰ in
Raa captos ẽptoꝛẽ pꝛioꝛeʒ

ſegtotiens ueneſt:quotiẽsnulluſ

emptoꝛ exiſtat:ꝗ melioꝛeʒ ↄditio⸗
nem afferat ul falſus exiſtat. Sin
uero exiſtat emptoꝛ poſterioꝛ fru
ctusrefundere pꝛioꝛẽ debere con
ſtat uenditoꝛi.⁊ita iul.li.xlviii.di
ge. ſcripſit· ¶Si gsertiteritg me
lioꝛẽ ↄditõeʒ afferat:deiñ pꝛioꝛẽp
toꝛ aduerſꝰ eũ licitatꝰ ſit: ⁊ penes

eũ emptoꝛẽ Emanſ erit dubitari po⸗

terit utrũ fructꝰ ipſe hẽat:q̃ſi nul⸗

la melioꝛe ↄditiõe allata: an uero

uenditoꝛis ſint:lʒ eadẽ ſit ꝑſona:
que melioꝛẽ ↄditionẽ attulenit: q
ratio facere uidetur: iterent tamẽ
cuid actum ſit.⁊ita põpo.ſcribit

Omponi.

Icet aũt uenditoꝛi melioꝛe
allata conditiõe adicere po⸗

ſterioꝛi: niſi ꝑatus ſit plus adiicere
pꝛioo. UDem.
Eceſſe autem habebit uen

ditoꝛ melioꝛe conditione al⸗

lata pꝛioꝛẽ certioꝛez facere empto⸗
rẽ:ut ſi quid aliuſ adiicit: ipſ. equo
qadiicer epoſſit. Mpianꝰ.

Abinusſcribit licere uẽdi⸗
toꝛi melioꝛem pditiõem 0ob
a

ara; abücere: aſ⸗ ſequi pꝛimã quaſi

melioꝛeʒ ⁊ ita utimur.ꝗd tñ ſi hoc
erat noĩatim actum:ut liceret emp
toꝛi reſilire melioꝛe ↄditione alla⸗
ta dicendũ erit diſſolutã pꝛioꝛẽ ẽp
tionem:etiam ſiuenditoꝛ ſequen⸗
tem nonadmittat. Blia.
Exꝑod ſi ꝓponatur a credito
re pignus in diem aditum:
non Poteſtuideribona fidenego⸗
cium agi:niſi adiectio recipiatur.
gd ergo eſt ſiinops Eẽptoꝛ cipe⸗
diende tantũmõ uenditõis cã iter
uenit:põt crecdhtoꝛſine epericlo pꝛi
oꝛ emptoꝛi adiücere. * Mpia.
Muod autem Sabin? ſcni
bit: fundum in diem adiici
non poſſe rurſus:qui ſemel fue⸗
rit in diem adiectus: ratione eiuſ⸗
modidefendit: quia pꝛioꝛis ĩquit
emptoꝛis ſtati ſit ſcili; quaſi non
uideaturmelioꝛ conditio allata: ſi
non ſecure ſecundo emptoꝛi fun/
dusadiiciatur.ſ. ed alia licitatio ꝓ
ſpiciaturꝰ.ſed iulianꝰ libꝛo.xl. di⸗
geſto.ſcripſit intereẽ multum ꝗd

inter contrahentes actum ſit. necĩ

pedire quicqʒuel hoc agi:utſ. epi⸗
us collocetur fundus:dum uel pꝛi
ma uel ſecunda:uel tertia adiecti⸗
one res a auenditoꝛe diſcedat.
Item quod Sabinus ait ſi tni
8 uendentibus duo poſterioꝛi

addixerint:unus nõ admilſe erit ad

iectionez huius pantẽ pꝛioꝛi ẽptoꝛ

duoꝛũ poſterioꝛi emptaʒ ita demũ

uerum eſt:ſi uaniis pꝛeciis pantes
ſua diſtrarerunt.

puteñ. §. ſi fũd?.
rNuũ igf. ſi falſ⸗
i.ſimłatoꝛ. qꝛlʒx
emer ſibi nollʒ ſi
mlabat tñ nits
dr ẽptoꝛ. vt. S. t.
i.nuda.⁊.ſ.ð vᷣ.
ſig. paulus.
Bbieck.a vẽ
ditoꝛe.
t quhõ erſite. vt
j.e.ſi vẽditoꝛ.i.
rñſo.

vAldelioꝛ. faci

lioꝛ. vt ꝑ bonos
cõpſoꝛes.

xA Roc opoꝛtu⸗
nioꝛ.nã his mo/
diſ dr płꝰ.vtiſt.
ð ac S. pl? aut.
x Udõeoꝛ. ꝙ fa
cit plꝰ eẽ cũ ñᷣ mi
nꝰ ex fið qᷓ; ex fa

cultanb⸗ qs ſit

idõe.vt.j.de vᷣ.

ob. ſi qᷣs ſtipula
tus. §. fi.
3 1 XZéq demñ̃

S.e.l. ij. in fi.
a Nẽditoꝛi.vt.j

..l. ĩpat. ego ⁊ e

3 vẽditoꝛ pᷣauʒ
cũ vſura fſtituet
vt ar. j. ð edi.ed.
S ↄdẽnatõ
4s maͤſe⸗
ſ. res.
uct?. medio
MPoceptos. nã
padiectõʒ ſr ẽp
toꝛis.vt.j.de iu.
fiſ.l.fl.⁊.j.ð ac.
p. lhut.
ma gat.
8 Fcc. vt ſit
vẽditoꝛiſ.ſ ẽpto
8.vt. . e.l. ĩpat.
Eceſſe dicer

poſſit. .tös

laglecroe opbẽ
ſũ ñ vlt niſi reſti
tuat. vt.S.ð mi.
l.ſiĩ emptoe. q
t dico ipʒ poꝛẽ
ẽptoꝛezʒ admitti
pᷣt dic qñ ſic fuit
dom ſi fuent odi
tõ m elioꝛ allata
vt hic. ſec ſi ſic.
⁊ ſi aliꝰ melioꝛeʒ
oditõem attule⸗
nit. qꝛ te ſi eptoꝛ
ſed er᷑nei mñ̃ ñ ad⸗
mittüt. vt. j. loc.
in ſulaz. F. fi.
binꝰ. ſeqpᷣ

cuiq;ilʒ rnũciar
biſq p ſeinodu

aa Eyt C. ð pa

mã. qꝛ vni

znoie
l tinun
oͤde ſis
ifrtats.
viden ch
lneponde
tcctap

Cnentt ,
pe honn
nreni⸗

(Po⸗ ſcfen
edijtſobin⸗
ula. rſi,
ninne ge
an ſdo

ni rig

ſhhrak
**
Etamcäſecun
Charteno cn
Kabi.
(Gem
Mccenöstn
Nen.
1ſengh/
Uus, *
loslezcli
ſenii
Enplon ieido
Ner
rmez,
ſ. un
ele idinni,

(lbedee norie

MApurfs ioi
e⸗ i/

Iu,

fmn n
ſicfelue Ne
iltſtnn SGen

e

nigiin
uſtn

hefſbinale⸗
labertif
mucheſz,
Gihen,
Wiece
inre
d Cſte
Cliicſi
ſſe⸗

Mlafe
Mptpbena
in
Avepnn
ninnüben
dſdiſenſt
acbi⸗
ͤngi
rpcrifn
llundie
ordei
bſcsſtp
ns ſſi
Riazai
eelliint
Wcier
elionrage⸗
Zpelimzan
pnffna
Urarſochict
ilo ogani
(Vicsriſ⸗
n.
ſfucdeii
epoprsti
Ntieniſti⸗
wlss tſde,
lnrſi.
ihul ſſf.
VnlitcZ7
m ent
Riinſ
ſckinitzn

Ntjel .
Cce Oei

ſiiie

„ 4

ſocerie,Sdi

ſiſglini id
naköͦdni
ſienn
jrdicoßzon
nanhu
tdin ſi
dchſferi⸗
̃nciodr
heſeſi
11 ly ies

S =—

7

ſun

ſ

*

nin
aii

imitttſ

h Uod auteʒ addietus.l. cum pꝛimo eſſet allata cõditio melioꝛ. ⁊

eſt en datus dicit ſabinus ꝙ plus nõ recipiuur.ſilis pacno etias
ſi paciſcatur cũ ſcdᷣo. et bac roõne defendit.qꝛ pꝛioꝛis emptoꝛis. i pꝛi.
mi pollicitatoꝛis qui ſcs eſt emptoꝛ ſtatina fit res ineuotabiliter.
bene dico ꝙ fit ſtanm eius.et iõ teceſſum eſt a pꝛima.nam ſinõ fie⸗

ret eius plãe nec
a pꝛima videret᷑
receſſum. ut bic
ſubijcit. nam de
bac.ſ.pꝛima ẽp⸗
nione recedit᷑ eũ/⸗
do ad ſemiplẽaʒ
ut bic. et. ſ. de re
ſcin. ven. ſiid q;
iiñ̃.et nõ videt᷑
datũ qð nõ irre
uocabiliter dak.
ut. S. de pig. ac.
ſi qĩ. er. j. de fide
iul. ſtipulatꝰ es.
l. fi.enã demũ cũ
plene appꝛobat
m recedit a pꝛi
mo. ut. ſ. e. ſixẽ.
H. ſi neuter. uk p

pꝛie ponitur pꝛi

mi emp toꝛis
i¶ Pꝛoſpicitur.
boc dixit ſabinꝰ

ſed iulia. coꝛ ri/

git qñ boc eẽt ac
tũ q poͤt ſco
terno et qncũq;

agi. ——

k ¶Uel boc etiã

cũ pꝛimo empto
re.nam cũ ſecun
do et tertio non
eſt dubiůũ.

Nollocetur. 5

peõ adiectõis in

m ¶UBrem ꝙ ſa /
binus.ſi tribus

alias lex. aliaſ S

n Poſterioꝛi.i

empioꝛi ſecũdo
dederin.

o ¶ Ri varjs p/

cijs.maxime.uel
varijs.i.diuerſiſ
et tüc dic maxĩe
uel varijs.i.di /
uerſis.

DE diſpa⸗

— 8, maxime
ſi diſpares. naʒ
tũc facilius acti
dit ut ſit varietaſ
in pᷣcio.

Mae Aogd ſi vno

alij ad dirit
ſed bec adiectio
fſoluit pꝛioꝛẽ cõ
tractũ. ſi ꝓ par/
te pluſ afferatur
q; pꝛius fuerat
datũ ꝓ tota recõ
uẽtõne. ut. ð. e.l

rKt adicit.cel
ſus

ſe Biaduerſuz
pꝛimo caſu quã
do diuiſiſ pᷣcijs

AEE ſiuno pᷣciouẽdiderit

LZſi diſpares ꝑtes uẽdẽtiuʒ
fuerint. Lpia.

dicẽdũ eſt totã pꝛioꝛi emptã
manere:quẽadmodũ ſi ꝗs michi
totũ fundũ ad diẽ addiuſſet:po⸗
ſtea uero adiecto pᷣcio dimidium
alij addixerit. Celſus quoqʒ lib.
viij. digeſt. refert mutiũ bꝛutũ:la⸗

beonemqʒ et ſabinũ exiſtimare i

ſe quoqʒ celſus idẽ pbat adicit

mirari ſea nemine aiaduerſuʒ qd
ſi pꝛioꝛ ẽptoꝛita cõtraxerit:ut niſi

totũ fundũ emerit:nollet habere
nõ hrẽ eum eã ꝑtẽ emꝑtã:quam
unꝰ ex ſocijs poſtcrioꝛi ẽptoꝛi ad/
ijcere uoluit. Herũ eſt aũt ł unũ
exuẽditoꝛibuſ poſſe melioꝛẽ affer

re cõditõeʒ.emereeĩ cum tota re

etiã nrãm ꝑtẽ poſſumꝰ¶ Au.
Juẽditoꝛ ſimulauerit meli

oꝛẽ allatã cõditõem cũ mio

ris: uel ẽt tãtidẽ alij uẽderet: utri-
q; ẽptoꝛi inſolidũ erit obligatꝰ ſʒ
ſiẽptoꝛ aliũ nõidoneũ ſubiecit:ei

qʒ fundus addictusẽ non uideo:

inꝗt:quẽadmodũ pꝛioꝛi ſit ẽptus

cuũ alia uẽditõet uera pꝰea ſpᷣſecu

ta ſit.Sed uerũ ẽ uẽditoꝛẽ decep

tũ ex uẽdito actõem hꝛẽ cuʒ pꝛioꝛe

emptoꝛeqᷓʒti ſua interſit id non eẽ
factũ ꝑ quã actõeʒ et fructꝰquos
pꝛioꝛ ẽptoꝛ ꝑcepit:et qð deterioꝛ
res culpa uel dolo malo eiꝰ fcã ſit
recipiet uẽditoꝛ:et ita labeoni: et
nerue placet.Sʒ et ſineuter ſub⸗
iecit ẽptoꝛẽ maioꝛi aũt pᷣcioaddi⸗
tũẽ pᷣdiũ ei:q ſoluẽdoñ eſt:abituʒ

eſt a pꝛioꝛe ẽptoꝛe:q; ea melioꝛ in
telligit᷑ quã uẽditoꝛ cõprobauit:

cui licuit nõaddicere. Sʒ ⁊ ſipu:
pillus poſtea ſinetutoꝛis auctoꝛi⸗

tate pluris emerit cõſentiẽte etiã

uẽditoꝛe abitura pꝛioꝛe ẽptõe idẽ
eſtet in ſpuo alieno al ratqʒ ⁊ ſi ſer
uo ſuouel filio:quẽ in ptãte habʒ
uel dño rei ꝑ eroꝛẽ id addixerit qꝛ

nõeſt emptio his caſibꝰ qð ſi ali-

fuit vendita.et ſic non falleris.

De in diem adie ctione.

t ¶ Mollet babere.i.non vult babere niſi babeat totum.
u ¶ Mon babere en.i.totũ dixrimus. Jo.ut.S.de ↄben.emp.ſi duos.⁊.l. ar
boꝛibus.et.j.de edil.e.cũ eiuſdẽ.et.i.ediles.j.ſʒ iumẽta.et.j.de ſo.ſi q̃s a
liam.et.õ.man.inter omnes..ꝙ ſi fundũ.ei.s.de mi.l.tutoꝛ.S.i.

eno ſeruoquem putauit liberũ eẽ
addixerit ↄtra ſe hẽbit:⁊ erit hic
ſil is egẽti ẽptoꝛi:ꝗ melioꝛẽ cõdi
tõem attulerit. Pꝛeter coꝛpus ni
hil ſegtur qð uenerit nõtñ iõ ſi tã
tũdem pᷣciũ alius det:hocipᷣo qð
fructus eũnõcõſequant᷑:ꝗ ſequu
turi eſſent pꝛioꝛẽ ẽptoꝛẽ:melioꝛ ↄ
ditio uidet᷑ allata qꝛ nõid agit᷑ in-
terẽptoꝛẽ et uẽditoꝛẽ.¶ m.
Apdioin diẽ addicto añ diẽ
Duẽditoꝛ moꝛtuꝰ ſit:ſiue pꝰ di
em heres ei exiſtat:ſiue oĩno non
exiſtat :pꝛioꝛi emptoꝛi pᷣdiũ emp
ptũ eſt.qꝛ melioꝛ cõditioallata:q̃
dño placeat:intelligi nõ põt:cũiſ
quẽdat nõexiſtat qð ſiintra diem
addictõiſ hereſ exiſtat melioꝛ ↄdi
tio ei afferri põt Si fundꝰ in diẽ
addict? fuenit plunisut quedaʒ ei
accedant:que nõ acceſſerint pꝛio
ri emptoꝛi:ſi nõminoꝛis ſint hee
res:quã quo pluris poſtea fũdꝰ
uenienit:uẽditio pꝛioꝛ nalet:quaſi
melioꝛ cõditio allata nõ ſit:ſi mio
risnõ ſint res demq; eriſtimã⸗
dum eſt ſi dies longioꝛ pcij ſoluẽ⸗
didata uerit:ut querat᷑ q;tum ex
uſura eius tꝑis capi poteni.
AANpianus.

AMpatoꝛ ſeuerus reſcripſit:

ſicut fructꝰ in diẽ addicte do
muscũ melioꝛ cõditio fuerit alla/
ta:uẽditoꝛi reſtitui neceſſe eſt ita
rurſus que pꝛioꝛẽptoꝛ medio tꝑe
neceſſanio ꝓbauerit erogata: de
redditu retineri uel ſi nõ ſufficiat
ſolui equũ ẽ:et credo ſenſiſſepꝛi⸗
cipẽ de empti etuẽditiactõe.
Em duo ſerui?Apianꝰ.

qʒ.xxx.det:refent uniuspcio.x.an
ſingl oꝝ qna adiciat ſᷣm addictio

nemſupꝑioꝛẽ is puus inemptꝰ erit
cuiuspcij addictio facta fuit ſim
poſtenoẽ addictõnem uterqʒad nab
poſterioꝛem emptoꝛem ꝑtinebit: Picue

C

Aduobꝰſepatim/ denis in diezʒ
addicti ſunt:et extiterit ꝗ/putro⸗

n oteſtnota

x Vey eſt ex venditoꝛi

bus.ides in emptoꝛibꝰ
ut. ſ. e. cũ in diem.

Eoſſum. ſic. S. mõ.

qui negocia. F. fi et. ſ. ð
acqui.re.do.quedam.

5Jyvyẽditoꝛ.obliga

tus. nam nõ eſt diſ

ceſſum a pꝛima.ut.S.ę.

l. vbi. F. cũ igitur.

ag Et frucus. ⁊ b etiã:

q.d. nõ tm̃ in tereſſe ĩ ip
ſa re ut ſubijcit ſed etiã
fructꝰ ut bic.et.S.e.ites
quod. in pꝛin.

b¶¶ Abitum eſt. i. receſ

ſum. et penul. ſil coꝛ.
(Noͤpꝛobanuit. no. cõ⸗
War qui malũ ſcienter
