rũ.ſic. S. e. l. iij. F. ẽt boc
m Dare.i. datas ob /
ſeruare. et ofirmare. ſic
j. ð ver. ſi.l. lege.nouas
dare nõ poͤt. vt. C. de fe
rijs.l.a nullo.
n ¶ Opera. ſi tñ ſũt mu
ri ciuitatis vel caſtri nõ
fiat ſine licentia pꝛinci⸗
cipts. vel ſui ꝓcõſulis
vt. S.de rerũ di.l.ſacra.
. pe. et dic vt ibi.
0 onre⸗ nec. n. ſuffi
põere.niſi et pᷣpoſiti
gerant.. vt. j. ad tercul.
l.i.S.nõ ſolũ.et.S.õſe.et
S. quid tamẽ.
p Ebdiniſteria. t mini/
ſtros militares.
q¶ Qũ pleniſſimaz. cui
ad heret merũ im periũ
plenioꝛ cui adheret mix
xũ:ſemiplena cui modi
ca cobertõ.vt in delega

debebit reſpõdere Mõ ueroĩto

tũ exeniis abſtinere debebit pꝛo-
cõſul:ſed moduʒ adicere ut neq;
mõ ſe in totũ abſtineat:neq; aua⸗
re modũ exenioꝝ excedat.quã rẽ

diuus ſeuerꝰ ⁊ imꝑatoꝛ antoninꝰ

elegãtiſſime epiſtola ſunt mode⸗
rati:cuiꝰ epiſtole uerba hec ſunt.
Quantuʒ ad exenia ꝑtinet:audi
qd ſentimꝰ.uetꝰ pꝛouerbium eſt

manũ eſt anemine acciꝑe ſʒ paſ⸗
ſimæeuiliſſimũ:⁊ ꝑ oĩa auariſſimũ
et qdᷣ mãdatis cõtinet᷑:ne donum
uel munꝰ ipſe ꝓconſul:uel quiin
aliquo officio ẽ accipiat emat ue
ꝗd:niſiiuictꝰquotidiani cauſa að
exenia non ꝑtinẽti:ſʒ ad ea q̃edu-
liũ excedãt uſum.ſed nec exenia
ꝓducenda ſunt ad numerũ qua⸗-
litatems. i Hem

Jin aliãqʒ celebꝛem ciuita
tẽ uel pꝛouicie caput adue-

nerit pati debet cõmẽdari ſibi ci⸗
uitatẽ laudeſqʒ ſuas nõ grauita-
te audire.cũ honoꝛi ſuo ꝓuincia
les id uendicẽt ⁊ ferias ſcðm mo
res et cõſuetudinẽique retroobti
nuit:dare. Edes ſacras et oꝑa
publica circuire inſpiciẽdi gratia
an ſarta:tectaqʒ ſint:uel an aliq

refectõe indigeant ⁊ ſi qua cepta

ſunt:ut conſnment᷑ ꝓut uireseiꝰ

rei publice ꝑmittũt curare debet.

curatoꝛes quoqʒ operũ diligẽtes
ſolenniter pꝛoponere miniſteria

to. vt dirimus.j. de offi.eius cui man. eſt iuriſdi.l.fi.in fi.

PDimniũ.ſ.magiſtratuũ. s

Dicunt. excepto ↄſule qͥ eratſenatoꝛib

⁊ pfecto pᷣ.qͥ magnũ bñt pꝛiuilegiũ.vt.sS.de of.p.pᷣ.l.i.ꝗ. hbis cunabulis.
Cc qͥcq; meliꝰ.bono meliꝰ inueniet᷑.vt hic et. C. de/pcur.exigẽdi. et.j.
de ver. ob.l.vbi aũt nõ..ði.vel elecnue.ſj que ſunt ille q̃ ꝓcuratoꝛẽ ce/
ſans reſpiciũt.Rñ.ſi agat᷑ iter fiſcũ et puatũ.vt.C. vbi.ca.ſta.iã dudum.et
C.ſi aduerſus fiſcum.l.i.et.ij. .

pli

y decretũ.ſi vis oia hre plana dic decretũ.i.diffinitiuã ſnĩazx.nã tunc
bellũ.i.pꝑ ſniaʒ ꝑtibꝰ abſentibꝰ datã et ad eas ptes velut epiſtolã miſ⸗

ſaʒ feri nõ põt.et ſicẽt ſequentẽ regulã hic intellige. vt bic.et.j.de re.iud.l.
deynoquoq;. Sʒ interlocutoꝛia põt abſitibꝰ ꝑtib feri.vt.j.de ar. diẽ pꝛo

nam ualde inbu

fen e. in pꝛin. Itẽ qᷓ diẽ cauſe ognitõz. dic. l. plenã að eſt vbicůqß eſt
dãda diffininua. vt. C. de iudi.l. iudices, alij dicũtꝑ libellũ.ſ.datũ
iudici. vt.ſ.nõ debeat dari libellꝰ. et erit exẽplũ in traſaciõe alimẽto
rũ.et alienatõibꝰ reꝝ minoꝝ.et in ſilibꝰ hãc repꝛoba.nã excuſatio a
iutela nõ dat᷑ niſi cã cognita.et iñ libellꝰ dari dʒ.vt.j.de excuſ.tu.l.

quoqʒ militaria: ſi opꝰ fuerit: ad

curatoꝛes adiuuãdos dare.Cuʒ
pleniſſimã aũ t iuriſdictõʒ ꝓcon
ſul habeat:omniũ ꝑteſ qui rome
uel ꝗqᷓſi magiſtratꝰ:uel extra oꝛdi⸗
nẽ ius dicũt ad ipᷣm pertinent.
Zideomagis i Dem
Aimpiũ in ea pꝛouincia hʒ om
nibus poſt pꝛincipẽ.
i IBem.
Ec quicqʒ eſt eaĩ ꝓuincia
qð nõp ipſum expediatur
Sane ſi fiſcalis pecuniaria cau⸗
ſa ſit:que ad ꝓcuratoꝛẽ reſpicit
pꝛincipis:melius: fecerit ſi abſti⸗
neat. Mbi decretũ neceſſaniũ eſt
per libellũ id expedire pꝛocõſul

nõ poterit.oĩa enĩ quecũq; cauſe

cognitionẽ deſiderãt ꝑ libellum
nõpoſſunt expediri.Circa aduo
catosꝰpaciẽtẽ eſſe pꝛoconſulem
opoꝛtet. Sed cũ ingenione con-⸗
tẽptibilis eſſe uideat᷑:ne adeo diſ
ſimulare.ſi quos cauſarũcõcina
toꝛes uel redemptoꝛes depꝛehen
dat:eoſqʒ ſolos pati poſtulare:ꝗ
bus ꝑ edictũ eius poſtulare ꝑmit
titur. he planoaũt pꝛocõſul po⸗
teſt expediꝛe hoc:ut obſequium
parentibuset patronis:liberiſqʒ
patronoꝛũ exhiberi iubeat. cõnii
nari etiã et terrere filiũ a patre ob
latum:qui nõ:ut opoꝛtet conuer
ſari dicat᷑ poterit de plano ſimili
ter et libertũ nõobſequentẽ emẽ
dare:aut uerbis:aut fuſtiuʒ caſti-

nonꝝ poſ. dãdis.vt.j. de trãſac.l.cũ bi.S.ſipᷣtoꝛ.et.

ſcire opoꝛtet. e

põt.et qð dꝛ.ĩ.e.
ti.l.excuſare ẽ ve

rũ de abſente vt

abſens p epiſto /
lã.et per libelluʒ
nõ pp̃it ſe excuſa
re.pᷣſens vero ſic
Tercij dicũt p li⸗

vellü.ſ. datũ ab

oꝛdinario alicui
delegato in quo
cauſe demanda
tio ↄtineat᷑ ⁊ hic
videt᷑ cõis poſi
tio. oppo. ergo
de in integrũ re⸗
ſtitutõe que dak
cã cognita. vt.j.
de in inte. reſti. l.
oẽs.et tñ demã⸗
dat. vt. C. vbi et
apud quẽ.l.fi.ſj
ĩ ea ſpeciale. ite,ʒ
opponit᷑ de bis
que ſũmatim co
gnoſcunt. vt. ſ. 3
offi. eꝰR cui mã. ẽ
iur̃.l.pe.S. vtet
poſſeſl.⁊.j.ð vẽ.
ĩpoſ. mit.l. i. . ſi
ea.⁊ ð ſilibꝰ qᷓ di
ces.j. ad exbibẽ

düü.l. iij §. ibidẽ

vt eſt actio ad ex
bibendũ.Rñ.lo
cũ habere regu⸗
lã in his que ple
nã non ſemiple⸗
nã cauſe cogni⸗

tioneʒz deſid erãt

Itẽ op ponit᷑ de
cognitõe ſingu⸗
lariũ cauſarũ ci⸗
niliũ que fit ple⸗
niſſime. vt. L. S
iudi.l.iudices.
et tñ demãdatur
vt. C. qui ꝓ ſua
iuriſ.l.i.ſRñi.bic
loquit᷑ de bis q̃

magis iudi. offi.

quã actõnis iur
expediunt᷑.vt eſt
in tranſactõe ali
mentoꝝ ⁊ in bo⸗

H. H nec. Itẽ in di

latõe indulgẽda.vt. C. de dilati. a pcedẽte. Itẽ opponit᷑. C. de of.
eiꝰ qui vicẽ alterꝰ. lege ſuggerẽte.Rſi.hi qui in locũ decedẽtiũ ſub
ſtituũt.nõ hſñit᷑ ꝓ delegatis.cũ oꝛdinariã iuriſdictõʒ a lege oſequãt
vt.j. de tu. et cu.da.ab his.l.i.Quarto ponũt q̃ͥdã caſum.ꝙ nõ poſ
ſit delegare vrvm.Lſinbarſillag Kalch udla cõmittat legẽdam.vt
QL. de ſentẽtijs experi.re.l.i..vel vt ipſe cognoſcat.et aliꝰ det ſniam
adminus em̃ ter debet audire qͥ iudicat.vt ĩ autẽ.vt defun.ſeu fu.F.

eęe (irca aduocatos. nec adeo diſſimulare.i.nimiũ
vel in mñ vtↄtẽptibilis videatur.ſed medium

4 .

obſeruandum.S.ſed et in cognoſcendo.

jillud.col. v.

teneat. vt. . de offi. .

Pꝛimus

* Cauſarum. lſfalſarum cauſarum compoſitoꝛes:

5 ¶Per edictũ ꝓpoſitum.ſj.de poſtul.l.i.
¶ Beplano. quaſi dicat in ꝓceſſu.ſ.eundo per palatiũ et ſine cau⸗
ſe cognitõe.vr.j. de accu. leuia. et.j. de obſe.l.i. C. de pa.po.l.ticia.
et. S. de offi. pfe.vꝛ.l.i.O.cũ patronꝰ.er fa.j.de iure pa.l.i.et.l.diuꝰ.

96 Doſeruare.
G. no. dd inẽ
eſſe ſeruandum. „ Fr .
eſeuandun. gatoe. Obſeruare itaqʒ eñ opoꝛ
ii.i. generaliter. tet. ut ſit ordo aliquis poſtulãtiũ

F. quid ergo.

Ü 8 . „ 7 .
ed. ut oium deſideria audiant᷑: ne

ſ.
foꝛte dũ honoꝛi poſtulautiũ dat

Iggeerit ꝙ maioꝛẽ aĩaduer
uel impꝛobitati cedit᷑:mediocreſ ¶ uerlionẽ exigat remittere le

De offi. pᷣfec. auguſtalis
De officio pᷣſidis.

de legato quicqᷓᷓ. vel bic poſt litẽ ↄteſ.ad ſimilitudinẽ ꝓcuratoꝛis.ar.j.ð iu
riſdi.om. iu.et qꝛ. et. C. de ꝓcu.l.neq;. in fi. vel bic loquitcũ qͥs ad plures
cauſas.vel vniuerſitatẽ eſi delegatꝰ vniuerſaluer.et tũcdemãdat vnũ.vr.j.
quis et a quo ap.l.i.ĩ fi.ſi aũtad vnã tm̃ illã nõ demãdat alij.idqʒ exeo ni
titur.qꝛ ſi vniu erſaliter delegatã bʒ nõ põt totã demãdare.ſic nec iſte. vt.j.
de iuriſ.o.iu.l.ſolʒ.nec

„ „» „ „2 , eſt coꝛrecrũ h aut. vt de
pto diui adriani ad calphurnium ſun ſeuf coll i.
ruffi. ꝓcõſulẽ achaie admonetur ſithe⸗ novoſſtt vndͤ lit⸗

ſubdelegare.qꝛ verũ di
cimus eſſe vter debeat
audire cãm ſivelit dare

Enuleus.

ſtaum. — J diffininuã ſniaz. alij li⸗
ba ann idet deſidenaſua nõ pꝛoferit. q; aut/ Sat apdᷣ ꝓõſulẽ oz:necpelan-⸗ heruirierdeot voer
eAabiduent. oĩo nõ adhibuerunt aduocatos maduertẽdi ul cohercẽdiul atro CbH5 oeiudil cus
S S aut minꝰ frequẽtes: neq; ĩ aliqua cit uerberãdiiushʒ.PvAul?. e Kr ug as ab
ſtul. pꝛouidedũ. dDiGnitate poſitos aduocatos ſibi I Egatꝰm nadata ſibi iuriſdi- glia. C. zm aliã lectu⸗
d aubantos⸗ pꝛoſperxerũt. Iduocatos quoq; õe iudicis dãdi iusnõhy. 4. Au Cfurunt.
inuenirenõ poſ petẽtibꝰ debebit indulgere: ple⸗ Egati ꝓcõſuł p) O m.· oq Rꝛopꝛiũ.imo ꝓpꝛi⸗
ſit.vr. . de potu Nũqʒ femis uel pupillis: uel aliss ¶ nihil ꝓpꝛiũ hñt:niſia ꝓcõ⸗/ n 'ſ deoſfi a eui
la.l. . ait bie debilibꝰ. uel his ꝗ ſuemẽtis non ſule eis mãdata fuerit iuriſdictõ. Fcii ppꝛia q eſts ſolu.
e Ad inuidias ſunt. Si ꝗs eis petat:uel ſi nemo 156 Rocõſulesnõ uI pꝛ erpone vtwi.vel dic bʒ
lrpemendan. ſit q petat ultroeis dare debebit apliusqʒ ſex faſcibꝰ utüt. a helnaed⸗

ſed et ſi quis ꝑ potẽtiã aduerſax
rij nõ inuenire ſe aduocatũ dicat:
eque opoꝛtebit ei aduocatũ dare
Ceteꝝ oppꝛimi aliqᷓ; per aduer-
ſarii ſui potentiã nõ opoꝛtet.hoc

lioꝛ videat᷑ tãto
min“' ei inuide/
tur et econtra.ſic
hoꝛatius.ĩuidi⸗
am placare pa⸗
ras virtute reli/

ca.— — „ ,— , „ — 7 „7 7
t aommn a eni etiã ad inuidiã eiꝰq pꝛouincie
perrot cxcepri Peſt ſpectat. ſiqstaʒ potenter ſe
paucis. vt. s. e. gerat ut oẽs metuãt aduerſuseũ
eneo' aduocationẽ ſuſcipe: que ẽt om-
ꝛocouſula niũ cõia ſpſidiũ ſunt: et debẽt ab
n uſc ho His oĩbꝰobſeruanri i I Deʒ
pꝛimi ante tẽpꝰ Eminiſſe opoꝛtebit uſqʒ
Pa aenc Lin aduentũ ſucceſſoꝛis oia
ventum ſuceſſo debere ꝓcõſulẽ agere: cũ ſit unꝰ
B e ꝓcõſulatuset utilitas puicie eri
nenun. gat eſſe aliquẽ ꝑ quẽ negocia ſua
auod ſen deber. ꝓuiciales explicẽt. ergo et iaduẽ
perlezam ſuum tũ ſucceſſoꝛis dẽbit ius dicere le⸗
un per dnas di⸗ gatũ ſuũ ne añ ſe ð ꝓuicia dimit
es ꝓconlulatus . 7 —
ſi Pdeceſſons. tat et lege iul. repetũdaꝝ et reſcni
vt hic et in autẽ.
ð admi.iĩ f.col.iij

i Pebebu ius.etiã ſi vltra ſuũ tpᷣs t Porer ciuiũ vtilitatẽ.vt dicit.
et dicit᷑ idẽ magiſtratus.vt.j.de pca.l.ſed ſi manẽte.et ſic põr ẽt de⸗
legare vltra ſuũ tpᷣs.ſ̊ S.j.de iuriſdi.o.iu.eũ qͥ. S. magiſtratꝰ.ſʒ dic
ꝙ nõ ðꝛ finitũ officiũ.nec ðꝛ pꝛiuatꝰ donecſucceſſoꝛ aduenerit ⁊ ipᷣe
ſciuerit.vr.j.ti.ij.ſi foꝛte.et.j.t.i.l.i. J
lꝛ ¶ Legatũ.ante ſe.nam finito officio vrerqʒ remanebit per.l. dies.
C. vt oẽs cqe tã ci.qᷓ; mi.l.i.etĩ aut.de admi..fi.col.vij.

nſdicuio.l. i. in fi.et. l. fi. F. fi.
Egatus.nõ babet.ſi babes ius hʒ.cõcoꝛ.j.de iudi.l.cũ pꝛetoꝛ
.l. ſed. Z. C. de iudi. a iudice.ſo. ſpeciale eſt in legato ꝓcõſulis
idq; ex eo apparet.qꝛ intitulat᷑de of. ꝓcõ.et le.in ceeris nõ repent

–

G 6 nõ addito ꝓuĩnde eſt generaliſſimum.

legati pcõ HMWciniꝰ a uilcs ſei⸗
ſ tutoꝛes dare poſſunt. NRi. vicibus vel me⸗

„ — ſibus. vt. S.ð oꝛi.iur.l.
aucn ul'poꝛtã u Mp. iacns ir li .
7 zit jnſſj egati dare půt.
dueigreintgckait ſain . 6**² gicek n 6 t
Deofficio pꝛcfectia Guſtale ſ. de tu. etcu. da. ab his
b gu alis eems deſis ſo no ia
— . cit hoc ex delegatione
Refectꝰ egy ipia. ꝓcoſulis. ſ legis bene
Aopti nõ pꝛiꝰ depõit pᷣfectu⸗ leio r. de tute. mu.
rã et impiũ qð ad ſil itudinẽ ꝓcõ Koczſul mgeſtis
ſulis lege ſub auguſto ei datũ eſt zntecenndo.⸗ d
q; alexandꝛiã ingreſſus ſit ſucceſ A nnnd
ſoꝛ eiꝰ.lʒ in ꝓuinciã uenerit ⁊ ita cetiã Ffun adinnenis
es ne ee vt. z. e. l.i.ſed ↄ videt᷑ eꝛ
mãdatis eius cõtinetur. roma ois patria. vi⸗

Le officio pꝛeſidis: nõ videbat᷑ depoſuiſſe
Omẽ pſicis n. Arcia:. mndun a vi aa munl
A enerale eſt eo et pꝛoco⸗ l.xrong.
ſules et legati ceſanis: eromnes egiebeine⸗
ꝓuincias regentes:licet ſenato vr. C. de pcar. l.i F. vi⸗
. 7 3 . . r0 quoq;. ðWM ⸗
res ſint pꝛeſi dG Hee efectus egypti. q̃
conſulis appellatio ſpecialiſ eſt. ¶ Ricit auguſtaliſ. ai
auilns pꝛimũ eũ ibi
oſtituit.

Blexandni ã. ſ quare boc.Rſi.qꝛ alerãdria metropolitana erat ciuitas
in qua pᷣfectꝰ cõſequebat pfecturã.ſicut et imperatoꝛ rome. anteqᷓ ergo ille
conſequeret᷑ p̃fecturã.qð eratꝑ ingreſſum alexandrie. bicnõ deponebat.
vt. S. ti. il. meminiſſe. Sð
y ¶ De offi. pꝛeſidis. Nũc de clariſſimis incipit tractare.nã pᷣſes eſt clariſſi
Reſidis nomẽ.ſ. puincie.ſnomẽ pᷣſi /mus.vt.C. ð pꝛiua.car.l.i.

Jquid erit anocuer.ſed modice.vt.j.de offi.eius cui mã. eſt iu 2 Et ꝓconſulis.ſ qᷣ eſt differẽtia ĩter pᷣſidẽ. vt in hoc titulo accipit᷑ ⁊ ꝓ cõ

conſule.Rñ. ꝓcõſul ex coſulibꝰ eligebat᷑ et ad remotã ꝓuinciã regẽdã mit
tebat ecira italiã.ſz pᷣſes nõ ex cõſulibus.vt ſica noĩe argumẽtet᷑.vt in in /
ſtitu. de dona. 5.eſt et aliud.et ſicimibus modis dicitur pᷣſes. ſtricte. vt ĩ hoc
muule.largius yt bac. l. lagiiſime. vti gl. gus inciit. puincie.

.

Liber

.

p Meſes. ſeruũ.⁊ ſicobtinet uicẽ duoꝛuʒ.ut. S. de adop.ſicõſul.⁊ ſpetiale coõtra.et ꝓ eo eſt.j.de fer. eadẽ. in fi.et ſ. finiñ regun. ſiiuptoe. F. f.
eſt in volũtaria iuriſdictione alias ſecꝰ. ut.j.de pac.ſi plures. ſed ibi vt iudici erar notũ ſecus ſi vt pꝛiuatol. .
Reſes. pꝛiuatꝰcẽ. quãtũ ad cõtencioſã iuriſdictionẽ exercẽdaʒ.nõ quun l Me potentioꝛes.bumilioꝛes largius appellat bic bumiles qᷓ;. C.
tũ ad volũtariam vt. S.ti.ij.l.i. ⁊.l.ij. iteʒ hoc ſi volebar aliquid exequi ex de inceſt. nup. l. bumilem.
tra ꝓuinciam auta demandar ſentétiam execunoni ð re exiſtente extra pio m eꝗMe defenſoꝛes. dupliciter lege banc litterã.item facit.j.e.l. S. ne

4
7

do. er ideo. „— . E —9 — — & cerna. vl die ꝙ
1 eſes dar potelt. ſequat᷑ qð ↄuenit en ſequi exfide ſes pꝛouincie ſi mulctã quaʒ irro ſimſlündinélo1
4 bocdic.ut . ofpꝛe. eoꝝ que pꝛobabunt᷑ Me potẽtio gauit ex pᷣſentibꝰ facultatibꝰeoꝝ nilenaos
ltcitas numaa Tes uiri humilioꝛes imungs affici⸗ quibus eaʒ indixit: redigi n6 poſ nnis bomo tan⸗
ne dor referk ant: neue defenſoꝛes eoꝝ calũni ſedepꝛehẽderit neceſſitatẽ ſolu⸗ F dannm nn 3
9 „ „„ „ 0 .2 „ S — . 7
Pbaboobibeat. quod oſiscriminibꝰ inſectent᷑ inocẽtes tionis moderet᷑ rephenſacexacto in alijs cia n
cauet᷑ ꝑ totũ titulum ð . nimis.⁊ ſubijcit
dDdolo⁊ pꝛecipue in.l. ar : et facit. 5. eades
bitrio.et quod metꝰ cã —— l. F. illicita.

pem. ut. S. titulo ſecun⸗

interpꝛetqda. ſic.et.ðSõ. cie. Itẽ ne ꝗsiniquũ lucrũ aut dã

nõ uiciat᷑:et ideo pᷣſes pꝛouicie id

et pꝛecipue in.l.ſicuti.G. pedius et.l.fi. S.ſi iuſto ⁊. S. fi.aʒo:

i (Biem ſenciat uel dolo uel facilitate. ut cauetur ꝑ totum ti. de mino. xxv.
an. ⁊ pꝛecipue in.l.quod ſi minoꝛ.ĩ fine et ĩfra exquibꝰcau.ma.uel reipᷣa

„ .

ut C. de reſcin. uen. li ij

.K MWeritas. ponecaſum aliud erat ſeriptum. aliud actů.ſi ex fide teſtiũ qui

ꝓbãt appet quid eſt actuʒ id ſequimrut bicet.C. plus ualere quod agitur
Ptotũ ti.itẽ pone exemplum ut..de ero.aduo.l.ij. item pone exempluʒ.
ut in fami. herciſ.ſi filia.in pꝛi.et ut iĩfra denego.ge.itẽ ſi cum. S.ſi et de iu.
om. iu.ſi per enoꝛẽ ⁊ infra ad municip.l.aſſumprio.et.S.ð ſtatu hoim.iper
atoꝛ.⁊ iſra de re.iu.l.ſi libꝛarius.in eo ergo quod dicit ex fide eoꝛũ ⁊c.eſt ar.
ꝓ io.ꝙ ſecundũ allegara debet iygex iudicare. no ſcom cõſcientiã, ſed. m.

4

culo hoĩs inoxium eſſenon debʒ

di eis poteſtas pmiſſa eſt. Pꝛe⸗

bi.et ſic nõ perſuaderoꝛatoꝛ ⁊c. acd.

—

Sicuti nõ debet. nõ eſt in medico ſemp releuek.

uinniã uel intra ꝑ ſe:ſed tenuis /
per delagatũ ſic põt ut n ¶Illicita. mi⸗/
6.de of. pꝛe.vꝛ.l.fi.ꝙ ſi „ S giſtena. i. mini/
poͤt bluſc; baiuat nteſ Lpianus. ad religionẽ ſidis pꝛouincie per rer aunien,
dans Fbernon anre NReſes ꝓuincie apud ſead tinet. Illicita miſter iaſub Pꝛe de oceaſtöcm⸗
dico liexient ut ob bo. Opt are põt quẽadmodũ et emãci terxtu adiuuantiũ litares uiros lnun aut la
i nhuleta amiſ pare filiũ. et manumittere ſeruũ ad cõcutiẽdos homines ꝓcedẽ· de off peon .
nes qui dicütſenon e poteſt. MAulus. tia pꝛohibere et dephenſa coher i Sr rorede⸗
ſenenran vnhonl⸗ t Reſes puintie in ſue ꝓuĩ cere pᷣſes pꝛouincie curet:et ſud sau tnſerdees
gas nolũr ei ſeruire. ſed cie homines tatu iperin ha ſpecie tributoꝝ illicitas exactoes cocuſſiones ſiue
in ſetu rege et: T hoc dum ĩ ꝓuincia eſt. nazʒ fieri ꝓhibeat. neqʒ licita negoci aliauo kebee
male intelligut. na ns ſi exceſſ. erit pꝛiuatuseſt.habʒ in atione aliquos pꝛohiben neqʒ ꝓ torquebãt. et ſic
eſt hꝛiuat/ ſicur nec ſa⸗perdũ ĩperiuʒ ⁊ aduerſus extrane hibita exerceri: neqʒ inocẽtibꝰpe ueniebãt inyeſti
cerdos deſinit cui iter e . Sr ee . 2, = = ſtiméris ouium:
dicit officiũ boctamẽéẽ 0S homines:ſi ꝙ in aliũ cõmiſe nas irrogari ad ſollicitudinẽ ſuũ inis out erant
non bʒ exercinũ iuni rit.nã ⁊ i mãdatis Ppncipu eſt:ut pꝛeſ es pꝛouicie reuocet. Ne te⸗ labukavacteie⸗
ſad qrin diecgis ent· C(uret is qui pꝛouincie pꝛeeſt: ma nuis'uite hoĩes ſub pᷣtertu adu? lcinnd beby ee
cijsſuis moꝛẽ ſuoꝝ ma lis hominibꝰ ꝓuinciam purgale tus officioꝛũ: uel militũ lumieſuni mrirrt lltinn. dr
riſn tepe, vafrſk Mec diſtiguit undeſt int ipia couel bꝛeui ſuppellectli ad aliox Ixj ve ua euuil
71 dz delegaret exra ut ¶ P Reſes pꝛouincie mna il⸗ uſus traſiatis miurus uexeturp⸗ ſi duo. F. icez. et
l bʒ in eapꝛouincia habʒ oibꝰ ſes pꝛouiicie pꝛouidebit. ne quid Equtie pero.
decfneuti.. poſt peincipem. i II Zem. ſub nomie militũ quod ad utilita coſzn & dub
Eaneoo ba ui (P Reſes pꝛonicie nõ magis tes eoꝛũ in cõi nõ ptinet a quibuſ pꝛeicguu.
dici poſſunt rõne deli⸗ 5quã ſpãlem udie — — 2 2 P eſteq;. ꝓbibe
ciiut &. vbidecr. ag Nutoꝛẽ quã ſpalem iudicem dã pꝛopꝛia ſibi cõmoda miqueuẽ riniſii pena. vt
ohoran e en auten. ipſe:ſe dare pot. dDdicatibꝰ cõmittat᷑ pᷣſes pꝛouicie kicrderen
gua mn 1 „Ul. &£. 2 = . 4. „ ⸗ . W In Et.
ctsieelal.ifſ. IDem. pꝛouideat. Sicuti medico impu off gie vel g.
d g Negiſtmanik. ſie ILZlicitas exactões et uiolẽti- tari euentus moꝛtalitatiſ nõ debʒ e vne aue ſunt
necnos diſtinguim? ut . . . nie ie nra.
ſ de poſtbu.. ipatoꝛ. as factaset exoꝛtas metuuẽ ita ꝙ per impericiã cõmiſit ĩpu-⸗ ꝗ Einnocab'.
drchtre Ne de teſt. ditões et cautões:uel ſine pcounu tari ei ðdebet:pᷣtextuhumanefra Enen-ee
ueſitum. Item argu. b in⸗ IEaEi ð 4 C. Vl. e eins
preleniota large ſont meratõepꝛohibeat pᷣſes pꝛouin gilitatisdelictũ decipiẽtigri peri Labſeutelu.

r (He tenuis. of

deoff. beele.· mbis. l. . nũ ſentiat pᷣſes pꝛouicie pꝛouide Qui uniuerſas pꝛouĩcias regũt ſaoes ei ol⸗
e Neia baſthuinci at. Meritas rerũ erroꝛbꝰ geſtoꝝ ius gladii habẽt. a in metallũ dã ſ Cumine. puta

cãdela vnavi lu

v EPꝛetextu. nõ pores tuũ d elictũ pretertu fragilitatis excuſare. vt

bic. et.j.l.ad.l.acquil.ſi ſeruus ſeruũ..ſifoꝛnic.
x Fragilitatis. quã aſſerit fuiſſe in egro. ac.

V¶ Decipientis.ſ.medici.ac.

5 Cu vniuerſas.i.vniuerſi qui regunt ꝓuincias.ſ.pᷣſides vel p/

cõſules vel quicunq; ſint.vt.S.e.l.i.ſecus in ma

palibus.yt.j.de iu.o.iu.l.magiſtratibus.

giſtratibus munici

7 EBus gladij quod eſt merũ impeniũ.yt.j.de iu. om. iu. l. imperiũ
et ſic no.ꝙ clarniſſim babẽt merũ impenũ.multo magis ſpectabiles

Pꝛimus

multo plus illuſtres et ſuperilluſtres. excipitur pfectus auguſtalis

qui licet ſit ſpecabilis tamẽ nõ babet merum imperium. vt.C. de

De offi. pfec. auguſtalis
De officio pᷣſidis.

di. et e? quadam conſequentia liberam dare videtur ei qui fuit aditus.ſed

contrario contraria ratione in verbo debes.tu dic idem in vtroq;.at in vo
luntatibus vltimis omnia talia neceſſitatem impoꝛtant.vt.j.de lega.iij.l.

offi.pꝛefe.augu.l.ij.que eſt contra.velillud quantum ad iudices qͥ
eis ſubſunt.vt ĩ eos nõ babeat merum imperium.in alios auteʒ ſic.

vt hic dicit. ac.
b ¶ In metalluʒz
dicitur in metal
lum dari quãdo
magno podere
metalli pꝛemit
in opus metalli

busexigi nõ debet.

rũillicita auaricia:remiſſa ꝓpter
inopiã mulcta a ꝓuincias regẽti/
i Dez

fideicõmiſſa.S.ſi quis ira.item bic ſi ſint directa verba ad bos qui petebãt

a pꝛincipe.quid autem ſi verba fuerint directa in ipſum pᷣſidem. diſtingue

e oĩbuscauſisde quibꝰuł
Pßffectus urbis:ul pᷣfectꝰ pᷣ⸗
toꝛio itẽq; cõſules et pᷣtoꝛes:cete
riq; ꝗ rõe cognoſcũt coꝛrectoꝛũꝰ
et pᷣſidũ ꝓuinciarũ eſt notio.

beat dare. . Ermoge.
u

4 Mniadeni ꝓui n Wrci.

.Ncialia deſideria qᷓ romeua⸗
rios iudiceshabẽt ad officiũ pᷣſi
ðũ ꝑtinen. P). Rocul.
Eglicet is ꝗ ꝓuincie pꝛe
eſt omniũ rome magiſtratu

um uice et officio fungi debeat:

nõtã ſpectãdũ eſt qð rome factũ

eſt: q;ᷓ ꝙfien debeat. ¶ ¶p.
Ongruit bonoet graui pᷣ⸗

Aidi curare ut pacata atqʒ
quieta ꝓuicia ſit quã regit qð nõ
difficile obtinebit:ſi ſolicite agat
ut malis hoĩbusꝰ ꝓuincia careat
eoſq; cõquirat:naʒ ⁊ ſacrilegos
latrones plagiarios:fures ↄqui
rere debet:et ꝓut quiſqʒ delique
rit in eu animaduertere:recepta

toꝛeſqʒ eoꝝ cohercere ſine qbus

an per verbum mando
vttunc delegare poſſit.
an pꝛicipio.ettuncnõ.
vt in auten.vt nulli iu⸗
di. SF. et hic vᷣo iubemꝰ.
col.ix.et ſic diſtiuguũt
curiales domini pape
vel im peratoꝛis.licʒ ar

gu. cõtra.j. man. l. i. irez
ex eo qð bic dicit nõ im

pom neceſſi.per hec v/
ba eſt argu. ꝙ non ꝛiter
pꝛetatur reſcriptum lar⸗
ge vt etiam cogatur ad
alterum pꝛeciſe vel al/
ternatiue cognoſcendo
vel delegando. ver ſic eſt
contra. S. de conſti. pꝛi⸗
ci.l.f.ſed hic redd eretur
inutile.cum foꝛte ipᷣe co
gnoſcere non poſſet. vn
ð ſi exponitur.vt ar.j.ð
lega.i.ſi quando. et.j.
ad mu..l.i.in fi.

i Dare. id eſt delega⸗/
re.et continua legem /p
ximam cum iſta.

Eneraliter. poteriſ
Med ſupꝛa. l.pꝛoxi/

l¶ Buarum. id eſt quo
modo debeat iſtud ne/
gocium expediri an ꝓ
ſe vel per alium.

m ¶ Lognitionis. ſcili/
cet per ſe tantum an ꝑ
alium.accurſius.

eeae mio⸗ ſE Reſes ꝓuincie inſpectis
aut damnuz. F. NJedificiis dños eoꝛum cã co
er neea u gnita reficere ea compellat: et ad
babet poteſtat uerſus detractãtẽ competenti: re
ehonenanho medio defoꝛmitati auxiliũ ferat.
vt.ſ.de lega. ii. pe'audiui ce u)X.
tSngeeng Aarẽ noſtrũ dicẽtẽ hac reſcri
nani in metalli pkłione eũ ꝗ ꝓuincie pꝛeeſt: adire
behonani cu potes.nõ imponi neceſſitatẽ pꝛo
an dr⸗ ane⸗ cõſt nlinut Sro ee⸗ uel eſie
niat. ex ſeunda ꝓuincie ſuſcipiẽde cognitõe Sʒ
H eũ extimare debere:an ipſe ↄgno
a er Fmecia ſcere:an iudicẽ dare debeat.
6 Enerrlu auoricc al
iſularũ aſſina Aens pꝛiceps ad pᷣſides pꝛo⸗
obelod omi Uinciarũ remittit negocia ꝑ reſcri
nio pꝛicipis. vn / Ptiones: ueluti eũ ꝗ ꝓuincie pᷣeſt
dena vehona/ adire poteris:uel cũ hac adiectõ⸗-
tione iaſule firi ne: is eſtiabit ꝗd ſit ꝑtiũ ſuaꝝ nõ
nõ poſſirmerito. imponit᷑ neceſſitas ꝓconſuli:uel
in eo expectat᷑iuſ legato ſuſcipiẽdi . r m. g
ſus pꝛincipis.ni G Icipie cognitois qua
al mayim’ iu/ Uisn.ꝓõ ſit adiectuʒ:iſqʒ exiſtiabit
(Eercfes puin ad ſit ꝑtiũ ſuarũ.ſʒ eſtimare dʒ
cle. neceſſitSarem Utrũ ipe cognoſcat:an iudicẽ de
nota ratõe neceſ
ſitatis penaʒ re⸗

mitni vt bic. vt.C. de modo mulc.l.fi.in fi.alias non inuitat᷑. vt.C.
de penis.l.penam.et.j.de re iudi.l.qð iuſſit.in fine.que ſunt cõtra
ſic er ſatiſdatio remittit᷑ rõne neceſſitatis.vt.j.ſi cui pluſqᷓ;. per legeʒ
fal.cum nõ facile et neceſſitas appellandi.vt.j.manda. ſi pꝛocura⸗
toꝛem.S. ſi ignoꝛantes.ſic ſi non intereſt actoꝛis quando remitritur
pena. vt.jſ. ſi quis in ius vo.l.ij.in fi.et.j.de in ius vo.qᷓ;uis.
le Repeeben a alias appꝛehenſa.et alias depꝛebenſa. et eſt caſus
quia ſi fuit remiſſa pena ꝓpter inopiam. licet fiat poſtmodũ ſoluẽ/
do tamen nõ debet iterum exigi. et hoc dicit repꝛebenſa et cerera. ſic
cus in colono.vt.j.loca.ſi uno.item ſecus in eo qui ceſſit bonis.vt.j.
deceſſ. bo.l.is qui bonis.
Reſes pꝛouincie detractantem.i.inobedientem.
Competẽti.vt ſi quidem ſint ſocij.et vnꝰ velit reedificare.alij
impella ntur. vt.j.pꝛo ſocio cum duobus.g. id em reſpon.et. C. de
edi.pꝛi.ſi vt pꝛoponis.ſi autem non ſint ſocij.idem eſt.ſ.vt refician
tur.vt hic et plus.vretiam de nouo faciant hic ſi tamẽ ſint curiales

alias non conſtructio:ſed reſtrucuo pᷣcipituret deſtructio inbibetur

yvt hic.et.C.de edic.pꝛiĩ.ſingularum. et de iure r.p.l.fina.⁊.j.de leg.
pꝛimo.cetera.in pꝛin.
g (Defoꝛmitati. quia ciuitas non debet defoꝛmari.
Epe. neceſſitatẽ. nam nõ quicquid iudicis poteſtati pmirtitur.
id ſubicit᷑ iuris neceſſitati ⁊c.vt bic et.j.de iudi.l.nõ quicquid
et. C. quõ et quan. iu.l.i. Item hoc qñᷣ verbũ potes. vt bic vel pote
ris.vt.j.l.ꝓxi.fuit ꝓpoſitũ.quid aũt ſi verbo debes.Rñ.ibi alidð di

cipoteſt. nam per yerbum poies liberam dat poteſtatẽ buic adeun

latro diutius latere nõ põt Funi⸗
oſiſſi non poſſint per neceſſarios n Quamuis non. ali⸗
as ſiue non.

Xomnibus. pꝛeto/

res.qui omnes ordinarie cognoſcunt. ceteriq; extra oꝛdinẽ.
p Koꝛrectoꝛum. vt in autentico. vr iudices ſine quoquo ſuf. F. ꝙ autem.
et ſunt coꝛrectoꝛes qui babent illud officiuʒ in italia quod pꝛeſides in pꝛo
uincia. ſic et in ꝓcouſule. vt. S. de offi. ꝓcon.ſi in aliquam. in i. .
ADnia deſideria.id eſt negocia quibus ipſi deſiderant iuſticiã fieri.nõ
Auutem omnia pꝛiuilegia. nam pꝛefecrus vꝛbis poteſt relegare yel de⸗/
poꝛtare. pꝛeſes non. vtdiximus.S.e.illicitas.S.qui vniuenſas.
Pr ¶Habent. interromanos. .
&Eod licet. fieri debeat. quia nõ exemplis ⁊c.vt.C. de ſentencijs.l.ne/⸗
o niſi ſit factum hac mente.et ex ceria ſcientia contra legem. vt ſem
er ita voluerit iudicari inducentes conſuetudinem.vt inſti. de ſatiſdat..
ina. et. 5. de le. et ſenatuſcõ.de quibus.in pꝛinci.er in fi.que ſunt cõtra.iteʒ
nota bic ꝙ aliud inſpicitur.et aliud ſit ut.S.de iuſti.et iure.l.penultima. ⸗

F. fi item nota argumentum contra eos quiin defectum legum ꝓbariones
( aumingneun
HVngruit.pacata.id eſt pacificata.

v ¶ MHalis boibꝰ.vñcũq; ſint.vt.ð.e.l.iij.lʒ bec cõditio vix poſſit adipleri.
xꝓ Cõqᷣrat.i.oqᷣri faciat.vtĩ aut.vt nulli iudi.i pᷣjn. col.ix.ſic.j.de his qͥ.no.
infa.l.furti.O.maãdati.lʒ pᷣſectꝰ vigilũ ꝑ ſe boc faciat.vt.S.ð of.p.l.nã ſalu/ ⸗
xe Larrones. de die. tẽ. §. pe. ac.
5 SPlagianos.quiſumipiunt filios vel ſeruos a lienos.

a ¶ Fures. de nocte. , . .
b MHõ põt.vt.j.de recept atoꝛibꝰ.l.i.et.j.de incen.mui.nau.l.iij.F.nõ tqtuʒ

et. C. de agri. et cenſi.l.oẽs.et.l.ſeruos.et.j.nau.cau.ſta.l.i.S.i.accur.
c ¶ Furioſi.parricidiũ,qꝛ iterfecerat pfem. c uij

Ziber

d Eblecteretur. pleriq; enim fingunt demẽtiã vel ꝓpter buiuſmodi crimĩa
vt bic dicit. vel vr curatoꝛe accepto detractẽt ciuilia mumera.vt.j.de cura.
fu. obſeruare. et cõrinua legem pꝛoximã cum iſ.
BZuus mar. cum ſaus.nota no debetaddi afflictio afflicto. vt bic ⁊. C.
eepi. audi.l.t demẽtis.et in decre.vij.q.i.cum ꝑcuſſio.et di.v.ca.ſi

mulier. er. C. de epiſ. et
cle. omnes. S. i. et. C. ð
penis.l.antepe.⁊.j.ad
legẽ ro.ð iactu.l.nauis
onuſte. F. quid ergo. et
j. de vulgari ſub. ex fa
cto.S. iulia.et.j.de par
rici.l.pe.et.j.ad.l.coꝛ.ðᷣ
ſicc.infans.
f¶ Et tamẽ. lIʒ nõ ſit pu
niendus.
g(NQuã. alias qð non
tam. ac.
beᷣ Si vero. nec moꝛbo
beceſt interpoſitio. acc.
i onperens. ilas
ſe infirerit.
le ¶ Lonſules nos. ſuß̃
dubio iuris. licet iaʒ ſe
mel conſuleris. et reſcri
pſimus qualiter ꝓnun
ciare debeas.que con⸗
ſultatio nec hodie nec
olim eſt ꝓbibita. vt in
autentico de iudi.S. fi.
colla.vi. vel dic ꝙ etiaz

de facto conſulitur pꝛin

ceps. licet pꝛeſes nõ. vt
j. de iudi.l.eum qm. S.
i. et hic dicitur.
L¶Erxiſtimemus. nõ er
go ſtatur inquiſitiom p
ſidis. accur.
m Immanitatẽ. quia
crimen eſt magnũ.ac.
Lum autem vocaue
ris.id eſt citari feceris
eos coꝛam te.
o Ercuſeris. id eſt in⸗
quiſiuens.
p ¶ In officio ſuo. nota
quilibet ĩ ſuo off cio
debet diltgẽs eſſe non
negligens. vt hic. et. j.
de excuſa.tu.ſi duas.j
minuere.et de admi.tu
cũ plures.S. nimiuʒ. et
C. dc offi. pꝛe. p. affri. ſi
quoſ.nã negligẽtia om
nia ledit.vt in autẽ. de
qu eſtoꝛe. in pꝛin. tetcie
col. col. vi. et. C. de an.
excep.l.penul.
TAud voti.no. ꝙ q̃

dam rõne voti con

cedunt᷑ que alias nõ cõ
cederent.vr.j.d e ꝓcur.

aut reli.l.aurlonga.

ↄtineri:eo remedio ꝑ pᷣſidẽ obui
am eundũ eſt:ſcilicʒ ut carcere cõ
tineant᷑:et ita diuus piꝰreſcripſit
ſane excutiẽdũ diui fratres puta⸗
uerũt in perſona eiꝰ: ꝗ parricidiũ
admiſerat:utrũ ſunulato furoꝛe
facinus admiſiſſet:an uero reue-
ra:cũ cõpos mentis nõeſſet:ut ſi
ſimulaſſet plecteret᷑:aſi fureret in
carcere ↄtinet᷑. A)Arcel.

T. uns marcus et còmodus
3 capule tertullo reſcripſe

runt in hec uerba Sitibi liquido
cõpertũ eſteliũ pꝛiſcũĩ eo furoꝛe

eſſe:ut cõtinua mẽtis alienatione

omni intellectu careat:nec ſubeſt
ulla ſuſpicio matrẽ ab eo ſunula-
tione demẽtie occiſam:potes de
modo pene eius diſſimulare:cuʒ

ſatis furoꝛe ipſo puniat᷑: ⁊ tñſ eo

diligẽtius cuſtodiẽdus erit: ac ſi
putabis etiã uinculo cohercẽduſ
quoniã tã ad penã qᷓ; ad tutelam
eius et ſecuritatẽ ꝓximoꝝ ꝑtine⸗
bit:ſi uero ut plerũqʒ; aſſolet ĩter
uallis quibuſdã ſenſu ſanioꝛ eſt:
cuʒ foꝛte eo momẽto ſcelꝰ admi⸗-
ſerit:nec moꝛbo eiꝰ danda eſt ue⸗
nia diligenter exploꝛabis:et ſiꝗd
tale cõpereris cõſules nosut exi⸗
ſtimemꝰ an ꝑ ĩmanitatẽ facinoꝛiſ

ſi cũ poſſit uideri ſentire:cõmiſe⸗/

rit ſupplicio afficiẽdus ſit.cũ aũt

ex litteristuis cognouerimus E Ae cito ↄti n M

eũ loco atq; oꝛdine eſſe:ut a ſui
uel etiã in pꝛopꝛia uilla cuſtodiat

recte facturus nobis uideberis ſi

r ¶ Abnoctare i. p torã noctẽ ettra ꝓuinciam ſtare. vt. . de ver. ſi. l. vꝛbana
fa..fi.bodie dicerẽ ꝑ noctẽ et ꝑ nocres extra ꝓuinciã ſtare poſſe cũ dicat p

.„pbe

clerici apud pꝛo epiſcopo..ᷣſi.colla. vDi.
Enatus. cuiꝰ nomẽ nõ bẽmꝰ. t ¶ Abertini.i. familiares.
equaʒ. in ꝓuinciam multo minus de bis que poſtea contraxerunt.
vt. j. de in ius vo.i.ij.et. j.de iudi.l.ꝑs.cũ bic pᷣſes nõ ſit
ſtratibus.vt.j.de in iurijs.l.nec magiſtratibus.
x¶ Controxe unt.l. cum aliquo de en ꝓuincia.

ta vouete.et reddite dno deo noſtro ⁊c.cui eſt ſtandũ.vt in autetica.vt

nõ ſit de minoꝛibꝰ magi

vEParciſſime.i.nõ ẽt coꝛã ſupꝑioꝛe.vel iõ dicit parciſſime.qꝛ per ele

cutoꝛẽ ꝑmittit᷑ ꝑpeiuatio vel cõteſtatio.vt.j.dicit in fi.legis.

5 NBus dicat. ipſis agẽribus vel cõuẽtis.

. — — .

2 eſtituerent.quomõ hic cũ nõ videant᷑ amiſiſſe. vt:j.de iudi.l ijt

penul.Rhñ.ibi nõ admittũt.ſʒ dat reſtitutio.vt bic.et ita ſine dã/⸗

eosa quibꝰ illo tꝑe obſeruatꝰ eſ⸗
ſet uocaueris et cauſam tante ne⸗
gligentie excuſeris et inunũquẽ⸗
qʒ eoꝝ ꝓut tibi leuari uel onerari
culpa eiꝰ uidebit᷑ ↄſtitueris.nã cu
ſtos furioſis nõ ad hoc ſolũ adhi
bet᷑:ne ꝗd ꝑnicioſiusipᷣi in ſe mo
liant᷑:ſʒ ne aliis quoqʒ exitio ſint
qð ſi omittatur:nõĩmerito culpe

eoꝝaſſcribendũ eſt ꝗ negligẽtio/

res in officio ſuorfuerint.
Zludaobſeruãdũ em Ar.
ttne qui ꝓuĩciã regit:fineſ

eiꝰexcedat niſiuoti ſoluẽdi cã dũ

tñ abnoctare einõ liceat. IIdeʒ

natuſ. cõſi ulto cauetur: ut
de his que ꝓuicias regẽtes
comites ue aut libertinieoꝝ ante

qᷓ; in pꝛouinciã uenerint cõtraxe
rũt parciſſime ius dicat᷑ita ut ac
tiones que ob eã cãm inſtitute nõ
eſſent:poſtea q; quis eoꝛum eam
ꝓuinciam exceſſerit reſtitueren⸗
turꝰ*. Si qd tñ inuito accideritꝰue
luti ſi iniuriã uł furtũ paſſusẽ ea

tenus ius dicẽdũ eſt:ut litẽↄteſte

tur reſq; ablata exhibeat᷑: et de⸗
ponat᷑a:aut ſiſti exhiberi ue:ſatiſ
dato pmittar. (Celſus.
foꝛteſpᷣſes ꝓuincie manu
Dmiſerit:uel tutoꝛẽ dederit
pꝛiuſqᷓʒ ↄgnouerit ſucceſſoꝛẽ ad
ueniſſe erũt et hecrata.
de.

Arnet᷑ ne gs pᷣſidũ munꝰ do⸗
nũue caperet: niſi eſculẽtũ pocu
lentũ ue qð intra dies pꝛoximos

no dicit pcedere

dilatio. nec ob.
quod dicik. C.
de an. exce.l.i.in
fi. qꝛ ſalte ꝑ exe⸗

cutoꝛẽ potuit bic
ꝑbetuare acno⸗
nẽ.⁊ ideo admit

titur actõ.vt.C.
de anna. excep.l.
vt pfectius. ſʒ tñ
quia nõ facilevł

cõmode pᷣſides

vel eoꝛum comi⸗
tes idem facere
poſſent pꝛo pter
multitud inẽ ne⸗
gocioꝛũ.ideo da

tur reſtitutõ.eadð

eſt ratio in ꝓuin
cialibus.quia ⁊
et eis ẽ graue cũ
domino. vel ſub
iectis domini li⸗

tiga re. vt. C. de
epi.audi.l.ſi pꝛe

ſes.
b ¶ Bnuito. ſ. li⸗
berto. vel alij fa
miliari ſuo.non
aũt ſibi.qꝛ tũc ñ
fieret etiã pteſta
tio. vt. C. ne qͥs
ĩ cã ſua iudi.q̃ ẽ
3 az5. vel bic ſpe⸗
ciale vſq; ad litẽ
conteſtatã.ſcoᷣm
io.alias non vt
ibi.et. j. de iuriſ⸗
di.om. iu.qui iu
riſdictõi.vel dic
coꝛã ſupiore idez⸗
ecõtra ſi eius fa⸗/
miliaris intulit
alij iniuriam
c¶ Lonteſtetur.
quia nõ facta da
tur reſtitutio.vt

j.qui.ex cau.nma.

l. i. et. S. l. pxri.
d & Uel depona
tur apud iudicẽ
vel aliquẽ ſeque
ſtrum. iõ qꝛ per⸗
ſona erat ſuſpe⸗
cta.vt.j.qui ſatiſ
dare cog. ſi fide⸗

iuſſoꝛ. S. fi. aliternõ fieret. vt. E. de ꝓbi. ſequeſtra.l. i. eſt cora.
e¶ Satiſdato.i.cautio cũ fideiuſſoꝛe.er dic ꝙ ſatiſdato ẽ aduerbiũ.
Afoꝛte.manumiſit.i.auctoꝛitate pᷣſtitit manumittenti.

Bognouerit. adueniſſe vſq; ad cuiꝰ aduentũ durat iuriſdictio
yt. z. de offi. ꝓcõſul.l.meminiſſe.ſʒ ſit ar.S.S.ti.ij.l.vlti.et ſic no.ꝙ

põt ignoꝛãs qð nõ poſſet ſciẽs.ſic.Sẽ.de offi.pᷣ.vꝛ.l.barbariꝰ. et.in⸗
ſti. de teſ. F. teſtes. ar. cõtra. j. de vſuris labeo.qꝛ ibi paria ſunt ſciẽs

„.

Pbrſata muuns donũ eſt genꝰ.munꝰ ad nu

jet ignoꝛãs.

nias ulł ad aliud dotaliũ.et ſic ſpẽs.vt.j.de v.ſi.l.inter donũ

i Pocylentij,qð nõ eſt ꝓpꝛie domꝰ yel munus ſed exeniũ.yr.s.de

— — — — — sr— Se — — — —

— —¶ — ——‚⁊ — — — —— — — — — — —— — — ————

Pꝛimus BPeof. peu. cela. krönal

offi. pcõ.l. ſolẽt. S.fi.bodie aũt nec hoc accipere d ebet. niſi in defe⸗

ctũ italariſdr in aut.ſcriptũ exẽplar.in fi.i.col.colla.j.
l: ¶ Pꝛodigat᷑.i.conſumatur.ſic.C. de fi.inſtru.ei iure baſt.fiſ.l. pe.

Bſeruandũ eſt.in vlterioꝛẽ.ſ.qᷓ opoꝛteat.
((Weruendeſn eſt foꝛtiter clamare.
n Deregit. i. di c Seh-M& 2 T . -ſt. FArE
ſcoopenit. ſic inꝰ πιwůüe en ͤ

do .adeo. J. 6mm 0 N Bſeruancdũ eſt ius redden
c in fi. F. H necom & di ut in adeũdo ꝗdẽ ſe faci⸗

4 R . d diſſi — — — „ – „2
k hire ors, deol. lé pbeat“. Sʒ cotẽni ſe nõpatiat

pꝛocõ.l.nec qᷣ unde mãdatis addicit᷑:ne pſides

Gi bue malei· Puinciax in ultenioꝛẽ familiarita⸗
12 kurcnan = tẽ ꝓuinciales admittãt.nã ex con
14 gerãt in coꝛde et uerſatione eq- uali cõtẽptio digu di 8 .
aliuck ſimulaut. tatis naſcit᷑: iʒ et in cognoſcẽdo
x quod optie faFiw neaerrandeſrere“
2. gur bonontees eq; ercandeſcere aduerſus eos

NV.

o Sumarim. i. quos malos putat: neq; pcibꝰ ca
vt egula ubina lamitoſoꝛũ illachꝛimani opoꝛtet.
a ¶MWugeat.vt. ſ. id eni nõeſt ↄſtatis ⁊ tecti iudicis
depciutaml.. cuiꝰanimi motũ uultꝰ detegit:⁊
pein. ſummatim ita ius reddidʒ ut au⸗
Eger en/ ctoꝛitateʒ dignitatis ingenioſuo
pone. vt. 3. l. x augeat. HB? Apinia.
omnibus. Egatusceſaris.id eſt pᷣſes

Abdicand . „ „ „ —
biando. uel coꝛrectoꝛvpꝛouiĩcie abdicãdo

inperio luriſenõ amittit iĩperiũ“ (py Aul⸗
idéſeparare ns ( P Reſ es cũ cognoſcit de ſer
