uemiat. de condi.inde.ſi non ſoꝛte.S.ſi cenium.et de pecul.ſi creditoꝛ. .i.j.
de im pen. in re.do.fac.qꝙ dicitur.nec obſtat.C. e.l.finali.in pꝛincipio.quia
in reali opponitur compenſatio quando ad exrimauonem venitur.nõ pꝛi
us. ſed quid ſi hbinc inde in genere ſit debitum. ut homo. Reſpon.fit com/
penſatio.ar.S.ſi pars bere.pe.l.ꝗ.item ſi me.et de bere inſti.qui.non mi
li. i. reſpon.et de le.iij. vnum ex fa..ſed ſi uno.etqd irebel.deducta.S.mu⸗
nus.ibi cum autem.
Oſtea inter omnes.ſ.s.contrabentes.
Monueniatur. pꝛo eo.ſcilicet ꝙ iam domiuus compenſa uerat. Accur/
ſius florenttnus legum doctoꝛ. .
9 Kauere. nomine compenſationis quã faciat.quia iam erat facta ut ſub
ijcit. et ſic non ob.S.l.in rem.i.reſpon.nec ꝙ eſt.S.de pꝛocura.pompo.j.
ſed etis.alij qui dicunt com penſationem ſien ipſo ure plane legunt banc

Eccurſius floꝛentinus legũ doctoꝛ

Baee dicunt inter omnes. ſcilicet ſa pientes.et iſta planioꝛ et verioꝛ.

J debeas admiuutur.ut ſi quãtitatẽ eligat fiat ↄpẽſa:io.alias nõ.

4 duerlarius. . ſtipulatoꝛi. i eon uellet. vel. .vel. hominem.
VUiñit. appꝛobantẽ. id eſt appꝛobatam in pꝛiuatum aliquem.

CcPeberi. v

n cõpe

nſatõe vult uti. ꝙ Nð vr ipe. qui debet.

9 ¶ Moͤnemiatur. ſ. fiſco.et facit.S.e.item.

RKubꝛica
it gra dantis tantum.
. id ẽ traditũ.nax

et ꝓpᷣetas ⁊ poſ

ſeſſio penes deponẽtes
in 3 et. 9 t. ſ. e. RZ. 5§ .l.
g Auget. ubi. n. pono

dico cuſtodiã rei⁊ a me

nõ abdico.ſʒ cũ dico ð
pono. q̃ſi dico deoꝛſus
a me pono et ſeparo.et
p boc vr̃ totũ alij cõmit
hbPꝛetoꝛ. in ſimplũ.et
hic ppetuo eũ ſit rei per

l.in bonerarijs.i.Rñ.
ĩ ¶¶ In duplũ. in duplũ
exigit᷑ita demũ ſi inficia
tio fuerit ſecura.aliaſ vt
inſti. de ac. S.ſ furti. ac.
a ¶ Ev. ſ. defũcti. In
duplũ. ꝙ ꝓ ſed.
b . ſ. beredis do
lo. accur.
c ¶ Dabo. vnũ videt᷑ p/

toꝛia. ſ nõ eſt niſi in qG/
tuoꝛ caſibus iſtis.ex o

eni ꝙ i bis quattuoꝛ ca
ſibus dicit eã pᷣtoꝛiã:pʒ
aliaſ eẽ ciuilẽ. ut colligi
tur inſti. de ac. F. oẽs.
d ¶ Merito eligat.exvo
luntate
e¶¶ Lotent. ſibi. n. ma/
gis im putet quitali cõ
miſit. vt inſti.q̃.mo.re
Z. ob. F. penul.
f¶ Inunlẽ.i. ð utilitatẽ
g publicã et deponẽtiũ
Muiuſcemõi.in qͥbꝰ
deliberari nõ potuit.vt
5.ð exer.l. i.ĩ.pᷣn.et.j.ð
dã. infec.ſʒy cũ poſtulaſ
ſem. ſy nec ĩ alijs ẽ fideſ
frãgẽda.vt.S. de cſti.
pe.il.i.i.pᷣjn.et de pac.l.
Que depolitis. cum
capiſtro. ſz nöne pinde
eſt ac ſi equũ et capiſtrũ
depoſuiſſet.ut.j.de vſu
fru. le.l.illi.et.S.cõmo.
ſivt cer. .ſi me.rñ.ita ſi
ſic dixit depono equuʒ
cũ capiſtro: ſʒ hic dirxit
im̃ depono equũ.q̃ tñ e
rat capiſtratus. ſed tñ
et de capiſtro dz habere
cuſtodiã.alias depoſiti
agitur. nõ vt ꝓ depoſi
to.ſj ut ꝓ acceſſoꝛio de
poſiti.ut ar.SꝭS.ↄmoda.
ſi ut cer. S. uſ;.
BGi coueniat cõuẽtio
yr hic et. j.e. S. ac ſi ciba
ria.⁊.S.ſepe. ſʒ er ſi cõ/
nenit vt nõ pᷣſtetur ualʒ
yt.ð.cõmo. ſi ut cer. J.iĩ

minꝰ ab eo petit᷑. Ce
debeas. x. aut hoĩem utrũ

epoſiti uel . ¶ Inter alios contractus ponit de boc qui

ueniat᷑ nõdebebit ð rato cauere
quia nihil compenſat:ſʒ ab initio
Leuo.

agduerſariꝰuolet:ita cõpẽſa

tio huiꝰdebiti admittitur: ſi ad⸗

uerſa/iꝰ palã dixiſſet utx uoluiſſʒ

Oqð pupilloꝝ (p. Auius
iedebet᷑ ſi tutoꝛpetat nõ

ſecutio. vt. j.ð ac. et obe

poſſe cõpẽſationẽ obici eiꝰpecũie
q;ᷓ ipᷣe tutoꝛ ſuo noĩe aduerſario
debet. i I Dem.
Mſſitipatoꝛ audiri appꝛo

—w

baãtẽ ſibia fiſcodeberi ꝙ ipſe cõ⸗

ueniatur · .
Bepoſitiuel contra.
¶¶ ¶ u Lpia.

dũ alicui datũteſt. dictuʒ
Nerx eo:qð ponit᷑.ppoſitõ
eni de.auget depoſitũ:ut oñdat
totũ fidei eiꝰ cõmiſſuʒ qð ad cuſto
diẽdã rei ꝑtinet. Pꝛetoꝛ ait qð ne
q; tumłtꝰ:neqʒ icẽdij neqʒ ruine
neq; naufragij cã ðᷣpoſitũ ſit iſim
plũ eaꝝ aũt rerũ que ſupꝛa cõphẽ
ſe ſunt inipᷣm in duplũ in heredẽ
eius :qð doma.eiꝰ factũ eẽ dicet
alnen ai
ꝗmoꝛtuꝰſit in ſimplũ qdðipſiꝰ in
duplũ iudiciũ dabo.Meritoshaſ
cãs deponẽdi ſepauit pᷣtoꝛ:q cõti
nẽt foꝛtuitã cãm depoſitõisexne⸗
ceſſitate deſcendẽtẽ:nõexuolũta

te ꝓficiſcẽtẽ. Eũtñ deponere tu

multꝰ ł incẽdij ł ceteraꝝ cãrũ grã
intelligẽdũ ẽ:q nullã aliã cãm de⸗
ponẽdi hʒ:quã iminẽsexcãis ſu⸗
pꝛaſcriptis piculũ.hecãt ſepatio
cãrũ iuſtã rõʒ hʒ ꝗppecũꝗs fideʒ
eligit:nec ðpoſitũ reddit᷑:cõtẽtꝰ

eẽ dʒ ſimplo.cũ uero exigente ne/

ceſſitate ðponat.creſcit ꝑfidie cri
mẽ.et publica utilitate cohercen
du eſtuĩdicta de rei publice cã eſt
enĩ iutile in cãis hmõifidẽ frãge⸗
re.Que depoſitis rebꝰaccedũt:

Liber. .

Epoſituẽ:qð cuſtodiẽ⸗

terdum. et. s. ad. l. acquilſi ſeruus ſer. 5. ſicalicem. erj. dereg. iur.l.

cõtract..i.⁊.l.nec exceptis.

Kk ¶ Exconuennone licita. rei. net ſit contra j. de ſuis.et. le.l. fi.

I¶ud ꝓbandum. id eſtappꝛobandum.

m ¶ec ſequenda vt.Sᷓ. de pac.ſi vnus.S.illud.

nõ ſunt depoſita. utputa ſi homo
ueſtitus deponat᷑:ueſtis enĩ nõeſt
depoſita:nec ſi equꝰ cũ capiſtro.
nã ſolus equꝰdepoſitꝰ eſt.Si cõ

ueniat ut in depoſitoet culpa pᷣ⸗
ſtetur:rataẽotractꝰ ouẽtio.ↄtra⸗
ctus eni legẽ ex cõuẽtiõe accipiũt

Illud nõ ꝓbãdũ eſt dolũ nõeẽ pᷣ⸗

ſtandũ:ſi cõuenerit:nã hec cõuen

tio cõtra bonã fidẽ:ↄtraqʒbonoſ

moꝛes eſt.et iõnec ſequẽda eſt.
Si ueſtimẽta ſeruãda balneatoꝛi
data perierũt:ſiꝗdẽ nullã merce⸗
dẽ ſeruãdoꝝ ueſtimẽtoꝝ accepit
ðpoſiti eũ teneri:et dolũ dũtaxat
pᷣſtare debere puto:qð ſi accepit
ex cõducto.Si ꝗs ſᷣuũ cuſtodien

dũ cõiecerit foꝛtei piſtrinũ.ſiꝗdẽ

merces interuenerit cuſtodie pu⸗

toeẽ actionẽ aduerſus piſtrinaniũ
ex cõducto.ſi uero mercedẽ acci⸗

piebã ego ꝓhoc ſeruo:quẽ in pi

ſtrinũ accipiebat exlocatome age

re poſſe.qð ſioꝑe eiꝰſerui cuʒ cu

ſtodia cõpẽſabãt᷑:q̃ſi genꝰ locati

et cõducti interuenit:ſʒ qꝛ pecũia

nõdatur:pᷣſcriptis uerbis dat᷑ a⸗

ctio.ſiuero nihil aliud qᷓ; cibaria

pſtauit nec de oꝑis ꝗcqʒ cõuenit
depoſiti actioeſt. In cõducto:et

inlocato:et in negocio:exquo di
ximuspſcriptis uerbisdãdã actõ
nẽ et dolũ:et culpã pᷣſtabũt:ꝗ ſer
uũ receperũt:at ſi cibaria tãtũ da
bat:dolũ dũtaxat ſequemur:tñut
põpo.ait:et ſi ꝗd habuerũt pᷣſcri
ptũ : aut ꝗd cõuenerũt dũmõ ſcia
mus:et ſi ꝗd fuit pᷣſcriptũ dolũ
tñ eos pᷣſtaturoſ ꝗreceperũt:ꝗ ſo
lusin depoſitũ uenit. Si teroga
uerout rẽmeã ꝑferas ad titiũ:ut
is eam ſeruet qᷓ aciõe tecũ experiri
poſſim:apud põpo.querit᷑:⁊ pu⸗
tat tecũ mandati.cũeo uero ꝗ eaʒ

receꝑit depoſiti.ſiuero tuo noie

ecepit.tu ꝗdẽ mãdati mihi tene

n Bi ueſtimen
ta dütaxat ꝑ a,⸗

etidnẽ ðpoſiti ſʒ
per actionẽ loca

ti clłpã. ut ſubicit

et ſic ñ obſtat. ẽ
nau.cau.l.nau
ta.que ẽ Z. ſzm
Jo. uel foꝛte ſpe
ciale eſt ĩ caupo/
ne naura.ſta.vt

teneant᷑ nomine
merciũ illatarö.

et ueſtimẽton ẽt
de culpa. tʒ non
accipiãt merce⸗
dem in balnea⸗

toꝛe ↄtra. nã illi

mercedẽ babẽt:
lʒ nõ ꝓ cuſtodia
ut ibi dicit.

o¶RNccepit.ſ.mer

p Si q̃s ſeruũ

nõ dat. nota lo⸗/
cationẽ nõ eẽ ſi⸗/

ne mercede ĩ pe/

cunia cõſtituta.
ut bic. et. j. de do
na. inter vi. ⁊ vx.
l. ſi vir vxoꝛi. ⁊ ð

p̃ſcrip.x.l.natu

rał.S.at cũ do.

partiariũ ergo

colonũ łpᷣſcrip.
ver. k actõe/p ſo
cio agit᷑.vt.ſ.lo⸗
catiſi merces.ꝗ.
vis maioꝛ.

qPꝛeſtauit. 8

poſitoꝛl depoſi⸗

tarꝰ. In coõ/

ducto dolüũ. i. la
tq culpam.

r Aulpã. lata

et leuẽ.qꝛ ſimiliſ
bic eſt cõtractus
innoĩat locatõi
vt. . de pſcri. v.
naturaliſ. F. ſed
ſi facio:fallit tñ
qñnq;. ut.S.ſi mẽ
ſoꝛ fal.mo.dix. l
i. F. bec actio.

ſe¶RMꝛeſcriptũ. i.

uetü ſcrip tu
rã.et qð ſubijcit
cõuenerit.ſ. ſine

ſcnptura.
t ¶Koͤuenerunt.

ſq ſequemur.

ug Pꝛe criptuz.

etia ꝙ dolꝰ non
pꝛeſtet tñ ñ uals

ut hic ſubijcit. et

x Doluſ. lata

nerua.

— r= =
SES –
— = = =r = —=–
=—, ☛ =- S=.
= === E =
= — –☛ = . . ,.

iitidkcn⸗

=SS

Whnn.
tdegoſte6
fultütent

=

inttont

foſodaati
Vltchuf

Fdtihen

nuc nätni
Mroniſenan
kindcpeſ
ſpeſcnide
ſiig hhn
Ncgiinge.
prietunen
Mifiſpcon
Afaſodg.
ſipeenrieſt
Porrznt
dcponaeob,
fugäbrca
ſüinic'are
ſibpei
eynlevenit
Gküzeſoi
fugtſel,
AEenre ſp
ſtgift
iſſeneſ

ineſine

gtg
daſti

ctoneſoez

fobſtl5
dfatee.

ſinonn i
lbaehnon

ſinbalnen⸗
Olra,näͤlli

tikti
paſoda

bidict.

dgknotnlo/
onenͤeiſ/

netetleſper

ſgcöſiwrn

eaſdeo
ſvter id.

Urrn 15

npdlon
dtid.
Artundggg
müköſno.
kacde lo
geſen
merſ .

ngie.
Peſinni

ſwekdegoſs

ao dlie
lpan.

gickſmnil
Koötans
Giloandt

deßſn=.
gii
geio ſAde
nöſine
lrNe
herget.

Pecſnpinn
iſon

ſe rſti
mnilhe

hun

ſeglenui⸗
Piis
ennng
ini
iſeni

n
Recehit. vbi⸗
bʒ locũ depoſi

titath )
lnnſoa
nknne
hütlitmi..

plät vee,

cc4c

Clhi n

rit ſi tibi mãda/⸗

Cmm

Si te rogauero

.Avi.

mandati:et ſic uidetur ꝙ ſit pcuratoꝛ. et tamẽ eſt
ncius. et ſic eſt õ. S. de ꝓcur.l. ibi ſicut nec is ⁊c.ſ certe illud ſta
rim ibi coꝛrigitur.itẽ intellige boc qn nõ recipit ille ad quẽ mittebat

Recepit. vbicũq; una cõpetit alia denegat.qꝛ aut ille recepit. ⁊ tẽ

10 tenearis. vt. S
de pecul. q de /

is. et.j.ti.i.qui

mandatũ.

b ¶ Qð ſi rẽ. cu⸗
ſtodie.ex boc..
dicut qdã ꝙvbi
ccnq; rei depoſi
te ouſtodia ðᷣpo

ſitario tomme
p verbũ rogo vt
nolo:lſile qõ et
mãdati eſta ctio
et ſic ↄcurit cu a

ccõe depoſiti. a

lij diſtiguũt. aut
cũ tradiditomit
tit cuſtodia.⁊ t
ðpoſiti tĩ aut ñ
cũ rradidit.ſ añ

et iũc madati ꝓ
pter omiſſam cu
ſtodiã. et depoſi

ti ꝓpt factã de /

poſuiõeʒ. H hm
doc ipᷣn. glo.
dirvit ſp eẽt man
dati. na ſp com/
miuittit cuſtodia.
nã inde dictũ eſt
depoſitü. vt. FÖꝙ. 1IO ele e e 1 Urr
mihiut piculotuo apð eũ ðponã

e.l. in pn. et ideo
Jo. dicit ð ; taã

fũ depo. nec ob⸗
ſtarqð bic ðꝛ a
bic fuit pᷣm Zct

mãdatii q et rei
depoſito ſb di
tõe ↄmiſa uenit
qꝛ iitiũ gciiſpi
citur. vt. . e.l. §F.
ipe at. ⁊.ſ. p ſocõ
ſi id qð.ꝭ. ſi fili⸗

maã .·ſi ꝓcura.in

pn. qe bic pm
vcbẽ. ut. j. ꝓx.

uero. nullaã diſti

gun põp. madẽ

an pſuadeã an

factam vtrũq; ſi

mul boc non eſt
bic. et ſi perſua/⸗
deo non reneoꝛ.

yvt bic. er. S. ð biſ

qui no. infa. ob
boc.ſed conna.
ʒ.de dolo. ſeru⸗

ſec ibi fuit cum

tm. aut ille nõ recepit. et tũc mandati tantum.
as Freſtabis. cuI

ris. ille tibi depoſitiqᷓ; actionẽmi
hi pᷣſtab mãdati iudicio ouẽtus.
Mð ſirẽbtibi dedi:ut ſi ticiꝰ rẽnõ

recepiſſet:tu cuſtodiresnec eãre⸗
cepit:uidẽdũ ẽutrũ depoſiti tene
aris an mãdati actõſit ⁊ põpo.du
bitat puto mãdati eẽ actõʒ q; ple⸗

niꝰfuit mãdatũhũñs et cuſtodiele

gẽ. Idẽ põpo·.qᷣrit: ſi tibi mãda⸗
uerout rẽ ab aliquo meo noie rece

ptã cuſtodias.idq; feceris:mãda
ti:an ðpoſiti tenearis:et magis/p
bat mãdati eẽ actõʒ qꝛ hicẽ pꝛimꝰ
ↄtractꝰ. Idẽ põpo.qrit ſi apð te

uolẽtẽ me ðponere iuſſeris apð li

bertũ tuũ deponere:anpoſſimte-
cũ poſiti exꝑiri.et ait:ſituo noĩe
hocẽ q̃ſi te cuſtodituro poſuiſſẽ

mihi tecũdepoſiti eẽactõʒ:cũ illo
depoſiti actio ẽ: necmadati tene/
ris:qꝛ rẽ meã geſſi.ſed ſimãdaſti

curñ ſit mãdati actio:nonuideo.

Plãe ſifideiuſſiſti ꝓeo.labeooĩ
mõfideiuſſoꝛẽ teneriait.nõ tãtũ
ſidolo fecit isꝗ depoſitũ ſuſcepe

rit: Iz⁊ ſiñ fecit.eſi tñres apð eũ

qd ei ſi furerʒis apð quẽ ðpoſitũ

eſt. Ipupilluſ ſit neq; heres:neq;

bonoꝝ poſſeſſoꝛ neq; ſucceſſoꝛ e⸗

ius extaret tenebit ergout pᷣſtet
qð depoſiti noĩe pᷣſtariſolʒ.Ani

pupillũ: apð quẽ ſiñ tutoꝛis aucto

ritate ðpoſitũẽ:depoſitiactio det

querit᷑.ſʒ ꝓbariopoꝛtet ſiapðdo

lima.iã capacem depoſueris:agi
poſſe:ſidolũ cõmiſit.nã⁊ in quã⸗
tũ locupletioꝛ factꝰẽ:dat᷑ actio in

eũ et ſi dolus nõĩteruenit:Si res

depoſita deterioꝛ reddatur quaſi
nõreddat᷑:agi depoſitipt.cũeni

fiaude. d Ide põpo. querit ſi apõ te rẽbona rõ. vt. S. ad.l. ro.

deliac. nauis aduer. in fi.et ſic nora neminẽ ex cõ ſilio obligari.ut.j.
ii.i.lꝛij. fi. e Apud ei.ergo naſcif actio depoſiti etiam ante⸗
Fadmit qtur doliis. lic.ſ. e.l. 5. eſt autem.

f ¶ Et inquantũ depoſitario. vel dicut. . pki. .
Extarret. vt. j. vt le.no.ca.poſtqᷓ.i.Rñ.connra io.ibiab hoſtibus captus

Depoſiti uel contra.

bic alibi. uel alius caſus eſt ibi.vł ibi cõmiſſa fuit ſtipulatio eo tpe qñ eſt
captus.nã tũc extitit conditio.bic aũt etiã pꝛius erat nata actio.itẽ ibi nõ
erat perſonale ius.id eſt bereditas.bic autem eſt perſona uel pupillꝰ vel fu

deterioꝛreddit᷑:põt doci doloma

lo redditã nõ eẽ.Si ſeruꝰmeꝰde

poſuit:nihilomiꝰdepoſitihẽboa
ctionẽ.Si apð ſuũ depoſuero:
et cũ mãumiſſoagã. Marcell. ait
nec tenere actõʒ:qʒuis ſolcmꝰði⸗

cere doli ẽtĩ ſeruitute ↄmiſſiꝰtene

riquẽ debere.quia et delicta no
xe caput ſequũt᷑.erit igitur ad ali⸗

as actões cõpetentesrecurrẽduʒ
Hec actio bonoꝝ poſſeſſoꝛibus:

ceteriſq; ſucceſſoꝛibꝰ:et ei cui ex

trebelliano ſenatuſcõ.reſtituta ẽ
hereditas cõpetit. Nõtãtũ pꝛete
ritus dolusin ðpoſiti actiõʒ uenit
ſed etiã futurꝰ.i.pꝰ litẽ cõteſtatã
Inde ſcribit neratiꝰ:ſires depo⸗
ſita ſine do.ma.amiſſa ſit et poſt
iudiciũ acceptũrecuperet᷑:nihilo⸗
minꝰrcẽ ad reſtitutionẽreũ cõpel
li:nec debere abſolui:niſi reſtitu⸗
at. Idem neratiꝰ aitqʒuis tũc te⸗

c(iũ depoſitiactũ ſit cũ reſtituẽdifa

cultatẽ:nõ habeas:hoꝛreis foꝛte

dauſis:tamẽ ſi ante cõdemnatio
nẽ reſtituẽdi facultatẽ hẽbas:cõ
demnãdũ te:niſi reſtituas: qꝛres

apud teeſt. tunc eni querendũ.an

do.ma.feceris cũ rem nõhabes.
Eſt autẽ apud iułl.li.xij.digeſt.

ſcriptũ:eũ ꝗ rem depoſuit ſtatim

poſſe depoſiti actõe agere hoc ei
ipſo dolo facere eum qui fuſce⸗

pit quod repoſcentirem nonred
datur. Marcell. autẽ ait nõ ſem⸗
per uideripoſſe dolo facere.eũꝗ
poſcentirem non reddat.quid ei
ſiin pꝛouincia res ſint:uelin hoꝛ⸗

reis quoꝛum aperiendoꝛum con-
demnationis tempoꝛe non ſit fa⸗
cultas: uel conditio depoſitionis

„. „—

rioſus:vel bereditas ſj
ar. ö. S. de cõſti. pec. ha
ctenus.ſʒ aliud in ctu
alio qͥ nõ pẽdet ex ulna
uolũtate.ar.j.de dona.
cꝗ moꝛ.ſenatuſ. in fi.q̃i
eĩ tẽ vr legatũ:cũ ↄditõ
extint. ſic et tũc ꝓmiſſio
fcã.vñ cũ pᷣncipale tũc ſi
ſit. nec fideiuſſoꝛ tenet᷑.
b Lenebit. ergo.l. fide
iuſſoꝛ de quo.S.ditxit.
i An in pupillũ.dat a
ctio. vt. S.de neg. geſt. l
iij. F. pupillꝰ. ⁊. S.omo
da.l. iij. i. t. et ſic nota
dolũ cõmiſiſſe: et locu⸗
pletatũ eẽ paria eẽ.vt
bic et. C. de reputatoi⸗
bus.l.vnica. in fi.
k Bi res depoſiti põt
vt. S.ad.l.acqͥl.ꝗqᷓ tabu
las.ſic⁊ ĩ cõmodato.vt
5.cõmo.l.iij.S.i.et ali⸗
as.j.de ver.ſig.l.mulie
res. F. les.
l eẽ.ĩmo vr reddi⸗/
ta. vt.C.ad exhibẽ.l.ex
hibitõis que ẽ: h illa
in ea actõe.iiad exbibẽ
duu.
me Si lern. actõe. vt.
e. . ñ. ſol. . F. ſiſeru⸗
n R apð. nec tenere.
e.ſi apð filiũ õ in fi.ſo.
ibi rõz pñitis ð poſiti di
ait teneri. bic negat rõe
doli in ſeruitutẽ cõmiſ⸗
ſi. ut ar. S. de neg. geſt. l
at q natura.ſo.ibi. Ac.
o Lomiſſi. er otractũ
b¶ Et delicta. l. alia pe
cialia.nam et dolus de
lictũ eſt.
qAd alias.ſ.reiuen.
et ad exbibẽ. l dic ad a⸗/
ctões qᷓ ex maleficio na

fſcunt᷑. ſi que pnᷣtcõpete

r ſihnõ im. pᷣteritꝰ. ſic⁊

in pet.here. vt. S. de pe
her. ſ ⁊ ſi.l.O.ſin ãti fi.
8Nnge ſcnibit neratiꝰ
cõpelli.ſie in act᷑.in rẽ.
ut. S. de rei uẽ.ſinaũt.
i. et in act.ad exbibẽ. vt
3. ad exbibẽ.l.tigni. S.
pe.in fi.et facit.j.l.ꝓxi.
et.j. . ꝓxi.accur.

t1 ſdem neratius. tñ ſi

ante condẽnationẽ fa⸗
clit. S. ad exbiben.tigni.
n Feceris. cũ rẽ ⁊c. ſed

cũ bẽs ſp uideris ĩ dolo niſifſtituis.vt ar.j.ti.i.ſi ꝓcr. 5. ſi dolo. ⁊.ſ. S. x.
1x Eſt autem.nõ reddet.ut.j.e.l.in fi.et.S.de pecu.in bone fi.in fi.niſi iuſta
tã interueniat.ut ſubicit.⁊.j.manda.ſi ꝓcuratoꝛẽ. .dolo.et.j.de pig.ſi fũ
dus. H. in vendicatioe. et. . de acquirẽ.poſ.ſi quis rem.in fi.ſic et in pcano

F ij

B

pt. j. de pꝛecar.l. cum pꝛecario.ſecus in cõmodato.q nõ põt reuocari niſifi

Liber.

nito uſu m quẽ cõmodatur.vt.S.cõmo.l.in cõmodato.S.ſicut.
a ¶ Mac actionem. dubitari nõ opoꝛtet. ut inſti. de act. . actionum.
b Bi rẽ depoſitã. teneris depoſiti.ſed õ.j.de uſuca.ſequit᷑..item labeo.
?. S.de al.iudi.ex boc..ſi quis.ſo.bic vẽdidit et tradiditet ſic plus ↄcta⸗

uitet plꝰ deliquit. et iõ
tenetur de caſu cũ dolꝰ
pceſfſerit.ibi ſolũ vendi

derat et nõ tradiderat.
alij dicũt ꝙ ibi recupa⸗

uit poſſeſſionẽ.bic ſolũ

redemit.tu dic ꝙ nõ ſũt
contra.qꝛ ibi nõ excuſat
eũ a caſu:ſed quo ad a

rediſſe. itẽ Z.S̊.de ↄdic.
fur.l.qui furti.ĩ fi.ſo.vt

ibi. itẽ facit. j.de fideicõ

l.qᷓdã. .l.ideo.et de vi
et ui.ar.l.i.G.rectiſſime
2c. l. ſi ui me.er.l. penult.
c¶ In depoſiti. actõe di
reã nõ ↄtraria.vt.j.e. ei
apud.
d on ſolũ. pactio. fa
citinſti.p qᷓs perſonas
no. acqj. 5. de bis.
e Bi ſeruus. unlit i. ef
ficaciter. nã dircã dat᷑.
vt. SZ. e. l. F. ſi ſeru. æĩ eo
ꝙ durat ſeruo moꝛtuo.
et facit.j.de act.et.ob.l.
fg Egere. vt. S. de pac.
iuniſgẽ. S. penul. In
itiũ.ut diximꝰ. õ. e. ꝙ ſi
g ¶SSi duot actio. vt. ſ.
de ſti. ſer. ſi ſeruꝰ cõis ſit
omnium.
dSi rẽ. nõ teneri. ut
arg.S. de condi. ind. ſi
vrbanag.
¶ Coͤſumpſerit. ſ. ven

Ercõdẽnabit.ſ.acröõe

ad exbibendũ
K ¶Eleganter. qꝛ ſciens
bõa rõ. vt. j. de ack.ẽp.

—

a ¶ Mumerauero. ſ. ean

dẽ pecuniã que fuit de/
poſita.ſic eri ſuꝑioꝛi ca
ſu. et eſt ſimilis diſtictio
buius..j.mã.ſi man⸗
dauero. S. ſi mãdaueriſ
b ¶ Leneoꝛ. boc ſi pecu⸗
nia fuerit dño conſum/
pta.ut ſic cedat in ſolu⸗/
tionẽ pecunie ꝓmiĩſſep
libe tate. vt. Z. ſi cer. pe
ta.nõ oĩs..fi.ſed ſi ex⸗
tet. z eſt. qꝛ quã bẽo pe
tere nõ poſſum actõe ðᷣ
poſiti. et des pecuniã
aliquam ꝓ liberta te il⸗
la ꝓnnſerit.nõ eſt libe⸗
tarus ꝑ talẽ ſolutõʒ.qꝛ
nõ fecit dominũ in cre/
dſtoꝛẽ trã ſire.
c & Dare. ar. contra de
per.ſigni.l.verbum.
de „ pecunia tenebe/
nil.aliterſi permiſi tibi

non extitit. Hancactionẽ bõefi⸗
dei eẽ dubitariñ oʒ.⁊ iõ⁊ frcũs in

hacactõʒ uenire:et oẽm cãʒ ⁊ par

tũ dicẽdũ ẽ ne nuda resuẽiat. Si

rẽðᷣpoſitã uẽdidiſti: eãqʒ poſtea
liud dicit ibi qð ſufficit

redemiſtiĩ cãʒ depoſiti. etiaʒ ſi ſi⸗

nedoloma.poſtea perierit teneriſ

depoſiti.quia ſemel dolum feci⸗
ſti: cum uenderes. In depoſiti

quoqʒ actõeĩ litẽiurat᷑. Mõ ſolũ

ſi ſeruꝰ meꝰ:ſʒ⁊ ſihisꝗ mihi bo
na fide ſuiat rẽpoſuit: eꝗſſimũ
eſt mihi dari actõʒ:ſi rẽad me ꝑti

nẽtẽ ðᷣpoſuit: ſilimõ⁊ ſiuſũfr.in
ſeruo habeã:ſiid qð depoſuitex

eo peculio ſit qdᷣad me ꝑtiebat:ł
res mea fuit:eadẽ actõe agerepo
tero. Itẽ ſi ßuꝰhereditariꝰ depo⸗
ſuit heredi poſtea adeũti cõpetit
actio:Si ſeruꝰ depoſuit:ſiue ui⸗

uat:ſiue deceſſerit:utiłr dñs hac

actõe exꝑiet᷑ ipeãt ſe eruꝰmãumiſ
ſusñ poterit agere.ſʒ ſi fuerit ali
enatꝰ adhuc ei cõpetit actio cꝰ fu

erit ſeruꝰ:cũ deponeret:initiũ eni

cõtractꝰſpectãdũẽ.Siduoꝝ ſer-
uꝰſit g depoſuit unicuiqʒ dñoꝝ in

ptẽcõpetit depoſiti actioꝰ. Sirẽ

aſemodepoſitã ticio:quẽ dñʒ eiꝰ
putaſti cũnõ eẽt:reſtituiſſes ðpo

ſiti actõete ñtenen .Celſusait.

q;ꝛ nullꝰdolꝰĩterceſſit:cũ ticio aũt
cui resreſtituta eſt dñs ſerui ad ex
hibendũ agit.ſed ſiexhibuerituẽ
dicabit᷑.ſi uero cũ ſciretrẽ alienaʒ

eẽ ↄſũpſerit ↄdẽnabit᷑.qꝛ dolofe

cit quominꝰ poſſideret. Elegan
ter apð iulianũ querit᷑ ſi pecuniã
ſeruꝰ apð me depoſuit:ita ut dño
ꝓlibertate eiꝰdarẽ:egoqʒ ðdero
antenear depoſiti. Julia.ſqi.li.
xviij. digeſt. Sigdẽ ſic dedero q̃ſi
ob hoc penes me depoſitã:teqʒ
cenioꝛaueronõcõpeteretibi ᷣpo
ſitiactiõʒ:qꝛ ſciẽs recepiſti. careo
ergodoloſi ueroq̃i meã pꝓlibᷣtate

poſtea uti.quia tunc etiam anteqᷓ; moneatur fit mutuuz.vt. .ſi. cer.

pe.l.rogaſti.S.fi.⁊.l.ſed. W

e ¶Bepe euenit. no.v. ſunt caſus in q̃bus depoſitarij tenẽtur de ca⸗
ſu foꝛtuito. Pꝛimꝰ ſi pactũ interuenit.vt bic et.j.mã..ariſtoni.⁊.gõ
de pac.l.iuriſgẽ. item ſi quis.Scðs ſi moꝛa pᷣcedat caſũ.vt.j.e.ſi

eius nũerauero teneboꝛq̃ ſentẽ
tia mihi uidetur uera:hicenĩ non
tantum ſine dolo ma.non reddit:
ſʒ nec reddit.aliud eſtenĩ redde⸗
re:aliud quaſið ſuodare. Si pe

cunia apðte ab initõlege hac de

poſita ſit:ut ſi uoluiſſes:utereriſ
pꝛiuſqᷓʒutaris depoſititeneberis
Sepe euenit ut res depoſita:ł nũ
mi ꝑiculo ſint eiꝰ apð quẽ ðᷣponũ
tur.utputa ſihoc noĩati ↄuẽiſſet.
Sʒ ſi ſe gsdepoſito obtuliti:idẽ
iul.ſcribit ꝑicło ſeðᷣpoſiti illigaſ
ſe:ita tñ ut ñ ſolũ dolũ ſʒẽt culpã

et cuſtodiã pᷣſtet:nõ tñ foꝛtuitos

caſus.Si pecũia ĩ ſacculo ſigna⸗

todepoſita ſit ⁊ unꝰex heredibuſ

eiꝰ q depoſuit ueniat repetẽs quẽ
admodũ ei ſatiſfiat: uidẽdũ ẽ ꝓp⸗
mendaseſt pecũia łcoꝛã pᷣtoꝛe uł
interueniẽtibꝰhõeſtis pſonis⁊ ex
ſoluẽda ꝓparte hereditaria.ſʒ et
ſireſignet᷑ ñ ↄtralegẽ depoſiti fi⸗
et:cũł auctoꝛe pᷣtoꝛe łlhõeſtis per
ſonisĩterueniẽtibꝰhoc euãit:reſi
duok apð eũ remanẽte ſi hoc uo⸗
luerit:ſigillisuidelʒ pꝛiꝰ eiimpᷣſ⸗
ſisł a pᷣtoꝛe:uł ab his coꝛã ꝗbꝰ ſi
gnacłaremota ſũt:ł ſihoc recu⸗
ſauerit in edẽdeponẽdoSʒ ſires

ſunt: que diuidi nõpñt: oẽs ðᷣbe/

bit tradere:ſatiſdatõe idõeaa pe
titoꝛe ei pſtãda ĩhoc qð ſupꝛa eiꝰ
partẽeſt. Satiſdatõeãt nõ inter-
ueniẽte:rẽ in edẽ deponi:etoĩ a⸗
ctõe depoſitariũ liberani.Apð iu
lia.li.riij. digeſt. talisſpẽs relata

eſt:ait eni ſi depoſitoꝛdeceſſerit:

duo exiſtãt:ꝗiter ſe ↄtẽdãt:unuſ
ꝗqſqʒ ſolũ ſe heredẽ dicẽs ei tradẽ
dã rẽ: q ꝑatusẽ aduerſus alteruʒ
defendere :hoceſteũꝗ depoſitũ
ſuſcepit ꝙ ſi neuter hoconꝰ ſuſci
piat cmodiſſime diciaitnõ cogẽ
dũ eẽ a pᷣtoꝛe iudiciũ ſuſcipereo⸗

poꝛtet igitur rẽ deponi in edẽ ali-

in aſia.S.fl. Zer

cius ſi culpa.vt

f. e. l. ꝙ nerua.
Quartus ſi do /
lus. vt. S̊. e. . ſi
rem. Quitꝰ ſm
Jo. ſi grã tm̃ ac
apiẽtis fitðᷣpo/

ſitũ. vt. S. ſi cer.

pe.l.ſi quis ĩ fi.
i.mſo.

f Obtulit ſic. ſ.

ad.l.coꝛ.de fal.
8HBi pecunia.

ꝓm̃da.i.exbibẽz

da. et incipit res
pondere.

b ¶ Moneeſtis. fic

j. ð ſo. ſi ſtipula
tus ſuʒ mibi aut
ticio..ſi lance⸗
7. L. quẽad. teſ.
aper.l. ij.

ig Reſignet᷑ i. 9⸗
eriatur.

k Mon poſſũt
cõmode:urequꝰ
et ſilia ut inſti. ð
off. iudi. F. ꝙ ſi

lDOmẽs.i.totã

mnii.
Omni. i. ĩo
ien bie .
de ſo. l. obſigna
tõe.ſ quidã di⸗
cant per excepti
one =
n ¶ Apud iul. de
fendere.i.cauere

de defendendo:

ſed cur pᷣſtat᷑ bu
icðpoſitario cau
tio:cuʒ ipᷣo iure
ſit tutus bona fi
de reſtituẽdo al⸗
teri eoꝝ:quẽ pu⸗
tat beredem. ut
.e.l. S. ſi rem a
ſeruo.m̃. dicunt
quidã boc fieni
ſupuacuo. vt. j.
de euic.l. ẽptoꝛi
H.i. tu dic ꝙnõ
ſit ſuꝑuacuo.nã
ſi ſine caunõe pᷣ
ſtaret cũ iã ſit ab
altero mota con
trou erſia dolovfr̃
facere.vt.j.ad.l.

fal.dolo cauere.
itẽ quid ſi uter/

q; paratus ẽ ca

ditur ſzm. ¶Mſ.
preuenit.ſed qͥd
ſi ambo ſik uent⸗

— — 2=r =

—
S
S=
=
=
S.
—

=
SEE
S

emnegin
rhnn

=

geicenon

ncnnrin
ügiunch
el ichn

i pul i
poſiloppe

Uoebb

eſnin,
Firichild

digoefur/

iuimieſi

4
oidſo aeno
icch iner

töſien.

hnünrden

8 6

nen,

udugſdo,
Nöead

e

.

lo,

Neltſed
l demte.

hel .

nden

Porciot
ienbeon

li.⸗
inn

moceneg
taunſö

iiſgd

node.

ennbieAH
grici
eperai

eſelnin
poſtandan

mobonefi

nen)

Gegtepo⸗
Dekedemu
lKtens
of Nun
Gi beeſfin

oaoN.

niel ihu
n dieghnd
uannn
ecaunde
gciiſtt
ononn

ciaof

eſrſctl
olocnct,
Pilenn
6
iſct
boſtuu⸗

i albat

ſigitſe
licnsiſſ

ttiebdi.
Einchets

Dnisilti

Beir
ereſcokete

c ſtern

nz e

xvi.

ent. Rf. locus erit gratificatiõi. vt. ar. . relig. l. k et ſ. ad ſil. ſis
in graui. 5. ſi ců ? de lega. ij. ſiquis ſeruũ. 5. ſi nter.m Jo. Itẽ qᷣd
ſi aciũ eſt ne vni ſine altero reddat᷑.Rñ.ĩ boc ſeruaf.vt.ar. S. e.l. F.

iniurian qͥd enĩ
iã durum. ⁊c. v t

Q. qñ et quibuſ
gquarta ps. l. i.

fi.iõq; iniuriarũ
agitur. vt bic. et
ỹ.ad.l.acquil.ſi
qſ reſtam̃tũ. . ij
reSi pᷣdo. de /
poſiti acturos.
vereoꝛ ne exĩpꝛo
bitate ſua conſe
q̃tur actionẽ. y
qð eſtõ. l. vt. j. ð
fur.itaq;. ſy non
oʒ uereri qꝛ non
ey ipꝛobitate ſua
id eſt exfurto qð
fecit. ſed ex ↄctu
quẽ muuit agit

ðpoſiti. ſi oppo

nas de eo qõ dꝛ
ſ. de fur. ita q. F.
ſ furti.Rh.illud
iõ ðꝛ ĩ actõe fur /
n. qꝛ alteri eſt q̃/
ſita.i.dho actio
furti qꝛ eiꝰ inrer
eſt. vñ denegat
actio furti.ſʒ ex
ↄau nõ ßt eẽ q̃ſi
ta:niſi Zbẽti. vñ

ci dakt.et bac ra⸗

tõe dat uiolẽto ĩ
terdictũ vñ ui:ſi
ab alio expellat
qꝛ roe ill uiolẽ
tie dno dari nõ
põt.cũ nõ ſit ex/
pulſus.yt bic et
j.de n ⁊ ui ar. l.
plus dicũt qͥde⸗
kt rei uẽ. dari pꝛe
dom õ depoſita
riũ et cõmodata
riũ q̃ſi nõ poſſir
obicer ð dſo cũ
ab eo cãm babe
ant:vr diximꝰ. S
cõmoda.lua. et

facit. s.de iudi.

h a iudice. et. S.
de pig act. ſi pi⸗

gnoꝛe. . ſi pᷣdo.
1S ſ. pdo/

ſi conuenit. o ¶ Eum.i.depoſitarium. —
p Poſſe teſtatoꝛe. qui depoſuit. azo. q Bi quis tabulas

quã donec dehereditate iudicet᷑.
Si ꝗstabulas teſtamẽti apud ſe
depoſitas pluribꝰ pᷣſentibꝰ legit
ait labeodepoſiti actõe reẽ deta⸗
bulis agi poſſe.ego arbitroꝛ ⁊ iiu
riarũ agi poſſe:ſi hoc aĩo recitatũ
eſt teſtamẽtũ ꝗbuſdã pᷣſentibꝰ ut
iudicia ſecreta eiꝰ ꝗ teſtatꝰ eſt di⸗
uulgarẽt᷑. Si pᷣdo:lł fur depoſue

rit:⁊ hoc marcellꝰli.vi.digeſt.pu

tat depoſiti rcẽ acturos.nã ĩtereſt

eoꝝ eoqð teneãt᷑. Si ꝗsargẽtũl
aurũ depoſitũ petat:utrũ ſpõan

⁊põdꝰ cõplectidẽat.et magis eſt

ut utrũq; ꝗs ↄplectat᷑ ciphũ foꝛ
telł lancẽl paterã dicẽdoet mate
riã:et põdꝰaddendo.ſʒ et ſi pur⸗
pura ſit infecta ł lana põdꝰ ſimili
ter addiciẽdum ſaluo eo:ut ſi de
quãtitate põderis incertũ eſt:iurã
ti ſuccurrat᷑.Si ciſtaſignata de⸗
poſita ſit utrũ ciſta tãtũ petat᷑: an

⁊ ſpẽs cõpᷣhẽdẽde ſint.⁊ ait Cre

baciꝰciſtã repetẽdã:ñ ſingulaꝝre
rũðpoſiti agẽdũ.qð et ſiresoñſe

ſunt: ⁊ ſpẽset ueſtis:et ſicdepoſi
teaddiciẽde ſũt:Labeoãt ait euʒ

aciſtã ðponit ſin gulas quoqʒreſ
uideri deponere.ergoet derebus

agere eũ oʒ.ꝗd ergo ſi ignoꝛaue

rit is ꝗq depoſituʒ ſuſcipiebat:res

ibi eẽ.ñ multũ facere.cũ ſuſcepit

depoſitũ ergoet rerũ depoſiti agi
poſſe exiſtioꝰ: qʒuis ſignata ciſta
depoſita ſit. Filiũfamia.teneri ð

poſiti cõſtat: qꝛ et ceteris actõibꝰ

. . . S„ 7——
ellut t ¶Quod. id eſt quia.
u ¶ Di quis argetũ cõplectaf.vt.j.de fur.l.in actõe furti. in pᷣn.
F¶ Gurati.i.ſe neſcire.vt.j.de furtis.l.in actiõe..plane.et hboc quo
ad boc ut recipiatur eiꝰ libellꝰ.nã alias eiꝰ nõ eèt libellꝰ recipiendꝰ
quia põdus in eo dʒ ↄtineri.ut.S.de rei uen.l.ſi in rẽ. S.i.nõ quo ad
ſniam ꝓ eo datã niſi poſtea ꝓbet.nã cũ ſit incerta petitio.nõ pᷣr eſſe
certa ſententia. vt. C. de ſen. q ſine certa quãti.l.pec ſnia.ſ̊ nunquid
eodẽ mò ſi dubiet de ſpẽ ſuccuratur.rñ.non. nec bec lex boc dicit.

nec alig. Itẽ eſte

talia rõ.quia de quãtitate magis ꝙᷓ de ſpẽ dubita

ripot. vr qr. C. de reſcin. uen. l. quiſqᷓs. accur.
i Gi ciſta.i.ſermiũ.ut uocãt teurbonici.et dic ſign atũ et firmatum
Igem in quolibet ſacco cum rebus ligato.

—
.

—..—

30 Auoch nnde ſoluit totaliter pꝛo ciſta⸗

Depoſiti uel contra⸗.

a ¶ihõ multũ. ut ar. . de ac. emp. tenet.i. reſt pon. ar. contra. . de acqui.poſ.
l. pegre.S.iulia.et.j.dẽ õᷣben.emp.l.in lege.et.j.de euic.qui fundi.accur.

b ¶ Exiſtimo.et ſic aſſentit labeoni.

c Dep oſusa ſit ei ſi ignoꝛauerit.ſicut neceſſe ſit ꝙ ꝓbet actoꝛ ꝙ ibi fuerunt

tenet᷑. Sʒ ⁊ cũpꝛẽ eiꝰagi pᷣt dũtax
at de peculio. Idẽ ⁊ ĩſeruo.nã et
cũ dño aget᷑ plãe et iulianꝰ ſcribit
et nobuidet᷑:ſieoꝝ noĩe:ꝗ ſunt in
ptãte agat᷑:ueniet in iudiciũ:et ſi
qdꝑ eũi cuiꝰ iure ſũt captũ frau⸗
datũueẽ:ut et dolꝰeoꝝueniatitã
tũ ipoꝝcũ ꝗbus cõtractũ eſt.Sia
pud duos ſit depoſita res:aducr⸗
ſus unũquẽqʒ eoꝝ agi poterit nec
libabit᷑ alter ſi cũ altero agat᷑.ñ ei
electõe ſʒſolutõe liberãt᷑: pinð ſi
ambo dolofecerũt:et alterqð ĩter

eſt pᷣſtiterit a lternõ cõueniet᷑ ex‚⸗

plo duoꝝtutoꝝ:qð ſi alter ł nihil
uel minꝰ facere poſſit ad aliũ ꝑue
nietur.idemq; et ſi alter dolonon
fecerit:et idcirco abſolutꝰ:nã ad
aliũ ꝑueniet . Sʒ ſi duo depoſue
rint:et ambo agant ſiquidẽ ſic de
poſuerũt:ut ul unꝰtollat totũ:po
terit inſoliduũ agere.ſi uero ꝓpar
te ꝓq̃eoꝝ intereſt :tũc dicẽdũ ẽ

in ꝑte ↄdẽnatõʒ faciẽdã.Si ðᷣpo

ſueroapð teut poſt moꝛtẽ tuã red
das :et tecũ et cũ heredetuo poſ-
ſum depoſitiagere.poſſum enim
mutare uolũtatẽ:et añ moꝛtẽ tuã

depoſitã repetere.ꝓindeet ſi ſic

depoſucro:ut poſt moꝛtẽ meam

reddas:poteroet ego⁊ heresme
us agere depoſiti mutata uolũta⸗
te. Qð autem dolus dũtaxat in

hanc actionẽ uenit queſitũẽ ſihe
res rẽ apud teſtatoꝛẽ depoſitã: I

commodataʒ diſtraxit ignoꝛansꝰ

res quas repetit.accur.
d ¶ Filifami. agi põt q̃

bʒ eũ in ptãte.aliter ſi e
mancipatus rem tene⸗
at. ut. ſ. e. ſiapud.
e Eoꝛum.filioꝛum.
f ¶¶ Uenier. vt. S. de pe⸗
cuł.l.depoſui.in pꝛin.
ʒ.l.in bone fidei.et.&ẽ.
commo.ſed mibi.S.ſi fi
lio. agccDur.
gO Bi apud. duos agi
poterit. ſinſolidum.
b Electione.immo.vt
J. de duobus reis.l. ij. q
eſt contra.ſolu.qð ibi
dicitur de ea petitione
intelligitur:que eſt cum
effectu. i.cũ exactõe.vel
bic de his qui obligant
in ſolidum auctoꝛitate
legis ibi uerbis. vel ibi
de ea petitiõe que fit a⸗
nimo nouãdi.hic nõ.vt
ar. j. de nouati. ſi reʒ. J.
ſi duo.
i ꝗ Eutoꝛum.vno quoꝝ
conuento:et exacto al⸗
ter liberatur.vt.j.de tu.
et ra.diſ.ſi ex duobus.
le Pꝛeuenitur. et ſic vi
detur ꝙ inſoliduʒ tene
ontur ipſa re.vt.j.ð du⸗
obꝰ reis.l.eandem. ꝓꝙ
quidã de pleno conce/
dunt. alij diſtinguunt
an depoſitum coõſiſtat
in re indiuiſibili.et tũc
inſolidum. et ſic erit bic
ar. j. eo. ſi duo. ſicur et ſi
duo pꝛomittant idẽ vel
vniꝰ ꝓmiſſoꝛis duo ſũt
beredes.vt.j.de vᷣ.ob.
l.ij. F. i. aut in re diui⸗
ſibili. ut tũc ꝓ partibuſ
agatur:non inſolidum
teneqtur. tu dic ſemper
teneri pꝛo partibus: ni
ſi actuʒ ſit vt quilibet in
ſolidum teneatur.et ſic
fuit actum. et in dicca.l.
eandem.ſicut eſt in plu
ribus heredibus qui ꝓ
partibus renentur.vt.j
e.l.in depoſiti. nec ob⸗
ſtat. S̊. commo.ſi ut cer.

F. fi. naz et ibi actum erat.nec obſtat.j.de ver.obli.l.ſtipulationes non di
uiduntur.ꝙ enim ibi dicit rem pꝛo parte reſtiiui non poſſe.verum eſt quan
do bic actũ erat. Iteʒ nõ obſtat.j.e.ſi duo.quia illud eſt cauſa cauſale quã
do quiſq; beredum rem depoſitam interuertit.vt ibi dicit alias pꝛo parte.

vte.l.dicitur. Accurſius.

14 Peuſlono rail eoꝝ. qð ſemp fieni intelligitur. vt. ſ.e. licer. accur.

me Inter eſt. quia diuiſibilis eſt. accurſius.

iĩdepoſuero. mutare nota quẽpoſſe mutare uelle ſuum ſic ⁊.j. mã. ſi

quis alicui..i.et.l.ſi vero nõ re.S.ſi mã.et de ver.ob.ſi qͥs ſtipulatꝰ.ſed

ar. ). S.cõmo.in cõmodato.S.ſicut.et.j.de le.i.l.buiꝰ..ſtichũ.accur.

og Quod autem. ſubintellige ex es ꝙ dictũ eſt. accur.

.

—

7 Jonengs. hcleenemnpt inſti.de uſuca.j.ſed tamen. Accurſius.

§ in

Lane. culpa. vt. j.
ARti.i. dolus.⁊. S.l.i.
H. eſtat apud.⁊.j.de le.
iij.l.nõ dubiũ. S. fi.⁊ fa
cit.j.e.ſi quis inficiatꝰ.
f¶ Cãtus.id eſt dicens
et allegans
Ec et ſi nõ ſit brs.
Bbabeẽdo ratũ in ſbᷣ
ſidium.
b xroꝛquebit᷑.ſic et.

7
e

2

niã.et. S.ð pe.her. poſt
ſenatus.et eſt boc ð ſũ⸗
ma equitate ut qui non
eſt heres uelut beres te
neat lucrũ bſido tantũ

in ſubſidium. 1
Japõ.nõ iuratur
ec ĩfamat gᷣna.vt
3. de his q̃ nõ.ĩfa.l. fur

ti. S.fi.at in dircã in litẽ
iurat.ut.S. e.l.i..in de
poſiti. et. S.de in litẽ iu
ran.l.in actionibus.
b ¶ In ſequeſtrũ. ꝙ ſið
pluribus locis no.arg.
WVcũ qͥs duo alternati/
ne ꝓmittitvtrũq; ſi ĩ ob
ligatõe.vt. S. de mi. ⁊ ſi
ſine.i. reſpon.
c¶ Couenerit. altnatiue
denik drf de iuf
dot. plerũq;.in fi.
e ¶ Di uelt iuſtiſſima.
ſic ⁊.ſ.mã.int᷑ cãs.ꝗ.i
mãdatũ.et.S.de arbi.i
iij. F. tã et ſi. et. l. I. ⁊ de
ꝓcura. i 1 be. F. penk.
f eponi.ut. S. e. l.. S
pecunia.accur.
Ropꝛie. tradit.vt.j
¶ e ver. ſig. ſeq̃ſter.

eEct acit.j. e. licer.
boĩem apõ te.l:
ui nõ eſt ſequeſter
B ſimplex depoſitarius

ſed poſtea põit caſũ in
ſequeſtro in tercia pio/
na. ibiuel ad malã mã/
ſionem c.
¶Vinctũ.l. ſolueris.
k ¶ Ertẽſũ.i. apð ſeque
ſtrü. aʒo.ſʒ q̃re dꝛ mala
mãſio.dic qꝛ in carcere

14 Arbimor vt. 3.de do
lo. l. ter. F. labeo
m Darur. alias iſtud.
als ſi notat aliã ſpẽm e
iuſdẽ generiſ.ſed diuer
ſum genus. ſcilicʒ actio
nes que ſunt exmaleficio.et
n ¶ Lotractu.idẽ ſi ex quaſi

contractibus. et.l.ex depoſi
in caſib:ut ſi dolus dedi

a ¶ Hon reddit.et ſic pꝛecium rei mibireddit. vt.ᷓ. de pe. bere.p ſi in diem
S. idem iulia. att.et. S.ſi cer. pe.ſi eum ſeruuamm.
Aic ergo pciũ iuſtuʒ tamen. ut differara ſequẽéti.
c ¶¶ NHut mioꝛis. pᷣſtabit ſi ſine dolo ſic fecit. als tenet.xt.S.ð tnib.ill.O. pe.
d AUendidit. ſubaudi. er non exegit. accurſius.

depoſitam uel commodatam:an

bit de re. antũ uel de pcioteneat᷑:
qð ad eũ ꝑuẽit.⁊ ueriꝰẽ tenerieuʒ

hocei łipᷣo dolofacit:qid qð dck⸗

ſe ꝑuẽit:nõ reddit. ¶pZlai

ri iidẽq;. S. ſed ſi pecu i ergo ſi pciũ nõdũ exe

git aut mioꝛis quã dbuit uẽ
didit: actionẽ ſu tatũ mõ pꝛeſta
bit. ¶u) Vlpi.

Mane ſi poſſit rẽ redimere ⁊

pꝛeſtare nec uelit:ñ caret culpa:
quẽadmodũ ſi redẽptã ł alia rõe
ſuã factã noluit pᷣſtare cauſatus

ð ſel ignarꝰ uẽdiderit (P. Au.
CExędet ſinõ ſit heresꝰ:ſʒ pu
tauit ſe eheredẽ:etuẽdidit ſi
mili mõ lucrũ ei extoꝛquebitur.

apð quẽ ðpoſu u) Nlp.

to locorẽdepoſitã exhiberet:nec
ibi exhibeat teneri eũ palãẽ. Qð
ſi de pluribꝰ locis ↄuẽit ĩ arbitrio
eiꝰ ẽ quo loco exhibeat.ſed ſini⸗
hil conuenit denuntiãdũ eſt ei:ut
apud pꝛetoꝛeʒ exhibeat.Si uelit
ſequeſter officiũ ðpõere:ꝗd eifa⸗
ciendũẽ.xt ait põpo.adire eũ pꝛe
toꝛẽ opoꝛtere:et exeiꝰauctoꝛitate
denũciatõe fcã hisꝗ eũ elegerãt:
eirẽ reſtituendã.ꝗ pñs fuenit:ſed
hocñ ſꝑuerũ puto.nã plerũqʒ nõ
eſt ꝑmittẽdũ officiũ:qdðſel ſuſce⸗
pit ↄtra legẽ depoſitõis depõere
niſiiuſtiſſima cã interueniẽte.⁊cũ

ſic alias extra contactum⸗.

1 cõtractu deſcẽderẽ. vt. ¶ ge. is.
ſic nota ex dolo cõmiſſo in Z re. vr. C. neg. ge. curatoꝛis. ?

ctu teneri heredẽ.ut hic.et.j.de act.⁊ obli.l.ex

ti. et. j. de regu.iur. ad ea..finali.ſed boc fallit
t cauſam cõtractui.ut inſti. de perpe.et temp.ac.

tũeẽ dicet᷑:otraniũ iudiciũ ðᷣ
poſiti dat᷑in quo iudicõ meritoĩli
tẽñiurat᷑ nõei ð fiderupta agitur
ſʒð indẽnitate eiꝰ ðpoſitũſuſce
pit In ſequeſtrũ ðpoſiti actio cõ
petit.ſitñ cũ ſeqſtro ↄuẽit ut cer-

S. aliqñ. Item fallit in aetione in factũ:que datur ↄtra menſoꝛẽ. vyt

5, ſi menſoꝛ fal.mo.dix.l.iij.S.penul. Itẽ fallit in tnb.ut.sẽ.demb.
illud..fi. Itẽ in actõe in factũ de edẽ.vt.S.de edẽ.l.fi.que eſt anoꝛ

mala.itẽ in ſtipulatõe interpoſita cã iudicio ſiſti in locũ actõis m iu

re. ut.S. ſi qͥs caut.ſi eũ.O.q iure. Itẽ in actõe in

lel commodatar ꝑmittit᷑:raro ei res reſtituendaẽꝗ
teneat᷑.et qꝛ dolonõfecit:nõtene

uenit:ſʒ opoꝛtet eã rẽ arbitratu iu
dicis apð edẽ aliquã deponit.
p Ropꝛie in ſe-· ¶p) Au:
ueſtroẽ ðpoſitũ:qð a plu⸗

ribꝰ inſolidũ certa odiſõe cuſto⸗

diẽð reddẽdũq; tradit p.
Jhoeim apð te ðpoſitũut
