ſz mãdatoꝛi l fideiuſſoꝛi ꝗbꝰ mã⸗
„ 212 --— K
dati iudicõeãdẽ ꝑtẽ pᷣſtaturꝰ eſt.
plãe ſiab herede ꝑtẽ accepiſſʒ an
in reliquũ ꝑmittẽdũ eẽt creditoꝛi
fideiuſſoꝛẽ cõuẽire dubitatũẽ.ſʒ
uiðbit᷑ orentire creto ↄueniẽdo
eredem. I Dem.
OJ mãdato ticij calphurniꝰ
pecuniã quã ticiꝰ credebat: ſtipła
tus eſtñ donãdi aĩio mãdati iudi
cõeũ ab heredeticij poſſe ↄuẽiri
ut actões ſuas pᷣſtaret idẽẽ ⁊ ſi er
acta ẽ a calphurniopecũia. Pau

lus rñ.fideiuſſoꝛẽ.ꝗ rẽ pignoꝛis

iure obligatã a creditoꝛe emit.mã

beredis debitoꝛis.qꝛ il
lius pñᷣtia non eſt neceſ

ſaria cũ inter abſentes

fiat pactũ.ut.S.de pac-”
l. i. ꝙ bic eyegit in credi
toꝛe.vt bic et.S.de pac.
et ſuũ. 5F. fi.et. l. Keſcrip.
d ¶ Eaq; exceptio.ſcili⸗
cetpacti que dat᷑ reo.
e ¶ Electionẽ.conueniẽ
di beredẽ debiroꝛis vel
fid eiuſioꝛẽ ſiue manda
toꝛẽ.et allegãdo dicit.
f¶ Pꝛiuilegiũ. puilegi
ato ergo nõ nocet alioꝝ
cõſenſus in remitrẽdo.
er ſic eſt Z. S. de pact. re⸗
ſcriptũ in fi.i.m̃.ſo.ibi
in ꝑtes diſſentiebãt bic
pꝓꝛſus.vel hic loquit̃᷑ de
eo pᷣuilegiato qͥ ⁊ pignꝰ
babebat. vt qꝛ in refe⸗
ctionẽ credidit.ut.j.ĩ q̃
bus.c.pig.ta..l.i.ibi
ſolũ pꝛiuilegiũ.et ſic pi
gnus cõuentõnale. vel
pꝛiuilegiſ.i.pignus le
gale. accur.
g Pꝛeſens. i.ſi fuiſſet
pns.et ſic nota ꝙabñs
ꝓ diſſentiente babetur.
ut bic et.j.de ritu nupt.
in eo. S. deinde.et. S.de
arb. ſicut.ſ q̃d ſibi pꝛo
fuiſiʒ bec ꝓclamario cũ
maioꝛi pti ſtarerur.rñ.
foꝛte traxiſſet alios in
ſniam ſuãꝗ. ut. S. ò arbi.
itẽ ſivnꝰ..fi.itẽ lʒ non
valuiſſet quo ad ipʒ ðbi
toꝛẽ.valuiſſʒ tñ quo ad
mãdatoꝛẽ in quo et pꝛe
iudicaret ſibi ſi pꝛeſens
taceret.ut. S. e. .
bęEreduoꝛem.agentẽ
contra mandatoꝛẽ.
bQuibus. ſcilicet exa
ctis inſolidum. et ſunt
datiui caſus.
i¶ Eandẽ partẽ.quã ce
tens qͥ cõuenitur pꝛeſta

pit. nã fideiuſſoꝛ ſeu mandatoꝛ pꝛiuilegiũ ſen pignꝰ nõ babet. vñ ẽt ſi ſunt
abſentes cogũtur ſtare pacto ceieroꝛũ.ut.S.de pac.l.reſcriptum.
K Pꝛeſtaturus.ſ.beres. I ꝙ Accepiſſet. creditoꝛ abſens.
m ¶ Loueniẽdo.ſ.tm̃.nõ ſolũ exigẽdo vel accipiẽdo.et ſic nota de tacito cõ

Animo donãdi.ꝙ ſꝑ pᷣſumit.ſꝙ no ſit donati
quas pᷣſumptiones.ut.s.e.ſi vere nõ re.ꝭ.idẽ papi.et.ff.de do.pꝛe.ſeia.

j. de le. com. l. pe. et. S. de inof.teſta. nibil. F. i. et.l.fi.
J mãdato.calphurnius.qui creditoꝛ erat.
¶Btipulatus.ſ. ab eo cui naus credebat.

₰

oniſi ̊ ꝓbetur per ali/

q ¶ Eu.i. calphurniũ. N ¶ Peſtaret. ſicet. S.e.idemq;. .ſi cui.
s Igem eſt quãrũ ad hoc. ut heres ncij babear acrione:ſj tñ altero caſu
ad ceſſonẽ altero ad ipam pecuniã.et ſic nõ eſt per omnia idem.
t¶ Paulus rñ. debitoꝛis idem eſt et ſi cõneniatura ſco creditoꝛe bypotbe
cana. ut.j. de dil. pig.l. ij. et. l. c ſeruꝰ. S.ſi ſcõs.̊ ar.mandati actio nõ da⸗
ri.ĩmo de dolo.ut.C. de dolo.l.i.que eſt j.ſo.bic nõdũ mandati actio fini

ta erat tpᷣe.et iõ mandati agitur.ibi ſic.boc non placet.ut.5S.de dolo.lij⸗
pe. vel non eſt miuum ſi bicmàdariubi de dolo agitur cũ uraq; famol⸗
bãc repꝛoba.per.l.S.de dolo.l.ideoq;.vel aliter ibi de dolo.quia m
G

9 Extraneo emptoꝛi.
nota nõ eẽ admittendũ
hũc fideiuſſoꝛes vt quẽ
liber. ſic et. j. de le. ij. l.f.
S.quattuoꝛ. ſ ar. ö. S.ð
adop.ſi pr.S.qᷓ duos.
Paubꝰrñ.im pedimẽ
to. vt. j.ea.l.S.ille.⁊ bic
nõ dixiſſʒ nolo teneri ex
inde.qꝛ tũc bʒ exceptõʒ
vꝛ. . de ac. et obl. l. obli⸗
gationũ fere. F. fi. in fi.
c4 Saul. rñ. eligi poſſe
lceteri minuſ idonei ex
tirerunt. vt. C. de fide⸗
iuſ.liberũ aʒo.ĩmo et ſi
oẽs ſunt idonei lʒ habe
ant beneficiũ epłe diui
adriani.vt. C. de oſti.
pe.l.fi.ſed bodie ſecus:
qꝛ ipᷣo iure in ꝑtibꝰ tenẽ
tur. ut in aut.de duob⸗
dNonceſſũ.i. dictum
a ¶ Et debere. ut. C. ſi
plures vna ſnĩa.l.i.ſed
obijcit.qꝛ vr ſnia ꝓfice⸗/
re cõdẽnato. ſi em̃ ↄue
niatur ultra ptẽ ſuã. bs
excep.rei iudi.ſʒ m̃ inſo
lidũ videt᷑ fuiſſe dãna⸗
tus. ſic ẽ Z.j.de excep.
rei iudi.l.euident᷑.ſʒ di/⸗
cas ꝙ tm̃ ꝓ pte fuit fcã
yel ſim plicit᷑ cõdẽnatio
hkʒↄuẽtio inſolidũ.vt.S
depoſiti. l. ſi duo. in fi.
itẽ ad buc põt agi inſo
lidũ antiqua. vñ nõ ob
ſtat lex euidenter.
b ¶¶ reditoꝛ interſit.i.
dlifferentia ſit.
c¶ Aẽdiderit.vt.qꝛ deen·
uictione nõ ꝓmiſit.
d IHõ ſir. ꝓeſt eo caſu
qñ reſtituit᷑.vt.j.de reg.
iur.l.nõ videtur.ex bac
reſpõſiõe colligit᷑ reſpõ
ſio ſecunde.
eæUWoparet. p Srium:
f ¶¶ Hon tenet᷑.veluti ſi
iure creditoꝛis vẽdidit.
vt.j.de diſtrac. pig.ſi is
et. l. queſitũ.idẽ qñq; ⁊
ſi teneat. vt qñ ſi debuit

.

non ſupererat actio pacto vel acceptulatione inefficax effecta non tempoꝛe
ſed boc nõ ualet. ut. S. de dolo.l. ij. F. ſi qs. niſi ad boc faciẽdũ fuiſſet dolo
inductꝰ.dic ergo dari actionẽ de dolo.i.mãdati ꝓpter dolũ.ſjm aʒo.item
adbuc eſtcontra.S.de neg.geſt.l.fideiuſſoꝛ.vbi dicitur ꝙ datur actio neg.
geſt. ſolu. ut ibi. cum boc autem concoꝛdat.j.de pig. l.ij.

dati iudicioconuentuʒ ab herede
debitoꝛis oblato oĩ debitoreſtitu⸗

ere cũ fructibꝰ cogẽdũ neqʒ habẽ

dũ ſimilẽ extrãeo ẽptoꝛi: cũ in oĩ
ↄtractu bonã fidẽ pᷣſtare debeat.
Paul.rñ.die adiecto ĩ mãdato:ĩ
tra quẽ pᷣſtaturũ ſe luciꝰ ticiꝰ ſcri-
pſit.ñ eẽipedimẽtoꝰ:quominꝰ ẽt
et pꝰeũ diẽ ↄuẽiri mãdati iudicio
poſſit. Paulł.rñ.unũ ex mãdato⸗
ribꝰ inſolidũ eligi poſſe:ẽt ſiñ ſit
cõceſſũĩ mãdatopꝰↄdẽnatõʒ aũt
induoꝝ ꝑſonã collatã neceſſario
ex cã iudicati ſingł os/ꝓ ꝑte dimi⸗
dia cõuẽiri poſſe et dẽre. Credi⸗
toꝛ pignꝰ uẽdidit qrit᷑ an ſi uicta
ſit poſſeſſio ẽptoꝛi:regreſſũ cre⸗
ditoꝛ admãdatoꝛẽ hꝛẽ poſſit:⁊ an
interſit creditoꝛis iure uẽdiderit:
an cõi iure ꝓmiſerit. Paul.m̃.ſi
creditoꝛex pᷣcio pignoꝝ debitũ cõ

ſecutꝰ ñ ſit:mãdatoꝛẽ libatũ ñui

deri exhoc rñſo appet:⁊ ſi euicti
onisnoĩe nõteneat᷑: ꝓficere eã rẽ
ad libatõʒ. Ille illi ſalutẽ mando
tibi:ut bleſio ſeueroaffini meo o⸗

ctuagiĩta credas ſub pignoꝛe illo?

illo in q; pecuniã: ⁊ qcqd uſuraꝝ
noiĩe acceſſerit indẽnẽ rõʒ tuã me

eẽ ex cã mãdati in eũ diẽ quoad ui

xerit. Gleſiꝰſeuerꝰpᷣſtaturũ pꝰea
ſepe ↄuẽtꝰ mãdatoꝛnõm̃.qro an
moꝛteðᷣbitoꝛis libatꝰ ſit. Maut.
rñ.mãdati obligatõʒ ꝑpetuã eſſe
lʒin mãdato adiectũ uideat᷑ ĩdem

pꝛomutrere.vt diximus.S.depignõ.ac.ſi.pignoꝛe.S.fi.ac.

—

g ¶ Slie illi.er quicquid uſurarũ.ſic cõſtrue:mãdo me eſſe pꝛeſtaturũ indẽ᷑/
nẽ roõʒ tuã ex cã mãdati in eũ diẽ quoad uixit Bleſius ſeuerus et quicquid
ccelſierit. noĩe vſurarũ i quã pecũiã poſtea ⁊ꝛc. b¶ Aberar. ſ. mãdatoꝛ
i ¶ Gl Derpetuã eſſe.qꝛ tpᷣs nõ eſt modus tollende obligatõis.repellit᷑ tantũ
Exceptione.quia ſic inter partes actũ videtur.vt. j.de ac.et obli.l.obligatõ
num fere. S. placet.et inſii.de ver. ob.S. atſi ira. vel dic nõ repelli:qꝛ maãda
rꝛ fuit uiuẽte debitoꝛe in moꝛa ar. S. deconſti. pe.q̃ autẽ. S. ſed et ſi quis.?
melis tenetur etiã poſt moꝛtẽ.quia ꝓmiſit ſe ſatiſtacturũ in uita debitoꝛis
vñ quaſi ad diẽ ꝓmiſerit tenebit er poſt moꝛtẽ. vt.S.e.l.ſi mãdato..ij.die
adiecto ⁊c.ſjm aʒo.alij dixerũt ꝙ de uſuris currẽtibꝰ in uita tenetur enã pꝰ
voꝛtem. ſed de currentibus poſtea non. accur.
WPau. m. neq; pignoꝛa ĩ bypotheca. rfi. idẽ ꝙ ĩ fideiuſſiõe multomagis
ccepta ſunt.nec ergo mõdato: madati porerit cõueniri. ut. C. de ficje/

LZiber.·

E Reditoꝛmãda

iul. ſi creditoꝛ. ſed contra. C. de ver. ſig. l. ſancimus. ſol. verbum ido⸗

nea tollit cõtrarium.ſed quid ſi dictũ eſt facies me ſecurũ ad ſenſuꝰ

ſapiẽtis mei an debear dari fideiuſſoꝛ ſi boc dixerit ſapiẽs.vr̃ ꝙ ſic

ut. C. de cõtraben. emp.l.fi.item ſi nil ultra cõe ius pꝛeſtaret becver
ba nil operarẽtur.qð nõ debet eẽ.ut.j.de le.i.ſi q.item ille eſt ſecu⸗

nem rationem tuam eſſe meex cã
mãdati in eũ diẽ qꝰad uixerit le
ſiꝰ ſeuerꝰ pᷣſtatuꝝ. Pauł.rñ.nõ
uideri mãdati cõditõi paritũ:cum
mãdato adiectũ ſit:utidõea cau⸗
tio a debitoꝛe exigeret᷑.ſi neqʒ fiðᷣ
iuſſoꝛ neqʒ pignoꝛa accepta ſint.
Leuo.
IJroꝛẽ ↄuẽit:is ↄdẽnatꝰ ꝓuo
cauit.qrẽdũ eſt an manẽte appel
latõe ðᷣbitoꝛa creditoꝛe ↄuẽiri pᷣt:
mdeo poſſe.Ad euʒ ꝗ uxoꝛẽ du⸗
cturꝰerat lrãs fecit tl es.ticiꝰ ſeio
ſalutẽ ſempꝛoniã ad aium meũ ꝑ
tinere cognouiſti:iõqʒ cũ ex uoto
meonuptura ſit tibi ueli certꝰ ſis
ſm dignitatẽ tuã ↄtrahere temiri
moniũ:et qʒuisidõee repꝛomiſſu
rũ tibi ticiã mrẽm puelle dotẽ ſciã
tñ etipᷣe:quo magisꝛociliẽ animũ
tuũ domui mee fidẽ meã iipõereñ
dubito:qᷓre ſcias qðᷣcũq; ab ea ex
ea cã ſtipł atꝰ fueris:id me mea fi
de eẽ iuſſiſſe ſaluũ te habituꝝ.atʒ
ita ticia q̃ neq; ticõmãdauerat ne
q; ratũ Habuerat.qð ſcripſerat:
dotẽ ſeio ꝓmiſit.quero ſi heresti
cijex cãmãdati pᷣſtiterit an actõe
mãdati heredẽ ticie ↄuẽire poſſit
r.ſʒm ea:que pᷣponũt᷑ nõ poſſe
Itẽ queſitũeſt an necneg.ge.m̃.
nechocnoĩe iureagerepoſſe.pa⸗
lã eſt eni facereticiũ nõtã ticieno:

mine:q; q cõſultũ ſibi uellet mã
daſſe. itẽ ſimaritus aduerſusmã

rus qui nibil ti⸗
uet.vt.j.de act.
empti.l. i. in fi.
contra ſzm ü cõe
ꝓmitti dʒ iquaſi
hoc pactũ nõva
leret ð incerta ꝑ
ſona. ut. ſ. lo. .
merces.in pꝛin.
itẽ et ſi ualet dʒ
dicere ſʒm i cõe
vt. Z.e.qui mu⸗
tuã.ſcdo rñ.itezʒ
ſi alter ad arbitn
um boni vin. vt
ſ. ti. i. ſi ſocietatẽ
ſo. ſenſus ſapiẽ/
tis vt legitime le
get et caute. non
aũt urcũ fidiuſ.
vt dcã.l.qui mu
tuã.itẽ qͥd ſi di⸗
xit plenaʒ. vr ibi
ꝙ fideiuſſoꝛ ſit
dandus.arg. j.
de ac. em p.ſiq̃s
glienã. itẽ. S. de
arbi. ſi cũ diel.
plenũ.et.l.ita ð
mũ.et.l.litigato
res. H. ij.
Reditoꝛ.cõ/
emna??. ſ.
mandatoꝛ.
n Poſſe. neceĩ
vno cõuẽto alter
liberatur. vt. C.
de fideiuſ.l. fi. ſ
ar. Z. S. de pecu⸗
l. quotiens..ſi
creditoꝛ.ſʒ non
ne pẽdente ap⸗/
pelatõe oĩa dſñit
eſſe in ſuo ſtatu.
rñ. hoc verũ int
ip̃os litigantes

gat hic aliꝰ oueit

o Ad aim meũ
dilecrõe hoeſta.
foꝛte ſoꝛoꝛ erat
boticij ſẽpꝛonia.
p oͤtrabere .
q.d. ita eſt bona
et nobilis ꝙ bñ
te decet.

qe Quo magis. boc eſt qd.j.tollit actionem neg.geſt.
r¶ MHon dubito. ſed quõ boc cũ fideiuſſoꝛes uel mãdatoꝛes dotium
nõ debent dari. ut.C. ne fideiuſ.vel mã.do.dẽ.l.ij.tm̃.bic a ꝑte mu⸗

te Rpalte vlei. mrin dicta. l. accurſius.
8AMandauerat. vnde ceſſat mandati actio.

Alieris qð eſt permiſſum. ut bic et.j.de iure dotium.cum dotis.nõ au

t Ratumsnec poterat. utpote non ſuo noĩe geſtum.

Pꝛeſtiterit. viro. x

Non poſſe.quia non mandauit ut mit

ue
lau epetolamm. necteran habuit.accurſius.i

v Bibi vellet. ſ. vrreconciliet domui ſue.et iõ ſibi negociũ geſſit.nec
cerrauit.et ſic ceſſat hec actio.ut bic et.S.de neg ge.ſi pupilli.ꝭ.ſed

et ſi quis negocia.et.j.qui po.in pig.ba.ſi pꝛioꝛ..i.et ar.S.de vſu⸗
fru. e. re. tribus. ibi. finito aũt ⁊c.ei no.hic optimũ ar.ꝙ reus ꝓmit
tendi ſoluẽdo nõ agitõ reum.quia ꝓpter ſuã obligatoʒ ſoluiiie vr.

imdege
ſal mn
cinih⸗

Vylha

beirirft
pocſephn

tüchiel
Moresin
(oal
rre

luen
er
a
Pllnyt⸗

(lehinter

ſegeei
Unsdori
Npane
Onankei
Recvoca
ſcuiſte
le
feilerd
nigence
fenoqua
ſofuite⸗
eſtutni
ſr uß⸗
linſt

ſhae

Phinna
enaä

ninſie
e llu⸗
Vugig
ſdegng⸗
Peſtei
nadenn

m ſo⸗
enis
Nfle
Abecher
ſtſen⸗
hbli
ſdean
hnbe.
Iagtef
cninöp
fenng
Pin.
inaler
ſnbci:
gtn n,
dofiig
Adarbin
nipin
iſoimi
sſapie
giinele
Cgute gont
reifön.
il ginn
kidſi⸗
nagepfſbi
geiuſcrliu
lis g
enſis
ie,5 N
ſcidicſg
üetlind
allign
ſi.

Regineesti
NovNeAA4.

ncate
hoſe m
öueoler
nnrc
Genilas
depen
oliens
or.hon
hötene/
Möeont
nſuoſtn.,
hocperi n
lugins;
tal it
Heinnnei
goeböck⸗

eſtte

jſeponi.

Srabge

nctbon
blisn
ge.

hesdoin
icapee ⸗

4

ſed dieutplene dixi. S. ad velle.l.vir uxoꝛi.S.finali.accurſius.
Duobꝰ. quis ꝓ ſolido. ita th ur ille pꝛi cõueniatur qui geſſit ð eo
geſſit cererum de cõineg. geſt. vel no geſto vel neglecto ad exem/

2

plu tutoꝑ oẽs tenentur. ſim Yo. Itẽ nota bic duos mdararios te
neri in ſolidũ. ut bic. qð intellige ſjm aʒo.ꝙ bic fuit actũ ut inſolidũ

tenerẽtvt bic ſm
azo.et idẽ in mã
datoꝛibꝰ.ut.S.e
l. cũ mãdato.in
fi. et. S. e.l. ſi mã

döte. F. paul. et

ſicĩ duob com /
modatarijs.vt
5.cõmo.ſi ut cer
to. F. fi. et duobꝰ
depoſitarijs. vt
3.depoſiti.l. i.

ſiapð duos. ſic

in ſilibꝰ Zctibus
ut. j. de duobus
re.l. eadẽ.ſʒ ar. ð

3. de neg. ge. cu,z

alicui. et. ſ. de ac

mi.tu. decreto.

fi. et. l. tutoꝛes q̃

poſt finẽ. F. uto

i.becãt iur̃ nouo
bodie plana ſũt
qꝛ nũqꝙᷓ ĩſolið te

nek. ut in auk. de

duo. reis in pᷣn.
colla. . ceur.
a ¶ Ab utroq;. i.
inter ambos.
b Di inter ma
ritũ.dic caſuð ꝓ
multuzʒ refert an
cõuẽit inter ſoce

rüũ et generũvt ex

uſuns dotis dã

diſ a patre mari
to marit alat vx

oꝛẽ.quo caſu re/
ſiduũ ſi qð eſt ñ
reddit an cũ pr
ipe alere deberz
mãdauit alẽdaʒ
marito quo caſu
ſupfluũ reddit.

q eſt ut miſter e

lect'. ut. . ð le. ij

l. aſpe. S. a te. q
eſt ↄ. pᷣmo arnucun

lo. ſz ut vides cõ

coꝛdat ci ſ(Oo.

el. i. ꝓ ſalti

d Reditet qꝛ ſo

cer pꝛio fuerat pa
ctᷣ de filia educã
da ut qſi; fit. vt

ſ. de excep. do. l.

pr filia in pᷣn.
et. S. de in rẽ F. l

pe.in fi. et. l. lii.

datoꝛẽ ageret:an aliqua exceptio

ne ſpᷣmoueat᷑rm.nihil ꝓponi cur q Mod filiofa. P Aulus

S 97„

ſit:neq; resobligatas eſſe.

ſubmouẽdꝰſit.DPuobꝰꝗqsmãda⸗ ut peteret mãdaui:emãcipatꝰexe

uit negocioꝝadminiſtratõʒ qſitũ

git ð peculio ĩtra annũ utilragã . p

eſt. an unuſꝗſqʒ mãdati iudicõin Pau. ru. ſʒet cũ filio agẽdũ eſt.

ſe olidũ teneat.m̃.unũquẽqʒ ꝓ ſo⸗
lido cõueniri dẽre dũmõ abutro⸗

qʒ nõ ampliꝰdebito exigat. Si in

ter maritũ ⁊ ſocerũ id actũ eẽt.łta
cito intellectuut onꝰexhibẽdeux⸗
oꝛis ad maritũ rediret.pᷣſtante pa
tredotisuſĩuras nullã actõs ſuper
foꝛe manito ad recipiẽdũ qð nege
tur ↄſũptũ.qſi pater puelleexhi
bitiõz mãdaſſe ſe doceat actioneʒ
mãdati cõpetere.Luciꝰ ticiꝰ frĩs
ſui filio cõmiſit rerũ ſuarũ admini

ſtrationẽ: ita.

ſeio filio fnis ſalutẽ. ego qdẽ ſʒm
naturã eẽ exiſtio ꝓ pꝛẽ ⁊ pꝛĩs filijs

fnisnegocian ſine aliqiqſitõe ac

ceſſiõis:ſi aũt neceſſitas alicꝰ tłis
erit. cõcedotibide oibꝰmeisut ni
ſi negociari. ſiue uẽdereuis. ſiue
paciſci:ſiue emere:ſiue qðcũq; o
perariut dño enti meoꝝ me oiĩa fir
ma eẽ fcã exiſtimãte ⁊ ñ ↄtranũ di

cente tibi ad ullã oꝑationẽ qſitũ ẽ

ſiꝗdñ admiſtrãdi aio:ſʒ fraudu⸗

ret.rñ.eũ de quo qᷣri᷑ plene ꝗdem
ſʒ qtenꝰ resexfide agẽda eẽt man
daſſe. Itẽ qroan cũſeiꝰ magiſtra

tufũctꝰ debitoꝛ extitiſſet. Lutiꝰ ti

cius eo noĩe ↄuẽiri poſſit:ł res eiꝰ

upꝛaſcripte. rñ.neq; ↄuẽin poſ⸗

obligate eẽnt pꝛopter uerba eple

eq Aluras. ut ex eis alak aviro eũ dotẽ ſ ſoluiſſ et. Supfoꝛe. ſpfi

f 47 Heget. apatre. negat em̃ pr rotã uſur expẽſam in vxoꝛe.vñ ſuper
u repetit ꝙ nõ pᷣt. qꝛ⁊ ſi defuiſſet n ſuppleuiſſet:qꝛ maritus onera

mrimonij ſubijt. etno. bic ar. ij. trñ. ꝙ ex quo ↄſtat qͥd ꝑuẽiſſe ſi dicat
becer l ad quẽ ꝑuẽit ꝓbare dʒ.ſic et.C. de do.ſi quis ꝓ te.
ge Doceat.ſ.eodem caſu quo ſpectabat ex pacio ad pairem.

‚———

b¶ Zucius ticius ꝓ pfe.ſ.negociani filios ſuos.

exiſtimo⁊c.

iſHegociari.i.et ꝓ ſilijs pris ſui.i.frairibꝰ ſuis aliquẽ negociari. ⁊
K ¶¶ At dno ẽn ⁊c. acſi dicat eẽt dñs rerũ mearũ.et totũ eſt bic trãſla
no greci uſq; illuc. queſitũ eſt ⁊c.et bñt quidã libꝛi in margine bunc

lẽter aliẽaſſet:H mãdaſſʒ:an uale⸗

EC Nn ↄtrouerſia Ceuo.
Reẽt de hereditate defũcte in

ter ſcriptũ heredẽ:et patruũ meũ
et amitas:meuiꝰliterisad ſoꝛoꝛeſ
ſuas factis ðᷣclarauit cõe futurum
ꝗcqd ad eũ exeuẽtu litis heredi⸗
tarie ꝑuẽiſſet:neq; ſtipulatõ lrãs

ſecutaẽ.queſitũ eſt:cũ trãſegerit

idẽ meuiꝰ cũ ſcripto heredeitaut

pdia et alie quedã resex ea trãſa⸗
ctõe ad eũ ꝑuenerit:an ex lrisſuis

poſſit a ſoꝛoꝛibꝰ ↄueniri.m̃.poſſe

Aãdaui tibiĩ hecuerbaluciꝰ tici

us gaio ſeioſalutẽ.peto et mãdo
tibi ut fiðjiubeas ꝓpublio meuio
apð ſempꝛoniũ quecũq; a publio
ſoluta tibi nõ fuerit:me repñtatu⸗
rũhacepła manu mea ſcripta no

tũtibifacio.quero ſi nõ fideiuſſiſ
ſet. ſʒmãdaſſet creditoꝛi:et alse

giſſetq; qd mãdatũ ei eẽt:an acti

ꝛo ſocio.

Ocietas: P. Au.

⸗ —– 5
D

ideſtdũuiuũt: ul ad
tßs:l extꝑe:ł ſſᷣ cõ
„ „ i ⸗ k „- .
ditõe. In ſocietate oim bonoꝛuʒ
oẽs resque coeũtiũ ſũt continuo
coõmunicãät. ¶ Alius.

Mia lʒ ſpãliter traditio nõ

ſenin⸗ ꝛtacite tñ creditur in-

Aulus.

teruenire.

coiri pᷣt:ł in ꝑpetuũ

Pꝛo ſocio.

terti:alij nullo mö, l 4 Edminiſtrzdi bonafide.
m bligatas. neq; ei fuit bec nego iatio. cũ luciꝰ er ↄᷣctu. mgrat? ex deli⸗
co debitoꝛ fact eſt. it no.ey ſupioꝛi rũſo ꝙ gñali dcõ bõa fides ĩtelligitur
(Wan condic.et de.cum tale.S.ticius.in fi.
AQUoc filofa.inira annũ.nõ dicas a tꝑe exacto

is. neca tpe ſuſcepti mã⸗

dati.ſed dicas a ipᷣe e⸗

mãcipatõis.ut.S.quã⸗
do ac. de pe. eſt an. l. l.

pꝛin.accurſius.

o ¶ Atiliter agã.i. actõe

mandani de pecu.vt.S.
de neg. geſt. l. madaſti⸗
Agendũ eſt. ſ. dircã
mãdati ipᷣe autẽ 5 me
in factuʒ. vt. S. e.ſi vero
non remu.j.ſi filio que

eſt contra.

(En ↄtrouerſia.be
Rredé. ex vna parte.
b ¶ Ex euẽtu litis. bico /

riebatur dubitatio.naʒ
ꝙ meuius ex tranſactõ
ne conſecutns eſt nõ ex

pereditate. ſy deciſione

babuit. ut. j. ad. l. fal. l.
iij. et. ſ.ð here. ven. ven
diroꝛ ex bere. ergo intel

ligas amitas cõſenſiſſe

lireris fratris ut poſſet
etiã decidere.poꝛro ⁊ ſi
nõ conſenſiſſer iñ nego.
geſt. agerẽt ſi baberene
ratã trãſactõʒ.bic ergo

agãt mãdati.et no. bic

ar. ꝓ aduocatoq̃ pactꝰ

eſt in euẽtu litil. i. ſivin⸗/

ceret cliẽs ſibi daret.c.

poſtea trãſactio eſt fcã q̃ᷓ

ſi obtinuerit vr agi poſ

ſe. accurſius.

EEE

c Mandaui fide mes
dicas.i. fideiubeas.
5 4maaecr ſe⸗
luiud qᷓ; in mãdato. acc.
6 tnerel muͤdens⸗
f TZeneri.qꝛ ꝓ eodẽ eſt

nota ergo ꝙꝙ nibil inter

eſt qͥd ex equipollẽtibꝰ
fiat.ſic.S.de iudi.l.ſed
et ſi reſtitu. S. ex qͥbus ⁊

C. de inſtitu. et ſub.l. ſi
mf. ſed ar.S.j.ð le.ij.cũ
pf. S.bereditatẽ.ſʒ arg.

1 ma. L. de dona. qᷓ
u

di. et de. pr ſeuerinã. F.
ij. . j. de v. ob. cũ ſeruꝰ

Rubꝛica S ſocio
cietas. dů

viuunt. non
aũt in eternũ
yyvt. ſ. e. l. nul⸗

la. aʒo. et ꝙ no. bec di⸗/

ctio.perpetuũ.multos
babʒ ſenſus. Pꝛimus

ut bie. cdòᷣo ppemũ.i.generale.vt.C. de eden.l.edita.tercio.i gſialiter verũ
ut inſti. de ſatiſda.iu..i.quarto.i.uſq; ad.xxx.vel.xl.an.ut inſti.de perpe.
er tem p.ac.in pᷣn.quinto.i.ſine interuallo.ſiue cõtinue.ut.C. de impub.et
al.ſub.i.bũanitatis.ſexto.i.ſine tꝑis prefinitione.ut.j.de excep.l.iij.ac.

„7 —

i Bub condi. ut. C. e.l. de ſocietate

le ¶ In ſocieraie ſũt. ſecus in rebꝰ poſtea qſitis. ut. .e.l. ſ zs ſocietatẽ.ĩ fi.ti.

Vgere. et ſic poſſeſſio acqritur in communi et dominiũ.ut bic et.j.de a
ren.poſ.l.qꝙ meo.in pᷣn.alij ut aʒo.dicunt ꝙ eſt bic ſpãle ut dominum/

. VAia lſʒ interuenire.qꝛ qð ſuo noĩe poſſidebat.noie còi vr incipere poſſi
poſſeſſione acquiratur ſicut et alibi.ut.j.de acquirẽ.re do.bomo liber

exactus fuerit liberetur
a cedẽte.ſi iñ ille cui fa⸗
cta fuit litis ↄteſt.nõ fu
eritvel nõ denũciauerit
vel nõ receperit ꝑtẽ debi
ti.vt.C. de noua.l.ſi de
legatio.facilius ergo p
dunt᷑ coꝛpalia qᷓ; incoꝛ⸗
palia.łẽt ſpũalia ſicut
in ꝑticipatõe ſacramen
toꝛum⁊ in caractere nr̃e
fidei dicimꝰ. que adeo
oſſib? boim inberẽt. vt
nũqᷓ; ſeparẽtur niſi ſo⸗
lutione vera vel ficta:vt
bic et.S.de pecu.l.quid
ergo. in fi. et. l. ſi ſtichuʒ
bSratu. adeo ut non
poſſit ſociꝰ eas inrende
re niſi ceſſa s ut ſubijcit
ſed tũc utiles tm̃ nomĩe
ſuo:directaſ aũt noĩe ce
dentis. in caſu tñ etiã ſi
neceſſione intẽdit ſoci/⸗
us.ut ex pacto mgr̃i ſo⸗
cietatis.vt.S.de pac.l.
itẽ mgri.et.l.ſequẽ.itezx
ex pacto ſocij q cõducit
publicũ locũ fruendum
ut.j.de loco pu.fru.l.i.ĩ
pn. et. S.i. accur.
c 4 Cũ ſpãliter.i.expꝛeſ

j. e. I. cũ duob?. H.

ſi ſocietatẽ vniuerſoꝝ. ſe
cus ſi ſimpłr ↄtrabat.
ſeleon l aued⸗
et.l.nec adiecit.q̃ ſũtõ.
d e De dolo acqᷣrnit. qꝛ
communicabatur.
e ¶ Mereditas.iĩcerti bo
minis alioqui nõ valʒ
yt. C. pac. l. fi. qͥ ẽõ.
f¶ Exrteſtõ. qẽt legitia
dici põt:qꝛ lege ↄfirma
mr geſ dever. ig. l. le⸗/

ge.
g ¶ Ad legitimã.i.ad il/

ab inteſtato.
b Docietas. aut frau⸗
de. ꝗ ſit differeẽtia inter
Dolu et fraudẽ. dic vt di
xi.S.ð pac.iuriſgẽ.S.ſʒ
ſi fraudãdi.et dicas q;
dolus hic dedit cãm cõ
tractui.et ſic ipſo iure ſi
valuit.ut.Sõ.de dolo et

fraudi et dolo.
Ocietatẽ coire et re:et uer-
O biset ꝑnũciũ poſſe nosdu⸗
biuũ nõ eſt. Diſſociamur renũciati

itẽ põpo.et..ſociũ.⁊.l

lam que ex. l. defertur. ?7

ſed regulariter. Z. C. de rei ven. ſeruũ.⁊.j.de acqui.re.do.l.res exmãdato.
Avero que in noĩbus.rerũ em̃ incoꝛꝑabiliũ nõ eſt ꝓpꝛie poſſeſſio.iõ/⸗
–W nec tradino.qꝛ nõ põt fingi tradiuo in bis interceiſiſſe.qꝛ ad id dʒ
demũ poꝛrigi fictio qð ꝑ rerũ naturã nõ eſt impoſſibile.vñ qui ceditr nomẽ
nõ põt illud a ſe ita ſepare qui debitoꝛ S quẽceſſio facta ſit ſi poſt ceſſionẽ

e luarcaln in nominibus e
E frãt manẽt in ſuo ſtatu:ſʒ a⸗

ctionesinuicẽ pᷣſtare debẽt. Cuʒ
ſpãliter oĩm bonoꝝ ſocietas coi
ta eſt:tũc et hereditas:et legatũ ⁊

qð donatũ eſtaut q̃cũqʒ rõe acꝗſi

tũ ẽ cõioni acꝗrit᷑. De illo quenit
ſi ita ſocietaſ coita ſit ut ſiq iuſta
hereditas alterutri obuenerit:cõ
munis ſit q ſit iuſta hereditatis:u
trũq iure legitimo obuẽit:an etiã
ea que ex teſtõ ꝓbabiliꝰeſt ad le
gitimã hereditatẽ tantũ hoc ꝑtie
re. Societas ſi dol. ma. aut frau⸗
dandi cã coita ſit:ipᷣo iure nullius
momẽti eſt.qꝛ fides bõa ↄtraria ẽ
Am OQeſti.

geſtate. a ZPinn.
cietas cõtrahit᷑ ſiue uni⸗
uerſoꝝ bonoꝝ.ſiuenegociatõisa
licꝰ.ſiueuectigal.ſiueẽt rei uniꝰ

onemoꝛte.capitis diminutõe:et e

Societasãt coire pᷣt:et ualet ẽt ĩ⸗

ter eos:ꝗ nõſũt eꝗs facultatibus
cũ plerũq; paupioꝛ opa ſuppleat

eiquãtũ ei ꝑ cõpatiõʒ pꝛimonij de
eſt. Honatõis?cã ſocietasrcẽ nõ

ↄtrahit᷑. ¶ P⸗Omponi.
ꝗſocietatẽ mecũ coieris ea
itiõeũt ꝑtes ſocietatis ↄſtitue
res ad boni uiri arbitratũ ea resre

digẽda eſt:et ↄueniẽs eſt uiri bõi

arbitrio: ut nõ utiq; ex eꝗs ꝑtibꝰ

ſocij ſimꝰ ueluti ſi alter plus oꝑe

e in pꝛin. et de mino.in cauſe.in pꝛin. acc urſius:

cietatẽ. et re et verbis coniũcii.i.re interueniere.er verbis interueniẽ
2 e i. eniéte. interueniẽ
re ſtipulatõe.vel nõ.in ennnenter

ℳA uibus vᷣbi⸗ 5 us
ralis.ſed incidẽs. ur ſ.e. 9 v̈bis eſt conſenſus.re aũt ſola nõ ↄuẽ⸗

ut ſit ꝓ ſocio.et ſic etiã bic alias poſſet poni.ſ.ꝓ

incidenti.ſ.cũ dicit re ſic ponik.5. ſi . oni. .

k¶ Diſſociamur. moꝛte.ſ.naturali.item ciuili. ut ſubicit.

lEgeſtare.ſ.incidente.ut ſi quis er ſocijs boni
. onis c inſti. e.
pel fuerint publicata. ut. . e. Reone e eſſferit. urinſti· e. . item

QOderas. ut inſti. e. in p

s Gocietas. nõ ſuppleat. ar p bene literatis . ita ut nobiles reci
pturin canonicum. ut. . e ſi non fuerint. ita ut nobiles reci/

inſti. de ob. ex con. in pᷣn.

actione. F. publicatione.

ꝛincipio.

.

b ¶¶ Donationis. uttecum faciam ſocietatem ut tu nibilibi poas ir
communione.nec pecunia.nec oꝑas.et lucrũ t̃ ptineat ad te q cerre

cietas nõ eſt:imo magis tuꝰ ſũ mercenarius.ſjꝭ an donatio ſit m̃.
ic: niſi alia rõ impediat.ut.C. de ↄtraben. emp.l.empti.
Jſocietatẽ.redigẽda eſt.ſic et in uenditione.ut.j.e.ti.l.bec ven⸗

induſtrie pecunie in ſocietatẽ col⸗
laturꝰſit. ¶ I¶NZpianus.
Minin ocietatẽ.⁊ ſimpłr.lʒ
et ſi nõfuerit diſtictũuidet᷑ eẽ coi
ta uniuerſoꝝ que ex queſtu ueniũt

hoc eſt ſi qdð lucrũ ex ẽptõe nẽditi

one:locatõe:ↄductõe deſcendit.
Meſtusteni (py Aulus
Nintelligit ꝗ exoꝑa cuiuſ. cun
q;deſeẽdit. ¶ u pianus
Ecadiecit ſabinꝰ heredita
Aitẽ ł legatũ ł donatões moꝛ⸗
tis cã ſiue non moꝛtis cã foꝛtaſſis
hociõ:qꝛnõ ſine cã obueniũt:ſed
obm
Edqꝛ plerũqʒ:ł a parẽte ł a
liberto qſi debita nobishere
ditas obuenit uMpia.
Et ita de hereditate:lega⸗
to:donatõe quĩtusmutius ſcribit
Ednec esalienũ/ Auł.
niſi qð ex queſtu pẽdebitue
niet in rõz ſocietatis. ¶ uZpi.
RCEęꝰet ſi adiciatut et queſtꝰ
et lucri ſocij ſint uerũ eſtnõ
ad aliud lucrũ: quã qð ex q̃ſtuue⸗
nit hãcquoqʒ adiectõʒ ꝑtinere.

cõisres diuidat᷑:ñ uidet᷑ ↄuẽiſſeꝰ
nea ſocietate abeat᷑ Quid tñſi
hoc cõuenerit ne abeat᷑: an ualeat
elegãter põpo.ſcribitfruſtra hoc
cõuẽire.nã et ſihoc nõ ↄuẽit ut ab

eat᷑ ſi m̃ intẽpeſtiue renũciet᷑ ſocie .
exopa.⁊ dices ꝙ
reſtningit bic lu /

tati: eſſe ꝓ ſocio actõz. Sed etſi
cõueniat ne intracenũtpᷣsa ſocie

perba nil plus vnũ qᷓ aliu ſignißicet. er ſicnota htzm boc , licet ad
hcdatur verbũ.nõ iõ adicit ſenſus.ſimile eſt ubicũq; dicim

itũ aliq accidũt/NAu.

alibi aliter poni

ditio.⁊ in locati
one. yt. . loca. ſi
in.l.in pꝛin.

( Eae
Ntü.i. expᷣſſe

dictũ qð firoim

iij. F. i. et ſicnocq;
tacere.ar. ð.j.de
regu. iur. expꝛel/
ſa non nocent.

e¶ Ex emptõe.fu

tura. ut. S. l. ꝓxi.
dictũ eſt. qꝛ ex di
ligentia q̃ritur.
ut. S̊. de oꝛi. iur.
l.ij. F. deinde cũ
erarium.

Aeſtus. id
eſt lucrum.
Erx opa.i. ſo⸗
lertia ⁊ diligẽtia

tur.ut.j.de ope.
liber. l. i. beredi⸗/

ias et ſilia non
veniũt. vt.j.l ꝓ⸗

pi.et.j. de acqui.
ber.aditio.s.cũ
queſtus. et.j. e.

Ec adiecit.

mnmoꝛtis cau

ſa que fit pꝛopt

futurum metum
moꝛtis.

i¶ Meritũ.vt.S

mãda.l.idemq;
H. fi. et. C. deco⸗

dicil.l. f. F. pe.
Ed nec es

Jouenerit inter·Lpia. ſG
ocios ne intra certũtempꝰ

alienũ.i.es
qð nobis debet
vel qð nos alijſ
debemus.ut. ſ. e

l.oc.et.j.de ver.

ſig.l. cedere. S. i.
Ed ſi adici⸗
k. lucni. lu⸗
cnũ gfialiter cõti

neat oẽ lucrũ.ſed

queſt uñ id qð

crũ rõe adiuncti
vt.qj.de tri. vi. et
ole.leg.l. fi. k dic
ꝙ qñ iũgũt bec

aliquoc

verbü abundare.ſʒ ar. ð.j.de uſur.ſi ſtipulatus.in pᷣn.et.j.de le.i.ſi

h.in pᷣn. Iiẽ no.ꝙ ſm urrãq; lecturã abũdat vnũ de bis verbis.
conuenerit.cõueniſſe.boc ipᷣo.aʒo.nã poſſunt res remare cõ/⸗
Wnunes. ettſi ſocieras dirimat. vt bic ⁊.j.e.l.actione.i.ſi poſt di
acts.et.õ.cõmu.di.l.in hoc iudiciũ.j.ſi inter.

it tpᷣs adiectũ.ut bic et.j.e.ſe et ſi ſocius.j.finali.

L n Mabeaf. recedatur. .ceni tp̃ᷣs.vel ſimplicit:vt pᷣdixit.vel dic ſ
0

0 Bcribii.nõ ſoluuſtatim ſed poſt vbi reaſſumit.ſed et ſi ⁊c.
P¶ Actionem. ſi vero tempeſtiue eriam ſi infra tempus. non iñ agit

quia utriuſq; intereſt a ſocietate recedi.

lein
(Ceron

(lliid

(enate

ſegmren
Ahinitr

Gan

elun
Dene

4
bo
tiut.

ſinoloe⸗
btimt

ſtegli

( gle
ſainpen
ſſernul
Ponint

i
ſſivedn

ſcufe 1

lücdicss
t
iiitudieid
,wbr
Uſoet

feus fyeli
aegaeſi
Eſngrls
Kiͤgͤdi
ſualelti
lsſocnus.
nuns pel
uedes
ſocetüe⸗
pinareſoc

(alisſte⸗

ſitario ſo

6ßniper
ffun

igeſes,

Gc,
dlauig
Nna

(hſonrz,

ſegröſde
inr g
onnoan.
uäͤlgn
ikene
Nng inn,
deoti in
ſcennhe
nun.

Aſfui⸗

Gigniſ

fandlgei

biglinei.

ſn ſdecne

erlibeed.

erſlunm
nirfeſlo⸗
ſdeaegti
racſtohd

inſſ

Cescjann

ods eu

teſuprnt
ſonis.

icaliceng⸗

Ahräind

ſer Ldech

En et 6
Jalieniss

Zichudht
Agöͤnteißl

cennslſe

glateeS.
ſocia,
ke

cfalin en

gtvillcii
chini

xvij

q (Me. incipit ponere exempla quando renũciari poteſt.

PKonduio.i.cõuentio.accurſius.

dã tu dic idone/

us.ſ. abfuturus

aut ſi nõ eſt ido⸗
neus facilis ⁊c.

futurus vel ſub
ſtituẽdus nõ eſt
vis.qꝛ tũc dʒ cõ

—

8 ¶PMati. ul niſi c ſit renũciari non poteſt. ut.j. communi diui. l. in
oc iudicio. 5. ſi conuenerit. in fine. accurſiuis. .
Demq;. diu et mrimonio ergo er endẽrõe põt renũciari yt. A. ð
repu. l. ij. 930.
v ¶ BGed boc. ſeʒ 2
obicatema tate abeatur: et antetempusrenũ
ſubſtirut ſiue ſo Cciet᷑ ſocietati: pᷣt rõ hꝛẽ renũclato
aũ ſiue aliũ. S PDSrenici
1c ibs alas. ſi nectenebit ꝓ ſocio quiiõ renicig.
lice impenabik Uit: quia conditõ quedã qua ſoc.
niſic.n ſi ſeod etas erat coita. ei nõ pᷣſtet. aut ꝗd
potuit omittere S r r ſociꝰ lit
nöiö erar excöi/ ſi itã iniurioſus ⁊ dãnoſt us ſociꝰ ſi
cqus. ut ſi expediat eũ pat/ )Qmp.
&doneus ſ. CQ/ 9
ſubſtimdus eẽ ¶I qð ea re fruinõ liceat c
Aene del ſochis grã negociatio luſ. cepta ſit
48. — T 7 „ —
pꝛo et. ſm quof l ẽqʒ erit dicẽdũ QIMp.

ſi ſociꝰrenũciauenit ſocieta=
ti:qrei publicecã diu:et inuitꝰſit
abfuturꝰ q;uis ñ nũq̃ ei obici poſ

Eneda ingu ſit: qꝛ potuit et ꝑ aliũ ſocietatẽad
ſtig a dietni miniſtrare: Iſocio cõmittere. ſ. ed
iĩ ualde ſitidõe/⸗ uglias niſi lt idõ
ſaldeit/hoc nõalias niſiualde ſit idõe

ſociꝰ aut facilis ſit abfuturo etiã
paliũ ſocietatis admiſtratõ Qui
igit paciſcitur: ne diuidat᷑:niſi a

müttere ſocio vel Ar 1
ſacilis ſit admi liqᷓ iuſta cã intercedat:nec uende
niſtratio ſocieta . lia rõe effici di
tis enã per alinuz E potent ne ala roe⸗ riciat ut
Pbtuwwto.ds uidat᷑: ſ ſane pᷣt dici uẽditõ qui
tc emaneo. dẽnõ ipedin ſed exceptõz aduer-
3 Gale ſit ſus emptionẽ locuʒ hꝛẽ ſiañ diui⸗
eeſaſ.· dat quã diuideret isꝗ uẽdiderit
4 eſt. ). R 0b „
be Aa i igik.re/ Edet ſociꝰ ꝗa⸗(P) Aul.
uurben. . ) lienauerit otra pactõz omit
ſiconuenent tit: et tenet ſocietatis: aut cõi diui
ht gengere duido iudicio. Si abiti renüciata
oc ſtan congi ſocietas ſit: quoad is ſcienit: qdᷣ
tur.

d Diuidak ſia
liqd ꝓhibet. er⸗

isacqſiuit:ꝗ renũciauit:in cõe re⸗

digi detrimẽtũ aũt ſoliꝰ eiꝰeẽgre

obbieturee nũciauerit:ſʒqð abñs acqſiuitad
utad o vrſ. ſolũ eũ ꝑtiere: derrimẽtũ ab eo fa
eeſp noren⸗ ctũ cõe eẽ. In ſocietateaũt coeũ⸗
41 ſarz paad da nihil attinet de renũciatiõeca
ul rio et uere qe ißo iure ſocietatis intẽpe⸗
udtcleg.ürer. ſtiua renũciatõ in extiatõʒ uenit.
f ¶Erceprionem
ſic et ꝓdeſt als

ſemꝰ ſocie ρ Om.
atẽ coierit nõ ſufficiet ſi iu

beat᷑ a dño ſeruusabirea ſocieta⸗

te:ſʒ ſocio renũciandum'eſt.
NHiadmittiſo Mp.
cius ei tãtũ ſociꝰeſt qadmi
ſit:et rcẽ.cũ ei ſocietas ↄſenſuꝰ
trahatur:ſociꝰmihi eẽ nõ pᷣt: quẽ
ego ſociũ eſſe nolui.ꝗd ergoſiſo
ciꝰ meꝰeũ admiſit:ei ſoli ſociꝰ eſt
¶ n Am ſociimei ſoc ¶ Dem
meusſociꝰnõẽ. Sem.
e gcqd fuerit de ſocietate
rã ↄſecutꝰ cũillo:ꝗ cũ aſ⸗
ſüpſit: cõicabit nos cũ eo nõ cõi⸗
cabimꝰsſed factũ eiꝰpᷣſtabit᷑ ſocie
tati.i.aget ſocius:et ſocietati pꝛe
ſtabit qð fuerit ↄſecutꝰ.¶Viꝰ.
e ecõtrarioquoq; factũ ſo
ioꝝ dʒ ei pᷣſtare:ſicut ſuum
q;ꝛipᷣe aduerſus eoshʒactiõʒ.iteʒ
certũ eſt nihil uetare pꝛiꝰ intereuʒ
quẽ admiſerit:et eũꝗ admiſſꝰfue
rit ſocietatisiudicioagi:q̃; agi in⸗
cipiat inter eos et eũ ꝗ admiſerit.

—E illopõpo. du p)p.
Bbitat: utꝝ actõʒ eũ mãdare
ſocijs ſufficiat: ut ſi facere ille nõ

poſiit nihil ultra ſocijs pꝛeſtet:an
uero indẽnes eospꝛeſtare debeat
⁊putooĩmõ eũ tenerieiꝰ noiequẽ
ipe ſolus admiſit.qꝛ difficile eſt
negare culpaipſius adiniſſum:
Igdẽ queriti.an cõmodũ qð ꝓpi
admiſſum ſociũ acceſſit:cõpenſa
ricũ dãno qð culpa pᷣbuit:debeat
et ait cõpenſandũ:qð nõ eſt uerũ
Nã et marcel.li.vi.dig.ſcribit.ſi

venditoꝛis pꝛecium emptoꝛi.ut.S.de pac.ſi nbi.ꝭ.pactum. etboc
nocet ad hoc. ut emptoꝛ repellarur:non ut cõueniatur ex pacto ven⸗
ditoꝛis.ſicut lex.j.ꝓxi.dicit.accur.
g Dinidat.id eſt poſtulet diuidi.
Egd et ſocius.iudicio.ad quid. nec em̃ videt᷑ intereſſe actoꝛis cũ

emptoꝛẽ diuid ere volẽtẽ poſſit exceptõe repellere.vt.S.l.ꝓxi.rñ.im/

mo põt intereſſe ſaltẽ pꝛopterſum ptꝰ lit.item in dãnis q̃ ſim paſſus

ꝓpter fact diuiſionẽ.ſi foꝛte agẽte emptoꝛe pactũ ꝓbare nõ potuit
nuũcsũtõ vẽdiutoꝛẽ poſſum ꝓbare. yt. S. de edẽ. l. argẽtar. F. cut.

Pꝛo ſocio.

¶ Cõi diuidũdo.utili cũ deſinit ſocietatieſſe cõis.ut.S.cõi diui.l.i
K Gi abſenn.ſcierit.qui abſens eſt.aʒ.erintellige hũc. S.vel ſimpłr. ut dic
vel diſtingue an doloſe egerit. łnõ.ut.j.e.actõe.S.dicim.et iſti.e.t.J.mũet
aũt.itẽ nota.hic eẽ neceſſe ad noticiã abñiis aliqͥd puèeire.vt.j.ð v.ob.l.f.
in pᷣn.ſᷣ ar.õ ð repu.l.ij.in fi.et.j.de mãu.vin.l.ſi pr.S.ſed ſi ignoꝛante.

IIn ſocietate. coeũda

ſiue ſim pliciter ſiue ad
certũ tem pus faciam te
cũ ſocietatẽ nõ opoꝛtet
addi et nõ poſſumꝰ re⸗
nunciare.

m & Renuntiatione.nõ

facenda. Jpſo iure
id eſt ine pacto.

ſeruus. renunti⸗
ndum. a quo. rñ̃.
ꝗ ſeruo.ſeruꝰ enĩ nõ do

mmus debet renuncia
re.utpote cuʒ ſeruus e⸗
tia inuito dño poſſitcõ
trahere. ut. S. de pecul.
ſi auis ſeruum.. fi. aʒ.
Am ſocij. ut. j. de re
u. iur. l. concilij. F
finali.⁊ debo.ſi.l.mo
deſtinus. ſed ar. contra
j. de reſtamen. l. ad teſti
um. F. fi. ubi dicit ꝙ ce⸗
ra panno impoſita ipᷣi
carthule interpoſite in⸗
berere videtur.

Zquicquid conſe⸗
ccutus. teraus. ſic
recte legitur litera.⁊ nõ

conſequitur actõne pꝛo
ſocio.ſed communi di⸗
ui.vel dic cõſecutus.ſ.
ſocius noſter.

c ¶ Eum. ſ. extraneum.

d ¶ Communicabit. cuz
illo.ſ.aſſumpꝛo.

e IHos qui euʒ nõ ad

miſimus.

fum eo aſſumpto.

g IHon communicabi
mus.ſquod ex ſocietate
bhabuimus.
Lcontrario.ſocio⸗

um. nõ quaſi plu /

res fuimus.ſed duo era
mus ſine admiſſo.
i¶ Debet. ſcilicet ſocius
noſter. B

Euillo. eum aſſumẽ

em contra affum⸗

tum. accur.
1 Diffeue icd eſtimpol
ſibile. de iure. ſic. Z. de
peti.heredi.ſed etſi..
ſimili.et.j.rem ra.ha.ſi
ſine. .ſed inſti.ſicecon
tra inpoſſibile pꝛo diffi
ciliter. ut.S.de bis qui
deiec. vel ef. l. ij. azo.
m ¶¶ Admiſſum. ſcilicet

ſocium. vel dic. id eſt delictum. quod fecit admiſſus ſocius iſte qui admiſit
feciſſevidetur.ſic.j.de vi et vi ar.l.i.ꝗ.deieciſſe accurſius.
2 ¶ Idem querit. nec compenſandu bis videtur ↄtra qð dicitur dãnũ etlu
crũ non poſſe eſſe in eadẽ ſocietate.vt.j.e.l.mutius.que eſt contra.ſed rñ.
ꝙ ibiðꝛ de dãno:verũ eſt caſu accid ente non culpa ſocij.aʒo.item videtur
compenſandum. vt.õ.de neg.geſt.ſi negocia que eſt contra.ſolu.ut dices

ſtatim in.l ꝓxi.non ob eam.

o Petit. no. quẽ amplecni lucrum et ad damnũ vel onus nõ teneri. vxrh
et. C. dele. tu. l.i. in fi.et inſti.de le.pa.tu.in fi.ei.j.de pac.do.ſi mulie

5. de adopt.ſi arogatoꝛ. SF. fi.et. C. de le. l. ab adm iniſtratione.ſed ar. 5. j

C

cemp.ſi duoꝛũ.in fi.et.C. de cadu.tol..pꝛo ſcdᷣo.in ſi.
ane. alterius.non ſocij.vel etiam ſocij. .
SOn od eãꝗ.eius ſocij.ſiue ergo ꝑx admiſſum damnũ det pᷣſumptiue.vt

8.ſiue ꝑ ſe ipᷣm idẽ ut nõ fiat compenſatio

c ¶ Aucta fuiſſet.ſi ergo
lucrũ cũ dãno cõpẽſat᷑.
ſed j.s.de neg. geſt. ſi
negocia.ſol.ibi loquit᷑
cũ in eadẽ negociatiõe:
puta in ẽptis ſeruis dã
nũ in quibuſdã luq in
alijs eſt allatũ vñ fit cõ
pẽſatio bic qñ in aduer
ſis puta lucꝝ in ſale dã

nũ in vino.et iõ non fit

compẽſatio ſm aʒ. alij
aliter ſoluũt ut ibi dixi⸗
mus.itẽ er bac etſuꝑio
ri.l.no.ar.qð ſi do tibi
pecuniã alicui ꝑferẽdã
et perdas ꝙ teneoꝛ q̃ſi
male electio ſit in culpa
nos tñ diſtiguimꝰ an ꝑp
aliũ poterã facere an hᷣ
pꝛio caſu tenear.ſcdo ñᷣ
niſi in eligẽdo deliquit
vt ar.S.cõmo.il.eũ.i fi.

et.l.ſe.accur.
( Hne. gctũ. lʒ per
vnü de ſocijs.
