pmam actõem peti poſſet.⁊ valet legatũ:qꝛ plenius ẽ legatũ quaʒ
de dote actio:vt inſti. dele. S. ſʒ ſi vxoꝛi.⁊ io valet vt.j.de le.iij.ſi de
oꝛtato.S.ſi quis.accurſius.
Quis.i.eq bus.ſ.alienis ałs.ſi teſtatoꝛis ſtatim ab adita he
teditate. vt. ſ.e. l. herenniꝰ.⁊ dic ſingulis.

vt. S. e. l. paulus . 6 —
eSlg ge ne 7— Vtor condemnatusp ap-
legaui eqtium a ellationẽ ꝓtraexerat exe⸗

lienuz ẽt poſtea

ratione ↄpꝛehẽ⸗ m̃.eum g9 de appella tione cogno 2
ateen ut. potuiſſe ſi fruſtratoꝛiam moꝛã
ſſixeqnas po di cauſa appellationẽ interpoſitã
ſiea natas ante qiaduerteret. etiam de uſuris me-
moꝛam heredis
non opbendun t LE! B
tur. q; necpe ciꝰ ticius cum centum ⁊ uſuras ali
unl v in bacll. quãti tempoꝛis deberet: minoꝛe,

vyt ſuperflui der

etitat e

ipoſcſel
fieſimtna
eſuat⸗le.
ouretikin
t A
ſcriutce
Noidt. at
1tuiamd
Dinrt

ſrona.

Damöt
Aſeen
lcüftadn
Ngr.
irſA Nn
kihrideqi

nciptöt

lnſa e

debepdat

..voci
harkinnſ⸗
AAnolun

Cumli
uns ⸗
cheii
ſoosiittt

dengnn

errr

i Neum re

nara ſub baco⸗ (ltoein ſnie herenniꝰ Modeſtiñ.

tatio.ſ. roa⸗
vnran dehnoo (lus obſignauit uſuras pᷣſtare nõ
ri vt.5.de pi.ac.
l. q;uiſ. F. fi. 2. l.

uil.5..l. ge mutua pecunia data eſtut lice⸗
ſe. ẽt ex moꝛa in

ret ⁊ particulatim quod acceptuʒ

rem in hoc caſu. eb. te
vadie vt ante eſt exoluere non retardari totiꝰ de
ban eE bitiuſurarum p̃ſtationẽ: ſicu cre
antur pſure ab ditoꝛ paratꝰ eſſet totũ ſuſcipere ð
iel npꝛe bitoꝛ qui in erolutionetoti ceſſa⸗
merauitcũ gedi bat: ſolam ptem depoſuit. Ab au
toꝛ fuit in alpa ſovqugenio Gaius ſeius mutuaʒ
alioqͥn non ita.
vt. ð.de diſtrac.

*Tes
ij tpis.
ab appellatõne

n a leme lis ꝓximis cũ ſuis uſunis placitis
appel.l. negoo ter nos.quero an ex eo inſtrumẽ
oꝛum. 2. ſ. de re
iudi.l.fi.⁊ ar.ſ.
de n. nupti. ſi tu⸗ . . 1
roꝛ. . quid ergo ollentio facta ſit: peti easnõ poſ⸗
ſed contra. C. S ſe 3
vſur. rei iudic.l. 5„— An.
ſerſi Sol. bic E renniꝰ modeſt. m. fructꝰ
ruſtratoꝛie con⸗/ L fidei
tracum eſt tös N Po ſt acglitum XG fidei
ibi legis lñia. y- Commiſſi dniuʒ ex terra ꝑcpiuntur
ii tranſiuit ĩ rẽ WMMD D
iudicatã. bic nõ

14

ratos decem quosei reddã kłlisil

cius.lege.i.pacto depoſuit in totũ ergo dʒ fieri oblatio.vt.C.

s eſt Hius vt no.j. de reiu.l.fi. ſed in idẽ recidit.
u
ſo. l

deſo. l. obſſignanioe. 1. 3. de ac. emp. iul. S. offerri. . S. de pig.l. qͥ pi

gnoꝛi.ſed õ.S.ſi cer.peta.l.quidã.SDo.hic in totuʒ ↄfitebat᷑ ibi nõ
vt ⁊.S.ſi.ꝑs here.pe.l.pmittendum. Itẽ hoc ꝙ bic dicit fallit in ca
ſibus quos nota.ã.ſi cer. pe.dicta.l.quidam.
m ¶ Ab aulo. ille ſcriptoꝛ vel notarius.
n ¶ Accepit. quaſi.d.verum eſt quod ſcnipſit.

o Hon poſſe. vt ⁊. S.e.l.ꝙ in ſtipulatione. ſed certeimmo ⁊ ſi non

eſſet q;titas expꝛeſſa vſurarum non poſſet peti.qꝛ neceſſarium eſt ðᷣ
qud eas iſtipulanõe.vt. C. e.l. q;uis. ⁊. S. depᷣſcrip.ver.l.ncius.pᷣ
ſumptio tñ eſt ꝓpter epłam ꝙ ſtipulatio intceſſſſet niſi Znũ ꝓbare
tur. vt. C. de Oben. ſtipu.l.i. alia tamen cq põt eſſe quare debeãtur

De vſuris ⁊ fructi.

puta moꝛa. ſi eſſet iudicium bonefi.vt.S. depoſi.l.quintus.⁊ tũc quein re⸗
gione frequentantur. vt.S.l.i.accurſius. .“
Erennius.poſt acqͥ ſitum.i.poſt aditã hereditatẽ:non a die moꝛtis.
. Vrs le.i.ſi tibi. F. cũ ſeruus.qð ergo legitur. S.e.l.eqs.⁊.¶C.ð vſu.

lega.ł fina.intelligein equis alienis.⁊ equino alieno ſed teſtatoꝛis relega
ta ab adita bereditate
DZ dan zeſtleorari ri
JEoT-rnn! . Irr. ⁊ fructus ſed a fructibꝰ
ad lideicõm ſſariũ ptin e l ma⸗ poſſet excuſari heres ſi
ioꝛ ps anni añ diẽ fideicõmiſſi ce? neſciret rem legatã.⁊ ꝑ
dentẽ pᷣteriſſe dicat᷑. em. peret eos ante moꝛaʒ

vt.ſ.de acqui. re. do. qᷓ
ſitum. ſecus tñ in fructi
bus vltimi anni matri
moõij ſeruatur circa do
tem. vt. j. ſo. matri.l. di⸗

renniꝰmodeſt.rñ eiustẽ

4 Npoꝛis:qð ceſſit poſtqʒ fiſcꝰ
debitum pccpit: eũ qui mandatiſ

pecuniam quã debebat: obſigna⸗A
uit:quero an luciꝰticius pecunie: rarum poteſt.

debeat. Mogeſti.m.ſi nonbacite

a fiſco actõibus exꝑitur:uſuras.q

dii tempoꝛis euʒ ↄdemnarei ¶u in ſtipulatu deducte non ſunt:pe-

terepoſe. em:
Enaʒ. ꝓuſuris ſtipulanine
mo ſupꝛa licitũ moduʒ uſu
Ompo.
uctꝰ ꝑcipiendo uxoꝛ: uel
ir ex re donata ſuos facit il
lostñ:quoſ ſuis opisacqſierit:uł
uti ſerendo. Hã ſi pomũ decerp⸗
ſerit:uel ex ſilua cederit nõfit eiꝰſi

cuti nec cuiuſiʒ bonefi. poſſeſſo⸗

ris:qꝛnon ex facto eiusis fructus

naſcitr. Mpianus.
NVod fructꝰ redigendos
enſuẽ: non abigit᷑ ipos fru

qndã qʒtitatem accepit hoc chy ctꝰ dimiuere deberee Meuo. m̃.
rographoille ſcnipſit me accepiſ-
ſe:⁊ accepi ab illo mutuos:⁊ nũe/

Aratũ iudiciuʒ accipe ſi ab
Acduerſanio ceſſatum ẽ moꝛã
facere nonuider. IISem.

Aritꝰ uxoꝛi ſueuſũfr.tertie

ero an KMptis. cũ libos hũiſſet ꝓpꝛi
touſure peni poſſint:que modeſt. etatẽ legauit: eam uxoꝛẽ heredes
m. ſinon appareat ð quibꝰ uſuris. falſiteſti:æ alioꝝ criminuʒ accuſa

uerunt:qre impedita ẽlegatoꝝ pe

titio. Interea⁊ filiꝰ mulieris natꝰ

Eiõq; ↄditiolegati extitit.qſitum
ẽcum teſtamẽtũ flin eẽ nõ appuit
an fructꝰcẽt mulieri pᷣſtari debeãt

uoꝛtio.que eſt ar.õ.

Erennius. pꝛece
pit deſtinatione.
yt qꝛ obligatio debiti

puenit ad euʒ ex ſucceſ⸗
ſione.accurſius.

r ¶ Petere. poſſe ꝓpter

fiſcum.qꝛ ⁊ eas petere
põt non ꝓ futuro.alio⸗
quin vt.j.de regu.iu.
l. in oĩbꝰ. petit ergo hic
fiſcus vſuras iure ſpeci
ali citra conuentioneʒ.
vt. S.e.l.cum quidam.
§. fiſcus.
Enã.põt.vt⁊.S
eo. l.pecunie.⁊.l.
placuit..⁊.C.iẽ.l.cũ al⸗/
leges. fit.n.hoc in fran
dem vſuraꝝ ex qualita
te facti ⁊ ꝑſonarum pꝛe
ſumitur:qꝛ ſit ſolutꝰ fe⸗
nerare.ſic. S.ð ac.ẽp.iu
tebiden vel vt ibi.
uctus. donata.
— cum putauit dõa
tionem valere alioquĩ
ꝓ poſſeſſoꝛe poſſideat.
vt. j. de acqͥ. poſ.l.qð v
xoꝛ.q̃ eſt õ.et.j.de dõa

x

bus. aʒ. alij dicunt qð
hic res donata nõ erat
donantis ſʒ bona fide
poſſeſſa.
v ꝙ Kaciat.⁊ idem ĩ vſu
ris ex pecunia redactis
vt. j. de do. inter vi. ⁊ v⸗
xo.de fructibus.
Buis. vel aliẽis.nã
naturales excludit tm̃.
v¶Mou efidei. nota na
turales fructꝰ non fieri

bonefi.poſ. pceptione ſola.⁊ ſic eſt j.j.de acqui.re.do.l.bonefidei.in pᷣnc
vbi dicit ꝙ oẽs fiunt eꝰ. So.hic ſine titulo ibi cum titulo. ſed certeunmo
⁊ hic fuit titulꝰ.dic ergo qð omnes ſunt poſſeſſoꝛis.ſ.non ſolum quos ipᷣe
pcepit vel ſua cultura ſed ⁊ quos aliꝰ.dũmõ ſint induſtriales.⁊ ſic loqui⸗

tur contrarium. accurſius.

bercaiſ.fundus qui.accurſius.

5 qVod in frucus. diminuere poreſt etiam malefidei poſſeſſoꝛ. vt. ð. de
peti. here. l. ſi a patre. S. fructus. ⁊? dixi. S. e.l.videamus.S.pen.⁊ fa.

Aratum. non videri. vt. S.l.ſi qͥs ſolutioni..l.ſi mõ.

An fructus. non ſolum ꝓpꝛietas.

Aritus.hũiſſet ſe non ex alio.vt.j.de ↄdi.⁊ demon.l.cũ vir vxoꝛi.

Alſulieri.ſed cur reſtituit frucꝰ.cum nullo mõ interpellati fuerunt here

*
e. iõ non fuerunt in moꝛa. Rñ.iõ qꝛ fecerunt dolo quo minus intpella

ced
an
cüiaz (all
editoꝛ o m, 15 4
ipulabatkecr 8 e nõ iſ
eri etna⸗ . dun
er . itoꝛe : vt. ſ. d ipula vt bi⸗ ſ 2 a ſum is in .
“ ichocmn ceinanes e s aü vlun X
daz.l. popi ſs an duplun equcru⸗ 1 üne an euumlb
claz. m d gered lis d t angrar onannn
as wlaute e. be⸗- g aariezdir . non a. neaſ Sla
.7. ſ. q yt. S. . d Luod. ſpẽz: oati. . id Anhi
latts nnun. aae⸗ in ali . r 4 . ackctar bannh ic ca
S iuris non potob : ſi mõ bus ttag ſn e Gr re⸗
glhuce i bornsr ei e cin ainnganne Pi
. nius. b0 ein iſta: .— ſtuel pi llluckt du ʒ pli :7at iui Ericu tu⸗ lunce
anin⸗ nantebecei andos. ei e me ec tuʒ Taul⸗ tſiu E mut
ratih c bfe ſtane s re ra. ne Ppatl iſſer tq;u 7 — ane⸗
nitiponos ig. ſi ñ. pꝛe uctu r. n 9 ſi cep cere ibus . ibi pecu ubi ie h⸗
WBreniſip Foepi n m̃ licere. turo 5: ut ſi erenc⸗ ſt o es anmdl ßmt
ana bndi tiookelr. Krkae AAc⸗ rageli una
niunn sians nautico n. aa recdd ſiel = ulu H Ner
DW tagigairpgan De E 1 aẽ 5 (QH in i cuni da lore teſina R int
derfn vha f. decun ctun onẽ ec md gocnagee⸗ rſ⸗
. eone Rai Negeſinma an isman inaui iſſet tea vt bicred dG Kis
Wenaun a. ve⸗ ſma ſu um is esi otu c. en aectbtr E
a dar la cõpate i oq d i:a V icd cgehrt Mn
t editoꝛ ,„—C ciaS ia cope t ip d t: ex qu olu ſitaꝝ quid com enit ené ſd
6 S it raie ea éc ane un cep Belie lggar queſi⸗ Bralen . en
rnenn merc ecſtoein Hõ rene nel iecneberedi d ait die in
a H a hẽan edi ſia fiet. ſitg lari fene pigne mpta um ad, ifeplangſi aas
uaana gane de⸗ n. tra Abeo iſſe ous it idipᷣ titi ſ eſtn i poru t: itra atung⸗ ĩpecuni ßdicto K
pentpien nchaede — e epoſſi nin. ſolui entcetel t. m. enan
eo. d ſenẽ ep . n. . 5 170 it. zuoe
lipe irabnn⸗ ſei⸗ ne ria arin = Knn ntiante del a
een ANoepu, aiect cti a erca t 9 mula wunn Icrer r ſdeſates
ſeden nun ßae aie le DWe er 0 89 fluuʒ 8 ech: tarp defit ufe
po no. ipſi. eſi traie 5 et. cũia edite die ſup . oꝛs dij ad cy pe toꝛi. ſi 1. hſeſde
belc⸗ likato ſtatõe der . pe dcn „ D1 m un ign on et ca p ro⸗ Ni. in ali iittnt
llo⸗ .ſi . Rere⸗ id ce tica at ad en uium mp sn lecti jo bt D
ila Kſtc tmee. oꝛ eid laut decta Zue ł g de toꝛls tra etit pan. tdo ulsan
anaszenagen ue e Fegen A
arkltn n be⸗ „ mictis ut non urnen ſi⸗ re
iam nunn ſi tan :exq L traie accep toꝛ ia ita da . pet ener on faci aierigum⸗ 10
ct eclſec rem: „ toꝛis acce la ltad 129 pu ſtec ainunbi (Ne
uKaummn b rem at. tereſt itoꝛi ito m⸗ ito abn e Kad r⸗ S
liägas liraun ſ⸗ S ⸗ Hil inlo Geillo⸗ Zetic ein allnen⸗ ek es o V Ae funent Nn
der Rassn .. luep ie p eſſ⸗ ius 181I obl uid pta ſai⸗ ne ſed qꝗ ma lagnnſ⸗
¶ui ſitean Pdd Rcenen behe⸗ D rnrtüſe en Hl
erg em. F. a ite lit: let. 15. 1de er'i tion ſec 79 iuini ichn ſin
tuiel. gaſt. here. i ta Plet tro 0 er diti er amit t: ide nu ſu p ſitis iein
tmn ſe b v imp tᷣu usno mp . onpe nit Ulet. uid ꝛi caſu exn ſ
r 5 der tepall nem ſieri fen ſe i 6 ſu les p⸗ ciſſe e-⸗ qiionis vt ſi gang
ve. 4 aſͤſoſiß ioꝛeg 0 Pie mas ei atio bign fuerũ eien
fo eanme reer leg 2i0ꝛe iſcuſſe titlo tra a peeit ula de pig S fue d5 lid nwan
fove⸗ el futu eddeſ ſʒin p odiſ⸗ e s ſeruitra tr⸗ n ſtipn ecã uibu imp 8itraliic fhan
Pena velſirur biſv ſzi uer eceu is ſe 8 nen ſinec Sna lloꝛum 2 oecn n: di
ki apula an dobifr ltera Poth op ti/ % 0 ideo in ali di ditoꝛ eeg nngz.
da o alio to vel/ 4 a hy ntur, p ſecu dedu n. 71 quei Log cre di⸗ Socmralert ſfſin
ſins er rai a gnoꝛ ebu atia lat l⸗ niõe: i ndoer ionem zoch ho aru gi, nli
turo. a taunte oueiit mun epecũ ies in ſime atoe len. perle ſed tin ⁊ ali di S pi
n „ r nangeu⸗ liect. gulos C Inſtip im in Gnoꝛ⸗ pot . atii ui e⸗ ſeha
e mn ſin e Pre ine admi hgen hoſten gie
1 Iſr . „ .„ . .
no rni nantt j. fra oꝛis po ðin inihtd Leuo. pign H
eler nanen ſodfricl eaun Pf⸗
n Nev⸗ l ſare terpe alt k. . tu⸗ it qᷓ “
S. ſu ödi. ind 2cõ. miup culi icrärecen L
terſgan. ſiper it le JBãʒuisp sSilup
1S ſis qðd
. Zenddel a Slin
H n
egiani
q us. c! Z

. ne Denautico fenore. De ꝓbatõ. ⁊ pſũptõi.

culi bis caſibꝰ. vt in pᷣn. bui.l.idẽlʒ ibi map erat dubiũ: vel dicli⸗

ine⸗ i dubiũ: vel diel regula qy qui negat non teneat pbare. vt. C. de ꝓba.l. actoꝛ. in fi cui ẽ
casin cere duplum ſtipulari ad inſtar traiecticielz vere non ſit traiecticia. C. de codi.nec codiallos. So.ibiẽtalis negatiua vt negare quẽ ↄpotem

mentis eẽ q eſt ꝓ affirmatiua. Item ſunt oes illi caſus in qͥbꝰ dr vrrũq;
ꝓbare vt in crimine falſi ⁊ ẽt maieſtatis ⁊ ſilibꝰ quos hẽs.vt.C.ad.l.coꝛ.
de fal. l. vbi.⁊ de abol.l.fallaciter.S.fi.ſed illi ſunt ſſ pãles. Iteʒz quotiẽs

n gent alij dicunt non licere ſtipulari duplũ in his caſibꝰ ⁊ ſilibꝰ caſibus.
c¶ Cepiſſet. reddere pecuniam cum vſura centeſima.
d Obligationẽ. vſuraꝝ legi timaꝝ:⁊ coium. yt. j.e.l. in qᷣbuſdam
⁊ẽ ſpᷣale.vt ⁊.s

—

ſinn. ..et regn ſi . — . — ſecabcopee boris
Rize r. 6. . dey⸗ fuerit. . Dem. ſi fuiſſet heres debitoꝛis:. qꝛ qui negat ius videt
alninn ER ꝗbuſdam cõtractibꝰ ẽt mars i biade
s AAnneimeie uſine debentur quemad · De pPbationib? et ſuptiõibus. Qdemafſrmar cn aldd
nn dicit qꝛ ibi plus modũ ꝑ ſtpulationẽ. Ha ſidede ſeueſit Znrun
equentant n5 rodecé traiecticiam: ut ſalua nauucg AMApinianus. Memtenunetſton⸗
vt..l. pi. ſoxꝛtẽ cũ certis uſuris recipiã dicẽ VNotiẽs querit᷑ genꝰ:uel cam. nego te hfeius v⸗
e ¶oruit ſi n? qũẽpoſſeme ſoꝛtẽ cnʒ uſuris reci entẽ gs hẽret necne eud eal viclee n affn⸗
n etee Perr. n daregz. Alulns. udahbendalin
apal ſteſei . Einiius ait pecumietruiecti ◻ incũbit ꝓbatõgdicit: nõ boceqs ſime dnu p
en blga ade, — O) ciepenã petinonpoſſeſip Anegat. ιApini. ſurfl. vn. 1his ergo ar
tnnun leaicia:cuipi. Creditoꝛẽ ſtetiſſet: quo minꝰ eãin⸗ Vm tacitũ fideicõmiſſuʒ gegaro affirmatlonen
en um reditſuſ fa certumtpsↄſtitutũ accipiat. d. beo dat᷑: q taʒ in pꝛimo qʒ tam aͤnegat pbare dz
une b 4 Mlo, ſpbif —. Itraiecticie pe I Abol. iſcdoteſtõ, peadẽ ꝑte: uel poſtea rananar ego heeregta
ngin ſijt greditospi⸗ cunie pena:uti ſolet ꝓmiſ- ꝓmaio:e heresſcnbit᷑ ꝓbatioo orbo ſia von eua ſñ
oſrlciniticd 7 e dn, † 2 — , G vt res iſta non ẽ tua.ſñi
inmin dulttin er ruſ ſaẽ: qʒuis eodieꝗ pꝛimꝰ ſoluẽde luntatis mutateei dʒ incũbere:qui fſecihomicidium. ſed
Kenm Pri e Se fuerit:nemouixeꝛit ꝗ pecuniaʒ de ↄuenit᷑ cuʒ ſecreti ſuſcepti rõ ple- a l gechenas
him 1Amifa au beret:tñ ꝑiñ cõmitti pena põt: ac rũq; dñis reꝝ ꝑſuadeat eosita he qð ꝓbibeat factuz. tñ.
alnzflint 4 ſunt in alia no qꝛ oia de iure licent niſi
ibortadge ue. ¶ Sine cã. Pphbenk non licere. vt. .
* gitu aedito oſennac. K Erxtitit. cũ nauis venerit ſalua. ex qui.cau.ma.l.nec non.S.ſed qdð eis.vel vt.ð.dixi.ſʒ ſi in pᷣterito tꝑe ali⸗
hr enid Caſu.q;ᷓ qdð ſpectat ad ceditoꝛẽ.aʒo. kK Exactus.i. pfienrtt. quid deiuns nego. vt non iure me emãdcpaſſe. qd videoꝛ affirmare. nec. n.
ungollan 1 fI. h qbuſdam.i.in quodã vel ꝓpter ↄctuʒ ſoꝛtis.⁊ ꝓpter ↄctũ medꝛdienemelctolſa de tetoeſte ce dep̃terito ſunt incommu
önesiſatòtt aſuran. m Aſure.ẽt ex nudo pacto.vt. S. e.l. piculuʒ. tabilia ſunt.qꝛ iam veꝝ eſt.Rñ. Jo.videoꝛ affirmare ipᷣm in mea ptãte: et
aſtdind 2. S.dic quẽadmodũ ⁊c.ſicuti non aũt dicas ex moꝛa. mihi acqrere vel aliqð ius obſtitiſſe:qꝛ infantem vel abñtẽ emancipo:⁊ ñ
“ n ¶ Cum vſuris.cẽteſimis vel minoꝛibus. .. coꝛam pꝛincipe.certe ſi diligenter attẽdas:non eſt aliq̃ neganua q̃ tacitaʒx
iſaglutdett ruius. penã.i. vſurã centeſimã ꝓmittis mihi.x.ĩ paſcha vy?ł non bẽat affirmatiuam. cauetñ tibi qꝛ quedã vt dixi putant᷑ tacite affirma
Necogihe vſuras extunc.⁊ ſic in legeſtaned. gadt go gueda non wralͤt hieplon? videas.dic triplex ẽ negatiua facti:⁊ iu⸗
ſacctaſtr Accqpiat.vt ⁊.S.de pig.ac.l.aliena.sS.ſi ꝑ creditoꝛem.nota ergo ris ⁊ itatis.negatiua iuris põt ⁊ dʒ ꝓbari ab eo qui eam ꝓponit:cũ oĩa
ann ꝙ ſola oblatio impedit quo minuſ pena cõmittat᷑.vel maioꝛ vſura pᷣſumant᷑ licere vt dixi.vt.ñ.e.l.ab eadie c .a cãis znaride⸗ non. F. ſed
ddd aum ereĩcipiat ſʒ ſi iã cucurrit non ſufficit oblatõ.vt ⁊. C. de vſu. l. ſi eis negatiua q̃litans dr illa:vbi qlitas negat᷑ vt cũ dr iſte non eſt idõe
beni tricie! ſenon ſar geanins⸗ bal. ad l vonong dign non Sdilto:non eKlneuqe zboc ds bal a eo qͥ eã
“ KRaiecticie. debitoꝛis.vt.j.de ac.⁊ ob.l.ad diẽ.⁊.l.cuʒ filiꝰ.. ꝓponit.ſicut ⁊ in negatiua iuris.vt.j.de le.ij.cũ quidam ua fideicõ.ij.rñ.
nen . antkeert N ecdicck,a ſi nollit. F. item ſi tpᷣs.⁊ ennn i dgo rbemanutelewoo 4 Crdemolte inosa rcere
.„ S.tit.i.l. pecunie.S.fi.accurſius. ”MVMM dee ver. ſig. duduũ.⁊. ].deli.ag.l.fi.ſed ad vltimũ:qð dixi quem pᷣſumi eſſe
hint⸗ — d ¶ De pbatoibꝰ ⁊ pſumptoibꝰ. a eſis in qbus ẽ dictuʒ ⁊ ſoluendo c.ar.S.C...l.ex ꝑſona.⁊.j.de magi.cõue.l.i.S.ſi magratus.⁊.j.
acen et de qͤbus dicet᷑ neceſſarie ſunt ꝓbatões ⁊ pſumptiones:iõ de eis e.l.non ẽ neceſle.ſed illud ꝓpter pñtem pauꝑtatem. Itẽ ar.ð.j.de ↄdi. et
enn “ dia aicns plenã fidẽ facit.pᷣſumptio au Etriplex:nã qdam * denouloüpei fi.⁊.õ.qui ſatiſda.cogũ.l.ſi vo.S.qui ꝓ rei.negatiua fa⸗/
ſtfncase ẽtalis au ſtat᷑ ẽt ſi ð quis ꝓbaret.vt mulierẽ ſtipulatã dotẽ.vt.C. cti ſi non bʒ adiunctã determinatõem loci vel tꝑis vel alteriꝰ rei: nunqᷓ;
nai nergela derinen:alia iſterdonepbeaut deüires fura barut duvae od indirecte vt ſi dicat alis ſeaon ſullecratune vt be e
Gniennlm s8 hberedis eẽ pᷣſumat᷑.vt.C.e.l.ſiue poſſidetis. alia cui nõ ſtat᷑ ali de elec. bonememoꝛie.ij.⁊.C.de/ꝓba.actoꝛ.ſi aũt bʒ annexam determina
un . quo mõ niſi adimicula bẽat enbane ꝑ pᷣuatũ ĩſtrm. vt.C. e.l. iſtr̃a tionem:tunc indirectã 6. Pbausneamrpt qanadeten. ex ienore⸗ .0 ez
unen 44 Voniens.põt q̃n de genere cũ tractat᷑ de alicuiꝰ ſucceſſione ab hen.⁊ commit.ſtipu.l.optimaʒ. in fi.
mag i nteſtato: ⁊ qͥs dicit ſe de eꝰ genere eẽ. Ita ſilr põt q̃ri ð gene Nc QAm. detulit ſe fideicõ. ⁊ ſic dimidiã hr̃e.vt.S.de iu.fiſ.cũ tacitum.
ini 1 decnaroner t din ſe nhacn. Wn tt/ . Seum. ĩ ſic dicumrc bena hala lenhnerenen aall dicẽſ
tgechſe eros cũ ſit deitalia.vt inſti.de excu. tu.S.i.vel dic ſcvo genꝰ oc in pꝛimo teſta.fac quod ſcis.⁊ hoc in pᷣmo teſtamento.in ſcdo nibil di
nun i.agnatõem vel gentẽ.i.cognationẽc.vt.ſ.de xᷣ.ſi.l.ſepe.in pᷣn. Itẽ xit.vt.j.de iure fiſc.l.iiij.?⁊ I.ita. .
Zücennſdecgc, tcd dico Entan estalis nanön quẽ mlhiyet EH iarlueaſſinner vt iel: eum qui.⁊.S.e.ei.nota ergo
icns diſti. vt. ſ. de edi. edi. l. ꝙ ſi nolit. S. qꝛ aſſidua.ibi q mancipia ⁊c. ſʒ qð quis pᷣſumitur remanere in eadẽ voluntate ſiue bona ſiue mala.vt hic
6 n uõne ẽ impoſſibile ꝓbare genꝰ. nã ꝓbare te fllium ẽ ĩpoſſibile: ergo ⁊.j.deaccu.ſi cu..iiſʒ vrſcam volũtatẽtm̃ valere vt.j.deaduẽ.le. ſini
ſun n ſeneſmncla Hac. anlucn Lhor mdice miehis bicsterdur’ Sõ vni legaui.⁊ n Rclgicöuilſo eiuſð rei grauaui
onunt ſun ali. iu. l. flium. oognatõem aut ꝓpbare eſt facile. vt. dl. ⁊ eidẽ eandem rẽ poſtea lego.nã non intelligit᷑ repetitum pꝛimum fideicõ/
ltuiſi⸗ ð in ius vo.l. quia mater. HS miſſum. So. hoc euenit hic ꝓpter ſecreti ſalri onanthtalt palã erat
unn ◻ Nincũbit. duas ponit regulas heclex. Pꝛima qꝗᷓ dr affirmã⸗ legatum ⁊ capaci. Item adhuc ð ad idẽ.j.deiurefiſ.l.ſtatiuſ. in fi.i.rñ.ibi
poentin mantẽ ꝓbare. vt hic. . C.e.l.actoꝛ. ⁊ inſti.dele. S. ꝙ aũt dix placuit ⁊c.vbi dicit ex cautõe ð̊ eundẽ ſcõo inſtitutuʒ poſſe agi ſi fuit inter
inlmm. mus. 7. C. de eqẽ.l. qui accuſare. a. C. derei vẽ.l.res. bic aũt fallit. poſita.⁊ ſic videtur qð non ex teſtamento.⁊ ſic non intelligitur voluntas
ſen Cöſungrioc eo faaat qᷣ dicit vt pʒ in re quã bʒ vxoꝛ. vt. C. de iure repetita. So. hic ꝓ eadem vel ꝓ maioꝛi ꝑte fuit in ſcdᷣo teſtamento inſtitu
6 o.l. t c.j.de dona.int᷑ vi.⁊ vxo.l.qͥntꝰ Iteʒ.j.eil.ſipactũ. Scða tus.ibi ꝓ minoꝛi ꝑte vndeonus pidet᷑ reniſſum. alij dicunt ſubaudini ibi

Ser e ge b.l. iſinnik e go er t: ſerui queſtioni creden
s. emonn Nenneſt dum ẽ.in ſe.n.interrogari non ꝓ

ẽt ex cautione.non ſoluʒ ex ſcðo teſtõ.alij qð ibi fuit interpoſita cautio aĩo
nouandi actionem:que dʒ oꝛiri ex teſtõ:vel dic quarto qð ſemꝑ intelligat
repetitum.at ibi negat᷑ repetitas pᷣlegationes rogato.non tñ negat tacitũ
fideicõ.repetitũ ĩmo affirmat.vt.e.l.circa pᷣn. Itẽ nota ex hac.l.de repetiti
one.vt.j.de ver.ob.l.ticia.F.idem Rñ.⁊ inſti.ad.l.acqͥ.S.certum. Sed a

quo.Rñ.ſi neuter ſe de
tulit liti.ſ.nõ capax roo . „.
elegenit. Reutpu. Edesſcibere quoꝝfidẽelegerũt
mo inſtituerunt ſubau⸗ Ayptoꝛeʒ ꝓPbare MAuk.
dta preſumkinvln debere eum ſeruũde quoqri
mo teſtõ tacite repentũ i aßz Wob 1 Se/
ꝙ in pᷣmo ↄtinebatur: tur anqzemeret fugiſſe .1 D z.
nec videtur ab eiꝰ fide „ Z ea pte que dicit aduerſa⸗
recedere ques ſenel ele, Ki ſuum ab aliquo iure ꝓhi

it. niſi pꝛobet᷑. N uE H1.
olrgemnt, oupleré bitũ eſſe ſpãlr legeulł ↄſtitutione
becpᷣſumptio ſym legẽ I
ex eo fieri ſolet. Ateʒ qꝛ

ſicfecitin preriumm. Agsnegat emancipatõem recte fa⸗
AUptoꝛem fugiſ⸗

PDN . ctã ipſum pᷣſtare debere ꝓbatõeʒ
ſe. ꝙ; ſi non pote⸗ gmaies
iit ĩterrogabit᷑ ſeruꝰ. vt K Atron maikeſt — euo.
I.e.l. cum pbano. A docen e dzʒ libe mifraudẽ
ea pte. ſuuea /ſuam aliqd dediſſe ut ꝑtemieiuſ:
oꝛis ſiue rei. .
Ab aliquo. puta ab quod in fraudem datum eſſet poſ
Ab aliquo. put 4
aduocatione. ſet auocanre. Aulus.
Vm ꝓbatio pꝛioꝛis fugeðᷣ

e pal vr qꝛ eſtlitiſ
redemptoꝛ. vt. C. ð po⸗ . Ni

iure ⁊ eẽ iure facta niſi
3 pꝛobet vt hic.⁊.S. ex
qui.cau.ma.necnõ. F.

dño aut indñmuidet . I Zẽ.
Iſfilius in poteſtate patris

noe ceſgen⸗ ſe eẽnegetꝰ:ptoꝛ cognoſcit
u. iure haſte fiſ.l. ij. P oHE. .
⁊ inſt defideiuſ..ſ. it pꝛioꝛ doceat filius:qꝛ ⁊ ꝓpieta
C.e.ſiſaiptum. quidůũ requam patri dʒ pꝛeſtare hoc ſta⸗
tñ hic diſtinxerũt anne eſt:⁊ qꝛ ſelibeꝝ eſſe
gsẽ facũ vt te emãcipan tuenduʒ eſt:⁊ qꝛ ſelibeꝝ eſſe quo⸗
ſe:cũ de peculio agam:

⁊ tunc incũbit mihi po
batio an negeʒ te qͥd iure facere poſſe:⁊ tũc incũbit. Jo.in hoc diſſentit: qꝛ
lʒ negem deiure id te facere poſſe videoꝛ tñ affirmarete ꝓhbibitum.⁊ ita ne
gando ius ponit qᷓre ꝓbatur ⁊ ſic non negatiua vt dixi ſed affirmatiua ꝓ/
bat.⁊ ꝓ eo ſunt verba buius.l.ab ea pte ⁊c.ſjm aʒo.nam aduerſario lice⸗
re videt᷑ niſi ð ꝓbetur.vt mõ pꝛobaui per multa iura. .
f ¶ Idem rñ.recte quia non coꝛam iudice oꝛdinario.
g ¶RPꝛeſtare deiure ſcʒ cum conſtet de facto. vt bic ⁊.].ſo. mat.l.ticia.⁊. C.
ſiaduerſus rem iudi.l.ij.accurſius.
p Altronꝰ.aliqͥd ðᷣdiſſe.int᷑ viuos.alioqͥn ſi dicat eũ moꝛtis cã aliẽas
evel legaſſe quominus dimidiã hr̃et non ẽ neceſſe ꝙ ꝓbet dolum li
berti.ſed ſufficit ſol effectum ſeu euentũ ꝓbori.vt. ſ.ſi qͥd in rau. pa.l.i. F.
i.ſed q ẽ rõ diuerſitatis.Rñ.qꝛ legata nunq; pᷣſtant᷑ ex alicuiꝰ teſtõ niſi ere
alieno deducto.vt.j.ad treb.l.is qͥ quadringẽta ĩ fi. hic aũt ꝙ lege prono
debet.qſi es alienũ cenſet᷑.vt.5õ.deinof.te.pap..ſi q ipubes.qre ſequit
vt legata relicta dolo vel ſine dolo nunq; pſtentur. niſi deducto qð debet
pr̃ono.alienatões aũt int᷑ viuos facte poſſit vel nõ poſſit deduci es alienũ
nihilominꝰ rate ſunt niſi fiãt in fraudẽ ſzm azʒ. ppter ea irritent᷑. Ite; nota
ꝙ dicit hic aliqͥd. nã ſi totum qͥcquid bẽbat aleenauit. non oʒ fraudẽ pꝛo/
bari.vt.j.q in frau.cre.l.oẽs.S.luciꝰ. Itẽ nota bic qͥ dolũ dicit ⁊c.vt ⁊.j.e.
lquongg.F. dolo. ⁊. C. de reuo.his q̃ in frau.cre.l.i.in fi.
ii Vt pꝑtẽ. hodie tertiã.olim dimidiã.vt inſti.de ſuc.lib..ſʒ nr̃a.⁊.S.i.
(Eaenren fauianam.vt.S.de pe.hr.l.qð ſi in diẽ.S.pe. B
4 Am ꝓbatio. deficit. ꝙ erat neceſſe ꝓban.vt.S.e.l.emptoꝛẽ. Itẽ ĩtel
Aie dederant admicula ꝓbanonum.ſ.ſemiplena ꝓbatio. als.n.
ſolo dicto ſerui ſine qone vel toꝛmento crederet.vt.S.ð edił.edi.l.q̃ro..fi.
pᷣcedunt tñ indicia ꝗ ſunt minus qᷓ; ſemiplena pꝛobatio als a toꝛmentis
non inapik. vt.j.deqſti.l.i. in pn. ſicintelligit.j. deteſti. l. ſerui rñnſo.

m ¶¶ In ſe en i ꝓppter ſuũ feñ. aʒ. qð fien põt. vt.· ð qſtil. irogan.

id ꝓbari opoꝛtere. Idẽ reſpon.ſi

EOn eeſtneceſſe pupillo pꝛo none ſner to
Abare fideiuſſoꝛes ꝓ tutoe maqly ſib meun
datos cum accipiebanturidoneoſ ytſſibi pꝛouidej
non fuiſſe. nam ꝓbatio erigenda n thuus legt
eſt ab his quoꝛum officium fuit ꝓ liſi neceſſanias.
uidere:ut pupillo idoneo cauere-⸗ Ebpe r ar. C. de
P cogial. l. nec co⸗
tur. em. qicllloſ. fallit at
S= hoc ſi eſt in con /
trarium a ctum.D

n ¶Aidet.ſic ⁊ dr delictũ tuum te pũit.nõ ergo aʒ.nota ergo ex hac
l. ar.qð aliquid ↄcedit᷑ ſcõario qð pᷣncipalłr non ↄcedit᷑ nã pᷣncipa

lit ſeruꝰ non ẽteſtis vt.j.ð teſta.q teſtõ.ꝭ.ſeruꝰ.in defectũ tñ ſiueſe
cundano c.vt hic dr̃.ſic ⁊.j.de auc.tu.l.i.in pꝛin.⁊.S.nau.cau.ſta.

lnſen

ti Feaupones.
— V „.8. pact.
dammõcontẽdit Idleo enĩ ⁊ qui Ltdauſens⸗ 8
ꝓclamat ad libertateʒ pꝛioꝛ doce⸗ ans.
re iubetu. Elſus. is taq; flo tene
QIpacu factuʒ ſitĩ quohe- aur als erc
redis mentio non fiat.que⸗ fi. ac.
itur an id actuʒ ſit: ut ipſiusdũta-⸗ P& Doceata ,/
rat ꝑſona coaniaret᷑.ſed qʒuisue⸗ wnbpt ib⸗
ngeai acit vbare deber ercnaunm
qð excipitur.attñde ipſo dũtarat lia deiurccot.
acnon de herede eius quoqʒ ↄue⸗ q gubet vta.j
niſſe petitoꝛ:non ꝗ excipit ppare deli cq libens.
1.² F. fi. 7. L. eo. ius
dʒ qꝛ plerũq; tam heredibus no⸗ eius.
ſtris: q;ᷓ nobiſmetipſis cauemus. baa.
Ar cellus. on ctédo.
YEnſus : æ monumenta pu ſErapit. vt.

blica potioꝛa teſtibus eẽ ſe lin erceptis.

yvt. ſ. de lib. l. aurelio.⁊.l.nõ ſolũ.S. tale.in pᷣn. ⁊.j.rem ra.ha.. ſi ſi⸗

ne. S. in ſtipulatione.vel niſi talis ſit nature res debita qð non trã/
ſeat ad heredẽ.vt vſuſf.vel ſilis ſeruitꝰ ꝑſonalis.vt.d.l.non ſoluʒ.

H. tale. in fi. ⁊.j.de ver.ob.ſtipulatio iſta.S.ſi quis.⁊ ita etiã põtrñ⸗

deri ad id quod eſt.Sð.de arbi.l.diem.S.i.

ture in quibꝰ ↄtinebãt᷑ cenſus.vel põt dici.vt loq̃tur de qualʒ ſcrip

tura ſiue cẽſus ſiue aliud inſtrm apud magm cenſus. dices ſic cẽ
ſus.i.ſcriptura.⁊ monu.ſ.alia pꝛo quo ẽ.C. de dona.l.in donatiõi
bus.⁊ eſt boc ſpãle.als õᷣ vt.C.de fi.inſtrumẽ.l.in exercendis. alij
dicunt ꝙ ibi non q̃rit᷑cui plus.ſed dicit vtriq; credi.dicam ergo ex
facto vel dato dudum hñti plus.ar.S.de pig.ↄbitur. nec obſtat in
aut.de fide inſtr̃.S.ſi tñ.qꝛ ibi ⁊ vox viua ⁊ ſcriptura erant ex ꝑtev⸗

na.quod ſine ſcriptura in ſolutione omnino ſibi non credatur ba⸗
bes.C. de.apochis publi.l.i.accurſius.

4 nVOn eſt pupillo. oum agitur contra magiſtratum. facit p boc

C. ſi ſeruus ex.l. i. accurſius.

? ¶Caueret vt ⁊.j.demagfa. cõ.l.. 5. ſi magratus.nota ergo hic ꝙ

——

pꝛeſumitur quis non idoneus.niſi pꝛobetur idoneus.vt ⁊. C. eo.l.
ex perſona.⁊.C. de inof.teſta.libeni.ſed contra dixi.ẽ.e.l.ij.per.l.j.
dema.t.l.ſeruos.⁊ de le.i.cum quidam.⁊ ad idem.C. de inoffi.te⸗
ſta.l.omnimodo. Solu.hic ideo ſic ſtatuitur quia in tali ſtatu non
inuenitur tempoꝛe depoſiti officij.ex vno enim tempoꝛe trabitur ad
aliud pꝛeſumpnio.vt.jſ.de re mili.l.non omnes..a barbaris.⁊ fa/
it pꝛo hoc. C. ſi ſeruus. exte.l. i. .
linquaginta. als quinquaginta. ałs quingenta.

t BPPꝛobare dzʒ.

Enſus.i.monum enta cẽſualia.vel cenſus publici.ſic⁊ als
ateris libabant ⁊ auro.alłs deeſt.⁊ ita ẽ plana.erãt.n.ſcrip

ora u

cdelen
ſthain
Gntelng
ngiſß.
goos.

iuh.

Loyen

(
anooe

ofpcen

Cterytc⸗
ſitgin
cncaſrt

Purhal
Cdeleol.

lcbun.
4Cde⸗
lpanto

detckil⸗
i

n Ce

s ds

föicarco⸗

deleipedt

cegucllan
. Gn

9

furNdiu

nnhus.

((ord

ſdcheſti
ſiun

(on

Gllseatea

Bo!
lſccte
hrrqve
uuntban
Mborh
ſeder
einineg
ſobia
gnn
Wc
dejeſil
n .

lapfcſie

ide
Mſel

bigaſ
egne⸗
Pcior

De ꝓbatõ.⁊ pᷣſũptõi.
èM diſtinctio. vt. 5. eſiflius. in fi. 1
„ .vt. S. „ . *
ſias fuentbHis ſeruo aũt oſt iſtens in poſſeſt egzdſmtan daken: audiak bie t
„ titas erare dicioꝝ ei ere diut. vt oſ⸗
pfts als ſin tadem ſeriptüra 3 geſoelot hlane 5. anttonitanguan uiee non ſe eſiboe ns nialuod bo⸗
liiten iotis als ſi in eadem ario incũbit. v⸗ vel.l. libertis. v b n MAgen. l. cui neceſſitas. ly pla. bec ſeſſoꝛ. in f.
poſtea ſcriptis. ionis legat . eal. ⁊ cib. vel icill. ſʒ ibi ob de liber. cã. l. cui õ tio autez
Nl poſten onus ꝓbati tñ ar. ð vt. ſ. d fuerit in codicill. ſſat peti⸗ 0Juris. cap ſip⸗
Ndkn legee ne⸗ ſempꝛoni.eſt mrdicri bontent ta ex codialll. ce ingenuitatis ſit: iuris intercederer. nins
finſ ijj. 7 dele. no erteſtoͤſiieen nta vñ ea implet in poſſeſſione ingem llicy eiꝰ unciaretur ingem 8
mmengt ceſſat pen uitur. ſ. ob alime tamento roin po ſſedicatur ſcilicʒ aquerſan non po⸗
AoG can ran eſa. „ ſtamento bertinuse e ionet: hoc P cũ mliben naiße
na dert n Rr. demienp alledemonerkinn dicrliberuen aalenggtrsn
. is.§. f. Z ibi legata ſũt. iptis meumdiclnd s ſer piudicare o.l. igenu
in edde ees. Tiloge ispoſtea ſcript bare debet qui eun eſtquisſeor 5 5. deſta. bo. ligenu
oe brl. . eſtĩ codicillisp H uoluerit: m. quid enim i contẽdat. um. colludi p reum
fe vt. E. dici. nota tum licarelegatuʒ in teſta ſuum..a ꝛan libertuʒ „ nuita repꝛonunciabiturcum
dzee; ſac anan efert: dup oblitus ſe in uum ſuum: fiducia inger De ion eẽlibertum barer
ba na tere anobutt b utroqʒ Si quis autem fiduci iat pꝛoba⸗ niſiſe ingenui ngi
.RM Pro faeienaai⸗ an repe ſſeid fecerit.ab utroc Signisie ſe ſuſcipiat pꝛ t ni nn ſeonuſ ꝓPband
.- en 8 . eidfecen Ama — ultro in m fera nm eeſoe ub,
ni dem ſenhe⸗ mẽto legaſſei⸗ igẽca ſit. p tis ſueu :ͤut ſententia nanſtulir⸗vt.. gen E
tderda Saret. vt.. ſi. 1 ꝓPbatio er etitoꝛ Ih sad hoc: lentem hocel n⸗ l. diui fres. 5F. re as
ede l. inter i us rei/ ꝓo det᷑: ut petite tonesad ho facientem lnnull in eo ae. g
W a rindlae ei uius uidet᷑: ut imirum ingenuitate facienten qan (a.drdig zn eo un e, d
4 3 . clietur itan ickin n
Muonnn §. Ja kant fronte eqᷣ intendit: ſed n aun⸗ Piomg eſſeut Pꝛonuc i po ſuum erat capi 5 deſi⸗
iueſiu nennaſir iura. bet quod int ma reo ergu . ingenuum m ðbeat tractari p caſu.qꝛ ñ ex eo q ſz aꝛ
Kinel. Jbon⸗ ali. non sSqueda . nillern i erare erdoeat moꝛey aſi batõeactoꝛ.
“ ali. non ones qued⸗ ypetam il btemp eopinoꝛ ſzs ati pb ſe ingenuuz
ce Ldere L.ð Ppbati ſicredituʒ peta ipſe o ab re eſſe op̃ 2 ſẽ feus pbat it in gentm⸗
tülin elrai cani. ur. Mam pecuniam ipſ. teſt. nonabre ingenuum: ſeẽ ne pnnciatut: eſic a⸗
CNn lobenn⸗ ccen. al ſolutam e iocet cCThic ei Si Aeilcntedandanes ſwah d nngoene
8. — 2.. E. C t 38 cundu r. . 1 ſi ageret: / vt di
N ganlerge por haad i toꝛ dun Kupein antſe H Sre
nd anado e e n gerespoſterioꝛe iu nulla (Ogeſtini a. linge epol /
N l. ſi quã C 1 oſte Wexin n B ⸗ caſu re pe
E m. r: Ccali endi Geren Do ſeid ꝓbare iu idã quaſiex ſeia ſuſcep⸗ o öbearaudiri i ve
dercot . Ob dientheres ſeid Aen Vidã iolcio :aun Bai ſi uus pbanoms „*
ASiele idcirco. . C. anem . — — Gaio ſeio : a . lit onus Sqͤdã ne
verenegiel. do cidebet. is qᷣre isa tateʒ ga ſnſapeen jda ne⸗
Pn. deretpegi.. dici debet. ate homin A beret heredi Eſulahtte kie ſa⸗
nſh . canallam. Em de et ler in hec uer ratres ha —1 eiuſe deʒ; qua Duoꝛe igenultatic .
eihmt Vm eſt f: Ceſar noſte iniqum ẽ us ſit:⁊ fratribus fideicom ſue cuʒ. n. fauoꝛe rei
w.faa Niaur . ret: durum ⁊ iniqum ẽ ii inualit: efuncti fideico flin eſt. uz: vt re' non
W 7 Ddurum 1 Unumal dato defu 5yaccepit ꝗ ſitinduauz. bãdũ
sſottd. mitur a diu ba reſcripſit alicuius quen ſi ex man t 2 cautionez acc rii S- tcogi ad ꝓl iuſ
ſbigonii ꝑnbus. ſtatu etatis n pꝓferũ ſſa ſoluit ? cauti lius fratris pebea oꝛ non dz in eiu
fihunsligt b ¶ Pꝛofeſſiões cum de ſ. ofeſſiones miſſa .— uod fili ſed a etoꝛqueri. vt
zee M E pꝛo enoce cognito ꝗq bãt:an cũ leſionem retoꝛq fauo⸗
ngn depoſitiões te tur: ⁊ diuerle 1ſtare: queno poſteac iſſet quere oele aſtr g lauo⸗
lnutſig ſtium. : potiſſimum ſt itateʒ ex non fuiſſe is poſſit C.dele inducit illud
. ve tur ei: p ita ueritate eoꝛum te fratris p re. bic r incucit .ged. „
Eie noren i de . uſa cognitauen mũ an ðheredita beisqua⸗ rmogksei gar. det.
Gallnke⸗ cuius etate qu at. ſed ca ⁊ex eo potiſſim eodem iſſa manuza bun alijs eroſueru ie
dlaſflli mur. ti opoꝛtet: ⁊exeo⸗ o precipuaʒ ꝛopter emiſſã deſtin reſpon-· magkea bicoiceni
Eſckincn, de Er eo ſ. tpe. ¶ utari:ex qu G ibilius ui⸗ P. 1. ere. Mo . fideicõmiſ ob 4 ⁊ infinita ſnse
intan tſictot annos os computa⸗ credi 1 ſi filio agere oluti fi . Eſed a be dicim ali⸗
n darade, ficlemnes te cöſtake⸗ Engns. U nun eine:n pyoban t Rurachuſund un,
ſnn arrbenteit . iſe exlibertini d ſtatim eius: q ti flium moꝛtu tore. Nruͤro an toi
lne teſt horhieloch detur. 5 mquiſeexh 6: ſi . efuncti irmatuz a cz fnia debeat fer/
ee . caen t referẽ ibusd — firma alia cã ſit res ſi
heinmtcgaina Aate ingenuun partibusfůꝗ⸗/ um noneſſem g fratribus ꝓp Pbaucnan ſuſickn ſ
liſttu gaareſueomn. . seſt quis actoꝛis pe oſſeſſiöe u ſed hocipſum æ frat Pnangem actoets 5,
ginſH onio ⁊ de om̃ umseſtꝗ 1 in polle elſſe. ſe Pnuna ſa. ſunt. n. oõ
tii e vbi lanrg ae ſi igchn dubioipſuʒ bari deber. . Erentius. H Li
ludannf e¶ Videt᷑ ce ,i it ingenuita Siue . idem in alijs udhri. ⁊ puto
. ſi teſtes. 0P in genui; ſipoſſeſſoꝛẽ in pꝛin. bare. quis pᷣ ſolurionis ſit
eangce men. F. ,‚gac. ere ſe reiuran. ſed ⁊ ſi poſſeſ terqʒ velit lare iuri abſoli d onuſ aſſumpſit
mn Panisſoniu voceed C. defiiſtru.l. ſcoixp te⸗ ieun Fian lye 2=ððð
Manr 27 ſe „L. de fi. s. ſx— m 330. nſfer 2 qui ples de excu. tu. §. .
.5. de le. 7 datur. vt . 7 arijs. l3 ctoꝛem iʒ te ſic tra vqui ples de excu obã⸗
Gtdmm EAr.3,e. m/ pti hoc credatur ſcripturis ↄt 4 on pꝛobã Itẽ/ bocq n. vt inſti. de toꝛe non pꝛ
natuſe.l. ina rq; nulli pti n diuerſis ſai nibꝰ. ibi ab vn o nonabſolue eunif. non ꝓbib etur. v nde ſicut acto.
lN igua. ſed vid etu ic loquitur non di⸗ a diuerſiſ pti non abſoluer fra tempꝰ n on videt.v hic.
nſtct bigu eſt Z. So. hic zteſtiũ. Itẽ hica⸗ rtinitatis. alijs vti in ſ. de excep. non bet: ſic ? „
dc feſſionibſeu ofe itate. i. er poi ccur. t in poſſeſſoe itẽ nemo ꝓ rlicet exceptõem on eẽt er eis pfris. ſcript'.n. defunii.
l Irca. ex liötini⸗ icendum eſt. acenge tzſit i bliber ni⸗ abſoluik reus:li õ ebona pri filio ⁊ hrde d
l, Vngenuitatis. ſc au jde fundi ſeruitu liañ fuiſſeliben: 4 Janaſr ete fi eiſerra iſettam. efiliationis. az.ſic erg
Ldenf b Cneennnenen ortse nſtat fundum a zat pbare. Er cautõem. qua en Boprig han oſſeſſione filia
nlitnun ſani nheren Krn cnſc aren. fonus neceſſe bẽat nbe ad r. Eniſſam i caution m ipſe ſit in quaſi poſſe
Nn Bignuuinmadeur r ſ. Sadene de⸗ ndum. in 4
1CBug ſer. eẽ di. l. in poſſeſſione . ſuſtinen .
vt. j. ſi mge. quando eſt in po 8 ꝓbationis
ed eũ caſü tantũ qu nibil quo ad onu
S KLontẽdat. q. d.

Liber

non fit pꝛobatio er pꝛedicta ſcriptura filiationis.vt. C. e.nõ epłis.⁊.l. nõ oss large exceptiones dicunt᷑ vt.j.ð excep.l.ij.⁊.j.e.l.cũ ð ĩdebito.
nudis.ſic nec als libertatis.vt.j.de fideicõ.lib.l.generatr.S.ſi qͥs tutoꝛeʒꝭ. tk Aelut intentõ em.i.ſicut actoꝛ dʒ plene ꝓbare intentionem ſic re
e LZiã ꝓfeſſio. dicunt qͥdam.i.naturales facni a matre ꝓ ꝓbanda eta / us exceptionem. vt bic. ⁊.ſ.de excep.l.i.⁊.]e.cum de indebito.S.ſin
