dimento uel pluribꝰ: uel paucioꝛi
busuti poſſir de hydropico que⸗
ſitũ ẽ:an ſanus eẽt:⁊ puto edibe
nipoſſe:ſe ed ita moꝛboſum eẽ cõ⸗
ſtat. IJdẽubihõ neq; matutio tẽ⸗
Poꝛeuicer eqʒ ueſptino: qð ge⸗
nus mobi greci uocãt. Elu⸗
ſcatõnẽ. aade eſſe putãt:ubi hõ
lũinc adhibito nihil uidet. Que
ſitumẽ an balbus:⁊ bleſus: ⁊ an
trphutail q59 tardius loquitur:
Mariꝰ:a uaricꝰſanus ſite o⸗
pinoꝛcos ſanos eẽ. ¶ P Au.
Nidensabeſt nõẽmoꝛbo
us. magna eniꝑs hominũ
aliquo dente carʒ :neq 0 moꝛbo⸗
ſi ſunt:pſertim cũ ſine dẽtibꝰ naſ
cantur.nec iõminꝰſani ſumꝰ do⸗
nec dẽtes Pabeam: alioqn nilus
ſenex ſan? cẽt. Xpianus.
( MNi caluũhʒ moꝛboſuseſt:
57 polipoſus. Cũ ꝗ alteꝝ
oculiũ: aut alterã maxilla maioꝛeʒ
hʒ:ſirecte utat᷑ ſanũ uideri Pedi
us 1. cribit. ait eni ineqlitatẽ maxil⸗
larũ.oculoꝝ.bꝛachioꝝ:ſi mihil ex
miniſterio pſtado ſubtraxit extra
redibitõem eẽ:ſed ⁊ latusul crus
bꝛeuiꝰ põt afferre impedimentuʒ
ergo et hicerit redibẽdus.Siꝗs
natura gutturoſus'ſit: aut oclos

eminẽteshabeat ſanꝰ nidet᷑. Rẽ

ſciendũ ẽ ſceuam nõeſſe moꝛbuʒ
uel uitioſum:pꝛeterq; ſiimbecil⸗
litate dextre ualidusſi iniſtra utat̃
ſeð hũc non ſceuã:ſed mãcũ eſſe
Iscuũoſ oleat:an ſanus ſit: que⸗
ſitum ẽ.trebatius ait non eẽmoꝛ⸗
boſum osalicui Oler e:uelutibyr⸗
coſt um:ſtrabonẽ :hoc eni ex glu⸗
uie oꝛis accidere ſolere.tñ ex coꝛ⸗
poꝛisuitio id accidit: ueluti qð ie
cur:uel pulmo:aut aliud ꝗd ſimi⸗
leoleat moꝛboſuseft.
gAius.

Deedlili.edic.

ab bydoꝛ. quod éaqu⸗

qꝛ inflãmatus ac ſi eſiʒ
menn⸗ aquas.
Eluſcatõem. ⁊ boc

G vmumn E. vt. j. de verd.

ſig l. a. 5. ve

.—

e⸗
0 Aueſium E. an tri⸗
phus. qui ꝓ poſtere lo
quituꝛ.
p QAanus. avarietate
ſermonis.qꝛ infinita ef

fundũür verba.

9 (QAancus. nomina
eoꝛum qui nequeunt re
cte pꝛonunciaſe. et po/

teſt dic varicus qui ni⸗

mis cito loquitur ita
vix intelligatuꝛ.⁊ ita ni
mis citovadit eiligua.
Ael dicitur a varicinã/

do.quia ſimplicia ver/

ba quaſi ſom nia rete/⸗
runt.Alij dicũr varicuz
qui infirmus eſt pedi/
bus.
r Banos eſſe. balbus
ſanꝰ eſt coꝛpoꝛe. vt bic
dicitur. vitioſus tamen
eſt in animo.vt.S.e.l.i.
7. led ſciendum.

6 Ai dens. magna

on maioꝛ. et eſt
mala rano.quia ⁊ fagi
nui multri ſunt. agitin
eis.

q NTicaluunm. id eſt
4 anaa.
v Æpolipoſus. id eſt

qui carnem ſupertiuaʒ
ba bet in nanbus.ſic di

cius a quodam piſce:
qui dicuur polipus a

pluralitate pedum: a

polis quod eſt plurali

tas et pedibus. ⁊ pꝛo/

fertur penultima coꝛee
pta. Unde verſus. ρα0

lipus eſt piſcis. poupꝰ

leſio nans.
xSi quis vero. gutru

roſus.a gurture quod

inflatam gulã baber.

? Dextre. i. qui vꝛitur

dextra vt ſiniſtra.
5 Js cun velur. ſimili
tudinarie.
a6 Wyroſunmketatem
b byrcus.
Strabonẽ. qᷓ toꝛt
iaet .

Ueruur. ſanũ eẽ.
o.ñ iðo ꝙ muli
as eſt moꝛboſa ẽ

35 vt 7.S.ſi quis cau.
l.ij. ſi o ppter. et boc ẽ

verũ iecundũ aʒo. etiaz

ſi viciũ in coꝛpe baberʒ

alias.
dSH Loͤceprü. vt. C. de
indi.vi.l. ij.

E Suerperã. que recẽs

ea ꝑtu. vt.j.de ver.ſi.
l. illa verba optimus.
acc.floꝛen.
f¶¶ At iam facit id eſti
ESae ſi vens. .li
g E ait.ſi vena.i. i/
uili vt ſicloqueaer.
b¶ Moꝛbus. pꝛioꝛ.
eſinit. ꝓpter meiſi/
4 m.
i qs manus. non
d⸗ vt. S. de ſtatu ho.
l.nõ ſunt liberi. ⁊. S. e.
l.idẽ offilius. .l.qͥ cla⸗
uum. F. i. acc.
lꝛ ¶ Mulierẽ. nota bic
ponit᷑ mulier ꝓ coꝛrup
bta dr. dever. ſi. l. mu
ieris.ałs ꝓ incoꝛrupti
bili. vt.j.de au.⁊ ar.le.
l. argẽto. S.mulieri.
I ¶ Mõ poſſit.ꝑ viri vel
Pnature potentiam.
m Si quis antia cha
i⸗ Eſana tumoꝛes. vt
crupule.
n ¶ Ec que iaʒ. repete ⁊
. ſunt fauciũ ⁊c.ax.
iſcuti. 1. auelli.
P Aiciolus eſt. iõ ſa
a3 0. =
q ¶ Si uẽditoꝛ. excepit.
gntiens ſe nolle de eo
teneri. acc.
1¶Kemittetibus. ſ. em /
ptoꝛibus.
¶Miſi ſciens.boc ĩtel
ligo eo caſu qñ diſſimu
labat vẽditoꝛ moꝛboſũ
eſſe vel negabat. dice/
bat tñ in viroq; caſu ſe
nolle teneri bur moꝛbi
noie ſi apparuerit eum
adeſſe.vt.ẽ.de ac.em.
l.i. F. fi. . S.de ber. vẽ.
l.qð ſi in vẽditõne.⁊.l.
boc aũt.⁊ ar.S. de act.
emp. l. iul. F. i. ſi autem
moꝛbũ talẽ dicat ineſſe
repellit᷑emptoꝛ.vt bic.
7. S. ð pac.l. paciſci. aʒ.
t¶ Dinoĩatim. pte eui
denti. als ſecꝰ. vt inſtit.
q́.mo.tu. fi.in pꝛin.
ve Eu Fuiſſet. ſupple em
ptoꝛ ⁊ venditoꝛ ignoꝛa
uit. vtrobiq; em̃ repelli
tur emptoꝛ.ſed ſi vendi
toꝛ ſcinit em ptoꝛ autez
ſz ſupine ignoꝛauit pu
to vẽditoꝛèẽ teneri.qꝛ pᷣ
ponderafeus dol?. vt
92. 5. ad. l. aqᷣ. Itẽ ſi ob
ſtetrix. F. fi. ⁊.l.ſi puta⸗
1oꝛ.liq; ⁊ in boc caſu di
cat lex cun ere tps ſupi⸗
ne ignoꝛãn viciuʒ. vt. j.
e. l. cũ ſex. ſi eni iponerel

„

1 1Sen daudus moꝛboſuseſt

Meritur deea ¶
nuliereq;ᷓ ſꝑ moꝛtuos parit
an oꝛbolſa ſit. ⁊ ait ſabi. li vulue
uicio hoc cõtigit moꝛboſã eẽ. Si

mulier pꝛegnas ueni erit:int᷑ oẽs
Zuenit ſanã eẽ eã.maximuʒ. n. ac

Pcipuũ nmun? feinayꝝ eſtocipe:ac
tuen ↄceptũ . Muerperã quoqʒ
ſanã eẽ:ſimõnihil extriſecꝰ acci⸗
dit: qd coꝛpꝰ eiꝰ ĩ aliquã ualitudi⸗
nem immitteret. He ſterili celiuʒ
diſtinguere trebatiꝰ dixit: ut ſi na
tura ſterilis ſit ſana ſit.ſi uicio coꝛ
poꝛisↄtra. Itẽ de eoꝗ vꝛinaʒ fa
cit queri᷑.? Pedius ait nõob eaʒ
rem ſanũ inoen⸗ e: ĩlecto ſomno
vinoqʒ pᷣſſus:aut etiã ꝑ pigritiaʒ
ſurgẽdi vꝛinã faciat.ſinaũt uicio
ueſice collectũ humoꝛẽ ↄtinere ñ
põt:nõ qꝛ urinã in lecto facit: ſed
qꝛ uicioſaʒ ueſicã hʒ rediberi poſ
ſe.⁊ueriusẽ qð pediꝰ att. Idem
ait ſiuena in gutture alicuiꝰ pᷣciſa
ſit tollere: magisq; pᷣſtare redibi
tionẽ.qꝛ moꝛbꝰ minuit᷑:egopu⸗
tolſimoꝛbus deſinit: nõ eẽ redibi

tioni locũ.ſi aũt uiciũ ꝑſeueretre

dibitionẽ locũ habere. Si aſd digi
tis diunctis naſcat᷑:nõ uidetur ſa
nus eẽ:ſedita demũ ſiincõmoda
tur aduſum manꝰ. Muliereʒ ita

artã ut mlier fieri nõ poſſit: ſanã

nõ uideri ↄſtat.Si ꝗs habeat an⸗
tiacha:an rediberipoſſit tqiuicio⸗
ſusquerit᷑.⁊ ſi antiache ſunt: qs
exiſtimo id ẽinueterataſ: giam
diſcuti'nopñt fauciũtũoꝛel: quia
antiacha hẽat uicioſusẽ. Siuẽ⸗
ditoꝛ nomiatim excepit ð aliquo

moꝛbo ⁊ decetero ſanũ eẽ dixerit

aut pmiſerit:ſtandũẽ eo qð ↄue
nit. remittẽtibꝰ eni actões ſuasñ

Eregreſſus dandꝰniſi ſciẽs uẽdi⸗

toꝛ moꝛbůoſi ulto reticuit. tũceniʒ

dãdã eẽ de dolomalo replicatõeʒ
Si noſatim moꝛbꝰ exceptus non
ſit: talis tũ moꝛbꝰ ſit ꝗ oĩbꝰ potu⸗
it apparere utputa ſi cccushõue⸗
niebat aut ꝗ cicatricẽ euidenteʒ ⁊

Ziber

¶XLpi.

periculoſam hẽbatuel ĩ capite VI
in alia ꝑte coꝛpꝑis eiusnoĩenonte
neri Ceciliꝰait. perindeac ſi noĩa

tim moꝛbusexceptus fuiſſet: ad
eoseni moꝛboſ niciaq; ptineree-

dictum ediliũ ꝓbandũẽ que quis
ignoꝛauit ul ignoꝛare potuit.

WVe bisin mẽ⸗) Au.
epurgat᷑ ſanã nõeẽ̃.itẽq

nõ purgat᷑ niſi ꝑetatem accidit.

Mogd ita p mpo.
Aanatũ atipeſtnm d
tum reſtitueret᷑ ꝑpinde habendũẽ
qſinunqz moꝛboſi meſſet.
Mis ſit Lpianꝰ.
fugitiuus diffinit offiliꝰ.fu
gitiunsg extra dñi domuʒ fuge

ca quoſe ea ðno celaretmãſit. Ce
cilius aũt fugitiuũ eſſeait eũ dean

mente diſcedat ne ad dñm rede⸗
at tam et ſi mutato ↄſilio ad eũ re
uertat᷑.nemo eni tali peccato inꝗt
pniaeſua nocẽs eẽ deſinit. Caſſiꝰ
quoqʒ ſ cribit fugitiuũ eẽ ꝗ certo
ꝓpoſito dñm relinquat. Item
apud iulianũ relatũẽ fugitiuũ fe⸗
re ab effectu animi intelligenduʒ
eſſe nõvtiqʒ a fuga.nã eũg hoſtẽ
aut latronẽ incẽdiũ rninaue fuge⸗
retq;uis fugiſſeueꝝẽ:nõtũñ fugi⸗
tiuũ eſſe.item nec eũgdem gapᷣ
ceptoꝛe cui in diſciplinã traditus

erat aufugiſſet: fugitiuumeſſe: ſi

foꝛte iõ fugit qꝛ imoderate eoute
bat᷑ IJdẽq; ꝓbat⁊ ſi abeo fugerit
cui erat pↄmodatꝰ ſi/ ꝓpi eã cãʒ fu
gerit. Idem ꝓbat iulianꝰ:⁊ ſi ſe

uerius cũeoagebat hocita: ſie⸗

os fugiſſet ⁊ ad oñm ueniſſet:ce
terũ ſi nõad dñm ueniſſʒ ſine ulla
dubitatõne fugitiuum uideri ait.
Igem ait interrogatus pꝛoculus
de eo qui domilatuiſſʒ in hoc. ſcʒ

ut fuge nactus occaſioneʒ ſe ſub

traheret. ait eni tãſi fugereñ po

tuiſſet uideriꝗ domi mãſiſſet: tñ

eũ fugitiuũ fuiſſe.ſi aũt in hoctã⸗
tum latuiſſet:quo ad iracũdiam

dioꝝ efferne ceret: fugitiuũ non
elſſe: ſicutinec eñ gdem qui cum

ibi vtůq; ſciuſſ

ſe.nõ agitpꝰ.ſi

vterqʒ ignoꝛaſſ

nõ currerʒ. vt ibi
dicikk.
x Ggnoꝛare. vt
8. de Zhen. em.
l. ea que. . pe. ⁊

3.e.l. l. . ſi telli

gatur.

Ae biſ pur
agatur. l.nõ
eſt ſana.

Aoc ita, ĩ
ꝛiſtinum
ſedi in nouã poſt
ea incidat egritu
dinez. vt. ſ.e.l. f.
F.i. in fi. ſi aũt ĩ
pꝛimam recidat
non ẽ vitioſus.
AVis ſit fu
inuus. ex
tra domu. imo?
ſi intra domü la
titat. vt. . eo. l. S
idẽ ait interroga
tus. ꝓculus.qꝗᷓ ẽ
cõtra. a90.
96 Ea mẽte. vt?
ſ. de ver. ſig. fugi
tiuus.
12 6Penitentia.

nota viciuʒ ani⸗

mi pnĩa nò pur
gani vt hic. 1 idẽ
in alio vt in fur
to. vt. . de furtis
ea mẽte.idem in
rapina. vt infia
vi bo.rap.l. pe.

idẽ in apoſtara.

vt. C. de apo. bi
qͥ ſãctã.i medio
⁊ in fi. l. idem in
diuoꝛtio vt. j. de
diuoꝛ. ſi penitu
it. in fi. idẽ in do
mino q̃ pꝛĩo co
lonuz expulit. et
tarde penitet.vt
G.loca.ſi in lege
FS. colonus. ſed
aliud ĩ vicio coꝛ
poꝛiſ ſi fuerit bſ
ſanatuʒ. Ft l.
xia. et. S. e.l.i.
4 fi. idẽ in falſa
moneta. vt. ſ. ad
l.coꝛ.de fal.qui
falſam.idẽiĩ ap/
pellatõe. vt. L.

de ap ſi qs libel

los.
a ſPropoſte⸗
nuq; ÿ redeundi.
beItẽ apud. ab
effectu animi in
telligenduz. boc
150 qꝛ factũ ſpec /

taf. vt. j. eo. l.bo

uem. F. i. ⁊. . de
ver bo. ſig ſugiti

Pummure

6en

usſt
1huay;.
i⸗
n.
hgt.

o

ſchenne
ti
⸗
nipece
itſoliſe

it ptie

Nscclu
ſoppon
leeſteon
Kpbeed⸗
tnhoen
bll bin
inofigi⸗
b ici. bi
c bieppo⸗
biglenus
Utopinorn
ſfoweſo

8 kac pt

ſa
(Voucſe

ad

Krn

e
fiſran
luns,

neſſ

i
in
let
ſſecncki
Uus rek
LMReinee⸗
lgeenne,
. oron
Pebiport
ethfee
Nunle
be⸗ V de
mwlgibe
ſſiſfn

((e n

Urſtig

tieli ſn

ſinn

nſenigt

cdutnit
nſeli

ſ. ſaüf
nfean

hepſtioſts,
üeſi
nug
tüim

tutndotin
urſe

iiene
palls;
nn
ECunotet

degſtte

ns.
Penemt

Un Neise

ipnin tͤr

Uriptbiehte
ſalio tſta
t deſns
Anit:Cene

Pin tfn
boa.
eincpoſtn.

Ldete
ftiit
duflint

oni⸗ Nſo

orNem
binficknn

nino inie

Nlpetpli

enait
laſtklee.
anz
udiiinn

itef

e z.
ſiie
goneln il,
cot. ni 16

li

2

ſn ili
4

uus. ſic animꝰ
2 factuz.

c Iadẽ pꝛobat.

cauſam.qꝛ abu/

tebat.

da Gi ſeueꝛius.
verberando.

e Ingitiuũ fuiſ

ita tamẽ ſi vł
unũ pedẽ moue
rii.ſecꝰſi ſeñ mo
uenit. vt. . e. l. F.
apud celium. in
illo F. plane ⁊c.
auceilronae⸗ 7
eſt ꝓ bac ſolu.j.
eo. F. igem Leli
us. vel ibi nõ a⸗
nimo fugiẽdi ſe
abſcõdit.bic ſic.
vel bic pꝛoculi.
ibi alterius reci⸗
tat opinionem:.
Efferueſcerz. i.
bumiliaret. ac/
curſius.
64 Peruceret.
45 j. e. l. boue;
§. i. 8
b Ceterum. i. a 4
lioqu
¶ Doluiſſe.ſ. di
Bum eſt. acc.
us anſiß. ex

1
fuit ſtrangu/
latus.

m e Poiecit.

euaſit.
n ¶ NHactꝰ. ſitñ
nanciſcerek.
o Uoluit cõtra
eſſe. qꝛ eſt fugiti
uus. 7 eſt ſimile
L. de ince. nup.
l. qͥ conra. in fi.
l. Iteʒ nota bic
ꝙ qui poteſt fa⸗/
cere ⁊ nõ fecit vi
detu nolle facer

vt bic.⁊.j.de rit.

nup.:.qͥ liberoſ.
⁊. ſ. q̃ ĩ frau. cre.
l. in kaudem.
p Deme. que
attẽdit.vt.j.de

ver. ſig fugitiu⸗
7. 8 e.l. ĩ pꝛinci.

3 E et quis eus.
q extrane dſs
vo non poterit
eum compben/
dere. ſic cito cuꝛ⸗
rebat ſeruuſ. als
3 j. azo .

r Kriſet, cum

euadere a domi
no poſſet. .
ſ ignoꝛi. de/
noꝛem. i.in do
minio debitoꝛis

. . N * *
exxj.

diñm aiaduerteret uerberibus ſe

afficereuelle pᷣripuit ſe ad amicũ

quẽ ad pᷣcandum ꝑduceret. nec

eum quidem fugitiuũ eſſe:quiin
hoc pꝛogĩeſſus eſt: ut ſe pcipitax
ret. ceterum etiã eũ qui fugitiuuʒ
diceret: ꝗ domi in altuʒ locũ ad pᷣ
cipitanduʒ ſe aſcendiſſet:magiſ⸗
q;hunc moꝛtẽ ſibi cõſciſcere uo⸗
luiſſe.illud enim quod plerunq;
ab impꝛudentibus: inquit dici ſo
let eum eſſe fugitiuũ qui noctea/
liqua ſine uolũtate dũi emanſt iſz 5.
non eẽ uerũ:ſed ab effectu animi
cuiuſq; extimanduʒ. Idẽ Julia.
ait. ſia magiſtro puer receſſitæruꝛ
ſus ad matrẽ ꝑuenit:cuʒ quererc-
tur num fugitiuus eẽt.ſi celãdi cã

ne ad dominũ reuerteretur fugiſ⸗

ſet:fugitiuũ eſſe.ſiuerout ꝑma⸗
trem facilioꝛem depcatoͤnem ha⸗

beret delicti alicuius:non eẽ fugi

tiuum Cedius quoqʒ ſcribit. ſi
ſeruũ emerisqui ſe in tyberim de
iecit:ſi moꝛiendi dũtaxat cã aconſi
lio ſuſcepto a dño diſceſſiſſet nõ
eſſe fugitiuũ.ſed ſifuge pꝛius cõ

ſiliuʒ habuenitt: deinden. utatauo

luntatein tyberiʒ ſe deiecitmane⸗
re fugitiuum. eadẽ ꝓbat ⁊ð eo ꝗ
de ponte ſe pcipitauit.hec oia ue
ra ſunt que celiusſcnbit. Idẽ ait
ſi ſeruus tuus fugiens vicanũ ſe⸗
cum adduxit:ſi vicarius inuitus:
aut impꝛudẽs ſecutusẽ: neqʒ oc⸗
caſionẽ ad teredeundinactus pᷣ⸗
termiſit:nõuideri fugitiuũ fuiſſe
ſed ſi aut olim cum fugeret intel⸗
lexit quid ageret᷑:aut poſtea cog/

nouit quidactũe eẽt: ⁊ redire ad te
cũ poſſet noluit ↄtra eſſe. Idem

putat dicendũde eoquẽ plagiari
us abduxit: Idẽ celius ait.ſiſᷣuꝰ
cũ infundoeſi et exiſſet devilla ea
mente ut ꝓfugeret⸗ gs eũ pꝛiuſ
qᷓer fundotuoexiſſet comphen

diſſet fugitiuũ uideni:animũ eniʒ

fugitiuũ facere. Idẽait:neceum

gad fugam graduʒunũ alterũue
ꝓmouit:uel etiam currere cepit:

ſidñm ſequentẽ non põt euadere 1

non eſſe fugitiuũ. Icẽrecte ait li

bertatis cuiuſdã ſpeciem eſſe:fu

giſſe:hoc eſt ptãte dñica inpꝛeſẽ⸗
tiliberatum eſſe. Pignoꝛidatus
ſeruusdebitoꝛẽ quidẽ dñʒ habʒ:
ſed ſi poſteaq q; ius ſuuʒ exercuit
creditoꝛ:eiſe ſubtraxit:põt fugi⸗
tiuus uideni. Apud Labeonem ⁊
celſum quernit.ſi quis in aſillum/
confugerit:aut eo ſecõferat:quo

ſolent uenire qui ſeuenaleſ poſtu

lant an fugitiuus ſit. ego puto ñ
eſſe fugitiuũeuʒ:qꝛ id facit quod
publice facere licere arbitrat᷑.nec
eum quidẽ ꝗad ſtatuã ceſariscõ⸗
fugit:fugitiuũ arbitroꝛ.nõ eni fu⸗
giendi aio hoc facit ſitñ añ ñ fugit
⁊ poſtea ſe cõtulit nõiõmagis fu
gitiuus eſſe deſinit: Item celius
ſcrbit placẽeũ quoq; fugitiuũ eẽ
g eo ſe ↄferat: uñ eũdũs recupa
re non poſſit:multoqʒ magisillũ
fugitiuũ eſſe ꝗ eo ſeſe cõferat uñ
abduci ñ poſſit.Erronẽ ita diffi⸗
nit Labeo puſilluʒ fugitiuum eſ⸗
ſe:et ex diuerſo: fugitiuum mag⸗
nũ erronẽ eſſe.ſe· edꝑꝛopꝛie erronẽ

ſicdiffinimus: ꝗnõ quidẽfugit:

ſed frequenter ſine cauſa uacat᷑:
⁊ tempoꝛibus in res negatoꝛias
cõſumptis ſuis ad dominũ redit.

Apud celium ſcriptum eſt liber- 4 Sinlen i penis
vVe in vim ↄdiõis legi V

ti apud patronuʒ habitant: ſicut
ſub una clauetots eiushabitatio
eſſet:ſeruus ea mente: ne rediret

ad eum extra habitationeʒ liberti g (Erine ea cella iqua .

fugit: ſed intra edes patronito⸗

ta nocte oblituit: uideni eſſe fugi-

tiuum Celiusait plane ſi talẽ cu⸗
ſtodiam:ea habitatio non habu⸗
it: cum ⁊ in ea cella? Zibertus ha⸗

bit auit cui commune ⁊ pꝛomiſcu

um plurium cellarum iter eſt: con
tra placere debere Celius ait: et

Labeo pꝛobat. Idem Celiuſ ait

ſeꝛuũin pꝛouincia miſſi uma domi
no cũeum moꝛtuũ eſſe: Tteſtamẽ

to ſelibeꝝ relictum audiſſetꝰ „in

eodem officio ꝑmanſiſſet:tantũ⸗

Deedili.edic.

pig.ac.l.pignus.

v ¶ Exercuit. ſq; agendo
dotberanta ſic poſ
ſeione appᷣbenſa.
x Qreditoꝛ ei.cui credi
vẽdidit.vł dic credi
toꝛi poſtea qᷓ; vẽdidit.
ſed anteq;; traderet.

ve Apud labeonem. in
aſilluz. i. locus vbi reci⸗
piebant᷑ hoĩes cã miſe⸗
ricoꝛdie.vel auxilij. pu
ra boſpitale ⁊ conſimi
lia.ab a quod eſt ſine.
7 ſillos quod eſt tractꝰ
quia non extrabebãtuꝛ
inde qui ibi coͤfugerat. .
accurſius.

5¶ Poſtulant id eſt pe
a vt dominus eoꝛuz
compellat᷑ eos vẽdere.
quod faciunt fugiendo
ad ſtatuam bic ſubicit.
⁊ inſti. de bis qui ſunt
ſui vel alie. iuriſ. F. fin.
⁊ ſic datur ei ſecuritas
et ſine dom ini iniuria.
cum habeat pꝛecium.
vt ⁊ argu.j.ne quid im
flu.publ.l.i. F. ſunt qui
pu.acc.
a & Mon poſſit. de fa⸗/
cto.vt ad inimicos do /
inini.
b¶ Abduci. de iure ali⸗
cuius loci.vt ferrare.vł
ad boſtes.
ceRPꝛopꝛie. exponit qð
obſcure dixit labeo no
coꝛrigitt.
d Apud Celium. Zi⸗
berti ſa ſeruus qnocké 6
infra.

poteſt.
f Auſtodiam. l. diſere
tam vel diſtincram.

ſe recipit ſeruus.non ta
mẽ vt latitet. alioquin
contra. vt ſupꝛa eadeʒ
l. F. idem ait interroga
tus. que eſt contra. vel
verius immo non ẽ hic
fugitiuus.quia extra
babitationem Liberti
ſeruus non fint: cuʒ cel
la liberti ⁊ locus vbi ſer
uus eſtreceptus fuerit
Liberto in pꝛomiſcuo
vſu cum patrono. Sed
ibi,ꝓmouir aliquo gra
du ad fugam. vel ſolue
vt ibi.
b racteti lalictſal
0.

l¶ Ex quibus.ſ.pꝛiuatis delictis agit᷑ vt h ic. inſti.ð nora.in pꝛin.⁊.C. ð
l ¶auet᷑.ſ.eiſdem verbis edicti.vt..e.l.in..item ſi quid mancipium.⁊

.

a d hoc.ſ.e.l.cũ autẽ.in. .exci

aſtipulatõ. ⁊ nota hic ꝙ
vbi ẽclauſula ſpecialiſ
nõ indigemus genera⸗
li. vt. ſ. de ver. ob. l. doli
m ¶ Siquis ex coſtitu.
pone exemplũ de cõſti.
Beueri ⁊ anto.qua ꝓ/
bit et ad libertatẽ pue⸗
nire ſeruus de adulto/
rio cum dſia cõmiſſo ac
cuſatus. vt bic. . ſ. ð he
red. inſti. bis verbis. S
ſeruum. ⁊ inſt. de bere.
inſti. F. eſt autẽ caſus.
n ¶ Damnatus. ad vin
cula ꝓpter facinus. vt
C. de penis.l.incredi/
bile. ace.
o ¶Expoꝛtandus.i. vẽ
ditus e. vel a ptãte dã/
natus.buiuſmodi eniʒ
pene vel coditõnes ap
poni pſfet a dis ⁊ po/
teſtatibus.vr. C. de hiſ
p Hideuk⸗ ſic agitur
redibitoꝛio. vt. S. e.l.i.
S. quod ſi mancipiũ.⁊

IJaquod vẽditoꝛ.
Pig. in accipiedo
K Zardius. in perfici⸗

o. -
ſEr bono.nota quiĩ
genere tenetur vel i cer⸗
to: nõ tenetur ad id qð
melius eſt. ſed ex bono
2⁊ equo vt bic.⁊.j.veꝛ.
ob.l.oↄtinuus.ꝗ.cũ ita.
J. Heillud. 7. 5. de cõd.
inde.l.ecum his..fi.et
jJ.de trin.vi.⁊ ole.leg.l.
cum certum pondus.⁊?
.l. ꝓxi. F. illud. . ſ. e. l.
ꝓinde.ij.rñ.⁊.j.l.ꝓxia
⁊. ðS.de bere. vel ac. vẽ.
l. qui filij. F. fi. .l. ſi no
mẽ. ⁊.j. ꝓxi.. ⁊ ð hoc
plene dixi. ̊.mã. l. fide

Venditoꝛ. optimum
qui em̃ optimum dicit
cerimum dicit. vt. . de.

obll.l. vbi auteʒ nõ ap.

p ¶ WMedſocrẽ. vt dixi
regulaeiter. 5. pxi.
xk Alinimſͤi.i.nõ ma/
txim ſ.ar. j. de au. 2 ar.
le. l. qui lancem. vel ve /
nus in ſummis.qð mi
numũ eſt ſequit. vt.j. de
ver. ob. inter ſti. F. ij.
Cciendũ.debet.ſ.
ſemꝑ.ſed cũ diſti

ione que ſequit᷑. acc.

pit᷑.⁊.j.ti.i.Lunius..fi.⁊.j.de verb.ſig.bec

qʒ ꝓlibero ſe gerere cepiſſet:nõ
eſſe fugitiuũ.nec enim mẽtiendo
ſeliberũinquit fugitiuus eẽ cepit
ga ſinc fuge cõſilioid fecit. Nðᷣ

aiũt ediles noxa ſolutus nõ ſit ſic

intelligendũ ẽ:ut nõ hoc debeat
ꝓnũciari nullam eũ noxiam com
miſiſſe:ſedillud noxa ſolutũ eſſe
hoc eſt noxali iudicio ſubiectum
non eſſe ergo ſinoxiam commiſit
nec ꝑmanet noxa ſolutus idetuꝛ
Noras accipere debemus pꝛiua⸗
tas:hoc ẽ eas quecũq; committũ
tur ex delictis non publicis crimi⸗
nibus ex quibus agit᷑ iudicijs no⸗
xalibus. Deniq; ſpecialiter caue⸗
tur in fraude de capitalibus frau
dibus. Ex pꝛiuatis aũt noxiis oꝛi-
tur damnũ pecuniaꝝ:ſi quiſ foꝛte
noxe dedere noluerit:ſed litis eiti
mationẽ ſufficere. Si quistał ſit
ſernus:ꝗq omnino manumitti non

pena vinculoꝝ diſtractusſit a do⸗

mino:uel ab aliqua ptãte damna⸗
tus eſt:uel ſi expoꝛtandus:equiſ
ſimum erit etiam hoc pꝛedici. Si
quis affirmauerit aliquid adeſſe
ſeruo:nec adſit:uel abeſſe et ad⸗
ſit:utputa ſi dixerit furem non eẽ
⁊ fur ſit:ſidixerit artificem eſſeet
non ſit.i eniqꝛ quod aſſeuera⸗
runt non pᷣſtant:aduerſus dictuʒ
iſſumue facere vident.
JI quidvẽ g Aius.
Oditoꝛað mãcipio affirmaue⸗
rit:idq; nõita eſſe emptoꝛ quera-
tur:aut redibitoꝛio aut extimato⸗
rio.i.quãto minoꝛiſ iudicio ageꝛe

poteſt. uerbi gratia ſi conſtantem

aut laboꝛioſum:aut curacem:aut
uigilacẽ:aut ex frugalitate ſuape
culiũ acꝗrenteʒ affirmauerit: ⁊ is
er diuerſo:leuis:ꝓtuꝰ:deſidioſꝰ
ſõniculoſꝰ:piger⁊ tardꝰ ↄmeſſoꝛ

Ziber

54 QAuid dirit. quo caſu non tenear᷑ vt bic.⁊.8. de p̃ben.em.l.ea a.
ainr. F. de dolo. qdð vẽditoꝛ. in pꝛin. .

i
a ¶ Aleatoꝛ eʒ. vteni ſi cerã ꝓbitatẽ dixit debet eipſtare. vt. 5. l. pri.
ila ſi certum qͥd dixitab eſſe boc pᷣſtare debet.vt le⸗ pr.

b ¶ Si ꝓbatio.i.ſine interro gatõne.
—
inueniat᷑:hec omnia uidentur eo
pertinere:ne id quod affirmauit

tur: dictum accipimus qð verbo

c¶¶ Dietum a p/
miſſo. queveꝛba
ſunt.S. ꝓrxi.ꝗ.i.
de Finitur. l. ſine

EE. interrogatione.
uendito amare ab eoerigatur: ſy aceuar.
cũ quodam teperamẽto: ut ſifoꝝ Avamiſſin⸗
te ↄſtantem eſſe affirmauerit: nõ vxoch conſenti⸗/
eracta grauitas ⁊ oſtãtiaqi appi- depaciug na
loſophodeſideret᷑:ꝛ ſilaboꝛioſu, aum. ·
⁊ uigilacem affirmauit eſſe nõ cõ te Eolliatatr.
tinuꝰ laboꝛ ꝑ dies nocteſqʒ ab eo vbiꝛ vnius tan
exigatur. ſed hecoĩa exbono e, vrj deneli z
quo modice deſiderent᷑. IJdẽ⁊ in ctum. ⁊ ſieno.
ceteris queuẽditoꝛ affirmauerit toenicd els
intelligemus. Menditoꝛqui optlti pactũ. ⁊ alis ſti
mũ coquũ eſſe dixenit:optimuʒ in ulano . vr bie
eo artificiũ pᷣſtaredebet. qui vero e Ai ſponſio/
ſimplr coquũ eẽ dixerit: ſatiſface pem. uad ſtpu/
re uidet᷑:etiaʒ ſi mediocrẽ coquũ b¶Actõnibus.
pſtet. Idem ⁊ in ceteris generi⸗ iedibitouaꝛ qn
busartificioꝝ: eque ſi ꝗs ſimplr icECoͤuenni pnta
dixerit peculiatũ eẽ ſeruuʒ ſufficit ſi vendidiſti ſer
ſiisuel minimũ habeat peculi‚’. velneei menn
Cciendũ u Vpia. boſum cui noĩe
Otmñ eẽ gdam ⁊ ſi dirert pe- icciuiſ velad
ſtare eũ non debere.ſ.ea q adnu⸗ 2intereſſe. cunvẽ
dam laudẽ ſemui ꝑtinent ueluti ſi oeaua an
dixerit frugi:ꝓbũ dicto audientẽ ms erat. cum ig
utei Pecdius ſcn bit multũ inter· voꝛoni vt..8
eſt ↄmendandiſemui cãꝗd d reꝛrit peine. nibilomi/
an ueropᷣſtaturũſepꝛomiſerit qd nus tnein
direrit. plane ſi direrit alearoꝛem tmunb vel qudt⸗
nonefſſe:furem nõeſſe:ad ſtatuũ mninoꝛis res eſt.
—„.1* „n Ere ⁊ caue tibi quia
nũq confugiſſe:opoꝛtet eũ id p. ¶ Ppter coꝛporis
ſtare. Dict ñ a pmiſtẽ 0 ſic diſcerni meꝛbů non age

batur de iure ci
uili ad redibitõ

tenus ꝓnunciatũ eſt nudoqʒ ſ er“ uen. ſed ad int
mone finitur ꝓmiſſum autẽpöt ee ve uſn⸗
refeni ⁊ adnudam ꝓmiſſionem tactu vel ercau
ſiue pollicitatõnem:uel ad ſpõſi tione. vt ĩ pecoĩ
— „— . moꝛboſo. vel ꝓ
onẽ ßm qð incipiet isqui ð huiuſ pterviaũ animi
modicauſa ſtipulanti ſpopõdit: rbedgiime
⁊erſtipulatu poſſecõueniri:⁊ re· ulli vrdiaumẽ
dibitoꝛijs actõnibus eum teneri: nsin ſa e
nonẽ nouum. naʒꝗ exemptope vio mbumno⸗
teſt cõueniri:idem etiam in redi- vrno. . deact.
bit i 2 ib b 2 „ 27 6*² emp.iul. vnð ge
oꝛusactom us couenin pe — agebal p ſugii

*

dn

u
ſign

lotpol
guibusg
Nenpe⸗
totebi⸗
erte,nett
gtibigen
etuterg
aſnunt
hlnos
eponnpt
Pttiin

pe

delutani
aſchto
Punset
ingeſpcn
enlarap
Cicun pe
hbencun
(uund in

irt.

glöͤceh
ſſernont
z dſe
Urfenſbid
giomnin⸗
tiiscat

Morn;

dohle

Mitſict
Gtonden

heannoct
Cncſpon
Princnot
Depeerdn
mipnii.
b (Nene
leſtthagel
Uenpvan
lalalnoß

ſtlinn

elcrn
Negeene
Ainpin.

uuſtiſid

Quitgnif
menzn

Itſani
fo:lbe
RN

igid
Dbatine
Pſinots⸗
een poͤt

Mlſſarpͤ

lairen

Mofith

8eſſiorren

gz
unden

d(ii

leer

Merdel
Eonſ

Bled

tan
rn

oniſons

mun r5
Poonſett
ſen

UNe.

nint,
ſenſts.

ſtnnch
eNiat

ehellde

innd d
fi elöd
hoe

thorſN
duſſftuu

men.

btnmit
thens.

Menin
Ndititahe
ugetlin
Densnn

linauot

eitii

hhols
ba noran⸗
u⸗ delledl

nt

*

nuſten .

to. 4

nminn
noſiin
Pii
rdiande

in ſnuſt

lasde
ge
tſenie
liipicn
hnns
AHH
glikai
wolin
enbon e
ſedbien
vinhutef
lgnn
gitett.

uo:exponebatur cautio ſuꝑ fugtiuo ſeruo.a ſupꝑ quibuſdã alijs ſup
quibus aduocari poteſt res. Item de ſaniate de iure ciuili. vt. S. ð
ac.emp.ex empto.S.etiam. ⁊.C.deac.em.emptoꝛ.ſed⁊a ſine cautõ/⸗
ne agebatur.vt dixi in fugitiuo.ar.S.e.l.quis ſit ſugitiuus.s.idem
recte. nec obſtat quod dicitur. ö. ð 8c. em. ex empto. 9. redibuoͤnem.

vtibidem nota
tur. fuit ergo ne/

ceſſarium has e
dilicias actiões

pꝛopon. vtpote

cũ ad aliud den

tur qᷓ; ſuperioꝛeſ
de iue ciuili. qᷣd
ei ſi eptoꝛ qd em
pturus erat. ſed
minoꝛi pcõ. ſub
uenitur ei ꝑ boc
edictum. vel ad
redibendum. vł
quanto minoꝛiſ
erat res. Item
quãdoq; dãtur
ſſte ⁊ non ille. vt
8.dixi.ſed ſi agi
tur redibitoꝛia ⁊

quãto minoꝛis i

pᷣdictis caſibus
eſtcontra. S̊. de
dolo. l. ꝙ vendi

toꝛ.in fi. vbi di⸗/

cit dari dolo. ſo.
bic animo obli/

gandi pꝛomiſit.

ibi iaccandi ad
decipien dum. ⁊
nõ ꝓmiſit.

b ¶ Poſſe con

ueniri.ad aliud
ex empto ciuili.
⁊ ad aliud pᷣto/
ria quãto mino
ris dat. vtno.
de ac:em. ⁊ven.

iul. in pꝛin.⁊ iõ

neutta ẽ ſupflua
Quid eni ſi em/
ptoꝛ empturus
erat. ſed minoꝛi

p̃cio: ſubueni /
tur eniʒ ei ꝑp poc

edictũ vel ad re

dibendũ velqn
to minoꝛis res
Item põt eẽ ꝓ

dat iſta⁊ nõ illa

qꝛ illa in contra
ctibus tm̃ cõpe /
nit. vt dict. Liul.

a Honvt iactẽ
vt. S. ð pac.

inter emp. ven. ea que.⁊. 3.1 pri. §. .rze. lai defmn nſtuct

4 .
*

ea autem . dla dicta ſiue pꝛomiſſe a
admittenda ſunt quecũqʒ ſicdi⸗
cuntur utpꝛeſtentur:non ut iactẽ

noĩe Icpoſe 2gakapit.
M ℳLpianus.
Eäiberecerrnizut⸗

turꝰ. Ilud ſciendum eſt: ſiꝗsar

tificem ꝓmiſerit:uel dixerit:non
utiqʒ perfectum eũ ſ pꝛeſtare debʒ

ſed ad aliquẽ modum peritumut

neq; eũ ſumme ſcientie accipias
neq; rurſus indoctum eſſeartifi⸗

ciumꝰ:ſufficiet ergo talem eẽ: eqᷓ
lesvulgo artifices dicuntur. DHe⸗
inde aiunt ediles emptoꝛi oĩ bus
ad quos ea res ꝑtinet iudiciũ da⸗
bimus pollicẽtur emptoꝛi actiõʒ:
⁊ ſucceſſoꝛibus eius:qui ĩ vniuer
ſum ius ſuccedunt.Emptoꝛẽ eũ
accipere debemus:qui pcio emit
ſʒ ſigs ꝑmutauit:dicẽdũ ẽ utrũ⸗
qʒ emptoꝛis ⁊ uẽditoꝛis loco ha⸗
berepoſſe:⁊ utrũq; ex hoc edicto

experiri. Lempusautem redibi⸗/

tionis ſex menſes utiles habet. ſi
autem mancipium nõ redibeatur
ſed quãto minoꝛis agitur: annus
utilis eſt:ſed tempꝰ redibitõis ex
die uẽditõnis currit aut ſidictum

ꝓmiſſumue qd ẽ ex eo:exquodi⸗

ctum ꝓmiſſumue quid eſt.

Juero ante uẽditõnis tem
pusdictuʒ interceſſerit: de
indepoſt aliquos dies interpoſi/
ta fuerit ſtipulatio: celius ſabinꝰ

ſcribit:ex pꝛioꝛe cauſa queiſtatiʒ

mnauit uuenikic mancipünn: eo

aum delanionis. .. alinam. in fi. F.

deniq;.

b nf⸗ amo nimis emügit elicitſ anguinẽ. pt in decre. di. iij.

Aiũt. vt. 5. e. l. i. F.i.
d ¶¶ Succeſſoꝛib. vt ꝛ.j. e. ſi m̃. .. edilicie. nz cũ dico eü ad quẽ ea reſ.
ptinet de berede intelligas.vt.j.de ver.ſi.ſciendũ.S.fi.ſed qũq; ali
ter ponit᷑.vt.S.deadop.l.bis verbis. 1.s. de lureiu. l. it ptoꝛ i. . L

eius rei.⁊.l.etiam ſi in rem.

eVoco baberi.vi. C. de re. pmu.ll. ij.
f. Atiles. qñ viciũ ſupine ignoꝛauit.als ſi ſauitno agik. vt. . e.l. i.

Zẽſii lignoꝛauit nõ ſupine tüc ex d e quo ſciuit. vt. . eo. c ſe 4. .

r-—— gg4 Aius.

Kr

Qd ſushabeat uenditoꝛ quod

babuerat. et quia reddendoidfi⸗

ebat:idcirco redibitio eſt appella
ta: quaſi redditio Cuʒ reddit
ab emptoꝛe mancipium uendito⸗
ri:de dolo malo pꝛomittere opoꝛ
tere eum Pomponiusait: ⁊ iðo

cautiones neceſſarias eſſe:ne foꝛ
te aut pignoꝛi datus ſit ſeruꝰ ab
emptoꝛe: aut iuſſu eius damnuʒ
ſiue furtum cui datum ſit. Idem

Momponius ait: interdum ⁊ du⸗

pliciter cautionesi. interponi debe
re:alias in pꝛeteritumalsin futu

rum:utputa ſi eius ſeꝛni nomine

qui redibetur: emptoꝛ: pꝛocura⸗

toꝛue eiusiudicium accepit uel
quod cum eoageretur uel Iquod
ipſe eius nomine ageretur. Ca⸗

uendum autem eſſe ait ſi quid ſi
nedolo malo cemptoꝛcondemna⸗
tus fuerit:aut dederit his rebus/

rectepꝛeſtari.uel ſi quid exeoqð
egerit ad eum peruenerit: uel do⸗

le malo:uel culpa eius factuʒ ſit:

quominusperueniret hiſdem di⸗

ebusreddiIdem ait futuritem

poꝛis nomine: cautiouem ei qui
ſci ciens uendidit: fieri ſolere. Si

ptoꝛis: nthilominus condemna-
tur uenditoꝛ tunc enim cauere

quz! Sreqlt. v . vt. ſ. Oo. ma. ſi fillio.F. . i.

Deedili.edic.

(MNunir ed ꝓbo ↄꝛiũ ꝙ nõ.ſ.ex die vẽditõis.aut.n.vterqʒ.ſ.vẽditoꝛ.et
ẽptoꝛ ſciebat viciũ.⁊ tũch currit a tꝑevẽditio.pſcri.ſex mẽſiũvtpote cũ agi
ſi poſſit.vt. .e.l.i.S.ſi itelligat. aut vrerq; ignoꝛsbat.⁊ tũc nõ currit a pen
ditione. vt. Fe.l.ců ſex.rſi.qn vterq; ſciebat põt bic intelligi. ſithñ ſlipulatꝰ
ſnit de vico.yt. C. de euic.ſi fũdũ.vel intellige q vẽduoꝛ ſciebat viciũ.ſed

ẽptoꝛ ſupie i ignoꝛauit
io curꝛit ei. vt pᷣdicta.l.
cũ ſex. i fi.⁊.].eo.edileſ
aiũt. S. idẽ refert offiliꝰ

vel dic ex die vẽditõis.

ſubaudi⁊ ſciẽtie.vt.j.e.
cũ ſex. S.i.⁊. Q. ð execu.
tu.quinquaginta.

b Pꝛomiſſũue. ſ. poſt

ri diem. ſ. currit
extũc tpᷣs.⁊ ita ↄtingit
muabile qðdã ꝙ auge
tur ex nudo pacto exint
uallo appoſito. vel die
ꝙ nõ agit ex pacto.Ed
ꝓpf pactũ er edicto pꝛe
toꝛis vel ad redibẽdũʒ
vel qnto minoꝛil. vl dic

bic ĩtelligi qñ ſtipulatõ

intuenit vt dictů ꝓmiſ
ſũue ꝓ eodẽ ponatur⁊
ad ſtipulatiõz refert.
vo. pꝰ aliquos
Dies. l. ĩ vẽditõeñ
vcto ĩtceſſit ſtiplatõ.ſ.
vt pᷣſtet ua eẽ ſiecut fuit
dem̃ ſi ſe fvẽdiiio.ac.

l Ex poꝛi cã.l.exſtip.
ete cã ſiue ſtipula

tio vel diciũ q̃ ẽ poꝛ ba
bito reſpectu ad vẽdiiõ
nẽ q fun ſubſecuta.hoc
dico cũ cepit agere poſ
ſeli. cepit ex ea agi poſſe
iqr labeo ſtaii viveit.i.
Ppe vẽditõʒ.ſ.cũ effectu.
nã ſi ↄditõnalr fuit fa
cta ſivẽditio ſubſt equat
eo noie.i. ꝓpt᷑ ſerui vici
um. Itẽ p id ꝙ diar ex
tꝑe vẽditõis agi no. ꝓ
dictũ pᷣcedẽs trabit ad
p̃ᷣs veditõis.q em̃ in pᷣ
fationibꝰ ⁊c. vt.j. vver.
ae idem. rfůũ.

mr dibere. quaſi re
ibſtio. vt ⁊. S. de
ali. iu. mu.cau.fa.l. qa

in fuga homo eſt ſine culpa em /

redibitio.⁊.S.qᷓ. mod.
pig. vel bypo. ſo. lvori

tate. F. fi.

n Poõpo. ait. ſic. cre

itoꝛ. vt. z. de pi. ac. cre
ditoꝛ. 2 mantus i dote

oc Daͤnũ. i bis etlnenae als nõ tenekniſi dſs q iuſſit.

p Pꝛeienitũ.vt. S. ꝓxi.
q Junm. vt ſubijcit p exẽpla,.
ſq ſdẽeipõpo.accipit.i.lis 6geeſtatn acc.²
v eret. ex cõtractu ſerui foꝛte.

vt. S. de noxa.l. ij.

Sus he 8e nbeeſt.

666ena 1 fuerit noĩe maleficij foꝛte a ſeuo Dl

vIl is rebꝰ. vẽditoꝛi ab emptoꝛe qbꝰ.ſ. rebꝰ puenit.

a4 Qurſe ſcies. etiã fugitiuũ.

ectepᷣſtari.ẽptoꝛi aivẽdiroꝛe.i.vrſeruet᷑ indẽnis ẽptoꝛ a vẽditoꝛe ſic. n.
vba exponũt. vr. . 5. ſig.l. aliö. §. fi. facit ad bc. §. optime. ſ. e. itẽ

ſi ſerui.

dGiinf uGa enditoradpeciumreddendum ptajf e. ediles. 5. loquũ

idem ait boĩem. ⁊. S.. ſi
mancipium. ſed cõtra.
C. e.l.fi.vbi dicit᷑ ꝙ ad
hoc vt pᷣcium rei habe⸗
at debet exbibere. ſolu.
condemnatur:nõ tamẽ
dat exactio niſi fiat ſer⸗
ui redibitio ſjm Jr. vel
dic ibi dicitur exhibere.
id eſt ꝓbare.vel diſtin
gue an ſit culpa empto
nis in fuga vtibi.an nõ
vtbic.
c¶¶ Opoꝛtere. vt ar. ſ. ſo

lu.ma.ſi filio.⁊.ſ.ſi qq d

dotaliü. 7. 5. qð me. cã
ſicũ ex.S.ꝙ ſi bomo.ſʒ
contra.S.de reivend. ſi
bone fi. ſo. durius aſtri

gitur ꝑſonalis ꝙᷓ; realiſ

debitoꝛ.
d eddat. ſi bre põt.
als non.
c Um aũt. reliqua.
ſſczʒ rei uendite. vt
ructus. immo deterio/
rationẽ.vt ꝓxime dixi.
f Ex vendito.⁊ in fa
ctum dat᷑ nibilominus
vt.j.e.qð ſi nolit.S.re/
g Bubẽt ediles. ſcʒ. S.
e.l.i. F.i. ⁊ facit ad boc
ſ. de furtis. ſi ſeruꝰ cõis
S. idem dicendũ.
hb ¶ Reſtitui.ſcʒ vendi/⸗
toꝛi
¶ Acceſſit.ſ. emptoꝛi a
venditoꝛe. V

le (Etſi quas.repete ?
iubẽt reſtitui acceſſiõeſ

ſi quas ⁊c.⁊ dic ecõtra.
iple.ſq; emptoꝛ vt vſu /
ras.

1Bße. ſ. emptot.
m Lonſequat᷑.nomie
acceſſionũ quas vendi

toꝛ dedit.ſecus in alijs
vt. j. e. F. fi. in fi.qᷓ eſt ʒ.
n Excipuur.in edicto
ſoq; ne vendat᷑ quin ta⸗

lia dicank. vt. S.q e. l.i.

uẽ ſiquid mancipium
⁊ facit.S.e.quid ſit..
q aiuntednles.

0 Duniengus ſit. l. ſi

aliquis bomo liber. v

dic ſeruus inſpecto iuꝛe
naturali.quia homo ẽ
liber. naʒ inſpecto iure
ciuili non ꝓpꝛie dicituꝛ
capite puniri.cũ caput

nõ habeat. vt. j. accu/
ſa.boſ accuſar̃. S. oĩbꝰ

i
ig. l. aliud eſt fraus, inn ond. .
Siſeruus ſit quiuendidit:uel fi⸗

pꝛini.

als cõtra. vt. L. de pe/

npuberem er⸗
uum doli non capace,zʒ

nis.l. impunitas.

opoꝛtere utempto: hoĩeʒ pſ. eit
ꝓſeq̃tur ⁊iĩ ſua poteſtate redactũ
uenditoꝛi reddatꝰ*. & . Aius

E neq; perſe:neqʒ ꝑ here

m ſuũ futurũ:quominus

2
—

eũvenditoꝛ habeat.

Aterius mãcipiũ ſiue animo
ſiue coꝛꝑe ab emptoꝛe factũẽ pᷣ⸗
ſtabit emptoꝛuenditoꝛi:utputa ſi
ſtupꝛatũ fuerit:aut ſeuitia empto
ris fugitiuuseſſe ceperit.⁊ iðo in⸗
quit Põponius:ut exq̃cunqʒ cꝗ
ðeterius factũ ſit:id arbitrio iudi

cis extimet᷑:⁊ vẽditoꝛi pᷣſtetur.q;

ſi ſine iudice homo redibitꝰſit:re
liqua auteʒ que diximuſ nolit em⸗
ptoꝛ reddere ſufficit uenditoꝛi ex
uenditolactio. Jubent ediles re⸗
ſtitui: quod uenditioni acceſſit
⁊ſi quas acceſſionesipᷣe pꝛeſtite
rit:ut uterq; reſoluta emptiõeni⸗
hil amplius conſequatur: qᷓʒ qðᷣ

haberet ſiuenditio factanon eẽt
Excipitur etiam ille qui capitalẽ

fraudem admiſit. capitalem frau

dem admittere ẽ tale aliquid deli-

quere ꝓpter quoð capite punien
dus ſit. veteres eni fraudẽ ꝓpe⸗
na ponere ſolebant. Capitalem
fraudẽ admiſiſſe accipiemus do⸗
loma.a per nequitiam.ceteruʒ ſi

quis erroꝛe:ſi ꝗs caſu fecerit:ceſ-
ſabit edictum. Mnde Nõponiꝰ

ait neq; ipubeꝛẽ neq; furioſũ capi
talẽ fraudẽvideri admiſiſſe Exci
pitur ⁊ ille ꝗ moꝛtiſ ſibi cõciſcẽde
cauſa quid fecit. Maluſ ſeruꝰcre

dituseſt qui aliquid facit quo ma

gis ſe rebꝰhũanis extrahat: utpu
ta laqueũ toꝛlit ſiue medicamẽtũ

27 7 — ⸗ 7

ꝓueneno bibit:pcipitẽueſeſe ex

alto miſ erit:alidue ꝗd fecerit:q;

facto ſperauerit moꝛtẽ peruentu
ram: tãq; non nihil in aliam auſu
rus:qui hecaduerſusſe auſusẽ

liuſfa.in dñũm vel patrẽ ð peculio

edilicia actio competit: ʒuis eni
penales actões uideant᷑: tñquo

Ziber

abeat. iu. Mpi.
. Em aũt redibitio fit:ſi de

niam ex cõtractu ueniũt: dicendũ

eſt eoꝝquoq; nomie qui in aliena
poteſtate ſunt competere. Pꝛo⸗
inde ⁊ ſi filiafa.uel andila diſtra⸗
xit eque dicẽdum eſt actõnes edi
licias locũ habete. He actiones

que exhoc edictooꝛiunt᷑ etiaʒ ad⸗
uerſusheredeſ omẽs competunt

Et ſi bona fidenobisſeruiẽt libe

ri foꝛtehoĩes:uel ſerui alieni quẽ

diderũt poteſt dici etiam hoc edi
cto cõtineri. Juli.ait.iudicio re⸗
dibitoꝛie actõnis vtrũqʒ.id ẽ em/
ptoꝛem ⁊ uẽditoꝛẽ in integrũ reſti
tuere debere Quare ſiueempto
ri ſeruus furtum fecerit: ſiue alij
cuilibet:ob quod furtum emptoꝛ

aliquid pᷣſtiterit non aliter coget̃

hoiem uẽditoꝛi reſtituere:qᷓ ſi eũ
indẽnem pᷣſtiterit. Quidergo in
ue „ . —-—
quit Juli.ſi noluerit uenditoꝛ ho
minẽ reciꝑe.non eſſe cogẽduʒ ait

quicqᷓʒ pᷣſtare:nec amplius q; in

pcio ↄdemnabit᷑.⁊ hoc detrimẽ⸗

tũ ſua culpa paſſurũ emptoꝛeʒ:q

cũ poſſet hoĩem noxe dederema⸗
luerit litisextimatõnem ſufferꝛe
⁊ uidet᷑ mibi Julia.ſnia hũanioꝛ
eſſe. Cũ rediberet᷑ mancipium ſi
quid ad emptoꝛẽ peruenit:uel cul
