pãt.vt in aut᷑.qͥ.
mo.na.ef.ſui..
gen eralr. col. vij
itẽ iuiti nõ rede⸗
unt ĩ ptatẽ vt hic
et fa. j. ti. i. ꝗ libe

Ru. De adop.
lioſfa. i.
llios. 1 hoc
ð i nat.⁊ fami
lias.et boc de iu
reciuili.accur.

b Hatura.i. i

ciuile coopante
natura.q̃ cooꝑa

tur ꝓcreatõilide

roꝝ q̃ ẽ de iur̃na
turali.vrx.S.ð iu
ſti. ⁊ iur. l.i. F. iꝰ
naturale. Jus
aüt qð i liberos
bẽmꝰ. et illð eſt
ꝓpe ciuiũ roma
non. vtiſt. ð pa.
po.S.ius autõ.ſᷣ

bodie nõ ſp adopti

—

inde et ſi furioſa ſit uxoꝛ:ex ea an
te conceptꝰ in ptãte naſcit᷑:ſed
in furoꝛe eiꝰ ↄceptꝰab eoꝗnõfu
rebat:ſine dubioin ptãte naſcit᷑.
qꝛ retinet᷑ matrimoniuʒ. et ſi ãbo
in furoꝛe agãt et uxoꝛ et maritꝰ:⁊
tũc cõcipiãt ꝑtus in ptãte patris

naſcit᷑:q; retinet᷑ matrimoniũ qſi
uolũtatisꝰ reliquis ĩ furioſis ma⸗

nẽtibꝰ:.nã cũ cõſiſtat matrimoni⸗
um altero furẽte cõſtet.et utroqʒ
adeo aũt retiet ius poteſtatis pa
ter furioſus:ut acquirat᷑ illi com
modũ eiꝰ qð filiꝰacquiſiuit.

3

mil. habet᷑:ueluti ſi i magiſtrat
gerat uel ut tutoꝛ de᷑ ¶ u) Lpi.

iudex nutriri uel aliopoꝛ

tere ꝓnũciauit: dicendũ eſt
de ueritate querẽdũ:an filius ſit
an nõ:neqʒ eni alimentoꝝ cauſa
ueritati facit piudicium.
i nuiti filij na m Ogeſt.
turales uel emancipati non
redigunt᷑ in patriã ptãtem.

De adoptionibuſ ⁊ enanapatio
nibus et alijs modis:quibus ius
patrie poteſtatis diſſoluitur.
m¶Mgeſti.
lio⸗ fa. nõ ſoluʒ natu
ra uerũ etiã adoptõnes
. ciũt:qð adoptõis no⸗
mẽ quidem generale eſt.in duas
aũt ſpecies diuidit᷑: quarũ altera
adoptio ſimiliter dicit᷑:altera ar⸗
rogatio.adoptant᷑ filiifami. ar⸗
rogant᷑ qui ſuiiuris ſunt.

„*

o facit mutari pꝛiaʒ ptãtẽ. vt ĩſti.e.. ſed bodie.

ſtr. ſpes nom ghieris ſibi aſſumit. ſic.j.ſi cer. pe.l.i. .ij. . mutui

neles ar
eoꝝ q lege ponũt.ar. C. ð of.
cũ faripõt.alł ſine ĩterrogatòe arrogani pot. vt.j.e.l.ẽt.ſ Z. j. e. ĩ acd

et fa.ĩſti.ð iur̃ na. .ſj quotiẽs ſi adicimꝰ

põſus pꝛio: deiſi ſpoſa iterrogari et iurare dʒ.ẽ.n. oꝛdo ſeruãdꝰ

ð of. p.vꝛ.l.fi.itẽ bec vᷣa ſũt ꝙ dʒ iterrogani

optõib.ſ io.ↄcedit iſantẽ poſſe arto gari ſi ↄiucti firmauerit apð pᷣ
ſidẽ boc ĩfann expedire.yt ar.C.ð adop.i.ij.ł.dic.legẽ illa et.j.e. lo

—

n ( ag

Deadop.et emã.et ał mo.

qui in gdabr⸗. IImßio. i. auctoꝛitate. m g Rogat i.ſterrogak
agiſtrat?. qᷓre boc ſm mẽbꝝ appoſuit.cũ oĩa pᷣnceps facere dicat᷑ vt

C. de ve. iu.enu.l.ij. . ſᷣ ne qͥd.ſo.aliqͥd ðꝛ facere.qꝛ dʒ ↄſentire.alioquin
nulliꝰ erit momẽti qð fit pᷣncipe vetãte.nõ tñ cerꝰ pᷣſennia neceſſana.item
nũqͥd et pꝛicipis auctoꝛitate.viðꝛ ꝙ ſic.qꝛ cũ liceat mioꝛ lʒ et maioꝛi.cũ ſit

Aius

6 Eneralis eni (R
ladoptio duobꝰ mogis fit:

aut pꝛincipis auctoꝛitate:aut ma
giſtratꝰimꝑioi.pꝛĩcipis auctoꝛita
teadoptamꝰeos:ꝗ ſuiiunis ſunt
que ſpẽs adoptõis dicit᷑ arroga⸗
tio:qꝛ et is ꝗ adoptat rogat᷑.id
eſt interrogat᷑:an uelit eũ quẽ ad
optaturꝰ ſit:iuſtũ ſibi filiũ eſſe.⁊
is qui adoptat᷑: interrogat᷑ an id
fieri patiat᷑. Inꝑio magiſtratꝰ
adoptamꝰeosꝗ in ptãte parẽtis
ſunt:ſiue pꝛimũ gradũ liberoꝛuʒ
obtineãt q̃lis eſt filiꝰ filia:ſiuein

ferioꝛẽ qualis eſt nepos neptis p

nepos ꝓneptis. Illud utriuſqʒ
adoptõis cõmune eſt qð hiꝗ ge⸗
nerare nõ poſſuntꝰ:qles ſunt ſpa
dones adoptare poſſunt¶ Hoc
uero ꝓpꝛiũ veſteiꝰ adoptõisque
per pꝛincipẽ fit ꝙ is qui liberos
in ptãte hʒ ſi ſe ad arrogandũ de

derit:nõ ſolũ ipe ptãti arrogato:

ris ſubiicit᷑:ſʒ ẽt liberi eiꝰ in eiuſ-
dẽ fuerint ptate tanqʒ nepotes.
cõſul uel pᷣ ( p. Aulus.

Aſes filiuſfa'ſit: poſſe eũ apð
ſemetipſuʒ uel emancipari uelin

adoptõʒ dari ↄſtat. n Ode.
Algiſtratũ apð quem legis

actioꝰ:et emãcipare filioſ

ſuos ⁊ in adoptioneʒ dare apð ſe
oſſe neracii ſententie eef.
i . Madoptõibꝰ? C El.
econꝝ dũutaxat ꝗ ſue ptãtis ſũt

1 r —n maſizt
uolũtas exploꝛat᷑.ſinaũt a patre naronlecare ge du⸗

dãt in adoptõʒ ĩ hisutriuſq; arbi
triũ expectãdũ eſt:uel ↄſentiẽdo
uel nõ cõtradicẽdo' pyaulꝰ.

ipᷣe ſũmꝰmgr̃atꝰ.vt.C.
de le.et oſti. ſi ĩpial.alij
nõ.qꝛ ta vilibꝰ itereſſe ñ
dz. vt. L. peda. iudi.
l. ij. et vlt. et ar. C. ð ap.
l. in auferendis.
o ¶ Allud poſſunt.ſimi
liter et in matrimonio
diſtinguit. vt.j. de iure
do. ſi ſerua. SF. fi. ſic et in
ſubſtitutõe poſtbumi.
vt.j. de lib. er poſthu. h
et queſitũ. SF. i.⁊ fa.iſti.
p ſHoc vero ꝓpꝛium.
ſecus in alia.vx.j.e.l.aꝛ

rogato. F. qð nõ ſimili⸗

ter. et fa.j.e.ſi paterfa.
in pꝛin.no.ergo. cui me
cõm uo et mea cõmitte⸗
re videoꝛ.vt in autẽ.de
mòa.F.illð quoq;.col.
i.ſed ar. ðᷣ.C.de pac.cõ
uen.l. hac lege.

q ¶ Vꝛncipem. i.p ſa/

crum oꝛaculum.

. lconſul.filiuſfa.
hodie aũt conſula
IIns dignitas liberat eũ

a patria ptãte. vt. C.

decu.l. fi. et in autẽ. cõ⸗

ſti. qᷓ de dignita. col. vi.

circa fi.de pᷣſidali vero
nõ inuenio item no. ex

bac.l.quẽ ſubire offici/

um duon et emãcipan
tis et auctoꝛitatẽ pᷣſtan
tis.ſic.j.de aucto.tu.l.

accipiẽtis. et.j.de ritu

nup.l.iij.et.j.de contra
hen. em. fiſtulas.F. i.et

ſ. de fideiuſſ.tutoꝛ. et.ſ.

de offi. pꝛe.l.i.et boc in
voluntaria iuriſdictòne

ſecus in contentioſa. vt
j. ad trebel.ille a quo.S
tempeſtiuum. item ar.

cõtra.j.de pact.ſi plu/

de offi. pꝛe.l.fi.

8 Agiſtratum. legis
actio.id eſt actus legiti

ſunt de volũtaria iuriſ/

dictione.vt emancipa/ü/

tio et manumiſſio.et ſi⸗
milia que fiunt etiam
apud defenſoꝛem ciui⸗
tatis.vt in autẽ. de de/⸗

fen. ciui. S. nulla.et. S. audient. col. iij. et tiam apud magiſtratum munici

xSi aũt. vtriuſq;.ſ.patris et filij.

Zaledr. g de maiſtra numapo:l. er uſt. mo.ius pa.po.ſol.S.nr̃ᷣa.
Madoptõibus. i. inarrogatobus. v Aol peefſa.
ECouſentiendo.ſ.expᷣſſim.

olũtas.ſ.expꝛeſſa.

5¶Cõtradicẽdo.boc nõ erat in ſuꝑioꝛe cãu. Hic no. qͥ tacet affirmat. ſic. j.
ſo.ma.l.ij.G.volũtatẽ.᷑t in auren.qui.mo.na.ef.ſui.O.generaliter. col.vij.

ar. contra.j.de ꝓcura.filius.S.inuitus.et facitad legem ſſtam eſ pater

naturalis.

V

9
m nepos. id eſtaliquis ertraneus loco nepoiis.
HcEitgit᷑.ad hocvt moꝛtuo adoptã te in filij recedãt ptãtem.vt.j.e. ſi qs
et.l. ſtis. ſec in alij s. vt.j.l. ꝓxi. et fa. iſti.e.S. . et. C. de nup.ĩ ↄuetõe.y. ſ
c Kũ adoptõ. iura qð videbaf cũ iſte eis agnalſcit.vt.j.e.l.q in ſi patris
agdoptõe.et.j.vnde cognati.li.O.cognationẽ.et ꝙ oẽs tagit ⁊c. C. de auc.
pꝛe.l.ſfi. et in auten. de B
here. fal. §. ſivo. colei 2

d (ELon.i. ↄſãguineoꝝ. S Em nepos adoptat᷑. qua

Uod mutatum. vt

bNAQuaſi in patris.id
eſt in poteſtate ei qui
eſt quaſi pater. vt. S. ti.i
Luepotes. in fi.
is qui nõ eẽ.qꝛ
filius nõ conſen /
lit. facit inſti. e. S. licet.
Ill iliberat?. no. ꝙᷓ;
aliquo mutato ĩ p
petuũ in priſtinũ ſtatũ
edire non põt.vt.j. de
ſolu. qui res. S. aream.
83. de ſta. bo. l. bomo li⸗/

ber —d
S 160 Honeſte. inboneſte
gũt poteſt. vt ꝑ ingrati
tudinẽc. vt. C. de ingra.
li. l.i. ⁊ facit.j.e.ſi pat᷑ fi
liũ.et.S.ti.i.inuiti.et in
autẽ.cõſti.que de dig.

tõe ante tenuerat:ſub diuo auteʒ
claudio recte mutatũ'eſt.
Tiã cecꝰ adopta¶ Mpi.
Are: uel adoptari poteſt.
Iquisnepotẽ p Au.
guaſi ex filio natũ:quẽ i po⸗
teſtate hʒ ↄſentiẽte filio adopta⸗
uerit:nõ agnaſcit᷑ auo ſuꝰ heres
gꝗppe.cũ poſt moꝛtẽ aui q̃iĩ pꝛis
ſui ptãtẽ reciderit. i Sen.
Q ꝛisꝗ filiũ haberet ĩ nepotiſ
locũ adoptaſſet:ꝑinde atqʒ
ſi ex eo filio natꝰ eſſet et is filiꝰau
ccoꝛ factꝰ nõ eſſet: moꝛtuo auoñ

ctus. ſic.j.de ſena.l.ſe/
natoꝛis filiꝰ. et. lL. femiiie.
et.j. de annuis leg.ſeio · S· fi. et. . de teſt. tu. qui tutelã.ꝑin pꝛin.et.j.ti.i.in tã
tum. ar. cõtra. ]. de poſtu. l. i. F. ſexum. =
ed et nepos. per emacipationeʒ. ſ. filij. vt ar.j. de ca.di.l.iij. et de in⸗
iuſto teſt. l. verü eſt. F. fi. ſcõm quoſdã. q̊ io.p emancipatõʒz.ſ.ſui ipſius. nec
eni emãcipato filio adoptiuo exit de ptãte nepos: ex eo.ſic em̃ eſt in natura
li. vt..e. liberũ.et adoptio natur imitat.vt inſti.e.S.minoꝛẽ.et.j.de capt.
e er poſtli.re.l.ſi me ni.
q ¶ Gura oĩa.i.dignitatẽ.et nomẽ filij vel nepotis.vt.S.l ꝓxi.
r. paterfamilias adoptatus.i.arrogatus. “ðJðèðJUM
Dmnia que.excepto iure agnatõis et obligarõe operaꝝ.etiã olim. bo
die vero ad vſumfruc.tm̃.querunt.vt inſti.de acquiſi.per arrogatònem. in
pꝛin. F. i. ſed an poſſit aliqua excipꝑe.Rñ.nõ ſicut dicimus in monacho.yri
autẽ. de monach. S. illud.ᷣ colla.iiij. qꝛ cõtraria voluit.ð ſicur ſiuendo domuʒ
deducta ſuꝑficie.pel ſol d eductis arboꝛibꝰ.yt inſtitu. de reru diuilione. 5.

VEVL. de auc. pꝛe. l. fi. ☚ι i ex flio natꝰ cõſenſus filii
ain ſiauummo t. amk. exigit᷑ idq; etiã iulianꝰ ſcribit.
Fs nepots. ad, (C Vm adoptio- (c)El.
opfauent Lermg/ NAVit:nõ eſt neceſſ. aria in eã reʒ
naiakrno uA auctoꝛitas eoꝝ inter quosiuraa-
nag us hoes ec gnatdis ↄſequũt᷑. m QOdeſti.
guẽ nemo pced ii.vt in am .. a
ſidebete guali. er di. Mogd nec curatoꝛis aucto⸗
§. ſul. tas intercederet in arroga

nũ:nec maioꝛẽ mĩoꝛ

S. aũt omne beneficiũ. e ee. — R
bcleo. eſſe nepotẽ in ptãte filij.
edee d Hiliberat⸗E Au Rpi.
poſt emancipatonem . Na patria ptũte is poſteaipo
nzpet Eereracon ns eſtatẽ honeſte reuerti nõpõt ni/
loco filie vel neptis bas ſi adoptõe. 6 ſi ſemel fuerit ad⸗
bar vt .dernuuup.l. optatꝰ:ãpliꝰ adoptari nõpõt.
qiñ etiam.in pꝛin. omni fere iu Api.
n Patria dignitas. vt on eie Le
Enateis quiipatedfd efinita patris adoptiuipo⸗
optiuꝰ erat ſenatoꝛ. yt coſtate nullij ſtino i ti.
ſde ena.l. ſenaroꝛis ſi keſtate nullu er pꝛiſtino iure reti⸗
au; onit. net᷑ ueſtigiuʒ:deniq; et patria di⸗
o Deponit᷑.ar. ꝙ celõ nitaanſij fini
Aire chuſn aellh eKe⸗ Alitaerqſita ꝑadoptõz: finita ea

ra poteſt habere.

Liber

ſi ticius. et.j. de ſuperfi. l. fi.et. j. de ac. et ob. obligationũ. S. placet.

t Qui duos filios altero.no.ar.ꝙ qnq; facit aliquis aliquid:non

tanqᷓ; ipſe:ſed tanqᷓ; alius.ſic.C.de admi.tuto.l.cum quedaʒ. et.j.
qð cuiuſqʒ vmuer.itẽ eoꝝ.in pꝛin.et.j.ad trebellianuʒ.l.debiroꝛ ſub
pignoꝛe. 5. fi. et. j.iudi.ſol.l.iij.S.ſed et ſi quidẽ.et.j.pꝛo ſocio ſociuʒ

deponitur p.¶Ompo⸗
Ed et nepos'ex filio apud

natus ꝑ emãcipatõz iura omnia
perdet. Wpia.
Ipaterfamilias adoptatuſ

ſit omnia que eiꝰfuerũt:tacito iu

read eũ trãſeũt q adoptauit:hoc
apliꝰ:liberi eiꝰ ꝗin ptãte eiꝰſunt
eũ ſequunt᷑:ſʒ hii:ꝗ poſtlimimo
redeũt ul ꝗin utero fuerũt cuʒ ar
rogaret᷑ ſunili mõ in ptãteʒ arro/
gatoꝛis redigunt᷑. Qui duos fili
os:et ex altero eoꝝ nepoteʒ hʒ ſi
uult nepotẽ qᷓſi ex altero natũ ſic
adoptare põt hoc efficere:ſi euʒ

emãcipauerit:et ſic adoptauerit:

qſi ex altero natũ.facit eni hocqᷓ
ſi glibetet nõ qſi auꝰ ꝗqᷓ ratõe q̃ſi

ex quolibet natũ põt adoptare:

ita põt:a ꝗᷓſi ex altero filio. In ar
rogatõibꝰ cognitio uertit᷑ nã foꝛ/
te minoꝛ ſexaginta ãnis ſit: ꝗ ar⸗/
rogat qꝛ magisliberoꝝ ꝓcreatõ/
ni ſtudere dʒ:niſi foꝛte moꝛbusꝰ
aut ualitudo in cãꝗ ſit: aut alia iux
ſta cã arrogãdi ſit:ueluti ſi cõiun
ctã ſibi ꝑſonam uelit adoptare.
Itẽ nõdʒ gsplures arrogare ni⸗
ſi ex iuſta cã. Sʒ nec libertũ alie
Abole.
optioſ eniʒ in his ꝑſonis
locũ habet:in ꝗbꝰetiã natu

doptatũ patrẽ cõceptus?

qui.in pꝛin.et.j.

acd ſill. ſi ſequẽs

in fi. ar. cõtra. jſ.
de inoffi. teſtam̃.

ſi pꝛoponas. F.

penult. er. C. de

Ddolo. l. i. et. j. de

cõdi.inde. ſi nõ
ſoꝛtẽ. S. ſi fil.et
j. de diſtrac. pig.
l. ij. et.j. delega.
ij. l. fi. F. qrtuoꝛ.

v Quaſi quili⸗

bet.i.quaſi extra
neus. cũ eſſe de /
ſierit nepos emã
cipatõe.

xEoteſt adop

tare.ſ. extraneuz
vt. S. e. l. ſi quis
nepotem.
* 4 Beraginta.
al. dicik ſenex ma
ioꝛ.lxx.annoꝛuʒ.
vt in excuſatõne
tutele.vt.C.qui
etate. l. i. li. x. al.
quinq̃ gitaquiq;
vt in excuſa tõne
munerũ plonali
um. vt. L. ꝗᷓ eta⸗
te.l.fi.li.x.ſʒ mu
lier non dicit ſtu
dere ꝓcreatõi li⸗
beroꝝ a.l.anuis
3. vt. C. de legi.
here.ſi maioꝛ.
a ¶ In arrogatõ
nib' ꝓcreatoni.
vtilius etiam eſt
rei pu blice filios
ð nouo creari qᷓ;
creatos quadaʒ
fictione alicui da
re. vt. . e. l. iij. F.
tercio.ſed ar.cõ⸗
tra. C. de na. li
l.iij. in fi.
b Uoꝛbus. ſ.
tempoꝛalis.vali
tudo autem per/⸗
petua.

c ¶ Comücta. ge

par affectõis cã ſuſpitõs remouet. vt.j. denitu nup. no ſolũ. F. ð illo.

d Cauſa.quia multum erat diues.

d Nibertu.iz ſuũ ſic. vt. j. de ritu nup.ſciendũ.et de ſtatu bo.l.fi. et

facit ad hãc.l.j.de in ius vo.ſed ſi hac lege.ꝭꝗ.patronũ. ſed ð.j.e.l.
fi.in. F. fi. ſo. ibi iure arrogatõis per pꝛincipẽ ꝑmittit: hic iute adop

nionis inbibet᷑.ſed nõ eſt ſemꝑ ſui iuris.Rñ.nõ ſi

tionẽ vni ſemper pꝛincipẽ dedit.vel dic vt ibi.
e (inoꝛ.ſ.adoptare debet.
§. fed illu. et. S. e.l.ij. F. illud.

pꝛimo in arroga⸗

f Dopno. locum habet.ſ plerumq; ꝓpterid quod dicit inſti.·

Ec ei alicuius quẽ vult arrogare.ad miniſtrauit.ſ.eius qui fuit
in tutela. H Z. . e. nõ nunq. ſo. hic loquit cũ tutela iaʒ finita erat
et ideo pᷣſumitur ꝙ in fraudẽ fiatne rationẽ reddat.j.loquit᷑ quãdo

nondũ tenebat᷑ actoe tutele. nec erat fiuita tutela. ſcom. p. vt ar. ,. de

22-ð

8 „ =

bis dũtaxat qui
cognatõe eoꝝna
turali vel ſcã af/

fectöe eoꝝ.i.pu⸗

piuloꝝ ducti. c.
le Ne eſſʒ. ſi.n.
paſſiz pmitteret᷑

dgoptare cuii/
bet eueniret tu

toꝛ adoptar pu
pillũ et ſic finiret

tutela cũ oĩ capi

tis dimi. pupuli
tutela finiatf. vt
iſti.ꝗͥ. mo. tu.fi.
§. ſ pupilli. itez
diſtigueret ſbſtõ

cum pupillaris

ſubſtitutio a pfe

fcã teſtm̃ filij eſſe

dicak. vt inſti. de
pu.ſub..igit᷑.⁊
capitis diminu⸗

tõne ẽt minĩa te
ſtam̃tũ infirmet
vt iſti. ꝗᷓͥ. mo. teſ.

¶IEt pᷣmů.i. pꝰ
pdcã vt appeat
ſcã affectio in tu⸗
toꝛe et alijs.
m ¶ Que faculta
tes.fa.ſ.de pꝛi⸗

uni. cre.ſi credito⸗

n ¶Lopatõʒ. fa.

ſ. de tef. l. iij. in
Sn. eet.ſ. ð trãſac.

i.cũ bi. S. ĩ pſõa.
0 un? vite. ſ.

ꝓdig'. an parcꝰ.
P bſeao⸗ d

Q. de iof. teſt. ſi
qn. §. illud.
q Sobꝛietas.
pl. n. fac g raui

taſ 1 bẽignioꝛeſ

ad fidẽ q; facłta
tes.vt.j.de tu.et᷑

cu. da. ab biſ. ſci

re opoꝛtet.:pe.
et. . de ver. obli.
ſi quis ſtipulaiꝰ
in fi. et fa. iſti. de

ultam. vt babeat eius copiam.
rrogatio pmittẽda ẽ dũtaxat bis.eoꝝ.ſ.tutoꝛũ
bul.ſ io. legit pupilloꝝ arrogatio ꝑminẽda eſt

riitn nup. libertus. S. ſenatuſcõſult. vel diceꝙ, ibiadoptabat ſancta
bo Zurpis.ſ.vt depꝛedet᷑ arro/
gatũ uel arrogat ad
i ꝗ Ecn. i. pupilloꝝ a
q̃ vł naturali ⁊c.ſjm

C n eis pmittit᷑ arꝛogare ꝗ
niſtrauit:ſi minoꝛ uigintiqnqʒ an

affectõe. vt ar. j. e.l. F. eoꝝ

ultelã uel curã alicuiꝰadmi

nis ſit:qui arrogat᷑: ne foꝛte eum
ideo arroget ne rationes reddat.
Itẽ inquirendum eſt ne foꝛtetur

pis cã arrogãdi ſubſit. eoꝛũ dũta

xat pupilloꝛũ arrogatio ꝑmitten
da eſt his:quiuł naturale cogna
tõe:uel ſanctiſſima affectione du

cti:adoptarẽt.ceteroꝝaũt ꝓꝑhibẽ

da eſt ne eſſet in ptãte tutoꝝ:et fi

nire tutelã:et ſubſtitutionẽ a pa⸗

rẽte factã extiguere Et pꝛimũ ꝗ
dẽ excutiẽdũ erit q facultates pu

pilli ſint et que eiꝰ ꝗ adoptare eũ

uelit:ut extimet᷑ ex cõꝑatõe earũ
an ſalubꝛis adoptio poſſit pupil-
lo ĩtelligi.deinde cuiusuite ſit is
quelit pupillũ redigere ĩ familiã
ſuã.tercio cuiꝰ demuʒ etatis ſit:
ut extimet᷑:an meliꝰ ſit ðde liberis
ꝓcreãdis cogitare eũ:qᷓ; ex alie⸗
na familia quẽqᷓᷓ redigere in po⸗

teſtatẽ ſuã. Pꝛeterea uidẽdũ eſtet ſi ðde pupilloloꝗt᷑: tñet hoc in

an debeat ꝑmittiei:ꝗ uel unũha
bebit:uel plures liberosadopta⸗
re aliũ ne aut illoꝝ quosex iuſtis
nupcijs ꝓcreauerit: diminuatur
ſpes:quã unuſqſqʒ liberoꝝobſe
quio paret ſibi:aut ne ꝗ adopta⸗
tus ſit minꝰ ꝑcipiat qᷓ; dignũ erit

eũ cõſeꝗ. Interdũ et ditioꝛẽ per⸗

ſuſpec.tu. .fi. r ¶atiſdatio.i.cautio cum fideiuſſoꝛe.

Caſibus. ſ. ĩpubere. s

Dari ſolet.ſ.agnatis arrogati ⁊ alijs

vel ſeruo publico.i.tabellioni ſtipulanti ꝓ eis ꝙ reſtituat ipſis bo/
na anogan ſi apud eũ deceſſerit adbuc ĩpubes. vt.j. e. l. px. et.l. ſe.
On aliter.ob alia qꝛ ꝓbauit oẽs caſus qui ſupenoꝛi.l.continẽ
ANrur. qͥd ſi de his oĩbus queſitũ nõ fueru.Rñ.nõ valet adoprio.
vt.j.dðe tranſac.l.cũ bi..ſi ptoꝛ.et.C.e.l.cum eni.licet ſit ar.ð.j.de
ſenatoꝛibꝰ.l.ſenatoꝛis filius.et.j.de vẽ.inſpi.l.i.in fi.

ꝛobauerit.ſcilicet arrogatoꝛ.
bſenbendũ.i.oſenuendũ a pꝛincipe uel ab alio vice pᷣncipis
icauerit.i. pmniſerit.
eruo publico.i.tabellanio. vt.j.rẽ pu. ſal.fo.ſi pupillꝰ. et ĩſti.e.

cũ aũt.ſemꝰ aũt nõ põteſſe tabellio.vt.C. ð tabu. l. generali.li. x

b ¶¶ In ſuo ſtatu i

ſiſein anogsnionẽ non dediſſet.

me⸗
40

d quos.vel materialiter uel cauſatiue.

is verbis:ad quos res ptinet.vt.j. pxi.

De adop.et emã.et al.mo.

eG Roſpectũ eſſe. ipꝛopꝛie. vt. C. de ver. ſig.l. ciendũ. et F. fi. —
f¶ Dubitat. al ei acno ſubſtitutis vłlegatarijs nõ daret.cũ teſtĩ ſit ruptũ

capitis di.vt inſti.qbꝰ mo.teſ.ifir. S. nõ tñ.et fa. j.

mittit᷑ adoptare paupꝑioꝛi: ſi nite
eiꝰ ſobꝛietasaclare ſit uel affectõ
honeſta necicognita.i. Satiſda
tio aũt in his caſibꝰcdari ſoletꝰ.
N On eni aliter· m arcel.
Nuoluütati eiꝰ ꝗq arrogare pu⸗
pillũ nolet etiã et ſi cim eiꝰ oba⸗
liam ꝓbauerit ſubſcribẽdũerit
q́; ſi caueritſeruo publicoꝰ ſe re⸗
ſiitutuꝝ ea q ex bonis eiꝰ ↄſecutꝰ
fuerit illis ad quos res ꝑpuentura
eſſet ſi arrogatus ꝑmũſ iſſet i ſta⸗
tu ſuoꝰ. XLpi.

is uerbis ſatiſdatõis que

ab arrogatoꝛe pᷣſtani dʒ ad
quos ea res ꝑtinet:et libertatibꝰ

ꝓſpectũ eſſe que ſecũdis tabul
date ſunt et multomagis ſubſti-

tuto ſeruo. Item legatariis ne
mo dubitatt:.ꝗ ſatiſdatio ſi omiſ⸗
ſa fuerit utilis actio in arꝛogato⸗
rem datur. M Arcel.
CEc autẽbſatiſdatio locum
habet ſi ipubes deceſſit. ſʒ

pupillalobſeruãdũ ẽ. ( & Mlius
lIm et femineex reſcripto
incipis arrogari poſſunt
Jarrogatoꝛ LTu lpia.
deceſſerit ĩpubere relicto fi-

lio adoptiuoa mox ipubesdece
dat an heredes arrogatoꝛis tene
antur.et dicendum eſt heredes

de vul. ſubſti. l. eum.
g. ¶ Utilis actio. no. ĩtel
ligi ſtipulatõnẽ.vbi nõ

eſt. ſic. j. ſi cui plus qᷓ
l. fal. lbi ne dan
et. C. de rei vxx. ac.ĩ pᷣn:
er in autẽ.vt nulli iu.Fe
ſuper boc.col.ir.et facit
ad hoc.j.de vſufr.earũ

rerũ que vſu con. hoc ſe

natus. F. i. et de dã. in⸗
fec.ſi finita.iĩ pꝛin.

b Ecautes impubes

ergo in adulto nõ habʒ
locum hec ſtipulatioẽt
ab initio.

i ¶ En pupilla. nam ap

pellatõne pupilli.⁊ pu
pilla continet.ſed non
ecõtra.vt.j.de le.iij.ſex
uus le. F. ͦ ſi pueris.

NKAm et femine arro

Agari:paſſiue nõa⸗/
ctiue niſi ĩpetrẽt a pꝛin
cipe ſolatiũ liberoꝛum
amiſſoꝝ.vt.C. e.l. mu⸗

lierem. et ĩſti.e. F. femie
J arrogatoꝛ. hec
lex loqͥ᷑ cũ arroga
toꝛ pꝛi in fata ↄceſſit ⁊

bñ. et ſic pꝰ ea puber̃᷑ de
cedẽte ſubſtiturꝰ eiĩ pa
terno teſtõ admittet᷑ ꝑp
bonoꝝ poſſeſſoꝛiã here
ditatis penitõʒ.qꝛ tẽpe
moꝛtis iĩueniebat᷑ ſui iu
ris. et ſic recõfirmata ẽ
ſubſtitutõ exticra ꝑ ar⸗
rogatões. vt iſti.qͥ. mo.
te. ifir. F. nõ tñi. ſed qͥd ſi
pꝛiꝰ deceſſiſſet iĩpubes.
viðꝛ.ſubſtitutus nõ ad
mirci ſʒ illi q̊ͥ ſuccederẽt
ab iteſtaio. ſi arrogatuſ
pmãſiſſs ĩ ſuo ſtatu. vt
iſti.qͥ.mo.teſ.ĩfir.F.nõ
t.S.e.nec ei..eoꝝ. ſʒ
dic ſubſtitutuʒ admitti
ex ſtipulatõe tacita łex
pᷣſſa.qᷓilexfingat teſtm̃
nõ rũpi.vt.õ.e.his ver
bis.ſʒ pone qarrogatoꝛẽ
ſubſtituiſſe aliquẽ ĩ q̃r⸗
tã quã ei dat ex bõis ꝓ
pꝛijs.et ĩpuberẽ pꝰ aro

gationẽ deceſſiſſe.nũqͥd dicã adminti ſubſtitutũ ĩqᷓrta ad ipᷣaʒ qᷓnã. ⁊ veni
entes ab ĩteſtato ad alia bõa ſi põas nullũ ſubſtitutũ a pr̃e naturali.nõ au
deo dicere:cũ nemo ꝓ pte teſtatꝰ ⁊ ꝓ ꝑte ĩteſtat decedere põt.vt.j.ð re.iur̃.
l.ins nr̃ʒ.ſʒ nũqͥd dicã ſubſtitutũ a pre nafali ĩ ceteris bõis ad mitrii qᷓrtaʒ
ſubſtirutũ ab arrogatoꝛe.q̃i ex duobꝰ teſtam̃tis ſucceſſerit.dicã ergo ſubſti⸗
tutũ ĩ q̃rta.et q̃rtã iure ĩſtitutõis:et eiꝰ occaſiõe ẽt alia bõa habituꝝ. et tenet
ſubſtitutꝰ in teſtõ pñis nafalis ſi bʒ.vel ſi nullꝰ fuerit ſubſtitutꝰ tenet᷑ veniẽ
tibꝰ ab ĩteſtato vtili actòe ex ſtipularu reſtituer bõa arrogati.vł dic ꝙ bere
des arrogatoꝛis teneãt᷑ vtili actõe.ſ.petitõe brditatis ſubſtituto a pre natu
rali eo caſu qñ babuit ſubſtitutũ.et ſic ex pdictis videbit᷑ iſte arrogat deceſ
ſiſſe duobꝰ teſtam̃tis ↄditis ꝓ ſevno a pfenatali.alio ab arrogatoꝛe.qð eſt

miebe ner gi iuenit niſi ĩ milite. vt. j.ð mili. te.qrebat᷑.⁊ iſt.ð here.iſti.
Adoptiuo.nõ bĩde relicto.ſʒ alijs ext᷑neis ĩſtiruns.
Eeneat. i.ſubſtitunis ĩ teſtamẽro pris naturalis vl etagnatis.

9 eſtimere.ſ.eis qui veniſſent:ſi amogatus nõ eſſet.⁊ boc ꝑ directã actõ

nem ex ſtipulatu.i.natã ex verbis expᷣſſis ſi ſanſdatũ eſt ſeruo publico.vłſi

nõ tũc per vtilẽ.vt.S.e.nõ aliter.et.l.bis verbis.et.j.de vulg.ſub. eã et per
bonon poſſeſſoꝛiam bereditatis petitionẽ.vt in alia glo.
b Quartã ꝑtẽ.i.ex cõſtitutõe din pij.yt.j.de colla.bo.l.i...ſi impubere.?

ſ. de inoffi. teſt. l. papi⸗
nianus. .H. ſi quis ĩpu⸗
bes. et inſti. e.S. cũ aũt
et bec quarta netit᷑ con
ditõe ex dicta. l. diui pij
cũ ad eũ ſtipulatio poꝛ
rigi nõ videat.vt.S.e.
l.nõ aliter.et ĩſti.e.F.cũ
aũt.ſʒ an bec quarta ẽ
omniũ bonoꝝ:vel poꝛ⸗/
tionis ſibi ab inteſtato

debite tm̃. Rñ.quidam

omniũ et ſcõm eos ĩue/
nit᷑ plus adoptiuus qᷓ;
legitimus babere. ſi foꝛ
ie ſunt quattuoꝛ legiti/
mi vel plures: et vnus
adoptiuꝰ.vñ dic quar/
ta.ſ.ſibi debite poꝛtio/
nis ab inteſtato:vti na

turali:quẽ pater vultex

beredare.vt. C. de ĩoff.
te.l.paren tibꝰ.cũ ado/
ptio naturaʒ imitef. vt

S.e.l.adoptio em̃.ac.

c ¶ QAuartã ſolã. ſubau/

di et ad cetera que bene
ficio arrogatoꝛis ad eũ
puenerit.vr.j. de vulg.
ſub. ſed ſi plures.S.in
arrogato quoqʒ. q ẽ cõ
tra. vel dic quarta ſolã
i.tãtũ.et ſubaudi.⁊ eax
ꝑtẽ quã ⁊c.⁊ eſt ſimilis
ſean. Ede ſac.ſanc.
eccle.l.placet.
d Bbrrer pͤſi aliud
vꝓltra quartã ei relinq̃t
poterit in eo ſubſtiruere

poſt pubertatem. vt. j.

ſubijcit.
e Audtcio.i no- mera
liberalitare
f ongentia. iſtð

it.ſ. conſtitunioneʒ

diui pij.

quoq; reſtituere ſe bona arroga Sõ ens: ne u Zpi.

ti.⁊ pꝛeterea quartam partem.

ſed an impubeni anogatoꝛ ſub: pꝓ Oſtmoꝛtẽ file SDem.
ſtituere poſſit queri.et putonõ ¶ ¶ Aſuequeut materfamil. qᷓſi
admitti ſubſtitutõeʒ niſi foꝛte ad

quartã ſolã:quã ex bõiseiꝰ ↄſe⸗
quit᷑.et hactenꝰ ut ei uſqʒ ad pu⸗
bertatẽ ſubſtituat.Ceteꝝ ſi fidei
eiꝰ cõmittat ut qñqʒ; reſtituat nõ
oꝑtet admitti fideicõmiſſuʒ:qꝛ
hoc nõ iudicioeius ad euʒ perue⸗
nit:ſed pꝛincipali pꝛouidentia.
Hec omnia dicẽda ſunt ſiue ĩ lo/

cũ filii:ſiue in locũ nepotis aliqs

ipuberẽ arrogauerit( p Aulꝰ
q WMiin adoptõeʒ dat his g⸗
bus agnaſcit᷑ et ↄgnatꝰfit
Quibꝰuero nõ agnaſcit᷑:nec co

gnatꝰ fit.adoptio enĩ non ius ſan
gninis:ſʒ ius agnatõis affert:et

iõ ſi filiũ adoptauero:uxoꝛ mea il

li matrisloco nõ ẽr. Necenim a⸗

gnaſcit᷑ ei ꝓpter qð nec ei cogna
tus fit Itẽ nec mater mea auie lo
co illiẽ.quoniã his ꝗ extra famili
am eã ſunt nõ agnaſcit᷑:ſed filie

mee neceis quẽ adoptaui frat eſt

quoniã in familia mea ẽ filiaĩ nu⸗
pciis tñ etiã eoꝝ ꝓhibitis

iin adoptionẽ. agnaſcik.i.quibus erat agnatus ante adoptionẽ eſ/
cit᷑ cognatus poſt adoptionẽ ſcõm.m.ſed male.qð em̃ ſi pꝛoꝛſus ab

ſ. vñ cog.l.i.ꝗ.cognationẽ.ſed ipſe de pꝛimis agnatis foꝛte intellexit:quiꝑ
capitis diminutionẽ deſinũ t agnati.ſj remanẽt cognati.dicergo agnaſcit᷑

4 extraneo arroget᷑:nõ fieret agnatio vel cognatio ſzm eũ.quod eſt falſum. vt

pries ti quibus eſtanogatoꝛ agnatꝰ.ſ̊ in quo apparebit bec agnano vł co

gnatio.Rñ.in iure quod babent agnan inter ſe. et cõſequenter in eo qð ba/
bent cognatiin ſi uccededo et alijs.vt.j. de ſuis et legi.l. ij. F. bereditas. ſed
bodie boc babet locũ tantũ in arrogatõe nõ in adoptõe. niſi det᷑nõ extra⸗/

neo. vt. C. de adop.l.cũ in adoptiuis. .ſz ſi quidẽ eriſti.eS.ſed bodie.

b Sanguinis. id eſt cognationis.

—

. „

i Agnanonis. qd eſt ius ciuile.et ſic ciuileciuili ſe applicat nõ naturali.
lꝛ ¶ atris loco nõ eſt:ſ nouerce.vt.j.derim nup.adoptiuus.i.tf/.

l ¶ Kamili j. bic ponit᷑ familia
tianio.S.cõmuni.accurſius.

m ¶Mupcijs. boc m̃ aduerſafei qd demane ⁊ vxoꝛeadoptãtis öꝛ. ⁊ boc

petuo.ſoꝛoꝛẽ aũt ſoluta adoptõe.acciperẽ poſſumꝰ.yt.

0o%

j. de niu nup. l. ad/

pnuꝰ. in pꝛin.et.l.qͥn etiã. in pꝛin.et.ꝭ.itẽ patris.accur.

Eqʒ. fa. S. . in adoptioniuuus. —N-
Mſtmoꝛte. lacti ſuitm. no. quẽ nõ poſſe yenite õ faa ſyi ſic ſde ſer /

*

nitute.ruſt. p̃di.l.perfundũ.⁊. C. de ſeruo pig. da.l. ſi creditoꝛibus

2. C. de reuo. do. cñ ꝓfitearis. et. C. de remil. pig.l. . ſed ar. otra. E.
de agri.et cen.quẽadmodũ.lib. xi. C. de libe.cauſa.l.i.et.C. de mua

rilegulis.l.munileguli.li.xi.ſo. refertan aliqͥs faciat qdð eſt pbibiũ

a lege.vt emãcipare nõ ſoleniter:ſ m eſteꝰ cõtranũ pmiſſuʒ.i.fadt

q rem filius meꝰ emãcipa-⸗
Atꝰadoptauerit: nepos me/

aliqd omiſſa il⸗

la ſolẽnitate quã
vult lex nareae⸗
.„— re.in pꝛimo caſu
qʒ diſſentiẽs amogari pot: no oblarſoen⸗
ſuũ alicui.iĩ ſecũ⸗
do obſtat. vt. C.
. E r 1 de agric. et cenſi.
iure emãacipata uixerat et teſtamẽ dr.l. queadmo⸗/
to ſcriptis heredibꝰ deceſſit: ad⸗ b eſrobibemt
uerſus factũ ſuũ ꝗᷓſi nõ iure eam ſin muer pater
riRorſi n, admittẽdus. vt
nec pñtibꝰteſtib emãcipaſſʒ: pa &Zſiaduerl rem
ter mouere ↄtrouerſiã ꝓhibet᷑. iudt. l.ſi cũ hor.
. S. ne de ſtatu
neq; adoptare neqʒ; arrogare gs defune qadeſt
abſens:nec ꝑ aliũahmõi ſolenit ſtuutu. erſoe
c * SII WE. ꝓba.l.ab ea par
tẽ peragere põt. 1 — Kan . queſant

cõtrariel.ſed dic
q; bec duo ob⸗/

. ſtãt patri.et ſem̃
us non ent'. = BDem. ſuſſ flongniem⸗
Xadoptiuonatꝰ adoptiui poꝛis curſus.pu

locũ obtinet in iure cimli.
Iberũ arbitri¶P
um ẽ̃ei ꝗ filiũ:et ex eo nepo

ulus.

ta decenniũ vel

plus. in legibu-

cõtrarijs vnum

tantũ.ſq; factum

per aliũ nõ poſſum. vt bie 2. C. de iudi.auten. ad bec.. C. de bis q
ve.e.l.ij. et.j.de acquir.here.paulus.Rhñ.per ꝓcuratoꝛẽ.ſed ar.con

tra.ſ. de agmi. tueita aũt. . geſſiſſe. . S. deſta. bo.l.aretbuſa. in fi.

ſo.colligit᷑. C. de cadu.tollen.l.i.O.neautẽ.

VAem filiꝰ nõ erit. qꝛ fili? meus deſijt eſſe p nẽ ag
Wtus. vñ nec pꝑ eũ aliꝰ fit mibi agnatꝰ.pt.S.e.l.qui inadoptionẽ

„

bodie tñ cũ filiꝰ ꝑ emãci

agdopiiuo.ſ.filio.

emãcipationẽ agna

mãcipatõʒ nõ deſignat eſſe agnat: viðꝛ ꝙ ille
it nepos. vt inſti. delegi.agna.ſuc.S.il.

tKiuili.ſ.ſuccedẽdo ei ab inteſtato ⁊ bocſi natus fuit pr adoptio⸗

toꝛis erit ptãte.vt.j.e.l.arrogato.

nẽ.ſecus ĩ arrogato.nã ex natꝰ an adoptionẽ ⁊ natus poſt ĩ anoga

ꝓ agnaticia cognatione.j.de ver.ſig.l. pnũ/ = IIIIEPicte —
EEAel om nes.i.ambos.et eſt ꝓ nobis:in eo qð diximus.ð.e.l.ſed

rtantũ reſpiciat. vt. . qñ ac. de pe. eſt an.l.i. . i. ac.

Aacir ad bãc.l.inſti.qͥ.mo.ius pa.po.ſol.ꝭO.admonẽedi.ſed ar.cõ/
ra.j.de vul. pu. ſub. ſed ⁊ ſiplures. 5. filio.

pater.iure.i.expᷣſſis verbis.vbi em̃ ſermone opus non eſtibi
ſenſus ſolꝰ ſufficit. vt.j. de ac.ð etobli.qbuſcũq;. ⁊.j.de F. ob. le

Iberü.manumittere.impꝛopꝛie ponit᷑ cĩ manumiſſio ſeruos

AnEERN3REr er aurgumentu. Ce
tẽ in ptãte hẽbit: filiũ ꝗdẽ depo/ dee funð.pat..
teſtate dimittere: nepotẽ ueroin ſevelibi in. ll
ptãte retinere:uel ex diuerſo:fili fun. nõ admutit᷑
um ꝗdẽ ĩ ptãte retinere:nepote,ʒ pater ſiʒ beredes
. n eius admittunk.
uero manumittere :ułloẽs ſui iu- quoniam ſiilla
. . 5. g. di veniret ad pa⸗
ns efficere eaderd eSnep ote di nis baedliates
cta eſſe intelligimꝰ. CCaliſtra: repellerent eam
¶Ipater naturalisloq ꝗqdez niſioia q̃ acqui⸗
non bo it: 10 005 in cõe. pel ibi ab
mone manifeſtũ facere poſſit uel aliio.bica patre.
AAſec per aliüä
no.quedaʒ poſ⸗
ſum per me que

ſi tipuler. S. fi et la. .ſi cer. pe. cum quig. et..,de reg iutybi..

Pꝛimus

dones adoptare poſſunt caſtrati nõ.vt.ſ.e.arrogato..fi. et in

Zqui vroꝛes nõ babent.ſubaudi tam̃ babere poſſunt.vñ ſpa/

i. e. F. ſed illud. et. S. e. l. i.. .f.et.j.ð iure do.ſi ſerua ſeruo.s.ſi ſpa.
On põt ullo mõ.ſ. regulariter. nã in caſibus quattuoꝛ:ſecus.vt
C iĩ filie neceſſitatẽ peccandi imponat.vt. C. de epi.audi.ſi leno/

neſ. itẽ ſi male ſe
pater filiũ ba⸗
buit vt.j.ſi a pa.
quis ma.i.fi.itẽ
ſilegatum ſit pa
rri relictũ haccõ
ditõe vt filium e
mãcipet. et acce/
pir. vt. j. de con⸗
di. et demõſtra.
ſi cui. item eſt qr⸗
tus.vt. j.l. ꝓxi.q̃
in victrico et pꝛi
uigno loquitur.
idem et generali
terĩ quolibʒ mi⸗
noꝛe arrogato.
vt.j. de mino.l.
tercia.ꝗ.ſi quis
minoꝛ.⁊ facit ad
bãc.l.inſti.qui.
mo. ius pa. poꝛ
ſol. F. fi. et. C. de
eman.li.nec auꝰ
et. j. vnde liberi
filius.in fi.
On nunqᷓ;.
auſa cogni
ta. vt ſi locupleſ
ſit pupilluſ arro
gatus a paupe⸗
re vel pᷣdone. ſic
j. de mino.l. ter⸗
tia...ſi quis mi
noꝛ.
c¶ Adoptaf̃. no
ta vitricũ poſſe
eſſe tutoꝛem pꝛi
nigni ſui. vt. ¶.
de ↄtratio iu.tu.
l. fi. Itẽ nota qꝙ
poteſt eum arro
gare. ſed cõtra. S
e.l.nec ei.in pꝛĩ⸗.
ſol. vt ibi. vel dic
ſpecialiter a pꝛĩ⸗
cipe fuit ĩpetra/
tum. ſcom io.
Lſi pubes.
igi. i. re⸗

dactum fuiſſe.

eEnbi queſi
tum. al. incc

X.

pubes factꝰemãcipari uelit:idq;

0 tare pmittẽdũ. B
IZ ſipubes factꝰ nõexpedi

O

le ſe filiũ in adoptõʒ dare:pinde
ↄfirmat᷑ adoptio:ac ſi iure facta

) Aulus

eſſert.
S WMXagurxoꝛes non hñt filios

adoptare poſſunt. Arcel.
nN. On põt filiꝰ: qiĩ poteſtate
Aopatrisẽ ullo modo cõpel-
lere eũ:ne ſit in ptãte ſiue natura
lis ſiue adoptiuꝰ ſit. ¶P) Api.
QOnnunqᷓʒ aũt ipubes qui
adoptatꝰeſt audiẽdꝰ erit:ſi

cã cognita ꝑ iudicẽ ſtatuendum
erit. NMã ĩperatoꝛ titꝰ antoninus
reſcripſit pꝛiuignũ ſuũ tutoꝛi ad-
Ar.

. en ibi in poteſtatẽ eiꝰ redi⸗
gi ꝓbauerit:equũ eſſe emãcipa
rieum a patre adoptiuo:atq; ita
pꝛiſtinũ ius fauatek. Auk.
J tibi filiꝰ in adoptõeʒ hac
lege ſit datꝰeut poſt triẽniũ
puta eundẽ mibiin adoptõʒ des
queſitũtẽ an actõsulla ſit:⁊ labeo
putat nullã eſſe actõʒꝰnec eni mo
ribꝰ noſtris ↄu enit filiũ tẽpoꝛaleʒ
habere. i LZẽ
Er adoptionem dignitas
nõ minuit᷑: ſʒ auget᷑. uñ ſenatoꝛ
ſia plebeio adoptatus eſt:ma⸗
net ſenatoꝛ:ſilr manet et ſenato⸗
ris filius. iI
ãcipari filiũ a patre quo

pit.ſi nbi et alias queſitum eſt.
atus. ꝗ me patre.vel ab alio.

f
84 ctio. i. act. ſic. C. de ſa.ſan.ec.autẽ. hoc ius. vel dic pꝛopꝛie.
b ¶ Actõʒ.i. actu. vel dic ꝓpꝛie vt mõ.vñ no. q dies ha bet/ p nõ ap

poſita et pactũ totũ.vt.j.dere.iur.l.act le.⁊.j.de here.ĩſti. brditas

ne. ſic. . de ſena. l. ſenatoꝛis filius.S. a ſenatoꝛe.ſecus p matrimoni

Er adoptionẽ. augetur domiciliũ.eriã adicit vñ ibi põt ↄueni
ri.vt.j.ad muni.oꝛdie.in fi.itẽ no.nõ minui dignitatẽ adoptio

um. vt. j. e. t.l. kemine. et. C. de digni. li. xij. l. mulieres.

NAancipari.loco.idoneo th.ſic.j.de cõſti.pec.l.qͥ aũt in fi. ⁊.l.
ſi duo nõ ihoneſto.vt.j.de arbi.ſi cũ dies..ſi arbiter. dic ergo

in quacũq; ꝓuincia et in quacũq; ciuitate coꝛã iudice t̃. vr inſti.ꝗͥ.
mo.ius pa.po.ſol. S. noſtra aũt.ſit oꝛdinariꝰ vel nõ.vt.j.demanu.
vindic. ct. . i dico em magiſtratus municipales babere bacpote

Doprare, facit inſti.e. S.licet.ar.contra.S.e.l.adoptio enim.
n ¶¶ Eũ quem. nõ potes

i I dem

ſtatem. vt. C. de magiſtratibus munici. l. ij.

De adop.etemõ.et al.mo.

IApud ꝓcõſulẽ.nò ẽ.no.ergo nõ debuit ei pareri.vt.j.de iunſdi.om.iu.
l.n.que ẽ ̊.ſed hic de volũtania.ibi deↄtentioſa iuriſdictõe dicit.ar.j.ð of.
Pcon. et le.l.ij.in pꝛin.vel hicinter homines ſue iuriſdictionis.ibi non.

cũq; locopoſſe ↄſtat:ut exeat ðe
patria poteſtate.Ipud ꝓcõſulẽ
etiã in ea ꝓuincia:quã ſoꝛtitꝰ nõ
eſtiet manumitti et in adoptõʒ da
ri poſſe:placet. i I dẽ.
Hoptare ꝗs loco nepotis

Am ita diuꝰmarcꝰ eutichia
noreſcripſit qð deſiderasꝰ

an ipetrare debeas eſtimabũt iu-⸗

dices adhibitisẽt his ꝗ ↄtradice
rẽt:id eſt qui lederent᷑ confirma⸗
tione adoptöis. Ode.

ĩ eius poteſtate erãt nepo
tes apud arrogatoꝛẽ efficiunt᷑ ſi⸗
mulqʒ cũ patre ſuo in eiuſdẽ reci
dũt poteſtatẽ:qð non ſimiliter in
adoprõne contingit.nã nepotes
ex eo in aui naturalis retinent po
teſtate. Mõtantũ cũ quis adop⸗
tat:ſed cũet arrogat maioꝛ eẽ dʒ

eoquẽ ſibi per arrogationẽuel ꝑ

adoptionẽ filiũ facit.et utiq; ple
ne pubertatisid ẽ decem et octo
annis eum pcedere debet. Spa⸗

do arrogando ſuũ heredẽ ſibiac

creſcere põt:nec ei coꝛꝑpaleuiciũ

6 ◻
— põt ẽt ſi filiũ non hʒ.Eum
quẽ ꝗs adoptauit emãcipatũ uel
in adoptõʒ datũ iteꝝ non põt ad
arcel.

btare. mI
optio nõiure factaa pꝛi⸗

cipe ↄfirmari põt. ¶ u Lpia.

Rrogato patrefam. liberi

ne leges ſint ludibꝛio.
vt. L. de bo. que li. l. fi.
circa fi.⁊.C.de cur.fur.

l.cum altijs.in fi.⁊.j.de

iudi.ſi pꝛetoꝛ.ſecꝰ ĩ na⸗
turali qui nõ tranſlatꝰ:
ſed requiſitus videt᷑.vt
j. de libe. et poſth. filio.
que eſt contra.et.S.e.ſi
pater.ꝗ.qui duos.et.j.
e. ſi pater.
optõ facta.vt co
ram magiſtratu cũ
eſſet ſui iuris.vel coꝛaʒ
ſena.vel ſcᷣm coꝛã ma
giſtro de grãmatica vel
facta ſine teſtibus vel ſi
ne ſcriptura.
Am ita. deſideras
tadoptio nõ iu⸗
re factaà confirmari poſ
it.

— ——

q ¶ Quilederẽtur. ſi nõ

intereſſent confirmatio
ni.vt ſunt tutoꝛes etcu⸗
ratoꝛes et filius cũ loco
nepotis aliquis adop
tatur.vt.S.e.cũ nepos
nã qð omnes tãgi ⁊c.
vt. C. de auc.pꝛel.l.fiñ.
ſed an agnatoꝛum. Rhñ̃.
foꝛte ſic ſcõʒ io.nec ob.
S.e.cum adopno.quia
bic loquitur quando ꝑ
reſcriptum cõfirmatur.
vnge eſt hic argumen⸗
tum ꝙ quando reſcri⸗
pta impetra ntur debe⸗
ant interuenire qui per
reſcriptum lederentur.
vt argu.j.de na.reſti.l.
fi.et.j.de minoꝛibus in
cauſe. .cauſa.etin au⸗
tentico. vt ſpon. lar..
ad bhec colla.viij.⁊ cau
ſe merita partium ⁊ c.
vt. C. ſi per vim vł alio
modo.l.fi.

te. vt hic. ⁊. S. e.l. 3

impedimẽtoeſt. IU dem. lanke poteſta/

et. j. de capi. di. l. iij. in pꝛincipio.

turalis moꝛitur. Rñ.ſic vt.S.e.l.paterfami.

8Retinentur.ſy an recidant in poteſtatem arrogatoꝛis:ſi poſtea auus na

1on tantũ. plene. nota plena diat quandoq;.xiiij. annoꝛum. vt inſti.
qui.mo. tu. fi.in pꝛin. plenioꝛ. xpij.an. in qua quis poſtulare põt. vt.j.ð po
ſtulãdo.l.i.S. puenciam. et inſti.qui manumitte.non poſſ.j.fiñ. alia ple⸗
niſſima.ſcilicet. xviij. an. vt bic. et quando relinquuntur alimenta impube
ribus.vt.j.de ali.et ci.le.l.mella.in pꝛincipio.ſed nũquid ſi plures adop⸗
tant plunibus pubenatibus pꝛecedere debent. videtur ꝙ ſic. vt. j. de no.
oper.nunc.l.quia iure pꝛimo rm.Sed id non credo.cum ernaturaliterplu
res naſci poſſunt. vt. ..de ſolu. ſi pater. et.·.ſi pars bere.pe. antiqui. et ad/

optio naruram imitatur.

