lſkeͤt patris. licʒ neq; Pe -8—DNUN — EE α ſus. ſeexpꝛimuntur.
lan ad beredẽ. ne Obiciat᷑ exceptio ð reuſuſfr.noie MQð ſi fidicõmiſſarij cã uſuſfru: b 6 Callbuſ ut. 5 uſn
liai i 4 z are adod⸗ tradita replicãdũ erit que ſniabʒ mihi relictꝰẽ:neceſt ulla ſi pes ad ie⸗ di ſncoſu⸗
rig mauſeur uſuf. Nez.1l) ct ipa ſtipulatio odic0o me erkli uſuſfr. rcauia fidei lnoni
nne ut dirimus. S. q terit. Cũuſuſfr. pecunie relictꝰ cõmiſſariũ cauere opoꝛtet dño/p⸗ nbi et beredl.
teuan bi mo. uſuſfr. ten.· lultr. . S . Sõ ter rem.
nui angtnn fepen ) eẽt:ex pꝛimi deberẽt hij duo caſ 5 pꝛietatis. IJlld ſ cẽdũẽ: ſiue iure ſ ¶Rtmibi ꝓpter ſpe
itei morh. lar. in ſtipl atõe. cũ moꝛieris aut capi- ipo ꝗsuſufiu. hẽat: ſiueẽt ꝑ tuiti Gir ppuene
eit ðẽð 4Gee eaf. vr temiueris: dari idcirco hi duo ſo⸗ onẽ ptoꝛis nihilominꝰ cogẽdũ eẽ in Beſijt.. beficiente
Räox euuauoc;: licaſus quoni peciiieuſus aliter fructuaniũ cauereaut actiões ſu⸗ c —= non
gnnnkt neuſue amittinòpõt: quã biscaſibus. fſcipe. Plane/ſi erdie ꝓpꝛiets here vel ſortetepudtan
lndſi ſie unlirate Itibiuſufru.et mipi ꝓpꝛie alicui legata ſit uluſt fru. pure di⸗ auedegee ganepen
NN. . X &= 8 . „7 „— —1— . N ́ͥj2 . —— 12 n .
“ enmnnz aul dH aslegata ſit: mihi cauẽdũ cẽdũelle Rõponi ait remittẽda fepudio oeſinit ad
UeusEen uü. F. . Hmyr. vk ꝑriere.cũ potui bꝛẽ.yr.
iulti dic boc caſu etiã r n ¶ Eſibi cauere. qua/
ſine ↄmoditate eſſe fructum ſine uſu.vt.S.ti.i.per ſeruum.S.pote/ liter ſint uſuri.vt.S. de nſufru.ſi cuius..ſed ſi inter.
ſuni rit. Gᷓm aʒo. quod non placet. 5 5. p o ¶ In caſum, vt et. S. de uſufru ea. re.que vſu conſumũ.ſi tibix.
nin . 3 Niccet per ominia. id eſt non per oia. nã uſuſtr. amitut᷑ cap.dimi. NJuſuſfru. domino pꝛopꝛietatis cauesʒ. boc pꝛopter ſpem. vt. S.l. ꝓx.
a bete antetnitime drer. ⸗veope ſel ſiden i gten un er.j de nan Di Er ln den Galt indebiti h eſtmnen
valdienine nec tꝑe perimitur: nec capi.di.vt.S.ti.i.ſi babitatio..i. Item ſuntq¶ Recta via.de boc diximus.ſ.de cõdic.indebiti.dñs teſtamento:
e⸗ D et alie differenne. vt. S. de uſufru. le. l. ij. Allud ipo iure ciuili.ut ex teſtamẽto vel inter viuos.
annnini, AI. Dem eſt. hec lex pauli iungit alij Ilpoutt: qui no babemus.er ſMꝛetoꝛiſ. ut in ſuꝑficte.⁊ fundo emp biteotico. vt. . de ſupfi.l.i. F. p aüuut
ſbatuſen edicebar idẽ qdð ſupenioꝛ Uulp et dic ides eſt ut non inuet er qñ ꝑ fideicõ.relic.vt.j.qui.mo.uſuſſru.amit.l.ſi legatũ.itẽ et tunc quoti
inin uſumſru.i.nõ ſit uſuſfru.et dic annuum redditum dadum de maun ens legata valet iure pꝛetoꝛio. ut.ſ.de imiuſ.rup.teſ.l.poſtumus.et dele.pᷣ
„ 2 beredis:et ſic de vindemia et alijs dandis de manu beredis.vt.S. ſtan.l. i:et inſti qui.modis reſta.infir. S.nõ tãtũ per omnia. J
ußeſtiin de uſufruc. l. defuncta. F. i. et dictio ſicuti ſimilitudinarie vel eren / t ¶ Aur acti.ſ.in rem. vt. S.e. ſiuſuſfru. noĩe.vel incerti ad pꝛeſtandã cautio/
s utſu⸗ planue ponuur. vel dic pꝛedicta ꝑcipienda a ſe legatario.cui anunu nem. ut. ö. de uſufru. ea. re. que uſu conſumũ. hoc ſe. Jeii.
1s Fain us redditus. vel annua, i. vindemia. et dicidem eſtut fiat cautio. un ¶P..lane. reminendã eſſe hbanc cautionem. eſt ergo hoc caſu uſuſfruc. ſine
Fbin⸗ uſaiſu eſt e s de vſufru.l.ſi quis nna lecer⸗ de an. leg. ſi 8 ſinglos in non 4 ze ſbſtant. gen eſt mner vr. L. ð bo. qne li.
er de uſufru. leg.l.patrimonij.ᷣet.l.fundi trebaciani.et verbũ q; uss cum nõò ſolũ.ꝗ.niſi. Idem in fiſco.ut.j.ut.le.vel.fideicõ.no.ca.l.i.G.ſi ad
ponitur ꝓ quia.vt et.j.fami.her.ſi m aritus.et verbũ ſicuti.lege ut fucum. Idem in alio caſu.ut cum relicia eſt popꝛietas cũ uſufru.ineipiet fi
ci n pꝛimũ.uel tercio dic legatũ uſumfru.redduus et uindemie. quo ca/ nin eadem ratione qua et iſte qui eſt ex die argu.S.e.omẽes. S. ſed et ſi qͥs

ſed ego quero quare interim nõ cauet.Rñi.quia pᷣſumimus quod citius ve
niet dies ꝓpꝛietatis quã finiatur uſuſfru.certũ eſteni diẽ extiturũ.vt. j. de
leg. i. ſi poſt. F. fi. Item caſum em̃ aduerſamq; foꝛtund ⁊c. vt. j. de ver. obl.
inter ſtipu. ſacram. Itẽ eſt alia ratio:quia pᷣſumiutnr ꝙ diligenter eã tra⸗

Liber!

cta bit. cum ſperet ſuam futuram.

a Peruẽturã. ſed non
duz peruenit. vt. j. de cõ
dic. furti ſi ſeruus. et eſt
ſic.j.ad.l.fal.ſed ſi nõ
dum. F. fi. et ad trebe. ſi
b Bi ueſtil. l. Scenice
in qua uſuſſr. legari poſ
ſit. vt. S. de uſufru. ſed
ſi quid.S.ſed et ſi ueſtiſ
alioquin cũ fructuariuſ

ad eius eſtimationeʒ ſe
obligaſſet qð fit in cete

ris ueſtibus.vt.S.ð u/⸗
ſufru. ea. re.l.iij. et. iij.
et inſti.de uſufru. F. con
ſtituitur. redd ere rẽ ðᷣte
rioꝛẽ non poſſet id eſti
peioꝛi eſtimatõe.ut.j.ð

iure do. plerũq;. S. ſi Pb⸗9⸗

c ¶ Si plures ſtipulabi
tur. vt et.S.deuſufru.l.
ſi cuius.. ſᷣ ſi plures.
erui. qui tuꝰ ſci
Alcet uſuſfru. q. d. R
commums.tũc enĩ per
tinet ad offiqũ iudicis

cuius.S.led ſi iter duoſ

4 Bu quocz. opoꝛtz
Mie⸗ 5. eo. huic. F.
Bſiuſufru.
f Legata.i.vſuaria.et
nota argu.qð nõ minꝰ
tenet᷑ ſcolaris de equo:
qᷓ;uis bonus nũnus va/
dat ſecam.

vaſoꝛum. ſcilicet

rgẽteoꝛũ vel aure
oꝛum que ipſo uſu non

conſumuntur.alioquin

contra.vt inſtitu.devſu
fru. S. ↄſtituitur. AHʒo.
hbLautio.ſ.ut uaſa de
beant eſtimari.et cautõ
fiat de tanta pecunia re
ſtituenda ſi moꝛiat᷑. vel

vbie minuatur.
¶ Et fruiturũ. que ver /

eſſe hanc cautionẽ fructuanio:qꝛ
certũ ſit ad eũ ꝓpꝛietatẽ:ul ad he
redẽ eiꝰ ꝑpuẽtura. Si ueſtisꝰuſuſ
fru.legatus ſit.ſcribit Rõponiꝰ

quãq; heres ſtipulatꝰſit finito u⸗
ſufructu ueſtẽreddit:ait tñ nõ ob

ligari ꝓmiſſoꝛẽ ſi eã ſine dolo ma
lo attritã reddiderit.Si pł es dñi

ſint ꝓpꝛietatis unuſqſqʒ pſuaꝑ

te ſtipulabitur. ¶ ) Aulus.
Jſerui qui nobis cõis erat
uſũfructũ tibi legauero ne⸗
ceſſaria erit hec cautõheredimeo

q;uis eni de ꝓpꝛietate poſſit cõi

diuidnndo experiri:tñ cã uſuſfru
ctus ꝗ tuus ꝓpꝛius eſt ad officiũ
cõmuni diuidũdo iudicisnõ per⸗
tinebit.
i bõiarbitratu cautionẽ int
poni opoꝛtet tat ſi p
heredes filios ſimul habitarecuʒ
uxoꝛe legatariafuoluit. ¶ u ¶p.
Juaſoꝛũipſoꝝ uſuſfru.re/
MMictꝰ ſit:nõ erit cautios ſena
tuſcõſulti neceſſaria:ſed illa ſola
boniuiri arbitratu uſurũ ſe:et fru
iturũ:ſi igitur tradita:ſunt utẽdi
fruendi cã: nemo dubitat nõ fic⸗
ri eius:q accepit.nõeni iõtradun
tur:ut dñiũrecedat ab eo:ꝗtradi
dit:ſʒ ututat᷑ fruat᷑ legatariꝰ.er⸗

ba et reſtitunonem rei cõnnent. vt. S.ð e.l. i. i. Rñ.et. F. babet.

K radita. ſcilicet uaſa. .
I¶ Aendicari.vt. S. e.l. ſiuſuſfructus non ineſt.

m ¶ Qidendũ. de cõditione. nõ dicit cautõis. quia illa datur. ut. S. e. liuſuſ
fru.no.ſed de condinone ipſius rei.
n iſt ia fure. a furibus em̃ et ſimilibus poſſum condicere.vt.j.de conditi
one niii.l. ᷣma in fi.et.l. ca. et inſti. de obli. que ex ma. 5. fiet. .ſi cer. pet.
l.ſiquis nec. . fi.et hoc iõ ab eis. qꝛ iõ ſurripiũt ut faciãt ſuã. ſm. All. ſ
nunquid ſon eſſionem rei mee quã alius habet poſſum condicere etiaʒ a

non fure.

ca.l.i.S.et generaliter.et
po.ergo ipᷣa condicitur.ſ’

pꝛietatẽ aũtq eſt mea nõ
Rubꝛica. ,

H.poſſum per miticariã. cũ enĩ omẽs res condicant᷑ vt·j. de miti
poſſeſſio eſt res. ut inſti.de rebus coꝛpo. et incoꝛ⸗
ed cene qð cõdicitur nõ eſt meũ.ſ.ipᷣa poſſeſſio.
. nõ poſſem odicere. ut bic et inſti. ð ac. S. ſic itaq; .ac.
eſeruitutibus. ¶ Dictum eſt. z. de ſemitutibus perlona/
rum.nunc de ſeruitutibus rerum.
Eruntutes perſonales dicuntur uſus.et uſuſfr. vt hic.et alie ſili
les. vt din. 8. de yſuftu. l. ſi quis binas. ib quia ſemper cum per

ner ad of )-Apinianus.
cõi di.vt.S.de uſufru.ſi . DSu quoqʒ domꝰ relicto ui⸗

:nec mutat ſi pater

ſona finiuntur.ut.j.de li.le.non ſolum.S.tale reales aũt ſtue ren di
cuntur ruſtice et urbane.ut ſubicit:quia ad oẽm ſucceſſoꝛẽ trãſeunt
licet aliqñ obſtet exceptio.vt.j.ti.iij.l.pecoꝛis.et.l.uia.S. ſi fundus
ſunt et alie mere perſonales de quibus dicitur.S.de ſta. ho.ſedvſus
et uſufru.et ſimiles ſunt mixum perſonales.quia a re homini debẽ/

tur. eſt et quartũ
gocũ nõfiant fructuarij:uaſa uẽ⸗ Rrabeml..
fearſig. . Arr donzs co. F. ticio. et de
dicaria ꝓpꝛietario pñt cautõenõö manu teſtam.

dara. Nidẽdũ eſt de cõditõer:an (meing.

poſſit locũ hꝛẽ: et ꝓditũeſtnemi- us er do
nẽ rẽ ſuã niſi a fureodicere poſſe tetquipꝛo indi/
uiſo ſunt ddſi.

alij conſentiant

. ””ü vel tunc:vel etii,5
Homini iuſtinãi ſacratiſſimi pri ponea vtiſ de
. . „ . 2 er. fu. 14
pis ꝑpetui auguſti iuns enucle dimetlnus

ati exoi ueteni iure collectidigeſto cſ. muniaß/

um ſeupãdectaꝝ liber ſeptimꝰ .
explicit. Incipit Guitures.

De ſemitutibus. ſrelligi. ialie n
rIE—. ſtice ſeruitutes.
Eruitutes aut cabaerrel
= erius.alie in ſo
perſonarũ ſunt bp:id eſt ppiet
ut uſuset uſuſ- tie ſoli er alieĩ ſu
fiuctus aut rex hoſicejnt . de
ut ſeruitutes ru dicã cab ipſo
ſticonpdioꝛuʒyz: ſupeſiantd/
. itm. dem in
erurbanoum. emphiteota. qꝛ
½ Uuserdſis npig. dnintded
cõiũ ediũ ſeruitutẽ impone ibeſuperlicn
0 ißeſup
renõpõt. ρ Aulus. nus non coſtiu
Eruitutes pdiox: alieĩ ſo⸗ miloeuna ſu⸗
loalie in ſupficie cõſiſtũt. perſcies eſtalie
3 — „ rius qua ſi ipte
ruitutesipo ). Api. cũ bẽat ſeruitutẽ
guidẽ iure neq; ex tpe ne- alij cedere ſ poſ
q; adtps:neq; ſub ↄditõe: nedq nue e vſul
ad certam conditõnem. uerbigra S. ſ ſed certe nõ
tia q;diu uolam:cõſtitui poſſunt eſtſeuuus qui
— 7 . bʒ ſuperſician.
Sed tamẽ ſi hec adiciantur per ſed dmiũ unleip
ſius ſupficiei. ꝙ

eſt contrariũ ſer⸗

nituti.cum ſua res nemini ſeruiat.vt.j.ti.j.i.in re communi.

. Fruitutes. ipſo iure.i. de ſubtilitate iuris. aliud aũr eſt de equi
tate que pᷣualet.ut.j. ꝓxi.ibi.ſed tñ ⁊c.et.C. de iudi.placuit.iiẽ

iec in realibus ſeruitutibꝰ.ſecꝰ ut uſufru. utõᷣ ð uſufru.l.ilij.⁊ .vx.
9 ¶Extpe. ut ualeãt poſt ts.vel ad tpᷣs. ut ualeãr uſq; ad aliqð tᷣ
pus.ut.ſ.de ac.et ob.l.obligationũ fere..i.et põt poni exeplũ.ut
ſeceſſi tibi ſeruitutẽ alteriꝰhoꝛis uel diebus.ſłʒ finiat illud ips quo
utereris. dictũ eſt.nõ tñ deſinit ſeruitus eſſe ipo iure.ut ſic incipiat

alterno iterũ ueniete tpᷣe.durat eni oĩ rpᷣꝛe.ex quo eſt incboata.et ſic

eſt vna. ñi ples. ut.j.e.l.fi. . fi.et..l. px.et. . de ſer. ru. .l. vna. liq ſit
ar. ðᷣ ꝙ uideant᷑ plures.vt.j.de aqua plu.ar. ſi pꝛius.i.Rñ.ſᷣ certe
diuerſis uicibus fuerũt ↄſtitute ſeruitutes aque nociume et diuiur
ne. ſed tñ qui uult ea alternatim cõſtituta vn temꝑibus excepus ſe
pellitur exceptõe doli.ut hicſubicit.eſt iñ ar.ꝙ ex die poſſit oſtitui.
ut. ri l.labeo.ſed certe ibi pure conſtituitur.
b ¶ Dub cõditõe. JYo. ponit exeplũ.ut ſi pure conſtitui tibi ſermiu/
em. dico m ut ita demũ utanis ea yel is demu polſiis vendicare.li

ictdes
lbllotlpean⸗
iſe ſin
genpli
tihie
giau chic⸗
ſbeſenoßtn
ſer ach
lugpherk
cdeno bi
ſnetihnnus
bnndins
d lbglnde
Ctanlenin
gin uchr
Cingiefſeny/
usſiſtbocl
ſonequ af
xnupirter
hortb iuttde
inigortſi
mſimt pol
ſo uſ dege
glipoſquieb/
ſan ſqus.
Oütſibiätoc
mnun oodino
Ullttbiſer/
ihftimdo
ſetponisrenat

MAdütlnet
odns ddas
iadictrad

2 2*1

Cni cötlonsz,
Gfriſelgu
heefinteö
niaki no
dio ſepohen
Mgnunedo

nihiſenͤfer
Myhefiln t
li poi e

Mengiodlgene
dldeleinen

halimepolut
hlukint
Grſeiezerrdo
ſuinaſte
ſinhlirhaſiih

ſlzkatn
tanſn

ltane iabnin

ſitaneien

e eſeh
l N t ſaſi

gaſiflee O Ae
aftt De ſemitutibus.
ance ganis ex aſia venerit. alij dicunt ſub conditione oſtitui. ſinauis 1 Unterualla.cãm ut ad tpᷣs uel eytpᷣe cõſtimta uideaf.ſj ppemua eſt. er pu
nti eæx aſiavenerit:ſed añ ↄditionẽtradidi.vel q̃ſi per parienni traſtulit ta.et nõ deſinit.et ſic.de cura.furi.l.cũ alijs.et boc cũ ſemel eſt cõſtituta
lckegu . dñũ.nt.j. de ſol. ſub ↄditõe.et.j.de iure do.ſed boc niſi. Si ergo de ſecus ſi pluribus vicibus.vt.j.de aqua plu.ar.ſi quis.que eſt contra.
Cenlsgſi ficiat cõditio. nibilominus durat ſeruit in pᷣmo calu ſm Jo. Idẽ a tere ⸗ uſuſtru.ex certo tꝑe:et ad certũ tẽpꝰ cõſtitui põt. vt.j.fami.
ladenil in ſcdo. ut . de le. i. cnemo põt. ſed th exceptõe repellitur. ut bie ſub puto.F.uſuſfiu.ex.C.de uſufm.ſi pater.et/ꝓ parte.ſed ſeruitu⸗
ſeſinn ijcit. et.j. de ac. x H H no vrjadel klte.
untſen ob. l. obliganoo⸗ J “YDẽ⸗ ”, ſi uſuſfr. et. . e.l. vie.
Rð Mſer ieee pacti uel doli erceptionem occur ſiuetumeip ꝑtes ſeruitusretiet: A Ane
Ndn ceremplä ſub Teret otra placirã ſeruitutẽ aͤti licet ab initio ꝑ partes ogtl non lis lermipoͤ⸗ et
rglicnn. baccõditione. ſi canti idqʒ Sabinũreſpondiſſe poterat⸗ ¶CElſus. ctdꝛ ſub mõ nõ ad tẽs
noan h gan Caſſiꝰretulit: zſibi placere. Mo ſcui ſimpliciuſuuia ꝑR fuu Bren pit,P oin
ſſana o eſe no he. vr du adici ſeruitutib poſſe cõſtat: ũcuiuſpiã ocedat᷑ trelind Hrerueterv
NA accrp boc ſa Ueluti go gñeuehiculiagat᷑:ueltur in infinitouidelʒ ꝑ quãlibʒee 5 cdtapduſ. ſids
Ernnged cit ꝙ de mõ bic noaga ueluti ut equo dütaxat: lus parteire:agere licebit . ciuili dugs. l Rrata.
aniin ſabicrq; diuo nt certũ põduſ uehat᷑:ſut resille tñ mõ.n quedã in ſermõe tacite qmmi ſ ab mino
aſcönnn lam. tu dicas. ſi T q ¶ Coõſtitui.ſ.ab iuitio
uli ot ſub oditde trſducãt᷑: aut carbopoꝛtet. Ini excipiũt᷑ nõenĩ ꝑ uillã ipaʒ necꝑ oacerut e⸗
ülen mlaeiarhonmündadttgie meclasumncastegereſunedus Gis ds eie
Räia erringuat ſeui / Cqm: ſy ad modũ ꝑtinẽt: iure ↄſti eſt:cũid eque cõmode ꝑ alterã ꝑ ¶ Ebpom uoͤ hoͤr⸗
ſiehnn etenlbd tute ſeruitutis. (GAius. tẽ facere poſſi it mioꝛe ſermuiẽtis fü centaend Pherveie
netiii te incipiat. bene U a:iter: actus:hauſtꝰ aque didetr imẽtoꝰ.uerũ ↄſtitit utqᷓuiã ctationẽ imponi dzʒ. nõ
rbiati nanſſem 1 pon gb? uſũfr. 2ſtituidiximꝰ. ſꝰ gere dẽret: necampliꝰ mutãde'e ſeruos · i T j d iffau.
peftt ſeſſo. utj. de aa vuitutũtꝑibꝰ ſecerni põtP foꝛteut ius ptãtẽ hꝛct:ſicuti ſabino quo- a.li. 5.bſire et. . de
fupefiliſ. gqui poſ.qui ab⸗ 9 Poâ terciã uſ- hoꝛã ð idebat᷑: f opelſer.l.fi.⁊.j.de cap.
dtiicie ſentt. F.ſi quis qS P/ꝗ hoꝛã terciã uſqʒ ad hoꝛã q; uidebat᷑:q argumẽto riui ute· I.ſß becroͤ fpꝛobal. vt
– „ /5 autſnbitttuc cimã eo iure utat᷑ lut alternisdie batur:quẽpꝛĩo qlibʒꝰducere licu ioe aq quot.et e
iui enu ertam cõd itiõ - gr. t oc iure in pᷣn.⁊.j.qð vi
Gnpbicta g denſt reibt ſan⸗ busutatur. „ AKP⸗ Aulus. iſſet. poſteaq; ductuseẽt: trãſfer aurclam.. operie F..
nmnn emnmnir' cöͤſtituta do certã ꝑtẽ fundi ſeruitus renõ liceret:qð et in uia ſeruãdũ ſir dicergo meli n
et gucdi dfrfd. necnauis veniat irria⸗Quã oſtirni pPor. Aiter. ſij 6 dqz pᷣt iponi ſeruitꝰ pᷣdialis
Geſteaeia vel dũ uolam. et mitt: qua oſtitui põt. Jiter⸗ eſſeuerũẽ. Idẽ ſz pſoal ſic ut. S. ð uſuf.
mnin ſicmodus qdas 1 . Ms cloace ĩmittẽ⸗ I Dẽ. Vlegatũ ſit:qᷓ niſioꝑe fcõiri ñ ſiqs binas ſm Bann
tſß ſenaqe eſt. et dicitur ad . t? eſt L . t liceres fodiẽdo: 16 dic ꝙnec pſonalł ſeruitꝰ
nhaiuß 4 certã cõditioneʒ eſeruit ¶Eſus poſſit licere fodiedo ſpſtruẽdo eſt.ſᷣ quoddã paciũ fie
fni cöſtiui ſed qua , Zpomũ decerpere liceat ? iter ſe pꝛocul 3n. AOd. n ESee hocr.
us gluſe renõ poſſuntcõ X lari: ? ut in a⸗ 5 te ðñiinſeruitutẽ acq/ t Sipᷣdiũ mibi.id e —
enn aans eres d t ſpaciari:⁊ ut cenareina P oꝑte ðñijſeruitutẽ acꝗ Siktiu

iſetteſg dis leſpo bm lieno poſſimꝰ: fuitꝰ imponi ñ p rinõpoſſe nulgotradit iõ u q Kepero. p indiui/

uin dui hado teſt . Si pᷣdiũ tuũ mihi ſeruiat: ſi ꝗs fũdũ habẽsuiã ſtipulet᷑:p ng uengi ſ. t.i.
d miniũ ſic traſfer C; — tia aii 5 tTzoſii A Hii irdi quis edes. §. 1. .
lini maa yr le egopris ꝑtistui dñseẽ ceꝑo tẽ fũdi ſui pꝰ ea alienet coꝛrũpit r io norerat vr btan
tiernsi. diri. per. .). ęde. . mn fundi meo fundo ſer
Plerun⸗ . QAcdqui. poſ. qd eN b . uieat. vt dices. ſ. cõia. p/
ſdofiitte ſenti. .ſi quis. Eſt et alia rõ quia tpᷣs nõ eſtmodus tollẽdi vel in/ di. ſi quis duss.ñ.i.et facit.j.de ver.ſig pluribus..fi.et.j.ti.ij.l. vnus.
ſusſlgtel. ducendi obligationẽ. vt in.d.l.obligationũ fere.ꝭ.placet nec ↄditõ cui ſimplici.i.ſine cerni loci diffinitõe. 5 ¶Kocedatur. interviuos
otcommnit yt. d.l. de le. i. nemo poreſt. tu potes dicere ꝙ ideo eſt.qꝛ cũ quadaʒ D Relinquat. in ultia uolũtate. b ¶ Licebit. l. illi cui eſt oſtituta.
mnu Pperuitate voluit le coſtitui eas ꝓpte/utilitatem pdioꝝ.ſed bocð et ſicdat ei elecio. ſed S..de ſer.rul. pꝛe.ſiuia. ſo. ut bur.
eckden fubtilitate iuris:ſecus de equitateut ſtatim dicir. c Erxcipiũt. vt.j.ſi cer. p.l.cũ qͥd.et.j.ð nitn nup.l.qq;. ar. ð.j.ti.i.ſi ſeruitꝰ
udi ☚R i ¶ Pacti taciti.nã ſi conuenio utualeat ad diẽ ꝑ cõſequẽs videoꝛ fa d¶¶Detrimẽto. nec. n. malicijs. ⁊c. ut. S. oe rei veu. in fundo.
euclhige cere. ne reneat poſt diẽ. et ſic in alijs exemplis. ſic et inſti. de ver. ob. c OMutãde. nõ łʒ ei uariare. vt bic et.j. de aqᷓ quot.exeſti.l.fi.⁊.j.ſi ſer. uẽ.?
n C. at ſi ita. et.j.de ver. ob.eũ.S.qui ita.doli autẽ exceptio locũ bʒ ubi ſi ſoꝛte. .modꝰ.et ar.j.ð inb.ꝙ in beredẽ.s.eligere.miſi boc expſſe ſit actũ
lſhn ii cũqʒ alia locum babet.vt.j.de excep.do.l.ij.ꝭ.et generaliter. in ↄſtituẽda ſeruitute vt.j.quẽad.ſerui.amit.nã ſatis.j.ceterũ.q eſt õ.alið
rale k¶ Cotra placitã.ſ.ſi poſt cõditionẽ excinctiuã petat ſjm Al ĩericũ. in uſu ſeruat.vbi põt mutare.yvt.S.de uſu et ha.l.diuus.. licet.que eſtõ.

—
=
=
—
=
SE
=
—-
—
=

nam licet poſſit petere.quia perpetuo uidetur cõſtituta tñ exceptiõe ¶ Riui.relicti uel ↄceſſi. g QAuẽ.ſ.riuũ. b Qualibʒ. ptefundi.ac.

ur uſt . 4 repellitur:vel aliter ante cõditionẽ ſi peras ꝙ põt.quia pure ↄſtitu/ i Gſihon h in aliã prẽ fundi.ſe oßs poteſt excã mutare ſine incõmodo e
kinn ta uidetur iñ repellitur niſi adueniẽte cõdinõe vel ſim Azonem die ceui debeiur ſeruitus.vt.j3.de reii.l.ij. S. penul.
u occurret᷑.i.obuiabitur vendicanni cõtra placitũ.i.pactũ ſiue ultra Zulere ei cuiſeruitus debetur.
s hi ſil p̃s ſiue ante tempus ſiue ante cõduionẽ ſiue poſt. Poſſet etiã attẽè· ¶ Hrer facere. ſic. . ti.i. ſeruututes. .. ſi domm..
voanne e tari ut ſir ſenſus buꝰ.l. ꝓꝛſus aliꝰ quã diximꝰ.ſ.vt cõditões.vł di/ Ho pre. dñij pdij dominãtis. n Eraditur. puta urfundus tuuſ
bsnt eEs vel modi appoſiti ꝓ nõ appoſius babeant.ſicut babẽtis in ulrri ¶ Meruiat medietati mei pꝛedij ꝓ indiuiſo: boc fieni nõ pot. ut bic et.ſ. de
diepelih ma volüũtate de ↄduione impoſſibili. ut inſti. de here.inſti. .impoſ⸗/ſerui. leg l. ſi is qui duas. circa pn, et. j. cmunia pꝛe.ſi quis duas..i.ſed
EH ſibilis.et ꝙ dicit occurreret.dic.i.ſuccurretur uolẽti uenire ð pactum aad cen um ꝓ diuiſo.ſic ut.j.eo.l.ad certam. K
ſnint ⸗ ſic ponit.j.de ver.ob.vbi aũt nõ ap.S.qui uero a ticio.Ved hoconõ o Partiem. dimidiam pꝛo indiuiſo:ſecus pꝛo diuiſo.qꝛ tũc enã a pꝛinci⸗/
volib nh placet.quia mibil eſt adeo cõuenieẽs q; pacta ſeruari.etideo pꝛimũ pio ſic poteſtcouſtitmi.ut.S.e.l.ad cerrjanm.
intellectum appꝛobo.ar.S.de pactis.l.i.in pn. p Loꝛmumpit. loquitur bic in eo caſu.cũ nõ erant adbuc in poſſeſſione ſer

u ij

4 ——
CQEL. 2 — E= ◻

ultutis
nam m ci⸗
de his qui ſunt ſui uel ali. iur.l.patre.

E „

a ¶hõ poſſit.ſ.ſic. vt in pᷣn. bui.l.vr...de ver.e
. be parte.quoq; dominij.ſ.fundi ſeruientis.

C AUia põt.ſ. expᷣſſim.

tãtur ↄoſtitui in pte funꝰ iſ. — 1ec. id.
diſeratens ibi in parte Gar: neq; adimi ula pot . ci ſi id
eius cut ſeruitur. factũ eſt:neq; legatũ:neq; adem

ſ. dſer. ruſt. pꝛe.l.i. et. l.

O Acquiſitꝰ. magis qᷓ;

via.nã via plus ↄtinet
yvt. ſ. de ſer. ruſt. pꝛe. l. i.
et. l.uia.ſed in uebicło
aria ſunt.vt pᷣdcã.l.i.
Kuitutes. accedũt.
et ſiue eiuſdẽ eſſe nõ
dpoſſunt.vt.j.cõia pꝛe.l.

yvk. ſ. de

fi.ſ tacite pᷣt.vt.S. e.
l.vt pomũ..ſi pᷣdiũ.et
dliffert hic caſuſ a ſupio 0
ri pꝛimo.l.quia. bicue/ pPoſſit. Pꝛo ꝑtequoqʒ neqʒ le⸗

ZLiber:

ſed tantum ſtipulatus alias eſſet contra. 5. e. vr pomum. S. ſi pdiũ

ulta impediunt facienda:que nõ impediũt iaʒ cã.ut.hic.et dixi.s.

libe.le.I. legaga M
ſtipulationẽ:in eum caſum dedu
cendo:aquo ſtipulatio inciꝑe nõ

ſ. de ver. obli. l. pluribꝰ. F. fi.in pꝛin.

itionis. vt. S. de iudi. nõ alias.S.i.ꝗy aũt dixerim ſemitutes que nõ
habent ꝑpetuã cauſam.vlł quaſi ꝑpetuã.nõ pᷣſcnbi.tñ põt dici hᷣm
Jo. ꝙ ſi quis dicat ſibi cõſtitutã talẽ ſeruitutẽ. ex ri. nec id poſſit p
are per teſtes. velinſtra. et in adminiculũ ſue intentões inducat cõ
iecturj.quia uſus eſt ſeruitute pꝛedij domino ſciẽte.etnõ vdicẽte

Seruitusitinerisad ſ· epulcx pꝛi

uati iunis manet.et iõ remitti dño
fundi ſeruiẽtis poteſi:et acqri e⸗
tiã poſt religionẽ ſepulcri hec ſer

x. vel. xx. an. pſu
matur ſeruitus
conſtituta ex cã
que pᷣtenditurpᷣ
ceſſiſle. vt. j. de a
qua plu. ar.l.i. ĩ
fi.et.j.de uſur.l.
cũ de in rẽ uerſo.

(0

(MWnnnt ſeruũ
e voriſt er Ondubito:qui fundomu⸗
Alſs anguſti.ᷓvia ¶nicipũ per ſeruũ rcẽ ſeruitꝰ
yaãvia plꝰotinet.ut

ptio ualet. Abole.

uitus põt. Dublico loco interue⸗ econtra qualiter

pꝛima.

cquiratur. mponius

tione fcã uia cõceſſa fu erit:

ire poſſit:inter magis qᷓ; uia: aut
actus acquiſitusuidebit᷑:ſed ſiiu
mentũ ꝑ eã duci poterit:nõetiam
uehiculũ actus uidebitur acqui⸗-

b uß aunuͤt bñ e/ ſitus. ApP-ꝶ Zulus.
quitur.na ſi ſunt incoꝛ/ 2 Ir E
Porales vt bicer wat. Eruitutes pᷣd ioꝝ ruſticoꝛũ
de rebus coꝛpo. et ĩcon)/ etiã ſi coꝛpoꝛibꝰ accedunt
po.S.fi.ergo n poſſidẽ

de uſuc.l. ſine poſſeſſio
ne.ſʒ vigekvſuc api. vt.
de vſuca. ſi aliena.S. i.
que eſtõ.ſed ibi cũ edi⸗/
ſicio poſſunt. per ſenon
yt bic. itẽ vident᷑ poſſ ið
ri. et ſicp̃ſcribi. vt. j. de
iti.actuq; pꝛi.l.fi.et. Sẽ
de peti.here.l.regulari

W

D.

tur. vt. j. de acqui poſ. l
iij. i. Rñ. et.j. de acqͥ.re.
do. ſeruit. F. ĩcoꝛpales

ergo nõ

incoꝛpales tñ ſunt:et iõuſunõca

uſucaptut vtj uitutes:ut nõ habeãt certã otinu

tuo:tãq; cõtinẽter ire põt:ut nul⸗
lari uideat᷑. Idem et in ſeruituti⸗-
tibus pᷣdioꝝurbanoꝝ obſeruatur

ter. et.j.cõia pꝛe.l.i .que ſunt. . ſo. ðꝛ incoꝛpalia poſſideri legibus p̃di/

ctis ſubaudi.qua

naʒz vere nõ.ut.j.ti.i.ſi edes..fi.in fi.ſic et ſubaudit᷑ in

ſti. de vſufru. F. ↄſtiuitur.

ldeo. ſcilicet non vſucapiuntur. =”M
Eerta.ſ. becſcðᷣa bona eſtro.nullũ interdictũ poſſeſſoꝛiũ ꝓ ſernirute da
bitur veluti poſi.de iti.ac.qʒ pꝛi.cũ poſſidentibꝰ dent. ut. . e. l. quotiẽs.⁊.

ſi ſer. ven.l. ſicuii..fi. et boc dicit qd nẽo bʒ certã earũ poſſeſſionẽ ſed certe
bic plus dicit ↄtinuã.nã põt eſſe ꝙ tpᷣe interdicti quaſi poſſidet. vel illo an

— — ——ð

no poſſedit.vñ recte ſibi cõpent interdictũ.vt.j.de iti acx.q; pꝛi.l.i..bocĩ
terdictũ, ut tñ plene ſcias que ſeruitutes uſucapiãtur. vel non. dic ſeruitꝰ
aut bʒ perpetuã agae kt perpetuã.aut nec perpetuã nec quaſi perpe

F tuã.ſi perpetuã.ut aque d

89.et tunc pꝛeſcibi põt.vt.C. e.l.ij.item alriuſ

tã anguſti loci demõſtra⸗

ut neq; uehiculũ:neqʒ iumẽtũ ea

piũtur:uel iõ quia tales ſunt ſer
amqʒ poſſeſſiõʒ.nemoenĩ tã ꝑpe

lo momẽto poſſeſſio eiꝰ interpel⸗

oꝛũ ſeruitutes ſunt:qꝛ nihil
uicinoꝝ intereſt:nõ ualetꝰ: ueluti

niẽte: uel uiapublica hauſtꝰ: ſer-· He tcen ſque
uitusimpõi pᷣt.aque ductꝰ nõ pᷣt g,ſeur ami i
a pꝛicipe aũt peti ſolet: ut peruiã a Serucb. ſer,
publicã aquã ducere ſine incomo uiens pot. öra
dopublicoliceat. Sacri et religi nidebarur. auia
Puv,, Etet itineris ſeni non poſſunt eſſe
oſi loci interuẽt itinens erui⸗ beſeuiues ni⸗
tutẽ impedit:cũ ſeruitꝰ ꝑ ea loca ſiinter dominol
⸗ — „₰₰„ ꝛedioꝝ.ut.j.cõ
nulli deberipõt. ιpianꝰ?. munia predl, li
NVotiẽs nec hoim nec pᷣdi ſecd cerre licet ſe /

ptuei ſrnulg:
tũ ius ſcpeliedi
eſt pꝛiuatũ.cuiꝰ

— ⸗ 2 — uit? 5
neper fundũ tuũ eas:aut neibiccõ tulanmunt 1⸗
ſiſtas.ct iõſimihi ↄcedas ius tibi ſe.ven.l.i.

nõ eẽ fundo tuouti frui.nihil agi

tur. aliteratqʒ ſi ↄcedasmihi ius dimisſemimmb⸗
tibi nõ eſſein fundo tuoaquã que vel dominatug

rere minuẽde aque mee grã. Ser

e

b ¶ Publico. int

cꝙMauſt.i. ius

Eiumg I aque deferende
uitutũ ñ ea natura eſt:ut aliqd fa⸗ ſup cellaelin,
ciat quis:ueluti ut uiridaria tollat zagendc aguch
aut amenioꝛẽ ꝓſpectũ pᷣſtet: aut iens vrſubjat.
in . ſaat: alige idem eſt in alijs
in hoc utin ſuopigat: ſzut alid ſammunde gue
patiatur:aut nõ faciat alidd. non nocẽtpubli
de aqua plu. at.
ſi pꝛius.S.licet. Jren võ nocet medius locus public. id eſt via ad
gaugmentum inſule. vt. j. de acqui. re. do. l. maritus.
d ¶ Apꝛincipe. vel a ſenatu. vt.j.de flumi. l.ij.

õmodo. maxie. vł dic magno. vtar. C. ö. p. imꝑ. of.l. quoniẽſ

fᷣ ¶Sacri.impedit.ergo plus qſiq; babẽt religioſa ꝙᷓ publica. vtex
bis duobus. F. colligitur. et.j.de aqua plu.ar.ſi pꝛius.5. ſacro. “

Aotiẽs.hoim.i.perſonales.

ſHibil agitur. nõ valet ſeruitus. quia mea nõ intereſt impo

niut bic.⁊.j.ſi ſer.vẽ.l.ſicuni.S.ſi nec aliud pactũ tale.vt.õ.de pac.

l.fi.ſed vr õ̊.j.e.l.ei fũdo.ſo.ibi in ipᷣa traditõe fiunrappoſtt.vr. C.
de pac. inter emp.et ven.l.fi.et. S. de pac.l.traditibꝰ.hm en ,
tu dic ꝙ in.l.cõtraria nõ intererat tũc qñ ſeruitrus im ponebat.ſed

mmictit

iza

X r. -A „ L 2.- ê7 tollendi.vt.j.ti.i.ſed ſi iter in pꝛin.quaſi perpetuã eodem mõ.vt ſtillicidiũ
l. Prr 7 .

vel ductus aque ex celo cad entis.vt.j.ti.i.l.foꝛamen.et ꝙ dico bas pᷣſcri⸗
bi intellige. x. an. interpᷣſentes.ᷣvel. xx. inter abſentes. exem plo rerũ immo⸗/
bilium: vr. C. e.l.i. et. voꝛte etia ſine n. ſjm aʒo. cerre immo ſine foꝛte. vt. j. ſi
ſer. ven. ſi quis diuturno.qꝙ tpᷣs incipit currere.exquo cepit uti iure ſerunlu
ns nõ vi.non clam.nõ pꝛecano.ut.j.quẽad.ſer. amit.l. fi.et. j.de itin. ac. q;
pꝛi.l.i.S.iulł.ſi ꝗautẽ nõ babeat perpetuã cãm.pel quaſi.vt via. et ſimiles.
non uſucapiuntur.i.non pᷣſcribunt.ut hic.niſi tanto
ria. vt.j.de a qua plu.ar.l.i.F.fi. et.l.ij. F. añpe. et de ſerunute tali intelligit
ſ. de aqua quot. et eſti.l.bociure..ductus.vel ducirur ibi ex flumme publi
co. et ideo exigitur iiñ ipᷣs cuius nõ ettet memoꝛia.ſed quò pꝰ.xxx.an.intẽ
dit negatoꝛia.queiã ſublata eſt.vt.¶.

tpᷣe cuiꝰ non ſit memo

de pſcrip.xxx.an.ſicut.Rñ.rõe pñus

poſtea debebatur intereſſe. vel ſperabat.vt. s. de uſu fru. ſi infanns.
ceterũ ſi nec tũc nec poſtea inrereſſet:nõ ualetoſtitunio.vt bic.

„

i ¶ Bꝛaii

K ¶ Beruitumũ.pꝛeſtet. no. quiſſeruitutẽ debet nõ facit. ſed panit. vt
bicet.j.de aqua plu. ar.l.iin fi.niſi caſu quando gratia ſeruitutis
alias cõſtitute coganis aliquid facere. vrreſtituere parietẽ. vel colü⸗/
nam. que onus meũ ſuſtineat. ut.j.ti.i.l. eum debere.et. .ſi ſerui. vᷣ.

l. ſicuti. F. diſtant.

. qui.vnlem petitionem.i.efficacẽ vendicationem perconfeſſo
iam. vt hic et.j. de operis no. nun.l. crediutoꝛis. ſed uerurie
Rno datur. ut. . ſi uſuſfiu. pe.l. uti frui. S. utru. que eſt cotra. ſy ulun

a. quia tunc intereiſet. et ſic ualet. vt.j.de aqua quot.⁊ eſti.

ſonserhe
ſintfoont
z.l. ane
ſuletit
Ghiceroſe
niisno pon

ſontmnii
gtirwaſe
Calſedſcons
baretieehr
Hüſtonrnei
Deſiciluert
hine
o poe⸗
ſungpecbin
ttnons ſen
lolpetio be
Nbctſmndiſe
egeſtror
Guurſtboi
le cle nedi

rrlunſenn

Eghninne t
liliauseie⸗
dehinepo
bicdieten

ztnlii
ſdeheen

liſſagtn
Cklgumno,
Chaſimni⸗
hrom
Nübarais
ließclo teſe
is ktteſtan

ſtbcöſeni
Enninin
Un egetüne
nſinciſeni
ng ncoo.

füinifie
imenoc

aninse

Fndo
Rig
N
nſannde
Küjunell
alenutlede
ſtnute
lnheſienz⸗
nosdan,

7

—.——

tano legatũ uẽdicanti.ſic poſito caſu nõ põt opponi ꝙ nõ videat

confundi ſeruitus quaſi recta via trãſeat dñiũ in legatariũ.vt.j.de amitta. l, ſeruitute. ita in libertate pꝛeſenbenda. vt..e.l.bec autem. et bunꝰ

nocilſuud

Octauus.
. D P De ſerui.vrbano.pᷣdioꝛũ
4 igeo quia ſeruitus ſeruitutis eſſe non oteſt. pt. j. de ufi. 4,„ padioꝛü.
antts venſlos ittoeenannaret yt.j. de uſuftu. le. l.i. Fent intere zar ,uer ednun ſeruiturum. et dominaturum. Quidã
iut 4. JYe. indiuiſus eſt. ſecus in uſuffu. vt.. ad.l. fal. li. ſi uſufru. e eublcam doſerur hie⸗ lum. aidã ba
le aEbetunt. et obtinent. ſed an utitur qui ꝛimo obiinet. dicut 5Heq; iuinens. ſed locus ſi ſolum pꝛiuatum eſt in medio. vt.. de ſer. u
dda er⸗ . quip net. dicut Pee. qui ſella. §. fi. que eſt r.
NNdan no. ſ. de verobli.l. ij. 5. er bis. ze. qui ſella. 5. ſi. que eſt conma. er facit. S. eo. ſeruuutes. S. publico
neſtgn. De ve. . 9 ¶ Quia celum.nora.c ſt ſol . .
il p¶ Perino. no. S noto. cuius eſt ſolum eius debet eſſe uſch ad celum ut bie
ni ti nſll un tfan⸗ vi aut clam. l. i.
arſi yver. ob. l.i.. pe qun pigno⸗ A Mlia. eoiure uti poſſit qꝛ nulla pmõi iu b.¶ Siuſuſtru. que ſali
anatſlin nul. er fi. et. ſ. fa. ri fundũ accepit:none ri ,Jrr oz licet eges. V
iſfineqe ber baredes F. Aeii utile peritio epit: non eſtin“ nisuacuat aditioeẽt.ego puto u c ¶Eeeum nullo modo.
fnf an ea. et ſic tran quuutiep eiton ſeruitutis da⸗ ſum eiꝰ iuris ꝓ traditõe poſſeſſio no. de ſeruitute conrta
eeſn ſit ad aliũ.ut bic ri ſicutiipſi fundi utilis petitio msacci „E ößz i agt. vt bic 7. . ſi
nuaplle ⁊. . cõla pꝛe.ſieii dabit᷑ J dẽſe . P 1ti0 misaccipiẽdũ ce. 1005 iterdcã ue ſerepel rubic iſi
ſt ius ut.tſ. ac que ẽſeruari ↄuenit:⁊in eo lutipoſſeſſoꝛiaoſtituta ſunt. autem Cctetar vo
nn ſivnus erſoels 4 9 quẽuectigalis fundus ptinet i intercedat/ſo⸗ ¶pAu qua plu. arcen. ap. F.
ien rit dparte. C. Je:itineriſ ¶p npo. ä publici uia publica: ne igoes,hens
Ni dI 3.E. LalW. gane: n f IIe rius no ꝓbibeata
idi llud eſtiö. quia . /AcIUIS: aque ductꝰ ꝑsin ob⸗ qʒ itineris actuſue:neqʒ altiꝰ lias urll enä taum agt
dſentene obligario ſer 1 na n; 5 e:neq; altiꝰ tol⸗ 5 4
Bõ irione pornag/ igationẽdeducinõ põt. q uſus lendi ſeruitutes iĩpedit: ſed imit- diaeriitaltg: mwingr
(Sdt, ſiecum guis , EcO. indiuiduuseſt. etiõ ſi ſtibu tendi. ꝓtegẽdi. piciẽdi.itẽ flumi tiectart. Des Pi⸗
dtnien lienat niſt ecdat latoꝛ deceſſerit pluribꝰ heredibꝰ nũ:et ſtillicidioꝝ ſuitutẽimpedi uia. arcenda. l. ſivſuſfru
gichin as ibieſſe no r relictis: ſinauli iſolid uiã petũtꝰ nũ:et ſtillicidioꝝ ſᷣuitutẽ impedit ¶ SF. n. et ar. . ſi uſuſſ
nſd ua irdimn as elictis: ſingilli iſolidũ uiã petũt quia celu q ſupꝛaid ſolũinterce rlui F rnun.
ʒ Wbuarclansalingnisberodi ſicdid:ppretasmeazuccnaa san, Beedt
uiri eſſen ſuceiit bus ſolida petitioẽ. ¶P)Au. uicini ſuſtinere dẽant: meci inſo⸗ uniue in e nunein
nun babepoeen Apinianꝰnotat in oĩibꝰſer lidũa gi pt tecänuilomét. cipit dicere per ſpeciem
inanlan BNe Pie fuſe ſunt mſum eſt doli exceptio- Detſemuiutibusurbanozum pꝛe dioꝛum. pꝛediũ
nn dis erfundü ſer ,· Mẽ nocitur legatario:ſinõ patiaf᷑ ꝛum. E Kromneann n wiar
n unng beran easiterũimponi. Abeo. ! bano⸗¶GAliꝰ cũq; poſitũ. ur. j. cõmu.
cgn ne. et ſic medio JI fũdo:quẽ ꝗsuẽdat ſerui rü pꝛedioꝝ iur tkia a ollenet vel
e eſiuneſeuirn⸗ tutẽ impõi:et ſinõutilisſit ſunt ll di i bldir pitutr
N doninn tes exlincte. vt.] /Poſſe exiſtio.uelutiſi aquã alicui nt aln / tolledi: et ſis poni. et ſzm boc tol⸗ 4
W ri.ſiquis edes,. .uelutini aqua alicui iciẽdisuminibꝰ ui lendi ne pꝛoſpectui of⸗
albengie dechucerenoerpeditet:mibilomi cini: utno ertollẽdi ire tilllci ſr
Palitit perdtm in do Rucſtitui ea ſeruitꝰ poſſit. que um auertẽdiin tectũ: uel in areaʒ Scucnuen debaedens
Caftikn er.ſ. de bere. vẽe. hꝛẽ 9. i i, . vuE lemn ãe ponũ
Eeinn D Fes bee e. dã en hꝛẽpoſſumꝰ q;uisea nob uicini: aut nõ auertẽdi:itẽimittẽ- tur in affirmaniua et ne
mniniii iakiegatano , utilianõſunt. Abole. ditignũin paꝛietem uicini.et de Soinlsdioichin ienn⸗
— D tonaionl E R Hotiens uia:aut aliqð ius niqʒ ꝓiciẽdi: ꝓtegendiue cetera ws cum magis irliber —
— inacg⸗ ſ⸗ Jndiemeet; aubcli pura, iſtis ſimili. ¶u) Pianꝰ ſsianiſtures wſtier i
gruld P rerie. erreſte eſſe Labeoꝑ te nõfieri:quominꝰ St et hec ſeruitusne ꝓſpe mumin acfirmarina. nt
Nengnag Loꝛis. et teſtatoꝛ — — . iter aaus er ſimiles. P
detna a legauit pᷣdiũ be Ferdeinseetun vt
redis.qð ſeruiebat.nã nõ trãſit dñiũ ſtatim in legatariũ io etri G — Hõ
. e ariũ. eti. ami — haꝛan. ideo. quia urb
guitur ſeruitus etiã ſi pure legauerit. et ſic obſtardolt eceprglrg de ntrnr niſ quis libertatẽ uſucapiat.ſicut enim in ſerunntegneren
ae ceſſarium factum utẽtis.et bona fides.ui.j.quẽadmodum ſeruitꝰ
u ſ . furus. a ticio.et.j.de peculł.ſed ſi damnũ.S. pᷣterea. le). ſimilitudims ratione libertas ſeruitus appellatur. ia ratiõe. qui
“ unpedentetsde dñs eſt. vt. . ad RRN—.—— Hõ ille qui bucuſq; babuit Eenluteme⸗ ecudtimwſed ber
öͤiumtmmr uren nõ huerle veſuncnſe in perſonali ſeruitute.ſ.vſuſfru. aliud eſt ſecund Pigiſ non ſufficit.quia idem eſſet in ruſtico.et ſim boc nõ eſt ve⸗
eninge . ginrlere iliter extinguit. vt.j. de le.ij.is cuius.et.l.cum filius. eent leen nus rollendimaxime cum boc non inuenimus in muſtias. ſci P
Aheſtin laus et Har ideler glega anus Fi⸗ 1 no ſerteogcre eſanitui-vetdis laniue uia Bun dicit ſit
Gen H BAſfundo. nõ utilis. ſed contra. 5. e.l. quonẽs. Sol. utibi. Erunns⸗ nus tollendi. et ſtillicidium non auertendi. ſed iura ſcilicet li⸗
irhnnhi ones. emeretur. quia aliquis a te emit. ertatis. vt. .e. l. vum eo.et.l. cuius. pꝛout ergo referturad ſeruitutes pꝛo/
ſufufitnn⸗ uA aditio. ſed patiẽtia iĩ.vt.s.e.quotiẽs.j.fi micponin ium urinſtin de ebus coꝛpoꝛa.et incoꝛpo.S.fi. ꝓut ad liber
Q ſerr. ti. i. ſeruitutes. in pꝛincipio. H lates dicirurins ibertatis. ſicverbum ſemel poſitum pꝛopꝛie.et impꝛopꝛie
ugtuti . . i wepoh .anolih oſſeſſoꝛia per quã teneãtur ſeruitutes.vt. ar Kae nli benne offi. pꝛocon. er.le.l. i. vel tercio dic ꝙ altius tollendi r of
iin 3 que ſunt bec.Rñ.dire/ pecmanbi vr ui⸗ rgboice —H n s ⸗
, ed e einmere aetue .ut.j. de iti. ac. ;. pꝛi. l.i.et. l. ide 1.) lures! s ueniebant ad
niun D aemt et. . ſi ſerusliſ pompo. I⸗ dat iiaer ale ſt ſs blnteg itenn de ſtillicidio non auertendo Poreſtpont Katnmlumtn R
nri kil arios mr Fecn iſto. ibi. ſ interdictũ ac. qꝛ ⁊ inter fructnarios ⁊ vſu tagt a cum ertuo tecto repleni debeat er modo uis auertere.licet quid di
a et eſtll. . luales. . rea. gr. it' denoĩat a pdio cui debetur. nã area ruſticũ pᷣdiũ
1¶Nicini. bec eſt uera ſeruitus. ee⸗ pdiũ eſt.
cceſt⸗ 2 Luera lenuus. Zccur.
i u iij

ͥᷣ

