be ro rleene nre. dene o: q;ꝛ ꝑ unũ ſocium Ppꝛie ſint edes altere cõesi Sngerdee u Ren
dio ⁊c. vt. S.l. i.ſi denk ficere nõpoſſuʒ q . inõpõt. us Ppꝛe uel acquirere uł im cta. ſed ſine ſcru P (Döcr ic
eede gauen ſice o ſeruitusacquirinõ tris ſeruitutẽ pnlo vdie ſf —
bSd og pai, vẽ ſol gs BnoaNApanus. ponere mepoſſe. arreranſ⸗ Pkink
. 1 10. . —— . .l. —8 ſcutis i! 4
ndem nng aoronf csld ic tine aranſen legeſtuepac lepei n ſi .5.ti i.l.ſi lnnngic
totius venditi. 5. ti.i.l. ſi vnꝰ. et. j. eſi quis duas.§. fieri negatur.ite no. lii pꝛimũ pactu no iã cõi no ſeruire et t cõis quare licet ſarl Phr
14 . igalaittgetge rninte d adiect G ſi. ſo. ibi ſeruitus calig rerinet. hic autẽ dienn 4 ſiinter memn Augnft
. egem dre vuo. zeni. ij. ſi edes. et. l. nemo. e kenetbvdtctcesſtuutvluaſen illu luunt
⸗ mbe. du tß in oſpectu ſint. a t.ſ. e.l. in radendis. teneat impo — luntate. ut hic. accur. bec lex. ⁊ alias.S. Mumſde
mſinei linõ ſit in , anTt ſeelregen⸗ feſitenſ. dñs eius rei Jin vẽditõe.alias mollelwerns betare⸗been. pacniz ob Eetiuibr-
Radmneped a A ante aieiakacgilcreen no ſe ſnobens aute. ſed none fuit el
ſitio ſeruin itutẽ voluit. et eius cui ĩ ſimu acere põt. poſt trae . hOepoſtt
mana anonereſeiltuee volat⸗ veeee yt. .e.quicquid.et boc Fnce dicve .. l cſſins, emn. üpnl
rei ab alia re ſua nõ tim. vt. . e. ſium duas. ꝛ0 indiuiſo. 4 Saltcernamereſting ſeruitutẽticio excipere. a öalerſit
dam vrhie cue ii e 4 Gi quis p anem. quotam p Dinit. alias dirieſeuele acur.
. =& 1.8. E. ee = . nceſſi 7
*2 erDars lenntgs. dir arte. et. l. vt pomũ in fi. Lonceſſit ante mma
. 4 Ppoffeſe vt d. deſemmalnatent n.

Octauus.

Coia pᷣdi.tam vrba.qᷓruſti.

ſiere meuius :cỹ ticius vt l. nemo. ſecunda eſt in pꝛedijs rtuſticis mediũ pᷣdiũ qð nõ ſeruit ĩpedit ſer⸗
ln ſoꝛte enim granioꝛeſen un onerot mcaiempdetaclpele uitutẽ. vt bic ſubijcit:ut ita demũ cõugleſcat.ſ.iter. nã ad ruſticã im refertur
ſn fundus magis incger ſauinne a u .n yt.S.de ſeruitu.ruſt.pꝛe.qui ſella..fi.nec mireris ſi ruſtica ſeruitus debet
1 ſ. en empeſn dd n .aſin poiſentt vẽdere. vt q: nõ bẽat ; p pꝛediũ urbanũ. quia baefe tveerriter tutſi aliud rwthei, Aenin
n ¶ Et ſi poſſit. maxie 9zo.na .dege io. qd ſeruirei: ut bicſubijcit. Alij dicũt ꝙ tam in ruſticis qᷓ; in urbanis
Wer üſibt Peint iñ ſibi poterit rennere.vt. d.l..de act. emp. undum medio. qð ſemil ſit. Qinj dicur ꝙ Ppylocub kregen vime
tn vel ibiin uſurr. ꝰ diũ pᷣdiũ impediat.et
liſ o ¶ Agere. ð em / „„ . . 2 ar. Pgrſyſrens 2zm boc bãc lrãm.utita
niumtin ,qjſi dicat ẽditõef p Omp: lereł nõtollere liceat:ł ẽt ſiiterðᷣ aoleange e
pio:e, gli dicge. inuẽditõef ¶p p: 1 idiie . . ⁊c. refert ad utrq; ſer⸗
ſfrurpor funge Sdixerit ſeruas foꝛe edes beat᷑: ut ita cõualeſcat:ſi medijs uitut et ola iura: q di/
n ed ita traditů repe A 1I icaſ it ſori cũt ꝙ in remota domo
—– ganehe libe- edibus ſeruitꝰpoſtea ĩpoſita fue cũtꝙi
ctn tere oditioneyʒel quasuendidit neceſſe nõhʒ libe⸗ echidus be . , ot conſtirui ſeruir in /
fnb 4 . P unt n
tinenit ers eer o pastradere qᷓreuł ſuisedibꝰ eas rit. ſicuti ꝑ plunũ pꝛedia ſennitis telligunrqñ end mediũ
W vt.5 ti. ij. ſi bia b Lai d impõi etiã diuerſist ibꝰ pᷣt quaã⸗ ſeruit.qð nõ placet.yt.j
ſeiu m4 dicg ſeruas facerep ot uel uicio Ce 1 o e —- tſi tria ̃ cotinn a ba ti.i.⁊ ſi foꝛte.uel etiã
Rleſnan 3. ſi ſeruit exce⸗ ſtutẽ. ſcz añ itõz. Mla Dic pot Iitria uit bic ĩ ſeruitute ruſt.
ſouchin pra erat ticio cõ e ſemitutẽ. ſcañ mallc, ſe Doda haremtc, tradã:łᷣ tuoꝰ a Edibuns. ergo et cir⸗
Pritnſ fium vel vedi ne ſi ci ſeruas enh. 35 . Pdijsſenntutcacqripolſee. Araſtncant ades 6
neggdel roꝛ obligat ad xicio ſeruitutẽ ↄceſſerit:abiſolu els le. dic in medijs. id eſt in
iiun Ndagean iaed eſt. ſiuero alij ↄceſſerit ex empto ſiueroextremo: qð retineã: qꝛ et coibu⸗ ent
tkim potgnchoſt u tenebit᷑ :a quoñ abhoꝛret mar mediũ me ſir:ſ ntute. Niſle dicp aanredelgrana
Guseng ex uẽditiõe faci 1n —„ , aur id eni ſticoꝛu.
nuni Darnelalio mo: cellus.li.viij.dige.ſcriſigsintra ſʒſimrſꝰ:autid cuiacꝗ Malliler. bu ll tmo. id eſt quoch
wniin rröntoeno dendo dixerit fundũ ticio cruire Gnnis alenechl eraen vorſer iana H
Rndong rcipere - iret: etaũ icat ellare eã:donec me F c¶¶ Weis.id eſt retenti
unn eenie e, Neſito Tlia m ne Pſſe Ausnn onatur (P)· Ompo. imnbodua. differats
iim ¶Hec in de · Uẽditoꝛ ticio ad ſeruitutẽ pᷣſi t alath veilnle ſequenn.
etnoheſit neahili an agere poſſt exuẽdito ut eptoꝛ cũduas haberẽit ulas du 54 Zuod cnenm, l
redocd el⸗ eS . I. 5 6 licet ſeruitutem excipi
Ri ucrit ernota ſeruitutẽ ĩponi patiat᷑ pᷣdio:quod N obꝰ eodẽ momẽto tradide lccrſerututeme den
ſönin dbariernere, mercatꝰ eſt magiſq; putat pmit// rouidendũ eſt:anſeruitus alteru· men no impedit vroi/
eefi . 3 b = Sz it. or ſi r tris ſpoaſi at: auia alieni cit. quia per euʒ ibo nõ
tin da no in ignif tendũ agere idẽq; ait:et ſi poſſi it tris ipol⸗ ita ualeat: quia alienis ꝗ ramaberengi ans
üſdolii caloz. fſit. ſ. uẽditoꝛticõ ſeruitutẽ uẽdere leq dẽedibꝰ nec ĩponi necacan ſerui meus eſt. vt. j. quemad
ranan 1 wi ſs agere ꝑmittẽdũſi recipiẽdeſer tus põt.ſʒ antetradinonẽ ꝑacta, modum. e. amit. icut
OfulntSIe. Llend —. . — „ũ 72 — 7 . P- e . .*
— L radedi uitutis gr id in traditõe expſſum ſuis magis acarit: kiponit isꝗtra
crlian binis etat vnis eſt. Ceterũ ſi qs: ingt ueritus ſit didit iõqʒ ualebit ſ. eruitꝰ. i Dẽ 4 Snteralar- ſ
dſtan 1or irene.ci ſeruitutis ticio dbeat:iõq; hoc er gei: cuius diũ mihiſernie nen ren wrs: auln ſ
nnn erſic ducrs g/ Cepit. nõ erit exuẽdito actio: ſini Abat heres extiti:et eandẽhe alieaniveqium rens
* moꝛ domos bʒ. lꝗq ſeruitutẽ ꝓmiſ eK Aulus reditatẽtibi uẽdidi. reſtituiin pꝛi⸗ ner tuatamenmnon
San oreened I. Mtradendisunis edibꝰ ab ſtinũ ſtatũ ſemitꝰdʒ qꝛ idagit ut dbolſſum auis meau/
d N ⸗ ie 1 5 r⸗ Sſ dium quod e
Ran P erlecn c eogb inas bʒ ſp us ſeruitu⸗ ſi tuheresuideans extitiſſe. . anpegneer econtra ſia⸗
gtie ald mo⸗, tisexpꝛimẽda eſt:ne ſi gñalit᷑ ſer⸗ G EFicab no⸗ e di. anauimibi gimum:
tmin gas Guelit ire dictu erit aut nihil ualeat:qꝛĩ . ie ſibirecipere empio: qui habera me
– Suelit re¶lire dictü erit aut nihil ualeat: q K⸗ utnn⸗ n Sebir nhala noß potentunper me⸗,
emnitu re line alm mon (ertũ ſit que ſeruitus excepta ſit. uult noĩati recipi opoꝛtet: ſer dun uo non eſ ſul
va 2MD nollancir ſue i/ autoisſ. eruit iĩponidẽat ei. In⸗ Fneralis ercenti dde dde Laͤnonne nanlnutme
kee gni: uel ſimilis. tis auo leni⸗ eR dr ibi pri
e e Bebea,li wehohei s quocz glien ai⸗ SS ſinihile. ficit uenditoꝛi ad iura ommel mti unu;
wimm 8 erit. boꝛ an leruitꝰiponi pᷣt. ueluti ut altiꝰ tol ipſinihil ꝓficit uendi cun n geul,deernr
aimnen nõ fuit ſpecifica t pꝛius utebar mech.
Detoet ut pꝛius utebar medio
. ü etnuncutroq;. Reſpon. nulla cauſa erat in medio cum ſuum pꝛedium ſibi
Giucnenhſgiil bere.ſi qͥs mibi.S.ſed utrũ.etð iur fiſ.ita fidei.in zctjgc. coꝛ. de rrnur mel tbgaann ancnatus
,NℳN fal. diuus. F. i. et. S. nec gñaliter. et. S. de ꝓcura.põpomiꝰ qð oĩs vi/ 4 . 5. .
— r⸗gebe eren ciare erin⸗ kö5 tait ictutggnalu Aſivoler veldi vt diri. ð. e. ſi quis duas..item ſi duo.ſcilicet quandoiu
diannu obſtat ꝙ poſſet dici. ſit obſcurũ.et iõ ̊ ueditoꝛẽ interpᷣtãdũ.quia ela valet. boc plaet etſiuroq; caſu non valet. vt in
eſevſinltnn illud qñ aliquid remanet. bic autẽ nil remaneret. ut ar. j. de re. du. l. ſte ſimul tradi reenon deb valet. vt in p
– norecrerbocan ſic fuit dictũ e0 ſengeuelſena ſee Gec qᷣd t aun⸗ Snnrenen. .
iin numero ſingulari fuit dictũ ſeruitutẽ debere.vr qð nulla ſit exce/ Aia. et via nonk
4 pta. urar ſ delib etpoſtu. ea maxĩe qꝛ libertas fauoꝛabiłẽ.ut.j C nnun p Feelnnditaraſtend non. vel in ipſa traditioneyni
d de re. iur.l. libertas.er.l.quotiẽs dubia. Sed dico õ ne res pereat. n dico vtriuſq;. vt. S. e. l. ijſ. —. ðDẽ
4 Gnterpoſitis põt. bic nota duas regnlas.pᷣma in urbanis ſerui/ icquid. opoꝛtet.ſic..de ver. obli.l. quicquid. ſerur. ur. vee lſi⸗
tutibꝰ mediũ pdiũ. qd nõ ſeruit: nõ impedit ſeruitutẽ. vt bic et.·j.rii Ad extrãeos.ſ̊ vr ꝙ nec ad eaneosgeereR. e er enteintcht
ge ak et iõ et. l. et ſi foꝛte. er. S. e. ſi quis duas. F. parui.et. S.ti.i.ſi edes. et Fld boc ſciuit emptoꝛ.vel per ſe vel quia vẽditoꝛ nnt ei u

Liber.

.ðõ „
ebet. vt. S. ti. ij.tin rem communi. . 2.. .
5 Denete ha alies ſecus. vt. S. de ſerui.vt pomũ.S.fi.et ſi per plu⸗/

rium pᷣdia debebat᷑.opoꝛtet oĩa effici mea. ut. ð.ti. i.l. ria. in fi.
NEfectõis. que nõ ſeruiãt. que ſuni tñ contigua ſeruientium.

i¶ Salariũ.alias ſalariũ.et alias ſolarium. quod eſt decima dfio.
decima fiſco.vt. L. de metal.l.cũcti li.xi.et no.hic ar. ꝙ a pꝛincipio
eſt ſalariũ dandũ ad uocato. ſic. C. deiudi. ꝓperandũ. penul.

k ntercludatur.ſ. cedentibus.

ſlaſe

Due accederetur. et no ulira etis cauſa refectionis lHure.i. occaſiõe iunis conſuerudinarij. . S n ag e 63 ſage
n:liutra euz⸗ ſeilicet ſeruitute mſͤut
uenatürl.l.3 eu/ . g e j 7 leagẽ d ,mSrra , nihil ⁊c. vt hicx mneus iin
do in ali depamenco eius oſeruanda. null eni habuit retiebat: legẽ dederat: ne cõtra ei umbl ac ti miiuii
— em 2 . — 9 . — . 7 . . — 7 Mmtet. Ulj⸗
a. alias duci. a, qꝛ nẽoipe ſibi ſeruitutẽ dʒ quini- piſcatio tignania exerceat᷑ qʒuis Sfiet c im Hienn
ce duct⸗ ſz vf ꝙ bec mo ⁊ ſiðᷣbita fuit ſeruitꝰ:deið do mari:qð natura oĩbꝰ pʒ: ſeruitꝰi- dencio. . inter nauct
iſno dałbuicci de de rr . . * õs poſitis. guno in
Pentr avin ve miniũ ſeruiẽtis rei puenit ad me: poni pꝛiuata lege nõ põt qꝛ tñbo ne Mereſinis luahpbi
uis.l... fi.et.· de itſie. Oſequẽter ðᷣꝛ extingui ſeruitute,yz na fides raer ſege ſ⸗ e uen eotugeie e lin
acch hri..iij 5.penu. Efectõisgrꝗ mpo. ditois expoſcit ꝑſone po idẽtiuʒ i der cen⸗ moren
gasv rSn 48 arcccechi⸗ ea loca:que nõ autuniꝰ eoꝝ ſuccedẽtiũ ꝑſtipula⸗ (Niglea Aiu
1 nI. * . 127 zier E E otioꝛ ſit
ſi beiur. rſ inteli ſeruiãt facultas tributa eſt his: ꝗ tõisl uẽditõis legẽ obligat¶ Si Ei uensin mima
ole aiſt vibi⸗ bo ſeruit⸗ debet᷑ q tũ accedere eis cõſtat in tuo agro lapidicinas eſſe Hediafooſen mane
1* ,Z 176 . rerr . , . . „ , : . 1 Pt. ſ.
botvnoß noeeat ve ſit neceſſeniſiĩ ceſſiõe ſeruitutis inuitote nec pꝛiuato nec publico 5 quor hi Tann
arj deriuis. l penul. “ noiĩati pfinitũ ſit: q accederet. et noĩeꝗſ q; lapides cedere pᷣt. cui lucd ers ri13 unsinin
lvelvicpot facere iſi⸗ i nec ſcᷣm riuũ:nec ſupꝛa euʒ:ſi id facẽdi ius ñ eſt:niſi malie cõſt Waetl ſar 2
kinnt her neetſattd i aq̃ ducat᷑:locũ religi tudo iill lapidicinis cõſiſtat: ut ſi ¶¶ Na beredis.
alias. vr. eti de nuis ? foꝛte ſpᷣ terrã aq ducat᷑: gi J n ſi 1. Da daeze limi
eſ St: LOP E. H. iinbe
dictn l penul. 5.et. oſũ dñs ſoli facere põt: ne ſeruitt ꝗs naluent hiſ e noallter alt, Kur ctagt t⸗
erzt. gliuc ſi bis intereat.⁊ id uerũẽ ſʒ et depſſuꝝ hoc gciat: n 1PA olitu alanmn ſuã. ſiue ſciat be ninititn
e. naut ducketune alleuatuꝝ riuũ:ꝑ quẽ aquã iure ꝓhocdũopᷣſtet.ita tñ lapides ce de lleetſeul to
. „ — — — PR . — 4 1 „4 4 ,U
õ ducis ptãtẽ hẽſ:niſi neid facereſ dere dʒ:poſtqʒ ſ atil faciat dñout beredis. ſüũt eni ſargen
a ging naer ea cautũ ſit. Si ꝑ tuũ fũdũiꝰ mihiẽ neq; uſꝰneceſſariꝰ lapidis iterclu eee tee. r
ne quibꝰ? eſſe ñ põtid. Ir Cerp:rac- odgf EGmodi i io . .Eein. (edſi onte
ſne gub eia⸗ aquã nuo ducere: tacite hec iuna dat̃ neq; cẽmoditas rei iure do erdens ad hſ
ne. ac. ꝙ pꝛi.l. veteres · ſequũt᷑: ut reficere mihi riuũ iee⸗ adimat. hi H uis. i mier
et.j.ti.i.loci.g.ſi qͥs mi PreR . . efi er nihi lbet lic tui EA lislcltee
brer . in cicerel at. ut adire q/ ne poſſimadr 1 .. . † 5 5 8 res p once dotalauabo
dixi. 5. de iuriſdic. oim ciendũ eũ ego:fabꝛiqʒ mei. ut ettadmdeſ e cat. D eefkion „ tnam
iudicũ.l. ij. iũ relinqt mibi dñs fũdi quo facere circa predia urbana etiãne en d 0 b alcle
Pe drce adbemaeiminnodnunaden celemam eRetbranne Aecenee
Erxruiste vel dnante ad dextra 11 im tra ac 1 U 1 53 .αenn ee1 ceriam., ſecund ignibode
¶Beruiũt. vt. S. ti. i. l. et quoterrã limũ lapidẽ arenã cal – Hi ꝑcertũ locũ iter: aut a⸗ qß iſuo loco. f firſtts
Runns ei (bo c&é facerepoſſim. () Zulus. ctũ alicui ceſſiſſet: cũ pluribꝰp eul Anbrſemicbat. ian
tiani.i.undi eu C(N Vm fũdꝰfüdo ſeruit. uen- dẽ locũ: Niter: H actũ cedre poſſe* non aureinünd inlimne
cũ ert iuna mare. GS itoꝛ quoqʒ fũdo ſeruituteſ uerũeſt quẽadmodũ ſi qeuicno muno tercio aui ſuemnht,
ghe ſiodicta. vel quiap ſequũt᷑.edificia quoqʒ fũdis:⁊fũ ſuasedes fᷣuas feciſſʒ . nihi omi⸗ iel ſine dentn
nigna quedã ſic exerce / d edificijs eadẽ ↄditõe ſeruiſt. nꝰalijs ꝗbꝰ u elletmł tiseasedes eunulla de ninſtnn
kiarali babetral u Endlitoꝛfundi ge u Ap. ſeruas facere pöot. ¶„Zius. bens ſeueun ilinn
= = K. . — . 8 — eco iw
ſera..mon er die ſimi nan fundo botriano que,ʒ Oteſt etiã in teſtõherede, dei conceſil/ ininande
es ghebiaen S . ſe. ut ſubicit nec ſmteſuen
Cc¶ Exerceat.ab em pto , . eſt Nuntſeſde
re. vel dica venditoꝛe. . V nncer mene
dePꝛiuata. ſed. pᷣnceps poteſt. vt. S. de ſerui.l.ſeruitutes. S. publico. maceria panies uel murus de lapidibus ſiue cemenio. vt.j.de verb. ten
ee naraleg Puic⸗ ore⸗ arsemnenentcnnpan enle bed vt ſig.que pertines.S.paries. ſenma
vlnduoͤs obligant᷑ ⁊c.quia ſingulares ſucceſſoꝛes ꝑſonali obligatõenon ¶ Mon poteſt. ut maceria remoueatur.et eſt rõ quia ipſe qui pꝛopo Aummm
aſtringuntur.ut.j.ad treb.l.i..ſi beres.et.C. de here.inſti.l.quotiẽs.ſʒ di nit interdictũ:babet penes ſe quod pꝛecario dedit nò aũt hab⸗ aal aais
cas obligantur ꝑſone in ius.ſ.bereditariũ:iure ſuccedentiũ obligant᷑ qui⸗/ rogauit.quod eſt neceſſe.ut boc interdictũ locũ bobenf en oeß gite diuen
dem per. l. ven. vel per.l.ſti. et collige ex vac.l.qꝛ ſi ↄcedã tibi ſeruitutẽ diſti Rcar.l.queſitum..i.ibi.atramen ⁊c.quid engo poterit facere.reſpo. ẽWH ncker
gue. an talẽ per quã publicus vſus nõ impeditur. et tunc ſaltẽ ego vel mei ſua auctoꝛitate põt.ut.j.ad.l.acquil.quẽadmodũ.j.ij. ”JM! uir R
beredes nõ debemꝰ cõtra uenire. vt. e. ti.i.l.per fundum an per quã impe /⸗ t ntelligitur.i.conſtituno ſeruitutis ex cꝗ donatõis. At
diatur. et tũc etiã ego porero ↄuenire.vt.5. de pac.l.iuriſgẽ.ꝭ.ſi paciſe B u nnltote. non ex macei ſuo⸗ bciltge⸗ de teius lii
nota bicꝙ nõ dʒ quis ð factu ſuũ uenire etiã ſi de iure nò renet.vt.S. ð a Fũ GBecutũ.ut.C. de edi.pꝛi.l.ſi is õ quẽ.et.C. de reiuẽ.l.ij. WWin
op. Orcris etc tetlpet alun. V¶ Faciat intentionem utraq;.ſ.domini ꝓpponentis interdictum. t ſerdrn
f Si conſtar. eius man ſit. ſ.ſeruitutis.alas nulla eẽt excepto q̃ ſequit᷑. bi ve duipꝛemno poſuit maeriam tonſtllertan. n eno,P, i ſ —
g Konſuetudo. lex eſtut nulli domineꝝ ius ſuũ auferatur. vt. .l. ꝓxi.⁊. ẽ5 30 Eꝛecario. cum tamen nolles remittere ſerui qð pʒ eoi PPhNancz
debis qui ſunt ſui vel ali.iu. l ij.. dommon. er de pac.l.fi.in fi.cui de⸗/ qð pꝛecario dabas.ſecus ſi non boc pareat.qꝛ remittere videnis.vt Adem
rogatur vt bic. ſic derogatur et alibi.vt. S. qð cuiuſq;ʒ uniuer.l.item.i.tñſo. J.quẽaqmodũ ſer.amit.ſi ſtillicidij in pꝛin.que eſt conrna. u micilu
ſed ar. contra. C. que ſit lon. con.l.conſuetudinis.ſed de bis dixi.. de le. a ¶ Aſucapietur. quia malã fide vel ſciẽnã ſeruiiutis habʒ. vi.. ꝗ Lbenn
et ſenatuſcon.l.de quibus in fi.accur. admo.ſer.amit.l.fi.et.C. de pꝛeſcrip.lon.tempo.que li.l.jj. W
b ¶ Kedere.ſalicet cedat.ſed cedat non niſi ⁊c. b GPermiſeris.ſ.ponere maceriã in loco ſeruienn. Cl
“ lc

ſſiez
dcnciz
ſoſti,

4
4

lortt .

luicin

gialiſt
1

Aaln
N

elinſiet

ſli ſutling

fods entg
ſplegltnnngg
berttsſidd.
ſſie .
Unitſ.
de ta enſ

isigt.
S
obeelgeN

guiconn
Canocelſtee
6o bobeenn
Ciun.n
giſſopleni.
ibeſtia

Nontuimn
ſenmne.ein
tseede
do t inn a
7
ſodni
bens ſent .
edeeonto i.

eis antH
ſeurſbidn.

Pumun!

menkine

uiseectien
guup 4

=

Mtnoliinn
babanttinme

„

in
N
Drnitite
fedenn.
W
Npoſaſ
nuctslnig
detaſtnſe
obbianf

alſecan.

potei eteſe

q oſdemq; dicedũu.ſ.ut nõ ualeat pꝛioꝛ ceſſio:niſi oẽs beredeſlegã
tis de nouo cõſentiãt.nã qui nõ ceſſit ſa legauit:moꝛte deſijt eẽ dns
dicũt idẽ.ſ.ut ualeat.qꝛ legqdo vr cedere.&ʒ ſeruitus nõ ſit adbuc.ſʒ
demũ hereditate adita.nã ſi nõ fingeret ſic ceſſiſſe.opoꝛteret eiꝰ be
rederẽ de nouo cedere.vt.S.e.l.i.t̃.ſecꝰ aũr ſi pꝛiꝰlegauit cũ poſtea
cedit.ſ.poſt aditã bereduarẽ.nec eni aciõe ⁊c.vt ſubijcitin ſili caſu.
r¶Cellat.ſ.pꝛius qui et uiuu. Beruitutes.idem.

m

Octauus.

Eceptum eſt. ſciliceta iure. ut. . ti.i. per fundtun.
Eodẽ tpe.i.eo tꝑe quo poſtremꝰ cedit.vt.sS.de offi.ꝓcon.l.
iiij. F. f.er ſicp̃teritũ trabitad pñs. urar. j. de ma. teſt. l. inibunꝰ. F.

cũ aliquis.et plene dixi. S.ti.i.l.per fundum. .
e dnibil agetur ſe ſi moꝛtuꝰ eſt cedẽs nõne beres eius tenet bꝛẽra

tum qð facit de

functus.vt.S. e.
uenditoꝛ.rñ.ſic.

ſed ob boc non
oↄfirmatur ceſſio

pꝛima. ut ſit ſer⸗

uitus. h/ ꝓbiben

non ualear.
f Snater a

cet pꝛioꝛes dſii.

ſed ſi ipinũc ce⸗/

dere nõ phit. vel
quia alienauer̃t
partes venden/
do:vl qꝛ moꝛtui
ſunt. ergo eoꝛuz

ceſſiones inuti⸗/

les facie ſunt.

g Sociũ.ſ. em/

ptoꝛ

b IJaẽ iuris eſt

ut pꝛima ad ulti
ma trahaf. po
nitcaſum eõ.

i ¶¶ Accederit. ut

qꝛ is:cui fcã ceſ⸗
ſio nõ eſt deſijt
eſſe diñs pendet

eniĩ facta ceſſiõe
donec dſis no⸗
nis cedaf. et qðᷣ

dicit aliquid bo

ruʒz dic vt qꝛ mo
ꝛial uel vendat.
Kk llHon qui ceſ
ſir. et qui bo die
viuit. ſed oẽs G

nouo facti dñi.
vt dixiin ſli cãu

3. ꝓxi.ibi donec
ſocius nou?. c.
et er eo ꝙ dicit
bic. ergo ⁊c. ⁊ ex
diuerſoꝛc. nota.

ar.ꝙꝙ ſi aliquid ĩ

galiquo ſtatuitur

et idẽ in eo qð ẽ

ei ſinnle ſtatuen

dum eſt. ſic. j. de

noxa. electio. F.

ſi is quem.et.j.

ſuum quis damnare: ne altiꝰedeſ
ſuas tollat:ne lũinibꝰ ediũuicina

rũ officiatur:ut patiat᷑ eũ tignũ
in parietẽ immittere:lł ſtillicidiuʒ
adueriꝰ eũ hꝛẽ̃:łut patiat᷑ uicinũ
ꝑ fũdũ ſuũ uel heredisire agere
aquãue ex eoducere. I Hem.
ria ĩiduxerit:it erdicto:qð pᷣ
cario hʒ:agi ñ pᷣt necmaceria po
ſita dñatio ſeruitutis ꝑfcã intelli⸗
git᷑.necutilłr intẽdet᷑iꝰ ſibi eẽ iui⸗
tote edificatũ hꝛẽ:cũ edificiũ ſoli
ↄditiõʒ ſecutũ iutilẽ faciat itẽtõʒ
ceterũ ſi iĩ ſuo maceriã pcario qui
ſeruitutẽ tibi ðbuit:dðuxerit:neqʒ
libertas uſucapiet᷑:⁊ iterdcõ qð
pcario hʒutilrcum eoaget᷑.qð ſi
donatõis cã ꝑmiſeris hoc ĩterdcõ
agere ñ poteris.et ſeruitꝰdonatõ
ne tollitr. ¶ P Aulus.
r Eceptũ eſt ut pł esdñi ⁊ ñ
QLqpariter cedẽtes ſeruitutẽim

ponãt:ł acꝗrãt ut tñ ex nouiſſimo
actuẽt ſuꝑioꝛes cõfirmẽt᷑. ꝑinde niã ad ſepulcapoſſumꝰvẽdicare
qʒ ſit atq; ſi eodẽtꝑe oẽs ceſſiſſ .
⁊æiõ ſiis ꝗ pꝛimꝰ ceſſerit:l ðfũctꝰ

ſit: t alio gñel aliomõptẽ ſuã ali
euauerit pꝰ deinde ſociꝰ ceſſerit
nihil aget.cũ ei poſtremꝰcedat ñ

retroacꝗri ſeruitꝰ uidet᷑.ſʒ ꝑinde dit:negatoꝛia dño:ꝗ negat Hec

habet᷑ atq; ſi cũ poſtremꝰ cedat

de pꝛelcnp.ver. naturalis.S. ̊ ſi facio. et. j. depoſiti.l. i. F. in ↄducto
2 ntũ eni.duobus modis eypone.vel im̃ tempus.i.ſufficẽs vel

I gEa
un vel diuerſis tpibus fiat ceſſio.et ſic plana.ſcõo ĩ tempus. i.

ſolu boc eſt conceſſum a iure.vt ſimul uel diuerſis tẽpoꝛibus poſſit

fieri ceſſo. nõ aũt vt ulnma trabat ad puimà et ſcõm pꝛimã dictio:

ta ntũ:eſt adiectiuũ.ſcdᷣm aliã ſubſtannuũ.accur.

—

pcarioauicinꝰin tuo mace

Si ſerui.vendcetur.

b ¶ AUiuentiuʒ actus viuoꝝ ſuſpendi poſſunt. vtmultis pʒ exemplis.pꝛimo
ʒ.de ſerui.ruſ.p.ꝑ fundu.et.S.bac.l.in pn.itẽinſti.qui.mo.iuſ pa.po.ſol.
S. ſi ab hoſtibꝰ.et.j.de uulga.ſub.l.lex coꝛ.idẽ in qualibʒ ↄditõnali obliga
none.ſʒ nõ ſic in iudicio.vt.S.de iudi.l.non quẽadmodum.
c Defunctoꝝ.imo vr pł ſuſpẽdi aciꝰ defunccoꝝ.nã nec ſeruius ualet aſi

oẽs ceſſiſſent.igit᷑ rurſꝰhicactus
pendebit donec nouꝰſociꝰ cedat
idẽ iuris eſt et ſiuniex dñiscedat
deinde in ꝑſona ſocij aliꝗd eoꝛuʒ
acciderit ergo et ex diuerſo ſi ei ꝗ
ñ ceſſit aliqd taleeoꝝ ↄtigerit ex
itegro oẽs cedere ðbebũt tãtũ ei
⁊ tps eis remiſſũ eſt:quo dare fa
cere pñt:diuerſis tꝑibꝰpoſſit.et
iõ ñ pᷣt unił unꝰrcedere idẽq; di
cẽdu ẽ: ⁊ ſi alter cedat alter leget
ſeruitutes.uã ſi oẽs ſocij legẽt ſ⸗
uitutes:⁊ ꝑiter eoꝝadeat᷑ heredi
tas:pᷣt dici utile eẽ legatũ ſi diuer
ſis tꝑibꝰ inutiliter dies legati ce⸗
dit nec eni ſicut uiuẽtiũ ita et ð fũ
ctoꝝ actus ſuſpendi receptũeſt.
Si ſemuitus uendicetur: uel ad
lium peninere tegetig. Pia
LQcrtões ð ſeruitutibꝰ ru
ſticiſ:ſiue urbãiſ eoꝝſũt

Ngquoxꝝ pᷣdia ſũt. Sepul⸗

craaũt nonidnijnõ ſũt. at quin⸗
NEſeruitinibꝰ in rẽ i Dẽ
actioes cõperũt nobisad ex
emplũ eaꝝque ad uſumfr. ptinẽt
ria ei ꝗ ſeruitutẽ ſibi cõpetere ↄtẽ

aũt in rẽ actio cõfeſſoꝛia nulli alij:

aditã hereditatẽ. vt.j.
de ſer. le. l.iij. qre qð bic
ðʒꝛ intellige ex quo ceſſit
legatũ.nã aut ſtativalʒ
aut nõ. vt. j. ð le.ij. cũ fi
liꝰ..ſeruꝰ.aʒo.et eodẽ
mõ rh.j.ð dõa.cã moꝛ⸗
tis.l.ij.in fi.qꝛ ibi ſtati
ualʒ dõatio.lʒ dñij traſ
latio differat. vt ibi diẽ
d Receptũ. refert ergo
an cedãt oẽs int᷑ viuos
vel acquirãt ẽt diuerſis
tpibꝰ.et tũc ualẽt et pꝛi
me ſuſpẽdũt᷑ uſq; ad vl
timũ.an oẽs ↄſoꝛtes ce
dãt in ultia uolũtate.et
tũc ſi dñiũ ſbᷣaudiat be
reditas ualer.ſi non di/
uerſis tpibꝰ ñ. et eſt rõ:
qꝛ actꝰ moꝛiẽtiũ ⁊c.cuʒ
vero vnꝰ ↄſoꝛtũ cedat ĩ
ter uiuos.aliꝰĩ ultiavo
lũtate refert qͥs pᷣus.nã
ſi ceſſio inter viuos fiat
pꝛu ↄfirmat᷑ ꝑ ſequẽtẽ.
et ſuſpẽdit᷑ſiue expectet
eq ſi pꝛiꝰ ꝑ ulnmãa volũ
tatẽ et pꝰ aditã beredi⸗/
tatẽ legãus aliꝰ cedatiĩ
teruiuos nõ ualʒ. qꝛ pꝛi
uſñ pᷣt ſuſpẽdi.nec expe
ctare ſequẽtẽ.et ẽ rõ:qꝛ
actus moꝛiẽtiũ.⁊c.Fra.
Kub. Si ſerui vẽ
dicel:vel ad aliũ ꝑtiere
ne. ¶ Dictũ eſt. S. depᷣ
dialibꝰ ſeruitunbꝰ. ſed
qꝛ paꝝ eẽt ſeruimẽ bꝛẽ
niſi eiꝰ noĩe poſſet inſti
tui actò:iõ ð acti. noĩe
ſeruitutũ ł occaſiòe ſerui

2 R 1* turũ ↄperẽtibꝰ viamꝰ
tã cõfeſſoꝛia qᷓ; negatoꝛia.ↄfeſſo

ſ.q̃ ↄpetãt. qð dicut.j.
e.l.ij. ĩ pꝛi. F. põp.et. F.
boc ĩterdicto.et.l.ſicuti
§S.ariſto. et ð iti. ac. q̃ pᷣ.
l. i. in pꝛi.qͥ bꝰ et in quoſ
debet. etquãto tpe du/
rẽt. et dic ut notaui in
ſũma. C. de uſufru. itez

quid veniat.et quod ſit in eis iudi.offi.dicut.j.e.l.loci.S.in confeſſoꝛia.et

l. et ſi foꝛte. F. fi.et.l.barum.et.l.egi.accur.

tiones.pꝛedia ſunt.ſ.quibus ſeruitur.
¶ Aendicare.ᷣin ſe mñ nõ recipit ſeruitutes.vt.S.ti.i.l.iiij.
ſeruitutibus. uſumfru. pʒ ergo ꝙ pꝛio circa uſumfru. hmòt actõnes
inuente ſũt qᷓ circa bas ſeruitutes. vt. ᷓ. ſi uſuſfru. perat᷑.l.i. accur.

901 A t qui.i.ſʒ tñ.ac.

mDare facere.i.ſeruituiẽ ↄſtiiuere per panẽtiä. ¶ Uel ꝓ. etiã.
n¶E. 10. quia nõ ualer ceſſio.niſi ꝑ ultimã cõfirmet.iõ ⁊c.

o& Ani. bocin acquirendo.
pQel vnus in opponendo

Kk ¶ Qui negat.et eſtofficiũ iudicis in ↄfeſſoꝛia.ſ.vt poſſeſſoꝛ iubeat᷑pᷣſtare
Anentu actoꝛi:ut ſeruitute utatur.et de boc ipo ẽt cautio expõitur.et econ
na in negatoꝛia eſt eiꝰ officiũ ut iubeat.ne ille ĩquiererur rõe ſeruitutis.qui
in negatoꝛia obtinet.et de hoc ipo cautõ expõitur.vt.j.e.l.barũ.et.l.egi.iuẽ
q̃reðꝛ ↄfeſſoꝛia:etqᷓre ðꝛ negatoꝛia.rñ.ſjm. P.qꝛ pꝛia affirmatiuis.ſcda ne
gatiuis vᷣbis ꝓpõitur.qð eſt flim:ut pʒ in ſeruitute aitiꝰ nõ tollẽdi. vt iſti.
de ac. S.eque.ſʒ magis ſen ſu inſpecto bec noĩa ſũt ipoſita.itẽ nora ꝙ dixit
idẽ pla.qꝙ negatoꝛia bʒ locũ.niſi ſerui qũq; ↄpetijt.et poſtea eſt amiſſa
remiſſiõe.vl tꝑe ſuꝑuemiẽte.ſed nos ð.nã licet publico loco interueniẽte ſer
uitus aque ductus eſſenõ poſſit.S.de ſerui.l.ſeruitutes. S. publico.tamen

cõpetit negatoꝛia.vt.j.e.ſiſtulas et.l.ſicuti.i.rn.iiem gnaliter dicit bec lex

x ij

negãti negatoꝛiã dari. gen eraliter ergo intelligitur. vt. S. de ſer. ur. pꝛe.l. ſi

leruitus. Mec autem fut
a ¶Aendicare pt.l. iufe din

ndi dominantis. ñůü
ecto. ſed utili ſic. datur eniĩ utilis etiã creditoꝛi.

ut . de ſerui.l. ei qui ituſufm. ut ar. . remil.l.. . idẽ iul. iiẽ ſupꝑficiario

vr. j. de ſupfi. l. i. F. fi itẽ bo. fi.
ctuario publiciana dafß

vt ar. S. de publicia.l. ſi
ego. ei..
b Wr öſſffnerer ſa
coactꝰ pꝰ ↄceſſiõʒzvſufr.
vel. dic. i. P ut ipᷣe pf̃fa.
Eoiwebgen 3.5
ſe

rui. ur.p.olympico. et
hic ſeruit?.ſy acceſſio.?

boc ſubijcit.nãqʒ ⁊c.
C Pꝛeſtat. ſ. nuq; boc
uł alio caſu.
d ¶ Uret. n iñ ſeruitutẽ
vẽdicare pᷣt dircõ.ſ̊ vti
liter pᷣt. ut.S. ſi uſuſſru.
pe.l. i. et. l. pe. et dixim?
5S. ꝓxi. S. l. dic ut. d. l. i.
e * ôponiꝰ. interdcõ
G pꝛio.duo em̃ ſunt vt
ſtatim dices.
Uſus.i.triginta die⸗

bꝰᷣ. vt ſtatim dices ac.

g De ire. l. an eiqͥ a⸗
git debeat ſeruit?k eiy
fundo.que ſoli dño de⸗
betur. vt. S. e. S. hoc aũt
ſed cũ utile interdictu⸗
det. ut bic ſubijcit:etvti
lis actio ꝓ ſeruitute qͥd
refert de iure ul fcõ aga
tur.rñ.ꝓ fcõ ſuo bʒ di⸗
rectũ interdictũ ꝓ fcõ a
ccoꝛis utile. ut bic ſubiẽ
vl dic ibi utile.i.efficax
b ¶ Interdcõ.ſ.pꝛĩo de
itinere.ac.q; pꝛi.ſũt em̃
duo ei capita. pᷣmum
qÄ‚uo qrit᷑ ſolũ.an eo an
no fuerit uſus modico
tpe.i.xxx.diebꝰ.vt.j.de
iti.ac.q;.pꝛi..li.ĩ pᷣn.et

SF. boc interdcõ.ſcõðᷣo a⸗

git de itin ere reficiẽdo.
differta pꝛio.qꝛ ĩ ſcdᷣo
duo dz ꝓbare actoꝛ. ſe;
ſeruitutẽ ſibi cõpetere.
2 le uſũ.vt.dictũ vri.
Pocalit ber izm dra
ctũ fructuario det. rñ. v⸗
ile. vt ↄfeſſoꝛia. accur.
i & Pꝛo ſnia iuliani. vt
fructuarꝰꝰ hẽat interdi
k ¶Interdcã ð itiere ac
G Ppꝛi. et ex ſcõo capite
ſi uſꝰ fuit teſtatoꝛ vel vẽ

d et ſi pant ſundi dicẽdũ eſt. ut emptoꝛ utile bẽat interdictũ nam et

q; domio fundi competit ſeruitu-/

—

tẽenĩ nẽoaliꝰ uẽdicare pᷣt qᷓ; is ꝗ
dñiũ in füdouiciohʒ: cui ſeruitu⸗
tẽ dicit ðberi. Rcẽ neratiꝰ ſcribit

ſi medij lociuſu ſfr. legetr iter quo
qʒ ſeq ꝑ ea.ſ.loca fundi pqueg

uſũtr.ↄceſſit ↄſtituere :qtenꝰeſt
ad fruẽdũ neceſſariũ.nãq; ſciẽð
eſtiter qð fruẽdi grã fructuario p
ſtat nõeẽſeruitutẽ.neq; eni põt

ſoli fructuario ſeruitꝰ deberi. ſʒ ſi
fundo debeat᷑ etipᷣe fructuanꝰ ea

utet Põpo. dicit frcũariũ ĩterdi

cto de itinere utipoſſe:ſi hoc ãno

uſuseſt. alibi eni de iure id ẽ in cõ
feſſoꝛia actõe: alibi ð fcõ:utĩ hoc
interdcõ qᷓni᷑: qð et iulia. li. xlix.
dige. ſcri. ꝓſnia iuliãi facit qð la⸗
beo ſcribit ẽt ſi teſtatoꝛuſꝰ ſit gle
gauit uſũfru.dẽreutile iterdictuʒ
frcũario dari quẽadmodũ heredi
łemptoꝛi ↄpetũt hec interdictv
Edet ſipartẽfun/I Deʒ
di gs emerit idẽ dicẽdũ eſt.
Ocicoꝛpꝰ nõeſt I Dem

diñiipſius:cui ſeruitꝰ ðbet

ſedius eũdihʒ. Qui iter ſine a⸗
ctu:ł actũ ſineitiere hʒ:actiõe de

ſeruitutcutet. In ↄfeſſoꝛia actõ

ne que ð ſeruitute mouet᷑: fructꝰ
ctueniũtꝰ.Sʒ uideamꝰꝗ eẽ frcũſ
ſeruitutis pñt et ẽ ueriꝰ id demuʒ
fructuũ noĩe ↄputãdũ ſi ꝗd ſit qð
terſit agẽtis ſeruitutẽ ñ/ ꝓhiberi
ſʒ⁊ in negatoꝛia actõeut labeo ait
fructus cõputãt᷑ quãti intereſt pe
titoꝛis nõuti fudi ſui itiere aduer

ruitus fundo debita cõpetit etiã ꝑnis ẽptoꝛi.ut.ᷣ ᷓ. de ſer. ruſt. p.l. via
quecũqʒ.vñ nõ mitũ ſi detur fructuano.cũ uſuſtru.ſit pars dominij.
Oci coꝛpus.ꝙ ſailicet ſerutt.
uAEEundi babet. vt. S. de ſerui.ruſti. pꝛe.l.qui duo.

ditoꝛ. accur.

ul iter. ininere. qdᷣ eſt ſeruius. nã iter et actus ſunt aduerſe ſeruitutes.
una eſt in alia.ut.ſ.de adimẽ.le.l.i.qui tñ bʒ actũ:bʒ cõmoditarẽ itine

ris.vt.S.de ſer.ruſ.pꝛe.l.i.et de ſerui.ur.pꝛe.l.fi.vel dicas bic babere vnuʒ
ſine alio indubitãter etiã quo ad cõmodũ.vt qꝛ ſic in cõſtituẽda ſeruitute fu
it actũ.ut uel ſolꝰ tm̃ iret uel tm cũ ſocio vel cũ equo vel vebiculo tm̃.adeo
autẽ ſunt diuerſe ſeruitutis iter et actus.vtſi pꝛimo petij iter⁊ amiſi nibilo

emptoꝛi. ut ar.j.de pig. l.ſi ab eo cũ eii fru /

ct uictoꝛia uniꝰ alijs ꝓderitñ.extia

Liber.

minus petã actum.ut.j. de excep. rei iu. ſimater. S. ſi quis iter.
b ¶ Bn confeſſoꝛia actõe.veniũt.ſic er in ea que ꝓ uſufru.vt.g̊ depſu

fru. pe.l.utifrui..in bijs. et. F. pe. et. F. fi. et no. fructus et nõ uſufru
ciũ dz ne ſit ð.j.de uſuſru.le.l.i.et.S.ti.ij.l.cũ eẽt.itẽ nora ꝙ nõ poſſi

det qui agii.alias nõ. uenirẽt frucxꝰ.ut.5.ſi uſu

ſarium.et hanc ſententam ⁊ Põ

po'. ꝓbat. Si fundꝰ cuiiter ðdoe

tur pluriũ ſit:unicuiq;iſolidũ cõ/
petit actio.ita Põpo. li.xli.ſcri
bit. ſʒ in extiatõeid qð intereſtue
niet.ſ.q eiꝰintereſt ꝗ exꝑiet᷑ itaqʒ
de iure gdẽ ipo ſinguli expieni

tioãt ad id qdð eiꝰ intereſt reuoca⸗

bitur qʒuis ꝑ unũ acꝗri ſeruitꝰ nõ

poſſit.ſʒet ſi duoꝝ fudꝰſit ꝗ ſer⸗
uit aduerſusunũquẽq; eoꝝ pote
rit itaagi: aut Põp.li. eodẽ ſcri.
qſquis defendit:ſolidũ dʒ reſtitu
ere.qꝛ diuiſiõʒ hec res nõrecipit.
Si ꝗsmihiitinens ł actꝰ ułlſuie
cõtrouerſia nõ faciat.ſʒ reficere ł
ſternere nõ patiat᷑. Põpo.li.eoð

cõfeſſoꝛia ſcribit actõe mihi eẽ u-

tendũ.nã et ſiarboꝛẽ impẽdẽtem
hẽat uicinꝰ que uiã ł iter inuiũuel
inabile facit. Marcellus quoqʒ a
pð iuł.notat iterpetendũ IHuiam
uẽdicãdã ſʒ de refectõe uie et iter
dictouti poſſumus:qðð itiere a
ctuq; reficiẽdo cõpetit:ñ tñrſiſci
licem ꝗs ſternereuelit niſi noĩatiʒ

id cõuenit.ſʒ et de hauſtu qꝛ ſer

uitus ẽcõpetũt nobis in rẽ actões
Cõpetit aũt ð ſeruitute actõ dño

edificij ne gãti ſeruitutẽ ſe uicoð

bere:cuiꝰedes ñintotũ libere ſũt
ſed ei cũ quo agiſeruitutẽnõde⸗
bẽt. Nerbigrã hẽoedesꝗbꝰ ſũt
uicine Seiane ⁊ Sẽpꝛoniãe.Sẽ
pꝛonianis ſemitutẽ dẽo acuerſuſ
dñʒ Seienayuolo exꝑiri altiꝰ me

j. de aqua plu. ar.l. S. iter in pꝛin.

ſiu pe.. penul.
c (¶ Pꝛobibeni.
nota. intereſſep
fructu puran.·
quia alias eſti-

mari nõ põt. vt
g.dejuſuris.l.vĩ
deamus an in
oĩbus in fi.l.

d(iHõ uti.i.nõ
fuiſſe uſũfu. aʒ.

e ¶ Ex põpo. no
s labeo. ac.

Gifund? in
latõe.i. dũ eſti
matur ĩtereſſe ꝙ
mibi pꝛeſtat eus
eſſet cõſtituta vl
id eſt fructus.qꝛ
nõ fuit pᷣſtita. et
facit.j.de aqua
pl. ar.l. S. F. qd

ſi is. et. F. itẽ ſi o

g De iure.i. de
eruitute. aʒo.
b Erperiẽtur.
ſq; inſolidum.
Kochefn ſed
n nocz. quod
eſt mirabile. vt.
e. ſed ſi de cõi. vl
pst dici nocere.
ut ibidẽ notaui.
aʒ0.itẽno.qſta
tuuur in eo et in
ei ſimili. vt. C.
de diuer. reſcrip.
kMõ poſſit. ſ
uendicat aliqͥs
inſolidũ. lʒ per
vnũ nõ querat
pluribus. ut. S.
cõig pꝛe.l.fi.

15 ta agi.ſ. ſſo
lidu

.ar. ſ. de aqᷓ
S. caſti?. ſy Z. .
et ſi foꝛte. S. ſi e⸗
des. ſo. dicaſ ibi

ſpeciale in ea ſer

uitute. uel dicas

referri ad id qd

dixerat de vſufr.
Bi quis mi
bi.im pendente⸗
id eſt ualde pen⸗
dentem.

n Metend um. ſ. ofeſſoꝛia. ſic et ſ babet arcũ qui ſeruitutẽ inbabilẽ
itaar

o ꝙDBeitinere.ſ. ſcõo capite.qð eſt.j.de iiere ac.q; pꝛi.l. iij. F. ait p.

et no. qd in iſto interdicto duo ꝓbari opoꝛtet ut ibi dicit. in cõfello⸗
ria vnũ ſufficit.ſ.ſeruitutẽ debitã. vt bic:et ſic bʒ naturã ꝓpꝛietatis.
ut quedã alia. vt.j.de interdic.l.ij.G. quedã.itẽnõ impedit uſuʒ ſer⸗
uitutis qui reficere ꝓbibet.vt.j.de acqui poſ.l.penul.S.i.et.j.de vit
vi ar.l.vim facit. et iõ refectio eſt permitteda. ut hic et. S. de ſer. tuſt.

pꝛe.l. certo. .ſi totus.er.l.quintus.et.s.ti.i.l.refectõis.
p hõ tame.ſ. ꝓponetur interdictũ vel confeſſoꝛia q ꝙ Koͤueni
qs reficere locũ ſeruitutẽ.vt.j.de aq plu.ar.:.ſi pꝛiꝰ. .i.

nã ſic nõ dʒ

ouent

Abgl iio⸗

Fnckno

eguun

ae

(Erlan/

ltns ie

Nlu go ſr⸗
Rlliinagedis

ſunpeits.

AIor
(iwde⸗

(xunt cto/
WM
((Gi
Mitengiſeni

wenban.

tiieifiſt
Mipathiet

ineſtnenc
deugntide
ſenllen,

fwint
Auſti ſc
Müitnaun
XN

folgegninf

ikfunii
eAuuggſpoi⸗
Eiſſanftie

oUfftünggte

be

fuge
E
E
Din

Pus.

Ginolcun.

Wdn d
eſtnirbl aſ
eſobſidei⸗.
Pördiciſgn
go lenok
unrodi
ſn.an lG
dediug en

ieli

loncſeri
nſolcißoe
witign
Punbtsa 5

Gnii
DH
Maturiſgeſeg.
nbigeſlin
cſrcoſiune
vöftuöſine
ſtſden
ſis en ae

nine n.

.

ulu

gugrliit .

1

cfneſ,

Nſoda
Prilnae

nint

eeſe
Nrmude,ln
er

Ulnonte d

chuann

—rEr

̃ ̃᷑ ꝝ

Tel In r

Octauus:

—

(EöSͤperit. euius edes. etiã ei cuius edes nõ in totum libereſunt. aʒ.
acti.i.negatoꝛia. des mee. I. ſempꝛonianis edib
2 Altiꝰ. ſicut minꝰ tribuit qui nibil tribuit.vt.j. de trib. illud. vide

t Edes mee.ſ.ſempꝛonianis edibꝰ.

batur. n. p oſſet alte. quia ꝓbibitũ fuit hoc tm nealti tolleret. az.
Dicuceg georeſth perſonã agere ꝓbibet. ſic et. . qui po.in pi.ba.l.

pliciter. et. C. reſ

inter al. ⁊c. ar.
ſ. de excep. do. l.

xe Edes bẽo. ar
C. ð rei vẽ.l. reſ
xynõ liceat.qꝛ
teſtõꝛ pꝛohibue
rat grã uicinoꝝ
omnium.

—

56Aget. a quo /

cũqʒ cui intereſt
a Mec ſeruitus

alti nõ tollẽdi
dequa mõ. 8.

xi.diri.

Emedie. a3.

cꝗ¶ Edibus ulte

is. i. medijſ
e¶ Ertollis. me /
dias. aʒzo. vt. S.
ti.i.l.ĩ tradẽdis
H. interpoſitis.

Zſi foꝛte. vt
Niã ego q de/
beo ſeruitutẽ. et

ſic mutat perſo⸗
g (Statutü. ad
amittendũ ſerui
tutẽ. xx. Lxxx. an.

vt. S. de uſufr. ſi

ĩarea. ſʒ quid ſi

poſtea adbuc e

rit reſtituẽda qð
dic ut dixi. . de
ſer. ruſ.p.l. et at/
nilicinus.

Nenaſeek auo
4

effectũ. nec. n

perijt ipo iurevt

S.ti.i.in traden
tibus in fi. ſed ſi
poſt tũc renoua
tur. ut. j. ti. j. l. ſi

tpᷣs uere amittik
ut per flumẽ ira
fſtauraia ipo iuf
fſtituit᷑.ſj ſi poſt

ps fſtaurat᷑:tũc
P offmñ iudiciſ re
nouarur. vt. d. l.
ſi locꝰ.et.S. ſi v⸗
luſſfr. pe. l. repeti
et.l.niſi ſublato

i ¶ Saendũ. eſt iuris.ði.ſeruimtis.ðet de boc põit exẽplũ.et ſi foꝛte ⁊c.

tollere ꝓphibentem.in rem actõe
expiar.lʒ eni ſeruiãtedes mee ei.
tñ cũ quo agit᷑non ſeruiũt hoc igi
tur intendo habere me iusaltius

tollẽdi iuito eo cim quo agoquã

tũ eĩad eũ ptiet liberas edes hẽo
Si cuioino altiꝰ tollereñ liceat’.
aduerſꝰ eũrcẽ agit᷑:i eiñ eẽtolle
re.hecſeruitꝰ ei:q ulterioꝛes e⸗
des hʒ õäü Aulus.
eNLiõſiinter meas:et ticij e⸗
Adestuevitercedãt: poſſũ ti⸗
cij edibꝰ ſeruitutẽ ĩpõere:nelice/

at ei altiꝰtollere:lʒ tuis nõiponat

q; donectu ñ extollis: eſt utilitas
ſeruitutis. ¶ u) Lpianus.
X ſifoꝛteꝗ mediꝰẽ:qꝛ ſᷣuitu
tẽñ dẽat altiꝰ extulerit edificia ſua
ut iã egoñ uidear lũinibꝰtuis ob⸗
ſtaturꝰ:ſi edificauero fruſta intẽ⸗

des iꝰ mihi ñ eẽita edificatũ hꝛẽ
iuito te. ſʒ ſi tratpᷣs ſtatutũ rurſꝰ
ðpoſuerit edificiũ ſuũ uicinꝰrena
ſcet᷑ tibi uẽdicatio. Sciẽdũ tñ in

his ſeruitutibꝰpoſſeſſoꝛẽ eẽ eũdẽ
iuris ⁊ petitoꝛẽ.et ſi forte ñ hẽam

edificatũ altiꝰ ĩ meo aduerſarius

meꝰ poſſeſſoꝛẽ. nã cũ nihil ſit in

