dem uẽditoꝛis:et emptoꝛis here⸗
ditas reciderit:agi cum fideiuſſo
ribus poterit. ¶ Au.
pᷣgnans ancilla uẽdita:⁊⸗
tradita ſit euictopartus uen

ditoꝛ non põt de euictione conue

niri:quia panꝰ uenditus non eſt

eſt. iel capitis diminu
tione. ut j.e. fundũ.ſed

conrra.
J1s qui. ab bere⸗
e inſtituto ab em
ptoꝛe.

n Elctio eſt. bec eſt iſul

ficens ratio.qꝛ ad buc
remanet eadem queſtõ
quare ſint liberati. dic
ergo ꝙ ideo liberantur
anteqᷓ;ᷓ euincatur legata
rio qꝛ nõ pſit ꝓ eodeʒ a
ud eũdem eſſe obliga
ti. ut. j. de fideiuſ. l.vꝛã
nius.et.j.l.ꝓx.in pꝛin
Item poſt euictõem iõ
ſiłr nõ tenetur qꝛ iam e
rant liberati ur mõ dixi
Itemet qꝛ ſi nõ eẽnt ea
ratione liberati quia ꝓ
eodeʒ ⁊c.iñ quum lega
tum ſit in ſpecie non te
netur de euictione berel
licet ſecus eſſet in gene

re.ut. .æ.beres.
ei cui vẽdidi.ca
niſſet qñ mibi puẽ
diderat. due enim fue

runr venditiones.
pMarte. neq; ex pꝛĩa
neq;ʒ ex ſecũda ẽptione
q Mebere. ut et. j. del.
i.l.cum filio.S.ipſi xo.
in pin..
ris ergo caſibus.i.
in hoc caſu non in pꝛi⸗
mo.ut.j.ad.l.fal.cũ ẽp
roꝛ. ⁊. S.de here. uel ac.
ven.l. ij. F. ſititius. ⁊ fa
cit.S.man.ſeruum titij.
vel dic his igitur. i.hu
iuſmodi caſibus uel ta

libus. ut. S. e. l. non tñ.

ſi Qendiderii. er nunc
euictus eſt et poſtea ẽp
toꝛi ⁊c. uel etiam poſt
ſucceſſionem.
t ¶ Euicto. ante ſucceſſi
nem.
ue Bi is qui. fideiuſſo
res ilos.ſq; quos acce
pit illi qui uendidit ſi⸗
bi vel ſi venditoꝛ ſucce
dit emproꝛi ageret con
tra illas quos ipᷣe a ſuo
actoꝛe accepit.fideiuſſo
res autem ſecũdi cõtra
ctus ſunt liberati.ut.S
l. ꝓx.et in pꝛin.buius.ſ

x ¶ Duoniam pult ꝓbare qualiter fideiuſſoꝛes ſecundi contractus liberen

tur.immo econtra qð pꝛimi teneantur.

x ¶ Oebitoꝛ. ut bic. venditoꝛ ſecundus quieſt debitoꝛ emptoꝛis.
5 ¶ Moponit. iuris fictioe.quia ꝓ eodem babeturac ſi ꝑ iudicem beredi

tati fierexſo. ab berede.

4 Hereditati.licet ergo ſucceſſione ſit ſublata tamen piguioꝛ videtur bere
itas pueniſſe. ut bic.et.j.ad.l.fal.l i.ꝗ.ſi debiroꝛ. L
b ¶ In bonis.ſic ergo ſi emptoꝛ pꝛioꝛ qui eſt ſecundus debitoꝛ de euictõe
ſuccedat ei videtur euinci et fingitur ſatiſfacere bereditati.et ſic vt em proꝛ

pꝛioꝛ agat de euictione.

Liber *

e¶ Meredis qui fuerit pꝛius quã adiret..̈ ſolueret⸗

1

e¶ Eideiu ſſoꝛes.
fNPoterit. intelligas.
Fin cõtractus et non
Ißgnans de eui/
ctione ex duple ſti /
pulatõe ſed ex ẽpto foꝛ
te agi põt.ut.S.e.l.ven
ditoꝛ boĩs.et.j.de le.i.l
nõ quocũq;.S.iulianꝰ.
videt᷑tamen cõtra.ut.j
de le. ſigd ex.

ba arus nee heèuacce: non ius ſed copus demon

midia fũdi ꝓ indiuiſo.
et tñ agitur ꝓ euictõne
ut. S. e. l. i. F. fi. ſubaudi
as ergo nec eſt ps reivẽ
dite ptus.ut.j.de vſuc.
ſi alienaʒ. S. ſceuola. ſʒ
obijcitur qð ẽ. j. de ven.
inſpi.l.i.S.ex boc reſcr i
pto.ubi ðꝛ qð eſt poꝛtõ
viſceꝝn matris.rmñ. par/
tus mulieris poꝛtio eẽ
dicitur quo ad quid.ſ.
urp eo nõ agaf interdi⸗
cto de li.exbi.ſed tũc de
mũ cũ fuit editus.
Ace emproꝛ. põt.
Eg nec ex ẽpto vi⸗
detur qꝛ ſi bone fidei e/
rat feẽ ſuũ fructũ.ſi ma
le fid ei nõ agit.rñ̃. boe
fid ei poſſeſſoꝛ erat.ſed
iñ extantes reſtituit pe/
titoꝛi.et iõ agit ex ẽpto.
vel dic pceptũ uitulum.
a vẽditoꝛe ante traditõ
nem uel a quocũq; cuʒ
ſine culpa vẽditoꝛ dᷣſijt
poſſidere. male fid ei at
nõ agit noie rei ul acceſ
ſionis niſi ſtipuletur uł
paciſcat᷑ de euictõne. ut
VQ.e.ſi funqdgus.
k ¶Gructũ. quo caſu ps
vid et᷑ euinci et iõ aget᷑.

ut. S. e. l. i.et. . e. ſi ab ẽp

E.
n

10 —
1 Kecterab aliquo. ut
3. de re. di. l.i. F. quedã
affã. ni vidri. ut
ſde fü.iſtru. iſtru.
q; le. l. vl. et. S. de fivẽ.
. naree F. armeta
em bꝛa.ergo cum
ſtipulatio de euictione
interceſſit aget ꝓ naue.
er ſchaffa ex ſtipkatu/
mẽbꝛis nauiſ ex empto
tm̃.ut.S.e.l.naue.⁊ ar.

j. de ver. ſig. l. malum. i

ꝛincipio.

ditõ in ſpecie.ſ. ꝓ oĩbꝰ
illis finib. ut. ¶. e. ſi fi

nes. ſz aſſeuerauerit ẽp

toꝛi.c.eſſe iugera ad minu

Vifundũ.baberz.
oc cũ facta fuit vẽ

de Goluerit. a ſimili bic ſecũdus emptoꝛ beres pꝛimi emptoꝛis ſuccumbit
4 Solve⸗ emptoꝛ nõ ut beres pꝛimi.ſediſingitur detrabere de bereditate

primi.et ſic quaſi beres pꝛimi egit de euictõe õ fideiuſſoꝛes pꝛimi ↄctus.
Ki imivᷣctus non ſecundi.utmodo dixi.

4

¶pianus

Alecæeemptoꝛ ſi uitulus ꝗ

oteſt emptionem natusẽ

euincatur agere ex duple ſtipulati

one non poteſt:quia necipſa:nec
uſuſfiuctus eius euincitur. nam
qð dicimus uitulum fructum eſſe

ſtramus:ſicuti pᷣdioꝝ frumen ta⁊
uinum fructum recre dicimus.cũ

conſtet eadem hecnonrecte uſũ-

fructum appellari.
Nphenus.
Chaffã non uideri nauiſ
eſſe.rt̃.nec qcq̃ʒ coniunc⸗

tum habere.nam ſcaffam ipam ꝑ
ſe ꝑuam nauiculam eſſe:oĩa autẽ

que coniunctanaui eſſent: ueluti
gubemacula malus.antene.uelũ

quaſt imembꝛa nauiseſſ. e.
¶ Apianus

Zi fundum tradiderat iu⸗

gerũ.c.füles multo ampliꝰ
emptoꝛi demonſtrauerat.ſi ꝗd ex

finibus euinceret᷑ ꝓ bonitate eiuſ

emptoꝛi pᷣſtandũ ait:qʒuis id qð

relinqueretur.c. iugera haberetꝰ.

WIEfricanus
Endum cuius uſuſ fruc
tus titij erat mihi uendidi⸗

ſti:nec dirxiſti uſumfructũ titij eſſe

hunc egomeuio detractiou ufru
ctu tradidi.gitio capite minutonõ
ad me:ſed ad ꝓpꝛietatem uſum⸗
fructũ redire ait.neq; enim potu⸗

iſſe conſtitui uſumfructũ eo tem⸗

poꝛe quo alienatus eſſet.ſed poſ
ſe me uenditoꝛem tede euictione
cõuenire:qꝛ equum ſiteandẽ cau⸗
ſam eſſe:que futura eſſet: ſitunc
uſuſfructus alienus non fuiſſet
Siꝑ alienum fundũ mihi uiã cõ⸗
ſtitueris:euictiõis noĩete obliga/
ri ait:etenim quo caſu ſiꝑ pꝛopꝛi

8D et ꝙ tot tradẽdis volebat teneri licet min eſſet

ſi aũt plus eſſet totum volebai cedere emptoꝛ et ei de euicnione tenen.⁊ fa
tit ad.l.S.depo.l.i..ſi ciſta. SM

pſ Andum cuius.·conſtirui mibi emptoꝛi.

q ¶ Alienatus.i.venditus eſſetfundus.ſ.qꝛ alienus eſſet.
r SPoſſe me.ſ.emptoꝛem.i.emptoꝛ cõueniret vẽditoꝛem.nam et ez
poſſet intelligi.vnde bic eſt ampbybologia ſicut ẽ ibt.vᷣm eſt pan ẽ
comedere camẽ.ſed nõne mibi tẽtur emptoꝛ qꝛ ſe obligauitad vſũ

um conſtituentis fundum cõceſ/
ſa eſſet uia recte cõſtitueretur:eo
caſu ſiꝑ alienũ concederetur:eui
ctionis obligatõem contrahitꝰ.
Qum tibiſtichum uenderem:di⸗

xi cũ ſtatuliberũeſſe ſub hac cõdi

tione manumiſſum:ſinauis exa⸗
ſia uenerit:is autem ſititius cõſul
factus fuerit manumiſſus erat qᷣ
rebatur:ſi pꝛiusnauis ex aſia ue⸗
nerit ac poſt titius conſul fiat:at⸗
qʒ ita in libertatem euictus ſi an e
uictionis nomine teneatur.m̃.nõ
teneri eũ etenim do. malo empto
rem facere:cum pꝛius ertiterit ea
ↄditio:quaʒ euictõis noie exolue
rit ¶ Itẽ ſi pꝰbiennũ liberũ foꝛte
dir:ꝗ poſt annum libertatem ac⸗
perat.et poſt biẽniũ in libertate e
uincatur:uel decem dare iuſſũ di⸗
xerit quinqʒ:etisdecem datisad
libertateʒ pꝑuenenit magiseſſe ut
his quoq; caſibus non teneatur.
Zem
Iduos ſeruos quis atee⸗
mam. et eoꝝ aliter euincat
nihil dubij foꝛe:quin recte eono⸗
mine ex empto acturus ſim:quã⸗

uis alter decem dignus ſit: necre
ferre ſeꝑatim ſingulos: an ſimul

utrunqʒemenm.
N¶ratius.
( Em fundus uti optimus
Amaximuſqʒ eſt:emptuseſt:
et alicuius ſeruitutis euicte nomi
ne aliꝗd emptoꝛa uenditoꝛecon⸗
ſecutuseſt:deinde totus fundus
euincitur:ob eam euictiõem id pᷣ⸗

–

ſtani debet qð ex duplo reliquũ eſt

NMam ſi aliud obſeruabimus:ſer
uitutibuseuictis aliquibꝰ et mox
pꝛopꝛietate euicta ampliuſ dupla
emptoꝛ qᷓʒti emit conſequeretur.
¶¶ Mulus

fructũ,. rñ.nõ ob

ligauit ſe. ſed in

re quas tradidit

vſumfructũ reti

nere volui ꝙ nõ
potui.qꝛ alienꝰ
erat.ſic. S̊. de cõ
dic. cã da.l.ðdi⸗
S. ſubtlius. nec
1õ mihi debet te
neri emptoꝛ qꝛ v
ſumfructũ retine
re non potui.ut
ꝓbatur.j.de iur
do. ſi mulier. F. i
et. S. de ac. empe

l. tenetur. F. ſi ti

bi. ſed econtra ſi
iſte qui detraxit
pꝛi decedat qᷓ;
titius fructuariꝰ
vel tali caſu con
ſtituatur q deſi
neret eſſe fructu
arius.etiaʒ ſi ve
rum eſſet tenetur

emptoꝛi.ut. S.ðᷣ

act. emp. fundũ

et facit ad.l.S.ö

vſufr.ſub condi
tione.
Bip alienuz.
cõtrabit.ut.S.e
ſi quis ꝑ fundũ

non tamen ẽ ſer

uitus conſtiruta
que ſine pᷣdijſ eẽ
non pot, ut. . )
munia pꝛe.l.i.et
inſti. de ſerui. F.

ideo aũt. q ſunt

cõtra. ſed bic tã
tũ ꝑpſonalis obli
gatus contrabi

tur.ut dictum E.

t¶ Qum tibi exol
lerit. alias exol
uerit.i.exceperit
et alias ẽ excepe
rit.
n ¶ Uel decẽ da⸗
a teſtatoꝛe.

x¶ ixenm. ſcili

cet iuſſum dare.
ſed hoc nõne mẽ
nitus eſt. qꝛ vide

tur dizꝛiſſe. v. tm̃

iuſſus eſt dare.
ur de inter. a. de
eiate. .. ſi cũ eſſz
ergo debet tene
ri. ut. j.e.l. quili
Btatis..qͥd er⸗
go. que eſt cõtra
et. .e.l. qui alie
nam. F. fi. que ẽ
ſimilirer Z.nam

in p̃dictis dicitur mentientem in ſumma danda teneri.ſed ibi dixit
de maioꝛi.hic de minoꝛi.et eſtrõ in bis omnibuſ cõditiõibus.quia
cum venditoꝛ noluit teneni em ptoꝛi ex ea cõduõne que erat emptori

ſntge
zdes

li
*
ſen an

or
ſuor
faardon

anplun
caͤden
ſplonn

Cinri

zelg⸗

ſote.
buſfu

inkpas
tödey

ms ind
hogieren
.
iſhKeenin
cofteo⸗
r
gnigat.
C⸗
ſcenrne
tödene
Ue
ng
aN
ne
e.
(Enne
Cgann
9(an
dſtois.

legco

npobn
u ſdeti
linliehi
degeen.
eunrAid
dNmIdn
gident

bofmene

lnſſlln
Munr. del.
ſeſfun
s engſde.
Ntſacen.
Poi. G
Leno nlltdid
atadläGüd
fſoe

☚
Nobietöe
gisg i
unceiſs
necCſnn
eſfricſſrei
rhienn
magelia
ſideſeni c
edütiſ

n ſohr

ornlscii

us nndt

urdienni :.

Cunmmen
iasenl
iti encpent

Nse ee

—

Um fundꝰ
(auce
iniquũ eſt ut
Jab em
toꝛe. petat
qꝛ vſuſfructuſ di

f Erroꝛem. ſ. fa

gramoꝛ vel deterioꝛ et eam expſſit. ergo nõ tenetur er ea que erat ei
leuioꝛ. et ſic no. ꝙ non punitur quis ꝓpter mendaciũ.cũ aliũ nõ af/
ficiat damno.ſic.S.de inte.act.de etate..ſi.nã et ſjm canones mul

ta ſunt genera mendacioꝝ.
duos ſeruos.quinis.i.bis quinq;.
ignus. ſic
et.S.de act.emp —

J ab emptoꝛe uſuſfr. petat

ti.ſi duoꝝ. et. j.e J I .
cum bure ah )pinde is uenditoꝛi denunci
ſiplum. Are debet: atqʒ isa q'pspenitur.

Ipignoꝛa ueneant ꝑ appa

9 7
3.e. l.qð dicitur ritoꝛes pꝛetoꝛis extra oꝛdi

—

unqʒ dixit dandaʒĩ eos actiõem re

citur pars dñij.

ur 5 de vlufrui. Cio ꝓiecerunt: tunc de doloactio

datur aduerſus eos dñorei.

ek⸗
pignoꝛi.
R oꝛdi,/ 8 ⸗ 1Dem.
em. nam ſolen Iꝑimpꝛudẽtiamiudicis:

Buas malalans aut erroꝛem emptoꝛ reiui⸗
aula. ctus an negamus actoꝛis damnũ
ee le enia .e eſſe debere: at qd refen ſoꝛdibuſ
urut. ſaber. ietinſtenigre pienit iiuria
qui erat. eni:que emptoꝛi ſit actoꝛem non
mdanme debet cõtigerc¶ Si titius ſtichũ
ßdene ge. poſt moꝛtem ſuam liberũ eſſeiul⸗
cutoꝛ que eſt c, ſum uẽdiderit: moꝛtuodeinde eo
na. ſl. vibi. ſtichus ad libertateʒ ꝑuenerit:an

Ae impiuſtipulatio de euictione interpoſi-

iunis. — tateneat. et ait Jul. cõmitti ſtipu
latõem :q̃ʒuis enim titio hoc caſu

cti. accur. — 1.), *79
8 Actoꝛis. i. Denũciare ꝓeuictione non potuiſ
btqmd di ſ et: heredi tamen eius denũciari
ces cöna. m.ad Potuiſſet. Si quis locũ uendide⸗
ergo rele ꝛc. rit:et idem uenditoꝛ ab hẽde ſuo
centrr⸗ ꝛer Uoluntate emptoꝛis in eo ſepultꝰ
troꝛem uocat ſiu fuerit:actio de euictiõe intercidit
iam. em in hoc caſu enim emptoꝛ ꝓpꝛietatẽ
lunam. bic vo⸗ benN EEE,
eat eande et pt? qmitteret. ¶Mon mirum autem
legn erat cou/ eſt: t euicto homine de euictiõe
b ueſff in/ teneatur heres:quaãuis defunctuſ
ce. idem Ii 9 SI 2
alio urarde pre on ſimiliter fuerit obſtrictus cũ
dio expellat᷑.ut

Qc. de ac. Ep..· fi.
c ¶ Actoꝛem. ut. C. de re. hmu. l.i.nec beredis facta in pe.bere.nocẽt
legatarijs.ut.j.dele.i.ſi ſeruus plurium.S.quid ergo.nec facta lib/
1o nocent patrono.ut.j.de bo.li.qui cũ maioꝛ.ꝭ.fi.nec fideiuſſoꝛes
facta nocent reo.ut.j.defideiuſ.l.exceptões.ſed facta ſocio omniũ
bonoꝝ nocent alijs.ut.S. ꝓ ſocio.cũ duobus..fi. Item bec ſunt
vera qꝛ non nocet niſi foꝛte ſtanm cõueniret emproꝛ venditoꝛem:ut
ſi vellet:oppellaret.ut.S. man.ſi ꝓcur atoꝛem.S.ſed et ſi teſtatoꝛ. uł
non pᷣbuu cqm iniuſte damnatõis.ut.j.de fideiuſ.l.excep.et g̊. de
pub.l.ſi quis ꝓhi.reſtat ergo ꝙ ſinon pᷣbuit cãm qð agit. tʒtnon
teneatur venditoꝛ ramen iuder feci litem ſuam.ut inſti.de oblig. ex
quaſi deli. in pꝛin. Item qñ ſoꝛdibus indicauit qritur an agatcuʒ
ipſoiure non valeat ſentẽna. ut. C. q/ ꝓuo.non eſt ne.l.vẽales.rñj.
foꝛte pcibus tantum fuit coꝛtuptus quo caſu vatz ſma.ut.j.ad treb.
ſeruo inuito.S.cum pᷣtoꝛuel dic etiam ſi pᷣcio.nam tũc indubita/

nem ſentẽtiam exequẽtes: nemo

euicta::ſed ſi dolorem uilioꝛi pꝛe

¶ AVialienam rem

bilius non agitur de euictione.⸗

De euictionibus.

5
.
—
„*

d ¶ Contingere. ubi ipemet venditoꝛ euicit.ut.l.vendicantem.qꝛ tũc nõ pᷣt
dicere ſjm ſe ꝑ grãm iudicatũ.ut.j.de le.i.lſi ſeruus plurium.
e ¶ Dnpulatõem. ut. . e.l. qui pupillo. et.l. minoꝛ. 5. qui ſtatuliberum.
f¶ S quis intercidit.qꝙtũ ad bocut cũ effectu cõpetere hoſſit. nec em̃ com/⸗

et alijs quibuſdam caſibus pleni
us aduerſus heredem: uł heredi
competat obligatio:quam cõpe⸗

tierat defunctout ecce cumſ enu⸗
poſt moꝛtem emptoꝛisheresiſti⸗

tutus eſt iuſſuq;ʒ heredis empto/

ris adijt hereditatem .nam actõe

exempto pᷣſtare debet hereditatẽ
qʒuis defunctoin hoc tantum fu

it utilis ex empto actio: ut ſeruus

traderetur. Si plures mihi inſoli

dum ꝓ euictione teneantur: dein

de poſt euictõem cum uno fuero

expertus :ſi agam cũ ceteris:ex⸗
ceptione me eſſe repellendũ La⸗
beo ait. 1Dem.
Ciendum eſt nihil intereſ⸗
ſe exqua caula duple ſtipu

emptionis:an ex alia cauſaut cõ⸗
mitti poſſit.
(AMiulus.
Iſundo uendito tradito

bonitate: ſed quanti ſingula ne⸗
nierint:que euicta fuerint pꝛeſtan

dum etiam ſi ea que melioꝛa fue/
rint:euicta ſint. Sed cum poſſit
emptoꝛ actoꝛi denunciare:non de
nunciaſſet:idemqʒ uictus fuiſſet
quoniam parum inſtructus eſſet:
hocipᷣouidetur dolò feciſſe:⁊ ex

ſtipulatu agerenon poteſt.
ius

cunia.ut. S. de act. emp.iulianus.S. ibidem. o

atio fuerit interpoſita: utrũ ex cãʒ

¶ã parseuincatur: ſi ſingłlaꝰ
uenierint certo pꝛecio:tũcnon ꝓ⸗

uendidit

petit actio.niſi res euin
catur.

g ¶ Amittere. dubitatio

erat. qꝛ et qñ venditoꝛ
uel beres euicit tenetur
de euictõe licei exceptõ
ne poterat remoueri.ut
3.e.vendicantem.

b ¶ Hon mirũ. bomine

pꝰ moꝛtẽ vẽditoꝛis.

i ¶ Obſtrictus. pone ex

emplũ ſuꝑioꝛis.j.ſi ti⸗
nus.

k ¶ Defuncto. de quib⸗

multis caſibus vnũ po
nit ut ecce cum ⁊c.

¶ Mereditatem.i.extia

tõem bereditatis eo ho
mine euicto quẽ ipᷣe vẽ
didit ut.S.e.l.venditoꝛ
bominis et in multis a
lijs caſibus idem inue⸗
niesut ad beredes ⁊ 3
heredes actões incipi⸗/
ant. ut. C. ut ac. ab be⸗
redi.et cõtra ber.l.i.et.j
de pac.do.l.pactum cũ
in fi.accur.

m Si plures. expert

et vici.vñ et ſolutio titi
debiti facta eſt. uel me⸗
lius exꝑtus ſum.et qui
dem ſuccubui vñ ꝓpꝛie
ob.excepnio.ſi agam cõ
tra alios.qꝛ tranſit ad
eos tanqᷓ; ad reos de⸗
bendi et exceptio rei iu.
ſi ſocij erant.ut.S.ð ar.
ſi duo.alij ponũt caſũ

qſi ſum cõtra vnũ exꝑ/

tus ꝓ pte ut agendoi/
ſolidũ alios repellar.
ut. C. de pac. l ſi credi⸗

ditoꝛes. etſm pꝛimũ ꝛ

yltimũ dic exceptõnem
intentõis ſiue facti cuʒ
ſolutio ipᷣo iure tollat

obligatõem. ut inſti. qᷓ.

mo.tol.ob.in pꝛin.uel

pone ꝓ venditoꝛ deceſ

ſit reliens pluribus be
redibꝰ.ut.S.e.ſi rẽ..i.

Liendum eſt. cau⸗
. utet. j. de iu. do.
noöõÿ ſolũ niſi ĩ pꝛima ob

liganione contineat᷑ pe

Iſundo.ſi.i.quis

p ¶ Euincatur ꝓ diuiſo.nam ſi ꝓ indiuiſo nunqꝙᷓ; babetur ratio bonitatis.
ſiue venierit certo pᷣcio.ſiue non.utpote cum nec bonitas poſſit aſſignari.
ut. z. e. l. i. et. ij. et de ac.ẽp.ſi ſeruũ mibi.ꝭ.ſi modꝰ.in pꝛin..⁊..e.qͥ fi’dũ
q Bi ſingula. puta tm̃ vinea et iñ̃ pꝛatum tantum tena.
Pꝛo bonitate.ſ.totius fundinec etiam ꝑns euicte. er boc in adione ex

ſtipu.ſed ſi in ex empto.inſpicitur intereſſe.
r 4 Prat ndum.ꝑ actõem ex ſupulatu.

roc

olo.no.dolũ pᷣſumi.ſic.S.man.ſi ꝓcuratoꝛem.ꝗ.dolo.itẽ bo eſt actõᷣ

ne ex ſuipu.qͥd aũt in ex emꝑto.quidam nõ.idem tu.dic idẽ.ut.C.e.ẽptoꝛ.

t õ põt.niſi pacto boc ſit remiſſum.ut.j.e.berennius.uel niſi ſterent ꝑ

venditoꝛem quo minus eidem nuncietur.ſic.j.e.ſi om.S.pe.ei facit ad bac

4 5.man.fideiuſſoꝛ.S.ſi ꝓcuratoꝛ.

i alienam rem deſinit.i.incipit non reneri.ut bic.et. j. de ſolu. l. is q̊.

Liber

et. ſ. de ver. ob. l. decem. et bec ſunt vera niſi rõne reſtitutionis cõtingit. ut.
e.ſi cũ vẽditoꝛ.S.ſi is qui.:

x¶ Zencri. qꝛ no poſſet ammõ euinci niſi ꝑ iniuriaʒ de qua nõ tenetur.ut. ẽ5

l.ſi p impꝛudẽtiam.uel ꝑ cuſpam nõ opponẽtis exceptõ em. ut..ſi rem. .
ſi duple. Item bdc etiam ſi bypotbecania agitur. qꝛ exrraneus po ſſidet.ut
no. L. e.l. ſi obligata.

Cenetur pp menda/ eya ſernr Sn mel æ
ndeſthmuib lai poſt longi tꝑis pᷣſcriptõem uelu⸗
decem dare iuſſum. ſic ſucapiõem deſinit emptoꝛi ð eui⸗

ad intereſſe noĩe euictõ
nis.ut.d.l.ſi.x.ſjĩ ad du
plũ hoc caſu.ut.l.qui li

ctione teneri. Siheres ſtatulibe
rũꝗ ſub cõditõne pecunie dãde li

ee oc e ad bereſſeiuſſuseſt uẽdiderit: æ ma
2 np toꝛem trſitut.ſ. ioꝛem pecuniam cõditione eſt. E
ſaml ſiſanichga pe dixerit: qua dare ei iuſſuſ eſt exẽp
ne. ſtatuliben e.h. potenet : ſimõtalis eſt cõditiout
iõ. aꝛ ð̊ emptoe ad emptoꝛem tranſiret.i.ſi here⸗

Bbabuent. ut et. S.
inoffi. teſt. l. qui repudi
antis.in fi.et.l.papini.

di dareiuſſus eſt ſeruus.nam ſia
lij dare iuſſus eſt:qʒuis ueram pe⸗

deere ſed quid i ec Cunie q;ztitatem dixerit: tñ ſiñ am
tũ eſt emptoꝛem amiſu mMonuerit alij dareiuſſ. um: euictio
ieanenan i nisnoietenebik:. Lpian?
ſens fuit et allegauit er 1õ cotra emptoꝛe iudica⸗
elies vaurn ſec n, tũ eſt qð defuit:nõ cõmittit
tie nõ affuit.rm̃. ,2 . .
nõ videt qd agardee- ſtipulatio:magis enim ꝑꝑ abſen

inctione.qꝛ potuit non
ſuccũbere.ut.S.de arb.
l. ſi in tres.et dele.i. cuʒ

tiam euictꝰ uidet᷑:q; qd malã cãʒ
habuit ꝗd ergo ſiule ꝗdeʒ cõtra

fes. S.Lerm boetn⸗ quẽ iudicatũ eſt:ad iudiciũ nõ ab
ſumptio iuris ⁊ de iure rb al/ = ſe. „ - t.*
in ſetudo cöra aꝛvide kuitalius aũt abfuit: et cam egit
tur ſtenſſej cũ ſic pꝛope quid dicemus utputa accepto ꝗ⸗
manſiaauſou tgun gdem ciſpupillotutoe aucronefu-
etur ut.qꝙ viaut dã it iudiciũ: ſed abñte pupillotutoꝛ
Reeeen beobi cãm egit et iudicatũ ẽ cõtra tuto⸗
tumaciam aliud ſi po rem.quare nõ dicemꝰcõmitti ſti/

babili ca. ut. C. ð Z. iu. pulatõem:etenim actam cãm eſſe

tm.l.ij. uel dic ibi dero⸗ Aniiis une
Ean Piüptönibuins. palam eſt: et ſatis eſt ab eo cui iuſ
pbarurcrma Ziem agendi fucrit cãm eſſeactã Dꝛe
neevigreel oſſer ut ſentiaũt uẽditoꝛi denũciandũ eſt

SDiue aũt abſit ſiue pñsſit:et per
eũ fiet:quo minus denũoietur:cõ

j. de re iudi. l. cõtuma/
cia. et.j.de cõfeſ.l. certũ

S. ſi quis ab ſic.j. de ſta Ere OR
dig inelen nõ ne Mitteturſtięulatio. ¶Aulus
añs boe ncebofn VI dictü fuenit in uendendo
di. ꝓperandũ.5. et ſiq̃ ut ſimpla ꝓmittat ult tnplũ

ſed tm̃ eſt idem. qꝛ pnñᷣs 2X„ . 4 e
aliqua allegare potuu to ppetua actõe agi potenit. Hõ
b gldiu viciſſet. tamenut uulgusopinatur etiã ſa
b Adfuit. noĩe illi?ab ſſJaro deher: pmittir

d Zutoꝛe.anctoꝛ aut cũ pupillo cuʒ auctoꝛitate tutoꝛis fuit ceptũ iudiciũn

et valet etiam ſi cum ſolo mutoꝛe poſtea fuir actum. ut bic. aut ſine auctoꝛita
te et nõ valet niſi ſm̃a ſit ꝓ pplo.ut.C.e.l.cũ minoꝛes.et.l.non ideo.

d Judicatũ eſt. quod ſufficit. ſiue ip̃i ſue pupillo accipienti tutoꝛ auctoe

tur.ut.j.de admi.tu.l.i.S.ſuffieit.accur. H
e ¶ Lotra tutoꝛẽ. et P cõſequens cõtra pupillum abſentem .
f¶ Nb eo. iuroꝛe. geᷣ Agendi.i.defendendi. b Pꝛeſenti. denũcian
dũ eſt.de bac denũciatõne dixi plene.S.ę.ſi rem quam..ſi.
b¶ Ablit.qꝛ ſiextra cõtinentia vꝛbis.ut.j.de ver.ob.l.ſiabſentem.

4
—

R J dictuz fuerit. ſimpla. pacta em̃ talia valent.et.j.e. ſi plus.in
peꝛin. et põt dici ut bicſit diſiũctio legis.acſi dicat cõuenit ĩter
cõtrabentes ſiue de ſimplo ſiue de duplo ſiue de miplo ſiue de qua

dꝛuplo.certe qð iſtoꝝ cõuenit illud erit ſeruandũ.ſi aũt eſſe paciſcẽ
tiũ bec diſiũctio.qꝛ dinſſet emptoꝛ ꝓmitis. aut ſiplũ aut duplum

–☚R .
ſufficit nuda repꝛomiſſio :niſi a⸗
liud cõuenerit. Si cõpꝛomiſeroꝰ
et cõtra me data fuerit ſentẽtia ni
la mihi de euictõne actio dandaẽ̃
aduerſus uẽditoꝛem:nulla.n.ne⸗
ceſſitate cogente id feci.¶ In ſti
pulatõe duple cũhomo uenditur
ptis adiectioneceſſaria eſt: qꝛ nõ
põt uiderihõeuictus:cũ pꝑs eius
euicta eſt. Si cum poſſet uſuca⸗
pere emptoꝛi:non uſucepit culpa
ſua hoc feciſſe uidet᷑:unde ſi eui⸗
ctus eſt ſeuus.non tenet᷑ uendi⸗
toꝛ.Si pñte ꝓmiſſoꝛeꝗ ð euictõ
ne ꝓmiſit:etñ ignoꝛãte ꝓcurato⸗
ni denũciatũ ſit:nihilomiꝰ ꝓmiſ⸗
ſoꝛtenetur. Similimõ tenet᷑ etꝗ
curauit ne ſibi ðnũciari poſſit:ſʒ
⁊ ſi nihil uẽditoꝛefaciente emptoꝛ
cognoſcereubi eſſet nõpotuit.ni
hilominus cõmittit᷑ ſtipulatio:pu
pillo aũt etiam ſine tutoꝛis aucto⸗
ritate poſſe denũciari:ſi tutoꝛ nõ
appareat exduple ſtipulatione be
nignusreceptum eſſe trebatiꝰait
¶ Alius.
Abere licere rem uidet᷑ em
proꝛiet ſiis qui emptoꝛeʒ
in euictione rei uicerit ante ablatã
uel abductam rem ſine ſucceſſo⸗
reðceſſerit:itaut neqʒ ad fiſcũ bo
na ꝑuenire poſſint:neqʒ pꝛiuatiʒ
a creditoꝛibus diſtrahi.tunc enim
nulla competit emptoꝛi ex ſtipula
tu actio:quia rem ei habere licet
cpcum ita eſt uideamus.num et
ſi ab eo quiuicerit donata:legata
ue res fuerit emptoꝛi:eque dicen⸗
dum eſt ex ſtipulatu actiõem non

aut triplum aut
quadꝛuplũ non

ſeruareturqð eli

gerʒ aluer qð
minimũ ut. j. de

ver. ob. inter ſti.

S. ſi ſtipulante.

gt bic vult ſerua

ri cõuentõeʒ per
actõem exẽpto ĩ
foꝛmatã ab hoc
pacto incõtinè⸗
ti appoſito.naʒ
datur bec exẽpto

etiã ad quadꝛu⸗

plũ ꝓmittendũ
ut et. Z. e. l. ẽpto

ni.... ſi ſimplam

alij dicũt bie
eſt diſiunctio pa
aſcẽtiũ qua ſi ip
ſi poſſit ſic paci⸗
ſci et eligere pñt
qua ꝑtẽ voluerit

uel actoꝛ uel reꝰ
2 boc g.l.j. 8 F.

ob. l. in coͤuentõ
nalibus. in pꝛin
ci.pꝛima verioꝛ
eſt ſed quõ maxi
me ſzm pꝛimũ in

tellectũ ſtipłano

fit vlra duplus

ut. L. ſen. q pP

e.l. i. F. ſeimus.

qgu eſt Z. ſo. ibi ð

intereſſe ſin gula

ri qð nõ excedit
dupluũ cõis inter

eſſe ꝑ iudicis er
timatõnem. bic
autem partes ia
tauerunt. vnde
boclaboꝛe iudi
cem releua nerũt
Item eodẽ mõ

eſtõ. S. de acti.

ſʒ ibi pena acce⸗
dit loco qᷓ; titariſ
bic at loco reiẽ
pte. ſed vſq; ad
quã ſummã po/

terit emptoꝛ ſti /

pulari.rñ.vſque
ad quadꝛupluʒ
cũ apponatut ꝑp
bec vᷣba. dupluʒ
⁊c.ut inſti.ð ac.

5F. omnes. ſicut et alias. C. de ſponſali.l.mulier. S. finali. ſecus ſi
certa q;titas puta.c.qꝛ tũc qtũ vult.ut inſti.de inuti.ſti..alten.et
ſ de ver. ob. ſtipulatio iſta..alteni.põt etiã bec lex intelligi ꝗð egiſ
ſent ptes ut ſimpla nñ ꝓmitteretur tſi ꝑ enoꝛẽ plus eſt ꝓ miſſum cer

te agitur ex empto.ſ.ad ſimplũ.erfacit/p bac poſitõe.S. ſi qͥs eau.
ſed et ſi.ꝗ.fi.item. .j.de iur.fiſci.l.ſi curatoꝛ.ſol.ibi ſpeciale.

Kk Acoe. ĩfoꝛmata ut ſm pacta fiat ꝓmiſſio.łdi ꝓmittat᷑ dcõpacto
l¶ Porerit.põt opponi hecſtipulatio eſt pᷣtoꝛia.ut.j.de pꝛe. ſti.l.i.
§. ſtipulatio.ergo nõ põt addi uel detrabi. ut.j. de ver. ob.l. in con
uennonalibus.ſolu.boc verum niſi ybi lex permittit.uel bic nõ ad/

blitſß,

hi
R⸗
ſ
deloel
enprol
ſomenn
ſce⸗
hisgui
geie
gino

ec
5 e

picen
ſ ain
ſubiectu
i
n atbin
Plitsl
Nuesee
hiordne
ſi egi
ezat
necefic⸗
loline
bicnon
licent
ſentiamne
dievr⸗
delaiven
glcgö⸗
näaptüi,
fulde.
fuitſene
le.
ggſher
Proaer
ioſe
gnogte⸗
Giudnis
ipfuno⸗
liabir
hodit.
Euic
(Ge

ellt
ſten
Dr
1(on
ſen
Kt
Atneei
noneß

le Pe⸗
l
neinm
ſeelte
(ück
tſed
N
Mhe

ſih

W
bee
lenn
ſu⸗
aui
dlle

lihlgn

N
ledelg
ſeſaſi
udepuon
ihfim
fehngö
ndde

bllnn ſi

pllne.
tpllſena
uenghrr
engree e
lid dge.
ncdi G
Poſtdn

brrerpn

laecene
Pninmeecd
1l e
Hinpaha
Olirg e
lunnen
ftigial
ſtſenacch
aigeeſſd
Ntepeltkk
etn nn
lin dend
Pisan
ine den
Ggrone d

5upeinön

iſtpaa
ln duon
Cſnig
öii
eſeſtn
Gnd tt

blcösine

iudie

gröpenn be

nponesu.
eunt⸗.e
lobaeiteff
cevetet

n ebi ni

bipengot

bovcjfn
gütetaüH
Ae4
ſunni n

enptuſi⸗

glocnß

vooNem
ſunch

l.ſeri
l ſalnnt

ed

Giſunk
i

. ign

geſli

Genitl

nt Niſun

oln

dit. niſi volente vnac; parte. utbic. acrr. .
mæ Geaho. ur's,Ei tprtr. . fi.et. .ð p. ſti.l.. S. ſtiplatõ duple
n BDi cõpꝛomiſero. actio.niſi volente venditoꝛe fiatar.S. ad. l.ro.
de iac. l.ij. SF. ſi cõſeruatus.in fi..item dic nulla ex ſtipulatu.ſed ex
empto ſic. ar. S. e. ti. li rem. in pꝛin. O ¶Mulla em nec ꝑ omnia
ſententis arbitri *
eſt ſm̃a. ut. S̊. de

bis qui no.i fa. naſciꝰ:ſ; ſianteqᷓʒ abduceret ꝛul

l. qaid ergo. . gquferret donauerit:aut legauerit
ex cõpꝛomiſſo.
p ¶ Feci.i.reſtitu

am ſed quid ſi ĩ ſolui non poteſt. II Abol.

iudicem oꝛdina Eresſeruũ non noĩatim le
riũ cui non eram 4 g,„ ,Iz
ſubiectus cõſen gatuno tradidit:et de dolo
ſi. m.iõ ides qd pepꝛomiſit: poſtea ſeruus euictus

in arbitro ratio ,D .
bumud. leitedit eſt agere cuʒ herede legatariuſ ex

bues erani mi teſtamento poterit:qᷓ;uis heresa
ni elegi m.no lienũ eſſe feruũ ignoꝛauenit.

ideʒ. qꝛ boc fit ex Ompo.
Perenitarent. Q res quã atitio emi:lega⸗
. . 4* . . . a =
bienon agidee O ta ſita me nõpoteſt legata
uiciõemiſip ſenrius cõuentusa dño rei uenditoꝛi

tentiam euincat . — 98
iudic.ut ⁊ dixi.“5 Meo denunciare:niſi ceſſe ei fue⸗
de rei ven. l. u⸗ pint actões:ul quodam caſu hy⸗
q;. ſed õ. S. e.l. ſi .
pin pothecas habeat. Abo.

mãcipiũ. . ſi cõ „ — 2
muni di. ſo. ⁊ ibi in uenditõem dictum nõ

ken nnd ſit: qtum uenditoꝛem ꝓe⸗
q fon poteſt. Uictõne pſtare opoꝛteat nihil uen

ſpeciale in bolie gitoꝛ pᷣſtabit pᷣter ſimplam euicti
ſzm io. ſecus in e — S. .
quo et cereris in oms nomie: ⁊ ex natura ex empto
arand ſe actõnis hoc quod intereſt
li. etibiplene ð NMArcellus.
boc diiAll.
rEuictus. de quo ſolo tenetur. non de parte ex ſtipulatu.
ſBi cum poſſer. uſucepir. ſed quid ſi non potuit qꝛ malam fidẽ ba

buit. m̃.poſſet diſtingui foꝛte ſubnliter queſierit an vltro ſibi alijs

deicommiſſa. F. ſi rem.
t ¶ Aſucepu.deſinendo poſſidere.

retulit.ut pꝛimo caſu videa ur eſſe in culpa ſcðo non.ut.j.dele.iij.fi

u ¶Pꝛocuratoꝛi.ſi aũt abñte ſufficeret ſuo ꝓcuratoꝛi licet idem ven.

ditoꝛ ignoꝛaret. idem ſi nulli cum ꝓcuratoꝛem non baberet.
txPe ſſit. ut.j..ꝙ vi aut clam.l.i.S.ariſto.quid ſi non denunciaui.
ed vẽditoꝛ qͥa mibi /ꝓp indiuiſo uel in duplo ꝑtem vẽdiderat ſimul
eſt mecũ cõuentus de facto a titio rei ven.et in iudicio pariter ꝓba
tionis pᷣſtinmus.rñ.eũ cõueniri poſſe.ut ar.j.e.l.herennius.j.pe.
et. j. de ma.te.l. luciꝰ. in fi.et de bac denũciatõe dic ut. ̊.e.ſi tẽ. H. fi.
V YVupillo autem. immo videtur ꝙ non ſicut nec ab eo cautio do/
ni infecti exigiturſine tutoꝛe.ut.j.de dam. infec.ſi finita.S.ſi pupill.
nec in moꝛa cõſtitui.niſi tutoꝛ cum eo interpelletur.ut.j.de verb.ob
liga. l. ſed ſi ex ſtipulatu. q̃ ſunt cõtra. ſo. bic in fauoꝛem pupilli di⸗/
cũ eſt ut ſi ſaltem pupillo cũ poſſit non denũcietur emptoꝛnon a⸗
gat ſed ibi non ꝓdeſt ut ſolus teneatur ex ſtipulatu uel ex moꝛa. qꝛ
opus eſt adeſſe tutoꝛem. ut ibi ar.ẽ.de act.emp.iuli..ſi quis a pu
pillo.etinſti. de auct. tu. F. i.

Aberelicere abductam. manu militari. F
icet. ut et. S. de act. emp.l.iiij.i.tñ.⁊.S.e.ſi ſeruus vendims.

b Mon naſci.m.vtiq; non naſcitur.
c Aegauerit et ita baberetrem non ergo extimatõem petat. ut. j. ſo

lu. ma. ſi vera. 5.fi. ſed videtur ꝙ cõtrouerſia mota ſtatim ſit in mo

Ia er non purgetur. licet poſtea bẽat rem. ut.j. de ver. ob. ſtipulatio
iſta. 5F. ſed quatenus et.i.ſi quis foꝛte.que eſt cõtra.ſo.refert an is
qui ꝓmiſit babere licere.moueat cõtrouerſiam et tũc cõmittatur ſti/
pulatio ante lit. cõteſt. ut ibi.an alius.et tũc re abducta cõmittitur.
ſed illud notandũ ꝙ ubi ꝓmiſit duplũ re euicta etſi moueam con/

alioqꝗn ſemel cõmiſſa ſtipulatiore

Deeuictionibus.

monerſiam ego venditoꝛ.erpeetatur tamen ſententia. ut.s.e.vendicantẽ.⁊
l. ſed etſi ex.ſecundũ azo. ſen h
d ꝗ lHlon poteſt. ut et..e.l. emptoꝛi poſt euic. ſed S. j. de excep.do. ſi fideiuſ⸗
ſoꝛ.ſo.ibi fuudum et omneintereſſe ꝑatus erat dure bieſolũ fundũ.uel bic

1 . i. ᷓ . tdi j. ſatim f.*
n alis ſti. qᷓ ibi. ut dices.j.e.l. emptoꝛ. e¶ Eeres.noiĩatim.i.ĩ

ere ſi aũt certꝰ

Jig quoda te emi: titionẽ eſtꝛ Fs dandus taus
didiet uolũtate mea tradi· ſinuto,et ielegan ſer⸗

dide ris:de euictione te mihi tene ¶ui.et.l.ſi ſeruus ntij. et

, ris b⸗ J! l.ſi dñs. S. i.et. S. e. ſi is
ri: ſicuti acceptam rẽ tradidiſſem qur niſi etes alienã uel

placet. C.ANElius. ielegenchne
m. .6 i. de le. F. non ſolũ. et
— Irem que apud te eſſet: u.e ½ bec vera ſi denunciauit

Q didiſſem tibi: ga ꝓtradita bediaß dteil uj.
iHictioni ſome! dele.iij.qui cõcubinaʒ
ha H etur euictioms nomie me ob⸗ §. beres. aliter in vẽdi⸗
ligari placet. Si eigᷣ mihiuẽdide one. ut. 5. e. ſi rem. F.
rit plures heredes extiterint una fuvelponeiudiiũ pꝛo
„0 —— ententia. qðᷣ tutius eſt
de euictiõe obligatio eſt oibuſqʒ qʒ; ꝓmptũ eſt iura iun/
denüuciani et omnes defendere d bus cocdare, Jie as
bentet ſideinduſtria nonueneſit luerrelimo dem eriub
in iudicium : unustamen erbisli alienanone ur dele.
ti ſubſtitit ꝓpterdenũciationiſ ii M eAe de egato.

et pdi iam oĩ Ires quam. a me
goꝛem:et pdictam abſentiam oi⸗ tes quam

Perede inſututo

bus uincit:aut uinci tur:recteque quodan
. .7 b ¶Miſi ceſſe. gratuito.
nomine uicti ſint.Si fundũin q auiſum brs.ſj nec ego
videoꝛ agere poſſe.niſi

uſuſfructꝰ titij erat: qui ei relictꝰ m caſu. ur ſ. elpt.Snãäd

eſt quo ad uiueret:et detracto u guid cogarcriae auia
E. r. mNi ine meo incõmõ ẽ. rñ.
ſu fructuiguoꝛanti mihi uendide ut no. S.?.l. in creditoꝛe
ris:et titius capite diminutus fue . Zien as eſtinune mi
ſr.e m& ſihi nredi bri alijs eſt utile. ur not.
rit:et aget ius ſibi utẽdi fruendi· Ae br vort fiipein⸗
—;— nneec mirũ qꝛ pſeruq; al⸗
ter vendit et alter tra dit.et alter de euictõne tenetur.ut crediroꝛ et iudex.
c¶ Caſu.ſubaudi in quo.
d ꝙ Mypothecas.facias.ſ.in rebus defuncti qui beredem rogauit cedere s

ones. vnde beres habet neceſſe cedere. .Hr
Jin venditõne.opoꝛteat.hoc cũ fuit dictũ vel ex certa ſciẽtia fuit omiſ
um ne dupla ꝓmitteretur uel pᷣſtaretur alioqui agetur ꝑpetuo ut du
fEt ex natura.⁊ ꝓ.i.uel dic ſtipulatus erat a venditoꝛe piculũ euictionis
pſtari ſibiſed non in certam qᷓtitatem.aget ergo in ſimplum ex ſtipulatu.
et ex empto adinterefſee.
g ntereſt. no. naturam actiõis ex empto eſſe ut detur ad interefſe. ut. C.
e, L. nõ dubitatur. et.S. de act. em p.tiaus.in fi. DIJðUU—MW
Jid quod te acepiam ·qnaſibcuimann. ut. zſ cer. peta.l.ſingu
Aria. in fine.
Sren que.habentur.ut inſti.de re.diui.S.interdum.
Biei. vna. hm ꝙ nos ſimpliciter ſequitur.
Benunciani.qꝛ inſolidum vnicuiq; denũciaudum eſt. licet partis p̃ſta
tio qnemlibet liberet.ut.j.de ver.ob.l.oum ex cauſa.et.l.cum executionibꝰ.
S. inſolidum. Accurſus. .
m Defendere.q d.non ſufficit quoſdam ſuas partes defendere. niſi et to
tum defendant.ut ſubijcit. —
n In iudicium. omnes. BGubſtitit. inſolidum ut ſtatim ptz
o ¶ Denũciatõis.inſolidũ cuilibet facte. ¶ Aincitur. et boccaſu recte ⁊c.
p Si fundus.aduiueret.in quo caſu intelligatur repetitus.
q ¶ Detracto. vſufructu pꝛo tinio.
r ¶ Eruendi.ſi ex repetõne. ut.S. de vſufr.ſed etſi quis.j.ſi opas.
¶ Erat. illud ſolum et totum.ſ.ꝙ ſpecialiter et ſimpliciter ꝑtinet vſuſf.ad
ninum non etiam quo aduiueret.bic enim ſemel amiſſum reſumit. ut. S. qui

(us mo. vſuſfm. amitta.l. iij.

4.

₰

enditoꝛe.ergo eo abſente tenetur appellare etiaʒ in mala cauſa. qꝛ
in

Erennius.remiſſa.remittẽtibus enim ⁊c.ut.S.ti.i.l.q̃rit᷑ S.ſi vẽditoꝛ
N
tenetur et eo pᷣſente. ut. C. de admi.tu.l.ſibona.ſed an deber ꝓſe

5¶Ex pſcriptõe.qꝛ.j. fa

* inelen ger dne,
Amülle ingera vẽdi⸗

Liber

qui foꝛte non ad inſtar ꝓeuratoꝛis. ut. C. de peu. l. inuitus. et qð in fi.buiꝰ
l. dicit in bona cauſa dicit et quando non tenetur appellate.

x eſente. facit enim p̃ſentia. ut et. S. e. ſi ideo. 5.fi. et dic pꝛeſente.ſ.tem/

poꝛe ſententie. et ſic potuitappellare.

¶ Appellauit.qn nõ babebat neceſſe.ut ſupꝛa poſuit.⁊ ita refert.an non

appellauit an appella
uit.ſed vicio ſuo ꝑdidit
cauſam.

eſſe compeẽtit mihi aduerſꝰte er
ſtipulatiõe de euictõe actõ Quip

tales dies nõ eſt ꝓſecu r * r ſze 7
tus appellatõem.id eo Pe ſiuerũ erat michi dixiſſes 1
bona videtur fuiſſe aa nenditiõe recte negarem titio ius

ſa.ut.S.e.l.ſi ideo.ideʒ ,, iPS ESE i
ſi renũciauit ce eadem eſſe utẽdi fruẽdi. Oaeſt.
roͤne idem inon er 1 Erennius modeſtinꝰ.
auit qh bonaʒ cãʒ hũit 5 gri
ut. C. de admini.tu. l. ſi obeẽer empto agetiqð de

bonam. et ſic tribuſ mo nũciatio euictione interpoſita
ais videt ndidiſſe ſio noeſſet: ſipacto rei remiſſa eſſet
entul bie er ſvende⸗ denũciandi neceſſitas. Gaia ſeia

iuſ.l.exceptõem.et.j. ſi
cui pluſq. x.l.fal.l.niſi
G. ſi legatar. et. S. mã.
ſi ꝓcuratoꝛes.S.ſiigno/
rantes.et.jſ.de ſo.ſtichũ
aupampbi. .. pe. et.
e.l. boc iure.et pᷣſumo

fundũ a lutiotitioemerat:⁊ qõne
mota fiſci nomine auctoꝛem lau⸗
dauerat:et euictiõe ſecuta fundꝰ
ablatus et fiſco adiudicatusẽ uẽ⸗

lenb maen enng trixnõ. ꝓuocauerat: anuenditoꝛẽ
ius. vnde appellaren poterit cõuenire. Herenniusmo⸗
renerur marime pſente qeſti.m.ſiue qð alienus fuit cum
venduoꝛe.ſicut bic dic.

ueniret:ſiue q; tũc obligatus eui⸗

aduerſusuenditoꝛem actio nõ cõ
petat.Heren.modeſti.m̃.ſi emp
toꝛ appellauit :et bonaʒ cauſam
uicio ſuo ex pᷣſcriptõne ꝑdidit ad
auctoꝛem reuerti nõ põt Api.

di nibi.in bis quartam
ꝑtem babebat ntius.ſ.
cc.l. pꝛimo flumen ab⸗
ſtulit tibi. cc. demũ titiꝰ
pecijt quartam mille.ſ.
cc.l.ſed tu in quarta du

Rnln erane behrteyn 4 N mille iugeribus traditis
liſti titiũ ki. agis .flumẽ abſtulit:ſi poſtea
tra me 8 „ „ — .
aneptihult ad unn. 5 Pludiniſe. o. c. euincatur dupleſti
porcs. ge⸗ ieende pulatio ꝓ ꝑte ꝗnta?nõquarta pꝛe
rijt unar 7 * —
de cmetione non agas ſtabitur. nam qð Pit damnũ Ero⸗
quam abſuulit fumen ri nõ uenditoꝛi attulit.Si tot fü⸗
non mibiut ob id non 2, .
