F. illud.1 pꝛo bered el. tatis: ut uns poſſeſſoꝛ ↄueniat. cintereſtinih 2 „ Segd cum beca29, neinſ⸗
.5. q vulgo. devſu Ickem etia in hoc filio reſpõden uiſ roat fuerit ſeſii pi. cno exſenatuſcõ dam
eaenon ſoluz. 5. qö vul Duim exit. . nier fuerit reſtituere iuleenehe ſrin WDD
go. Zerna. quia iſtens — Aagaon ei cui heres e titiſſe. ſi bo⸗ ucta ſicut pert⸗/ ss
incipit babere aliquez He poſſeſſoꝛia berecita. peti. noꝝ poſſeſſoꝛ ſi Nitiſſe; Aſi bo⸗ no heredi. aba / unſuhkt
ntulum. nam et tiul di — R din . Y59 „2 P . ello⸗ im Ei CU. fideicõ lio ſenatuſcoſul halrinfenc
citur cauſa poſſeiſionis nea lariũ¶ Mpian .miſſariahereditas relicta eſt:uel 1o. qr no eſt hec⸗ nſtptn
ſed incipit babere qua/ fuit poſt ciuiles actiões aliꝰaſucceſſoꝛ ꝑ hãc actionẽ ciuilis. vt inſtik. ido
litatem poſſidenti. heredibꝰ ſi . ee, eſloꝑ ac actionẽ expe de berpe. act. in ſigwiet
I Auoniam. tamen. · Habere Ptoꝛẽ etiã ꝓpoſitas rõe riripotero. Sciendũ eſt hãc acii & bꝛin. th.bere/ fftftni⸗
ducit ſimile per qð ſol/ habere ptoꝛẽ etiã eoꝝ:quos ipſe onẽ aduerſus eũ: ene ditatis neſtituno 1ltun
nit aueſtionem viemi ⸗ Uelut hered — 1 aduerſus eũ:qui reſtituit he⸗ a ſenatuſcõſulto doſtetie
aiqueſtionem hꝛe mit⸗/ ut here es facit:hoc eſteoꝛũ: reditatem:non cõpetere:Mee rrebel.eſt indu / iinht
m (Ceperit. ct alia cau quib Nonar hol. aen eſt¶ Jaiꝰ. autem actõnes nuhi dantur:que Ga ſer Ee mnnn.
. ernterſſe entz ve rqua bereditatiſ petitio heredi :etin heredem cõpetunt. ꝛempno o iune iner
aie u pet wef. ẽtantũdẽ ↄſequit᷑ bonox . Sauknnton buim n
ti. i.l. etiam. F. fi. ⁊.l. ſe. oꝛi S nm
quen. 7.l. 1i diein F. non ſolumꝛ = “ Feeſcr in guriit
Ao. ai deberaeci⸗ MZ bonum argu. ſucceditdeiuteciulli ergo actio eicompets eſtoeiu/ 4 emt
Abꝛica. De poſſeſſoꝛi is perition S i. nam pene omnes pctus tine genti rne zctte⸗
ſic. de poſſeſſoꝛia Bremenearns igiten Kornaonor ſunt aulles vd. de Bnesdrus waeneumegentlmman genonen R
Kamerumfneeim baedes den ſunt 6 quaſi. vt waroe Erire et aaiſem pr depen derel ih cltn eſt. et ver / agn
õ utem. et. j. ereg.iur.l.pꝛetoꝛ.ſed o 0% d li . . —— ldr
. na.e ibi dicit vt dixmus ibid elliano . n. V.. ell. l. ita. 5. 1 er. NR
n eſe eſegean ſuperieies.nam rannun eſt vc pen berel⸗ beliano ecſconn ſo bimerekuege Begqu ren
ſic pl i— 4 a eſt que mi i.⁊ alia quetibi com etit. con .ſ. ex o. vel aliunde. ed que e tio Wn
alih hen ſauneri conti ex mutuo vna eſt in genere. alia eſt atmwt. Tedente c naegevele ——— Ning
1 aen⸗ eſta peetoꝛe viuo. hoc ideo quia eſt bonoꝛus poſſel.que eſt edicta bercc poſſidet vel ꝓ poſſeſſoꝛe.quia verus eſt heres. licet bere / (ehr
87 alia decretalis que datur e em reſtiruerit. vt.j. ad trebel.l.ſi beres inſtiturꝰ de fii. hebn
lt wertetalis wr. E.qui acm 9 bꝛerorevind dcane bic dicit. H̊ bodie nõ be.S.r̃ſtituta.ſʒm quoſdã boc ſi iz. na tali unt er inſtl dei euni
Erquam.ſ. vnlem pen beret Bac Hoſi frcede cur. fun.l.fi. J.nos ratio. quia non poſſ ider p beſcheg galrl oſter N
Ade ANaene bi. debe polleſſel i hi quenf an actiones quas inten⸗ een eedeenn rben heredteeh bic inrelligas quãdo alid inſen
. an ciuiles: q nego eſſeßtoerag a gio enm ch ſunlle⸗ deonr pꝛetoꝛie. oĩa.nam anmrerongargo c; eednareſttetdd detftma aurn
See. im ſpectanda eſt oꝛigo.i.ius ciui ſii sõsü e. bef. ſed actione exteſtameto ndi
edauofencrin de eerve ꝙ eas velut pa lmites ⁊ ppagmed ſepagta nr geiſi kon Laini poterit cogi offcio iudi.adie etiaʒ ku
l. fi. .j.de verbo. obli. l.in ia ar. o⸗ rarſedegorect biſqui pe.e. mpe⸗ actio ex teſtamento vr ar itarion neionono nite
ES . e. — —„—„e *j⸗ .l. e tio. H. i . . t⸗ .
ibi pꝛetoꝛia ⁊ ciuilis dici poteſt.vt.e.li.de nox.l.ſi piurum⸗ H. item ſi ex.ſ rebus reſtitutis ceſſat hec actio.quia alia ei datur.ſ. in rem ⁊ ſuono —
mue rin perhere dtr g oepei bael-emontantdnt ſed ſi de⸗ lA
que unt non reſtuute bac actione exteſtõ poteſt agi quaſi nõ ple⸗ P unſn

nleſtein

„

ſnonfeni⸗

snlifunn 4
inmonpäe.
PeriginIm
ogamsſetine

efucp gie

Tebelipftag
Cihenuini.
gandte
Coetſaugid
ſullnbcte
Ducnſonann

Pobctedisn
ſo ſenaſiit
gfnocbe
Citils grirtt.

depapeeaan

inpiinſfhen

Oltansfeäa.

ſentalciin

Pebelck .
cn frfargen

Giersſu
tanptooſt

Cetnunmni.

kan
kudi

ſonbeenne

Sextus

nereſtimuerit. Etno. quattuoꝛ tpa er p̃dictis.
¶ MHee actiones. bereditarie ſingulares.

ge Heredi.directo qͥ mibi reſtituit bereditatẽ ad qð eſt.j.ad treb. l.i

F.i. ſ. cui det. 25 quẽ ⁊ que in ea veniãt.⁊ qualis ſit.ſciendũ eſt aũt
ꝙ in hoc ii.pꝛincipaliter de directa ractat᷑.j.vᷣo ſi ager vec. vel em/

H SS
cta dicit. . e. in r ere lendicatiote.
ma Sraenr Oſtactio.¶ Api.
panls⸗ Yes e 4 nes quasde uniuer
ſcripſit rem lo⸗ 1.
dotge dar vnii ſitate Pppo iit.r
licet. m. det ei di toꝛ ſ ubijci acto. in
2. Edeali iu... Nis. Que ſpecialis in rẽactiolo⸗
a. Cvbi in cum habet in oibus rebꝰ mobili⸗
ixr oealiinl. bus tam anialibꝰ e: qʒ in hijs que
i.choc vbi dak ania carẽt:et in hijs:que ſolo ↄti
dabylit e ſj. nent᷑. Mer hancautẽ actioneʒli⸗
ſiculpa.x..qͥre bere perſone: que ſunt iuris no⸗
ſemete .nue, ſtri:utputa liberi:qui ſunt inpo⸗
n. elerio. .itẽ. teſtate noſtra nõ petũt petuntur
ſier Quen con, igituraut pᷣiudicijs: aut intdictiſ
ſueuit an is q̃ tã „ ee en . 2
tum iuilirpoſi aut cognitione pᷣtoꝛiaet ita Nõö
derſicut eſtis q poniuslibꝛo trigeſimoſexto Mi
dedit in feudum . ,
poſſt o eo ue ſi foꝛte inquit adiecta cauſa quis
babe ueni uendicet. ¶ Di quisita petit fili-
2 ßiucſeſam umſi uum uel in poteſtate ex iure
qui naturalt romano uidetur mihi et Pom⸗
oſſidet. ? ſic p-p — ro. 111
eypdicts ꝙ dè 5Po. conſentire:recte eum egiſſe.
recta directo: ? git enim adiecta cauſa ex lege ꝗri
directa vtiliter. õs
vtiliſ vtilit. ⁊ vti

„

lis directo dabitur. naz directa? vtilis ad actoꝛem. directo ⁊ vtiliter
ad reum refertur qualiter alicui dñium querat᷑.ſ in hoc titulo caſus
ponant ſingulos ꝓſequi nõ expedit.qꝛ ſpeciałeſt titulꝰ.j.de acqui.
re.do. ⁊ inſti. de re. di. que veniant in hac actione ðꝛ.j.in.l.i.ꝑ totuʒ
7...e. nõ ſolũ.et. l. que de tota. ILÄ frucr. vt. j. e. fructꝰ.vtibi plene
dices. qꝛ fiunt repuranones in bac actione ideo plene dices. j. e. ĩ
ſundo.quał ſit ⁊ quidẽ arbitraria ⁊ ſtricti uris.⁊ ideo quattuoꝛ re⸗
media dant. vt dices. j. e. qui reſtituere. pᷣt dici tꝑalis.qꝛ qñq; tri⸗/
bus.qñq; decẽ.qñq; viginti.qñq; triginta.qñq;.xxxx.qñq; centuʒ
annis durat.neq; aurẽ beredi.vt beredi.neqʒ in beredẽ. vt in bere
dem daf. ſ quaſi poſ.vt.j.ad exhi.deeo.S.fi.
Oſt actiones.de vniuerſitate.ſ.querele.⁊ pet᷑.bere.q̃ eſtxni
uerſalis. vt. S. de pet. here. Itẽ videndũ. S. fi. T.l. ſe. azʒo. ſed
ecenteꝑ qrelã ñ petit vniuerſitaſ ſʒ teſtm̃ rũpi. vt.S. de inof. te.
papi.ĩ fi.dic g bic vel plurale ꝓ ſingłari poni.vt.ẽ .ð pe. be. diuꝰ. ĩ
fi. l ð direcra ⁊ vnili dicat de q enã poſuit duoſt. S. ꝓx. duo
b VPꝛopoſuit.ſi babes pᷣtoꝛ.vel ſubaudias.dic appꝛo⸗/ abus ti.
ando. vt. S. ſi ps bere. pe.l. i. i. r̃. ſi nõ hẽs dic iuriſcõ.vel ſenatus.
col Anialibꝰ.q̃ ꝑ ſe mouennia dicunt᷑.pr.j.de ver.ſig.l.mouennum.

2

7

dPer hanc.nõ petunt᷑ qꝛ rei ven.dat ei qͥ dñs eſt de iuregen. vel

Vt. 7.e. in rẽ. e iſte libere pſone ſunt ⁊ nõ ſũt in alicꝰ dñio.ergo
non datur actio in rem. niſi adiecta cauſa. vt ſubijcit.
ecſerewria Lerürpetendes dic pᷣiudicijs.i.piudicialibꝰ exceptiõi
bus. velun ſi ageretfili? Z patrẽ ⁊ pater obijceret. agere nõ potes.
qꝛ meſiliꝰes.ðetſicin modũ exceptiõis ſp opponi debẽt ſzm p. H hec
glo. nulla eſt. qꝛ bic loquit cũ fil? petit. nõ cũ in modũ exceptionis
repellit. Li ergo dic. p̃iudicij 8.i.pᷣiudicialibꝰin rẽactõnibꝰ. vt inſt.
de acti. F. Piudiciales. et dicuntur ideo p̃iudiciales actiones et exce
ptiones.qꝛ pꝛiꝰ de eis cognoſcimur qᷓ; de alia pꝛincipali qõne ꝓnũ

cietur. ſy certe hacroõne quelibet exceptio diceret pᷣiudicialł.qꝛ ſemꝑp

tum uẽdicare poſſe. Per hanc

gatim habentur:dicendum eſt. ſibi

mmſtinterfuerit:neuter ſoli

miunt aliena capita .

Oe poſſ. be. pe. De fidei.be. pe. De rei vX.

pꝛius coguoſcitur deea qᷓ de pꝛincipali qõne ꝓnuncietur.ſed ſnia in pꝛin
cipali qõne fertur. vt. C. de oꝛ. cog.l.i.et.l.ij. et.l. ij. et. l. cum ſtatꝰ. Dicunt
ergo pᷣiudiciales.qꝛ ſicpiudicani vt interim alie qõnes differant donecõᷣ
bac iudicetur.di
tũ ad lit.conteſ.nã et in cauſa liberali boc fit.vt.j.de li.cau. oꝛdinata.
f¶Miſi foꝛte. excipit ab
eo qð dixit non poſſevẽ
dicari.ac
g Adiecta cauſa. de iu
re romano. vt ſubijcit.
ſed nonne hoc in ſequẽ
tiverſiclo. ſi qſ ita repe
tuur vt ſuꝑfluũ.rñ.non

autem actionẽ non ſolum ſingu⸗
le resuendicãtur:ſed poſſe etiaʒ
gregem uendicari Pomponiuſ
libꝛouigeſimoquintouariaruʒ le
ctionum ſcribit:idem etde armẽ
to:et de equitioceteriſqʒ:q gre⸗

poſtea indubitant᷑. rij.
hSi quis.filiũ ſuuz.
bẽdũ ab aliq.
ſc fgern ſit unicl ipm no⸗ latrtliuszaite
rum eſſe:licʒ ſingula capita no ſica ſemetipſo.azso.
ſtra nõ ſint. grex eni:non ſingu⸗ E & ſomano. quo fillij

. ſunt in noſtra poteſtate
la capita:uel coꝛpoꝛa uendicabũ vt inſti. de pa. po. F. iul
autem. acg.
tur. P,CAuluſ. ceeerdtate poſſe pa

trẽ filium ſuũ.aʒo.ſic ẽt
petit abbas monachũ

Edet ſi parnumerus duo⸗

⸗ tihl RHNN ſuũ adiecta cauſa de iu
dum gregem: ſ. ed necpartem di- recañ. ſi etplar clen /
midiam totius eius quisuẽdica⸗ nnenadecn ,. s
bit?. Ded ſi maioꝛem num erum asd munici. l. de iure i.re
alter habeat: ut ðtracto alieno ni ſpon. Idẽ de coldiſpa

INe „ 3 leſtinis. vt. C. de colo.
hilominus gregem u endicatu r2 pal lnally. Iah de co⸗
ſit: in reſtitutionem tamen nõ ue lonis ilincianis. vt. ¶.
” de colo.iliri. l.i. Jdem
de colonis impatoꝛiſ ſi
ue patrimonialibuſ.vł
fiſci. vt. C. de colo. fugi
agri.et ma.l.iij.et.iij.li.xi. Idem in colonis quoꝛũlibet pꝛinatoꝝ.vt poſ⸗/
ſint vẽdican cꝗ adiecta demre romano.vel de iure legũ.vt.C. de agni. et
cen. l. qſqs.et. l. os. er in aut. deman. pꝛin. 5. ſy neq; ſuſcipientis .coll. iij.
idem in coartali vel curiali.vt.C. vbi qͥs decur.vel coar. l. i. At autẽ plene
ſcias qñ vnũqðq; iſtoꝝ locũ habeat vel inrerdictũ vel cognitio pᷣtoris ſiue
offi.iudi.ꝙ idẽ eſt ſiue pᷣiudicialis actio dic ꝙ ſi filiꝰa nullo detinetur: ſed
ipſe ſui cõtrouerſiam facir locũ hʒ cognino pᷣtoꝛis.ᷣſed et dia p̃t ꝙ pi»udicia
lis actio in rem locũ hʒ.ſicuti ð eũ quẽ ſeruũ meũ eẽ ↄtendo.et ceſſat inter
dictũ de libe. bo. exhi.niſi ꝓpter adeunda bereditatẽ ſitↄtenno. vt.j. de li.
exhi.l. deinde. ꝗ. hoc autẽ.er.l.ſi eũ quiſe. et inſtit de acii H. piudiciales. ſi
vo filiꝰapud sliũ ſua ſpote locũ bʒ iudi.offi.ſiue cognitio pᷣtoꝛis.ſicuret ſi
apud neminẽ eſſet.nã bic apud ſe eſſe videt᷑ Itẽ pᷣiudicial actio in rẽ eaö
rõne; ſed et in rei ven. dan pᷣt adiecta cã de iure q ritũ.ceſſet vo interdictum
niſi ꝗͥ detinet pariter ſe prem ꝓfireaf᷑.nã bijs caſibꝰ loquit᷑l.iſta.et.j.de li.
exbi.l.fi.ſi vo inuit detinet boccaſu ꝓditũ eſt interdictũ.vt.j.de li.exbi.l.
i.et dat rei ven. adieca cã de iure qᷣntu.vt bic dicit et ceſſat pᷣiudicial in rezʒ
actio q ſolũmõ õ filiũ dat et rõne ↄtrouerſie quã de ſe facit filiꝰ.alia vo rei
ven. ſ. adiecta cq de iure qᷓritũ dat᷑ rone poſſ.quã alius bʒ et cõtrouerſie q;
facit.et ita ceſſat iudicis offici. buic diſtincrioni eſt ð̊ qð dicit⸗ ; vbieſt oꝛdi
nariũ auxiliũ nõ dʒ recurri ad exrraoꝛdinariũ.vt.S. de mino. in cqe.i.rñ.vñ

NApianus.

non videt᷑ ꝙ cũ iudi. offi.alia actio yl auxiliũ det. Ad qð tñ. ibi vocat eẽ
oꝛdi.auxiliũ reſtõnem in integrũ qð õ ius cõe dat᷑ſecus vo ſi de iure com⸗
muniqͥs petat actionẽ dari evoꝛdinaniã cũ oꝛdinaria. ſ huicrñ ſioni eſt 5.
3ʒ.deeden. qᷓdaz. vbi cozdinanũ ꝙ eſt de iurecõi non cõpetit cum oꝛdina/
rio.ſed ibi in ſubſidiũ illud extraoꝛdinariũ dat.ſic etiã poſſet rũderi ad.l.ũ
lam in cauſe. ¶¶ Bꝛegẽ. ouiũ. ¶ Armento. bouʒ. m Eqtio equoꝛum.

n 41 Dicendũ.qꝛvniuerſitas eſt facti nõ iuris in b ijs. nã in vniuerſi tate iuf
ali

ud eſt. vt. . e. l. vendicatio. 0° Moun ſint. volue litterã.lIʒ nõ ſint n/ra
ſingula capita. grex en ⁊c. vt. . e. in rẽ. S. at in bijs.ſed in reſtõne nõ veni/
unt aliena capita.vt.j.l.ꝓx. l

r üiij

fferant᷑ dico qᷓ;tũ ad diffinitionẽ.i.cognitionẽ non quan-⸗

quia pꝛimo ſub dubio:

el in ptare. ſua eſſe

Ed etſi puta vn'. v. ali alia. v. in grege hẽbat.ſi vovnꝰ cẽtů t.j.. de reg. iu. l.id qð noſtrũ. m. nõ eſt ira nam amiſit dñtum gregis (idee⸗
Safhnrie gregẽ totũ vẽdicat ſm quoſdã.et.b.qꝛ vterq; ex moꝛte ſinguloꝝ capitũ.et ideo vendicare dñium hac acnone noͤpt. gun
uis ouibꝰ potuit ↄſtituere gregẽ. aʒ et ideo õ. qꝛ no ↄſtuuerũt. Pterea licet eſlei idem. nõ tamẽ oino.ſicut et qui dolo deſijpoſſide oſe l
gqNus vedicabit ſub appellatione dim idie. videlis ꝓp indiuiſo: et eſtrõ. re. ñ oĩo idẽ ac ſi poſſideret utẽ et ſi ſit ꝓꝛſꝰ idẽtñ ẽaltarꝰ. aiij dicůt nretn
Arrun caſu mirta ſunt.nõ vt ſint cõia ſim Jo. ſiue oues cuuuſlibet ſuf· Eptrobiq; cõpete direct.vt.l.ꝓpõebat.et bic.et hacir yiveerech teiu nnit
ſeratad ſege Kuenon . ien alias Fi. ſaſh
ic et queliber coꝛpa ma —„ . . „ Er. rr L 6 enta iin ren
nente'cfuerüͦt vrint. J Arcellꝰ li.iiij.ffoꝝ ſcribit utĩad exhibẽð actõe pᷣcijrõhẽri g 4 nſunrlens char
de re. di. F. ſed nec. itẽ qꝛ R irij beat in uẽdtcatõe:uel cõi diui⸗ uneris ga on re
neut facit gregẽ. vt pt ĩ un Bgrege hẽbat capitũ tre de eat m ue C oe: 3 5 iunctis agit ad anſe⸗
exeplo ꝙ fuit de. v.ꝛ.v. centoꝝ: amiſſis centũ redemit to dũdo actõe hocampli ferat: c ben rled i
eoaα0 tidé capita abeo: q dñium eoꝛu,ʒ argetũ pcioſi⸗ fuerat. ¶ Lp̃. Bepari nue rit
bitur medietas. vt grer hẽbat: uel aliena abeo: ꝗ bona fi i ¶ Seʒ põpo.ſcnibit ſifrumẽ ankchus ede in
nech euo nepiri de ea poſſidebat. et hecutiq; ge Ntũduoꝝnõuolũtate eon cõ nmulaqas pij dlane
eq: boc m plib'coad, giſ inqt uẽdicatiõe ↄtinebũt Sʒ fuſum fuent ↄpetit ſingulisirẽ deenn eng ſi
unaus videmus ad al ſi ea ſola ſuperſint. capita que actioin id: in quãtũ appꝑeat in illo doponbien keua
a pnoitanonecrm q, redempta ſunt:adhuc eum poſ⸗ aceruo ſuũcuuſqʒ eſſe.q uolun i. bie quo iintbna
liber dura ppis.ite ſi ſe gregẽ uendicare.Armamẽta tate eoꝝ cõmixta ſũt: tũc cõicata tel abalo.⸗ Per
belmut ppuer oacerna⸗ Nauis ſingula erũt uẽdicãda.ſca uidebunt᷑.⁊ erit cõidiuidũdoac- ccEtſincnis. niis
none ertic grer en 1 v⸗ pha quoqʒ; ſepatĩ uendicabitur tio. Ideʒ ſcnibit ſi exmelle meo: Inceiuz ſie ui
N en henn. ee no Mpo. ſcribit'ſi ꝗd qð eiuſdem etuinotuo factũſit mulſũ : quoſ cnochnſtzdi ſ
pirduo eſieoñiinſoli⸗ nature eſt:itaofuſũ eſt:atqʒ com da ertimalſe id arca; Seanir 5 GNin honn emien
dum. vt. j. como. l. ſi vt ſ or ne 1: ut ipe ſianificat:eius J. deponnt. l.. glenenart
eno. 5.Laget ergo hm Mixtũ ut dedu: et ſeꝑparinõ poſ puto ueri nt ipel gnilic Keins 5..0, uniet —
i0. i drerrei ven / p ſu ſit non totum: ſed pꝛo parte eſſe potiꝰ eẽ:ꝗ fecit.quoniã ſuã ſpe⸗ aums⸗drnnt⸗ neii
cobi Badon ẽdicãdũ: utputa: meũ ⁊ tuu a ciẽ pꝛiſtinãnõↄtinet. Syſipluam vr iinn tine
— — „ 4 . m . — — — „ — ü6 an ——
diaiſo:puni potlvẽè gẽtũ in maſſa redactũeſt:eritno⸗ bucũ argeto mixtũ ſ it ga dedu⸗ i 5.1 ze ſh. utien
den iuauiſo medi pis cõe: ⁊ unuſꝗſqʒ ꝓrata põde. cipoſſit:nec cõicabit᷑:nec cõi di pe bere belii naſm
D .h. lic. Ar . . 2 —„ 1 „ —— . . —– . 6 elel 77
gueſe ane de tor 5.i, ris qdð ĩ maſſa hẽmꝰ: uẽdicabimꝰ⸗ uidũdo aget᷑:qꝛ ſepani pᷣr.auge kler ſe ddeo / erin
cerle ac. Et ſi incertũ ſit:quantũ quiſqʒ tur aũt in rẽ actõe ſʒ ſideduc: in a e ri
r ¶ Sed ſi maioꝛẽ. q; t ponderisĩ maſſa hẽat· Aulꝰ quit:nõ poſſit: utputa:ſi ies: ⁊ au ercoͤdini ſ K
5 — — „ „ „— rIE.rr, foea . , .
aelſent ve ee NMo qdẽ caſuẽt cõi diuidũ rnum mirxtũ fuerit: ꝓ ptee uendi avlotommm Wan
re do..ccad. St ezo. o agipotentt. Sʒ ⁊ furti: candũ. Neqqʒ erit dicẽdũ qð de (Bed er fnt. iin
. d. .le. . Re F. . tiᷓ fo⸗ . le. . I
magnů ſi vult vedicare lo ↄfundẽð id argẽtũ curauit: ita ſi ↄfuſa ſit:manet tñ.ſcribit:ſie/ a Haben. . nie
vt gregẽ.vt dixci modo. . .„ ſſagnor
crcrer rr.outoer . . . o elherei⸗ nuſtit
ſ. de abig. l. oues. 8Vendicaturꝰſit greg vẽdicabis tñ in reſtõne. ⁊c. returð eũ in litẽ.ſicc; arbinio ſurãtis fit rei mimande abe rai langi
Tapiraeniſteon noĩe poſſit intentari publice. m. b. vt..l pri. in fi..ſfi PScij rei.vt. . ad exhi. iulian ſcribit.et. . de in e lrrai e acn. numeſſic
Hεo. & innuit bic ꝙ aliena capita in reſtõne nõ veniũt. ſed in petitione ita in boccaſu nõ eſt pᷣparatoꝛia alterꝰ acrionis q eſt ⸗ vr.. er/ ibfinel
ſic:ꝙ verũ eſt.nã tot grexeſt meꝰ.nec eni dici pᷣt partẽ gregis alienã eſſe.vt hiben. l. i. he auerarmaſt facta. ex vtriuſq; materia. no aute p⸗ ſaheen
pote.cñ dñs aliarũ ouiũ exſuis ouibꝰ gregẽ ↄſtituere voluit.vel qð veriuſẽ ſtabit᷑ pᷣcium ſicui in actione ad exhi. . 4 finieei⸗
dicas ꝙ nõ totꝰ ſit grexmeꝰ.cũ queda ſint aliene.vel enã vna.nec totũ gre em põponiꝰ.als lex idem põponi.et als. ſi fumentum. bel Fei
gẽ poſium vẽdicare.vr colligas ſingula eius capita.et ↄcedendũ eſt par⸗· ⸗ 6petit.ð aliũ inſolidũ poſſident. ſuam bluleie
tẽ gregisalienã eſſe.nec tñ cõem. vt inſti dere.di.S.nec magis.vel ſi velis 14pparear i quiliberager ſuis granis cũ oĩa ſeruauerint nen ſaelſe
dicere totũ eſſe meũ.vt pꝛimo dixi.babes ar.j.de acqͥ.re.do.quicqͥd.S.atĩ ſubam ſicut ſi pecoꝛa ticij mixta eſſent. vt inſti de re. diui. e ſ lſfuane
bijs. ſᷣ mderi poſſet ꝙ aliud ſit in grege.in quo ſunt diſtãtia coꝛpoꝛa: qe mentũ. Oʒ q̃ ſi nõ appet ꝙ fuerit cuiuſq; et ſic ſepatio eſt d. fial mia
ſe eſſe cenſent.ibi vᷣo vnũ alteri cedu.ſ̊ certe qᷓ;tũ ad hoc non eſt differennia vel impoſſibilis.m̃.vinq; ꝓ ea pte quã babuit in frumẽto in/ hligrd
vnde eypone.vtSꝛia vites.ego poſſũ vendicare totũ gregẽ.i.gregẽ qð ẽ qð muni di. cõpetit ꝓpter difficile diſcretionẽ. vtar. j.de vſufru. H dſDerte
dam totale coꝛpꝰ.vt inſti.de le.S.gregẽ.alteri rei non accedẽs.ſi vᷣo dicas fructuanũ. S. ſi viuarijs. et ſic foꝛte mtelligiĩ q eſt. inſti. de en⸗ . llurntl
toiũ.i.qlibet eiꝰ partẽ falſũ eſt.aʒ.⁊ ſic inclinat in ſecũdã:et eſt veꝝ ꝙ ẽ me 5§. ſed nec. vt exrimet iudex qualecũqʒ ⁊c.vt ſic plus de hocatin . Aldeby
us. et ꝙ nõ eſt me diuerſis reſpectibus. at.ſecus in pecunia.vt.j.de ſolu.ſi alteri. . 6 üſin
. Vrcellus. als incipit marcell?. et alias incipit. l. iſta qui gregem. m ¶ Udè ſebit. mulſũ.ab aliquo bona fi.et ſuo noiĩe.multo magis ((
aontinebunt᷑.ar.q qui ꝓponit rei ven.etiã publicianã videat᷑ ꝓ ſivn eon fecit.vt inſti.de re.di..ꝙ ſipꝛadtim. liena nnn
ppoſuiſſe. vt.ſ. deeuic. l.minoꝛ. S. ſi ſruus. y ¶ Aendicare. plactionẽ in n ¶AQui fecit. iure ſpecificationis.vt inſti. de re.di.S.cũ qs exa den Kdeft
r pꝛimo caſu: vel publiciana in ſecundo vt enip re ſingularij? vnica. ita et o¶ Bed ſi plübũ. pꝛimo dixrit qñ einſdematene ſepalin e Anan
ꝓ bac coꝛpoꝛali vniuerſitate publiciana cõpenit⁊ dat.ſj ſi publiciana da e.matcellus..popo.et.l.quo quidẽ.ſecũdo qñ ſiliter eiu e 4 iden
ergo vſucapit᷑ grex. Ded õ.j. de vſuca.l.reꝝ mixtura. in fi. vbi dicit vniuerſi tie ſed ſeparipᷣt. vtin pꝛin. bꝰ.l.nuncautẽ aduerſat.ſj ſi c. dugc 4 ſüben
gregis nullã eſſe vſucapionẽ. ſo.ſubau. ibi mm. q. d. nõ eſſe vſuc.nmñ vniuer / diuerſe ſunt matenie.et pꝛimo quãdo ſepani pt.ſecũdo qñ non pt. loon
ſitatis gregis.ſed enã partis vt coꝛpoꝝ ſinguloꝝ.lʒaliud ſi:in domo.vt.j. bec omma qñ non manſeũt in ſpem. als eſt ſpecificantis.vt in inter ͦn
de vſuc.l.eũ qui edes. Ded obijcit᷑ bic eſt idẽ grexqͥ fuit ab initio.vt.s.de ſerto. . S ꝓPxi. 0 Aixtum ſit. ſine voluntate dñoꝝ. ſt D
iudi.l. ꝓponebat.ergo eſt dominus bꝰ gregis:cu nullo mõ eũ alienauent q¶ Mec coi diui. peroſequẽna. .

1Onnh
naliggni

nunls ßden

ualditie,

Neiur igt

aafifll
ſkinn
heelg
nſelaaiir
Nelcbali⸗

dePne
Gdin gni

Cchocanheti

tiſpolrn
aſbepeſile

liseni d

Cgenͦn
lfenr oein
oytſelfri

ohoe ſſ d=S
dobckeheli.
ſiaſtiee
ddean.
Sn

ccoidedad.

ſhedclogeri
numnfit.

ſbinet

4

gtodecg

eſegnbn

no ebebit⸗

tilinnihht
til

Ceenatöi,

Kfuncm

cuneitin
biiſg i
Dotockd

☛

deſſftln
nſerde i

e

(Sürn
ſe

Sextus Dereiyẽ.

es ab auro cõi di agit᷑ ⁊ ꝓ pte vẽdicaf᷑.⁊ tũc nõ eſt idẽ qð in mulſo.
ꝙ ſpecificanti cedit.ſ̊ hoc nõ valet. qꝛ ſepani ab art ficibꝰpᷣt. vt.j. de
acq.re.do.lłlacꝰ..ſi ex ere.ſecũdo ſi nõ poteſt ſepari facile.et tunc
ꝑie vedicat.et ſicnõ cõicat.ſed nec cõi di.agit.nec ent dicendũ.q

a qbuſdã ð̊ mul
ſo dictũ ſit lʒ ma
le.ſ. vt corcetur.
8 Pꝛo pte. ſ. in
certa ſed poſtea
certa fit: ſicut et
qñ eſtſimi ma⸗
teria. vr. S.l.mar
celłꝰ..fi.tzm. R

ictum ẽ. vt

t
ſpecificati cedat

hzm pꝛimũ caſuʒ
vel ſzm aliuz vt
coͤicet. H male in
boc dicebãt. naʒ
cedu ſpecificanti
vt. S. F. id eʒ lcri⸗/
bit.

v (Anacq. rato

qr nõ cedarſpe/
cificanti.qꝛ vtrũ

qᷓ; remanet in ru

dimateria boc
ſzm pꝛimũ caſuʒ

vel rõ quare pꝛo

parte videat᷑ vẽ
dicandũ ſʒm ali
um caſũ.tertio ẽt
poſſer dici vt eẽt
rem otiua rõ q̃re
idẽ bic videbat
qð in mulſo. q̃a
vtrobiq; remaet
eadẽ matena. ſ
boc falſũ in mul
ſo. qꝛ trãſit ĩ ſpe

quã meã equꝰtuꝰpꝛegnantẽ fece
rit:nõ eſſetuũ:ſʒ meũ qð natũ eſt
De arboꝛe:q in alienũ agrũ trãſ/
lata?coaluit:⁊ radices immiſit.
Harrꝰ ⁊ Neruautilẽ in rẽ actõʒ

dabant'. nã ſi nõdũ coaluit: mea

eſſe nõ deſineta. Cũ in rẽ agat᷑ ſi
de coꝛpe ↄueniat.erroꝛ auteb ſit
in uocabulo:recte actũ eſſeuidet
¶ Si plures ſint eiuſdẽ nois ſer⸗
ui:puta plures herotes:nec ap⸗
paret de quo actũ ſit:põpo. dicit
nulla fien ↄdẽnationẽ( )aulꝰ.

Oegnare rẽ:et utrũ totã an par
tem quotã petat¶ Appellatio
eni rei nõ genꝰ:ſʒ ſpeciem ſignifi
cat Octauenꝰita diſtinguit qð ĩ
fecte ꝗdẽ materie fũdꝰ ſignare
uero numerũ:facte aũt ſpeciẽdi⸗

cioptet.ſʒ ⁊ mẽſurasdicẽda erit

cũres mẽſura ↄtiebit᷑ Et ſiue⸗

ſtimẽta noſtra eſſe: ul dan opoꝛ

ciẽ. et ideo ſpecificã n cedit. ſi bõa fidefecir. ſec ſi mala. vt. . ad exbi.

de eo. F. ꝙ ſi qͥ8. et ſi fect noĩe ſuo. vt. j. de acq.re. do. quicqd. S. vbi

et ſi ſpes nõ põt reduci ad pꝛimã materiã.ᷣſicut ẽĩ mulſo.ꝙ ad mel.
et ad vinũ reſo lui nõ põt. vr inſti. de re.di. S. cũ ex aliena. ires no. ex

pᷣdicris ꝙ in tribꝰ differtofuſio a mixtione.ſpẽs eni dicunt᷑ miſcen

materie ↄfũdi.ʒ. p. dixerit econtrio. Itẽ ſpẽs mixte remanẽtin eadẽ
ſubſtana et ſpẽ. ↄfuſe autẽ tranſferunt᷑ in aliã materiã. Itẽ ꝓfuſa ſũt
cõia ſʒ ſine voltate dñoꝝ.ſʒ mixra demũ cũ volũtate. Item no. ꝙ
ↄfundere ðꝛ qͥs lʒ abuſiue qͥ frumẽtũ miſceret. vt.j.lo.l.in naue ſau⸗
phelli. Itẽ in pecunia eſt ſpeciale. vt ſua vnione ſuos faciat.vt.ſ.ð
ſo. ſi alieni. et eſt foꝛte ꝓpter pꝛogatiuã ſolutiouis ſiue pecunie. vt.j.
ſi cer. pe.l.ſingularia.vel qꝛ ipoſſibilis eſt ſepano.vt ar.j. de vſufr.
l. vſufructuari. 5. ſi viuarijss. a dẽ ſcribii. ſ. meũ vt eni iroͤ⸗
nali aniali ꝑtus ſequit᷑ ventrẽ. vt. E. de rei ven. parnũ ſic erin üerõ⸗
nabili. vt bic ex ↄſuetudine tñ in aliquibꝰpartibꝰbʒ dñs eqͥ pedem
b ¶ De arboꝛe tranſlata facto alic ceterũ ſi aque impetu. ⸗vnum.
coaluit nulla datñacno ſim quoſdã.ſ̊ ſjm aʒ.idẽ in vtroq; maxime
qꝛ.ll.de hortractãtes plerũq; qñ ſine facto boĩs tranſeüt loquunt᷑

vt inſti. de re. di. F. pterea y p alluuionem.
c abant etnos dam zm. m. et idẽ dicebãt vbi q́s amittebar do
minium plãtatiõe vel ſatione vel ſpecificatione.vel pictura ar.eius
qð dicif in tabula.ᷣ vt inſti. ð re. di. 5F. ſiqs ĩ aliena. ſz cerre eſt illo ſpe
ciale vi quõdã dño det᷑ vnlis in rẽ nã etiã directa videt᷑ dari niſi eſ/
ſet ꝓpter pcioſitatẽ picture. Itẽ eſt ꝓ.m.j. de do. inter vi. et vx. vtilẽ
ſed ibi appellat vnile.ſ.in factũ nõ in rẽ. diqergo tu ſm. b. et Jo. bic
ſi nos nõ damꝰ qꝛ alteriꝰ eſt facta arboꝛ alieriꝰterre alimẽto. vt.j. de
dã. infe. hoc ampliꝰ..alpbenꝰ. et.j.de acqui.re.do.adeo.S.fi.⁊.l.
ſed ſi ex meis..arboꝛ. damꝰ autẽ acti.in factũ ꝓ exumatione adin/
ſtar. feruminatoꝝ. vt.j.e.l.in. rẽ. S. itẽ quecũq;.

dMon delinet.ideoq; directa non vtilis daretur.

inremvaligꝗs agat:dʒ deſi

reS ſi deduci ponecaſũ duobꝰmodis.ðpꝛĩo ſi nullo mõ p̃t ſepari e¶¶ Cu in rẽrecte. no. vt bic et. z. de iudi. ſi in iudicijs.ᷣ et . de le.i. l. ij. et. .

de acq.poſ.ſi me in vacuã.et.C. de teſta.ſiĩ notĩe. ¶ Si ples. appet iu
dici vel reo.ſᷣ quõ põt nõ apparere.cũ ſꝑ ſtemꝰ dicto actoꝛis.vt.j.de v. ob.
intſti. . ſiſticbũ.q eſtõ. ſo. dicactoꝛem bic deceſſiſſe. vel eum nolle eligere.
G Onllã. no. rõne incerntudinis ↄdeénatio euitat. vt et. j. re dub. ſi qſde
rMD r Fubusr Joereſtz.tu.
L —„ „ „ duo. et de reg. iuf. vbi
tere:nob petamꝰ:utrũ nũerũ eoꝝ epugnãta. . .de
giseſtut utrũqʒ.nã illð inbuma- ar. 5. de pac.l. vereribꝰ.
num eſt cogi nos dicere attrita ſit ede aadele.
an noua: q;uis et iuaſis occurrat aliqs de inceſtis sdiil
difficultas:utrũ lancẽ dũtaxat di enſtareuti ni
, „ —— 2 j 1 1
ci opoꝛteat: an etiã quadratã: ul odemnat. vtin inſtn de
rotundã:uel pura an celata ſint: Oob. exquaſi delict F. fi.
eipſai i 9 ad Itẽ õ.j. ad.l. acqᷣn.ita
queip amn petitionib quoc 2 vul. . itẽq;ʒ. et.l.irẽ mel
ijcere officile eſt nec ita coartata S ples. ſo. ibi neð
& oſt⸗-:= ir 35 Armni licta maneãt impunita
res eſt: ʒ in petẽdo homie nome vmn pdicta.l.ita vulne
eius dici debeat. et utrum puer: rav. Je5..el gre
1 . It. etutioz ſuplu⸗ gem. in fi. lo. h ibi. i pꝛi.
an adole ſcens ſit. etu tie ſr P lu fuerit incertũ. efficit᷑ iſj
res ſint.ſed ſi nomẽei ignoꝛem poſtea certü. vt ibi dixi/
demõſtrationeeiꝰ utendũ erit.ue mus 6
eſor II r, I1 ,R. in rẽ.i.rei ven.ſy
luti qui exilla hereditate eſt: uelg P.rd agatup
ex illa ancilla natꝰ eſt. Itẽ fundũ ſona. bßrloc bac. l.
etirurng namen eina et 2 dicunkt. vt pʒ in acti. de
pet irur u8 noinen eius: et quo lo . Ddolo. vt. S. de dolo. ſed
ci dicere debebit. I Dem enã ey dolo. 5. fi eri ac
A t ſe fũdi uen⸗ tione iniurian. vt. j. de ĩ
J 18 gun ob tu lit ſefüct bil iu.l.pᷣtoꝛ.et in qualibet
dicationi: danat? eſt: mihi quãtitate petita. vti au
ominus a poſſeſſoꝛe recte peti: teß deling. Frac erdlu.
ſicut pedius aat. IDem Zir e uanas et⸗
menta⁊c.ad qͥd ergo tã

sð iuiũ de reali bic dixit. xñã.
qꝛ in hoc tractatu erat.qſiq; m̃ bꝰ.l.edictũ fallit.tã in ꝑſonalibꝰ.qᷓ; in rea
libꝰ. In ꝑſonalibꝰ vt in boĩe in genere debiro.vel alternatiue vel qualibʒ
alia re ſili mõ debita. in realibꝰ ex cã iuſta ſimilit. vt.j.e.q̃ de tota. S.fi.et. Sẽ
e.l. q gregẽ. .fi.et. S.ſi ꝑs be.pe.l.i.in fi.ſj̊ pone ſjm.b.qꝙ vaſallꝰmeꝰ ven
didit ſuũ/ppꝛiñ fundũ et illũ quẽ hẽbatin feudũ a me ſuo pᷣdio ↄiũctũ.ego
ignoꝛo vter fundoꝝ ꝑtineat ad me nunqͥd potero vendicare hũc vel illũ al
ternatiue.videt᷑ ꝙ poſſuʒ.nã ſi qͥs legat mibi fũdũ illũ.vel ilũ videt ꝓ ab
adua bereditate dñiuʒ tranſeat ad me.et ſic alternatiue bũc vel ulũ petere
poſſũ vel pᷣtrñderi.hic nõ trãſire domimi ad legataniũ.ſicut et cum teſta/
toꝛ reliqͥt in genere vnũ ſuoꝝ ſerueꝝ.ar.j.de le.i.l.cuʒ incerus.
ĩ ¶ Zotã.eti ſaluo eo.vt ſi ſimplicit dicat.rẽ pero.rẽ totã perijſſe videat᷑ itẽ
rdicat ꝑtẽ peto dimidid petijſſe videat᷑.vt j.de inf.ac.ſi defẽſoꝛ. S.qui in⸗
rerro.et j.de dvᷣ.ſi.nomẽ filiarũ.. poꝛtioms. la ¶ Partẽ. ꝓ indiuiſo.
14 uori indiuno. m Bignificat. l. cũ dirit dʒ deſignare rẽ. et ſic
nõò eſt S. j. de re. cre. l.i. in fi. qꝛ ibi quo ad illum tractatũ.
nHRôαι1. res pédere otinek. o Gignare vt pecunia.
p¶ Gpẽm dici. vt cyphũ.etfacit.j. depoſin.l.i.G.ſi qs argentũ.et..ſi ci/
ſta. er. j. de fur.l.in acti. S.i.et.l.ſi qͥs vxoꝛ.S.ſi linea.

q ¶Sʒ et méſum. vt panis. vel vini.łſilia. vt pᷣdicta..ſi q́s vxoꝛ. S. ſi linea

r ¶ Moſtra eẽ. qð eſt vbi agit᷑ in r.. s Dan as eſt vbi agit᷑ in pſonã in
ſti.de acti.S.ſic itaqʒ. t itrüch. a duo vtrũqʒ.nã ⁊c.ſi iñ iuraue/
rit ꝓ certo ſe coloꝛẽ nõ poſſe dicere b'rei neceſſiras remittit᷑ vt.j. de furtiſ.l
in actio.et.j.depoſiti.l.i.ꝗ.ſi qͥs argentũ. vꝙI Difficultas. ſi opoꝛteat
nos dicere rotuditatẽ vel cellaturj. x Cas ſi płes ſint.ſ.apud illuʒ
qui ↄuenit᷑.nec ſcire pᷣt reꝰ c noĩe ↄueniat᷑.ſecꝰſi vnꝰ tm̃.vt.j.de li.et po. l. ij
VeDemoͤſtratione. ꝗ noĩs vice fungit. vt bic ſubijcit. et. j. de odi. er demo⸗
noĩatim. cet.j.ſi cer.pe.l.cenũ eſt. ʒ Debebir. pᷣdicta aũt oia in libello
ↄuẽtionali actoꝛ diligent᷑ ipſi reo dʒ notificare.vt p hoc reꝰpoſſit delibera⸗
re cedat vel contcdat.vt.S.de eden.i.i.Alij dicunt hec oĩa in cauſe ventila⸗
tione poſtes noniſicãda.quibus nõ aſſentio.ideo qꝛ non bʒ ius deliberati

1 v

ä

Liber
. ben
5 „ ſpectalieotb. entis que eſt contra. i (Keſtituere. ſcilicet poſſeſſionẽ vacuam rbehi
raluer qnq; vniuerſalit eſt petenda. etalis ruig een uns 6. de eck. . go ex hac littera ꝙ pꝛio actoꝛ ſud füdet itentõʒ poſt reus exceptõʒ ſu honoſin
is qui obiulit. danar eſt. lun veraʒ . codnt 1 nerſi anis: uiob⸗ am opponar ⁊ ꝓbet.⁊ ſic poſt qᷓ; dicit teſtificaia. eſt ergo õ in auten. lenißd
cxrxtimationẽ.foꝛte qꝛ in ea intereſſe ↄtinet.diſtingu 3 teui dereſt. F. qꝛ vero. So. quatuoꝛ mõis pᷣt intelugi bec ſitera. pᷣmo qñ ſſinr ien
tulit iean ideo vt poſſidentẽ defenderet.ꝙ ſepe fit calliditate quadã v pbaui teſtes nſeh
etſauſdano. vroe in esd ſir . rẽ meaz eſſe. 1 i0 aiin
ter. acti.qui ex parte. 91 rrigeſimoſe⸗ irm ragpð res depolitae le ſimiliter per te crcyno fi
in eo eu no ↄuenit poſ Omponiꝰli trigeſimoſ. c⸗ i ab eo an qus ch danren ſeo vile nome Pras
ſides. vtpote cũ duob xto ꝓbat: ſi ex eqins ptib ul cõmo ata: ue 92 xerit: aut exceptõs poſtq ioinl
needebaſanſaels fũdũ mihi tecũ cõe tu ⁊ luciꝰticꝰ glegatoꝝ ſeruãdoꝝ cã: uel dotis vian einen mte
3 22. , . 2 TPe 7 Iρ ct
l.dere. iun.l. bona ſiles poſſideatis nõab utriſq; qdran ul uentris noie in poſſeſſionẽ eẽt diraechr datee nake⸗
an ena vt actoꝛẽ decipe tẽ petere me ðbere:ſʒa ticio: qui uel cuidãni infecti noĩje non caue ſecũdo qñ pba ntergai
ESetnreta noſnrons: toruſenutze. Aliterat bat: qgebijocono poſſicetuendi upunen: nioſtmn
ſolidũ in mtereſſe ⁊ irei nõſit dñs:totũ ſemiſſẽ.Aliter at at: qꝛ Hij P 1 n ipe ſunllitervult nr
exnmarione danet ni⸗ ſic ertis religiõibꝰ poſſideatiſ cari nõ poſſe.puto aut ab oib 9 Pppbare piſtrum ede
Puomin ii poiſdes dalacreri e bio ⁊ a te: tenẽt:⁊ hñt:reſtituẽdi facultate,ʒ iũ.⁊ boc pt. eer Uratin
ↄuenit.duo eni nõ vnꝰ eęũ fũdũ.nã tũc ſine du 10 7 3 te: el: Zlul tõ ſi ego ꝓbaui Eterobi
bilide eigunt. vt hi. æ ra ticio ꝑtes fundi petere me de peti poſſe . 10 Zlulus. pieſtez üned
8. de pe. bere.l.etiaʒ. F. 2 Icerta loca oſſi⸗ Ires mobil petita ſit: ubi bar ꝑ iſtru. qrto ſuce
pe. az. ⁊ facit..e is J. bere quotiẽs eni certa loca poſli⸗ debeat. ſ. ſi pñs nõ 5. bis mnbus inſoci
liſinautno. erno bg debunt᷑:neceſſarioin hijs aliquã dcinn idel ſi Giie i noi taag nrn
ter ſolutionẽi do 2 — e ₰◻ W 5 6: ,fi. 2 1 4¼[Putauerit. 7 Mne
Peſſigens no liperaurr ptẽ meã eſſe.· Etidoa te quoqʒ ſit 7nõmalũ . e. ſire ſtiru. e kil
vr. ſ. de a. abi. loeñ. F. eta ticio qᷓdrãtẽ peie debere.q di ſit is:cũ quo agit᷑:aut ibireſtit. „ mDenc it mnſi
egi tnas ia⸗ ſtinctio neq; in re mobili:neq; in ubi res ſit:aut ubi agit᷑ ſʒ ſũptibꝰ egen rinſ
. .1.-⸗. E . „ . 5. „ 17 . 49 e69
ii quis dol. Fſ qs ce hereditatis petitiõe locũ 55. nun eitont eieidari⸗ in girinere : e elendie ai
ditoꝛem. vbi dicit ꝙ er = · I deri . Uel naunigatoe facledi lu Mp. vt. j. de acq. po adne
qs nodmiſui poſſe qs eni ꝓiuiſo poſſiden poteſt. n imalit petitoꝛ ſuisim liq:inf.
ſione aliquẽ iuſſu pᷣto/ ficiũ autẽ iudi?¶Api. Illl p uS! o Huto. coꝛigi l hentntt
ns mincndi er ſoine⸗ is in hac actione hoc erit: Apenſis:⁊ ꝑiculoubi iudica ardem̃ iſtoꝛun
rit ↄuent actioe in fcimm̃ . **, 5 ſriii 3 5 vt. W78. Ppotee
crenet poſtea öbuo: ut iudex inſpiciat an reꝰpoſſide- tur rẽreſtitui.tunc enide xeſlahe pe en voilt. Pe
ſe certe igẽ ibi in pꝛimo drẽ ꝑtinebit: exqᷓ cauſa- cũ ſatiſdatiõe canebit᷑c aulꝰ. Ago oͤo⸗ —*
at Mecad rẽꝑ 1 e 5 coo/
erat ab vtroq; petendũ „, bi eni pbaui rẽ meã eſ J uero male fidei ſit poſſeſ datanũ. et ſileſa Corgsſoe
qꝛ debitũ bicab vno rel poſſidat.u em ꝓbam rem P2 qin aliolocoeã rẽ nactꝰ giti re bq reun ſtii peni
ab alio pecuma petia ſeę:ncce hẽbit poſſeſſoꝛ reſtitue⸗ Ioꝛ ꝗin alio loco ea renact“ mobilein alieno ieniaft
fuit.i. extimatio doli. et q nõ obiecit aliquã exce tiõeʒ ſit idẽ ſtatuidʒ ſi uero ab eo lo/ noietenet dʒ do wigkipor
eodẽ mõ ſolues j.ð no Nq noo ecit a quger ubilt ſte ta ẽ: eã ſubtcta minu nomiare ĩ aitit
xa. electio.in pꝛin. vbi ſi Quidã cñ:ut pegaſꝰait:eã ſolaʒ co: u IIis ↄte tata e: e lu 5 iud cio. vt. E./ oſiti⸗
eligo eũ qͥ ſeruum dolo ſſeſſiõeʒ putauerũtihac actiöõe aliotranſtulerit:illic reſtituere d? biiĩtẽ ac lij.ax. nitein
deſijt poſſidere liberr? Polleſlioeʒ p ad, . . . de ſubtraxit:ſũptibꝰſuiſ tẽvidet᷑ bodie Eetooerin
Poneni enen urc, cõplecti:q locũ hʒ in intdicto uti unde ſu a diene Mpia. mmobic aul. ian il
oſſeſſoꝛe debitũ m̃ e⸗ AS Worig. g⸗ n U yt oẽs obediant Clſtian,
lipenmun. ia era m poſſidetis: uel utrobi. Deniq; a 5 iu. 5F. boc olide⸗ et
ſoudũ ſtcue 9 boloſ rã teſ. collat. qn dinide
vri.e.ii.ſiſeru ðpo.i f. ,B R— . . „ 35 £ tariũ. vt bic. S Z. vtĩ au. de depoſito (Wrenepne
Qnhon poſliche⸗ tis. ꝓ indiuiſo. Onahaem Ltotius . Rienota ag grn heehaſeanie H extrinſecĩpedi *
. Vog Region dimſo ar⸗ Mefene Pöone o ier at depoſiti reſtitutöem quominꝰ reddaf deponẽti. So. ſm quoſda Alpſodc⸗
fFPoſſideri.ꝓut ad rẽ mobile refert . j. de ſerui.vꝛ.pꝛe.binas.vbi dicit doehen igtiboc anteulo. Al, diedt ertminſfte prcrerdnm. don ainn
uignũ dſion eſſe: er p dinnſ. ſe ibrin vomnrd dic eiein Hoſenene va i nõ rſdet extriſecꝰ venmre. tu dic ꝙ ſi velit agẽdo i rẽ pot qlibet d
d rib echdém ſeluco ſe oc pe'-oöibil orbor ensfe aſe vominli dern vthic ⁊. j. depoſiti. vona fides. autterdicartim v eannn
dic ꝙ imobilis ies hratboꝛ aꝛ pol s ſclo auellir: vocaclignl vr . . icat Snõ pot vtibi. Amin
iij.ligni. J9ẽ ꝓurrefert ad hereduate ẽõ.S.ſi ꝑs bere.pe.l.i.ꝗ. ego⸗er ſ tes dhrt gere imobili iõ ñ loqͥ qꝛ illa ñ põt reſtitui.niſi on- ggliene
