Ego cõna ꝓpter agetis odiũ.vt in fi.buũ.l.⁊.C.æe.ſi filius.cum res
deſierit eſſe ſua.ꝙ in actõe de peculio dici non poteſt.

c¶ Eius creditoꝛis.ac. d ꝙ iHon ſoluũ.fideiuſſoꝛi.ẽt filio inuito. vt

ſ. de excep.l. exceptões que.S. rei. 2.l.omnes.

e ¶ Mabẽt.i.baberẽt vbitenẽtur.
8.de arbi.ſi duo. Itẽ excipe alios ca

f Aunin ĩfone babundat foꝛte. vt
us in quibꝰnõ habet regreſſuʒ

vt. j. mã. ſi remunerãdi.S.ſi paſſus. g Mabebit imo midetur
ſic ad inſtar ei qͥ ꝓmuliere fideiubẽte fideiubet.vt.j.ad velle.ſi mu/
lier. F. ſi ab ea. que eſt cõtra. So. illud iõ.qꝛ fauoꝛes ſunt ꝓꝛogandi.
bic aũt odiũ coartadũ.vt in fi.huiꝰ.l.⁊.j.de li.⁊ poſtbu.cuʒ quidã.

Frita ſi quis filio.vel dic vt ibi diximus.

Tc.l.ij. ⁊ de tel. tu. l. ſi quis. 1
boͤpꝛobav.ſi ſpote fuerit datꝰ.als non.vt. . ꝙ me.cã.iicũ. .ſi

et.
mẽ ſiñoppoſitarexceptõe
dẽnati ſunt:utentur ſena⸗
tuſcõ.exceptõe.⁊ita iuł. ſcripſit
in ipo filiofa.exẽplo mulieris iter
cedentis. pPCAulus:
tñ ſciẽte patre creditũ ſit

tuſcõ. Sed ⁊ ſi iuſſerit pater filio
credi:deinde ignoꝛante creditoꝛe

cõſ.nõ eritꝰ.quoniã ũtiũ otractuſ
ſpectandum eſt. G Aius
Jqð alii mutuuʒ dedimus
a filiofa.nouandi cã ſtipule

ſul.iulianꝰſcripſit. e Aul.

uͦ pianꝰ?.

mutauerit uolũtatẽ:locꝰſenatuſ-/

mur:nõ eẽ ĩpedimẽto ſenatuſcõ:

Jliũ habeo:⁊ ex eonepotẽ.

epoti meo creditũ eſt iuſſu

patris eiꝰ.queſitũ eſt an cõtra ſẽa
9

tuſcõſul.fieret.dixi ẽt uerbiſ ſena
tuſcõſul.filii cõtinẽtur:tñ ⁊ in ꝑ/
ſona nepotisideʒ ſeruari debere:
iuſſum aũt huiꝰptis non efficere:
quominꝰcõtra ſenatuſcõ.creditũ
extiaret᷑:cũ ipᷣeĩeaſcã eẽt:ut pecu
niã mutuã iuito patre ſuo accipe⸗
renõ poſſit. rc.

l¶ Alioquin. oppoſitio
m ¶ NWple filius. ſcilicet
tutus eſt ꝑ exceptionẽ.
et bec eſt Rñ.pᷣdicte op⸗
poſitionis.
n ¶ Alberantur. ideo a
⁊c.nota hanc regulam.
vt.S.de condic.inde. qͥ
exceptionem.item nota
bic odia reſtringi.fauo
res ampliari.vt.j.de li.

et po.l.cum quidam.
. Uia naturalis.
bec non eſt ſuffi

tiens ratio.nam ⁊ ĩ mu
liere naturalis obligatõ

PSRN L Ddurat. ? repetit. vt. j. ad
filio:dicẽdũẽ ceſſareſena

velle.l.ſi mulier in iune.
ſed hec eſt odioſa exe,)
ptio.vt.S.l.pꝛoxi.circa
finem.
lmẽ. ⁊ ſi oppo
ſita, duo nota. Pꝛio an
poſſi t filiuſfa.huic exce
ptioni renunciare. Rñ.
non.quia nõ ſui cauſa
ſed in odium creditoꝛꝛs
eſt inducta niſi paterfa.
factus eam remitteret.
vt. C. e.l.zenodoꝛꝰ.ſʒ in
muliere certum eſt ꝙ re
mittit.nam ex ſuo fauo
re eſt ĩducta.vt.j.advel⸗
leia.l.fi.ꝗ.pe.⁊.S.ð cõ
di.inde.qui exceptõem
Item quid ſi dixitſe e⸗
mancipatum. Rñ. non
babet excep. Secundo
nota ꝙ exceptio perem
toꝛia opponitur poſt
ſentennam. quod ẽ ſpe
ciale in maceð.⁊ vellei.
vt bic.⁊ in milue.vt.C.
de iur.⁊ fac.ig.l.i.⁊ in
falſo pꝛocura toꝛe.l.liq
C. de pꝛocu.⁊ in dona⸗
toꝛe.vt.j.de re iudi.ne/⸗
ſennius. S. vlti. Itẽ in
qualibet exceptõne per

quam dico nullum fuiſſe iudicium vel ratione iudicis.vel partis vel rei de
qua d icitur.vel quia ſit iudicatum falſis inſtrumentis.ł alia cauſa.⁊ facit
ſ. de pig.ſi fundus.S.ſi pluris.ac regulariter boc fieri non poteſt.vt.C. ſe.
reſcin.non poſ.i.peremptonas. q¶ Atentur.contra executoꝛem.
Irtamen. ceſſare niſi pꝛobibuerit.vt.j.e.ſi filiꝰ.⁊.S.e.ſj iuł.S.quã/

E ꝙᷓ inquit. Et ſic nota ſolam ſcientiam p
vyvt. . de euict. l.quidam.⁊ dices iam.j.i.ſi filius.

ꝛeiudicare niſi contradicat

8Hon erit.parcitur ignoꝛanti reuocatum. vt bic.⁊. S.de inſti.ſed ⁊ ſi pu.
S. ꝓſcribere.⁊.j.de ſolu.l.vero..ſʒ ⁊ ſi qs.ar.ᷣ.j.de manu.vin.ſi pater.
1Enuium nora initium ſpectandum. vt.j. depoſi.l.i.S. idem etiam põp.
et pꝛocuratoꝛ. i. Rh. accurſius floꝛentinus legum doctoꝛ.

.

filius. i.reſpon.
lium.continerentur.ſcilicet tantum.

dere pote

quod alij.non eſſe impe.vt.S.e.ſi filius..is aurem.⁊.l.item ſi

Kum ipſe in ea. nota ꝙ quis facere non poteſt:nec alijs conce
yvt faciant.vt bic.⁊.j.de regu.iur.cum quis.⁊.S.denegot᷑.geſt.

qui aliena.. quanqꝙᷓ. ⁊.j.de acquir. bere.ſi filius.argu.contra.j.de manu.
vin.l.apud officium.i.rtñ.⁊.sõ.de vſufmi.quod noſtrum.

Ziber

1 il. no in cſuitate. quidã notãt bic ꝙᷓ ciuitas minꝰ ſit pꝛiuilegiata q;

inoꝛ. cui ſenat?nõ obſtat. vt. S. de mino.l.veꝝ. .fi.⁊ qꝛ loco pꝛiuari

matoꝛis eſt. vt.ſ. de ver. ſig. l. eũ qͥ.nec põt tñ dici ea reſtituẽdã.ar.S.ex qui.
ca ma.l. ſe T ſi pp. 5.fi. ?. C. ð iur. rei pu.l.rẽ public. ⁊. C. ſa. ſac. ec.l.li.
ßiüis. ðꝛie volũtatis.nots qͥ nõ ĩpꝛobat: pꝓbat.yt⁊.j.furt.aduer.na.
cau.ſta.l.vna.in fi.
et. S. e. ſi m̃.⁊. ſ.qñ ap.
ſit. l. pfi. ⁊. S.de exerci.l.i.

Jhil interẽ:ꝗs filiofa.credi

magiſtrũ.⁊ de inſtit. . n n
iorSi s pa. Aerit: utn pꝛiuatꝰ an ciuitaſ.
po.i.i 7. C. quõ ⁊ què/ nãi ciuitate quoq; ſenatuſcõſul.
do iu.l. ab eo.⁊. C. ſi 2. „, 9 279
marlac. lii. ?. E. pevo locũ habere diui ſeuerꝰ antoin
na.l. donatio ſiue F. bi! rſſcripſerunt. Aulus.
uepp ſoꝛote. ſiuepo ) mã dato ei pecũi accepit:
ſua filia. Ydẽeſt cvrů cquiſſet. ⁊ ad patrẽlitteras emiſit

q; lit patris onꝰ.vt bic
er. . de in rẽ v. l.? iõ. F.
fi. ⁊.l.cũ nibil.⁊.S. e.ſʒ
iul. F. fi. 1. F. ſi filiꝰ. ⁊.
ꝓĩde ſi acceperit.⁊.j.de

pater ſi actũ ſui filij ipꝛobat conti
nuo teſtatõeʒ iterponere cõtrarie

Iyßienim. patri. vt liuſf. ſilid accepit mutuã
Gi⸗emgivos. uniã: ut eã ꝓ ſoꝛoꝛeꝰ ſua
eeraedat, in dotẽ dare: pater ei de irẽ uerſo
n Ser boctie q actõe tenebit᷑.ipᷣi enim moꝛtua in
et ſiliuſfa.heredẽ hʒ. v e . .
decr iſerd iga⸗ datur. U XEnule.
poſſit fideiubereqᷣſ.als & filſifamili⸗ 5
Rs an onamaercene. Reditoꝛẽ filijfamiliasmoꝛ

e ¶ Noͤpenit. alter con/ Auoeo fideiuſſoꝛeʒ accipere
traciꝰ noĩe non mutui.
vt. L.qe. l. pe. vel ẽt eius
nã ei ↄpetebat cõtra pa
irẽ acno de peculio. lics
inefficaciter ſicut ſi ſol /
uiſſet. vt. ⁊?.S.e. y ⁊ iuli.
S§. hoc amplius.

a patre eiꝰ actõis noĩe:q̃ de pecł io
aduerſus eũ ↄpetat:ifideiuſſoꝛeʒ

Recte acceperit.ſ.ĩfra . —
vri. deſideuf beres. “ Tecte accipi. .OObon.
ſeruo. ct pꝰãnũ.cu ceur I lianus ſcribit exceptõem

ſu ãni nõ liberetur.⁊ lex
dicit annua exceprõ. vr . 2„
j. quando act. de pecul. nulli obſtare:niſi ꝗ ſciret:aut ſci⸗

eſtan na.l. queſitum. re potuiſſet filiũfa .eſſe eũ:cui cre

ian?. qui ſciret. debat. i L Dem.
vt. Z. e. l. iij. in pꝛic.

eet.l.ſi m̃.in fi.⁊.j.man. Jis:cui duũl ptaͤte Ppris eſſet

ſi vero nõ re. S. ſi qͥs nã.
ſic ⁊ ĩ velk. vt. . ad vell.
l.ĩmo.⁊ ꝙ ſubicit ſcire
po.⁊c.nũqͥd ĩq̃rere dʒ.
Rñ.ſic.vt.S.de exerci.l.
fi. 2.j. de re. iur.l.qᷓ cum
alio.qñ ergo bẽbit locũ
maceð.cũ ſp ĩterrogan
do ſcire poſſit.Rñ.ĩ miꝰ

e E.l. ſi quiſ patrẽ. in fi. Itẽ pt ĩqͥrere. ⁊ tñ ñ poſſet certũ reddi.ac.

paterf. factꝰ ꝑ ignoꝛãtiã factino-
uatõe facta eã pecũiam ꝓmiſit. ſi
petatur exea ſtipulatõe:in factuʒ
excipiẽdũ erit.

Ais ꝑ ignoꝛãti facti putãs ſe debere ex alio ↄcmu.vel putãs patrẽ ſuũ
õ oceſſiſſe. vt. j. ad vell. quãc. ſec ſi iure.vt qꝛ ſi credid erit moꝛte pa
unmis aliqueẽ fieni ſui iuns.vt.C.e.enodoꝛus.in fi.queeſt contra.
b ¶ Nn factũ. videbatur.qᷓi ratum babuerit.vt.S.e.ſʒ iul.S.fi.ſj ibi ſoluit.
pic m ꝓmiſit faciꝰ.ſ. paterf.· ⁊ bic errãdo ĩ facto.ibi ſciẽdo. Itẽ et ſi ſoluit
dümðõ ex alia cã ſecrederet ðᷣbere.ñ puto eũ ↄpꝛobare.vt argu.sS.de iuriſd.
om. iu.l.ſiconuen erit. 4 .
cKu. De peculio. Continuarõem accipe.j. e.l.i. in pꝛin. ⁊ nota. ꝙ pecu
liũ ðꝛ mulcis modis.pꝛio om̃e primoniũ.ẽt liberi boĩs.vtj.ad ltrebel.l.io

gi. in pꝛi. Scõo id qð cq pᷣſidij ꝓ guena reponit.vt. j. de le. lij. ſi cho
rus..i.Zercio caſtreſe.vel q̃ adueticiũ vel ꝓfecticiũ.vt.C. de ĩoffi⸗
teſ.l. fi. Quarto. res parafernaleſ mulieris.vt.j.de iure dot.ſi ego.S
dotis aũt cã. Quiĩto qcquid ſeruꝰ naturaliter ⁊ iuſte tenet.vt.j.ð acj
ren.polſ.l.ꝙ ſeruꝰ.in fi. Sexto id qð ans ſeꝑauit a ſuis ratõibus ⁊

ut eã pecũiã in ꝓuĩcia ſolueret:dʒ

nõ poſſe iuł. ſcripſit. qꝛ nullaobli
gatio aut ciuilis: aut naturalis ſu⸗
ꝑſit:cui fideiuſſoꝛ accedat.plãe

ſenatuſcõſulti macedoniani

mutua pecunia data fuerat:

¶ Moteſtatis uerbũ cõiter eſt ac

cipiẽduʒ:tam ĩ filio q;ᷓ iſeruo.nec tenplicte hra⸗
magis dñiuʒ ſeruoꝝ eẽ ſpectandũ ogryerda eci⸗
quã facultatẽ habẽdi eos.non ei crf per Ker /
4 aulem c.

ſolũ ſeruoꝝ ꝓpꝛioꝝ noĩe conueni
mur:itẽ ↄmuniũ:ueꝝenim quoq;
ꝗ bõa fide nobᷣ ſeruiũtſiue liberi

ſeruooceſſit. ⁊ ſic
boc titulo accipi
tur. vt. . e. peculi
MW umein ni .
„ . depoſiti. F. fina.
Incipit liber. xx . Septio.vt in lõ
De peculio'. barda de eo qui
4 . pecuniã in aliẽo
AM Lpianꝰ pꝛedio inuenit-
Rdinariũaſ Octauo ꝓ ſala⸗
Rdinariũptoꝛ ar no. vt. C veco/
bitratꝰẽ pꝛius eos anrtaliby.l.oꝛdia
cõtractꝰ exponere ond.e
eoꝝg aliene ptãti riü. 4
ſubiecti ſunt: qui mae
,⸗ „re e . . uü vt
inſolidũ tribuũt actõeʒ. ſic deide erenc
ad hoc ꝑuenire:ubið peculio dak tꝛiã x inſtitoꝛlã
o. ſt ait triplexsp ([De peckio. Dz
actio. Eſt aũt triplex hocedictũ: nosne er boc edi/
aut eni ð peculio aut deirẽuerſo coaguuur ds iuf
aut qð iuſſu hincoꝛit actio. er- ſtanm ſubiat in
ba aũt edictitalia ſunt qð cũ eo: Prio. .ſi dicas
in aliẽa ptãte eſt: negotiũ geſtum e nel uenies
erit He eo loquit᷑:nõ de ea.ſʒ tñ ercitoꝛia. Sʒ th.
ob eã queẽ feminini ſexꝰdabit᷑ exr ſubioees er nego
. i e ciatõe.hic ex con
hoc edictoactio.s Sicũ ipubere acu. imo uleſ /
filiofa.ul ſeruo ↄtractũ ſit:ita da⸗ r drngb
bit᷑ iĩ dñm ł in patrẽ ð pecłioactio veſuſſum eſtvl
ſi locupletius eoꝝ peculiũ factũ ẽ quatenus inpe/
culio.accurſius.

g Eſt aũt triplex

h Aut de in reʒ

verſo. ⁊ boc ideo

H Oee qꝛ qͥ agit de pe⸗
ſint ſiue fᷣui alici. ꝓ) Ompo. alopiceurnge
ANT „rS re ⁊ deĩ rẽ verſo
ea cauſa: x ſoleret ſer⸗ Een quoſdaz vt
us fructuari :uł uſuarius ar.. dein remv.
acꝗrere ĩ eũ:cuiꝰuſufr.ul uſus ſit n Gi tel
actio dũtaxat de peculio: cetereqʒ mẽͤtio de iferioꝛ
honoꝛarierdant᷑:ex religs in dñm dug tleulis io⸗
ꝓpꝛietatiss. H pian? lo mpliat acis
ꝓponitur. ſic.S.
ſi cer. pe. l.i.

i Aerba. geſtũ erit. ſupple actõem in dſim. vel patrẽ dabo de peclio

ſnr
((Oluſm
PPſcn' dede

Enint
Maſzint
inn dent
ſſelſean

ſmobligat
4 . 4 8
Maulnd
i,

vel de ĩ revſo vł qð iuſſu.ac. K Keminini.vt.S. Soſti.pe.l.i.at.
lBi cũ ipubere.ſi locupletiꝰ.nota caſuʒ agit᷑ inq; tũ peculiũ ẽ locu⸗
pletius. vt bica. S. C. e. ſ. cñ ãcilla. nec reſtituitur dñs.vt. S. l. iij. . er
furtiua.ſunt ⁊ alij quos no.C. e.cũ ancilla.ſed nõ ſequitur qð ad oẽ
detur in quo locupletatũ eſt. nã ⁊ actio furti datur ſi intereſt. nõ tam̃
ad intereè ĩmo ad penã. vt inſti. de obli.que ex delic..furti.ſic ⁊.S

neqqſeũ qͥ ĩ ius vo.l.pe.S. boc iudiciũ.⁊ ſicᷣducit bic oñs ſibi ðbitũ
m ¶ Poreſtatis.quã facultatẽ.i.nõ magis facultatẽ quã dñium.⁊

ſic eſt hyſteronpꝛotberon.vt.ð. de re. diui.l.ripaꝝ.nã ⁊ ſi moꝛtuꝰ ſu

ſiünt
obisi

Fend

v

bin
P hono⸗
lltipe⸗
at,
b ho
uſtſeelb
3 ſithnio.
ooreyt

(Eius:

Fope
“ Pt.)e.
ſiſhaͤ ſitr
eſout ſen

mMNö
Wlbertt

erſuofe

iiſoeſt o

in Neton

ariſolid⸗
mmiiilberfP
he nont
Higyrſö⸗
oßiaſer
(drofaine
imenzetſernn
tödelegilg
(iſaäſen

malgoln
ſherſeni

nnsipi

ſeanmn
lbl

(prſnrt:

ſz derehſe

iicfnaca

lloe⸗
(pue

unn gnne⸗
erion⸗

heiiſh⸗
Ceifi
diſieng
ſcers⸗
ggtötbs 4
datſitrſe
nloarpt
ſehenl
tifie.
ioinl
adetngtt
niäſnele-
io ihenit
gnopſcl⸗
lod
unn.

RNe

ſü
ol
ü
D
itnſtimtii⸗
eperko
Nerboech
guurgd
1ſolcunn
nlnberi
Adies
deinleniss
ſtocnig 1
oia Oſi.
lolcsertegn
oehieizenn
nn inolei
gü biers⸗
tpetin
uſtunckt
Nennsnpe
ſ gecuſts
kaütnpen
plaiußto
ndſzlſ
itpetuncin
ſgiſin
uen

Nunrhſg
ſedberite
zagidefe/
obgenrid⸗
ei tihet
gnrſti
ſdeinſem,

ir. 5

todeittil
zinleit
ubborin/
*

ð ðð

rvV

õñäs aais fachltas:
ſeru? agit᷑ de peculio ĩfra ãnũ.ſj ĩ noxali ſpectatur magis facultas.
Foſibrnve noxa.l.quotiẽs.S.iĩ ptate.imo certe bic recte legitur
Mobi sſeruiunt.⁊ facit.S.de tribu.l.i.S.fi.

ad rẽ.vel opam
eſt cõtra. ſʒ ſolue

vt ibi no.
p 6] Pouenane

de in rẽ ver. ⁊ q
iuſſu.ac.

omibꝰ. ſ nõ ſol/
uit. vt. ſ. e. l. hinc
F. pt. Hm io. qᷓ ẽ
j. vyl ſolue vt ibi
accurſius.
Jað pecu/
lo. vt. . e. qᷓ

ſitũ. S. ſed ſi ipſe

imo ſi erat ſeruꝰ
tune nõ dz ten eri
factꝰ liber.vt.C.
an ſer. ex ſuo fac.
l.i. So. bic nõ ex
ſua pſona. ſj eiꝰ
cui ſucceſſit. oue
nitur. Itẽ cotra
videtur iſoliduʒ
teneri qi liber fue

rit ex tpe moꝛtis

teſtãtil.vt.ſ.ð re.
iur.l. om̃ia fere.

ſegd dico fictitie il

lud dici. vere tñ
interiʒ eſt ſeraus
yvt. S. de leg.i. l. ſi
nbi. F. cũ ſeruus

accurſius.
8 Parui. vt tu⸗

toꝛiſ auctoꝛitatẽ

tuberonis.i pꝛĩ.
63. .e. curatoꝛ.

ſo. vt ibi.
t Mon fuerit.

ceſſuz. boc em̃ fie

E

vel ſeruꝰ. de duo
bus qniur ſunł.
ſz diuerſo iure re
ſpõdetur.de pꝛi⸗

mo. j. e. l. F. ſed ſi

filius.De ſecun
do.j. pri.

x& on obligat᷑

dñs de peculio.
vt.j. e. quotiens
ſabinus. 27..
de pact.l.in pſo
nã. S. pe. ⁊.j. ð fi

geiuſl.ſed ſi ſer /

uus.

ea. dütaxat.q.d.nõ iſolidũ.⁊ ſic no obſtat.j. e.binc. poteſt

◻

Albi q q̃ſtio ⁊c. Si aũt dicas dũtaxat teneri de cõtractu qͥ reſpicit

Icet p̃toꝛ:ſi cũ eo: ꝗĩ ptãte
Ieſt:geſtũ ſit polliceat᷑ actõeʒ

tñ̃ ſciẽdũẽ ⁊ ſiĩnulliꝰſit ptãte:da

ride peculio actõeʒ: utputa ſi cuʒ
ſeruo hereditario ↄtractũ ſit ante
aditã hereditatẽ. Mñlabeo ſcri⸗
bit. ⁊ ſi ſcdᷣo tercioue gradu ſpᷣſti-
tutꝰſit ſeruꝰ: ⁊ ðᷣliberãtibꝰpꝛimis

heredibꝰcũ eo ↄtractũ ſit.moxre

pudiãtibꝰeisipᷣe liber:hereſqʒ ex
titerit:poſſe dici de peculio eũ cõ
ueniri:⁊ dei rẽ uerſ. armn au
teʒ refert ſeruꝰꝗſ maſculi:aut mu
lieris fuerit.nã de peculio ⁊ mł ier
ↄuenit᷑. Pediꝰẽt iĩpuberes dñas
de peculio obligariait:non eni cũ
ipis iĩpuberibꝰ ↄtrahit᷑:ut tutoꝛis
auctoꝛitatẽ ſpectes ¶Idẽ adicit
pupillũ nõpoſſe ſeruo peculiũ cõ
ſtituere:nectutoꝛisauctoꝛitate.i
furioſi quoqʒ curatoꝛẽ dicimꝰdan
dã de peculio actõeʒ.nã ⁊ huiꝰſer
uus peculiũ habere põt:nõ ſifue⸗
rit cõceſſuʒ:ut hẽat:ſʒ ſi nõfuerit
ꝓhibitũ:ne hẽatꝭ Si filiuſfa.uł
ſeruꝰꝰ ꝓ aliquo fideiuſſerit:ł als
interuenerit:ul mãdauerit tracta
tũ eſt:an ſit ð peculio actio.⁊ ẽ ue/
riꝰi ſeruo cãm fideiubẽdi:ul man
dãdi ſpectãdã quã ſniaʒ ⁊ celſus
libꝛo ſexto ꝓbat in ſeruo fideiuſ⸗
ſoꝛe.ſiigitqi ĩterceſſoꝛ ſeruꝰinter
uenerit nõ rẽ peculiareʒ agẽs:non

obligabit᷑ dñs de peculio Julian.

quoqʒ; li.xij. digeſt.ſcripſit.ſiſer⸗

uus mãdauerit creditoꝛi ſuo ſol⸗
ueret᷑:referre ait:quã cãm mãdã⸗

dihabuerit. ſipꝛo creditoꝛemeo⸗
ſolui mãdauit eẽ obligatũ dñʒ de

eruꝰticij madauit ſeio.vt ſempꝛonio creditoꝛi meo ſolueret. ? ſic. v.
pſoneſũt. Siaũt ponas ꝙ me eratſeruus ⁊ mandauit ſeio.vtſem

pꝛonio

ditoꝛi meo ſolueret.ſtare poteſt.⁊ bene.accurſius.
5 ¶Bi pꝛo creditoꝛe ſuo.ſ.me. Et nota ꝙ rrãſit de pꝛima perſona ad
terciam. accurſius. MM
bee Lui congruit.ſed quomodo congruit.Rñ.non congruit pꝛimo di

—

a Dominum. ſ. me.

ed ſuperioꝛi.non em congruit vinme ſy pꝛime reſponſioni quam

.

fecit vbi ſeruus creditoꝛi domini ſui ſoluimand

toꝛis quando.ſ.dominus erat creditoꝛ ſenu.
c ¶ Accepero.eram ergo creditoꝛ eius.

d landati.nota.qꝛ ꝑ boc ꝓbatur.ꝙ de peeu

De peculio.

auit. vel diccreditoꝛi credi⸗

lio nõ eſt actio. ⁊ idem in ſi

milibus.ſed foꝛmula.ſic. S.de dolo.ſi oleũ. .bec acnio.⁊.j.e.l.depoſiti.in

peculio ꝙſiiterceſſoꝛis officio fü
ctꝰſit:nõ obligari dñũm de peclio

QCuiↄgruit:qð idẽ iuł.ſcri Si

a fulio meo fideiuſſoꝛem acceꝑo:
quicꝗd a fideiuſſoꝛe accepero:id
menõdeiĩ rẽuerſo:ſed ðe peclio
actõe mãdatipſtatuꝝ. Idẽacci⸗
pias:⁊ iĩ ſerui fideiuſſoꝛe ¶ G dẽqʒ

ſialiꝰmihi ꝓ filio meo ðᷣbitoꝛe ſol

uiſſet ſi filiꝰ meꝰðbitoꝛ nõ fuiſ
ſet:exceptõe doli fideiuſſoꝛẽuſu⸗
ruʒ ⁊ ſi ſoluiſſet eũ ↄductuꝝꝰſcri⸗
bit. Si ſeruꝰcũ ſe ꝓlibero ageret
cõpꝛomiſerit:querit an de pecłio
actio ex pena ↄpꝛomiſſiq̃ſi exne⸗
gotio geſto dãda ſit ſicuti traiecti
tie pecuniedat᷑.ſʒ hoc⁊ Neruefi
lio ⁊ mihi uidet᷑ ueriꝰ exↄpꝛomiſ
ſo ſeruinõdãdã de peculioactõeʒ
qꝛ nec ſi in iudicioↄdẽnet᷑ ſeruus
dat i eũ actõ. Sʒ ſi filiꝰfideiuſſoꝛ
uł q̃i iteruẽtoꝛ acceptꝰſit:an ð pe

culio prẽʒ obligat:qrit᷑. ⁊ ẽ ueraſa

bini ⁊ caſſij ſnia extiantiũ ſꝑobli⸗
gari prẽʒ ð peclio.⁊ diſtareĩ hoc
a ſeruoqᷓre ex ↄpꝛomiſſopater te-
nebit᷑.⁊ ita papinianꝰquoq;ʒ li.ix.
ꝗſtio.ſcri.nec ĩtereẽ ait.ex q̃cũqʒ
cã cõpꝛomiſſerit.utꝝ exea cã ex qᷓ
potuit cũ patre de pecłio agere.
anueroexea:q̃ñ potuit cũ ex ſtipu
latu pater ↄueniat᷑. Idem ſcribit
iudicati quoqʒ patrem de peculio
actione teneri.qð ⁊ marcellus pu

tat. ẽt eiꝰ actõisnõie:ex qua nõ po

tuit pater depeculioactõem pati

nã ſicut i ſtipulatõe cõtrahit᷑cũ fi-
lio:ita iudicio ↄtrahi: ꝓĩdenõoꝛi
ginẽ iudicij ſpectãdã:ſed ipſam

peiin. ⁊7.j.de in rem ver.

et ideo.S.idẽ ait.⁊.S.ð
neg. geſt. l.mãdaſti.ar.
3..de reſci. ven.l. titius
Itẽ qͥd ꝓdeſt bec ſolu

ino dlo facta cum alia

manu ſibi auferaf. Rñ.
fit inſolidũ ſolutio. ſʒ re
uocatio non.ſed quate⸗
nus peculium eſt.
e¶ Accipiaſ.quod dictũ
eſt in ſuperioꝛi pꝛoxi..
iul.in mandatoꝛe vł ad
ꝓximum referss.
f Boluiſſe.nam tunc
mãdatið peculio.ſi mã
dato filij ſoluit.als ne.
geſt. ſi nõ madaſſet agi
contra me.
g ¶ ondicturum. ſ cũ
nomie alieno ſoluit cur
non expectatnr in debi⸗
to ſoluto ranibitio.ſRñ
quia ſp pꝛeſumitur boc
ratum haberi.
be De pecihio actionẽ.
in dñm. vt hic. 1. S. de
arbi. l.nõ diſtinguemꝰ.
H.ſi ſeruus. c.
ig Dar in eũ actõ.ſ.ĩ do
minũ.nãꝗ cũ ſeruo nõ pᷣt
eſſe iudicium lʒ cuʒ filio
ſic. vt. 3̊. de iureiuran.l.
quãtoma gis ·⁊.S.ſi q̃ͥs

caut.l.quotiens.
Sede filius. ſemp
obli.niſi donandi ani⸗

mo fideiubeat.nam do
nare nõ põt.vt.j.de do
nac.l.ſi filiuſfa.⁊.g. de
pac.l.õ iuris.s.ſi filius
l¶Diſtare in boc. Itez
differt in maceðö. Item
quia ſeruus manumiſ⸗
ſus non tenetur ex ante
geſto. vt. Z. de neg. geſ.
eum actum. ſecꝰ in filio
emancipato.yt.S.qꝙ cũ
eo.l. ij.
m g Ex qua non potuit.
põt ex cõtractu vel qua
ſi.nõ põt exmalefiaovł
quaſi.vt.ð.de bis q̃ de
ie. vel ef.l.i.F.cũ ſeruus
et. . e. l. F. ex furtiua. ac.

n ¶E ſtipulatu.nõ pꝛi
ma actione. accurſius.

o. gRBdem ſenbit. ita iu⸗
dicio.i.ſententia. Co/
tra nota ex ſentẽtia quẽ
obligari exr quaſi ↄctu.

⁊.53. de nora.quotiens. ⁊.l.ſe.ar. ð. C.de vſur.rei iu.l.fi.ĩ eo ꝙ dicit ſoꝛtis
currere tãtũ ceteſimas vſuras ñᷣ vſuraꝝ.lʒ ſint in condemnationẽ deducte.
peMon oꝛiginẽ.nota oꝛiginẽ nõ inſpici in actõe ſuper qua cepu eſſe iudi⸗
ciũ.ar.t. S̊. C. ad maceð.ſi filius. ⁊.j.de fideiuſ.tutoꝛ.ibi. ⁊ ſi titiꝰ ⁊c.itẽ
Z.j.de do.q id.i pᷣn.ſj exliberalitate ibi ĩterceſſit pꝛioꝛ cã q̃ qꝛ remunerãda
eſt ĩſpicit.vt.j.derre.iur.l.ne ex liberalitate.⁊.j.man.ſi vero non re..idem
pomp.Et dicas bic oꝛiginẽ.j.actõem.ſuꝑ qua porerat eſſe iudicium. ac.

a ¶Qudicati. oꝛiginem.

be Aelun obligationem. alterius contracue.
e Ex furtiua.locupletari.vt.S̊.ꝙ me.cau.ſi cũ. .pediꝰ. ?.j.e. in bõe ſidei.
et nota ꝙ ex bac.l.⁊.S.de iudi.l.tam ex contracubus.dico ꝙ omnis actio

d ſiHaʒ ⁊ citra. vt.j. re.
A, 15. S. ſi filiuſff.
et.S. de odic.fur.iuli.
e¶ Di filiuffa. de peclio
actõem.bhoc qñ ĩiuito pa
tre fuit electus.vt bic.⁊
Q. ne filius ꝓ pa.l.fi.?
CL.qꝙ cũ eo.l.i.ſi autẽ eo
volẽte.idẽ fideiuſſiſſe p
eovidetur.⁊ iõ inſolidũ
tenet᷑.vt ĩ pdicta.l.i.C.
ꝙ cũ eo. ⁊.j.ad munici.
l.quotiẽs.⁊ nibilomi /
nus de peculio.ſi placu
eerit actoꝛi.vt hic ſubicit
f OElutare. vt dicã pa /
treʒ teneri ĩſolidum. ac.
6 ½ Obſtniciẽ.ſ aũt ob
rictẽ rẽ pu.fal.fo.ſ te
net᷑ ſolũ de peculio.vt.j
ad municipa.l.quotiẽᷣſ
GH. pe. ⁊ de magiſtra. co⸗
ue.l. i. F. fi.
Eculiũ.ẽ diſcernẽſ
WVt bic. ⁊. j. e. l. o

ſiti.S.fi.idẽ ſi paſſus fu
erit apud ſeruũ eẽ.vt.j.

anuolũtate pris ðᷣcurio factus ſit

e.quã muberonis.. ſũt
qͥdã.⁊.l.nõ ſolũ.Quã/
doq; mñ ðꝛ peculiũ quic
quid ſeruꝰ naturalit᷑tʒ.

vt. ſ. de acqren. poſ. lq;
ſeruꝰ. Itẽ ⁊ in alijs mo E

diſ. vt dixi ĩ rubꝛica. ac.
VUr augere. ſ.nudavo
lũtate qñq; vt ſtatim ſu
bijcit. ̊ bocita ⁊c. ac.
K Lontra puto ꝙ poſ
ſit augeri nuda volũta⸗
te dñi. vt. j. de donac. l.
nuda. c.
lſRe em̃.⁊ ĩ ſuꝑioꝛi cůu
re nõ verbis auget᷑ cum
ꝓ tadita babeat reſ.vt
inſtitu. de re. diui. F. in

terdũ. ?.ſ.l. nõ ſtatim.
m 4Seeren ignoꝛãre
dño nõ poſſit augeri de

rebꝰ dñi.tñ minui p̃t.vt
ſubijcit. Itẽ⁊ angeri pᷣt
aliũde.vt.S.e.l.peculiũ
accurſiuus.
nBi opẽ. deducẽduʒ
u ouegior a credito
re peculiari. .
o Poſſum. ab eo. qui
furtũ fecit.Et ſic nota ð
peculio nõ deduci ſi ali
unde põt dñs ↄſeq̃ ali/
qua actõe.vt hic.⁊.j.e.
ſi noxali..⁊ ꝙ aũt. IcK
deducto binc quo ad rẽ

nõ quo ad penã.vt.j.ſʒ
ſi dãnũ. ..ſᷣ eſt queſtio G = è
nis. ſᷣ quõ loco rei cũ ille qui opẽ ferr. ↄdi.furti.nõ teneatur. vt.S.de cond. et male. p Quod falſum eſt.ſ.dictum. la beo
fur.l. ꝓinde.qͥ õ.ſo.bic ꝑuenit ad ſeruũ.idi nõ puenit ad eũ qͥ opem tulit q erno Dranane⸗

vel hic excipiẽdo põt. ibi agẽdo nõ pot.
b¶ Dominico. quis ſemuus debet domino.

etiam ex delicto datur depeculio incqtum locupletatum eſt.

iudicati ueluti obligatõeʒ.quare
et ſi quaſi defenſoꝛ ↄdemnatꝰſit
idẽ putat.Ex furtiua cã a filio ꝗ⸗
dẽ fa.ↄdici poſſe ↄſtat. An uero
in patrẽ:uł idñʒ ð peculio danda

eſt actio:querit᷑.⁊ ẽueriꝰinqʒtũlo

cupletioꝛ dominꝰ factꝰ ẽex furto
facto:dãdã actõeʒ de peclłio.idẽ

labeo ꝓbat.qꝛiniꝗſſimũ ẽexfur⸗

liberis decederet. Ct ad boc facil.j.deli.⁊ poſtbu.l.filio quẽ.⁊.ẽ.ð

c ¶ ANanẽti bereditate.idẽ. vt. . de ver. ſig.l.bereditatis oppellatio

in doteidẽ.vt.j.de ipen.in re.dot.fac.l.ꝙ ðꝛ.⁊.j.de iur.dot.ſi is. F.

dꝛ. ⁊ ſic ſũt ar.ꝓ vaſallo qͥ fecit feloniã ⁊ ei a dño ẽ remiſſa ꝙ videa

tur habere feudu ex veteri cõceſſione.vñ trãſinittet ad agnatos ſiſiñ

ſerui peculiũ.ueluti cũ dãnũ dño

mihi id ex peculio deducẽdũ eſi:
qð minꝰ obrẽ ſureptã ↄſeꝗpoſſi
mSi ere aliẽo dñicoꝰexauriat᷑

peculiũ ſerui:restñi cã peculiari

manẽt.nã ſi aut ſeruo donaſſet ð
bitũ dñs aut nõie ſerui aliꝰdño in⸗

dauolũtate remiſerit dũs qð ðᷣbu

to ſerui dñʒ locupletari ĩpũe.naʒ tuliſſet peculiũ ſupplet᷑.nec enim
et citra reꝝ motaꝝ actõeʒ filief. eſt noua ↄceſſione dñi opꝰ Nõ
noĩe ĩid qð ad patrẽ puenit:cõpe ſolũ id ĩ peculio uicarioꝝ ponẽdũ
tit actio de peculio.Si filiuſfam.
duumuir pupillo rem ſaluaʒ foꝛe
aueriñ curauit. Ma. li. viij. qſt.
E pecłio actõeʒ ↄpetere ait

cuiꝰ in peculioſit ſeoꝛſum rõem

nec quicqʒ mutaref arbitro dũtaxat de peculio ↄueniũt
quoniaʒ reʒ pu.ſaluam foꝛe pater
obſtrictus eſts. p Dmpo.
Eculiũ nõid cuiꝰſeruꝰſeoꝛ
ſum a dño roõez habuerit. ſʒ
qð dñsipᷣe ſeꝑauerit ł ſuã ſbaʒ a
ſerui rõe diſcernẽs .nã cũ ſerui pe
culiũ totũ adimere:ul augere:ul
minuere dñspoſſit aiaduertẽduʒ
eſtnõ qð ſeruꝰ:ſed qð dñs ↄſtitu
endi ſerui Ipeculij gratia fecerit.
Sʒ hoc ita ueꝝn puto:ſi debitoꝛeʒ
ſeruũ liberare uoluit dñs:ut ſi nu

data ſit:dſtaxat de peculio pater

dãda actio ẽ qi ↄtractũ ſit:ſʒ i ſer-

ro ꝗdẽ ſic diffiniuit:ut Celſusli.
vj. dige. refert: ꝙ ſeruꝰoñi ꝑmiſ⸗
ctoĩdeſi ꝗd dño ðbdet᷑.
erit: deſinat ſemꝰ ðbitoꝛeẽ. ſiue· & Iſfinitio peculij:quã tube⸗
ronoia ita fecerit dñs:ut quaſide A B
bitoꝛẽ ſe ſeruo faceret:cũ debitoꝛ uicarioꝝpeculia nõ ꝑtinet.quod

peculiũ augẽdũẽ.⁊ ex his appar uoapeculiũ ↄſtituit:ẽt uicario ↄſti
nõqð ſeruꝰignoꝛante dñohabue tuiſſe extimãdꝰẽ.
rit:peculiũ eſſe.ſʒ qð uolẽte.alio⸗ 44 Mſan tuberonis ſententi⸗
quin ⁊ qd ſubripuit ſeruꝰdño:fi· ama ipſecelſus pꝛobat ⁊a
et peculij.qð nõẽueꝝ.Sed ſepe dicit pupillũ ul furnioſum cõſtitue
fit ut ignoꝛãte dño icipiat minui reꝗdẽ peculiũ ſeruonõpoſſeueꝝ

. a ¶ Di ere.. ᷓuis.

dat ſeruꝰ: aut furtũ facit.¶ Si o⸗
peʒ ferẽte ſeruomeo furtũ fecens

habent. u¶ Apianus.
VEpoſiti nole pater:ul dñs

et ſiquidẽ dolomaloeox captꝰſũ
Sʒ ⁊ ſi pcariores filiofa.ul ſerio

dñſue obligat᷑. Si filiuſf. iuſiurã⸗
duũtuleritæ iuratum ſit ð pecłio

uodiuerſum ẽMeculiũ dictüẽ
quaſi puſilla pecũia:ſiue primo/
nüü puſillũ. eculiũ aut Zube⸗
ſu ſeꝑatũ a rõibus dñicis hʒ ddu
CcCcA Elſus.
No expoſuit:ut labeo ait:ad
nõ eẽt: ↄtra putore eniʒ nõuerb falſuʒ eſt:nã eo ipo:qdð dñs ſer⸗

uA pi.

pac.l.ſi vnus.j
ꝙ ⁊ in ſpecie.ac.
d e olũ. cu
ius in peculio.i.

ab oꝛdinario. vt

bic. ⁊.. e.l. diffi⸗
nitio.⁊ ſjm hoc

Aintelligit. ſ.l. p ⸗/
Be fi.
poſiti. do

lo malo eoꝝ ſi di

cas filij ⁊ ſerui:
tũc ð peculio tñ

tenef pater ⁊ do

minꝰ. ſi dicaſ eo
rum i.patris: ⁊

dſi tüc ſolidũ 5

doſo ⁊ nõ de cul
pa. vt. ſ. depoſi.

l. i. F. ſi filiuſfa. ?

j. e.ĩ bone fi. ⁊.S
cõmoð.l.iij. F.ſi

filiofa.

f ¶Dumtaxat.

vt bic. ⁊. j.de pꝛe

ca.ſi ſeruus con
uentus ac.

¶ Petulit. actoꝛi

beBi filiuſfa. di/

uerſum. imo idẽ
videt.vt. S. de iu
reiurã.l.qͥdaʒ.qᷓ

eſtotra.ſ hic ĩ iu

dicio.ibi extra. ł
Hic nõ hʒ liberaz

pecu.ad miſtrati

onem.ibi ſic.
4uaſipuſlla.
i.pua pecunia.
parſimonia que
ſita. vt. ſ. e. l. pe/

k ¶ Seculium. ſ.

ſerui. Zo.

l bermiſſudſi

pel q̃ſi dñi vt oꝛ⸗

xi. in fi. ⁊. j.l. ꝓx.

accurſius.
m Sʒ qd domi
no. hoc large ac/
cipe.i.ei qͥ de pe

culioↄuenit᷑.vt.j

eo.ſi noxali.ꝗ.fi.
ſiz ⁊ alijs debira
degd ucũt᷑ iterduʒ

vt.j.e.ſed ⁊ ſi.ꝗ.
peculiũ.⁊. . pꝛe

terea. actt.
Iſfinitio. ex

poſuit. id ẽ

fecit. vt. S.l. ꝓti.

4 abeo ai

nis. ⁊ boc pꝛobat

4 NXoͤſtituiſſe.i. oſtiui pmiſiſſe. Jo.vt. 5 l. peculium. S. fi.
Wanm tuberonis. ſniam. que eſt còtra. S.l ꝓxi. in ii.

4 ſniſt

Ulolanereſs

ſeipßzpel

(bhgeſte.
ͤſlilf
D menäͤ
ieſgeizn.
Eri
kon ale
mMh Ne

(la daide

epennan,
penis ore
tſtſde ue.
(ſen ꝛddle

Mpfelli/

((Garcicht
Olun
(Eunnſiue

fſicbtiinif
nultr,
ienioe,

.

Mynanne

.„

fintſel

(allio,

Ea
=ꝛ =ẽ

ednondei
en
guttüſe/
Uiſehei
Wzmtg
gadumn

e

=,S tv;1eℳr
=

(n.
(Aenlo,
unſſſt,
WN
ngſinn

Rrde nult
urſßzi

M

xvy De peculio.
W „ . 2„2Eee Jé „ . „1 = er „
W r D Thie fuwofus é vtiſti. teſ.fa. pol. S. furioſus. vel dho relictũ qð ſeruꝰ ĩ ratõibꝰdñi ĩpẽdit.vt.j.de pecu.le.l.ſtichũ..ſicut.⁊ ĩↄ⸗
niuc t Erhis zis larbieunofus evrilrarer nerſ. impubes. 7 ſti. de le. F. peculiũ.q̃ ſuntõ.ſj dic ꝙ ibi ſpeaale.qꝛ ⁊ totũ aliud peculiũ ſer⸗
ioaiii quia ſnccenſepubil znacttat. H. in funoſi. uus lucrat.vñ ⁊ boc dno remiſiſſe fingit.vt.j.mã.ſi vero nõ re.S.idẽ põpo.
nlfmn ar ie ller k. lgen in alijs ereplis multis. ⁊. j. e.quis ergo. vel ibi noluit dñs illud in peculium computar.
rin 8 Sei eraee b nagidem. pel dic ſcõo ver gcedẽte ex ¶ ¶ Molui.i.nõ wolun vr ſtai miſiſone æ d émedminner belle 7 e
enn . vt. S. de tribu. l. i. . p?.
urn adengt maCus ſelſ ſeruum.
e en tacite vèt l.,. n ar; wdſfanalnir erre Lonuenit.7 exegit.
hachun bic ſubiet. vr. gnte ↄſtitutũ.i.añ furoꝛẽ: ul a pa- VOnſtatĩ q; dñsuoluit erre nprde qua ledl ſeu⸗
— ennaſenah tre pupilli nõadimet᷑ erxhis cãis . Aſua peculij eſſe peculiũ fecit na Telbabebials nul
Klesl a egt. q]ue ſnia ueraẽ: 1 ↄgruit cũ eo:qd ſ ſitradidit aut cuʒ apð eũ eẽt: p lus ct SBe demennd
Ri 2 Tonceglrper marcellꝰapud iuł.notat.⁊ adicit tradito habuit deſiderat enin reſ mnm fiaman,
. Sem. „ Soz ir? ſj . autem.
e 206 Haberev. poſſefieri: ut er duobꝰdñisapud naturalẽ datõey. Cõtra aut ſi⸗ pAoan⸗ nien n
itrn vo anidan alten ſeru? peculiũ hẽat:apð alte mulatq; noluit peculiũſ eri:öli⸗ firdatioptablats. vt.5
erum beati peculum ruy nõ. utputa ſi alterex dñis furi nit peculiũ eẽ5. uů& pian“. H 99
W J rſa prs non oſus ſit ul pupillꝰ Sunt gda: Ed ſidãnũ ſer uo dñs dede tra. . de regu. u. l. nibil.
i intelutriebs inquit:ꝗ putãt peculiũ ſeruosha it ĩ peculiũ hoc nõĩputabit eim durdeoefen .
uninn beeuli ſe bere nõ poſſ. e:niſi ↄcedente dño. nõmagisq; ſi ſubripuenit. plãeſi per:qua a dit S.f.
tune utt vrd.pe⸗ egoaũt puto nõeſſe opꝰↄcedi pe ↄſeruꝰðderit danuʒ:lſi ubꝛipuenit SAAdſdamnd
eldniaſ culum. (uliũ a dño ſeruũ habere: ſed nõ ipeculiũ uidebit᷑ haberi.ita p- rpaben anunquid ſo⸗
nd reſankas adimi : ut hẽat ¶ ¶lia cãẽpeculij po.li.xii.ſcribit.nã ⁊ ſi ꝗd dĩñsab lum ſimnpluz an veror
u ſemũ vrbic a.õ libere admiſtratõis na hec ſi pãli eo:: ꝗrẽ peculiarẽ ſubꝛipuit: ul cõ Fpan, H
linnn fania b efte⸗ ter ↄcedẽda eſt¶ Scire aũt ñ uti ſecut? eſt:uel oſ. equipõt: in pecu-⸗ ſieum ſeno. g tact
le rerſſile dſi vl qʒ ſingulas res dðʒ. ſʒ: „. ⁊i liũ eẽimputandum. Neratius Ktnore r Std ſi oe
Nn ebebere dee. bac ſniam Momponi; inclinat. Nli üi.reſpon. Ab eo ſaliczab erna
oprd i (IOupillii autta filii:ſeruum 1 Eculiſ ait öucto: do ved um anp,
in elpeuiĩ pu. peculiũ habere poſſe Pediꝰlib. ðᷣbetur: ↄputãdũ eẽ: qꝛ ꝑueniſſe gam eſle laliy dico
ii See he rxv. ſci. cũhoc: iquit: totũer dñiꝰ dñs: ⁊c ſcruoſuoegiſſe cediẽ᷑. ego lpia vebi.ez
ſniten natoes ru. Itẽ ſtitutionẽ pendeat: ergo ⁊ ſi fure- Huic diffinitõiſ. eruiꝰadiecit:alt i lodeſe Trn. .
mie Snelkoe ne re ceꝑit ſeruꝰ: ul filꝰ: retinebunt ꝗd hisdebeat᷑:ꝗ ſuntĩeiꝰ ptãte: poeeculiarem. ?.j. eſi no⸗
ũ eriealijs ſolue peculiũIn peculio aũt reseſſe quoniã hoc quoq; dñoðberi nẽõo Hius:ꝙ autem.
ani Evr e. poſſunt oẽs mobiles ⁊ ſoli. Hi ambigit ꝛeterea id ẽt öduce? t Adiceit bec odietio
ae gare. vr el. l carios quoqʒ ĩ peculiũ pᷣt habere: qð his ꝑſonisðᷣbet᷑:q ſuntĩtute: non ſeum acione de in
r Hin. s et uicarionpeculiũ hoc amplius ? la: ul curadſñi: ul patris: ul quoꝝ debium deducit. vt.
Pate Aaduntallum noia bitoy. Sʒy v ſi qd furti acti negotia admiſtrant: dũmõ dolo gerem ver ſip patre
ſaEnerſliatt. one ſeruo debet᷑: uel alia actione: careãt. quomiã ⁊ ſiꝑ dolũ peculi? N Zn poteſtateeius.
nn vtſint apud ſer in peculiũ ↄputabit᷑ hereditatis um ademerit: ul minuerint: tenẽ- niſtuicano ulcen er⸗
nalp unn Eperalio a⸗ quoq; ⁊ legatum. ut labeoait.ſʒ turꝰ. n ſi ſp ꝑuenire dñs:⁊ age neurdebetmt pr inſtit⸗
kinſle eo deul vrſel. Lid qð dñs ſi ibidʒ: ĩpeculiũ hẽbit re uidet᷑ curñ dicatẽthoc noĩe ei as umeo Hcum aut
Gin naͤſolu i bein⸗ ſi foꝛteĩ dñi rõem ipẽdit —7 ñs ei ſecũ egiſſe:quonoie: ut uee uel irmn mens, e
n g.buptlc 9,“ debitoꝛ manereuoluit. aut ſi bi- negotioꝝ geſt. Lutili acrcõe teneen
ien prie quoad emq toꝛem eiꝰ dñs ↄuenit. Quare ſi tur.nãut elegãter Pediꝰait. iðo xCareant pater ⁊ do/
ud lbercſt. Jndꝛo fote er ſerui ẽptõeeuictiõis noie hocminꝰ ĩpeculioẽ: qd dñũoł pa- mim poſe nun den ⸗
ieg uiiiouber vr duplu dñs exegit: in peculiũ ſerui tri debet᷑:quoniaʒ nõẽ ueriſimile lium is perſonis doio
einit Pa ndp, erit cõgerſũ: niſi foꝛte dñseo ppo dũmid goeda ſe duo⸗ peculium ganeur patgr e do
li N pꝛie quo adyirũ ſito fuit: ut nollet hoc eẽi peculii habere qð ſibidebeat ſane ciʒ ex minue.ſi dolo fecerunt
ne B·dK. ſerui. Sʒ ⁊ ſi qꝗd ei ↄſeruꝰ dʒ: erit ceteriscãis:ipſum a ſemetipo exi nonan ineire oeor
b In bemlio. peculij:ſi molieds pecplig- ni⸗ giſercnn Ninckoel⸗ geltite R———
rö oè eẽ.i.oĩis gene in t. . m gcnit: cur noct in pedepecua mMog.l.uld..
ns res ſichtbo⸗ ut habebit. Aulus am gent: cinno 1 Peae pecu cem. nam pꝛobar dedu
lnun niſ alicui eẽ pñt cidebere. quod p̃dictis
r ſecꝰ ergd ĩ ſacris perſonis debetur.

rebꝰ religioſis ⁊ ſan

ctis.⁊ libero boie q̃ ſunt in bonis nulliꝰ.vt iſtit.

de re. di. F. nullius. ac. 1e Hereditas. ergo ſeruo relicta.

keg dñi roem ĩpedit.ſ.ſeru

vel ipᷣe dñs accepit.vt.j.dei rẽ.v.l.fi

lius. in fi ſ videt᷑ qꝛ peculio ſeruo legato nõ videt boc debitum a

3 Geſtoꝛum. directa.

a ꝙ Ael vtili actione.ſ.ne.ge.vt cũ eſt curatoꝛ.vt.C. deneg.geſ.curatoꝛis.

bExegiſſe dicimus.qð ipᷣe debeat ei cuius negona gerebat. Jo.vt.õ.de
neg. geſt. ſi pupilli. 5. fi..l. inautem. 7.l. qui ſine.

de Snlefet giſe ẽrõ differẽtie.ergo ſitidẽ ius.vt.j.ð.ob.a titõ.i fi.ac.

7 ibef

5,

e ¶ Soluere.i.deducere pꝛo pupillo.ac.
f¶¶um quis.ſ.peculiaris crediioꝛ. accunſius

g¶Siue libenatẽ. ſͦ noͤne exuguit ſemi obligatio cũ dho ſucceſſit creditoꝛ

peculiari.rñ.nõ.qꝛ dſñis
q̃i fideiuſſoꝛ eſt.vt.j.de
deln.lpere⸗ go
toꝛe.ꝗ.qð ſi idẽ ſtipu.⁊
a r. j.. ob. cũ fuius.
b ¶ Idẽq; ẽ.vt deducat
eueniat᷑.de peculio
annali.

i¶WDãumiſſo.i. libero

eſle iuſſo.
k abuir recta via
ad legatariã tr ſit. vt. j.
de fur. l. a titio.⁊ ex boc
coꝛvoborãtur due noſtre
ſnie. P.ma. q? dicim?
beredẽ nullo momento
eẽ dñʒ.vt bic⁊ dicta.l.a
ticio.⁊ qꝛ ẽtignoꝛãti le/
gatario dñiũ p̃ᷣdictum
acqᷣrit᷑.vt bic.⁊.S.quẽ/
admo.ſer. amit.l.ſi ꝑtes⸗
5F. fi. Alij dicũt ĩ vroq;
coõtra.⁊ p ſe ĩiducũt.S.ð
ſeruit. papi. rf. .j. ð cõ
di.ĩſti.l.ſi qs ita heredi
tatẽ.⁊.j.de ſuc.edic.il.i.
§S. decretalis.
¶Dominus em̃. l. be /
res.in hoc vlumo caſu.
m¶ Aftert. ſ. arg.
n ¶Extiterim. ergo credi
toꝛ ſemi.
o ¶ Debetur. vt. j. e. F. it
ſic ergo ⁊ deducto poſt
manumiſſionẽ mes vel
alienatõeʒ. ſunt em̃ moꝛ
ti ſimiles.vt.ſ.qſñ act.ð
pecu.ẽ ãna.l.i.in pꝛinc.
2. ſ. de fur. inter oẽs. ⁊.
de ſolu.l. ſi mihi. ac.
peSi no reliqͥs.qꝛ ali
qua itulit:⁊ alia inferre
dz. vel et nil intulit. vt.
de ver. ſig. l. verbum.
q Reducet᷑ſ.in ſimplũ
vt ſubijc it. ⁊. j. de acqᷣr.

re. do. l. hõ lber. F. i.

ſ. de pec. le. id qð. S. i.
em̃ videbatur.qꝛ actõ ð
pecul.ex delicto nõ dat᷑
vt. S. de bis qͥ deiec.vel
cf. l. i. J. cum autem ſer⸗
uus. que eſt ar. ö. Aʒo.
ꝛioꝛ.ſ.bic.vt ipa.⁊c.
ſe urti.i.rei ſᷣ tracte.io.
t Deducat.ar. ö. pe.
ere. l. itẽ veniũr. F. cuz
p̃diximns. v

liari exegerite:qdð exigi debuerit:
ðᷣfendẽdũ igierit q̃ ſibieũ ſolue
re: cũ ꝗs agere ð peculio conabit
Sʒ ⁊ creditoꝛ ſerui ꝗ hereſ extitit

dño eiꝰ: ᷣducit de peculio:qð ſi⸗

bi ðbet᷑ſiↄueniat᷑:ſiue libertatẽ⸗

ſeruꝰacceperit:ſiuenõ.idẽqʒ ⁊ ſi
pure legatꝰſit ſeruꝰ.nã qi ꝑuene⸗
rit:⁊ ipſe ſecũ egerit:ſic deducet
qð ſibi debet᷑ ſicõueniat᷑.lʒ nullo

momẽtodñiũ in manumiſſo: Lle
gatopurehabuerit.⁊ ita Jul.li

bꝛo. xij. digeſt.ſcnibit:certe ſi ſub
ↄditõe ſeruꝰlibertatẽ acceꝑit:mi

nus dubitat᷑. Juł.eniʒ eodẽ loco

ſcribit heredẽ deducere.dñseniʒ
factꝰẽ ad defẽſionẽ ſnĩie ſue. Ju⸗
lia. ẽtillð affert:qð ſi ei ꝗ pꝰmoꝛ
tẽ ſerui:ul filij itra ãnũ potuit cõ
ueniriðde peculio:heres extitero:
ꝓculdubio ðᷣducã qð mihiðᷣbet
Siue aũt ex ↄtractu ꝗd dño de⸗
beat᷑:ſiue ex rationũ reliquijs:ðe
ducet dñs.Sʒ ⁊ ſi exr ðlicto ei ðbe
at᷑:puta obfurtũ:qð fecit:eque ð
ducet᷑. Sʒẽqᷣſtiõis utꝝ ipᷣa furti
extiatio.i.id ſoluʒ qdð dðño abeſt.
an uerotãtũ:q̃tũ ſi alienꝰ ſeruus

cõmiſiſſet.id ẽ cũ furti penis.ſed

pꝛioꝛ ſnia uerioꝛ eſt. ut ipſa furti
extiatio ſola dðᷣducat᷑ ¶ Di ipe ſer
uus ſeſe uulnerauit:nõ debʒ hoc

dãnũ deducere:nõmagis:qᷓ ſi ſe

