rauerit.caſſiusrm. et patri et filio
dadã exceptõem iuriſiurãdi.: Si
pater iurauerit ĩ peculio nihil eſſe
filiꝰↄueniri poterit: ſʒ⁊ paterita
ↄueniet᷑ ut pꝰ acqꝗſitipeculij ratõ
habeat᷑. Juriſiurãdi ↄditõexnu
mero eẽ pᷣt videri nouãdi delegã

diue: qꝛ. ꝓficiſcit᷑ er ↄuẽtõe qʒʒuiſ
Il. Habeat ⁊ inſtar:iudicijꝰ.
Eſiurãdũ Mi.

etiã loco ſolutiõis cedit·

Mobꝰ reis ꝗAulꝰ
Aſtipulãdi ab alterodelatuʒ
iuſiurãdum etiam alteri nocebitꝰ
Nð reusiurauerit etiã fideiuſſo

ri ꝓficit a fideiuſſoꝛe exactũ iuſiu

j. de li. ca. l. ſi. Di pa
ter ⁊ patri.circa peculi

—

o. ¶ Eilio. in totũ.et dic

ſi vt ꝓ filio iurauit vtil
exceptio acqrit᷑ ſi vt be
redi futuro directam.ſi
vt extraneo nullam ex/
ceptionem acquirit.vt
ſupꝛa de pack.l. ⁊ bere⸗
dis. F. nos aũt. .l. ſi ti

bi. S. pe. acc.

p Gi pater acquiſiti.

ſed opponitur. nõne q̃ᷓ
ret iudex vel actoꝛ.au t
cepiſti babere peculiuʒ
poſt ſacramẽtuʒ.⁊ ſic ñ
babes exceptiõem. aut
nõ:⁊ ſic ꝑiurus es.rñ.
reus non cogit mñd ere
iſtis qõnibus.ſʒ actor
tenetur ꝓbare peculiuʒ
poſtea queſitũ.ſed nõ/⸗
ne ꝓbat eo ipo ꝙ mõẽ

alið peculiũ⁊ appꝑer.vt

ar. S. de nox. quot..fi.
⁊ ſic credamus ſuo ſa⸗

cramẽto. iuraui enim

c W

Renctntanten⸗ Ed ⁊ ſeruus meus delato
uemata dño. in uel relato eiiureiurando iu
aihſ miin rauerit rem dñi eſſe:vel ei dario⸗
ſrenra bai Poꝛtere: puto dandã mihi actiõeʒ
chratan . at vel pacti exceptõem ꝓpter religi
u de. OR 7 cõuen tione.
amndpi pe
n. deinde lit. cõ. M Aulus.
cõmittitf. vt. . rẽ
ra. ba.l. amply

itaq;. mãdatũ eſt. ⁊ ſic nõ nocet dſio iuramẽtum ⁊ ꝓcuratoꝛ
trqnſgreſſus fuit fines mandati qui fines ſunt diligerer cuſtodiẽdi.
vt. ſ. man. l. diligenter. in pꝛin.
Eruus. ha buit.ꝛ ſic iure peculiari detulir als ſecus.ðvt. j. eoð
quato magis.in fi.vel bic bʒ liberã.ibi non.acc.
Ai. n. mala rõ. ſed que ſeqͥtur ⁊ nouatio ⁊c.ẽ bona. vt.j. de
ua. l.nõ ideo. queẽ õ.
Dabuerit. vt. . de noua.i. fi.i. r. ⁊ ar. Z. S.ti.i.l.ro gaſti. F.fi. acc.
Didam.de peculio.ſed ↄ.j.de pecul.l.depoſiti noie.5. ſi filiꝰ

o. bic babet admiſtratõem peculij. ibi nõ. vel bic exrra iudici

2

3. „
1

NJHD D de acquir.bere.is qui.S.fi.ſed contra. .eo.ſeruus. Solue

um detulit. vñ de peculio dñs tenet᷑ ibi iudicio.vbi.i.in quo iudi/

SIc us intereſſe non põt. vt.j.l. quãro magis.
ſeruus indulgeda eſt. vt. s. l. eruus qui derulitt.

Uato magis. q. d. quatum plus ꝓderit patri ⁊c.vel quãto ma

Armin magis. acc.
Lum quo..filio.vt. S. de iudi.l.tam ex contractibus.⁊.l.ſi lon/
gius. S:i. ſed non cum ſeruo.vt infra de pecu.l.iij. S.idẽ ſcribit.acc.

. = y „ d tũc nõ eſſe qð pᷣlumen⸗
randũ ꝓdeſſe etiã reo caſſiꝰ: uli dume vtd ec kſi duo⸗
anus aiũt. NMã qꝛĩ locũ õis tñ. banc pſumptonem
aiũ qꝛ ĩ locũ ſolutiõ paua den

ſuccedit:id quoq; eodẽlocoha⸗ q&ꝙᷣ Jun liuradi. aꝛ pft
ciſcſtur. becratõ nunis
larga ẽ. nam bac rõne
dici põt ex numerovendẽdi locãdi.ſed ea rõ eſt.qꝛ ſicut in nouatione noua
pꝓ vereri datur acno.ita ⁊ ex boc ſacramento actio in factũ dat᷑ et pꝛia.iteʒ
ſicut in delegatõne alij incipitquis teneri.ita ⁊ ĩ ſacramẽto ſi iurauero mi⸗
bi d eberi qð alij debet᷑.differũt t̃.qꝛ ꝑ nouatõem ⁊ delegatõem pꝛia om⸗
nino tollit᷑ obligatio.hic vᷣo non.ſed ſolũmodo actoꝛis iuſiurandũ ſeruat᷑.
yvt. j. e. eum.i.rñ.⁊ boc ex ꝑte actoꝛis.at ex ꝑte rei ſimilis ẽ nouatio.qꝛ ꝑ ipᷣm
iuſiurandũ tollit᷑ naturalis obligatio ſicui ꝑ nouatõem tollit᷑.vt.j.de ſolu.
ſticbũ. S. naturalis. RW
1r ¶ QAuãuis.bſñi aduerſat᷑.qꝛ iudiciũ dat᷑ in inuitũ.vt.j.de ver.ob.inter ſti.
i.vñ nõ videtur ex ↄuẽtoõne.acc.
ſe NHudicij.vt.j.e.tutoꝛ.in fi.⁊.S.e.nã poſtea..ſi is q.acc.
Aiurandũ. cedit. vt. . l. pxi. F. ij. .
Vobẽ. ſti.ſ.cõſti.⁊ ſunt ablatiui abſolui.
rx ¶ Mocebit. ſi ſocij ſũt. vt. ð. ſiqͥs cau. ſi duo.i.tñ.⁊ ſicloquit.j. eo.l.
5F. ex duobꝰ. ſed videt᷑nõ nocere ſicut nec pactũ ab altero factũ.vt. e. ð pac.
ſi vnus.in pꝛin.q ẽõ.ſo.maioꝛis eſt em̃ efficacie iuramẽtũ qᷓ; pactũ.⁊ ẽ rõ
qꝛ iuſiurãdũ ẽ loco lit.oↄte.vt.S.e.nã poſtea.j.ſi is qͥ.ſed lit᷑.cõt᷑.pᷣiudicare

eferentes..filius vel ſeruus.accur.

1

eterioꝛem. vt. C. e.l.nec filius.⁊.C. de pact᷑ l.ſeruus.⁊.l.filiꝰ.

Ed ſiſeruus. lexiſta tam in actõͤne qᷓ; exceptõne loquitur.et
ideo diffen ab illa. S. ſi ſeruus. que in exceptõne im̃ loqtur.
dem dñi eſſe. quam dñs poſſidet.

tur alteri. vt.j.ð duo. reis.l.ex duobꝰ.ergo ⁊ iureiurado.vel ſolue vtibi.
Afideiulioꝛe. etiam ſi in rem ſuam oino interueniat. ſecus vo ẽ in pac/
to. vt.S.de pac.l.fideiuſſoꝛis.in pꝛin.⁊ qꝛ iuſiuranduʒ loco ſolutõnis ẽ.yt

bic ſtatim dicitur.
5

Solutõnis.vt.5S.l.ꝓxi.aʒo.ſic ⁊.j.de do.int᷑ viꝝ ⁊ vxoꝛẽ.ſi donate.jj.ſi
ponſus. ⁊.j.de ſo.ſtichum.S.naturalis.an ergo bic fideiuſſoꝛ ag er mada

n. videt ꝙ ſic. vt.j.man.l. inter cas. .ſi is qͥ.ſed ð.ᷣeſt in eo.ti.l.ſi vo n o re.

n. vi.

LZiber

tm.non. qð em dicitur ſoco ſolutõnis veꝝ ẽqtũ ad creditoꝛẽ et iurantem.

non q;tum ad alios.

2 (Be re. i. no deben vel nõ fuiſſe celebꝛatum contractũ. nõ aũt de pſona

tm̃.ſ. ꝙ

iuret ſe nõ interceſſiſſe.qꝛ boc reo nõ ꝓdeſt.qð in dubio pſumit cuʒ

locũ ſolutonis obrineat vt hic dicuur.

a ¶ Si ei. emẽdandũ al
tero caſu.lſ.pꝛimo ⁊ du
obus ſequẽnbus.
b ¶ Etbibuit. quo caſu
ub nberat reꝰ ſʒ ipᷣe tm̃.
c HBoluentt. l. debitum
pꝛincipale.quo cau eti⸗
am reus liberak.
d Diſtinguen dum ẽ.
ſcʒ ſi iurauitſe nõ pᷣſtar
o poꝛtere. utrũ ideo iu/⸗
rauit.qꝛ nõ ꝓmiſii quo
ca ſu nõ liberat᷑ reus.an
qꝛ ſoluerit quo cau libe
e Er duobus. ſ. ſocijs

Vr. S. e.in pꝛin.⁊?.j.de li

be. le. . ſiis qᷓ duobus.
¶Burauerii.aduerſa/
rio deferetite.
Exceprio.eadẽ que
ſtio. ſecꝰ ſi a lia.vt.j. p⸗
ximo. ⁊. S.ꝗqᷓ diuoꝛtii.i.
r. Idéẽ in exceptõne
rei iud tcate.vt.j. de ex⸗
cep.rei iu.l.⁊ an eãdẽ.
a ¶ Nodicaf.i. certi odi
ctione agat᷑ que compe
tit ex oĩ cã.vt.S. ſi cert.
pe.l.certiodic.in pꝛin.
ſed videt᷑ õ.ꝙ ſola acti
onis murtatio faciat ex/
ceptõem iſtã ceſſare. vt
j. e. ſi actoꝛ. qᷓ eſt ð. ſol.
vt ibi. Itẽ ad idẽ õ.j.e.
l. F. ꝗᷓ iurauit. 2. j. ꝓxie.
ſʒ ibi etiã cũ agẽdi mu⸗
tat.itẽ ad idẽ S.j.quod
cũ eo.l.ſᷣ ſi exꝑte.S.fi.
ſed ibi fuit erroꝛ.pᷣterea

alius ẽ vnius actõis ef

fecius qᷓ; alteriꝰ .vñ nõ
eſt eage qſtio.
b SDi qs iurauerit. ali
ud ẽ immo nõ aliud. ut
inſti. vi bo. rap.in pꝛin
cipio. q̃ ẽõ.ſol. expone
bicalud ẽ. i.eſſe põt.
c(¶Q. l. furtum.
Colonus. ſucciſas.
quo caſu in duplũ agit
vꝛ. j.ar.fur.ce.l.furium
e ¶¶ Ex lege aq̃lia. q̃ bic

eode caſu daf. vt.j. ar.

fur. ce. l. i. cũ ſit ruptum

6

bẽdum ẽ.ſi mõideo interpoſituʒ

ſit iuſiurãdũ:ut⁊ de ipo ↄtractu

uelde re nõaũt de ꝑſona iurantiſ

ageret᷑. Si ei ꝗ debitoꝛẽ meu ĩiu⸗-
diciũ exhibere pmiſit: iuſiurãduʒ
detulerim: iſqʒ iurauerit ſe oino
exhibitõem eius nõ ꝓmiſiſſe: ꝓ⸗

deſſe debitoꝛi meoid nõdʒ.ſi ve⸗
ro iurauerit ſe nihil mihi pꝛeſtare
opoꝛtere diſtinguẽdũ ſit ⁊ replica
tione cmẽdãdũ utrus ideoiuraue
rit:an quia poſt pꝛomiſſionem ex⸗
hibueriib:an uero qꝛ ſoluenit qðe
tiain in fideiuſſoꝛe debiti ſic diſti⸗
guendũ ẽᷣi.Ex duobꝰ reis pmit⸗
tendi eiuſdẽ pecunie ſi alter iura⸗
ueriti: alteri quoqʒ ꝓdeſſedebe⸗
bit. Exceptio iuniſurãdi nõtaãtũ
ſi ea actcõe ꝗsutat᷑ cuiꝰ nomie exe
git iuſiurandũ opponi dʒ:ſʒ etiaʒ
ſi alia ſimõ eadẽ qſtio in hoc iudi
ciũ deducat᷑:foꝛte ſi ob actõʒ mã
dati negocioꝝ geſt. ſocietatis ce⸗
teraſqʒ ſu es iuſiurãdũ exactũ ſit.
deinde ex hiſdẽ cauſis certũ cõdi
cat᷑:qꝛ ꝑ alterã actõeʒ alta quoqʒ
ↄſumit᷑.Si ꝗsiurauerit ſenõra⸗

puiſſenõ dʒ adiuuari hoc iureiu⸗
rãdo: a in actiõe furti aut ↄditõe:

qꝛ aliud ẽ furtuʒ feciſſe.qð vinel
clam fieri põt. Colonꝰ cũ quo ꝓ⸗
pter fucciſasa foꝛe arboꝛesage?ꝰ

bat᷑ ex locato ſiiurauerit ſenõ ſuc

cidiſſe:ſiue ex lege.xij. tabularũ
de arboꝛibꝰ ſucciſis: ſiue ex lege
aquilia dãni iniurie:ſiue intdicto

vt. S. ad.l.aqui.ſi ſeruus ſer.S. rupiſſe.
Elut clam. quo etiã iudicio agi põt hoc caſu.vt.j.ar.fur. ce. l. pe·
g9 oteſt. quo ad rei ꝑſecutõem. vt.j.ar.fur.ce. ſi colonus.ſi ergo in vna ẽ
plus ꝙᷓ in alia agi põt ſecãda. vt.j.ar.fur.ce.l.i.⁊.l.pe.ſed illð qn ↄdẽnat

in vna. bic aut de toto iuraſſe videt᷑.vt.S.e.ſi duo.S.itẽ iulianaus.
hbMue iurauit.ſuã eẽ mõ cũ agit in rem.

i us ẽ.ſi actoꝛ ei dare vult. non iñi dz pati iudexſuꝑ amotõc aliq̃d pꝛo

arxi.vt.̊ e.ſi duo patroni.S.idem iulianus.

l & Pefendi. ⁊ eſtrõ. qꝛ non põt teneri a cte furti vel rey ammotsrü nomie

rei ſue.nili caſu.vt.j.de pigno.ac.ſi pignoꝛe.

I¶ Bb rem iudi ceatã. ſecus ſi cõueniret᷑ ⁊ ꝓ defenſiõe.qꝛ tũc non ob

ſtat excepno cũ ex alis cã ageret.yt ar.j

dem acurſius.
m Opoꝛtere.ſ. ex ſtip ulatõne.

n Gudicani actione in factũ exre iudicata.

qð vi aut clam:poſtea cõueniat᷑ ꝑ
exceptõem iuriſiurãdi defẽdipo⸗
terit. Que iurauit diuoꝛtii cã reʒ
ſenõammouiſſenõ dʒ defẽdi per
exceptõem:ſicũ ea ĩ rem agat᷑:⁊ ſi
ↄtẽdat ſuam eẽ: alio iuꝛeiuꝛando
opꝰẽ:ↄtra ſiiuraueꝛit ſuam eẽ:dʒ
in actõe re ammotaꝝ defendi:⁊

oino hoc obſeruandũẽ: lʒ ꝑaliaʒ

actõem eadẽqſtiomoueat᷑:ut ex⸗
ceptio iuriſiurandi locuʒ habeat.

Igit᷑ ſi gs iurauenit ſenõ eẽ ↄdẽ⸗
natũ eti ſiex ſtipulatu iudi catuʒ

ſolui ob rẽ iudicatam ↄueniat᷑:de
fendet᷑ ꝑ exceptõem:Cõtra ſi cũ
ex ſipulatu iudicatum ſolui con
uem ret᷑ iurauit ſe dare nonpoꝛte⸗
re agentiiudicati non utiq;ob/
ſtabit exceptio.põt eni fieri ut nõ
ſit ↄmiſſaſtipulatõ:lʒ res iudica
ta ſit.niſi iõ iuraſſet qnec dana⸗
tũ ſeeẽdiceret. Itẽ Põponiꝰ ait
eũꝗ furtũ ſibi factũ alicuiꝰ rei iuꝛa
uerit:nõſtatim etiaʒ ↄditõiscãm

nanciſci. Itẽ cũ er hac ꝑteriuſin⸗/
randũ ⁊ actionẽ ⁊ exceptõem idu⸗

cat:ſi foꝛte reus extra iudiciũ acto

re iferẽte iurauerit ſe dare ñ opoꝛ⸗
tere:⁊ actoꝛreo deferẽte dari ſibi
opoꝛtere:uel ↄtra poſterioꝛ cã iu/

riſiurandipotioꝛhabebit᷑: nectñ
piudiciũ piurio alteriꝰ fiet:qꝛñ

q̃ri᷑ an dare eũ opoꝛteret ſʒ an ac

oꝛte
ta XRKRipho.

toꝛ iurauerit.

Nogd ſiiuraui te deferẽte
Nõiuraſſe te dari tibiopoꝛ⸗

id eſt pꝛima iurãtltis.

l. de excep.rei iudica.⁊ an ean

nec eſt interpoſi

ta.vel qꝛ aliꝰ p⸗/

nũciauit qᷓ; ſub
quo tłꝑe ſtipula
tionis cõtracte
fuit agenduz. vt
iudi.ſol.ſi qͥs.
in pꝛin.⁊ pe.ac.
floꝛentinus.

P ¶ Itẽ ↄdictio⸗
nis furtiue. vt⸗
pote cũ ſoli dño
condictio detf.
vl.j.de Odi.fur⸗
ti. l. l. 2.1. ſed nec
Acuiovo furti cui
libet cuius int⸗

ekeſt dat. vt inſtit.

de ob. que exde
hc.naſ.S. furci.
gecurſtus.

q Giẽ cuʒ erp/

te.de qua ſupꝛa
ꝓri.F.i.dixi qñ
qᷣs iurat ſibi da
ri opoꝛtere. ex ꝑ

te ᷣ o eius qͥ da

re le nõ opoꝛt ef
iurat cxceptò ta

mum oPett tS
vel dic exbacp/

te.i.ex hoc edi⸗

cto qð ẽ ꝑſ inter

cctera edicta. oc
cur. floꝛen.

r Nel S. i. ccon
uerlo.q.d.facia

pↄuciſ.oe oꝛdis.
nec ei/ ꝓpꝛie po

ni põthec dtoõo

3. cũ.ð.negano
nuéẽ ⁊ affirina iõ
peſuerit. acc.

la ꝛeiudiciũ.i.

non põrobiciꝑ
iuriũ.qꝛ eẽt pᷣiu
diciũ fame.

alteri deiera⸗
uit neſcio tñ qs

VUn sactoꝛ.ſ. qͥ fuit in iureiurãdo vltimus. aco.
od urgut e go teug dtont⸗ ”M
4 DyAcioné ruam. accur. floꝛen. legũ doctoꝛ
An iurauetis. ? nibil aliud. vt. S. e.l. nõ erit. F. dato. acc.

erim entis.iuriſiurãdi. dico perimẽtis qõnẽ ⁊c.in acti.em̃ mo /

cramẽrum rei.iurat em̃ actoꝛe iuraſſe.acc.

uebat a reo queſtio dicẽdo ꝙ no uraſſet. bac qõnem perimit ſa/

b ¶ Qeeſtionẽ. qua querebat iuraueritacioꝛ vel non. accur.
m qꝗᷓ iurauit. aliquid puia. x. ſibi debeni ex ca legati relicti ve/

ret l. cern. ſed in
certi ſic. ſcio eifß

Q dic alted.

(Winigat,
Eriſ

cſo tſcho

4 nn
.,Cn
eali 0
Fzl el⸗
((Oninio,
DAavuben
Dilirpor
dp.le
chgl ne
orhetzonit
clliſinß
i. seel
tiad/
((upri
ſeonßatpo⸗
(ebhrelsg

ünnei on

Muiſan
1(Gimn

(umnſg
Mheiunne/
fſngben ge,

tnſcſpon

(Caſmm

ulldckegs
ſnolintie
lüſonifſe
fon deren
lnut
Cnangn
Gruri
Uceqnii
Nſz.

erefnne
1n lgge
ſicnntc⸗e
Aopeſeg

tetziin M
itgnge
nlſclte
ſüpendhe

1

foenn.

Renn
Us iutie. m
horüſgidh
Cndrtn Ne
lſdenlin
tllirlhü
odofetia

lber anst

Adeienſtt
deobegteade
nalſ.
Clltſs.
(Decgey
Kdecnla
uſiodnic
Gsuunſtiu
fieponck. a )
lepoenndgan
teſevocpens
rarangiͤt
ngpenn
epelufi
a dreetbach

togefun
clengcctan.
ar kort.
letogd
loſaal :
creipteſt
folbacdin
iönesen
geliftnech
len

ieitia
tüfmne
eſeſtad
Aletoſ
Griecef

P

o
enge

iginmn

Huodecimus

nerabili loco que creſcit ꝑ inficiatiõcʒ. vt inſti. de act. S. itẽ mixta. vl
ex lege aqᷣlia ex qua ſimiluer creſcit lis inficiatione.yt.S. ad le. aql.
inde neraaus. 5. bec actio.

d Redius ait. ⁊ ſic nota ꝙ nõ eandẽ bʒ vim actio ſubſtituta quã

ea in cuius loco ſubſtituit. vt. ᷓ. de peti.be. ẽ veniũt. S. cum pᷣdipt

De mreiurando.

no xa. quotiens. S. ſi iuſiu r. . . de excep. rei i:di. ſi rem meã. ⁊.l.ſi q ad es

pi. bis em̃ legibus ita demũ actio dat᷑ ſi poſtea incipit bĩe peculiũ vłſer⸗

uum in ptãte vel rem poſſidere.ſͥ bec ẽ vna ⁊ eadem appẽſio ſicut ⁊ vna
poſſeſſio ↄtinuata.vñ videt ꝙ nõ debeat ↄueniri nec dicas imo põt cõue/
niri ex pnᷣu delicto.qꝛ mõ luſpeſum bʒ.nõ ſʒm boc idẽ diceret᷑ in fure.qͥ iu⸗

mus. ſed ar. ö. S
ſi qs cau. ſi euʒ.

§. 4 miuriarum

gcur.

e ¶ Abũude. not.

4

tere ⁊ aduerſusutilẽ actõemqua

hoc queritur an iuraueris tibi da

rauit ex ea actõe:que infici

ires ones. e. Niopoꝛtere: opponenda eſt excep
oyeeo tio iunſiurdi pimẽtiſ qſtione
i Gaͤſno rele actõne comphenſam. „
uat᷑.in alio gra⸗ ʒ 1
uat. vtC. nõ Vi quiiu- ¶P aul

non erit querendũ an data ſint:ſʒ
quaſidata ſint:quod ex eoreddi
opoꝛtet:pᷣſtãdum eriiꝰ. In popu
laribus actõnibusiuſiuranduʒ ex
actum ita demum aduerſus alios
ꝓderitſi bona fideexactũ fuerit
nam ⁊ ſi quis egerit ita demũ con

rfat ſe nõ feciſſe furtũ.ſʒ
th nõ tenet. vt. ſ. de fur.
ſi ꝗqͥs vxoꝛi..ſi qͥs iura
uent. ſoluno nõ poteſt
pꝰ ea cõuemiri.ſ ſecus iĩ
re iudi.vt dic.l.de lib.
bo. exbi. qð ⁊ lex.vel il⸗
lud fauoꝛe libertatis.ĩ
pacto autẽ an piudicet
diſtin guüt qͥdaʒ. vtſiẽ
troſacnio. ſi cũ vicẽ ſnĩe

teierbeett /

ʒ f ̃ ꝝ̃ ee

ſcteni

oß

ti. eẽ tamen cre⸗
ditur vel ſperat
ſzm Yo.
IEr cã furtius
.. niſi debeas ſtichũ.qꝛ ſubtraxeras.vel iã fueras ĩ moꝛa.quib ca⸗
ſibus ſi iuraui eũ mihi deberi ad eſtimatõʒ teneris.vt hic.⁊ eodem
mõ ſi ꝓmiſiſſes eũ diſtinguẽdũ ẽ.vt.C. de Zhen.⁊ ↄmit.ſtip.ñᷣ mo
riun.⁊.j.de ver.ob.int᷑ ſtip.S.pe. Itẽ ⁊ ĩ eo q ↄſtituit.vt.j. de coſti.
pe.l.ꝓmiſſoꝛ.⁊ ſim boc intelligit᷑ qð ðꝛ ↄfeſſum ſe deberiſeruũ qͥ iã
erst moꝛtuꝰ. teneri.ſ.pꝰ moꝛã.vt.j.de ↄfeſ.l.qui ſtichũ.q eſt õ.

ſe decẽ dediſſe in dotẽ hoc ſolum

mBi mulier. pᷣſtanda ẽ oĩno etiã ſi facultates intãrũ nõ patiũtur

dmode.qꝛvᷣbũů deberi cũ effectu accipit.vt.S.ne qͥs eũ qͥ iius vo.l.

peb. H. pe. .
n ſꝛeſtãdũ erit.ſ.iuqtũ facere põt.vt.j.ſo.ma.l.maritũ.⁊.l.qꝛ.?

ſic no.ſacrjm ꝓ veritate accipi.vi. S.e.l.ſᷣ ⁊ ſipoſſeſſoꝛi..item ſi iu⸗
rauero.
o In popularibus. eſtaũt actio popularis qᷓ ius populi metur vt
de popu.acti.l.i.
odent.iuranti.acc.
nenit. no. id vr fieri bñ qð bõa fide fit.ſic ⁊.j.deↄdi.⁊ de.l.qᷓuis
1 hHa ⁊ ſiq egent. populari auõe. ⁊ ſuccubuit actoꝛ.
ſ er colluſionẽ. no. publico pᷣiudicani ſi fiat colluſio.als nõ.vt
ic. ⁊.SO.de pac.l.ſi vnus..itẽ ſi pacificare.⁊.s.de ꝓcu.l.nõ cogẽ⸗

—

dDdi. §. q ita. 1. . de popu. ac. l. ij. i. rñ. . C. de trãſac. l. ſes. ⁊. j. qð

vi aut clam.l. ꝓbibere.S.plane.ſed ſi in populari acuoe iuraui me
nõ bre appẽſum.alio bona fide deferẽte.nunq̃d cũ poſtmodum ap
penſum babere reꝑior ↄueniri potero.videt᷑ ꝙ ſic.nã in libero boie
exbibẽdo ſi abſolutus ſũ.qꝛ litis eſtimatoõem pᷣſtiti.nibilominuſ ab
alio vel eodẽ ↄueniar.vt.j.de lib.ho.exhi.l.qð ⁊ lex.S.ſi tq reus cõ
demnatus.ecotra vldet ꝙ nõ.vt.S.e.qꝗͥ iuraſſe.S.ſi pr filij.⁊.s.de

tunc videntur locum ha bere cuʒ

nu. pe. aulf. qᷓ vel iuramẽti obnineat.
ꝓpᷣaʒ..s. erd. anclo creſcit aliud ſibi deberi ſin ſumit publicam actiõem ſinon ꝑ xr.. .l. . als non. in
cau.l.i.i.tñ̃. N,N . 2 . . 6. — r. e dicas imdiſtincte nõva
Hmiſa. .o, Plinon dupli perſecutõem ſibiac colluſionem actũ ſit. Si libertuſ lieere vt adl ul de i
miſſa via ppan quirere Pedius ait abũde enim deferentepatrono iurauerit ſeli⸗ H
Re G her⸗ ſufficere exonerare petitoꝛem ꝓ bertum non eſſe ratum habẽdu,ʒ 2. . depac. iuniſgen. F.
gis aql. agi: et bandi neceſſitate: cũ omiſſa hac eſt iuſiurandum: ita ut necoparũ nnacn Fnelt qſ
kenrekn ꝑte edicti dupliactio integrama- petitionecbo. poſſ. cõtra tablas nt. F. itana
ſtimi. qd auteſi Necat: 7 poteſt dici hoc iudicio nõ dan debeat: Si iurauerouſũfru- 1 Si liber necopa⸗
hoitea das ad, pꝛincipalẽ cauſam exerceni:ſz iuſ ctum mihi dan opoꝛtere an alite: nba bae ſenorh⸗
b ꝗ Gpꝛincipals iurãdũ actoꝛis cõſeruari. Siiura dan debet q;; ſicaueam boni vin ¶Pventtate br. vt . dei
H . uUerote ſtichũ mihi dare opoꝛtere arbitratumenuſ urum: finito uſt n deworl rohseegc
bauo preſtes Anon ſit in rerũ natura: necextia fiuctureſtitutuy“. 8Ai? Bnon t6.ſt paronus
iuſiurandũ con tionẽ mihi pᷣſtarereusdebet:niſi incrlſumusinreru iuraueniſepatronum.
ſeuan. ac. excauſa furtiua vel ꝓpter moꝛaſ E pꝰiuſiurãdũ exactũ per adopas velbo. c
i ¶Actoꝛis ſ ꝑ tiũc enĩ etiaʒ poſt moꝛtẽ ſermui exti· itti ↄſtitutõibꝰrpꝛincipũ exinte ta. m̃ eũ nõ vocabitin
e mMatio pſtat. Simulier iurauent grocqm agere. Sigsnona iſtru⸗ alenneno ut⸗
ie natua. ſ X. dotis noĩe ſibi deberi tota ſumn- mẽta/ſeinueniſſe dicat:ꝗbꝰnunc tertß ſuccedetei abinte
mo weiummẽ/mma pꝛeſtanda eſt: ſed ſi iurauent ſolisuſurus ſit. ſed heↄſtitutõdes o ue copas beren

ter cui aſſignatꝰ erat de
tulit iuramẽtũ liberto ſi
bi affignato. liberius
iura uit ſe non cẽ libertũ ⁊ deceſſit.⁊ ſicius liberii deberet ad aliũ redire vt
inſti. de aſſi. li.S.i.an cõpeteret illi ad quẽ ius redit bonoꝝ poſſ.etiã nõ ob
ſtante iuramẽto ab alio delato.rh.põt.qꝛ ex alia cã agit.vt ar.j.de except.
rei iud i.l.ſi mr.S. eadẽ. ſed ar. S.in eo qui petijt in ſeruirute libertũ prõni.
qui etiã liberoꝛũ noĩe non põt petere ð tab. vt.j.de bo.lib.l.qͥ ĩ ſeruitute.

5 ¶ Si iurauero. reſtitutun ⁊ ſic ꝓ vitate eſt. vt. S. e, ſed ⁊ ſi. . itẽ ſi iuraue/

ro. accur.
a Dmonendi. ↄſtitutõnibus quas non babemus.que.ſ.bũc ponũt ca
ſum qui ſequit᷑.
4 I oua iuſtrumẽta.i.nouiter repta non nouit᷑ fabꝛicata.⁊ ſic no.pᷣtextu
inſtrumẽti reꝑti mramentũ vel ſacrm retractari. ð.C. detrã ſac.l. ſub pꝛe
textu.ſed aliud ẽ in trãſactõne q̃ non retractat᷑ vtibi.qꝛ vtriuſq; ↄſenſu fu/
it facta.ar.j.e.l.in fi.item Sð.j.de re iudi.l.imꝑatoꝛes.⁊.Q.de re iudic.ſub
ſpecie.in quibus ðꝛ ꝙ pᷣtexiu nouoꝝ inſtrumẽtoꝝ ſnia nõ retractat. niſi in
cã publica quo caſu.j.trienniũ retractat᷑ ⁊ poſt etniã ſi puaricatio arguat᷑ vt
C.de ſen.aduer.fiſ.la.non retrac.l.i.li.x.ſo.refett an ſola ſnia det᷑ vttũc nõ
retractet pᷣtextu inſtrumẽtoꝝ niſi in cã publica vt dixi.an ⁊ ſnia lata ⁊ iura
meniũ pᷣſtitum ⁊ tũc põt retractani vt bic.⁊ in odiũ ꝑiurãtis.ar.j.de aqua
quoti.⁊ eſt.l.i.ꝗ.trebatius.dic ꝙ bicnon erat iudicatuʒ ad buc ſm Pp. et
ſubicit abſolutus.expone ibi.ſ.deſtſnatõe nõ re.vel tertio dic q; bic fiut
iudicatũ.ſed ſub ↄdic.i.ſi iurauerit.⁊ dices nõ fuiſſe adbuc iuratum. ⁊ ſic
eratexactũ.ſjm boc.i.pᷣceptũ vt iuret᷑.non tñ erat iuratũ.vtar.Q.e.l.ſiqͥs
iuſiurandũ.hᷣ lex illa coꝛrigat᷑ ꝑ ſequẽtẽ generalẽ vt ſꝑ iuret.vł ĩ ipᷣa ſnia vł
ah.ſed pꝛima ſolutio magis placet.item S.j.de re iudi.l.poſt rem.in pꝛin.
ſo. ꝙ dicit ibi poſt rem iudi.vel iuſiur.nil querit᷑ ſupple niſi noua inſtrum̃/
ta afferant᷑ vt bic.pᷣterea ſicut ꝑ noua inſtra ſic ꝓprer exatẽ reſcindit᷑ ſi ⁊ no

ge cauſe inducunt᷑ vt.S. de mi.l.ſi minoꝛ.xx. an.itẽ not.qꝙ bic ſubicit q̃bꝰ
ſolis ⁊c.qꝛ ar. ad id qð no.S.de pe.bere.ſi q̃s liber.in fi.⁊ ad idem facit
aAu..ſi ſepius in inte.reſti.poſtu.l.ij.

5Aiudice. ſ. deferẽte.

395 Abſolutus fuerit.deſtinatõe nõ re ipᷣa ſjm py.ſic ponit᷑j.ti.i.l.vtõamꝰ

itẽ videndũ ẽ.h̊ veriꝰ
E vtvere fuerit abſolutꝰ
vt mõ dinii ſolutõe Zꝛi
ꝛũ.ar. j. de exer.l. i. F. ſi
is.ĩ fi.⁊ dic iudice ſeq̃n
te ſuã delanoõem.
b ¶ Exacto iureiurã.ſcʒ
inopia ꝓbationũ emer
gẽte. vt. C. e. in bo. fi. ⁊
ar.j.e.tutoꝛ. ⁊ vt plene
videas: diſtingue.aut
actoꝛ nil ꝓbauit de in/
tẽtione ſua.⁊ tũc reꝰ eſt
abſoluẽdꝰ etiã ſine iuꝛa
mẽro. vt. C. de edẽ. l. qͥ
accuſare.niſi ĩ caſibꝰ in
bus lex defert reo iuꝛa
mentũ ad purgatõem
ſui.vt.C. ð his qͥ ad ec
cle.oↄſu.il.pñi..ſicvbi
7. C. de fi. inſtru. l. fi. et
C. de iur. deli. l. n. F. li⸗
cẽtia.⁊ in auf.de fi.in /
ſtru. F. ſi m̃ quiſcᷓ. ſi at
actoꝛ plene ꝓbat reꝰcõ
dẽnat. ſi o lemiplene
valet.puia ꝑ ſcripturã
domeſticã. q nõ ſola ſʒ
cũ alijs valet.⁊ ſic ſemi
plena inducit ꝓbatiõʒ
vt. L. de ꝓba. l. inſt̃a.
vł ꝑↄpatõʒ lr̃aꝝ exq̊ ſ
plena ſ qualis q̃lis ſu
mit᷑ fides.vti aut᷑.ð fið

inſtr. F. ſi ο oε moꝛi⸗/

antur. 7. F. ſe. col. vi. vl
peꝛ fugam rei q debuit
ibi mdere vbi officium
geſſit. vti aut. col..
luꝑ boc.⁊.S.ſiqs ãt.⁊
ar. j. de re. mi.l.nõ oẽs.
F. fi. vel ꝑ vnũ teſtẽ de /

teret ſacſo actoꝛiq̃ noui

a iudice aliquis abſolutus fueritꝰ

Solent eniʒ ſepe iudicesĩdubiis

cauſiſ exactoiureiurãdo m eum
iudicare ꝗ iurauerit: ꝙ ſi als iter
ipos iureiuꝛãdotrãſactũ ſit nego

ciũ ñ ↄcedit᷑ eãdẽ cãm retractare.

Ani iurãdi Oaeſt.
grãm facere pupillꝰ nõpõt
NNAidꝑ ſalutẽ ù Mpia.
ſuã iurat:lʒ ꝑ deũ iurare vi
deat᷑:reſpectu eni diuini numiniſ
ita iurat:attñ ſinõita ſpãliter iuſ⸗
iurandũ ei delatũ ẽ:iuraſſenõ vi⸗
det᷑: ⁊ iõ ex integro ſolẽniter iurã
dumy. 1 Dem.
Vſiurãdũ ⁊ ad pecuniaſa

ad omẽs res locũ hʒ etiã de oꝑis

iuſiurãdũ deferni pᷣt:nec ðiiuria
qri aduerſariꝰpõt:cũ poſſit iuſiu
rãduʒ referre. Quid iñ ſiiõdicat
reꝰ ſe iberatũ:quoniã ſtichũ quẽ
ꝓmiſerat putat deceſſiſſe nõ erit
tutus ꝑ relatõʒ : ⁊ iõ ex hac cã pu
tat marcellꝰ recte:aut remitten⸗
dũ ei iuſiurãdũ:aut ſpaciũdãduʒ
ut certioꝛet:⁊ ſiciuret.Defẽſoꝛ

t veritatẽ rei maxĩe ſi res petita ẽ modica ⁊ actoꝛ è

boneſlus.ar. . de legi. tu. l. legitimos.S. i.⁊ vt in pallegans legibꝰ ↄtinet
teſtẽ aũt vnũ dico inducere pᷣumptõem.vt.j.de dote pᷣle.l.theopõpus.et
ſ.quẽead.teſta.ap.l.i.G.ſivnus.⁊.S.e.ſi duo patroni.in fi.i.tñ. Itẽ ſi duo
faciũt plenã ꝓbariõʒ ergo vnus ſemiplenã. nec ob.j.de queſt.l.maritꝰ.ibi
em̃ nõ ꝓbibuu qõnem ꝓpter iudiciũ ꝙ nõ ꝓced eret.ſ qꝛ õ dñm. vt. C. de
queſt.l.i. Itẽ dat acroꝛi ſacramẽtũ ꝓpter enoꝛmitatẽ crimis vt.C.vñ vi.ſi
qh. Itẽ ꝓpt᷑ ↄtũaciam rei dat᷑ actoꝛi.vt.C.de iudi.ꝓperandũ..ſi autem.
aliaſaũt vbi actoꝛi nõ nouerit veritatẽ reivel ſumma nõ ẽ modica ⁊ pſona

actoꝛis ſuſpecta vel nõ.ſed reus ita ẽ honeſtus vt acioꝛ ⁊ ſumma nõ ẽ mo //

dica defert reo iuſiurandũ.⁊ abſoluit᷑ ĩ ctibꝰ bon.fidei ⁊ ſtricti iuris iudi/⸗
cijs ⁊ in delctis.⁊ q̃ſidelictis ꝑ regulã generalẽ qͥ ẽ bic.⁊.C.eo.l.i bo.fi.
c 865 ſi als.i.iudice nõ d eferẽte ſʒ a ꝑte ꝑti in iudicio vel extra. bic em̃ iñ
olũ qrit᷑ an ſit iuratũ.vt.S.e.nõ erit.S.dato.ſed q̃re diuerſum.rñ.qꝛ bec re
ligio im̃ ẽ circũuenta.ſʒ qñ iudex defert tũc religio ⁊ iudex circũuenitur cum
quo ñ ita mue agit᷑ vt cũ do.vt.S.ð ar.celſꝰ.⁊. C. e.l.ij.⁊ ar.5v.e.ſiduo.i fi.
d . Anſiuradi.nõ põt etia cũ tutoꝛe.qꝛ ſpẽs donãdi ẽ.vt ar.C.ð admi.
tu.l.nõ oĩ.acc.flo.legũ doctoꝛ

Ai ꝑ ſalutẽ.nõ videt.vt.s.e.l.iij..fi.⁊.l.iij.⁊.l.v.i.tñ.⁊. .fi.ſi ãt
paliter ẽ datũ valet.vt bic.⁊ dictis legibus.ſed õ id qð ſubicit.S.e.

l.remittit in fi.ſed ibi iurauit nõ qñ delaium ſuu ſed poſtea cũ iam reuoca/

uerat.acc.flo.legũ doctoꝛ.

b ¶ Jura du eſt pꝛimo babito /ꝓ nõ p̃ſtito. ſicut ⁊ optio male facta. vt.j. de
op.le.l.ij. ſec? in an alla manumiſſa. vi ſit vxoꝛ.qꝛ tm̃ ð pꝛimo mrimonio
intelligit. vt in ar. ð.j.qͥ ⁊ a quibus.l.matrimonij.ꝭ.

1 ſiurandũ.de opis.ł.a liberto pᷣſtãdis vel non pᷣſtqdis.⁊ad

hoc. 5. e.l. ij. F. i.

d Pe iniuna. a lege vel deferẽte facta.

e¶ Deceſſiſſe. ⁊ defert ei ſacramẽtũ vt iuretſe nõ teneri
fRelarõem.i.non ẽ ei turũ referre.qꝛ cũ acto:nõ credat moꝛtuũſta

mancipii vl citatis uel cuiuſlibet
coꝛpis iuſiurãdũ ðᷣferre pᷣt ſi ſũꝑ
hoc mandatuʒ hẽat. Pupilloñ
defert᷑ iuſiurandũ. Pꝛocuratoꝛñ

ↄpellit᷑iurare nec defẽſoꝛ.⁊ita iu

lianꝰ ſcribit li. x. digeſt. defẽſoꝛeʒ
iurare non ↄpelli: ſufficereqʒ ad
plenam defẽſionẽ ſi paratꝰ ſit iu
diciũ accipe.Qui iuſiurãduʒ de⸗
fert pꝛiꝰ de calũnia iurare debʒ:ſi

hoc exigat᷑.deinde ſic ei iurabit᷑.

hoc iuſiurandũ de calũnia eq pa-
trono parctibuſqʒ remitti᷑. Sið
ꝗlitateiuꝛamẽti fuenit int ꝑteſ du
bitatũ ↄceptõ eiꝰarbitrio iudicã
tisẽ. Ait ptoꝛ.Eũa quoiuſiurã⸗
dũ petit᷑ ſoluere aut iurare cogaʒ
altexitaqʒ eligat reus aut ſoluat
aut iurʒ Siñ iurat ſoluẽ cogẽdꝰ
erit a ptoꝛe. Hat᷑ ãt ⁊ alia facłtaſ
reout ſimallit referat iuſiurãð ⁊
ſiis q petit ↄditõe iuriſiurãdinõ

–ͤ
*

utet: iudiciũ ei ptoꝛñdabit Eqſ

ſime enihoc facẽ cũnõ deberet di
ſplicere ↄditio iuriſiurãdi eiꝗ de⸗

tulitſed neciuſiurãduʒ ð calũnia

tim iurabitur.
Certioꝛetur. er
go liquet mani⸗
feſte ꝙ nõ ſuffi/

cii iurare ſe cre /
dere ſed pᷣciſe ſic

eſſe vel non eſſe.
vt. j. rex amot. l.
marcellus.F. qᷓ
rerũ. Jo. ⁊.S.eſ

quoties. ſecuſin

ſacro quodã qð
facit tutoꝛ vel cu
ratoꝛ.vtiĩ aut᷑.ut
hbiqͥ ob. phi.res

mi.. vt autẽ. et
ſecus i ſacro cao-,àlt

lũnie.ut.C. iu
reiuran. ꝓpt᷑ ca.
dã. l. ij. ꝗq fũt ar.
cõtraria.

b (¶Defeſoꝛ. mã

datũ bʒ. a ſindi
colvel ab bis ad
quos admiſtra

tio ptinet Jo. et

no.ꝙ eildẽ caſi⸗
bus põt bic de /
ferre q bus ⁊ ꝓ⸗/
cura toꝛ. vt.S.?.
iuſiuran duz. F.
fi.ſjm quoſdam
alij aſſimilãt tu
toꝛi. vt qñ ſibivi

det. ſ. deficienni

bus ꝓbatiõibꝰ
poſſit dekferri. vt
ſ. e.l. utoꝛ. ĩ pᷣn.
7. L. de traͤlack.
l. pᷣſes. acc.

ie Pupillo non

deferk. vt iurare cogat᷑ vel refene.iurare m̃ põtſi vult.⁊ ſeruatun vt

S.e.qui iuraſſ. Ee.

lꝛ ¶ Pꝛo curatoꝛ.non cõpelli ex ſtipulatõne.ſ.vel defenſiõe interpo/
ſita.nec a dño ꝑ actõem mãdani.qꝛ negociũ cõmiſſus ſine hoc expli
caripõt.als d.vt.5S.de ꝓcu.l.ad rem.⁊.l.ad legatũ.aʒo.⁊ ẽ alia rõ
qꝛ ꝓ alio ſubire anceps ꝑiuriũ nõ dz cõpelli.vt.j.ti.i.l.videamus.
l Quiiuſiurandũ.exigat.tria no.bic.pꝛimũ ꝙ ſacin calũnie põt
remitti tacite cũ demũ ſit pᷣſtandũ ſi exigat᷑ vt bic.⁊.j.de operiſno.
nunc.l.de pupillo..q opus nouũ.nec ob.C. de iura.ca.l. ij. . ſed
qꝛ veremur. qꝛ licet nõ expſſe vt ibi tacite tñ fuit.vrar.S.de pcu. fill
§.· milites.ſecũdo no.qꝙ olim pluries iurabat.ſicut erat bic..C. ð
iura.ca.l.i.⁊.j.de dam.infec.l.q bona.S.qͥs ſtipulatus.ſj boc coꝛ⸗/
rigit᷑. vt in aut᷑.de his qui ingre.ad ap.S.fi.vbi dicit ſemel iurana
pꝛin.tm̃.tertio non i eo ꝗð ſubicit boc iuſiurãdũ ac.ſacrm calũnie re
muti pairono vt bic.⁊.S.qui ſatiſ.co.de die.S.fi.⁊.j. de dã.infec.l.
qui bõa.s.ſi alieno.⁊.S.eo.ſi pamonus.⁊.j. de obſequijs.licet.ſed
boc foꝛte coꝛrigit᷑ hodie vt nulliremitrat᷑ vt.C. de iura. ca.l. ij. .. ſß
qꝛ.ſed magis puto nõ coꝛrigi.tũ qꝛ nõ expᷣſſe coꝛrigit.vt ar.C. ð ap.
pcipimus. ĩ fi. tũ qꝛ lex remittit nõ bõ.n hõ pòt remittere vt ibi lex

aũt ſic.vt bic dicit.acc.

mBi de qualitate.arbitrio.vtrum in pfitia iudicis ſit iurandus
vel alibi.vel in libꝛo vł in ecclia.vel alibi.vt.C.e.l.generaliter. ꝭ.p.
vl dic vt. j.e. l. F. fi. vel vt. S.e. qui ꝑ ſalutẽ.acc.flo. “”
n La pᷣtoꝛ.eligatreus.vt.C. e.l.delata.vel etiam recuſet bodie.xt
C.eo.l.generaliter. ꝗ.ſin autẽ. electio aũtideo ſua.qꝛ alternatiue

—

ar
nl

1
ſhe

A
Hamſn⸗

umnleßſiͤ
afͤo

W. —

Che 1

erii gii

ſodotegen in

ſuüngi⸗
gigrica⸗

iileü

tiiſßztſidi

alt C.
Mjleon
iiſelens
iAAore
eleß,
i
((agni
fſſyrar aan
uhNedoloin
tbideſe
inesen

tſedolun te

(ſlunneie,
ſnneguett⸗
0 drofone
Exermiglie
Mimodedo

Insn
ſclinſiee

iUlmiſteni
ſmglenonn
llecth,

drngns
csdcte

unnümtt
Mehendo
uſeleg dce

bnelnede
ltuͤline
ſitntiftlo

irr
gtunen
hemninin
huſizi
IlNe

nitnielu

unt

nunn
l

Alnonn

Duodecimus Deiureiurando.
ipa vel ſicut iudicium parit actõnem in factum. ita ⁊ ſacramẽtum. vt. C. e

actoꝛi. Item cedit in locũ accepulatõnis.vt.j.e.l.iuſiurãdum.
e ¶ Qui non compellũtur.⁊ eſt rõ.quia loco iudicij iuſiurandũ ſuccedit.v

tenetur. vt bic. ⁊. ]. de iure do. l. plerũq;. in i...
o ¶ Daiur. ſi malit. immo vigetur nõ licere referri. vt... rerũ a mot.l.
ni mnmnaarcellus. 5. fi. que eſt otra. ſo.ſpeciale eſt in illa actõne ⁊ ĩ al ij s tur

pibus. vt ſi ↄuenti ſciant factũ non pft referre iuſiurandũ nec recu ſupꝛ eo. q iuraſſe. 5. fi.in fi..S. de iudi.ſed ⁊ ſi..ex quibus. . 4
ſlunmi ibs viſſhe als Tiaeripeble Atemmlan põt.yt. ¶. de re bus cre. WG actxoꝛ.ceſſabi. agitad eandem pecuniã ⁊ alia actõne. 7 ceſſar exce/⸗
Autt generalit 5. ſin ptio.ſed 5Sie euob.
Ni . 68· §S. exceptio.ſoł. vbi alia
aute —— 8 3 — W— „ — 7 „„ *
— bNoͤbent ab referenti defertuꝛ:qꝛnonẽferẽdꝰ dũcedit:nõabaliis delatũ ꝓbari acidenm cheopem er
innich Talio umn. 1 mdefermn „ b . jad h ſi habil ex ea in Secke it ex
rſtzin ¶ Judiii. pꝛiĩ actoꝛſ i cõditioni quam ipe detu⸗ debet: q; qui ad ocl! ut habiles. ang t na unet
mie rfion eeet lit de calũnia velit ſibiiurari. õ Quinon cõpellũtur rome iudicd tcompent e auans
nſchml 1d denegan in ſp autẽ conſonans eſt ꝑ oia refer umacciꝑe neciurare compellẽdi obſtar. at pꝛia actõ bic
ige niſquoͤem exc. ri iuſiurandum tale quale defer- ſuut ut legati ꝓuinciales. nonppteroſtimronem
ſitan ex diuerſi Jacto: UI Lpianus heiuſturan kiceſoluts
onizſinſt ma. ſed ⁊ ſiꝑp⸗ tur foꝛſitan ex diuer itate reꝝ ue UIEP ne iuſiuran. vice ſolutõ
nunſ tir. F.ſͤ 1ſi důͦ pſonarũ ꝗbuſdã emergentibus deferat iuſiurandũde ſola nis ef tme
nfin Deulit Eato. Queuanietatẽ inducunt. ideoqʒ ſi Oſtituta pecunia:⁊ reus iurauerit Stumos oſtitutõnem
diehn Paleflegeͤm q taleinciderit officio iudiciscõ exceptõne utetur ſide conſtiltuta Ande deoſtuuna non
dece dipenleng n ceptio huiuſmõi iuriſiuranditer: cõueniatur.ſed ſideſi oꝛte id ẽ de ne gwin ad allag a
ſineni⸗ ir i1. Loͤte Minet᷑. Cũ res in iuſiurandũdi⸗ pꝛioꝛe obligatiõe conueniatur: ex no. ius auib no iurat
lie tus ae .pe · miſſa ſit iuderiuratũ abſoluet ? ceptioceſſabit:niſide hacquoq;ʒ crurſus.
ĩaun t1 IMMon ſorer’ referẽtẽ audiet. ſi actoꝛiuret: c iutauerit aduerſario deferente. Jnon fueritmiſ
G ſarra te aam demnet reü nolentẽ iurarereuz ſi Inonfuertt i 1 Dez ao eanſte kt fnl
RMn enior biee loluat. abſoluit non ſoluẽtẽcon- Oremiſſum iuſiurãdũ abeo afarad,lj. a8 viaut
Kaen ro vt iures ten? deinnat ex relatiõe nõiurãte acto qui detulerit ſi ð calũnia ñ iurabi⸗ A erde conen
1 . . — . * * — — . .
* feſl dolum re reabſoluit reũ. pa Aulus tur 91 equeseut debeat denega⸗ decalumnta dicbode
D ciſſe in re que lit toꝛ pupilli oibus ꝓbatõ niactio.ſibi eni imputet ꝗ ꝓceſſe it rorngi renſen raru
— Norneerdals ibusaliis deficientibꝰ iuſ ad delatõem iuriſiurãdi:nec pꝛiꝰ nundu. 5.4 iidnz
ſirant dakacnoe vo iurandũ deferẽs audiendꝰẽ. Qñ de calumnia iuranit ut ſitiſte re/ Seden clino ſacbo
nguoſen o. vt. S. de dolo aenj 1 . ittẽdi ſimil. . . .
iafnli⸗ ſiolef. in fineer eni pupillo denegabitur actio mirediſ nni h 2 ulus quod debes non obti /
punfſta lidem ẽ ideme Mꝛocligus ſi deferat iuſiurandũ Anmfeſte turpitudinis? cõ nes vt bicſc..deona
viſenl ſiagas ervom gqudiendusnonẽ. Idẽqʒĩceteris fuſioniseſtnolle ncciurare ben. emp.l.ſin empis
bus oeniof nione que eſtyl, a. . di ſt ſi⸗ — ſi du ef ne. . itẽ ſi emptoꝛ.acc.
pſimini ra qungentos ſimilibus ei dicendũ eſt. Ham ſi- nec iuſiurandrefere. flozentiuus.
aee ſartäcs detral ue pꝛo pacto ↄuẽto ſiue ꝓ ſoluti Jquis i Nlianus. b V o erore, ſcili
Ldenn 2 P . „ „ Od „ ⸗ ℛWWN 5 . Ans. .. 2
lan inr menon do one ſiue ꝓiudicio hoc iuſiuran⸗ cum debitoꝛe ſuo pepige· ¶ Derulant quis tune
naſte ⁊ ego defe ſiine dubio actio dene/
Cinan roytiurei meddo le Fura bſir. ab Ssretur. —,—“=
l.tnumn naſſe nõ vltra quingẽtos ſolidos. vt. C. de dona. l. pe. F. fi. ſegbock ſe & Jurabitur. J. ab actoꝛꝛtee. ⸗ ..
ſi in totũ volo eua dere.vel tu vis totũ qð petis tibi dari. L nifeſte. nolle. abundat vna nega io.ſic.j.de dam.infec.fluminum
Enſienne PNAel ꝑſonan.vt ſi liberius agat in iure ⁊ patrono deferatf iuſiurã/ imo rñᷣ. 1. C. de ſeruis fugi.l.i.⁊ in aut.de bere.⁊ fal.S.inoꝛdinatũ. I)ẽ
iireegi dum. vt iurerſe non feciſſe iniuria. paronus refert. iura me tibifec nota ꝙ bec lex loquitur cum fuit ſuſceptũ iuſiurãdum. vt qꝛ placuit vtniqʒ
luatiini ſeatrocem iniuriã. vt. . de in ius vocan. ſed ⁊ ſi. S.pe.⁊.j.de iniur. parti Bires Antaraanm peridaecntalkerun em̃ etiam bogie ſacendů.
mani Nt bic teg ecm. F ti deaatrae⸗ hoen §· ſin autẽ.⁊ reuocari.vt. C. e.l.ſi qs iuſiuran.vel dic olim erar turpe. qꝛ co
Gahisb x¶ Lum res. abſolui rem ab obſeruatõne iudicij. gebatur ſuſciꝑe vt bic. ſed hodie coꝛrigitur per dictam. l. C. e.l. generalit.
ean aMimiſſa. i.placetrem decidi iuraméro vmus parris. nec obſtat. e. tin fi. vbidicit ꝙ nil coꝛrigit delegibus antiquis quia bic ca
thie Vt Utoꝛ. deficientibus vr.S.e.iuſiurandũ.S.i.⁊..ij.trãſigere eti ſus excipitur de recuſatione.⁊ alius in eo ꝙ poſtſentẽtiam iurabatur. qui
uce am põtiunc. vt. C. detranſac. pᷣſes.ꝛ.j.de furns.mnterdũ.ꝭ.pe.als bocie non c. vt. C. e.l. ſi qs iuſiuran.x.l.generaliter. .i.acc.
inon non vi dictis legibus. quis cum debitoꝛe. iuſta cõuentio.vt. C. cõmu. vtriuſq; iudi.ſi cũ
ſi nalu a ¶ QAuãdoq;.i.quãdocũq;.i.ſp.vel dic.i.ſi nõ inueniat᷑ leſus.alio/ Apanuo. ſed videiur iniuſta. ideoq; iuramentum remitiẽdum. xt. j. de
iei quin ↄa. vt.S.e.nam poſtea. .ſi minoꝛ. ondi. inſti. que ſub condi. in pꝛin. que eſt conma. ſo. illud circa vltimas vo
ſein⸗ bç ꝛodigus. ꝓ pacto. de hoc ſtatim dices. luntates pt ra neiun demiralbie in cSrarcha. vel ibi de futuro fuit
ne. vt. 5. eo. I. iuſiurãdum loco. W conditio.bic depᷣtento. Ded quid ſi ꝓmiſi iibi.x.ſi iures te aſcendere capi
un e d Hudicio. vt. . e. qui iuraſſe. 5. fi. . l. ſe.? plenius no. qꝛ videtur tolium ⁊ iuras nũquid orituract io ex ſacramento vel ex pacto. rñ.ex pacto
tn g ſacramẽtum cedere in locũ pacti vt dixi in ciuili obligatõne.nam ſi Mam ſi ꝓmiſi ſi aſcenderes non ex aſſenſu ſed ex pacto datur actio. ſed q̃
