enmio6 ut pactũ no tollit ciullem obligatonem. ita iuſiurandũ in locu ſolu de dolo quaſi mu pꝛeuenire debeas in faciendo. ſic eſt facio vr des. vt in/⸗
IMA tionis cedit in naturali obligatõne. nam ſicut naturalis obligatio fra depꝛeſcrip.ver.l.naiuralis..quod ſi faciã.licet quidam diſtinguant
ſesſ t 4 ipo iure tollit᷑ per ſolutõem iia per ſacramẽtum. vt.j.de ſolu.ſtichũ adſit vel abſit. vel melius bicinon fuit contracus innominatus. quia no
gentdeH . naturalis. cedit in locum iudicij. quia ſicut iudidum rem ceram modus obligare valens ſed conduio fuit appoſita. ideo ex ſtipulatonevł
ubhl facit aut ꝑmitut. ita ⁊ ſacramẽtum. pt. j. e. nam poſtea. .. ſi is qui. ex condilioneyel ſimili cauſa ſecundũ ius coõmune agef ad dicta.x.pmiſſs
Nn

Liber

ſed in cauſa huius.i.bocn on ſeruatur.qꝛ fuit pactũ factum ad excipiẽduʒ

pꝛa in pᷣdictis modo legibus.acc.flo.

accurſius.

ZonnenoLPacte de non petendo. accur.

ſiurandũ.repeti põt.vt.S.l.ꝓxi.aliter ſi verus debitoꝛ ſit abſolut?.

5 Cauſa. vt aſcendere capitoliũ vel nõ aſcẽdere iuſiurandum.

vt. j. de cõdi. inð.
lulianus.
q ¶Diſcedatur. T natu
ralis obligatio tollat᷑.
vt. j.de ſolu. ſtichuz. F.
naturalis. 7. . l.fi.
è Abeo. abñti. ꝑ nũ
ium. .
. noꝛãti.tẽpe facte
ed ſciet qñ para
bit ſe iurare.

t ¶Polſe. vt. C. eo. l. ge

neraliter. F. bis de pꝛe⸗
ſentibus.⁊ ſic nota.ar.
ꝓ collatõne pᷣbendarũ
ꝓcuratoꝛibus abñtiuʒ
facta vt teneat. vt.j.de
dona. l. abſiti. ⁊. ¶. de
dona.l.ſi aliq̃d.acc.
¶ editoꝛe.reſcribe
mmibi. o Juliane.
de quo ſubicit.acc.
x Eius.ſ. pupilli.
¶NMon opoꝛtere. quia
nõ accipit vt dieit.
5 Pbligatio. ſiue erat
iũcta cũ ciuili vt qꝛ cam
turoꝛe.ſiue non.quia ſi
ne eo.

a (Lollet. nota natura

lem obligatõnem iure⸗
iut᷑.tolli.vt.j.de ſol.ſti⸗
chum. F. naturalis.
bSi inkue. qꝛ dicebat
enon feciſſe cum auc/
totꝛitate tutoꝛis que in
obliganone pupilli eſt
neceſſaria.vt inſtitu.de
auc.tu..i.⁊ ſrc confite
batur factum ſed nega
bat de mre teneri. aʒo.

A on tuebit. qꝛnatu
raliter pupillus accipi

endo ſe obligar. vt. j. ð
noua.l.i.in fi. niſi cum
ipſo tutoꝛe ᷣbat.quo
caſu nec naturalr tenet
vr. . ð ac. ⁊ obl.l. pupil
lꝰ.⁊.j.ð au.tu.l.v.ĩ pn.
vnde quãdo pupillus
naturaliter teneba t᷑.vt
bic erat: fideiuſſoꝛes te

nentur. vt. j. de fideiuſ.

l. fideiuſſoꝛ. S. i.
de De facto.i.an acce /
perit.

rit ne ab eo pecunia peteretur ſi iu
raſſet ſe capitoliũ nõ aſcẽdiſſevel
aliud quodlibet feciſſe:ul ñ feciſ⸗
ſeiſqʒiurauerit ⁊ exceptio iuniſiu
randi dare debebit ⁊ ſolutũ repeti
poterit. eſt eni iuſta cõuentio ſiq̃⸗
libet cauſaein ↄditõe iuriſiurandi
deducta fuerit. EDem.
Eſiurandũa debitoꝛe ex⸗
actũ efficit ut pignus libere

tur. ẽ enihoc acceptilatõi ſimile

ꝑpetuã certe exceptõʒ parit:idcir
co penã quoq; petẽtẽ creditoꝛem
exceptõe ſummoueri opoꝛtet: et

ſolutũ repeti põte: utpote cumin

terpoſito eo ab oĩptrouerſia diſce
datur. pK Bm.
Abeo etiã abñti ignoꝛã⸗
I iuriſiurandi gratiam fieri
poſſerreſpon.ſʒ ⁊ ꝑ eplaʒ iuriſiu/
rãdi gratia fieni pt. i ¶ Deʒz.

C Reditoꝛe ꝗ de mutua pecu

ia ↄtra pupillũ cõtẽdebat
iuſiurandũ deferẽte pupillus iuꝛa
uit ſe dare nõopoꝛtere:eandeʒ pe
cuniam a fidiuſſoꝛe eius petit: an
excludendus ſit exceptõneiuriſiu
randi.qdð tibi placʒ reſcribe mihi
Eam rẽ aptius explicat iulia.naʒ
ſi ↄtrouerſia inter creditoꝛẽ ⁊ pu⸗

pillũ fuerit an oino pecuniaʒ mu⸗

tuã accepiſſet:⁊ ↄuenitut ab omĩ

ↄtentione diſcederet᷑:ſi pupillus

iuraſſet:iſq; iurauerit ſe dare non
opoꝛtere: naturalis obligatõ hac
pactõne tolletur:⁊ ſoluta pecuia

e ¶ An de iure. apparet bic deiure iurari poſſe ſed boc ideo.qꝛ ponit᷑ ius ꝓ

qualitate fa

2 —

cti. vt. C.ſið ius velvti.publi.l.ij.

f Creditoꝛe. i. an cum tutoꝛe.

obli.l.arrianus.
hbGi fin

ntelligere.id eſt pꝛeſu mere in dubio.qꝛ ꝓnioꝛes ⁊c.vt infra de acti.⁊

Gi fideiuſſoꝛ non opoꝛtere.quia non fuit contractum vel fuit ſolutum.
a ¶ At quin. ꝓ ſed. acc.
be Pꝛodeſſe.vt.S.e.duobus..ði.⁊..ij.
ebebi. vt. S. eo. nam poſtea.S. iuſiur.

O¶Cade ratio.bicſolus caſus deerat. nam omẽs alij qui bic ſunt erot ſu /

e ¶ Reo. vt. S. e. duobus.S.i.acc.

fBe in litem iurando. Supꝛ⸗a dictuz eſt de iureiurando quod

eſt de re. vt. S. ti.i.l. quof. bic de eo qð eſt ex volũtate ſiue affectõne

p. j. e. l.i. ⁊. l. videamus.S.iurare.acc.

repeti poterit. Siuero creditoꝛ duplici
ꝗqdem ſemutuam pecuniã dediſ- pontarſut ni
ſe cõtẽdebat:pupillus aũt hocſo in refaciẽda vel
lodefẽdebat᷑:qð tutoꝛ eiusnõin- iam facta.irefa
. S cienda vt cuʒ a⸗
terueniſſet ?:⁊ hoctale iuſiurãdũ go contra titius
interpoſitũ eũ:hoc caſu fideiuſ⸗ altaun acönec
ſoꝛẽ pᷣtoꝛ nõtuebit᷑ Siãt aliqd avennſpetan
appꝛobari non põt ꝗd actum ſit: fideiuſſoꝛeſ iudi
⁊in obſcuro erit: ut pleriq; fit de eſiirconcos
factoan de iure inter creditoꝛẽ id quod poteſt
pupillũ ↄtrouerſia fuerit deferen nanoaaucn
te creditoꝛe pupillũ iuraſſeĩtellix? nii quatenꝰ lis
gere debemusꝗd actũ ſit ini eos aerorehe
ut ſi iuraſſet ſe dare non opoꝛtere vlimum ſufficit
ab oĩ contẽtione diſcederet: At⸗ vhier uba ſt
qʒ ita ⁊ ſolutã pecuniã repetipoſ non ie.leneceĩ
ſe:⁊ fideiuſſoꝛibus exceptõeʒ da gaueneh wonus
ri debere exiſtimauimus. Si fide quidus. iul. Nie
iuſſoꝛ iurauerit ſe dare ñ opoꝛtẽ caſum aduerſu;
exceptõneiuriſiurãdi reus pmit⸗ en obli. mr itt.
tenditutusẽ.At quinſiqᷓſi omi-⸗ Sſactam. et ad
no idem nõ fideiuſſiſſet iurauit:i boqm dde N

debet hoc iuſiurandũ reo ꝓmit⸗
tendi ꝓdeſſe.Sed ⁊ ſiactoꝛe de
ferente defenſoꝛabñtis vel pñtis
iurauerit euʒ quem defendit dare

2 Releng . nitate que petif.
nòoopoꝛtere exceptio iuriſiurandi ſed poſtea ꝓpt
cni ſoi ſ r- dari cõtum aciam in
ei cuiusnomie iuratũ fuerit: dan. Pus eſtvamna
debebit. Eadẽ rõ eſt ⁊ ſi fideiſſ is enne fideiuſ
ſoꝛisdefenſoꝛ iurauerit reoenim ſoees non tenen
— - . tur. vt arg j. de fi
dat᷑ exceptõ. Itẽ ſi reus iurauenit deiuſſo. i· ite;
fideiuſſoꝛtutus ſit:qꝛ? resiudica Hane ragn 1
ta ſm altcrutrũ eoꝛum ytriqʒ ꝓfi icgeto lal
. G enus. de le. lij.
get. D—R—ã—ã—— —, non dubium. §.
Dein litem iurando. f. accur. flo. legi
doctoꝛ.
id eſt eſtimatio.

—

os inſpe a4

i ꝗ Altra eius.i.vltra eſtimatonem veritatis.vt.S.ne quis eum qui
in ius vo.l. pe.ꝗ.i. Er nota hic duo ar. pꝛimũ quod non inſpicitui
quod euenire poteſt.⁊ ꝓ vtraq; pꝑte dic vt dixi.S. de iuriſdic. om. iu
di. ſi idem.in fi.l.aliud.qꝛ rerum pᷣcia non affectõne ſed ꝓ rei venita
te eſtima ntur.vt bic.⁊.S.ad.l.aqui.ſi ſeruũ meũ.⁊.j.ad.l.fal.pcia.

ſed ar.̊.j.man.l.cũ ſeruus . „„
le. ¶ ¶ Jueno ſtr. poteſtlegi tota cõtinue. ⁊ non cöiungaturlegiſu/
perioꝛi.vt ſit hic..int erdum.vel ſit bic..⁊ bicpꝛimus ver.

cum.il.ſuꝑioꝛi iungatur. ⁊ dic noſirum petamus.pt ꝑ rei ven.iqua

uun lif
ſirnnl

Gumwü
6 el
Eßimnrtf
ueNi
R iengtot
ſonte
nſhel.
tiuſt hit
ltalii⸗
cichinet
NNbr.
(iaift
(ualgelier
iſſbreßee
Hurtuiins
Aßftrbe
tengigfl
unniniult⸗
e do
eendvöcr
(Nſdeſen
ſ Cine⸗
inciing
np de
(rſöoerſih
Vybepdön
ilatrontn
(mſinöve
umnlsh
fllat,

I Wnns
ſuln
uſbipe
fufecele

öttihlee
ſdritinn
ſrnnn
ſſeß ir
nutirdie
ciſie

„

ſfsſents,
(Annoſe

nit⸗

ftalolſ
iſetne
neſ
unn
eheiin
n
ueſi
madn
Adiin

udje

PNACAle AO
tttfnin
ſunſtcnſg
Gencneg
Coconfſkx
ſunnimn
inftlm
Uen n
fidein
Coſſtians
Phnciſla.
dgnolnee

Geſcelsen

Wuronda.
NigtneS
Cirhertan
Gpio, anedee.
Flirunſifn.
Gtbelga
guisttlg.
UoNield
Nranſ ale
1eNſe
Cutbusin Re
Cſuntcteig
GNNNi
ol.a
ſnnt
does, Nellqſſ
NMon incg
Aucenſe

turenendd

üſuſu
rninl
oktun
Bmii
CtsId
neſilll
Ndun
ſlont

Cugtee
orltinſ4

1

hco.

inuh/

HDuodecimus

iuratur litẽ. v t. e. de rei ven. q reſtituere. vel enã ius vtſ eruiturẽ. vt
3.ſi ſer. ven.l. baꝑ actionum. in fi.⁊ ac tõne ad exbi.vt ſubicit.⁊.j.e.
nterugi erſi. an ꝑ iurametũ ꝓbet vel ꝑ teſtes. Rñ.p teſtes
I ſm Jo. vt. C. de ſen. qᷓ ꝓ eo qð intereſt.l.i.S.in alijs autem.

nterdũ ꝙ int

m ¶ Quanti ili
teʒ lurauerit. fa⸗
cta taxatione.vt
8. de dolo. arbi⸗/
trio. ⁊.ſ.e.videa
mus. H. pe. 7. l.
acti. F. i. Intdũ
tſñi iurat᷑ in litẽ.i.

Em in Lpi.
iudiciũ deductã non
idcirco pluriſ eẽ opi
namur: ga creſcere

in ver eſtimat?ciꝰ eſtimatio põt ex ↄtũacia nõre

nem. vt. j.l. Pxia
⁊.l.cũ furti.⁊ ſic
intelligit. l.ĩ ac/
ti. F. plane. ſz qᷣd
ſi patet iudici ac
toꝛis affectõ an

debeat exiger ſa

cramẽtũ in liteʒ.

videt᷑ ꝙ nõ. qꝛ i

icertis nõ certis
c. vt.j.de verb.
ob. ↄtinuꝰ.. cũ
ita. ecõtra ꝙ ſic.
qꝛ non vt iudex
ſcit. ⁊ ið o ex fide
eoꝝ que ꝓbãtur
iudicat.non ſua
conſcĩa qð verũ
puto. pt. S. of
fi. pſi. illicitas.

interfuit. ſupple

magis ülã pecu

niã hre qᷓ; aliaʒ.

nec em̃ ĩ pecũia
pot eẽ intereſſe:
li recte inſpicias
niſi fuerit in mo
ra. tm̃ em̃ in teſt
mea bãc bfe pe⸗
cuniã qᷓ;tũ ſllaʒ.
ſecus in libꝛis ⁊

alijs rebus qa

pecunia ꝑ res h
eſtimat. vt. ſ. de
f:deiuſio.l.ſi ita

aʒo.ſed nec alia

rõne iuratur niſi
foꝛte ⁊c. vt ſit bo
na exceptio.nec
em̃ ẽ boc iuram̃

ſtituentis ꝑ iuſiuranduʒ inlitem.
Nõ enĩ res pluris fit ꝑ hoc: ſʒ er
ↄtũacia eſtimabit᷑ vltra eius pꝛe⸗

ciun.
5 uenoſtrü ), Aulꝰ
qd petamꝰ ſiue ad exhibẽ⸗
dũagat᷑. Interdũ qð interſinagẽ
tis ſolũ extimat᷑ ueluti cũ culpañ
reſtituẽtis uel nõ exhibẽtis punit
Cũuero dolus aut ↄtũacia nõ re
ſtituẽtisuel nõ exhibẽtis punitur
quãti in litẽ iurauerit actoꝛ.

Emmisde⸗
poſitis iudiceʒ nõopoꝛtetĩ

4

litem iuſiurandũ deferre:ut iuret
quiſq; qdð ſua interfuit cum certa
ſit nüůmoꝝ eſtiatioꝰ niſi foꝛte ð eo
qsiuret q ſua interfuit numol ſi
bi ſua die reductoseẽ. Quid.n.
ſi ſub pena pecuniam debuit aut
ſub pignoꝛe qð qꝛ depoſita ei pe-
cunia abnegata eẽt:diſtractum ẽ
Ideamusin i I Dẽ
utelan cã ꝗs iurare etad⸗

uerſus quẽ poſſit.⁊ ꝗdẽipſe pu⸗

pillus ſiimpubes ẽ nõpõt.hocei

ſepiſſime reſcriptũẽ. Sʒnectu⸗
toꝛẽ cogendũ uel matrem pupilli
admittendã .⁊ ſi parata eẽt iura⸗
re ADiui frẽs reſcripſerunt. Gra

tum in luẽ.⁊ ideo caute ponit iuret.⁊ nõ repetit in litẽ.in litẽ aũt nõ
iurat᷑.qꝛ nõ fuit ↄtumax in cõmiſſione pene.ſed in rei reſtitutiõe.ob
quã eſt cõmiſſa pena. Itẽ affectio.qꝛ nulla ẽ maioꝛ ad vnã pecuni/
am ꝙᷓ ad aliã.ob quã a ffectõem in ſitẽ ↄſueuit iurari.vt.S.l.ꝓxi.S.
i..alij dicũt bic iuranm litẽ.vt.j.e.in actõibus. .plane.
p ¶Sua die. ſ. die pſtituta. vel die interpellatõnis. aliud itaq; eſt in
ſpecie.aliud in quatitaie depoſita.nã in ſpecie iurat᷑ in actõe depo
ſiu. vt. j. depoſiti.l.i.S.in depoſiti.itẽ veniũt fructus.at cum quanti
tas non venit ꝙ potuu lucrari.ſ.negociando.ſed venit illud nũ qð
intereſt ſua die daios hm Jo. ꝙ intereſſe dupiex eſt. vꝛ bic dicitur.
facit ad idem.j. de eo qð cer.io.l.non vnq; S. nũc de officio. Hic

De in litẽ iur.

quero on in alijs pↄtractibꝰ bonefidei rel ſtricti iuris vrĩ mutuo bẽat locum
(5 bic ðᷣr.m̃.ſic.vt.j.de eo qð cer.lo.ꝙ ſi epheſi. Itẽ an ꝑ ſolũ iuramẽtum

oſſii a ls ꝓ bari.rñ.ſic ꝑ.l.iſtã ↄtra doloſos.
Cy Hat⸗ mus in tutellari ca.ſi tutoꝛ agit noĩe pupilli.
r ꝗ Impubes.i.qꝛ ipubes ẽ ⁊c.ſecꝰ i adoleſcẽte.vt.j.e.l.O. adoleſcẽs.acc.

ue eni videbat᷑ ⁊ignoꝛãtes ⁊ inui⸗

tos tutoꝛes ſub aleniↄpẽdii emo
lumẽto etiã ꝑiuriũ anceps ſubire
Curatoꝛes quoqʒ pupilli vl ado-
leſcẽtis nõ eſſe cogẽdos in litẽ iu

rare reſcriptisimꝑatoꝛis noſtri ⁊

diin pris eiꝰↄtinet᷑ Si ti tãtũ affe
ctionẽ pupillo ſuo uel adoleſcẽti
tutoꝛes uel curatoꝛes pᷣſtare volu
erint: auctoꝛitasiuris nõ refraga
bit᷑ quin iudicio quod interipᷣos
acceptũ eſt:finis eiuſmodi poſſit
adhiberi.Nõeni ad ſuam utilta
tẽ iuriſiurandi referẽda eſtimatio

eſt:ſʒ ad eũ cuiꝰ noĩie tutele rõ po

ſiulat᷑. A doleſcẽsuero ſi uelit:iu
rare põt ꝭ eferre aũt iuſinꝛãdũ
iudicẽ opoꝛtet.Ceterũ ſialiꝰ de⸗
tulerit iuſiurandũ:uel non delato
iuratũ ſit:nlla erit religio nec nul⸗
lum iuſiurandũ.Et ita ↄſtitutõi⸗
bus expᷣſſum ẽ imꝑpatoꝛis noſtri ⁊
diui patris eius. Jurare aũt in in⸗
finitũ licet. Sed an iudexmoduʒ
iuriiurando ſtatuerepeſſitut ũtra
certã quantitateʒ iuretur:nc abre
pta occaſiõe in immẽſũ iuret᷑ q̃ro
Et ꝗdem in aꝛbitrio eẽ iudiciſ de
ferre iuſiurandũ hoc conſtat.An
igit᷑ qui poſſit iuſiurãduʒ deferre
idẽ poſſit ⁊ taxatõnẽ iuriiurando
adicere querit.Arbitrio tamẽ bo
ne fidei iudicis etiã hoc cõgruit.
Item videndum an poſſit iudex
qui deiulerit iuſiurandũ nõ ſequi

a¶ Rõ.i.debitũ occaſiõe tutele.qꝛ tutoꝛ c.

— — —

x Finis.ſ.p ſacrm ꝙ ẽ

ſ¶Aaminẽdã. q; credi
muſ ꝙ ĩ ifinitũ iurars
amoꝛe filioꝝ.cũ nullus
affectꝰ vincat parernũ.
vt. C. ð cu. fu.l. fi. rñ. et
qꝛ plꝰ qᷓ; ſe filiũ diligit
vt. S. ꝙ me. cã. iſti qdẽ
H.fi. j ſi tutrixẽ vt turoꝛ
admittit᷑.lʒ ſ cogat.vt
hic. 7.S. nox.quotiẽs
H.ſi tutoꝛ.ſj ſacr̃m calũ.
tutoꝛes ⁊ curatoꝛes pꝛ⸗
ſus pᷣſtare cogũt vt.C.
ð iu.ca.l.ij. F. ꝙ obſzua
n..idẽ ẽ ĩ eo qð vr ꝓ lite
ðᷣcidẽda⁊ ꝓ q̃ntitate ex
pẽſan.qꝛ hoc pᷣſtare co
git. vt. L. ð re. cre. l. ge
neralit. ⁊ ð iudi. ꝓperã
dum. F. i.
t oôpẽdij. marie. naz
nec ꝓpt᷑ ſuũ ↄpẽdiũ.vt
ʒ.ti.i.l.iuſiuradũ.⁊ ad

pecu. ĩ fi.i. r. ⁊.S. ͥ ſa⸗/

tiſd. cog.ð die.S.fi. nec
ꝓpt᷑ alienũ.vt bic.⁊.j.
reꝑ amo.l.marcel.S.pf̃
E tñ ar. S.huic dicto vbi
alienũ ↄpẽdiũ dʒ qͥs pᷣ
ferre.vt.j.õ admi.tu.i.
tutoꝛ.S.:ñ ẽ audi.acc.
v Ken⸗ gabit. imo vf
refragari cũ ſolꝰdñs de
beat iurare.vt.j.eo.vul
go.q e õS.ſo.⁊ turoꝛ cuʒ
qſi dñs.vt.j.ð fur.int᷑/
dü. F. qᷓ tutelã. ⁊ ꝓ ẽp.
qᷓ füdũ.ꝗ.ſi tutoꝛ.acc.

«

inſtim decidẽdi litei.vt
C. de reb. cre.l.is bone
fidei.⁊.S.ti.i.l.i.
v Hõò. n. bñi oico tuto
rẽ preſtare iuram̃tũ qꝰ
eſtimetunlitas.qꝛ non
ad ſuã q̃ nulla ẽ.ſed ad
pupulũ refert᷑.iurabit
em̃ ꝓ qᷓnto ſuꝰ adultus
vel pupillꝰ nollet re ca
rere.vt bic.⁊.S.ibi.ſub
alieniopedij ⁊c.nõ aũt
ꝓ quãto ipᷣe tutoꝛ nol⸗
let ſuũ pupillũ recarer
ſic ⁊. S. ſi qͥs caut.l.pe
nultima.

b Edoleſcẽs.pᷣt iurare.qðdã ergo adoleſcẽri ꝑmittit᷑qð ñ pupillo.vt bic
⁊ inſti.ð ſuſpec.tu.S.ĩpuberes.ſ vr̃ diſtlĩguẽdũ an hẽat curatoꝛẽ vt tũc nõ
poſſit ad iſtar pupilli. als ſic.vt.C. deĩ ite.reſti.mi.l.ſi curatoꝛẽ.ſʒ ſ ita.
qꝛ hic ð ſuo ↄmodo agił.itẽ no.bic ar.ꝙ mioꝛ dʒ iurare ð verirate dicẽda:
maxiĩe cũ ad iudicẽ ꝑtineatinqrere vᷣitatem. vt. C. edẽ.l. ſiis apud quẽ.
c ¶¶ Defetre.aliꝰ.ſec in alio iuramẽto.vr.S.ti.i.l.ij.
d Burare. in infiniũ. nota infinitatem amplected am. vt bic ⁊ ĩ auf.ò nõ
al.ſi nũmꝰ.ſj ar.S.j.de le.iij.l.fideicõmiſſa..ſiqͥs.x.⁊.C. de ſa.ſan.ec.l.

fi.ſo.etiam hic euitatur.qꝛ taxat᷑ vt ſubicit.

e¶ Longuit vt ante ⁊ poſt poſſit toxan..ðvt bic.⁊.].pxi.ſicſupꝛa de pact

Liber

cti iu. etiqᷓ que ſi ſũt arbitrarie. ⁊ ſic ẽ bona aduerſatio.no.ergo ĩact.

. 3
iuriſgen. S. adeo.ſed videtur ꝙ nec ante necpoſt. vt. S. de rei vend.l.q reſti vt. S. de dolo. l. arb itrio. F. i. ompatur ergo lata culpa dolo ;nun 4 gung
tuere.que eſt ↄtra.ſo.non taxatur vt ibi dicit.ſ.a lege ſʒ a iudice ſic.vt bic.⁊ ad pecuniariũ damnũ pſequẽdum non q;tum ad coꝛpalẽ penam. ſele
j. l. ꝓxi. S.i.⁊.S.a d exbi.l.iij.S.ij..S.de dolo.arbiirio.S.i.ac. vt.j.ad.l.coꝛ. de ſicca.l.iij.item nõ q;tum ad infamiã inogandam. iDi
a ¶Ex magna caula. vt ſi iudex inueniat inſirumẽta ꝙ ad reum res ptine / vr inſti. de ſuſpe.tu. . ſuſpect.itẽ nec qtum ad iuſiur in liẽ. qꝛ ino ſidllee
a t. vncehlerd umactam an non eſt puniendus.vt.j.de pecu.l. eo tꝑe. gat penã reo ex ſola voluiate iurãtis.poꝛro in getovetuele ale Uuiri
i.tñ.⁊.S.ti.i.ad monen inr con (Gi
di. azo. als facile nõ re 8 tra turoꝛẽ tutele c en.
eeneaneenren .isene eeen
ſri qui. am minoꝛ 5 3 N 1 mento agaru non eui nõ exbibuit nk,⸗
e tincar en, ẽ. Et magisẽ ut exr magnaca: et te iurarii. Zpian⸗ ..——U n
.——— poſtea repertis ꝓbatõnibꝰ poſſit Elgop̃ſumitur alium in li pottucz emz in urii
dici. ſancimus. ſed on Exrculpa autem non eſſeiuſiurã remnodebereiurare: quaz ane en bee, ä
Fspoentaslla pre: dum deferendum cõſtat:ſed eſti· Sominũ litis. Deniq; Papinia⸗ mutabit nſſi ppr uinng
Rera⸗ dollcaateͤ . nareen iudicefaciendam. ni D D voſſ e inat ien dan g h Rer
uanblins non Macti- marcian?. gqlitẽ ſuonoiepteſtatuseſt. Eoemlu anr. ſin
Riarorirgere iſtã. Alij onibusin rem: inad exhi J tutoꝛ , mDarcellꝰ. l. is qui. 2.l. alio ba
diſtinguut an a ſa bendu: in bone fidei iudicisi )rem adultiqu poſſidetre- irearantndk⸗
poſtea tarare n poſſit litem iuratur: ſed iudexpoteſt Pp⸗ ſtituere einon vult: quero utrum lian ponim hie nminnn
vribi. an nõ tarauit fi nire certã ſummaʒ vſq; ad quãa quanti res eſt:an quãti in liteʒiu⸗ e aligal ſrcrr ſcrt
nbbtm alo iuretur. licuit eĩ ei a pꝛimo nec de- ratum fuenit condemnari dʒ. Re ſpoluunsg. umrit
ſacramẽto loquitur.ſcʒ ferre. Itẽ Tſi iuratum fuerit lice⸗ ſpon.non eqnum eſſe pcio. id eſt i Plane. bic. keie
eek inlieelee bit iudici uel abſoluere uelmino quantires eſt litem extimari:cum kncuren ſ
dicitur ibi de expeſis li riscondẽnare. Sed in his omib?ꝰ ⁊contumacia punienda ſit:⁊ aꝛabi erin bo.ſi cc t rad,
ve danttemietybi ob dolũ ſolum in litem iurat᷑:non triototiusdomini rei pꝛeciũſta- clug: rkoed tmie
rez dubia vt certa effeai etiam ob culpam . hoc eni iuder tuendum ſit poteſtate petitoꝛi in nas non ee ſtii/ nirn
eiu e Cvnge .l extimat. POPlane interdu ? inacti- litem iurandi conceſſa. uri udei: n
ctione mñ eſt. Iẽ ꝙ di one ſtricti indicij in litem iuraduʒ Vm furti i Abo. debofi: de ar— rhunie
chdi ſennerari uran eſtuelutiſt pꝛomiſſoꝛ ſtichi moꝛa & ARagitur iurare ita opoꝛtettã⸗ birarſsnn arti
ſti ſecura oifin ua fecerit: æ ſtichus deceſſentt: quia tirem fuiſſe cum furtum factum cdrquoſvenè⸗ uin
ſuis e re reſtuuenda iuderx extimare ſine religiõe iuriſ/ ſitnon addici eo pluriſue:qꝛ quo ijs ſus dta uin
reuocaref vr verein⸗ iurandi non põt rem: qnon exrtat. resplunis eſt: utiqʒ tanti eſt. aeaee agt,
dr⸗inpotor, v.l panl.j ulus. M- Aliſtrat?. tu dicqð ſttiei figfr
bic autẽ in rei ren. ita ꝓcedit vtiuret ſi reus dolo deſijt poſſidere.vt.ẽ. de bone fi.qᷓ ſũt inſti.de act.S. actionũ.⁊ ꝙ dicit hic plane ⁊c. die iſtri iini d

Ugfntre.

dolo. arbitrio.S.i.vel ſi actoꝛ non vultrem manu miluari ſed quãti in lites

iurat vult damnari reum. ſtricti iur. iurari in caſibus tnibus.pꝛimus õᷣ eum qui in ius vocatus

b¶Ex culpa.niſi in caſu.vt.C. e.l.aliio. vi exemit. vt.ẽ.e.ne qͥs eũ qui in ius vo Eyler!.pe F.r elindih 4 en
c timatõez. cognira veritate. vt. L. e. l. ij. azo. pter ptemtã aucroꝛitatẽ iudicis vel ꝓpter nigoꝛẽ l Ifraucẽ lag
d acrib⸗ a0 exbib. vt. S. ad exhi.l. ij. F. ij. Eecuũdus eſt in actone fauiana ſi non reſtituar res alien⸗ noR-rar Wee
In rem. vt. ð. de rei ven. l. qin reſtituere. ⁊ dic q impꝛopꝛie dieik ¶parroni. vt. ſ.li qs iafra pa.l trnef F.in hac actone ha iin dmo (e .
actio in rem. ſed dicini petitio.vt.j.dever.ob.l.actio in ꝑſonam.ſed large bütraria ẽ m̃ in rem ſcripra. tertins ẽ ſzm J. in pmi K. uchi. ge⸗ enaci
bic ponitur.vt in pdicto ti.l.actionũ g enera.item nunquid in alijs real tritur poſt moꝛã eti ſine dolo ſed culpa ertbicie ne⸗ deſaer nnur
bus mratur vt mn. publi. ⁊ ſeruiana ⁊ quaſi ⁊ ſimilibus.ſRñ.ſic.qꝛ dicit aa aliter non põteſtimare coꝛpus moꝛtuũ.cũ ad nu in it v ig i lhlinf
nonibus in plurali numero.⁊.jſ.de pigno.ſi fundus.s.in vendicatõne.et alijs rebus ſecus.qꝛ moꝛtuꝰ bos ad aliquẽ vſum eß ert⸗ bo mif “ ſricl
quia ſunt arbitrarie in qaibus iuratur. vt inſti.deacti. S. pᷣterea. müũ intelligo ſzm azo. no de iureiur. in lirem ꝙ cuiul ar e erc oncgn
f¶ Bone fi. vt. .cö.l.ij. S. in bac. v. j.lo. ſi cui. ..fi·7.5. de pe. bere. ſed ⁊ ſi rei extimatõem. ſed de iureiur. qd impꝛopꝛie in lit ⁊ otin de owe
S. beciᷣba. a boci directiſ ñi ĩ ↄrijs.vt.j.depo.l.i.O. idepoſiti quoq;.⁊.l.ei id ẽ cõem rei exrnmatoem. boc innuit rõ buius.l.qꝛ iudex ⁊c. 4 MWhen:
apud. ſed ſpãle eſt in actõne ex empto.vt ly ſit bo.fi.non tamẽ iurat in ea tali ſacfo loqtur.j.e.l.cũ furti. nã ſiue agat᷑ actõne furti.qꝛ in en06 ſbrih
litem.quia venditoꝛ liberani põt pꝛeſtito intereſſe ſingulari.nec committit rem duplicandã vel quadruplicandã babetreſpecrus nuene . nii
dolũ.vt.j.de ac.emp.il.i.in pꝛin.⁊.C.de here.vel ac.ven.l.qui tibi.in fi.cũ ditione furtiua defert᷑ actoꝛi iuſiurandũ ſuꝑ quãtuate rei ꝓpt ino/ “ ftinne,
ideo iurat᷑ ad infinirũ. Ac.ſed certe nulla lex vetat ſjm.H.vtno.i ſum/ piam ꝓ batõnũ ⁊ ꝓpter maleficiũ ouẽti vt iuret rem tann fuiſſe e, igni
ma huius ti.nam ⁊ alsvenit ſingulare intereſſe in ac.de dote.⁊ in alijs ſi furtũ factum ſit. nec dʒ adici eo pluriſue ⁊c.vt in. d. l... eo. cũ ſurti. ſbnttgn
milibus ⁊ tñi iurarur in liem. ſic etiã d efert᷑ ſacrᷣm in interdicto vñ vi. vt. C. vñ vi. ſi qñ. eſt? quar “ tümin
gSed iudex.iudici.vt.S.l.ꝓxi.S.pe.⁊ potes bic dicere ↄtrariũ in aut.õ tus vt.j.reꝝ amo.ſicũ dos..i. A kel
iudi. SF. opoꝛtet. ⁊ ſoluere.vt ſuꝑioꝛi lege diximus. Relauone. i. delaatenrr l ſelſitin
b¶on ob culpã.ſ.ꝓpter leuem vel leuiſſimã.ſed an ꝓpter latã culpã iun Lias. ſi ex. m eos qᷓ dicũt ĩ ſuꝑioꝛi caſu iurari in litẽ. dic gle ſmnang
rerur. videt᷑ꝙ ſiccũ ſit ſim ilis dolo.vt.j.de pᷣcar.l.queſitũ.S.culpã.vndeæ Mu.qᷓ in pᷣdicto caſu.⁊ planũ ẽ.ſʒ ſjm nos qͥ dicimus nõ in lt flingi
g.ſi meſ.fa.mo.di.l.i..i.ſed tñ dico ꝙ non.vt.n. ꝓpter ſolam ↄtumacia,z iurari dic als.i.ſi nõ ẽ in moꝛa.⁊ ſic non tenet interitu ſpẽi.ſ.libens mizii
quis põt excoicari ita ⁊ poteſt iurare in litẽ ↄtra aliquẽ ꝓpter dolum tãtũ ius. xt. j. d e yer. ob. ſi ex legati. vel alias.i. ꝓ alia re vel egdem. ſfãä5 arne

Duodecimus De conditione cã data.
W ertet. accurſius: 2?2?ð”ð ſtituto babetur. ideoq; ſtatim eſt beres ipᷣo iure vrwi. bic aũt de exuaneo
bneon. Aulgo.qᷓ; dim. vel quaſi. vt.S.e.l.videamus..ſi tamen. ꝓ quo facit.j.l.ꝓxi.in pꝛin.in eo ꝙ dicit inof.⁊ ſic extraneus inſtitutus ⁊ f
inngntn ibgec uondam. acc. l lius exberedatus vel erat.vel dic bereditatẽ non poſſe repudiari impleta
iliaſn 4 Bütno. dßi arimio rem ertiman vrbic. .te amo.l. condi.eo animo vt ſit beres vt ibi.ſi vero vt puram reae antuntönem
W H no em. :.l.ideo q;. ⁊.C. de iudi.l.nemo extet.acc. potrepudiare. vr bic. .de gequr bert. . antiſtius: r dtonn nin i.l. ſi qs
lagnn 4 HRZ ita bereditatem.
en cNAmni is baͤe
ſpetunddee gitur.i. 14 ne rihi IIdi d ⁊ ſi falſum.ſce
efnut. I. Iſtrumentis que quis nõ Editibipecuniã nead iudi Den lſen le
ainſan vend m pequit ibet: actoꝛi ꝑmittitur in cẽ iret᷑ qſi decidi: an poſſim con Atsddadbibiwo.
antin tur. ſed cur ĩea litẽ iurare quati ſua inteꝛeſt ea ꝓ dicere ſi mihi non caueatur ad iu EEH
nn n anin i⸗ ferri: ut tanticondẽnaret᷑ reusid dicem non in:⁊ eſtuerum multuʒ biic. ꝛ. .᷑ demtero. ac.
tzn, mnmia neeſit bo qð etiam Diuus commodiusre- intereſſe utum ob hoc ſolum de s ciare Fe errarſg e. 5
n nefice lo cripſit. p Aulus. dine eat: anutæ mihi repꝛomitta bac ite nota in bac.
kzni inſtit. de acti. . Eperiurio eius qui ex ne⸗ tur nõ ini. ſi ob hoc:ut ⁊ repꝛomit ar ſi mulierſeiat m
un caceboe n ceſſitate iuris in litem iura tatur non ini:cõdici poterit.ſinõ irdeceugiom indote:
lonilie n alios bomi Uenit queri facilemon ſolet. repꝛomittatur ſi utne eatur: con- non poſſit eaz repetere
— —– BerG2, dictio ceſſatiquãdiunõ nune veneegne ine
Gingg montühiepenn De ↄdictõe c data:cãf ſecta. crit ſitibi dedero decem ut ſti · cau.l.fi.ſed cene ibi de
untitnd elingen,;, —e n are cnet. (hum manumittas. Mam ſecun liquitemando in iute:
ndlitſtuai one F. plane. ſe⸗ U Lpianus. K e enn Igem multo magis ſi
fuan cuſſi pꝛoalia re Jobrem nõinho⸗ dum diſtinctõnem ſupꝛaſcriptaʒ Eran in facto. na
(Pnebi cot frine age⸗ neſtaʒ dara ſit Pecu⸗ autaamitte ida crep . u ain 8 k Pirer 3 7
iginmn retur. tu die me/ . ſ9 n- inhibenda. Sed ſitibi dedero: factum. qꝛ ⁊ tũc nõ fpe
Nohisi. lins ghieſna⸗ ma: ut fili emãcipet᷑ ut ſtichum manumittas:ſinõfa⸗ titvt diri. pꝛeterea in.l.
im mnlueo ad, Ul Vu maumit tat᷑: uela lite diſce di ſfum :ꝛaut ſi me Faiicta deodiſinecau.
n en quantine daft ca ſecuta repetitio ceſſat: Si s condlcereholſum e n1 nerſecutu fun mimo/
“ poſ „ —„ — 7ℳ7 2 . 2 . 4 D t 5
nefoneifkD rei ſubtracteoti parẽdi oditõni cã tibi dedero de⸗ gemntent cocicere poſſuʒ 103 d Vaͤinbit irek. id ẽ
tins neerſine condicni n ſiita dedi ut intra certum tempꝰ ſbi
ina anefumuaaga cem morrepudiaueroheredita, manmmmittas. Si nondum tem- Quanvectärtirei
detofii mr ſne gare tem vel legatum:poſſum condi⸗ — hibenda erit re- Akrare deaa, expſſi/
tumean cxbaberur ibe cere. b pus peetenient inbibenda ert re uum eſt e ventans et
ee enbabniſe r e nndge poetitõ niſi peĩteat. ꝙ ſi pterüt cõ ira non babetlocm pe
t cutſn atirtoff Ed T ſifalſum ametuz dici oterit.ſx ſi ſtich? ðceſſerit: nitentia. vt. C. de traſ/
snien vi defert ſacra / ſine ſcelere eius:ꝗ dedit vł Hatetn. inch alc.I. quauis. ? infra de
t nß yrſian . ön ſañ ſecuta decẽ repetẽt Ap. anugait. ſpoſtictem deceſſe reng. *
Cunemnian. factũ. niſi 1 plu/ debaturcontranü. tum
nerethi tis res fuenn poſtvt.. deodi ſun l in refurtina. i. Juia ſempeꝛ ante diem
ſona ahicg dd . Minſtrumentis. iurare. vr. C. ad exbi. l. nõ ignorabit. 7. C. e. videtur poſſe peri caunio.vt ſupꝛa de iudi.l.in omnibus. tum quia expꝛeſ⸗/
unc Aalio iure. ſe qauando conunit negocderzinn non faerengo ſuut bꝛe rar Dien lex inter/
ellne d Eꝓpiuno.ex neceſſitate.ſcʒ ſibi a iudice de iure inpoſita.vt. poni cautõnem. vt in:ra de conditi.⁊ demon.l.muniane.que ſunt contra.
Halenl △t Cotpigrgmuo⸗F.weeifmecern recuſare poteſt niveinraie ſed pꝛima loquitur in dandis.vel non fuit bic condictio expꝛeſſa.⁊ ſic po/
Konnifemi. diſcedere. . teſt peti cautio.non tamen condictio comperit. ſecunda in relictis in vlti/
. iin f ale. yt qꝛ cũ iuraſſet aane⸗ in litẽ Pp.e marcs dicens ſe nolle ma volumtate. Item contra.infra eodem.ſi pecuniam.S.plane.Solutio
ſoe cen carere affert reus rem in publicũ ⁊ non valet tantum. certe nõ debʒ ii.
1cht,Ad queri de ꝑiurio im Jo. ſed ex magna cã poteſt repertis ꝓbatiöib?ꝰ q ¶ Idem erit.dedero.ſ.pecumam.
iſtefunſtß poſtea.vt.S.e.l.videamus.S.item videndũ.ſim aꝛs3o. r epetitio. ſi non manumiſeris. ,
hentheſt g (De condictõneè cã data. Umpꝛopꝛie ponitur cã cũ bic tractet ſInbibenda.ſi manumiſeris.vel dic quod dedi vtmanumitas ad idẽ.
gutinir qſ ob rem furtiuã daf.vt.j.l.ꝓxi.i.rh.⁊.ſ.ð ↄdi.inð.l.damꝰ ꝛius volo agere ad cautõnem quod adueniẽte die manumutas qð poſ
nitnmn ob rem.i.furtiuã.vt in exempio ſubicit. n iboe iinetiditenmnen aliter.⁊ ſic bene conſonat cum ſuperioꝛi caſu
ſerte6 nboneſtã. alioqͥn ceſſat repetitio vt.C. ↄdi.ob tur.cãʒ.l.cũ te accurli .—— ꝗ
Ainigten kBrpmendtrul eane arfe deſectvs pam actionẽ boeyt 5. t Ded: ſi tibi. ſupꝛa locutus eſt ſi decem dedi vt ſticbuʒ manumittas vel
ns ſletn Pri. Rñ.ita tacita deficiens. vt bic. ⁊.j. de ↄdic.inde.l.in ſumma.S repꝛomittas de manumittendo.nunc autem repetit ſolummodo pꝛmum
unetaſpie ſed ⁊ agere.inerat em̃ bic tacita quedam cã.ſ.ſi non baberẽ legatuz caſum. vt plura det exẽpla.⁊ caſus ponit in quibus datur repentio.
en Gunſeke vel bereditatẽ repetereʒ ⁊ boc merat vtriqʒ noſtrũ. ſecus ſi in tauſa v¶Si non. ſ.quia non.
lionddimc ineſtim danti ⁊ eam non expꝛimit. qꝛ tũc illa deficiat: repeteren? x Repenno. ob hoc quod non ſit. ſed pꝛopter penitentiam dari poſſet. vt
ſcichis poteſt. vt. C.e.ſi repetendi.ſic ⁊ ineſt racita cã in donatõnem cauſa ſubicit. s
moꝛ.ſ.ſi cõualuero.⁊.j.de dona.cau.moꝛ.ſenatus..i.⁊ alibi.j.eo. Condici poterit.ex boc dicuntqdam ꝙ moꝛa inducit banc actõneʒ qd
j 5 . s 1 ern gaamg 4
. ſiextraneus. z.l. cũ quis a. j. de colla. bo. pꝛetoꝛ. S. mãcipat. ⁊. ſ. e. falſum eſt. immo ceſſatio cauſe.vt.j.ti.i.l.i..ob rem.ſed nonne die pꝛeteri
rrint⸗ ſſſſii filius ei aũt ꝙ bic dicit bereditatẽ poſſe repudiari etiaʒ impleta ta ſuccedit conſtitutio.⁊ facit eum libeꝝ.⁊ ſic non repetit.vt.C. ſi man.ita
Ninuiiß ↄduione ẽ p.j. de here.inſti. iam dubitan. S. fi.⁊ depdi.⁊ demon.l. fu.al.vt ma.l.ſi is.que eſt contra.ſed ibi tq; pciumpecunia data fuit.bi-
ufilih ↄditionibus.ſo.ſecus ẽ in ſuo.qꝛ impleta ab eo cõditiõe ꝓ pure in/ non ſed vt ſpecies.vel hic non erat ſeruus eius qui manumittere debeat.

e

Ziber

vñ non ſuccedit ↄſtitutio ne fieret iniuris dſño.vel nõ poteratmanumitti.⁊
ſic etiam non obſtat quod eſt.j.eo.ſi pecuniam. pꝛimo in fine. F.

3 Potuit. ⁊ debuit. . . .
4 eſſare. niſi penitea m ſzm quoſdam, ſed boc falſum ẽ.⁊ aliter diſtigui⸗/
.

F. J. eo.ſi pecuniam. S. ſed vbi.

b ¶ Placuerat th. inter
me ⁊ te.
c ¶ Condictõnem. ſi lo /
qu itur de certi condic.

tioneʒ eſſe.ſi minus ceſſare.ꝗn⸗
immo ⁊ ſi nihil tibi dediut mann⸗

generali planũ eſt. ſi ð . 2
S cauſam mi/ mitteree. lacue at tñ ut darẽ vl⸗
rabilevidetur. quia aa xpro tibi cõpetere actõnem:quee
Neurr dane Pocconraenmaſetade dcicn
qõ der .ſß . . ecog
repetédum quod ẽ d/ one defuncto quoqʒ eo. Si liber
tum. vt. j. de rey pmut.

l.i.in fin.niſi in caſu.vt
ſ.e.ſi pecuniam.S.item
ſi quis.⁊.S.ſed ⁊ ſi ac/
cepit.dic ergo de cõdi /

cnione generali loq̃. vt
dixi. vel dic de acti. pꝛe

ſcrip.ver.quia intereſſe

homo:qꝗ bona fide ſeruiebat mi⸗

hi pecuniã dederit: ut eum manu
mittam: feceꝛo: poſtea liber pꝛo
batus.anmihi cõdicere poſſit qᷣri
tur:⁊ Julianusli.xj. digeſto.ſcri

plequit.x id quod de bit competere manumiſſorepeti⸗
denſean ver e. vrj. tionem. Meratius etiaʒ libꝛomẽ
7⁰ vletetondictonem branan refert Paridem pãtomi⸗
i.pſon alem accönem. niniz icig 1 is filia. r.
lorlg ver nd amils iu 4 Domicia Meronis filia. x

pſonalis dicit᷑ cõdictio

vt inſti. de ac. F. ſicvtra

dari pſcri.ver.dicaſp

bic fuit do vt facias.et

que ei ꝓlibertate dederat: repe⸗

tiſſe ꝑiudicè:nec fuiſſe queſitum

. .ſ ſi di „ — „„ . . .
Anonscereigeneral. an DHomicia ſciens liberum acce
ſiue lold ver eſt con piſſ 5 Si 98 t ſtatu li ber mihi de
ponao. Abidicudan cenn dederit cum iuſſusnõeſſetꝰ:
dolo ue in lubſicum condicere eũ decem Celſus ſcri⸗
dat. cus alia nõ ſuper/ r e ti
eſt. ſo. pꝛout hic dat cõ⸗ bit. Sed ſiſeruus qin teſtamẽto
aio non erit caens. heredi iuſſus erat decem dare ? li
ꝗ: boc genus.illa ſpẽs cillis pure li tes
diree vrele en ber eſſe codicillis pure libertateʒ
excludit.pꝛout diceres

accepit:⁊ id ignoꝛans dederit he

ꝙ dicit hie vt darem. dices. ſ. pꝛimo ſim boc. ibi autẽ fuit facio. vtdes. et

. 0

cauſa competere. ſed indirecta dicas condictio. ob cauſam. etſine
cauſ a comp etere. nam non ſufficit eum liberum. ſed opoꝛtet ab eo

vel ꝓ pter eam datõnem liberum eſſe. vt.ð. S. ꝓximo. ⁊.l.i.ꝗ.ſiparẽ

di. nec ob ſtat quod dicitur.j. de ver. ob.i.cuʒ ſeruus.ſ.quod ſufficit
vndecũq; b abeat libertatem. quia intelligitur ſi modo babeat per

eum cui pecunia

, eſt dars ſiue pꝛo
redi deceʒ an repeterepoſſit. xre ine Hgetnuer
fert patrẽ ſuũ celſũ exiſtimaſſere⸗ cum non babet.
petere eũ non poſſe.ſedipſe cel-⸗ quia ſciebat ſeñ
fus lieani 9 obligatum licet
us naturali equitate mot putat ſi ſcriptum eſſʒ
repeti poſſe que ſnia verioꝛẽ: q ſne tarnan.
Tr. r . n ,1 eniaʒ pote
q; cõſtet: ut ipᷣe ait eũ quidedent dia pt deme m
ea ſpe ꝙ ſe ab eo qui acceꝑit re· vẽ yrdiſtinguit
munerarieriſtimaret uel amicio iufea eo .. ſibui
rem ſibi eſſe eũ futuꝝ:repetere ñ ¶ Auzc bac
poſſe opinione falſa deceptum. tone videbakeß5
Subtilius quoqʒillud tractat:ꝛiat ſimarn mia cey/
ille qui ſe ſtatu liberũ putauerit: malalt celſus ſt
nec fecit nũmos accipientis: quo kus.
niam heredi dedit qᷓſiipiushbere i lon poſſe. npoſſe.
dis nũmosdat᷑: non quaſiſuoſ:g vr Ce ſirepei
utiq; ipius fuerit acquiſiti. ſcilic an ren g.
poſt libeꝛtatem ei exteſtamẽto cõ ſed ugles
—. . 7. enim talis datö
P ctenteʒ: ⁊ puto ſi hoc hoc 40 dedit ſuplerdonots
nõfieriipſꝰ ¶ Mam ⁊ cũ tibi ni⸗ ſicutſiderem i
mos meos quali tnos do:non fa- biderem. ſeilicet
— D 77 N1 vt caligas eme/
cio tuos ¶. Quid ergoſi hic non res ibi. vrinftu
Ne x I ara de dona. int vi
heredi ſed alii dedit cui putabat rorem ſen K
ſeiuſſ um. ſiquidem peculiares moꝛs. 5. ina.7
dedit: non fecit accipientis. ſi au bua deroncer
tem alius ꝓ eo dedit:aut ipſe de· Um̃. ſed arg co⸗
MZ tra.infra de pig
no.ac.l.ſi quaſi

n Subtilins. putanerit. cum eſſz ei in codicilł pꝰea purelibertas

4

(l

Pudee
Au
ſſeleſlbe⸗

d

quo de dolo dat.vt.j. de pᷣſcrip.ver. naturalis.S.quod ſi faciam.⁊ ita con
dictio ob cam non bʒ loluum.

Defuncto eo.ſeruo.non ſolum eo viuo. boc ſi diſtracturꝰ eras nõ als

— .-

e.ſi pecuniam.S.ſed vbi.
e Bi liber. ⁊ fecero. ſq; de fao.
f 14 epetitõem. vt. C. eo. cum ancillam. 7.1. ſi liber: ⁊ ar. j. de condi. inde.l.
i.tñ.bec aũt ſunt vera niſi dederirde peculio quod ad eum ptinebat. vt
ſ.man.ſi ꝓcuratoꝛem.i.ſi liber bomo. Item nota bic arg. ꝙ nil refert nõ

fiat aliquid.vel non de iure fiat. vel ſicnon fieri niſi quod deiure fit. ſic/j.

ꝓri.ꝭ.⁊.C.ſi mꝗ.ita fue.ali.vtmanu.l.ea lege.acc.
64 Klecepi 6

cepiſſet. ergo ⁊ ignoꝛãs tenet. ⁊ nota bic ar. ꝙ vbi ler non diſtin guir
nec nos. vt dtpimus. S. de offi. pſi. l.ij. .V
b uis. non eſſent.a teſtaioꝛe.ho. immo pure relicta erat libertas.

i ¶ Polle. Mota filium coꝛꝛigere patrem.ſed contra. in aut.de nup. F. ſeld

ita orca.ſed ibi in adminiſtratõ ne rerum. bic autem in iure in quo non vi/⸗
detur fieri iniuria maioꝛibus ſi a minoꝛibus melius dicatur. vt. C. offi.
rec.ꝓuin.l.potioꝛis.ſed qua actõne repetitur.Rſi.ſsm Jo. condi.ſine cau
ſa.an autem ⁊ becconditio.ſ.ob cau. competat.videtur ꝙ non.quia nonẽ
bic defectus cauſe ꝓpter quam cãm data eſt pecunia.ſ.libertatis. vtpote
ciũ directã habet liberta tem ipſo iure ſicut fuit relicra. econtra vid etur ꝙ ſic

ſi ponis fideicõmiſſariam liberratem relictam ſub condi.dan oꝝ decem.
que conditio poſtea codicillis eſt adempta. And eipſe ignoꝛans da bit
bic decem vt manumittererur.ſed cente nec boc videtur babere locum qᷣa
ſecuta eſt cauſa pꝛopter quam dedit. quia eſt liber per manumiſſionem be
redis qui pꝛius non erat. Dic ergo ſjm Azo.i.fideicommiſſa. tantum ſine

relicta peculiumq; ei legatum vnde factus eſt liberadita bereditate

peculium ſuum. vel dicetiam non legatum ſed poſtea queſitos nũn/

