beſſitutini
unlatinn
tſnolchet
ſninoden
nabangn
Mncnturen
eenißicie
nlgtein
ſinpenoer
Aletlena

Nanenteen

W

ulinin
uctie
gopeit

len hnte

Uernianef

ncinr ſpe

ſfſocden

ſttctrate
rlen
fti lbe

=

—
S
— =
— S=
=
=

= = =
S=
= =
=⸗
=
E

= —
E = =
= S
e

2 =2
=

Aenmti
noatymme

laign

Alten derel
kcontiteit
NtCoädu

1a. Cilit

itheit
Deinsptrat

deliiſick

„

iiſclntn
nopeeinte

no ſoidane

toom .

guizönti
Gapeid

ch.
eſen nele

Aindiitit

li.

„

tſtlsenntrſt

bers,

lettentt

iwicieie

=S=

6

iurti nini
ekfnan

. Pbbmnekt

ſfer njene

bideitin
kin it
incdnan,

.

= =

☛☛n—² = n

namq; ſibi dꝛiꝰ

(AY qauis lib

us iſtituit ſeruũ

Quintus.

yvt. ſ. de iure do. plerũq;. in fi.et ſi quid eligat dare.exigit cautioneʒ
licet oſtet relictũ.qꝛ in alia parte mouet᷑ iudiciũ.vt bic et.j.ad.l.fal.
l.dolo.ſi vᷣo eligat q̃ri an debeat᷑.nunqͥd de hoc ꝓnũciabitante ac
cuſationẽ falſi terminatã.rñ.non videt᷑.vt.j.l.ꝓx.dicit.ad qͥd ergo
q̃rit.tñ.q̃ret de falſo alio accuſante.et ſic ꝑ ↄſequentiã an debeatur.

vel dic ꝙ ꝓnũci
at.qꝛ hfit volũu, —1” . 2S
mieberedi ſei pꝛetoꝛ edixit:nein totũ diminu⸗
pti.vel refert an cioi ſra in ali nrili
bnns legatuz et tiO inpedita in aliquo etiã utilita
alterfalſum di / tes alias impediat: utputa ſi ad
xiternon diffe⸗ fun ſit aliquid neceſſanũ: nã fu⸗
et uncſic vtibi. Neriſ Fris diminutõnẽ ꝑmittitꝰ
Buſcepta.id ¶ Itẽ ſi futurũ eſtut niſi pecunia
eſt inchoata.

tMon eſtan / (creditoꝛi intra diẽ ſoluat᷑:pignuſ
dum. eraz ſiau diſtrahat᷑. Sed ⁊ ꝓpter familie
tionem offerat. Hari õäs.e
cibaria neceſſaria erit diminutõ

nideuur. ſic; re. Ded et res tpe ꝑituras pmittere
elltur r. i5 dz pbtoꝛ diſtrabere. Diu adria.
ap. ſit. .f. .. ſed Zrebe. ſergião reſcripſit:ut eli
E= us aſiaticꝰſatiſdaret de heredita
poſt finito accu/ te que ab eo petit᷑et ſici falſum
nebereen dicat hocideo qꝛ ſuſtinet here⸗
potuir vt. E. de ditatis petitionisiudiciuʒ donec
urren. falſicauſa agat quox iudicioꝛũ
li ſiparonuſer. que in hereditatis petitione ſunt
Item ſi ꝓbauit eg auctoꝛitaſ eſt:ut nihil in pᷣiudi
neit den ciũ eiꝰ iudicij fieni debeat. I dẽ
ex falſo teſto no teſtamẽtũ falſũ eſſe dica
õ tur: ex eolegatũ petat᷑:ul
ſ. deiure fici eli Pſtandũ eſt oblata cautione uł qͥ
Ao S Pe ctdl. rendũ:an debeat᷑.et ſi teſtamẽtũ

falſũ eſſe dicat᷑:ei tñ qui falſi ac-
cuſat ſi ſuſcepta cognitio eſt:nõ

Varem. talis
kcaſuſ. Meui
ſuum licinianum beredẽ.⁊ liberũ eſſe iuſſit.et filiũ ſuũ exberedauit.
et ſeruo coheredem ticiũ ded erat.liciniano ignoꝛante boc teſtm̃.tici
us coberes eiꝰ cepit ipſũ.ettotã bereditatẽ poſſidere.ſicre patefacta
licinian o petit ſe in liber. quã ex teſ.facto ſibiaſſerit cõpetere.querit
an exberedatfilius poſſit petere differi liberalem cauſã ſi enĩ pꝛo⸗

hunciaretur eum liberũ.et ex teſtõ hered em.etſi ſi plene.quale:qua

le tamẽ pᷣindiciũ eſſet erberedato apud iudicẽ.qui cognoſcit de in /
of. teſ. quia pᷣtoꝛes fauent libertatibus.⁊ dicit ꝙ poteſt petere differ
ri in pꝛimo et in ſecundo dicto.l.ſed ita demum.ſi iam eſt ↄteſtatus
querelam.vel ſperet ſeoteſtaturũ in ꝓxi.tꝑe.vt in tertio dicto.et.G.
plane.nec enim ſp erit expectandũ.differiur autẽ donec ꝓnuncietur
in querela.vel aliqua non interueniente partiũ. Judex inducat edi
ctum licinianus autẽ non poſſet petere differri.cum ipſe ſua ſponte
ad iudiciũ de ſeruitute in libertatẽ ꝓclamauerit.item nec cohereſ.qꝛ
vtriq; expedit non differri iudiciũ liberale.niſi id peteret noĩe exhe⸗/
redati econna ſilicinianꝰeſſet in poſſeſſione libertatis.et alcobere/
de vendicaret᷑ in ſeruitutẽ.ſi quidẽ poſſideret licinianꝰ bereditatem
anditur. ſi petat differri cãm liberalem.qꝛ ſperabat ſe ↄuemienduʒ
a filio exheredato ꝑ q̃relã.et boc ideo.qꝛ poſſet fieri piudiciũ exbere
dato. ſi o nõ poſſideret.ſed filꝰpoſſidet eã.et dicat differi.ido.qꝛ
ipſe petei ab exberedato hereditatẽ.etille in modũ ↄdictioniſ oppo
net qᷓrelam.et foꝛte ꝑ quiquenniũ diſtulir agere nõ imperrat differ
ri.et eſt ratio. qꝛ in pꝛimo nõ eſtin ptãte ſua qñ agat.in ſecundo ſic.
vr. C. de dila. ſi qñ. et. . de excep. l. pure. 5. fi. et hoc ſi ex teſ. dicat cõ
petere libenas et nõ aliunde.et ſuꝑ teſtõ tm̃ exq̃rant pbationes.
differkcã libera l. i vo aliũ de nullu admiculũ ex tel.recipit.hů buic

Depetitiõe.bereditatis

poſitioni illud obſtatqð nibil in bac.l.dicit᷑ de coberede liciniani. ideoq;ʒ
alij ponũt licinianũ ſolũ inſtirutũ et liberũ eſſe iuſſũ.et filiũ eſſe expereda⸗
iũ.et ſit filius in poſ.bereditans:et ſeruus in poſ.libertatis.petit ergo fili/
us in ſeruitutẽ eum cum babeat bereditatẽ.iſte dicit ſe beredẽ et liberũ aſſe

velle agere pꝛius petit.bereditatio ð filiũ dic ergo

eſt dandũ . I Dem
Igslibertatem ex teſtõ ſi⸗
Vbi cõpetiſſe dicat:non debe
bit iudex de libertate ſniam dice⸗
rene piudiciũ ð teſtõcognituro
fiat.et ita ſenatꝰcenſuit.ſed et
diuꝰ traianuſ reſcripſit differen

du de libertate iudiciũ donec de

inofficioſo iudiciũ autẽ inducat᷑
aut finẽ accipiat:. Ita demũ aũt
ſuſtinet᷑ liberalia iudicia:ſi iaʒ de
inofficioſo iudiciũ ↄteſtatuʒ eſt:
ceterũ ſinõ ↄteſtet:nõ expectan
tur liberalia iudicia.et ita diuus
piꝰreſcripſiti.nã vcũ ꝗqdã licinia⸗
anꝰde ſtatu ſuo qõnem patiebat
et ne maturiꝰ ꝓnunciaret᷑ de cõ⸗
ditione ſua nolebat ad liberaleiu
diciũ uenire dicẽsꝰ ſuſcepturuʒ
ſe de inofficioſoteſtõ iudiciuʒ:et
petiturũ hereditatẽ:qꝛ et liberta
tem:et hereditatẽ ex teſtõ ſibide
fendebat:diuꝰpiꝰait ſiqdeʒ poſ
ſeſſoꝛ eſſet hereditatis licinianꝰ
facilius audiendum quoniã eſſʒ

hereditatiſ nomine iudiciũ ſuſce

functi babet creditoꝛ electionẽ:vtrũ petitoꝛẽ an po

ei dandũ ſpaciũ int᷑ qdð

ſi fuerit ↄteſtatũ iudici⸗
um de inoffi. ⁊c. et boc

mõ aget.agit lici. peti.
pe. opponit ei qrela in

modũ odicriõis ⁊ ſiccõ
teſtabit.ſi ſicoteſtabit᷑.
bñ eſt. alioqui iudex li⸗
bertatiſ fun get᷑ partibꝰ
ſuis.alij dicunt licinia.

exheredatũ.et ipſe ſe fi/

lium dicebar: filiꝰ autẽ
eum ſeruũ eſſe dicebat.
boc non placet lĩfam au

tem expone.vt circa eaʒ

notaui. media placet.
nec ob. C.de adul.qm̃.
qꝛ ibi in modũ excepti⸗
oms. ꝙ etiã hic pmitte

rẽ.hic autẽ in modũ re
conuẽtionis. Itẽ opp.
8. de iu. qui pꝛioꝛ. ſ bic
magna ⁊ vniuerſaliſ.⁊
centũ viralis. vt. C. e.l.
vl. ibi qñ ciuilis ſingła/

ris.vel die ſimplicit
fuit relicta libertas di/
recta.vł ꝑ fideicõmiſſũ
ꝙᷓ petebat a ſcripto.ſed
filius petebat differri.
et boc vſq; ad. S. nã cũ
quidam. ſed abinde te
neas medium etvl.no.
⁊c.vltimo no.qꝙ oli nec
creditoꝛes nec legatarij
nec ſerui poterãt agere
dum ſperaret agi de be

reditate.vt hic. et. C. e.

l. fi. et hodie datur ele/

cio legatarijs. ↄueniãt
ſcriptũ.vel differant. vt

F.i. ſi o excontractu ð
ſ.ↄueniat ſtatĩ ⁊ exactuſ

ſi ſuccũbant in petitione be. aget õ̊ victoꝛem nego.ge.ſi victoꝛ erat beres.
als ↄditione ex.l.vt.ꝭ.ſui autẽ.ſi vᷣo libertas directa.vel fideicõ.differtur.
bodievſqʒ ad annũ.infra quẽ ſi ap paret teſtm̃ non valere nec ipſe valent
vel veriꝰ valere non videt᷑.vt.j.de excepti.rei iudi.l.i.poſt annũ aũt valent
reddũt m̃ rõem.qꝛ vnũ ꝓ alio p.vt.Q.e.l.fi..fi.et boc niſi teſtm̃ ſit falſũ.
vtibi.ſed falſitas codicilloꝝ non nocet.vt.C. de fid eicõ.li.l.ij.et eſt ratio.
qꝛ heres non bʒ dominiũ ſeruoꝝ excodicillis.ſed exteſtõ.

x ¶ He pᷣiudiciũ.eſſet pᷣiudiciũ.qr iudicis ſnĩa pᷣſumptionẽ qualẽqualem

inducit.vt.j.e.ap.l.a ſnĩa.et.j.de ven.in poſ.mit.ſi ven.et.j.de carb.edi.l.
carbonianũ. S. ibidẽ.ar.S.C. de ſen.l.nemo iudex.et qꝛ ſi ſjm libertatẽ ꝓ⸗
nunciaret᷑ pᷣtoꝛ libertati ſauet.ar.S.de ali.iu.mu.iudi.cau.fac.l.qꝛ etiam.

quia..ſed et ſi. Yo. y
men nõ bẽmꝰ?. a &

Cognituro iudici. azo. 3 & Genat?. cui? no

b Sʒ et diuꝰ. q. d. dixit igẽ diu? ꝙ ſenat. vel. S. locut? eſt in falſo vel ru⸗/
pto hic in teſ.mof. c Reſcripſit. ſed ſi ↄteſtet differt.niſi vt excipit.j.e.l.
F. fi. etde hoc index dabit filio terminũ.vi litẽↄteſtet᷑.vt.S. plane.
d ¶Differendũ.hanc dilationẽ is ſolꝰ im ploꝛat.qͥ falſũ vel inofficioſũ di.
quia in eiꝰfieret pᷣiudiciũ ꝓlatio ſnie de libertare.a,z. e ¶ Inducat᷑ſ.in
cõm vt fiatoteſtatio ſuꝑ qrela.vt poſtea nõ differat canſa.vt.j.de excep. ſi
poſt. ſim quoſdã.ꝙ nõ placet.ſi enĩ iudiciũ libertatis differtur. vbi lis eſt
de inofficioſo ↄteſtata.vt ſubijcit᷑.ita demũ ⁊c.engo et ſi non pceſſit cõteſtõ
ſi modo cõreſtet.dʒ differri. quia in eã cãm puenit dilatio a quo incipe de
buit.tu ergo dic.inducat᷑.i.cancellet᷑ vel deleat᷑.circũducere eni eſt carcũcir/
ca pẽnã ducere. Inducere ꝑ medias litteras trabere. Cãcellare ad moduʒz
crucis. yt fecit iob. bñidicens deo cancellatiſ manib.ad qõ facit.j.de bijs

que in teſta. delen. l. i. et.ij. et. j. de lib. cau. diui. et de adi.lega.in.l. intereſt
et. S. deludi. ⁊ poſt. S.circumducto.
f¶¶ Accipiat.per diffinuinam ſnĩam.
g ta demum. loquitur vlpianus. H
b ¶¶ Donteſtatum eſt. ſubaudi vel conteſtari ſperetur. vt. ſ. F. plane.

i Ronteſtetur. nec con caſu poteẽ
teſtariſperetur. “ Alitmo. Htin aue
Honerender id pturus:⁊ erat in arbitrio eius:ꝗ lum adminiculuʒlibertatisexte- demonaehis⸗⸗
1eſeripſit niſ ot erei ſedominũ eſſe dicit:agere dein/ ſtamento õ n Kairzaes
lrfelf. quim bo officioſoteſtamentoiudiciuʒ:nõ Egitimam hereditatẽ uen pm. p totum
ann ietnetine uero ſub obtentu iudicij deinof⸗ ahe non phibeturis: qi Nammnieuli
ſibi libenatem aliter cCcioſo teſtamento ab ipſo licinia⸗ cum ignoꝛabat uires teſtamẽti iu t Eldmittatur.
Keſan r indrcan nonon ſuſcepti: per quinquen⸗ dicium defunctiſecutuseſt. niſt kencl luau
lis conteſterur vel ſpere niumdebere moꝛaʒ fieri ſeruitu⸗ Egulariter u Mpia. ticulo. vel caplo
reonutannand⸗v tie. (1 laneſummatim eni-⸗ Wiffiniendum eſtꝛeuzdemu wdn arnman
m Mam am quida,z. Mandum iudici conceſſi ito:ſeſoꝛaTenen petitione hereditatis:qui eyrbic. er. . de in
cum pꝛius deeo diſß te bona fide imploꝛetur iudiciu, uel ius ꝓ herede :uel ꝓ poſſeſ⸗ reiummlſi duo
enaiaborin A deteſtamentorctſtid depꝛcben- ſoꝛe poſſidet: ue em peteditanri ataeiß,
prum de eo quivendia derit: pꝛeſtituendum modicuztẽ am. ius. l fi in fet. C.
u beleanpenſ e, pus::intra qð ſinon fuerit conte INIcet minimam. Itaqʒ q r toligar
uerſum caſum. quoõdo ſtatum iubeat iudicem libertatiſi elexaſſe:uł er parteheres teſt. .. ſio dica
noheſcer ennot partibus ſuis fungi. ¶ Quoti/ eſt: intendit quidem hereditate r enefgn
um qutdam ecquia ens autem quis patitur cõtrouer ſuameſſetotam: ul pꝛoparte. ſy an ſullbera na/
lane leinſoni non eret ſiam libertatis:et hereditatis:et hocſolum officio iudicis reſtitui iEe i a
ergo.l.vel ſpereturcon / ſenon er teſtamento liberuʒ eſſe tur:qð aduerſ ariꝰ poſſidetꝰ: aut one aſum
teſtarii.— dici: ſed alias ul auiuo teſtatoꝛe totum ſi exaſſe ſit heres:aut pto vt .t el. mat.
2 Buo conueus. a co manumiſſum: non debereimpe- parteſier qua beres eſft. ainnn
o ¶APatunius. qᷓ de te diriliberalem cauſam: licet iudi- pianus. erdiclegitimam
ſamento. veldic ma/cjum de teſtamẽto moueri ſpere⸗ Kℳ Roherede poſſidet:qui ſane neferran
icens. ſc cömunik tur:diuus MPiusreſcripſi it: adie⸗ urn ſeheredem eſſe. re dietturlegilia
q Suſcepturum . de dicatur iudici liberal cauſeneul- non eſſe: ꝓherede poſſideat:q⸗ etiam illa queer
excepti. ſi poſt ö. ſo. bie 4ððJM eteſtamento. vt. ſ.
in libertare ſpeale. ſed de ver. ſig. l. lege

Liber

e oaten Ducs ad arbitrium ſuũ. vt. j. de iure deli. l. i. in fi. nam
elu

oꝛe mine filij experedati qui dicit ſe velle querela agere nõ ſu
. .₰ n⸗ „. 2= 5 Z 2 unt
timende.vt..ſi cui pluſ ꝙᷓ; ꝑ.l.fal.hic autẽ.S. quonens.
f¶ Eibertatis. in pꝛimo caſu.i.et in ſecundo. nam cum quidem. ⁊c.

GSed alias.ſ.circa manumiſſionẽ.vt differat a

ſequenn ꝓximo

R aizpbt

glinit

ielin

in bacſerua.vt no. C. e.l·fi..pe. S
Eenn um vecuniam repete et dices ſe ſuſcepturũ.et petitumm beredi
e

m: vel petinionem bereditatis trãſitiue.et boc ꝓut poſſider.ſi auteʒ nõ

poſſidet.tunc dicit ſe petiturum.
8Kacilius. qᷓ; vbi non poſſidet.
t¶Buſcepturus.pꝛopꝛie cum poſſidet. impꝛop:ie.i.in moduʒ contradicti
o nis cum nõ poſſidet.et ſic magis dicit non inofficioſum.qᷓ; inofficioſum.
x Dominum. et ſic dilario finem babet ad alterius arbitrium. qð non eſt
in ſequenti caſu.quia in infinitũ non ageret.etſic qdammodo eſſet eiꝰar⸗
bitrio dilatio agendi.
V¶ Mon vero. ſub obtentu. nunc mutat caſum.ſ.cum licinianus non poſſi/
det. et hoc ideo non differtur.quia erat in eius arbitrio quando querelam
ſulcipere in modũ contradictionis.vel exceptionis.vnde ipſe replicaretð
ingratitudine ſic ꝙ efficeretur actoꝛ.ar.vt.S.ti.i.papi.S.filius.
5 G Hon ſuſcepti. ſ. ad agendum. .

— „

7 Quinqueénium. quia poſt non eſſet quõ quin ſublata eſſet. querela. et

BSecutus eſt. ſ. ignoꝛans. ſicutſiſciens. vt·.e.l. poſtq. in fi. C.
fidecomm m. l. ij. .ôMẽ
Egulariter. petitione.ſ.directa.nam aliquando qui neq; nie
ſi qs

ſic non differtur cauſa liberalis.non ergo toto quinquẽnio expectatur. ſecd

ad arbitrium iudicis ſjm.p.ſed Jo.aliter non differtur.ſ.vltrra quinquẽni
um. et qõ ſubijcit plane ad pꝛimum caſum refert.
a ¶ Deruituti.i.queſtioni de ſeruiiute.nam ſi licinianus ꝑ quinquẽniũ nõ
egit de teſtamento qð dicit᷑ inofficioſum. non ꝓpter hoc deſiderauit ſemp

rede neq; ꝓ poſieſſoꝛe poſſidet tenet᷑ vtili.vt.j.e.necvllam. 5. ſie

Item quandoq; et qui neq; ius.neq; rem bereditariã poſſidet te
netur vnili. vt.ſ. e ꝙ ſi in diem. 5F. ſed et bijs. et. F. non ſolum. et. F. iu

lia.nam pᷣcia non ſunt res bereditarie.ac. ð
n Jus poſſidere. ꝓ hberede ⁊ p poſſeſſoꝛe.non eſt habere ti. vt. E
in quibus ca.ceſ.lon.tem.pꝛe.i.bereditatem.⁊ dicꝙ incoꝛpoꝛalia.
vt ſeruitutes.impꝛopꝛie qͥs dicitur poſſidere.vt.j.de acqui.re.do.ſet
uus. S. incoꝛpoꝛales.⁊ magis im pꝛopꝛie creditoꝛ ius qð habeti de
bito im pꝛopꝛijſſime.cum ipſe debitoꝛ dici
ti. ⁊ tamen bic appellantur poſſeſſoꝛes.vt.ſ. e. l. etiam. 5. fi.?.l. ſe.

l. ꝙ ſi in diem. F. pe. ꝛ. l. item videndum.s.ſi quis cum. et qo ſubij/
cit. vel rem heredirariã.ſ.coꝛpoꝛalẽ. vel expone pᷣdicta. poſſidet ius
qui toram hereditatẽ poſſidet.rem bereditariam ille qui rẽ ſingula

rem coꝛpoꝛalem.vel incoꝛpalem.⁊ etiam minimã vt ſubijcit. vt. . ſi
omilſ.cau.teſ.l.ſi non toram.⁊.l.ſe.et.l.cum enim.
QAcet intendit.ſ.aſſerit.

—

— zPoſſidet. ar. buius.l.dicunt quidam ꝙ ſi inſolidum ſum .
beres. licet vnam rem tantũ poſſideam. inſolidũ de rigoꝛe iuris mi

bi tenearis. ſed de equitate abſoluaris.ſed boc eſt falſum. cũ non te

nearis in pluſqᷓ; babeas.qð plene dices.vr.j.ſi pars bere. peti. l.i.

tur hoc ius poſſidere debi

uubſee

iudiciũ ſeruitunſ differri.et merito.quia dudum potuit expenni.vt ſubijcit
vt. C. de dila. ſi quando. Jo.

Nimo caſu. vel melius in ſecundo. r

bae laneton eſſteln
c Gi. i.qn. d ¶ Imploꝛetur.ſ.ante quinquenniũ babent.quãdo poſſi
dent.vt in pꝛimo caſu.l.bic innuit.

F. i. Item no. bic. in fi. ꝙ licet ſit in dimidia totius bereditatis be/
res. que valer mille. vuum pᷣdium qð va quinqʒ tm̃ habeas.nõ ni
am mihi teneris. vt bic. et. j. ſi pars bere.pe.l.i.·.eii.

ſi in dimich

a Meres. peiens. ac.

“
K

ſcerſye
ſaatoiten
etbill
einultg
Ueräraſt
rrir peſt
herge a⸗
zopinione
hinsſeoe
mmpanin

niaſhest
lctindins
ſnait
epuut
Glidezot
tus dol⸗
Gethamte
ctocgor

4Gamnis
Elarii
pltetani
kictoet
Unenſebefe
Nptönesiin

flgſcrns
ſäͤngin
Stpuen ne
ſuuſpben

dpelaleh

icpeldte

Lledicsg
ſtopoſeno
Zisine

Wpp

idin
ſicdcſend
Mibſcfu
hatkegl
iluginft
lig grgni
Poeſcr⸗
Nbereget
umg,
nmiagnn
deedſtee
aefttne
Rmneite
Eudon

gigton
llchn
Unkſinon

Mrgnto

D

D

del 4
N
nonens, l

taſgten
gpnri

Pline Ulſe
Neuntntt

blſaniele

tne
1

danete
(Vning.

1gnli

Gillanng

aſig

Aninmng

tbiraſe

hunnl

ſitennig

Cgign
0

IKinſa e
cggliga.

Cori annaſ

bpiftenegan

Auſttboeg
itgtecd.

ein
Möil d .

1lubiitr
tann.

igediftin.

iurſtnu ien
dagugn
ſtſocola

ſNinlag

cian ucee

danend‚ G4H

loeig ni

aflunſie
rüimitſik
Cutſineſt

ſdenggtn
vins gitli

iseſiit⸗ “

=

iscunat .
irlobſet D

=

=r.
=—

Ia

ukgun,t H

Quintus.

(o berede. poſſidet. ttibus modis quis dicit᷑ ꝓ herede poſſide
¶ e. pꝛimo vt ſi verus. vt ille qui vere eſt beres. ſic accipitur.ff.

1. C. in ti. ꝓ herede.ſecũdovt/ꝓcuratoꝛ herediſ.qui ꝓ eo berede poſ

ſid et. vt. ,. e. l. etiam. 5. ſi quis abſentis. tertio vt dicat᷑ quedaã modi

ficatio. ſiue modus poſſidendi. quando quis credit ſe beredẽ ⁊ non
eſt. vt bic. etinſt.

de interdic. F. ꝓ .
berede.etſie dii litur. et adrianus libꝛo ſecũdo ðᷣ
n e Poena interdictis putat teneri.quo iure
muz opinione it Nos uti ꝓculꝰ ſcribit. ſed eni ⁊ bo
beres ſc ergo ꝓ noꝝpoſſeſſoꝛ ꝓpherede uidetur
vero ponit qð ẽ ſſidere. P ſſeft.
tiſis vribr⸗ fer Po derg 4 20 poſſeſſoꝛe uero
tilioꝛ ſeges ⁊c.⁊ do. Dez
bi vicinũq; pe⸗ po ae den 9 ſi
euſgrandius / (A 1in 8 gat cur polli
ber babet. .ba / at: reſpõſurꝰ ſit qꝛ poſſiðo
bere putaf. Itẽ . ndit ſe heredẽ:uel pme
et illud egoẽ po nec Oten le herede:uel ꝑmen
ter tuus doleteſ daciũ. AIDem
querebam terc. ⸗

naz quo ad opi/
nionẽ erat pater
cBec an is. ſ
eſſe. ſ. erteſto. vl

abmteſtatod in nent᷑ ¶ Oibus etiã titulꝰhic ꝓ
re ãtiquo credit . oreror naſz ſniij
Dmenſeberege poſt. eſſoꝛe acheret et quaſi iniũ⸗
eroſtöne aliug ctꝰ eſt. deniq; et ꝓemptoꝛe titu-
Radia d nepoſ loadheret:nam ſia furioſo eme⸗
hilius ſoꝛons er —S k e e, en
ſilia. vt.5.el. ij TO ſciẽs: ꝓpoſſeſſoꝛe poſſideo
F.fi.et ad ſubij/ è́ðs⁴ =

cit putat teneri. ?́JM6 ðM
ſ. quaſi ꝓ herede poſſideat.vel dic ꝙ ſit idem caſus cum ſequẽti. ſʒ

eni c. vt licet iſte nõ credat ſe heredẽ de ure cimli.cedat tamen ſe

do Paſ ſic ꝑinde babeat.et qð ſequit᷑ ſʒ eni ſit a ppꝛobatio huius
dicti. vel dictertio. bicnõ dicit ꝙ poſſideat ꝓ berede.ſed ꝙ tenea .
et ſic dices e tenekrei ven. vel etiam petitione bereditanſ. vt pꝛedo

vbp poſſeſſoꝛe poſſeſſoꝛ.vł quanto tenet᷑ quaſi ꝓ berede poſſideat

q;uis ſciat ſe non eſſe beredẽ. credit tñ ſe bo.fi.poſſeſſoꝛẽ.ſᷣ pꝛima er

d Bec eni et bonoꝝ poſſeſſoꝛ. quo ad ſecunda magis placent.

opinionẽ ſuã. vel dic.i. bona poſſiden s.nam ſi vere ntulum baberz

EP
„

non teneretur bac actione. vt. S. e.l. regulaniter.

ber mendaciũ ſim Jo. alij dicũt vel ꝓ ſaltẽ. acſi diceret ꝙ nõ te
nefur qui ꝓ poſſeſſoꝛe poſſideat. quaſi dicatſe beredem.liq; erꝑ mẽ
daciũ dicat. ſj quaſi/ ꝓ berede.qð falſum eſt.qꝛ ſic expediret ei men
ni. qð eſſe nõ debert. vt. j. de tribu. l. illud. F. pe. ⁊ nota ꝙ bec intro/
gatio ſic fiat. ſa m bul. quia ante li. ↄteſ.interrogabit᷑. an poſſideat
berede. vel ꝓ poſſeſ.et potenit rñdere eriã alrernatiue.⁊ ꝓ eo eſ.
e.l. cogi. in fi. licet eni in rei ven. ſufficit ſim plex poſſeſſio.vt quis ea
teneat. vt. C. de al. iu.mu. cau. fac. l.i. et ideo de ea interrogat.xt..ð
inter. ac. quiſernũ. S. in iure. ita engit alrerũ iſtoꝝ.ſ. q; berede vel
p poſſeſſoꝛe poſſideat. vt bec actõ locum hẽat.vt.S.eo.l.regłr. in fi.
de hoc ergo interrogetur. ⁊ ante li. ↄteſ.vt dixi.vt.j. de inter. ack.l. q
interrogat᷑. pla. autẽ dicebat teneri debere dicere ti. in rei ven. ꝑ pꝛo/
rimũ cognatũ in pet. bere. p quelibercognatũ.q ſõnia ſũ t. vl dic ꝗ;
bene dixit. na in rei ven. p ꝓpximũ.l:filiñ reſ dentẽ.vt.C. de ꝓba. ſi⸗
ue poſſidetis.in pen. bere. pꝑ quẽlibet cognatũ reſiſtentẽ.qͥnimo per
extraneũ reſiſtentẽ opoꝛtet agentẽ ꝓbare ſe heredẽ.ſi iuſſerit vintere
dic him Jo. er aʒo. qꝙ; pꝛimo interrogabo an poſſideat.et ſir de//
at ſic. ſecũdo qrã an putet ſe heredẽ. ſi dicat puio expeditũ eſt. ſi di /
cat nõ puto. tertò q̃rã quõ poſſides: vł qualit.ſi dicat quid ad te.vł
nolo rñdere.vł ſilia. tũcſcio q; ꝓ poſſeſ. poſſider. ſi vo dicat.qꝛ emi
q̃rãa quo.vtcerius poſſim eſſe an titulũ ꝓ nõ tiilo habeat. vr ſi di
cat. qꝛ a cõpote mentis enn.ſi quidẽ ꝓbei bñ eſt. nec bacactione cõ/⸗
uenit.ſi non vber ſmecn⸗ Poroesrt ſic ſit facienda in
terrogatio ꝓ batur ex.i..iſta.et.j.l.ꝓxi.in pꝛein. .
Ervliͤm cauſa lit iſtä g EnePets puſſor yt ſe. ſuĩ di
m. F. ſed et eaum. bOmnibus ena titulis. pꝛopꝛie poni

nEcullam cauſa poſſeſſio⸗
Anis poſſit dicere. ideo fur
et raptoꝛ petitõne hereditatis te

Aiimterrogatus. p mendacium ſupple. etrepete vtſi contẽdat

ODepetitiõe.bereditatis

tur. ſed in eo qd induditur in ꝓnomine bic impꝛopꝛie. et dicommbus. id
eſt omni generi tiruloꝛum. ⁊ no. qꝙ; omnibus bijs caſibus datur directa pe/

titio bereduatis. vt pꝛobatur.j.e.l.etiam. F. ſi quis ſciens. alij dicunt vnle

nam er dolus babetur ꝓ poſ.ſicut hie titulus ꝓ non nitulo datur tñ vtil.
i Emero. rem de bereditate ad aliquẽ ꝑnnetæ. ſic de ſequetibuſ.

K Sclens qd ſi igno/
— MMUMN-ẽ rans. noviclaurcytene
in ti érik: ak. cũ nec ꝓ berede nec
¶ Item in titulo ꝓ donatoqᷣrit᷑: nec henr or .

an gs ꝓ poſſeſſoꝛe poſſideat: ut
puta uxoꝛ : uel maritus.⁊ placet
nobᷣ iuliani ſnia ꝓpoſſeſſoꝛepoſ
ſidere cũ et idᷣo petitione heredi
tatis tenebit᷑¶ Itẽ ꝓdote titl s
recipit ꝓpoſſeſſoꝛe poſſeſſioneʒ
utputa ſi a minoꝛe duodeci anniſ
nupta mihi quaſi dotẽ ſciensac-
cepi.Et ſilegatũ mihi ſolutũ
eſtex falſa cã ſcientiutiqʒ ꝓ poſ
ſeſſoꝛe poſſidebo ¶¶ Is autẽ: ꝗ
reſtituit hereditateʒ:teneri here/
ditatis petitiõe nõpᷣt:niſi dedo⸗
lo fecit.id eſt ſi ſcẽs reſtituit.nã
⁊ dolꝰpᷣteritus uenit in heredita

ſciens.et inſti.deinter⸗

emit a furioſo vſucapit
furioſo. Item ꝓ hoc.j.
do. in ter vi. et vx. l. ſʒ et
ſioſtante. Ex pꝛedictis
patet non poſſidere ꝓ
rantẽ et idem in alijſ ð
ſciens.et/ꝓ eo eſt quia

poſſiderep pol.non eſt

habere. ſed cũ nullã de

ria petitioné:ſi . ſi iue poteſt ptendere caz
tis petitionẽ:qᷓſi dolomalodeſie in ucat vſucapionez
I Dem ſed boc ſolum dicere ßt

rit poſſidere.

U MB pꝛin. buius.l.et. ſ. e. ſed
erſile. F. ꝙ autẽ. et ſim boc etiam bone fidei poſſeſſoꝛ.eſt pꝛedo. ſed puimãꝗ

appꝛobo. Iteʒz quid ſi pꝛedo babeat ntulũ.rñ titulum magis attendi qᷓ; ĩ
uaſionẽ. vrĩ duimr in legatario.vt.j.quon le.l.i.S.quia autem. et. j. e. l. etiã

F. ſi quis ſciens. Item no.qꝙ poſſeſſio ſine titulo locum facir buie actioni.

etiam ſi ſe beredem non contendat.ſed ſecus in quaſi poſ.niſi dicatſe bere

dem. vt. ſ. ti.i. l. . in fi. . .. e.ſed vttum.
lNoſſideo.et ſic potero conueniri peti.bere.cum bic titulus emptoꝛis ꝓ
non titulo babeatur. S

m Wiem in titulo. vxoꝛ.ſ.d onauit marito: vel econtra. ſcienti. ſ. donatiões

non val ere. vt. j. de acqui. poſ.l. ꝙ vir vxoꝛi.nam ſi purat valere. fructus ex
re donata perceptos ſues facit.? ſi in iure erretur. vt.j. de vſu.l.fructus
2EES pꝛo dote. nupta mihi. ſ.de facto ⁊ ideo dicit quaſi dotem.qꝛ dos
„
o Ex falſa cauſa.ſ.indebirum PſPoſſideo. q.d. direcite teneboꝛ. Jo.
q ſ. inſtitutus in reſtiamento inutili.⁊ rogatus vt reſtiuatt.
r ꝗqſſmſon poteſt. niſi ad boc vt conditioni indebiti quam baber cedat.vt. ſ.

8 Sciens. I. ſe non teneri. nam tunc vtili peti.beredi.vt hic et.j.e.l.etiam
item ſi quis. beredes autem doloſi in factum actione.vt.j.de rei venð.l.

t Reſtituit. ante lit᷑. conreſt. conira ſe. vt bic.et.j. de fide / um autem.

com. bere.peti.l.fi..fi.ſecus ſi poſt.vt.j.ad trebel. l. cum bereditaſ.et.l.ſi
patroni. S. fi. que eſt contra:.vel ibi in actiombus bereditarijs.hic in peti.
vg Pꝛereriius.i.ante li k. conteſt. commiſſus. vt.j.e.ſed ⁊ ſi lege. /here.
ſi ante li. conteſ.⁊.j. de rei ven.ſi autẽ.S.ſed etſiis.

4 Eranus. ab berede.ſ. illius qui ꝓ berede aut poſſeſſoꝛe poſſidebat.

ed videtur eum non ten eri. nam vere eſt beres. ⁊ verum titulum habʒ
ꝓ berede.ergo non tenetur cum titulum habeat.ri.iſte dupliciter poſſidet
pꝛo berede vno modo vere.⁊ ſm illũ modum bacactione nõ tenetur. alio
pꝛout boc titu. accipitur. nam cum ſit eadem perſona cum defuncto. de⸗/
functus ſic tenebatur.ergo ⁊ iſte.vtin auten. de iureiuran.a mori.pꝛeſti. .

i. colla v. nec obſtat. ꝙ ex plurimis.cauſis poſſideat.qdð fieri poꝛeſt. vt.j.õ
acquiren. poſ.l.iij.ꝗ. ex plunimis.⁊ ſjm hunc modum bac actione tenet.

xi. S. heredem. in fi. S.

vt bicgal
e.ſed alias res ſuas fuiſſe credebat.et hic ſubijecit idem ⁊c e. ⁊

Boſſedi

RXian bereditate eſſe.cum non ſint.er /ſic eſt caſus per alia verba

Aicpoſſidet ꝓ berede.vt qui accipit.⁊ ſno noie here. pe. tenetur. ſiue er⸗
go ſciat eas res pueniſſe ad defunctũ ex bereditate aliena que peti ab eo

e. l. pꝛo berede.⁊.l. qui
interrogatus.et hic ſinſi
ter innuit in eo qð dicit

dic. S. ꝓ poſ. Item pꝛo
poc.quia qui ignoꝛani

vt. ſ. p empr.l. ij. F. i a

de vſu.l. fructus.⁊.j.de

berede. vel ꝓ poſ. igno

quibus ſubijcit.ſh. y. di
xit ð̊.ſubaudiuit maxie

hoc ipſo malam fidem

ꝙ poſſidet ꝓ poſſ.vtin

eeſſe non poteſt vbi non eſt matrimoniũ.vt.j.de iure do.l.iij.

K

teneatur bere. peti.q̃a
earũ rerum nomie tene/
tur pꝛedeceſſoꝛ eius. ſic
nec vſucapere poſſit ꝙ
defunct'non potuit ob
ſtantevitio ꝑſonali.qð
babet exr ꝑpſona defun⸗
cti. vt plene dices.j. de
publ.l.ſi ego.ꝗ. partuſ
tem quid ſi putas te
eredem ticij cum non
ſis.et ſic poſſideas pꝛo
berede hereditatem nci
anam an teneberis mi⸗

bi.qui ſum beres ſem/

ꝓnij. et peto reſillaſ qſi
ex hbereditate ſempꝛonij
rh.ſic ſi me interrogan⸗
te inueniã te ꝓ berede ł

pꝛo poſ.poſſidere.ſj tu

dices ꝙ ticianam. vnð
non puto tenen.

Os ſi quis. emerit.

ab eo qui poſſidetꝓ be
rede.
b ¶ Deberet dari. videt
ꝙ ſic.ne ⁊c.q.di.ꝙ ac⸗
roꝛ nimis grauaretur:ſi
nomine ſingularum re⸗
rum ꝓponeret rei ven.
quia graue eſt de domi
nio pꝛobare ⁊ leue ẽ ꝓ⸗/

bare ꝙ in bereditate fu
erit.venditoꝛem eniʒ te⸗
neri certum eſt. cum vi⸗
deatur ⁊ rem habere cũ

habeat pꝛeciũ. vt.j.e. ſi

et rem et pꝛecium. et.j. ſi

quis omiſ.cau.tel.ſi pe
cuniam. J. fi. ſed vt ſine

poterat.ſiue putauit ꝓpꝛiam defuncti.tenet᷑ bacactione.vt hic innuit.⁊ ſi
putauit ⁊c.q.d.ſiue bonã ſiue malam fidem bʒ.nam quo ad defunctũ ſem
per male fidei. intelligitur beres.quia ſucceſſoꝛ vitioꝛum eſt. erculpe de⸗

functi. ⁊ ſic eſt argumen. ꝙ extraneus beres non poſſit vſucaꝑe.ꝙ defunctꝰ
non poterat ꝓpter vitũ ꝑſone.vt ſicut bic bona fides.vel titulus què babz
nõ excuſat eũ.quominꝰ

Eraciꝰli.i.mẽbꝛanarũ ſcri
it ab herede peti poſſe he
reditatẽ:ẽt ſiignoꝛet ꝓherede:lł
ꝓ poſſeſſoꝛe defũctũ poſſediſſe.

que ſibi delata eſt.(¶ Qð ſi quis

hereditatẽ emerit:an utiliſ in eũ

petitio hereditatis deberet dari

ne ſingulis iudicijs uexaret᷑:uen

ditoꝛem enĩ teneri certũ eſt. ſʒ fin
genon extare uenditoꝛẽ:uel mo⸗
dicouẽdidiſſe:et bone fidei poſ
ſeſſoꝛẽ fuiſſe:an poꝛrigi manꝰad

emptoꝛẽ debeãt:et putat Caius
caſſiꝰ dandã actionẽ utilẽ Gdẽ

erit dicendũ:et ſiparuo pᷣcio iuſ⸗
ſus uendereꝰ:heres ticio heredi

tatẽ uẽdidit. Nã putat dicendũ

papi. aduerſus fideicõmiſſariuʒ

dani actionẽ ab herede enim peti
non expedit ꝑ exiguũ pᷣciuʒ hñ/

te: ſy ſi retenta certa quãtitate re
ſtituere rogatus ſi it idem erit di⸗
cendum.plane ſi accepta cer⸗

ta quantitatevreſtituere rogatus

dubio. ꝓcedam finge. ⁊c. alij ſic. videtur ꝙ nonne ⁊c.i.de peti.bere.⁊ agẽ/
do de euicnione. hm q uoſdam. ꝙ non placet. quia tũc nõ tenet᷑ quãdo ba/
bet regreſſum de euictione. vt. j.e. ſed et ſi le. .itẽ ſi diſtraxeri.vel cerie pla

ccet et ille. F. item loquitur quando res ſingularis vendit. vel dic ſingulas

cum rei ven. ⁊ eſt plana.aʒo.

74er eiur Pert⸗ izm
de Tener L
e¶¶ Wone fidei ei. als omnino teneretur. ⁊ ſi non habeat. quia alienauit. vt.j.

neri. ꝓ pꝛecio.

pꝛimã poſitionẽ. yel emptoꝛ ſm aliam.

e. iem veniunt. F. pe. ⁊.l.ſi poſſeſſ. or. 5. reſtituere.

fecnonem vnilem. ſ. bereditats peritionem. et hoc dicuntqdam quãdo

non babet regreſum de euictione.als emptoꝛ non tenet᷑.vt.ſ. e. ſed et ſile/
ge. F. itẽ ſi diſtraxerit.vel veriꝰ illud babeat.vel non babeat regreſſum. di⸗

ſtinguit᷑.cũ res ſingularis d
bic emptoꝛ indiſtincte tenetur.
g Daſſus⸗ eres inſtitutus

ber

—,—

Nengdere. in teſtamento
beredatus petitione hered
i ¶ Eideicommiſſariam. eundemq; emptoꝛem.
Dari actionem.ſ.vnlem. nam ſideicõmiſſanus loco heredis eſt. vt inſt.

e bereditate vendit᷑ hic autẽ vniuerſitas.vnð

in teſtõ inutili.⁊ idem in ſequentibꝰquattuoꝛ.
Dqð poſtea ꝓbatur inofficioſũ.et ſic agit filꝰex/
itatis. .

de fideicõ. here.S.ſi quis.ſed nonne poſſider titulo legati.ſeu fideicõ.rñi.
ſic. ⁊ ideo non tenet᷑ bacacnone.niſi quando ſciens emit. ar. j. ꝓx.g. ſi aũt
bona fide nõ tenet.niſi in duobꝰcaſibꝰ.i.cũ modico babito reſſituit heredi
ras.vt bic.vel qñ heres nõ cõparet.vt.5S.S. pri.ſi vᷣo multo retenro. ipe he
res tm̃ tenet pe.bere.lʒ emptoꝛ rei ven. teneatur idem eſſet ſi quartã babe/

at heres ſub nomine quartenon in recerta.yel dic ꝙ bic fuit actũ qrela. et

eNLiãſi iparauichere ſal.
as res ex hereditate eſſe:

enbtorunien itatis utili: tenet̃
Item ſi ꝗsa fiſco hereditatem

Wpud marcellũ li.iiij.ffoꝝ:re⸗

ſic tupto teſtõ ſingit non babere titul. ſed ſi dicas eos non babe/
re titulum. vt pꝛius diiſti.an vſucapient õ petitoꝛẽ bereditaris 165
r.⁊.Alo.qꝙ non.niſi.xxx.an.vt.C.e.l.bereditatis.tu dic ſie. eo q

excedit terminos. vt detur contra titulum poſſidentes non ſui

terminis excedatur.yt.C. de edic.diui adni.tol.l.fi.. ſi

Ab berede.i.
eſt:non putat papinia ab here/ digl ivoeeſ⸗
depetendã hereditatẽ:quoniã ꝓ terLteſtatoꝛiſuſ
herede ꝙ ↄditiõisimplende gra Peaguaſel
tia accipit:nõ poſſidet.ſʒ ſabinꝰĩi trberes.·vt .e.
ſtatulibero ↄtra:et id ueriꝰ ẽ:qa Lann denef.
pecunia eſt hereditaria: Idẽ in ꝓno plecer, da
eo: ꝗ ſoloſ fructꝰexhereditatere cvibi uiſſn teſta
tinet dicendũ erit tenet eniʒ etis motam litez ib⸗
hereditatis petitõe.Si ꝗs ſciẽs õ
1 —. ic non ꝓbibet
alienã emerit hereditatẽ quaſipꝓ contra vendivo/
poſſeſſoꝛe poſſidet:et ſic peti ab trem agiet ſic et
eohereditatẽ ꝗdã putãt. quã ſé· Elud s ſoluuun
tentiã nõ puto uerã.nemo enĩ p⸗ onibus. vel ſol
ue boc vltimum

do eſt:ꝗq pᷣciũ numerauitꝰ: ſed ut

q̃ſi uacantẽemerit :eqſſimũ erit nitate. modica.
utilẽ actionẽ aduerſus euʒ dari. als beres renet.

atur fideicom.

latũ eſt.ſi mulier hereditatẽ ĩ do⸗ atur fideicom.
p ¶Lerta q;tita

tem dedit maritũ ꝓdote quideʒ

poſſidere hereditatẽ: ſʒ petitiö»e cire umien 0
hereditatis utili teneri. Sʒ ⁊ ip⸗ plendecondino

ſaʒ mulierẽ directa teneri marcel nis. ac.

lus ſcnbit:maxime ſiiam factum ᷣ⸗ oadaſta⸗

diuoꝛtiũ eſt.¶ Neredeʒ aũt etiiã nulibero dek. vt
—— de dongkchu.

moꝛ.l. ꝙ ſtatuli.

rWenetur. et voluntate teſtatoꝛis. ⁊ ſirmodicum. et ſicvterq; tenet

80 Bi quis ſciens. veritatis expꝛelſſiuum. aliter nulla eſſet not.
t ¶ QDuidam putant.ſ.directo “H
y ¶ Mum era uit.vt.j.de reg.iu.l.nemo eſt pꝛedo.et ſubaudi ob boc

ipſum ꝙ malã fidem babeat. niſi fiat inuaſio.vt.j.de acqui. poſſ.ſi

ex ſtipulatione.que eſt contra.ſed ad impediendã pꝛeſcriptioneʒ ꝓ

poſſeſſoꝛe poſſidet. vt.j. de vſuca. non ſolum. S.i.vel ꝙ ẽ venius li

ſinuadat non poſſidet p poſſefſſoꝛe qtum ad banc actionem qꝛ ti.bʒ

vt.j.quo.le.l.i.ꝗ.quia autẽ.

x¶ Atiliter. ergo cuʒ bec tenuerit emptio et daturvtilis multomagis
dabitur directa vbi non tenuit.vr. S.e.l.nec vllã.S.i. Iteʒ ideo bic

dat᷑ vtilis quia non poſſidet ꝓ poſſeſſoꝛe.et quidã ideo dicebãt da

ri directam. quia dicebãteũ poſſeſſore ꝓ poſſidere ergo cũ ibi poſſi

deat ꝓ polſ.dabit᷑ directa.et vt plene habess diſtingue ſem aʒo. cum
quis emit vniuerſitatem mala fide tenetur vtili.vt bic. ſi bona fide
non niſi modico eſt diſtracta.vel ſinõ cõparet venditoꝛ vel ſi fiſcus

vendidit. vt. S. e. l. S. ſi quis. et.j.ꝗ. ꝓxi.ſi tñ babeat regreſſuʒ ad

venditoꝛem bereditatis als ſecus ſim quoſdã.vt.j.e.ſed et ſi lege.
item ſi diſtracta. vel illa loquit᷑ quando res ſingularis eſt vendita.
Irem tenet᷑ ſi nitulus ꝓ nõ titulo ba beat᷑. vt. S.e.nec vllã.S.i.ſi xo
rẽſingularẽ ſiue bona fide.ſiue mala fide nõ tencat᷑ niſi titulꝰ babea
tur ꝓ nõ titulo.vt.S.e.S.in omnibu. — e..

y (Utẽ ſi quis a fiſco emertit. etiᷓ ignoꝛans et boc in pꝛiuilegiũ fiſci

ne veret.ſed õ hunc.S. C. de quadn.pᷣ.l.bene. vbi dicit emptoꝛẽ ſta

nim eſſe ſecurũ. ſy illo in ſinglaribꝰ alienationib. bic autẽ vniuerſi/

vt ibi
me ¶Per. i. val /

oNPadem ent di
ccxendum. vt tene

te. ſ. de burla eiꝰ

Etid verius

iteelbe
uinn
ls ae.

orſſain
Ccis barc⸗
ubar⸗
hſoſebus.
nnücibe
Niunocüne
ebentert
Porigbi
iuguuſpb
epoſtet
Deſtnetusn
nerunalſt
anmmnuic. 3
ſenonneen.
Ein glon
laba bere
inril
Snſdese
olliſer
ine ſcdde
ſonbist
Aber quo
hbe yſuca
Netbersg
Aboeyrſit
Adien
e poſtise
Neſͦch b⸗
Möpſcapit
pön Fi⸗
tend
Pbenshe
delſer
nblakfirt
luhornro
fnainat
nclstſt
Ndchnch
ſelmnpbe
e⸗ hoſen
ſtedat
creechen
ſihriirſe
fncimei⸗
ſſſapun
nenififen
ſiausbe
tgteuiet
Aart p
degeoloe
mde
dentpen
i 4

NN
. Dhluss
Ufii7 6.

X

W

Colnetati
lnegieſe
Auszſtn
ſelihnin
Cibiseſt
Ueborttinn
ſtpbi

dege,

1Engn
Nkate todet
Alsbergter
1

enenn
Cncenerte
4

6
Aurſcton

(En

eeburte

Ciſelirg.

Daurcalr
Nepveenuin
iek .
Sn
1 ccdrt
lbent
ſdedonnen
albai
n clenmu
ollckenea

214

1iſchernn

Auintus.

tas fuit vel beccorigirur perſlleam.
3 Apud marcellum. maritũ ſcientẽ alienã hereditatẽ. vt. S. eo. F. ſi
quis ſaiens.alij dicunt etiã ſi ignoꝛans.

—

54
poſſedit ꝓ em /

ptoꝛe reſ aliquaſ

et eius beres ſe

Miuoꝛtium.p qð etiam cauſa poſ.p mari
geredem. ponit duos caſus bic. 5. pꝛimus ſi defunctus jeſt.

tum hereditas ſoluta

earũ rerũ noĩe:q̃s defunctus pꝛo

buatberdeni emnptoꝛe poſſedit: hereditas pe⸗
miinü exca bere / titioneteneri conſtat: quaſi pꝛo
Biorigch nent herede poſſideat:q;uis etiã earũ
beredi er boona Ferum nomine: quas ꝓherede: I
lie gnan nere pꝛo poſſeſſore defunctꝰpoſſedit
deſunctus no t. Utiqʒ teneatur. SDigquis abſentis
nareuner i. nomie poſſideat hereditatẽ: cuʒ
cum multi. ꝗJo. - 4— = .
ſed nonne emam lit incertũ anilleratũ habeat. pu
er ſua pſona ti. O abſentisnoĩe petendã heredi
2. 1 E —
baberp ede tatem: ipſiusuero noĩe nequaq;
res vr veacj. cꝛnon uidet ꝓherede:uel ꝓpoſ
pol.l.iij. F. ex pli ſeſſ. . „at⸗ =
