Bſt actionẽ qᷓ
ſicloquit᷑.quas
ſi alia ſit actio.

poſſeſſoꝛ cum tpeli. Iteſt. babuit. vt. C. ad exbi.l.iiij.concoꝛdat.j.ð rei vẽ.
Executione.i. ꝓſecutione. el. is a quo.
gdinand inſtituit ſubↄditione.ſia parte emanciparet᷑.vt.C.
deinoffi. teſt. l. flus. o & In honoꝛc. ꝙ fien pt. vt. S. de nego. geſ.

vtiliter. in pꝛin. p¶Fecit de ſuo pater.et repete ant eqᷓ; filiũ eman⸗

ciparet et ſic ꝓbabit ꝙ
naturale debitũ venitĩi
cõpenſationẽ.vt.j.d cõ /

& Vrapenek etia; ſqa nerat aduerſus uictoꝛẽ pꝛioꝛem.
pairenõ opponat exce/ li?a patre Ceuola.
HH ſa emãcipatꝰ ſjm cõditionem
t

.l. iſiß p eo ena . teſti mattil adijt hereditatẽ: quã

n deſemn duee, pater anteq; filium emãciparet:
lum him Jo. cuz m al Poſſedit: fructuſqʒ ex ea ꝑcepit.
legata Reben cherarve/ ¶ Ded erogationẽ in honoꝛẽ fi⸗
eoi bicoutt: lij cũͦ eſſet ſenatoꝛ fecit. erea que
fi. ⁊ ſi non exci.i.ſi non ſitũ eſt:cũ paratꝰſit paterreſtitu
babeat excepnonẽ defẽ

datur tamẽ officio iunli ꝛCe r, E
in eũ erogauit:an filius nihilomi

¶ Kubꝛica. Si pars

bereditatis petatur doli mali exceptione ſummoueri

r dtainnlanis Sipar beicditatispctatur.
qui partẽ petit oĩno de
dean vogheſſorms ba⸗ Oſtactionẽ ¶Mpia.
beat. puta qꝛ coberes ẽ uã / ꝓpoſuit pᷣtoꝛ ei:qui

an nõ de boc dicik. j. e.

an nen . entne et boc tinere ↄtẽd it:ↄſequẽs fuit:⁊ ei P
dicitin. F. fi. j. e.l. antiq rr. „.F õ
eradefueti lun / Ponere: ꝗ parteʒ hereditatis pe
ptibus ⁊ 9ↄſilibꝰ. in ſu/ tit. JIs hereditatẽ uel partẽ he
hiori t. dieta bieepei redlitatis petit: ius ex eonõ merit

— qð poſſeſſoꝛ occupauit:ſʒ ex ſuo
„ iure:et ideo ſiue ex aſſe heres ſit
dequa ſupꝑioꝛt ti.expo / S
ſuit ab ea.cuiꝰtractatio hic ponit ꝙ falſũ eſt.vna eſt enĩ actio peti.beredit᷑.
que ꝓ tora bereditate vel e parte ꝓponit᷑. Unde⁊ ſuꝑioꝛi ti.licetin illa.l.
de pane hereditatis locutꝰ eſt dic ergo poſt acnonẽ.i.pꝰ tractatũ queʒ fecit

vbi quis ſe ſolũ dicit heredẽ ꝓponẽdo actionẽ ↄſequẽs fuit ⁊ eiꝓponere.

aaglene eandẽ.i.pet᷑.beredi.qñ ꝓ ꝑte:vł dic vna eſt actio in genere.d iuer
em̃ ſunt ſpᷣes.vt.j.ti.i.l.i.⁊.ij.nas ⁊ alia nibi.⁊ alia mibi dat᷑ actio ſicut ⁊
bic homo eſt ⁊ ille.duo tamẽ ſunt quoꝝ neufeſt alter nec tamẽↄcedenduʒ.
ꝙ inter ſe differant ſpecie.illa que mihi ⁊ illa que tibi d af.vł bomo ab ho

mime.qꝛ ſingularia inter ſe ſpecie nõ differũt.vt ait ariſt. itẽ qð ſubijcit pᷣ

toꝛ ſuꝑio:ẽ actionẽ induxit.videt᷑ falſuz.nã immo ſenatoꝛes ꝓpoſuerũt.vt
S.ti.ꝓxi.itemue.S.pꝛeter bec.vnde ⁊ centũuirał dicit᷑.vt.C.e.l.fi.in pꝛin.
⁊ ciuilis.vt.j.ti.i.l.i.⁊.S.de iuſti.⁊ iu.l.ius auiẽ ciuile.ſed rñ.im pꝛopꝛielo
quit᷑ nã qꝛ ſuꝑ ea loquutꝰeſt pᷣtoꝛ.ideo pᷣtoꝛiã vocat.ſic.j.cõmo.l.i.ſed vbi
p̃ftoꝛ locut eſt ſuꝑ ea certe nò in ſupioꝛi ti. ſed alibi foꝛte loquutꝰ fuerat ſic.
ſ.ſi qua.pau.fe.di.l.i.in pꝛin.⁊..cl.
ꝛopoſuit. i. acceſſit. v ꝙ SPPꝛoponere.i.ↄcedere.ac.
x& ᷣartẽ. hic debet eſſe py.littera.qᷓ partẽ bereditatis. vel totã b ereditates
petit ius nõ exeo.⁊c.⁊ dic metit᷑.ſ.actoꝛ.alij babet pꝛincipiũ hꝰ.S.ibi ius
nõ eo ⁊c.⁊ tunc metit᷑ ſ.pᷣtoꝛ.pꝛima verioꝛ.⁊ ſzjm hoc abundatis qui ⁊c.
y¶ Buo iure.i. ſucceſſion e ſic.j.deodi.inde.ſi pene cauſa..i.ſed ar.ðᷣ.C.
de rei ven. l.res ali.immo concoꝛdat.
ene kabi tu dicas.i.vendicãdo.i.perendo id ſolũ.ꝙ qͥs poſſidet.di/
cæet᷑ tonã bereditatẽ ad ſe ꝑtinere.⁊ ſuã eſſe ſm aʒo.alij autẽ fere oẽs ſcripſe
runt ⁊ diyerunt ꝙ etiã ſi rẽ minimã qͥs po ſſidet.tñ eſt obligatus ad totaʒ

ei qui in executione traditoꝛ ue/

ere hereditatẽ habita rõne eoꝝ:qᷓ

nus ꝑſeuerãs petere hereditateʒ

ad ſe ſolũ hereditatẽ ꝑ⸗

bereditatẽ reſtituendã.ſed de eqtate liberat᷑reſtituendo id ſoluz qöͤ⸗
bʒ. vt. S. ti.i.l.liq;. ⁊ hñtp ſe ar.ſimile.vt dicunt.j.de pecu.l.queſuũ
⁊ ꝓpt᷑ hoc etiã dicũt ſta tutũ eſſe ꝙ legit᷑.S.ni.i.l.iiij.ſed certe nilẽ fal

ſus eo.qͥs eni credat aliquẽ eſſe obligatũ ad id qdð neq; bʒ neq; ba
buit neq; ꝓmiſit neq; ex ſuo delicto tenet᷑ vel ſalonreſte li oblegav

ẽ.gex D is
— ⸗ — 7 5 */ nec maletici⸗
totã hereditateʒ uẽdicabit : licet ſivtinſti de, ob.
tuunã rẽpoſſidaſ ſiue ex ꝑteꝑte:· ga F. ſeguens
lʒtu totaʒ hereditatẽ poſſideas. Pic⸗que ſo viat
Quinimo ſi duo poſſideat here mihialiq id
ditatẽet duo ſũt gad ſe partesꝑ vndͤetalisobliS⸗
tinere dicãt nõ ſinguli a ſingulis gano ouf. Ieſi
petere ↄtẽti eſſedebent. putapꝛai cactione de pe
musa pꝛimouel ſecũdꝰa ſecũdoculioõᷓ eos ẽ ap
ſed ãboa pꝛimo ⁊ ãboa ſecundo pins eſtrobliga⸗
neqʒ eni alt᷑ pꝛimi:alt᷑ ſecũdi par tſqᷓ ſirin pecu
tem poſſidet:ſʒ ambo utriuſqʒ. lio.vt.·.de lib.le
. . c ga. l.ſi quis reũ
Sꝛoinde ⁊ ſi poſſeſſoꝛ: et peei ¶S.buic. v pe
toꝛ poſſideant hereditatẽ cũunꝰ udtee
gſqʒ eoꝝ partẽdimidiã heredita rereagi pecu.
tis ſibi aſſerat:inuiceʒ petere de Kandet peeu
— — 3
bebũt: ut partesrerũoſ. equãtur r iarelligenats
aut ſi cõtrouerſiã ſibinõ faciunt vr qreditoꝛ poſſit
hereditatis fa.herc.experini eos decgaehonr de
opoꝛtebit.Si ego ex parte me di pecu.in bros
c heredẽ: coheres aũt meꝰ poſſi edneredͤnor
deat hereditatẽ cũ extneo:cũ nõ egopuem d̃m
plꝰcoheres hẽret ſua parte:utrũ e ne
a ſolo exineo anueroa coherede ſit vtniſidð eo ra
deberẽ petere hereditatẽ querit tionem faciatyl
—.— 2 17 mihi ſatiſfaciat
¶ Et pegaſusfert᷑ exiſtimaſſe a ſccunduvires pe
ſolo exineo me peteredebere: eu cvli perc
qʒ reſtituturũ quicꝗd poſſidet. ? idqeo quia poſſei
7 . ſoꝛ in oĩbtenea

tur. ſed qꝛ vniuerſał eſt petitio ⁊ vninerſa ſua eſſe in libello cõple /
etit᷑. eodẽ mõ rñdet.S.ti.i.itẽ videndũ..ſi quis cũ.pᷣterea eade ra/
tione pringit qua ⁊ in rei ven. vt.j.de rei vẽ.ſin autẽ.S.poſſidere.qd
eſt ergo quod dicit᷑ hic vendicat totam. rn.vt pꝛius dixi.qui vnam
rem inſolidum ſibi reſtituit cupit ſibi totam:debet vendicare et at/
tribuere herediratem. id eſt dicere debet ſe inſolidum beredem. et
ideo inſolidum reſtituendam rem.alioquin non romim ſed pꝛo par/
te reſtitueret caute ergo poſuit verbum. vendicabit.non dixit. petit

boc eni falſũ eſſet.aʒo.

aDicant. ⁊ veru ſit. G Alter. poſſeſſoꝛ.
b ¶ Becundi.ſ.tm̃. ac.
eroinde ſipoſſeſſoꝛ quilibet in parte poſſidet in pte pett.
deaß
d

¶ QDuinſmo poſſideant. ſ. ꝓp diuiſo. ſecꝰ ſi ꝓ indiuiſo. vt.e.l. . ſ

ego. 7.j. e. ſoꝛoꝛi. i. r̃. Iim azo. tu dic eti ſi ꝓ indiuiſo poſſidẽr illi ꝗ
ↄueniunt᷑ br̃er locum hũc.S.qꝛ nõ pᷣtmagis pꝛim peterea pꝛio qꝙ;
a ſecũdo.nec ſecũdus magis a pꝛio qᷓ; a ſecũdo ⁊ ideo ãbo petenta
pꝛimo ⁊ ambo a ſecũdo.ar.ad boc.j.de fideicõ.l.generaliter.vbi di
cit ꝙ ſivnꝰpↄꝛeoꝝ ſuccedat alteri conreo ꝙ neutriobligatio exiingui

tur qꝛ non pᷣt apparere q magis.itẽ nõ obſtat ſequẽlſ.S.ſi ego.qꝛ c-·

tum eſta quo petere poſiit.ſ.ab extaneo ⁊ nõ ab heredeq nihil vlt
ſuam partẽ poſſidet.item.l illa ſoꝛoꝛi.ꝓ indiuiſo pᷣt intelligi.
dumi. ſ. tantum.

Beredé. id res bereditarias ? diuiſo. puta vnꝰ poſſidet fun⸗

m ſeianũ. aliꝰ gabinia nũ.vt.j.de excep.rei iudi.l.ſi inter.in pꝛin.
e Eſſerat.ſ.cõpetere.⁊ petenti.ſ.aduerſario nibil. poneergo ꝙ poſ

oten ge
ſulun
oloneße.
namti
(Conſegu
ak
lbrhzſiß
iͦſe 4
nopig te
llgener
tſeeſfl
ſinbinbi
iſliſcc
dehiunge.
ginlli⸗
(ltchcü
ſobiie⸗
ſeonelt
Netigenl
us tſ

lſtpns!

nangſe
Pipooindn
Pofiocke
Pdirio.
(Miri
ſeno diat
guipoſice
ſlligäie
ſeyllmep
lbaaliüc
heciſtel
Pingutbi
Occkfa
ſuberlin
ſegar⸗
be pbide
dlaeft o.
aleüne
Chentinf
locd,
mieſſ
lidacteni
oroeti
ſinpeng
egebcin
fniftope
Prtüeig

ſogkba
ſtuficd
Pilbeat⸗
ſai
Klogn
inde
ſfohei
ſfirtl

lreree

kiſch,
ſbade
Miacden

Nltetliedl
ndalt i
nlee nnti
Caaſgeng
alozes:
ledanrenie
Plucſttig
nläſtne
loſtſdette

galſignsi

ſbrietſin
nguerengſ

iſendngi

nneggöge
Etünhtin
loroͤcit

Nrartiatp
dieets eſ,de

dechoccnek

Neuuinecb
Obugonsz
ſtdlenthin
olenifi
Chan ſn

detentigoan

ſtpenidenn
Gorenhane
bt atren
ſaundiyren
aliſßenuge
iiliii
Gengihp⸗

ſenneee

inlbehdtic⸗
airuucti

niß in

iusdingiſin

it nien

iſ⸗ poſül
hherter

kinteligecg

Quintus

ſideo rem que continet dimidiã. ↄuenioꝛ a te coberede meo p parte
dimidia rei.etvnam medietatem bꝰrei meam eſſe dico.alteramdi/⸗
co non eſſe tuã.tu quoqʒ oĩno idẽmibim̃des.cũ poſtea cõuenio te

ꝓ dimidia eius qð poſſides.

—

¶ Conſequant᷑ſ.qlibet dim

parte quaãlibʒ
libet bʒ ſuaʒ da
midiã ſic ⁊.j.ꝗ̃.
mo.pig. vel by.
ſol. ſi oſenſerit. S
ſi mibi⁊ tibi.⁊.j
e. .. itẽ ſi cũ. ⁊.j.
de oviungẽ. cum
emãci.li.l.i.. fi
lio. ſed Z. . ꝓ ſo.
l. ſi tiaꝰ cũ quo. ĩ
f. ſo.ibi.ĩ pecũia
ſpeciale. itẽ Z.j.
de rei ven. l. ſi ex
equis.⁊.j. ꝓx.S
vbi tm̃ vnã ptez
actoꝛ ꝓſequit᷑.ſʒ
ibi pꝛo indiuiſo
poſſidet᷑ res.bic
ꝓ diuiſo.

8c Mo faciũt.qꝛ

nemo digit rem
quã poſſidet in⸗

ſolidũ ꝑtiere ad

ſe. vel veri. qꝛ q̃

libet aliũ cobere

dẽ cõfitet. ⁊ no.

ꝙ induit bic.F.

eſt ven. vt. ¶

fa. ber.l. in fami

ber. vbi de bere
ditate fit qõ. qa

vyn' alterũ negat

coberedẽ. ⁊ ſic ẽ
Z.ſ. fa. her.l.i.et
l.fundꝰ.q̃ᷓ donſ
noie. .. ſi ego. v /
bi dicit etiã vbi

2

idiã ei. qð poſſidet aduerſar. nam ĩ

foꝛtaſſis hoc officio iudicisdebe
at fieri ceterũ rõ facit ut a duobꝰ
petã hereditatẽ hoc ẽ ⁊a cohere
de meo ⁊ ille quoq; dirigat actõʒ
aduerſuſ ext᷑neũ poſſeſſoꝛẽ.ſʒ pe
gaſi ſnia utilioꝛ eſt. Itẽ ſicuʒ me
ex ꝑte dimidia heredẽ dicerem:⁊
triẽtẽ hereditatis poſſidere deĩi
de reſiduũ ſextãtẽ neli ↄſeꝗ:q̃li⸗/
teragã uideamus.Et labeo ſcri

bit utiqʒ ꝑtẽ dimidiã me pete de

bere a ſingulłꝛſic fieri:uta ſingu
lis ſextãtẽ ↄſeq̃r:⁊ habebo beſſẽ
qð ueꝝputo:ſʒ ⁊ ipᷣe teneboꝛad
reſtõnẽ ſextãtisex triẽte quẽ poſ
ſidebã.⁊ ideo iudicis officioinui
cẽ cõpẽſatio erit admittẽdo eius
qð poſſiðo:ſi foꝛte cohẽdes ſint
a ꝗbꝰhereditatẽ peto. Interduʒ
pᷣtoꝛ incerte ꝑtis hereditatiſ peti

tionẽindulget idoneis cauſis in⸗

terueniẽtibꝰ:utputa:ẽ defuncti
fratris filiꝰ:ſũt⁊ uxoꝛes defũcto⸗
rũ fratrũ pᷣgnantes:quaʒ ꝑtẽ fra⸗
tris filiꝰhereditatis uẽdicet:ĩcer

eſt otrouerſia brelocũ fa. ber. iudiciũ ex quo ãbo poſſidẽt. ſo. ibi poſ

ſeſioꝛ ꝓ eo qð poſſidebat intendebat iudiciũ fa. ber. ꝙ pᷣt. lʒ cobrs
neget.hic vᷣo ꝓ eo qð nõ poſſidet.nõ poſſe intentare fa.ber.iudioũ
innuit qð verũ eſt. ba⸗

Siego. poſſideat. ꝓ ĩdiuiſo. il Sua

pie.tũcenĩ qꝛ nõ poſſidet qð ſit alteriꝰ.ↄueniri nõ pᷣt.nec eni medie
ras mihi ꝓ ĩdiuiſo cõpetẽſ eſt ma.nec tibi cõpetẽſeſtmea. puravna
vocet.b.⁊ alia.a.q̃ ẽ mea.ſ.a ſi eſt ma.neq;ʒ.b.mea.At opponit᷑. ⸗
ſuuuaf aliqð totuʒ exa. ⁊.b. ⁊ illud vocet᷑.c. boc eſtmibi ⁊ nibi cõe.er
go qlbet eiꝰ ps ſm io.nõ ſeq́t.vt.j.de ver.ſig.⁊.:.litꝰ.ꝗ. pdia.aʒo.
k¶¶ Ceterũ.ratio.ſ.pdicta.S.e.S. ꝓinde.⁊.S.quinimo.ſed mala eſt
qꝛ bic loquit᷑ cũ ꝓ indiuiſo poſſideret biccobr̃s.ibi cum pꝛo diuiſo
vel veriꝰ dic rõ..ſtricti iunis. vt bic. ⁊.].fa.ber.l.itẽ labeo.in pꝛin.ꝗᷓ
eſtõ.ſeqtas dicit. vt bic ſubijcit. ⁊ ꝓcedit.⁊.j.fa.ber.luciꝰ.⁊.5.ð
inoff. teſt. l. fllio. i. . ⁊.l. mater. F. — C.depo ſi.l.fi. vel dic rõ
u

in genere aliud ſuader ſʒ rõ in ſpe M
1 5 R iĩcũ.dic caſũ ꝙ duo eramꝰ coheredesi⁊ equalibꝰ poꝛtionibꝰ
5

adet ſm pegaſum.ac.

llibet poſſidet quattuoꝛ vncias.⁊ aliꝰquidaʒ extraneꝰ quantuoꝛ
aga ad dimidiã ei ꝙ quilibet eoꝝ tenet ⁊ ſi a quolibet eoꝝ bẽo du/
as vncias ⁊ ſic habeo vltra qᷓ; debeã.ergo reddã duas vncias cobe
redi.⁊ ne bic circuitꝰſiat cõpenſationem fieni

m ¶ Crientẽ.i. bereditarias res ꝓ diuiſo.q̃ faciũt triẽtẽ. Jo. res.n.

non dicit ꝓpꝛie ꝑs bereditatis.vt.j.ſi q̃s omiſ.cau. teſt.l.q;uis.nõ
nPoſſiderẽ.aliũ coberes meꝰ.⁊ aliũ erne quidã⁊ oẽſ ppꝛie.
ꝓ diuſo. o ¶ Pꝛoſequi.ſ.a duobꝰ.quoꝝ vnuſqͥſq; rientẽ poſſi/
det. ⁊ eoꝝ vnus eſt mibi coberes.aʒ. Sʒ nunqͥd ꝓ indiuiſo poſſidet
m̃.non.vt dixi.tunc eni nibil a coberede meo peterẽ. vt. . e.l. . ſ ſi mon. l. hec ſcriptura. .fi.et.l.ſeꝑpatim. et.C. de cadu.tol.S. vbi aute.et.j.ð

ego.nunqͥd ergo ꝓ diuiſo.rh.ita.quare ergo ſextãtẽ peto a poſidẽ⸗

Si ꝑs bere.petatur.

te.ĩmo cum ꝓ dimidia ſim beres.dimidiã petere deberẽ.rñ.ſextantẽ peto
toti hereditatis.quiↄtinet dimidiã ill trientis.quia in dimidiã me bere
dem dico. vt. S. e.l.S.i.⁊ illa dimidia ſextãs dicit᷑
beDſingulis. u trientis.qꝛ in dimidiã me beredẽ dico.vt.S.eo.l.i..i.
q Bic fieri.qꝛ nõ ↄdẽnat᷑ niſi in dimidiã e qð poſſidet. Jo.
r (gſe. ſ. ego.
8 Zeneboꝛ. coberedi

tũ eſt:qꝛ quot edant᷑ fratrũ defun

ctoꝝ filij:incertũ eſt.eqſſimũ eſt
igit᷑ incerte ꝑtisuẽdicatiõʒ vei cõ

meo.a quo ſexiantem
petij.

t ¶ Lompẽſatio. h quo /

modo fit compeniatio

cedi nõaudact itaqʒ dicet᷑ ubici um bin ioe ꝛpun
qʒ merito ꝗsincertꝰeſt:quã par decompen. lqfireſpõ.
tẽ uẽdicet:debere ei incerte ꝑtis E Wapelcing aan
uendicationẽ ↄcedi. 4 U iuſ. vt quia dicit quilibz ꝙ
Jexpluribꝰ:ad quos eadẽ non. als reſtituet.niſi ?
Heredit jnet di die⸗ ſibi reſtituã.nam tacite
5 eredlitas ptinet ꝗda adie „igemur cõpenſare. v!
rint:ꝗdã adhucdeliberẽt:eosq dicꝙ bineinde debet.

adierint:ſi petãt hereditatẽ:non

indiuiſibile.⁊ quaſi in

Ree en SEE l genere debitũ.fſiat com
maioꝛẽ ꝑtẽ petere ðbere:quã ha/ peenſatio.⁊ ꝓ boc.de
bituri eſſẽt ceteris adeũtibꝰ. nec ¶e. i.l. vnü ex fa. .. li de
. X es faladia. ⁊.l.imperatoꝛ
hiſ. ꝓderit ſi ceterinõ adierintnõ Sſienuu.
adeũtibꝰ autẽ ceteris poterũt: et v Enterdum. indulgs
ſic eſt etiam in rei vẽ. vt

tũc ꝑteſ eoꝝ petere:ſimõ ad eos
ꝑtineren.
tiꝗ libo uẽtri.ita ꝓſpexe

in iure hereditatũ:ĩ ꝗbꝰꝗ pꝰ eum

de tota. F. i. 7. j. cõꝛ di.
⁊ ſi non..ði.

x Utputa. pone caſuʒ

ſt: ut in tẽpꝰnaſcẽdi oĩia ei bin az in ſueſſoe oͤ⸗
iura integra reuarẽt ſiẽapparet in qua olim libat diuf

ſio in capita.vt.j.de ſu.

i ſij gig a oſtig: llegi. bere. poſt cauſazʒ
gradũ ſũt agnatiõis:q eſtis: in g beredimi Item vbi
utero ẽ:nõ admittũt᷑:dũ incertũ ẽ nullus naini bert
Poſſſits. b aſſt vt inſti.deſuc.agna.O.
an m ſcip ofſite. ¶ taüt eodẽ nos vo.in fi.at ĩ ſucceſ⸗
gradu ſũt ceteri:quo ⁊ uẽter:tũůc ſůione aſcendennũ etiaz
J olim in ſtirpes diuide/
bantur.vr in inſti.ð be

redi. ab inteſt. S. ⁊ quia placuit. bodie vo in collateralibus idem. vtĩ au
ten. de bere. ab inteſt. F. ſi ergo defunctus. azo. dic ergo defuncti frams. ſ.
moꝛtui. fuerant enĩ quattuoꝛ fratres tres pꝛius deceſſerunt.vnus relicto fi⸗

lio nato.alij duo relictis vroꝛibus pꝛegnannbus.nuncvltimo deceſſit.ali

us ſine filio.ad cuius bereditatem filius fratris ⁊ ventris vxoꝛum alioꝛuʒ
vocant᷑.Alij vt Jo.ponunt caſum ꝙ tractatur ð herediate aui.⁊ ſjm boc
coꝛrigitur ꝑ inſti.vt inſti.de here.ab inteſt..et quia placuit.
c Seerenirario ſaun om Jo. vel fratris. vt dixi ponendo caſum ſjm aʒ. ſʒ
nonne quartã partẽ bic nẽpos interi petere debet.ſi eſſet vnus venter.vel
ſeptimam quando duo ventres ſzm caſũ Jo. vt. j.e.antiqͥ. rnð.poteſt dici

aliud in filijs.vt ibi.aliud in nepotibꝰ.vt bie.vlł melius idẽ eſt.ſed ideo di

citur incerta. quia neſcit quã in eodẽ iudicio cõſequatf.vel qꝛ euentꝰ iudicij
eſt incertus.vt.j.de pecu.l.qð debet᷑.vel qꝛ foꝛte interi pariet:etſciet veritaſ
vt. ſ.e.l.et ſi paucioꝛes.vel dic petit quartã cũ adiectiõe incerte ꝑus.i.vt ſi
q̃d ſibi plus obtigerit illud bẽat ar.j.e.l.et ſi paucioꝛes.
a ꝙ Encertũ ẽ.apud boĩes cũ vſq; ad. vij.naſci poſſint.ſʒ apud deũ eſt cer
tu.vt bic.et.j.de ſo.ſi pr̃.et.j.e.l.antiqͥ.et.sõ.de iudi.ſj et ſi..ſipater.
b ¶ Aendicationẽ.i.bereditatis petitionẽ hodie vẽdicaret dimidiã vel ter
tiã.qꝛ nõ in capita ſ in ſtirpes bmõi brdias diuidit᷑.vt in aut.de be.ab iĩ

FS.ſi igik. c ¶ MHon audacter.i. non in fronte.
Jexplibꝰ.nõ adierint.ſ.adbuc. e Hõ adeuntibꝰ.i.repudiãnbꝰ

excluſis.vt bic.et.C.qñ nõ pe.ptes.l.i.et.SO.de inoff.teſt.led ſi
¶Ad eos. vt qꝛ nõ erat aliqͥs ſubſtituiꝰ.et no. bic ar.ad aꝓponas..fi.
qᷓonem qua q̃rit.ſi inſtituo duos beredes vnũ pure alterũ ſub ↄditione
pure inſtituiꝰ ſuã ꝑtẽ tm̃ bẽat interi et boc dixit Jo. vt hic. et. j. de odi.et

ſolu.l.ex ꝑte.⁊.j.de le.i.l.plane..ſi ↄiuncnm.py.dixit ↄꝛium ⁊ aʒo.ſ/ inte
r ij

ð

finſoliduz ei beredẽ vt ar.j. de aſſi.ii.l.ſub ↄdi.et.j.ð vſufru. accre.lidẽ

S. ſi mibi.et.j.ad treb.l.i.G. ſed et quotiẽs.q̃ ſunt ar.õ huic.l.Qu ãt pores

diſtin guere.ſm. b. an dixit teſtatoꝛ ticium heredẽ in ſtituo.et ſi venerit ex a⸗

ſia nauis.tũc exiã ſeiũ cũ eo inſtituo.et tũc teneat ſnia py.vt ar.ſ.de acqui.

2 2—

bere.l.ſi ſol?. an dicã ticiũ in dim idia inſtituo.et ſi nauis ex aſia venerit ſe⸗

ium inſtituo in aliã di/
midiã.⁊ tũc ꝓcedatſen
tentia Jo. vt. C. de ca.
tol.l.i.O.vbi autem.

— —.

dam. F. 1. 7. j. vñ cog. l. i
§. ſi qs ꝓximioꝛ.⁊.j.de
ver. ſig. l. ꝙ dicimꝰ. ⁊. S
de ſta. ho. qͥ in vtero.et
j. de ſuis et le. in teſtato
§. vriqz.
b ¶ Queſierũt.no. ꝙ rõ
nabilit dʒ qs dubitare

1 Mlam. quia.
uaternos.i.viginti
in quinq; vicbus.
k RPenolopen. eſt no /
Beptenoſ. repete tra
lere auctoꝛes.
m ¶ Geminos.i.treſtm̃
vt dicunt. vt. ſj. de re. du.
vtrũ ita. aʒ. vl dic ꝙ ſex
erant ⁊ oẽs ſenatoꝛeſ.
boc ſi hẽs.ſ.cũctos.ſi ſi
babes cũctos.idẽ ẽ q̃ſi
dicat hñt cingulũ.i.di /
gnitatẽ.⁊ oẽs vocaban

tur Hoꝛacij.
n ( Luncros. als cictoſ
oꝛatoꝛes.als hoꝛatios.
o ¶ ADulierẽ.ſ.ſerapinã
vt.j.de re.du.vtrũ ita.⁊

Hnqui. poſſit.vt.
e acqͥ.bere.cũ qͥ⸗/

ꝗqadg hoc.S. de iudi. ſed ⁊

ſi. F. fi. et. Z. e. l.i. in fi. et
ſ. de ſolu. ſi pater.

p (Eodẽtpe.nõ eodem

que poꝛtioĩ ſuſpẽſo eſſe debeat:

queſierũtꝰideoq; nõ poterãt ſci⸗

re ꝙ naſci pñt.ideo multa de hu
iuſmõi re uaria:⁊ incredibilia tra

dunt᷑.ut fabul annumerentur

Nã traditũ eſt ⁊ q̃ttuoꝛ parit pu
ellas a matrefa.natas eſſe. Aliꝗ
tradidere nõ leues auctoresqui⸗
quies qᷓternos enixã penelopen
ſẽ et multas egypti uno utero ſe
ptenos ¶¶ Sʒet tres gemios ſe
natoꝛes cũctos uidimꝰ hoꝛatios
ſʒ et eliꝰſcribit ſe uidiſſe in pala⸗
tioliberã mulierẽ qᷓ ab alexãdria
ꝑducta eſt:ut adriano oſtẽderet

cũ ꝗnqʒ libisex ꝗbꝰq̃ttuoꝛ eodeʒ

tpꝑerenixa dicebat᷑:qntũ poſt qua
drageſimũ diẽ. quidã ergo pꝛu⸗
dẽtiſſime iuris auctoꝛes medieta

tẽ qᷓndã ſecuti ſũt:ut qð fieri non

raro admodũ pᷣt:intuerẽt᷑.i.qꝛ fi

eri poterat:ut tres gemini naſce⸗

rẽt᷑ qᷓrtã ꝑtẽ ſuꝑſtiti filio aſſigna⸗

uerunt tota penax hoc dicunt ait

impetu.ſed ſucceſſiue.vt.S.deſta.ho.l.aretbuſa.⁊ ſic no.fieri eodẽ tpꝑeqð

ſucceſſiue fii.vel ſtani.vt.j.ſi cer.pe.lecta.

q ¶ Quadrageſimũ.ᷣbiceſt ar. ð quoſdã phiſicos qui dicũtꝙ; ex quo muli/
erↄcepit nõ pᷣt irerũ ↄciꝑe anteqᷓ; pariat.nã hũc poſtea natũ ↄcepit poſt ꝙᷓ;
alios ↄceꝑat.⁊ ꝓ hoc.j.de acqͥ.bere cũ quidã..ꝙ ſi vnum.
r ¶Dedieta tẽ.ſic ergo media via eligit᷑.vt inſti.q manu.nõipoſſ.S. eadem
Sed ar.õ.s.de nego.geſ.neſenniꝰ.in fi. Itẽ no.qð ſubijcit ꝙ eaqq̃ raro fi
unt non curant iuriſconſulti.vt hic et.S.de le.et ſenatuſcõ.l.ex hijs.et.l.nã
ad ea.⁊ in aut᷑.vt ma.debi.et cre.S.quia v᷑ᷣo.
8Aſſignauerunt.imo incertã. vt. S. e. l.i. in fi. que eſt Z. ſo. vt ibi. Itẽ bec
ſunt vera ab inteſtato.⁊ ex teſtõ.vt.j.de acꝗ.bere.cũ quida. s.et no ſolum

acqui. bere. cum quidã..qð dicit᷑ſi putetur.

x¶Filium. qui ſuus heres eſt. non ſic in emancipato.pel alio ertra/
neo agnato. vel cognato.ſ.quia ipſiadire vel acqrere non poſſunt
niſi putẽt non pᷣgnantẽ.et ua eſt verũ.vt.j.de acqui.here.l.cũ quidã

§. quid ergo.et.l.vẽtre.et boc intelligo nullo facto teſtõ:in quo emã

Theophꝛaſtus.
¶ eoqʒ et ſi unũ paritura ſit:
nõex parte dimidia:ſʒ ex q̃rta in⸗
terim heres erit. Lpia.
e IZ ſipaucioꝛes fuerit nati:
reſiduũ ei ꝓrata accreſce/
re:ſi plures qᷓ; treſ:decreſcerede
ea ꝑte:exqᷓ heres factꝰeſt.
LQud ſciendũ eſt MAulꝰ.
mulier pᷣgnans nõ ſit:exi⸗

ſtimeraũt pᷣgnans eẽ:interi fili⸗

ummheredẽ eſſe ex aſſe qʒqʒ igno
ret ſe exaſſe heredẽ eſſe.e Ideʒ
et in ext᷑neo:ſi excerta poꝛtiõe he
resinſtitutꝰſit:ex reliq poſthũi.
NQð ſi foꝛteita inſtitutio factaẽ:
quotcũqʒ mihi nati erũt:⁊ luciuſ
ticiꝰ ꝓuirilibꝰpoꝛtõibꝰ:heredes
mihi ſunto hẽbit heſitationẽ nũ⸗
qd adirenõ poſſit:atqʒ gi teſtõ
poꝛtionẽ ſuã neſcit:ſʒutiliꝰeſtui
ſuʒ poſſe eũ adire qui neſcit poꝛ⸗
tionẽ ſi ceter a:q oꝑtet euʒ ſcire:
non ignoꝛet. ſA¶ Mpianuſ.

tus. Si autẽ ex incerta: tũc idem eſt. et boc ſubijcit

f —

cipatus. et 18 qᷓ

purat᷑ eſſe in vte

ro ſit inſtitutus.
alioquĩ emanci⸗
patus ſicut er̃ne
us interim ẽ he /
reſ ex aſſe.vt bac
l.ij. rñ. ſuꝰ enun
nullo facto teſtõ
interim eſt bereſ
vt hic. et. j. de ac
qui.here.l. cñ qͥ/

dã. F. ſuum. vn/

de ad ſuu tranſ

mittit beredẽ de

cedens. vt. Cde
cadu. xol.l.l. S. i
nouiſſimo. 7.ſ.
acqui.bere.l. vẽ
tre. et no. ꝙ bec
tria ſunt neceſſa
ria vt ꝓximus a
poſthumo. ſucce
dat. l. ꝙ cõis ſit
opinio.⁊ ꝙ ſua
et qð ſit verü. itẽ
ſit teſtatꝰ. ꝙ dic
vt.j.e.l.cũ qͥ das
F. no ſolum.

Exr aſſe. imo.

in quaria. vt. S.
e.l.antiqui.i fi.
ſo. vribi.

5 Hoſtbumi qᷓ

uturi ſperant:
non ſunt. et hoc

cum erneꝰ eſt ex

certa pie inſutu/
qð ſi foꝛte. c.

a ¶ Mon poſſit.lucius ticius. b ¶ Atq;.i.ſicut is qui.
c AIer gedens ſe inſtitutũ in mmmoꝛi poꝛtione qᷓ; it.
d ¶ Meſcit er p̃dicta cauſa. quia neſcit quot naſcituri ſint.⁊ nullo na
to totũ babebit. vt.j de le.i.ſi duobꝰ.S.fi.ſed videtꝙ bic adire nõ
poſſit.vt.j. de acqͥ. bere.l.exſemiſſe.q eſt. ſo.illud de nigoꝛe bocde
equitate.et ideo hic dicitvnlius ⁊c. vel verius cũ ibi de certa poꝛtio
ne eſſet criptꝰ vir ponut eſſe qui dubitaret de poꝛtione ſua. quin et
de vinbus teſti dubitaret. vnde ſiue adijt ſiueperijt bo.poſ. exmino
n parte:qᷓ; eſet inſtitutꝰ.nihil agit. hic autem ꝓbabiliter ignoꝛauit
Alij diſtinguũr inter errautẽ vt ibi et dubitantẽ.vt bic.vel vt ibi.

4 sc

ſſcte in

1ſCumted,

ilit

ſſrfnainet
nnbitzcin
ſtinen
lerideack⸗
Gmnepnuen
ſna oneg
U bersiui
glatpnun
achicſerti
tiiguide
erctariluſ
alzhoſeſ⸗
nſeaalsſe

iinem tin

Cllaroeli
—
6.Nianne
ducenig
ſe ge ech
gnüceklgrng
Mhei deducta
ſlctſ cöldol
iſ.
ki
ſe ſe ſde
ſirual/
Pederctcuore
Cberplirto/
Eigt
iſinpelg
ni ihergti
entnedii
ſnnti
Gbeeitan
füimin
mdcadec/
ingnzſc
nallim⸗

1

NNS
irnmnnaſz,

ex teſtõ autẽ ſi poſtbumꝰeſt inſtitutꝰ vel exberedat.alioqͥᷣn ſi eſt pᷣteritꝰ: ile a aenn gue ſunt hec.rñ.qꝙ ſciat.pure:vel ſub ↄdiione fuerit inſti ſſecii
qui beres ſcriptꝰ eſt ex teſtõ adire nõ pᷣt.ideo quia dubuat᷑ de vinb teſti.i. tutꝰet conditionẽ extitiſſe ſub qua fuit inſtituiꝰ.vt.j.de acqui bere. Murffer gz⸗
an valiturũ ſit irreuocabiluer.vt.j.de acqͥ. here.ſed ſi de ſua..cur autem. ſi quis extrane.S.ſciendũ.ðet.l.beres inſututꝰ. .i.et boc ſi eſt facti 1un
et. l. cum fa lſũ.et.l.cũ quidã..i.⁊.l.ventre.qͥ bus.ll.dicit. qui incentus non iuris.vt.j.de condi.et demõ.l.mulrũ. Item dz ſcire teſtatoꝛem den tn
eſt de teſtõ an valeat adire nõ pᷣt. Sed qualit᷑ exberedato poſthumo aditĩ defunctum. vt.j. de acqui.here.l.heres inſſitutus.in pꝛin. Itẽ cõdi ſiiſcnn l
ſtirutꝰ vł modo dixi cũ et ibi ſir dubiũ an ꝑ q̃relam expugnet᷑ rñ.inofficioſũ tionem teſtatoꝛis lʒ non ſuam. vt dicta.l. heres inſtimtus.in fi.⁊.l. Mme
teſtm̃ aliud eſt ꝙᷓ hic. cũ hic qñ eſt pᷣteritꝰ poſtbumꝰ ab initio verenullũ fu⸗ ꝙ ſi dubitet. et. l. ſi de ſua.et.l.ſi is ad quem. Item ꝙ teſtm vale/ in 8
it teſtiñ mofficioſũ vᷣo teſtm̃ ab inino tenet łʒ irriret fingat᷑ nõ valuiſſe. vt I. de acqui. here.l.ſi is ad quẽ in fi.et.l.cum falſuʒ. Itẽ ꝙ moꝛ miſn aſe
g. de inoffi. teſtõ.l.eiqui.⁊ diximꝰ m.l.quið inofficioſo..i.ſed certe ⁊ ĩ po nuus ſit teſtatꝰ vel inteſtatꝰ.vt dicta.l.ſi is ad quẽ.ꝭ.iuſto. llerd te
ſtbumo pᷣtenito valet.ſed poſtea rũpit᷑.vt inſti.de experedanone liberoꝝ.. Oꝛoꝛi. ſ. nate cum fuiſſer tpe moꝛtis in vtero. vt. C. de inoff. te. de Orn
t oner parte.immo videt᷑.vt ita veritaſ ij.ſed ibi ſine facto hoĩs.ac. l. ſi mater. vel dic ex bereditate a patre et querela inofficioſi teſtamẽ Kii
inſpiciaf.vt.j.e.l.illud.que eſt õ.ſo.hic vnꝰerat in vtero.ibi null.nec ẽ ea/ c Eelacuit.ſ.ſapiennbus.vtdi.l.ſi mater. ni agenti. itenat
dem rõ toti ad partẽ.vel quo ad ſciam nfr̃am eſt heres ꝓ quarta. vt bic. d ¶Aue quinta poꝛtio. e Pertinuit.i pertiere credebatur hm neoſuide
quo ad veritatem eſt ꝓut res eſt.⁊ hoc modo etiã ſoluit aliud Sꝛiũ.j.deac/ pꝛimũ caſũ dic ꝑtinuit ꝓ vᷣo egit querela hec ſoꝛoꝛ. de ſiti
qui.here.l.cum quida..qͥq ſi vnũ.vbi dicit ſi vnꝰeſt in ventre:natũ ꝓ di/ f ¶ Conferatur.vel ꝑ ↄditionem exlege qmia pᷣſumatur inſtituta p.l. ſienne
midia heredẽ eſſe:inſpecto ꝙ ſic ſe res hʒ non in ſcia noſtra.vt ar.S.de iu⸗ pꝛedictam.ſi mater.vel per here.peti. ꝑlata querela. unn⸗
.di.ſed et ſi.S.fi.velſdic ꝙ ibi recitat᷑ opi.ſexti põpe.que repꝛobat᷑ hic. g Sumpms.iuſti fiunt. ab beredibus inſtitutis a liberto vt circs Nangtl
ud exiſtimet.a muliis.quia ipſa boc dicat.vel obſtemces.vt.j. de funus.yt.j.de religi.l.funeris ĩpenſa.et facit.S.ti.i.l.beres.· valent

Si ꝑs bere. petatur.
„=G g.. et hic. . f. conren⸗/
Ouintus 1 ſolum. F qs asn deanee que
tur ei. vt. ſ. de dntpenni a algnn Hnulem cotulit ſub /
jt mutatur 1 tam pec at. vt. j. l. p .ſiaut⸗ ⸗
de ſuc.li. F. i. Zotam be I po do mi cont ſentis. v Peniiam ii. ſch
ni vrinſtt de ſuele t 'diihazuen 8. =l uiun uope,
Hiã. bodie tertiã. ſtra auco etit. iriſti. 5. e.l. i.. 1. x Eol. anm n denm o idiaz
”Mä idiã. bodie t 17. 5. nol beredi.pe dixiſti. iuris ſit. uum ꝓcura dimidiaʒ
Brnaſgenuntbe geuni⸗ Baifirhaliun ijcit quid KHðM b eo: ꝗ a contulit .
e r ous aur uſi . reſponſũ edr 1 Gra buenpen- 5
brmmeſn Nezuumuk ve noleenni in dae R fra ten atoꝛ eiꝰfuiſſet: itate ea pe Gca veneo Penta⸗
erli . heredem Pcurato ſan ex heredi rato ia amergganck te
ſfinenn k ꝛo mdiuiſo iquã C0 ein bonis quoniam d pꝛocurat toꝛem t cohere d
Pann, ſr 202’1 ſſe in teʒ ꝗq . que ac ſet: pete contulerat c aretur.i
puuiin mmann e ns tribꝰ qua ta poꝛto ꝓp a4 cuma fu ditoꝛe ꝑuem minꝰ?p⸗ AAcanemmatt a.tu. 1H
tgſtiſtn dmene catd 2* lacuit:ꝗn 5·:cedet it em ex uen et nihilo ohbe⸗ eite de adminiſtra.
Muugſni an re. vnde 2 ſi J ionib?: qa arta: qua ante qn ſecos idiã herec is ea pecu Nrbere uoca/
ligſente 3 rlberentan ut ſing debant᷑:n f onerato⸗ redibꝰeiꝰita uratoꝛ fu 8 in cauſaʒ ca l.. ꝓxi.
liſiſhan n plicit pnun/ habere cre — tꝰꝗq ꝓpt on .. pa rec Seũ:q ꝓc udicẽ ab 80 lranmmin , 20 n0
ullin iabireſtireſtin ferat᷑:ſũptꝰ i fũt ei: qpa ma peneseu ẽꝑ iudicẽ⸗ idia, i uur tian pe ne
ld lle elgi crat up luſtif ito: Prꝗ leret:ut omn artẽ dimidiaz loqu ĩ boc dif
nkinetber ena hequic l taot ditatis 2 eritꝰ: ꝓ ſideret:u is partẽ ipſũ ex ſeripto. ⁊ ĩ ſzm quoſ
Nbigide Pereguute ilia tius here ionẽ euic Alianus. J t: ſiue Ai tiip u⸗ due leges 5 .—
eiſ el. 2t10 E lian are didiſſet e hee duel ,
Alibeelaͤ⸗ nan boneſto⸗ ni iure Po i H Mα ere-⸗ recuꝑ i ſuo red imidia coher dam. . rauerit. ſi/
diſſung 1 .ſic et als . tro S k. „9. her eredi ex dimidi nia. Adminiſtr ſi pa
Küldtl rnana * ta npoh. umn oſe 25 fa. daninte pte ee kinien Laugaanugt vi⸗/
nntbenin auſa no, e de⸗ N . ſtion 1. 1 5 ius ↄdẽn mnntu man .
Calu gllifi ꝛin. Ite —OI icio⸗ , do patrẽ d„ . Hon poteſ uibuf
ſne pein. obliga iudic . cñ ꝗ iz3 liꝰ: qui pa :Par c ofin tris qi
mnſmi⸗ ternanua e n herciſẽ. iſcedam cU :5 i filiꝰ: qu eſſiſſe: P . eredes patris H
Nguibele dome. Ze goc hercl c diſce ãapliꝰ Ptinet . if⸗ teſtatoꝛe dec atris abſẽ eecr idet. dum pa /
— lehen deguen mnmlieis Nietlen inclitſ. bat Perrchralie oleß⸗ cuniasdi⸗ d ſPeoln von wnis
naur deberi i. di. n ere UiD ⸗ . here et pe itas triſ here foꝛte exbe
futpnet fal. vt. j. c0 ut parteʒ h iubeat ſſoꝛi tem liſtrauerit V edita t. quia foꝛ ur ergo
:5. ii. mihi iubeeat. is admiſtra pit: her datas ſt wiaet s K
nſtinin asFr sͤ ſtitui mihi iubeat rit poſſeſſoꝛi tis adm acceꝑit: bere dir aun repatris. H
bibet. ſci ittene gdẽ her ſtracti⸗ ti nõ põt: ꝗa ne la poſſi⸗ ſcir⸗ asn
Pnigii Ziber in Ermitt tiſ partẽ ge dere ſt etino pot: pcia po m̃. foꝛte als pꝛo po
ſtrf on mo ſic . v . lu/ eT fẽdere:ꝑt totahere⸗ neG5 pollele negoc ſeſſoꝛe poſſia 8. ſcilicz
nſelicn yſur. tuto 50. atil defẽ aliquẽ totã di d 4. ſz Ut fili Pat eſ Cob
n S Oeag⸗ ne du⸗ enĩ geurtanevedi enbdant u s Anarne ſ. iure accre
4 uungi H ditatẽ poſſider ere: de alt ul?. rau tis cohere dabit Jll H nnn pel quia co/
Aknd enleee idiã ad ſe Hon õ actio deſtichl nala ne etiã pa habik vel d ipſare
ontbi⸗ ſic. . ebocqus miqr rſiãrnõ ceſe des in Ooꝛtio: etuendũ: eſt'e te g. eredum patri cium. li
da e bor gud trouerlig ulti here din aſia po znõeſt me redat eſt t ſum eir negocum
tal do erat res bfdi Vmm ijs unꝰi zfe, utiq; foꝛte exhe negocia ge iris putauer tem
mmſun ſibilvr erat 1 0 nt:ex hij Hitionẽ fe a quo ro f1—. uaſin 8 Acet pa o. geſt. l. J 1
unizeit Bbienint eiꝰ ꝓcurat e abſtulerat⸗ neatur her eſſerit: cuʒ ater⸗ — ige air 5
npeiten un deherder . erat B iãᷓ P pte „ ſia erat editaria g n fuerit p „ ſipupi . vel quia
6 ar. S. ſi ex El ⁊ pecuniã : ꝗqin a varte her iniſtrauit: no ſünego⸗ uid ergo. ocia geſta
göſtnt or. vt o cCcit: æ pe aruit en: ex parte dminiſtra 18. Mam et liꝰnoĩe aunaneg. ego. ge.
igi 7 leün⸗, ſtea apparuit ſtituto ex 10: 2 adm itatis. 1 t ei cui?noie r denedge,
refa, p0 ſſiſſe inſtit eſuo: hereditatis ſit ei cuj Rurrbreanonand ne
zſ n (Kon re'fa⸗ tea ðce atoꝛe ſud d ne u actio lu ſiue heredi vt. z. ti
oa duentg⸗ ntea ePcur cad ne eſtoꝛũa ltin detuebant.
– Li. mliiiſti ex ꝑte alio. Q heredi HMDM m hec qua Anodo rgode ſecundo. 7. 5. to. qð
n Den de. ex p ñ pecunia exhe V imo.
nentſuge⸗ turl.3 It. i. puta modũ p ne temp oineatmento g A duco. q habe adu. tol. . in
bagetamn Crat. ſi iaz .ti. i. l. poſt / lo. i. Ite iure fir men e eo ca t. C. de c⸗ icetur. ſ. px. 5
ne 1n 5& reſſe. cñ iaz M hat.ſic. 5. ti. .l. . . mlo. ouo iure ſit uatur d batun. vt. vt dicetur. ſ. t.5. de
batur . M i. accepat. ſic. 3 . in fi. ic de nouo iu loquat deferebatu tutus. vt uete. vt. .
ak daun Re. ro. HZ ſerar iaerearl acame na llaien vereln Sttrki ip̃i
bi [Pꝛocuratoꝛ. r Ab ᷓ fieret. ſic 4 duca. ve töne u a ad fiſcum eQat elt it. 1. eſſe ſoler , rati ha ſi oꝝ vñ
Cnnie Pr elucret⸗ el aeratone ectia Ne Ger ſuũ endegdein cohberedũ ſu .—
e aue tea deceſſiſſe. oꝛtẽ teſtaro tol. F. cun cu. etiã ſi ix f. pr b tſi. i. ᷓ uis. illi. F. idẽ ai Hoiei,noie pa c R ſequẽs be
laten 6s67 ſeingklanene Solgaainitd Jen ſu. vt. ð. de of. p 14Ktt eſt.ſipupilli b o giſiegorac⸗ it ne; pol o noie
Pſateſtkun n Ve vf ſi :⸗geſt. — ccaſu. I.l. ſipupuli. 5. on babu nõ eſte .i noO
ſittt non ladfennduanr 3 aulꝰ.niſi nchunne. i0e ne Pci ibo pfit.vt. ſ. is cũ prratu n cqrere. vel qꝛ du tol. F. i n0
nnn zi ngnäſmntihmmen de acq.. bere. p ol.l. ij. F. a ta.. na liero tum habere non dibꝰpatmis cũ ſ.l. i. 5. acq t. Q. decadu. e. aʒ. pe⸗
nsNi ralmim .J. 1* bo. p . gecep nalieno atum he . cobere — e bo. po⸗ edes. v —- ha.l. pe . §
knms i no tra 6 porerat. vt. ſ. vt.j. de editatis ratoꝛ pꝛiꝰ .i,l. nmiu⸗ ſtitui.l. co ñ. vt. ſ. del ktif ad beredes t.. rẽ ra. he . i.l. etiaz.
ct adire nõ p in bo. poſ. v pte ber⸗ cñ Peun vt. S. . .l. c¶¶Keſin thfe ratũ. 5 traſmit ſſit adiri. v ls. z. tl.
ncn ce. lal. ſecus ditate.i.ex utẽ ideo qꝗ nebatur. vt. oſſe/ es e pñ̃ equas nõ iri⸗ quo po m. ptetg
Kennk 5 abarhiisnnhe nonnalne⸗ . nandnt⸗ Ritmo ve otenes al ſciret patrenõ
i le poſſedilſet. abſentis. vi⸗ oſſeſ. l. cum l.ſi? rem. 7 rinſe .aute bere. tüc ten
fint enan. .ſi D C. de guns onpsen Kinem nla iom mu .
ionig mutare. vt. ſi quis ad ſui v edens no
cher ſion ,„ l. enam. F um eſt . 8 gecede
ecnc⸗ Bnsgtanenteiii
dn nemo te. cg ulg gu
. a nung dettcctc⸗
. e
hen

r iij

ſi quis abſentis. d ¶ In ꝓpoſito.ſ.caſu. e lllleq; pfis.ſ.pꝛĩ
ethaun g (Belierat. l. in moꝛte. A q; pris. ſ. pꝛia facie Abꝛica. De fideicõmiſſoꝛia bereditatis petitione.· Vſi
eferanr tgacit. 1 Dõ ſi flius. ille ractatus. i. queſtio. nas TXoꝛdine, pponitur. i.datr. (heron
ractatus apud dyaleticos eſt illa queſtio qua quicqͥò ni v¶ Hereditas. verbo. als ſi . ” Dendi
reperit᷑.vt.j.ad.l.fal.l.qui ieſtio qua quicqͥd ꝓ vero ponit falſuz re rei als ſire. ⁊ poſtea deſinat poſſi ſiku
perit. vt.. ad.1.fal.l. qui quadraginta. apud Iſidoꝛu dicitur tractat mł re rei ven. babet qð enim fecit bereditans aditi poſſide / (ihonde
di ä m demum competat bereditatis penitio egpatbahan nne⸗ ginbeei
k ¶Aidcat. ꝙ iure ꝓbhi ods reitnu MIMnn
num eſt. vt. L. de acqͥ. tũ 6 . ” tio. vt habesto wvy⸗
Pünnen, dear debitũ eractũ eſt. hoctñ qð alie- bus actionibus heres ↄſeg pöt. ſan idoznl, n⸗
tamen boc nõ videt᷑ tri ⸗ nonoie pceptũ eſt reſtitui e uũ ſaria. vt. ar.j.ad ei 1
plici acti ima 6 Cedt . quu èMä , tre.l. reſtituta, i
aerdneene de Sed in ꝓpoſito neq; patnis De fidei cõmiſſoꝛieheredita/ e in. le
. —- . èð . .
pꝛius poſſidebat ciuili negocda fuerant: gleſſe deſierat? tis petitione u Apianuſ aße .c.⸗ lce
a unmtutanlk velnarn neq; paterne ſucceſſionis:q fue⸗ oꝛdine occurrit acti . G dſege. con Ptedet
taluer ʒ. at iſte an rant alt eriꝰbereditatis. Oõ ſi fi õ actio poſſeſſoes. unden
re aulto modo boſn de, fiue Ed i que ꝓponitur hijs:qui⸗ e acno.eo. mmzun
bar⸗ Gecunda qui i / ius iſte patri ſuo heresextitit: et bus reſtituta eſt heredi⸗ ſec ris ciuik. iiſeoffen
iet ſbi mutare gani moueat ↄtrouerſiã ꝙ pater ei g* derecl⸗ neſaciegaab be Mali
nulla ſuperuemiente i oſtqs ber lia ꝙ bater eius tas*. Mam aſquisſuſ. ceperit re⸗ efaciẽda ab be (Coti
ſta cauſa dicit ſe poſſið poſtq hei eſextitit:moꝛtẽ obierit ſtitutã h ditatem Peri e? eee fideicomii/, ieMan
re ex alia cauſa. ⁊ vultſi Uletcct. 97 . . ereditatem ex ſenatuſcõ ſinon veniũtf ennd
ſecala aulse vun etctatꝰincurrit: an ipſe ſibi cau ſultoexquo actiones tranſeũt: fi inmenu⸗ ennt Krar
ſeſſionis. at iſte iuſta ð ſam poſſeſſionis mutare uideat᷑ deicommiſſaria hereditatis IUEmorg ver nil arun
unlan aun binlon⸗ Quoniã tũigꝗ negocia heredita⸗ tioneuti poterit. An ett Pgaturreſticce uiniin
Poſtes aeren re de ria geſſit et debitoꝛ eſſ. tn: eun poe uluſ reßucb vriſad fahitl
poſſidere. vt j. de 2 eſſle ceperit: q He actio eadeʒ recepit: q re frucr'L vt. j. ad 2ðDð’ð
§. q ſeriptum. a. l. iſ. tatis: ut iuris po credl⸗ hereditatis petitio ciuilis. Miſſaria in pi.. eſi
