re pᷣbita aliter occaſione moꝛtis.accur.

o ¶ Acqmilia. ſcilicet directe. alius autem tenetur in factum qui non

ð 937 W☚..

legrenen

N(Me

nr⸗
mnuei
nunfr in
Ptütfent

mmioſmt
ermtcpi
vKteint⸗
Wenlkor
ihnngll
ulſali⸗
(ſornpumt
eſnſun
mmihti
iſhonirnn

(cntam

(corllinen
(Diann
Nh
onteif,

.

ſsf
clorin
ſdereimeel
fumoni

(orciu⸗
(ſeluaunpe

Ulterſdet
dcrbli
ne
inndlbee
ltbett

eſeliht

8
ſlaudr

5hertints
. 1 lonnpen
lſdeeng

6begl

unmite

nmmun n
MIſrbiſet
fhonadine

ndipng
Pſuentlbere
atſſſa
ukls eit
Alingen .
1ſüentinn
lſhcotni⸗
linliqa

2 Cuck

Oloeldifa

Dümmn DN
tonennſee
tdiibtun
enlergnl.
((eſi
CCci.

W
no öd

2

NegitS

Caini
ctölnur
(Jrungin
☛☚
annun den⸗
heeſßoliin
Ktiunedgind.
Caunnihien
urpetunit
inn af,
cun o N
ſniahe⸗
4öuniuc
Piend
risſdni
Ercitbr
tnnnc

dannßſen/

Pciͤſiitn.
nuguun

euſhin
tampi
iremnimn
alel,
NNe

un iin
ſo

de ſtatuli. ců be
res. 5. ſtichus.
t (Uenire. ſ. ven

i.
u¶¶ Pꝛeciũ quo⸗
eeg⸗ tatis.
ſic lucrum venit
ut et. ſ. de eo qð

cer. lo. l. ij. in fi.
eElodh ab
ſurde. ex eo eniʒz

qð ꝓ boĩe quõ/
dam p̃ſumpto
moꝛtuo nũc qua
ſi moꝛtuus tene
tur. ⁊ ſic biſ viðk
moꝛtuꝰ et diuer⸗
ſis tempibuſ qð
videt᷑ abſurduʒ
ſed eius cõtrari
um eſſet abſur/
dius ui ſubijcit

3 Empñita. no
ta maleficia nõ
eſſe impumita di
mutenda.ut bic
et.S. de iudi. ſi
longius. S.i. et. -
de nox. l.iiij. F.
cum dñs. er. j. ð
fideiuſſ.ſia reo.
F. ki. et. C. ð pe/

nis.l. ſi operis.

MD

deElemm. nd

Nonus

ſuo coꝛpoꝛe fcettt. ——R
. mo capite. accur. — . „
Seer de abnein vrerq; tenetur qti plurimi in anno fu⸗
cit ꝓrxi.a tpe ſui vulneris. ut bic ſubijcit. extimanio autem aev.
dam. infec. fluminũ. 5. id em ſeruus. in fi.et. S. e. l. ait lex. de vulnera
to aũt fieret exti/⸗
matio. .xxx. dieſ V
ex tertio capite. , ——
chne moꝛtiscauſam quolibet mõpbu
ſſemus er ie it ſed lege acqlia is demum tene
mella. F. cllus. riuiſus eſt:qui adhibita ui:et q̃ſi
vbi dicit pꝛimuz j- is Pbuiſſet:
vt de vulnerato Manu cay moꝛtis pPbuiſl et niacra
teneni liz eẽwul Uidelicet interpᷣtatõne uocisa ce/
nus mouiſenm cjendo: et accede. Rurſus acqui
creovulneremo lia lege teneni extimati ſunt: non
ninn anctüt ſolũ qui ita uulneraſſent:ut cõfe⸗
. ergo erin ꝓ ſtim uita pꝛiuarent: ſed et hij quo
beltorer ef. rum exuulnere certũ eſſet aliqueʒ
l.l. 1. in Hi. et. l. ij. —— , .
et. z. e. item mei uita exceſurũ Igitu rſi gs ſeruo
ia led ſfi pu/ moꝛtiferũ uulnus influxerit eũdẽ
res. ſed ar. cõtra i »r
ſde eivend l i gue alius ex interualloita pcuſſ. e⸗,
ſumenmſt. nit:ut maturiusinterficerct̃.quaʒ
ee, expꝛioꝛe uulnere moꝛituruſ fuerat
nit utet. de o ſtatuẽdũ ẽ utrũq; eoꝝ lege acqui-
q cer lo.li. in lia teleri: idemq; eſt cõſequẽsau
I¶Nrrentis.nõ Ctoꝛitatiueterũ: qui cũ a pluribus
tot die babzʒ an idem ſeruus ita uulneratus eẽt ut
nus. ut hic. et. j.

nõ appareret cuiusictu ꝑiſſet om
neslege acquilia teneri iudicaue⸗
rũt.Extimatio aũt ꝑempti non
eadẽ in utriuſqʒ pſona fiet.naʒ ꝗ
pꝛioꝛ uulnerauerit:tantũ pᷣſtabit:
quãti in anno ꝓximo hõ plurimi
fuerit repetitis ex dieuulneristre
centis.lxv.diebus poſterioꝛin id
tenebit᷑:quãti homoplurimiueni
re poterit in anno pximo:quoui⸗
ta exceſſit:in quopciũ quoq; he⸗
reditatiſ erit.eiuſdẽ ergo ſeruioc
ciſi noie alius minoꝛẽ alius maio⸗
rem extimatõem pᷣſtabit:necmiꝝ
cumuterq; eoꝝ ex diuerſa cã et di
uerſis temꝑibus occidiſſe hoĩem
intelligat᷑.qð ſiꝗqsabſurde a no⸗

bis hoc conſtitui putauerit:cogi,

tet longe abſurdius cõſtitui:neu.

trũ lege acglia teneri:aut alteruʒ/

potius cũ neq; impunita malefi⸗
cia eſſe opoꝛteat: nec facile conſti
tui poſſit uter potiꝰlege acqlia te
neatur:multa aũt in iure ciuil cõ⸗
tra ſtrictam rõem diſputandi pꝛo

Alegem aequiliam

fi.i.rñ.et.C. de defen.ciui.l.p omnes.

et. ſ. de ſolu. ſtichum aut pam. in fi. i. tñ. et. j. de interro. act. l. qui ſeruum. in

a¶¶ Diſputandi.i.cõta nigoꝛem iuns nã de rigoꝛe iuriſ neuter tenetur pꝛioꝛ
nõ.qꝛ non occidit.ſecundus non.qꝛ et ſine eius vulnere eſſet moꝛruus

b ¶ Unum interim.ſ.exemplum.

utilitate cõi recepta eẽ innũerabi⸗

libus rebus ꝓbari põt:unũ iteriʒ
ꝓpoſuiſſe cõtentus ero. Cũ plu
restrabem alienam furendi cã ſu
ſtulerint:quam ſinguli ferre non
poſſent:furti actõne oẽſ tenere ex
iſtimant᷑ qʒuis ſubtili rõe dicipoſ
ſit neminẽ eoꝝteneri:qꝛ nemineʒ
uerum ſit eam ſuſtuliſſe.
Aphenus
Jex plagis ſeruusmoꝛtu⸗
useſſet: neq; id medici in-
ſcientia:aut dñi negligentia acci⸗
diſſet:recte de iniuria occiſo eoa⸗

gitur. Zabernariusin ſemita no

ctu ſupꝛa lapidem lucernam po⸗
ſuerat.et ꝗdam pᷣteriens eam ſu⸗
ſtulerat.tabernarius eum cõſecu
tus lucernam repoſcebat:et fugi
entem retinebat.ille flagello:qð ĩ
manu habebat:in quo doloꝛ ine⸗
ratſuerberare tabernariũ ceperat:
ut ſe dimitteret et exeo maioꝛeri⸗
xa facta tabemarius ei:ꝗ lucernã
ſuſtulerat oculum effoderat.con
ſulebatur:nõ damnũ iniuria nõui
detur dediſſe:quoniam pꝛioꝛ fla⸗
gello ꝑcuſſꝰ eſſet:rñ.niſi data ad

hocoꝑa effodiſſet oculũ nõuide

ri damnũ iniuria feciſſe.culpã enĩ
penes eũ qui pꝛioꝛ flagello ꝑcuſ⸗
ſit reſidere:ſed ſiab eonon pꝛioꝛ
uapulaſſet: ſed cum eilucernam
eripere uellet:rixatuseſſ. etttaber
narij culpa factũuideri Incliuo
capitolino duo plauſtra onuſta
mulle ducebant pꝛioꝛis plauſtri
mulliones cõuerſum plauſtrũ ſbᷣ

leuabant:quo facile mulle duce/

rent. iuterim ſuꝑius plauſirũ ceſ
ſimire cepit.et cum mullões:qꝗĩ

ter duoplauſtra fuerant e medio
exiſſent poſterius plauſtrũ a pꝛio

re ꝑcuſſum retro redierat:et pu⸗

c ¶Extimantur. tot an/
tẽſunt maleficia. quot
pſ one.ut.j.de iniur.l.ſi
plures.et om nes in ſoli
dum tenentur. ut. j. de
fur. vulgaris.ꝗ. penul.
Sed arg. cõtra. S. qð
cuiuſq; vniner.ſi muni
cipes.ut.j.de dam.ĩfec.
dam ni. in fi. ij. rñ.
ex plagis. de oc
Alſo. ſi em̃ negligen

cia pijſſent:non ageret

deoe docciſo. ut. S. e. l. ꝗᷓ oc
cidit..fi.aʒo.
? Labernanus. i ſemi
ta.i.in vNa.
f ¶ Gnerat.no. ꝙ doloꝛ
dicitur ineſſe ffagello.
ex eo qð alij infert dolo
rem. accur.

g ſihec data opa. vin/
ictam. et ſic ex quo in
continenti fecitp ſumit
qð ad ſui defenſionem
fecerit ut aggreſſoꝛ inte
rim eum non minuadat.
niſi ↄtra ꝓbetur. ut bic
et.S.ſi quadꝛupes pau

periem feciſſe dicatur.·

i.S.cum arietes.ſecun/
dum quoſdam ⁊ ſic po
teſt cõtra ꝓbare.ut bic
ſzm Jo. licer quidaʒ cõ
tra ⁊ adde qðòð notatur
C. vnde vi. l.i.

Dapulaſſet. verbera⸗

tus eſſer. ac.
bNVellet. ꝑ qð vides
qꝙ incipit tabemariꝰ in
quirere rixam. ergo nõ
licet obltutelam rerum
mearũ inferre vim. rñi.
boc qꝛ non fuit cuʒ mo⸗
deramimne
i Rirxatus eſts.etſic eũ
pꝛius ꝑcuſſerit.collige
ergo arg. bic. et ex ſuꝑi⸗
oꝛi r̃.ar.ꝙ non deb es
aliquem pꝑcuttere ad ðᷣ
fendendum :niſi pꝛius

te feriat.ſed cõtra eſt.ut

j. de vi etvꝛ ar. l. iij. F.
eũ igit᷑.et ſic bic euenit
de factto.
K In clino clin loc⸗
Ducebant. aſcengen
do. aʒo.
m¶ Pꝛioꝛil. in ſupioꝛis
nMHulliones. quoꝛũ
tamen mulle non erant
0 is i. pꝛiꝰ.aʒo
ullionis ſup erioꝛis
plauſti.
¶ Ceſſim:i.retro.

b Lum domino. infe/
rioꝛeſ ſupioꝛis plauſtri
c ¶ Eũ boibꝰ. i.cũ mulli
onibus.
d Yonuerſum. l. nunc
Alc.: legũ interptes.
e Bua volũtate. ſ iu /
ſta neceſſitate. yr.
At id.ſ.ↄſecuiiue.ut

.
duob ꝓbat exẽplis.
g ¶ UHmmiſiſſet. etſñ vo
lutate.ut.S.e.ſclam. S.

ſed ſi defend ere.aʒo.

. Refoꝛmidaſſet.ſ.ſñ cã

i ¶ Cum dño.ſupioꝛis
plauſtri.

k Konarent.als cõti /

nentur. et als coꝛrueren
tur mullaꝝ ex delicto ſu
pioꝛi.ſi quadꝛupeſ pau
periem leciſſe dicatur.
Ifilã cũ hboiĩbus. hoc
ꝙ de medio exiuerĩt. ſ
ex eo ꝙ nimis oneraue
runt tenẽtur. uel ſi ꝑ ma
lũ locũ duxerint. ut. S. e
qua actone. F. ſi qs pl?
m (llud certũ eſt. ſine
culpa mullionũ .ad al
teniuuſ damnũ acciderit
vel vicio ſupioꝝ mulla
n (Kerro rediſſent.ar. ᷣ
j. de dam. infec.l. ꝗͥ bõa
S.cũ inter. ſed ibi meliꝰ
poterat ſibi caueri ab a
lio etiõ mibi cauet.

0 Duida boues debe

re.cũ em̃ vẽditoꝛ boueʒ
recipit oĩa retro agunt
ſi t veller poſtet no⸗
Lia dimittere. ut. S. de a
lie. iu. l. qꝛ red hibito. et
j. de edil.edi.l. ꝙ ſi noſ
p Renuilim cũ alijs
ludentem. accur.
q ¶Kum caſu. magis ſ

data opa id fecit. ur. S. e

neum mella. in pꝛin. F. fi
nall. eſt em̃ de naka lu/
vnũu ali impellere.
A boues.i.vaccas
Al enas. ut bñ con
Auenlian gs ſequit. ac.
ſao ſan ſ eri actio Aut et
SW Eg
herauerit. et ſic lu⸗
cqo moꝛit debitoꝛis. ut
j. dele.i.filiuſfa.S. fi. ſ⸗

Cotra id qð dicit bic da

ri acquil.eſt.ur.S.ð do

lo.l.arbitrio.S.fi. So.bic ſub cõditione ꝓmiſit.uel in diem incertã ubi cõo⸗

agitaſſet:nõretinuiſſet. Eque ſi

acquil vul /

Liber

oſterius. poſt quod nullum errt..
pꝛiore. i.a ſupioꝛe. ao. antiquus gloſatoꝛ iuris ciuilis.
Eum quo uel cũ dſio mullarum. uel aun plauſtis.
a Nn ea m.i. dicere ut ille teneak qui cam moꝛtis p̈buit. uel cam dic factum
ipm. cñ quo ius eſt implicitũ facti ergo potius eſi qõ ꝙᷓ iuris.

erum cuius clã obtriuerat. dmoi⸗

nuspueri ↄſulebat.cũ quoſſeage

reopoꝛteret:rñ.in cã ius eſſe po⸗

ſitũ.naʒ ſi mulliõeſ:q ſuꝑiꝰplau⸗
ſtrü ſuſtinuiſſent:ſua ſpõteſeſb⸗
duxiſſent. ⁊ id factũ eſſʒ ut mulle
plauſtrũ retinere nõ poſſent:atq;
ipoonere retraherẽt᷑ cñ dño mul⸗
laꝝ nullã eſſe actõem cũ hoibꝰ:q
cõuerſũ plauſtrũ ſuſtinuiſſent:le
geacꝗlia agipoſſe.nã nihilomi/
nus eũ danũ dare:q qð ſuſtineret:
dim itteret ſua uolũtate:ut id ali⸗
quẽ feriret.ueluti ſi ꝗs aſellũ:cuʒ

quis ex manu telũ aut aliðꝗd im⸗
miſiſſet dãnũ iiuria dari ſʒſi mul

le:qꝛ aliqd refoꝛmidaſſẽt: ⁊ mul⸗
liones timoꝛe pᷣmoti :ne oppꝛime

rent᷑:plauſtrũ reliqſſent cũ hoĩbꝰ
actõeʒ nullã eſſe:cũ dño mullarũ

eſſe quod ſineqʒ mulle:neq; ho⸗

mines in ea cꝗᷓ eẽnt:ſʒ mulle retĩe⸗

re onusneqſſent:aut cũconarent
lapſe cõcidiſſent:et iõplauſtrum
ceſſim rediſſet: atq; id cõuerſuʒ
fuiſſet ⁊ onus ſuſtinere nequiſſet
neqʒ cum domino mullaꝝ neque
cuũ hoibus eſſe actõeʒ. Illud ꝗdẽ
certũ eſt quoquõ res ſe hrẽt cum

dño poſterioꝝ mullaxagi nõ poſ
ſe.quoniã nõſua ſponte ſʒ ꝑcul⸗

ſe retro rediſſẽt .Quidã boues

uẽdidit ea lege utidaret experiun

dos.poſtea dedit experiũdosem

ptoꝛis ſeruus in experũdo ꝑcuſ⸗/

ſus ab altero boue coꝛnu eſt.que⸗

rebatnum uenditoꝛ emptoꝛidam

nũ pᷣſtare dẽret.m̃.ſi emptoꝛ bo

ues emptoſ hẽretnõ debere pſta

cdinone uel die incena deficiente apud ꝓmiſſoꝛez remaneret. ᷓ. vero pure ꝓ
imiſerat. uel in diem certã uel diẽ illam determinan ꝑuſtaʒ. uel ibi occidita/
lius yt daret damnum geditoꝛi. bic non. et boc hm he ed ar 5. binc. ſol. .

e. lilege. 5. fi. Aorꝝ½ 4 ſen
4 S Haiee ie ſeahl.ko detnecl nauis inſ er ſolu maat “ ner
x Zichum aut pempbilũ.eſſet.i. ualeret. etſicin ſequenti. e
ÆM2linchum det cenüͦeſten dorun l enn. eſſa
Ab extraneo. Dde.
nterfecce. e
re:ſed ſinon haberet emptostũõc e eWMabeo dare ut
ſiculpa hois factũ eſſet uit a boue n hele et ai⸗· md
feriret᷑ nõdebere pᷣſtari ſiuitio bo qs eſtveri un .
uis debere. Cũ pila cõplures lu-⸗ de nehunn. eum
derẽt ꝗdã exhis ſeruulũ cũpila, in pein. 65. .0 a
pciꝑe conat᷑:impulit ſeruus ceci ſac ee Fſe erſ
dit: et crus fregit: qrebat᷑:an diũs miruit darrpeh· in
ſerui lege acqlia cũ eo:cnꝰ impul moꝛtun.ſo bie ſaſd
ſu ceciderat agere põt.m̃.nõpoſ laospuiſcnnn
ſecũ caſu magis qᷓ; culpa uidere prerdelictu ſu Yan)
turfacum. Eratins. 3ſere òe
AIboues alienosin angu⸗ maormi ernmaati ſi
Ctũẽ ut deiecerent᷑:dat᷑ inte erem liemimatöemꝰẽ d
plolegis acqlie in factum actio“*. ventel aeal. . ſe
QApinianls. venulibis flfſf i
Egisacqꝗlie debitoꝛi cõpe qð eſt ppiloo
. ,. Pe phicũ tempera / d
tit actio: cũ reuſ ſtipulandi menmz. Hm a,. ſ
Ante moꝛã ꝓmiſſum aĩal uulnerææ uſſihit
r.iJ = Aerirani beQAuanti maa mnft
uerit: idẽ eſt et ſiocciderit animal grerent go veal iun
Oõ ſipꝰ moꝛã ꝓmiſſoꝛis is:q ſti ett. ſiem ſtichiſii n
pulatus fuerit: occiderit:debitoꝛ oluere lilberaa n
. —2 er berem paphi AAscflon
ꝗqdem liberat᷑ ege aũt acꝗlia hoc lũ quieſt.xx. mimim mbile
6recteexperier᷑:n ‚„liiũ.nũc ergo ſioöece un
caſunorecteerperief nam cred ſanddte
toꝛ ipᷣe ſibi potius quã alij iniun uere repetaʒ tr. entie
ain feciſſe uidetur. lulus. muln necvedu fſche
Zichũ:aut pamphilũ c(ũ luqo debito / leſirine
mMiſi titio cũ ſtichus eẽt de⸗ neſunarnmd: ſigni
n „7 = — 7 . 7 arg. S. l. Alij
iliũ: paphilus. xx. miliũ: ſti deüt q8 ſivold miͦn⸗
pulatoꝛ ſtichũ ante moꝛã occidit iecbrenckerelt⸗ iuſet
queſitũ eſtde actonelegiſ acalie od dnan
reſpõ.cũuilioꝛẽ occidiſſe ꝓponit ſicmenõtẽn ad frd.
in hũc tractatũ nihil diſfert aber· H ſri
traneo creditoꝛ quati igit᷑ fiet exrri arquẽnec ꝛc n
matio:utrũ decẽ miliũ: quãti fuit enene El
occiſus an quãti eſt: queʒ neceſſe ut diffemtabife un
hẽodare .i. quati mea intereſt et ee afii ut
qd dicemus ſiet pãphilꝰ deceſſe cMtiono eiſbi⸗/ En
rit ſine moꝛa: iam pciũ ſtichimi· taroganueege ſsnn
nueret᷑:quoniã liberatus ẽ ꝓmiſ ſtubiasceatr Wiin
in act.l. acql. xx. uſ
milia. licet verü all
fuerit. . milia tantum. ,„, negir
edè emsrabnoch etiam. e (Ael. poniturp ſaltim. büinl
¶ Intra annũ. ſic ergo nõ minuet᷑ pcĩ ſtichi. nam pᷣſtani debetq;/ ſei n
tiiſuit quũ occid eretur in anno primo. bic aũ⸗t fuit pluns ci occide/ 6

Kint

Perdelaütn

ui

lezt

Wlnu
Cnen er
ſCurhint⸗
inu GOeng
Uend AA.
Nlentinnk:

Nenn

Ker i

deitte

getieald
fi e
E

flueil

NKne Gife
i R

aß⸗
G

n

Puan
nenn niſ

. iſie
Chuntm.
igicinni
ſütuake
in didli
uemen
Glünett
nfcſtn
dluntde
isſemne
nilfn D

umn

Waine HD

batur. pp pãpbilũ vinebat in quẽ ſoluẽdo remoͤebat debitoꝛ obli

Occidatur. ſ.ſtichus. aʒzo.

64 Furſſe uiſſe infra annũ.et ideo. xx. milia pſabunk. b; ergo.l. acquili.

õ de ſer. coꝛ. l. doli. F. i.
b ¶Ulier. legis acquilie, acnone in facti.· ut. Qre. amo. l. ij. azo et

etffa. S. e. ſi ſeru⸗
ſer. F. ſi cuim ma

ritus.
Quũ tibi.

Renn i. ſil

cũ ſuis equis.

lerura equi .
tibic

ed ſi eaui⸗

Iis. ſ.irruenns ſ.i
Sgi orpoſſe eecü
cdupa equiräans
ſir factũ.ſecus ſi
virio equi.

dub. D De bis
deiecerũt uel
effuderunt.
ZIa eſt de bis ex
quecnꝝ domo ali⸗
quid eſt deiectũ
vyel effuſum. ut. j
ę.l.i. . r. azo. et
inſtit. de obli. ex
dnaſi delic. F. i.
Retoꝛ ait
vel effu /
Agerit. ueꝛ
p/ ba uulp.
ß ſequẽ /
tia vſq; ad.S. ſũ

ma. ſunt ptoꝛie.

c coͤſtrue. in en
qui ibi inbabira

uert vñ deiectu
vel effuſum qd

erit in eü locum
7 cetera.

p Duo uulgo.
boc verhü expo

nik. .e.l. bocedi .

cto.
q & Kactue. pꝛo

eodes ponit do-⸗
ũ factũ, vel die

datu ſtanm fa/
ctuʒ. ſ.poſt. ut. j
neòd in lo. 8.
lei i §. deide git
r Gn duplum.

ſcq; eius dãni qd

erat. azo.
1 ¶ Budici vide /
buur. hic deter⸗
minat᷑ in vltima
l.huius.ti.aʒo.

tBr ſeruus. ſ.
inbabitãtis. q a

in ſuis venia di/
guus eſt ut libe
retur dãdo ꝓ no
xa. ut ſupꝛa nau
cau. ſta.l. fiñ. F.
banc aut. in ali⸗

18 aut tenet inſo
liduũ ci ipe düs

ſſes.

ſoꝛ:et ſufficiet fuiſſe pluris cũ oc-

cideret᷑: uel intra annũ hacꝗde rõ
neẽt ſi poſt moꝛtẽ pãphili itra an
num occidat plunis uidebitur fu⸗
4 R£ Vlier ſi in rem uiri danuʒ
ederit: ꝓ tenoꝛe legiſ acꝗ
lie conuenitur. I Abole.
Quũ tibi cõmodaui i. in eo

Auucũ egꝗtares: et in una cõ⸗
plures eqꝗtarent. unus ex hijs irru

it in equũ:teq; deiecit:⁊ hoc caſu

crura equi fracta ſũt. labeo negat

tecũ ſiullaʒ actöem eſſe:ſed et ſieq

tis culpa factum eſſet: cũ egteſa⸗
ne:non equi dñoagipoſſe neruʒ

eh qndacreti cfuddant

rint unde in eũ locũ

— quouulgo iter ſiet:

deiectu: ñ: uel effuſt umgd erit: tü

in eũ gibi habitauerit:in dupluz:
iudicũ dabo. Si eo ictuhõ liber
peniſſedicet᷑l.aureoꝝ iudiciũda⸗
bo ſi uiuet: nocitũq; ei eẽ dðꝛ: qᷓtũ

ob eã rẽequũ iudici uidebit: eu,ʒ

cũquoaget᷑: cõdẽnari tantiiudici
um dabo. Si ſeruus inſciẽtedño
feciſſedicet᷑:in iuditio aditiã:aut
noxe dedere. Sũma ʒ utilitate
id pᷣtoꝛẽ edixiſſenẽo ẽꝗneger pbᷣ

lice eui utile ẽ ſine emetu: et piculo

pitinera comean. Par aut inter
eſſe dʒ:utrũ publicus locusſit an
uero peiuats:dämo peum uulgo
iter fiat.qꝛiter faciẽtibꝰ ꝓſpiciũ/
turnopublids uijs ſtudet. ſemꝑ

4
Apiamns.
Retoꝛaitde his: :9

NHOdeiecerint: uel effud

uel in quo cõſiſtetur

ex ea redamnũ datũ: factũue erit

De bis q deiecerft vel eſſud erũt
ceop vtitur opa. ut inſti. deob. et quaſi delic. F. pe. erpdicto. S. bãc aũt. naʒ

d oxa.
u¶ Agiciam. l. inſolidum aurnore ac.
¶ Dumma, comeari. ut. . kl.. ſi putatoꝛ.

eiea loca:ꝑq̃ juulgoiter ſolet fie⸗
rni:eãdem ſecuritateʒ oñt habere:

ceteꝝ ſi aliqñ uulgus in illa mia nõ
cõmeabat:et tũcdeiectũꝗdul ef
fuſuʒ ſit:cũ adhuc ſecretaloca eſ

ſent:et mõ cepit comean: non 8;

hocedictoteneri. Qð cñ ſuſpẽ-
deret decidit:magis dciectu uide
ri:ſed ⁊ qð ſuſpẽſum deciderit:
ꝓdeiecto haberi magiſ eſt Pinde
et ſi ꝗd pẽdẽse ffuſum ſit. q;uis
nemo hoc effuderit:edictũtñ lo⸗
cũ hredicendüeſt. NHec in factuʒ
actio in eũ dat᷑: ginhabitat: cũ ad
deieceret uel effunderet᷑: nõ dñm
ediũ culpa enim penes eũ eſt:nec

adijcit culpe mentio ulinficiatio
niſ: ut in duplu der hecactio: quã
uis dani imunie utrũq; exegenitt:

Sed cũliber hõperijt dani extia⸗

tionõ fit in duplũ: qꝛ in hoie lbe⸗

ronulla coꝛpis extimatio fieri po

teſt:ſed.l.aureoꝝ condẽnatio fit
Mec aũt uerba ſi uiuet et nocituʒ
ei eſſz dicek: nõptinẽt ad damma:

que in reʒ hoiſ lben facta ſunt: ſi

foꝛteueſtimenta eius:uel ꝗd alid

ſciſſum coꝛruptũue eſt: ſed ad ea
que in coꝛpus eiusadmittuntur.

Si filiuſfamilias cenaculũ cõdu⸗
ctũ habuit:et inde deiectum effu

ſumueꝗd ſit de peculio in patrez

nõ datur actio: qꝛ non ex cõtractu

nenit in ipᷣm itaq; filii hec actioꝰ
cõpetit.¶ Cũt em? habitatoꝛeſt

utrũ noxalisactio danda ſit: qa
non eſt exnegocio geſtoan de pe

culio: q; nõ exdelicto ſemi uenit:

neqʒ enim recte dicit᷑ ſerui nora:
cũ ſeruꝰ nibil nocuerit:ſʒ egopu
toſ. eruũ impunitũ eſſenõopoꝛte⸗
re:ſed extra oꝛdinem officio iudi
cis coꝛrigendum Mabitare at

dicimus: uel in ſuo:ulł in cõducto

inſpecto iure cõmuni cum ꝓ ſuo quali delicto cõuenitur non vellet liberari

(Intereſſe. qᷓtum ad
boc edictum.

3 Becuritatem quam
babent vie publice.

Nomeari.et nunc ni
hil dicitur.
cũ videri vtilis
bis caſibus ei ſequenti
bus locũ babet.ut.S.
de iur. om. iu. ſi qͥs id.
2MHeci in factũ. actio
diceretur. ut lapis.

a ¶Eenes⸗ eum. ſ. inba
birantem.
beXAulpe. nam nõ exi/
gitur culpa in facto.ſed

ante factũ ſic qꝛvtit᷑ opa

maloꝝ boim inbitans.
b ¶ In duplũ. rũc öᷣmũ

c¶Segd cum exnmatio

vt. ſ. e l. li. in fi. et ad. lI.
ro. de iac.l. ij. F. coꝛpuʒ.
et.S.ſi quadꝛu.pau.fe.
di. l. ex hac. ſic nec ĩ re ſa
cra. ut. S. de re. di. ſa. F.
finali.

dq Hec aũt coꝛpus. et

eñiam opan q ex pſona
ꝓueniũt.ut in medicis
vt. ſ. e. l. fi. et inſti. de ob

lig. ex delic. F. ob holes.

e¶ Siffiliuſ ia. uõ datur
ut ⁊ inſti. e...ſi filiꝰ.ſʒ
coõtra. S. de iudi.ſi f.

ſeg ibꝛ dicit teneri. ſ. fi⸗

lium. ut ibide dixit.
f ¶ Hon er ercõtractu. bo⸗/
na ratio.ut.j. de aleat.
l. fi. F. item ſi ſeruus.et

Beres. iur.l.ex penali⸗

ge e ec actio. hoc dic.

ut. S. de iudi.l. tam exõ5
ctibus.

b &Kum ſeruns. dãda

ſit. q ð videtur.

iEr negocio geſto. ſel

exdctu uel quaſi nõ da
retur noxaliter. ut.j. de
act. et ob.l. ex cõtracti/⸗
bus. ſiljs eſt. n. actio qᷓ
exquaſi Zᷣciu datur ei q
N o Zciu daf. vtrraque
em̃ dat de peculio. ut et

3. de neg. geſt. ſi fuius.

diſſilr tam̃ qñqʒ datur
in heredes. ut. C. de be

re. tu. l. lege. Item q̃ da

tur ex delicto ſilis eſt ei

que dat ex quaſi delic/
to. qꝛ vtraq; dat᷑ noxali
ter. ut. ſ. e. ſi vero.

.pꝛe/
toꝛ. ⁊. S.e..ſed ſi ſeruꝰ
et. S.nau.cau.ſta.l.vl.

§. ſetuon, ne ob qð in

Liber

tant ſim cuͦ
e intelfi s cum babſta et fi. eſt
— „ li. bic intelliga t. S e.l. i. F. pe. H
vero plurel. teneri. tenentur. ut. S.
e in factũ ausdalere⸗ mminus alioq
pilognirn de anein aad doer
:it bigtont igenng pe Daiurindupiu
eo. ti. dici recepio no d

(Ais
. ſq; vtebatur.
familiaribus in enſe 1 tur
tio qꝛ eoꝝ ennate duema ipe ibi. — Gefn
eu atisckeokcpie⸗n dcem bitur. p (a
ne adanu⸗ ey a d 4 neen octiuon, aceun Eeneian⸗ li
qꝛ et ibi loqui ficio. uel quaſi n 5. Alij e4 * re eſt deiectum ſa⸗
dedefirffauus naben cnern naimmnon nten biboſpitüs bie bemdab⸗ ng
ð dꝛ. ſ. de fu boc regula lc. et. 8. de mino. HR— bi hoſpitiuʒ tat. ſecus ſialt ſdeoe.
rcnona. catſetur utbit et , cxercens modicum ſi uerit pluri Ge bualar nin⸗ hitn
Dokaluſe ſe de be, es plane nõ ntenemogeun loaneb cce fra nnen ver
icunt bi 5.n . ie 1ne . . Hõ n
keaaatcer⸗ uel in Gatuitc albe plaj tan⸗ aſiner nebinnelin ei effu⸗ aantckiue e
cau. ſta. l. ic ꝛis. et. ſ. f. q nõi mabi et᷑: qui lai ates unde ñ ca⸗ amicis. ſi
ſeru⸗ “ tenet᷑.ꝗn pitat᷑ ſed is tenet᷑: naculohit dũtñ quo ſiñca⸗/ fãcunc; drbab
arſtenns nanem 5 ſ erhoſpitat̃ ltũ aũt inter⸗ ue eſt. Inter Ooꝛtebit pto — (C
ſe⸗refel.girea b itiũ dederit: mu ſpitẽ:tã ſumueel ꝛis fiat:opoꝛt dare locuͦqö. . dic 4 e
enn eiſeeee eul.l hoſpitiũ itatoꝛẽ et hoſpite ptione actoꝛisſi in eũ potiꝰ daj vbirera oemi A
ſeru⸗ vol üta . 2 ſic ch ſt inter habit , domiciliũ ha⸗ eꝗtate motũi 7. lo: uel ex cis tũcſi magnã eud
iarei auaſtöeme⸗ eirtie tereſt iter domiea lures? rem iuscubiculo: uel ex ſibi ptẽ rerin. ül
j U inter 1Plur ex cu leodẽ et᷑ als M ſ
tGon eos erua gin tz egrinant. Sip ñ ali- actõem ectüeſte plures me ſdo husrrnee⸗ uia
õ benteʒ et ꝑ bitent u deiectũ xmediã ſusꝑ
Boraſler le nnd etiã in alee⸗ ctü eſt: in HH amooh ddeiectũ alene d 64 Sgue reed
ſpeciale. urd oteſt agi qui . „,21 cenacule . ariusa tur. pp i⸗ ö p arau
noralitei bir poreſt im o dabitur. bile eſt: cen 1. Si hoꝛrea du les ſeci etno p rc
in boc diſſike hzn ctio da oſſi tenen. t:aut con lioſ. 2no. (poteg
poꝛro mn ſidelictuz a g ſane imp leffu oẽs it: uel effuderit: taxat ptera * litte
vos eſt ual delieme ömſanei et: uel en lecerit: u in hoc dutarat quedam lit umsl
quaſiõctu. qrpp quaſi ire gs deieciſſet deie lgin hocẽ 2 „ gir eoue. Lhi
4 *B . . ,„— —1 = . ibi op ſi quis ce⸗ Lcge
Palier, Baturtano . ĩ35. dũ. ſz ſicũ ctoꝛ ñ locũhẽbat: ut ibic lo FKa ſgu e. a
dallter o. ut. 5. de ne/ diſſet R—— d m inſolidũ *15l coõductũ .7 factũ action , naculanis Nn upſti
de pecu 10. e ſed ex — 9 E —. teri libe . Adoceat: in cerit: ſed ſi boſpita 5 ſocideen
ſiſilius. actũ:ce ciat uel doc tiũ deiecen ſpirgi cã
go gen.1 dd. C no fueritaea Aulus ciatueld ſige opantiũ deie uS boſtilteͤs Au.
nalſdcllero en i :n litis coter cus eſt: &t 9 iſcentiuz. cipiat boies ((Pamit
torü ur urbi⸗ 6 rabuntur. GeaGili. cõte⸗ neleffileni uel eenl Pꝛ0 Gelai
ma ve l.i. F. ſi is Ercep nri m dãni Aũ aũt legisa E: merito oe tene ectü edſia
aecrer ielinti —— Pſtatuni ꝑtem dan Lũ aut legi natꝰ ẽ: merit eo q̈ deie ctũ cinſt
emng ſtatnept ruel utiliac pterhocꝗ ſpesuel ꝗs aliꝰ eto ase iiſcln
S cietatisiudicio: uelutili pian bPie ob hoc qð hoſpesue tusẽ: Grelln.aſed an
noralilur . nrinhe ſocieta pi ſe ei:gob iecerit:danatu er ipe p partere ufhcl.
uus. ſo. ibi. inbabital ei:qui ſoluit. les diuiſo inter 6 de cenaculo de :labeo dicit ad tenta. ſe⸗ llheche
verang Pie nc ki Aueroples vo ineñ decena ndã eſſe: labeo ſt'pla-⸗ 1c redta,. uumiſt
erfa. iſt tactio factũ dandã eſ creſt pla⸗ c
14 Mablr . enaculohiten éunð in ectoꝛẽ. qdᷣucrũeſ en nini
õü 4 cen ⸗ bat eam Pte erſus deie it deiectoꝛi : etiam ex k AX um gut ſflſtni
Hoſpites. q . ſ dat᷑ q inhita tas Pa- uI L enit deiectoꝛi :et tex* ione. i. baca
teutsdducor 3 a ſdargnic 9 Sranka neſi hihtaadan Eee nits, ctonein haeus. u
n Quãt m cc. effuin deritliberti õm eoꝛi locato 5petit de effu is: et Ae mnen a en ſtninn
on Srpiared, acno. bitatões dedenitlli oꝛis: ipᷣm eoꝛũ tio que cõpetit heredi cõpe⸗ HH ſinde
04Siplu l.i. in fi. .l . lſuisuel ux it: q ueruz acie etua eſt :et he au⸗ dio erſteunarz ſilaor
ſerl ſie⸗ nnpoſſi/ en. Idem a reane cni⸗ tit. in Kee ancto liber nſene⸗ ngnanc ”MU ſti
VUm ſane üt e eſt. . ſpitiola „ de eoe r t cõpeti cñ is q de uunmn
5 XEnn diffcle. ſi eſt. Je dica hoſpitiola r? tezd dütaxat copeti ſHaliter a l. te ftihti
uen l. diffien mo ig exe annũ ſilibuf⸗ l. acquil.te ſſgnen
aee cis ſuismod acularig ex. et᷑:intra heredi ſilibuſ ecatutgalge⸗ ſtun
Edecuta fr.. plureſ ſet ſigs cenacul aculi ha cet:ii dẽ.ſed nec her nalis neatur.equi eũ ihi
aralie ſ. ꝓp buat.n rum ptẽ cen ſi q; here le. am eſt pei vr cũ ex fa to rcibin
veſtimta. lic 9. . may itur: I3 7 ſi datur. name 9 explu ſus teneak. ut lotß ,
ſoc. l. de illo. et. ſiqᷣs rif ſoluſ equ ipe eqte 9 laris:dümõ ipᷣe ei damnũ . ſern
bere ſed er ſile F. 1 eat pe lolu eq olus ipe eq ular. erßzm b⸗ ibe
r et aines hoſpueti⸗ —; et pop itonbeman
en oar nd⸗ nebiro. uſu dak datere tag. E
an ſin ed Pmter⸗ as naliinnerlekienesiros deeſeture nn
umn Irr en huiel Aitem mella. 5. Hſi plu — . locatote. ſan
nars Deraven i es a raaluaunae . ͤ Ree E Kaiksk s aut N
lFlalue R‚————— nõ herareſ ſene en iltirer Korten er er cuius wexrpomo lanneſenten. nnelis en eagn
4 es vbi duikin. i, qun vnus ri. ſicut i em. qꝛ ſi illi iren n4 Deiectoꝛle eiectus öͤtinet repſeg lum. l. . uel ſp uber
e vbinwirin a lli ũtur cõneniri um poſtea actõem d bet. ut ec autem. d . eo qð connet et. . de ea Compenit. ultee
vbi fideiu iſepms quereret᷑ de ſſerũt. vel bic e e pena. ut ter pub c9 . is eſf. nn,
uenirentur: ſep ſi. ſed ibi plures pcu t. erſ de oſtit pe. cialeeſtin bac pp⸗ fditanio. foꝛte q: populanis eſt. .
——— p̃ius pene dationenõ en ubie veceſ ar. erca e e brditario.
2 Megſeogene 92 de fideiuſſo. liberum.
v6ii ufacmm velc

hamn

Pernan
öeten
ſagſ ti
epſatni

itſin d
NebenN
ingetöc

nicg enig
uncſginf
hetmentdt
deigd⸗
bipentin
Pöcſimgi
higtirn

ſbusnete
egen

rpirbek.
s ſed )
plraliot on.
Pnedann.

ſrdret upt,

ſekſigusd

Ngallanittin
ſaſiboßpiee

Eeboſpitckid
feripitbejiües

eten
Oebkentkunn
engödaini

tcreoci

Geeſſunc

ijepreen

lene.

(Erluit

(Win n

genonentet
(epein hun
Aemmut
zzwrtnogt

gaaſentg
doedecitin

s pre 69
oontennt⸗
Zuraise
ſculuenl

4

fuügnn⸗
uufin
ßernnn,

raunetn

dieapand

„fe
dineſn
wenl

rtid

1.Wenalis. an bie pene.l. aure.et agenti vel fiſco applicabik.ñ. di
llaleur ut. ad ſul. l. legem. F. fi.

ſeLuius intereſt. ſa

liim rõne affectionis.ut qꝛ alũnus erat.ſic et.j.

cet in qui is. ut. j. dele. ij. peto. S
man. l. cñ ſeruus. aʒo. ſic et in quibuſdam alijs. ut.j.dele. ij. pete
fratre. et de coll. dotis. l. li. in fi⸗ et. . delib. ob. exbi.l.iij. 5. pe. 7. ſ. de

popul.act.l. iij.

F. fl. et. . deſept
tu. viol.l. pꝛetoꝛ

git. et. CL. de ver.
ſignif.lfi. etĩ de

et. j. de accu. er i
ſcnip.ſi plures

—

t¶ Erpenii ho/
inne libero occi
o.

Hô dz. ut et
3. d. l. acq uil.I
ns ſicut. ſed op/
ponit᷑ ſi in pſõa

liberi hoĩs dak

beredi. ut no. S.
ti. i.l. lið bõ. cur
nõ bitc. ri. bug.
q boc opus nõ

eſt. qꝛ poͤt agere

bperes ut quilibʒ
de pplo. ibinõ.

xNEt equo.i. ñᷣ
ex dãno pecũia⸗
rio qð dic.ut. jj.l
flu.accur.
¶Pꝛetoꝛ ait.in
ſubgrũda.ſbᷣgeũ
da dꝛ ſtillicidiuʒ

exteſum. ſed ꝓte
ctũ ðꝛ ſolariu.ac

a ¶ hocere poſ/
Ainoenee⸗

be¶ Hoc edictuʒ
poꝛtrio.i.ſile. ſie

et alias dñ̃ij ps

eſt vſuſſr. na vme

q; publica auto

itate itineruʒz et

viarũ ẽ inducrũ

ceſarn bus .

grũda ubptec
d ¶ Ait p̃toꝛ. ſiue
nõ in biret.ſ.tũc

cũ coͤueniunt᷑ io:

ſi tñ inbab itent

(ñ pfit. uel dic ꝙ

ſiue inbiteut ſi/
uenõ tm̃ ad dſiz
ediũ referatur.

e . n his locis
ſq́; in ſubgrũda.
vel ꝓtecto.
f¶ Dupꝛa bec. F
ba bie maten,
nterponũtr.
g Menaculum.

vbi cenatur.

b ¶ Eaiſicij. i. ꝓ

qualibet edificij
1Buo noie u

—

nibusdeſiderantibushanc actio⸗
nem: ei potiſſimũ dari debere: cꝰ
intereſt uel ꝗ affinitate:cognatio

neue defũctu cõtingat:ſed ſilibe
rouocitũ ſit:ipᷣi ꝑpetua erit heca⸗
ctio:ſed ſi alius uelit experiri an⸗

nua erit hec actio.nec enim Here⸗
dibusiure hereditario cõpetit ꝗp

peqð in coꝛꝑe liberodamnidatur
lure hereditariotrãſire ad ſucceſ

ſoꝛesnõdʒy quaſinõ ſit damnum
pecuniariũ.nam exbõet equo oꝛi
tur.P

ꝛetoꝛ ait ne ꝗsin ſubgrũ⸗
da ꝓtectõne:uel ſupꝛa eũlocum:
quo uł goiter fiet:ulin quo ↄſiſte
tur:idpoſitũ hẽat:cuius caſꝰ no

cere alicui poſſit.ꝗ aduerſus ea
fecerit:in eũ ſolidoꝝdecẽ in factũ
ludiciũ dabo ¶ Si ſeruus inſciẽ⸗
tedño feciſſedicet᷑: autextimatio

nem dari:aut noxe dediiubebo.

NHoc edictũ ſupioꝛis poꝛtio ẽ. cõ
ſequẽs eniʒ fuit pᷣtoꝛẽ etiã in hũc

caſum ꝓſpicere:ut ſi ꝗd in his ꝑ
tibus ediũ piculoſe poſitũ eſſʒ ne
noceret. Ait pᷣtoꝛ ne ꝗs in ſpᷣgrũ
da pꝛotectouehecuerbaneꝗsad
oẽs ꝑtinẽt uel inꝗlinos:uel domi⸗

nus ediũ ſiue inhitent ſiue nõ ĩhi⸗

tent. habẽt tñ aliqd expoſitũ his

locis ſupꝛaſeũ locũ:quoulgoiter

fieret et in quo cõſiſtet᷑¶¶ Id po⸗
ſitũ hẽat.accipe dẽmus poſitum

ſiueĩ habitatõibuſ: uel cenaculiꝰ

ſiue etiã in hoꝛreis:uel cuius alte⸗

nius edificij poſitũhrẽẽtis recte

uidet᷑ꝗ ꝑ ſe ꝗdemnõpoſuit uerũ

ab alio poſitũ patiat᷑ ꝗ¶. Quareſi

ſeruus poſuenit dñſ aũt poſitũ pa
tiat᷑nõnoraliiudicio dñs:ſ edq ſuo
noĩe tenebitur.i Pꝛetoꝛ ait cu⸗

ius caſus nocere alicui poſſit ex

his uerbismanifeſtat᷑:non omne

quicꝗd poſitũẽ:ſed gead ſ. icpo⸗

De bis ꝗᷓ deiecerũt vel effuderũt

tuur. et. ſ. de exerci. l. i. F. fl. et. . de fluel. i. F. fi.et. . i bo. rap.l.ij.S. dolo. ſed

ar. cõtra. C. ad.l. coꝛ. de fal.l.ſi falſos.aʒo.
K ¶ Pꝛeroꝛ ait nocere.ſ.faciillle.
IſiHec ſpectamus.ſcʒ tantum.

m Mon nocuit.inſpecto.qð nocere potuit.ut bic.ðet.g.de iur.om.iu.l.ſiið

ſitum eſt: ut nocere poſſit:hoc ſo
lũ ꝓſpicere pᷣtoꝛem:ne poſſit no⸗
cere:nec ſpectamus ut noceat:ſʒ
omnino ſi nocere poſſit:edictolo
cuseſt.Qohercetur aũtꝗ poſi
tum habuit:ſiue nocuit id:qð po
ſitum eſt. ſiue non nocuitꝰ. Siid
quod poſitum erat deciderit ⁊ no
cuerit:in eũ competit actio q po⸗

ſuit:non in eũ qui habitauentq̃ ſi

hec actionon ſufficiat.qꝛ poſituʒ
habuiſſenon utique uidetur:qui
poſuit:niſi uel dominus fuerit e⸗
dium:uel habitatoꝛ.nam et cum
pictoꝛ in pergula clipeum uel ta⸗
bulam expoſitam habuiſſʒ: eaqʒ
excidiſſet:⁊ tranſeunti damni ꝗd
dediſſet:ſeruus reſpon. ad exem
plum huius actionis dari opoꝛte
reactõem.hanc enim nõ compe⸗
tere palam eſt.qꝛ neqʒ in ſubgrũ
da: neqʒ in ꝓtecto tabula fuerat
poſita idem ſeruandũ reſpon.⁊ſi
amphoꝛa exreticulo ſuſpenſa de
cidiſſet:et damnũ dediſſet.quia ⁊
legittima et honoꝛaria actiodefi
cit.¶ Iſta autem actio popula⸗
ris eſt et herediſſimilibus que cõ⸗
petit.in heredem autemnõ com-
petit / quia penalis eſt.

ulus

Ocedictum non tantum
Nad ciuitates et uicos:ſʒ ad

uias pquas uulgo iter fit ꝑtinet
Labeo ait locum habere hocedi
ctum ſi interdiu deiectum ſit non

nocte.ſed quibuſdam locis ⁊ no-
cte iter fit.¶Habitatoꝛ ſuã ſuo⸗
rumq; culpam pᷣſtare debet¶ Si

de naue deiectum ſit dabit᷑ actio
utilis in eum qui naui pꝛepoſitus
ſir. (Aius
NVm liben hominiſ coꝛpꝰ
Nexeo qð deiectuʒ:effuſũue

et. ð. ꝙ quiſq; iur.l. iij.
in pꝛinc.et.j.de vi et vi

gr. l. iij. F. i. . j. de iniu.
item apud. 5. i.

n Biid qð.cõpetit ac

to. in eum qui poſuit.
dDdagt vtilis.ut bic.qꝛ nõ

inbabitat. ſed õ in bitã
tem datur directa. in. x.

aureo. ut. S. e. l. F. Ptoꝛ

ait. alij dicüt bic loqui
de actõe in factũ ſubſi /
diaria.l.acqͥl.q̃ dat᷑ cõ/⸗

tmra eũ qͥ poſuit qi ñ ſuf

ficiat ex hoc edicto q̃ in
x.aur.tm̃ daf cũ ſoꝛte in
płꝰ nocitũ ſit ad qð to
tũ datur dicta actio ſb⸗

ſidiaria ð ponentẽ qui
cqm dãni pᷣſtint.ſed pꝛi
mũ veriuſ eſt. nã hicyti

lis ad exẽplũ directe in
ducit᷑.ut hic ſubijcit. et
gqõ hic dicit quaſi non
ſufficiat.ſubaudi tãtuʒ
ſi iñ ſciuit et paſſus eſt

glioquin nõ tẽtur ſʒ ſe

cũdũ boc qð ĩtelligo lo
qui in actõe que ex boc
edicto detur. quare po⸗
ſuit de deiecto qð nocu
it eum ſatis ſit quo ad
bãc actõeʒz qð nocer̃ po
tuit.rñ.nõ poſuit. ideo
qð in bae actiõe ſit ne ⸗/
ceſſe boc allegare.ſ.dã
nũ datũ.ſed qꝛ damno
dato apparet eꝰ caſum
ꝑiculoſuʒ fuiſſe qð erat
poſiuũ.et idẽ rñ.in ſimi
li caſu ſequẽti de pgu⸗
la. Itez quero ſiq̃d po/
ſitũ babuit.et poſtea ö
cid erit.an cõueniri poſ
ſit qui poſitũ habuit in
x.aur.et qꝛ deciderit ex
pꝛimo edicto qõ dici pt

qꝛ diuerſe ſunt cãe.ut.ẽ

e..il.i.SF.quod ſi cum ſu⸗

ſpenderetur.
0o ſRõ vtiq;.ut directa
comper
pMam ſimile addu⸗
cit.ubi vtilis datur.

q¶ Leginma.ut acq̃lia
r ¶ Er bonoꝛania. id eſt

Mita. beredibus. nõ
ut beredibus ſed ut cui

libet de populo. ut. S. ſi
qua. pau.fe.di.l.i. F. fi.

alioquin cõtra. S. e. l.ti.
§. bec autem.

1 Mon copetit. niſi et

et ipe bẽat actõem. tũc

eti ey ſus nõ defũcti ꝑ/

5

zem pͤtineret. Rñ. leß ie
gem poſterioꝛem Leonnnebaln (ri
8 iterad legem p ekahanne Prinz ſal.
Liber oendnee gualter raiaun tanan ncnehi ſer muhi
Ai Peferi . drault ogztenes aiainthai 1
i.ta. an k. ad.l. ui iu uũ.ſed et pꝛioꝛes. oteſt loſen⸗
oo. i.ſuburbige dhaitnert⸗ atsrhnen atn ahinombar an
dicipötr S et. 8. de leg. uent et ium ſi etvi/ nup
bͤt. 31 DWD et. obtpar ꝗãt nõ dicitt ꝛc. ü te hhlle
o dici poͤt tra. t ho/ „ 2 „ enti ſi ãt 9 dicit eü S 17 in
e dꝛimo et deeso biet yel er . dnoͤfmanſenn ꝛqui Oſaibe hoc dici ui factũ Gekendil eſ han
eenla a bezetn nntin eſtinductiſierg . r m⸗ anunrnerdedl facit biul aaarſe nin
u Hcee eetes Jelct ſtes im̃ eſt indi .- „ ex co ſane it: quẽa dꝛiaʒ qui in qu . nni
Mias. iertrobledte nfueritiuderce a4 buit: qu. ztnd⸗ ia, og, dolus ue
Hias. nerd tra . fuer , Pſtada phi im?: celſu j. tab. n mnin ſed blem⸗
ye Zabeo. int nã ꝓpter Ierit leſum icspliadal bimꝰ:c a: et. l. xij. iente ſam culpa. ed nobe
vR0 ſPonnocne id erit es med tiõe fctã excuſa Eacqliã:et. iſcient etia aue deliciũ nn
leotelſort. quich. ercedesm enctlaclct⸗ interlegẽ acꝗ ſeruusq omi an ereuſatur ii⸗
mines ad tat merce a: qin ciy it ar —— na eauuge oxia Aian ninek uhil
. denaut. bot pu . ipẽdi bꝰ carui C⸗ antiqu el aliãn ſ: nec uus. utn 5„ nuſt
Sidenaui. ſpectat eraqi⸗ ay:gb. tilis fac in lege ñ fecit: u oraliſenec ganeno⸗ mnuſt
9 kunatriſber cete pterea oꝑ id dinu mi⸗ = furtũ tio eſtn eacgꝗ⸗ . Ane acto ſde
pꝛ idänu ſida uim ſunt: p eſt: ob i 1 tdefoꝛ dño inoĩe ac tin leg 5 ſe eg lictũ. ſhe
