ſubſidio ſtatim debeat eſſe ſecurꝰ. ſtatuitur vt ex pꝛincipalibꝰrebus defũcti

quartã detrabat. non eni ſine quare bic poſuit certũ tempinfra decẽnium

et boc in filijs pꝛimigradꝰ. in cetens ſpectat oduionis euẽt;. vt ſi interi q
tum ſufficit ad quart et erꝰ fruct pcipiaf exdludat᷑ a Feln als non. az. Itẽ

rgo. clarius idem repetit. ESSESEScptitas.
g¶ Di ab initio. quia vbicunq; pᷣt babere quartam et fructus eius repellit᷑
1 nch Deee e eb pe

De inofficioſo teſta⸗

Liber

a querela.ergo et bic. ettdici. vt bie ſit exemplũ ſupioꝛis ꝓri mi dicti.

.
lr.

4

quis. et irritum ꝑca. di. H̊ ruptũ ꝑ aliud teſtm. vt in inſti. qui.mo.te.
e ¶ Elouere velit. oibus enĩ ſimul non pᷣt. vt.j.de reg.iu.l.nemo.S.quoti/⸗

ens. ſed acta vna alia poterit agi etiam poſt quinquẽnium. vt. C. e. et. l. eũ

et. l. maioꝛes.
f¶ Si filiꝰ petit beredi⸗
tatẽ ꝓpoſita pertitione
bereditatis.aliud ſi cõ
ditõne ex lege diui adri
ani agit᷑ ad poſſ.vt.C.
de edi.diui adri.tol.l.
fi. vel dic ꝙ bic filꝰ in⸗
continẽti ꝓbat ſenõ iu
ſte exheredatũ.vl dic ꝙ;
teſtm̃ apparz prima ſui
figura vituperatũü.
g Nontdicnonuz. i. ex
ceptionis.quia cui da⸗
mus ⁊c. vt. j. de ſupfi.l.
i. F. ait. et ſic. S. er qᷣ.
cau.ma.necnõ.S.pe.et
j. de bo. pol.l. iij. J. bo⸗/
noꝝ.ibi retinendiq;.⁊c
et. C. vnde legittimi.l.
non hoc. et. j. ti. i. ſi quiſ
libertatẽ. v el.i.reconuẽ
tionis.
h ¶ WMeminiſſe. et non
obtmuit.i.ſuccubuit.ſic
j.e.l.etiam.quid ſi ap⸗
pellauit ⁊ pendente ap
pellanone deſtitit. rñ.
idem ac ſi in pꝛincipali
deſtitifʒ. ar. j.de bo. li.
qui cũ maioꝛ.S.accuſaſ

cit.
i¶ Perdere.ſic ꝑdit pa
tronus. vt. ſ. de bo. li. ſi
patronus ex.in pꝛin.
Kk ¶Ablatũ. no. regulaʒ
q̃ alibi expᷣſſius nõ ſue
nitur.nec qui ꝑdit ſi ſe
fiſco deferat᷑ ↄſequitur
ꝛemiũ.ſ.medietatiſ.vt
ſ. de bijs qui. vt indi.l.

v. .fi.fallit tñ bec regu

la.ſ. de bijſ qͥ. vt indi.l.

fi. et. C. de le.l. ſilegata

rius.ac.

1¶Deſtitit parat᷑ peni

tẽti. vt bic.et.j.de eo qð

cã.l.ſi cũ ex..i.et.j.de

publica.l.hoc edicto.⁊

ſe. l. vt nõ ꝑdat᷑ vt ſubij

ex ſemiſſeheres inſtitutꝰrogetur
pꝰdecẽniũ reſtituere hereditatẽ:
nihil hʒ qð querat᷑.quoniã facile

poteſt debitã poꝛtionem: eiuſq;
fructꝰmediotꝑe colligere¶¶ Si

qs et irritũ dicat eſſe teſtamẽtuʒ:
uel ruptũ:et inofficioſũ ↄditios ei
deferri debeatutruʒ pꝛiꝰmouere
uellet ¶ Si filiꝰ erheredatꝰ ĩpoſ
ſeſſione ſit hereditatis ſcriptꝰꝗ⸗
dẽ heres petet hereditatẽ:filiuſ

uero in modũ ↄtradictionisqre⸗
lã inducat.quẽadmodũ ageret ſi
nõpoſſideret:ſed peteret.e

miniſſe autẽ opoꝛtebit eũ ꝗteſta⸗
mentũ inofficioſũĩpꝛobe dixit:et
nõ obtinuiteid qð in teſtõ accepit
ꝑderei:et id a fiſco uendicari:q̃ſi
indigno ablatũ.ſed ei demũ au⸗
feret᷑ qð teſtõ datũ eſt:q uſq; ad
ſniam in iudiciũ lite ipꝛoba perſe
uerauerit. ceterũ ſi añ ſniam deſti

titi:uel deceſſit:nõ ei auferet᷑ qd

datũ eſt. ꝓinde ſiabſente eo ſᷣm
pñtem ꝓnũciet᷑:pᷣt dici ↄſeruau⸗
dũ ei qð accepit ¶ Eo aũt ſolo
carere ꝗsdʒ:cꝰemolumẽtũ ad eũ
ꝑtinet:ceterũ ſi id rogatuſ fuerit
reſtituere nõ debet iniuria fieri.
Ende nõ male papi.li.ij.rñſoꝝ
refert. ſi heres fuerit inſtitutꝰꝰ:⸗
rogatus reſtituere hereditatẽ:de

inde in querela inofficioſi nõ ob-⸗

j.rem ra.ba.l.ampli.ar. .j.de edi.edic.l. quid ſit fugitiuꝰ. in pꝛin.et.j.de
fur.l.qui ea mente.j.vi bo.rap.l.pe.

m ¶ Quod accepit. qꝛ non ꝑſeuerauit in liteĩpꝛoba. vt dicunt. vellqꝛmagis

ꝓpter abſenni videt᷑ ꝑdidiſſe

—

quia bẽat malã cãm.vt.j.de euic.ſi ideo.

et facit.j.de repu.l.fi.in fi.et qdð no. C. de iure fi.ſenatus.S.ſenatus.

n Aniuria. cui.ſ. reſtiruere debet. o

nſtitutus.iſ.filius.

p Mon obtinuit.i.ſuccubuit.ſed quõ etiã fuit admiſſus.cũ fuerit inſtitu⸗
us.q ri. vt dixi. ẽ. e.l.qm̃ autem quarta. in illa gł.ſ.q bret ⁊c.ſ.qꝛ cũ fuit ro/
gar fuit ei datꝰ ſubſtituiꝰ ꝓpter boc.qꝛ timebatur ne eriã ille cõmiſſariꝰ
vellet.vnde tacite intelligi᷑ repetitũ.vt.j.de le.i.licet.ſi ergo omittat.⁊ acce
pit ſubſtiiutꝰ.licet nõ habeat effectũ ſubſtõ.tñ ↄuemit᷑ q̃rela.que datur con
tra eum qui poſſidet ꝓ berede.vel ꝓ poſſeſſoꝛe.et ſi ſuccũbit ꝑdat falcidiã
ſed nonne pꝑdiromittendo.rhñ.nõ.ideo qꝛ omnino omittebat.vt alia via ca

—————————

perert.ſicut qui omittitex teſtõ.vr babeat ab inteſtato.
Kalcidie.ſ.trebellianice.vel dic eniaʒ iure nature.ps autẽ

—

reſtituẽda nõ

ꝑdiiur.quia non dʒ ꝑ eum aliijs iniqua ↄdictio afferri.ſed q̃ro bic an fili

poſſit bre duas quartas.ertrebellianicã. et debitã iure nature. h. ſi .R
pure rogatus eſt reſtituẽdo.nõ puto ꝙ vtraq;
ſtati ꝑ trebel.ĩputat᷑ in eã quã dʒ bre iure natu

babeat. qꝛ qd capit
re. cũ inſtitutus ſit. et

aliqd poſſit habereiuie inſtitutionis. vt. pxi. ꝗ. Idem multoma⸗

gis ſi detrabat quartam iure inſtitutionis.vt.j.ꝓ

tinuiiꝰ:id qð iure falcidie potuit

habere:ſolũ ꝑdere. Si ꝗs impu
bes arrogatꝰ ſit ex hijs ꝑſonis:q̃

citra adoptionẽ:et emãcipatõeʒ
queri de inofficioſo pñt:hũc pu⸗
to remouendũ a q̃rela:cũ hẽat q̃r
tam ex ↄſtõne diui pij.ꝙ ſi egerit
nec obtinuit:an qᷓrtã ꝑdat⁊ puto
aut nõ admittẽdũ ad inofficioſũ:
aut ſi admittat᷑.et ſi nõ obtinue-
rit qrtã ei:q̃ſi es alienũ:ↄcedẽdã
Si er caã de inofficioſo cogno⸗

uerit iudex:et ꝓnũciauerit ↄ?᷑ te/
ſtamentũ:nec fuerit ꝓuocatum:

ipſo iure reſciſ ũ eſt.⁊ ſuꝰ heres
erit'pm quẽ iudicatũ eſt:et bono

rum poſſeſſoꝛ:ſihoc ſe ↄtendit

ut libertates ipſo iure nõ ualent

nec legata debent. ſʒet ſolutare
perũt᷑. aut ab eo ꝗ ſolueritꝰ: aut

abeo gobtinuit e. et hec utili acti
one repetunt᷑. Scre aũt ſi añ cõ⸗

trouerſiã motã ſoluta ſint qobti

nuit: repetet: etita diuꝰ adrianꝰ:
⁊ diuꝰpiꝰreſcripſerũt.i Mlane
ſi poſt ꝗnquẽniũ inofficioſũ dici

ceptũtẽ:ex magna:⁊ iuſta cãliber 4
tates nõ eẽ reuocãdas:q cõpetie
rint uel pᷣſtite ſint:ſeduiginti au

reosa ſingulis pᷣſtandos uictoꝛi.
— MBaeſtinꝰ
Jautem intra quinquẽniũ

t Si er cauſa z teſtamentü. . totũ alioquin ſi p Aiaflogatct
te valent libertates etiã in totũ.vt.Q. e.ſi cum duobus.et dic. vt ibi.
v ¶ Goſo iure fit hicius ex ſnia. vt. j. e. eum. S. fi. et ſic in cauſa filiati /

Plane

egerit: libtates nõ ↄpetũt

xi. . ſi autẽ roga⸗
tus ſit ſi decedat

ſine liberis.ſtati
filio pꝛimi gra/
dus coͤſulitur in
quana. vel bo/
die in triẽte. ⁊ in
reſiduo tenet fi/

deicõmiſſum de

quo detrabet exi
ſtente cõditione

quartam.vt ſũůt
etiaʒ alie due ſo

ſolutiones . nec
enim quartã ha

bet ſtatim rogna⸗

tus.tũ quia pen

der cõditio. tum

qꝛ pꝛemoꝛi põt ſi
deicõmiſſanus.
vt. L. ad trebel.
iubem. ſi in diẽ
certũ ſitrogatus
foꝛte id eʒ eſt qð

eſſet ſi ſub ↄditi,
one. qꝛ loco adiꝰ-

tionis eſt reſtitu

tio.vt ſic.et tunc
quartam detra/

bat. et ꝓ boc eſt

ey. de teſtamẽéris
Raynutiꝰ.liq; ſit
ar. Z.in autẽ. de

de here. et fal. F.
ſi quis autẽ non

implens.col.i.⁊

no.ð bijſ.C. ad
reSiqs. ex pſo
niſ veluti nepoſ

ab auo paterno
vel materno ſi fi
lius exienitð po.
teſtate aui.vt in

ſti. de adop. 5.
bodie.

6 Woncedédä.

non quaſi ex de

functi voluntate

ſed quaſi exↄſtõ

nis neceſſitare.

vt. S. de adopt.

onts.vt.j.de li. ag.l.fi. in fi. et. l.ij. ſic et in cauſa ingenuitatis. vt. S.
de ſtatu. bo. ingenuum. ar. Z. ſ. e. qui repu. in fi. F. er die vt ibi.

x ¶ Erit. niſi ſit colluſum. vt.j. de le.i.ſi ſeruus pl
8 linee inferi

„

ONontendit.vrt quia ſit de cognati

urium. F. pe.
nee inferioꝛis vel ſupioꝛis:
vel filius emancipatꝰ qui non ſunt beredes.ᷣſed bonoꝝ poſſeſſoꝛes

vt iuſti. de bo.poſſ.S. quos autem.ſed bic quõ.rñ.egit filius. nec tñ
bona vult. vel nec inferioꝛis.vel ſuꝑioꝛis.vel filius emancipat. vel

cognatus.quem nemo repulit.

3DMHon valent.ſ.directe.nam ſideicõ.ſic.vt.j.l.ꝓxi. Item bic in ſer “
que eſt . ſedvidetu-

uis defuncti.ſecus ſi beredis.vt.j.e.ſi ſub hac. dvidetur.
omnes valere.⁊ legata.vt.j.de excep.rei iu. l. i. ſo. poteſt dicialiud ĩ

inofficioſo teſtõ. aliud in rupto vel irrito:vel iniuſto.i.non ſe olenni.

ꝓt ibi. nam et in alio differunt. vt. ſ. e. ticia. vel diſtingue quo agente.

(Cice
Utktib

fi obre o⸗
iinoud
gedonoont
Celße⸗
Chereutch
ſeauangkbi
6 Ni ltn
Neſt.

iſſct

Ntrenſoͤ⸗
Piiogelui⸗
Dod ſ
eſoſtti
,Bbmutſi
hercturle
d eunt
ocwodeun
mieui
hdſetnen
. Eermiͦ
Darartſen
deſcoſolutan
Eenotiyrvte
ſiiſeſeper
Conauiobn
Cuitglorin
Putabikeiſt
ſtaſclirrt
ſiſnpns
aeunore
Peſciſer i⸗
boagſueleg
Undciaded
ulnee ſtlun
Penheen
ſadlkldee

eckthodi
füneneen
Cignni p
uanenig
ivinn
ſüdockro
ſinpingit
nſigan
ſtesCing⸗
Gpammg
ſechihnden
Nepenber⸗
nanün
Auen

Quintus.
ilen us.
nrt iraturininſth. vtſi He inofficiolo teſta.
iintic icatur iniuſt vtſi agete herede. i. filio obtineat qð hic dicik. ſi le / „„
N⸗ huſt gatario ꝙ ibi. vel ibi colluſio beredis abfuit.bicõ̊. et niut equitate tnibus. idẽ ſeruat᷑ in cã liberali. vt.j. de reiu. l.i 1 i
neſine eâeleicPirlis aelttto pinst⸗ ſoiutlones ſunt et.T.O Puo.non eſtnelerenalelvaimelins dicniqueiSins lugae.
ſubante vt dices. ſ. e. filio den S·ſi adierit.ſo.plus facit qrela q; ðta. nneniiſintdetganetiun appellanonis boc poet velſernablurta
us velihe pPieſuie gati erit in pendenti.ſi oꝛdinarijꝓ reo.vt.j.de re iudi.l.
Scöſtr adita. vel dic vt —1 duo. ?.l. inter pe
ungt ibt hodie voe ſed paulus ait pᷣſtaturũ fideicom fecerit ſümouchitur'ab action m 4 lnd adniniſta/
R iteniouis l miſſasſibertates.ſ.uigiti aureis 7 Siaſten nib⸗ itur ab actione. uit⸗das hoe reſtaleꝛ en
1 exberedationi ſedir —A—, ao„ ogauit. 6 exne
niin herdanon ſec inhoc caſua ſingul Hſtacis Pecuman belc elke edatis teſſtare viderur quiſiy
ſurkt erbere aut ercz. parsiudicaãti« Alrcel. anmn petere ceperit: uideri zc vr eregu. i. non
ſarchin ſic et coꝛrigit bic de inofkicioſo agnoniſſe parentis iudiciũ.i Si videtur quiſch.
ung benkierd de ne ficioſo teſtſamen cum fliusadẽptũ ſibilegatũ . WNKNihärugft
izſezf dic vtibi.. optrateſtamẽtũ:pars ſᷣm id ſẽ⸗ſtituerit p aaepi llegatu in⸗ Aſuccubuenit. et ſic
niens Repetunt. co tentiã dederit: qð interdũ fieri ntuent petere ſümotuseſt repe⸗ neganua ĩ affirmatiuã
ſen drnde u. ler innam ei ſeꝗ eiꝰpartiſ ſen remouend qrela:pᷣſcriptione ¶ S. meminiſſe. ſc ecotra.
mmüt b Auo ſouit tentiã: que m teſtamentũ inſpe mouendusnoneſt. qʒuis enim . e dolo.l non dr ifr.
wtun lde ſuo ſolut crtauite: niſi apte iudi mu inſpe agendoteſtamentuʒ cõpꝛob erſeeſſe fuerar e
Eünun c¶ Bbtinuit ſi auit: niſi apte iudicẽ iique vᷣm rita: tijeſt aliquid:: 3 Copꝛobaue g0. emancipatus. als ſi
Ntinſim ncrelcnn⸗ ſcriptũ heredẽ ꝓnunciaſſe appa lorepmnckit greltatonis 1 P Soeman aens
H eo qur obtinut. rebit. ¶ llud notiſt imũ eſt: eũ ꝗq non ſit⸗ lmbrelt repellend⸗ L diRerreho. ſcerin do
miſmn gam ſoluirba legatũ pꝑceperit non rectede inof ticioei llius teſtatoꝛis ꝗ cu natioe c moꝛ. eadem
eNe et directã. aʒo. PA 12 —n 1 atione. vt. j. de bijs qᷣͥ.
nigli . erezun o. ficioſoteſto dicturũ:niſiid totu, liber an on eheec reus fuerat veindi pj Ranie d
ſidnachin te motã buonnck Liam ſiin qrela inofficioſi officõſiñ ſin enn ab actidein⸗ lili e
ſa ſii pſe fepetet. — eſtamẽti nõ obtinuit': fuia Ici fliiſhe ditι euo. ta. ſub adi. . kr ſ. b. ö5
huetine Reniaabr nn nõideotñ donatiões: quas uiuꝰ Mce⸗ iliã heredẽ inſtituitfi nalibnines dene⸗
— Butabikeiſipo ei pfeciſſe pponit᷑: infirmarine ita canes gi⸗ Müpeades eie rene e
riunt⸗ Raprn de ; in dote ante datoꝝ patrẽuẽdi iuſſi ea dalefie i Men dan fieri ſiurduogenera vr. .
drck⸗ aeſiſnpus be canipoſſereſpondi. ee tel eri uoloaboĩ here· do. cã moꝛ. l. i. .l. ſena
ſanselit poſuiſſet euicaas ¶ n Ihil intereſt ſibi lii E: onoꝛuue poſſeſſoꝛe:ꝗ mihi tus. S. moꝛtis.
mharnin bereditate lega atinn filius e relictuʒ le erit etiam iure inteſtati Itẽ da ané. qula p pfe
alqßß redirate ſoluta agnouerit:an filio:ſᷣuoue relictũ 1 ea ut! dent᷑: fiant que: isas pfe viuo filio ſuo
1 Biiseh ipfa repeterer. vt . e EE fidei eius cõmitto. Queſitumẽ: ¶ x bil. p̃ſcriptione.
bemngirn 1Kepti eſt. ſec ptioneſ ũmouebit: quinetiam ſi tinnerit: muirali iudicio ob s Sumouebit qꝛ iu/
Nnumnif que eſtro b'di B idem inſtitutũ ſeruũ pꝛiuſqʒ U an ideicõmiſſa ex capi⸗/ diciũ defũcti cõpꝛoba /
vugmni aaend ia ie bereditate ulberet: mauna ad teſupꝛaſcriptodebeãt. ReſpöO. N eue ig aur dme
crnif quĩqueniũ. k teditatẽ iuberet: maumiſc⸗ ſihocque ꝛan iure Po. ſibr aut fllo au ſauo
ngh crene rñ. rit:ut llle ſuo arbitrio a d eat here quis ni⸗ ſeremneo⸗ lure eoꝝquoſ aſcribit. nã equalit᷑ pu
— vbip qnquẽ iraté idoazs R 2,—15 ſibi ab int edeſbe nitur. vt. . de fal. l. eo.
Ken ctnonngnd ditatẽ. idqʒ fraudulento cõſilio noꝛumuepoſſt ltarnreaſcne cern in nb.
tg nõ otingit i . l H S Ucce parui. differt iñ alibi.
narnt lud niſi ex cauſa reſtõnis.vel quaſi.vel diſpenſationis. vt hic ſubi Za petita ib legats
ituiſ cit.et. C. in qui cau. in inte reſti. no eſt penſationis. vt hic ſubij/ tem ſeruis. vt. . de lega. i. l. ij. F. Dantur libens. non au
at flium infl de neſt vel viſpenſatio eeegrengeln⸗ iaroifete vele iKeln Evo horreenen er an
Pus adeſiie eeer ſ 5.ſ. ꝛ ibi dicit poſt annũ.ſo.ibi in pe.here cum te defiing. vABemi ſui. x Fraudulento ob boc ſ. tfran
inaniſtt nu lũ non anullandũ ðꝛ. Itẽ et allud ð eos ſernos maͤn ret legatanios et fideicõmiſſanos. . Hümonebik oc. l. vt! rauda/
eniniſtqS W tem libertates. ſ. directe. gendo vnũ ꝛioꝝ alij renũcare videt᷑ ſic.S.de mi ar. ex dictis ꝙ eli/
NAdNe. on ſt. idem ſi cit. G. fi. ar. F. j. de le. ij S. de mino. l.filꝰ.et.j.de õᷣ tab. l.
un e ipſo iure non valet.vt.C ſeg tu olenex teito alſo to pecuniã daret nõ di⸗ . . 1 ero.⁊ ſic manumiſſo exhereda
dlhti ctlis ſalſig, nſeeſt . de peti. here.l.fi. . pe. in fi. ſi vo excodi/⸗ ret nõ dicas ꝙ fuerit rogatꝰ ꝑ fideicõ.dare =
ic. vt. 5 j as ꝙ fuenit rogatꝰp fideicõ. dare pecuni. qꝛ ſicſta
ne,gi ſis naag dnoen idem qð hic. vt.j.de m anumiſ.teſta.l.cũ exfal/ re non poſſet. vr. .. de le. i.l. plane.ij. in ſi.et.l. i. ſe. a⸗ Lepit. er
ſusen ſis.quia a dño.i.herede ſunt manumiſſi.vell cũ ex fal / fuerit.b. b ¶ Dicũ filius.ademptũ.ſ.in codici a epit. et oſecutus
Nfin,, i ¶ Fideicòmiſſas.ſecus in directis.ſi vel legatano dati vtmãu / teſtõ gð fieri pbt. vt. i lius adempri ſin codiclllis: e egaruũ.l. in
enumehe4 dlegkinofficioſüͦ cus in directis. ſi ante quiquenniuz mittat. 5 q fieri pt. vt. inſti. de adimẽé le. F. i. d dis. c AEeha.en
icat᷑ inofficioſũ.vt.S.l.ꝓxi.in fi.et eſt rõ vt dicunt.qꝛ ſeiomis f agize d e s ſit.ſic. . e. baEan Kpeelalene romped

1 .Te di ,. 9

in, cto. Itẽ no.ꝙ bodie nibil pꝛeſtat᷑
35 Nn D ₰ d il pꝛeſtat᷑.qꝛ ex cã pᷣteriti⸗ ſg — 5
lri. in fi.magne glo.ſ.directe. qꝛ exca pientionis ꝛc. vtdii. s. tik. vt.j.de noua.ſi rẽ. ꝭ.fi. i Mõ ſũmo
oſtnin Ipars.ſpectauit.et dic cia. klio erbere⸗ / 1415 ſũmouebit᷑ qꝛ ñ directo.ſ̊j pꝑ obliquũ
itorſn ſon parti. pr 5. de arbi ꝙ pares erant partes. als ſtaref. ma / :. e filio expere/ Aucra .vr. ſ. e. ſi is. F. ſi hereſ. als S. vt. S. e.l.
—K bꝛi pami. vt S. de arbi. Ite. F. f. er. l. ſe. er. de regu. iu. l. duo er 1 A an gelbrertro vel et inſtituto. et tunc dic legatũ e. iß.
lu.l. duo ex eiuſſero. i. in futurũ. ¶ Ey. q erat beres etia .1. plegatri.
Ev. qᷓ erat beres eria ab inteſtato.

Liber
m ¶Si ſoꝛoꝛ. ſ. ticie que etiam agit cora flllã ticie que eſt turpis pſonam fi et i. debo. dam. lfi. in pꝛin. et.. de bo. lil be. eeam
quoſdam qð non placet. vel dic ſoꝛoꝛ inſtitute que poteſt agere. vt. j. e mak fꝗ⸗ EZurbatur.tamẽ oꝛdo eſt vr pꝛiꝰ moꝛiat᷑ pater qꝙᷓ filius.cũ ergo alit Cni
n¶ Lentum virali iudicio.i.a petitione bereditatis que a centũ viris eſt fa contingit turbat᷑ oꝛdo.vnde bul.cum deceſſiſſet filiꝰ erꝰ inquit oꝛdi⸗ ofale
cta. vt. C. de peti. bere.l.ſ. in pꝛin.⁊ boc p lata querela. ne turbato ſuccedit bulgare nato. Itẽ no. bic ꝙ vna ratio vincit du Mmglünnen
o ¶ Capita.i. repetitione facta ab inteſtato. as.ſ.pietas vincit votũ et charitatẽ.quia potioꝛ eſt.alias plureſvĩ —
5 1 otat. ſ. repꝛebẽdẽ cunt vnam. vt ĩ nering
do Sceuolã. qꝛ ſi reſpfö, „ — —⸗ . „„ aut. de cõſan. et d Zpon
dirqueſlioni eripe ſol credat: fidei committere poſſit: tentias iudicũ tulit:et unuʒ uicit ereifa i co Kss
uit.ſed in quo differt di oſpꝗ I s XR. . ari. vi. ſ
ctũ.ſceuole a dicto pau Reſpõdeo poſſe Haul⸗ notat . ab altero ſuperatuseſt ꝛet debi⸗ g ¶ Heredi. vo/ fua
liri auando alio mo⸗ ꝓbat autẽ nec fideicõmiſſa ab in toꝛes cõuenire: et ipᷣe a creditoꝛi luntate.qꝛ renñ —
do rũpitur vel nõ valet . aſ woniri 1 ciauit. vt ar. S. e. Mn
teſtamentũ.ſʒ paulłꝰ qñ teſtato data debeni: qſia demen bus conuenmn / ꝓ parte poteſt. et pant'Fi. fbo .
mrum pitr ꝑ querelam E P) Apinianus. coꝛpoꝛa uẽdicare: et hereditatẽ b RPerſeueret. ku
ebrenreemi pe Ater filiũ emancipauit:et diuidere.uerum enim eſt familie vlear drdeDen nt
monuflibeno. §.i 45 ,nepotẽex eo retinuit: emã⸗ herciſcunde iudiciũ competere: te. Sp kat Mmnuii
e.l. j. etj. e. qui reudi· Cipatꝰ ſuſcepto poſtea filio duo quia credimus euʒ legittimũ he i Riliul. debuo lek S.
antur. F. cũ Z te. ſec ſil bus erbe ſrorir iti m . res. nunc reſpo⸗ Kä
lit᷑ ꝓnũciet᷑iiuſtũ.qꝛ tũ us exheredatiſ patre pterito in redeʒz ꝓparte eſſe factũ:et ideo det. ac. onckialt
ab nreſiato datavalet ta deceſſit?:in queſtõe de ioffico pars bereditatisin teſtamẽto're EVapan e n
— dei 6. 2 3 II. 2ſ 22 5 1
xueοα ſoteſtamẽto pcedẽtecauſa filio maſit: nec abſurdũ uidet᷑ ꝓpar Peſgertalit e
panoni, F.n aue ut g rum patnis itentio adhuc pẽdet teinteſtatũ uideiri. Sẽ. Ban dra vn? p kuc
nam quãdo inofficioſũ 6 Igaindiref: j„ EA auit de ingrati d
pꝑſona teſtantis deficit. 5 ſi Corna filios iudicet: ai ad Ilio qui de lofficioſo ma nadine. alter 1ös utich
ks li⸗ accidentia ac. querelãauocat᷑:et ſuã intẽtioneʒ is teſtamento cõtra fra⸗ irca. ini
c᷑ filiũ.duobꝰfili i Pir z eij I 4 20 pte. qd 6Fcnplo.
Walinoitaivſne implere põt. 2 m trem inſtitutũ ð parte ante egit delegani r be iſaie
aui retẽto alto nato po am et ſi parentibꝰ nõ debe et obtinuit: filia qua nõegit: aut res qui obtinuit iunzf
— b Preeſſif ſl⸗anan —. ur filioꝝ hereditas ꝓpter ñ obtinuit ĩ hereditatẽ legitimã Renrkeßligbi: ſ —
, ſ. — — —. „ 2 1r .*
cipatus. Uotũ parentũ : et naturale; eiga fratrinõ cõcurrit. Contra tabu Sototu veleſti⸗ ((n
e¶ In queſtione.ſi due filios caritatẽ:turbato tñoꝛdine lasfilij bonoꝛum poſſeſſionem manon barus Ppndſ
in cut datut queeis moꝛtalitatis nõmin parentibuſ iuremanumiſſiõis pater accepit lukrmñ ſio do —
d Ed querelã. ſed cuʒ zliberis ie relinqui debet. He et bonoꝝ poſſeſſionem adeptus — eint
nbſia dat querela redi eius:qui poſt litẽ de inoffici eſt:poſtea filia defũcti:quã ipe⸗ zu tepna rali er
ere ee inoffie er 010 pparatun olũtate mutata 8 exheredauerat queſtionẽ in offi ſn flanmnt
adelt5.genemliter ceſſit: nõ dat᷑ de inofficioſo que cioſi teſtamẽti recte pertulit.et Aterae⸗ 12 antu
ſa pie s ſie ma.. lela. nõ eni ſufficit litẽ inſtituere poſſeſſioquaʒ pater accepit ald cae. ſChie
quõ banc querelam ba ſinõin ea pſeuer et. Filiꝰ qui de irritũ recidit.nã pꝛioꝛe iuditioð 63 ſanieſtsid . umnſthe
Berns aelii u, inofficioſi actioneaduerſus du- iure patnis non iure teſtamet? sſe i; aun ſ
us exberedatuſ.vt.Sö... OS heredes expertꝰdiuerſas ſen queſt itũ eſt.et ideo uniuerſaʒ he ſo iure ſint bere / ſurdni
l.i.m aʒ.ſed ſi querela ä desac. „ fmnſen
agitur poſſet repelli.a è 9 % Aiön. erß in
alij eũ pcedũt. ſed alde. dixit pati pᷣterito 8 teſtm filij dari querelã inoffi. ſacto. als Z. vtinſti.de bere. inſt. S. nõ autẽ. bicautẽin nulla ptede / (Niele
te. vt bic.vna cũ ta.ſed filio emancipato ↄtra teſtm̃ pamis non dan que/ ceſſit inteſtatus ab initio. . .— 2 rm
relam inoffi. tel. vt. j. e.ſi ꝓponas.ſed ſzm eũ cũ facit defunciũ inteſtatũ nũ lio qui teſtatricis aʒo.et dicꝙ; duo erãt fratres: vnus inſtitu⸗ odeſ
quid filij iam excluſi in querela abinteſtato admittunt.rñ.al.ſic.ar. ꝓ eo. . ius. et alter exberedar vel prerit.etvna ſoꝛoꝛ ſimilit exhereda/ Knn
ʒ.e.l. poſtbumꝰ. S. ſi qs ex bijs.bul. m ) ⁊ ꝓ eo.j.qui repudiãtis.i.tñ.ſed V ta. vel pᷣterira.et regitur bec dictio filio a verbo pcurrit. etoſtructio iĩ KkKxnie
certe ſm al.aliud eſt qñ repudiauit vt nũqᷓ; ad eũ redeat qui repudiauit.ʒ cipitfilio ꝛc. q De parte.ſ.ſua tantũ.vt.j.ſipars bere. pe.li inn
aliter in totũ obtineat. et aliud qñ p ſniam fnit excluſus. Item ꝓ eo.j.ſinõ li ego. et. . fa. ber. lucius.et ſic ſoꝛoꝛ ñ aufertei quicq;. vt hic. ar. E ieſtie
moꝛtis. 5. ſi quis. ſed ibi non in totũ teſtamẽtũ fuit initatum.ſ ſjm nos depoſiti.l.fl ſecus ſi in totũ. quia nemo eum repuliſſz. vt. .e. l. mat. ſirie
dicimus dari 5 ta. non hʒ locũ bec queſtio cum non fiat omnino inteſtat r Contra. pꝛima caſus poſitio eſt filius emancipatꝰ parepter iſ iilaca
vt. j. e. filio. in fi. Itẽ no. bic ſi intereſſe quẽ non babere filios.an tales qͥ a liam exh ered auit.pater pꝛimo egitõ ta. cum debuit differre p ſlis. eun
querela exludunt., ſic in inſti. de ſuc li.. ſed noſtra. er in auteñi. de nup. X. flilia poſtea egit querela. et obtinuit rũpit qdteſtm qð non eratrw⸗ iim 4
quoniã infirmas. col.iiij. ſed an poſt patrẽ admittifauus jet pauꝰ.rmm.non ptum ꝑ Sa.Barie babebir filia omnia bona cũ frucnib?. Secũdo n
ſom aʒ. et eſt ratio.quia nõ babuit neceſſe eos inſtituere.ſed patrẽ.ſi cũ eſſj ponecaſum ꝙ parer filiũ emancipatũ pᷣterijt fili experedauir filius ee
eodem gradu,: quo filij. vt. j. de iniuſt. te.l.ſi quis ex.ᷣ in pꝛi.licet filij ſint po/ egit 5 ta. er obtinuitfilia pt agere poſtea querela et rũpet teſtmñ qᷣ tuag
tioꝛes. vt bic dicit p̃cedente ⁊c.et in aut.de bere. ab inteſt. S.i. col. ix. er n non erat ruptum põ ta. fams et babebit omnia bona. ſed dimidi „R
ſti. de he. qua.et dif.S. ſui. Adem eſt in filio et nepore.ſi filius temꝑe moꝛ/ um dabit fratri ſuccedenti cũ ea ab inteſtaatt. iin
tis pceſſit. nã nepos ſuo iure non pᷣt habere querelã ſed pris ſui.et ita inte sS Kontra tabulas. bic. .. duas bʒ lr̃as.ᷣet ſicduobus modis apa·· giun
ligendũ eſt qð dicit.j.e.ſi is.et. C.e.ſi quis filiũ.que dicũt nepoteʒ habere mrcaſus. 16 Filiſ auida bñt filij hec bona alij filus. iui mür
querelam. ſed dici p̃t. . b. . vt et auus et ꝓauꝰet nepos ſucceſſiue admit / v — eceſt lĩa py.him pꝛimam lectunã. ꝓut babes filij. emn
tant᷑ etiã ſuo iure.vt.j.e.ſi is.in pꝛin.et.l.ſi nõ moꝛ..ſi.et ſic intelligebat licet iure manumiſſionis pater accepit. etbonoꝝ poſſ. c.ſed ſm ali ſeet
A. e.ſi quis filium. S. ſed ernos. xOc. am. ſ. filius non dʒz bic eſſe bec l̃a pp. “ . ſndh
¶(n et ſi. uotũ.parentũ eſt vt liberieis ſuccedant.et non ipſi liberis.? xEDanumiſſionis.i.emancipationis. H Rchon
t eis acqᷣrant. pt. C. de legi. bere. l. de emanci. ꝛ.j. vnde li.l.ſcnipto.e in x Auam. ipſe. ſ. defunctus. Ka
welgztn

Quintus. De inoſficioſo teſta
rifril it. ſi autẽ nõ pfenet pater iure videt᷑ egiſſe. vt.j.e.ſi n moꝛ. in fi.ſed m̃.pᷣſtabunt᷑ ꝓpoſite actiones in rẽ ꝓ legatis poſſidentes.et ita
aiglai enle anie bo. lnen — i filqͥ patri. rurſus agitabit᷑ qõ querele opponende legatarijs vel fideicõmiſſarijs.itẽ
iinnun UWW .cũ filiul. ſed ſi paterpꝛimo petijtõ ta.ergo rũpit teſtm̃.vt.j.de le p ſeruis quibꝰeſt relicta libertas diceniitnaſ ltaos eum qᷣ Cbinuist
an if ſtan. l. i. in pꝛin. et. C. de col. l. vtliberis. ergo amplius. ꝑ anels rib rela. et ita tprſus de querela ganoe Eer duo peine mia non keriti ens
ulrnnl non p̃t. vt. j. de iniuſt. tel. nam et ſi. rñ. teſtm eſt de iure ciuili.et bo. dic.petent legata legatarij ab berede inſtituto.yt.j. ee an
ſwſiſ Hol detmede⸗ H „ „⸗ ee iſaſttgenniins li⸗/
ion. pugnorius ein leditatẽ cũ fructibusreſtitui cuʒ tat diuoꝝ fratrũ:que hmõidiſtin tem amiſit aliud ſiſine
Deti puguar ius eini 1, P, 2 9 trr- 3 vr dicta.l.i.ad.l.falcidi
ungn jreag en ⸗ fructibꝰneceſſe E. K(p Aul „. ctionemadmittit. Zẽ am. l. in ratione. F. üm /
ſauris Eiraume⸗ q NVirepudiãtisanimo nõ ter decedẽs exineũ ex do peratoꝛ. ſed legnine
Idebo. poſ. on & Nuenit ad accuſatõeʒ inoffi ¶ ¶Adrante heredẽ inſtituit: fi- reh Baerſg.
rgin ara umnena cioſi teſtamenti: partem nõ facit liam unã ex quadrate:alterã pte Eqquare farnze
gentnk du inſt de leg. hiſsqui eandẽ qu erelas mouere nit hec deinofficioſo egit: 1 ob eeonkrorins
ſKie oinrsen uolunt. unde ſide inofficioſote tiuit. quero ſcripte filie quõ ſuc Nxberedatione va/
⸗ alia mtio qꝛ cea ſtamẽ to patniſ aliter ex liberiſ ex currẽdũ ſit.m̃. filia pᷣtenita id uẽ eer n ſtedeerde
(S. an naical bo. he redatis agerʒ:qꝛ reciſſo teſta dicare dʒ qd iteſtata matre habi⸗ Necit tönn ernanen
W prauo peedente Mento: alter quoqʒ ad ſucceſſio tura eẽt. itaqʒ dici pᷣt eã q omimfſſa ctcont ſoꝛaze queadie⸗
Kire⸗ bonee den ra nem ab inteſtato uocatur: et iðo eſt:ẽt ſi totã hereditatẽab iteſta oent. .
tuinit li ali dicunth Uniuerſa hereditatẽ nõ recteuẽ⸗ taP petat et obtieat:ſolã hĩturam e4 Erobnnuttiunte. cõ
nim en Baneelsdmir dicaſſet: hic ſi obtinueritutere- umuerſã ſucceſſionẽ:quẽadmo⸗ 3ſoor anei .ed iniuſte
ſecl, . ,„ . ,. — ſm, c T r 2- .
ſon no aunli. tur ei iudicate auctoꝛitate: qua⸗ dü ſi altera omiliſſi alegitiaʒ he⸗ ,Ke poncer allaz,
Kinn 24 Qus parar ſi centũ uiri hunc ſolũ filiũ in re reditatẽ.ſʒnõ eſtadmittẽduʒ:ut — nn Arni n
duchinnm pater. als fr. ac. geſſenſ 36 OEEE—. 0.
mflti, b'ariham bß di, bus humaniseſſe: nũc cum face aduerſus ſ. oꝛoꝛẽ audiat᷑ ena Kon detquecion,s
nnllui co recteegit flia rent inteſtatũ crediderint. Cuʒ de inofficioſ. o pᷣterea dicẽdũ e nilgern rdd us r.
nrd qis pamo an (otra teſtamẽtũ ut inofficioſũ iu nõeſſe ſimilẽ omittẽtieam: q̃ er Anndd, babere er inte
rirti panr ean pen dicaf: teſtamẽti factionẽ habuiſ teſtõadijt.et ideo ab exineoſe⸗ ſtaia mare otu eißa
uuiz deenne lirals fi · ſedefunctꝰnõcredit᷑ nõidẽ pꝛo miſſẽ uẽdicandũ:et defẽdenduz gerergoetbie nng bi⸗
ſieſal ea inofbandũ eſt ſiherede nõreſpõden totũſi emiſſe eſſe auferendũ: qua gige aarunuarkreſe
ſuimun eſnn P nin te: m pñtẽ iudicatũ ſit:hoc.n. ſi ſemis totꝰ ad eã ptieat.ſᷣm qð are ab inteſtato et boc
Ge eam pꝛimo ſpe / Ccaſu nõcredit᷑ ius ex ſnia iudicis nõin totũ teſtamẽtũ infirmat᷑:ſʒ ſubiſeit nach c.
n AnS rae. flieri. et ideo libertates cõpetunt ¶ ꝓpteinteſtata efficit. lʒ q̃ſi ifuri 2 Bbifeans biennr
e iecren etllegata petunt. ! Deʒ oſe ultimũ iudiciũ eiꝰdãnet᷑. ce nos 5. vt dices .l pri.
. eſt.m allaz di d. KEqua re etiaʒ ↄſtitutio ex terũ ſi ꝗs putauerit filia obtinen eltea fuit inſtitu
ag ancmniarr 5 Onnl ſtr. verbie
unk frami vt.. e. mater. ac. expꝛeſſis.vt ſic hec ſünt Paris tacite renũciare.et expᷣſſe.et eſt p boc taate re
4. R nit. i. ſire. qui iauitt. pudiare.. de re iudi. ſepe. ——r
ſaks Belenenner, weWonfaaränbnait boragetnmn ehf Troßiefolo. qꝛ ſcann partem tantũ bʒ necuᷣlã tota. vt.j.ſi pars bere.
inn⸗ i.vtpanẽ tantũ babeãt.immo totũ accreſcit.vt.j.e.ſipponas..ſi. peta.l.i.S.ſi ego.als ſecus.vt.j.e.ſi is qui..i.queeſtcontra. ſienali
t b Auden de. mutarcaſũ.s.enĩ repudiauit.hicnõ.vnð bocmodo f ¶ Omittenti.i.repudianti.lʒ admũttant᷑ in totũ pᷣterita de facto. et ic alia
mlahmn egit vnꝰ ĩ totũ altero nõ repudiante.et ſic male vincit.iñ admittitur ratione obuis tur ei. in adhncabinteſtato oterarſinrreere
n ſunt alter. vt bic et. ð.e.poſtbumꝰ..ſiq̃s ex hijs.ſed qͥd ſi pendente iu⸗ g x teſtamento adijt. nec enim a buc ab intel Ro pe atl loe⸗ ge.
ne 4 dicio repndiat ille qui nõ egit.tñ. ꝓficit ei qui vicit victona in totuz. beEtideo. quia non suditurõ ſoꝛoꝛẽ in penitiõe gecitensplar reia.
mc et hoc ſubijcit bic ſi opn.⁊c. Itẽ qd ſi ꝓ parte ſua tantũ agit ⁊ alteer i ¶ Demiſſem. ſed nõne ꝓ dodranteↄna erneũ ruptũ eſtteſtm. Poteſt 33
ee, pendete lite repudiat.rñ.non niſi in ſua parte dat᷑ ſnia.vt ar.ð.ð iu ꝙ ſic.qͥ ergo perer ꝙ penes exnuneũ remanet.m̃. nec pꝛeterita poreſi pe/
Fnian di. l. non videk. i Elgeret. I. m toum. r Fepie nec euã inſiimmta. quia non eſt iuſ accreſcendi.pꝰaditam beredi
n R¶¶ Nendicaſſet..vbi alter non repudiauit.¶ Hic.i ĩ boccaſu. vbi ratem de illis inbus ei berſsnudenziueimiendan ſed ſter
kdſſhne alter repudiauit totũ babebitur innuit quaſicentũ vini ⁊c. pudiat exrane.nunqͥd accreſcet pretente.rf.non. vt.j. de vono. poſ. ſy cuz
o Keſmglme oernoes qui vellent aliqd ð bonis illis petere. ⁊¶ in parronus. tu ergo dic. vt euitef abſurditas pꝛedicta. nõ niſi ꝓ ſemiſſe vina
a te ſpeciali vtſubijcit. qꝛ in querela ſpeciale eſt vt fiat piudiciuz iner niteſtm̃ plata querela. vt.e.e.filio.i.tñ.et ita vnus quadras remanebit pe
barinien omnes.quaſi hic ſolus fuerit filiꝰ.vt.j.de le.i.ſi ſeruus pluniũ.j.i.⁊ nes inſtitutum qui ab aliquo auferri non poteſt.
ſiha ti / coꝛdat.j.de õ ta.l.ſi poſt..ſi liberi.et.C. de cadu.tol.ꝭ.is ita.⁊.. K &¶ Serundũ qð.qꝛ dixim ſemiſſem tantũ peti poſ/ſe. .
qui centũ erant numero.vt. C. de pe. be.l. fi. circa pꝛi. qui ſenatoꝛes batur aliquid valere.vt.C. qui teſta.fa.poſ.l.vitioſum.
nmleſ induxerunt petitionem bereditatis vt ibi ʒʒ. n 4 Di quis ſiuicug.ſ.s”vvvĩo.,.ss c.
n Eeſtñ. als inteſtarũ. Oo ¶ Qũ d teſtm̃.i. ð inſtitutã in teſtõ. o nfirman. aliquo caſu.quiiñ non inuenitur. vel dic ꝙᷓ eſt quando ne /
nleg pJactione.actiue accipe.vt inſti.de be.qua.et dif.ꝗ.teſtamenti. mõ eum repuli:.vt in pꝛimo caſu buius.l.fuit.
lultſen earcerer veniẽte ad audiẽdã ſnĩaʒ.lis eni eratoteſ.al.,i· p ¶ SPuta valere.ſ.inexpugnabiliter.aʒo.
r

on credit᷑. qꝛ magis ꝓpter abſentiã h eredis ↄdẽnatꝰ videt᷑ vt
bic.et.j.de euicti.ſiideo. s Getuntur.ſed a quo.ab herede nõ
vt.j.ad.l.fal.l.in ratione.S.impatoꝛ.a legittimo non.qꝛ nõ ſunt reli
cta a legitimo.ſed a ſcripto.vt.C. de fideicõ.l.eam quo.et.S.e.ncia

q ¶Aidetur. vt.ar..ti.i.l.legitimam. et dic que ſit legitima. vt ibi.
r ¶ Ius ſuum.ſ.ſe poſſe ab inteſtato decedere ꝑõ .
8 Rõpetere.ſ.inexpugnabiliter.et no.bic duo.pꝛimum ꝙ non videoꝛ.a⸗
mutere qð babeo.qð ramen non credo babere.ũłᷣ eligam qð credo babere.

Liber

vt hic. et. . ecum qui.i.th.et.S.e.l.nibil. .pe.et.j.de inter.ac.de etate.S.
ex cã. et ar. S.de pac.ſi cum te.et.j.de acqui.here.l.in repudiãda.et.l.dlau
dius. et. C. de fur. l. fi. F. antepe.et.j.de inſt. habebat.in fi.i.rh.ſecũdo no.
ꝙ qui ſcit ſuum ius eligendo aliud qð credir habere:non amirtit qdð habʒ
vt dicit᷑ de patrono qͥ accepit legatum qð m erat ad emptũ codicillis.vnð

iuſte errauit.vt hic.⁊ in
ſti. de acti. SF. ſi ꝗs agẽſ.
in fi. S. lecul ſi in iure er
raſſet.vt.j.ſi quid ĩ frau
dem pa.il.ſi patronis.iĩ
pꝛincipio.
1 ¶ Ex quibus.ſ.pꝛedi /
ctis apparet qõ eſt. j.
veg Reſciſſo teſtamento
ſ. in totum.
x Adeũde bereditatis
ſ.in ſemiſſem. non eniz
tantuz debet habere eã
parteʒ ex qua fuitlinſti⸗
tuta.ſed virilem. vt. j.ð
3 ta. non purauit.S. f.
.l. filium. SF. et boc ſit
conſequẽs.ſjm hyr.ſed

ſm Jo. eſt ſaluũ tantũ

in ea parte qua fuit in/⸗
ſtituta. cum ex teſtamẽ/
to adeat.nõ ab inteſta/

to.et ꝙ dicit eam debe

re habere virilem. verũ
eſt. cũ ex virili vel ex ma
ioꝛi parte fuit inſtituta.

vt. j.de le.pꝛeſ.l.filium

H. pe.et. l.is qui in ptã/⸗
te. F. antepe. et de ta.
ſi ex duobus.S.ſed illð
tu autez dicere potesq;
dictum byr. locum ha⸗
beat quando inſtitura
non adiuit ex teſtõ.tam̃
extraneus adiuit ̊ quẽ
pꝛopoſita fuit querela.
Item pↄtra inſtiturã po
teſt ꝓponi querela ſi ip
ſa patiatur.nam õdice
re poteſt. vt in bac.l. S.

ſed non eſt. licet ipſa ſᷣ

adiſſet.nam vno adeũ

te naſcit᷑ querela.vt ar.

j.ſi quis.t.li.l.i.ꝗ.ãte.
et. S.e.papi.S.ſi condi
tioni.ſed diciũ Jo. qñ
ex teſto adiuit:locũ bʒ.

ei ſic pꝛedicta iura q̃ vi

dentur Zꝛiaſoluuntur.
et hoc placet..ivł aliud
in querela qᷓ; in õ ta.qꝛ

p querelam ipſo iure

te totũ teſtamẽtum infirmari.di
cendum eſt etiam inſtitutaʒ ab in
teſtato poſſe adire hereditateʒ:
necenim queexteſtamẽto adijt:
qputat ualere repudiare legiti⸗
mã hereditatem uideturaqquaʒ ꝗ
dem neſcit ſibi deferri: cum ⁊ hij
qui neſciant ius ſuum eligentes
id qð putant ſibi competereſ:nõ
amittant.qð euenit in patrono:
qui iudiciũ defuncti falſa opinio

ne motus amplexuseſt.is eni nõ

uidetur bonoꝝ poſſeſſionem cõ⸗

tra tabulas repudiaſſe Ex ꝗbꝰ

apparet non recte totã heredita⸗

tem pᷣteritam uendicare: cum re-
ſciſſo teſtamento etiam inſtitute
ſaluum ius ſit adeunde heredita

tis?. CLeuola.
Mide inofficioſo uult di⸗
cere:licet negetur filiꝰ: car
bonianam bonoꝛum poſſeſſiõeʒ

non debet accipere .totiens eniʒ

ea indulgenda eſt:quotiensſi ue
re filius eſſet:hereſ eſſet: aut bo
noꝛum poſſeſſoꝛ ut interiʒ ⁊ poſ

ſideat:et alatur:et in actionibus
pꝛeiudicium nõpatiatur: qui ue
rode inofficioſo dicit nec actiões

mouere debet nec aliam ullã: qʒ
hereditatis petitione fexercereꝰ:

necalłsunq; melioꝛis ſit ↄditiõis
q́ᷓ; ſi confiteretur aduerſarius.

ſinit eſſe heres qui adiuit. etideo in vinlem ſuccedit.et non deſinit eſſe be/
res p ↄtra ta.quia nec pretoꝛ heredem facere pᷣt.vt inſti.de bono.poſſeſ.ꝗ.
uos autem. qð non placet.

Di de inofficioſo. accipere.bic non dat᷑ exberedatio rite.als ſic. Item
ec inſtituto.niſi ſit poſthumus.quia poſtea neget᷑ filius.vt.j.de car.
edi.l.i.O.pomponiꝰʒ. b ¶ Gi verꝰ. alias ſi vere fiꝰ.⁊ negarerur.
c ¶ Meres. eſſer ab inteſtato et nullo obſtante. bic autem obſtat exberedatio
et facit.j.de car.edi.l.i.S.et generaliter.
d Mon paniatur. ergo videt᷑ ꝙ poſſit agereptra debitoꝛes bereditarios.
S.j.de car.ei.l.iij.ꝗ.miſſum.rñ.ꝙ nõ patit᷑ piudiciũ.quia tpa nõ cunũt.
vt. S. de iudi.ſ.ij.F.fi.vel refert.an velit agere ↄ eum qui dicatſe beredem

et tunc non poteſt.nepᷣſumptio ⁊c.vt ibi.an aduerſus alios.ettunc poteſt.

vt bic. vel refert vrrum ſatiſded erit de rebus reſtituendis.ſi appanut eum

non eſſe filium. ertunc poteſt. als non poteſt. vt.j.de car.edic.ſed etſi is.

deniq;. et. . an autem. et.l.pe.vel dic. non poteſt:niſi ſatiſded erit.et tunc

S conteſtationem tantum ſires ſit periturs.

4 .
e ¶ Debet. licet ꝓbetur filius.ac.
