Zꝛio.iu dicas ꝓ
nec ciuilẽ nec na

turalẽ duo inſoli

dũ hẽant.vt hic.

et. j.ð pca. l. duo

Pꝛeterea cũ dñi⸗
uz nõ poſſit eſſe

penes duos inſolidũ.vt bic dicirt. ergo poſſeſſio ciuilis q ẽ c acqrẽ⸗

di dniũ duoꝝ inſolidũ eẽ ñi pᷣt.qdð ex diffinitòe vſucapiõis pʒ.vt. ſ. 5

—

vſuca.l.iij. ⁊ inſti.p qᷓs ꝑ.no.ac.S.er bis.lNã quoties aliqd pbibe k
et idẽ ꝓbibitũ ẽ ꝑ qd ꝑuenitad id.vt.j.de ſpõ.l.orõ.diuerſo iñ iure

duo inſolidũ pñt poſſidere. vt vnꝰ ciuiliter ⁊ alter naturaliter. ⁊ ſie
intelligit.l.illa.j.vti poſ.ſi duo.ſic ẽ diſtigunt iura poſſeſſiõis. vt
ſ. de vi ⁊ vi ar.l. i. F. ꝙ vulgo ðꝛ. ⁊ de pca.l.⁊ bʒ.

cũ.ſʒ qͥ ſunt qciui

lẽ bñt poſſeſſionẽ.ſRñ.ppꝛierariꝰ.⁊ ille qͥ dedit in fundu.⁊ qͥ i eoby
teoſim dedit.nã ꝓpꝛietanꝰ qrit ſibi poſſeſſionẽꝑ ſeruũ fructuanum
ꝙ nõ faceretſi nõ poſſideret.vt j. de acqͥ. poſ.l.i.S.ſᷣ ⁊ ꝑ eũ.fructua
riꝰ vero vel vaſallꝰ vel ẽpbyteota nñ naturalẽ bſit. vt. j.de acqr. poſ.
naturaliter. 2.l. poſſeſſio.i. Rñ. ſibi em poſſidẽt rõe iunis ꝙ bñt in re
et idẽ in eo colono qͥ ↄduxit ad nõ modicũ tpus.qꝛ naturaliter poſſt i
det.vt.S.ſi ager. vec.vel ẽpby.pe.l.i.⁊.j.de ſuꝑfi.l.i.S.ꝙ ait. Sec⸗
ſi ad modicũ tꝑs.qꝛ ille nullo mõ poſſidet.vt br. C.de pᷣſcript.xxx.
an. l. male. .j.de vſuca.l.nõ ſolũ.S. ꝙꝙ vulgo. l qdã õ.p.l.. coi di.
l. ci di. S. neq; colonꝰ.ſʒ illud expoe vt ibi.qͥd aũt ſi bi qui naturalit

cundi:in
iig i
Pbodir
mmiömtt
mnnllf
ſſſornſet
giſßfberti
(dllſſne
l.Nimn
fidhns
ſinaunlen
Ei
(Endiznn
c gnens
lci
dſenbi
lsſet
aßge

=⸗ D =
—

Pbngaut

is uunti
Uuuſcci et
Wertiooſeß
ſin O
ihakfde,
frdiNen
Pirädanet.
olieui
fopepnnn

Mpſeeign,

htuulen
ſli
Ealgzid
ngni
Vnumn
nignunee

Mlere lo
Pmae
yſſtdie

S=
S=
S=
=
=S
☛ —
rrr

= F
—
E
Se
=—
S
S
=

S
=
= =.
=
= =☛

—
S.
=.
E

e miffee
htdſitt

—
=1
=
S=
E
S-
—
Se
SSE

——rrõõ

S.

iilion

GEY

noſfCesa
Ncbcſoin
bißeieda
1eſdidieta.

Cüdtnan
li
Nmnig i
Uſeidule
D
ntbiti

ern

Ginteſciin

ſcdefſlti
i õn

ſsd
pigtin D
PpiAitt

dopſthi=ti
fifmei
CipcseſN
uſlie
on es
Geecletmen
mliwwii

2

xiij

oflidẽt: alij locẽtad nõ modicũ tp s.vel dẽt in feudũ vel in ẽpbyte

oſi vel in vſufru. Rñ. null retinẽt cũ aliã nõ beant. It ſzm Jo. ci⸗
uiliter poſſidet qᷓ nõ ẽ in re nec in oſpectn.ſᷣ qñ ẽ in ſpectu naturali
ter ẽt poſſidet. nã cũ ꝑ ↄſpecrũ naturalis querat multomagis reune
tur. vt. ſ. de acq. pol. . ꝙ meo. 5. ſi ꝑ veditoꝛc. Et ſzm boc novr ꝙ eo

Coͤmo. pel Z.

bet /ꝓ ꝑte teneat᷑.nã ita dixit cõi piculo.vt ibi dicit. Hodie vero vt duo omo
datarij ſint duo rei debendios ꝙ expᷣſſim dicat᷑.vt in aut.de duo.re.in pꝛĩ.
Mec dicat aliqs aut᷑.ꝙ loquat qñ ẽ diuiduũ ĩ obligatõe.bicaũt reſtitui reſ
ꝓ bpie ñ pt.vt.j.po.ſi duo.⁊ dever.o b.l.ſtipulatões.nõ diuidũt᷑.qꝛ cente

wrrn

1

aſtigele

duoſiſoi bof teneat: ⁊ ait duon qdẽ iſolidũ dũi
ſeen boſſ. um . ul poſſeſſiõez eẽñpoſſe:nec
pote abſs ba /quẽq; ꝑtis coꝛpis dñz eẽ: ſy totiuſ
eneeei Ccoꝛpis idiuiſo pte dñũ hẽre
namralénatua Uſuz aſt balnei ꝗdẽuł poꝛticꝰ: ul
ler. ijdieunt cꝗpiunicuiqʒ inſolidũ eẽ: neq; ei
gno phei an? Minꝰ meuti qꝗᷓ aliꝰ uteret᷑: uerũ in
ꝙ din apoðvnu uehiculo cõmodato ul locatopꝛo
nõ poſſe eẽ cuun/
leʒz 7 naturalem
ↄdicit.C. de acq

ren. poſ.ilʒ.vbi dixit exeũtẽ de poſſeſſiõe ⁊ lõge recedẽrẽ.ita ꝙ nõ ſit

illud locũ bʒ qð res ꝓ ꝑrereſtitui nõ poſſit q id ẽ actũ qð quiuibet teneat᷑

cõpellit᷑:nã et ſi aduerſusipᷣʒʒtha

buerit legis acqlie actõeʒ ↄmoda
toꝛ eqſſimũẽ ut ↄmodatiagendo

remittat actõeʒ:niſi foꝛte ꝗs dixe⸗

rit agẽdo eũ ex lege acꝗlia hocmi
nus ↄſecutuxq; ex cĩ ↄmodati ↄ

ſecutꝰẽ.quod uidetur habererati

onem. p Bmponi⸗

36 Debeat. . cöuento⸗

iniliter na rẽ totã tenebat᷑.alioquĩ
ſraumr c Al. datã:qre culpãi ea quoqʒ pſtãdã pte qdẽeffectu meuſũhẽre.q ſj dliber tenebit pie ot
irkd a i⸗ plneliſen n ea fugent e g5 i nehiculi tenez el eẽ nen Rbl e,7 Porr⸗
aʒ. niſi naturaleʒ aEes! . male ee us ðpoſitarijs.vt.j.
gbgelres ar⸗ modatũ accepit nõteneri:miſifu⸗ us ait:⁊ dolũ:⁊ culpã:⁊ diligẽtia,z hel ?S. banud duos.
Rar ſcde. ſi. ge pſtiterit culpã¶ Si a me petiſ et cuſtodiã ĩtotũ me pᷣſtare öbere erbefairanm.
lee bapgoa ſes ut tricliniũ tibi ſternerẽ ⁊ argẽ q́re duo quodãmõ rei hẽbũt᷑.Et a Kouebſact omo/
vna: 7 apò aliaz c& niſpori ARNorz. gr 9&itorir. li anun.
aliaſir. Aaldi⸗ tuad miniſteri pberẽ: ⁊ fecero. ſialterouẽtꝰ pſtiterit: liberabital 1gann ſeires cno/
cin babe i ab⸗ inde petiſſesut idẽ ſequẽti die fa teꝝ ⁊ ãbobꝰↄpetit furtiactõ. Qata ſumpiat. bodiepe
eie ceré: T c cõmodeargẽtũ domi re⸗ — Zalterutro ei d mp. behsn boſfangehne⸗
e auue ſed ferreñ poſſeʒibi hoc reliq̃ro 7 be tei:alteriꝰactio ntra furem legaefue veſſtrde
Mho. die rierit q actõe agi poterit:⁊ cuiꝰeſt Xtollatur pianꝰ ob. j exma. 5·
baͤt nõ iõ amitti * 3 . e een . lone.
naturalẽ ꝙ, ret n Piculũ. lab. ð periculo ſcrip.mul⸗ EENMWdeqrtn alter furti ege⸗-
ſriaſpeeu. ea tũ itereẽ cuſtodẽ poſui:anñ.ſipo nit:an ipᷣe ſolꝰðbeat cõmodati cõ Ealtemno agente
er euils iſſi na ſuiad me piculũ ſpectare:ſiminꝰ ueniri: et ait celſus: ſi alter ↄuẽat t e Eollal bor 0 ai vmi
r dplne ad eũ penes quẽrelictũ ẽ.ego pu⸗ gꝗfurtiñ egit:⁊ patꝰſit ꝑiculo ſuo Snſo iai er vna eade
bétnaturalen 10 ↄmodati adẽ agẽdũ inutroq; ↄuenire alteꝝꝗ furti agẽdo lucũ S vniꝑ alin bindiarur
ſn boeg ie cal:: uen cuſtodiã eũ pſtare öbere ſenſit erre ↄmodata: öbere eũ an vrd ou re.l erduob’
meale m ene penesquẽres relicte ſũt:niſi alisð diri et abſolui::ſed ſi legis acglie AMaqeqnt usirt i.
b.r 57 noĩati ↄuẽit. Si duobꝰ uehiculũ aduerſusſociũ eiꝰhũerit ↄmoda Mmodan acrõe ſibi
.rdne nid modatũ ſit uel locatũ ſil:celſus toꝛ actõe uidẽdũ erit ne cedere d8 modateceſſa. aliter
ominus ſic ergo Rarnn „ ix em̃ nõ põt.⁊ tũc nõ ad
blures chi ple offiliꝰſ. cribit. li. vi. dige. qri poſſe beat?:ſi foꝛte dãnũ ðderit alter ꝙ luck i penã funti quam
leals negaut utꝝ un? qſq; eoꝝ ſolidũ an ꝓ ꝑte hicꝗ ↄuẽi ↄmodati actõe ſartire bũitſoc aget.vt. .de

furt᷑.l.fi..ſʒ cũ.⁊.j.loc.
et cõ.l.iſ ꝗͥ.ls ĩ creditoꝛe
ſit aliud.vt.j.titu.i.ſi pi
gnoꝛe.ſʒ ad rẽ vel rei cõ
modate extiatõem quã
ſociꝰ cõſecuꝰ ẽ. Sʒ qͥdã
bßrt in littera ↄueniri.?
ad bocẽ ar.j.de ſideiuſ.
l.ſi dubitet.i. Rñ.pᷣt tñ
dici in fideiuſſoꝛibꝰ alik
qᷓ in duob reiſ.ſm aʒ3.
1 Abſolul l. abobſerus
tione iudicij interim.
Boei erouẽin. vt qꝛ

ocius eiꝰdanũ dedit.

in oęſpeciu ꝙ retinet poſſ. VUñ dicũt qdã ciuilẽ.⁊ ſic pꝛiꝰ hẽbat ciuilẽ
de naturali ↄſtat ꝙ bẽbat.ſic ergo cuiliter ⁊ naturaliter poſſidebat
Sʒz dicas ꝙ retinet naturalẽ quam ſolam pꝛiꝰ bẽbat. illã m̃ dico ci
uiiẽ.qꝛ iuris ciuilis auctoꝛitate retinet᷑.ſic ðꝛ actio ciuilis pᷣtoꝛia au⸗
ctoꝛ ila te exrenſionis.vt. S. de nox.l.elecuo.S.ſi is quem.
i. . Pars coꝛpis.ſ.iſolidũ ſimul cũ alio vel ꝓ indiuiſo.vel dic clanꝰ
tis viſibil 2 diſcrere. ĩtellectualr ſic. nec em̃ tua ẽ mea. vel mea tua

ũ aũt.q nec ẽ dñiũ nec poſſeſſio.ſj quoddã terciũ alið ab vytro

c. Et 16 diſtiguitur inter ſpacioſam rem. ? non ſpacioſam.
Inſolidi eẽ. qꝛ vnuſqͥſq; cõmoõ. balneo ẽt cũ alio. vel alijs vtit.
ec in aliquo ꝑ aliũ impeduur.idẽ in poꝛticu.ſecus in vebiculo.

n
m¶ Effectu. q. d. ißa neceſſitare. ſic. . de vſufru. ac. l.i.in fi.
uli.

n ¶ Aebiculi. ſ nec balnei. ſj ibiꝑ aliũ vſus meꝰ nõ ſic minuit qð eſt
in vebiculo ſecꝰ. Jo. itẽ dicit bic vſum heri pte ẽ Z. S.de vſu ⁊
ba. l.vſus ps. Ged q bicꝛ refert ad factũ. ? ꝓ pte vii dicoꝛ cũ cer/
ta pte vebiculi vtoꝛ. Sʒ qð hic ðꝛ ad ius.i.ſeruitutem vſus.

0 4 eneam. i. tenere poſtim. cum tu m eodem conſiſtens me impe /
la

38.2 idem in balneo paruo ꝙ in eybiculo.
DHa bebũt.qꝛ vterq; obligarꝰẽ inſolidũ ad rẽ reſtituẽdã ꝙ ſi non
facxdʒ ꝙ bie ad intereè dãnari.vt.j.depo.l.ſi duo.aʒ. Sʒ videt ſi
inſolidu tentat᷑. vi.j.e.l. re. . in exercitu. qᷓ eſt ð. So. bi actũ ꝙ qli

a ¶ Copellit᷑. ĩmo videt᷑ q; cogi nõ dẽat cũ pᷣuideri nõ poſſit.vt.j.e.l.ad eos
rh.immo qſiqʒ cogit᷑.ſ.ſi potuerit pᷣcauere.vt.j.loca.ſjj de dãno.vel dic aliò
in dãno dato ab extraneo.⁊ aliud in dãno dato a ſocio.qꝛ illð quaſi a me
reputat datũ cũ ꝓ vno reputaremur ꝓpter ſocietateʒ obligationis.vt.j. de
duo.re.l.fi.Sed ar.õ.j.de vſur.moꝛa.in fi.
b m. ſve vult ↄuẽire.q.d.iõ q ſin an cedat᷑actio reſartiẽti damnum
ab alio datũ.qꝛ ſi iſteẽ qͥ dedit dãnũ quẽ cõuenio cõmodati.łʒ ſi ðbeã cede
re. ðbeo tñ remittere actõeʒ.l.acqᷣlie. niſiĩ eo ꝙ plłeẽ ea acnene qᷓ; commo
dati ſzm az. c¶ Exlege acquilia.i.poſtqᷓ egerit commodari.vł
refertur ad ſuperius dictum.
d Quod videt᷑ babere ratõem.ſ.qð poſſit agi ad reſiduũ ꝑ actõem.l.ac
lie. vt hic. ⁊ ar.j.vi bo.rap.l.i.Sed ar..j.de ac.⁊.ob.l.q ſeruũ..fi.vbi dꝛ
ꝙ poſtꝙ egi cõmodati nõ poſſum agere.l.acquil.in eo ꝙ plꝰeet in ea ex re
pentõe. xcx. dieꝝ.ſo.ſjm R. bic de equitate.vel ſʒm M.ibi dicit nõ durare
alterq cũ nõ ẽ in ſcdᷣa pluſq inpꝛia. als durat. vt bic. vel m Jo. bic ad ali
ud ſum ptũ agit᷑ qd venit in actõem iſtã.qꝛ inficiatio iterceſſit nõ nũt ad in
cremẽtũ.xxx.dieꝝ.vt ibi.vel bicnõ ẽ ofecuiꝰꝑ act.cõmod ati miſi med ietatez
extiatõis.cũ duo fuerũt cõmod atarij.aliã ergo petenit cõſequi p actõeʒ cõ/⸗
modati. vel ꝑ actõem.l. acquil.hm aʒ. vel dic ꝙ bicvbi ⁊c. nõ ad/ ꝓximum
ſed ad ſuperi refert.⁊ ſic hic in pluribꝰ⁊ a pluribꝰpmittit᷑.in Zꝛia nõ ab eo
dẽ.ar.S.qd.l.acq.itẽ mella.s.ſi plures.ſed qõni facte an ↄuèto ſocio tene⸗/

res. ſm azo.

ↄmodate.ſ.alij
(e

UVm q tenebit. qꝛñ

akt cedere Z̊ aliũ.ñ mdet. ̊ ego mñ deo tenek cedere ſicut pupill cedit tuto
r iↄuẽto ̊ mioꝛẽ. vt.C. de admi. tu. l. ij.iĩ pꝛi. ⁊. S. fi.⁊.j.de tu.⁊ ra. di. l. i...
nuctractemꝰ. Et ẽ rõ.qꝛ ex facto datis dãhũ ↄuẽit pſtat dani exuarõeʒ cõ
modaii aũt actio nõ ẽ cedẽda.qꝛ ↄuẽtꝰea ſuo noĩe tenet᷑ nili ad danũu.vt di
ciũ ẽ.ſic ergo in du obꝰ reis dico ne conuẽto actio cedat᷑ mii ex facto rei com
ueniat. ß aliud ẽ in fide
iuſ.vt. C. de fideiuſ. au⸗
tẽtica pñte.⁊.C. loca.l. cõmodate 2 poſſeſſiõeʒ
ſi diuerſa. ⁊ in reis ideʒ —— “y 2
dico ſi tales erãt vt poſ tꝓpaetate tet inem? Ap.
.—— Emoeni cõmodãdoreʒ fa
repli Rcit erꝰcui cõmodat. i Dẽ

pluriũ mãdatoꝝ. vt. . nen
m ꝗrẽ cõmodatã accepit

ſideiuſ.ſi fideiuſſoꝛes. E
idẽ rñdeo.⁊.l.fideiuſſo
nihil pᷣſtare ſi eã ĩ nulla ꝑte culpa
ſua ðᷣterioꝛẽ facit:ueꝝẽ.nã ſi cł pa
eiꝰfect deterioꝛẽ:tenebit᷑. Si reʒ
inſpectoꝛi ðdi: an ſil is ſit e cui

bę Retinem. vt ⁊ ĩſti. ð
ĩterdict. .ꝑ eos quoq;
ſicꝛ rei depoſite. vt. ö.ð
poſi.l. licet. F. rei.

modata res ẽ qri᷑:⁊ ſiqdẽ mei cã

. ſi quid ſeruo. q ¶ Silibero. vel madati. imo vr ꝙ nõ. qꝛ n ſpõ
te ſuſcepit mãdatũ.vt.5õ. de neg.ge.l.atqᷓ natura..ſi libero.qͥ eſt ðꝰ.
So.ibiloqᷣt in eo càu qn puta batſe ſeruũ qre nalcit᷑ actio neg. geſt.
no mãdatiqꝛ ex neceſſita:e gellit nõ ex volũra te.bic vero loqt qñ ſci
ebat ſe ibeꝝ.in qͥd caſi bꝰquodãmõ volũtate gerit.yꝛ.vel dat᷑ vtilis
vt bic. nõ directa
vt ibi.nam ⁊ bic
neſciebat ſe libe⸗/
rũ ꝙ pʒ pꝑ illaver

ſi iumẽtavfuerit ea q locata ſint id

ipʒ pᷣſtabit ei ꝗexperiũdũ dedit.

iieã rẽ uſusẽ iquã accepit

Avfr reddua. vt. S. e. dñ nolo Peiſe Jolame
ii §.ſi reddua i tes darbaneboel aae⸗ o
et kacit. . e.l. vl. mihi tãtũ pᷣſtabit.ſi ſui et cuſtodi

aʒ. ⁊ iõt furti hẽbit actõeʒ. Sʒ ⁊ i
du refert pijt ſiqdẽ egomãdaue-

dDi rẽ. ſit ei ĩactiõep.
ver. qua ipᷣe tenet.vt.j⸗.
de pꝛe. ver. ſi rem. ⁊.l. ſi

gratuiram. 5.iÿjſ.. rniʒpꝑ quẽ remitteret: piculuũ meuʒ
A n nd dae ert. ſtuero ipecui uoluit cõmiſit
dolo amſiſſe. vẽ oſic. eque mihi culpã pᷣſtabit: ſi ſui cau

de edẽ.l. ſi qͥs ex ar.ĩ f.l.
et. l. ſe. Ecõtra vr ꝙ nõ.
ſed ille qͥ obijcit.vt.j.de
le.ij. cũ ita..ſpecies.⁊
QL.de pig.ac.ſi nulla.j.

erit ut recte id ꝑferri poſſit.
mei cã dolũtã u Apia.
. cõomodatam rẽ miſſus: ꝗ
repeteret cũ recepiſſet aufugit:ſi

dolo. a quod eſt ven’. dijs ei dare iuſſerat: dño peniit: ſi
f¶ Et iõ. qꝛ ẽ irereſt au, cõmonẽdi cã miſ- keferrer
ALaunodta teneauun. (õmonẽdi cã miſerat ut referret

8 ekert. res iſpiciẽda
Odata.
be Periculũ meũ.ſine di
ſuctõe.⁊ ẽ ꝓ hoc.sõ.na.
cau.ſta.l.idẽ.in pꝛin.?⁊ /
l. fj. in pꝛin.

periit.
OIJis ꝗ cõmodatũ accepit:ñ
apparẽtis rei noie ↄmodati actõe
ↄdẽnet᷑ canẽdũ ẽ enĩ ut repetã rẽ

Enrnerege. dis eipᷣſtet. Si quẽ qſtuʒ fecit is
paret.⁊ boc eſt ven cum 9 expenũduʒ 94 acceperit: ueluti
id actũ ẽnter me ⁊ eũ. vt
ipᷣe ⁊ nõ aliꝰ ꝑferret qð

—

na pſoneꝝ ⁊ dignitate ppẽdif᷑. ⁊ ĩ boc caſu oĩno tenet.vt hic. qꝛ ma/
a electio ĩ culpa.vt. j.mã.l.ſi ꝓcuratoꝛẽ. S.ſi tutoꝛes.in fi.⁊.S.ſi mel.fal.

mo. di. l. ij. .S.nau.cau.ſta.l.fi..ſeruoꝑꝝ.ſi aũt voluit vt mibi miuteret.nec

Leo co nani ꝙ iße afferret. diſtigue an eü qͥ idone vr elegit ſzm Jo. Alijve
o ſm banc diſtinctõem tm̃ faciũt. aʒ. ⁊ eſt ꝓ Jo.j. e. argentum.

cémonẽdi miſſus ẽ.Rñ.ñ nocet ↄmodãti.vt.j.de ſo. cũ qs. .ſi ðbitoꝛẽ.
qꝛ ẽ ei ĩpuiãdũ qͥ credulꝰfuit.az. vt ar. S. ð eoꝑ quẽ fac.e.l.i. F. i.
Ais qͥ:ei pſtet aut extiatõe&. vt. .e.l.ĩ pmodato. S. fi. ⁊ facit. ð. eo.ſi vt
Si uẽ. ſi iumẽta.ſ.data cã experiũdi.
d ipz. qð̈ lucrat'ẽ. oc zPꝛeſtabit. actõe p. v. vt. .ð p. F. l. ap labeonẽ
pꝗꝙ KE it.ů vr ꝙ ſit eᷣ piculo.nã boc ipᷣo ꝙ vtit re cõmodata ad aliũ vſuʒ
et ſcit ſe boc facere ð dſi volũtatẽ furtũ facit.vt.v.e.ſi vt cer.S qB nimo.⁊ ſic
ac eü oẽ piculũ punet.ergo ⁊ q ſt'ad eũ ꝑtinere dʒ.Rũñ.illð veꝝ ẽ cũ ex ↄuen
tõe bõa fide vel ex natura Sctꝰ ad eũ ꝑtinet ꝑiculũ.vt.j.ꝓ ſocio.l.ſi vn).F.
ſi vn. bicnõ ſic. ls ex ſuo dolo lucraret᷑ ꝙ eẽ nõ dʒ.vt.C. ð rei vẽ.l.i.iĩ f.uẽ
no.ꝙ vbi onꝰ ibiluc. vt ⁊.C. ð. fur.l.ſi.S. pe.⁊.j.ð ac.ẽp.iul.S.exvẽdito.⁊

certo. F. i.

obligatũ hituri.plerũqʒ eni id ac
cidit ut extra id qð ageret᷑tacita o

nec eni añ eã rẽqſtui cuiqʒ eẽoꝑtʒ
pꝛiuſq; ꝑiculoerꝰ ſit ¶ Si libero
hõi ꝗ inmhi bõa fide ſeruiebat.qſi
ſeruorẽ ↄmodauero: uideamꝰan
hẽam ↄmodati actõeʒ.nã⁊ celſuſ
off.lius aiebat.ſi iuſſiſſeʒ eũ aliqd
facere:łH mãdati cũ eo:ł pᷣſcriptis
uerbis exꝑiri me poſſe.idẽ ⁊ in cõ
modato erit dicẽdũ.nec obſtat
nõhac mẽte cũ eo gliber bõa fide

nobis ſeruiret:ↄtraheremꝰqſi eũ ²

bligatõnaſcat᷑: ueluti cũ ꝑ erroꝛẽ

vt. C. de pig. ac. ſi credi , ſy9
10ꝛ. 1. j. loca. ſi ꝗs fũdũ ſa accepit. p Wl uls.
1e anlo.re ſ. 2.ö. Minõtã idoneũhoĩem ele

tini daephſſim etm⸗
NROmmodare poſſumꝰẽt alie

res cõmodata ei cuicõmodataeſt

M mei cã cmodatã cõmonẽdi. qͥd ſi mẽtit ẽ dicès ſibi rẽ tradẽdã. cum

idebitũ ſoluẽdi cã dat᷑.. u Lpi.

Iſeruꝰmeꝰrẽ meã tibi ſciẽ⸗
tinolle metibi ↄmodari:cõ⸗/
modauerit:⁊ cõmodati⁊ furti na
ſcitactõ:⁊ pᷣterea ↄdictõ ex cauſa

nã rẽ quã poſſidemꝰ.tã ſiſciẽteſ
alienã poſſidemꝰ. mm Ar.
Taut ſifurulł p̃doↄmoda/
uerit:hẽat ↄmodatiactõe, Au.
Mcõmodato hec pactio ne

W

—

Idolꝰpᷣſtet᷑:ratanõ ẽ¶ Cotra
ria ↄmodatiactõẽt ſine pꝛcipali
moueripᷣt:ſicut et cetere q̃ dicunt
ↄtrarie.Si ex facto heredis aga
tur:heres ↄmodatiiſolidũↄdẽna

ſerip. vxr. an. ſiqͥs p. 5. ſed boc ſuꝑ illis. Sz J0.
qꝛ dagi ʒ ↄmodatariũ.vt õ quẽlibet el tace:i di de nrſ
6 . de eo. H. fi. .l.i.de nõ nu.pec.
ꝓbare.vt.S.ad exbi.de eo.j.ſi.nec ob.l.i.de dielt. e oꝛiginem
o det ð butoꝛi reixvẽ.
oſſideat creditoꝛ
. 2 ita poͤt inte/

gnꝰ datũ ꝓbaturꝰes ⁊c.necilla nec creditoꝛes qᷓ

rei ꝓbare potes. ⁊c. nã non iõ dicit ꝓſola traditi
ſed qꝛ ꝓbata traditõe pignoꝛis pᷣſumit᷑ ꝙ bodie pe
cũ a debitoꝛe babuit poſſeſſionẽ.vt.C. de pig. ac. l. ij
tani rei vẽ.quã g ſola poſſeſſio.vt.C. de ali. iu. mu.

pulit dominij queſtionem. qꝛ durioꝛ eſt cã

Ecõmodato. rata nõ eſt nec alibi. vt. S. dep ns. . a
x Rꝛicipali.i.ſine direra. ? Dicutur Zue. vt. ſ. .l. reb.§. 4

.

an vltro. in pꝛin.

„ „ „7-— .. , „ r it .
5Si er facto.ĩſolidũ.vt ⁊. S.e.l.iij.F. beres.⁊. ðSpo.ſi duo.? facit
ner rn. 1.60,b.i eeeu⸗
tione. · ij ·

ſ. ð polli.l. ex polliciratõe.. .ð ali leg.l. ij ipn.
a Bicut aut. magis electiue põił n ↄꝑatiue.

4

ba plerũq; enim
⁊c.qꝛ ⁊ hbic ⁊ ibi
dicit ꝙꝙ boa fide
ſeruiebat. az. vel
ibi iuſſit. vt libe⸗
ro. bie ut ſeruo.
Irẽ facit. S. ad. l.
acqjl. liõ bõ . F. i.
q Si libero boi
obligatũ.ſ. ciuike
r NHaſcat᷑.vt bie
et. j. mã.l. ſi ꝓcu
ratoꝛẽ. .ſi libe /
ro. ⁊.S.ſi cer.pe.
l. cũ fũdꝰ. F. ſeruũ
Aeluti.i. ſicut
ſeruus.
¶furti.ſi tñ a⸗
gak cõmodan ſi
aget furti. vt. C.
de furt. l.i. . . de
fur.ſi res.aut ea
rõe. qꝛ intereẽ cõ
ſecutẽ.aut ea qꝛ
agẽdo cõmodati
babuit ratuz qd
ſeruꝰ fecit. vt. ·. 5
fideiuſ.ſi ſeruus

ali. in fi.

mogati.vt
Eet. 5. de ludi. l. 5
a iudice.ſic ⁊ de /
poſiti. vt.j. depo
ſiti. l.i. F. ſi pdo.
et piꝗ noꝛaticiaʒ.
vt. ſ. de pig. ac. ſi
pignoe 5.ſipte
do. imo ẽt rei vẽ.
poſſum agere 5
ↄmodatanoſ. yvt
dicut p. alij. qs
ſi deberet ei goͤe
mouer. cũ bẽant
ab eis cuz. v. C.
de pig ac. nec ge
ditoꝛes.⁊ de nõ
nu. pec. l. .1 5 p
Aʒ. Z. dicũt enim
ene de dñio

ca. fa.l. i. Jem
nec ob. l. illa ſi qͥs p. q dicit nõ licere pdoni obijcere Pſenbeẽni quẽef
delicti qᷓ; contractus.

ac. ſi vnus F. illud

En ſhier
iiſelfc
uzfin/
Heſpont.
(ſidei

halte

W.

(irtonpi
itbditit
iiti chiſt
litacche.
nui/
Wuigget
(halen
dtcennd
uin won
Iipczden
üucgfnenrc
telingn.
n heeyi
cirſn
inus te
lingg
mnzegn.
linin
unen
du

6
lepnei

*.

ſſſimned

gtrugr
liſigi⸗
“ ulſtelt
Matttiri⸗

lliſi

Ui
W n
tanin
ugallii
iſci

ſn
biuſttl
oellre
fcit.
un⸗
Cblgiſerke
ctinn
uſnilſg.
ngteme

odſete.
lciſic e

(Venatan
n
i4
Rröntcoſ

grfnigl.
definlilg.
fuſininan
ſecgimid
ſanigde
Mktiimme
ſnpfrt
uin
uſſe
rohhi
45 Nil
iceſen
etpieroedgg
doitwalten
Pſn iſe

nccenſ .

gintiſ⸗
fokrtdſ

.1Dip

ceᷣ

95

Lii/

becine i. vſc ad a ids teneafomodatante ſic..5 ne,n ob. ſiut
Aomodauit. ad dic. pel ſine die. vbi intelligitur finito vſu.

ea depoſti itũ.tñ reuocat qñcũq; vult. ve.j. dep o.l. i. F. an pe.q̃ ẽõ.qᷣa
nibil iterẽ depoſitari. Itẽ pcanũ qncũq; vult.vi... de pca.l.i. ⁊.l. cũ

i.Rñ.⁊ ĩ boc dil⸗/
ferat a cõmoda/

toſm boc. ß q̃ ẽ

rõ. Rñ.qꝛ cõmo /

datũ ſp dat cůpᷣ

finitõe certi vſus
vt pʒ ꝑ oẽs.ll.fe
re tractãtes de
modato. ſic entʒ

dr.ↄmodo equũ

vt ad villã duce /
res pecũiã.vt di⸗
tis appareas.vt
3.eo.l.iiij.⁊.l ſi
yt certo. S. ſ ĩter
dũ. ⁊.j].e.l.fi. ſic.
etſcalas vt fene /
ſtns ſuppõeres.
vt iſti. de ob. qᷓ ex
delic. SF. ope.

Suſcepta.i.na

iggag—“
e¶ Dãtẽ. ⁊ accipi

entẽ. als dãdũ
accipiẽdũ.alłs ĩt
dãtẽ ⁊ accipiẽtẽ.

fꝗſiſegotiu.i./

ctul vtriuſq; gr̃a

celebꝛatꝰ.ſaltem

qᷓ̃rũ ad repetirio
g Aiuiles. non

caactõeʒ cõmodati

ciuileʒ ſm quoſ/⸗

dã.vt ⁊ dixrimus

8.e.l.i.in pꝛin.
Eeritura.ſ. ne
gotia. ſy certe vñ
ꝙ ſufficiat ſi cui
veli paucis ⁊c.
vt. L. 5 neg. ge.
l. tutoꝛi.q̃ͥ ẽ ↄtra.
Go.illð ven ẽ in
alijs negorijs in
choãdiſ.cepta eĩ
oĩmõ oſũmare ðᷣ
bet. vel bic alius
erat geſturus. vt
3rS. neg. ge. ſi
pupilli. F. f. ꝙ ãt
foꝛtaſſiſ hic irt

pbyloſopbice tẽ

perauit.vłñ ẽõ.
qꝛ hicloquit᷑ vbi
mãdatũ fuit.qð
pʒ ex illo verbo

volũtatis em̃ ⁊c.

boc nõ valʒ. qꝛ ĩ

vtroq; caſu loq̃t
bic. ð. em̃ poſuit
de eo qꝗ ichoauit
gerere.⁊ ĩtelligẽè⸗

dũ ẽ ſine mãda/

tur:lʒex ꝑte heresẽ.i Sicut aũt
nolũtatis ⁊ officii magiſ q; neceſ-
ſitatisẽ cõmodare:ita modũ cõ⸗/
modati finẽqʒ pᷣſcribere eiꝰ eſt ꝗ

bñficiũ tribuit. cũaũtid fecit.i.pꝰ
qᷓ; cõmodauit:tũc finẽpᷣſcribere
et retro agere:atq; itẽpeſtiue uſũ
cõmodate rei aufere nõofficiũ tã
tũ ipedit:ſʒ ⁊ ſuſcepta obligatõiĩ⸗
ter dãtẽ accipiẽtẽqʒ.gerit eniʒ ne

gotiũ ſiuicẽ.⁊ iõ iuicẽ ꝓpoſite ſũt

actõesut apꝑeat ꝙ ĩ pꝛicipio bñfi

cii:ac nuð uolũtatis fuerat ↄuerti
in mutuas pᷣſtatõesactõeſq; ciui⸗
les:ut accidit ĩ eo ꝗ abũtisnego/

tia gerere ichoauit.neq; eni ĩpũe
peritura deſeret.ſuſcepiſſʒ enim
foꝛtaſſis aliꝰ:ſi is nõ ſuſcepiſſet.
uolũtatiſ eniẽ ſuſciꝑemãdatũ:ne
ceſſitatis ↄſũmare.ergo ſi pugila
res mibiomodaſti:ut ðbitoꝛ mihi

caueret:nõ recte faciesĩpoꝛtũe re

petẽdo.nã ſi negaſſes:uł emiſſeʒ

ul teſtes adhibuiſſeʒ.idẽqʒ ẽ ⁊ ſi
ad fulciẽdã iſulã tigna ↄmodaſti

dinde ꝓtraxiſti: aut ẽt ſciẽs uitio⸗
ſa ↄmodaueris.adiuuani quippe

nosnõ ðcipi bñficiooʒ.exꝗbꝰcau
ſisẽt ↄtrariũ iudiciũutile eẽ dicẽ⸗

dũẽ « Ouabꝰirebꝰ ↄmodatis re

cteðᷣ altera commodati agipoſſe.
Jul.ſcripſit qita uiden ueꝝ ſi ſe
parate ſint Mõpo.ſcripſit. nã eũ

ꝗcarꝛucã puta:uł lecticã cõmo⸗
dauit nõrecte actuꝝ ð ſinguliſ ꝑti

bus. Rẽ ↄmodatã ꝑdidi:⁊ ꝓea

pciũðdi. dinde reſ ĩptãtetua uẽit
labeo ait ↄtrarioiudicio aut rẽ mi⸗

hi pᷣſtarete debere.aut qð accepi/

ſtireddere. Aiius.

iI Mrebꝰcõmodatis tl is dili⸗

to. poſtea qñ cũ mãdato. cũ dicit volũtatis ⁊c.qͥ dʒ gerere alioq̃n te/
netur inchoet yel h. ut.j.mã.l.ſi remunerãdi..i.aʒ.vel diſtigue vrrũ

—

reemr dipnum geſturus.ut ibi.an qſi omĩa.vt tũc teneatur.vt bic.
ugi

Di pugllares. i.
lem qui ſciens.

tabulas cereas. ⁊ facit ad ĩferiꝰ ꝓr.Rñ.j.e.lꝓx.

Coͤmo. vel ʒ

K ¶ Vtile.i. efficar ad itereẽ. ⁊ facit ad boc. mã.ſi mãdauero.S. fi.

l¶ Duob'. eꝑate ſint.ſic ⁊ in plunibꝰ reb ep.ut.j. de ac.ẽp.l.⁊ ſi vno. ſic ⁊
ꝓcuratoꝛ vnam de pluribꝰ.ut.S.de ꝓcu.l.ſ.in.S.fi.⁊ ar.j.depo.l.i.S.ſi ci
ſta. Sʒ ſi cõmode nõ diuidũtur ſec ut hic ſubijdt.⁊. S. fam̃.ber. l. plae. Sʒ
. ð.de cõdi.fur.l.ſi ſeru..boue. So. ibi erãt ſingule ptes ſeparate.

gẽtia pᷣſtãda ẽ.qlẽ ꝗſqʒ diligẽtiſſi
muspaterfa.ſuis rebus adhibet

itaut tãtũ eos caſus nõpᷣſtet qbꝰ

reſiſtinõ poſſit:ueluti moꝛtes ſer⸗

uoꝝ:q ſine dolo ⁊ culpa eiꝰ accide

rit:latronũ hoſtiũue incurſus: pi⸗
rataꝝinſidias:naufragiũ:ĩcẽdiũ:
fugas ſeruoꝝꝗ cuſtodiri nõ ſolẽt
qð aũt ð latronibꝰ ⁊ piratis ⁊ nau
frago diximꝰ:ita.ſ.accipiemꝰ:ſiĩ
hoc ↄmodata ſit alicui res ut eã rẽ
pegre ſecũ ferat.alioꝗn ſi cui iðo
argẽtũ ↄmodaueniʒ:q is amicos
ad cenã iuitatuꝝ ſe diceret:⁊ id ꝑ⸗
egre ſecũ poꝛtauerit:ſine ulla du⸗
bitatõe ẽt pirataꝝ:latronũ:⁊ nau⸗
fragii caſũ pᷣſtare dʒ.hoc itaſſi dũ
taxat accipiẽtis grã cõmodata ſit
reſ:at ſivtriuſq; ueluti ſi cõeʒ ami
cũ ad cenã ĩuitauerimꝰ:tuqʒ eius
rei curã ſuſcepiſſes:⁊ egotibi ar⸗
gẽtũ ↄmodaueri:ſcriptũꝗdẽ apð
quoſdã iuenio:qſi dolũ tãtũ pᷣſta⸗
re ðbeaſ.Sʒ uidẽdũẽ:ne ⁊ culpa
pᷣſtãda ſit:ut ita culpe fiat extiatõ
ſicut ĩrebꝰpignoꝛidatis:⁊ dotali

bus extiariſoletꝰ.Siue aũt pignꝰ

ſiue ↄmodata res:ſiue ðᷣpoſita de
terioꝛ ab eo ꝗq acceꝑit: facta ſit.ñ

ſolũ iſte ſũt actõesð ꝗbꝰlogmur:

ueꝝẽt ⁊ legis acꝗlie actõ.ſʒ ſiqea

rũ actũ fuerit alie tollũt. Roſſũt

iuſte cãe ĩteruẽire:ex ꝗbꝰcũ co qui
ↄmodaſſet agi ðberet.uelutið im
pẽ ſis ĩualitudine ſerui factis:que
pꝰfugã reꝗrẽdi reducẽdiq; eiꝰcã

facte eẽnt:nã cibarioꝝipẽſe natu

rali.ſ.rõe ad eũ ꝑtinẽt.q utẽdũ ac
cepiſſet. Sʒ ⁊ id qð ð ipẽſisi uali
tudie aut fuge diximꝰ:ad maio⸗
resĩpẽſas ꝑtiere dʒ.modica enim

m ¶ Zecticã. ad iacẽdũ.
n Rem reddere.ut. j.e.
rem mibi⁊.jſ.ad.l.ro.ð
iac.l.ij. F.pen. Ded qð
iſtoꝝ redd eretur res uel
extimatio.Rñ.dicũt qͥ/
dameẽ in arbitrio illiuſ
qui accipit extimatõem
cum ex beneficio ſuo nõ
debeat dãmůficari.ut.j.
de iure do. l. plerũq;ʒ. in
fi. Sed uidetur ꝙ rẽ t̃
nam qui extimationem
accepit uẽd diſſe uidet᷑
ut.j. ꝓ empt.l.iij.bʒ er/
go neceſſe ut rem pᷣſtet.
ut. j. de reg. iu. n depoſi
ti. ⁊.S.de reipẽ.ſi culpa
econtra ꝙpecuniã.ut.S
de ↄdict.ſine cauſa.l.ij.
bic em̃ nõ res led culpa
fuit extimata. Pꝛia ẽve
rioꝛ ut in ſua electõne ſit
qui accepit.
Mrebus.ſuis rebꝰ
⁊ inſtit.qui.mo.

re cõ. ob. S. item is. ⁊. .

de ac. ⁊ ob.S.itẽ is quo

c Pꝛeſtet. ut. C. e. l. i.
etð pig· ac.que foꝛtuitiſ
q EPꝛeſtare debet. hoc
ideo.quia culpa pꝛece⸗
dit caſum.ut ⁊.S.de ne
got. ge.ſiue bereditaria
et. j. loca.⁊ conduc.l.itẽ
queritur.ꝭ.ſi quis.⁊.S.
e.ſi ut cer. S. ſed interdũ
r¶ Moc. ita ꝙ ſic diligẽ
tiſſimus teneatur. ⁊ ſic

deleuiſſima culpa. ut. 38

in pꝛin.l. dixi.
8 Ac ſi ntriuſq; . banc
eandem diſtinctionem
adhibent quidã in mã/⸗
dato.ut ſicqñq; ð leuiſ
ſima:qñq; de leui tene⸗
atur. Sed noſ cõtra.di
cimus em ꝙꝙ ſemper de
leuiſſima teneaf. ut. C.
man.l.a ꝓcuratoꝛe. aʒ.
t¶ Extimatio.l. ut leuiſ
non leuiſſima ueniat.

u ¶ Solet. quodyverũ eſt
ut. S. e.titu.ſi ut certo.
nunc uidendum. ⁊?. j. de
re.iur.l.contractus.⁊. j
ſo.ma.l.etiam.S.fi.

x Siue tolluntur. niſi
in id quod ſupereſt. ut
S.e.vnde q̃ritur. i fi.l.

? ¶ Poſſunt. ad eum ptinent.qꝛ cuz ſeruitio quod ei fecerar compenſantur
quod ab eo non repetitur. ut.j.de edil.edic.item ſi ſerui.S.fi.⁊.j.ſolu.ma.l.
diuoꝛtio. S.fi.aʒo. Item nota bic de modicis expenſis non curandum. ut. j
de impen.in re do.fac.l.oĩo.⁊.Sẽ.de neg.ge.neſennius.⁊.j.deuſur.l.hacte

nus. et.j.de lib.ag.ſi quis a lib.ꝭ.ſi mater.

——

to.⁊ vendito ſecus.quia
act. emp.l.tenetur.S.ſed

„

Liber

a (Item qni ſciens. ſecus in ignoꝛante. vt. . e. l. pe. led in locato ⁊ depoſi⸗

indiſtincte tenetur. vt.j.locat.ſed add es..i.⁊ de
ſi vas.⁊.j.de fur.l.ſi ſeruus cõis.S. quod vero ad

mandan. Ged in ſeruc iocatonon idem quod in vaſe. vt.ſ. loca. ſi domuʒ.

H. i. .l. cum plures. S. ſi
in hoc caſu ſi neſciẽs fu⸗
it vtili acquil.eum tene
ri occaſione damni dati
ſed M. boc repꝛobat.
b Nondẽnandus.ad
intereſſe contrario iudi
cio commodati vt ⁊.S̊.
e.in commo.S.ſicut.ĩ fi.
c¶ QDuod autem cõpen
ſationis.ſed contra vi⸗
detur.quia ſub pꝛetextu
⁊c.vt.C. e.l.fi.que ẽ cõ
tra. So. bic pꝛopter de⸗
bitũ quod in ipſa re eſt
im penſum rerineturqſi
pignoꝛis loco.vt.j.de a
cquir.poſ.l.ſi quis rem
et.jde fur.creditoꝛis. .
finali.⁊.l.ſi is qui rem.
pꝛo alio autẽ debito nõ
vel dic ꝙ bic culpa com
modatarij res perierat.
vł ðterioꝛ facta erat.vñ
quantitas bic eſt in ĩter
eſſe.⁊ ſic poteſt com pẽ/⸗
ſatio habere locum tbi
autem res extabat non
facta deterioꝛ.
d anhen babet. ea non
a
bata.vt.j.de compen.le
quod in diem. aʒo. ⁊.Sᷣ
de neg. geſt. l. ſi autem.

S.ſi quocund.
eoſↄducũt Aece
ia merede. 6d.
NQNHꝛoculdubio eſt. ni⸗
ſi eulpa caſus pᷣceſſit. vt
ſ.locat.ſed de damno.
l. ſi merceſ. S. eul pe. ſzm
aʒo.ſed vid etur q ſic te
neatur. vt. S. naut. cau.
ſtabu.l.nauta.in fi.ſed

Ne

reſpondeo in il

ag Nrbie. de ac. pt.
ſi ea reſ.⁊.j.loca.ſed de
damno.⁊.S.e.in rebus
in pꝛin. de dã.infe.l.dã
en ifecti qͥdã in pꝛin.
Rgentũ.ſeruo meo
Min ſuo em̃ venia eſt

miſſa.ſed non repꝛo

ſeruam zo. Quidam tamen bic dixerunt eiiam

impẽdia ueriꝰẽ:ut ſicut cibarioꝛũ
ad eũdẽ ꝑtineãt. Itẽꝗ ſciẽs uaſa
uicioſa cõmodauit:ſi ifuſuʒ uinuʒ
uł oleũ coꝛruptũ effuſũue ẽ:ↄdẽ
nãdꝰ eo noĩe ẽ Quod aũtotrario
ludicio cõſeꝗ ꝗſq; põt:id ẽt recto
iudicio quo cũ eo agit᷑: põt ſaluuʒ
hẽre iure ↄpẽſatõis::ſʒ fieri pᷣt ut
ãpliꝰeẽt ꝙ iuicẽ aliquẽ ↄſeꝗ oꝑte

at. aut iudex cõpẽſatõiſ rõem non
hẽat.aut iõ ð reſtituẽda re cieoñ

ne iudice reſtituta ẽ:dicemꝰ neceſ

got gell. ſiue bereditaria. ſed cõta eſt. quia ſatis in cuipa ſua punił
illi contra licet fuerint in culpa noxaliter contra iſtum agunt.ſecus ſi

m ¶ Pꝛo cuiuſq; parte.immo iuſolidum.yr.ẽ.e.ſi vt cer.in fi. que eſt

agat᷑q; ea res caſuĩtercidit:aut ſi mecũ furti poſſes ſeruinoie.
bbicõ

ſariã eẽ ↄtrariã actõeʒ. il Ali.
Deosgꝗ ſeruãdũ aliqdodu
cũt:aut utẽdũ accipiũt dam

nũ iiuria ab alio datũ nõ ꝑtiere ꝓ/
culdubioẽ.q̃ enĩ cura aut diligen
tia ↄſeq poſſumꝰ.ne aligs dãnuʒ

nobis iiuria detꝰ. Ii dem

IRagẽtũ ↄmodatũ:ſi tãido⸗

Ineoſeruomeo tradidiſſeʒ adte ꝑ
ferẽdũ:ut nõð buerit ꝗs eſtimare

futuꝝ ut a ꝗabuſdã malis hoĩbꝰde

ciperetur:tuũ nõmeũ ðᷣtrimẽti

erit:ſiid mali holĩes ĩtercepiſſent

Em mihi omoda/ & Efr.
Micãdẽ ſurꝛipuiſti. deind cũ

ℳ

cõmodati ageres:nec ate ſcirẽ eẽ
ſurꝛeptã:iuder me ↄdemnauit:⁊
ſolui.poſtea comꝑiaterẽ eſſe ſur

reptã.q̃ſitũ ẽq̃ mihitecũ actio ſit

m̃.furtiꝗqdẽñeẽ:ſʒ cõmodati con

dign. in alijs non ſm quoſdam. vt bic. æ.S. nau.cau.ſtab.l.fi.F.ſeruoꝛuʒ

ſed cene immo in omnibus eſt hec diſtinctio facienda. vt ar.j.depᷣſeni. ver.
l. apud labeonem. S. fi. ⁊.S. e.l.eum.in fi.⁊.l.ſe.maxime cũ bone induſtrie

ſit. vt bic dicit.⁊ ar.ð.de rei ven.l.ſi a bonefi.

. Eñn mibi non eſſe. cum non interſit mea. alioquin furti agere poſſet

Neluti ſi in em commodatam impendi. licet enim contraria commo/

9
k. .

dati agere poſſim. melius tamen impenſas per retentionẽ ſeruabo. vt. j. õ

fur. ſi ig qui. aʒ. z.l. creditoꝛis. S. fi.
K Sile ad alterutrum. vt. j. e.l.oommodato. F. ſi item. ⁊ cõdictio ſine cau
a baber locum ad repetendum ꝙ eſt ſolutum. vt.S. de condi.ſine cau.l.ij.

ſed condictio indebiti non. quia per ſententiam ſolutum. vt. de condi.
indebi.l.i.et.j.man.ſi fid eiuſſoꝛ. S.in omnibus.que ſunt contra.vel ſolue
quia bic ſciens. de dolo falſũ allegãs conſecutus eſt ſententiam. ⁊ iõ tene
tur odic.ſine cꝗ. ⁊ ẽt indebini reſtituere.vt.ẽ.de iudi.l.ſi pᷣtoꝛ.S.marcellus.
Acn exercitu ſuneptis.i.cõi culpa oĩm cõtubernalium interueniente.vnð

idebatur ꝙcum dñis fuiſſet in culpa ſimilter agere nõ poſſet.vt.5õ.de ne

qui in tam longum iter cõmodaui

qui eum laboꝛem ſuſtinerenõpo⸗

tuit.

Pe pignoꝛaticia actiõeuel cõma.

ditur creditoꝛi. vt inſti. de act. . item ſemiana. ac.

contra.ſo.vt ibi.
n ¶ Poſſunt. no
‚H„5„ 2 4 ℳ%„ ralirer.
trariũ iudiciũutile mihifoꝛe. In etauoniam
exercitu ↄtubernalibꝰ uaſa utẽda ota gzd .
cõiꝑiculoðᷣdi:ac ðinde meꝰſeruꝰ 2 Alemnd mee
ſureptiſ hisad hoſtes fugit:p te ale manoͤm⸗
ea ſine uaſisreceptꝰẽ:hĩturuʒ me tereſt.ꝛ ſicin o/
cõmodati actõeʒ cũ ↄtubernalibꝰ modatovtiuſq;
. . „ gratia dicit. fa⸗
ↄſtat ꝓcuiuſq; pte.ſʒ ⁊ illi meci ¶cctad.lſpꝛo ſo⸗
furti ſerui noĩe agere pñt.quoni- o. l. um duob⸗
amꝰ⁊ noxa caput ſegt.¶ Er i tibhi ca. æcond. l. vi/
rẽꝑiculotuoutẽdã cõmodauero: deamae in
eaq; a ſeruo meo ſurꝛipiat᷑:agere Lens. fack
ſ. ti. i. ſi ſeruus. ?
r j. man. inter cau
3 Iſ anene⸗aurie Eln Has F.ſed ci ſer⸗
modaueriz funũ fecerit: utrũ uus. . lo ſi do
ſufficiat tibi ↄtranapmodati actd e t .
quẽadmodũ ↄpetit.ſi ꝗd i curati ero como /
one ſerui ĩpẽdiſti: an furtiagẽdu, Rt.n
ſit:q̃rit.⁊ furti qdẽnoxalẽ habere s Mon potuit:
actõeʒ. ꝗ ↄmodatũ rogauit: ꝓcul erſictenein eon
dubioẽ. ↄtraria aũt ↄmodan acti l.acquilſi ſeu
onetũceũteneri:cũſciẽs talẽ eſſe ſerpH.
ſeruũ ignoꝛãtiomodauit Om. taEu. Dept⸗
cõmodauero tibi equũ ut ar ae
¶eoutereriſ uſq; ad certũ locũ vrt. C.de diſttac.
ſinulla culpa tua ĩterueniẽtei iſßo piigno.l. Kazee
ſtinere ðterioꝛ equꝰfactꝰſit ñ tene ſolumo debi vl
beris ↄmodati.nã egoĩ culpa ero atls ſanſfaco. vt
ſ. e.ſi rem F. om /

res pig. ob. poſ.
l. cum coͤſtet. Iẽ
nota ꝙ impꝛope
ponitur pignus
quan do non tra

x Zraditione.innuitꝙ ſolaltraditione etiam ſine coſenſu ſiat obli
gatio pignoꝛis.ſed falſum eſt. Dic ergo traditione ſcilicet interueni

ente cum conſenſu.

¶ Eraditum eſt. vt ⁊. ᷓ. de pac. ſi tibi. 5. de pigno

FF. non mutat. . de pigno. l. oontrabitur. 7.j. de fide inſtrument.
in . nota in o differt a pꝛetoꝛio qꝗð ſine poſſeſſionenõ fit
vt. j. eo. l. non eſt. Item differt in alio. quia ſi in conuentionali male
verſatur creditoꝛ:tenetur pignoꝛaticia debitoꝛi. ſed in iſto renetut aeti
one in factũ.vt.j.de bo.auc.iudi.pol.l.ptoꝛ.in pꝛinci. Itẽ in alio qꝛ
in ↄuẽtionali pignoꝛe babet creditoꝛ naturalẽ⁊ ciuilẽ poſſeſſiõej. vt

0 2—

ſ. de acqr. poſ.l.ͥ pignoꝛis.⁊ de vſuca.l.ſerui noĩ

e. qᷓuis qͥdã dicat

ꝙ ſolã detentationem babeat. in ptoꝛio autem nullam babel polſtſ
ſioneʒ. vt.j.vtipoſſide.l.iij.ꝭ.creditoꝛes. Itẽ in cõuẽtionali de dol

et lats cul. ⁊ leui tenet.i alio ð ſolo dolo yt. .ð bo. ali. iu. poſ.l. Ptoꝛ:

Aſtnig
tejd
ſu.

nis.accurſius

Apignoꝛis
ſie ponit. L. que

ulittie
iineſhoſh.
Alnon
ſhncbl
Mticl
niC ,,
inineſt

ehnigl
tſtih'

lci uis
(anirvee

(Wlintenn

eg ſe n
deninennte
leon etuidi
iafſto vul
mnſtriöß
fünkſedie/
(pirroen
finglpoen
ulfuordee
Mltjig
(ißntzie
Wtnmnt
(Alneni

Allcemor,

Mimnriieſc
iſtiiin
Mſtieln
uſſillt
Upotdec.
e/
euunfhtien
ſtnſdien
Ufhen
ſtcgtſer
nuif Nlie⸗
nüinide

W

nignſng D

Nagiiine

lie.

landghiag

un
Nalngig
denmni
Getsdiätge
tadlee
colande
Santgt
NAlNd.A
aunnsif.
iſiſene
nming
ustjb

NnH

. P

3 Axu

ana ts,d
cgrilſſ

Stoupetn
Aeekiege
1CNn
NColißzt
luodanf

Ats uctm e.

Uberſte⸗

lGH.

ſpnlg
anciſelꝑ
onNGme
ponn inr
Aunchnnt

obligata. at uẽdi

vẽditio.vł boc ?⁊

S

eſt terea. Item ſi debitoꝛ dederit dãnum in pignoꝛe geditoꝛagit

Sia pignoꝛdncia. vt. ſ. de pig. ſeruũ. Dʒ ſec; foꝛe in ptoꝛio. Iẽ pᷣto/

riũ creditoꝛi addictũ ꝓ toto debito datũ pᷣſumit.vt. j. de re iu. l. a. di

uo. 5. ſi pignoꝛa. nõ ſic ĩ ↄuẽnõali. vt. C. de iur. do. . pe.l. fi. F. ſi qd

ft ĩ ↄuẽtonali a git creditoꝛyti poſ.ĩ ptoꝛio: ſec. vt. d.l.ſi duo. 5. cre

Coͤrractü ſit.i. ⸗
S Ignꝰ otrapoit no ſoluſtra
b¶ Degent. tüc ditõe:ſʒ etiã nuda ↄuẽti
Bonex ſiñtraditũ ẽ. ſiigi
e vros ſitbign turotractũ ſit pignꝰnudapuẽtõe
Riiia Sej. nideam: an ſi gs aupoſtedenit q
aurſob ueqlide ſi pi gnoꝛi daturus es della.⸗
yv..de bẽ. y. obligauerit aurum pignoꝛi ? ↄſe
quid th.ĩ fi. Rñ. 22 H
gralienkla oino ques e: ut aux obliget no aut es.
eerpignolobi gqꝛin hocnõ ↄſenſerũtie Si gs iñ
o nbi. c. ma Cij eſ pignoꝛi darz affirmauit hoc
cbas igenere k gqun eẽ: T ita pignoꝛi dederit uidẽ
oiezʒ nõ tz. qꝛ ſi — 7. . .
poͤtoñdi cop'i dũ erit: an es pignoꝛi obligauerit

quo ſi. ci ius et nũquid qꝛ ĩ coꝛpe ↄſenſũ ẽ:pi⸗

ve ere. gnori cẽ uideat᷑: qdð magis eſt.te
te ꝙ eſe non nebit᷑ tñ pignoꝛaticia ↄtraria acti

poõt in incenta re one qui dedit:pᷣter ſtellionatum⸗

nio t ſi es nul quem fect. bDmpo.
la cena ſit ꝛiö f WVNdebitoꝛ rẽ pignoꝛi datã
fuuit neceſſe dice⸗ — 1 . õ
rein ereſtaret Ouẽdidit: tradidit: utiq; ei

nũmos credidiſti:quosille ſoluit

illud fauoꝛe dece . ä
pndia ni ei creditoꝛi cui pignꝰdederat: ti-
ne ſolutoi eſt ii biqʒ cũ eo ↄuenit:ut ea resquam
cinũ ſym aʒ. vale = 1 ; eeen i.
ir ergo ve non id uẽcdiderat pignoꝛi tibi eſſ⸗ et:ni⸗
valebit puwult hil te egiſſe ↄſtat. q; rẽ alienaʒ pi
d ¶ Stellionati GnOal accepis ea. n. roõe eptoꝛc pi
de quo erna oꝛInliberatũ habere cepiſſe: neq;
endeanß ino ad e brlnnin⸗ eanodtuapccuni
rans. vt..e.. u pignus ſit liberatũꝗ. i
eſerckecl q̃ſi recepturꝰa debito⸗
ſtellpe. Etno/ re tuoominꝰ pecũiã red
aheuthieian licliſtieipign aisper feneſtrã di
ſiue ac ſi diceer Miſit excepturo'eo quẽ ð iduſtri
daebidom q ad id poſuerit: labeo ait furti a-
