ikorit d 4Boneſidl. uſurecũ in ptãte ſit actoꝛisi. SSS iuſſitiparoꝛ A d Bar. vt. .. px. i. „
Kirn. q̃ ſunt bõefidei tũ exigere. Paulꝰ notatqd.n.ꝑ feciſſet heres.iuſſit ĩpatoꝛ ar; 2.3. ſi cer. pe.l. Ain fi⸗
Aiarnoen bẽs vt inſtit. de , S ſtermi Citimo tpe: dum.in pᷣnci.⁊.S.ð rei
N. ac §. aionum. tinet ad officiũ iudicis p Zuens. nero egin acfnia,⸗ vẽ.l. pter i aefei⸗
yrn acurſuuss tionẽ futuri tꝑis tractus'. * cnatis pitat: ti. here. illud. ⁊. .̃. l. vi
innan ee Diſceptak. ð tionẽfu P G . dDdeoeannꝛ. F. ſi actio. 7. 3.
Mu uri Gatace Ve bia bnde 1
ſtetec . . . es Fe alii nenã pmiſerir erſi ci Rñ. vt no. S. de
Nirniſe n eeiore pſtentur in regione frentantſiples frẽn teerdum. ſ nrmaͤ anle Pniſan d peinum dche⸗ E
ndolſtcdd tant vt.. de admi.tu.l.tutoꝛ q rep. ꝭ. erx cetens. ziolnenda: pr dein le urel Bunnn daſien egit iius gaiũ actione pſonali ⁊ er teſto
1 Cana g Lontracũ eſt. ibi ↄctum eẽ videt᷑:vbi pecunia ẽ ſo vt. . e ſ. I fideio fiqeicõ: lata éſſira ꝓ actoꝛe:nec ẽ appellatum. bʒ gaiꝰ
muii ehe duc. iuepoſ.iiſa Joeacn. vob. connarlſe. jd i H iurerpellan⸗ pᷣdiũ diſtulit ſoluere: tunc titius ꝓpo
aani 54 rlee acalte iis⸗ Es d. qrlam aiũ ⁊ ꝓ re ⁊ ꝓ fructibꝰ ꝑceptis ⁊ pcipiẽdis ẽt in tꝑe zarlue
ſhebaetn i ¶Docus. mera glia. . r. . . ipiendis eũ non teneri p tꝑe quadrime
ninie Aure imo videt nõ drnſura Kyrinthe dr a. P ſaid l ſo⸗ Krineeernertdenihaminen⸗ rtee ber moꝛa tene
it 1 rensneqjread nree nn ſpkergrrd aſch defi turẽt in tpe quadrimeſtri. alioqͥn dilatio aſfere —
NIn pta „ A crarg o en quch den LA nn e fde ꝑcipiẽdis:de ꝑceptis aũt ſꝑ puto eũ
ciat ad eum ſpectat futun ipis nacr/ vt ſtatim in exeplis dicam. mo:giq̈ vir origlrutr ua tencat e di dum vſure ẽt indiſtincte in me/
PIndicatij ia rö . .l. nobis ſit ꝓuiſum ten eri:qꝛ dilatio niłlin debet afferre cõmodu⸗ .
m ¶ Judicatu.poſſet tñ alia rõ reddi:qꝛ im p.l ſunc rei t . . iſſime debent poſtea cumere. ſz in fructibꝰ non ẽ eadem
in horcaſn aſinon lolunifte õ mealba glier di anred Frre aidt l. fi. ⁊ nota ex pᷣdictis qð imꝑatoꝛ non cognoſce⸗
di.l.fnon dʒ ðͥ boc iuderx ſeintromittere:ar. C. ſi man. ita fue. alie. rõ. vt. C. de vſur. rei iudi.l.fi. Eädmmeſtetps a vmalſig: ue
s cdenncd rde d ganen Fen Rercedbertr anemr Ae. Rerd
noſHorar. dica ofimando. oq Poſtſodénationen. ſza ene enonrdahant actionein rem: ſed quã cito pot reſtitui: vt inſti.deo
multũ ꝑtinet vt.S.de edil.edic.l.ediles. .item ſciendufm. ſtre tpᷣs nen wnme ccurſius
4 Zracx. q.d. nibil. vt a.e. de iudi.non quẽadmodum. ꝛ.ſ. de aqᷓ fi.iudi.S.i.ſjm Aʒo.accurſi C. iman. ira fu. ali. ne d. lij.
9 5.· C. ð ſen. q ſinecer. quã.l.i.G.vbi de yſuna f ntermiſſo.i.pᷣtermiſſo.ſic.C.ſi man.ita fu.a i.ne ꝓP.l. ij —
plu. ar. atte. F. pe.ſed S. C. ſen. q ſine cer. quã. l. i. 5 bi p ſtipul . id ſententiã. diffinitiuzm retrocedendo.i.a die moꝛtis vſq; ſñiam ita
futura iudex ꝓnuncauit.So. hic offino debet vſura: ibi ꝑ ſtipula/ g (Ad ſententiã. diffint Tömoda. ffueu pcigiendoam.
e nd pnunaannlt. Do. coff dam interlocutoꝛra ſe vali õä b Coͤmoda. fructuũ ꝑcipiendoꝛum
4 conem. vel ihi in ſñia pcepit bic aũt in qdam int ci.l. ſiyns. 3 , iat, a pemeſñie oomonito ieſi añ non etarin moꝛa: ſed irermiſ
. tphlin iz Racloporom hcafns evde inkecegjbona⸗F. rüimte⸗. 1 sgnorgenthip ted nonne fit nouatio buiꝰ fauoꝛabilis acnõis: vt
nſij . ea era S 1 gelin lege aqlia ſi dacum r de C. de vſu. ra inarlaue⸗ 5. Do. irnouano in bonum non in malum:
uun d pet. bere. ꝙ õä e. Bebaum ſan wedmn do legitimi tpis nõ tenetur: c cauetibi qꝛ
pe.l. . pe. in f. . . p ſoc. lpi 885, g d caue liure ago in oib⸗ . iſtinctio in fructibꝰ tñ ꝑcipiendis adhibẽda eſt vt generalis ſit rõ ĩte
arei ſpalein pᷣdictis:als ſeruat᷑ hec rła:v dc weppnii re ago in oi hecdiſtin neic
eſan 1 caſibꝰ pᷣdictis.lʒp tꝑe futuro ꝙ bec lex n ibet. hic. n. nullü us nooꝛ: cum ea tempoꝛis ꝛc. ſm .
ngben⸗ obligatiõis hẽo in pnti ꝙ poſſit poꝛrigi ad futuꝝ:qꝛ officio debere

r. qd ego ſi ſtipulatione deberent vſurenõ ꝑ officũ. videret᷑ ſec
ſzm boc: vel foꝛe idẽ alia rõne:qꝛ idem in certu tps debet eum ſit in
ptate debitoꝛis ſoluere: ſʒ hoc fim ẽ: vt.j.de yer. ob. l.q romeĩ pᷣn.

¶ Dententiam. commonitoꝛiam que q; dem ẽ antelitẽ ↄteſta.

m& Ka
n

ctuum.percipiẽdoꝛum.accur.

— „

adie. cãm denotat: in quo poſſet accidere:ꝙ moꝛa nõ interceſſiſſet

o ¶ E ſententia. bec ſola videtro ſi ꝗᷓ eſt qre poſt ſũiam nõ debeat tyai

—

qꝛ victꝰ ẽ ſed certe hec ẽ nulla:vt.ſ.de excep.reiiu.l.cum euidẽrer.⁊ hicſbij

cit cum ea tempoꝛis ⁊c.

p Mon lucrũ.eẽt aũt lucum cũ in pᷣmo depꝑcipiendis teneat᷑ſi mõ ꝓpter
ſuiam excuſet᷑: ex qua pʒ ꝙ dereceptis ſemꝑ teneat᷑ cũ lucrũ facere nõ debe

at:ſʒ in ꝑcipiendis diſtin guunt᷑ fuerit ĩ moꝛa vel non añ ſniam:lʒ quidam

dicant hãc.l.ſcdam tiñ
in ꝑceptis loqͥ ⁊ de ꝑci
piendis eũ excuſant ſp
qꝛ añ facta ẽ men tio de
fructibꝰ fideicõmiſſi no
tauerunt:hic q dam de
eis in hũc modũ:qͥ fruc
tus heredẽ qͥ fid eicom/
miſſaniũ ſequant᷑.vide⸗
amus fructꝰ itaq; ſunt
quidã pendẽtes qdam
Pcepti:qͥdam pcipiẽdi
pendẽtes oẽs fideicom
miſ.ſequunt᷑ cũ quodã
modo ꝑtes ſundi ſint:
vt. S. de rei ven.l.fructꝰ
pẽdenteſ ꝑcepti alij an
te aditã hereditate:qui
oẽs ad fideicõmiſſariũ

ptinent:vt.j.ad trebelł.

ita tñ. S. ſʒ ſi qͥd pꝰadi⸗
tã hereditates pcepti a
lij autemoꝛã alij pꝰmo
ram. pꝰ moꝛã pcepti ⁊

Et ꝑcipiendi fid eicomiſ

ſanũ ſequunt᷑:vt.j.ð le
ga.i.apð iulianũ.S.i.⁊

ſ. ad trebel.l. ita t̃.S. ſi

ſeruuʒ añ moꝛã ꝓcepti
ſi ipendio beredis ⁊ o⸗
pera pcipiuntur ipᷣm ſe
quunt᷑ ceten vero fidei⸗
cõ.vt.j.ad tre.l. poſtu⸗
lãte ſticho. S. ſʒ ĩ hmõi.
idẽ ẽ in fetu.⁊ nota quo
tiens aliqͥd ſub appel⸗
latione noĩs collectiui
relinquit᷑ vt equitiũ eti/
am añ moꝛam fructꝰ ð
beri: vt. .e.l.equiſ. Itẽ

fructuũ pᷣceptoꝝ qͥdaʒ

ĩ qᷓrta ↄputant᷑ herede
quidã non heredẽ aũt
intellige cui aliqͥd relin
qui neceſſe non ẽ.fructꝰ
ergo oẽs in quartã cõ/

panturpᷣter eos: qͥ ne/

gligentia petẽtis ab he

cõmoda fideicõmiſſariꝰaccipiat.
Qð decretũ ita accipi oʒ:ſi añ iu⸗

ranõpcedẽte pueniat̃ad iudicem

ſz puta falcidie legisrõem ĩterue
niſſe.ceteꝝ ſi anteq; ad iudicem ꝑ

uẽiret᷑:ĩ moꝛa heresfuit:exide fru

ctuũ pᷣſtãdoꝝ neceſſitate aſtrictꝰẽ
qua tãdẽ rõe:quoniã ex ſnia uictꝰ
ẽlegitimi tꝑis ſpacio fructibꝰlibe
rabit᷑:cũ ea tꝑpis intercapedo iudi
catodilationẽ dare nõlucrũ affer⸗
re debeat¶ In his quoq; iudiciis
qnõ ſunt arbitrana:nec bõefidei
pꝰ litem ↄteſtatã actoꝛi cã pᷣſtan⸗
da ẽ:in eũ diẽ:quo ſnia dicit᷑. Cer
te pꝰ rẽ iudicatam tpᷣs a fructibus

depẽdẽdis ĩmune c. Mõ nũquã
euẽit:ut quãqʒ fructꝰhereditatis
aut pecunieuſura noĩatim relicta
non ſit nihilominꝰdebeat᷑:utpote
ſiquis roget᷑ pꝰ moꝛtẽ ſuã ꝗcqd

ex bõis ſuꝑerit:ticio reſtituere: ut
n. ea que bõafidediminuta ſũt:in

fideicõmiſſi ca nõdepᷣhendunt᷑ ſi

ꝓmõ ceteroꝝ quoq; bonoꝝ dimi
nuãt᷑.ita ꝙ ex fructibꝰ ſuperit iu⸗
re uolũtatiſreſtitui opoꝛtebit.Cũ
pollidiꝰ a ꝓpiqua ſua heresinſti

rede ꝑcipiunt᷑ſecꝰ in his qui ꝑcipiunt᷑.qꝛ modũ venit dies fideicõ.vel con
ditio.nã hi qui ex iudicio defuncti vident᷑ ꝑcepti in falcidiã ↄputant᷑.ſicut
⁊ cũ quis rogat᷑ hereditatẽ.⁊ fructꝰ ſpᷣałr reſtituere:vt.j.ad trebel.mulier.
§. ſi heres.⁊ in.l.fideicõ.⁊ nota.C.ad trebelł.iubemꝰ. Itẽ ſciendũ ẽ in ſpe
ciali fideicõmiſſo ſtatim hereditate adita recta via diñm ad fideicommiſ⸗
ſariũ ꝑtrãſire in generali vero nõ niſi reſtitutõe facta:vt.ſ.ad trebeł.l.mar
cell.⁊.l.cũ ita ſiym JJo. ⁊ in.e.ti.l.i.⁊.l.reſtitutꝗ.⁊.l.facta.ſʒ quõ intelligit᷑
qð.j.e.legit᷑ in.l.fructꝰ.vbi dr fructus qui pꝰ acquiſitũ ex cã fideicõ.dñium
ex terra ꝑcipiunt᷑ ad fideicõ.ptinere.cũ alłs inueniat᷑ fructus aſ moꝛã pᷣcep
tos noſ ad fideicõ.ſed heredẽ ptinere:vt.j.e.eqͥs.i.rñ.ſʒm R.vt nota. d.i.
fruct.in generali aũt fideicõ.tranſeunt fructꝰ poſt reſtitutã bereditatem ꝑ/
cepti ⁊ ad iᷣm ꝓculdubio pꝑtinent.ſed lʒ ad ipᷣm ptin ãt:q̃dam tñ ad he⸗

redẽ ſunt reſtituendi.ſ.qͥ negligentia non petetis ſunt pꝑcepn vt dixi: qð er

go df i.l. f.. C. de vſu ⁊ fm. le.i.ĩ legatis ⁊ fideicõ.ſructꝰnõ a diemoꝛtis:ſed
poſt lit. ↄte.vẽire in eo caſu intelligendũ ẽ:cũ antelitẽ motam nõ fuerit mo
ra.caſus.n.eẽ põtin quo non ſolũ vſqʒ ad litẽ ↄte.ſed vſq; an ſñiam nõ ẽ

in moꝛa:vt.j.e.ti.l.neq; eoꝛum.

a ¶ MWonefidei.vt acnio ex ſtipulatu:vt...e.l. videamꝰ. .ſi ack. Item cũ de

—

donatõe agit᷑ ðᷣ donantẽ:vt.ſ.dona.l.eum qui.

b ¶ Eitem pↄteſ.vt.S.l.ꝓxi.cũ ſuis ↄcoꝛ.

c Mependẽdis.i.depꝑcipiẽdis poſt ſũiam. pcepti aũt
Pcipiendi nunqᷓ; in his caſibꝰ vt hic dẽ:nec obſtat ꝙ dr. S. ꝓxi. rñ.
qꝛ ibi in actioneq eſt q̃ſi bonefidei diat.ſ.actõe ex teſtõ:vt.C. Obus

tutꝰ rogatꝰ fuiſſʒ filie mulieris ꝗc

qd ex boniseiꝰ ad ſe ꝑueniſſet:cũ
dicis ſniam moꝛa nõĩteruenit:taʒ/ certã etatẽ puella cõpleſſet: reſti⸗
⁊ ſinõ facile euemre poſſit:utmo

tuereidqʒ ſibi mater iõ placuiſſe
teſtõ ↄpꝛchẽdiſſ. et: ne filie tutoꝛi⸗
bus:ſʒ potiꝰ neceſſitudinires cõ⸗

mitteret᷑:eundẽqʒ pollidiũ fundũ

retineri iuſſiſſet pᷣfectis pᷣtoꝛio ſu⸗

aſi fructꝰ:q bonafide a Pollidio

ex bõis defuncte ꝑcepti eẽnt:reſti
tui debere:ſiue qð fundũ ei tãtũ

fideicõmiſſiremediũ pater pᷣtule⸗

rat¶ Si auro uel argẽto facto ꝓ

fideicõmiſſũ relicto moꝛa interue

nerit:anuſuraꝝ extimatio faciẽda
ſit tractari ſolet.plane ſi materiaʒ
iſtam iõ reliꝗt: ut ea diſtracta pe⸗
cunia que refecta fideicõmiſſa ſol

uerent᷑:aut alimẽta pᷣſtarent:non
opoꝛ:tere fruſtratõem iĩpunitã eſſe

reſpõderioʒ ¶ QMõ ſi foꝛte iõreli-

quit: ut his uaſis uteret᷑ nõſineru
boꝛe deſiderabũt᷑ uſure: iõq; non
centura.

qʒ poſſeſſioneʒ tradi: fru

ccꝰ poſtea captosactioneĩcerti ex

ſtipulatu ꝓpter iferioꝛa uerba cõ

ſecutuꝝrõ ſuadet. An idẽ de ꝑtu

i I Sem.
ſtipulatꝰ ſisrẽ dari uacu⸗

in cãis in ite. re⸗
ſti.nõ eſt neceſ. ĩ

mioꝝ ⁊ hoc ſym
quoſdã. vel dic
ꝙ hic intelli di⸗
ſtigui:vt.S.ſ.an

fuerit ĩ moꝛa an
te iudiciũ:an nõ
vtibi diſtinguik

d ¶ Aboꝛtẽ. quo

caſu ⁊ ipſe bereſ
iure nouo qᷓntaʒ
fid eicõ .ſeruare
dʒ: vt in aut. de
accur.

pᷣlegauerat ſiue qð lubꝛico tutele

ſi mala vt cã ĩ
teruertẽdi fidei⸗
cõ.vt ⁊.ſ.ad tre⸗
bell. l. titiꝰ roga⸗
1. 7. l. deducta.
§. fi. 1. S. de pet.
here.l. ſʒ ⁊ ſi le.
F. q güut.

f ¶ Superit. idẽ

de eo qð qſi ſuꝑ

E:vt qꝛ in aliam

reʒ ↄuertit᷑: vt.j.
de le.ij. impatoꝛ
§. fi. et. l. ij. et. l.
idẽ.ſed videtur

ter vi.⁊ vx. l. qͥd
ergo. ⁊.l.pᷣcedẽ⸗

ti ex aĩo.S.ſi ma

rit.ac.

g Noluntatiſ.

teſtatoꝛis.ſʒ vi/
dent᷑ fructꝰ non
venire: vt. j. ad
treb. deducta. F
pe..l. in fidecõ
miſſania. in pᷣn.
que ſũt ð. So.

vᷣbum quicq uid

quod hic ponitur:tollit contrarium quod non ponit᷑in.l.õrijs.ite
3.j .dele iij. l. qd bis vᷣbis.in pꝛin. vbi dicit frucnon venire. So.
illud de benignitate:bic derigoꝛe vt bic ⁊.jſ.ad trebel.l.baliſta. ve
dic ſicut dixi in ſolutione alteriꝰ qð hic patebat ſtẽtio teſtatoꝛis vel

ibi ↄſumpti. 14
8.de iuſti. ⁊ iure.l.fi

Cũ pollidi.neceſſitudini.i.ↄſanguĩtati:vtar.
⁊ no.qð põt mater vni ↄmittere admiſtratõe,

reꝝ.q̃s filio reliqt:vt bic ⁊ i aut.vtli.ma.⁊ a.5§ i. . . teſt. tu. l. ij.
i ¶ Fundũ.als non ẽin ter. fundũ:ſed ſubaudit᷑ ppter id qð ſequit᷑.
9

uncte. pter q; de fundo.

Snali bñ vt. . dele. ij. ſi ta relicũ. F. pegaſus. ſ. ego vulpi.

mREm. ⁊ nõ fruc:qꝛ qð in vno pmiſit in ceteris ꝓbibuit: vt.s: de

iudi.l.cũ pꝛetoꝛ.⁊.C.de/pcu.l.maritus.

n ¶ Lubꝛico. . lubꝛicis tutoꝛibꝰ.⁊ hec eſt ſcõa rö.

06

otulerat. ↄmittendo fidei pollidij ſui neceſſarij.
p Si auro.vel argento in ſpᷣe:nò ĩ maſſa:vt.j.pʒ vbi diſtinguit.

4 Erigent. pʒ tĩ q;tum ex locatione hoꝝ vaſoꝝ ↄſeqͥ potuit.ſ. vt

ructus vel vſuras:vt.j.e.l.videamus..i.

Iſupulatus.vacuq qð dĩ.ſ.tradi vacnam poſſeſſia ſenꝑ

ſp reſtiruunk

ncuß

ömidan
ſraetuo⸗
ſrtdelei⸗
robl
ſpeſtumnn
irdenn /
lpetili⸗
Pbengh.7
dolãt
n.—
(Dſe⸗

mNrincenn
iönnfun
cheſit

ſeſderee
ſbpioutnons

ſincia.

nn polcſt

hirodinef
oe ad
aid Johe⸗
mnoffabo
bomncino
deel i ⸗
eigin
rſeſ ſti
nina hid
ns voſt
a .
ſitng
Nxfaſp di
Pelto ſ.
ing ſchin
nnanalläd
Voator
nan
(onnz.
.
Poni
ßhcedn
id ze
nnlle

Doycbon

fmiifn
ſſderch

De vſuris ⁊ fruc.

it: vt. de pe. br. ⁊ ancillax. in fi. I.l. ſi poſſeſſoꝛ.qᷓ ſunt S æc.
2 ꝗ ſunt:

VUm de in rẽ verſo.moueret᷑⁊ erat iudiciũ ſtricti iuris ex quo agebat
ein rẽ v. als ex ipſa moꝛa ſine aliq̃ pſtatõe venirẽt: vt.j.e.l. mora.

intelłr in pᷣma dlauſula.ſ.dari: vt.S. de acti. empt.liij. .i. q̃re ergo
cũ tm̃ dari ſtipulat᷑ non veniũt fruct.Rñ.adiectio opat᷑ vt ↄiuncta

„₰ l 2 —. – „„
Preſtmnne aceret:quoꝝ neutrũ ꝑ ſe faceret:vt.j.de le.i.ſi qũ.⁊.ſ.ad mũici.l.i.ĩ
d faceret:quoꝝ 5 )

n,f. iij. l. ea tů . Sed ar. S. C. de fideiuſ.l.nõ recte. Jo. ⁊. ſ. de §. in bonefidei. b Yongo. ſ. decẽnio. vt. C. dep̃ſcrip. lon. tẽ. x. vel
ni obl ditipul, p. .s ſoc. ſʒ ⁊ ſi adijciaf᷑. ⁊ de cap.⁊ poſtli.re. xx.Rubꝛica.alij dicunt triẽnio:vt.C. de fideicõ.l.i.ſed ibi ſale fauoꝛe ali/
tälke l.poſtlimmmij. F. mentoꝝ.ſed videt᷑ ꝙ iõ
n,Ai fi.⁊ de au. ⁊ ar. 55 M ꝙ aliquãdiu ſint pᷣſtite
on⸗ . . . 7 — 2 , — — 1 9 4 . 2- 2
ngr let eae ir S ancille rũden poſſt it: cõſiderand to.iõ ſoluẽdas uſuras iudicauit: n5 enotek wene
hkünſfqi bac dol. do⸗ E. Hꝗ qð ad uerba ſupioꝛ ꝑtiet ¶òðeaspſedñs:ul pat᷑ longotpe l.ſibemis jmis. Go tbi
inſn tem. acc. ſiue factum rei ꝓmittẽdi ſiue effe pᷣſtitiſſet Inꝑꝛ.quoqʒ noſter ſe i biẽnio mñ. hic aũt ma⸗
aann [¶Inuceni ſiedi ctitraditõem dñii tranſferẽdi ↄti uerꝰ filie flauij Atchẽagoꝛe cuiꝰ iern ſen aſrlhe
lat emm uauũ tinet: partꝰ non ↄtinet᷑. ueꝝ ſi p- bõa fuerãt ſubiugata fiſco:iõnu⸗ unt ꝙ bic nõ ertabat
en hapeſtput tpe toꝛ a uẽditoꝛe nouandi aio ita ſii- meranicies cẽtẽa dotisnoĩe iuſ arliairnuds
nen erevere⸗ pulatꝰ ẽ:factũ tradendi ſtipulatꝰ ſit: qd ð ea ꝑte pᷣſtitiſſe dotisuſu pac temèt. ⁊ boc
ſuan F.ſuni. ac. intelligit᷑:qꝛ non ẽ uerniſimle plus rasallegaſſetꝰ. SDem. ſtabat hic aũt dubiuz.
dyrin out de 1t2 Merba. ſ. va⸗ ,3 WT. J IZr., ( itoꝛ uſ ſE ditoꝛi Item eodẽ mõ j.C. ð
fiallgiio. 4 poſſeſſio/ uenditoꝛẽ ꝓpmiſiſſe ꝗ́; iudicio ẽp Ebitoꝛn urarius cred itoꝛ vſu.l. creditoꝛ. vbi loq;/
m nsénadine fu, tip̃ſtare ↄpelleret¶ Sʒ tñ/ ppter & Ypecuniã obtulit: e cũ acci tur vſuns alguaͤliu
E a ogen ilanerd matges oſſenſonetta pe noluiſſer oſignant rocpoſun fei noe d
funntij imo vr er boo di põt dici partꝰ quoq; rõne ↄmit it.ex eo dierõnon hẽbit᷑ uſurarũ ʒ übemopſtitit aliq;/
aſti er hoc ubor dict de i. nain tate
nmin 4 bo nadinõ ve ti incerti ſtipulationẽ. z.n. ancilla q ſi poſtea ↄuẽtꝰ ut ſolueret: mno to tpeopalſq ſibiama
teſae n nire fruckꝰ:vt. S. ed . 8 . iſteriles exe numiſſoꝛe int᷑poſite nõ
Celtmdgn deacl.ii. .i. qᷓ tradita partũ poſtea editũ in bõis rã fecerit nummiſtenies exeotꝑe fuũtnon t̃ i mn poſterũ
en an5. Sor bioe ſuis reꝰ ſtipulandi hẽre potuiſſet. nonerunt. Dem. D aan
rlbttt Pacne, piev e ¶Sipꝰ ↄtracta emptoem ante in Quis fideicõmiſ. reliciis decẽnio. tu aũt bꝛeuiter
edii. ceptis poſt. vel tfeꝛpoſitã ſtipulatõem panꝰ editꝰ ◻ Kpꝰ moꝛã fetꝰ quoq; Pᷣſtabi ad oĩa ua. So oiſn.
ens aut aliqd per ſemnũuenditoi acq tur: ut fructꝰ.ſz ⁊ fetꝰ ſcsut cĩ ſi Sasauc alite en
nauan de fucnb' diri ſitu c. q er ſtipulatu ↄſeq nõpo- cut ꝑtusmulieꝛis. I Dem. ola roͤne: ar in tentͦ
Fune poſito l. nul, terit:iudicio empti ↄſeqtur.id.n. .Eecunieffenebꝛis intra di⸗ b ſ Pſndr nu
rltel ſim ancils dari qðnon trãſfert in cam nouationis . em certu debito non ſoluto ⁊ tunc nullo tpe pᷣiudi⸗
biſſiun vacuamq; poſ iure pꝛiſtino peti põét. I SZem. dupli ſtipulat᷑ ĩ altero tãtũ ſupꝛa cat ſoluẽt: vt. L.e.l. cre
n äſetnan nadt. LEneralr obſenuari cöuenit modũlegitimeuſure. Rñ. nõ te⸗ en oreniſ fl⸗
d . 7 ,⸗ „ , —2x „ „ 9e E 189
welßati rPernnz. ſiſe G 2 onefidei iudiciũ non reci⸗ nere Quare p mo cuiuſcũq; te lede vel inducẽde al
ninin nanm intllig;? pere pſtationẽ: que cõtra bonos poꝛisſuꝑfluo detracto ſtipulatio Bolligaronum icerg.
edin Sꝛomitẽdi. Moes deſideret. I Dem. uireshẽbit. ſuraruʒ ſtipulatio pllace aut erpacto: ,
ufi ſ edene ne Vm de in rẽuerſocũhere · qʒuis debitoꝛ non ↄueniat᷑:ↄmit⸗ ulr dbaren diunumna
tfuen en 6Aepatris: uel dñi ageretur: ? tit᷑ nec inutil legitime uſure ſtipu mudo t meidet m pat
aln lo vebo: ma ſuraꝝdo moueret⸗ Impatoꝛ an latiouidet᷑ ſub ea ↄditõe cõcepta mo:vtin d.lQL. poc.
lüf di. veniãt frucł SJð ſi cerns anis. gitveſti
edline⸗ orz . . r . to ⁊ tunc pᷣiudiciũ fit vt
ſna rör vt. j. de ver. obl. . .. . t0 2 tuncpiudiciũ fit
g lein ↄuentionalibꝰ.5.fi.queẽ ↄ. So.ibi appellat cõm bonoꝛuʒ nõ bic: ⁊ ar.j.de aqᷓ plu.ar.l.i.in fi.niſi ĩ caſu fauor alim ctoꝝ quo caſu et ſi er
dunctigen ele nree vr e ſfmdum. hfkerm . keng nint᷑ ꝑ mennger:,eiin P.o zicagt inennnndgen
atistan 3 rfrecum. qꝛ dixit dan quo verbo dſiium dʒ tranſferri: vt inſt. de nẽ ſema ĩ decimis ⁊ qᷣbuſſʒ pᷣſtatõibſerui. Jo.idẽ quoq; ĩ ſeruit /
ac. 5. ſicitaqs. a Snpular. ſ. rem dan. vacuãq; poſſeſſio/ rẽdis vel ꝑſonalibꝰ vel ren q̃ non hñt ↄtinuã mdeidegärlranlu
ne ergo Oigit bicroõne νbccdéορadmicnõis altenus verbi ligeés: nec foꝛte ↄſueuit ſuas pecunias iactare: vt. . de pba. cũ de indebito
ſſnme b enſile. nota non plẽ venirein ſubſtituta actõe qᷓ in ea: cu ſſb ſz magis ↄſueuerat fenerarevt. . el. qͥ ſemiſſes. . f. K Oleltbenago
6 Culi ſtituit. vt bic. ſic ⁊ legatari ſtipulando noĩelegati ſerui non eẽ fugi re. athenagoꝛa fuit filia Flquij:⁊ dederat pr ei filie dotẽ:vt.¶. ð rei vx. ac.
niſe vrſdel. nenblus in pᷣma SSõ deniin ſeputarionan di hurs ve pmidra cn zeareve nõ enächacennetee nemara
ic vt. j. dele. i. ſi legati ſerui noĩe. Itẽ in eo qͥ ſtipulat᷑ añ diẽ delegato miſſio:vt.C. de dona. int vi.⁊ vx.l.aſp.. ¶ Quius.ſ.ſauiſ.
crn ſoluẽdo vt. j. vt e. no. ca. l. i. F. ſi qs ſub unbetdes eo: qͥ accipit fi 27e oieotis i nulle cauetibi qꝛ õt intelli in dotẽ dãnatũ fifũ here
N deiuſ ꝓ legato.vt.S. de ↄdi.ide.fr a ffe.S.fi.⁊ ſi.ẽin eo qͥ ↄſtiuit q; dẽ flauij:qꝛ diu pᷣſtiterat vſuras eꝰ dons.vel dic ꝙ hic nulle fuerant vſu
bbirpt cea donationis debeat.vt.j.de dona. qͥ id qð. re ipſ. aa fuerat ſoluta dos qᷓ; pcepit ſolui:iõ qꝛ in pᷣteritũ erat ſoluta.
c ¶ Copellek. ſz in eo uenit factũ ſolum.i. rradino aſinina: vt. . de ¶ Pꝛeſtitiſſe.ſ.p fiſcũ qͥ ſucceſſi flauio:⁊ no.ꝙ dicit pᷣſtinſſe:idẽ tñ ſi tiñ
act.emp.exẽpto.circa pᷣn.ergo pʒ qð non plꝰ ſcdo vᷣbo:qᷓ; ſub pꝛi⸗/ mõ ꝓmiſiſſet vſuras dotis:lʒ nllam dotẽ ꝓmiſiſſet:vt no.C. ð do. ꝓmiſſi.
. 5 mo eẽt. ſ tñ ⁊c.⁊ ſic ꝓximo ſuꝑioꝛi caſu. Rñ.ſ.medio ⁊ vltimo. l. ſi ꝓ dote. ⁊.C. ad.l.fal.l.fi. o Allegaſſet.ſ. lſia.
piinni d¶ Di py. ex ſtipłatu deducta reẽ̃pta in ſtipulatõem aĩo nouãdi. Abirr vſinam vr el i creditrici. q ¶ Mon erũt.ſj nũ
po Ao equi.vt. C. de pi. ⁊ o. rei ven.I.pꝰ pfectã. ſ Z.j. ð noua.l. mos in ſuos vſus ↄuertit poſtea:vt.C.ie.l.acceptã. in fi. .
0 aln So. pijt ẽt boc puilegium pᷣme actois ꝑ nouatòeeʒ ſy in eo m̃ Wuis i aaby e ſaci ad bãc.l.s.de pe.here.ſʒ ⁊ ſi lege.in fi.⁊.l.ꝙ ſi
ſcis ſtatum ẽin obligatoem ſcoam: vt. C. de traͤſack. l. age. oues. ?. l. ancillarum.

8 Mueralt. pſtatõem. qu non ꝑcepit: ⁊0 non iĩputatſeſi ꝑci Cp Eecunie,ſ.mutuo. ded erit. x. ſtipulatꝰ ẽ ſibi reddi.xx.

O2

ZLiber

n ¶ Stipulat. neutralr. i. p ſtipulatiöem. .
xHon tenere.vt.j.e.penã. a.l.placuit ex qbus collige ꝙ vtile per inutile
non viciatur. 4
cunia res ſepabił.ſic ⁊ alĩ pecoꝛibꝰ:vt.j.ð aq̃ quo.⁊ eſti.l.i.S.vt trebatiꝰ.

ſed aliud in fid eiuſſoꝛe qͥ accipit᷑in grauioꝛẽ cãm qͥ in nihilo tenet᷑.vt.j.de

x¶ Pꝛo mõ. legitime vſure.⁊ ſic fit ſepatio:cũ ſit pe/

fideiuſ.l. grece· F. illud
qð eſt bic. ar. õ.
v WUſuraꝝ.ſ.maioꝛuʒ.
3 ¶Romittit᷑ infpellari
e videt᷑ ab ipſa die oſti
tuta. vt. C. de Zh. ⁊ cõ.
ſti. magnam.
a ¶ Mon. n.q.d. ꝓpterv
nã ſolutõis ceſſatõem
⁊ vſuras ðᷣberi:⁊ penã
exigi abſurdũ eſt ſʒ hic
ceſſant minoꝛeſ ex quo

—

b
nibus vſuris.
c ¶Inculpatã. quo ad
maioꝛes ſed mĩoꝛes de
bent: niſi fiat oblatio ⁊
dſignatio ⁊ depoſitõ Z
maioꝛeſ ſufficit ſola ob
latio:qꝛ nundũ cepunt
vt. C. e. ſi parte.
da Dpponek⸗ ſicnot.
qð non nocet alicui ad
uerſarij defectꝰ cũ ipſeĩ
negligẽtia ñ fuit:vt hic
⁊.j.vt ĩ poſ.le.l.i.S.ñ e
xigit.⁊.j.e.cũ qͥdã.s. ſi
pupillo.⁊.S.ð lege.co.
l.ſi fũdꝰ.S.fi.⁊.s.de cõ
ſti. pe.itẽ illa.in pᷣn.ſed
.j.e.euic..fi.ſolue vt
ibi. Itẽ Z. ſ. ti. i. l. pfi. ſed
ibi non erat qͥ ſolueret:
erat tñ qͥ recipet.bic eõ
pArtũ.reſtituerea⸗
Etiin rẽ vel enaʒz

plſonali: vt. ſ. e.l. videa

mꝰ. S.ſi actiöem.
f Eeteret.rei ven. vłꝑ
onali. ac.

ſi minoꝛes ad diẽ ſolute nõfuerĩit.

nõ.n. pena: ſʒfen ubenꝰ iuxtarõ
nẽſoꝛtis ꝓmitti᷑. Si tñ poſt moꝛ
tẽ creditoꝛisnemo fuit:cui pecũia
ſolueret᷑.ꝰ:eiustꝑis inculpatã eẽ
moꝛã ↄſtitit. Jõq; ſimaioꝛes uſu
repꝛioꝛibꝰ petant᷑:exceptio doliñ
inutilr opponef“. Aul.

Alrtũ pꝰ litẽ ↄteſtatã edituʒ

Nreſtituere poſſeſſoꝛ dʒ:quẽ
non deberet reſtituere: ſi cũ mate
peteret᷑iã natꝰ fuiſſet:niſi ſpalr
Phoc egiſſet . .
Aius ſeiꝰ ꝗrẽpu.gerebat

enerauit pecuniã publicam

ſub uſuris ſolutis.fuit aũt ↄſuetu
do:ut intra certa tꝑa non illatisu
ſuris grauioꝛes infligerent᷑: qdã
debitoꝛes ceſſauerũt in ſoluẽdis
uſuris:quidã plꝰ intulerũt ⁊ ſic ef
fectũ ẽ:ut oẽ qdᷣuſuraꝝnoĩe cõpe
tebat:ẽt phis:qceſſauerantĩ uſu
ris ſuppleat᷑ Queſitũẽ:anillð

qð ampliꝰ exↄſuetudiepene noiĩe

a ꝗbuſdã exactũẽ.ipſiſ eio ꝓfice⸗
reideberet: anreip. lucro cederet.
Rñ.ſi gaiꝰ ſeiꝰ a debitoꝛibꝰ uſuł

i I Dem.

. „ — . m. - .
8 Kagiler welir e er ras ſtipulatꝰ eẽt: eas ſolas reipu.
go pot venireꝑ officiu—z n . Ji;
lʒ ſit extra ree E hic. ſʒ pſtan opoꝛtenque ſcðm fũdũ ab
non aſ niſiſpatr petar eis exigi ſolentẽt ſi oia noĩa idõea
vt bic ⁊.S.ð edił.edi.l.
ediles..itẽ ſciendũ. et
C. delib. cã.l.fi. aliud

aũt eſt ſi iure fid eicõ.vendicat᷑:qꝛ pꝰ moꝛã sptus venit:vt.j.eo.l.paulꝰ.ᷣin

pᷣn. vel ibi fuit ſpalr petitus ꝑtus: vt hic. SJ
6 Aius. gerebat. erat enim maſſanus communis. E
6 Gb vſun s. ſ.minoꝛibe. Conſuetudo.ſ.illiꝰ reipu.
c ¶ Aſuris.minoꝛbus ex pacto debiiis.
d ¶ Wꝛauioꝛes. legitime tñ vt. S. l. pe.in pᷣn. ẽt ⁊ ſine pacto. .
e ¶ In ſoluendis.ſ.vſuris minoꝛibꝰ:⁊ maioꝛibꝰ ſm pe.⁊ bec culpa gaij in
terueniẽte.vñ non dicit ↄpenſationẽ fien:vt.ſde admi.tu.l.cũ quenit: vel
dic ſm yr. ꝙ ceſſauerunt in miĩoꝛibꝰ:qꝛ erãt non ſoluẽdo.ſʒ alij ſoluerũt ẽt

maioꝛes. f Auidã plꝰ.i.maioꝛes qͥ ceſſauerunt in minoubus.
f CA uran. ſ. mmoꝝ. g (In vſuris.ita ꝙ nullo mõ ſoluerunt.

b ¶ Duppl eat in minoꝛibꝰ bita ↄpenſatõe eiꝰ qd ex ↄſuerudinea qͥbuſdã
i¶ Pꝛoficere. ad euitandũ dãnũ ꝓpter non ſoluentes maio/

.

exigat.

res:qꝛ non poterat ſʒm yr.vel vᷣius vt dixi ad euitandũ dãnum minoꝝ q̃

K Cederet. vt ſic eas nõ ↄpenſet.
Snpulat. ciuitati. cui acqrit vtilem actõem vt tutoꝛ pupillo:vt.S. ð cõ
ſti. pe. eũ qui. S. ilt. m ¶ Solas. ⁊ oẽs.ſ.maioꝛes ⁊ minoꝛes necre/
leuat:iõ qꝛ ab alijs exegit maioꝛes lzʒ ⁊ iſti debentes minoꝛes ſũt ſoluẽdo.

igleaupa gaij ſolute non erãt.
10*

vt ſubijcit. n ¶ Pꝛeſtari. ab bac dicrõe pſtari: vſ⸗ qʒ illuc acqſiuit
o Foꝛmã.i.ↄſuetudinẽ ⁊ ſtipulationẽ:lʒ mino/

⁊c.ẽ lr̃a py.

res ſint legitimis:vt.j.de admi.tu.l.tutoꝛ qͥ..ex cetenis.
p ¶Solẽt.tunc.ſ.cũ ⁊ hic hẽatur ꝓ ſoluendo pꝓpter culpã g ij.
q¶ Public.i.gaiꝰ qui erat adminiſtratoꝛ.nã ipſe a ſeruiẽdo di ſer

ſint:qð ſi ſeruꝰpublicꝰ obligatio
nẽ uſuraꝝ reip.acꝗſiuitequũ ẽqʒ
uis ipſoiureuſure reip.debeant᷑:
tñ ꝓdefectis noibꝰ ↄpenſatõnes

maioꝝuſuraꝝ fieri:ſi non ſit ꝑata
reſpub. uniuerſoꝝdebitoꝝfoꝛtu
nã ſuſciꝑe.Eadẽ fere in tutoꝛibꝰ
marcellꝰ refer. Dem.
Eia mutuãpecuniam acce
pit a ſeptitio ð uſuris ita cõ
uenit:niſi ſua quaqʒ die uſure ſu⸗

pꝛaſcripte exoluerent᷑:uel pꝰ tenti

umemenſẽ:tũc in maioꝛes uſuras
ſeia teneret᷑ ⁊ deiceps ꝑ ſingulas
pẽſiones ſiↄditõe data:uſure nõ
ſoluerent᷑:ea ↄditio obſeruaretur

donec oĩs ſummaðbita hoc noĩe
exolueret᷑:quero an hecuerba ⁊8
inceps ꝑ ſingulas pẽſiones ſi ↄdi

tionedata uſure nõ ſoluant᷑:ea cõ
ditio obſeruaret᷑.eo pertineãt: ut
quãuis cõmiſſa ſit foꝛtepꝛima ſti⸗
pulatio:nontñ in amplioꝛẽ quãti⸗
tatẽ uſuraꝝ ↄueniri poſſit quã eiꝰ

penſionis noĩe que egreſſa ẽ dieʒ
p̃ſſtitutum. Paulꝰ m̃. ples ↄditõ

nesↄtinere eã ſtipulatõem que de
grauioꝛibꝰ uſuris pᷣſtãdis ſbiecta
eſt. i. ut ꝑ ſingulaspẽſioneſ oditõ
inſpectaret᷑ nonillataꝝ ſuis tꝑibꝰ

uꝰ. hic.n.non di
uerſitatẽ ꝑſona/
rum ſʒ caſuũ in⸗
duat:vel dic ſer
uus public iuſ⸗
ſu gaij ſeij.

r ¶ Acquiſiuit. ſ.
maioꝝ vſuraruʒ

qᷓ; ↄſuetudo ſit.

nã ſuꝑioꝛi caſu

ex ↄſuetudienõ
ex ĩduſtria ł ſti⸗
pularione gaij

maioꝛeſ vſure e⸗
rant q̃ſite vñ ibi
non fit ↄopenſa⸗

tio hic ſic.
õpenſatõeſ

i. cõputationes

vt ⁊.3. de rei vẽ
di.l.emptoꝛ.ac⸗

t ¶ SDi non. i. q;⸗

uis. —

ve UVniuerſoꝛũ.

i.ſi hoc nõ vult

pati ſponte.
x Debitoꝛuzʒ. ſ. L

quoꝛũdaʒ nñ qͥ
maioꝛes vſuraſ

ſoluerunt az3o.
hoc.n.non pꝑmit
titur:vt.j.dead.

tu. cum q̃ritur.

v Cadẽ. fereiö

dicit ꝓpter oſue
tudinẽ illã mio⸗
rum ⁊ maioꝝq̃ i
tutoꝛibꝰ locũ nõ
bʒ. Itẽ qꝛ ciuita
tiq̃ntur ex nudo
pacto:vt.j.l.eti⸗

am. ꝙ non ẽ in

pupillo. Itẽ qꝛ
ſi tutoꝛ maioꝛes

vſuras ꝓpter

bitoꝝ paupꝑtatẽ

æ ſuò negligentiam non è ↄſecutꝰ a occaſionemaioꝝ tiñ ↄoſecutus
vt egeren minoꝝ non tenet.ſed ſaltim qᷓdaʒ pupillꝰ agno

ſcat:vt.j.ðe admi.tu.cum q̃rit᷑vel iõ qꝛ ipſe pupillꝰ dʒ ſti. als ſeru?ꝰ

ſi bz veil ẽ enendꝰ vt directa ei qraf᷑ als ſi tutoꝛ non põt ſeruũ hẽre

pſiti vel abñti pupillo ſtiplat᷑. vt. S. ð oſti. pe.l. eũ . S. iu.
Eia.ſeptitio ẽ reddendũ:annua bima trima die.

AUſuris.ſ.minoꝛes.

ſes ex die cefſationis.

b ¶¶Ael poſt ternũq·d. vel er tuncſtatim ex quo ẽceſſatũ: vel p'mes
da c¶ Deinceps.i.poſt aliũ tenninuʒ

pᷣmum ex quo ceſſaſſet.⁊ ſic cepiſſent currere maioꝛes.
d ꝙ Eer ſingulas.ex bac oroneq ſequit oꝛt᷑ dubitatio:qꝛ põt intel /
ligi: vt demu poſt oẽm ceſſatõem incpiãt maioꝛes currere: vt. e. de

*

pig. ac. l. ſi neceſſanias.S. ſiannua ĩ pn. vel qꝛ ꝓut iĩ quolʒ fuerit ceſ /

ſatum ſtanm ꝓ ea q;titate currant:qð eſt vᷣius:vt dixi in fi. vt.. ſi
cer. pe.l.lecta. ⁊.d.l.ſi neceſſanas.sS.ſi annua.in f..

e¶ Debita ex bacobligatione ſo:tis.

f¶ Eam ſtipulatoem. ea ſtipulatio vna dĩ ꝓpter vnũ tp̃s.l.ſtipula/

tionis interpoſite in quo ↄditõem er: qͥ ſtipulaf intuemur.ſ.ant

aljqa
nifl⸗
unbus⸗
nact
Goeiſi
Nirögl
tioap⸗
epnno
hüe
igaut el
celatioon
fresne
Ppotne
ſcs t.. de
wiglii
gllethien

—
8 Cre

ltdcdtbee
norinos
ſorangſon
Aunis.

b(Frte

ſcneelae
Nepon pet
Uoiotbus
Urfeaſte
Mcülon
glipenno
1coione
Nonſcd⸗
deinteper
ecungci
ns Poſe
Gponi a
ſtch oͤten
deminou
ſenonß
na
fenk,a
ctepitrfi
(Epfnlln

ſch don
mgi

841 d
ee
Ppconin
Eepigan
Aſſus,
(Der

Md

uuuſul
iͤſſenn
unsf

MImnn
NN

Ketckr
iſcec
dardube
unge

letrffie
delznnn

higti
ilodfſ⸗
iennand
ſieinn
1aſuiin
Nhyadieſe
pubtii⸗
Nſſ,.
Nniint
upſunng
Nancot.

ſipigiagſt
Nencrn

uſrukſie

rone e
cſred
äſieſſti
ftoenſa

ieſt.
Cihanndt
Opunmmins
11 6 deräfe
ilenprte
in
Gimi
3—

eiuſoi.

B

uNENBNNE

fhoenö r

gäſpone
M
Aictes pſun

uerunt j0.

CeNNe
urnſNen
Cdeſni
ſtoet di
dneltͤne
mmtnnin.
ncnrylcciin

„ Jicgeun

mmmm

inmmene
Gmurtil ad
ng Nelii
plo Jia

Urornainch
ſmnsphind

ornngmi.

6 a) Vi ſemiſ/
es. p tãta
l. x.vẽl. xx. anniſ

vel alij qrere poſſit:vt.j.de dona.cau.moꝛ.l.ſenatꝰ.ꝭ.fi.⁊.j.de v.
ob. ſi filꝰ.ples tñ eẽ dicunt᷑ ppter plures ſũmas:vt.j.de ver. obl.l.
pluribus..i.ſed nunqͥd elapſo pᷣmo anno ſtanʒ currũt ꝓ pma ſoꝛ
te.videt᷑ ꝙ non.ſed oĩbꝰ termini ſolutis:qꝛ dicit ſua q; ⁊c.vt.S.de
pig. act. ſi neceſſanias.S.ſi annua.ſʒ bis adiecit deiceps.⁊c.⁊ ſic cũ

dicat ð alijs ter .
manigeappe .
depmo tm dixe .— „ .’
ero a leuionuſurax: -ideo poſſeeuitari
digaur vd ſtai penã ſeqntiũ pẽſionũ/âQeuo.
Poknenmenle MMiſemiſſes uſuras ꝓmi⸗
Rñ. poſt treſ mẽ it ꝑ multrosannos mioꝛes
ſe vrſ deve ſtitit. heres creditoꝛis ſemiſſes
pulanfuero. petit: c ꝑ debitoꝛẽ nõſtetenit quo

minus mioꝛes ſoluat:queroan ex
ceptio doli ul pacti obſtet.r.ſiin
uloictbꝛeiof exoluendis er moꝛeuſuris ꝑ tata⸗
tpoꝛe in odiũ v pt a moꝛa ꝑ debitoꝛẽ non fuit poſ

nnus oate v. ſeſzm ea que pponerent: obſtare
b Fuit. ced· exceptõem 4 Queſitũ eſt : an iu⸗
toꝛ accepit. nece dicio negocioꝝ geſtoꝝ uel mãda⸗
nor, ti Pppecuniaocioſa uſuras pſtare
mirabde, ſũp · debeat: cũ dñsnullã pecuniam fe
tionẽ:qꝛ ſcienter i &q ernre iä
denon perodis Nerauit Rmñ.ſi eã pecuni depo/
maioꝛibus vide ſitꝗ hũiſſz: idq; ex ↄſuetudie mã
ur feaſſe taarũ qantis feciſſet:ñ debere gcq; uſu⸗
pactũ ꝑ longin⸗ “
quã petitionen ravnoie pſtare. ulus.

eaene bil C Dcdscenninocn⸗ inſ oluẽdo
dein re ver. ſ. ABrideicõmiſſo facta ꝑtꝰ quo

e cum qã. . di qʒ ancillarum reſtituendos. He-
aas oalii resrogatus erat pꝰ moꝛtẽ ſuaʒ ſi
vt cu cöuenerat ne redditu hereditatẽ reſtituere.
eninneri queſitũ ẽ anptꝰ cilllan ẽt uiuohe
qð maioꝛes da⸗ rede nati reſtituendi eſſe ent Ppter
nern aedno uerba teſtĩ ꝗbꝰ de redditu ſolo de
res p multu ys ducendoteſtatoꝛ ſenſit. Pau. m.
poſic porutpe an diẽ fideicõmiſſi cedentẽ ꝑtꝰ an
br el aduer, Cillan edictosfideicõmiſſonõ ↄti⸗

ſus.⁊.l.q;uis.
K¶¶ Aueſitum ẽ.
ꝓ pecunia rõne

neri.¶ Meraciꝰ lih.i.refert ita eũ
qſur rogatꝰ eẽt ut mulierẽ reſtitu

negligentie ac ⸗ exet: ptum eiꝰ reſtituere cogendũ
(Weden tzan⸗ non eẽ: niſitunc editꝰ ect:cũ in fi
gtoꝛ. vd geſto: deicõmiſſoꝰreſtituẽdo moꝛã feciſ
accurſiuſ.
m ¶ Kene auit. i. ꝗMR
ſolutus fuit fenerare. n ¶Ex ↄſuetudine.vt.S. de pig.ac.l. vl

vniuerſoꝝ.ſec ſi ↄſueuerit fenerare.vt.S.de ne.ge.l.at qͥ natura.j.

no m.
o ¶ Hoie.ſecus in ſuos vſus ↄuertiſſet:vel in moꝛa fuiſſet.
Aubl.Rñ.moꝛa ſꝑ aũt fuiſſet ĩ moꝛa a die fid eicõ.cedẽte ſifu⸗

iſſet teſtatoꝛis: niſi gra.l.fal. fiat. vt. . e. in fideicõ.
q ¶ lłeres.redditu hi ct ſine hoc nõ reſtitueret᷑: qð dic vt ad trebetł.l.
in fideicõmiſ.⁊.l.mulier. r ¶ Kedditu.quo nõ ↄtinet᷑ ptus et
erat dubitatio: q; excepat ſolum redditũ eoꝝ:ergo oẽ aliud reſtituẽ-/
dum ergo ꝑtus:ſed tñ bic ↄtinet᷑ appellatõe redditꝰ.⁊ ſicẽ j̊.j.e.l.ĩ
pe ¶ BGimlr. i.deducto redditu. aʒo.
t¶ Mon eẽ. bic in eo caſu cũ aditione bereditanis fideicõ, dſium nõ

xxij.

uſure nõ exrigunt᷑ cuʒ uſure

.duus piusita reſcripſit. pax iuſteu

De vſuris ⁊ fruc:

eſt qſitum:cũ extranei vel heredis eẽt res legata:⁊ ita intelligit.ſ.e.l.equis
alioq̃n a die acqͥ ſin dñij fructꝰ pᷣſtantf.vt.j.e.l.berenniꝰfructꝰ. Iteʒ S.j.ad
trebel.l.in fideicõ.vel.⁊.i.mulier.s.ſi heres.ſʒ iſte duẽ de frucnbꝰ.⁊.l.vdu
cta. F. bereditatẽ. bic decreto finito õᷣ ſo.hic loqtur de ꝑtu edito pᷣmo añ di
em fideicommiſſi cedentem:ibi de ꝑtu nato poſtea.a,ʒo.
v ¶ In fideicõmiſ. ſine
G reddituu.
ſet neq; itereẽ eriſtimoan ancilla ?αα os7à
ſpᷣalr anhereditas ĩfideicommiſ lnag lni
T V¶Eũ qͥ. als.l.eum qͥ ⁊
22 n. . n. q;. litẽ ote.qᷓ eſt
te ↄteſ. officio iudicis reſti rõ.R nß ea: qꝛ vſura
accedit qᷓ;titati nõ ſpẽi
qꝛ pone eos ↄſumptoſ
vel eos feciſſe ſuoſ vt ip
ſi non deberent ſed eo⸗
rũ eſtimatio:ſed foꝛte il
la: qꝛ ſicut vſura vſure

tuẽdi ſunt:uſuraſ pᷣſtare opoꝛtere
ne qʒ eoꝝꝗpꝛiꝰ ꝑcepti quaſia ma
lefidei poſſeſſoꝛe ↄdicũt. ¶ Sẽ
Iberalitatis in rẽpu.facte

non debet ſic nec vſura
pcii fundi abeo:gꝗa fiſco emerat uer⸗: acceſto acceſſi⸗
. . .alij dicunt ꝙ of⸗
peterent᷑ ⁊ emptoꝛ negaret tradi ſicĩ offico non porſer
tatibipoſſeſſionẽ. Inpatoꝛdere meie bnefo Aineyt
uit iniquũ eẽ uſi uras ab eoerigi: q ibi. Ite qf fuerüt pcepb
fructꝰ non pcepiſſet Sem. neln ben N al
1 IS W= uenit ponlenioꝛ. v
Em quidã cauiſſ 5ſequot ſiaß die erar boͤefoi
nnis ꝗqncũcesuſuraspᷣſta poſſeſone non bſentit
„ 5 WTorti als lucrifaceret. vt.S.ſfi
tin: iquo annonõ ſoluiſſet:tůüc n nch g Fee⸗
totiꝰ pecunie exdie qua mutuatuſ ſimalefida poſſent vẽ

dicare extantes ↄſump

e: ſemiſſes ſe ſolutuxredditispa dᷣ diccrent vtlicſnbi

liquot annosuſuriſ morſtipulatõ

r— S cit.accur.
ↄmiſſa eẽt: diuus marcꝰ foꝛtuna-⸗ a Sleunk notd qoͤ
ſit öſidẽ puinci . dixit ↄdicũt.i.ↄdictiõe
toita reſe cnipſit pᷣſidẽ Puincie adi rrdtn naicndk
ꝗſtipulationẽ:de cuiꝰ iniqtate q eni bonefidei eẽt acto:
ſtus es admoduʒ iuſte exactionis Ir pentio acditarie P
— L AſS ſnmiremm ſtarent᷑ ei vſure fructunũ
redige 4 Dec oſtõad infinitum vt. S. de peti. he.l. hereſ
modũ excedit. Quid ergo ſic tẽ fu. .. f.·q ẽõ. vel vt ibi.
i dii b/ 1 Ibbalitatis. exi/
pꝑanda res eſt.ut infuturũ dũtarat kaltars c

exr die ceſſatõis creſcãt uſure Di mn moꝛa. vt. .depolkl.

i. ĩ fl.i.rñ.⁊.ſ.deoꝑ.pu.

ſuras pfitaſ petis: qſ obmiſiſſete fefanrz, al rrn d
longi tꝑisinteruallũ indicat qeas ¶ ærmoꝛa mſia pſidet ſ
adebitoꝛetuo gratioꝛ apud eum poſnum vr dicns ie⸗
uidelʒ eſſes petendasnõ putaſti. Rõ ꝑcepiſſer vt s.

( ntacito fideicõmiſſo oẽ eino ac.emp. iuli.S. ex ven⸗
H dito. als ſecus vt.jj. e.l.

Ad infinitũ.i.non finitũ:vel determinatũ.ſed terminari põt.põit
n. in. negatiue nõ augmentatiue.aʒ q.d. obſea cura : ⁊ iõ ſtatim intptatur.
¶ Excedit.i.erced ere põtſia tpe interpoſite ſtipulatõis dicas pᷣſtani vſu⸗
ras maioꝛes:vel in totũ:vel ſaltim ꝓ ꝑte:iõq; dicit a die ceſſarõis: vt ſubij
cit:⁊ hoc iõ qꝛ ꝓ pꝛioꝛi tꝑe ẽt minoꝛes currebant: als aũt bene poſſent peti
ex tempoꝛeſtipulationis:vt.S.ſi cer. pe.l.lecta. in fi.⁊.j·de ver. obl. l. vmõi.
g Pung loig tempoꝛis miennij vel quinq; annox.
bBratioꝛ. quia dignitatem ꝑ eum ſpabas habere:ſed i.l.qui ſemiſſes.⁊
C.e.aduerſus.⁊.l.q;uis.fuit ſignũ remittendi maioꝛes acceptiòes mino⸗
rũ:ſiue eẽnt ꝓmiſſe.vt.l.q;uis.ſiue nõ vt. l. duerſus.
i ꝗlHon putaſtiyt.S. e.q ſemiſſes.in pᷣn.

.- *⁹ „ „ . .
. W.Baunnnunonkinrd ſingulis annis.

3

Liber

Kk ¶In tacito fid eicö. vt ſi beres accõmodat fidẽ dereſtituẽdo non capaci.
1 reſanci.vt 7. S. de peti.here.l.pᷣdijs.⁊.ſ.de his qͥbus vt indignis.

heres.⁊.l.cum qͥdam. 4
m ¶ Etiq vſuranꝝ.i.qnolumentũ:qð eſtv

Gad.. aleri

⁊. j.ð vul.ſubſti.ex facto. .iuli.
ra ſm JYo. als z eſt qð dr vſu⸗

