mos.accurſius.

o Hon fieni ipſius dabimur ergo vẽdicanio ſi extant. ⁊ ↄditio ſi cõ⸗/

.

ſumpti ſunt.
pFacio n

ios. paro tamen tibi cauſam vſucapiendi. vt.j. de vſuca/

pi.l. ſi per erroꝛem. et infra de acqui.poſſeſſ. Pomponi.i. ſi iuſſu

q Putabat.non tamen erat.quia non intelligitur iuſſus qui poſt

ea fuit in codicillis releuatus.alioquin fierent eiꝰ.vt.S.ſi cer. pe.eiꝰ

qui.S.quas vᷣo.t.j.de ſtatuli.l.ij. Yo.⁊ a“s5e..

r ¶Peculiares. non legatos. cum necſtatu liber erat. nã tunctacite

videt legatum.
Aut ipe dedit.ſ.pecuniam ab alio ſibi datam vt daret cã implẽ/
de conditõnis. M.

tAccipientis. ſed ↄdicet. vt.s. S. ſi quis qua.
V Auãquam.ſtatu libero ſcilicet vere.ſed in putatiuo ↄtra. vt.s.

pꝛoximo. F.

x¶ onditionis.ſcilicet tam beredi qᷓ; extraneo cui ſit dare iuſſus · “

vt infra de ſtatu liber.l.iij.ꝗ.⁊ parui.⁊.s.fami.liber.ſi filia.ꝭ.fi.

v¶ Dare. immo videt ꝙ eniam eo inuito dare poſſit.vt. j. de ſtatu li

ber. ſi peculium. .de illo.que eſt contra.ſo.ibiſolo verbo ꝓbibuit
bic etiam de facro vetuit. Jo. boc non valet qui eo muito non dat.

⁊ qui acciperer ꝓ poſſeſſoꝛe poſſideret.vt.j.de condit᷑.⁊ demon.i.ſi

inuitus.dic ergo q; in.l.contraria erat ei plegatum peculium.⁊ iõo
eo muito dare pòt. vt ex pꝛin.eiuſdem.l.patet.

S
(ntere
Glghl
Nerline⸗

Wee en Ke⸗

mnnNrii
einſinſee
(ci/

tſillk;
utibergn⸗
Minitt

Vuzced⸗

mnnn htd
fgngete/
cciude/

Hicglegdo

ſli ets
(eniibiat
iuncn rüen
hſelhun
Uborien,
eli bidint
rckundorte

(hretuopt

ſlcusonici
lastb
Meſctedie
Mbhetidi
Feſunie
Pſicuuene⸗/
(ortoretei

Ei zS

—

utiffern/
uunſrno
mdlgnis

aändn
(isietfi

(nonde
üimanl
fſcpefken
nertii
ngrſſit⸗
uni
unhaſnnn
nlenie
uutſenin

dallen
e
tPinrt
tguotſifn

tine

WN
nilaſpchin
elncſchle
untondan
glaſitme,
hlennlen
ſeſipung
ſuttſanai
cdeig
daiedeneoe
Neproſtinaet

ufnenſſne

DR

ſrnittnö
funſinn
parn.
1Ataſns
d.

rerrreE r- e er

1Noe
NngeCN

Upigengĩſ.

ſiaſtelst
ninnisdrd
upletoc6
ſautſidaeni
Ulderenſlii
Nealgrsent,

ſes ibieetfſn.

dedoptiited
1oten laf

no 4

fndeennd
Dcnen. Y.
iiſedangaAD
Toincudept
Moearlſigni
apuelbann
Ninbontin
fabcſsti⸗

iltRdtnſii

Alninefien
honi i
ruſtsgu

. 5

—

irimnten

inn
ſnnti

—,—
E =

ſtrſutt,
loſwroßn
vlnnton
dttnine

.

=
=

☛ã

rem obligatoez

benſfla⸗
6

enne

DSuodecimus

3 (ondictione. nota condictõnem baberi pꝛo impleta exquo non
remanet per eum qui eam vult adimplere.vr bic. ⁊ infra de condit᷑.
7 demon.l.iure ciuili.⁊ in auten.vt ex acti.inſtit.do. finali.colla⸗
none. vij. MVMVM
2 Meredem. recta via. vt argu. ſ. de condic, inde.l. dominus teſta/
mento.non aũt

yi. .dele. pla /dit :iam liber factus: fiet accipi⸗
ne. F. fl. . l. ſe. ſ 1 — ,
ſeud bocaue entis . Quaquam permiſſum ſit
mnogo numi eft ſtatulibero etiam de peculio da⸗
ſic ſalui beredi. . conditionis cauſa.
rh. quia ſui ſun Ve iinplende conditionis cauſa.
ner eos heie da Si tamen vult heres nũmos ſal⸗
im ingenerete,/ Uos facere poteſt eum verare da⸗
neuut aits da re'.ſicenim fiet ſtatuliberperuc-
nuerndot niat ad libertatem quaſi inpleta
ſubuenin bieni conditione cuiparere pꝛohibituſ
edanda n au eſt: æ nummi nõperibunt: ſed is
tem ſic ſubuenit i
oma beredema quem teſtatoꝛ accipere voluit ad⸗
omiſit bfdirate gerſusheredem in factum actio
ex teſtamẽto⁊ te — .
net inteſtato. vr ne agere poteſtut teſtatoꝛi peat᷑.
dſeaui⸗ anicz i. Dem.
teſta.ſi quis ſub — .„
ddic ſei ie bie quis acc pto tuler it de⸗
non baben tet6 )bitoꝛioſuo cum conuenire
oem quiaare⸗ tui expꝛomiſſoꝛem daret: necil⸗

ſtatoꝛe non eſt ei

le det:poteſt dici condici poſſe ei
qui accepto ſit liberatus.

Ipecuniam ideo accepe
ris : ut Capuam eas.de⸗/

epto. con
oſſe. l. libe
rationẽ vt ſic re
ponat ſi in pꝛio

boc cũ in diez
vel cõditiõaliſẽ
obligatio vt bic

2.5. q me. cau. l. metum. S. ex bac. alioquin ſi erat pura ipᷣa pecu /

nia condicit im Jo. vt. ..eo. ſi mulier. ſed videt nũqᷓ agi ad boc vr
in pꝛioꝛem obligatonem reponat ſed im vt ſint quod còuenit ⁊ per
actionem pᷣſcnip. ver. vt.j.de pᷣſcrip.ver.l.ob cãm.que eſt contra.ſo.
diſtingue vtrũ debitum ſitlſquidũ.nec ne. ſi liquidũ pꝛioꝛ inſtau/
raturvt bic.ſi non agit pᷣſcrip.ver.vt.j.de bis que in frau.cre.au pꝛe
toꝛ. F. ſiconditõnalis. ſed boc nõ placet. qꝛ ⁊ ſiagat pꝛeſcrip. ver.

bat tñ liquidũ ſuũ intereſſe.ſubaudi ergo bic tãamũ.qꝛ ⁊ ad vererem

agit vt bic. ⁊ vt pmiſſa pᷣſtent᷑ vt ibi vel bic ꝓmiſit expꝛomiſſoꝛes in
genere vbicenu puta Zitium. Itẽ opponit.qꝛ pꝛima obligatio vi/

detur non extincta. ſic non debet agi ↄdicrõne. nam tacita oↄoduio

ineſſe videt ſi expꝛomiſſoꝛẽ det.ſic ⁊ a l.vt.j.de iu.do.lʒ.i.rh.ſj dico
ibi aliud eſſe.quia ibi a lege intelligit᷑ineſie tacita ↄditio.vt.j.ð iu
re do. ſtipulatis bic non niſi expꝛimat᷑ ⁊ ſi expꝛimat᷑ tũc eſſet inuni:
accepulatio.qꝛ non recipit diẽ vel ↄditõem expᷣſſam.vt.j.de re.iur.

l. actus. 2.ſ. de accep.l. aeceptilatio.
pecunid. accpꝑis. in ſpecie vel nõ ↄſueuit locare opas ał.lo⸗
cati. vt.j.de pᷣſcrip.ver.l.naturalis.. at cum do.

araidein qua pꝛepatõne expẽdiſti. vt.j.dicit.⁊.j.mã.ſi o non
eq Woſſit pecunia.ſ. acec.
d Tno ſelreievom qꝛ peum ſtare nõ videt᷑ cũ caſu foꝛtuito impedi
m

r. ar. je de ſtatu lib. l.cũ beres. S. ſtichus.

e¶ Poreſt dici. diſ putado.acc. l .
f¶Si cũ liceat penuere.no.qꝙ pnia facit locũ buic actõi.nec diſtigui

tiur inponat pactũ gra viriuſq; vel dris nñ ſzʒm aʒo.lz qͥda diſtin

rerũt vt p̃mo caſu no licet pemiere. ſcdo ſic. ſ pꝛimũ ẽ verius. vipi
in exeple. do iibi pecuniq yt manumittss. me gra fi monumiſſio.

tibi bꝛeſtetur eius quod expendi-
ſti. Si ſeruuʒ quis tradidenit ali

De cõdictione cã data.

tua pecunie datio. ⁊ tñ peniteo vt reperã pecuniã.yt.S.e.dedi.S.i.idẽ ⁊ qꝛ
ſi dedi pecuniaʒ vi Capuã eas.nã bicinde dʒ accipiẽs ſeruari indẽnis ſi
ſus interſit ob bc cõm pecuniã ñ accepiſſe. vel rõne ſumptuũ vel ſimilium
vt bic. ⁊.j..ſj ſi accepit.caue tñ qꝛ re integra tñ poſſũ penitere nõ pꝰ ea qᷓ;
feceris vel facere inchoauens.xt..e.l.ꝙ ſeruꝰ. nã ibi erãt ſpõſalia ab acci
J piente zcta. vñ nõ lʒ pe

„

, 1 . uitere dati ecõna accipi
inde parato tibi ad pꝛoficiſcẽdũ entinich penuerel b⸗
An Jiri ͤ iſr 1,11 dicta rõne. qꝛ dãs iam
conditio tempoꝛis uel nalitudi tntondrra en
nis impedimento fuent: quomi- rdo vrdel. domefa
nuspꝛoficiſceris:an condici poſ- ciaſ.xĩ ꝑmuratone. ⁊ ẽ

foꝛrevt bẽat locũ pnĩa ĩ

ſit videndum eſt.⁊ cim pertenõ p̃dictis qꝛ ſiẽ ðbileſ ſũt

ſteterit:poteſt dici repetitionem iſt: veene in öbẽda o
ceſſare. Sed cuʒ liceat penitere bo mn zinbe ante nal⸗
ei qui dedit pꝛoculdubio repete- ns nõſ penitere. vt. ¶
tur id quod datum eſt: niſifoꝛte 7oοbliltuepier
tua interſit nõaccepiſſeteob hãc ¶dato. vt inſti. mã. F. tec

te.i ſocietate.vr. ſ. ꝓ ſo/⸗
cio.l.ſʒ ⁊ ſociꝰ..fi.idẽ
idepoſito. vt. j. depofi⸗
ti.l.i.F.pe.nã ĩ depoſi

cauſam pecuniam. Nam ſiita ſe
res habeat:ut licet nonduʒ pꝛoſe
cutus ſis:ita tamen rem compo⸗

en: Ee to nõ tenet᷑ deponẽſ ne
ſueris ut neceſſe ha beas pꝛoficiſ reuocet depoſituzʒ. et ſic
ceuel ſimptus quineceſſarüfu⸗ inbaratcbe no renet
erint: ad pꝛofectionem iam feci· Queſti ue cauſe deſc/
ſti:ut manifeſtum ſit te plus foꝛ ins mMuefrbjcagz.
eiqʒ accepiſti te erogaſſe: co di⸗ q eppᷣſſe ⁊ finalis. vt.
te q; accepiſti te erogaſſe:con deↄdi.ob tur.ca.l.i.F.

i. ⁊.S.l.i.ſecꝰ ſi ĩ im pul
ſiua. vt.j. de dona. l. ij.
§. fi. ⁊.ſ.de do. int vin ⁊
vxo.l.ſʒ ſimoꝛs.S. fin.
idẽ ĩ tacitra bincindeta
aita intellecta vt.j.l.i.
fi. ⁊.ſ.t.i.l.ĩ ſumma. F
ſzꝛ agere. itẽ ĩ donatoe
cã moꝛtis.vt.j.e.cũ q8
itẽ in.l.ꝙ ſeruꝰ.ſecꝰſi al

ctio ceſſabit. Sed ſiminus ero⸗
gatum ſit: condictio locum ha⸗
bebit : ita tamen ut indemnitas

tera ps tm.vt. . e.di. . ſi qs q fl. . C. e.l.ſi fpetẽdi.itẽ dehcere dic eti ſi

ſequit.ſʒ nõ legitime.vi.s.e.dedi..ſi liber bõ.⁊.s.ſi qͥs qua ſi.itẽ fno mo
ra izm quoſdã.vt.S.l.iij..ſj ſi ibi.qð nõ placet.quia cõtinet᷑ ſub defeciu
cauſe ĩ fi.no.ad qͥd dat ⁊ cene ad datum ſi ſpẽs.vt.j.de reꝝ ꝑmut.l.i.i fi.ſi
vᷣo quãtitas ad ttũdẽ vel ipᷣm. vt.ſ.ti.ij. qð ꝑ erroꝛ.⁊ ſic ẽ bic. irẽ ad fru-
ctus.vt.j.e.qͥ ſe.ꝭ.fi.nõ ad acceſſiões ciuiles.vt ar.C. de ↄdic.inde.l.i.ites
res quaſi data.vt..itẽ ſi qͥs.ibi ſj ꝓ.x.c.itẽ dic interpᷣtatiue datũ. vt. .l.
ſi mulier. ⁊.S.l.ꝓn.ſi pecunia pure debebat᷑ vt ibi dixi.an aũt ecõòtra ad id
gõ dare ↄnenit. videt ſic. vt. S.l. ij. . i. in fi. ſed dic vritibl.
¶Pꝛoculoubio. bic nil expedit.ſ.j.ꝓx.totũ.i terno p ꝑte expẽdit.ac.
b ¶ Repeiet.ĩmo videt᷑ ꝙ no.vt.j.loca.l.qͥ opas.in pꝛin. ⁊. .i.que Ecõtra.
ſo.ibi in pꝛin.in ↄciu noĩato vbi pnia nõ bʒ locũ.bic ĩ innoiato.na fuit pe⸗/
cunia sata vt ſpes.vel ſi vt quaritas nõ ↄſueuerat iſteſieſuas opas locar

vnfß nõ ẽ locatio.vt.j.de pᷣſcnp.ver.naturalis.S.at cũ do. m az. cadẽ rõne

nec donanio põt reuocari ꝑ pniam. qꝛ ẽ bodie noiar ↄcius.vt inſti. ð do.
§· alie. alij dicũr refene cuiꝰ gra debuit iſte ire. vtriuſq; vel altenus tm̃. vel
bic repeto qꝛ nil tibi abeſt.qꝛ inimiciciã aduerſarij incurnſti.itẽ qꝛ foꝛꝛe ta⸗
tũdem accepiſſes ab aduerſanio.vel diſtingue ſm. H. an foꝛtuu caſus cõ
tingat ĩꝑſonã eiꝰ qͥ ↄduxit.vtibi.an eiꝰ qͥ locauit.vt bic.ſi ĩ pionã ↄducen
ns nibilominꝰ tenet᷑ mercedẽp̃ſtare.ſi ĩ ꝑſonã locatoꝛis nd. vt hic. ar. . lo
ca.ſi vno.s.itẽ cũ.ſj hoc fallit ĩ duobꝰ caſibꝰ.j.de ſta.li.cũ beres. H. ſtich
de var. co. l. . F. pe. ⁊ ſizm hãc diſtinctõʒ ẽſoluiũ Zꝛziu. C. e.l. pe. acc.flo.

i Oſeceſſe babeas. vt qꝛ iuraſti.

lꝑ ꝗ Eeciſti. erpẽdẽdo reb neceſſarijs ad iter. nũqᷓd boc caſu ipas res em
pias poterit ↄdicere.iñ.ᷣſic.vt.j.e.l.ꝭ.h ſi accepit.circa fi.ſoluʒ.n. indẽnis
ſeruari dʒ qcapies.vt.) ꝓx. bic brer lucru ſi res empte ſibiremanerent.
I Wlus foꝛte. ? foꝛte muu. ⁊ no. ꝙ mele ↄiũ git maiteſte foꝛte.
m Locum ha bebit in eo quod no ẽ expenſum.vel dic in totum ut boͤa ſit

cllig
boc cũ is qui dedit penitere vult. ⁊ baberepe/ N.
zoblerugon boechi nſibus conſeq uitur totam pecunixz. n
t⸗ Pnrr a in nuobus cnſbus conſequitu hactum ettũcnõ n G
ndum Johan. Eonſequi.ergo ir ſeruſ manumitti ſecune e.ſed pꝛeciſe. obliga eer⸗
intereſſe ſecundu ü de 14 do elegit ſeru manumiten en fa giekelin
en ec. titſilicet ad intere num. cum iantü id eſt quando ele utm rogat eum manut ius eſttamen fa e
2Brlauunoprium comberklali vel ad ipᷣm H babeat actoͤnem quum cere. id emanu/ Carſat/
9 lurrbdkglohukianchne, ad ipſum ſerun vero⸗duns bicdo/ , „ mur theractl ien
rmenumfus. A dcir ſipoter ſd pꝛimumverius. auis eſtatem ſuam peruene-⸗ deſenaſ n⸗ Eer
facto ſit j. de manumil./ yin. ſy lta ei bis. vtce .
aaenſdene OUDWU certumteme⸗ ut nareanena⸗ ldduocl usfa aen
grabene Tic,arat. cui ita ut abeo enur penitue Pit:cohnätni quo vilioz ſer lane nuas aer ſenfr
genacrno mn. cg a cietu- l erhoc bit: eom terfugam Pl⸗ s do Quogſin Uung,
inſia ſienw begertt. et pPusm ui tradiderit:⁊ ſup zumii cuseſt dꝛopt manumitrci uelit is facit repetit ne 6
re. . ſi dineiomenam rit euʒ qui auit: « fuerit mãu ſiadhuc eum nanumittere eunnmn Geenn uimmg
amdta nupie certioꝛauit: fue ttamẽac⸗ lias dit: illeuero manumi to dis lt quand igt
Sed aan ſinni umn ſt penitentiam:a rompe⸗ qui dech: r fugam offenſus:to eligit ſerunz nec ſeibido,
Den . ii , uga Nie ei pꝛeſtatur. ele⸗/ Pufed
iMiturcemmornto vtdt ſis poſtpen nitentiam compe⸗ nolit pꝛopter fug ſtituereeum aine dn n
iginrcern Item op io pꝛopter pe ſinon manu luod accepit reſtitu de⸗ giar bub e ann
cta.l.ſi pater. bec peni tio dit plane inon it tum qu Hed ſi eli⸗ at is quid dicti. ob cauſaz. ulna
ur u de iobſuccedit: facit Ded ſi elig n⸗ dicnon ſolum mnins
eiatemmgonſadt tit eiq itutio'ſuccedit: faci opoꝛtet. Ded ſi e ſeruum con⸗ Aue n e uanen
te ſerenee. iſent conſtitutio'ſ dum peni⸗ pedit: ipſum ſeruum cea eratmpzopos, wim
e. . . 1 edit: ip ida⸗ p opo/ Athifutt
at. vt ifra de neegron m liberum ſi non Itẽ cem ſt aut ipſum 4828 ½ etatur pꝛopo/ uden
cenmflin eone Peuun n iin hocdedit. ſequi neceſſe eſta ſtitui. q ſi nitur. ſec vt pꝛo uin
Sa blecor⸗ mernt eum quiinhe decezut ſer ſe tquod dedit reſtitu 22 miſſa peſterur. –
nominntopueibins quis dederit Titior t: deinde ni: aut ꝗ 5non eiat eum opoꝛ/ vr ſupꝛa. eo.l. . fune⸗
Bominato vnd Accur,/ ſi quins dedę numittat: de diſtracturusn tuiniſi forte item ſiquis de/ nn
Poes bennete pontent, ſteſdiclennonlan ſi⸗ terickas Becnnbecnnnd dlef Danand ai
tanlihag nant penueat. nantclet dabit en⸗ Nigenrina cun manumitte⸗ Ricn aan eſtae mtii
b A onii dAuficdi E ſit peniter feſtum fece⸗ dilig cepilet ut man um laltem taci Iupinn
⁊ commodi a vt. C. ptusſi i hoc ei mamfeſtu affi ſi non acc . eſtequum e⸗ tumn ꝛeſtaudo. Uſeligrn
Am verortnunhere d. onem:ſibocei at damno affi ſine tuncenim non eſteq rac eedennnaro, ſfmni
neroe pree⸗ r. eſipoſtes emat da tuspe ſet.tl ⁊ toto pꝛecio care . anammi⸗
ac aſing dedt n: ne vero iam ſit emptu i um et ſeru t tmanumitterz: ſoniſmeo ne
iij. F. quo⸗ iximnus. ciatur Di t iniuriam ei qu 55Ubi accepit ut eri ſiqui⸗ ſioni olituzʒ ((ärcr
GHGS r̃. vt ibi di . tia non fa gueacce V ruus dece Wiani. peniter. ac icß ir
merat. etið n? niten ite: ſed pꝛo decem qu e deinde ſeri it manumiſſioni: vnde peniter ac
S enituerat. etiã no redemit“: ſed pꝛo emit re-⸗ moꝛaʒz fecit manum curſius. numn
APeniin qui acce / redemit: uum quem emit re dem moꝛaz fed dicamusrefun Irſunngr
certioꝛato e Dſdam — ſum ſeru SS iſſe pꝛo⸗ seſt ut dican gSn IaAanumit Mnnl
t ſeruũ ſom quoſda pitiplumle te deceſſii onſequens pit. H ſi mo-⸗ Manumitt uſle
pit ſeruũ manu. vin. Pit:l t. aut ſi an it: ſimodo conſeqi odaccipit. Qòſ etet, ic eſt tüͤto amſ⸗
Frutn penandt wine ſtitue * Hil ꝛeſtabit:ſi m — dere eu qu ꝛofectus teter. ic eſtituat (mhan,
Gbaurazorzi l.iij. ac onatur: moup ſte Quod on fecit: ſed cu p em minus Mia pre
une man. adaali.l.ii ac Ho⸗ factum non eſti. tin⸗ ram non idem uelapud quen deg. Enen
curlius. õ er eum kactt ulpam eius cõti et ad pꝛeſi ruus initi⸗ diegss. ſg
gHien faue amun ſifugit nec lonn pꝛcſtabit. ſſn naneſt poſſ. ſaru ſienu⸗ WretongaNe⸗ rnn
Aiur. vt. ſ. man. l. ſiman it: qui redimit n eum opoꝛtʒ deceſſerit ue at: uel eo qui an un pꝛo imt
daſſem. ii. § pꝛonnttereen merit nere . Serat:uel eo gu degti qu m in erie
e matone Plane eſtnen ſuam geruenenu dem diſtractum ꝛtere dici nihil Preclo Man, lnl
den. ſ kurummmin Sec Vuummit depi nceedenneninmene Nraanatu,
obli.ſi ſeruum reſtitu niaxutſea eruum ma eum refun 8 erat ipſi cet vale rgu. üſſtian
g Reſtituturum. ſcili rit pec it pꝛiuſqu dici ſi nihil eo 1 dicimusobiiſſer. 53. ibi ⁊ eo miaꝰ umire
6 eſtiumm videtur ret: iſq; fugeꝛ an condici li niht ſeruum dicimu KZüalan . lrith
ſidpeniteat. omini. teret: videndum an condic adhuc ſe enim et ſi non acce⸗ c7 dnelabeo ſieier
veneebererepꝛom iti. mittatur: viden it. Et ſiquideʒ decederet enim et ſi no iſifoꝛte bercl it⸗ ſutite
vyt nlig, penoaſt So. offit quod accepit numet decede nanumttteꝛet: mili toꝛt. 7.l. ſe. ſecd und
mnerneeltroneee: Sa. bonite- is erat tunc ſer od piſſet: utmanu iſſionis gratia o (Karere. ſec ſullet
ibi foꝛte de ſati oſitani diſtracturus diſtraxit: qui . ꝛofectio manum r. t vel a 0 (Kare ſcul ⸗ laledi 4
nu vrenn denoſt nu Olil ter hocnon un t: nono⸗ Pe cauſam pꝛebuit: u a noneee ſPnne
us nondreſtet nonva Pꝛopte it manumitteret uebit moxtis c da vai de o.
dabeernr ibfdareg accepit ij i. Plane caueb uſtodiuiteũ qᷓ alias res ſuas. vt. Rñ. gece
lerbor quiaibi vetau tet ei condici. Plane caue ”M a bene cuſtodinitei voſt quod deum Kd⸗ onli
tione facit ment tuz P0O . videtur. quia minu rir. ifine. 5. 7 infra. i ſperabat liberta na; nld
or n arann⸗ S ſarinm de leiigin eupale⸗ S anntuis ecerriſid⸗ unhlgein aretani erqus k A
relert. vk. . us. Dic ſtriugit vt bic qui de dolo ſo enetur. non. qu ſtodia videbatur po ꝛium ſeruum d en tiã q;; als ſfige;
uigl aneinwdi durius aſtriugi oſitanum ad repꝛomittẽdum ideo minoꝛ cuſt iſſet pecuniam: ? pꝛopꝛ ſeruaret diligentia einde
aan pr. emgu acemorete ch deps ibi dicit non eſſe rcum effeetu ⁊ ſi nunc accepiſſe oꝛem in cuſtodiendo ſe nctig eſt ſunꝛa. mimi⸗
netur. vt. C. ma ontmn. ſupꝛa: e. lij i atim obligatur ver ic interim dü anumillurum mino: ſe diſtinctio eſt ec, ſhlnt
boc fuen D um . cautöõnet iac ccep it. ſecundum . contr
niſi b d mendicatum ſ deo petit Segd vb deceſſent. ſecundum que eſt
vnde non recurnta eſt ei obligatus. 1 M cdiar en en degt, F. ſed ſi ſtichus.
aclabel alio ureeſ e odlig rerk n gin ae uod eſt ſopꝛa codem. de
3. de rei äl ligeqt
B lierepir lerui incihcj ctbean noi morse
c aaunsbceo ii.
Auct vrſ led vbiat Eentt

e

eundenne

uſhhe,
hisnicliin

Kftdendnn
Rröpebell
doAſtud
ſttpnt

ununn Donn
Dekgtnnd
Eigtleupre

preſen.
Nkauendeon
diciohtigg.
Gteron ſln
fedenge.
petgnuepo

piurſgro⸗

ffpem.
ſonel.
tenſigrise,
dent,11..

„A.

etnd⸗

a.

NhrNe

ice

ctun gtien
ncſ ie
ngeſnnge
eſtimn
ſitrnua

bicaen dlon.
tunmſatene.
ſedepeſtnhn.
ſieigun n
Cüntümn
ſonidnedae
feetappea
fnseheiuan

uun
enn
dcn

Duodecimus

eo gy ibi inciſtincte dickrante moꝛam eo moꝛtuo non repeti.
y Surus. ad arandũu. vel quid ſimile.
. Sndreen pꝛimo caſu.ᷣ in ſecundo autem babetur ratio
vſus amiſſi vt ſupꝛa eodem. ſi pecuniam.i.reſpon. Dic ergo in eu
refundere. vel vt babeatur ratio damni.vel qua ſi damni.cum iam

erat diſtractur?.

Bbie e latronibusinterfectus ſit uel mi⸗
Kut gat peu na in ſtabulo oppꝛeſſus:uel vehi
nam dediait. culoobtritus: ul alioquoquomo
eracreti· do: quo nõpeniret niſi manumil⸗
ſfſfienis cauſa pꝛoficiſceretur.
8 Periret. quo J
valg b euner Jextraneus pꝛo muliere
les auod bn dotem dediſſet ⁊ pactuſ
pecunſam yt ſer / eſſet: ut quoquo modo finitũ eſ=
uum uum ma⸗ ſet matrimonium dos ei reddere
noranmtauenl. tur:nec fuerint nuptie ſecute: ꝗa
ente vel fugit ok .☛-
dereſſi non tei de his caſibus ſolummodo fue-
nes pecuniaz ni rit conuentum que matrimoniuʒ
antenrst ſequuntur: nuptie autem ſecute
nelauoclch a⸗ non ſint:querendum erit utrum
ſu videri pote ſori tio: AII
per me ſaeuͤ eſe. Mulieri conditio: an udarn
yt neq; ſerum dðdlit competat.⁊ ueriſimile eſt in

neq; ſeripꝛeu hunc quoq; caſum eum quidat

eeuni ſibi pꝛoſpicere. nam quaſicauſa
(Gane fne 00 ſecuta habere condictiõem:
us ? ois qui n5 qui ob matrimonium dedit ma⸗
babet dotam trimonio non copulato:niſi foꝛte
eonam in do euidentiſſimis pꝛobatõnibus mu
rei vro. actio. H. lier oſtenderit hoc eum ideo fe/
eancuam. (iſſeut ipi magis mulieri quaʒ ſi
p Et pacs iu bi pꝛoſpiceret.Sed et ſi pater ꝓ

m nu filia det Aita conuenit niſi euidẽ⸗
tinenti vt. C. de ter aliud actum ſit condictionem
iure.do.auia. et

infra. ſol. mar. l.
quotiens.

u ¶¶ In bunc quoq;. Hota ergo ꝙ qui in vnum caſum pepigit eti/

am in alijs ſibi pꝛouidere videtur. ſed contra.infra. ſolu.matrim.ſ
cum dotem. i. reſpon. Solu. ibi pactus erat in vno ſolo caſu de bis
qui poſſent ſoluto matrimonio contingere.quare non videtur pactꝰ

eſſe de caſu qui poſſet contingere nuptijs non ſecuts. bic uero dili

gens fuit ⁊ pepigitin omnem caſum conningentem poſt ſecutas nu
ptias. vt ar. C. de moffi. teſta.l.contra maioꝛes.⁊ de bis quia non
do. ma.l.fi. in fi. vel dic non agi ex ſtipulatõne.ſed ⁊ agi ↄdi. ob ca.
ac ſi nulla ſtipulatio eſſet fbces.
104 Roſpicere. ſaltem tacite. nam c.
VLonnenit. per ſtipulatöůem.
Vſe. quadruplexẽ exceptio doli. vna que naſcitur tpe contra
Mus. vt ſi dolo me induxiſti vt pꝛomitterem nbi.x.⁊ boc caſu
ceſſat repetitio ſi ſoluã.xr.j. de ↄdi. inde.l.qᷓ excepriõs.ſcõᷣa que ſuc⸗
ccdit in locũ nõ nũerate pecunie. ⁊ becnaſcif tꝑe quoagit.⁊ nõ tẽꝑe
ofeſſiõis. vt. ſ/ de excep.doli.l.ij..circa.tertia que ſuccedit in locus
exceptois paci ⁊ iunſiurandi pᷣſtiri.⁊ bis duobꝰ caſibus ſoluiuʒ p

.—„

erroꝛẽ repetit.vt.ſ.de ↄdi.inde.l.ſi non ſoꝛtẽ. S.indebitũ.eſt quarta

. que ſuccedit in locij exceptiõis facti yel intentoms quod eſtqñ nec

De cõdictione cã data.

actoꝛ babet actõem. ſed de facto agir.⁊ ſic reus de facto excipit vt bic dicit

2 ¶ Putabat. ſed nõ debebar.

56 Hon interceſſerũt.ſiaũt nuptie ſecute eſſent repeteret mulier. vt.. e. ſi do

naturus. F. i.

Ee ¶Quam ꝓ qᷓuis.ſed ꝓ tam̃vłrecie lege.ſed bec mala videtõ ꝙ poſſit

patri competere Marce. ait.
Mlianus
Niſe debere pecuniaʒ mu
lieri putabat ⁊ iuſſu eiꝰ do⸗
tis noõmine pꝛo miſit ſponſo:⁊ ſol
uit: nuptie deinde interceſſerunt
queſitum eſtutruʒipſe poteſt re⸗

petere eam pecuniam quam de⸗

diſſet:an muliero Merua ⁊ Atti⸗
licinus reſpondent quoniam pu⸗
taſſet idem ſe debere pecuniam:
ſed exceptõe doli malitueri ſepo
tuiſſet:ipſum repetiturum. Sed
ſi cum ſciret ſe nihil mulieri debe
re pꝛomiſiſſet mulieris eſſe actio⸗
nem *: quoniam pecunia ad eam
pertineret. Sinautem uere debi
toꝛ fuiſſet:⁊ antenuptias ſoluiſ⸗
ſet: ⁊ nuptie ſecutenon fuiſſent:
ipſe poſſet: et condicere cauſa
debiti integra mulieri ad hoc ſo⸗
lum manẽte:ut ad mihil aliud de
bitoꝛ compellaturniſiut cedat ei
condicticiam actionemFudus
dotis nomietraditus ſi nuptie ſe⸗
cute non fuerint: condictione re⸗
peti poteſt: fructus quoq; condi

ci potcrunt. Idem iuris eſtᷣan⸗

cilla ⁊ partu eius.

repetere.qꝛ baberexce
ptionẽ doli. vt. j. de cõ⸗
di. inde.l.qui except᷑ q̃
eſt ↄ. ſo. non repetet qꝛ
tueri ſe poteꝛatexcepti.
doli.ſed qꝛ cã ceſſat pꝛo
pter quã dedit.nec dat
repetitio mulieri maxie
iõ quia bic ſe tuen po⸗
terat excepti.doli ſi nõ
ſoluiſſermaxime iõ di⸗
xi.qꝛ idẽ eẽt ſi eẽtverus
debitoꝛ. vt.j.e.S. ſinãt
aʒo.item nec videt᷑ do⸗
li excep.locũ br̃e.nã in
bacpmiſſiõe tacita in/
fuit ↄditõ ſi mfimoniũ
ſequit᷑.vt.j.de iure do.
ſtipulatõe. ea igit᷑ defi
ciente ipſo iure ex ſtipu
latu agi non pot.male
igit᷑ dicit poſſs eũ tueri
ſe excep. doli. ſed die q;
bic fuit actum ne ineſ/⸗
ſet illa condictio. Uel
dic doli exceptio.i.in fa
ctum vel intentõis.naʒ
quelibet exceptio dicit᷑
doli. vt. ſ. de excep. doli
l. ij. F. generaliter.⁊ ſzm
boc enam ceſſat pꝛima
expoluio.

1 ¶¶ Actõnem. ſatis põt
dici illud admitti cũ ip
ſe ꝓmiſit ⁊ ſoluit vt det
mulieri cõdictio obca.
in maritum non ſecutiſ
nuptijs quaſi ille vide
atur dediſſe mulieri. et
mulier ſponſo. vt infra
de dona. intervi ⁊ vro
rem.l.iij..ſed ſi debi
toꝛem. Sed quid ſi ꝓ
miſit ſoluere ſed nõduʒ
ſoluit nõ ſecunſ nuptijſ
dabit᷑ mulieri aliq̃ actõ

vłi maritũ vłi iſtũ.rfi.ſici viꝝ.⁊viragit expmiſſiõe vrhic.C. ad.l.fal.l.f.
a ¶ Gin autem vere codicere. p banc condictõnem ob cauſam ⁊ lodẽmõ
intelligo quod dicitur. . pꝛoxime.ſed cur bic non datur condictio indebirũ
cum in pꝛomiſſione videaturtacita condictio ineſſe. vtinfra de iure do. ſti
pulatõnem. ⁊ ſolutum pendente conditõne repetitur. vt infra de condi.in
de.l. ſub conditõne.rñ.quia ſcit ſe intenim non tenen ceſſat condictio inde
biti.ſed quia ſoluitvi ſequatur matnmonium datur ob cauſam condictio.
b anente. remanet ergo debitoꝛ. vrbic. ⁊ infra de iure do. non enim hᷣ
liberetur cedendo vt bic dicit.ſed nonne ipſo iure liberatus eſt. vt... de ſol.
l. ſolutam. reſponderi poteſt bunc irreuocabiliter non ſoluiſſe pecuniã.vñ
non liberatur ut.j.de le.i.non quocũq;.vel bic non fuit ſimplex madatum
ſed pꝛomiſſio interuenit debitoꝛis.vt erpꝛincipio buius.l.apparet nde
magis ſuo nomine quam alieno ſoluiſſe videtur. vt infra. man.l. papini⸗/
anus.⁊ ideo non mulier. ſed ipᷣe ab eo cui ſoluit condicit.vr infra de cond.
inde.l.indebitum. Item nonne ⁊ ipi mulieri datur condictio ob cauſam.
vt bic cum ſuo nomine indebitum ſit ſolutum es rataʒ bijte. KRñ. ſic.vt.j. de

cõdi.inde.ſi ꝓcuratoꝛ.acc.

cKundus.fructus. MHota naturalem acceſſionem. ſcilicet fructuus venire

in condic ob ca.vt bic.⁊ inſig eo.li cum quis. ⁊ infra de vſuns.pideamus.

ZLiber

E.i.etin condictione indebiti vt infra de condictioinde.l. indebiti. et in
condictõne cerii generali.vt.S.ſi cer.peta.l.cum fundus.in pꝛinc.⁊ ĩ bone

fi. iudicijs. vt infra de vſuris.videamus.S.er cauſa.non autem vſure que
ſunt cuil acceſſio veniũt in pꝛedictis ↄdiciòn bus.vt.C. deↄdi.inde.il.i.r

Fi.quia pꝛopter ſuam obligatõem ibi ſoluerat quepꝛeceſſerat. vter

pꝛincipio eiu ſdem.l.apparet.⁊ facirad boc rm.j.de iure dok. ſi ego.

in pꝛincipio.

I¶Si quis. indebitam. quantum ad ſe debitam tamen a muliere.

„

CL. de condi. ob tur. ca. quotiẽs. cũ citreo vinculum ſtipulatois non vemiãt.

mino: quatuoꝛdeci an

d iuoꝛtium. id ẽ re⸗

pudium. cum diuoꝛti⸗
um ſit inter coniuges.

repudium inter ſpoſu,

et ſponſam. vt infra.de

nec repudium ꝓpꝛie di
citur. ſed bic ð facto fu

vt infra de ſponſa. l.in

ſponſa libus.⁊ nota ꝙ

peoc ſecũdo caſu fuit da

tum nomine future do
tis.ſed ſuperioꝛi nomi⸗/

ne quali pꝛeſentis cum
credebat nuptias con/
ſtare. Iteʒz ibi altera ꝑ/

ſona tantum erat inſut

ficiens. Hic vtraq; vel

neutra.

b¶ Affinitas.cepta nõ

peꝛfecta.⁊ nota affini/

vr. L. de vſuris.l. qua/
a) Modſen 44 iſ — Eracius.
tias. vt quia Saſemns od ſeruus in li 20 de do

tibus ſcribit ſi inter easꝑ⸗

rc nndenant a ſonas quarum alteum nondum
pꝛin.⁊ ꝙ ſubicitnupne iuſtam etatem habeat nuptie fa⸗
ſcʒ de facto. tic

cte ſunt:quod dotisnomine inte/
rim datum ſit repetipoſſe:ſic in⸗
telligendum eſt:ut ſi diuoꝛtium
interceſſerit pꝛiuſquam utraqʒ p⸗

verbo. ſignificati. inter ſonla iuſta m etatem habeat:ſit e⸗
ſtupꝛum.S.diuoꝛtium. ⸗ „, *2„
.leinter diuoꝛtium. ſi ius pecunie repetitio donec auteʒ

in eodem habitu matrimonij per

maneant:non magisid repeti po

it matrimoniũ. ⁊ de fa 1 1 4. PE
r rnonkum, ſpen teſt qm ꝙ ſpõſa ſponſo dotiſ no
E¶hMabuu. i. dum ſpe n .
aes eſt eri mammo / Mine dederit donec inaneat inter
ponf eos affinitas.qð enim exea cau⸗
Bponſa ſponſo. qꝛ L arkri
64 annis. leſt poſtur la nondum contracto matrimo⸗

nio datur: cum ſic detur tanqʒ in
dotem peruenturum:qᷓ;diu per⸗
uenire poteſt repetitio eius non

A eAulue
Idonaturus mulieri iuſſu

eius ſponſonumerauinec
nuptie ſecute ſunt:mulier condi-
ceti.Sed ſi ego contraxicũ ſpon

Accuriius.

condicam. Si quisin debitaz pe ſ

ſcilicʒ pꝛomiſſoꝛ
iab eo maritus

cuniam per erroꝛem iuſſumune⸗ peuumtespetat.
nis ſponſoeius pꝛomiſiſſet:a nu⸗ titulus lucrati /
ptie ſecute fuiſſent: erceptiõe do uue. vrinfe de
limali uti non poteſt . marituse⸗ er pꝛomiſſione.

nim ſuum negocium genit:et ni-

hil dolo facit. necdecpiendusẽ

quod fit ſicogatur in dotataʒ v- uas. afe⸗
oꝛem habere itaqʒ aduerſus mu .ſeä rſimulier

lierem condictio ei competit:

7. C. ö impo. lu

ga. depꝛelcrip.

2 ideo nõ repel

zien dici interſpoſos ſo:et pecuniam in hocdedi: ut ſi
vt bic ⁊ inter coniuges rrrſer 1†: GPI
vt. C. de here. inſti. l. ſi nuptie ſecute eſſent: mulieri dos
ideo. ſed iñ ſpꝛopꝛie de acquireretur.ſi ſecute non eſſent
tunc non poſſent eẽ nu Pi
pmie prinffn deradi⸗ mihi redderetur quaſiob ſen da
bus.l.nõ facile. 5. ix. ij tur: ⁊ re non ſecuta egoa ſponſo
. ¶ Poteſt. ſi iſtud pöᷣüll· —
extẽdat᷑ vt dialenci di⸗

cunt ꝙᷓdiu vterq; viuit etiam miſſo repudio non eſſet repetitio. nam ſent

poſſibile eſt ꝙ fiat boc matrimonium. ſed certe nos non extendimus. ſe
izm pꝛeſens iudicamus.⁊ rebꝰ ſic ſe babentibus loquimur.vt infra ðᷣver.

oblig. lI. continuus. g. cum quis. ſciliq; donec alter eoꝛum als contraxerit.

quandoq;ʒ tamẽ exrenditur. vt quantum capere poterit lego. vt infra de le.
ij.ſi ita quis teſtamento. ſicx inſti. qbus mo. teſta.ð infir. . poſterioꝛe. Aso.
ed nonne bic penitere poteſt. vt ſupꝛa eo.ſi pecumiam. in pꝛinci.Reſpõ.
non.quia non erat res integra.quia ſponſalia pꝛeceſſerunt vtit i dixi. Itẽ
nota bic expectandum donec eſi aliquid in pendenti.vt bic.⁊ argu.ſupꝛa.

lſ certum pet.non omnis.in pꝛinci. ⁊ infra de iure do.ſi ſponſalibus.ĩ pᷣn.

cuniam.
Jdonaturus mulier. condicet. ⁊ ſic alius ſoluit ⁊ alius repetit. necẽ
RRnouum hoc.vt infra de condi. indebi.l.nec eſt nouum. T eſt ratio. qa
ipſa ſoluiſſe videtur. vt infra de dona. inter virun vxoꝛem. l. iij. F. ſed ſi de

1

— —-=

e doris fructus. S.ſfi..l.ſi debitoꝛ. in fi.ti.·ꝛ.l. ſi is qui. S.fi.in fine. ⁊.S. ſi

ut aut repetat quod marito dedit realtec,
aut ut liberet᷑:ſi nondum ſoluit. denonan.ꝛ.l
Sed ſi ſoluto matrimoniomari⸗ alchoet
tus peteret in eo dumtaxata exce⸗ ni.2. C. deno⸗/
ptione obſtare debere quod mu aeſpet t de
lier receptura eſſet. moguũ.5. fi. .ſ.
. i Abo. de doli epel.
J mulier ei cuinupta errt hare ᷣ luerscis
cum dotem dare vellet pe cCcõ q̃ multe ſunt.
. n vt dict. li. C. de
cumiam que ſibi debebatur acce⸗ inpo: ucre.der
ptam fecit: neqʒ nuptie inſecute are hiere⸗
recte ab eo pecunia condicetur: vriſoeon⸗ j
quia nihil intereſtutrum exrnume S. Toirſ de.
ratione pecunia ad eum ſine cauu⸗ rſ geonni et
ſa:an per acceptilationem nõꝑp. dclri S
— 7 NRqs al. 59. e
uenerit. AAAAAAuack. desd,
1 Mlianꝰ ff.ybi dicit ꝙ eu
— EEe . matoꝛ dotem pꝛo
heres arbitratu liberti cer adultapminte
a ſumma monumẽtũ iuſſus n mmet n ani.
facere deqerit liberto pecuniam f paniaf ſo il’6
s ge röneofficj)
S nymiſi ſcens ſe

nõ teneni p ſe. vt ar. ſ. de bis q̊. vt indig.l. tutoꝛẽ. bic autẽp ſepꝛomi
ſit cred ẽs ſe debere vel hic tota indebita.᷑ ibi nõ tota.ſʒ pꝛis venoꝛẽ
n ¶ Dolo facit. nota nõ facit dolum q; ſuũ cõmodum iure pſequitur

vt bic. ?7.]. de li. bo. exhi. l.iij. F. i. v. ſ. de iniur. iiuriau. F. i.?. j. de ac/

quiren. be. iulia. ſcribit ſi pupillus. ꝛ.j. ad.l.iul. deyi pub.l. pe. 5.f.
7.5. de iure fiſci. l. delatoꝛ.

AQuog fit.i.deapit᷑ſi opponat᷑ doli exceptio.⁊ ſic vxoꝛem ĩdota⸗

otaz babere quod eſſe non debet.yt bic.⁊.j.de doli excep. apud. 5. ſ

2 ſi mulier.

,.liren. de ⸗desdrimde i 5”s
q ¶ Qũtaxat in eo quod lucraret᷑ ex dote ꝓpter pactum non obſta⸗
bit. nec videtur petere ex lucratiua cauſa cũ pceſſit cauſa oneroſa.
id eſt ntulus dotis.accae.
1Keceptura. i. recupatura.

en L ea lnde MÆ☛ nlir becſuz ſipuf debebak ſi ho ſubpat r-in ei ſatun re
biioꝛem. ſed argu. contra, ſupꝛa eodem. ſ. qui ſe. 5. ſinantem. ſed dic yt di /

ſtituẽda eſt obligatio. yt. j. de iur. do. ly. 7.. o. ſi qs aecepto

3
— *

A=

=.
==

ſteern

1.
.

.

fn
uigte
Wlte
un
chiſev
aſtbcee
ſchi
mnntiirve
ſummi

g Zart
(lalleude/
i fon.
Apaſeni
ſprde
Körauside

4

ini

N

1ſienn

aplötglte te

ſdeountl
doleteptol

lguiſcer.

laſprerſa
iredoeget

dedolannt

PunegſicAD
gittäunnn
Gimniten
Grdiakie.
ſtpofud

*

„

eſdedetl i
ſcdNin

rep Nllit

Aipetnäa
Nelgde
ſcselti
giinh
fgioca
aoedeſeneac
0lnrina e

Erticbien

ꝝ ͥ .äsl

idẽqʒ ẽ ſi moꝛtis
filius.ſ.e
mãcipatus
c Bonen poſſeſ

Aüe. col. l. ea de/

errprr .

„90

xij

ſtat qðᷣ gpẽſat᷑.vt.j.ſo.ma.ſi filio..ſ̊ ſiue ppt᷑.
Aberes. liberto. vt faceret banc ſepulturam.
1Hon faciat. vel ſaciat. li min eroget. vt. .. dele.ij.l. aßpe. F.
a te. ⁊ ro. qꝛ libert vt miſter eligit. vt. j. dele.ij. ſi qs Litio vce.
MMWUm quis.ſ. donatoꝛ. rJJ V
Lõdicit.ſ.döäÜa·

ez ig odir⸗ “”ůâü
nna ejð doe etis accepta pecũia monumẽtũ ñ
nerdubimuert, fecit ↄdictõe encete a Aul⸗
ſicꝛ als dꝛfuni ¶c ʒꝗsmoꝛtiſ cã dõatõ cũ
mini tree ⸗ A Hualuiſlz: datoꝛ ↄdicit fiu
ſriſen, ſe c**quoq; dõataꝝ rexa partꝰa qðᷣ
erisa Acceſſit rei dõate repeterepoteſt.
ßz bicſ. mo. „IN L Arcianuſ
giobrenit J filiꝰ ↄtulerit fratri q̃ agni
lacgſiebma turꝰbonoꝝpoſſeſſionẽña-
a Kruct. vt. . erit: j
dem. nouerit: repetere e poſſe MWar

cel.li. v. dig. ſcnibit. ¶P)Aul⸗
ꝓcuratoꝛi falſo idebitũſo
Olutũ ſit ita dmũ a ꝓcuratoꝛe
ſionez. ſð ta. vt¶trepeti ñ pᷣt ſidñs ratũ hũerit:ſʒip
bo.l.ptoꝛ. S.emã ratũ ñ habuiſſʒ:ẽt ſi ðbita pecũia
cipatuſ pᷣteritus
de Polſſepdietöe
ob cam quaſi de
ficiẽte tacua cã.
H. i.

Jpeurato /

ſʒqſiobrẽ datũ:necres ſecuta ſit
ratihabitõe ñ ĩtercedẽte ł qð fur

F mo ana tü faceret pecũie falſꝰ ꝓcuratoꝛ.
velfuit qde. ß re Wdnoſicſintiag ſʒẽt ↄdici
uocata ernt Heu ei poſſe. p ſeenho⸗
ratio.nec ei refert . —„ .
qß ig ebir ſoln/ “ Wʒ ſeruꝰtuꝰ ĩ ſuſpitõʒ furti
tu eſt. vt bic erat
iů qñ ðbitũ.tunc

refert an ſciã reuocatũ mãdatũvel ñi.vt pꝛio cãu nõ liberca dño.nec

ob hoc repetã.ð cũ ſcient᷑ ſolui indebitũ.ſcdᷣo lberet᷑ ipo iure ſi bona fi

en eder accipiebar ꝓcuratoꝛ.ſed ſi mala tũc ꝑ excep.vt.j.ð ſo.cũ
enet. ↄdi.ide.vbi credidit ſe liberatũ.credẽs em̃ ĩ rẽ ſuũ qͥs.S.i.
datrũ pcuratoꝛc.Iodi.ob cã ſe liberã ð.abłſi ratũ ſi bʒ dñiſ pcuratoꝛtẽt᷑
vt bie ſbijcit. 2.ſ.rẽ ra.ba.ſi iᷣbitũ.⁊.j.ðↄdi.ið.ſi pcuratoꝛ.S.celſus
ge Giobinn laterielpit e eratoͤbira bũccaſum ꝓſeq̃tvſq; in fi.
be atoꝛe. vt. . man. l. inter cãs. S. mandato. W
chercr gat cãʒ. Hõ em̃ bñi dico ẽt ſi debita nõ em̃.c.
KꝓMhò itercedẽte.⁊ ſicñ ↄdictõ ĩde.ſʒ ob cãx dat᷑.vt bic.ſ ar. ð. C. ð )

di.ĩde.l.creditoꝛis. vbi dicit dari ĩdebiti. pᷣterea alia dicit dari furti. ?ꝰ

C. de fur. falſus. qᷓ Zdicit vtriq;.ſolue ergo.qꝛ qͥ ſoluit es cãvł pacto
yt a dño liberet᷑.tũc bʒ locũbec lex q̃ dicit dari Odictõeʒ ob cãʒ.ſi aũt

incõtinẽti ſeliberatũ credidi.otqꝛ credebar ꝓcuratoꝛẽ ĩ rẽ ſuã cui ſol

uit.⁊ iõ ñ pcauit ſibi ꝑ pactũvt liberaret.tũc hʒ locũ ↄdictõ ĩdebiti.

vti.l.editoꝛis.⁊ bic.ĩpꝛi.buiꝰ.l.⁊ bic qñ dñiiũ ẽ trãſiatũ.ałs nulla
ↄdictõ dat᷑.vt.S.vſuſſu.quẽad.ca.l.fi.ſi aũrur miniſtro ðdit vtad

dßʒ ꝑtaret. ⁊ ſic apðᷣ ſe ſoluẽs dñiũ retinuit.rtũc bʒ locũ furti ⁊ ↄdictõ
furniua.vt d.l.C. de fur.falſus.⁊ ĩ fi.huũ.l.qs actões tenet᷑ cedere
dſo hiti ratvel euaneſcũt ſi pecũia erat debua.vt.j.ð fur.ſi vẽdide
lirite ꝓbatur pᷣdicta diſtictio.j.de fur.falſus..i.
1 Ael qað. i. aꝛ. m gg
n Codici. ↄdic. furtiua. Et nota bic qdᷣ martin dicebat actõe furti
poſſe agiõ ſalſuʒ ꝓcuratoꝛẽ ⁊ falſus creditoꝛẽ ſi ſciẽter ĩidebitũ acci
piũtvt eos nũmos lucret. quis ĩ eo ſit dñiũ trãſſatũ.vt bic.⁊.j.de cõ
dic. furk. l. qam.ſj Jo. ⁊ Aʒo.ð. dicũt ei furtũ ſi fieri ab eo q dñs faciꝰ
ẽ. vt.j.l. ꝓx.i fi.⁊ piʒ exdiffinitõe furti.qꝛ ðꝛ furtũ ẽ õctatio rei aliene.
