ntniliin Ronaneſk nl ip vim. vel — elcknore Uurralleſa asilgodenoser Bann .Cc. fraternuatẽ. ⁊ bic magis deſeno⸗rirſu⸗ .
huſtſamt nlrda ſimplici dolo. ⁊ qd bicd ſtipulatiõe: vt. C. de rei vx. a⸗4 flyij. füpri tam ſzm leges
irniee e en ned votberana a mcita tipulatib * ünrios Enlad hec
cc ibi ſpãlia:vt de bypot d⸗ .. 65 Hm caß. Eilla qᷓ hec
RR diſp pen idem o⸗ in ciuiliter cuſtodiẽdo athletã a le “ quã reeihiep
hchie põrdien in marrt l e . io in Zriũ. naͤ 2 ſi ali
wsanti honio permem rieſſet noluifſe 2,.fans co aec ſũ certaminibus ꝓhibendo cauere s walt Knice baou
hndtit inito: vtar. C. 8 in ſed per pꝛetoꝛẽ reſtituẽ õpulerit ultra quantitatẽ debite ſzm cano. põt ſe purga⸗
n quis conſenn/ õ ditatẽ repudie,ʒ pecunie:his ꝓbatis cõ dece⸗ Gnaͤſer on Phatie
iiru artoactus in iu⸗ Si coactusꝰhereditatẽ it: dexrẽ ſue equitati reſtitui decer⸗ anq; nõ. ſed durt/ aſtri
gnäzk gannan uunt duplici nia pꝛetoꝛ mihiſi ncen nat .¶ Si quis qð aduerſarionõ Frad pranacrzc-
un. t. j. de i e . 2 ſ * — — 5 ictis. 1
ſhan den em diſee Aut utiles actiones quaſi heredi debebat delegãte eo'puiʒ appa Srvtci beredoiun
maſtotnn Bi metu diſce d ndo:aut actioneʒ q8 metus C — ſi dis interueniẽte ſine no meü ſumk5 me. ꝙ, din
Min eeſre ſtano:ur quã ui ego clegero: nioue ales coactꝰẽ dare iudexi radennkar Rrispeer
Gronilti; 96 Acceptilatio/ becn ihi pateat. ul * tan . oꝛta reſtitui ab cO: qn Ato vebet pbate iuſiar
l lag ni. qð vr.ſ. rſir H AMiin carcerẽ quẽ detruſit cim Uer enaentinh eat qd ſi auſi⸗ nn clargis:pr E
Gont mile aecepu anuz nlii,n deiof. reſt.l. of . .
S one it aliquid ei extoꝛquererqc dabitio tatalecen ſimpliciiuſſio de l.p. velech a alia ß5
ð ne : nõ cognitioe habita: zuis ahhbſiproſfnfala ö
Rauinn falſum diceret. lius momẽti eſt. uI Xpianus. 5 extra oꝛdinẽ exactionẽ fien ſ3 nis. pcedẽtis: vt ſi ſemel
ai. e etoꝛia l Iaßn On eſtueriſimile ppulſuz no alt opoꝛtuit: quetñ ſolutiõi Fineia hdee
N Ponat ſein obli in urbe inique indebitũ ſe ol⸗ CQͥâã;QDl bitaxab eo quantitatẽ pfece⸗ nis. vtcu aliqui accuſa⸗
be nn ationé: vt. S. e. — — ui da ã dignitatẽ ſeha⸗ de tay il eſt. ti fuerint ð agulrerio ꝙ;
mend 5. eboe uiſſe eũ qui dlarã otuerit ius runt: reuocari inciuile eſt. beellepitobreuu pn
ein uſing edicto. bere pᷣtendebat cum po liqueʒ e dolo malo. mitatis Racen er p
Polntgſetl „ 1S nen coa publicũ inuocare:et adirea ique⸗ De ”J”́ZMẽ nab⸗ vr £ aak.
—.— HH ptate pditus: qutiqʒui eũpati Tig. iaerinetstn⸗
ieerde efie hibuiſſet. Sed hmõi pſumptõi Ocedictoꝰ ptoꝛaduer· ſtar ee aae
eEong monöftpacs F. ertiſſimas ꝓbatiões uio narios: et? doloſos: le tons
NlöAd pr.ſ. degcq. bef. debet aper reaS ſtometu ſus uarios:et ðoloſos: t¶Si uſto. cog
ä lentie opponere¶ Si iuſto metu ꝗ alijs offuerũt callidita ob cogmtionem.
D §. celſus. que eſt Sterit? coamitioie ad qua:ut ui- L zii. N illis ma⸗ Ainctus.i.ligatus.
ſnl . Ʒ ſo. bic fit bereſ ptent cogiitione: 9 tequad buẽit:ne A IN v RPotẽs. h rone digni
knnei iureciuin: qua girer potẽs aduerſanꝰ mina licia ſua ſit lucroſa:uel iſtis ſim⸗ d lb,tac,n. oſtitutiõel.
an Pbiramnſt d bat᷑ id qdð habere licebat ↄpulſuſ lei tas danola'g Merba auteʒ pumt vr C. ſ imßi⸗
0. vt bic. ? inſti. . . — 1 . 2 ic a vr
uuiie⸗ Becqua rvd, uendidit:rei ſue equitatiꝑ pᷣſidẽ 5 len talia ſunt: que dolo malo Konẽ bieai adg ſimplu
e⸗ eövafide incie reſtituit᷑.¶Si fenerato⸗ ech riß. r ide caſib'duobus
abſ tauerarpecuniã atblete.
Taſ nde ae ieid bat ſeberedẽ cum E SrAmeuaerbenn eintiuni pedes mibi debitũ ⁊ vltra.
rtcl Amer vii dener oia ag di 3 volebare ſi aimndgehar e 14 anar herofnten eelegovoͤſpt,pel ae debitoꝛẽ ſuũ delegauit
m eft lc ſinulabat⸗ boc dðꝛ bilen⸗ bi here. inſti. l. liij. yo 64 aa gerſio vel gein duob: ſine iuſſu iudi.⁊ qꝛ circa indebituʒ.
ugnu En Re⸗ no gcvactr voli as volüͤn Evn Eean A Ptenett nuloaburebablz inderinade pᷣceperat.
Ei = icbenwn Renkren Katdge e Tecetf ſen:vrbie⸗
1 Actiões.l.peti.bere. vtile p . rdicit. ls no ſic debuerie inde hacere: ritoꝛe. vñ lz per boc
uinh 00 nrervt. e mert H. voleu. d eel enᷣ pricpe.ſ ab alio . de iudi. .pe. vk dic ꝙ no Peepn ſearto⸗ nind adhantor cretit. 2 ſine
ſne⸗ Ai in carcerẽ.qcq̃d vex ẽa feſſio fcã in carcere nõ valet: vtar. edictũ vel offciũ nõ puniat᷑.tñ ꝑ edictuʒ e e HKrZ
rmnt e mrin ſect, 1 gibgenn Nleaerhöetitkeete (iadtenetr a1, Siqd ꝑ metũ fiat. qlitalicui ſubueniat᷑ audiſti. Aua
fix t dertiail autaisnonibue. kad fa Devolo –— ol in captionẽ incidit audi. ⁊ no. ꝙ o dic de
an iß S J neſ venſimlleci 2 * inuidaam. li.· ectndoll.ſeð dolo maloꝛq Aar co Zautht. ſ.e. ⁊ elegãter. crca pꝛin.
hiag — B uoftopota tier wt & debie ne nad al. — Brginergse bayg! t ponitur p. i. „ ſz rſi dtinus
Ae regubmernse en ſioebitee F 1. 36 e Gabnentr qubs Scrunegirv. edari Spaeſtenne
uclin beriliF.Kenie dncmram ſea ti bechuamptio n. l⸗ Kk (Me.i. vt non. iur, non fraudantrur.
D ver. quos.1. 7 .deigſe doin liũ.ſed duriꝰonerat actoꝛẽ ꝓbanone I Qucroſa. vt hic. ⁊. j. de reg. iur. non 5. bere. 5§. ſed quia
nunl r rnp phane⸗ nctuilbucrnr Cremerd beapemtnnzso 2 HH inchrvencks Neke⸗k. ſea galu. by becactio iy bie
ep cüali noe Wus: N. —. ppter talẽ Aerba. dolo.H qd ſin v comutar. n. locuz
V nelns beeini liuo ioͤc; ne netere Phien ealan 1 lefba volo r.ð. de neg. ge. l iij. i. mſo. ⁊. S. negotiũ.
ber oſtendere in ſuꝑ by: vt ar.j. de mino.l.iij.S.i. in fin. no exponsr. yt a
rionẽ alijs ꝓbanonib deficientib: is ⁊ ð lure.alia boĩs.ali¶a na pip. no H
nni Vorplen eſaas dic pſumptio. alia iur .
N

Liber

a Dicentur. 1 erunt facta ſʒm as.ĩmo ⁊ ſi non erunt. licet cum effectu tunc

non derur. nam euentus iudicioꝝ eſt incertus:vt.ſ.de pecu.l.qð debetur.

b¶Mlia actio.vt ex furto furti.⁊ ex iniuria iniuriaꝝ.⁊ ſic de ceteris.

equenti.
d ꝙ udicium..ſ.acti.de
dolo. alias iudicium ꝓ
diſcretione ponitur. ⁊ a
lijs modis: vt no.inſti.
II
5 Dolum. ⁊ ſine ſimu⸗

latione:vt in furto. rapi

na.⁊ ſic non eſt general
f¶Deſeruiunt.alias ſer

uant. ⁊ alias deſeruiũt.

⁊ eſt exemplum: vt ſi la⸗
trones plures cepennt.
cum vni eoꝝ in rebꝰ vel⸗
lent facere gratiam. que
runt nũquid ſuntiſte rs
tue.⁊ ipᷣe reſpõdʒ irõice
noͤne vos bene ſcitis. itẽ
poteſt poni exemplũ de
bono dolo capto a genu
enſe.qui finxit ſe contra
ctum.i.debilitatum. itẽ
ſi quis finxit ſe ſacerdo/
tem. item de eo qð faci⸗

unt mercatoꝛes qͥ tranſ/

ferunt in aliũ dominius

merciũ vt non depꝛedẽ/

tut. item de Galomone
qui fingebat ſe uelle oc/
cidere puerum.vnð ipᷣe
ait.qui diſſimulat iniu⸗

riam callidiſſimus eſt.

ge¶ raq;. quia ſupenioꝛ
nõ eſt generalis.nec cõ⸗

uertitur cum ſuo diffini

to iraq; ⁊c.⁊ ſicrepꝛoba

tur qð eſt. S. de pac. iure
gen. F. dolo. vel pordi⸗/
ci vtraq; diffinitio eẽ ve

ra ſcðᷣʒ ꝙ labeo largiuſ

ſeruius ſtrictius nomẽ

doli accepit.

be Dmnem calliditatẽ

que fit tacendo.⁊ ſici a⸗
nimo ſcoõm Py. vt. j.

actio.emp.i.i.G.penłt.

¶Ellaciam. que fit in
mentiendo.⁊ ſic vᷣbo:vt.j.defur.falſus..ſi quis.
a achinationem. que fit arte verboꝛum:vt.
b ¶ Ald circũueniẽdum. redde ſingula ſingulis.

—

c § Eriun cã. hoc ðꝛ ꝓpter ea que dicuntur infra eodem ſi oleum.S.fi.cum

facta eſſe dicẽtur:ſi de hisrebuſ
alia actionõ eritet iuſta cã eſſeni
debitur:iudiciũsdabo. Zoluʒ⸗

malũ ſeruꝰquidẽ ita diffinit.ma⸗
chinationẽ quãdam alterius deci

piendi cã:cuʒ aliud agit᷑.aliud ſi⸗

mulatur. Labeo aũt ait poſſe ⁊ ſi

ne ſimulatõe id agi:ut quis circũ

ueniat᷑:poſſe et ſine dolo maloa⸗

liud agi:aliud ſimulari:ſicuti fa⸗

ciũt qui per hmõi diſſimulationẽ

deſeruiũt:et tuenturuel ſua: uel
aliena.itaqʒs ipᷣe ſic diffinit dolũ

malũ eẽ oẽʒ calliditatẽꝰ fallaciaʒ
machinationẽ ad circũueniẽduʒꝰ

fallendũ decipiendũ alterũ adhi⸗
bitam? Q abeonis diffinitiouera ẽ

Mõ fuit aũt ↄtẽtus pᷣtoꝛ dolũ di/
cere:ſed adiecit malũ:quoniã ue-
teresẽt bonũ dolũ dicebãt ⁊ ꝓꝑ ſo

lertia hoc nomẽ accipiebãt maxi

me.ſi aduerſus hoſtẽ::latronẽue
quis machinet᷑. ¶ Nit pᷣtoꝛ ſi de
hijs rebusalia actio non erit meri
to pᷣtoꝛ ita demũ hãc actionẽ pol-
licetur ſi alia actio nõ ſit:quoniaʒ

famoſa actionõ temere debuit a
pᷣtoꝛe decerni:ſit ciuilisul hono

raria:qua quis poſſit experiri.

Vſq; adeoutet pedius.lib.viij

c Adbibitã. 5 ius ⁊ 5 bonos moꝛes ꝓpter id qð eſt.j. ꝓx. 7 facit.j.ð no

d Mon fuit.etiam dolum bonum.⁊ ſicnota bonum ⁊ malum dolum ſicut

bonum ⁊ malum venenum

verbo. ſig.qͥ venenum.

e Pꝛo ſolertia.i.aſtutia.

vt. j.de contrabẽ. emp.qð ſepe..veneni.⁊.j.ð

f Ho ſtem. vt ſi per fallaciam ab boſtibus euadam. vel a latrunculis:vt. j.

de cap.l.nibil.⁊.l.boſtes.vel diclatrones.vt quia ſtabam quietus vt cape

reum. 7 de hoſte dic niſi fiat contra pactum factum a duce belli:vt. S. de pac.

l. conuentionum. item ⁊ ideo dicit maxime quia ⁊ ↄtra eos qui nõ ſunt bo/
ſtes vel latrones.licet dolum cõmitteret vt fraudem repellam:vt.j. de le. ij.

cum pater. S. ticio. 7.S. de nego.geſt.l.at qui narura.S.cum me.⁊.j.ſi quis

om. cau.teſ.l.qui aũt.S.ſi patronus.⁊.l.i.S.penul.

tI0.

g Au pꝛetoꝛ. ſi alia actio ſpecialis ⁊ oꝛdinaria. ⁊ ſicomnis ceſſat oppoſi /

bꝓ ertto decerni. vt. 5 de in integ. reſti. diuus. in fi. C.e. l.i de dolo. B
i ¶ Lnulis.ſed nõne cum act᷑. mandati concumit:vt. C. e.li.⁊.j.man.ſi mã/ babeo ye l babui actionem redibitoꝛiam. niſi in ea amtteda ſ dolü

dato.S. paulus.tñ.in dicta.l. i. . e. agitur de dolo.i. mandati nole

doli. item none vbicũq; intereſſe peio per act᷑ de dolo.qð perſenten

niam ſit certum poteſt agi ⁊ condic.certi:vt.j.ſi cer. pe.lł.certi. ſed dic

ꝙ illa eſt generalis que ſpẽm non excludit.

ſeribit ẽt ſi interdictũ ſit: quo qs
experiri uel exceptio qua ſetueri

poſſit:ceſſare hoc edictũ. Ideʒ⁊

pulatõneꝰ tutꝰ ſit ꝗs:eũ actionẽ ð

dolo habere nõ poſſe.utputaꝰſið

dolo ſtipulatꝰ ſit. IJdẽ põp·.ait.

et ſic actionẽ in nos dari nõopoꝛ⸗

teat:ueluti ſi ſtipulatio taʒ turpis

dolo malo facta ſit ut nemo datu
rus ſit ex ea actionẽ nõ debere la⸗

boꝛare habeã de dolomalo actio/
nẽ:ut cũ nemo ſit aduerſũme da/
turusactionẽ. Idẽ pompoꝰ.re
fert labeonẽ exiſtimare ẽt ſi quis

in integrũ reſtitui poſſit:nõ debe⸗

re eihancactionẽ cõpetere:Et ſi
alia actio tempoꝛe finita ſit hanc

cõpetere nõdebere ſibi imputatu

ro eo:ꝗ agere ſuꝑſedit niſiiĩ hoc
quoqʒ dolusmalus admiſſus ſit
ut tẽpus exiret.Si quis cum acti
onem ciuilem haberet:uel hono/
rariam ĩ ſtipulatu deductaʒ:acce
ptilatione:uel alio modoꝰſuſtu⸗
lerit:de dolo experiri non poterit
quoniam habuit aliam actionem
niſi in amittenda actione dolum
malum paſſus eſt.· Mon ſolum
autẽ ſi aduerſus eũ ſit alia actio:

K ¶ Del bonoꝛaria.vt in iur.vel vi bo.rap.⁊ furti manifeſti que eſtß

toꝛia:vt inſbi.de

nora. F. ſüt aut x

ð ꝑ pe.acti. SF. eal
ſz nonne cũ acti.
qð me. cau. con /
currit.⁊ certe ſic:
vt. S.ti.i.ſi eũ ex.

F. eum qui. q̃ eſt

cõtra.ſed illa ex⸗
traoꝛd inaria.cũ
oꝛdinaria ⁊ hic

em̃ hocnon dak

item eſt exr eodeʒ
fonte equitatis.
vt ibi dixi.

IEtiam. alias

ex. ſi interdictus

ſe vne vi. velſi

mile que acnões
dici poſſũt: vt. j.

ð ac.⁊? ob.l. acti

onis vᷣbo. ⁊ ho⸗
die actio in fcuñ

loco cuiuſlibʒ in

terdicti datur: vt
iſti. ð ſterdi. .fi.

m Exceptione.

etiam doli. vt di
cunt: vt.j. e. l. fi.

yel die ꝙ doli ex
ceptio non exlu

dit actionem do
li. cum ex eadem
cauſa vtraq; da

tur: vt. j. de do.

excep.l.ij.ĩ pꝛin.
ſicut i act. ꝙ me.

cã.⁊ exceptio me

tus dicitur: vt. S
ri.i.l. metum. F.
ſed qð pᷣtoꝛ. nec
ob. lex fi.qꝛ ibi eſt
foꝛtaſſe. item nec

ibi dicit actionẽ
non dari. licet ex
ceptio ſufficiat.
concun it ergo cůũ

illa actione ð do

lo erceptio. ſicut quando dolo meinduxiſti ad pmittendum nam
ſ. de act. empt. iuk. F. idem.

exceptio ⁊ actio de dolo vt liberer mibi competit.niſi alia actio com

petat vt ſi dolo te induxi ad ꝓmittendum. poſtea feci tibi pactũ ð nõ

petendo.⁊ ſic intelligit᷑.

n Si ſtipulatione.ablex.⁊ alias.S.idem pompo.
o ¶ Urputa ſi ð dolo.ſ.ñi ↄmittẽdo:vr.j.ð arbi.l.ita demũ.Sʒ nõne
ſi ſtipuloꝛ iu.ſol.ſtipłoꝛ ðᷣ dolo.j.iu.ſol.l.iudicatũ ſolui.ſed tñ ibi a
go ð dolo ↄmiſſo vt.ſ.e.l.pe.queẽ õ.ſo.ibi tꝑe ſtipulationis fuu do

lus cõmiſſus in offerendo ſe ut alius vſucaperet.bic autem de futu⸗/

ro cauebatur.vel dic ꝙ bic generaliter de oĩ dolo.ibi non ſic.ſ ð eo

tm̃ qui in defendendo cõmittitur.

p Idẽ pop.turpis.vt.j. de verbo.ob.l.generaliter. ⁊.l.ueluti.idej
dicũt ⁊ ſi ſit turpiter facta:qꝛ tũcnõ da tur actio de dolo.ſed exceptio
ne doli repelliiur: vt. C. de muri.ᷣſtipu.l.dolo. Zu dic ꝙ doli actõ cũ

exceptiõe doli datur:vt dixi.g.l.pꝓxi.in fi.

q ¶ Idem pomponius.po ſſit:vt.S.ti.ij.diuꝰ..nec inter eas.
r¶Bed ⁊ ſi alia acno.q habebat vel acquiſierat tꝑe doli cõmiſſi foꝛ
te etiã occaſiõe buius ctus/ꝓ quo datur accio ſpaus: vrt ſi dolo me
induxiſti ad emendũ ſeruum vicioſum pᷣciũ dedi nõ ago de dolo: qᷣa

( Hinon

Munptoe
lini e

fſſndn

ſtiei

deti

mctite

untorſdel
Pulnbi⸗

Grocnöe.

(e deb

ai ainfi
Rngdoo
hiſftnine
o edets
lp
göſbarde

tlanne
Ggerattücd
dedcloſan

ecgticde

ſtuntopdi
giſſctan
lunnoordit
Gdoonnun
Peſlletek

Nbenndep
Pnmtiroble
Uindeſeg
Dbann ſanel
lbinmenen

mſni

ſcadpeic

W

i

e
.
Nralin

deDeden

ſinhdc aſſus. tunc mibi nõ i “ D
Nnaſtes aſno uyen bingin ago tunc bec dictio niſ refertur ad ꝓxi ielocũ tdolo uals.
helanie l.aitptoꝛ. 5. fi. .l. ſe. Hm òèWBSU vie locũ non babent. nam emptoꝛ non
ninmnit genduũ ud ibitoꝛia. alias nõ daereſtiuno: liges 6 eo Pceſſi ad 4 ttul d⸗ Piven A⸗ iſſum reſtumolochte enhole on iuitin aliquo dolo
les de dolo agit tã p pꝛio qᷓ ꝛvt. ſ. exqͥ. cau. ma. nõ. n.iõ e dolo in m utio locũ bz: vt reuocet᷑ in ſeruiturẽ
in S3osAd 60olonrbie n beaquaplu⸗anl. na Er .
dd aeneuret, ua plu. ar. l. na Tircſnptus. yt mino:ipio daret.
ſüni, lenone dcqiuid aduerſus quem ð dolo queritur o¶¶ De dolo acti. non vt
ler na. 2 „ . reuocet . .
aninn b Ulalio mõ. El . Mulus. n Ami . g Jaius: quia H
ice Rin pann 5. E ſiab eo ſeruani res pote 6e ianullatn uidetur acti non armn entitnti ſed
inai aumwlit ene nN. On habe ſ Apianus. piamaduerl abere: oni ꝓpterio ſiando rerimieſgit
nulnniſ cbtonrerves 5 ( On habet hoc edictum o uerlſarij inanis actioeſt. ſe intalligiun Qiſtad/
taacd acKrig ⸗ cum: uerum etiam ſi aduer Lpianus. ner. liber. l. i. . in. qli
Be Sn. ſ l nn. gadukanhni
nctrel . an um. P Aunus. Aegautc popo. Pech iĩ ſeruiute renet liben
l erar obligatioõ / It actio:ul ſi ab liO 3. ba ſi alia acti Hecler lyeg, vemen nof.
Ttren cta. vt gr. . de re⸗ hi ſeruari alio res mi cepit:quaſi rio non ſit. ſic er at qnatura neg. geſt⸗
ſGahn— gu. iu.l. nibil ta hi leuan potent. quẽ quaſi resalio modo ei ad C. an eio aern⸗
Eſintig natural. V 1414 i . que ea res ertinet: ſalua eſſ. —– l.i. Rñ. hic deliquit 75
Sintete c¶ Miſi in amit / — H n1 plianus. poteſt . eno ctũ:qꝛ nõ ipſeõrxi D
n ſece aende,aue Srocpſiqnis pupillusa ti leadduckſauta i chn bule ſentẽ pe miöm ende
inſie e dabak b ——“ oꝛe auctoꝛe colludẽ⸗ aduerſarũqð Julianus. li. iiij iquit i quare exdell /
drnait Dolu sdnuſiuf te circũſ. criptus ſit nondeb ey» ſcer ibit.ſi minoꝛ annis.xxv co in ſeruitute facro do
Olio oete Zct: vt dolo ei de dol ndebere eũ lio ſerui circũ al xxv.conſi⸗ mino tenel: vt. C. ð
n onranrens Padere actionem aduerſusticiu, di die uicircüſcriptus eumuen⸗ SHaolit K⸗ lrerſ⸗
levalutt 1o vederes. v e:cum habeat:t 2 cum peculio em toꝛ eũ ma⸗ facto. l.h. Rñ. bic deliqᷣt
Kinidumm eoſ dic ſup o nem: per quaʒ nſe utele actio numiſit da ein Pioren ma⸗ 5 dum vt libertatẽ oſe⸗
a amitoac, ſua erzeleruri d Moptacnonk Pw enunid⸗ Eanirerſnfinoer
(cepfilationé per. ane ſi tutoꝛ ſol⸗ . hoce enim ſicac¶ Pmnille ok oie ctosl.
le né per E .vl dic ꝙ i
E raiede l endonon ſit: dicenduz erit ödo cpimus carere dolo emptoꝛem: ande anigmoi
Nnigott eooiſe ir ſ oactionem dari ei. do ut exempto tenen non poſſit: aut ter⸗ raneeg in
1 1 1* re * S£. „ „ „f „ Ellttegee . Leli „
un ſtitutio vt dixi. nulla eẽ uẽditionẽ :ꝛſi ihocipſo: pHoc.ſ. d n nake
Gangat riien quare hic datur de dolo.ibi nõ. Rñ. qꝛ i . 44 Martere. dolo incidẽ
nitign ntas crediroꝛis interuenit. vñ nõ petit reſti qꝛ in q cceptilatiõe vo to:vt ſ. de ac. emptr uy .
Urtntſ ⸗ qꝛ dolo inductus vt velit. ſ in pſeri ne itutionẽ. ſed aget ð dolo 66 inlis er part ti. veteres. r ¶ Ex empto.i.ex vẽdi,//
eteeplcjinn. oſtulatreſtitui. tz ſit maioꝛ mi riptiõe nõ ĩteruenit volũtas vſi npsõt ſi ex parte nõ ↄmitrẽtis dolũ no ſino
idis ſiͦ qd ſi mñ eitinieenran umecNTrrerkemise . Aenginionen. zudr Edenal 1 temen nõ vultis vero quitene
bc ponat in e e deore l ben e aʒ. Odi.ob nn urſert . v 4 of. in boc vſo ⸗ bunc appellamꝰ dolũ dantẽ
igtine Rden umn er ddeß dichei Dedelans niſiin re: vt. ſ. de odi. H. cũ aũt. alij dicũt ꝙᷓ nze ven itur dolu omiſit: vr ar. . q 8 emptoꝛem
claſgi tenn avenm tnensclo nbreng. detraf ntredtlandad, Anpioselepaincspo fült caſu ſeruꝰ mm dolũ incid .5. q me. cau. l. metũ
ſiuſetnt ſenn velis tuen p.dices nõ dari ad debitũ anti⸗ actõeʒ. ⁊.l. ſub p⸗ cep.doli ſi ꝓcuratoꝛ.⁊.j. it.a olus alteriꝰ alterin aut qſñ
nſelnk debitũ antiquũ:vel ad itereẽ ꝛ. 7.ſ. de pecu. ſumma. S. ẽptoꝛ. ni non obeſſei: vt. ſ. de e
biditgiin Fra a de nouo ſic ſim eum. Dpaauratoꝛ ? tutoꝛ ⁊ actoꝛ: vt..e ſed a. 5. ẽptoꝛ. niſi quaſi idẽre te
mmmni , Aramno veiſtaofto Halluerus aus 5e e vel defũcti. q nocet b rvt. ſ.e. ſed ex dolo.⁊.j.ð edil.edicto.l abutac ve
Nſcir. o: vtſubijcit exeplũ.j.l. pxi.nã ſi dolo q̃rit᷑.⁊ ĩtell Erti O eredi vel geſtoꝛ edicto.l.ediles. ĩ pꝛi.
un Evni qꝛ alietenea nicnced E pel na ſacri⸗ eadẽ.nõ HH egi boriue; Sorier aĩ ars baben. n inches
ſci rELied. VE 8 in 5 . U.1. 5
onnitektinti iterij ei ques perequeſ apte ꝙ acno de dolo ſecũ nõ de dolotyt bic ðꝛ in dicro iul. a ſimili ergo dolu adbibuir ille terar te
ace aes quée amoſa. bec.n. acti. olo ſecũ no ↄpa qᷣͥdẽ ipſe em to iul. a ſimili ergo cũ dol dedit alle terci te/
riioluncten pter colluſion r⸗ actio.tutele infamaret.qꝛ ari ptoꝛ ad bibuerit nullus ẽ pctꝰ.ſi aũ ol⸗ dit cauſam .
fiigrin geaadsaor rren edeinlde ſuſpec. tu. 5. ſi aech,e Batolone t vurr lig Ree ſesutretcl. et ct. Serre
r. . e dolo acti. ſ cũ det õ net᷑ de dolo ſi W. vepdir. manitelte pb⸗
ſeli ikt ceratpares. vel paron cötra quos nõ ſñ. ſm Jo. ꝙ bictiec⸗? cũ quoõpri Pbac acnõe teneri pſii: vt. .e.ſi plure Kn at ſeru: vt hic inui
Plbronsfun uer. quos.l.fi.? qðᷣ Mädevolo nõ dat reſtuunotvt. C. qui ad tenet cE Solin madaniduriiii vrſiel h. aꝛin pꝛlio ꝛ tin 5 ei
hiammniil nõ debet. vel die circũſcri oelen factũ noie doli: vt.j.e. boc acti manumiſſus.ſed ar.õ.j.loca cũ i S.ſi ꝓcuraroꝛ. ⁊ ſic nullo mõ
ntontr,d⸗ uiquẽ . ptus fuit. vel Zctus fuit i tiöe ſer, actio de dolo. vel veriu .loca. cũ in plures. . veſtimẽta.
ſitcnſef niquspoſtmanumſera emden ſic denegeturz lavendleioe ſer⸗ oꝛdine:vt pꝛiꝰ cõueniatẽ den be ineſaté doli omittat prercß ren z ſom
u .lenrn pꝛin. ibi.⁊ qd minoꝛ ⁊c. rratẽ reſtiu⸗ e.l.S.ſi quadrupes. 7. S 4 dole ennete nõ ſoluẽdo nandan teoc
0 . t — 7 „, G „7.. . .. . 2 us: j.
ige An is Ppezen nagenapef ſ zwemieer R vte õ Ité ad qͥd dar⸗ vbtineienne⸗ vt bic ðꝛ: qꝛ O
Negnini bo.l.⸗ .7 no. de exceptiõe pauꝑtans. ſic.. de mu. er dolo rauanems de clo haaſſt venditio ileoharen⸗ tenetipſo iure.
TZeleganter. ercipit. i . . 8. vñ Bul. pceſſit vendi. i cet ſi vult ille qᷣ fui
ewcſl 6 nii uerſari. inducebat dictũ iul. pdicta: qꝛ videb 2dbetebar h dalolame udcba⸗ res ersga veldie pno bul n.ſicita. Hilia
is⸗itirt enn Rintoh duplici alia via.vna ð em ptoꝛẽ ti caſn pene. 7.l. qᷓ ex rücagdsb dolorſ vñ nõ bʒ locũ repetltiorpt ſed Aeren n
alia reſtitutio in u vedito ad de . e olo.ſi aũt ueli titio: yt.). De i. ide. ſi
n mtegrũ manumiſſum. ſed certe ille due a onoia dea r. C. de telei.vél ſidolo riſ Seri 1 regele acröser
. llere ẽptoꝛi ac ſiðcitenui .. v 3 5bgs ſires O. i. ⁊ tũc

1

Ziber

F. item ſi. ⁊...ſi cer.pe.l.cũ fundus.S.ſeruum.
Et vt plene ſcias dicꝙ aut dolus dat cauſam dᷣctui bone fi.⁊ tune ſerua
qð mõ diri. aut ſtricri iuris. ⁊ tũc valet ſ excipit: vt. C. ð iuti.ſtip. doloſi aũt
incidẽs in pᷣctu bõe fi.agit ex eo ↄctu ĩᷣctu ſtricti iuris.de dolo actio neceſ

ſana ẽ:vt. j.e.l. F.nõ ſolũ.in fi.S.⁊.j.de actio.emp.iul..ſi vẽditoꝛ.⁊.j.ꝑ

ſa ⁊ legata:vt.C. in qui.cau.in inte.reſti.nõ ẽ neceſ. in minoꝛũ.ſiau

rem ex contractu ſtricti iuris.tũcſialiquid iuni rei deeſt.pꝛi
excon t pꝛima a
actione ſiue pars rei ſit pꝛeſtanda ſiue aliquid accefſ. da⸗ vt ducnl.
de ſolu. l. et. ſi aũt tota Epſtita.ſed male.tunc liberatura pꝛia. vt bic
7. C. ad exbi.l.exhibitiois.ſed qꝛ in dolo fuit de volotenetur. ſm

Zriũ.ſi aũt extra Zctum:
tunc ſi caalein alend⸗
men maleficij ex eo agi 2 . r r19 2
vrfurt ⁊ ſimiliũ: vt. ſ. ꝓ ut uẽderet: circũſcriptꝰẽ. qð mi
xi. F. ſeðʒ que ⁊c.ſi non noꝛ ꝓponit᷑:nõ inducit iitegrũ re
tũcagitur de dolo: vt ſtitutioneʒ.nã aduerſus mãumiſ

in multis exemplis:vt.j
e.S. ſeruus pac.⁊. l. cum
quis. in aliiſs.
a ¶ In integruz reſti. .
manumiſſum.nã ⁊c. vt
bic. niſi ex cauſa a pꝛin⸗
cipe impetrel: vt. j. ð mi
no. ſi ex cj. S. fiñ. ⁊.l. ſe.
aduerſus emproꝛẽ autẽ
cõſtat ꝙ nõ.qꝛ nõ dece/
pit. ſed cur denegatur ĩ
in tegrũ reſtitutio ð em /
ptoꝛẽ ad bibeat dolũ vł
nsoõ. ſi minoꝛ ſui facilita/
te minoꝛi pᷣcio vendidit
vel ſi minoꝛ in boc ipſo
ꝙ vendidit decipit᷑ ſui
facilitate:vr.ſ.de iu. do.
ſi res. F. i.⁊ ſi detur: cur
de dolo actio datõ ma⸗

numiſſum. Rñ.foꝛte ta

erarꝑſõa ð quã reſtitui
nõ poterat:vt.C. qui et
aduer.quos.il.fi.itẽ q̃d
ſiẽptoꝛ dolo me ĩduxit.
an tenet ma. Rñ.nõ: vt

ſ. qui. ad li. ꝓcla. non li.

l.ij. ſi boc veliʒ: vt ar. ¶
de hijs qͥ a non do. ma.
l. i. vel ibi per vim vñ re⸗
nn uit dñium: vt. . ti. i.
metum §. volenti.

ſũ:nulla ĩ itegrũ reſtitutio põt lo⸗

cũ habereꝰ.¶ Scoõm que et ſipe⸗

nali actõe indẽnitati ei oſuli poſ
ſit:dicẽdũ erit ceſſare ð dolo actõ

nẽ.põp.aũt ⁊ ſi ppł aris actio ſit:
ceſſare de dolo ait actiõeʒ. Nõ ſo
lũ aũt ſi alia actionõſit:ſʒ et ſi du
bitet᷑s an alia actõ ſit:putat labeo
de dolo dãdã actionẽ:et affert ta
lẽ ſpeciẽ.qui mihi ſeruũ debebat
uel exuẽditiõe:uel ex ſtipulatu ue
nenũ ei dedit:⁊ ſiceũ tradidit: ul

fũdũ:et dũ tradidit ĩpoſuit ei ſer-
uitutẽ:uel edificia dirruit: uel ar⸗

boꝛes excidit:uel extirpauit uine⸗

as. ait Labeo ſiue cauit de dolo ſi

uenõ:dãdã in eũ de ðolo actionẽ

quoniã ſi cauit:dubiũ eſt: an ↄpe

tat ex ſtipulatu actioqſ Sʒ ẽueri
us ſi quidẽ de dolo malo cautũẽ:

b ocun baeed nõne reivẽ. locum babet. cũ dolus dedit cauſã Zctui.
nõ. qꝛ ex inutilictu anſit dñium. vt bic colligit. no. C. ð ſuf. l. i. ſed
nõne vrilis in rez datur: vt in metu. vt. S. ti.i.metũ.dicto. 5. volenti⸗. Kñ.nõ

quia non daret᷑ de dolo.
WBeom

ce
44 £

Scöm que. i.ſcʒ pdictas regulas. ↄcluſio ad pᷣmiſſa.
us. ſ. minoꝛis vendentis.vi loquatur bic in pᷣmiſſo cãu.⁊ pone exem
u in actiõefurti.q̃ mibi dat in eos qui ſurripuerunt res meas.que male

cuſtodiebantura ſeruo manumiſſo. vl dic ꝙ mitrercaſlum.

e ¶ Di popularis.vt in
de iu. o. iu. l. ſi quis id.
feſ

6 0
P

venditoꝛ:

factũ de effuſis: de albo coꝛrupto ꝑ doluz:vt. ð. de

õ ſolũ. ſi dubitet.i. de iure. cũ iã de facto ↄſtiterit.
Eundũ.ſ.debeat.ex aliqua pᷣdictax cõx.
ſtipulatu actio. mouet.n. eum foꝛte:qꝛ negatiõe res ſit dubia: vt. C.
d li. ꝓda.nõ li.l.iij. vel b
tã qõnẽ: vt in auc. de tab. S.i.in h. S. col. ij. ſed male vt ſubijcit: vt. Z. e. l. ij. ie
rh. 7. ſ. de arbi. ita demũ.
b Bin exepto quidẽ. in Zctu ex quo dat actio exẽpto.⁊ idẽ dico in quolibet
alio bone ſi. contractu: vt bic. ⁊.j.e.ſi quis affir. ⁊.j.de acti. empt.l.iul.S. ſi

oc:qꝛ res ẽt certa in dubiũ reuocat ꝓpter ſollici

i ¶ Er ſtipulatu de dolo. repꝛobatis exemplis. ⁊ regula labeoniſ.que ẽſi du
biuũ eſt de alia qõ bic det labeonis repꝛobata vr̃.quaſi dubiũ eẽ noõ oſſit.
an alia ſit actõ. cũ ius ſit finiiũ: vt.j.de iu.⁊ fac.igno.l.ij.vel dicregulam ve
rã ſm Jo. ar. S. e. ſeru. S. fi.ſed quare in dubio de dolo dat. imo pſcrip. v.
deberdari: vt. j. de exti. acti.l.i.⁊.j.de pᷣſcrip.v.l.i.⁊.ij 2. l. quotiẽs. Rñ.illo
obnnet cũ dubiũ eſſet in quã ↄᷣctus ſpeciẽ cadit.ſʒ bicↄſtat hoc.ſᷣ dubitat
an ꝓprer dolũ ad bibuũ hec vel alia actio dek. itẽ nõne videtur pᷣma acrio ð
ſtipulatu dari t iõ de dolo denegari: vt. j. cõmo.ll. iij. F. ſi reddita. ⁊.j. de ſo⸗
lu.l. ẽt. que ſunt ↄ ad boc. diſtinge.vtſiẽ Zct bõe fidei quocũq; mõ malep /
ſtet. adpuc põt agipꝛĩa. vr in dicta.l.omo. ⁊.j.depoſiti.l.i. .. li res. idẽ eſt ĩ
legatis ⁊ fideicõ.vt. ].ð le. ij.l. meui. F. i. aꝛ inſtar bõe fidei tenẽt fideicõmiſ

pꝓpꝛietariꝰ occidit iõq; ceſſat de
dolo actio. Itẽ ſi ſeruũlegatuʒ

i. meuius. 5F. in fundo. vel obligata. ? tſc pꝛia. an

. boc intelligiturĩ
,„ ffra de ſolu. qᷓ ſi /
ceſſare actionẽ ð dolo. quoniã ex biſi ecy ibi
ſtipuiatuẽ actio: ſinõ ẽ cautũ: in maiupelaned
exempto quidẽ actione ceſſat de m vemm o
5 . & orz˙ . agetione de dolo
dolo actio. quoniã ẽ exẽptoi exſti ſiautenglio no
pulatu aũt ð dolo actõ neceſſaria doeſttradiahi
Siſemũ uſuaniu ppꝛietan miſſonen idi⸗
occidit legis acquilie actõi: add paa ſua tenet: vt
exhibẽdũ ſubiacebitſipoſſidens everoh eno⸗

uum. in pꝛi. ſi ſi ⸗

ne clpa ſua libe⸗

ratur eius interi

heres añ aditã hereditatẽ occiche ¶m:vt.e. t. ſi ex le
rit: quoniã pꝛiꝰ quã factꝰ ſirlega⸗ gaui ſtaurz ne⸗
tarije: interẽptꝰẽ: ceſſatlegis acq ſellanet
lie actio.ð dolo aũt actio quocin modo obnoxiaʒ
qʒ tꝑe cum occiderit ceſſat: qꝛ er guun e .ool.
. . gitur: vt. j. ð ſol.
teſtõ actõ ↄpetit. Si quadrupes quibominẽ x..
tua dolo alteriꝰdamnũ mihi ðdde cum quis F. bo
2. ̈ an de dolo hab 4 minẽ. x.l. qui de
rit: queri ande dolo habeã ad·CE. F. qui boiez.
uerſus eũ actionem:et placuit mi ꝛdele.t.l. m auo
. cũq;. ſic rẽ pe/
hiqð Labeoſ. cribit: ſi dñs qᷓdru-⸗ toqiq; ⁊rẽ ba/
pedisnõſit ſoluẽdoꝰdari debere beo; ter pmnin⸗
dolo. quãuis ſi nore deditioit crpmii⸗ wre⸗
ta:nõ Idã:necii fert an in re debi
ſecuta:nõputo dãdã:neciid qdð ſerrel gunegen
qꝛ pars religio ⸗
ſa eſt: vt. j. de le.

vero pars itegra.

⁊ alia nullõ mõ.⁊ tũc bʒ locũ:vt.j.de ſolu. ſi ſiipulatus.ſi aũttotapᷣ
ſtica. ſed male tũc de dolo agit:vt dictũ eſt. vel ſiuis bꝛeuiter pertran

ſire. dicſemꝑ agi pꝛima q;tu ad rẽ vel eius extimationẽ. ſed ꝙᷓtũ ad
certa dam na agitur de dolo:vt bic. ⁊.ſ.c.cũ quis

.nec obſtat pdicius
C. ad exhiben.. expibitiones.qꝛ ibi nõ erat obligatus dare. ſed ex /

pibere vr babeat expenũdi copia: vt.j.ad expibendũ.l.ij.ſi ergo rem
exbibet. lʒ deterioꝛẽ qꝛ facit experiũdi copia.liberat᷑ ab actione ad exi
bendum. vt ibidꝛ.itẽ eõ vr nulla dari.nã talẽ accipiẽdo torũ remiſiſ
ſe vr: vt. j. de eo qꝙ cer. lo.l. f. in fi. 1. ð. ſi qs cau. l.ij i.rñ.quidã dicũt
ꝙ bic ignoꝛãs accepit:vel dic ꝙ illud in penis obnnet. hic aũt nõ eſt
pena reſpectu agentis.uẽ oppono qꝛ foꝛte ſoluta offm̃ ceſſare vf cir /
ca interelle: vt. C. d epoſiti.l.iij. ſed dic ꝙ bic due fuerunt actões ad
diuerſa ↄpetentes:vt ar.j.de eo qð certo loco.l.cẽtũ.qro ergo an co⸗
gatur rẽ recipere ſine pᷣcio deterioꝛatiõis.quidã nõ.tu dicꝙ ſic. cum

ex diuerſis cauſis ſit debitoꝛ.iõq; ⁊ bic eni boõa ro.

remitt ere intereſſe recipiendo rem.

K ¶ Si ſeruũ.actõi.ſ.vtili:vt.j.de vſufruc. lo c. F. fi. ad. l. acquil. uem

mella. K. fi. 7.l. ſle.

quare nõ videat᷑

l¶ Bubiacebit tenek vtraq. ſi ⁊c. v el ponit. ſi. otinuat refert ad in
tm̃ qð dictũ ẽ ð actõe ad exbi.qua ita demũ tenet ſi poſſid eat: vel ſi

dolo deſijt poſſidere: vt.j.ad exbi.iul.in pꝛin.

m ¶ Gtẽ ſi ſeruũ.ᷣ facius ſit legatarij.ſj none ſtatim a moꝛte ei fit: vt.
de peritioe bereditatis. ſᷣ ſi danũ.S. pterea.i fi.⁊.j.ð furtis a ticio.ſj

dic veritate iſpecta nõ er ſtatis: vt bic. .j. de le. i.ſitibi. 5 cũ ſeruus
ſp iuns fictiõ e ſic vt in Zrijs.⁊.j.ſi cer.pe ꝓinde.

nuocũq; tꝑe.i.ſiue añ aditã bereditatẽ.ſiue pꝰ. ſed ſi pꝰẽt.l. ac⸗
uil. agit. cũ in dñs legatanꝰ. lbe det ex teſto rone pꝛioꝛs tepis. th̃

275 dolo dari vr: vt... mo. pſufruc. amutat,. repelli fi. q eſtõ ſolu.

4

ſkoütevcäug

dDob futionit
Goceſunae

gibcſedapde
lurſoiel

Atſeleſtne
duineſoͤe
reun

ſeypribip

emer örtal

iſe

lltſen

eino,

ſoeaergbet
Ullſdenig

mienp
rbineldat
onhnedf,
Mmurlletuin
Auuuſedan
MNnen
ſeded

eſen

Winno

ſirö doon

ſiitfintee

ifsln

icsane

ſſficatſe
Ulcirenüt
Pheniſder
lenden

Rr
Cſhiſi

fſg .
ſelt ſaer
epoli⸗
lrhe⸗
üſbe
hcnie.

nptoe,
inoolc

hoblden
meſcteie
uun eni
cnoedey
ſenenlh

locknin

— =

4

= =-

beſtnes n

-

ſcenfa,

Puſtn tie

Nuun gh
nodo l

1nncpint

guurgſii
guibontitl
cungus 0
nihetlauin
en gtibeiz
1deleil ien
igaſceie/
ſogigtritn
donſterini⸗
ſopotr o)

Kniſege,

monintede
aliſtett
pod ih/
ckyridee⸗
peoposite
laus daülnu,
sSbeeuicrpamn

W
robtrfan

UnsNe i
güliſann
mneng
ptopien,

aſſgttid

gurhrlüin
offialnef
fitundahs
iietpmng
uubigl c
guntit

AAlauin

4

Gkeit
iatrti

hnatei
gimnnlein
ibiß⸗

Quanus

bicloq̃turcũ pure qͥd legatũ ẽ.ſi vo ſi ub vditiõe ð dolo dak añ euen
tũ ↄditiõis.cũ nõdũ ↄpetat actio ex teſto. vel ibi loq̃turĩ duobꝰ caſi⸗
bus tmñ: vt ibi dices.vel ibi melioꝛãdo rẽ bic ꝓꝛſus deſtruendo.
a ¶¶ Siqqrupes. derit. laſcimia vł feruoꝛe. ſ ſi ab alio ↄcitata.nõ al
factura. vłnaturaliternon tenet᷑ dñs:vt.j.ſi quad.pau.fe.di.l.i.F.⁊

generaliter. 7.
in beſtijs.

bSoſuẽdo.i.

ſi neq; quadru⸗
pedem babuit.
neq; dolo deſijt
habere:vt. j. ð F
bo. ſi. l. quoſ uoſ
F. locuples.
¶ Debere ð do
lo.imo vr dãda

acql. vel i fem̃: vt

ſ. ad.l. acqͥl. item
mella. F. itez. qᷓ ẽ
p ſo.bic dol funt
ĩomittẽdo. ⁊ ſic
dicas caſuʒ.ibiĩ
vmntẽdo. vt ar.
j. devſufruc. ſi cu
ius. F. ð pᷣteritis
in fi. F. ð paupe
rie aũt eo cãu qñ

dolꝰ fuit ĩ omir /

tẽdo ceſſat:qꝛ cl/
pa ĩ boĩe depbẽ /
ditur. ſj nõne li⸗

cuuit ſe ceſſare vl

dimittere. ſ.ð re /
Puurl.na vf.

ficeret. nõ vt alij

noceret:vt hic fe

cit. 7.ſ. ð aq̃ plu.

ar. l. i. F. deniq;.

marcell. item po
ne animal datũ

pꝓ noxa. ſne dño
tenerur ille cuiuſ
occaſione dam /
num datum eſt.

foꝛteſic de dolo.
d a ſiflec in id qð

ekcedit. immo vf
dagda 5 doloſuʒz

excedit.¶ Itẽ labeo querit: ſicõ
peditũ ſeruũmeũ ut fugeret: ſol
ueris:an de dolo actio dãda ſit.⁊
ait quintꝰ mutiꝰapud eũnotans.

ſiñ miſericoꝛdia ductꝰfeciſti: fur

ti teneris: ſi miſericoꝛdia in factũ
actionẽ dari debere. Seruꝰ pacti
onisꝰ ꝓ libertate reũ dñm ðditea

cõditiõe:ut pꝰlibertatẽ rrãſferat᷑

in eũ obligatio:mãumiſſusñ pati
tur ĩ ſe obligatõeʒ trãſferri:põp.
ſcribit locũ habere ð dolo actio/
nẽi: ſʒ ſi per patronũ ſtabit: quo/
minusobligatiotrãſferat᷑:dicen⸗
dũ ait patronuʒ exceptione a reo
ſubmouendũ .egoꝰ moueoꝛ quẽ
admodũ de doloactio dabitꝰ: cũ

ſit ex ſtipulatu aduerſus reũ actõ

aliax: niſi foꝛte ꝗs dicat quoniãex
ceptiõe patronꝰſũmoueri põt: ſi

agat cũ reo debere dici quaſinlla
actio ſit: que exceptiõe repellit᷑ ð

dolo decernẽdã:atquin patronꝰ
tũc ſũmouet᷑:ſinoluit expꝛomiiſ/

ſoꝛẽ ipim manumiſſũ accipereex
pꝛomiſſoꝛi plane aduerſus mau⸗
miſſuʒ dari debebit de dolo actõ:

vtẽ in iterdicto qdᷣvi aut clã: vt.j.qð vi autclã.l.ſi al.ĩpꝛi.q ẽ õ.ſo.
ibi dſis ſerui faciẽtis opꝰ in meo ad duo pꝛĩcipaliter ab initio teneba
mr.i.ad panétiã ⁊ ad noxã. ⁊ unũ faciẽdo abalio ñ liberat.idẽ ergo
? ſi vẽdidit ſeruũ.⁊ ẽptoꝛ ꝓ noxa dederit.nã dñs nõ liberatur vt ibi

bic aũt vnũ tm̃mõ.i.i

intereẽ meũ ð betur. ⁊ eodẽmõ. Rñ.ad id qð p̃t

opponi.j. de noxa. ſi ex duobꝰ.ĩ pꝛĩ.vel hic in actiõe ð dolo q ẽfamo

ſa. eodé mõ ad id q ẽ. S.ri.i.l. qd diximꝰ. F. i. qꝛ ibi ſuo noĩe ⁊ pꝛĩ

cipalr dſis ↄuenitur.nc oppoit᷑:qꝛ i id qð excedit dʒ agi: vt.j. vi bo.
rap.l.i.⁊ depꝛiua. delic.l.ij. ⁊ ð act. ⁊ obli. l. q ſeruũ.i fi.⁊.j.omo.vñ

qritur.i fuq ſũt õͥ.ſʒ dic ꝙ bic pᷣſtatio noxe nõ tollitur i id qð excedit.
ſz facit vt ſ naſcatur de dolo acto: vt. vᷣb. ob.l. decẽ. e⸗ S teʒ la
beo. vt fugeret. ? fugit. F G Furti reneris.qꝛ opẽ tulit ſeruo q f

—

ecit fur

tü ſui: vt. T. de ſer. fugi.l. . ge In facto. actio.nõ furti. qꝛ dolo nõ
feciſti necex aliquo dctu. cũ mecu ĩ boc ñ jreris.als ex eo ctu agaʒ

vtdepolui: vr. j. depoſi. l. ſi boiez. ſy hic i fem̃ agit. ſ. ſubſidiaria uel ac

quil.vt hic:iſti.ad.l.acqᷣl.S.fi.⁊ hocqñ fugit pꝰ.als ñ da tur.cũ dã⸗
nũ ñ hẽas:vt.j.ad. SSõ i ſeruũ.ĩ fi.i. riñ. D ꝙ Deru pachiois.i.

ĩ pactiõe. i ¶ Dedit.
ſu teneretur: vt. L. an ſer. ex ſuo fac
male in pꝛio fcõ. bñ in ſcõo. l
Dicendũ.ait põpo.⁊ bn. m
ciũ cũ reo:vt ſeruũ manumiſſũ reũ acci

edolo.actõe.prono ð libertum
umouéedũ.itellige dñm hoc pa
ipet. als iniquũ eẽt euʒ repelli

exceptiõe.ſinõ ſeruũ.ſireũ pᷣuẽire veller cũ inuit alieni debitoꝛis no/

mẽ inſolidũ acciꝑe nẽo cogitur: vt. C. ð ſolu.l.euma quo.ac.

obligãdo ſe ſeru. alias ipᷣe fact liber boc ca
miſſe. K Woga⸗ lenbi c

c

1.

De dolo malo.

n Ego. loqtur auctoꝛ legis, 0 Klcrio dabitur pr̃ono. p Alia actio.
ſcʒ ð reũ.¶ Auis.ſ.inſpiciẽs volẽs excuſare.põp. q Atqn. ꝓ ſj.⁊ no.
ꝙ pᷣdicta coꝛrigũrur hic.⁊ tres caſus bic decidũtur quos no.in litrera.
r Bi dolo malo ꝓcuratoꝛ. meivel actoꝛis. ſ ¶ Gudiciũ.ſ.pꝛimũ.i.pꝛimã
litẽ in qua fuit abſolutꝰ. t ¶ SBub bac exceptiòe.i.replicanõe.q.d. reus.ſi

aut ſi nõ ſit ſoluẽdoexpꝛomiſſoꝛ:
dño dabit᷑ ſi dolo malo ꝓcuratoꝛ
paſſus ſit uincere aduerſariũ me
uʒ ut abſolueret᷑: an ð dolo mihi
actio aduerſus eũ ꝗquincit:cõpe⸗
tat:põt queri.⁊ putonõ ↄpetere:
ſi paratꝰſit reꝰiudiciuʒ trãfferreĩ
ſe ſub exceptõe hac licolluſũſit
alioqnð dolo actio erit dãdaſcʒ
ſi cũ ꝓcuratoꝛe agi nõpoſſit:qꝛñ

eẽt ſoluẽdoꝰ. Idẽ põpo.refert ce

cilianũ ptoꝛẽ nõdediſſeð dolo a⸗
ctionẽ aduerſuseũ:ꝗqaffirmaue
rat idoneũ eẽ eũ:cui mutua pecu-
nia dabat᷑ qð ueꝝẽ.nã niſi ex ma
gna ⁊ euidẽti calliditate: nõ dʒ ð
dolo actio dari. AMlinus.
Nogd ſicũ ſcires eũ faculta
ibꝰ labi:tui lucriꝰgratia af
