Hi⸗ „“
fien ainun
n.
hiiſrilhi
unpvand

sinzeher

udtn ſ

Aeſene

wfieet⸗

Tertius

Quia quaſi dotminus litis factus eſt/ ꝓcuratoꝛ:vt.C.e.l. nulla. ⁊.l.
ꝓcuratoꝛibus.ſed 4 illð ius cedatqdð etiã iter abſeẽtes porerit fieri:
vt ar. S.e.vel exilio.ſed quid de ceſſione cuiuſſ ibet actionis: an inter
abſentes fieni poterit.reſpon.ſic vt quilibet/ ꝓcuratoꝛ:vt.ð.e.l.i...i.
ſecus in deleganone:yvt. C. denoua. l.i.

De ꝓcuiratoꝛib defeſoꝛib⸗

plautius.⁊ in.d.l.de re iudi.qð nec bic negat᷑.ſ̊ quarevtil ꝑ ꝓcu.acqᷣrit᷑ et
⁊ nõ grauat᷑ ex eꝰ ꝓmiſſiõe.Rñdeo.qꝛ cõditio dni ꝑ ꝓcuratoꝛẽ deteno: fie
ri nõ dʒ vt. ſ. e.ignoꝛãtis.eẽt aũt deterioꝛ ſi dñs ex hac ꝓmiſſiõe ꝓcuratoꝛis
cõueniret cũ ſi ißemet iudiciũ ſuſcepiſſer nibil ipſe ꝓmiſiſſet.at eõ.ſi egiſſet
ꝑſe eãdẽ cautelã ſibi adbibuiſſet q̃ nõ debuir ibi auferri ꝑ ꝓcuratoꝛẽ ege⸗

ir

Kk ¶¶ Vnq̃. vtiſe⸗/

cundo ⁊ vltimo
caſu.

ditaut auando oia iudicia ab eo trãſfeme paratꝰ
aratore. ſed ve ſit ceten ſi uelit quedã tranfferre
lemadgere⸗ quedã relinquere:iuſte ꝓcuratoꝛ
lpoe Fllerpa bancincõſtãtiã recuſabit.ſhoc
te. eita ſi madato dñi/ ꝓcuratoꝛ egit.
eacunatoꝛi. ceten ſi mandatũ nõẽ cũ neq; i iu

diciũ quicq; deduxenit: nectuea
cõpꝛobaſti queinuito te acta ſũt
tibi nõ pᷣiudicãt.iõq; trãſiatio ea

rit ⁊ ꝑ ꝓcuratoꝛẽ ſtipu⸗
. „ „ lat fuerit.itẽ facilius dʒ
ſtipulatu actio utilis ẽ ſicuti iudi mibiacquiniq grquer.

cati actiomihi indulget᷑. Sʒ etſi
agat pcuratoꝛ meꝰex ea ſupula⸗

tiõe me inuito:nihilominꝰtñ mi⸗/

hiex ſtipulatu actio tribuit᷑: que
res facit ut ꝓcuratoꝛ meꝰex ſtipu
latu agẽdo exceptione debeat re⸗
pelli.Sicut cũ agit iudicati nõin

rẽ ſuã datꝰnecad eãdẽ rẽ ꝓcura⸗

toꝛ factꝰ ꝗſ Per ↄtrariũ aũt ſi p
curatoꝛ meꝰ iudicatum ſolui ſatiſ
dedeꝛit in me ex ſtipulatu actõnõ
dat ſed aſi defenſoꝛ meꝰſatiſde
derit in me ex ſtipulatu actio non
dat᷑ qꝛ nec iudicati mecũ agipᷣt.
Jactoꝛimalit dñʒ po Zẽ
tiꝰcõuenire q; eũ qui in reʒ

cere.

Aaulus.

ſuã pꝛocuratoꝛẽ: dicẽdum eſt ei

nã ẽptoꝛi brditatiſ acti
ones vtiles õ her̃ditari
os debitoꝛes dat nõ tñ
in eũdẽ:vt.C. de pac.l.
ij. ⁊ de here. vẽ. l. i. ⁊. S.
de pac.l.ſicũ ẽptoꝛ.ſed
ad hucvr me teneri:ſicut
ex ꝓ miſſiõe iſtituti tene
tur ĩſtitoꝛ: vt.j.ð iſti.ac
ſi q; mũ.in pꝛi.qẽõ. ſʒ
ibi ſpale in inſtitoꝛe vel
veri die ꝙſiipᷣe dũs ibi
õxiſſ ide ꝓmiſiſſz:vt. j.
de ac. ẽp.⁊ vẽ.l.lul. .ſi
ꝓcuratoꝛ.

v¶ Defeſoꝛ. ſine mãdato
x Baceſt vebr⸗ 2. 3. e.
plaunꝰ.i fi.hſͥ bec mala

ẽrõ: qꝛ ꝓxio ſuperioꝛi
rh.nõ dat᷑ aciio iudica⸗
ti in ꝓcuratoꝛeʒ. ⁊ tſi ex

ſtip.dat: vt ibi dimꝰ.
actoꝛ.caſũ põit
in hac.l.pla. ⁊ al
deric p.l.j.de nox.de il

lo. 7.l. elecrio. ⁊ p. l.j. S
pe. bere.l. et ſi. H. itẽ ſiqᷣſ

atcio hi⸗ rũ litiũ nõẽtibi neceſſaria:ne alie
ciale: vt per lbe no factoonereris. hec autem co⸗
malina gnitio/ ꝓcuratoꝛis mutãdi pꝛeto
iegulaniterautz Tis ẽ. Siex pte actoꝛis litistrãſ
onmm: vr. & latio fiat dicim? omitti iudicatuʒ
ltaneencona. lolui ſtipulationẽa reo facta id
r boe ppie on⸗ q 2 Meratiꝰ ꝓbat ⁊ Julianus ?
goum imo wo hociure utimur ſq; ſidñsſatis ac
ui eſ reroria ceꝑit.Sed ⁊ſi pcuratoꝛ ſatis ac
naetiam perp, Cepit ⁊ traſferat᷑ iudiciũ in dñ ue
an. queniur: vrj· riusẽ ↄmitti ex ſtipulatu actionẽ
deß. ſt.lia.l. era ꝓcuratoꝛe in dũm trãſferr .
mnibuſ. ſunt 2 —,
alij multi peceia Sed ⁊ ſi a dñoꝰ: uel a ꝓcuratoꝛei.
les auos nume⸗ ꝓPcuratoꝛẽ iudiciũ trãſferat᷑ ñ du/
inuti ſti F. eiq ⸗ bitat Marcellus: qui ↄmittat᷑ ſti
m Direrth ., pulatio.⁊ hecuera ſunt:alʒ ꝓcu
i al novu Iatori ↄmiſſa ſit ſtipulatiotamẽ
lem pꝛeualeredi dño erit danda utilis ex ſtipulatu
neru. 1, Actio directa pẽit?tollẽda . I dẽ.
naler hoianee ꝓcuratoꝛ meꝰ iudicatuʒ
ctione facta ve 4 Gρα0 R
darereptiogern ſolui ſatis acceperit mihi ex
ſi non exegit:vt.)·
de ſol. boc iure

Apꝛocuratoꝛ meus.ſ.mei actoꝛis:
0 Atilis. vt hic. 7.5.l. pri. in fi. 7. ſ. ti. i.l. fl.
¶Judicati actio.ſic ⁊ in tutoꝛe:vt infra quando exfac.tu.l.tutoꝛ:
nec obſtat.quia perliberam perſonam acquiro:vt.C. perquas per
ſo.no.acqui.l.i.que eſtcontra:quia hoc ſpeciale eſt in pꝛetoꝛijs:vt.j
de pꝛe. ſti. in omnibus.
q¶BSed agat.ſ. directa.
r Ad eandem rem exigendam. ſcilicet ad iudicani act᷑. ⁊ ſicbijs duo
us caſibus agit iudicati pꝛocuratoꝛ. ⁊ alio tertio:vt infra eodem.
actoꝛis.
8 RPer contrarium autem. quia ſupꝛadicta locum babent er parte
actoꝛis non rei.ites ſupꝛa dixitactoꝛi per pꝛocuratoꝛem queri.hic re
um per pꝛocuratoꝛem non teneri:⁊ ſic eſt oontrarietas tam in facto
ᷓ in iure.⁊ in pꝛimo ponit de eo qui habet mandatum.⁊ ideo dici⸗
tur pꝛocuratoꝛ vt bic.⁊.S.e.l.i.pꝛimo reſponſo.⁊ poſtea ð eo qui nõ

habetmandatum.

t Hon datur.ſ. directa. ſed vtilis.ſic ſem quoſdam: vt argu.j. de re
iudi.l.iiij.ſicut ⁊ perpꝛocuratoꝛem acquiritur vtilis.vt.S.e.l.tu dic.
nec ytilis nec direcia yt bic licet detur acno iudicati:vt ifra eodem.l.

toꝛis pꝛocuratoꝛnõin rẽ dolo. 1 põt põtcus tri
ſuã datꝰ pꝛopterimpéſas quasi bus aihamocin bin⸗
litẽ fecit poteſt deſiderareut ſibimine vkrone libꝛi bͦca
er iudicati actiõe ſatiſfiat: ſi dũÖs ueautp lir dexlan er
litis ſoluẽdo non ſit.¶ pia · mevkillü cuialleaui co
Jquis cũ pꝛocuratoꝛio no nenge⸗ Sbueremobe.
nne ↄdẽnatus eſt. et: heres bic dz dici. niſi dicas q
extiterit dño litis iudicati actio-⸗ douau biig as erln
nẽ non recte recuſabit hoc ſi ex dicenimtel dñiuz. ſcoo
aſſe. Sinaũt ex parte heresexti⸗ Heconenismetn ds
q; beredẽ cõuenire.ſʒ ẽt

hunc repꝛoba:qꝛ ſi poſ⸗
ſũ te niſi ſpõte velis Zᷣuenire:vt.C. de bere.vel ac.vẽ.l.ij.⁊.C. de pac.l.ij. ſ
certe immo eſt bona poſitio:quia aliud eſt conueniri ⁊ aliud reconuemiri.
ſi aliud eã reſcidit qꝛ ex cã ñ lucratiua.j.e.ſi q in rẽ.tercio ſm io.⁊ meli di
cas ꝙ ꝓcurator quida factꝰẽ in rẽ ſuã ↄ me ſibi ceſſa actõe egit ⁊ ſatiſdedit
ð öfeſioe ĩ alia cã qð facere dʒ:vt.j.e.ſj he.S.defedere.ſjʒ poſtea ego uolo cõ
uenire eũ ex cuiꝰ ꝑſona ipᷣe egitõ me ñ ꝓcu.hpoſſuz.q̊ ⁊ ꝓcuratoꝛẽ poſſũ qꝛ ex
cã lucratiua ſit factꝰ.ſʒ m boc qͥd ꝓderit alicui ꝓcuratoꝛẽ facere ĩ rẽ ſua:cũ
nihilomin ad volũtatẽ aduerſarij ipᷣe litigare teneat.Rñ.multũ:qꝛ boc tũc
demũ ſeruabit᷑ qn dñi ꝑſona legalioꝛẽ ⁊ meliꝰnouit factũ:vt.C.e.l.fi.ał.in
uito aduerſario ꝑ ꝓcu.liti.⁊ facio i rẽ ſuã.⁊ iurabit ð calũ.vt.j.fa.her.l.pla
ne. in fi. q ẽS.⁊.j.ð nox.ð illo.⁊.l.ſe.⁊ inſti.ð bijs ꝑ quos agere poſ.j.pe.
5¶Qui in re. qꝛ traſfert ĩſe iudiciũ.vt.j.ò ſolu.ſolunonẽ.ſj qͥd ſi actoꝛ dicat
E litis legalioꝛẽ. ꝓcuratoꝛ dicit ſe cui credimus actoꝛi.

ECrtoꝛis.ſoluẽdo.no.iĩ ſubſidiũ agivbi al.nõ ageret:vt.s.ð eo ꝑ quẽ
qs.dñio litis.ergo ſi ꝓcuratoꝛ liteↄteſtata dño interueniat dʒ dã
nan vt hic:ſic em̃ ðꝛ dñs litis:vt.j.e.l.licet..ſi plures.
uꝝ Recuſabit.ẽt ſi ſuo noĩe cõueniat᷑:vt.j.de ſolu.ſtichũ.S.aditio.
ꝝ ¶ Et totũ.nõ tſi inſolidũ tenet᷑.ſ.ac.in factũ dere.iu.ſec ſi ex ſupulatõe ſua
cõueniat:yt.S.e.ſicuratoꝛ.inffi. g iſſ.

. = a. e.l. fi· S. i. agit ⁊ in alijs duobꝰ:vt. S.l.ſi ꝓcuratoꝛ.S.i.in fi.

Ziber

t Publice vtile. auid ſit vtle babes bic. ...de o. no. niti..niznel

laabebit ſed T ſi mãdatũ nõne ẽ moꝛte ełtinctũ. Rſñ. ẽ.ſed actio mdati
durat ſi pote fiat.vñ finif: v.j.mã.l.ſi pꝛecedẽte.itẽ hec res nõ erat integra
vſi n finit᷑ ⁊ ſim hoc dic mãdatũ a ðfũcto:vel plant dic mãdatũ a cohidib?
b Megocioꝝ geſ.qꝛ negociũ ꝓ parte potuit expediri. ał.daretur fa. berẽ.

iudiciu:vt.j.fa.ber.beredes.S.ſivnus.

od eſt. ſ. vt agam
modati vel negoci. geſ. „
Einb gſonan. ſccon datũ eſth c quoqʒ ut ſolu at ma
uenietium vel conuenna dati actionẽ aduerſus coheredes
un. habebit ſi nõ ſit mãdatũ negoti⸗

e¶ Pꝛobibitũ. ĩmovñ
legviſmatnelech
th. S. ſi cũ plures. ſʒ dic
q ii loquit᷑ de beredi
bus illius qui pᷣſtiterat
cautionẽ iudicatuʒ ſol.
vnde a pꝛin.fuit litiga/
turus. I. dñis defunctus
f Buł ꝓcuraroꝛes du⸗
os quid ſi eundẽ vr idẽ
vt. j. man.l.qui mutuã.
H. non ideo.

g Videri.aliud in tut
la: vr. C. de teſ. tu. 1 ſi a
patre. ſed certe nõ ẽ alið
qꝛ datꝰibi poſtea in co⸗
dicillis vr̃ teſtõ datꝰ cuz
codlicilli ad teſtamenta
trabãtur:vt.j.de iur̃ co⸗
Nei. din F.vl. teano
in curatoꝛe:qꝛ qñ ad li ;õ O.
ẽ ñ põt dar ali in ea/quãtũ ad filiũfa.ueꝝ eſt.in ſeruo
leol.eneLen uero ſpᷣſiſtimꝰ. ⁊ negotia ꝗdẽ pe
cirné poſſe emouen ve C(uliaria ui poſſe gerere aliquem
rũ ẽ ſine cã.necẽt ꝓcura
toꝛ.ſ.poſt litẽ ↄtel.ſ ãte

res ꝓcuratoꝛ nõ extiterit et ſoluer
rit. MNMnius litis plurimũ pſõaꝝa
plures dari ꝓcuratoꝛes nõẽ ꝓhi
bitũ·¶ Juli. ait eu qui dedit di⸗

uUuigderis.

dũ ſimul datis occupãtis melioꝛ
cõditio erit ut poſterioꝛ nõ ſiti eo
cpꝛioꝛ petijt ꝓcurato? Vpia.
Eruũ quoqʒ ⁊ filiũfa. ꝓcu

remoueri. vt ⁊. S.e. poſt S
lit. cont. 7.l. ante litem.

Eſt poſt litẽ cõ. nõ añ.ar.j.rẽ ra.ba.ampli. vt ⁊ in legato plurib reli
cto: vt.j. de le.i.ſi plunbus..ᷣfi.aliter dicitur occupare in actiõe de peculio
q: qui pꝛioꝛ ad ſniaʒ peruenit:vt.j.de pecu.ſi vero.idẽ in noxali:vt.j.de no

K Zuribus. occupãtis. cõteſtãdo litẽ vt in fine.l. vbi dicit petijt q

ra.ſi quis a multis.ał.necvno nec altero ꝓdeſtoccupare:vt.j. vt in poſ.le.

is cui. F.qui pꝛioꝛ. ⁊.ſ.de dam.infec.ſi finita.S.iuł.⁊ boc niſi vni im̃ mãda
uerit de agendo:vt ar.j.e.qui duos.irẽ melioꝛ cõditio ðꝛ quo ad meritũ a⸗

gentis licet ſit graue agere:vt ar. inſti. de ac. S. pterea.ſi quis generaliter. ſ

quid ſi plures dedi nec dixiinſolidum. Rñ.ꝓ parte agent. ſʒ in tutoꝛib ali/
uag ſit: vt.j.ti. ij. cũ alicui.⁊.j.de admi.tu.l.decrero..fi.⁊.l.luciꝰ.S.i.⁊.l.tu
roꝛes. S. curatoꝛes. necob.j. man.l.creditoꝛ.ꝗ. duob.qꝛ illud inrelligas qñ
inſolidum cuilibet fuitmandatum. ðèð
—i 4 MHon ſit.ſ.pꝛocuratoꝛ.
¶WEruum quoq;. aiunt. ſ. ſapientes 1 male.
. Nerũ ẽ.qꝛ pòt ad negocia ⁊ ad litẽ ſ in lite diſtinguit᷑qꝛ ſi defendat põt.
aßer nahoͤt niſi actio ſibi cõpetat.nõ als:vt.S.e.filiuffa.
m ntenderer tputa in iudicio.
n Uetamus. per ꝓcuratoꝛẽ vt bic.⁊.j.qui.ex cau.ma.l.ab boſtibꝰ.i.tñ.vl
etiam per ſe niſi cepta fuerit qõ ſui ſtatus:vt.j.ꝓx.S. in fi. D
oEum vero. litigat. vel vt actoꝛ: vel vt reus vt ſubijcit.
p ¶ Eum.ſ.põt facere pꝛocuratoꝛẽ in actionibus que cõpetunt ei
liber 7 hoc ſiue ꝛc.
q¶Seruituns. iĩmo ꝓut ꝓuocat de poſſeſſione ſeruitutis in libertarẽ nõ vr
q; poſſit habere ꝓcuratoꝛẽ:vt.C. de aſſer.tol.l.i.q ẽõ.ſoł.illud ius nouum
coꝛrigit iſtud ſm quoſdã. alij diſtinguũt.an nõ ſit lis cõteſt. in qõne ſtatus
vt tuũc nõ poſſit:vt ibi.an ſic:⁊ tũc poſſit vt hic.ar.ad bãc.l.j.madati.ſi pꝛu⸗

curator. §. 1. ar. C. de ꝓcu. nec. .l. ꝓcuratoꝛibꝰ.qꝛ ꝓ libero babetur ex tüc

poſt litẽ ↄteſtatã:vi.j.de libe.cau.l.oꝛdiata.⁊.C. de li.cã.l.lite.tu dic ꝙ ibi

ꝓbibet᷑ bre ꝓcuratoꝛẽ ĩ cq ſtatꝰ:hic aũt ꝑmittit᷑in alijs liʒ ð ſtatu ſuo litiget

r¶ Pꝛocuratoꝛc. de ſtatu ſuo litigãtẽ.ſ nũqͥd ad oĩa:quidã ad negotia. tu
dic ad oĩa ẽt ad litẽ ex bac littera.⁊ ar.j.quibꝰ ex cau.ma.l.is auiem qui.
s ꝗEoſſet. l. abalio. —

oꝝ geſtoꝝvactio dat᷑.qð ẽ⁊ ſihei

uerſis tꝑibus ꝓcuratoꝛes duos:
poſterioꝛẽ dãdo pꝛioꝛẽ ꝓhibuiſſe ub

Aulus.
e Re oli⸗

atoꝛẽ poſſe habere aiũtꝰ:⁊⸗

ethoc caſu ꝓcuratoꝛẽ eiꝰ eſſead
zille. riſte libere potett Miſimꝰ.qð et Labeõi uidet᷑:acti⸗

publice inrereſt ꝗ; plurimos ad defendẽdã ſuã cauſam admitti: vt.j
tn. i.l.i. F. fi. vbi ad ſimilitudinẽ cuiuſſibet pꝛiuati pmirut cuilibet de

fend ere rẽ publica: vi. C. e. exigedi. vbi abſennie cau as allegat.ibi iu
ſtus ẽ filiũ patris defenſoꝛẽ aud ire:ꝙᷓ abſentẽ part ẽ quaſi cõtuma/⸗

cẽ ⁊ indefenſum
graut Gsdenns
AZ aiie! n 9, ſ, tione gffici.
onẽ aũt intendere uetam Eũ „(Beſen ſio ad
uero qui de ſtatu ſuo litigat ꝓcu allegandas cau
ratoꝛẽ habere poſſe nõdubitamꝰ ſgaenen um
nõ ſolũ in adminiſtratiõe reꝝ:ſed xDanur. buic.
etiã in actiõibꝰ que ei:uel aduer⸗ Lanziſs bub.
ſus eü cõpetũt: iue ex poſſeſſide malpe H al an
ſeruitutis ſiue libertatis ò ſuoſta omnẽ dubietatẽ
tu litigat. ex cõtrano quoqʒ eſ p viſue a be⸗
curatoꝛẽ dari poſſe manifeſtũ ẽ. muz capitale.
CeEilet oẽ quo ĩpomtur
Ulu lice utile abſentesa qui penapſchag re,
buſcũq; defendi.nã et in capita legationez deſes
lib iudicijs defenſio dat ubicũ⸗ ſiue yr don⸗
qʒitaq; abñs quis dãnani põt ibi a Teleganon⸗
quẽuis uerbapꝛo eo faciẽtẽ: ⁊ in ⁊ excluſiue vt re/⸗
H ,Bir, Snn 5 legationẽ nõ co /
nocẽtiã excuſantẽ audiri equũ ẽ: ¶ eineat. ſcdo vbi
et oꝛdinarium admittere qð ex re iponit pea rele/
ſcripto ĩperatoꝛis noſtri apparet Smotois aber⸗/
Zit pᷣtoꝛ cuiꝰnoiĩe quis actione,yʒ dinex ſimulium.
dari ſibi poſtulabit: is eũ uiri bůi verni unu a
arbitratu defẽdat:et ei quo noie regulariter ſi poſ
agit:id ratũ habere eũ:ad quẽ ea tinenane
res ꝑtiet:uiri bõi arbitratu ſatiſ· ſ. anſp auũ cau⸗
òUVGWU ſe. app. l. i. F. 1 7
F. ij. buic oppõi

de eo qð eſt. ..ð ap. luci. ſe e ibi dſis vel pcurato; dhi ad ſerui defẽ

ſoes; admittebaf: nõ tãqᷓ p alio ſed ꝓ ſe cũ ſua iterſit.itẽ huic oppoit

C. de iniuf.l. fi. ſed illud ſpale eſt in illuſtrib. tẽ pdicte regule obija

tur qðò bic diẽ: nã ⁊ ĩ cap.⁊c.ſʒj.¶D.dicſt.hic li.cõ.

q roꝛobar: vt.

e. nibil. tu dic ſim Jo. qd bicnõ defendebat vtipſemetons. ſᷣ cauſã
abſentie tm̃ allegabat ⁊ dilationẽ petebat.a ſic intelligit. C. 5 gcen.
l.reos.ſ quid ꝓdeſt buiꝰ cauſas abſentie allegare: cu donec abſens

ẽ dãnari nõ pòt:vt.j.de penis.l.abſentẽ.i.tñ.

Rñ.qꝛ aliq pecuniaria

pena eis imponit qſiq; vrin. d.l.abſentẽ. S.i. in fi itẽ qꝛ requitunt ?
aduocãtur bona eius: vt.j. de requure.l.i. in ſco genere can. dic q

am.
(oheet

ptra quẽ/

põt dari ꝓcuratoꝛ talirone:qꝛ in eis põr dari ſnia in abſentẽ: vt.j.
penis abſentẽ.. . ſi ſepiꝰ. ergo ⁊ ꝑ ꝓcuratoꝛẽ defendi:cũ hec duo pa

rirer ſe habẽt: vt bic: vbicunq; ac. item alia ratione ſi ꝓhibemun dari
id capitali ⁊ deſcenſiue vſqʒ ad illa crimina qrelegaitone iponur:vt
j. an per alium cauſe ap.l.i. . ſed ⁊ ſi ea ſit cã.ergo in alijs inferioꝛi/
bus permiſiſſe videt᷑:vt.j.de iudi.l.cũ pꝛetoꝛ.ĩ pꝛin.⁊ ſub iſto genere

eniã põt põi qð eſt. j.e.ſ ⁊ hee.S.i.⁊.l.nõ ſolũ. .fi.⁊.j.õ accu.leuia

in tertio genere dic qð põt dari: vt. S.e.l.i.F.vſus.⁊ hic in pꝛin. bui⸗
§. ⁊ ſcoᷣm hoc.iſte.S.tribus coloꝛibꝰ coloꝛat.nã pꝛimo de pecuniarijſ

cauſis dicitqð ꝓbar ab eo:dequo minꝰ vid ebit ineſſe.ſ.in capitali

bus. ⁊ ſic dicit de pꝛimo genere cãꝝ:in tertia aũt ꝑte..ibi.vbicunq;ʒ

⁊c. incipit dicere de ſcdᷣo genere cãn: ⁊ qð dicit verba faciẽtẽ ſupple.
⁊ plenarie ẽt defend ẽrẽ.ſj in quẽ ſnia dabit᷑.Rñ.in dſñim cuiꝰ iſteẽ de
fenſoꝛ:vt ar. C. de iniuf.l.fi. vel ſiuis dicas in tertio caſu. F. qð loqui
tur. vt dixi in ſcdᷣo generecãꝝ.ſj nolebatplene defedere: ſj tñ cãs ab
ſentie ꝓponere qð põr. qꝛ ſufficit ſi cui ⁊c.vt.C. ð neg.gel. tutoꝛi. et
ſzm huc ſenſum ⁊ femina ⁊ minoꝛ admutit vt bic innuiuur.
y Aerba facientẽ. ⁊ plenarie ẽt defendentẽ ſm pꝛimam.

a Innocẽtiã. ſ. cris de quo accuſat᷑ dequo im ponit᷑ pena relegano

nis.vel.i.remotionis ab oꝛdine.

b¶ Ait pꝛetoꝛ.poſtulauerit vt.S.de oꝛi.iur.l.ij.ꝗ.oino.

c ¶ Detendat. cũ ſtatim vult agere al. cauet de defendendo qñ agere

kcum
nops
cecſt o
ſolanb
MPoel
niſſop
deact
ſedol
lio nli
ſcaſcin

nonite
nunn,
hnitkalſen
s llegnſe
Eſuhfin
W
nonenfie
. Deni
Alegneee⸗
ſas Geene
0

unde
cföſt
nlpeſ gde

eſl uelms

Onnedebin
dſtigtepage
nencnlen
niz apinie⸗
Neqtuoſpet

Penaſſtetn

legunonad
ſue hrichn
4ſipenci
Gcfclegznmn.
Tagtluſuener
lganoreroc⸗
tnent ſöot
iponkpeneln
Garons.ti
imonosebe⸗
Cinerſunlir.
ernücnliün

ſmingimnA

ſegnunmint
ſcoſtrunpen

enli

Panpalion
ſemliſtt
ibulcon
dſiadſtit
liihutghit
ſannine
Zipobnnd
untſei
litCoͤn
idonercbſe⸗
äprann
entglint
nekecindi
voblnegſ
ktübeene
ſnieutt
eſponict
zis nih
ſib vaet
ſſtam
bienpirhr
ode Nunni
felnchil
biſbiang
nitſi
9 ſtee 1

2.

inops creditoꝛn

¶ Bme mandato. nect contra mandatũ niſi in caſu: vt.j.e. pom

Tertius

volet. vt.ſ rerum ammo.l.⁊ ideo.S.fi. niſi in caſu:vt.j.e.miuꝰ. S. ĩ po

pularibꝰ. ſ ibi ſuo noĩe magis agebar.ire cauet de iu. ſol. ſi recõueni
tur ſzm. b. vt.j.e.ſi minoꝛ..fi.cũ duabus.ll.ſequentibus.

d Et ei.ſic cöſtrue.⁊ ſanſdabit ei.ſ.ð quẽ agit eũ ad quẽ ea res ꝑni/

net. i. dniuz habituꝝ id ratũ quo noie agit. ⁊ bec ſatiſdatio fit arbi/
trio boni viri cũ

fideiuſſoꝛibꝰ ta⸗
iu meſoneras dct. 4,Equũ ptoꝛiuiſumẽ euʒ: q
babebitrat bo alicuiꝰ noie pꝛocuratoꝛ experit᷑:
ni vin ebiio: eũdẽ etiã defenſionẽ ſuſcipere.
ei Si quisin rẽ ſuã ꝓcuratoꝛ inter⸗
ba.l.auo. n. vl ueniat: adhuc entt dicẽdũ debere
erage mengo ciũ defendere:niſi foꝛte exneceſſi
quo diciuz ẽbec tateffuenit factꝰ.¶Aius.
ſernde cen inß Iquis in rẽ ſuã ꝓcuratoꝛio
de manda:o: v/ nole agat:ueluti emptoꝛ heredi-
ſe.. ſi xeu. .. tatis:an debeat inuicẽ uẽditoꝛeʒ
vrin pol.le. ſi is

a quo.S.i. defendere:⁊ placet: ſi bõa fide:⁊

Aboudnoin fraudẽ eoxꝝ: qui inuicẽage
mrore. hm b.yr le uelit geſtũ ſit negociñ: nõopoꝛ
inſ deadmi, tere eũ inuicẽ defenderé Zpia.
res velaltterl, Ed ⁊ hee pſone ꝓcuratoꝝ
lam erpoͤe vtibi debebũt defẽdere gbꝰ ſine
G autg m Madato'agere lʒ: utputa libenlʒ
4aee ſintiptãte. Itẽ parẽtes: fratreſ
lutcum debir: et affines: et libertv. Patronꝰli⸗
cedit acrs qus bertũ: et p pcuratoꝛẽ ut ĩigratũac
ſolam bobs '
AM. vel dic ꝙ p

de ac. ⁊ ob.l.ſicut.tamen poſtea facium eſt neceſſirans:vt.L. de iu⸗

re do. l.i. vel dic ternio qð ex cuuſa lucranua: vt.j.l.pꝛoxi. ⁊ boc ideo
quia talia fiunt ex neceſſitare rei familiaris: vt. C. reſcin. ven.l.nõ
idcirco.in quibns non eſt liberalitas:vt infra de ad imen. le.l. rez le/

gatam. HZ
I quis in rẽ. noie.puta intẽdẽs directas actiones ſibi man/
datas ⁊ nomine domini. quid autem ſi vtiles ⁊ ſ uo uomine
e ex cauſa lucratua nun

quid cogitur defendere dominum. foꝛ

te non.nam lex ſcripta eſt:cuius nomine ⁊c. vt. S.l. ꝓxima. S. equuʒ.

⁊ facit.j.e.ꝓcuratoꝛe.ſic enim ⁊ in ſacramẽto calunie diſtinxit Pla.
Jo. argumentum tamen contra.j. eodem non ſolum. S. ſed inter⸗/

b Qtnon in fraudem. ſed qualiter fit fraus iſta. Rñ. aliquis eſt æe/
ditoꝛ meus ⁊ debitoꝛ cuiuſdam hereditatis:que ad me pertinere ce

pit.ſco ꝙ nõ conuenierme de/ppꝛio debitoꝛ niſi eu cõueniã de bere
Gditanio. vñ alij bereditaiẽ vẽdo. cerie emproꝛ idemq; pcuratoꝛ in rẽ
ſuq tenetur medefend ere qꝛ in fraudẽ fuerit facta ceſſio. ſj hoc videt
falſum:qꝛ nõ debernocere dolꝰ actoꝛis ei qui cauſam lucratiuã non
babet: vt.j.que in frau.cre.l.qui autẽé. . boc edictũ.⁊ de doli excep.
apud..de actoꝛis.⁊. S. ſiquis aũt. ſed dic ꝙ ipſe particpauit vnde
magis ſuus dolus dicitur ei nocere. collige ergo ꝓcura toꝛem debere
defendere in inbus caſibus vbi eſt pcuratoꝛ ſimplex nõ in re ſuam.
item vbi eſt in rem ſuq ex cauſa lucratiua:vt. S.l. pxi. F. equum. 2. J.
fi.in pꝛin. itẽ vbi ẽ excã nõ lucranua:ſed in fraudẽ cred itoꝝ:vt hic. in
quario vero non.i.vbi ex cauſa lucratiua ⁊ non in fraudem creditoꝝ
vt hac.l.dicitur.ſed contra.j.e.pater.in fi.ſed dic ibi erat cauſa lucra
nug.ſ.legati.ſed an iurecõpenſanõis credo ꝙ nõ. ar. C. ð ↄpẽ.l.ij.
Ad ⁊ bee perſone. ꝓcuratoꝛũ.im pꝛopꝛie boc nomẽ ponit:vt
S. e. l. 1. in pꝛin. 2. . iud. ſol.l. iij. F.t.
Befendere

„ — — *.

ere.in recõuentione Accurſius flo.ll.d octo.

po. §. finai.

m ¶ Aben. hos accipe in infinitum: vt. . de ver. ſi. liberorum. idem

de parentibus dicas: vt. S. de in ius vo.l.quicũq;. S. parentes.

uñ queſitũ ẽ apud Julianũ:an cõ

miſſio pꝛeceſſt ceſſionem. vnde licet ab inino fuerit voluntatis: vt.

n ¶ Er liberti. quedã perſone que ſine mandato agunt bic enumerant ſunt
7 alie vt mantus:vt.C.e.l.maritus.licetaffinis:non ſit.ſed cauſa affinita/
tis:vt.j.de grad.cog.l.iur̃cõ.item conſoꝛtes:vt.C. de conſoꝛ.l. ij. idem ſm
Jo. ⁊.b. in omnibus illis perſonis que enumerantur.S. de poſtu. l. i. F. fi.

cum ſequenubus. ⁊ facit.j.de neg. geſ.ſin aurem. ⁊. C. e.e rigendi.
o HBpatmonus accuſare.

H ſe nõne poreſt dici caa
cuſare pöt: zZlibertꝰp nanaté ( capitalis cum in ſer/
ſare bot: liben P SPcu ratoꝛe minnem reuocetur:vt in
mdere. Mon ſolũ aũt ſi actioxpo ſti. deca. di. §F. i. ergo nõ
ſtulet᷑ a ꝓcuratoꝛe. Sʒ et ſi pᷣiu- pporeſt per pꝛocuratoꝛe,

diciũ uel interdictũ: ulł ſiſtipula
tiõe legatoꝝ:uel dãni ĩfecti:uelit
caueri:debebit abſentẽ defẽdere
in cõpetẽti tribunali: et in eandeʒ
ꝓuincia:ceteꝝ cogi eũ etiã in pui
ciã de Roma abire:uel ecõtranio
uel a puincia in aliã puinciã et de

ſeruum. §. publice. Rñ.
boc ideo quia ⁊ pecunt
arium reſpici cõmoduʒ
non ſolum ſtatutum et
inde enam actio dicitur
ꝓpꝛius ꝙᷓ acculatio: vt
L. de libe. ⁊ eoꝛum li. l.

an agatur bic vt in ſer⸗
niiutem reuocet. tunc

fendere durũẽ. Nefendere aüt unon licet Per peutaro/
gidf dia in litz Earerer rem.an vt tantum caſti⸗
ẽid facere:qð dñs in litẽfaceret. geni Ttürtirent veni⸗
et cauere idonee nec debebit dun non placet.

oꝛ ↄditio ꝓcuratoꝛis fieni quaʒ
dñi: pterquã ĩ ſatiſdãdo.i Pꝛe
ter ſatiſdationẽ ꝓcuratoꝛita de⸗
fendere uidet᷑:ſiiudiciũ accipiat.

ſtricte accipe pꝛo perio⸗
nali:vt.j.de act᷑.⁊ obli.
l.actio in perſonaz. ſed
large. accepro vocabu⸗
lo omn ia conunẽtur ſe⸗
quentia: vt.j. de actõ. ⁊
obli. actionis verbo. et
ꝙ dicit poſtulet dic. i.
iple poſtuler nomie do
mim agere:vt colligirur
èẽM 3, e. eruum. F. ait pꝛe.
poſſet econma legi.id eſt ſi reus poſtuler vt pꝛocuratoꝛ dominum defendat
in ac:. vel inrerdicro ꝙ enam verum eſt. ſed pꝛimus eſt ſenſus buius littere.

q AIp:oauraroꝛe.ſ. acroꝛis.
reꝙ PPꝛeiudicium.i.acniones pᷣiudiciales que plures ſunt:vt inſti de act. ꝗ.
pꝛeiud J MMU

pellat: an uero ſufficiat ob rẽnõ
defenſã ſtipulationẽ ↄmitti et iu⸗

Ael interdictum. quodliber cuius nomine bodie eſt actio in factum: vtin

in ſti. de interdic. SJ.i.
te Aeli.ſ.pcuratoꝛ ffo. ”MVMU
v ¶ Aibunali.ſed ꝙ eſt cõpeiens.Rñ.vbi agebat pꝛocuratoꝛ:vt bic ſubijcit
⁊ coꝛam eodem iudice.ſed contra videbatur quia actoꝛ debet ſequi foꝛuʒ rei
ſed tamen aliud eſt: quia ipſe dominus ſi egiſſet ibidem deberet oe bocrũ⸗
dere: vt. C. de ſententijs.l. cum papi.⁊ auc.⁊ conſequenter. ⁊ no. hicqr. ꝓ
aduocato ꝙ non teneatur pꝛeſtare patrocinium ſi alibi cauſa mutata: vr.j.
de ar. ſicim dies. F. ſi arbi.⁊. C. de aduo.di.iu.l.ſancimus.ibi in eo düta/
xat loco ⁊c.ar.contra.j.de oper.li.l. i. ⁊.l.qð ubi. vbi dicit ꝙ tenerur ſequi.
niſi nimiũ vagauerit patonus.ſed põt diſtingui an remote multũ vei pa⸗
rũvt.j.de an.le.l.meuia..fi.in fi.

x ¶ Defendere.cauere idonee.i.cũ fideiuſſoꝛe vel pignoꝛe:vt.j.man. ſi man

dato..fi.ſed de quo nꝗ nõ expꝛimi caueat de defendẽdo.an iu.ſol.ſed tu⸗
uus eſt dicere iu.ſol. qꝛ in parte illa/ ꝓcuratoꝛ rei ẽ.⁊ cautioneʒ ullã exponet
demũ a reo poꝛrecto libello:ſicut ⁊ alie buiuſmdi iudiciales caunones pᷣ⸗
ſtantur: vt C. delit. cõͥ. auc. offerattſur.
y¶ Ourio: ↄditio.nec in pꝛin.cauſe.nec in medio.nec pꝰodẽnanonẽ:vt.j.e.
nõ ſolũ.ꝭ.quenit.in fi.⁊.j.e.l.ſi minoꝛ..qm.⁊.j.dere iu.ſi cũ ꝓcuratoꝛe.ni
ſiin ſanſdando vr ſubijcit.ſ.de rato.⁊ de defendẽdo:vt.S.e.l.ſeruuʒ..ait
pᷣtoꝛ.⁊ iudi.ſo.qñ recouenitur:vtmodo dxwi.
3¶ Pꝛeler ſatiſdanonẽ.ſ.qᷓ oʒ pſare ⁊ ſic bec dicuo pꝛeter nõ excludir: ſicerx
pomit᷑.j.e. põpo.j.ſed ⁊ is.⁊.j.de pig.ac.l.i.in fi.vbi tenerur pig. pꝛeter ſtel
lionatũ què fecit, vel ſcdo.i.ſatiſdatione nõ interueniente quia dicit pꝛocu⸗
ratoꝛ acioꝛis nõ opoꝛtet ſatiſdari ſed ſtatim agas qui. ſum paratus ſulci/
pere iudiciu: vr ar. j.vt in poſ.le.ſi is a quo. iu dic tertio diſtin guẽdũ ee: aut
ſintiura ri qui vult recõuenire ipꝛomptu. autnon:vtin pꝛimo caſu audia⸗
tur ꝓcurato: in continenti volens defendere.in ſcdo non:led debet cauere:
vt ar. j. de col. bo. l. i. J. uis.⁊..ſi cum poſſir.
7Rompellatur. pꝛeciſe. Accurſius floꝛenninus.

De ꝓcuratoꝛioꝰ e Eſoeioꝰ

agi: vt dixi ſupꝛa eodeʒ

penulti.alij diſtinguũt

¶ Mon ſolum. ſi actio

54 Accipere iudiciũſ.pꝛeciſe.⁊ ſicnota quẽ pꝛeciſe teneri ad factuʒ:vt.j.qð
me. cã. ſi c̃ ex. S. ⁊ ſi quis per vim. in fi. .ſed õ.j.e.l.nõ cogendũ. 5. ſab.
vbi dicit qðᷣ non pꝛeciſe tenet ꝓcuratoꝛ defend ere.ſolu.ibi in ꝓcuratoꝛe rei.
bic in ꝓcuratoꝛe actoꝛis. vt plenius ſcias: cuʒ querit an qͥs teneat᷑ pꝛeciſe
defendere. diſtingue. aut nõ eſt pꝛeſtita cauno de defendẽdo ⁊ tuncnemo co

gitur ex parte acroꝛiſ: vł
rei: vt. C. e. inunuſ. que , „ „=
ea ach dſo lenetu lianus ſcribit libꝛo tertiodigeſto⸗
madati:quali ⁊ hoc — g — 1 — ““ Je -a.
Peiengerenangalſerg rũ cõpellẽdũ accipere iudiciũ:ni

conſequens: vr .eo. ad ſi et ad agẽdũ cã cognita recuſa-
rem. 7.l.ad legatuʒz. aut

eſt pꝛeſtita cauno pꝛedi

r⸗ ief ernalteoet Defendere uidet᷑ ꝓpcuratoꝛ et ſi
riſ pꝛeciſe cogitur:vrbic j Tias on ataeß
ſiex parte rei ſubdiſtin/ in poſſeſſion nemre ar en al
gnunziu autabeop dani infecti ſatiſdari: u age 0
curatoꝛe fuit p̃ſtita cau/ 5 rijs deſie .
no ⁊ tũc non Psirurvr 6 eldee A. V u 15.
fſe. non cogeduin. 5. ſa / Elin operis noui nũciato
biauta dſio tuncc ꝓ Seet ſi ſeruũ excã norali patia

curaroꝛe ſciente ⁊ nõ cõ
tradicente pꝛeciſe tenet
nł.nõ vt. S.e.ſi defunctꝰ
Hßquare ꝓcuratoꝛ acto/
ris pꝛeciſe cogitur.non
aũr rei niſi ipſemet ꝓcu
ratoꝛ ſatiſdederit.Rnñ.ſe . DW
cũdũ Jo. ? o..2. b. quia ꝓuratoꝛ actotis iam conſecutus eſt qd opta/
uit.ſ.qꝛ eſt admiſſus ſed ꝓcuratoꝛ rei non:qꝛ optabat ſe abſolui ⁊ abſolutꝰ
non eſt. vñ ſatis eſt cõdẽnari eũ in pecunie quãtitate.i.intereſſe:vt.j. ð re iu

in oibꝰhis ratã rẽ dñʒ habiturum

caueat. K Xpianus.

di.ſi quis ab alio.S.fi. vel dic qꝛ ad maius eſt admiſſus.ſ.vt alterius actio

nẽ exerceat ⁊ ideo plus grauat᷑.at ꝓcuratoꝛ reinñ ĩ onꝰ.ar.j.de noua.ſi ſti⸗
chũ.S.fi. diximus.S. e.ti.filius.S.fi.ſed ꝓcurator rei qñ dñs ꝓ eo ſciente ſa
tiſdedit: ideo p̃ciſe cogitur defendere qꝛ iam falleret fidem duobus qð nõ
eſt qñ ipſemet ꝓcuratoꝛ ſatiſdedit:vt diximus.S.e.filiuffa.S.fi.vbicũq; tñ
dixi eũ cogi ſi iuſtam habeat cauſaʒ nõ cogit᷑:nec ſtipula tio cõmittitur: vt.
ſab. ⁊ vbicũq;ʒ excuſatur vel nõ pꝛeciſecogit᷑:ibideʒ ſi ſit actio pentura cogit᷑
pciſe: vt. S. e. ſed etiam. 7.j.e.mutus.. fi.
b uſta cauſa.remotus.que numerat᷑.S.e.filiꝰ..fi.cũ.l.ſe.⁊.l.ante litem
ch ſequentibus legbus.

c Defendere.regulã ponit quã ꝓbat quatuoꝛ exẽplis duo ſunt in boc.ꝭ.⁊
duo in. l. ꝓxi. cui regule obijcio ſic. qũo videt᷑ defendere:imo ideo qꝛ nõ de/
fendit:fit hec miſſio:vt.S.ſi ex nox.cau.aga.l.ij.in fi.itẽ defend ere eſt pꝛeciſe
iudiciũ ſuſcipere:vt.S.S.ꝓximo.⁊..defendere.Rñ.vr defendere dtnõ inci
dat in ſtipularionẽ de defendendo.itẽ vt dno mandati nõ teneatur: ſi dñs
idẽ erat facturus.al.ei tenetur.ſed nõ aduerſario:qꝛ dñſ potuit idẽ facere.ſj
nũquid dũs poſſet ſe liberare panendo aduerſariũ mitti in poſ.marime in
eo caſu:qũñ fuit nunniatũ nouũ opꝰqð eſt bic.tertius caſus:vr̃ qð non.imo
tenet᷑ ad impenſas que fiuntin deſtruẽdo opere poſt nũciationẽ facto: vt.j
de noui op.nuntia.l. pꝛetoꝛ. S. i.⁊. j.qð vi aut clã.l.cõpetit..in ſumma.ſj
dic bic poni ſic caſum ſm quoſdã.in ope.no.nuntia.qꝛ nũciatio fuit facra
pꝓcuratoꝛi facientis nibilominus agitur contra eũ vt tollat in iure non de⸗
fendit. mittitur aduerſarius in poſ.operis:vt.j.de dam.infec.l.a quo.qð ñᷣ
eſt ven:qꝛ tunc ad expenſas tenet᷑:cũ ſibi eẽt nunciatuʒ:vtin.d.l.qð viaut
clã cõpeuir. S. in ſumma. dic ergo ſic caſum ⁊ non ob.pᷣdicia obiectio:qꝛ fuit
nunciatũ illi cuiꝰ heres ego ſum:velilli a quo ego emi.hoc caſu non teneoꝛ
niſi ad patientiam:⁊ ſic liberoꝛ patiendo aduerſanum in poſ.venire.ergo
ꝓcuratoꝛ meus agendo nomine meo aliqua actione:ſi de hoc opere recõ
nenmatut liberabit᷑eandem patientiam pᷣſtando:vt.j.de oꝑ.no.nuncia.l.
pe. 1 h.
9 Eornt non Logrorig.
e Cum quis.ſ.recõueniens.
f ¶ Infecti. ꝓ bijs unploꝛat officium iudicis:xt.j.de actioni.⁊ obliga.l.acti
onis verbo.
g Legaroꝛum. diem vel ſub conditione.
b ¶ Deſideret.cũ hereditas ſit oneroſa.vñ nõ expediret ei implicari.
AEli operis.ratã rem dominiũ.ꝓut refertur hic articulus ad pꝛimũ
XE ad ſcõm ⁊ quartũ planus eſtſed ꝓut ad tertium.ſ.denunciatone
no.ope.babet contra.j.de no.ope.nuncia.l.⁊ ideo.cum.l.pꝛetoꝛ..fi.vbi
dicit de rato non pꝛeſtari caunonem.ſed dicꝙ ibi dicit cautionem de rato
non pꝛeſtani.eſt ideo:quia eſt ꝓcuratoꝛ rei.⁊ in alio caſu ꝙᷓ bic.bic autem ⁊
ſi ſit ꝓcuratoꝛ in eo qð re cõuenit᷑vt ꝓcurato: beredes eius cui ẽ nüciatum:

—

uerit: ul ex iuſta cã remotꝰ fuerit

tur duci:defẽdere uidet᷑:ita tñ ut

Liber

iñ poteſt timeri ne dñs reuerſus reuocet poſſeſſionem vł ſeruũ ductũ

ex cã noxali.ſic eſt in reivendicatione:vt.j.e.pompᷣ.S.ſed ⁊ ſi is. vel

dic aut nõ defendit ꝓcuratoꝛ patiendo mitti in poſ.vt tunc caueat:
vt hic.an contendendo:vc tunc non caueat:vt ibi:⁊ iſte due ſuntve⸗
re. alij dicunt ꝙ bic loquit qn nunciatio fuit ſacta dño qͥcauet ð ope

redemoliendo q̃
„„ „ Autio cômittit:
6 Mniũ aũt actionũ nomine ſue ſu ucneai
. ; defendere: etiã eax que nur reus vt j. de
in heredẽnõdãtur unde queſitũ ode no nu lan
ẽ: ſi aduerſariꝰplures itẽdat actit eho pꝛocuutot
ones:et ĩ ſingulas ſinguli exiſtit ¶cauirde defede/
defeſoꝛes ſuſcipere paratnide agiupevaligu⸗
ri euʒ recte defendi Julianus ait aanone patietur
N1 AνHanià rRit aguerſanumve⸗
quoiure nosuti põponiꝰ ſcribit. nuem poſt wd⸗
NOn tñ eo uſq; ꝓce IEc. ¹r defedere vdi/
Acdẽcdũ erit ut ſi decẽ petãt: modocaucan de
et exiſtat duo defenſoꝛes paratiiĩ fitper pcurato
N Sde f reunm nũuciatio fa⸗
In W eleder audiãt᷑. I dẽ Knurätene n
1. Bn loui; aut in actionibus cõueniebat poſt
. ea interdicto. ſ
= uõ placet hic ca

ſus cum dominus non liberaretur pacientiam talem pᷣſtando vt di

n modo ergo nec ꝓcuratoꝛ:vt.S.e.ſed ⁊ bee..defendere.niſi dieas

ei cui ſucceſſi nunciatum: ⁊ tunc eſt optima ſo.cum pꝛima.S. poſita.

Anium. defend ere.ſ.ꝓcuratoꝛ actoꝛis.ſecus ĩ pcuratoꝛe rei

— . 4

Rypyt. j. e. qui ꝓpꝛio..ei qui. 4
IHon dantur. dumodo deducte fuerint in iudicio eo viuo non als
vt. C. ne.ex delic.defunc.l.i.⁊ boc ſi moꝛtuo fure agitur. ſed planiuſ
ſi dicas eo viuente.ſed nunquid etiam nomine fururarum videt᷑ ꝙ

ſic:vt.S.qð quiſqʒ iuris.l.iij.S.pe.ſed dicõ.vt argu.j.de nego.geſt.

nam ⁊ ſeruus.ꝭ.ſi viuo.⁊ de dam.infec.l.damni..ſi is.⁊ de au. X

ar.le.l.ſi ita.item ut euitetur infinitas:vt.C. de ſa.ſan.ec.l.fi.⁊ di
citur in dicta.l.qð quiſq; iuf.veruz eſt. vt maleficia puniantur que
interdum non punirentur:ſi ad pᷣſens tempus referentur ſi foꝛte tũc
nulle competerent ac.vt.j.ad.l.acqui.ita vul.item nunquid etiã in
perpetuuʒ ratione earum que tunc competebant:videtur ꝙ ſic pꝛo⸗
pter generalia verba cauc.de defendeñ.vt.j.de ſer.vꝛ.pꝛe.ſi ſeruituti.
F. fi. ⁊ de alen. luſu.l.i.Sꝗ. q; autem.qꝙ eſt abſurdum dicere.ſed dic cõ
tra:vt in aucten.de exbibi..i.⁊.ꝗ.ſancimus.collatioe ſeptima.vbi
de duobus menſibus dicitur.⁊ ar. E. de fideiuſſ.l.penul.vel dic ve.
qð iudex ſtatuit boctempus arbitrio ſuo.j.qð finierur iudieiuʒ:et.j
de dam. infec. ſi finita.S.i.⁊.l.qui bona.in fi.⁊.j.de iure deli.li.i fi.
ſed infra quãtum tempus finiatur boc in legis eſt ptãte:vt.C. de iu⸗
di. ꝓperandum.in piunn. OYZMUD
m ¶ Defenſoꝛes.ad mitti.ꝓcuratoꝛis vel dñi.
arati.quid iuris ſit ſubaudi.iul.ait eum videri c.)
AMVn tñ.petant᷑.in recõuentione.
ctane nemn piue⸗ ⁊c. vt.j.de excep.l.ne in plures.
iudi. ſol. iã thñ. F. ſi plures. ”
On ſolum. defengere. vt. S. e. ſed ⁊ hee.S.nõ ſolũ.ſjm vnum
lenſum. ? actio ſtricte accipitur hic vt ⁊ ibi.
nterrogationibꝰ.que.ſ.fiunt ante lit᷑.con.⁊ ex illo ti.j.de inter.
act.ſed ti.de confeſ.ba bet locũ poſt lit.cõ.⁊ ſic ⁊ añ litẽ etpoſt luẽ dʒ
rñdere:vt hic ſubijcit.ſed cuʒ ipſe dñs de calũnia hodie iuret:v t.C.

de iut. calum. l. ij. F. ſi aũt. ergo ipᷣe debet interrogari:cũ ad nil aliucd

iuret:niſi vt nõ calũnietur.⁊ veritas per eũ poſſit ſciri.ad qð dic tria

eſſe genera ꝓcura.nã alius eſt in rẽ ſuam.⁊ boc ex parte rei uel acco/

ris.⁊ alius eſt cũ ſatiſdanone a ſe pꝛeſtita.⁊ hoc ex parterei.aliꝰad
exercitiũ mm̃.ꝓ quo dſis ſatiſdat.pꝛimo caſu diſtinguebat.p.aut in/⸗
tendit vtilẽ nomine ſuo.⁊ tũc ipſe iurat:vt ar.j.e.ꝓcuratoꝛe.aut di/
rectã nomine dñi:⁊ tunc dñs.ſed tu dic vtrobiq; ꝓcuratoꝛẽ talẽ iu⸗

rare.cũ ad eũ lucrũ ⁊ danũ eueniat.⁊ impꝛopꝛie ðꝛ ꝓcuratoꝛ:cũ ꝓ⸗
curatoꝛ ſit in alienis:vt.S.e.l.i.in pꝛin.in ſcdᷣo dicit aʒ.⁊.h.qð dʒ iu

rare adinſtar fideiuſſoꝛis:cũ ſe obligauenit de defendendo uel iudi/

cato ſol.vñ ⁊ olim pᷣſum ebat᷑ vocatio:vr.j.de ſolu.ſolutionẽ.ſj vr de

bere diſtingui an exſus ꝓmiſſione coneniat vtputa pſniaʒ vel eri⸗

„
e.

mtee
cnon
tione⸗
lonn
indi!
pobe
yn⸗
c gli
geret⸗
honlit
1pant
gegent
unc
ſarare.
pocaſd
Celuta
gonpe
Cs
iß
ſbiaun
din pe
decglun
ſend

letog

at
dſus
ſtſr
cueto
cteſ
deſute
1ptarg
Ciqus
Nance.
Ulunen
gui mo
amde
Ceſton
ſenne
olime
n Kp
1ſNe⸗
ieher
fnenog
(laten
5 ſi
lann
ſuber⸗
bohant
noreſe
ſdelme
aun
ted
ltei
Pulane
ſe dom
uite⸗
D
Carprd
Peud
Rpen
Phoft
der
Ueeſsen
Monten
Plaluen
ſonſſſ

ſisen

B , gi. terib & ciclert0;
Torrns 7
nkeenine . .. Debet boccum duhſß emandato:vt.C.e.l.i.ſecus ſi ſit cerrum ꝗꝙ;
ſand unte er clauſula doli vt tunc iuret ſicut fideiuſſe oꝛ derendench o. autex y a cumn dub um e demand at: pt infra eodenn ſi pꝛocuratoꝛ. et
lnrnnen acnone quia dominus tenetur: ⁊ func dominus nec dico fierinoua/ .deſauſda. li. inftavtin poſ le ſiis a quo F. ſi ꝛocunat oꝛ. nec ob. . de
ſnein tionẽ enam iure veteri: niſi hoc agatur tacue vel erpꝛeſſe: vt.. deno. er. n0 nuni.l. quia in re. F. fi. quia ibi verus erat pꝛocuratoꝛ ſed de man
ſocennrs⸗ ꝛqð hicnõ eſt.tñ ſatiſdare tenetur cum dus abſens ſit: vt. j. oper. no. nunti. l. qu ſt on babeatmandatum qꝛ etiaʒ
ſennie, Lommncs: qs bienõ babet mandatum vel nõ habet di gato dmbitabatur. item ſecus ſi conſtat ꝙ n
W iudi. ſol. l. ſi ad defendendum. ſi ꝗbet man cum ſatiſdarur non ad/
ubcrir modo noſe irna Mtgenugh .
te ſtlieg m nouãdi po „ „ „ „ „ 0 r .“ Ura: ge. ſi pupilli F. finali.
lteps ca quid eflerſia et interdictis et in ſtipulatiõibus Bilinzo in ſerbſt unpur inſ niſi ſit ex perſonis q poſ
