intelligi poteſt. vt. ſ. de iure fiſci. l. ira fidei. in fi.i. Añ. et ita ex genera
lirate fit. fit etiam ex alternatione obſcuritas.vt.ſ.de iureiur.l.pꝛetoꝛ
S.autem.ſed ambiguitas circa oꝛationem.vt Nio te eacidem roma
nos vincere poſſe. ſicet.j,de his qui.no.infa.l.vxoꝛes.et.j.de bo.li.
l.ex ſi modica.in fii.Rñ.ſed econira plerũq; vnũ ꝓ altero pomit. nã

ra.ba.l.iij.G.fi.⁊.j.iudi.ſol.l.pe.

Eeri per verba dep̃ſentiſecus ĩ ſtippulatõe que fit per verba de futuro
vt. ſ. de ver. ob.l.. F. ſipulatio. ſed quõ boc: cũ confeſſio exra ius nõ pᷣiu/
dicat ſine cauſa. vt. j.de ꝓba.cũ de indebito.S.fi.Rñ.bec confeſſio vel ꝓfeſ
ſio que bic fir habet vim pacti et liberationes inducit.in quo magis ſenſus
qᷓᷓ verba ſpectatur. vt. . e. iuriſgen. S. pactoꝝ. ⁊.j.de /pba.ſi pactũ.ibi autẽ

b Qui ꝓuocauit.iranſegerat.ſ.ꝓuocatõʒ appellatione pendente.

d ¶ Sequetur. ſed nũquid ſtatim facta ꝓuocatõe extinguitur ꝓnunciatũ.vt
ſ. ad turpil.l. i. in fi. Rñ.nõ.ſed ſuſpendiuur.vt ꝓpter boc pactũ remanet fir
ma ſnia.ac ſi appellatũ nõ eſſet.et diu ſtetiſſer. ut.C. de tem.er re.ap.l.ſfi.S
pe.itẽ quid ſi ante ſniaz pactus eſt ſeu iudicatis ſatſfacturũ.i.ꝙ ſtaret ſnie
quecũq; eſſei: Rñ.nõ poſſe poſtea a ſnia appellare.vx.j.de re iudi.ſi conue
nerit. et.j. a qui. ap. no licet.l.i.et. C. de tem. et re.ap.l.fi.S.fi.ar.tñ ð.j.rem
itẽ quomõ ſequitur.ex ſnia nõ qꝛ eſt exrin
cta ꝑ appellationẽ. item ex pacto nõ:qꝛ nudũ eſt. Rñ.potetit damnari. vt
ſtet conuẽtioni et ex ſnia illa agetur.l. q pen eſt iſte qui pnoegni poſtea

tranſigẽdo videtur appellationi renũciaſſe. vt. C. de re iudi.ad ſo lutionẽ.
et. C. e. poſtqᷓ. ſicutet ille qui appellanonẽ fact tꝑe legitimo nõ ꝓſeqᷣtur.
vt. C. de tẽ. et re.l. fi. F. fi.et. C. de ap.ſi contra.in viroq; ergo caſu fingirur
nec appellatũ.ideo qꝛ ſnĩa pᷣma execunoni mandetur per iudicẽ delegantẽ
qui mãdat ſententias ſuoxꝝ delegatoꝛũ executioni.yt.j.de re iudi.l.a diuo

placito.ad boc Rñ.duobꝰ modis.pᷣmo et ver.qꝛ de facto non ſuit
pactũ in traditõe rei.ſecũdo qꝛ eadẽ traditio.et ſi eſſet nõ debet pare
re liberatonẽ et actionẽ circa eandẽ cãm.qꝛ circa diuerſas põt. vt. j.
de ſolu.l.in numeratõib.in fi.ſʒ nõne venditoꝛ rẽ tradedo ſe liberat

pio.ſiue ꝑ iudicẽ appel
lationis qui delegauit
cãm appellatõis et ſic
eſt vt executoꝛ. vt. C. de
ap.l.a pꝛocõſulibus.

a ¶ oſt diuiſionẽ. i. qlẽ
qualẽ aſſignationẽ.nec
em ꝓpꝛie ponit᷑ diuiſio
quo ad es alienũ.
b¶ Unterpoſitil.qꝛ ſi in
terpoſite eſſent tunc nõ
baberet regreſſum ad/
uerſus alios coberedeſ
vt. C. de noua. et de le.

1..
c ¶ Conuenerãt. iſti de /

bitoꝛes.ĩter ſe.et dic ac⸗
ceptauerũt.i.frequẽter
acceperant.vel dicyvt cõ
uen erat inter creditoꝛẽ
et debitoꝛẽ acceptauer̃t.
id eſt per acceptiulationẽ
de vſuf. liberauerũt. in
ſonte tñ manet petitio.
vt ſubijcit. et ſcðᷣm hoc
nõ erit ibi a ſingul ⁊c.
d ¶ EPꝛoferãt. i. offerant
et illi recipiant.ſi nõ re⸗
cipiunt offerant et cõſi⸗

uiſionẽ bonoꝝ:et eris alieni.ſin=
guli creditoꝛes a ſingulisheredi⸗
bus:nõinterpoſitis delegatõibꝰ
inſolidũ:ut cõuenerat: uſuras ac
ceptauerũt:actõnes quas aduer⸗
ſusomnes ꝓpartibushabẽt:im
pediendenõ erunt:ſi non ſinguli
ꝓfiderei geſte totũ debitũ ſingu
lis ꝓferant. Pater qui doteʒ ꝓ
miſit:pactus eſt:ut poſt moꝛtẽ ſu
am in matrimonio ſineliberis de⸗
functa filia:poꝛtioſdotis apð he⸗
redẽ ſuũ:fratrẽ maneret:ea con⸗
uentio liberis a ſocero poſtea ſu⸗

ſceptis et heredibꝰ teſtamẽto re/

lictis ꝑ exceptioneʒ doli ꝓderit:
cũ inter cõtrahentes id actũ ſit ut
heredibuscõſulat᷑:et illo tempo⸗
requo pater alios filios nõ habu⸗
it:in fratrẽ ſuũ iudiciũ ſupꝛemum

et aliũ ſibi obligat.Rhñ.boc ideo qꝛ bic agit.ſ bic tm̃ de obligatðe re

neretur: tutoꝛ cum pleriſq; credi-
bus decidit:ut certã poꝛtionẽ ac

ſungka⸗ ragiur.
imo ſi vẽditoꝛ ſũ
mẽ exceptionẽ cõpetere ðebitoꝛi lbercn len ali
conſtitit. i I dem. teeror obhean
i I Uter debitoꝛẽ et creditoꝛe,y emptoꝛ. vl oieſe
conuenerat:ut creditoꝛ onus tri⸗ ſongen ihdnr
buti pꝛedii pignoꝛati nõ agnoſce ns ſacio vt des.
ret. Sed eius ſoluendineceſſitas etſupent in
ad debitoꝛẽ ſpectaret:talẽ conuẽ datur acto o
tionem quantũ ad fiſci ratonem veſ.de hſal.
nõ eſſe ſeruandã.reſpõ.pactis ? ſi facii. ich
enim pꝛiuatoꝛũ foꝛin iuns fiſca ſan duoliẽs alla
cõuelli nõplacuit. ¶py Aulus. locuz by. vuf d
iI Memptionibus ſcimus qd dolo. li F. fl. ſec
pſſtare uẽditoꝛ debeat: quid mene ißueniſti
qʒ ex cõtrario emptoꝛ.qð in cõtra vt des. et ſic dat
hendo aliꝗd exceptũ fueritid ſer vρnb ver⸗
uan debebit. Keuola. mora Hf. n0
E. m in eoeſſz pupillus: ut vrſnae lh in ß
Nab hereditate patris abſti⸗ ctecho fueritpuẽ/⸗
uin.

c ¶¶ Debitoꝛi. ſ. ti/
bi ſi ꝑtẽ ſolueris

gnent. er ſic impedient᷑
vſure. vf. C. de vſu. lc otuliſſe uideaef. i Idem.

ceptam. intra illũ diem ðebiti par⸗

e ¶ Pater pactus eſt. vt Ind al⸗
arerhaemo boc té mihi ſolueres:acceptũ ti⸗

ſinõ ſoluit vel ſi iaʒ ſo / pi reſiduũ ferã:⁊te liberabo.Li⸗

uit per ſtipulationẽ pa „ „ d
aus eſtreſtitui. vt. L.õ cet actionẽnon habeat :pacti ta⸗
iure do. auia. et.j.ſolu.
ma.l.quotiẽs.et.j.de vᷣ
bo.obli.quicunq;. .i.et.l.ꝙ dicitur.
fPoꝛnio. puta dimidia. cum nõ ſit adiectũ que.vt.j.de ver.ſi.l.nomẽ fi.
8 Remaneret. i. ſuo frati heredi ſolueret᷑.ſi ſolueret. vñ er /F. poꝛtõis.
hoc verbo actio datur.vt.C.de dona.añ nup.ſi cũ añ.et de iure do.enã. et
de pac. inter em.l.i.vel dic ꝓpꝛie ſi nõ ſoluerat.et ita babebunt erceptionẽ
filij.ſi conueniantur.vt.j.dicitur.
a ¶ EPer excepiõʒ. ꝓſeqͥtur tm̃ eũ caſum qñ fuit ſoluta.et dic per exceptione⸗
oppoſiiã a manto frami iſtius teſtatoꝛis.qui frater pᷣtendebat ſibi totũ de⸗
beri etmaritus dicit dolo facis ꝙ petis totũ cũ pater videatur voluiſſe ꝓ/
uidere et alijs coheredibus.ar.j.deleg.ij.cum pater..cũ eſtimaret. et ar.
ſ. de codicil.l.pe.et ſic ego teneoꝛ et ſimiliter alijs.ꝓderit ergo marirus iſte
et alijs coberedibus ꝑ iſtã exceptionẽ.vel dic ꝙ opponet eã in totuʒ alteri
frati qui erat frater patris.ſi in nullo eſt beres frater. vel dic ſecundo exce
ptioné.i.replicationẽ.etſcᷣm boc ꝓſequitur bec glo.tota tĩ eũ caſum quã
do fuit ſolura. et fa.j.de pac.do.ſi pater. et no. hicar.in reſcriptis qð ſi pa⸗/
pa mãdat alicui epᷣo.et iam moꝛtuꝰ erat qð ſucceſſoꝛ eiꝰ tenet᷑ obedire.vel
debet gaudere beneficio ⁊ inre eiꝰ.eteſtad idẽ.j.de le.ij.cũ pater..cuʒ eſti/
maret. et. l. cũ duobus. ar. . . q ſen.ſine ap.l.pe.ſʒilli.l.Rñdẽt qͥdaʒ aliud
eſſe cũ agit᷑ de obligãdo.cui ſolutõi videt ̊.j.de reg.iur.l.neratius.alij di
ſtin guũt an ꝓpꝛiũ nomè epᷣi ſit appoſitũ.er tũc nõ poꝛriget᷑ ad ſucceſſoꝛem
aut nõ.ettũc poꝛrigef᷑.vt ĩ autẽ.vt nulli iudi.S.⁊ ſi vero iubemꝰ.col. ix. et. j.

dean. le.l.annua.S.iiitẽ no.id eſſe de ure ſeru andũ.licet nõ ſit ſtatutũ qð

veriſimile eſt ſtatutũ fuiſſe.ſi boc queſitũ fuiſſer.vt.C. de moff. dot.ſi totas

er..de ver. ob. eum qui. F. i. et.j. de codicil.l.qui graui. et.j. de bere. inſti.l.
fi. et.j.de le.i.ſi duobus.. beres.

Pdden babeat.ſ.vt liberet. ſj viðꝛ ꝙ habeat. veſtitũ. n. fuit pactuʒ

raditõe rei.yñ valet.yt.j.e.in traditõe.et.C. de re. ꝑmu. l. rebꝰ. et.l. ex

—

ciperent: idẽ curatoꝛes cũ alijs feY
cerunt.quero an et tutoꝛ:idemqʒ AIn ke dedih
creditoꝛ patris:eandem poꝛtionẽ ſiſci.quo minus

beat. reſpõ. eũ ↄuẽiat ſemꝑ poſ
retinere deheat. reſpõ.eũ tutoꝛe,z deemn pt Oſt
qun ceteros ad poꝛtione uocaret: ne cen. vel reli.l.
oẽs. qtum ad
paciſcẽtes ſerua

ri dʒ vt inter ſe agãt ſe boc pacto.vt.j.e.epiſtola..pactũ.q eſt ð.ſic
et.C. de pig.in ſũma.alij diſtinguũt an paciſcatur ꝙ poſſeſſoꝛ non
ſoluat.et tũc nõ vak vt bic.an qð aliꝰ ſoluar/ ꝓ eo qð valet iter eos
vt ibi.bodie tñ q̃ alienat ꝑiculũ functionũ in ſe recipere tenetur.ſi il⸗
le in quẽ trãſferri minꝰ idoneus inueniatur.vt in autẽ.de mã. pꝛin.
S.nõ ꝑmittit.col.iijitẽ ſumitur bic ar.ꝙ creditoꝛ poſſider.qð dixi/
lus Sa ſatiſda.coll.ſciendũ..creditoꝛ. .
. emptôibus. ſcimus per. l. vt. j.de ac. emp.l.ex empto.in pᷣn.
et. H. i. et. l. ul. S. ex vendito.
e¶ Beruari debebit.quo ad actionẽ et quo ad exceptionẽ ex interual
lo.vt diximꝰ.S.e.iuriſgẽ..adeo.vt ſi paciſcatur ẽptoꝛ.qð nõ tenea
tur.ad euictionẽ vẽditoꝛ.vel qð plꝰ cẽ.vt et pᷣciũ non teneatur redde⸗
Ealeg pcid vri orqcun.enbtodeim S.i.
m in eo. ſcilicet ſtatu. accurſius.

G Patris.ſ. pupilli.ſs bodienõ põt eſſe creditoꝛ tutoꝛ pupilli debi⸗

toꝛis.vt in autẽ.vt bi qui.ob.ꝑi. .i.col.vi.
b ¶ reditoꝛibus.ſq; beredirarjjs.

i ¶ Curatoꝛes.adiũcti tutoꝛibꝰ nõ ſufficiẽtibꝰ.pt ĩſt. ð cura.S.iĩterdũ

le QAui ceteros. ſcilicer creditoꝛes.
l¶Eadẽ parte.no.ar. qð in alter ꝑſona ſeruat. et in ſua ſeruare te⸗
eatur.vt.S.qꝙ quiſq;ʒ iur.l.i.et.j.de ↄdi.inde.fratera fratre.et.j.de
admi.tu.cũ bereditas.l.quotiẽs..i.et.j.man.ſi negocia.et.j. ſi ſer
ui.ven.alicuiꝰ.et.j.de euic.vendicantẽ.et in aut᷑.ut dif.iudi.S. ſi tmñ:
col. ix.et.j.de v.ob.ſtipulario iſta.et.C. ne fil.rẽ.quã ven.l.i.et.ij.⁊
j. de diſtrac.pi.l.reſcriptũ.ſ̊ quid ſialij diuerſis ꝑtbus ſunrorenn.

Rñ.nõ in minimã nec maioꝛẽ.ut ar.j.mã.il.ſi funuuũ.in fi.et.l.ſcilicet

itẽ no. ꝙ ſuſtinet iniqͥtas qꝛ officiũ iſti eſt ſibidãnoſu.ſicũ poſſit

dic H
ſhitini

lg⸗
mollee⸗

inpkre
i

Proſtda⸗
ſtöine
enhgn
manß N
Nſde n
fonnte,
ſui
Cotiggin
ohelanni
aligſiſt
eſihtent
ancockd
kicdt

pon.

Ldenmt,
n .
intbid,
anshirt⸗
oſigißti

eniti
Niſabens

Purdr
niihin
guoninns
Nlrpoe

en N. NOA

Nnll.
iun
lersſan
iiectͦ
ſeſetcn
lerierens
genril
eni ain⸗
gdſ

hn
gtenn

znoͤtnen
u ed

5 ſeii

nae⸗
e. Ne
niſt
l
toenn,
Mlias

golt

fe

C

1 —

Actũ. ſ. ĩter
yiuos.
q ¶ Acapiat᷑. no

Secundus.

pactũ a creditoꝛibus acquirere.bic nõ fecit.et ſi facit ſibi eſt damno
ſum. cũ ad eandẽ partẽteneatur rem ittendã.ar. cõtra.j. quẽadmo.
teſt. ap. ſi quis ex ſigna.et.). deodi. inde.l.eleganter. pe.
BNAuiſionis. quidã dicũt nõ rei cõis. ſed alterius ſocij. tũc em̃ nõ
Wouas actio.ſed liberatio cõ tingit. tu dic etiã rei cõis.et tunc s
git tradens. vt ſe
quat᷑ aliaʒ rẽ cõ/⸗

munẽ ſem da eadẽparteↄtentũeſſi edebere.
ezachie. un ionis placi hEr.
n Ael ſnpula/ niſi traditõe ul ſtipulatõ

no velalio imi ne ſumat effectum ad actionẽ tã-

pactũ nuduʒ. vt q; nudũ pactũ nulli ꝓdeſſe pote
diximus. S. e. iu rit Kiph oni
riſgen. F.qnĩmo —. MHP
iin Actũ inter heredẽ et lega⸗
0 JVind guod tariũ factũ:ne ab eo ſatis accipia⸗
nbns. vrorim tur: cũ in ſemeſtribꝰrelata eſt cõ
Kiniſoe⸗ . ſed ſtitutio diui marci ſeruari in hoc

quoq; defuncti uoluntatẽ ualidũ

heredi ſatiſdatõ ꝑ pactionẽ ex pe

minelegati in di .
em. vel ſub cödi nitẽtia reuocari debeat: cũ liceat
tione relicti.vt. j. , e 2 .
neleg noeca e .. lui iunis ꝑſecutionẽ aũt ſpeʒ futu
i. RR. re perceptõis deterioꝛẽ ↄſtituere.

ibus. nomẽ li/ Leuo.

eMptoꝛ pꝛe

bꝛi eſt aui in ſer dij. xx. cauerat ſe ſoluturũ
mẽſibus anm fie et ſtipulãti ſpoponderat:poſtea
P
bot maliᷣ ope nenditoꝛ caueratſibi ↄueniſſerut
Diuimarei dx contentus eſſet. xii. etut ea intra
guit erbabes ej Pfinita tẽpoꝛa acciperet. debitoꝛ
C. vrin poſ.leg. ad eoꝝ ſolutionẽ ↄuẽtus: pactus

mẽto aliqd val pPus nõ eſſet ut ex pꝛima cautõne

di nier npi ab eo petitio eſſet:queſitũ eſt:an
gno. ac. no ẽmi Ccũ poſterioꝛi pacto ſatiſfactũ nõ
rũ.ſed ecõtra nõ : Nolxrij er -
eſt bonũ ar. ſcoʒ ſit:omne debitũ ex pꝛima cautoe
Jo. nã falcidiaʒ

remittit heres
pactũ qð defunctus in teſtamẽto nõ potuit iure iſto. vt.ſ.ad.l.fal.
qð de bonis.S.fi.⁊.l.põt.idẽ in ſatiſdatõe que pᷣſtatur a fruciuanio
vt. C. de leg. vel fideicõ.no.ca.l.ſcire debet.ſed cõtra io. eſt ar.inſti.
de lege ol. in fine.
t In boc quoq; liceat.vbi bic.et.j.de mino.ſi iudex.et.C.e.ſi actoꝛ
et. C. de dona. ſpẽ. et. . e.iuriſgẽ.S.ſi paciſcar. exfallit hoc tñ in caſi
bus in qͥ bus iuri ſuo cõpetituro vel cõpetenti ꝑ pactũ renũciare nõ
licet.vt de dote vlrerioꝛi die reddenda.vt.ſ.de pac.do.de die.itẽ pa
ctũ ne liceat reuocare pᷣcariũ.vt.j.de pcario.l.cum pᷣcario. licet aliter
dicta.l.poſſet exponi.itẽ vt quis nõ dãnet᷑ inqtum facere põt cũ fa⸗

uoꝛe pſone bic conceditur.vt.j.ſo.ma.l.alia.S.eleganter.ſecus ſi in“/

re cõtractus.vt.j.de re iudi.ſi cõuenerit. itẽ vt miles ſit ꝓcuratoꝛ.vt
j. de pcu. filius.S.veterami.itẽ vt poſſit poſtulare cui per edictũ nõ li
cet.vt.j.de poſtu.l.quos ꝓhibet.itẽ pactũ.l.cõmiſſoꝛie in pignoꝛe.
vt. C. de pac.pig.l.i.et.l.quoniã.itẽ de iure ag.vt.S.e.ius ag.itẽ de
iure pa.po.vt.C. de pa.po.l.abdicatio.itẽ de remittendo iuramẽto
calũnie.vt.C. de iureiu.ca.l.ij.ſed quia.ſtẽ de dolo futuro.vt.ðS.e.ſi
vnus.S.illud.itẽ vt liber ſit ſeruus.vr.C. de li.cau.nec ſi.licet poſſit
dici ꝙ ibi nõ erant verba pacti.itẽ de ſeruo in dommũ toꝛquendo.vt
C. de queſ.ſeruos.licet ibi nõ videatloqui de pacto.itẽ vt quis ſuc
cedat cerro bomini.vel nõ ſuccedat.vel certo modo ſuccedat. niſi in⸗
ter milites. vt. L. e.l. licet. et. l. fi. et. C. de inoffi. teſt. ſi quzdo. 5. illð.

eſſe cõſtat nec a legatario remiſſa

De pactis.

et de collatio.l. pactũ.itẽ vtſit iuder meus qui nõ eſt me.vt.sõ.de iur.om.
iu.ſi cõuenerit.itẽ ne liceat vendere pignus.vt.ſde pigno.ac.l.iij.itẽ pactũ
ne quis ſe defendat in queſtiõe ſtatus vel criminis.vt.ſ.de li.cã.l.iij.⁊.iiij
et.ſ.de ap.nõ tantũ.itẽ vt ſu ſeruitus ſeruiutis.vt.j.de vſufruc. ſed er ſi qͥd
in fi.et.j.de vſufr.et red.leg.l.i.item de alimẽtis.vrx.j.ti.i.l.cum bi.irem ne

peti põt reſpõ.ſcdᷣmea que ꝓpo
nerẽt᷑ poſſe. Luciꝰ Zicꝰ Gaiũ
Seiũ mẽſulariũ cũ quo rationem
implicitã habebat ꝓpter accepta
et data debitorẽ ſibi ↄſtituit ⁊ ab
eo epiſtolã accepit in hec uerba:
ex ratione mẽſe quã mecũ habui⸗
ſti uſqʒ in hũc diẽ ex ↄtractibꝰplu
rimis remãſerũt apud mead mẽ-
ſam meã.ccclxxxvi.et uſureqͥ cõ⸗

petierint ſũmã aũt aureoꝝ quam

apud me tacitã habes:refundã ti
bi:ſi qð inſtrumentũate emiſſum
id eſt ſcriptũ cuiuſcunqʒ ſũme ex

quacũq; cã apud meremanſit: ua

nuʒ:et pꝛo cancellato habebitur.
Queſituʒ eſt cũ Luciꝰ Liciꝰan

tehocchirographũ Seio Men

ſulario mãdauerat: ut patrono
eius trecẽta redderet an ꝓpter il
la uerba epiſtole ꝗbꝰ omnescau⸗
tiones ex quocunq; contractu ua
ne:et ꝓcancellato ut haberentur
cautũ eſt neq;ipſeineq; filiꝰ eius
eo noĩe ↄueniri poſſit reſpõ. Si
tantũ ratio accepti atq; expẽſi eſ-
ſet cõputata:ceteras obligatões
manere in ſua cã.

tractus factus. vt. . e. ſi vnus. . idẽ dicimꝰ. Rñ. di

(GAius.

obijciatur exceptio im⸗
pedimẽti quare ad iudi
cium non venit. vt. S. ſi
quis cau.l.ſed et ſi..q̃
ſitũ.itẽ eſt alius. C. de
aduo.di.iud.l.ne quis
de queſtiõibus ex teſta
mẽto.vel codicillis pꝛo
ueniẽtibus. vt.j. ti.i.ex
his. ſecus ſi ex alijs in⸗
ſtrum̃ tis.vt. C. ð tran.
ſub pᷣtextu.item aliꝰ ne
quis deponat officiuʒ.
vt. S.de off.. pꝛe.l.lega⸗/
tus.in his auteʒ ſpecia
les rationes reddi poſ/
ſunt.quarenon valeat.
vt notat Jo. C. e.l. pe.

¶llptoꝛ.ſe ſolutuꝝ
licet vẽduoꝛi.
x auerat. in inſtru/
mento.
y Lonueniſſe. cum em
ptoꝛe.i.cõuenit᷑.
5Ea. i. xii. Peꝛefi

nita. puta decem dierũ.

¶ Ad eoꝛum..id eſt.xiij
a Konuentus. in iudi
cio vel extra.
¶ BDi ea. xiij.
Nẽpus.idẽevel alud
b ¶ Poſſe. quia pacta
nouiſſima ſunt ſeruan⸗
da. vt. C. eo. pacta.no.
maxime talia que reddi
tur ad primaʒ. vt hic.et
5.e.tale..i.et.l.ſi in ter
et.l.ſi vnus..quod in
ſpẽ.ſed nõne per ſecun/⸗
dũ pactũ quo conueni/
mus vt dares.xiij.et re
mitteres.vij.eſt ipſo iu
re receſſum a pꝛio cõtra
ctu.et quaſi inouus con
ic ꝙ egerint. ter ſe. vtnõö

tolleretur pꝛoꝛſus pꝛimũ per ſecundũ.ſed naturalis remaneret. que mõ re
plicatõe iuuet᷑.vel dic ꝙ nõ totũ pꝛimũ fuit ſublatũ. iz ꝓ pante pcij.quo ca
ſu nõ tollit pꝛimũ.vt. S. e.l. ſi vnus.5. ꝙ ſi nõ vt tolleret.
c ¶ Aucius. cõſtituit.i. gaius cõſtituit luciũ ſibi creditoꝛem.

d Accepit. lucius.
e ¶ Apud me.gaium ſeium.

labuiſti olim. Jo. et loquitur menſularius.

fꝗ Aureoꝛũ. pdictoꝛũ trecenta octagintaſex ſeom quoſdã.vel verius de qua

dam alia qtitate dicit in ſecreto depoſita.

g Mabebit. quo lucius eſſer obligatus.ſi aũt dicas econtra dices lucium

epiſtole conceiſſſe.vt.j.depoſiti.l.publia.in fi.

ba iHoc chirograpbũ.id eſt ante banc epiſtolam.ac.

l. verbum reddere.vel ſub.et dedit.accur.

recẽta.qᷓ trecẽta mittebac eiluaꝰ ſcm vnũ ſenſuʒz. vel dic yt de ſuo da⸗
le Redderet. vel ꝓpꝛie. vel dic id eſt daret. xt. ſ. de ver. ſig.

eret Gal.

leq; pe.ſ.luciꝰ ticiꝰ vł ei filij a gaio ſeio.vł dic gai ſei vel ei filiꝰ a lu
m Coueniri mãdati directa vl ↄꝛia ſm qð diuerſiſicabis fem̃ /cio ticio
n Bn ſua ca. minus apterñdet. vñ dicitio. ꝙ reſtringitur pactum ad id de

quo dicebatur cogitatũ ꝑ mẽſulariũ.vt.j.de tranſ.l.qui cũ tu.in fi.⁊.j.de cõ
dic. inde.l.ſtichus.S.queſiuit.et.C. de tranſ.ſi decerta.alij reſtringunt ad
ea de quibus ſuo noiĩe eſt obligatus et ipſi lucio.nõ ad eam quã alij mada
to lucij dedit. ar. j. de ſolu. l. uiij. tu dic ſtandũ generalibus veibio d om̃ia

Liber

videankremiſſa. niſi aliud appareat. vt.. de le. ij. l. nõ aliter. alið in gene

rali tranſactõe que reſtringit ad ea de quibus eratotrouerſia.vt.j.ti.i.l.cuʒ
acquil.et.l.qui cũ.in pn. et. S pe.et.S.fi.et facit ad hoc qð generaliter viðꝛ

—

TEmim j. de iur. et fac. ig. l. regula. F. i. et de le. pſtã. l. i. . generaliter.
traditõibus.in caſibus et in traditõe factũ nõ valet.vt.j.de reli.ꝙ

ſilocus. et. C. de vſur.
cqᷓ uis.et.j.e.l.pe.et.j.ð
diſ. pig.ſi creditoꝛ. S.fi.
et de iure do. ama. et. S.
e.ſi tibi.x.et.j.ſo.ma.l.
quoticẽs.et.j.e.l.quoti⸗
ens. itẽ et vbi eſt tale p
quod volo mibi in ali⸗
qua re querere dñium.

qð fieri ꝑ paciũ nõ põr

uult. C.e.traditionibus.
niſi in caſibus. vt in pa
cto.l.cõmiſſ.et alijs.vt
diximus. 8.e. iuriſgen.
S.quiniĩmo.itẽ et vbi eſt
turpe nõ valet ẽt in tra
ditõe factũ. vel a legibꝰ
ipꝛobatũ.vt. S. e.ſi vnꝰ
S. pacta. et.l.otra iuriſ.
vel impoſſibile. vt. ſ. de
reg.iur.l.impoſſibiliuʒ.
itez qð dicit valere. die
etiam ad actionẽ. quia
veſtitũ eſt rei interuẽtu.
vt diximus. S. e.iur̃gẽ.
S.quinĩmo. ſed quid ſi
bodie rẽ tibi ꝓmiſi vel
pvendidi.et ex interual/
lo cũ trado aliquod pa
ctũ appono ad agendũ
Ruiñ. nõvalet. qꝛ traditõ
fiebat tm̃ ad me liberan
dũ pꝛincipaliter ex pce /
denti obligatõe vñ non
põt operari etiã obliga

tionẽt.vt diximus.S. e.

ſi intra. ſed ſecus in con
rractibꝰ inominatis. qꝛ
ſi etiã ex interuallo tra/
do. et iũc pactũ valʒ.qꝛ
tunc ad me liberanduʒ
pꝛincipaliter nõ fit tra⸗

Mtraditõnibꝰererũ quodcũ
qʒ pactũ ſit:idualere mãife
ſtum eſt. u Mpianus

Iĩquis crediderit pecuniã et
pactus ſit ut quatenꝰ facere
poſſit debitoꝛ eatenusagat an pa
ctũ ualeat.et magis eſt hoc pactũ
ualere nec eniimpꝛobandũ ẽ. Si
quis hactenꝰ deſiderat cõueniri
quatenus facultates eiꝰ patiũtur
6 ,O nimpoſſibile?“ I Zeʒz.
Pputo in cõttactibꝰ depoſiti
cõmodati:et locati:et in ceteris ſi
milibꝰ Poc pactũ:ne facias fureʒ
uel fugitiuũ ſeruũmeũ:hoc eſtne
ſolicitesut fur fiat:ut fugitiuꝰ fi⸗
at neita negligas ſeruũ:ut efficia

tur fur. Sicut eniʒ ſerui coꝛrupti

actio locũ haberet:ita põt ẽt hec
pactio locũ habere:que ad nõ coꝛ
rũpẽdos ſeruos pꝑtinet. ¶qu Xp.
Icuz te ex cauſa legati de⸗
bere paciſci debitoꝛi tuo exi
ſtimas pactꝰſis:ne ab eo peteres
neq; iure ipſo liberat᷑ debitoꝛ ne⸗
qʒ petentẽ ſummouebit exceptõ⸗

ditio. cũ non tenear niſi naturaliter. vt. C. de rey permu..l. ex placiro. inter/
dũ etiã poſitũ ad excipiendũ valer ad agendũ.licet pꝛius factuʒ trabat᷑ ad

tempus traditõis.vt.j.de act.em.ſi tibi liberum.et.j.de ſer.vꝛba.pꝛe. ſi bi/⸗
narum. xet.j.de condi.inde.l.ſed et ſi putem.S.cum inter.
quis credtderit.quatenus.i.inqᷓ;tum facere põt.nam verbũ faculta
ñ es quãda faculiatẽ denotat.vt.j.oe ver. ob.l.cõtinuus..illud. et ſic
babetur rõ ſui ne agat.vr.j.dere iu.l.in condẽ.ſed quid ſi ecõtrario ↄueniã
cũ eo qͥ tenetur inq;tũ facere põt.vt.ſ. inſolidũ reneatur.Rñ.valer ſi iure cõ⸗
tractus hoc eueniebat.vt in actione ꝓ ſocio et ſimilibꝰ.vt.j.de ꝛe iudi.ſi cõ/
u enerit.ſecus ſi fauoꝛe ꝑſone.vt.j.ſo.ma.l.alia.S.eleganter.
c ¶ Agar. ſcilicet creditoꝛ.
NVn impoſſibile. ſcilicet de iure vel de facto.
imilibꝰ.ſ.qᷓ reꝰbuntur.idẽ et in alijs.de bis tñ frequẽtius accidit.
et ided hic expᷣſſit.vt arg.in autẽ.vt ſine ꝓbibitõne.col.v.
urẽ ſeru.quẽ accõmodo vel depono apud te. ſed videtur vna ratione
eſſe impꝛobũ.ſiue turpe ex parte accipiẽnis.ſicut illud.ne facias homicidiũ
vel ſimilia. vt.S.e.iuriſgen.S.ſi ob maletictũ.alia rõ ne.ſuꝑuacuũ eſſe videt᷑
. cum et iure cõtractus ad hoc teneartur.ad quod dicas ꝙ per pactũ etiaʒ te⸗
nebitur curarene hec fiant.vt.j.de ver. ob. inter ſti. F. i.et. j.loca.in.l.i.i.rñ.
vñ nõ eſt iniquũ nec ſuꝑpuacuũ.itẽ põt eſſe ꝙ apponit᷑ pena.itẽ in actõe ſer
ui coꝛrupti venit dolus.vt.j.de ſer.coꝛ.l.i.amodo etiã culpa.pᷣterea ſi etiaʒ
iure cõi cõueniret.tamẽ vtile eſt pacto dici.vt.j.mãdan.i.qui muiuã.in pn.
ſed quidã dixerũt qð ſuꝑfluũ eſt.niſi pena apponat᷑ et iõ nõ valere dicũt.
vt. S.e.iuriſgẽ..ſed ſi fraudãdi.ſj ð eos eſt pᷣdicta lex:qui mutuã et littera
bec.ſicut enĩ ⁊c
per paaũ cõueniri.et ſacit.v.e.pactum.

ua collige ꝙ ſi obligatio fieni põtꝑ lege. ergo idẽ poteſt

cũ te debere putabat beres ſe grauatũ facere pactũ de nõ pe /
endo. cũ nõ eſſiet. nã ſi eſſet. valeret legatũ.vt iſt. ð le. S.ſi quis
bi ¶ Zuo. vel hereditario.vel tuo ꝓpꝛio. debitoꝛ.

c ¶ec p etentẽ. bered em actõe antiqua nõ obſtat exceptõ pacti.
d Exceptõe.ĩmo videtur ſubmoueri pacii exceptõe.cũ poſſeſſio rei

ne cõuentiõis.ut celſusli.xx.ſcri⸗
bit. Idẽ in eodẽ loco ſcribit ſide
bitoꝛẽ tuũ iuſſiſti ſoluere Ticio
cui legatũ falſo debere exiſtimas
et debitoꝛ pactusſit cuʒ ticio ſuo
debitoꝛe conſtituto:neq; tibi ad/
uerſustuũ debitoꝛẽ:neq; ipſi ad
uerſus ſuum actioneʒ pereinptã
— ſſe. i I Dem.
iſtola:qua quiſ coheredẽ
ſibi aliquẽ eſſe cauit:petitionem
nulla gduerſus poſſeſſoꝛẽ reruʒ
hereditariarũ dabit. Si ĩter debi
toꝛẽ et eum qui fundũ pignoꝛatũ
acreditoꝛe:quaſi debitoꝛisnego
ciũ geret emerit:placuit ut habi⸗
ta compenſatõe fructuuʒ ſoluto
que qð reliquũ deberetur funduſ
debitoꝛi reſtitueretur.etiãaheres
pacto qð defunctusfecit fidẽ pᷣ:
ſtare debet. Pactũut ſi quas ſũ⸗
mas ꝓpter tributões pᷣdij pigno
rinexi factas creditoꝛ ſoluiſſet:a
debitoꝛe reciperet et ut ita tribu/
taveiuſdẽ pꝛedij debitoꝛ pẽderet:
iuſtũ ideoq; ſeruandũ eſt. Dein⸗

coꝛpoꝛalis trani

ſeat etiã hrde er⸗
rante. vt. ſ. ad.l.
fal.l.i. F. ſi lega⸗/
tarius.itẽ totꝰ ti.
de cõdi.inde. et
ſine cauſa locuʒ
bñt qñ errando

quis dominium

vel poſſeſſioneʒ

tradit.aliter non

daret᷑ cõditio ali
qua.vt.j.vſufru.
quẽad.ca.l.fi.in
fi.dic ergo nõ ſũ

moueri exceptõO/

ne ⁊c. ſ.efficaci⸗
ter.qꝛ replicabi

tur de dolo a te

herede.qð dico

habere locũ enã

ſi ꝑ acceptilatio/
nẽ eũ liberaſſet·
licet quidã cõtra
ſed videt᷑ alia rõ
ne ꝙ non poſſit
cũ effectu repete⸗
re.qꝛ falſa demõ
ſtratio nõ viciat

legatũ. nec ergo

opmmio falſa pa⸗
ciũ tale.ſed certe
im oviciat legatũ

ſi aliter nõ erat le
gaturꝰ. vt. j. ð cõ

di. et demõ. l. eũ

tale. S. falſam. et

C. ð fal.cã adie.
le.i.l.i.ſie et hoc
nõ eſt veriſimile
hũc feciſſe pactũ

ſi ſciſſet nibil le⸗/

gatũ eſſe. quare põt repetere etcõtra exceptionẽ rep

licabit. cũ iõ fecit

ꝙ ſe aſtrictũ purauit.vt.j.de cõdic.inde.damus.nã non tã paciſeit᷑

qᷓ; decipitur.vt.j.ti.i.quicũ..q ꝑ fallaciã.vel dic falſa cã nõ nocet

quã teſtatoꝛ credebat. hic autem nõ teſtatoꝛ.ſed beres tantũ.nec emriũ

teſtatoꝛ vllo modo legauerat.
e ¶ Gdẽ.ſi debitoꝛẽ.ab eo qͥ.ſ.me heredẽ fecit credebã me grauatus in
decẽ dadis ticio.cui puta ticio legatario delegaui debitoꝛẽ meuʒ me
uiũ q meuius erat in alia manu creditoꝛ ticij.iõq; cõpenſauerũt ſta
iim ticiꝰ et meuiꝰ.cũ igit᷑ apparet ꝙ nò erã grauatꝰ.oĩa in pᷣſtinũ re⸗/
ducut ſtatũ nõ ipᷣo iure ſz iure replicatõis doli er delegat õ eü cui de⸗
legatꝰ ẽ obiciet doli e tepioz. i bie h d aga⸗l ců vo. 1 do.
fe Euũ.meuiũ. Lui.ſ.ncio. Jo. ¶ Debitoꝛ. meuꝰ. /exce.iuł.
actus.de nõ petẽdo.admiſſa cõpẽſatione.
Hebitoꝛe. ſ. ticij meuij. ꝓ Conſtituro.ſ.pꝛius ex aliqua cauſa.
ebuoꝛem.ſ.meuium. ¶ Guum. l. ticium.
ſPerẽptꝗ.ſ.quo ad effectum. et no.ex bac.li.ex falſa credulitate vel
opinione qð agit᷑nõ ↄfirman. et ſic.j.de pig.ac.ſi q̃ſi.et.¶. dereſcin.
vẽ.vẽditoꝛ.et.ſ.de ac.ẽp.et vẽ.ſi heres.et.j.de oſti.pe.l.fi.et.j.ð ac
qui.hr.ſi is ad quẽ.et.j.ð ↄdi.ide.ſi nõ ſoꝛtẽ..ſi cẽtũ.⁊.j.de iof.te.
mil. .. ſi cũ. et.j. de iudi.l. q̃ re.ar.ð.C.ð ↄdi.ob cãxʒ.l.ſi repetẽdi
. iſtola.qua ſalurabat eum vt coberede. .
Hullã.p legẽ em̃ vel ꝑ ſiłem iuris ꝑtẽ.vel ꝑ teſtatoꝛes fiũt bere
Des. v. ſ. de pe. bere.l.i.etiſti.de bo.poſ.ꝗ. quos aũt.nõ aũt epiſto
lis.vt.C. de ꝓba.nõ epiſtolis.ᷣet bñ dico nulla. niſi eſſet lata ſenten
tia.qꝛ tũc ꝓ beredibꝰ babent.vt.j.fami.ber.l.cũ purarem.

n ¶ iiter debitoꝛẽ crediioꝛe.ſed nõne debuoꝛ pot yẽdicare.Rñ.nõ

ſden⸗

Secundus.

creditoꝛ vẽdidit et pacto vel ex lege. vt. C. deſure do. ipe.l. vlt.

1

. 0 5 „ R * el
pactus. petã ad tempus.alias nõ videtur queſtio.vel moꝛiatur vel

a 5ef teptõz liberatus. vel dic in perpe
enenein Marn enenedcreerodlioſte ipſo iure renen de
4 . itita ac. bi cõputaret bie mmum. ſed aniemon ſti legati ino iam comnmiſſa
)e Elacut.id eſt conuenitita ſolueret fructus ſibi cõputaret bic ſijt. vt. j.de verbo. ob.ſi ex legaltt. ſi autem omnino iam comm
aauk, erſolumo relquo d ebitoꝛe undi rddheretiß ioꝛi.· bi ?oꝛq. er tuncipſo iurein aferdrer enetnne
ödrnf ami grig nunc reſpondet.ac. ſi quis cau.l.ij. in pꝛin.
44 Heres. empto ctur? Nↄuenerit ne dñsa colono ſiquis cau. i⸗ a en
toꝛis . ſt 6 . us dilatio. vt. ſ.
i Baegram officioſo patris teſtamẽto den dpeteret.⁊ iuſta cauſa cod Pas en ſine pperua
nſatl cus debitois. At ei certa quantiias quoa uentõis fuit nibilominꝰ colonu quia nulla moꝛa eſtibi
in ner aen er herespᷣſtaret pactus eſt pꝛo-/ ſopeterepõt. f=Loꝛen. Rrodier ſhaſls erde
Aeropg ſ m . 2 be- NsZ * . iur. l. *ELt O
ein dae Ducictrad pperua pſtatöneid pa adi Eiin futun uſurasadebi⸗ verenle e
lſle ſtitü: manda⸗ u iptũ eſt: ne 4 at-ac ctꝰ it ad boc.j.de noua.
atl deiin nboen ciij poſtulabatur reſcnip ale de⸗ ſoꝛe acchctat tacie deSi annehban pꝛin
nen uit em̃ de = ſtate tale de õä E u . S
oniinn mco. vrbocface qzʒ iure ullo:neq; equitateta m nuiðꝛ:ne itra id tpᷣs ſoꝛtẽ petat Si a iut ſuchua
— ,n ſicerium admittt. i ltera ptein rẽ:ex altera in per IJdehldoꝛ. fiuctun
dinn mudauero. F. ſi lider AImptus quidez ꝓpꝛogare, ex altera'pg ceptuʒ fuerit: ueluiit πAus u fructu
itnt de etat du a Eampius ſtũ eſt paciſci ſonã pactũ ↄceptuʒ k: 2he Eed e ſendeeſ
ſrfn ne are ſec eſi litiganti honeſtü eſt pac ẽ⸗neego petã: ul neate petat: grigttr iu⸗
gi n3indeme autẽ: ut nõ quãtitas eo noĩe k resmeꝰ ab oĩbꝰ uobis petitioneʒ r am errakye
* . „ „ „ 2 . . . — —* .
neni tedas quns pu ſa cũ uſuris licitis re ſtiruat. l⸗ Dh habebit. et ab herede tuo oẽs pe- Sen vogaaet hd,
iciu uo daue iu, dinicia ei: d er ealiie datüier imns . n.. Er cnn bectes arau
hluti quo diyitſe fru dinmm Reuola. tere poter de: uẽditöe: locatöe: rendi liberare fn ivt f.
edober ctus cuʒ ſoꝛte cõ⸗ nõ licet H . ui Eptõe ꝛuẽditõe: 00 AWE um b ohugarͤe 1 a
cön beſarnn al ue Ipactus ſim ne ſtichũ:qui ductõne: ceteriſq; ſimili 5acep. Petega
geptlug mã ani ⸗ . I õ tuoqʒ ſti⸗ busobligatõil 9 Ratiſunt en D
leii lers ſimibi git᷑ moꝛa mihi fieri:moꝛ reügan ↄſenſu eoꝝ giterſi zoiiganl n e. ſeruus.
licicin re. F. * 5 teneri . ũ nõ eſt. Zri Aemet hactno. ſey
Pelan actämibu, Choputonõ mihi 1 recedipoſſit dubiũ ne Sicache Permet par 8
umhet *„Ra Anmnss⸗ pactũ moꝛã nõfec r. mni hoc aplius uidebat.S iſhi wi afus d eſt effa
M d. (— Idebionſitfuctuai1pa mecr pro enh Peii debe „Aeailecnen,
niin ifumra. ufru Pſtitiſſez: et cũ tu mihi 6 0NAamiten, open,
inn * gegnn ciſcat᷑:ſeruusin quo uſũfru ſes ueniſſz mihi tecũ. ut mwrlus Dlicanioms
un Fnreano⸗ dart ctũhabʒ: ne ab eo petat᷑: Paeiſce Pſins mihi ate in rẽ uẽditã/ oĩbꝰ Zconuener poͤf.
eſda . . „ 2 18 . „„ . ii i ka co
nlni HH domelioꝛẽ cõditioneʒ us aine a egotibi pſtitiſſez: Pciũ mihi n5 me e no Bane ,
an eb ed Itẽ ſi creditoꝛ eſſet au⸗ dares. tuqʒ mihi pſtitiſſes pᷣci 3 im rſolui Tpuinhre
ili naf inhinanz etpactuseſt nepereret. ſem au debere deſinere qꝛ bone fidei diſaoentiont n de
1. „ „ . 2 . 8 ſ. 4 C . 1
ſine —— tẽ fructuanius paciſceretur ut pe ad uã oĩa hec redigunt᷑ interpᷣta lasnecheounno⸗
. . . * 4 . = . . „7 . ſ. d D . t
nie — rects interpoſuiſſet utiliter ad petitio nec quicq; intereſt utruʒ integris Keli. ſna aue —
aſepe 6. vt. j. de pigh. 2 . . I dem. Rñ.bic fuit res non
6 1 er e nẽ admittetx. . rriunſt caulscoßnenmancber. Vung Halte en⸗
4 655el te .teſt. ei. . ſilio. integra. ibi mregre de ecai acb equaliter aliſ —— b
jnͤm zlue C. ine cẽ. vel eliſ H pſtare vel n duun dantane vaſte nn la ncoemeet⸗ colonis:que numerant᷑.
neel Meres. pꝛimo puncta quos ſichabegs ſtarek . ea que conſueuerunt l
dit gan⸗ nuar , ldelts harek erberpiee Nelplanden⸗⸗ Pen re gddeo.F,llud. . o tacitã remiſſionẽ. vt bic. ⁊.. ð do.
nur 2 4 RaRsrakrabpſacerals Nerer, acturus erat ſcᷣm pꝛimã ſ. dees⸗ futun. i. P ſiuns oe c de lege. 5. fi. T. de pac.inter emp.
enenn 4 ppetus. moꝛtuo e j. W Axcep: l. ij. H. nõ male. et. j. de le. co.l. infi.
rüͤr tti. vt bic. et. . de libe. lega. a al. cũ mora. vel ipſe et ven. lcomu bit in pꝛimo caſu: iuerſis reſpectibꝰ ſingula ſin
enait er erſes HiiſvtE.Danaſicn iſe hc r Seraltera. ba beb. ſecũdo.et ſic redde diuerſis reſpec
in an enagkercouentive d. de imoffi. teſt. pentibus. niſt fote ad Poienmus · lin calu le artũ ſecundo: integra. ſecũdo
W uo ſeruakei couentio. vt. C. de noffl.reſ t. vt. j. de inoffi. teſt. ſi ſt tertiũ pꝛimo et quartũ ſec indo res eſt integra. ſecũdo
ii 150 rm remiſit. vel H wutr vrr aePer oneme⸗ nanrraſns Pei arſo i ex vna vel vtraq;. queri
ault . n dus Pꝛogare.. dare velp . , n acno detur ad reſoluendũ quod li. ab ẽp. dil. l.i. S
itigan.l.pꝛocuratoꝛi uel 3 nauerſartücrno bic ꝙ nõ lic n ereſſpt. o iure er artis valls d⸗ Far re undr vẽditis.
inen f aru verigz.aräctrare mã.ſi remu. .fi. et.l.ſalariũ.⁊.C. v Reſtitis. i. redditis.nõ vt qͥdã
N paaſci de quota ugenr hine licitu. quod dicas ſiue dimidia ſir 4 me. venclitote. m̃ cogi poteſt. vt in fine buius legis.
ſin de pꝛocu. litẽ.et. C. man. ſi cõtra A. dixerir ita demũ. ſi eſt dimi / vx ꝛeſtitiſſer. ſponte. nec is em̃ cogil! ſtatim dicam. .
4 S toreia ſi libet quota. licet. Ald. xeru lis eſ⸗ 5 G ꝛeitinlier. Pon ſo iure. puto ſic vt ſtati 1 a iſo
eſctt⸗ ſiue terig ſiue quelibet quota. lice ſub boc noie quote ſed cum lis e eſinere. nũquid ipſo iure.puto beatur cũ effectu. ſed re integra ip
epnd dia nõ alae Fitee nab diasln guet⸗ 3 Satereſt quo ad boc enoneltom io. vel dic vt puto ipſo iure in vnoq;
pactus Er orv midatiſi randi. F.fi. D er exce prin fi. buins. 1.
fibet daher gedo ne fmus gar e arto e un bugne, et iurein glrem on n6 polſit er pacto tali. yrin fy buius. l.
lnt Jo. contra. dicit em̃ valere. vt ar. yt inſti. de fidei BSä cali. yt bie. h. Xen
eun Ddeſenten palſt debitoꝛ.

f iij
Gin

a g Cogaris. quid ergo de lege coͤmiſſoꝛia et pacto adiectiõis in diẽ. vbi do

miniũ tranſfertur ex pacto.vt. C. de pac. inter emp. et vendi.l. cõmiſſoꝛie-

reſpon.illud re integra.et in ipſo contracuu. S
bonſtituant.ad quod pactũ nudũ nõ ſufficir. Jo.ſed nunquid enã ex
ceptionẽ in pꝛecio pariet.Rñ.nõ.ſed quid ſi venditoꝛ fuit cõfeſſus poſſide/⸗
re noĩe emptoꝛiſ.nec tñ
tradidit. videt᷑ tradita V .
vrvereiven audan omnibusin queobligati eſſemuſ
ie ſufficit aliquid fieri cõueniret ut ab eo negotio diſce⸗
per aeabeeu deret᷑: an in integrũ reſtitutis his
t. * . *be. . 7 — 75. 7 — „7 V
enbror ies nõ parit erx· queego tibi pſtitiſſem: cõſe⸗ enitire
eepionẽ bec uentio. mus: ne quid tu mihi eonoie pꝛe-
quia nõ ad boc appòi . .
ſa vr⸗ cõtractus irrol⸗ ſtares. Illud plane conuentione .
uatur. ie ⁊ ſi fieret adli que pertinet ad reſoluendũid qð

berandum a pꝛimo cõ/ „ , =
nmactu. nõ opoꝛret quia Actũ eſt ꝑfici nõ poteſt uttuqð iã

ab eo iam erat libera. ego tibi pꝛeſtiti contra pᷣſtare mi-

ſed rei ven. babet ẽptoꝛ a 17 22
vpelun pol ad quod .6 bi cogaris quia eo mõ nõtaʒ hoc

dↄtrabe. emp.l.ſi ei fun agitur.ut a pꝛiſtino negotio diſce

dum vengeres. §. fere. M 2
de qua tollenda nõ fu/ damus: qua ut noue quedam ob

i actü. vt.. ti. ‚cum ac/ ligationes inter nos conſtituan⸗

quil. it actus ecõtra ſi⸗ turꝰ Aulus.
3 bnus.ve Bane Er quos acquiri nobis ſti⸗
poee oup dieR— ulatõne põt ꝑ eoſdẽ ẽt pa
ls erus reno eſeeum Ctis conuentis melioꝛem conditõ

tes crat apud venqto nem noſtram fieri poſſe placuit.
rẽ. vt inſti. de reꝝ di. . 4 ni
interdũ.ſed ebrd, Ap eratoꝛ i A bim.
cit Z. ſ. nõ eſſe traditum ntoninus auidio Caſſio
Da Pucnt A a li reſcripſit. Si creditoꝛes parati
emp.diſel.i item ꝓ boc ſint partemtex bõis licet ab extra-
qꝛ tradito inſtrumento.
ergo res.vt. C. de dõa.
l.i. ergo econtra eo inſcio.vt.j. de re. iur.l.nihil.ſed illud re integra. itẽ libe/
ratur fideiuſſoꝛ et venditoꝛ etiq ſi ꝓmiſerit animo nouãdi.et ſic liberatꝰ vi⸗/
detura pꝛima.vt.j. de reſcin. ven.l.emptoꝛ.ſed ibi res eſt integra. et ſecũda
obligano eſt liberatio pꝛime. itẽ ad donationẽ trabe. necob. inſti. qui.mo.
tol. obli. 5. vlti. qꝛ et boc fitòſenſu. vt. C.de dona. ſi qs. ar. F. fi.pᷣterea nõ di
cit lexꝙ nõ exigatur rerroactꝰ in alijs. ſed re integra. in alijs no ipo iure. ſʒ
p exceꝑtoʒ re integra.hic ipſo iure.vt.S.l.ſi vnꝰ.S.pactꝰ ne peteret.
Er quos.pactis. fallit in illis caſibus in quibus ſtipulano ſufficit.ſj
Mn pactu.vt diximꝰ. S. e.l.in traditõibꝰ.
d lacet. ſ. am ad agendum qᷓ; ad excipiendũ ſm Jo. et ſunt iſte perſo
nẽ.vi.filius.ſeruus ꝓpꝛius.et ſeruus alienus.bona fide poſſeſſus.⁊ liber
