nina Feſt argu. 5. C. depdi.cur.l. f. vbiouir p done i itur. vt. C. e.l. actõe.et.l. ſub pᷣtextu inſtri.̊ quõ potuit fieni acceptila⸗/
aſn dmes dordunk ſed nd veditõs. cene bic nõ cocedunt pmura io / Pegiure abe t fieri ĩ in obi⸗ H tm̃ acian ciuilis ſunt.
nes e froꝛe Ird iſß eſt. alij hic intelligũt vt etiã ſine ptoꝛe teneat. lio in rei ve. cu beat tie 8 oagankale be⸗
8 E ccmadncnaſncftineno dapia ſentcends ae ſtaii Mgun,ainat 5,:
n oraneyes en poterit. cetem ſi uſuſfructus ctaplacue i an bei aKziaelicr Ere
alin ꝛe vr bic cr.al. moclic alimẽtoꝝ uice ſit eliced traſactioratae i ne ptoee. iſſallaci ermanei ni.
. nõ vt bi. dico trãſactõʒ citra pᷣtoꝛẽ factam q i cũ tutoꝛi Iags nocere. vt. ſ. de do /
ſgioe b Siad babi/ dico eunn En en e ſad tione admi⸗ lo. ⁊ elegãter.ĩ pᷣn.ſʒ io.
ae. ranſa / nNulliꝰ? eſſe momẽti. Si cuinõ nũ⸗ Hiane ſan PE ret le⸗ Beandel n bna
in aict dom? po musvad alimẽta. ſʒ frumẽtũ:atqʒ niſtrate tutele nelge⸗ 4 torener Prnoertooleſen qui ẽ
uati trãſactõe data. 7 ſj -orora: cti ⸗ Oꝛese raneꝰ ab ẽpioꝛe ⁊ vẽ
hen p„ bac ez poſſt Oleũ ⁊ cetera:que ad uictũ neceſ⸗ gerat aduerſi n eo 3 tu ger eniane d
hklit⸗ mioꝛ petere reti ſaria ſunt: fuerit relicta: nõ pote- pſona fratnis ſui: cui heresextite ib ernoõ nocet. qn tene/
un rr ſdni rit ð histrãſigere.ſiueãnua.ſiue nit agẽspᷣſcriptõe factetrãſactõ atvẽditio ⁊ maumiſſio.
o no. ven. Pe. , , —ʒ „— /» 7 –d . * 2„ 4 3 — m— —E
lite ue ſcleiuſoꝛ iͤ⸗ mẽſtrua ei relinqnt᷑.ſi tñ ita ſine pᷣ nisn mnnonet⸗ Ciaſ n. a Dacpianur ſe be
nnnſ deti leuioꝛẽ caͤn . ſter innicé ebis itt. . ſ. ad trebel. l. lu
e r orerriſegalurinnie, nen ba ees lacuit interpoſita cre 7 Feinſol ſubaudiibt
bn ſdenul bi qu. mMũ quotams uel quot me di ac bie rif P Failaciam⸗ ob cdis matie. vt ſolui. ð. e.l. iij.
L c RKelicta quot 4 . diëỹ . SFli..—
nen muramtil Talantägereuel 65 1 oꝛãs nnerſ aq:in uero erant: 15 Eiqu pbamu r boe
“ d Rata ẽ. ſi tan mutauit:ſed tantũ gen uel exco ignoꝛas unu il qin ſine acqli⸗ ſer mioꝛes. multo ma⸗
leſni ta nnnsi, trario ſi pactus fueꝛit ut in generi iniſtrumẽtũ trãſactõis ſine acꝗ gi⸗ iter maioꝛel. vr ſubi
tne, tus eſt fru ſm . . in nü⸗ ang'ſti 6e . dat.
n bitatöss. busalimẽta acciperet: que in nu⸗ ana ſtipulatõe iterpoſ⸗ nit: no tam m Acnenaris. bere,
niahöſt . nn f ᷣR Ziqnõduz AETIE.
lrin Gi u nuri mis ei relicta fuicl. ent uel ſi uinum paciſ. cit qᷓ; decipi A 5 B d,
nüi Pne fuerutroga pꝛooleouel oleũ nntne uel quid ce ſ. eiiho beſs gel tn⸗ 3ienbeede.
8N ti pꝑ fideicõ.vt al gliud cõmutauit uel locũ permu- tũ ꝑtinere:de alijs aduer-⸗ Peaud qué l de quibe.
ng delreneſtime⸗ alunles at ei rome alicmenta ſe ne pacto trãſegit tantũ in his afitaleotbeca munner
FeE ehcraſannmick iouel in ꝓuĩcia iĩiterpoſitũ pactũnocebit de bus ſingulatie blumalie
funi Samretaenda elicainnnncio⸗ 1 5 iter eos actu eſſe pbaf.. dehis eherei mkin iͤ
Oni nens alk acciperet:uel cõtra:uel ſi ꝑſonaʒ iĩter eos ꝓbat᷑ . ſ deh et. . de ac. p. iul. in fi.
is redẽ ei nibil ob = . b ſi trãſactõ obeſt ʒuis maioꝛ ſe. et. . de no. op. nů. l.
ſ ſaꝛt. coõmutauit ut quod a plurib' erat tantũ trſactõ obel ervoluir d Fde guer ur ieno
Ntge A monmonebi accepturusab uno acciperet: uel uigitiqnq; annis ber⸗ ep e beas Rnrognten n5
uis ſmouen p par aliũ ꝓ alio debitoꝛẽ acciperet:pec ꝗbus actũeſſe ꝓbe in Acee gliatun docel aüt eo
e oia hit Hiſceptatione pꝛereigft Scrdes Gac. Reuks Nn⸗ edbarurg
ind me.5. f. vbi dtuo Pro utilitate alimẽtarij accipiẽda cẽ:iniquũ ẽ penm pacto F. fl. et.l. H becniſi. er. .
n ſanesouſerit ſunt Si ad habitatõz certa quati cogitatũnõdocetꝛꝛ. i De dear ſich vles Fi vel
leſth et nihil illã di/ . I- ſta ſir trãſa N re filior dic ꝙ reo nõ incũbit ꝓ⸗
nuͤſn mſnione ſe ſu- tas ſit annua relicta ⁊ ita ſittrãſa Ere ſiovos in ptate n Duscdgeac genark ene
bii roa cauerunt. et ctũ ſine pᷣtoꝛeut habitatio pꝛeſtet habuit. traſigentẽ pꝛẽʒ m inoer malacro⸗ genera
ehelln, . A E . „ 2 . „ itur. ni
iſt Knnouren ualet trãſactio.q; fruct?habitato nime eis obeſt. e placz. Fnraan li Plümirn. borm
i Dporoe deſedi nis pꝛeſtat᷑:licet ruineuel incẽdio MOſtrem niclcati e a hailſlenus dueet
4 tatis ſupuenien c is,ra träfartia„ B i uc E cõtra.qð ergo hic dici⸗
i it ſcutindi lubiecta trãſactioẽ. er ↄtraii Puocatio non eſt interp rochocht men obe
mgun⸗ catũ ·vt ibi dicit. mr.intellige boc ipo ꝙ
uban ſolu.ibi foꝛte fiicic ? 5 zꝛiũ. vt dictũ dic reo. i. beredi incũbit pꝛobatio. vel
ne ageret. vel licet ibi repellatñ exceptõe.iñ replicat.et ſic audit᷑ vt bic er Salens — de obitarzibus vliſe no eſt r. S
ei. S. ti. i.l. tres frẽs. vel meliꝰ. alið eſt in diuiſione que quaſi ꝑmuta ſubs rerutdummo conſtet generalẽ petiti onẽ.niſi reus dolo occultauerit
kiün io ẽ et enet quis de euic vt. C. ſami. erſi familie et. Ccoid viu 1 eiein qua deceptus eſt actoꝛ. vt. ẽ. ꝓxi.5. :.5. de pac. tres fratres.ſi aur
a q;.iu.l.fratyes. vñ nec alieno noĩe põtagere.vt.j. de euic. l. vendican . kerelalſie eſt petino etſpãlis ranſacrio nocet in ea ſpecietmñ. et idẽ etontra
omipe tẽ. et.j.de ac. ẽp.ſi qͥs alienã.is vero qͥ raſigitde euictõe nõ tenetur. g C.e. ſi de certa. et. l.age.et. .e.l. c acquill. et bic.ſi aũt vtrũq; ſpeciale
iu de Goe ranſac ſip fino ernerſolun õ noe vnm L ſuir mnc ſine dubio idẽ. vt. z. ti.i.ſi vnus. 5. pactus. “”
ociu ahRobuenn hecqimnspfideics Iiiter aſtin diuiſie de eucrot ge qe Do cetun per b eredem. F . ...
ſ ier Hlene fen bern el Dertcqdrumoe i . lg eralia Ere filioꝛü. in poreſtate. idem ſi babeat in poteſtate iure veteriet ſic in
ie veldicq; n na ibiagſt adére. de diviſio erat fea. Berali nrenſi vel quaſi. ſed hodie valet in aduenticijs licer ſint res filioꝛum
nliin HZ fe algechöe lue ſe eſer n eineepitacga . Kns⸗ cum ſit legitimus adminiſtratoꝛ pater filij in bonis aduenticijs. vt. C. de
A ter. S. eande. hic aut de alia ꝓꝛlus. ve uS . . . e C. e. l. .
nus fuit beres. ſy directo. vel bic actiue. bi paſſiue. et facit ad boc ſiu. X Abonis ma. l. i. et. C. e.l. pꝛeſes. odo poteſteſſe non ſemperf valeat
i ſi aduerſus rẽ iu.:.i.et.j.de duo.reis.ſi duo.et.j.de excep.l.modeſti ſt rem. ſubeſſe poſſi ſec auom i dan ne pern enhone face
lI . Ae verreſeE e de. 0. . 90 1 Wee
nus. et.. de le i,iſerno meo ſtchus. (rnanſactio. querit Alder. cum ſemp poſi ve
in

—

—

re rem dubiam. vt. C. qui ad li. ꝓcla.non li.l.iij.qð ſufficit. et ſi tantũ fiat
de facto dubia. vt. C. e.l.ij. Rh. poteſt eſſe ꝙ non diffitetur iudicatum. ſed
dicatſe ſoluere nõ poſſe. boc tamèẽ dicit ꝙ ſi cũ eo tranſigatur pꝛomedieta/⸗
te debiti ſoluenda ꝙ eaʒ inueniat ⁊ reddet.pꝛeterea ſi negatur iudicatũ per
calũniam. tunc em̃ nulla eſt vnq; omnino tranſactio.vt.j. de condi. inde.

in ſũma.i.reſpõ.et boc
ſcdᷣm quoſda. pꝛeterea
poſſunt eſſe adeo ĩ ꝓm
ptu ꝓbatões vt negari
nõ poſſet. vt. C. de pe⸗
nis.l.qui ſnĩaʒ. et facit
ſ.de condi.inde.il.et ele
ganter. F. ſi quis.

Vhn eſt. legatum
4 non impꝛo⸗
be. imo videtur ꝙ ipꝛo
be. vt. C. e. l. ſub ptextu
ſed bic fuit repertuz in
ſtrumentũ de alio lega
to ꝙᷓ de quo tranſegit.
ibi de eodem.vel ſpecia
le in his controuerſijs
vt. S.e.l.de bis.itẽ no.
bicar.qð factũ eſt ex ſu
perueniẽti cã vellpoſtea
apparẽti ĩmuta tur. vt.j
de excep.reiiudi.ſi cum

argentũ in pꝛin. et. j. de

inter.ac.ð etate.S.ex cã
et. j.de bo.li.ſi vero nõ.
in pꝛin. et. j. de teſt. tu. l
uij. in fi. et.j.de admini.
tu.l. iij.

Alli. tranſigere. de
X pꝛincipis.iõ alie
nãd occaſione iranſa⸗/

ctionis.qꝛ ſic eſt in mio
ribus. vt. C. de pꝛe. mi.
l.nõ ſoluz. ſecus ſi eius

ta:tamẽ ſi neget᷑ iudicatũ eſſe:uł

ignoꝛari põt: an iudicatũ ſit: quia

adhuc lis ſubeſſe poſſit trãſactio
fieri poteſt. CNKZEl.
On ſt ferendus qui gene-
flaliter in his que teſtamẽto
ei relicta ſunttranſegerit Si poſt
ea cauſet᷑ de eo ſolo ſe cogitaſſe
qð pꝛima parte teſtamenti:acnõ
etiam qð poſterioꝛe legatuʒ ſit: ſi
tamẽ poſtea codicilli ꝓferuntur:
nõ impꝛobe mihi dicturꝰ uidetur
de eo dũtaxat ſe cogitaſſe:quod

illarũ tabulau:quas tunc nouerit

ſcriptura cõtinet᷑.¶ c Eliꝰmar.

ſiue imitũ ſiue irtitandnm. cum er teſtamẽto vim capiant talia lega /

ta. vt. . de pig.l. iij. et boc etiã caſu poteſt inrelligi lex ſuperioꝛ Zria
item quid ſi ad legitimũ tota beredutas ꝑuenit vnica re ſenpto lega
to.Rhñ.dici poteſt omnino ſcrip tũ releuandũ.vt ar.j.de vul.ſubſti,.⁊

ſi cõtra.et.j.ad.l.fal.l.in ratione..i.et.l.cum quidam. et quia non

finita eſt.quero:creditoꝛes queʒ
cõuenire poſſunt.reſpon.ſi idem
creditoꝛeseſſent:qui tranſactio:
nem feciſſent:id obſeruanduʒ de
ere alieno:quod inter eos cõueniſ
ſet. Si ueroalip creditoꝛes eſſẽt
ꝓpter incertũ ſucceſſionis ꝓpar
te hereditatis:quam uterqʒ ĩtrãſ
actione expꝛeſſerint: utilibꝰ actõi
bus ↄueniendus eſt.(p Aulus
Acto cõuento acquiliana
Muideʒ ſtipulatio ſubici ſo⸗
let Sed conſultius eſt huic pena
lem quoqʒiſtipulationem ſubiun
gere quia reſciſſo foꝛte pacto:pe⸗
na ex ſtipulatu peti põt. hEr.

tranſactionis occaſione eam retineat. quia melioꝛem eius conditionem fa
cere poteſt.vt.S.de offi. ꝓcu.ce.l.ij.S.ſi rem.
ntrouerſia. ſi idem. ſ. ſcriptus et legitimus.
NNonueniſſet. ſed ex talicõuentõe agitur que eſt veſtita.ſ quid ſi agi põt
ex ẽa vel etiã nulla fuit cõuẽtio.Rñ.aʒo.qui eoꝝ erit creditoꝛ aget ð reliquũ

Mlli pꝛocuratoꝛum pꝛinci-
¶Bbis inonſiltopzipetrſi q Wifice licte nanſ arnois
gere'licet. CLeuola. pit nõ exceptõe tãtũ ſum
c ntrouerſia iter legitimũ mouebit᷑:ſʒ ⁊ penã quã ſiↄtra pla
t ſcriptũ heredem oꝛta eſt citũ fecerit rato manẽte pacto ſti⸗
eaq; tranſactõne factacerta lege pulãtircẽ ꝓmiſeꝛat pᷣſtare coget᷑:

ptis.et ar.j.de vul.ſub.exfacto..iulł.

ꝓ rata bereditatis que apð eũ remãſit.vt.C.de neg.geſ.ſi ab eo.

rata bereditat. . 6 ) Acto conuento.huic.ſcilicet pacto.
3BSialij. ꝓ parte bereditatis. immo in totũ viderur conueniẽdus ſcriptꝰ A 2. Bubici. et deinde etiam in acceptilationẽ. alias non eſſettrãſa
vt.S.e.l.iij.in pꝛin.que eſt contra.ſolu.hic in creditoꝛibus.ibi in legatarijs
quoꝛũ cauſa pendet ey reſtamẽto.vt.j.de pig.l.iij. alij dicunt ꝙ bic ꝓ ma⸗
gna parte ad quelibet bona ꝑuenerunt. ibi vel nibil vel parũ aduemit legi
timo.vel ſubulius diſtingue an legitimus velit teſtamentũ dicere irrit ãdũ
vt per querelã.vt ibi.an ipſo iure irritũ eſt.vt quia falſum vel alio mõ nul/
lum. pꝛimo caſu remanet heres ſcriptus facta ſcilʒ tranſactõ e. et ſic non eſt
beres legitimus.vt.j.de inoffi.teſt.ſi ſuſpecta..qᷓ;uis.et.l.papi..memi⸗
niſſe.et de vul.ſub.ex facto.ꝗ.iul.longinus.nam tunc demũ ſcꝛiptus deſine
ret eſſe beres quando querela talis eſt perlata.i.finita.vt.j. de vul.ſub.in
ſubſtitutione.et ſic ante eꝛat beres.nã aliter poſſet deſinere.vt.j.de reg.iu.

econtra.

l.nõ poteſt deſinere.in ſecundo autẽ caſu ſubdiſtingue.qꝛ aut res vna vel l.yvbi. —
alique certe dande ſunt legitimo ex tali tranſacrõe. ettunc idem eſt quod in 2 aan licite.ſecus in illicita.vt.S.e.l.cum bi.O.ſane.

ſuperioꝛi caſu.vt inſti.de fideicom. bere.S.ᷣſi quis vna.e.j.ad mebel.l. ſi le⸗
gatus..multũ. et. C. de ſenten.paſ.ſi debitoꝛ.et de bere.inſti.l.quotiens.
⁊ in his duobus caſib poteſt loquilexcontraria.ſi vero detur tota poꝛtio.
creditoꝛes:tũc quilibet ꝓ poꝛnone que ſibi contingit cõuenient.idem in lee

eſt certum eü be /

redeʒ eſſe.nec in

parte. nec in toto

nec tota poꝛno a

pud eũ.vt ſupꝛa

dictum eſt remã
ſit. ſi aũt apð eũ

vt dem̃ ẽ: quota
fmãſit:legatarij

qui ex teſtamẽéto

tantũ agere poſ
ſunt. conueniunt
ſcriptum in totũ

ſed alij quoꝛũ le

gata ſunt repeti⸗

ta ab inteſtato. æ

creditoꝛes vtrũ⸗
q; ꝓ rata. er ſicẽ
idem qð.õ.quã/

do vna es kquo

ta data eſt legiti
mo. nã tũc idem
queritur.⁊ reſpõ
detur licet ei poſ
ſit obijci recte q̃⸗

re trãſegit.alij vt

h. dicũt eum ſcri⸗
ptum grauandũ
in totum etiaʒ a
creditoꝛibꝰ. nec

obſtanr dicte le⸗

ges. qꝛ ibi perõ

ta. ex neceſſitate
minuit᷑ ei poꝛtio.

ſz hic ſpõte enaʒ

ſcðm hũc caſuʒ põt loqͥ lex ſuperioꝛ. qͥd ergo ſi dicat᷑ beredeʒ ex teſta
mento capere nõ poſſe.Rñ.quantũ ad boc idem eſt.vt legatarijs te
neatur ſcriptus.et ſic idem quod in pꝛimo caſu.quia et tũc beres eſ!
qð patet.qꝛ et eius actiones confundunt᷑. vrt.j.ad ſilł.l ꝓpier.S.ne⸗

ctio.et dicit pacto ↄuẽto trãſactõis.ð eo em̃ in hoc titulo tractat.oĩs
trãſactio enim dici poteſt pactum.yt.S.titulo.i.l.i..i.et.ij.ſed non
c ¶ Conſultius. conſulit bec lex. vt.j. derei ven. is qui. .
d ¶ QAuocq;. pꝛo etiam. quaſi diceret. non ſolum acquilianã ſtipula⸗
nionem.ſed ſcõm boc quomodo poteſt reſcindi pactum. vt ſubijcit.
cum ſit in perpetuum extincta obligatio pꝛima.vt.j.de ſolu.quires
S.aream.Reſpon.reſcindi poteſt de facto.ſinon opponatur exceptõ
pacti et acquilł.ſtipulationis.ſi autem opponatur.non reſcinditur.
neq; pena petitur.niſi aliter ſit dictum.vt.j.l.pꝛoxi.vel dic vt. C. e.

Logetur.ſed quid ſi ceperit venire contra pactũ.et poſt penitu
it. Rñ.ſi fuit lis conteſ.nõ poteſt penitere.et cõmunt in penaʒ.l.ſi nõ
eſtlocus penitentie.vt.S.de in ius vo.l.quãuis.et.j.rem ra.ba.l.am
plius.et hoc ſi pꝛomiſit penã.ſi amplius peteret.quia non videt᷑ pe

gatarijs petentibus legata relicta ex teſtamento facta repetitõe ab inteſta tere.niſi in iudicio petat.qð ſi conuenit vt daret eipenam.ſi queſtio

to vel in codicillis dũmodo repetita in teſtamentis nõ alias.et boc ꝓpter
incertũ ſucceſſionis.et ſic bic intelligitur.ſed nõne poterit legararijs oppo
ni a ſcripto.conuenitis me quia ſum ſcriptus ergo leginimũ conuenire non
debetis.cum nõ potuit teſtatus et inteſtatus decedere.vt.j.de reg.iu.l.ius
noſtrum.reſpõ.buic queſtioni reſpõdere nõ tenent᷑.ſed dicent neſcemꝰ hoc.
ſed ſcimus ꝙ tantũ babes de bonis illius.ſic et alias ratione dubitatõis
actoꝛ nõ eligitcãm.vt.j.quoꝝ lega. l.i..qð autẽ.ſi autẽ in teſtamẽto ſint
tantuʒ relieta nec ab inteſtato repetits:tunc rantum conuenitur ſonptus:

nem ei faceret.qualitercũqʒ peratur vel moleſtetur cõmittitur.vt.j.ð
peti. here.ſed et ſi.ꝗ.ſi autem.et.C.de tranſ.ſi quis ma.item no.hic
ꝙ ſi fiat nouatio alterutꝛa via uertenda eſt.vt.S.ti.i.reſcriptũ.j.i.ſi
autem aciũ eſt vt vtraq; valeat ſtabitur vtriq;.vt bic.ſed quid ũ boc
caſu quando conuenit rato manente pacto vellet ſtipulatoꝛ pene pe
nam omittere.et tranſactionẽ reſcindere reus ꝓmiſioꝛ pene nollet.
Kñ.pferẽdus eſtactoꝛ.id eſt ſtipulatoꝛ pene.qꝛ pꝛeſumit boc pactuʒ
fauo:e eius inductum.vnde non debet in eius leſionẽ retoꝛqueni.e

i

le/
a

ph
aſe
tglaſe
lneibe
ſete;
Nerſne
aponen

neſ i

ighhi
fterggoe
hlgan
neſunen
gee
Onuennt
min ni
ſaroe
luntei
hneſine
nes hri
nn aſc⸗
nöͤgi/
ſcgkan
atin
tiͦ iden
th
ſaraide
ſalenei;
igtali
teunſei
Gnlanci
un eiz
ub Ne
rdſcele
bie)
neusſttge
keipan
poneng
lyerett
unſsr
ebetchl
ee

ſerin

nemos
ſton

ſpl
lſbet⸗

hs

nenge
ſanciut⸗
e

.
gll
blon

ſidee.

igbeti
Uiſts

hpeneſe
eneles

Tercius.

ſicut poſſet boeſi tale pactũ ratũremanere non cõueniſſct. et ita nũc
deber poſſe. foꝛte dicet aliquis ð eũ interprandũ cũ ſit ambiguũ. er

pꝛo eo introductam

ſtipulanonẽ pene poſſet dici non introduci pꝛo

eo tanqᷓ; fauoꝛ.ſic.j.de peri.et co m. rei ven.l.ſi vina.itẽ quare eo ca⸗
fu vbi non eſt facta nouatio.nec ↄuenit.vt vtrũqʒ poſſet peti et pẽa

et intereſſe. an ex
aehenaahter H 2
cir aliq̃d ad iter p pi.
e. ſſit agi . e 9 „
deeneſt u Enditoꝛ hereditatis ẽpto⸗
müitr er auentk 4 An mandatis actionibus cũ
ringele ng. debitoꝛe hereditario: qui ignoꝛa⸗
poſme deae⸗ bat uenditã eſſe hereditatẽ trãſe⸗-
belſt venine git. Si ẽptoꝛ herediratishoc de⸗
aliquis 3 garri bituʒ ab eo exigere uelit: exceptõ
epena ſoluat. trſactinegocj debitoꝛi pꝛopter
ren veniat 5. tte . Dui
ruad pena tene· ignoꝛantiam ſuam accomodãda
H eſt. idem reſpondendum eſtet in
tur. q dic. vt.ſ. EO:qui fideicommiſſariam rece⸗
dear.ſiduo.5. .¶pit hereditatẽ. Siheres cũ igno

Engitoꝛ
Agrens
bat.ſecꝰ ſi ſciuiſſʒ

⁊ ei ẽt emptoꝛ de Explicit ſe ecundus. Inci
nüciaſſet. vt. C. pit libertentiuns.
de noua.l.iij. vel X „„ oſt
ẽt nõ denüciaſſz De P ſtulando.
dümõ ſein dr⸗ .
de ac. em. l.i. ĩ fi. l
be Ab eo. . debi n hi⸗
Pitor ba nc titu⸗
c Debitoꝛe. bec R
chuſact loco ſo lum pꝛetoꝛ
Pegeredz0 pꝛopoſuit
F nũqͥd õ vendi B aR
toꝛẽ hereditatis h habẽde ra⸗
vel eũ qᷣ reſtitu tionis cau⸗
ſrba⸗ Eptoꝛi ei ſa ſue que
ideicõ. actõ. rñ. n—e
ita. vt. j. de bere. dignitatis
Na Fedri⸗ tuende ⁊ de
nõ tm̃. ei. .. fe/ g
ciſſe. et.j. ad ren; coꝛis ſui (
bel.l. mulier. F. ne ſine delectu paſſimꝰ apð ſe po
ſi beres. iteʒ no. 8
bic ꝓficere igno⸗

rante debitoꝛe tranſegit.

De poſtulando.

3 ar.l.i.et. C. de iudi.l. rẽ nõ nouã.etiſti poſtulatoꝛes dicunf aduocati.vt

ſ. de var. cog. l.i. F. aduocatos.iiẽ patroni cauſe.vt. C. e. qſquis. itẽ togati
qꝛ foꝛte to gati ĩcededãt.vt.C. e.l.fi.qñq; tñ ðꝛ poſtulaniid ſoluʒ qð iudice
ꝓ tribunaliſedẽte peti᷑ vx in dãno infec.vt.j.de dã.ifec.l.iiij. S. poſtulare.
o ¶ Epponere. tã in iure ꝙᷓ in facto qð negotio expediat.vt. C.e.l. quiſqͥs.

ſtuletur:ea pꝛopter tresfecit oꝛdi
nes.nam quoſdam in totum pꝛo
hibuit poſtulare quibusul ꝓſe
permiſit quibuſdam et pꝛo certis
dumtaxat perſonis:et pꝛoſe per/

miſit. Poſtulare autem eſt deli⸗

derium ſuum: ul amici ſui in iureꝰ
apud euʒ qui iuriſdictionipꝛeeſt:
exponereuel alteriꝰ deſiderio cõ

tradicere. Inicium autem fecit
pꝛetoꝛ ab his qui in totum pꝛohi⸗
bent᷑ poſtulare.in quo edictoraut
pueritiam: aut caſum excuſauit.
Pueritiam dum minoꝛem deceʒ

et ſeptem annis qui eos non in to
tum compleuit pꝛohibet poſtula

re:quia moderatam hanc etatem

pꝛetoꝛ ratuseſt ad pꝛocedenduʒ
in publicum.qua etate aut paulo
maioꝛe fertur nerua filius publice

deiure reſpondiſſe. pꝛopter ca⸗
ſumſurdum:quipꝛoꝛſus non au

dit ꝓhibet apud ſepoſtulare nec
enim erat ei pꝑmittendum poſtula
re quidecretum pꝛetoꝛis exaudire
nõ poterat quod etiã ipſi erat pe/

riculoſum futurum. nam nõ exau

dito decreto pᷣtoꝛis:qᷓi nõobtꝑaſ

ſet pẽa ut ↄtumax plecteret᷑. Ait

ãte oĩa.an ergo litteras
ſcire tenetuꝛ.vid etur -½
ſic ex quo de iure dʒ di⸗
cere.vt.C.e.l.neccetero
rũ.ſed dic contra.quia
illitteratus põt babere

peritiam et conſuerudi⸗

nem aduocandi.ſicut ⁊
iudex iudicandi.vt.C.

de iudi.l.certi.et in au⸗

ten. de iudi. S. i.

p¶ Ctradicere. legibꝰ

gnando rationẽ nõ
pꝛobꝛiſ. vt. C. eo. quil⸗

quis.. i.

q Unuitium. pꝛetoꝛ ke/

cit tres oꝛdines non po
ſtulantiuz pꝛimo ponit

de bis qul nec pꝛo alijſ

nec pꝛo ſe poſtulant.vt
bic. poſtea de hiſ qui ꝓ

ſe poſtulat pꝛo alijs nõ
vt. j. ea. l. F. ſecũdo loco

tercio de his qui pꝛo ſe

—

et certis ꝑſoniſ poſſunt

—„

ſed pꝛo alijs nõ. vt.j.e.
l. F. ait Pptoꝛ.

7n quo edicto.id eſt

qua parte edicii.

—..—

Aut caſum. aut ꝓ et.

et qð dixit excuſauit im
pꝛopꝛie ponit.cum nec
uolentes admittantur.
nam illiſe excuſare dicũ
tur qui inuiti non cogũ
tur. ex volentes admu/
tuntur. vt inſti. de excu.

tuto.S. minoꝛes autem

ſic poitur unpꝛopꝛie in
marito qui dicitur excu
ſari a cura vxoꝛis.vt in
ſtitu. de excu. tu. et cu. F.
pe.maritus tamen etiã
volens non admitntur
vt. C. qui da.tuto.poſ.

iſti
is

rãtia debitoꝛi.vt.j.de le.ij.l.fi..fi.et ar.j.de ſeł.l.aſñ reſtitutionẽ.
de Ru. De poſtula. Dictü c. S. de editõe libelloꝝ et actõe. vñ re/
ſtat videre qͥ eas actões ꝓponat et excipiat.qð qꝛ pncipales pſone
id facere ex defectu ſcie plunmũ nequeũt.et opꝰ ẽ eis vt bẽant aduo

catos qui poſtulent pꝛo eis.ideo ponitur de poſtulando.
Dignitatis.no. dignitas er auctoꝛitas ſeruãda eſt qtum ad
m

K nituli.ratõis.i.diſcretionis perſonarum.
un

mndũ. vt bic. et. S. de offi. pſi. l. obſeruandũ.et. j. de vẽ. inſpi. l. i. F.
ſiſeruꝰ beres.nõ quoad deũu.cũ ibi oẽs ſint equales.vt ar.ð.ĩ auiẽ.
g Decoꝛis. media coꝛrepta dʒ ꝓferri.⁊ ꝓ /de mona. F. i. col. iiij.
bonoꝛe poni.eius vero cõpoſitũ eſt dedecꝰ.ar qñ ꝓfert᷑ media ꝓdu
cta ꝓ dulcedine ponit.et ðꝛ decoꝛ decoꝛis.

bPelectu. bec duo paſſim et ſine delectu idem ſunt,.ac ſi dicat ĩidi/

ſtincte. vt. ſ. de ritu nup.l.palã.in pꝛin.ac.

I¶oſtulare. ſuum quando ꝓ ſe poſtulat. accur.
m n iure.i.ĩ loco ĩ quo ſolet ius reddi.vt.S.de iuſt.et iu.l.pe.i.fi.
cõpꝛomiſſanios cõpꝛehẽderet.vt.j.de re iudi.ait pᷣtoꝛ.nã apud iſtos
poſtulat.yt.j.e.l.S.itẽ ſenatus.⁊ qꝛ ad ſiliiudinẽ indicioꝝ ſunt.yvt.j.

n ¶ Iuriſdictõi.meliꝰ dixiſſet notõi.vt delegatos iudices et arbitroſ

l.maritus.ac. t Loͤpleuit. ergo ſi cõpleuit põt poſtulare.vt hic ſubicit.

et inſti. qͥ manu.nõ poſſ.S.fi.ſ Z. j. de cu. ſi mioꝛ.et.C. de ꝓcu.l.exigendi

vbi dicit ꝓcuratoꝛẽnõ debere eſſe mioꝛẽ. xxv. ãnis.ſo. alis in poſtulatore q;

in ꝓcuratoꝛe.qꝛ aduocatꝰ nõ timer dãnũ.cũ ſe ĩ aliquo nõ obliget. ſ pcura

toꝛ ſic.et bocin ꝓcuratoꝛe ad iudicia.ſ ad negocia Et q bʒ.xvij ãnos põt ecẽ
ꝓcuratoꝛ.vt ĩſti.q ma.nõ pol. S. eadẽ.et ſicno.ꝙ etas qñq; terminũ ſumit
vti. vij. an. vt ifantia. vt. C. de iure deli. ſi iĩfanti.i.tñ.qñq; in.xij.ł.xiiij.an.

vrin finiẽda tutela.vt inſti.qui.mo.tu.fi.in pꝛin.et in öhèdo mr̃imonio.vt
inſti.de nup.in pᷣn.qñq; in.xvij.vt hic.qñq; in. xviij. vt in alimẽtis pueris

vel puellis relictis.vr.j.de ali.et ci.le.l.mella.in pꝛin.itẽ in venia etatis in

femina.ſed in maſculo in. xx. an.vt.C. de his qͥ ve.eta.l.ij.G̊ſi pot quis po
ſtulare in. xvij. an.ergo etꝓ ſe.nã et ꝓ ſe quis poſtulat.vt.g e.ꝭ.poſtulare
ſz ð̊.C. quile.per.ꝑ totũ.et.Q. de auc.pꝛei.l.clarũ.ſo.nõ põt ꝓ ſe.qꝛ pericli
tari poſſet.ſ ꝓ alio ſic.qꝛ nõ timet periculũ.ſ ibi ĩputetqͥ ralẽ elegit.j.de
mino.cum madato.in fi.vel dic ꝓ ſe auctoꝛitate curatoꝛis. ß

vRarꝰ.i.cogitauit.et ẽ mirabilis rõ.ſic inſti.qui ma.nõ poſ.in pꝛin. ettał

rõ reddit᷑ de oĩbꝰ q̃ ſunt de poſitiua iuſticia.vt de vſuca.et de pᷣſcri.q̃re tãto
tpe.etnõ miĩoꝛi vel maioꝛi ſunt inducte.vt inſti.de vſuca.in piin.

xReſpondiſſe.i.docuiſſe vel aduocaſſe. MM
x ꝛopter caſuʒ.qð ẽt.ſ.nõ exaudire pᷣtoꝛẽ nõ ſolũ pᷣtoꝛi ĩd ecoꝝ.ſʒ ẽt.⁊c.
5ens extraoꝛleilicet ex eqicto ſi quis ius di.non ob. ⁊ ſicimpꝛopꝛie no

—

Ziber

men pene ponit vt. j. de verbo. ſi.l.ſi qua.ſi ergo pꝛo ſe pᷣdicti poſtulare nõ
poſſunt.nec babent aduocatum quid erit.Rñ.ait pꝛetoꝛ ⁊c.

a ¶ Ait pꝛeroꝛ.non babebunt.i.babere nõ poterunt. ſic ponitur in actione
aque pluuie.vt.ſj.de ſtatu.li.l.labeo.ibi nocet.i.nocere poterit.nam ita de⸗

mum hoc fit ſi de cauſa certa babere nõ poſſunt.vt bic ſubicit.ð. de offi.

con. et le. l.nec quicqᷓ;.
fi. et qð dicit hic dabo
quõ intelligitur.nunq̃d
gratis.Rñ. non ſed cuʒ
ſala rio clientuli.et pꝛo
facundia aduocati et fo
riconſuetudine.vt.j.de
vaf.cog.l.i.G.in hono/
rarijs.ſed quid ſiẽ pau
per clientulus. Rñ. de
publico dabit. ſic enim
olim erat et bodie ſerua
ri videmus.an aũt boc
caſu cõpellitur quis eſ/⸗
ſe aduocatus a pꝛetoꝛe
Rñ.ſic.vt ⁊ alias.C.e.
l.pꝛouidendum.in boc
tamen pᷣtoꝛ debʒ eſſe di
ſcretus ne faciat vel con
tra inimicum iuuare. vl
contra amicum poſtula
re.vt.C.ð excu.tu.l.bu
manitatis.

b . ſfon ſolum bis per
onis.que in totum ꝓ/⸗

bibentur poſtulare.
c Ambitiones. qꝛ om
nes aduocan ambiunt

bonoꝛem ꝑ illum aduer
ſarium.cum ſit amicus

pꝛincipis.
5d HBecundo notauir.
id eſt notabiliter poſuit

eodẽ oꝛdine edicti.ſ.ſe/
cundo repellẽdo eas.et
qð dicit de turpibꝰ di⸗
cas de ſum ma turpitu⸗
dine. nã ſi eſt de alia vt
leui tunc loquitur tertia
pars edicti.vt.j.eadeʒ
H. vt in initio.
e¶¶ Bexum. l. excipit pꝛe
fEridem officijs. his
rationibꝰ.ſ.pꝛopter pu
dicitiam.que competit
ſexui. vt hic. et inſti. de

pꝛetoꝛſi nonhabebunt:aduoca⸗
tum egodabo.non ſolum hisper
ſonis hanc humanitatem pꝛetoꝛ
ſolet exhibere:uerum etiã ſi quis
aliꝰ ſit:qui certis ex cauſis:ul am⸗
bitõe aduerſarij: uel metu patro⸗
num non inuenerit. Secuudo lo-
coedictum pꝛoponitur in eos qui
pꝛo alijs ne poſtulent ꝓhibentur:
in quo edicto excepit pꝛetoꝛ ſexuʒ
et caſuʒ. Atem notauit perſonas

turpitudine notabiles. Sexũ duʒ

feminas pꝛohibet ꝓalijs poſtula

re:et ratioquidem ꝓhibendi eſt:

ne contra pudicitiam ſexui cõgru
entem alieniscauſis ſeimmiſceãt
necuirilibus officijs fungant mu
lieres Oꝛigo uero introductaeſt
acalphurnia impꝛobiſſima femi⸗
na:que inuerecunde poſtulans:et
magiſtratum inquietãs cauſaʒ de
dit edicto. Caſuʒ dum cecũ utriſ
q; luminibus oꝛbatum pꝛetoꝛ re⸗
pellit:uidelicet qð inſignia magi
ſtratus uidere:et reuereri nõpoſꝰ
ſit refert etiam Labeo publiuʒ ce
cum aſpernati nomij patreʒ auer⸗
ſa ſella a Bꝛutto deſtitutuz: cum
uellet poſtulare. Ouãuis autem

cecus pꝛo alio poſtulare non poſ2

ſuſpec.tu.ꝗ.conſequens.et ne fungantur op era virili vt bic repelluntur eti/
am a ꝓcuratione.vt.C. de/ꝓcu.l.maritus.et.j.de ꝓcu.l.neq; femia.et. C.
de pꝛocu.l.alienam. et ab alijs in quibus eaꝛum dicit᷑ deterioꝛ cõdino quã
maſculoꝛum. vt.S.de ſtam bo.l.in multis.et eiſdem rõnibus etiam mona
chi et canonici regulares ꝓbibendi ſunt.vt in auten.de ſan.e.S.deo autẽ.
et. C. de epiſ. et cle.l.repetita.niſi pꝛo ſuo monaſterio.vt.j.e.t. S.bis igitur
et. .e. ii.l. puto.i.reſpõ.et.j. de ꝓcura.l.filiuſfami.. milues.alij aũt elenci
in o Pobocunter nõ alibi. vt. C. de epiſ.et cle.l.placet.
g Dꝛigo cauſam.quid ergo ſi aliqua bona femina inueniat᷑ poterit ne po
ſtulare.videtur ꝙ ſic.quia cauſa ceſſante ceſſat effectus.argu. C. de epiſc.
er cle.l.generali.ſed dico contra.quia illud obtinet in cauſa finali.hic aũt
ſcilicet impꝛobitas. Calpburnie fuirimpulſiua. nam alia fuit finalis. ſcilz⸗
ne contra pudhcitiam ⁊c.et ne officium iudicis ⁊c.vtin pꝛincipio buius.ꝗ.
ſic et alias eſt cauſa impulſiua.vt.C. de iure do.l.ſi mulier dotem. et.j.de

nego. gel.l. i.

b Lalſum.ſcilicet excipit pꝛetoꝛ.
Referre. a Bꝛuto. Bꝛutus enim cum iudex eſſet ſellam ſuam aliqna de
cauſa aduerrerat.et cum cecus retro poſt eum remanſiſſet nibilominus po⸗/
ſtulabat a tergo iudicis.et ſic babitus eſt in deniſu.

l ¶ QHuãuis fungitur.ſ.remanendo iudex. vt bic.et. . de iudi.l. cecꝰ.
irẽ remanet tutoꝛ.vt.j.de auc.tu.l.etiam ſi tutoꝛ cecus. licet ſe poſſet

excuſare.vt.j.de excu.tu.l.poſt ſuſceptam.

l¶Wagiſtratus.vt conſulatum. et ſic ſunt in maioꝛi dignitate qᷓſ.
natoꝛes.vel dic nouiter acceptus.vel dic gerere ipſa re.et non ſoluit᷑

ſit tamen et ſenatoꝛiũ oꝛdinem re

tinet:⁊ iudicãdi officio fungitur
nunquid ergoet magiſtratus ge⸗
rere poſſit.ſed dehoc liberauimꝰ
et extat quidem exeinplum eiusꝗ
geſſit Appiusdeniq; claudiꝰce⸗/
cus conſilijs publicisintererat:
in ſenatu ſeueriſſimã dixit ſenten/
tiam de pirrhis captiuis non reci
piendis.ſed melius eſt ut retine
re dicamusquidem iam acceptuʒ
magiſtratum poſſe.aſpirare autẽ
ad nouum penitus ꝓhiberi:idqʒ

multis cõpꝛobatur exẽplisRe⸗/

mouerautẽ a poſtulando ꝓ alijs
⁊ eum:qui coꝛpoꝛe ſuo muliebꝛia
paſſuseſti. Si quistamẽui pᷣdo⸗

num:uel hoſtiuʒ ſtupꝛatuseſt.nõ

debet hoc edictonotari ut Põ
po.ait.Et qui capitali crimie dã⸗

natus eſt:nõdebet pꝛo alio poſtu/

lare. Item ſenatuſconſultoꝰ etiã

apud iudices pedaneos poſtula-

re ꝓhibetur calũnie publici iudi⸗
cij damnatus:. Et qui operas ſu⸗

as:ut cum beſtijs depugnaret lo⸗

caueritꝰ Beſtias autẽ accipere de
bemusex feritate magis q; exani

malis genere.nam quid ſileo ſit:

ſed manſuetꝰuł alia dentata mã

l. patre.vel dic iud icis.vt conſonet ei quod dictũ

ar. contra. C. de ſententijs.l.nemo iudex.
p ¶ Remouet.hoc ſecundo edicti oꝛdine.

bic. ſed.j.deiuð.
cec.media pla/
cer.
m Errat.qͥ geſ⸗
ſit.ſ. magiſtratũ
nouiter acceptũ
n ¶ De pyn bis
captiuis.non re
cipiendis vꝛbe.
vt. S.de oꝛi.iur. l.
ies poſt hunc.

ppius.cuʒ em̃

greci romaʒ obſe
diſſent. et pyrrhꝰ
achyleides filiuſ
achillis multos
ex romanis cepil
ſet.et haberẽt ro
mani cõſiliuʒ an
eos redimerent.
Appius ſiſte ce
cus iudicauit nõ
redimẽdos quo
audito durũ gre
cis viſum fuit et
receſſerũt. vl dic
Pirrhꝰ rex epbi
rotarũ. nã Pir⸗

rhus filius achil

lis fuit in obſidi
one troiana:que

fuit ante conſtru

ctionem rome p
quingentos an/⸗
nos. ſed ille rex
Ephirotaruʒ fi⸗
lius achillis nõ
dicik. vel pyrrb?
achilleides.
0 emplis. ſ.
e quibꝰ di⸗
citur ꝙ multa re
manẽt facta que
fieri ꝓbibent de
nouo. vt diximꝰ
3. de bis qui ſui

vel ali. iur. ſunt.
eſt de apio. et erit

q Paſſus eſt. bic eſt infamis ipſo iure.vt. C. de adulte.l. cum vir. ⁊

nota ꝙ quidã dicuntꝙ iſti er duo ſequentes.nec ꝓ ſe poſtulent.eo

ꝙ quãdo ſunt dãnati.ſtanm amittunt ciuitatẽ.etqñqʒ; liberratẽ.vt
ſ. de penis.l.ij.et.l.quod ad ſtatũ.et.l.qui vltimo.ſʒ die ꝙ admittũ
tur.añ ſnĩam /ꝓ ſe.ſ.vt bic dicit.cũ ſint ð oꝛdine ſecũdo.imo dic poſt

ſniam. nã an
P ¶ Motari. vt. C. ad.l. iul. de adul.l. fediſſime.
rem ſenatus.cuius nomẽnõ babemus.

te nullam penã debent pati.

v Balaairinlien eſt infamis ipſo imꝛe.
x

Weſtias.ex feritare.vt cũ effectu fere ſint.nõ er aliquo fere genere

et

t ¶ Dãnatus.quod eſtcũ iudex dicit eum calũniatum.

ic accidens magis qꝙᷓ; natura inſpicit.vt.j. de vſufruc. le.l.pe. et.ẽ

de offi. aſſel.l. ſi eadem. ſed argumentũ cõtra. C. de his qui ve. eta.
l.f. er in ſti. de re. di. O. pauonum. et.j.ad.l.acquil.l.ij. S.fina. ſed bec

magis eſt pꝛopꝛia.

?Bed manſuetus, tunc quide non notabitur.

öſlin
tiineer.

is ſtelͤge.

Gcſenin
hidos nn
todanüge

ſun ſutt

enitte
bögrepbi
ii n
ſinsathi
ſin cbec
ianugee
netonttn
en one
ensn
ſ ſeg
totungi
cblls i
Nalonnb⸗
60s,

gted
pnnlnt

tſhen n

hben N
nan
hegit

iſun.

po n

Oao t

lene

amien

diptt

rgent
Neias
ecu.

ſube

—

TZercius.

5Siue nõ. punitut ergo affectus. etiaz ſinõ ſeqtur effectus: vt. C.
defur. etſer. coꝛ. ſi quis perſuaſerit.et.j.de calum.l. generaliter.ĩ pᷣn.
et.j. de condi.ob tur.cau.l.ſi quis a ſeruo. et. S.qð quiſq; iur.l.nijj.i.

reſpon. in fine.ſecus autem eſt in eo qui locauit operas artis ludri/⸗

ce cauſa. vt.j.ti.i.l.ij. que eſt contra.

a Depugnauit
ſine locatione.
b ¶ Deniq virtu
tis. no. aliquid
pmitti graciavir
tutis.qð alias
nõ permittitur.
vt. j. de al. l. ſolẽt
H. ſenatus. et. j.
ad.l.acquil.l.ł q̃
actione.. ſi q̃s
in colluctatõe.et
j.ti.i. l. athletas.
i.rñ.iteʒ no.que⸗
dam fieri gratis.
que nõ gratis fie
ri nõ poſſunt.vt
bic. ⁊.j.ð iure fiſ.
l. ij. in pꝛin. et. j.

de condi. ob tur.

cau.l.fi.in pꝛin.

c¶ Onerari. ſi ba
beſonerari dicaſ
coꝛona.vl alio ſi
mili pᷣmio. vt ar.
CL. que res pign.

ob. poſ.l. ſpeciez

et. . de re iudic.
l.comodis.ſi ve/
ro habeas onera
ri. dic. i. niſi con

demnati ſunt. vt

depugnarent cũ
beſtijs in arena.
nec obſtat qð di
cit paſſi ſunt ⁊c.
quaſi ſpõte pati
ant᷑.qꝛ cũ pꝛimo
maleficiũ cõmit⸗
tebant viderent
velle pati ſe poſt
ea in arena dam
nari. ſi aũt ſpõte

ſit arenarius qͥs nõ

ſueta ergo qui locauit ſolus nota
tur.ſiune depugnauerit: ſiue non
qð ſi depugnauerit:cũ nõ locaſſʒ
operas ſuas:nõtenebitur.nõ eniĩ
qui cum beſtis depugnauerit te-
nebitur: ſed qui oꝑas ſuasin ho
locauit.Heniqʒ eosqui uirtutis
oſtẽdende cauſa hoc faciunt ſine
mercede nõ teneri aiunt ueteres
niſi in arena paſſi ſunt ſeſe hono
rari hos enim puto notã non eua⸗
dere. Sed ſi quis operas ſuas lo

cauerit ut ferasuenet᷑.ul ut depu

gnaret ferã:que religioni nocʒ ex
tra arenam nõ eſt notatus his igi
tur ꝑſonis:quenõ uirtutis cauſa
cum beſtiis pugnauerũt:pꝛo ſe pᷣ
toꝛ permittit allegare:pꝛo alio ꝓ⸗
hibet. Sed eſt equiſſimũ ſi tutel
lam:uel curã huiuſmodi perſone
adminiſtrent poſtulare eis ꝓ his
quoꝝ curam gerũt cõcedd. Qui
aduerſus ea feciſſe monſtretur:
et pꝛo aliis interdicta poſtulatõe
repellitur:et ꝓ extimatione iudi⸗
cis extra oꝛdinem pecuniaria pe⸗

na mulctabitur: VNt initio huius

eſſet infamis.vt ar. C. de ĩoffi. teſt.l.in arenã.itẽ

no. ſcdᷣm pꝛimã litterã ꝙ ipſo facto quis eſt infamis.ſic.j.ti.i.l.quid

Sed ſi quis.extra arenã.i.cũ nõ eſſet arenarꝰ.vel dic.i.cũ nõ eẽt
dis igit. nõ virtutis. Iy locatõis ſupple.
c¶ Pꝛobibet. bis ſũt ſiles pabolani.vt. C. de epi. ⁊ cle.l.pabolani.
dea ↄcedi.no.rõe officij quedã pmitti.que alias nõ pmittunf.
Adeime fiſ.l. ex qbuſdã. in pᷣn.et. S. dein ius vo.l.queſitũ.

a 4
9

C. de adulte.l.eum. et.j.de ritu nu.l.palã.in fi.ac.

„ . — —— —

/ↄdẽnatus

e¶¶ Pꝛo alijs. nunc reſpondet.accurſius.

f 4 tin inino. bic tertius.ſ.oꝛdo qui ractat.ſ.de illis pᷣſonis de qui

s non in totum. ⁊c. quem oꝛdinẽ babes.j.pꝛoxi.ꝗ.
g apitibus.i.ſuꝑioꝛe capite.ſ.ſecũdo. nam pꝛimo nullus eſt infa⸗
mis. vtpote cũ in pꝛimo capite nõ niſi puer et ſurdus ↄtinet.ſic alibi
ponit᷑plurale ꝓ ſingulari.vt.S. de oꝛi.iur.l.ij.S.exactis.ᷣet de pe. be⸗

re.diuus.in fine.

bAit p̃toꝛ. qͥ lege. da exẽplũ ð lege.vt ĩ.l.iul.repe.vt.j.ad.l.iul.re.

l. eað. F. i. ð plebiſcito nõ ĩuenit᷑ exeplũ.ſʒ dñs.G.ponit exẽ lü. ö.

offi. pꝛe.l. plebiſcito. et de offi. ꝓcon.ſolẽt.exẽplũ de ſenatuſcon. dic

vt doͤnat lege iul.abitus qui eſt in
et iõ nõ põt poſtulare.vel meliꝰ.vt.j

.ad.l. iul.ð vi. pꝛi.l.i.de edcõ di

cas.vt.j.ti.i.l.i.de decreto dicas.ſ.iudicis.vt facit iudex. C. de po/
ſtu. l ꝓuidendũ.S.ſi quis.et.j.e.l.ex ea.et.l.puto..i.et. C. e.l. i. de
placito pꝛincipũ.vt ꝑ cõſtitutõʒ aliqua pꝛincipis.vt.C. de poſtu. l.
f.et. C. de ggo. diuer. in iubem/ F. ad boc. et. l. petitones. 5F. ad

famis.vt.j.ad.l.iul.am.l.i.i.rñ.

De poſtulaudo.

boc ⁊. C. de trãſac.ſiqͥs maioꝛ. etde infa.l.impꝛobũ.ſcõm.R. ſʒ quomodo
ꝓbibiti pᷣdictis legibus pꝛo aliquo admittunt᷑.cum in dictis legibus non
mueniant alique perſone excepte.Reſpõ.talia exempla inueniri nõ poſſent
ſed eo ipſo ꝙ inueniuntur ꝓbibite pdictis legibꝰ intelligitur eſſe conceſſuʒ

ꝓ certis ꝑſonis.que ꝑſone ſunt.j.e.l.S.fi.et.l.ſe.et

tituli diximus tres oꝛdies pᷣtoꝛ fe
cit nõ poſtulantium:quoꝛum hic
terciusteſt:quibus nõ in totuʒ de⸗
negat poſtulandi facultatẽ. Sed
ne pꝛo ommibuspoſtularẽt: qua⸗
ſi minusdeliquerint qᷓ; hi qui ſu⸗
perioꝛibꝰ capitibus: notant᷑. Ait
pꝛetoꝛ ꝗ lege plebiſcito:ſenatuſ

conſulto:edicto:decreto pꝛicipũ

placito niſi ꝓcertiſ ꝑſonis:poſtu
