1. 2 bere cauer e. ¶IINp. vel eſfeetf, eins aptem
ptoꝛa ſtipulatõne ⁊ ĩ poſſeſ ditinmtſo e. vevirnn⸗
PY2 „ 1 —2 8Z.c. l. I. I cũ de egat iu
ſionẽ mittere ipen 1) ma Isequa dex ſaltẽ bẽat delegatã
iuriſdictõnis. i I NRlianus. iuniſdictionej. vt. . de
offi.eius cui mã.eſt iur.

m Oꝛe /maioꝛuʒ ita cõpertũ vreſ tbr vers en re.
ergo delegare põt. qoͤ
nem mandare poſſit:qui eaʒ ſuo cſt falſum. vt . deoffl.
iure non alieno beneficio habet.
J nnIſgictõʒ. ſ ſpẽm iuriſdi
dictõis.ſi aũt vniuerſi⸗
tatẽ iuriſdictõis baberet vnam cauſam delegare poſſet.vt.j.e.ſolet.et.j.qͥs
eta quo ap.l.i..fi.vel dic de iunſdictõe.ſ.oꝛdiari.
Abere. cauere.pone ꝙ ſit im̃ vnus caſus.ſ.ex cã dãni infecti.vel pone
Tæ duo.pꝛimus in cã dãni infecti.ſecundus in miſſione ex alia cã et qð

ſubijcit magis eſt ⁊c. cõperatiue intelligas.nõ electiue. ba bet em̃ ab impe⸗

rio mero qð eſt eius pᷣcipuũ.ſ.vt demãdari nõ poſſit.er a iuriſdictõe quod
eſt eꝰ minimũ.ſ.qð cõſiſtit in pecuniario cõmodo.iuriſdictõis em̃ eſt pꝛeci⸗
puũ vt demãdet.ſi ergo eſt mixii iperij miſſio in poſſeſſioneʒ.ergo delegari
nõ põt.vt.S.de of.eius cui man.eſt iuriſ.l.i.in pꝛin.ſed cõtra.S.ti.ij.l.peñ.
S. vt bonoꝝ.ſo.vtibi.item cõtra in autẽ.de exbi.ꝭ.ſi vero.ſed ibi nõ aperit
an dicat de delegato vel de oꝛdinario.vnde de oꝛdinario faciam loqui.vel
dic ibide delegato a pꝛincipe.licet de delegato ab alio ibi feceratmentionẽ

itẽ contra.j.de dãno infecto.l.iiij.S.duas.vbi pretoꝛ delegat miſſionẽ.ſo.
ſpeciale ibi.quia cauſa illa celentatẽ deſiderat.vt in.e.ti.l.i.vel dic mitte/

re in poſſeſſionẽ ex ſecundo decreto.vt quis cõòſtituat᷑ poſſeſſoꝛ.et vt incipi/

at vſucaperemagis eſt imperij ꝙᷓ iuriſdictionis.vt qꝛ delegari nõ põt.tũc

em̃ cauſa cognita interponit᷑ ſcdõᷣm decretũ.vr.j.de acqui.poſ.l.iij.ꝗ.fi.ergo
nõ delegat.vt. S.de of. ꝓcõ.l.nec quicqᷓ.S.i.habet tñ aliquid er iuriſdictõ
ne.qꝛ ↄtiner pecuniania ↄtrouerſiã.et ita eſt mixti imperij.verbũ eni magis
cõꝑatiue nõ electiue ponit᷑ vt diximus.S.cererũ mittere in poſſeſſionẽ cau⸗/
ſa cuſtodie ex pꝛimo decreto ſemiplenã cãe cognitõʒ deſiderat.vt.j.vt ĩ poſ.
lega.l.ſi is a quo.etiõ mandat er iure magiſtrat dicit᷑ cõpetere.vel dic ꝙ;
eſt verius ꝙ ipᷣm mittere in poſſeſſionẽ vt fiat re ipſa poſſeſſoꝛ ex pꝛĩo vłſe

cundo decreto nõ cõpetit iur̃mgr̃atꝰ.vt.j.ad muni.l.ea..magiſtratꝰ.naz
ibi nõ loquitin ſecũdo decreto.qꝛ ibi nõ iterponit᷑zm decretũ ꝓ legato vel
rei ſeruãde cã.niſi in dãno infecto.iñ delegat᷑ cognitio mitti debeat vel nõ
ex pꝛio decreto.ſed ſʒm decretũ nõ delegat᷑ etiã quo ad cognitionẽ. lex tam

iſta ẽt pꝛimũ decretũ diceit nõ delegari.i.iubere cauere.ſʒ intellige de iuſſu qͥ
inferat ipſam neceſſitatẽ.et nõ ſtat in finibus ſnie.vel dic ſecũdo caſu põit
tm̃ ꝓ vno caſu.vt dixim.q.d.boc totũ iubere cauere et in poſ.mit.magis
eſt ⁊c.alið ſi loquaris de bo.poſſeſſ.que tribuũt ius vbi nec cogninio de/
legat᷑ ſicut in mero imperio diximꝰ.S.i.ꝓxi.S.mixtum.

v Imperij.id eſt meri vel mirti.

re.no.moꝛẽ antiquoꝝ ſeruani.ſic.C. de teſt.l.teſta.oĩa.
duo iure.i. oꝛdinario. ac.

5 Alieno beneficio.ac ſi diceret delegatus delegare nõ põt.vt.S.ti. ij.l. fi.

in pꝛin.ſed nõ ne imperatoꝛ babet inꝛiſdictionẽ alieno beneficio.i.a popu
lo romano.Rñ.habere ex lege regia dicit.licet etiʒ popuł dederit.vt.g.
de conſti. pꝛin.l.i.in pꝛin.item none quilibet oꝛdinarꝰ habet beneſicio pᷣn

cipis.⁊ iñ demãdat.ſed dic ꝙ pꝛinceps eſt lex animata in temis.vt in aut.

De iuriſdirtõe oĩm iudi.

eius.l.i.i.rñ.ſed dic e,’n
nõ habere generaleʒ iu⸗

de conſul. F. fi. itẽ nõne legat ꝓcoſulis bʒ a ꝓcõſule.vt.S. de offi/ ꝓcon. et

le.l. legati. er tñ delegat.vt.j.de iudi.l.cũ pᷣtoꝛ..biſquoq;.queẽↄ. ſed dic
in legato ꝓcõſulis ſpeciale. vt.S. de of. ꝓc.l. ſolet.in pꝛin. vel dic ꝙ vnaʒ
ex multis delegat.vt.j.e.ſolet.vel dic qð ẽ ſua ppꝛia iuriſdictõ. vt.S.ti.ij.

AQZa:. duas reddit rões quare qͥ ba bet alie /l. cognitio.S.cũ ꝓpꝛia,

mãdata:ſed quoddaʒ negociũ.vel ibi de pᷣcepto qð imponit neceſſi
tatẽ.bic de madato.vel verius.vt puto ibi in pꝛincipio.S.nõ deceſ⸗
ſit qui mandauit.ſed cui fuit mandatũ quo caſu diſtin guit vel ſi ip/
ſi dignitati fuerit cõmiſſum nõ expꝛeſſo ꝓpꝛio noĩe.vt pᷣſidi lombat

die. vel poteſtati Gonoñi.babeat locũ quod ibi dicitur. alias non.

no bficio non de⸗/
legat antemiſſa copula.
et alia ſecuta er incluſa
in ulu dictõe.neq; ſecũ

do loco poſua.pꝛima ⁊

qꝛ ⁊ cetera.ſecuuda nec
ipſa ⁊c.

cipe delegata ſm quoſ

dã. et hacrõͤne et ſequẽ

ti.ideoq; ⁊c.videt᷑ ꝙ ðᷣ
legat a pꝛincipe cogno
ſcat enã ſi moꝛiat᷑ pꝛin⸗/

ceps delegãs anteqᷓ; reſ

ĩcipiat geri. itẽ alia.qꝛ
in imperiuz ſemper eſt.
vt in auten. quõ opoꝛ.
epiſ. F. fi. ſcᷣm aso. ſed
cõtra puto.et hoc intel/
ligo de iuriſdictõe data

a pꝛincipe.vt faciat euz

oꝛdinaniũũ cui dat.vt ex
tra de offi. iudi.dele. c.
licet. .

a ¶ ec ipſa lex.i.cõſue

tudo que iuriſdictionẽ
oꝛdinariã dat.vt. C. de
eman. l.i.vel lex.ſ. ſcri⸗

9¶Pꝛicipaliter. i. a n

Aulus.
Z quia nec pꝛĩcipaliterei
juriſdictõdata eſt: nec quia

pſa lex defert:ſʒ cõfirmat mãda

tã iuriſdictõnẽ. Ideoqʒ ſi is qui
mãdauerit iuriſdictõeʒ: deceſſe/
rit:anteq; res ab eo cui mandata
eſtiuriſdictio:geri ceperit: ſolui
mandatũ Labeoait.ſicut in reli⸗
guis cauſiss. XLpi.
quis id qð iuriſdictõis ꝑ

res incidit in albo uel in carta uel
in alia materia ꝓpoſitũ erit dolo
malo coꝛruperit:dat᷑ in eũ quĩgẽ/
toꝛũ aureoꝝ iudiciũ quod popu⸗
lare eſt. Serui quoqʒ et filijfami
li.uerbis edicti ↄtinẽtur ſʒ ⁊ utrũ

petue cauſa:nõquideʒ ꝓut

ſi dũ ꝓponit᷑ uel añ ꝓpoſitõneʒ
quis coꝛruperit:edicti ꝗdeʒ uer⸗
ba ceſſabũt. Põpo.aũt ait ſentẽ
tia edicti poꝛrigendã eſſe ad hec.
In ſeruosaũt ſi nõ defendãtur
a dominis etin eos qui inopia la⸗
boꝛant coꝛpꝰ toꝛquendũ eſtꝰHho
li mali aũt ideoin uerbis edicti fit

extra de of.iudi.

delega. quoniaz

. abbas.

d (Keliquis cau

ſis.nõ eſt ꝑ om/
nia ſikitudo bec
bona diximus. ſ
de iudi.l.iudici⸗/

luitur.
JIquis per
Opetue. eſt ge
neralis. vt inſti.

de ſatiſda tuto.

mentio ꝙ ſi per impericiã uel ru- caa enim que in
ſticitatẽꝰ uel abipſo pᷣtoꝛe iuſſus boc albo ſenbe⸗
2 bantur quedam

uel caſu aliqs fecerit:nõ teneatur

erant generalia

pta.et tũc diſtingue an
ſpecialiter deferat ĩ pꝛi
uilegiũvt maioꝛi.vt tũc
nõ deleget. an generali
ter. et tũc ſic.vt. S.de offi.eius cui mã.eſt iuriſdi.l.i.i.tñ.et in aut᷑.de man.
pꝛin. S.i.ſʒ cũ lex cõfirmat delegatũ.vtſubijcit.ergo eã dare videt᷑.vti aut.
de defen. ci. F. interim. ibi vtinde fiat iure pꝛiuato ⁊c.ergo delegat delegat
cũ babeata lege.Rñi.qnidã ↄfirmat eo ipᷣo ꝙ nõ ĩfirmat.et ua bicexponũt
aliud erngo eſſe ſʒm eos ſi expᷣſſe ↄfirmaret.ſed certe ĩmo expᷣſſe lexcõfirmat
delegatã iuriſdictõʒ. vt.S.ti.ij.l.i.ꝗ.que vero iure. Dic ergo nõ eſſe hic per
oĩa paria aliqͥd ab aliquo dari. et aliqͥd cõfirmari. et no. bic bꝛeuiter quis
dat oꝛdinariã vel delegatã iunidictõs.oꝛdinariã dat papa oꝛdinando epi⸗/
ſcopos.itẽ imperatoꝛ.vt.C. de cri.ſacri.l.ſacnilegij.et.S.de of.pjfe.vꝛ.l.i.S.
cũ vꝛbẽ.itẽ lex ſenipta.vt bic.et.S.ti.ij.l.i.ꝗ.et ideo.itẽ cõſenſus vniuerſita
tis.licet a pꝛefecto cõfirmari debeat. vt in auren. de dalen. f. tenn illud

qʒ ſexũ pᷣtoꝛ complexuſ eſt. Qð

er. F. et ſi eadẽ.itẽ conſenſus aliquoꝝ qui ſunt de eadem ꝓfeſſione. vt. C.

e.l.ſi. Itẽ cõſuetudo.vt.C. de emancipa.l.i.⁊.fi.et.j.de albo ſcri.l.i.nõ au
tem pꝛiuatoꝛũ conſenſus.vt.C.e.l.pꝛiuatoꝛũ.delegatã aũt iuriſdicnionem
dat oĩs qui dare poteſt oꝛdinaniã.itẽ quilibet oꝛdmnarius dat delegatam.
vt bac.l.ꝓbat᷑item delegatus a pꝛincipe.vt.C. de iudi.a iudice.itẽ delega
tus ad vniuerſuatẽ.vt.j.quis et a quo.l.i.S.fi.vel legarꝰ ꝓcõſulis.vt.j.de
iudi.l.ait pᷣtoꝛ. S.i.alius nõ.vt.S.n.ij.l.fi.i.rñſo.niſi foꝛtelite cõteſtata co⸗
ram ſe adinſtar ꝓcuratoꝛis.vt.C. de ꝓcur.l.neq;.
b ¶ Ideoq;.ſupple qꝛ alieno.nò ſuo iure babeat.et ceſſante cauſa debʒ ceſ
ſare effegus. ergo ſi is ꝛc.
c¶ Anteq. alioquin non. vt. . de inſtito. ſi quis mancipijs. F. ſi impubes:
et. H. eius. et. j. de indi. l. venditoꝛ. S. iudices. que eſt contra. et.l.vbi. ſ qua
liter incipit geri. dic lite conteſtara.nõ em̃ ceptum viden põt ante. lit. con⸗
teſ. cum et iudex poſſit recuſariet euitari. vt. C.e. l. nemo. et. j. de edilic. edi.
quid ſit fugi. .idem ait.et.j.de no.ope.nunci.l.ſtipu.S. opus.et.C. qu⸗
do liceat ab emp. diſ.l.i.et.ij.et lex videt᷑ boc dicere.in auten. de litigi.S.ſi
verolinitiũ.et in auten. vt in medio litil.. fi.irẽ ꝓ boc eſt. j. de ꝓcura.l.ante
lirem. et.l.poſt litem. et.C. de ꝓcur.l.nibil.et.l.pcurato ꝛ.Alij dicũt conuẽ
to reo per executoꝛẽ.vt veniat vel per aliũ iuſſu iudicis delegan. ex ꝓ eis.j.
de auro et ar. legaro. et ſi nõ ſit.ꝭ.quid ergo.et.S.ſi cui.et.j.de inoffi.teſta.
poſthumus..fi.et.l.ſe.et de pe.bere.ſʒ ⁊ ſi leg.S.ſi amem.et.C. depꝛeſcni.
xx.annoꝝ.l.ſicut.ibi aũt in indicio ⁊c.et.l.cum noniſſimi.in pꝛin. ibi ſola
conuentio ⁊c.et.j.de polli.l.i.ꝗ.cepiſſe.pꝛima tutioꝛ eſt. ſed videtur etiam
re nullo modo cepta tranſmitti.vt moꝛte nõ extinguatur. vt in autẽ. vt nul/

liiudi.ꝭ.et boc vyero iubemus.que eſt cõtra.ſol. bi nõ fuit cognitio cauſe

Hoc uero edictoteneat᷑: et ꝗtol neapſonis ont,
lit qʒuis nõc oꝛruperit. Item et vtüluc de pacr⸗
qui ſuis manibus facit:et qui alij aihtorpack ſe
maãcdat: ſed et ſi aliꝰ ſine dolo ma aſtmie eunte
lo fecit:aliꝰ dolomalo mãdauit: er ſimilia. eti bo
qu imandauit:tenebit᷑: ſiutenqdʒ ucauptioebs
dolo malo fecerit äbo tenebũtur. alia berilian
nr: de vocando ali⸗
nam et ſi plures fecenint: uel cor devntandos⸗ ni,
ettalia exiam ibi
ſcribebant. vt in

auten. de litigi. S. omnem vero.ſed an et hec ſententia ſaltem buiuſ
edicti teneat. Rñ.de equitate bec eadem pena locum babet.
f¶ Inadit.vt de aliquo vocando in ius. =?Z
6 Albe eſt in dealbatione quadam et in muro foꝛte. vt in pa
atio Bonoñ.
b¶ Quingentoꝝ. alias qnquaginta. pena etiã falſi tenet. vt.j. ad.l:
coꝛ.de fal.l.bodie.et actoꝛi dat.vt.j.de ſepul.vi.l.iij.ij.rñ.
i ¶ Populare.eius enim executio cui libet de populo datur. vt. j. de
popu.ac.l.pꝛima.
l ¶ Serui quoq;. ſuperioꝛa verba ſunt edicti:inferioꝛa Aſpi.
IBentennam. nota quando directa datur. vt quando locoum bfit
verba et ſententia. et quando viilis.vt cum ſenten tia tantum. vt ⁊
j.ſi qua.pau.fe.di.l.pe.
m ¶Coꝛpus.ioꝛquendũ eſt quod eſt generale in omni crimine pu/
blico et pꝛiuato.vt.j. de penis.l.i..fi.et. C. de ſer. fu. l. quicũgʒ. F.
qõ ſi. et.j. de mio.qð ſi mioꝛ. S.ſi ſeruus.et.j.de in ius vo.l.fi.
ne Per impenciam.no.impericiã ſiue erroꝛem excuſari.ar.contra.j.
de appel.l.i.S.ſi quis. 1
o ¶ Ael ruſticitat᷑.no.ruſticitatẽ excuſari.vt.j.ſi quis in ius vo.non
le.l. ij. S. pe. et. C. de teſta. l. fi. ar. ö. C. de in ius vo. le ij.
p Eius. no. iuſſus pᷣtoꝛis excuſat.ſic. j. de minc ait p̃toꝛ. F.
qᷣd m̃.et.j.de aqua plu.ar.l.quanq.ᷣin fi.i.reſpoſi.
q ¶ Qur mãdauit tenebitur. nota mandantem er delioo teneni. liq;
a mandatanio nõ cõtrabatur delictum. ſic.j.de eo perquem fac.eſt.
l.i. . feciſſe. ſecus in furto. vt.j.de fur. ſiis qui rem. S. ſi ncium. et.l.
ſi quis pᷣferendum.que ſunt contra.ſed die qꝙ ibi non fuit fuꝛtus.vn
de non poteſt dici ꝙ aliquis tulerit conſiliũ vel opem ei quod non
H non enim furtum fit ſine dolo. ſed album poteſt coꝛrumpi etiam
ine dolo.
¶Deo. non ſufficit. nota in penis vnum alterum non liberare. vt
lI.ne quis eum quiin ius voca.l.penulti..fi. et.l.fi.ſed contra.j.de
eo per quem fac.l.i.F.ſi plures.ſolu.qꝙ bic ſolui.pena eſt reſpeciu ac
cipiẽtis etdantis.vnde vm per aliũ non contingit liberatio.er boc
eſt generale.vt.j.ad.l.acqui.item mella.S.ſed ſi plures.⁊.C. de cõ

dict. fur. l. i. ibiauté intereſſe quod eſt pena reſpectu rei. qꝛ ſibi non

adeſt aliqd.ſed uõ actoꝛis.qꝛ ſibi tanrundem obelſt.

De iuriſdictõe oĩm iudi.

Secundus.

ribus queratur. vt.j. e. l. . f.et.. de ap. ſi qui. til.
I Gudicantis. pone exemplũ in defenſoꝛe ciuitatis qui olim iuſtos ad qͥn
gẽtos.bodie vſqʒ ad.ccc.aureos põt iudicare.vt in autẽ.de defen.ci.O.⁊ in

K. ſamilia. ideſt collectio ſemoꝛum alicuins.
Edicitur.id eſt edictũ ponitur erpennag.
y In reliquos.i.noĩereliquoꝝ.ſic.j.de ſepul.uio.l.iij.S.pe.

x e QDuia bic. ſallicet in albo familia coꝛrupto. m (oſſe.ſ.nõ feã coaceruatõe.ſic et. C. de donac.ſancimꝰ.S. dicare.
xVAindicat. nota nõ licere pᷣtoꝛẽ contẽnere.vnde cato. Pare foꝛo. ſi quis autẽ.ar.cõtra.j.de pac.l.ſi plures.g.penult.erfrrf.
et ad hoc.j. ð in . n ¶ Quod ſialter mino
ter. ac. de etategg· r rem. que.i.claudit iuniſ
qui tacuu. mperint: uel mandauerint oẽs te larũ quantitas intra iuriſdictionẽ dinon eluclennnis
5Et plura ſcã. eb g Ai iudicãtisiſit ti m o Ei. id eſt abeo.
Anoeſrom nebuntur. g. Alius. iudicatisiſit coacematiouero om eihinore ſbes mio
azo. ſed ceneimo Peoquidẽ: ut nõ ſufficiat niũ excedat modũ iuniſdictõisei? m die me enſ whß
er eoirei MNHNunum quidem eoꝛum penã apudeũagi poſſe ſabinoet caſ- neereconuenire ſub de/
a gafano. ynd Were N Aulus. ſioet ꝓculo placuit: que ſnia re- ſenſoge in l no bores.
oie ao bie familiaꝰalicuiꝰ albuʒ coꝛ ſcriptoimꝑatoꝛis Seueri et AIn ſide.ſi babes maioꝛẽ

qð idem iuris ẽ

Oruperit nõ ſimiliter hic edi-

tonini ↄfirmata eſt. Qð ſimutue

dic ꝙ pꝛius egi ad quiĩ

in da fami⸗ Gn . . 2 . 2 . — — „ inta ſub deße
lin daro et in ii (it ut in furto: ne in reliquos actõ ſint actões et alter minoꝛẽ qtita iegvis m H
unn darg go R detur:ſ tn dominꝰ eü defendere tẽ alter maioꝛẽ petat:apud eũdẽ re ſub ſdein quĩqua ⸗
bominus non li Uoluerit uniusnoiĩe pᷣſtiterit quãů⸗ iudicẽ agendũ eſt ei ꝗ qʒtitatẽ mi defenjot devoc; iust
bereturſt beeſter tũ liber pᷣſtaret:foꝛtaſſe quia hicꝰ noꝛẽ petit:ne in poteſtate calũůõni¶ abit. vtar. C. de udi.
mie es et cõtempta maieſtas pꝛetoꝛis ui oſaaduerſarij merſit: an apð eũ- Aute ec orreig ade
ciſſet. ſed cotra. . er L * - 2 R.tñ dixit me egiſſe
nelacqullu⸗ dicaturet plura facta intelligunt᷑ deʒ litigare poſſimꝰ. Si una actõ ſa defenſoꝛe in minoꝛi
uc.10. ſtuc ſie E ñ cũ ui iniu- cõmunis ſi umma nis me recõue/
ud. uẽadmodũ cũ plures ſeruiiniu- cõmunis ſit pluriũ perſonarũ ue/ ia nis me recoͤe /
lige ĩ eo caſu quo an - 1. 2 — „ nire. ibidem in maioꝛi
acnniuſu riã fecerũt:uel damnuʒ dederunt luti familie herciſcunde cõi diui- ego nolo. ſed ſub pꝛeſi⸗
q; per ſe decerni iir! ſido:finiũ ꝛutꝝ ſina de eſſe volo. et dicit ꝙ
SFhanppriare qꝛ Plune facta ſunt 15 ut in furto Pide ſinig eamdo n ſ in e nonl par
lutate vnuſquiſ/ unmmi un e octauen/ ic gu e-en eꝑ es pectade lint ᷣ ca luniqan ten. et.l. pe. et autenti.
aubi ordugit domio ſuccurrendũ ait?.ſed hoci cctionẽ eiuſ qui cognoſcit. Q of conſequenter.
birenoonz non põt diciſi dolo malo curaueritut filio et ꝓculo placuit: qꝛunuſqſ- a lein horelt e no
ſleironn ab alio albũ coꝛrumperet᷑ qꝛ tunc q; de parte ſua litigat:an potiꝰ to eoneſtaemagueſſa⸗
nß dederüt. vel unũ conſiliũ fuit non plura facta ta res:qꝛ et tota res in iudiciuʒ, le rij mei.id negociuz a
iniun tm. M. idẽ pomponiꝰlibꝛo decio notats. nit etul uni adiudicari põtquod mexum babet faccte:
vtargu. j. q vv N &τιHαα.sN b e et vr.j.de eo quod cer. lo.
aut clam. l. ſemꝑ 0 WViiuriſdictõi¶uLpi. caſſio ⁊ pegaſe o placet:et ſane eo l.ij. in pꝛin. 1. ſ. de arbi.
lale eſe in albo debet: neq; uxoꝛi uel liberis ſuis: Agiſtratibꝰ mu¶ u/ Lp. deconmm. emp.l.ĩ emẽ
r coͤtempta c. neqʒ libertis: uel ceteris quos ſe⸗ icipalibꝰ ſuppliciuʒ aſer⸗ r er ferbneniennis
cimona dan (um haber: auo ſumere nõlicet: modica aũt a me.·
no. idem quodi . , n 8 lcc..
Kno.vr. lunug. AAlius. ſtigatio eisnõeſt deneganda'. oſnn. o aino
neraruen (a Jicẽ cũ codem pluribꝰ ac- „ am gu⸗ iudi I Dem. Wi vna lamlie ber⸗
eſt in bac.l.quia tionibus agat:quarũ ſingu care iubet magiſtratũ eſſe aſ. puta tres ſunt bere

notat ſimilirudi des equales in hberedi/
nennboc drt tate valẽte. ccc. eriudex
plura facta. non vt ſitid em ius quod eſt in albo. diſtinctionez. ¶. non Doſir na manane⸗ ”””””
in alijs qꝙᷓ; in albo intelligas.binc eſt qd de iniuria diximus.vi dis v Adiudicari põt. no. inſpici qð euenire põt. ſicinſti.dere.diui.5. illud
tanq; ꝓ vno tenear eſt còtra. j. de iniurijs.ſi plures.ſed dic ibi d queſiũ.et.j ad.l.fal.l.in qtitate.. magna dubitano.er. .oe ſer. tu. pꝛedi.
rnigoꝛe.vel dieꝙ diuerſoꝛum dominon erant ibi ſerui. qui ſella.ð in pꝛin. et..loca.ſi quis domũ. S.i.in fi.ar. conta. j. qui ſatiſda.
bMuic quoq;.ſ.in albo coꝛrupto. co.l.ſciendũ.j.pe.et.j.de tranſac.cum bi.in fi.et.j.de in li.iuran.l.i.et.j.e.
c¶ Ait.vt debeat rantũ pᷣſtare.qᷓ;tũ pᷣſtaret quidã liber ſi coꝛrupiſſʒ. l. penult. S.fi. et.j.de pecul.l.eo tempoꝛe.i.reſponſo. ”
dSegd boc modo. dicit auctoꝛlegis. r Eon ſnia.lſ.caſſij et pegaſiſim Zot.etio. vt ſicreferat ad ꝓxi.dictũ.vt.
e¶ TCurauent.ſcilicet famili.
Eane

de poſtu. l. i. F. deinde. et. F. eñ. et ent ratio qꝛ intendebar actoꝛvt vel diuide

f mperetur. acſi omnes coꝛruperint quilibet tenebitur. retur vel tota ſibi adiudicaret.qd mñ̃ referũrad pꝛimũ ꝓpter id qõ eſt.j.e.
g ¶Motat.i.pꝛobat. l. cum quedã.5.fi.et eſtſi.S.de adop.l.qui in adop.in fi.ſed ſi nõ eſſent ſu

pꝛadicte ſnie Zie ad totũ referẽ.vt.j.de lega.i.talis.S.ſi.

Agiſtratibus.ſuppliciũ.i.ſeruũ vlrimo ſupplicio efficere non licet.naʒ
ltimũ ſuppliciũ ⁊c.vt.j.de penis.l.vltimum. SSS
3 0 Deneganda. etiã in libero. et bec cobertio dicit᷑ ſine qua iuriſdictio eſſe
nõ poteſt. vt. ð.ti.ij. l.fi..fi.et in auten.de defen.ci..audient quoq;.
m qui.magiſtratũ.ſ.oꝛdinanũ.et nota duo eſſe neceſſania vt delega
N teneat.et tia vt poſſit iubere iudicare.pꝛimũ vr ſit oꝛdinarius dele
gãs.nã delegatus nõ delegat.vt.S.e.moꝛe.itẽ vt eiuſ cauſe quã delegarſit
oꝛdinariꝰ. vt. S.ti.ij. et ſi pꝛetoꝛ.C. qui ꝓ ſua iuriſdic.l.i.uẽ tercium. vt poſ
ſit iubere,.ſ.qð cui delegatſit de iuriidictõe ſua adinſtar turoꝛis dati.vt.ſ.

Ailiuriſdictõi.vel libenis.immo libertis. vt.j.de iudi.l.in pꝛi/
atis.que eſt cõtra.ſolutio dicũt quidã.hic in oꝛdina.ibi in de⸗/
legato.alij bicin crimialibus.ibi in ciuilibꝰ.vel dic hbic quãdo agit.
ibi qñ conuenit᷑ ille cui reddit᷑ ius.vt ar.j.ad treb.ille..fiñ.et.l. ſe.
pꝛim ier. .
i Betübe et. qbus vt ſeruis vtit.vt inſti.de vſu et ha.S. itẽ is qui
et huius legis ꝓbibitionẽ accipe.niſiaciõ finiri ſperet᷑ qꝛ tunc vſq;
ad litẽ cõteſtata ꝑmittit.vt.S.de of.pꝛe.ſenatuſcõ.que eſt conma.et
acu ad bãc.l.C. de excu.tu.etcu.l.bũanitatis.⁊.j.ð iiur.l. lex
NZidem actõibus.ſecus ſi yna liq; ĩ ea ð puu coꝛ.iĩ pꝛin.

Liber

de m. et cu. da. ab bis. l. ius ddi. in fi. etſic poterit iubere. vt. C. de aduo:

di. iu. ſancimꝰ. ibi pᷣter arbitriũ ⁊c.et in autẽ.de defen.ciui.S.ſi vero.invln.

colũna. ſi aũt eſt extra iuriſdictõʒ delegãtis:delegatnõ põt iuberivt iudio
licz teneat delegatio. vt.j.e.l.fi.ſic ⁊.j.de arbi.nõ diſtin..ſacerdotio.

b ¶ Judicare.iubere.puta erat iudex cuius tepus limiabat᷑ biẽnio.nõ pot

ilubere aliquẽ debere iu
dicare vlterioꝛi die. pu⸗
ta ꝑ trienniũ vel ſimile.
vt arg. j. de penis.l.fi.
in pꝛinci.et.j.de pupil⸗
lari ſub.l.in pupillari.
et ſcõᷣm boc duo ablati
ui caſus pᷣcedentes.ſcʒ
ea die pꝛimum determi
nãt infinitiuũ iudicare
et ſic eſt Z. j.de iudi.le/
ge venditoꝛ.F. fi.ſolu.

opoꝛtet magiſtratus aũt eſt ul is
qui in poteſtatealiqua ſitut puta

uincias regũt: iudicare iubere eo

BDem.
e St receptnm eoq; iureuti⸗

ſc; quoſd nõ mãdat Mur: ut ſi gsmaioꝛ uel equa
di inuo ofcio nar. v lis ſubiciat ſeiuriſdictiõi altenius
ſiftertpoſten crecutu Poſſit ei et aduerſus eũ ius dici.
dic ibi ceperat cognoſce „⸗ -= —DoIE
re durante pꝛimo magi ꝓalio⸗ ptoꝛ fuit aditꝰ nihil

ſtra tu. et ideo cogi᷑ etiiõ⸗
poſtea a ſucceſſoꝛe ilſi
q̃ delegauit. alij ſic po/
nũt bũc caſuz ꝙ vltima
die ſui regiminis non

ꝓconſul uel pᷣtoꝛ:uel alii qui pꝛo

dequo pꝛiuati futuri eſſenõ pñt.

ualebit qð actũ eſt. Heceniĩ ferẽ/
dus eſt ꝗ dicat ↄſenſiſſe eo in pᷣſi niũ alteriꝰ iuriſdictõi ſubiecti per
dẽ:cũ ut iulianꝰ ſcribit: nõ cõſen
tiant qui errãt.quid eni tã cõtran

ſona metik. vt. C. e. iuris.terciũ dirit ex tali ↄſeſu ſi nõ eramꝰẽr ſine
reſtatõe dari ei iuriſdictõʒ ſola aditõe.vel libello pꝰᷣea dato.vt.j.e.

ſiouenerit.pᷣmũ repꝛoba duabꝰ rõibꝰ. nã iter erroꝛes nõ ẽ diſtiguẽ·
du. vt. ſ. de iudi.l.ij.vbi de vtroq; erroꝛe dicit et vtrũq; dicit iudiciũ

ĩpedire.itẽ alia rõe.qꝛ bic dicit iĩꝑiciã q ad ius refert.iẽ ſcõm repꝛo/
ba alijs duabuſ
rõibus qꝛ nõ de

ita et in ꝑſonas certasrul ad unã bxʒ claudicare iu

ſpeciẽ põt maxie cũ iuſtã cãm ſu? aliud alij licar.

ſcepte añ magiſtratũ aduocatõis e oeabeli⸗
ſ9 Arſ Aſierrr Eeirar gatoꝛes.S.idem
alteriꝰ ptis huͦenit. 5S frica: dul tem K lerin
Icõuenerit ut aliꝰ pᷣtoꝛ:q; lia iudicioꝝ dicit
Nani iunſdictõ eſſet iuſdice· Rad elquo mi⸗
ret:et pꝛiuſqʒ adiret᷑ mutata uo? uatos nõ iuril⸗
lũtas fuerit: ꝓculdubio nemo cõ dietio. xt. . de iu
„ 1 u di. l. ij. F. i. itẽ ter
pellit᷑ eiuſmodi Ouẽtioni ſtare. Rni ipꝛobo. qꝛ de
c NEm quedi n KLZbpi. mnlles grtur
. — 11 *
, uella apud copetentez iu⸗ vr .ſo. ma. ſicns
dicẽ litẽ ſuſceꝑit: deinde cõdẽna dotẽ. F. eo aũt tẽ
ta eſt: poſteaqʒ ad uini matrimo- boꝛe e pe. ſi c/

uenerit:querebat᷑:an pꝛioꝛis iudi Pie. oem
cis ſnia exeꝗ poſſit:dixi poſſe:qꝛ ac genera

põt iubere eriã vt eadẽ . E 1 Itr. lidemãdarõe cõ
die indicete eſt fallðʒ. Um eſt conſenſui:qᷓ; erroꝛ ꝗ iperi antea fuerat ſnia dicta ſʒ ⁊ ſi poſt uinet ea qᷓ cope⸗/
e heon neme, tig detegit. i dem. ſuſceptã cognitõʒ añ ſniamhoc· m ire magilie
miniſſe. que tra. pꝛe/ Olet ptoꝛ ſuam iuriſdictõ⸗ euenerit idẽ Putare ſniaqʒ a pꝛio⸗ tro impio łmirxto
anatntancde — Inmaͦdanꝛcaut omnẽma reiudice recte fer q generali· Gipeug nee⸗
vſq; ad aduenrũ ſucce.dat aut ſpeciẽ unã na' is cui mã in oibushuiuſ. cemodi caſibꝰ ob⸗ ar. .de pig . . ob
ſnis ebeam durare . datg iuniſ. dictõẽ: fungit uice eius ſeruandũ eſt. Quotiẽs de quãti ligntoe ſen 5
:ifoꝛre t ipſi mdet ꝗ Madauit: nõ ſua. i I de tatead iuniſdictionẽ ptinẽte que· ¶cionẽ.ergo er iu
nworerin A A. WReroꝛ ſicut uniuerſaz iunſ nitur: ſemp qztu petat querẽdu, vias ozdiſuen⸗
ritei panũ anreadus, — dictionẽ mãdare alij poteſt eſt: nõq;tũ debeat᷑. ¶p) Au. S.fi. ergo dema/
tũ ſucceſſoꝛis tenet. vel . dare cãʒ vnã po
dicũt ꝙquo ad alia du terit. et in eo caſu

rat eꝰ ipiũ.nõ quo ad delegationẽ. vel nõ bñ̃t abſurdũ eũ poſſe iudicare.
alij tñ nõ delegare.nã et boc euenit alias.vt in mero er mixto iperio.bodie
tmñ videt᷑ſcõm io.ꝙ ꝑ duos dies ante aduentũ ſucceſſoꝛis deponat impe/
riũ.vt in aut.de admi.s.fi.et.j.de ferijs.l.pdie.ſed ibi ſucceſſoꝛ venerat.

St receptũ.maioꝛ ꝙ ille cuiꝰ iuniſdictõi ſe ſupponat.ergo et impatoꝛ
ſi habeat litẽ cũ aliq vniuerſiiare. vel boĩe pꝛiuarto.ar.tmñ ctra. T. de

libe.cauſ a.cũ affimes.et.l.poſtcerti.etaccipe bãc legẽ in inriſdictõe ↄten
tioſa nõ volũtaria.vt.j.de manu.vin.l.apꝛe.S.apð.et.Q. de emã.il.fi.

d ¶¶ Ius dici. i. ſnia. vel dic.i.actio.moueni.nã ſiagat porernitibi recõueniri

1. L. de ſen. l. penult.
er erroꝛẽ.alius pꝛo alio.puta vꝛbanus ꝓ peregrino.
lbil.quandoq; tñ emoꝛ facit ius ſi eſt cõis.vt.j.de ſuppel. lega.l.ij.ꝗ.
. et. S. de offi. pꝛeto.l. barbarius.
g ¶ Qui er ant.i.in facto.ſecſi in iure ſim Guill.et. j. de fel. l. ij. ĩmo ſcoᷣm
nos idẽ et ſi in iure.ibi aũt et in iudicio liriſcon.et in iure fuit erratũ.hic ve
ro in iudicio.ſed in pꝛincipio añ litiſcõ teſ.v el bic circa iuriſdiciõem fuit er⸗/
roꝛ.ibi in alio.ſ.quo eratiudiciũ.
hb ã Sꝛiũ.bypbolice loqt. na metꝰ magis ↄꝛius eſt. vt.j q me. ca.l.i dic
ergo no facile. et ſic. ſ.ð dolo. l ſed ex dolo. . ſed an. ſequit᷑ ergo ꝙ ſnia nõ
valet quaſi a nõ ſuo iudice dicta. vt. C. ſi a nõ cõpe.iudi. l.i. et. ij.

.16 rroꝛ. no. erraté nõↄſentire.ſic. . de acq. re. do. ſi pcuratoꝛ. ar. S.j. de in

iur.eum qui..ſi iniunia.et.j.ad.l.fal.l.i.S.ſilegatarius.
le Detegit. i diſcooperit. er no. . y. tria bic dicit et male qõᷣlibʒ.pꝛimo di
nxit iter erroꝛẽ facti.vt ille et añ lit.cõ.et poſt noceat.et iuris vtiſlle añ lit.

cõ.noceat poſtea nõ erroꝛ facti ẽſi credo pᷣroꝛẽ vꝛbanũ pegrinũ.vel eõ erroꝛ

iuris ſi credo vꝛbanũ poſſe cognoſcer decãis pegninoꝝ. itẽ ſecũdo diſtiriti
facu eroꝛe.ſi enauit acto: et ticnõ noceat an reꝰ ⁊ tẽ nocear qꝛ foꝝ ex eA pꝑ

loquit᷑ lex.j.qͥs et a quo ap.l.i.ĩ fi.ſs nõ oẽs.vbi aũt vna ſpẽs demã
darns noͤr delegan. qꝛ nõ iuriſdictõ.ſj ſpẽs iuriſdictõis ẽ delegata
m ¶ Spẽʒ vnd.i.vnã vnieꝛſitatẽ cãꝝ ĩ aliq̃ villa vel a /ſm io.
ſtro ſibi in alijs locis ſeruata.ſʒ.Sꝭ oe mãdauit.⁊ bicnõ delegat ſzm
eos.xt ar.j.de admi.tuto.ſi duo.ĩfi.ſj ſupioꝛ ſic vel dic ſpẽ.i.vnicãẽ
nęHa. bona ratio videbat᷑ em̃ nõ valere mandatũ oĩs cãm
iuriſdictõis.vt. S. de offi. pꝛe.l.pe.ſed certe valet.qꝛ nõ ꝓꝛſus amit/
tit qui delegat.et hoc eſtnam c. .
o ¶Hon ſue.erx boc quidã dicũt delegatũ iuriſdictionẽ nõ babere.⁊
ex eo ꝙ eſt.j.de re iudi.ait pᷣ.ſed dic nõ babet oꝛdinariã habettamẽ

delegatã. vt. S.e.moꝛe.et.S.ti.ij.l.i.in fi.nec ob.dicta lex.quia ibi ꝓ

pter arbitriũ cõpꝛomiſſariũ diat.
Retoꝛ ꝑ ſonas certa s.vt inter paupes vel pupillos.
q Bpeciem. inter lucium et ticium.
r

vt.C. de iudi.i.apertiſſimi.
cõuenerit.iuriſdictio.boctollit contratrium.
diret.i.repᷣſentaremꝰ nos ſim Aber. ſed ſcdᷣm nos vſq; ad.lit.
cõte. vt.j.ſo.ma.l.ſi cũ.ꝗ.eo aũt tempoꝛe.

Q. de pac.l.pactum.alij illud in reo.boc in actoꝛe.boc non vałʒ. vt

j. dereg. iur.l.non debet actoꝛi.dic ergo hic fuit pactum ꝙ fieret iun /

der qui nõ erat. qdð erat graue.ibi.aũt yt nõ eſſet qui erat qð erat le/
uius.vt in ſcholanbꝰ patet.qui plures hbñt iudices.et vni eoꝛum re
nuncigreipoſſunt.et vt ſub pꝛeſide ſint conſentire.quia ⁊ eoꝝ iudex

diciũ.vt alið vni

Lñũ iuſtã cãm. et neceſſariã hodie.licet bic excuſatiue pꝛoponat. vt .
de aſieſſo.l.fi.ĩfi.et qꝛ coꝛdi nobis eſt lites ſine ſuſpitõe ꝓcedere

v G Srare. imd cõpelli videt᷑.vt. C. de pac.l.ſiquis in cõſcri.que eſt
cõtra.ſed ibi in ſcniptis pepigerunt.ic ſine ſcꝛiptis hoc nõ valet. vt

Secundus.

ipſe eſt. vtin autẽ. de ſan.epil.S.ſi quis aũt pꝛo peenniania etin pꝛo
bemio digeſtoꝛum. in fi. R
Anm quedã puenerit.et ſic domiciliũ mutauit. vt. j. de iud.l.exi
ac ia⸗ muni. l. fi. F. ij. ſed concubina domiciliũ non mutat
ad muni.l.de iure. .finali.

— —

Dõ qſq; iur.iĩ ali.ſu.ipᷣe.e. iu.

niũ ꝓcen deciuirate illa cõſtituit: vt nullus debitoꝛ ante tale tẽpꝰ ↄueniat
a creduoꝛ bus luis.et ſic voluit eſe ius cõe in ꝑſonis ommũ.ſj̊ ſi ppłs ra⸗
tũ habuit tale ius nouũ nõne quilibet de populo neceſſe habet vti eodem
iure. vt in ꝓcuratoꝛe dicif. vt. j.e. l.iij. S. ſi ꝓcuratoꝛ.Rñ.licetr populus faci⸗

at.nõ tñ quilibet bõ de populo ſingulariter poteritↄueniri eodẽ iure.vt.j.

x Ereq. paſſiue de in ius vo. ſed ſi bac.
id eſt an debart äsäl „— 9 S. qui manuminit. qᷣd
eundẽ iudics EN Xtra territoꝛiũ ius dicẽtiim net᷑:ſcʒ ut quod ipᷣein alter? ꝑſo eo ſi cognoſcẽdo ĩcã
mãdani executõi vna ſniaʒ interlocutoꝛi

pune nõparet᷑.idẽẽet ſiſu⸗
pꝛaiuriſdictionem ſuã uelit ius
dicere.

¶ Hoc euenit. ſ.
qð modo pᷣdicto
muter domicilũ

qͥd ſi añ ductões „
ſiñ. vt not. j. nd Quod quiſqʒ iuns in aliuʒ ſtatu
e henae etipſe codem iureutatur.
generali Oc edictüs iu N Lo:
rer. ſ. vbicũqʒ ac 2 c edictũ ¶(u Xp.
cepto iudicõ mua ¶ſummã habet equitateʒ:⁊
tat᷑ foꝛũ ibi finia

tur vbi eſt ince line cuiuſqᷓʒ indignatõe iuſta.ꝗs

En prl dein eni aſpemabit᷑ idem ius ſibi dici:
lvolecſacr j. ð ipſealijsdixit uel dici efficit:
ercu. tiu t cu. u Qui magiſtratũ poteſtatẽue ha
ter held alf. bebit ſi quid in aliquẽ noui iurie
ue conſti. ĩ f ibi ſtatueritipſe quandoqʒ aduerſa
erit naq; ⁊c.ites

A. 9 . ⸗ *
ibidem erecutoi LiO'ei poſtulante eodem iure uti

mand at᷑ vt hic.

ſa inon babe giſtratũ poteſtatẽue habebit ali-
locivbi ſunt ere / qd ĩ aliquẽ noui iuris obtinnerit
entioni mandat qñqʒ poſtea aduerſario eiꝰ poſtu
ad literas pꝛuni ¾ 27 .
iudicis. vt. j. de lãte eodẽ iure aduerſus eũ decer
bo.auc.iu.poſ.l

cüvnus. K. e.
b ¶ Quotiens debeat. ſic ergo eſt in actoꝛis optione.ſed ſi dolo faci/
at ad oẽs expẽſas tenet᷑.vt in aut.de defen.ci..ꝗ.et iudicare.itẽ no.
hic nõ inſpici qð euenire potuerit.ar.S.S.e.ſi idẽ.in fi.et.õ.de of.pᷣ.
Kira territoꝛiũ.dic quid ſit.vt.j.de verbo. l.ſed licer.
ng.l.pupülli. S. territoꝛium.
d¶¶ Mon paret.ſiue dicas inter nõ ſuos ſubditos.ſiue ĩter ſuos ſub
ditos.poſſeſſionibus thñ que ſunt in altenus territoꝛio in qͥbꝰ vult
facere executionẽ.vt.j.de bo.auc.iu.poſſ.cũ vnus..pe ſiue etiã in⸗
terſuos.et de rebꝰ extra territoꝛiũ.ipſetamẽ eſt ertra territoꝛiũ qñũ iu
dicat. vt.S.de offi.pᷣ.vꝛ.l.fi.et hoc in cõtentioſa iuriſdictõe:in volun
taria.ſecus.vt.S.de adop.emãcipari.S.i.et.S.de offi.ꝓcon.il.ij.
e Bi ſupꝛa.niſi ꝑtes ꝓꝛogent iuriſdictionẽ.vt.j.de iu.il.de qua re.
F.i.ſed quid ſi vltra iudicauit.Rñ.nil valere.vt.j.fa.berci.l.in boc
iudicio.ar.contra.vt vtile per inuiile nõ viciet.vt.C. de appel.l.am
plioꝛem. 5. ſi. et. C. de dona.l. ſancimus.xet fa.C. ſi aſ cõpe.iu.l.fi.
et. ð. de ob. pꝛe.l.iij. F ¶ Rubꝛi.Qð qſqʒ iur.in alrerũ ſtatue.⁊c.
1 Oc edcm̃.qð c.j.e..i.et..ij.et loquit᷑ bic Alpia.

Sũmã. qꝛ niti᷑ ex lege diuma.vt qdð nbi nõ vis alij ne feceris.
vrin decre. di. .c. i et Cato. Patere legẽ quam ipſetuleris:

i Mlijs dicit. cuʒ eſſetmagiſtratus.
le Dla aiaraun eſſet litigatoꝛ.
l ¶AQui magiſtratũ.pꝑ boc intellige municipalẽ ꝑ poteſtatẽ eũ qͥ ba/
bet merũ imperiũ.vt.S.ti.i.l.imꝑiũ.quales ſunt᷑ regẽtes ꝓumcias
vel clariſſimi et ſuꝑioꝛes.vt.ẽ.de offi.p.l. ulicitas..qͥ vniuerſas.
põt.n. quilibet magiſtꝛatꝰ legẽ cõd ere nõ generalẽ. ſed ſpecialẽ. vtr
CQ.de longa. cõ.l.i.et inſti.de iure na.S. ſj ius.pᷣterea cũ ipſi faciant
ipᷣepᷣnceps facere viðꝛ.vt. C. de ve.iu.enu.l.i.i pꝛin. tercie col. et ſic
nõ ob.qð bic obijcit᷑ꝙ ſoli pᷣncipi liceat facere ſegẽ.qꝛ verũ ẽ genera
lẽ. vj. Q. de legi. ⁊ cõſti. l.i. .l.fi.vel ſjm alios loqꝗt bic ſjm antiqua
tꝑa anteqᷓ omne ius eſſeta pplo manſiatũ in pꝛincipem.
m ſilouiiuris.qð ſcit eſſe nouũ.et ita facii dolo.aliaſ cũ magiſtra
ius nõ ſit iure ꝑtius nõ tenet.vt.j.:.ij.et eſt exemplũ ne nicius a ce⸗
ditoꝛibus ſuis cõueniat᷑.vſq; ad diè illũ qð mñ pᷣceprũ vltra tempuſ
ſui magiſtratus nõ durat.pt.j.de pe.l.fi.pel ſic babito ractatu om

debet. Si quisapud eũ qui ma

na equũ eſſe credidiſſetid in ipiꝰ
quoqʒ ꝑſona ualere patiat᷑. Hec
aũt uerbaiqð ſtatuerit:qui iuriſdi
ctõi peſt:cuʒ effectu accipimꝰ :ñ
uerbotenꝰ.⁊iõ ſi cũ uellet ſtatue
re ꝓhibitꝰſit:nec effectũ decretũ
huũerit:ceſſat edictũ.nã et ſtatue⸗
rit uerbũ rẽ ꝑfectã ſignificat:⁊ cõ
ſumatã iniuriã:nõ ceptã.et iðo ſi
inter eos ꝗsdixerit iusinter quoſ

iuriſdictõz nõhabuit: quoniã ꝓ

nullo hoc habet᷑ nec eſtulla ſnia:

ceſſare edictũ putamꝰe.ꝗd enĩof

fuit conatꝰcũ iniuria nullũ habue
rit effectũ.
DOcedictordolꝰ debet ius
icẽtis puniri.nã ſi aſſeſſo⸗

riſ ipꝛudẽtia ius aliter dictũ ſit qᷓʒ

opoꝛtuerit:nõ debʒ hoc magiſtra

u ¶ Statuerit. ita qꝙ teneat. vr ar. ſ. i fl. ſiuev ſus eſt

P Aulus

am dolo ferat puto qꝙ;
habeat locũ hoc edictũ
ar.buũ.l.in fi. vbi ſnĩe
facit mentionẽ.⁊ qð in
ſnĩa dixit intellige ĩ ſen
tenria lata ð̊ ius liiga
toꝛis nõ expᷣſſo erroꝛe in
ſnia alias nõ teneret ip
ſo iure. vt. C. qñ ꝓuo:
nõ eſt ne.il.ij. itẽ bic in
terlocutoꝛia.quid autè
in diffinitiua quidã ꝙ-
nõ idẽ quaſi ſit ei impu
tandũ ꝙ nõ appellaue

rit. tu dic Z qꝛ cq ſubeſſe

potuit.vt.ſ.mã.l.ſi cu
ratoꝛẽ.S.ſi ignoꝛantes.
iteʒ nota ex eo qð dicit
noui.nam per boc col⸗
ligit᷑ ꝙ ſi quid eſt factũ
contra legẽ:conſuetudi
ne tamẽ roboꝛatũ nõ ꝑp
tinebit ad bocedictum
qꝛ tunc dicit᷑ inuetera⸗
tũ.vt.S.de le.et ſe.con.
l. de quibus. ſic eſt ergo
nouũ qð nõ eſt iure ſcri
ptũ nec ↄſuetudie robo
ratum.

q̃s ſiue nõ.vt.j.l.iij..f.

o ¶ EUduerſario.ſ.illo ð quẽ ipſe ſtamit.qñ ius ſinglr iniquũ oſtituit.łque⸗

q bꝛinuenit. dila toꝛiü. vel eti

onsan noeſl et cõe ius iniquũ fecit.vt.j.e.l.iij. ꝗ. bec pena.
p ¶Si quis. duo capita babet boc edictũ.pꝛimũ fuit in cõſtituente ius ini
quũ.ſecũdũ eſt in eo qͥ facitoſtitui.ſiue aſſeſſoꝛ ſiue litigatoꝛ.vt.j.l.ijiſed et
Ʒ alios.vr.j.e.l.iij. .ſi ꝓcuratoꝛ.et..ſitñ.et.S.ſiis. et.. ſifiliꝰ. et. F. qð
aũt.ſʒ nũq̃d in ĩpenãte ſicut in ↄſtituẽte:diſtinguit᷑ipetrauerit dolo vel nõ
yt. .e.l. ij. Añ.nõ duplidi rõe. pꝛia q; ad ipetrãtẽ aliqͥd puenii ſemꝑ ad iudi
cẽ nõ ſic.itẽ qꝛ bec littera ĩfra diciteredidiſſe ꝙꝙ ĩnuit.vt etiã ſiſine doloi
petrauit teneat᷑.itẽ er bic pone qõnẽ que eſt..l. ꝓxi.

— — —

ã ꝑemptoꝛiũ.qð dic vt. j. e. l.ij. F. ſi is.
r Decernet᷑.imo nõ videt᷑ in eũ retoꝛqueri.vt.S.de le.et ſenatuſcõ.l.nullã.
et. C. de le.et ſenatuſcon.quod fauoꝛe.et inſtitu.deiure natu.y.plane.que
ſunt contra.ſed diſtiugue an ad tui poſtulationem.vt bic.an non fueritin
dultũ. vt et ibi. et vt.j.e. l.ij. pꝛimo reſponſo.
Eredidiſſer. nota ꝙ debetei in ſua perſona placere qð placuit in alie/
na. vt.j.man.ſi negocia.in fi.et.C. de rebus credit.l.pe.s.i.et.j.de iureiu⸗
ran.l.iuſiurandus.S.datur aũt.et.l.ſi duo.j.ſi quis iurauenit.et.ꝭ.ſe.
¶ Mec autem verba. loquitur. Alpi. . D
Eutam. no. no nocere conatũ niſiſequat effect. ſic.j. de re iudi.l. ſiſe.
.codẽénat. et.j. ne quis eũ qui in ius vo.l.pe.ſed cõtra.C. de reſcin.ven.l.
ratas.vbi dicitipetrantẽ reſcriptũ.e.l.cõueniri.et m̃ erat tale reſciptum ꝙ
ius alreriꝰ totũ ↄſumebat.iõq; nõ valebat.vt.C. de Biim pe-ofge quotiẽs.
tz dic ibi nõ fuit reſcnptũ.ſʒ poſito illo falſo ſequit illud abſurdũ.alij di⸗
cũt boc ſpãle.ſ.qꝛ inter nõ ſubditos iudicauit.itẽ cõtra ar.pᷣdicte notule.j.
de extraoꝛ.cri.l.fi.in pꝛin. et.C. ſi quacũq; Pse po.l.i.in pꝛin.ſʒ ibi ꝓpter
en oꝛmitatẽ criminũ.itẽõᷣ ar.C.de furtis.l.ſi qͥs.ſed illud ideo qꝛ tale deli
