beni ſi. ut. . de de ca / dea teſta Ir: „ eſſz am man agt.
YUM r deun fuiſſe ſbencmmarh ue uo ſiganein⸗ nus cũ alio
Pr kaluan duusnaindſe anr i, ſipoſſitni
Nsncn ee⸗ litẽ. ut. . to eius agi. ſt exactũ iuſi ededi
ſe ain urde 5dicebat H
iaene omus. ac . eactoꝛem
Ceſtee
Gote.
R

4
ckröitH

d et ſi keſt ans,
idit: i glicaltidl quo ca⸗ tie atakr,
vacclſt eſt ueriusi no nelit l lann fea
hoc cõtendat: S c ee en.
iri: ſi moõ 0e ſſeipo⸗ electio 2. us autem ſit de⸗ idere. cũ vtroq;
ione expꝑ eeec ulus ere: Julie t: ſi pars exceptio Eiern..
eno. dſim no poſtes Blert. Sin ul cõ Aunmſenb maninnt eNpel miſit utet.ſ.
S rare. ut in iur. .— S5lg t: ire intel ing it. us dñs e.l Idnſ pe miſſo
etkeſſs lu ur dein tus ſit: nire intel eming begait. us ez. ur ſi anumiſſo
dſengcein i.1. i. 5. lin m enim 1 et: i hec : et vatiatur. nem eptio. ut.
le CLicl e li e S lrope n Zann ren Fargi
lt eor aaded Eat re pca „7 Se ðUU LZecti . ret „ t cõtra f. ut. ſ. de adt
nn ſic et in ſ.ð iuf hẽat reci ruel ꝗpcanio :ͤlicet Zee id enim p :nõ ut iſſe vf. ut.ſ len. in
ſuck, ernlutiinf ampe epit: actiõe: licet t id eni ctoꝛ: p⸗ nuiſſe raer 1n
ſn Ga dulnaſ gnoue eturin :ꝛiuſte no it: ne eluder ideoq; excep Zortnnoneſmt e
flice⸗ §. ſi pat exbi⸗ it:nõten ſſideat: ſquo⸗ mnecl eret ideoq ouebi⸗ iaelhar⸗
N actönead ei int:n ſte po ʒ: ſz ho . duxit face 3ſumm ſi neg e. iu. l. q2 e 1S
ſindhii decrrep.et nmuet dediſſʒ: Pintelligi: mluanũ tibus ſt: ut de alie
D iugiſi ad ex E 3 le dñi iini int t ctia Uen ense r. nr! fi.accur.
enn iudi.ſi L. inione dom ſſ hẽat ionea ſe ſequene 9 in . acc tcep
zecönllſſe ibenduz. et. opimion ſtate Edi eoſ dñ Eat tione isconle omimn em eſt. urere⸗
g bibe bi l. iij. iteʒ in potelt etẽdi eoſ . hẽat f . rint: que debe . em e liori oo „
derbi ij . z repetee diſi turt. lo fecerint: ere debe 1* dekpꝛideit
in erinaabe in rei 3 ltatẽ rex epetedi eſt dolofee t:elige Ren nol! 5 v
ſekach facltatẽre oteſt. luresd berent:eli dͤuenire L
oefeabre ſ Ehre ſae erarip p ehaberent. lit c
1 ſiniore declin am eeren t que .
odiũ piu becuni debet coginẽe et repeta at actoꝛ: .—·
dinmmnt antie. Krlag, namnod tpecmiam: 1ſua pote
i bordieoiun asur ſoluatpe ſeruũ in ſuapot·
. g Peenm uiſ un,
ge gand
un
ſe Lein
e.

. iudit
ſiit.

Ziber

onen et pntes iuſtis ex cãis reſtituũtur. ut. . q. ex cau.l. i.

= = DIESS P Roſtulantibus. ſ. dfiis. Endulgere.i. pmittere. . . pe
ealiquuis Ad. dum. ut liceat defendere. ut j.l. pri.in pꝛin. e49„ (irti
= eofralezs ſola⸗ nereme el af 5.uin dus et e. 5. iſ arnengagemnen vnus alien nonglorce eide S D Plun
.ed ar. S.j.de inter.act.l.qui ſeruum.a .S. e.l. de illo. et. j. ꝙ vi aut olrem 5 .l.ij. in fi. ſed ar. ð. C. depoſiti l. fi. et 20 boc Ml
eC eterſert quptturcli vrroq; agipoletut 3.e. lorer⸗ ſi quis aliquẽ teſ. ꝓ bi.l.ij.in fi kon C. depoſi ſuntat⸗ Z dein aitn
—— —R Wirientlütauif —
fSummouebitur. —R— in ſuo. F. . ltem icg
mo ſi pꝛius contra pto 6. —— / , † nec factum vni dephen
tem dñm qui dolo dei ſiex ſi pluribus dñis quida dñſis pᷣſensnoluit defendere ſzet alten nocere de⸗ lu
. Ngronubreaf, er ai Ples ſuas deſierit poſ- actoꝛihis caſibus ſuccumendum ber uſ. ig —
Eiſe ng vepent ve. dolomalo sndi t dominij acquiſitůne Lquidas Sſidi
ſeſſoꝛ. ut. S. de peti. be. . . io erit actoꝛis utrũdi⸗ eſt. qꝛ placet 0 , 1 gn vora filium. Yié nec non
leiam F aueelie, ſidere:ceck oeritac es oſſidet erxtingui actõem: iuſſu enim pꝛerto abienis nei nm
tra ſolu. ibi loquitur in recto agere uelit cũ eo:ꝗp 11 sin bonisfit eius:q du⸗ tentia. ut. C. de innnlte
aauhaidchber babe an ptona cũ eoꝗ deſijt poſſidere. nsduausinb ins grechld,dn
m quibuſdaʒ bec habe 4 ; ;H S fiseti ſtar. n . ,. hec omnia vera lpro⸗
bainamramrealumi S ſeruũ alienũ aliuſ in iure ſuum * Inoxale iudicium agitur ſunt niſ mcnig ininnt
cut eſt in agone ꝙ me. eſſe reſponderit: altero ſoluente . — te⸗ ad aliũ puenerit elbauu
ca. vt. ð. ꝙꝙ me. cã. l. me iberabitt ¶Siisquẽ de- D eſeruoꝗpignoꝛisiure ex dolo uel facto teumh
num Fcuauren. „ alter liberabitun dere: deceſſenit: netur. aut de eo cuius uſuſfructꝰ edolo uelĩ n
8 ¶Gier plunbus pꝛ idere: de : 6 . et cura. et peu. vsft
:Ai einiis diaſpot⸗ rpiane Rem l alternuseſt: admonendi ſumusſi ercum c per gintn
ſen brer erenſion Pꝛiuiſ q; hac actione cõ locũ dire creditoꝛuel uſuſt fructuarius pñs ſed ex dolo. et. ſ. elben
dicitur piona. utet. ſ. e. beraberis ꝗꝛ hec actio in ocu 2– .. 1 t pꝛo⸗ de tribu. l. iij. . Garscrpr
ſiplurium. in pꝛin. ſi ctõis ſuccedit diuerſum dice defenſiõem ſi uſcipe noluerit p dein ſti.l. aniun man
noi no ſon n⸗ ſc 84lnn olccens in iudicio ac conſulem interuentuꝝ:et piguo⸗ G.F. er deIrd
mmiſſus 45 . o .l. apu aX bie
aiquid cpatmun quel, Gpienddos Wecl eq; heredi. neqʒ in ris pſecutõemuelu ſachat ße Semueinme
Baaueingeuerd . beredem uoch defanctusmetit, tionez eonnmolidcrati inlida 1Benblg umm
ait ptoꝛ. F. illud. erii. ſi K.,r :necin ipſo? ipᷣoiurepi ri. dum. ut liceatõ Aaarots
amtochn deſerchigi. eſt: actio danda eſt mec be pignuseſt cuiuspſecutionegat᷑ ffdere alteri do/ ſrtl
lis in poſſeſ. ea.l. fulci/ quolibet tpᷣe nam liberũ eſſe debʒ uSE iam ſiplecu manen in
e n Poe. r : huiꝰ ed uſuſfructus autem etiat P ABuccumediͤ umnt
liaenfelauenemo, dekenceti abeitem ſeruii: Pui l tio eins deneget. ipſoiure durat 4ucn elfffcd
reeſec ranh ans⸗ ci penã euitare.i.ut ſine noxe de⸗ du 5donecnonutendoconſti· e Paiſtnna üan
nee . itione cõueniat. et idoſinegaue eouſqʒ; do xhiſ que di ei.ut. 5. ſi erno) mizſ
Sremun iberabi ditione cõueniat᷑.et i eſſe Se ea tutotempꝑe pereat. Exhiſ quedi kregu Ti H inlllen
r uerſelliiuni. ris ſeruũ in tua p taice , nſy xrimus de ſemo: qui alicui pigno- K.erae. C. ſac/ i
lerinter acrl. à fpateni poteris: niſi iam Käckten risiurcobligaruseſt dech ſtetull mistudtat
ſeruum. in pi. arlt Mmam tunc audiri ri D ſr rr, aI. = eemmi
Srs qies liberabe ke reſtaegel laͤben ait. octaue beroet deeo cuiusuſuſ Biucte ali neres rn
1Bi is quez. liberabe nor õ apparet eum qui alienuʒ Euur. t
if-. enus eſt:appar el
ein pluni 5 ſo nusexr cauſa etiam lite, conteſtata ſeruum in iureſſuum ſſe reſ pon⸗ eramm eſus emuonlee
lum. §. bee nerorer. 5 tibiſi ccireneliiri s i deuir:inns norali iudicioteneat: bultdcſendere. un
interrog. act. item ſi an/ ſit ut ianoſci tibi debea lab 1.* SSõ .2, 82 b Megaturum . oäl
le F mortuo et debe ea ſitut ignoſci . e sſit ſeruꝰ uł non tamen poſſenoxa deditõe P ut. ſ. de dam. in / ulod
exbeeditetc etiam pſente.et in eade; cauſa ſit ſoiureliben jätranſfene poſſũt queniur er ſi Kann
erl om nyn utinintegnunreſtiipoſſit deteẽ an bamw ſneheſt mees
Agirag. mne ſio pmittitur eius nomine quidu- cum ſte rant atraditum: pꝰea devſuf l loci.
aene, anuſ N.—H donmnns uendicet: neclitisextia- dEi ſo mrepl, ln
n eſſet iudicium. eũ ad defen endum ve e ſen, Er S“”c ſ. de ſolu. MIutoce
Had Kann auſi euz. berieũ ad dete õcedendum tõem offerat: poterit ꝑ exceptõe; boien. öybitꝛ:
Sit zar e uiu parosdehetidem coccdenonum doli mali repelli. . . Daurameeng
non eſſe in poteſtatc cñ ẽfructuariouel cui Sns nae 4 epelu. Fricanus. no ißo uneu Ole
irrr. . aro .. GHß ſis defen „S . nec uſuf. perit pi ilei
m lec danda eſt. ..· obligat ẽ:ſipſens ol ut de /½ Zgenera iter ſialieni ſemui gnus. ſo. bic po ing
ſolidum. naz in delicis re noluerit:ne alterius l. aur de ine:qui tibi iuſta ſerui- terat aliqtulũ ĩ iifn
brinnt venpet uua liclia alijs noceat idem pſtandũ tachcen le eel e cedten. ihn
vt inſti. de ꝑpe.⁊ tẽ.ac. i 1 . :dilein qlter ex tute ſeruiret:noxali tecuʒ egerim guia pſens etat nn
§. non aut. ac. eſtin ſeruo cõmuni:quem „ 2 ibi nibil. ac. — it
n Mec in ipſum. l. pe / d 4 Yp̃o iure. du deE
nuentem. ut c, rar. ut em Ka⸗ cgun
o ¶ Poꝛtenit. et ſic — R,,, zſtitultur. i tollitur pignoꝛis obligatio eodẽ (Reſt
enirentie ante lit. — — c die. ut. ſ.l id eſtnudo pacto cõſtituitur. ita et . ñ. et tũc eti (E
cohteſuen dac dtle c deiei venels qui. et.l. ſe. et de boc die. ut .5 iuregm. — 1. .
‚act. de etate. F. f. —GB ʒ“ it pleniſſima con it no. ut. . dey derur.

deitkklann V
35Ken

—

Gunirlend
tetici

ſon.

Cun Nlmn
ctoetite

öign e

cae Adad
ſctar Lid
Uounldu

(Wral:
ſwennl )

Pimin:
0eemn
Uſdeden

ſcc iing

defiflli⸗

boien a
dunriri—

noͦßpian

eeniiſei

lsſo hitl
ſmlin

en cnma

uia grauius reuocatur. ut et.ſ. qui eta qui.l.genera ly. . ſub cõdi.
e ¶ Ex bis que diximus..S.e.l.ex duobus.j.fi.ubi ꝓpꝛietarius 8
bet plene facere actoꝛis etiam vſũfructũ. et vbi vſufrucrugrius non
tenetur. qꝛ non poteſt facere actoꝛis. ut. S. e.l.is qui.et.l.ſi qs a mul⸗
nis. 5. fu vbi nõ liberatur. niſi caueat.qꝛ non libere faat actoꝛis ſtatu

liberum. et aꝑti⸗/
us dicitur. j. de
ſolu. ſi bominez
et foꝛte in alijs li
bꝛis dixerat.idẽ
de pignor dicik
5.e.ſi ſeruus de/⸗
poſitus ubinon

tenetur credutoꝛ.

quia non poteſt

facere acroꝛiſ ſed

in ſtatu libero ui
detur contra. S.

e..D.il.pꝛetoꝛ. in fiſi.
rfi. in ſtatu libe /

ro liberatur qꝛ ĩ/
terim pleno iure
facit bominẽ ac
toꝛis vnde alie /
natione facta de
bet liberari. q̃a
noxa caput ſeqͥ /
tur. Jiem cauet

reus ut ibi dicit.

ſed hic creditoꝛ
vel fructuanꝰ nõ
tenen tur noxali.
qꝛ ab eis non fit
alienatio. l ba⸗
bear iuſ in re vñ
non poteſt noxaã
caput ſequi.rẽa

net ergo noxaliſ

actio in ꝑſonam
eius qui tenebi
tur pꝛimo. ſʒ qͥᷣa

in ſtatu libero li

cet fiat interiʒ a⸗
lienatio tamẽ ne
ceſſe eſt ut caue /
at. pʒ ꝙ bic dicit
verum eſſe qꝛ nõ
ſufficit rem fieri
accipientis.aʒo
niſi plenefiat cũ
caunõe. Ser
num. qui bo. fi.
ei ſerniebat. acc.
fNure. l. de n/
goꝛe.ſed ꝑ excep
nonem doli ma
li liberatur. ut.ſ.
innuit.accur.

Zgenerali/
lter. iuſta ſer

nitute. ſecus er ⸗
go fi ma. fi. poſ.
fuit ſm quoſdã

tuq; mihi eum noxe dederis:ſiue
me poſſidente dominus cumuen
dicet:exceptione doli mali:niſili
tis extimatõemofferat:eum ſum
mouere poſſum:ſiue ipᷣe poſſide
at:publiciana mihi datur: et ad⸗
uerſus excipientem : ſi dominus
eius ſit:utilem mihi replicatõem
doli mali ꝓfuturaʒ:et ſzm. h. uſu
quoq; mecapturum: qʒuis ſciẽs
alienum poſſideam alioquin:ſi a
liter conſtituatur:futurum eſt ut
ſumma iniquitate bone fidei poſ
ſeſſoꝛ afficiatur:ſi cũ ipſoiure no
xalis actioaduerſus eum compe⸗
tit:neceſſitas ei imponatur.ut li⸗
tis extimatõem ſufferat. eadẽqʒꝰ
dicenda ſunt:et ſi cim abeo non
defenderetur iuſſu pᷣtoꝛiseuʒ du⸗
xerim:quoniam iſto quoqʒ cãu iu
ſtam cauſam poſſidendihabeo.
Mius.
Vn ſolum autem gin po⸗
( teſtatenon habet recuſare
poteſt noxale iudicium:uerum et

habentiin poteſtate liberũ eſt eui
tareiudicium:ſiindefenſam eam

pſonaʒ relinquat:ſed huicneceſ⸗
ſeeſt ius ſuuʒ ad actoꝛem traſfer⸗
re ꝑinde ac ſi damnatuseſſet.

noralibus actionibꝰeo⸗
rum quibona fide abſunt:

ius non coꝛrumpitur: ſed reuer⸗

ſisdefendẽdi exbono et equo po
teſtas datur:ſiue domini ſint: ſi⸗
ue aliquod in ea reius habeant qᷓ

vel ſubaudi hic maxime. nam et dominus erat idem neceſſanio fa/

(turus. et q; iam inueniretur locuples aliena iactura ſi non baberet
locum ſequentia.

be¶Erumatõem. boc ſi conſtabat ſeruũ deliquiſſe. alioquin domini
conditio graueretur ex eo ꝓ alius eſt cõuentus. ut. j. e.l. in noxalib.
ie Poſſum. ut. z. e.l. bo. fi. poſ accur.
K ¶Exripiente. bic eſt exeepno. qꝛ dfñs ſum nõ potes agere. aʒo.

le Pꝛoſuturam. et ſic no. publicianam cotra dominũ dari. q Eſpe

Nonus

e noraltbus actionibus

ciale. regularit᷑ autem cõra. vt. S. de publici.pe.etfi. ac.
me¶ Uſucapmrum. no:etiam ſcientem vſucapere. qð eſt ſpeciale alias con
ttra. ut inſtitu. de vſucap.̈ in pꝛin. babet em titulum.et ideo vſucapit. ut et. ẽ.

de publicia. l. item ſi.

n1 imponatur. poſtes exregreſſu. accur.

lis eſt creditoꝛ et fructuarius. .
YU tul?.
Vog ait Pers anl un
lia furtum faciat:ad eũmo
dum ſe actionem daturum:ut tã⸗
tum actoꝛ conſequatur:quantuʒ
ſi unus liber feciſſet cõſequeretur
queritur:utrũ ad pecunie pᷣſtatio
nem reſpiciat an etiaʒ ad noxe de-
ditionem utputa ſi expᷣcijs noxe
deditoꝛũ duplum colligatur: et
ſequentes actiones inhibeantur.
Sabinus et Caſſiusputant pꝛe
ciuʒ quoqʒ noxededitoꝝimputa⸗
ri debere:qð et pomponius ꝓbat
et eſtuerum. naʒet ſiſeruus inde
fenſus ductus ſit:extimatio eius
imputanda eſt cente non tantum
duplationis:ſed etiam condictio
nis ratõem habendam ¶ſ Julia⸗
nus putat furti faciendi tẽpꝰ ſpe⸗
ctãdum eſſe:an eiuſdem familie
ſint ſerui.nam ſihij qui pluriũ do

minoꝝ erant:unius eſſe poſtea ce

penint locus edicto non erit ·
(Aliſt.

Sauiin aliena poteſtateẽ
ſi noxiam commiſiſſe dica
M- nur ſinon defendatur duci

tur:et ſi pꝛeſenseſt dominus:tra

dere eum et de dolomalo pꝛomit
tere debet. ¶ Oinpo.

( Oxali indicio inuictus ne⸗
f mo cogitur alium defende
ſe

re:ſed carere debet eo:quem non
defendit:ſi ſeruuseſt qð ſi liberẽ

qui in poteſtate ſit indiſtincte ipſi

petentes. Accurſius.

o Eadem .ſ. ut peſſis
vluca pere.et habeã ex⸗
ceptõem et publicianaʒ
ſi ceciderim a poſſeſſio⸗
ne.

p¶ Ab eo. bo. fi. pol. re

tento eodem caſu.
q ¶ Poſſidenu. qꝛ iuſte
poſſidet.aʒo.et ut.j.de

2cquiren. poſ. l. iuſte.

4 On ſolum. babet
ugitiuũ puta.

¶Zranſferre. item alłs
ẽ neceſſe ut caueat ſe ex
biturum cum pꝛimum
potuerit cuʒ foꝛte ſit ad
villam. ſed tamen dicit
in poteſtate.quia babʒ
poſſibilitatem habẽdi
eum quado vult. ut.S.

ſi ex nox. c.l. ij. F. ſi ab ⸗/

ſens.
1¶Damnatus eſſet.no
rali iudicio.vbi ergo eo
damnato agi poteſt e⸗
uicto ſeruo ꝑ bypotbe/⸗
cariam.ita et bic.ut.j.ð
ſolu.l.ſi boĩem.

AAnoralibus.pon
MHeoꝛrumpitur ꝓꝛſus
licet dominiuʒ ad acto⸗

rem ꝑuenit.aʒo.hoc iõ.

quia eis reuerſis pmit⸗

titur defenſio. ut ſubij /
cit.⁊.S .ſi ex nox.cã.l.ij
in fi. et.S.e.electio.. 4
abſente. g Equo iure
ſcʒ ꝓpꝛio. qð eſt equuʒ
accur.

Uod pꝛetoꝛ ait.
ſequatut.ur et.j.ſi

x? Arputa. ad boc. ſcili

cet ut ⁊ c.ac.

a (Dediton. l. quos

dit dñs familie ꝓ pᷣcio.
ſeu pecunia q̃ darefñ a li
bero.ſed quid ſi domi⸗
nus dare velit actoꝛ no
lit reciꝑe.m.qꝙ ſatis eſt
ſi dũs patiatur duci v⸗
nuvel duos. ut et ſi plꝰ

ſit in eis ipſe repetat.·

ut.j.dicitur. ꝙ Duplũ
ſi furtum fuit factum

b ¶ Sequentes actões

Ppter ceteros ſeruos ⸗.

c ¶ Excimatio.bic ſematur in eo qui eſt defenſus.quia et in eo ſeruatur qui

non defenditur.
d ꝙ Conditionis.furtiue.aʒo.accur.

e ¶ Gul.edicto.ſ.im̃ dando qᷓ;tum ſi vnus feriſer. ac:
f IS qui in aliena. dolo malo.qꝙ eum nõ obligauerat.alioquin niſi b

faciat punitur.ut.S.e.ſi ſeruus depoſi.ꝗ. dũs
ℳ Wrolu danda eſt. ut inſti. de nox. act, . ſi.

qui ſeruum.

5 vi

—

b 2 ſi condemnnatus debet. de caſtrenſi uel quaſi peculio uel foꝛte de ad

uẽtitio cõſentiente patre.qꝛ fit hic ex neceſſitate.accur.

e
d. s ſ creditoꝛ
A debitoꝛe. qꝛ de
hitoꝛ ſurripuit creditoꝛi
et bunc nendidit et tra/
didit.
¶ Adebitoꝛe. poſt fur /

g ¶ Cenebit. ſi alicui ex
tmnaneo fecerit furtuz bic
ſern.
Sawianabope .
thecaria. ut inſti. de ac.
H. item ſeruiana.ac.
i ¶Nuocari ab eo q euʒ
pignoꝛi habebat.acc.
K ¶Emit. ita qð teneat
ven ditio.etcum dirctõ
ſi neceſſe fuerit interpo/
ni.alias nec interim ẽp
toꝛ eſſet dominus. ut. ſ.
de re. eo. l. i.
1Bciens. nam igno /
rans non tenetur quan
do eſt tituluſ non lucra
tiuus.ut hic erat.ſecus
ſi lucranuus.ut hic.⁊.j
quid in frau.cre.l.q au
tem. S. hoc edictum. et
G. ſimili mõ dicim.ac.
m RPoſſit. pꝛimo caſu
vel pby pothecariã ſe
cundo iure in integr.re⸗
ſti.teſtio ꝑ paulianum.
interim tamẽ erant dſñi
ut bic. ⁊.j. de contrabẽ.
emp.l.ſi ſciens.et.C.ð
in integ. reſti. ſi curato⸗
rem. et ar. S. de rei vẽd

non ideo.accur.
Jalienus.reſtau⸗
abitk. ut et. j. de fur
tis. l.qð dicitur. et inſt.

e.S.ſeruus domino. ſʒ
ar. cõtra.j.de bere. lac.
ven. l. ij. F. pe.

o Vemadmodũ.ſua
ECculpa. no. de elpa
o. ſic et. j. de pecul. ſi

poſtea ·et.S.e.ſi heres.
et facit. .e. ſi pluriuz. F.
finali.

p Zulianus autez. de

ſinit. uret. j. ꝓ derelicto
l.i.et.ij.et.j.de ffip.ſer.
l. ꝙ ſeruus.
q ¶ Si ſeruus meus. ex
cuſſeris.animo furandi
etlucrandi.nam quan
doq; boc fittantuʒ ani
mo damni dandi.ut.qᷓ
ad.l.acquil. ſi ſeruꝰ 5.
ſi quis de mann.
r Mummen noie. ſed
hõne bic excuſſoꝛ. ſicut
creditoꝛ a ſuo iure p edi
ctuʒ diui marci oĩno ca

c Nõdemnatio.ſiue enim ꝓpter cõtractum ſiue delictum filius condemne
tur tenetur poſtea pater de peculio ꝓfecticio.ut bic.et.j.de pecuł.l.licet.ꝗ.
furtiua cã.ᷣet.S. de iudi.l.tam ex cõtractibtus.

uidefenſio danda eſlꝰ. ¶ ZXli:
Motiens enim nemo filiũ⸗
C ammi. ex cauſa delicti defen⸗
dit: iudicium in eum datur.
¶ Xpia.
XZſicondemnatusfuenit fi
— ius:iudicatum facere de⸗
bet tenet enim condemnatio ꝗn
immo etiam illud dicenduʒ eſt pa
trem quoq; poſt condemnationẽ
filij dumtaxat de peculio poſſe cõ
ueni. Dem
JIquis ſeruum pignoꝛatũ
deide a debitoꝛe ſurreptũ
emerit a debitoꝛeſ:nomine eiꝰ fur
ti tenetursdomino ſerui acquiſito

. 6 . bp „ . —
necoberit ꝙ ſeruiana põt ei hö

auocari idemq;et ſi a minoꝛe ꝗs
xxv.annis emerit ul in fraudẽ cre
ditoꝛum ſciens ij enim quamuis
auferri eis dominium poſſit inte⸗
nim tamẽ conueniendi ſunt.
I KRiphonius.
Jalienus ſeruus furtũ mi⸗
Mi fecerit:qui poſtea in me⸗
vum dominiũ peruenerit:extingui
tur furti actio: que mihi competi
erat nondũ in iudicium deducta:
nec ſi poſtea aliena uero euʒ.queʒ

ante litem conteſtataʒ emerã:fur⸗
ti actio reſtaurabitur qð ſi poſtli⸗

tem conteſtatam eum redemero:
condemnandusenit uenditoꝛ.
¶ʒ(MWlpi.
Zemadmodum ſi alijuẽ⸗
Qdlidiſſet: parui enim refert
cuiuendiderit:an aduerſario: an
alij ſuaqʒ culpaꝰlitis extimatõem
ſubiturum:quiuendendonoxeð
ditionem ſibi ademit.
lian?

a eruum pdelicto habeã

Aqui nibi furtum fecerat: libe

ranime: quia ſtatim meꝰ eſſe deſi

diſt. rf. non. quia pᷣ edictum amittit ius fantum qð babet in reul p⸗
pter rem. bij autem nummi neq; obligati neq; debiti erant. ut. . de
fur. quivas..fi. ſed ar. cõtra. in auten. ut non fiant pig. coll v. H. ie

et in auten. ut nulli iudi..quia vero.
Sed ſi ſeruo actioni.accur.

nit nec eius nomine: qui ſine öño

ſit. furti ſit actio.¶ Si ſeruusme
us rem tuam ſubtraxerit:et uendi
derit:tuq; nummosquoſ ex pᷣcio
habeat ei excuſſeris locus erit fur
ti actioni ultrocitroqʒ: nam et tu
aduerſus me furti ageresnoxali
ſerui nomine:et ego aduerſus te
nummoꝝ nomine. Sed et ſi ſer⸗
uoꝰ creditoꝛis mei ſoluerisnum⸗
moſ:ut is eos domino ſuodet:eq̃

locus erit furti actioni::ſi is num⸗

mos acceptosinterceperit.
Elianus
plurium ſeruus furtum
fecerit:et omẽs domini do⸗
o fecerint quominus eum in ptã⸗
tehaberent:ſubſequidebet pᷣtoꝛ
iuris ciuilisactionem:et iudiciuʒ
honoꝛarium exhaccauſa pollice⸗
tur in eum dare:quem actoꝛ elege
nit:neqʒ enim ampliuſ pᷣſtari acto
ri debet quam ut detracta noxe ð
ditione agere poſſit cum eo: cum
quonoxaliiudicio experiri potuiſ⸗
ſʒ:ſi ſeruus exhiberetur MQuia
lienum ſeruum ſuum eſſe fatetur
q́;uis norali actione obligetur:ni

hilominus cauſa cognitaſatiſda

redebet.qui autẽ ꝓſeruo ſuocõ⸗
uenitur ſatiſdatione onerandꝰnõ
eſt: non enim offert ſe defenſioni

alieni ſerui.:ſ Siquis dicat dim
dolo feciſſe:quominꝰ in poteſta⸗
te eius ſeruus eſſet:ille autem cõ⸗
tendat eum ſeruum ab alio defen

di:cum ſatiſdatione doli maliex⸗
ceptioni locus erit¶ Sedęet ſipꝰ
iudicium acceptum cum dño ſer⸗
uus apparuenitet qꝛ non defẽde⸗
batur:ductus eſt exceptione doli
maliPoppoſita dominus abſolue
tur:et moꝛtuo ſeruo ſuſceptũ ſu
ſtniere debet iudicium ante autẽ

1tg Siis. ſ. leruꝰ

furti actio.ſ.no/
xali michbi debi/
tori.et ego rema
ned ſibi obliga⸗
tus. gc.
u & Untercepit.
boc ſi non egerit
numerãdo ur fie
rent ſui.qꝛ tunc
non ageretur fur
ti. ut. C. de con.
inde.l.creditoꝛiſ
accur.

. plurium

ſubſequi.
ſubſequenter da
rein. ac
y Mectionem. i.
noxalem pꝛeto/
rem.que in locũ
auiliſ directe da
tut. ur. S. e. elec⸗
tio. F. i. et. F. ſi il
accur.

2 4Derracta no
xe.ut et. j.de in⸗
ter. act. l. ſi ſeruꝰ
accur.

b ¶ Auralienũ.

cauſa cognita. ſ.
ſi apparet alie⸗
nus.accur.
c¶ Debet. iudi/
catum ſolui. ac.
on eſt. ſ. in
dicatũ ſolui. ſed
uudicio ſiſti cauz
vel iurat uel ſue
ꝓmiſſioni com⸗
mittitur.ut inſti.
de ſatiſ. S. ſz bo
die.et.ð.ſi exno
xa.cau.ag.l.i.et
no.qdð.bic. S. ſe⸗
cũdũ noua iuna
loquitur. immo
etiã tſm verera:

non ſatiſd abat

cõuentus actio/
ne perſonali ſuo
nomine. ut ibið
ut inſti.de ſatiſ⸗
datione.
e ¶ Siqs dicat.

cum ſatiſdanoe

;— GM

fꝙ NYocus ent cõ
tra actoꝛ.. ut. 8&.

g ¶Apparuerit.
id è alicubi.aʒo

be Dol mali ſz
onnn de /
ſijt pollidere ſi

poſtconentionẽ

tnh

ʒibe

(Eit⸗

mllip
elin

ronſt

lutide
ſncſ
Gunboe
ſinen
ltenne
elbiee
ſcinn
gitin
ltudpe

ſenid
ltoroe.

hares bel

loſipö

doſ
n
Lutpen
Gnotnr
ngun
hebat
ſdeinle
lle
En
Ne.
Prolen
Neinnrz
Uuli
nii,
Cunge
4 en
ude,
1Gei
Amni

Fin dinata. de
tegman 6
R denheen⸗ lepfr
S s ageune =
cim 3 aet. . eu ntuo. 5 ſic.ſ. ret. l. i. genſo ſut
Deci D e in
rel⸗ .extima 8. e.l. de eſtp lio cceun.
rr — annan arvf onſodnl
M diciono ora cap tubi berlauun dres dil
SðM xali inclici = ſemol. t
=èð nimo- pal Zni def ſe 1 a⸗⸗ tonue,
ded ur an tur. la oxe m 1, . :j ntuꝛt re 0 i. oꝝ. bis
itnoke itn nole. mn omn do⸗ tur:i e bere rere t * Emiq .n Z.
Uumni, — = iatu venont is ante de ſeoe ſſe :ſi eoj iſſim i. cri. uren. qr
enu karrkzer q accip aione egatus an here dnc intuli otent ni ſacat ſan „ ſanen dop ae⸗
nehi indun gobaa eruns cre. ent i⸗ dominop ſinian ſa⸗ ti dige⸗ zulti undoßs
ſi 6. et. aerte inus. uus ita 0 no⸗ do = iuſtin 1C i cit. iũ reg regü
Sel i zatri he raxe atum ruu ePon etui re coll erp ox. caffi In nbſo,
inmſe palukgig Unne ilega m ſe fur 2 8 PP nn lib. x. unmd do ech⸗
Kluii poli r e nrol urtim ſu qui ſude erit fur icipi uete uml 5reg . tum pn lei
etn Rer. l.⸗ ſ. e. is fur noq t nu ex! Giniz „ plen
rn en cader, dis SEnacoce ſ dbane nd Peataiker Fin Glunns elhuene 6
g loi . cum furtis mrem nuchi n. ſeu P. x. dud —. s que metent
ſung L.iij. . in erit fu aria it qꝛ ſ autei em. inclpit. nm te la unn t.f.
nfunmn aucegh edite ſſab ibend valtne⸗ mnc Iniu iom et 5 e uo i Fneru⸗
mlin gnga na Ragz ad exhib 15C Salken de J — ic 4 tuo an Borer ntiaus
Vi po fun. . tis t ‚R— cois nig⸗ : qa am der ſer⸗ re s qui. on
l 1 ebar Eun non fe⸗ unmannm A ſe utdicati vin. K iseuns de0
C ſcien de die ſu S mn, acol. diſſet i H . 1s edi Pnun. re
hͤ ſn kannn n en Punhda fanum f SðWððB rtinet uis gi 35 e
bſegun item caſu c N it: eO ijſ⸗ cois I - ctio 1: = . on nat ibi den enim
lit eſt l di rit: anec leg 800 90 t. Ca ca: en C0 ne mi ſ. e.l. ſt en
a blc en ek ri tre dũ mus ag 0 Ec ſti neq; me ci au ur re-!.de⸗ ploaʒ
et bir eſt 4 namn nust dia ruſ ede ic H on lo
Rerte ſir ile rtn bi. d Ri 1Jani
dO mni . ecerit coid iudici fi inter ific ttit: liudic oꝛ u aued n in e
enn ear feceri ‚ſed õ in dif mt ad ſi fe . tio. bon no ſtit. de
ſoſiaßt P ut bisel oteſt: ibertat noxal bet tun an idonp ines t:et . atiſ tere
S nio. F. Verles Po Jagli enoiene ende iu⸗ finio gue re f. inima unt di criin a mrth fqua
* 8.1 5 ſid . 9 4 m itinen elus — ureg mene dii bſer 8 niam actio ctuu tiua
em letanad Ja c iſu ue nuũ minn iri m od ine⸗ e depenan ranaa
nali isgte nintie nan de ucn ſeraͤr ende rego teſt nin Krin⸗ n. kenncan
A tuo aragindl um erſiagem iciũ e 19 eſ amou alia elit p et cõ ius. 1 t. rñ. e rüt. ut. C.
– ſagage id iud tſigd iucdici ⸗ te⸗ ia p ue m :e me al bon pno. r. .
iudici a:e clicetie oralei. debit. euʒ bſol are inde tõe An el;
—„ð legio. niliica⸗ dic s:nox le uide ans it abſol g erei dica eſt: dicã⸗ cun en gueglagtd
un. eer elt tile Nan ter umen u Se U iudi na. qu 1m be
E rinorer ien = loe rep aci ſu Wan ni ncladli an
nen
uin Paeran eredi iſſe: e ere Ebüut Eh teru onc n s ermene Pſn §.
in aberalige iſſe ere bü atẽ e uo 0 na lulu an mele ri.
e dum rar
na . Sn nsen eũ d ieſun eden b:ẽt adue nnoli. S tſuntun riantnigon⸗
en . n lentegt etu 18 tũnol item iſi in cat pec onſtrati aeneinonen n
tecfſ niſt vole ad Pbp i ſnetain ctüt. nqua n erta Anmm⸗ dennnto
degs lH ruiau qzdi mecl cõp nonq 1Pi C ines d fun agere toc
n de l.ſi eẽ ſ: 18 ‚ſedn in e⸗ vſmnee ſil inage u
riai eran uanoſac⸗ idte⸗
e S ribus delcnen adal ijn Bägeaige tau a g
1 on er 1 C 8 omin uen t. ſſet im
. U dño kcöi t.f. cc 1ſer riure detſ ꝛici ne.
uſunin . . u ſu i tur: no/ ſe ſia⸗ 660
man iustar niſſe Alupnaand el
* to. r.lſi et. ius ne .l.9 Es.
en . denn ban Nut cum i efur.l inter os
Sni Sien i ox. n bet. u nteſt. geti
niu 6 e aſuü ouc Re en vonkal.
dicn . 5. nau. llig. ca gen⸗ tun 8 ſu
Aan glecpram
aſei vire dem ſe 2
ſ in y eiuſ Neraten:
de nnß
Sn
nc ſn

5 vl

Liber

velim cõmodius agros terminari ut prem mei fundiquam poſſides reſtii
tuas et in eius fnibus cõmodius ponantur termini. ut. C. e.l.ſi quis. acc.

66 „ „ . — —
in terueniat edificiũ nõ
aut directa. ut ibi. Fedi

ficium nõ erat bic c ha

taci.S.l.hoc iure.S.fi.ł
dic vnus bahet pᷣdiũ al
ter edificiũ.et ſic datvri
le ibi vtrũq; edificiũ vñ
nõ datur. vel hic utrun⸗
q; miſticũ ſed loco termi
ni erat ediſicium. act
beᷣ Dirimere. cõmode.
vicz eis erntibus ut pꝛi
us et differt hoc a pꝛo/
no.hic ex cu libʒ agro

alteri adiudicat ſed ibi

tm̃ devno alteri.ac.

diudica tõem faciẽ

vni ab altero. et eto /

tra Ncc ur.

Kk AEPer adiudicatöem

in alterũ ar. utet inſti. ð
offiiudi..fi.ſed ſuꝑi/
oꝛi ab vrroq;. accur.

Uo caſu. adiudi/

andũ ſit.i.adiudi
cetur. accur.

Uſit arca fines totiꝰ
ggri ſed etiam loci.i.ptiſ
fundi.ut.j.de ver.ſigñ.
locus etiam. v. pedũ tã
tũ. ut. C. e.l. v. pedũ.
n ¶ Ein iudicio. pceperit
pura fructus naturaleſ
ſed de induſtrialibꝰ dic
o Kieret. q. d. non. ac.
p Nõductuſ.im ꝓpꝛie

dicitur cõductuſ.ut.j.ſi

meſſoꝛ fal.mo.di.l.i.F.
q ¶ Zius. in pſona eius
70.9ccur.

re ſſoſt litem cõte. añt

id eſt certe.nec em̃ õdi/
cit ſuꝑioꝛibus.ac.
ſ¶¶ Judicio.ᷣ ut et.. tit. i.
te Kulpa.etiam leuis.
ut. j. de pᷣca.l.queſitum
S. ſi in ſeruitutem. er. H.
illud. et.S.de rei ven. ſi
bomo. accur.

u Percepti.ſ.fructus in

ed et loci. nõ ſolũ

hoꝝ hẽat:quã in fundohʒ: et p

Ecactio. arboꝛes quas inrereſt ſuccidi ꝓpter vmbꝛaʒ arboꝛis foꝛte. ut

I.l.uiij. S. ſed et ſi quis. accuar. èò
ni hiceſt cölra. .e. ſe et loci. .. pe. ſolu. bic dicit dani ytilem. lic,

Ed ꝛloci unius cõtrouer
ſia in ꝑtes ſcindi adiudica⸗
iõibus põt: ꝓut cuiuſqʒ dñiuʒ in

eo loco iudex cõperit. In iudicio
finiũ regũdoꝝ eiꝰ ctiã rõ fit qð in/

tereſt: quid.n. ꝗs aliquã utilitatẽ
exeo loco ꝑcepit : quã uicini eſſe
appeat:an iniq; danatio eo noie

fietꝰ. Sed ⁊ ſimeſſoꝛ ab alteroſo

lo cõductusſit:cõdẽnatio erit fa
cienda eius ꝗ nõ cõduxit in ꝑtem
mercedis Moſt litẽ aũt cõteſta
tam ꝛct fructusuenient in hoc iu⸗

diciũꝰ.nam et culpa et dolꝰexinde

pᷣſtãt᷑:ſed añ iudiciũ ꝑceptinõ oi⸗
no hoc in iudiciũuenient.naʒ aut
bona fide ꝑcepꝑit:et lucrari eũ oʒ
ſi eos cõſumpſit:aut mala fide:⁊
cõdici oʒ. Sed et ſi ꝗſ iudici non
pareat in ſuccidẽda arboꝛe :uele
dificioin fine poſitodeponẽdo
ꝑteue eiuscõdemnabit᷑ ¶ Sidi
cant᷑ termini deiecti uel exaratiiu⸗
dexꝗ de crimine cognoſcit: etiaʒ
de finibus cognoſcere põt: Si al
ter fundus duoꝝ alter triũ ſit:po
teſt iudex uni pti adiudicare locũ
de quo q̃rit᷑:licet plures dños ha⸗

beat.quoniã magis fundoqʒ per

ſonis adiudicani fines.uel ptesin
telligũtur hic aũt cũ fit adiudica⸗
tio pluribus unuſqſqʒ poꝛtõnem

1

duſtriales.accur.

x Qucrari. ut nibilominus reſtituat. ut inſti.de re.diui.S. ſi quis a nõ dſio.
qnq; m̃ oiciiur quis lucrarni.qð tñ reſtituit ſub cõditione th.ut.j.de in dieʒ
adliec.l.ij. et. l. irem qð dictum eſt. acur.
yXongdici.ur et.j.de cõdi.inde.ſi vꝛbana.in fi.ac.

5 Bed et ſi quis arboꝛe. cum interſit vicinoꝝ eam ſuccidi.et cõmodiꝰagroſ

terminari. accur.

2 ¶¶ In ſine. ſc; agri vicini. accur.

„

a Meponendo.ſ. in totum parteue æc. accur.

b ¶Qoͤdem nabitur. qᷓ;ti in lite iurauerir aduerſarius qꝛ licet ſit ſtricti iuris

eũ ꝓpter iudicis auctoꝛitatẽ defendandã deferatur. ut ar. inſtu deoffi.iudi.

S. cõtumacie. et. S.ne quis eũ quiin ius.l.pe..i.

¶Bi dicanur. de crimine. q. d. idem iudex tam criminaliter qᷓ; ciuiliterpote/

rit eognoſcere. a gitur em criminaliter ppter aceuſatöem ex.l.agaria
qua cõſtituta ẽ pena.l.au.publico inferẽda in ſingulos terios deie
ctos ła mo.ut.j.de ter.mo.l.iij.nec vna tollit alia.qꝛ cõpetũt de re fa

miliari.ut bic.et.C. qñ ciui.act.piu.cni.l.i.donec iñ vna agitur alte/
ra ceſſat quo ad exercitiũ.ut.j.de publi.iudi.lᷣiiij et. . vi bo. rapto.

indiuiſo. Quicõmuneʒ fundum

habent inter ſe:nõ cõdemnãt ne⸗
q; enim inter ipos accipi nidetur
„ „ 7— J . — =
iudiciũ.Si cõem fundũ ego ⁊ tu

hẽmus et uicinũ fundũ ego ſolus
an finiũ regundoꝝiudiciũ acciꝑe
poſſumus:et ſcribitpom.nõ poſ
ſe nos acciꝑe.q; ego et ſociꝰ me
us in hac actõe aduerſarij eſſe nõ

poſſumꝰ: ſed uniꝰloco habemur

idem pom.necutile ꝗdẽ iudiciuʒ

dancũ dicit: cũ poſſit ꝗ ꝓpꝛiũühʒ:

uel cõem:uel ꝓpꝛiũ fundũ aliena⸗

re et ſic experin.¶ Mõ ſolũ inter

duos fudos:ueꝝẽt intertres plu
reſue fundos accipi iudiciũ finiũ
regũdoꝝpõt.utputa ſinguliplu
riũ fundoꝝcõfines ſunt:tnũ foꝛ⸗
teuel quatuoꝛ. Finiũ regundoꝝ
actio et in agris uectigalibus ⁊ in
ter eos quſumfructũ hñt uel fru⸗
ctuarniũ:et dñm ꝓpꝛietatis uicini
fundi et inter eosꝗ iure pignoꝛis
poſſidẽt:cõpetere põt:hoc iudi⸗

ciũꝰlocũ hʒ in cõfinio pᷣdioꝝ muſti
coꝝ inurbanoꝝdiſplicuit: neque

cõfinia hec ſunt:ſʒ magis uicina

dicunt. et ea cõibꝰ panieribꝰ pleꝝ
qʒ diſterminant᷑ et iõet ſiiĩagtrise
Pon rOilla
dificia adiuncta ſint: huiclocꝰ? ac.⸗
tioni nõerit:et in urbeoꝛtoꝝ lati:

tudo cõtingere põt:ut ẽt finiũ re⸗

gundoꝝ agi poſſitſ Siuero uia

r¶ Aſuſfructus. cum vicino.

Bi alter fun/
dus ſit ꝓ indiui
ſo. accur.

e ¶ Dſios babe/

at. vnus ager qᷓ;
alius.accur.
f4 Intelligũ tur.
alias intelligun
lur.ſ.fines.et ali

as intelligit. ſcʒ

iudex.et tũc hẽs
ndleglae .
g ¶ Unuſquiſe
1 dnoꝝ ſnd.

cui fit aduidica,/

tio
b Mon. neutra
i ¶ PHoꝛtione ĩ p

le adiudicata.

kAui cõem cõ
gemnaf. boc iu⸗

agi. ut ſubijcit.
l Budiciũ.qꝛ ft
nes nõ pfit diſti
gui donec diui /
dantur. ac.
m Bi coez. nõ
poſſe. ut. S. ð ſer
ui. vꝛb. pdi. ſʒ ſi
inter me. contra
ſo. aliud in nega
toꝛ ia quã qͥs ꝓ

reꝓpꝛia intedit
cCcotra aliũ ſociuz

ut ibi. aliud in
hac actione. acc.
n Erxpenn. ci
emptoꝛe.

4 Mon ſolae,/
t

duos.i. ꝓ du
obus fundis.
¶ Binguli fun

di.puta vnꝰ ba⸗/

bei plures conſi

q Fimium regů

oꝝ. vectigalibꝰ
ut et.j.ar. fur.ce.

l. cedere. F. f. c.

ſꝗ Moc iudiciũ. diſplicuit. S. l.ij. cõtra. ſo. ur ibi. accur.

t ¶ Ronfinis. confima dicũtur p̃dia ruſtica. que ita ſibi ꝓxima ſunt

utnullus panes medius ſit. ſed vꝛbana cõſueuerunt lmgni /
rietibus. Item facit ad id qð legitur.j.de ver.ſig.l.vꝛbana.acc.

tu

ui Gi vero via publica. interuenit. inter me et eum coniis quem 3
go finium regundoꝝ.
x 4Mon poteſt. an ergo poterit agi finiumregundox utd ß.
ines vie mee. uel mee poſſeſſionis. et cõtra quẽ agitur. qʒ lij⸗
utili.hoc iudicium foꝛte agetur.nam erpericulum talis vie ac nos

doꝝ ur diſtiuguan

ptinet. ut. S. quem ad. ſer. amit.:.ſi locus.ꝭ.cũ via publi. ac.

Aia magis. electiue p onitur.aʒo.

5 Eãaſiniuus agi poteſt cõtra dum niui.

usßßn

Ce
1
6o
ſer
ſin
poͤm
hoen
eſci
unb⸗
len⸗
golt
lee
deſvo
büet
liefi
eris
lonme
Noſee
ſaaiud
alſos
c

gnz
(ſdu
zdefe
lenin
Gmt
d
n
b
ſo

kape
Untegt
annt
R
hoſccn
ni

iline
lune⸗
ſet
ſkie
dan..
ab
Rine
ſan
RNa

iſeunde. L
milie beriſen rionieing d
rtanunnuſtei
— tſimp ſtnenciror Lomd accur. il t
S men v 18 e ic quo a ibus. mil. p .
ecunus in? ſuir oͤtune ſe iet ſed toun it p aeren Enln.
De ezatlauez aradn A⸗ er an dend e Trli: 51
. hic debe Q. de te taddeq et dũ ten debaaer, nan
icui ci⸗ WE ſieno. ꝙ di mcht eſt. ſcri 3
er alicui tca eſtut uſa eui ebet. et 3 Liend atino q
b aberchage daie .c. ibiin ſinuer .e.l. d M Tn ſi guis ſe
.bee gtneulean gat Aulus. 2 babesnerlr bie ſen
gaaltrud da er. ge. ñad dñij 8 e qua bieſu er ſolo
oocaſegeau ꝛẽ dic. tangerer. . qʒtũ ri oʒ den rat in g e lex ſo
Eo⸗ casiinaineei Zennn miner wſenn ui Se rglauie
. . ti . 4 — J „ ſ△ „ . . 6 lb
enci “ Aits korreaepluechen niumno — O tinet: auit is d 4 in hut. i latino
4 oce lt m EP U u
ibrice 90 Aſinara cnfninegan ſabdiſons fuit remnineg duoutmin cum
gnggenie b Jirru qnñ ica in fini 12 fun p 1) benim bſe r G iuxta agr
Unihmn Di ublic : etideo iniomeo triuſq; etnõ en bant o tio Bomum ina9
in ſiga volenet 5 elligit: ſt. õfinion t: u uenden sſeꝑa onſtra r s
diirin (rleuparena ai inte npote iſine en ſi coꝝn füdo d dem rfun Bntenus mmo
tusſtpicl poſſtduiam nik agino ia magt el flum Dem ſingulos t. Se ines inte ius. Anoshele inm.
W po ec, . B ublicau e debent. os fin AAiu j tDuos = .
ize i ven a. e.„ uia pul i. tointenu uand ium nouo⸗ one finiũ HH Hde/
umnug Abſincr , Nager uicini. pꝛiua ipot'. confin ituere'. n actõn ndũ gualbere d lnan de,
cörent uthi dſin eſti. dos Liendũe dobſerus uis ngen rPeniili
irlei cõrent coͤſt/ Ed regu 34 6 LCi on illu ainde bet ſp reliqu ica. xv.
ſininlin Celi it finiũ nnae ſdon ill uodã: iſſolo iaens rel nn
Ilſnagge fei at. ri. ac m 18 91 locũ Tegu ẽplũ n theni Si xta ſoerean denn 3
nsntlge ⸗ Beiaan ⸗ Ed dant:e :ei ꝗ . P. ð ad ex ſt:quã 4 eſt S Deacalt ſoluzʒ fi edic.
nitniS eꝗ eſniregu. K rbitri hrẽde⸗ ſigna eſſe:q iptueſt: illic ita rius ſtruitur t. C. de ue
llian. Aoffiei⸗ . arbit 101 4 is ſcrip . illie alte icatur. u iana. que
4 . Euadrt ſin tenſtori⸗ inchs rel d kegzsli⸗ inmacen lc inũ non
en elerd rhe, ſce aftattten Nereli SAE
giftuint . kominet „ m ſ cõ inis 5 gsſ. m rũp ſiau uun runrq s ſiue.
bermo uuhe elocũ 6e flumin o:iõ onem ſũt mu des . rqʒ alij d neianis n cete⸗
ſPorzan em̃ cõfite e.x. iu r eſt. tide inundati b? r eg iognaronoeß⸗ oderit:qꝗᷓ tur in hic ibuſuelcb⸗
