na Polwiin amiteret: et pꝛecium uendito, re-
actone.l. gull. tineret niſi foꝛte inꝗt:ſi quis om
nõ fit ertiatio ta ———
lis incem. ſed in Nesiſtas ſupꝛaſcriptas conuẽtio
actoe er epto ſi. nes reciperet:quẽadmodũ recipi
vt bic dicit vel ex erir- ii-
nmabiur um Pitur: utuenditoꝛ nũmos accipi⸗
eſt venſimie d at:quãuis merx'ad emptoꝛẽ nõ ꝑ
ner anum x tineat: ueluti cum futurũ iactuʒre
qas conſuem eſt. isa piſcatoꝛe emeris aut ĩdaginẽ
Aliaſ. eſſet plagis ipoſitis a uenatoꝛe:uel pã
blanpmup. no thera ab aucupe. nã ẽt ſi nihil ca
dineſarrn pit:nihilominuſ emptoꝛ pꝛeciũ pᷣ
omioꝛis etcin ⸗ ſtare neceſſe habebit ſed inſupꝛa
lem er eor ns ſcriptis cõnentionibuscõtra erit
emmnous eſer dicendum : niſi foꝛte ſciẽs alienũ
nprurns. ſci/ uendidit tũc enim ſecũduʒ ſupꝛa
.V c. led 1 . J2 ◻☚ DrE 277
toiin qusto mi Nobis relatã: Juliani ſententiam
ns valuit tpe c5 dicenduʒ ẽ ex empto eũ tener:q
actus ꝓpter vi . 11
ciũ.vt.j.de edili. dolo facit.
edic.l.qð ſi nolit
H. ſi ples. ſy alijs

yt. K. bec differentia non placet. vt ar..e.l. ꝗ. per cõ trariuʒ. in fi.vbi
etiã ciuili agitur quanto minoꝛis valet.ſed ibi non ea ex empto ſiue
quanto minoꝛis.que ꝓpter vicium detur agitur.ſed ꝓpter dolum
emptoꝛis.vbicunq; tamẽ dicitur quãto minoꝛis pꝛeroria teneri ibi
dem habet locũ redhibitoꝛia ſi nõ eſſet empturus.ſi vicium ſciuiſſet
vt.j.de excep.rei iudi.ſi is qui.F.i.
q ¶ LZigni.coꝛruerint.qð facile euenit.cũ vnita eſt domus cõtignatõ
ne.xt.ſ.de dam. in fec.l.ſi finita..ſi vero vnita.accur.
r ¶ NMnterfuit. venit eniʒ intereſſe in bac actõe.vt et.s.e.l.ex empto.
idem neꝛatius.ſed hic venit etiam id quod eſt exta rem. vt hic dicit
et ſic eſt cõtra.j.e.ſi ſterilis..cũ per venditoꝛẽ.ſolut. bic tradidit.et

De actio.empti.et yẽ.

co l. ij . fi.ſed ibi ſpeciale.et de lucro quod venit.et de multis alijs.ac.
licere. et quando dixit. ne teneret᷑ de euictõe. quibus caſibus agit ad ſ 6tem qui furem.quãto minoꝛis.immo videtur ad intereſſe danari.vt.S:
loca.ſed addes.S.i.et. S.e.l.tenetur. S.ſi va S.ſed aliud in venditõe.vel cõ
ductione vaſis de qua ibi dicitur. AItem nota ꝙ bic dicit de quanto mino/⸗

ris ciuili. alia eſt pretoꝛia quanto minoꝛis res eſt.

rr rr Ir.-(NWelſus.
Jiactũ rete emero:et iacta

extraxit piſciũ:reddere mihi nolu
erit: id extimari debet qʒ extraxit.
Mlianuslibꝛo.xv p.

AEinter eũ ꝗſciẽs ꝗd aut igno
rãs uẽdidit:differentia facit in cõ

dẽnatõe exẽpto.ait enĩ qui pecus

moꝛboſuʒ:aut tignũ uicioſuʒ uen

didit: ſigdẽ ignoꝛans fecit:id tan
tũ ex empto actõe pᷣſtaturũ quãto
minoꝛis eſſem empturꝰ?: ſi id ita
eſſe ſciſſem.ſi uero ſciẽs reticuit
et emptoꝛẽ decepit: omnia detri⸗
menta:que ex ea emptõe emptoꝛ
traxerit:pᷣſtatuꝝei:ſiue igit᷑ edes
uitio tingi coꝛruerita:ediũ eſtima⸗
tionẽ:ſiue pecoꝛa cõtagione moꝛ/
boſi pecoꝛis perierint: qdð interfu
it idoneeueniſſe:erit pᷣſtandum.
Item qui furẽ uendidit:aut fugi
tiuũ:ſiquidẽ ſciẽs:pᷣſtare debebit
quanti emptoꝛisinterfuit nõ deci
pi. ſi uero ignorãs uẽdiderit circa
fugitiuũ quidẽ tenetur:quãto mi

noꝛisꝰ empturuseſſet.ſieum eſſe

fugitiuũ ſciſſet circa furem ñ tene

tur differentie ratioeſt: quia fugi

res. Secundus eſt in pꝛedio tributario. vt.ſ.e.
et ibi ex quo pꝛedium erat pꝛohinciale per con

A rerete piſcatoꝛ noluit: incer
tũ huiuſ rei exiſtimandũẽ ſi quod

yt. S. ꝓrxi.dixi. Itrem no⸗

ta regulam ſcom quoſ⸗
dam. ꝙ ignoꝛans rei vi
ciuʒ non tenetur.vt bic
ſubicit de fure. et. j. e. ſi
ſterilis. F. i.et.ð. de con
traben. emp.l.cum ven
deres.que fallit in quin
q caſibus. Pꝛimus in
capitatõe pꝛedij.vt. C·

e.ſi minoꝛ. Secundus

in vaſe non integro ven
dito. vt. S.e.tenetur..

ſi vas.Tertius.vt inva

ſe vicioſo locato.vt.j. t.
i.ſed addes. S. i.ſed in
locato.quod eſt verius.
ad omne intereſſe etiaʒ
ignoꝛans tenetur.vt di⸗
cit.l.ſed addes. ſed in
alijs pꝛedictis quando
minoꝛis eſſet empturus
Item ideʒ eſtin pecoꝛe
moꝛboſo. Ite idem in
tigno vicioſo.vt.S.eað
l.in pꝛincipio. Iſti aũt
quinq; caſus ſunt ſpe⸗
ciales ſcõᷣm quoſdam.
vtignoꝛãs teneatur. vt
bic.et.j.e.ſi quis fundũ
Zu dic econtra regula⸗
riter ignoꝛantem reneri
jet iſta regula fallit in
duobus caſibus tantũ.
Pꝛimus in ſeruo fure.
et eſt ratio ſpecialitatis
quia emptoꝛ ſcire debet

ꝙ ſiſeruꝰ:ergo fur. ma⸗

xime capifer. dominis
enim ſuis etiam ſi nihil

aliud poſſunt emere ta⸗

men ſurripiũt. et fur eſt
non ſoluʒ qui extraneo

ſed etiam qui domino

ſuo furtum facit. vt.j.ð

edili. edic.l.ꝙ ſi nolit.

H. pꝛimo. vnde Virgili
us.QAuid domini faci⸗
ent:audent cuʒ talia fu⸗

ſi ſterilis.S.i.et hoc ideo.qꝛ
ſequens emptoꝛ debuit ſcire

pꝛedium tributarium. vt. C. ſine cen. vel reli. l. ſinali. Reliqui autem quin/⸗
qʒ caſus faciunt regulam.nam iura aptantur ad frequentioꝛa.vt. S. de le.

etr ſenatuſcon.l.nam ad ea. et alias idem. vt.j.e. ſi ſtenllis.S. quamuis. nec

ob. C. e. ſi minoꝛ. quia ſibi aſſeuerauit ſine mibuto. vnde etiam ignoꝛas te⸗/
netur. vt.j. ſtatim. quid tamẽ ⁊c.vel dic ꝙ in ſeruo fure et pꝛedio tributario
non tenetur. ſq; adeo vtſciens.nam agitur quanto minoꝛis eſſ̊ empturus
nec ob. quod dicitur licere contrabentibus inter ſe ⁊c.vt.j. titu.i. Item. F.
quẽadmo.quia illud in pꝛecijs non vicijs rerum obtinet.vt.S.demino.in
cauſe. F. pe. Item quid differt quanto minoꝛis ciuilis a pꝛetoꝛia. Reſpon.

—

bec ciuilis.ᷣiila pᷣtoꝛia.item hec perpetua.illa annalis. Item bec quanto

male tradidit.vnde interceſſit rei viciũ.et perſone.ibi nõ madidit.et
ſic perſone tantũ.vbi contumacia interuenit.et ꝓbat᷑ bec diſtinctio
ſcientie et ignoꝛantie.bic et.õ.de contaben.empt.et ven.labeo ſcri⸗
bit. ſi veſtimẽta.et.j.loca.ſed addes.S.i.in fi.et.S.e.tenetur.in pꝛĩ.
et. S. fi.et. S.de pig.ac.ſi ſeruus.et.s.de fur.ſi ſeruꝰ cõmunis.i.bis
etiam. er. S.qꝙ ſi ſciens.ſed videt᷑ ꝙ eniã qñ nõ traditur:veniat quod
eſt exira rem.vt.j.de ver.ob.liber homo.i.fi.ſo.refertan alij dandũ
yt ibi.an mibi ſi dandum ex cõtractu.vt bic ⁊ eſt ratio.quia ex eo ibi
accipit robur obligatio.ſ.ex tali intereſſe.itẽ contra.õ.de eo ꝙ cer.lo

minoꝛis erat emptuꝛus.vnde etiam ſi nibil erat daturus totum recuperat
illa quãto minoꝛis res fuit. vnde ſi nihil valet er ibi redbibebit. vt.j.de eð.
edic.l.bouem.S.aliquando. Item quod bic dicit omne venire intereſſe.er
go etiam vltra duplum. et ſic contra. C. de ſen. que pꝛo eo ꝙ intereſt. l. i. vbi
non venit intereſſe vltra duplum bic venit vlira.ſolu.ibi de eo ꝙ circa rem

vt equo et libꝛo.bic exra rem. vel venius et bic eſt comune ꝙ eſt rotum pꝛeꝛ
ſtandum etiã extra rem.ſed ibi de ſin ulani. t õ tenet᷑ſ.nullo mã⸗
dic adeo. ſ.D yt ſcẽs. vt mõ no. v¶ Ratio. inter furem. et fugitiun⸗

8 H
2. — — HM
— e⸗ 22 rAHHHX * 4
/ -P

Ziber

a ¶Mon licet. de facto. idẽ et ſinõ ab eſt. vt no. C. de edil. ac. l.i. a.

be Quaſi euictionis.quaſi enim euinci videtur.vt.j.de edi.edic.l.quid ſit

c¶ Diximus. in pꝛin. buius.S.itẽ qui furem.

F. idẽ celſus.

a Abſtulit. et omnia ſimilia que inrerſunt emptoꝛis etiam exira tẽ. xt et. s.
e.l. S. ſi vero ſciens.et.S.de ſer.coꝛ.l.in boc iudiceum.

b Dꝛemoner .alias
9

omne intereſſe tenek

vt. . pꝛoxi.
c ¶ Undicationẽ.et ideo

agitur redhbibiioꝛia vel

quanto minoꝛis res eſt
yt.j.de edi.edic.ſi quid
vel quanto minoꝛis em
pturus eſſet.vt. C. e.ſi
minoꝛ.nõ aũt ad omne

intereſſe.ſ.ex tra rem. ſʒ

certe.ĩmo videt᷑ ꝙ debe

ant ad omne intereſſe te

neri.qꝛ ꝓpter mẽdaciuʒ
intereſſe eſt pꝛeſtanduʒ
vt. SZ. de eo ꝑ quẽ fac.eſt
l. i. F. i. et. l.fi. in pꝛin.et
gᷓ.dedolo ſi quis affir/
mauerit. ſed ibi dolo af
firmauit. bic nõ.
d ¶ SDi vẽditoꝛ. vẽderet
nõ aũt induxit ẽptoꝛem
dolo ad õbendũ.qꝛ tũc
ipſo iure eſſet nullłꝰ con
tractus.vt.S.de dolo.l.
et elegãter. in pꝛin.

e & Rerↄtrariũ.perſua /

ſit. dictꝰ villicꝰ nõ per⸗
ſuaſit vt vẽderet.ſed vt
minimo vẽderet. vt.S.
de dolo. ſi quis affirma
uerit. et ſic nõ ẽ Z. C. de
reſcin.vẽ.ſi dolo.vbi re
ſcindit᷑ tota.quatenꝰ de
facto ꝓceſſit.qꝛ dol de
dit cãʒ cõtractui. /neri
Odpret. q. d. nullo te/
6 ae u. decepiſſer.

et ſic inſolidũ.ẽt ſi extra

rẽ ſit intereſſe.vt. S. e.S.
ſi vo.ſed õ.C.e.l.ſi mi
noꝛ.vbi quãto minoꝛis
tenet tm̃.ſol.ibi ſciuit tã
tũ.bic ſciuit et fraudem
ĩ obſcure loquẽdo adbi
b Vocupletioꝛ. ex eo
em̃ ſemp renet. vt hic. et
3.ð dolo.l.ſi ex dolo.et
dixi. S.ð tribu.l.i.S.iul.

i e reſiduo.ĩmo ⁊ ip

pupillus ſi tutoꝛ eſt

ſoluẽdo.vt.j.de admi.
tuto.l.fi.et.j.de euic.l.
ill. F. i.et.j. ne vis fiat
ei. l.i. F. boc edicto.que
ſunt cotra. ſo. dicũt qui
dã ꝙ inquantũ locuple
tioꝛ e:in tiñ tenet᷑ ex ſua
ꝑſona.ſ̊ ex ꝑſona tuto/

ris ẽt vlira. ſed tu dio

tenet vltra ſ liberat ce⸗
dẽdo actõʒ. vt. S. de tri

fa.j.de re.iur.l.neq; ex interdicto. .. rän
Perpetuo.i.ct. admiſtratõe depoſita. Jo. I ¶Dolo. idẽ ſi cuſpa foꝛ
Evñ vi.l.meminerit. al. aũt ſi nec dolo nec culpa bñ̃ nanſfeif. vt. , ſi

tiuũ ꝗdẽ habere nõlicet:et quaſi
euictõis noĩe tenet᷑ uẽditoꝛ.fureʒ

aũt habere poſſumꝰ. Qð aũt dixi

mus quãti ẽptoꝛisĩterfuit nõ de⸗
cepi:multa ↄtinet:⁊ ſi alios ſecuʒ
ſollicitauit:ut fugerẽt.uł reſ quaſ

dz abſtulit. ꝗd tñ ſiignoꝛauit qui

dẽ furẽ eẽ:aſſeuerauerit aũt bone
frugi:et fidũ:⁊ carũ uẽdidit:uide
amꝰ an ex ẽptoteneat᷑:et puto te/
neri. at ꝗ ignoꝛauit:ſʒ nõðbuit fa⸗
cile que ignoꝛabat aſſeuerare.iter
hücigit᷑:et eũ ꝗ ſcit intereſt.quo⸗
niã ꝗ ſcit:pᷣmonere ðᷣbuit furẽ eſ
ſe hic non debuit facilis eſſeadte
merariã idicatõʒ Siuẽditoꝛ do⸗
lo fecerit:ut rẽ pluns uẽderet:pu

ta de artificio mẽtitꝰ ẽ: aut de pe⸗

culio:ẽpti eũ iudicio teneri:ut pꝛe
ſtaret ẽptoꝛi quãti pluris ſeruum
emiſſʒ:ſi ira peculiatꝰeẽt uel eoar
tificioĩſtructꝰ. Per ↄtrariũquo⸗
q; idẽ iul.ſcribit cũ terẽtiꝰ uictoꝛ
deceſſiſſet relicto herede frẽ ſuo:
et res quaſdã de hereditate: et in
ſtrumẽta.et mãcipia uillicꝰ quidã

ſubtraxiſſet:ꝗbꝰ ſubtractis facile

q̃ſimimo ualeret hereditas:ut ſi⸗

bi ea uẽderet᷑ ꝑſuaſit.an uẽditiiu

dicio teneri poſſit ⁊ ait iul.cõpete
re actõʒ ex uẽdito:in tãtũ q̃nti plu
ris hereditas ualeret:ſi hec ſub⸗

tracte nõfuiſſent. Idẽ iuł.doluʒ
ſolere a uẽditoꝛe pᷣſtari ẽt in hmõi
ſpẽ oñdit ſicũ uẽditoꝛ ſciret füdũ
pluribꝰ municipijs legata debere

in tabula ꝗqdẽ ↄſcripſit uni muni⸗

cipio deberi:uerũ poſtea legẽ ↄſi⸗

gnauerit: ſiqᷓ tributoꝝ:aut uecti/
galis indictõiſue ꝗd noĩe:aut ad

tereſt e linbꝰ ⁊c. et. ̊. de mĩo. l. mioꝛ. xxp. an. et

m ·¶ Offeri. Pciu. et ſolui. ar.ſ. e.l. q pẽdentẽ ſjm pla. et apð aliũ de
pronit ſi foꝛte babeat eũ ſuſpectũ.vt.j.de ſolu.ſiſoluturus.

n Retinere põt.no.ſuã rẽ ſibi obligan.et ſcᷣm.?l.ᷣfalſuʒ eſt. vt. ð.
de pig. ac.l.ſi rẽ alienã.eſt ergo qſi pignꝰ nõ vere pignꝰ.et ſicĩtelligi
tur. vt.j.de edi.edic.qð ſinolit.S.idẽ marcellꝰ.et.S.de bere.ven.l.

nie collationẽ pᷣſtare oꝑtet:id em

ptoꝛẽ dare:facere pᷣſtareq; opoꝛ⸗
tere exẽptoeũ teneri:qᷓſi decepiſ⸗
ſet ẽptoꝛẽ q ſnia uera ẽ. Sʒ ⁊ cũ in
facto ꝓponeret᷑ tutoꝛes hoc idẽ
feciſſe ꝗrẽ pupillarẽ uẽdebãt que
ſtionis eſſe ait:an tutoꝝdoluʒ pu⸗
pillꝰ pᷣſtare debeat. et ſi gdẽipitu
toꝛes uẽdiderit exẽpto eos teneri

nequaqᷓʒ dubiũẽ.ſʒ ſi pupillꝰ au-⸗

ctoꝛibꝰ eisuẽdidit.in tantũ tenet
in qntũ locupletioꝛ exeofactus ẽ
tutoꝛibꝰ in reſiduo ꝑpetuo ↄdẽ-
nãdis.qꝛ nec trãſfert᷑ ĩpupillũ pꝰ

ubertatez hoc qð dolo tutoxfa⸗
ctũ ẽ Offerri pciũvuẽditoꝛi ab ẽp

toꝛe dʒ:cũ ex ẽpto agit᷑.⁊ iõẽt ſi ꝑ
tẽ pcij offerat:nõdũ ex ẽpto actio

eſt.uẽditoꝛ eni qᷓſi pignꝰ retinere

põt eã rẽquã uẽdidit.uñ quer᷑ ſi
ps ſit pcij ſoluta ⁊ res tradita pꝰ

ea ſit euicta:utrũ eiꝰrei cõſequat

itegrũ pciũ ex ẽpto agẽs:anuero
qð nũerauit.et puto magis id qð

merauit ꝓpter doli exceptõnẽꝰ*
Si fructibꝰiã maturisager diſtra

ctꝰrſit:ẽt fructꝰẽptoꝛi cedere niſi
aliðᷣ ↄuenit exploꝛatũẽ. Si loca:
tus ager fuit:pẽſionesutiq; ei ce/

dere g locauerat. Idẽet in pᷣdiis

urbanis:niſi ꝗd noiatim ↄueniſſe
ꝓponat᷑.ſʒ et ſi ꝗd pᷣterea reiuen
dite nocitũ ẽ.actio ẽptoꝛi pᷣſtãda
eſt Oãni foꝛte infecti:uel aque plu

uie arcende: uel acqlie: ul interdi
ctũ qð ui aut clã Itẽ ſiꝗd ex ope

ris ſeruoꝝ:ul uecturis iumẽtoꝛuʒ
utł nauiũ queſitũ ẽ ẽptoꝛi pᷣſtabit
et ſi ꝗd peculio eoꝝ acceſſit nõtñ

ſiꝗdᷣ exreuẽditoꝛis.Si titiꝰ fun/

¶Arcende. vt et. . de aqua plu. ar.l. poſt vẽdition

bereditans vẽdi
te. et. S. de Zhene

eirnp. fiſtulas. §.

qui fundũ. ſic cõ
tra emproꝛ renet
pᷣciũ donec vẽdi
toꝛ tradat.vt.j.e.

qui pendentẽ.
0 Exceptõʒ. ar.

8.j. de vulg. ſub.
ex fcõ. F. iul.

p ¶ Di fructibus

diſtract.i.vẽdi⸗
tus ẽ.idẽ ẽ ſiquo
libet. alio modo
fuerit alienatus.
vt.j.q in fra. cre.

l. ſiſraudatoꝛ. S.
fructus.

—

q Erxploꝛatuũ ẽ.

boc qñ ipſemet
vẽditoꝛ coluerat
ſi aũt locauerat
alij ſubicit.

r¶Rcedere.id ẽ

venditoꝛi ſoluet
colonꝰ.ſʒ vendi⸗/
toꝛ ẽptoꝛi dabit.
ſ.q currũt pꝰ vẽ
ditionẽ.et ſic be⸗

ne aduerſat᷑. vti

in bis. ?. S. de )⸗
hẽ.ẽp.ſi cũ fũdo.

id qðò exoperis.

alij dicũt ꝙ non
ponit᷑ aduerſari

ue. niſi ad factuz

et dicũt cedere ð
bere. l. vẽditoꝛes
Eproꝛi ius peten

de pẽſionis. pot

tñ eptoꝛ ſi vlt co/
lonũ deijcere. vt
g.de vſufr.arbo⸗

res.S.quicqͥd.⁊

Qloc.l. ptoꝛez.

boc ſi res nõ iter
ierit. alioqͥn em⸗
ptoꝛi nõ eſt actio
qꝛ interitu ſpeci⸗

ei ẽ liberatꝰ vẽdi

toꝛ.ar.põtꝓ boc
iduci.S.ad.l.ac/⸗
quil. l. buic ſcri⸗/
prure.in pᷣn. ⁊.S⸗
ſiqᷓ.pa.fe.di.l.i.
Re. qgr. Z.f.e.l. H.
idem celſus.
6.

¶Aut ela.vt.j.qð vi aut cla.l.is q.in prin.et.S.ſi poſtea.in fi. F.
¶ Sintius. ſiqͥdẽ ſciẽs. bic videt ad mẽſurã facts vẽditio. qꝛ tic cõ
modũ et incõmodũ om̃e af mẽſurã ſpectaret ad vẽditoꝛẽ. ſʒ pbi yen/
diut:lcies eſt qa imputat ei pñ adumitur ei cõmodi. o.

Mlmi

tſo
ospee
evptt
unghe
ſen
iſell
vmpt

ſiſtiren

Mum

(

i

bet ei
neniu
etene
Graum
inpnte
ſcurmo
ſedian

Vlae

Pent
cſe ube

ſte.
geno

gcho⸗ete

gbi
Apan.
(toni

(econ
se

0n

wune
boeſ

lo
lyenden
ſidebis

ſipela

faliet⸗
hoͤ en
dun
uhiſe
c der
c ͦn

cnu,

D

aſdein
lminfe
ſfinn
Prblia
ſca⸗
laſe
denge

nanden
ſſa
mmuſg
Pun

idone
nö,
ſen
wati

xix. Deactio.empti.et vẽ.
Nals ?Mon competere. ſed nonne qðò accreuit. lucro emptoꝛis cedere de Et legata omnia, illius em debet eſſe lucrũ cuius eſt periculũ ſe empto⸗
. Aangdtegnehs emt Si erſpoſtenpreeBem.f, bfr ad 5Alotbl erzde bere.inſti.l.qui filio.S.ij.et.l.ſe.et.ð.cõmo.l.is qui.ꝗ. ſi
ſnct menſurã fuit facta venditio.item iſte ꝓptertemeranã aſſertionẽ nõ/⸗ is quem.erx.j.de edil.edic.l.cum autem.S.l.
aſttiin netenebit᷑ vt. S. e.l.S. qd tamẽ ſi ignoꝛauerit.Rñ.nõ.ibi em̃ affirma b ¶ MMec diſtinguendũ eſt.ſed cur nõ diſtinguitur. cũ ſi ↄtemplatõe vẽdito/
eberſe, uit cum nibil emptoꝛi poterarimputari.latens em erat viciũ. at bic ris inſtituatur ex re ſua adeundo bereditatè ſibi querere videtur. vt.j.de ac⸗
iiunsſi imputaf empto qui.here.l.aditio.in fi.
tideiten ricur modũ agri ede ulgühn ſed ſi
hſihlgge n menſurauit — 7 . ant Y 2 per A e JTiz, . plures.. in agrrogato.
kn non menſuaut du in quo nonaginta iugera erant ſicũipſo actü eẽt coi diuidũdo. ſſ ver ue rilia tec⸗
ahnn agiker empto. v· Uẽdiderit: ⁊ in lege ẽptõisdictũ ẽ ſi certis regionibꝰ fundũ inter te ¶mntur no reſtituit. pt.ẽ
iri bic dictt ad iner in fundo.c. eẽiugera:et ãteq; mo et titiũ iudex diuiſit:ſinedubio ꝑ⸗ nannK⸗
gun e ſneu tact dus manifeſtet᷑.x. iugera alluuiõde tẽquetibi adiudicata ẽ:ẽptoꝛitra templanone emptoꝛis
Ghi p rata. vei agi accreuerit placet mihi neratij ſen- dere debes Siꝗd ſeruodiſtracto Rantagnenac an
gaͤbie fuiraenig tẽtia extimãtiſ:ut ſiquidẽ ſciẽsuẽ uẽditoꝛ donauit añtraditõeʒ:hoc ceontemplatione vendi
SS dit exrẽnt o cõpet er ſtui ðꝛt. tates ttoris tantũ. vel ſerui vel
dn ain vt 5 didit x epto actio copetat nate quoq; * uidʒ ſocredi retc emptoꝛis dẽtur.vt et.Sꝗ.
dcH Elenptort Fc ſus eũ.q;uis.x.iugera accreuerit. quoq; ꝑ ſeruuʒ acꝗſite:et legata e vſufiuc.l.ſed et ſiqͥd
aalnl aute. vel boad qꝛ dolo fecit.nec doluſ purgat ſi oĩas:nec diſtinguendũẽ :cuiusre doncruraerrꝛr.
nienn menſuſam. rſa⸗ueroignoꝛãsuẽdidit: exẽptoactõ ſpectu iſta ſint relicta. Item q; er en wrolnet
acde lge. nꝗ nõ cõpetere'. Si fundũ mihi opis ſeruꝰ pᷣſtitit uẽditoꝛi ẽptoꝛi curſius.
4 ———rrr 7 — „ . „ . — 7 —— D ⸗ 1= „ 7„
l Si fundum. alienũ uẽdideriſ:⁊ iſ ex cã lucratia reſtituendũ ẽ:niſi iõ dies tradittio ⸗
4 ceiE E . diem.
S enpto rde me? factꝰ ſit nibilominꝰer empto nisex pacto ꝓꝛogatꝰ eſt: ut ad uẽ eg odren aeen⸗
Wan pmiſſõe.et. de Mihi aduerſus te actio cõpetit.in ðitoꝛẽ oꝑe ꝑtinerẽt/Exuẽdito a/ Fe edener,⸗
⸗ 1 K. „7 — — — 7 „ — Y * — „ — 1j. ra
ſekaan ecln vendide his aũt que cũ reempta pᷣſtari ſo ctiouẽditoꝛi cõpetit ad ea ↄſequ/ dinone nöne trucr ſpe
Ea * Inbisute lẽt:nõ ſolũ dolũ ſʒ ẽt culpã pſtan da q eiab ẽptoꝛe pᷣ ſtani opoꝛtet. cat ad ptoꝛẽ yeditone
— chlßam. Ves dã arbitroꝛ:nã et celſus libꝛo octa ueniũt aũt in hoc iudicio infraſci/ conrerere t. 160
Nlore Syare einptoꝛe. S. li qs . rpe 2EH„S. S. g e „Lerer .
hut erde coniraben. 10 digeſtoꝝ ſcribit:cũ cõuenit ut pta.iĩ pꝛimis Pciũ: quai res uenit ab e⸗ tepe deb bſte
ienii emp.l.ſicum ſin Uẽditoꝛ pᷣteritã mercedẽ exigat: itẽuſure pcij pꝰ diẽ traditõis.nã aſeenti an ka⸗
artin 4Hen celus einptoꝛi pſtet nõ ſolũ dolũ:ſed et cũ reẽ̃ptoꝛ fuat᷑:equiſſimũ eſt eü beat facultatẽ fruct per
vſeſe, totum collige er culpã eũ pſtare debere. Idẽ QCel uſuras pcij ipendere. Poſſe eſſi io⸗ —
ri . ”M aa n ſuseodẽ libꝛo ſcribit.fundi queʒ nẽ aũt tradlitã accipe debemꝰ:⁊ ſi hcere dr pollrefnoa
iagg et vendere. ſein cũj titio cõmunẽ habebas pꝑtẽtuã pcaria ſit poſſeſſio.hoceni ſoluy inteligit doe ſe
cicnm. Adelſan⸗ nẽdidiſti. et anteq; traderes: coa ſpectare ð bemꝰ:an habeat facul qciqa ve Gretalij q
nichnn finali.et. E.ð ecs Cctus ex cõmuni diuidũdo iudiciũ tatẽ fructꝰ ꝑcipiẽdi.pᷣterea exuẽ⸗ tereſt an emptoꝛ perci⸗
puf ult habé, eindtio. TE. sdacs 5. piat fruet per ſe. et tunc
nining trabeẽ. emptio.l. gacciꝑe.ſi ſocio fundus fuerit ad/ dito agẽdo cõſequet᷑ ẽt ſumptus bpie i 5
i clae inuitum. et. l. du —2 2 = . . , teneatur ad vſuras enã
in dum. et L. deco ldicatus: qʒtũ ob eã rẽa ticio cõox qfactiſunt in rediſtracta:ut puta atpeõpctus: an ꝑ alium
eldſt munt ſer. ma. ll⸗ 9 % Arätes 5 iA! Firig di vt tunc reneatur a tẽpe
nande quis ſepulcbꝛuz . 0 trebati⸗ 3.de pign. ac.l.ſi pigno
ſihuſfti qurs ſepille dr ſ 13 5Ai 7 e re..ſi pꝛedo. in fine.tu
inuen nuldr torſingt c ptoinrades. ſedira exuẽdito hocnoĩeactõnez. Ice,y e neſiin geltinaid⸗
nn ſermn auren. de Ultille ſoluat qð ob eã rẽticio cõdẽ et ſi inegri ſerui curationẽꝗd in- mno emptoꝛis acapiat
gſctit. ali. et empbi. y. natꝰ es. ſʒob eã ꝗdẽ ꝑtẽ: quaäuen penſuʒ ẽañtraditõeʒ.aut ſiꝗdin fſuctus a tẽpoꝛe vendi/
Oleli ſi vero. ſeᷣm pꝛe 4„ 2 —1 „—9. in dsueriſimil . tõis.vt tũc a tpᷣe Zctus
nernn moh didiſti: ꝓ euictõe cauere debesob diſciplinas in qs ueriſimileerat ét Shervſuras. qꝛ fuctus
gae et.j.de iuredo.l. alterã aũt tantũ ðe dolomalo pꝛso ẽptorẽ uelleipendi ipenſuʒẽ hoc ſeauenco g tenpor⸗
mn⸗O ümdanuſs mittere. equũ ẽ enĩ eandẽeſſecon ampliꝰ labeo ait: et ſi qd in funuus bemracſi madita iiſſet
tiictan publica.l. cotem ditionẽ ẽptoꝛise: que futura eſſet: moꝛtui ſerui impẽſuʒ ſit: exuen? an telinquat eos.ettũc
munſe F. k.et. ſ. de leteol. Uarnobeepoltſkvegdt
lben d letii cenoy r.5. nonis.nec poteſt vendi
reit erſtratoie Ganaals. dos enptot oblegre culpam.quia fructus non percipit cum ex ea culpa lu⸗
as Emptoꝛis.id eſt quantũ pertinet inter venditoꝛem et emptoꝛem crum ſenſerit. ſcom aʒo. . 1.
llluu re cadttno teherrunenecergo nunc. ſed ille a quo fuit ad, IEolſeſſionem. 5cana ſit. ſed cũ debeat emptoꝛ venditor pꝛeſtare potio/
nenin⸗ iudicata.bene tenetur.vt.C. famili.berci.ſi familie.et.C. cõmunia rem in lite poſſeſſionis.vr.S.e.l.emproꝛem.S.i.ad q̃d pcaria poſſeſſio vẽ⸗
DNNH vtriuſq; iudi.l.ſi fratres.et ſic alius tenet᷑ ꝙᷓ qui dederit.et ſic in ſim dita ꝓ tradita habetur. Rñ.quantũ ad boc vt poſtea teneatur ad vſuras.
gyefe plum pꝛecij ſeu extimationis tenetur.vt.j.de euic.ſi plus.i.ſi iuſſu. nõ autem vt venditoꝛ liberet᷑ ab actione exempto. Item quomõ frueꝰ pꝛe
A⸗ f Si quid ſeruo.reſtitui debet.ſcʒ emptoꝛi.ſed nõne a venditoꝛe ſer carie poſſeſſionis facit ſuos cum pꝛecario tradito ſeruo non querit empto⸗
en Nn ui donatũ. tanqᷓ exre vẽditoꝛis ꝓfectum. id apud eum reſidere de / ri exopis.vt. ö. de peri. et cõmo. rei vẽ.l.ſerui.et. j. de acquic. re. do. 1. queſi/
⸗ bet. vt. 8. e.l. F. uẽ ſi quid. in fi. Rñn. aut donauit vt ſeruo ꝓpꝛio. vt.ſ. tum. az. Rñ. vt diy in di. l. ſenn. er ſlig onge
Kentſi baberet in peculio.et tũc ſibi hẽbit dñs idẽq; vẽditoꝛ.aut tãq; alie m ⸗ mpẽia. ſic. 5. de pig. ac. ſeruos.hec em̃ et ſilia onera emptoꝛ agno
Gin hn no. et tüc nibil. yt. j. de acqᷓ. re. do.l.ꝑ ſeruũ.S.i.ſjm aZʒ. ſcit licut fructuari yt.ð. de vſufu.ſi pendentes.5. pe.accur.

b ei

Liber

a ¶ Item ſi conuenerit ſcilicet reue er pꝛomiflione.
¶Bi inter emptoꝛẽ. cõſecuturũ.valet ergo boc pactũ.vt.j.de pact. do.l.ſi
pater dotẽ. S.ſi fundo.et.S.dedhen.emp.l.hec veditio..fi.accur.

c ¶ Si ꝓcuratoꝛ. vtili.hoc ſi eratiſtitoꝛ.m io.vt.S.de neg.geſ.liberto.et.5.
de inſti. ſʒ ⁊ ſiqs.in pꝛin.als nõ.yt ar.S.de ꝓcur.l.ꝓcuratoꝛqͥ ꝓ euictõe,

et.l. ꝙ ꝓcuratoꝛ. et.j.de
reg.iur.l.quo tutela.S.
fi. et. j.ð acq̃t.poſ.l.poſ
ſeſſio quoq;..ðet ſi poſ
ſeſſio.ſᷣ ar. Z. j. de euic.
ſi cũ vẽditoꝛ..fi.ſj ſjm
hoc qre dicit ad exẽpluʒ
inſtitoꝛis cũ vere ſitĩſti⸗
toꝛ. Rñ.qꝛ in vna re tm̃
vẽdenda fuit inſtitutuſ
vñ nõ ꝓpꝛie inſtitoꝛ ðꝛ.
vt. S. de inſti. l.ĩ eum. in
pꝛin. habet ergo locum
ꝙ boc et ſequenn rñſo
dicit ꝙ dño det actio ſi
ꝓcuratoꝛ ẽ nõ ſoluẽdo.
vt. S. de iſti. l. ici fi. ⁊.l. ij
d Ex ẽpto.i.ei vẽdito
io.vt et.j.eo.veteres. et
ſicloquit᷑ eoð caſu:quo
3. qñ dſis mãdauit ven
di. alij ponũt nouũ ca⸗
ſum. vt. Z. dixi qñ dñs
mãdauit vẽdi.bic econ
tra qñ aliqͥs mandauit
emi.et ſic ex ẽpto ꝓpꝛie
ponit᷑.etſcdᷣm pᷣmã po/
ſitionẽ remanet qõ ſab

batina.ſi dĩũs mãadauit

emi. an actio dño dek.
viðꝛ ꝙ ſic ſubuẽit᷑ dño
ẽptoꝛi ſicut in ᷣbẽtibꝰ
cũ inſtitoꝛe.vt.S. de ĩſti
to.l.i.ſ ar.ð.S.de exer⸗
ci.l.i..ecõtrario pᷣmũ
th.veriꝰ. ĩ iudicijs vero
indubita bile ẽ actioneʒs
dare dno ex Zetu ꝓcura
toꝛis. vt. Z. de ꝓcur. l. ĩ
rauſe. in fi.

e ¶ Gdẽ pap̃. excedit. et
ita in eo ꝙ non excedit
valet. vt hic ĩnuit. ⁊. C.
ð dõa.l. ſi qͥs ar. .ſi in
oĩbus.in eo ꝙ eſt vltra
nõ ſicurin quolibet pe⸗/
cuniario debito pẽa vl⸗
tra leginmũ modũ vſu/
rau ꝓmiſſa nõ valet.vt
er. C. ð vſu.l.cũ allegaſ
et. j.de vſur. l. pecũie.in
pꝛi.et.l.penã.ſj j.õ.de
pe.here.l.vtrũ.in fi.ſo.
illa ſem iſtã. qꝛ nõ exce⸗
debat legitimã vſuram
itẽ .j.e.luciꝰ.et. C. de

dito cõſequi opoꝛtere: ſi mõ ſine
culpa uẽditoꝛismoꝛte obierit.itẽ
ſiↄueneritPcũ res ueniret:ut locu
ples ab eoẽptoꝛe reusdet᷑: ex uen
dito agi poſſe:ut id fiat. Siinter
emptoꝛẽ pdioꝛũ et uẽditoꝛẽ cõue
niſſet:ſi ea pᷣdia emptoꝛ:hereſ ue
eiꝰ pluris uẽdidiſſet:eiꝰptẽ dimi⸗
diã uẽditoꝛi pᷣſtaret:et heres ẽpto
ns plures ea pᷣdia uẽdidiſſet:uen
ditoꝛẽ ex uẽdito agẽdo ꝑtẽ etꝰ quo
pluris uẽdidiſſet ↄſecutux Si ꝓ
curatoꝛ rẽuẽdiderit:⁊ cauerit em
ptoꝛi:querit᷑ an dño:uel aduerſus
dñm actio dari debeat. Papinia.
libꝛo.iiij.mſoꝛũ putat cum dño ex

thealia
ẽpto agi poſſeutili actõe ad exem i Wend quo putheꝰ openit᷑.

plũ inſtitoꝛie actõis:ſi mõrẽ uen⸗
dẽdã mãdauerit ergo ⁊ ꝑ ↄtrariũ
dicẽdũ eſt utilẽ exẽptoactõʒ dño
cõpetere. Idẽqʒ papi.rmdiſſe ſe
refert:ſi ↄuenerit:ut ad diẽ pᷣcio
nõ ſoluto uẽditoꝛi duplũ pᷣſtaret
in fraudẽ ↄſtitutionũ uideri adie⸗
ctũ id qð uſurã legitimꝗ excedit.
diuerſamqʒ cãm cõmiſſoꝛie legis
eẽ ait:cũ ea ſpecie inꝗt nõfenꝰ illi
citũ ↄtrahat᷑ ſʒ lex ↄtractuimõim⸗

pꝛobata addicat᷑.Si ꝗscolluden

tespꝛocuratoꝛe meoab eo emerit:
an poſſit agere exẽpto:⁊ puto ha
ctenꝰ agẽdũ:ut aut ſtet᷑ ẽptõi aut
diſcedat᷑:Nʒ ⁊ ſi ꝗs mioꝛẽ.xxv.an.
circũuenerit huic hactenꝰ dabi
mꝰ actõʒ exẽptout diximꝰ in ſuꝑi
oꝛi caſu Si ꝗsa pupillo ſine tuto

7

trãſac.l.ꝓm iſſis.ðet.j.de euic.l.ſciẽdũ.ſo.ibi pẽa apponebat᷑ ſcõ vel datõni
ſpẽi. hic aũt qtitari.itẽ an hocẽ verũ ſemp qð bic dicit.Rñ.ſm Jo. 1 bul.
nõ.ſʒ ſi erat ſolitꝰ vẽdiroꝛ fenerare.ar.j.de vſur.qui ſemiſſes..fi.ſʒ ibi qñ
p negligẽtiã currebat. bic aũt ex ꝓmiſſione. AUñ dicequius ſcòm aʒ. q ſem
per pᷣſumit᷑ raus ex q;ntate pecunie q̃ excedit legitimũ moduʒ. ſ̊ ſcõᷣm nos
qui dicimus vſuras nõ pᷣſtari per autẽ.de eccleſia.ti.S.i.nũquid ↄdemna⸗
bi mꝰemptoꝛẽ boc caſu in legitimisvſunis.Rſi.ſic ſi ilie rucx pcepit vt ſiclo
ro intereſſe ſucced at.vt.S.e.l.ꝗ.ex vẽdito.ei.S.ꝓ ſocio.l.ſocin.ſj quõ babʒ

—

locũ qð ẽ vſura de excep.do.l.apð celſuʒ. S. la beo.dic vt ibi.et.j.e.l.pᷣdia.

Eerxõcrui.ſ. res inempta eſſet.⁊ pciũ apud me remanet.et ſi qͥd erit ſolu/
e. vr.s de le comiß l i fundum. anetectſic en

6 Si auis co llu. ex emptoʒ me dñm vtili. vt. ð. F. ſi pcuratoꝛ. Ies

ntra pꝛocuratoꝛem. accur.
b ¶ Nircumuenerit.re ipᷣa.vnde reſtituit minor.vt.j. de mino. l. etiã.
S. i.aut ergo in totum remanet.aut in totũ deſtruit᷑ vt.S. man.l.ſi ꝓ/⸗
curatoꝛ. S.i.ei de mino.l.tutoꝛ.S.i.et.C. ſi aduer.trãſactõ.l.i.et. ij.

6 On magis etiã (p

i ¶ Si quis a pu⸗
“ pillo. obligatus
ris auctoꝛitate emerit ex uno late⸗ niſr ocudletd⸗
re ↄſtat ↄtractꝰ.nã gemit:obliga em.l. . aſtennd
tusẽ pupillo:pupillũ aũt ſibi non bic ꝙ claudicat
obligat. Siuẽditoꝛ hitationẽ er. Saus. leuſtd
ceꝑit:utĩꝗlino liceat habitare: ul contra.. ꝓri. .
colono ꝑfruiliceat ad certũtpus: ties g pe inſi
magis ſeruiꝰ putabat exuẽdito a er.s. de reſein. vᷣ
ctionẽ deniq; tubero ait: ſiiſte co ditlt eel ſii

lonꝰ danũ dederit exẽptoẽptoꝛe,ʒ lł ¶ Si enditoꝛ.

agetẽ cogere poſſe uẽditoẽ ut er crrenaito bna
locato cũ colono exꝑiat᷑:ut ꝗqcqꝗd e actiong,
fuerit ↄſequutꝰ ẽptoꝛi reddatur. (olono m̃. ſic yt
Edibꝰ diſtractisul legatis ea eẽ vedebecull.
ediũ ſolemꝰ dicereq qᷓſipsedium bit ad factũ agi
J ex vendito.vt.S.

ul ꝓpteredeshabẽtur utputa pu
mpo.
HImesret labꝛa ſa u Wpi.
x liẽtes fiſtule quo; que ſali
entibꝰ aiũgunt᷑ q;uislonge excur-

e.tenetur. F. i.

lEadibus. buc⸗

q; dixit q̃d ve

niat in acrõne ex

empto et vendi⸗
to.nũc incipit di

cere domo vendi

ia quid veniat.

3 ifieiii eJiſ et ſie de ſingulis
rat extra eclificiũ ediũ ſunt. It ein rbus. vtinell ſe
canales. Miſces aũt ꝗ ſuntĩ piſci gquenubus.

na:nõ ſunt ediũ:nec fundi.

ʒ pupilli: aut cetera aialia
quein fundoſunt. K Mp.
Andi nihil ẽ: niſi q intra-

ias ſub

unel. quibꝰ,

aquꝗ trabebatur
o Erlabꝛa. id ẽ

ſetenet. ediũ aũt multa eſſe din iar gana⸗
que edibꝰ affixa nõ ſunt:q̃ ignoꝛa p Galientes. ii.
ninõ opoꝛtet: utputa ſeras:claues cclullando ſall ⸗
clauſtraꝰmulta ẽt defoſſa eẽ:neqʒ unt.vt..l. ꝓx. .
m fundi: aut uille haberi: utputa irem conſtat.
uaſa uinaria: toꝛculariaquoniaz q ꝙSolienbus.

hecĩſtrumẽta magis ſũt.ẽt ſiedi⸗ ſaguis./
ficõnõ cohereant:ſʒ ⁊ uinũ:⁊ fru cl.ß. j. ſta⸗

ctꝰ pᷣceptosuille nõeſſe conſtat.

ſ
8 G

nrgirer .deaeaut poſlii. inn feras..
lauſtra.i.inſtrumẽta que claudũtdomũ vel aliquã eius partẽ

tim ponit pꝛo vꝛ
bão. qꝛ cõmune

verbũ eſ. vt. j. de

per.ſi.l. qõ. aʒo.

vt hoſtia et poꝛte que nõ adheſerunt ſed de nocte ponebant᷑ im̃ ad

t ¶ Defoſſa. id eſt affixa.
v Hinania. al. vinaria. et abſauinaraa.
u ¶ Zoꝛculaꝛia. vbi vinũ pᷣmik x obareit imo viðꝛ cedere do/
ed ad es.S. illud que ſunt õ. ſo

mui.yt. S. ð Zhẽ.ẽp.l.dolia.et.j.lo.ſed ad es.ꝭ
lu. ſi ſunt ĩmobilia vel q̃ſi cedunt.alias nõ.vt.ſ

claudendũ

e.l. granaria.et.j.de

triti. vi. et ole.le.l.iij.G.i.et.j.de acqui.re.do.l.titius.

V¶ Que tabule. precroꝛio.i.ſub eodẽ tecto.et facit.j. de ver.ſi.l.pe.
5Reticula.id eſi inſtrumenta quibus ſolet ſuſpendi amp boꝛa.vt.õ

c ä

iſzo.
N
((rne
liißß

1

Cr
,gncn

cͤra. 6 de

Alaſin

Gin
Sa

..
n
Gctn
ſeilan
iig
4a
ſaverin
lſmnciot

mnolel

edouo

cedunt
zhoenp

ſhiee
4

eaßi

Unana.

.

uſſi
znn
ſenſden
Nolnpg
ici

((Ene

eninnl i
ömmnli .
o onen
Cheſe
enlſ cſſen,
deg cni
alsſeſici
enſihe
nmnö
usdeſͤſi
gſ heſt
udeſſitſi
Niilial ſie
ſlad ſi
(Orent.
Eeſencdiohni
guidlbennre
dendo lctong
looſß ſer
5 depennld
ten di
benſcig
Etpandtopez,
e eneln ſi
iad
Ntit
nintinagcnen

enpo fend

Phütſtcpre
Cerdonopont
1a guid penn
aſede ngl⸗
ls itle
Cencbis.

ie
aanſo

Rn
„NNr
en hohn
. (Vodoſti
nogespete⸗
Oihleran.
,Galanri
ſtunnſin
Unſeſle
ſmalſ.

,Sm

ſAqris.
MdN
abi

mnpont,

=

gräeten
otebant n
Auut⸗

—
= —

=.

noͤt lten

1aneſiſt
Gnmnugft

uoheut

1

4. 4
. 4.4
— „*
. *

de deiec.l. ſi vero. F. penult.

⸗

3 Equm eſſe.
vt.j. e. S. fi. ſy ar.
cõtra.j.de au.et
ar. le. et ſi nõ ſũt

b¶ Si ruta.invẽ

ditõe.ſ.fundi.ac
lſen
a Kontineri. qꝛ
cedunt. niſi
dicat. vt bic ⁊. ᷓ
de Zbẽ. em. in vẽ
et.j.de ver .ſig. l.
in ſuns.
b¶Poreſt. vt.
ad exbi.celſus.
idẽ iul.ex vẽdiio
vt. C. e.l. ij. in fi.
ſicut nec in gene
rali fundi obliga
tione ↄtinet.yt.j

de pig. l. debitoꝛ
d Eunella loca
v

i
puenit aq̃. vr
j. de aqᷓ quoti. et
eſki. l.i. . pe.que
loca cedunt do/
mui. vt bic. et. g.
5 Zᷣbẽ.emp.fiſtu

as.
e Eobitonea.i.
ĩſupꝑioꝛi ꝑte poſi
ta. ab epy.quod
eſt ſup.aʒo.
WBerſonas.i.
imagines puas
g Detraccta. fa.
j. de le.iij. pdijs.
H. pe. et. F. fi. ſed

Ar. 5. ſ. ð H. ſi. l. ſi

vinaria. et. l. ma
lũ. HF. fi. et. l. pe.

be Sunt. vt. . l.

ꝓxi.S.fi.
anaria. ſu
ꝛa terrã. i.
domo nõ affixa
ſicet.j.de acqͥ.re.
do.l. tit. ſ Z.
e.fũdi.ĩ pꝛin.ſo.
vt ibi.
ueEZegule acce/
dũt. vt. z.l.ꝓxi.
in fine.

ank vrri.

ꝓẽp.l.qͥ fundũ.
H. qͥ bona fide.et
C. ſi ſeniꝰ extero
ſe mã.l.i.et. C. ð

ac. ex cõuẽtiõe.
ſteril. vẽit
cu ea. ſʒ boc

nõ vhalet. qꝛ non
eimũntur. vt ꝑiant

⁊¶¶ Plutbei.i. inſtrumẽta
poni iuxta parietẽ in ſubſtentaculo quodam.aZ3. W
9ilicia.q̃ c arcẽdi vẽtos et pluuis ponũt.yt.j.fun.iĩſtru.l. q̃ſitũ.
E ¶ In edificio.i.apud vel ifra nõ in oꝑe.

bus ſcri bit᷑ et vulgo dicunt᷑ ſcanella.⁊ ſo

5S.·ſi dom⸗

Fundouẽdito:ul legato ſterqui⸗
liniũ:⁊ ĩſtrumẽta ẽptoꝛiſ:⁊ legata

rij ſũt.ligna aũt uẽditoꝛisul here

dis:qꝛ nõ ſunt fundi: tã ⁊ ſi ad eã
rẽ cõparata ſunt In ſterꝗlinio aũt
diſtinctio Lrebacij ꝓbãda ẽut ſi
qdẽ ſtercoꝛãdi agri cã cõparatum
ſit ẽptoꝛẽ ſeq̃tur.ſiuẽdẽdiuẽdito
rẽ:niſi aliud eſtactuʒ:nec intereſt
in ſtabulo iaceat:an aceruus ſit.
Que tabule picte ꝓtectoꝛio ĩclu
dunt᷑:itẽq; cruſte marmoꝛe ediuʒ
ſunt.reticula circa columnas plu
thei circa parietes. Itẽ ciliciaꝰue⸗

la ediũ nõſunt. Itẽ qð iſule cã pa

ratũ ẽ:ſi nõdũ ꝑfectũẽ:q̃ʒuispoſi

tũ ĩ edificioſit:nõ tñ uiðꝛ ediũ eẽ

Sinuta ceſa excipiant᷑ inuẽditõe
ea placuit eſſeruta: qeruta ſũt: ut
arena:creta:⁊ ſil ia ceſa ea eſſe:ut

arboꝛes ceſas:⁊ carbões:⁊ his ſi⸗

milia. Gallꝰ aũt acꝗliꝰ:ciuꝰ mel⸗
la refert opinionẽ:recte ait fruſtra
ilegeuẽditõis de rutis ⁊ ceſisↄti-
neri: q; ſi nõ ſpãliter uenierit ad
exhibẽdũ de his agi põt.neq; eĩ
magis ð materia ceſa:aut ð cemẽ
tis:aut de arena cauẽdũẽ uẽdito⸗
ri qᷓ; de ceteris:q ſunt pcioſa.La
beo generaliter ſcribit ea:que peꝛ
petuiuſus cã ĩ edificiis ſunt edifi
cij eẽ.que ueroad pñsnõeẽ edifi-
cij:utputa fiſtule tꝑis ꝗdẽ cã poſi
te nõſunt ediũ.uerũtñ ſi ꝑpetuo
fuerit:ediũ ſũt. Caſtella plũbea
putea opercula putheoꝝ ephyto
nea .fiſtula aplũbata:aut queter-
ra ↄtinẽt᷑:qᷓ;uis nõ ſint affixa:edi
um eſſe ↄſtat. Itẽ ↄſtat ſigilla:co
lũnas quoq; pſonas ex quoꝛuʒ ro
ſtris aq ſalire ſolet uille eẽ ea quo⸗
qʒ que ex edificio detracta:ſũt: ut
reponãt᷑ edificij ſunt.at que ꝑata
ta ſunt iponãt᷑ nõ ſunt edificii.pa
li quinee cã parati ſunt:ãteqʒ col
locẽt᷑ fundi nõ ſunt.ſʒ ꝗq exempti

De actio.empti.et vẽ.

ancille. vt. 5. de peti. bere.l. erancillarũ. dic ergo emit qs ptũ futurũ ancille
n ¶ Auinquaginta. que etiam a iure pſumit᷑ qð nõ poſſit parere.et ſi cõtra

fiat eſt miraculum. vt bic. et. C. de le. here.ſi maioꝛ.

o Aenditoꝛ. etiam ignoꝛãs.qꝛ aſſeuerauerat eam pᷣgnantẽ.et bec vera. ni

ſi ſpecie tantum emiſſet.vt.S.e.l.emptioꝛem. .fi.

ſunt hac mente:ut collocent᷑ fun
Ddiſunt. i I Abole.

Ranariaque ex tabulis fie

ni ſolẽt:ita ediũ ſunt: ſi ſtipites eo

rũin terra defoſſi ſũt: qð ſiſupꝛa
terrã ſũt:rutis et ceſiscedũt.Ce/

gule que nõdũ edificis impoſite
ſunt:q;uis tegẽdi grã illate ſunt:
in rutis ⁊ ceſishñtur.alið iuris eſt

in his que detracte ſũt:ut repone/

rent᷑.edibꝰ ei accedũt aius.

r in ẽptionũ uẽditio

₰—

utebant. i Z&
iDem eſt ex in locatõe et con
uctione. σα Aulus.

Aſterilis ãcilla ſit cuiꝰpantꝰ
uenitꝰ:ul maioꝛ ãnis ꝗnqua

nuqʒ appellatõibꝰ pmil. cue

glta:cũ id ẽptoꝛ ignoꝛauit exem⸗

ptouẽditoꝛ tenet᷑. Si pdiiuendi
toꝛ nõdicat detributo ſciẽs tenet
qdẽ exẽpto qð ſiignoꝛãsñ pᷣdixe⸗
rit:qð foꝛte hereditariũ pᷣd ũ erat
nõtenet᷑.Quãuis ſupꝛa diximus
cũin coꝛꝑe ↄſentiamꝰ: de q̃litate
aũt diſſentiamꝰ ẽptõeʒ nõ eſſe tñ
uẽditoꝛ teneri ðʒ quãtiĩtereſt ẽpto
ris deceptũ nõ eẽ ⁊ ſiuẽditoꝛ quo
qʒ neſciat: ueluti ſi mẽſasq̃i citre-
asemat:quenõ ſunt.Cũ ꝑ uẽdi⸗
toꝛẽ ſteterit:quominus reʒ tradat
oĩs utilitas ẽptoꝛisi exiſtimatõnẽ
uenit:que mõcircarẽↄfiſtit.neq;
eĩ ſi potuit exuio puta negocian:
et lucrũ facere id exiſtimandũ eſt:
nõ magisqʒ ſi triticũ emerit:⁊ ob
eã rẽ qð nõ ſit traditũ familia eiꝰ
fame laboꝛauerit.nã pᷣciuʒ tritici:
nõſeruoꝝ fame necatoꝝↄſequit᷑
nec maioꝛ fit obligatio qð tradiꝰ

agit᷑ qʒuis extimatio creſcat: ſiui

nũ hodie pluris ſit.merito:qꝛ ſiue
datũ eẽt hoc hẽret ẽptoꝛ:ſiuenõ
quoniã ſaltẽhodie dãdũ eſt qdiã
olim dari opoꝛtuit/Si tibi fundũ
uẽdidero:ut eũↄductũ certa ſum

y Cre cat excq ſeqner

p Si pꝛedij.non tene⸗

tur. vt. C. de ac. emp. l.
ſi minoꝛ cõtra. ſolu.ibi
aſſeuerauit.hic non.vel
ibi ſcire potuit.hic non
quia bereditarium fuit
pꝛedium.vt.j.de regu.
lur.l.qui in alterius.et
dixi plene. S.e.l.iulia.

F. i.

q Quamuis. diximuſ

vt. õ. decontraben. em.
l.in vendirionib. .. in⸗
de queritur.accur.

r¶ Qum venditoꝛ. et ſic

nota ꝙ dicitur contra⸗
ctus nullus in pꝛeiudi⸗
cium vnius partis qñũ/
q; non in alteriꝰ.vt dici
mꝰ de illo qui dolo dat
