renuasdi cã. ut. .n. il. cturuũ . Marcel. ãt fatet᷑:ſi ꝗs do

et qꝛ. ⁊.l.et ita.et.l.nec „7 nn,
Adrecit in fi etotinua Naturꝰ fidiuſſoꝛi ꝓeo ſoluenit cre
weenn hln eroß re, dDitoꝛi: hxẽ fideiuſſoꝛẽ mãdatiacti
l. que fit io eſt. qꝛ poni? Onẽ. Plãe ingt filiuſfa. ułſeruus
caſus vbi fideiuſſoꝛ li/
beratur cauſa remune⸗

ndi. ſicut per legatum· ut. . l. ꝓri. in fine. accurſius floꝛentinus.
Jei cui damnatus.ſecꝰ ſi nõ dãnatus beres extitit. qꝛ tũc tãtũ ex pnci
Palt Zctu agit. ut. f. de fideiuſ. l. beres a debitoꝛe. 5 fi. que eſt . ſ non
ne etiã iã ↄdẽnatꝰ ſi ſuccedit creditoꝛi tollit acceſſ- oꝛia. ut.j. ð fideiuſ.beres.
§. ꝙ ſi idẽ. Rñ eſto. durat tñ̃ actio mãdati ipᷣe fideiuſſoꝛi qꝛ cepit ex ſnia te⸗
nen. et ſic et pncipalis et mãdati dat.et nota ꝙ caſus bi.l.loquit᷑ qñũ aĩo

Iemi erãdi fuit fideiuſſoꝛ liberatꝰ:ſicurp legatũ. ut.S.l. pxi.in fine.
vero non remunerãdi.ſilis diſtinctio fit.ut.5. de in rẽ ver.ſip pfe.

lures diat. K ¶¶ Mõ acturũ. imo. et rũc vr agi. vt. . e. inter. F. ſiis.
qu eſt ꝗ. ſo. quidã dicũt bõc.l. coꝛrigi ꝑ illã.et ꝑ ꝓrimũ bic. S. marcel. et ꝑ
Znüũ ſenſũ illius rois qᷓ eſt in illo.S.plane inqͥr.que reddit.j.pxi.ibi.qꝛ nõ
patri dõare voluirq ſoluit.ſed male dicũt.tu dic ꝙ refert. an ipᷣe creditoꝛ mi
bi fideiuſſoꝛi dõetnõ aĩo remunerãdi:et me liberet in quo caſu nõ ago. qꝛ
neq; mihi aliqᷣd abeſt nec creditoꝛi adeſt. ut bic: an aliꝰ donec mibi pecu⸗
nia nõ remunendi aĩo quq ſoluo creditoꝛi. vel qꝛ ego rado: vel quia ip̃e qͥ
donat nadidit ei me uolẽte quo caſu ego ſoluiſſe ꝑ eũ uideoꝛ.et iõ ago mà⸗
dati:qꝛ creditoꝛ debitũ ſuũ manualiter accepit. ut.. marcellꝰ. et igẽ ſi libe
rat eũ.vt. ..ſi is nã et ibi ad creditoꝛẽ aliqͥd ꝑuẽit.ſ.lib atio.itẽ ĩ illo..pla
ne iõ no agit pater ył dñs.qꝛ neq; ſeruo neq; ſibi aliqd abeſt. necp̃t vid eri
dñs.vel pr ſoluiſſe.qꝛ qui dõauit eis puta filio vel ſeruo patri vł dño dõa
re nõ uoluit.ᷣſi eni uoluiſſz agere. ur. . ꝓri. ðꝛ. et. in. S. marcell. ꝛ. et eſt hoc
ybi fideiuſſenint. ex c̃ peculiari:als et ſiſernꝰ ſoluerernõ agerek mandati

vt.. de fid eiuſ. ſeruus inſcio.et.l. ſed et ſi ſerni dñs :liceti filio cã pe
culiaris nõ ſpectetur.ut.S.de pecu.ſʒ.S.ſed ſi filiꝰ.ſeruꝰ ẽt ſi eiuolu⸗
erit alius doare nõ agit.vt.C. de iudi.ſeru.itẽ nec filius bãc actõʒ

intẽdit cũ nõ:ſit de ſpãlibꝰ. ut.j.de ac.et obl.filiuſta.et.l.in factũ. ſ

HB.õ in hoc.ybi yero creditoꝛ aio remũerãdi mibi remittit ago mã/⸗

dñs admittat. Fideiuſſoꝛes mã⸗

dati:qꝛ pꝛeceſſit
„ — , . eq in ꝑſona cre⸗
fuit fideiuſſoꝛ:et pꝛohis ſoluero iorisohn gu⸗⸗
donaturꝰ eis mãdati ꝑtẽ N donũ mm iſi anb no
nõacturos.hociõqꝛñ donare pri ſactũ fidaihb,
uoluit.ꝗ ſoluit plãe ſi ſeruꝰ fide iis.vſ agit man
0 n dati. Aʒo.
iuſſoꝛ ſoluerit dominũ mãdati a⸗ I ¶ Parm. ſubge.·
cturũ. Idẽmarcel.ait ſi filiuſfa. ñ veldo.
rn . m WDarcel. uõ
iuſſu Pris fideiuſſerit:ceſſat man acturos.ſed foꝛ⸗
actõ: ſi nihil ſiti eiIi te pf noie filij a⸗/
datiacto ſi nihil ſit in peculio qd abr Eflis /
ſiiuſſu Lexpeculio ſolutũẽ:mul 7 Golun⸗ alas
tomagis ʒ pater mãdati actõe, Cug ur gaeh
Si filiofa.imnãdauiut ꝓme ſolue erent ani⸗
ret: patrẽ ſiue ipe ſoluenit: ſiue fi· uus fideiuſſetat
lius erpeculio:mãdati acturum. vsperuliſels
Neratiꝰ ait hʒ tõʒ. nibil eimea biecdrutj on
itereſt ꝗs ſoluat.Si filiofa. man ſſen iſaoer
dauero: ut ꝓme ſolueret:et emã⸗ liq mbopiũgat
cipatꝰ ſoluat:uerũ ẽ in factũ actõ ſlids ſruandt
nẽ filio dãdã: pꝛẽaũt pᷣt emãcipa poſteami diſii⸗
tõeʒ ſoluẽtẽneg.geſt.acõʒ hꝛẽ. Arit er dicunt ſi
coexpenut: q ma⸗ enp eo ab alio
datü ſuſceperũt.utputa ꝗrerũuł ſeſen mwont. ln
reiuniꝰ ꝓcurationẽ ſuſceperunt. alſiccomgi a
Inde papi.querit ſi pꝛõnꝰ pᷣdiu, 55. dictü eſto ſer
uo. ſy nõ de filio
qð emerat/ ꝓquo pcij beſſeʒ exol⸗ et iõ caute dicit.
uerat:iuſſerit liberto ſuo tradi:ut qꝛno patni⁊c ſ
ille reſiduũ pᷣcij redderet: deinde autdictt de ofo
pcio reddito uẽdẽti fũdũ prõno Iue tpemionqe
libertusↄſenſerit tnẽtis pᷣciũ: an nee ſolutr derſol
liben poſſitrepetere:et ait ſinũ meim in caeſu gn
ta ſi diu fuit ĩ ob
ligatoe. vl in di

em fideiuſſit q venit.ut.j.e.luciꝰ.ſed tũc ageret ut liberetur filius.

q¶ As ſi iuſſu.ſ.patris fid eiuſſit filius.et condemnatus eſt pater.
relulromagis.qᷓ; contrariů’. gs& ¶ Di filiofa. ipᷣe pf ſoluerit cõtẽ
pla toe filij:ne teneat fiius mãdati.vt.õ.de neg.geſt.mandati.
10 ti. boc diſtingue ut.S.de neg.geſt.mandaſti.
u ¶ Bifiliofa.dãdã.in duobꝰ male vr dicere bec lra.pᷣmo qꝛ dat a⸗
ctionẽ filio ex eo ꝙ pᷣus fecit.cui eſt .j.de ver.ob.ũſi filiꝰ.et.l.quidã
S. fi.et de reg.iur.l.que legata in fi.ſo.aliud eſt in cõditõnali ſtipka /
tõe quã bic.ex illa ei iõ iagitfiliꝰ.qꝛ ſbᷣlata ſtipulatõe:qͥ fuit feꝗ i po
teſtate filiꝰ ex euẽtu cõditõis nõ ageret:ſj.j bic et ſi nullũ pᷣceſſiſſet mã
datũ:ageret tñ filiꝰ ꝓpter ſolutõem a ſe factã poſt emãcipatõʒ.vſi s
git ſi mad atũ in ptate interceſſerit.hãc ergo regulã ſerua.ut in quo
cũq; caſu filiꝰ emacipatus ageret.et ſi cõtractꝰ ipᷣe in ptãte nõ fuiſſet
in eodẽ agit.et ſi interceſſerit.alia tñ et alia actoe.ad qð.j.de verbo.
obli.quidã.in fi.in quo vᷣo nõ ageret:ſi nõ pceſſiſſet ↄctus in eodes
nõ agit.et ſi pceſſerit in alio.ſcðᷣo dicit male bec lex:qꝛ dat in factum
immo utilis madati: ut.j.de bere.inſti.l.qͥdã.in fi.que ẽ ð.ſo.in ſem̃
que eſt bic. et unlis que eſt ibi eadẽ ſit.vel ſi ſint diuerſe nõ obſtt ſi
ambe dentin fem̃:cũ ſit ex equitate utraq;.uẽ nora ꝙ ſʒ filio deki fa
ctũ.tñ otra eum dat mandai.ut.j.e.l.pe.que eſtconira.
x Connano rei vnius.vt.S.de ꝓcura.l.i.G.i.
¶Gedderetidaretſic,j de yer ig.l. perbij reddendi.

W
Erinnsc⸗

i

Sewſ
iſicnun

hudif

d
munn
HN.,,.
Auſal
ſſialqe
8dinlerig⸗
ppis en.
(uoßiifff
ih de⸗
Mißnesnun,
Micneleept
ialiſeldii
ſunn ggn.
ſedne⸗
Vipi ker/
tnürle
ßetſal ue
ns aſtoſ

.

ſnotto

fCenſ.
((Geimun
ſiniczat,
ütnne
Cprüidede/
Uſtelingf
lu dd/
l gagcptt
Kiiani
Ncritſs
wen,

mipeuniz

Aniſiſe
knnvigz

ſtinseſt,

aſtz
ſggel
ufn an
ſteſtüin
dgs
Kaſt

dſa

nos ſeiſ

Pinoieflie
frkl
Delitin
n nöaſſe.
eer⸗giſn

is ſcenſenn
tapenlia

öhle l G
eöebtſöhd
Nenyſdot
lglidri
gönogiin
iaſeni di.
loneinetidt
ſteani diniecc

ſtediannſ
mſcluntis
ſp coch ai
Uluti enti⸗
iilophne

tſccontid

dici ctſr

onödefle
öcautediec;.
nöonttf.
tditdedſe .
inacd
pentg
eſcliteraktt.
ertenet
Aſßincd e.

atö

linſutib

Ctieftd a

ccurſuus,
nsckonr.
iſcogtcht
mnandan⸗
4

ditueſcſ
ipegſſan

icpeyft
munnn
Nieruͤſt

=
=
—

—
=
=
=2
—
=
—

nl tti
önniſaH

—

3Redditiĩ ſoluto a liberto mãdato proni. ¶¶ ¶Uibertur pcuratoꝛ
atro no donaſſe. ſic ergo rõe pᷣme liberalitatis.et boc pᷣumuur

36 Bß6

xvij

ſicet alias rõe pieratis.uel alia pᷣſumitdõatio.et ꝓbat᷑ bis.ll. . de
cõdi. inde. cũ bis. 5. pe. et. C. de do. p. l. fi. . utrüq;⸗et derei ux. ac.
accedit.itẽ.S.fam.ber. q̃ pat᷑.et.C.fam.berc.filie.ite.j.de le.iij.vxo

riſue. 5. fi. et. .. 5
do. ter uir. ⁊ vx.
lutrü. itẽ. C. de
neg geſt. l. iij. et

3. de neg. ge. ne

ſenni. itẽ. C. ð
dõa. cẽſual. ⁊.l.
ſiue itẽ. et.S.ad
l. acqᷣl.ſiſeruꝰ ſer
uũ.5.ſi cliuã. irẽ
ſ. de ꝓba. cũ de i
debito. F. ſi Fo
ab initio. et. l. ꝓ
cub. ſʒ ar. ö. S.
3d.ro. de⸗ l.
ij. F. fi. et. l. q le⸗
ð dõa. l. nec ig⸗
noꝛãs.accur.

et ſi tuo pcõ.h m̃

certo.qꝛ tẽ ñ de /
berẽ fines man⸗
dani excedere.vt
z.e. l. iij. et. l.dili
genter. accur.
Eliqd. meo
b Buptũ fece⸗
ro. vt. S. e.l.idẽ⸗
q;. ho et li ad ue/
cturas.et.j.eo.ſi
mãdato meo. J
ſi fideiuſſoꝛ.
c ¶ Bʒ er ſi reum
id ẽ mãdatoꝛẽ.
hõ releuauit.
q; pecũiã debe /
bat ſine uſuris il
le q; mãdamt.

eg Et uſure ab/
ſunr

qꝛ accepit
ſub uſuris.vel a
debuoꝛib' ſuis
repeunt.
f¶¶Uaioꝛibꝰ. fe
nus.i.pecuniaʒ
fenebee.
g ¶ Etvſuras cõ
ſequi.nõ ſolũ ſoꝛ
tẽ:et in totũ: ſ ð
j. S uſuris. etĩ ð/
ria. ſo. alið in ð
ria neg. geſ.ĩ er a⸗/
liud i mãdati ʒ
ria ſn. .. et. b.
ſʒ io. et. K. idẽ ut
ibi dices. accur.

beDeqi. pᷣſtab

p actõʒ mà. ↄouẽ-

tus. ut.j.de ſo. l.
caſſiꝰ ait.credi⸗
toꝛ vero et furti.
et neg. geſt. agit

ſi pupilli. 5.ſi qᷣſ

datum ſuſcepit in initio libertus

nõ donatũ accepit:ↄtrario iudicõ

poſſe eũ pᷣciũ repetere:qð dedu⸗
ctis mercedibꝰ quasmediotpeꝑ
ceꝑit:ſupꝑeſt.qð ſi dõatiõʒ pꝛõnꝰ

in libertũ ↄtulit:uideri et pꝰea libꝰ

tũ pꝛõno dõaſſe. Si mihi mãda
ueris ut rẽtibi aliquã emã: egoq;
emeromeo pᷣcio:hẽbo mãdati a-

ctõʒ ð pciorecuꝑando.Sʒ et ſið

tuo pᷣcioĩpẽderotñ aliqdbo.fide
ad ẽptionẽ rei:erit ↄtrania mãdati
actio:aut ſirẽ ẽptã nolis recipere
Sili mõet ſi ꝗd alið mãdaueris:
etĩid ſũptũ fecero'nec tãtũ id qð
ipẽdi uerũuſuras quoqʒ ↄſequar
uſurasãt ñ tãtũ ex moꝛa eẽ admit
tẽdas:uerũ iudicẽ exſtiare dẽre:ſi
exegit a debitoꝛe ſuo ꝗs:et ſoluit
cũuberrimas uſurasↄſeqret᷑:eqſ
ſimũ erit rõʒ eiꝰ rei hri:aut ſi ipſe
mutuatꝰgrauibꝰ uſuris ſoluit.ſʒ⁊
ſi re uſuris ñ releuauit:ipiãt ⁊ u
ſure abſũt:ł ſimioꝛibꝰreleuauit:
ipi aũt ſpᷣmaioꝛibꝰfenꝰſaccepit ut
fidẽ ſuã libaret:ñ dubito dẽ reeuʒ
mãdati iudicõet uſuras ↄſeꝗ:et
utẽ ↄſtitutũ totũ hocexequo ⁊ bo
no iudex arbitrat᷑.Dheditibi pecu
niã ut creditoꝛi meoexoluas:ñ fe⸗
ciſti pᷣſtabis mihi uſuras quo ca⸗
ſuet a me creditoꝛ pecuniã debi⸗

tã cũ uſuris recepturꝰſit.et ita im

ꝑatoꝛ Seuerꝰadrião ðmoſtenire
ſcripſit Gi adoleſcẽs luxurioſꝰ
mãdet tibi ut ꝓmeretrice fideiu⸗
beas:idq; tu ſciẽs mãdatũ ſuſce⸗
peris:ñ hẽbis mãdati actõʒ.qꝛ ſi⸗
mile exq̃i ꝑdituro pecũiã ſciens

credideris Sʒ ⁊ ſiulteniꝰ directo
mãdauerit tibiut meretrici pecu

niã credas:nõ obligabit᷑ mãdati

pecuniam.et.Q.de furtis.ſi is cui te.Aʒoꝛ:
b ¶ Caſu. id eſt in eo caſu:in quo.⁊c. i ꝗ BSi adoleſcẽs lururioſuſ
a iuuene et cupido credat᷑ reddita uirgo.q.d.nõ.ſecus ergo in ma⸗
loꝛe.ꝗꝛ teneiur it. S. de in reyer.l. ij. J.nec nõ.que eſt õ.ſj cerie idem

Aandati uel ꝓta.

in maioꝛe uidetur.ut.ſ ꝓ emp.ſi quis cum. ſed ibi pꝛorinus erat daturus
ſchoꝛto.ut ibi dicit.vel ibi erat ei interdũ bonis vel nõ erat ſane mentis.vel
nõ eſt bone fidei quãtũ ad uſucapionẽ.ſʒʒ ſi uẽditoꝛ eſt dñs ſtati erit dns. et

facit.S.e.ſi remu..rei.Accurſius.

k ¶¶ Werdituro.quo caſu nõ agit. ut dirimꝰ.S. mi.:.ꝙ ſi mĩoꝛ. .. reſtitutõ

quaſiaduerſus bonam fidẽman⸗
datũ ſit. Cũ ꝗdã talẽ epł am ſcri⸗
pſiſſet aico ſuorogote:ut cõmen
datũ hẽas ſextiliũcreſcẽtẽ amicũ
meũ:nõobligabit᷑ mandati:qꝛ cõ
mẽdãdi magishois:qʒ mãdãdi

cãſcripta eſt. Si ꝗs mãdauerit fi

liofa:credendã pecuniã ñ ↄtra ſe
natuſcõ.accipiẽti ſʒ ex ea cã exq̃ð
peculioł de in rẽuerſo.ł qð iuſſu
pater teneret᷑:erit licitũmãdatuʒ
Hoc ampliꝰdico ſi cũ dubitarem
utrũ cõtra ſenatuſcõ.acciꝑer:nec
ne:nec eẽm mõ daturasↄtra ſena
tuſcõ.accipiẽti:ĩterceſſerit:ꝗ dice
ret ñ acciꝑe ↄt᷑ ſenatuſcõ:⁊ ꝑicło
meo dicat:crede:bñ credis: arbi⸗
troꝛlocũeſſe mãdato⁊ mãdati eũ
teneri. Si pꝰ creditã pecuniã mã
dauero creditoꝛicredẽdã nullũ eẽ
mãdatũ rectiſſime papᷣ.ait. Pla
ne ſi ut expectares nec urgeres de
bitoꝛẽ ad ſolutõʒ:mãdauero tibi:
ut ei des ĩteruallũ:ꝑiculoqʒ meo
pecũiã foꝛe dicã:ueꝝ putooẽ noĩiſ
picłm dẽre ad mãdatoꝛẽ ꝑtĩere.

Idẽait:ſitutoꝛ mãdet ſuſcpi

ꝓbari nomẽ qð fecerat:teneri euʒ
mãdati.ſ.quõdã pupillo ſuo uel
curatoꝛieiꝰ.Si mãdauero exigen
dã pecuniã:deinde uolũtatẽ muta
uero:an ſit mandati actio.ul mi⸗

hil heredi meo: et ait Marcell⸗
ceſſare mãdati actionẽ.q; extictũ
eſt mãdatũ finitauoluntate.qð ſi

mandaueris exigẽdã:deinde ꝓhi
buiſti:exactãqʒ recepiſti:debitoꝛ
liberabit᷑. Idẽ Marcel. ſcri.ſiut
poſt moꝛtẽ ſibi monumẽtũ fieret
smãdauerit:heres eius poterit
imãdati agere. Ilũ ueroꝗ mãda⸗
tũͦ ſuſcepit:ſi ſua pecunia fecit:.

ꝙᷓ reuocata. bic 5̊ vłibi moꝛte bic expꝛeſſe eſt mi p

x ¶ꝛ extic

lPecuniã.adoleſcẽti.
m At meretrici.cui do⸗

nare uolebat:ut deſide
rio eiꝰ poſſet ſariari qð
nõ eſt ꝓbibitũ.ut.j.de
dõa. affectõis. q̃ ẽõ.xy⸗

n ¶ QCũ quidã.qꝛ cõmen

dandi.ut fiat bonoꝛ ve
nerabilis. vt faciunt.
HBoß.ut. C. ꝙ cũ eo.l.
fi.alias ðꝛ ↄmẽdare.i.
depõere.vt.j.ð v. ſig. ſi
cõmẽdare.ut.S.depoſi
ti.lucius.

o Bi qd erit licitũ.et

ſic agit᷑ mãdati.ſecꝰſi ñ
ex tali cã ſic ðꝛ õ fideiuſ
ſoꝛe.ut.Sꝭ ad maceð.ſi

pa. et.l.penul.
p¶ Acciperer. ſ. filiuſfa.
q ¶ Wfß credilſ.ſic.Sẽᷣ.de

inſti. l.cuicũq;.S.ſy cuʒ
filio.in fi. S.

r ¶ Sipoſt creditã pecu

niã recuſſime.nota qꝛ
mãdatoꝛ accipit᷑ tãtum
af obligatõʒ:ut bic ni⸗
ſi in caſu quẽ ſbijcit pla
ne ⁊c.et.j.e.ſi mãdaue
ro tibi..interdũ ↄſtitu
toꝛ pꝰ tm̃.qꝛ nõ pᷣt fieri
oſtitutõ niſi ĩ eo qð ðbi
tũ eſt. ut. C. de oſti. pe.
l.ij. et obligat᷑ nudo pa
cto tm̃.ut inſti.ð ac.S.ð
cõſtituta.mãdatariꝰ ex
ↄſenſu.ut inſti.de obli.
exoſenſu. S. i.fideiuſſoꝛ
accipit᷑.et ante:ut ꝓmit
to ꝙ iſti cedes.et pꝰ.vt
inſti ð fideiuſ.s.ſideiuſ
ſoꝛ:et vᷣbis tm̃ obligat᷑.
ut inſti. ð fideiuſ..fi.⁊
Q.õ fideiuſ.l.bladitus
itẽ ↄſtitutoꝛ ĩ re aliẽa pᷣt
obligari.ñ fideiuſſoꝛ.vt
8.ð ↄſti.pe.l.i.ꝗ.an pᷣt
et. j. ð fideiuſ.grece..ſi
q̊̃s ſti. itẽ ↄſtitutoꝛ citeri
oꝛi die obligat᷑ nõ fide
iuſſoꝛ.ut.S.de ↄſti.pe.l
ſz et ſi cuerioꝛi. ⁊ inſti.ð
fideiuſ. S. item ſi le⸗
8 gNgem ait. ve ba⸗
ri.i.appꝛobari. 4

tQuodã alit ſi oditoõ

nẽ adoleſcẽti ð feras.vt
ſ.ð admi.tu.cũ qritur.

u¶ Aeo. ex eo ꝙ ille R

exegt.
ĩctũ. hecſvr
bõa rõ.vt.j.e.int᷑cãs.iĩ
pn. ⁊.l.ſi pcedẽte.ſ̊ ibi
pceſſit in ꝓcuratõe quã
ea.S.ti.i.l.i.O.añ pe. et

C. e.ſi patertuus. x Idem marcell.mandani agere.ut fiat monumen
in.ĩmo dolo. et ſic ceſſat mãdatũ.ut.õ.de relig.et.ſũp.fu.l.a t.ſi quis. .

3 1 Arſua mandatarij.

item.qᷓ .ſo.utibi.

a Alandati. contraberedem. Accurſius floꝛentinus legum doctoꝛ.
4eruntade ucti ermẽdo:nõ pecunia ꝓcuratoꝛis.et ſic in uita mãdã/⸗
ris fieri debuitet ſic ceſſat mãdati moꝛte extincta eo mandatario ſciente.ſjʒ
boc caſu bꝰ. S.quõ faciet ſi ſ bʒ pecuniã.rmh.aget.ſe reuocari poteſtre inte⸗/
c Eaceret. ſcilicet ſtatim. Accurſius.

deſ Pecunia madãtis.
ut innuũt ſequẽtia. ac.
e ¶ Harauit. qliter vide
atur ꝑare:hẽs.j.de pol
lic.l. i. SF. cepiſſe:et ad
idẽ. S.ð ↄdi.ob cãm.l.
ſi pecuniã.ſed qͥd ſi res
eſt integra:et br̃s reuo⸗
cat:vr̃ ꝙ poſſit et maxĩe
abundat.vł ſpãleĩ mo
numẽto.ar.S. de reli.ſi

6s ſepul. S. boc edictuʒ
. Eeſt. emeres. et
icnota ꝙ nõ ſinit

mãdatũ moꝛte.ſʒ S. ſ. e.
inter cãs.et.l.ſi quis.ꝗ
moꝛte. ſol. bic actũ fuit
ut duraret. Atẽ. Z. j. de

le.ij. cũ pr. .meuia.ſo.

ibi fuir mãdatũ.ut fierz
in uita mãdãtis.iõq; fi
nit᷑ itẽ j.j.de ſolu.l.fi.ĩ
fi. l.ſ ibi lʒ ſit dictuʒ ut
poſt moꝛtẽ fiat:nõ tñ in

tereſt heredẽ fieri.ĩimo ſfi

fieri.qꝛ ſic ð bitoꝛẽ amit
terẽt. bic at. et. S. ſupio⸗
ri expedit heredibꝰ fini
ri mandatũ.accur.
Eredẽ.ſʒ uẽdiderit

ee⸗ fideiuſſoꝛis.
p abeat. beres qui

vendidit.
i ¶ Re renet.ſilis rõ red
ditur.sS.e.ſi ꝓcu.S.ſi qͥſ
mã.et.j. e.ſi fideiuſ.cuʒ
bĩ̃s qͥ.etfacit.Sð.ð ꝓcu.
S.ſi liber.
K Actões ſuas.ſ.man

dari. ſ cur ẽptoꝛ iſte nõ

bʒvtilẽ actõʒ q̃ dircõ cõ
petit uẽditoꝛi.ut. C. de
bere. vel actõ ven.l. em
ptoꝛ.rñi.qꝛ uẽditoꝛi h cõ
petebat tpᷣe Zctus. ſʒ in
cipit ea poſtea cõpetere
I¶ QDuia põt.nota duo

quoꝝ qðdᷣlibet eſt cauſa

alreriuns.

m ¶¶ Pꝛeſtare actõz mã

n i fideiuſſoꝛi ſtipu
latoꝛi.i.creditoꝛi.acc.
o oluit. ſcilicet em ⸗
ptoꝛ idẽqʒ coberes.
pEx ſtipulatu.i.ſtipu

latõe ẽpti et venditi.j.dever.ſig.cum ſtipulamur.Accurſius.
q¶Koberedẽ. utp̃ſtet eũ indenẽ ròe ꝑtis.aut cedat actõz mãda ti.ut qð iu⸗
ris fuit in toto quo ad totũ.ut.S. ꝓxi.rñ.idẽ ð ꝑte quo ad ꝑtẽ. ut.j.de uſu/
ris.l.qͥd ſit. Habebit. ſ. fcã ceſſiõe.et ſic pti ſuo noĩe ꝑii iure ceſſo agʒ⸗
ut.ð.fami. ber.l.iiij.in fi.vel diccoberes.idemqʒ uenditoꝛ.
— mãdaſſem ero.facit inſti.e.S.itẽ ſi ad buc.et.j.de ma.uĩdic.ſi pater.
— H utilitatẽ mandantis aʒo 9
Hurelius. infirmus quidã foꝛre. 4
beſteriũ.i.loc amenus berbis. ʒ

146*

b.et ſterõ qd eſt ſtatio.i.ſubterranea ſtato in eſtate bona.
a ¶ oſius. aurelij ſm azo. b Perſeq. ſie ergo in re ſua tenet mãdatio
boc caſt u.qꝛ ꝓ utilitate mãdãtis.it et.j.e.ſi mãdauero.S.interdũ.et.S.iulł .

gra.non alias

—

puto ageremandati:ſi non ei ita

faceret mõumẽtũ potuit enĩ age- dere ſolebat:pheriſterium hypo

re ẽt cũ eo ꝗmãdauitut ſibi pecu-⸗ cauſta ⁊qdã ipſiꝰ ualitudini apta

niã darʒ ad faciẽdũ:maxie ſi iã q ſuaipẽſa faceret:ðᷣductoigit᷑ quã
dã ad faciendũ ꝑauit· G. Aius.
9Eẽ ⁊ ſi mãdaui tibi: ut pꝰ qðãpliꝰ ipẽdiſſʒ:poſſe eũmãdati
moꝛtẽ meã heredibus meis iudiciocõſequᷣ. ρAulus.
emeres fundum. Upianꝰ Imãdauero tibiut aticio.x
Eredẽ fideiuſſoꝛis: ſi ſol⸗ .
jerit hꝛẽ mãdati actõʒ dubi
umñẽ. Sʒ ſi uẽdideruheredita⸗ egerisↄdẽnãdũte eẽ ↄſtat.
tẽ cẽptoꝛ ſoluerit:anhẽat mãda q . Vipatit᷑ ab alid I¶
ti actõʒ:qrit᷑:et iuł.li.xiij.ſcribit. mãdari ut ſibi credat᷑:man⸗
idcirco heredẽ hꝛẽ mãdati actiõ, dare intelligit. i em.
qꝛtenet᷑ iudicõex ẽpto: ut pᷣſtet a⸗
ctões ſuas :idcircoq; ↄpetere ex Aι domãdaret: ut an redimat
ẽpto actõʒ:qꝛ ptipᷣſtare .Si fide Põp.elegãater tractat:an is ꝗ ſer

iuſſoꝛi duo heredes extiterit: ⁊ al uũ redemerit: ultro ↄuẽire poſſit

ter eoꝝa coheredeemerit heredi uẽditoꝛẽ:ut ſᷣuũ recipiat: quoniã
tatẽ:deinð oẽ qð defũctꝰ fideiuſ- mãdatiactõ ultro citroqʒ eſt. Sʒ
ſerat ſtipł atoꝛi ſoluerit hẽbit aut eẽiqſſimũ põp.ait ex ſᷣuimei fcõ
ex ſtipł atuꝰaut ex ẽptoobligatu, cogi me uũ reciꝑe quẽ ĩ ꝑpetuuʒ
ſuũ idcirco mãdati acti aliẽari uoluerã:nec magisĩ hunc
onẽhabebit. ¶ PAulus.
Imãdaſſeʒ tibi:ut fundũ e⸗
meres pꝰ ea ſcripſiſſem: ne eme⸗
restu añq; ſcias meuetuiſſe emiſ ſuſcepit nihil remanere oʒ:ſicuti
ſes mãdati tibi obligatus ero:ne necdãnũ patidʒ ſi exigere fenera
dano affi iat isꝗ mandatũ ſuſce⸗
pit. ¶uLpianus. negocioꝝ geſ.eſtacto ſi ꝓabñte
I gsmihi mãdauerit ĩ meo fideiuſſerit.nã mãdatiactõñ põt
aliq

liqd facere: et fecero: qſitũẽ:an cõpetere. cũñ añceſſerit mãdatũ.
ſit mãdati actio:et ait Celſus li.

2 &, ,
4. et ait Celſus li. c Nmmãdatoa u) Lpia.
vij.dig. hocrũdiſſe:cũ aureliꝰ ge Aieno ꝓte fideiuſſeri:non

tibi uẽderẽ. ¶ Aulus.

tus hoſpiti ſuo medico mãdaſſe poſſu aduerſuste hꝛẽ actõʒ man/

pꝛe.S.⁊ pꝛimũ.colla.iij. Accurſius

x ¶ Eius. ſcilicet medici.
ybpocauſta. ab bypos qð ẽ

rNinoꝛem. ſcilicet eſſe actionem mandati.

—

diceret᷑: ut in oꝛtiseius quos Ra
mãdatũ eſtut ſua defũcti pecũiaꝰ uẽne hẽbat:ĩ quos oibꝰãnis ſe ce

to ſua edificia pcioſioꝛa feciſſet:

exigeres:et añ exacta ea mã
ati tecũ egero.ſiañrẽiudicatã ex
pia.

Eruꝰmeꝰſið ſemetipᷣo emẽ

caſũ dẽo mãdati teneri quã ut eũ

X mãdatoapð eũ q mãdatũ

tã pecuniã nõpotuit. Fideiuſſoꝛi

alias contra.ut.S. e.l.ij.F.finali.accurſius floꝛentinus.
mãdaueroↄſtat facit.S. de pig.act.l.ſi.rẽ ali..fi.et.ꝭ.de pe
lcul. queſitũ..iñ. p̃cedebat ei Zci. ut no.S.de iudi.non poreſt.
Vi patit᷑ itelligit᷑.nõ dicas creditoꝛi.qð tũc ex muto teneret᷑.et
Wulner mãdati.ut.S.e.idẽq;. .ſi qͥs ticio.ſed intelligit᷑ mãda⸗
re mãdati ut mã

det. et nota pati
entiã ꝓ ↄſenſu
baberi.et boc iõ
qꝛ ſpectat ad uti
litatẽ eius:q pa
titur.ſecus ſi pa

tioꝛ rẽ meã uẽdi.
vel dõari. qꝛ ⁊ ſi

odicerẽ:tmñ poſſʒ
boc fieri. ut. j. de
re.iu.l.ſepe.niſi
rõ affinitatis in
tercedat.ut.j.de
dõa. inter vi. et
vx.ſeruꝰ cõls: vł

dom inij. ut. S.ð

Eruꝰ. red ie

O¶ Litroq;ʒ.i. eſſe
ſolet. bic eni non
eſt. ut bac.l. ſub⸗/
ijcit. ⁊.j.e.l.cum

ſeruus. accxrr.

g. Nei facto.
ſimilis ro. S. de
eo ꝑ quẽ fac.eſt

l. ij. in fi.et eadẽ

rõe.nec ego age
re debeo vt reci⸗
piam ſzm Pla.
nos d. ut no.C.
ſi ſeruus exiero.
b ¶ Reneri. ut re⸗
clpiam.accur.

X mãdato
Jportet. no/

ta ꝓcuratoꝛem

oĩa ðbere redde

re⁊ nil lucrari.vt

hic et.S.e.idem

H. i. ij. et. iij. ſic et
geſtoꝛ negocion
vt. . de neg. ge.
põp.i fi.ibi quẽ
ad.⁊c.⁊.l.ſi aũt

F. ite ſi idẽ ĩ pol

ſeſſoꝛe beredita/

tis.ut.S.de pet᷑.
here.et ancillagx

in fi. et. l. ſe. et. l.
ſi etrẽ. in fi.idẽ ĩ
pᷣſide:vel iudice
ut in aut. ð mã.
pn. F. oz. col. ij.
in aut. iuſiuf.qðᷣ

k Eideiuſſoꝛi actõ.niſi interceſſerit aio donãdi.ut.S.e.ſi remũeran
di. S.ſi paſſus.accurſius floꝛentinus legum docto.õ.
Bi ꝓ abſie. ſecꝰ ſi ꝓ p̃ſente. vt. C.e.ſifideiuſſoꝛ. ⁊.j.e.qͥ fidẽ.
WVm mandato.fideiuſſerim. animo donanddi.
n ¶Bpopondit. nolles in ſe rrãſterre obligatõʒ. uta pꝛiĩo cãu differat
Obligatu. ut. ,. e. l. aß pe. F. duobꝰ. et fac. S. de neg. ge. l. iij in fi.
tibi mãdauero.ut ꝓ me qͥ nibil debeã ut differat a ſequẽti ca
u.ꝑet bic ĩ fideiubẽdo et ſoluẽdo deliquit.j.in ſoluẽdo im̃ ꝙ in
idem readit. q Irẽ tractatũ in diẽ.ſ.ſoluẽdo in paſca.

8Ugi poſſe. ut bic.et.j.ad.l.fal.ĩ.l.fal.nõ babet᷑.ſ otra.j.ſo.ma

lt. i. emerit.

=— = = S=
= - S.
= =☛ = *

S=
S
n

ſcbanſor
curitir⸗
nini
Gnnitns
pagt;
Pomnkg.

(utdics,
uino .

=

pltmontt
(ſdenn ol.
Albutto
Mdlrͦe
iiſinoeſ
Mluni gen
ffſtpnin
Meſt ibß
iiatoni ſu/
tldn ff
eihent ii
Hing rpen/
Alnscnrre/
litſbar noe
tierſ in

.

lgterſta
Mnolc
ült uef
ßerll abe
6Pccnch.
ggoiöro,
(dchinriin
d,
hr
lineneſai
uulg ohet
ſieig

Afinitndn
enſde
da iner , t
cise
minin;r G

elii.

uls,gegr.

nlss de
gniſeee
ſinfiesde
eereage
tdebedftfch
ſun hna.
05,Atin
ſenus een.
Qanetuu

Pianer.

4

möde
eetntli

areinf idi
RR
tin autoni⸗
1lſi
utiltii .
etenian

tſtii

indinaa
210 8 4

6
aſenin
ſvebo ſon

ſe⸗

oneſin

1
u

eebiccniton
tuubeel
ditean

ENüon
n
Cteren
idern .
nillacado e.
ſceaöidin
tor n
öͦden⸗ A
ipiftien
acelidt
ſiiſtüt
rebetta

ſiconſtante. F. quott
latõis.ſed ira demũ
relinquat᷑ inreruſu
At nec boc.non

vero nõ rẽu. F. li

poſt creditũ. in

x ¶Et illꝰ. . mã/
ns. erſie pmi

nus pↄſequar a

reo:a fideiuſſoꝛe

petã mãdãte ꝑa
ctionẽ mandati

et ſicex mãdato
bic pri. agit. t

ea. ſo. ut dices.
e. ſi mãdato. F.

füſz nõne h' mã
datü eſt ſupua /⸗
cuũ.cũ er ſi inter
ueniret: ſuo th

piclo ageret. iteʒ
bis idẽ ꝓmiſit.
ergo ſel tm̃ tenet

ut. . de ver. obl.

l. qui bis.ergo ſi
dat actio. ut. S. e
ſuꝑuacuũ.qꝛ et
circa pᷣſcriptõem
ꝓgeſſe pᷣt. q̃ ʒpᷣ
mã actionẽ ſu/
ſtulerit. ſcom tñ

nõdũ pꝑemit. irẽ

q;tũ ad impen/
dia litis que ue/
niũt ĩ bac actõe
ut.j.e. ĩter. S. im
pendia.nec vna
obligatio ł actõ
P aliã tollit᷑.ut.j
de fid eiul.l.ſi be
res. F. non eſt.
8 (Koſequar. a
delegato ĩ pᷣmo.
et a debitoꝛe ĩ ſe⸗
cundo.
be ¶Si ij. debito
res. intelligit᷑ de
equitate.ut ſtatĩ
innuit. et ꝓbat᷑
ſe ꝓxi. F. . et i.
is cuiꝰ.et.S.e. ſi
quis mihi. j. e. ſi
fundum.
Ea debuoꝛ.
et de tercia ad ſe
cundã ꝑſonã trã
ſit. acuur.
Geir tue. ut bic
et. S. ð pig. ac. l.
debitoꝛ. et. j. ð cõ

e
latiſder cu ergo nõ ſatiſdat amutit bñficiũ. h
riũ.itẽ ar. ð.S.ad uell.l.aliqñ.sS.ſj ſi ſub con.
ſolum ſuperioꝛi caſu.accurſis.
Pnterdũ utilẽ.i.efficacẽ. ſilia exẽpla ſũr. S.e.l. ſi quis mibi. et.l. ſi

7„
xvij
à

8s. ſo. maritus pciſe non babet beneficium di

dati: quẽadmodũ ꝗ alienum man
datũ intuitꝰ ſpopõdit : ſʒ ſiñuti
q; uniꝰ:ſʒutnuſqʒ mãdatũ ituitꝰ
id feceriʒ hẽbo mãdati actõʒ etiã
aduerſus te:quẽadmodũ ſi duo
mihi mãdaſſent ut tibi crederẽ:u
trũq; hꝛẽm obligatũ( p. Aulꝰ
Imãdauero tibi:ut ꝓme ĩ
diẽ fideiubeas:tuqʒ pure fi
deiuſſeris ⁊ ſolueris:utiliꝰ rmobit᷑
interĩ nõeẽ tibi madati actiõʒ:ſʒ
cuʒ dies uenerit. Item tractatuʒ
eſt:ſi cũidiẽ deberẽ mãdato meo
ĩdiẽ fideiuſſeris:et añ diẽ ſolueriſ
an ſtati hẽas mãdati actõʒ:⁊ ꝗdã
putãt pñtẽ ꝗdẽ eẽ mãdati actõeʒ:
ſztãti mioꝛẽ quãti mea interſit ſu⸗
ꝑueniẽte die ſolutũ fuiſſe:ſʒ meli

usẽ dici interi nec eiꝰ ſũme mãda

tiagipoſſe qñ ñullũ adhuc ↄmo⸗
dũ meũ ſitut nec hoc añdiẽ ſoluã
Inidũ euẽit:ut meũ negociũ ge
rãet tñutilẽhẽaʒ mãdati actõʒ ue

luticũ debitoꝛ meꝰ ꝑicło ſuoðbi⸗
toꝛẽ ſuũ mihi delegat:aut cũ ro⸗
gatu fideiuſſoꝛis cũ reo exꝑiar.nã

qʒuis debitũ meũ ꝑſequar:nihilo
minꝰ et illiꝰnegociũ gero.igit᷑ qd
minꝰſeruauero:ↄſequar mãdati
actõe. Si hi quoꝝ res ueneũt:q̃s
pignoꝛi dederũt ſuppoſuerit em-
ptoꝛes:et eis emẽdas resmãdent
mãdatũĩtelligit᷑:lʒ q;tũ ad meraʒ
rõʒ mãdatũ ñ ↄſiſtit.nã cũ rẽ tuã
emas:nulla ẽptioẽ ĩtua ꝑſona rei

tues. Jul.ſcri.mãdati obligatõeʒ

ↄſiſtere ẽt irẽeiꝰ ꝗ mãdatũ ſuſce⸗
pit ex eo maxie pᷣt ꝓbani:qð ſi plu

ra ben. emp.ſue.rei.ſed per aliũ ſic. ut bic dicit. et. .
en. emp. lue. rei. c. .et. j. que res pig. ob.
l. ariſto. in fi.et.S. de pac.l.epiſtola.S.ſi inter.
e¶Nul. vendentibus.id eſt vendere volétibus.

¶ Emeret. mibi.

. g ſane.ecce exẽplũ q̃liter illeð me agit.
Ei

b Be. beredé. i

i.ſ. mãdãti. t quidã dicãt bec eẽverba mã

N icntansſ eiemp.⁊c.et facit.j.de pᷣben.emp.in modicis
1 & cuius.alicui põt.ut.j.de publica.l.cothẽ..eam.
Aullis. l. efficar. ut. ð. e.l. ſi bi qui.
m¶ Moò ſequit fiſcũ.ĩmo. 5. ut.C. de bonis pꝛoſ.l. depoꝛtati. qᷓ eſt )

*

Aandati uel ↄtra.

ſo. hic pꝛopterillicitas negociationẽ fuit depoꝛtatꝰ. ibi rõe delicti m quoſ
dam. aʒo.dicit idẽ in utroqʒ.ut.C.que res uẽ.nõ pol.l.i.et ſoluit qꝛ retiet
ꝓpꝛia.ut bic.nõ tñ babet in eis beredẽ.ut ibi.ſʒ eo moꝛtuo publict᷑ ur ibi

dicit. uel dic ꝙ bic coꝛrigitur. accurſius.

n ¶ QAui edem facit.S.e.ſi remunerandi..rei tunp

ribꝰ hẽdibꝰ uẽdẽnbꝰuni mãdaue

rout rẽhereditariã emeret ẽt pꝛo
ea ꝑte ꝓqᷓ heres ſit: obligat᷑ man
datiactõe:et me obligat:⁊ ſaneꝰ
ſiille ꝓpter hoc extrãeorẽñ addi
xerit qd mãdatũ ſuſceꝑat:ex bõa
fide eſſe pᷣſtari ei pᷣciũquãti uen⸗
dere poterat:et ↄtra ſi emptoꝛad
emptõʒ rei ſibi neceſſarie idcirco
nõacceſſerat:qð heredi pᷣcepiſſʒ
ſe e ẽptuꝝ:eqſſimũ eſſe mãdati
iudicio pᷣſtari quãti eius interfuit
ẽptã rẽ hꝛẽ: Js cꝰ bõa publicata
ſũt mãdare alicui pᷣt:ut ea emat:
et ſi emerit: utilis erit mãdati actõ
ſi nõ pᷣſtet fidẽ qð iõ receptũ ẽ:q;
publicatis bõis ꝗcqꝗd pꝰ ea acꝗri⸗
tur:nõſeꝗt᷑ fiſcũ Quiedẽ ſacrã

ſpoliãdã hoĩeʒ uulnerãdũ occidẽ

dũ mãdatũ ſuſcipiat: nihil mãda
ti iudicio ↄſeq pᷣt ꝓpt᷑ turpitudi⸗
nẽ mãdati.Si tibi.c.ðdero ut ea
ticio dares:tuqʒñdedens::ſʒ cõ⸗
ſũpſeris:et mãdati et furti teneri

te,/ꝓculꝰait. at ſi ita dederi: ut cui

al sutiqʒ uelles daresmadari tã⸗
tũmõ. ſimãdaueni ſeruo tuo: ut
qð tibi debeã ſolueret meonoĩe.

Nera.iſcri.q;uis mutuatꝰſeruus
pecũiã rõibꝰ tuisq̃ſia me receptã

intulerit: tñ ſi nũmos a creditoꝛe

nõita acceꝑit ut meo noie daret

nec libanimenec temãdati mecuʒ
acturũ: qð ſi ſic mutuatꝰ ſit ut pe
cuniã meo noĩe daret utrũqʒ ↄtra

eẽ: nec referre aliꝰ ꝗs an idẽ ipſe

ſeruꝰnoie tuo qðᷣ ꝓme ſoluebat᷑
acceperit. et hocuenꝰ eſt. quoniã

is.accurſius.

neandait ur e..
i vero nõ re. S. dedi.

p ¶ Si tibi.c.dedero.vt

cui uelles.qͥdã libꝛi ba
bent cui uelles.alij que

uelles ſym pᷣmã cũ ðdit

ut cui uelles dares: i te
trãſtuli dominiũ.iõq;
nõ babeo furti actõem.
ſed nec mãdari actio vr
danda. qꝛ ad intereſſe
cõpetit.ut.S.e.ſi ꝓcur.
S. mandati. alij wo da⸗
ri ſ itereſt mea.ut.j.de
ver.ob.ſtipulatio..al
teri.iõ ceſſat mãdati qᷓ d
ergo eſt qð bic dicit.rñ.
nõ eſt ita.põt enĩ eſſeut
cui uelles ex cognatis
ieis tradere ſuſcepiſti
mãdarũ qð eſt obliga/
toꝛiũ q̃ſi interſit mea ſal
tẽ rõe effectõis cuiꝰ ba⸗
bet᷑ rõ in bõe fi.iudi.ut
ſ. e.l.cũ ſeruꝰ.i.rñ.⁊ boc
ſi ita habeflrã au uelleſ
⁊c.ſi aũt ita ↄtieat᷑ ut q̃

uelles ⁊c. plane ẽ:qꝛ tẽ

illiꝰ pecũie dñiũ vr in eũ
trãſlatũ ⁊ ad tãtũdẽ eſt
obligai ſicut eſt in mu
tuo.ut.õ.ſi cer.pe.l.ij.i
rñ.et.S.appellata.ſivᷣo
ut dares ticio tibi tradi
di. ut fuit ĩ pꝛio cãu q̃rit
dhiũ ticio l ſtati ſi eiꝰ e⸗/
ras ꝓcuratoꝛ:ł rati bita
tõe interueniẽte.ut.ſ.ð
do.l. qͥ mihi.et.S.ð ne.
geſt. ſi ego. vñ dat. actio
mãdati.⁊ cẽt furti ſiĩter⸗
ſit mea illi dan. ſʒ illi da
tur actio furti.et dic xᷣo
ſc; dno.vt.C. ð furt.l.ſi
is cui.ſʒ quõ tã õnie dã
tur. ut.C. de furtk. l. i. q̃ ẽ
.ſo.ibi ĩpedũfrõe ʒ/
rietatiſ.qꝛ actõ furti ibi
itẽdebat᷑.qꝛ pecunia õ
dhi volütatẽ erat Zcta⸗
ta mãdati.no.qꝛ ſjm eiꝰ
arbitriũ.et ſic ſũt Zᷣrievt
ibi. bic qt qñ fuit accep⸗
ta pecũia ſʒm dñi uolũ/
tatẽ.ſʒ qꝛ eã retinuit pꝰ
ea dñi volũtatẽ nec ei
cui debuit ſoluit.tenet᷑
mãdati et furti.
q ¶ Si mãdauerim. ur

meo noĩe.ſ.uti peculio bret azx.et facit ad mace.ſi pr..i. r Yta. qꝛ neu
ter hoc geſtiuit. s ¶ Weo nomie daret.nõ ur haberet ĩ peculio. ſed ut
meo noie daretẽt hoc nõ expᷣſſo in ſoluẽdo.qꝛ mihi ꝑ eũ q̃ſitũ eſt dniũ.vt.j

de acqui.poſ.l.i.SG.hec q̃ de ſeruis.et.S.ꝑ ꝓcuratoꝛẽ.

ut liberens ab actiõe de peculio.qꝛ teneris creditoꝛi a quo mutuũ fuit acce
ptum.aʒo. uqDaret.uel mutuãs.ul ſeruꝰ.ut.in.l.qui mihi.j.ð dõa.ſ.

tpᷣe accepti mutui. x¶ Atrũq;.et me liberan et tenen mandati.

VReferre.ad pꝛimũ caſu ſerefert. et dic ſiue libero mandẽ ſiue ſeruo tuo:ut
qð tibidebeo:ſoluat et accipiat tuo noie mutuũ.et ſupple ettu babeas ran//

bo
c¶RK e
deErx empto.lſ.tm.q.d

toꝛ nõ liberat. et ſic eſt
3.j.ð ſo. l. fugitiuꝰ. ibi ſʒ
ſicũ liben ⁊c. ly dicat
bic mãdatiagi:nõ di
ait:ſi ibi dicas libari il⸗/
lũ q̃ fuerat factꝰ debitoꝛ
p ſeruũ ſjm quoſdã:qð
nihil eſt. imo nec libat
bic:qꝛ h ſeruo ſʒ alij de⸗

alij ⁊c.et.S.ſi cer.pe.cũ
fũqdłꝰ.S. ſeruũ.et.j.ðᷣ ac.
emp.ſi ſeruꝰ..ſeruũ.et
facit.j.e.iter cãs.S.mã
dato. et ſic mãdati et ex
empto aciõz babeo.
f ¶Sicuratoꝛ. datus
bonis.lHis.ſ.credi⸗/
toribus.
g Fuerunt. quoꝛũ con/
tẽplatõe geſſerunt.
beoãdatũ.qͥa ibi mã
dabãt ꝓ ſe⁊ abñtis.ut
differat a ſequẽti caſu.
i ¶ Adẽ egit. l. tantum.
K In factũ. ĩmo. neg.
geſt. in curatoꝛe gerẽte.
ut. S. neg. ge. ſi pupil
li. F. ſi qs ita. q̃ eſt ð̊. ſo.
dubitabak bic de actõe
etiõ decurrit᷑ ad actõʒ ĩ
factũ.ł.ſo.vt ibi. itẽ vr
nulla. ut.ſ. de cura. bo.
dan. l. fi. ſo. ibi puato 9
ſilio. bic coꝛã iudice da
tus fuit curatoꝛ.łibi nł
la oꝛdiaria. Hibi aduer
ſus curatoꝛẽ fuerũt quo
rũ litẽ illã geſſerunt.
Bicut opoꝛtet ut hic
.S. com. l.in cõmoda
to. ..ſicut ⁊ inſti.e. .p.
m ſRenũciatũ ſit a mã
dante. nã et ipᷣe renũcia

da. ſi pecuniq.ĩ pᷣn. vel
à mãdatario.un bic ſub

ijcit. accurſius.
n ¶ Ira põt. i. dʒ ſilia q̃
rere. ut. S. de of. ꝓcon.l.
obſerugare. F§. fj.
0 urtt h. ſ. vnũciet ut
dem ẽ ar. j. e. ſi fiiuſſoꝛ
ſi cũ debitoꝛ. in fi. S.
na aduerſe.ſoli⸗/
uſa. accurſiꝰ.

Baccuſatões capita
liũ crininũ.vłqꝛ circa fu

eęe¶Agere. vf ergo nẽdi /

dit. ut ĩ dcã. l. ð ibi. ſy ſi

re põt.ut. S. cõdi. ca.

Eu ob imanes. ut

tum. et ſiceſt tcã tua pecunia. 3 ¶ Quis. liber bomo.
a ſvwefano Nepi et. ſ. de ac. emp.i.ex empto.ꝭ.i.et.S.e.ſi ꝓcu.S.ſi liber.
niſi ſciẽs eos accipiat.ut.S.depoſiti.l.i.ꝗ.elegater.
itiuus ticius.ſcilicet quidã tercius uoluntate ſerui.
ogatu ſerui.ſcilicet quidam amicus ſerui.

quotiẽs ſuos nũmos accipit cre⸗
ditoꝛ:ñ cõtingit libatio debitori
Fugitiuꝰ meꝰ cũ apð furẽ eẽt pe⸗
cuniã acꝗſiuit:etex ea fuoscõꝑa
uit:eoſq; ticiꝰ ꝰp traditõʒ a uẽdito
re accepit. Mella.ait mãdati acti

one me ↄſecutuꝝ:ut reſlituat mi-

hi ticiꝰ: qꝛ ßuꝰ meꝰ mãdaſſe ticio

uidebat᷑:ut ꝑtraditiõeʒ acciꝑet ſi

mõrogatu ſerui hoc fecerit:qð ſi

ſineuolũtate eiꝰſeruiuẽditoꝛticõ
tradiderit:tũcpoſſi. eme exẽpto a
gere :ut mihi eosuẽditoꝛtꝛader,ʒ

uẽditoꝛẽqʒ ꝑ ↄditõʒ aticio repeti
turũ:ſi ſeruos tradiðrit ticõ:quoſ

nõ debuerit cũ debere ſe exſtiaret.
Sicuratoꝛ bonoꝝuẽditõʒ ꝗdẽ fe

cerit: pecũiã ãt creditoꝛibꝰñ ſolue
rit Trebatiꝰ Offiliꝰ:⁊ labeo rñ⸗
derũt his ꝗ pñtes fuerũt opetere

aduerſus eũ mãdati actõʒ: hisãt
gabñtes fuerũt nego. geſt. eẽa⸗
ctõʒ.at ꝗ ſi pñtiũ mãdatũ executꝰ

id egit nego.geſt. actõ abñtibꝰñ

eſtniſi foꝛte aduerſus eosꝗ man⸗
dauerũt curatoꝛi tanqᷓ; ſi negocia

abñtiũ geſſerit. Qð ſi cũ ſoliqe⸗

ditoꝛes ſe e exſtiarẽt:id mãdaue

rint: in factũ actio abſentibꝰ dan⸗
da ẽin eos ꝗq mãdauerit. Sicut ãt
libeꝝeſt mãdatũñ ſuſciꝑe:ita ſu⸗
ſceptũ ↄſumari oʒi:niſi renũciatũ
ſit:Renũciari qt ita pᷣt ut itegrũ
iusmãdatoꝛi reſeruet᷑:H ꝑſeł ꝑa

liũ eadẽrẽ ↄmoð explicãdi:aut ſi
nõ redũdʒ in eũ captioꝗ ſuſcepit

mãdatũ.et ꝗdẽ ſiiscui mãdatũ ẽ

ut aliqd mercaret᷑:mercatꝰ nõ ſit

neq; renũciauerit ſe nõ ẽptuꝝ id-
q; ſua nõalteriꝰculpa fecerit:mã⸗

nus fuit impeditus. Accurſius.

— erczmn accuſatõis alleget: ſiue act.et ſubaudi.audienqus eſt.
ELu ob aliam iuſtam cauſam. que poſſunt multe colligi ut. . de pꝛocu
a.l. ante litem. et.l. poſt litem. cum ſequen.

II- IMter cãs mdatoꝛis. ſiue mãdatarij.vt hbic et.C. e.l.mãdatũ.et iſti.e.
§· itẽ ſiadbuc.et.j.ſi qͥs alicui.S. moꝛte. u Acnõʒ unlirans. ne

Liber?

iſta ignoꝛãtia dãnũ afferat. ut bic et. j. ꝓ ſocio. l. actõe. F. ltẽ ſi alicꝰ

x ( Sa ipſit. circa bec dicens idem qð.S. ꝓxi.

liqñ durare.ut.j.ſi pᷣcedẽte.iĩ pᷣn.ſ.ſi Eheiat erat mãdatum.

5 Abeſſe creditoꝛi.qꝛ ſoluiſe vr.ut.S.a

uell. l. uis. F. interdum

idẽ et ſi pecuniũ cõſignauerit.ur.j.e.qui mutuã..i.accur.

datiactioneteneri eum conuenit
hoc ampliꝰtẽbit᷑ ſicuti mella quo

qʒ ſcribit.ſi eotꝑe ꝑ fraudẽ renũ⸗
ciauerit cũ iã rcẽ emerenõpoſſet.
neſi ualitu-⸗ HNErmo.
dinis aduerſe ł cã capitaliũ
icitiari P5Aulus.
Eu ob immanes rei actões
eu ob ali iuſti H Er.
cãm excuſatões alleget: au⸗
iendus eſft. α Aulus.
i I. Nrercãsmãdati omittẽdie
Mtiã moꝛs mãdatoꝛis eſt.naʒ

mãdatũ ſoluit᷑ moꝛte:ſi tñ ꝑigno

rãtiã impletũ ẽ:cõpetere actõʒuti
litatis ea ðꝛ Juł.quoqʒ ſcripſit
mãadatoꝛis moꝛte ſolet mãdatũ:
ſʒ obligatõʒ aliqñ durare. Siꝗs
ðbitoꝛi ſuo mãdauerit:ut ticõ ſoi

ueret:et debitoꝛ moꝛtuo eo:cũ id

ignoꝛarʒ ſoluenit: libari eñ oʒ.Ab
eſſe intelligit᷑ pecunia fideiuſſoꝛi
ct ſidebitoꝛ ab eo delegatꝰ ſit cre
ditoꝛi. licet is ſoluendo non fue⸗
rit.qꝛ bonũ nomẽ facitcreditoꝛ:
gadmittit debitoꝛẽ delegatũ.Si
is ꝗq fideiuſſoꝛi dõare uult credito
rẽ ſuũ eius hʒ debitoꝛẽ ſuũ eũqʒli

berauerit: cõtinuoaget fideiuſſoꝛ
mãdati:qᷓtenꝰ nihil ĩterſit: utrum

nũmos ſoluerit crediroꝛi: an eũ li
berauerit. Pꝛeterea ſciẽdũeſt nõ
plꝰfideiuſſoꝛẽ ↄſeq ðbere mãda⸗
tiiudicõ:quã qð ſoluernit.Mãda

to tuo fideiuſſi in.x.⁊ ea ꝓcurato

ri creditoꝛis ſolui:ſiuerꝰ ꝓcura⸗
ratoꝛ fuit:ſtati mãdati agã:qð ſi

ꝓcuratoꝛ ñ eſtrepetã abeoMHõö

oĩa qimpẽſurꝰ nõfuit mãdatoꝛi
imputabis:ueluti ꝙ ſpoliatus ſit

petã per cõdi. furti. vt no.d.l. creditoꝛis. accurſius.

delegatus
b ¶ Quefacit. vf
enim appꝛobare
c ¶ Ad mittit. eo

ip̃o qò recipit.

ur. j. de fid etuſ. l
qui ſatiſda.in fi.
et. l. ꝗͥ debitoꝛeʒ
et. j. de tu.⁊ rati.
diſ. ſi ꝓbatũ.ſi
tñ fuit ſciẽs.ut.j
de iure do.l. pꝛo

mirtendo.S. ſi a
debitoꝛe. quod/
ds iñ noõ pt fieri
boß. ut. . ad ma

lu.ma. ſi cũ do⸗

tẽ. S.ſi mulier.ſo
