Anietem. nalurali. id eſt iure naturali.ꝙ gentium appellatur. yt inſti.

Aminum excipiat.ſ.quoquo modo.i.vt differata caſu ſequenti.et dic
piat.i. recipiat. ſic ut ad nos poſſit venire. etiam per foꝛa mina vel

quocũq; mõ.et ita minꝰ eſt dare ſeruitutẽ luminũ.et plꝰnõ nocere lüinibꝰ.

5 (Inuitis. ſimile. er. . de aqua plu. ar. in concedendo.
Muiiũ.in aliquo foꝛte edicto còtinebat.vel.l.xij.tab. ꝙ. nemo cõſtitu

at ſeruitutẽ inuitus.

d ¶Un ſeruitutibus cõ⸗
ſiſtendis.nã lʒ vadã ꝑ
pꝛediũ tuũ vel aquã ꝓ⸗

iijciam in tuo te ſciẽte. ñ
ſtan eſt ſeruitus.niſi p/
ſcriba. velecõtra. ſc; a⸗-

mitẽdis naʒ licet altiꝰ
tollas me ſciente nõ ſta
ſtim eſtlibera.⁊ ad boc
accedit lex ſequẽs.ſ̊ ad
pꝛimiũ lex p̃cedens.
e ¶Loͤtradixit.ſ.tm̃.et
ſic no.ꝙ dr inuitꝰ eoip
ſo ꝙ ñ oſentit expᷣſſim.
qð dicut. S. de ꝓcura.

filius. §. inuitus.
f Ed factũ.i.conſenſũ

ſuũ qualẽ qualẽ ĩterpo

nãt:ſed uerũ exigimus
bic cõſenſuz. qui in eis
nõ eſt. et factũ uocat cõ
dicionẽ. iuſ vero ſeruitu
tis ipᷣm cõſenſum quo
ſeruitus cõſtiinitur.q.
d. ſi nõ coͤſenſerit expꝛeſ
ſim videtur inuitus.
Mecverba.i.hocver

O☚

buũ in uitus:et ſic pluna

le pꝛo ſingulari.ſic.ᷓ. ð
pe. bere. diuus. §. fi.

Ecautẽ. nõ utẽdo
G Ppereitl. utbiceſer

i ꝗ mhe lumibus.põt di
c ꝙꝙ,exemplificat ðvna
ſeruitute reddendo cãʒ
quare ſit cõſtituta.naʒ
cui debetur ſeruitus.ne
luminib officiat:ei de⸗
betur ne altiuſ tollatur
vt. S. e.l.luminũ.ꝗ. cuʒ
guttem.
K Zuas. ratio diuerſi
tatis eſt. quia in uſu ſer
uitutis urbane ſumptꝰ
pꝛecedit.ꝙ in ruſtica ſe

cus.et iõ difficiliꝰ cõtra

pꝛumã pꝛeſcribitur.
I¶Mabuens. ⁊ ſic nota

ꝙ in pꝛeſcribẽda liber /
tate neceſſarium eſt fem̃
utentis. vt hic et.j.quẽ

adm. ſer.amit.l.ſi quis
alia. F. fi. m

tuſa.i.clauſa quedam nõ.

ctui officiatur. ρ Aulus.
minũ ſᷣuitute ↄſtituta id
acquiſitũuidet᷑:ut uicinꝰlu
mina noſtra excipiat:cũ aũt ſerui

tus imponit᷑:ne luminibꝰ officia⸗/

tur:hoc maxie adepti uimur:ne
ius ſit uicino inuitis nobis altius
edificare.atq; ita minuere lũina
noſtroꝛũ edificiox. u)Lpi.
Naui ad⸗ in ſeruitutibꝰ aac
cipere debemꝰ nõ eũg con

tradicit:ſʒeũ ꝗ nõ cõſentit.ideo
NPõpo..li.x.et infantẽ et furioſũ

inuitos rcẽ dici ait.ñ eni ad fact
ſed ad ius uitutis hec nerba re⸗
feruntur. ¶ GAius.
EKEcaũt iura:ſilł rut ruſticoꝝ
Nnoq; pᷣdioꝝ certotꝑenon
utẽdo pereũtꝰ:niſi ꝙ hec diſſili⸗
tudo eſt ꝙnõoĩmõ ꝑeunt nõutẽ⸗
do:ſʒ ita ſi uicinꝰ ſil libertatẽ uſu
capit.ueluti ſi edes tue edibꝰ me
is Puiãt:ne altiꝰtollãt᷑:ne lũinibꝰ

mearũ ediũ officiãt: ⁊ ego ꝑſtatu

tũ tpᷣsfeneſtras meas pfixas ha⸗
buero:ł obſtruxero:ita dmũ iꝰme
um amitto:ſitu ꝑhoctpᷣus edes
tuas altiꝰſpᷣlatas habueris. alio⸗
quiĩ ſi tu nihil noui feceris:retieo
ſeruitutẽ.itẽſi tigni immiſſi edes
ſue ſeruitutẽ debẽt:et ego exeme
rotignũ:ita demũ amitto ius me
meũ.amitto ſitu foꝛamẽ vñ exem

ptũ eſttignũ:obturaueris: per

Siobturaueris. ſed quid ſi quedã foꝛamina babuit ob⸗
videt᷑ fauoꝛe libertatis in totum amitti: vt ar. j. ð

re iudi. inter pares. alia rõe videtur ꝙ pꝛo pte obtuſa.w ut eadẽ ſit rõ tonius
ad partẽ.pt.j.deuſt ur. qui ſcit. i. reſpõ. tu dicas in nibilũ admitti.ut ar. j. de
ſerui. ruſ. pꝛe.l.vna eſt via.et. C. de agri.et cen.l.cum ſcim us. H. fi.

Nog autem. boc iun
WS BDicitur. ul. Z. l.
P KEtrecte.

gitur cum ſuperioꝛi.et mutat perſonas.
pꝛoxi.ꝭ.penul. V

hec non eſt conſtituta ſeruitus altius non tollendi ſecus ſi eſſz

de pꝛoſpectu.et eſtratio:

cundꝗa fit.vt.j.e.edificia

quia contra pꝛimam ſeruitutem nibil fircontra ſe/

q anmralé immo naturaliter ſtat. ſed er accidentiui ventoꝛũ illud ifit.
ſñ.ideo dicit:quia arboꝛ eſt eius nature ut facile poſſit moueri viventoꝛũ

ſed paries non.

dere. di. F. inguloꝛum.

ↄſtitutum tempus ita habueris.
alioqui ſi nihil noui feceris:ĩtegꝝ
ius me pmanet. ¶ ppOmpo.
Vog aũtvex edificio meo
e poſſe ↄſeꝗ:ut libertatẽ
uſucaperẽ:ðꝛ ꝛidẽ me nõ ↄſecutu
rũ:ſiarboꝛẽieodẽ loco ſitã habu

iſſem: Muciꝰ ait:etrcẽ̃ qꝛ nõ itaĩ

ſuo ſtatu:et loco mãet arboꝛ:quẽ
admodũ paries ꝓpter motũ natu
ralẽaarboꝛis. Aius.
Arietem: ꝗ naturali rõe cõ
Jmuniſ eſti:alterutri uicinoꝝ
demoliẽdi eũ:et reficiẽdiius nõẽ
ꝛñ ſolꝰdñseſt. ¶ u) pianꝰ.
CMm eo ꝗtollẽdo obſcurat
Auiciniedes:ꝗbꝰñ ſeruiat:nł
la cõpetit actio. Arcia.
Inas edes habeo: alteras

ibi lego.heres alteraſ altiꝰ

tollit:a lũimibꝰ tuisofficit.qꝗdꝰ cũ

illo agere potes:et an intereſſe pᷣt

ſuas edesaltiꝰ tollat:an heredi⸗
tarias:et ð illo quero:an ꝑ aliẽ̃as

edesacceſſũ heres ad eã rẽ: que
legat᷑ pᷣſtaredʒ:ſicut ſolet queri:

cũuſuſfr.loci legatuseſt:ad quẽ
locũ accedi niſi peralienũ nõ põt
Marcellꝰ KK. Qui bias edes ha
beat:ſi alteras legauerit:nõ dubi
um eſt qui hereſ alias poſſit altiꝰ
tollẽdo obſcurarelumina legata⸗

rũ ediũ. Idẽ dicẽdũ eſtſi alterie

des:alteri aliarũ uſũfr. legauerit

e Varcellus. Rñ. ſcilicet pꝛime queſtioni.
fEdium.ſjm quod iam diſtinguet.

g (Negauerit. ut altera exaltetur. et alterius lumina obſcuret.
b ¶ Non autem.quidam dicebant deberi lumen ad inſtar itineris

uſufru.legato.quibus nunc reſpondet.

i métũ. ut ſicut ſꝑ pᷣſtat᷑ irer in uſufru.legato.ita ⁊ pᷣſtet lumẽ
K Obſcuratis.ut.S.deuſufru.ſi is qui binas.
Eeterum. id eſt certe.

n ¶ Peeſtaretur. vt. j. ti.i. l. ij. F. qui babet.
o ¶ Ded ita.redit ad pꝛimum.

tiIn n nö s .
( Aſt. ſel Z. j. cõi. di. ſi. edes.ſo.ut ibi. Reficiẽde.ſeruitutis.
Unm eo actio.vt.j.e.l.cuł.et.j.e.altius.ſed cõtra.C.e.l.fi. ſolu.
ſpãle ibi in area ꝓpter fructus.itẽ S.j.l. ꝓxi.in fi.
rede.quia ipᷣe ↄceſſiſſe vr alterũ ne faciat inurilẽ

ſo. ibi ſpaͤle in be⸗
cõceſſionẽ.non foꝛ/

te ſic iuter viuos
ſi alterã vẽdo fa
uoꝛe vltime vo⸗
luntans.
Inas ali⸗

as iapit ga

ius. et alias bi⸗
nas edes. et no⸗
ta ꝙ tres facit q̃

ſtones. ſ me

tantũ reſpõdet
ibi marcellꝰ.⁊c.
b (Nuiq. nan.
c ¶Lollat. et uri⸗
q; nil.azo.

d (OQuen. et ſol

e.l. F. nõ at. S
nrẽ qoͤn non iñ
det. Au dicas ſi
pꝛeſtari acceſſuʒ

ut. .ti. i. l. via. in

fi.vbi ðꝛ ſivicini
paciantur. nã cx
hocinuit ꝙ qui
cõſtituit ſibi ac/
quirere nõ tene
atur. ſic nec vẽdi
toꝛ fundi tenetur
dare acceſſuʒ. ni
ſi dicat ut.j. de
contrabẽ. emp.

l. invendedo. in
pꝛin. Itẽ ꝓ boc
j. ibi.nõ aũt ⁊c.

ſed ſecus in uſu
tute relicta. vele
tiꝗ ĩter viuos cõ

ceſſa. quã ſequũ
tur et alia. ſine qᷓ

buſ ipa eſſe non
aüt. et. ſ. de vtra

hen. empti: qui

fundũ.S.in lege

7.5. ſi uſuſtr. pe.

l. i. F. uſuſfru. 16
rõ diuerſitatis.
vt dixi. S. de uſu
fru. ſed et ſiquii

S. ꝓpꝛietatil. in

ſolutoe coͤtrarij J
ibi ſignati.

m ¶ Acceſſus. id eſtiter. ſicut in uita teſtatoꝛis foꝛma ſeruabatur. vt

P ¶ Woderatione.vt neq; nimiũ:neq; valdeparũ ſed congruenter
et moderato modo ad ſufficientiã im babear inſpecta eti legatarij

4

Cupru⸗

(inn on
“ tiitis

petien

. Ominenen

Uul eei

fpadere

ANliin
liynne
ol nani
rnnelen
ns alnns ne
lendibabe
cricaut⸗
eecgo⸗t
Pſrbiurft⸗
nöͦii ſeni
eg aſ derf
ſtonen u
derennmnnt
ſeptaume
Glenpae
Niinmecepi
Afiar ern;
ibſd iureb
ſeuiutis
Prtni
ni.abinz.

feemäerfan
eßongiſte
Nnumgick
lins goigann
ginpnone ſe
itideheha
lioguinſ pe
Ulentirine
füignene
Seſunn un
Pelanüfine
Chfan.
ſupobiden
Lellig,,
Aloune,
(Vimum p
aſun ieo⸗
onus,
Wodu
WEd

Kiirſn
Bel
1 lbnon
altmm
in dan
mnn

H De ſerui. vrbano. pdioꝛſi.
ere uolo. ꝛc. ſic. C. de Eils conmnunem Baumebam domibus
, J qua dere uol⸗ emoluus. vicinu pꝛeuns damnu el daret in
in ſeruo in genee arietem. demo eis pꝛopꝛijs dan d conungerer vel da
A ha. l. plenũ ſßter ſicu n rnain gen ben acluegunnniebantle tod nngeir, Rerſtinv⸗
3 . 5. de ulu et ba. l. plenů. 5. le.i. legato gñaliter. ſee meis Ppeijs picris, n ommuni culpa ſoct poteſtagi er ſtipu
ileſinn gi nare vr.. deu er arlrfen vr. ſ. dele l. ꝓxi. lo. ur ibi. ebz meis Tiaunt⸗val vonoromnmunt non po ſ. 8 dam. in
Celiſe 1 uimedioens oteſt oblaurte de F.l ea ciuitate. que bʒ patictecomuni. ſariare vel. er.l. in pa
bſg. nevigeur cin nubo Beſlaceſthoniton enolonr praf . eſ dndiert mhe⸗
dtenene, In Zilumiavuo kornaeſtae Peten letẽ cõmunẽ:nõ licet au⸗ rietis.et u znlc tiet da/
ſtunne Rſtatutum. vr ultra Aer W parietẽ cõmunẽ: Sad pa- as ndecommnntpanie
Tuara de ſenpſinderierieng eclrarieEri Remenenſt ie Karanenien
Hen ali bondee en Môaut'l. ia ſine acceſſu null⸗ tem cnune: cutt ẽcõmu? dieta. m in rebus
eh ali te que eſt mentũ.quia lineae itare aut n idẽ ſuũ ſuꝑ parietẽ cõmu⸗ Dreamnenein
% ſeruitu Bu rio habitan V uidẽ ſuũ 19Hoc ius ijs futuru. et tunc at
s glin poꝛe.cuius non tet edibuso — ſ⸗ nem 1 — toꝛret Pare 2. tur vt bic. et. j. de
ſnseisggg etrat memoꝛld⸗ poteſt loci legato ẽt cce. ſtqð heosflama äb berio loqᷓ infer l inter quos. er. l.
e ſ. ete muſufructu hauſtu relicto eſtq uolout eũ hybe ci lſe. aur aboſ
the acusclckebanl rlict Vsnmere leſi acir: rru n atiuncaur anbo vi
nii anene. lus da ad hauniendũ pꝛe ris:ne rẽ illicitã dubitare ne modum autvn te5
binntu. ZN Nanfete, iter quoqʒ a elũinibus:et hiberiũ ꝓ ea re dub tu⸗ n dneſn non co
TN ſed nonneſennt⸗ . Sed ita officer oõceditk: H:. nec 5 pmiſſaʒ facit: t ⸗ mm. pꝛ utio. etiaz in
(Eilrnn ma ales non n re legatas edes cõcedi nto:cpremnot :extrue ſita. u.. de dom.
nollagdibaber drare egaras ſed p arietẽ ↄmunẽ: gepoſla Miſ dee vame
nl carbabetd ſ utuslumẽ recludat᷑: los m parietẽ ↄmun ſtare mnſkol cr vaͤni 5.
9Ane He ui ufader tnõ penituslu ãtũ ſufficit ha bu ietẽ cõmunẽ incruſt ns inſchoſern dꝛe
ſſftni de veni, utn elinquat: quatũ ſu a do. Parietẽ c is ſniam. ſicut diaotil int quos nr
adied evei tantür in uſusdiurnimoder licet ſm Capitonis ſn ſiſſimas dicmotliin mocun
ntginno. xi. S.ti.i. ee po bitantibusinu * Lpianus. cer i picturas pꝛecio j. ceteru turnan cauetur. ſe ur
der Aſeaf. res et ſi alet onet of⸗ licʒ mil pictu 6muni. ceteri cautũ fuerit comiretar
Kein h inonon me tione iluminibus uicinoꝝ habere in parietec erer ſiipu aunen Jmn e,
uuſtiilaan. decenniuz ab q . Ni iuduc quid facere litꝰ ſit uicinus fnon un panetem boee⸗/
ſicbitſin ſapitene G fi re:aliuduce q iet ſe ſidemol ani infecti aga ne iam caſu poteſt bic lo
“H quo cere: auuan llet:ſciet öne daͤni in 184 tiam caſu do vi/
Prnir Relanerpi e, õtra cõmodũ eoꝛũ uellet: ficõ latu aciõ ia tectoꝛia extia qui. vel dicſecun ica⸗
nn icnus ttu ꝓ / cõtra cõm i antiquoꝝ edificõ is q; uulgaria tectoꝛ n cni unnon ſoa⸗ uniber
Gͤſintſni dificare e ã ac ſtatũ inter'te: ? plun obſeruari eti. . icinis quibuſlib
Auiretn. Pibunſt iurebi . ſtodire ðbere. quã alti- ride P⸗ Apiri non ſocijs tal⸗ ulatio. a
ut. . quẽ 3 no couenit ad ſtatõe c erꝰ: et ante comiſla el tnõ ad eſti
ſdifnnd s eſtamtul tudine : opoꝛteat:arbitru mnin? at . utẽ debʒ: po uod, .devam uſtel
wamin ſaenaͤ ne ſzamnt inſtituiſti:op. I Abole. ͤque nulli ſeruitutẽ deb ſedi ædno.F fr e
linetind taſn mulenfin epoteris. . Al tiã area: quenulliſe iolũtate eiuſ ec odũ no babent
R mm quie pere poteris ſeruitutẽ pa ſeꝰdñm:uel aliũ uolũtate 0„ oſebiepoſe.
den Fe⸗ uitus, quia ante ficia: que ſeru .7 Düim: itimo ſpaci ſe bic p
dſensgin itutẽ debe rd, dinẽ ha cina inſu l ni⸗ 16 ſcientium. no ſuo
fngtlain Aliogtun ſi per idaria ſupꝛa eã altitudinẽ habe- uicina i itutes: ne lumini- reflcſen tlumn.non
Ne alioquin ſi daria ſupꝛa eã eſtea a ſeruitutes: ico coruir alias or
nirtin. nulle miliaano ſidaria ſup at ſide ꝓſpectu eſtes iter lemtutes ſpectui viao ti de danmolne
Cſagtiſgi. que iuxta tuum ue obſtatura ſunt: oculꝰ 2. 1. aliud obſeru cto. l. name dificium
Nalunl — Tidã hy DPR ſ boꝛ offendat ali plus gshabet ne ſretal unis paneris da
inu eobibent berionoie:ꝗ Apa ſe qð in ꝓſpectuplu le damnuz in bac ſtip
diann aluaer. ea inſulã-balneariã:fe no inſect munune 'herme p pinma. t
W elcumeo. regm 1 t ur . dedamno in ceto fuunin uſterleine vell rebus. nõ
nit 1 nter dge lagloneneni id eſtque dulge ————— pꝛopꝛiſs men
ſcſoſte.. m. vt. j. eo. S Auig * am
luni Donmua⸗ atiantur. l. banc. ne e tollatur. de edificio racu ſcarn.
Duoſtna . Diſficia. pi/ ꝛcum dicitur. ne q ipſo paniete. icturas. C.e.l. f. . ſi
gdeln Noſſunt. qꝛ d autem. . ðJ ETectoꝛia.non p ſſe. contra. C. e. ut. C.
nuttoſg dictum Pnru Fdltemamindoni. is cõi: meo et ſuo pariete 4 Harbiſpercnleproprer õ peiuata ad. x. pedes b . vr
fenin (Mon Hoc ntcrollieis ab boꝛreis meis colm Slnetttetlebon pedege nouum opus nunciabi
erecei. Aid inſulé. ee mſulam. — icina.ut . ſana, alias
ſuätin elneinant enirennlan erſona Pꝛoculi dea in/ n AA v i.l. ſi ui.et. l. meui ciatio. .
biſgean Nen unc incipitreſpõdere in buli vaſn quedam ieb lneum pe dn hel no,nun.rnun uia. Jo. lus eſt in pꝛobibẽ/
. 3 ſon I. n l dianaros arſnni i ad ſuperioꝛa.vel in ba j. de ope ſeruiutes. . id lin d ẽc. et nota. ꝙ bocp ut celum uideat
nia haſieti perq ietẽ. vt. ſ. e.ti. ſed ſi in dernl ſibi. qui enim lum elum directo non bal beat. et
mnalſun beren itur. lias per pariet *Pl. ia. j. duos on babendo itarem diei perc lum inus offendi de .
immittim 2 d parietes. alias . 89 pꝛope.quia.j do. ern ſpectum darita inus babeat. minus deber. erſe/
8 eid pancten lam. 5. iupta. vel die quia amine. vnde m diues. quia eiſ eſt er aliter in /
. f et. j.l.fiſtu ee n. l. fi. ſtra. uel foꝛ babet qua . ſ. pote .
ePus ſeilicer quo⸗ cendiur. cundu boc pꝛ lis mibi debetur pꝛo ſimiliter.
9 Eoꝛremun id eſt incen elligi ꝙ, genera etin ferioꝛis ſimin
nue olo diep Koimnk precikcta- autẽ in ſcal. vt. . e. fſtulã. erlernc legis eſt plana
fo Reſpon. id eſt dixit pꝛ d eſt iuxta. ſecus autẽ ſcouſult. vbi diar
. ecundũ communẽc.i am bumilua tem iurr
Gl 5 .Rnali. et nota. bac.l.magn
ſd
eneiſi

u üiij

debbet. ſiue ſit perſonalis ut uſuſtru.et uſus.vt.j.de operis no.nun.l.i..fi.

er Jo. vſuftu. ergo nu ⸗ ex inferioꝛi locoeſſe nõ poteſt.
llpiclat: quig cſi Ptta arboꝛẽ hon m Lpianus.
toꝛio noĩe nũciat ꝓpꝛi⸗ . „N et . 14
etarius videtur nna, nat: ut lumini officiat:eque
are. ſi vero debeatur ſer / dicendũ erit cõtra impoſitã ſerui

qui uiã.nã ut bic dicit

et.jj. de remiſ.l. i. in fi.yr.

3

a ¶Un luminibus. id eſt in ſeruitute illa. ne luminibus Tc.

b npedimeiũi. quominꝰ celũ videamus. vt. . l. pxi. et.l. ſi arboꝛẽ. in ön. abeis
c 0 (Wec lex.id eſt pactio in tradendo appoſira. ”
p ¶ Pollicetur.ſuo obſcuro eloquio.et ſic ad ſui periculũ obſcurelo
quitur.vt.j.de ↄtrabeu.emp.l.cũ in lege.et.C. de dotis pmil.l.ſi.iu

Bebeatur. ſcilicet in eo loco in quo edificarur.

unciari ſed videtur qð ꝓ ſeruitute nũciari nõ poſſit ab eo cui ſeruitꝰ

liue realis.ut.j.e.ti.l.qͥ
vꝓiã. que ſunt cõtra. ſol.
in urbãis pᷣdijs põt de
nũciari cuicũqʒ.ut hic.ĩ
ruſticis non.vx in.l.illa

quid ei officiatur ad gratioꝛẽ pꝛo
ſpectũ:et libeꝝ.in luminibꝰ autẽ
nõofficere:ne lumina cuiuſq ob

dño nüciari.ut in vſu⸗ . — 12
ru. diſtingue extraneo ſcurioꝛa fiãt.quodcũq; EGir faci⸗
Poreſte 1 Dno ſalber at ad luminis unngeluni. Phy
l.j.fam. ber in boc iudi beripõt. Si ſeruit/ deheat : op?
G won n umi quidã ei nouũ nũciari põt: ſimõ
vicino poiſe önunciari ſtac u lanmi noset⸗
dñſio ꝓpꝛieratis non. ſy me ide Us.
n alu ran. — utcelüuideat: et intereſt in
uſuſfru.deterioꝛ fiat pe/ . „

tereuſumfru. debebitt teꝛ lumẽ:et ꝓſpectũ.nã ꝓſpectꝰ
j. de oper. no. nun.l. ij.

uitus pᷣdialis dño non
nunciat᷑.tũ quia ſuo iu
re:et in ſuo facit.tũ etiã
quia perſonali actione
mihi tenetur. qua non
eſt liberatus ſemel pᷣſtã

tutẽeũ faceres nã et arboꝛ officit:

at: ſolẽ aũt auferat: ſiqdez eo loci

do patiẽtiã qð auxilius 65 ien,
cöna extrane no babz uo gratũ erat eũñ eẽ:põt dici ni⸗
buiciñ ſolutioni videt Hilꝰotra ſeruitutẽ facere.ſi uero e
cõtra.ſ.de no.ope.nũc. Iſaecami Maria-Sic
de pupillo. 5. ſeri.na liarcanino ue ſcano Rcenahn
ſuarnaranau Filirneceſſansacotmſenntute in
bocfallum eſt ſi ð alijs farneen 1 Peoroen . ulee n
Emen a en due nat edificium: uel arboꝛis ramos
ptas eſt qu quis bab? quo fcõ locusopacus quõdã: ce⸗
leruiuireluminis vt pit ſole eſſeplenꝰ ñ facit ↄtra ſer
une ſole viaenn qusdo uitutẽ hãc enĩ debuit:nelũinibus

q ſol exneceſſitate pe officiat. nũcueronõ lũinibus offi

f¶ Inferioꝛibꝰ. inferio⸗

ſigan nr.ſ. e.ſi atbos cit: ſed plꝰ equo lvumini facit. In

loca vocat oĩa edifi/ S
cia que inferioꝛa ſunt celo que nõ pᷣueniunt oculos in uidendo celum. ſiue
deſuper. ſiue exlarere. et ideo ſi per feneſtras vel per quẽ aliũ modũ ꝓſpi⸗/
cias cũ celũ non videas.nõ diceris habere lumẽ.licet omnis diei clantas
er ſole et per boc ex celo ꝓuemat. põt tñ dici te bꝛẽ ꝓſpectũ. quicũq; em bʒ
lumẽ habet ꝓſpectũ:ſed non ecõtra. magis aũt vident ur exced ennia erex/
ceſſa.cum lumini nibil debeat opponi.ſed ꝓſpectui.ſic dũmõ poſſit ꝓſpici
eł econira ꝓſpectus deſup. et.j.ſed lumẽ iiñ ex celo.
arboꝛem. facere.boc quando debetur ſeruitus.ne luminibus offici
tur.ſecus ſi altius non tollendi tantũ ſitſe eruitus.quia tunc arboꝛem
babere poteſt. ut. e. e. edificia.᷑et.l. quod aurtem.
b oteſt dici nibil. caure duirnih. ciẽs
fſacit um bꝛã. vt ſtaii dicit. vñ diſtin gue. nocet ut ibi. vel non ut bic.
i ¶ Ijn elio cãmo. elio gre.la. ðꝛ ſol.et eſt locus in quo pffa. moꝛat᷑ ad ſolẽ.
K ¶Eauo.qð płꝰeſt. vt. . de in litẽ iur.l.añpe.et.j.de ver. obli.l.vbi aũt..
i.et.j.quẽadmo.ſer.amit.is cuius.et ſi ſerui ven.l.ſi eo loco. §Kfl.
IKEollit. id remouet in totum.
mi BDepꝛimit. in parte.

Liber.

tem deberi:ſeautẽ nulli debere.

etiã ex inferioꝛibꝰflocis eſt.lumẽ : eautenun
Que de ſtillicidio ſcripta ſunt:e

tim actum eſt. ¶P⸗Ompom⸗

quominꝰcelũ uideri poſſit:ſitñid
qð ponitur lumẽ ꝗdã nõ impedi damnũ mihi dent:in factũn
ctio cõpetit.⁊damni infecti ſtipu

ſʒm panetẽ cõmunẽ.q;uis humo geſtiöe
rem capiat panies:nõ magis: q̃ʒ laruͦ. ut hic

qꝛ ſufficiẽs remanet.impedit tñ.qꝛ

n SPꝛeſſura. er reuerberatione. vnde illud refulſit ſol in clipeos aas

reos et teſplendiderunt montes abeis.

fi. et. ſ. de euic. l.
2 „ „ 1 qullibenatis. F
terdũ dici põt eũ quoqʒ; qui tollit i ſed quõ ſeruit
1 — 1 meee⸗ rei uedite debe⸗
edificiũ:uel depꝛimit luminibus biturniſinoiati
off cere:ſi foꝛte pꝛeſſura quadaʒ dr ril.de
lumẽ in easedes deuoluat᷑. ec tmiis mfi erꝛ
lextraditõis. ſtillicidia uti nũc ſũt Seemn lane
ut ita ſint hoc ſignificat: impoſi⸗ RAda Kohs.
tã uicinis neceſſitatẽ ſtillicidioꝛã in preiuctciun
raislsr..n ai ori ori venditoꝛis. vt te
excipiẽdoꝝ:nõ illud ut etijõ emp- eamrad inten⸗
toꝛ ſtillicidia ſuſcipiat edificioꝛu, eſte.ſin debeã
uicinoꝛũ. hocigiturpollicet uẽdii cur iſte ruitu/
toꝛ: ſibi quidẽ ſtillicidioꝛũ ſeruitu telligiſieſt. ſiau

tem non deben
tur.nunc; debe

— . E e bunt pꝛolanone
tiam in ceteris ſeruitutib accipi⸗ iſtoꝛum verbon
enda ſunt:ſi in cõtrariũnihil noſla qulequid etj.
euic.l.ꝗᷓ liberta⸗

tibus. §. penul.
fiſtule. me
s ſemienib'
¶ In factu.licet
eli debeã tibi ſer
uitutẽ fiſtule reci

Ifiſtule: ꝑ quas aquã du
Oeis:edibus meis applicate
damnũ mihi dent: in factu mihia

lania te potero. CP)⸗Aulus. piendeſine leſſo
ſtulam iũctã parieti mu azemantenni,
Eni que aut excaſtello:aut ex bes glialienert⸗
. 1, 7 1. — actione in factũ
celo aquã capit: non iure haberi ſubudiania leo⸗
ꝓculus ait.ſed nõpoſſe ꝓhiberi auile. c det da
ag. ſane 2 nuſn de no coꝛ/
uicinũ:quominus balneühabeat poꝛe in coꝛpus⸗

ipᷣa. ſ. geſtiõe fi⸗

inſti.ad.l.acqui

ſiuelit interclinio ſuo:uel in cabi li 5.ſi et jloca
culo aquã effundere.ſed neratiꝰ engre nad
ait. ſi talis ſit uſus tepidarij: ut negata quil i
aſſiduũ humoꝛẽ habeat:et id no⸗ poſſum ſupula/⸗
— ri de dano infec.
ſed nõvr ꝓ eodẽ
vl ſili dano actõ

nẽin factũ ↄcurrere cũ ſtipulatioe dãni infec. hoc ĩnuit hiccũ actõ
in factũ culpã coberceat. ut inſti. ad.l.acquil. S. iniuria. ſtipulatioye

ro viciũ naturale.nõ per culpã factũ.vt.j.de dam.infec.cluminũ.j.

pterea.ſi furni.que eſt g ad fi.buiꝰ.Rñ.et boc et verũ. et ira bie di/
cit diuerſis caſibus dari actionẽ in factũ.et inrerponi ſtipularione⸗

damni infec. Itẽ viciũ naturale nõ pᷣſtatur ab eo cuiſeruuus debek.
vt. .. ti. i.l. ſi mibi. F. ſeruitus. et ſic hecſtipulatio ſola nõ bʒ locũ.Rſi.
nõ eſt ita.nã illud naturale dãnũ nõ pᷣſtatur ab eo cui ſeruitus debe
tur. qð nõ ↄtingit ꝓpter viciũ rei.ſy extrinſecus uti in dcã.l.ſi mibi.
ponitur exemplũ.ſed id damnũ.qð cõtngit ꝓpter rei uicũ.et debi /
litatẽ ex defectu nature cõtingẽtẽ pᷣſtatur per cautionẽ damni infec.

et eodẽ caſu cõfiteoꝛ nõ cõcurrere actionẽ in factũ.nam ut illa detur
opoꝛtet culpã in cõmittẽdo admitii.vt.ã.de uſuſfr.ſi cuiꝰ.ꝗ.deniq;

a ¶ Damnmi añ damnü. nã aſi pᷣſtatur. ſ et negatoꝛia agere poſum.

ſi ſeruitutẽ non debeo.vt.j.ſi ſerui.ven.l.fiſtulas.accur.

ias ſecus.vt in ſcalis.ut.j.e.l.S.fi.etdic ꝙcaſtellũ eſt recepta

ſtulam iniunctam quaſi vnitam. utipſe paries coꝛrumpatur.

3

zunmtͤmt
ialugme

möa

ſa enon

Auſtröm

wehebeit
elnötaſe
notn
guidfnoin
C(Ceniiut
cponbipe
dekaljnön⸗

cusen
lugbo

Wgefeni iu
Druneh
Eiinoeetpon

Euure
ſven⸗

(Piſboentin

lunbebenze
4
herun

Andomori
ſtnenundn
lniſte
hocgvoc,
dondbn
Alibrſden.
Perſtco,c

imlirſi
ſſaalis,

ſſinipee

9(Didonge

domin

ſmianan a
Meinigtem
Prüigiangz
fehend
agtung.
1 Aun
ſningefe
gafiil
(ile
1 1 lor

denco eri.
abirig 4

inpetin
Nencirngzen

Uednrtdn

eſeſtnöN

ur iſeſenig
les Adiebeean

Gligſtdn
len nordan.
u nunce
bupimenon.

ſfonn em

u cöle!
guugtitaii

Nbus. eeel
Biten
ſie

(ririlrr

iut
pepceſtrlct

eſigahn

gii D
iett

rr renre;

4 penmentenen d
bes glüſtn

Actonein dad

ſupecinnel
guleti Nmd
nun deſaH
doreſt ennn
aſ gekmatn
iarat

infiadlan
lſſie tiga

1

etconteN

egtogui⸗

pefinfin

idedüngtſt.

lnujm

Octauus.
De ſerui.vrbano. pdioꝛij.

um döaeuztabtre ſuſcipit. vt. . de aq quot. eteſti.l. i. S añpe.

Paries unmo u ietur ꝙ ſic. vt.j.ſi ſerui.ven.l.ſi quando..ſi.
So ut quia ibi in alieno.hic in ſuo.

28

f ¶ una. er ſigli
no. i. laterib?nõ
coctiſ. lutoſa ma
teria.

camera.

b ¶EWaneat. nõ

ergo debet ei in /

cubere. vr?. ö. .

quidã iberus. 7
1. rer.
i¶ Scalas. quia
ſe ſine leſiõe in
pariete cõtingẽ⸗/
ti. alias nulleeſ/
ſent iõ:qꝛ et ſi fi
ſtula remoueri
poteſt: nõ tamẽ
iure babet. ut. S
e.l.in pᷣnd.ſic er
go nota. ꝙ ali/
quid facio in re
cõmuni ſuito ſo
cio q; mibi pꝛo⸗
deſt. alij nõ noc;
ſ̃ quid ſi ambo
uolumus pone/

nere fenũ ĩ turri

ↄmunẽ.Rh.qal
ten nocet poteſt

conſuetudi
nẽ. ſ. boc ut imiſ
ſum babeaz. q

—.—

miſſum. ðꝛ qdi

alia parte quie/
ſcit meuianũ nõ
nt. .5 ver. ſig.
l. malũ. F. i. et. ſ.
e.l. boc quod.
eſtia partibus
quibuſdam.

n Eſoſſido. idẽ

in ſeruitute ſtilli
cidij.et alijs.ut

j. ſi ſerui. vẽ. et ſi

foꝛte...
0 ¶Bi don
ut ſi dom in ife
rioꝛi area et ſu /
perioꝛi pte mon
nis eſſet. aʒo.

P uiã planaʒ. er

ſic tpe aq̃ lubꝛi⸗
ca eratvia. q

r ¶Cliuos. foſſatis reſtes per girũ et ſic no. ꝙ põt oꝑaniid ſine quo

In cubiculo. id eſt camera quã baber iuxta cõmunẽ parietẽ.
Eipidarij.id eſt balnei.quia in eo ſepe eſt aqua tepida.

ceatvicio poſſe phiberi eũ Juxta
cõeʒ pietẽ cãerã ⁊ figlioſope fcãʒ
ſi ita retieat ut ẽt ſõlato ꝑietema
neat:ſi mõñ iĩpediat refectõʒ cõ⸗
muniſ pietis:iure hẽrilʒ Scalas
poſſe me ad ꝑietẽcõeʒ hꝛẽ ſabinꝰ
rcẽſcribit.qꝛ remouen hee pñũt.
Eruitutesq inſu I Zẽ
prficie ↄſiſtũt:poſſeſſiõe re⸗
tient᷑.nã ſi foꝛteex edibꝰ meisiĩe⸗

destuas tignũ immiſſũ habuero

hocut imiſſũ hẽaʒ:pꝑ cauſã tigni

poſſiðo hñdi ↄſuetudinẽ idẽeue
niet ⁊ ſi meuianũ ĩtuũ imiſſũ ha

buero:aut ſtillicidiũin tuũ ꝓiece⸗
ro:qꝛ ituo aliqutoꝛaqſi fcõquo
dã poſſiðo*.Si domo mea altioꝛ

area tua eẽt:tuqʒ mihi ꝑ areã tuã

i domũ meã ire:agere ceſſiſti:nec
ex plão aditꝰ ad domũ meã ꝑa⸗
reã tuã eẽt:łH gradꝰa.łcliuos ꝓpi
usiãuã meã iure facere poſſũ:dũ

neꝗd alidult qʒ neceſſe eẽt: itine

ris cq ðᷣmoliar. Si ſpᷣlatũ ſit edifi
ciũ:ex quo ſtillicidiũ cadit uti ea/
dẽ ſpẽa qualitate repõat᷑:ntilitas

exigit: ut idẽ telligit .naʒ alioqn
ſigs ſtrictiꝰ iterpᷣtet : alið ẽ. qdð ſe

quẽti loco ponit᷑.iõ ſublato edi⸗

ſit edificij. S uitꝰ ſlillicidij ipo
ſita ſit:ñ lʒ dño ſᷣuiẽtiſ aree ibi edi

ficare: ubi caſitare cepiſſet ſtillici
diũ. Si ãtea ex tegla caſitauerit
ã ſtillicidiũ:pꝰea extabl ato: ł ex a⸗
lia qꝛ materia caſitareñ pᷣt. Stil⸗

licidiuʒ quoquo mõacꝗſituʒ ſit

altiꝰ tolli pr. leuioꝛ ei eo fcõſitj⸗
uitꝰ:cũ ex alto cadit leuiꝰaĩterdũ:

Gradus. lapideos lõgos.ſcilicet

=

ſeruius eſſe non valet. vt bic.et. S. ri.iſi iter. et.j.de itin. ac. q; pꝛi.l.
iij. et.j.ti.i.l.quintus.ſecus ſi ſine eo põt un.vt.j.ð aqua pluui.ar

—

2 .

cen.l.S.in pꝛin.que eſt conna. vt bic ſubicit.

19

tel

i ſublatum. edificium dominans.

igitur. ꝓpter utilitatẽ intelligit idẽ ꝗꝙ nõ eſt idẽ. ſed muta/

r¶ Alſuſſr. interijt. in eo ↄſtitutꝰ.ut.S

mum vel auctu. vel diminutü. vt bicet. . de ercep. rei udi. etan eadẽ. 5. ide

et. S. de iudi. ꝓponebat᷑. u ¶ Inrerpᷣtetur ſcilicet aliquis.

.—

.qqͥ mo. uſuſf.amit.l rpeti.S. rei mura.

vRPars et quidem maxima. vt.j. de ſol. qui res.. areã. in. ſi. .. ſed no eſt
ita in reali ſeruitute.que reſtimitur. ur bic.et.j.e.ſi teſtõ.⁊.l.eũ.⁊.j.ſiſer.uen.

nec directũ ꝑueniat ad locũ ſerui-

entẽ:iferiꝰ dimitti ñ pᷣt.qꝛ ſit gra
uioꝛꝰſeruitꝰ.i.ꝓſtillicidio flumẽ
eadẽ cairretroduci pᷣt ſtillicidiũ.qꝛ
innrõmagisicipiat cadere ꝓduci

ñ pt.ne alio loco cadat ſtillicidiuʒ

q; in quo ipoſita ſeruitꝰ ẽ leuiꝰ fa
cere poterimꝰ:acriꝰñ:et iõ ſcienð
ẽmelioꝛẽ uicini ↄditõeʒ fieri poſ⸗
ſe:deterioꝛẽ fierinõ poſſe:niſi al
ꝗd noiĩati in ſeruituteiponẽda im
mutatũ fuerit. Qui ĩarea in qua
ſtillicidiũ cadit:edificat: uſqʒ ad
eũ locũ ꝑducere edificiũ pᷣt:unð
ſtillicidiũ cadit.ſʒ ⁊ ſi in edificio
cadit ſtillicidiũ:ſupꝛa edificare ei
ↄcedit᷑:dũ tamẽ ſtilliadiuʒ recte
recipiatur. ¶ ) Ompomꝰ
I domꝰ tua edificijs meisu
trãqʒ ſeruitutẽ dẽret ne alti
ustollaturaut ſtillicidiũ edificio
rũmeoꝝrecipe dẽret:et tibi ↄceſ⸗

ſeroius eẽinuito mealtiꝰ tollere

edificia tua:qð ad ſtillicidiũ meũ

attinet:ſic ſtatui debebit:ut ſi al⸗

tius ſublatis edificijstuis ſtillici⸗
dia mea cadere in ea non poſſint
ea ratione altiꝰ tibi edificare nõ li
ceat.ſiñimpediãt᷑ ſtillicidia mea
liceat tibi altius tolleer.

utñ ſolũ ð his lũinibꝰꝛ:qĩ pñtiae
rũt:ſʒ etiã de hisq poſteaafuerint
caueat.
Aſeruitꝰimpoſita fuerit:lu

Viedificiſ hʒ Ii Mli.

t ſeruitutẽ uicinoiĩponere
mia:quenũc ſũt: utita ſint.

de futurisluminibus nihi caueri
uidetur. Quod ſi ita ſit cautum

et ſi foꝛte. F. etiã. et ſic e⸗
qjuitas nõ trabitur ad
ꝗaguitium. quare ſecus.
a ¶ Si ſeruuus.ibi edi⸗/
ficare.ſ.ſicut nõ recipia
tur ſtillicidiũ.alioqͥn eſt
cõna fi. buius.l.
b ¶ Si antea. caſitaue⸗/
rit.i.frequẽter ceciderit.
c ¶Mõ põt.ſi ex ea mate
ria grauius caſitauerit
d tillicidium. 1. ſerui
tus ſtillicidij. vel i.do/⸗
mus cui debet ſeruitus
e¶ Quoquo mõ.int᷑ vi
uos vel ĩ vltiavolũtare.
aUmerdum. q.d. non
ſemper. azʒo.
OMHon põt. illud ediſi
ciũ.cui debet᷑ ſeruix nõ
p̃t dimitti.ifer.aʒo.
blumen. rectius enĩ
caditt.
i ¶¶ Eadẽ cã.i.eadẽ rõe⸗
nã qua ex cauſa poreſt
tolli alrius. qꝛ leuioꝛ et
ſeruitus.eadẽ poteſt re
tro trabi:ut ſubicit.⁊ qꝛ
rõe nõ põt depꝛimi. qꝛ
ſic fit grauioꝛ.eadẽ non

poteſt pꝛoduciulira. vt

KR ¶Qui m area. ↄce
dikut. Z. e. l. .. ſi ſeruit
contra.ſo. ut ibi.
lI Ndomꝰ dẽret. vł ⁊c.
m Zollat᷑. ꝓpter lumẽ
n Koceſſe o. remitẽdo
oLollere. qꝛ ſic remiſit
yt bic. et.j.quẽad.ſerui.
amitt. ſtillicid ij. ⁊..ti.
i.ſi mihi.ſed quid eſt cõ
na ſi remiſi ſeruitutẽ ftil
licidij nõ recipiẽdi.Rh.
⁊ illã altiꝰ nõ tollẽdi vi
deoꝛ remiſiſſe, nꝗ nõ po
teſt non recipere:niſi al
tins tollat. vr. arg. S. de
inncnom udil.
hibꝰ. i. fen eſtris vñ

ete 8 fe/

4 Vi edificius.lumi⸗

neſtris factis vel facien
dis. vel dic etiaʒ futuro
edificio.vt.j.l.pxi.ꝭ.fi.
ſeruitus.lumia
dom babebat du
das feneſtras admiſtrã/

tes lumen intus:ad quas ↄabet ſeruitutem ex domo vicina de lumine.
8MHibil. immo cõtra vide tur. vt. ſ.e. l. eum. ſo. ut ibi.itẽ nora bicõ genera
litatẽ.quia ſpecialia generalibus nõ inſunt.vt.j.de le.iij.l.vxoꝛẽ.O.codicil
lis.et..feliciſſimo.et.ꝭ.legauerar.in fi.et.C.ad velleia.iubemus.et.j.de
auro et argen.legato.l.cũ aurũ.etde ᷣhen.emp.il.in lege.et.j.de ver.obli.
ſiſtipulatus.S.cũ ſtipulamur. et dele.ij.cũ pater..dulciſſimus.ecõtra pꝛo
generalitate facit.j.ꝓxi.th.ibi ei buũanius eſt.⁊c.et.s.de in ius vo.l.quiq;.

U v

E. parentes. et. . de libe. et poſtbun.l. placet. et. C. queres pigno. obligari
poſſunt.l. fi et. C. de bere. ven.l.fi. er de le.iij.l.boc legatũ.i.iñſo.et.l.queſi
tũ.S.pᷣdia. Solu. boceſtregulare ut ſtetur gñalitati. et ſi quãdoq; eſt ↄtra
illud ſpeciale eſt. vt.j.de regu.iur.l.ſemper.

Ziber·

bibendi pᷣ pꝛedictam actionem. vel libertatem. nam acquiretur ſer⸗
uitus rei cõmuni eti per vnũ tm̃ de ſocijs.ſ.tpe ut bic.nõ aũt alio

mõÿõ. vt. ſ. ti. i. ſi vnus.eſt tñ. ar. õ. quia plus videtur poſſe fieri p con

uentionẽ ꝙᷓ; per tempus.vt.j.queadmo.ſer.amit.nꝗ ſatis. F. i ſi is

9

a ¶Rutminibus. nec eſt dictum que nunc ſunt:ut ita ſint.

ſeruiat.

c ¶ Del acquiri. vt ſerni

atur ei. vt nõ ſit ſeruituſ

vt. j. cöia pꝛe. l.i. ſed ut

ne luminibusofficiat᷑: ambigua

eſt ſcriptura:utrũ nehislũinibus

auig odtigemnae ſer officiat᷑ que nũc ſunt:an etiã his
uitutis. vt.j. 05. . r
enſiimo c dſer ve. l. que poſtea quoq; fuerint. et hũa⸗
ſ..er. .ti. i.l. labeo. niꝰ eſtuerbo gñali oẽ lumẽ ſigni⸗

Aius. ſuper ꝰ. pu⸗
lkaverſus ripã.vt.S
e.ſeruitutes. S. ſi domo

e Binponere. vt. S. e. l.

¶Huere vt.s.e· ſewi ,/ iimponiꝰ:uelacquini ſeruitus pᷣt.
H ej· ¶ ¶ Viusedificiũ (PMIu.
em ſcendum. Auureſi uperius eſt: eiius eſti
ſNOc auod dictů.̊. infinito ſupꝛa ſuũ edificiũ impõe
.l.i. ⁊.l. ſeruitutes .

b¶ Aliten.i. ceſſante in /
re immittendi.ſjm yr. vl

H.i. vl dicas cõis. id eſt

medils gtateuͦ eet inſe 1 Nrecõinemo dominoꝝiu⸗
noꝛis tantum. WPerrnee
K Inferioꝛes. opponi ſeruitutis neq; facere ꝗd
tur Paries iſte eilars q inuito altero põt.neqʒ ꝓphibe
domus ſeruiẽtis.et illa en. 11 . 2, — onmnz
ſeruit ergo panes. ri. Te : quomin?ꝰalter faciat.nulli eni
ei nõ potuit imponi ab
vno dnoꝝ.ſed tuncop/

kr. vI1 8 8Sirris
dic. i. ſi nõ er tuo in alie Oc qð dictũẽʒ⸗
nũ.ſed cũ nõ babeas e/
dificiũ in alieno ummit

fican:ſme qð in pᷣſentiſiueqðpꝰ

tpᷣs cõuentõis cõtigerit. Futuro
quoq; edificio qd mundũ eſt:uel

re dũ inferioꝛaedificia nõ grauio⸗

re ſᷣuitute onereti:qʒ pati deberẽt
Dm.
ſt de immiſſis: locñ hʒ ere
dificio alioin aliud.aliter eni ſu⸗

tis. n cedit domui ĩq̃ ) te e .
1 immittitur. vt. C. de reen pꝛa alienũ edificiũ ſuper ius habe
ven.laſtinferioꝛem. re nemo põt. Si exr tribus edibuſ
i O Bi ex tribus paries. . ere . .
ſiue dicas panietẽ com/ in locoimpari poſitisedesmedie
nnuue onunr ume ſupioꝛibusedibꝰ ſeruiat: inferio
cedificare infenoꝛ oms. Ves aũt nulli ſeruiãt: et paries cõ⸗
ſi indiuilo n dz ene munis: ꝗ ſit inter edesinferioꝛes
eia ſemituni eſtea. yt et medias:altius a dño inferioꝝ e.
patiat.nõ ut aliqd faa diũ ſublatꝰ ſit:iure eũ altiꝰ habi⸗

turũ Sabinꝰ ait. ¶ Py Aulus.

ponitur ergo dſis etiã ſeruiẽris põt ibi ediſcare. Rñ.nequaqᷓ.vt.j.ti.i.per
fundũ.itẽ opponit᷑ ergo ꝓ parte cõſtiruitur ꝙ nõ põt.vt.S.ti.i.ꝓ ꝑte.in fi⸗
H hie dic centa. vt. l. ad certam. 5. de ſeruitu. B
re coi.inuito.qꝛ dicã in hoc mihi eã ſeruire.ſed neq; ꝓbibere.ſ. p cõ
elſoꝛia.ſed per negatoꝛiã ſic.vt.j.ſi ſer. ven.l.annꝰ. ſed opponit᷑ quod

in multis caſib

m ¶ Altero poreſt. vt.
n

vel coi di. ſicut ſubijcit. ꝛ.
o ¶ Benut. vr. S. ſi uſuſfru.

ult⸗ us notatis.
non iure ſeruitutis.itẽ no

ſ.cõi di.ſabinus.ſocius facit inuito ſocio.ſᷣ dic
qð cõmune ẽ meuʒ eſt. ſic. .de le.i.ſerui.electiõe.
ſt. vt. C. e.l. parietem. F. fi.
ꝛohi ere. iure. ſ. ſeuitutis. vt ſubicit. nulli enĩ ⁊c.ſʒ iudicio ſocietatis.
cõi di.ſabinus.et.j.ſi ſer.ven.l.an vnus.
pe.l.pti frui.

P Kontentiones. quas excitat cõmunio.vt.j.de le.ij.cũ pater.S. dulciffi/

mis. et.j.de rebus:e.l.quin
lat. ut. ſ. de ober. no. nun. l. in ꝓuinciali. F. niſi in caſibus.in quibus ꝓ

eq;. in fi.

bibere nõ põt.vt dices.j.cõmuni di.ſabmus.

G

Koti.ſic ꝙ omnibus.nõ
beo. xet in autẽ. de nõ alie. 5
it opus tolli.eſt ö.j.comm

ꝙ vmi tm̃ expedit. vt bic.et.j. ꝓ.ſo. l. actiõe. 5. la⸗
-quia nõ veniſimile.ᷣin fi.colla.ij.itẽ ad id ꝙ di⸗
us rolli. eſt . uni di. ſabinus. cirrca fi.ibi ſz et ſi communi ꝛc.
ec illa m bac. vel foꝛte et boc eo abſente. vret ibi.

Ma ſi mier. agere licet per negatoꝛiam actionẽ.aut.ſ.perdam ius pꝛo

fundus ibi.poſſunt tamẽ ⁊c.ſed ibi in perdẽda.bic in acquirẽda.vł

aliqd nõ iureĩ aliasedes meas ꝓ

mum quibuſdam tempoꝛibus.
Dariete. ſeruiente.

C

auimeti. dominãtis.

e

f Wiummcn Aumen vocat lignum ercauatum. in quo colligituraqua
pluuia. vel alia naturalis tantum: que ſemper fuaat.
6

Eſſe. et ſic non eſt ſemuitus.vt.j. ꝓxi.
erum eſt. ꝙ tem poꝛe nõ queratur.

ꝙ manu fiat.i.uſus cuius ſeruitus manu exere

ramen per quod mittebamura qua exfonte

dic pdere id eſt
“ . . deſtruere. et ſua
res ſua ſeruit itaqʒ ꝓpter immen aucicenarent
ſas ↄtentiones plerũq; resad di quéad·d i iet
uiſionẽ ꝑuenit:ſed ꝑ cõmunidiui debiemeage
dundo actõnẽ oſequitur ſocius: vengatvzia hio
quo minusopꝰ fiat:aut id opus reicéis. eſt ð.j.
. . P , f
qð fecit:tollat.ſi modo toti ſocie 2—
tati ꝓde id opꝰtolli. Om. ſo. ut ibi. ⁊ eſt ra
. i 5e tio ut dicũt ꝙ pᷣ
Edet ſi inrerte etme cões ſriptioperena
ſunt ticiane edes.et ex his inducitnõꝑ pa

ctum. quia per

4, —en „erxj pſeripnioné
pꝛias immiſſum ſit.nẽpetecũmi⸗- dorr perſona.
hiagere licet:aut rẽ ꝑdere.idẽ fi ſed lexſic. etreti⸗
. 1,5 — net ſine ꝑſona.ſi
et: ſi extuis ꝓpꝛijs edib in cões qua influat
measet tuas edes quid ſimiliter lerv. quẽad.
ri; miRNreni areſz 3 ſeruitus amitta
eſſet ꝓiectũ. mihi eni ſolitecũ »a miue amin
ctio. Si in area cõmuni edificare vel dic quocũq;
uelis: ſociꝰ ꝓhibẽdiius hʒ. qduis vadacvrll on⸗⸗
tu edificãdiius hẽas a uicino con ronon videt bo
ceſſum . qꝛinuito ſocioin recoi ma:autalernon
