De pactis.

hic. ſi vero re interueniẽte.ſiue remittatur pꝛincipale debirũ ſiuepignus tol
litur ꝑ exceptionem iñ̃ bypothecaria. vt hic ſcõm io.ſed in hoc mẽbꝛo quã⸗
do pignus eſt remiſſum. videt cõtra.qꝛ bypothecaria ſuper ſolo cõſenſu cõ
trabiuur.et ſic cotrario conſenſu tollitur.ſed illud quando re integra. vt.j.ð
reg.iur.l.nibil.ſed in pignoꝛaticia neceſſe eſt rem interuenire. vt inſtit.qui.

mo. recon. ob.ꝗj..fi.
1 4 Hec petam.ſcilicʒ de
1 . NS itum.
herede petat᷑:heredi exceptio nõ tc1mis paclſtatur.
pꝛoderit. Si pactus ſim nea me no ꝓderir quia eſt per⸗
ne ue aticio petat᷑:non / ꝓderit ti⸗ er S.. iuriſgẽ.

cio'etiã ſi mibi heres extiterit.q;
expoſt facto id cõfirmari non po
teſt.⁊ hoc iulł.ſcribit in patre:qui

v Bipactus ſim. a ti⸗
o extraneo omnino vt

differata ſequente.
pactꝰerat:nea ſe:neuea filia pete x den⸗ nno paaß
retur cũ filia patri heres extitiſſet ſemuirici ſed an p par⸗

Pacctum conuentũ cum uendito
re factumvſi in rem conſtituatur:
ſcðᷣm plurium ſententiam et em⸗
ptoꝛi ꝓdeſt et hoc iurenosuti põ
po.ſcribit. Scòm autem ſabini
ſententiã:etiam ſi in perſonã con

ceptũ eſt:et in emptoꝛe ualidum
Hoc eſſe exiſtimata:et ſi per dona⸗

tionem ſucceſſio facta ſit. Cum
poſſeſſoꝛ aliene hereditatis pac-

tus eſt: Heredi ſi euicerit: neqʒ
nocere:neq; pꝛodeſſepleriq; pu
tanti. Filius ſeruuſue ſi paciſcan

te ſerui reſtatoꝛis pꝛoſit

ei vt beredi.quidaʒ ſic.
tu dic ꝙ nõ quia perſo
nale fuit.ettãtũ uiuen/
te me volui ncio ꝓdeſſe
et idẽ in filia dicas.ſed
ei ꝙ de filia dicit eſt cõ⸗
tra.j.e.l.auus. et.l.be⸗
redi.ꝭ.nos auteʒ.vt er⸗
go omnia ſint clara:di⸗/
ſtingue.an paciſcat filie

vt heredi. et tũc directa
pacti exceptio datur. vt

j. e.l. auꝰ.vel quia hoc
expꝛimat.aut vt filie.qꝛ
filia eſt.nõ quia meruit
et tunc dat doli exceptõ
vt ĩ illa.l.⁊ beredi.aut
vt extraneo.ſ.quia me⸗

ruerat.et tunc dat᷑ nul/

la vel me moꝛtuo.vt hic

eauſa vr ſuntpenales. ei ſit eadem ratio.vt ar.j.ad.l.acquil.illud
accurſius.

rDe pignoꝛe actio.id eſt hypothecaria.daturenĩ ex pacto qð me/

tur pᷣtoꝛ. vt bic.et.S. iuriſgen.. pᷣtoꝛ ait.nõ aũt eſt ua in pignoꝛari/

cia que debitori dat᷑.ſed re rantũ interueniereõᷣhitur.vt inſti.qͥ. mo.

recõ.ob.S.fi.que eſt cõtra.qualiter autẽ tollatur hypotbecana. ſic
bꝛeuiter veteres diſtinxerũt.qꝛ aut remittit creditoꝛ pignus.et tũcip⸗
ſo iure.aut debttũ er tunc exceptione tollit᷑.vt hic.nos autẽ ſcdʒ io.
plenius diſtinguimꝰ.nõ vt tollatur ſupꝛadicta diſtinctio.qꝛ aut cõ
trahitur pignus ſolo cõſenſu qð fieri põt.vt hic.et.j.de pig. act.l.i.

aut re interueniẽte er tradita creditoꝛi qð fieri pot. vt hic.et. ĩſti. qj.

mo. re con.ob.S.fi.et ſi ſolo ↄſenſu.aut ſit pactũ de ipſo pignoꝛe nõ
petendo.aut de debuo ſi de pignoꝛe ſi quidẽ tacite. vt quia debitoꝛ
patiente creditoꝛe vendit pignus. pignus tollitur per exceptionem
rantũ.vt.Q.de remiſ.pig.l.ij.ſi expꝛeſſum ipſo iure tollitf᷑.vt.C. de
pig.maioꝛ.et.ſ.de reg.iur.l.nihil.ſed illud hic quero.cum nata eſſʒ
naturalis et cuilis obligatio quomõ vtraq; tollitur per pactũ. vt. j
de ſolu. ſtichum. F. naturalis.Rh.qꝛ eſt res integra quo ad pignus.
vt.j.e.ab emptione.ſi vero debitũ remutatur.aut vtiliter aut inutili
ter. ſi inutiliter aut ꝓptereandem inutilitatẽ põt fieri inutilis.⁊ pi⸗/
gnoꝛis remiſſio.vt qꝛ per metũ vel dolũ fuit debitũ remiſſum.tũc pi⸗
gnoꝛis remiſſio nulla eſt.vt.Q. de remiſ.pig.debitum. nã etiam pi/
gnus ꝑ metũ vel dolũ remitti nõ põt.ſi aũt eadem inurilitas nõ tra/
bitur ad pignus.puta inter virũ et vxoꝛem pactũ.pactũ eſtjde pigno

re remittendo tenet quidẽ.vt.C. ad vell.l.etiam. ſed de debito non

tenet. vt.j.de dona.inrer vi.et vxo.l.iij..ſi ſtipulãri.in hoc ergo ca⸗/
ſu. licet rem iſſio debiti ſit. inutilis tamẽ tacite facta in pignoꝛe remiſ
ſio tenet.vt·j.qui.mo.pig.uel bypo.ſol.l.i.G.cũ venditoꝛ.ſi vero vti
lis eſt remiſſio in debito ſi quide fit vt ipſo iure tollat pꝛincipalẽ ob
ligationẽ.puta in uenditõe re nondũ ſecuta.et hocipſo iure tollitur
pignus.yt.j.qui.mo.pig.vel bypo.ſol.l.ſoluitur.in pꝛin.et..i.ali⸗
as per exceptionẽ debitũſublatũ.et bypo.per exceptionẽ tollitur.vt

vel me viuo qꝛ ſibi ſtipulari vel paciſci nõ poſſum. vt.j.de ver.ob.eũ qᷣʒ..ij
in fi. et.l.qð dicit᷑.ſj ſi poſt moꝛtẽ meã ſibudare ſtipuloꝛ vnlis acquiritur ei
vt. j. de ver. ob. quicunq;ʒ.S.ij.ſed quid ſi dubiret᷑ qliter fuerit paciꝰ.ſRñ.ꝗ
ſi nec ex verbis:nec ex alia coniectura id perpendã pꝛeſumo ꝙ tanq bere⸗
di. vt ar. j. vñ li.ſcripto.in fi.et.j.de inof.ieſt.nã et ſi.et.j.de/pba.ſi pactum
item no.qꝙ a pꝛincipio nõ valet:nõ cõfirmatur.vt.j.de reg.iur.ꝙ in initio.
ar. S.j.cõia pꝛedioꝛum.l.fi.in pꝛin. Z
Daen Dakrceen vẽdiroc. poſſidte fundũ alienũ. e agi dño fudi
c Pꝛodeſti.valiqũ.cũ poſt pactũ vendiderit.vel dic ẽtſi ante.ſʒ certe cum
ſit i pſona viðꝛ ꝙ ita demũ ẽptoꝛi ꝓſit ſipꝰ vẽditõʒ factũ fuerit nec ob.j.e.
l. niſi. j. ð exce.l.vi.i. F. rei.et.j.e.idẽ. S.i.q ſunt cõtra.qꝛ iam nil operaretur
bec pactio.niſi in empt.operet.vt ar.j.de leg.i.ſi q.cũ bo.fide vẽduoꝛ alie
naui. vñ nec baber nec dolo deſijt babere cũ añ pactũ alienauerit vel dic ꝙ
etiã añ.et eſt ratio.qꝛ ꝑ ↄſequẽs rediret cõtra venditoꝛẽ qui de euictõe tene
tur. vt. j. e.l. qð dictũ eſt. et eſt ar. C. de vſufru. rei iu.l.fi.in fi.et.j.de pe.be.
ſed er ſi. S. it ſi res.et.j.ſi fa.fur.fe.di.l.quonẽs..plane.ſed moꝛtuo vendi
toꝛe emptoꝛi nõ ꝓdeſt.licet vẽditoꝛis beredes teneãtur de euictõne. quia ſi
ipſi beredes poſſideãt poſſunt ↄueniri.vt.j.e.et beredi. in pun. ſʒ ſeðʒ hãc
rationẽ videt᷑ ꝙ nõ debeat ei ꝓncere.qui per donationẽ ſucceſſit.cũ regreſ/
ſum nõ babeat. vt.j.e.qð diciũ eſt.ſed dici poteſt hoc intelligi de eo qui bʒ
regreſſum. cũ ꝓmiſſum fuerit.vt.C. de euic.l.ij.vel a pactione icepit.vt.¶
de iure do. l. i. vel verius dic ꝙ emptoꝛi ideo erdonatario ꝓdeſt. quia ſuc/
ceſſit in rem ipſam in quã pactũ factũ eſt.ſic eſt in fid eiuſſoꝛe.ꝙ ſi fiat ei pa

cctũ ꝓdeſt reo.lʒy nõ interſit fideiuſſoꝛis qua ſit pactũ in rem ipſam. vt.j.e.

idem..fi.et.l.ſe.nec ob.ſi dicas ꝙ in.d.l.idẽ loquitur de generali pacto
ſonali. qꝛ T in hoc eſt generale iſto viuẽte. .
Exiſtimãt. ſcilicet. vt pactũ factũ donatoꝛi ꝓſit donatario. ſiue in rem.
ue in perſo nam factum ſit pactum. .
e¶ Nũ poſſeſſoꝛ.pactus eſt cum creditoꝛe vel debitoꝛe.
fPutant.ſed male certe videntur putare.vt.j.de cõſti.pec.ſi poſt.que ẽ
8 tra.ꝙ quidam dicunt.alij ꝙ bic de male fi.poſſeſſoreibi de bone fidci
vel hbic de ngoꝛe iuris.ibi de equuare.vel bic de exceptõe pacti directa dene

*
d
¹

Liber
. G 0Pter mationem pᷣdictam. ſui iuris qñ paciſcebat. vel dic qᷓ erat ft
ganda .ibi de vtili danda: . vt bic. et. j. de pac. do. l. cuz dos. 5. ſi vo Kilafa vel die wrönccrar iulineis Acch Cuoſutioris munkach ar
. lpatri. vt bic.et.j.de pac.de RMR ſtate patris.ſed in id tpᷣus fuit p ne . 4
4 Autair⸗vommtno dd HH exopenis paciſcennis vt n. in otef eſtin poreſinteagetens põt. q; licet ſit cõis actio vams etſi
Beruiũüt. 7 4 . . um. . 1 cũ E. . .ite⸗ .
lacrep ſpecles. rquibus cauſis acquiruntur bone fi.poſ.ytinſti.ꝑ q̃ lie.pater th ſolus agit.vt.j.ſo.ma.ſi cũ dotẽ.S.eo ſchingatin
ber.no. acqur F. debis. ie nuptias factũ ii
eien edim rdo⸗ teetttnr. i: ſi no'e eo; ↄueniant᷑: ꝓculꝰ poſtuuptias au 4
pꝛadixit qñ p H 6a atre ðñoue petatur. turũ: noiee Uif: ſjin iSem coͤractas et 4
mino pacto acqui nſe turnea 12 git. qð ita recte dicit᷑:ſi in paciſcẽ durantes nõ va
poͤr quͤandoſihlpaaſe Juede eo py & Ai q raſce Ceterũ ſi paciſcar let. vt. . de pac. 4
murfilius.nõ aũt deſer/ ciſcantur: uod cũipſis:ſi⸗ do id actũ ſit.Ce do. l. ij. etil. ſi pa⸗ ſel
uo dicit. Acn od inoue nea ticio petas:deinde actioneʒ ter. F. l. et. l. attili dot
¶ Nlbein ren veſo ede eo: qð cum patre domin e noĩe eiusinſtituas: cinns.
oueniat. necenim n ſt. p.Aul⸗ aduerſum menoic enamilituas: HSõ 6
cogiturpater pciſe defe Ccõtractũ eff. tionẽ. ide, nõeſt dãd a pacti ↄuenti exceptõ q Item fliuſf. ⸗
dere filium. i varis, quir ent exceptt le. ſer⸗ z eipſiinutile eſt:nec defenſo⸗ vel legatu eſt. le⸗
eeciaud ler Aeſt etibis: queboa fide ſer- nã g ipſ Julianꝰ quoq; ſcribit cus i ſipulario 4
5 Itemet ſi filiuſfa.pactuſ nicopetit. Julianꝰ quoqʒ tinaſae. 4
Basii uo baber fius Pieitſa ſe petatur: pderit ei: ſi pater pactus ſit: nea ſe: neuea Piune huei
: Perede vrſ decant. fuenlt: ſide peculio cõueni filio petat᷑: magiseſt: ut pacn cx· Nons Parer n
e pa / Patri quoq;: ſide p Aius ceptio flliofamili. dãda nõ ſit: ſʒ legani niio aue⸗ ſi
f¶Nuia perſonal J re Elra e ſ ſci riuur ſitepoꝛe eri s
Aer aeſe⸗ 4 Brer lðe in rem uerſo:uel ſi qi doli pꝛoſitꝰ. S iliafamilir. paciſci ſtentis conditio 1
s”ñäl oteñ: ne de dote agat: cũ ſuiu- ms ſuiiuns ſit 6
nams vinente euibzes efẽſoꝛ filij:ſi hoc ma P mnedes Itẽ filiuſfam. de yt. . de ver. obli. de
peteret. erde codem pa niatur gAu. ris eſſe ceperit. Itẽ fi ſi ſilus. iz quid t
co pſonali loquit᷑.j. · conue iuo filio: eo qðᷣ ſub cõditõe legatuʒ eſt ſibi bodie cum tan⸗ 6
ꝓxr.ſed auig der d, E heredipatris . ſcit: In Pig qui einſdeé ti vſuſfruct acq̃ glo
lonale vr ſol ſllo ⸗ oſt moꝛtẽ uero filij:nec pa recte paci ci. niie. faturpami nun-
bs idſd aane . ege erſonale.n. pecunie actionẽ habent inſolidũ: quid barni aui i
lio nõ tranſire ad patrẽ tri:nec heredi eius.p n⸗ eiuſdẽ pecunie debitoꝛes oberit pati.non ar
ſed ſolſiliocomperere. actũ eſt. Quod ſiſeruꝰ:ne aſe uel qui eiulde bec 2. oicetnt, me 8
Ade arhedi ler Petercfut: Patcin fuerit:nihil la ſunt quatenus alij quoqʒ pꝛoſit „eſt artarere.
et demõ. .1. Päctus=Ii [. s exceptio. querit vr. C. de bo. que 4
ijj. Rñ. et idem da 1 ebit*: p actũ de doli exceptiõe:ui uel noceat pacti excepli⸗ : lil. F fül au/
tioone in ſeruo eſt. qꝛ a D t ſiin rem paciſcatur: etin rem pacta omnibus Dlunt: tefamml. üeno.
mötemenefno comge⸗ deninne t n et heredi eius quoꝝvobligationũ: diſſolutã eſſe bicchalic pa⸗ n
no taméle . 0 Ino et H. õä c e ccto remiitit:ꝙ re
Podbertſengebn Paelleegmeſ exceptioꝰ. Ouod eiꝰq paciſcebat ĩterfuit gucſtnns hr 4
pt. nec et Pactce . e ,is,- S io fideiuſſoꝛi yt. ſ. de le. i. ſiita
ur Czrvü fue⸗ ſi, ſi in perſonam pactum Fereſſtin bito eis couentio Hddri F enerf. demlo
ꝗq: ibi nõ apparebat .Ei iri N m iclet?. ESPin⸗ 14d.
nnn ndAde eſ tmnc vnmd aneener ſihocactũeſt: ut dũtarat . (eybilaan. 4
minũ vel ganen. io ceptio'. Mos aũt is: quiino a reonõ petat᷑:a fideiuſſoꝛe de boc ·. e. l. ſi v⸗ n
nolevonmmno damn. poteſtate ſunt:paciſcẽdo: ꝓdeſ⸗ a reonopeta fideiuſſor exr⸗ ngs. m i eri
Auodſi ſeuus. ni, ſenõpoſſumꝰ : ſed nobis id ꝓfu petatur. tunc enim fidei no⸗ ne r i,
eene . deiuſſoꝛlbus. e
pulvalebit.n ”
5 poteſt .ſcilicet fideiuſſouum. . 6 e
e reapetn dieets ſed doli ſic etiã poſt moꝛtẽ ſerui. erſcᷣm pꝛimuz ſen / b Bnonu Hnel ieernmt reſ ſſor F chin alio. ni
geldie auone ea ſepᷣ e.ad ius nõ ad factũ referuntur quaſi in iure nõ pe cq oeree ea eh iegefe cia. ae. “S 8
ſm elde⸗ Lobii ſubulario §. bi qui.etqð dixi ſerui pactionẽ valere.fal d ¶ oliger niſt nimo donãdi fid eiuſſerit.vt.j.e.qð dictũ eſt. vel s
lar⸗vt de nered riſe ſe §. ſed et ſi quis.et.Ss.retulimus. e¶Pꝛo nr vin bi t. . de li.le. ſi quis reum. et eſt p contradicen bi
blrin afueta geeiſ ”äl ſnan. dalte, Anaſ amn bocactum eſt. vt ſubicit. .l. px.ſtatim di
bé Erep b.leilicer diu ſeruus viuit.vel dic etiã poſtea.ſed eur nõ ex pa / Krt n Pocteen nõ vtetur. bocnõ videtur ſtare poſſe vereri vel no 163
i Ercepuo. acto filij datur patri.vt in pꝛin. buins.l.dixit.Rñ. uia pa 10 teri. qꝛe cũ ereditoꝛ fideiuſſoꝛẽ cõuenit teneturei cedere
n valignie et ideo ex eius ꝑſona datur parri.ſed in ſeruò etiã an,/ d mre. vete 81 facere.ergo exceptione repellitur. vt.j. de ſo. ſti
ctũ in filio aecie coueniri no põt.et ideo pactũ ſuꝑuacuũ eſt. et ideo ſituut acnonẽè ꝙ is nõ aeert⸗GCo Lerrl peius re puenirerepelet f
te pactum tu eſt domino inunle ad agendũ. vt.. de ver. ob. ſtipulatõ itia cbum. 5 Rectcte iſieum ꝛincipalẽ ↄueniret.què conuenire iam
ſimiliter an boc inutile ad excipiend ũ directo. vtilis tamè datur exceptio deiuſſoꝛ cre ite fig einß S.1. colla. i. lo. ad vtrũqʒ. fid eiuſſoꝛ bic
Sater ie A voe bſenſiebuic glonalt pactopkadts põt obicere kideiuſſoꝛ. er ſic etiã ai
A os nõ poſſumus.qᷓ;tũ ad pactũ.nã de dolo ercipient. vt.ſ. e.l. J. iun. (t ob. ſ. e.l.fi. in pꝛin. et in. C. de vſu. rei iu. l. fi. in fi. et. j. de iureiur. e
hbaſiſos uran. qui iuraſſe. 5F. ſi pater. ſed contra. j. e. auus. ſol. vt dixi.õẽ. noõ Fe Rñ.alij dicũt ꝙ bic reus nõ erat ſoluendo. vñ actio cedi S
eabt Feipacus. aue R li ſideiuſſor nõ expedit. alij dicũt ꝙ licet pacti exce n
1Merumr penobis pꝛoſit.nam tunc directo ꝓdeſt. . prbſſin 6 ꝓſit: doli m ꝓdeſt. vt. S.e. reſcnptũ. . pe. alij dicunt ꝙ e⸗
E terum. nea ticio.ſ.filio meo. tingeo, te icnauttbeneicto cedendarũ actionũ et beneficio noue conſtitu 1
6 Sefenſoꝛi vel patmi erno. bancxegul: quequandoch fallt. rin actio,. eni facere potuit. vt. C. e.l. pe.
Senns ldedit creditoꝛ:que inutilis ſibi erat.eſt tamẽ vnilis ei cui ce /· cis qõ facere p . onil cü ſolutis locͦ abninet. pt in iure n⸗
dannhief. deſols ſtichü. 5. pe. item fallit. .rem ra.ð ba.l pcuratoꝛ.ĩfi.⁊.¶ naenere 2 lnre ponit inuenitur. vt.ſ. de iureiur. l. duob?. N
delmrdobanpunapi. e ”äe bactu in rem eſt. vt... e igem eſt. in fiel. lequen n
o ¶ulia. pꝛoſit. no. ide in exraneo. an ergo ꝓdeſtparri, quod videtur pi S. a ſideiuſſoꝛe, itẽciͦ pactu in rem el
£

boneſtlg.

lnnehebe
hepate⸗ 4
tifloge⸗
ſiiherei
is conttin
iinsf
depen odi
shgtl
etun tun
ſfutn
tponiou
ari ſi
ſpanipen
eane
nmtene
debeee
er
l iero⸗

piitO

nintg
Gnioper
delei ſie
. deſtio⸗
gii
ſalsun,
cſelli
npe ei
poneſt⸗
eti
ſchts⸗

cicte

Secundus.

itẽ qñ ꝓ ſuo ꝓcuratoꝛe.vt. ̊.qui ſatiſ. co. dedie. S.i.et. .l. pxi. ſed ſi
fideiuſoꝛ. itẽ et ſi aliter ſua ĩterfuit.vt.j.de arbi.l.aduerſus. in fine.
et in hac littera.qꝛ nibil ⁊c.alias nõ.vt in pꝛin.buius.l.et.j.deodi.
inde.cũ is.s.ſi fideiuſſoꝛ.ſed viðꝛ ſemꝑ ꝓdeſſe reo.cũ ſit hec exceptõ
in rẽ ex pte opponẽtis ſemꝑ.vt.j.de ex. doli.l.ij. H.i.ſed ibi dolꝰ fuit
cõmiſſus ĩ re ac⸗
q̃rẽda ſine actio S
nequa nũcagit. ti n utetrt. 1 RE
vñ exceptõ doli ceptione no ntet AKPAA ulus
deiuſſoꝛis aũt cõuentio ni

ſſtirer biedg 1 uenttln
ponẽtis. hic nõ uia nibil eiꝰ
ſic. ſy in paciſcen — hil ꝓderit reo? quian

do denò petédo- intereſt a debitoꝛe pecuniã nõ pe

ſu aa deepfs ti. imo nec cõfideiuſſoꝛibus ꝓde
ed ta remitte ,b — 2 . .
ᷓ extoꝛquendo nt: neq; eni quoquomo cuiuſqʒ
nebion dolünd intereſt: cũ alio cõuẽtio fcã ꝓdeſt
b Mec fideinſo Sed tũc demũ cum per eum cui
nbus. ꝓdent.c exceptio datur pꝛincipaliterei: ꝗ
baceu baer i pactuseſt: ꝓficiat: ſicut in reo
ſͤ cofideiuſſoꝛ Mittendi:et his qui pꝛo eoobliga
fideiuſſoꝛẽ gebe⸗ ti ſunt. dem.
ret actiocedi qñn; —, ,I
ſoluſk vt i den⸗ Ed ⁊ ſi fideiuſſoꝛinrẽ ſuã

deiuſ.l. cũ fiðiuſ. it:⸗ c o .
bu prea⸗ vrj. ſpopondit:hoccaſu fideiuſſoꝛ ꝓ

e.n.l. ſideiuſſo.. Teo accipiẽdus eſt.et pactũ cũ eo
aud arediroꝛal ⸗ factũ: ci reo factũ eſſe uidetur.
dir illuz cuife i Den in duobusꝰ reis ꝓmit
b dro cẽdi:et duobus argentarijs
xi. S.l.ꝓx.

1ſ ociis. Rerſonale pactũ ad aliũe

igiher. n nul ⸗ no ptinere: quẽadmoduʒ nec ad
noeenl heredẽ labeo ait. Sed quãuis fi-
a reoyła fideiu deiuſſoꝛis pactũ reo nõ ꝓſit:ple⸗
ſid ao he. ¶ rũq; tñ doli exceptõʒ reo ꝓfuturã
alioc berepla iulianusſa Gin⸗ 5
na. vel lege tine pian .
Katochaie fcã Igelicet i hoc actũ ſit: ne
pꝛodeſt alij quo a reo quoqʒ petat᷑.idẽ et in

6 ſe 5 „ 2 7 * - .
paeiſtens inte⸗ Conſideiuſſoꝛibꝰ eſt: (pAulꝰ.
eſſe.i.rõe cuiuſli/ —

bet intereſſe etiid
modici.ſʒ tũc demũ ⁊c.inuit᷑ ergo ꝙ aliquo mõ fideiuſſoꝛis interſit

a cõſideiuſſoꝛenõ peti.ſʒ quõ.Rñ.foꝛte rõe affectõis etↄſanguinita

tis.cuiꝰ hic rõ nõ babet᷑.lʒ in iudicio bonefi.bẽatur.vt.j.mã.cũ ſer⸗

lus. nec dico liberari eiꝰ intereſſe rõe ceſſiõis faciede ↄfideiuſſoꝛiõ

büuc liberatũ.qꝛ meũ iã fieri nõ põt.cũ ibi pactũ factũ ẽ.łj hoc quidã
dicant per.l.j.de fideiuſ.l.fideiuſſoꝛes.S.idẽ rñdir.

lꝛ ¶ ꝛincipaliter. quaſi dicat pecuniariter.

¶ Bbligati ſunt.ſ.fdeiuſſoꝛibꝰ.qbus ſi ꝓdeſt pactũ reo factuʒ ipſi
reo pꝛincipaliter ꝓuidet᷑.vt bic.et.j.l.ſi vnus.S.ſi cũ reo.in fi.
Ed ſi fideiuſioꝛ ĩ rẽ ſuõ.qꝛ ꝓ defenſore ſuo ſpopõdit.facit.S.q̃
Kum reo. i. defenſoꝛe.
Bẽ in duob. ſ. vt pactũ factũ cũ vno eoꝝ cũ reo pꝛicipaliter fa

ciũ eſſe videat.iõq; fid eiuſſoꝛibꝰ a ſe datis ꝓſit.non ur noceat alteri

pel ꝓſit cũ eiꝰ pꝛicſpaliter interſit. vt.j.l.ſi vnꝰ.in pꝛin. vel large itel
ligitur ſcõm.? lI.vt et et alteri ꝓſit ſiſocij ſunt.qꝛ tũc pꝛiapaliter in

tereſt.nõ ob.l.ſivnꝰ.qꝛ ibi ĩciderũt in ſocietatẽ.itẽibi credẽdi:bic de

P erſonale. ad alium. ſ. fideiuſſoꝛem. bendi.
q ſhon pertinere.ſcõm qð vno mõ accipit᷑.vt.S.e.l.iuriſgẽ.J.pa⸗
ctoꝝ.et ſic nõ ob.S.e.ſi tibi..ſi pactꝰ.et.S. fi.et.l.ſe.vł dic in pſona
ẽptoꝛis et vẽditoꝛis donantis et donatarij:pr̃is er filij:dñi et ſerui.
vng eſt quo ad bocvt pactũ vtilitatẽ cõferat.

r ¶ Gʒ quis.plerũq;.videlʒ ſi boc actũ ẽ.vt.j.l.ꝓx.qð ſempꝑ pᷣſumit

agiſcðʒ quoſdã.nos dð.ſed an dices idẽ de pacto cuiuſlibʒ extranei

in noſtra poteſtate ſunt:recte ſol:

ſatiſ.co.de die. F. i.

De pactis.

vyt ẽt ſinõ ſitmeꝰ ꝓcuratoꝛ:: nec mibiattingat:vt mihi doliexceptio querat
q̃dã ſic.nã nec fideiuſſoꝛ mihi in hoc ꝓcuratoꝛ eſt.et tñ mihi querit et confi
deiuſſoꝛibꝰ ſuis.nec ob.ꝙ videar cad ere ĩ erroꝛẽ.¶. qui dixit ex pacto cu⸗
iuſlibet actõʒ queri.qð nos negamꝰ.qꝛ alið in exceptòe querẽda. et aliud
in actõe.vt ar.j.de re.iur.l.fauoꝛabilioꝛes.et.j.de ac.etob. arrianꝰ. vel dic

veri ꝙ nõ acq̃rit etiaʒ
MMUVUNN exceptõ mibi ꝑ pꝛoꝛſus
NJunus ex argẽtarijs ſociſjse: Spe c
cũdebitoꝛe pactꝰ ſitꝰ: an eti poſſeſſoꝛ et.l ſivn. 5.
am alten noceat exceptio.neraa? æ. ſicne ciſ denege.
atticilinꝰ pꝛoculus ait: nec ſiin rẽ Ngelz erin fideiul
pactus ſit:alteri nocereꝰ:tantum oꝛibꝰ.l.ſi boc actũ

. , — „ — „ ‚+ — ſt. . .5. .fi
enim cõſtitutũ eſt:ut inſolidũ al⸗- de.li

ter petere poſſit.idem labeo ait. Jvn. ſocijs. ᷣb
idẽ inſolidũ debea

— „ — . 2 2„
nã nec nouare aliũ poſſe: quãuis α

ei recte ſoluat᷑:ſiceniʒ et his:qui achus ſi de non
edo.

x Alreri nocere.ĩmo vi

ui quod crediderint:licet nouare der noccre v arbe.
5 ſrp. PS 1 i i duo. q̃ eſt contra.ſol.
nop oſſint: gd eſt uerũ. idemq; in dicũt quidã boc ſpãle
duobus reis ſtipulãdi dicẽdum in amẽtarij 8.qð nil eſt

qꝛ in.l.ↄꝛia ſpãliter in
eos dicitvalere.nã ſimi
les ſuntr alijs reis. vt. S
e.idẽ.alij dicũt ꝙ bic e⸗
rãt ſocij re nõ ↄuẽtõne.
yvt ĩſti. de ob. ex q̃ſi cõ. S
itẽ ſi inter.et alij dicũt il
lud ĩ ſnia.bocĩ ſimpli
ci pacto vel veriꝰ.hic cũ
ab alio ẽ iã lis ↄteſt. vt
ſ. de duobꝰ re. vel ibi ð
re dubia hic ð certa do
nãda.itẽ alia rõe videt
nocere.vt.j.de iureiur.
l. duobꝰ. in pꝛin. qᷓ eſt ʒᷣ
ſy illð in delatõe ſacñ q
eſt maioꝛis auctoꝛitatis
cũ loco li.ot᷑.hẽat᷑.vt.e.
ti.nã pꝰ.S.ſi is.ſ̊ lite
teſtata abvno:alten no
cet. vt.j.de duo.re. l. ex
duobꝰ. vel dic hic re.nõ
ↄuẽtõe ſocij erãt. vt mõ
diti in ſolutõe alten?ꝰ ö/
rij. itẽ viðꝛ adhuc hocnocere.vt.j. de accep.l.etꝑ iuſiurãdũ.s.fi.et.j.ð du.
reis.l.iij.que ſunt S.ſed alið eſt in acceptilatõe ꝙᷓ in pacto.vt hic. et.j. ð li⸗/
be. le. l.ſi is qui.S.i.et.l.ſi qui reum.in pꝛin.et.Ociiill.
V?¶Hã nec nouare.ĩmoviðꝛ ꝙ poſſit nouare.nã cũ hij argẽtarij ĩſolidũ age
rẽt.ergo erãt duo rei credẽdire ſaltẽ.̊ nõ ſint ſocij. vt. j. de duo. reis. eandẽ
et qꝛ bic diẽ ſocijs ſ alterreoꝝ credendi põt nouare.yvt.j.de noua.ſi rẽ..ſi
duo q eſt j̊.ſʒ dic vnũ nõ poſſe nouare vt bic.qͥn teneat᷑ ſocio. vt ibi vel dic
nõ poſſe cũ ab alio lis eſt cõteſtata.vt.j.de duob reis.l.ex duobus.
3I Lantũ.n.i.tan tã ſoꝛtitur de iure ptãtẽ.q.d.nõ remittere.
2 Recte ſoluat.ſ.aſqᷓ; ſit lis ab alio ↄteſtata.vt.j.de duo.reis.l.ex duobꝰ
q̃ eſt õ̊.vel dic ſi ſint ſocij.vt hic et poſtea.aliud ſi nõ ſint ſocij.vtibi.
tipulãdi.qͥ.ſ.nõ ſunt argẽtarij.ſunt tñ ſocij.nã.S.de duo.re.ſimiliter
locutus cet ſocijs.et pñt oĩa plane intelligi.cũ vnus pᷣmo ẽ lirẽ ↄre.vel ei ẽ
1. Si cũ reo.nec fideiuſſoꝛi.de fideiuſſo ↄſtitutũ.vt.j.de ↄſti.pe.l.idẽẽ.
re ideo dubitat.qꝛ pactũ rei duplexeſſe videbatur.etde nõ petẽdo vſqʒ ad
tp̃ᷣs.et de petẽdo poſt tps.yt ar.j.de ar.celſus..idẽ ait.pactũ aũt de peten
do fideiuſſoꝛi nõ nocet.vt.j.e.l.fi.pꝰ tpᷣs aũt nõ poſſeↄuenui videbat.ſed
nõ eſt ita.nã finito tꝑe nõ ex pacto aſiquo.ſʒ pꝛĩa actio efficaciter intẽdit᷑. vt
a ¶ Quia ea demü. bñ dico nõ ꝓeſle.qꝛ ꝛc. ar.j.de pᷣcar.ſz ſi manẽte.
b Si eaſer. c¶ Quã ipſi.l. reo. —B
dAideam.nõ ꝙ ipe liberet.ſ qꝛ amicꝰ ſuꝰ grauat ſi manebitqð ẽ ma⸗/
ü. vrar. . ut in poſ.le.ſi is a quo.in fi. e ¶ SPactꝰ.ne peteret.ↄuenit cõ

2.

ſeſu.vtriꝰq;.a łhñj eẽt pactũ.yt.S.e.l.i.Gꝗ.i. Eidet.ytdixi.ð. fᷣ Gpo iur.

eſt. Si cum reo ad certũtempuſ
pactio facta ſit:ultra neqʒ reo:ne
qʒ fideiuſſoꝛi pdeſt. Quod ſiſi
ne perſona ſua reꝰ pepigerit:nea
fideiuſſoꝛe petat᷑:nihil id pꝛodeſ
ſe fideiuſſoꝛi ꝗqdã putãt:quãqʒ id
rei interſit.qꝛ ea demũ ↄpetere ei
debeat exceptio:queet reo ego di
dici pꝛodeſſe fideiuſſoꝛi exceptõʒ
nõ ſic eni illiꝑ liberã ꝑſonã acqui
ri:q; ipſiꝗq pactus ſit:cõſuli uide
mꝰaquo iure mrinur Macmone
peteret poſtea ↄuenit:ut peteret
pꝛiuspactũ ꝑ poſteriꝰ elidet᷑.nõ
ꝗqdẽ ipſoiurei:ſicut ſtipulatiotol-

Liber

immo videt᷑ q; ipſo iure tollat.vt.j.de ſolu.ſticbũ.G naturalis. S. ſol. dicũt

quidã ꝙ ibi erat ciuilis et naturalis obligatio

litur. cũ em naturalis ſit quaſi ſocia ciuilis obligatõis.ex eius ſocierate coꝛ
ruprionẽ cõtrahit. modicũ em̃ fermeti totã maſſam coꝛrũpit.hic vero cũ ſo⸗

la naturalis ſir ſolo pacto tolli nõ pot ſcðʒ. y.ſed bec ſolu. diſplicet ⁊ nobis

et legi. vt. j. de iureiur. l.
fi. i. r. alij dixerunt. vt
R.tolli ipo iure.ſ.excep

tione. ſz hoc diſplicq. qꝛ

hoc nõ eſt tolli obliga/
tionẽ.ſʒ elidi.alij dicũt
ecõtrario ad pꝛimaʒ ꝙ;
ſiinueniatur naturalis
cũ ciuili nõ poſſit natu⸗
ralis tolli ꝑ pactum qꝛ
vnaẽ ſubſtãtia vtriuſq;

vſi vna ſublata neceli-⸗

ſariũ eſt et auilem tolli
quod eſſe non poteſt.et
ꝙ ſit vna ſubſtantia.in
nuitur.j.vbi dicit toraʒ
obligationẽ ⁊c.ſ̊ expo⸗
ne ibi totã.id eſt omnẽ
at quando ſola ſitvt ibi
nã poſſeſſio animi ⁊ coꝛ

litur per ſtipulationẽ:ſi hoc actũ

eſt. quia in ſtipulationibꝰ ius cõ
tinetur:in pactis factũ uerſat᷑: et
ideo replicatione exceptio elider̃
eadem ratione ↄtingit:ne fideiuſ
ſoꝛibuæ:pꝛius pactũ pꝛoſits. Sʒ
ſipactũsconuentum tale fuit:qð
actioneʒ quoq; tolleret:uelutiin⸗
iuriarum::nõ poterit poſtea paci⸗
ſcendo efficere:ut agere poſſit q;
et pꝛima actio ſublata eſt:⁊ poſte
rius pactũ ad actionẽ pᷣſtandam

Eet iõ naturalus ipſo iure ctol

mo. tol. ob. S. eſtet autẽ. ſed videtur per aliã ſtipulationẽ nõ tolli.vt

C. -de tranſac.vbi. que eſt cõtra ſo.ibi nõ dicit acnionẽ extinctã intẽ/
tari. ſed metu pene.nec de facto agi.quia vetus actio eſt extincta. vt
bic.nec em̃ plus dabit ei pene ſolutio ꝙᷓ; alias aduerſarij dolus.vt
QA.de tranſ.l. actione.et.l. lub ptextu. vbiſi eſt extincta nunqᷓ;ᷓ reſuſci

tatur.liq; agatur
„ Acctione de dolo.
ne fidei contractibus: ſ⸗ ſdaet c5 Anial ſtiou
uentum totamobligationẽ ſuſtu lanonibe. qd eo
lerit ueluti empti.non enim ex no ſiſtit in ſolenita⸗
uo pacto pꝛioꝛ obligatõ reſuſcitra eeboum.
eimen c ¶ſus. . inile.
tur:ſed pꝛoficiet pactum ad noꝛ vrinſti. de ac. F.
uum cõtractum / Qð ſinon: utto de In dana.
tum contractum tolleret pactum cũ.iin opponẽ
conuentum interceſſit: ſed utim ę veneſtioa⸗
minueret:poſterius pactum po-⸗ (qꝛ allegat pa/
teſt renouare pꝛimum cõtracuum du ſerum lieer
Quod et in ſpecie dotis actionii buprradicatio.

edere poteſt?.puta pacta mu-
Po P

eo ergo inſpecto

ꝙ in pacto factũ

poꝛis aliter amitrit qᷓ;
poſſeſſio ſolius animi
ſed boc nõ valet.qꝛ iun
cta ciuili tolliiur. vt. j. ð
iureiu.l.fi.nos vero om
nino obligationẽ natu⸗
ralẽ tolli ꝑ pactũ dicimꝰ.ſiue ſimplex ſit.ſiue cuʒ alia.qualiter ergo buic.j
reſpõdebimus.aliud certe in pacto de non perendo.aliud de petendo.naʒ
pactũ de nõ petendo fit ad liberationẽ.pactum vero de petendo ad obli⸗
gationem.et pactũ de nõ petendo tollit ipſo iure naturalem obligationem
pactũ vero de petendo nõ reſuſcitat naturalẽ obligationẽ ſublatam. quia
pꝛonioꝛes ſumus ad liberandũ vt.j. de ac.et obli.anianus.et ſic nõ eſt cõ/⸗
tra. nec poſſunt inſultare aduerſarij. vt dicant nõne vos ſoli domine aʒo.di
citis oꝛiri obligationẽ ex pacto de nõ petendo.cur ergo illa per pactũ poſte
rius nõ rollitur. Rñ.quia nõ omnis naturalis tollit.nam ea que fit ad libe
randum nõò tollitur. et boc fit ꝓpter liberationẽ.ideoq; nõ tollitur. naʒ bic
talis obligatio que liberãdi cauſa eſt et ad exeéplũve liberationis que fie⸗
ret per ſolutionem ipſo iure nõ tollitur. nec mirum ſi dicamus obligationẽ
liberationẽ.qꝛ et libertas dicitur ſeruitus.vt.j.de ſer.vꝛ.pꝛe.l.i.ꝙ ergo biec
dicitur in pactis factũ verſani ſubaudi talibus.id eſt ad liberationẽ factis
vt nõ poſſit tolli per pactũ de perendo.pꝛeterea alia ranone dicendum eſt.
poſterius pactũ nõ tollere pactũ de nõ petendo, nam pactũ de nõ peteẽdo

riarum actio naſcitur:ſed ex con
tumeliai. Idem dicemus et i bo

inefficax eſt:nõ enim ex pactoĩiu-

factum tria operatur. nã ipſo quoq; iure rollit naturalẽ et elidit ciuilem. ob
ligat quoq; paciſcentẽ naturaliter ad nõ petendũ.qð patet.quia ſi ſtipula
tio nõ in terceſſiſſet eſſet obligatus ciuiliter er naturaliter. ergo ſi nudũ pa/
ctum tantũmodo naturaliter. et quia naturalirer eſt obligatus aliquis fur
tum nõ facere. vt inſti.de ob.que ex quaſi delic.in pꝛin. Item ꝓ me eſt argu
mentũ.C. de tranſ.vbi pactũ.nec ob.j.de iur do.ſi pater.S.qui debitoꝛem
vt ibi no.pactũ aũt de petendo naturalẽ obligationẽ ſublatam per pactuʒ
denõ petendo nõ reſuſcitat ſed obſtaculum.ſ.exceptionis cõtra ciuilẽ oppo
ſitum reicit. nec naturalem inducit obligationẽ.et foꝛte naturalẽ tollit.qua
re fit vt vetꝰ obligatio cũ effectu inſtituatur.nõ vt noua inducatur.ſed con/
tra eſt in pacto de nõ petẽdo.ſi obiciatur cum ciuilis ſola remanſit obliga/
tio quõ effectũ ſoꝛtiri poterit.Rñ.bene.nam et hoc idem contingit in chiro⸗
grapho poſt biennium et in re iudicata.ſiue pꝛius nõ debeas:ſiue debeas
bec em̃ nõ poteſt dici naturalis obligano. Jo.vero diyit aliqñ ꝙ exvltimo
pacto naſcitur naturalis obligatio.et ipſa cũ ciuili iungit᷑ qð mibinõ vide

tur. cũ nõ ad hoc vid etur fieri. Poꝛro ſcõm pactũ de nõ petendo interpoſi

tum poſt paciũ de petendo nõ oꝑatur illa tria.quid miri.qꝛ pꝛimũ iaʒ facit
qð fieri a ſequẽti nõ põt.alij dicũt ꝙ operatur quartuoꝛ pꝛimũ.et quartuoꝛ
ſecundũ.tollit em̃ pꝛimũ naturalem.et inducitaliam naturalẽ.et inducit ex
ceptionẽ.et elidit cuilẽ.ſic et ſecundũ tollit naturalẽ.et induat naturaleʒ.⁊
tollit naturaléè.et elidit exceptionẽ.et coadiuuatciuilẽ.ſjm. b. aʒ.
a ¶ Snpulatio.per ſtipulanonẽ acquilianã factã animo nouandi hodie er
pꝛeſſe olim tacite.nõ alias.vt ſubicit hic.et.C. de noua.l.fi.et ſic nõ eſt con
tra.j.de ver. ob.ſi dari.quia ibi nõ fuit actũ tacire vel expꝛeſſe.vel dic per ſti
pulationẽ.i.ꝑ acceptilationẽ que ſequitur acquil.ſtipulationeʒ. vt inſti.qᷣ.

liere ut pꝛeſenti die dos reddere
tur: deinde paciſciut tempoꝛe ei
legibus dato dos reddatur: inci⸗

vertitur: nõ põt
tolli alio pacto ĩ
terueniẽre poſt /
ea. vt in autẽ. de
equali.do.S. i.
col. vij. et. j. de ca
piti.in bello.S.facte.ſed eo inſpecto ꝙ in eo pacto ſtipulationis ver
titur ius.vt in ſtipulatione tolli põt alio iure ciuili.vt hic. vel dic fa⸗
crũ verti in pactis.id eſt ius naturale.id eſt naturalis obligatio.ar.
ſ. de pac.nec ſeruus quicq;.nã ĩmutabile eſt. ius vero ciuile qð exſti⸗
pulatione ſolẽni inducitur per aliud ius.i.per aliam ſtipulanonem
tollitur.vt inſti.de iure na..pe.er inſti.de leg.ag.tu..fi.bec reſpon
ſio diſplicet.qmia omnis obligatio.ſiue ciuilis ſiue naturalis tantũ
per ius ciuile.i.per ſtipulationẽ ſolẽnem tollitur.vt j.de noua.l.i.
illud. pᷣterea et in ſtipulanone ius naturale continetur. vt. S. e.l.i. F.

fi. dixi quin etiã pactũ nõ tollit ius ciuile.id eſt ciuiẽ obligationem.

põt tamẽ bec opinio defendi vt ſic factũ nõ tollat factũ: ſed ius tol⸗
lat ius.et factũ tollat ius.et econtra ius tollat factũ.ĩmo ideo factũ
verſari dicitur in pacto.vt pꝛimo dixi.qꝛ hoc ſolum ſufficit allegare.
qð mibi ſit factũ pactũ etiã ſi confireoꝛ pactũ poſtea interceſſiſſe de
perẽdo.nã nihilominus pꝛimi pacti durat exceptio.vt inſti.ð repli.
in pꝛin.et ſi cõfiteoꝛ mihi factũ inter abſenres vel dolo vł mem. et ſic

intellige.at in ſtipulatiõe ius cõtinetur:nec em̃ ſufficit dicere ego ſuʒ

ſtipulatus ſi dicã accepto tuliſſe.nõ ſufficit ſi dicã ego interrogaui.
et ipſe rũdit.niſi hoc factũ iur.alleget.id eſt inter pᷣſentes.et in conii
nenti.qꝛ ergo is qui ex ſtipulatõe agit in vno oneratur.i.in ꝓbanda
ſolẽnitate ſtipulatõis.etipſe debet in alio releuari.et benigne debʒ
cum eo agi.ſcilicet vt ipſo iure pꝛima ſtipulatio per ſecundam tolla

tur.at in contractibus et in pactis ceteris onus ꝓhandi ei nõ incũ⸗/

bit.vnde in eis ſua natura cuſtoditur.argu.ad hoc.j.de iureiu.eum
i.rñ.et.j.de/pba.cum de indebito.i.th.et..i.vel melius poitur ius

ꝓ vinculo vel obligatione.at pactũ de non petendo interpõiturpo

tius ad extingnendã obligationẽ quã cõtra bendã.et ideo nõ tolli⸗
tur ipſo iure per pactũ de petendo.niſi foꝛte in eo ꝙ obligatur natu⸗
raliter nõ petere.et ita dico omne pactũ obligatoꝛium tolli per cõtra
riũ pactũ.vt.j.de reg.iur.l.nihil.re tamẽ integra vt in emãcipatõne
ſi tamẽ pactũ pꝛimũ ius.i.obligationẽ cõtinet.ſecus ſi extinguat.nã
nec acceptilatio extin guitur ꝑ Sꝛiam acceptilationẽ.
e ¶ Elidetur.vt ſupꝛa dixi.
f e fideiuſſoꝛibus.i.oſentiẽtibꝰ in vltimo pacto de petendo.
g ¶ SPꝛoſit.ĩmo videtur/pdeſſe.vt.j.e.l.fi.que eſt cõma.ſed hic cõſen

it ſecundo pacto.ibi nõ.yvel dic ꝙ bic ex poſt facto interuenit fide/

iuſſoꝛ ibi ab initio.
h¶ Sed ſi. pactum quoq; tolleret ipſo iure.

i ¶ Aeluti iniuriarũ.vt nõ poſſit de iure intentari.licet de facto inren

tetur. vt. C. de rranlſ.l.vbi.que eſt contra.accur.
lee Iniunarum. que nudo pacto tollſtur ipſo iure. vt. s. ſitibi. .

Secundus. De pactis.
zu ſate o r z de ntur. n ſolum. F. i. l.q aurelio. S. gaius.in quo etiã diſtingue. vt dirit io.ᷣ inſti. de leg. F. ſi
illi qued et eti difl mulatione ve deinind Klotn, gen d l. i. F. nſbeil maſechgb⸗ eſt and gaetianicingur C. de pe.eiꝰ qui libe.me.
hiniini 4 Seg excontumet. vel ali mcde Dr inre eper ziniuriam⸗ Li ſeabocnon muenir aliud qð remittat.ſed certe.iĩmo laram culpam.
mnimn m odem Ncnus. viin ei dns neluſewel noͤ vr nona IRe ipſa. alias vi ipſa.
ſſdelaen pacrũ tollatur in bone fidei cõtracubus.et no relu m Pocta que urpe obſeruda: ſiue nuda: ſueyeſtita. vt bic. et. C.e. pa⸗
hnctſi nõ naſcamt. etſien per omnia idem. cta. que et.j. de ver. ob.
R ne Soram. von l. gen eraliter. et.l.ſi pla
ededalg totam. na ex ⸗ „ „ — , —ree 2 Ii,. SGR. S gBeiij.
A colligiur ꝙ vna piet dosredire ad ius ſuũ.nec di omniaenim aduertẽdũ eſt: ne cõ5 Furken dem eſtin e/
⸗ ſrubtantie¶cCendũeſt deterioꝛẽ cõditionẽ do uentio in alia re facta.aut cuʒ alia Wnagen⸗ R
cde „ . R;—— 2 — 13 3 . re 0olum“. .
ald⸗ lis obligatonis tis fieri per pactũ. Quotiẽs eniʒ perſona facta in alia re:alijue per n ee . ſner
en ſe Fl adius qð lex nature eiꝰ tribuit: dð ſonenoceat.Si cũ mihbidecẽ de⸗ n noſtro tenuncmus
090 ,/te e . H— „ . A– . . . t. . ,
n auida direunr. dote actio redit: non fit cauſ. ado beres pepigerone ateuiginti pe- 5e orelt v.
in ſed nalend u tis deterioꝛ: ſed foꝛme ſue reditur tã: in decẽ tibi pꝛodeſſe bacricon Grs neernenan w/
i naturalis ſiſepa Lec ⁊ ſceuole noſtro placuerũt. uenti: uel doli exceptionẽ p accr. 4 Palidas l. t pu,
mäinn rauone non ea Illud nulla pactõeeffici poteſt: Item ſi cum uiginti deberes: pe olica rc vloic quaren⸗
ti bam .omnevel ne dolus malus pᷣſtetur: q́;uis ſi pigerim:ne deceʒ petã: efficietrr poeie Fornan anvio
im vmrancß. quiſ paciſcaturne depoſitiagat per exceptionẽ mibi opponendů nalerpoſtea ſie lcerin
ian do Ad nouũ con Ui ipſa id pactus uideatur: nede uttantũ reliqua decẽ exigere dar danaer uleepe
Pinn nacu dꝛio ſinbdolo agat. qð pactũ ꝓderit/a beam Sed ſiſtipulatus.x.aut ſti Re arnon mugaerpe
ſmn en Rin vendn. cta: queturpem cauſaʒ cõtinent: chũ dedecẽ pactus ſim. et petam äſencnnig teitrn,
ln liſi quam rem. x¶ nõ ſunt obſeruãda“: ueluti ſi paci ſtichũ aut. . exceptione Pacti co Kann tranſigere. et. .
iͤn Se nn leni. ſcar:ne furti agam:uel iniuriaruʒ uenti in totũ obſtiturã. Mãautſo de iurenll nnſer er .
„ . gadeo: . . . . „ „ „ M . l. iul. pu. l. .
dic in diſtincte pa ſi feceris.expedit eniʒ timere fun lutione et petitõe et acceptilatõe c unerihnel au
Gmminueret ti: ueliniuriarũ penã. Sʒ poſt ad unius reitota obligatio reſoluere iuata i. miia/
1ehfa D 7 . . * * 1 * ſi d
uin aa weꝛut miſſa becpaciſcipoſſumus. Ité tur: itaquoq; pacto conuento de Maft en de ahen⸗
D vendito vt ve ne experiar interdicto undeuiqᷓ; unarenõ petẽda interpoſito: to⸗ tfamwo.
ead acto ſibi anĩo —πP . Ss areſn a odtuͦne
liftͤ bonid reminte/ tenus publicam cauſam ↄtingit taʒ obligationẽ ſummoueni Syʒ 1 Pnianlo o une
Ue wernriemu, paciſcinõ poſſum Et in ſũma ſiid actũ internos e, it ne nece mz onlioſiihe grorgey
mienn mus comactus. ſi pactũ conuentũ a re pꝛiuatare- hi ſed ichns pꝛeſtetur.po to aends nn
eunliſ vt. . loca. ſi ubi motũ ſit: nõeſt ſeruandũ. Ante de ſticho efficaciter agere nulla em imunluatr obelſe⸗
uͤli babitanonẽ. ) R .RM in alia re. puta in fami⸗
Aun eemß ergokel . liant tealtenns. Bſikir
