tu li. a ceteris.et.l.ſtatuliberoꝝ.qdð dic vt ibi.ſed quid de aſcri pticijs.R.
liberi ſunt. vt. C. de epiſ.et cle.l.iubemꝰ.et autẽ.aſcripticios.et.C. de agri.

et cenſi. cũ ſcimus.in fi.li.xi. nec ob. C. de agri.⁊ cen.ne diutius.qꝛ verũ eſft

ad resuel ad actões bEr.
G Vmigit᷑ hominũ cã omne

ius cõſtitutum ſit: pꝛimo de
ſtatu pſonaꝝ.ac poſt de certisoꝛ

dinẽ edicti ꝑpetui ſecuti:et his

ꝓximos atqʒ cõiunctos applicã⸗
testitulos ut res patit᷑:dicemus.
Amma itaqʒ ¶ S. Aiꝰ.
deiu re pſonaꝝ diuiſio hec
eſt q; omnes homines aut liberi
aut ſerui ſunr. f oꝛẽti.

Ibertas eſt naturalis facul

tas eiꝰ: qdðᷣ cuiqʒ; facere libʒ

niſi qð ui aut iure ꝓhibet᷑. ſerui

tus ẽ ↄſtitutio iuriſgẽtiũ:qua ꝗs
dñ o alieno cõtra naturam ſubii-
cit᷑. Serui ex eo appellati ſunt:
q imꝑatoꝛes captiuos uẽdere iu
bẽt:ac ꝑ hoc ſeruare nec occide-
re ſolẽt mancipia uero dicta ſunt
ab hoſtibus manu capiuntur.
Zſeruoꝛũ Ar.:
uidẽ una eſt conditio:libe
roꝝ aũt hominũ quidaʒ ingenui

ſunt quidã libertini.ſerui autẽ in

dominiũ noſtrũ redigunt᷑:aut iu⸗

ꝙ nõ differüt a ſeruis in eo ꝙ poſſunt vendi vt ſerui cũ gleba nñ. vt. C. de
agri.et cen. quẽadmodum. vel melius quo ad dominos ſerui ſunt quo ad
extraneos liberi. Unde dſm in ius vocare nõ poſſunt.et a dominis ven/⸗

dicantur.ſunt ergo dnioꝝ.vt.j.de aur.et ar. le.l.quintus..argento.et.C¶.

de agri.et cenſi.quẽadmodũ.et.C. in qui.cau.col.cen.l.ij.

Ibenas. diffinik bic libertas ſcm ius quo eſtinuenta.i. ſcʒ ius na
turale.ſcõm.yx.vſñi etiam libertas ſerui diffinitur.ſeruus em̃ poteſt face

re quod vult inſpecto iure naturali.uiſi vi.i.de facto.aut iure quolibet pꝛo/
bibeatur.alij dicũt addendũ eſſe qð eſtinſti.deiure per.ibi.ex quo liberi ⁊c
et ſcᷣm hoc diffinit᷑ libertas liberoꝝ: nõ libertas ſeruoꝝ.tu dic ꝙ libertas
eſt facultas.i.poſſibilitas a iure natu.qð pòt facere quicquid vult. niſi vi
id eſtiure gen.qð /ppter neceſſitates hominũ eſt iuductũ.vrinſti.de iu.na
tu..ius aũt gentiũ.vel iure.ſ.ciuili ꝓbibeat᷑. ac ſi diceret quilibet liber eſt
niſi ſitſeruus iure gen.vel ciuili.vt quia patiat᷑ vendi ſe ad pᷣcium partici⸗

pandum.jut.j.e.l.pꝛoxi.

feS.

eruitus iuriſgen. i. a iure genti. inducta. pt. 3. de iuſti. et iure.l. mann/

miſſiones. accur.

i Itẽ babitus ꝓ derelicio. vt. p derelic.lſi· et..de ſtipu. ſer. qð ſem eʒ

ubijcitur. quandoq; etiã ſine dño vt bereditanꝰ. vt. . de re. di.li. .

cjm inter.

Liber

alius caſus. vt. . de libe. cau. ſi vſumfruc.

reciuili aut gentium.iure ciuili:ſi
ſe maioꝛ.xx.annis ad pᷣciũ parti

cipandũ uenire paſſus eſt Jure

gentium ſerui noſtri ſunt qui ab
hoſtibꝰ capiunt᷑.aut qui ex ancil-
lis noſtris naſcunt᷑. Ingenuiſũt
qui ex matre libera nati ſunt.ſuf
ficit eniʒ liberã fuiſſe matrẽ eotẽ/
poꝛe quo naſcit᷑:licet ancilla cõce
perit:et ecõtrario ſi libera conce⸗
perit:deinde ancilla facta pariat
placuit eũ qui naſcitur liberũ na⸗
ſci.nec intereſt iuſtis nupcis cõ⸗
ceperit:an uulgo.qꝛ nõ debet ca
lãitas matris nocere ei quiĩute

roeſt·Exhoc queſitũ eſt ſi an⸗

cilla pꝛegnans manumiſſa ſit:de
inde ãcilla poſtea factaꝰaut expul

ſardðe ciuitate peperit:liberum an

ſeruũ pariat:et tamẽ rectius pꝛo⸗

batũ eſt liberũ naſci: et ſufficere
ei qui in uentre eſt liberã matrem

uelamedio tempoꝛe habuiſſe.
¶Abertini ſunt ( Q1 XAiꝰ
ui exiuſta ſeruitute manu

miſſi ſunt. MAulus

b ¶ Geruare.ſed tabellio dict᷑ ſeruus publicus a ſeruiendo. vt.j. de
adop.l.nõ aliter.tabellio em̃ ſeruꝰ eſſe nõ põt.. de tab.l.ghali.li. x
Zſeruoꝝ.conditio.qꝛ nullus eſtplus ſeruus qᷓ; alius.ſuntta⸗/
mẽ quid veterami.quidã nouicij.vi.j.de edi i.edicto.l.fi. .f.
que eſt cõtra. itẽ

quidam vicarij.
quidã oꝛdmarij
quidam habent
apud dominuʒ
maioꝛem digni⸗
latẽ.quidam mi
noꝛẽ. vt. j.de vſu

fruc. ſed et ſi qͥd

H. i. et ſic quo ad
officia eſt differẽ
na in ſeruis.

luAenire. nota

quattuoꝛ eſſe ne
ceſſaria vt liber

ſeruus fiat. Pꝛi

mo ꝙ ſit maioꝛ
viginti annis.

Secũdo ꝙ gra /

tia participandi
pcij ſe vendi pa⸗
tiatur. Zertio ꝙ;
vere participet.
Quarto ꝙ qui
emit ceedat eum

ſeruum. vt. C.

lib. cau.l.nõ iõ.

et. l. ſi miniſteriũ

et. j. de lib. cã. li⸗
beris. S.ſi quis

ſciens. et de his

nõ licet.l. i. ſcõm
io. põt addiqui
tum ꝙ is qui vẽ
ditur nõ ſit igna
rus ſue cõduõis
vt.j.quibꝰ ad li.
ꝓcla.nõ licet.l.
penl. et ꝙ dñ bic
qñ patit᷑ ſe vẽdi

id eſt ſi quolibet alio titulo patiat᷑ ſetranſterri.vt.j.delib.cau.l.ſi v⸗

l Ingenui.matre libera.nõ inſpecto cuius cõditõis ſit pater ſiue

ſit leruus ſiue liber. vt inſti.de ingenuis.S.i.

m ¶ IlHan ſunt.ſecus in ſeruo fiſci qui cõditõem patris ſequi videtur
vr. C. ne de ſtatu defun.l.penult.idem dicunt in murilegulo qui mu
rices lègebat.vt.C.de murile.il.fi.ſcdᷣm io.cõòtra in pꝛimo.et ſic quo

ad honoꝛes.accur.

n Talamitas. quaſi cadamitas.ſiue caſus.imo nocere videt.vt.j.
de fideicõ.li.l.ſi quis rogatus.et.l.ſi mater.et.l.ſed ſi non data.et.l.
cum vero. S. apparet que ſunt cõtra. ſed diſtingue.vt in ſumma. C.

o ¶Hoſtea facta.ſ.per ingratitudinem

„

in metallum. accur. G
q GUiet poniur ſaltim. ac.

p ¶ Expulſa.per depoꝛtationem.ſe d tunc et ipſa libera eſt. vnde die

rIbentini. qui ex iuſta.i.vera.ſic econtra vera pꝛo iuſta. vt inſti.

la gun ma.nõ poſſ.S.ſemel. al.i.ſi non ſit vera ſeruitus.ſed pnta/
tua nõ.vt inſti.de inge.S.fi.vel dic iuſta.qꝛ adeo iuſte ſeruierũt do/⸗

mino ſuo vt meruerinrab eo manumitti.

¶ itin vrero cuſtodit᷑.niſi in caſu excogitato.vtſi manumitta=·
ſinaſcat infra triduũ.nã qᷓ;uis ſit in ventre filius non babetur

pꝛo nato.et ſic cõditio deficit.vel ſi naſcantur tres manumittitur ma
ter. vt. j. e. arethuſa.et facit ad banc.l. C. de fideicommiſ. liber.l.

Pꝛimus

S ¶ Pꝛoſit. vt alij acquiratqꝛ antequã naſcat᷑ animal nõ eſt. vt.j. yñ
cog.l.i..ſi qͥs.qñq; tamẽ ꝓdeſt alij.vt.j.e.l.imperatoꝛ.et.j.de pe/⸗

nis.l.pꝛegnanus. Itẽ quo ad alimẽta matnis.vt.j.de ven. in poſſ.
mit.l. i. in pꝛin.et facit ad hanc.l.j.de cur.l.ij.S.in filijs.in fi.⁊.j.a

nebel. ex facto. S. ex facto.et.j.de acquir.bere.cũ quidã.S.i.et.j.d
ver.ſig.quod di

cimus.et.j.ſi ꝑs . ,B V
bere. peatann q iiin utero eſt pinde acſi
Aa. ilii denn⸗ 4 re nnais ſe odls⸗
dens Feei aurs litunquotiẽs de comodisipſius
7.]. 9 . e .
cuſant. J. à partuſ quenit. quãquam alij ante
aen enee qugz naſcatur nequaquã pꝛoſitꝰ
Nree Ae i . Aperatos 1P Apinia.
tarin iegofa t ⸗ cius antonius reſcnipſit
l. atepe ar. noledli ſtatũ liberopob tenoꝛẽ in⸗-
conira. . de col. ſtumẽti male Pcepti.¶ Dẽ
bo. . i IM multiſ iuniſ noſin articu
Mog erar lis deterioꝛ ẽ ↄditio feminaꝝ quã
lin ſndi cuiuſi Maſculorum. Mpia.
bet natiuitatem aTer Pe Ror c. ,i
Ricrgorüdebun 1 Merit᷑ Permafroditũ: cui
dicere luciꝰ liber Dbaram 7 magis puto ei

nm gramatica de ſexũ extimãduʒ qui in eo pualet.

liquit vel eiiã in .
ſenteia vrquia PAulus'. R. en/(P. Aul.
dirit ſeuus a ¶ ¶Jqui uiuẽte patreet ignoꝛan
te de ↄdictõe filie ↄceptꝰeſt:licet

ber vel dixit ticiꝰ Se nme I Eil uc
nuaus dene poſt moꝛtẽ aui natꝰ ſit iuſtũ filiuʒ
dicat ventat. v Eiꝰ: ex quo cõceptus eſt nõuiden
C. de iuriſ et fac. eſſe. em
gno. · m e¶ Eptimomenſe naſci perfe
mẽ. . de ver. ob. ctũ partũ iã receptũ eſt ꝓpter au
ſin vie ectoꝛitatẽ doctiſſimi uini ipocra
illiatas. 5. ven / tis et iõ credendũ eſt cũ qui ex iu-
reoqu ſtis nuptijs ſeptimomẽſe natus
debere inſit eſt iuſtũ filiũ ge ch Enno.
quotiens. 5. ſe Eruus in cã capitali foꝛtu⸗
e ahee ne iudicioa dño cõmiſſus⁊
NI vtin iunſdi ſi fuerit abſolutusnõ fit liber.
cctõne. vt. j. de iun en
di. cum pꝛetoꝛ.
nõ aũ̃t.iteʒ in ar

bitno. vt. C. de ar.l. fi. item in miele ſen cure ſuſceptione vt j. de tu/
tel. F. fi. IAtem in poſtulatione.vt.j.de poſtul.lii.G.ſexum. Item in
pꝓcuranione. C. de ꝓcur. l. alienam. Item in tabularum depoſitiõe
vt. ſ. de fide inſtrumento. l. ſi de tabulis. Itẽ in interceſſione. vt. .
ad vell.l.i. Item in adoptione. vt inſti. de adopt. S. femine. Item
in teſtamentana teſtificatione: vt.j. de teſta. qui teſiamento.. muli
er.et inſti. de teſta. F. teſtes. Item in publica accuſatione.vt.j. de ac
cu.l.accuſare. Item in delanone in fiſcum. vt. j. de iure fiſci. l. deferre
in pꝛinci.ſcdᷣm Jo. Item in populariactione.vt.j.de populariac.
l. mulieri. Item in materna poteſtate quã non babet enã in ſuos fi
lios.vt inſti.de adopt.ꝭ.femine. Item in o fficio argentarie.vt.j.de
eden.l.penult. Item in bo.poſſ.contra tabu.que contra teſtamẽtuʒ
feminarum nõ dat.vt.j.de bo.poſſ.cõtra tabu.l.illud..ad teſtam
ta. ecõtra qſiq; melioꝛ. vt. C. de his qͥ ve.eta. im.l.oẽs. Itẽ in alijs

yvt.j.de rebꝰ dubijs.ſi fuerit. in fi.et fa.ad bãc.l.j.de iure immu.l.i.

ent. pꝛeualet inquiſitio iſta eſt vtilis vt ſciamus an poſſit ea
facete que vinis nõ mulieribus ꝑmittunt..l ꝓxima. et focit. j. de te

ſtibus repetundaꝝ.S.fi.⁊ nota puslere qð plus ẽ.facit.C. de dona.

De ſtatu bominum.

ſancimus..ne autez.et.j.de acqui.re.do. quicquid. F. cum partes. et. j. de

auro et argen.lega.etſi non ſunt.i.ſfi.

Aulus.R.bic nupſit patre ignoꝛãte.vnde matrimonium non valuit.

V.-de nup.ſi vt ꝓponis.filij ergo concepti viuo auo.id eſt patre illius
mulieris nõ ſunt iuſti licet naſcant᷑ poſt moꝛtem eius quando marimoni

gAcõtra foꝛmã humani ge⸗
neris cõuerſo moꝛe ꝓcreant᷑ uelu
ti ſimulier mõſtruoſũ aliqd:aut
ꝓdigioſuʒ enixa ſi. Partus au
tẽ qui mẽbꝛoꝝ humanoꝝ officia
ampliauit:aliqtenꝰ uidet᷑ effectꝰ
et ideoĩter liberos cõnumerabit᷑.
Riphoni

* On ſũt liberiꝰ (p Auł.

Rethuſaſi tres peperit: li
bera eſſe teſtamento iuſſa:
pꝛimo ꝑtu unũ:ſecundo tres pe

perit.queſitũ eſt an aliꝗs et quis

eoꝝ liber eſſʒ hec ↄditiolibertati

appoſita iã implenda mulieri eſt

Sed nõdubitani debʒ qn ultimꝰ

liber naſcat᷑.neceniʒnatura ꝑmi⸗
ſit ſimul uno impetu duosinfan⸗
tesde utero matris pcedere ut oꝛ
dine ĩcerto naſcẽtiũ nõ appareat
uter in ſeruitute libertateue na⸗
ſcat᷑.incipiẽte igit᷑ ꝑtu exiſtẽscõ⸗
ditio efficit:ut ex libera naſcatur

qui poſtea naſcit᷑:uelutiſʒ queli-

bet alia cõditio libertati mulieris
appoſita parturiente ea exiſtat et
manumiſſa ſub hac cõditione: ſi

decẽ milia heredi ticioue dederit

eo momẽto quo parit ſi per aliuʒ

impleuerit cõditionẽ iã libera pe

et. ]. qui eta quibus.l.ille ſeruus..fi.et.j.de publ

um erat. ſed que eſtra/

tio.cum etiam filij ex ea
natique loco concubi⸗

ne erat legitimi fiunt ac

cipiendo eã in vxoꝛem.
yt. C. de na. li. l. cũ quiſ
Rñ.bic non fecit legiti/⸗
me. ſed babendo cocu⸗
binã. ſic. vt. j.de cõcu.l.
in concubinatu.ſi auteʒ

auꝰ expꝛeſſe poſtea con

ſenſiſſet vel ſciuiſiz ⁊ nõ
vntradixiſſet.ſilij legiti
mi eſſent. vt. C. ð nup.
l.v. hodie iure cañ.valʒ
tale matrimoniũ etiam
ſine patris conſenſu.et
filij ſunt legitimi.et fa.
ad banc.l.j.de lega.iij.
l. i.F. filiuſfa. et.j.de ri⸗/
tu nup.qui in ꝓuincia.
et.l. eos qui..i.ar.con
ſti:.de nup..fi.
EEptimo. l. incepto
nã nõ cõpleto.er/
go in ſex menſibet vno

die põt naſci. vt. j. ð ſu⸗

is et le. here. inteſtato.
H. li. et vſq; ad decimũ
menſem finitum et non

yltra.vt ĩ autẽ. de reſti.

et ea que pa.y.qmulier.

eol.iiij. et. dicta. l. inte/
ſtato.

—

Erus a capitali.

ua ſeruus accuſa
ni poſſit.vt qꝛ non cõn⸗

net pecuniariã damna

nionẽ.vt.j. de accuſa.l.
bos accuſare. 5. in om⸗
nibus ⁊ tunc dominus

allegare ꝓ eo: er nõ euʒ

defendere poteſt. vt. C.
de accu.l. ij. et.ſj. de pu⸗
bli. iudi.l.pe..ad cri⸗
mẽ.ſi tñ nõ allegauerit
nõ fit liber. vt bic et.j.ð
penis.ſi nõ defendatur

i.iudi.ſciendum.

On ſunt liberi.i.filij. tum ad hoc.vtpater teneat᷑ eos inſtituere vel
exberedare.vt. C. depoſtbu. bere.inſti.l.qð certatũ.ſunt tñ vt impleãt
conditionẽ legati matri relicti ſi pareret.vt.j de ver. ſig. queret aliquis que
eſt contra.alij diſtinguũt an babuitrem cum bꝛuto animali. vel cogirauit.

vt tunc ſit in culpa vel non.vt tune non ſit.

c ¶ Pꝛodigioſum. puta vitulum. vel aliquod babẽs duo capita. et qð ſub/
ijcit ampliauit.vt qʒ; ſex digitos babuu in manu.vel etiã minuit. vt qꝛ quat
moꝛ m̃.vr.j.de libe.et poſtbumis.quod dicit.et facit.j.de verbo.ſig.ſi oſtẽ
tũ. Itẽ nota formã rei mutare nocere.ſic. C. de ſenten. l. pꝛolatam. amplia
re aũt ſine incõmodo nõ nocet.vt bic.j.de edi.edic.l.item offilius. et.j.de
condi.et demò.falſa.S.ſi cui.et.j.quẽadmodũ ſeruitu.amit.l.ius cui.ac.

etbuſa.implẽda.id eſt digna implen.alias impleta.ſqʒ cum pepenit
— es ante quartum. e¶ Parm. l. vltimo.

f¶ Aeluti.i.ſicut.ſ.mulier exiſtente in paru adimplet᷑ õdino.ita etbic.
g¶Sed ſi per alium. qð fieri pot. cũ eſtin dando.vxr.j.de cõdi. inſtitu.l.ſi.
ſi aũrin faciendo.qhq; ſic. vt facere domũ.vt. C. deotra bẽ.ſti. veteres.qñ
q; nõ.vt ad aliquẽ locũ ire vel liberalibꝰ ſtudijs vel artibꝰ imbui.vt.C. ð
cadu.tol.g.ne aũt.et.ꝗ.fi. Itẽ nota ꝙ quis ꝑ aliũ facit ⁊c.ſic.C. de epi.et

b iij

Ziber

clericis. ad ſimilimudinem. et. j. de vi et vi armata.l.i. ꝗ. deieciſſe.
em. geminos.i.alios duos.

5 — „

lũ natũ pᷣſumo. vt.ſj. de rebꝰ dubijs.ſi fuerit. . fi.ſi omnes matres vel femi

eſtio ergo.qͥd ergo ĩ dubio.R.ſi maſculũ er feminã. pꝛimo maſcu⸗/

nas dic omnes liberos in dubio.vt. C. de fideicõmil. li.l. c inter. ?.l. ſiqs

et. j. de re. dubijs. qͥ du⸗
os.alij dixerũt ſoꝛte di⸗
rimi.qð non placet. et

glij diſtinxerũt quis in

poſſeſſiõe libertatis in
neniat᷑ vt ipſe ſit liber.

alius nõ deficiente pio

batione.vt ar. C. de rei
ven.res alienas. et.j.ð
teſt. tu. l. duo ſunt.
c . M vꝛbe. qui ſunt

( libertini domici⸗/

liũ habẽtes ſzm io.vr.j
de ver. ſig. l. puincialeſ
eos.item ciues romani
id eſtliberi pfecte quoꝝ
olim erant varie cõditõ

nes. puta dediticij ⁊ la

tini.vt inſti.de lib.F. f.
ſ ſcoͤm quoſdã enam ſi
ſerui rome habitabant

ſiebant liberi.vtin aut᷑.

vt liberti de cetero. F. f.
col.vi. vnde quedã poꝛ

ta eſt romeq;ᷓ libera poꝛ

tavocat᷑ſed bodie ſunt
omnes ciues romaãi. vt

periſſe credẽda eſt. u Rvi.

Bem erit ſi eadẽ arethuſa

pꝛimo duos ꝑiat: poſtea ge⸗

reſtituat perpꝛincipẽ. vt.j.de na.reſti.l.ij.ſed õᷣ inſti.de inge.fi. ſo.
ibi manumiſſio fuit tm̃ de facto.nõ de iure.ſj cũ bodie quilibet qui

manumittit᷑ videat᷑ natalibꝰ reſtitutꝰ.vt in autẽtico.vt liberti de ce⸗

tero..i.colla.vi.videt᷑ ꝙ bec lex ſit coꝛrecta.ſed dic ꝙ; nõ per om̃ia

reſtiturionẽ nataliũ cõtinet manumiſſio.qꝛ iura quedã patrono ſer⸗

fuit et magiſtratũ: et poteſtateʒ
uidet᷑ retinere:ſicut rei ſue ðñiuʒ

retinet. mMgeſti.

minos ediderit. dicendũ eſten, h Omoliberqui ſe uẽdide-

nõ poſſe dici utrũq; ingenuũ na-
ſci:ſed eum qui poſterioꝛ naſcit
queſtio ergovfacti potiꝰẽ q; iuris

L urbe romana I SDem.

–

qui ſuntex ↄſtitutõe diui an

tonini ciues romani effecti ſunt.

i Mperatoꝛ adria Idem.

publico marcello reſcri

pfſit liberã⸗ que pᷣgnãs ultio ſup⸗

plicio dãnata eſt liberũ parere et
ſolitũ eſſe ſeruareã dum partuʒ
ederet: ſʒ ſi ei q ex iuſtis nuptiis
cõcepit aque et igni interdictuʒ
eſt:ciuẽ romanũ parere et in pote

4

Mſtinus. R. ſi eo tẽpoꝛe eni

rxa eſt ancilla:quo ſcᷣm legẽrdo

natõis manumiſſa eſſe debuit:cũ

uank. vt in autẽ.

vi. Itẽ nota rem

mutatã in pꝛiſti
nũ ſtatum redire
nõ poſſe. ſic. j. ð
uer. ob. inter ſti.

e , 27 2 H.. ſacrã.in ki. ibi.
ANnt manumiſſusnõ ad ſuũ ſed ſivſqʒ ad are
ſtatũ reuertit:quo ſe abdicauit: Murrej. eſ
ſed efficitur libertine conditõnis am. ar. conma.j.
Erennius mode ¶ Sem: der. di.l. in tan
tum. in pꝛin.

Erennius.
egem.i. pa⸗
q onſtitutõe.

ex cõſtitutõeslibera fuit:ingenuũ diui mareiezes,
SS moi m
eſſe ex ea nati. „ſficgctii mer vi⸗ A.
u Vlgo concepti dicunt᷑ qui ſimã. ita fu.ali.
atrẽ demõſtrare non poſ- bi:er:ij. etfa. ad
r . 5„ bãc lege. C. ð fi
ſunt uel qui poſſunt quidẽ ſʒ eu, deicõmifl. lib. l.
habent quẽ habere nõlicetqet jſad enn
ſpurij appellan᷑. u Lpi. oꝛfkl. ſi

iuiutre patronatus.
d . ADperatoꝛ. liberã
Aidẽ de ancilla que

—,—

ſtate patris eẽe. ca Elſus ¶ Ernature heceſt ut qui na iſener

E Nmlegtine nupcie facte Iſcit᷑ ſine legitimo matrimo⸗ tencaa,
unt patrẽ liberi ſequũtur? nio matrẽ ſequat᷑: niſi lex ſpecia⸗

pter incertitudi⸗

= quattuoꝛ.ĩmo quinq; ſunt neceſſaria vt dixim.õ.eo.
et ſerho

ee oe e eiee Uulgo queſitꝰ matrem ſequitur. lisůaliud inducat. Idem. ug ſeus ſi peo
diyt. qꝛ ipſa damnata ifurere cepit¶ u Lpi. i MNgenuũ accipere debemuſ preg eſns inter⸗
aantden eeiidenate? WA ſtatii: et dignitatẽ: ĩ qua tiã eũ de quo ſentẽtialata pcreſtcena. ve
amittit. vt. ſ. de peis er geiains vo, lege

noef⸗ Felerl a da ſtn
t.et.l.qui vltimo.ſʒ ꝙ dicit liberũ parere:refert ſe tantũ ab liberam.
eGO
liga. poſſ.l.ariſto.in fi.ar.cõtra.C.qð metus cã.ſi per im pꝛeſſionẽ.itẽ ratõ
ne adiũcti pmittit᷑ qð alias denegat.ſic.j.de libe.lega.ſi is qui duos.⁊.j.
quẽad.ſer.amit.ſi cõem.ar. .C.ſicõi eadẽqʒ cã in inte.reſti..Rli.
f¶ Gaque et igni.i.depoꝛtata eſt.vt.ſ.ad.l.iul.pecul.l.iij. Yo.ideo autẽ hic
liberũ peperit.qꝛ ipſa retinuit libertatẽ.licet ciuitatẽ perdiderit.vt inſti. de
capi. di. SF. minoꝛ. ſed quid ſi cõcepit et peperit poſt. K. erit liber. et nõ in po
teſtate patris. vt.j. ad trebel.ex facto.ꝗ.ex facto.ſed nõ ciuis.vt.j.de penis
gquidã. et facit ad banc.l.j.de moꝛ.infer.l.neat..
Anm legitime.cõſequunt᷑.quo ad familia.i.agnationẽ.vt inſti.de leg.
Eg. tuto. F. i. itẽ quo ad curialẽ cõditionẽ. vt. C. de decurio.l. eos. et. l.

beros. et. C. dẽ decur. l. exẽplo.itẽ quo ad oꝛiginẽ. vt inde dicat᷑ oꝛiundꝰ ſi/
lius. vñi eſt pater. niſi ſpecialiter alicui genti pꝛiuilegiũ ſit conceſſum. vt in
hocfilij matres ſequant᷑.vt in põticis.vt.ſ.ad municipa.l.i.

b Matrem ſeqᷣtur. quo ad libenatẽ. vt.C. de rei ven. partum. Item quo

ad oꝛiginẽ.vt.j.ad muni.l.i.in fi. ”
Ai furere. ſtatu. vt remanear liber. et ingenuitatẽ retineat
Dignitatem. vt iudex. vt.j.de iudi.iudex.

e 6

ſti. qui.nõ eſt per.fa.teſt. S.item furioſi.ſed ad nouos bonoꝛes aſpirare nõ
poreſt. vt di. l.de poſtul.S.quis.poteſtatẽ.ſ.maioꝛẽ ſe mgratũ minoꝛẽ.ac.
Omo liber. id ẽ ingenuus. òÿ

o ¶KReuertit. ingenuitatis. nec em̃ ad eã ꝓclamare põt. vt.j.de lib. cauſa.
um pacto. niſi pꝛeciũ ſui ꝛeddident.pt.j.ſi inge. eſ. di.l. ij. er niſi na talibus

nullus ſolius. Iliẽ quo ad dignitatẽ ſiue honoꝛes.vt.j.de ſena.filiã.et.l.li/⸗

lI ¶ Abagiſtratũ.vt ſenatoꝛ vel ſimilis. vt.j. de poſtu.l.i.G.q;uis.et facit in/

Geruari.nota habetꝑ aliũ qð ꝑ ſe babere nõ põt.ſic.ſ.que res pig.ob⸗

8Mon licet. vt monachũ. vel qꝛ er inceſtu eũ babui

t. et no. ꝙ intel
ligit᷑ poſſe qui nõ boneſte põt.ſic.j.de cõdi.inſti. filiꝰ.etde ver.ſig.
nepos. Itẽ aliud no.qꝛ nõ intelligit᷑ fieni qð nõ legitime fit.ſic.j.de
re iudicata.ſi ſe.S.cõdemnatum. et.j.ſi quis in ius vo.nõ ie.l.i.ĩ fi.

t/Erxr nature.ſequat᷑.quo ad oꝛiginc.vt.j.de municipa.eius qui

l.i.et. ð.e.cũ legitime.alij exponũt quo ad libertatẽ vel ſerui

tutem quod eſt verũ.ſʒ nõ per bac.l.qꝛ iã ſequeret᷑ ꝙ ſi eſſet ex legiti⸗

mo matrimonio nõ ſequeret᷑ matrẽ quod eſt cõrra.S.e.l.et ſeruoꝛuʒ
ingenui. .

u Gpecialis. vt in filio murileguli.⁊ genetiarij.C. de munilegul. l

iij.et.l.quia aut a patre.li.xi.et in filio naturali dato curie.vt.C.ð
na. li.l. iij. alij oponũt exẽplũ in nato ex ſeruo ſiſcali.et libera mu⸗
liere. vt. C. de ſer. fu. l. fi.q ð nõ placet. vt no. S. e.et ſeruoꝛũ.in fi.ter⸗

„ — — —.

cij dicunt ꝙ bec dictio.niſi.refert᷑ ad ſubauditũ.q̃ſi dicat bene dixi⸗

ſti ſine leginmo matrimonio.aliud em̃ ſi ex legitimo.qꝛ tũc ſequitur

patrẽ. niſi lex ſpecialis.i.pꝛiuilegiũ aliud inducat.vt in matre pon⸗
tica et ilienſi.vt.j.ad munici.l.i. SS
N. Hgenuũ.ſniĩa.ſ.que dicit eũ eſſe ingenuũ.ſecꝰ ſi dicireũ nõ eſſe
ibertũ:vel ſeruũ.nã tunc ex ea nõ fieret ius. nec alij pᷣiudicaret.

vt. j. de lib. cau. diui fratres. et. l.ſeruꝰ. Itẽ ſec ſi fuerit detectum ꝙ

per colluſionẽ fuerit lata ſnia.vt.j.per iotũ ti.de col.dete.ſed quid ſi
iurauit ſe ingenuũ aduerſario deferente.R.idẽ qð in ſẽtẽtia.vt.j.de
lureiuran.l.eum qui.i.ſi liberi.et fa.j.de reg.iur.l.res iudicata.et
j. de inoffi. teſta.pap.S.ſi excauſa.et.ſ.de lib.ag.ſiue.in pꝛinci.et.j.

de leg. i. ſi ſeruus pluriũ. in pꝛin. ar. S.j. de inof.te.qui repu.S. fi.
e nag vtero.pene.hoc dicit ꝓpter id qñ tractat᷑ de eoꝛũ incom/

odis. vt. e. qui in vtero. Item ꝓpter id quod diat᷑.S.e.are
tbuſa. er.j. de excuſa. tu.l. exuuſantur. S. remutit. ibi qͥ aũt in vẽtre vc.

5

Pꝛimus

TZegitime. idem de teſtamentarijs. vt inſti. de bono. poſ. in pꝛin.
et. . de teſt. l. filus. licet quidam contra.item ad boc facit.j.vñ cog.
l. i. F. ſi quis pꝛoximus. .
ac Pꝛegnans. alias non. vt. C. de cap. l. i.

b ¶ Patris vel mams.in quo quelibʒ ſequat᷑. dic. xt. S. e. cũ legitie.

De bis q̃ ſiii vel alie.iut.ſũt.

acq̊.poſ.qᷓ; ſeruꝰ.vbi dieq; iuſte dño nõ q̃ni᷑ cui ergo tũc qrit.Rñ.nõ viðꝛ
quen qð è reſtituẽdũ.vt ar.C. cõia de le.l.fi..ij.j.deacq.poſ.l.ſeruꝰ..ſi.
vel vere nulli q̃rit.vt no.in d.l.ꝙ ſeruus.itẽ nõ ob.qꝙ fructuario vel bo.ſi.
poſ.q̃rit᷑ ex duabꝰ cauſis et nõ dño.vt inſti.ꝑ q̃s p.no.ac..ð bis et.S.idẽ
qꝛ iſti qſi dhi ſunt.yt.j.de ver.ob.liber bõ. Itẽ nõ ob.ꝙ qñ ſtipulat᷑ factuʒ

c ¶ Dequituꝛ. ille vtq poſſit ire p agrum
reuerſus. ä8 ä l meũ vel vicini nõ videt
d lelin bng eſt. qʒuis fuenit libertinus: q; res teſtasiuriſgentiũ eſt nã apud om oño Aer gemnroſt.
reivſucapio non ludicata, ꝓp ueritate accipitur. nespereqʒ gentes aniaduertere de Ae Nde beledil.
Reer Niin uteroſunt:itotope- poſſumꝰ dominis in ſeruos uite r enari airla⸗r
moe⸗ dis i eſiureciuili intelligunt᷑ in neciſq; poteſtatẽ fuiſſe et qdᷣcun b. g aliqh dieik ee ſua
ne innenie iſi⸗ rerũ narura eſſe. Nã et legitime q; per ſeruũ acquirit᷑:id domino eranteoin⸗ pecer v
panws ancllle. Hereditates his reſtituũt. ¶ Et acquiritur: ſed hoctempoꝛe nul . mergn. arſtan dio
idiretf. depu ſi pꝛegnãs mulier ab hoſtibꝰ ca⸗ lis hominibus qui ſub imperio Querit ly poſtea fingat
blilego .· par pta ſit:id q natũ erit: poſtlimini romano ſunt: licet ſupꝛa modum no emaia ſul
egarrones ba um habʒ. Itẽ patris uel matris ⁊ ſine cãrlegibꝰcognita in ſeruoſ n.itẽ nõ ob. ꝙ ſeruus
benr auo eeõ concdictònẽ ſequit. Pꝛeterea ſi ſuos ſeuireꝭ Mã excõſtitutõe di pabbe eihulotehn
raneo biclibe·ancilla pgnans ſunepta fuenit: ui pii antonini ꝗſine cã ſeruũſu-⸗ teipu. vt..ð magiſtra.
as meen ;uisapud boncfider emptote, um occident:nomins punini iu- lasibe uuahi
op.l. ſipater. F. Peperit id qð natũ erit tanqʒ fur⸗ bet᷑:qᷓ; qui alienũ ſeruũ occiderit ¶ rẽpu.ſalo. liij ipn
U pomk tiuũ uſu nõ capit. His ↄſequẽs ſed et maioꝛꝰaſperitas dominoꝝ i ſi peptam araun⸗
qud ad omnia. eliertu quoqʒ qᷓ;diu patro eiuſdẽ pꝛincipiscõſtitutõe cobe mö. Kadid qo dr ſ.
ſed quo ad ſaami nmi filiꝰnaſci poſſit:eo iure ſit quo cetur. Apianꝰ deiinſti.l. . in fi. et. l. i.
4 1 i . — 7 „— loqtð b lliõ .,D.
eneans m Iſunt: q patronos babent · Idñs ĩ ſeruos ſeuierit: nel ldemugiſtrarbe ec. et
conſequitur. vt.) N Mm ꝗſeliberti uLZpi. μDad impudicitiã turpẽq; uio rpu. ſal.fſo. itẽ nõ ob. .
de riu nup. ſciẽ . t zZ = ð ac.poſ.l.i.G.ſj ⁊ ꝑ eũ
dumaneglcon . NRnül eſſe fatet᷑ nec adoptãdo/ lationẽ cõpellat: que ſint partes .j. de acqui re doll. ſi
Aim. patronꝰ ingenuũ facere potuit’. pſidisex reſcripto diui pij ad eli ſeruus. vbi dieq nulli
* ,Seer uʒ martianũ: ꝓcõſulẽ uecticẽ ma rdesletongne.
2 DDehis qui ſuiulł alieni iurnis ſũt. m'feſtat᷑ cuiꝰ reſcripti verl⸗ He ac te do. loae kouo
☛ n⁰nN Sieresss. ſunt dñoꝝ quidẽ ptãteʒ in ſeruo caſib vriidirm .
lia diui / KW „ 2 m Sine cã. modice.x
Do Aſto. . b Eiure ꝑſona ¶ g Aiꝰ. ſuosillibatã eſſe opoꝛtet: neccui ñcã æ ſinecz ly ſeuite
ila ans babui/ Bm alia diuiſio ſequi᷑ qued quã hominũ ius ſuũ datrabi· Sy ſm io. vt. C. d emẽ. ſer.
mus. S. ti.i.l.ſũ⸗ 2-2 „„ 2 7—„ — — l.i.et intelligit᷑ ira.j.de
ma. etnom ꝙl quedã pſone ſui iuris ſunt: que- dñoꝝitereſt ne auriliũ ↄtra ſeuici¶ vſuf. loc. . exeo. et.ſ.
la fur data par daj alieno iun ſubiecte ſunt. Mi- am: uel famẽul intollerabilẽ iuu⸗ oma lc ema
namutale. erpar deam itaqʒ: de his que alieno iu nã deneget᷑ his qui iuſte depꝛecũ direritq ſineci nolic;
nim ſcõm ius g.. ri ſubiecte ſunt.nã ſicognoueri- tur. Ideoqʒ cognoſce de quere imodeł cü cã ⁊ modi
bec aũt tota izm . er n. — .5 eIri fntieni ce et ĩmodice.vt.j.ð le.
ius aulle erlcer mus que iſte pſone ſunt: ſimulin lis eoꝝ qui ex familia iulij ſabini t qͥd ergo. .ſi bis. erj.
ſibimebis iſa telligimꝰꝰque ſui iuris ſunt. Si/ ad ſtatuã confugerũt.ut ſi ul du den Eng. Tenn
gddut tame qui Ig, 4 Als ſe- —„ U .). .
dã c al ir an ſpiciamꝰ itaqʒ de his quein alie- rius habitos qᷓ; equũ eſtuel infa⸗ „AſOcrigerit ctuͦ ad⸗
bij r fiios na poteſtate ſunt. Igit᷑ ĩ poteſta mi iniuria affectos cognoueris: cre ſea nkt
eoꝝ ꝗ ſunt capti . anidéz r ſs1 Rtir i i teeſt. vt. j. ad. l. acql. l. i
apaſb⸗. ans, te ſunt ſerui dñoꝝ.que quidẽ po- uenire iube itautin poteſtate do⸗ nerat y ſi volo no ai⸗
rũ ſtatꝰ pẽdet.vt uiliter acqᷣl. ↄuenini. nõ
inſti. ͥ. mo. ius dño dat nonz dñm. vt

te per. ..ſeruit.ergo filij nõ ſunt in ptãte.abſurdũ.n.ẽ ⁊c.vt.C. de dñi ..violatõʒ.boc caſu dʒ cõpelli ad manumittẽdũ.vt. X. epi. an
en galll ratoe ſpei dicuntur pendere. RH di. ſi lenones. ſ hoc caſu ðꝛ ꝙ dʒ vẽdi.vñ dicũt qͥdã bãccoꝛrigi.vlł dic
Dimul itelligim?. no. ꝙ ꝓbato vno de Zꝛijs vel bis q̃ ſeſe nõ cõ/ bic ſecũ vel cũ vno alio cõpellebat.vbi publice ꝓſtituebat. vñ ex frequenti
panunt᷑:ꝓbat et reliquũ.ſic.j.de ꝓcura.põp..ſj et his qͥ.exiſti.de öᷣlicto auget᷑ pena.vt.j.de penis.capitaliũ..ſolẽt.ĩ fi.et.C. ð epi.au.l.ne

i ¶ Gure geriũ.ſ.inuentõe vel appꝛobatõe.ſj ab ebꝛie / tu.in pꝛin. q Derrabi. niſi ↄſuetudo alið ĩducat.vt.j.cõia pᷣdi.vẽdi /mo.i fielegis
tate ſcᷣm canones.xxxv.di.c.die ſexta.nã cũ noe eẽt ebꝛius et appa

toꝛ. F. fi.et fa. C. de pac.l.ſinali.ĩ fi et ĩ autẽ.denupt.S.ſ hoc qͥdẽ.col.iuij.
rerẽt e pudibũda. qᷣdã filioꝝ ſuon cooperuit eũ.ð alter aũt riſit. qui TrDeneget. l. a iudicibꝰ. ſiem̃ denegaret᷑ et ſemos amitterent ꝓpter affli/
maledictꝰ a pr̃e factꝰ eſt ſeruꝰ.ſʒ cĩ modificet᷑ ꝑ bãc.l.dʒ dici de iure ctionẽ. etrpꝛecio carerent etipſis dominis.quandoq; ꝓ ſuis petitionibus
ciuili.vt.ð.de iuſti.et iure.ius ciuile. audientia denegaretur. vt. C. de reſcin. ven.l.ratas.
4 8. etpamibus erari fiios. vt.ſ. de li. er poſth.l. ĩ ſuis. if. SInfami. id eſt infamata quaſi dicat iniuna magna quã patiũtur iſpe/
lg Id dho.vel q̃ſ dſo acqrnit inuito pᷣter qᷓ; in brditate. vt iſti.ꝑ co naturali iure nõ auili.vt inſti.de iniur.S.ſeruus. L
NRS. no. ac. 5. itẽ nobis. er bacregulã cobarta ſic qcqͥd ſeruꝰ quert t ¶ Jube. ſpeciale. qð quis inuitus vẽdat. ſic.C. de ſideicõmil. lib. ſi te. et
iuſte id dño yel q̃ſi dio pᷣncipaliter vel ſecũdario q̃nit.q̃re nõ ob.j. b uij)

pa.po. ſol. F. ſiab hoſtibꝰ. dic ꝙ illi ſerui ſunt. l. hoſtiũ. vtiſti. ðR in . ad.l.acquil.itẽ mella. 5. legis. — gna.

Liber

ſ beiure do. cũ in fundo. . penult.er. . cõi di.lcõi diuidũdo. 5. fl. et. E. de m ¶ Molit filiũ.quia nuptie pꝛobant filiũ. vt.j.ð in ius vo.quia ſem
coi ſer. ma. l. i. et. . de reli. li quis. regulariter aũt cõtra. vt. C. de õbẽ. em. in

raudẽ. id eſt contra. vel ꝓpꝛie pone.
elegauit.plenaria cognitõe.et oꝛdinari

5 ie ſuꝑp cauſa babita. et data dit᷑

per.et no.pᷣſumptionẽ /ꝓ filijs.ſic.j.de lib.ag.l.i.ꝗ.iulianꝰ. et.j.de
rbo.edic.l.i.ꝗ.ſi quis nõ.et.j.de ꝓba.l.fi.
I qua pena pater.quia et ipſe filius eſt:et pater diuerſis reſpe

ſit. vt. ſ. ti. l.l. ſi is qdauu. ritur eiſdẽ et funioſo. vt.j.ſi ceriũ pe.ſi a funo0¹ſo.
Iliü naturalem:et legitimum. et no.ꝙ bec lex ſingit. nã boc vere ſceiire S lius. magiſtratũ. vt ſit iudex. vt.j. ad rebel.l. nam quod. et. j.
impoſſibue eſt.vt.j.de cõdi.et demõ.iucius.ei facit. C. de dona. inter de iudi. cũ pꝛetoꝛ. in fi.et.l.in pꝛiuatis.itẽ tutoꝛ. vt inſti.quida.

iudex nutriri. quod eſt paꝛuuloum.

vi. et vro. l. etiam. accur. r‚ rn cr 1. v Dyrr.
lVantti filiu. cõa.j3.de libe. agno.l.i. . ſi quis longo tempoꝛe. ſo. bilo a G rmil
quit cum vir eſt reuerſus anebann vin nõ denuncianeritmuliai cpre: eo neanlam in allg un ſa. qꝛallmentoꝛum finig,
nantẽ eã nõ eſſe ante partum cũ poſſit cogitur agnoſcere fili.ſed bic erar c G Duerendum. in a qꝛ alimentoꝛum finiig.
. 4 n33 d ¶ Alimentoꝛum. licet ergo pꝛincpaliter de alimẽtis agebat᷑.⁊ q

bſens.et neſciebat eã pꝛegnantẽ. vñ nõ babet neceſſe facere que Qume m. be 109239 8 9ge
Uſeharaſeonnltenanan, . Pever neraſſe Heereane d raruns incidenter exapiebatur et in pꝛincpali fuenit damna

in ſenatoſconſul. conninent ·

ſti⸗ icin lmilibꝰ . S. dD cõſti. ꝛinci.l.i.⁊.C. ibus. —ʒ—
ſhlaina. drer poſten ſeim imiiib⸗ obſeruaret᷑.yt.S.de cõſti.p⸗ . o ¶Bucredit. .
ſi eſnerr̃ interlocutus . „ „ . — „ „ . aus treſſel j
ns eller eel ſ iui mininõ reuertant᷑.quiſi mee ↄſti gracia ꝑ decẽniũ reuerſe uz annicca oerd inuime
ſt.l.ij. er . de mnno. l. Lutõi fraudẽ fecerit:ſciat me hoc lũ inueniſſei domo ſua.placʒ no⸗ Itẽ babebitiſte
emilij. in f.· er factt. c. admiſſuʒ ſeueniꝰ executuꝝ. Diuꝰ bis iuliani ſentẽtia hũc nõeẽ ma⸗ ſond⸗ arwe⸗
daneer tein⸗ ie, etiã adnianꝰ umbꝛiciã quandam riti filiũnõ tñ ferendũ iuk. ait ei decon. t. li F.
= matronã in ꝗqnquẽniũ relegauitꝰ: qui cũ uxoꝛe ſua aſſi idue moꝛatulſ füſtens ſerttad
4 mogispaſa eon ꝙ ex leuiſſimis cauſis ãcillas a noluit filiũ agnoſcereq̃ſinõ ſuũ pa. diul panes.
ſtiut poteſtas.p ma/ trociſſime tractaſſet·¶ G Uius. ſed mihi uidet᷑: qð et ſceuola ꝓ⸗ li. ſuo⸗
. aͤobtione⸗ s⸗ die i Tem in ptãte noſtra ſunt li bat ſi oſtat marituʒ aliqʒdiu cum Neſ fitlo⸗
pꝛin. Item per pꝛna⸗ 1l⸗ inoſtri: quos exiuſtis nu uxoꝛe no cõcubuiſſe ifirmitate n ennb .
enunnreee Peciis ꝓreauimꝰ:qdð ius ꝓpꝛium terueniẽte uel alia cã. uel ſieaua- arenttbe
eff.ſui 5. li quis igtur. Cciuiũ romanox?c. ¶ uLpia. litudine paterfa.fuit: ut genera⸗ lbus.
col. vij. b daone C Am ciuiũ romanoꝝ quidã renõ poſſit hũc ꝗin domo natꝰ? ẽ 4 Herrgeün. 3
t.. . H. . Aſunt patreſfami.ꝗdã filufa licet uicinis ſ cctib⸗ filiũnõ eſſe. s. Aubue caſi
d Ziuium ã n uedã filiez vvt emanci⸗
de¶ Ciuium vomanoꝛũ mi. quedã matreſfa. quedã filie⸗ Iqua pena pater I dem bus. vt emar
. . . „ pationibus vel
aumes obierros ine fa.patreſfa.ſunt ꝗ ſue poteſtatiſ Ofa. fuerit affectꝰ. ut uel ciui aliflſimilib mo
rio. vtar.. ad munic/ ſunt ſiue puberes: ſiue ipuberes tatẽ amittat: uel ſeruꝰ pene effici des tbgen.
begono elerrinſtit.ſimilimomatreſfamil. flliefa. at᷑: ſine bionepoe filij loco ſuc Po il ger tihn
n Anm ciuium. ſimili que ſunt in aliena ptãte Hã ꝗ ex R it SDem. eteſt ſimilis alle
2g. 7 PIe Sr 81 gatio.ſ.de act.et
nsnanrr ⸗ me et uxoꝛe mea naſcit᷑: in ptãte „, tre furioſo'libeni nibilo⸗ 01bra
neſte viuit. vt. ſ. de ver. Mea c. Itẽ qui ex filio meo et uxo minꝰ in patnis ſui ptãte ſüt. Idẽ num. kere. F. pla
ſig. pꝛonũciano.S.ma/⸗ 19 eel 35 9 in olbꝰ ẽ parẽtibꝰa: q hñ liberos cet.
nem qiaq que eit note ſean nalcit idẽ nepos me Ene- in dee Paretn z 91 nt liberos t Kerinere. mul
aucioꝛitatis femina.yt ptis:eque in mea ſunt ptãte:⁊ ꝓ in hofeltie Nã cuʒ ius Po eſt 1 lageiumres
oe lib. ebul. ij . ſi. nepos et pꝛoneptis: et deinceps tis moꝛibꝰ ſit receptũ: nec poſſit mabedũ quene
Rint aracaguur Jcetenö. II Dem. delſinere gs haberem ptate. nimſi ernatnames⸗
erpate gonen 0 ehore ex filio: moꝛtuoa eriainenber gbuscaſibꝰ ſolent dethon nrcret
ciatio.S.familie. 5s3äs a- 13. *
uorecedere ſolẽti fili ptãtẽ.hoc nequaq; dubitandũẽ: remanere c j.de concubi⸗
Poteltate ſubiets eſt: patris ſurſimili modo ⁊ ꝓne eosin ptãte. Quare nõſolũ eos ni Kparnus
pa ſigl poreſtans er poset ceten deinceps. uelin fiii liberos ĩ ptate habebit: quos an ſaſun mi e
dicſignificatões aus ptãqtẽ ſunt ſi uiuit ⁊ in familia mã furoꝛẽ genuit ueꝝet ſiꝗ añ furo⸗ nmunub s
. obet omme pocſarss ſit uel in eiꝰ parẽtisꝗ ante eos in rẽ cõceptiin furoꝛe editi ſunt ſeld Mc7 Kkinnts
— ramene⸗ poteſtate eſtet hocnõtantũi na- et ſi in furoꝛe agẽte ouxoꝛ conci Panone. e de
Pa. po. S. f. iuris eſꝭ·. i I Sem. ſcat filiꝰ.nã furioſus licʒ uxoꝛem diiſiinguemus.
pa. po. quoqz uum . r rr o ſacerdoti
aEoies et famlli liũ eũ diffiniuimꝰ:ꝗ erui ducerenon poſſit retinere tamen Ue nudere
. redient poſtea vinon .roet uroe eius naſcit᷑t Sed matnimonium põt. q cmitaſe ons ae.
nrertſparer uun ſi fingam abfuiſſe maritũ uerbi habeat in ptate filiũ habebit. pꝛso F Llolumaus.
niſi per dignuatẽ exiſſz ”MB 2. nota e ont
vt in autẽ. conſtitutõ qᷓ repolere. ic. .
de dig. F. illud. coll. vi. . ſ D tra.z.lo.1. quiad J o. ma. , j. 5 9
¶ ¶ Buns eſt. vt loco neporisadoptatus filio ↄſentiẽte me moꝛtuo recidat eterarcdne) o.l1. qui a cenun. bis in uc agriſti,
in filij mei poteſtatem. vt bic et.j.ti.i.ſi quis nepotem. ſecus ſi non conſen ? ¶ Acquiſiuit. quia ex quibus cauſis nobis ignoꝛantibus acqui⸗

v*

tus pater. nõ tñ in incidẽti pindicał i.in iliatõe. ð. C. deoꝛ. cog.
l.ij. vbi ſnĩa lata ĩ pncipali.ſ.in br̃ditate pᷣiudicat in qõne incidẽti.ſ.

Pꝛimus

2 „ 21--——

ſtat. dic ꝙ põteſſe ꝙ nõ ẽ filꝰ.m̃ ſunt ei alimẽta pᷣſtãda.vt qꝛ pr
ↄtẽpſit plaucianũ.vt.j.de lib.ag.l.i.G.ſi mulier.ſʒ nõ põteẽ hr̃s qͥn
ſit liber. vt in.l. vꝛia.vel diſtigue.an de incidẽti plene fuerui actũ.ſic

fit de falſo. et de
leruitute. et tũc ſi
ꝓnũciet᷑ de pᷣnci
pali. et de ĩcidẽti
ꝓnũciatũ videt
vt. C. de falſ. l.
vbi.etĩ. l. Zꝛia.ſi
vo ſummatiʒ :ñ
p̃iudicaticidẽti.
vt bic ⁊. ſ.de lib.

ag.l. ſi s a libe⸗/

ris.s.ſivł parẽs
et. J.de re iudi.a
diuo. S. ſi ſuper
rebus.
luiti natu
— „
8. legi

timi abſoluti a

pꝛia poteſtate a /
lio mõ qᷓ; emãci⸗
patõe.qꝛ ð ea ſu
bijẽ.łdic natura

les exocubia.et

luſfami.i Omp̃.
Pltſrzen

tũc põit᷑ ĩpꝛopᷣe
redigũt.ſic.j.t.i.
Rõ redigunt᷑.
niſi exuiterit igra
ti. vt. C. de igra.
li. l.i. et no. inuiti
nõ emãcipãt pa
trel. vt iſt. q. mo.
ius pa.po.ſol.
fi. iuin nõ emãci
