et nõ pᷣſtet᷑:ex empto actioẽ

uacua poſſeſſio emptoꝛi tradita

. gult.l.denũciaſſe.circa pꝛinci.accur.

tõe ↄtinet᷑:neq; rurſus plusdebʒ

eſſe in ſtipulatõe:ſʒ ex ẽpto ſuꝑeſ

ſe ad fructuũ pᷣſtationẽ. Si inter

Werationẽé. vt.j.e.iulł.S.quid th.et plene dices.j.e.ſi ſeruũ..fi.
94 acua.nõ in
t

igit. qð fieri

nõintelligit: ſi aliꝰ in ea legatorꝛ dʒ vt bic et. C.
ſideicõmifſoꝛũne ſeruandoꝝ cau- cſt pritn pa.
ſa in poſſeſſione ſit aut creditoꝛeſ et. 5. i.et. . dele.
bona poſſideant. Idẽ dicẽdũ ẽe:· tſteenpiten
ſi uenter in poſſeſſione ſit:nam ? S.iſed ̊. s. deõ
ad hoc ꝑtinet uacui appellati. Nunanpul
Altio poſſeſſiõis pOm. be Pona poſſi/
EVue a uẽditoꝛe fieri debeat: deate rel ſeeuae
talis eſt:ut ſi quiseã poſſeſſione,y nõ poſſidet. ſed
iure auocauerit: tradita poſſeſſio ein pPoſeſlo⸗
nõintelligat. Si emptoꝛ uacua,ʒ potlilij S.i.·
poſſeſſionẽ tradi ſtipulatꝰſit:⁊ ex
ſtipulatu agat fructꝰ nõ ueniẽt in c ¶ Gaẽ pertinet.
eã actõz. qꝛ etꝗ fundũ tradiſtipbu- Abenon ſou g
laret᷑:uacuã quoqʒ poſſeſſionem ar.ſed ct emptoꝛ
tradi opoꝛtere ſtipulari intelligit᷑. roe
nec tñ fructuũ pᷣſtatio ea ſtipula⸗ cte nocio in po
ellione lit.

Anio. nõ in /
( elligat. nũ /

quid ergo agetur
ad intereſſe.ſ.ad

actũ:uiã:aqueductũ ꝑ tuũ fundĩũñ) duplũ. reſpo ad
emero:uacue poſſeſſiõis traditio ae ern
nulla eſt itaq; caueredebes perte ſuſts eſt qenon
nõ fieri:quominꝰ utar. Si ꝑuẽdi res ĩ re poſſel⸗

toꝛẽuini moꝛa fuerit quominꝰtra

ſio eſt euicta ſʒm

nari ei gzo. Nem no ch
deret:odẽnari eũ opoꝛtet. Vtro no nteliglin⸗
tꝑe pluris uinũ fuerit:uel quoue- ud diite b

nit:uel quo lisin ↄdẽnatõʒ dedu⸗
cit᷑. Iteʒ quo loco pluris fuit: vel
quouenit uł ubi agat. Qðõ ſiper

le.ij. meuꝰ. F. p.

et de le.ij. qͥ con
cubinã.j.ſi brs.
et. j. de iure pa.ſi
libertꝰ. circa pᷣn.
et.j. de ſolu. ſi cre

j. e. l.itius. in fi. ⁊.l.cũ foꝛte.ſʒ certeſcom HBulg. et vltra pᷣcij dati duplũ. vſ
q; ad duplũ cõmunis pcij.vel intereſſe põt ſone mei ſingulans itereſſe cõ
demnari.cũ iſte cõtractus certã ſpẽm vel quantitatẽ cõnneat.alioquin eti⸗
am in infinitũ exrenderet.vt.j.e.idẽqʒ.in pꝛin.et.C.de ſente.que ꝓ eo qð
intereſt. l.i. F. i.et. . ij. vel dic vr ibi. Itẽ boc intelligas de itereſſe. qð eſt cir
ca rẽ.nõ exra rẽ.neq; em̃ ſi potuit ⁊c.vt.j.e.ſi ſterilis.ꝗ.cũ per vẽduoꝛẽ. ſe/⸗
cus ſi male tradat.vt.j.e.iulia.in pꝛin.ſʒ hodie etiã lucrũ.vt.C. de ſenten.
que pꝛo eo.l.fi. Item no.in bac actõe ſpeciale.vt ad ſingnlarẽ vnliiatẽ re⸗/
ferat intereſſe.alias cõe tm̃ inſpicit᷑ vt.j.ad.l.aqui.l.ſi ſeruũ meũ.et.j.ad.l.
fal.l.pᷣcia.ſ̊ qualiter ꝓbabit᷑ boc ſingula intereſſe.dic vt.C. de ſentẽ. qui ꝓ
cVeditoꝛ deberi. pdio vẽdito poſſet.et lojq. eo qð inter eſt. l. i. F. ij.
de Deben. puta arando viã in qua erat ſeruitus.
e¶ Eenen. ſic. ö.de contraben. emp.il.ea que.ij.fi.et.j.e.iulia.S.idem iulia.
et. ſ. de edi. edic. l. quotiens.
Voluir. ſecus ẽ in re pꝛincipali.nãet ſi noluerit ꝓſpicere ſue ſecuritati. et
tle nolle. teneri nihilominꝰ renebit᷑.vt.j.e.l.quero.ſed certe nõ eſt ſecus
nc ſecuritan ꝓſpicit. qñ in nullo metit᷑ẽptoꝛ.nec em̃ qͥd celat.in quo
ubptoꝛé. et tũc ꝓdeſt ei pactũ generale et ſpeciale.alioquin nec

Frit pactũ. vt. S, de beredita. vẽ. I. boc aũt. et. j.e.l. quero. et
ccurſius.floꝛentinus.

ditoꝛ. et. j. de acqui.poſ.l.nõ videt᷑.necpiuratur ſi ex c liata deferat
vt. S.qᷣ ſatiſda.co.l.fi. Itẽ qð dicit ſi eſt aduocata idẽ et ſi põtaduo
cari. licet nõ ſit aduocata. vt.S.l. ꝓx. S.i.nec obſtat.j.e.iul.S.poſſeſ/
ſionẽ. vbi dicit᷑ ꝙ tradita ẽ.liq; poſſir aduocari.ſo.ibi ẽ/ ꝓ tradita ad
boc. vtad vſura pcij emptoꝛ teneat.qꝛ ꝑcipit fruct nõ aũt vt vendi
toꝛ ad inrereſſe liberetur. ut bic .— .
e¶ Si emproꝛ.nõ veniẽt.ĩmo viðꝛ ꝙ ſic. vt.j.de vſur.ſi ſtipulatꝰ.ᷣin
pꝛin. queẽ cõtra.ſol.bic minꝰ dicit.i.im̃ vacuã poſſeſſionẽ tradi. ibi
plus.qꝛ ſtipulatꝰ eſt rẽ dari.et vacuã poſſeſſiones tradi.vel bicfuit
ſtipulatus animo nouãdi actòe ex ẽpto. et qð nõ eſt deductũ in no
uatõe pꝛiſtina actõe petet.ſ.fructꝰ. vx.j.e.l. in fi.et boc ſubicit. iteʒ in
rellige boc. niſipoſt luẽ cõteſ.vt.j.de vſur.l.videamꝰ.ꝗ.ſi acnonẽ.
f Noͤtinet. vt. j. de ver. ob.l. ſi filiꝰ. S. cũ fundus.ſed ð.in e.ti.l.ſi fun
dum. vbi dicit venire intereſſe.ſo.ibi de alio intereſſe ꝙᷓ de fructibus
dicit. Itẽ Z. in.e.ti.l.in cõuentionalibꝰ.vbi dicit venire cam bonoꝛũ
ſo.dicit cãm.i.ꝓpꝛietatẽ rei.nõ poſſeſſionẽ ſolã.fructus autẽ non ni
ſi poſt lit. conte.vt di.l.j.de vſur.videam.ff.ſiact. .
gSi ier. nulla eſt. qꝛ incoꝛꝑalia traditionẽ nõ recipiunt. vt.j. ð ac
uir. re. do.ſeruus.S. incorporales. et. ẽ. deiſeruitu.l.ſeruitutes.et.l.
quotiẽs.et iõ qui pᷣſtat patientiã nõ libera᷑ ab actoe ꝑſonali.et ſie

lipore
fiti n⸗
ſccöen
ßmnde
Nonobe⸗
nan. K
Nicpa
Cgiunsi
hirn
entö,d
dißne
Molitcs
hoerſſpB
Ubecſe
leipe ba
lochee
Aboeſch
pencet
lonbicefu
lns ſie
Ulchoer
liplunni
chmnnn
Manons
dan hoc
eüüpes
llpein
ſaſel
lo ſch .
diot⸗
lnre
Knme
narent
Modgin⸗
Mfmnnn
hiunz
1

(anent-

le e
Nie
N
nöſcen
dae⸗

ing

poſſtäſt
peſcſhe,
ſiuan

Gipenie.
on ſig
8ooſice

Utütengn

otorboet
uuliiſ
nodo n
oneſt
OAro ruit
len
eraent
mneſeſal
Miehhiet
ſeſonn
aont
k dnr
upeſc
Kaucu hn
Jentoch
ſeligken
dilein
Nereſde
lelg en
nibis
Neuepnl
, ccs on.
delclucct
unt
pötache
1lgpoſt
ralun
innte

thul i

lben

luau in i⸗
hic igt
ſiacont
.nN

efftkten

xix.

per pᷣſcript.tolli põt.vt diximus.. de vſufm.l.coꝛruptionẽ.
b¶ Di per vẽditoꝛẽ fuerit moꝛa.per diei lapſum.vt.sS.de le.cõmil.ſi
fundus.in fi. vel ꝑ interpellationẽ.vt.j. de ver.ob.ſi exlegati. 4
i Elel quo.venit.iĩmo videt᷑ tempus.quo petitur inſpici.nõ pꝛece/⸗
dens.vt.S.ſiceriũ petatur.l.vinũ.que eſt cotra.ſo.illa in ſtricti iuris

aie i vone
. buic ſolutöi ⸗ , . .
Seono⸗gi emptoꝛem moꝛa fuiſſet extiman
in bone fi emp½ OPoOtect haum qð ſu: cũ agat et
no cacr hrei quo loco mioꝛis ſit.Moꝛa auũt ui⸗
re inſpict ſe dala der eſſe : ſi nulla difficultas uẽdi
in fucrbus erſri torẽ impediat quominꝰ traderet:
milib loguik ber pſ. atin . 2 tpᷣe paratus fuit
quo ad rei extia/ 22 . —
nonẽ. vr .ð vſa/ tradere. Itẽ nõopoꝛtet eius loci
aelvneen⸗ tantũ pcia ſpectari in quo agatur
er bocſc quoſ,· ſʒeiꝰ ubiuina tradi opoꝛtet.nã qð
daʒz. tu dice bic ꝗq Bꝛunduſioauinũ uenit:et ſiuẽ⸗
a tẽpoꝛe cõtract ſtio alibi .
ſuit i moꝛa. quua Ditio alibi facta ſit: bꝛunduſij tra⸗
ſic cöͤuenit. vt ſta diopoꝛtet. ¶ p) Aulus.

nsnobenam.5. AI. Yeruũ mibi ignoꝛati ſciẽs
man. ſi bomin furẽ uel noxiũ eſſeuẽdideris:quã⸗

r ai, uisduplã ꝓpmiſens: tenens mi⸗
ſpicitur tep mo hi exẽpto quãti mea intererit ſciſ
be eaeece⸗. le: q ex ſtipulatu eo noĩe agere te
pus li. ctel. de c nõpoſſuʒ anteq; mihi qd abeſ
beetniet eeg ſet. Simodusagriminoꝛ ĩueuia
ꝛei vẽ. babz ſimi tur: ꝓnumero iugerũ auctoꝛ ob⸗
eew aa vo. ligat eſt qeubi mod minoꝛ ue⸗
cõpendioſius aa it᷑: nõ põt extimari bonitas loci:

em bie fuiſſer o qui nõ extat ſʒnon ſolũ ſi modus

cutus. ſi dixiſſet 0„ ,
rerotemoec⸗ Agri toti minoꝛ eſt: agi cũ uẽdito
rd urimi mer⸗ re põt: ſʒ ẽt de ꝑtibus eiꝰ: utputa
veuanoeneee ſidictuʒ eſt? uinee tot iugera eſſe:

dam. boc em eſt Uel oliueti:et minꝰ inueniat᷑.ideo

rt ivli qʒ his caſibus pbonitate locifiet
fi. er . e.l. ſi ſteri⸗ extimatio. i I Dem.
la. ecft per ven JIheresteſtamẽto quid uen

k gat ſ. ſitũc Dere dãnatus ſit: et uẽdiderit:de
eſt minꝰ iᷓ in tẽ⸗
poꝛe pᷣterito poſt
moꝛãa in accipiẽ/
do factam. nam ſiin pꝛeterito minus valuit qᷓ; nunc:id minus pᷣſta⸗/

bitlur in pᷣiudicium em ptoꝛis.vt.S. de tri.l.pe.in fi.

lEtquo loco.babita rõe loci et domicilij.vbi fuit venditum. Iteʒ
eo attento.an ibidem vina tradi opoꝛtuit.vt.j.ſtatim..iteʒ nõ opoꝛ
let et cetera. Aʒo.
m ¶ Didetur eſſe.ſ.emptoꝛis
n¶ Binulla. ſi enim vlla difficultas interueniat vẽditoꝛis emptoꝛ
nõ videtur in moꝛa.quia et ſi vellet accipere:nõ poſſet.aʒo.
d ¶ Pꝛeſenim. babundat.vt. C. de teſta.ma.l.fi.S.i.vel ideo dicit p
ſerum.quia ⁊ ſi nõ omni tempoꝛe.aliquo ramen ſeparatuʒ dixit tra
dere.et illo ſaltim tempoꝛeemptoꝛ fuit in moꝛa.vt.S.de peri.et com
mo. rei ven.l. illuc aʒo.
p¶ oci.ſ.tantum. ſic.j.de bo.auc.iu.po.l.iij.et boc ſiue emptoꝛ.ſi⸗
ſie venditoꝛ fuerit in moꝛa.et boc ſi eſt aptus locus ad petendũ.
¶q¶ Abꝛunduſio.i.in alio loco qᷓ bꝛunduſio.vt bec dictio.a.denotet
ſeparationem. accur. S” J

r¶ Aenit. bꝛunduſio tradendum.

De actio.empri

3 PJſeruũ. pmiſeris.ſq furtis noxijſq; ſolutus non ſit. que eſt alia qᷓ de

ceuic.et de boc habes.j.de edi.edi.qð ſi nolit.G.qꝛ aſſidua.accur.

E*

reliquis:que ꝑ cõſequẽtiã empto
ris ꝓpꝛia ſunt:uel ex ẽpto:uel ex
teſtamẽto agi cũ eopoterit.ſed ſi
falſoextimãs ſe dãnatũ uendere:
uẽdiderit:dicendũ eſt agi cũ eo ex
ẽptononpoſſe.qnoniã doli mali
exceptione actoꝛ ſubmoueri põt:
quẽadmodũ ſi falſo exiſtimãs ſe
dãnatũ dare ꝓmiſiſſet:agentem
doli mali exceptõne ſubmoueret.
NPomp.etiã inceꝛti ↄdicere eum
ſſe ait: ut libereturcpy- Om.

net᷑ ex ẽptouẽditoꝛi.etiaʒ

i ignoꝛaueritmioꝛeʒ fundi
modũ eſſe. Si uẽdidit tibi inſulã
certa pecũia:et ut aliã inſulã meã
reficeres:agã exuendito:ut refici
as:.ſiaũt hoc ſolũut reficias eam
cõueniſſet:nõ ĩtelligi᷑t emptio:et
uẽditio facta:ut ⁊ neratiꝰ ſcripſit
ſed et ſi areã tibi uẽdidi certo pꝛe
cioet tradidi:ita ut inſula edifica
ta ꝑtẽ dimidiã mihi tradas:ueruʒ
eſt ut edifices agere me poſſe ex
uẽdito:et utedificata mihi retra/
das quãdiu eniĩ aliꝗd ex reuẽdita
apud te ſuꝑeſſet:exuẽditomeha
bere actionẽ ↄſtat.Silocũſepul
chꝛi emeris:⁊ ꝓpꝛius eũ locũ ãte
qᷓ; moꝛtuusibi inferat᷑: edificatũ
a uẽditoꝛe fuerit:poterisid eũ re⸗

Abeſſet. etiam ſi condenatus ſit.ſicut et in ſtipulatione hr̃e licere. ut. j.
de euictõ.l.habere licere.ſed contra.j.de euict.ſi em ptoꝛi.ſolue illam ſcõm

iſtam.vt nõ pꝛius poſſit agi qᷓ; abſit.ſecus eſt in actione ex empto.vr ſubi⸗

cit.j.e.ſeruus..fi.ĩ pu-
etadde quod no.j.eoð
emptoꝛem.accur.

v¶ Bi modus. pꝛo nu/

mero iugeruʒ. boc intel
lige cum in ſingulis iu⸗
geribus certum pꝛeciuʒ
cõſtitutũ erat.alioquin
ſimmodus non inuenit
mioꝛ.ſed loci qualitas
bonitatis fiet extimatõ
vt.j.ſtatim ſequitur.

x ¶ Bbligatꝰ.ſq; ad tra

dendũ.quod deeſt. vel
ad tradendum pꝛecium
ſi vltra babet.

y ¶ Bi dictuʒ eſt. vt ſi in

vinea.x.iugera eſſe de⸗
beant. in pꝛato. v.et in
vinea deeſt.magis eniz
detrahitur qᷓ ſi in pꝛa⸗
to deeſſet. vt bic. et. j. e.
ſi in qualitate.⁊.j.de e⸗
uic.qui fundum.et.j.e.
ſi duoꝛum. in fi. vel itel
lige boc reſponſum ven
dirione cõtracta in ſpeʒ
vt dicta.l. ſi duoꝛuʒ. in

pꝛincipio.

5 J beres pꝛopꝛia
◻C unt. id eſt acceſſo⸗

na rei empte que ſunt

multa. vt ꝑ multas.il.
buius ti.et maxime.j.e.
iul. 5. fina.⁊ ſequentibꝰ
a9 (Ex teſtamento. valz
enim buiuſmodi lega⸗
tum ſiue cerium pꝛeciuʒ
teſtatoꝛ ſtatuerit.ſiue ñ
quo caſu iuſtum intelli
gitur. vt. j. de le. ij. ſi fide
iuſſoꝛ.S. meminile.

b ¶ Doli mali. repeteret

enim ſi daret. vi. S. de
ac.ſi cum te.ergo do⸗
o. vt. j. de exce.do.l.do
lo.

At liberef id eſtſine cauſa. vt et. S. de condic.ſine cau.l.iij.

EE

Enetur venditoꝛ. ad pꝛecium ſuperfluum redddendum.

C oꝛauit.nibil intereſt ⁊c.vt.j.de edi.edic.l.i.S.cauſa. et facit.ẽ.e.

in emptõe.i.Rñ.et.S.depoſiti.l.i..ſi ignoꝛauit.

f¶Si vendidit. vt reficias.no.qꝙ agitutex vendito ad id ꝙᷓ eſt in facto. vt

bic. et. j. pꝛoxi.et.j.e.iuli.ꝗ.penul.

on intelligiiur. ſed eſtcontractus ĩnominatus ex quo põtagi p̃ſcrip.
per. vt. j. de pꝛeſcrip.ver.ſi tibi arèe.ſed conira. S. de contraben. emp.l.fun⸗
di partẽ.ſo. ibi intemenit pecunia.licet ex alia cauſa.pꝛeterea nõ fuit illius

pantis dominiũ tranſlatum. vel cõcoꝛdat.

b Erre vendua.i.de eo qð mibi debes retradere.ſed et ſi eſſet extinctum
vł depditũ ſine culpa:actio euaneſcit.vt hicĩnuit.et.j.de ver.ob.ſi ex legati
i ¶ Gupeſſet. ſ̊ pone ẽptoꝛ fecir domũ.et ãteq; traderet cõbuſta ẽ.nũqᷣd ł
lee Si locũ.emeris.et tradit eſt. ¶ Ec ꝓpius.ſ.qᷓ debeat.valle
ge ſit ſtatutü. vt. S. ki. regun.l.fi.bic autẽ ẽptoꝛ illius legis nõ bab
cium.quia tem poꝛe edificationis nõ habebat ius inferendi.yvnq
actionẽ exempto quo ad intereſſe.yel yt rollatedificium.

Liber

4 ſoe
ine
. et pe
racts ire
= gainen in
. ſ. F. Dl
SèM . .
la. tůc 0 ſͤancl⸗ re Ptoꝛ . ne ſ⸗
lia. tũ neeve ſur . here⸗ r. pto⸗ mu
Eto a ona pt. bec i. bere iniun ihi. c
ek teſtamer i fami Pe
latu x ui. ſ tqu 8.1l. 2,5§. et p lo e mi⸗ ſe
B M V eman in ſu
ris. vel meſura inantbenuz erem Kui lin
põderis. pe ſce l.lir gr. S.P udt fruc. b l –
Pinus poͤd lini. ſisapud uſu nõ eilrilt, mir
AMinn H ſeſe cilia ſot in nun
argente ap reercral Rendeger ineti uſu Xe mat
— coppa m. dnon to d t. „ „ id ſu Ar CLI 9 ,.n perbo ac. cito⸗
iq mihi ila⸗ arrau fuorn bad Ks⸗ ran nn
mm. iſtic Kanrron iqð mil e . ot cepi re t: 4 in pꝛ teſta bi Kunk
7 S = Aretnial ate
d de. bus. epꝛe i. S isn odus 8.8 a e capit reuer ſt: i = Au⸗
na Eterfoanf. s. et rul ceni un. uta id q tüci erit t. qin ũ ſit uk. dihua dan ntii
ebe En min gecn 82: is: ita t et i ue usfu Eiidee ſſe: cũ de⸗ nuvrri. rab. inlii
ſim. cre eti. cap ecu ag ider nõſi hi. ſiu tu Editoꝛ ticij ßchn, 3 tra . nali aunk ſir
Siee 2 tote Edie Eno ihi. 8: e ſfruc. . ru p eS ope⸗ mu. eacqre ac. l
6 lo. l.i. Ep hiuẽ iteg nmr li te hjfru libe ſ ſeru C t.ſ.d ditõ. a . mall
nache vici / mi iid it :pſta up̃ᷣ e ñ uſu bi cuſe rti e lerad bo anta
bec bia pꝛe dio e⸗ 98 ſt ſpr. Gr eb eu Iti idero: o ince utem dod. eciuz di⸗ br
5. coͤe exp̃ tene⸗ u itegn ſi enʒ nte ed J dero: 0l nit ſip⸗ 1 pꝛe irqun
vt. S ixero. dixero mi⸗ Site did t: ut i ret lum adi diti ã ſer u p⸗ eg ruq; fenur 4 i
e ni. ſii ertioꝛ noie ctu at p illð luz id deberẽ: ẽt lari 28 ſi berũ ti ü caſu ötra no int
ni. pio qꝛ c eco;, eo 5ida ſtax t. et i riuʒ debe t patian. OD libe 18 vt.en es. et Raiier
ſrno vredo. derg onõ lũ dũ utat. õtra ide⸗ redel i: utp om. qðᷣ bebi enp. lyt et.,. – ⸗
ſrnd⸗ ſunn vt de de r. lũ ma tra p iſi in ce Pſtan re mih it ip cero: hab tis elaterf⸗ lac
R Reutpa, dol ocoin tni⸗ we is de welidi tõe fecene 0 itu iaße⸗ fusmn
ſe uabe inoiiies edeieo⸗ gun e ſeuuii, ö. ne, oßinr luen
do. nchal et.ſ. bſen oimo⸗ ðet odi ita diũ erede Ede be nb. gKacere ogiunr eune
ana vt kiſer⸗ 0 üſit:c enqoe reſp idero: iſ itrade emttee 6de 0 o⸗ Fer c nan aum
ter tene * leſcg e act teu binüũ uẽd Oter bi ionẽr patin ex eosn 653 cogi ꝛface uie ;
oſt.li. yl. egt. daſe 4 ar eler ae . nde llere teoe t neaſnene, nge
2 oenali malo ſunn V i⸗ e en Gratia is d pot ut bi. – i
Bid jiios. do uctoꝛ *: cuia in ten ⸗ do icuz ec obliga . et id ed lalein
eae Rene, tiꝰret ucto nd? uẽe uitu⸗ füde Gcu nA bliga⸗ 1 toꝛ. gik len huen
ta . et. . E er I8. in re . xuẽd 6 . d re oca n ſpee uſtun
le H 1. luero n ualun ituanni en⸗ it:ex mlar⸗ dunen arlar Werake c
ſir. icei v.lb lſi itutẽ er dñs ñ ti u⸗ . nẽ ſonad e0 ui eri keit atoet uli
iul. F. ere. x 6.p. l. ⸗ itute Pter 02 dũ ſſur O 5 dito t: qu oc. v qu Nann
er 09 Zhbẽ eri. I ſi ꝓ 8˙ une Ce . * ſdẽ ꝑ Ue. teri . bo r. l. e cer⸗
e er d de rerdp a6 me: oteni ſif ter ace neris esin ein iis g exti Ebat cõ⸗ ſiralbi gn mit mmlin
— indigie enõ pe S37 oit itin i⸗ desin ſenii res ühebat 4 fan mine Pul⸗ min
ercöͦreive fi. t ſeij 2 er fu ne 9 e 2„ at. t:e liga iſe . tũ atul k. v 6d
cõ.rei in ſi 5. fu et ei te bepẽ Tr 9 3 el di t. ſt ibera 2
. alere⸗ . nod eiqſ finu a. iridn gagn aherdi a er
ai ſube F. fi. dix ꝛutr. 9ſum. adid alo en uas ẽtes ꝓ redẽ ction tul F.illui ſic. vt nen
õ oĩe q gat 1 et tra lom ex ſtat d curre e he rũ a itateʒ dode quura lEirt
eene. cuius n oblig ihi .·Si do dita: 490 eber⸗ dua redi inde Son Hanbais llann
2 iderit m k. S end 6pe ſona t d atim d ähe in .der ungoisz ſſe
— et.l. liberü. n Edi teneb einfen toꝛ tia ana⸗ ſepen i ad e: de 40 fi. qu tfa. ſeize
cur. liberi ven uẽ en toꝛin eptoꝛ ex t. t anñ enn in. etr.l.ol e ig
Bzini nizi Pareſa nedi ideoinciac⸗ eſſe od itoeem beiairnii dn⸗ ſe nchen
no.vr. Seker ligd alaml e⸗ ſtatuy eſtari daiiged itate ditatẽ itautp l beaut nra⸗
diro inap.e ſi pu inpi pto lũm ðp ipꝛ li⸗ pꝛi redi⸗ ere . aſʒ ömo⸗ i ſeruu itöem Ndeen
Agi, o.Lr.f .ts tit.i tet: Edito⸗. ſcen ace aaua ſadi ou ſentie itoꝛ Schfner. d red/ n
dir li. .l opoꝛtet 0ꝛ ſ et pꝛiu Em ſen di ſ. cor. aktad 5§ iſ
gteiventa ui⸗ op⸗ toſituẽ B ito⸗ et exi pau nẽ: D uẽ ua o ag iné.
Rrerchret irtidio = S –– n
gaieune eo datcinnicte n. düer Rennn Srtetk au anch Ai
bus ibet inl it. et c. eui Lat it ne tʒ tii em. 21 . ñ cõtra⸗ ßanrkeqi l.
cuili ronheen t eſt ſſi . Poꝛ poꝛte i de⸗ dito . endũ nicd ſng (in
duoꝛ Nannd/ 6 ſm beſſe eili ſ uẽde u —— g
liet. tan ztec icſe ſemꝑ bonefic ick ude en aneusau auofug
ende gagerender em pti qdð mmeln nuie . ditoꝛ is lbadimi 1.
ac. 9 1 ſc v 22 re ma
. „— . ¹ 6e *
E en
ve et tra maͤe net an ij vẽdito Ecnorlgeer⸗ bſur ſſẽt. ye
pmilit,de ndé i bier ntotd zined gis ele⸗
Arand, veh euictõ ellit, erõ ſe ßͤ ſi gi
srr⸗

npta.
coꝛr.
né. mulier. i.
is pirgi
. Uis †
6 Bigq
1,0

Nenße
Nanpn

linn

Hlnd
ero Pnge
do agee
leiini
pint
oeg
ſtolin
iſdeane
iicin
tenhn
glngtd
Nialea
i

hrj
eſiuſcn

.

Nis.

os

ü de

niden⸗
Liamg.
degciſele
Peeigbe
nicgpech
Aſuztekmm
detönthi
lyttes,e
hllin,
ulies aen

Uerooger
Kio gen
ogi n
ſacaſre
cphans
ubtment
hon eiderf
Aſnngth
orinſpere
hooſteugfi⸗
Naröͤ

leäqe

bi gnih
onnep
tanulibeun
Polbentt
ſuntilſ
heundent
D
ge no ſe
ſluguit
aubaß
ci quss. ,
1 hug b.

Gſone n

ſdean
ſmun.
eobibtuc

geriNtdn

Ahltul

nre ciuli⸗
drcht

ergte ſ

xix.

le ¶ Mon eſſe id eſt actionẽ redhibitoꝛiã. eũ nõ ſit moꝛboſa vel vicio
ſa. alias baberet locũ redbibitoꝛia. vt.j.de edi.edic.l.ediles aiunt.
IAd reſoluendã. volebat em. vt. s. deptrabẽ. idemq; refer:.ac.

em.alioquin..quo

d ſi ego me.xet facit.j.ꝓxi.j.

m ( Is qui vinũad diſtrabedã. yt.⁊. S. pxi.S.et yẽditoꝛi ex vẽdito.

vt.j.de edil. edi.
l.cum autẽ. circa
pꝛin. ibi quod ſi
ſine iudice ⁊c.ſᷣ
nonne ipſo iure
ſolo conſenſu iã
diſtracta eſt certe
ſic. dic ergo agat
vt diſtrabati eo
qð de facto ꝓceſ
ſit. i. arre datio.
vt reddatur.⁊ in
ſtrumẽta emptio
nis caſſentur. de
iure enim non re
ſcinditur.cuʒ ip⸗
ſo iure ſit nulla.
et id quod nullũ
eſt reſcidi nõ po⸗
teſt. vt.j.de iniu⸗
ſto rup.teſt. l.nã
n (Gllud quero.
condici poterir.
conditiõe ob cau
ſam. ſed cõtra.S
vſufruc.quemad
mo. ca.l.fi. ſolu.
bic erat emptoꝛ
et fur.quantũ ad
anulü quem do
mino inuito con
tractabat. vel cõ
dicit ratõe poſſeſ
ſionis venditxoꝛ.
vel die ꝙ bic trã
ſtul it dominium
in accipieniẽ ob
contractum. Irẽ
no. bic ſcoʒ quoſ
dam ar. ꝙ condi
ctio ob cauſã ba
bet locũ in coͤtra
ctibus nomina⸗
tis.ſed tu dic cõ⸗
tra. vt. j. de re. ꝑ/
mu.l.i.in fine.et
C. de contrabẽ.
emp.l.ſi non do
nationis. et dixi
5.decondict. ob
cau.l.fi.

euictõeseũ pᷣſtare debere. I dẽ

e ẽpto actõeis ꝗ emit: utit
Aet in pꝛimis ſciẽdũ eſti hoc

iudicioid demũ deduci:qð pꝛeſta
ri cõuenit.cũ enĩ bonefidei iudici
um ſit:nihil magis bonefidei cõ⸗
gruit:qᷓ; id pᷣſtari:qð iter ↄtrahẽ⸗
tes actũ ſit qð ſi nihil ↄuenit:tũc
ea pᷣſtabunt᷑ que naturaliter iſunt
huiꝰ iudicii ptãte.et in pꝛimis ip
ſam rẽ pᷣſtare uẽditoꝛẽ opoꝛtet:id
eſt tradere que res:ſiqdẽ dñs fuit
uẽditoꝛ facit et ẽptoꝛẽ dominũ:ſi
nõ fuit:tamẽ euictõis noĩe uendi
toꝛẽ obligat ſimõ pᷣciũ eſt nume:
ratũ aut eo noĩe ſatiſfactũ.ẽptoꝛ
aũt nũmos uẽditoꝛis facere cogi⸗
turt. Redhibitionẽ quoqʒ cõtine
risẽpti iudicioet labeo et ſabinus
putãt:et nos ꝓbamꝰ. Animaliũ
quoq; uẽditoꝛ cauere debet ea ſa⸗
na pᷣſtari.Et ꝗ iumenta uendidit
ſolet ita pꝛomittere eſſe bibere:ut
opoꝛtet.Si quisuirginẽ ſe emere
putaſſet:cuʒ mulier ueniſſet ⁊ ſci
ens errare eum uẽditoꝛ paſſus ſit
redhibitionẽ quidẽ ex hac cã non
eſſe:uerũtamen exẽptocõpetere
actõnẽ ad reſoluendã ẽptionẽ:ut
et pꝛecio reſtituto mulier reddat᷑.
Jsquiuina emit:arre nomie cer
tam ſummã dedit poſtea cõuene⸗
rat ut emptioirrita fieret.iulia.ex

0 4nan pᷣſtare emptoꝛi.id eſt ꝓmittere debet venditoꝛ emptoꝛi
vt bic.et. C.e.l.emptoꝛi.ſed et ſi non ꝓmiſit ignoꝛans quãti mino/
ris erar empturus tenet᷑ ſciens in omne intereſſe.vt.j.e.iul.ꝗ. item q

p ¶ Etiam ſi alienum. non ſolum ſi ſuum. vt bic. et. j. de

furem.

euic.l.euicta..fi.in fine.

q Moxijſq;.ſ.alijs.i.qꝙ nec furtum:nec aliud tale maleficium com/
miſerit ꝓ quo debeat dari ꝓ noxia.vt bic.er.j.de edili.edic.l.quid
ſit fugit..ꝙ aiunt.eum autẽ furem re nõ eſſe ꝓmitte.nõ videt᷑ tene/
ri. vt. . e.l.iul. S. cum furem ⁊c.ſed ſi fuerit ꝓmiſſum tenet ꝓmiſſio.vt
j. de edil.edic.qð ſi nolit.i.i.nec eſt inutilis ratõe impoſſibilirans

vt
0

ellee i ita quis.
1 Ab oibꝰ. l. ſolutꝰ. vel dic ab oĩbus.ſ.ſapiẽtibꝰ receptũ eſt.accur.
ſ¶Emptoꝛi caueat.qͥd aũt in bac cautõe ueniat.dic vt.j.e.l.pꝓx..q̃

t Eradat᷑ ei poſſeſſio.nõ pᷣciſe.lʒ boc quidã dicãt.ſʒ vt ad in ⸗aũt
lereſſe danet. miſi tradat vt ſubijat.et dixi.ð.e.l.i.bic autem caueba

tur de tradendo. qꝛ in dien debuerat fieri traditio.
v ¶¶ Nadentẽ.cum dies tradendi venit.vel quaſi.

De actio.empti.et vẽ.

x QDuanti.ſupple condemnari venditoꝛem quanti ⁊c.
¶ Unterſit.ſcilicet ſingulariter.vt.S.l.i.in pꝛincibio.
5 Satis aũt nõ dantẽ.ſ.de p̃dicis.pel de euictoe.et accipit ſatiſdatio pꝛo

emptoagipoſſe aitut ana reſtitu

atur utilemq; eſſe aetionem exem
pto etiam ad diſtrabendaʒ inquit
emptionem. Egoillud queroꝰ:ſi
anulus datus ſit arꝛe nomie et ſe⸗
cuta emptione:pᷣcioq; numerato
et tradita re anulusnõ reddatur:
qua actõe agendũ eſtutrum cõdi⸗
catur quaſi ob cauſam datus ſit⁊
cauſa finita ſit:an uero ex empto

agendũ ſit.et Julianꝰ dicit ex em

pto agi poſſe.certe etiam condici
poterit quia iam ſine cã apud uen
ditoꝛẽ anulus eſt. Etiam ſiigno
rans uẽdiderit:fugitiuũ nõeſſe pᷣ
ſtari ẽptoꝛi opoꝛtere HNeratiꝰ ait.
Idem neratius etiã ſi alienuʒ ſer
uum uẽdideris furtis:noxiiſq; ſo
lutũ pᷣſtare debere ab omnibus re
ceptũ ait. Et exemptoactionẽ eſ/
ſe:ut habere licere emptoꝛi cauea
tursſed etiã ut tradat᷑ ei poſſeſſio:
Igdem ait nõtradentẽquanti in⸗
terſit cõdemnari ſatisautẽ nõ dã
tẽ:quanti plurimi actoꝛẽ pericli⸗
tari opoꝛtet. Idem neratius ſcri⸗
bit ꝓpter hec oĩa ſatis eſſe quod
plurimũ eſt:pᷣſtari.id eſt ut ſequẽ
tibus actõibus deductoeo:quod
pſtitum eſt:lis extimet᷑. Ideʒ re⸗
cte ait ſi quid hoꝛũ non pꝛeſtet cũ
cetera facta ſint nullo deducto cõ
dẽnationem faciendam.

nuda ꝓmiſſione.nã cũ
fideiuſſoꝛe ſatiſdare nõ
tenetur. vt.j.de pᷣto.ſti.
l.i. in fi.et.j. de euic. em⸗
ptori. vel foꝛte bic iam
erat mota q̃ſtio in limie
Zctus.et ideo fideiuſſoꝛ
dari debet. vt. S. de pi.
et cõmo.rei vẽ.l.penul.
H. ah.⁊ no.ꝙ duplex eſt
bic littera.auctoꝛẽ.et a⸗
ctoꝛẽ.ſcdᷣm pᷣmã ſiclege
ſans aũt nõ dãrẽ auto/
rẽ.i.vẽditoꝛẽ.qui ẽ em⸗
ptoꝛi actoꝛ.opoꝛtet dã/⸗
nari quãti plurimi ĩter/
eſt ẽptoꝛis.ſcdᷣm aliam
ſic ſatis aũt nõ dantem
dicẽdũ ẽ cõdẽnari quã⸗
ti plurimi opoꝛtet ꝑicli⸗
tari ẽptoꝛẽ ſiue auctoꝛẽ
nã ẽproꝛ ðꝛ actoꝛ qͥ agit
3 vẽditoꝛẽ.ᷣ lʒ dãn etur
vẽditoꝛ.qꝛ ð euictõe nõ
cauet.vt dictũ ẽ. differt
tñ exactio d onec certum
ſit quãti ipſe ꝑiclitet᷑. vt
6. ad.l. acquil. l.i lege
videt᷑ tñ õriuʒ ſumi bic
ſtatim. dicit em̃ qð pᷣſti⸗
tũ ẽ. ſic et.j.de euic.l. ij.
ſed expoe qð bic ſubicit
id eſt pᷣſtan iuſſuʒ.⁊ ca⸗
ue tibi.qꝛ pꝛaue beclr̃e
loqͥ vidꝛ.ſ. qͥs ↄſecutꝰ ẽ
ĩtereſſe.iõ qð nõ tradit᷑
poſſit agere ad cautõeʒ
q apte falſum ẽ. vt. j.
ꝓrx.S.caſſiꝰ.quid enun
mea itereſt caueri.cuʒ ſi
ſeruũ.ſj itereſſe hbabeam
Blio ergo caſu dicit. ſed
ſi nõ pꝛiꝰ agã.vt caueat
et qꝛ nõ cauit ſeruũ ſolu
tũ eẽ noxijs et cõſequar
pone.x. pꝰ ea exꝑiar vt
caueat᷑ de euictõe.vel vt
tadat debebu extĩari to
tũ nereſſe meũ qð ẽ põe
in.xx.ſi res nõ trad eret᷑.
ſiz qꝛ ↄſecutꝰ ſum. x.eis
cõputatis in alijs.x. fit

cõdẽnatio.et ita habebo totũ ĩtereſſe in.xx.necvltra dʒ veditoꝛ ꝓpter ſequẽ
tes acrões.vel caut.dãnari.vt bic et.j.de euic.l.qð ðꝛ.et.l.cũ fundus.
a ¶ Gequẽtib' actõibus.i.act.ſequẽti loco ꝓpoſita ꝓpter aliã cautõez vel
actionẽ cõ petenti nomine ſequentium cautionũ.aʒo.
b a Cis. facta collatõe omniũ.et dic caſum. bic etſequẽti Rñ. ſic ſem iob. ſi
quid vẽditoꝛ ẽptoꝛipᷣſtiterit foꝛre qꝛ nõ cauebat uel foꝛte qꝛ ſeruus fugitiuꝰ
erat. etoueniat mõ qꝛ nõ tradidit.vel qꝛ noxijs ſolut nõ ſit deducto eo qðᷣ
pſtitit in reſiduo fietodẽnatio. Igdẽ videbat erſ⸗ icauit et mõ qꝛ nõ tradidirx
vel quis noxijs ſolutus nõ ſit ↄueniatur.quaſi im̃ faciat cauiſſe quãtũ qꝛ
nõ cauit ſoluiſſe.ſ nõ eſt ita.n vbi cauit nulla fit deductio.ſi xo qꝛ nõ ca⸗

uebar quo pᷣſtitit deducitur boc qð pᷣſtitit. ſi poſtea cõuemiatur.
c ¶ Mon pꝛeſterur.i.aliqua iſtarum cautionum.
d /¶Eum cetera.i. ceteroꝝ noĩe ꝓmiſſio ſʒ nõ datio.plꝰ em̃ facit datio ⸗
miſſio.Al.et Bul. Sed alij dicũt hic nullo deducto.i.de pᷣſtandig
nib. tercij dicũt ꝙ pᷣſtita ꝑ iudicẽ deducuntur.ſine iudice nõ.ſed

Liber

ti ex tali dẽnatõe doli exceptio opponit᷑.alij ðſtituũt.ſic ⁊c.facta ſunt nul
lo deducto de ceteris.i.nullo remanẽte.qð nõ ſit factũ ſolius pᷣſtandi con⸗
IPnert fiat. pꝛima verioꝛ eff.
ptoꝛẽ.alias bicĩcipit lex.als.S.idem ait emptoꝛem ⁊c.accur.
b¶ Deſungi potuit.i.liberari ab eo qui ↄtra eum agebat noxaliter. uel dic

ecotra quãti potuit ſuũ
liberare vẽditoꝛẽ.
X Ex ſtipulatu aget. ex
illa ſtipulatõe noxijs ſo
lu. viðꝛ bic nõ cõmit /
ui:niſi cũ abſit. vt. S.e.ſi
ſeruũ.que ẽ cõtra.ſolu.
bic ceriũ erat ẽptoꝛi ali⸗
quid abfuturũ.ibi non
pvel bic noxali iudicio iã
erat dãnatus.ibi nõ.vł
hic qꝛ ſeruũ nõ defende
bat iuſſu pᷣtoꝛis fuit du/
ctus.vel verius ibi fuit
ſciens.vñ tenet᷑ ex ẽpto
ad om̃e intereſſe.quod
bic nõ ẽ.et iõ ibi nõ ne⸗
ceſſe eſt ĩterim agi ex ſti⸗
pulatione.
d Quia manikeſtũ eſt
id ẽ notoꝛiũ ẽ ꝙ ꝓbatõ
ne nõ indiget. vt. S. qui
ſatiſd.co.l.ſi vero ꝓ cõ
dẽnato. F. ꝗᷓ euid etiſſi⸗
me.
e ¶ Poſſe. bonã em̃ fidẽ
agnoſcere põt. vt. ſ. de
agdmi.iu.quotiẽs.S.ſi⸗
cut.non eſt ergo neceſſe
rẽ ꝑ ſniam euinci.vt de
euic. agat et ſidẽ . ö.ð
neg. geſ. at qᷓ natura. F.
cũ me.ſo.nec ibi defen⸗
dat ſʒ ſubicit petitoꝛem
als em̃ nõ poͤt fſtituere
et ita ↄfitẽdo in ĩteg.re/
ſtituet. vel ſol. vt ibi. vel
et hic noõ dicit eſſe ſnĩaʒ
neceſſariam. ſʒ defenſio
nẽ. Itẽ Z.S.õde rei ven.
l.itxaqʒ.et.j.ð euic. ſi di
ciũ..i.ſo.ibi neſciebat
ipe cepti iudicij reʒ eſſe
petẽtis.hic ſic.vñ confi
tẽs in iudicio rẽ eſſe pe
tẽtis et nõ defendentis
dãnat. vt.j. de confel.l.
iul. debet tñ in pꝛin. de
nũciari vẽditoꝛi.vi ſi ve
lit alleger. vel appellet.
vt. C. de pi.et como.rei

ven. l. i. ei.j.de euic.l.ſi rẽ

I

ſulianꝰ. agendũ.l.in caſibꝰ ſequentibꝰ.
n ¶ Pꝛeſtaret.ſ.noĩe euictõis.ſi ẽptoꝛ ĩfra hoc tpᷣs nõ denũciet vẽditoꝛi.vt
Zeneri.niſi ad pᷣciũ.vt.j.e.l. F. qui an. accur.
p erer nõ tenetur ad plus.
perioꝛi.S.vt rõne doli teneatur.qui alias nõ tenetur.

S Mptoꝛẽ noxali iu dem.

Idicio cõdẽnatũ ex ẽpto actõ
ne ið tantũoſeqꝗ:quantimimo de
fũgi potuit idẽq; putat et ſi ex ſti

pul atu aget:et ſiuedefendat no/

xali iudicio ſiue nõ: qꝛ manifeſtũ
fuit noxiũ ſeruum fuiſſe:nihilomi
nus uel exſtipulatu:uel ex empto
agere poſſe. Idẽ neratiussait uẽ
ditoꝛẽ in re tradenda deberepᷣſta,
re ẽptoꝛi:ut in lite de poſſeſſione:
potioꝛ ſit. Sʒ iulianꝰ libꝛo quiĩto⸗
decimo digeſtoꝝ ꝓbat:nec uideri
traditũ:ſi ſuꝑioꝛ in poſſeſſiõe em
ptoꝛ futurꝰ nõ ſit.erit igit᷑ ex ẽpto
actio:niſi hoc pᷣſtet᷑ Caſſiꝰait eũ
qui ex duple ſtipulatõe litis extia⸗
tionẽ cõſequutꝰ eſt aliarũ rerũ no
mine de gbus in uẽditõibus caue
ri ſolet:nihil ↄſeꝗ poſſe iulianus
deficiẽte dupla exẽpto agenduʒ
putauit. Dheniq; apud mucium li
bꝛo decio ait.ſi qs ea ↄditõe ſer⸗
uũ uẽdiderit:ut intra triginta dieſ
duplã ꝓmitteret.poſtea uero:ne
qd pᷣſtaret᷑:et ẽptoꝛ hoc fieri in⸗
tra diẽ nõdeſiderauit:ita demum
nõteneriꝰuẽditoꝛẽ:ſi ignoꝛãs alie
nũuẽdidit.tũc eni hoc fieri:ut per
ipᷣm et ꝑheredẽeiꝰ ẽptoꝛẽ habe⸗
re liceret.Qui aũt alienũ ſciens
uẽdiderit:dolo inquit nõ caret.et

quã.S.fi. f ¶ De poſſeſſiõe.i.iterdicto vti poſ.
g Udẽ neratiꝰ. futurus nõ ſit. bie dic ſimilia. et Sꝛia ſi vis.q dixim. S.e.l.
ij. in fi. et. l. ratio. in pꝛin. b ¶ Caſſius.eum emptoꝛem. G
Sikcans tradita et pꝰ ea euicta. lꝛ .

olʒ.⁊ cautũ fuit.ł nõ fuit.
m Cõdictõe.i.pacto.

Aſ ſibi caueat. ac.
qSententiam iuliani.dictã in ſu

r ¶Crediuoꝛ.et vt.j.de euic.l.cũ ea ↄditõe.et.j.de diſtrac.pig.et ſiis.iteʒ le
gibꝰ noms.vt ſubicit.et. C. cre.eui.pig. impe.nõ poſ.l.i.et.ij.

1 4Dols eũ.ſ.vẽditoꝛẽ.
Bunt. vt. . e. iulia. F. i

t Bſtẽdimꝰ.S.ꝓx.S.ſi quis rẽ aʒ.
yt. ſ. e.iulia.S.in his.et.j.de edil.edic.bi enim.
mneat. niſi/ ꝓmiſit. qꝛ nõ ꝑs rei eſt. vt. j. de euic. l. nauem.
aüt. exponere vult bec vᷣ ba bere licere.que babuimus,.5S. e. ꝗ. etiã.
m. quod conſtat poaler.

b ·¶ An vero p oẽs.idẽ dico er ſi ſimpliciter ꝓmittit babere licere. nã

ẽt tũcꝑ oẽs ſiłr ꝓmittere vidðꝛ.vñ qð iuris eſt.iã ẽtqñ ꝑ oẽs.idẽ qũñ

ſimpliciter.vt.j.de ver.ob.ſtipulatio iſta.in pꝛin. L
9 ¶ Pꝛeſtare debere. ĩnuit ergo bic qdð ẽr ꝑ oẽs ꝓmitteret teneret ꝓ
miſſio.et ſic eſt ↄtra.j.de ver.ob.ſtipulatio iſta.ꝭ.ſe

iõempti iudicio tenebit᷑:ſniaʒ iu⸗
lianiaueriſſimã eſſe arbitroꝛ in pi-
gnoꝛibꝰ quoqʒ.nã ſi iure credito⸗
risuẽdiderit:deĩde hec fuerĩt eui
cta nõtenet᷑:nec ad pᷣciũ reſtituẽ⸗
dũ ex ẽpto actõe creditoꝛ.hoc.n.
multis ↄſtitutõibꝰ effectũ eſt do⸗

lũ plane uenditoꝛ pᷣſtabit: deniqʒ

etiã repꝛomittit dedolo.ſʒ et ſinõ

repꝛomiſerit ſciẽstñ ſibi nõ obli⸗
gatã:uel nõeſſe eiꝰ:ꝗ ſibi obliga/

uit: uẽdiderit: tenebit᷑ ex empto:
qꝛ dolũ eũ pſtare debere oſtendi⸗
mus.Si ꝗs rẽ uẽdiderit:et ei ac⸗

ceſſi ꝗd dixerit: oĩa quideʒ:que
diximꝰ in re diſtracta:in hoc quo⸗
qʒ ſequẽda ſuntꝰ:ut tñ euictionis

noĩe nõin duplũ teneat᷑: ſʒ in hoc

tautũ obliget᷑:ut ẽptoꝛi rẽ habere
liceat:etnõ ſolũꝑſeſʒ ꝑ omnes.
Qui aũt habere licere uẽdiderit:

uideamꝰ? qd debeat pᷣſtare:⁊ mul
tũintereſſe arbitroꝛ:utrũ hoc pol

liceat᷑ ꝑ ſe ueniẽteſqʒa ſe ꝑſonas

nõ fieri:quo minus habere liceat
anuero ꝑ omnes:nã ſiꝑ ſe:nõui

detur id pᷣſtare debere:ne aliꝰ euĩ
cat:pꝛoĩde ſi euictaꝰres erit:ſiue
ſtipulatio ĩterpoſita eſt:ex ſtipula
tuinõ tenebit᷑:ſiue nõ eſte interpo

ſita:ex ẽptonõ tenebit᷑. Sʒ iuli.

li. xv. digeſto. ſcribit ẽt ſi aꝑteuẽ/

—

d et ſi quis pmit

tat.et. F. queſitũ
vbi dicit ꝙ non
vaß. ſolu. cũ qͥs
mibi rẽ alienãvẽ
dit. põt ꝓmitte⸗
re mibi habere li
cereð oẽs exna⸗
tura cõtractꝰ uẽ/⸗
ditõis pᷣcedẽns
ex quo de euictõ/
ne tenet õ quẽli⸗
bet euincentem.

yt ẽ hic. et ita nõ

eſt ſimplex abnu
tiuũ in obligatõ
ne. vt j. de F. ob.
inter ſti. F. et qui
ſpõdet.ar.ꝓ bac
ſo. j.de vſur. ſi ſti
pula.ſis. et.S.ꝓ
xi. S. cũ vero ſine
tali pᷣcedẽte ctu

mihi poſſidenti

ꝓmittis babere
licere vel de tua.
vel de aliena re.
ſi quidẽ omneſ
nulla eſt ꝓmiſſio
vt in.l. cõtraria:
nec ob. qð diciki
eadẽ l es quis
foꝛte. vbi Zet vẽ
duõͤis p̈ceſſit. et

tñi non tenet quo

ad oẽs.vt er pꝛe
ced ẽnibꝰ et ſequẽ
tibꝰ ibi apparet.
nã ſtellige ibi di
ſtractum ab alio
non a me vel ſia
me ita fuit facta:
yt de euic. nõ te ⸗/
near. vñ habetur
pꝓ nõ vẽditõe. ſi
vero per teet tuoſ
babere licere pꝛo
mittas ſiquides
res ad te ꝑtineat
id viðꝛ ꝓmiſſum
ne me ↄuenias.
et ita eſt ſimplex

abnutiuũ in obligatõe.alioq uin ſi nõ peruũeat ad te nulla eſt ꝓmiſ/

ſio.qꝛ etſi velis cõuenire me nõ potes.et boc in liberis.in ſeruis ali

ter exponit᷑ verbũ habere licere.vt in pᷣdica.l.babere licere.O.bi.

a ¶ Si euicta. ſ. ab extraneo.

b¶ Ex ſtipulatu.ſ.exiſta ſtipulatione babere licere.

c ¶Mõ ẽ. i.nõ ẽ boc dictũ.ðvt p ſe et ſuos teneat᷑ m̃. vt ſtatim colligit.

d ¶ Ex epro.nõ tenebit᷑ẽt ad pᷣciũ.ſ hoc ſtatiʒ coꝛrigii.ſʒ iuli.⁊c.

e ¶ Intereſt. re ab extraneo euicta.
Conuentionem. ſcilicer generalem. aʒo.

f .
g Rerinerer. vt. C. de lati. li. tol.l. i. F. illud. et etiaz. C. ad pell.l. pe

nult. et ax.j.de euicti.ſed ſi ſtipu.in pꝛin.

3. ꝓxi.motus tali.ar.quẽadmo.c.vel dicas

b Si quis.ſ.pitoꝛũ.et hoc in eo caſu cũ dicit 4

euictõis noĩe c. vt
Zbẽtiũ ⁊c. ita de⸗/

mũ ualeat ſi paciſcatur:vt neq; ad intereſſe neq; ad pꝛecium tenea/

fur.ſcõᷣm Jo. valet em̃ yt hic.et.S.de pac.l.in em

et.ð. e.l ex empto. 5. i. 10 Aerx.i.ſes.

pnonibus. in fine

iaſ.
vo

Vintee

Micn
Wat
nliag
pllton
pN

di ui

uhg
TR
fſgto
fanie

4 lief

ſoignirn

Mvomt

conis.

WWMos
4Alocgn

uno
Yy
pͤnel
ſt eina
(ſoinoeni
Mhecrip
(bicdiai
obidot
(penſin
fe apen

Phictur

(cGaunſi
ern

pechone

lantbie

ſopalir

gvanon
unptois
denbede

hept de
ſennen

ſechei
mem

leeri
,ſege

enen

dnisgm

ſgucfi

t

guchi⸗
telenis
0t Pfiite⸗
bibäbrl
deseznn
rna

peling

Nögtiß
Aineenen,
N Aiarz
plgehn
chlcni
tſbeob,
ſiſegt
unrpn
deſſen ſc
ſbaz
üſeo ſe
Oechiaren
i poſſceni
ims biber
ryaldene
dealenate
lezonm
Gaſpnrſtr

l rcen.

b g do
ilſſiu⸗

elb e
zo aſte
vntererce
dioſt epe
iſperſegu
biagpue
ſcligetid
unmebe
nnetalt
ufuüſans
eene no
Epüboben
oͦſihfiel
vpertatn
haelcerpn
ms ſglich
36 epeincß
inpnnſts
ne bens
Gck ſe

lo Kpen
inſenisn.

ereſtl

rincol

Adl⸗

le onuentionibu ſe quãdo perſeet ſuos tantũ pꝛomiſit babere

pꝛeciũ tantum. vt bic dicit contra enit dicendũ niſi ⁊c. vt ſubijcit. tũc
em̃ et in pdictis caſibus tenebit᷑ ad intereſſe er boc ſiue exponakt lit/
tera ſi quis conrrabentiũ.ſiue expo nat᷑ſi quis ꝑitoꝛũ.aʒ.
IDicendum. ſ. J

„
—

n¶ Eum teneri.
ad intereſſe. ſ. ẽt

— iactũ exti
Umãdũ eſt. S.
ag.l.acqui.quẽ⸗

yt teneatur ad pᷣ L
cium nonod p⸗ ditoꝛ ꝓnunciat per ſe heredeʒ q;
m Julia. qugs Iuum nõfieri quominꝰ habere li⸗
babes Selg, ceæret: poſſe defendi erempto eñ
na ead idem m in hoc quidẽ nõteneri: qd empto
at. . el. tnetur. ris intereſt . ueruntamen ut pꝛeci⸗
5·fi. accur. um reddat:teneri ibidem ait ideʒ

eſſe dicẽdum et ſi aperteĩuẽditi⸗
one cõpꝛehẽdatur nihil euictiõis

ſi dixerit. nil pꝛe⸗/ . „„ — er
ſian nomine eau nNomine pꝛeſtitum iri pꝛeciũ quidẽ
cnionis. debeni re euicta utilitatẽ nõ ðberi

neqʒ eni bone fidei cõtractu hãc
patitur conuentionẽſut emptoꝛrẽ

