Nen extraoꝛdi. i. vtilẽ rn q̊ ⁊ eosꝗ nõ ei creditũ 5 . minus ſatiſde⸗
n üeſnſtr ueri: vl. j vrlẽ reũ ðᷣfẽdere pꝰſati qnõ cogũůr Quiita S.idẽ ſtatuẽdũ eſt dir vt ⁊ ibi dixi
4 . . 4„ £ 4 xI.
dedeſthihn do :vt. ſ. ð mi erep ſatiſdatiõesꝰ coi ui ita de publi edueit. q Defend , 5
“ i cauſe.ĩpꝛĩ. Labeo ait:cã tñ ez COog — ico agũt:ut ſi . ere. ſcilicet
mnig naiauf i, oaiti:cã tñ cognita tẽ pꝛiuatũ :ut ſibi ale.
RL Bhntne di Etſicaptioactoai ſit ppter Sirabemieicananaken Vaen ulamal
Mvun ¶ Abſentis. i tẽpoꝛi Sede. t . cu 3 . ii de pꝛedictis. ear.
1(Vener eſt Wenne⸗l PoS tractũ:iudiciũ eũ ꝓppter et poſtea aliꝰagẽs⸗ ratoꝛẽ dare: ſᷣ Kaleluſſoꝛes da
W acioꝛ. quiẽ cogẽdũ . Qð ſi aut affi Acane pellit᷑ ¶ Si ꝓcun exceptiõe re⸗ ipio ꝓcuratoꝛe vel en
Kgiin eDuino cogl⸗ repta ſit:aut inimic ri initas di⸗ nuciatũ peunort n nouuʒ ta Bmoen bonu⸗
grgn Auino ogi nint: u⸗ itie interceſſ. :iſqʒ interdi uia vu bonus.
rnohit⸗ r. boc pꝛimuʒ rint:aut bon . ceſſe ne ſee terdicto utat? uus arhiert ad
E elenndt een d Pol ideri pater fiat ei edificãti defenſ Patmcrſee plaut,⸗
WGD atervprer qus U ſilõ Apianus. ue esen ſuſtinere nec ↄpelli c . Saſiſari .
unnli litaté ſanſdatio Ul alia iuſta oõginquo ſit affutur⸗ nat rat dñm habiturũ Julia an ncmuldunbne⸗
ndeclſ ms.? qꝛ dicit de ca iteru ait. = iſ . 1 xDur it⸗ oꝛibus.
inuitin maeͤt vrinſti O enerit?. au .* atiſdederit ñ aĩ NAui ita. ponecaſi
ilgite nrcaernſi ncogendũ Sabin⸗ ait toinquit Juli⸗ fialdduer⸗ rhelzin un
elzgl atiſda. F. ſi ũ Sabin?ꝰai Julianꝰ . De S.in pꝛin.
6)Dutiß ee ioau⸗ copellẽdu es p̃toꝛis eẽ ad atio omittat . ¶ Ai 8t deber oefendere er
ſanlan z.r deoper, ẽdũ defendere ¶ Dʒ er ſti MNMi ꝓpꝛi Mus. reus agere: vt .
noni infe pulatu obrẽ ndaſen 4 SDʒ er ſti c epi . SSSõ iudiciuʒ ac- non lem,il fatms⸗
R ijat e enſã agi poſſe ĩquẽ iuellet pcuratoreʒ agechtſius fio. 56.
gldt in alio rñ. iĩ quẽ actoꝛ trãfferat iudi rez dare 3 Er poſtea age
ſpllndſn nã ⁊ eos. ꝛc. dicit de pcu erat iudiciũ audi„- dem cauſa. gens. ea⸗
hadnegnnn necſc̈s agere pali ratoꝛegetoes namm Iz nec pꝛimꝰ a ¶ Eceptione. l. rei
nonẽ cõpellütur: vt. ſ de ⸗ efendere: i. vt. .
nitſiuimnin tionẽ cõpellũrur: vt. xnee vefendemeobpellek. m defendere: luſionem ſi i var Gepopnla dcd-.
asinntl ratoꝛe facto in a erg. inuit.vel intellige llat. mñ poſtſanſda b⸗ nein ſit actum:vt.j. de iureiu.l.en lij.⁊ bocſinon .t.
kie net defendere niſiſ aaſher. actorie excã nõ luahnina üſin in ꝓcu / b Grarcüctpanmer, damnũ viatbanmranu⸗ in popularibus zn ⸗
tibernühn curato? actoꝛis nõ vt hic. ⁊.S.e.ſi q̃s in rẽ o caſu nõ te 3 pcuratoꝛi. edifi anri nomi tur alius no e 3Z. n. vide⸗
irchi ßrbee. Fbten an eenebet dendarartaſiz nuſi neti⸗ dicq; „ egt Hutiaſi re katt nonnnedki. . n repelli.
ekuſſnnn Rnelnnon. . inerenart nnſonnſblincranr ebat: vt. . e d Jaterdi⸗ ubijcit: vt.j. de oper. no oliẽdo.ał nõ haberet locũ boci
auigtunn edit. vñ nõ encbat vakenga quarto dicq; dßs pe q ſatiſd. co. bemr: ta vramr ſ vnp oſti rnd nun kir mre. F. . cũ hoc in⸗
Aninmſni cius. ij rñ. ſm bc caſũl ere niſi: ipe ſatiſdediſſ. o ignoꝛãte ſatiſ pel rea poſſier pbibenkir de vt dicũt quidã qꝛ ⁊ qui edifi
nrhunmin⸗ rioꝛ qui nõ cogit᷑ ꝛc. qnt oqᷣtur vſi. nã ꝛc. in pcu et: vt. S. e. ſi defũ vt. j. d oc interdicto qð ſubijcitn vi ⁊ vi ar.l.vim facit.⁊.j edificare ꝓhi
mnnin cogunemesude elociggoſtigee in tutoꝛe arereore ib e Befe beg nů.l. qꝛ in re. F. fi evis ꝛc. vt ſint verba luſcg n. oͤns
NNbobenn ni. tu. l. fi. F. defenſio lendo. ſi m̃ cauerint ten atoꝛe qͥ nõ mitti ſt *7 uãtũ ad euitãdã ſatiſdati . icti:
ſetC f Abſentem. l. nem. pꝛima verioꝛ eſt. entur:vt. C. de ad ti ſtipulatio:vt ſubijcit atiſdationẽ de rato.⁊ ẽ rõ:qꝛ nõ
nſoriit ke Eanſianonem.edeſfengene agere vel defendere. un an eS aue Kante actoꝛruͦ agat ———
nn Kle derbe enneiligi 5 „Wontegnanchone rd⸗ vt. ſ. de oper.
ſi.n. . Se e igitu na ſ5 Ra. „.
iſ igabe⸗ —E= et s mef. actoꝛis ſʒm oe iaanen ocoineren 1. R miſit: aut non ⁊ tunc põt ẽ
in oiſunguchdamen Ntetra Po kſe THanovscogimdliim, mmks atum aberig SS iniuſte baberem lück baber. ense. ge
„ 9 / H g- oni . rnO . 5 ege CtO Irir ſ.
nn i Ernnnd 7gale rcnainein boe rr, E
. 1 .oer gJ zZ- p j rS ee „H. 2 ſi 5 0
enquin . on eſt.j. .l. t edit qͥ abſens eſta Rñ. 0 ialten lat: vi ibi. an e ia ꝓcuratoꝛ m Ppt iiu /
luiſel L Aſi longinquo. in ic dici cõdi. inde.ſi pcura l. ad legatũ.vñ 6 ↄmitrit᷑ qꝛ totũ ſibi ot.
D ſequentibus teruenerit. qᷓ e 2 di. inde. ſi ꝓcuratoꝛ. ſizm az: u. vñ nõ ẽ erpectandũ vtratũ tũ ſibi mãdaſ
Ba in. bieno d ſe nec ſtipu atio ↄmittit. vt. us. feci cõſequens nonvid quia eo non hab ꝛvel dic non cõ⸗
dicũt quidã ꝙ coꝛn eẽ..ſy groſſa lr̃a.⁊ hoc vt. ſ. ꝓx. ac ſi iuſtas cit de opere reſtituendo. etur habere ratam pꝛi ente ratuz qui egit
5 .§F. groſſa lfa. ⁊ hoc dicit ſabi 2 5 factum. pori ndo.vnde tenet nunciati pꝛimã ſatiſdati. „
,Eednck cto labeõis. ſ d igit oĩa pdicta ſed iu dic ꝙ nõ din’“ cas c. fl porius ergo intereſt unciatio. 7 ſic deſt nonen ꝙ
6 né. 2 bñ: pt. & ictũ pꝛioꝛũ ſic.ſi. dic ꝙ nõ coꝛrigit aliq̃d ua eſt. cum non reſt vt non babeat ic deſtrueretur opu
h:yvt. S. e. ſz eliã. ſi o uſia amiemen ein cgieſen ad⸗ b nnmtn Ron ego neſ⸗ ratum q; babeat. ſic eo aben,
no cogik: yt au la / K glaro S0. . tur cuʒ ſit ſuperflua.ſic. j. vt le. no
ppꝛio.accepiſſet.ſ.per conteſtati no. ca.bec ſti
ationem

4 Lauere. f.

„——

dñs ſi pſis ẽ. alias ipſe pcuraroꝛ ſi ſatiſdat.inſti. de ſatiſda. S.

ſi vero aliqͥs.⁊.j.iudi.ſol.ſi ad defendẽdũ.itẽ ex eo ꝙ in pꝛĩcipio dixit dñʒ
iudiciũ accepiſſe.ſ.lit.cõteſ. ſe.⁊ bicſatiſdat ꝓ ꝓpcuratoꝛe quẽ poſtea dat:
colligit᷑qð etiã poſtlit᷑.ↄteſ.factus ꝓcuratoꝛ dʒ cõdẽnari.⁊ ꝓ boc c.S.e. tz.
§. ſi plures.ſi.n. dfs danaret᷑ nõ ſatiſdaret᷑.cũ ꝑ boc fiat ꝓcuratons ↄditio

grauioꝛ: vt. . e. ⁊ bee
H. defend ere. ſed arg. cõ

tra eſt ad pꝛedicta.iſti.

de ſatiſda.S.alia.
a Xi qui defedit.ĩſpõ
taneo geſtoꝛe cũ mãda⸗
to vel ſine intellige.naʒ
ſufficit ſi cui ⁊c.vt.C. ð
neg. gel. tutoꝛi.ſecꝰ ĩ tu⸗
toꝛe vel curatoꝛe vt ibi⸗
dẽ dꝛ.item ſecus ſi agat
noie alterius.quia tunc
cogiturin omnibus de
fendere:vt.S.e.l.omniũ
.l. non ſolum. ac.
beAel. pꝛo ſaltim.
c ¶ Qui alium. ſatiſdare
ſcʒ iu.ſol.vt inſti.de ſa⸗
tiſda.S.ſin autẽ. hoc iñ
fallit in duobꝰ caſibus
ſſm quoſdaʒ:vt.S.e.nõ
ſolũ. S. ſi ſtatꝰ.⁊..fi.ſʒ
etiã ſine ſatiſdatiõe cõ/
uenit᷑ iudicati qñq;: vt
j.e.plautius. itẽ no.hic
defenſoꝛẽ ſine ſatiſdati⸗
one nõ admuti: vthic.
2.ſ. e. ſi mioꝛ. F. is ꝗ. 7.
de iudi.l.recte.
d (Grẽ qrit᷑ põe caſum.

ridebet ſolẽniterqʒ ꝓeo iudicatũ

ſolui ſatiſdatiõe cauere ei quide
fendit eũ cuiꝰnoĩe ipſe nõ agit:li
berũ eſt uelvin unã rẽ defendere.

Qui aliũ defendit ſatiſdare co/

get᷑.nemo eni aliene litis idoneuſ

defenſoꝛ ſine ſatiſdatione intelli

giᷣ.¶ Itẽ queritſi iudiciuʒ acce
perit ðefenſoꝛ: ⁊ actoꝛ in integrũ
reſtitutus ſit:an cogendꝰ ſit reſti
tutoꝛiũ iudiciũ accipere:⁊ magis
placet cogẽdũ ꝓcuratoꝛẽ.a Mꝛo
curatoꝛ:ut in ceteris quoqʒ nego
tijs gerẽdis:ita ⁊ in litibꝰ ex bõa
fide rõney reddere ðʒ:itaqʒ qð ex
lite cõſecutꝰerit.ſiue pꝛĩcipaliter

ipſiꝰrei noĩe ſiue extrinſecꝰob eã
rẽ debet mãdati iudicio reſtitueꝰ

re:uſqʒ adeo ut ⁊ ſiꝑ erroꝛẽ autĩ

iuriã iudicisnõ debitũ cõſecutus

qð datus fuit defenſoꝛ
aduerſus eũ qui in inte
gruz reſtitui volebat eo
ꝙ cũ mioꝛ eẽt pᷣdiũ ſuũ
lapſus iuuetute vẽdide
rat cum decreto reſtitu⸗ B
tus ẽvtvẽdicet.in vendicatiõe ergo cogitdefenſoꝛ iudiciũ ſuſcipere rei vẽdi
cationis ſjm Jo. ⁊ eodem modo reſtitutus ad actionem perſonalem quaʒ
acceptilatiõe deceptus dimiſerat:cogit᷑ defenſoꝛ hoc iudiciũ ꝑſonale reſtitu
toꝛiũ ſuſcipere.ſi aũt qᷓ̃ras cũ quaſi dñs reſtirutionẽ imploꝛauit:cur nõ ẽ ei
reſtituta magis res q; acno.Rñ. Jo.qꝛ nõ cõſtabat eũ fuiſſe dñm ſed reſtitu
tus eſt: vt id qð ei obſtabat in vendicãdo.ſ.venditio nõ obſtet.alioq̃n ſi cõ
ſtaret eũ dñm fuiſſe res nõ acrio reſtitueref. ⁊ eodes mõ dicas in ꝑſonali ꝙ;
nõ erat purũ debitũ alioqͥn ipſa pecunia nõ obligatio reſtitueret.⁊ ꝓbã tur

fuerit:id quoqʒ; reddere debeat⸗
Itẽ cõtra qð ob rẽ iudicatã ꝓcu⸗

bec oĩa.j.de mimo.l.fi.⁊ de ↄditio.ob.c.ſiqs accepto tulerit.⁊.l.ſi mulier.?

de bijs qꝗᷣ in frau. cre.l. ait pꝛe.S. ſi cõditiõalis.ſed hec poſino nõ placet. aʒ.
nã ⁊ ſi nõ cõſtet ipᷣm eẽ dñm officio iudicis etiaʒ ð extraneũ fit reſtitutio rei
cũ habeat ab eo cãm: vt.j.de mi.l.in cãe.. interdũ.dic ergo ꝙ bic loqᷣtur cũ
ipſe minoꝛ nõ tradidit ſed ipſe ẽptoꝛ poſſidebat rẽ quã emit ⁊ iõ emit quia
ſciebat eũ dñm eſſe:⁊ eſt ꝓ eo.j.de admi.tu.l.ſi ſine herede. S. interpoſitio.
vel planiꝰpone qð dicit reſtirutoꝛiũ iudiciũ:hoc eſt iudiciũ quo ẽptoꝛreperit
a minoꝛe pꝛeciũ qð in vnlitatẽ ſuã cõuerſũ ẽ qð põr facere:vt.j.de mio. qð
ſi minoꝛ.S.reſtitutio.vel põe caſũ in eo maioꝛe cuiꝰ res dũ vſucaperet cepit
abelſe cã rei pu. ⁊ iteriz ↄplet᷑ vſucapio:reuerſus im petrat reſtiiutionẽ.ego
ſic pono caſum:qꝛ minoꝛ petijt reivẽ. vel alia quacũq; acnõe.⁊ fuit ð eũ/p
defenſoꝛe cuiuſdãa ſnia lata petit reſtituið ſniĩaz.idẽ defendet reũ.⁊ ſim boc

dic reſututus.i.reſtiuẽd'. ſed oẽs pᷣdictas poſitiões ẽ. C. e. l. ſiinuit. vbi

dicit ꝓcuratoꝛẽ cãm appellatiõis ꝓleqͥ nõ ↄpelli.ſo.aliud in appellatõe qᷓ
eſt alia cã.aliud in hacreſtitutõe in integrũ q quaſi eſt de appedicijs pꝛime
ar. j. de mino.l. pfecti. ar. 5 in. e. ti.l. Pſes. itẽ eſt ar. ꝙ aduocat ĩ cã appel
lationis patrocinari tenetur. ſic ⁊.j.an per alium cauſa ap.l.fi.ſed õ eſt cum
ſit alia cauſa:vt.C.e.l.inuitus. .
e ¶ Pꝛocuratoꝛ. vt in ceteris gerẽdis.ſ.extra iudiciũ:vel ſine madato: vt.j.
de neg. gel.l. ij. vel c mãdato:vt.j.mã.l.idẽqʒ.S.i.⁊.l.ex mandato.
fRomie. puta ipſ rẽ. extrinſec aũt vt fruct.vel aliquod er ſtipulatõe p
pter rẽ nõ defenſã. ⁊ accipe hoc ſi tqq ꝓcuratoꝛ ꝑcepit: nã ſi tãq; qlibet nõ
cogeretreſtituere:vt ar.j.ſo.ma.ſi vo.S.itẽ qcqͥd.⁊.j.ad trebell.debitoꝛ.S.
fi. ⁊ ſic fuit diffinita cĩ quam babuerũt cõſules mediolanenſes miſſi ad im

Ziber

peratoꝛem conſtantinopolitanim.

g ¶ Debeat. ſic.j.ti.ij.O.iẽ ſi fundũ.ſed certe ĩmo vr

ꝙ no:qꝛ poſſeſ⸗
ſoꝛ bereditatis hoc indehitũ nõ reddit:vt.j.de pe.bere.l.ſi poſſeſſoꝛ
S.. bõefidei.que eſtõ̊. ſo.hic pᷣceſſit ᷣctꝰ.ſ.mãdati.ibi nullꝰ inter poſ
ſeſſoꝛẽ ⁊ heredẽ:vel hic vt ꝓcuratoꝛ habuit:⁊ ſic noĩe dñi ibinomie

ſuo. itẽ . j. ð ex⸗
S= cep.do. ſi ꝓcura
ratoꝛ ſoluerit: cõtrario mãdati in relde nchheu
dicio recuperare dʒ.penãautem ne pecumãa acce/⸗
quã ex ſuo delicto pꝛeſtitit: recu- bi guam dien
perare nõ debet· Litisimpẽdia idireiinet aduer

bona fide facta:uel ab actoꝛis ꝓ⸗

ſus dantem nõ

curatoꝛe: uel rei:debere ei reſtitui namemmnd nn,
equitas ſuadetꝭ Si duobꝰman- raroꝛ eſt al.
dara ſit adminiſtratio negocioꝛũ bc Ses heu:
quon alter debitoꝛ ſit mãdatoꝛis denora. ackl. ſi

an alter cũ eo recteracturus ſit: et

cõis familia. ⁊?

rũ dñi vt ibi.⁊ erit rõ:qꝛ pꝛimo caſu cũ mãdatum ſit:vt: exi
gat:hoc a ſe nõ põt vñ ẽ ꝙ bic alij intelligat᷑ mãdatũ.in ſcðᷣo nõ.ni
ſi habear ſpãle mãdarũ:vt.j.l.itaq;. vel dic ꝙ hoc. S. fuitomiſſa ad

. ,. . . 5. qſe iuf A.
utiq; recte.nõeni ob id minꝰ ꝓcu i Fe is. i.
Itellici . §. 7. . de tutel. 7
ratoꝛ ĩtelligitur qyis quoqycuam Serge
quo agit ꝓcuratoꝛ ſit. ¶pia. tractemus. 1. F.
Miduos ꝓcuratoꝛes oĩuʒ plane ino. er
rey ſuarũ reliquit niſi nomi ſno ee ager⸗
natim pcepit ut alter ab altero pe neiok 1..
cuniã petat:ñ uidet᷑mãdatũutri malſed al cona
ibet eondediſſe. i. inſte oe auel in
. —C. P IIiesr. m pꝛi.⁊ infra ð vſu
11 2905 ſihoc ſpãliter mãda ris.gaius. in fi.
tũ eſt:tũc excipiẽte eo cũ quo agi- i ¶ Qiiis. nader.
tur: ſinõmihinmandatuʒ ſit: uta arSvehaene;,
creditoꝛibus peterem actoꝛeʒ ita dan.i.idẽq;. J.
iddẽ labeo ait. 7.]
ti. i. ſic. F. i. ⁊ boc

in pꝛocuratoꝛe qui babet mandatum omnino ſiue perdat ſiue uicat
vt. C. mã. l. ẽt. in eo aũt ꝗᷓ ſine madato defendit diſtingue an vincat
7 tücr ria! ipulatõe.
K¶Si duobꝰ. eo recte.ĩmo nõ recte niſi noĩiatim mand atũ ſit:vt.j.l.

itan ꝑdat. ⁊ rũc nõ: vt.j. iu. ſol. l. i th. F. i bac ſtipulatõe.

ꝓxi.que ẽ j̊.ſol.hic ſjm illã:⁊ ſic bʒ ſpoale mãdatũ ſjm Jo.alij diſtin

guũt vtu ſit ꝓcuratoꝛ in exigẽdis debitis tm̃ vt hic.an ommũ facto⸗

— .

mo caſu cũ mãdatum ſii:pt in iudicio exi

miniſtranio italicoꝝ vni alij ꝓuincialiũ negocioꝝ.vñ ſicur ſi eet vn⸗
in totũ ꝓcuratoꝛ jᷣ aliũ in oib ageret quaſi alter a toto ꝓb ibit.ſic ?
bicqſi a pie ꝓbibit poterit aliũ ꝓ ſua pre admimiſtrauois ouenue
nã qð facit in totũ quo ad totus denegata adminiſt atio . bor in gre
quo ad partẽ: vt.j.de admini.tu.ſi duo.⁊ in. l. inter tutoꝛes.i ſequeti
vero lege cuilibetin totũ adminiſtratio ↄmiſſa erat.vel diſtingue de
quo debito agat᷑.ſi de eo ꝙ erat añ madatũ bñ poſſitagia ꝓcurato⸗
re ðᷣ aliũ ꝓcuratoꝛẽ.ſi aũt de eo ꝙ poſt cõtigiſſet nõ poſſet: acuões
cõperãt. ſ̊ ex cã intriſeca cepit deberi. Si aut ex ipſa adminiſtrariõe

1õ añ ẽ actio q;ᷓ finita ſit ipſa adminiſtratio:vt dicimꝰ in tutela: vt. j.

de tu. et ra. dil. ſi tutoꝛ. in fi.⁊.l. e.
i duos.non videtur.ſed ↄ.sS.l.ꝓxi.

.Zaq;.ſi non mihi. verba ſunt exceptionis.
Vlãdatu eſt.ſ.ſpãliter. ⁊ ſic nota ſpãle hoc cãu deſidera

rimãdatũ.vr dixi plene.S.e.põpo. in pꝛin. itẽ no. ꝙ ał eſt: nõ.in lra.
I al.nõ e:nõ.⁊ ſunt verba hic replicationis.

Bnoꝛãtis.nõ dʒ. niſi in tribꝰ caſibꝰ.qñ.ſ.ẽĩ rẽſuã.⁊ qñ ſpã/⸗

ebʒ mãdatũ.⁊ qñ generale:ſʒ bʒ liberã adminiſtranonẽ. vt.j.de iu

reiu. l. iuſiurãdũ. 5. fi. 7.l. ſe. . S. de pac.l.relcriptu. S. fi. v.l. ſe. q ſůt

3. ſed certe nec tũc qñ generalẽ hʒ adminiſtrationẽ ⁊ liberã pot doa⸗

tñ melioꝛem ſic: vt. j. l. ꝓxi.

☛☚ pac.lõ iuril..ſi filiꝰ.ſed licet detenoꝛẽ facere non poteſt
Aacũqʒ rõne.ſiue ipo iuf:ꝙ fit młus modis. ſiueꝑ exceptio

(iAmol.

Hubld

iiſfſpot
ſpenitn
hedicr
Anſeni pot
6fFruncari
Vpthinanos
iiſinpnur
fſſönilas
Md boeß

(nglale

upnfsbet
(htniptuin
digeſgatſ
uutſelline

Atgnlli

MHstRelbe⸗
ſoſfütchn
inrinle
Eunnni,
ſihibabes
(Agitinnedn
lſolacn
fttitimns⸗
tiilkben
mhlinuti

müiee

irinnue
itmin

tnerchlin
neperunignn
D guan

eunſinen Ad

biteita ne
ſis ann

Adneſisen

Huuncvins den
nck

ds fntln,
ͤſz ti
ſaſdent
wolligni⸗
mennts,

Plane, legaa

hoetſtpif
ſonoeiciliſ̃

neor ic ;

1ilcsr
cin ſedar in

Di thfudn

OQisſacee

Nrödepnnsl

ſunphinD.
Canc,i ſ
Gelobevgtteſ.

niſai the

herdat iue ea t

Kingveonpn
ſbarſiolan,
mdniftn
1 Prouin

zmomntitic

in iuſchc
inſcdonon
irpnſſen

S—

Gfſrutſetn

—

gbtie

S=

ſrnnosOle
hano:oene
utgeszſſtnn
e dilinghee
ngsoe

= =
☛mẽ =m. =

poſer uie

=
=

Gdrirfind

nn elen⸗

perti deſtn

kekni

izni.
noR ſeſ
Nehotg actl .

1

4

Tertius

nem pacti vel aliã. aliud ſi nõ rõne. ſed ð rõnẽ: vtp dolũ vel metum
pelſimiles modos qꝛ nõ vr boc ei cõmiſſum:ſʒ ut boa fide faciat. ſic

yt. j. de cõdi.inde.l.ſi ꝓcuratoꝛ. in pꝛi.⁊.S.celſus.in fi. ſed vr ꝙ pa
ciũ ſ valeat.qꝛ tũc demũ valet cũpꝛicipaliter ei ꝓdeſtcui fit: vr. S. ð
pac.l.fideiuſſoꝛis.ibi.neq;.n. ⁊c.que eſt ð ſolu.⁊ bic intereſt ꝓpcura⸗

toꝛis:quia man
gati tenetur ſiñ
aueſunas o⸗ debere replicare placet: aut ſi mi
mu.lquicquid. hiinãdatũ nõ ſit: utate peterez.
qae¶ ocurato· i .. Gnoꝛtis dñi cõdi/ Au.
chane⸗ io deterioꝛ ꝑ ꝓcuratoꝛẽ fie
r Eme ge t ninon debett*. Wius.
forenhinns. . Macũqʒ ratioe ꝓcuratoꝛ
Inoꝛ eri . .
at.i. exi et Sè”èð
gefveliradci ſedebet. ¶ Mpianus.
intereſt eius: vt noꝛ uigitiquiq; anis ſi de
eſi obgaus fenſoꝛ exiſtatPex quibꝰcauſis ĩ in-
ſů certe: imo boc — ti doſlit .
ipſo ꝙ unplicakk tegrũ reſtitui poſſit defenſoꝛi.
vt. . de mmeno.l.
minoribus. SD. en! — ee
1 Poſſir afeſt bus eiꝰ ꝑ in integrũ reſtitutioneʒ
boc að potreſti 4DHuon
qnn h po re ceandẽ uicẽ: qu reusſubire.
vrpzbiceadiei Defenſoꝛ mariti in ampliꝰquam
defenſoꝛ nõ põt
noquimanda dus. aſqjs qui ſuſcepit defenſio⸗
H nẽ: ⁊ ſi locupletiſſimꝰ ſixc Au.
voeß &— Cſi cõſularis ſit. Apia.
placet:qꝛ illa lex
in negocijs loqᷣt

et bic nõ bʒ legitimq pſonã:vt.C.qͥ legi.p.l.i.⁊.ij.⁊.j.de leg.tu.l.fi.
ſed dic ꝙ qſiqʒ ẽt ſine mãdato defendẽs nõ reſtituit᷑: vt ſi ꝓ pfe vel
matre vel ſilibꝰinterueniat defenſoꝛ in ſubſidiũ:vt.S.e.l.feminis. et
ſ. de tu. ⁊ ra. diſ.l.i.O.ſed nõnullos.⁊ de admini.tu.l.cũ plures.j.in
pꝛimis.⁊ de li.ho.exbi.l.iij.O.ſed ſi mulier.bijs.n.caſibus iure cõi
E vſus.vñ nõ reſtituit᷑:vr.j.de iureiu.nã poſtea.S.ſi qs mioꝛ.⁊.C. de
in integ.reſti. mi.l.nõ vfr.⁊.C. eo.exigendi.in fi.item quid ſi fideiuſ/
ſoꝛ animo donãdi ꝓ eo interueniet.an erit tunc idoneus.Rñ.nõ: vt

C. qui le.p.l.i.⁊.ij.

v¶Mõ ẽ.bic habes ergo q; mĩoꝛ.xxv.an.nõ põt eẽ ꝓcuratoꝛ: vt. C.

e.l.exigẽdi in medio.l.ſed S.iſti.qui ma.nõ poſ.S.eadeʒ lege.⁊.j.ð
manu.l.ſi collactane.ſo.in ill.ll.ad negocia erat bic ad iudicia p/
hibet᷑.nã ⁊ ſeruus ad negocia põt habere:ſed ad iudicia nõ:vt.S.e.
ſeruũ.itẽ ð.C.e.l.exigẽdi.in fi.ſo.ibidãnãdus erat abſens quia lis
erat in eũ cõteſ. bic nõ ſzm yr. vt ar. S.e.l.nõ ſolũ.j.fi.ſed qũo ibi fuit
admiſſus: autem̃ quaſi ꝓcuratoꝛ patrẽ defendere volebat. ⁊ tũcnõ
dʒ admitti:qꝛ perſonã no bʒ legitimã:vt.C.ſi aduerſus rẽ iudi.l.cũ
⁊ minoꝛes.⁊.C.qui legitimã.p.l.ij.itẽ qꝛ ⁊ ipſi ⁊ fideiuſſoꝛibꝰſuccur
riivt bic ðꝛ.maxieſzm nr̃am ſnĩaʒ qͥ dicimꝰ ꝓcuratoꝛẽ qũcũq; ĩterue
niẽtẽ debere danani: vt. S.e.l.qui ꝓpꝛio.in pꝛi.diximꝰ.aut allegãdo
cauſas abſentie:⁊ tũc quilibet dʒ admitn:vt.S.e.ſeruũ.. publice.
dic ergo ꝙ ſpãlefuit ibi vt ꝓ patre admitteret᷑:qꝛ in hoc caſu iure cõi
ẽ vſus:vt hac.l.mõ notaui ⁊ ſic nõ reſtituit᷑ ibi maxime ne lex videa⸗/
tur boĩes decipere que facit eũ admitti:vt argu.C. de his qͥ ve. eta.
impe.l.i.alij dicũt ibi reſtiruirur vt bic. qð eſt falſum.
1eS uccurnt.ĩmo videtur ꝙ ł ſibi ſuccurrat᷑ fideiuſſoꝛes tñ teneant
vt.j.de arbi.l.ſipupillus.q eſt õ.ſolu.ibi loquit᷑ qñ fideiuſſit in rem
mioꝛis.ᷣbic ñ.vel veriꝰibi ñ reſtituit᷑ pupillꝰ qꝛ nec tenebat᷑ niſi natu
ralit.⁊ iõ fideiuſſoꝛibꝰ ſiſuccurrit.als iuuaret᷑itẽð. C. ð fideiuſ.mi.
l.i. . i..i. m̃.⁊.j. de mio.l:in cauſe.in pꝛi.ſo.p.dixit ꝙ bic fuit minoꝛ
dolo inductus ꝙ nibilẽ:qꝛ cũ nec fuerit bic admiſſus nõ põt dici ẽt
de facto ꝙ fuin dolo inductꝰ vel ibi ſciebatſe ꝓ minoꝛi fideiubere. bic
aũt credebat eũ eẽ maioꝛẽ.ſed boc nõ valet:qꝛ hoc caſu nõ deberet fi
deiuſſoꝛiſſiubuẽiri ĩ necẽ qeditoꝛis: vt.d.l. in cauſe.alij dicũt hoein
iudicijs.ſed leges orie in õctibꝰ:⁊ bocnõ valet qꝛ idẽ dʒ eẽ vtrobiqʒ

De ꝓcuratoꝛib ⁊ defeſoꝛibꝰ

vt. C. ſi tu. vel cura.inter.l.ij. tu ergo dic aut min oꝛe reſtituto datur in aliuʒ
regreſſus ⁊ tũc ſibi ⁊ fideiuſſoꝛi ſuccurrit vr fuit hic:nã mioꝛe reſtituto rema
net actio creditoꝛi debitoꝛẽ ſuũ quẽ defendere volebat minoꝛ.ſic ⁊ in mino
re qui hereditatẽ adiuit.⁊ creditoꝛibus hereditarijs fid eiuſſoꝛem dedit.nã
ſireſtiituitur ⁊ repudiet reſeruatur actuo in eum qui beres erit ⁊ id eo fideiuſ

αn uidet᷑ defẽdere:niſi ſa
itiiſdare ruerit paratꝰ. au.
(E femianeqʒ mics: ne
reipu. cã abfuturꝰ eſt
aut moꝛbo ꝑpetuotenet᷑: aut qui

magiſtratũ inturꝰẽ:aut ꝗ iuitꝰ iu
tuusa me liberat? eſt id tibi ꝓdeſ cdiciũ pati nõ põt idoneꝰ defenſoꝛ
intelligit. Lutoꝛesꝗĩaliquo lo

co adminiſtrauerũt: eodeʒ loco ⁊
doefendi debẽt? Mpianꝰ
NMocuratoꝛe in rẽ ſuã dato

— —

neusnõẽ.qꝛ ⁊ ipſi ⁊ fideiuſſoꝛiꝰ pferẽdꝰnõẽ dñs pcuratoꝛi in litẽ

mouẽdã:ul pecuniã ſuſcipiẽdã⸗

ſuccurꝛi᷑:.¶ uoniã tñ defende ꝗ.n.ſuo noie utiles actiões hñt:

ite etasintẽdũt. I Dem
Orẽ mobilẽ petẽdã datꝰ ꝓ

maritꝰfacere poſſit nõẽ cõdẽnã⸗curatoꝛ ad exhibẽdũ recte agit.

Ni ꝓcuratoꝛẽ dat: ut dẽ
feſtiʒ agat itelligẽdꝰẽ per

mittere ꝓcuratoꝛi:et poſtea liteʒ

ſoꝛi ſuccurritu r. vt.j.de
adminiſtratione tntoꝛũ
l.ij. ⁊ ð acqͥ. here. ſi pu/
pillus.in fi.aut in aliuʒ
actio creditoꝛi nõ ſerua
tur ⁊ tunc diſtinguit᷑ an
dolo aduerſarij induci⸗
tur minoꝛ ⁊ tunc enaʒ fi
deiuſſoꝛiſuccurratur nõ
vrminoꝛi ſ vtſua reſti⸗
tutio ſibi ꝓſit: vt.C. ð ſi
deiuſſo.mi.l.ij.ibi verũ
⁊c. ⁊.j.ð excep.l.exceptõ
H. rei aut. imo ⁊ ſi mioꝛ
nõ cauet reſtitui fideiuſ
ſoꝛ tñ iuuaret᷑:vt.j.de õ
ta.ſi poſtmoꝛtẽ..fina.
aut nõ fecit dolũ aduer
ſariꝰ ⁊ tũc fideiuſſoꝛ nõ
iuuat.vt in Irijs legibꝰ
itẽ qͥd ſi ad agedũ mĩoꝛ
cõſtituit pcuratoꝛ.Rñ.
ide:vt ar.C.ꝗͥ le.ꝑ.l.ij.
vel dicõ ꝙ tuc nõ poſ⸗
ſit ſtitui ⁊ ſibi imputet
qui eũ cõſtituit: vt.j.de
mino.cũ mãdato. pꝛia
verto.
y¶ Quam ſubire. no. eã
dẽ perſonã repſitat ⁊ ea
dẽ bʒ pꝛiuilegia.vt.j.ꝓ
ſocio.l.veꝝ..i.⁊ ðʒ dã .
infec.l.qui bõa..pe.⁊

z. e.l.ſ ⁊ bec. S. defendere.x.j.ſolu.ma.l.alia. ar. S.j.de admi.tu.l.ex plu

ribus.

50 Hoſſit. babita rõne ne egeat: vt.j.de reg.iur.l.in condẽnatiis.
a ¶ Gs qui locupleniſſimꝰ. bic ẽ ar. ö. C. de epiſ.au.l.de creauonibus.S.i.

2

—

DOn videtur.ſatiſdare.ſ Audi.ſol.nemo ẽ.n.aliene litis ⁊c. vt ⁊. S.e.l
q ꝓpꝛio. 5. ꝗᷓ aliũ. ⁊ inſti. de ſatiſda. 5. fi. .ſ. de mino. ꝙ ſi ſpãli. ĩ fi.

Ecq; femĩa. niſi ĩ caſibꝰ:vt.S.e.feminis.⁊ dic:vt.z.ð ſta.bo.l.ĩmul

T. ſ. der di. recte.⁊.j.rẽ ra.ha.l.actoꝛ.⁊.j.ð re.iur.l.qui rẽ.ſecus in tutoꝛibꝰ
quratoꝛibus:vt. C. de admi. tu.l.fi. S. defenſionem.

del Aliles.ſ.armate militie.niſi ĩ caſu:vt.C.e.l.qͥ ſtipẽdia.⁊ ĩ alio: tis.
vt. S. e. filꝰ. S. veterani.⁊ idẽ ðꝛ in milite celeſtis militie:vtĩ ſacerdote ⁊ cle⸗
rico quoliber in ſacris oꝛdinibꝰpoſito:vtĩ auc.de ſan.epiſ.S.aliũ aũt.colł.
ix. niſi in caſu ſilr: vt. C. de epil.⁊ cle.l.placet.vel dic pᷣdictũ..aliũ loqui ĩ

ſpũalibus caſibus quos ibi ponit in tex.

e ſiho. ôt.qꝛ ẽ factꝰ cõſul.vel alteriꝰ iuriſdictiõis:vt.S.ð in ius vo.l.ij. .S
de iuriſdictioe o.iu.l.fi.multomagis nec ille qͥ ⁊ ſivellet pari iudiciũ nõ poſ
ſetyt illuſtris ⁊ ſuꝑilluſtnis:vt. Q. e.l.qᷣcũq;. ⁊ ĩ auc.vt ab illuſtn. S.i.coll. v
¶ Nutoꝛes debẽt.cũ em̃ ipſi debeãt ibi rũdere:vt.j.de iudi.beres. H. i. 7 de /
endi ibi debẽt vt bic.⁊ ar.S.e.ſed ⁊ hee.S.non ſolum.
Kocura toꝛe.ſuſcipiẽdã. hoc verũ eſt ſi litẽ cõteſ.eſt pcuratoꝛ vel par/
itẽ debin accepit vel denũciauit debiroꝛi ne ſolueret dño alias dñᷣs p
feret ſi vellet.vt.C. de noua.l.iij.uẽ ̊ huic.l.S.e.l.ſi actoꝛ.ſolu.ibi in ꝓcu⸗
ratoꝛe rei.bic actoꝛis.item nota bic pꝛeferni eũ qui babet ius vtile ei qui di⸗
rectũ bʒ: vt. S. de pac.ſi c ẽptoꝛe.⁊.C. de noua.l.iij.⁊.j.qui.mo.pig.vel by

po.ſol.ſicut..ij.
NMr mobile. bñn dicit de mobili. nã ꝓ imobili põt agi ad exbibẽduʒ
v

t. C. qn. ? quibus quar.pars.de. l. ij. F. i.

igecreagir cũ ſit illius actõis pparatoꝛia. cui ergo mãdãt ſequẽtia ⁊ pce⸗/
étia vident mãdata ꝑ q ꝑuenit ad ea: vt hic.⁊.j.e.l.ad legatu. ⁊. S. ð iuf.
o.iu.i.ij.ſic eð cui mãdat᷑ pcedẽna ⁊ ſequẽtia vidẽt mãdara:vt.j.l. ꝓxi.⁊.sẽ᷑

e.l. qͥ ꝓpꝛio.S.iẽ qrit.⁊.C. e.l. iuiiꝰ ..de cõdi.indebi.l.indebi.
Vi/ꝓcuratoꝛẽ.peragere.i.ad effectũ ducere vſq; ad finem ⁊c.hecrõ

ↄuerſa ſuperioꝛis legis vt ibidẽ diximꝰ.ſj nũqͥd qͥ delegat iudicẽ vt coguo
ſcat diminitionẽ cõmutere videt. Rñ.nõ:vt ar. C. ad.l.coꝛ. de fal.l.vbi. ?/

boc eriã poſſet induci.Q. de iudeis.auc.ad hec.

Ziber

a Giquis remilerit. ſciens vel ignoꝛans non curo aaſran. e.l ꝓcuratoꝛẽ, :.. e.l. mdato. ?.l. ignoꝛtis. .ſ. de pecubl. qui pe —-
b Pꝛocuratoꝛiã. becẽ duplex: vel qdð nõ ſit ꝓcuratoꝛ vt. ſ. mã. l. fid eiuſſoꝛ. culij. an babeat liber vt tunc poſſit vt in dictis contrarijs.⁊.C. ꝙ onteni
§. quedò. vel ꝙꝙ nõ poſſet eẽ vel ſien ꝓcuratoꝛ: vt.j.de ꝓba.l.in excep H. cũ eo.ſiliber. ⁊ ſ.de reivẽ ſi quis bac.ꝭ.fi.ac. ſoeii⸗
2 ſi pcuratoꝛia. idẽ dicas ſi omiſeri petere cauuonẽ de defendedo ⁊ ĩ qua⸗ Gpeciali.i. expᷣſſo. ſic. C. de nego ge. l. negotiũ. ⁊ ideo ſic dico qð ſemn5
libet ſimili idẽ vt. C. de ꝓba.l.extep.⁊.C. de excep.l.pe.⁊ fi. ſʒ in pꝛima qñ 7ſi nõ ſit ſpale ſed gencrale dũ iñ babeat liberã poteſt.vt mõ dixi. ? R
nõ fuit pꝛocuratoꝛ non ꝙ dicit alienare igaſche
habet locum bec lex: vt , „ , . —„„ „ dic. ſ. trãſfferendo D=
Les ri peragere. Si gsremiſit exceptio ſ. ciret cautũrñ eẽ oibꝰplacuit. idẽ onin bor buͤ uanſt
aon l nẽ ꝓcuratoꝛi nõpoterit expem- ent obſeruãdũ⁊ ſi defenſoꝛislo-⸗ Q.defun. do. li dan
concoꝛdat. . de ſolu. tẽtia eã opponereaulꝰ. coꝰcũ ſatiſdatõe ſe liti obtulerit ſed obligarepot 4 onn
ltʒ. ſed ð dicit.j.e.ꝓcura 7 c li . . .-= etiã non habenſ
toꝛ totoꝝ. .l. madato. P Rocuratoꝛ un genera iter egatũ petẽdũ mA lberã ſi mõ con 0 abe⸗
j deimreiura.l.iuſiu⸗ libera adminiſtratio rex ↄmiſſaẽ curatoꝛ dat ſi interdicto ſueuitoñs nlia gann
ne e rle nen põt exigere: nouare: aliud ꝓalio utat᷑ aduerſusheredẽ de tabulis ſdepiyncl ſckiennt
j. de lol. l. hoc iur. ſolu. permutare. —2 emn exhibẽdis ꝓcuratoꝛia exceptio q rum. finali. ⁊.l .
loc b libera a bi &9 Edet id quoqʒ; ei mãdare ſiñ hoc eẽt eimãdatũñ obſtta- velvntuerlouß (nta
poniturtollit iſtud õrin nrr⸗ 2 * accurſius. Uinrtnos
itẽ licer habeat liberam uidet᷑:ut ſoluat creditoꝛib⸗ . Idẽ Rocuratoꝛ totoꝝ Ode. t E oꝛrumpi. qᷓ Pitemeecn
n põrtſi vonare: vr . indato generalienõ ↄtine ¶ Abonoꝝ cui res adminiſtran poteſt diſtrabe / ungutſen
de dona.ſilius. S.itẽ vi —R.. re: vt. bic. 7. C. ö fiennurg⸗
deamus. vł foꝛie ibinõö etiã trãſactionẽ·decidẽdi de mãdate ſunt:resdñi:neqʒ mo admmi. tuto.l. itntptn
gberiiaan ac. cãinterpoſita. ⁊ iõſi poſtea is ꝗ biles neq; imobiles:neqʒ ſeruos anea ſieif niin
eaſtens Madauit tranſactionẽ ratã nõ ha ſine ſpãali dñi mãdato aliẽare po S.ſiemm. auus
ob. 5 eo.l. pcuratoꝛ eii buerit nõpoſſe eũ repelli ab exer- teſt niſi fructꝰaut aliasresque fa Scuius igliͦ
canſus. cẽdis:actiõibꝰ. I dem. cile coxrũpi pñt. I Ddem. Al un perfn ntl
e¶ Trãſactionẽ. nec pi / gee r 9 . 111tia. i. coꝛam iudi fluerunpd/
gnoꝛis remiſſionẽ:vt. j. Mautiꝰait ꝓcuratoꝛe dana cui? noie defenſoꝛ eri. ce. . lennun
qui mo pig. velbrpo: tũ niſi debere ↄuẽire niſi aut inrẽ ſiit: ſiañlitem cõteſtatã in pñtia tognita n⸗ miiun,
ſol. ſi ↄſentit.F.i.accur⸗ z1, 19 5 . . 2 P viderur etiam ſi⸗ sdſtuset
ſius ſſoꝛe.ll voctroꝛ. ſuã dat? eẽt: aut obtuliſſet ſecuʒ fuerit:⁊ poſtulet ſuo noĩe litẽ ſu⸗ necauſecognit/ llciune
f¶Mõ habuit. alioqᷓn ð one:vt. S. e. l. an ſetcil.
vi. ſ. rẽ ra. ba.ſi ſine. S. ” tteelit. conteſta. B pin t
ꝙ ſi ꝓcuratoꝛ. . „ . „ poſt litem conreſta.ð exigatur cauſe cognitio:vt. ð. e.l. poſt litẽ. ⁊. C. mllnrea
g ¶Exercendis. tbic. a. C. e.l.ſ ꝓcuratoꝛ. 7. C. de trãſac.l. traſactiõis. ſed l. ꝓcuratoꝛibus.5. fi.⁊.l.nulli.ſe rñ. bic ſubauditi maxime vel di Gd MWblqj
quo nõ pꝛeiudicat: vt. C. de mãſac.l. pꝛeſes. th.· bic foꝛte nõ hbabebat genera etiã ahñ litẽ ↄteſtatã inſpicit᷑ aliqua cauſe cognitio.ſ.an ſitin rẽ ſuam cyun
lẽ vel lib erã:vel aliud in boc ꝓcuratoꝛe.⁊ aliud in tutoꝛibus ⁊ pꝛeſidibuſ et vt. S. e. l. ꝓcuratoꝛe.ſed etiã vertitur tũc in cauſe cognitiõe id qð eſt. (gtliſcu⸗.
ſimilibus: vt. d.l. pᷣſes qui habent liberam. C. de noua.l.iij.itẽ etiã ſi ſit ſimplex inſpicit an ille q remouere vult muntin
. Zautius ait.ſ.recitãdo qð ſeqᷣturqð omnibns placuit. ipſe litigare ſitilluſtris vel ſimilis qͥ ſen poſſit agere: vt. L. e.l. innan
Ai ſpꝛocuratoꝛẽ.i.ꝓcuratẽ aliena negocia. large em̃ ponitur etiã qᷣcũq;. vel ſi pupillus ſit.uẽ iſpicit᷑ an ſe ꝓ boc in aliquo iudicio obli cemliaiti
eo qui madatũ nõ babet: vt patet per ſequẽtia. ſic impꝛopꝛie vt. ð. e.l. i. et erit qꝛ id abeſſe vr:vt.j. ti.ij. ſi ds madato.accur. f,iſo. inoſunns:
ꝓ eo qui habet.⁊ ſic no.qð verbũ ſemel poſiũ ꝓpꝛie ⁊ impꝛopꝛie ponit᷑: vt ꝓcuratoꝛem abſentem. ðꝛ abſens reſpectu dñi qͥ abeſt ab inte,
3.de offi. ꝓcon. ⁊ le.l.ij. in pbn eo. accur. flo. ll. doctoꝛ. SS mul iie
K ¶ Zouenin. l. actiõe in fem̃. ſz ex ſtiplatu. ſic vt. z. e.l. ſi ꝓcur. .. fi. q̃ eſtõ. 5 4 auſdationem.ſ. rem ra. ba. n illã iudicatũ ſol. nibilomin pꝛe / mgibl,
Ihiſ auũt in rẽ ſu. ſed qualiter ex pte fit ꝓcur. in rẽ ſuõ ex parte em̃ actoꝛis at eriã ſi miles ↄſtet.de mãdato quinimo ẽt ſi in rẽ ſuam ſit pcu / (bdrnio/
coſtat vt ſupꝛa ea.l.ſi qs in rẽ ſuã.ſed dic in reo ſic fien.ſ. ꝙvẽdã ⁊ cedã ali/ ratoꝛ: vt. E. de ſatiſda.l.i. in fi. ⁊.S.e.l.ſeruũ..fi. t
cui hereditatẽ in qua ſunt creditoꝛes:vt.ſ.de cõdi.inde.l.fi.O.tiaus.itẽ in ad Aduerſariũ. meliſi ad iudicẽ. vt.j.rẽra. ha.l. nec ſatiſdatio. 1 kinud
duplicib iudicijs vt ſi cedã alicui tale ius.nã cũ ego erã actoꝛ: ⁊ reꝰ videoꝛ b Ratũ. bec uperflua ſunt:nam pꝛecedentia ſufficiunt.ssc. itin,
boc idẽ ceſſiſſe vt.j.de iudi.in trib. itẽ pone exẽplũ:vt.j.de nox.ð illo. F. fi. c¶Untelligendũ litteris. ergo ſtat vt hic. .j. de cõſti. pecu.l.quidã. .R
⁊.l. ſequenti.⁊.j. de peti. be.ſed ⁊ ſile.F. qd tiñ. ⁊.l.etij. J. boo. ei. Z. de man. pꝛin.l. i. T boc verũ qñ fuerunt appiobateyvt bic.Han n n⸗
m ·¶ Aut obtuliſſet. cautũ.i.mãdatũ ei nõ eẽ.ſed ipſe allegabat ſibi madatũ appꝛobatre videantur eoipſo ꝙ ſigillate ſunt ſigillo domini alias di fan hun
eẽ ⁊ ſic vincebat᷑:ſed inferioꝛi caſu idẽ erit etiã cũ nõ allegabat ſjm Jo. ve cit ꝙ non: niſi appꝛobenrur vt bic. alij ꝙ eõ. ſ. vt credatur. arg. C. hunde
dic ꝙ pꝛimo hoc caſu fuir admiſſus ſine ſatiſdanõe aſſeuerando ſatiſdatũ de epil. cle. l. ſi qua per calũniaʒ. ⁊.j.rem ra. babe.l. ne ſatiſdatio. kunm
eſſe. in alio caſu cũ ſanſdatõe.ᷣvel tertio bic cũ dñs cauerat. i.cũ ꝓcuratoꝛ. ſy d ¶ Iaq;. ⁊ ſi poſtea mutata voluntate ante litem conieſt. ⁊ intelli / KR menn
boc nõ placet:qꝛ ſi dñs ſatiſded iſſer:ipſe cõueniret᷑ ac ſi madaſſet vel rtum ge ocignoꝛante aduerſario et iudice:nam vtroq; ſciente ſecus ẽ: vt ſem
pabuiſiet. alij dicun tcũ babebat mandatũ nõ /ꝓ eo iñ erat ſatiſdatũ:vñ po f. iudi. ſol. ſi an te. ⁊. j. de ſolu.l. cum quis. S.i.et. l.vero ꝓcu. 5. fi. ar. laun
terar defenſionẽ recuſare.ſed nec placet:qꝛ vt ſatiſdaret videtur ei mandatũ Otra extra ð ꝓcu.c.ex inſinuatione.ſi autem ſciente altero tantum ſi “ ſin
vt. S. e. l.ad rẽ mobilem.pꝛima ergo ⁊ ſcdᷣa verioꝛ eſt. iudice ipſo iure non valet ſententia. quia ſciens in non legitima per Ain⸗
n ¶ Udem erit obſeruandum. vt conueniatur ſicut in duobus pꝛemiſſis caſi ſonam tulitſententiã.ſi parte.ſ.vel ꝓcuratoꝛis rei quia iudex nibil S dc
bus: vt hic. . j. de mino.l.eum qui. contingentibus omiſit valet ſnia. ſed ope replicatiõis annibiaf. “ d ſclan
o ¶ Deſenſoꝛis loco.i.ſine mandato defendit. quid ſi cum mandato: ſʒ pꝛe/ ſi reus ſciẽs eſt abſolutus.ſi vero ꝓcuratoꝛ actoꝛis ſciuit: valet ſnia Aldule
ſtita ſatiſd atione a ſe. Rñ. dñm cõueniri actione in factum: ſed ꝓcuratoꝛ eaʒ lata ꝓ reo vt hic nõ contra eũ cũ quo ad actoꝛẽ per nõ legitimã per / N
ey ſtipulatione:vt.j.de re iudi.l.iij.in pꝛin. =B ſonã fuit liugatũ:a hoc litenõ cõteſtata.poſtea enam dño inuno re / N tpore
p ¶ Hbtulerit. non allegando mandatum. manet ꝓcuratoꝛ niſi uſta cã remoueat᷑:vt. S.e.l.q̃ oiĩa.ſj ſi tũc pati ſuſufnlt

d legatũ. bic poſſum notare qð dixi ſupꝛa eadẽ.l. ad re irẽ no.ᷣ bic

* gatu. bic poſſum notarec pꝛa ee tiatur ſe remoueri.idẽ erit qdð dixi mõ.ſ.añ lit.onte. W
lſufficit fieri iu madatũ vel ſile vt. j. mã.ll.fi. i. F. fi. . .. ad trebel.l. Jis qͥ ſtichũ ipevellet. his.ſ.vbis quẽ voluero:vlłẽt vᷣbo vo ſtlgenl
Nulr aor, . u. et iõ nõ variat bic tali caſu: qꝛ lis erat cotel.vt.j.de verbo. R ſuenmſaif
ocuratoꝛ totoꝝ. ſecus ſi vniuerſoꝝ:vt j. de acquirẽ. re. do.l. qua rõ obli ſi quis ſti.in pꝛun. anmen
ne. §. hec. 7 dere. di. 5. nibil. .5. e. l. pcuraroꝛ cui. ßm. m. que ſunt. ſed tu e (Vlterum. puta ſtichume nnueee
dichm Jo. ꝙ nõ ẽ in hocvis: ſed in bocan nõ babear libe/a; vel ſpale de ſ¶ Btipulationẽ.i. electionẽ ſibi ſtipulatiõe ↄceſſã.nã nõ Iʒ ei poſtea guhlmn
hoc mãdatũ yt iüc alienare nõ poſſit. xtbic. ⁊.ð. de of. ꝓcõ. ce.li. F i. 2. C. vsgriare 7 domaʒ petere ſicut ſi nec ipemet esiſſet ⁊ boc dipit bic. p. Eince
kunt
Anel

benkla

anis 1
n C

ſnſenn
ANnöͤdi
4 darglenme
Neſaiſtn
danininpe
Oplurboe ſti
Lde in ol

ſtchignng

enänordeda,

beijſnn
ſaninſsn
fnngn
depigarl qd
dunfnel

Npniteten
Ccgucſus.

(Eunnij
Poteſtdiftte
feytbet,
0dnmni ..
leteitſt.
debelttle

enn.
ais

ſcenrenunt⸗

Mecauſetogesu

oneptzel in
ſelit contetb

lhotliit(e.
narinenedeg
ſonfennifn

nöeldc
ienml
ſtagern t
latoſntrtti

r ſo⸗
mudſigecht⸗
Aublonin⸗

jreſtanſtne

eeſaonſcand:
jauunte. ,
ifien aii⸗

burftbht
odoninginl

odnan N
el neſiſtu.

Rocura⸗
toꝛ. hac ⁊
ſeqnẽti.l.loqui⸗

d icanriet

(Coprialn

Tertius

8 Gonſunmt quati ad piioiefotm epqua petipotuit vip vellet i-

em̃ reꝰ añ litẽ cõ.po

quicertan. S. fi.? ẽrõyt ibi no.nõ thc hoc in actoꝛe vt dictũ ẽ: vi. d...·

ſſit variare quotiẽs vult:vt.j.de vᷣbo. obli.l.eux

ſ. de verbo. ob. l. ſi qs ſti. vel ꝓpꝛie põe ſtipulationẽ cõſumi.⁊ boc in
Tgas Lexacrioe facia nõ coreſta.lit.yt.j.de cõſti.pe.i.itẽ.ꝗ.fi.vel

dic coͤſumit. ſ. ab
ſoluto reo ſi ſt⸗ ·
pulatoꝛ babeat ſcipere:cã cognita audiẽdus eſt.
ratum.

read negoca gere debuit quibſ⸗ ignificet que⸗
mano. dqaduerſus: eũ/ ꝓcuratoꝛẽ: in qua
on eleua Cꝗ fecerit: ratuqʒ ſe Hahienl
miniſtratoꝛeciu Ccũj eo actũ ſit. hoc.n. caſu litteris
tatis. quid ſiof⸗ eiꝰ appꝛobatis:uelut pñtis pcura
ficij tempoꝛe p⸗ + Sſä .Y ò
miſiranimo no toꝛẽ interuenireintelligendu eſt.
Barai ren Itaqʒ ſi poſtea mutata uolũtate
1re . 2 r. ,B
deſoezanit ꝓcuratoꝛẽ anrane Rln
ad ci.per.l. iij., Um:quo quaſi ꝓcuratoꝛ expe
nna⸗ RE:ratü eẽ debet. ¶) Aulus
lio ſubeat prou O) Jis qui ſtichũ: uel dĩmam
natoꝛ niſ in nix¶Utrũͦ eoꝝ ipſe uellet: ſtipulatusẽ:
S. el.plaucius. et ratũ habeat qðᷣ alterũ pꝛocura
reiati toꝛio noie tici? petat: facit ut res
mtio quare an/ n iudiciũ deducta uideat᷑ 7 ſtipu
ndin uaino c latione cõſunnt'. I dem.
contabitſolam ¶ P. Rocuratoꝛ ꝗ ꝓeuictiõe P
vemalleni v, Fit: et ſinegocia gerere deſierit:
õ obligatiõis tñ onere pᷣtoꝛis auxi/
vVt..de cotrabe. . E Zin & „ .
emptio. malie lio nõreleuabit nã ꝓcuratoꝛ: qui
nam. at in tnat⸗ ꝓdño uinculũ obligatiõis ſuſce⸗
cio domini po ſr. noi9 . 2
nusinſpienurg bperit: onꝰeiꝰ fruſtra recuſat dẽ
ſona. item in tu⸗
telis ſimiliterſe,ꝝ)

pcuratoꝛẽ abſentẽ/ dẽ
