dncttin õ t 5 eũ ſi dñs ratũ nõ bʒ. vnde nõ eſt neceſſe ð ra⸗/ „ eat hic pupillꝰquõ fideiuſſoꝛ accederept. m̃. qꝛ turoꝛ a p
Nlni Eb gene dcnirre Zen ſiſſet teneret habere ratũ ſi pena ſol / iure non teneat hic inſti. de au. u. 5. tutoꝛ. i. durante arbitrio. vñ inc
r. 1. cõpꝛomiſiſſet ten nt ea ſed qͥd boc ꝓficit. vt inſti. . tutoꝛ. r Aletakerar g hone
Pnnde Keoveliet Kancone copꝛomiſiſſer ſub pena ꝛ ꝓcuratoꝛpoſtea inr ,/ eal ti videt inteſſe. vt.j.ſi er. pe.l.lecta.ð vel dic ꝙ pupillꝰta 4 bo
fint 2. enn ucredemtoſtetir ubii, an elier pen d auikemu ſnt⸗ . nene nrale, er⸗ obligari. vñ fid eiuſſoꝛ occedere poteſt. . faeit vrt
nmdi atdüm ſub pena ꝓmiſiſſe. vt. . pti. . Itẽqd ſi fiat de vno alai arne feriatis. puta meſſũ vel vindemiarũ.⁊ ſic coactio pᷣtoꝛis lev
um pcu. nti copꝛomiſſi ad b c facit.S.de ꝓcu.in cauſe.in fi. acc. be dieb poſſit iudicari. tẽ parnüu ↄoſenſus. vt. . de ferijs. l. i.
Urceren um an ſadhnernhee ꝓcuratoꝛẽ R 72 ko dien ae nrSetbenen sKnei Gef ipalunu in ho
nlig r 64 rbiter adhel in cõpꝛomitendo. et bocq; um ad boc. yr ſi qua õä 54 Aliana kaere deldierp crel
ſ partiũn hconſentiatcadatin pend vt. ,e1 Fdies. j. de ſiro. vel die ſuetudinaria. vel dic qꝛ dies klarũ erat exii eldierefeinch
inmen on lan be. boby. na tũc nõ p̃t comittipena. ar j. de ſuo veldie⸗ ſitas in bonoꝛẽ dei. vt. C. de ferijs. l.os. vel die referri ad
ſie, Baraurgglee vno zdicẽte nopᷣt ꝓꝛogani.coõmint m̃ 1o”cG ſpeciali
aſui pena eũ q nooſenſit in ꝓꝛogatiõe. vt. .l. pr.. dies. et. F. fie alij
ſe ſiud 5 pᷣt ꝓꝛogare inuito altero ex quo ab inir o cõuenn.
aNſnN

5

dDicut
PÆ–Yhrl rei.cõpꝛomiſerint.ex reis credendi vel debendi.
4

.i pacto.⁊ oſenſu partii.vt.S.de ferijs.l.i.in ieeßß
(WVnis vtuin ſiſ n t beredẽ. Jo. Koͤmittet etiam ſi beres

o lij

ignorisebpꝛomiſuͦ fifee egir ctſ dereg iu. quitn alter us ink 2.de vlu. eñ qdo. 5. ſi pupilloet. z.celſus sK.

ifferenidarũ. diſ Zꝛi bic.et ſic.qð differt nõͤ au⸗
¶Diſferendarũ differre. er tollere Zꝛia ſunt. vt bic.et ſic. qð differknẽ ue
a — de ſin. re. ꝑ fid eicõ.re.S.ꝙ ſi dñs.et. j. de iuci. deſtitiſſe.
(En pena. compꝛomiſerit. nec ſtetit ſnie. c ¶ MHee ne. vr qꝛ ad rẽ qᷓn/

„
2

.
—— —

„ 1 . .

ttuédã mibifuiſti dãnar, et ñi inteſt mea mibireſtitui. qꝛ foꝛte ali¶re O ¶ Exſnia. de facto lata coact.vel eniã nõ coac minoꝛ. xviij .an.

MUm lege cogaf. tamẽ ſitulerit ſnſam eͤſſimũ eſt eñ tuen. nifiſe⸗
mino:. rviij.an. vt..dere iu. qda. a plene dices. . iu. ci ptoꝛ. fi.

m ¶ Kccipiat. ↄdemnation-

imeſtius P Auditoꝛiu. .
ineut ſünarmue in⸗ „ AYõoz pena er ſnia eiꝰnullomoꝛ cognitionẽ cau/
mhimounlude aucue VEddarũ litiũ cauſa: ſed tollẽdari Joqʒ pena exſnia eiꝰ nu ranſi rate en
penz vrbreenſ. de ver. Vm pena er õpꝛomiſſo moꝛ. N v. an. ter dit Vſiz rocr- 65 a nel
ob. ſtipulatio iſta. F. al petit᷑ isq cõpꝛomiſit dĩõnã rendũ:ſi temere auditoꝛiuʒ rece promil/

teri. Itẽ hoc quãdo di⸗

rero z mniam. vronia deeſt: nec int eſt an aduerſarij eiꝰ

bitrio:vt ſepiꝰ cõmittat
pena. al. ſemel cõmiſſa
quia rẽ nõ reſtituit.nõ
cõmitet poſtea.qꝛ iurã
ti in lutẽ nõ ſatiſfecit. vt
3. e.ſi duo.S. fi. vel dic.

N

gat nemini licere minoꝛẽ. xx.an.

ne mioꝛ. xx.an. iudicare co ſet pena excõpꝛomiſſo cõmiſſaẽ

compꝛomiſſariũ iudiceʒ eligere. coqð utroq; pñ're arbitrat eſt. et

Apini. erati cõpꝛomiſ/

perit multi dixerũt ſo actũ vtde pe

alioqui. Inteſt an int interfuit ſnie arbitri ſtari:necne. — Rbiter int certũ diẽ ßuos co aat lan
ſit. vt. S. . aduerſuſ. acd. Onexoĩbus i Abole. eſtitui iuſſit: ꝗbusnõ reſti care nõ potuit.
S En eroibye. an kauſis ex ꝗbꝰarbitri partiñ tutis pene cauſa fiſco ſm foꝛmãa F dtan⸗
. VI. S. E. mn⸗ A , SS — A T2n. e. & Pasann .H. fl. l; ol⸗
nanen F. ſun ſnie non eſt: pena ex cõpꝛomiſſo oamiſſ Edenend lnlag dã hmale die er
e Pecunie facien e e ee fiſco nihil acꝗrit᷑ ſʒ nihilominꝰ go imo erat actũ
vppel non faciendã. lar/ cõmittit᷑.ſʒ ex hijs dũtaxat * 44 ir laes A armien g. un̊ ſtipulatꝰerat
geaccipe nom pecunie ſolutionẽ pecunie: aut operaʒ p-⸗ ſecpntnst pam mltiki ar „miq adinuice
vt. ſ. de v. i. . pecunie. „:ertiné etiã ↄtumaciã bitri ſtatuto non ſit obtẽꝑatum. penã. Itvtar/
ſ Pꝛebendã.i. ad ſtu/ bẽd 35 ptinẽt. ſed ena n . rebus ↄtro Leuo. biter pnũceet ali
dium adbibendũ v ar litigatoꝛis arbiter punue po en „ 2 P, aͤc fiſco dari ab
imn fniat enhod ie pecuniã eã aduer ariodari iubẽ⸗ niaſi ob 18 coͤꝛoniſ⸗ Abee
diciü. vt. Z. eo. diẽ. F. ii „ nero haberi nonopoꝛ ſum in arbitrũ a lucioticio me⸗ bec verba ßzm
quis.et. S. coꝛi. in fi.-nã doqin numero habeni non opoꝛ . e en. ſ: ſx ær⸗ foꝛmã cõpꝛomi/
q in cas ↄſiſtũt oper tet ſi teſtiũ noĩa ex ſi nia arbitri ex⸗ niocet ſim phꝛonio factũ eſt: ſʒ er . ſiac. pꝛma ergo
cpielevem n hibita non ſint. Cũ arbiter dieß roꝛe quedã ſ pecies in einonc⸗ ea mnmin
die ꝙ fuit cõpꝛomiſſüũſi ⸗ ſt alteriꝰ moꝛa alteri a non luũt:nec gegz ⸗cu alteri pa
terlibertũ et vamonum Plniſſũe alten⸗ mo⸗ 1 eſer ei es (ſci nemo pöt. vt
deopenis quas libertꝰ enã cõmittẽdã ꝓdeſt Pb op. ꝓnunciaun queſitũ eſt an ſpẽs ſ de ver obli ſti
dãnat non p̃ſtat. biter kłis ianuarijsadeſ omiſſe peti poſſit.rñdi peti poſ⸗ Ploſn Salten
Aunendter Ot ſe iuſſit: ⁊ añ eundẽ die der ſe. nec Pam Srten, aleveon
.. e diee ü „k., ri Honöge N( nh maluagne Pe nib'. et poſtea i
mittif. vt. ſ. de iudi. l. iſ. ceſſit:alter ex litigatoꝛib noate mitti. ꝙ 11 Saſg ulbello enq amni
Hee ee ſon, fuit. ꝓculdubiopena mime com tere gdeʒ pt ſea ene ſougabie ſitquaſds vkve
na aqione velſili po · Miſſa eſt. nã ⁊ caſiũ audiſſeſe di i ¶ Uter caſte ſnuͤs Se u ramanon,
ſit defereinſintanduů i C(entẽ: Zriſto ait: in eo arbitro:ꝛ ſeiũ ↄtrouerſia de finibꝰoꝛ⸗ Wagnaclo aet,
nompont welſt veſſt ipſenõueniſſet: non eẽ cõmiſſa ta eſt: abiter elect? ẽ: ut arbitea· Bibnoͤ e
acrꝛ mauultcyniulnẽ penã:quẽadmodũ ſeruiꝰait:ſi ꝑ tu eiꝰres terminet᷑ipſeſniam di⸗ Wn nolilig
dere reſtiuenda. no au gr non cõmitti penã. cAliſ. poſuit. Queſitũ eſt: an ſi pne aG heanone
cerwelduden enet dr 1, N Mm lege iulia cautum ſit tecaſtelliani arbitroparitũnõ el mmnprtundeve

vS ne Arc.
—— 1 77/ —— — „ in illis?
Rñdi.ſi arbitro paritũ nõ eſſet ĩ gnde,
petere. et ſic no
viget opꝛomiſiſ
ſe vt. Z. ſi cũ dieſ

ſzm. m. ꝙ actu fuit. vt poſſit cõtumaciã linigatoꝛis punire. poꝛro ſi vni par ? ¶ Pꝛonũcianit.ſ. expᷣſſe. vel ſpẽalit.ſed tacite vel in genere

tiũ deferat ſacm. qꝛ altera nõ exhibet noĩa teſtiũ nõ pᷣt ideourani in litẽ.qꝛ
non ꝑ hoc etiã eſt acnio arbitraria. vt hicſubijcit.non tñ expꝛimit cõmittat
pena cõpꝛomiſſi. an nõ.⁊ videtcõmitti.qꝛ px hocimpedit᷑ arbiter ꝓnuncia
re.et ita pertinet ad operã pᷣbendã vt dictũ eſt. alij dicũt ꝙ nõ cõmittit. qͥa
ñi tenet᷑ in boc obedire vt aduerſariũ inſtruat. b¶Qũ arbit.alti. i.ſiego
fuiimoꝛa ⁊ iõ ĩcidi ĩ penã, ꝓdeſt mibi ia moꝛa ad penã cõmittendõ.ſvt
petere ñi poſſis a me.he octu ſit ĩ Zeiũ.vt.j. de re.iu.l.cũ par. .illi.vł l. plãe
Rbiter. ianuarijs.ᷣ nõne ille dies feriatꝰ. eſt. vt. C. de lerijs.l. ocſ. rñ.
bic ptes ↄſenſerũt.vt dixi.S.e.ſi fenatis. K Dereſir ſen nöne re/
ſert deceſſerit arbitereo pe quo re vel actoꝛ venire ſi poterarqð videt.vt.j.
85. ob. c ſtipulat? ſum. l 4Siſto alr in boc exẽplo.et facit.j.de vᷣ.ob
lr. ſquis arbitram.ar. ö. It facit. S. ſi quis in iuſ vo.l. ij. . pe.et. j.qua n.
ap.ſit.ſ.i. .dies.et.j.de cõ.et de.mulia.5.i.C. quo.et qu.iu.ſi vt ꝓpo.

puma ſic dixit.bãc rẽ iubeo tibi reſtitui in ceteris oibus aduerſariũ tu
um abſoluo.als ſi nibil ꝓnũciaaſſet.etde bijs nõ poſſet pena ꝓpt
illa cõmitti. bic itaq; vnũ ſolũ fuit cõpꝛomiſſũ nõ quaſipła.vbinò
dʒ ſimul de oĩbꝰ iudicari.vt.ar.S.e.qͥd tñ.vbi oẽs ↄtrouerſie de qui
bus fuit cõpꝛomiſſuʒ fuerũt expᷣſſe in cõpꝛomittẽdo ſic.ꝙ quaſipla

cõpꝛomiſſa fuerũt:etiã vbi actũ erat.vrde oĩbus ſimul vna ſnia da

ret.ſic et in ſtipulatione.vt.j.de ver.ob. ſcire.nec mie ſi irin ta
tamẽ aliud ſit.vbi quaſi p lura cõpꝛomiſſa fuerunt.ſ.vtnõ teneatſe
tentia de vna controuerſia lata ꝑ ſe. ᷣH de oĩbus non ſimul dixerit. cũ
boc fuit actũ vr tenearals non. vtqꝛ vnicũ fuit cõpꝛomiſſũ ſm quid
nõ ſimplicit᷑.ſicut als de vna ſũma.puta fuit cõpꝛomiſſuʒ. etodem/
nauit vel abſoluitin parte non tenet.vt.j.de do.excep. apud. ,
quenitur. etſicno.qꝙ non ſpeaficami.aut ſpecificaui.et tune ſubdiſti/

znol d

ſoheſ ac.
oonov⸗
Auho. non

phrfitt
Sr
bint

mrantg
tuiniisn

he nin

bapbin⸗
entit
(Pen

nltroönobel⸗

cröftſin

Edilcie
hni
Prgbbi
gliemios d
tla.pumb⸗
lanepeni.9
otanote
ttelrentide
lbivbatqvie
Neuadanye
ſe ro iuſenn
pao d
rerdigto⸗
lhoner cbus.
Ppene gh
nnſopelee,

Uthanrboel

phimki

ſci i in
Nualinup

niſgectekrrẽ
dinte⸗
Uoletnboni
ifintn,
mlünrſöw.
Elimne,
ſobeaſſeaä
Ulicfunſde
echlioufan
fiunniiz

punin⸗
ſſtmter)
Line Ngeb
ſeflit
Einri
ltirücien
ganedetget
anſde e
Nlin.

7

6

ſtpmeg
Pcnacönieuaun
Fhieön
Göfleckde.
düciclgin

Cſinmd i
ſdeſerohifit
Noic An
Eyde
OReeon.
nibr er oſai.
ſbelo enicdn.
ſtauoſtitee.

Pipenonen

nipſen j 6

nagnigoN.

Di
ſabgengeltO

ſtpeenie

rabaeſelme
glii ſe
dunt Aſt
iitra
niti
ddnt
Geru n
gibtdn
votatenkt

inſi

tröet

Nen
nſil

ſize⸗n

Wpffrn
nt,nceiid.
det.
Ngeiſee
Kihnae
dißniſenian.
Noinooe
iſpin
nigacfii.
Peni Nina
bingniira.
ſſtodunt
wqin
Pherpebtin
ſonicihn

e

AImnſſis. non Robiter ad ferẽ ¶Mm. O.
nereeevt ,. — am ſniam no compellitur
cus lixt in boniũ dinterpellat i Mt.
mni t d,“ quominſulam dicat: ga ni
liſiiuranero. ei hil coꝛã furioſo fieni intelligit ꝙ
ſo. ſoce ſi furioſꝰ curatoꝛẽ hʒ l habuerit⸗
per obſiquifat adhuclitigio pendẽte poteſt qui
biratu. et. .̈ 5. dez pſite curatoꝛe ſnia dici. Arbi
emp. bec vedto „ 2 ts, .
Ebijs rb?“ ker adeſſe litigatoꝛes:uel ꝑ nunti
earbikerdot um: uel Pepiſtola iubere pᷣt. Si
hino ſnete e ab alta dutarat parte herediſmẽ
zulſo Deroar. ocompheſa fuerit c ſü
C.q res pig.ob tio comphẽſa fuernit cõpꝛomi
uevoſlů. ſoluet moꝛte au ſri
ſoluet᷑ moꝛte cuiuſq; ex litigato⸗
ceBupuenerüt t, . 2
ſc⸗ inſuciee n ribꝰ ſicut ſolueret᷑ alio moꝛtuo:
hlenedieeg.j.ti. ſi neutriꝰheredis ꝑſõa cõpꝛehẽ⸗
jij. non pt. Item E

Quartus.

guitur. aut egi expſſe. vt de oĩbus iudicet.etnõ valet de vna lata ſ⸗
tennia⸗vrtblauttacite. vtbie plus erpꝛeſſn valer qᷓ; tacita.

rPeii coꝛ iudice. ʒ ¶ Qð ſi maligne.cũ putaret ſe condẽnan /

dum ab arbitro ſuccũbere de hijs ſpeciebus. l
rer caſtellianũ.de finibus.ðerſic agitur iudicio fini.regun.
BRena SJJ
ꝓmiſſã. licet de

liad arbiirum cõpꝛomiſſis arbitr in per
ßy ad iudicẽ ſem ſone inſertũ ꝑſonã nõegre-
A. vel ſzm. R. diti bAulus
qꝛ non ꝓbibuit tur. . —2
tollitermios aa ¶D Ehijs rebꝰ:et ↄtrouerſijs
ſtellia. putabar E

euitare penã. lʒ

pole renoue⸗ poteſt que ab initio fuiſſẽt inter
at. vel ver igco S. Porr. .
dubitabat quia cos: qui copꝛo mſen. no ꝗpoſt .
allauid vanvel en ſupuenerũt. Ebin⸗
leri noͤ iu ſſerat Icõpꝛomiſſũ ita factum ſit
ab vno. alij qðᷣ + = e
Heaeds vt 5e. . ut pſecte utroqʒ aut heredi⸗
lnon er oibus.bus eon arbiter ſniam dicat et al
nrmios poſue ex litigatoribꝰdeceſſ. erit pupillo
tar ſeeneboen herede relicto: non alit uidet᷑ ſen
ſi t li Hu tetia dicta eſſe: niſitutoꝛis aucto
72ſ; Nete ,N⸗ 7 7 50 /
dicl. et l.ſi irup nitas interpoſita fueritꝭ Gtẽ ſi al

tione. .. fi. acc.
II. Hcompꝛo⸗

pꝛomittẽtibꝰfurere cepit

ter ex

deretur. a /Lphenus

facit. j. de au. et . 4 I
Rbiter ex cõpꝛomiſſo ſum

ar. le.l. ſi ſta.
compꝛo⸗
miſſum fue

penultimo. a.

habueritcuratoꝛẽ. f¶ Mabet. ſtari cũ cepit furere. vel eriã
lel habuenit. ꝙ ſufficit h babear qnq; diludda ĩ poſtea. ac.
tetualla. vr. C. de cu. fu. l. um alijs. h & Arbirerp eplam. no. in
terlooutoꝛiã abſente vna pte poſſe ferri. qð m̃ in oĩbus nõ cõcedim⸗
vt. C. de dila. a pcedente. Itẽ no. arg. ꝙ iuder delegar poteſt cita /
re multomagis ꝑ nunciũ.vel ꝑ eplam.iʒ quidã dicãt ꝙ ꝑ ſe tm̃.ar.
P eis.S.ne quis eũ qui in ius vo.l.iij.S.ſi quis.et.C. de iu. ſqãcimꝰ
i ¶ Si ab altem. vel dic ꝙ egerür tm̃̃ de parte vna. vel dic ꝙ vna ꝑs
tm̃ expꝛeſſit altera nil ſciuit.vel mi dixit.
Ke Etnſq, ex li. vel arbiter. vt. S.ðe. itẽ ſi vnꝰ..itẽ ſi płes.⁊.l.in cõ/

pꝛomiſſis.et.l.arbiter klis.ſʒ in iudicijs S.vt.j.de iudi.l.moꝛtuo.et

talibcouer / penamæcõmiſſã eſſe.¶u Lpia.

rationibꝰiudicare arbiter

pena liberabitur.

Eg iterpellat i. denũtiak ei quominꝰ dicat ſniam. ſ. nũc. ſz poſt

ſb iter. non poſſit. qꝛ nond

.l. ꝓponebatur. et. C. de peda. iu.l. pe.

dere ſua. iubet. ſi vulrofficio arbitn vti. . 1diſt. §. Diel. T. §.
I ¶ Vmperare ſibi.ideo qꝛ verbũ in ĩpatiuo modo nõ bʒ pꝛimã pſonã.et ſic

ptus cum ante eum diem qui cõ⸗
pꝛomiſſo ↄſtitutꝰerat:ſniam di⸗
cerenon poſſit diẽ cõpꝛomiſſi ꝓ
ferri iuſſerat.alter ex litigatoꝛibꝰ
dicto audiẽs nõ fuerat.ↄſu leba
tur:poſſet ne ab eo pecunia ex cõ

pꝛomiſſo peti:rñdi nõpoſſe:idðo

qꝙnon eſt arbitro pꝓmiſſuʒ: ut id
iuberet.
Ide re ſua ꝗsarbiter factꝰ

ſe facere iubet aut petere ꝓhibʒ
neqʒ auteʒ imperare ſibineqʒ; ſe
pꝓhibere quiſqᷓᷓ poteſt.
QIquisiuſſus ab arbitroex
cõpꝛomiſſo ſoluere pecuni

am moꝛã fecerit: penaʒ ex cõpꝛo⸗
miſſo debet. ſʒ poſtea ſ. oluendo:

X

HNaute:caupones : ſtabularij:ut
recepta reſtituant.

Nt p̃toꝛ nau? u Api.
te:caupones ſtabularij:
qð cuiuſq; ſaluũ foꝛere
ceperint:niſi reſtituant:in eos iu
diciũ dabo. Maxia utilitas ẽhꝰ
edicti:qꝛ neceſſeẽ plerũq; eoꝛuʒ
fidẽ ſeꝗ:reſq; cuſtodie eoꝝ com
mittere nec ꝗqſqᷓ; putet grauiter
hoc aduerſus eos ↄſtitutũ.nam
eſtin ipſoꝝ arbitrione queʒ reci⸗
piant:et niſihoc eſſet ſtatutũ ma
teria daretur cum funibusaduer

mArcianuſ

A ſniam dicerenõ poteſt:ꝗqa

MNaute cau. ſtabularij.

u liquebat ſibi de cã. vt. z. e. ſi de meis. F. f.

lẽſ. i. obediẽſg m Pecũia pena o Hõ c arbitro. alioqͥn ſecꝰvt
S.e.ſ diſt.S.dieſ.⁊..f.

⸗„ 2f1. 2 —

trũ nec iudicẽ.vt.j.ð iu
di.l. iul. et. S̊.de iu. om
niũ iudi.qui iuriſd ictõ
ni.Hlar..S.ſi quiſcau.
l.ij. vbi ipſe ſe artauit.
⁊c.ſ ibi re ipſa.⁊ facto
ſe artabat. non verbo.
Itẽ ar. S. C. de fideicõ.
l. fi. et de ſũ. tri. et fi. ca.
l. fi. F. buic. ſed impꝛo⸗/
pꝛie wbi dicit᷑ iudex. Itẽ
3. C. man..l.ſi in re. ſol.
bic dicit᷑ cõpꝛomiſſariꝰ
ibi diſpenſatoꝛ ſiue mo⸗
deraroꝛ.alibi ꝓ bono vi

ro. vt.j. ꝓ ſocio.l.ſi ſoci

etatem. Item qñq; iu⸗
dex delegat? . vt. S. qui
ſatiſda.co.l.arbitro.itẽ
ꝓ quaſi ðᷣlegato.vt.C.
de iudi.apꝑtiſſimi.quã/

doq; ꝓ oꝛdiario.vtha
ber foe poſtulã.quiſ

quis. Itẽ qͥd ſi cõpꝛo/
miſero in aliquẽ quẽ of

fẽdi.vt iudicetĩ me ſem
qð vult. rñ.vatʒ.redu

cit᷑ ad arbitrnũ bonviin
ſt excedat modũ.vt.j.ðᷣ

ope. li. li liberuus.
quis ab arbitro
ine die. ante iudi/
ciũ acceptũ de pena vel

anteqᷓ; creditoꝛis inter/
ſit. vt. SZ. e. ſi cũ diel. F. f.
1Kiberabitur.
8 1Abꝛiea. Maute
caupões ſta.⁊c.merito
bic n.iungit᷑ ſuꝑioꝛi.id
eſt qꝛ eriã bic ſicut ⁊ ar/⸗
biter ex recepro obligat᷑
vel foꝛte in albo p̃toꝛis
hoc oꝛdine erãt poſiti.
Itẽ no. driam int᷑ hune
ti. et.j.de exerci. qꝛ ⁊ ex
boc edicto dat actio cuʒ
reſrecepte ſũt.ex illo da
tur etiã ſi non ſunt rece
pte Itẽ differt ab illo. j
fur. aduerſus nau. cau.
qꝛ in iſto ti.tractat᷑ pꝛin
cipalit᷑ de acuone excõ⸗
tractu vel quaſi.ſed ibi

pꝛincipalit᷑ de ea que eſt er quaſi maleficio at hic ſecũdario de illa. Itẽ bic
ti.loquit᷑ quãdo quis anguit factũ cene pſonevt.j.e.łʒ..fi.vbi nec certe p
ſone. Itẽ bic recipit ſaluũ foꝛe.ibinon. Item bicpena dupli totum eſt pe

na.ibi.alterum ſimplum rei perſecutio.

trarias.vt inſti, de ac.S.pꝛeterea.

It pꝛetoꝛ.ſtabularij boſpitatores hominum equitantium.
* v Hiii reſtituant iudicium. i. acnionem in factum. vr. ſ.e. idem. F.
ait pꝛetoꝛ. ⁊.ꝗ.ex hoc. Item no.ex hac liitera ꝙ bec actio videt᷑ ar⸗/
bitraria: ſicut actio ꝙ me.cauſa.vr.S.qᷓ; me.cã.l.ſicũ.S. bocautẽ. Sed nõ
non eſt ita. qꝛ hic non ferunt᷑ due ſnie. Itẽ bec nõ ↄnumerat int alias arbi

xElaxima. arbimo.ſ.a pꝛĩcipio.ſic. C. de acti.et ob.l ſicut.⁊.j.cõmo.l.in

commodato..ſicut. x ¶ Daret.ſ.cauponibꝰ. et ſic no. hic tolli occaſio/

nem delinquẽdi. C. de la. li. tol.l.f. F. pe. et. . in ꝓhemio illõ vo ſans æc.

0 v

Mecnon.i. ſtatuta H penam buius edicti. .—
Darinnauinanen er ſic ſtricte. b ¶ Exercet.et ſie ꝓ exercitoꝛie.qͥs

Liber

ic ſi ſ .l. i. §. exeratoꝛem.
autem bic ſit babes.ſ.de excerci.l.i.S. exeratoꝛem.
c¶ Exercitoꝛe. reciptẽte ſaluũ foꝛe. G Dentit cũ dicit naute.

d e Per remigẽ.i.qui meliꝰ ſet nauigare. e ¶ ¶Deſonautã.i.mediocre,

a meſon qð eſt mediuʒ.
alij dicunt.i. melioꝛem
nautã qui oĩbus alijs
in naui peſt. ſed ̊ hoc
edictum põpo.eſt. j. e.
fi.ſo.quidã dicũt ꝙ hic
coꝛrigit᷑ alij ꝙ bicloqt
cũ erẽ nauim dãnũ datũ
eſt. ar. ſ. e. debet. ALu dic
ꝙ bic loquit᷑ vbi nauta
cui nõ erat cõmiſſũ con
traxit.etrecipit nõ exer/
citoꝛvel eiꝰ magiſter.vñ
nullo mõ tenetur exerci
toꝛ.at vbi exercitoꝛ ↄxit
tenet᷑de facto nautarũ.
vt ibi. et dicta. l. debet.
f¶Bel magiſtroſ. namiſ

met pꝛepoſuit.
g Hlicui.ſi ipſe exerci /
toꝛ. accur.
b¶ Juſſit. expꝛeſſe.acc.
i¶ Ar grecũviatarij.ał.
dietarij. qꝛ recipiũt die/⸗
tas vel cibos.
k ¶ Erx hijs recepit. . ali
quiſ ſaluũ foꝛe de ſibi ꝑ
miſſis.
¶ Hermitnir ſ. bocexpᷣ
mendo.ſm. H. vel dice
plerũq;.qꝛ ſic ſepe ſolet
fieri vt pꝛioꝛ ↄcedatur.
Igdẽ m eſt ſinõ exrᷣma
tur. vt ſubijcit. ſed ſi nõ
exercet ⁊c.ſim aʒo. vel
die pmitrit hoc ipſo ꝙ ĩ
ponit᷑ vt.j.de inſti. l. ſ
ſipu.S.i.in fi.ac.
m ¶ Mauicular.i.ali⸗
quis nauta exercitoꝛis
iuſſu.ac.

at de qua receptione.Sð
locur eſt. vel dic faciat.
iii.imponat aliuʒ cuſto /
die:qui poſitꝰ eſtad cu/
ſtodiẽdũ. Itẽ qð poſt/
ea ſequit᷑ſed⁊ ſi hoc nõ
exercet.i.de hoc nõ reei
pist iuſſu exercitoꝛiſ.vł
inagiſtri. ⁊ ita nõ eſtad
bãc receptionẽ pᷣpoſitꝰ
cum nihilominꝰ qͥ rece⸗
pit tenet᷑ ex ſua pſona qͥ

—

mines. vt hoſpitent.ac.

magiſtros quos ipſe /

n h oc faciat. i recipi ⸗

ſed etipſi. . fi. et.j. cmo.

ſuseos quos recipiũt:coeũdi.cũ
nec nũcquidẽ abſtineãt ab huiꝰ⸗
modi fraudibꝰ.ꝗ ſunt igit᷑ qui te
neãt᷑:uidendũ eſt.etait pᷣtoꝛ nau
te:nautã accipe debemꝰeũ:ꝗna⸗

uim exercet qʒuis naute appellẽ

tur oẽs:quinauis nauigãde cã in
naui ſũt.ſʒ de exercitoꝛe ſolũmõ
pꝛetoꝛ ſentit. neceni dʒ ingt Põ
poniꝰ ꝑ remigẽ aut meſonautã
obligari:ſed ꝑ ſe:uel ꝑnauiſ ma
giſtros qʒqʒ ſi ipſe alieni ex nau⸗
tis cõmitti iuſſit ſine dubio debʒ
obligari. ⁊ ſunt ꝗdã in nauibꝰ:ꝗ
cuſtodie gratia nauibꝰ pᷣponunt
Siquis igit᷑ exhijs receꝑit
puto in exercitoꝛẽ dandã actionẽ
qꝛ is qui eos hmõi officiopꝛepo⸗-
nit: cõmitti eis ꝑmittit:qʒqᷓʒ ipᷣe
uel nauiculariꝰꝛqł magiſterid fa
ciat qð grecic
appellant:ſed ⁊ ſihocnõexercʒꝰ
tamẽ de recepto nauiculariꝰtene
bit De exercitoꝛibꝰratiũ. Item
de lintrarijs nihil cauet᷑:ſʒ Ideʒ
ↄſtitui opoꝛtere Labeo ſcribit:et
hoc iure utimur. Caupones aũt
⁊ ſtabł arios eque eos accipiemꝰ
qui cauponã:uel ſtabulũ exercẽt:
inſtitoꝛeſue eoꝝ. Ceterũ ſi quis
opera mediaſtina fungit᷑:nõ ↄti⸗
net᷑.utputa at᷑rij et focarij ⁊ hijs
ſimiles ¶ Ait pꝛetoꝛ qð cuiuſq;
ſaluũ foꝛe receꝑint hoceſt:quaã⸗
cunqʒ rem: ſiue mercẽ receꝑint.

nauiqulariꝰðꝛ er quia cuſtodie nauis ppoſitꝰ eſt.
o ¶ Ded et ſi hoc nõ exercet et tunc expone:vtmodo dixri.et alibi eſt extet.i.
eſt huicofficio ppoſitꝰvel magiſtereos non pꝛepoſuit. Jo.
p¶ Nenebit᷑ er ſua pſona. vel.i.exercitoꝛ.ſjm azo.
3 eaaetroid lanehhend paꝛuas naues babẽr.et exercẽt. vt butos
et huſos vel ſcaphas que lucrane dicunt.
r Kaupones.inſtitoꝛeſue e
8¶AMediaſtini.qui faciũt v
t ¶Atriarij.qui cuſtodiũt atria. vel qui purgãt. vel qui vocãt ⁊ trabũt bo/
v ¶ Ait pꝛetoꝛ. accedũt.qꝛ et bec differüt. vt. . e.
ſi vtcerio.ſ.vſq; adeo.ac.

oꝝ. vt ſi recepintiſti teneant᷑ qͥ ppoſuerunt.
ilia officia. vt ſubijcit.

P Aſum. et vt panem et vinum ac.

Item apud Julia. relatuʒ eſt ad

eas quoqʒ res hoc edictuʒ ꝑtine

re:q mercibꝰaccedunt:uelutiue
ſtimenta:quibꝰin nauibꝰ uteren⸗
tur:et cetera:q ad quotidianũu⸗

ſumptinẽtia habemꝰ. ¶ Item

põpo. li. xxiij.ſcribit Parui re⸗

ferre res noſtras:an alienas intu
lerimꝰ:ſi tamẽ noſtra interſit ſal
uas eſſe:eteni nobiſ magis:qᷓʒ q
rum ſũt:debẽt ſolui.⁊ ideoſi pi⸗
gnoꝛi merces acceꝑo ob pecuni⸗
am nauticã:mihi magisqᷓʒ debi
toꝛi nauta tenebit᷑:ſi ante eas ſu
ſceꝑit.i Recepit autẽ ſaluũ fo
reutruʒ ſi in nani res miſſe ei aſſi
gnate ſũt an et ſinõ ſint aſſigna⸗
tehoc tñ ipſo ꝙ innaui miſſe ſũt
recepteuident᷑:et puto oim eum
reciꝑe cuſtodiã:q in nauim illate

ſũt.et factũ nõ ſolũ nautarũꝰ pꝛe

ſtare debere:ſed et uectoꝛum .

Icutet cuu Aliuſ
pouiatoꝛum. ¶ u Lpi.

Zita de facto uectoꝝ etiã
6o. li. xxxiiij. ſcribit Idẽ
ait etiã ſi nondũ ſint resin nauiʒ
recepte:ſʒ ſi in littoꝛe ꝑierũt: q̃s
ſemel rece ꝑit piculũ ad eũ ꝑtĩe⸗-
re.i Ait pᷣtoꝛ:niſi reſtituerint:iĩ
eos iudiciũ dabo. &tt hoc edi⸗
ctoſin factũ actio ꝓficiſcit᷑:ſʒ an

ſit neceſſaria uidẽdũ:qꝛ agi ciui⸗

li actione ex hac cã poterit ſiqui⸗
dẽ merceſinteruenenit:ex locato
et ↄducto.Sed ſi totasnauis

Atẽ põponials eſt lex. Itẽ põponiꝰ. et intitulatpa

—

penditione.

Et igeo. to
to ad partem
9 Bnte. als eſt

ante. et tunc die
ante ſuſcepit. ſe
debiroꝛ: qᷓ is q ĩ
tulit. er ſim bac
litterã lege ſi p
qᷓ;uis.nã ideʒ ẽ
et ſi non ante ſu
ſcepit. ſed poſt/
ea. al. eſt ſi a me
Kecepi. aſſi⸗
gnare. ſũt cuſto
diende.
a ¶ Etnon ſunt.
illa. ſed an ita
mum ſi ſcientan
ſi ignoꝛauerit. re

ſpon. feꝛte etiaz

ſi ignoꝛauit. vt.
furti. aduer. nau
cau.ſto.l. i. F. in
duplũ. et. j. ð po
ſiti. l. i. F. ſi ciſta

in fi. F. ſed melt*

eſt : ium. vt. C.
de ſer fu.l.qcun
q;.c ſi ſeruuſ
et. C. de hijs qᷣ
latro. vel al. cri.
re. l.i.et. l. ij. et.

de vſuc.l. ſequik

SF. tunc. et. ſ. ð ac
be Mautaruʒ. i.
magiſtroꝛum
a Bec et vecto

rum.i.qui imn na
ui vehuntf. a ve

ctus ta tũ.vl dic

a victoꝛe. vt pöa

tuxrp ceteriſ nau
tis⁊ ſzm hoc dic
nautariũ.i.ma⸗
giſtron. ſed S. ᷓ.
e. l. . F. nautaʒ.
ibi.nec enĩ dʒꝛc

olu. vt ibi.
Icut. viato
rũ.imoð. vt
jJ. fur:aduer. nau

cau. ſta. F. pe. ſo /

lo. ibi noĩatis di

xit ſe nõ recipere

in ſe peniculũ eoꝝ. vel aliteribi de illa actione dicit q̃ deſcẽdit ex qua

Seſt. j.e.licet.S. in factum. vel ſol.vxibi.

ſi maleficio.hic aurẽ de ea q̃ de ſuſcepto cõpetit.eteodem mõ ſoluit

ita. idé ait. ſ. eſſe rmdendũ. er dʒ bic eſſe pꝛincipium legis

d Recepit. ſufficit eni ſicrecepiſſe.vt hic et.j.de peri.et com.reiven.

l. ꝙ ſi neq;. S. fi. ſed S. j.e.l.debet.i.t̃.ſo.vtibi.

e Nucdicii. acnone. Et no. ꝙ due actiones dant᷑ ex boc edicto et
am be dicunt in factũ. vna eſt in ſimplũ exõctu de recepto. et hʒ locũ
quicũq; dederitd qᷓnuʒ.alia eſt in duplũ.et daf ex delicto non ꝓpe.

ſed quaſi qñ familia exercitoꝛis quã hʒ in naui dat damnũ.ſecſi eẽ

neus. fingit eni delictũ familie exercuo:is eſſe.qꝛ familia mala vtit

5Mobis magis.ĩmo magis dño.vt.ſ. depoſiri.l.bo epit parui.
da fides.q eſtõ.et.l.ꝙ ſeruꝰ.ſo.ibi nõ babebatius in re.hic ſic. vtll
ibi erat pᷣdo.hic nõ.vel bic ſpeciale.vel hocin hac actione.illð in rei

Drer
.

(((6 8

(nare L

h v v?

nn Kbe⸗
ſonn

genten
ſond
Rſinug
galßttede⸗
rſe gckbe
pimd nii
ſizde ni,.
lithuuſ
gin ainſfi
tepglidi

ſmrirlige

Penoſhein

ſdeſiitr

cucſti de
(ranſei
NNll.—

V 18Dünn,

lionpo tſ
celln
ſnonnfial
Gteng.
9 Efuechpe
Jlaileuſtina
ſemeeritni
Aterkeuinar
Cnertogzfi
Etalisfonit
Cſenen tnet
bi ſbicr⸗
ſdeoaniſeoc
hiliKe⸗
Cdepger
4 ntns L
diſſſco⸗
ſütchier e
ſſninpiq
Mugrir,
Eibrenad
ſnlingas
baen
nuſelia
ni
ennaome
Metneten
Ncheineni
ſglidige
n
0
kene
sſi
nnnang
ſmn
WNN
Sa

8(ilani

unfſimmn
Choetatette
l farng

pilee
uneet! dt

ohliift

Pontenzi.

1

n.icuinnn

pcemim

berbedee
Umnilt?
MhS
ſecenie
eu
tfle
60emw⅓⅝
lſt
hinen
dt
nwitul

nlys

Quartus.

f¶ Zit pꝛetoꝛ er boc edicto.ᷣet er quolibʒ alio.niſi nomẽ actionis ſit
expꝛeſſum.vt hic.et inſti.de interdic. .ſfi.

g Sed ſi tota. qð dixerat ↄiunci nũc diuidit.et qðᷣ dicitktota. ideʒ ẽ

crnneaſ
iodlean
uſnliſan
hpliaſi
Nce
kSiun et.

6
ſen⸗
ive

ſi pars. vt.jſ. ad.l. ro. de iac.l.ij. F. plane.

b Enam. nam de bijs que apparent agit vt ſibi reſtituantur.

i¶¶ Agipoſſe. vel

commodati.
K (¶ Hiſi foꝛte. ſc

bᷣ generiſ hoĩm 7 ,
ſic. .de fi inſr. epꝛimende impꝛobitatis hoc ge
laueſtu. · igẽ nus hominũ.et qꝛ in locato ⁊ cõ
En locatoſecj ducto culpa in depoſito dũtaxat
da rati dolus pꝛeſtat᷑ at hoc edicto omni
nDütaxat. et H A.
lata culpa xt ſ. Modo qui recipit tenet᷑ etiam ſi ſi
gehe bigi iſ ne culpaeiꝰres perierit uel dam⸗
nema. niü datũ eſt: niſi ſi quid dãno fata
inecma li ↄtingit inde ? abeo ſcribit. Si
i mewenina quid naufragio: aut ꝑ uim pira⸗
ſi nec leuſſima i tarũ perierit:nõ eſſe iniquũ exce⸗
teruenit ergo fu⸗

it caſus foꝛtuitꝰ
et ſic non tenet᷑.

gge..lenar.

locata ſit:qui ↄduxit:ex cõducto

dictpᷣtoe deo etiã de rebꝰque deſunt agere po
pꝛima r.ſimilii Leſt. ſi uero res ꝑferendas nauta
— ↄduxerit:ex locato ↄueniet᷑.ſʒ ſi
abe⸗ j gratis res ſuſcepte ſint. ait põpo
bo. pol..aliams niꝰdepoſiti agi poſſe Mirat᷑ igit
ndelez· cur honoꝛania actio ſit ĩducta: cũ

ſint ciuiles niſi foꝛte inquit ideo
ut innoreſceret pᷣtoꝛ curaʒ agere

ptõem ei dari idẽ erit dicẽdũ.⁊ ſi

in ſtabulo:aut in caupona uiſ ma

Nouiſſimeuidendũ eſt:an eiuſ⸗

hlntn H
Gnie
new en

d. 1

ebu rie ioꝛ ↄtigerit. Eodẽ modo'tenen-
Thi l i ſieo tur cauponeſ:et ſtabularij:quiñ ex
larnis 3, ercentes negociũ ſuũ recipiunt.
da tñ dicũt ꝙ S Leterũ ſi qui extra negociũ ſuuʒ
nõ ad bibeat le/ receꝑint:nõtenebunt᷑a.. Si filiuſ
uiſſimã culpa q c
puta qꝛ fuit fur/

to ſubtracta. vbi non eſt foꝛtuiius caſus.nam furtũ nõ cõputat᷑ inf
foꝛtuitos caſus.ſͥ latrociniũ.vt inſti.q̃. mo.re.ob.ꝭ.is quoq;.qð
tunc tenef.vt.j.e.S.iteʒ ſi ſeruꝰ exercitoꝛis.ſ rf.verũ eſt quãdo leuiſ⸗
ſima ſaltẽ culpa infuenit.nã mterleuiſſimã culpã er caſũ foꝛtuitũ ni
a ¶ Exceptionẽ. p in inte. reſt. vel dic ꝙ de eqᷣtate. ‚bil eſtmediũ.
nam mero mure tenet᷑qͥ ſaluũ foꝛe ꝓmiſit.ergo volẽs reſtitui vel exci/
pere ienet᷑ rem ꝓbare fatali dãno perijſſe.vel deterioꝛatã cũ alłs in⸗/

depoſito qui doſũ dicit debeat ꝓbare illuʒ.vt.j.depba.l.quotienſ.

S. qui dolo et no. S. de eden.l.ſiquis exar.S.fi.

be Eodẽ mõ.quo tenent᷑ exercitoꝛes.ſ.de dolo.lata culpa.et leui.et

c ¶ Osð p:o quia. Aeunſſima non de caſu.
Won lenebunf hocedicto. ſᷣ oꝛdinarijs acnonibus.
e¶ Gi filiuſſamilias.et volũtas patris.ſ.expᷣſſa vel tacita ĩ coꝛde

tenta ex eo ꝙ filiꝰ vel ſeruꝰnauem exerceant vel cauponã vel ſtabulũ

yt. ..de exerci. l.. F. ſi is quivel cũ pr. vel dñs exercent recipit filiꝰ vel
ſeruus volũtate patis vel dſii.

fOnlſolidũ.bic pores iungere qð eſt. j.ſi vo ſine volũtate.⁊c. po
ea

a. Atem ſi ſemus. 1c. ſ. lberi bomimns.
8Coͤueniẽdꝰ. cũ ab alio dãnũ datr.ſi vo ab ipſo boc ſequit᷑ in ꝓxi

Ouuid⸗

il
Dlane

b iẽ ſi ſeruus. caſuſ poteſt poni in ſeruo / mo.S.ſcdᷣm ſzjm caſũ.
exercente er dãnũ dante. in quo diſtin guit᷑. an dñi volũtate exerceat.
et tũc dñs vt ꝓ ſeipſo tenet᷑.de recepto.als vᷣo de peculio tm̃.et ſjm
boc eſt.j.e.i.ñi..ſemonꝝ.ſo.hic loquit᷑ de actione exõctu.ibi de ea
q ẽ ex quaſi maleſicio in duplũ et hocẽ ð tm̃ ad pꝛimũ rñſ.bꝰ. F. Irẽ

ſi ſeruus in eo caſu qñ cũ volũtate exercet. Itẽ poteſt pom ĩ ſeruo oꝛ

Maute cau. ſtabularij.

dinario exercẽte.et damnũ dãte vicario.et tũc ſi volũtate dñii inſolidũ tene
atur. nec eſt õ.j.e.l.fi. F. ſeruoꝝ.qꝛ ibi in ea actione q ex quaſi delicto eſt lo⸗/
quit.vt dixi.ſi ᷣo ſine volũtate exerceat noxalis de peculio dat᷑.qꝛ vicariuſ
eſt in peculio.vt.j.de noxa.ſiĩ rẽ..fi.et hoc ſm illã lr̃aʒ q eſt ibi.ſad ſam
aliã ꝗ eſt ibi.aut expone vt ibi.vel dicin ſeruo exercitoꝛis liberi bominis.et

q ſubir 1 ſe refert
. nõ ad ꝓximũ ſed ſuꝑiꝰ.
familias aut ſeruus recepit: æ uo i Ercreitoꝛis. l exercii
luntas patris uel dñi intuenerit: Em pꝛimũ caſum gloſe

inſolidũ erit ↄueniendꝰ tẽ ſi k e Mecacno.et iõ ber
ſemꝰ exercitoꝛis ſurripuerit:uel ¶ lano ſufficiens eſti.

- . . . boabilis. ſed non necel⸗
damnũ dederit:noxalis actio ceſ ſaria. ſic. S. de alie. iu.

H . dñ̃j l.nõ ſolũ. S. fi. ac.
mine ↄueniet᷑.ſinuero ſine nolũ ¶ ũ ulis eſt pſona cui ſ.
cate exerceant:de peculiodabit᷑. poteſt opponi doli exce

— „ * 1 o. ac.
hec auté actio rei pſ. ecutionẽ co m; eione. boc ſpẽale

tinet: ut põponiꝰait.⁊ ideo here Jurn.neetdnunt K
di et in heredẽ:et ꝑpetuo dabi’̃. neibſeiſiue allus ſum
n ¶ Cotent vt hic. 2.].
e. licet. S. poſſumꝰ. ⁊ fa

dem rei nomine:⁊ de receptoho crévochln lmen⸗

noꝛaria actioneret furti agenduin dẽ F.ſ. ſea Z. p ſocio
ſit.et põponius dubitat.ſed ma ei cõis.ſo. aliud ẽ in
—n e Sen actiõe iſta qᷓ; in ꝓ ſocio
gis ẽut uel officio iudicis:ul do becenĩ nõ de iure coiiſ
li exceptione alterutra eſſe contẽ deßtoꝛis bñſicio cope/
tit.vnde ſi alta qᷓ deiuf

tus debeat. Aulus.
FEdet ipſi nautefurti actõ
cõpetit:cꝰſit piculovniſi ip
ſe ſurripuerit:et poſtea ab eo ſur

cõi cõpetit intẽtatur vt
furti bñficiũ pᷣtoꝛis ne/
glectũ extimat.vt.j. ð ſe
pera.l.i.G.illud ſciẽdũ
et. j. e. l. licet. F. vl. Yteʒz

iarurd antrali. ſQNSrs! ſi beneficiũ ꝓponat:cõ
nipiatur : aut alio ſurripiẽte ipoſe manis vec cellſe vaß
nauta ſoluendo nõ ſit. Si nauta uſa. vtpote cũ ad alis

eiꝰ auxiliũ tranſferrene

6 9 1.
naute ſtabulariꝰſtabularij: cau⸗ eeßeba vr ſe l i. F. er

pocaupõis receperit: eque tene ſieũ. Sciend̃ eſtergo
bit᷑ . Julia. dixit etiaʒ ad eas res ꝙ vbiples operunta⸗
ctiões penales ex diuer

ſis factis neutra alrerã

impedit. vt.j.e.l. ʒ. et de pꝛi deli.l.nunqᷓ. niſi tales ſint q̃ſe ſenõ parianf

vt.C. de fur.l.i.ſi ex diuerſis nõ dant᷑.ſ̊ exvna quatenꝰↄcurrũt.nõ enim ĩ
plus inuicẽ ſe impediũt.vt.j.vi bo.rap.l.i.et.j.de ac.etob.qui ſeruũ.ſi vᷣo
nõ ſunt ambe rei ꝑſecutoꝛie facta p alterã ex actione altera remittẽdaeſt.vt
j.loca.ſi merces.culpe.fallit in odiũ eiꝰqui noluit certificare aduerſarium
qualiter poſſideretcontra quã dant᷑ duo interdicta.vt.no.j.de tnbu.l.qð
in beredem..eligere.Si autẽ ſit vna rei ꝑſecutoꝛia altera penałſui natu

ra.et ab initio neutra pꝑ alterã tollit.vt.j.de fur.l.ſi pignoꝛe.s.cũ furti.ni⸗

ſi in hoccaſu.ſ.in caſu hꝰ.l.ratione pᷣdicta.ſ.in pꝛin.glo.et in alio.vt.j.de

furtiſ.ſi is cui.ſi vᷣo ab mitio nò eſt penal.et vna ꝑ alterã tollit᷑.vt.S. me

us ca.lL.metũ..lłʒ.et dicta.l.qui ſeruum. in fi.

.

Ed et ipſi naute.ſi modo ipſe eligat᷑a dño.nã dño datur electio.vt.j.
fur.aduer.nau.cau.ſta.l.i.S.et in duplum.
QAuius ſit periculo.ſ.qꝛ eſt ſoluendo et tũc non agit dñs.als non eſt eiꝰ
periculo ſi non bʒ aliqd.vt.j. de furtiſ iaqʒ.etita nõ aget.vt.j.furti.aduer.

nau.(cau.ſta.l.i.G.ꝙ ſi receꝑit.q eſt ð.vel ſubaudit᷑ ibi.tantum.ac.

——

q ¶ Surripiatur. quo caſu non agit.quia fur furi agere non poteſt niſi ca/

ſualiter reperiatur. vt.j. de furtis.qui vas.j.ſi ego.et.l.qui ſibi.S.ſi quis.
et facit.leum qui.ꝗ.non habebit.

r Eus bos duohus caſibus etiã ſi ipſe eligit᷑. non tamẽ agit altero ꝓpter

um delictum altero. qꝛ in eius eſt elecnone. MM
e Sinauta naute.ſ altenius nauis.ᷣ et videbatur conta. argumen. C. de
ur. apud antiquos. F. qui babet. ibi aduerſus alios. ⁊c. Accurſius Floꝛẽ
tinus legum doc.
t ¶ Zenebitur. recipiens. Acccurſius Aoꝛentin us legũ doc.
. 0 vi

Liber

et. ſ. de ſepul. vio.l. lepulchꝛi. et. . de nor in delic. F. fk.et deli. bo. er

¶ Julianus dixit. non debek ſ. ſpecialiter.

r Nenoꝛis. pen dicit id qð eſui potuiq; deſtinatũ ẽ.vt.j.de penu.le.l. iij

y Accedũt.facit. S. e.l.i.in fi.ibi.ait pꝛetoꝛ.òc. i. rij.
Aluta.non ꝓ cuſtodia.pꝛincipaliter.et ſic et venditoꝛ recepit pꝛecium
r non m ꝓ cuſtodia.vt teneat᷑ de cuſtodia.vrinſti.deõhen.empt.
b ¶ Gtabulari.i. hoſpi/ è .
ca Vegegtune de lent hoc edictũ ꝑtinere:que poſtipo⸗
lpa i agit locati. ar ſitas merces in nauim locatas: q

hic de leuſſima. ſed õ.
jſ. ðᷣpoſiti. l.i.F. ſi veſti /
ta. ſolu. vt ibi.
de Muecũq;. ſ nõ oĩia
quia furti act.exerc toꝛ

et ipſi. et inſt. de obli. qᷓ
ex delic. naſ. S. furti.ſed

l.acquilł.actio ei nõ da cipiunt:nõ p cuſtodia: ſed nau⸗

tur. quia bero mñ datu: ta ut ficiat uectoꝛes: caupo ut uia
n iad iaul. Ien toꝛesmanere in caupona patiat᷑.
e¶ Duimus.paſſiue. .· ſtabularius:ut ꝑmittat iumenta
getiue. M

apud euʒ ſtabulari et tñ cuſtodie
noĩe ex locato tenent᷑.nã et fullo
⁊ ſarcinatoꝛnõ ꝓcuſtodia:ſed ꝓ
parte mercedẽ accipiunt:et tñ cu
ſtodie nomie exlocato tenentur.

fAſfurto.qꝙ fiat ab ali
quo de naui.ſecus eſt ſi
ab eẽĩneo. idem dico de
damno. vt. ſ. e. l. f.ĩ pꝛi.
et. j. locati. ſed de dam
no.etiã ab erneo ſi põt
pᷣcaueri.vt.S.e.l.idẽ.
i.in fi. Item collige bic
ꝙ furtũ non cõputatur
inter caſus foꝛtuitoſ.nã
tunc non teneret. vt. S.
e.idem.S.ait pᷣ toꝛ.ſic.j
ꝓ ſocio.l.cum duobus
F. damna. . . .
Icet gratis.ſi ſeruo meo mecũ.i.õ me.als nõ in iſto caſu.vt.j.de nox.
1. EIL.cũ ſeruus. non autẽ bic.qꝛ mibiõ me daret᷑ ex quaſi maleficio.
b¶ Si partem. cũ cõis erat. i ¶ VObligatũ.inſolidũ ſi ſciui als non.ſed
in vaſe locato indiſtincte teneoꝛ inſolidũ.vt.j.loca.ſi qͥs domũ.S.i.⁊.l.ſed
agdges.SF. i.et.l.cũ in plures..ſeruũ meũ.ſ etquãdo ignoꝛans fui teneoꝛ
ſaltem ꝓ noxa relinq̃re.vt.j.cõmo.l.pen

eni dubitari opoꝛtet ꝗn isꝗ ſaluũ
foꝛe receꝑit non ſolũa furto ſed

.

k ¶ tem facit. . de exerci. l. ſi e’. l Eeo ſeruo. vt quia vulneratus eſt

m ¶ Extmare.quidã libꝛi habẽt.non ſolet.ettũc ſic.qu ia ſi nauta naute in
ter ſe damnũ dederit boc ad exercitoꝛẽ nõ ꝑtinet.et ideo hac actione nõ pᷣt
exercitoꝛ cõueniri. vt.j.e.l.fi. S. bec actio.alij habent ſine nõ.etſtunc dic exti
mare ſolet dãno dato alicui erneo in recepto vel in mercibꝰ eius.nã hic nec

„W

in recepto nec in rebꝰ er eſt datũ.ſed inter ſe.et ideo hicnõ agit.vt dicitnec

eni ſeruus dicit receptꝰ: vel res recepta.
aed. eſt ex quaſi maleſicio.et in duplũ. vt. . e. l. fi. F. bec actio.
o ¶ Pertinet. vt p eum det in exercitoꝛẽ. et ſic eſt . ð. e. ſicut caupo.ſo.hicð
ea q̃ ẽ ex maleficio.ibi.exSctu.vt et ibi dixi.vel dic hicnõ fecit moꝛã viatoꝛ
