ram vſure non deberi: vt.C. de vſu.l.fi.⁊ dic q̃s exegit ab bereditano de⸗

tus.vt hic ⁊.C. ð his qui.vt indignis.l.polla.⁊.j.de ↄdi.⁊ demõ.
ĩ facto. S.fiſc..⁊.j.ſoł.ma.ſi marito.in pn.⁊.l.ſi marit:.⁊.S. deiu.

heres.ſed ar. S.j.deiure do. ꝓmittendo.S.fi. .j.de ſolł.l.ſtichũ. 5.

aditio. d ¶ Cepunt. qꝛ fiſcus ſucceſſit creditoꝛi.
e¶ Eos. qͥ notum ẽctſine vlla moꝛa. Sed 3.j.ad munic.l.otcel.ſo.

bitoꝛe vel quaſi vbi ex . vribi.
ſus moꝛa dedit: vel ſti⸗ , f 6n opꝑm. pu⸗
Aeientlo non no lumentũ heredi auferẽduʒ. ⁊ fiſco ſi irasreipu. uſq; ad teniã centeſi ar an dr dige⸗ hn
tuit .d. nhil. 1ſieno Pſtandũ diuꝰ piꝰreſcripſit. ergoæ mependẽéet. i I Sem. Arguk ſecu, uſus
renlletnõ poſſet. v.? di.Di pupillo non hñti tutoꝛe,y Anit ut uẽditoꝛ pciũ reſtitue⸗ Bendum : Tni
inf. F§. -C. an. erc. Uideri moꝛã ꝑpheredẽfactã diuus ſtabunt᷑ q;uis ẽptoꝛ poſt dñii litẽ i ſe mẽſes leuio⸗/ na
lin ſia.de adult. i piꝰ reſcripſit. ergo necei debet ꝗ choatã fructꝰ aduerſario reſtituit an poͤte voß ni
a lan enrri mto.n qð reip.c.affuit uel er alia cã iuſta nã in cõmodum medi tꝑisemp- peparliſt le,
S: qñ actiode peu. ſt jipeditꝰ: ex qreſtõindulgetur: pe- toꝛis dãnũ eſt.¶ Roſttraditã poſ tu. qeſt ſy n g
veilt n fS terenon potut¶Quid.n. põt im ſeſſionẽ defũcto uẽditoꝛe: cui ſic Siace gs in s. geri
90. cvel mulaa ipn putari ei: q ſoluereẽt ſiuellʒ ñ po⸗ ſoꝛ incenꝰ fut:medii quoq; tpis la ſiciſtam diſi i
sll
ndo ei ouratoꝛebo Cuit minoꝛibꝰetiã in his ſuccurni: it : pſtabun. 4 aencſe⸗ E ppt in
bregovochanitiro⸗ quenõ acꝗſierũt.uſure.n.nõ Pp⸗ 6/ Ideamꝰ: an in oĩbꝰ rebꝰ pe = bie
rei andet. terlucrum petẽtiũ:ſs pptermoꝛd 4Res c
aitptoꝛ. .i. ſRñ. ĩiadui non ſoluentiũ infligunt᷑ ¶ Ex lo⸗ turpoſſeſſoꝛ Quid.n. ſi argẽtfũ inpin. E
e utllo. (atoꝗq ↄuenit᷑:niſi ↄuenerit ut tar aut ueſtimentũ aliaue ſif emrem. (E) Viais i
faale vel üla in ddͤinot diꝰ pecunie illate uras geberet in Peete⸗ ſie iuſt glgts . Z inann. . Ka
bus appoſins ĩ vltima non niſiexr moꝛa uſuraspᷣſtare d. nudã / ꝓpꝛietatẽ: cũ alienꝰ uſuſſrſn eeſtabiur. ſhin
n vr. de ¶Vilcus er ſuis orractibouſuraſ ctusſit: petient. necp n. nude pꝛo erſneitapalaa
le. ac. cariis:qta E IEiAKoAN: aan Are —
pATTBiudf ex nectigalb, alſt in loco pꝛi q; uſuſf. rurſ us fruct'eegãtercõ Bääncpanri, E
inſii man . tua gin. Uati ſucceſſit t dare ſolet. Side putabit᷑ Quidigit᷑ ſinuda pꝛo nonek 6ven ig
a ¾ rloratd achae. bitoꝛes ꝗq minoꝛes ſemiſſi inPſta Peiene Rena ſi . ns paicait tenren ipocut⸗ int⸗
evſs ad bant uſuras:fiſci eẽ cepunt: poſt fructuanus uſumfructuʒ.eſtima temenert.
iaaſneneir ösadfiſcittunſieritt emiſſes co bunturinpetitionefucruscNRte, d eiſe
ſenor aſoa gendliſunt pſtare ¶ Eosꝗ erad ſiuſuſfru. petitꝰſit Pꝛocls aitin adſtam. ie
cõtinenti appoſito öbẽ miſtratione reꝝ ciuitatũ ↄueniunt fructꝰ ꝑceptos ↄdẽnariPꝛeter ES ſirt
mr in Zenb/ boneſdeai.:· uſuris obnoxios eẽ ſatis notuʒ ẽ..ea Gallꝰ Eliꝰ putat ſiueſtimẽta tvin e eii⸗ ut
sf Aennan Idẽ qʒobſeruat᷑ in oꝑm curato aut ſeiphꝰ petita ſint ĩ fructu hec pooſiti ſi rß obla n
ter P: vditorelf ini s ſipecunia apud eos remãſit. enũerãda eẽ: qð locata eare mer⸗ n r it
Krfrue tnnl ¶ Sedi ea quã redẽptoꝛibꝰↄmiſe cediſ noĩecapi potuent· Iter qu mrꝙ nullo mo Nr
Cde vſur. Puis · ſiaut nt:ẽt ſinegligenter ðderũt uſuq; ⁊actꝰ ſipetitꝰ ſit:uixeſtut fiu⸗ —— iift
is bardchaut ad ristemitni Pecaũt itaſarſi nt cx ullipoſſint eſtiman miſigsco. Itun ne
er moꝛaqp intepella lajfraus arguit᷑ alioqn ẽt uſureap modũ in fructibꝰ numeraret ꝙ hi g a
een veemn„, plicabunt᷑ Di dies non ſit ab hiſ turꝰeẽt petitoꝛ: ſiſtati eotꝑe quo moꝛaibi in ve g
in boneſdeic. d ſi q ſtatuas uel imagines ponendas petiſſet ireagere nõ ꝓhiberet᷑: qð ramoꝛd al bee du
enan zuen end legauerut: Pfinit/ apbſide tsſta⸗ Nntcreſe ilne. aamsekk
devſuns diouz ẽ. Rfũ. tuẽcdũ ẽ. anmiſipotuerĩt heredesu &α BGurasillicitas ſoꝛti mictas non ſßz erar cur/ Qaan
pᷣſtat qꝛ in moꝛa ẽ dieĩ . ſura: vt. j.el. cu cnu
terpellate p boie. vtar. . . .ð . . è“è” e el lirln
ʒ.de lege cõ.l.ſi fundꝰ..fi.⁊.j.e.l.euictꝰ.⁊.j.de ac.⁊ ob.l.traiecticie.⁊.C. v Igdeamꝰ. pp etatis.i.qꝛ ex nuda ꝓpꝛietate.i.ex hoc verbo ve Aulke

oĩenõ facta relatõe ad rẽipſam niłs fruc puẽit.aʒo.
Opiabit.ſicut nec aliaꝝ ſenututũ vt ſtati dicit ibi. it quoch ⁊c

de loca. cõ.l.pᷣſes. 9 E, a foꝛnicarij 8.i. 4 furnum vel foꝛnaceʒ
Aſuſfruct.vt.S.de rei vẽ.l.fructꝰ non mõ.in fi.⁊.le.ſe.

vel apothecas:vel qͥd ſile ⁊ q fiſco ↄducunt. pe
de Baimnne r ipſa re fieri moꝛam a fiſco. . . 6
c¶ Dare. nota ergo beredẽ debere vti iure defuncti:qʒ ipſeꝑ ſe ſit pᷣuilegia, rſ

denerit. bic iñ raro locantur.

mmeſ
ongatc
dſeiſan id

lgs. ptbbi,
nacaur.

ipotöegn

ftcelaan
nöl N.

en.

len
bini

naa
Moliſn
Aſtiar

deinne

ant nel

oNßr

uptſe
.
it 00
hiteeg
leſe

reitapeln
oneedin
mpclatie
Cdeid
gnoz
ſthocpaeun
Mei toei
Grniſ
onentenn

ſrne
ufuitididt
ſeerinci de/
mnkeaſt
liſfſtſff.
nlen
monrt=e
heuntſi⸗
auncin
aglai
Oo en
nwantihe

hoepen⸗ 4

¶ Eſtimari. vt. S. de ſerui. ruſti.pdi.l.cũ eſſet. in fi.

Reſe ſoluiſ
ſe:qᷓ; ꝑ extrane⸗
os vel inimicos

Erpediendi.

qꝛ debitoꝛi datu
ni ſunt pecuniaʒ
accurſius.
36 Rogãdis. vt
interſit ſolutiõi.
⁊ ſic videãt ſe
beratos: vel dic
vt interueniant
apð creditoꝛẽ a
uo mõ accepit
dbitũ vt ſatiſfa⸗
ciat poꝛi.vel dic
tertio:qꝛ obliga
tus erat aliqͥs fi
deiuſſoꝛeʒ dare:
vt ⁊. Sð.de conſt.
pecu.l.qͥ aũt.j.
eẽ in moꝛa dan⸗
di:dũ ꝓ eis ĩuẽi
endis ſtudet ⁊
Ed ſi de⸗
enſionem
excuſatiõ ez ſui
quarenõ ſoluat

b lADãdare. ½

ꝓcuratoꝛẽ. aʒo.
c¶NMon poſſit. ð
facto.de iure enĩ

pot.
d ¶ Aliqñ. ticiuſ
minoꝛi deb ebat
x.ex Zctu bon efi
dei tenet᷑ ad vſu
ras ſine vlla int᷑
pellatõe vel litiſ
ↄteſ. maxime ſi
nõ ſit qͥ ↄueniat
qꝛ ẽ abñs nicius
vel ſine berede
eg In rẽ. põt. die
moꝛã fieri in reʒ
vbicũq; qͥs ſine
denunciatione:
vel litis ↄteſ. te⸗
net᷑ ad frucꝰ vel
vſuras.ſicut.j.e
l.videamꝰ.i.rñ.
7. ſ. F. itẽ ſi inde⸗
bitum. ⁊. F. ĩ fa⸗

uiana. ⁊. SF. item

⁊. F. interdic it. ⁊. F. fi.

uras. viciare. ſic ergo inunlis adiectio viciat᷑ ⁊ non viciat:
t hic ⁊.j.e.placuit.

„Seae esntnnle enenurtun oꝛia.
lendũ. adbibendos.ſ.ſolutioni ꝑ quos facilliꝰ poſſit ꝓba/

ipſas tantũnõdeheri ↄſtat: ceten

ſoꝛtẽ non uiciare.¶ Mpianus.
Ciendũ ẽnon oẽ:qð diffe
rendi cã optia rõne fiat mo
read numerãdũ.Quid.n.ſi ami⸗
cos adhibẽdos debitoꝛ reꝗrat ul
expediendi debiti uel fideiuſſoꝛi-
bus rogãdis uel exceptio aliq̃ alle
get᷑:moꝛa factañũ uidet᷑ Au.
mõid ipᷣm non fraudãdi
ã ſimuletur:· Mpianꝰ.
Ed ⁊ ſi reip.cã abeẽ ſubito
coactꝰſit:ut defenſiõe ſui
mandare non poſſit moꝛã facere
non uidebit᷑:ſiue in uiculishoſtiũ
ue eẽ ceꝑit ptãte Aliqñ in reʒ
moꝛaʒ eẽ decerni diſcemi ſolet. ſi
foꝛte nõ extat:ↄueniat᷑Aul.
Igs ſolutõi ꝗqdeʒ moꝛã fe⸗
cit:iudiciũ aũt acciꝑe ꝑtus
fuit:nõ feciſſeuidet᷑ moꝛã:utiq;ſi

iuſte ad iudiciũ ꝓuocauits Cum

reꝰ moꝛã facit:ẽt fideiuſſoꝛ tenet
¶ Moꝛa uidet᷑ creditoꝛi fieri ſiue
ipſi:ſiue ei cui mandauerat.ſiueei
ꝗ negocia eiꝰgerebat moꝛa fcã ſit
nec hoc caſu ꝑ liberã ꝑſonã acꝗri

uidet᷑:ſed officiũ ĩpleri.ſicuti cuʒ

quisfurtũ mihi faciẽtẽ dephẽdit
negociũ meũagẽs.maniteſti furti

actõem mihi pat Itẽ cũ ꝓcu⸗

ratoꝛ intpellauerit ꝓmiſſoꝛẽ hoiſ
ppetuã fecit ſtipulatõem ſi moꝛ
tuꝰ ſit hõ ꝓmiſſus. ¶ Mpia.
ERi ſcit fundũ cum alio ſibi
cõeʒ eẽ frucꝰ quoſ ex eoꝑce
pit iuito:ulł ignoꝛãte ſocioñmaio
re.ex ꝑte ſuos facit qᷓ;ex q̃dñs pᷣ

tegrũ reſti. non ẽ nece.l. in minoꝝ. punit᷑ ergo bmõi moꝛa in rẽ vt di

l. t. ⁊.l. labeo.ſed yr. dicit eãẽ non puniri cũ rei nõ ꝑſone vicio euẽiat

ſz foꝛtei telligebat als qᷓ; ĩ pdictis caſibꝰ. Itẽ poe.j.ti.i.l.labeo.
f⸗ qs ſolutõi ꝓuocauit. vt. ſ. de regu. iu l. ꝗ ſine dolo. 1 vi

u cla. l.ij 5.ſiqᷣs ꝑatus.⁊ ſicnota pꝰ luẽ ↄteſ.aliquẽ nõ eẽ

i. 7.. e.l. pe. ꝙ aũt de vſur. dixit nõ inuenienuſ
eas currere ex moꝛa in rẽ niſi in ꝑſonã minoꝛis.vt.C. in qͥ.cau.ĩ in⸗

* 2

De vſuris ⁊ fruc.

in moꝛa. ⁊ ſic S. ẽ.j.de ver.ob.l.nemo.S.i.So.ibi nõ hũit iuſtam cãm liti⸗

de ope. lib. ſi libertus moꝛam. ac.

diiẽ. nec refent ipſe an ſociꝰ an ut᷑
q; eos ſeuerit:qꝛ oĩs fructꝰnõiure

ſemis ſed iure ſoli ꝑcipit᷑:quẽad⸗
modũſi totũ fundũ alienũ ꝗs ſci⸗

ẽspoſſideat.nulla ex ꝑte fructꝰſu
os faciet:quoquõ lati fuerit:ita q

cõem fundũ poſſidet:nõ faciet ſu
os fructꝰ ꝓeaꝑteq̃ fundꝰad ſoci
um eiꝰ ꝑtiebit.¶ In alieno fundo
quẽticiꝰ bona fide mercatꝰ fuerat
frumẽtũ ſeuitꝰan ticiꝰbõefidei ẽp
toꝛ ꝑceptosfructꝰ ſuos facit.m̃.
qad fructꝰ gexfũdo ꝑcipiunt᷑ in
telligi dʒ ꝓpꝛiꝰeis accedere q ſer

ui opis ſuisacqrunt:quoniãi ꝑci

piendis fructibꝰmagis coꝛpis uix

ex quoꝑcipiunt᷑:q; ſemis ex quo

oꝛiunt᷑ aſpicit᷑:⁊ iõnẽounqʒ dubi⸗

tauit ꝗn ſiĩ mẽofũdo frumẽtotu⸗
um ſeueri ſegetes⁊ qð exmeſſibꝰ
collectũ fuerit meũfieret. Poꝛro

bõefidei poſſeſſoꝛĩ ꝑcipiẽdis fru
ctibꝰ id iurishʒ:qð dñis pᷣdioꝝ tri
butũ eſt. Pꝛeterea cũ ad fructua/
riũ ꝑtineant fructꝰ a quolʒꝰſati qᷓ;

to magishoc ĩ bonefidei poſſeſſo
nibꝰ recipiendũẽ:ꝗ plusiurisĩ ꝑci

piendis fructibꝰ hñt cũ fructuarii.

gdẽ non fiãt anq; ab eo ꝑcipiant᷑
ad bonefidei aũt poſſeſſoꝛẽ ꝑtine

ant. quõa ſoloſeꝑati fuerit. ſicut
eius ꝗ uectigalẽ fundũ pʒ fructuſ

fiunt ſit atq; a ſolo ſepati ſunt.
Bonefidei ẽptoꝛ ſeuit ⁊ ãteqʒfru
cus pꝑcipet cognouit fundũ alie-
nũ eẽ an pceptõe fructꝰſuos faci-
at. querit᷑.m.bõe fidei ẽp toꝛquo
ad ꝑcidiẽdos fructus intelligidʒ

gandi. hic ſic ar. S. de pe.here.illud. ⁊ eodẽ mõ ſolue.õ. de ↄdi.ᷣ fur.l.fi.
g um ræ.moꝛã.nam moꝛa rei fideiuſſoꝛi nocet.vt.j.de ver.ob. moꝛa. et

b Garot. vt. ſ. de fur. l. ij. v.l. ſi s in ſeruitute. :.j. q vi aut clã. l. ij. ĩ pn

ci.⁊.j.ð bo.auc.iu.poſ
ſeſ. l. ců vnus.
i ¶ Gnpulatõem. vt. .
de ꝓcu.l. ꝑ ꝓcuratoꝛeʒ
⁊ expone vt. ſ. de v. ob.
ſi ſeruũ.S.ſequit᷑.

qAi ſat. ſʒ iurʒ qð
ſiuit ſuũ vel ſemina
toꝛis. gc.

l¶ Boli.i. qꝛ. ſit ſuũ vel
bona fidea ſe poſſeſſus
m ¶Quẽadmoduʒ. qðᷣ
ẽ in toto quo ad totum
idẽ eſt in ꝑte quo ad ꝑ⸗
tem. vt hic ⁊.ſ.ad.l. fal
ci.in rõne.. ꝓꝛſuſ.⁊.j.
ð admi.tu.l.ſi duo.i fi.
.ſ. de acqᷣ.he.ſi ſeruus
ci.⁊. S. ð pac.l. iuriſg.
S. adeo. ar. . C. de di⸗
ſtrac.pig.l.qᷓ;diu.S. de
ĩof. te.l.pap..ſʒ ⁊ nec
ipubis.⁊. S. de emn. l. ex
miuille. et. S. de pet. here.
ſʒ ⁊ ſi.S.adeo. So.aũt
Ein illo generali.idẽ in
pte ⁊c.in bꝛocharda.

n Frumẽtũ.ſ. alienuʒ.

dBeuit. pᷣdict ticus
bonefidei poſſeſ.
piſHis.neutri genetis
qAccedere.ſ. fructus.
re Ucquinit᷑. vt ⁊.j.ð ac
qui.re.do.l.queſitum.iĩ
fi. accir.

¶Semis qꝙ fuerat ali

enum. ac.
t UWdẽ iure.ſ. pene. vt. ſ
de acqͥ.re.do.l.in bone
fidei.in pᷣnc.non enim
p omnia ſũt ſiles:ut pʒ
in qone ſerui bſida. vt
.ad ſill. l.i. ⁊. S. ij.
v ¶ A quolʒ. 1 de cuiuſ⸗
ekumenr
x Percipiant᷑. vt.S. de
efeſtfurdeepfent

ſub audi.hic vel ab a

lio noĩe ſuo vł dic. ſ. ita
idonee reponant᷑.vt
⁊ no.S.qui.mo.vſuſ.a⸗
mitt. l. ſi vſufructuaniꝰ.
¶Qius. vt et. ſ de acqᷣ.
re.do.l.q̃ſitũ.in fi..
3¶ Jundũ.idẽĩ colono
vt. ſ. de fur. ſi apes. F. i.

9 Bepati. ſunt et a fu

ribꝰ dumõ poſeſſioneſ

bonefidei poſſiderenõ deſierit br̃e poſſeſſionẽ fũdi. Itẽ ſũt ⁊ aliedue drie
int᷑ fructuaniũ ⁊ bõefi.poſſeſſoꝛẽ.qꝛ bõefi.poſ.tranſmittit ad heredẽ fructu

anꝰ nõ.vt inſti.dere.di.S.is ad quẽ. Itẽ fructuariꝰ ẽt naturales fruct ſu/

os facdit: vt.S. de vſufr.lega.vſufru.le.bonefi.poſ.ñ.vt.S.e’.l.fructuſ.
be Fundũ.idẽ in colono.vt.j.de fur.l.ſi apes.S.ci.

c Won efi. emptoꝛ ſeuit. idem ſi pꝰ ſciam ſeuit. vel ẽt pꝰlitẽ ↄteſ. vt er rũſio

ne colligtk. d RPerapiendos. nota ergo ꝙ boncf. poſ. poſtlit. ↄte.
quo ad q̃dam remanet bonefi.poſ.i.vt faciat ſuos fuctus vtpe Aan vt

iüj

—rEE — rrE ..

ꝓpleat vſuca.vt.S. derei ven.ſi pꝰ. C. de vſuca.tranſfoꝛ.l.i.S. hic ꝓculdu⸗
bio.itẽ vt nõ pᷣſtet interitũ:ſi tñ iuſtam cqm litigandi hẽat.vt.S.de rei vẽ.
l. vtiq;. S. non.n. ⁊ deꝑe.he.l.illud. fit aũt maleſi.vt teneat᷑ defructibꝰ.itẽ
vt interrumpat᷑ pᷣſqiptio.itẽ in quodam nec oĩo cenſet᷑ bonefidei nec male

fidei.vt.5S. derei vẽ.iuł.ſcnibit.ſi aliena ſʒ in eo qð diat hic facere fructꝰ ſu⸗

tionem. itẽ g.j.de acq.
re. do.l. qſitum. vbũ ſilr

fructuarii.¶ Martꝰ uero ancille in

fructu non ẽ. Itaqʒ ad dñʒ ꝓpꝛie

dicit in bonef.poſ.quo Aunaig EO
libet nocere ſupuenien tatis ptiet.abſurdũ.n.uidebatur
iſan. Go. bilou hoiemin fiuctu ec: cioẽsfmuctus
buũit bonãfi.z5D öfune- eꝝ natura hominum gratia cõꝑa
hüũerit:hic aũt hũit pPp· —ÜR—
toꝛ ab initio bonãfideʒ

ſecus ſi ſcientiam vt ibidem. acdurn.
u Enationẽ. conſtet. tunc enĩ in eſt fructu. vt ⁊.S.de vſufruc.l.item.S.
ocoupationum. . l.vſufru. in fine. ac.

c Am pffa. cõpetir. ſibi facta ĩtelligit ſufficit. n. ſemel moꝛã fiei vt vſu

vel vſuſfr. ꝑpetuo debeant᷑.vt.j.de le.ij.ncia ſeia.ꝗ.i.
b M· pecudũ.poſſ. eſſoꝛis. vt.j.de acq..ᷣre.do.l.bonafi. .fi.
i ¶Et fructuarij. vt ⁊.S. de vſuſr.l.vetus futt.

K ¶¶ Pꝛopꝛietatis. non aũt ad fructuariũ.vt inſti.dere.di. S. in pecudũ.nec

ad bonefi. poſ.ſ. directo. utir aũt ſic ad bonefi.poſ.vt.s.de publi.l.ſi ego.
§. ptus.ſed videt᷑ ct directo iure ad bonef.poſ.ptinere.vt.S.e.l.pau.S.he⸗
res.q eſt ð. Sol.illud euenit ibi ex voluntate defuncti qui deducto reditu
voluit talia reſtitui.accurſius.

Vaslufn e bhoc eſt ven ſzm. ll. iſts. ſed ꝑ auf neclicitaſ petet qui

fuit ſtipulat illicitas: qꝛ cadit a pᷣnapali actõe. vt. C. de vſur. aũt.

dQàA hec.vł illa loquit᷑in ruſucis.itẽ nota hic ar.quod fit vltra modũ reduci

tur ad modũ:itẽ ꝙ inutilis adiectio viciat᷑ ⁊ non viciat:⁊ vt.C. de donat.
l.ſancimus. C. de do. §. ſi qͥs aũt.⁊ de ↄſti.pe.l.hactxenꝰ.S.fi.S.e.l.pecũie.
in pᷣn. ⁊?.l.vſuras.⁊.j.deiure do.l.ſiue generał.S.acqͥrendũ. ”RDUM
Ziã ex nudo pacto debentvſure.boc ſleõ duas rłas.vna qꝛ rlari
— Ater non debent᷑ cirra vinculũ ſtipulationis.vt.C. e.l.iij.alia.qꝛ nudũ
pattũ non parit actionẽ.vt.S.de pac.iuriſgentiũ.S.qnimmo.
q AVod in ſtipulatione.momẽti.vt ⁊.j.e.tutoꝛ.S.fi.⁊.j.de ver.obli.vbi
NJaüt. S.pe.ſic,. nec ſñia.vt.ſ.dere iudi.in ſũma..qͥ ſoꝛtis.ſed .j.ð le.
iij. nummis. Go. ibi fauoꝛ vltime voluntatis hic odiuũ vſuraꝝ vnde illud
valet lʒ in exiguis:hic non.vt ar.j.deli.⁊ poſthu.l.cum qͥdam.
lndhe intelligitur ex re. qñ qʒ eni fit ex re.vt.S.e.l.ſed ſi reo..ali

uando.⁊ dices in diſtinctione ſtatim.

biOpoꝛtuno.ſed qͥs dr opoꝛtunus locus.Rſi.põt dici illein quo debitoꝛ

poõt ↄueniri inuitus yt ſoluat non ali ẽt vbi bʒ locum domialij: ſed non

põt ibi conueniri ꝙ fit qñq;.vt diximus.S.de tranſac.cũ hi.s. eãe

It di ⁊ tꝑe.vt.j.de ſo.ſi ſoliturꝰ.

c ¶ Qð apud.ſ.an in loco opoꝛtuno int᷑pellat fuerit:⁊ ſic fitĩ moꝛa
d Difficilis eſt.i.ĩpoſſibilis ſicut teſtiũ noticia. vt.j.de teſti. l.ij. F.

i.ſz certe moꝛa q iure cõ. ↄmittit᷑ põt ſic diffinin.MMoꝛa ẽ cuz qs ma

ſit difficilis eſt Puiꝰrei diffinitio.

. n petendi inſtãtia
Diuus quoq; pius Culio balbo ſſne c diſiult
reſcripſit an moꝛa facta intelligae ſeſßltanond ol
—ir r ſolutionẽ: vt hic
nec; ↄſtitutiõe ulla: neq; Se 7. S.e. ſciendum
ctoꝛum queſtiõe decidi poſſe: cu bic aũt moꝛa ſic
V comiſſa bẽt qui
fectus. Pꝛimũ qꝛ facit rem vel intereẽ tiñ eſtimari officio iudicis ꝓ/

os py ſdam. éfj deac ioꝛ riij. an vt .
qui. .. odeag . di eob ſi pupil
Zrium. So. hicð eqta gædi ct* ir. n . . us. ſed Z. S. de
te ibi de nigoꝛe ſym Vr. diu elict funck⸗ nonfuerit. na un. =2 nanus. . euic lſſonctum⸗
vel poſſumus dicere ⁊? ſeruus alienꝰ quẽ bonafide eme Lacuit ſiue ſupꝛa ſtatutum ¶Sepupillo. ſ die
ſonearreihifi Rtat rotãdiu mihi exre meauel exoꝑiſ XÆα, Anodũ quisuſuras ſtipulatꝰ i deinns
uis ſuoſ facianv thic ſuis acqrit q;diu a me euictꝰ non fuerit ſiuneuſurauſurasad qu.d Dla abelti⸗
inñ ſi arauriuclcis off, 4 fuerit. IDem. i licite adiectum E non adiecto ilapſum. vt. ſ de
aio Averaréle I Enatõem fructꝰ fundine hẽni licitas poſſe peti Aul. var oblil üi fun
mum. Itẽ hienn. ſingula lgauit eẽ niſi fructꝰ fundi ex Ziam ex nucopactodebẽ naben⸗ cõmit.
hene on Uenatione conſtet⸗ SSS Atur ciuitatibꝰ uſure credita ſtipu. magnam.
eti. here.vbi quocũq; õ — e. . . 1, vel per litis co
m ſaarimapiet ds V Mzpatrifamiliaſ moꝛa fa⸗ rum ab eispecuniaꝝ. Mpia. mſti ve ſoeve
oeherhint ſ. N ſit iã in herede eiꝰ non q ¶ Mogdlinſtipulatõe ſicadie⸗ ol uano. F.
.„Oeee * . — . . 7 „ 3. 3 . 3 . ₰ P uS8 (ui
e Acqrit. vt. C. de rei ntur moꝛa.nãtuncheredi ꝓrimo D ctuz e: uſuras ſique cope⸗ debetur denun/
ven kſ lde ic. hereditario iure ea ↄpetitJõqʒ tierint nullius eẽ momenti ſi mo danonen oon
re. do. l. qᷓ bonafide. §. Dei s franſ⸗ 9 onadiriaf Pori gruo loco ⁊ ten
tãdiu.vbi tam in libto ad ceteros quoq; deince 8 tranſ⸗ duscert non adiiciat. Untia. poꝛe factam. vt
hoiebona fidepoſſ. Mitter. (Aius. Oꝛa fieri intelligit᷑ non er bicæ ĩ deverb.
ſauo alienobenc o1 — Npecudũ fructu ẽt fetꝰ? ẽ: & Are'ſzer pſona. i. ſi interpel⸗ oblil ſierle⸗
eſſoꝛ videf nocere ſupꝑ⸗ ſicutl l J at o neri ti. cuʒ intelligat
ueniens ſcia. Solu. bi ſicut ac 7 pi us⁊ lana. ta⸗ lat oppoꝛtuno loconon ſo nent ſedebere velin⸗
ad loce ranmrefenr Nq; agni ⁊ edi ⁊ uituli ſtatim pleno quod apud iudiceʒ examinabitur tain ge vebegr
1 de llo tbtie nſer men iure ſunt bonefidei poſſeſſoꝛis' et Mãut ⁊ Põp. li. xij. epłaꝝ ſcrip quod te ner o⸗

miſſa ſit debiti

ut erat tꝑe moꝛe vel cepit eẽ poſtea ꝑſeuerantetñ moꝛa.vt.S.ð edẽ.
l. vbi. S. i.⁊.S.de condi.triti.l.pe.⁊ de acti.emp.ratio.sS.ſi per ven/⸗
ditoꝛẽc. I. j.dere iudi.ſi klis.⁊.S.de ↄdi.fur.l.in re.S.i.⁊.j.de verbo.
obli.quot᷑.in diem. Scõs effecus ẽ qꝛ facit cnrrere vſuras in cõtra

cnbus bonefi.⁊ quibuſdã ſtricti iuris ſcʒ in legatiſ ⁊ fideicõ.vt hac

l. F. in bonefi. ⁊ dele.ij.ſi quis ſeruo.⁊.l.qui ſolidum.i.Rñ.⁊.s.eti/
am. nam parificatur hoc iudicijs bonefi.vt.C. in ꝗᷓbus.(.in ĩte.re⸗
ſti.non ẽ ne.l.in minoꝛẽ.ſed ſecꝰ in contractibꝰ ſtricti iuris etiam li.
te conte.vt.C. de condi.inde.l.i.lʒ flogenius pꝑ.l.j.̃.lite.ſed illa ĩ
bon efi.intelligitur. Atẽ ⁊ tertiũ hʒ effectum: qꝛ inducit petitionem
fructuũ in quolibet caſu:ſi petam ꝙ aliqñ fuit meũ vel eius a quo

Cam hũi.als exigit᷑ li.contelſ.in ſtricti iuris iudicijs.ſʒ in bo.ſi.ſꝑ ſuf
ficit ſola moꝛa. vt ꝓbat bic.j.e.videamꝰ.in pᷣnci.⁊. .i.et.s.ſi actio.

et. F. ex cã. ⁊. F. ſi poſſeſſionem. et.S.e.l.ij. Quartum hʒ effectũ in ca
ſu ſpeciali:qꝛ punit᷑ in tertia pte eius ꝙ debetur.vt. C. de inof. teſt.
ſi quis in ſuo. Quintũ hʒ effectum circa interituʒ.nã indiſtincte mo
roſus de piculo tenet᷑ erat res pitura penes actoꝛem vel non. ſatis
c̃.n.ꝙ potuit non pire.vt.j.de le.i.cum res.S.fi.⁊.l.apud iulianuʒ.
§H. i.nec ob. S. depoſiti.ſi plures.S.vlti.qꝛ ibi nõ erat in moꝛa.qꝛ hẽ/
bat ꝓba bilem cãm reſiſtendi:lʒ eẽt puentus puta ꝓpter expenſas.
Item ꝓbat expꝛeſſe in aut᷑.de depoſito.S.i.colł.vi.vbi diat interdi
centẽ teneri de caſu foꝛtuito:multomagis ipſe depoſitar' tenet᷑. In
rei ven.tñ quedã ſpecialitas ſeruat᷑:qꝛ vbi eſt ĩ moꝛa poſſeſſoꝛ quo
ad interitũ qui pᷣus fuit bonefi.diſtinguit᷑:aut hʒ iuſtam cãm litigã
di:et tunc nullo modo de interitu tenet᷑ vt.S.de rei ven.l.vnq;.aut
nõ ⁊ tunc cũ diſtinctione illa tenet᷑ erat res ꝑitura vel non. vt.S. de
rei ven.item ſi verberatum. Et boc de cõi moꝛa q in oĩibus hoiĩbus
locuʒ bʒ. ſpecialis aũt fit multis de cais. pᷣmo in bereditatis pe. q

iltniͤ
nno
Ghelinn
(vuns.
non
deineda
ſichef
ninnt
en
ep
efitni
fliit
Aßimenn
fngim
ſͤneãl
ſb
mnreütn,
ſio rous
(kſofte
onuan
ſßfiani
nd
oncn
Nöd
Uifrlrn
eſaula

eminen
uit
ifrig

((in

fine un
hucdann
en

ſſdeinee

t

ſtanpenin
Whannus

ſoluin
gign
ſtpntte⸗

Nater

Enaufrn
ſfroa
ſihenn

lige
ſeſtine
enſilii
chisn

ſu öͤde
elſidinn

upptlme
Dſdappoſte
Nlnt de
elſfin
1t(NeS

nbentcin,
ghumugnn

trtsn

nptſdepe

Alnen ‚.

hendan,
Mmkonn o

nltdn
worſan n
heridedet.
llllen
ianiniir
ſaceſen

ieneden

Gtsine .

Godee
ſt ſthan

—

ſtecädieni⸗

pſororeſt
ſnenee
1eſinn
icndttee
—
Gnſbeni
Göepeist
fottdeogg
donödde.
o ſnenen n

ſirſefem

epſarasindhn
ſfGenut.
niin
usciid

ninsanl

Airſtiii
ckettinan
d insa
Gibaff,q.
b fite
CNeieae
zinſtnetan
ſoinet

Podling

NO OH
unc

al i
Anorſit

dtts
cilan

rinmnodd

6
epae
ptars

ſon a

fit quocũq; mõ ſciat. vt.ẽ. depe. br itẽ ue. S. a quo.?. F. petita.lcõo
in minoꝛibꝰ. xxv.an.vbi fit reipſa.vt.C. in q.cãis in inte.reſti. non
ne.l.in mioꝝ ꝑſona.⁊ boc purgattꝑis curiu.vt.j.dele ij.tico ſeo
§. vſuras.tertio in libertate.vbi ſilr tmoꝛa reipſa.vt.j. de ſideicõ.
li.l. c non. F. appet. quarto ſiłr fauoꝛeꝑ ſolũ cunſuʒ biennij. vt.C.

de iure dok. l. fi.
F. fi. 2 hec ſilr pa
nit vſuraſ: vt ibi
dẽ. qnto odio vt
in fure ⁊ pdone

. de vi ⁊ vi ar.l.
i. F. rectiſſime. et

l. pe. ⁊. C. ꝙ me
PHcã.l.i.ĩ inferẽ/
te. tñ metum di⸗

ſtun guituꝛ. vt. S.

qð me.cã.ſi cuʒ
ex. . ſi bõ.pur /
gatur aũt moꝛa

creditoꝛ fuerit ſti
pulatus.vel nõ
aio nouandi.ſi
res fuerit ĩ pñti/
a. Atem p obla
tiõem q;ẽtum ad
euitandum ĩteri
tum. vt. S. de cõ
di.fur.l.ꝑui.⁊.jſ.
de ſolu. l. qᷣ d ecẽ

e ¶ Facti. ſũt.n.

facta incerta: ſʒ
ius certũ. vt. j. ð
iu. ⁊ fac. igno.l.

i Biſeruo. ma

xime cum dſis
banc denuncia⸗

tionem ignoꝛet

yt. .dein. ac. q;
gu. . de pe. hejĩ.

u8

ponam

do dilatõnẽ.nec

miz erigitur: vt

ſemp inſtet ⁊ noõ

b Un boefidei.
e moꝛa fruct ẽt

ſiñ moꝛa. vt.j.e.
l. vigeamus . F.

ex cõö.
9 Mon tenetur.
filius. ſed pat᷑

ſic ſzm. M. vel Sðð
ſm alios nõ te ./
ſed vtiliter.cũ.n.ac.bo.fi.ↄueniatur.dʒ ibi mo.

nemr. ſ. pat᷑ directo

ſi aio nouandi

epetẽdi. dã

ſes ꝓuincie: dimodonon acerbã

tat factum vnius:vt quia agnouit debitum.

ſit magisfacti:q̃ᷓ; iuris queſtio et pᷣbeat ſed moderatum: cum effi

non ſufficit ad ꝓbationeʒ moꝛe ſi cacia benignum ⁊ cũ inſtantia hu

manũ.nam inter inſolentiã incuni
oſam ⁊ diligentiaʒ nõ ambitioſã

ſeruo debitoꝛis abſentis denũcia
tuʒ ẽa creditoꝛe ꝓcuratoꝛeue eius
cũẽt ſi ipſi:inquit:dño denuncia⸗
tuʒ ẽ. Ceterum cum is poſtea ſui
poteſtatẽ faceret omiſſa eſſet repe
tendidebitiinſtantia:non ꝓtinus

theticis. I Dem.

ꝑ debitoꝛem moꝛa facta intelligit Sure uiceʒ fructuũ obtinẽt

merito non debẽta fructi-
busſeparari:⁊ita ĩlegatis ⁊ fidei
cõmiſſis ⁊ in tutele actione:⁊ in ce

Inbonefidei ↄtrctibus ex m oꝛa
uſure debent. Quid ergo ſi ⁊ fili
uſfami.⁊ paterex ꝑſona eiustene
at᷑:ſiue iuſſu eiꝰ ↄtractũ eſt: ſiue ĩ
rẽuerſum ẽpatris:uel in peculii’. hoc idem igitur in cetenisobuenti
cuius ꝑſona circa moꝛã ſpectabit᷑ onibus dicemus. π Aulus.
⁊ſi ꝗdeʒ pater dũtaxat ↄuenietur — Itechteſtata ſurecurrũt.
exmoꝛa ſua nontenet᷑ in flliitannꝝ·· Apianus.
tum dabitur actõ in hoc:ut qd mi/ Redioꝛum urbanoꝛum pẽ-
nusa patre actoꝛↄſecutusẽ: filiꝰ Aſionespꝛo fructibusaccipi⸗
ſtet. Oð ſifilius moꝛam fecerit untuu. Sem.
tuncactoꝛ: uel c ipſoinſolidũuel Tin contrania negocioꝛum
cũñ patre dũtaxat de peculiohabe· Ageſtoꝛum actione uſure ue-
bit actionemSed ſi duorei ꝓ niunt ſi mutuatus ſum pecuniam
mittendi ſunt alterius moꝛa alteri ux creditoꝛem tuum abſoluaʒ: ꝗ
non nocet ꝭ tẽ ſi fideiuſſoꝛ ſolꝰ autin poſſeſſione mittendus erat
moꝛam feceni:non tenet᷑ ſicuti ſi bonoꝛum tuoꝛũ:aut pignoꝛa uen
occiderit:ſʒuti ecum
lis actio in hunc dabit ·¶ pi. bens ꝓptereandem cauſam ſolui
AI bñ collocateſunt pecu- puto uenũ ſi liberaui te ex magno
nie publice in ſotẽiĩquieta. incõmodo deberediciuſuras uẽ
nidebitoꝛesnon debẽt: ⁊ marime re eas autẽ que in regione frequẽ⸗
ſiparient uſuras.ſi nõ parient: ꝓ
ſpicerereipu.ſecunitati debet pꝛe

erdã di: hee uenient uſure quasipſepẽ

ſe exactoꝛem: nec contumelioſuʒ do: utiq; ſiplustibi pꝛeſtiti com⸗

in. l.i. ⁊.Sẽ. de pe.br̃.l.ſipoſſeſſoꝛ.

eta.l.lecta in fi.accur.

X RPꝛeſtet. noie ſoꝛtis non vſuer. bꝗę

.

leniẽt.l. tm. nõ aut qſi v ſura ſʒ qjſi

multuʒintereſt. pꝛetera ꝓſpicere
debet ne pecunie publi. credãtur
ſine pignoꝛibusidoneis uel hypo

teris iudiciis bonefidei ſeruatur.

diturus quod ſi domipecuniã ha

tantur: ut eſt in bonefidei iudiciis
conſtitutum.ſed ſi mutuatusde:⸗

ſic fnict rei ſunt ⁊ alia qdam.q ſuntſiſa fuotih vrs deb Femerces.
ra venire. ſecꝰ aũt ſi ex ttu ſtricti iuris ↄueniatur pater de peculio: plane.ſʒ in caſibꝰ differunt. S. de rei vẽ. ſi nauis.⁊.S.e.in 7. L. de condi.
vel de in rẽ verſo vbi moꝛa non venit.ſʒ ſecus ſit ĩ fideiuſſoꝛe:qͥ nGd
ten etur ad vſuras ex moꝛa ſua cũ ipſe ſemp actione ſtricti iuris con
ueniatur: niſi fuerint ꝑ ſtipulatõem ꝓmiſſea ſe nec ex moꝛa rei niſi ĩ
oẽm cãm interceſſerit.vt.S.loca.l.q̃ro.tu dic tertio qð non tenetur
ſ. pater vllo mõ ad vſuras:ſed deintitu bñ tenet᷑ poſt ſuam moꝛam C5
vt. ſ. de ver. ob. l. cũ filiꝰ in pꝛin. ſicut ⁊ fideiuſſoꝛ. vt.ſ.e.l.ĩ fi.⁊ ſi op.¶
ponat᷑ qre non tenet᷑ in vſuris ex moꝛa:cũ ex bonefidei iudiao ↄue⸗ x/e
niat.Rn.ad inſtar fideiuſſoꝛis.vt.d.l.cum filiꝰ. Item qꝛ dolũ com
mittit pr kommittẽdo moꝛã roneillius doli dʒ teneni de interitu. vt
8. de pec. l. depoſin.
¶ Dutaxat. vel dein rẽ verſo vel iuſſu. ſitales erant Zctus q tt c ¶

in contraria.non ſolum in directa.
Meniüt.vt. S. de ne. ge.l. at qͥ natura..non tm̃.in fi.
a ¶ Ebſoluã.ĩpꝛopꝛie dr abſolui creditoꝛ.ſʒ debitoꝛ a creditoꝛe abſoluit᷑.
Incõmõ. pt. S. ad.l.ro.ð iac.l.i.⁊.l.ij. ꝓpepᷣn.⁊ j.ð S.iu.tu.l.qͥd ergo.

De vſuris ⁊ frue

poſt moꝛam in pr̃en ẽt ꝓducunt licet res debita interear:vt.j.de ver. obl.
l. ſi ſeruus. F. an fili?. m ¶ Bed ſi duo.non nocet.ĩmo videt᷑ ꝙ ſic. vt
ſ.de duo. re.l.pe.⁊.C. de duo. re.l.fi. So. ibi erant ſocij hic non.ſʒm Jo. vt
ar. . de ar. ſi duo.vel hicin moꝛa in non faciendo:ibi in fagẽdo vel ibino
n ( Dolus veluti. ſi ſo⸗

Vinterpellatus fuerit.

o ¶ Mon tenet. ſ. re pꝛi/

cipalis:vel dic ſideiuſ/
ſoꝛ. ſ. directo ſed vtiliter
ſic. ſ. de ititu vt ſub ijcit

P Babik vt 2. ſ. de ſo.

ſtichum aut pamphi.ĩ
fi.i.rñ.⁊.l.oim quis.j.
ſi quis.in fi. .⁊.j.deo
pe.li.ſi libertus moꝛaʒ
⁊ de v. ob. l.ſi pupillłꝰ.ĩ
fi.⁊ boc ſi poſt moꝛã oc
cidit.ſecus ſi añ.nã tũc
de dolo ac. tenct᷑. vt. ð.
de dolo.l. fideiuſſoꝛ.q ẽ
3.nam nulla erat ibi a
lia actio. hic autem iaʒ
alia nata crat ſcilicet
qualrcũq; ↄtingat inti
tus. Itẽ bic qñ ſolus fi
deiuſſoꝛ erat in moꝛa ſe
cus ſi vtq; vel ẽt reꝰ tm̃
tunc.n.directa.vt.ſ.de
vbo. obl. l. moꝛa.

Ihumanum bñ
vt. L. de cõmerti
18.1.1.

r. Incunoſam. inſoler

tiã.magna ẽ negligen⸗
tia.vt ſi querat qͥs pe⸗
cuniã ꝑ ſingulos ãnoſ
tm̃ ſemel.vt.ſ.deiur. fi.
l.in frau. S. ſi fiſcalibuſ
MHon ambitioſaʒ. vt
ſi quotidie inqͥ etet eum
qᷣ.n.eſt ambitioſus ho
noꝛiſ quẽ ſpectat hr̃e ꝑ
debitoꝛem:non erit ei a
cęerbꝰ.at qui nõ ambit
pꝑ eũ inſtant᷑ penit vt hic
ergo dʒ medium ten ere
vel dic ꝙ appellat bo⸗
nam diligentiam.

echane.
n funduʒ emi.

fructuſq; percepi.⁊ eo

euicto ꝑ exceptònẽ doli

vſuras pᷣcij velim repe

tere vel retin ere fructuũ
cõpenſatio admittit᷑ vt

3. derei vẽ. l. enptoꝛ pᷣ⸗
dium ſym Jo. vl dic q;
ſicut ſoꝛti accedit vſura

tẽ. currunt.ſ.in bonefideictibꝰ. ſecus in ſtricti iunis iudi.vt.C. ð
ddi.l.pecunie. ⁊.ſ.e.l.videamus. S. videamꝰ.. .ſi ac. venit. tñ fructꝰ. vt
3.de ↄdi.inde.l.indebiti. Sʒ fro gen ẽᷣ in ſtricti iuſf.
Macharven accipiunf.facit.j.de vᷣbo.ſigni.l.vſura pecunie.⁊..ſicer.

v

e. hr. merces.SO.

Liber

d ¶ Atiq;. non als ſzm. b. . x. ?. b. ſj io.⁊ aʒo.S. vt.S.man.ſi vo nõ re.S.
ſi man.⁊. S.ſʒ ſi reũ vſu.⁊ dic.ſi q;uis.dic ergo ꝙ lʒ plus cõmodi attule
rit non mñ agit niſi ꝓ vſuris pᷣſtitis.alioqͥn ſi.x.ĩpendi negona tua nonne
repetam:vel ſi ſoluam creditoꝛi tuo.nec.n.facio melioꝛem conditionem tu
am immo in atiquo deterioꝛem:qꝛ pꝛius tenebaris ex õciu ſtricti iuris non

bonef. itẽ ſolui ei vſurã
q̃ eſt ſoꝛs facta q;tũ ad
meagaz tñ in id qð cõ
modi attuli. vel dic ſi
plus.i.non minꝰ ⁊ ſʒm
boc non obſtat illa mã

4 Igeamꝰ. renũcia
Ala affinitas.i.nõ

fuit ſecutũ mrimonium
fNReſtimiendi. vt ⁊. S.
de ↄdi.ob cãm da.l. q̃
ſe debere. Kfi.
S=õõ L =
g Affinitas. ſ. öbẽda.

b Gn rem. moꝛa fit in

rẽcũ nulla denunciatõ
ne opꝰ eſt ſʒ in ꝑſonam
non niſi denunciatio pᷣ

cedat.pꝛima tñ non ſp

babet locũ.ſed in ꝑſõa
minoꝛis.
i ¶ PHimodo. ẽt pcipien
lſine eo tpe quo ſpa⸗
batur affinitaf ſiue nõ.
aoccurſiuus.
k ¶Et debeat. vt. ſ. ſol.
ma.l.ſi moꝛa.nã ĩ ſolo
duplo arraꝝ dʒ dãnifi⸗

1

mulie :
aũt. vt de pcipiẽ/
dis teneat᷑.⁊ eſt vna rõ

ßHim yr. ⁊ q3. ẽ ⁊ alia q
malefi.dʒ ten eri vtroq;

pelʒ reſ ſit ſua:qꝛ cura
re dz vt dos augeatur
dü durat ſpes affinita⸗
tis. itẽ ꝓppter dubiũ an
debeat apud euũ remãe/

remlto magiſſoluta af

finitate.⁊ nuncio remiſ

cari. vt. ¶. de ſponſa. l.

modi:quam uſureiſtecolligunt.

7 Igeamus gene⸗/ Aul.

Aaliter qñ in actione queẽin
pſonain:etiam fructꝰ ueniant. et
quidem ſi fundusob rem datꝰ ſit

ueluti dotiſ cauſa ⁊ renunciataeſt

affinitas fructꝰ quoq; reſtituẽdi-
ſuntutiqʒ hi qui ꝑcepti ſunt eotẽ
poꝛe:quo ſꝑabatur affinitas:ſed

⁊ poſterioꝛes:ſi in reʒ moꝛa fuerit

ut ab illo qreddere debeat:oĩmo⸗
do reſtituendi ſunt. Sʒ ⁊ ſiꝑ mu
lierem ſtetit:quominus nuptie cõ
trahantur magiseſt:ut ðbeatfru
ctus recipere Ratio aũt hec ẽ
qð ſi ſponſus non ↄueniebat᷑ reſti
tuere fructꝰ licuerat ei negligere
fundum. Itẽ ſi indebitum fundũ
ſolui:⁊ repeto fructꝰ quoq; repe/
teredebeo. IJdẽqʒ eſt ſimoꝛtis cã
fundusſit donatus⁊ recõnaluerit
ꝗ donauit:atq; ita ↄditionaſcat᷑
Infauianaquoqʒ actione:⁊ pau

ſiana per quã que in fraudem ce⸗

ditoꝛum alienata ſunt reuocantur

fructusquoq; reſtituuntur. nam

pꝛetoꝛ id agit ut ꝑinde ſint omnia

t Keſtitnat. vt . S. qd me.ca.l. ſ̊ ⁊ ptus. ñ tm̃ vt reſtituta re ꝑ ſñiaz.

poſſit ad huc agere de frucnbꝰ vt ar. C. depoſiti. l. ij.

— „

v¶loꝛam. quod diſtuli agere qð me.cã.

x ¶ Si acnonẽ.ñ ↄſeqr. vt.j.de vᷣ.ob.ſi fil.S.fi.ſed z. ſ e. ti.l. ſi fun
dũ vbi dicit vãre int᷑eẽ. So.hic ſtipulat erat aliqͥd ſibi dari.ibi ſti

uuiſ,
(Em
Pappclan

noſ pollvrteneakdey eſt iniquũ.Mã ⁊ uerbũ reſtituas
cnets Toiumöt qð in hac re pꝛetoꝛ dixit plenã hẽt
agn aponelimi. 2 ſignificationem ut fuctusquoq;
i tenc defucnb- poſt reſtituãt᷑. õcuʒ reſtitui pᷣtoꝛ uult
muncrven afeneueluti interdictounde ui: etiaʒ fin.
cpſarnon tenerek. ctus ſũtr eſtituendi. Iteʒ ſiui me
nerot. necigee hi⸗ tuſuecauſarem trad: non aliter
l. vendinoer br.. que Mihi reſtituere uidet᷑ q; ſi fuctus
achne ſic maz0 36 mihi reſtitua:.nec moꝛa mea mi⸗
D. 10 ten et de fructi . —t ⸗æ BEEEFEFEEEeα1
2ſi dicas non tener: hi aliqd auffert ¶ Si actionẽ ha⸗
ſic negligeret fundũ ꝙ

n Nicierat.ſupple iõ boc erat:qꝛ licuerat ⁊c. ſzm io.ſʒm aliã eſt plana.itẽ
ſi indebitũ debeo.vt.S. de condi. inde.l.in ſũma. F. e qu.
o ¶ In fauiana.q ẽ ꝑſonał.⁊ pᷣterea. vt.j.ſi ĩfrau.pro.l.i.⁊.l.iij.G. hec actõ
p ¶ Mauliana.qñ locum hʒ dic.vt.C. ſiin frau.pa.l⸗iiiii.

q ¶ ruc'. quiert tpe alienanionis vel pcepti py li. ↄte. vt.j.qᷓ in frau. cum

ait p. S. per banc. . Tiered. F non ſoluzʒ.

r¶ Heſtimüt. vt. .ð v. ſi.l. fi. F. fi. . S. ð rei vẽ.l. terea. .l. er diuerſo. F. vb

ſ Veluniſterdcõ.ct añ li.9. ĩ alij hẽ vt.ð.de vi⁊. vi ar.li. S. eeni..

lbi tdi.⁊ ſic
A1 sAI „pp q5 agit adi,
beam adid ↄſequendũ quod me-· pp q aob aai⸗
um nõ fuit: ueluti ex ſtipulatu fru vt de reiu.
ctus non ↄſequar. etiã ſi moꝛa fa ſiqs ob alie .
, n - f. 1.]. de H. ob. l.
ca ſit.quod ſi acceptũ eſt iudicin cũ ſipulav..f
tunc Sabinus ⁊ caſſius exequita⸗ d duoir l ibi
te fructus quoq; poſt acceptuʒ iun ſuema ſiobijch
dicium pꝛeſtãdos putantut cã re⸗ owraur ergo o
ra e iir inteẽ non agit᷑.
ſtituatur.quod puto recie dua bbi ſtipul at? ſuʒ
Ex cã etiã emptionis fruc reſti 7acui poſſeſio⸗
TLimtse in ſprietatih nẽ tradi.nã nec
tuendi ſunt BSeckin ſe Ocietatib Nanne en.
fructus cõicandiſunt. Sipoſſeſ vr.z. deact. ep.
ſioneʒ naturalẽ reuoceʒ ꝓpꝛietaſ rõ.S.i. Rñ. imo
manse Vioms, venit fruck. ſʒ ñ
mea manet¶ Midemꝰ de fructi⸗ tanch fucs'ſed
bus quide in depoſito? ↄmoda tanc intee oi⸗
to fructus quoq; pſtãdi ſunt ſidcat ani tgenna/
dixrimus In iterdicto quoqʒ; qd cã poſſeſſione
ui aut clam magisẽut oĩs cã ⁊ fuu mcſinada
ctus reſtituantur. Anñmatrimoni taf aut vtid in
m auoo? fruct doti fiũt? bleat᷑ ꝙ ↄuenit
um quoqʒ fruct Pcep doli fiüt ⁊ pſtet inteſſe qꝛ
⁊ cũ ea reſtituunt᷑ eadeʒ rõeſtifru no madidit. tũe
ctibꝰ pꝛedioꝝurbanoꝛum.’ Ite,ʒ n.⁊frucuũ ratõ
Ddinii , i; f in:. hẽbitur ⁊ oĩs v⸗
ſi diuidere tecũ fundum uelim: tu nmiitatis mee.
nollis ⁊ colis an fructus diuidi de 1 Dia. vr. e.
beant poſt deductionem impẽſa-⸗ Mijiegelce d
rum.⁊ putodiuidendos. Incete in pꝛine
ris quoq; bonefi. iudicis fructus Kre ine
oĩmodopᷣſtantur ¶ Sidospꝛele· toꝛeeptoꝛi boc
gata fuerit:añ nuptias ꝑcepti fru anarers e
¶NAuis p fideicõmiſſũ lega⸗ van.l. vmdirtos
quoq; debent᷑ Equitio autẽlͦleg
toetiã ſimoꝛañ intercedat incre aKbicndten
mento gregisfetus accedunt. ſuũ pcep. ſicfe
ADem. arſtos rearge
.Meum diem quo credito: piendis⸗
pignoꝛa diſtraxit nec uſure b 1Bibeinfe
.D . ne.ꝗ erat ap
fiet reputatio'. Sem. pomand vaͤch
modatariuzʒ.
c Reuocẽ de boc ſtatim ponit exeplũ. Gn, mö iſu
pioꝛi caſu crca Zᷣctum ẽptöis. e ¶ Añ mfimoniũ.nõ fiunt.vt

⁊.j.ſo.ma.de diſiõe.⁊ ar.l.ſi marito.S.i.⁊.j.ð iu.do.l.dotis fructꝰ.
ij. rm. f
b¶ In cetenis. nã cõi diui.bonefi. (.
d g Bi dos pᷣlegata.i.legata a viro vxoꝛi.

um ea. ſ. dote. a ¶ Beductioneʒ. nullꝰ. n. caſus. vt
ſ. ſo. ma.l.fructus.⁊.j.e.l.ꝙ in fructꝰ.⁊.S.fami.hercii.l.fundus qͥ.
c¶ Pꝛeſtant ab initio.
e (NVeniͤt. qꝛ do⸗

os
4 dedoteohe
VrdK
Goſt mo
eclpen
(uſ
muciti
lz atho
ſid bol
oneopee
Uertt itl
leſhlg
notas 6
möber,l
mhbaut
mnogznee

utnban

[Pan

,—
M on.

Iſpotit
Mandehl
frödepli

(ctet nonn

mighocct
(Aderr ie
ſnbihnin
falznondel
Au ſue
dehonp
MWiiz o
naeritch
Ckfutin a
Aognnon
tödediſre

fſoNnert,
lſte
Aſclie
donm

einni

E. Oo
hihmnt
Alaun Nt
left
üimfu
Winnibe
Rſlacne
Mlſilz
ntäſin
(ach

ſͤmn
tuaei
utt
un

elil ſf

dnn hiſ
Hongiſi

fiaſeii
Pagkac
erſcugfu
cb loß.
ſdeſob.
mnnſi
uer udli
inffi
farochd
iſonegt,
ſpllnſg
poſcko⸗

wiNan.

us enaſtt

det
Klſſiin
ifuegi
niͤfnſ
cpntte N
cknilda e

gPoſt moꝛã.

