pignoꝛaticia actõ: q;uis ipefru⸗
ctꝰſuos nõ facit.a pᷣdone eniʒ fru

ct*a uẽdicari extates poſſunt:⁊2

ſumpti cõdicia pderit igit᷑ ei: q

creditoꝛ bona fide poſſeſſoꝛ fuit.

Si pꝰdiſtractũſpignꝰ ðᷣbitoꝛ:qpᷣ
cario rogauitsuloduxit:pignoꝛiſ
poſſeſſionẽ nõ reſtituatꝰ: ↄtrario
iudicio tenetur. Si creditoꝛ cum

uẽderet pignꝰ duplã ꝓmiſit:naʒ

uſu hoc euenerat:⁊ cõuẽtus ob e
uictõem erat ⁊ ↄdẽnatꝰ:an habe⸗
ret regreſſuʒ pignoꝛaticie ↄtrarie
actõis:⁊ põt dici eẽ regreſſum: ſi

modo ſine dolo malo:a culpa ſic
uẽdidit: æ ut paterf. diligẽſ id geſ
ſit. ſi uero nullũ emolumẽtũ talis

uẽditiolattulitꝰ: ſz tãtivẽderet q̃n
ti uẽdere potuit:⁊ ſi bocnõ ꝓnn⸗

ſit:regreſſum non habereꝰ.

tKiphonius.
Eceĩãpliꝰa debitoꝛe quaʒ
debiti ſummaẽ:ↄſeꝗ pote

ex re obligata acceperat uictuse
am ẽptoꝛi reſtituat:ẽt medij tpis
uſurasa debitoꝛe petere pᷣt:qꝛ ni
hil ei ſolutũ eẽ ut auferri ñ poſſit
palã factũ eſtłꝰ:ſʒ ſi ſimplũpſtitit

doli exceptõe repellendus erit ab

bis qui no.infa.l.furi. S. mandatti.

K ¶Si creditoꝛ. dolo: qꝛ ſic hẽbat cõſuetudo q eſt ſeruãda in talibus.vt.ſ.ð
edil.edic.ꝙ ſi nolit. S. qꝛ aſſidua.⁊.j.de euic.ſi fundꝰ.⁊ ſjm hoc ĩtelligitur
3. e.ſi neceſſe.S.i.itẽ nota.ꝓpter ↄſuetudinẽ quẽ excuſari.vt btc.⁊.j.de ad/
mi. tu. l. ſine herede. S. lucius. ⁊ ad boc.j. mãdati.l.ſi qs negotia. S. fi. ac.
l¶Ealis vẽduio.ſ.cũ mſſione duple. necẽt erat ↄſuetudo regiõis vt ſic

caueretur.

m (A

ttulerit. hoc ſm caſum quo creditoꝛ agit de culpa o

tra creditoꝛem.ſ.quando plus vendidit.
n ¶ Pꝛomiſit. i. ꝓmiſiſſet. ſic in aut. de ↄſang. ⁊vteri.fra. S.i.colla. vi.
o ¶ NHon habere.i.ad intereſſe ſed ad ſummã debiti ſic.vt ſtatim ſubicit. nec

re Eam. ſ. duplam.

mur qõ eſt vlrra. t

em ⁊c.ipᷣe aũt creditoꝛ bñ tenetur ex quo ꝓmiſit.vt.C. cre.eui.pig.l.i.⁊. ij.
Ce Porerit haccñ oſedrir vr. oe dil.piglreſenptumn.
q ¶ Gtipulatio. a creditoꝛe interpoſita ꝓprer ſoꝛtem. ac
am. ſ. duplam. AFiatien a or ng arata oſum qn indupis
qð eéproꝛi p̃ſtat nõ ſit tmdẽ vel p

plꝰ?. ſʒ qͥd ſi miuꝰẽ ĩ duplo.rñ.foꝛte non ſeqͥ
implũu. q tantũ ſimplũ ꝓmiſit de euictõe ad

ritꝰ ¶ ʒ ſiſtipulatio uſuran fue

. 4 M

qð etiã ñ tenebatur. vt. C. credi.euic. pig.l.i. .ij.. mã.l.ſimãda.
to ticij. S. creditoꝛ.ſed ad cedẽdam ↄtraria pignoꝛaticiã actõem. vr.

de euict. in cred itoꝛe.accur.

v 6 Quod ab ẽptoꝛe. qð que ſolũ reſtituit. Jo. ſz noͤne ĩpmo cais ba
buitvſũ pecũie.iñ.ñ itelligit babuiſſecũ płᷣ bear neceſſe reſtituere.

uſuraꝝ petitõe.qꝛ habuit uſuʒ pe
cunie pcij:quod abemptoꝛe ac-
ceperat. ¶ ¶Lpia.
egãter apð me qꝗſitũeſt:
iimpetraſſet creditoꝛa ce⸗
ſare:ut pignꝰpoſſideret idq; eui
ctũ eẽt:an habeat pignoꝛaticiã cõ
trariã ⁊ uidet᷑ finitaeſſe pignoꝛiſ
obligatio.⁊ a contractu pꝛooꝛe re
ceſſuʒ:ĩmoutilis actio exẽpto ac⸗
cõmodata cẽ.quẽadmodũ ſi ꝓſo
luto eirres data fuerit:ut in quãti
tate debiti ei ſatiffiat: ul inqntuʒ
eius interſit:⁊ↄpẽſatõem habe⸗
re põt creditoꝛ.ſi foꝛte pignoꝛati
cia:uel ex alia cauſa cũ eoagatur.
¶Qui repꝛobos? nũmos ſoluit
creditoꝛi:an habeat pignoꝛaticiã
actõeʒ:q̃ſi ſoluta pecunia qᷓritur:
et ↄſtat neqʒ pignoꝛatitia eũ age⸗
re:neqʒ liberari eũ poſſeqꝛ repꝛo
bata pecunia nõliberat ſoluentẽ:

⸗

repꝛobis uidelʒ nũmisreddẽdis

Di uendiderit quidẽ creditoꝛ pi/
Onꝰ plis:quã debitũ erat: nõduʒ
aũt pᷣciũ ab emptoꝛe exegerit: an

pignoꝛaticio iudicio ↄueniri poſ-

ſit ad ſuꝑffuũ reddẽdũ anueroł
expectare ðbeat:quoad emptoꝛ
ſoluat:uel ſuſcipere actiões ad⸗
uerſus emptoꝛẽ:⁊ arbitroꝛ nõeẽ

urgẽdũ ad ſolutõemcreditoꝛeʒ:
ſed aut expectare debitoꝛẽ debe⸗

eſnre
poſſideret
iure dñiij. ac.
1xFinita. qꝛcre/
ditoꝛ dñs eſſe ce
trebel. bitoꝛ. cir

ca pꝛin.vbi dieit
beredè rogatũð
reſtituẽdo ſi ade
at qð liqʒ dñs ſit

factꝰ rei ſibi obli
gale remanet tñ
ſibi hypotheca /
na. ſo. ibi vidtur

nec dñis factuſex

quo reſtituit. vñ
qi pꝛi pẽpra re/
ſtituit vel reſuſci
tatur. vt. S. ſi ex
nor. cã aga. l ij.iĩ

fi. Itẽ. Z. ſ. de er
cep.rei iudi.l. ex

ſextate. §. lann?.
in fi. vbi fuit cre⸗

ditoꝛ ſactuſ dñs

rei ſibi obligate

ex quadaʒ gene
rali rãſactõe in
terſe ⁊ debitoꝛez

facta ⁊ tradita ſi
bi re er eacã iñ ſi
a poſſeſſione ce⸗

cidit agi bypote

caria ibi dicir. ſo
lu. ibi ñ fuit dñi⸗
um trãſt atũ ĩ cre
ditorẽ.qꝛ nõ fuit

ei data illa res
tãqᷓ; eẽt dãtis ſʒ

tanq; alterius. ?—
iõõ enãs dñiũ nõ

mutauit. vt. S. ð
cõdi.cã da.l. iij.
F. ſubnlius. Ie

3ſ. de ſolu. ſi gli
az. vbi diẽ q ita

demũ eſt a pꝛio⸗

ribꝰ? obligatoib

receſſuʒ.ſi res ita

creditoꝛi aſſigne
tur qð euincino

pofſit. So. ibi eo modo accepit vt nõ als diſcederet niſires eius fie
ret. hic aũt nõ.vel bic aliud ꝓ pcũia. ibi alið ꝓ alio.puta ſpẽs/ ſoẽ

„ „

ꝛo ſoluto ei. tũc em q ñ res inſolutũ daturſi euincirur datur vti/
lis exempto. vt bic inuit. . C. de euic. ſi pdiũ expᷣſſe dicitur h videt
antiqua actõe debere agi. vt. C. de ſenten. l. lbera. que eſt Z. ſo. bie
res ꝓ pecunia. ibi res ꝓ re.vñ nõ eſt emptio.vł oiſtingue an accipi⸗
endo in ſolutum voluit omnino a pꝛioꝛe obligatõne recedere. vt bic.

an . demum ſi res irreuocabiliter fieret ſua. vt ibi. . .
3 Del inq;tum eius.ſ.ſi plꝰ ĩtereſt ſua.ſed õ̊ videtur ꝙ nõ poſſit ni.

—w

ſi ad pᷣciũ ⁊ vſuras. vt.j.de euict.ſi pł. S.i.q ẽ ð̊. So.is qͥ ĩperrauit
dſiiuʒ.i.vt qᷓi dñiũ poſſidereragit ad intereẽ vel ad debitũ. alid i eo
qui emitab executore.qꝛtũc ad debitũ ⁊vſurã agit. vt ibi foꝛſan ꝓpt
ceſaris bñficiũ ẽ bic.vel qꝛ bic fuit creditoꝛ quienmiſſe videmur ſm aʒ.
7Copẽſatòeʒ. qꝛ qͥ actõez bre pᷣt multomagiſexceptõe ꝑopẽſatoez
9 Si forte. qꝛ foꝛre dãnum deditin re pignoꝛi obligata. S

.¶ Qui repꝛobos.ñ liberat.nã ñ við: ſolutũ ꝙᷓ deteri ſoluik qᷓ; dzyt

(lidee
. ſi
(on ſ
etn,
alſſit
nitſnet
Wmn
(entde
ſluo
urſto

gipgenin

— S

Vrd
erhlin
lü n
jmtideo
eliſoee
peicennn
vy ſlide
ilin) .
iſe K
(ſwiolgr
iid i
ſcheident
doaget
(un

AIyxmti

utitrhle
dittideſtt.
telge
fimqrodi⸗
Mtobilti,
(uulciſenn
Ulcüsen⸗
(ienſ
Mpar
(einnan
beaun
Moͤtilbebe
iſCdel
(hlſan
uusſ e
maadae
eeene
heſtſal.

llfzah

R ſlune
uurrnmn
riener
peſun
fedvline
fſinſon
ffeia
aglini⸗
heiſe
tnini
leefe
ihi

ntig
(Auninn

hli

(inngene
ntieſe
nbldine
Capeirpidig
tkirido
tgdlanſea
ſunlaſtici

Gpleſepanetr.

ſbibppochen
loliidrr
nerdſsſnia
glolelittcf
giwbpipor
ſteufec riie
laue Köͤſe
vorticgile
Nezie
eofeithllg
nieſtnr⸗

„
D
8

rrr rre

n mnn nnnnnnm

Cigftmidſe
ſeſtichie
rgtnn Son
ariſenhea
Gſetdehkae
ſunetii.
biſkegtuii
APofeſiclesn

Gctagin
Cgtuſtideſa
böiffin
mriliiin
Awtetiſ.
det n S
etnuma
czArin e
öenisdnin
tulii
dein
htine A
Ziſſ
Nidiga
mnicti

hreclerib

CeſtpnwBn

arcimicſ

gdcine
tnſinene H
Hig

pond
annrden .
duuch

rrrrrrrry,

bic. .j. depoſi. l. i .. ſi res. 2.j. de ſoluil. qſibi. . fi.?. S. cõmo. l. iij.

i res. qͥd ſi abe e fuerite .gr. ꝙ ſit liberat?. vt. ö7.
5S. ſi fes. qͥd ſi ab electoꝛe fuerit appꝛobata.ar.qꝙ; ſit liber⸗ .
rem. S. oĩs. in fi. ⁊. j.de ↄdi.⁊ demo: l. uis. qꝛ ſibi dz ĩputare qᷓ

—

male elegit. vel eligi fecit. vt.j. ſocio.ſoci ſocio.⁊.j.loca.⁊ Odu.
ea l.F. fr.ſ muͤinter. 5.abelle. .j.de fieiul.l ii in fi.1.l.d debi /

a Reddẽdis. ſi

cõditõe indebiti
ſz oppoſita exce/
ptone doli mali
Et ſi ſciẽter ſoluit

vr. .ð ſolu. ſi cu,z

toꝛc. ⁊. j.de ſolu. MW
ſiſolutur? .ſ eõ „ „
niurc ene re:aut ſiñ expectet: mãdet eiacti
gio vbi defiatè ones aduerſusẽptoꝛeʒ periculo
piio qꝛenauus tni uditoꝛis: qð ſiaccepit i pecu
nid e gegls niã nec ſupfluũ reddidit:ẽ pigno
ben. emp. linrᷣ raticio iudiciouenit:. Et ſirespi⸗
ustb ehgnoꝛi datas male tractauit credi-
le.l.ij.ſo. ego bu toꝛ: uel ſeruos debilitauit. plane
vec de ſi / ꝓlnaleficijs ſuis cohercuit: ul
noreckar bde uinxit:uel Gbnni pfecture:uel 5
miß. ven . . f. x ſidi:dicẽdũ eſt pignoꝛaticia credi
e u tor nõteneriqre ſi pſtituitcil
erpedident eᷣ laʒ: ul aliud impꝛobatũ facere co-
t delatu ſaltæ egit: illico pignꝰ ancille ſoluitur.
qꝛ non teagirte⸗ . i I Dem
er deden ⅓ Jſetuos pignoꝛatosartifi-
cũ aun. vel qꝛ ta cijs inſtruxit creditoꝛ:ſi qui
aend. qéiq imbutos: ul uolũtate debi⸗
ſolu.lcuũ ſeuus oꝛis erit: otraria actio ſi ueꝛo ni⸗
en ae in N. hil eorinterceſſerit: ſiquidẽ arti
ona. q potred/ ficijs neceſſarijs erit actio ↄtra-
bber alre nia: tñnõ ſic: ut cogat᷑ ſeruis care
eonõ cau habe / le ꝓ quatitate ſ. umptun obito re:
dz i Ceein ſicut eniz negligere creditoꝛẽ do
mus. 5§. repletio lus:⁊ culpaquã pᷣſtat:nõ Patitur
nem. ⁊ babet ita nec talem efficere rẽ pignoꝛas
4 mahegea tam: ut grauiꝰſit debitoꝛi ad recu
fal..ii. ⁊ qꝛ bis perandũ puta ſaltũ grãdẽ pigno
abus ſoluitad / n datu ab homie ꝗq uix luere pᷣt:
buctenetur. 401l.

nedũ excolere:tu acceptũ pigno

ri ercoluiſti: ſicut magni pꝛecij fa
ceres.alioquin non eſt equũꝰ:aut

d Ad ſoluteʒ. ſupflui. ac.floꝛẽ.

36 nc⸗
b¶¶ Zeneri.nam liatũ eſt ſeruoſ ꝓ ſuis malitijs cobercere. vt bic.⁊.j.

de yer. ob.l.qᷓ ſeruum. ⁊ de le.i.l.quid ergo. §. ſi heres. bene autez di
cit ꝓ ſuis.nõ aũt aliter. qre ſi ꝓſtitnit. c. i ¶ Soluitur. ſz aget de
buoꝛ ad intereẽ. vt. S. ꝓxi. ibi ⁊ ſi res pignoꝛi ac. ſic ⁊ in patre.⁊ dſio

auram.

L Bi vẽdiderit. reddẽdũ.ſ. debitoꝛi.

ʒ.de peti.heredi.l.ꝙ ſi m diẽ S.idẽ iul./⁊.ſ.de act.empt.ſi ea. Sed
boc caſu viðꝛ j.j.e.l.pe.ĩ pn.ſo.vtibi. Itẽ qð bic ſubicit de periculo
intellige ſi eiuſ arguatur culpa.nã ałs nõ ſuo ꝑiculo.vt qꝛ añ fuerat
nõ ſoluẽdo.ſecꝰſi poſt incipit eſſe nõ ſoluẽdo.vt.j.de diſtrac.pig.q;/
ſitum. ⁊.j.de ad mi.ᷣre.ad ci.p.l.ij.S.ſi eo tpe.
et ſi tardius ſolnerit in vſuris ex moꝛa tenetur.vt.S.e.ſiaüt.
Eiksun ſvent in iuditio iſto..vt hic.⁊.C.e.l.creditoꝛ.

ꝙ in creditoꝛe hic dicit.vt.C.de epiſ.auc.ſi lenones.⁊.C.de ſpecta /⸗

culis.l.fi. li.xi.ſic ⁊ in eo qui redemit ab hoſtibus ſi talem ancillã re
dempram ꝓſtitugt. vt.C. de cap.l. fediſſime. ð
ſeruos.iam imbutos.i.iam imbui ceptos.⸗ ſic eſt hic taci

uoꝛis volũtas.ſic ⁊.S.cõmo.l.ſivt cer.ꝭ.cuſtodiq.⁊.j.de act.

f uditiovẽir.

De pigno. acti.
emp.iul. .. pterea. in fl. F. ...ad mace.ſy iuli. F. qð dicit. ⁊. S. e. vel vniuer⸗

ſoꝑ.j. de ediu.edic.ſi mioꝛ. S.ei.ſy ar. ð. S. de vſi ufruc.l. vſufructuariũ. S. ediſi
ciũ.qꝛ ſi fieret edificiũ ẽta ðno ĩichoatũ rei mutatõe exigueret᷑ vſufru. quod

n6 in pignoꝛe. vt. S. e. l. domo. Itẽ ar. Z. .ð re. co. l.i. F. ſi defunctus.

(Gn eſt mirum:ſi ex quacũ⸗

c Quoad.ſ. donec. ack ) Etenti.i.teperẽti.ſic poniti ubꝛica.j.ſo.ma.quẽa
e¶Alſoãdet ſic.⁊ mandatur. petatur

ceptaſq; eas is qui ſuſceperatte
net exhibere iubendus eſt. quod
ſi etiã nũc apud creditoꝛẽ credito

————T

mejſ MHeceſſarijs.neceſſ.
riũ ẽ ex quo pcipit᷑expẽè/
ſa.⁊ idẽ ð vtilibꝰ expeſiſ
n ¶ Deboꝛ. tres ſut er /
go caſuſ.pꝛĩo qñ tacita
ſcðᷣo qñ expᷣſſavolũtas
interceſſit.in qͥ buſ oĩno
agit᷑terciuſ qñ nulla. ?
tũc agit ꝓ neceſſarijs.f
tſñi careat debuoꝛ re. vt
bic.⁊ ar.S.de rei ven.l.
o egligere.ſ. rem pi⸗/
gnoꝛatã. vt hic ſubicit.
et. S. ad. l. acq̃l. quẽad /

IAolũtate. l. expſſa. vt ⁊ ar.].de in rem ver.l. ij. S. ſed ſi mutua.

querere me alios creditoꝛes:aut
cogi diſtrahereiquod uelim rece⸗
ptum:aut tibi penunia coactũ de⸗
relinquere me.igitur hec a iudice
erunt diſpicienda:ut neqʒ delica
tus debitoꝛneq; oneroſus credi-
toꝛ audiatur. Jððð
i Dem

RHcauſa magiſtratus ipol⸗ dl vanaeiſeiene,
ſionem aliquem miſerit: pignus vriſti q mo.re. ob. 5.

n ſie, if. 24, * fi.
conſtitui:cum teſtamẽtoquoqʒ 6 Cirlucen ſolusdo

pignus conſtitui poſſe imperatoꝛ ſorrem. a
noſter cum patre ſepiſſime reſcri t creolee . umptus
pſit ¶¶ Sciendũ eſt ubi iuſſuma⸗/ 8 6 auu. ſiſtud quod

t Diſtrabere. ſ. qd c.
et hic ꝓ ſolu. ſumptuuʒ
vltra moduʒ factoꝝ.

v Audiatur. debitoꝛ ẽ&
̊YßZñ i I Dem Ananr ear
Et enti mutuã pecuniã cre nũmuʒ reddere nõ vult
ditoꝛi: cum ad manũ debi editoꝛ eſt oneroſus qᷣ

giſtratus pignꝰconſtituatur:non
alias cõſtituit: niſi uentũ fuerit in
poſſeſſoinem.

.*

H . E vſq; ad vlrimũ quadrã
toꝛtnõhaberet:ſpecieſ auri ðdit re vuleſolui ſibi neuter
ut pignoꝛi apud ali ũcreditoꝛẽ po tieKcms
neret.ſiiam ſolutõe liberatasꝛrñe⸗ aztemperamentül per

3.ſi quiſ cau.l.i.⁊.ij. F.
ſigquis th. ⁊.j. de an. le.
l. quintus.in fi.l.⁊.j.ðᷣ
ver, obli. continuus. F.

4 Dn eſt miruz. te
ſtamẽto. vt.j. de
ali. le. l. luceuus.

ris ſunt:uoluntate domini nexeui
denturs. Sed ut libertatetradan
tur dominocarum pꝛopꝛia actio Seisduͤ eſt fuerit in
aduerſus ſuũ creditoꝛem ↄpetit Pbqreſſionem 6puẽtio
uunuale ẽt ſine traditioe. vt
3..l. i. differt. in alijſ
vt ibi dixi.
Etealtoꝛt ticl eDebe oc herte
„ a ¶ reditoꝛi.ticio.ac. ebitoꝛ.ſ.ſeius.
cEechuoee Kcornelii¹ d Liberat?. a cornelio⸗ e ꝙ Buſcepat. ſ.
ticius. fubẽdus eſt.ſ.ticius ſeio.⁊ ſic agit᷑ ad exbib.⁊ rei ven.⁊ ẽt
ꝓpꝛia actio locum haberer boc ↄtractu.vt in fi.huius.l.dices.
g Aidentur. ⁊ ad buc hodie ſunt.ʒ ſeius ticio ſuo creditoꝛi ſoluerit. ſed ſe/
cus dicas vbi hec res eſſet ticio obligata. ⁊ ipᷣe alij obligaret.qꝛ tũc ſtatim
ſoluitur ſcᷣm pignus.quod ſoluitur creditoꝛi pꝛimo. vt.j.e.l.debitoꝛ.in fi.
que eſt. S. ⁊. j.de diuer.⁊ tẽ.pꝛe.l.de acceſſionibus..i.in fi.7.
b ¶ Zibertate tradẽtur.i.liberãtur ⁊ tradãtur.nã adbuc ſüt obligate. vt dixi
i ¶ Kreditoꝛc.ſ.ticiũ.nõ otra coꝛneliũ.qꝛ cũ eo nõ ↄtraxit.niſi fuerit ceſſa.vt
3.cõmo. l. ſi vt cer. F. rẽ. que eſt õ. ſed que eſt hec ꝓpꝛia actio cõmo.nõ qꝛ ſi
fuit gratuitũ.iõq; nec madati eſt pignoꝛaticia. nõ qꝛ nõ biuc fuerũt obliga
te.dic ergo ꝓpꝛia.i.pᷣſcnip.vᷣbis.actio cũ deficiãt alie⁊ equũ ſit actõeʒ dari

vt. j. S pᷣſenp.v.quotiẽs.puto tñ. ↄmodati actõeʒ dãda.qꝛ nec cõmodare
tenebat᷑ nec mercedẽ accepit. bocaũt nò apperit hecler. an lir neceſſe ĩ vrro/

q; cãu ꝙ Deius ſoluenit ticio. ⁊ vidꝛ qꝙᷓ ſic. vt. S. e. ſi rẽ. F. oĩs.⁊..fi.ſj ill
eſt qñ agit pignoꝛaticia.bicaũt ea agi nõ põt.vt dixi.accurſius.

Liber

qechkitoꝛ. ſeruiana.i.quaſi ſeruiana.vtiſti.ð act. S.itẽ ſeruiana.ac.
ðe PPetierit. a poſſeſſoꝛe.
C fferat vr. S. de rei vẽ. l. emptoꝛ. ⁊.ſ.qui.mo.pig.vel bypo.ſolu.l.ij.⁊.Sv
còl diuidũdo.l.cõi diuidũdo.S. inter eos. Sʒ ⁊ actio foꝛte datur ſoluenti.
vr. . de neg. ge. que inutiliter. F. fi.
d eBi ſeruus. pignoꝛa⸗/
ticia de peculio. Jo. vt
ſ. de pecul. l. in bone ſi⸗
eg Dominũ.noie ſerui.

geccurſius.
4 reʒ alienã.ſo
la pcarij. q. d. R
bypothecaria. õ. ſ. ad

trebel. l. debitoꝛ. Solu.
ibi nõ viderur dſñiſ faciꝰ
creditoꝛ cũ imutabiliter
peneſeũ nõ ſtererit. Itẽ
ↄtra.j.ð excep.rei iudi.
l.pe. S. latnnꝰ.ĩ fi. So.
ibi vnilis datur:bic dire
cia denegaf. vel meliꝰ.
ibi nõ fuit dſiiũ trãſia⸗
tũ cũ fuerit erroꝛ vt dixi
5.e.l.elegã ter. in pꝛin.
g ¶ dcirco. qꝛ pign fi⸗
nitur.iõ qꝛ creditoꝛ ve⸗

creditoꝛqui rem pignoꝛi
aceperat amiſſa eius poſſeſ
ione ⁊ ſeruiana actõe petĩe
rit: ⁊ litis extimatõeʒ ↄſecutꝰſit
poſtea debitoꝛ eãdey rem petens
exceptõe ſummouet᷑:niſi foꝛte of
ferat ei debitoꝛ qd ꝓeo ſolutũ ẽ.
Si ſeruuſ ꝓpeculiari noĩe pignꝰ
acceperit actio pignoꝛaticia' ad⸗
uerſus dominum ðbitoꝛi compe
tit. i Zem.
Ireʒ alienã bona fide eme

lut obligatã nõ poſſid, tρ GO
an Jd? ac Pcario rogaueris. deinde me
eſt a ſiq rem ſu abv dñs heredẽ inſtituerit:deſinet pi

ſucapiẽte ignoꝛãſ emat

pelgoncar vel pinor. gnꝰeẽ.⁊ ſola pᷣcarijrrogatio ſuꝑe

aacſpiui ſanthr⸗ gbr rit:idcirco'uſt ucapio tua interpel ſempꝛonio ob eã pignus obligauit veni
l. ei a quo. 7.l.nõ ſolu. labitur. „ PAul. accepiſſet: futunq; eſſet ut diſtra ctlor
Sſirz. ar. .de act. ?X¶ ¶¶ Miratiario crediderat: c heretid creditoꝛ. qꝛ pecunianon debuoꝛ peiit
rn e noſ ad diẽpecunia nõ ſoluere ſolueretur: petijt a creditoꝛe: ut aeditoꝛe t pi
ſtemgieni de heano bᷣ ratem in flumine ſua auctoꝛitate fundũ certo pcioẽptuʒ haberet.Nearvaao ha
eceeete . Fs detinuit poſteaq; flumẽ creuit: ⁊ cũ impetraſſ. et epiſtolã:qua ſe legas cuͦ nti re/
lege vr. Fiodne⸗ ratẽ abſtulit: ſi inuitoratianio reti uẽdidiſſe fundũ creditoꝛi ſignifi⸗ prinbemtnhn
Zurslr den ſala. nuiſſe et ei? periculo rateʒ fuiſſe re caret:emiſit:quero an hãcuẽditi pronv.xc.ꝛ ſm
eeiam x ſpondi. Sʒ ſi debitoꝛ ſua uolũta onem debitoꝛ reuocare poſſitof- bne ſunu tcn
BPutaniut 4 te cõceſſiſſ. et: ut retineret culpam ferẽdoſ oꝛtẽ ⁊ uſuras:que deben Ppꝛonius ⁊ ſeins
ve laaar eel dumtaxat ei pꝛeſtandam nõ nim tur. marcellus reſpõdit ſzm ea q n bſerteont
Arin fnebe maioꝛem. „ 5 frica. ꝓpoſita eẽnt reuocare nõpoſſe. us. aceurſius.
oand . E I ſermu pignoꝛi dat credi⸗· -Aeen. Aanunnd
necor baur. . de . Ooꝛi furtũ faciat:liben eſt de Bm 2. oꝛtisnoĩe ⁊ uſura⸗ (aſum. vel gedi⸗
er g enea bitoꝛi ſeruũ ꝓnore deditõe relin i: aliqd debeatur ab eo:q ta ſeponi n

le eſt in om̃i violẽto.vt
res ſit eius periculo. vt
j. de vi ⁊ vi ar.l.i.. re /
ctiſſime. 2.l.fi.⁊.C.quod me.can.l.i.

m ¶¶Naioꝛc. volũtas em̃ dñi excuſat.vt.j.loca.l. cumin plures.5.lege.
ſeruus.debitoꝛi.qui furem neſciuit.ac.

ꝛeſter. niſi foꝛie creditoꝛ ſciuit. ar. S. e.l. tutoꝛ. S. pe. al.
Eadẽ.ſ. vt ſciẽs teneaturoĩno. Jo. depoſitariꝰem̃ qꝛ ſuũ officiũ deponẽ
diexhibʒ ẽt õ̊.ignoꝛãtẽ agit.vt.j.ð fur.ſi ſeniꝰcõis.j.qð vo.c ergo idẽ.qtũ
ad eũ 4 ſciẽter dat. Etnota ꝙ ſicut bic in pignoꝛe diſtiguit᷑ ſciẽs vel igno⸗
rãs:ſic in ↄmodato.vt in fi.biuꝰ.l.⁊.õ.cõmo.l.pe.ſic ⁊ in eo quẽ madato
meo emiſti.vt.j.mã.inter cãs..ſi cũ ſeruꝰ.⁊ in locato.vt.j.loca.ſi tibi do⸗
mũ. F. i. in vẽdito. vt. C. de edil.act.l.i.⁊ in dato in dotẽ qͥ furtũ faciatma
nito.vt.j.ren qᷣmo.li.ſimulier cũ.ꝭ.at ſi in dotẽ. Itẽ ĩ legaro.vt.j.de le.i. ſi be
PF genekaliter ac.
AUnm debitoꝛe. ⁊ ſi ſoluẽdo.qꝛ expedit potiꝰpignoꝛis ⁊c.vt inſtit:de
obli. ex delic. S. fumi. ⁊. j. de re. iunis.l. Praurhnis. RNe qꝛ pericul ũ ẽ ne de
ſiuat poſie facere.vt. .de neg.geſ.diuoꝛtio.vſi tenetur ad intereſſe.puta ſi
erat. chirograpbaniũ.alind quoddã debitũ qð ſibi porerat ſeruare ꝑ reten

Oris:⁊ mihi pignoꝛi dedðꝛis:

tõem pignoꝛis.vt.C. ẽtob chi. pe.l.i.vel erat naturale debitum pꝛo
quo obligauit. vt. C. de vſur. l. p rerẽtõem. vel qꝛ exp ẽderet ſiageret
pſonali.vñ expedit ei potiꝰ pignoꝛi incũbere. vt dixi.alij dicunt agi

„₰

vt res alia eque bona pignoꝛi detur. vt ar.
liter. ?.S. de ↄſti.pe.qͥ aut.S.ij.accurſius

tiuſ:cũ credidiſſet pecũiã

quere.qꝙ ſiſciẽs furẽmihi pigno ſi ub pignoꝛibꝰ pecuniam debet:

j. ð le. i.ſi beres. SF. genera

pecuni
„, . . —G J am. anti⸗
ridederit:⁊ ſi pꝑatuſ fuerit pnoxe pbonã.i.pign⸗
1„2 RNMHHõ qð ſub hoc noie
deditõe apud me relinqrenibilo?- accepircreditoꝛ:
minus habiturũ me pignoꝛaticiã potuitem̃ ⁊ obi
actõeʒut ĩdẽnez me pᷣſet:eadẽe pein ſludd.
ſeruãda eẽ iulianuſ ait.ẽt cũ depo bo vn. vl dic ao
ſitus:uel cõmodatꝰ ſeruus furri Nſenipnna que
. . acit debitoꝛ ĩ qᷓ
faciat. mArcianus. prinetur eü obe⸗
cEm debitoꝛe ꝗ alienã rem retant datez
. õ creditoꝛi.⁊ ſic di
Apignoꝛidedit:põt creditoꝛ tꝙ poͤt eaz ſo
contraria pignoꝛaticia agere ⁊ ſi luis hecliia reen
ſoluẽdo debitoꝛ ſit. I 5n Kuriugs.
Ipecuniã debitoꝛ ſoluerit: ¶ Inus e/
põt pignoꝛaticia actiõe uti qſtoꝛi ricuiſen
adrecuperãdũ antiphonamcuʒ promorts ernn
1 Pe . obligate qs vo⸗
pignus ſit hocuerbo poterit uti. lebatſempꝛoni
mrc. diſtrabere. ſed

mo obligauit.
poſtea eideʒ cui

floꝛẽtinꝰleg. do.

v ¶ Merijt ſẽoꝛo

nius obitoꝛ ſzm

vtrãq; poſſeſſio uem. Haberet. ſ. titius. ac.

5 Etcũ ĩperraſſetqꝛ boc placuit creditoꝛi. 56Omiſit. ad öbitoꝛ?
uũ

ſem pmũ caſuʒ Lad ipᷣm creditoꝛẽ cuii ſolutũ dabat ſim aliũ.ac.
Reuocare. ſmvlnma poſitionẽ caſus.ↄcoꝛdat.S.e.aliena. .fi.

et. j. de diſ. pig.l.reſcriptũ.in pꝛin. Sʒ ẽ j.Lj.de ſolu.l.calippus.ſed

alij libꝛi hñt ibi quis vbi dicitur ꝙ maritus dãdo in ſoiutũ rem
dote obligatã ipi mulieni pot reuocare:ſi ſoluat ſoꝛtẽ ⁊ ſuras.Do.

ibi non dedit inſolutum pignus ſed dare ꝓmiſit. bic aũt dedit. Pꝛe

terea bic erat pignus penes creditorem.ibi non. ac.

AVm ⁊ ſortis.⁊ vſuran.ẽt pacto nudo debitaꝝ ſim quoſdam

etiã ſine pignore.lʒ ſec ſit cũ ſoluit debitor. vt.j.ð ſolu.l. pau
lus.S. paulus.nã tũc qñ ſoluit in grauiꝰ debitũ acepiedũ eſt. ⁊ in

vſuris ꝑ ſtipulatõeʒ debitis.qdð eſt cũ pignore.⁊ quod ciuiliteræ na
turaliter.nõ naturaliter tm̃. vt. j. de ſolu.l.i.⁊.ij.⁊.iij.⁊.iiij.⁊.v. .ĩ⸗

perator. 7. C. de vſur.l. ſi vſunas. beBi cum parum. maxie.
accurſius. cſelioallit. puta in ſortem. accurſius.

tpnen
ſechn
rnd

Pende

vedlcno⸗
tſln
UNpne
ͤſͤn
VINeqvin

ecih,

ſfiiſtbien⸗

Wſiu
Fbritaen
Wſde h⸗

mnſünl
ifdſa

git
Mnd

ſcrnt.

Y
htlog

(Pryinbe

d N
ſceprara

Gehin
funloſni
ſſibtn.

(ſtrhi

0phegtbid
(lhricra

(htre

ſennſ⸗
(ICKis

fu ſli

Mtin

=
S.
=
=
E
=.
==

lunrinn
Pueſtne n

Clcuits,

Gltrr

Cblgrurrent
Griclurden

Sapddlſtech
dbr eoa .
gachipete.
NMnoAn
hariptia
Cociittad
Gaſfetengnen.
detrſeſfna
NnN
giniſuſS
Ntnenmtſn
gotnstſif

waliui

tustſn.
d AAuſn.
ſönunn

1

ſonſNN N
gien 4
iunnis
ſuantan

nt
Een

i⸗

.
.

raitdeit

isſe
Hotd a.
ſian
Pogoktsctan.
Clgege
berpon
Dſedaſti
oblea
potenaig al

brhlt Ni
5dlenſ
llalſee
nſonunO
teſing

ſed ꝓp

ſidet. vt.ſ. de acqj re. do. p ſeruũ. in pꝛin. 65. S. ꝗ ſaniſda. cogu.l. ſaiẽ
duß. creclitor. So. ctuͦ ad euitanda ſatiſdatoem iudicio ſiſti: non
poſſidet. vt ibi dicit. ſed quo ad alia ſic.vt ibi ditimus.

⸗ —*

e¶ Pꝛecano. eſt

ergo pcariũ ĩſua
re:⁊ ↄductio.vt
bic. ⁊.j.e.l. ſi pi⸗
gn?. 1. ]. de acq.
poſ.l.re pignoꝛiſ
et ſic eſt ð. j. ð re.
iur. l. neq; pignꝰ
et. j. depoſit. l. qᷓ
rẽ ſuã.ſo.bic rõe
poſſeſſiõis qᷓ pe
nes creditoꝛem e
rat. vt. j. de pᷣca.
l. certe. F. fi. ⁊. l.
ſeq̃n. .j.ð acqͥ.

8 ĩ pi⸗

dando.
¶ Gcribit. ſ. di

ſ. ſi aliguam.

ſtinguengdo.

apud creditoꝛeʒ
cuſtoditto.

₰

turpido. yt ⁊ q̃

uiſ alia pꝛiuat a

liquẽ dignitate.
vt. C. de digni:
l. ij. ſimilis ſubie
ctio eſt..p emp.
l.ij. F. cũ ſticbux.
vñ nõ vſucapit

emptoꝛ.vt ibi di
cit. ⁊hoc indicat

¶ocũ babere.
yt. S. e. tutoꝛ. F.

NZurpiter. bec

pig. dat. ſit. l. qᷓ

—

pᷣ̃dium.

m 4] Extra oꝛt
nem. eſt em̃ ertra

oꝛdinẽ nõ oꝛdia
riũ.⁊ pꝛiuatuʒ ſᷣ
publicũ.vt.S.e.
tutoꝛ.in fi.⁊. C.
de cri. ſtel. l. ſtelli
onatus.
ng Ampla eſt. .
ecundo obliga
4

.

agtilfe

d e Plane poſſeſſioner .
ien ne aie. -. Crel pigns nonn ergo bic ⁊ crectoꝛ poſ/

Snoꝛe. ſal toꝛ re ſua uti.

0 Dincartenan. MD
p¶Etsð dolo. min eſt ꝙ ponit de actõe de dolo cũ ea nõ competit ſit
fes ampla vel nõ:qꝛ datur alia.i.ↄꝛia pignoꝛaticia.ſjʒ dicas dari de
dolo ſi ↄtra debitoꝛẽ. ſed ↄtra extraneũ:qui in pignoꝛe qð ꝓ alio da
bat me decepit aʒo. Item ceſſat ſi aſqꝙᷓ; ↄueniatur crimine ſtelliona,/
tul ſatiſfecerit creditoꝛi.vt.j.ð cri.ſtel.l.i.⁊vt ar.j.ð pub.iu.iſqͥ.ĩ pᷣn.
I pignus poſſeſſionem. ratione em̃ poſſeſſionis locano.⁊ pᷣ
canium ſue rei eſt. vt dixi.ẽ.e. eum ⁊ ſoꝛtis.S. fi.
14 eſſionem. imo ⁊ ſi ſit idẽ eſt. vt. C. de p.xxx.an.l.male.⁊.l. cũ
notiſſimi..fi.ſm aʒo.ſubaudi ergo bic maxie. Itẽ nota hic ꝙ colo

nus non poſſider. vt.

a boſſeſ.⁊ qui pig. ⁊ in. l.ſe. .ẽꝰ
AQAplullo. ppter metũ.iſte met ĩminet debitoꝛi nõ pupillo. nã
ipe nõ teneretur niſi eſſet faaus locupletioꝛ.vtinſti.de auc.tu.in pᷣn.

et. C. de yſuca. ꝓ emptoꝛe.l.fi. sc.

ſ. de yſuc. l. non ſolum. F. ꝙ vulgo. ⁊ de acquir.

Eum fundum.i.iure pꝛelegationis.

quidqd exuẽditõe pignoꝝ recipi dolocoaccepit. p eAul.
atur:pꝛimũ in uſuns quas iã tunc pignꝰ mihi traditũ locaſ
deberi ↄſtat. deinde:ſiꝗ ſuꝑeſt: lem dño: plocatõem retieo
ſoꝛti accepto ferẽdũ eſt.nec audi / poſſeſſione qꝛ anq; ↄduceret de
endꝰeſt debitoꝛ:ſi cũ paxiidoneũ bitoꝛ:nõ fuerit eiꝰpoſſeſſio:cuʒ⁊
ſeeẽ ſciat:elegit quo noie exone? animꝰmihi retinẽdi ſit:⁊ ↄducẽti
rari pignꝰſuũmailit. Pignꝰma⸗ non ſit animuspoſſeſſionem adi
nẽte ꝓpꝛietate debitoꝛisſolã poſ piſcendii. mDOgeſt.
ſeſſionẽ trãſfert ad creditoꝛẽ põt ꝓ pillo capiẽti pignꝰ pꝛo-
tñ:ut pᷣcario: ⁊/ ꝓ conducto S pter metum pignoꝛaticie

ritas. i IDem.
Alius ſeius ob mutuã pecu
niã fundũ ſuũ lucio ticio pignoꝛi
ðᷣdit:poſtea pactũ inter eos factũ

NIquis inpignoꝛe pꝛo auro
es ſubieciſſet creditoꝛi:q̃li
terteneat᷑ queſitũ eſt:inq̃ ſpẽ re⸗
ctiſſime ſabinꝰſcribitꝰ.ſiquidem
dato auro es ſubieciſſet:furti te.
neri.quod ſiin dandoes ſubieciſ
ſet:turpiter feciſſe:nõ furem eẽ.
Sed hicputo pignoꝛaticiũ iudi/
eiũlocuʒ habere.⁊ita põponius
ſcribit. Sʒ extra oꝛdinem ſtellio
natꝰ nomie plectet᷑.ut eſt ſepiſſi
mereſcriptũ.Sʒ ⁊ ſi gsrem alie⸗
nam mihi pignoꝛi dederit ſciẽs:
pꝛudenſqʒ:aut ſi quis alij obliga
tam mihi obligauerit: nec mede

ſatõeʒ pecũie ſue certotꝑe poſſi/

doaccipet.ueꝝ añ expletũ tempꝰ

haberet eũ fundũcaddidit.quẽ
de lucio ticioemi.cũ nõ emiſſet:

mẽtũ uẽditõis ꝓferat᷑:ſʒ ſolũ pa⸗
ctũ :ut creditoꝛ certi tꝑis fructuʒ
caperet. Herenniꝰ modeſtinꝰ re
ſpõdit ↄtractui pignoꝛis nõ obeſ
ſe ꝙ debitoꝛ teſtamentũ credito

ris:in quo ſe emiſſe pignꝰ expᷣſſit

⁊ ad modicũ eriſ fuerit pignoꝛata
dici debebit ceſſare non ſolũ ſtel⸗
lionatꝰcrimẽ:ſed etiã pignoꝛati
ciam:⁊ de doloractõem quaſi in
nullo captꝰſit:quipignus ſecun⸗

ſ. contrariã.

ia. actois neceſſaria eſt tutoꝛis aucto

eſt:ut creditoꝛ pignꝰſuũin ↄpen/
deret:⁊ fructꝰcũdebito cõpẽſan⸗

creditoꝛ cũ ſupᷣma ſua oꝛdiarette
ſtamẽto cauit:ut alter ex filijſ ſuiſ

hoc teſtamẽtũ inter ceteroſ ſigna
uit.⁊ gauis ſeius ꝗ fuit debitoꝛ:
qro:an ex hoc qð ſignauit pᷣiudi⸗/
hoccertioꝛauerit:eodẽ crimie ple ciũ aliqð ſibi fecerit cũ nullũiſtru⸗/
cet᷑. Plane ſi ea res amplaẽ:

De pigno. acti.

em boc nõ excludit bypotbecariã obligatöem t ¶Mignoꝛaticie.. directe naſciture nõ nate vt dirim. . ſi re. . ois. It
eõ o kenien nõ põt ſine tutoꝛe. vt.jj. q̃ res pig. ob.poſ.l.i.in pꝛin.
ius ſeius acciperet. bocẽt fieret. ⁊ ſi non eſſet dictum. vi.C. ð̊ diſ

y De lucio ticio.i.gaio

ſeio. vt. S. poſuit.vlł die
ꝙ quadrinomierat.aʒ
o. vel dic ab alio ticio

3 Sign auit i. figilla

uit. vt. j. de teſ.L l. ad teſti
um. §. ſi qs ex teſtibus

a Pactum. . pfertur.

beᷣ Monobeſſe remãet

ergo pignꝰ⁊ nõ fit pᷣiu⸗/
diciũ ei cuius eſt.ſʒ õ.j
de pigñ.l.fideiuſſoꝛ.g.
pater.vbi filius ſubſcri
bendo in inſtrumẽto in
quo pater rem ipᷣius fi/
lij obligabat pᷣiudicat
ſibi. So. Hm. R. aut ad
bibet᷑ ſubſcribẽs vt ſub
ſtãtia pᷣbeat ei qð fit ex
iſtius ↄſenſu vt ibi.aut
vt ꝓbatio tm̃ vt bic.nec
em̃ teſtamẽtũ ſubſtãtiã
capit ex ſubſcriptõe iſtiꝰ

ſed a teſtatoꝛe.⁊ ꝓ hoc

eſt. qꝛ officiũ ſuuʒ teſtis
nõ dʒ ei eẽ dãnoſum. vt

ſ. quẽad. teſt. ape.l.ſiq̃ſ

ex ſig. ⁊.j.de le.ij.ticia.
S. lucia. Uel bic igno⸗/
rans.vt qꝛ teſtamẽtum
nõ fuit lectũ coꝛam teſti
bus. vt. C. ð teſt. l. hac
cõſultiſſim a..i.ibi ſci⸗

uit. vt ar.j.qui mo.pig.
vl bypo. ſol.ticius ſem

pꝛonio ĩ fi. vel aliud in
pignoꝛe qð ſolo cõſenſu
trabitur. vt.S.e.l.i.q/

liud in vẽditõe qᷓ ſine pᷣ

cio eẽ nõ põt.vt. ſ. de Z

hben. emp. ſine pᷣcio. vel

bic ſauit ius ſuũ vel v ⸗/

biq; durare.ibi non.vt argu.j.q̃ mo.pig.vel bypo.ſol.ſicui.ꝭ.nõvidetu r.
pel bic de actu moꝛientis.ibi viuentis.inter que eſt differentia.vt.gã.cõm u
nia pꝛe.l.fi.in fi. ZLu autem dicas ꝙ refert an contractus qui ſit in mei pꝛe/
ſentia poſſit fieri etiam me inuito ſuperre mea vt venditio vel legarum.æ
tunc mea pꝛeſentia vel ſubſcriptio non nocet mihi.an non poſſet fieri me in
uito.⁊ tunc videoꝛ conſentirevt in pignoꝛe.que ſolutio pꝛobatur.j.de regu.
iur.l.ſepe.ꝭ.cum autem. Item nota bic non omnem teſtatoꝛis vocem ba⸗
bere vim legis.vt ⁊.C.de pꝛobati.l.rationes.⁊.j.ad velł.l.ſeia in fi.i.rfi.
Sicut nec quelibet voxiudicis babet vim ſententie.vt.C. de ſentẽ.l.ex ſti ⸗/
pul. Item nota erroneam ſubſcriptionem non nocere.vt bic. ⁊.j.de reſcin.
ven. ricius.⁊.C. plus va.qð agi.i.ſi falſam. ſed argu.cõtra.j.qð iuſſu.l.i.
§. ſed ⁊ ſi ſerui. Sed ibi fuitrſciens dominus eius ꝙ
ra ꝙ plus valer qð eſt in veritate ꝙ; qð in opinione.vt bic.⁊ inſti.dðe lega.
S.ſi quis. Item nota pꝛeſentiam nõ baberi pꝛo conſenſu.ſed argu. contra.
ſ. de euict. l. quidam. ex parte ⁊ ibi plene conſequoꝛ iſtud generale.

ꝙ fieri debebat. Irẽ no/

& v

S, Ebitoꝛ.eptio ſiue

F deodit. indel.
d Hecſimi
¶fferenti. oreditoꝛi.

noꝛis emerit. ſ. ꝙᷓ ſit debitum.

LZiber

ſciẽs ſiue ignoꝛãs emit. vt..ð Zben. ẽp.l. ſue rei.
ſeruũ meũ ⁊.ar.j.mãdani.ſi madauero..ſi bi.

g Coget᷑. qͥd ſi debitoꝛ creditoꝛi poſſeſſionẽ pignoꝛis uẽdidiſſet. Rñ.repe

t qi nilvaleat qð eſt a
ctũ.vt ar.de cõdi.inde.
ſeruum meum.

b ¶ Debitoꝛis.i.liberti.

——

i ¶ Heculianibus.i. ꝓfe

K ri. bm ſeqᷣt.ido ſi
em iã teneret ẽptio in ꝑ
ſona filij. vt qꝛ iam eẽt e
mãcipatꝰ vł qꝛ ð caſtrẽ/
ſi pecũia emiſſet deſine
ret res eẽ liberri.⁊ fieret
filij. ergo patronꝰ nibilĩ
ea petere poſſet.qꝛ filiꝰ
libeni igenuus eſt. vt ĩ⸗

ſti. de inge. in pꝛin.
BPoſſeſſionẽ.ſ.ꝓ ter
cia pte.⁊ boc cũ filius e
rat exheredatrite.vt nõ
poſſit agere qrela.vel e⸗
rat moꝛtuꝰ vel heredita
tẽ patriſ ad ſe pertinere

nolebat.alioq̃n in nibi

lũ prõnꝰ admitteret᷑. vt
inſti. de ſuc. li. J. ſed no
ſtra ac.
m ¶ Dominij ptẽ. rei pi
gnoꝛate.⁊ aliaꝝ reꝝ.ac.
n Boluta pecũia. nec
cqᷓ.ampliꝰ nõ ergo ci⸗/
uilẽ poſſeſſionẽ.ſj natu
ralẽ rantuʒ reſtituitſm
quoſdam.⁊ ſic dicũt ex
bac.l.qꝙ naruraliter niñ
creditoꝛ poſſidʒ.ſʒ tu dic
ꝙ vtroq; mõ vt dixi. ð.
qͥ ſatiſ.co.ſciẽdũ..cre/⸗
ditoꝛ.⁊ qð bic dicit ſi ex
cludit qͥn ⁊ ciuilis ſit re
ſtituẽda.nã illa natura

lem cõmitat. Iteʒ nec

excludit quo minꝰ ſariſ/⸗
det᷑.vt.S.e.l.creditoꝛ.ł
dic ex eo ꝙ bic dicit re ⸗
ſtituere goĩa pᷣdicta ſſᷣ
eo verbo cõtineant. cuʒ
late pateat. vt. ſ. ð vſur.
l.videamꝰ. . in fauia⸗
na.⁊.S.iitu.i.l.iij.S. ſi
reddita.

Wia bhiſrtg. d.
poſſeſſio im̃.nõ autẽ li⸗/

ſignaſt. e pponitur. (Pp). Ap.

LCbitoꝛa creditoꝛe pignuſ:

Nqð dedit fruſtra emit:cũ rei
ſue nulla ẽptio ſit:nec ſi minoꝛis
emerit:⁊ pignus petat:aut dñiũ
uẽdicet:einõ totũ debitũ offeren
ti creditoꝛ poſſeſſionẽ reſtituere
cogeturs.i Debitoꝛisꝰ filiꝰq ma
net in patris ptãte:fruſtra pignꝰ
a creditoꝛe patris peculiaribꝰ nũ
mis ↄparat.⁊ ideo ſi prõnꝰdebi⸗
toꝛis ↄtra tabulas eius poſſeſſio

nen acccpit dil ꝑteʒ obtiebit

nã pecunia quã filiꝰex re patrisi
pᷣcium dedit pignusliberatur.
Soluta pecũia creditoꝛ poſſeſſõ
nẽ pignoꝛis:que coꝛꝑalis apð eũ

fuerat reſtituere dʒ:nec quicqᷓʒ ã⸗

pliꝰ pᷣſtare cogit᷑.itaqʒ ſi medio
tꝑe pignꝰcreditoꝛ pignoꝛi deðrit
dño ſoluẽte pecuniã:quã debuit:
ſecũdi pignoꝛiſ neq; ꝑſecutio da
bitur:neq; retẽtio relin geene
m alienã pignoꝛi dediſti:
Aaeide dñs rei eiꝰ eẽ cepiſti.
dat᷑ utilis actõ pignoꝛaticia credi
toꝛe.nõ ẽ idẽ dicẽdũſſiego ticio:

ꝗrẽ meã obligauerat:ſiñ mea uo⸗

luntate heres extitero.hoceĩ mõ
pignoꝛis ꝑſecutõↄcedẽdañẽ cre

ditoꝛi::necutiqʒ ſufficiat ad ↄpe
4

tẽdã utilẽ pignoꝛaticiã actõeʒ eũ

4*

berare tenet. qꝛ nec tenet᷑ necobligatio apð eũ remãet. ergo ſim pignꝰ perit
p Rerẽtio.ſi poſſideat.vt bic.⁊.j.de pig.l.grege.S ij.⁊.C. ſi pig. da.ſit.l.i.

,0

SG diuer. 1 tẽ. p. ð̊ acceſſionibꝰ. F. i.ĩ fi. Sʒ ⁊ Z. S. e. petẽti ĩ fi. So. vt ibi.

7
Em alienã. pignoꝛanicia.i.bypothecaria deficiẽte directa.qꝛ cũ obli
Agare voluit nõ potuit. ⁊ nũc cũ põr:nõ vult. vt. C. ſi ali res pig. da.
Jſit.ᷣl.c es. ⁊.j.ad trebel.l.filiã. ⁊.j.ad mace.ſed iul.S.ſʒ ⁊ſi filtꝰ. ⁊.j.de act.
. emp. l. ſi qᷣs alienã.⁊.j.quipo.in pi.ha.l.qui bal.S.ticia.ſed vid etur nõ cõ
firmari pign.ẽt vtiliter. vt j. de pig.l.i.ij.rñ. q eſt S.ſo.ibi creditoꝛ ab ĩino
ſeiuit rẽ aliena cũ ſibi obligabat᷑. bic aũt ignoꝛauit.⁊ potes plene diſtigue
re vt ibi diximꝰ. Itẽ videtur õ̊.j.qͥ ⁊ a qui.ma.li.ñ fi.ſi ſeruo.vbi manumiſ
ſoꝛ dho ſetin her es extitit.nec ↄfirmaf.ſed iõ difficilius ↄfirmatur. qꝛ diffi⸗
ciliꝰ reuocatur.ſ ſi ↄfirmatur pignꝰ vt bic ðꝛ qͥd eſt qdð dicitur ꝙ dʒ creditoꝛ
PYbare rem fuiſſe in bonis debitoꝛis tꝑe obligatõis.vt.j.de pig.l.⁊ q̃ nodũ
ſut. . ; ðꝛ. ñ.bic poſſidebat debitoꝛ bona fide cñ titulo.naʒ q̃ bona fide
poſſidemus in bonis noſtris eẽ oidẽtur.vt.j.de ver.ſi.l.bonoꝝ.alioquin ſi
mala fide poſſidet ñi daret᷑ actio creditoꝛi.ł bic debitoꝛ.ibi exxraneꝰ poſſidet

r. Diendium detne arneefaetß eige . eñ vebloꝛ uceezitdfo
rei debitoꝛi.ẽt̃ ar.ð.j.de ex.rei vẽ.⁊ tra.l.i.ij.tfñã.

rei. hic eõ. dſs

s8 Gine meavoluntate.expᷣſſavel tacita.vt qꝛ pꝛeſens eram. quo cã

ſu conſenſiſſe videoꝛ.vt dixi.S.e.l.gaius.

dẽ eẽ dñmigẽt pecuniã dʒ. Sʒ ſi

ↄuẽiſſet ð pignoꝛe :ut ex ſuomẽ⸗
datio arguat᷑ipꝛobe reſiſtit quo
minus utilis actio moueatur.
PpPpP Alpia.
CRecditoꝛiudicio q; ð pigno
yedato ꝓponit᷑:ut ſuꝑfſuũ
pcij cũuſuris reſtituat:iure cogit
nec audiẽdꝰerit ſi uelit ẽptoꝛẽ ðᷣle

gareꝰ:cũi uẽditõe:q rite facta eſt

ſuũ creditoꝛ negotium gerat.
[MLeuola.
Ignoꝛi creditoꝛi füdũ obli

care uellet:mota ſibi cõtrouerſia

a uicio de latitudie qð als ꝓbare

nõ poterat:petijt a creditoꝛe:ut ĩ
ſtrumẽtũ a ſetraditũ auctoꝛitatis

exhiberet quonõ exhibẽte mioꝛẽ
locũ edificauit:atꝗ ita dãnũ paſ

ſusẽ:qſitũ ẽ:an ſi creditoꝛpecũi⸗

amapetat:łpignꝰuẽdicet doli ex⸗
ceptõe oppoſita iudex huiꝰ dãni
rõem habere ðbeat:rñ.ſi oꝑaʒ ñ
ðdiſſet: ut inſtrumẽti facłtate ſbᷣ/
ducta ðbitoꝛ caꝑet᷑:poſſe debito
rẽ pecũia ſoluta pignoꝛaticiaage
re:oꝑam aũt eo dãte.tũc ⁊ añ pe
cuniam ſolutã in id:qð ĩtereſt: ca
creditoꝛe agi. ſ Licius cũ pecu
niã mutuã accepiſſʒa Gaio Se/
io ſub pignoꝛe culleoꝝt:iſtos cul?-

gauit :eiq; inſtrumẽtũ ẽpti
onistradidit:⁊ cũ eũlocũ inedifſffi

.ſo. hic creditoꝛ

ſciuit alienã tpe

obligatõis.ibi n
ſzm Jo. vlibi h
ſciret creditoꝛ:iſi
aſſeuerabat öbi

toꝛ ſuã iſto pñte

et aſſerẽte idẽ vñ
põt redargui ex

ſuo mẽdatio vti

vtibi.

Vignoꝛatici/

az. id eſt hypote /
carim.
x¶ Pominuͦ. ſ
rei pignoꝛate.
v &De pignoꝛe.
l. ſic. vt ex ſuo mẽ

datio arguatur.

t Mon eſt creditoꝛi.immovid etur ↄcedẽda.yt.j.de pig.ſiti d. “W

id ẽ argui poſſit

vtqꝛ aſſeuerabat
iſte qͥ nũc eſt he

res ꝙ res erato

bligatiſ. ⁊ becve

rioꝛ.vel dic co

ſẽſerat bic beres

idẽq; dñs pꝰ ea
q eadẽ res ſit pi

gnoꝛi q̃ſi ðfũc

obligare nñ poru
erit. iſte tñ ĩpꝛobe
reſiſtit quominꝰ

ctio moueat᷑ ꝓ

dicebat eo vt de
functꝰ ex ſuo m/

dano redargua
tur. ſy hic dicere

nõÿ põt. vt hic di

eit. vel dic g de /
