c¶ Dicturũ.i.dicendũ.
d Iß ertinere inſolutũ.

one. 330.

g Eadẽé. vt ſit ſocieraſ
J Di ſernddarũ. ſua
ſ.ſ. tm. vt. . ſubij /
cit. Fet ſi ſine cã ⁊c. ſivo
cꝗ cõis ꝑiculi vitãdi fa
ciat. nõin totũ.ſ p pte

li cmerces ꝓie⸗

generali pꝛia placer.
ſed generali tenet᷑ fecit
rüag/

H

Z

.

intereſſe. q̃libet enĩ d

deroſe. ꝓijciẽtis au
ſet culpa nõ ex lege ac
dfſim ꝓiectarũ merciũ.
ſuas ꝓijcere qᷓ; meas.ten

actio excludit acti.ð do
lo. cũ ⁊ ipſa ſubſidiaria
ſit. et etiã in locũ ipſi ac

tionis

de dolo deficien

tis ſubijciat᷑.

16De

pter dolũ.vt.S.ad.l.ac
quil.ſi ſeruꝰ.S.ſi q̃s. et
xi.azso.
Bei et ſi in factum
idiaria. l. acqͥli.

ſ. F.
m
ſub

dolo.i.l. acqͥ.pꝛo

n4 Seruata.ſ.lege coꝛ:
de ſic. vt. S. ad.l.acqͥ.in
de neraaꝰ?. ſi dolo

—

0%α Sʒ

et ſi calicẽ. agen

dũ ſubſidiaria.l.acqͥl.
vt. S. ad.l.acq̃.ſi ſeruꝰ.
F. ſi qs de manu. 2. ſ. ð
acq̃. re.do.l.in laqueuzʒ.

in fie.

p Sngulas acti. im /
mo occurrit actio ad ex/

hi. vt.

S.ad exhi.l.iuli.

. glãs. q eſtõ.ſo.ibi ðᷣ
dolo. hic ſine dolo pa /

epaſtu. ꝓpꝛium

qeD

nomẽ actiõilſ.q̃ bʒ locũ
cũ in tuo tuaʒ glandem
meo pecoꝛe depaſco.vt
pic.et. C. ad.l.acq̃.l.fi.
ſed qͥd ſi mea pecoꝛa in
tuo glãdes tuas paſta
fuerũt ſine mea ĩmiſſio

ne.rñ.bʒ locuʒ foꝛte d
pauperie

tura erat glans. vt. S. l.
acq̃.ſi ſeruꝰ ſer.S.ſi oli/
uam immaturam.
SS
i.

occidit. .ſi qs a⸗

AOlẽt. odictiõe ob
rur. cãz. vt. S. de cõ

.0

tur. cãz. l. iiij. ĩ fi.

pv Aoßbeſuſq; eſſet fu
gitiu⸗

fuit ergo facio vt

des er quo tm̃ de dolo
dat actio. ſzm io. et ſjm

bocð

bũ niſi. qð eſt. j. le

gas coꝛrectiue. vl dicas
qð fuit: do vt facias.
tz fuerit pᷣuentũ in faciẽ⸗
do. vt. C. de tranſack. ſ.
cũ mota.et qð dicit niſi
mutet caſũ qñ fuit facio
vt des. et tale factum.ex
quo faciẽti abeſt.⁊ alte/
ri nõ adeſt.ceterũ ſi ei ſj.

abeſt. vl alreri adeſt da
turpß.

natal.. ꝙ ſi faciã.⁊ſʒm

boc niſi nõ intelligitur

coꝛrectiue.vel veriꝰ non
tm̃ nõ obſtat.iĩmo ẽ pꝛo

nobis. na bic allen ad

tẽ erãt

J

r ¶Iniunie. qꝛ foꝛte ma

ſligẽs pr̃fa. feciſſet ita.qꝛ piecte merces erãtvileſ.⁊ põ
pcioſe ⁊ nõ põderoſe.cũ ergo einulla obijci poſ
q. ſ generali ĩ factũ tenet᷑.dic ergo ſine cã quo ad me
ſuberat tñ cã quo ad ꝓijcientẽ.ſi autẽ debuit potiꝰ⸗
et ex.l.acqͥ.vel ꝓpt᷑ culpã.vel dolũ.et bec in factũ

tur:neq; de pauperie:neq; de dã
noiniurie agi poſſe.iĩ factũ itaqʒ
erit agendu. Sem.
Olẽt ꝗ nouerũt puos fugi⸗
tiuos alicubi celari: indicare eos

dñis ubi celent᷑:q res nõ facit eos

fures.ſolẽt etiã mercedẽ hꝰrei ac
ciꝑe:et ſicindicare necuidet᷑ illi⸗
citũ eẽ hoc:qð dat᷑.q̃re ꝗ accepit
q; ob cãm accepit nec ipꝛobã cãʒ
nõtimet ↄdictionẽ ꝙ ſiſolutũꝗ⸗
dẽ nihil eſt:ſʒ pactio intceſſit ob
iudiciũ:hoc eſt:ut ſi indicaſſʒ:ap

p̃henſuſq; eſſet fugitiuꝰ:certuʒ

aliqd daret᷑:uideamꝰan poſſit a⸗
gere.et ꝗdẽ ↄuẽtioiſta nõeſtnu-/
da ut gs dicat ex pactoactiõeʒ nõ
oꝛiri.ſʒ hʒ in ſe negociũ aliqð:er⸗
gociuilł actio pᷣtoꝛiri.i.pᷣſcriptis

uerbᷣ:niſi ꝗs et in hac ſpecie ð do

lo actionẽ cõpetere dicat:ubi do⸗

lus aliꝗs arguat᷑.

m.
Ermiſiſti inbiGenteral
ere de agro tuo:ita ut euʒ
locũunde exemiſſẽ replerẽ exemi
necrepleo.qſitũ eſt quaʒ habeas
actionẽ:ſʒ certũ ẽ ciuilẽ actionẽ in
certi cõpetere:ſinautẽ uendidiſti
cretã:exuẽdito ages.ꝙ ſi pꝰexẽ/
ptionẽ crete repleuero:nec patia
ris me cretã tollere:tũc agã ad ex
hibẽdũ q;ꝛ mea facta eſt:cũuolũ⸗/
tate tua exẽpta ſn Warmui iſti
mihiut ſererẽ in füdo tuo:et fru⸗
ctꝰtollerem.ſi nec patiareme fru
ctꝰtollere nullã iuriſ ciuil actiõeʒ
eẽ Ariſto ait.ſʒ an in factuʒ dari
debeat delibari poſl. e. ſ de dolo⸗
erit. ¶NMpianus.

Igeatuitã tibi habitatõnẽꝰ

Q

ſim. et Juli. ait poſſe.ſʒ ẽutiliuſꝰ
pᷣſcriptis uerbagere. ¶ Di mar
garitastibi extiataſ dederouteaſ

dẽ mihiafferrel: aut pciñ eaum.

1

dedero:an cõmodati agere poſ⸗

eſt et datur pꝛe. v. et litterã lege.vt diri. niſi in fine. .

— — . .

C uiſini ea cr ce nougtlencet Replerẽ.er tena.

Incerti · . p. . 2¶ Ad exbibenqũu. et rei vẽ. vt. ſ de dona.

q̃ ſaxũ ᷓ et iniunarũ.vt.S.de ac.em.l.qͥ pẽdentẽ. ſy certe imo videt᷑
bec ceſſare.cũ dicat lex dari de dolo.q̃in ſubſidiũ im dat. vi. Z. ð do

deinde hee pierũt añ uẽditiõʒ:cꝰ
piculũ ſit.et ait Tabeo ꝙ põpo.
ſcribit ſigqdẽ ego uẽditoꝛeʒtroga

ui meũ eſſe ꝑiculuʒ.ſi tu meroga

ſti:tuũ eẽꝰ:ſi neut᷑ noſtrũ:ſʒ dũta/
xat ↄſẽſimꝰteneri te hactenuſ:ut
dolũ:et culpã mihi pᷣſtes.actõ at
ex hac cãutiqʒ erit p ſcrip.uerbꝰ.
Irẽ tibi inſpiciẽdã Ap.
dedi:a dicaste ꝑdidiſſe:ita

demũ mihi pᷣſcriptisuerbis actõ

cõpetit:ſi ignoꝛẽ ubi ſit.nã ſimi⸗
hi liqat apð te eẽ furti agere poſ⸗
ſuʒ:uł ↄdicere:uel ad exhibẽdũ
agere poſſũ.q Sʒm hec ſi cuiin⸗
ſpiciendũdedi:ſiueipſiꝰcã: ſiue
utriuſqʒ:et dolũ:⁊ culpã mihi pᷣ
ſtandã eẽ dico ꝓpt utilitatẽ:ꝑicu
lũnõ:ſiuero mei dũtaxat cã datũ
eſt:dolũꝰſolũ qꝛ ꝓpe depoſitum
hocaccedit. Si cũ unũ bouem
haberẽ:⁊a uicinꝰ unũ placuerit in⸗
ter nos:ut ꝑdenos dies ego ei:et
ille mihi bouẽ cõmodaremus:ut
opꝰfaceret:et apð alterũ bos pe⸗
tit : cõmodati non cõpetit actio:
qꝛ nõ fuit gratuitũ cõmodatũ:ue
mpᷣſcriptiſ uerb agẽdũ eſt.i Si
cũ mihi ueſtimẽta uẽderes:roga
uerout ea apð me relinqᷓs:ut peti
toꝛibꝰoñderẽ:mox hec perieritui
ignis:aut alia ui maioꝛe me mime

G

piculũ pᷣſtaturũ ex quo apꝑet uti

q cuſtodiã ad me ꝑtinere. Si
ꝗs ſpõſionis cã anulos acceꝑit:
nec reddit uictoꝛi:pᷣſcriptis uer
bis actio in eũ cõpetit.nec enĩ re-
cipiẽda eſt Sab.opinio:ꝗqↄdici
et furti agierhac cã putat quẽad
modũ en rei noĩe:cꝰneq; poſſeſ

ſionẽ:neq; dñium uictoꝛhabuit:

aget furti plane ſi inhoneſta cau
ſa ſponſionis fuit:ſui an nulli dũ
taxat repetitioerit.

——— . r.ẽ.

lo.l. ſi cũ mibi. q̃
eſt Z. ſolu. hic exe
merat. et dñs fa⸗
cxfuerar.S.iãtũ
ſũptũ fecerat.ac.

a ¶ Sermiliſti. er

cã donationis.

beę De dolo. ſed
Ka

ie dat eo cõ
dictio ex lege. ſi
hec ꝑmiſſio facta
fuerit cã donati⸗
onis. vt. C. ð do
na.ſi quis ar..
pe.et ſic ceſſat de
dolo.

BIgratuitã.
abitatiõeʒ
i.domũ plenam

nõ ſpecificato v⸗
ſu. ad queʒs. vtat
dAtily. ſi du⸗
bitet. ſit comoda
tũ.an pᷣcariũ. dil
ferũt eni hec int᷑
ſe.vt diximuſ. S.

cõmo.l.in com⸗

modaro.S.ſicut.
ei ẽ ꝓ b. S. e. l i
et ſic ceſſet cõmo
datũ.cũ vſus nõ
fuerit dich. et p⸗
pter dubiuz m
gzʒ. vel dic ſym io
bã.ꝙ mbilomi⸗
nbʒ locũ cõmo⸗
dati. na? dom?
cõmodat᷑.vt.g.
cõmo. l. l. F.i.
e¶ Di margari⸗
taſ. ego. l. dnl. a.
f O RHeditoꝛẽ.i.ie
q accepiſti mar ⸗
garirss venden
g Luũ eſſe. niſi
penales babebã
vt. S. ſi cer. pe.ro

gaſti. az. h̊ videt

indiſtincte ꝑicu /
lũ reſpicere acci /
pientẽ ex quo ex
timatas accepit
i. in fi. ſo. vt ibi.

be ¶ Pꝛeſcrip. qñ

non apparetqͥs
rogauerit. et cul⸗/

a cõmilſſa fuit.
rẽ. als lex
et als. H. ſi

ignoꝛem. ſic ergo

artoꝛ vt certa ac

tionẽ eligã. vt et

di. ð.ᷣloca.l.cũ
in ples. .. veſt/

gemtur
ſhivelle
ſnitnen
cweglfun
Gtoei
ſicllne
untun
vopre
an
Pedetick

gworckp

epofun
nals
etcirnin
ſlc
Nöcor
Altano
(Aodi
Atinſtloen

(Giayt

mneres i⸗
hoepeles.
Gecnoe
ſecnpniſcg
Achumse
Colgenin
Anlſini p
hogeenz
nuggen
hs baci
ſoondiri.
is ho
lgrgnei⸗
Mhlule
nelepice
ni
int
iläiget⸗
Nſlitoke
Molnsi
wnt 4
Nlag egn
ſkäct
klhinnni

g,. .
e done.
o nidet
unch
lubiege
roßsſr
titi
enange.
nſſtier
Monis

Nſel

daked
lege ſ
iſiofag
donan⸗
1. Cs do
nis ar.
ceſlde

anut.
Nbintig
nüplenan
Neefrno,
gtzhu
e.
lidu⸗
ſtcönoce
anid
enibein
idpemns⸗
olin on

ſean.
gheöeli
ceſettähomm

cihſiet
ndſcdap

tRtiehn
Mdhni⸗

Gnbong

gcikin

härdond

nneru
ll,
idicta
cpllina
Gs Nendnn

ehin
ſiece e
h
ſnnene
Cpigeni/
tigtaoe
Aus a
,de nN
ſopth .
SaſedO
nun
niſeqfu
ſis

e

ſali

menta. circa pꝛin. I¶Eondicere Sditione furtiua. azo⸗

m Qulpam. exactã ſeu leuẽ. n

ericulũ. ideo vſq; ad exactiſ⸗

ſimã vel leumimã.aso.ſed veriꝰ eſt qñ ſui cauſa accepit vt ad exactiſ

et
o¶ Volũ.vt et. õ
rẽ. et.l. ſi vt certo
pPꝛopꝛie. nõ
eni cauſa cuſto⸗
die datũ eſt iðo
q; non eſt ꝓpꝛie
depoſi
q ¶ ¶ Perijt. ſua
culpa. als nõ te
neret. cũ vtriuſq;
gra pctus factuſ
ſit. vt.ð.commo
da. ſi vt certo. F.

r ¶ Agendũ ẽ. vt
et inſti. loca.J. i.

8 WBi cuz mibi
venderes.i.ven /
dere velles.
t¶ Ex quo. colli /
ge. qꝛ vtuſq; gra
celebꝛatus c.aʒo
vNuſtodiã. id
eſt diligentiaʒ ex
actiſſimã.vł im/
mo exactaʒ.cum
vtriuſq; gratia fi
at. vt. S. bac. l. F.
ſirem diri.

ae Si qs ſpõſiõiſ

liqzvt ꝗ́ meli?ꝰ cur
reret.vel meliꝰia
ctaret lapidẽ ha
beret anulos

—

b¶ Nictoꝛiqͥ vi /

cit aliũ in curren
do. ſaliẽdo ł alio
mogo ludẽdo li
cito.nõ ad alias
vel ad magidẽ.
dt hie ſubijcit pla
ne ⁊c.⁊.S.ð ale.
l. ſolet. et.l. qbꝰ.
et.l. ꝙ ĩ ↄuiuio.ĩ
pꝛi. Idẽ ẽ ⁊ ſiꝑ
tũ non ſtat. quo
minꝰ vĩcat. ̊ per
aduerſariũ nolẽ
tẽ facere qð oue/
nit. vt. S. de dolo
ſi oleum aʒo.

c Noͤpetit. ar /

biter ex haccꝗ ꝓnũciare cogit᷑ vt.ẽ. de arbi. litigatoꝛes..q̃d ergo ſi
d Ugek. ſurti. q. dicat nullo mõ. vt bic et. j. de fur. ſi vẽdide⸗/ jres.

*

ſimã teneat᷑ adinſtar cõm odati.vt.S. cõmo.ſi vt cer. S.nunc vidẽdũ
et agat furti.ſi ei ſubꝛipiat᷑.vt.j.de fur.l.rem inſpiciendam.
So

NJapðtepecuniaʒ depoſue
nm ꝛit daresticio: ſi fugiti⸗
uum meũ reduxiſſet:nec dederis

qꝛ nõ reduxit:ſi pecuniã mihi nõ
reddas:meliꝰ veſt pᷣſcriptis uerbᷣ
agere. nõeni ambo pecuniã ego
et fugitiuariꝰ depoſuimꝰ:ut qua
ſiapð ſequeſtrem ſit depoſitum
Ogaſti meut nü⸗I SPẽ.
ennos tibi mutuos darẽ. ego
cũnõhaberẽ:deditibi rẽuenden⸗
dami:ut pᷣciouteris.ſi nõuẽdidi9⸗
ſti:aut uẽdidiſti qdẽ:pecuniã au⸗
tẽ nõ accepiſti mutuãn: ijtiliꝰ ẽ ita
agere:ut labeo ait:pᷣſcriptis uer⸗

bis qſinegõ quodã int᷑ nos geſto

ꝓpꝛij ↄtractꝰ 4 Si pᷣdiũ pte ob
ligauero:deinde placuit int nos.
ut mihi fideiuſſoꝛeʒ pᷣſtaresꝰ:nec
facias:meliꝰeſſe dico pꝛeſcriptis
uerbᷣagia:niſi merces infueniat.
NMã ſi iniuenit:ex locato eſſe acti
Dem

onem’. De
iudlabeonẽ q̃ritur:ſi tibi

equosuenalęs experiẽdo dedero

ut ſi in triduò diſplicuiſſent: red⸗
deres:tuqʒ deſultoꝛ in his decur
reris:et uiceris:deinde emere no
lueris:an ſit aduerſuste ex uendi

to actio puto ueriꝰ eſſe pᷣſcriptis

uerbagẽdũ·.nã int nos hoc actũ
eſt: ut experimentũ gratuitũ acci⸗
peres:nõut etiaʒ certares. Item
apð mellã q̃rit᷑:ſi nullastibi dede
ro:ut experiaris:et ſi placuiſſent:

ro. F.fi. et.l. ſ is qͥ rẽ. F. i.et.ij.et. j. de vſur. ſi hõ. et ar. j. de diſtrac. pi.
l.i. in fi.ſj nõnecreditoꝛi fulloni.ſarcinatoꝛi.cõmodatario competit
furti aqio. et m alij poſſideãt. vt inſti. de ob. qᷓ er delict. naſc. F. kurti.
Itẽ creqitoꝛi.qͥ b ſpecialẽ bypothecã.vt.j.de fur. ſi is qͥ rem. mñ.iſti

agůt. vel qꝛ ſaltẽ detinẽt. vel qꝛ ius bſt in re qð nõ bhʒ iſte victoꝛ.
Si inboneſta. reſpectu ſpõdẽtiũ inter ſe.vñ et no.qͥ recipit repetẽ
Japð pᷣpoſueri.i.poſueri vi ſic.⁊ iti obijcer ſpitudinẽñ p̃t aʒ.
ranſtulerim dſiiuʒ. al. quõ ꝑſonałact. p.v. daret. vt qꝛ qibz p
acti.iia res petit tdi vt fiat accipiẽtis.ᷣvt inſti.de ac.S.ſic itaq;.
g ADeli. ſ. ad aliã actionẽ currere. b ¶ Mõ eni.nõ dat depoſct

qꝛ necãbo ⁊c. i ¶ Fugitiuar.als fuginiui indicariꝰ.et als fugui/

Decimuſnonus

De pꝛeſcrip.yer.

uari.i.ille qͥ fugitiuũ reducere debuit. vel indicnne.

K ¶ Depoſuũ.nec ego ſolꝰ.qꝛ ꝓpꝛietatẽ trãſtuli. .
m ¶¶ Mutuã.als ſi accepiſti. agit᷑ ex

Ogaſti.vẽdedã puta lance.

mutuo. vt. j. ſi cer. pe. rogaſti. et dic accepiſti.ſ. ab ẽptoꝛe mutuã.1. que

emeres:ſed ſidiſplicuiſſent:utin
dies ſingulos aligd pᷣſtareſ:dein
de mulle a graſſaroꝛibꝰfuerit ab⸗
late intra dies experimẽti:ꝗd eẽt
pꝛeſtãdũ utrũ pᷣciũ:et merces:an
merces tantũ:et ait mella intereſ
ſe:utrũ emptio iã erat ↄtracta an
futura::ut ſi facta:pᷣciuʒ petat᷑:ſi
futura:mercesꝰpetat᷑:ſj nõ expꝛi
mit de actionibꝰ.puto autẽ ſiqui
deʒ pfecta fuit emptio: cõpetere
ex uendito actionẽ:ſiuero nõdũ

pfecta eſſet:actionẽtalẽ:q̃leʒ ad⸗

uerſus deſultoꝛẽ dari Si cum
emere argentũ uelles:uaſculariꝰ
ad tedetulerit:et reliquerit:et cũ
diſ plicuiſſet tibi:ſeruo tuoreferẽ
dum dediſti:et ſine dolo malo: et
culpa tua perierit uaſcularij eẽ de
trimentũ:qꝛ eiꝰquoqʒ cã ſit miſ-
ſuʒ.certe culpã eoꝝ:ꝗbꝰcuſtodiẽ
dũ:ꝑferendũue dederis te pᷣſtare
opoꝛtere lab.ait.⁊ puto pᷣſcriptiſ
uerbᷣ actionẽ in hoc cõpetere.

Motiens deficit I Sẽ.

actio: uel exceptioutil actõ
uel exceptio danda eſt.. Aiꝰ.

SItibi polliẽda: ſarciẽdaue
Dueſtimẽta dederim: ſiquidẽ
gratis hãc operam te ſuſcipiẽte:

mãdati eſt obligatio.ſi uero mer

cede data:aut ↄſtituta locationis
ↄductioniſue negociũ gerit:q; ſi

neqʒ gratis hãcoperã ſuſceperis
neq; ꝓtinꝰaut data:aut ↄſtituta

erarfutura murua. n Bißpdiũ.ꝓ te madãte, Placuerit.incontinẽti

o. Pꝛeſtares pᷣdij libe
randi cã.
p ¶Pꝛe. x. et mandati.
nã ex pacto eſt infoꝛm
q Agi. yt fideiuſſoꝛeʒ
des. ac.
r ¶Aerces. ꝓpter boc
qꝛ ego pignoꝛaui fũdũ
pꝛo te. a.
8Er locato.nibilomi
p. ð. vt. S. de eſti. ac.
l.fi.irẽ caue.qꝛ locaui rẽ
bic nõ factũ.tũc enĩ ſi fa
ciũ.diſtingueret᷑.an cõ
ſueuerit locari vel non.
vt. z.e.natural.S.at cũ
do. que eſtö.
t ¶ Actionẽ.infoꝛmataʒ
vt fideiuſſoꝛẽ des.
ud.deſultoꝛ.id ẽ
atoꝛ.

10 Agendũ.vt pꝛeſtet

qð eo noiĩe accepit.nec
en ĩ queſtuʒ facere ex ea
re dʒ. vt hic. et. S.cõmo.
ſiis ꝗͥ. S.ſi quẽ.et ar.S.
dein diẽ adiec.l.i. ⁊. ij.
xItẽ apð. graſ 7. iij
atoꝛib?. i. furnbus.
3¶Koͤtracta. qꝛ dixit ſibi
placeeer.
¶ Jutura.qꝛ dixit ſibi
nõ placere.ac.
b Hec merces. ꝓpter

boc ego ĩpignoꝛaui fũ/

dum ꝓ te. ag.
c(Erpꝛimit mella.
d Aciionẽ infoꝛmataʒ
vt fid eiuſſoꝛẽ des.vl yt
pꝛedium liberes.
e¶ Deſultoꝛẽ.i. p. . vt
in pꝛin. hꝰ.l.dicitur. ac.

f Si detrimentu. vt et

3. cõmo.l.argẽtum.
Notiẽs.ad euidẽti
Vaom bj. l. no. ꝙ qn⸗
q; deficit actio in Zcti /
bus.qſiq; in delictis.et
qſicunq; deficit actio ĩ
delictis. vel quaſi. et eſt
equũ actionẽ dari.com
petit actio ð dolo. vt.
de dolo. l. i. F. i. et. C.

dolo.l.ij.ſi autẽ deficit in cõtractibꝰ.aut in noĩatis.aut iĩ innoĩatis.ſi ĩ no
minatis.vt in mutuo.tũc cõpetit certiↄdictio.vt.S.ſi cer. pe.l.cern. ↄdicno
in pꝛin.ſiĩ innoĩatis.vt in ↄctu do vt des.et do vt facias.facio vt faciaſ.⁊ pPp
mutatõe dat᷑ ac.p..vt.S.e.natal.ĩ ↄᷣctu aũt.facio vt deſ.dat᷑õ dolo.vt ea
dẽ.l.natał..ꝙ ſi.vel diſtingue ſjm quoſdã.ꝙ aut fuit in dolo.⁊ tẽ dat de

dolovt ibi. aut nõ fuit ĩ dolo.et tũc dat᷑ p.v. vti

õctibꝰalijſ inoĩatiſ.ad quã

diſtinctionẽ facit.S.e.ſolẽt.ſim vnũ intellectũ qnqʒ; aſt inuenit caſus aliqᷣſ
ex quo nõ ſjm vba.l.̊ ſjm eiꝰ ſniam cõpeetit actio in factũ de qua bic loqui
tr. et de hoc potes ponere duo exẽpla.S.e.l.qͥ ſeruãdarũ.i .r.7. F.i.et etiã
§. iij. qñq; autẽ ex noua lege.vel ↄſtõòne aliqͥd introductũ eſt. cui nõ compe
tit aliqua noĩata actio in iure.et dat᷑ tũc ↄdictio ex lege.et ſic intelligit. S.de

beſ

barlege lL er ſien dia pz diuerſias barũ act ion um. a. .
Deficit.ex ᷣbis.l. i ¶ Atilis actio.in factum. et dic duobus modis.

D

oca. et ↄduc..i.
M gKeſpicerz qͥro
(une Hlli ex. cui

ſtenſus erat. Jo.
In factũ actionẽ. i.

tim dicit. ac.
q ¶¶ Exredditu.i.ex uſu/
ris ſic. n. ſtatĩ appellãt
8 Im pedere.i. pᷣſtare
t Peberet. ſ. reipubli.
vy ¶Alſuris.i.vt lucm
vſuf. ſemis erpendat ꝓ
mãdate ſi vo min pci/⸗
pit᷑. ſolũ qð percipit᷑ ſol
uiti.
xO Atid.i.reſiduum ex

5 Pꝛeſtitiſſet. . ſemiſ /
cere ꝙ ſit qgedita. ac.
b HHõò deberi.no. etiaʒ
p pactũ incontinẽti ap
poſuũ ĩpᷣctib ſtricti iu
ris vſuras cit᷑ vinculus
ſtipulationis nõ debe/
ri. vt et. C. de vſur. l. q;/
uis. fallitſi ciuitati öbe
bank. vt. j. de vſur. l. ẽt.
Itẽ fallit in Zctibꝰ bõe
ndei.vbi expacto incõ/
tinẽti appoſito debent
vt in bac.l.⁊.j.de vſur.
l.cũ q̃dã.S.ex locato.et
C.ð pac.inter ẽp.⁊ vẽ.
l. initio. ſed in bac.l.q
mõ debenkt vſure. ex pa
cto incõtinẽti appoſito
cũ ſit ſtricti iuris pᷣ vᷣ.ſẽ
per niſi in duobꝰ caſib
rñ.babet᷑ ꝓ bo.fi.oũ ſit
ſilis ei.puta mãdato.
qð eſt in bo.fi.vt.Sð.eo.
natural. S. fi. ac.
c¶ Semiſſem. quẽ reti⸗
nere debebat. vt ſolue⸗/
ret reipublice.
d Eroſecutums.iſ.ſẽ/
pꝛoniꝰ qꝛ tũc cuʒ cert ſit
ꝙ babebit lucrũ.nõ vi /
det᷑ mãdatũ qð debʒ eẽ
gratuitũ.vt.S.mã.l.i.
e ¶ Sʒ nec.nunc ſoluit.
Credite. i mutuate. aʒ.
fꝗ
8

S noie. ſ. vſuraruʒ
. qꝛ erãt ex redditu pᷣſtan
a de. ꝗ cũ ſit nullꝰ ex eo ſi
boſtabunk. i nuc de ſoꝛ⸗

p.. ſi in culpa futt.
Icius dedit. vx ne
gocet ex eiſ. et luax
q̃rat ſub foꝛma quã ſta-

ꝛino deficit ꝓpter incertitudinẽ pctus.et ſic dał in faciũ ciuilis. vt. ẽ.
de eſtima. ac.l.i.in pꝛin.et. S. e.l.ij. et. iij.et.iiij.vel dic actione in factũ gene
rali. que in varijs.⁊c.vt.C.de ſa.ſan.ec.l.ſancimus.et de bac actione in fa
ctum plene diyri. S. e. in rubꝛica.
Handa eſt. equitate ſuadente actionẽ dari. vel exceptionem.

ſit merces:ſʒ eo anio negociũ ge⸗

ſtum fuit: ut poſtea tantuʒ merce
dis nomine daret᷑: quantum inter
nos ſtatutũ ſit:placet quaſi ð no-

„

¶ Lpianuſ

larẽt. alter eoꝝ:ꝗ ſecũ ãbulabat:

rogatꝰanulũ oñdit:ut reſpiceret

illi excidit anulus:⁊ in tiberi deuo

lutꝰeſt.rñ.poſſeuti cũeoin factũ

actione. Ericanus

t. Nciꝰ ſempꝛonio. xxx. deditꝰ

pactiq; ſunt:ut exredditu eiꝰpe

cumie:tributuʒ ꝙ ticiꝰ impẽdere

debʒ : ſẽpꝛoniꝰ preſtet cõputatis

uſunis ·ſemiſſibus:⁊ quãto minꝰ
tributoꝝ noĩe pᷣſtitũ foꝛet:qʒ eaꝝ

uſurarũ quãtitas eſſet:ut id ticio

reſtitueret:et qð ampliꝰpᷣſtitũ eſ⸗

ſet:id ex ſoꝛte decederet:aut ſiet

ſoꝛtẽ:et uſuras ſũma tributoꝝ ex
ceſſiſſet:id qd ampliꝰeſſet:ticius
ſempꝛonio pᷣſtet:neq; de eareul⸗
la ſtipulatio interpoſita eſt: ticiꝰ
conſulebat:id qð ampliꝰ exuſu⸗

ris ſempꝛonijs redegiſſet:qᷓ; tri/
butoꝝnoiĩe pᷣſtitiſſet qua actione
ab eo ↄſequi poſſit.rñ.pecunieꝗq
dẽcrediteuſuras nõ in ſtipulatio
ne deductasnon debeni: ueruʒin
pꝓpoſitouidendũ:ne non tã fene

rata pecunia ĩtelligi debeat:qᷓʒ q̃ᷓ
ſi mãdatũ int᷑ eoſ ↄtractũ:niſi ꝗd
ultra ſemiſſem cõſecutꝰ eſſet:ſʒ
necipſius quidã ſoꝛtis petitionẽ
pecunie creditefuiſſe:qñſi ſem⸗
pꝛonius eã pecuniã ſine doloma
louel amiſiſſet:uel uacuã habuiſ
ſet. dicendum nihil eo nomine p
ſtare debuiſſet tutiuſqʒ eſſe pᷣſcri
ptiſ uerbᷣin factum actioneʒ: dari
pꝛeſertim cũ illud quoqʒ ↄueniſ⸗
ſet ut qð amplius pᷣſtitũ eſſet:q;

Liber

◻

uonegocio in factũ dandũ iudici
umeſſe. id ẽ pᷣſ. criptisuerbactio- 6

een⸗
AMo ſʒmtiberim cũ ambu

exuſuris redigeretur:ſoꝛti dece/
deret. qipſum iuset cauſa pecu
nie credite excedit Arcel.
Joperas fabꝛiles ꝗs ſᷣui ui-
ce mutua dediſſet:ut totidẽ
reciperet:poſſe eũ pꝛeſcriptiſ uer
bisagere:ſicuti ſi pẽnulas dediſ⸗
ſet:ut tunicas acciperet.nec eſſe
hoc contrarium:qꝙ ſi ꝑ erroꝛem
opere indebite date ſunt:ipſe re
peti non poſſunt.nã aliud dãdo
ut aliud reddatur: obligari iure⸗
gẽtium poſſumus ¶ QNð autẽin
debitum datur aut ipſum repeti
debet: aut tantundẽ exeodeʒ ge

repeti poſſunt ¶ mponiuſ
QItibi ſcyphos dedi:ut eoſ⸗
dez mihi redderes:cõmoda
ti actio eſt.ſi ut põdus argẽti red
deres:quãtum in illis eſſet:tanti/
dem ponderis petitio eſt per acti
onem pꝛeſcriptisuerbis tam bo⸗
ni tamẽ argenti:qᷓ illi ſeyphi fue
runt:ſʒ ſiut uelhos ſcyphos:ulł
eiuſdem ponderisargentũ dareſ
ↄuenit:idem dicendum eſt.
Incipit liber.xx. epignoꝛibus
et hypothecis:et qualiter ea con
trahentur et ða pactis eoꝛum.

tio general in pigno
re dando bonoꝝuel
poſtea queſitoꝛum
Arecepta eſtin ſpecie
autem aliene rei collata ↄuentiõe
ſi non fuerat ei:q pignꝰdabat:de
bita poſtea debitoꝛi dominio que
ſito difficiliꝰ creditoꝛi:ꝗnõ igno
rauit alienũ:utilis actio dabit᷑.ſʒ
faciliꝰerit creditoꝛi poſſidenti re/
tentio:ſeruo pignoꝛi datopeculi
um eiuſ creditoꝛ citra ↄuẽtionem
ſpecialii ſuꝑ eo ↄceptã fruſtra di

te pſtabtur. b ¶ Excedit. qꝛ mutuſ eſt cũ aditur. vt tantundẽ

reddat᷑. bic autẽ minꝰ qnq; redderet᷑.
opas. fabꝛiles. vpputa pictoꝛias.vel etiã artificiales.
enulas genus veſtis. k Coõtrariũ..ideo q; bicnon
idẽ. vel beredẽ oꝑe in eodẽ genere. ſed alie petuntur.—
l¶Ope. ſfabꝛiles

nã de officialibꝰ

ↄſtat.qꝛ nec ipſe
nec eſtimatio ea
rum debet. vt. F.

de ↄdi.inde.ſi ſi
ſoꝛtẽ. S. libertus
in pꝛin.

pſe. nec alie

uit Zꝛium.

o& Poſſum. ſc

ex ↄuentõne. vt
fuit in pꝛimo ca⸗
pRepeti pfit. ſ.

vt aut ipſe reddãũ

tur.aut totidem

eiuldem generis

reddit᷑ m̃ opꝑarũ
eſtimatio.vt di.l

ſi non ſoꝛtem. F.
libert?. circa me⸗

dium.

duẽ. l. vt p.
ctio cõpetat
ſed cur non fuit
mutuũ cũ in quã
titate ſimili red/
di debeãt. xrñ. qa

nere:quoꝛuʒ neutro modo opere rnee ,

vt ſpẽs dati ſüůt

ſcypbi. aʒo.
r bai.
De pignoꝛibus
⁊c.ð.de pꝛĩcipa

libꝰ obligationi

bus. tã noĩatis.
qᷓ; innoĩatis. di
xrerunt nüc de ac

ceſſoꝛijſ.i.pigno

rib? et bypoibe⸗
cis ꝑtctat·
uẽtõ
bo⸗/
none
pᷣſen

gſerenta el.
nõ ſolũ ſpecia
liter vnã rẽ.ſed⁊

generaliter om⸗

nia bona ſua po

teſt q̃s obligare.

et phitia et futura

vt bic. et. C. que
res pig.ob. poſ.
l. fi. azso.
y ¶ In ſpeciẽ. i.
ſpecie queẽ alie

na res. veluti in

illum fundum.

Debita Lob,
iga

ta. az. vl me /
lius ꝓpꝛie. vt.j·
qui po:in pign.

4
Nebebene
A

Oſel.
8 ſe obl
Nebioe
1
ſidchii⸗
ſoricl
uhkaben
peſctert
ſſegege.
ſwiſcbiſi.
ſtent
npnitl

V Mf

Mamunt
Eͤtnon de
ninßde
ſofrbeſe⸗
Podalree
Lpigroren⸗
hetniontj
opie
hohe ſcl

NA

ſſp da
1 Caun
tieie⸗
(nlltin
firucoper
Negeondt
Prͤtodel⸗
ſcelbelln
Etog ßa
ſelazyviti
Mrimrorant
Upedadiky
nio prbic.
ſtti rl
ohſ digt
Pocdtorſ
lenzl

pobern

Mhari 4
1ſtnnen
aninfi
nnclſniin

iioge

Nleüttui

ll bopis

henh
fitin
4 Ciide
P lror
ſne
letzen
Ninnſd⸗
itlug
fibi
nlrge
tienmin
uncdeiin
uliine

ι
XXx. De pigno. et bypotbe.
14 p¶ Oifficilius.i.nõ dabitur qꝛ opoꝛtetrẽ ꝓbari eſſe in bonis debito i Queſtio pignoꝛis i. de bypothecaria. qua q̃rt᷑ de piqnoꝛe.
lius. i. apoꝛtete Ppanenem. debito 1 Duelio pignoꝛis. i. de ria.qua q̃rt᷑ .
1 tpe obligationis. vel creditoꝛẽ ignoꝛaſſe ⁊ cepit idẽ eſſe dñs reix? K Vomimj. vt eni alleguonefutcs Dominhhd ra ſano
debitoꝛ. vt. .e. et que nondũ ſũt..qð dict.⁊.l.ſi ticio.⁊ plene diſti ris.vt.S.deõ ben.em.l.alienatio.ita nec alienatione legali.ſ.vſuc *
r guas.qꝛ cũ qͥs rẽ certã obligat.ſiq̃dẽ ſuã tʒ obligatio.ſi alienã ſiqdẽ vt.j.de v.ſig.l.alienationis.ſed ſi creduioꝛ ab vfucaptoe⸗ byß orerana.
N ſibi debitã. iz obligatio.vt.ſ.qui po.in pi.ba.l.iij.S.cũ ex cq.⁊ innuit᷑ yendicabit.debiroꝛ luere pt. vt. j. de diſtmac pig.lreſtripti. 5 labit et anmaßn
1t Rhodorn debi r iniuriã cc. nec poteſt cre
in we ſilier tener ſtrahit necintereſt quando fuus panuit: quam offere uiro debuit Gnepuone drng vok
ö nch. Aeheden dño peculiũacqſierit.¶¶ Cũpꝛe melioꝛe pᷣdio facto:ſcilcʒ ſi maio asgere debitoꝛõ vſuca⸗
ſino ſidẽſic ob diuʒ pignoꝛi daret᷑: nomiatim: ut resſumptusqʒ fructus fuiſſent: em dt dotfentoneg
d lgauſt au Pe irtoqudc; pignoꝛi eſſẽt: conue quosuir ex pᷣdio Pcepit.eteniʒ in ſi agcrer rei ven. ſed bic
ie ttʒ. vt. ſ. e. ſi r b Tes- rnzri . . agit debitoꝛ pig. act. ex
eſd de zealisa:len –☛ ↄſũptos bona fide ẽptoꝛ ea quatit ate P ꝛiuʒ mulier nego pctu.vbi agit᷑ etiã.ſi reſ
d glicter aurlcer uti i uiana reſtituerenõ cogetur ciũ geſſiſſe non alienũ ſuſcepiſſe no fuertſua. vel deſie ⸗
eenne non dabe pignoꝛis eteniĩ cim necuſucapio uidetur. Zem. datttoenaſicenn
dat terento ſtio pignoꝛis ab intentione domi pothecas ſuſcepit:atq; ita pecu depoſiii.l.i.5.ſi pꝛedo.
ex pignoꝛe.nõ ta k . S — — a P ſed nõne vſucaptoꝛ acti
mẽ actio. vt. .q. nij ſeparat᷑:qd in fructib diſſimi nias ſoluit: ſimãdati agat:uel cũ onẽin rerecupata debi
* wi ſain le ẽ:qui nunqʒ debitoꝛis fuerunt eoagat᷑:exẽplo creditoꝛiſ etiã cul toꝛc. h. ſie niſi cellen
i pꝛin. :. Qſi ali. Pacto . placuit ut ad diemuſunris pam exiſtimari optet. ceterũiudi niluenn⸗ 4 rrerbl
en ieſig da ſrli⸗ nõ ſolutis:fructꝰhypothecaruʒi (cio:qð de pignoꝛe dato ꝓponit᷑ unt. vrj aui po. inpi.
h. cbi pe pire. o. uſuris cõpẽſarẽtur: niſi legitime cõuenirinõ pt. I SZẽ. Larredinaſterin s
un/ genullirin em uſure ſua die ſoluant᷑:q;uisinexx I ſuꝑatꝰſit debitoꝛ:q rem did poteſt.ſꝙ nõ vale
ni prer eono actio Oꝛdio minoꝛes iin ſtipulatuuene⸗ uã uẽdicabat:q; ſuam nõ ꝓbat: enden h
i breidno det vt. rint: nõeẽ tamẽirriram conuẽtio⸗ eque fuanda erit creditoꝛi actio eſtermmcta cñ peicipaliſ
u Haei nẽ placuit: cum ad diẽ minoꝛete- Fuiana ꝓbãati rẽin boniseo tẽpe Paſeern ebuna⸗
„ . ,* 77 7 „ 7 ed 7 „ / * 1
i ela vinie. noꝛe non ſolutolegitime maioꝛeſ quo pign'vthebat : llius fuiſſe? Sleipſam cederet ni
ii aut ignoꝛann er nſure ſtipulãti recte pmitti potu- ¶Sʒ ⁊ ſi uict? eſt debitoꝛ: uendi eſer eg ſt oieunt
wiſt actio. vt hic er.ſ. Erunt 4¶ Cum pꝛedium uxoꝛ uiro canshereditatẽ:iudex actiõis f⸗ turꝙ nibileſt qe ius .
. end n di pe⸗ donaſſet:idq; pᷣdium uirpignoꝛi niane neglecta de hereditate di· penuonis cecrtor non
nis vr geduoꝛ ſeis dediſſet:⁊ poſt diuoꝛtium mulier ctajſnia pignoꝛis cãʒ inſpicere de Paenbnent eteac⸗
n krbeorohe⸗ poſſeſſiõy ſui pꝛedij recupauit:et bebit. Atꝗn aliud in legatis: et ¶ ſolii vnũ ergo oſllii ha
ut non auts;̈ aliof idẽ pꝛedium ob debitũ uiripigno libertatibꝰdictũ eſt: cũ ſm eũ:qui Uecredken dugäfntn
r e are bir ri dedit:in ea dũtaxat pecunia re legitimã hereditatẽ uendicabat: coas valer.ſi autẽ pl⸗
ac enii dunt e Ctepigna muliere ↄtractum ap. ſnia dictaẽ: ſz ceditoꝛ nõbene le valgebngenen een
i Fcahi, graͤd abi ptoꝛi.vt dicta.l. i. .. ð di
toꝛe: alij ꝓpt caſꝰ.qͥ hic dicũt᷑.ſ.j.e.grege..ij.et.iij.et.l.ſi fũdꝰ.S.alie ſtrac.pi.l.reſcriptũ.nec ob.pᷣdictis pᷣdi 1 toꝛ mulier. a:
na.ſi aũt nullꝰpᷣdictoꝝ intuenit.⁊ſic nõ dolteſſeho 5 obli Srnk b. .— ergnh verlen ie
gicte nit. 71 . g ibi fiebat ceſſio ante moꝛtẽ pſonalis actionis vnde erat qð cedat᷑ vel age/
li dñs babeatratũ ſilirer tʒ. vt.j.e. ſi fundꝰ. SF.i. ⁊ als nõ.vr hic.er. C. batur pꝛiꝰ ꝙ poſtea fieret ceſſio.vt.j.de ſo.l.modeſtinꝰ.
bo⸗ ſi ali.res pig. da. ſit.l. q pdiũ. a Seruo querii.ante obligatio I ¶ Munq debitoꝛis. etiã ſi ponas. vt dixi domũ vẽdidiſſeet oſtea fructꝰ
nẽ ſerui vel poſt.ſic et vendito ſeruo nõ cõmittat᷑ peculiũ.vt.S. deõ. ſatos ab emptoꝛe. et oſũptos nibil eſt qð obſtat. idẽ dici Srrhab ali f̃
ſſo bener.quoriens. be Kũ pᷣdiũ.ↄuenerit que pignoꝛi erãt.etii enitres vendita. Item idẽ videt ꝛ ſi i etöneſan.ndͤ aneß. ſarifucro bo⸗,
4 inidil guenit vot .ꝗ mo pig. vel pppo r, cor..in pᷣdijs.i.r/r. nefi.poſ.ꝑcipiant᷑nõ dicunt᷑ eſie fundi dſii.et nuga toꝛie dicit᷑ cũ nec ſintĩ re
guek ¶ Coͤſũpros. extantes eni ſine dubio reſtituit.ſubaudi.niſi quãdo rũ natura.vt.j.e.l.⁊ que nondũ ſunt. ſ. que in frau.cre.l.vulpi.G.pe.dhii
iſ⸗ drnn fiaier iz fe Kiazoeer ſic 35 en g orelgi le⸗ tñ dicunt᷑ alio reſpectu.ſ.q; ꝑs füi ſunt. vt. 5. de rei ven uc oͤ ve ſe .
ii nptoꝛ. 4e ebitoꝛe pᷣdium.⁊ poſtea ſenit ? /ge..i.ac. cenſeant: et ideo creditoꝛ cuidſs obligamit fundũ ſatũ a ib tbe
ieron collegir. conſumpſit. e ¶ Etili de directa nõ eſt dubiũ quia nõ fructibꝰ I̊ ab alio deipi 5 fam as bomecof
iat dar eſi darer penaiibe denet bleeni s, emanbenodatoenan veorſt. Jiemiat waſtar SFeitmoptoa bpfcnfratm oem dtgmrs
tin dcaes gan Huerlrin demimnio rl colee hic. ⁊.j.paulꝰ..i naturali rei interitu.hic de mutanone dommij ke I. p Peſede 1 i. Rein
afi officio iudicis uenit. vt.j.e. ſi fundus. S. interduz. .l. ſeguik. F. ſi rẽ 6. ener aſtit e
le f on kogcelter 4 teſtitnot. Sa ignoꝛis Aicnfeſet tacite rerch e non igerſbened Aznrtane mrammmneg denomes,.
Go cũ r dek alia ur nõ dat᷑ hypothecaria iſto facto dno fructuũ pcepto pe.ſecꝰ in opera. vt.j.de vſufru.le.l.ij. in fi.ſed quare ſecꝰ. Itẽ ſi rẽ obile
quo facto dſo vſucapionẽ.vt.C.e.vſucapio.⁊.j.de vſu⸗ bligatã ſt. is pᷣſcribi 6 Duber er e hre ne
l ca. Liuſtoeg no mutar en. aliuc eſtn vſucapf der obligatã tenet poſſeſſoꝛ.x.annis pᷣſcribit.yr.ꝙ nõ.ar.de diuer.et tẽ.pꝛe.lõ
ſeci conerce llticte in vſucapione.qꝛ ante eã cõple/ ge.⁊. ¶. quic.ceſ.lon.tẽ.p.l.in ſeruoꝝ. Jo.S.necobſtat ꝙ pꝛpẽ faci dñs
ei a cõpetit bypothecaria. que nõ tollit᷑ vt dictũ eſt muratione domi/ vt. j. de cap.i F. ſi qͥs ſer Parto egirine dnaſe.
i ni in nullo ſit eo cõiuncta. ꝓ bijs autẽ fructibꝰ nunq; cõperit by n NBG.. m Pacto legteimer migle
en, Reranlonelotenmw nmnendie twegr dehne drtenti ſec i 0 õ duo eſſe paria. vt fruciloco inrart ſu,
inl Keen el triennio. vt. ſ. de ac. obli. l. eſtinarbimio. mat.hʒ plus colligant et paſci de maioꝛibꝰ vſun ſi die ſua nõ ſoluant ini
Efn i aduer.cre.l.i.et. ij. ſed q eſtro.rñi. in pᷣſcripti.eſt maiꝰ tempuſ.⁊ res.vel dic ꝙ tm̃ vnũ caſũ dicit qũ pꝛimo minoees ſolnere guenirquasin

ideo maioꝛ negligentia hic minoꝛ. p̃terea eſt alia rõ.quia cum vſuca
H de domimo tractet. nil babet cum iure pignoꝛis. ſed pꝛeſcriptio
lc. qꝛ de exceptione ibi agit.yt bicſubijcii.dic.l. iuſto.ꝗ.nõ mutat.

ſoluere toↄuenit ſoluere maioꝛes et ꝓ eis fructus volmit cõpenſari.ac.

P AX pdiũ videt᷑.etideo ceſſat vell.vt.S.ad vellł.bona fide.S.fi.et.l.ſi ꝓ x

Rꝛoponit. ſ. actione pignoꝛaticia. ac.

deiuſſoꝛ. mandati. imo videt mãdati nõ dari.vt. s. de nego. geſto. ſi
fideiuſſoꝛ. circa pꝛin. ibi. ſ. ꝓ alterctus qͥ ei? pſonã nõ ↄungebat.

bic ꝓ rebus ſuipciꝰ.

8 (INon pt. illa eni oꝛitur exctu. at bic fideiuſſoꝛ.bmõiðctum cum debi/
toꝛe nõ habuit. vt inſti. qui.mo.re con.ob.O.fi.ba bet iñ iſte retenuonẽ.yt

J.qui.mo.pi.vel by.ſo.
l.i.in pꝛin.
ſuperatus.debi
Joꝛ. creduoꝛe igno/
v ¶ Ereditoꝛi.ſ.ſi igno /
rauit.vt hic ⁊.j.de exce.
rei iudi.l.fi.⁊.C.e.l.pᷣ ⸗
ſes.nam ius queſuũ ex
caſu ſuꝑueniẽti non au
fertur vt ar.S.de ſena.
filiaʒ nõ ita ſi ſciuit ſʒm
Jo. vt.j.de re iudi.l.ſe
pe. circa pꝛin.
xFuille. ꝙ eſt neceſſe.
vt bic ⁊. ſ. e. l. ⁊ que nõ /
dum. F.i.
y¶ Debnoꝛ. ſ. ille q di⸗
cẽſ ſe ber̃dẽ rẽ beredita
rias muhi obligauit.
53 (Dicra eſt. nam tunc
non dabuntur legata.
vt hic et. C. de fideicõ.l
eam. ⁊. S. de inoffi. teſt.
l.papi.S. fi. ſed pñt ad/
eſſe cauſe ſi volunt ap⸗/
pellare legatarij.vt.j.ð
appel.ſi perluſonio.q̃ ẽ
3. Jiẽ nota bicꝙ ſentẽ
tia ĩter alios dicta alijſ
pꝛeiudicat.et ſic eſt õ.j.
de excep.rei iudi.l.i.ſo.
bic loquitur quando p
ſente legatario ſentẽtia
ferrur ibi quando abſẽ
te. vl bic loquit᷑ quãdo
ſentẽtia datur nõ excõ /
tumacia beredis.ſed qꝛ
malam cauſã habuit.⁊
ſic fit ius ex ſentẽtia.ibi
quando is eſt abſens.
a ¶ Conſtaret. bic auteʒ
cõſtat ipſo iure reciſum
vt. ð. de inoffi. teſt. ſi ſu /
ſpecta.et hoc ſiue ſit lis

bene inſtuuta ſiue non

quia inde pendet. aʒo.
b ¶ Buſtituta. ſupꝑ bere⸗/
ditatis petitiõe.alij ſu
per bypothecaria.
c cr inntiam h vin
cit debitoꝛem. Jo.
d g Hon babuit. qᷓ vin/
cit. ac.

—

gatarijſ ꝑ omnia cõparat᷑:cũlega

ta ꝗdem alitualere nõ poſſũt:q̃;

ſi teſtamẽtũ ratũ eſſe cõſtaret eni⸗
uero fieripõt:ut ⁊ pignꝰ recte ſit

acceptũ:nectamẽ ab eolis beneiĩ
ſtitutaꝰ ¶ MPer iniurã uictꝰ apud
iudicium rẽ quam petierat:poſt-
ea pignoꝛi obligauit:nõ plusha/⸗
bere creditoꝛ poteſt:quam habe⸗

bat qui pignꝰ dedit:ergoſ pᷣmo⸗

uebit᷑ rei iudicate exceptione:taʒ
⁊ ſi maxime nullam ppꝛiam qui⸗
cit actionẽ exercere poſſit:nõ eni
qð ille nõ habuit:ſedqð in ea re
que pignoꝛidata ẽ:debitoꝛ habu
erit cõſideranduʒ eſt.· ⸗ lius.

E Ontrahit᷑ hypotheca per
Apactum ↄuẽtum:cum quis
paciſcat᷑:ut reseiꝰ ꝓpter aliquaʒ

obligationẽ ſint hypothece noĩe
obligate:necad rẽ ꝑtinet quibuſ
ſit uerb:ſicuti eſt in hijsobligati⸗

onibus:que ↄſenſu ↄtrahunt᷑.⁊

iðo ſine ſcriptura ſi ↄuenit ut hy⸗
potheca ſit:⁊ ꝓbari poterit: res
obligata erit:de qua cõuenit.fiũt
eniʒ dehijs ſcripture:ut qð actũ
eſt:per eas facilius ꝓbari poterit

ſinehijſ autẽ ualet quo actũ eſtꝰ

ſi habeat ꝓpbationem:ſicuti ⁊ nu
ptie ſunt:licet teſtationesin ſcri-
ptis habitenõſint. Nrcellꝰ
Es hypothece dari poſſe
Nciẽdum eſt/ ꝓ quacunqʒ ob

NJligatione:ſiue mutua pecunia de

e ¶ Habuit. inunle enim dominium babuit.

Ontrabitur. de bijs ⁊ alijs omnibque dicunt᷑.inſti. de ob. ex conſenſu
Sei.nam ⁊ hoc fit conſenſu.vt.S.de pigno.ac.l.i.ac.

8 6 QUalet. qõ actum eſt regulariter. vt bic. et. C. de pac. l. pactum. fallit ta⸗/
men in caſibus. vt. C. de iure emphi.l.i. de fi. inſtru.l.contractus.⁊ ð mã
da penl.. C. de li. cont᷑.aut᷑.offeratur.⁊.C. de nõ nume.pe.l.gen eralit᷑
2. C. ſi mi.ſe ma. dix.l.ſi alterius. ⁊ in aut.detrien. ſe. S. ⁊ ꝙ ſepe.col. iij. ⁊
C. ar. tu.l.fi.⁊.j.de ꝓba.l.celſus.⁊ in aut᷑.vt li.ma.⁊ a.S.i.et.S.quia vero
dudum. col. vuij. ⁊ etiam donatio que eſt vltra quingenios ſolidos.vt. C.

de dona. l. lancimus.

b Rõ ſunt. vt. C. de nup.l. neq;.niſi in caſu. vt in aut᷑..ibi poſita.⁊ niſi qñ
quis accepit concubinam.ſed iliud ad legitimationem filioꝛuʒ. vt.C. ð na

. n. li. l. cum quis.ac.
5 8s bypotbece. pᷣcedat.ſ. eius pignoꝛis dationem ſic eſt in fideiuſſo⸗

Liber

7
etit. u
.Eniq; concubinam: filios

. „

re vt inſti. de fid eiuſſo. F.

k ¶Soluende. ſ. mã. 1 ¶Dmnis. i. totius pecu

m ¶ De pante. vt. ð. ti.i. ſi graru tam. F. i.
n ¶Maturali. vt.j.e.l.queſirum. S. hi.

nie.

o ¶ Guter pignus. differt. i. diffe rentiam. facit. ⁊ boc quantũ ad acti

tur:ſiue dos:ſiue emptio:uel uẽ⸗

ditio cõtrahatur: uel etiaʒ locatio

⁊cõductio:uel mandatum ⁊ ſiue
pura ẽobligatio:uel in diẽ: uel ſhᷣ
cõditiõe: ⁊ ſiue in pᷣſenti ↄtractꝰ

eſt:ſiue etiam pᷣcedat:ſed ⁊ futu
re obligationis nomine dari pol/

ſunt. ſed ⁊ nõ ſolũ ſe oluende'om⸗
nis pecunie cauſa:uerũ etiam de
parte eius:⁊ uel pꝛociuili obliga

tione:uel honoꝛaria:uel tantũ na

turali: ſeda in cõditionaliobliga
tione nõalias obligantur:niſi cõ
ditio extiterit. Inter pignꝰ autẽ

⁊hypothecam tantum nominis
ſonusdiffert ¶ Dare autem gs
hypothecaʒ poteſt ſiue ꝓ ſua ob

ligatione:ſiue ꝓalienà Mpia.

6 Bligatione generali rerum

s quis habuit:habituruſ⸗
ue ſit:eanõ ↄtinebuntur:queue⸗
riſimile eſt quenqᷓʒ ſpecialit᷑ obli⸗
gaturũ non fuiſſe.utputa ſuppel
lex itẽ ueſtisreliquẽda eſt debito
ri: ex mancipijs:que eouſuha⸗

bebit ut certũ ſit eum pignoꝛida⸗

turuʒ nõ fuiſſe: ꝓinde deminiſte
rijs eius ꝑ quã ei neceſſarijs: uel

quead affectionem eius pertine/

ant'. BDem.
Elque inuſuʒ quotidianũ
habentur: ſeruiananõcom
Apianus.

——

naturales: alumnos cõſtat

onem bypothe /
cariam.vt inſtit.
de ac. F. item ſer
niana.ſed quan
