eligirt. ut inſti. de act. .
binc aũt et.j.de fidᷣiuſ.
qui ſatiſdare.in fi.mã.
inter cauſas.S.a beẽ.ſ⸗
ar. ð.j.de his qui.ut in
dig. l. cum quidam.

d Sʒ et ſi poſtea plu ⸗

ris. ꝙᷓ pꝛioꝛ emproꝛ

eq Em die boe ſi pu /

pillus ſaltem naturali⸗
ter potuit obligariqa

m aioꝛ eratinfante. ut.
de noua.l.i.alias ſi di⸗

ſceditura prima. ut bic
ſubijcetr.

fA is caſibus. non er

go pꝛioꝛ reſoluitur.que

vera fuit ꝑ eam q̃ nulla

eſt. —
Coͤna ſe babebit. qꝛ
reſoluitur pꝛima.ac.

bę Egenti.emptoꝛi.de

quo babuiſti mõ.S. .
ſed ſi neuter.

iPꝛeter coꝛpus ſequi

tur.ſym emptoꝛem.

le¶ Qũ non ſequatur.ſs

ſcoͤm emptoꝛem. q die
bic. F. venditoꝛ.nõ pꝛe
ſtat fructus ſcõðᷣo empto
ri.et anfent pꝛioꝛi et ſicĩ
boc videtur ſp còd itio
melioꝛ affem et ꝑ boc ẽt
ſi tm̃d em pᷣcij er nõ plꝰ
afferatur. videtur tñ me
lioꝛ cõdino qð remouz;

Er venditoꝛes. ur ob

boc poſſitrecedia pᷣma
uel ut tali mò adiciqa:tur
melioꝛ conditio.
pꝛedio ſ̊ exiſtat
nota bereditate. ia

centenõ poſſe melioꝛes
cõditõem afferri licet ſi

loco pſone.ut.ar.S.j.
de ſti. ſer. l.ſeruus bere⸗

na beredis

—
—

ditio. etdemon. a teſtatoe.
Si fundus.pluris.i.maioꝛis pꝛecij. p
q ANenditus.in ſecunda emprione. r qꝗ

Liber

uris. poſtea qᷓ; pꝛius.

ſ¶Data.ſecundo emptoꝛi.qui aliquid plus dat.

t ¶ Capi poterit.ut ſi tm̃
q;tũ eſt adiectio pecu⸗
nie longioꝛe tpe ſoluen
de. dum nõ dicatur me
lioꝛ cõditio allata.alio
quin contradicar.
u ADperatoꝛ.neceſ⸗
ſe eſt. ut. S. e. Aem
qõð dictum eſt. in pꝛin.
et. j.de iure fiſci.l. fi. in
pꝛin. H.
x Actione.ſ. ut ea aga
fur. ad hec pacta ſeruã
da. et ſimilia. ut.S.ti.i.
l.qui fundũ vẽdidit
C Am duo ſepatim.
ta.ſ.vendo tibi ſti

chũ.ꝓ.x.et ſi aliuſ attu

lerit melioꝛẽ cõditõz ſit
inẽp.et eodeʒ mõ alij
ven do aliũ ſeruũ dein /
devtrũq; vniendo pꝛo

S¶ Quina.i.pꝛecio vni
a¶ Beruñ̃s. ſ. tm̃. ad v
muſq;.i.ad cuius.

b ¶ Aiecit.ſ.ẽptoꝛ.aʒo

.

c ſHon videbitur. no.
ergo in dubio nil valet
ut bic. idẽ in datone u⸗
toꝛis.utſi non apparet
quis. ut.j. de teſtm̃.tu.
duo idem ĩ legato.ut.j.
de re. du. ſi fuerit. idem
in inſtitutõe br̃dis.ut.j
de bere. inſti.l.in rẽpus
.fi. idem in adeunda
ereditate.ſi de cõditõ
ne teſtatoris dubitet uk
det viribus teſtamen/
ti ſit verü uel flin ul vi/
nibus. qꝛ neſcit qð pꝛiꝰ
er qð poſterius ẽ factũ
cũ ſint duo idem dicen
tia.ut.j.de acqui.here.
ſed ſi de ſua.ij.Rñ.et.l.
cũ falſum.et.l.eum qui
duobus rez. idẽ in duo
bus cõcurrẽtibus.ut.S
dagd. l.acquil.ſciaʒ. . cũ
ſtramenta. ſic et.S.dev
ſufruc.ſed et ſi quis.S.
interdũ.ar. S. j. de ac⸗
cep.l.pluribus.
gqVUnm in diem. pte.
quam emit. aʒ.
ndo.applicito:
qui eſt minoꝛis qᷓ;
pciũ adiectũ.alioquin
nõ diſceoret a poꝛi ẽpti

one.ut. S.c.ſi pᷣdia.S.ſi

fundus.
f¶ Dolo caret.ſi em̃ ob
hoc tm̃ feciſſet utnoce⸗
er pꝛioꝛi ẽptoꝛi ſi ut ſi⸗
ſulerer eẽt. j. ð a

¶NUenditoꝛi.i.rei vendite prius .
vptoꝛ. nõ põt. niſi in ſubſidiũ pꝛimo debitoꝛe exñte nõ ſolus

poteſt colligi vſurarũ noie ex pñti pecunia data.

qð ſit certum fit:an ad utriuſqʒ pᷣ
cium addiderit.a pꝛioꝛe emptiõe
nõuidet᷑ eẽ diſceſſuʒ. ¶Ffri.

min diẽ duobꝰ ſocijs fũ

dus ſit addictus:uno exhil
pciũ addicẽte ẽt pipᷣius ꝑte apꝛi
oꝛe uẽditõediſcedi rectius exſtia
tur. Abolenus
ndo in diẽ addictoſi po
ſtea pciũaddictũ ẽ:et uẽdi⸗

toꝛ alio fũdo applicito eñ ipᷣm fü⸗

duʒ poſterioꝛi ẽptoꝛi addixerit:et
id ſine do.ma.fecerit:pꝛioꝛi emp
toꝛi obligatꝰnõ erit:nã q;uis non
id tantũ qð in diẽ addictũ erat: ſʒ
aliud quoqʒ cũ eouenierit tñ ſi uẽ
ditoꝛ dolo caret:pꝛioꝛis ẽptoꝛiſ cã
abſoluta ẽ:id enĩ ſolũ intuẽdũ eſt
an pꝛioꝛi uẽditoꝛibona fide facta
ſit addictio. NApini.
Rioꝛ ẽptoꝛ poſt melioꝛẽ cõ
ditõemoblatã ob pecuniaʒ

in exoꝛdiouẽditoꝛide pᷣcio ſolutã

cõtra ſm ẽptoꝛẽ citra delegatõeʒ
iure ſtip: atõis intepoſitaʒagere
non potet. Apia.

Iſundꝰcõmiſſoꝛia legeueni
erit:magisẽ ut ſub cõditõne

reſoluiẽptioq; ſub cõditõe ↄtra⸗

hi uideatur. Ompo.
Vin uẽditoꝛ fũdiin lege ca
uit:ſi ad diẽpecuuia ſoluta ñ
ſit:ut füdꝰ inẽptus ſit ita accipitĩ
emptꝰ fũdꝰ eẽ:ſi uẽditor inẽptuʒ
eũ eẽ uelit:qꝛ id uẽditõis cã cauet
nã ſi aliter acciꝑet᷑exuſta uilla in

poteſtate emptoꝛis futurũ eſſe:ut

nõdando peccuniã inemptũ face
ret fundũ:qui eiꝰ periculo fuiſſet.
A¶ Lpianus.

4 amn legẽ cõmiſſoꝛiaʒ:q inuẽ

ditionibus addicitur:ſi uolet

do. ut. C. quando fil.uel pꝛi.debi.ſui debi.l. ij.ii. et üij.

i¶Ru. De lege cõmiſſoꝛia.
qð in vẽditòe apponit.ſed i
pigno.l.finali.

Hic etiam eſt quoddã pactũ ſpeciale
n pignoꝛibus repꝛobatur. ut. C. pac.

Iſundus cõmil.ſiue eius pactũ locũ habeat qñ vendo nbi rẽ

uenditoꝛ:excercebirur:nõ etiam
inunitus. em.
Iſundꝰlege cõmiſſoꝛiaueni
Derit hoc eſt:ut niſi intra certũ
diẽ pᷣciũ ſit exolutũ inẽptus fieret
uideamꝰ:quẽadmodũ uẽditoꝛa⸗
gat:tã de füũdoqᷓ; de hisq̃de fun⸗
do ꝑcepta ſuntitẽ ⁊ ſideterioꝛ fũ
duseſfectus ſit fcõẽptoꝛis et qui
dẽ finita ẽ ẽpta:ſa iã deciſa qõẽex
uẽdito actõem ↄpetere ut reſcip
tis im ꝑatoꝛis antho.et diui ſeue⸗
ni declarat᷑:ſʒ qð ait neratiꝰhʒ rõ⸗
nem:ut interdũ fructꝰlucret᷑:cũ pᷣ
ciũ qð numerauit ꝑdidit:igit᷑ ſẽ⸗
tentia neratij tũchʒ locũ queẽ hu
mana qñ ẽptoꝛ aliquã ꝑtẽ pcij de⸗
derit. Eleganter pa.li.iij.m̃.ſcri
bi:ſarunarqsomnſf a lexẽ ſtatue
reuẽditoꝛẽdebere:utrũ cõmiſſoꝛi
am uelit exercere:an potiꝰ pᷣciuʒ
petere:nec poſſet ſi ↄmiſſoꝛiã ele
gerit poſtea uariare. In cõmiſſo
ria ẽt hoc ſolet cõuenini:ut ſiuẽdi
toꝛcũdẽ fundũ nẽderet:qʒto mio
nisuẽdiderit:id a pꝛioꝛiẽptoꝛe eri
gat erit itaqʒ aduerſus eũ eruẽdi
to actio.Mar.li.xx.dubitatↄmiſ

ſoꝛia utrũ tũc locũ heat ſiiterpel⸗

latus nõſoluat anuero ſinõ
lerit: et magis arbitroꝛ offerre eũ
debere:ſi uult ſe legis cõmiſſoꝛie
ptãte ſoluere:qð ſinõhʒ cui offe⸗
rat:poſſe eũ eẽ ſecuꝝ.. Era.
Egefũdouẽdito dictaut ſii
tra certũ tpᷣs pcũ ſolutũ ñſit:
res inẽpta ſit:de fructibꝰquos in⸗
terim ẽptoꝛ ꝑcepiſſet hoc agi ĩtel
ligẽdũ eſt:ut ẽptoꝛinteri eos ſibi
ſuoq; iure pᷣcipiat:ſed ſi fundus
reueniſſet: Ariſto.exiſtimauituẽ
ditoꝛi de his iudiciũ in emptoꝛem
dandũ eſſe.qꝛ nihil penes eũ reſi
dere oʒ exre:in qua fidem fefellii
ſet. EMAMXeuola.

de Zben. emp. ſed celſus. Flifunch. azo. ſed q

et trado. et ſinõ
ſolueris hinc ad
mẽſem ꝙ reſſitĩ
empra.
16 Endentut u
j. de vſuc. ꝓ ẽpt.
1.5.iatinns⸗
ſed pactũ adiec⸗
tionis in diẽ qũ
qꝙq; facit cõditio/
nalẽ.qſiq; reſol
uul cõditôem. ut

Nanmcheun

qead fauoꝛe ⁊c.
de le. et coͤſti.

qð fauoꝛe.. ſ. 5

ſer. expoꝛ. l. tij.
S. de mino ſi iu⸗
gex. et. S. ti. i. ſa /
binus.ſed coͤtra
ſ. de peri. ⁊ com.
rei ven. ſi vina.
ſo.utibi.accur.
uſ Rfundꝰ. cõ
petere. ut. 3

de cotrahen. ẽp.

l. ſed celſus. S.ſi

fundus.et.S. ti.

i.l. imꝑr. et foꝛte
de illo reſponð.
dichic.

tem pecij. utſtati
ſubijcit. aict
p Werdidit.iõ
6. diez ſtatu/
tum reliquũ nõ
ſoluerit.id enim
veriſile eſt actũ
inter eos ꝙ em⸗
ptoꝛ et pᷣciũ et ar

tras plegeʒ amit

tat.aʒo.ut.j.eo.
ſiꝑ emptoꝛem.

q Elegant ex

ercere.uel in ar⸗
ra uel in reuoca
tione rei uel ali⸗
quo alio ꝓutcõ
uentũ eſt. ut. j. e.
ſi ꝑ emptoꝛẽ.ſed

an ad boc cogni
poſſit ꝑ officius

iudicis.rñi.ſic. ar

gu. Q. de ingeu.
et manu. l.diffa

mari.

r Uariare.non
Pinittitur varia/
rear. Z. j. de col.
bo.l.noͤnũqᷓ. in

pꝛin.et boc diri

S. de ꝓch. i ce.
NVn coͤmiſſo/
ra exigar. ut. S.
uid ſi nõ coueuit rr..

nõ ageretur. ar. iñ ꝙ racite ſꝑ videamur cõuemire. cum ſit cõſuetũ.

apnoͤle
Föntſenn
gor
Neianeſte
Eiunn e an
ſicämoltirt
Piepeliret
naſet
Ro⸗ diohe⸗
ſauit
hoitafbe
Uhnnnoſc⸗
uſlpelkdi

ibiperireh
Uuletno )
nüipeitol
Ctenuncigt,
liripnertn
1l onſote
loͤeſtice
legirn lepe
ſobitſnnsbi
Cfrüteiut⸗
Nepalberſe⸗

ſſiiſth

ſtoreegtend
nns ſorge
uporiegon
depoſt ,
dienſtoi
gaſe deſid
ſaſſendat
us niſidid

(lſhetö

Pobegti⸗
8 deſnob
ilglen
Ulben,
H Mdi⸗ .
Mmakhin
ſis nünz,
iniß
80 re 5
ftmnten
lenſe

.
5

„ Ge
„—
4 68 –
2ℛ
.
. SSSõõZ
N
, .

iectione.
in diem adt
De in die

vẽᷣ
ac. inter emp
iven. ut. C. de p inone rerum
las ſi eſt⸗ dita. oꝛpoꝛa uetis. u ⁊c. u inci⸗
o f frolias ſeſe⸗ lact. ven ione inc nõ ðꝛ vi ccedẽdi 8. als de
ſelfdin iõ ꝓ ker kbe
i di u. De zauiplanzno. G tnibil. 6p ſ. &
ir ſti oreeahum viuit. . pitt rerene ut. ſ.
. . mit. ſti kentunaun . , ciſ⸗ nis ge iuẽtis. 1 ecð
Fe ren een Hbere hendirrſaſ⸗ =MM
ſinolit bpenau anedenaache ☛ cto ſu hẽedi fu⸗ a s dz eb ne
edic. ꝙ ebitoꝛ debluns.l a quo §·ki.ſed eð fa 9 ſt. In J et:q e b . ⸗
== iodr a geioe plan Edꝰ eſ . ſſpect ſ addi u eno⸗ null' de
Per edere⸗ elrleg. deappe erroga ecog atital it chad . qu.i gis r vult de
mhee z. ſic et hi. t. &. „, : rrog dar Aquat fu ſ hedi tas eiu t. ſ. d lla
u e it anp ebet. ur. ſoꝛia iter⸗ dare tye cag uu hedi⸗ ires elns ſtnu
1 ebel 2ia ſit: taut an eace it: cũ n iure ciun ſilr eſtn nz
bi . etri Eeiur enei cõmiſſo Efactũ di stpe: aq fuit: ctuen ſc atnet zu noten
ihwiße Fnboſtweperrn Elege c Eptoꝛẽ lege it moꝛtis as:an e dũ erit. et ple ice vtroch bräan⸗
mn E5 ſtolos erigit ĩ E n. ſi ꝑ micotolkeer hedit t᷑:uiden actũ e „ reeiz.
ra qnq; ur.ſ. ditam̃. reretur. toſ : tur ſdat᷑: u qð ere⸗ vẽ ic. qꝛ dz e ſ. e. l. cus
ſiminmze rrlet, i ſ. Ii keletiiirier⸗ ſſe taaken eẽ fu nncs d d rad gieridar i5 ergaeſ
iinet ai, quod led a, quomin ꝛuelit: oĩe Em̃. 86 iuidet: 8 pt q⸗ eredira ekuit iu 6.
Clirizi ſeun an uẽdito alion Idẽ ſdi ue zhocagi in id tp Illud pt EAAN
niſngi utg⸗ eè·Uti Sarre:k emaſuꝝ nſint füdi nuch ꝑuenit iſſe. J 1e :is annaur⸗ vaitto
mu glane ren gsarbrk⸗ a in ſptiſin Alefe ideaft uen bſtitutu zanet nanna ſbus aglut
aten Pniheri. le apð uẽ 6miſſoꝛia eſtẽp ia t: id ui ſit ſu As: an er kz ictis ca d intereẽ .
ſdeſirn t at ictue ſſoꝛ fit:i ipuberi ſtato eũ ſdictii to ad int 3. u
ſdeſſen facr elſer. 4 ge com eſſund omi . . Et ipu tatex te tate ad tſi exẽp d exp Kean
ligtinn Baipenes. ex le ccein ege con a ñ ex ſiẽt ipub ltateʒ tel itate uce . et a la. .f.
“ n en geſ⸗ Eacrpi rbat atust
ſonon easdiinun in beri. — Edi ſiie ie ð ex editatẽ ſi faciat. Em Ep..ſi ditoꝛ. de cũ fi⸗
Gſeticti eegel, np hẽeſũu. liq pecũi pecunie id ꝗð. dit hẽ iloci faci itas ẽ En recliatis agetü
mlicſc f i Viſich va i. copꝛehelt te relig reliqᷣ iſſet ſʒ uẽdic actoi liahẽ dij ñ at Mhe niſi bo ut. ſe
ziili⸗ Elage ai er ſi ſtatu ictãᷓ nexe t: uid mit: e uema tũ ſit: actuʒ e.ſz cauere oꝛi P ſa⸗
M: incipit .i . itoꝛ legẽ ti accepiſt Ermo Gsen nuteltan lane is hedi de en lari e debʒ
1) ZAnlgz öͤmiſſoꝛi ẽdito⸗ ebiti ac⸗ e pſti⸗ icet eiun ltas ẽ. p beris rie ſi iganſnerug one
ninin ge gnn Ueldlt lig debi⸗ oꝛia. ie legi p licete hẽeditas impu axie1 iſdaren ut eſt rp
Knan Beneceſſun tẽre miſſoꝛi ie e glia ꝛEti e. maxi iitt i .r cũc fit
irre degear eſſa. P a cõm miſſoꝛie etat ñdũ erit: uemir mer ut bi euic. et iatq̃ ñ
Chelegciſt 3 futa et inin receſſũ ſt diẽ cõ⸗ Pciũ p E:nec t: dñ tõem u itate ue ro-⸗ ia res ia. ſi en . ut.
ſinuii nicinraſe e5 el Oſ. uẽditoꝛ eiiclei ne Ein uẽ is heditg duédu wiiniurk zucenis
ſrcpalgt pꝛincſpalin tutũ ſiu ſciar oteſt. tat ipuber uiſſe a ueritu dʒ tag ſitp imp kla cãz
innnin katrefne iſſoꝛie ren edire p euo. ð lata Perue ideat᷑: ꝗ eruz de cuic rasa pbut
ſgtzi Pontoitae cõmi dhãcr RQO tiſ editas. uõ ui coꝛpar . niſi foꝛ duͦnatoi ercep⸗
binsſtiit a4 iſſet. idẽ ba Lice e: adł. dos . ccep he 1 tatis qus dẽ co. fuerat: iniuſte fideiuſ. tbidi/
ſdenn ijt et ſi ba nare: 7 fun idit. et a ta Ehedi nqʒ c ſtoꝛ .1 ut. . de f 5 erat zid
ſdegeitme n⸗ petij uoſdã ua Zliert Edidi is ſtatu rẽ utoa uẽdit ideri: qte ut.) ſi t nõ gita cuz ic
iben. ſhin buußmaueſd ſeiouẽ ecunis! le:ꝗ tegopł 2 nact uide tio tanonoeve li'necmi
gunum prt d. aole ns becl. ong n editariay ſſe ad ei ſecu agakurneesir⸗ ro
ibi petijt Salo⸗ certu⸗ liq pe tꝰ ẽ: dit eni 2 Plec O0 akut aragprorc
Vuri zibideri pe lomie dis re ac , he s ꝑpu — eaꝝ re cniue 99 tinea Editoꝛẽ
hanni huitckna le⸗/ arren ſolutõ Eptoꝛ n eſſẽt atenus re põt e⸗ uere: ſta ex Fetenaeäſte
Nümdd arnia deſsdo le⸗ ſunttꝑa ruiſſet ? te ullle e mada ei trib ldebi iſ⸗ =
ſteisf c A pa⸗ ſi ſinõpa wileſiat eſeper nus ctõeſqʒ seſtue pueniſ⸗ Reirslse⸗ z a dien
ndisazt Rer où⁹⅜ uẽ slt! deret: teſtat u fuiſſe ex⸗ nes:a pa nactu ſ uider 1 eredi ueri õ ag
delletirei di.l. com ic 5 U tutoep uã pa ſijs ſign I t: plen Edita ſecut. 4 egn ſir vendid
5. c. ſi fů i. ie ſta nẽ reliq cũ pecũ ſſe au enit: rexu t colea . ſino ſitbis 4 ingula
ditt. e ſic per 8 nẽr cũ pe fuiſſe eg tſin ia fueri niſſe . 6ſit bi re ſing .
4 e ſi ulũ ðfi 6 de 2 ☛ ia fu 2 ue , ſinõ uc et ꝓ o.
ſſrut nobicitanisbi maon ſaccult narnt:d1 die no ſe: ſed t Pci deũ ꝑ ideni kenicra agiknrne ſñ
S do anfeiur⸗ luere: l obſigna eentdeno. tẽ uẽdit ſgecueffectun 8 ane berbocet .
ſbſn. do bonbereghr 0 ſ ſignis ſterioꝛe toꝛeʒ tat jeſt pcia ſccuñe . irco q ri euic. li. eeteu
Periitu deperil cöpbo Ulis cẽ. vo Etũ ẽp qʒ läe Cũ ẽ 2 idci ider de ien denn⸗
ſdanin lb g. di do t0 Editricẽ. ↄuẽ lueret: q; Pe tenendu arde. 6 nid 3 bepͤbeep..
iod ſi le. ccipiendo tẽ uẽc teſtato ſi exoli ſidiñᷓ Allud 5pꝛme iteritn idalie- 3. deõ ſ. ꝙ ſi
1 toͦis. m. ſ⸗ legat. eni s alten to ne⸗ 4 rid beredi/
Erath Pcienn F uoil ſco ſatiſt a nedit tois. ni . pu lchius emenite ſequu toꝛ exber
c de fide fiſc Utan Edit 6 cõmi d eũ uel ſſem itõez do P edit
gocnat⸗ dorſde li. fi i ea cã Etiõe u Et: nõ c aac eſt: ii pueni nẽditõe; ſ.e.l. v in. iſſe
hent ens. ſi uo ali. tie uẽti Et:n ienis itarij pu añ uẽditõ t rin pꝛin re. ueni
ſann aderen de dũ ea: q/ ditõis em gabiklece ſtari eqtat ditorehe⸗ . H HH
. . *Ne .2 — – „ „ n E. ép.l. .
wun dd d. D Jhaeni un anrnun drab nis aanitten aen ganude
ncuit b lgra bent. t ei?e . reun ia. re Eeius ſj eſtet ſicũ . tur rũc .
afei nnsa us er nahd e aatg cn Anin⸗ isſtunoäckkern s Deo an nes. de
4 em N 4 „ 7 1 4 —
er eane ns aguanat, en irt rtandl quo
e etſi ilo. acc. de cicti tẽ agat᷑: dolo
anunt d.l. emil epto een dentẽaga toꝛ ddo
O a ahi, mente⸗ e nnen
s rut. coͤmiſi⸗/ iiznagau manß⸗
luii⸗ 341ns nirt neqʒ arcg; ap he
gnani inege ers , habe
nen ger n aae.
H, ob.
necn
ilch
n

k 4G

a ¶ MHarime. abundaf
videtur.ſic et.C. de teſ.
ma.l.fi.S.i.alias S.S.
e.l.i. uel d ic tenere in ea
ui in acceſſoꝛia quã ĩ pa
terna tʒ.ut ar.j.de ↄᷣbẽ.
emp.l.in modicis.et.j.
de vul. et pu. ſub.l. pa/
tris et filij.
b ¶ Perueniſſe. exponit
verbũ pueniſſe.qð ẽ.S
Hin bereditare.
c¶ Nribuere. nã vr res p
uemſſe. eo ꝙ bʒ actõem
ut. S. de peti. here. ſi qd
poſſeſſoꝛ.S.ſed ⁊ an bo
ne fidei.

netur ea pᷣſtare.nõ ergo
tp̃s ↄctus ſed pᷣcedẽs ĩ
ſpicitur. et ſic eſt . S. e.
l.S.i. ſo. bic fuit actũ ut
et iꝑs moꝛtis inſpicere
tur. ut et ibi dixi.uel dic
boc iõ qꝛ pᷣciũ loco reiẽ

niuerſali ſicut in pet.be
re. ut.ð.de peri.bere.l.
ſi et rem er pcium.

buur. ſic et. S.de pe. be
re.l.vtrũ.et.j.ad trebel.
l. cogi. SF. i.et. j. de v. ſig.
l. aliud. a.
fSed et reũ.qꝛ boc ca
4 actũ eſt. ut q̃ erant in
bonis tẽpꝑpe moꝛtis ve⸗
niantin vẽditõne.ut.S
e. l.i. F. dixim. alias ſe
cus.ut.S.de peti.bere.
l. vtrunq;.
io ſolũ. qꝙ qñcũq;
hoc ſp accipe qñ actuʒ
eſt. ut ips moꝛtis inſpi⸗
ciatur ut dixi. S.e.l. H. i.
b Sea etſi quid.quẽ.
id eſt aliquem debitoꝛẽ
hereduatis.
¶oſſet adipiſci.no.
quẽ teneri qad acquir. ⁊
recupan.lic in dño qui
tributoꝛia ↄuenit᷑.ut.õ.
de tribu. illud. F. ſed ſi
mercedein. et in ꝓcura
toꝛe.ut.S.man.l.doluſ

.

Cr.

dᷣRPerueniſſe. et ſic te ⸗

ut in actõne exemptov

e Vllud tenendũ nega

Liber

§. dueniſſe. et. F. ſed et rerum. et. F. non tantum. ô
llud poteſt ſubſtitutus.qui vna cum pupillo erat inſtitutus et ita ꝑtẽ
berẽditatis paterne vendidit. 2
I¶ Aeniat. ut.j. de le. iij.l. ſi titius exr pate.
m¶ Mereditas eſt. ut inſti.de pu.ſub..igitur.ac.

nus adeos perueniat:et hoc em⸗
ptoꝛi pꝛeſtandum eſt. Seciſſe au⸗
tem dolo malo quominus perue⸗
niat uidetur:ſiue alienauit aliqd

uel accepto etiam quem libera-
uit uel id egit dolo malo:ne here

ditati acquireret᷑:uel neeam poſ

ſeſſionem adipiſceretur: quam

poſſet adipiſci.Sʒet ſi doſoma

lo uẽditoꝛis:ſeb lata culpa admi⸗
ſerit aliqd utiq; tenebit᷑. Seꝑdi

ta aũt et diminuta: ſiue dolo ma
lo uẽditoꝛis nõ pᷣſtabunt᷑. Illud

queſitũ eſt an uẽditoꝛhereditatis

ob debitũ a filio ſuo:qui in pote⸗
ſtate eius eſſet:ſeruoue ei cuiꝰhe
reditatẽ uẽdidiſſet:pſtare ðbeat
ẽptoꝛi:et uiſũ eſt quicqd dũtaxat
de peculio filij:ſeruiue:autĩ ſuaʒ
reʒ uerſũ inueniat᷑:pᷣſtare eũ debe
re.ſolet queri:an et ſi ꝗd lucni oc⸗

caſione hereditatis uẽditoꝛ ſenſe

rit:ẽptoꝛi reſtituere id ðbeat ⁊ eſt

apð iulianũ hec queſtõtradita li-
bꝛo ſexto digeſtoꝝ et ait ꝙ nõ de

bitũ exegerit retinere heredẽ ⁊ ꝙ

nõ ðᷣbitũ ſoluerit:ñ reputare.nã
hocſeruari:ut heresẽptoꝛi non pᷣ

ſtet:qð nõ debituʒ exegerit:neq;

abeoↄſequat᷑ ꝙ nõdebitũ pᷣſtite
rit Sinautẽ ↄdemnatus pᷣſtiterit

hoc ſolũ heredi ſufficit:eũ eſſe cõ

dẽnatuʒ ſiue dolo malo ſuo:etiã

ſimaxime creditoꝛ non fuerit is

et in poſſeſſoꝛe hereditatis male fidei.ut.S. de peti.bere.ſed et ſi.S.ꝓinde
ſidmiliter etiam captiuo imputatur.ſi nõ redeatcũ poſſitut eiius poſtli de
negetur. ut.j.de capti.l.ſicaptiuus.in pꝛin.aliud autem in eo qui in frau⸗
dem ceditoꝛũ non acquirit.ut.j.que in frau.cre.l.qui autezs.in pꝛin.vel pa
troni.ut.j.ſi quid in frau.pa.l.i..vtrum. ðèM
Lata culpa.item de leui.ut.

☚

ſ. de peri. et cõmo.rei ven.l.cuſtodiã cũvtri⸗

k
u rar bic ctus.celebꝛet᷑.ut inſti.qͥ.mo.re j.ob.j.ſfi.
1Depdua. que expone. ut. . de peti bere. deperditam.
m ¶Di no malo dolo. et cuſpa. n
e¶ SPꝛeſtare. eũ debere.ſed ex qðᷣ tpᷣs bic ſpectatur. ur ſciamus qtũ ſit ver/
ſumm. r. foꝛte moꝛtis creditoꝛis. ut. . de pecu.l. eo pe.in.S.ſi creditoꝛ.ul il⸗
in fal. ꝓpter quã ibi oicit qᷓ; in ven ditõe bere.qꝛ bic pſtat omnia quo⸗/
Lerante et poſt venditõem acquiſiuit.ut.5.e, l. .perueniſſe.uſquead

Illug ei debitũ.dico ei cuius ⁊c.

PGolet. no reputare ſie in bone fidei pol. bere ut. . de pet bere.
l.ſi poſſeſoꝛ. S. bone fidei.ſed ꝓcuratoꝛ redditſed non imputat. ut
5.de ꝓcur.l.qui ꝓpꝛio.S. ꝓcurato. ut in ceteris negocioꝝ geſtorũ

ut. S. de neg.geſt.ſi quis negocia.

qKondemnatus. i.beres etiam iniuſte. accur.

—

(Actõem. ð emptoꝛem bereditatis pecunia ſoſuta.

a ¶ Abſit. venditoꝛi. uel ſit abfuturum. ut . e.l. in fi.ůa.
b ¶ Mabeat. acnonem.ſ.ex vendito uel mbuto uel exercitoꝛia uel in

ſtito. accur.

ce Apud iulianũ. de peculio.j.annũ qð eſſe poteſt.

onſequi. de natura eius venditionis.

e ¶ His em caſibus.iſ.qñ de peculio uel dein rẽ verſo agit᷑. uel etiã

qð iuſſu uel ibutoꝛia uel exercitoꝛia uel inſtitoꝛia:
Quod exceteris.puta ex maleficijs que noxam ſequuntur uelẽt

o iuſſu. .

g Guo nomine, cum ipſeſeruum babeat. ut inſti.de noxa 5. os:

„

r Ködẽnatum
ſed m̃ boc ipo ꝙ;
—„ eſt heres codem
cui cõdemnatꝰeſt heres:que ſen natur alioqui
tẽtia mihi placet. Non ſoluʒ aüt ut. demque.
— .J c ſolutuz
gaecetaiaconeg: ſed fiin inqebitu er iudi
eas obligationes quas ipe heres ci non reputat.
conſtituit:dicendum erit pꝛeſtari ſani wiſe⸗
emptoꝛi debere.itaqʒ ⁊ ſi fideiuſ- ut dicitnõ ſiper
ſoꝛem accepenit ab hereditanood n ſiloen
bitoꝛe:ipſam hanc actioneʒ:quã duobus. 5. fn et
habet heres pꝛeſtare emptoꝛi de· eifeit der
bebit. ſed et ſi nouauerit:uel iniu fideiuſſoꝛẽ. ur
dicium deduxerit actionem pᷣſtas veſ.eclLempioꝛi
re ẽptoꝛ dẽbit hãc ipaʒ actõʒ quũ byʒ emptoꝛ vtilel
heres nactus eſt. Sicuti lucrum Ae cei enel
omne ad emptoꝛeʒ hereditatisre ¶mi. ut. C.e. emp
ſpicit:ita damnum quoqʒ debet vziel agte ⸗
ad eundem reſpicere Deniqʒ ſi eas acqſuitne/
rem hereditariam heresuendide ecſſanaa eſt ceſſõ
nit: ac per hoc fuerit condempna uidmnin en be/
tus:non habet contra emptoꝛem trediate que per
actionem . quia non ideo condẽé- geb el tein
natur:quod heres eſſet:ſʒ quod lſiberes petſi5
uendident. Sed ſipꝛeciuʒ rei di t Sieut reſb⸗
ſtracte emptoꝛi hereditatis deditt qum ꝛc.ut. C.
uideamus an locus ſit eruendito ſur. .ſ. 5. ſed t
actioni ebutorcac. Sincibſ⸗ euẽ Eigint. den
ditoꝛ dederit aliquid pꝛo heredi ·
eremandttcctſnenſ encden 15
is:Iie ptoꝛi bere
us quis pꝛo eo: dum negocium dinatis qui po/
eius gent: locus entt ex uendito ſteemir bena
actioni: dummodo aliquid ab- ali.
ſit uenditoꝛi hereditatis. ceterũ
ſi nihil abſit uenditoꝛi conſequẽſ
erit dicere non competere ei hanc
actionemꝰ*. ¶ Apud iulianum
Kondemnatus. noĩe duple pmiſſe ſi res foꝛte euicta.

—

ſluden

1
Palttr

Hrchabe
ien
ſinncti

lodeſter⸗

nfini

fumat

Giner
4 iuft

ſhigpenni
tt
mpen

egfirt⸗

eſNöedret

tctani⸗

i ſanſin

Ceoceneſeh
ſpiprreq

MCeſot
Vßücguof
(abinte
hiſen

doftöͤtar

(ligkad
Pnen

iloßnͤne

(olteſuen
E
eſſſe ſfi
Pr d e
ernarn
ſcuen

ſrbicdeſ

ltrſchb
henpr

nan gip

Me hei
Mikecti
ſſseſgö
(munz

nugss bert

N gboe

Ktihr
n
R 4 ſſani
pig

ſ ſdeſe
Mlaban⸗
lhfen
(ſntriſen

uli
Rbzge
irr
Nceſen⸗
ſſanuft
raſttee
alin⸗ L

ehne
ſtir

Menr;

Eſſdeng⸗
ſog
cchtici
knanidn
NN

ifeſtore
ndtſöfor

bunnmaifne,

decliiiten
ſhanfi
ſetſſte
tſelenpon
bas Nitagie
Henptuntt
tſiteteſtete
ndeſunchnene
tul Le en
eiſtebrni
tbensdetne
unsgecſtitne,
eſinnekeeſ⸗
udenanenpe
fiſaninade⸗/

fedhtatenehe⸗

ſeb lckre
n ſctſen
ibens etii

(Giact⸗

Ceran fhl
gun aeu
eliiste

hr.

eKengolhoen

Ginnoqni/
umtni
gun ſeiati

ii

e SHoc.

geoͤple

06

— —

b ¶Condemnatur. venditor qui retinuit. accurfſius.
iMuid ergo. nõ reperere.ex namra ↄᷣcius.ſʒ iure pacti.ſi trãſeat ad

ſicem̃ excipiendo cũ ſuo onere excipit.et ſic nõ eſt /ẽptoꝛẽ.

iam onus em ptoꝛis.et ſic non repetit ex natura conmactus.

um qð ſuperit ſa
tiſfacto creditoꝛi
bus deficere aũt

nõ poſſet. cuʒ vl /

ta qtitatẽ pecu
lij no teneat.

m Eortaaenn
eſt. ſ. ᷓ ſupfluuz

ſit emptoꝛis.

n Recrerepeter̃.
l.q̃cqͥd peculiari

noie ſolueret re⸗/
petere. lʒ peculiũ

excepiſſet. vl dic
ea ĩtentõe excepit
vt creditoꝛibꝰ te /
neret ſatiſfacere
exeo certe repen
ab ẽptoꝛe ꝙ pᷣſti
terat creditoꝛibꝰ

aʒ.ſʒ tũc quõ fĩůpe

tit. cũ hẽat qð ex
cepit.Rñ.retinẽ/

dic. l.i. vł qꝛ ð fa
cto ꝑpuenerat ad
Eptoꝛẽ.ſ nõne ẽt
ſupioꝛi caſu eſſet
idẽ ſi ad ẽproꝛeʒ
pueniſſet.rñ. ibi
repetet. qꝛ exce/
pit nõ exnatura
Zct qꝛ ſoluerit ð
ſuo bic qꝛ de ſuo
ſoluit. ⁊ ſcðᷣʒ hoc
excepit.non vt ſe
oneret. et ẽptoꝛẽ
exoneret. ſ cã re
mouẽde dubita
tõis.arg.S.mã.
l.qͥ mutuaʒ. F. vt
magis bẽrer ad
manꝰ.yhñ hoc ca

ſu agit ex natura

pↄtractꝰ ſi de ſuo
ſoluir. acſi nõ ex⸗

cepiſſet.ſj certe
ex pacto poſſetra

gi pᷣſcrip.ver. vel

ex vẽdito ĩ foꝛma

ta.et ſcðʒ boc ha
bent locuʒ gloſe
bic poſite.
eniʒ onus ſit pe⸗
culij. et emptoꝛ

hoc caſu habeat

peculium repenit
ab emptoꝛe ven /
ditio. ſi quid de
ſuo ſoluit.

buenit. 5 eo.

qð ſuperit. cuiuſ
elle debebat.

¶ Moc baberet. ſ. vẽditoꝛ puta ſi dixit ideo retineo peculiũ.yt ſit me

ſcriptũ eſtuẽditoꝛ hereditatis ex-
ceꝑit ſeruũ ſine peculio:et eiꝰ no

mine cũ eo fuerit actũ de peculio:
et de in rẽueſoid dũ taxat eũ ↄſe
qui qð pᷣſtiterit eiꝰ peculij nomĩe

qemptoꝛẽ ſequi debeat: aut qð
in rẽdefunctiuerſuʒ eſt.his enim
caſibꝰ es alienũ ẽptoꝛis ſoluit ex

ceteriscaſibꝰſuo noĩeꝰ ↄdẽnat::

quid ergo ſi ſeruũ cũ peculio exce
perit uẽditoꝛ hereditatis ↄuẽtuſ⸗
qʒ de peculio pᷣſtiterit. Marcellꝰ
libꝛo ſexto digeſtoꝝ non repetere⸗
eũ ſcripſit:ſi mõhoc actũ ẽ:ut qð
ſupꝑfuiſſz ex peculio hoc haberet

at ſi ptra actũ ẽ: recterepetere eũ
poſſe ait.ſi ueronihil expᷣſſim in

ter eos ↄuenitt:ſʒ tantũmõ pecu⸗
lij mẽtio fcã ẽa:ceſſare ex uendito
actõʒ ↄſtat.Si uẽditoꝛ heredita
tis edes ſibi exceꝑit qᷓrũ noĩe dam
ni infecti ꝓmiſſuʒ fuerat::intereſt

ad actũ ſit.nã ſi ta exceꝑit ut dã/
ni quoq; ifectiſtipulatõis onꝰ ſu⸗

ſtineret nihil ab ẽptoꝛe ↄſequet᷑.
Sʒ ueroid factũ ſit ut ẽptoꝛ hoc
es alienũ exolueret:ad illũ onꝰſti
pulatõis ꝑtinebitꝰ.ſi non appare

bit ꝗd actũ ſit:ueriſimile erit id a/
ctũ ut eiꝰ ꝗdem dãm noĩe:qð ãte

uẽditõʒ datũ fuerit: onꝰ ad ẽpto-
rẽaltenꝰ tꝑisad heredẽ ꝑtineat.
Si titiꝰmeuij hereditatẽ ſeio uẽ

diderit:eta ſeioheresiſtitutꝰ eam

hereditatẽtitio'ꝛuendiderit an ex
pꝛioꝛe uẽditõe hereditatis cũtitio
agi poſſit. et ait iulianꝰ ꝙ; uendi⸗

toꝛhereditatis peterea quolibet
extraneo herede potuiſſet: idab

hereditatis ẽptoꝛe ↄſequat᷑.⁊ cer

teſi ſeio aliꝰheres extitiſſet:qcqd

uẽditoꝛ meuiãe hereditatis noĩe

q q entio facta eſt. ſ.excipiendo ceſſare.ſicergo pꝛeſumitur in du /

bio zcii.yl ſuꝑliuu ſit yeditois.ytnõ detur ei ctio.

r ¶Si venditoꝛ ꝓmiſſum fuerat. a defuncto. vel ab berele..
ſ¶EPertinebit.et eodem modo diſtingues ſi exceperit edes vel fundum cu/
ius occaſione aliquid acquiſiuit vẽditoꝛ poſtea. vt j.e.l.fi.que eſt contra.li
cet ibi nõ videatur diſtin guere.ſed mdiſtincte reddi emptoꝛi.⁊ facit ad bũc
i titius.yend

§. C. de peni. ercõmo. l.i· t

pᷣſtitiſſet:id exuẽdito actõe cõſe
qui ab eopotuiſſet.nã et ſiduplã
hominisa ſeio ſtipulatꝰ fuiſſet:⁊
ei heres extitiſſeʒ:eãq; heredita⸗
tẽ ticio uẽdidiſſeʒ euicto homine

rẽatitio ſeruarẽ. Si quid publi⸗

ciuectigalis noĩe pᷣſtiterit uẽditoꝛ

hereditatis:cõſequẽs erit dicere

agnoſcere emptoꝛẽ eiꝰ hoc debe⸗
re.nãq; hereditaria onera etiam
hec ſunt.⁊ ſi foꝛte tributoꝝ nomi
ne aliqd depẽderit:idẽ erit dicen

du. Mð ſi funere facto heresuen

didiſſet hereditatẽ: an impenſaʒ
funeris ab ẽptoꝛe cõſequat᷑.et ait
labeo emptoꝛẽ etiã impenſam fu
neris pᷣſtare debere.qꝛ ⁊ eã inquit

impenſaʒ hereditariaʒ eſſe.cuius

ſententiã et putat uerã:et ego ar⸗
bitroꝛ. Cũ ꝗs debitoꝛi ſuoheres
extiterit ↄfuſiõe creditoꝛ eſſe deſi
nit.ſʒ ſiuẽdidit hẽditatẽ eqſſimũ
uiðrẽptoꝛis hẽditatisuicẽ hẽdis
obtiereet idcirco teneri uẽditoꝛi

hẽcditatis:ſiue cũ moꝛiat᷑ teſtatoꝛ
debuit: quãuis poſt mo:tẽ debere
deſijt adita auẽditoꝛe hereditate

ſiue quid in diem debeatur: ſiue

ſub conditione: et poſtea cõditõ

extitiſſet. ita tñ ſi eiꝰ debiti aduer
ſus heredeʒ actio eſſe poterat ne

foꝛte etiã ex his cauſis:ex quibus
cũherede actionõ eſt: cũ empto/

re agat᷑ ſi ſeruitutesamiſit he⸗
resinſtitutus adita hereditate ex
uendito poterit expeririaduerſus
emptoꝛẽ: ut ſeruitutes ei reſtituã⸗
turꝰ. Sed et ſi quid uenditoꝛ non

dũ pᷣſtiterit ſy quoquomodo obli

gatus ſit pꝛopter hereditateʒ:ni⸗
hpilominusagere poteſt cum em⸗
ptoe. pMmponiꝰ.

actio ſemel extincta reſuſcitat᷑.ſic ⁊.ẽ.ſi ex noxa.c.aga.:ij.ĩfi.
coõra. yt.j· de ſolu. qui res. S. gream. que eſt . ge,

De bere:et actio. ven.

fal.l.cum em ptoꝛ vlł dic

niſi ſpecialiter imꝑa

itoꝛ.
vy ¶Eam. bereditateʒ ſe
ianam.
x ¶ Zitio. ſ. cuidam. qui
vocabat᷑ eodeʒ noĩe.vt
ipſe venditoꝛ.
y Hereditatis.ſ.meui
ane. vt qꝛ aliquid tunc
ſoluerit ticius beres idẽ
qʒ venditoꝛ creditoꝛibꝰ
meuij. vel etiam ꝓcura
toꝛ eius: qui poterat ab
emptoꝛe pꝛimo repetere
vt.j. pꝛoxi.S. et. S. e. l.
ſinautc.
3y ¶ Emptoꝛe.ſ. ſecũdo
2 ¶ Dupla. ſimilis eſte
X ticio ſeruarem. in
unplum foꝛte ad inſtar
eius qui fuit beres vero
dſio ſerui quẽa nõ dſio
emerat.vt. j. de euic. l. ſi
ei. S. itẽ ſi dño.et.ſ.ad.l.

ſecus bic eſſe.quia ven
ditoꝛ ꝓ herede nõ babe
tur. ſed emptoꝛ. vt.j. e. l.
§. penul.
be Bed quid agnoſcere
id cum reddere debʒ vẽ
ditoil.
c¶ Nributoꝛũ.triburum
capiti bꝰ.vectigal pꝛe⸗
dio imponitur
d ¶ QCuz quis deſinit. vt
C.de pac.debitoꝛi.⁊.j.
de ſo. ſuch uů. F. additio
e¶ Zeneri.actõeqᷓ pꝛioꝛ
debitoꝛ tenebat cũ oĩa
ſint ꝑinde acſinõ fuiſſet
beres. vt hic. et. S. de in
offi. teſt. cũ qui. F. fi. vel
cõditõe ĩdebiti ad ipᷣm
qð eſt ſolutũ.vt.S.ð cõ
dic. inde.ſi is qͥ ⁊c.vł ẽt
3 ex vẽdito.vt.j.pꝛox.
f Emptoꝛe agat. vtex
maleficio.vt inſti.de ꝑ/⸗
petu. et tempo. act. e
eruitutes. que de⸗
bebantur a pꝛedio bere
ditario ſuo ꝓpꝛio.

b qReſtituãtur. qꝛ ſunt
amiſſe ſic.et. S. commu/
nia pꝛe.l.ſi ei cuius pꝛe
dium. et argumen. j. de
lega.i.l egatariuſ.g.pꝛi
mo. ſecus autem ſi emãꝗ
pꝛedium mihi ſeruiens
erreuendam.quia non
reſtiiuit᷑ ſeruuꝰ amtſſa

tur. vt. S. de ſer. vꝛ
qͥs edes. Itẽ uę

—
—

8–

—ꝑ

ulo ẽptoris.vt hic et.j.de euic.ſi plus..fi.et.j.de ſolu.pupil..ſoꝛoꝛ.

R nomẽpſtare. Incipittractare de ſecũda pᷣte rubꝛice. ſic eſt ergo peri/

ſ an actio iniuriaꝝ poſſit vẽdi.quidã ꝙ nõ añ lit.ote.qꝛ nõ eſt in bonis.vt
ſ. de iniur. l. iniuriau. actio poreſt nõ qꝛ eſt litigioſa.vt.C. de liti.l. ij. ſed di⸗

co ꝙ ſic añ.lit. cõteſ. er ꝙ

des. eſttñ quo ad nos.
qꝛ eã intẽtamꝰ et ꝑ nos
et ꝑ alios.vt.j.de iniur.
l.ſ ſi vnius. F. idẽ ait ⁊
ſi nepoti.

Zquidẽ interſit.vt

Ain boc intereſſe mũ

5p̃ciũ.et ĩpẽſa debear ex
timari.et ſic nõ obſtat.j
e.ꝙ ſi nulla.q eſt ð.vel

lex ſequens ibi ſolint.
HDptoꝛi.eius quo
E N; poſtea. et ita de

mũ ſi fiat ceſſio ut dixi.
vt. S. e. l. ij. F.nõ ſolum.
ſed a pꝛio creditoꝛe acce
pta vtiliactõe ẽt ab em
pioꝛe petant᷑. vt. C. e.l.
Eptoꝛ.et de ac.et ob.l.ſi
in ſolutũ.et facit.j.e.vyẽ
ditoꝛ actõis.
Vj hereditatẽ. nec
4 m alea. vr ſic tene
atur. vt. S. de Zhen. em.
nec ẽptõ. nin boc agat.
ut.j. e. q ð ſiin vẽditõe.
Vod ſi nulla.pᷣciũ
(Aa dũtaxat. vt. S

e.l.et ſi qdẽ. S.io.vt ibi

e¶ Bi nulla. qꝛ viuit.
(RKem. i. contractũ.
Aoc ſi in vẽditõe.
¶Aãaacte. vro. 5
ben.emp.nec emptio.
QOc aũt.niſi ſciens
Mao eu lenet᷑.qui
aglias nõ teneret. vt. j. ð
ac.em.tenet᷑. F.fi.et de
edi.edic.q̃rit᷑.S.ſi vẽdi/
rxoꝛ.et.C. credito. euict.
pig.nõ de. l. fi. ſed ar.
ſ. de accep.l.an inutilis
1. Rñ.et.j.qͥ.mo.pig. vł
bypo. ſol.l. ſicut. SJ. non
videt.et fa.S.de gᷣben.
em. l. ea que.
Aogc ſi.liberabit.i.
õ tenet.et ita ĩpꝛo
pꝛie pomit᷑.vt.j.de ver.
vobli. l. decem.
i filij. noĩa. id eſt
Jactões.q̃s hʒ õ fili
um. dʒ pᷣſtare ð peculio
¶Cũ patre. qꝛ acceſſo⸗
rnias.vt.j.e.l.añpe.⁊.õ
de publiciana.l.ſi ego.
Heidem ait.
m ¶ Bi bĩditas tradere
ſic 7.3. e. l. ij. F. pueniſſe

ſie
¶ de ſubſtãtia. af

rmauent. ſic. j. de

dicit nõ eſt in bonis veꝝ eſt.vt rrſmittat᷑ ad bere/

uenditoꝛ hereditatis exa⸗
ctã pecuniã ſine dolo malo:
⁊ culpa ꝑdidiſſet nõ placet eũ em
ptoꝛi tenei. ¶ ILpia.
Inomẽ ſit diſtractũ: celſus
libꝛo nono digeſtoꝛũ ſcribit

locupletẽ eẽ debitoꝛẽ nõ debere p

ſtare debitoꝛẽ aũt eũ eſſe pᷣſtare ni
ſialið ↄuenit. p Aulus.

— Zquidẽ ſine exceptõe quo

5. Niſi in ↄtrariũ actũ ſit:ſʒ
ſi certe ſũme debitoꝛ dictꝰ ſit ĩ eaʒ
ſummã tenebit᷑ uẽditoꝛ ſi incerte
et nibhil debeat:quanti ĩterſit em/

i I ZHem.

g

ptoꝛs.
G ANAptoꝛi noĩsẽt pignoꝛis ꝑ⸗

ſecutõ pſtaridʒ:eiꝰ quoqʒ qð poſt
ea uẽditoꝛ accepit.nã bñficiũ uen
ditoꝛis ꝓdeſt ẽptoꝛi. i ¶ Dem.

C. m hereditatẽ aliqsuẽdi⸗

Ndit:eſſe debet hereditas:ut
ſit ẽptio.nec eni alea emit᷑:ut ĩ ue⸗
natõe.⁊ ſimilibꝰ.ſʒ reſ uẽdit᷑:que
ſi nõẽ:nõ ↄtrahit᷑ ẽptio.⁊iõpᷣciũ
i abole.

dSdicet.
4Wod ſi nulla hereditasad

uẽditoꝛẽ ꝑtinuit q;tuʒ ẽptoꝛi pꝛe⸗
ſtari debeat:ita ꝗdẽ diſtigui opoꝛ
tebit:ut ſi quidẽ eſt aliqua heredi
tas:ſed ad uẽditoꝛẽ nõ ꝑtinet:ip
ſa extimet᷑ ſinullaFeſt:de qua actũ
uideat᷑:quꝛuẽditio nõ ualet: pᷣciũ
dũtaxat. et ſi ꝗd in eã rẽ impẽſum
eſt:ẽptoꝛ auẽditoꝛe cõſequat᷑.
Naulus.
ſi quid emptoꝛis itereſt.
od ſi in uẽditõe Iabo.

41 Wrreddemie id actũ ẽ ſi ꝗd

iunseſſe uenditoꝛisuenirenecpꝰ
ea quicqᷓʒ pꝛeſtitũ iri quamuis ad

edic.l. ſi quid. F. fi. et. j. de euic. l. ſeruũ vẽditoꝛ.
auaſi beres qti emptoꝛis interſit.ſ. ꝓpter falcidiã quã mõ nõ babʒ
graaꝛ penes heredẽ rogatũ remãſit. vt inſti. de fideicõ. bere. S. reſti
er iura ſep ulchꝛoꝝ. et opas libertoꝝ. ſcõᷣm quoſdã. vt.j. ad tre⸗/
et. l. qꝛ ꝑinde. S.i.ſj boc nõ placet.qꝛ nõ ꝑtinẽtad emptoꝛẽ.

Liber

ſicut nec ad fideicõmiſſariũ.vtibi dicitur. 4
6( M mia. poteſt. vt. C. de do. l. ſpem. ergo et pignorari.vt. ſ. de

pig. .ſed et quod.S.i. “
Barzi⸗ hereditatẽ.ſ.totã coberedibꝰ ratum babentibus.
r10

tipulatu.ẽpte.et vẽdite hereditatis.vt.j.e.l.venditoꝛ ex.

uẽditoꝛẽ hereditas nõ ꝑtinuerit:
nihil tñ ei ab eo pᷣſtabit᷑:qꝛid actũ
eſſe manifeſtũẽ:ut quẽadmoduʒ
emolumẽtũ negotiatõis:ita ⁊ pe⸗
riculũ ad ẽptoꝛẽ ꝑtieret u Lp.
n Am hocmõ admittit᷑ eẽ uẽ
ditõʒ: ſi qᷓ ſit hereditaseſt ti
biẽpta.⁊ q̃ſi ſpeshereditatis ipʒ
eni incertũ rei uenit: ut in retibꝰ.
BOcautẽ ſicin ¶ Geaius

7 Neligendũ eſt:niſiſciẽs ad
ſenõ ptinere ita uẽdidit.nã tũc ex

dolotenebitur. α Aulus
pP NVogd ſi ſit hereditas:⁊ ſiñ
ita ↄuenit:ut ꝗcꝗd iuris ha
beret uẽditoꝛ:haberet ẽptoꝛ:tũc

heredẽ ſe eſſe pᷣſtare debebit illo

uero adiecto liberat᷑ uẽditoꝛ ſiad
eũ hereditas nõ ꝑtineat. I¶ DZẽ
6 Mi filiifa.noĩa uẽdidit ac⸗
tiones quoq; qscum patre
habʒ pᷣſtare debʒ. Si hereditas
uenierit.uẽditoꝛres hereditarias
tradere ðʒ quãta aũt hereditas eſt
nihil intereſt. MAius.

¶n ſide ſubſtãtia eiꝰ affirma

nmeurit. Mulꝰ

Iquaſiheres uẽdideris he

editatẽ:cũ tibi ex ſenatuſcõ
ſultotrebelliano reſtituta eẽt he⸗

reditas:quãti interſit ẽptoꝛis te/
nebernis. pianꝰ.
Omia eoꝝ ꝗſub cõditõe:
uel in diẽ deberet ⁊ emere:et uẽde
re ſolemꝰ.ea enĩ reseſt queemi et
uenire poteſft. Zem.
E ib boumn
JYexpluribꝰ heredibꝰ unus

terito.
en

¶ Nanteqʒ ceteri adirẽt heredi⸗
tatẽ pecuniã: q ſub pẽa debebat
ateſtatoꝛe:oẽʒ ſoluerit:⁊ heredi⸗

8 Deducik, ſq;

t ¶ Impẽderit vt

S.fa.her.et puto
F. ſi dolo. et.l.
erat. ſ . l. bere⸗

ſpãle eſt in filijs
vt ibi. accur.
Altü. obli⸗
atio pura
nulla. lic. . de /
bẽ.ẽp.ſi qͥs fun⸗
dun.
cepruz. ſie
mã. idem
A beredita/
te eiꝰ.lucij ti

5Eriſtas. et ſic

es faci debito/

re hereditatis
a( Eeneberis. ſic
8.de pecul. ſi cre
ditoꝛ. i. rñ. ſic eõ
agit ex vẽdito. ſi
creditoꝛi ſucceſſit
vt. j.e. l. peh.⁊.j.
e½
¶ Vẽdidit.naʒ
et bic tenet ex em
pto.qꝛ debitoꝛ ẽ
hereditatis exp/⸗

E

Enditoꝛ di/
luigdit᷑ hec.l.i

tres hres. pᷣma

vẽdidit mihi ti⸗
tius bereditatez.
et ĩterpoſita ẽ ſti
pulatio empte ⁊
vẽdite beredita⸗
tis.deuenit ad ti
tiũ q̃dã res bere
ditaria quã vẽdi
dit. et pᷣciũ babu
it. ⁊ qit᷑ qͥd veni
at in ſtipulatõez
et diſtin guit. qꝛ ſi
poſt ſtipulatoeʒ
deuenit dicta reſ

et pciũ eĩ ad titi

um vtrũq; venit
cõmittẽdũ.ſjj nõ
peiẽdũ.ſi aũt pꝛi
us vẽdidit tunc
m̃ pciũ venit. li
cet res interierit.
Secunda ꝑs eſt
qð hec nõ ſie ſer

uant᷑ in re ſingulari mibi vẽdita. etnõ tradita. et poſtea ad eode slij
