Nhn aenor cenfi eos easue ꝑind qᷓi id factuʒ utiq; uſq; adeout ciuitatẽ amit- sä
mralit nnſ. bo.dam / nõ ſit iudiciũ dabo.hij qui capite tãt.nũc reſpiciẽdũ e: que capitis eſt Zberos prateſ.
— a el . . ſ mminuut: er his cãisq capitis dimi diminutõe pꝑeant.et pꝛio de ea ca / Snancpato. die
e oeene nuron pceſſerũt:manẽt obligati pitis diminutõne q ſalua ciuitate ditrauspelgtignuenn
kioce alerabuſean⸗ naturalif. Leteꝝ ſi poſtea ĩputa accidit:ꝑ quã publicaſiura nom ſoluti. alij dñt ꝙ pꝛim
in ade hrad. e. ſe ꝗsſibidʒ: cur ↄtraxerit:q̃ntuʒ teruerti ↄſtat.nã mãere magiſtra duo ſa —
nc gudiaſ da Ad uerba hꝰedicti ꝑtiet ſʒ intdũ tũłſ enatoꝛẽl iudicem certũ rs enzctarzeil
— alnaenn ds ſi ↄtrahat᷑ cũ his pꝰcapitis dimi n Am et cetera ù MWIp. vesonuntil etclnr.
7„— 2 S „B. . .
nta iaud ud,i Pbo.pt.ẽ.ð ado.libeꝝ
mos N eeea „ S Cetens. pſonis. videbar t ne otẽnõ minui capite.cũ in eo due emãci
a . de eqrate dak. itẽ q̃ eſt etenis. pſonis. videbat᷑ m̃ nep eo due emaci
fiunne chzerlons ets a oetgrwm deeleneedor t g9 deſiderant. in filijs tres. vt: C. de adop.l.fi. b¶ Deducrhcñ
nies ſtituit actio amiſſa ob boc aliꝰbõ eẽ videt cũ ſtarũ mutauerit.vt.j Podiena aerales bormc dneciegiti di adas Breree
n.el, = snatio inctij 5 a.l. fi. nũqd ob hoc mi „Ht. T.
eeengineamaranoenisi Nnrniten hit ul oenero eneredcſlas blcra niiimrernetsiankien
gnie netein an acſonceeneneun⸗ am.illud no. t ¶ MHullum ius. de lure eiull. vt. . dere. iu.l. go attmet. loco cuiꝰ bodie ſ
inii t elldanent obligati naturalit. reſtiruutur cauiliter per boc edictũ. imtone H 1ereclre eebin⸗ odie ſuc
10,Dung — . 6 t 02 „Hl.]. * eiſe te ſen e lni. Pe. t. I A. ECE&-
nii . 5 zdmmendlab dienktdicc. Ac;nodatuenesanand gicunta mn Aui deiant minul? medͤis capiti ünmure. 1 . in boſtiu.
tüftid einel rcd . ec 7 ſicta ibr Coferũt. qꝛ ciues eẽ deſinũt.vt.j.de cap.⁊ po i.re. l. poſt /vt trãſfuge.
nni bit cũ eo capite qͥ erat capite minut. vt emcipat. uerũ fuit capi S. fllius. p MHoites. qᷓ erant de ſubditis. q ꝙ Relegati⸗annqualfa
imunn . teminut vtqꝛ dedutſe ad anogandũ.⁊ ſic ꝑ vtranq; capitis dimi di. relegani. tucipꝛope.i. depoꝛtau.relegan em̃ nõ amittuũt ciuitate. vt. .

ſnenn/ AWrionéSi. 2 ſzm boc pucta ibi. cij bis. differta ſup io ꝛir rñ. cererũ de inter. ⁊ re.l. rlegatou. 5. bec ẽ dꝛia. hoc ſi ſtricte gccipigtur ſipoca bulu

Liber.

tiij. 2 1 alia. ut iſti. de le. a ſuc. F. fi. ? p hoce 4 6
ſiĩ cin vt. de eſazta urintdele og dten n e ari
s litera eſt lege la ncal. ũ iſti. ð le. ag. tu. . 5 cavt agnar? no. vti aut be. Pnes
:qꝛ cõe nomẽc̃. ſi py. litera eſt hoc di pluniü. iſti bſp re nze cogna o. v t itelligi. vrdiwlrſi ai
Et tinẽt deportatos: qꝛ cen neraliter vt quicũq; bo di. vf ꝙ, ſ qragnat ſp m Iniunan. l. acno. v5ritellig eſt. ſelun
rae em telegatiet dtinerder pſona alicui vrenmne qᷣs ipo inre cadere in ab ĩtel. F. ex his. col. ix. fegigenee, ſbacahiremibmusen 4 Stii
take opnan lypel iß odeo⸗nminnuu ogdin prrr. 5. lij F. neo. loic loqj 24Selieaed bi
77. Zſa O0.. SS i.
õü rUſq; ade öis ? dinẽ. qꝛ paſſy (Maen
canoné late ſnie qñq; tvrilitate. ſ ꝗ amiſſis bõis? edi ad pꝛeciũ nn Knl
Amnonn kce⸗ — lica ſũt:iõnõ finiun iuitate relicta nudus exulat. 9 o Beruũ,nã in Ntcko nel
copi. di. in officia pub S hoĩgꝰ famis ntareis obligato es WGHBAi . ſernaß dakae⸗ itzi
dannobli tis ei di. pꝛi „ nier Epſtatõeʒ hf̃e in⸗ mſi ĩ cau. vt. C. rh6
vtopꝑarũ o capitis edi. pꝛius Srmittit. qᷓnaturalẽ pᷣſtatõeʒ ca. fiſ l. i i ☚
S ¶Hois vr ſm bec *H,. O ciuitatis d . natura ep — 2„.n „ ubi ca. fiſ.l. is ore n
nio.⁊ vſufru. h i, . uran 32 S U. , 9 46 diminutõe ñt. j. de ſep. ui. ſſieſelt
Ara vrmſi. de acqui * ZStellas ẽrnõ Dl. telligũt: palã ẽcap H otzihnr ln
11 Faege l anoano⸗ ittit capitis iene ⸗ nõꝑire:qꝛ ciuil rõ ce dote act dai Sachzr. uice
nic yrj.de ver ſig. , xceptis his:q ĩ iure alieno p „ ſpe nõ põt.itaqʒ z, . pp eü k nole ei. gülapſn
nis. vt.j. de ve s his ꝗi coꝛrup ceptaẽ nihilo ſic. . de iu. o. iu. ſemipen
ſiatio. . . exceptishis gin o teſtamẽ nonↄceptaeénihi as denno ſſk
ucht l nispolitis Katicr anienan enf Dethbankcporapi zvunanbez eiheteo negt
di.ppe. 7.1. ad irebel. todatil ex lege al tutoꝛes: ſlʒ n F. 3 = ul. ſeruũ. r. . ge irẽ i äihi
n quod. ittir. ũt nibilomin tutoꝛe 7 qncuq; em ſt. uer. l.l. it ĩ huũ Geto.i
. llas. amittit. erũt ni S ⸗ deſt. uegli ſlre⸗
5 ingen oen anenle n n⸗ pata agat osmẽſes . F Neiſenn un
nselenin geroe zhercli Sfemt 2 Surall ſibnoio legetur 2 poechoibi⸗ uti
b Mis. ſ. tu delatts : ead' .Y ſad agnato Los relictũl ſihĩ intcidit 2 niſirc ſt auna mffertr
mis uern. moõis inde legttie ta: ex ſig osſe tarii le atũ intcicdlit libras ſalua ſt Gul
e õ muta ð legatarii legʒ a eſ s lus ſe haſſ
Ane eynunaz veſe, ꝛdeſinũtꝰeẽ familia mi ue et Arlegztan eratuz qetke duri famt mu iini
expone. 1 vt o vtõ (Rde it ibꝰ hereditates d. tñ ĩfuẽẽte ꝑ elen boſiſtit tata ſit. vtiſti. de ſinnejtb
ferat filiuſfa.q ſũ tate le plerũq; ſicdeferũt᷑: ferũt legatũ i fcõp e e. aulꝰ NEiti. ſinon —
no iure. iialiena p ſib? telep li ſignẽt᷑ ut eccede eiut itis diutõis tri . ſufficiãt bõa nũ
iti ouobcaſib lit Oſignẽtut ecced P la: media:mima a da⸗ zinfir,
. chur oſus , natura ſ. cõſulta matri 2 ſũt:marxia:m zel, qᷣd ꝓ noxia ſeneme
cq ere ennopotf ditatẽ ſenatuſcõſulta m 8ð s : ma Eciuitate; bit. ñ. aꝛnoͤp nunle
be here uriay "ct actionũ ex it q hẽmꝰlibtatẽciuita e, ſanli
re cedere n reeen lii Iniuriaꝝ et act — tria ei ſüt qᷓ . „ ittimꝰ buo ſy ꝓ malefi. ns⸗nenf,
n libent raſcen que etfi 10. JInil li atões cũ capite amiligi gẽ cũ oĩa hec am TI fit noxia. vt inſt. ſi⸗ ſ.
nuerteroeeetlund Ae liccouẽiẽtiũ obligatõ⸗ *capitis et familiã igr cũ tẽ et familiaam de nor. in pꝛin. iln ii
eegtpamanae licto Silibtateadẽptacapitis hocẽlibtatẽ ciuitatẽ etfar mitti Gercis iuſarx Aai
Nidelegl pa n olias ãbulãt . uta ſit nulli reſtõi H Ecap.diutionẽ.cũa 9 d la. ſſy curſec ẽ ee
ar legime mie eſaumir diminutio ſbᷣſecu 9 ec pᷣto mariaze E: et libtatẽ retinemꝰ vbi dedi mei ar⸗ .
morua ae Renar ſus ſeruũ locꝰẽ:qꝛ ne musciuitatẽ: et libtatẽ ñ et lib mogan nn 1 bie‧ nafuien
. . „ — . IgS E: . Fohaibr
v famn ber e. ſecũ aduer ctiõe ita fuꝰobligat nt diã eẽ capi. dĩutionẽ: cũ ſ boa mea ⁊ alinʒ . ſeie
er. detine.. lns i in ria iuriſdictiõe . io aduer- me luitas retiet᷑ familia tanrtũ deuoluũt. rh. iõ Jin i
dodſem wrenli zuſti io ſit. ſz util acti 9 4 taset ciuitas 1 im!; ſtat ꝛhicremzet tal hni den
be. vt. . . coactiolit. cribit. 2 ni Zmnmꝗa dimi. con g Dierenaent urhtiß
agnatoe. vt. S liẽo nüi⸗ ¶ eoꝗ ãdaẽ ut iul.ſcribit. . tat᷑mimã eẽ ca. ein „EeNO q obligan ñpr. echh
et iu. l. fi.⁊ dic aliẽo 6 ſus dñʒ dã la e E—O ſ mi mut filisuero arto.pt
ſo Ganfemintus 6 ſi inſolidũ ðfendat᷑ ꝑmittẽd c⸗ ſietib, die (Gnr.
nõ olim. ⁊ ꝙ digit i. UmOn ñ̃it mittir. Itẽ cũ — S iſitobligani pt. tñ vriq; cu ſi t. pt in/ ieſtatfe
turoe eroni eg, hiẽ ibõa qhũit ulla reſtõis equi ſzm io. H rleiiaerdnenneni hae fere omia retinet. nifnm
diminutio nõ ſ. cuiꝰ itas amiſſa ẽ:nu duü ẽ ergo aliud eẽ in tem in depoꝛtato. tri 5. el. ij. longkgi
ſet. vel dic alieno. ſ. cui⸗ utas AarEnad dccknen en i ene d grdz Pperütca. ni. n.
tutela defert. H ” t Erulat. ſy enet illea⸗ qu ſeöntes logat ñ actões ↄp 1.6 fi. ((Eern
G utiſi au? t b. bec. l. . ij. alie ſeqntes loqũt q li vt iſti. le. ag. tu. fi.
ler.l.alia ́.c e,zz)) äs õ 2. k Maiurali vti i.de iur. ge. l flatln
. dOaer olta i eyrenplũ de ntele fnat. ſi⸗ ſuruie⸗ Klui⸗ 7 Denunnda nſno. exẽpto nirb⸗ i arbetiſe Haner ſien
u. nepdicat. nepoti viuo pare qu I. de te. tutel. ſi hereditas. F. i v6 De dote. r.c. iĩducta. vt. S. de iuſt. b. . liuſt. ..l.ifem in ds NW
ee vad dvapiigs nelplalca. eiitdeaai ddaer nndstmvet berdeote emi pt ſo. ma liſſ o) rDofmiepestn ipiens tfuf
r ſi horn er. .c cliul uelpioncia veini⸗ boſtes defũcto. ead po/ berde do e em ſibitli mi. a. di. iure pho ſi Thiomulli his em̃ tlilf
e dertuthennetethakd e erpᷣſſim. ue eplu de eo qͥ dat loco tu. vt. C. ð bo q li. akali. na ſzm ius mpr m ualer ciui. vt nõ dek ſencide
ſtea dar ink fres tũ onꝰ. ꝙ ãt beeone , Kechanmlgen defüctima iis ci epgne nae ⁊ iõ natn bualcer r aliſ Rechoitenmeis na ſant
ad quã emolumt oſi. vt. . de tu.l. pe. itẽ dic t bucvocãr ad tut. uel die ineet⸗ternbienau. ꝛnñ bʒ hqre magis ühi nolzvideroez eqtatis. ll .
ſurdi:muti:uel uin. rl H. i. ergo ꝑ intptatõez cat ad here.⁊ tut.ali filio. ⁊ ſic n adm tit ta. i turali.rſi. ĩ qu der l.fuit daͤna Ene
Ip̃ponit. vt. iſti. a tercul. ſe. cõ.ex qͥ bus vo⸗ f (Eonde . Z aſñq; emãcipa di. ſit paſſa. niſivna e. v. l. f etef Culen
ibilomin?. 1. Megittie.i. ex.l.xij. f. eſt. pt. ſ. ð bo. dã. l. v. Ed imta teſto ubſf ſt
4 4ai Nleie c rree Atheidcial Pgjan indees a v Egaru ad ꝛelictũ ad alim̃ta
te. vt... vñ li.l. f. ti. ex nouis. nouas om̃s appel aturalit. deſignãtve

t cape er teſto uln: b. boe ſañ A
les derat an poſſit caꝑ dmittit᷑ ẽtſi maxi.
Qusã ĩ iure qꝛ ſi oſideratan ſiñ ſitcapaxagminit 5
enan e bote angaſitgmedte .ö Hiben .H ſhe
lſoꝛoꝝ meminit pᷣferẽdo ntevet ver plu an S paſſꝰſirvt ar. . ð ft rbtnger ni⸗ nailagane⸗ (e
0 dicit qꝛ y ſe. cõ. fram ue cad ſuc.tm̃ t. pel ven pl ca. di. paſſ. ſpãle fauoꝛe ali EamrifiF s agna
5 0 dicit qꝛ ! ſe. e Om M. 7 ſjm boc ad ſuc. lit. i:. noĩsqꝙ ſe .l. iij. 2 hoc Pale tar d Famlliã. i. ius if ſd ſug
bieruch 10 d ſuccedũt ſzm 6 n. k ¶Maturalit.i. I,3. c. lilj. hé *.ſ. Pci E 4 . hic acipit᷑ ſiũ in e
cu mre ſu . ferũf:ſʒ ꝑ ieſtm̃ 2 t matri filr P Apit. que em“. r k. mutan i large 6s ifes alec,
nmũ dicit.qꝛ no lłꝑno ili agnatõis. 4 .„ ihilomm? hic fili ig ntagna. ſiñ ð aliẽa ĩ aliend . H. eſtima. kdic ſi mu
. lure ciu ca.di.int᷑cedaxn ee deſinãt ſi . ſiũ ð aliẽa i ſuã l. cogni. F. eſtima.
ꝛicianũ iuidiã ꝑ 2ci a nalis. cu.n. agna di. n. teſtöꝛ titr tutoꝛe ſtatu ama d t inſti,e. i. er. F. ij.
Bez ver orwanes g dantaigt iel gnacotelltm mwnſeg minub etſciinie
„ „ι di. yñ mbuomm.
iudexẽt boc ið di.yñ

—
— *
=
=
= =
= =ůã
= S=

—
=

=

S. =

1iiteſcne
1lbaslie
dütffin
annſterftn
Nd,rNid
dn
ſuficithini
a gnrtne

bitſſienini

blohnd
ſtvopafimee
denorigearn

nul

ſogtinptN
bannentti

henſe
Cbideiiteſin

Detolvct6
Ebenia
cobligniſſmt .
ſlbucotnh=e

gäll

nenneeteeu
SNehuon
keagſi

leideitiah

olngg

eliffii

per lii ni

„

tacosiim
NuAinad
Ctnifll
Kcinitnnde
bitcbleſnu

= —

1

eſigeſaS
eNlſutde

afzttee
ruhui
utſißbeefi
intiadiann

8iN
ſͦe

1/

Glcin ſiS
oNeſn

4 rquibus cauſis maioꝛes. Dic eſt. . de reſtitutiöib qbuſ dãa
nun⸗
Aiuſedicti.ꝙ eſt.j.e.l..i.ac. c ¶

DQuartus.: Eprquibus cauſis maioꝛes æc,

naʒ boc tempoꝛe actio nõ pᷣpetuatur.vt.S. de eo per quẽ fac.eſt.l.fi.i. rñ. ſʒ
boc non placet.quia boc exemplũ attribuit᷑ inferioꝛi ꝓxime clauſule.vt.j.e
ſed et ſi ꝑ pᷣtoꝛem. S.boc quoq;.dic ergo ꝙ bic fuit qrela pᷣroꝛi ꝓpoſita.nec
autẽ alteri parti denuntiatũ.et bocſi nõ fun magiſtratin dolo vrnon red
deret ius. ⁊ ꝓ hboc.j.e.ſʒ et ſi ꝑpᷣ.i.rñ.tunc enim bʒ locũ ſeques clauſula.

cde bijs q̃ dant᷑ ratione abſẽtie.vt.S.de in int.reſti.l.i.in fi.
ad 1 Hemo. bee ſunt due ney
tiones.ſ.nemo et nõ faciũt vnam affirmationem. yt. . de
d eſum. i. amiſſum

rrrrrrrkronrere 5

bo. ſig. l. duobꝰ.
e g Loꝛrigit.i. re

ituit. kemẽdat᷑
as uen. .
abſẽtia. vt neqʒ

k (Biue c?. die

ꝙ clauſula reſpi

Erx quibꝰ cauſis maioꝛes.xxv.

annis i integꝛuz reſtituuntur.

eis per legeſ:plebiſcita:ſenatuſ

nus in uſu frequẽtaturꝰ* ¶ LHu
iuſmodi enim perſonisextra oꝛ⸗

publi.cauſa abeſſe.Sed hec ad

x¶ Ipſiuſ. qᷓ miſit. etðõꝛ
rſtarep magiſtratũ. ſiue

magiſtratus ius nõ di
xit dolo vel ſine dolo. ſi

abſẽti noceat.cũ , „ ——— . . , ue nõ fuit eiꝰ copia. vt.
dekeiteſtö nerp Nius edicti cauſã nemo⸗ dinemiius dicitur ex ſenatuſcon⸗ eeleg cte veri
n de nre nõiuſtiſſimã eſſe ↄfitebit᷑ ſultis:et pꝛinci alibus conſtitu⸗ an ee hoche
ara eamagal Aeſü enim iusꝑ id tempus tionibus. Hocautem capi-⸗ nennnis od
diſt n quo quis reipu. operã dabat: ul te adiuuantur in pꝛimishijꝗ me iniune el l kinf.
Ramn er ſve re aduerſo caſu laboꝛabat: coigit tus cauſa abfuiſſent. ſcilʒ ſi non dv⸗ ereſtirnnar
gu. u.labſena. necnõ ⁊ aduerſuseũ ſuccunntur ſuperuacuotimoꝛe deterriti ab- ſea preſtonẽ babeatac
talugs eii neuel obſit: uel ꝓlit: qð euenit. fiuſſent. Rpianus mufinmmore Ne s a,
H Merba autẽ ecicti talia ſüt. ſi Etusautem cauſa abeſſe ij. ꝙ ſiminoꝛ. F.f. ali ö
4 eba noia (ui qd de bonis diminutũẽ: cu, π1ANuidetur: qui in iuſtotimo- geuneentera bancie⸗
qd nes bz ptes is metu: aut ſine dolo malo rei re moꝛtis: uel cruciatu coꝛpoꝛis miegrellimencis
oeee eh plj. c abeſſet: ſiuein uincul: fui conteritusabeſt. et hoc'exaffe- s lirbiige
napitereiuunf ſiuene. Poſtigla⸗ poteſtate eſſet: eins intelligitur. i. ednon ſuf- hiſi pbibeat alijj iſon
er hoc vſch ad ůu ſiue cuiꝰ actioniseoꝝ cui dies ex ficit quolibet terroꝛe abductum parnum iure..e. nenõ
lũ vſi.iteʒ ſi qs. · „„ Are e ESeNE Er ei e goguciun Pveila, ae.
ſeruda he⸗ iſſe dicek. ¶ Itẽ ſi gs quiduſu timuiſſe ſed huius rei diſquiſitõ (tinettoum
an ſaus feciſſet ſuum:aut qð nonutẽdo iudicis eſt. CNAliſtra 1 Deecuti:l Eher
dã de ptepra alniſſum ſit oſecuteſt actione⸗ Tem hij qui reipubł. cuu pieseꝛe hm ais
pnrem teni et ne qua ſolutꝰ ob id qð dies eius i ñ ſine dolo malo abfuiſſy ſs tuvic. nbec vlma
inhb“ erient c abſeni nõ defẽderetur Dolum malum eopertinereac⸗ hars cdien general ue
ileahons ſt iue in uincul el. et: ſecumue agẽ cepi: ut ꝗreuerti poteſt: neq;ʒ re eis conti.i. generalibu
aliquid.di ptatem non faceret: aut cũ eũ uertereturin eoquod per id tem- adac Ppempeßn.
b Ne bonis. v inuitũ in ius uocare non liceret: pusaduerſus eum factuʒ eſt: nõ plenvaut dicet . e. ſed
ſuce ſeu bſeip. neqʒ defẽderet᷑. cũue magiſtratꝰ adiuuetur: ueluti ſi alterius gran etſippꝛetoꝛ S.fii.
rebꝰ coꝛpalibus . n. en de . Drͦ bo Qui eis. l. verbiſ ge⸗/
Ittamiſentſede ea re appellat? ẽ: ſiue ci per dis commodi captandi gratia id neraliter plans ſi c,
uiture. nam bec magiſtratũ ſiue doloipſiuſ actio egerit: ut reipubł.cauſa abeſſet cNMin .cch cetere iupi
duo bie cooben EàQeſſe dicet eapreꝝ actionẽ reuocatur ab iſto pꝛiuilegio. iel ſpealeicaule na eh
uiuiululc. enedn E— Ren n * ſemp ſpeciali.l.ſubue/
„ 7 7 . R 7 *½ * . .
Senimte. q intra annum: quopꝛimum de ea qui data· ¶ Wpianꝰ nnturrino generalclau⸗
eniſenututsns le expenundi ptas erit. ꝗ Iey Bpera:et ſine lucrobocaffe Liſer ſ.oeverob. vol⸗
por gf FPrſeel ſi qua alia iuſta mihi cauſa eẽui cctauenit uel qui maturius pꝛofe- dauſuluu—
Debitur: in integruʒ leſtituã : qd ccxꝰ eſt: uellitis gratia cepent rei d requetatr.ẽtame

in vlu et boc ſubijcit bꝰ
enim ⁊c.

Rolderdnr conſulta:edicta decreta pꝛicipũ iectio doli maliad reipubł.cauſa Pe onms vrncre i,
aiuit. s mem licebit. C¶MAlis. abſentes refertur: non etiã ad eũ NGnkrſpechalitne. .
acrt rebu. 1 Ocedictum :qð ad eos p qui metuscauſa abeſſet.quoniã feErma oꝛdinẽ. i.exrra
ſednd ſmnn, tinet: qui eisꝰ continent᷑ mi nullus metuſ eſt:ſi dolus interte Pecales cauſulas.
ſaerendebo⸗.⸗, K. n 8, Conſtonib, vrlega
ke.er g — municipioꝝ: vt. j. e.

nis eriuit...aliq̃d coꝛpoꝛale vel incoꝛpale. vt ſeruitꝰ vel actio amitti
tur.ſ.pſonal.et dices ſiue dies curꝰ.i.alicꝰ actionis dicet exiſſe.
Kui.i.alicui een. l¶ Irẽ ſi qͥs.ſ.abſes vt colligit᷑.j.e.itẽ ait.

me Feciſſz. rẽ coꝛpalẽ.
0Loͤſecutus eſt. ſ. abſens. p

miſit.ſ.pñs.alł.amiſſũ ſit.ſ.ſeruitutẽ
ua.i.aliqua.ac.

q ¶ Quod dies.idẽ in ceteris in quibledi pᷣt:vr.j.e.cum mileſ.. fi.
rꝙ Aincul.pſñis vel abſes.etidẽiĩ duabſequẽtibꝰ.ac. ſzm quoſdã

80 vieſtate drj.alr pꝛetoꝛ. F. deinde.
t¶ Ulo liceret.qꝛ foꝛte eratↄſul vel pꝛetroꝛ:vt j.ẽ.ſed et ſi p proꝛẽ S.ij.
¶ Appellat eſt. hoc verbũ non exponit᷑ a Ulpia.in toto ti.ſj dic cõ

legatis.et.l.ſed et ſiꝑpᷣtoꝛẽ.j.fi.⁊.l.ſe. bſHoc aũt capite.i.boc edicto

et per oꝛdinẽ incipit exponere ſingula.

us.i.ſufficiens.

Lana. Nſai Pii ad ſe.iniuſto tamẽ quãtũ ad inferentem:vel dic iu⸗
ſtus K Et ex hoc.ſ. an fuerit iuſtus.

rxaffectu. als effectu.i.ex eo ꝙ ſecutu eſt ꝓ ptertalem metum. als affe/
ctum.i.quia affectauit: vt ar. S.ꝙ me.cq.ſi mulier.i.rñ.vł dic.i.ab afficio af
nober i⸗. me.cã.l.metũ accipiẽdũ.⁊ no.hic arg.q ificis.ac.

imne ſufficiétes faciunt iuſtũ metũ:vt bic. et. ¶.

de tranſac. int᷑poſiias.⁊.g

ie.cã. exiat.et.j.de exoꝛ.cri.l.pe.ꝗ.pleriq;.q facit in cauſis cõmiſſis a

nenire ci.x. dies tm̃ ſuꝑeſſent.et iudex dequ tibi dilanonẽ.xy. dierũ. Irdt t Aess

dñno papa. et qꝛ talia fiunt. ideo vemitur a

q locum tutum.

Liber

4

. ca . e ſicui. S. tãdiu. 2. l. reipub. 7. C. reſ. conteſta. nam er tunc pꝛo libero babetmr. quantũ ad liberalem cãm WenN
n ¶ Dolum reuerti poreſt: vt bic eſe Fuänel reinn d 4 eef. peragendam vel finiendã. er oẽs alias inchoandas. vt. C. de libe. huanſl
m..l ignoꝛare. ⁊ ſic no. non cõſequi que “ §. qͥ cap.etinſtit. de exuu. cauſa. lite oꝛdinata. o ¶ epta. i.finita eſt. ac. “ 6fileſt
ſubit. immo pdit:vt..dere mili.l. non lnarariag Eue non coͤnnen ilis verbis ſeruntuteve. iploreni
tmu. 5. item ma. ar 5. C. de excu. tu. . volun q ¶ Anteq ſit.i. anteq; moꝛiatur teſtatoꝛ.nq eo moꝛtuo ſtatim ſptirlberen
Abbeſt.i. abſens ſtaret.ac. ”M liber et heres eſt Opoiſoſt
iia
ur' quã exrpediret romerei ECc upelie non potuifle. qua. diffe. F. i. aunpenen
vlmo oketengofe reipſu dat. ſed Qrmereipn:canſa an ſic neger ctinn eoſ accipimuſ vel dic eum fuiſ / npun
bii. ram dãt reipu.cauſa nonab un (Cu 1sS auteé tran a ſe ſub conditoͤne A(upeſtin
aAellineeniande 61 Tſunt magi Aul. qui ita alligati ſũt: ut ſinededeco mſtuutum. fon
Dolus ſeius auiſe atuſ. h pianꝰ. re in publico apparere ñ poſſint r ſominib er imiit
gemm paſſum dicit ſtratuſ. K D re pu pr E Ali parribuſfa. detẽ nuſtoͤ⸗
Tluntmagiſtrap . Iliteſ plane:qui rome mi J quoq; ſuc AW. i. is vt ſeris. “
nſeſſoꝛes autez p/ tant pvreipub. cauſa ab⸗ curritur ꝗ in ſuitute fuerit s In eaſenſi. (Son
uincie ſue dicunt abeſſe litant ꝓ reipu . 9 Aeißniat Ramsa IRer⸗ vVel quali. H no⸗ . fminanf
reipu. ca vl.ſe.ſicu. ſentibus habentur. ¶¶ Aulꝰ. ſiue bona fide fuiat homo liber: ne icem in aduẽ ns
lites plane. mi 2, 1. e re . m . ” lle
nr wt ſunt feen rumẽſuccurrit᷑ cx pꝛincipiʒ i Sautem qui de ſtatu uo li beat ad niniſtra i
ne eem. AMarci et cõmodi conſſitutione. ngat exquoliſ inchoata eſt nonem. ve s i
idem tamẽ in quolibet Marct if etiã cAli. poc edicto non continetur. tãdiu bo que lil fi et fnid
animo.ſed quare mileſ ccurrit etia C „Hoc e . re . C. de bo. ma. l.i ſorhne
abſens eſſe linglinr inf. i:q in uincnl fuiſſet.qð nõ igitur in ſeruitute eſſe uidet: qua nilerrein nel doirnr
bic. et non magiſtratuſ α. el: . 2 . 2 I⸗ ne miuriaruʒ. e
vr. F. l, pri ni go offi/ſolum ad eu pertinet: ꝗ in publi⸗ diu non eſt hmõiliſ cepta A 19 de dote. et i alijſ kuck
maronmunig en enane (Acuſtodia cohercet: I ad eum Ecte Labeo p)Aul ſitibul que ſunt iint
ocanneindeſtnan b?: aut a pꝛe r Vit eum non contineri qlib ¶ Ppꝛie fllioꝛum: Mmuinn
et legibus. vnde ſupeſſe quoqʒ quia latrom r er in Ed enn 9 ſt —2 ſit h vrdin. . iudi. WMWc iat
nõ purnilite⸗ aliſs ne donibus aut a potẽtioꝛe ui oppᷣſ⸗/ et heresinſtitut neciſ⸗ E na rin gnet
js. vt. C. loca. l. mi — R— 2ν TiEu. . . mo et in illis ſcſß
Hies eti iat wagiſtna ſus uinculis cohercebat 4 in res: quia nec bey 4 onr to terius h eß⸗ nind
us poteſt um ad cau/cCnloꝝ autem appellatio latiꝰacci de liberis loquit ominibus pu⸗ (Echerum ſ ulu
ehem hainer ii de Pitur. nam etiam incluſus: ueluti totñ filioſfa. in caſtrenſi peculio nerur n ieun anl
datdland ede ſatumgs minenlorunomumeroha- Piineread borcdiom menm an
tus ha bet ſalariũ ð pu latumijs uinculoꝛuʒ numero a pPtinere a cn Hc NAU. Zem ei naz E
blico. icet non aſſeſſ. iplacet. quia nihil interſit: pa 1 Tem ei ſuccurri quiinbbo N zſfugtl di re
yr . dea ſſell.i a i6o beri placet. quia mi, tur ſiu ptãte fuit:id eſt abho⸗ citur naͤſfuga qᷓ utirin
ſur comodicauſa facre rietibus:an cõpedibus teneatur A nu AE e e, a boſtes fugit rbſre
videtur. milites aurem Quſtodiã auteʒ ſolam publi ſtibus captus. ¶ Mam tranl- pelrempoꝛe bol tenn
Drartos alian c4 accipi Labeo putat fugis nullum credendũ eſt bene veltenpoꝛe 2 girl
c õõ n ducilarum. vt. ſ. Alacnop
ſtuipendia babent. eadẽ cauſa uI Lpi. ficium tribui:ꝗbus 7 denegatum de cab.l. poſti. an
Rarie ronſet . ſunt llitib ſraroꝛi Epoſtliminiũ: poterittamẽ qui g moſiuga. auuG mnin
e. vt reſtituant re⸗ 1 ſunt 7gammnd⸗ in inhoſtili poteli teeſſentilla par Reppimus iure tmnnn
bus um rarus. buſqʒ uela municipalibusmini in etie . in o mit de bellich nne nponfc
t hic. ⁊. . e.l. ⁊ ſi. F. k. ſics PE= :ſi ꝓbent᷑ : re m: qi t de noſterſeruus el / H
il rulevel ceannet . =Wð räre dalri rgennn
ctiom cinuinnis alie ot micl l. tin prin. forrfrtt ſ ubus. i. quia hijs.vt.j.l. ꝓxi.S. non minus. et ſie no “
aliam ciuitarem: vel caſtrum vel baronẽ. vt. j ad munici l.i.in pꝛin. facit fuga. ibner ule i rt Fi ei Fenom de egu in d. nane
C. de off. eiuſ qui vi. al.l.i et. .vt in flu. pu na.li.l. . . ſi foſſa. in pꝛin. act. non ßondent Kenerg eſt ann pꝛin. ſed quid ſi eſtin dubio fuenit *R
b ¶ Auniaip ioꝛum. de munidpio ad muniapiũ.ſe de municipio ad pꝛin non frau ml i⸗ Fenaun wein ſen ſhe deboc. ſiate uerat bo Uieh
cipem. vel ad ciuitarẽ ro. vel econma. quia tunc eſt abſens reig ub. cau a. vt nanug ent. non omnes. §F. a batbans. ginen
Aceumuur a lanonibus vr..e ait ter. He ſed aie it ſnn a ſeian berlittem vſq; in fi.poreſt interroganue legi.⁊ m̃.nõ e nah
.. S. ſi quis cau.l. i, in f. ac. 5 amiis ilarebels ſibtenag Aan verbo voluireos deſignare qu i in ſeruitute q̃ facn i a
¶ Murat. bic de cuſiodia carceris dicit que ſoli reipub. pmitut.vr. C. de p quia in Sl utévereſeſuſunt. vrj..l. Pri.vel.l. plane d dir 4 unued
ua. car.l.i. ex quo non deber quis exire. etiam ſi poteſt. vt.. de cap. ſi capri / eſt detinentur. bij a nren cctisverbis proris, 4 dnon izm mentéer. r
uus.in ſi.ſed vincula enam pꝛiuata dicunt vt bic et. j. de verbo. ſig l. vincu —— ne e morteus. ſaccucnt berecibus vt ſe. 4 Agleſti
loꝛum.ex quibus ſi quis poteſt exire.et non facit non reſtituit᷑. ar ſ. e. ſi cui. — 0 nanene io Madtr b 6 WMabere pſit e ſemi ſüͤt et laumi
eadem. ſtratoꝛibus.i.qui ſternunt male acta.vł dic /ꝭS.tãdiu.ac. . ern neul⸗Hi Km Fuis, Seruiture.ſ. fati. ukfntpn
ecõtra qin ſtemũt hoiĩes. et capiunttranſeuntes per ſtratam. ml Degtenin . geine ecg ſcbabert etiam vereſerui. pt. 5. 5 „ niun
g ¶AMinmſterijs. i. miniſtrantibus. ac. h Bi pꝛobent. unmo aduerſari eg Deanen ur. 60 in 6. in 15 uſsn
us ꝓbare debet cum affirmet.et bic neget. vt. . de ꝓbati .l. ci. ſed dic ꝙ iſte „SlcFum del eebe ie n bic ar. q poteſt cöſtitui curatoꝛ toam
BtAumd ne⸗ ieltl geenes ale.in. uhie guam debt⸗/ s ens uient vnto mare lic. ¶ de bo. que li. l. fi. F. i. et de pii. tſen
eſtitui.ſic. C. de co dicil.l.nec codici oos. . n. et el zce en, . et. vt. ſ. de cura KPife
i ginon poſiunt liect detur faelluas abeundi.vel quia nudi.vel quia iura ebtiem euul gium auiomnes veſveto anntl inal polli,l ninticin
anr vel ſub fideiuſſoꝛibus ſunt. vt. .e.l. nec non. S. i. la. W emnanme luno er eireuerſo. eteuã ipſi curatoꝛi UAnnoit
uoq;. ſeruitute. que facti eſt vt differata lege.j. e. item ei. . creditoꝛem. in pꝛin. 6 13 brleron preron. q. d. non min na/ ninehen
oh ſide.et tunc dicitur poſſideni.als detineri.vt ſubijcit.et.j.ð benoꝛun. te⸗ A ontn i Parneticpwiatoeuut⸗ bli con / iit
öſom Pandbergaicet n drſtruns tero Peius,vtbieſtiantent er ibifuit conceptus et natus. ſi cũ virro erakm
3. 4Quttuebogt.eginaie per lbellum. et ſatiſdant.lʒ non ſit lis q; parente redeat.idem ſi cuim matre tantũ:ſpurius babetur.ſi cum E

onemn et
entocſtihnꝗdn.
tonen A5
gnellla.
edo i.
iſſfuree
etninrinnm 4
edon gieſf
bulgneſin
eflinntt
1dinſöͤſtti
longſin
10 ginlop

Nne

bennririenl
efhn.
natz
iſvoeedi
neniſägri
Hboſts funt
Arnpoiete
Daltenceg.
ciann teſ.
rlgol de.
niſign⸗ui
Gpinns nſre
dſtrſenns
dumg
dlmn
ttedte
dubiohet
efunnte
Ro.
eleitiſ⸗

—

lpbene td
nnnti
1s Nſt
aͤſeniſis
ſſoen.
ruiſröͤi

Pimi anun
iet de N.
tideaunn
lnn
pſa
vibiſen/
sii n
utſtan

wime äfen

Quartus.

patretantũ.non babet poſtli.ſim quoſdam.quaſi nõ poſſit fingi ſi
ne matre:ſicut ſine patre.ſed io.dicit ꝙ babet.quia et ſine matre eſt
qnq; filius.vtarrogatus.et ꝓbant᷑ bec.j.de cap.diuus.et.C. de ca.
l.i. vel dic etiã reuerſũ cum matre tm̃ quo ad quedam habere poſtli.
l. vt ſit liber:et ꝙ enam reſtituat᷑:vt bic.et ꝙ matni ſuccedat.ſed non

ꝙ pꝛo iuſto filio
babeatur. et idẽ . .
ſicum patre an His:quiin ſeruitute fuerit. „
tũ multo magis 3
Qui poſtilimi hoſtibus ℳXAp.
niuz. impꝛopꝛie tẽcaptispoſtliminio re⸗
fi o n te⸗ uerſus ſuccurritur:aut ibi moꝛtu
kel is.quia nec ꝓcuratoꝛem habere
k ¶ Si dãni. nõ b. cz alijs ſupꝛa ſcriptis
Siten5 poſſuntꝰ:cuʒ alijs ſupꝛa ſcrip

ſens ꝓ pagano etiaʒ per ꝓcuratoꝛẽ poſſit ſubue

eſti .de re niri: pꝛeter eos quiĩ ſeruitute de
demiiteſa. tinentur. Ego autem etiam no⸗
l¶¶ Subuẽni. eèmine eius qui in hoſtiũ poteſtate
nnio e eſt: ſucuratoꝛut plerumqʒ fit: fu-
als ſuo iue poſ erit bonis conſtitutus auxiliũ cõ
evr6 petere exiſtimo* ¶NMon mi⸗
ia. liote .. nꝰ autem ab hoſtibus capto: qʒ
zanchiiſe⸗ vor ibi nato: qui poſtliminiũ habet:
cido deeeto do ſuccurſum uidetur. ¶ Si dam
miniu manſit vr ni infecti miſſꝰ ſit in edeſ militis:
lczu aga. lt ſi quidem pꝛeſ- ente eo iuſſit ptoꝛ
fine. ees poſſideri:nõ reſtituitur ſin
m ¶Gimpliciter Nero abſente eo:dicendũ eſt ſub
cepi vſucape res M
tuam te pꝛeſente

poſtea abſens fuiſti:et finiui te reuerſo infra modicum tempus.
n Bed qð pꝛetoꝛ.edixit.i.in edicto quodam poſui ſeperato a ſupi
oꝛi poſito.in.l.i.cũ illud pꝛefectum ſii.er hoc vbi ſitneſcimꝰſʒm io.⁊
bul.ereius verba erant talia. Si quid vſucaptũ fuerit de bonis ali
cuius cum eſſet abſens poſteaue reſcindam vſucapionẽ ſubducẽdo
omne rempus vſuca.exquo cepit abeſſe non autem fuerũt talia ſub
ducam omne tempus abſentie:vt tantũ reſtituat᷑ qᷓ;tum fuit abſẽs

nam poteſt abfuiſſe per. xx. an. non tamen reſtituit totũ ſim eos.nec
etiam talia fuerunt ſubducã omne tempus vſucapionis.quia nõ il

lud quo fuit pꝛeſens ante abſentiã vt hic caute ponit. vtſi inchoata.
⁊c. ꝙ ergo dicitur.poſteaue.ad quoddã modicũ tempuſreſtringit᷑.
cunrerir poſt reuerſionem ꝙ ꝓ abſentia reputatur.et ſicſume duo
ar. vnum ꝓ teſtibus qui dicũt poſſedit tanto tempoꝛe et plus.vt.j.
de verbo.ſig. bec adiectio.et dixi.S.ſi quis cau.etſi poſt tres. Item
aliud ꝙ vbi lex non diſtinguit.nos tamẽ diſtinguimus. vt. ſ. de teſ.
queſitum. ar.ð.S.de offi. pꝛe.l.iij.et.j.de publida.de pꝛecio vel dic
bec verba.poſteaue.poſſunt colligi cum pꝛedictis.v.e.l.i.ſm aʒ.
boc modo. Si quid de bonis alicuius exiſſe dicitur cum is abeſſet
metu.poſteaue in inte.reſtituam.ſic ergo ſi ledatur etiam in abſẽtia
vel quaſi reſtituitur in totũ tempꝰ quo leſus eſt ex quo cepit abeſſe.
quid aurem ſi poſtmodicũ tempꝰ.mñ.tunc non in totũ.quia tempuſ
quod fluxitpoſt modicũ tempꝰ ⁊ poſt vſucapionẽ cõpletam recom
penſatur ei ꝓ tpe abſentie.idem dicas ſi fuit in abſentia complera.
ſi reuerſus taceat et negligens ſit.ſi tamẽ poſtea euigilet et litem in/
choet tempꝰ modicũ qdð cumit in petenda reſtitutione nõ nocet. ſed
aliud ſic qð negligenter cucurrit.vt ar. C. de moffi. tel. l. ð. quare er
go Alpi.facitdraʒ int modicũ tẽpꝰ vel pꝰ.rñ.qꝛ vbi pꝰ. vix põt eſſe
quin aliqd tempꝰlabat᷑ in negligentia.qð nõ ſic quãdo in abſentia
vel in modico tempoꝛe. Item ſi petit ammoueri tempꝰ mediũ.nun
quid debet ꝓbare rem fuiſſeſuam. als eni nec pꝛeſcripta eſt in ſui P
iudiciũ. et ſicconſtatſuaz fuiſſe rẽ. qr non reſtitueturad rem. vt in mi
noꝛe dicit.vt no.S. de ꝓcu.l.qui ꝓpꝛio.S.itẽ querit.tñ. hic nõ cõſta
bat de dſio.vel dic ꝙ non baber cm ↄuentus ab actoꝛe.vel dic ⸗
o ¶ Ene abſennam. igẽ multo magis. ſi in ipſa abſentis in/ aſic.

EEx quibus cauſis maioꝛes ⁊c.

choata eſſet ſm omnes. p Finita. . vſucapio. ac.
q ¶ Reſtitutionis.ſed ad quid.rñ.ſõm Bul. et Jo. vt ſubducat᷑tempꝰ vſu⸗
ca.ex quo cepit abeſſe.et hoc ſenibit hic bul.ſubducit᷑ omne tẽpꝰ abſentie.pᷣ
mũ ſit mediũ.vlrimũue.vt. C. e. ꝙ ſpe.et. L. qui. non ob 1õ. tem. p.l. pe. ſᷣ

AU et Pla.et Al.dicũt reſtitin ad rem ſuã.et ſic ſjm iſtos dat in inte. reſti.

———

—

ueniri ei debere. ¶ Sed quod

ſimpliciter pꝛetoꝛ dixit: poſtea⸗

ue ita accipienduʒ eſt: ut ſi incho
ata ſit bone fidei poſſeſſionis de⸗
tentatio ante abſentiamꝰ. finitaꝰ
autem eo reuerſo reſtitutiõis au
xilium locum habet:non quãdo⸗
qʒ:ſed ita demum:ſi intra modi

cum tempꝰpoſtq;ᷓ redijt:hoc cõ

tingit: id eſt dum hoſpitiũ gscõ⸗
ducit: ſarcinulas cõponit: querit
aduocatum.nam eum g differt/

reſtönem:non eſſe audiendum

Neraciꝰſcribit. p·¶ Aulꝰ

NOn.n. negligẽtibꝰ ſubue

ad rẽ quãdocũq; in ab
ſentia vel cũ modico tẽ/
poꝛe fuit poſtea vſuca/
pio cõpleta.ſi aũt poſt
modicũ tempſit cõple
ta m pꝛimoſ dat᷑ reſtõ
vt ſubducat᷑tempꝰabſẽ
tie.vel quaſi tto minꝰ
qᷓ;tum fluxit pꝰmodicũ
tempꝰ.et vſuca.cõple/
tã ſm iſtoſ. ꝓꝛſus dene

gaf. vt hic ſubijcit. Dʒ

expone ꝙ det reſtõ ita
demũ ſi intra modicũ tẽ
pꝰ ⁊c.ſ.ad totũ tẽpꝰ ſub
ducendũ.nã pꝰnon ad
totũ ſʒ tanto minꝰ vt di
xiquãtuʒ negligẽtia flu
rit. Itẽ õ.Aſ.in pꝛima
op.et eius ſequaces eſt
apte finis bꝰ.l.nã eũ qͥ
differt ⁊c. nã hm eũ in⸗
telligitur. differt reſtõeʒ

tis:totũqʒ iſtð arbitrio ptoꝛistẽ⸗

ſi nõ negligẽtia ſʒ tꝑis ãguſtia ñ

ſ.ad rẽ ſuaʒ.ſj hic quõ
dicit differre qñ pꝰᷣmo/
dicũ tẽpꝰ fuit ↄpleta.cũ
ſi vellet ĩ hoc reſtitui
non poſſet cũ nondum
ſua deſierit eſſe.j.modi⸗
cũ tẽpꝰ.ſ̊ poſt deſinit.
Item nec pꝰ modicũ tẽ
pꝰ.quia minimũ diſtu /

lit ſm eoſ qð eſt iniquũ:vt imputetei ſi nõ petijt reſtirui quãdo non potu⸗
it. vt. C. de an.ex.l.i.in fi.ſed poſſet ꝓ eis reſponderi.qꝛ ſtati pꝰ modicũ tẽ/
pꝰ et vſuca.cõpletã inciꝑe debebat cqm in inte.reſ.ſed ſi dudũ differt: non
audiat᷑. Itẽ quo iure petit᷑ hic reſtõ maioꝝ.rñ.officio iudicis a pꝛetoꝛe vi/
uo qͥ eam daia auctoꝛitate pᷣtoꝛis moꝛtui.vt.C. de reſ.mili.l.i.adinſtar mi
noꝛis.vt.j.de excep.l.exceptiones.in fi.et.S .de mino.qꝙ ſi.in fi.qua reſtõe
data aget antiqua acti.ſ.vtilivſuca.vł pᷣſenp.reſciſſa:ſiue ꝑſonalis:ſiue re
aliſ erat.et ideo dici᷑ reſciſoꝛia.non ꝙ ſit ꝓpꝛiuʒ nomẽ actiois.vt.C. de ca
pti.l.ab hoſtibꝰ.et ex qui.cau:ma.il.fi.et iſti.de act᷑.S.alie.in ꝑſonali vide
tur ð quaſi remanſit directa tpe non ſublata qua pᷣt agi oppoſita replicati
oneꝑ in inte. reſti. Ded dic vnilis ſuſcitatur: ſiue in modũ replicatiõis:ſiue
pꝛincipalit petat in inte.reſ.ſj cũ directa pꝛĩa bẽat locũ quõ eĩoꝛ.rñ.qꝛ nõ
eſt efficax niſi pꝛiꝰ bita reſtõe et qꝛ tm̃ in pꝛimũ ſtatũ reſtituit vidꝛ ꝙ; enã ab
ſente altera pte poſſit dari.tutiꝰ tñ eſtpnte ea dari.vt.S.ð mio. in cauſe.ꝗ.
cã.et ſic minoꝛibus etmaioꝛibus iudicis officio ſubuenitur.ſed quidam
dicunt maioꝛibꝰ iure acti.ſuccumi aſſerentes reſciſoꝛiam ſtatim eis reuerſis
dari.ſʒ vires non babere.niſi pᷣtoꝛ inſuffletĩ eã ſpm̃ vite.qð ĩ idẽ recidit.itẽ
quare vſucapit iterũ pꝰmodicũ tẽpꝰ poſſeſſoꝛ.cũ iam ſit dñs.vt.j.de vſuca
pi. ſequit᷑. S.lana.rñ.fingit᷑ nec dñs iurep.vt.C. de in int.rel.l.nõ videt᷑.et
fa.C. ꝙ me.cã.l.ſi vi.et.j.de cap.l.in bello..ſi qͥ ſeruũ.itẽ q̃r ad totũ tẽ/
pꝰ reſtituitquo fuir abſens cũ im vltimo dièe vſucapiõis fuit leſus.rñ.ĩmo
⁊ omni die vſuca.fuit leſus.vtar.S.de mi.l.iij..i.in fi.S.et.. c.qꝙ tẽpe.
Itẽ ſi fuit abſens pꝛio anno pᷣſcr. decẽnij.vel.xx.an.vel.xxx.in alijs oĩbus
pñᷣs.nũqͥq reſtituit᷑ ſibi illeannus:et tunc qñ oẽs alij cucumerint.mñ. ſic nõ
pꝛiꝰ cũ leſus non erat.vt.S.de mino.in cqe.nec ob.S.de acq̃ͥ.be.pãtonius
vbidat᷑ reſtõ et tñ iure cõi poterat peti bo.poſ.ſʒm ta.qꝛ ibi heres nõ pote
rat ſuo iure petere poſ.nec iure defuncti.lʒ defũct potuerit.etiõ reſtõeʒ ba⸗
bet. et ſic dat᷑ annꝰ a tꝑe leſionis:qñ in pñtia ↄtingit leſio.ſi aũt in abſẽtia
ↄtigit leſio:tũc a tpe reuerſionis.vt.C.e.qꝙ tpe.itẽ ſi leſio eſt minoꝛi tꝑe ãni
an.j.qnnũ dat᷑.qdã ſic.tu ꝙ nõ.vt dices.j.e.ſ et ſi.ꝗ.quotiens.ac.
r Nñq;.i.qncunq;.¶ Hocotingit.i.vſucapio cõpleta fuit.
8 ½ Differt. i. expectat. m aʒ. h̊ ſm al. ñ loqt de in int. reſ. y de reſtõe rei ſue
tReſtõʒ.qꝛ no pᷣ.vtpote vſucapiõe cõpleia pꝰ modicũ te .
uſMõ eſſe audiendũ ad oẽtẽpꝰ.nã id qð poſt diſtulit efficacter ei cõputa
n ij

Bnit᷑: ʒ nccitate rerũ impedi

perabit᷑.i.ut ita demũ reſtituat:

potuerũt litẽ ↄteſtari.¶n Lpi.

—☛n-

Liber
ſ ſ
m JYo. ſed. .ll. Pꝛſus denegat. “ renõ poteſt Cc Q Mon reſtitui. cñ eni fuit captus cepit ab alio poſſi eeantn
1 Rnegli ba intalige n J.velbem. M vut inteligef? verlegoipleñdeſirpofſcreuenſuuabicbar ve, Sacgur r do holt. S
lll5
modo ijm Ald.qet alio ⁊ no.hic modicũ tẽpus poni arburio iudicis nih aarbe 2 . 1 t. S.. . ſi pꝛe oꝛ. F. itẽ ei. 0. vyt ibieitem ccanbolel
ꝙ quãdoq; ad menſẽ qñnq; ẽt ad annũ durare poteſt.dummõ in ne S. ..c.l. . bij . et.. de vſuca. l. uſto. F. fi. el.l. e i Ker riadſnapn n unl
peditmus nel aia i ölia. li. iiij ſcribit. nõ ſo⸗ Partin deſiea ſſt BE ſc . ſodua⸗ nade mnnf
laterr p ſit e. ũ aduerſꝰ poſſeſſoꝛẽ here ne einpto⸗ n capio:et in rebꝰ peculia nine
. . 0ete. - . — AIr, 1 2 4 4 ſoa ſjt eS ee.
er.l.tnita. F. i ditati ſuccurrendũ eſt militi uen Juluʒ ſir nrewabta aripbiſnakedtnicere wi
quis mei et de aduerſuseoſ quoqʒ:qui a poſſeſ bus captusſi placet ineripta tamẽ ex cq peculiari. vt ſante
ſe a ſoꝛe emerũt: ut uẽdicari res poſ- poſſe ſſionẽ poſtlimio ñ reſtitnii ¶ſ.decap. lein bello. F.fa munt
. H . , , 2 , . . . ſe ſn 1Don ſolo
ðð
E Blia dn, qð ſi non agnouerit erpoſt facto ſtit.· Moſſeſſio autẽ plurimũ fa?“ peculiandicir mi⸗plo aitnuie
