n⸗ immuteett. qðai executoꝛibꝰrnegocioꝛuʒ ob tiſſe hul⸗ eiegriſ e ignoꝛet: ſein netwgellch.
uni⸗ —— ſeruandum eſt. aut ſibi ex ſucceſſoꝛio capite cõpe 1: ¶ Si qus. natus ſciat
pandb no ð H . ibꝰ alius ſit na⸗
urn n dachetr Deiutis: et achiign Lꝑs:qꝛ iniure er ꝛat Idẽ dicemus Hen nacke hams
iin 8 oadked ec. G ðð ſunſſe cognatum eſ ic
NsSd n con.l.fi. F. ſane. 7. C. de queſti. l. pꝛidẽ. . ſ.de penis. reſpiciendũ. ,S. de ceteris. azo. u ꝙ Cognationis.i.agnationis.et per conſeq̃ns ius
honung furta. q5. et iſti nõ debent admitti.vt bic.⁊. C. e.l.etiam. ſucce.ut differat a ſecundo reſponſo buius legis.

x¶ Erat. ergo cũ querit an mea ſit res interdũ de fcõ interdũ de iure q̃ritur

Angdatris.pſtiterint.i.pᷣſtare ceperint eundo coꝛã iudice. alias Emat. ergo au meg ſir res in ,
tnu Mipſtiſſer vſq; ad fine cauſe ad qͥ˖d pſtaret reſtimomũ. certe ad v?& N ſi ꝗs ſciat. accepifſe. ũ repudiauit. azo. Pꝛeteriſſſe. ſ.ſcat.
nmni g nibil. Quid ſi nõdũ pſtiterũt. tñ patrociniũ ceperũt p̃ſtare ↄuenien S5 ¶Bucceſſoꝛio. qd babʒ loi qñq; de capite in capurvt cognatipoſt agna
nt⸗ 1. do qe ſalario. vel paratus erat pᷣſtare.Rñ. bene deber admitti enaz tos. vt.ſ. ſi ta. t. nul. ex. l.i. Itẽ eade; pſona ſibi ſuccedirde capite in caput
veſio
ſcecn

ad poſtulationẽ ſue ptis. cũ bec lex nõ repellat eũ. aliud eſt em̃ ĩ oo vt qui excluſus eſt ab vndeliben:item admittaf ad vnde agnati. vt. . ð ſuc.
q̃ᷓ pſtiuit patrociniũ q; in eo qui nõ pᷣſtitit.qꝛ ille moꝛe coꝛrupti teſtis dic. l.i. F. ſed et videndũ. Zercio modo de gradu in gradũ.vrpnmo filius.

1 S notam eua dere nõ põt. ut. L. de aſſeſ.l.fi.in fi.itẽ quid ſi pᷣſtitit ⁊ al ſecũdo nepos.et ſuniliterde alijs oꝛdinibus.vt.j.de ſuc.e.l.i..quibus
ſeeee tera pars ↄna quã pſtitit poſtulet eũ in teſtẽ.mñ.eũ cogẽdũ.qꝛ q di / aq¶ Dicemus.vt currat ei tenpu0us. L ..
nte citur bie nõ dicitur niſi reſpectnſue partis.i.ne ſua pane poſtulan/ b ne apertas. nora inſtitutũ. poſſe adire ante apenas tabulas ſi mõ in
didiſin te audiant᷑ſ.pdicta rõe.ne moꝛexc.bic aũt ceſſat ille timoꝛ ⁊ illa rõ. ſolidũ ſit inſtitutus alias ſecus niſi ſit filius in poteſtate. vt bic.et. . ð ca
i6ddH H gꝛ ⁊ illa generalis baber locũ.que eſt. C. de le. ⁊ con.l.qd fauoꝛe. ? du. tol. F. c igitur. et. C. de iure deli. ſi fratris.ied conſtat hodie eriã expte
e ſunt bec vera mayrime ſi nõ ſumpſir aduocationẽ ne cogeret ad teſti inſtitutũ poſie enam ante aptas tabulas adire per dictq.l. C. dexadu tol.
1n N 1 moniiũ.vel ſi ei ane aduocationẽ. uel poſtea in ↄninẽti ſudenũciati c ꝙHeſciat tabulas.in quibus ſit inſtitutꝰ.bac ergo pꝛi F. in nouiſſimo
dedD ne aduocet.ut ar. j. ad.l.iul. de adul.l.ꝗᷓ vroꝛi. . j. q; vi aur clã.l.i. ma.l.colligitur bec diuiſio.ignoꝛantia alia iuris alia facti. vt plene dices
p 4n groufonb, ¹ appannribus negocion ſzm quoſ ariſto. O R omi pante.ſ.iunis.vt in contractu vel quaſi vel.j.e.l. regula.
O dam.ſed Joh.dicit executoꝛes.ſ.ſindicos tutoꝛes et curatoꝛes.⁊ ſi malefico vel quaſi.et pone exempla.vt.S. c.l. l. et. . e.l. iuris. et. l. er
lnat miles cũ ut dñi de calu nia iurent. ar. in ꝓcuratoꝛe ↄtra ꝙ poſſit eſſe roꝛ. et.l.regula.et ut ſit perperuũ qð bic dicitur dic loqui eti in genere ſin
Deic teſtis cũ nõ iuret. ar. in auten. e. F. qm vero. et ð fide inſtru. . ſi vero. guloꝛũ et no in ſingulis generũ. quandoq; eni ſimilẽ locũ habẽt bi duo er
licnt Aaaaliud in iudicibꝰqͥ mõ boꝝ negocioꝝ nõ ſũt indices. vt. ᷓ.e. l. ob car roꝛes ad excuſandũ.vt. S. de iuriſ.om.iu.i.ſi quis id. 5. doli. et. ſ. de adul.
e

„

Ziber.

ſi adulteriũ cũ inceſtu.S.i.vbi mnlieretcuſatur ab inceſtu erꝛoꝛe iuris ciuiliſ
uel facni.⁊.j.de re mili.i.qui cũ vno..fi. Item vt ſimiis pena imponat᷑.
vt.C. vnde vi.ſi quis in tantã.vt et.S.ad.l.acqui.ſciam.s.qui cũ aliter.
e ¶ ogein loco.i.eodem effectu. quia magis eſt repꝛebenſibilis erꝛoꝛ iuris
ꝙᷓᷓ facti.cum ius finnumac.
f us finitũ.de iure.iĩ
ſeriptis redaco bic loq̃
tur.nõ de iuris eqtate.
vt. S. de le. ⁊ ſenatuſcõ.

ſi exaſſeheresiĩiſtitutꝰnõ putet ſe

l. nõ pñt. bocãtius pi/ bonoꝝ poſſeſſioneʒ petere poſſe

aipin baberetfinẽ. vrjgñ aptas tabulas qð ſi neſciat eẽ

. . . i . .
Rand opemio 5, gf. abl asin fcõerꝛat u Era.
8 Juꝛeiatio. .ſia. Moiparte erꝛoꝛ in iurelnon
e „„ *
perebee neneag Eodez loco'quo factiignoꝛantia:

ei kern re ia ſee. haberi dẽbit cũius finitũtet poſ⸗
unmü cauſa:ꝛ ca e WWP. eer Por
appellat ius. vt ſit eſſe:et debeat.facti aũt interp
differat a facto. vel die

virũq; poniproeode ⸗ Omp.
pꝛo qualitate rei qð po · ☚,, —n
ſea vocamriug. vt. S⸗ A urimu intere utruũ gins 8
dei utein.l..elk ergo in alteriuscauſa: et facto neſciret:
alieno facto vel quali/
tate tollerabilis.ſed in
ſuo nõ.yvt hic et.j.ꝓ ſuo
l. fi. in fi. ?.S. ad vell.l.
ᷓiᷓ.et loc.et ↄducti.iiẽ
quenitur.S.ſi fullo.⁊ de
ac.em p.ienet.et.C. de
reſcin.ven.l.quiſqͥſ.⁊.õ
ad mace.il.fi.in caſu tol
lerat᷑ ignoꝛantia ſui fac
ti.vt indebuo reperẽdo
vt. S.de cõdi.inde.ſʒz et
ſi me. 7. . de pac. do. l. 9,
ter ſocerũ..i.

¶¶ Facto.eſt factum alienũ.vt. ſ. pꝛo ſuo.l.fi. Itent ſuũ. ut. S. ad vell.qqᷓ
Item qualitas facti alieni.vt.S.de edil.edic.l.i.J.cauſa ſui.et. C. de re
ſcein. ven. quiſqͥs. Itẽ qualitas iuris alieni et ſui pender ex pᷣmis duobus
k ¶ De iure. vel facto vel qualitate rerũ ſuarũ. vt. d.l. qquis. C. de reſcni.
ven. et. S. de iureiur.l.fi.et.C.ſi ↄtra ius vel vti.pu.l.ij:
10 ooer eſt in ſuo uel alieno ꝓpter ignoꝛantiam faci.
m ¶ Gecuni bominis. ut et.j.e.l.nec ſupina. .
N ignoꝛantia. nota banc regulã et pone exemplũ ut quia q̃s credð
Ebat ſibi licere emere a pupillo ſine tutoꝛis auctoꝛitate. vt. j. pꝛo emp.
l.ij. S.ſi a pupillo. et.j. de uſuca.l. nũqᷓ. facti vero ignoꝛantiã ꝓgdeſſe ↄſtat.
vt bic ſubijeit. vt ſi aedidit dñm eſſe vendentẽ. vt in ↄrario caſu. ut ar j.e.l.
regula. F. qui ignoꝛauit. melius. ut inſti. de vſuca. in pꝛin. buic regule in pꝛi
ma parte uidetur derogare.ecce em̃ fructuarius ancille pucans ad ſe eius
partũ peninere iur vſuſſ.ſi ita enando in iure vendidit⁊ adidit bona fiõꝰ
vſucapio emptoi accipienti ꝓcedit. vt inſti.de vſuca. S. itẽ ſi is.ſj rñ. ibi ñ
pꝛodeſſe ipi ignoꝛanti vel erꝛari ſed alij.ſ.emptoꝛi.dicet quis ergo boc ẽ cõ
nũ alij regule alterius ignoꝛantiã ⁊c.ſic.j.e.l.iniqͥ ſſimũ.rñ.ignoꝛauria alte
tnius per quẽ nõ quero.nec a quo cãm babeonnihi nõ ꝓdeſt. ar emptoꝛ avẽ
ditoꝛe cãm habet. Item ſecũdo derogani uidetur.vr ſivirvroꝛi credeti ſibi
poſſe donari de iure donauit vſucapit vxoꝛ.vt.j.pꝛo donato.l.ſi virvxoꝛi.ſʒ
reſponderi põt ꝙ vxoꝛ ↄſiderato genere erꝛabat in iure.putabat em̃ omnẽ
donationẽ inter virũ et vxoꝛem valere.ſed ↄſiderata ſpecie illius donatio/
nis nõ erꝛabat in iure.eratem̃ res aliena q̃ donabatur a viro in qua qꝛ do⸗
natoꝛ nõ ſit pauperioꝛ nõ renocat᷑.vt.j.de dona.inter vi.et vx.l.ſed ſi oſtã⸗
te.et.l.ſi ſponſus.S.ſi quis rogatus.in ſecũda parte videtur derogari. nec
em̃ cuꝰ libet factiignoꝛantia pdeſſet.vrſi puto rẽ ſi eſſe furtiuã q̃ eſt.vt ĩſti.
de vſuca. S. ꝙ aũt.ſed reſponderi poteſt illud iõ ↄtingere: quia lex in hibet
vſucapionẽ.vt.j. de vſuca.l.vbi lex.⁊ nota ꝙ bec lex eſtfilia illius. j. e. iure
o . Miquiſſimũ videtur. pone exemplũ vtriuſq;.S.de edil.edic.cũ man/⸗
cipiü. . vlt. pꝛime parti er ſecũde buius regule ob.ſjm yr. qꝛ p quos
nobis acquirif eoꝛũ ſcientia nobis obeſt et ignoꝛantia pꝛodeſt. vt. , de cõ/
maben. emp.l.buius.et de edil.edic.l.cũ mancipiũ.ſed rñ.qꝙ nõ alij ſʒ no/
biſcũ idem videmr. Irem obſtat ſecũde parn.j. de lib. cau. liberis.S.ſi duo
ſed illud ↄtingit ex delicto eius qͥ ſe vendebat. vt. ̊. de mino. ſi ex cauſa. F.
papi.iem obſtat pꝛime parti qꝛ ſcientia pendnoꝛis nocet emptoꝛi rei mo

ignoꝛantiã ſabinũ ita accipiẽdaʒ
extimaſſe refert:non deperditi⁊
nimiũ ſecuri hois*79 Sem.
Vris ignoꝛantia in uſucapi
one negat᷑ pꝛodeſſe:factiue
1o goranni nddeſſe ſtat.

tatio plerũq; etiã pꝛudẽtſſimos

ande iureſuo ignoꝛʒ: ſʒ caſſius acquirereuolẽtibus:ſuũuero pe⸗

Miquiſſimũ ¶Erẽtius

ſcrip
er cenſi.l.qᷓadmodũ.atq; in bis eſt deliaũ nõ ſolũ iuris ignoꝛãtia.

bilis ad vſuca. vt.j. de excep.do.l.apud. S. de auctoꝛis.ſed rñ. ibiñ

tam ſcientia venditoꝛis qᷓ eſt viciũ pſonale ꝙᷓ;ᷓ furtiviciũ qð eſtreale

nocet. ut inſti. de vſuca.S.furtiue.aliud aũt in ĩmobilibus. vt inſti.
de vſuca. 5 furtiue.aliud aũt in mobilibus.vrinſti.de uſuca. F. q
aũt. licet bodie idem ꝙ in mobilibus.vtin auten.vtſi põ. lar. F. rur⸗

ſus.coll. viij.iiẽ
„ do „ .. obſtat. quia ſaẽ
uidetur cuiqʒ ſcientiã alteriuſ qʒ tia teſtatonis ob
ſuã noſcere:ueligno? antiã alteri ſtarberedi vtin
. õäsäs ſti. de vſuc. F. di⸗
usalij bꝛofuturã. uWlpia. nina. ſed th. ead
(Ne ſuppina ignoꝛantia ferz n ewel
da eſt factũignoꝛãtis:ut necteiuran. amo F.
ſaupuloſa inquiſitioexigẽda eſt i cll v. vtẽopp.
S Sobr. ib Pr. C. de epi. audi.
Sdentia eni hoc modo extiman ſilegibus. ſol.
daẽ: ut neqʒ negligentia craſſa: uribi.
aut nimia ſecuritas ſatis expedi⸗ a hnl⸗
ta ſit:neq; ðᷣlatoꝛia curioſitaſ exi plum 5. de con
San. D Apianus. nabseng es
ris ignoꝛãtia*nõ pꝛodeſt 4 S11 faer.
q Eactũ ſcrupu
ee loſa. i
4 Atẽtibusnõnocet. II Dem. vr 5. de aanch,
Kroꝛ facti nec maribus qui/ verl in. . p. lbi
, 2 „ 2 1. 1
dem in danis: ul cõpẽdijs obeſt ſedbiido gunn
Juris aũt erꝛoꝛ nec femis in com aliũ r altend i⸗
11 . cto ĩſolidũ obli⸗/
pendijs pꝛodeſt.ceterum oĩbus gareuoluit. ut. 5
iuriserꝛoꝛin dãnis amittende rei deerxerlfi.

ẽea maxima di ⸗/
ligentia quã bi
habent qui ſoli⸗

citi ſunt ſemꝑ inquirere de bonis vacãtibus. ut ea poſſint deferein
fiſcum. nota ergo ex bac.l.mediũ tenendũ.ut et.̊.ſi quis can.l. ij.
Laniepe ers de in ti ſed erſu . pꝛoſenptii.er. .maͤ.l. ſ fid eiuſſoꝛ
86 Arie ignoꝛantia.exemplũ pꝛimepartis ſũme.ut.j.de vſuca.
l.nũqᷓ. ſecũde exemplũ ſũme in indebito ſoluto per erroꝛem iuris.

debitoꝛ. in fine.

ut ex ſtipula. inter abſentes. ut differat a.l. ſe.pꝛime em̃ parni obſtat
ecce em̃ bonefi.poſſeſſoꝛ hereditatis is eſſe videtur qui errar in iure
ut ſic nõ reneat᷑.niſi inq;tũ locuplerioꝛ eſt. cũ malefid ei teneaſ eriam
in eo in quo nõ eſt locu pletioꝛ.ut. S.de pe.bere.ſed et ſi..ſcire.et.l.
item vemũt S. cũ aũt.ſed reſponderi põt ibi nõ ꝓdeſſe in acquiren
do ſed in nõ perdendo. ut pote cũ teneaturreddere in quo locuple/
tatus eſt. rarione aũteius in quo nõ eſt locupletioꝛ nõ dicit᷑ pdeſſe
in acquirendo ſed in nõ perdendo.item in ſecũda parte ſecunde re
gulevidetur derogari circea p̃ſcripnones q̃ ſunt inducte ad rigoꝛem
ↄſeruandũ.ecce em̃ ſi neſciens mihi obſtare pᷣſcrptionẽ. xxx. an. vel

x. vel.xx. uel trienij.tacui his ſpacijs in repetendo rem meam poſt

ea nõ admittar.eti ſi ignoꝛantis iuris pᷣtendã. ut. C. dep̃ſcrip. x.
an. l.ſicut. et. C. de pᷣſcrip. lon. tem. l. fi. vel diſtuli facere ĩuentarium
ut. C. de iure delib. l. fi. F. fi. ſed in bis videoꝛ velle. vt. j. de ver. ſig.

l. alienationes. vel ſi per bienniũ diſtuli ſoluere debitũ canonem. vt

C. de ſacroſanc.ec.aũt.qui rem.idem eſt ſirem meã quã alius poſ/
ſidet puto mibi licere auferre.nã nibilominus punioꝛ.utiſti.vi bo.
ra.S.i.et idem quãdoↄtra pᷣcepta legũ quis cõparat.necem pᷣtertu

ſine terra.vt.C. de ſacroſanc. ec.aũt.qui res.et.j.de agri.

ſicut fuit. S. in inuadente.

8 Roridanis ponein indebito. ut. .e.l. pꝛoti. de compẽdijs.
ut. S. l. i. =

v¶ Obeſt. ſ negotio integro. ut. C. e. l. eꝛoꝛ·
e

——

on nocer. huic fini derogatur in eo ꝙ dicitur libertũ temerevo

cantẽ patronũ in ius tenen.in quiqua ginta ſolidis.nec poſie pᷣten

dere ignoꝛantiã iuris ut euitet penq. vc. C. de in ius vo. leij ſo. qdã

elatoꝛia.id

— effugiet/enas.ut ſi emit rem eccleſiaſticam illicite. uel a
titi

olen
lenn
in.
aſt.
In en
n
poꝛe
oquis
endſ
ſobl/
ns
6.
rii
nad
guäbi
iſotß
feneſt
uul 1

hſuen
uns.
obſen
finhe
lenan
ieal.
guen
haupe
Nicte
teſe
on
NA
nf
nr
rilc
. .
en
Gnt⸗
bo,
Heno
4
agi⸗

et

zte

ilſne

—

—

diſtingunt an ignoꝛet leges veteres an nouas oſtitutio ut. C.
c.l. conſtitutionis. becnon valet. vt. C. de le. et co. l. leges. dic ergo
ꝙ in hoc caſu eſt erꝛoꝛ qi natual iuris.quo tenemur ad bñifaciẽdũ

dicia. in iudicio ſecus.yt.l.non fatetur. j. de confel. è”

benefaciennbbus nobis. ut plene dites. j.e.l pxi. Iem bic exrra iu

vuc no Egula eſt: iuns quid igno⸗
„mümnd eſactt arkcnniznorer.fartl ue⸗
glia iu nc hich Cr
alua pꝛobabius /roignoꝛantiã nõnocere. Nidea⸗
Ieimiſ oli un Wusigit᷑ quibꝰ ſpẽbus locũ ha⸗
is natumłalia bere poſſit eoañ pmiſſo ꝙ mioꝛi
quanauralie bus. xxv. an. ignoꝛare pmiſſumẽ
de pꝛima.nau MOð et femis in ꝗbuſdã cãis pꝛo
mu h ntioſere bter ſexusifirmuatẽ dicit. Et iõ
debat ſbi lere licubi nõ ẽ delictü: ſʒ iunis igno⸗
pularebaueve rantia nõledunt᷑ ¶NHacrõnesſi
no pꝛocurareen “? l filt f didiſſzſi b
funoſum vel cna⸗/ mioꝛ. xxv. a. Ti 0 Cre duiz Iu .
hiuſ non rnj uenit ei: ut nõuideat᷑ filiofa. credi
maion oii dilſe Di filiuſt fa. miles 4 coõmili
an e meo nõᷣ tone heres inſtitutꝰneſciat ſibiẽt
parcit q —. e,
iaberdemtvcr ſine patre licere adire ꝑ ↄſtitutio⸗
auren. vr cum nes pꝛicipalesius ignoꝛare põt:

gp. cog. F. cau⸗/

ſas. Itè n puta et iõ ei diesaditõis non cedit. Sʒ

uit ſibi licereſir facti ignoꝛãtia ita demũ cuiqʒ nõ
orobil For nocet:ſinonei ſũma negligentia
lic. 5.vidẽ ĩalio obiiciat. quid eni ſi oẽsin ciuitate
aaaaphire ſciãt qille ſolusignoꝛatvet recte
bar admitiut i labeo diffinit ſciam neqʒ curioſiſ
adu vr ſad.. ſimi neq; negligẽtiſſimihoĩsac=
ulteni. ñ ni/ cipiendã. uerũ eius ꝗeã rem dili⸗
F in binam gẽter ingrendo nota babere poſ
s aujt ſi put lit Sʒ iuris ignoꝛantiã nõ pꝛo⸗
us aüt ſi putez Ii SSROI P.
mibi licere em delſe labeo ita accipiendũ exiſti-
meaz aufene. q
ma glis in iure ci
uili ꝙᷓ in natura

li erratur. etiõ excuſoꝛ a pena furti.vt inſti. vi bo.rap.ſ.qꝛ tñ.nõ tñ
excuſoꝛ a pena ↄſtitutionis.ut.C. vnde vi.ſi quis in tantã.⁊ in.e.
de ſecũda.ſ.quaſi naturalis iuris.pone exemplũ in liberto et parro
no. vt. Q. de in ius vo.l. ij. Itẽ in eo qui excuſatnauẽ ptra pꝛincipẽ
cui natur aliter reuerenti debem. vt. C. de ſacroſanc. ec. l.ubem
Item in matre q pᷣtextu ignoꝛantie iuris nõ petijt turoꝛẽ filijs ſuis
nec excuſaturut euiter penã. ut. C. qui pe.tu.l.fi que pena eſt vr nõ
ſuccedat ei in pupilli etare decedenti. ut. C. de le. bere.l. ſciant. ite
in eo qui mutuat filiofa.cũ quaſi naturaliter debeat ſcire ꝙ pot fa⸗/
cile pater ꝓpter hoc occidi a filio.nã ꝓpter hoc repetitio ðnegatur
vt. S.ad maced.l.i. Itẽ in muliere q̃ nubit ifra HHõ bis
duabus ignoꝛantijs ſ.iuris naturalis uel quaſi põr hic intelligi.

pꝛopᷣe ponũtur verba bic poſita. De tercia.ſ.iuris ciuilis pone exẽ/

plũü.ut.S.e.l.i.et in hꝰtercio mẽbꝛo ſubdiſtingue.qꝛ aut certatde dã
no vitando.et tũc nõ nocetyt. S. e. iuris iguoꝛantia. boc tñ fallit ĩ in
debito. niſi ꝑ ignoꝛantiã iuns ciuilis ſoluto dũmodo naturalit᷑ de
beatur nõ repetit. vt. C. ad.l.fal. l.erꝛoꝛ. necob. qdᷣ dicik. C. e. ſi poſt
qꝛ ibi nõ madidit ſjm R. et z. vel loquit ibi de ignoꝛantia facti.vt
ſi. vij.ſigilla eſſe credebat.ſi aũt de lucro certes ſubdiſtingue an po
tuit ↄſulere perinores.vt tũc ei noceat.i.nõ pſit.vt bic.an nõ.vt tũc
nõ noceat.ut.j.e..ſed iuris. facii aũt ignoꝛantia ſi eſt ꝓbabilis vt
in facto alieno. ut.j. pꝛo ſuo.l.fi.in fi.et ꝓdeſt in cõpendijs ⁊ nõ no
cet in danis regulariter. ut hicet. S. e.l. erꝛoꝛ. et.l.in oĩ ꝑte. ꝛ.ſ.e. l. 5

ſed ſaci boc eſt qð dicik. C.e.l. cu falla. ſi pfirear ſubaudi er iudi

mat:ſi iuriſcõſulti copiã haberet
uel ſua pꝛudentia inſtructꝰſit:ut
cui facile ſit ſcire:ei detrimentuʒ
ſit iurisignoꝛãtia: qð raroꝰaccipi
endũ eſt.. Qui ignoꝛauit dñʒ eẽ

timet ſe nõa dñoemere.tũ ſia do
mioei tradat᷑:dñs efficit᷑i Si ꝗs
ſit: nocere ei dicit epiſtola diui pii

Sedimpꝑatoꝛes ſeue.⁊ Anto.in Alre: none
hecuerba reſcripſerũt Qð exca e Poſtter ofſtt. vrrach

qinterponi ſolẽt: ut qð ampliꝰac
cepiſſent municipes:q̃ʒ ꝑ iegem

dẽteſq; paſſiſũt eaʒ pecuniam in
opusaque duct? impẽdi: fruſtra
poſtulãt reddi ſibia repu. circẽſi

re ciuili.nõ naturali uel q̃i. uel erretin delicto. naʒ iuuat ſi m

ſ. de fal.l.impuberẽ. F. i. ?. de acqʒ.re. do. liber bo.

De iuris et factiignoꝛantia.

ciũ eſe matemnũ qð emt paremũ.nõ em pudicat in fali falſa demoſtratio
ne.niſi trãſigã ul deferã iuramentu.vt.Q. e.ſi nõ. in iudicio ant fetã dfeſſio

Piudicaret.ut.j. de ofeſ.l.certũ.nõ/pbabilis. ur in ſuo fcõ.ut.g. ad vell.l qᷓ

ꝙᷓ;. niſi in caſu.ut. S. de ↄdic. inde.ił.ſʒ ſi me putẽ.itẽ nõ ꝓba bilis ẽt in alie

no fcõ. ſi eſt ſupinꝰ. ut.j.e. . ſed facti.fallũt aũt pᷣdicia qᷓ de erꝛoꝛe diximus

in minoꝛibus feminis ⁊
milinbus vt ſubijcit hic
ittẽ fallit ſi in indicio er⸗
returp enoꝛẽ iuris. naʒ
Et in dõnis nocetvt. j.
pfelſ.l.nõ fatet᷑. itẽ fallit
vt erꝛoꝛ ẽt facti noceat ſi
no eſtintegrũ negotiuz
in quo eſt erꝛatũ er ius
vt. C. e.l.erꝛoꝛ.niſi in ca
ſu vt. S.qũñ ac.de pecu.
eſt ãna l.qᷓſirũ. et foꝛte
iõ qꝛ ibi erat coĩs erroꝛ.
noõ ſpdlis errantis. vłpᷣ
tend ebat erroꝛẽ ſuũ⁊ ſci
entiã ⁊ dolũ aduerſarij
vt. S. de iudi.l.ſi pᷣtoꝛ.
marcellus. S
ure. pone exẽpluz

reiuenditoꝛẽ:plꝰ in re eſt q̃ in ex
timatiõe mẽtis.et iõtam et ſi ex⸗

ius ignoꝛãs lege falcidia uſusnõ

regu⸗

fideicõmiſſi indebitũ datũ ẽ ſinõö Kgvnnenn e: Kſe
P erꝛoꝛẽ ſolutũ eſt repeti nõ pot. no.lſ Jas §. nüͤepic⸗
Nuãobꝛẽ cargilliani heredes:g dum.
Seiꝰpecuniã adopusag (Auibuſdã. non ergo
cũ ex teſtõeiꝰpecuniã adopusaq oibus. ſed ͥ ſũiſti ſpe⸗

ductꝰreipu.circẽſiũ relictã ſolue⸗/

ciales caſus vbi muhe⸗
rit: nõ ſolũ cautõesnõ exegerunt

ri ſuccurrit.rñi.in deſer⸗
ta accuſatõe ꝑ erroꝛẽ iu
ris.ut.j.ad turpül. l. i.
accuſatõem. et. l. mulier
itẽ ſi nec exhibeat iſtr̃a.
vyt. C. de eden. l.i. iteʒ ſi
aſcripſit ſibi legatũvt. j
ad. l.coꝛ. de fal. diuns:.
F. qruitẽ ſi ꝑ in curiqvel
negligenna falſa mone
t cudi patiat᷑ in pꝛedio
ſuo.ut.C. de fal.mo.l.i
S. i.itẽ ſi ſe detulerit ut
ſ. de iu.fiſ.l.ij. F. fi. item
ſi a locuplete ðbitoꝛead
“JMM inopẽ ſe nouanerit. vt.
ſo.ma.l.ſi cũ dotẽ. §F. ſi mulier. itẽ ſi ꝓ alio fid eiubeat.ut.S.q ſatiſda. co.l.
de die. J. mioꝛi. ⁊ hoc in dãnis vltra mares. ut. C. el.fi. in lucro ãt die. vt

falcidiã licuiſſ:redðrẽt: uerũ eti
am ſtipulati ſunt ne ea ſũma ĩali-
osuſus ↄuerteret᷑.et ſcientes pꝛu

d Vigintiqͥnq; an. pone explũ. C. ſi aduer. o.l. inde C. e. l. eroꝛ. ij. rñ.

bito.ſuccurꝛit ergo mioꝛi in õᷣciu uel qua ſi. etin maleficio ueſ q̃i.ſi erratĩ iu
1 8 neg retin delle odo delictũ nõ
ꝓueniat exaĩo.ut bic er.S.de mino.ſi excã.S.nũc videndũ.
¶ Delicr. vr in pdictis caſibꝰ. ſ ¶ Leqũũtſmulieres in donis : lucris
ãat nõ ꝓdeſt. vt. e.l. px. S. iiis at. g Hac rõe. h ꝓximi ſz ſupioꝛis deti
b¶ Credidiſſy. ut.e. ad mace.l.ſi q premn. .l. ven. fi. ð mio.l. ven. 5. f.
i ¶Si filiuſfa. adire iure p.ſm ta.ſ..centũ dies ſibia lege oceſſos vel iſtitu
us ſi adierit.j.anũ. R Ignoꝛare. milites em̃ æc. ur. E. de iuf deli. l. fi.
K ¶ Aditõis. centũ dierũ lur pto. uel ſi eiuili dic iĩſtitutũ ſi adierit in ön.
inta annü. I (¶zfacti. ſ. alieni. m Solo ignoꝛat. vtiq; vero ſub
uenit ei.idẽ et ſi mulieri. ut.ẽ. de inſti. ſi. F. ſenibere ſm Jo. ſic ? econ/
rra pcif alicui ſi ignoꝛat ꝙꝙ maioꝛ ꝑs vel oms ignoꝛẽt.ut.S.de of. p.l.bar
batius.fa.ad.s.iſtũ.S.e.plurimũ.in fiet. l. necſupia. et. . debo ep. l. ea
qꝗ.ꝛ.l.⁊ ſioſenſũ.ꝭ.ſi ignoꝛãtia.ðet. xxxvij. di.in fi “
m ¶Hnqrendo. ei ſinõ diligẽterinqſient. J0. n Inõ pdeſſe.i. nocere.
azo. uel ꝓpeut ſtatim dicitiunſcõ. ut er j. de bo. poſt. .in bonox.
oKaro.i.raro ẽ locꝰ buic diſtinctõi bũenit copiã iur̃ cõi.uel

.—

mnin dand irchuis iufroicohui beatiß ſbiſubueni? ut . l. umnſ igno

ranna. et.l. erroꝛ. in fi. pPg ui ignoꝛauit pl?in re.i. in ueritate q; ĩ opi⸗
nione. ut inſti. de le. F. ſi e.et ar. . de neg. ge. ſi pupilli. .ſi js ji i.
qEã ſi.i q;uis
iiij

Si qᷣs epła⁊ lex codicis.ut. C. ad.l.fal. l. erroꝛ.

r¶ Ex cauſa. bec verba ſuntgeneralia. accur. .
a Rer enoꝛem. ſ. facti. et pꝛobabilem. ut dicta.l. enoꝛ.
b ¶ Qui ſtultis. nota ſtultis nõ ſuccuri. ut et.j.ꝙ vi aut clam.l.ſeruus. et
appellat ſtultũ quilius ignoꝛat.ut ar. C. de le.et conſti.l.leges ſa.et facit.j.
de admi.tu.l.impuberi. c AWunicipũ.modo incipit cõmẽdare epiſto

lam. et licet ⁊c.q̃ bucuſ⸗/

d NHam initiũ. nota q;
ſi initiũ eſt generale:et
tota lex generalis ẽ. ſic⁊
j. de au. et ar. le. l. ſpẽs.
ar. Z.j.de lib.le.l.aureli
us. .. ſticho. queſitũ eſt
ibi ꝙ ex cã fideicõmiſſi
danda eſt. ſi nõ ꝑ erꝛo⸗
rem ſolutũ eſt repeti nõ
põr.ſed poſtea ob rem
quã lbi ⁊ c.etxdiciti ſpẽ
e ¶ Vndebui.ſ. ciuiliter
ED puberes. intel
igu wur in lui pin⸗
diciũ. vt. C. de fal. mo.
l.i. F. im puberes. et ar.
B. qd mace. l. ſiq́s pfez
in fi. et.ſ.ꝙ fal.tu.auc.l
pupulli.et.S.de iureiu.
l. qui iuraſſe.boc ãt in⸗
telligi põt de nõ ꝓumo
pubertati et de eo qͥ nõ
eſt doli capax. alioquĩ
cũ dolũ ↄmittat ſcire di
cetur de iure et de facto
g 6 e facto.
b O Bcire. de iure.
i Kubꝛica. Incipit
ſiber. xxiij. de ſpõſalibꝰ

um quaſi plꝰðebito dederit:cum
ſit utrũq; iniquũ pecuniam:q̃ ad
opꝰ aqductꝰdata ẽ:repeti et rem
pu. ex coꝛpꝑe patrimonij ſuiĩpẽde
reĩid opꝰ:qdð totũ aliene libtatis
glam repᷣſentet¶ Quid ſiiõ re
petitionẽ eiꝰpecunie habere cre⸗
dunt qð im gicia lapſi legis falci⸗
die bñficiouſinõſſũt ſciat ignoꝛã
tiã facti nõ iuris ꝓdeſſe:nec ſtul⸗
tis ſolere ſuccurri:ſʒ errãtibꝰ.et
licʒ municipiũ mẽtio in hac epła
fiat:tñ⁊ in qlibet ꝑſona idẽ obſer
uabit᷑. Sʒ nec qð in oꝑe aq ductꝰ
relicta eẽ pecunia ꝓponit᷑:in hũc
ſolũ caſũ ceſſare repetitionẽ dicẽ
dũ eſt. Nã initiũ oſtitutõis gene
rale eſt.ðemõſtrat eni ſi nõ ꝑ erꝛo
rem ſolutũ ſit fideicõmiſſũ:qð in
debitũ fueritñ poſſe repeti. Itẽ

Brornsaaſue gl⸗ hec et illa ꝑseque generalis ẽ: ut
narũ.i. nupiijs.ſed a qui iuris ignoꝛãtia legis falcidie
ſpoſalia pcedũt. iõðo de pñficiouſiũ ſint nec poſſit repete

his pᷣmi

re. NVt ſm hocpoſſit dici etiaʒ ſi i
pecunia q̃ ꝑ fideicõmiſſũrelicta ẽ
queq; ſoluta eſt:nõ ad aliꝗd faci

Liber.

adop.l.neq; abſens p Abſentẽ. nũciũ vłlrãs.ut.j. e.l. fi⸗
q6 gPone⸗ t.j.e.l.in ſponſalibus.ſed quid ſi peniteat abſentẽ.an/
teq; abſens ↄſentiat.ar.ꝙ nõ ſint ſpõſalia.vt.S.de iureiurã.l.non
erit. in fi. et.j.de acqui.poſſ.l.abſenti.ſᷣ ar.ð.j.de acqui.here.ſi qͥs
mibi bona..fi.et.l.qͥ ſeruũ.et.C. de repu.l.licet.et.j.de aqua plu.

ar.l. in diem.
J puelle
f Rontonius. Æt Oſpem. nec
. ſ li „K matrimoniũ. vt
Pon ala⸗ C. de nupt. l. in
ſüũt mẽtio? re copulandis:nec
W pPꝛO curatoꝛez. vt
pꝛomiſſio f Ee ꝓcur.l. ne
turarũnuptia ch neerepudie/
TI= re bonoꝛũ poſſe
rücu lp. ſionẽ. vt.j.ð ſuc.
Ponſalia au el Fnnroret
5A 2 ic nota ꝙ noe
tem dicta ſunta ſpondẽdo. n 45 ſimiliſ poteſtas
moꝛis ſan ueteribus ſtipularũ:et tutonte patrie
ſpõdere ſibiuxoꝛes futuras. orteſtati. pater
õ SL r. f „ em̃ diſſoluitvt. j.
Cd et ſpõſiſpõ =Loꝛẽ. e. l. in poteſtate.
appellatio nata eſt. 5 . Mſponſa

Oſenſus ad oſtituẽda ſpõſa oͤſalu. .
lia deniq; ↄſtat' abſenti abſen-⸗ Qdenup. nech
tẽ deſpõderi poſſe et hoc quoti- ſine.
die fieri. p ☚ mp. v In ſponſali
( EE . bus ðſiderat᷑. vt
Ecita ſi ſciẽtibꝰhis ꝗ abſint en quon in po⸗
ſpõſalia ft: aut ſi poſtcaratim MaEvnu.
babuerin u Wlpi. (.ſi utpꝛoponis
DIpuelletutoꝛesad finienda x Nin euident
r 2 nota intelligi cõ
ſpõſalia nũciũ miſerũt nõ putarẽ ſenure niſi ↄtra
ſuffecturũ ad diſſoluendã nuptis diaattr dno ſir.
a ſ becĩ huͦc ucnzs nen magis elim b
q ſpõſalia poſſe eos ſolos ↄſtitu ar.cõa.ſ. de fur
PBPlb 5 5 tis quivaſ..qᷓ

ere:niſi foꝛte oĩa iſta ex uoluntate

Vfficitnudus du NLZp. ſattorlin ſerp/

enduʒ relicta eſt:et licet ↄſnmpta

olũtate. acc.
puellefcã ſint. Aluius t e,
Mſpõſalibꝰnihil inteſt utꝝ Meimenh,

nas aliqua ductz i do⸗ noõſit: ſ extat apð eũ cuiſe oluta ẽ:
muũ.etin eadẽ domo cõ ceſſare repetitionẽ. ¶ P) Ap.
tfractũ matrimoniũ.az. . re
ypel ẽt in domo mulieriſ puberes ſine tutoꝛe asen
er verba de pꝛeſenni eſ nihil poſſe ſcire ĩtelligũt᷑
onſain ſupula⸗
ri. ipulatio põti⸗ ⸗ 7- 7 „„ „ .„
Nℳnnireled nbehece, Erplicit li. xxij. Inc pit. xxij.

ſaria. qꝛ et inter abſẽtes
ↄtrabuntvt. . e. l. iiij. et
h.vel dic eſſe ſpeciale ĩ
ea vt inter abſentes cõ⸗
trabatur. alias autẽ õ.

vt inſti. de inuti. ſtipu. F. itẽ verboꝛũ. er hac tñ ſtipulatione nõ reperio agi.

ſingula. De ſpõſalibus

ſed cur nõ agat᷑ ad intereſſe ſi femina diues eſt cũ ſit ei boneſta ſtipulano.

ar.ↄtra.j.de ver.ob.titia.etquarũ re.ac.nõ da.ti.g.quero.
Aſfficit. nudus.a ſtipulanone.non a uerbis.vt.S. lt.iil.
Ronſenſus. ut⁊.j].l.fi.et.l.ſponſalia.et.l.in ſponſalibus.
o Monſtat.an idem in matrimonio qð inter abſentes ↄtrahit᷑ nõ videt᷑ ꝙ
ſic. ut.j3. ti.i.l.deniq;.quia ſolo ↄſenſu ↄtrabit᷑ nõ verbis.ut.j.de iure do.l.
mutus.et.j.de re.iur.l.nuptias.vnde videt᷑ etiã inter abſentes poſſe cõtra
bi et in diẽ.et ſub ↄditione.ut.j.de ac.⁊ ob.l.oſenſu.et inſti.de contrahen.
emp.S.empiio.ſed ð videtur cũ matrimoniũ ſit actus legittimꝰ.et de iure
cano.ſit introductus videt nõ fieri inter abſentes vel in diẽ uel ſub ↄdinõe
nam et emacipatio ſolo ↄſenſu fit nõ tñ in diẽ vel ſub oditione.vt.j.de re.
iur.l. actus.ſed ibi deceteris actibus dicit. Item pꝛo boc eſt qð legit᷑ õ.de

TLr Di Riin utrv pt et vendirioni
teſtatio intponat᷑:an aliquis vr. Cde ana.
ι* 1 1 ½ 6 KAAAn ſas emp.l. ij.
ſine ſcriptura ſpõcddeat In ſpõ 9is uſinnat.
ſalibꝰẽt ↄſẽſus eoꝝexigẽdus eſt ſcut necvidetur
quoꝝĩinuptijsdeſiderat᷑¶Intel ranon en
ligi tñ ſꝑ filie pꝛẽm oſentire:niſi¶ſuntſuivei alie.
euidẽter ðiſſentiat Julianusſcri iur.l. parre. . .

bit. SAlius. elorarĩt. .

A uelicũ. col

Vlate. i. 0 ſa
cto celebꝛare qᷓ;ẽtum ad ipᷣoꝛũ votũ.qꝛ duxit eam in domũ.
b¶ Pꝛeceſſerint.anteq; fieret ductio in domũ
c ſifſupta.ſ.de facro tm̃. d ¶ Facta. licet em ↄſenſerit ductioni ſñ
tamẽ ideo ↄſenſit nuptijs contràbendis. er oſentire põt in ↄcubia.
e .R poreſtate. põt vt.j.de repu.l.ij. in fi.ſed nuptias no. ut. C.
de repu.l.diſſentiẽtis.et.j.de do.inter vi.et vx.l.cũ hi..ſi ſo
ccer nurũ. ideʒ in matre ut nõ faciat d iuoꝛtiũ filie.ut.C. de repu.l.fi
lie. ¶ Exringuet.i.faceretvt non naſcatur.

ge Que conditio. b on ſecum.i.ſi illa nolit nubere.
Lonſentirer. pater.
wdNMon ſalia.ſicut vt et.S.e.l.ſufficit.
Ed ea. intelligitur ut etinfra ſolu. ma.l.dotem.

Alsgat. ergo ſi dignü eligat paterotrabent ſponſalia ſinepo

— — — — —

— —

.
an/
on
igs
ll
n
helle
n nee
t
lin
Genee
lne
ca/
oſe
ſ.
men
noeſt
letis
e
arer
iſ.
ſe.
honſ
use
ſſeip/
ug.
N
hheg

hnſeli
t.pt
o
uſe
er.
ponis
lident
igios
jon
olc
na..
mneß
deſt
4
nipe
nenco⸗
luoni
ib.

nu.
geue
lint
i
lalie⸗
1
oe

i0
1

6

. „97%
* rI.

petitio. bere. led er ſi le.S.itẽ ſirem.et.S. de mino.l.iij.G. vtrũ.ſed ar. S.j.ti.

luntate filie.ſecus tamẽ aſſeritur in filio.vt.j.l.ꝓxi. Jo.tamen di⸗
cit idem in filia qð in filio vt nũqᷓ; oſiſtant ſponſalia ſine volũtate
filioꝝ et filiarũ.ſed tamẽvbi indignũ eligat pater ↄtrahit cãm ĩgra
nitudi s. niſi ↄſentiatvt ſir in alijs cauſis.vt in aũt.vt cũ de appella.
cog. 5. ſi alicui. IAtem otra. C. de nup.l. uidue.vbi exigit filiij oſen
tire etiã ſi dignu
ſibi eligat pater
et eius volũtas

quit᷑ de ea tm̃ qᷓ

ta. vel die ꝙ de/ N Nôinfirmatx. Apia.
vtraqz loquitur Aeſitũ eſtapð Juliãnũ: an

ſpõſalia ſint ante.xij.an.ſi fuerit

14

pfertur. rñi. biclo

eſt in poteſtate.
ibi de emancipa

hoc tů nõ eſt ve⸗

rũ.niſi ipa libi di

gnũ eligatyt ibi
RII. Hſponſa/
buſ. vt in
matrimonijs. i.

taliſ.vt in matri
monij ſ.ſʒ alia ſ.
ſeptẽ ano. vt ſu⸗/
bijcit. vl non eſt

diffin itũvt ĩ ſpõ

ſalibus varie in

manbus et femii

nis. vt in nupti⸗

is. vel aluernon

eſt diffinita etas
ät ſolã etatẽ di⸗
cam ſufficere ſi⸗
cut in nuptijs di
co.n ſeptimum
an. ſic nõ ſufficit
nili intelligat ꝙ

agarur. ſepe em̃

agcciditvt non in

telligã ti ea eta⸗
te.ſed in nouem
annis iñ vel de

cem. 6ᷓ ſola etas
duodecim ãnoꝝ
yel. xiiij. ſufficit
tüc ͤem̃ bene itel/
ligũt niſi ſint fu

de inter. ma. l. ſi
tutoꝛ. et. ſ. ti. i. l.

ſenatus con. ⁊. I

ſi quis tutoꝛ. SF.

A AKatio ſup

Abpleat. no /

ta ſupplerivbi ð
ficit lex. vt t. ö. ð

nota. ſi quid ꝓ⸗
hibeka id pꝛobi

teſti. l.qſitũ Itẽ

betur pꝑ qð pue /
nitur ad illud ꝓ
pibitu. vt. S. de

pac.l.qð dictũ⸗
er. j. de fideiuſſo

de natura. lib. l.
legẽ. in fi. et. C.

devſur. l. eos ĩ f.

1. C. övſu. rei iu

Pptusita ſpõſalibꝰfiliãfamilias 0

toꝛꝗn ſponſalibꝰ im eptem annoꝝ

ẽto ſit:plus qᷓ; manifeſlũ ẽ
ſed poſtea intueniens ſponſalia

nuptiecollate: ⁊ ſꝑ labeõis ſniaʒ
ꝓbaui: exiſtimantis ſigdẽ pᷣceſſe
rintvſpõſalia durare ea:q;uisi do

monupta e& ceꝑit. Si uero nõ pᷣ

ceſſerint hocipᷣo qð in domũ de/
ducta eſt:nõuideri ſpõſalia fcã:
q; ſniam Dapinia ugchhen

lia diſſoluere. Eniuero ſi emanci

pataẽ:nõ põt neq; nũciũ remitte
re:neqʒ ꝗᷓ dotis cã data ſtodicere
Ipa eni filia nubendo efficiet do
tem eẽ:ↄditionẽqʒ extinguet:q

cauſañ ſecuta naſci poterat:nili

foꝛte ꝗs ꝓponat ita dotẽ patrẽ p

emãcpata filia dediſſe: ut ſi nup

tus nõ ↄſentiret:uel ↄtractisuel

nõcõtractis repeteretqᷓ dederat:
tũc ei hẽbit repetitõeʒ I

rioli ſym az.
S ſuaz.
L adultã.

pMoteſt. vt. C.

lia.
Põſaliaſicut nuptie ↄſẽſu
ptrabẽtiũ fiũt. etiõ ſicut nu⸗

ſentire opꝑtet u Mpia.

Edeaq patris uolũtati nori

repugnat: cõſentire intelligitur:
licẽtia filie ↄcedit᷑ ſi indignũ mo⸗
ribꝰuel turpẽ ſpõſũ pat᷑ ei eligatꝰ

7

diſſenti

Ptncnes p.Aul⸗

ente ſpõſalia eiꝰnoĩe

m Bae.
N ſpõſalibꝰ ↄtrahẽdis etaſ

Iloↄtrabentiũ diffinita nõ eſt ut
„ „„ nn „ „
in matrimoniis ¶ Quapꝛopi pꝛi

tur qð oꝛationi deeſt

De ſponſalibus.

i.ſiquis officij.ſed ibi eſt ſpes ꝙ erat matrunoniũ licet bodie eſſe non poſ⸗
ſit. Atẽ ar.ð̊.S.de iudi.ſed er ſi ſuſcepit.S.fi.et ſiced notatur.S.de iuriſ.o.
pe. trabũt. ut ſint ſine matrimonio pcto ſoſa. aliodn a‚iudi.leij.

Itꝛãſacto bienio alij nubere põt. vt. C. e.lij.

IDem
MWtoꝛ fcãm pupillã ſuaʒ nec
ipe uxoꝛeʒ ducere:nec filio ſuo in
matrimonio adiũ gere põt:ſciaſ
tñ ꝙ denuptiistractamus:et ad
ſponſalia ꝑtinere ¶ u MWpi.
NMatioimꝑatoꝝ Antonini?
Lõmodi:q̃ quaſdã nuptiasin ꝑ

8¶EXr neceſſitare. foꝛte

cã appellationis exercẽ
de. vt ar.S.de iudi.l.ij.
§. legatis.

1 ſponſalib epi

ſtolaʒ miſſam. aʒ.

vMHoc factũ eſt. ſ. ſpon

xRubꝛica

ſona ſenatoꝝinhibuit:de ſponſa

libus nihil locuta eſt.recte tñ dici
tur etiã ſpõſalia in his caſibꝰipſo
iure nulliꝰeẽ momẽti:ut ſupplea
Ai⸗

22è n (Epeiuſteac neceſſarie cau-
HMprãte manẽte filia pr̃ ſpõ
ſo nũciũ remittere põt::et ſpõſa⸗/

ſe nõ ſolũ annũ uel bienniũ:ſʒ

ſio futurarũ nuptiarũ
De ritu
nupniarum.i.de feſtiui⸗
tate ſiue ſolẽn itate nup
tiarũ.nota ꝙ hec quat
tuoꝛ idem ſignificant.
matrimoniũ.nuptie.cõ
iugiũ.ↄſoꝛtiũ.ſ̊ Otuber

niũ eſt iiñ inter ſeruos.

ut. C. de adul.l.ſerui
Aptie. ↄiũctio di
Miui.qꝛ eiuſdẽ ſec⸗
te vt ãbo nidei vel chꝛi
ſtiam.ut.C. de iude.ne
quis.et. C. de cri.expil.

bere.l.aduerſus. religi

onis tſi aduerſitas non

etiã triẽniũ et quadriẽniũ et ulte

riui trahũt:ſpõſolia:neluti ualitu

do ſpõſi ſpõſeue:uel moꝛtes pa
rẽtũ:aut capitalia cria:aut lõgio
res ꝑegrinatõesq ex neceſſitate
ur. uiIAApia.
M ſpõſalibꝰtoſtituẽdis ꝑui

refert:an ꝑ ſe et coꝛã:an ꝑint᷑nũ⸗

tiũ:uł ꝑ epiſtolã:an ꝑ aliũ hoc fa
ctũ eſt:et fereplerũqʒ ↄditiones

interpoſitis ꝑſonis expediũtur.

Deritu nuptiarum
Aptie ſunt m) Ode.

ↄſoꝛtinʒ oĩs uite: diuini et hũani
generis cõmunicatio pAu.
NMptie ↄſiſtere nõpñt niſi ↄ

XTunc ãt ſolũ diſſentiẽdia patre ¶ Aentiãt oẽs:id ẽ ꝗcoeũt quo

rũq in ptãte ſunt Dem.
Ineptẽ ex filio:et nepotẽ ex
galtero filioĩptãte habeã:nu⸗
ptias inter eos me ſolo auctoꝛeꝰ
trabi poſſe RPõponiꝰ ſcribit ⁊ ue

noꝛeʒ annif.xijꝰ.nuptã tũc

4. rumeſt. mpo.

legittimã uxoꝛẽ foꝛe cum apudui

moꝛdio etatis ſpõſalia effici vp̃t mimpleſſ. et. vi. annos. il Dem
ſimõid fieri ab utraq; pſona itel ¶WUNlierem abſenti p littemas

ligat᷑i.ſinõſint mioꝛes:perſona

eius uel nũciũ poſſenubereplacʒ

ipecit cũ ſint eiuſdẽ ſec
cte.ut.C. ð epiſopa.au
dien. ſi legibꝰ. Itẽ bũa

no iure cõicauit.qꝛ eiuſ⸗

dem foꝛi efficit vxoꝛ fo/

ro vrri. lʒ aliud ſit in cõ⸗

cnbina.vt.S.de iudi.l.
exigere.et.j.adimuni.l.

de iure. in fi. HF. ij.

Adptie.in ptãte.
nniſli ſint furioſi.

vel ab boſtibus diu ca/
ptivnde ↄſentire nõ va⸗

lent. ut. .e. ſi nepos.ĩ f.
D neptẽ. me ſoloe
no ergo opret con
ſentire patrẽ nepotis vt

bic. ſed .j.e.l.oꝛatione
F. i. So. bic conſobꝛinã

ibi extraneã ducebat. vl

diũctio maris et femine:⸗

bic erat moꝛtuus vel fu
rioſus pater bu nepo⸗

tis.yvt.j.e.ſi nepos.acc.
. noꝛeʒz. duod eciĩ
Anno. adeo etiaʒ.

vt ſi ante poſſit cogno /

ſci nõ tamè ſit vxoꝛ im

Jo. quia etasvt cogna
iio pꝛeſtat impedimen⸗
tum nuptijs.ſed ar. S.j
de ver.obli.continuus

§. cum ita. m az.

Alierem. per lit
eras eius.ſ. vi⸗

ri.et eſtſenſus huius.l.

ut maritus per nũcium

ſuũ uel per litteras vxo

rem ducere poſſit. muli⸗

er autper ꝓpnũ nũciuʒ
nubere no poteſt. ipaʒz

eim in domũ mariti du⸗

ſa pſumit vxoꝛ faeta ſi

ci oꝑtet.et eo ipo ſpon

*

Liber.

aliud nõ liqueat. vir aũt nõ eo ſolo factus dicitur ꝙ; ad ſonſe domũ ierit
cuũ ad ea q̃ ſep ↄnngũr iura aptent᷑ ſim R. vt. S de le.et ſe. con. l. nà ad ea.
b ¶ Que abeſſet. i. a domo maniti etſua. c ¶ MHon poſſe. ut ſit vxoꝛ.i.añ⸗
ᷓᷓ in domũ mariti peru enerit licet ipe vadat ad domũ vxoꝛs.
Beducnone.ſ. ut ea ſit ſufficiens nuptiarum teſtimoniũ.
Eic idi
fſſuos em̃ amicos

u bona a de ſiĩ domũei duceret. equero: que
f Rtediens. ad milita, abeſſʒ : exlitterisul nũcio ſuo du
zeeyeladiad nego⸗ cia maritonõ poſſe::deductõeĩ
el aliblenauemt ad Opꝰ ect in mariti: nõ in uroꝛis do-
domũ veniebat. mũ qᷓi in domiciliũ matrimonii.

gAcena. in domo vi⸗/
ni celebꝛata ſm pꝛimã.
b Keſpoͤſt um ẽ. lʒ coꝛpꝰ
eius nõ cõpareat. ut.S.
de his q̃ no.infa.l.fi.in

fine.
nepos nõo ſuffi⸗
