Sauineo. impetu receſſeriteaq: quo uenit:
Beceſlenn. eſtituit ꝓpꝛietas:ita etuſũfr.re⸗
mum ergo al ſtituẽdũ dicẽgũ eſt I Abole.
die no⸗⸗ ſienon C NEmuſüfr. oꝛti becert 8 n
ob. j.ð acqui. re. Aα Amẽé oꝛtũ occupauit: ðinða
daa n Sin e receſſit: ius quoqʒuſuſfr. reſti
den iguſhen tutũ eẽ Labeoni uidet᷑:qꝛid ſoluʒ
AUm uſff. ppetuo eiuſdẽiuris maſiſſʒ:ſʒid
Ninua nerũ puto ſi flumẽ iundatõeoꝛtũ
bere arno fure⸗· OCcupauit. nã ſi alueo mutatoin
miſſus. ut puto Omãere cepit qmittiuſũtfr.exiſtio

bic pꝛimo caſu.
i¶ NRd ſolu.i.illa

tenna.
k Keſtitui poſſz

cũ islocꝰ aluei publicꝰeſſeceꝑit.
necĩpꝛiſtinũ ſtatũ reſtitui poſſit
Idẽ iurisi itiere:⁊ actu cuſtodiẽ⸗

ð ſtricto iure. ſe⸗ er —
ſo equitateyt du eẽ ait labeoð ꝗbꝰ rebꝰ egoidẽ
j.ð acqui. re.do. 5 5 m. gec ſiſũ
fadeoy. nibia qð i uſufr. ſentõ labeo: nec ſi ſũ
er Sꝙ ſipj. . j ma ira ſpᷣlata ex füdo meoaliare
Ainacſa ami.· geſta eẽtid circo meũ ſolũ eẽ deſi
De quibr. iõ Nit: ñ nia ſtercoꝛato agro.
itĩere ⁊ aem que P acet ne AP Dm.
ad nigoꝛẽ iuris. a: P Hi S6. ⸗
begunatelllͤi pꝛĩs:l ꝓindiuiſouſũfr.ñu
euiolne tẽdo amitti. . ulus.
quis uel. Dager ab oſtib docpat
m Labeoan ki ℳ₰ Puiſue captis liberat/ fuenit
ſumma ter . iure boſtliminij reſtituetuſuſfr.
upeminẽs. Re 1 2e
lecta eẽt.i. alia k J ßu aud uſuſ Dezʒ
ra repoſua. fru. alienꝰ eſt:noxe dedat᷑ a

Lacet. 5. e. DñO ꝓpꝛietatis uſufr. liberabit:
Jager. retſi Ofulſa ſuitute ꝓpꝛietatis ↄꝑatõe
uet.nã et reſ ⸗
bſit boſtlimini
vt. ſ. de cap.⁊ p S
li reuer.l. poſtti Utẽdo amitti.qꝛ plła 1 unt legata.
p Omponiꝰ? ¶I Mpia.

miniũ.i.An.
Bene⸗
rabit ꝓpꝛie
ara ß atiöe

querit:ſi fundũ a me ꝓpꝛi

ſuſfru.
uſuſir. amitti uſuſſr. mñ uniuſcuiuſqʒ ãni decẽnio inter pñtes
x.inter abñtes tollif. ex quo cõperere cepit.qꝛ oĩs obligatõ que

recepit datõem ꝑ ſingulos annos põt tolli ex quo cõpeterecepit.yt
C. de pᷣl. xxx.an.l.cũ notiſſimi.S.in bis.ſjm.x.⁊ aʒ.et ibi dixi.

Juſuſ iir alcanſc ul De
annis leget᷑:nõ poſſeeũ nõ

Septimus

AQuibus modis uſuſſfru. amittat᷑

Om o. querit ſi fundum. i. fundiuſumfuctum.

A me.uſufructuario.

d Amitti.immo contra.vt.C. de pꝛeſcrip.vx.an.l.male.que eſt õ.ſo.hic
alius penſionẽ ſoluit.et aliꝰ tenet.et ego fructuanius poſſidere deſij maden
te ꝓpꝛietario em ptoꝛi.vt.j.de acqui.poſ.l.iij.G.ꝙſi ſeruus.ſe repeto percõ

etariꝰcõduxerit:eũqʒ fũdũ uẽdi⸗

derit Seio ñ ðducto uſufr:an u⸗

ſũfr.ꝑ ẽptoꝛẽ retineã:⁊ ait lʒpꝛo⸗
pꝛietariꝰ mihipẽſionẽ ſoluerit ta
mẽuſũfru.amitti qꝛñ meo noĩe:
ſʒ ſuo fruitꝰẽ ẽptoꝛteneri plãemi
hi exlocato ꝓpꝛietariũ quãti mea
interfuerit id factũ ñ eẽquãqᷓʒ ſia
mecõductũ uſũfmu.ꝗs alij locaue
rit retinet᷑ uſuſfru.ſʒ ſi ꝓpꝛietari
us eũ locaſſet ſuonoĩesdicẽð amit
ti nõ enĩ meonoiĩe fruicolonꝰ:ſʒ

ſiemptũa me uſũfru. ꝓpꝛietariꝰ

uẽdicaſſet:⁊ an amitterẽ uſũfr.q̃
rendũ eſt:et puto amitti.quoniã

et hic nõ ut ame empte frui᷑ fũdi
emptoꝛ. Idẽ põponiꝰquerit.Si

legatũ mihiuſũfru.rogatꝰſim ti

bi reſtituere:an ꝑ te fruiuðarnec

amittat᷑ uſuſfru.⁊ ait dubitare ſe
de hacqne.ſʒeſt uenꝰ qdð Mar⸗
cellusnotat:nihil hãcrẽ fideicõ⸗

miſſario nocere ſuo ei noieutilẽa

ctõʒveũ habiturũ-. ¶ G. Aius.
NAlro:⁊ coꝛiũ moꝛtui pecoꝛis
in fructunõeſt:qꝛ moꝛtuo eo
uſuſfru.extinguit᷑.

atꝰẽ:et eouſqʒnũerusper

ueuit gregis:ut grex nõ intelliga⸗

tur perijtauſuſfructus.

Deuſufructu canm reum:que

uſuↄſumuntur uel minuuntur.
Enatuscenſuit:ut oĩm
rerũ:q̃s in cuiuſcũq; pa

fr. legari poſſit. Quo ſenatuſcõ
ſulto inductũ uidetur:ut earũ re/

rum:queuſu tolluntur:uel minu⸗

untur poſſit uſuſfructuslegan.

te Nuo. actoꝛ legis loquitur.

Sm.

Em gregis uluſfructuſ le

trionioeſſe cõſtarʒ:uſuſi

Enatus. cuius nomen non babemus.

dition em ex. l. ut. D. de

ccqui. poſ.l.fi. az0.

e ¶ on eſſe.foꝛte.quia
locaui ad tempus uſũ/⸗
fr.quo finito reuerti ad
me uſuſſru. debebat. a⸗

lioquin amiſſionis nõ

videoꝛ patiincõmodũ
fe Nocauerit.etiam ſuo
nomine.vt.j de acqui.
poſ.l.qui vniuerſas.S.
fi.quia frui uideoꝛ per

iſtum inre pᷣtatiue.
g ¶ Buo noie. cu a me

non cõduxiſſet.

b Fruitur. uere vel in/

¶ Ulumfru.i. facultatẽ

ructuum pꝑcipiendoꝛũ

Kꝙ Admitti.ſ̊ quid no
cet mihi amiſſio.cũ iaʒ

vendideraʒ.Rh. vendi

derã ad tempus perce⸗
ptionẽ fructuũ ꝓ.x.ſin
gulis annis.̊ foꝛte re⸗
maner perſonalis.

I Uaem al. F. idẽ pom

po. ⁊ al.l.ſi legatũ.⁊ fa
cit.j.ſi uſufru.pe.l.qui
uſumfru. et. S.e.ſi lega⸗
tum

——

m ſWer te. i. tuo noĩe.

uł tu nõ amittas.an ve
ro per me.et mibi noce
am.

n ¶ Actõem. i. er teſtammñ̃

to.et dic.i.efficacem.
o ¶ HMabiturũ. nec obeſt
tibi quod ego poſſedi.
Am gregis. nõ in⸗

C elligarur puta ad
paucioꝛes.qᷓ.x.vt.j.de

gbi eis. l. oues. accur.
q Perz t. alit᷑ ſi ſinglo

rũ eet relicius uſuſſr.ut
ar. S.e.quid thñ.S.fi.itẽ
aliter in legato pꝛopꝛie
tatis.vt.j.de le.i.ſi gre⸗
ge.et inſtitu. de leg. F. ſi
grex.y.nam.et ſi domꝰ
ſit mibi legata.erxad a⸗

ream peruenerit:nibilo

minus debetur legatuʒ
pꝛopꝛietatis.licet uſuſ⸗
fru. extin guatur. vt ar.
de rei ven. ſolum. F. i. et
j. de ſol. que res. F. areã
et. S. e. l. pperi.S. rei mu
tarieanr..
Pr Rubrica. Deuſu/
fructu ea.re.que uſu cõ/⸗
ſu. Qualſi ut.j. e.l.ij.⁊ ĩ
ſti. de uſufru. F. oſtituit

u ¶¶ Poſſit uſuſulfmu.i.quaſi. ut..l. pr. vere eni eſſe nõ öõt natura
lipel ciuli toe. vt inſti.de uſufru. 5.oſtituit.⁊ facit.j.ad.l.fal.l.uſuſfmu.

Liber:

rium.
conna legata
m uſufru.mandati coni
¶Einito gi

ſorn
naun
„. lirhe⸗
.. . io. quia res onpoe
. .. non ſocio. qui 3 2 ce
zan aipeicario cauemk none ee Kirmars agee
. ro:quia i öfeſſoꝛiam pe . ul ſaniſare ee 3 *
liud qᷓ; i re poliei pe id eſt utenq ſ o. ſcllicet inuic ni eiſo
L. nue uã vendica nt ſic inuicem erbi ſignincari tibi uini miilenen
pꝛo ſatiſdatiõe.vt. C. Hienon. ai diplextopka-etilius v naluane: ſiteucl
“ enim p. ———⸗W 1 et. ſed dup . . iea vinuʒ 0 amt
. Krnfathl afelnlus. er bocexpoeutibi ebrepugnat. unnrnuned imi
d de pecuni⸗ t. C. de uſu .de uſuffu. m. Ilianu . id. tunnſ
Kruſeliſarke redulonnun .H fuerit Wbu⸗ Pꝛi0 m gocn
PBagatmpommu: ſic. C. de ꝓcu. 8— pulatõibus. milia legata ſfr. 1 tercõ R lanu biu
henorugeg ciia. MMius Hun Beiin ed uſuſſt. Peredibus. 6jnii
C gog caunoſcta ?pecũia. (G. A 9 ihi eoꝛið. x. mili mihi v licet vnüquẽ / vludebil
1A N. Ab hoc. d de pecu his: a gbẽei mihi e a x. milia ſ ti⸗ rermnaeg kde
bitꝛrc. ſeoͤſultũ nucli O ais t:quoſe α dẽtua tota. büt: itautti⸗ Arennnaut eſ incq
bi Doleamesſain eete fr. le engcrie 9 tpe⸗ ſer gh nũerari debe e aut capi nen oun ei oa
. nit deffectii eſt: u ili isme fü ſariſ ran .
N Mraperrtiöoibidl meumkr. ffectũ eſt: ut „. Hlilla! moꝛtis 42 ſifũ tlliter onerab iiidt .
. uſuſfru. r. Ppeci „ I id e 2 Cel na C9 tpe „. E. Ea 4 . unte uinon 1ſe
. M Siuunmntur. 9cõſulto eet. ne bicaueã tpe eſtitutux. na⸗ ſ. aarlog Mendn
ue uſu coͤſumun uſu at;colit A'ect. 9mu ſdiminutõe re 1 Hieiuſ⸗ erat?. Paßtg
Tererammn. que nar iſuſfru. ꝓp ſenat?on ſdiminutõe ſſet mihieiuſ er⸗ fiuft
i dumn fui un Eiplacebat. tn eniun
6 6– Ce ntur. i⸗o cunien . toꝛitate itroducto t ibilegat berestu q xeEl önis memngen
cõſumuntu 1 ſuo dñio alisbrõ auc itroducte dustibileg ſfru. habe . ſ= ſio pꝛime gon innt.
Abuit. iſuo d .1. ralisbiõ 5remedio itro⸗ Oerd uſuſfru. he mů: ſʒip 19 tu. quo ut
b n ecũie.cautio tu potuit: ſz re beri. . deẽ fundiu Paetate fr. r6 Mega fuirx dekimmun
i¶ Sip ſtitna. tan potuit: ſul tru. hab Lpi. atotius fundi p tẽ ſineuſufr. Reoncalusz lutr. (fſiiini
no in dici. . tqi — „ 4 u c ſufru. . b u lega L io iltns te
ſle ſi non cepi zoum re⸗ t an mu 4 re boi nig:cautio hymlin
Re o uen. dat ſi iſ N Oſtqʒ oterit ar temꝰ cuj : ſy tibi caue = 5 6 QAna⸗ irek. ſaanſſen
us etrer cauno in bi 0 ſfr. legari p 56 ueri⸗ heredi: ſz . bꝰ eoꝛũdẽ. x. non iumped e‚/ WUð eſtun
ſit pꝛeſtita nbꝰ verevſuſ 0 rũ uſu egauit Bẽ ſſe etnoh ſʒ ſi duo uerit: quina ſic enĩ ub ha 3 en
rerg antu, gu⸗ — Meruan 9 xtiat poſſe iarbitratu. atꝰaf neru: g ſ. de. vult eni no/ S ofüt.
arenidufſin, a etnoim. æ Laſſiꝰert 10 d ria ũuſuſfr. lega credi ſa uſeöͤlulnu⸗ Daacg
mũ fuit tra 6 an. fru. le fI r. . . Eti: u⸗ ꝛierats penes WPsſirlte
domim bic agitur n leg poſſeuſufru PpeZu. tiſdabũt: , frumẽ kererges eree ’ð lit
tuz. quia h alijs. Iteʒ itoꝛi poſſe . ſurasaCP erx tiſdal D iuini: olei: it: ꝓpꝛie eredem p idurfflt
ni di nt Aiin Gr 4 cautioẽt ab i⸗ 7 ſt nn legr ine ferri:et ab n uni
bocelden ille qͥ vu MRS it j fi ſolu tariu . ut qñcu chatteeſo. KRM
in dns ile q! ls — da erit. oſultũ ñ ſo „ d lega derãdaẽ. u 9 2 öͤnis. pllus ſul
ipe fuit S lgene ſcõſulti . ü⸗ tasa . ſiderã ite diminut ſecunde aonie gü. ni
condicer rei cõditõ: 5 cſ enatu Rie uſü ⸗ tio de te dim e ſubicit. uſtotgnn
odi pecũie eo cau 9 t capi f:gqut et quod ſi u eſelecpni
no daretn factũ ei cõſu . ptinet: ꝗp it'le⸗ e ig moꝛtu aut. ſtituant᷑:a lut certi. l. ui alſeſechti
llenr ad iham quuniro⸗ adeũ pt i: qs habuit le⸗ qʒiem qlitatis reſti ſie noĩe luſin qureſteer ſuren
Kahlratucaden . ga fn keou kalnn. ſ, aſc Wernpoceile GrA E
nonẽ ea e.ver. ptiſ g ſituſuſfru. ſt: nec cautõ endũ el . 5rebꝰ: pi. au a hoc dicit pharſchd
Bibenas dro dan⸗oH S lie ſi ſiſtüt:n cau nogzreb⸗ Pi. dſed boe ui i
g.deies duo da ds ecie buſu pſiſtũt:n ſufr. can renscnogz un oRand nunnint
. Z.ſ. de le. ij. . idẽdũ finito uſuf ſcʒðce itellicim WP is u⸗ ceru uo pᷣ mnllununi
Set on 5. Idele. . reyq in al ͤuidẽdũ fin e res: ſt: itelligi ib?n ſtitutis u gas er auch W
ditionẽ. fratre. ſo. bicĩ interueniat: ui it: L cetere e coſumũ borß redibꝰ viſti cio le-⸗ 2 r. ibi incer/ Aluſſi derbli
.H. 4 — P 5 * P 3— . ſtatu — ad Dd luft
l. peto eio ohaltcen inte D data ſi ci poſſint Rib?the iliñ Licio um cptum a fuonm iſt,
eſt der er patt an pecuia: q 6e ſüt ↄdic cau fru. xv.m liboiuſſ 1 lirate. vel dic iiſman ie
tionẽ. ut inteeſte bere, in cõſũptõe ate uſufru. c un hercdibꝰiu nti aliter in lecnic “ mamntißt
nullũ eſi ſe ſit libera que Egadhuccõſtã dici poteſt lit et uos ex . placebat e ſtru. q; titatiſ uus.
inde. 2 lit ↄd incer tario 05 legatu 90 ptbic ait eq
danſdr onaſemae õnẽ gsuelit od ſſe ↄdicii 5 lega Gis quoqʒ; leg uno aotibi an Ubplnae
Hor ſdeto⸗ tats toneg autionẽ po fru. ipſaʒ ce cautõisq ſultũ: qꝛ cautio dem acapiens (n
ſed et ſi. n quantitatẽ omiſſa ca finito uſuft 56 liẽ ſenatuſcõſultůͦ: ulega⸗ de lit vel oicẽ ſſu
Poſam quat in 6ditiõe: ſy fi tat poſſe c anlcen e alter Sen dr veb bro lsbe,
1(Bol er actõnez in Cõditiõe: putat p —„ frag ret?: et eſſ- i: uſuſ tum. vtbi lstoſziene
condici.p t incerii. vt. ti — / tẽ Sabin lſus li Xxvuj. 5umpedire I: glterũ incerti: g erru ciu incer Nelus f
* oump . ꝛalterüũi petédã* rreſpecn Pſte/
ctum. ou l. parns q̃ᷓ quatitate ia⸗ et QDel 1 . ta luti certi:a „ ſie petẽdã cirt urfacti. . ſeerſnet ſde
drtorlrn ſen ielanti ici:quã ſniaʒ mihi nõ inargu iin uelutic lĩeptẽ pecũ ede 5Serendam. üißftnif
eonta.l loltntt di bat. que mi . pPecuie di itaqʒ no cepit a cohere 96 cne ex iunni
. pecu fru. accep : ſi ſa ſcilicet ac “ Mi.
Fn ter nis cer. dig. ue in uſufr e ſũtĩ abu ꝗ ſatis agendũ: . teſtamento. ſhla
ut. j. ſi ce ſi cert i condi⸗ idet᷑. Q 8 rerũ que U — / 2 ab e0: ſ eodem 4 iſatis tei Incertiq;. i. he
tum. et. l. ſi mn : ceterarũ icẽda ſũt nã idẽ incertiqʒ e u; uero: qu a4G teſtõ ob Aialdenge
oin peln. . Ncet 1 cuzt gctoe ex . lenghon
a Wicinuſuffueen, um⸗Te uſu dicẽ ſüfru. et incent dediſſet. ſanſchanionem ſiltenan
Que in u 7 m 5 ufüfr ſti tis nõ ſatiſda a⸗ lpcoanu
nec minus. ipſiuſ rei cot ibit: et P 0 . . exe ob id quo m rnktranit l. quotiẽ Chehece
Perguaons Kin idẽ iul.ſcribit: m limrronninere⸗ eſt incertu uid id quo 1Cnaane
foeſlual er e que incertu eſſe er eo ꝙ pꝛ non ap. F. iſederit dere nsliſ
ſilua.ut Tej. . im.⸗ itur ad inter li.ubi autem . eres. in fi. ſe ſatiſdee tü. yr. tnnns
b dinus. cem fue⸗ darlus nonſenan da pt de D j. de ac. emp eaeei u frpro co ſotia
JAubi de erate ac.l. idem u t. vt uellet te od agi/ eg eetnar degcemb⸗ ſdabit. cug
lt in plea pb 2=ð ibuur. c qu 4 llud pꝛomit non autem ſan
o ehrerntenure ſi arwin ualet quod ſeri balgt ida pecunia.
„E „ „ ter , „
Wtem nnant. eſiali⸗ ia reſtituenda. ſi mee⸗
Air in le uiſ; alten de ta eſcendi. quod e
Etinuicem. ſ. vun pebnter ng gecſeſe
ris aut capite minuens

,
eſſer con
tempus
d tempus legaſſet
9
pꝛeſcri ſi teſtatoꝛ
. ſug. m
1Ea

ſic
ineris vel a puto
itineris rte non
aneitinrc n
icauit fructu ſ. de u
rnel E .l. ut.
õ
emiſſis uitun
Rinin tem ſer
7 euſu
. ſulue. v
.F. lj uſſru.
et puto. 5 to uſu G
ſtitutu cominerl. i
Nomam, cc
blais YM

01
caſibus 4
ioꝛibus
el ire in ſupenioꝛ
p
latur agere
impediatur
deo ump
T1¹

. per. neget
pe helad ali ſoꝛe ut
geſtgenera ötinet bireppa⸗
—— 40 ot . Ut DR
Septim ner lnltorlr nan “D ene
diun uſ.5. fic letaté. app l. ſed c ditoꝛ ꝙ excep ſuʒ aqt
et ha. e fidem la. ppꝛie l. pꝛocul it ven exateé eo ꝙ vl vf de
uti inſti. d pecuni . uſufruc. zam excep ſolu. ex erat. igẽ cepit
go auia ui Ka iuxia aqu im̃ excep ig ſenetann
n ngedenen Lent eten pedes tuſ ickvians ſonpn ..
. HH n Jolt biſidece ſenatu er vici icear ve.
teſtagineg mimolug ueg leveget J d ahgnen bereced..
keſehar ohe ni nke⸗ õ 35 eE
JòèMUWUĩ deerkree iſtisiure9 t deſcen . r. n zienauc,
hggi e Hehnncſe i vnois ech napa z cohe⸗ nſi dlrnent ve loqui rat relic le H
ſil ibieſuge t: ac a nch Rnullk de Em ke⸗ ut daher man aitabeo gis
Ali itne vebeh F eſtiterit: ccepit: ſenatu C icio iu rediret: cus erelienis ſed nat
ſttud vnus iuſſoꝛ. vl 26 s ñ acc . pter : quia euiũ ius Tic ſi ſic re factt.
WN ter fidei ſtno P. ſſatis ipp i: q tarijad eius a⸗ mawiboe
Muln ter! eriuſe ediſ im tener be incert Et no had⸗ uſum ei leg rar Sinſuf
ſginnipe⸗ qv rioe znd, F le iterim actõe Allud ẽt . gatar ſ ſit ut Etamen 2 erat Kubrieg. Biuſ
uunnn dauise i noie ltũ:neqʒ dit. J endũ ſſcnipti ꝛietate facta: qe oꝛ enbern. di
WTN gen⸗ redeſlnei onſu ſatiſdedi. m cog fr. a beret/ ꝓp entoe kae oſt mo⸗ Aaupeunra⸗ oꝛiã
umntarent aa, eredi atariu tẽ uſufr. ha iſusm ecũia p toni⸗ errinere eronteſſt
dans g ud⸗ J iiuedeibevnocnird
Percde entia l. . in/ ttereꝰ. a ac eſti iui S gqòo talig 6 po D
6 Perts quen cõdi 49 itte CA no ü“ re ius dir . al er gerur. et uido. n
— deliuachuu lberack⸗ * ilenian⸗ tem telenpt erunt ad aliũ Per AW au ſidio
— nue ntan a liäddanc i nus ſfr. petat ꝛue ealvent
lilnmntͤ, de to. li . gon parui Atos — uſulſfr. . 77 ia. 20 leru ſ.ſi ſer. ſ. de
nlie AH ſamant⸗ Faiin, ſea olatan lenetor deil u⸗ en u pia. Baga ſed⸗ dalia.
etibgti HM . Plldandatt ſe gtoe lũ fuit. ſuide tin in 0 it . ij. F. l.i. ide 6 pot
cſtonend. . Peuu aiͤa . is lega ndũ ereduu fu o ſeru vij. remiſ.l. i. crion feſ⸗
ſfht re miati , no diu tr õisnõ ſfruct⸗ fructu cellus! ue Heie urilts en bie
ſ⸗ negin iure itur. vt. lonec . cautiõi ſiie uſu l⸗ :War . Nen ut hic ſe tib i. v cõ
qu im ex 0 1.C9 . Ecine ꝛoſp tur: 187 itu ſoꝛia ſic. vtii ſz per ce
HANIN dellunum er atu.! rcuipe atoꝛ p ⸗ ain. beon tiũ ſerui ſo:i para prregs
eneſg m. e hnmd, leg S: c ſta cre 2 Labe tiũſ ircõ noꝛ nro netego
ſen kiri ⁊c. ais rieſed arc n te⸗ ra nl r eniimun noõ nale Knke
in fa e. . . ſ: mmu. intel o⸗
3Aeliuat renchunctan non ſuo ulus. ſniam lerg eiudlnn ire a
eeni dan ex lberatos. er 1ͤ P Edo ig 7 fac .l. i 0
Uaan 2 eberms. dit fideiu eregue 4 aaiminan n6 atiatnrur. lerllkand
i Ergger u⸗ Auane- edſate bocui nn Hactrhnen bntirz
on iu Gaecn pꝛo ra Nſuipi ecuie d :et ca er ri ei: g 1 pp nis adn ercõ⸗
einni ſuran, ſaa i. 1 fructup oꝛtis: e ia. p enelcle legat igsno aaicgeuni b. niez
Mennspas .boere ſallſei I nunt m (u a9 . Mſu ib?* ut k: etiã n a ꝛiam co erſonali
entenſi R. deſolu.l interpo 1s. aliter frui.Z ne qui leget᷑: 5329 2 itute p lias u
jiſtite ut. ſ. ibus. ſus int lonis. , uss ſine fru. leg t uſqa o ſerui det. a ſſit
tän numerat lit ſus inte ution meiins cali fi eget ſ iuſuſfru. le dituſq ſinon polſidh 5 poſſi
iſaire igri S isdiminutiot eci qᷓ his t lis liuſun ireuac t: ita non! uaſine
c ſaellalhi eniß borettecl let H ufim loei e in n aigis, gua
ſmait fud ſaer: eptio 9 amittin ntũ pe lIsappe ceſſe ẽti s uſũ la pſtare: ſi uſu Uſuſfu. llus éuſu
uuſtun poteſt ter alteni 18: ſi uſus ta decieuſi nma⸗ out ſig at᷑ uia temliun me adi ſer. ur. p
R uake JJMD n ſsiunder
uaei Con etiã t: qu iã fruct Pu it. ocadiec iter ade ſüfr. ſz Wasder edi⸗
üuli arngan, ſi „71. etia true ſt: ſtip 5 alunt: hoca oiter ad kuſũ t 256 iin sdiwi
— darin e..do atione eti ndũe uida ti .legat ſpſegt u ditꝰenõ Antn tum int⸗
adl nn tes * G rarongs an ſin 0 ſin⸗ 4 ri⸗ . n nad erren en graaſeum mu⸗
nngn b.l iuir li t inter inc int ma. lega itariũ fund t: u dece iectio y uſu.
wand Ar nſi de ovli erit ehanc it pecun oſt ſuſfr. le ditariũ 190ſegk: 5 nilis adi rene .
fun nne xrcon man. ne 1 E:qʒ da ſiue ant ri ſtipu eſt Pe Edo fru tet uſu . iter er ha. l. p elib.⁊ po
unfun Bumſinhaf f. one: onto: ſit:tene em. tiqʒ ag bipꝛeſt tantũ:⁊ in fi. ⁊. j. d
— an . autem p ia data ADei. in ditu ſibi aditus
ane da ideri. ſci 4 pecuni⸗ kat? ſit un chaclit auteé etiri. .ſeruu
ircem Aene an ⸗ n lega roma trum ftid eſt non poſſe z. F. fi 8.de le. i. cet R
tumn ſchnonh ee. nem. alicui luel arom Hon eſt id eſtn . filij. F. i feergo in do
D uonee S, en an ð,
— caiis de :nullus ui ole E
mine ree arFde um:mu 0 etgualnaue iKce r oieſe
Iſch iij. fin ,3 mo. ce qu ſcili 461 8.
ſlanmi: geſtte
nn L SðUð gquiba
n rln aultaniree
mllit P 2 de eſerip.
ch⸗ n .
nficr dtlt⸗

ſeſſione uſuſeu petat uſumfru. led loquiturcum fructuarius non poſſide/ & Zi frui intendere per confeſſoꝛiam poteſt. ſcilicet intendere con
ſeſſione uſuſru. petat uſu 10 Neſſoꝛiã. licet ⁊ ipe petat uſumfru. cauſalem. du

batuſumfru.fundi.tunc ergo vẽdicabit vſumfiu.cũ dictis utiluatibꝰ. non
ut ꝓ ſeruitutibus ſeruimtis ſed quaſi ſit ꝑs ipſius uſuſir. ſed quid ſi alius

poſſidet uſumfru. alius dʒ ſeruitutc.et ſi im pediatur ire qñ eſt in q̃ſi poſſeſ
ſione ꝓponet unile interdictũ quaſiuti poſſidetis quaſi ꝓbibeatur frui.vt

et.j]. ſi ſerui. vẽ. l. ij. F. p.

ſed certe poſſidenti dat

vt. ſ. e. l. pe. F. ulti. et iõ
gquia ſoli.
Et recte.alias hic inci⸗
pit lexet alias non.

a ¶ Pꝛeſtandum. utili

tatem et ꝑtẽ vluſfru. vt

bAltilitatel. qñ antea
ſeruitus fundo nõ ð be

batur et ſeruitutes quã
doq; debeb ant quo ca
ſu loquitur pꝛin. bꝰ.l.

c ¶ Mon poreſt. ſine ma

gno incommodo.

de INõ eſſe p̃ſtandas.
vt et. S. de uſufru. l. ſi is

q̃ binas.et ar.ẽ.j.de cõ
traben. emp.l.in uendi

tionibꝰ. F. fi. et. l. ſequẽ
AJab berede.ſerui⸗
tutes. ſed videt᷑ ꝙᷓ;
non poſſit ꝓpꝛietariuſ

ſeruitutez imponere. vt
gS.de uſufr.ſ et ſi quid
H. ſed nec.que eſt õ. ſo.
bic im poſuit ſeruituteʒ
eo tpe quo nondũ ceſ⸗
ſaret dies uſufru. quia
relictus erat ſub condi
tione vel in diẽ. hocnõ
valet.vt.j.quẽadmo.
ſer. amit.is ciu.ꝗ.fi.⁊.j
de cõdic.et demõ.ſi fũ⸗
dus a teſtatoꝛe. die er/
go melius.hoc pꝛediuʒ
erat hberedis.non ðᷣfun/
cti.vel ibi iam cõſtituto
uſufru. bic nõ.

f ¶ Seruerur. vt. Z. qui.

mo. uſuſfr. amit.l.repe
n. F. fi.et.l.ſe.accur.

Aiuſumfru.tradi
C z a legatario em̃

ſeui fuerat uſuſfru. lega/
Vtus.ioq; non potuit fa

cere fructuarium.

b ¶¶ Eum. ut ſibi fid eicõ

miſſario reſtituatur.

e Dütaxar. quã ſolaz

baberʒ iure ciuiui inſpe
cto.ſed de iure pꝛetoꝛio
etia ꝓpꝛieratẽ bʒ cũ u⸗

ſufru.ut ⁊.Sꝭ.qui.mo.

uſuſfru.amit.l.i.S.i. et
l.ſi legatũ.⁊.l. pompo.

an uero ⁊ uia debeat᷑ fructuariole
gato ei uſufructu. Hõp.li.v.du
bitat.⁊ tñ recteputat:ꝓutuſuſf.
ꝑceptio deſiderat:hoc ei pᷣſtanð
Sʒ an et aliasutil tates et ſuitu⸗

tes ei heres pᷣſtare dẽat:puta lũi

nũ et aquarũ an uero ñ:et putoe/
as ſolas pᷣſtare cõpellẽdũ:ſineꝗ⸗
bus oĩnouti ñ põt:ſʒ ſi cũ aliquo
icõmodoutat᷑ nõ eẽpꝛeſtandas.
abherede (p-Omp.
ex teſtamẽto fundi uſuſfr.
petitus ſit:qui arboꝛes deieciſſet
aut edificiũ demolitus eẽt:aut ali
quo mõ det erroꝛẽ uſumfru.feciſ
ſet:aut ſeruituteſeimponẽdo.aut
uicinoꝝ pᷣdialiberãdo:ad iudicis
religionẽ ꝑtinet.ut inſpiciat q̃lis
ante iudiciũ acceptũ fundꝰfuerit
ut uſufr.hoc qð ĩter eſtab eo ſer⸗
uetur.. „ , „ „
q . Miuſumfr. traditũsſibi ex
cauſa fideicõmiſſi deſijt in

uſu hꝛẽ tantotꝑe:quãto:ſilegiti·
me eius fcũseẽct:amiſſurus eũ fu

erit:actionẽ ad reſtituẽdũ eũ hꝛẽ

nõ dʒ. eſteni abſurdũ plꝰiuriſ hꝛẽ

eos ꝗ poſſeſſionẽ dũtaxatuuſuſfr.
nõetiã dñiũ adepti ſunt.

Sndodetra⸗ I Dem.
ι couſuf. legat?eſt Licio:
et eiuſdẽ fuudi uſuſf.ſempꝛonio

ſub cõditiõe dixiĩteri cũ ꝓpꝛieta⸗
te uſũfru.eẽ Iʒplacet cũ detracto

uſufru. fundꝰlegat᷑ apð heredeʒ

uſũfr.eẽ.qꝛcũ paterfa.detracto
uſufructu fundũ legat:et alij uſũ

fru. ſub cõditiõe:nõ hoc agit ut

F fiet eſt rõ ſimilis ei que eſt bec.et.j.de cap.et poſtli.reuer.l.in bello..ſi

ndus. eſſe.et᷑ ita a

pud ticium non apud beredem. vt ar. S. de uſufr.

ſi ticio fructus.i.reſponſo.

¶laceat. ſcilicet alias. .
. on boc agit. ſ. in mente. ſed hic videtur mala rõ.ð vt ar. S. j. deſtatli.
qui

ſeruum. in fi. . ubi dominus factꝰ plus iuris dʒ bꝛẽ qꝙᷓ non dñ̃s.

i. pecuniã. vbi dicit ꝙ dare iuſſus uiderur beredi iuſſus.ſed bic quaſi
certũ eſt ad beredẽ nõ pemeniuri.vt ar.j. de condi. inde.l.iul.

Wlianus.

Ziber.

5 Seerum vas dicitur ſeruitus.et dicitur foꝛmalis.
a ¶ BDeruire.i.ſetuituiẽ debere.vt.j. de iu. do.l.cum in fundo.in KM
2⁊. ]. de ler.ru. pꝛe.:.in re cõi.hoc iñ qũq; fallit.vt.j.de ſer.ru. p.l. ina

apð heredẽuſuſfmu. remaneat.

pyʒ uſũfr.dñs aũt fůdi nõpᷣt:qꝛ q

Zi fmiius ſi;⸗ ¶ ¶pi.
bi eẽis ſolꝰ pᷣt intẽdere:ꝗ

hʒ ꝓpꝛietatẽ:utẽdi fruẽdi iusſe-
ꝑatunõ hʒ neceni pᷣt ei ſuꝰfuũdꝰ
ſeruire.de ſuoei:nõde alieno iu
re quẽq; agere oʒ quãqᷓʒ eni accõ
negatiua dño cõpetat aduerſus
fructuariũ:magistñ de ſuo iurea
gere uidet᷑:qᷓ; de alieno cũ inuito
ſe negat us eẽ utendi fruẽdi fru⸗
ctuario:l ſibi iuseẽ pꝛohibendi.
Nð ſi foꝛte agit dñs ꝓpꝛietatis
nõ ſit:q̃ʒuis fructuariꝰeius utẽdi
nõhẽat:uicettñ iure:quopoſſeſ⸗
ſoꝛes potioꝛesſſunt licʒ nullũius
hẽat. Itrũ autẽ aduerſus dñm
dutaxat in rẽ actio uſufr.cõpetat
an etiã aduerſus quẽuis poſſeſſo
rẽ:querit᷑.et Jul.lib.vi.dig.ſcri⸗
bit hãc actõʒ aduerſꝰ quẽuis poſ
ſoꝛẽei cõpetere:snã ſi fundo fru⸗

ctuario ſeruitus dẽat᷑: fructuanꝰ

nõ ſeruitutẽſʒ uſũfru uẽdicare ð

bet aduerſus uicini fundi domi-

nũ.Si ꝑtis fundi uſuſfr. ↄſtituã

tur:põt de eo iu rẽagi:ſiueuẽdic,

gꝗsuſũfru.ſiue alij neget. In his
aũt actõibusquedeuſufru.agun

tur:etiã fructꝰ uenire pluſq̃; ma

nifeſtũ eſt. Si poſt litem conteſta
tam de uſufru.fuerit finitusuſuſ
fru.an ulterius fructusdeberide
ſinant:et putodeſinere:nam et ſi

moꝛtuus fuerit fructuarius:here

di eius actionem pꝛeteritoꝛũ dũ⸗
taxat fuuctuum dandam.

b Opoꝛtet. mſi
haberetmanda

tuz. ut. . neg.
geſt. l. ſi pupilli.

cMegat. i. ne/
gando dicit ſile
negar. j. de in di
em adiec.l. vbi

quandoq; poni

tur negat ꝓ die.
ut in aut. de tni.
et ſe. F. illud col.

H„-N —

11,
d ¶Qui agit. ne

gatoꝛig.
e Fructuarius:
quodam.vlł qui
putatur Jo.

f ¶ Potioꝛes. i.

petitoꝛe non im
plẽéte ſuam intẽ

tionem. etiam ſii

ipſe fructuarius
qui eſt in poſſel

ſeſſione. nibil ꝓ

bet. vt. C. de e⸗
den.l. qui accu/
ſare.et.C. de rei
pen.l.res aliẽas
et inſti.de inter

dic. F. comoduʒ

certum ſiis qui
intendit negato
riaʒ. ꝓbet le do
minum.denega
bit facultas fruẽ
di fructuario ni⸗
ſi de ſuo iure p⸗
bet. quia pᷣſumi
ſi conna ꝓbet.
vHt. Æ. eruitu.

pig.act.l.nec cre
ditoꝛes. S. ut au

tem. ſi autezʒ no
poſſidet fructua

riusſemper.id
eſt ſiue aduerſa/

riꝰ pꝛobet ſe do
minum ſiue nõ.
imponitur ei ne
ceſſitas ꝓbadi.
ge Anum autẽ
competere.ideo
dicitur in rem
gdd B

b Seruitutem
ſcilicet directo.et dic v t. .e.l.i.aʒo.ſeruitute tamenvtetur.vt.j.ſiſer.

uen. l. ij. F. ij. ſed ar. contra.j. de ſeruitu.l.ei qui.ſol.ibi nihil dicit de

fructuario łiʒ de ſimilibꝰ dicat. et eſt rõ.quia hic eſſz ſeruitꝰ ſeruitutis

i ¶BSi partis. uẽdicet per cõfeſſoꝛiã. alij pernegatoꝛiã.

K ¶ An bis etiam fructus. vt et. ſ. l. pri. 5. fi.

IBSi poſt litem. fuctus capitis di. .. —„
m erenoꝛum. vt et. z. de rei ven.l. fructꝰ in fi. et .l. ſequen. et. ſ⸗
de uſufru.l. qui uſumfru. in fi.et.l.queſitũ.et.l.defuncta.

a cri
(AAer
Srt

ulanſfß

pnmnte
Murſd
30

ln
erlen 1dn
s

latſepotui

Alpere t.o,
rft renl 90

Sugtpuun.

((iu iuna

ocorfeſons

Mi ſolierdi
Au. Ilen pu

leona ausdo

ö donion

n tcrſtev⸗
s,,töͦdet
blei ſcho .
bic uneniti
Nor ſoticedt.
glus non facht
fuens ſvos t

arſberlafle,

lenontncn.

((aur ciſ

ſeri pen locl

ein cteſo

Kachh

ck pecicis
Nobus.

(bnnn
ciapereperüͤt

ſnl ouet
Nchcentz.

ealil

ſpalppeze
lrphins bas
cot ci hoſi

eogegte

iſſtirden,
iiſſane d ſci,

un g in

uahi die,
unnne,

(mut

aſtane

Eidelſgin
(Dnn

Itgan
enn

W
efe ſeng
D

ſet,

Po
Peticeneng

Plͤeſuune

lotennad
Pefunn
gliekn dd
ſienenit
bernt NH
Denlctia

ſoree Coen

NnSlnx
Eennſtl dee

dic aet

Cnun id

ptencltnge

li oben
ninuntag

hfhhaltsfn

diſftuauaron

ſdeſtc e

betaa iua
Uurneslbene

ſhen t
NtCSGN
Ais
igNcNet
znſen
len Korg n
poſrfnnn

Atſuemnen
gotgkn

riunſtee

nponiutn
cſius i

Cnhen
Nlctwod
du.

7nin
Onctenn ſil

4

q ¶ Us q. uſufru

4Sure vrquia
Plſcripſit poſſel/

fructus ſuos. vt

cũ potui

66

Septimus

Ructuario.alias incipit. S.er alias lex. .
Jo Renouare. quis renouabitur. Rũñ. doloſus quidem ſine du
bio tenetur de dolo in quo venit ut cõſtituat uſumfru. ał iuratur in
litem. vt. l. arbitrio. S. de dolo.ſed liberatus tenetur in ſubſidiuʒ.vt
3. de dolo. l. penul.et de eo per quẽ fac.eſt.l.fi.in pᷣn.
pAut funduz.
iñ quibuſeſt cõ
ſtitutus uſuſſfr.

RRuctuario? ¶ Om.
gꝗ uicit:ols cã reſtituẽda eſt
et iõ ſiſerui fuerit uſuſfr. legatꝰ:
qcd erx re fructuarij:łex oꝑis ſu

ctuarius. .

NWicrne bote iCoſecutc poſſeſſoꝛ: debebit re
dereiven. .poſt ſtituere ſed ſi tꝑe foꝛte uſuſfru.a
nr ſuetun miſſusẽ:alio ꝗdẽ poſſidẽte:alio
no confeſſoꝛia a aut liti ſeofferẽte: nõ ſufficit eum
benrHunne di uſũfru. iterũrenouareꝰ: uer caue
buiciana qujdo Ie quoq; eũ de euictõe uſuſfr. oʒ
and domio un gd eni ſi uũ aut funduʒ is: qui
mus. vt o depu poſſidebat pignoꝛi dedit:iſq; ab
blici. ſiego. i. eO ꝗ pignoꝛi accepit iure uti ꝓhi
bic tamen ita. ſi

bet᷑:debebit itaqʒ hꝛẽ cautũ.Si⸗
cuti fructuario in rẽ ↄfeſſoꝛia agẽ
ti fructꝰ pᷣſtãdi ſunt:ita er ꝓpꝛie⸗
tatis dño ſi negatoꝛia actõe utat᷑
Sʒ in oĩbꝰ eita demũ:ſi nõ ſit poſ
ſeſſoꝛꝗ agat.nã et poſſeſſoꝛi ↄpe

non ſatiſdedit.
alias non facit

ar. j. de uſufr. le.
l. uxoꝛi fructu.

. liarun ut ſſi
ſerui. ven.l.loci

coꝛ. F. in cõfeſſo

b tunt. qð ſi poſt. idẽt:nihil fructuũ
id eſt pꝛedicis oie ↄſequẽt.qð ergo officiũ iu
een dicis erit: quã hoc:ut ſecurꝰ ↄſe
Al pecteperur tur fructuanij fruẽdi licẽtiã: pꝛo
ipſi vel potueft pꝛietatis dñs nõ inquietetur.
peciperedt.sĩỹĩs8s8.
ey pdictis boas ι‿ iudicium accepit ſi deſierit
dareleni Pol poſſidere ſine dolo malo: abſol⸗
ſti. deac S. egue uet᷑. Qõ ſi liti ſe obtulit: et quaſi
er. .ſſer. ven.l. Poſſeſſoꝛ actõʒ ð uſufru.accepit
et ſi foꝛte. S. ſciẽ/ damnabitur
dum. licʒ. P. in amnabitur .
negatoꝛia dixe/ —
hoc caſu. cum a

ctoꝛ poſſidet: quã bic.⁊c. 3H ¶ Inquiet. qſi dicatnullũ. ĩmo etali
ud eſſe videtur. vt pᷣtentos fructus faciat reſtitui. vt. s.l. pxi. 5. fi.
VAi de uſuftu. abſoluetur. vtet.S.de rei ven.ſin antẽ.ꝗ.i.
(Damnabitur. vt et. S. de rei ven. ſin autem. i. Rii.
ſRubꝛica. ¶ De openis ſernoꝛum.
animalis.vt.j.vſuſfru.quẽadmodum ca.l.huic.in fi.
era oſiſtit.eſt eni diurnũ officiũ.ut ſ.deoꝑis.li.l.i.
eg ☛ natula.obligatio operarũ vel oꝑaipᷣa.
¶Uenit.qui venit.cũ eſt in dcã oꝑa incerta.ſed ſi certa tũc
it p̃ſtari. et non eſt pꝛeſtita. vt. bic et. j. de ope.li.quotiẽs.⁊.j
de Etad lel ogeasedeſ adita hereditatẽ.nõ pꝛiꝰ.vt.j.quã.di.le.
ce. l. ij. g Aelaii erit.nã et hic expectat᷑ natiuitas.vt.j.ò ver.ob.
inter ſtip. F. ſacr. et.l. interdũ.et.j.de ↄdi. et demõ.l.i.in fi.
ere. ſerui diminutõe minima. nã nec nõ utẽdo. nec moꝛte.lic
iſucapi. ꝓpzeratis ſic qð eſt mirabile. nã ſecꝰ in uſuſruj.vt. ſ. de
uſuftu. le.l. i.et. S. de uſufru. locũ. . ꝓpꝛietariꝰ. nec obſtat. j. vſuſſr.

/ 1 .

quead.cq.l.idẽ eſt.ybidðꝛ ꝙ moꝛte exnnguitur.qꝛ ad certa legata de

ℳ

nit: quo pſtãdaẽ quẽadmodũ cũ

oN Pere fui tiſ di⸗
6,)1 e Pui legate capitiſ di⸗

Deoperis ſernoꝛum.
Deuũi ct babitanone.

quibus erat ibifacta mentio.refertur non ad legatum opere. Item nec ob⸗/
ſtar. iſti. de acqͥ. per ar. S. i. vbi opera perijt cap.di.qꝛ ibi de operis liberroꝝ
que ius in perſonã non tribuũt cũ ſitber.bicin ſeruoꝝ.que ius tribuunt
et cũ nõ ſit ꝑſonale.nõ perijrut dixiniſi magna vel media ca. di.que omia
iura publicantur. ðBÿ
—— ominuſuk⸗
MM cõmoditate.
Heraiactu ¶p)Zlu. nã nõ uſuſf.ſed opa ſer
ſiſtit:nec antein reru, ulfur legata q oifent
natura eſt quã is diesue ſicfacit ad ti. Var.
l. ꝓxi.vel expone bãcyt
K ¶l?ercedes. loca bit
igitur oꝑaſ ſerui ille cui
legara opera eſt. vt.ſj. ð
uſufru. le. lij.
Nuctus bominis.
Ain operis. vnita tez
quandã uoluit notare
inter uſumſru. etopas.

ſtipulamur qð ex arethuſanatuʒ
ert½ Lpianus.

mmmu. ñ amittũt᷑.¶G. ¶i.
i hoisuſufr. opꝑe ſũt ⁊ ob
as mercedes“. I Dez.

NRucctꝰhoĩsi opꝑis ↄſiſlit:et

retro in fructu hoisope ſũt: ⁊ ut

in cetens rebꝰ fructꝰꝰdᷣductisne
ceſſarijs ipẽſis intelligit:ita ⁊ in
opis ſeruoꝝ. ¶ ¶Erentius.

D ens ſerui legatis uſũ da

tũ intelligi:et ego didici et
Juli. exiſtimat. ¶u Mpianꝰ.
NAm ð pᷣuiopis artificiſ agi
Atur: ꝓmõrreſtituẽde ſũt.ſʒ
mediaſtim ſᷣm miſteriũ ita ?⁊ Mel
la ſcribit.Si mioꝛ annis.v.ulde
bilis ſit ſeruꝰ: Hꝗs aliꝰ cuiꝰ nulla
oꝑa eẽ apud dñm potuit:nulla ex
timatio fiet itẽ uoluptatis:ł affe⸗
ctõis extimatio nõ habebit᷑:uelu⸗

ti ſi dilererit eũ dñs:aut in ðlicijs
habuerit.ceterũ deductiſ neceſſa

rijs impẽſis fiet extimatio.

ſ deuſu et hiĩtatõer.et

vt eni illud dicitur. ego

ſum in patre: etpater ẽ
in me: ica bic in fruciu

ſunt opere. et in operis
Leſtuſuſiru.nõ eſtth ut il

la oĩmoda ſimilitudo.

vr pʒ ex differentijs ml⸗

tis notatis. S. e.l.opere

m Fructus. q.d. ſiue le

gerur opa in hoie bẽbit
legatanus fructü hoĩs.
et econtra ſi leget᷑ uſuſf.
in boie bebit operas.

n (Intelligitur. bocnõ

ideo dicit ut debeãt ex⸗
penſe reſtitui illi qui ba
bet operas. vt.j.omo.
in rebꝰ.S.poſſunt. ſʒ ꝓ
pter ulnimũ annũ ĩ quo
legatũ finit.nã ꝓ quo/
ta anni non durat opꝑpa

reddidit extimationem

retentis ſumptib ſicut
in dotali pᷣdio.vt.j.ſo.
ma.l.fructus.vel.l.pla

ne.vt ſonat ut.j.ſo.-ma.

l. vlti.ĩ pn. ⁊ in ſi.

Peulſu et habiratione. (Menz nng: 29t⸗
9 doſ am non pꝛopꝛie

oſſunt opere dici uſuſ

vel uſuſfruc.vt.j.ad. i.

Qn deſe erui. p möpgruo arbitrio boi iuri.

Foꝛte idẽ in openis cuiuſlibet

fal.l. i.F. ſi opens.qð/c
pꝛobari põt per multa
diſſimilia. que no.S. e.
l. opere.
Reſſlituende ſunt.ſq opere.i.earum eſtimatio.ipſe.n.eedem fieri
non poſſunt.vt.j.decondi.inde ſi non ſoꝛtem..libertus.

A

r ¶ Si mioꝛ apud dſñim ſerui poſſidentẽ ſeruũ.et facit.S.de rei uẽ.l.ceterum.

ſtituit᷑ etiã nudꝰ uſus

ſO HHon babebitur.vt rõe affectõis poſſeſſoꝛis cõdemnetur in plus.liq; rõe

affectõis actoꝛis qnq; reus ↄdemnetur.vt.j.de tu.et ra.diſ.il.i.et..mãda.
l. cum ſeruus exter.etde ſer.expoꝛ.l.ſeruus ea. Jo.

t ¶ Deductis. factis ab operario in eius alimétis.nò rõe tempoꝛis.quo v.

us eſt opera.ſed ultimi anni.quo debetad ꝓpꝛietatẽ ꝑuenire.vt dixi. . e.
l.fructus.uel plane ur in pꝛin.huius.l.dixi.
¶ Rubꝛica. De vſu er babitanone.
QAInc videdũ.ðvſuiet babiatione.eſt aũt babitatio ius babitãdi in
liena domo. ꝙ non eſt uſus. uel uſuſfru. ut inſti e.S. ſi ciil.
. ¶ tiam nudus vſus.i.nõ ſolũ uſuſſru.ſʒ quid eſtuſus nudus
Rñ.nudus dicitur in reſpectu.qꝛ eſt ſine fructu. et põt ita diffiniri.uſus.eſt
ius utendi rebus alienis ſalua rerũ ſubſtantia.fruendi enim in diſftin tione
yſus nõ ponitur ponit.yt.j.l. xi.i.mñ.licet in uſurru ſupponatur.vt.s.de

d— RW — —–à „NT„
vi et I rrt dPrre Sie S er. ban erb d = = p-ße »
„. . .

vr .-ſ. =.

20

nſufr.l.i. ex qua biffin itione patet qᷓ vſus non põteſſe pꝛopꝛie in rebꝰ que
ſolovſu ↄſumunt.ſicut nec uſuſfr.cũ in eis non poſſit eſſe ſalua ſubſtannia
licet videatur contra. S. de uſufru. earũ re. queuſu cõſu.l.i.⁊.ij.ait eni uſu
cõſumũt.vñ vr̃ ꝙ uſus ſit in eis.ſ certe ibi nõ loquit᷑ de uſu qᷣ ẽ ſeruuꝰ. 35.
a ( Et uſuſſru. vtinſti.e.in pᷣn.ſed fallit in caſu.vt.j.e.l.uſus pars.

Aiuſus.ſingulis.
.— q; in rebꝰ. nel ꝑſo⸗

nis in quibus bicita ſe

habeant.
c ¶ Domẽ. non ſol. im
mo et ſolus põt. ergo le
gatur ſoluſ ꝓ ſolo.⁊ di

catur nõ ſolũ ipᷣe mariꝰ

tus.verũ etiã ⁊c.ſic.ſ.ð
vul.ſubſti.l.qui liberis
vel ſubaudias tm̃.vłſo
lum.et dica tur non tmñ̃
ſolus.ſʒ etiã ⁊c.ſicut ſſᷣ
augditur tm̃.vel ſolũvel
ſile. vt. . de re. du. ſi is
qui ducenta.F. i. ⁊. j. de
pecul.lʒ.in fi.l.vł infini
tetur nomẽ. et dicat pot
babitare nõ ſolus.ſicet
j. de reſta. qui teſtõ. S. ſi
ſeruus.⁊.ſ.de fun.do.il
dotale pᷣdiũ..fi.⁊.s.
de iudi.l. i.et.ij.
d Iadem libertos.poſ
ſe recipere.ait Jo.
Eterũ bitare.ut.jſ.
.l. ſed nec. ſed con
tra. C. e.l.cũ ãtiquitas
ſol. ihi in habitatiõe.vt
poſſit locari hic in uſu.
f ¶ Motat.repꝛebẽdit la
beonẽ. qui iquilinũ vo
cauit eum qui recipiat
ab uſuario gratis et qð
ſubicit nõ uelle.i.nõ de
bere iuxta illð.ſic uolo.
ſic iubeo. xc.
g¶ Quicũ eo bitet. et ẽ
rõ.quia qui mercedem
nõ pꝛeſt at domũ nõcõ
ducit. vt.j.de dona. int
vi.et vxo.ſi uir vxoꝛi.i.
reſpõ.ſed gratis recipit
ſed quid ſi pᷣſtet merce/

dem. ut ſtatim ſubicit.

r̃. eſt inquilinꝰ.

b Unuidendũ. Inui

dioſus ego nõ inuiduſ
elſe laboꝛo. accur.
i Liberi ſint.vt.j.ð vᷣ.
obli. ſi ſtipulatus fuero
per tte.
R ¶ Mulieri matrimo/
nio. i. debito iure mamn
monij.matrimoniũ.n.
nõ ideo diſſolueret᷑.nec
id eſt dʒ afferri impedi
mentũ nuptijs gᷣctisvł
contrabẽdis.vt. C. de
inſti. et ſub. l. repᷣbendẽ
da. et.j.de cõdi.et de.l.
