f Retionem. plata querela.

g Exercere. buius.l.ar.dicunt qͥdam eum intendere petitionibere/

ditatis qui querelã ꝓponit.ſed boc falſum eſt.p:

Em qui Aulus.
Ainoffic ioſi teſtamenti que⸗

relam inſtituit:et fraude heredis

ſcripti quaſi tertiam partem he⸗/
reditatis tacite rogatuseſſʒ ei re

ſtituere:reliqꝗt eam actionem:nõ
uideri deſeruiſſe querelam.⁊ iðᷣo

non ꝓhiberi eum repetere incho
atam actionem.¶¶ Item queſitũ

eſt an heres audiendꝰeſtante de
inofficioſo querelam actãideſide

rans reſtitui ſibi ea qᷓ ſoluit.xn.

ei qui ſciens indebitũ fideicõmiſ
ſum ſoluit:nullã repetitioneʒ ex
ea cauſa cõpetere.i Ideʒ rñ. eui

cta hereditate ꝑ inofficioſi que⸗

relam ab eo:qui h eres inſtitutus
eſſet ꝑinde omnia obſᷣuari opoꝛ/

tere ac ſihereditas adita non fu⸗

iſſetꝰ.et ideo et petitionẽ integrã
debiti heredi inſtituto aduerſus

eum:qui ſuperauit competere 2
et cõpenſationem debiti.

Jlius · tKRiphoniꝰ.

9 0—

poteſtate. Mec pꝛohi
trem dixi iure filij accuſare*.nam
indignatio filij eſt. et querebatur
ſi non obtinuiſſet in accuſando:

ey re iudicata.ſed ↄta videtur. C.e.l. i nam ibi p V
la.et dicotra fideicõ.dari actionem:ac ſi ꝓ berede vel ꝓ poſſeſſoꝛꝛ

non impeditur quominꝰin⸗
officioſum teſtamentũ matrisac
cuſaret: ſi pater eius legatũexte
ſtamẽto matris accepiſſet uel ad⸗

imo quia inſtitutꝰ

eſt heres donec
ↄtra eum ꝓnun
ciet. vt.j.de vul.
ub .ex facto. F.
fi. ergo aliꝰ ex pꝑ⸗

te vel ſolidũ he/

res eſſenon põt.
vt. ſ. de regu. iu.
l. qð Z. F. l. ſecũ /

do quia ceteras
actiones intẽdit

pater ĩuito filio.
ſed querelam ſi

vt. S. e. papi.i. re

ſpon. Item pro

nobis eſt in e.l.

F. ſi klb. et.l. po

ſthumul. F. ſiqᷣſ
Item iſte ſi pe⸗

tit bereditateʒ er

go ex teſtõ. Labi
teſtato.vt.j.ti.i.
l.ij. et. iij. ex teſtõ
non. cum noͤ ſiti
ſtitutus.ſed nec

ab inteſta. quia

quãdiu ⁊c.pt.ſ.

de reg. iu. qdiu
et.L. cõia ð ſuc.

l. anteq; . JItem
petitio heredita
tis datur contrrra
euz qui poſſidet

pꝓ berede putati

uo: vel p poſſel/
ſoꝛe.bocautẽ ve

rum eſt eſſe eum

beredez. ergo ea
nõ tenetur. ſi au
tem obijciat. ꝙ

izm boc ſũt duo

idicia. mm. ſit ita
ſ. querele ⁊ peti.

iſſet ſererlitaec gchin alns 3
ꝛohiberi pa⸗

bereditatis. vel

dic ꝙ licet peni/

tio ſit noua actõ

tamen ſtatiz ma

datur executioni
quaſi ð ea ſit co

gnitum. ſicut fit
in actione in fa /
ctum. que naſcik
ponebatur quere

poſſideret.ad hocrũ.ꝙ querela ſicut petitio hereditatis dat᷑ j eum
quiꝓ h erede:vel/ꝓ poſſeſſoꝛe poſſidet.alio tamẽ reſpectu quia in
petinione hereditanis ntulꝰ ꝓp berede vere non eſt ntulus.ſed in que
rela vere quidẽ eſt titulus.quia ſcriptus heres vere eſtinterim hereſ
ſed fingit᷑.et videtur q;tum ad querelam non beres.qꝛ non videtur
deſtitutus ⁊c. vt.S.de in inte.ᷣreſti.l.nemo.nec videt᷑ poſſeſſionẽ ade

ptus ⁊c.vt.j.de acqui.poſ.l.non videtur.vtraq; mñ eodem libello ꝓ
poni poteſt hoc modo.peto teſtamẽtũ rũpi.quia inofficioſum.eteo

rup

— .

De eruiſſe. quia non tam pociſcitur: qᷓ decipitur ſicet.ẽ. ᷣ

b ¶ Lonfiteretur. eum eſſe filium.
Am actionem. inofficioſi.

oto hereditarem reſtitui. ſicut in ad exbi.et rei ven.

tran ſac.l.qui cum m.S.fi.et.ẽ.e.nibil..ſi cum filius.

((

6Plſconno,

“ ſRertinen
lign

(Kode

Auii nli
ftht,
vibent

Rche ,5t

Vybotden
Villppepe
nigneyns

MWs, nee
N aali
ſa ac.

2 ſnui
dce.

D
iigflicicne⸗
lrelde
Vctd.

„

H Ne elereſe

ßſrofiate
Mlerdo l
1oentbares.

emnß gf

en heſina
gilamrt L.
heinpr ali

Pohucſe.
Gete.

ſleutg nen.
Unrantr,pt

mſßflaet
Eehneg enn
heungigui
fgmati,
ileni,

uſſanci

noltetin
anlie

iie its

ticod
hrtl
löſtune
Uſalig
Auk in
ESndnſ
ſinnſten

dapan⸗
Metonope

ntn

iotegſni⸗

Puriutpſt
ſuglginz
tseptte
ſon enn
nobiseſiel
ſfl'ln
ſbunſic
Jeenſelz
Ubertuge

=

Goertſtik

ſangrſi

lietijati

Non anniti.

ſinnsſute
Nbinen ge⸗
Gvötiugrn⸗
eniit
.Ctöne
lontih Ja
Dettobette
Ns NMurdan

Anuloſtat

Obantttn

NapelſD.

ſoeboczuit
functchan
herutgzeid

götevenein.

eenbſel,⸗
nberſtin
liiui
gletelet

henttnt N

Negler
pſttouen

Gnenkrßtn

lnetumm
loſdaſto

inorit
an

eo

intsnn

zri ncr
lel
rektmmm
lani

ipſiſiin

voftiſn

lis

Quintus.

¶ Item queſitũ.actam.i. finitam. m Soluic legarar i pe
alis. vel iſti filio qui agit querela. n¶ Baiens inde.i.ꝙ indebi⸗
tum fieri debeat pꝑ querelam. vr hic. et.ſ.de ↄdi.inde.qꝙ quis.ſecuſſi
ignoꝛans veltitubans.vt. C. de ↄdi.indebi.l.fi.
o¶ Fuiſſer. vt. . e. pa. .fi.et.l.qui repudiantis..fi.

De inofficioſo teſta.

b Queri de inofficioſo.accepta pꝛius bonoꝝ poſſeſſione gr̃a agnoſcende
i ¶ Jungetur.vtrobiq;:ſiue petat bono.poſ.ſiue de inoffici Jlitis.
oſo agat.vt.j.de coniungen.cum eman.li.l.i..ſi pater eman.ſed non viti
atur:ſiue irritatur teſtamen tum in rotum.cum iſte ſolus ab inteſtato eſſet
ſucceſſurus.et ſic ille nepos debet nibil babere ſim Pla.ſed dico ꝙ ei con

videturqꝙ non.
quoniam ⁊c. vt

inſti. e. S. ſi turoꝛ
3 6G ,Alij commo/
dum. ſcʒ filio. et
ſic pater ꝙ; izm

bec iura aliqunuid c — . .
etiã extra lbe⸗, ficioſote ſtõ nõ potens. q ſi ex⸗
ſe vel quaſique⸗ heredatꝰ ſit filiꝰ emancipatꝰpo⸗/⸗
nitur filio conſtẽ

ti. certum eſt. et

etadefar.
ven.l.i F.K. c an qð patni datũ eſt: publicaret᷑:
A, quoniam alij cõmodum u ictoꝛie
nem. ſi inuicẽ ſir Parat.et in hac cã nihil ex officio
debliu mſ iſepatris: ſz totũ demenitis filij agi
eniz perditqað ſi tur: ⁊ inclinandũ eſt nõ ꝑdere pa
te enenn trẽ ſibi datũ:ſicᷣm ẽteſtamẽtũ /p
dig. beredem. er unciatu fuiſſet..Multomagiſ
as⸗ ppene⸗ ſimihilegatũ teſtatoꝛ dederit:cꝰ
Iiius. nes de inofficioſoteſtamẽto filius a-
onn calu gens deceſſit me herede relicto:
. — — C 7
igan. ia egoqʒ hereditariã cãʒ pegi et ui
ſcis. ctus ſuʒ:id qð mihi exeoteſtõ re
oreſtate ſʒ lictum eſt:non perdã:utiqʒ ſi iaʒ
r Kili eſt ggre defunct?agere ceperat Iteʒ ſi
lrve melluſ exr arrogaui en: qui inſtituerat litem
y Aeruſare. ſʒ de inofficioſo teſtõeiꝰ: qui mihi
aen r legatũ dedit: litẽqʒ ꝑegero noĩe
us erat beres.li filij: nec obtiuero:perdere me le⸗-
cerhonnis er fle gatũ non opoꝛtet.qꝛ non ſum in⸗
videam yt &. dign': ut auferat mihia fiſcoid:
de impu. et al. qð relictũ eſt:cũ nõ ꝓpꝛio nomĩe
ſub.l.i ſz iure cuiuſdã ſucceſſionis egi
re Bbteinuiſſet. Dlure cmulda uccenoms eg.
pater. ꝓponasjfiliũ( Xlulꝰ.

emancipatũ pᷣteritũ: exeo
nepotẽ in ptãte retentũ heredeʒ
inſtitutũ eſſe:filiꝰpᷣt ↄtra filiũ ſu
um teſtatoꝛis nepoteʒ petere bo⸗
noꝝ poſſeſſionẽ qri autẽ de inof

hm archadium om nia materni generis. bodie oĩa aduẽticia. vt. C.
o marl ber ſrer de bo. que li.cum opcꝛtet.
8 Demerins. an meruerit exberedari vInon.
be Si ſecundum.i qᷓ;uis.¶ Dederit.i.reliquit.
c ¶ Peregi. nam neceſſe babui boc facere.vt.C. quõ et quan. iudetx᷑.
eñ. qui ſemel. et.j.de bo.que libe.l.qui cum maioꝛ.S.ſed etſi mi
noꝛ.et ideo dicit magis.
5 5* perat.aliter enim non traſmittit᷑ etiam bodie ad extraneum.
ſed ad ſuum ſic.vt.C.e.ſcimus.in fi.et concoꝛdat buic..j.de fideicõ
miſſa. li. ſi filius. S. erit. et de bo.li.ſi filius.et.j.ꝓri.rñ.er.j.de bijs
quibus pt indig poſt le.S. qui accuſauit. D
e¶ Kum non ꝓpꝛio.aſſignat cãm omniũ pꝛedictoꝝ.eteſt ar. de. tan

q;. vt din. S. de adop.ſipater. S. qui duoſ.qd facit. vtſi ille qui tulit

ſniam. ſuccedit iudici appellationis poſſit iudicare. Item bec ſuc/

eſlio de qua bic dicit eſt inſtiun de acqͥ.ſi ꝑ aro.ac.
Ipꝛoponas.filius.ſ.emancipatus.
ͤ (MWonoꝛum poſſeſſionem. ſ. cont᷑ ta bu. ſed aliud in filio pꝛe
terito a matre:cum eius ſilentium ⁊c.et inſti.de exhere.li. ꝗ. mater.⁊
ſ. de bono. poſſeſ.cont᷑ ta.l.illud.S.ad teſtamenta.et.l.nõ putauit.

pꝛimo reſponſo.

2 ⁸

terit queri et ita iunget᷑ filio ſuo

et ſimul cũ eo hereditatẽ obtine

bit. Si hereditatẽ ab heredibuſ
inſtitutis exheredati emerũt: uel
res ſingulares ſcientes eos here
des eſſe:aut ↄduxerit pᷣdia aliud
ue ꝗd ſimile fecerint:ul ſoluerit

heredi qð teſtatoꝛi debebãt:iudi

ciũ defũcti agnoſcere uidet᷑:eta
querela excludunt᷑¶ Si duo ſũt

filij exheredati:et ãbo deinoffi⸗

cioſo teſtõegerit :⁊ unuſ poſtea
ↄſtituit nõ agere :parſ eiꝰaltiac/
creſcit.idẽqʒ erit et ſitꝑeexclu
ſus ſit. Mpianus.

C. Nrn inofficioſi querelam
RXuenire plerũqʒ aſſolet: ut
in una atqʒ eadẽ cã diuerſe ſnie
ꝓferãt᷑.ꝗd.n.ſi fratre agẽte he/

redes ſcripti diuerſi iuris fuerit:
qꝙ ſifuerit: ꝓparteteſtatꝰ? ꝓꝑ/
te inteſtatꝰdeceſſiſſe uidebit᷑.
Inõ moꝛtis cã fuerit Ildẽ
donatũ:ſʒ ini uiuos:hac tñ
ↄtẽplatõne:ut in quartã habeat
pt dici inofficioſi qrelaʒ ceſſare:
ſi quartã in donationeʒ hʒ.aut ſi

minꝰ habeat: qð deeſt: uiri boni

arbitratu repleat: aut certe/ con
ferri opoꝛtereid:qð donatũ eſt.

iungitur per illud edi/
ctum.j.de coniungen.
cum emancipa.libe.l.i
quam vla.foꝛte nõ co
gnouit. ſedata eſt enim
diſcoꝛdia iuris ciuilis⁊
pꝛetoꝛij per illud cũ ius
ciuile emancipatũ pꝛoꝛ
ſus repellerer.ſed pᷣtoꝛ
eum admitteret. et ne⸗
potem pꝛoꝛſus repelle/
ret.et ſic ambo veniunt
ſed cont᷑.j.deconiungẽ.
libe.l. i. SF. ſed ſi patruꝰ.
ſed intellige non con
iungitur ibi exheredatꝰ
per titulum illũ niſi pꝛi
uſ agat querela.ſed ho
die pꝛedictus titulꝰ de
coniungen. non habet
locum. cum per auteñ.
ita ſuccedit emancipa⸗
tus filius.ac ſi eſſet ĩ po
teſtate.vt in autenñ.ð he
re.ab inteſt. S.i.col.i.
K Si bereditatem. de
beant.etiam ciuiliter ſi
emancipati.ſi in pote/
ſtate naturaliter.
l¶ Agnoſcere. no. deta⸗
cito conſenſu.vt.j.eo.l.
penul.ſed ar.cont᷑.j.de
acqui.here.l.pꝛo here/⸗
m Si duo. egerint. q;
libet ꝓp parne.
n on agere.ſ. repu⸗
diango.
o ¶ Aco eſcit. ſ. vt poſſit
petere ſicut aliam ſic.vt
j. ſi pars here. pe.l. ij.
C. quando non pe.p.l
l.et.S.e.qui repudian⸗
tis.non autem ipſo iu⸗
re.immo heredi ſcripto
accreſcit inſo iure.licʒ ðᷣ
nouo petat.vt inſtit.de

p Leépoꝛe. ſ .nq; annon. vt. . e. ſcim?. F. illud. he.inſti. F. non autẽ.
3 rca.vt in vna.ſ̊ nonne alia eſt cauſa.cũ inter alias pſonas litiget᷑.
——H

ſ. de excep.rei iudi.et an eadẽ.rñ.impꝛopꝛie vocateandem cauſam
ſz hoc ideo facit.quia eadem eſt pſona et agentis et indicis foꝛte.vel qꝛ de
eadem re.i.de teſtamento inofficioſo tractat.ſic.C. neli.in vna eadeq;ʒ cã.
r ¶ Diuerſi iuris.qua alt᷑filꝰ.vet alt eẽ̃ne.⁊ agit᷑ de reſtõ patris.vel alt᷑nõ
capax.qꝛ turpis pſona.alter honeſta.et agitur de teſtõ frams.vt.et.S.e.l.

mater. . ſed non eſt. ⁊.l.nam et ſi.S.füius.

8 Qidebitur. ſ.ex poſt facto. als contra.inſti. de bere.inſtit᷑ S. non autem.
ſecuſ autem in teſtamento upto.qð non pꝛo parte:ſed in totum rumpiuur

vt. j. de iniuſt. teſta. l. pe.

non moꝛtis. vt in quartam. quia als non computat᷑.vt bic.⁊.C. e.
Iauando. 5§. generaliter. . C. de col. l. pe. in i.
epleat. als debeat᷑. hoc de repletione addituʒ eſta cõpoſitoꝛibuſ noui

muris per id qð eſt. C.e. omnimo. ẽ qð ſubijcit de collanone facienda ex
teſtamento adijcitur ꝑ id qð eſt. ¶. de colla.in auteñ.ex teſtamento.alij di
cunt ꝙ mutatur caſus.vt dicat ab inteſtato:cum ex ieſtamento nõ fiat hec

iuris collatio.vt. C. de col. l.i.

—

x¶Aut certe. ſed dicas non agi ad repletionem nec eſſe

dic ꝙ mutat caſum.quando ab inteſtato.

ea contentum aʒ. v

*

Liber

a¶ Si quis pater. beDe inoffi. queri ab initio. .
a Admiſſus. ſI.de facto. b SPꝛo parte alia. qua iſte non agit.
c (Zeſtamentum.ſ.filij emancipati. .
de Pꝛecedentes. oꝛdine. ſed non gradu.vt filij prem ſm aʒ.vt no.S.e.pat᷑
e Ercluſe. ſunt tꝑe. repudianone.vel ſnia.ſiue poſt litem ↄteſta.ab iſto.ſi⸗

ue quãdocũq;.vt ar.S.
e.ſi ꝓponaſ.in fi.⁊ no.
duo dicit. l. ⁊ teſtm̃ p
parte valere:⁊ excluſos
eſſe filios.ſecus ſi in to⸗

Si quis cum nonpoſſit de inof⸗
ficioſo queri:ad querlam admiſ

ri deficrer unc eni ab ſus ꝓparte reſcindere teſtamẽ-
inteſtato ad mitteꝛẽtur i c . ;
morum ens A pruse tumm inprct:criunun ſi ſit nere⸗
ſent excluſi a querela. dem eligat cont quem inofficioli
pore di en; G l. querelam inſtituat:dicendum ẽ:
gon⸗ non venirent. qa quna teſta mentũ P ba rte ualet 7„
fecerunt locum ſuce ſo pꝛecedentes eum perſoneexclu⸗

o edicto.
ſub hac. manu /
lſerit. ſ. ſeruum ſu

unm. ſecus ſi hereditari

um. quia tunc etiam libdᷣ
tates reſcindunt᷑.vt.S.

e.papi..fi.ſed et in be

ſe ſunt:cum effectu eum quere⸗
lam inſtituiſſe. Dé.
J ſub hac conditione fue/
rit heres inſtitutꝰ: ſi ſtichũ
manumiſerit:et manumiſiſſet:⁊

reditario videtur tał cõ — õ Hõ
ditio impoſſibilis. um Poſteaq; manumiſit inofficioſũ:
eam non poſſit adiple et iniuſtum teſtamentũ ꝓnuncie

re.niſi adita hered ita

tur:equuʒ eſt huic quoqʒ ſuccur

te.et adire non poteſt.
niſi adimpleat aim ni::ut ſerui pꝛeciumꝰa manumiſſo
gſecrenſie tamalln⸗ accipiat: ne fruſtra ſeruum ꝑdat
pt.j. de oditio. inſti. mu inſtituta de inoffi Dẽ
Peegan ed aö5, ℳ. cioſoteſtõaccuſatione: ð li
cnʒ. m. quidẽ d qð di/ te pacto tranſactuʒ eſt:nec fides
leu oeter na. ab herede tranſactioni pꝛeſtat:
5. e papi. in f tu dieve Officioſi cauſam integrã eſſe pla
nan ein cuitꝰ. Ei qui ſe filium eiuseſſe af
actione rmi. quidẽ atio firmat: quiin teſtõ id denegauit:
nangeneicabree ſitamnäengerhertaaut e not⸗
de ſacoſã. ec. ſancimus ficioſo teſtõ cauſa ſupeſt .¶ De
alij dicut ſine cauſa. vtjofficioſo teſtõ militis dicere nec
econen neci. miles poteſt.¶ De inofficioſote
de cõdic. cau. da. ſed ſi ſtamento nepos ↄtra patruũ ſu⸗

fallſũ.tu dic hjm io. ↄdi⸗

tõe ex bac.l.q ẽt ex.l.ve
ten dat. vt. j. de adult.
l. ꝙ ex hijs cauſis.
inſtituta placu/
t. l. ei ei qᷓ rrãſegit

um uel alium ſcriptũ heredem ꝓ
poꝛtione egerat:⁊ obtinuerat.ſʒ
quia ſcriptꝰ heres appellauerat

quia non debet ei fides ſeruari ⁊c.vt.C. de pac.cum pꝛoponas.et de trãſ⸗

ac.ſi diuerſa.ſed beredi eiꝰ qui tranſegit non reſtituitqrela.ſed datur actio
pꝛe.ver. vt. C. de tranſac.l. cum nota.que eſt õ.⁊.S.e.nam et ſi.S.i.et.l.pa
pi. S. ij. vel dic. vt in cont᷑rio no. ac.
i ¶ Ei qui ſe.etheredauit. ꝑ qð pᷣſumitur filius.cum ſit inepta res in extra /

ſit alnedus de bonis monaſterij in cauſa quã bʒ abbatem accuſz

do eum. vt er.de accu.c.ex parte.et ſic no.quedã ꝓ pter cibaria per⸗

mitti. vt. j.ti.i.l.diuus.et.C. de oꝛ.cog.l.fi.et.j.vtin poſ.le.l.e.⁊
li. ag.l. ſineet. I. vt in poſ.le.l. pe.? 5
3 g £ e inofficioſo teſtõ.expone bunc. . pt. .l. p

placuit interim ꝓpter inopiã pu
pilli alimenta ꝓ modo facultatũ

id eſt. boc eſt adnotandũ.in boc reſcripto ꝙ; teneantlegata. qð no
niſure et conſilio teſtñ ꝓnuncietur moffi. vt ſubijcit.et. . e.l. quire /

pudiantis.in fi. ac.

A ſuſpecta. bic ſume ar. ꝙ non babet quis neceſſe cam ſuſpiti /

xi.

‚VUm mater.
alios. ſ. ext/
neos.ſecus ſi ali

os filios.qꝛ tũc

. —.1 . non ſturqᷓ
que ꝑ inofficioſi teſti accuſatio- relg 1 Leli,
nem ꝓ parte ei uendicabant᷑ de- cPeriinere. ſ.
n. . Llata querela. pt
cerni:ea que aduerſarium ei ſub S.l. pii. nam la
miſtrare neceſſe habere uſq; ad tepatet verbum
fineʒ litis.Oe teſtõ matris: que botsr vte
extimansperiſſe filiuʒ:aliſ here? pyunnere.ſed cer /
dem inſtituit: de inofficioſoque⸗ teme ouldenun
ri poteſt. Aulꝰ directo flo he
G Vm mater militẽ filiuy fal valhas teſlic/
Noaudiſſet deceſſiſſe: ette- inſtilfiſed tbii
ſtamento heredes alios inſtituiſ aliud ſecratte/
ſet: diuus adrianus decreuit he-⸗ fiuz inſtimeat
reditatem ad filium ꝑtinere: ita beredem. bicnõ.
libertates ⁊l ſtenk“. Zen ar.&. de
huic illud adnotandũ eſt:qð ð li⸗ l.ſi intra. et. C.
bertatibꝰ et legatis adijcitur. ni eneſte murl i
cum inofficioſũteſtamẽtũ argui- d preſtarenk i
. = D —☛ lnonon. vt. S. e.
tur:mihil ex eoteſtõualet Ap̃. paptinn due⸗
Iſuſpecta colluſio ſit le- cont ſo. bec pla
ſſai cet. hic tantuʒ re
, gatarijs inter ſcriptoſ he 4 fuit pꝛeteritio fa⸗
des:et eum g de inofficioſo teſtõ ¶ ar bire er coſt
agit:adeſſeetiam legatanios:et ti vnde inuſ
uoluntatem defuncti ueri conſti- dicunrboc uiſ/
tutum eſt eiſdemqʒ ꝑmiſſum eſt EPeia ter cul
etiam appellare ſiↄtra teſtamen uia fueratfli
tum ꝓnũciatũ fuerit.He inoffi- iuſteptent. alij
cioſo teſtõ matris ſpurij quoqʒ tax ad bi oꝛ
oloteito matns puri quo3 ngitpid as bie
filij dicere poſſunte. Ouãuisin ſbne .
ſtituta inoffi coſi reſtamenti ac· cc nac aie⸗
cuſatione res tranſactione deci- amun ſe ui
ſa: ſi ſtan in mam expoſitio/
ſa:ſit tamen teſtamentum in ſſo mam e ſab
cit ad notandũ.

Snis ꝓbare. ſic. C. de iudi.l. apertiſſimi.et de bijs qui ad ec.c

neos exheredatio.vt.j.de ver.ob.l.qui filium.
k ¶ Supeſt. ſed quõ boc. nam non eſt exberedatus rite. ergo ceſſat querela.
vt. ſ. de li. et poſthu. ſi poſthumus.S. fi.et ad car.l.i.O. põponiꝰ.que ſũtõ
ſed dic ꝙ rite exheredauit.et poſtea in quadã pante teſti negauit eũ filiũ eẽ
l¶ De inofficioſo militis.i.milirãtis.vel etiã non militantis.ſi eſt filiuſfa.
vt. .e.l. fi. ſecus in veterano parrefa. vt. S. e. pa. S. papi.
m ¶ Me inofficioſo teſtõ.ſ.aui.¶ De inofficioſo. ſuũ. beredem ſcriptum.
n ¶ Decerni.hocin c appellationis.⁊ cũ obtinuit ĩ pꝛicipali.als foꝛte ſecꝰ
ar.S.e.l.quidẽ inofficioſ. Item no.ꝙ nõ remanent omnia in eodem ſtatu

appellauone pendente.ſic.j.de ap.imperatoꝛes. Itẽ no.sr.ꝙ monachꝰ

fu.l.fi. et de adul.l.quis.etin auteñ.vt liceat ma.eta..S.is quoq;.
ſed ar.j.de li.cau.ſi pariter.
g Rdeſſe. ſed an poſſint legatarij
cere.videtur ꝙ non.quia non eſt dominlitis ꝑↄteſtationem.
puto ꝙ ſic.quia eſt particeps litis.vt in auteñ.de ling..ad hoc pꝛe
ſen ti. col. vuj. Atem videtur leginma pſona. vr et pater in bonis fi⸗
lij. vt hic.et in concoꝛ.hic poſitis.et.A¶
pellare et teſtes ꝓducere in cauſa appellationis. vt. L. de ap.l. cos
§F. i. et hic ergo et in pꝛincipali teſtes ꝓducere poteſt. Item boce be

neliciũ legis qð poteſt adeſſe.ergo late interptandum. vt. 5. de coſti

4

ꝓducere teſtes illo nolente ſ
.

de bo. ma. l. i. Aez poteſtap

ſatkt

piln.⸗
konrnis n
lesdebent
lorls

ſſbots⸗
ſen its
zunlyet
Kaun 4
edelnis⸗
heepeen.
NaN.—
Enn
aun dontt
lutnogp
lupotente
redcbior
ſlun abae
Pndieenres
ſbiſoarde
usrin
ſtis ſeh
ſedebethab
ſantboesft
imenu⸗
Piniirif
nunckni
benyagloco
ſnamsg
Mis none
fnſti deon

encuat⸗

nsCde⸗
ſlpeabee
hocielnue
ſſtantha
Unudnip
nſgitte
eiteltinäie
Ceigaunnon
lnmeap
Mulun
bolngpohn
Eenftn ae,
humen
Ar.
Ainret
Ubene
Vonaslb
nnunfnn

Chnruetſa

ſunmi
flitzfnt
batdenbite
Zen n
ſemn igitteren

KRinm. .

deteſtn rül
Cunh een
d Peinti

MoponN A

Poplinſigte
Cntſobea
cetbictunayt
ſutpertte.
albitadi
opndroniu

voeanat 1.

Decurbocſc
eſpeatiran
dan icline
Alisfimnq—
ſrin
luzgi tn
Ngtpetcn
n
hodſ=e.
ſz⸗

=—

rſetNnm O.

H

=

genad
ndmmen,
S”l

ſrs

=

—
S=

ebis Aint
n 5

S—
☛n =

S=

R

iuna,
ligzſn
Pumiie
i Tddn .

6,Ne⸗
nnfrid

S=

4

=
=☛

= S=
☛ ☛ =

=

=.

=—

1.

=
S

— -
=

—

Quintus.

pꝛin. l.vl. Item ido poteſt adeſſe nelcolludat.debet ergo poſſe face

re omnia que fiũt:ne colludaf.ar.S.de iunſdi.om.iu.l.ij. vel ſaltem
illos debeat ꝓducere quos nominauerit iſte. ſicut et pꝛeſes dat tu/
toꝛes minat magiſtrar. vt. j. de magi. con.l.i.F. ſi pꝛeſes.
b ¶onſtitutum ef. vt. j. de pig. l. ſi ſuperat. et. j. de appel.a ſnia.
§. ſi heres. et. F.
igem ri. 7. S..dee B Y ,
Pcura.l..paulus iure manet.e¶t ideodatein eolibᷣ/

einr gad Ltates: atqʒlegata: uſq;quo falci-

boc pꝛeſenti. ol dia pmittit: ſuam habẽt poteſta

e gg, tem . Quoniam femia nulluʒ
lun ſecan luia adoptare filiũ ſine iuſſu pꝛicipis
lata poteutha boteſt: nec de inofficioſo teſtõeꝰ
pere deburel quã quis ſibi matrẽ adoptiuãfal
ium erberela ſo eſſe exiſtimabat agere poteſt.
tum:dicentes ſi —
nbiſelugevehe E Ine a ꝓuincia de inofficioſo
mus. quia collu . 2. -r E;
e e wlte teſtõ agi opoꝛtʒ:in qua ſcriptihe
ne debet baberi ledes domiciliũ hñt. Wrcia.

ſien beres iB e PDuerſus teſtamentũ filij ĩ
pini.in f. ru. ve/ adoptionẽ dati pater natu

ium eltni bis ral recte deinofficioſo teſtõ age⸗
R De inoffictio e poteſt Zutoꝛes pupillino⸗
ſo matns queil mine ſine periculo eius ꝙ eiste⸗
luſns non eat ſtamẽto datũ eſt: agere poſſe de
5. ſciendũ.al.ſe inofficioſo:uel falſo teſtõ diui ſe
ue vr de o: nerus ? antoninꝰreſcripſerunt.
.l. pe. et hoc ẽt W .
bodie ſemat ni/ Jis:qui admit¶ Auluſ.
lntertel i⸗ titur ad accuſatõnẽ:nolit:
accuſar ptadul aut non poſſit accuſare:an ſ. eqnſ

teri velſinlis. gdmittat᷑ nidenduʒ eſt. ⁊ placuit

Lelnntetopi⸗ poſſe: ut fiat ſucceſſioni locus.
ant multomin⸗· ¶ MQuãtũ ad inofficioſi liberox:
rem. vt aut 4 Uel parentũ querelam ptinet: ni-
bus mo. na... hil intereſt:ꝗs ſit heres ſcriptuſ
Ol. vii. . „
1Duzuis ſli Ex libenis: an exextraneis uel mu⸗
dis. boc ad lega
ta non ad liber/

tates: refertur. vt.S.e.papi.ꝗ. quoniam autem.
m ¶ Poteſtatem. vt. S. de tranſacti. imperatoꝛ.ſed contra. in eo. ti.l.
controuerſia.ſo.vtibi.
n ¶ Quoniam femina. poteſt. vt inſt. de adop.S. femine.ſed quid ſi
iuſſu.rñ.nec tunc poteſt agere querela.vt.C. de adop.l.cum in ad/
opn.ꝗ.ſed nec articulum. acc. en
o ¶¶Zdopnuã.i.ꝑ adoptionẽ ſibi ↄſtitutam.
P In ea/ꝓuincia. domiciliũ babẽt.vel enaʒ vbi eſt maioꝛ pars he

uenſus. agere poteſt. ſed cũ ſit in poteſtate adoptiui pamis.
e adop.l.i.nullũ eſtteſtamentũ niſi ſit miles.vt inſti.qui teſt.
fa.poſ.in pꝛin.ſed ertũc non agit᷑ vt.S.e.ſi inſtituta.S.de inoffi. teſ.
m̃.quidam dicunt hicloqui qn non tenuit adoprio.⁊ ſic faciunt lo⸗/
qui.j.de ta.l.iij.S.ſi pater.tu dic ꝙ bic loquit᷑ de filio qui teſtatur
in quaſi caſtrenſi peculio.ꝙ teſtamenrũ poterat expugnan iſto iure.
licet non hodie. vt. C. e.l.fi.⁊ ſic loquit enã dicta.i.decõtra ta.l. iij.
ſ.ſi pater. alij dicunt ꝙ bic erat emanqipatus ab adoptiuo patre.
r ¶ Zutoꝛes reſcripſerunt. quia nemini dʒ ſuũ officiũ eſſe damnoſũ.
vt.j.quẽad.teſta.ape.l.ſi quis ex ſig.ſic et.C.de adminiſtrati.tu.l.
cum quidem. et inſti.e. ꝗ. ſi itoꝛ.et. S. e.ſi pars..fi.:.l. filiꝰ. S. mul
to.et. .de bijs qui.yr indi.l.tutoꝛem. .—NH

editatis. vt. S. de iudi.l:.fideicõ.S pe.et in pꝛin.l.et boc miſi filiꝰqre
* la vtatur in modũ dictionis.vt.S.e.papi..ſi filius.
ͤ//*
vt. Z. d

De inofficioſo teſts

JYls q nolit. vt qꝛ repudiauit. als nõ. vt. . e. qrepu.ĩ pꝛi.

¶Mon poſſit. quia pꝛemoꝛitur. v łrepudiauit. vel als ercluſus ẽ tõe

¶ AQAocus.boc ſi ſuo iure velit admitti.ſecus ſi eius qui repudiauir. vt.C.

e.ſi quis filium. vel dic vt no.S.e.pater.

x Mibil intereſt. ſʒ

qtũ ad õ to.inteſt.quia quando exrraneus eſt beres inſtitutus:in totuʒ tu

nicipibus. Si hereſ extiterim ei:

qui eoteſtõinſtitutꝰeſt:qð dein⸗

etur agentem.ſed ſi ali⸗
quis ex liberis.in viri⸗
lem. vt. j. de le. pꝛeſ.l. fi
lium. S. in eum. .l.viri

12 lis. Item quo ad a⸗
officioſo teſtõ arguere uolo:non lamſrebenoziane,
mihi nocebit maxime ſieam po: ela. uia vbialiuijd
tioneʒ non poſſideã: uel iure ſlo taturp paneteſtamen
poſſideam.diuerſũ dicemus:ſi un Auandoenancz.
legauerit mihi eam rẽ:quã ꝗs ex Elled non eſtadmuten
eo teſtõ acceperat.nã ſi eẽ agno dum. ettaleintereſſe re

ſcam:repellar ab accuſatõe.qd

functi.et rurſꝰ nihil ei ex teſtõre⸗/

lictum uerũ eſt. tutiꝰtamẽ fecerit
ſiſe abſtinuerit a petitione legati
De petitione hereditatis.

peritur.jj.ti.i.l.ſed vtrũ

0a . VMocebit. ſed quare
ergo ſi al suolũtatẽ teſtatoꝛis ꝓ Hõ
11* 1 2 1 1 ſtitutus parte beres
bauerim:puta in teſtõ aſcripſeri vj inſollaum tameme
poſt moꝛtem patnisme conſenti- beredem in poꝛtiuncu
re repellendꝰſum ab accuſatiöõe. le inſtiuut q ſi ioſe be
A res inſolidum eſſet. me
exrher edat Peteti Idẽ. quoq; inſolidũ inſtitu⸗
legatũ ex teſtõ aduocatõeʒ iſſet facta omnium bo⸗
3* *— noꝑ confuſione:nõ ha⸗
pꝛebuerit: ꝓcurationemue ſuſce berem quid quererẽ
perit:remouetur ab accuſatione 3608S1 n Homonen.
agnouiſſe enim uidetur: ꝗq tale in qterextoqd dicttma/
diciũ defuncti cõpꝛobauit.q¶. Gi rxime. ideʒ eſt ergo ſi poſ
legatario heres extiterit exphere⸗ ſidere v abũdatmarſe
ge dere iterbeice „ Poſſiqeam. ſi bes
datus:petieriſq; legatũ:uidebi⸗ nun pomndeo. ſupple
. ſa 9 alieno. puta emptione
mus an ſit ſũmouend ab accuſa facta ab aliquo cui ipᷣe
tione.certuni eſt enim iudiciũ de vendidit.ſinon babes

non.tunc ſuo iure.id ẽ
meo.⁊ erit idẽ ſẽſus ꝙ
pꝛimo.vel ſuo.i.beredi
tario ſm pꝛimũ pꝑ inſti
tutionem vel p legatũ.
b ¶ Diuerlaʒ. ſed cur di
uerſam.rñi.quia S. per
bereditatẽ pris mei nõ

adiui:immo ꝓprer be/
reditatem quam agno/
ui.nam et foꝛte ignoꝛabam eſſe inſtitutum eum cui ſucceſſi.ſed bic ipſam

rem legatam a patre agnoui.argu.inſti. de teſta.ꝗ. ſed legatarijs. vel ſm
M.legatum ex voluntate poꝛtionem bereditatis ex neceſſitate.vt.j.de ac
qui.beredi.l.i.et.ij.et de lega.i.legatarius..i.
c ¶ Acceperat p inſtitunonem vel ꝑ legatum.
d Repellar. ab aceuſatione.S. e.filius.S. multo.et.S.fi.ð ſo.ampliuſ pꝛe
iudicat mihi agnitio legani relicti mihi vel cui ego exheredatus ſucceſſi. vt
hic. et. j.l ꝓxi.S.i.qᷓ; actio inoffi.teſtamento.ex perſona eius cui heres ex/
titia me intenta.vel nec re nec ſpecõpetebat querela legatario ibi.bic ſecꝰ

Necurſius Foꝛentinꝰ legũ doc. .
exheredatus aduocanone.immo nec videtur tollipꝛopter aduoca⸗

nonem. vt. . de rei vendi. l. inter of. ⁊.j.de bo.libe.qui cum maioꝛ. S. ſi
opatroni.que ſunt contra.ſo.hic ſpeciale in querela. quia odioſa eſt. vel
ic ſciens ꝛibi ignoꝛans.argu.S.e.l.mater. ad id qð ſubijcit de pꝛocurato/⸗
re eſt contra.in inſtit S.ſi tutoꝛ.ſed ibi ex neceſſitate egittutoꝛ.
f Gi legatario tunus.poſſet ergo vtrũq; abſtinere. et non abſtinere. vt. õ
l ꝓxima..ſi heres exnterim.i.reſpon.que eſt contra.nec ob.j.eo..ij.rũ.
quia bic exheredatus extitit beres legatario.ſed ibi ſucceſſirin legarum.vł
dic tutius.id eſt tute.vt repellatur ſi acceperit pꝛopter generalia verba ſu⸗
perioꝛis.l.in fi. H
Abꝛica. De peninone bereditatis.

Poſuo de querela que eſt pꝛeparatoꝛia Gaius ponit et de bac.

Liber

.

H.ſi quis.et.l.licet minimã.et.j.ti.i.l.i.G.i.ac.

Auti bereditare. in quoraſu nec vno momẽto penes fuiũ eſt. Itẽ iuſ

K um pcedere boster drc de acqᷓ. here.l.placet.et.l.ſiq̃s mihi..iuſſũ
umꝰ. bic foꝛtiter querit quo iure ſum beres ſeij. nam aut

e Intendere po
veteri aut nouo. Item ſi veteri.aut ex teſtõ aut ab inteſtato.ex teſtõ nõ qͥa
me beredẽ ñ̃ inſtituit ꝓpꝛio noĩe expꝛeſſo:vel demonſtratione facta.nec eũ
qui in mea ptãte eſt. SF ab inteſtato ſi.qꝛ h ſũ eiꝰ cognat uel agnatꝰ. Ire
nouo iure nõ.qꝛ in iure veteni dr me eſſe beredẽ ſeij.antiqua eſt enim regla
qꝙberes beredis ⁊c.vt.A.de bere.inſti.l.fi.ad boc dicas ꝙ ego ſum beres
iure veteri.et qñq; ex teſtõ qñq; ab inteſtato.ſi eni ticius inſtituerit me lbe
redem ex eius teſtõ ſum heres ſao⸗ Item ſi non inſtituit:ſed ab inteſiato
ei ſuccedam.et ab inteſtato ſuccedo ſeio.ſicq; mirabile cõtingit.vt ſim be⸗/

res ſeij ab inteſtato.licet ipſe fecerit teſtam entũ.ex quo eſt adita bereditas

a ticio. Item yt ſim ei ex teſtõ heres.lʒ ipſe nullum fecit teſtm̃.vel ſi vtrũq;
fecerit:ex ſecundo teſtõ heres ſum ſeij.enboc iðo contingir.quia non dire/
cto:ſed ꝑ obliquũ ſum ei heres.et multa ꝑ obliquũ ↄcedunt.que directo ſi

fiunt.qᷓ;ꝙ; melius videret᷑ poſſe dici:vt eodem iure et mõ videar heres ſeij)

quo ſum ticij.ar.j.de fideicõ.here.p.l.nec intereſt.in ſi.ij.trñ. Item õ videt᷑

apꝑte pꝛime opinioni.qð legit.j.de caſtrẽ.pe.l.i.ſed ibiiðo non ſpecrat ſe⸗

cunda cauſa. ꝛ nec eſt nec eſſe poteſt. tm̃ pꝛima.et idᷣo pꝛima verioꝛ eſt
ſ¶ Ael ab inteſtato.boc refent᷑ ad id qð pꝛima.l.dixerat.vel ex teſtö.
Bui beredes.vt in poteſtate.vt inſti.de bere.qua.et dif.O.ſui.

bAſoanu milerit. et ſic ſuccedimꝰ in terna bodie.vt inſti. de ſuc. li. S. ſy nfa

i ¶ſiHouo. hoc referfad id qð dixit in. i.l.veteri iure.
K Benatuſconſul. oꝛficiano. et terculliano.

l Ronſtõnibus.vt filij ſoꝛoꝛis.vtinſti.dele.ag.ſuc.O. nos vo. Itẽ is cui

eiur quana.ſ.exↄſtõne diui pij.vt. S.ti.i.papi.S.ſiqs impubes.
bereditatẽ.de qua ſola.i.ꝓpter quam ſolam.

Accepit. ⁊ ſic venit in iudicium. et poſt litẽ ↄtel.accidit.⁊ ſic eſt cõ

tra. S. de iudi.non pᷣt.ſo.ibi in ſingulari. bic in vniuerſali iudicio dicit.vt ⁊

ibi diximus. et.j.de pecu.queſitũ.in pꝛin.et.j.e.l.ſiquo.⁊.l.item videnduũ.

de Diminutio. p venditionem. e ¶ PMermitti. ſola cautione pſti
ta. foꝛtaſſis ei ſine ea. Jo. ar.j.ð religi.ſcriptus beres.

f Familie bereditariẽ.nõ ſue.niſi ſit pupilluspel fllius. vt.ſ. de iuf

delibe. ſi filius. et. l. ait pᷣtoꝛ. 22
g Diminutio.ſed ſi fit cauno.de quo fiet.tñ.de reſtiruendo acqd ð
pꝛecio ſuꝑeſt in pꝛimis mibꝰ. in quarto de toto reddendo. etfacit ad

boc.j. de lure delibe.l. ait ptoꝛ.er.l.anſto. et.j.e.ſi bo. fi. et. .e. ſi poſ

ſeſſoꝛ.S.ſed ſi res.et in.l.non ſolum. “
b¶ Diuus adrianꝰ. poſſeſſoꝛ i De bereditate nõ diminueda
etit. p peti. here. a ſcripto herede. ac. vel reſtituenda.

me Moc i0. l. dz ſaniſdare. n Buſtinek. . differk. vt. . e.ſi qſliö.

o ¶ Judiciũ.ſ. petitoꝛiũ. non ſic in poſſeſſoꝛio.qꝛ ibide falſo differt.
vt. T. de edic. diui adri.l.ij.ſed quõ de falſo agit᷑ bicpꝛiꝰ. cũ ſit qõ

incidẽs. r.ĩmo pꝛincipaliter dicebat de flo.vel ſi incidenter. nõ ꝓ/
nunciabitur.vt.C. de fal.l. vbi.

p Quop iudicioꝝ.i. cuius iudicij.ſ.pe.bere.et enit aleotheta nume
ri. vel ſilenſis. quale eſt. indignati ſunt apłi ꝓpter effuſionẽ vnguẽ
ti. cum vnus ſolꝰ.ſ.iudas fuit indignatꝰ. Item illud ſectiſunt.cum

ſolum Iſatam ſectũ legamꝰ. ſicet.S.de oꝛi.iu.l.ij. .exactis et. C.
rei vx.act. S. ille.et inſti. de exce.S.idem iuf. vel dic quoꝝ iudicioꝝ.i.
quarũ inſtantiarũ.vel dic quoꝝ iudicioꝝ.i.directe ⁊ vtiliis.
In pᷣiudiciu. qð eſſet ſi nõ ſatiſdaret interim de hereditate nõ di

reſtamentũ. duos ponit caſus. pꝛimꝰ qn ab minuenda.
no dicik teſtm̃ falſum. et ab alio legatum penit.ſecund/quan/
do idem iu pꝛimo dicit. ꝙ autſoluet legatũ ſtati habita cautone de
reſtituendo ſi ꝓbet᷑ falſum aut ſtati queret an debeat.ſ. exaiando qᷓ

ſtionẽ falſi.ſ.ſi ꝓbationes ſũt in pꝛoõptu.ᷣvt.j.vt in poſi.le.vel fidei⸗
com.l.ſi is a quo.et ſic elegit accuſatoꝛ.alij dicũt eſſe in legatarij ele .
ctione qð iſtoꝝ fiat.vx.j. ad.l.fa.l.in ;ritate. S. ſy et ſi legatur. . Z.
e.l.fa ſed boc in berede eriã intelligi pt. tu dicos ee ĩ beiedis elecnõoe

E
Munuls
aſ Ben

et ſic habes. et ſi: dic ꝓ qᷓuis. ſi babes et ſic planum eſt. ac.

zpredo
(deioted
Ereditas. veteri tabularũ. boc mẽbꝛum ſubdiuidit᷑ er teſtõ.vel abi q (Reſtituet.inſpecto vniuerſitatis iure quo peto. =B l
¶¶ieſtato. vt. ſ. de ver. ſig. l. lege. Itẽ ex teſtõ ſubdiuidit᷑. vt beclrĩ̃a dicit zuus nauaiang banwuanan eſſe an te lit oteſ. uiitli
MOo6ð iure. non iure factũ pt dici. ⁊ ꝙ id ꝗð ruprũ vel irritũ. vł nõ M Inchoaretur. ið multo magis ⁊ poſt li.oteſ. nam peſtma nicirie
ſolẽne eſt. vt inſti. q. mo. teſ. infir. .· boc autẽ caſu. ſed ſpecialit tamẽ ſigni/⸗ gis videtur denegandũ.vt innuit ꝓxi.. eam autem ⁊c. et. : fa.ber. ſei
ficant ſingula diuerſa. vt.j. de iniul.teſ.l.i.ex nullo vo tali pertinet ad nos l. alienationes. ſed videturꝙ futuri non facti noĩe impediafaliena n ſeni
Baerae veeneht. on veere nitß
ili adini poſſit. vt bic ĩ . TPoere n e poſt. que eſt
ineot ſpbannef. dein Ereditas ad noſ ꝑtinet manumiſ erita. Mouo iure ſ⸗ ut ſet biſubande Eiacz
iuſ. el.s ttlde⸗ autueteri iure:aut nouo heredes oẽs:gꝗex ſena.ↄſi ultis : eaum vnar erilundi
a delrer poſtd. à — Beterierlege duodeci aut erↄſtõnibus ad hereditatem cdetſ⸗S b aumnn
hlius ura deie tabularũ :uel ex ſeſts⸗ ð iure fa- uocantur. ¶AMAulus. ſer Cee ſpoſt mmninh
ex imꝑfecto.et.j.de con 455 . „Alſpert motam. et. j. fa. ,Gſeonn i
mam ſilii 5 led uͦ po Ctl eſt. uͦ Mpianus. Ihereditatẽ petaʒ ab eo ꝗ ben alienandes n
ro. qñq; dat in pdictis Jue ſuo noie:ſiue ꝑ ſe:ſi⸗ unã reʒ poſſidebat:de q̃ ſo- n be beree (ireiden
bo. poſſ. ſm ta. licz adi ue ꝑ alioseffecti ſinꝰ here lamotrouerſia erat: etiã id q pꝰ9 firher. impecif maißſn
ri nõ poſſit.vt.j.de iniu . „,n. 1 , e alienauo etiam ionenofenn
ſto tel.l. poſtbum⸗. . ¶ Des. Aius ea poſſidere cepit: reſtituet. 3noia contouer mngſtizt
5 gen⸗ lſlie r0 7 Auti ſi eã ꝑſonã:q̃ in no⸗ Juꝰpiꝰreſcripſi.. Mp̃. ſeinln dice learſicht
auk mo eſeintit, F. ra ptãte ſit:inſtitutã iuſe & Aphibendũ poſſeſſoꝛẽhere tecont iuteiſto. ſuenl
RJue ſuo. ma mem limꝰadire hereditatẽ: ſed ⁊ ſi ti ditatisde qᷓ ↄtrouerſia erat ante⸗ E. cgioir. nſliſet
is ponu mi D cio ꝗ ſeio heres extiterit nos he-⸗ q́ʒ lisinchoaret᷑: aliqd ex ea diſt jjſed bodieei ki
Peanrun vel ſeus. ſv Eedes facti ſumꝰ: ſicut ticij here here iſi maluerit ꝓoĩ qntitate beius vtin aut. nluim
bſe ich inſtimuiſum⸗ ditatẽ noſtrã eſſe intendere poſ-⸗ hereditatis:uel rerum eius exti⸗ d Kchctiſnn⸗ ttun
. , . S 4 . .
mun ſicceſſinuſ nmo 4 lumꝰ: ita et ſeij: uel ab inteſtato? mationeſatiſdare : cauſa aũt co no preſhia iutt ne
fuit beres ſeio. er ſcm foꝛte ꝙ ſui heredes defuncto ſu gnita:et ſi nõtal data ſit ſatiſda ſau danlom fſuirid
leecſnlteſth muꝰ: uel agnati:uel qdð manumi⸗ tioꝰ:ſed ſolita cautio:etiã pꝰlitt eſtconnan. Krie
ſtitus p ſe. qñ p fliu ſimꝰ defũctũ:qðue parẽs noſter ceptã diminutionẽ ſe ↄceſſurum r. ¶Diſrabere. Irſobu
vlſeruü.ᷣvt ar.j.de op: . quia pᷣiudicũũ ſi Uchimuirpe
li. cum patronus. S. ean . =V eret petitoꝛl. Monportai
libertus..j.de vul.ſub.qui liberis.S.fi.iſte parũ faciũt.tertiũ vᷣo non mu Milſi. p ſed etomitte maluert. gftlo etn
tat.tu potes facere duo mẽbꝛa.vt hoc ſuomoiĩe ſubdiuidatur ita:ſiue per ſe 8 ¶Auanntare. reſtituenda. vel non diminuenda. l Ccbemlegen
vt cum inſtitureſt, ſiue ꝑ aliũ. vrꝑ filiũ vel ſeruũ.⁊ qð ſequit᷑j.l ꝓxi.ſed er t ¶ Extimatione.als extimatione.et als reſtõne. ſed mala:. ſaldeticr,
ſi ticio extra pꝛedicta eſt. ſed m boc verbũ eſt ſiue.et ita pꝛima verioꝛ eſt. “ a ¶ Datiſdare. ſiotingatalienani qðᷣ fierni nõ dʒ. et ita niſi nõ ponit. ſdeinefläe
no. bic ꝓnoĩa tertie pſoneↄſtruicũ pꝛima ꝑſona verbi plural numeni.⁊ ſic b Sanldanto al fideiuſſoꝛib. vt. S. qui ſatiſõ. co. l.l. nſeenil
(eiſta eſt mala grämatic. c¶ Cautio. ſine fideiuſſoꝛibus.vt. C. de ver. ſig. ſancimus. an.

