fi.⁊.l.ij.qdðᷣ raro eſt ſed interdicta dantur.vt inſti. de interdic.in pꝛein.
dCondicerẽ.ſed videt᷑.õ.vt.j.e.ſiin area..ſiis qui.ſed ibi nõ fuit tranſ
lata poſſeſſio in accipientẽ tignoꝝ vel lapidũ ⁊ ſimiliũ q̃ repetũtur cũ ſi erat
penes dantem. vt.j.devſuc.l.eum qui.vel ibi dſio tradita a quo auelli non
debet. vt. j. depoſi. l. bona fides.
e Ruam feciſſem. vt qꝛ ceptam apud me vſucapionem compleuiſti ſm io.
veł etiam vſucapere cepiſti ⁊ eam ꝑfeciſti.eum ignoꝛares me indebitũ ſol/
uere. vt. . p ſuo.l.bhbominem.
f¶ Poſſiin rei ven.per verum dominum. .
gAgerem. quid ergo ſi rẽ pᷣſcriptam vel vſucaptam condixi ꝙ poſſum.vt
bic.⁊.j. de dona.cau.moꝛ.l.ſi alienã rẽ.tu aũt qꝛ pᷣſcripſiſti velles a me vẽ/
dicare nũquid mibi cõdicẽti poſſeſſionẽ opponeres doli exceptionẽ.qꝛ idẽ
ſum redditurus.Rñi. indebitũ babet ſe ad modũ mutui.vſi ſient mutuũ re
cõciliaturvſucapione ⁊ ↄſumptõe.q̃i num eratõe fecerim te dñm rei.ita⁊ in
debitũ re vſucapta.qᷓi ipa ſolutõe a me dhiũ babeas.vñ iã cõdicã ꝓpꝛieta
tem nõ poſſeſſionẽ vt in me trãfferas ꝓpꝛietatẽ.vt inſti.qui.mo.re Napr.
iij

ZLiber

bli.& is quocs. 7.j. de iur. do. ꝓcul. z. ſ. de dona. cau. moꝛ. ſi alienã. azo.
ai Su aͤedis 1 mibi Di i dedenis vr dictũ eſt in cau. m̃ fauoꝛe liber
tatis ceſſat bec condictio. pꝰpᷣſcriptõem. vt. C. de bis quia nõ do.l.fi.que
eſt cõtra. an teneatur dño.Rh.nõ. vt no.j. de dona.cau.moꝛ.ſi alienam.
a Küũre. ſ. mea ꝓpꝛia. Jo. cuiꝰ rei madidi nudã ꝓpꝛietatẽ.qͥd aũt ſi plenã

nec pꝛius pòt repeti.⁊ bʒ locũ glo.que ſcipit. ſed nec ante ⁊c. vel dic de die ĩ
certa qñ exiſtat ⁊ an exiſtatvi nuptiaꝝ ⁊ tũc eqͥualet ↄdictõi vt ea eyſtente
nõ repetat᷑ aſi. ſic. C. de ca.tol. S. ſinaũt. ⁊ ſim boc lex ſequẽs põit aliũ caſus
et ſim boc bz locũ glo. de incena. ꝛc. Debetur. vtnuptiarum.
g ¶ Eriſtete. ſed nec añ põt. ſecꝰ aũt ĩ legato ſub ĩicerto die r elicto. cũ in lega/
to inceriꝰdies ꝓ ↄdictòe babet.vt.j.deↄdi.⁊ de.l.dies icertꝰ. ⁊.j.qñ di. le.
ce.l.ſi cũ heres.⁊c.rõ qm̃ ĩ ctibꝰ ſpes ſtatim trãſmitut᷑ ad beredẽ. vtiſti. ð
ver. ob.S.ex ↄditõnali.ſed legatum non.vt. C. de cadu.tol.5.ſinaũt. izm
boc lexſequẽs eſt exemplum buius edictitii. .
¶ Wn ſi cum. de incerto die.iõ dixit qm.ſ.incertũ ẽ extet.vel non ſecus ſi
oĩndvſt certũ extiturum. vt dies moꝛtis.vt.j.de ↄdi.⁊ demõ.l.i.

i Repetere.nec exiſtente die. vt. S.l ꝓx. nec ante.vt bic cum ꝓ cend ſit exti /

turus. vt. j. l. px. L
Aod ſi ſub ea conditõe.ſ.alia qᷓ; ſupioꝛi.puta ſi anticbꝛiſt'naſcetur. v
dic bãc legem cõtinuani cũ ſuperioꝛi tercia ſub cõdictõe.vel illa ꝑ eũ.becꝑ ſi
q nõ placet.ſed certe ⁊ ibi cũ facit ↄdictõem. vt.j.e.l.qui ꝓmiſit.a.
1IBolutum. l. ante.

in ¶ Mon põt.ẽt añ cõditõnẽ exiſtẽtem cũ ꝓ pura babeatur.vt.j.de nouac.

ſi pupillꝰ.S.qui ſub odictõe.⁊ ar.j.e.ſufficit.⁊.l. Julia.ac. .
8 Ke en pr li erilewschietbeazoea nota ex bac ⁊ ſuꝑioꝛibꝰlegibꝰ ꝙ etiã
hoc ſtea efficit debitũ nõ põt repeti.lʒ ab initio fuerit idebitum.vt.j.ð
ſolu. l. ex parte. . —.
pene. pone caſum in eo qui ius iniquũ ipetrauit.vt. S.qð quiſq; iu

ris.l.iij. in fi. Itẽ ĩ eo q ſibi ius dirit.vt.S.qð me.cau.extat.⁊.C. vñ
vi. ſi qͥſ in tãtũ. Itẽ ĩ eo qͥ traxit reũ iuetito examine.vt.C. de iuniſd.
om.iudi.l.in ciminali.⁊ ĩ aut᷑.deↄſue.cõtra liber.ec.S.i.col.x. Iteʒ
in macedoniano.vt.j.e.l.qui exc:p.⁊.j.ad mace.il.ſʒ ſi pater..fi.

p Quauis.repetere porerit.ſ.ↄdictõe ĩdebiti a creditoꝛibꝰ.vt hic.⁊

ad inſtar mutui.vt inſti.qui.mo.re ↄbi.obli.S.i.ſ

alith ere C. e.ſi a patre.ſʒ
anemachan a. r e H. Ldeper ber.
ciꝰ. .l. idẽ. Item qᷣd ſi 1 . . c An ſ. e. repetitio. ſol.
madidi nuda; p'ea iſ fructu at ↄdicãe: (P)/ NOmp. tioↄpetit.Si falſo exiſtimãsde ſiſuo noie ſolut
cui madidi expulit fiu/ Nb ↄdictõe debitũ ꝑerro berenũmos ſoluero ꝗ ꝓ ꝑte alii’i obuer qs biedi/
cruariũ.rh.ↄdicã ſolã p 534 i e 1 e ſoP⸗ 2 cit ſi bereditario
pꝛieratẽ 1 ea odictaĩte/ reʒ ſolutũ pẽdente qdẽ ↄdi ꝓpte mei fuerũt eiꝰſũme ꝑtẽ di · gas idiar ſeĩ ſiõ
dã negatoꝛis qe q;dum ctòe repetit᷑.ↄdictõe aũt exiſtẽte midiã:ñ coꝛpoꝝ ↄdicã¶ Si putẽ a Krr 6
deenſer ve pᷣes repeti nõpõt. Quod aũt ſubĩcer me ſtichũ aut paphylũ ðberecuʒ klicez de
po. E. cöpetit. azo. IJes ta die debeĩ die exiſtẽtes non repe ſtichũ ðᷣbeã pãphylũ ſoluã:repe boe deeim S.oe
quid ſiid qð trado nbi ritur. Npianus. taʒ qi idebitũ ſolutũ. nec en ꝓeo bpenbere lqui
ĩdebite tuuʒ credo.⁊ ſic „ b. — . 21O, n —– boſſeſſoꝛ Ie. 5.
in te dhRiũ nõ tranſfero. Aʒ ſi cũ moꝛlar dare ꝓmiſe qððbeo uideoꝛ id ſoluiſſe 4Si 5. de neg . ge. que
Rñ. pↄdictões wii e C ro ⁊ ãtea ſoluã:repetere nõ duorrei ꝗq.x.ðbeant.xx.ꝑiter ſol⸗ ——
un edn o vrinſtir. poſſe celſusait.que ſentẽtia uera uerit.celſuſ ait ſingulos ꝗqna repe ge.ibi aliẽo no
qui.mo.re vbi.obli.j. eſt. i ¶ hem. tituros.qꝛ cũ ſingłi.x.ðberẽt:xx. mig ſolun gs bi
HH q Zod ſi ſubea ↄdictõe dẽt ſoluiſſent.⁊ qðᷣ ãpli bo ſoluerit ac Bifalſo obe
do qui erpellatr ab o queoimõertituraẽ: ſolunri abo repeterepñt. ¶uLpia. rtepua zae
naaigt ſe reperiſñipõt: z ſub alia odictõeq reus? fideiuſſoꝛ ſoluerit: Ji uimninvel
cr pſonã imitat vreum an ipleat᷑ icertũẽ.i Si añ ſolua ¶pariterĩ hac cã ñ differunt a ſenen
ea ſnnaun non auten repeti põt“ p (Ymponiꝰ duobreis pmittẽdi. Quare oia peem ppnetun
Bolatnt⸗ Rlura auc aat penecã eiꝰ cui ðbet᷑ debi· queð hisdicta ſunt ⁊ ad hos trãſ ſaaleze
Aale, v ſm.n toꝛliberatꝰeſt naturalis obli ferrelicebit. MAulus. ſeern voſfeſl⸗
pdtei niſn ve poſſeſmſio / Gatiomanet. iõ ſolutũ repeti nõ Lane ſi duos reosñ eiuſde, biti.⁊ dicitno
nis qñ ei poſſideremn ?ꝰ põt. ¶ Quã nis ðbitũ ſi ibi gs reci⸗ Npecũie ſʒ alteriꝰobligatõis vonan licuiuſli
ſoluiſemm. vr r. ·. piat: tiñ ſiis quidat nõdebituʒ dar ↄſtitueris: utputa ſtichi aut pam amea critodes.
— Obobude eher repetitio cõpetit: ueluti ſiisq he- phyli ⁊paniter duos datos aut to amneliors
H redẽ ſeul bonoꝝ poſſeſſorẽ falſo gaul öðnaria mille ñidẽ dici pore alteropus etiaʒ
§.f. a.de live e. ids exiſtimans creditoꝛi hereditanio ritĩ repetitõeut ꝑtesrepetant. qa queno ſolueis
ſeum .buic argu. . . ſoluerit. hic. n. neqʒuerꝰheresli- nec ſoluere abiinitio ſic ꝑ ꝑtes po onäm n
e¶ Gub incerta die bl beratꝰerit id qð ðᷣdit rpetere po hen Jai oecin electöẽcre⸗ aheunsdl ins
dic de die ſcerta qñ cer / X i& Shiei ſibig Hi⸗ . t accipiéti
dieegleen ee kerit. quis ei öbitũ ſibiqᷓs recipi ditoꝛis cuiuelit ſoluereut alten eſe noerde⸗
eſt exemplũ.j.l.ꝓxim̃.⁊ . n9 atof⸗ e
ſm hoc nec ea exiſtente ti niſi ſu ↄſũpta

m azo. vel dic hm

Jo.partẽ ↄdicã nõ certã.puta bos nñ ⁊ nõ illos ꝓpter difficilẽ di⸗
ſcretõeʒ. vt ar. S. de vſufr.l. vſufru. 5. ſi vinarij.⁊ facit ad bũc.ꝭ.ð.ſi

cer.pe.l.nam ⁊ ſi fur..fi.⁊.j.e.qͥ.ex.ꝗ.pe. Yä
tBrpue debere tſubaltenals e. ſed quid ſi ſubalternatõe debẽſ

is c
*

—

de fideiu. S. i.colla.i.⁊ ſic ſolus fideiuſſoꝛ
Mane obligationis.id eſt de alia re.

reos duos conſtitueris ꝓmittentes.

vnũ ſoluit ĩ quo ſolo ſe obligatũ putauit.Rñ.ñ repetit.vt.j.ðlle.ij.ſi
.JAo. v ¶Boluiſſet. niſi boc actum ſit. .
Si duo ſoluerit. nec apparet quis pꝛius quis poſterius.nam tũc
poſtremo ſoluens repeteret.vt.j.e.l.cum duo.aso.
reus.licebit.⁊ ſic cedit ꝓ rata. vtarg. S. de vſufm.ſed ⁊ ſi qͥs
S.quid ergo.ſed bodie pꝛius reus qᷓ fideiuſſoꝛ conuenitur.vti aut.

atos. dicas.ſ. Stichum ⁊ Pampbylum.

c Creditoꝛis.ſʒ videtui debitoꝛis cuiꝰ erat electio inſoluẽdo. vt. C.
e.ſi quis ſeruũ.q̃ ẽõ.ſo.bec coꝛrigit᷑.ar.eiuſdẽ.l.vbi recitatur opinio
antiqua que ẽ bic.vel dic loquit᷑ cũ plures ſoluerãt.nã cũ nõ poſſint

facile conuenire eiectio eſt eiꝰ cui eſt ſolutũ.ſed ibi vnꝰ ſoluerat.⁊ iðᷣo
datur debiioꝛi. ⁊ ẽt eo cãu olim erat ʒ vt.j.e.ſi non ſoꝛtem.S.fi.
Ed ⁊ ſi me. putem. Aitio vt adiecto. ac. ð
WPotero. ð videbat q̃i nõ liceret ei pᷣtẽdereiĩ ꝓpꝛio facto eno
rem.yt.j.ad pelleia.quãqꝙ.ſed nõ eſt ita.quia bic de damno.ibide

. =
——

= =
SS —
= = = = —
=. S=A
— —

—
— —
= S= —. S=
Z
Se
SSe
S
E

S
=.-
—
=
2 2 =
=☛

———
—
=
= =
Se=
S=
=

ulnebinöe
haniſeh
Glfntmennr
iilſioliuni
gteoſeircti
mogundiv
oenbgobl/
Alnfren,6
Mlinowirli

eu jel.
Ahſſhl

tſltgig
lhtennie

fegni nnc

fiminen
larzial.
Cnlalee

(imnmt
furiigi

n erdio
ſantaoſe
httnſſt
Wnſtueon
Uttntinfn

AAmnnr

Pejpege

deiunh

do
arſ.

tiise
d e
ſdin .
tboeſglii
ſeſzeſ;
enigg
linſſiad
Edanide ;
ibiclan
eſolente.
Pedintd⸗

OGiſled

A
Oedrdan
gſurnti
ſiſnden
Dimcäſee
ennppneuon.
niͦerite.
ennpoſeſ
gte e
iidin
poni
etpunniſ.
escitti
Aneſtsd.
ipoſteſiog
tengroea G
eno ſela
ltpoAüth.

yrünc/

Natnscſ
ieröN
natit
niirgſin
zoneſn
rdfſcſe
ndbieſii

niſeſi

nis ani

grlil

giurtin⸗

„;

it
ſapan,
ecſtge
eentioſcl
oncſeſttmi
etgöte
betdtdn
bigrſeii

xij

ar. C. de iur. delibe. l. fi. F. licentia. GW
ee dege ſicouenerã ĩ Zhẽdo.vt. S. de ſer. vꝛ. p.ſi binarũ.
Kdicã.i odiciõe ſinecq que ad itereẽ daf.nõ idebiti.qꝛ ipa ſem
cotinet certu. vt ar. . de cõdic. ſine cq.l.iij. ſi dicas qͥd ergo ad ti.iſtũ
rñ. qꝛ ſolutũ eſt idebitũ.obligatur ergo pciſe vt ſeruitutẽ ĩponi.qꝛ ſiñ
cã apud eũ liber
eſt. vel ſi mallim
etam itereẽ ſʒm

o. vel dic q eſt ep etitõĩpediat p Om.
e⸗ actio ĩcerti EDade ſi me putẽ tibi aut titio

pelbdigalet ꝓmiſſiſſe:cũ aut neutꝝfactum ſit
e bbemcn,⸗ aut Zitij pſona ĩſtipulatõcophẽ
tu eſtin obligati ſanõ ſit: ? Zitio ſoluerorepete⸗
Crnheene rea Zitiopotero'. Cũ iter excipe
acemp. ſi dil re deberẽ fundũ libeꝝ ꝑ erroꝛẽtra
berum niſ debe qlidi:icerti condicam ut iter mihi
one zineagitur concedatur. it Xpianus.
rrane. (S— Aegater. Mopo . rit ſige
ob inpein. nee —Auſpicet᷑ traſactõeʒ factã ul
cona að diat ec5 ab eo cuiꝰheresẽ:uł ab eo cuiꝰ ꝓ
Tüftchennin pi curatoꝛẽ: ⁊ q̃ extrãſactõe ðᷣderit
gnoꝛe ſibiſubra que facta nõẽ:an locꝰſit repetitõi
oeſogwan et ait repeti: poſſe er falſa eniz cã
tis. ſvidea datũ ẽ¶ Idẽ puto dicẽdũ ⁊ ſitrãſ
nullabliao acctio ſecutañ fuerit ꝓpterquaʒ
enifurtenan datũ ẽ: ſʒ ⁊ ſi Eetalneali ae actio
na a ibiad fatůũ iqẽ erit dicẽdũ.Si pꝰrẽ iudicatã
—— quistrãſegerit ⁊ ſoluerit repetere
gabem bobl poterit: idcirco q; placuit trãſacti
vemodoinli onẽ nulliꝰeẽ momẽti. hoceniʒ ip
gn g enſel. aroꝛantoin ciͦ dino pre ſuo reſen
erſ.deleg . ſi pſit retineri tñ atqʒ opẽſ⸗ arii cãm
nulla.ꝛ⁊ eit mia iudicati:qð ob talẽ trãſactõem ſo
nen onen lutuc: põt. qd ergoſi appellatus
l. qui erept. a.l. ſit uł hocipʒ icertũ ſit:aniudica?

nua ea ei f ſit: ul an ſniaualeat magisẽ ut

hẽat retẽtõeʒ ĩpẽ
ſarum. nec dico . .ùĩẽe
ꝙ condicat poſſeſſionẽ nam ad eã daretur indebiti cõdictio.vt.. e.

indebin.S.ſed ſi nũmi. ⁊ ſic cõmodatarins ⁊ depoſitarius dſio tenẽ

turreſtituere. non iñ ſunt domino obligati dare poſſeſſionẽ izm aʒo.
et ſic condicno incerti poſſunt conuenin actione commodati.⁊ facit
S.communia pꝛedi.l.ſi ei.

¶ Neganter. in hac.l.ponuntur ſexcaſus in quibus quod cauſa

nſactionis datum eſt repeti poreſt.
10 oenat E.vłẽt ſuſpicãtẽ a ſeipo factã.vt.j.e.l.ꝓx Rſñ.aʒo.
K Repeti poſſe.ſed videtur ꝙ non. vt. j
lu. bic putabat ſe reneri.ideo ſoluit.ibi vero non.

IGdẽ puto. ſed nõ eadè actõe ſi dicas ob fururã ſed ob cãm vel dic

eadẽ actõe ⁊ ꝓpter pᷣteritã trãſactõem de qua aliqua verba fuerant.
ſed non fuit perfecta rranſactio ſed ſuperioꝛi caſu nulla verba fuerãt
m ¶ R q.qꝛ non remiſit ius vt remutere debeat.
n 4Etſi reſoluia ſit.quod fieri poteſt vtriuſq; conſenſu.vr. C. de trãſ
aeti.l.ſi diuerſa.accurſius. Sð
oBi poſtrem iudi. a qua nec eſt appellatũ nec poteſt appellari qꝛ
tranſierunt decem dies bodie. ”
po Hoc enim. bona rano.qꝛ impatoꝛ voluit.vt inſti.de iure na.S. ſʒ
4 pꝛincipi.ſ ſubtilioꝛ eſt rõ.qꝛ ſuꝑ certo fu rrauſactio ꝙ fieri nõ dʒ.
yvt.Sð.de trq ſac.l.i.eſt em̃ certũ facrum ꝓpter ſniam.vt inſti.de act. H.
curare. Oʒ qͥq ſi actio in factũ deducat᷑ in acqᷣl.ſtipulatõem⁊ poſtea
ſuperacquiliana ſtipulatõe tranſigat.Rh.tʒ tranſactõ.⁊ eſt rõͥ.quia

ruʒ datũ ſit apparet poſſe repeti:

lo ꝗdẽid fit:ſʒ tñ ſnia ualʒꝰ.potu

egerituuolẽti litẽ ↄteſtarioppone

uidet᷑ cã ſecuta cũ trãſactõiñ ſtet᷑.

utrũq; dʒ locuʒ hẽre ⁊ repetitio ⁊
tranſactõis erceptõ Siqualexr
ab initio dupli ulł quadrupli ſtatu ac

j.e. l. damus. que eſt cõtra. ſo

De pdic ĩdebi.

lis adhuc ſubeſſe põt.vtpote cũ ceſſet oꝛdo executõis.vt. .de tranſac. l. pꝰ
rem. ⁊.j.de re iudi.ſiſe.S.ſiex ↄuẽtõe.⁊ ſic intelligitur. C.de trãſacti.l.ſi cã
non autem intelligas ꝙ ſuper re iudicata poſſit tranſigi ꝑ acquil.ſtipulari
onem ꝙ quidam dixerunt per.l.pꝛedictam ſi cauſa. ac.
q ¶ Quid ergo appellatũ.ſ.pꝰrem iudicatã.ſuꝑ qvt pᷣdictũ eſttranſactũ eſt
L gliter em̃ dici nõ põr. ⁊
ita vocat rẽ iudicataʒ lʒ

trãſactõuireshabeat.tũcenim re ſitappellatuʒ. vñ facit

ſcriptis locũ eẽ credẽdũẽ: cum ð un ſann diecs.
ſnia idubitata quenullo remedio r Gnceriũ.. p negatio
nem. vt. C.quib ad li.

attetan pt traſigit. Itẽ ſi obtral pela nonlicet li
actõʒ alimẽtoꝝvteſtamẽto relicto s qſſñeſcniptis. qᷓ dieunt

tranſactionẽ nò valere.

qð datũ ẽ.qꝛ trãſactio ſenatuſcõ⸗ ircarce noꝛ
IIr iFi- ga porr; 5 ar. buiꝰ.l.dixerũt q daʒ
ſultoꝛifinm ate Sigsp⸗ traſacti wꝓ res iudicata nõeſt ni
onẽ nihilominꝰↄdẽnatꝰfuerit do ſidemũ qñ puocari nõ
põt. ⁊ ꝓ eis eſt. j. ð re in
di.l.i.vbi dicit ꝙ finem
imponit. ⁊c.⁊ ꝓ eis.g.
ð trãſac.l.pꝰrẽ.ſʒ tu die
3 pꝛĩo qꝛ expᷣſſumvide
vt. L. de ap. l. litigatoꝛi

it aũt ꝗs ſi qdẽ añ litẽoteſtatã trãſ

re dolierceptõeʒ.ſʒ ⁊ ſi pꝰ litẽ ↄte

ſtatã trãſactũ ſit:nihilominꝰ po⸗ dus.Küo drduleze⸗
terit erceptõe doliuti pꝰ ſicuti do eſt go alid a q ernn⸗

guik. vt. ſ. ad turpil. l.i.
in fi.tercio facit pꝛo boc
littera ſuperioꝛ. vt mo/

do no
v Mtem ſi alanẽtoꝝ. fu
turoꝝ nõ pᷣteritoꝝ etiaʒx
ſine ptoꝛe. vt. L. de trãſ
act. l.de alimentis.

loeni facit ꝗↄtra trãſactõʒ exptꝰ
ꝗpliꝰpetit.⁊ iõ cõdẽnatꝰ repetere
põt qð ex cꝗ trãſactõisðdit.ſane
ꝗqdẽob cãʒ dedit neqʒ; repeti ſolet
qð ob cãʒ datũ ẽ cã ſecuta:ſʒhicñ

KCũ igit r. epetitio oꝛit᷑:trãſactio

cheriO Deir; Eeſtaméto relictoꝛuz
nis exceptio locũ nõhʒ.neqʒ eni

vel codicil.vel qualibet
vltima volũtare qvale/⸗
at. ſecꝰ ſi interviuos ſint
conſtituta. vt. S. de traſ
t. l. cũ hi. F. i. . F. ij.
vũRepeti. retineri tamẽ
põt in cã alimẽtoꝛus.vt

it actõeʒ dicẽdũ eſt ſolutũ ex falſa

eiꝰcã repetipe I Z S. de tranſac. ? poſt.
el ca repeti poſſe. i I Dem. 5Genatuſcõ. cuiuſ no
ñ bẽmꝰ.ſ meliꝰ di /
xiſſet oꝛõne.nam oꝛatio

pꝛobibet. vt. .. de tranſac.l. eum bi. in pDin.
a ¶ Si q̃s pꝰ.valet.nota ergo tollerari miqͥtatẽ vt. j.de ĩterdic.⁊ rele.l.rele,/
gaton. SAad tps. 7. S. tureiur. lI.nãa poſtea. 5. ſi dãnet. ?. C. plpeti. l. i.
be Crãaſegerit.potuit ergo manſigi de re dubia etiam ſine lite.
c ¶ Loteſtari.nota trãſactõis exceptõeʒ iĩpedire ꝓceſſum negocij pꝛĩcipalis
icĩ exceptõe rei iudicate.ſecꝰ ĩ aliſs pemptoꝛijs. extra ð lit.ↄteſ.c.exceptõ is
d¶ Rrãſactũ.qð fieri põt.vt. C. de ap.l.ſiõ.⁊ ſicnota nõ intereẽ vel añ lite
ↄteſt.vel poſtea fiattrqſactio.vt ar.S.de calum.l.i.S.quod autem.
e¶ Sane. quod allegando dicit.
Mepetitio. vt repetat iſte qui d edit ob tranſactionem.
g ¶ Locum. circa pꝛincipalem peritonem. D
b Hõ bʒ.niſi hoc actũ ẽ.S.de trãſac.l.qͥ fidẽ.⁊.C. trãſac.l.cũ ꝓpponas.
i ¶ Repetino.dati ob tranſactionem.
K „Ereptio an ſi dicat. vna ſolutõ bec duo nõ operatur. vt.j.de ſolut. qui
bominem. F. i. èẽ
l¶ GSi qua lex dupli.vt furti nõ manifeſti ſed q̃drupli.ſi manifeſti.vt inſti.
de ob. que ex dlic. S. pena. Itẽ ab initio iõ dicit.q;ꝛ ſecꝰſi creſceret expꝰfacto
per inficiatõem.vt patet in lege acquil.quo caſu ſi dolo nbi emẽdando di
num ab alio datũ nõ repeto.ſicut ſi ↄfiteoꝛ ſec ſi nemo dãnũ dederit. vt. /
ad.l.acqͥl.inde neratius..fi.⁊.l.ſe.⁊ ſjm hoc eſt ratio.qꝛ quaſi ab alio ẽ
debitũ.⁊ ſic qui recipit debitũ ſibi recipit.vt.j.e.l.repetitio.Alij ponũt exẽ
plũ qñ vere dãnũ dedi.ſed timoꝛe inficiatõis future ſolui vltra ſt implũ non
repeto.⁊ erit ratio.qꝛvanũ geſſi timoꝛem cuius nullafuit cllimald. vr de
A iiij

re ſudi ſi quis ab alio.bic ergo nota. caſus ĩ quibceſſat bec actio.lʒ ĩdebi

tu m ſoluat᷑ Pꝛim i cã que p

ſficiatõem creſcit.vr dixi ꝑ.l.C.e.ea q. Scõs

añ ſciẽs ſoluitẽt ĩ mẽte retinẽs animũ repetẽdi.vt dir. S. e. l.i. . ſ. . qð aͤſ
Zercius qñ iurauit creditoꝛ ſibi deberi łʒ falſo.qꝛ ꝓ veritate ba bet᷑.vt inſti.
de ac. S. ſi quis poſtulãte. Quart ꝓpter rei iudicate auctoꝛitateʒ. vt. C. e.l.

et. j.mã.ſi fideiuſſoꝛ S.ĩ

oĩbꝰ Ouit Pyte tranſ
actõem. vr. L. eo. l. ij.
3. e.l. in pꝛĩi. Sextus ꝓ

pter pietatẽ. vt.j. e. l. ca,

bis.S. ſimulier. Septi
mus vt qꝛ ab alio debe
tur. vt dixi. S.e.ſi pene.

Oyr pacti.
iberek. per acquili⸗/

non ſoꝛtem. S. indebitũ
et. SF. qui filio.ac.
AUm duo.quina.i.
Mterq; quinq;.
e¶ Poſterioꝛ. ergo non
pariter ſoluerũt. Si au
tẽ pariter ſoluiſſent vter
qʒ pꝛo rata repetit.vt.S
e.ſi pene cã..fihñ.⁊.l.ſi
reus. aʒ. 7 facit ad.l. S.
de vſufru.ſed ⁊ ſi quis.
. quid ergo.

f Nuibus. l. ſeptem.
. nõ ſoꝛtem.iĩdebi
8 inſpecto iure ci
Mulli qꝛ per ſiipulationẽ

—
ꝓmiſſe nõ ſunt.vt.C. ð
vſur. l. qõuus.
h Debital. ſ. naturalit᷑
¶Wegitimũ.ſ. modũ a
lege ſtatutum. ꝗ́ moduſ
eſt. C. de vſur. l. eos.
k ¶ Quaſi.i. ſicut, nã v⸗

ſura 8 repetitur.
l ¶DOuplũ.i. maioꝛe scẽ

teſimis. duplũ em̃ vocat

ſoꝛtẽ ⁊ futurã cẽreſimaʒ
q̃ ſoꝛtieq̃lis ẽ in ãꝗno.⁊
ꝙ dicit ð bis qvltra du

plũ ſunt ĩtelligas de oĩ

beq legiſ modũ excedãt
aʒ. q ſt. C. ðvſur.l.eos.

m ¶ n ſtipulatũ. necẽt

accidit fideiuſſoꝛ.nam

—

mn ulationem.
c ¶Hlon poteſt. vt. ſ. e. ſi

luta ſunt. I

is ꝗ ꝑpetua exceptõetue
ri ſe poterat:cũ ſciret ſibi ex⸗
ceptõez ꝓfuturã ꝓmiſerit aliꝗd
ut liberaretodicereñ pᷣt ¶ Zẽ
NWMʒduo ꝓreo fideiuſſiſſẽt
Ain decẽ:didereꝰtria ſoluiſſet
ct poſtea fideiuſſoꝛes ꝗna placu⸗
it eũ qui poſterioꝛ ſoluit repetere
tria poſſe hocmerito:qꝛtribꝰa re
o ſolutis ſeptẽ ſola ðbita ſuꝑerãt
quibustperſolutis tria idebita ſo⸗

Inõ ſoꝛtẽ ꝗs ſzuſuras inde
bitasſoluit repetereñ potu⸗

erit: ſi ſoꝛti ðpitas ſoluit. Sed ſi
ſupꝛaltimũ moð ſoluit:diuꝰ ſeue
rus ⁊ Antõinꝰreſcripſit quoiure
utimur repeti ꝗdẽ nõpoſſe:ſʒ ſoꝛ
tiĩputandũ.Sʒ ſi poſtea ſoꝛtem

ſoluerit:ſoꝛtẽ qſi indebitã repeti

poſſe ꝓĩde ⁊ ſi añ ſoꝛs fuerit ſolu⸗
tauſure ſupꝛa ltimũ modũ ſolute

qiſoꝛs ĩdebita repetũt᷑.qð ſi ſim

ſoluerit poterit dici:⁊tũc repetiti⸗
onẽ locũhẽre. Supꝛa duplũ aũt
uſure ⁊ uſurauuſure necĩ ſtipula⸗
tuʒ vduci nec exigi pñt⁊ ſolute re
petũt᷑:quẽadmodũ futuraꝝuſura
ruʒ uſure. Si ꝗs falſo ſe ſoꝛtẽ de
bere credẽsuſuras ſoluerit põtꝰ
dicere.nec uidet᷑ ſciẽsidebitũ ſol⸗

i lex obuiat nõ accedit fideiuſſoꝛ. vt.j.defideiuſſo.l.cum lex.

n ¶ Si qs falſo.ĩdebitũ cõtra videt᷑.qꝛ cũ ad ſoꝛtẽ ſoluẽdamvꝛgeretur debi
toꝛ.qꝛ vſure nõ fuerãt ꝓmiſſe.⁊ iõ nõ currebat pꝓmiſit vſuras ⁊ ſoluit.repe/⸗
tit quidem Iſʒ ſciẽs ſe nõ debere ꝓmiſit. fect em reſpectu ſoꝛtis etiam vt be⸗
nignioꝛem baberer creditoꝛem in danda dilatione ſoꝛtis ſoluende.

V

0 aebitu Opem iductã fauoꝛe eiꝰ non odio alteriꝰ.vt.j.e. qui accept.
el niſi ſit inducia ad rigoꝛẽ iuris ↄſeruãdevt.j.e.iul.⁊.l.iudex. Itẽ ꝑpetuõ

ideo dicit.quia ſecus ſi tempoꝛalis.vt.S.e.l.in diem.
pe Si cenium. debẽs .ſ. vere. q¶ Repetitionem.ſſ.fundi.

r ¶ Arberationem. vt. . de conſti. pecu. l.i. . an poteſt. ⁊ boc volente credito

re non als.vt inſti.qui.mo.tol.ob.in pꝛin. .
s ¶ Si falſa. nota falſa cauſa ſolutũ repeti.ſic. S.de pac.ſi cum te.ſʒ ar.ð.j.
e.l.cum is.S.ſi mulier.⁊ inſti.de le.g.longe magis.ac.
t Lũ pecũia.vt.j.de reg.iur.l.cũ amplius ſolutum eſt.⁊.j.de iure do.ſi is
qui.s.qdð dicitur.⁊ dic confuſio.i.oompenſatiovel contributio.
v d cõmunionẽé.ſ.iichoandã.⁊ boc nõ fallit niſi ꝓpter impoſſibilitateʒ
vt.S.de rei vẽ.l.iij..fi.⁊.l.iiij.⁊.S.de noxa.ſi ſeruus cõis.in fi. Itẽ nec ad
retinẽdã qͥs ↄpellit.vt.C. cõi di.l.fi.niſi in caſu.vt.S.cõi diui.l.in boc iudi
cio.S.ſi inter ſocios.⁊.C. de an.ex.l.i.O.ad boc.

x ondictio.ſ. indebiti ac.
yUutegre. vt. ſ. fundi.

5Rennebitur. ar. ꝙ ſi mihi aliq̃d debes ⁊ res tua ſine vicio ad me
pueniat ꝓpter debitũ retẽtõʒ habeo.⁊ ſic facitp ſcriptoꝛibꝰvrpoſſit

retinere quaternũ.ſic.j.de pigno.act.ſi neceſſitas.S.ſi pignoꝛi.⁊.j.

uiſſe. Indebitũ aũt ſolutũ accipi/
musnõ ſolũ ſi oino nõðbeat᷑.ſj⁊
ſiꝑ aliquã exceptõeʒ ꝑpetuã peti
nõ poterat.qᷓre hoc quoqʒ repeti
poterit.niſi ſciẽsſe tutũ exceptõe
ſoluerit.Si cẽtũ debẽs q̃i. cc. de⸗
berẽ fundũdðucẽtoꝝ ſelui:oↄpete⸗
re repetitõemamarcellꝰ li.xx.dig.
ſcribit.⁊ cẽtũ manere ĩ ſtipulatõʒ
lʒ eni placuit rẽ ꝓpecũia ſolutam
parere liberatõeʒ tñ ſifalſaðᷣbiti

quãtitate maioꝛis pᷣcij res ſoluta

eſtñ ſitofuſio ꝑtis rei cũ pecunia
nemo eni iuitꝰↄpellit᷑ ad cõmuni⸗

onẽ?.Sʒ ⁊ↄdictõ ĩtegre reimãet

et obligatioĩcoꝛrupta:ager aũt re
tinebit᷑ donec ðbita pecũia ſoluat
Ndẽ marcellꝰ ait. Si pecuniaʒ
ðᷣbẽsoleũ ðᷣderit pluris pcij q̃iplꝰ
debẽs:ul cũ oleũ ðberẽoleũ ðde⸗
rit:qſi maioꝛẽ modũdebẽs ſuꝑ
fluũ olei eẽrepetẽdũ:nõtotũ ⁊ob
hoc pemptã eẽ obligatõeme. Jð
marcellꝰadicit:ſi cuʒ fundi ꝑsmi⸗

hi deberetur:quaſi totus debere
eſtimatione facta ſolutio pecunie
ſolidipꝛecij fundi facta ſit:repeti
poſſe non totum pꝛecium ſed par

tis indebite pciũ.Adeo autem ꝑ
petua ełcceptio parit cõdictionem

ut iul. li. x. ſcribit. ſi ẽptoꝛ fundi

de ipẽ.ĩ reb?do.
fac.qð 8ꝛ. 7. j. 6
act. emp.⁊ vẽ.l.
ſeruꝰ ſ ar. ð. C. i
q.cau.pig.ta..
l.ſi non inducta
ad Idẽ. marcell⸗
b ¶ WHodũ.i.qᷓ/
titatem.

c¶ Obligatöem.

pꝛimam.ſ.nõ in

iti.
d UIdẽ marcel/

lus. debet ẽptõe
et iõ e pᷣciũ ptis
tm̃ debebã lʒ toti
us me putarẽ de
bere pᷣciũ. aʒo. ⁊
facit.S.e.ſi pene
cã.S.ſi putem.

eAgeo. ↄdictõʒ

vt. z. e.l. F. idebi
tũ.⁊.j.e.qexcep.

ſ EKodicere. qᷓuiſ

em aſiqᷓ; ab bere
deliberet᷑ vendi/
toꝛ ſi naturaliter
et ciuiliter ð bitũ
cũ nec teſtatoꝛ eũ
lib auerit nec be
res fueritĩ moꝛa.
naʒ qͥ neca teſta⸗

toꝛe mãumiſſus

erat nec hefs in
moꝛa fuerit iteris
ſeruꝰ ẽ ergo a ſili
et iſte ĩteri ẽ obli
gat tñ exceptõʒ

bʒ ⁊ ſi ſoluat re⸗

petit ⁊ bic. ſ ð.
de li. le.l. ſi quis
reũ. F. buic. DVo.
ibi liberatio fuit
legara ad tos. ſi
ippetuũ.⁊ iõ ide
bitũ nõ repetitur

64 Bannauert
i

eſtpcepu here

divt liberet debitoꝛẽ. ſ. pecunia alicuius. vt differata ſuperioꝛi. Rſñ.
hb Qui filio.liberat.ar.ad qõnem monacbi fugitiui.⁊ ſindici quon
dam accipientis mutuam pecuniaʒ ꝙ abbas teneatur. ſic inſti. mãᷣ.

§. recte. ⁊.j.de ſolu.ſi quis ſeruo.hec enim ſimilis eſt condictionicer

ti.vt inſti.qui.mo.re contrabi.obli..i.

i nd ebitum. filio. ſed patri debitum.⁊ facit. S.e. l. i. „
K ¶ Di filiuſfa. exceptõe ꝗᷓ patri vẽdicãn nõ obſtat.vt.ẽ.ſi cert.pek.ſi

filius.⁊.j.ad macedo.l.ſed ⁊ ſi patri.S.i.ſi filio obſtat.ilʒ vt heresa⸗
gat. vt bic. ⁊. C. ad macedo.ſi ꝑmittte.⁊.j.ad maced.l.ſed iul.S.ſ
et ſi filius ⁊ ar.j.e.l.cũ bis.S.i.in fi.ſed ar..S.de adop.l.ſi pater.

qui duo.⁊.S.de eden.quedam.i.nihil.

1 S.o1 quis falſo. iſtud falſo dererminat illud verbũ ↄdẽnatũ.ñ illõ
oluit. nõ em̃ erat ↄdẽnarſed ſic putabat ſe condemnaim.
m ¶ Heredi defendat.contra legitimum. ⁊ ſic abſoluitur ſim pꝛimũ
vel contra cõdicentem ſim aʒ.ſi aũt diceres eũ verum beredẽ ↄuiciũ
i peri.here.nõ iõ agerẽtveri debitoꝛes ↄdi.inde.qꝛ res ĩter alios.⁊c.

n Mon defendat.⁊ ita condemnatur. ax.

o ¶Repeti pot.põt plane legi.vt dicas bunc.S.loqui in beredeꝛ bo
noꝝ poſſeſſoꝛe putatiuo.⁊ ꝙ dicit debitum. ſ. defuncto non ei qᷣdicit

Vumrolty

Peictiödine
ſcini

Vliſidi
cnlraun 1
4

Eiel debie

alemßf
lemutte

(Mhpi iͤ
Finde c⸗
(cdetcn.

liſiiumnz

„*

(Mnnin⸗
inetas
fgtſtann
ffſcentoön⸗
Mtiturt nan
(aisheie
Aiueramol
fbigſepo
in Ceine
Anlso⸗
üniitin
(ikide
iſing

Oheneſs⸗

cnicls.

blgcde;

Miſgſet

lis n,
yeni
tn
ireen
6 iaſ
kenage
NS
upgn

Non ineen
ün
0 lic

dien.

Mnin

Aiengti
ſtſen

GGina .
faſihend.

Albentpenei
NKtanurslie

ciuleNti
ineruſnme
banentakk
Sfuentinon,
Gnetn
te mäurilds
tneebisu

ſtafumni
wiagneſl
ſeinneol
n arpe,
iſſlunn
antehiehß
ellelſs
iſbt
ilbernofti
gunei
Penitfit
ünöfpein
Ounnun
gine
ſori

1ſotagn
dtnnac

zitOH

Phent
liritſ⸗
pllen

—
nan 1/

beth
oM

xij

ſe beredẽ vel dic ĩ beredẽ ⁊ bono. poſſ.nð loqui.⁊ ꝙ dicit repeti. . P
ↄdictõem ĩdebiti.vetbũ aũtpõt ponit vt denoter iudicis ptatẽ que
de iure incõuictũ ſic põt: exerceri vtid qð vereẽ debitũ mc idebuuʒ
repetat. ſi pbet ab agẽte odictõe idebiri nõ ee beres. qui beres ẽ vel

falſitatis. dic er⸗
go beredi non ꝗͥ

obſequiales

ſubijcit. iõ dicas

w de obſequiali
bus dicit. ſed nõ

bffifaciem?nõ na.
tura.i.iure natu
rali.qꝛ oẽs hoĩeſ

loꝛum.

cank.iõ qꝛ ſicoce ſ

opere vocantur.

—

pbatur non eſſe
p¶Operas. ſcilz

et ſine ea ꝓmiſſi
one naturalit vot

no ec debitũ qð ẽ. no aũtòꝛ poſſe repeni babito reſpeciu veritatis ⁊

dãnauerit heredẽ ſuũ ut uẽditoꝛẽ

aneru uẽditi liberaret mox uendi
toꝛ ignoꝛãs rem tradiderit.poſſe

Wiibert? „— ⸗ .
genengion. eũ fundũ condicere.idemq;eſt
ere em debebar ſi debitoꝛez ſuũ danaueritlibera⸗

re: ille ignorãſ ſoluerit. Qui fili
ofa. ſoluerit cũeẽteiꝰpecliaris ðᷣ
bitoꝛ:ſi ꝗdẽ ignoꝛauit adẽptuʒ ei

ne diſtnguit ve peciiliũ liberat᷑. Si ſcit ⁊ ſoluit cõ
ols i tali debiio dictionẽ nõhʒ qui ſciẽs idebituʒ
ſoluto. vt. C. ad tOiEO E E e
I.ſal.eroꝛ. Añ. ſ ſoluit. Si filiuſfamilias cõtra ma
Ehlum natale cedonianũ mutuat? ſoluerit ⁊ pa⸗
off wn⸗vogt. tii ſuoheres effectꝰuelit uẽdicare
yvr. 5. deof . ur. nuũmos:exceptõe ſubmouebitur
rScpao auẽdicatöõenũmoꝝ. Si quiſ qua
1/ Namta roe ſiex ↄpꝛomiſſocondẽnatꝰ ,fall. 0
end ſoluenit repetere põt. Herediñut

bonoꝛum poſſeſſoꝛiſi quidẽ ðᷣfen

dat hereditatem indebitũ ſolutũ

lelben. ſecvo clat ctdebitũ ſolutũrepeti poteſt
vocz l a. vo. (Mibert?cuz ſeputaret opas pa-
dimeit harun trono ðbere ſoluit: ↄdicere eũnõ
talect wiſti de poſſe:q̃; uis putãſ ſeobligatũ ſol
ren diui. S. ſingu Uit. iul. li. x.ffoꝝ ſcribit.natura ei

opas patrono libertꝰ dʒ. Sʒ?⁊ ſi

cbſequialees. n ope patronoñ ſunt ſolute: ſed
1 Dffic.i. ob⸗ cñ off:ciũ ab eo ðᷣſiderat᷑:cũ patro
equiales ope qᷓ
officiales bic vo

noðcidit pecuniã ⁊ ſoluit:repete⸗

De ↄdic.idebi.

qyybi certe ſdebite ſolute ſũt. ille eedẽ repeti pp̃r.i. ſimiles no eſtimatio. ſiz

q ẽ rõ.nã ⁊ cũ ĩcertã opã ſtipuloꝛcerta pR modũ ſoluet opa.cur ergo illa ea

r dẽ nõ reperit᷑ ſj eſtiatio.ſʒ iperñdet ſi eadẽ ſolueret opa ergo ẽtĩ alio genere

repeli poſſet q ſolura ẽ.nũ is qͥ ſoluit ⁊ repetit dʒ babere electõem.ſicut ba
bet is cui ꝓmittiiuriceria oꝑa.necẽ ſpectãdũ qdð ſoluitur ſed narura ſtipu

reñ pᷣt. Sʒ ſi opas patrono exhi
buit ñ officiales ſʒ fabꝛiles uelu-⸗
tũ pictoꝛias:ul als dũ putat ſe de-
bere uidendũ an poſſit ↄdicere.?

celſusli.dig. putat eã eẽ cãʒ ope⸗

raꝝutñ ſit eedes neq; eiuſdẽ ho
minis neq; eidẽtexhibeãt.iMaʒ
plerunqʒ; robur hoĩsetas tpiſq;
oppoꝛtũitas naturalẽ cãʒ operaꝝ
mutat.⁊ iõ nec uolẽs ꝗs reddere
põt:ſʒ hee iqt opꝑe recipiũt eſtia⸗
tõeʒ. Et ĩiterdũlʒ alið pſtemꝰ iqt
alið ↄdicimꝰ. utputa fundũ idebi

tũ ðᷣdi ⁊ fructꝰ ↄdico:uł hoieʒ ide

bitũ: hunc ſine fraude modico
diſtraxiſti nẽpe hoc ſolũ refũdere

ðᷣbes qð ex pcio hẽs lł ſimeis ſũ⸗
ptibꝰpᷣcioſioꝛẽ hoĩeʒ feci:ñ eſtia⸗

thereditatem indebitũ ſolutũ ni hoc dñtſic ⁊ ĩ ꝓpoſitoait poſ
cõdici poterit.ſiuero is nõdefen

ſe ↄdici:qʒti oꝑaseẽt ↄducturꝰꝰ:

ſz ſiðlegatꝰ ſit a prõnoin officia

les opas apð marceł.li. xx. dige.
qrit᷑:⁊ dicit marcelł.ñteneri eũ ni

ſi foꝛte ĩ artificiorſint he eĩ iubẽte

prõno ⁊ alij edẽde ſũt.ſʒj ſi ſolue⸗/
nit officiales ðlegat ñ pt odicere
eaſ neqʒ ei cui ſoluit:creditoꝛi cui
poſſent cedi niſi prõno
ſed ſolute nõ repetũtur

alteriꝰ otEplatõe ſolutũẽ:qqʒ ſu
uʒ recepit neqʒ a prõno qꝛ natura

latoõiſque ĩcerta oꝑa nõ
conſiſirt..

K ([Et interdum.ſ.als
ergo ⁊ bic.

Heres.ergo nora ꝙ

IUnquit. Julianus
n
g

q bacoↄdictõe tenet ad

boc tenetur qð apõ euz

c.niſi dolo ſciẽs ðᷣ ſijſſet

bpfe. vt. j.e.ĩ ſũma.S.pe.

o ¶ ADeis. ſumpribus.

6 Santanarkc
ſp alið ꝓ alo repetitur.
q ¶ Debet. ſiqdᷣ modico

dliſtraxiſſet. vł quia ego
ſoluẽs feci boĩem pᷣcio/

ſioꝛẽ.vt expẽſas vltra pᷣ
ciuʒ ↄſequar.⁊ boc niſi

ſciẽs acceperit idebitus

vt. .. e. l. in ſũma. F. ſi ſer
uum. aʒ. vel dic feci ego
cui ſolutum ẽ idebite.⁊
mutat pſonas.ſolum er
go pciũ acceptũ reddit᷑
poſtpoſita melioꝛatiõe
s8 Londucrur?. nõ ;/
n bic locare potuiſ. vt
ſic nõ exeatnaturã cõdi
ctõis idebui q̃ non vult
verſari in dãno euʒ qui

ea tenemur.
t Delegatꝰ. ergo mi
lt. vt. L. de noua. . i.

—

fciales, l. obſeq/

gles alij pᷣſtãdas. Que

ritur.ſ.an teneaf ei cuið
legarẽc. ⁊ certe nõ.qa ſi

¶Eũ.ſ.ciuilłr ⁊ naturali
er. vt ſtatim ſeqti fi. S.

yeè Repetere nõ põ

t. boc eſtẽt ĩ oĩ obligatõe.vel opera.nam tranſa⸗
cdio inpedit repetitionem. vt.j.e.in ſumma.in pꝛin.
x ¶ Officiales.i.obſequiales.nam omnis opera põt dici officialiſ
cum opera ſit diurnum officium. vt. . de ope. libe. l. lege.

Gabꝛiles. ſ. incerras quaſcunq; patronus indiceret.

5¶ Neluti.iſtud veluti exeplificatim eſt ſolutionis non operarum fa
belm arſiceſſenreene. Kaulamm inannom vel odictõeʒ
be ſHeredem.j.de duobus reis.l.nemo ð.ſo.ibi in genere ſunt eedẽ
hic in ſpecie non ſunt eedem.vel ibi fictione iunris.
4 Heq;.i.nõ videntur eedẽ. vel reuera nõ ſunt eedẽ.⁊ ſicnõ poſſũt
ille qᷓ ſunt exbibite reddi. cũ alia ꝓꝛſus ſit opera bodierna ꝙᷓ; craſtia
et ꝙ ſubijcit neq; eiuſdẽ hoĩs ⁊c.i.neq; ẽt ſi exbibeant᷑ ab eodem ad
idẽ.⁊ iõvidebãtur eedẽ nõ tñ ſunt eedẽ.cũ ergo ñi ſint eedẽ nõ pſfir cõ
diei.id em̃ ↄdicimꝰqð ſoluimꝰ.qʒ qũq; aliud repiat᷑ vt bic eſt qð ſub
ijcit intergum. c. d & Eiuſdem. ſi ſint eedem. i. ſimilles.
ei Mominis.l.opere unt eedem. Eidẽ. multomagis ergo ſi
ali exbibeat. ⁊ alij exbibeãt.iog Robur. vri aut.ð fide ĩſtru..i.

bReddere põt.⁊ ſicviðꝛ ꝙ ceſſet repetino.vt.j.de pᷣſcript.ver.l.pe.

Gcõtra c.qꝛ agit᷑ ad exriatòem vt ſubijcir.ſʒ viðꝛ ꝙ ope repetãturvel

ſim ues. vt. S. de ope.l. fi. in pin. que eſt contra. ſo.ibi de eximanone

repeti poſſit inteliigitur. ðJ
l¶ pere.ſ. incerte.idẽ credo ⁊ ſi ſint certe multomagis.ſʒ Jo. dicit

. Nn artificio.ſ.certo.idẽ foꝛſan ⁊ ſi i incerto.idẽ foꝛſan ⁊ ſi nõ icerto. Jo.ſj

nõ eſl nen. vt. j.ĩ glo. magna.fi. 3ʒD Q Bfficiales.i.obſequiales.
a¶ Creditoꝛi.nũc facto vel aſ tenebatur ei delegans ad talia.
b4 lnug ipanont
c ¶ Hatura. bic expone.vt in pꝛin.buiꝰ..qꝛ opaꝝ a libertis patrono debi/
tan facta eſt mẽtio ⁊ diſtigue.qꝛ oꝑaꝝ alie ſunt obſeq̃ ales alie fabꝛiles.a/
lie artificiales.obſeqͥ ales alie in faciẽd o vt in aſſurgẽdo.⁊ ſimilibꝰ.alie nõ
faciẽdo.vt de nõ vocãdo in ius.⁊ differũt hbee inter ſe.nã q̃ ſunt in faciẽdo
nõ trãſeũt ad heredẽ extraneũ.vt.C.de ope.lib.l.liberti.ſʒ ad filios.ſic.C.
e.ti.l.qͥ mãumittit᷑. ⁊.Q.de obſequijs.l.v.etiaʒ experedatos nili ſint mala
mẽte exberedati.qꝛ fuerqt igrati.vt.j.de bonis libe.l.ſi patronꝰ..ſi qs nõ

mala mẽte. Sed q ſuntĩ nõ faciẽdo. vt de nõ vocado in ius.⁊ ſimiles trãſe

unt ad heredes ẽt extraneos.vt.C. de in iuſ vocã.l.venia.eð ↄueniũt.quia
ipa natura⁊ ſine ĩpoſitõe debẽtur.vt boc.S.in pꝛin.⁊ in fi.⁊ ꝓpꝛius dicitur
bonoꝛ ſine reuerẽtia qꝙᷓ; oꝑe.ſed fabꝛiles ⁊ artificiales ſunt ꝓpꝛie opere. cuʒ
opera ſit diurnum officiũ.vt.j.de ope.libe.l.i.ſunt aũt fabꝛiles icerte vt.x.
ope nõ expᷣſſo ſcriptoꝛias.vel pictoꝛias.artificiales certe.vt qñ expjſſit vt pi
civeias.ł lex qnq; bis vocabulis abutatur de his aũt dic qualiter impo/
nũtur ⁊ in quibꝰdifferãt ⁊ in qͥbꝰↄueniat. ĩponũr aũtpꝑ ſtipulatões ⁊ per
iuſiurãdũ.vt.j.de libe.cã.l.fi.ꝗ.adeo.⁊.j.de ope.libe.l.vt iureiur. differũt
aüt in ſex.pꝛio i ceſſione diei.nã certe ope ſtanm cedũt.⁊ veniũt cũ pnt pꝛe
ſtari.cedũt tñ a die ſtipulatõis incerte nõ niſi idicantur ⁊ a prono perantur
v

ſi patronꝰ ñ põt vti alik

ſieſtiops.vt.j.de op e.
li.l.patronꝰqͥ operas.⁊
lſi liberi artem. Zertio
differũt in adiectõe per
ſonaꝝ facta ĩ ſtipulatõe
certas em mibi aut titio
incertas mibi tm̃ ſtipu/
loꝛ. Itẽ certaſ põt mibi
vel ſibi vel ſim pltcit᷑ ſti⸗
pulari ſeruꝰ me.ĩcertal
mibi vel ſimpliciter nõ
ſibi.vt.j.de ope.li.l.ſer
uus patroni.i.Rh. ⁊.l.
libert?.⁊.l.nihil.⁊.l.qꝛ
et.l. be ope.i.Rñ.Etno
ta qꝛ ĩ lege illa be appel
lant fabꝛiles certas.
Quarto differũt i exbi/
bitõe.qꝛ certas dʒ pᷣſta
re libertꝰ victu ⁊ veſtitu
patroni.icertas ſuo vi⸗/
ctu. vt. j.de ope.li.l.ſuo
et.l.aut certe.⁊.l.iĩponi
et. l. pe. lex em̃ pe. q̃ dicit
viciũ eẽ pᷣſtãdũ ſupꝑ cer⸗
tis tm̃ ĩtelligitur.qꝛ ſið
incerniſ im̃ loqueret᷑ ma
le diceret libertum aut
gquẽlibet aliũ edẽtẽ ope
ras. qꝛ icerte ꝑ aliũ edi
nõ pſit. nec alij. vt. j. de
ope. libe. l. ope in reruʒ
AQuito differũt qꝛ icer /
ns fid eiuſſoꝛ ex ſua mo
relteneri nõ põt.vtpote
cũ nõ cedãt niſi cũ iudi
cãtur.ſed in certis opis

a S.x.

opis liberti. Secũdus

ei ðbent᷑. Sidecẽ aut ſtichũ ſtipu

latꝰ ſoluã quiqʒ.qrit an poſſiʒ cõ
dicere.qõexhoc ðᷣſcẽdit.an libe/

reri qnqʒ.nã ſiliberoꝛ ceſſat cõdi
dictio':ſi ñ liberoꝛerit condictioꝰ.
Placuit aũt ut celſus li.vi.⁊ mar
cellꝰli.xx. dig.ſcri.nõ ꝑimi ꝑtẽdi
midiã obligatõis Gdeoq; euʒ ꝗ
quiq; ſoluit:ĩ pẽdẽti hñdũ an libe
ret̃petiqʒ ab eo poſſit reliq.v.aut
ſtichꝰ:⁊ ſi pᷣſtiterit reſidua quiqʒ

uideri eũ ⁊ pꝛioꝛa ðᷣbita ſoluiſſe:ſi

aũt ſtichũ pᷣſtitiſſet.v.eũ poſſe cõ

dicere qᷓſiidebita.ſicpoſterioꝛ ſo-
lutõↄpꝛobabit:pꝛioꝛa.v.utꝝ de⸗
bita an idebita ſoluerent᷑.Sʒ ⁊ ſi

pꝰſoluta.v.⁊ ſtichꝰſoluat: ⁊ mal
lim ego hẽre.v. ſtichũ reddere:
an ſim audiẽdꝰ:querit celſus⁊ pu

tat natã eẽiquiq; ↄdictõeʒ qʒuis

utroqʒ ſimul ſoluto mihi retinen

diqð uelleʒ arbitriũ daret ¶ Pgeʒ

ait:⁊ ſi duo heredes ſint ſtipula⸗
toꝛis:ñ ſic poſſe alteri quiq; ſolu⸗

eſt idẽ qð in qualibet credita pecũia. vt.j. de ope.libe.ſi liberatmeꝰ.⁊.l.a
duobꝰ. Sexto differũt trãſmiſſiõe circa quã noraui duo generalia in quibꝰ
ↄueniũt. Pꝛimũ.qꝛ nulla opera trãſit ad beredẽ beredis.vt.j.de ver. ſig.
ſciẽdũ. Itẽ qꝛ ad oẽm opam.ſ.fabꝛilẽ vel artificialẽ agũt liberi ſi patronuſ
