aus. velali⸗ in, indigẽt. quid eniz ſioccultate ta⸗
tut' erat. bule remote poſtea ꝓlate ſunt
Bcriptura. i. ꝓpter (ur noceat ei.ꝗd ſi reſpõdeni ꝙ ĩ

ſtitut? erat.ö

ſcripturam.

d Quiinterrogat. re⸗ pſentiaꝝ ei uidebat᷑.idẽ dico ⁊ ſi
ſpondent peculiuz eſſe quis heredeʒ ſe reſpõderit. mox

penes ſe dĩm ſcoõm pꝛi

mü. vel ſe babere in po falſũ uel iofficioſũ.uel irritũ teſta
teſtate ſcᷣm alii.ſ. an mentũ fuerit ꝓnunciatũ.nõ ei/ ꝓp⸗

noxaliter ſed bic caſus

ndeſt. vel dic ſe tenen barereſ põderit: ſed ſ. criptura du
mipi ad decẽer muuo ctus. Quiiterrogatꝰareſpõdent

d NQui iterrogat' ob

ligaw.ſeu ſil vel ſer ſictenet᷑ qſiex ↄtractu obligat?:
ui ꝓ quo ⁊c. vt.e. e. ii ꝓ quo pulſabit᷑ dũ abaduerſario

——,———

defenſoꝛ. F. fi. T idem ſi interro 6 af Sin eroa pt oꝛ efue .

maleficiũ ſit a ſeruo cõ

miſſum⸗⸗ reo noralt rit interrogatꝰ: nihil facit ptoꝛis
oueniat. l ſi vis dieᷣ quctoꝛitas:: ſed ipſiꝰ reſpõſuʒ ſi⸗

ꝓ quo.ſ.otractu.hᷓ cer⸗

ie imo ꝓↄdemnato m̃ le mendaciũ. Qui iuſto erroꝛe⸗
nõ ꝓ obligatodʒ babe pnctꝰ negauerit ſe heredẽ: uenia

ri. vt.j.de ↄfelſ.l.certũ.ĩ

ꝛin. que eſtõ. ſol. quo dignus eſt. Sʒ ⁊ ſi quis ſine do⸗
4 ꝓbationè eſt ꝓ con / ſo ma.culpa tamẽ reſpõderit.di⸗

deénato.nõ quo ad boc

inde.⁊ ſcdᷣm boc cõfel⸗

ſus fuit ſe debere. ſ tüc ſcribitelcere reſponſi penitere ſi
n vicekfacere a5 ne. nulla captio exeiꝰ penitentia ſit a
peldie gy okelud iuſt ſe (roꝛis. qð ueriſſimũ mihi uidetur

babere peculium.

e Ged ſia pioꝛe. nibl Maxime ſi ꝗs poſtea pleniꝰ inſtru
facit ad interrogationę ctus quid facit inſtrumẽtis ul epi

ſed in admitteda reſpõ

alon ſtolis amicoꝝ iurisedoctus.

tenek. vt. . e. l. fi. 7. Z. e.
l. li. fi. . 4

g Eroꝛe. videns pꝛimũ teſtamentũ in quo alr eſt inſtirutus nõ yltimuʒ.

in quo ipſe ꝓ parte eſt inſtitutus.⁊ ita nec fuinleuis culpa.

bi Dignus venia. conna ad rationẽ non ad caſum.j. de dona.l.quidam.
Solu. ibi nõ errabat.alias enim donatio non valet:que ibi dicitur valere

vt.j. de dona.l.nec ignoꝛans.

i ¶ Aulpa. vtputa ſi fuit inſtitutus coꝛã tribus teſtibꝰ. ideo ſe beredẽ cre/
debat. ſed bec videt lata cũ ſit erroꝛ iuris.vt colligit. C. de leg. ⁊ conſti. l.le
ges ſacratiſſime. ?. j. de ver. ſig. l. late. quare dic ꝙ erat teſtis vnus ſeruus.
? erat teſtamentũ nuncupantiũ.vel pupillus cũ credebat᷑ adultus vl liber
⁊ ſcõm boc dixit ſe beredẽ.⁊ ſic mutat caſũ.vel dic negauit.vt 7.3. quis pu

tauit teſtaroꝛem furioſum.

„

Dolo. ꝓxima. vt qui
tutum ab eo qui furoꝛe detinebatur ſcᷣm aʒo. *

(Nelſus ſcnbit. acroꝛis. vt ar. . de euict.l.fundũ einꝰ. F. fi. da erempluz
ꝙ nulla ſit capuo actoꝛis. veluti ſi a poſſeſſoꝛe nõdũ ſit uſucapio impleta

vt. S. de dolo.l. penul.itẽ ſipꝛius dixit ſenõ eſſe beredẽnücaũt
dicit. ſic ergo nõ eſt actoꝛis capno.i.dãnum.tunc qñcunq; pemi

vero eſt captio:tunc ante lit. ↄteſt. penitet indiſtincre.vt bic ⁊.S.de rei yen.

ſponderit ſe heredẽ eſſe.mox ꝓ
I deteſta. m.. parer. ei lato teſtamẽto inuẽtus ſit ierhere
de adimen. leg. lii. . datus eqſſimũ eſt ſuccurri ei.⁊xita

hũc qui abſtinuit: pᷣtoꝛ nõ hʒ he⸗
redisloco. Exceptiõibꝰ qui inſti
tutis in iudicio ↄtra reos actiõibꝰ rebũ marune
opponunt᷑:etiã isuti põt ꝗ ex ſua
reſpõſiõe ↄuenit᷑.uelutipacti cõ raſſe pſumi vt

qui patrẽfa.ſuũ intenogatꝰ eſſe
reſponderit ſeruũnõteneri nora
SS W. n⸗ ſemel abſtiumt
li actiõe. acnec ſi bona fide liber eritmodo beiſ
hõ mihi ſemiat: mecũ norali iudi yr derepu be

a fuit lata et fatua. credidit enim foꝛte ſerecie inſti/

Ziber

l. is qui. ⁊.l. nã ſi.a.l.ſinaũt.⁊.S.de noxa.electio.ꝗ.neq;. poſt lus
— — . . 2 — g.. . e* . ite
nõ vt eiſdẽ legibus.ſed ⁊ ante litẽ nõ licet penitere. wraſtn certa e

ſona ꝓpoſuerat penitere.vt pdicta.l.ſinautẽ.vel qñ alius cõpleuit
vſucapionẽ.vt.s.de dolo.l.penul.itẽ poſt lit. oteſt.nõ:niſi iuſtꝰ in⸗
teruen erit erroꝛ.vt.S.ꝓxi..pel niſi actoꝛis ſcientia.pt.j.ſde ac. ẽp.

. M pet dere quiſe
1 . lti. vbi etiã poſt
J fili gabnecPyalulns⸗ lit cötel ndne
uit ſe a patna hereditate qui vult peitere

iure interrogat reſpõderit ſe he boſt lt coteſta.
redẽ eſſe:tenebit᷑.nã ita reſpõdẽ/
do ꝓ hereð geſſiſſe uidet᷑.ſinãẽt puta tñ.aliqd.

Lbabitſ. erraſ⸗

fili qui abſtinuit ſe interrogatus inKnumenin v
tacuerit:ſuccurrendũseſt ei:quia reſtes. ꝙ res gli

ter ſe habet. vt
ante non ꝓpter

ſed noõne ſemp
ignoꝛaſſe vel er⸗

Q. qui li.ñi poſ.

uenti:rei iudicate:⁊ ceteriis. ſunlemis. i pu.
CcNNOnkfeſſoꝛibꝰ fal/ i DHẽé. Bhn.bieno un
Aluisreſpõdentesꝰ: ita obligã ne. Theſnenk/
tur:ſieius noe:ð quo ꝗsinterro⸗ Seũ facit. .5 e
ſumit. vt. S. e.l

gatus ſit cũĩ aliquo ſit actio:quia Seinb: aütſe
q alio actio eſſet:ſi dñs eſſet in
noſmetipſos cõfeſſiõe noſtra cõ⸗ miliuam acqe⸗
ferimꝰ ..Et ſi eñũ quiin ptãte pa⸗ ſ bot
tris eſſet:reſpõdiſſem filium efſſe voſtactos repli/

ſzm recte pote⸗

rat ignoꝛaſſe: qͥ
bat. ß boc ꝓba⸗

cet.tu ſciebas a⸗

meũ.ita me obligari:ſi etas eius literqᷓ reſpode⸗
pateret᷑.ut filiꝰ meꝰeſſe poſſit:e s c igeo iuua
vyriniand detur. vt diri cendũ erit abſolui eũ deberi. niſi
mus. 5. ad.l.acql.l. p dolo culpa ꝓrima ſit Celſus ſic

õ H . eiinsé debes. Kñ
falſe cõfeſſiões naturalibꝰ ↄueni boc ꝓbabuipſe
re debẽt. ꝓpterq fiat: ut patriſf. cupenutes vb
noĩe reſpoõdẽdo:nõobliger. En DJalus.

geſſiſſe vi/
edtur. ſed quõ qͥ

redi.l. ſicut.que

eſt heres. ſed ba
betur ꝓ berede

cio agi poteſt ⁊ ſi actũ fuernit ma- ceſtz. Sed bie ñ

*

in ſuip̃iudicium.quo ad interrogantẽ.nõ quo ad alios. yt.j.e. l. ſi.
qWue eſt ſimiliter contra. accur. 8 “
d ¶ Guccundũ ẽ pꝛimo qꝛ nõ debuit bic filꝰ q abſtinuerat ex deli
cto obligari bereditati. ſecus ſi nõ abſtinuerit. licetnõ adienit. nam

tuuc ſecus. vr j. de acquir. bere.ſi ſeruũ quis. in fi.bic aũt delictu eſt

ſq ↄtumacia ſi taceat ⁊ nõ tdeat ꝑ otumaciã.vt.s.e. de etate. S. q
tacuit. Eſt ⁊ alia ratio.qꝛ ꝓ eo babetac ſi negaret.vt dicto.S. quitꝛa

cuit.ſed tuncveritatẽ fatet᷑ quo ad cõmodũ.qꝛ abſtinuit. vt ſtani ſub
ijcit qꝛ ⁊c.nõ ergo patit᷑ penã. Si aũt eſt ex aliqua ꝑte beres is qui
eſt interrogatꝰ ⁊ tacuit tenet᷑ inſolidũ.vrx.d..qui tacuit. vel die ſpe/
ciale in filio.qꝛ cũ pᷣtoꝛis bñificio ſit exempt ſemel. vt inſti. de bere.

—

qua.⁊ dif. S. ſui noluit pᷣtoꝛ iterũ eũ aſtringere ⁊ boc eſt ꝙ ſubijcit qꝛ

⁊c.ꝙ aũt dicit᷑.S.de etate..qui tacuit.qſi negauit ⁊c. ſubaudi ſe be
vero heres non ſit ⁊ dieet
ſe nõ eſſe.nõ patiat᷑ penã.ſecus ſi taceat jm aʒo.⁊ ſie duobus mo
dis intelligit. 5. ᷓ tacuit. vel tertio ibi tacẽs beres eſſe poterat. hno
adiuerat. bic nõ poterat. qꝛ repudiauerat.⁊ ſicſunt tres ſolunones

redẽ cũ eſſet ꝓ ꝑte ſaltẽ beres.vt dixi.

Tq tres intellectus dicti. S.qui tacuit.

e. vtiq; im Jo.

hic ſubijcit. ſed

End

=
=
S
S=
—, u
ι
–
—
=
—

ihngit,N

((Qouente

nlact

ercoc 5.

ſlſer ſlo

tmitf.

(fliü meun.

(Eiipon.
cauirer l
Wwent Nll
(ontte
eronalpe.
KH

ile ligce.
e.
N106

ne erefper

Moelbentt
Fenehaur n
Nrſe
(li, Ponik
1oſenee
A(pollöle
ſfiſpiin166
Ffieyainar,
(antlin
(fl ane
ſuſteſl e
rlrte

—

mmem e
ſtnünmg
ninin
uſeki

nſſeeini

Caulſe.
ſgfneſa
Rbruͤg

ſe N
Geni

DlNuree

Mbe

Pſiameg
Auuſiee
16,7C

S
==

—
SE
S=

E
:
=3 =.
☛ = =
- rri

= 3

i Agi pot. vt ⁊ d COAK
8.denora. .pe. nes ita rate ſunt ſiid: ꝙ in cõfeſ⸗

P Jaßi be
egitas.
vt iſti. de ſti. ſer.

q ( Aoꝛtuo. nnö5

Vndecimus

b Eiceptionibus. contra eos.ſ. veros beredes.

1 eſt ro qꝛ cu interogã togatũ loco beredis
MWönenik. 7 eſt ro qꝛ cũ interogãs babeat intogatu
Eo z ſe debet babere ne ſibiipſi ſit hꝛius ⁊ ſic repellat.vt. .
15 ap. ſir.l. ij. Et ſie nota ꝙ ↄfeſſio mea eriã mibi ꝓdeſt bieꝑ quã/
dam conſequennam. .—

Oufeſ⸗
ſionibus.reſpõ
denres. pura ſer
uũ alienũ ſuum
eſle. vt. j. e. ᷣ ſer⸗
uum⸗acg.
e ¶ Konferimus
alias tmñ rema/

miſit. 1 I Abolenus.
Ois cuiusnoie norxale iudi⸗

Qũ acceptũ eſt.manẽte iudicio lib

⸗. 7 7 KR
netobligat..ni/ iudicatꝰ eſt reꝰ abſoluidʒ necge
ſi ſoluã. ⁊ tũc er ejf I — erit
diſtinguik vrſ. q́; interrogatioĩ iure facta /ꝓder

e. ain ſeruu. ac.

q; eiꝰ ꝑſone:cuiꝰ noĩe ꝗs cuʒ alio
MAoͤuenire. vt

actionẽ hʒ: obligationẽ traſferre

. . J.l. ſ. 37 — 7 — „ 7 ₰
e enaeih. põt in eũ:ꝗ in iure ſuũ eſſeofitet
ſeclſe r. ip Uelut alienũ ſeruũ ſuũ eſſe ↄfiten⸗
xima in fi.

do. liberi aũt hois noie.qꝛ cũ alio

eſe fliĩ meum. actio nõ eſt. nec ꝑ interrogationẽ

Daiaane. qquidẽ: aut ↄfeſſionẽ trãſ ferri po⸗
ieũ qui vere l/ terit.quo caſu eueniet:ut nõrecte

ber erat ⁊ vt lib

Rabennneur. Hols liberi noĩe actũ ſitcñ eo:q cõ

feſſuseſt ¶¶ Intotũ aũt cõfeſſio

in pꝛi.⁊.l.noxa⸗ — B
U.5. pai acre e uemet ius :⁊Z natura recipe
poteſt. g DOmpo.

NJanteaditq hereditatẽ ſer
uũhereditariũ meũ eſſereſpõdeã

ſi

treeotui teneoꝛ. q; dñ loco habet᷑ heredi⸗
ofeſſionẽ liberat tas . Moꝛtuo ſeruo:quẽ ꝗsin iu⸗
enee nin reinterrogat?: ſuũ eſſeↄfeſſusſit
leruñ. anr e nõtenet ig: greſt põdit.quẽadmo
ergo ꝓ oferre. e 1TI 9 1% a .
alien cuiman. Iſemꝰ ab hoſtibꝰ capt ſit⸗
m Ff oteſt. .in de quo gsin iure interrogat? re
tertogans. acg. ſpõdenit ĩ ſua ptãte eſſe: q;uisiu⸗
n Muia confeſ e . . .
ſus ſit et a. pH⸗ la poſtliminioꝛũ poſſint iterũ refi⸗

cere nos.attamẽ nõputo locũ eſ⸗
ſe noxaliactiõi.qꝛ nõ eſtin noſtra
ptãte ¶ Quãq; aſt placet etiã eũ
teneri:qui alienũ ſeruũ ſuũ eſſe cõ
feſſus eſſet.attamẽ rectiſſimepla
cuit eũ demũ teneri:ꝗ ſuuʒ potuit
habere. ceteꝝ ſi dñiuʒ querere nõ
potuit:nõteneri. il DHẽ.
Iſeruꝰnõ ſit uniꝰ:ſypluriũ

xi.in pꝛin.ac.
o Per totmum.

ius.ius ponit ꝓ
pter liberũ bo ⸗/
minẽ. natura ꝓp/
pter eũ qui non
põt eſſe fil? p⸗
Pter etatẽ.vt bic
7. S.l. ꝓxi.

in pꝛin.
etur. vt ⁊ ar. ſ. e, ſi ſruus ab. in pꝛin.i.r. ⁊. .i. 7.8.8 noxa. ele/
cto. .. li is quẽ. ⁊.l.penul.S.i.ac. MMM
ſeruus. poſſit reficere. alias efficere.⁊ alias reficere.

.

Hg ¶oxali actiõi.nã cũ ſeruꝰ damnũ dederit.nõ eſt actio cũ boſtibꝰ/
vel cõmerriũ.neccũ alio.q̃re ↄfitens non tenetur.ſed ar. S. S. famil.
berc.l. uem la beo. S. fi. ꝛ.l. ſequenri.

nebit integra actiocũipſoquiad⸗

J leruẽ. ſunt. l. dicentes.
Hon eſſe.cum ſit. .

⁊omnes mẽtiti ſunt eũ in ſuapo-
teſtate nõ eſſeꝰ.uel ꝗqdã exillis aut
dolo fecerunt quominus ſit in po⸗
teſtate unuſquiſq; illoꝛuʒ tenebit
inſoliduũquẽadmodũtenerent᷑ ſi
haberẽt in poteſtate.is uero qui

nihil dolo fecerit:quominusi po-

teſtate haberet:uel nõ negauerit
Nnõtenebit᷑. i I Wlianꝰ.
Niex panedimidia heres
erat cũ uel abſentẽ coheredẽſuuʒ
defendereuult: ut ſatiſdationis
onus euitare poſſit reſpõdit ſeſo
lum heredẽ eſſe.⁊ cõdẽnatus eſt
querebat actoꝛ cum ipſe ſoluẽdo
noncſſet an reſciſo ſupioꝛe iudi⸗
cio in eũ ꝗ reuera heres erat actio
dari deberet. Pꝛoculus reſpon.

reciſo iuchciopodeag uer
eſt. A(Apinianꝰ

Ifilius cum patre ſuoage⸗
ret taceat iterrogatus .om
ma pinde obſeruanda erunt.acſi
non eſſet interrogatus.

ſeruum ꝗAulus

alienũ reſpondent ſuũ eſſe
ſi noxali iudicio conuentus ſitdo

inũ liberat:aliter atqʒ ſi quis cõ

ffeſſus ſi ſe occidiſſe ſeruũ quẽa⸗

lius occidit.uł ſiꝗs rñderit ſe he⸗
redẽ.nã his duobuscaſibꝰ nõ li⸗
berat᷑ ꝗfecit:uel ꝗ heres eſt. nec
hec inter ſe cõtraria ſũt.nã ſupio
ri caſuex ꝑſona ſerui duonõ tenẽ
tur:ſicut in ſeruo cõi dicimus ubi

altero cõuẽto alter quoqʒ liberat᷑
at is qui confitet᷑ ſe occidiſſe uel

uulneraſſe ſuo nomine tenet᷑. nec
debet impunitum eſſe delictũ ei

qui fecit ꝓpter eũ qui reſ põderit

3 Ote c .
daz30. Ael ꝓ etiã quaſi

De interroga. actio.

dñium. vt iude mãcipiũ xp̃ianũ.vel ſi res fuerit vẽdita ne tib

ofitenti alienaret.

inl olidũ.i.detracta noxe deduiõe.vt. ʒ. de noxali.ſi pluriũ. ac. .
5 Si baberẽt. ſubaudi ⁊ negarẽt. vel venꝰ nil ſubau. ſed m tũc cũ baberẽt

min ptate. 7 nõ negarent

tenent qlibet cum noxe
deditiõe. niſi p oſt lit. cõ
reſt. vt. S.ð nox.ſi ſeruꝰ
nec habz

dicat non tantũ ſe.ac.

Ai ex ꝑte. ſatil⸗
datioõis. i. iudi⸗
catũ ſolui.qð eſt etiam

ſcoõm ius vel ſi agat in
ſonam.

PIonsm..
e⸗ Reſcilo.in integrũ re

i. vt dicunt quudã.ſed

boc qualiter nõ emi liibe
ratur aliꝰ· ꝓpter bmõi

rñſionẽ.vt.j.e.qui ſer/
uũ.licet qnq; liberet᷑ fa
cta ſolunoe vt ibi dicit
nili boc ageret᷑ animo
nouandi.vt j. de ſolu.
l. ſolutionẽ.⁊ tunc non
dat reſtitutio. dic ergo

reſciſo de facto.qꝛ exeo

agi nõ poteſt ꝓpter in
opiã.⁊ ideoita reputat
a iure ac ſi nulla det᷑ a/
ctio.vt.S.de dolo.l.nã

vel dic reciſo ꝓpter pa⸗

ctũ de nõ petendo factũ
ↄdemnato. ac.

1 filius. ĩterro/
gatus. qꝛ nõ eſt
iudiciũ inter eos.vt. S.

e. ſi ſiue. 5. led ſi ſeruus
Lccur.

N. Ui ſeruũ. eonuẽ
tus. cõdeẽnatus
⁊ exactus.alioquin õj.
t. S. e. qui ex ꝑte.⁊.i.ſi

quis interrogatus. 7.l.
conſeſſionibus.in fi.
f tenet᷑.ſ.ſoluere ĩ⸗/

ſolidũ.licetſint obliga
ti inſolidum.

g ¶ Coͤmuni. qᷓ alij ma /

leſñciũ cõmittat.vt.j.ti.
iij.l.xt tm̃.S.item ſi ſer⸗
uus. accDur.

b Delictũ ei. vt . .

ad.l.acquil.ita vul. cir
ca mediũ.ſed deeo qͥ ſe
beredẽ ↄfitet nõ reddit
rationẽ diuerſitanſ.dic
ergo qꝛ hberes ſuo neie

tantũ tenet.nec emiʒ eſt

cuius noie teneaiur. at
dſis noie ſerui tenetur
ſed nõne exceptionẽ ba
ber vt heres is qͥ ↄfitet᷑.
vt. S. e.ſi filꝰ.in fi.Rũñ.
exꝑſona actoꝛis.ñ ſua

tenet. vl beres nõ babʒ excep.ſed op.nõne duo rei debẽdi obligant᷑ ſuo no
mine. 2 tenet᷑ qͥ ſq; inſolidũ.⁊ tñ vno ſoluẽte liberat᷑ aliꝰ.ſed cene ibi vter
ex eadẽ cauia videt teneri.vt.j.de duo.reis.l.iij..fi.itẽ nõne deber vnꝰ li⸗
berari altero electo.vr.S.ð nox.l.electio.in prin.Rũñ.bic neuter iſtoꝛũ babʒ
ab altcro cauſã. it nõne re pſecuta debet repelli.vt.S.de eo ꝑ quẽ fac.erit.l
1. 5F. ſi plures. Hñ. iſti er duabus cauſis ſe nò ↄtingentibus ↄuen iuut. illi ex

Liber

vna. Itẽ nõne verus beres debet repellere creditoꝛẽ erceptiõe ſoluente iſto
qui bona fide ſe credebat beredẽ.vt.S.de peti.bere.ſi qͥd poſ.Rñ.imo ma/

⁊ cõi.diui.⁊ finiũ regun.de quibꝰ dictũ eſt: ſunt coꝛã vno iudice.liq

a plunbꝰ ꝓponẽde.ideo bunc titulũ copetenter ponit.ac.

a N. ſine mandato. jla fide volens deciꝑe acto:ẽ. inter.agat᷑.ſ.ab vno poꝛecto libello ᷣ reliquos ſi
. Heredis.iſ.eius qui deliquitt. coꝛam lcheibus. 8 llo rtliquos ſies
Cc Hocs genere.i.boc modo.iſ.ꝑ confeſſionem.accur. . Inter eoſdẽ.còi diui.ſ.ab alio poꝛꝛecto libello. p eiſdez
de In iure interrogatꝰ ÿM tebus, & ſir ain
aß lit. conteſt. vr no... 9 „ m . nc bart ei,
Aemen ber en⸗ niſi quaſi defenſoꝛ eꝰ: qadmiſit dit ſeheredẽ eſſe: an quaſi inter loidi egere vo /
pomſdear vibir auelie Ul heredis litẽ ſubijt hoc genere rogatoꝛia creditoꝛibꝰ ceteristene ponite Pu
rar bꝛ . derei ven. l. tücenin factũ exceptiõe data ſub atur. Reſpon.ab hisꝗ in iure nõ vr C. ver ſig.
. ikeo m.iemn ſpecislt mouẽdus eſtactoꝛ qꝛille negocio interrogaſſent:eũ exmñſo ſuo cõ⸗ narernat d⸗
ſolu. ibide onio on ſi f geſtoꝝ:uel mãdati actiõe rece- uenirinõpoſſe. notat igetitateʒ
d . 2. — 7 .„ . 2
depoſteſloneſie ebie btur EC: pſtiterit. ides eſtieog cquibus'ebus ademdem oka aguut
diotr mãdatoheredis ſeheredem eſſe iudicem catur. dices coi diui.
rt ra ſer . reſpõaerit: uel e aliasdefendere — ANMD . Losognatch
Secelſus autem. Uellet. 6 In iure interrogatus an ( A Omponius. benciſacu.
89Kauemus. i. cauenri fundũ poſſideat: quero an mdere Ziinterplures famll. 7 ui degun⸗
cogẽdus ſit:⁊ quota ex ꝑte fun⸗ herciſcun. agat.⁊ i uerſia iudieſb⸗

poſtulemus.ac.
uBicũq;. dubiũ
t ſi bonoñ. pe⸗

dũ poſſideat. Jab.ſcribit poſſeſ/ ter eoſdẽ cõidiui.iu

t Eundẽ iudi⸗/

niter ſholenb⸗ ſox fundi cogi deberereſpõdere di. aut finregun :eundẽ iudicẽ boceniim
eſo erbononi?E gquota ex pie fũdũpoſſideat: ut ſi ſumendũ.pterea quo faciliꝰcoire maröneoideno
totib' an debeat. vrſi Minoꝛe ex ꝑte poſſidere ſe dicat:i coheredes uel ſocij poſſint in en⸗ ſeresr radichh
fiateir pcptũ. vt s. de aliã ptem q nõdefenderet᷑:inpoſ dẽlocũ omniũ pᷣſentiaxfieri põtꝰ. ¶nt vtbie .. K
c. e, ſeſſionẽactoꝛmittat Idem eſt·merplunb? ρ Api veinde Ln
¶Ho ſansqu emtu ⁊ ſi dãniinfecti caueamꝰ.nam et ¶ Ntutoꝛibꝰ: unꝰ ꝙ ceteni non uenudis na aj
t unganteſag Piciidere debet quota exꝑte eiꝰ ſint idonei: cõuenit᷑: poſtulãte eo Qullit eſ ceut
eſanum anſit bers ſit pdium: ut ad eã ptem ſtipula⸗ ad eundẽiudicẽ mittunt᷑: hocre liberagit rebè/⸗
eue vant b, tionéaccõmoden pena autẽnõ ſcnptis pꝛincipiũ continetur. ennapudeu
poſtea auennne. repꝛomittẽtis heceſt: ut i poſſeſ⸗ Ze ſemo conupto. bocſtaturbierk
Iqſelccepat. vnde liben ſionẽ eamꝰ. ⁊ ideo ꝑtinet ſcire an . ALdeſen.l. cum
baen neebreaui poſſidegat. Au.)Lpianus. A¶ u) Lpianus. Pſiguennoes
l eratem emancipat. ¶ u Bicũq; iudicẽ equitas mo It pᷣtoꝛ:ꝗ ſeruũ ſeruã⸗ deiudi.lquin
Tairaanga pellmert Auent equeopoꝛtere fienint ue: alienũ alienãue re⸗ eogiu. Lnte
poßſet eſe bees. rogationẽ dubiũnõẽÆα euo . cipiſſe pſuaſiſſeue qd is eunande ni
nee, en HRocuratoꝛe ceſaris ob de. Yeidicet dolomalo: quo eũ eamue poſpelec en⸗
ms. vt dipi. ⁊ ex delicto itũ fiſcale iter rogãte ꝛun? deterioꝛẽ faceret: in eũ qnti eares rer ꝙ alius vel
kneelrögau ex filijs:quinecbonoꝝ poſſeſſio- erit:in duplũ iudiciũ dabo. Qui deglena⸗
berel.ſiſeuũ in f. oe. Macceꝑat: necheres erat: reſpo bona fide ſeruuʒ emit hoc edito bus. pdl aliterfi
n Interrogatoꝛia.i. a 2 es deſignotet.
ctione ꝑſonali q̃ qdᷣdã t bic. 1 ar. . de

modo ex interrogatiõe nata videt᷑in iſtum. S.de eta.S. qui interrogatus.
vere iñ nata eſt ex contractu vel negocio babito defuncto. aceur.
o ¶ Hõ poſſit.⁊ ſi dicas ab alijs qui.ſ.nõ interfuerũt interrogationibꝰ pla
nũ eſt.ſed quo ad iſtos eſt ꝓ herede qui interrogauerunt.vt. S. e.ſi filius.qᷓ
eſt S.⁊ ſicnõ bic ↄfeſſionẽ abſente aduerſario factã nõ valere.vt.j.de ↄfeſ.
l.certh.. ſiquis. Itẽ nec extra ius.vt. S. e.l.ij. Uel dic ſcdᷣo ꝙ etiã quo ad
interrogantes nõ eſt ꝓ berede.⁊ loquit᷑ de emãcipato.ſed illa ſi filiꝰ de eo
qui eſt in ꝓtate.ſed videt᷑ ꝙ etiã ſolo ↄſenſu.qð patet ex verbis ↄfeſſionis:
beres efficiat.vr.j.de acquir. ber.l.eũ que eſt õ dictã ꝓxi.ſolutionẽ. ſed cer
te ⁊ ibi dicit de bis qui in ptãte ſunt:qui nuda volũtare fiũt beredes de iu/
re ciuili.etiã poſt repudiationẽ infra trienn iũ.vt.C. de tepu.bere.l.fi.ſed fi
lius emãcipatus heres eſſe nõ poteſt.vel ꝑ pꝛetoꝛẽ vel p ſuã ↄfeſſionẽ.ſj tñ
eſt loco beredis.ſiperar bo.poſ.vt.j.de bo.poſ.l.iij..fi.⁊.l.iiij.⁊.v.bicãt

bo.poſ.nõ petijt.ideoq; ſua ↄfeſſio nõ valiut ei.vel dic tertio ꝙ bic filiꝰẽ im

ptaãte iã abſtinuerat.vñn rndendoſe beredeſibi pᷣiudicatqntuz ad aduerſa⸗
riũ:nõ quantũ ad alios.ſi aũt nõ abſtinuiſſet:piudicaret᷑ ſibi quantuʒ ad
oss nõ ex vi ↄfeſſiois.ſed actiõis ⁊ quaſi contractus.
p De quibus rebus ad eund em iudicem eatur. ¶Quia actio fam. berc.

lib. ca. l. cognitio.. ſi plures.ꝛ.l.ſi ptez. v.l ſi vſuſf. F. ſimarer. Pꝛe

terea innuit rõne ꝑſone.nunc innuitratione lolil.
vẽ Pꝛelentia. i. apud eundẽ iudicem pꝛedixit. ,B
1 Koteſt..z Rc,an ꝑ aliãlcauſã ap.l.i.in fi.⁊ boc fit vno.Aelqͥ
buſdam de coberedibus.vel de conſoꝛtibus poſtulantibu.
Vm ex pluribus.mittunt.vt ſciat᷑inqntũ ſint locupletes.vt
reddant rationẽ omnes ſimul.vt.S. de eden.ſi quis..i.
5De ſeruo co:ꝛupto. ꝗ Dictum eſt. S. ad. l. acqui.. de daãno datoi
rebus noſtris inanimatis ⁊ in coꝛꝑe noſtioꝝ ſeruoꝝ.nunc de dam /
Ino dato animis eoꝛum. ⁊ ita factis vicioſis.

eea dño cum rebus. vt. j.e. doli. azo.⁊.l.pxi. .qd aũt.
EE In duplũ.vt ſimplũ ſit pena.vt.j.e.vt tm̃.S.in bac.ac.

ſubijcit.qꝛ ⁊c.⁊ ſic plena.vel dic nõ tenebit᷑.ſ.ſicũ ipſe coꝛupiteum

volo malo in necè alteriꝰ nõ fecit aliquid: cũ ſeputaret dñim. ar. 85.
depeti. here.ſi quid poſſeſſor. .fi.ſed ꝙ ſubijcit qꝛ nec ipſe ⁊c.etri
mala rõ. quia extraseꝰ ↄuenitur ſi coꝛrupat.nõ mm agit ſed ſic cauſa

V 1(Pentate
(lder

It p̃toꝛ.recepiſſe.letant᷑.ſ.⁊ dolo malo ſciẽs ipſuʒ recede/

a ¶ Qui bona fide.nõ tenebit᷑.i.nõ ↄtinebitur vtpoſſit agere.⁊ boc

fuanntlſin
ſi.1 Ne
eaal ro ſ
tinſmd

En

itriton
Mulikſtün

licisan

ſlen

(mkognen

ſlelcue
ecraſtaten

Inü bab

eumſeſton

ſidnodſin

lſtea

lplliſectf

ſiſtuat
ſuat
ſühihti
hafte
beſſali⸗

De qui.re.ad eundẽ iu.

De eruo coꝛupto.
Vndecimus

lias
„ ã delinqns erat all
. rdiſtincta vnũ de ns credidit
a Ppter confllif rgbairatdnboc oiatendd ſeeu
ea ꝓpter 6. Sʒ bic experioꝛ ex delicto attento delicto pol ſiliũ
ittñ rõe operarum vel nõ. 95 bic exp lo peiorẽ:non ar ũ pᷣcedẽes ↄſi
ſ.lidũ vt důs:agittñ nos Fi ceterũ ſaarvſnis fieri vicioſũ.vel dene us poſtea ꝓpter ꝓ el iboe. 7.l. nera
öt agere. ſ. inſ. li cſiana. Frerett n Aatdſongnretit atiat in reb⸗ mieruollo et e iboc⸗ .
W dekences a desbe taris.en⸗ narſi nugg iie fi ennenas babeak ratio.ſecus ſi ex tin, äma. nenieh.
nerantg 7 dani daun orrupii Vne ꝓp s9 ſeruũ. Ged quid ſi denoranon vel! Uel erroꝛẽ. vt eſſet
bzri ſi agerer ſeruic nil. prſe n aun er ebelis pt. . dul tnibil diſceme/
nt bus dñis eueni it.noxaliter H . d eret:ula U erroꝛe v
duo bialiũ conuꝑ oões dñicasinterce D. ergcruòrt.
werdlet, lermens ti , desdſicasinterced ibicom n Aadulteraret.i.falla/
4e ii, ſeldo necipſepotenit ſer- lerarer u etiã elcsſihiga kaian. Liniriene/
uſe Saer ol, no kenebik. c enipileutn ere aetin e Kulue⸗ abarertmnne
i bone fidei p iconupti agere: qeml. ſiquis m luxurioſũuel c è(aret. vel n eiboret c⸗
uſſe ſeſſt uuͤpen i 6 uiin cceipt r lanleſ 1ob? u Ellux ueut ſtupꝛuʒ ꝑpe Ailanunaſu
N nõ teneri. ſec. ernunde . let: ut di C Mecerit: ar. ntum .
ido is gol n admilſ erit ir oop etat: qẽ afcti parcretutncp ſ gcens, Penj deefnaor mi.
Panech ſeruo 80 actio ſerui c cui boa fide hõ +— OD lo malo uͦ rat ß 4 Brnpꝛu. ppetret. cũ
Banos hagenn abſie mnaß: ſne actionpoſſe crer⸗ adiecto callicttate ſi gs ſine ratere⸗ cũ ißa eſt
a uia locumn liber ſeruit h aut petoꝛ ait . gpſuadet. ceteꝝ ſiꝗsſ o are ſ. ag. l iul.
aanan tgenn inamur. Qdautß ſcept toꝛei ꝗqpl rioꝛẽ fecerit: nõn aul cnminterlibems
igii baben ge acqui cercopinamm- imꝰ:ſi ſuſcepit dolo malodeterioꝛẽt it: nõtene adul.c
Sn leg ita accip ci 1 *arꝗᷓ fecerit: n aecnr. ſt
Vue ein i culpa ve recepiſſei 4 c eſt Ppꝛiere ſiluſus Gr o alieno Olo malo. 7
in nit tenebit oſſ. ſeruũa xiũ abſcõodẽdi cã 1 ur Vñ querit᷑ . uelipu SH tũ facta va
i. bone fidei poſſ. erefugiũ a . 0 kur. . 1. ſcẽdere: ularid loci
Gin ne l. refug ul in alien aſerit in tectũ aſc cen pnpdPl lnl.
igin N. kand, Pnare uel in oneſtlin ere aũt ſ naſerititrctt ille parens alien kanr Roe derzabl.
ſa S.er Ziun ocnltel i atq; cogi ſub nel de. alleegitanel honrnckbor edi/
hm nſüna dſe. eſt plusz, ʒuel aliqꝗ auide ſine ae
u cumftotut parere ſy ꝑſuad voni ſu Pperſentin tenezt ntantel do
e urncn S dopõt ſuadere: æmalũ: et dolomalo fecenit: nõ
urſtil 7 Acmifen. gsdan
eidu vt bo. fiö. poſ. a
ſdgitm

iiüsig

1 i. ſ. quã nõ
11 rinſti.ad.l. ac/
tenebif. A itewint⸗ boeſine
ſdeli⸗ lo malo:ten ius eſtutili lege den Frern. Bdeſire
é ace t: neq; eni deli EBwwdcmodi Mpi doboͤſe caſu ſm
nmendd de cei deterioꝛ? ſellerh ſeruo pꝑſua2 aquilia eũ tenen A gre⸗ VYaczhaiee nibn⸗
liiie Ppꝛietais cun quit:n ſ faciat deterioꝛẽ: q Oliuerd ſt: ut nõ aliuste iĩ coꝛrupto eriz res ve
no nõ ſit důs. ac. det. ex quo eu ſa ad aliqd ul fa t:referendũ eſt: u cibit. ce⸗ Mant⸗ven. e. ſi qs. F. fi.
cgtee. . Kompetitre / iaif ſeruũ ſollicitat : ideobe is cipit: ſiꝗ dolo malo recipit. niar l.in boc. Hm a50.
nimnt been vbrea⸗ igikſen cogitandũ: ĩpꝛobe is neat: niſig dolo ſtodiret recepbit cin. l Oliſiqs opoꝛ
unnmn e ciendü: uel c. lotani. Sʒ utrũ ſigl omnio cuſtodir dia du h vrilus ve
Nefuetn d Abſurdũ. in idet᷑ hoc edicto 1 ſer⸗ teꝝ 9 ſtateuel miſericoꝛ i opinio ĩſpiciat
C boc caſu. als n⸗ niclet ho⸗ enet: ſibone frugi uel hüanita ꝛatq;ʒ iuſta r- nms ꝙ lur.l. eum qui
n bocca ta demũ ten an ue lia ꝓbata:atqʒ Efvermmts. illud. 5
6o duo oe ita der t ad delinquendũ: ctus. uel alia ꝓl Si gsdolo ma⸗ Fiiauna. lillucl
Nung da tefiiͦ babct uũ depulit a 9 eſt: uel malo ctr nõtenebi. Si gsdolg ru,y R.æ.5. ad.1. acquil. ſcie
n itẽ duo oi. n“5 pſi ma 21 ⸗ dmodũ fa ſent ꝗd ſerue Seri eũ opoꝛ ti Fſiin e ſ ficiantẽ
giN ie duo ds ſer 19 ening rauit:queadme õſtra lo ꝑſua ciit de tẽeri eũopo t¶ Mec acno. inf inde
rran eulde, ſern ciner ſiinclo Moli Purabareti ideligt gliberüpu⸗ ranus 5§. beraeno.
ſi qs. az. eret. ñ ðlinqueret: tene abisem dengt fuerit: neranus. io. nata a/
n rlas adere (ctcr- dmodũ ðᷣlinqueret:t. terc. madis ideo ſi ſeruꝰ u ¶MHec acti alibz a⸗
Ninttu e Farſ .ſ. 5 Uit quẽa at ſeruꝰ ommmo t coꝛũpe:⁊i. e0I! aduerſus cno.ic eſt in qual e
ind eſſi⸗ ri eũ.ĩimo⁊ ſi era ñ facturꝰ: Hic tat c . hec actio etiaʒ a lia li⸗ cnone cauſa enire
S äg iurl oliſ. nieil i tur:ul furtü factun itit tenebit. lüeſt: qʒuis aglia i⸗ ntdencr r obti,
buſie aein deteio dofugi uiꝰ ꝓpoſiti exti tẽin duplũe
fSran .———— ſaan sduracct en ſuler aaalachn.
KN V.de fur. ſi quiſ iet᷑.¶¶ Mõen bonum etecſle dlcet indici ſtichũ au cunia.
Wttn C. de fur. ſi ail tenet. ia. ſiue ergo ſeruauef. t. hec actio ſic zi oſtiruta pecunt
lkuz ſaſar ſliae augen ma n⸗ in iue malũ fece ian le deditiõe redqit ber uelre peſſoeconttet nin
a aiſ d ſeruũ orer crpillemdenin cun adthsſemiconmt ſide⸗ ir dalbnuun⸗
nen bdegsterdiak nt danet detenore; it gſerno cehtimd 33 en; fueri nel ma-⸗ n Aaeetnans
. fallü. acc. uoqʒ lel eret: ue it uel aliena , i habe⸗ melinter! 6 cau.l.
ſun * qdeſtkal factu/ 18 quoe iuriã faceret: - eſſerit u ocũ habe ui. 5. ſi quis cau.
iͤin iane g Kunu factu⸗ ſuadet ut in lienũſeruũ ce . nihilomin; O taui. l.ſed 5.5. ad
edelb rul. kacit.. oſfur. Pli ret: uel ut alł mun numiſſusn cextinguit᷑ manu aut. §. ll i.5. fi. bi
l Niee . qni lemo. t. ſ. uel fuger 5 ret . mec ext G hib. l. tigni. F. k .
ninnn 1i les ii ürel Cnakur peculiũ itrica bit hec actio ata actio. eſtacno ſceñpta in rem .
peulus, vin⸗ ſollicitare bexiſteret uel eroꝛiue iſſiõe ſemel nata act Alu lerſiraſonalis, bicdt
iue Sna §. tua dun amatde e deditus:uel in eterite eni ins hoc ⸗ pſonalib⸗ meris
n reKo⸗Po⸗ malis artib imiꝰ: uel ſedicioſis utilitatis extim
ſottle So.cü erpenioe ſpectac i ſua ſit: ut isð pᷣdio ra
bin, er delrcto as e uel ſiactoꝛi ſua ſit: ut

:quo
ideo pᷣtoꝛ adiecit.dolo malo:q

Ed cõmodius.

MU R

Liber

inet. Itẽ S. j. de im pen. in rebus do. fac. l. iij. in fi. vbi nõ ſufficit ſemel in
terkfuiſſe.ſed ibi fauoꝛe viri ⁊ vxoꝛis eſt ſpeciale.ac.
SEgd beres.legat.ſecus in actione furti.vt.j.de fur.l.ſi dñium.ac.

expꝛimit hoc iulianus:
an teneat᷑ act.ſerui coꝛ⸗
rupti.puto tñ eũ teneri

cũ ⁊ dicat᷑ eũ teneri fur⸗

ti.⁊.l.acquilia noĩe rei
cõmunis.vt.j.ꝓ ſocio.
ſed ſi ex cauſa..ſi dã /
nunm.
c ¶Agere poͤt. vt. S. e. l.
i. in pꝛin. ac.

a Gi coꝛupit. nõ aũt

ſireceꝑit. vt.S.e.l.i.in⸗

pꝛin. accur.
b ¶¶ Eadẽ.in ſociũ.ſ.qð

dolo malo recepit. bac

pᷣſum ptiõe babita a in

re:niſi ↄtra ꝓbet᷑. vt bic

ſubijcit. nemo em̃ ⁊c. vt
ꝓ ſocio.merito aũt.
cRecepit.i recepiſſe in
telligit᷑ dolo.ſ.malo.
d ¶ Deinde. cũ ſentẽtia
inliani repꝛobata boc
caſu cũ boc ꝓbatur.

e Di in ſeruo. experiri

.ſ. directo. accur.
f¶Eructuario.ſicut ⁊ v⸗
tilis acquilia.vt.S.de
vſufr. l. vſufructuario.
vt. S.ad.l.acquil. item
mella. F. fi.
ge Pat odemnãdũ.ſ.

in duplun.
b i M boc iudicio.
pꝛinceps. nota

auctoꝛẽ vᷣlicti teneri. ſic
7.5S.ſi qua.pauꝑiem fe

ciſſe dicat᷑.l.i.S.cũ arie

tes. ⁊. C. ad.l.iul.ð vi.
pu. vel pꝛiua.l. qm̃.
iN Eratiuſ.poſtea
d. ſ. ꝙᷓ meo oſilio
fugit. L
k Detrimẽtũ. pſis nõ
futurũ.io.ſʒ ar.ð.S.qð
q̃ſq; iuris.l.iiij.F. pe.
accur.

ISi ſeruo. nõ teneri.

vt. S.e.l.in pꝛĩ.licer cau
ſam dãni degerit. vt in
ar. S.S.ad.l.acqui.qui
occidit..in bac actõe.
in fine. acc.
m ¶ Res abeſſe. Z ſeruꝰ
alias non erat facturꝰ.
vt. j.de fur.l.qui ſeruo.
n2 ꝗ Hõ minuit opteſta /
toe.⁊ etiã ſolutõe facta
quia plura ſunt delicta
2 facta vnũ in ſeruũ.al
terũ in rebus.qᷓ; in hac
actione habeat᷑ rauo re
rũ.pel dic hoc quantuʒ
ad penãꝗ.ſed quantum
ad res vna aliam tollit
vt inſti.ſi quadrupes
pauperiẽ feciſſe dicat.

Aquis ſeruũ teneri.vt iuli anus.vt.S.cõi diui.l.itẽ q;uis.in pꝛinc.
Dʒr in ſimplũ.vt.S.fam.ber.⁊ puto..⁊ ſi dolo.⁊..fi.⁊.l.ſe.ſed non

dicio uerſat. u¶ Lpia.

n Am ⁊ mali ſerui foꝛſitan cõ

equent᷑ libertatẽ: ⁊ poſterioꝛcau
ſa interdũ tribuit manumiſſionis

iuſtãrönem. ¶ Xpia.
d ⁊ hereseiꝰ cuius ſeruꝰ
coꝛuptꝰ eſt habzhãc actionẽ:nõ
ſolũ ſi mãſerit ĩ hereditate ſeruꝰ:
ſed ⁊ ſi exierit foꝛtelegatus.
Igs ſeruũ cõ ¶ Lpia
munẽ⁊ ſuuʒ coꝛupit.apud

iul.libꝛo octauo.ffoꝛuʒ.querit᷑ an

hac actiõe teneri poſſit.⁊ ait tene
ri eũ ꝓ ſocio ſi ſocij ſint:pꝛeterea
poterit ⁊ cõi di.teneriv:ut iulianꝰ
ait. Sʒ cur deterioꝛẽ facit iul.cõ⸗
ditionẽ ſocij ſi cũ ſocio agat qᷓᷓ ſi
cũ extraneoagit:nã ꝗ cũ extraneo
agit:ſiue receꝑit ſiue coꝛuperita
gere põr.querocũ ſocio ſine ali⸗
natiõe.ideʒ ſi coꝛuꝑit: niſi foꝛte
nõ putauit iił.hec cadereĩſociũ
nemo eni ſuũrecepit. Sʒ ſi celan
di animo recepit :põt defendieũ
teneri. Siin ſeruoegohabeãuſũ
fruc.tu ꝓpꝛietatẽ.ſi quideʒ a me
ſit deterioꝛ factꝰ poteris mecũ ex
pcriri. ſitu feceris:ego agereuti⸗
li actõe poſſũ.ad oẽs eni coꝛupte
las hecjiactio ꝑtinet ⁊ intereſſe fru
ctuarij uidet᷑ bone frugi ſeruũ eſ⸗
ſein quouſũfru.habet ⁊ ſifoꝛtea
liuseũ recepꝑit:uel coꝛupꝑit:utiliſ
actio fructuario ↄpetit. Sat᷑ aũt
actioqnti ea res erit eiꝰ dupli.ſed
qſtionis eſt eſtimatioutꝝ eiꝰ dũta

xat fieri debeat ꝙ ſeruꝰ in coꝛpe:

uel in aio dãni ſẽſerit:hoc eſt qnti

uilioꝛ ſeruꝰ factꝰ ſit.anuero ⁊ co

teroꝛũ.⁊ Heratiꝰ ait tãti cõdem
nandũ coꝛruptoꝛẽ:qᷓnti ſeruꝰ ob
id qð coꝛuptꝰ ſit minoꝛis ſit.
hociudicioẽt/p)Au
rez exiſtimatiouẽit quas ſe

cũ ſeruus abſtulit:qꝛ oẽ damnum

§. ſ. ꝛ. de fur. ſipignoꝛe. S. ij. accur.

o ¶ Gulianus ſcribit.vt ꝓpter celationẽ furti. ꝓpter dererioꝛationeg

ſerui coꝛupti agi poſſe.vt.C. e.l.aduerſus.ꝛ.j.de pꝛiu.delic. l.ij. F.

penul. accur.

ia obligatus.ad penã furti ⁊ ſerui coꝛupti quatenꝰ eſt pe

duplicat᷑:neq; intererit.an ad euʒ
plate fuerint res:an ad aliuʒ: ſiue
etiã ↄſumpte ſũt.eteniiuſtius eſt
eũ teneri ꝗ pꝛinceps fuerit delicti

q; eũ queri ad quẽres ꝑlate ſunt.
Eratiꝰ ait poſtea q u ¶ p

funta facta in extimationeʒ
nõuenire:quã ſniam ueraʒ puto.

nã ⁊ uerba edictiquãti ea res erit

oẽ detrimentũ recipiũt. Si ſeruo
pſuaſi ut chyꝛographuʒ debitoꝝ

coꝛuũpat uidelicʒ teneboꝛ.ſʒ ſi cõ

ſuetudine peccãdi poſtea ⁊ rõnes

ceteraqʒ ſimilia iſtrumẽta ſubtra

xerit uel interleuerit:luel deleuerit
dicendũ erit conuptoꝛẽ hoꝝnõte
neri. Quãuis aũt reꝝ ſubtractaꝝ
noĩe ſeꝛui coꝛupti ↄpetat actõ:tñ
⁊ furti agere poſſumꝰ.ope eniʒet

ↄſilio ſollicitatoꝛis uident᷑ resab

eſſe.nec ſufficiat alterutra actõe

egiſſe:qꝛ alia alrerã ñ minuit.idẽ

⁊ in eo ꝗ ſeruũ recepit ⁊ celauit:⁊

deterioꝛẽ fecit. Jul.ſcnbit ſũt ei
diuerſa maleficia furis:⁊ eiꝰ q de⸗

terioꝛẽ ſeruũ fecit hoc ampliꝰ cõ⸗
ditiõe tenebit᷑.qʒuis eni ↄditione
hominẽ penã aũt funiactiõe cõ⸗
ſecutꝰ ſit.tñ ⁊ qd intereſt debebit
ↄſequi actiõe ſerui coꝛupti.
Niamanet reꝰ gc. Au
obligatꝰ?:a rebus redditis

6 Ec actio ppetuadu Xp.

Neſta.nõtpalis ⁊ heredi:ce:
teriſq;ʒ ſucceſſoꝛibus competit:⁊
heredẽnõ dabit᷑:.qꝛ penaliseſt.
Sʒ ⁊ ſi ꝗs ſemũhereditariũ coꝛ⸗
ruperit:hac actiõe tenebit᷑:ſʒ ⁊ pe
titione hereditatis quaſi pᷣdo te⸗
nebit. pMAulus.
AZtãtũ ueniat ĩhereditatis
petitionẽ:qᷓntũ in hãc actionem:.
He filio filiaue familias coꝛu⸗
pꝛis huic edicto locꝰ nõeſt:qꝛ ſer

ui coꝛupti ↄſtituta hecactio eſt:

Ec actio
ppetua ẽ
ſ.qntu ad rẽ pſe
indaã:ñi quo ad

penã.vt.jſ.ð ac.
⁊ obli.l.in bono
rarijs.ſed nun⸗
quid in beredeʒ⸗

pꝑpetuo etiaʒ ad

penã. R. nõ per
eandẽ.l.ĩ bono
rarijs. et.jj. ſub/
r Sed ⁊ ſiquii
guali pᷣdo.qꝛ ex
quo debitoꝛ eſt

beredirariꝰ dici

tur poſſeſſoꝛ in /
ris.cuius cauſa

tenet petitio be /

redi.vt.S. de pe.

bere.l. p berede

7 regulariter.

l. enaz. F. fi. . l.

ſequen. H.

* untd⸗ R

.l. duplü. qꝛ bic

prima ⁊ oꝛigina

lis natura ẽ bu/
ius actõis.als
ſecus.vt in.l. ac

bere.itẽ veniunt

H. c ̃dixinus.
tDe filio. non
et. ſ. ſem?. ac.

n Atilis. de eq;

tate.accur.

xGf̃cio iud. /
. ercimateni,

intereſſe actoꝛis
.ſ. rõne oparum

7 cõmodi.quod

babuifßz eximã

do. vt. S. ad. l.ðnM9
quil.qua acnõe .
nõ aũt affettiölul
vel verius dieẽt

affectiõis ratio⸗
nẽ baben. ⁊ da⸗

bit. 3. boc iudet

ſacramẽtũ acto/
ri cũ rane. taſſi
yt inſti. de iniuf:
§. pena. 7. f. de
cu. re.l. ſi qs. .
de iniur. l. oſtitu
tionibꝰ. S.i. naʒ
alias in ſtricti
iuriſ udicijs ba
betur rõ affectio
nis. vt. 5,6 op/
ſer.l. fl. vt fit i
ſtitut. de obli. qᷓ

gulli
YVo.iPu.

(Nem!

upin
dentn
Mulyel que
((rdi⸗
Wlitei an
dpelit

uieran

(unklt
Ieen

ocnl.
d. —

c.l
ſceutnen

mimnte

uen K

Aſdoni⸗
nc,
fnbrerttbt

Aonbovue,
locnialt
Uölennenrdf

tnbe,
Mrgramn
(elotſ,
1(Gerühn

aiſtepn

Pu.
Oenilai

eda, ſ⸗
nociͤ ſolie
Urots pr.
Cnunſent,

Geennb

anlilimn

ſta.

n dn e

borcreae

rPoſeſt

S aſtsn

refprimn
dintie .

l

ſgl h.

ſdupli ck

Pringteſea
ſotuumdh
s gnin ad
mnnnl

nſseſſihh

er delict. 5. interdum. accur.
xBiſeruus. n0 poſſe agi ſeruic

VEndecimus

pel fam. ber. 1 puto. 5. t. 7.5. ad. 1. cquil. ir ſeruus ſeiuo. F. 1. .
de noxa.lcum ieruus.accur.

9 ignoꝛil da
ti.l.lerui. q30.
b NAcuoe. ſi ipe
coꝛꝛuptꝰ fueni.
vt in actiõe.l. ac

quil. vt. S. a..

acquil.i. ſi ſeruꝰ
ſeruo.i pꝛin.⁊.l.
qui occidit. F. i.
accur.

. „ — —
c¶ Utẽ non ſolũ

ex coducto.imo

vigdetur me in in

re nõ ten eri ex cõ
ducto. vt. ſ. lo /
ca.ſi domũ..ſi
bominez. ſed di
ſtingue vt ibino
tauimus. ac.

1

E iuris ſtatuẽ/
dů e vt ſi cõmo⸗/⸗
daui vel quid ſi
nnle feci.

b Interdũ. nõ

expediat ei cuiꝰ

erat. expedit mñ

alren babere. a /
hoqui au ſi ſer⸗

uü rerineat vñs

ei.iñ tonusoſe

queretur exuma

tionẽ quod.j.ne
gatur.
e ¶ Beruũ habe
re.qᷓrit᷑ ergo tũc
vtru ⁊c. .
Serxrui. l. noie.
d (Kedere autẽ.
ſq; deber. io. a d
cõmodũ ſollici⸗
tationis. vt.ſ.in
eũ tranſferat. ac
e ¶ Ectiõibus. ſ.
cõpetentibꝰ. gc.
fHomie.ſ. ſer /
uo. 1 manente e
iuſdẽé. qͥd ãt vc.
