uuſ ſub penatẽptꝰſit intdictiſ cer
tuſ ꝗqbuſdã an ſiuſuſtr.eiꝰfuerit
legatꝰ:obſᷣuare hoc fructuarius
debeat: puto debere eſ obfᷣua⸗
re alioqꝗn nõ boniiuiri arbitu utit
fruitur. Dmpo.
Vmmiſmatũ aureox l ar-

genteoxꝝ ueterũ gbꝰ ꝓ gẽmis uti
ſolẽt uſuſf.legari pt. Mpia.

Mniũ bonoꝝ uſũfructum

Apoſſe legari: niſi excedit do
drantis eſtiationẽ celſꝰ ⁊ iul.li.x.
ſcribit:et eſtuenꝰ. ¶ Auluſ.

is ꝗ'binas edes hẽbat ali
aꝝuſũfr. legauerit poſſe he

bꝰuſq; ado tẽperãdũ ẽ:ut nõi
totũ edesobſcurẽt᷑: ſʒmodicũlu
mẽ qð hĩtãtibꝰſuffic hẽant.ſdẽ

it: qð ei fructuanꝰ donaue

qʒ fructuariũ ſubiturũ ergoet qð E eruenuriſcri intelli⸗
itt: oceſſeritue l ex admiſtratiõe

redẽ. marcellꝰſcribit: alteras alti
us tollẽdo obſcurare luibꝰ quoni
am habitari pᷣt ẽt obſ curatis edi⸗

pſonalẽ ſeruitutẽ. qꝛ nõ perit moꝛte legatarij.vt.j.

dicat ꝑſonalis.qꝛ pent moꝛte eiꝰhoiĩs in quo legata eſt. hm ax. et lſie
rema nẽt tres p ſonales. ille autẽ de quibꝰ ſtanm ſuübijcit. bic nõ erät
ſeruuutes.vtibi dices. v Valet exceptio.ĩmo videt nõ valere.
qꝛ hecſeruitꝰ iuſ paſcẽdi eſt pdial. ipᷣe aũt pᷣdiũ non bʒ.vt hic dicit.
lic eſt Z.inſti.de ſerui..in ruſticoꝝ.et.j.de ſer.ruſ.pꝛe.l.itẽ ſic in pꝛi.

et.l. pecoꝛis. ſo.dicũt qͥdà ꝙ eſt ꝑſonalis ſeruitqñ non bʒ pᷣdiũ cui
debeat. vt bic. er ar.j. de ali.le.l.mella.S.quidã liberuis. cererum ſi

ba bet pᷣdiũ tũc reales.ſʒ tu dic ꝙ boc ius.ſ.paſcendi.ſi ſeruitꝰeſt ſſ
eſt realis ſiue pdialis.vel ꝙ quadoqʒ dicatur eam eſſe perſonalen
eyponitur. vt cum certa pſona q;tum ad cõmodũ ſiniatur ſeruitus
non ſui.nafa quia poſtea obſtabit exceptio ſi vᷣo non babenti pꝛedi
um concedat.vt hic fuit ius paſcendi nõ eſt ſeruitus pᷣdialis vel ꝑęſo
nal.ſed ius quoddã er ꝓmiſſione vel exalio contractu q̃ſitũ ſim aʒ.

x( ſus.quãtum ad comodũ.non tamẽ eſt vſus.vt inſti. de vſu.et

—

pba.S.ſed ſi cui. — M
HW ncio. et viuo. idem et ſi quandocunq; poſtea vt.j. de yſuffuc.

vVujllibictie
merces. §. ij. mſſutain
ſer. vr. pꝛedi.l. bi anuce⸗
nas. et. .ſi yſuſ. uni ol n⸗
pe.l.‚f. (ammmſtl
( Xrefn. do, uicLMudn
auent jyt umaſcſin
abeat in pen (eſin an ni
lio. vt. j. de pecu. (caßpteu al
l. qs ergo. et ð ac un lſoſi
qui.re.do. ꝑ ſer/ “ unmſopoſen
uum. F. i. et. . de funminpnen
vſu. et ha.l. ſitrtta ſhüniiͤgroi
S. fi. aliud ſi paa· ianlliñe
lieno. vt. j. de ax6⸗ Giſfoaſ
quirẽ. re. do. l.) ftiifineſnl
fructuanunuus. sſitlintl
Jis quibi ꝭ ihimſen
ias. als v/ (uatikmſip
nas. etals bias Ahhlatclltet
etnõ eſt uis cum ri nnonnſ
mnibil ſibi ſerugauue ri
rixr. gcc. iitelaiene
olgs Lnul/ fritanftpoſ
aliud pduum inn eNſuf
8 Ael funduz. (hgalinſbien
quẽ ſolum babe Er föhediueſie
bat. ac. 1225??èâʒ
1Ho pſone ld pnhnii
eſt ſerunute pſſo, Wnſiguiin
nalem. vt ſubi) eN
cit. nõ antẽ realll ((mautahene
cũ realis nõ poſ eMmmnorepediane
ſit efſe niſi vter, ((aptoreypite
q; babeat pdiil. (hfdehegtobſan
vt inſti. de ſeri. (aludenpyoöic
S. ideo et no. Putte pti de ene
ꝑſonales ſũt qt⸗ llichelerf ei.
tuoꝛ vſuſf.vſꝰ ba ſkpin idot
bitatio. et opa ſi· mpſalifuie
ue miniſtenuͦ ſer fffhiſmiin
uon. alie reales iſdeiuntldue
ſiue pᷣdiales ao ſgrennonhen
pellantur. vt. S. 4 tamnſeid
de ſerui. l. i. 1....5 leſpſmnure
operis ſer.l. frſtu-. ſeſoricfli
ct?. et. j. ad .l. fol. ſifeſtig gfe
li. F. ſi opis. in eicſttli on⸗
ſn. de vſi. et a. litſiſthei
§.ſed ſicui. ba ülmciiian
biliꝰ iam en eſt dii gi one
cere opem nò eeæ lteher et
de vſuf le. l. i. ni,i,ͤ / lisnti
kleſ 68
igo Ke⸗
ele
g neſef
W
W
4 . hungzne
imimine
D?? Nunge
ſeilnhia
obſtetn
M .ſ
ln
eipeep re
ge⸗
uamb
Sezwitee
ſnin

ſh
ARommet
Ninit
itelstr

Ualenct

ſerr
Gbebenſei.

tſtixin
toeng

Nopatsfih

mufliſet
hiamatt

geninlirde

lon ſeſnn
lueßgaer
Plnmn e

Ninditi

eifelti

ſaA

ceis

ſideſſethe
ſitl.
yurnn

geepentet
iteſcii

.

, N
rſtrebens⸗

di. vt. C. deca. tol.S. in

Serxtus

accreſ.l.idẽ etſiapud.S. ſed ſi cui. 5 Relinquet᷑ ſz plenã ꝓpꝛietatẽ con
ſeq tur meuiꝰ vt bic.et.j.ſi vſuſfr.pe.l.fundꝰ.ẽt ſi ꝑs vſuſf.penes heredẽ re⸗
man ſiſſet.et alia relicta eſſet ticio.nã potiꝰ ꝓpꝛierario qᷓ; heredi fructuario
remaneret. vt.. de vſuf. ac.l. icẽ et ſi apude⸗ ſed ſi cui.ſec aũt in ꝓ non ſcri
pto.et in cã caduci et caduco alio.ſ.qᷓ; vſuf.nã ſi idẽ legatan ſubſtitutũ vel
iunctũ non hfet. ſicut
ic erat accreſceret here

hʒ:uel fũdũtradiderit exciꝑe pᷣt

De yſufm. et quẽad.

cubuit in pꝛima ſnia.qꝛ non vtendo vel capi.di.amiſerat ↄſta bat euʒ fuiſſe
legatũ.et eũ fuiſſe fruciuariũ.et ſic loquit bic. et. . ti. l. interd ü. ſi ãt iõ ſuccu
buit.qꝛ non fuit legatꝰ.tũcidẽ eſt qð in legato/ ꝓpꝛietatis.cũ res iudicata
ꝓ veriuate accipiatur. vt.j.de re.iu.l.res.et.j.de iureiu.l.ſed ſi poſ.s.iteʒ ſi
iurauero.et.j.de excep.rei iu.ſi cũ ar.S.pe. , .
4 Votiens pꝛius di⸗

„⸗ .„RNB ci.i.pꝛuno ãno.aʒ.
mihi legatꝰfuerit:⁊ lteri ꝓpꝛieta K Deinde. ſcõo anno

pꝛimo. et. F. ꝓ ſecundo.

et. F. in nouiſſimo. nec

eniʒ ꝓpꝛietariꝰ hic erat

diunciꝰ vel ſubſtitumis
fructuanio poſſettñ dici
fructuarium ppꝛietario
reoiũctũ cũ ꝑtẽ dñij ob

tineat vſuſf. vt. S. e. l. iij

a ¶ Aſuſſr. pone caſũ q;
mihi et alij fundi ꝓpꝛie

tas fuit legata. egi ad

meã pꝑtẽ actione in rem
yvel ex teſ. et amiſi poſt /
ea repudiatcollocatari
us me? non accreſcit mi
bi. N pone vſũf. mibi
et alij relictũ petij ꝑtem
meã ⁊ amiſi ⁊ poſtea cũ

fructu capit a ſua par⸗

te hoc caſu mibi accre/
ſatet roͤnẽ diuerſitatis

b Eoꝛtio tingit in ca
ſu ſed diſting uit in růſi
one. g.
c ¶ Accreuit altero colle

ꝙ nõ debeat obſtare cũ

ſit aluud coꝛp' qd ide eẽ

opoꝛtet. vt. j.de excep.
rei iu.cuʒ querit᷑et.l.ſe.
mñ.excep.rei.iuð.obſtat
quot᷑.ꝑ ſequẽſ iudiciũ ĩ
frigit᷑q; ẽ ſtatuiũ ĩ pꝛio.
yt.j.de iu reiu. l. duobꝰ.
et exceptio.et de exce.
ndi ticiani.ſi enĩ pꝛi /

mü eſt ꝓ veritate babẽ
dũ ergoverũ eſt illã pꝑtẽ

nõ eſſe iſtius.qꝛ ſic iudi
tatũ eſt.ſj alia non niſi
Nꝛ ſua alia ſit peti poſſ
iut.ſ.accreſcẽdi.ergo qꝛ
repellita pꝛio repellat

ab alio.et boc ꝓbafiuf

alluuiõis.vt et.S.ð pu
bli. vel ſi ego. S. idẽ ait
edibꝰ.et boc ſiue fuit ab
ſolut.qꝛ nõ ꝓ bauime
um. ſiue qꝛ ipſe ꝓbauit
ſuũ.ſecꝰ auteʒ in alijs qᷓ
nõ accreſcerẽtẽt ſi ex ea

dẽ cã ago.puta ꝑtẽ füdi

petij e tſuccubui.aliam
ptẽ ex eadẽ cã poſtea pe

—

to nõ obſtat exceptio.qꝛ a
de excep.rei iudi.l.cũ qriiur.et.l.ſe. e

id qð pſone nõpᷣdijẽ:ueluti uſũ
et uſũfr.ſed ⁊ ſi excipiat ut paſce
re ſibi uel inhabitare liceat ualet
exceptiocũ exmultiſ ſaltibꝰpaſti
one.fructꝰꝑciꝑet᷑ c habitationis

exceptõe ſiuetꝑaliſ:ſiueuſqʒ ad

moꝛtẽ eiꝰ ꝗ excepit uſus uidet᷑ ex
ceptus. ¶Api.
Iticõruſuſf.meuio ppꝛie
tas legata ſit:et uiuo teſtatoꝛe de

cedat ticiꝰ:nihil apð ſcriptũ here
dẽ relinquet᷑.⁊ id neraciuſ quoqʒ
rñdit.Nſũfr. in ꝗbuſdã caſibꝰ
nõ ꝓpꝛietatis effectũ obtinere cõ
uenit:unde ſi fructꝰ:uel fũdi poꝛ

tioꝰpetat᷑ abſolutiõe ſecuta:poſt

ea ps altera:q accreuit:uẽdicet᷑:
inlitẽ ꝗdẽ ꝓpꝛietatis iudicate rei
gatano repudiante.
d Etceptione. videtur

exceptõnẽ obſtare.in fructus ue

ronõobſtare ſcribit iul. quoniam

poꝛtio füdiiuelut alluuio poꝛtiõi
pſone uſuſfr. accreſcit. Vlia.

Motiẽs duobꝰ uſuſf. legat
ita ut alterniſ ãniſ utant᷑ fru

ant᷑ſi ꝗdẽita legatꝰfuerit ticio:
meuio.pᷣt dici pꝛiꝰticio:deĩde le⸗
gatũ meuio datum. Si uero duo

eiuſdẽ noĩs fuerint et ita ſcriptuʒ
fuerit ticijsuſũfr. altemis annis
dolego: niſi ↄſẽſerint uter eoꝛuʒ

pꝛioꝛ utat᷑:inuiccʒ ſibi impediẽt.
Oð ſi ticiꝰeo ãno quo frueret᷑ ꝓ
pꝛietatẽ accepiſſet interilegatuʒ

nõ habebitſʒad meuiũ alternis
annis uſuſfr.ptinebit et ſi ticius

ꝓpꝛietatẽ alienaſſet: hẽbit eum
uſũfr.qꝛ et ſi ſub ↄditiõe uſuſfr.

lia res eſt nec vnaͤhe alteri accreuiſſe dici pt. vt.

n fructu. i. m vſufr. accre.

tem ab herede acceꝑo:pẽdeteãt
oↄditõe eandẽ alienauero ad lega
tũ admittar.Si colono tuouſũ⸗

fru.fũdi legaueris:uſũfr.uẽdica

bit:et cũ herede tuo aget ex ↄdu
cto:et ↄſequẽt᷑ ut neqʒ mercedeſ
pᷣſtet et ĩpẽſas:q̃s in culturã fece
rat:recipiat. Mniuerſoꝝ bono
rũ an ſingularũ rerũ uſuſfr.leget᷑
hactenꝰintereſſe puto:ꝙ ſi edes

incenſe fuerint uſuſf.ſpẽalit edi⸗

um legatꝰpeti nõpᷣt.bonoꝝ autẽ
uſufructulegato areeuſuſfr.peti
poterit quoniã ꝗ bonoꝝ ſuoxuſũ

fructũlegat.nõ ſolũ eox:q iſpe⸗

cie ſũt:ſʒẽt ſube oĩsuſũfructũ le⸗

gare uidet᷑. In ſuba aũt bonoꝛũ

etiã area eſt. „Dem
uſuſfr.legatꝰeſt:ſed he⸗

res ſcriptus eb hoc tardiuſ
adierit: ut tardiꝰ ad legatũ ꝑueni
ret᷑.hoc quoq; pᷣſtabit᷑.nt ſabio
placuit.Vſuſſr.ſᷣui mihi legatꝰ

eſt.iſqʒ cũ ego utifrui deſiſſẽ: lib5
eſſe iuſſuseſt. deinde ego ab he-

redẽ extiationẽ legati iuli.nihilo

magis eũ liberum foꝛe ſabinꝰ rñ.

nãq; uideri meutifrui homie: ꝓ
quo aliquã rẽ hẽam:ↄditionẽ aũt

libtatis eiꝰeandeʒ manere: itaut
moꝛtis mee aut capitis dimiutõiſ

interuẽtu liber futurꝰ¶EEn..
Ni uſũfru. aree legauerat

0 inſulam ihi edificauit. eaui
uo eo decidit: ul deuſta eſt: uſüf:
deberi extimauit*. Cõtra autẽnõ

idem iuris eſſe:ſi inſule uſufruc.

et ſic no.oꝛdinẽ ſcriptu/
reſeruandũ.ſic.j.de ſi⸗
deicõ.li.l.generaliter.
ſi qͥs ergo.etqͥ et aqͥ. ſi
q̃s hñjs.et in aut.de he.
et fal..ſi ᷣo nulłꝰ.col.
i.et.j.de bere.inſti.qui
ſoluendo.ſʒ arg..j.de

le.ij. l. vuʒ pater. S.fidei

tue. et. j. de pecu. le.l. qᷓ
dam. et. j.de ſol. l. ñ eni

l¶ Gmpedierit. vt et.j.
qui.mo.vſuff.amit.l.ij

H. fi. et. j. de ſer. rul. . l.
uinere.vñ ſoꝛte foꝛte di
ſcement. vt. S.de iud.ſi
cũ ambo. et inſti. ð le. S
optionis.vel veriuſ dic
iudicẽ interuenire vt cõ
ſentiant.vt.j.de le.i.hꝰ
modi. SF. fi.et. S. e. ſi cui.
H. deniq;. et. j. de edili.
edi.qꝙ lic nolit..ſi plu
res.et inſti.de ſatiſd.S
penulti.

m O ſAlccepiſſet.ſ. ab be/

rede.foꝛte ticio ẽptiõis.

n¶ Mõò habebit.ſ.vt nõ

babeat foꝛmalè vſüũſr.
ſed cauſalẽ.vt.j.qͥ.mo.
vluſfr.amit.l.qͥ. in pꝛi.
ſed vere hr̃e foꝛmalẽ.vt
ſ. de vſufr. accreſ.l. inde
neradꝰ. S.nõ ſolũ.et.l.
antepe.et hic. ſol. et ibi
cauſalis.lʒ bẽéat naturã
foꝛmalis.

o lten. ſ. ill in quo
ad eũ redire debebat.ſi

non enticta eſſet ps ncij

dſolidatione. ſ videtur

ꝙ omni anno quaſi iu
re accreſcẽdi alto amit/
tẽte. vt.j.ti.i.l.iiij.F.nõ
ſolũ.et.l.pe.ſed dic ꝙ;
bic nõ ſũt ↄiuncti im

qõ ſeꝑan: .ibi ſic.
p Habebit.i. rebabe-⸗

bit. vt hic. et.j.e.l. dñs.
i.th.et.j.qͥ.mo.vſuſfru.
amit. l. ſi ex duobꝰ. circa

pꝛin.

q Eid mittar ↄdi eriſt

te. vt. j. de . ob. ſi rẽ me

uan bec autẽ ↄditio in/

ſſe videtur. vt.j.de adi

men. le.l.cũ in annos.et.l.ſi is ſingulos. r ¶ Si colono. vẽdicabit per

actionè ex teſtõ.at ex ↄducto ↄſeqͥ᷑ impẽſas vtraq; aũt actione ↄſeq̃f.vt fj

fFundipiunctim legati. g Alluuio.qᷓ ſeq̃tur ius fundi. vt et.j.de le.i.

l. ; in rerũ. S. ſi qs poſt.et. ᷓ. de publi.l.ſi ho. S. idẽ ait edibꝰ.etidẽ in inſu
la. vt. j. de excep.rei iu.l.egi.S.fi. b¶ Perſo

peto.qꝛ mibi accreuit et ſic interrogabit᷑.qualiter ſibi accreuit etcogetur ex
ↄñ̃a qͥdã dicere quia mihi et illi fuit relictꝰ.et ſic qꝛ iq ð ſniam pꝛimã venit
obijciet excep.reiiudi.nõ ergo biceſt bona ratio.qꝛ ꝑſone ⁊c.rñ.ſi ideo ſuc/

.1 e . ne.nõ rei.vt.j.de excepn. rei
iudi.l.an eadẽ.S.qͥ cũ partẽ.ſed nõnè ſi petat vſũf.qͥ accreuit ſic dicet ideo

pᷣſtet mercedẽ.vt bis.et.j.loc.ſi q domum. .fi.et.l.ſe.et.l.ſi in lege.j.fi.⁊
ſicno.hic mirabile qð agit᷑ acnõe exõcu ad eũ reſcindendũ.ſ.ad remiſſõe⸗
mercedis.ſicutↄtingit als.j.de ac.em.l.exepto.j.ſi q̃s vᷣginẽ.er.j.de ↄbẽ.
emp.ſed celſus..ſi füdꝰʒ. a ¶ In cultura.qꝛ eaſ teſtatoꝛ legauerat.vt di
cũtꝙ nõ placet.qꝛ boc eſt diuinare.dic ergo ꝙ fecit expẽſas gra rei nõ fru/
ctuũ pſitis anni qꝛ tũccũ fructibcõpenſarent᷑.nã ꝓ colẽdo pᷣt qͥs fa cere ex/
penſas gratia re i.yt.j.de impenſis.l.iij.ꝗ.nos iguur.et ideo petun ẽ etiam

ʒ

Liber

a fructuario. vt.ſ.eeſi.ext᷑ᷣneo. S.fi.et.l. ꝙ ſi beres. multomagis ergo a colo/
no qͥ aguõ beredẽ vtreficiat.vt.j.lo.ex conducto.i.rñ. G
b ¶ Vniuerſor.qm̃ qͥ. no. ergo ꝙ refert qͥd ex eqͥ pollentibꝰfiat.vt et inſti.de
inun. ſti. S, quoniẽs. G ar.S. j. de admi. tu. ſi duo. c Bube. pfins ? futu
re foꝛte.vt. C. q res pig.obli.pol.l.fi.aʒ.ſed ar.S.j.de au.et ar.le.ſi ita.

I vſuſfr. boc quo/

ſq;. dãnũ qð ba

bet fructuarius.
eabralabir et/icdẽqʒ; eſſeet ſi ſcyphoꝝuſuſfru.
ſiberes. e aai mori legatꝰſit deide maſſa facta: ⁊ iteꝝ
nõ fecerit.ſʒ ante aditã li. wiſting alit .
bteueiman ſcyphi. liczeni Pꝛiſtina qlitas ſcy
ros pcepit.rñi.ex dolo ł phoꝝreſtituta ſit:nõ in illoſ eſſe:
erteſt tenet. at fuena quoꝝuſuſfr. legatꝰſit Stipl atꝰ
riꝰ ẽtimaturos pᷣt perci n

pere. vt. ſ. de vſuf. leg. l.

pe. et.j.e.ſi abſenrte.

f Nu ſſus eſt. l. in teſtõ
g Eegari.ſ.vſuſf.que⸗
nõ reddã.vt ſtan dices

—

b¶ Ziberũ.videbat᷑ eni
ꝙ ſtati quaſi iam finito
vſuf. pu eniret ad libta⸗/
itẽ non tamen eſt ita.
i ¶ Eliquã rẽ. vt et..e.l.
dꝛ ſed nunqᷣd eſtimatõ
legati vſuſf. tũc reſtitue
tur. ſilis qõ fit.vt.C.ð
fid eicõ.li.l.fi.⁊ videtur
reſtituẽda.vt in rebus
que vſu ipſo ↄſumuntf.
dicit. vt inſti. e. S.O ſtitu

itur. in fi. F. . j. de vſuf.

Trer Kſrinni du ſtamẽto ageret᷑:deceſſenit. minꝰ
o⸗ E guane ſerni 1e dubitãdũ eſt qn eiꝰ heres plenuʒ
nellmanohen . ppꝛietatẽ ſit debiturꝰ. Icẽqʒ et
¶ Il yſumf· eſima ſi ſub ↄditiõe ſimili legatuʒ ſit et
nit. ſ. magiſter me?ꝰ

1 Nrea. ſ. poſtea facta

ſit. et no. ꝙ ideo dicit a/
rea.qꝛ ſi nõ vſq; ad are

az depoſita eſſent tigna

eadẽ dom diceret. vt. j

de ver. ob. inter ſti. F. ſa
ream. mn

legato areaideide iſula facta ſitꝰ.

ſũ aticio fũdũ cornelianũ detcto
uſuf.ticiꝰdeceſſit.qſitũeſt ꝗd mi

hiheredẽ eiꝰpᷣſtare opoꝛteat.rñ.

referre qᷓ mẽte uſuſf.exceptus ſit
nã ſi ꝗqdẽ hoc actũ eſt:ut in cuiuſli
bet pſonauſuſf. ↄſtitueret᷑ ſolaʒ

ꝓpꝛietatẽ heredẽ debituꝝ. ſinau

tẽid actũ ſit ut ꝓmiſſoꝛi dũtaxat
uſuſf.reciꝑet᷑ plenã ꝓpꝛietatẽ he

redẽ eiꝰdebiturũ hocita ſe habe

re manifeſtꝰ in cã legatoꝝ appet
eteni ſi hereſ:a quo der̃ctouſufr.

*

ꝓpꝛietas legata ſit:pꝛiuſqᷓʒ ex te

pendẽte ↄditõe hereſ deceſſerit.
¶ Mſufſrr.uo ticij legatꝰ eſt. et
cũ ꝑ heredẽ ſtaret:quominꝰ pᷣſta
ret᷑:fuꝰmoꝛtuꝰeſt:aliud dici non

acta ſit. cur nõ eſt idenuf. rfi. qꝛ area eiuſdẽ nature dici po

teſt qͥ fuit legata. ſolũ enĩ imobile. et quaſi ĩmutavile eſt. ſed in inſula vl do
mo eſtõ. quia certa foꝛma diſtinguitet ſubam capit. foꝛma autẽ pẽpta re ĩ
rerijſſe videt᷑. vr.j.ad exbi.iul.S.ſed et ſi q̊s.et.j.de au. et ar. leg.ſeia.de no

uo autẽ igit domꝰoſtructa nõ verꝰ in ppetuũ extincta videt reparari.ſolum
autẽ nõ ſpeciali foꝛma. ſ in pꝛimeuo ſtatu ſempꝑ reliquit᷑ aʒo.et boc in lega/⸗
to vſuſf.ſi autẽ ꝓpꝛietas eſſetlegata indiſtincte deberet᷑ niſi erpᷣſſe teſtatoꝛ
mutaſſet volũtatẽ. vt.ſ. de le.iij. ſi cboꝛꝰ. F. pe. et ſi. de le. i. ſeruũ filij. F. ſi po
cula.et.S.ſi aree.et ſicnõ obſtat.j.de excep.reiiu.l.etjan eadẽ.S. idẽ coꝛpꝰ.
et. . de ſer. vꝛ. . ſeruitures. S. ſi ſublatri. n Idemq; eſſe. ſ. ꝓ. Z. px. rh.
Facta maſſa.ſ. fuerit. az5. O« Qualitas. nion oĩno tamẽé. a30.
p ¶ LYegatus ſit.ſi nõ vſuſf.maſſe relictꝰeſſet.deinde ſcypbiex ea facti ĩ maſ/
ſam redacti fuerũt debet᷑ vſuſfr. ſjm ax. patet ergo ex pdictis ꝙ non pᷣt dici

eadẽ inſula que deſtructa poſtea reſtituit᷑ enã ſieo aĩo dirueret᷑ vſpoſtea re
ficeret. licet in naui ſit aliudqᷓ; in domo velimaſſa. vt.j. de ver. obli. inter ſti.

F. ſacrã.et. S. nauis.et.ſ. de ſol. qͥ res..areũ.foꝛte qꝛ non adeo in ſuo ſtatu
domꝰ vel ſcyphꝰreduci pᷣt.ſicut nauis vtpote cũ tabularũ de facili poſſit fi

eri eiiã ab imperito aliquo dẽpto vel etiã adiuncto eaderepoſitio.nõ auteʒ

tignoꝝ et mabium in pꝛiſtina loca ſic fieri pᷣt eadẽ reſtitutio ꝓpter materie
aptitudinem et ligationem q̃ non fit in ignis domus vt in tabuł nauis.

qꝛ ergo nõ videtur remanere idẽ ſtar vel eadeʒ poſitio in domo vt in naui
alia domꝰ eſſe cenſef.vt ar.j.de ſolu.l.cũ qͥs.et.l.qui res..aream.ſuper eo

alij. vſuario. i. vſui. HS
¶Et vſum.i.commoditatem vſus.vt fruatur.i.vendat vel faciatꝙ
it

qð dicitde ſeruo manumiſſo.quia aliꝰ videt᷑ poſt ſtatũ mutatuʒ.
q Gtipulatus ſum. in cuiuſſibet.ſ.ſui beredis ꝓmiſſoꝛi ꝙ ſemper pꝛeſu⸗

miæniſi 5 ꝓbetur. vt. . de verbo. obli.ſi ia ſtipulatus fuero. 5. pe. in fi. et. .

de vſufru. le.l.ſempꝛonius attalus

r¶ Debiturum. babes ꝙ ſic moꝛte finitur actio ꝓ vſuf. cöͤpetens ſicut pſuf

fru.iam conſtitutus.vt ar.S.ſi quis

icum. S. qui iniuniamm.

8Elinus. ꝙᷓ in ſuperioꝛi caſu. & Heres eius.ſ.fundus.

t ¶Legatus.ſ.fundus deducto.ſ.pſur.

poſſe ait q; in id obligatũeſſe he
redẽ:quãti legatarij int ſit.moꝛaʒ
factã nõ eſſe.ut.ſ.ex eo tꝑe in diẽ b
in quo fuꝰſit moꝛtuꝰ:uſuſf.exti⸗

mer¶uiillud quoq; ↄſequẽs
eſſe: ut ſi ipſeticiꝰmoꝛiat᷑ ſumilit
exeotẽꝑe ex quomoꝛa ticio facta

ſit in diẽ moꝛtisextimatio uſuſf.
Veredi eiꝰpᷣſtet. I Sem
eſitũ eſt ſi cũ in annos.x

ꝓrimosuſũf.dete dari ſtipulatꝰ
eſſẽ: ꝑ te ſteterit quo minꝰdares:
etꝗnquẽniũ trãſierit:qd iuris ſit.

Itẽ ſi ſtichi.x.annoꝝ ꝓximoꝛum
opas de te dari ſtipulatꝰſim.et ſi

milit gnquẽniũ pterierit:rñ.eꝰ tẽ
poꝛisuſũf.et oꝑas recte peti qð
Pte trãſactũ eſt:quominꝰ darent᷑

gociũ eiꝰ gerit plane illud inteſt:
ꝙ ſiuẽdiderouſumfr. etiã ſiem-
ptoꝛ nõutat᷑ uideoꝛuſũf.retiere.

liquis iſtoꝛum vtiiur ipſe vti viderur. vt bicſubij

uſufructuarius.

—

c Mon vtarur. ita tamen ſi nullus alius vtatur. vel ſi vtatur: vtimrnomi/
emptoꝛis et meo vere vel interpꝛetatiue.alioquin non videoꝛ vti. et ſli
amitto non vtendo. vt. j. qui. mo. vſuſfru. amit. pomponius. que eſt conns

Onutit᷑ uſufru« DArci.
tuariuſ ſi necipſeutat᷑ nec
noĩe eiꝰaliꝰputa ꝗ emit:uel ꝗ con
duxit: uel cui donatꝰeſt:uel ꝗ ne

¶Aluſtr ſemuo. ſi büs
vluſfru.ſerui ticio ⁊c. ſlio

cut eſt littera py. planꝰ
eſt caſus.et nil eſt cont᷑.
et ſm boc lege eaz. ſi o
Es ſeruo ticij tuncẽ .
C. e.l. fi.ſed diceſ banc
coꝛrigi.loquitur eni bic
ſzm antiqua tempoꝛa.

amilta. ſi ſernos. vl bic
contemplauoõe ſerui ibi

domini.pꝛima verioꝛ ẽ
x¶ Eſtimetur. vt. .l. p⸗
nma. et facit.j.ſi vſuſ/
fruc.peta.l.vtifrui. .f.
et.l.repeti.S.el.

Aeſitum eſt vſum

f.ſerui alicuius.
5hPer te. ſ. pꝛomiſſoꝛẽ
a50. du bitatio auteʒz le⸗

gis erat ꝙ nondum de
cennium cucurrerat.y
dic ꝙ erat dubitano. aꝛ

nolebatüle pati per ali

ud quinquenmuʒ ut ſic
integrum decenniũ baz
beat fructuarius ꝙ nO0o
poteſt. immo exumano
nem pꝛereriti tempoꝛis
peeſta bit vt bic. et.j. de
pꝓlſufru. lega.ſi vſuſfruc.

.l. ꝙ ſi beres. et.l. cuiuſ
cunq; in pꝛius. et. s.l.

7 (Dexe. ſ. pmiſſoꝛe.

Et opera S.i.eſtimsni

onem esrum.

õ
nõminꝰ habere intelligitur ¶ On vrimn vona /

8

nam ibinon vtebatur aliquis meo nomine vere vel interpꝛetatiue. Iem

no. bic ꝙ quedam ad emptoꝛé manſeũt que ad beredẽ non tranſeunt. vt /
lſuſfruc.foꝛmalis.ſic et.j.de lega.ij.l.peto..pꝛedium.quis eniʒ ignoꝛattnuns
nãleſſe differentiã inter ſucceſſoꝛẽ iuf et rei.vel bic nõ ius ſ cõmoditas.
Nia vtit. ſic ergo pciũ loco rei ſuccedit. vt et. j. de pecu. ſed et ſiqs ſemü
n l.ſe. et. . e. ſi vſuſf. legat?. F. fi. et. . ci di. item. F. i. in fi. et dir. 8. de
Zatue et imaginis.ꝓ eodẽ ponas.vel dic ſtatua.i. pe. bere. li 71ẽ
gura bominis imago ſola picmira. er dixit pla. in vultu loc. vbi beſti/
ales bomines ponuntnummos qðs eſt falſum. quia res religioſa eſt. vnde
non poteſt ĩ ea conſtitui vſuſfr. ſed dic ꝙ loquitur de ſtatuis illis que enge
bantur in bonoꝛem alicuius pꝛiuati vel ciuitatis.de quibus dicirur. j. ð ac

qui.re.domi.ſtatuas.et.ſ.de pꝛi.cre.furius.et.C. de ſtatuis et imagini.

quis fructus. exbijs percipitur. reſpon. ꝙ quilibet daret nummum vtp ſ

ſit videre.vt fit de leone qui eſt floꝛentie.

fAicet. acquiramus.de quibus loquitur:.vt in auten. de nõ alie. F. pe. in
tellige tamen ꝙ aliquãdo aliquid exinð percipi poteſt.als non poteſteſſe

vſuſfru.in eis.vt.S. ꝓxi.rñ.et.j.e.ſi in fantis.

.

velit. nam cui reliquit fructum et ei vſum.i.commoditatem yſus legat. vt

b Gerit.alioquin ſia⸗
ct.A. l abonbus 5.

Mmmimniir

mnlonn d
incoet ie

ut genß

eunen.edi
tpeinenu

ſoſee iſf.
(ununmnisde⸗

uginliterei

eMWſdinle/

Cutmnn bos

lodffrenn/

n Erddo

Aynu
(Deler ⸗

6s ſo henini

Muit t ſdeler
iNgkcilin
Enedk,

Eguabibe

Aehtteundent

6opienen
ietflunf.

inutoni eul
Dnt to
eſe obl ol

clinetaroppe
licit
iſpee
iadpinia,
unthhrßge

0

(Agtnnßt
imnenſii

iuinſt,

☛1. = =
= =ẽ
=
== = =– =
=
—

Septimus De yſufru. et quéad.
ſce 1devſu. ꝛ ba. ſeruũ. F. vſuſfru. vel pone caſũ in eo qui relinqͥt vſũ virum et vroꝛem. ſi id quod. S.i.et.v. eo. ſed etſi quid in boc.S.mancipio/⸗
ſeopetghgen . 9 P
iinnnn im cuius beres legauu alij fructum. nã qð ſuperit vſuario cum euuus rum. accurſius. .
ſunclg. ſii pꝛecipua cauſa babebu fructuariꝰ.ſic ponit.j.de vſu⁊ ba ꝑ ſeruu extraneo a filio emancipato ſi enim eſſet in poteſtate et eſſet pꝛeteri⸗/
§. ki. azo. et hm buc caſũ ſupponit ipſe p vſuano et qð dici rruendi. us ipſo iure non valerei teſtamentum. vt inſtiuu. de exbere.lib. in pꝛin
ſähg dicas ꝙ iple de vſu ſuo frui pt ſicut fructuanus ex frucm.ſed ſʒm pꝛi cipio nec baberet locum bocreſponſum. Sed in noſtro anrbama lvene
D aihem rrrricrehanngnuniſes
ſuſgan⸗⸗ anns. qqu qui pꝛincipali reutit᷑ fruitur lioꝛẽ excolẽdo edificium domini iabulas.
ehndeeeeg i herum quida Nod ſidonaue Arcia. cauſam facturus eſſet:non tamẽ s ¶¶ Pꝛopꝛietas. exillo
ſnongne fecit teſtm̃ et vſũ/ en& . . S IS 1. . „ li Jaz E egicto.). de leg. pꝛe. l. i.
Cdluſin fuci omniũre / AO: aliag teritico uiſi ille id iure ſuo facere põt aliuchq; eſt Sec qui eſt gno di⸗
Cigihene rum ſugrum di / utatur. Dem. tueri quod accepiſſet aliud no⸗ cit plenam pꝛopꝛietatẽ
nin pꝛietatem. vel di /Poſſerelinꝗ magiseſt:qꝗa et ipſe Icut impendia cibarioꝝ ſer eſtrelictum coͤſerual ei
WN n emenu hHabẽt aliquã utilitatẽ: ſiquo loco uum cuius uſuſf. ad aliquẽ ſeqd ſols pꝛopꝛietas &r
DOningtnt : res ſue. et vſuſfr. — — S e S„ 55 alt e n licta. reſpon. pie agitur
ſEinannd einmanonis de opoꝛtuno ponant᷑.Licet pᷣdita q̃ ꝑtinet:ita ⁊ ualitudis ĩpendia ad peer illud edieum cum
unctmnune, däätalia ſint: ut magisinea impẽ: eum reſpicerenatura mafeſüẽ taianmum in udapee
— . Bauit inter bos dam: q;ʒ de illisacqramuſ:tamẽ WPe⸗ Aulus fteiur niſi matn et ſimili
eenr Uluſfm. coxrelingpt. Loꝛt. NJermaneo'ſcriptoꝛ emãci- dbus vr in orm lyoe
– R Negemr. ſatz Nalijuſuſ ali früctꝰeiuſdẽ Ypato pᷣterito matri dfücti de fu. conſolidatur pꝛo/
oette ercer. ga W rei leget᷑: id ꝑcipiet fructua ductouſuſfructu ꝓpꝛietas lega delereti de uif egreo.
gsanmmin res ſua nemini Nus:qð uſuario ſupererit nec mi ta ſit petita ↄtratabulas bonori pecte ve ul vuſt.
Cnniunmuune 95 1 G , . 2 äerE . lictus. vt. S. e.q vſumf.
degenmain, ſrvir Nelei nusetipſe fruendi cauſa etuſuʒꝰ poſſeſſione plena ppꝛietaſ reſpe ſuipula vlals amit
n ege habebit. Keruz an extimationis ctu pietatis matn pſtada eſt. Si bo⸗polauriplo neant
— n ale mabit. uſuſfiu. tibileget intereſt: naz ſi- teſtatoꝛ iuſſeritut hereſ reficeret m ad cmodi beres
udamdente duiuſufr.reri leget declucto inſuld:cuius uſuͦlnuct. leganerit nnuc pent erne
in .Noptiergren eo: ꝙ pᷣterea ibi legatũ eſt:ex reli põt fructuanꝰ exteſtamẽto age- vr.eſubodi bodie t
itmd mimanoni aar Aluis bonisuſũ feres. Sinautem re: utheresreficere Ompo. epriictoteilud
nn . dem.ſec ngs. extimationisuſuſfr.legatꝰeſt:id 4 Nogd ſi hereſ hoc ñ fecſſſʒ: iurecõt ex cã pᷣterinõis
Nen dexyer. obli. qui ATorti ſgm, 5 E . RO
lgnu dis. led bor da quoqʒ extimabit pᷣterea tibi z obid fructuanꝰ fruiñ po⸗ Fasrirttareenal
aug dc.d olulteſtatort legatũ eſt. nã ſepiuſſidẽlegando tuiſſʒ:heres etiã fructuanij eono aut excauſia.
ſar uubitit. ñ apliat teſtatoꝛlegatũ re autẽle Imie habebit actionẽ quãti fructu b ¶ Diteſtatoꝛ.vt refice
.

Opensictet

n hã ſepi. red

arij intfuiſſet nõceſſaſſe heredeʒ

ret.ſi vᷣo teſtatoꝛ nõ iuſ

oitad paim a/ Gata etiam extimationem eius eheredey ſerit. no cogtk berel reff
umaan 4 ſun hharp ge legando ampliare legatuʒ poſſu? licʒ uſu fructꝰmoꝛe eiꝰinterijſſʒ cere m̃ tefecerit patis
(Na — „ (Apianuſ. Nabſente fructua Nlu. Refnenanran.
Snu oYegatm. NZiam partisbonoꝛumuſuſ rio heres quaſi negociũ eiꝰ et macit..ſilemi. ven.
lillime Feantcaſtid⸗ N. leganipõt. ſi tamẽ non ſit gerẽs reficiat negocioꝝ geſtoꝛuʒ eam.
Atumimn deitur.ſ.pſuſſu. ſpecialit᷑ facta ptiſ mẽtõ:dimidi actionẽ aduerſus fructuanuʒ ha⸗ 4. Ssa. incnotin
inin ſiat⸗ Ennigia Es bonoꝝ cõtinet᷑ Eratiꝰ bet tam ⁊ ſi ſibi in futum heres p ſaaanroeecnie inkee
unu Fata ( Hõ”õ tecto ſpiceret ſed ſi paratꝰ ſit recidere qſiũer l.qͥ vſͦnu. ifi.
imminn, p ¶ Poſſumus. — Niüü parietibꝰ: ꝗq rudes fuiſſẽt abuſufru. fructuariusnon cſt co E iſo ma. riu ku er
α☚ Re 7 . — 7 e 3 C. . —2— . „L. Pel. H. H.
ncnir pieni geee.imponerenon põt. qꝛ tam ⁊ ſime gendus reficere ſed actiõe nego daneen getn
rönſuniis dam. als ! ðM .l. fuciuanij. et
agininn, leretals ad fuctuani ſpectobat etiſß ppꝛ karckeratralikrekten
ſinida⸗ Kennnei S. ariũ ſpectabat. et iñ ꝓpꝛietario nõ erat nociua i tura. ſi⸗
mni⸗ Scs rei et ſee innen dee.ngn ie f. c er . nome ſlianz. 5F. o: eſtar. lyibi pſpicere. iñ agib. vt bic. Har 5. . po. in ebſ ndle⸗
bu 4 Wngele vr. . . eetate. 5. i interrogatus. Accurſius Flo / eer ter Keiſe⸗ aiecer ideſns refecnõis reſlimere vt.j R
tane 5 rionoui. ee .e.l.cũ fructuariꝰ.ſ alit ſi facro ſuo vlł ſuoꝝ res deterioꝛ ſit feqᷓ vt j e ſc eñj ſy.
matl 4 ulnetnort noun:veme eni reficere poteſt. vt.z.e.l. bactenꝰ. cuan. a lua cedud. cedioſuerd. Sereſe ge du HM
degn . erat. vr . elepiuſuaman vperqulbus tectum nondũ im poſitum fu ciũ qᷓ; mala. vt..de vſuf. le.l. pe. az. in oib aft by crat dubirano. qe vide
in Ercolendo. jediſcando vt enim arare etſeminare eſt cultura mu Slenlaechre ſe mondof uctuanio ꝓpꝛietanꝰ poſſit illũ vedicaf̃
tdart ſticoꝛum pꝛedioꝛum ita edificarevel reficere eſt cultura vꝛbanoꝛum. Grate,2 ſi beo inn din ein t. e. R

rſe az0. DI mibi. alteꝝ q̃drtẽ. ⁊ ſic bẽo dimidiã totiꝰ uſuſſf.ſicut dẽo bre.⁊ tu fa

agnn . n 38 accepiſſet.reficiendo non faciendo. vt. 5. e. ſi cuius F. ſech ſi Sarecenuiedteictun E tirann e mnellbe Rlroluf
lun * lci 1 „ . „ . „ „* 1 . .S. * i⸗
n pe ilfieendo. vr co.lvſufuctuarius etfacir deinnere rij erar onꝰ: vt.j.e.cũ fructuanſe Reſtituef. dimidigvſutfr. qug o enole.
te cut im pendia namra. id eſtnaturali ratone mayime ſi eſt aberee l deciſiraannegoce gervr ſiebſeir n pein. vel cõ
rinain g ica. yt. ſ. commo. l. in rebus §. poſſunt. et.ſ maume ſieſt mo dicet ipſ poſſeſſionẽ᷑.xt.j.deodi.inde.l.q exceptionẽ. F. ſi ꝑs. ſic eſt in le
waium 2. ponuunet.j. de donanoß. inter io pꝛieiatis.xt.j.delle.i.domꝰ. et.l.ſe. et facit.j. de noxa. ſi ex duobus .

fi. nec obſtat. C. derei vẽ.ſi q̃s ſciẽs.qꝛ ibi ſuo noĩe boc noĩe e ad quẽ ꝑue

Liber

nire ſperabak. faat. .. de vſufr. le. l. gen erali. S. luct?. .
cio. incipit no.ergo ꝙ nõ pᷣt qͥs inapꝑe ab eo caſu in quo dʒ finiri. ſic
Et. . de vſulr. le. l. v. . C. de do. añ nup.l.qð ſpoſe.et.j. de iure do.ſi reſ
in pꝛin.et.l.ſi p mulieris.in fi.et.j.demanu.teſ.libᷣtas.in pꝛin.⁊.j.de cõ.⁊

de. heres. F. quis.⁊.C
e.l. ambiguitatem.
SBufrucru.nõ ẽ. vt
.e.ti.ſi pẽdẽtes.
V. fi. et. l. vij. F. fi.
jet. l.ſe.
ule.qᷓlibet. ꝑ ptẽ er
go retinet᷑ vſuſfr.totius
ſic. et. C. de agri. er cẽ. l.
cũ ſcimꝰ..fi.ſecꝰaũt ſi
ꝓꝛſus fuit deſtructa. et
ad areã redacta.vt ⁊.Sõ

e.qᷓ vſũfr.et.j.qͥ. mo.v⸗

ſufr. amit.repetit..ij.⁊
inſti. e. F. fi. et. j.de ſer.
vꝛ. p.ᷣl.ſi ſeruitutes.. ſi
ſublatũ.et ar.j.de ðbẽ.
em. l. domũ. SF. i. et. F. ſi
ſtacunq;.
AUb oↄditiõe.detra
tovſufru. bic ſubij
cit dubitationem.
l IGntierit vſuſf. moꝛte
fructuarij vel ca.di.vel
alio modo.
mꝗᷣ Keuertit. vt. j. de eui
ctio.l.fundum cuiuſ.in
pꝛin.
n Bpectandum. ſ.pꝛi
mo. ao.
Legati. vſuſfmu.
o ¶Si apparuerit. vt qꝛ
tpe vere dixit ego nõ de
duco vſumfru. ꝓ me qꝛ
mibi nolo.ſed ꝓ legata
rio vſuſſ.
pExceprum eſſe. nec
pꝛo ſe bereke.
q ¶ Loͤſtitutio. nã ſi exti
tiſſet ↄditio vſuſfr. lega
ti et perire poſtea vſuſ⸗
fruc.łmoꝛte vſufructua
rij vł alio mõ tunc vſuſ
fru.iret ad ꝓpꝛietatem.
vt.S. ꝓrxi.ſic et bic oſoli
dak. vluf. cũ ꝓpꝛietate.
ra Onper debeat. ſi io
v

—

nõ ad ẽptoꝛẽ ſʒ ad ſe
ſpecraret ẽt ſi cõditio ð⸗

ficeret ipe habebit.q d

ergo pᷣſumemꝰ in dubio
m ꝙ ſui cauſa tm̃ exce/
perit.vt ar.j.de ſtatu li.

pecuniũ. ⁊vt dixi. S. e. q

vſumf. 5. ſtipulatus

Jinfantis.i.mĩo⸗
n. vij. an. vt. C. de
iure deli. ſi infanti.

timõ. verba ſüt iu⸗

re conſul.non teſtato/

ris. als enim finiretur
poſt infantiam ſtatim.

cioꝝ geſtoꝝ libatur. Siluã cedu⸗
am etiaʒ ſi intẽpeſtiue ceſa ſit:in
fructu eẽ ↄſtat:ſicut oliua imma⸗
turavlecta itẽ fenum imatuꝝ ceſũ
in fructueſt. ¶ Omponiꝰ
mihi et tibi a ſẽpꝛonio:⁊
Mutioheredibuſ uſuſfru⸗
ctus legatus ſit:ego in partẽ ſem
pꝛonij quadrantẽ:in partẽ Mu⸗
cij alterum quadrantem habebo
item tu in utriuſqʒ partes eoꝛũqᷓ⸗
dꝛantem habes. ¶ Aulus.
Iciꝰmeuio fdũ tuſculanũ
eliquit:eiuſqʒ fidei commi
ſit ut eiuſdeʒ fũdi partis dimidie
uſumfructum ticie pᷣſtaret. Me⸗
uius uillã uetuſtate coꝛruptaʒ ne/
ceſſariã cogendis et cõſeruandiſ
fructibꝰedificauit queſitũ eſt:an
ſumptꝰpartẽ ꝓpoꝛtione uſuſfr.
ticia agnoſcere debeat.rñ.ſceuo

la ſi pꝛiuſqʒ uſuſfr.pᷣſtaret᷑ neceſ
ſarioedificaſſet nõ als cogendũ
reſtituereq; eiꝰ ſumptꝰratio ha⸗

beretur. Baeſtinus
(t = cum moꝛiet᷑ uſuſfr.in⸗

utiliter legari intelligit: id tempꝰ
uidelicet collatꝰquoa ꝑſona ſua

. diſcedere incipit. I¶ Sẽ

ufructu relicto: ſi tributa
eiꝰ rei pᷣſtent᷑:ea uſufructuariũ pᷣ⸗

ſtare debere dubiũ nõ eſt niſi ſpe

cialiter noĩe fideicõmiſſi teſtatoꝛi
lacuiſſe ꝓbet᷑ hocquoq; ab he⸗
Icuiinſule uſuſf.legatꝰeſt

quãdiu qlibet poꝛtio eiꝰinſulere
manet:totiꝰſoliuſũfru.retinet.

fru.fũdi a te herede ticio le⸗

gatusẽ:tu fũdũ mihiuẽdidiſti.⸗

tradidiſti detractouſufr. quero

vt. j. de alimen. lega. 1. mella. et ſic pꝛoꝛſus inutilis qð eſſe non debet. vt. 5.
eo.ſtatue.pꝛimo reſponſo.licet..eiuſdem.l.ſit.contra.ſed ſol. yt ibi. ⁊ boc

rede dari. i IAbo.

bↄditioneuſuſ I 2ẽé

manifeſte littera ſequens pꝛobat.

v Vnterim ſu.vt. j. de ope.ſer.l.fi..i.et.S.eo.arboꝛibus..de illo
R vſuſfrucius facil e.poteſt tamen quandoq;ʒ ſic penre. vt. .qè

s modis vſuſf.amit.ſi vſuſfr.et ideo dicit facile.

re Abſce dente.i.remoto a ꝓpꝛietate.

ſi nõ extiterit ↄditio:aut extiterit
et interierit:uſuſfr.ad quẽ ꝑtine

at. rñ. intelligote de uſufr. qrere:
ꝗlegatꝰeſt.itaq; ſi ↄditio eiꝰ le⸗

gati extiterit:dubiũ nõ eſt:ꝗqn ad

legatariũuſuſfructꝰ ꝑtineat:⁊ ſi
aliquo caſu ab eo amiſſus fuerit:
ad ꝓpꝛietatẽ fũdi reuertat .ꝙ ſi

ↄditõ nõ extiterit.uſuſf.ad here⸗

dẽ ꝑtinebit ita:ut in eiꝰpſona oĩa
eadẽ obſ uent᷑ qͥ ad admittẽdum

uſũfr.ñ ꝑtiet: ⁊ uari ſolẽt.ceteꝝ

in eiuſmõi uẽditiõe ſpectandũid
erit qd inter emẽtẽ:uẽdentẽq; cõ
uenerit:ut ſi apꝑuerit legati cau
ſa eũ uſũfr.exceptũ eſſe ẽt ſi con
ditio nõ extiterit:reſtituia uẽdito
reẽptoꝛi debeatm.
Jlinfãtis uſuſf.tãtũmõ le⸗

fru.ſi tñ infãtis etatẽ exceſſit:eẽ·
incipit.
uſuſfr. noĩ

diminut iõe ꝑiturꝰ eſt:q̃ rõne pꝛo
pꝛietas inutil eẽt futura ſꝑ abſce
dẽte uſufructu ¶¶ Sʒtñ dandaʒ
placuit eẽ actiõʒ.unde ſequẽsdu

bitatioẽ quouſq; tuẽdi eẽntin eo
uſufr. mũicipes placuit cẽtũan
nistuẽdos eſſe municipes qꝛisfi

niſ uite lõgeui hois eſt. Api.

is fructuanio pᷣdiũqð eiu-
Nſüfr. Fuiebat legauit. idqʒ

pᷣdiũ aliquãdiu poſſeſſũ legatani
us reſtituere filioꝗ cãm inofficio⸗

ſi teſtirecte ꝑtulerat coactꝰ? ?mã⸗

ſiſſeuſuſf.ius.integrũ expꝰ fto
apparuit Mer fideicõmiſſũuſ u⸗
fm.pᷣdioꝛum ob alimẽta libertis

gat?ſit: etiã ſi nullꝰinteri ſit uſuſ ¶nin u⸗
.

¶IAius
eactio munici
pibꝰ dari debeat qſitũẽ. piculuʒ
eni eẽ uidebat᷑ ne pꝑpetuus fieret:
q; neq; moꝛte:neq; facile capitiſ

a ¶ Longeui bo/

minis.vt. C. de

ſacro ſan.eccle.l.

fi. .i.et in aut.

vt eccleſia roma

na. .. i. collati. ij

an idem ius ĩ ec⸗
cleſia ſi ei relin/
quatur vſuſfruc.

reſpon.ſic.qꝛ pa
ria ſunt.vt. C. de

ſacro ſan.ecle.l.
fi.in pꝛinci.ſic er
go centum ãuis
durat vſuſfructꝰ

vt bic. et. j. de v⸗

ſufr leg.l. ſi vſuſ
fruc.municipibꝰ

Sed cõtra. j. ad

l. fal. l. heredita/
cit.xxx.an.duratr̃
ſol. ab ininio ſta⸗
tuunt᷑.xxx.ã.ſ ſi
vſq; tunc ca.di.

— „

paſſa nõ ſit.tũcĩ

c.an. extenditur.

Aectuario. pᷣdi
uz. brrittarem
c ¶ Legauit in te
ſtamẽto ĩ q exbe

fdauir filiũ.vtʒ.

de Apparuit. q.
nũc pinde ẽ ac ſi
nõ eſſet aliqͥd le/
gatü. vt. 5. ð iof.

ã.ſi ex nox.c.l.ij.

ĩfi. h .j. q. mo.
vſuſf. a.ſi tibi.x⸗

bi dicit. ꝙ ſi emit
fructuar oditõe

pẽdẽte legate ꝓ

petatiſ.alij ꝙ ea
exſñte totũ ꝑdat.

ſo. bic tiñ de feõö
fuit facta ↄſolida

tio cũ teſtiñ ñ va
leat fictiõe iuris
vß vſuſf. exigui
nõ pt. ibi de iuf.

et de facto. qꝛ te /

nuit ẽptõ. itẽ ibi

ex ſua ꝓpꝛia vo

lũtate babuit e /

mendo.hic ſ ſi.

Item contra.j.

de except᷑.rei iu.

euidenter. ſed hic non nocet filio. qꝛet pꝛius erat ille fructuanus.

e¶ Per fidei cõmiſſanium. recurit. et ſic no eſt ſocus iuni accreſcendi

ſiiſctuſti

i nltbi

Atino.
Aa
MAaro ie

eiſdignnſi

ſantbi.
ſſlcit lat
lan nle⸗/
g liaſe⸗
obhlinenta
ͦſcopo
tſ den
ilitcllelcd
W dlbitet
Auntſitit
cnth
cWtſgfri

Ixlbon ,i

a ſrſ deil.
(ii hdieg

.⸗ 12

oniplio do

woerieloeg,

eWNPeolonos

Epeani i

fonor per

Minrfris
Pegtclenis.
Oetpongip;
Alonafurd:

ſtint⸗

ptltoito
hos filig

Günmtet

bgtſenn.
llannzſ
unſſfurhl
ſtſſaade
Intngfimii
feliigaſ
aſſogui⸗
ſiſotgif,
ufſttiuün
uikligttoi
nenſirpapn
miſinlinef
Michiteſn

Ne

nis GNCH

ſapſncil

idka
Ntalſann.
nſcentn

Auanrpſn.

Kpcnſehn
uinnk,

ſunſaene

Cinſpniſen
Roeynn e

Onarſſiſaonc.

Nbica ee
ſlelite.

flc nuniny

Dtcin
1ialbeei
um ſtqin
zeNDu.
ſolabinnio

wunt rhkt.

nen

Poſaniſiiii
CAnegtnH

(Lepotre
acſe

„e. e

dae

gnn Ki

AH

.

6

iſangqi
Niſfaſiſtig
Uidcrgnn

ſucnene O1O

getittg

aſrrian

beia
iiftenſen
gocirffif.
ſerfitiS
oi n
goͤfehhu⸗ .

udeſunt
ichu

taleli
vcnnth
In ine

in n
bttut

*

.

minio.
BAuna⸗ fru

Septimus.

