mWMꝛopagatõs.i.plã
tatões. n Kolonus

, do niſi ſoluat totiꝰtpis pẽſionẽ ẽt ſuturi.boc mñ ita ſi ſpecialis ↄuẽno fuitr de

„*
5
a
b

—
— —

ntempeſtiua. i. nimis tempeſtiua vel nimis ſerz⸗

arnnrt da nonm domũ.accur.¶ Debet. colonuss
¶ Nncoꝛmptas. quo ad ſe. alias contra. S. e. er ↄducto. in pꝛin.
c Eulpe.iĩimicicia s.ð bic intelligit᷑ de illis iimicicijs quas ↄdu

Nonductoꝛ. debet etiam ſi nibil dictum eſt.·

Oductoꝛ

ſua culpa patie

batur. vt. j. ſol.

ſq; in quinquẽnium.
o Statim recte.ſ.ad ĩ
terefſe qᷓ;ti.ſ.pcepiſſet
toto tpeoductõis dedu
citur tñ qᷓtũ plus.quia
tũc ꝑcepit qᷓᷓ ſi tꝑibꝰſe⸗
quẽetibus pcꝑetvt.j.ſo
lu.ma. ſi ↄſtãte.S.quo/
niẽs.⁊ ſic intellige ẽt ſu⸗

perioꝛẽ.S. in caſu õrio.

p ¶ Et ſi. i. uis. acc.
a ¶¶ Duab. ſ. ↄditõibꝰ.
eq;. p?o non.

b oͤſeqtur. vt.j.e.ſi

fudus.in fi. Obligati
one.q̃ſita locari.

c ¶Alloꝛa minuet. nora
paruã moꝛã non extiari
cũ dãnũ non afferat. vt
bic ⁊. S.de ↄſti.pe.ſed

ſi alia.in pꝛin.⁊ de iu.l
ſi öbitoꝛi.⁊ de õᷣbẽ.ẽp.
qui fundũ.in fi.i.tñ.⁊.j
de ver. ob. ſi ita qͥs. S. ſe
ia.⁊.l.qui rome.S. fla⸗
uius.⁊.S.de arb.l.ſicũ
dies.in fi.⁊.l.ſe.⁊.l.liti
gatoꝛes.in pꝛin. ⁊ in.l.
iiẽ ſivnus.S.itẽ ſi młto
da Loͤuenerãt. pura vt
poſſitvtivt ſubijcit.
e ¶ Pꝛobibere pot. ſi ãt
pꝛobibere nõ pñt tenẽt
ad boc ut mercedem re/
mittãt vel reddãtſi iam
bñt. vt. j. e.ſi fũdꝰ qᷣ.i fi.
fq Qui plures.liberarʒ
a peſione ſeqntiũ ãnoꝝ

9 Zenet. vt. . de li. le.l

ſ. 7.l. ſe. . l. caſſius

I merces. nõ vi⸗
detur. ſicut nec vẽ
ditio nili in caſu. vt. j. ð
pig.l.li funduſ.S.fi.io.
eſt ro.qꝛ nec pſonam

certã nec q;itate certaʒ

diffinſerui. Hm yr. vnð
in aſſumẽda ꝑſona poſ

ſent diſſentire. vt. . de
grbi. itẽ ſi vnus. F.ſi in

duos. F Z. L. de do. ꝓ.
l.ſicut ea.vbi pꝛomiſſio
dons ſit incerta tñ renz
ſo.ſpale f auoꝛe dot ẽ ibi
Nicius.ſ.lercius.ĩ cõ

uel inglinꝰ eũ eis ſtatĩ agere.ſed ⁊
de hisqᷓ pñti die pᷣſtare debuerint
uelun ut opꝰ aliqð efficerẽt uel ꝓ
pagatões facerẽt agere ſir põt.

¶ Rolonusſi ei frui nõliceat toti

us quiquẽnij noie ſtati recte aget

⁊ ſireligsãnisdñs fundi euʒ frui
patiat᷑ neq; ei ſꝑ liberabitur dñs
eoſqʒ qð ſcdᷣoueltercioãnopatia

tur fundo frui.naʒ ⁊ ꝗqexpulſus a
cõductionein ali ſe coloniã cõtu
lit nõ ſuffecturuſ dnabus ↄdõctu
nibus neqʒ ipᷣe pẽſionũ noĩe obli

gatus erit.qtũ ꝑ ſingulos annos
cõpẽdij facturuserat ↄſequitur.
Sera ẽ eni patiẽtia fruẽdiq offer
tur eotpᷣe quo frui colonꝰalijs re⸗
busil ligatꝰnon põt.qð ſi paucis
diebꝰ phibuit deinde pniam egit

oĩa q colono integra ſunt nihilex

obligatõe paucoꝝ dierũ moꝛa mi⸗
nuit. Itẽ utiliter ex cõducto aget
iscuiſcðᷣm cõuẽtõʒ nõ pᷣſtãt᷑ q̃ cõ

uenerãtſiue ꝓhibeat frui a dño:

uel ab extraneo quẽ dñs ꝓhibere
põt ¶ Qui in plures anos fũduʒ

locauerat:teſtamẽto ſuo dãnauit
beredẽut cõductoꝛesliberaret:ſi i

nõpatiat heres eũ aliquotꝑe frui
eſt ex cõductoactio.ꝙ ſi patiatut
necmercedes remittat ex teſtamẽ

DImerces ꝓmiſſa ſit genera
iter alieno arbitrio locatio et ↄdu

trabentis em̃ arbitriũ coͤferꝛi nõ debet. vt. S. de Zbẽ. emp. qð ſepe. F. i.

K Niffinierit. vt bonus vir.

I¶ Auia nibilo. vt inſti. de be. p. F. pei/

uimn. locati. in pꝛin. ..ſ. de vel.ob.l.fi.in fi.i.rñ. m ¶ Aui fũdũ.locat.qꝛ

nec ẽptoꝛ nec legatariꝰ bñt neceſſe ſtare colonovt. C.e.l.ẽptoꝛẽ. 7. . e. q füð
og SDi vicino. o bſcuretur. multũ nõ modice

vt. j. babitatoꝛes. p

n Wꝛo bibitus. ab ẽptoꝛe. Oo
4 Lenali.ↄducti. qel Inq er
obſcurare ed es in quib teſtatoꝛ reliquit vſũfrucrũ:dũtñ modicũ lumen ba
bitannibus relinquat.vt. S. ge

uc. ſi is qui binas.

r Ku eo. i. inqunlino. 86 epuratõis. vt ranto min ſoluat inquilinus

Ipio bitarenõ potuit. t ¶Mabenda eſt. pꝛimo ſecũdo caſu.
v ¶ Si boſtia. domus locate. x& Hon reſtituat.i.reficiat.qui

„

a põt ben

atio cum locatoꝛteficere teneatur.accur.

to tenetur?. gA Aius

ctio cõtrahi nõuidet .ſinaũt qᷓn
ti ticiꝰ extiauerit ſub hac cõditiõe

nquuino. beres aũt põt

ſtare locatõʒ:ut ſigdẽ ip̃eꝗqnoĩa⸗

¶ Diuicino edificãte obſcurẽt᷑ lu⸗

ma. l. pe.i. tñ. et
tuscmercedẽ diff nientcoſm .ar wre de.
eiꝰ extiationẽ ⁊ mercedẽ ꝗdẽ per⸗ Erline culpa. cu
ſolui opteat ⁊ coductõeʒ ad effee eñ baberiimie
tũ ꝑuenire.ſinautẽ illeuel nolue· cuſtodite.eſt ẽ
rit uel nõpotuenit mercedeʒ diffi · cquũ vꝛad eug
nire tũc ꝓnihiloie cõductionem auur boeatot eid
qſinulla mercede ſtatuta.Qui locatou ſarciaf.
fundũ fruẽdũuel hitatiõʒ alicui driſtre nbans .
locauit ſi aliqua ex cã fundum uel ⁊æad.i.ro.ö ia. li.
edesuẽdat: curare dʒut ap emp hii Keaina
toꝛẽ quoq; eadẽ pactõe ⁊ colono duobus.j. qdãa
frui inqlino hitareliceat. alioqui Ceſari iu/
ꝓhibitꝰ is aget cũ eo ex cõducto eieliuin ce.
InN fiine.

E . . —. e Keteras.i. rei
mina cenaculi teneri locatoꝛẽ inꝗ REarontas d
linoncerte ꝗn liceat colonouel ing Penales. niſi id
lino relinqre ↄductiõ nulla dubi haree mde ri
lno reluiq 2 uctioʒ nulla dubi cõmo. vnde q̃ri᷑
tatioẽ.de mercedibꝰquoqʒ ſicui,ʒ infi.x.ſ. c becdi
eo' agat᷑reputatõis rõhñdaẽ: en ergion .
ä eg fDmittat. vna
dẽ intelligim? ſi hoſtia feneſtra ſi effectuͤ ſoiente
ue nimiũ coꝛruptaslocatoꝛ nonre euſ putaopt
ſtituat. Cõductoꝛoĩa ſm legẽꝰ mione boſz ſt ſte
ductõis facere dʒj. ⁊ añ oĩa colon? Mlitas qs dicyt
curare dʒut oꝑa muſtica ſuo quo, prꝛin. bet eue/
tꝑe faciat ne intẽpeſtiua cultura nit fonee velppt
2c 15 en, exercitũ vel aliã
deterioꝛẽ fũdũ faceret. pterea uil vin.
lari cura agere dʒ ut easincoꝛrl⸗ bKa al e
ptas hẽat Culpe aut ipiüsetiã uinmadiei re ,⸗
illud adnũerat᷑ ſi ꝓpter imicical die inodich i⸗
eius uicinꝰ arboꝛes exciderit. iöße vel ſimpliatmo
quoq; ſi exciderit nõſolũ ex loc- dici apparere
totenebit᷑: ſzẽt lege acqlia ⁊ ex le ſieſt ineib:pn
ge.xij.tabu.arboꝝ furti ceſax et t arin onb inm
interdict. ſaitel æſ creuerũt fructus
interdicto qdᷣ uiaut clã.ſzutiq;ʒiu. duplicani de/
dicis ꝗ ex locato iudicat offõↄtie? beat merces vel
ffferuitiũ quod p
re pᷣſtatur.qꝛ qd

in vno pmittitur in alijs phibetur. qꝛ modicũ nõ aufertur in altero

id ẽ eius ↄmario pᷣnũ ſlatuitur. ptat.ſ.de teſti.l. ereo. ⁊. . de iudicijſ

„

l. cũ proꝛ. i.mñ. accedit ⁊ illud ꝙ ſi diminuti eſſent fruc diminuereł
merces. vt. C. e.l. licet. ergo ſi aueri fuerint pẽſio dẽt augeri.⁊ ꝓbant᷑
bic duo pcurꝛẽtia gſialia.pꝛis ẽ qꝛ öᷣrioꝝ eadẽ ẽ diſciplia. vt. . le.iij
L.l.fi. . j. vbi pu. edu.l. ijj. S.f. ſcʒ e. qꝛ emolumẽtũ dʒzo comitari on?
vt.j. de re. iur. ſym naturã ſuccedit ⁊ alia ſimilitudinaria rõ.qꝛ boc

cauetur in tibutis. C. de allu.l. ij. bic ergo ide eſt dicendũ.vt. S. de

le. ⁊ ſenatuſcõ.l.nõ pñit. ⁊.l.nã. vtnec dicaſ aliud bic aliud ibi.quia
bic nõ agitur miſi ex ↄuetione. vnde ſi nõ petatur niſi id qdeſt ouẽ/

tũ nõ ẽ mirũ.at ibi ex lege agitur.põt em̃ dici bic facite videni ↄuẽtũ

in fuiuro increm̃ o.qð in pꝛio pacto.xt.j.de pac. do.l.inter ſoc. .. cñ

Mun

iiddi
Ainlin

ereen
tercod
a ſigenn

l
nhdn
Venphhi.
(ppleg
Vvl ,l
iilf
eſepen,
ſtetane
griet
cdͦine
cf
dekC
ipyr N
ca
ödeni
döen

itdicſce⸗

mminelig

gemed d
nröelid
ls
elere ,

Vei ſ⸗
mnuoſce
Mlnrn
pdie in
Velifuen
(Göbo

Nekcdin

ALefſonni,
lliade
Mdeſnl

lteprd
is dltnnoue
ſaninſcenl

Eſtinguit
fkt aſuf
o
Mi ſiod
ddchliaen
Ainpündt
farſenſti
ſnonn
Algryaben

Pnoin

ealſine

(Ooreum

ſinontan

Delunllima
Lornen

funginrne
ahoſcu
mentia

lann
Dſertinne

beſocilind

legunn B
ledſey
nnrſti
ſanmngef

n
uptin,
3 dlen

alpaene
r ſ

heiſ
leicen

intgbens

Ndinien.
fbeaaes
Nſac
Nttön
iſiti
lmöali
ſeiſini
Pſdce
ddnſfſi
Ceiridu
Nien.
elſutima

ine

Nales,ta
ene .
noeteii
itſtacd

ncioinf.

Otiranhe
Nen.
Inſen

tebehſtt

ins gödon
col.ANgu
laberit a O
bnen

arniſelgi

Cl
lpnol
nodliſte
ſaudüti
Aerolan
Aingiꝛea
iaſie
nie
d
ndnn
titftqeu
DtOlend

ipan
eclhncg
haſind
neh
dliecteeff

ecutoniss wrx.

C- S. er e r. e E ſa xr. Leocati ⁊ couducti

interea ea marime roe.qꝛ q̃ poſtea emergũt auxilio indigẽt. yt. ð. de oꝛ. quia licet in ventilatõe ce ſit pꝛioꝛ qui ante puocauir. licet poſt cõduxe
inter. ac. de etate. 5. excã. ⁊.j. de excep.rei iu. ſi mater. . eandẽ. econ / ri: nõ t in executõe ſnĩe:vel dicas apud diuerſos agi.ſim̃ vnus iudex exe
tra videtur in rebus pꝛincipalibus nouũ canonẽ nõ exigedũ.vt.X quatur virqq; ſniam deber iubere pꝛioꝛi ſatiſfieri ante oĩa. Irẽ q̃ro qũo bic
noua vec. inſti. nõ poſ.l.ij.⁊.iij.nec in acceſſiõtbus.vt.vt.¶. paſeu extimat᷑ pꝛuulegiũ in ꝑſonali actõe ex tꝑe.bocem eẽ nõ debet.vr.j. de pꝛiui.
is ⁊ plau.l.i.in pꝛin.mapie iõ qꝛ mea diligẽtia qu in ãpliatoe ſfruc· cqredi.l.pꝛiuilegia.Rñ.bic ſecũdus ↄductoꝛ ſciebat alij plocaſſe pas ? n6

tuũadbibui no

cere mihi nõ dẽt

ſed ponꝰ ꝓdeſſe

Et ſi alias teneri

deberẽ vt. j. ad. l

fal.l.iij. i. r̃. ⁊. S.

de rei ven.l. cer⸗

tũ.pᷣterea nõ po

teſt dici de eo pa
ctũ qð ignoꝛaba

tur licut eſti dõa
l.nec ignoꝛans.
1 in acquil.ſtip.

vt. Z. de trãſ. l. cö

in aqͥliana. nec

poͤt dici idẽ pac

ium intelligiĩ in
cremẽto. qð dic
vt. S. e. l. ſed ad⸗
des. F. ſi qs ad
mulierẽ. ⁊. J.eo.
ea lege. i. ri. ſol.
ſzm quoſdaʒ q;
ampliatur mer⸗
ces ꝓpter incre/
mentũ fructuuʒ.
ſed cõtra bocval
de eſt qð dicitur
C. de fun. rei pu

bli.l. ij. 7 de ommi
agro deſer. l. fin.
vnde aꝑtꝰa lai

us diſtinguo vt

ſicut in ſterilita /

re diſtin guit coõ⸗
ringat caſu foꝛ/

muo an conſue/

to vel ex viciovel

ex debilirate rei.
vt in pꝛimo caſu
fiat remiſſio: in

alijs non. vt. 5.

poſſe eũ ſatiſfacere. duo

ut ceterasactões locatoꝛ omittat ¶ Abitatoꝛes nõ phen? bicin faclendo vblim⸗
Mi⸗ oꝛ &ᷓs greci appellãt nõ opaulo minꝰ cõmode aliã dte poſſibile eſt vtrũqʒ ſin k
4 is maioꝛ ꝙ; grec ap bellat no Nan o minꝰ cõmode aliqᷓ ꝑte ſeri:vel ibi in dãdo. niö
debet ↄductoꝛi dãnoſa eẽ ſi plus cenaculi uterẽt᷑:ſtatim deductiõʒ in dando nõ extimater

q́; tollerabileẽ: leſi fuerũt fructꝰ“ exr merceð facereoʒ. ea ei cõditii inu dvo ,

alioqn modicũ danũ equoaĩo fer ne habitatoꝛẽ eẽ ut ſi qd adueſa- ſtea alij cene actoetute
redʒ colonꝰcui modicũ lucruʒ nõ riij ĩcidiſſet: quaobꝛẽ dñiũ aliqd lenb nd minus la
aufert᷑.apparet ãt de eo nos colo demoliri opteret aliquã ptẽ puu-⸗ ſed bypotbecaria ſecus

r nreh, e, az,e= ſisingrer. n &ſra rfj fallit aũt hoc in dote in
no dicere ꝗ ad pecũiaʒ nũeratã cõ/ laãicõmodi ſuſtineret:nõ ita tñ ut quaſiuepionaliſinei.

durxit: alioqn partiarus colonꝰqſi eã ꝑtẽ cenaculi dñs apparuiſſʒ:in potbecaria agaiur: con

matrimonij. vt. C. ni

ſe ocietatis iure et dãnũ ⁊ lucrũcuʒ quã magnã ptẽuſus hĩtatoꝛhẽry3 ſulitur pꝛius filijſ pꝛimii
dño fũdi partiat᷑ Qui colůÖnam ¶ Item interꝛogatꝰ eſt:ſi qs timo po.ipig.ba.l.aſfſiduę/

trãſpoꝛtandã cõduxit ſi ea dũtol⸗
lit᷑ aut poꝛtat᷑ aut repõit᷑ fracta ſit

ita id piculũ pᷣſtat: ſi qua ipiꝰeoꝝ

q; quoꝝ opa uteret᷑ culpaaccide/

nis cã migraſſet:dẽret mercedem. is. S. pen. exbis ↄtingitt
necne.rñ.liiuſta cã fuiſſet cur ꝑi-
culũ timeret q;uio piculũuerenõö
fuiſſet tñ nõdẽret mercedẽ:ſed ſi

ꝙ ſiqͥs obligauerit ali⸗-

eui pꝛiuato q̃ babet bas

bituruſue eſt: ⁊ poſtes ii
ſco pᷣfertur pꝛiuatꝰ ĩ bis

qᷓ bẽebat iꝑe obligatio⸗

rit. culpa ãt abeſt ſi oĩa ſi oĩa facta cãtimoꝛis iuſta ñ fuiſſʒ: mercedẽ nis na u bis a oſten
r. Iifi, rie 10 EI e o „ TW qᷓſiuit pfertur fichus vt
ſut:q diligẽtiſſi im alqzobſerug nihilomin eñ debere. ¶IL. Abe. ſde ure fſer leliis qut
turus fuiſſet Idẽ. ſ. itelligem ( Mogd ſi domꝰ habitatiõe cõ mnibi itẽ intellige bane
⁊ ſi dolia uel tignũ trãſpoꝛtanduʒ uctoꝛ eque uſus fuiſſz pᷣſta- n Tmtaaſe mdl HZ
aliqꝗs cõduxerit:idẽqʒ ẽt ad cete- turũẽt huiꝰdomꝰ mercedẽ quici? ſtandũ ẽrũc ſauſtit vri

ras restrãſferi põt. Si fulloaut um feciſſet deberi putat. Ideʒ in Gſimulyt oin in perſrſo

ſarcinatoꝛueſtimẽta ꝑdiderit eo nisẽ ſiptãtẽ ↄducẽdi hẽbat ut P l. barous iin)
qʒ noie ſatiſfieret dño:neceſſe eſt ciũ cõductõis pᷣſtaret.et ſilocatoꝛ lim.dcchr.

dſouẽdicatõʒz eoꝝx ↄditiõz cede cõductoꝛi ptãtẽ cõducẽdi domꝰf le atcem eſ .
TTre. uI ¶Lpianus. feciſſet etis in quã hitaret condu r querſarid icaſum
Mopis duobꝰ ſimul locatis xpiſſet: tatũ ei pſtãdũ putat qntũſi mcumd vel aliud nouai
ↄuẽit pꝛioꝛi ↄductoꝛiañ ſatiſfien nedolomalo pᷣſtitiſſet: ceteruʒ ſi s Incidiſſet qꝛ rignij

mpiü pulr reparare.
emoliieremoue/

e.l. ex oducto.S.i.vſq; in fi. a.l. ſi vno. 5. cũ quidã. ergo ſicet ſi caſu reruptavt apponat ſana. quid ſi ex volũtate facit. r. tũc fieri deductiõs de

dictis l. m aʒ.: . ðòèM
¶ Socieiatis.iure.vt.S. ꝓ ſocio.cũ duobꝰ.S.q̃dam ſagariam.

foꝛtuito ↄtingat pubenias idẽ ſecus ſi diligenna poſſeſſoꝛis vtin p̃· mercede ſi vult pati.nã põt ſi vult reſiſtere.vt.j.vn poſ.ſi duo.S.cũ inqlin?

4

vHeret.fa.ad boc.S. cõmo. in rebus.S.pſt. ⁊.j.de impen.l.oĩno.
x O Grerũ. ꝙᷓuis vere. ſufficit ergo iuſtus timoꝛ q;uis malũ nõ ↄtingat.vt x

kMui colunã. diligenniſimus.i. diligẽs vr ponat᷑ ſuplatiuũ ꝓ po 3. ad.l. acqui.ſiquis fumo.S.qð dicitur.⁊.j.de dãno infec.l.in bac ſtibul.

culpa ſi oĩa faciat q̃ diligens faceret. vt bic ⁊.S.ad.l.acqui.ſi puta /
toꝛ.⁊ inſti.ad.l.acqui.S.item ſi putatoꝛ.

itiuovt ecõtra ſepe cõringir.nec em̃ dubiũ eſt locatoꝛẽ oꝑe nõ teneni . neca tendꝛis int t. ſecus
de leuiſſima culpa. vt ar. S. cõmo. ſi vt cer. S. nũovidendũ.⁊.j.ð re. dam. iufec. l. qui bona.5. de illo. ſed ar. ð. ſ. de do. cã moꝛ.l.pe.vbi ſufficit
iur.l.ↄtractus.ſed ſjm A.eſt ſpãle in colũna ⁊ alijs reb q leuiter Etnõ iuſta cã ſuſpitõis. e¶ Debere.l. pſtate conductoꝛem.
frangũtur vt exactiſſima diligentia pſtetur. ⁊ no. bic quẽ accuſari a 6A ſi domus.qð pꝛo ſed.azo. a ¶ Eque vſus.i.ſine cã migraue

Item boc qſ poſt ↄdictionẽ ca tenoꝛis interuenit.ſecus ſi iã inerat.vt.j.c.

it ſzm yr. ⁊ ꝙ dicit vſus fuiſſe dic. i vti potuiſſet ꝙ nibil eſt. boc ſimn
nil.qdd eret pᷣdictis.dic ergo eque vſus.ſ.acſi nullã ruinã minarẽtur.nã in

IUcd ceieras.ſ.om̃s ſjm nos. led ſim Al.l.ſimiles ſupꝛadictis cũ venitate minabitur. b Fecuſet. poſt tps locatõis cõpᷣbẽſum. vel dic aff
dixerit in talibus ſpale. m ¶ Di fullo ꝑdiderit.ẽt ſi dolo.vt.j.de ſed p̃ſtatur boc pterito tpꝑe.aʒ.⁊ caue tibi qꝛ littera ſeq̃ns deberi purat. eſt

negatur. 7 ꝓbat.j.qui po.in pig.babeã.l.idẽq;.S.fi.vel dic ſimul.i e¶ Mon feciſſet.

re iudi.l in depoſiti.ſecus in eo qui ſimpliciter poſſidebat ſeruos.vt cancella ta in libꝛo Jo.⁊ bñi.vel ſiuis dicas ſubaudini putat.vel dic.ſ.lab.
Cedere. ſulloni dſmũ. D S ten et bic ad otam merce S
Moperis. bec lexviderur ſibiↄtrania.nã dicit ſimul ee locataas d elᷣ 6ducendi bẽbat.ſ.oductõꝛ aliã domũ qͥᷣ iuſte timet. ſubaudi adeo bʒ
Eert dicit poſtea aliquẽ eſſe pꝛioꝛẽ. So. dico ꝙ bec dictio ſimul ptãtem vt ẽtↄduxerit ⁊ pciũ.i.mercedẽ alterius locatoꝛↄductoꝛi pᷣſtaret.⁊
denotat indenitatẽ operarũ eiuſde boĩs ⁊ in idẽ pũs faocdis:nõ oc in me .
ipis ↄtracuus.i.nõ eadẽ hoꝛa. alioqn nullus eſſeroꝛdo ſpis. qdð bic dic bebat pitem ex pacio ↄducendi aliam. nõ tamen ↄduxit.

ðõ.de rei ven.is qui dolo. c Si poteſtatem.ſ.qꝛ tenetur ẽt bic ad totam mercedem.

boc intellige de alia eque idonea domo.vtar.S.e.ſi quis domum..i.pel

puta non pꝛeſtando ei mercedem domus conducende. aʒ.

eodẽ die. vt.ſ. qui po.in pig. ba.ſi fundus..ſi duo. Iiem intellige cum conductoꝛ domus migret vicio domus.

ſzm quoſdã hac.l.qñ coꝛã eodẽ iudice ambo cõductoꝛes agũt.naz f eſᷣ n omin mus.
tenetur ex officio ſuo qꝛ ſimul vtriq; nõ põt oꝑan.pꝛioꝛi iuber ſatil/ g . Pꝛeſtitiſſer.ſ.pꝛo ſecũda ↄducnõe.⁊ intelligas hoc ꝙ teneatur dare lo
fieri.ſecus in cirographarijs creditoꝛibus.nã om̃s ↄcunũt in pecu/ caic rũͦd 3 rcede ”MU
mnia ꝓut oibus de rebus ſatiſſieri põt.nec obſtat. S. de iudi.l.q pꝛi nã in plns teneri nõ debet.yvt.S.e.l.ſed addes.S.ſi quis th.vel cõpẽſabit.

ꝛeſtandum eſt. a domino vicioſe domus.

oꝛ meccedẽ ſecũde ↄductois niſi mercedeʒ pꝛo rata tꝑis remittere velit.

vt. 5.e.l. ſiquis domũ..l.in lege.S.colonus.
b¶ MHabuiſſet.ſ.ſecũdo.⁊ bocfacta migratione⸗

¶ Deducende/ rata tpi
dem ſecũde ↄductõis qᷓ nu

8.ducendo cũ iuſte migrauit.nõ aũt ad merce⸗
lla fuit.ex pᷣdictis aũt collige ſzm yr.ſi domo ↄdu

cta nõ vteris ſiue viciũ faciat ſiue nmoꝛ iuſtus ĩm ineat cũ iñ interimvel cõ

ducas aliã vel ptãtẽ cõ

ducendi hẽas nõ remit
to tibi mercedes ꝓ rata
tpꝑis.ſed pᷣcius dũtaxat
ſecũde ↄductiõis.ſed ſi
abſq; ca migras merce⸗
dem oio pᷣſtas.ſ.totius
tempoꝛis.accur.

. nn lege redẽptoꝛ

i. ↄductoꝛ.qᷓ dici

—–

tur ſiluanus. qzo.
daEmgfto dagere de⸗
9

abare. vt. j. arboꝝ fur

tim ce.l.credere.io.

c
ean ꝙ videre ꝓcu

ret nõ ẽ mñ equiuocũ.qꝛ

ſp in ſeotinet jm quoſ
dam imo alterũ vt bec
litrera clare inuit.
d Lederet.nõ eſt ergo
ſimplex abnutiuũ.

eKedere vt .. pri,. 5

qui nullas. 2. ſ. de verb.
ob. inter ſtipu.circa pᷣn.
⁊.j.e.ſi de damno.⁊ bic
nota obſcuꝝ pactũ ĩter

——

ptari eo qui appoſu/

it. ⁊ ſic eſtotra.õ.de con

pac.l. v eteribus. Sol.
iõ /ꝓ locatoꝛe fit interp⸗/
tatio ne illa adiectio ne
ue quem cingere ⁊c. nil

opetur. ſic eſt ar. optim

ſ. de le. i. li quãdo.nil ãt
oparet ſi id dumtaxat ſi
gnificaret. vt ſi qui eaꝝ
rerũ quid facere videret
pꝛobiberet.nã ꝑ pꝛima

verba boc idẽ ſignifica

batur quibus pmilit ſe

nõ ceſſuꝝ. ceõre em̃ vide

tur qui patiatur cedere
vt.S.de bis qͥ no. infa.

—„

l.quid ergo.S.cer. ⁊. C/

de lacroſanc.ec.l.iube.

mus. F. byconom at
⁊.ſj. dẽ iure pa.l. adige

re.in pꝛinci.vel dicas
boc eſt ex officij ſuſcepri
ſollicitudine.nã ex natu

ra ⁊ qualitate ↄtractus
verba intel ligutur. vt. S
e.ſi vno ſym az.
E inſulã.qð eiuſ
Bſcilicet ꝑ qð. aʒo.

gabitatoꝛes. niſi g⸗

—

liam ↄduxit:tũc id pᷣſta
F retur. vt. S.e. ꝙ ſi domꝰ.
b Exnmari. vt ?. ſ. pꝛo
xi. F.⁊.j.e.l.ſi fundus..

Atrũq;. ſ. vt vſum p

gratuitã habitatõʒ hũiſſet ꝓ poꝛ
tione tꝑis ex locatõe domꝰdedu-⸗

cendũeſſe. a— phenus.

LE lege locatõis ſcriptũ erat

redẽptoꝛ inſulã ne cedito:ne
ue cigito:neue deurito:neue quẽ
cingere cedere:urere ſinito:qre⸗
bat᷑ utrũ redẽptoꝛ ſi quẽ ꝗd earuʒ

reꝝ facere uidiſſet ꝓphibere ðöbeat
anẽt ita ſiluaʒ cuſtodire:ne ꝗs id
facere poſſit.rñ.uerbũ ſinire utrã
qʒ habere ſignificationeʒ ſʒ loca

toꝛẽ potiꝰid uideriuoluiſſeut re

dẽptoꝛnõſolũ ſi quẽ caſu uidiſſet

ſiluã cedere ꝓhiberet:ſʒuti cura
ret dare operã neꝗscederet
Vi inſulã.xxx.ↄdu Il Dẽ
erat ſingula cenacula ita lo⸗

cauit ut.xl.ex oibus colligerentur
dñs inſule:qꝛ edificia uiciũ facere
dicerent᷑ demolierat ea.q̃ſitũẽ q̃ᷓn

tilis extiari dẽret.ſiis qtotã cõdu

rerat erauctoageret:m̃ ſiuicca

tũ edificiũ neceſſario demolitũ eſ
ſet:ꝓpoꝛtiõe quãtidñs pᷣdioꝝlo

caſſet: qdð eiꝰtꝑis hitatoꝛes hita-
ne nõpotuiſſent rõem deduci⁊ tã

ti litẽ extiari :ſinaũt nõ fuiſſet ne⸗

ceſſe demoliri ſʒ ge meliꝰedifica⸗

reuelletid feciſſet qᷓnti ↄductoꝛiſ

intereſſet hitatoꝛes ne migrarent

tãti ↄdẽnari oꝑtere Edilis muni
cipio balnea ↄduxerat ut eo anno
municipes gratis lauerẽt᷑ pꝰtres
mẽſes incẽdio fcõ ↄſũpta uel exu
ſta ſunt.m.poſſeagi cũ balneato
re ex ↄductout ꝓpoꝛtõe temꝑis
quolauatõʒ nõ pᷣſtitiſſet pecanie
contributio fieret Qui nullas
ad certũ põdus oneris locaret cuʒ

fl..l. bec diſtinctio. 7.5. .l. ſed addes. S.ſi qs cũ

¶Anrereſſet. vt. ⁊. ſ. e. ⁊ bec diſtincnio. ⁊. S.e.ſi tibi alienã. ⁊.l.nos videamꝰ

K ¶Edilis. foꝛte curꝛulis qͥ curã ediũ bẽbat. 4
I¶ Balneatoꝛe.i.cum dño balnei.alias locatoꝛe.

Exuſta. balnea.

m Cõtmbutio.i.cõpenſatio. ⁊ facit..e.ſed addes.j.ſi quis cum. .D

R. Auimulas conlulebat. ſ. locatoꝛ.

o Ru piſſet. ſi m in cuſtodiendo ↄductoꝛis ꝓbetut culpa.vt. . ad.
acqui.ſi ſeruus ſer. S.ſi foꝛnicarius.⁊.G proculus.⁊. S. ſi mulier. a,
7. S.l.pꝛoxi.in fi. p Qui edem.in opus lapidis.i.ꝓ eo qð ne
ceſſariũ eſſer in opus lapidum.vt calx? arena ⁊ ſimilia.aʒo.

q ¶ Et manu.id eſt opera masnuũu.

maioꝛeonere cõductoꝛ easrupiſ⸗
ſet cõſulebat de actõne.rũ.uel le

ge aquilia:uel ex locato recteeum

agere:ſʒ lege aquilia tãtũ cum eo

agipoſſe ꝗtunc mulas agitaſſʒ ex
locatoẽt ſialiuseas rupiſſet:cum

cõductoꝛe recteagi poſſe¶ Qui
edẽ faciendã locauerat inlege di
xerat.qð iopuslapidis opus erit

pꝛo lapide:et manu pcio domꝰre

dẽptoꝛi in pedes ſingulos ſepteʒ

dabit. qſitũ eſt utꝝ factũopus an

ẽt imꝑfectũ metiri oꝑteret.rñ.eti
am mꝑfectũ Colonꝰ haclege

uillas acceꝑatut incoꝛruptas red-
deret pᷣteruim:et uetuſtatẽ colõi

ſeruus uillasincẽdit non foꝛtuito
caſu nõuideri eam uim exceptazʒ
rñdi:necid pactũ eſſe.ut aligsdo

meſticus eas incẽdiſſet:ne pſtarʒ
ſʒ extraneã uim utroſq;excipe uo
. luiſſe i IDem.

frumẽtũ ↄfudert: ſauphellꝰuni

ex his frumẽtũ reddiderat de cõ

eaqʒ nauis ꝑierat.q̃ſitũ eſt an ce-
teri ꝓſua ꝑte frumẽti cum nauta
agere poſſint oneris auerſi actiõe
mdi rerũ locataꝝduo genera eſſe

ut aut idẽredderet᷑: ſicuti cũ ueſti

mẽta fulloni curãda locarẽt .aut
eiuſdẽ generisreddret᷑:ueluti cũ
argentũ puſillatũ fabꝛo daret᷑ ut
uaſa fierẽt: aut aurũ:aut anuli ex
ſuꝑioꝛe caſu rẽ dñi manere:ex po
ſterioꝛe in creditũ iri. Idẽ iuris ẽ
in depoſito.nã ſipecũiaʒ nüeratã
ita depoſuiſſet:ut neqʒ clauſã nʒ

obſignatãtraderet: ſʒut nũeraret
nihil aliud eũ debereapð quẽ de⸗

naue ſauphellicũ plures

r ¶ Pꝛecio. ſub /
aud /p quo.ſ.pᷣ

ciũ dabat cõdu
ctoꝛ aliſs

8(Redẽptoꝛi.i

oductoꝛ. Da
bit. ſ. aureoſ. aʒ.

t ¶ Yous. i. do

mo pfecta ömũ.

vy Iinpfectum

⸗ — — 2—

edifiaũ nũdũↄ
ſũm atũ.ſed non

niſi ꝓↄſũmans

pedibus.io.ſed
alij dicũt ẽt non
fem exttmari ſed
bic qũo poſſet ex
timari ꝗð nõ eſt
x ꝗNolonus. ca⸗
ſu in ceſe ſũt. aʒ.
⁊ incipit rñdere

„

pſſuũ vid eretur

pactũ iſtud cum

de bis ⁊ ſine pa

cco nõ teneatur.
3 ¶Eam vim. igi

tur incẽdiũ ẽ vis
a (Extraneã. in
generali ſermo /
ne. ergo nõ con /
tinetur ꝑſona lo

quẽtis.vt⁊?.S.d

ac. em p.ſi merce
dẽ. F. fi. ⁊. S. cõ⸗
munia. pdi.l.qͥᷣc

l. i. in fi. ⁊.C. de

ſolu. l. in quiſitõ

ſed ar. cõtra.e.ðᷣ
edil. edic.qð ſi
nollit. F. i. 7.5.
in diem adiec.l.
qõ ſi vno..fin.

7. l.antepe. ?. j.
S pig. l.paulus.

b
P

fi

ſe bic expoe cõ

muni.i.ð aceruo

cõt oĩm. fem em
erat cõe dnoꝛum

voluntate pmix

tuʒ. vt iuſti. ð re.
diui. F. ꝙ ſi fru⸗

mentuz. 7. 3. de
rei ven.l. ſi frum̃

tů. pmãſit ergo cõe.⁊ cũ vniredditeodẽ momẽto fit ſaupbelli.xde /
ſinit. ſic. j. de do. interivi.⁊ vxo. q aut. F. fi. ⁊ de acquir.bere.placet.
ſm R. vel dic de cõi.i. cõiter dato.⁊ ſicnõ fuit cõe ſed ab inino fem

ſaupbelli. ⁊ hec ꝑ lanioꝛ.vt.j.quippe ꝙ nauteꝛ c.
E erierat. cum toto frumento quod remanſerat.

neris. aduerſi oneris.nã eſt boc ꝓpꝛiũ nomẽ acnõis.quidã di

Uetuſtaté. ſu

elli. nomẽ eſt

onmaeit.

cri
iulogs

.

ͤben⸗
llocan

hurio⸗
vlm
n
ot0
nutlaf

Mctnuan
Nilaſuar.
hentlcich
duominſe
Nlpoalß

uftzfttl
iifrſ
editece
ideon1
Aiſeiſids
idt
Mütpiet
Atplietii
iigreſtmmft
Voknlon
pbl be
itberaan⸗
öͤbetpt⸗
ſe
MI.
((Diloeni
(6reppee
(Oſdplſe,
ſet
lbipſrg
aiipu
utpuſliͤ
Pofrpnnec
gican l
ölnti i
upkli et
unden
((il fee

6bochklo⸗

(Bulen

dolite

dübigi
ſolcitain.
finmmt
egiopofaan

manicnic

ineiſeſirs

Lincitien

(Eenhi
Kui ſceen

Mgiſſulan
ebistſten
Wnenaoan.
Urnidiiegs

Gmertliſrn
Ne ggonon
nen,podd

gtenstl
gendnmeo n.
ditu
nugatlkda

gnigtdeſnn

lliunfiln
lolucehi
ſdnrkine i
dleeie t
luſitid

diene
ai no‚nn

ainonig

itnis,

Cüintet

urt

dinrhuu
ſbeeapetn

cſt ꝙ nõ: ſed actio lo catiſicappellatu r: quãdo quis ↄduxit ſuo pe⸗

— . — —„ 2

riculo.qð repꝛobatur.dic ꝙ pꝛopꝛiũ ẽ actionis noméẽ.nã ſi eẽt idẽ
qð locati ergo cõpeteret cũ actõe furti.v t. S.e.ſi merces..culpe.et.j
e. ſi locatũ:qð ñ ẽ in actõe.vt.j.e.l.S.qð ſi ſeparatũ.i fi. Itẽ qñ babʒ
locũ acti o oneris aduerſi. rñ.quoniẽs onus alienũ vel dolo vel cul/

pa ſubmergerek
ab aduerto ad/
uertis.i. rẽoueo
⁊ dicitur auerſi:
2 nõ aduerſi.vel
dicit aduerſi ab
aduerſiate.⁊ tẽ
bẽat locũ cũ cõ /
ductoꝛ in ſe rece
pit ꝑiculuʒ ⁊ pꝰ
ea res pijt vt ple
rũq; fit.vt.j.e.et
h ec diſtincno. ⁊
5. de peri. ⁊ cõ.

rei ven. ſi qs vi⸗

na. §. ſi ĩ aduer.

bic aũt videbat᷑

recepille.cũ ĩ ge⸗
nere ſu in frumẽ
to acerui ↄtracta
obligatõ. bodie
aüt hec actio lo/
cũ nõ hẽt. vt di⸗
ces.j.e.. ſi ſe
paratů. —
g¶BSi locarẽtur
bec ẽ ꝓpꝛie lo
catio.vt. j. e. nõ
ſolet.

b Euſilla tũ. q

daã libꝛi bſit pu⸗
ſillatũ.i.purga/
tũ ⁊ puſillũ fcim̃
pꝛoptr᷑ putredinẽ
extractam. alias
põderatũ.alias
purgatũ.al pu/⸗

rum datum.
i ¶ Daſa fierent.
ex hbocyłillo.aʒ.
K Anuli.vt fie⸗
rent de eodẽ au /
ro vel alio ſimili
l¶ Erx ſuꝑioꝛe.qn
datur vc idẽ red

datur
m Er poſterio /

re quãdo dat vt
eiuſdem generis
generale. vt. õ. ſi

cer. pe.l. i. ſic eõ.

oↄductoꝛ quãdo/

q; trãſfert dſiuz

in locatoꝛcẽ.vt.õ

ret q; cereroꝝ?. I Nlian⸗
C i fundũ colẽdũ in pl es an

poſita eſſet:niſi tantũdẽ pecunie

ſoluere.ſcm q uideni triticũ fa⸗
ctũ ſaupheli:⁊ recte datum qð ſi
ſeparatũtabul aut erꝛonibꝰ aut ĩ
alia culpa clauſũunꝰcuiuſq; triti⸗

cũ fuiſſet ita ut internoſci poſſet:

qdð cuiꝰqʒ eẽt ñ potuiſſe nos per
mutatõʒ facere:ſʒ tũc poſſe cũ cu
ius fuiſſʒ triticũ qð nauta ſoluiſſʒ
uẽdicare.et iõ ſeipꝛobare actiõs
oneris aduerſi qꝛ ſiue eiꝰgeneris

eẽnt mercesq naute traderẽtut2

tinuo eiꝰfierẽt ⁊ mercatoꝛ in credi
tũ iret:nõuidet᷑onꝰeẽ aduerſũꝗp
pe qð naute fuiſſʒ ſiue eadẽ res q
tradita cẽt reddidẽret:furtieẽ ac
tionẽ locatoꝛi.et iõ ſuꝑuacuũ eſſe

honoꝛis aduerſi iudiciũ ſed ſi ita

datũ eẽtut in ſimili reſolui poſſit
ↄductoꝛẽ culpã dũtaxat dẽre.nã
in reqͥ utriuſqʒ cã cõtraheret᷑ cul⸗
pã dẽri:neq; culpã eẽ omimõ qð
uni tradidiſſet ex frumẽto gꝗn ali⸗
cuipꝛimũ reddere eũ neceſſe fuil/
ſet:tã ⁊ſi melioꝛẽ eiꝰↄditõ

nos locauerat deceſſit ⁊ eũ fundũ
legauit Caſſius negauit poſſe co
gicolonũ ut eũ fundũ colerʒ qꝛ ni-
his heredisitereſſet:qð ſi colonꝰ
ueller colere:⁊ ab eo cui legatꝰeẽt
fũdus ꝓPhiberet cũ herede actiõʒ
habere cclonũ:⁊ hoc detrimẽtuʒ

ad heredẽ ꝑtinere.ſicuti ſiꝗs reʒ
quã uẽdidiſſet nec dũ tradidiſſet

.cum inſulam.

e. Item ſi pcio. ·
o GBoluenit. eſt ergo depoſiiũ ſed egreditur eius terminos notiſſi⸗
8. vt. S. depoſi. Lucius ſempꝛonio. ⁊.l.diem. Jtii.
p Sed qͥ.ſ.dicta in ſecũdo caſu. q Datũ.i.redditũ.⁊ ſic ceſ⸗
ſat ar.oneris aduerſi actio locũ nõ bẽt.ſiceõ.j.de ver.ſig.verbũ red
dengi niſi ſpãliter ↄᷣriũ caueatur.vt.S.depoſi.l.i.S.eleganter.

TEnonibus. foꝛte eneis vaſis. s ¶ Hõò potuiſſe.i.no ẽ credẽdũ

vel dicendũ increditũ itũ eẽt boccaſu niſi maifeſtiſſime aliõ apꝑeat.
t ¶ ios.ſ.iuictos.qꝛ ignoꝛantes eram de facio ſaupbelli. .
VMAendicare. Ite agi põrex locato.vt.S.e. Itẽ qritur. S.⁊ ſi palli
um:⁊ euam furn ↄtra ſuſcipientem ſcienter ⁊ ↄtra dantem.

—

5 faceæz=

vxix.

Zocati ⁊ couducti

¶Cũ.i.qꝛ. acſi dicat nõ dẽt ſuſtinere onꝰ aduerſũ emerces fracte ſũtreſti/
v Gurn. ſaupbellũ qui ſciẽs ĩuiro dſio tractauit. agute.

3Bupuacuũ. hacrõe ſꝑ ceſſar. qꝛ locati ſp cõpetere põt actio ꝓpter culpaz
ↄquctoꝛis.vel fructũ ſeu delictũ.ſed necalibi dicit lex ei loen bh

abere: ⁊ ita

exſuſlatã eam oĩo dicimus.ſed F.R. dicũt esm babere locũ ẽt hodie.ſed ad

alij legaſſet heres eiꝰẽptoꝛi et le⸗

gatoꝛlo eiꝰ eẽt obligat Efrica.
QIſũdus quẽ mihi locaueris
publicatꝰ ſit teneri er ↄducto

actõe ut mihi fruiiliceatqʒuis per

tenõ ſtet quominꝰid pᷣſtes.quem

admodũ ingꝗt ſi inſulã edificãdaʒ
locaſſ. es łet ſolũ coꝛruiſſet:nihilo⸗
minꝰ teneberis.nã ſi uẽdideris
mihi fũdũ iſqʒ pꝛiꝰq; uacuꝰtrade

ret᷑ publicatꝰ eẽt teneris exempto

qð hactenꝰerit ueꝝ:ut pꝛeciũ reſti
tuasnõẽt pᷣſtes ſiid pluris mea ĩ
terſit eũ uacuũ mihi tradi.ſimilit᷑

ergo ⁊ circa ↄductoꝛẽ ſeruãdũ pu

to:ut mercedẽ quã pᷣſtiteriʒ mihi

reſtituas eiꝰ.ſ.tꝑis quo fruitꝰnõ

fueriʒ nec ultra actõʒ ex ↄducto pᷣ
ſtare cogeris.nã ⁊ ſi colonꝰtuꝰfũ
do frui a te:an ab eo ꝓhibet᷑ queʒ
tu ꝓhibere ne id faciat poſſiſ:cau
tũ ei pᷣſtabisqʒti eiꝰinterfuit frui:
in quo ẽtlucꝝ eiꝰↄtiebit᷑.ſin uero
ab eo ĩterpellabit᷑ quẽ tu ꝓhibere

ꝓpteruim maioꝛẽ aut potẽtiã eiꝰ

nõpotueris:nihil ãpliꝰei qᷓ; mer-

cedẽ remittere aut redᷣre dẽbis

Erindeacſi & Alius.
latronum incurſu id accide/

rit. „ Sfnca.
G Thec diſtinctio ↄuẽit illi q

ſeruio introducta ẽ:⁊ ab oĩ⸗
busfere ꝓbataẽut ſi aduerſione
inſulã locatoꝛ domꝰreficiendone
ea ↄductoꝛ fruipoſſit effecerit ani
aduertatur neceſſario.necne ið

quid ſjm eos dabitur.

rh.ad ea qͥ darẽt loca/

ti ⁊ ↄducti quãdo onuſ
receptũ eſt in aduerſio⸗

ne.vt ad.l.fal.l.in rõne

S. incerte.
a ¶¶ Poſſit. vt in noſtro

b ¶ Düůũtaxat.nõ ẽt caſũ

licet tranſit in creditum
qð eſt nota dignũ:ly ali
ter ſit dictũ regulariter
cuipã eẽ niſi foꝛte ſtudi/
oſe feciſſet.⁊ ſic nota q;
locus eſt gratificationi.
c ¶ Dere. 1 al. pᷣſtare.
d ¶ ino.i.nullo mõ in
culpa ẽ. potuiſſet ãt eẽ ĩ
culpa ſi ita eſſer depoſi⸗
tũ:vt neutri redd eret ſi⸗

ne altero.⁊ no.hic arg.

ꝙ nõ inrelligitur qͥs eẽ ĩ
culpa:ſi facit qð neceſ⸗
ſe bẽt facere. vt bic. ⁊. F
ad ſill.ſi qͥs in graui..
ſi cum om̃s. ⁊.j.de le.ij.
vynũ ex fa. §. ſi de fal.

e Quẽ. ceteroꝝ. qꝛ ſuiz

ſaluü baberet.
N lfundũ.cogi. ſ.
b berede locatoꝛis.de
legatario aũt nõ dubi⸗
tatur.qꝛ non ſuccedit in
ius defuncti ſed beres.

g Were. vt. j. de le. i. l.
nil ꝓponitur.S. fi.⁊ ar.

S. e. ſi merceſ.S.qͥ fũdũ
J fũdus publica
us ſit. foꝛte vt mi
Alitibus aſſignetur. vt. S

de rei ven. Itẽ ſi verbe⸗

ratü.S. pᷣterea.ſi foꝛtevł

ex cã maleficij alicuius.
i Ar mibi frui bic. idez

determinatur ſtatim. ſ.

ibi. ſimiliter ergo ⁊c.
Kk Zocaſſet. locauit er/
go opus faciẽdũ vt mi

bi pꝛo toto opere pꝛeſta

ret mercedem.
I¶HHibilominꝰ. vt p eo

qʒð de ope feci aſiqꝙ rue

ret mercedepſtes ⁊ ita ĩ
teritus eſt ad dãnuʒ lo⸗
can tis.vt.j.e.marcius

m ¶ Eeneris.exẽpto.iĩmovidet᷑ q; nõ.cũ om̃e ꝑiculũ pᷣtineat ad ẽptoꝛẽ pꝰ
venditõòem.yt.S.de ꝑicu.⁊ cõmo.reiven.l.neceſſario.in pꝛin.⁊.l.id qdð.ſo.

ſple ẽ in caſu publicatõis vt bic. Itẽ S.j.de euic.luciꝰ.vbi ſpãliter in boc

caſu loqtur.ſo.bic aſñ traditõʒ ibi poſt. vel bic ex maleficio veditoꝛis publi
catus erat:ibinõ. n ¶ AUtpciü.tibi ſolutũ.alij dicũra fiſco accepium qðᷣ

falſũ ẽ cũ nil ſu a fiſco foꝛte acceprũ o

fo⸗ Nucru. vt. S. e. ſiin lege. F. colon?
aʒo.ẽ ãt bic caſus ſpãlis vt lucrum vẽiat ſicut⁊ alias:ſʒ regularit᷑õ.vt di

xi.5. de eo qð cer. lo.l.ij.S.fi. ac. p ¶ DOebit. niſi ſciẽs alienũvr ſuũ loca/
uit. vr.6. e. ſivno. S.pe.⁊..e.l.⁊ bec diſtinctio.i ſi.i.tñ.⁊.ẽ.e.ſi q domũ.q̃
ſuntõ.ſilis diſtictio ẽẽt. S. e.l.qͥ inſulã.in pᷣn.⁊.S.i.ilẽ fa..e.ite q̃re.S.exer
Lbec diſtinctio aduerſione.i.recepto a /citu.⁊.l.nos videamus

r A

t¶ Eroducto. ĩmo vidẽ
tur hee actões ceſſarevt
gã.cõmo.diui.ſi ↄuenit.
geſtↄtra. ſo. bicouene/
rũt certo pᷣcio pꝛiꝰ ↄſtitu
to vt hic dicit. ibi vero ſi
ne pᷣcio ↄuenerũtut al⸗/
ternis anmis fruerẽtur.
vnde nõ potuit ſtare ſi⸗
ne mercede in pecũia
uenta. vt. Z. depoſik. l. i.
§. ſi quis ſeruũ.vel me⸗
lius.bic impꝛopꝛie dicit
locatio.ſic etiã dicit.C.
e.l.ſi olei.⁊ iõ datur pꝛe
ſcript.ver.actio.vt ſ.de
pᷣ.verb.l.naturali.S.at
a ¶ Dãͤnůͦ. quaſi dicat
ſic. accur.
b Motat.nõ repꝛebe
dendo qðo eſt dictũ: ſer
qð minus dictum.
c¶ Rẽſerua.i.inteſſe. aʒ.
deBimplicius. i. ma /
e ¶ Queremus.i. iuenie
mus.in pꝛoximo caſu.
f¶ercedis. cõuente
g ¶ Menſarentur.i.com
penſarentur.

½ Man aduerſione
id eſt periculũ ad

ↄductoꝛem ſpectet.

pa leuiſſima interuenit
ad hanc em̃ pꝛoficit bec
pactiovt.j.e.l. S. ſi tñ ⁊c
Item ſi appꝛobanduʒ
nõ erat.vt.ſ.e.l.ꝓxia.et
ſic nota bic mãifeſte ꝑi⸗
culũ nõ accipi ꝓ foꝛtui⸗
to caſu:ſed ꝓ eo vbiſal
tem leuiſſima culpa fu/
it. vt ⁊. S.cõ.ſi vt cer.ꝗ.
nũc videndũ.ſed ar. .
3.e. Itẽ qntur. .. ſi gẽ/
ma. ⁊ dic vt ibi dixi. ſic
ergo pactũ aduerſionis
vel ſimile culpã leuiſſi⸗
mã cõpᷣhendit nõ caſuʒ
foꝛtuiuum.
5 Atin pedes.ſ:.ſingu
08.

m ¶ In vtraq;.ſ.cũ ſuo
periculo quis conducit
⁊ tm in ſingulas menſu⸗

nAQuã appꝛobetur vł
menſuretur in ſecũdo ca
ſu. ſic.j.e.l.marcius.et.l
fina.ado. O

eq Qum fundum. conſult

i¶ Noͤductoꝛis. ſi ei? cul

¶Pꝛeſtetur. l. merres.

ras eſt merces cõuenta

Liber.
pductoꝛe piculo vel aduerſitate.ſed nõue ðᷣductoꝛ piculũ violentie vel ca⸗
us foꝛtuiti ſentit vt.S. e. itẽ quare.S.ſi gẽma.rñ.nõ.qꝛ culpã ẽt leuiſimam
videtur pꝛomiſiſſe nõ caſum. vt.j.e.opus.S.quod vero.
ꝛobibeat. qꝛ ille inſolidũ tenetur. vt. S. e.ſi quis domũ.S.quo tamen.

e.aduerbium eſt.i.ſtudioſe.

opusdemolitꝰeſt.ꝗqd enĩ intereſt
utꝝ locatoꝛ inſule ꝓpter uetuſta⸗
tẽ cogatur eaʒ reficere:anlocatoꝛ
fundi cogat᷑ ferꝛeiniuriã eius quẽ

pꝛohiberenõpoſſit. intelligendũ ſit. non eni amplilocatoi pſtan coo ve oes⸗
eſt aũt nos hac diſtinctõe utið eo opteat qᷓ; qd ſuacura atq; opa cõ n rau:l. adno⸗
qui ⁊ ſuũ pᷣdiũ fruendũ locauerit: ſecutus eſſet. i Abo. materia pienedt
et bone fidei negociũ contraxerit Ipꝛiuſqᷓʒ locatoꝛ opus ap- xim5 e.l. ſxyno
nõde eo qui alienũ pdiũ ꝑ fraudẽ Dpꝛobaret in aliqua ſui parte eema guidi
locauerit:nec reſiſtere dño poſſit ↄſumptũ eſt:detrimẽtũ ad locato bicain
quominꝰis colonũ frui ꝓphibeat. rem ita ꝑtiet ſitleopus fuit qd ꝓ darende ſas
Cũ fundũ cõeʒ habuimꝰ⁊ inter bari deberet/. Aulus amittit dſiluz vt
nos cõuenitut alternis ãnis certo Wiopas ſuas locauerit toti-/ eE ien,
pᷣcioeodẽ ↄductũ haberemus:tu ( emenegsaccſpecredy toꝛff traſfer oßiů
cũ annustuus extiturus eſſet ↄſul ſipeũ non ſtetent quominꝰopis piccano ſa nS
to'fructũ ſeqntis anni corꝛuptum pſtarʒ. aduocatiquoq; ſiꝑ eos ñ in caſu. vr e l.
agant cũ duabus actionibus una ſteteni quominꝰ cãm agat:pono mnna aune
excõductovaltera ex locato.locati ratia reddere nõ debent Mpi. e pꝛo eu
eniĩ iudicio mea pars ꝓpꝛia cõdu⸗Onſolet locatio dominium ſoate czen⸗
ctiãt actõe tua dũtaxat ꝑs ꝓpꝛia: Mmate⸗ Mius. Fontuann d.
in iudiciũ ueniet deinde ita notat: Mimercedẽaccepit pꝛo cu⸗ bibitam. ſicad
Znd, Ed e e. — exactiſſimã dili⸗
nõne id qð ad meã partẽ ꝑtinebit ¶Moclia alicuiꝰrei:is huiꝰpicu geentiz. Jo. ali/
cõi diuidũdo pᷣſtabitur a te mihi lu pꝛo cuſtodia pᷣſtat.( u) Lpia. as niſi ſpecialit
damnũ recte quið notatiſʒ tamẽ “Edæ de damno ab aliodato pdenteinnr
