a collegio uel ciuitate ſingulos in

ius uocabit:nã nõ ẽ illoꝝſtibertuſ

ſʒ reipublice honoꝛẽ hẽre debet

et ſi aduerſusrẽ publicã: uelum⸗

uerſitatẽ uelit experiri:ueniã ediꝰ
cti petere dʒ q;uis actoꝛẽ eoꝝ cõ⸗
ſtitutũrin ius ſituocatuſ.liberos:
parẽteſq; patroni patroneqʒ utri

¶ Qudoꝛem.id eſt opinionem ſiuefamam bonam
x ugillat.i.diminuat a ſugo ſugis.vel dic ſigillat.i. aggrauet a⸗
pud bonos vios. vt. ¶. de ifamibꝰ. l. verbũ. et erit exẽplũ de condi
tõefur. que nõ infamat.ſij opinionẽ aggrauat.et idẽ in ĩterdicto. vñ

vi.vt.j.de obſequijs.l.honoꝛi.et.i.licet.

uerit filiũ hic nepos ĩius uocariꝰ

poterit:nã mihi alienꝰ eſt. Libe⸗
ros aũt ſcõᷣm caſſiũ ut ĩ parẽtibꝰ
et ultra trinepotẽ accipimꝰ. Si li
berta ex patrono fuerit enixa:mu
tuo ſe ipa et filiꝰ eiꝰ ĩiius nõ uoca

bũt.ſinaũt liberi patroni capitis

accuſauerit libertũ paternũul in
ſeruitutẽ petierint: nullus eis ho
noꝛ debet. Oꝛetoꝛ ait in ius ſine

pꝑmiſſu meone ꝗs uocet ꝑmiſſu⸗
rus eni eſt:ſi famoſavactio nõ ſit:
uel pudoꝛẽmnon ſugillat ꝗᷓ patro⸗

nus ↄueni᷑:ul parẽtes:et totum
hoc cã cognita dʒ facere.nã inter
du ẽt ex cã famoſa:ut Pediꝰ pu
tat ꝑmi ttere dʒ patronũ in iusuo
cari aliberto:ſi eũ grauiſſima in

uſq; ſexusacciꝑe debemꝰꝭ.Sed iuria affecit:uel qꝛ flagellis foꝛte

et ſi ꝑ penã depoꝛtatõis ad pere-
grinitatẽ redactꝰ ſit patronꝰ pu⸗
tat põp.eũ amiſiſſe honorẽi.ſʒ ſi

reſtitutꝰ fuerit erit ei ẽt hꝰ edcĩ cõ

modũ ſaluũ. Parentes patroni
ẽt adoptiui excipiũt:ſʒ tãdiu:q̃ʒ
diu adoptio dnrat.ſi filiꝰmeusin
adoptõʒ datꝰſita libetto meo in
ius uocari nõ poterit:ſed nec ne
pos ĩ adoptiua familia ſuſceptꝰ
Sʒ ſi filiꝰmeꝰ emãcipatꝰadopta

ud impedit. ↄtputa depoꝛtatio. vt.j. de ca. di. tutellas. F. fl.
m ꝗ Parẽtes.eiiã adoptiui.ſed nũquid plures patres adoptiuos babe/
re poterit.Rñ.nõ.ſed in pluralſi iõ loquit᷑.qꝛ poteſt eſſe adoptatus loco ne/
potis. vñ duos habet parẽtes. vnũ loco patris.ᷣalterũ loco aui.
n ¶ Si filius in adoptõòe.et rrãſiuit in poteſtatẽ patris adoptiui.t qꝛ auo
patemo vel materno qſ eſt emãcipatꝰ etiã bodie. S

o Buſceptus. a filio meo i

n adoptionem daro.

p ¶ Ded ſi filius in ius vocari.ſ.a liberto meo.vt. z. dictũ ẽ. ſed qᷣd erit me
auo moꝛtuo.nõne adoptatꝰ vt fili ip atroni hʒ bñficiũ.rñi.ita ſcdᷣm aʒo.
¶ iberos. acit. j. de ver. ſig. lib
a6 weros. eit. ſ. de ver. ſig. liberoꝛum appellanione.
r ¶ Siliberta. nõ vocabũt. ipa eũ. qꝛ proni filiũ.ipᷣi eã.qꝛ mr.vt.S.e.quiq;

vel exiliũ. et ſi perduxerit

et. . de bo. li.qᷓ cũ maioꝛ.

8 [apitis. 1. de crimine capitali.
1B

4 ccuſauerũt maioꝛes.

Jo. vt.j. de bo. li. qui cũ maioꝛ.in fi.et.l. idem. in fi.ſed an idem in patro⸗
no ſi ipſe accuſat. dicunt quidam vtiq;. vt.j.ð iure pa.l.cum imo nõ.quia
loquitur ibi de liberto patis.qui ſuus dicitur.vt.j.de verbo. ſig. licet inter

geſta. F. pattonos. et ar. pꝛo eetes la filius. F. erit. in fine. ſed

boc no bñ gicit.

v ¶ Pꝛeroꝛ famoſa yt lunti.

H. ptoꝛ. et. F. fi.
Ev. anno.et de tali crimine cuius pena ſit moꝛs
accuſatiouẽ ad finẽ. vt.j.de iure pa. cũ patronum
et. l. quun in ſeruitutẽ. Itẽ bic accipe per caliniam

ceciderit.ſemꝑ aũt hũc honoꝛeʒ
patrono habẽdũ et ſi qſi tutoꝛ ulł
curatoꝛ:uel defenſoꝛꝰ:uel actoꝛ iĩ
terueniat patronꝰ: ſʒ ſi patronitu
toꝛuł curator interueniat ĩpune
poſſe eos iius uocari Dõp.ſcri
bit:et uerius eſft. p Aluł.

cã cognita ſe penale iudici
um daturũ:tñ Labeoait moderã
dã iuriſdictõʒ ueluti ſi peniteatꝰ

Mamuisnõ adijciatx ptoꝛ

— —
5y ¶Patronꝰ. vel
ali ꝓ eo. vt..
xi. g.
a ¶ Bꝛauiſſima?
ſecus ſi leui. vt.
de iure. l. pꝛetoꝛ
edixi. . pᷣterea
et fa. C. in qͥ. ca.
co. cẽ. l.ij. in fi.

b Ael delenſoꝛ

ſecꝰ ſi alius ꝓ eo
vt. j. px. X.
c eienſat
ſycur panono p
ſtat reuerẽtiaʒ ẽt
cuiuſcũq; noĩe ip
ſe conueniak. vt
hic dicit ernõ p⸗/
ſtat libertus cu⸗
iuſcunq; nomĩe
ipſe agat.vt.j.e.
l.queſitũ.Rñ.ex
parte patroni fa
uoꝛ eſtin bocqð

debet ei reueren /

tia qui fauoꝛ ꝓ⸗
ducit᷑ cui uſcũqʒ

noĩe ↄueniatur

ex parte vero li⸗
beꝛti eſt pena.iõ
q; artat.ſi ipᷣe al
terius noſe agat
vt. j. ð lib. ⁊ poſt
bu. cũ quida.pᷣ⸗
terea in. l. illa q;⸗
ſitũ ſi nõ ageret
libertꝰ pupillo

teneret.ſicq; offt

ciũ ſuũ ſibi eſſet
dänoſum qð eẽ
nõ deber vt. j. ex
qui. cau. ma.l.vi
delicet. et. j. quẽ⸗
admodũ teſ.aꝑ.
ſi qͥs ex ſignato⸗
ribꝰ. iõqʒ ꝓpter
neceſſitatẽ tolle⸗
ratur.

d ¶¶ In ius vocari. etiã famoſa actõe. qꝛ patronus cõdẽnato eo nõ ef
ficit᷑ infamis de facto.qꝛ ꝑ tutoꝛẽ litigat.nec ipᷣe tutoꝛ qui alieno no
mie ↄuenit.vt.j.de infa.ſuni..ſiqͥs alieno.et fa.j.de obſe.l.lʒ.ĩ fi.
ſ quare nõ repſirat ꝑſonã patroni tutoꝛ. vr actoꝛ vniuerſitaris.vt.
e. F. qui manuminit.que eſtz ſol.ſeᷣm quoſdã. hic loquit qñ tutoꝛ

–—

de ſuo facto ↄuenit᷑nõ pupilli eiuſdẽ patroni.alij dicũt vim facien/
dam cuius perſona ↄcipiat libellus vt ſitutoꝛis obtiet qð bic dic.ſi

vmuerſitatis ſiue pupilli qð ibi.tu dic aliud in vniuerlitate q̃ tm̃ ꝑ

aliũ ↄuenit.at ibi.et aliud in ſingulari ꝑpſona.

vt hicitẽ alið in ꝓcu

ratoꝛe patroni.vt.j.de obſe.li.l.bonoꝛi.et eſt ratio.qꝛ ipſe patronuſ
viðꝛ vocari.cũ ipſe iuret de calũnia.nõ ꝓcuratoꝛ. vt.C. de iureiur.

ꝓpter calũ.l.ij.ꝗ.qð obſeruari.et.S.ſinautẽ.

f

leſt. queſitũ. in fi. ar. . S. de offi. p.l. iij. ac.

4 NUatmuis.nõ adiciat.in quibuſdam verbis adiungendis.vt.ẽ
i, uriſdictoz. no. vbilex nõ diſtinguit: nos tñ diſtinguimus. ſic. j.

d
g Weniteateet actõz duobus modis expone. pᷣmo ꝙ liberũ penite

at. et actõʒ remittat qua ↄueniebat patronũ.vtrũq; em̃ ẽ neceſſariũ

ſed ad idẽ ent. C. de iunſ. om. iudi.l. in crimiali. Raſi. ibi nõ eſtlocuſ
peniẽtie.nec eſtibi locus remiſſioni actõis.cũ acnio ſit amiſſa ipſo

——

letg/
ondi
dyſ

ono
ſſ.
s
or
en/
ſeſ
ſe
.
ur⸗

s
⸗

ie
rid

*

iure ſcᷣm quoſdã.vel dic qꝙ ⁊ ibi locũ bʒ peniẽtia vſq; ad ſniaʒx.vt
ibi no. ſecudo dic ꝙ libertũ peniteat. et patron actõʒ remittat. l. pe
nalẽ.l. aureoꝝ. vt. j. e. l. pe. et fi. et ſic no. ꝗ cõmiſſa fui pena er exſo⸗
la vocatõe in ius.licet nõ veniat al.quare remitteret. niſi eſſz pꝛius
cõmifſa. alij ð. et ꝓ eis.j.rẽ ra.ba.amplius. et ſcoõm eos fit remiſſio

pene ws ufſe Hß nõ accuſatõʒ. et lic lo⸗
anobem ĩ bac libertũ et actõz remittat: uel ſi tronum⸗ TDem. aulkeril. ſlm. n
ane ſed erũt ta ibertuet actoz remittat: uel ba 2,ègel.l. i. H ſuo actoez fa⸗
parte. ted erutia cronꝰ uocatꝰ nõ ueniat aut ſi non Meſitũtẽ an tutoꝛ pupilli moſaxs nõ põt. et ſiclo
lia. vt. ſ.l. fi. ſr9 9 (ſr. 1, di . 4 nã ſuã ſi iſſu p tur. C. de obſe. li. l. i. et
iams parſs⸗ . inuit uocat it: licet e⸗ icti uer noie patrona ſua line pin upto Poͤmbaͤe vlnima diſtin
benecoͤmiſſe. ½ barnõ patiant. ¶ u Lpi. ris i iusuocare poſſit. Reſt põ. eũ cionẽ loquit.j. deiur.
fecũdo dic. l. re / libertꝰ in iusuocauerit cõ de quo querit᷑ pupilli noie etiius D Fane.
nigen anpe⸗ tra pᷣtoꝛisedictũ filiũi patro uocare patronã ſuã potuiſſe ſine ibinomie ſuo agebat
offendere yba ni ſui: quẽ ipſe patronꝰ in ptãte pmiſſi ſu ptoꝛis. i I. Sem. Banaſcrirarias n6
otdaſorlen 5 habet ꝓbandũ eſt abſente patre GC 5pquoꝗs apð officiuʒ Amofficii. i offici
ſ ſi ſciẽte Hcene ſubueniẽdũ eſſe filio ꝗin ptãteẽ uit: exhibere cogit: item del rnigeolcn en
bic nanrr et ei penalẽ in factuʒ actõʒ.id eſt eũgꝗ apð actaexhibituruʒ eſſe ſe ibefun etertalt pacie
Keco alſas eſet quinqgita aureoꝝ aduerſusliber quẽ ꝓmiſit.et ſiofficionõ caus dicali nechrat nai⸗
KE. „ . „ . ,g =— — b — ₰ 2. . .j. rem u. gl.
ſecne accu, ti Copetere. m Ogeſti. at:ad exhibẽdũ ñ cogit.¶ gyai lrnadnaſkin pꝛin.
tKaͤr iden W’- Eneraliter eas pſonas qui —— putauerũt nullũ de 1 6Actacori iudice.
muliomagis n vusreuerẽtia pᷣſtãda ẽ:ſine domo ſua in ius uocari lice⸗ Rromgimtaſe wens
erſF. iſl iuſſu pᷣtoꝛis iiusuocarenõ poſſu re:qꝛ domꝰ tutiſſe imũ cuiqʒ refu- deii ⁊ boc ſubijcit. ꝛ ſ
nã in ptatte filio mus Api. giũ atq; receptaculũ ſit: eũqʒ qui 9 9 caliagsrc⸗
eſeilnulla do I“Ibert? a patrono reus ↄſti indein ius uocaret: uim iferre ni a eromiſit. .actoꝛ⸗
—–– ca tutus ꝗ ſe defendere paratꝰ ꝓtri d exbibendũ.nõ ẽ
ibus. etiõ de o punali pſidẽ ꝓuiĩcie frequẽterin
dubitabaf. vt. ſ. „
deac erob.lnil terpellat:patronũ accuſatoꝛeʒ in
ealee isn uiðꝛ uocareꝰ.
eſt. vt dicemꝰ. j. Z PAulus
de iudi. ſi longi Ibertꝰaduerſus patronũ li

ellũ dedit nõ diſſimulãdo

Secundus.

1. Veſitũ.ſuã.ſ.tutoꝛis.

De in ius vocando.

nalis ⁊ pᷣtoꝛie ſufficit dare pꝛĩcipi libellü. erad eum reſcribi.vt.C. qñ li.pᷣn.
. da.l.ij.que eſt contra.
Potuiſſet. nili ſit actio famoſa ſcᷣm. MD. vt. C. ſi tut. nõ geſ. l. i. et
EC. de obſe. ali. pa. pꝛeſ.l.i.iu dicẽt famoſaʒ noĩe pupilli poſſe intẽdi actõʒ
. ꝑ bãc.l.q.nõ diſtinguit

8Aidet patronũ. quo ad penã by edicti. ad ppetuati oẽm actõnis an/

detur. p Mulus. bo Ad exbibendi
Aacezioene iWüecſins Tentertestge
defendat᷑ et latitet Certũ et eni,z go cõditõe centi ad iter/
eſt qð mittit᷑ aduerſariꝰin poſſel leʒ n den ag.
ſionẽ bonoꝝ ei ſʒ ſi aditũ ad ſe pᷣ
ſtet: aut ex publico ↄſpiciat recte

ad exhibendũ actõe in
exhibeat ei cuius uiter⸗
in iusuocarieũ iulia.ait Graiꝰ

cẽ exhiben. vt.j.ad exhi.
l. iij. F. lcrenduʒ. qð nil

Eneraliter.
penhn ſe li j eiꝰ eſſe:an ſi Ed g uinea: et blane eſt. quid hec lex ad ti⸗
Ahoſm elibertũ eiꝰ eſſe:an ſi ad deſide- Ed etiã a uinea: et blanoeo miü facit. Rñ quia pꝛo
SgGomin ſene, riũ eiꝰ reſ. cribat᷑ et remiſſai edicti ℳ— ttheatro nemo dubitat in bocinius vocabitur vt
lſemp etnullu pẽa eſſe uidet᷑. Reſpõ.nõputo iusuocari licere. . lnlua Ahiberreun ſicut /
clericũ et nullus 5 I . i W: k miſit alioquin ſi nõ ex/
magiſtrari unx Ad hũc caſuʒ edictũ ptoꝛis ꝑtine Edet ſi isq domi ẽiterdũ peibeatad intereſſeodẽ
Aq5 Eſnlſum di re.neq; eni ꝗ libellũ pꝛincipi:uel Ouocari inius põt tůð domo obien infene pige
Pnos ni, lur pᷣſidi dat:in ius uocareuidet᷑ pa⸗ ſua nemo extrahi debet. 4 Geo phinu
n edicto.õð5. eſt. vt. . de iuſti. er iure
arnee. l. iij fi.et iniuriaꝝ tene
ſunt et alie que nec etiaʒ cũ venia vocari poſſuut.vt. S.e. l.ij. er. iij. et mr. vt. . de iniur. qui in domum alienam. et eſt ic. . de fideico. li. ſi eum. uis

.2

iiij. i. tc. et ꝓpter hoc dicit pene in dicta.i.ſemp.alios aũt oẽs.ſine
venia vocare poſſumꝰ. ad qͥd ergo hec lex facta fuit. cũ nihil adijciar
R. qꝛ nõ nouũ ⁊c. vt.j.ad.l.acq̃l.ſi ſeruꝰ ſeruũ.S.inqᷣt.i.S.pterea
põt dici vr adijciat de ſocero et ſocru. qᷓ ꝑentis locũ obninct. vt.j.ſo.
Ibert.re.i.accuſatx*. ama.q; ꝑẽts.et iſti.ð nup.S. ſocen.
Frequenter.i. cũ pᷣtoꝛẽ inqerat.et ſollicitũ red dit.qtenfaciat
citari accuſatorẽ.ſ.patronũ.et de cã cognoſcat.ſ.pᷣſes et debito fine
decidat.qͥd ergo ſi vult cũ patronũ de calũnia puniri et hoc petatył

et oc ſine pena cõmittit in libertũ.vt.j.de bo.lib.quicum
o¶ Aocare.vt ob boc incidatĩ boc edictrũ. maioꝛ.S.ſi liberius
bertus.libellũ.ſupplicatoꝛiũ.vt iudex delegerur.
¶ Abellũ nõ. vt ipᷣm coꝛõ pᷣſide ↄuenire.vel coꝛã pᷣncipe.ſʒ vt ſuper
ca qua ð patronũ bẽat iudex delegaret᷑.alioquin . vt.S.e.l.i.⁊.l.qᷓ
uis. vel et dic ꝙ ſola libelli ↄuẽtionalis datio nõ facit vt videat᷑ vo
cari in ius.niſi nücius mittaf.
r ¶ Remiſla. qſi ĩcideritiĩ cq. ſc qrit an videat᷑ eſſe remiſſa ꝓpter reſcri
ptũ.ſz mdet᷑ penã nõ eſſe remiſſaʒ.qꝛ necfnit cõmiſſa.vt.j.deyerbo.
ob.l. decem. 5. ſed et ſi decem. MD

velit aliq in eũ retoꝛq̃re crimẽ recuſãdo eũ.pòt foꝛte ſine pẽa.ſicut

fine. et. ſ. de reiudi. l.nemo de domo. ”Mꝰ
PtHwobi mo nõ eſt ſaus cũ erpena poſſit ei impõi.vt.S.e.ſi qs ius di.

Onõ ob. l. i. in pꝛin. ſz ibi in cõremprũ iudicis ire nolebat. hic nõ in ↄotem
ptũ. ſed ob aliqᷓ; cjm licet nõ iuſtã.vt dixi. —R—JKMMBũ
e ONertũ eſt. viðꝛ ꝙ tm̃ ð latitantẽ.i.turpiter ſe occultantẽ detur poſſeſſio.
ſed certeĩmo ſufficit ſi nõ defendat᷑.vt fiat miſſio.ſed venditõ nõ ſit. niſi cõ
tra latitantẽ fraude.vtr.j.ex quibꝰ cau.in poſ.ea.fulcinius.S.cuʒ hoc.et..
quid ſit.et.S.adeo.et fiebat olim hec miſſio in oĩia bona occaſione ẽt parui
debiti. hodie vero ꝓ menſura debiti declarati.vt.j.ex qui.cau.l.i.ei in au/⸗
ten. de exhi. et intro.S.õſi vero fiat vendittio.
f Conſpiciat. nota multum facit oculoꝛum inſpecto.vt.j.de acquir. poſſ.
guod meo. F. ſiuenditoꝛem.

— —

g ¶¶Uocari. verbo. vt hic.nõ re.vt..e. ſed et ſi is.
d etiam in ius vocari.etiã ſi nõ pᷣſtet aditũ etiam re.
Ed et ſi. id eſt quamuis.
Interdũ.vt qñ ex publico cõſpicit vel pꝛeſtet aditum.

1 Memo extrahi. ſed ne quelibet materfa.vt. C. de offic. diuer. iu. l. i. ſoom

o. itẽ hoc in cã ciuili.ſecus in criali.vt in autẽ. vt nulli iudi. ſi vero quiſ
copꝛehenſoꝛũ.et ſeᷣm boc no.ꝙ vocatio alia eſt verbo tm.alia re et verbo.

ſde pꝛima ſunt tria exẽpla.vt in matrefa.vt modo dixi. Itẽ ille q eſtĩ domo 6Sß boc pactũ.ſ.renũciatõis erit hoc płꝰ. vtet ſi ibi nõ inueniat ta/⸗
ua ſi pſtaraditũ ad ſe.vel ex publico cõſpiciſe paut᷑.alias necverbo voca᷑ ms ſit reminẽdus.vt in delictis.vtin autẽ.vt nulli iudi.s.ſi vero qs .
vt dicit hac lege. Itẽ ille qͥ a delegato v ocat.et qͥ ab arbitro mulro magis. cõpte.colla.ix. Iéẽ nõne videt᷑ eũ appꝛobare ex quo recepit. vt. j. de
vt in qaut᷑.de exhi.S.ſi vero quidã.alij aũt oẽs pñt vocari verbo et re.vt tra fideiuſ. .l.iij. in fi. Rñ.ibi dicit de nõ idoneo quo ad facultates.ſecus
bãtur inuiri.cũ em̃ ſit certis ꝑſonis datũ pꝛiuilegiũ.cõſtat alijs denegatuʒ in nõ idoneo quo ad facultatẽ ↄueniẽdi.vt.j.e.l.ðꝛ. et boc ſcᷣm. b. 4
vt. j.ad munici.l.i. et.j. f ¶ Bpecialiter.
de iudt.l.c peelo 2 5 n Zpia. nota ſpeclaliter.
Eqq; permiſſum. di . 28. (CKZ u ia. nã generalis re⸗ V
crqdam venzeſt Eqʒ; impuberes.vAi⸗ . S „nũcato no val
ſine venia. tu dic etiãõ e.rn Rneqꝗqʒ puellas que aliẽo iuri J quism lius uocat ide vt. j.ſiiquis cau. .
venleeßore keneiur ſubiecte ſunt iniusuocari ꝑmiſ⸗ iuſſoꝛẽ dederita in iudicio ſde auis F.
— „ e 7 . 1 ⸗ 1 Et . .
plereſtperulin vr. luʒ ẽ . Qui in ius'uocaiꝰ eſt duo ſiſtendi cauſanon ſuppoſituʒ iu aurſaniceci
de pecul. l. .. ſici in / buscaſibꝰ dimittẽdus eſt ſiquis niſdictioni illius:ad quem uoca⸗ fiqeiuſſoꝛ. in fin.
aigleraenn mie eiꝰ pſonã defendat: et ſi dũ tius tuseſt pꝛonõ datoefideiuſſoꝛ ha/ nenn rüſ e
aucioſtatetutoꝛie. ptj uenerit de ea re trãſactũ fuerit. betur:niſi ſuo pꝛiuilegio ſpeciali ber . itẽ deber. ſ
de ad mi. tu. l.i. F.i. o I . t . ed hec renuncia .
b Anin ius dvobus ¶1C6 N/ Ommunis liber ρarci. ter renunciauent. P)aulus. nioviön ne wale
qbus ĩtememẽtibꝰ nõ coõ & Atuslʒ pluriuʒ ſit: dʒ a ptoꝛe – X quacũqʒ cauſa ad pᷣtoꝛẽ re vt deiuniſ.
annvng. Fe zucſtel⸗ petere ut ei liceat ul quẽdã ex pi el alios pᷣſides:qui iuriſdi H
in pꝛin. al. · tronis in ius uocare: ne in penã in ctioni pᷣſunt in ius uocatus ueni- baturde iunſdi⸗/
(Mannunamo petere cidat exedcõ pᷣtoꝛis ¶ u pia. re debet:ut hocipſum ſciatur an cctõe dãda ei qui L
rg. qꝙ res cõis cu/ = . . . iuriſdictõis ei ſit. Si qsin iuss nõ habebat. hic
iuſlibet dicitur. ar. otra 1 en gaduen ſus ea fecerit iuriſdic ois eius lt. Di gom ius autẽ heẽbat. erſi
3. e. ſed ſi bac.S.q ma⸗ gquinqginta aureoꝛuʒer hoc uocatusnon ierit:ex cauſa a com no habeat eo ip B
numittik. r e r ſH ſi TAI. tñ ꝙ ibi caue
Del id eſt etiam. edicto pᷣtoꝛis iudiciũdat᷑:qð nec petenti iudice mulcta ꝓiuriſdi⸗ Fan r iczne
I . e.vltra annuz Peredi nec in heredẽ:nec ultra an ctione iudicis damnabitur:ruſti⸗ nebaiuribice. P
–☚ it p̃ᷣtoꝛia ⁊ pena iiſſ J rait oi ſeni Xquacũq;.
is. di baen dohn. Mnum datur. Im Ode. citatu enim hominis parcendum auaclie z: .
l in honoꝛarijs. ⁊ inſi. . Nſine uenia edicti impetra erit. Item ſi nihil interſit actoꝛis pecuniang.
Obineemb. ne. .i. ig libertꝰ patronũ in ius uocaue- cotempoꝛe in ius aduerſariuʒ ue Seiarſigas
Ilius patre. vt in / rit: ex querela patroni:uel ſi upꝛa niſſe remittit pꝛetoꝛ penam: puta peopꝛia c feret
ſti dabe. tel . dicta penã. idẽ. l. aureos dat uel quia feriatus dies fuit. ſuiaz. ſa. noͤeſt f
g. &Bupꝛadictaz. vt. 85. — ſu . ꝓpꝛia.nam ipſe
ꝓni er.l. illbenu1s. a pfecto urbisqᷓſi inofficoſus ca u pianus. noéagit imo ille
reogai bie nn ſtigatur:ſi iopia dignoſcit᷑ labo Im quis in iudicio ſiſti p Baendet N⸗ 1
te i Gl lclidol apha rare. inin en ne acſiccenſ. Pe emolumentu vel
lat. vnde collige aureũ S . nam ſi ſtatum nõeſſet incerti cuʒ dãnu non babʒ
uuneneld ge eiſuigueeit ſi eoagsduͤeſſeinid qditereſtuenr! 1go.ſl
aun.. vt. C. de ſuſcep. et auent edcõnõ de. ſimũẽ: ⁊ ita quoqʒ celſus ſcribit. diſtingue bic.qe
ar.l. quok. Item quero aut certuʒ eſt qe
an bec pena locũ bhabe eſt de iuriſd ictoe
at vocatis illis ꝑſonis . . . üaüla. et tüc venie 1
in ius ſine venia que ſunt in. ij. et.iij.l.huiꝰ ti.et.iiij. Rñ.cum becpena aß· dʒ al.punit᷑.vt.S.ſi qͥs ius di.nõ ob.l.i.ĩ pᷣn.aut certũ eſt ꝙ nõ eſt. et 1
toꝛe tm̃ ſit inducta.in his pſonis im̃ locũ habet que eius edicto ↄtinentur. * tũctenet venire.vt.5.de iu.o.iud.il.fi.aut ẽ dubiũ venire dʒ. vt bic
nõ gue in iure ciuili ꝓhibibent᷑ Jo. cum et penas reſtringere debeamꝰ. vt et tenebit hociudiciũ quo ꝓnũciabit ſe iudicẽ eſſe vel nõ eẽ. vt hicet .
b ¶ Simopia. cũ em̃ deficit quis in pena pecu jj.de penis.il.fi. j. de iudi. ſi quis ex aliena.et.l.ij.S.ſj erſi dubiret et ſic Fitas ꝓ boc
niaria.ſuꝑpler in coꝛpoꝛe.vt bic etj.de penis.l.i.in fi. . ĩquirit᷑. vt.j.ſiqs cau.l.ſi eũ.in pꝛi.et ſi ſibi nõ opponat᷑ aliqd qð ſi
c Ru. Si quis in ius vocat ⁊c.¶ Quid bic ti. differt a ſuperioꝛi.ſi quis ſitiudexcognoſq; de facto pncipali.et tenebit ẽtillð iudiciũ rõe du⸗ 1
ius di. nõ obtẽ. Rhñ.in qᷓttuoꝛ. vt ibi dixi ĩ fi.illiꝰ glo.trribus modis lege ⁊c. biiatõis.vt.j.ad muni.l.de iure.i.tñi.et.j.de li.cau.l.oꝛdiata ĩ fi.pꝛi .
quis dederit.i.dare voluerit ſcõm.p.vel veniꝰ ꝓpꝛie.ſed qͥd bec lex mi caſus.et. C. ſi Z ius vel vii.publi.l.ij.et. C. ſi aduer.rẽ iudi.l.ij.
facit ad ti. Rñ. olim liberabat᷑.vt nõ cad eret in inobedientiã iudicis.ſi vñ nõ põt dicinõ valere ſniaʒ.qſi a nõ ſuo iudice dictã. vt. C. ſi annõ
ue ipſe vocatus vadat.ſiue aliũ mittat qͥ ſanſdaret.vt.j.ꝓxi.rubꝛi.⁊.j.q ſa cõpe.ᷣiu.l.fi.cũ ꝑtiũ ↄſenſu iuriſdictõ ꝓꝛogatavideat᷑.vr.j.de iuð.l.
tiſda.co.l.ſi vero.S.fi.ſi ergo nõ eſt fideiuſſoꝛ idoneus nec ipſe vadit cadit i. et no. ꝙ bic dicunt qdã ꝙ ẽtcm ſuſpitois ipe qui recuſat debeat
in edictum.ſed hodie et ipſe ire et fideiuſſoꝛem dare debet. vt C. de li. cote. examiare ſicut examiat cãm iuriſdictõis.qð nõ ẽ veꝝ.cũ nihil ſit taʒ
autenn.offeratur. graue ꝙᷓ coꝛam ſuſpecto iudice litigare.ſʒ arbitri eligũtur. vt. C. de
e ¶ Pꝛo non dato. quare boc cum ſaltem in ſuo foꝛo ꝓ bac ꝓmiſſione po)- iudl. l. aꝑtiſſimi. et extra de ap.c.ſecundo requiis. ODWDWU f
ſit conueniri. nec enim turpe ꝓmiſitvel tale ꝙ n valeat.imo eni coꝛaʒ eode i¶ Biquis ĩ ius excã.no.ex cã.nã ruſticitan parcit. vt bic ſubijcit.et
iudice vbi cauet conueniri poteſt. ratõe contractus.vt.j.de iudi.l.omnem. cõpetentẽ iudicẽ vocat eũ q vocauit.licet is de iuriſdiciõne eius nõ
et. l. cum furioſus..i.ad boc dicũt quidã baberi pꝛo non dato quo ad ꝓ/ ſit. alias aũt nõ licʒ ſnia tenear rone dubitatõis inter nõ ſuos.vt di
ficuum danus.ſed hoc nihil eſt.alij dicũt hoc ſpeciale.vt licet bic caueaat. ctũ eſt.nõ tñ mandabit eã executoi.niſi ſuus iudex exrelatõe iudicã
nõ tñ ibi ↄuenit᷑ vt in mercatoꝛe aduena.vt.j.de iudi.heres.S.at ſi quis.ſs tis.vt.j.de bo.auc.iu.poſ.l.cũ vnus.j.pe.et.j.dere iudi.a diuo pio ſe
Jo. dicit. licet rõe cõtractus hic det᷑ foꝛũ.nõ tſi dat᷑ iuriſdictio rõe iudicis. H.i. et. C. de iudi. ꝓperandũ.S.ſi aũrreus B 4
niſi bocↄueniat coꝛ quo iudice ſint cum foꝛte plures habeatiudices in oo l Elſulcta.i pena qᷓ dabit fiſco. vt. C. demõ mulc.l. v.q p iuriſdi⸗
dẽ loco. bic fideiuſſoꝛ.et quodã ſpeciali pꝛiuilegio eligere poſſit. ſicut eſtin cõe iudicãtis iponit᷑vt bicet.ẽ. ſi quis ius di.nõ ob.i prin. vrpluſ
ſcholaribꝰ.et ſcᷣm bocnõ foꝛi.ſ̊ iudicis pꝛiuilegio renunciat. tu potes at ſ.puniat maioꝛ iudex qᷓ mioꝛ. vt. C. de mõ mulc. l. eos. L
tentare vt dicas ꝙ licet ratõe Zctus bic ſoꝛtiat foꝛũ.ven eſt ſi ibi inueniatu l¶ Kuſticitati.no. pci ruſticitati.yt. S. ð iu.o. u.l. ſi qs id.. doli. ac,

deber

Dunca

noͤpae
deiunſ.
cönene
imnen
eiunic
neig

batbire

dlngſ
eh
bicate
nens
ribise,

arig.

inglipt
4.
N
rin ſin
lmnet
toͤck
ante⸗

nolte

gultet
l N
ntüpel
1 bab;
Pſtle
prin
ebieg
Ggeſt
ſccye
epenre
jocket
Ntbie
Nbice

boe

coͤn
ſedu/

ili⸗
ſano⸗

—

deben

lſtts

ſcne
usno
Fol
idi
ſo Po
ii⸗

m ¶ tẽ interſit.

Secundus.

no. bãc penã fiſco dandã ĩponi ſi interſit actoꝛis.ſed

nõ viðꝛ in pena debere inſpici intereſſe. vt inſti. de inuti.ſti. S. alteri

que eſtõ. ſol. bic in
pena. vt. j. de ver.
n Dies feriat.id

pẽa.i.mulcta a ptoꝛeĩducta.ſj ſec in ↄuẽtionali
b. ſtipulario iſta. F. alteri. acur.
et ſiiudex ſe abſentauit. vt.j.de ar.l. arbiter. ſecꝰ

ſi actoꝛ non fuit.
vt no. j. de eo p
quẽ fa.eſt. l. fi. rMM „
ißz dic bur keo Inius uocati ut eant:aut ſa
ibi aduerſario. x “
ide ſi loc vibifm 11 uel cauti dent.
enr hien o⸗ Dictocauet᷑ ¶pyAulł.
quis cau.l. ij. . ut fideiuſſoꝛ iudicio ſiſtẽ-
Denbicerire di cã datus? preiiqualita⸗

ſiz q̃d ſi fuerit vo

catus ꝓ eo ꝙ et
die feriato agit.

telocuples det᷑ exceptis neceſſa⸗
rijs ꝑſonis.ibi enĩ qualẽcũq; ac⸗

vt ſunt multa. vt „ , —
..de fe.lij. et ‚j. Cipi iubet:ueluti ꝓ parẽte ꝓ pa-
tig genne de trono Iliſt?.
vt. ſj. 8 adul.l.nii · R „
keors ſexragints 1 E P patronaliberis ue ſu
no eo vie en isuel uxoꝛenuru ue. tüc eni qliſcũ
co dalli heſoſ⸗ eũ qui nõ acceperit:cũ ſciret eam
irel ij. „. neceſſitudinẽ pſonaꝝ quinqua-
poſtulare. ginta aureoꝝiudiciũ cõpetit.

Am cũuterqʒ
g9

Moniã ꝓlo ¶ pAulꝰ.

Emquiſin /1 V 9 Æα A.
mn nade plete accipit᷑ fideiuſſoꝛ ĩ

erti.i. actõe
er ſipulam aue neceſſarijs pſonis. Vpia.
adimterenennt Niduos hoiĩes in iudicio
mſti. de ver. ob. ſiſti ꝓmiſit: ſi alterũ exhi⸗
nbn n eſ. (beat alterum nõ: er ꝓmiſſionenõ
inceni.iad ĩce. Huidetur eos ſtetiſſe:cum alter eo⸗

ocenen mum non ſit exhibitus.

diximꝰ. j. ſi cerrůd .
pe.l. cern odiii Mesquis eum gin uis uocatus

viðꝛ eſſe i obli 4
gatõe. vel dic in odictij bᷓ YTpi.
certi.i. ex ſtipula cedictũ pto ¶u Mpi.
m ad bocvtſſiſta poſuit:ut metu pene cõ

tur iudiceoo.
pe Inrereſt. no. V
in bac ſtipula tione iudicio ſiſti venire intereſſe. vt bic et.j.qͥ ſatiſ.co.
l.ij. F. fi. et. j. de v. ob.l.quot᷑.q̃s.in pꝛi.et fa.j.de ar.l.diẽ ꝓferre.iĩ fi.
uẽ no.ꝙ vbi factũ ꝓmittit itereſſe venit in obligatõe.vt bic et.j.rem
ra.ha.l.in ſtipulatoe.et.l.ſi ↄmiſſa.et.j.de euict.ſi ita q̃s.ſʒ qͥd ſi ad
iecit penã.etẽ mĩoꝛ qᷓ; intereſſe nũq̃d ad intereſſe agere potenit.Rñ.
ſic niſi nouatio fuerit que pᷣſumit᷑ ſjm vetera iura. vt.j.de ac.et obli.
obligationũ.S. fi. bodienõ. vt. C. de noua.l.fi.
q Rubꝛi. In ius vocati. Olim em̃ euitabat mulctã.ſiue ipſe iret ſi
ue aliũ mitteret qͥ ſatiſdaret ipᷣum ſiſtere.vt dixi. S.ti.i.l.i.hodie õ.vt
ibidixi.vel dic ẽt bodie eſſe ſatis ſi ille qͥ vadit ꝓ eo ſit parat fuſci⸗

pere iudiciũ aĩo trãſfeꝛẽdi in ſe obligatõʒ.vt.j.de ſolu.l.ſolutõʒ.ali⸗

qñ vrrũq; ĩiteruenireneceſſariũ ẽ. vt ĩ aut᷑ offerat᷑.q eſt.C. deli.con.
et pꝛĩo mõ ĩpꝛopꝛie ðꝛ fideiuſſoꝛ.ł dic tercio.aut ꝓ et accipi.vt.C.ð
NEN Reeſc Grdrdle cũ iure nouo.vtin ſumma.
Dicto. ꝙ nõ babemus.niſi in rubꝛica. vt hic dicitur.
ſ¶ Dar. i.dadꝰ ſictpᷣs ꝓ te ponit᷑.j.de le.iij.l.enam..i.

ſq Mꝛorei.bec dictio rei pot eſſe generis femini.vt ſit ſenſus.i.ꝓ ma
gnitudine cauſe.vt.j.qui ſatiſdari.co.l.ſi vero..fi.et.j.de v.ſigni.

quos nos boſtes.S.i.itẽ maſculini vt ſit ſenſus.i.ꝓ ↄditõe reivuẽ

—

ti vel accuſati.vt in criali cautius caueat᷑ qᷓ; ĩ ciuilli.vel vt eriaʒ in car
cerẽ detrudat.vt de cuſ.re.l.i.ij.et.iij.acecur.
v¶ Pꝛo patrona. de eo ðꝛ ſcõm io.q ꝓ patrono fideiubet.vel ꝓ pa⸗

Si qs in ius vocattus nõ ie.
In ius voca.vt eãr: aut ſat᷑.

Me qͥs eũ:qͥin ius voc.ẽ vi
rẽte.nõ de patrono vocãtis.lʒ hoc quidã dicãt.nã tũc raro accideretq ſuã
neceſſitudinẽ ignoꝛaret.vt.j.l. px. et qꝛ ille caſus ponit.j.qui ſatiſ.co.l.ij.
ptoꝛ. ſed quare bec iniquitas fit ꝙ actoꝛ cõpellit minꝰ idoneũ fideiuſſoꝛẽʒ
recipere.Rñ ꝙ babet᷑ ꝓ locuplete.vt.ſ.l.qm̃.ſʒ ad buc querit᷑ qᷓre boc.Rũñ.
babuit ius ꝓ conſtanti qð neceſſaniꝰ neceſſanũ illaqueatũ nõ ſinat.iõq;

peſceret eos:qui ĩ ius uocatosui

eripiũt. deniq; põponius ſcribit.
ſerui quoqʒ noĩe noxale iudiciuʒ
reddendũ niſi ſciẽteidñoid fece/
rit:tũc eni ſine noxe deditõe iudi
ciũ ſuſcipiet.Offilius putat lo
cũ huic edictonõ eſſe:ſi perſona
que in ius uocari nõ potuit exem⸗
pta eſt:ueluti parẽset patronus:
cetereq; perſone que ſmia mihi ui
detur uerioꝛ et ſane ſi deliquit qui
uocat:non deliquitsqui exemit.
Aulus
ↄtra edictũ faciat:et libertꝰ
ꝗq patronũ uocat etisꝗ patronuʒ
ui eximit deterioꝛe tñ loco libertꝰ
eſt:qui in ſimili delicto petitoꝛis
ptes ſuſtinet. eadẽ equitas eſt in
eoꝗ alioq; quo debuerat: in ius
uocabat᷑: ſʒ et foꝛtiꝰ dicendũ eſt
non uideriui eximi eum cui ſit ius
ibi nõ conueniriꝰ ¶ I Lpi.
N Mod ſi quis ſeruuʒ ui exi-
Amit in ius uocatũ: Pedius
putat ceſſare edictũ quoniã nõ fu
it ꝑſona que iu ius uocari potue⸗
rit:quid ergoad exhibendũ erit

agendũ.Si ꝗsPad pedaneũ iudi
cẽ uocatũ quẽ eximat pena.huiul

ſe iudicio pᷣſentabitq̃s
em̃ vnqᷓ; carnẽ ſuã odio
babuit. vt. ſ. de recep.l.
ij. eſt et alia ratio.qꝛ ſi li
bertꝰ 5 patrono fideiu
bear.ſaltẽ timoꝛe patro
ni ſe pᷣſentabit.ecõtra ſi
libertẽ baberet dãnum
ꝓ ſe:boc eſſetſuũ.quia
bona liberti ad pr̃onuʒ
ptinebũt. vt iſti. de ſuc.
li.in pꝛi.et idẽ ĩ ſilibus
gecur.
x In eum. ſ. agentem.
yEã neceſſitudiné. foꝛ
fe. vel ſimilẽ.vt ar.j.ad
l.acquil.illud.
Vi duos hoĩes. li
bberos vel ſeruos.
¶Rꝛomiſit. ſub pena:
IHõ vidꝛ. no.nil vi⸗
deri actum ⁊c. vt bic. et
C.ad ſillanianũ.l.cus

ſil. in fi. hoc tñ de mero

iure ĩtelligitur. nã ð eqͥè
rate ob. exceptõ ꝓ par⸗
te.ſi pena petaturin to
tũ.vt.j.ſi quis cau. l.ſi
ſeruꝰ. F. ſi pluriũ. vbi p
dtumaciaʒ alterũ nõ ex
hibuiſſer. vt. j. de colla.
bo. l. i. S. ſi cũ duobꝰ. vk
in.l. iij. F. ſi pluriũ ſpe⸗
ciale in ſeruis.vt.ar.in
ſti. de noxa. F. in ſũma.
erfa.ad bhãc.l.j.ad ſil.l.
ſi quis in graui.S.ſi qͥs
rabutas.
Ru. Me qͥs ẽ qͥi iꝰ ⁊c.
Que eſt dria inter hũc
n. et illũ.j.de eo ꝑ queʒ
fac. eſt. r. vt ibi dixim?
in rubꝛica.ac.
Oc edictũ.qð non
hẽmꝰ. niſi in di. ru /
bꝛi. et. j. e.l. iij. in fi.

e¶ Wetu pene. no. pena vni eſt met' multoꝝ. vt. C. ad.l. iul. repe. l.i. 1. .

de pe.l.ſi vẽdicari.er.j.de peñ.l.aut facta..fi.
d S

ciẽte. et ꝓhibere valẽte. vt. . de nox. ac.l.ij. F. is qui. et.l.iij. 0.

Eunc em.ſine noxe eriam ſubaudi.

Offilius. non potuit ſineimpetratõe veiez.
g ¶ Mõ deliquit. vr puniat᷑.deliquit tñ̃ vterqʒ. vt. j. l. ꝓxi.que eſt cõtra.

4 MI cũ deterioꝛe.no. triplex ar. pꝛimũ qð in pari cã potioꝛ ẽ ↄditio rei
Aic

ut in pari cã potioꝛ ẽ ↄdirio poſſeſſoꝛis.ſit.

ſ. qðᷣ vi aut clã.l.ſi aliꝰ.G

belliſſime. et de doli er. apud. S. marcellus. et.l.f. F. ij. et de ver. ob. ſi ſeruũ
GF. ſequit. in fi. et. j. de cõdi. ob tur. cau. ſi ob turpẽ.Hm qð paria delicta mu
tua cõpẽſatõe tolluntur. ſic.j.ſo.ma.l.viro.et.j.de eo ꝑ quD fa. eſt.l. fi. F. fi.

tertiũ ꝙ; nõ viðꝛ factũ qð nõ eſt legitime factũ.

i Eetitoꝛis.in eo ꝙ perit penã ab eximẽte.

lꝛ ¶ Ani alio.i.ab alio.vel

dic alio. ſ. loco. puta mutine. vbi nullũ foꝛũ babebat vocatur. azo.
I¶ Sʒ er foꝛtiꝰ. facias vi in eo qdð diẽ. ſ et foꝛt.nã ꝑ boc qð dicit.et no.idẽ
eẽ ĩ ſupioꝛi ꝓxio cãu qð in boc ſequẽti.itẽ ꝑ boc qð diẽ foꝛtꝰ.no.driaʒ iter
hos duos. et pᷣmũ de prono. In pꝛimo ergo dicit eximẽteʒ ꝑ exceptione de

fendi.in his aũt ipſo iure.

mIIHõ cõueniri. vt qꝛ babeas ius reuocan

di domü. vt qꝛ legat? vel ſilis.vt.j.de iudi.l.ij.S. legatis.

Aosd ſi quis exhibendũ agendũ.ſ.vocãti.et bocõ ꝑ
el et rei vẽdi.ſi etſe dim dicat. vel alia cõpetẽti ꝓ illo ſeruo.

*

er boc õ poſſidentẽ quẽlibʒ

n ¶ Di quus ceſſabat. boc ꝓpter vtilitatẽ iudicis.ẽem pedanequi hũilioꝛa
d

negocia ex delegatõe diſceptat.ar. C. de peda.iu.l.pe.ſtẽ qꝛ recuſari poteſt
vt. C. de iuð.aꝑtiſſimi.idẽ foꝛte erit in cõpꝛomiſſario cũ et eiꝰ ſententia nõ

ifamet. vr. j. bis ꝗᷓ. no. ifa.l. qͥd ergo. S. ex cõpꝛomiſſo. ̊ foꝛte tenebunt᷑ ex

alio edicto.j.de eo ꝑ quẽ fa.erit.vel actoe de dolo ſi res ẽ amiſſa.vt.j.ð do
Moõ p̃toꝛ. vi eximat.adde ne qͥs eũ qui in ius vocat vo lo.l.ſite.
luit enim ponere niſi ea
quoꝝ expoſitionẽ eẽt fa
b Neſſet.quantum ad
exemptũ.qꝛ nõ opoꝛtet
ꝙ fiat exemptio vt no⸗

noceakt. vt.j.l. proxuima
S. fi. que eſt cõtra. et ſic
nõ ob· ſ. vi bo. rapt. l. ij.
H. doli et ꝙ me. cau. l.
i.que dicũt cũ vi ſemp
eſſe dolũ. ſiue ergo fece⸗
rit dolo malo.i.vt noce
ret vocãti tantũ et non
vocato. ſiue etiã vtriq;
locũ habet hocedictum
qꝛ iniquũ eſſet vocantẽ
in litez iurare qð facit.
vt. jj. e. l. pe. F. i. niſi con
tra eũ fuiſſet dolus com
miſſus. vt. j. de in li. iu⸗/
rau.l.in actõibꝰ.ij.ARñ.
ECEcd eximẽdi.rapu
eit rrahendo de ui
nere. tũc nõ eſſet dubiũ
b Eecerit.pervim in ip
ſo itiner.
c ¶ Actõis.ſi eratperſo⸗
nalis. vt redibitoꝛia.
d eAmitteret. cum age
baft in rem. et fuitvſuca
pta interim quo caſu ẽt
exẽptꝰ cõuenini poterit
actiõe reſtitutoꝛia.ſm

ait. eripe eni eſt: de mamibꝰ aufer
reꝑ raptũ eximere:quoquõ aufer
re.ut puta ſi quis nõrapuerit quẽ

uẽiret ut actõis dies exiret:uł res
tꝑe amitteret: uidebit᷑ exemiſſe
quauis coꝛpꝰnõ exemerit. Sʒ et
ſi eo loco retinuerit et nõ abduxe⸗
rit::his uerbis tenet᷑. Itẽ ſiquisꝰ
eũ qui per calumniã uocabat᷑:exe
merit:cõſtat eũ hoc edicto teneri
Pꝛetoꝛ ait:neue faciat dolo ma⸗
loquo magis eximeret᷑.nã et po⸗/
teſt ſine dolo maloid fieri:ueluti
cũiuſta cã eſt exẽptionis.

ſiue pᷣſensfuerit:ſiue abſens. In
eũ aũt ꝗq ui exemenit in factũ iudi⸗

zo.inñ volole enmiſe ciñ datur: quo nõid cõtinet᷑:quod
cit alioqn nõ niſi in ſu . . ( I r .
ſiqiu q enimẽs nõ eſs iil ueritateleſt: ſed quãti ea res eſt
ſoluedo. vt,j.de eo per “

qué fac. eſt.l.fi. ſed nonY
ne p hmõicitationé. etiã iure veteri perpetuatio fiebat.j. de acti. et obliga.
l. coſtitutionibus.Rñ.nõ.vt.j.de eo ꝑ quẽ fac.eſt.l.fi.in pꝛin.dixunus.
e¶ Kerinuerit. vbi erat qũ vocabatẽt per vum.
fNbduxerit.facit.j.de eo per quẽ fac.eſt.l.i.accur. ”
g Ei ſi quis teneri.ſed quare hoc cũ vocare nõ debuerit. vt. S.e.l. i.in fi.
et. l.ij. Rñ.ſcõᷣm io.hic nõ in vocãdo:ſed in calũniãdo deliquut.
b RPꝛetoꝛ.cũ iuſta cã. puta locꝰ erat ĩſidioſus ꝑ quẽ ibatad iudiciũ.⁊ foꝛ

le moꝛtuus eſſet ſi iuiſſet.vel pone exemplũ.vt. S.e.l.i.in fi.et. l. ij.
1 per aliũ.et facit.j.de eo ꝑ quẽ fac.eſt.l.i.in pꝛin.
Bu

num non continetur.ſ.tantum. J

mod in veritate. i. nõ otinet᷑ intereſſe cõmune vel ſingulare.ſed quanti
in litẽ iurauerit.ſed nũquid in hoc ſacramẽto venit etiã qð debet a reo. q/
dam bhic diſtinguũt. aut ſublat ũ eſt ius qð cõtra reũ habebam tpe vel alio
modo.et tũc venit.aut nõ.et tũc nõ venit.vt ar.j.de verbo.oblig. ſi quis ſti
pulatus.in fi.tu dic indiſtincte venire.ſaltẽ qꝛ mea intereſt plures eiuſdes
rei debitoꝛes habere. vt.j.de li.le.l.tercia.ſeᷣm aʒo.eſt ꝓ vt venit in ſacramẽ
to.qð a reo debet᷑ nõ eſt pena.et vnus ſoluẽdo liberat aliũ. vt. j. de cõd itõ
ne fur. ſi ꝓ fure.S.furti.etidem quo ad expenſas puto.in eo vero qð excedit
ſi iurẽ in litẽ ẽ pea.et vnus ſoluẽdo nõ liberat aliũ.vt.j. S. fi.et.l. le. Itẽ no.
bic ꝙ iurat᷑ in litẽ etiã in bac actõe que eſt ſtricti iuris.qð ſpeciale eſt ppter
rigoꝛẽ iudicij ſeruandã.et auctoꝛitatẽ iudicis cõtemptam.alias nõ. vt.j.de
in litem iuran.l.in acnonibus.in pꝛin.et.S.plane.
m ¶ Docere.i.pꝛobare.
n Quis. ſ. actoꝛ. Pꝛocductus.i.foꝛte venit alia via.
o ¶ Luz effectu. no. verba elj effectu accipi. vt bic. et. j. ne yis ſiar ei.l. i. F. bee

edicti ceſſabit. Qð pᷣtoꝛ pᷣcepit
ne eximat uiã et dolomalo.ſuffi
cit ui q;uis dolus malꝰ ceſſetꝰ.

ceat exempto.ſed q;tum n SSs “ 9
ad vocantẽ neceſſe ẽ do J Ed eximẽdi uer (H⸗ aul⸗
luʒ cõmitti. vt. ſ. ſibinõ bũ generale eſtut põponiꝰ

ſʒ moꝛaʒ feceritꝰ: quominꝰ in ius

NIper aliũ ꝗs n Epin:
eremerit hac clauſula tener

verba. vt. . de ver. ſig. l. nomẽ ſiliarũ. F. fi.et.j.. ad turpil. l.i.. accu/

ſauonẽ.ibi multoq; magis ⁊c.et.S.ꝙ quiſqʒ iuris.l.i. in fi et. . de

verboꝛum ſignificatõe.l.debitoꝛ.

P¶ Hoc iudiciũ.i.hec acno appellat᷑ in factũ.ſed qũ incipia topete/
re. Rñ. ſtati exceptõe facta.ſᷣ inqtũ.rtñ.inq; ũ extiauerit ꝑ iuſiuradũ

ab actoꝛe extimata:de qua cõtroꝰ
uerſia eſt.hoc enim additũ eſt:ut
appareat etiaʒ ſi calũniatoꝛ quis
ſit:tamen hanc penam eum ꝓſe⸗
qui. Socere autẽ debet quis per
hanc exemptionẽ factuʒ:quomi⸗

nusin ius ꝓduceretur. Ceterum
ſinihilominus ꝓductus eſt/ceſ⸗

ſat pena:quoniã uerba cum effe⸗
ctuPſunt accipiẽda. Hoc iudiciũ
in factũ eſt:et ſi plures deliquerit
in ſiugulos dabit᷑: et nihilominꝰ
manet qui exemptus eſtobligatꝰ
He edibꝰ autem ita dabit᷑:ſi eo⸗
rum interſit. Nec autẽin heredẽ
nec poſt annũ dabitur. ¶ Seʒ
iS qui debitoꝛẽ ui exemit:ſi
II ſoluerit reum nõ liberat: qꝛ

penam ſuam ſoluit.

Mui ſatiſdare cogũtur:uel
inrando pꝛomittant: uel ſue
pꝛomiſſioni cõmittatur.
Atiſdatio'eo aius
deʒz modo appellata eſt
quo ſatiſfactio.nã ut ſa

ſuũ. vr. S. e. F. i.

q & n ſingulos

et hec pena pᷣſti⸗

ta ab vno non li
berat aliũ.qꝛ too

tũ eſt pena.tã ex

porte rei q; acto⸗-

riS. vt. j. ad.l. ac
quil. item mella

GS. ſed ſi plures.

ſecꝰ ĩ edicto ð eo

p quẽfa. erit. q

ſi vnus ibi pᷣſtue
rit ceteri liberant
qꝛ vt in tereſſe pe
tif̃ ex ꝑte actoꝛis
vt. ſ. de eo ꝑ quẽ
fac.c.l i.S.ſi plu
res. que eſt otra.
oñ no.tres regu⸗
las.quo tiẽs cõ⸗
tra plures eadeʒ
actõ cõpetit eiuſ
dẽ. facti noĩe. ⁊ ẽ
penalis ex vtra⸗
qʒ pte vnus ſol⸗
uens aliũ noõ li⸗
berat. vt hic. ⁊.
ad.l. acquilſ. ie
mella. F. z ſi plu
res. et. S. de iuriſ
dictõe oĩm iudi.
l.adeo.ſi autẽ ex
vna im̃. vel ſi er
neutra eſt penał

tollunt ad inui/
cẽ.vt.j.de eo Per

