Fd HMMV Banterhide qʒuerbo ſcripſerit:mã c etio uelutiſi mãdẽut ticõſbuſuriſ cre weſtmea alg nonin,
d alet ui neon eil. Iemadaturti Naa arr deres: quod ſiut ſine uſuris cre⸗ ferſemes aii vorte
dn aemm i ſb coditoe cotrahi pt. Mãclatu deres. alia tatũ grã interut ma⸗ le rgeelnn ,
ðð mi ganmm miinel monginn mmalanſt irgiintemitmdda Aeuamzrs ddo mir
nien⸗ ſamufei eſi er officio atqʒ amicitia trahit. 4 on tu: ueluti ſimach tibi ut pecunias cci —
plitHu itno amicns trariũ poꝛro ẽ offi S „coItuas otiꝰ in ẽptõ EDdo aga boctenebatma
ndr a ſapit aus 4 anupoa oẽ officõmerces.inter ces: 5 . m pᷣdioꝝ collo⸗ dans vel dic Huis ns
dpbotns Glljlligatio mandari conſenſu. ſol geſtum. eſt tamen unle
ſesche adminiculum uerboꝛ ʒ: ſiu e onon deſiderante eſſei. et iõ directa e „ vt agatur ſi mal 15
iſifen eai n ¶ Uiem quocũch verbo. ſimili. et idloneo nõ teneat. ſ. de iure ner m: quid ſi incertum. argu. q
6 aſ D . Mard ſnurſa len. . quis aane non ach ſed contra dicenduʒ eſt ndefi eneia inenumeno f mtoꝛ incertus.
eplegen tum. ut. ſ. e li Belt.1 ĩ ſerui. Jẽ non commendãdo re tenet.ſed ſecus in ma ndato.vt.j.e.l ero pꝛomittitur:non
jeand bae tmun. ut.ſ.e. li vero no re. F. cum quidam. imendãdo ran / er mandati agi dato: Vt.-l.peteren. dein nofac- boc caſu
n mndo vreg dehis qui no. infa. ob gem Jiem nonfrantum exboꝛ⸗ C. d eueg geſt. nandh manganranke neg. geſt. contraria H
aitin, poſt le opera fungitur. Item non tamupernach erboꝛtat p na et mea ſub ncam varteſtuni NN
inini aeeetmngepc wat opoꝛtet ꝙ animo obliganclmnerue cri.ſed contra.j. de uſur neengonhed ntorhis, uſurariũ lu⸗
üroxt . pꝛoſoneta. qui zidetr: ri tan ic non m. .in ſi. ſed ibi debʒ
ch er. lei. F. ſins V abis inbarcho. dri dele uon ener bee EE ed i ercouſtlio.nota regulã que fallir in caſib qui bi⸗
lnſ kana legeporen ſi aliud non impediat. nam ſi deretur erebrmeontdinn vriere aulsrntii kl. ſod ene i,
ſecr ie bb [Vem man ale vevamtenenlarncſtoctto dr e re. F. rei. bet enl hog ſolin ael pen erd dr g⸗
hnli 3 ear onnbadidemm urgeatord ad lia Ar Ensſelcer tarli ſSteer ſvennt taoaroit yl wa⸗
clustii⸗ Rrenluemlden in turoꝛe Araraeaulgerilnman 33 luẽ. ut. C. ciur no ode Peneerc Porinmaleſhe. Ji lios
gtetc eluncto. uel glege. accurſius. ondatum babet ronu bis — cer
coͤſiliü tale pſtatur. ut ibi in. F. reiſe HF rei turpis. ſ dic no tenet illi cui
ibi in. §. rei ſed illi in cuiꝰ ieſionẽ conſulu. ut in ilus

ll. vnde dici vore per bis caſibus fallit dicta regula:cum dicat non te/
neri. ſcilz illi cui cõ ſiliũ pᷣſtuũ eſt: niſi in caſibꝰ ulius.l.⁊.5ö. de dolo.q ſi cũ
et.j.de ꝓſone.l.ij.hic no. ſimiliter.vt inſti. e itẽ facit bic. ꝗ p opinioe pla.
quod dicit ut ſ.e.ſi remu. S. plane. a64. il
nõſic in mandato. immo opoꝛtet pfici. vt. I.e.ſi mãdauero. . ſi.

Rete ea in cã. meli
oꝛ.cũ ſuitis bñficiũ
nõ det. et da exẽplũ. j. e

dliligẽter. ibi itaq;. ⁊c.
(Interdũu melioꝛ. . e.

ſi man. et.S. ſeruo.et.S.
de Pcu. l. ignoꝛãter. ac.
e ꝙ Et quidã negauerũt
ſed male.ut.j.l. ꝓxi.

Mãq; mutat pſonaſ
de ſcöa neſradree ſl
ciã in pſonã pcuratoꝛis
et eſtſenſus iniquũ eẽt
qg ille expẽdat ad uo/
luntarẽ ſuã.et ſp totũ re
peitat ꝑ actõnẽ ſuã.ego
aũt nõ poſſi agere ad
uoluütatẽ meꝗ.ſi ipe.ſ.ñ
dat pl“ er ſic nõ poõt e/
mere. et ego nõ poſſum
eum inculpareqð ſi de
dit plꝰ. nã ſic claudica/

Reterea in cã mãdatiẽt il⸗
luduertit᷑ut iterdũ nec me
lioꝛ cꝗ mãdãtis fieni poſſit: inter⸗
dũ melioꝛ: deterioꝛ ueronũqʒ: et

hiemeres:necð pᷣcio qcqᷓ; ſtatui:
tuq; emiſti: utriq; actionaſcit᷑ qð

audi.tm̃.q.d.bic eẽt ini
qquitas ſi uolo expede/
replus qð nõ tiñ̃ mibi
ſea enã ſibi cõpetit ack.
ſibi ad pᷣciũ mihiad rẽ
et ſic utriq;.et alt᷑o caſu
l. tivelit plłꝰ extẽdere eẽt
R llſlſibi. ſ. fmittẽdo reſiduũ
ertenet᷑ mibi eo vo nõ
remittẽte.nec ne illd re/
ſiduũ efferete:nõ tenet
mihi uel als iniquũ eſt
nõ eẽ mibi cũ illo. ſi no
lit. qꝛ nõ remittit et ego
ſh offero itegu. illi vᷣo ſi

lit mecũeẽ7. ¶ g.
Ed ꝓculꝰ rcẽ eũ exiſtiat uſ⸗/

z
Selbnigeonen. S Aul.
Aligẽter igit᷑ fines mãdati
cuſtodiẽdi ſũt.nã ꝗ exceſſit
aliud ꝗdẽ facere uidet᷑. ⁊ ſi ſuſce⸗
ptũñ ĩpleuenit:tenet᷑ itaqʒ ſi man
dauerotibi:ut domũ mihi ſe eianã
ceemeres:tuqʒ; ticianã emeris lõ-
ge maioꝛis pᷣcij.c.tãtũ:aut ẽt mio

e.ge.qaliẽa.S.libötas

ligẽter. qꝛ nõ re/
erit ꝙ ulta dedit.igit᷑ dili ⁊c. vt bicet.C. e.cũ mãdati.et. j.e.ſi q̃s ꝓp
eo ſpoponderit. KAliud. no. qꝛ excedit aliud ⁊c̃. ut bic.et.j.ad trebei.
ſed ſi ante.et. e. de iureiurã. ſi itaq;. et. S. de recep.ꝑui.in fi.ſj ar. ð.s.quẽ/
admo.ſer. amit.is cui. I Impleſſe mãdatu.qꝛ nõ emiſti illã quã diri.
Item ſi maãdauero.except. vt hic. et. l ꝓxi. F. i. et. j. de excep. rei uẽ.l. i. H.
us. et.j. q mo. pig. vł byppo.ſol.ſicut. S. ſed ſi pmiſitt.
ſReſtes. i. pcuratoꝛ ul/emptoꝛ. oBemo pſtet. S. F. pxi.
PNelioꝛ. nõ ultra paũ. ut in ſecundo caſu. Jo.
a ꝗ Bnna pi. ut in pmo caſu.et facit.j.de acqui. bere.ſi q̃s mibi boa.S. ſʒ
ſimandauit. et. S. quod ſi ex pte.et inſti.e. . is qui exequit᷑.ſed qͥd ſi płis

Ecnit. etlõge plꝰ acceſſerit. m/male fecit. vt. j. in pn. buius.l. .
remunerãdi grã bonoꝛ. i. donatio remũeranio aliq̃. iõ ſic dcã.quia
bonoꝛ eſt ei cui donat. Ent mondati.ſ. nibilominus, q non ut

m
e
n

ibi ↄſiliũ poſtq; eſtſuſceptũ.ſʒ

nõexpecdiat ei cui dabit qꝛ liberũ
eſt cuiq; apud ſe exploꝛarean er-
pediat ſibi ↄſiliũ. P) Zulus

qdẽ ſi mãdauitibi: ut rẽaliquã mi

oliien bier Fene , oné: Etii pat? ccsid qð erceditre
in mbilu agat. mittere.nãqʒiiniquũ ẽnõ eẽ mihi

dr. NIc(uillo actõʒ: ſi nolit. illi uero ſiue
ibi ců illo. Jo. ſöõ (S. Aius.

nelit. l. rẽittẽdomibi ee aHeie —
ad pciũ qdi ge foi ris: ñ uiderisipleſſe mãdatiũ. Itẽ
naſt unlie feeit. Mh. Uéderes: tuqʒ eũ nonagitauẽdid-
noe hm J e auiõ nis ⁊ peta fũcũ:ñ obſtabit mihi er
deneg gehl na, S6 Cceptio: niſi etreliquũ mihi q de

Liber:

neres potiꝰq;in ẽptõeſ p̃dioꝝcol
loces.c? gñis madatũmagisẽ cõ me oia pſerues.
ga düsli pceꝑit certa ſũmarẽ uẽdre

diligerer. linal. ſiliũ q; madatũ: obidñ ẽobli
d etenioꝛ vero. nũecp iſz n. roſzs als, vag. ze
Aſe viligenter uie toꝛiũ. nẽo exoſilioobligat: et ſi

ſi Ppciũ ſtatui:tuqʒ pluns emiſh: 3
gdã negauerũt mãdati te hꝛẽ acti

d pciũ ſtatutũ acturũ.qᷓ ſnia

in ees interuenit. alias eſſetlocatio. ut.5. . l in fine. ðð

fideiuf .

eſt mãdato meo p̃ſtes: et indẽnẽ

me ꝑoia ↄſerues. Seruo quoqʒ

ille mioꝛis uẽdiderit. ſiſ ruẽdica⸗
re eã dñs pᷣt:nec nulla exceptiõe
ſubmoueni:niſiidẽnitasei pſtet.
Melioꝛ at cĩ mãdãtis fieripõt.ſi
cũtibi mãdaſſeʒ ut ſtichũ.x.eme⸗
res:tn e mioꝛis emeris:ł tãtũdẽ
ut aliud ꝗcqʒ ſeruo acceðret.utro
qᷓ n. caſu:aut non ultra pciũ aut
intra pꝛecium feciſii.
¶Iremũerãdi?uApianꝰ
grã honoꝛ iteruenit:enit mã
dati actio. Si cni fuerit mãdatuʒ
ut negocia admiſtret:hac actöõee
rit ↄueniẽdꝰ.necrcẽnegocioꝛum
geſt. cũ eo aget. nʒ. n. iõẽ obliga⸗
tus:qꝛ negocia geſſit: uerũ idcir
co:qð mãdatũ ſuſceꝑit.dẽiqʒ te⸗

net᷑ et ſiñ geſſiſſʒ. Si paſſus ſin

aliquẽ ꝓme fideiubere: H als ĩter
uenire mãdatiteneoꝛ. et niſi ꝓiui
toꝗsinterceſſerit:aut donãdi aiĩo
autnegociũ gerẽs:erit mãdatia⸗
cctio. 7 ei turpisnullũ mãdatũ ẽ.
et iõ hac actõeñaget.Sitibi mã

tiut ꝓ ſeiointeruenias: uł ut ticio

credas erit mihi tecũ mãdati actõ
ut celſuslib. vij.dig. ſcri. etegoti
biſũobligatꝰ. Plãe ſitibi mãda
uero qð intererat: tua nulla erit

mãdati actio niſi mea quoqʒ iter⸗

fuit:aut ſiñ eẽsfacturꝰ:niſi ego

ipaſſus ſim.teneoꝛ.qꝛ uideoꝛ ei mad aſſe.vt.j.e. q fidẽ.et.C. e.
u ¶ Et niſi ſupple.et erit mãdati acnio.
ſib' iſtis. Pꝛimꝰ qu ꝓ inuito.quo caſu nõ agit eẽr li
e. 5. c. ſi ꝓ te. et de re mili.l.ij. S. in bello. et. C. ð neg. gel. l. fi. Scõs
vt bic 7. . 5 pa.
l.qð dictũ. Ter

qð eſt. . niſi in ca

li bñ geſſit. ut bic

cius qñ in rẽ ſuã

ut ꝓ ſuo ꝓcura⸗
toꝛe. vt. bic. et. S

q ſatiſda. co. de
die. F. i. Quart?
ubi doc eẽt actus

ut nõ agat. vt. ſ.

c.l. ircellus

r Kei agit. ab a

liqᷓ pte. põe exẽ/
plũu.ut.j. e.ſi ve⸗
ro ſ re.ꝭ.ſi ado
leſcẽs. et. . e. ſi ti
bi mãdauero..
qui eden.et facit
inſti. e. F. illð. et
j. de Zben. emp.

ſepe. §. vene⸗

ni.accur.

yBinbiman⸗

dauero. non int᷑
erat.quidã libꝛi

bfit ĩtererat ſine
hi. ut qꝛ fceperã
a ſeio mandatũ

alij bñt nõ inter
erat. tũc ſupple
ſi iñ poſtea iter
eẽ cepit. ut ſi fui

beres ticij vl ſeij
abgias nõ ageret

yvt. j.e.ſi ꝓcurato

rẽ...madati.vł
dic noͤ intererat

..

re dſij. vlqi. ſ⸗
alias quia mibi

eẽt mãdatũ.pel

. dic nõ ageret qꝛ
dauero qð meañ intererat:uelu,/-

nõ intereſſet:ſiñ̃

eẽétgeſtũ.ſ ſi ge
ſtu ẽ agit ut dixi⸗

alie
5Plane. vt tua

intererat.ſ.tm̃ ſi

mea. ? ſed ꝓ no
bis pla.ĩſcöoo
pũcto ſequentis
gloſe.

gomaͤdal⸗
ſem.qꝛ tũc agit:

et ſi mea ⁊c. no.
h bic ſenpſit et dirit. P. ꝙ ſiibimãdat q́s utticio pecuniq credas
ita demũ tenet:ſi alias factuꝰ nõ eras ut bic. Itẽ ſi mandat ut pe⸗
cuniam tuã nõ deſignara ꝑſona credas:nõ tenet᷑:ẽt ſi alias faciurꝰ
no eras.ar..e.l.ij. F. fi.q̃ ambo falſa ſunt ſjm Jo. et aʒo.nã in pꝛiĩo
caſu oino ẽet ſi alias eẽt facturũ ten et. vt. S. e.l.ij. . tua et aliẽa.⁊.5ẽ.

.

eſſes. ut hic. b /A

neg. ge.l. iij. F. fi. et. l. ij. itẽ in ſco dʒ tenen: ſi alias facturus nõ
pud duos caſus ponit. ꝛio erat ꝓcuratoꝛ
vVnius rei:vl ẽtt̃ buiꝰ pecũie fenerade. iõq; pᷣncipaliter ex mutuo te

netur. nõ ergo mãdani tenef ut bic. et.j. e. idemq;..ſi quis ncio.itẽ
qꝛ nõ fuit gratuitũ.ut.S.e.l.i.in fi. et.j.de pᷣſcnp. ver.ſi nibi aree. ſe⸗/
cundo fu erat gnalis ꝓcuratoꝛ et aſ bocmadatũ quo caſu et mãda
ti ex mutuo tener ſicut et ſi pꝛimo fuiſſet debitoꝛ:er ad negocia mea
gerenda acceſſiſſer. ut bic. et j.e. ſi negocia mea.accur.

ſebint
Mi goſnen.⸗

ünof

Mbehatnaf
Cpcba 4
Eoniſeed
ſerled pei
empunde
(Edieeeht
pbibein
(yne

Priſſcen.
aimrm,

lpnis pfue

.

ſaui⸗
ſunſobſo
uinuud gn
(ni grun
fiſcnoipan
sſuinen
Mileponi
Mitipcue
uur alti
ciiducd

fiſcgbone

Mlpcünrna
ooſunpt

(betſene

onhie

midegu
lnabie

Banln

tüöhehafi
Mſibe

igborti
fiiftän
Nenn ogli
iret
(HGiins
utſenpen
Maſcrehe

Phloetd

(nqnn
ſcen
(Enmn
4 tipt,
frte
halnlien
xbidene

deeitagng

eiagie
Nurſeſſ
feßio
nicnne ,
ſeten fidtt
iele
ezbenen
ſpe . ele ,

Accu .

Wkire
lero.hoh igi

n uicibe
lſtererutſine
ung fepi
io manni
bßrnöiner
ntüeſppe

ſipoſtenie
bepiuſfi.
Snicjekij

Gono ager
ſeſtpann

Pnager. N

no interent
didliih
1s igmibi
nidani 9
noggereg⸗
nrereſerfſf
geſi hlige
eigeundp,
6,5,1 ,5,
Phneptm

aumſtnß
1tſa gno

Niſe

moſcgnoms

ſ
Eppnitti
grtiral⸗
men oNo,
wniiguins
ndoruthe,
losteen
onäinp⸗
toliid 90,
cumns th
atpan
ctnunok
nis o
ſuennit

”

C

.
xvij

a Bi periculo ſuo. ]. penratoꝛis qð eſt exui pacti. noõ er natura mã

dati: niſi fuiſſet i culpa. vt. . de nego. geſt. litis. F. ſi pecũie.et. 3. ſi

cer. pe. l. periculoſũ.

—

bAlſãdari.gnale mãdatũ includit debitũ

futuru. ut bic. quia et pᷣteritũ ur ſubijat quẽadmodũ ⁊c. et ſic eſt ar.
ꝙ accedẽs ad vnũ negociu gerẽdũ nõ teneata ſe exigere.

4leon.;
mandato. ac.
de ADaur pau
lus fideiuſſerat
ſc; di. ſol.nã?
ſi rei uẽ. cõuenie
bat qs latiſda/⸗
bar. ut bic et in⸗
ſti. de ſatiſda. in
pꝛin.
es ꝛo Doͤnide
ꝓpꝛũ nomen.
f RMactus. pu/
Ainich dari:et
id ſolũ mõ.qꝛ fi⸗
deiubebat. nam
qꝛ ꝓcurabat ali
ud pactũ feẽ qðᷣ
ſubicit ſub noĩe
alter?. puts da
bis duůe mee pꝑ
inde ꝓ†Pbibet. ut
C. ꝙ me. cau. ſi
p umpſſionem.
g6 lier. urpu
ta uxoꝛis ipſius
mauri.

b ¶ In euẽtũ. li/
i puta ſi abſol
uat᷑ maurꝰ ꝓcu/
is Kertã quãtita
tẽ.i.quotã partẽ
litis. vł uictoꝛie
dari:et ſic po nit
quãtitatẽp quo
nitate et ſic. j. ꝓ
ſo. cũ duobꝰ. F.
itẽ ſi ex facto.nec
fuit aciũ ut mau
ms ſuo ſumptu
facerei.et ſic no.
; non lʒ facere
pactũ de quota
pte litis. vt bic ⁊
CT. de ꝓcur. litis
et. S. de packl. fũ/
ptus.ibi ð boc
diyi. et boc niſi
pꝰlitẽ finitã.vx.j
de uar. cog.l. i.
ſicui. que eſt ðy.
K (Waioꝛes.
qua debent. vel
quWuud eſſent perce
pti. er ſic de pci⸗

cipiendis.et hoc cum re pꝛinci

mandaſſem:ct ſimea nõinterfu
erit tũ erit mãdatiactõ.Apð iul.

li. xiij. dige. querit: ſi dñs iuſſenit

ꝓcuratoꝛẽ ſuũ certã pecũiã ſume⸗
re: ⁊ fenerare ꝑicło ſuoꝰ:ita ut cer
tas uſuras dño pẽderet dũtaxat ſi
pluris fenerare potuiſſʒipe lucra

ret᷑:in creditũ pecũiã uidet᷑ igt ac

cepiſſe piãe ſi omm negocioꝝ erat
eiadmiſtratio mãdata: mandaan
quoq; eñ teneri quẽadmodũ ſolʒ
mãdati tencri ðbitoꝛ:ꝗq creditoꝛis
ſui negocia geſſit. Maurꝰ paulꝰ
qdã fide uſſerati ꝓdãnide merce
dẽ pactꝰꝛob ſuã fidiuſſiõʒ:et ſub
noie alteriꝰ ex euẽtu litis cauerat
ſibi certãquãtitatẽ dari hica clau

dio ſaturnio ptoꝛe maioꝛes frcũs

inferre iuſſus erat: aduocatõibꝰ
eiidẽ ſaturninꝰ iterdixerati:uiðba

tur qt mihi iudicatũ ſolui fideiuſ

ſiſſe:et qiredẽptoꝛ litis extiriſſ e»
uelle a Hãnide mãdatiiudicõcõ⸗

ſegꝗ qð erat ↄdẽnatꝰ ſʒrectiſſime

diui frẽsreſcripſerũt nullã actõeʒ
eũ ꝓpti ſuã calliditatẽ hꝛẽ:qꝛ mer
cede pacta acceſſerat ad talẽ redẽ
ptõʒ. Marceł. ãt ſicloꝗt᷑ ð eo:ꝗ
pecũia acceptaſſpopõdnt: ut ſig
dẽhoc pactũ ẽ:ut ſuo ꝑicłoſpõð
ret: nulla actõe agat.ſin uero nõ
hoc actũ eſt:utilis ei potiꝰ actõcõ
petat. qſniautilitati rex eſt oſen⸗
— tanea. IP).Apinianus.
Alariũ ꝓcuratoꝛi cõſtitutũ
lextra oꝛdinẽ peti ceꝑit.ↄſiderã

pali petita. accurſius.

Iiq IZnterdixerat. qd potuit. ur. C. depoſtul.l. ſi qui aduoca. H
m Aidebatur. ut bene ſoluatreperit tbema.

—

n Modemnatus.

ſ. ſoluere. puta ſumpiꝰ et expẽſas quas fecerata/

cloꝛ. Itẽ et in fructib⸗ ꝑcipiendis ꝓpier ſuã callidiratem.
edẽptionẽ. boc intelligũt qͥda ſi et ſuo piculo fideiuſſerat nõ ali

ab ur ſtati diſtiguit marce
locũ nili i euẽũ litis certũ qͥd de rebꝰ
cte ſibi denegarek actõ. ut hic. l
cq bonoꝛis.vt.j.ꝓxi.l.ſalariũ.iʒ eni di

ↄdicatpᷣdictis. non m̃ conmradicit. accurſius.

Peq ſeindarcell accepta. ob fideiuſſoꝛẽ. yl cj bonoꝛis.

l.ſ. ꝓxi. S. tu dic ꝙ ſequẽs diſtictõ nõ hʒ
ſibi dari paciſcat᷑.tũc eni diſti⸗
bi ob fideiuſſionẽ tm̃ accepit.łetiaʒ
ſtinctõ marcelli ponat᷑ tanqᷓ;

AMandati uel tra

GSpopondit id eſt iudicatũ ſolui. re Periculo ſpõderet.ſ.ut nõ age
ret madati ſi qͥd pᷣſtaret ex illa cautiõe iudol⸗ ſ n unlioeweffusr.

Alariũ.oſtitutũ.ſ.certũ re uel etiã gñe.ut ꝓmiſſio equi in gñe.ul ꝙ faci

Vam ie militẽ: m JYo. ſecus ſi icertũ puta bñfaciã nbi.vt. L.e. l. ſalariũ
et.ſ.e. qui mutuã. 5. ſalanu. u ¶ Bi eyra oꝛdinc. i. per officiũ iudicis .et
ut plane uideas dic ꝙ

dũ erit:an laboꝛẽ dñs remunerare
uoluerit: atq; iõ fidẽ hẽri placitis
opoꝛteat euẽtũ litiũ maioꝛis pecu
nmie pᷣmio ↄtra bonos moꝛes/ꝓcu⸗
ratoꝛ redemerit. Iu Apianꝰ.
pcuratoꝛẽ ðdero:ne iſtru
mẽta mihi cae reddat:q̃actõ
ne mihi teneat᷑: labeo putat mã⸗
dati eũteneri neceſſe ꝓbabilẽ ſen
tentiã extimãtiũ ex hac cã agi poſ
ſe ðpoſiti.uniuſcuiꝰq; ei ↄtractꝰ:
et initiũ ſpectãdũẽ ⁊ c. Sʒ ⁊ ſi
P colluſiõz ꝓcuratoꝛis abſolutus
ſit aduerſariꝰ:mãdati eũteneriſʒ
ſi ſoluẽdonõ ſit:tũc ð dolo actõʒ
aduerſus eũ ꝗ ꝑ colluſionẽ abſo⸗
lutꝰſit dãdã ait. Sʒ ⁊ de lite quã
ſuſcepit exequẽdã:mãdati eũ te⸗
neri ↄſtat. Si ꝗſ mãdauerit alicui
gerẽda negocia eiꝰ: ꝗq ſibi ipe mã
dauerat hebit mãdati actionẽ.qꝛ
ipetenet᷑.tenet᷑ aũt qꝛ agere põt.
quãq; eniuulgo dicat᷑ ꝓcuratoꝛẽ
ante litẽ ↄteſtatã facere ꝓcurato⸗
rẽnõ poſſe:tñ mãdati actio eſt:
ad agẽdũ dũtaxat hocfacereñ pᷣt
Situtoꝛes mãdauerit contutoꝛi
ſuo mãcpiũ emẽdũ pupillo: etil⸗
leñ emerit:an ſit madatiactõ:⁊ u
trũ tãtu mãdati:an ueroet tutele.
et iulianꝰdiſtinguit.referre ei ait:
cuiꝰ gñis ſeruũ tutoꝛesuni ↄtuto
ri madauerit: ut emeret᷑ nã ſiſuꝑ
uacuũ ſeruũ:ł ẽt oneroſũ:mãdati
actõe tãtũ eũ teneri: tutele nõte⸗
neriſi ueroneceſſariũ ſeruũ:tunc

ſalanũ aduocati petit᷑

quattuoꝛ modis. cõdi/
tione certi ſi certũ eſt ꝓ⸗

miſſum. ꝑ actionẽ er ſti
pulatu:ſii icertũ.ſi ᷣo ñᷣ

ſit ꝓmiſſũ h tm̃ ↄuẽtuʒ
nudo pacto. tüc ↄditõe
exlege. ut. C. ſuf.l i. ſi
vero. nec ꝓmiſſũ nec cõ

uẽtũ tũc officiũ iudicis

ſiue er oꝛdinem.vt.j.de

uar. et extraoꝛ.cog.l.i. ¶
ĩ bonoꝛarijs ĩ ſalariop
cu. diſtigue an als erat
facturꝰ an ñ ſi erat. et ĩ⸗

cõtinẽn fuit ↄuẽiũ agi?

Sria mãdati.ut. L. ce. ·. i
ſi ex iteruallo:tũc ettra
oꝛdinẽ vt hic.ſi vero nõ
erat facturꝰ als aut fem
tale locari ↄſueuit abilł
lo ꝓcurato te. ⁊ tũc loca
ti. ut. S. c.l.i.aut h:et tũc
pᷣſcrip. ver. vi. ſ. ð pſen.
ver. l.naturalis.S.at cũ
do. et hoc qñ ñ in euẽtũ
litis.ał ñ ualz.ut bic ſᷣ
ijcit. et. S. l. ꝓxi. S. pe. et

L. de poſtu. . ſi ꝗs. H qᷓ
ro an boc ſalariũ ꝓcura

toꝛiſ excedat ſũmã.c.au
reoꝝ: ut ĩ aduocato ðꝛ.
rñ. n. qꝛ et ꝓcuratoꝛ põt
dici pronꝰ ⁊ aduocatꝰ.
ut. j. ð ua. et extraoꝛ. co.
li. S. aduocaros. et. J.
lucida.

pꝓcuratoꝛẽ. ĩitiũ

nt. . depoſiti.. i. F. oſi
rẽ.et.S.idẽ põpo.et..

ſi ſeruꝰ. et. j. ꝓ ſocio.ſed

id 45§.ſi iin: acoun.

pe Lã. no.caʒ ĩſpici. ut.j
de le.i. filiuſta. S.diui. ⁊
delib. cã ſi ꝑiter. er. S.ð
trãſac.l.cũ bi.S.iĩ cã.⁊
G.de rei uẽ.ſi in aliena.
3 Si ſoluedo ſn ſit. ſ.
curatoꝛ.ar.5ð.de dolo.l
a Aandalebcnrnd
dat᷑ pꝛĩa.⁊ſi obiciat᷑ rei
iu. exceptio.rplicabit᷑õ
dolo. vt. S.ð dolo.l.cũ
a te.ſʒ.rth. datur. actio

de dolo. non ꝓpter ipʒ debitũ:ſj ꝓpter alia dãna. ar. S. dolo. l. cũ qs. at

obicit. ſi ꝓpter alia tm̃ dãna dat ergo et ſiille uictoꝛ pat⸗ ſit ſubire iudiciũ

de dolo tenet. qd lex abboꝛret. vr. . de dolo eleg
dat in eũ de dolo tũc. qꝛ ſ cogoꝛ ſũptꝰ facere inuo

b (Eu, ꝓcuratoꝛé. c
d & iõ poſſe. vr. C. Peu. l. nec;. e
f ¶õ pt. admiſtrãdũ ſic ut hic. et ar. S.ð ꝓcu.
de

ãter. F. ſi dolo. ß. rh. i nõ
cãdo eũ.ſᷣ ſi eẽt inuitꝰ m ł

tos facerẽ. et iõ pᷣma actõe ad ðbitũi.et actõe ð dolo ad cetera dana trenere
Bi qs mã. qꝛ et ipe.bõa rõ.vt.j.e.beredẽ fidiuſ.
ctio. ſ. in boc caſu.

ſeruũ. ⁊.l.mud.i. ̃. h Z. .

diuer. et tẽp.pᷣſcrip.lpe.S.ij.ubi ſi ibi mado urfüdũ meũ vẽdas.n a⸗

liter bocalij madabis niſi nbi ꝑmiſero.ſol.ibi. ſp

ãale. vl dic eo ipᷣo qð ni au⸗

fertur ptãs aliũ faciẽdi ꝓcuratoꝛẽ oceſſa vr.an aũt cedendo actõem libere/

tur: vid etur ꝙ ſic. ut. e beredem.ied dico contra. m. F. quia male eligit.

ut. S. de nego. geſt nam et ſeruus. F. fi. et. 3. ſi menſ.fal. mo. dix.l. ij.

a ¶ Si eutoꝛes.nam ſi ſuꝑuacuũ.ſcilicet pupillo. az o.
b Eũ teneri.ſtutoꝛibus mãdantib).ſi quid eoꝝ intereſt. nõ alias. ut.j.
eo. S. madati.ſᷓ quõ potuit intereſſe. Rñ. quia ſernũ modico pcio emenduʒ
mandauerãt qui multũ ualebat yñ luerati eſſent.ſ̊ nõne boc lucrũ pupüli

ſoꝛet. Rñi nõ.qꝛ ꝓpt᷑bãc
rẽ nõ ſentiret danũ.nec
ergo lucu.
cQZutele. nõ teneri. ſcq;
pupillo.qꝛ nõ expedie/
bat talẽ ſeruũ ſibi emĩ.
d ſe⸗ tutele eñ teneri.
adĩr̃ſtitutõʒ ſerui ſi emit
et actõnũ ceſſtõʒ.et ſilia
ut. ſ. e. F. fi. et. . l. pxi. ⁊
l.idẽq;.i.rf. vł ad inter
e ¶¶ Ercuſati. ut. C. ſi tu.
uel cũ.neg.geſt. ꝑ totũ.
(nõ eſt obrẽpatũ. et
eoꝛũ intereſt.qꝛ tenet᷑ tu
tele. et ſic. Z̊. de nego. ſi
quis mãdato.
B Aduerſus ↄtutoꝛes
in pꝛĩo cãu foꝛte et in ſe
cundo. aʒo.
b 4S.1 liber. emptoꝛẽ.i.
poſteſſoꝛẽ als eſtiĩ textu
poſſeſſoꝛem. L
.i ¶ MMãumilerit. ð foõ.
K Pꝛonũciav ẽ. et ſic
eſt q̃ſi euict?.ut.j.de e/
uic. ſzer ſi ſtipulatõ. F. ſi
hõ. et. C. de aſſer. tol. l.

tio tacite nata eſt extra
id qð agit. ut.S. cõmo.
ſi is qͥ. aʒzo.
m Actõʒ mãdet.ſcʒ ex
empto noie euic.łex ſti
pul. ſi fuit ſtipłatꝰ noĩe
eulic. ſic. j. e. heredẽ. ⁊ fa
cit. 5. ↄodi. ca. da. l. üiij
n Planeẽptoꝛẽ. alias
poſſeſſoꝛẽ.ſ.pᷣmũ q eme
rat ab alio.
o]Buos. ſ. vẽditoꝛis.
pAagoligar Stot ad
pꝛeciũ ẽt ſolutiſ illis nũ
mis.cũ nibil uid eat᷑ ſol
uiſſe.qm̃ ð ſuo.i.de pe/
culio bo.fi.poſ.ſoluit.
vnð adbuc tenet᷑ ſolue/
re.vx.j.e.ſi mãdauero ti
bi. S.ſi mãdaueti.in fi.
S. H cũ ipe rpetet actõe
ex empto ꝓ euictiõe. ut
ſubijcit.nõ eſt dãda vẽ
ditoꝛi ex vendito.
q ¶ Empn iudicio.noĩe
euictionis. accurſius.
r Acrio ex vẽdito ad
pcium.
a ¶ WMandati ceſſat.ſᷣ
conna videtur.S.e.ſi re
H. ſi tibi. ſo. ut ibi.
bNel alias mibi.ſ.emit.

ettutele eum teneri:non ipſuʒ ſo
lũ:ſʒ ⁊ ceteros.nã ⁊ ſiñ mãdaſſẽt
tenerẽt᷑ tuteleecũ ſᷣuũ pupillone⸗
ceſſariũñ ↄpauerit.ñ ſũt igit᷑ excu
ſati: ꝙↄtutoꝛi mãdauerit qꝛ eme
redebuerüũt. Plãe hẽbũt nihilo
minꝰ mãdati actõʒ:qꝛ mãdato ũ
eſtobtẽꝑatũ.Cõtra quoq; iulia.
ait tutoꝛẽ ꝗ emit mãdati actõʒ ha
bere aduerſuſ ↄtutoꝛes ſuos.Si

liber hõ cũ bõa fið ſuiret mãdaue
rit ticio ut redieret᷑:⁊ nũmos exeo

peculio deðnt:qð ipʒ ſeqñ apud
bo.fi.ẽptoꝛẽ reliq ðbuit:ticiuſq;

pcio ſolutolibeꝝ illũ mãaumiſent

moxigenuꝰ ꝓnũciatꝰeſt hꝛẽ euʒ
mãdati actõʒ. Juł.aitiaduerſꝰeũ
cui ſeredimẽdũ mãdauit:ſʒ hoc
tantũ ineſſe mãdati iudicõ:ut ſibi
actõesmãdet qᷓshʒ aduerſus eũ
a quo ↄpauerit.plãe ſi eã pecũiaʒ
ðderit:q erat ex peculio ad bo.fi.
emptoꝛẽ ꝑtinẽt nulle ei: inꝗtiuł.

mãdari actões pñt.qꝛnullaſ hẽat

cũ ei ſuos nũmosemptoꝛðderit:
quiimmo ĩqꝗt ex uẽditomãebit ob
ligatꝰ ſʒet hec actio inutilisẽ:qꝛ
quãtũ fuerit cõſecutꝰ:tãtũ ẽpti iu
dicio neceſſe hẽbit pᷣſtare.Man⸗
dati actio tũc cõpetit:cũ cepit in⸗
tereſſe eiꝰ ꝗ mãdauit.ceterũ ſi ni⸗
hil intereſt ceſſat mãdati actõ.et
eatenꝰ cõpetit:quatenꝰ intereſt.

utputa mãdaui tibi ut füdũ eme⸗

res.ſiĩtererat mea emi:teneberis
ceteꝝ ſi eũdem hãc fũdũ ego ipᷣe
emi laliꝰmihi neqʒ itereſt aliqd
ceſſatmãdati actõ.Mãdaui tibi
ut negocia mea gereres:ſi nihil ð
perierit:q;uisnẽo geſſerit:nulla

actõ eſt:aut ſi aliꝰ idõee geſſerit:

c Aliquid. ſ.man.

d gelar hors hic dicit ceſſat. . pxi. F. diẽ nulla eſt. ſy ſatis ceſſat qn nul

ſt. qualit᷑ aurad intereſſe
en eſt. l. i. irẽ nota ꝙ lʒ der dem

fier cõd ẽnatio bẽs.C. de ſen.qᷓ ꝓ eo ꝙ inter/

. de ñ ſi intereſt: nõ tſi ſo qſi intereſt. vtdiximꝰ.5.e,
re. 5F. ſi paſſus. itẽ Z eſt buic. 5. õ, ſi qͥs cau. qul ait 5. b ſo utibi.

E

e ¶ADandaui.facit.j.de oper. no. nun. l.i. S. item querimr.

— — .

f¶Bi ignoꝛãte.ſ. actõz qð di

xi fideiul.ſeruani indẽénes qñ de pecũia

tuo ẽt dẽs.ſ. ꝙ ante traditõʒ nõ obligauens.nõ manumiſe⸗
is. eruitutẽ nõ impoſuens. potuiſti eni hoc facere cum ego tũc nõ
ſuenim dominus. ut.j.de gcquiten le, do. laes er m andato.et. . de

de bitous ſoluerut.idè et ſi de ſua. vt babeãt actõz ad repeiendũ.etx
boc dicit ꝙ ad ⁊c. vt.j.e.ſi fideiuſſoꝛ.
g ¶ Untelligere. a contrario ſenſu reſcripti. be T ige.
. .16 le n
ceſſat mandatiactio:et in ſimili⸗ min, erut daã
3s — - — 32 unadi. qꝛ debitoꝛ
bus hocidẽ erit ꝓpãdũ. Siigno ꝙ pſoluerat par
rãtes fideiuſſoꝛes debitoꝛẽ ſoluiſ en.
ſe:ł al s acceptilatõe ſiue pactoli S d
beratũ:ex ſba ðbitoꝛis ſoluere:nõ ſic nota bonũ eẽ
tenebũt᷑ mãdati:q ⁊ ad actõʒ fið ar g oio lenſu
iuſſoꝛis ꝑtinet:et hoc er reſcnipto cuimã li. F.b
diuoꝝ fratrũ ĩtelligere lʒ cuerba ASrorocandt
hec ſũt. Catullo iul. hij: ꝗ ꝓ te no. ꝓcuratoꝛẽ ne
fideiuſſerat: in maioꝛẽ quatitate, ceſſe bie appells
dãnati:quã ðᷣbiti rõexigebat:ſciẽ pcu.i iui. er ð
teset pꝛudẽtes auxiliũ appellatio neg. ge liberto
„ m Le H. ſ. et argu. C.
msomiſerũt:poteris mãdati agẽ dã lſi p en in
tibꝰ his ex eꝗtate iudicis tueri te. fi⸗ Fois q.
Isit᷑ ſiignoꝛauerũt:excuſata ig⸗ due ae nn g
noꝛãtia eſt. Si ſciuerũt: ĩcũbebat ad ſil. ꝓpterve
eiſ neceſſitaſ. ꝓuocãdi. Cetendo neni ecd tamẽ
lo uerſati ſũt:ſiũ ꝓuocauerũt.ꝗd m ¶Hõ pmiſſit.
tñ ſi pauꝑtaſ eisñ ꝑmiſit.excuſa appellare occ.
taceoꝝiopia.ſʒ⁊ ſi teſtato cõue 6Bnorcnd
nerũt debitoꝛẽ:ut ſi ipᷣe putaret: delt. ſic . de of.
appellaret. puto excuſatõe eis cõ blel ne Fe ſ.
ſtare. Dolo ãt facereauidet᷑ quiid cde.l.ſ quis ad
qðpᷣtreſtituereñ reſtituit. ꝛoin verl. penu e
de ſi tibi mãdaui ut hoĩeʒ emeres paeſt. nec creu⸗/
eũq; emiſti tenebenismihiutreſi a urſ. O wnu
tuas. Sed et ſi doloemerenegle⸗ I.
xiſti. Foꝛte.n.pecũia accepta alij ldem üpboe
ceſſiſti ut emeret:aut ſi lata culpa lbereni⸗ Fepe.
foꝛte ſi grã ductꝰ es paſſus aliũ e- p¶Eutaret. ſc
mere mihi tenebens. Sʒ et ſi ſer a eräcun
uus:quẽ emiſti fugit ſigdeʒ dolo dalidaz eſſe.
malo tuo:tenebeꝛis.ſi dolꝰñ inter q Dolo aũtfa
uẽit nec culpa:ñ tenebeꝛisniſiad lũpſmi ſi ſe
hocut caueas ſi in ptãtẽtuã ꝑue/ l. dob. er . t. il
„ . . i.in fi. et.j.de ꝓ
nerit tereſtiturũ.ſʒ et ſi reſtituas: ba lonenſt.
et tradere dẽs:et ſi cautũ eſt ð eui rg Biquidẽ do
ctõe rei:ł potesdeſiderareuttibi ruor berau⸗
caueat᷑:puto ſufficẽ:ſi mihi hãẽc nitiin bacactie
actõz cedas ut ꝓcunatoꝛẽ me irẽ vt. Ce. la peu
meã facias:nec apliꝰpᷣſtes quã cõ ( Caneas. ſic.
Z.ti.i.ſi ſiue.co⸗
„ tra.ſo.ut ibi.
t Er ſi reſtiruqs.i.reſtitiẽdi facultatem habeas. azso.
aA erni igae exẽpto noie euic.ut hic.et.S.e.l.i..ſi liber.

ozuons de
((imn
innd

.
(ri ſnnit

ielenite

asnille
Alroͤltberes
ſtöͤdepigee.
ie⸗ ſſia..

4 15. de i.
(otqviremn

1ſe.
Ftcräntch
Keiüntonen

fidierſde
ligis
Eexſlkctt

Nlibrtli

ht inſti

ig end ſ
ligüſnean
Münter

eddrinn

Cſoltiäbe

Attlann,

mngnn

Deng tc,

Elninmni⸗
id ginn
finng

rin! to

lne⸗

nabglſe,

ſsi

Uueen
Dennr de

mbine⸗
cheinng

r.

e

.

4

Acct.

Reroret
hanatnse
hiaen

liuid e;

ggella

Rpena

Ndil n k

ſtl opene

nibe.

fine
Dcle.
Droptitk

lptnsp

ſcee e
lcinsſd
Ldetpſa
ised
iennlan

us ſg

teren ;
tſönlim

li nͤck

Eſieſw⸗
en ioneOn

Neſdecui
rin e⸗
mnel
olädtn
lneitc
unche
Nelo ült
ondo

etſde g)
arki
igitidd
W
erdti
bocoche

CelA
nenſ
liſnrni
ſorh..

ice
nune/
goli⸗ .
aun

5 Oiſibil ampl

t
nindeſtdi
e ded
aluentaer

DoIen
ſnüboritc,
toaſt.
delfei
niluſ

nni

xvij.

rei ven. ſi vero:et facit. . de bere. ven. l.i. in pꝛin. —
em. ꝙ dixi in ſeruo. S. l. ꝓxi. ſic ut dolus et culpa ueniat⸗

ð. immo ampli. quia renet de leui culpa:et de leuiſ/
ſima. vt. C. e. a ꝓeuratoꝛe. ꝗ eſt õ.ſo.nihil ampli.i.nihilominꝰ.vel

nibil amplius. i nibil. ꝙ lit meli izm Jo. vel dic boccalu qñ diligen

ter emerat:etoĩa
fecerat ſolũ aũt
reſtabat retradi
tio ð ſolo dolo
tenefqꝛ ipᷣm cõ⸗
mittit nõ reſtitu
Edo. ut.S.e. l. ſi
ꝓu. S. dolo. aʒ.

a Cauen pt. ꝙ
ſp iure Zcius fie

n dz. ut. j. de ac.
emp.l.ex empto
S.inde neratiꝰ.
b —
u

cuz uſuris da

eBiue non. ut

i. e.l. F. ſi manda

d Lucrũ ſentiat

ut.j. e. l. ex mãda

to. et. S. ti.i.l. ſed
et ſi nõ ſit beres
e ¶ Lonueniet.

vt. S. de pig. ac.

ſe. 7.8. de neg.

geſt,. at qui natu

f CFrequétat᷑ qð
eeſt etiã in bone fi
ei iudi. ut.j. d e
ulſuril. l. i. Z.

de neg. geſt. q ſi
ne. ſol. bic palã

accepit. et in ſuũ
uſuʒz ↄuertit: ibi
clã.et iõ in cẽreſi

mis tenet. vt ar.
ſ. de admi. tu.nõ

exiſtio.l ibi ð biſ/
gqui publica mu⸗/
nexra gerunt.
g Deniq; uſu /

raſ.ſ.vſurariũ ⁊
ſoꝛtis. qꝛ uſura

fſcã ẽ ſoꝛs.vt.j.ᷣ

gd mi. tu. l. tutoꝛ

qᷓ. . ſi vſuras.
b Di qs. ut ab

actoꝛibus.i.ſer/
uis caſtaldioni
bus. accur.
i¶ Demutua pe
cunia. boa rõ. q

d. 9 eſt obligarꝰ

ut pncipalis de
bitoꝛ nõ põt di⸗/
ci obligar ſicur
mãdatariꝰ ł in⸗
terceſſoꝛ. vt. j. de
duo.reis ſi reus

et facit. S. e.ſi re

iin ſtipula

1

hil eĩãpliꝰ qᷓ; bonã fidẽ pᷣſtareeu

ſecuturus ſis (· Aulus.
Etuoẽt factocaueredbes
Bemqʒ et in fu⸗ ¶ p.
do ſi fũdũ emit ꝓcuratoꝛ.ni

opoꝛtet:ꝗq ꝓcurat.ſʒetſiðſi anita
te ſerui ꝓcuratoꝛi cautũ eſt aut ca

ueripᷣt: aut ð ceterisuicijs:idẽe/

rit dicendũ.aut ſiculpa cauerinõ
curauerit:cõdẽnabit᷑. Si ex füdo
quẽ mihi emit ꝓcuratoꝛfructꝰcõ

ſecutꝰ eſt:hos quoq; officõ iudi⸗

cis pᷣſtare eũ oʒ.Si ꝓcuratoꝛ me⸗
uspecuniã meã hẽat:ex moꝛa uti
q;uſuras mihi pẽdet.ſʒ et ſi pecu
niã meã fenoꝛi dedit:uſuraſqʒ cõ
ſecutꝰ eſt.ↄſequẽter dicemꝰdẽre
eũ pᷣſtare quãtũcũq; emolumẽtũ
ſenſit:ſiue ei mãdaui ſiueñe quia

bone fi. cõgruit hoc: nede alieno

lucrũ ſentiat.iqð ſinõ exercuit pe
cuniã:ſʒ aduſusſuos ↄuertit:in
uſuris ↄueniet᷑:que legitio mõ in
regionibꝰ frequẽtãt.Deniq; pa

pinia. ait etiã ſi uſurasexegerit ꝓ

curatoꝛ et inuſus ſuosↄuertit:u⸗
ſuras eũ pᷣſtare dẽre. Si ꝗs ticio
mãdauerit ut ab actoꝛibꝰſuis mu
tuã pecuniã accipet:mãdati eũ ñ
acturũ. Papinia.lib.iij.rñſoꝛum

q; ſcribitde mutua pecũia eũ hʒ

obli gatũ.et iõ uſuras cũ petereñ
poſſe:quaſiex cã mãdati: ſi in ſti⸗
2R 2 P= E
pulationẽ deducte nõ ſũt. Idem
papinia.lib.eodẽrefert fideiuſſo
ri cõdẽnato:ꝗiõ fideiuſſit qꝛ dñs
ꝓcuratoꝛi mandauerat ut pecuni
am mutuã accipet:utilẽ accioneʒ
dandã quaſi inſtitoꝛiã.q et hic
quaſi pᷣpoſuiſſe eũ pecũie mutue
accipiẽde uideat᷑. Si cui manda⸗
uero: ut a tio ſtipulet᷑:potero cũ

.

tõe.iſtud ſi.non referturad omnia pᷣdicta.ſicet.ẽ.ad velł.l. vir vro⸗

f. ni malter. ſ ed ad uſuras im qͥ eirca uinculuũ ſtipulatõis non de
emtur. vt. &. denſuns. l. j. accurſMis.

IIden papinia. fidetuſſit pio peocuratoꝛe:

Mandati uel ↄtra⸗

m ¶ Quaſ inſtitoꝛiã.ſ.neg.geſt.licet.S.ð neg.ge.liberto.in pᷣn.et.5.de in⸗
ſti. l. in eum.i.rſſo. n ¶ Di cuimãdauero.ut excepto liberet.vel qpᷣlibet
aliud facit.ut bic ſubicit.et.j.e.qui mandatũ.et.l.ſimandato ticij.i.iñſo.
et. j.de bere.yen.multũ. Oo Dorẽ dederit.ſ.mater aio donãdi qdᷣſemꝑ

eocui mandaui:agere mãdati:ut
eũ acceptolibᷣet ſihocueli:lſima
lim i hoc agã ut eũ deleget mihil
ſi cui alij uoluero. Pap.li.eodeʒ
ſcri.ſi mater ꝓfilia dotẽ dederit:
eaqʒ mãdãte filia:ł illico ſtipula⸗
ta ſit:łH ẽt poſtea mãdati eã teneri
qᷓʒuis ipᷣa ſit:q dotẽ dederit. Si
gꝗseaque ꝓcuratoꝛſuꝰ:et ſui ge
rebãt:ita demũ rata eẽ mandauit
ſiinteruẽtu Sempꝛonij geſta eſ⸗
ſent:et male pecunia credita ſit:
ſempꝛoniũ ꝗ nihil dolo fecit:ñ te⸗
neri.et eſt uerũ eũ qui nõaĩo ꝓcu⸗
ratoꝛis ĩteruẽit.ſʒaffectõʒ amica⸗
lẽ ꝓmiſit in monẽdis ꝓcuratoꝛi-
bus et actoꝛibus:et in regẽdis cõ
ſilio mãdati nõteneri:ſʒſiꝗd do⸗
lo fecerit:nõmãdatiſʒ magis de
doloteneri. Si mãdauero ꝓcura
toꝛi meo:ut ticio pecuniã meã cre
dat ſine uſuris:iſq; ſpõᷣuſuris cre/

diderit:an ẽt uſuras mihi reſtitue

re dẽat. uideamꝰ.et Labeo ſcri
bit reſtituere eũopoꝛtere ẽt ſi hoc

mãdaueri:ut gratuitã pecũiaʒ da

ret:qʒuis ſi ꝑicł oſuo credidiſſet
ceſſare utiq; iqt. Labeo ĩuſurisa
ctionẽ mãdati. Idẽ labeoait ⁊ue
rũ eſt reputatões quoqʒ hoc iudi⸗
ciũ admi tere.et ſicuti fructus co
gitur reſtituere is ꝗ/ ꝓcurat:ita ſũ
ptũ:quẽin fructꝰ ꝑcipiẽcos fecit

deducere eũ opoꝛtet.ſʒyet ſiad ue

cturas ſuas dũ exercuit in pᷣdia ſũ

ptũ fecit:putohos quoq; ſũptus
reputare eũ opoꝛtere:niſi ſalariuʒ
fuerit et hoc ↄuẽit:ut ſũptꝰð ſuo

faceret ad hec itinera:hoc eſtð ſa
lario. Idẽq; ait ſiqd ꝓcuratoꝛ ci
tra mãdatũ in uoluptate fecit:ꝑ
mitttẽdũ ei auferre qð ſine dãno

—

4 Fuerit.datum pꝛo ſumptibus azo.

pᷣſumik:niſi cõtadicat.
ut. S. de cõdi.inde.l.cũ
bis. F. pe.et facit. j.ð iu
redo.l.mulier oĩa..fi⸗.
et. . de neg. geſt. l. Pe.

p Giquis ea qͥ. ſem⸗

pꝛonij.q ſempꝛoniꝰ ro⸗
gatuſ dixit ſe interuẽta
rũ utↄſiliariꝰ:ut ſequit᷑
ſiz bmõi rogatõ quo ad
monitionẽ fuit:unò nõ
naſcitur obligatõ.vt di
xi. S. e. l.i. F. i. Item ſe⸗
cus ſi i fuit admonitio
ſimplex.ut.ſ. de admi.
tu. ticium.i.reſpon.⁊.S
de exer. ac.l.i..ſed ⁊ ſi
pꝛopoſuit.
imandauero. da
ret. ut. S. e. l.i. . et ſi pe⸗/

r ¶ Penculo. boc actoẽ

ter dominũ et ꝓcurato
rem. nã ↄueniẽdo ð pe
riculo tacite et de lucro
conuenin uidetur. vt
ar. S.cõmo.ſi is..i.iẽ
opponitur ſi credit con
tra uolũtatẽ domini fe⸗
cit ſuo periculo.et ideo
vſuras lucratur.ut.j/
ſoc.ſi vnus.S.ſi vnus.
et ſic v coꝛrigi pꝛin. vel
referi:agatur verbis ut
bic:au tacite.ut in pꝛin
cipio.et illa pꝛo ſocio a⸗
lio caſu dicit.

8Igdem labeo agitur
reſtituere et omnia que
ad eum nemiunt occaſi⸗
one mandati.vt.S.e.l.
F.i. et. S.ð pꝛocu. l.qui
pꝛopꝛio.S.ᷣut in ceteris
et. j. e.l.ſi vero nõ remu
ne. F. ſi mihi. et. S. eo. ſi
pꝛocuratoꝛem. S.finali.

t ¶ Eum opoꝛtere hos
ſum pius. et ſimiles re/
putat pꝛocuratoꝛ ut bic
Zrem ſocius.vt. j.pꝛo
ocio.l.eum duobus. F
ſi quis ex ſocijs. Item
tutoꝛ ut.j.de adminiſt.

tuto.l.a tutoꝛibus. F. fi

nali.ſed quid ſi erat ru⸗
ſticus qui eques iuit.
vel quid ſi pꝛope erat
Reſpon.non repetit cũ
conſuetudo ſua ſit ſer⸗
uanda. ut argumentuʒ
ſupꝛa de pigno.ac.l.vł

vniuerſo:us. Accurſius

floꝛentinꝰ legũ doctoꝛ.

Ei auferre. nõ autẽ reperit. ut bic. ſic in actõe de in rem ver vt. S. de in rez

ver.l. ij . . ſi ſimutuas. ſit et i geſtoꝛe nego. vtð. de neg. ge, ſi qs negocia. as·

a Acmlttit. . tñ dãdo miu poſſet bri bis abraſis ⁊ coꝛraſis.vt.S.ð rei
vẽ.l.ĩ. fido. b ¶ Fideiuſſoꝛes. actionẽ.neq; enim pꝛobibeniur bonam
fides agnoſcere ſieut nec tutoꝛes.vt.j.de admini.tu.quotiens.S. ſicut.
a Excepnonẽ. competentem. accurſius floꝛentinus legum doctoꝛ.
b UMinus boneſtã. maxime.nã idẽ ſi bõeſtã.et ſic nõ obſtat.j.e.ſi fideiut
pe. et.l. fi. F. ſi mulier q̃
eſtõ.ſjm quoſdã:tu dic

udi. domini fiat: niſirõem ſũptꝰiſtius
ſzm aʒzo.et meli: eẽ ibi

ſpãle ĩ.l. ad velł. qꝛ nj it . Ildelun 4
Besr es cHhani datoꝛes: ⁊ ſi ſine iudicio ſoluerit
1 . 2 2 5 — . — D„ .
uniand ius npeantt ait ſi fideiuſſoꝛ er ſua yſona omi⸗
aetoꝛ cũ fuiſſet fi e
ſoꝛ ꝓ aliquo. vt. . qᷣſ ſerit Accpione : re/ unn potu⸗
q; iunis. .ij. .ſi uin it: ſigdẽ minꝰ hõeſtã hꝛẽ eü man⸗
adti ta dſonale pa⸗ dati actõem. Qð ſieã qreꝰ utipo
4 7, C 2 „ — L. 2
ſi oderʒ uineze eirin tuit:ſi ſciẽs id fecit:ñ hitu man⸗
dignitate. t ad ülu.jj. e⸗ arrtszem: ſim’ ſr fac
tievennſug dati actõem: ſi mõhabuit faculta

tẽrei ↄueniẽdiꝰ.deſiderãdiqʒ ut
ipᷣe ſuſciꝑet potiꝰ iudiciũ ł ſuo ł
ꝓcuratoꝛio noĩe.Si fidiuſſoꝛ do⸗
natõis cã acceptũ factũ ſit a credi

vñ pꝛima verioꝛ.
c Aiponur bane ip
ſe non. et tũc bñ ſequit

ſi mõłc.vł aliter ⁊ ſub/
audias.j.maxĩe.et ple⸗/

eee eſinaeſt toꝛe: puto ſi fideiuſſoꝛẽ remũera-
quedam. accurſius. re uoluit creditoꝛ hꝛẽ eũ mãdatia

d ¶ Koͤueniẽdi.i.denũ⸗

¶ Koͤueniedi.i. denu/ ctõnẽ. Multomagis ſi moꝛtis cã
tiadi coꝛã teſtibꝰ.vt.S.

acceptotuliſſet creditoꝛ:l ſi ei li⸗

e.ſi ꝓcuratoꝛẽ.S.ſi igno 1 .
ee at Kaläis. beratõʒ legauit?* ¶ Pv Omp.
E. con „ 4— — - „ .
auss reenriibeav. ¶.Jei cuidãnat? ex c fideiuſ
enagalt genone t ſ. ſoꝛia fuerã:heres pꝰea exti-
tcu eni vr ſibi a e ex RZ — „ „
eo ꝙ iã ſibi tantũ ſeruie tero:hebo mãdati actõzup.
Ktr .5 denrre, ſed ueronõ remũerãdi cã:ſʒ
et ſi lege. S. cõſuluit. v iwafi I, &Ie
aglt ac ſi ſoluiſſet. pꝛicipaliter donãdi fideiuſ⸗

8 6 Tegauit. vocei ſut ſoꝛi remiſit actõz mãdati eũnõa⸗
