ce mutua ꝑtẽ nexu pignoꝛis libe

Dpe diuiſiõis extiatoſ nõemẽ
di ſʒ diuidẽdi aĩo pᷣcijs aſcriptos
uideri placuit.quare ſuſpẽſa ↄdi
tione moꝛtuos tã heredi qʒ fidei
cõmiſſario deperiſſe. I¶ Deʒ
mponius philadelphꝰ
otis cã pdia filieqᷓ; hẽbat

latio.qꝛ factũ fuit teſtiñ nec hiccaueratut cõferret.ſecus bodieqꝛ ſp
fit collario rã exteſſõ qᷓ; ab ĩteſtato.ut. C. decoll l. i.et autẽ. ex teſtõ.
m putarem.iudicati.ut et.j.man.l.fideiuſſoꝛ..in oĩbus.ſe/
Acus ſinõ eſſet lata iʒ ſolutio facta. ut in fi.buius.l.et. C. de iur.
et facti igno.l.ſi poſt. item ſecus ſi ĩ verba interuenerũt nõ aũt ſen
tentia. nec ſolutio.ut.s.de pac.l.epiſtola. S
Pp ¶ Nudicium.i.actio.ſ.uere.ut.s.e.i.i.ſed tamen lis eſſe poteſt.

q ¶ Coͤdemnatus.ſ.ooberedi.et eſt ſicinſti. de vul.ſub..fi.ar. tñ ð ẽ

buic dicto. .. ſi cer. pe. ſi et me. in f. ay. item . C. de inr. et ſac. igno.

Familie berciſcunde.

1

Tpondio iti ſiñ iudice facta fuit xr n altero. ut neut ſoluẽs repetat
tiam cõditio. ſ. indebiti ꝓ vna dimidia.ſ.pte mea quã volui in eũ trãſ

erre et nanſtuli. ꝓ alia vero dimidia quam putabã eſſe ſuã dabitur condi
tio reſpectu poſſeſſionis nõ dñij. nam cũ rem meã quaſi tuã trado nõ tran!
fenur dhiũ. ut.j.de cõdi. cau. da. l. de gi. F. ſi q̃s quaſi ſtatuliber.et ꝓ bac er

in poteſtate tradidit: etredditus
eoꝝ genero ſolui mãdauit an ea pᷣ

cipua filia retiere poſſit cũ oẽs fii
osheredesiſtituiſſʒ:querebat᷑ iu⸗
ſtam cãʒ retinẽde poſſeſſiõis hrẽ

filiã ꝗ pater pᷣdia de ꝗbꝰ quereba

tur: dotis eẽuoluit et mioniũ pꝰ
moꝛtẽ quoqʒ pꝛis ſteterat.rñ. Fi⸗

liã eteni que nat̃ali agros tenuit
ſpẽdotis:cꝰ capax defẽdi fuiſſet

Em putarem te Au.
Acoheredẽ meũ eẽ:idq; uerũ

nõeẽt:egitecũ fa.her.iudi.⁊ a iu
dice inuicẽ adiudicatões et cõdẽ⸗

natões facte ſũt q̃roreiueritateꝰ
Y ninũ. nã appellatione

gnita utꝝↄditio iuicẽ ↄpetat:an
uẽdicatio et an aliðĩ eo ꝗq hereſ ſit
ẽt aliud in eoq heresnõ ſit dñdũ
ẽ.rñ.ꝗex aſſeheres erat ſi cũ pu⸗
taret ſe titiũ coheredẽ hrẽ: acce⸗
perit cũ eo fa.her.iudi.ꝰ cõdem
natõibꝰ factis ſoluerit pecuniaʒ:
quoniã ex cã iudicatiſoluit repete
renõ põt:ſed tuuiðriseo moueri
qð nõẽ iudi.fa.her.niſi inter co⸗
heredes acceptũ ſʒ qʒuis nõ ſit iu

diciũ:tñ ſufficit ad ipediẽdã repe

titõem ꝙ; ꝗs ſeputet cõdẽnatum
qð ſi neuter eoꝝ heresfuit ſʒ qua

ſiheredes eẽnt accepint fa.herc.

iudi.ðe repetitõe idẽ in utriſqʒ di

cẽdũ eſtqð diximꝰ in altero plane
ſi ſine iudice diuiſerit resẽt cõdi⸗

tioẽ eaꝝreꝝ:que ei ceſſerint queʒ
coheredẽ eẽ putauerit Ceuola

NHi fa. her.iudicio agit: ñ
õfitet᷑ aduerſariũ fuiſſe co

heredem ſumm. ¶Aulus

go eadẽ dimidia datur
mibi rei ven. ex quo do
miniũ nõ tranſtuli.non
ergo teneoꝛ de euict. nã
tũc nõ euincerẽ.ut.j.de
euic. l. vendicãtẽ. et de
bac euict. diximus.S.e
beredes. S. pe. et. j. ð ᷣ
bo. ob.qͥ rome.iĩ fi.acc.
Vi familie coͤfite⸗
r.ſ. eoipo ut ſibi
ſ.piudicet pinde ac ſiꝰ
feſſus eſſet in iure.niſiĩ
cã pſiſtat vſq; ad ſm̃aʒ⸗
.ut. S. l. ꝓx. que eſt õ. uel
nõ cõfitetur ſi ꝓbetõri
um eẽ. ut. j. de cõfeſ. l. R
catetur.uel lis bic non

ecerat cõte.et ſic poꝛirigẽſ

lib ellũ nõ pᷣiudicat ſibi

Acius.frẽs maſcu
inũ concipit femi⸗

fratris ſoꝛoꝛe cõtinetur.
ut. j. dele. iij. luciꝰ. F. q⸗
ſitũ.et. S.ð pac.tres fra
tres.

xMi. ſ.curatoꝛes.

? Singulis. adultis
a ¶ Patrimoniũ.i.eoꝛũ
bona.nec.n. eoꝝ pater
deceſſerat.alioquin fru
ſtra pon eret de emãci /
patoe. et qð dicit diuiſe
rũt.ſ.quo ad geſtiones.
et fructuũ ꝑceptõe ⁊ ita
ꝓ nulla hẽtur in pᷣiudi
ciũ minoꝝ.ut.C.de ad
mi. tu. l.ij. nã et. j. ſubij
cit.pᷣdioꝝ cõiũ.vñ ap⸗
paret ꝙ ꝓ pꝛietateʒ no
uerũt dinid ere. uel dic
noluerũt.ſʒ n potuerũt
ut. C. de admi. tu lex q̃

izm azo. Diuiſerunt. caa

ratoꝛes.
be Rccepiſſet. de reddi
tu pᷣdioꝝ.accur.
c¶ NHullam.imo viõtur
qð ſic. ut.S.e.itẽ labeo

i.r.q ẽ ð ſo.bic ſoꝛoꝛꝛsp

tẽ ſuã cõſecuta erit iõq;
nõ agit cũ fraterſua poꝛ
tione plus nõ babuit.
vel ibi plus ſua ꝑte ba

buit. bic nõ. boc nõ va

let. vel ſpãle bicĩ pecu⸗/

nia. ut et illud.j.ſi cer. pe.nã et ſi.S.fi.ſecꝰ i alio tbeſauro.uel ſo.ut ibi.acc.

dNApꝛetoꝛe.plerũq; poſtuſatur ut.C. de ali.p.l. fi.
pte heres.patiebãtur.a quodã q agehatõ oẽs peti.bere·
a ¶ Et obtinuit.ſecꝰ ſi pdid erit qꝛ tũc ſũptus nõ repetit.ur.j.iu.ſol.iax tñ:
S. in bac.ſed ꝓcuratoꝛ cũ mãdato indiſtincte repetit.ut.C. mã.l.etſi öᷣriã.
quidã tñ dicũt ẽt geſtorẽ ſuccũbentẽ repetere.ſi vtiliter cepit difendere.licʒ
malus ent ſitſecutus.ut.ẽ. de neg.geſt. ſed an vltro.ꝗ. is qui.ſecus ſi nõ
vtiliter fuit ceptũ ut fuit in.d. l.iu.ſol.iã tamẽ. . in bac.ſed pꝛima placet.
b¶ Amplius.põtn. eſſe ꝙ no. tſi pꝛius q;; coem ejm ſuſciperet ꝓ ſe ſala

. toꝛe. pſtat. in
im a teſta in tua p a.
dum bicet e.ſi qu
atum. vnus. alteri Piter §. linanam
atum eiſi in f. j. e.l. el oꝛd 1 ibus.
elkanraſun eunhug r
e alias re / i iiucle ſcie
lus ece⸗ 5 mcol⸗ 4 Poteſt
ñ aliquid ſolc ens nintkatui “
eit neroptul M
eypeſat⸗ geſt. it ſia lcp̃ſumt maio
iſerit et eyp eneg. d au ſed bicu riõ
nd
ſand.n qꝛ p
ſum.

ASe
nibꝰ a⸗ ſis.
1020 dcis.
lle S
. E .— 2½ „ ati .*
pᷣſtari ſe 4 i ri
iarij dena. . ſẽ:an . cũ zi⸗ deiche. r
i‚·ueſſtiarij rsi Sricalti rihns tuin
aci⸗ u ifica neſtiano dceſſe ta co Nhrenaue
ſenad. Pcho⸗ branorhe eg nrn ds e reit
2 — . . K Ne 63. 1 .
= cnager Ghafu gaepeſbars aie. agarsgu
cius 6: Tadu ecaser ch'⸗ Eutile nleghlaf ſüp⸗ Ppat⸗ dinige
ercderer u ati a Raachke ſ aece nind ualimata rei wache dcden
ie — erũt. sſinse Ile er k. r tüe:in 1. Eiliu 5 8. coe ec
3 e es uhlatang loc nan Bausina ni e intadeu⸗ –—
bic i .l. C. dl † tti 9ea oẽ itia ſoꝛo „ li ſii etinẽ 90 ſtaria ia cã u el cõ 4 t kianede
ae ren eor ſtõ. reddi . ea titia :i ap ſʒ t: repe p“n dita Ent ria 0 0 cie
aante Nieſi rec p e:qi pn it: egit⸗ en arelrbep nen⸗
SGen it c. .l. ſe ſit: 7 it q 2, g9 2 p it: fri 5 2 hrgutii . No
anatren füt: epit Pa Hognoe tmi :ͤſin icezh⸗ ina 3 blrn geß e⸗
iane, . ( Kanm 95 dſecr lit pinare gitate itenan 5 eaai r
iee na fue Snö usr te imi e. memn here lter t. dcdH iii.rm. ys iift
9 tas ĩp apd qu 2 luciꝰ . 9 3 ata Pp . ter 2 2 c rtos uni ſoci⸗ 3.53. e. .
lita res. 1ePie momin? qʒd et ue pdio tpater ct⸗ cen be u Abus 5 .ſol. HD
de abard fgipen ſi im titie ñ. ſzm dditu a ſtrat t her nmgl ſtato uto. enn,) h
Teranaht er ille jroan lem. ſ xre ditari Jil ipſu blega⸗ uo teſtato ſblergber ſiue ſolſee
Rauüvabire HH o au. i liꝰe here es g. ſ(ſcri onple⸗ is uiu pat qᷣ lareo ſan „. iiar
, io p ſap a, ſoꝛoꝛi liol ze lio ĩ ide a tario io ab ee ſitenͤtep
peui gaſiſetann actic ci nãa u 4 lla ſo ez icuiq;e ecu it: deĩc ſteph lentob ed
erlen ſt er vo rſilu epit q mull Id un cup ceſſi ſit röͤmiſſo agt ð5 Ge Emnh
ta tñ liter tu öͤ acc ret: 5. ha. ci de clio hũ tro cöͤmi deq r te
liter defũci eiñt rfũc ze ei 2 tere Etisa p ſo⸗ mäut dip ittere ũ ſolũ di. ſoil. Hige. “ ffugmn
lurats ur aral⸗ oꝛtoe u ↄpe limẽt qᷓ; ſo⸗ le m⸗ nidq aumi ad eũ ñ. 6 Eceten ſedi inti
vot. ut, a er . . eanic mã ero t. rñ 18 tberedi aubunr
Pigrngr uri f. P uerſꝰe cꝛetis ſſe dicer Ce. ſitũ 93 ranu fuera „. 14 ö ſunt tex be 9 Ucladne
kie ad ſ erde cepile idiã ðto uspꝛi tieat:a at? troſqʒ: nͤne iin relo Mud. .
Lons F.ß fde. apu . liꝰf apte tut iebã fili culi et ac⸗ dacte nanrango t i⸗
Paile ſa iualse e ñtñ ebateinen, ENene ſelcſe Rias Pauliib et enint zr —
nebg eue pter Es ſcep te⸗ m ea qr rfi irma hʒ tnstat ſcatö nhti
Naͤnuin. kc X gedin bete⸗ ſ rite 69fir ſq; der e Eanalear Ffwilg
ineino e ſe is böͤiſ: qu⸗ oꝛtẽ ſab eo tẽ pᷣ Date 5teſtõ nnſalg de me leeans tmil
nõ fſlia Fen at pat tis b iultã m Eſuã vi lit Rnac du P'e lterue Arafelamo chchec⸗
des, ſol nBo tur o heres ꝑ uũ fac doli e d alien ſtiner aret: filio dictean ldicut Echele
iis. Etõe. ut. . it co ſüptt ñ an⸗ A⸗ utes lꝰ ſuſt nutua ia 9 Beregüne l
ꝓfe uẽ pap̃ᷣ u C ptẽ aſitu ẽ eroga Lr :ſo la! Eſu pdi = per . hiündinnf
eent. cũ duo onius bat:n ebat. ¶ ircoãpl efẽſa . hẽb ſ pe 19 pſẽ data! oſ⸗ Soge . intſicin
aenonecht 6 re uolel ſi idci cã de lſerit filijs cñ cl/ ꝗ: noꝛi Efiliꝰ p 6 lve it Naüen
aidehon ſi nit ater: pigne idẽ her uo p oirerut Wabarn
er. Et anped ſta r. m. quo ſi om éda it pat an fa. . rntge F. Nyn .
0 ngipten nocer ðipi ü. ſʒ cipi eſ n . auer. dẽpᷣ qro an f⸗ di⸗ u edidi itatis ſot⸗
pblice. tm̃ ſj eẽt: ptuũñ. re e 16 ea uit: qro al ta ſey di WHS
icdeſünn — noarizne⸗ Japigos ahar An
dã ideba oẽita biñ 1. cep. ꝗ ſ. Intelſ jon 9 Pi⸗ ituſ⸗ pdia qd eia . beredé. inſa lsn
Kernhienbe =èð H Reins, iace. t, infiin
arage cllgaian raſkntenn 4 Gpe eitenſan urrogt M an
q aarnchite codicil iuiſit:it et giuu ſzʒm ſtr ſtadũ p̃ſtan iſtitut eſtitu raltocad dn mins
pleg ſtatoꝛr. emaner 5 rol dir eliqr „ at. m. aſſet depᷣ õeẽpᷣ es iſtit zre f 2 erſuü fru / „ N
no te Fdeculoneſ. libe filiereli redẽ iſũ relig lla ent n ſſe her⸗ aliqu ger cziiviih k Mntzcen
legaid ipeen inie. oqua Eofer l idiuiſü i colla eJera hipte nosg⸗ lic eſ e. Kuni⸗
legaßi kleerne, lii idotẽ i ðfũc Btatẽ it mi iũ rcẽ iter .E. poſtlitẽ. it bo. to. lori n
Krktc roꝛ fr onerẽt alitkesfigi r. 18 unli e . aeſſ ber ecee iila R
rne abannere dicl aaieS aiiinne ere utilei .„ emici
dpanapa uleeli re tisc n. :ci uoa ds. e uti lußteetevn —— ſterſeget ut⸗ſt.
fa erſ depe leg . bedo rata ſue qn denos flpo gnoemaruut, eldaten Aoren
ric er ve pe⸗ . t dit: qe 102 mosd aaionlu ⸗ bergegtann dinpo p a
et.ij. et aceur. ſit. l. in de In dien loie den ane uel ꝙ hered nã cũ locup iſta idẽ ꝓuoc
ſ aerdloſt idẽ ex ioꝝ noĩe fi. lll!. qu ies ſeco erat. tu 6 et in iſ lü. H 4
A 6. na ß eion ia nedcen
c ſihõ eẽ pᷣſts olun⸗ en. F. d in li t. ziſ enerun fi. et. . ut 7.6.
Fnbo⸗ ſ P di urn a Eik
ul.. D te. ſ. .l. fi. deat dicio que
catur. u ſcigelierp enta ur. pa lins. ut.ſ c iuc
as. in er aene rtosin gimnauſüe ui bo
Re gtzerkrt⸗
m et ira a 16 r
ut ſinllo n 6 ergo ten
Aaiazger, .
con

D —

ven
luſlis

iheſfn

Nathe.

plinen
ſdeilein
fnidanr
de heſi

bceteris inuitis poterit: I unꝰ arbitrũ poſcere. Au.
TL rcshn ache⸗ di. agi põt. ut res dũtaxat qᷓ

neſeſßſd
aduicet

eode,

Eles c

berun
inalglidse

odii

BareNn

nöpenäͤti

diiul ai.
beretinre
eaſel.

ſic,

7

NcolcSn
1s
to H fſld
etpetd .
, ſenolan
lenrtiocd o
ſſoagltdad

nocgeg

Decctens

ſunbant
ehfinabe

tane ta

Galeerdep⸗
z depebe

Stunt.
Modiaid

izlepne⸗

ſrſana i
itglenn

Güvediel

8.
Glabſis

Pnrdini

in

Hereſan
fien
4040

. —

locnf
nſuiſfüen
zinſe
aſi⸗

gie⸗

NnS

glisſtni.

b Od
enm

Hecimus

edã mir aiudice appellauerat qd Aul?.

iceret eũ de diuidẽda heditate int ſe ⁊ cohẽdes
ſitũ res:ſz ⁊ litoſ diuiſiſſe alimẽta ꝗ dari teſtatoꝛ cer⸗
tiſ libtis iuſſiſſynł lo eĩ iure id eũ feciſſe .exdiuerſo m̃ð
bat᷑oſẽſiſſe eoſ diuiſiõi: amltiſ ãniſ alimẽta ſm diuiſiõʒ
Pſtitiſſe: placuit ſtãdũ alimẽtoꝝ pſtatõi: ſed etillud ad⸗
lecit nullam eſſe libertoꝝ diuiſionem. “Omp.
ita legatũ fuerit uni ex hedibꝰqð mihi dẽs pci
pitoofficioiudi. fa. her. ↄtinet᷑.ne ab eoqd cohẽ⸗
esexigãt:nã ⁊ ſi qð aliꝰdẽret ꝑciꝑeunꝰ iuſſꝰfuerit offi

cioiudicisactõeʒ rei pſtare dẽbũt ꝓpoꝛtõe cohedes.
Kbmufa ho vun perue tᷣ. nã ꝓuocare apð

iudicẽ: uel unũ heredẽ poſſe palaʒ eſt:igit ⁊ pũti/

eon cõesſũt :ct cãe ex hisrebꝰ pẽdẽtes in iudici
um uemãt:de censuero in integ.ſit fa.her.iudi.Sifa.

her.uelcõidi.actũ ſit:adiuditões pᷣtoꝛtuet᷑: exceptões

aut actões dãdo.Si cohẽdes abñũte uno cohederẽ uen
diderit: æĩ ea re dolo fecerint:q plꝰ ad eos ꝑuẽiret: uel
fa. her.iudi.pᷣſtabũt ei:ꝗ affuit:l heditatis petitõne.
Fructꝰ quos añ adi.hẽdi.ex füdo hẽeditario hẽs capit
nõalit fa.her.iud. pᷣſtare eũ iuł.ait:qᷓ; ſi cũ ſciret hedi⸗
tariũ füdũ eẽ eos pᷣceꝑpit. Qui fa.her.et cõi di.et fi.re/⸗
gũ.agũt ⁊ actoꝛeſ ſt:⁊rei ⁊ iõiurare dñt nõ calũniãdi cã
litẽ itẽdere et nõ calũnie cã ad infitiatõsire. Qð ex fa

coſuounꝰ excohedibꝰex ſtipulatõe heditaria pᷣſtat: a
cohẽde nõrepetet:ueluti ſia ſe hẽdeqʒ ſuo dolũ malũ

ad futundᷣfũct ſpopõdit: ul neqʒ pſe:neq; phẽdem
ſuũfoꝛe q minꝰꝗsagat.imoet ſi relig ꝑꝑ factũ uniꝰte
neri cepint:qi ↄdi ſtiplłatõis heditarie extiterit:hẽbũt

Familie bereiſcunde.
i.l. ij. F. f.. et. . de indi. l in nibus. r Intẽdere uel intẽdiſſe. ut. C. de
iura.ca.l.ij. J.i. ſ¶¶Mõ repetet. ſic et. . de re. iur. l.qð qͥs. et. S. de noxa. (
ſi cõis familia. ¶ Egat. i. actu vtatur. uq ſHebũt. ur et.j. ve edil.e⸗
bic. l. ꝙ ſinolit. S. pomp.et.j.de ver.ob.l.ij. S.item ſi exfacto. D

x Siqͥs ſtipłatꝰ fuerit.i.a pcurator.l.ab ipo titio ꝙ ꝓeuratoꝛ ei facturꝰẽ

V Ziriũ.ſ. eũ. cuiꝰ noĩe

tele ergo et dotem pᷣcipedʒ: quia
onꝰ mnrionij pꝰ moꝛtẽ pris ſuſti⸗

nuit ⁊ita ſ ceuole uoch noſtroui
ſumeſt. ◻999 Qmponi?.
LE iudi.fa.her.ulł cõi di. li

dũ resiĩ arbitrio ſit:deiure
p̃dij ↄtrouerſia ſit placet oẽs eos
int᷑ quosarbit᷑ ſũptꝰſit:et agereꝰ
et opꝰnouũnũtiare ꝓſua quẽqʒ

pte poſſe.⁊ cũ adiudicatõs ab ar
bitro fiãt.ſiuni adiudicet᷑totꝰ fũ
dus oʒ caueri ut q ex his actõibus
recepta fuerit reddant᷑:aut queĩ
eas ipẽſe facte fuerit pᷣſtent᷑:et ſi

cũ resiniudicio eẽt:eo noĩe actuʒ

ꝓcuratoꝛ agebat. uel ſi
aliter ut modo dixi.
3 (Veneri.ſ. ꝓcuratoꝛi⸗
kłdic ſtipłatoꝛi ſjm pᷣmã
a ¶ Per nituʒ. ur et. ſ. de
ver.ob.l.eadẽ.S.catho
in fi. S. etidẽ in alijs pᷣ⸗
toꝛijs ſilibꝰ. ur. j. ad. l.
fal. penales.S. iuł. ac.

bAſuſfrucius. põt. ſ.

coberes a coberede.

c ¶ Et vᷣm eſt. imo nõ ẽ
vm.qꝛ ſuã ꝑtẽ potera
liberare.ct ſine ꝑte co⸗
beredis.ut.ſ.de vſufru.
le.l. ui vſumf.q ẽõ.ſo.
bic de rigoꝛe iuris ibi ö

cedtate.ſjm. R. et ar. . ð

cõdi.etdemõ.l.pe.S.ð
illo. uel melius põt dol
ꝓ bte ſolui.et vſuſfr. ꝓ

Hierit: eſj ſeoni SFaprzuos te deſinere eẽ. ut ibi. ſ
nofuent: eſegi ntegra actonez tñ nõ cõmode liberatur
cui totꝰ fũdꝰ adiudicatus fuerit: vna ps ſine reliqua.cũ
facta diuiſiõe ꝓpꝛieta⸗
tis inter cohr̃des obrin

gentẽ poꝛtões ꝓ ꝑte liberare cõmode nõ potuerũt. uel dic tertio agii fa.ber
aiſ. qꝛ res pignoꝛi obligata liberari ꝓ ꝑte nõ poterat. ut bic.et.ẽ. e.beredeſ

õ venit.iõ qꝛ diffiteoꝛ mibi eẽ còe ex brdiraria cã.quare aget᷑ uel rei
en.uel publiciana. ut ar.j. de excep.l.fundũ.et.l.fundi.et.S.e.l.i.ac.
fDolus nõ venit. ut damnani poſſit ut ex ſuo ꝓpꝛio cõmiſſo. uenit tamẽ
ut dãnetur ex ſerui delicto nõ dico fa. her.ut.S.e.et puto.S.fi.et no.j.ꝓ ſo⸗

idẽ iur.ł ab vſufr. poſſet ꝓ pte libare. utin.l.õria.ſi qð conrendis.
id quod commune.cum tu non poſſideres.

Vin vita pr̃is.quo caſu cepit pſonaliſ actioð pꝛẽm qʒ beredes dabitur
tũ heredes erũt an poſt et tũc incipit filiũ tim̃ cũ ipᷣe poſſit dorẽ recipe. ſed

cdo de illo. et. S. de nox.cũ ſeruꝰ uel nõ venit moꝛtuo ſeruo uel alienato.ut.j
I maritus. diſtinguitur an fuentfactũ diuoꝛtiũ ide fur. ſi ſeruꝰ cõiſ

—

fa.her.iudi.aduerſꝰ eũ:pꝑꝑ quẽ ↄmiſſa ſit ſtiplatõ Si pꝛimo caſu ut cũ nõ bẽatonus poſt moꝛtẽ b ¶ Actõeʒ. natã ĩ vita ſoceri

gs ſtipłatꝰfuerit titiũ:hedẽqʒ eiꝰratũ hiĩtuꝝ:et titꝰ plłi
bohedibꝰrelictil ðceſſerit:eũ ſolũ tẽri:ꝗ nõhũit ratũ:⁊
ſolũ ex hẽdibꝰ ſtipłatoꝛis actuꝝ.a quo fuerit petitumꝰ.
Nſuf.uxoꝛi legato dõec ei doſ ſoluat᷑ ꝑarbitrũ fa.her.
tã id:qð cohẽdis noĩe ex dote ſolutũ ſit:recuparepõt:
ʒut cohẽſ ſoluat effici poſſe caſſiꝰ ait:⁊ ueꝝẽ. Si duo

cohẽdes dãnati ſunt ſtatuã ponere:⁊ altero ceſſante alt

eã fecerit nõeẽiniquũ:iul ait:fa.her.iudi.dare ut pars
impendioꝝ boni uiri arbitratu pꝛeſtetur. ¶ Mmpo.
Aid qð tẽdis ex heditate mihi tecũ cõem eſſe ex
alia cã ego ꝓpꝛiũ meũ eẽ dicoin fa.her.iudic.nõ
uenit. Holus quẽ ſeruꝰ hẽdis admiſit in iudi. fa. her.
nõ uenit niſidñicłpa ĩh erat:qðñidoneũ ſeruũ rei cõ⸗
muni applicuerit. (Mulus.

uxoꝛis de dote actõeʒ pẽdere plane ſipꝰ moꝛtem

os ſequunt᷑:ct anq; fiãt hedeſ ut mnioniũut libeni ut tu

marirus ſbᷣ ↄditõea pꝛẽ hes inſtitutus ſit ĩteri

inidinorii factũ ſit:q;uispẽdẽte cõditõeĩſtitutiõis
ſjeſtpᷣceptõidotislocũ eẽ. jdã fili
pceptõidotis locũ eẽ.qꝛmoꝛtuo patreq̃dã fili ugi õ

ieſcere.: neſcit viꝝ poſſit cõuenire maritũ an nõ.nã ſi beres erit ipʒ p
ereditaria pte.et ceteros cõueniet ſi nõ erit nõ porerit cõuenire.uc.j.ð do.
pꝛe.l. pater do.S.ſi pꝛius.q ẽS.nõ aũt pẽdet qtũ ad hoc.ut nõ bẽat locũ
itẽ qtũ ad boc qn alij teneãtur ſtanʒ et cõueniant᷑ ꝓ br̃ditaria pte.ut.j.ſo.
ma.l.ſimarito..cũ pater.aʒxo.et boc facto diuoꝛtio an moꝛtẽ ſocen plãe ⁊c
k ¶ ANt miele. ut. C. e.l. ij. et. z. e. ſi filia. H. i. et. . de iur.do.ſi is qui..i.et.l.
dotis fructus.in pꝛin.et ꝙ dicit turele.ſ.itime.ut.j.de tute.l.anpe.tutela qt
teſtãria daretur etiam filiofa.ut inſti.qui da.tu.poſ.in pꝛin.
1 Bolrune ſentit onera.aʒo. m ¶ ¶Quãuis.alias qꝛ. n Eenuerit
alias tenuit.et alias ſuſtinuit.⁊ dicẽt modico tꝑe.uel ponit᷑ q;uis ꝓ quia

E ito n arbinoemaiis ut diuidat auut. C. e.l. ij. Im azoe

lNuel adiudicet p¶ De iure.i.de ſeruitute.ſic accipiturinſti. dere.coꝛ.

et incoꝛ. in fi. q Egere.l. cõfeſſoꝛia.ut.S.ſi ſer. ven.loci.g.ſi fũdus.⁊.le
et ſi foꝛte. S. ſi eles r ¶ Miũciare.rõe ergo ſeruitutis fit nciatio ut bic.ſʒ
Ʒ.j. de op.no.nũ.l.qui uiã.ſo.bic in ſeruitute vꝛbana ibi in ruſti.uel nũciat᷑
nõ dſio pᷣdij debẽri ſeruitutẽ ſed alij.ut.j.de remil.l.i.S.ið iulil.p ꝑlõali ãt
vt ꝓ vſufr. cõſtat nõ poſſe nũciari.ut.j.de no.oꝑ.nun.il.i..fi.et.l.ij.ac.
Recepta.ſ.a coheredibus.ſed nõnein rem ſua dʒ cõſtitui pcuratoꝛ uel bẽ
bit ſuo noĩe vtilẽ.ut.S.e.l.plane.et.l.ſi pignoꝛi res.nec em̃ iminet litigio⸗
ſi viciũ.ut.C. de litig.l.ſi.tñ.boc eſt in arbitrio eius cui res eſt adiudicata
agat ipᷣe.an is pficiat cãm qui eã inchoauit.qꝛ merita cãe nouit. ſed in.l.
ſi pignoꝛi.coberes nõ inceꝑat agere cui eratpſtita pecunia ſjm aʒo.
Leddantur. ſ. eicui fundus eſtadiudicatus. Aur. pꝛo et.
¶ Pꝛeſtetur. ab illo cui ẽ fund adiudicatus.aʒo nel dic expẽſas fuiſſe fa
ctas in liie qua ꝓponuntur cõfeſſoꝛie actões ab vno quoq; inq;tũ inteẽ
vniuſcuiuſqʒ ð ſeruitutẽ nõ fieri.ut.S.ſi ſer.vẽ.l.loci..ſi füdus.et.i.ſi foꝛ⸗
ico.. W el. . re. J. ſi edes.
E To noie. qꝛ fiebat cõtra ſeruitutem ſocijs uel cobcredibus debitam.

—

Liber

aut ꝓqcunq; pte adiudicatus fuerit. Itẽ ſiq̃ resmoue

ri poſſunt et in ea iudicia ueniãt: ſi iterea ſpꝛepte fuerit
furti agere eos:quoꝝ iſte res piculo fuerit poſſe. au.

fa. her. uel cõi di. uel fini. regũ.actũ ſit: et unꝰ

tis:nõpõt in ꝑtes iudiciũ ſcindi ſed aut oẽshedes acci
pereid debent: aut dareunũ ꝓcuratoꝛẽ in quẽ oũm noie

NAtlierat heres ex pꝑpte iudiciũ agat ¶ Wpi.

inſtitutꝰ teſtatoꝛẽ iuſſusa ptoꝛeſſepelire: ſeruum
cui erat teſtõ data libertas iõ diſiraxit duplaqʒ ꝓmiſit
ex ea caurõe cõuẽtus pᷣſtitit.qſitũ eſt an fa.her.iudi.cõ⸗

ſequetur qð ex duple ſtiplatione abeſt. pꝛimouideamꝰ

an hic debuerit duplã cauere.⁊ mihi uidet᷑ nõ debuiſ⸗
ſe:hi enim demũ ad duple cautõem cõpellũtur:qui ſpõ

te ſua diſtrahũt.ceterũ ſi oſficiodiſtrahẽtis fungit᷑: non

debet aſtnnginõmagis:quã ſi ꝗsad exequendam ſen⸗
tentiam a pᷣtoꝛe datus diſtrahat.nam et hicin ea cõditi

one eſt ne cogatimplere id: qð cogũtur pi: q ſuo arbi⸗
trio diſtrahũt.nã inter officiũ ſuſcipiẽtis:et uolũtatẽꝰ

diſtrahẽtis multũ intereſt: quapꝛopter re ꝗdeʒ integra
ſtipulatõem duple interponere nõdebuit:ſed decerne⸗

re ptoꝛdʒ eſſe emptoꝛi aduerſus heredẽ exiſtẽtem actõ

nem exempto:ſi res diſtracta fuiſſet euicta.ſi auteʒ he⸗
res errauerit et cauerit et ſeruus pueniat ad libertatem
ſtipulatio cõmittetur que ſi fuerit cõmiſſa: equum erit

utilem actõem ei aduerſus coheredem dari:directo iu-

dicio fami. herciſ. ceſſante.ne in damno moꝛetur.nam
ut fa.her.iudicio agere:uel cõueniri ꝗspoſſit nõtantũ
heredẽeſſeopꝑtet uerũ ex ea cã agereuel cõueniri quam
geſſit:qðq; amiſit:poſtea qʒ heres effectꝰ ſit.ceteruʒ
fa. her.cedat actio: ⁊ iõſi anq;ᷓ ꝗs ſciret ſe heredẽ eẽ in
hẽditate aliꝗd geſſerit fa.her.iudicionõ erit locus.qꝛ
nõaio heredis geſſiſſe uidet᷑.quare ꝗq añ aditã heredita
tem ꝗd geſſerit:ueluti ſi teſtatoꝛẽ ſepeliuit fa.her.iud.
nõ hʒ ſed ſipꝰ aditã hereditatẽid fecit:cõſequẽter di⸗

cemꝰ fa. her. iudi.cõſeqeũ poſſe ſũptũ quẽ feciti funꝰ

Q(ꝗ pegre agẽti ſubminiſtrauit ſi nõ credendiaio.

Nie pater filioemac pato ſtudioꝝ

pater miliſſe fuerit cẽpꝛobatus ſʒ pietate debita duciꝰ
in rõem poꝛtõis:que ex defuncti bonisad eũdeʒ filium
ꝑtinuit computari equitasnõpatituir. I Elia.
Endusq dotis noie ſocero traditus fuerit:cuʒ
ocer filiũ ex aliq̃ ꝑte hẽdẽ inſtituerit p arbitrum

fa. her. pcipi ita dʒ utea cã filij ſit inqᷓ futura eẽt ſi dos
ꝑ pceptõeʒ filiolegata fuiſſz:.q̃re fructꝰ pꝰ lit. cõteſta.
Pcepti ad eũ redigẽdi ſũt hita ipẽſarũ rõe.ꝗq uero añ lit.
cteſt. pceptifuerit eqtrad oẽs hẽdes ꝑtinebũt: ĩpen

ſaꝝ rõhꝛĩdʒ.q; nullꝰcaſusinternemre põt ꝗhꝰgenꝰde
ductõisipediat:ſi egoa te hẽditatẽ petereuellẽ tu me⸗

cñ fa. her.iu.agereuelleſ excã utrq; nim moſ gerẽdꝰẽ

–

ex litigatoribus deceſſerit pluribꝰ heredibꝰ relic⸗

3 ¶Actum. ſ. confeſſoꝛia a coberedibus.

7 SᷓPante adiudicatus.ſ.alicui agetipᷣe.ſ 5.. deact etobli.l. querunch et
ſ. deno. op.nun.l.non ſolũ.S.ſi.et diuerſimode pdicũt.ſo.aliud in volun⸗
taria alienatione.ut ibi:aliud in neceſſania.ut bic ſim Jo.

ouen nam immobiles nõ cadũr in furti viciũ uel rapine. ut inſtitde
i

ca. F. qd autem.

a
v* ———
b Ugere.ſ.omnes dños etiam ſi vni mñ fuerit adiudicata. nec ei ſpectat᷑
interſit mea uel non eo temꝑe quo ago ſi interfuit eo tem pe quo furiũ fuit

quia omnes ꝓ vna parte computentur.
d Meredes.ſ.coberedis decedennis. loco vnius pſone. accur.
ę ¶Pꝛocuratoꝛem.ut.S.de ꝓcura.l.licet.S.ſi plures.

[5* erat a pᷣtoꝛe qð fieri debuit.ut.j.de religi.atſi quis..ſi cui. ſʒ

dauit.ut.j.man.l.ſi non re..fi.et intellige boc miſſum ante aditam bere/
ditatem.ut ex ſequennbus apparer. ðMU
g ¶ Diſtraxit. ut ex pcepto pꝛeroꝛis ſepeliretur.
hbe Duplam. alias duplum. ſ. pꝛomittendo, et alias duplam.
. Errs Ae euicit ſe in nutaien.
Emplere. ſ. cauere de ecuictione. ut bic. et. .. de euict. l. ſi pignoꝛa.
er uttolo Pfien u in. e tiel. ſi plus. F. t. C de euick ioh eauſen,
ISuſcipientis.ſ. er neceſſitate rem vendere. ”MDM
m Moluntatem. i voluntarie diſtrabentis. ſic et. C. de neg. geſt. tutoꝛi et
S.e.ſi pignoꝛi.circa finem.et.s.de alie.iu.mu.cqᷣ fac.l.qui redbibito.ac.
n ¶ SPꝛetoꝛ debet. ſcilicet nulla facta pꝛomiſſone. S=

facium. ut. .. de fur. inter omnes.i. rh. et. F. bec actio.
Wa vmcuiq; eoꝝ poꝛtio ſua adiudicetur

oait. vendens ut mer executoꝛ ſcom pꝛimas ſolutiones. uel vendeni

ut ſuas.licet iuſſu pꝛetoꝛis ſcm aʒo.et ſjm eum non tenetur.

Lomitteretur. no. hic erroneam cautõem cõmitti.et ſic eſt cõtra. . ſiquis L
cau.ſed et ſi. F.fi.et.j.de dona.ſi patronus.et.j.de ſieiul. ſi quis poſt.et.

ut in poſ.le.l.. in pꝛin. et. 5. i.et.j. de ur. et fac. igno. l. iunis. et.l. eroꝛ qui/
bus omnibus diatur. ꝙ ex enonea caurione cum effectu non agitur ſo. po
tes dare ſpetiaſes reſponſiones. utin illa ſi quis cau. ſit circa iudicia ſpeci
ale. Item in illa de dona.ſit facta ꝓmiſſio a patrono.piuente adbucliber

to in cuius bonis fiebat. ꝓmiſſio. tem in illa de fideiuſſo. nulle erant reli

quie pꝛincipalis. vnde acceſſoꝛia naſci non poteſt. Item et in illa urin poſ
ſeſſi. le. ſit ſpãle ratione ulnme voluntatis. Item de illa de iur. et fact. ign.
dicas ꝙꝙ nec videtur ꝓdeſſe alicui.nec nocere erroꝛ.ccum emptoꝛinon fiatni
ſi qð fieri eſt conſuetum emptoꝛibus.pel dic ſim aʒo/ꝙ vno verbo poſſunt

tolli omnes iſte cõrarietates. ut dicas omittitur ſtipulano interim inq;/
tum agereiur exempto nulla interpoſita cautone.i.ad intereſſe.ut.d.l.ſids

cou. vel ſi in nibilum poterat agꝗi: non agetur interpoſita cautoe. ut. d. l. de
dona.ſi patronus.et defideicõ.ſi quis poſt. et cõtra eum rantum agi debet
qui teneretur nulla interpoſita cautione.i.contra debitoꝛem. non cona fide
iuſſoꝛes ꝑ erroꝛeʒ iuns datos.ut in. d.l.ut in polſ.le. et ſjm boc nullus dam
niticatur.vel lucratur exiur.ignoꝛantia.et ſic non obſt int. l. de iur. et fac. ig

noꝛan,et hec ommia quãdo uedidit tanqᷓ; executoꝛ merus pᷣcepto pꝛetoꝛis.

non tanqᷓ; beres uel dñs.ſi autem vendidit:vt quilibet vendit rem ſuaʒ te⸗
ueiur cauere.et excautione cõuenitur in duplũ.et repeit a coberede. qꝛ ꝓ⸗
babiliter errauit credens ſe teneri ad duplum enam ſi ut executoꝛ vendidit.
i. iuſiu ptoꝛis.ᷣet ita intelligiturille v.ſi aũt ⁊c. ſed in pꝛimo caſu qñ nõ utp

pꝛiũ ſʒ ut merus executoꝛ nõ tepeteret ꝑtẽ dupli ꝑ actõem. fa.ber.qꝛ non te

neret niſi ꝙ ꝑre brditaria. brete
q Opoꝛtet. inſtitun?. r.
dolo.ſic ei.j. ꝓ ſocio.ſiid qð.in pꝛin.et. .lO.ac. ¶ ¶ Judido. direclo.

cepiõem. ut ꝓbat p.ll. coranas.

t Gepeliuit. ut in nro caſu. u ¶Hõ bʒ. directũ. x ¶ Dicem. qꝛ fectt

qi hrs.vñ bʒ locũ directũ.ut bic dicir. ar. S. directũ ceſſat. ut bicdiioaet.
N pr.cõpꝛobatus.ex eo ꝙ bic dicit.ſi nõ crededi ⁊c.colligũt quidas
( pᷣſumatur in dubio parer nana ⸗ ſubijcit.ſed pietate ⁊c. inuit
3. dic ergo ꝙ doͤare pᷣſuit ſiue alim̃ta ſiue libos ſiue arma ł qͥd ſile miſiſſe
ꝓponit᷑ filio ſuo emacipato.ut.¶.e.l.ſilie.⁊.j.de lib.ag.ſi.qͥ a libens.j.
ſi mr. et.j.ð.do.l.dõatoes.i.ſpẽs.et.ar.j.de do.iter vi. et vx. l. vt. et..ð
ne. ge. neleniꝰ. et. C. de ꝑi. ſuc. parẽ.l.i. Z. . de mu. et bo. et ſi fll. ſol. ibi
loqͥur de eo ꝙ ipẽdit᷑ ꝑꝑ fiij boꝛẽ ꝑꝰ moꝛiẽ pñs.bic in vita pris. ut.j. ad
mu.l.luciꝰ.S.ide m̃. Ite no.ꝙ qͥdꝗ dicũr ut pla. bãc.l.coꝛrigi ꝑ autenn.ex
ieſtõ.ſed iu diccõtra.q;ꝛ ſimplices donatões nõ cõferũtur.ut ibino.
5Cõ pant᷑pſũpta roe pietatis. ſicut ⁊ ał.j. mã.ſi uero nõ re. 5. pio.acc.
7 Andus qui. inſtituerit.idẽ er ſi etberedaſſet pater filiũ.ut.j. de dote

Bebet. utet. 8. . ſifilia. S.eii.
2 Kegata fuiſſet. nunc dicit qd poſſit pꝛelegan cũ tantũdem in vno in le/
galo tu in glio.i. in dote cõtinet.vñ no yalʒ legatij. ut iſti.de le. F. ex öio

¶ In ea iudicia fami.berciſ.et cõi diuidundo.

ip̃o monumento faciendo agitur mandati cõtra eum cui teſtatoꝛ man

(a en
6pfuoiv'f

eurt bon

r Efrectꝰ ſit. adeũ do. utet. S. e. ⁊ puto.S. ſz etſi

ainr,
.
((Enii
(Allnunceche
Pbeteic
Pblapet!

(ittek
hatun
(ött fun
eNdAIs

((Oeylii

(ſuc,

N

kſſe

ege pe unn

(nplelſt
ian
fſel.
ſdan
dſni
(((tr n
Moßtndn
WN
(Ohhli
ſſamz,
iga
ari
hieni
ltliſ ſ

er,tein

i nbe

fiilenonn⸗

dlanenden
Mltzͤſſe
(felnane

lauice

Glerr.
aſeckuͤnzfe
ſteiſſeut

funnentgni⸗
uſtänntiid
no puterrechn.
eſonlltn:
Jnciſutie
ellodeinettg
unenpoltaſun.
ocfwefetegin

— “

Nſtoneſtnd,
oſscandeit
Fannutunin

H

Cluthontnad

bineldeineK

nunsgenogi
beranittnied

atatenk

Pimaſßftd d
tinftzegenl

inſi

— D

olünsglng

Zecimus

a ¶ Poſt litẽ. vel poſt moꝛã interpellationẽ ↄgruo loco ⁊ ᷣeactũ.vt
ſ. de vſur.l.moꝛa.in pꝛin.⁊.j.de lega.ij.licia ſeio.ꝗ. vſuris.⁊.Q. de
vſur. ⁊ fruc.l.i.⁊.ij.in fi.⁊.l.fi.ac. V

b Rercepti.⁊ conſumpti.

—,

c¶ Pertinebũt. cũ em cereni coberedes bona fide poſſideãtſuos fa/

ciunt. ſioſum/

pſerint ante lit.
dteſt. nõ tenebũ

tur. ceterũ poſt li
tẽoteſt. fruc?ꝰ p

cepti ab eis om
nio reſtituunt ex
tent: vel nõ. qa

mnala fide pcipi

ZB
„

unt. vt inſ. de
offi. iu. F. lloꝛuz
ſcom az. vel dic

yvt. S. inter. F. Eiu
ctus.

ſe impẽſarũ

iun ge cũ ca⸗
ſu pᷣcedẽti.ſ.qñ
poſt lit. oteſt. p/
cipiunt᷑. vel dic
ſi vnꝰ heredum

ionmpẽdit recupe
iat ab alijs. ac.
eg Debzʒ. ſ. cũ pꝰ
Aitt. ateſ. pceipi=k
f60 Hoc gen. ſch

qð ꝓ fructibꝰ fit
vt bic ⁊.j.ſo.ma

pe. bere. ſi a pa/
tre. F. f. ⁊ ſi pars

phere. pe. ſoꝛtiri.
S. ſum pr?. 7. j. ö
ylur. l. videamꝰ

g Biego. erg⸗

mutat pſonã.ac
bLoͤfiteoꝛ. tu

yero oↄfiteris me

beredẽe in nibilũ

iDebeo. quia

poſſideo.vt.S.e
l. i. acai

K 6Debuero. qꝛ

noia nõ veniut
⁊ ſic no. quedaʒ
venire ĩ vno bo
rũ iudicioꝛum q̃
in alio non veni
unt. vt 7. S. ſi ps
ber.pe.l.nõ poſ
ſumus. ſed Z. .
ð pe. bere. ſed et
ſile. F. bic ſena⸗

tus. ſol. vt ibi.

Euũ̃. in fa
milie. ſ. ĩ ſo
lidũ. qꝛ ꝓpt be/
reditatè ad nos
ꝑpuenit tota. ac.

m ¶ BGem. pſta

bit vid ebatur ꝙ
nõ. qꝛ non tenet

ex ante geſto. vt

CL. an ſeruns ex
ſuo ſacto poſt ma.l.quis.ſed bic nõ ↄuenit rõne geſtionis.ſed qͥa

tes

naʒ ſi ego totam hereditatẽ poſ
ſideo:⁊ te ex parte dimidia here⸗
dẽ eẽ cõfiteoꝛꝰ:ſed a communiõe
diſcedere uolo:impetrare debeo

familie herciſcũde iudiciuʒ: quia

aliter diuidiinternoſ hereditaſ ñ
põt. Itẽ ſitu iuſtam cãz habeſ /ꝓ
pter quã ꝑ heredtatis petitõneʒ:
potiꝰ q; ꝑ failie herciſ.iudicium

2

negociũ diſtrabere uelis tibi quo

qʒ ꝑmittendũ erit hereditatẽ pe⸗
tere.nã quedã ueniũt in heredita

tis petitões:q ĩ fami. herciſ.iudi⸗
ciũñ deducũt᷑:ueluti ſi ego debi⸗

toꝛ hereditariꝰſun: iudicio fami.
her.ñ ↄſequerisid ꝙ; defũcto de

buerã:ſʒ ꝑ hereditatis petitionẽ

conſequeris. IIdem

Euiusꝗ ñ heredes fecit rẽ
coẽʒ habuit cũtitio.ſicum
titõ cõi diuidũdoegiſſemꝰ:a nobᷣ
ea resadiudicata ecẽt:uẽturã eam

i familie herciſcũde iudiciũ ꝓcu/

lꝰait ꝗ Seruꝰ liber ⁊ hereſ eẽ iuſ
ſꝰ id ꝙ ex rõibꝰquas prifa.geſſiſ
ſet: et penes ſe retineret iudico
fa.her.coheredibꝰſuiſ pᷣſtabitꝰ.
Arbiter fa.her.iterme ⁊ te ſũ
ptus:qdã michi:qdã tibiadiudi

care uolebat. ꝓhisrebꝰalteꝝ alte

ri ↄdẽnãdoseẽ itelligebat: queſi
tũ ẽ an poſſit conpẽſatõeultro ci⸗
troqʒ fcã ↄdẽnatõne eũ ſolũcuiꝰ
ſũma excederet:eiꝰdũtaxat ſũme
q̃ ita excederet dãnare:et placuit
poſſe id arbitrum facereg Cũfa
mił.herciſ.ul cõmuni diuidũdo
iudicio agit᷑:uniuerſeres extima⸗
ri ðebẽt:nõſ ingularum rerũpar
MW ¶ u Mpianus
Scuniã quã filiꝰemãcipatꝰ
ita credidit ut patri ſeluere

rem cõmunẽ poſſidet.itẽ nõ videt᷑ bec actio.ſ.ſam.ber.dari.ſ neg.

Decõmuni diuidundo

geſt. vt. . ſi cer. pe. l. eius quiin ꝓuin.S.i.que eſtj̊.ſo.hic nõ loquit᷑ niſi de
bis rebus que teſtatoꝛis fuerunt:ibi de his que nõ fuerunt eius:ſed ei de⸗/
bebãt. vel hic de acquilitis ante moꝛtẽ:ibi de poſt acquiſitis.quod in idẽ

recidit.accur.
n ¶Dumprtus. id eſt electus.

turita ðmũ ĩ hereditatẽ pris nũe
rari:ſi patri aduerſꝰfiliũ eiꝰdẽq̃n
titatis nomie actio competebat.
4 Era

— aſellkeere lucij ticij q mi
hi ⁊ tibi cmũiſ erat:fudi ꝑ

tẽ meã aliẽaui:deide fa.her.iudi⸗
ciũ iter nos acceptũẽ: neqʒ ea ꝑs
q mea fuerit i iuditõ ueiet cũ aliẽa
ta dehereditate exierit:neq;: tua:
qꝛ ẽt ſi rẽanet ĩpꝛiſtio iure heredi
taria ẽ ñ aliẽatõe mee ꝑtiſ erit ð cõ
muniõe:utꝝ autẽ unꝰ heres pteʒ
ſuã nõalienaueritan plureſ:nihil
itereſt ſi mõaliqᷓ poꝛtio aliẽata ab
aliquo ex heredibus hereditaria

familie herciſcũde:ł cõ
Dmuni diuidũdoiudicioaga

tur. diuiſio tã chfficilis ſit:ut pe
ne ipoſſibilis eẽuideatur:põt iu⸗

der i uniꝰ ꝑſona totã ↄdẽnatõeʒ
ↄferre:cet adiudicareomnesres.

pX Mlulus.

( ſolũ lfinũ regũdoꝝſʒ
ett familie herciſ.iudicio pᷣ

teriti quoq; tpᷣis fructꝰ ueniunt.

Rbitro quoq; ſaccepto fra
ltregcõeʒ herditatẽoſenſu
diuidẽtes pietatis officio fügunt

quaʒ reuocarinõ oʒ.Iʒai bit ſniaʒ
iurgio pempto non dixit:ſi noni
tercedat etatis auxilium.

De communidice ulus
C NOmmuni diuidũdo iudi
Aoũ iõ neceſſariũ fuit q; ꝓ
ſocio actõ magis ad ꝑſonalesiui
cẽ pᷣſtatões ꝑtinet:qᷓ; ad cõiuʒ re
rũ diuiſiõʒ.deniqʒ ceſſat cõi diui

r6

0o Cõpenſatione.ꝑ cõ
dẽnationen tali modo
fit cõpenſato. qꝛ ſi tibi
adiudicat rem vnã va⸗

—

lentẽ p mea pte. xv. ⁊ te

dãnat in. xv.⁊ ſic.xxx.⁊
mihi poſtea rẽ vnã ad/

iudicat.⁊ me ↄdẽnet in

decẽ ꝓ tua ꝑte.ideoq;

cũ videat raſi modo cõ
pẽſationẽ bincinde ad

mitt ſolu i. v. ↄdemna
re debebit. vt bic ⁊. C.
de iur. do. l. fi. F. Ppeñ. ⁊
ar. ſ. ti. i. ſi quus putas.
§.ſi fundus.2. S. idem
lul. ⁊. C. co. di. l. pe. ac
PAum famllie. ptes.
maioꝛ em̃ fit extimatio
ptis dimidia re tota ex
nmata qꝙᷓ ſi ꝑ ſe ſepata
pars dimidia extimet᷑.
vt 5. ⁊. L. c di. l.i. F. i.
Kcuniã ſoluere

A tur. mãdauit eiꝰ

t. Lu Mpia.

filiꝰ cũ crederet pñ ſol/
ui pecuniã.ex tali man
dato nlla cõpetit actio
patri.qð eniʒ dicit᷑.j.ſi
cer. pe.l.cern cõdi. F. ſi
nummos. locum babet
cum perſona alicuius
ẽ adiecta vt ſibi querat
obligatio.vt hic ꝑſona
patris adiecta ad ſolu
tionẽ nũ:ſicut ſi ſtipula
tus mibieſſeʒ aut ſeio.
vt. . de ver. ob. l. euz qᷓ.
§. gqun ſibi.
ctio.ſ.rei ven.vt qꝛ
pecunia eſt pairis.ac.
X bereduate.ne/
— tua. ſ. vt diui⸗
datur led vt tibi ſoli de

tur. vt. S. e. heredes. .

ſi teſtatoꝛ. ꝗᷓ eſt contra.
t Afamilie, adiu/
dicare. vt. L. coõi

diui.l.ad officium.

SF. poſtklins conteſt. ac.

7 Aburo. fratres.
bic coꝛã arbitro

fuit lis ↄteſt. lit. oteſt.

diuiſerut ſuo Zſenſu no
expectata arbitni ſnia.
hbec quidè diuiſio nõ re
ſcin dit᷑:niſi etatis rõne
ſcm aʒ
¶De cõi diuidundo.
N Ommnni di/
uidundo. ma/

glſ electiue po

nitur hbec dictio magis

non cõparatiue. vt ⁊ illud. magis volo eſſe diues q; paup. non em̃ ad diu

ſionẽ ꝓ ſocio intendit.vt bic ⁊.j.ꝓ ſocio.l.actione.s.ſi poſt.in fi.ꝭ.item ꝓ

4

Liber

ſocio actio intenditvt res res nõ cõmunis cõmunicet.vt.j ꝓ ſocio.lſi qs
ſocietatẽ.⁊ vt no.S.ti.i.item ex diuerſo.in fi.accur.

A ¶NDudiciũ.ꝑſ.directũ.vtile vero babet locũ qñq;:etiã ſiue ſitres cõmunis

vt.j.e.ſi quis putãs.in pꝛin. ⁊.l.ſed poſtqᷓ;.⁊.li.ſũma que ſunt ð.vel dic
ꝙ cefſat directũ ⁊ vtile ſi nec eſt nec fuitcõmunis.yt bic ceteruʒ ſi fuitſednõ

eſt:babet locum vtile ſi
vero fuit eſt ⁊ tunc di

4 rectum.
Ibil aũt emerũt.
animo ineunde ſocieta⸗
tis.⁊ eſt ſimile ꝑ omnia
inſti.de ob. ex quaſi cõ/
tractu..itẽ ſi inter. ac.
c ¶ In trib videt. vt.

ti. inter. SSõ
d ¶ PVꝛouocaſſet. ꝙ ſi
noõ appareret ſoꝛte diri
mitur. vt. S. de iud.l. in
mibus.
e NcõOõmu ni diui⸗
6— — —
un. dani. vt 7. ſ.
e. 7 ſi nõ. S. venit. ac.
f¶ Eo noie.i.actiõe cõ/
muniõis.vt ⁊.S. de no
xa.ſi re cõmuni.ac.
g Bſeruemt. vr qꝛ fru⸗
ctus ex re cõmuni pꝑce/

pit.⁊ ſubaudi veniunt
in iudiciũ cõmuni diui.

b ¶ Socioꝛũ. vt qͥa im/

edit in re cõmuni.ac.
i Wi qd ſeruare. vt ?
S.ti.i.l.fi.vel pone exẽ⸗
plũ.j.e.l.iudice.qð in/
tellige niſi ſit ſpecialit
pactũ inbibitũ. vt.j.e.l
in hoc iudiciũ..ſi con
uenit. iteʒ inrellige eſſe
ſeruandũ.vel adiectio/
nẽ vlł ad exceptionẽ.nec
em̃ ſemp agi pot quaſi
fiat incõrinenti eoipſo
