v ¶ Spado accrelcere. id eſtſibi beredem ſuum conſtituere. vt bicet. S. eo.

leij. H. illug.

Liber

Ipater. duos ponit caſus. Pꝛimo emãcipauit filiuʒ pater nepote in
oteſtate ſua retento. Secũdo caſu dedit eũ alij in adoptõʒ ⁊ totũ in

tellige in patre naturali.nã adoptiuus readoptare nõ poſſer.vt. S. e. l. ad/
optare.S.eũ.ſʒ que eſt rõ.quare nõ recidit cũ in pꝛiſtinũ ſtatũ redierit. Kñ.
qꝛ qſi liberatꝰ fuit bic nepos a pr̃is ſui ptãte.eo.ſ.prf̃eemãcipato.i.boc cõ⸗

ſecutus eſt ꝙ nõ debear
auo moꝛtuo ne⸗ reci⸗ bater fili: .
dere ptãtẽ. etq liberat aterꝰfiliũ:ex quo nepos
oaewueik Do illi i igte:ancel nerſe⸗
mſiꝑ adoptõʒ. vel niſi imn ptate:emacip 5
ingrat exiſtat. vt.ẽ.e.qq poſtea eũ adoptauerit:moꝛtno

liberatꝰ.et in aut᷑.dſti.

que de vig. .illo ano⸗ Eoneposi pꝛis nõ reuertit᷑ ptãteʒ
q;·col. vi.eti autẽ.ð ſYRj. Mecis neposin pꝛis reuertit᷑ po
epr ß bocqce. ol. x peſtatẽ quẽ auꝰretinuerit filio da

eſt ⁊ alia rõ qꝛ emãcipa

tus flliuſ naturat p? e to inadoptõʒ quẽ denuo readop⸗-

adoptatꝰ oſequitur id

per adoptõʒ qð q̃libet ytauit. em.

ali exrane ſi adopra E ALiam infantemin adoptõ

nran ene g nẽ darepoſſumꝰ. =ρ Om.
moꝛte pr̃is:oĩa iura peꝛ optões non ſolũ filioꝝ ſʒ
eü queſita ꝑdit. vt.s.e. t quaſi nepotũ fiũt:ut ali⸗

in omni.

b & AMoꝛtuo eo.-(auo. Quis noſter nepos eſſe uideat᷑ ꝑx
ueꝛo filio uel deincepſ
natus ſit. 9Kocu.
JIis ꝗnepotẽ ex filiohabet
rllud 5c: cal. i. · in epotis locũ aliquẽ adoptaue-
innatter rit:nõ puto moꝛtuo auoiura con/
vſq; ad. vij an. vt ſanguinitatis inter nepotes futu

c ¶ Quẽ. ſ.filiũ.er hecſ inde ſi
ſunt vera. ſi filꝰ de po⸗
teſtate exiuit ꝑ dignita
tem qꝛ omne donũ ⁊ꝛc.

vt in autẽ. oſti.qᷓ de di.

C.de iur deli. ſi ĩfanti.

itẽ boc in adoptoe.ſec? laveſſe. Sʒ ſi ſic adoptauit ut ẽt
in anogatõe. vt. a. ein iure legis nepos ſuꝰ:eſſet q̃i ex lu
tio:puta filio ſuo et ex mrẽ ſił na
Doptiones. dein ½ tus eẽt ↄtra puto I(P) Aulꝰ.

adoprone. niſi fieret vt
diximus. S. e. l. ij.

ns locb alandsdcbee (O Weraeius q inadoptionẽ
qi ex nepote natũ.ᷣ et ſic datꝰ eſt ad patrẽ adoptiuũ
deſng eateen ad tranſferun Lpi.
JIis. er filio. ſ. noꝛ ſeruitutẽmea queſitus
NNR)o. Bn bo uel die E—mihi filiꝰ in pttẽ meã redi-

l. viuẽte. Hi noͤerpꝛeſſitt. gi pꝛicipis bñficio. põt libertinuʒ

ex quo cũ plures filios rams 2 .
aberer . aute in el Ei tamẽ manere nõ dubitatur.

do caſu legis expᷣſſit et

nõ appet ex quo velit.
g ¶ Lonſangumiratis.
ſ.fraternitatis q̃i eodẽ

ſiepaimũ nõ valer uia De rerum diuiſione ⁊ qualitate.

ſanguine ꝓceſſi ſſe videãt ſ iura agnatõis bene erũt inter eos.vt..e.q in
adoptõʒ dan:.etſic vt agnat admittet᷑ nõ vt cõſanguiueꝰ. et ita frat᷑ legi⸗
timus et naturalis qͥ bʒ iura ↄſanguinitatis iſti pᷣfert.et bocſcõm quoſdã
tu dicꝙ auo moꝛtuo ẽt ius agnatõis ſit ſublatũ.ar.S.e.in omni.ſcᷣm io.ſ.

n auen poſuit io.ſ.cũ exmoꝛtuo adoptatur.
bi Futura.qꝛ nec eo auo viuẽte fuerũt.vt.S.q in adoptionem.

U1
tu
„ —

i ¶ Jure legis. filiꝰaliꝰ iur nature.vt naturał.alius iur legis.vt adoptiuuſ

le¶ Eilio ſuo. viuẽte.ſm io.et cõſentiẽte. vt. . e. ſi s vt bic et. z. e. l. i.

vñ ſm hoc eſtrõ in pꝛomptu.qꝛ vbi viuẽte filio meo et cõſentiẽte et volente

e tanqᷓ ex eo nepotẽ adopto me decedẽte:recidit hic nepos in eiꝰ ptãte.vñ ⁊

agnatꝰ ẽ eidẽ et alten fratri.vbi vero filiꝰ erat moꝛtuꝰ nõ põt in eꝰ ptãtem

recidere qͥ nõ eſt.vñ inter nepotes meos me moꝛtuo ius agnatõiſnõ eſt.idẽ

eſt m caſum. y.vt ſi filios bẽbaʒ nec expᷣſſi ex quo adoptarẽ.nã tũc ꝓpter

ambiguitatẽ in nullius recidir poreſtatem.
uto. quia iuna fraternitatis ſunt inter eos.
era.vt eũ alat et ſuſtẽtet. et de peculio e noie teneat᷑ exctibꝰ q pꝰ

esg ſecũ fiẽt nõ pꝰ.yt.j.ð peculio ĩ anrogatoꝛẽ.et iſt.ð acqᷣ. ꝑ arrogatõʒ. .li⸗

—

TL ſeruitute mea. mõ mãumiſſio. vna cũ fllio vł ẽt er inreruallo)
0 ficio pᷣn.i.ꝑ arrogatõʒ.ſʒ nõ ꝑ adoptõʒ ſʒm.y.et ſic ſoluitnr

3. S.e.ſi pater. . fi. vt. S.ð de ſta. ho. l. fi. tu dic bñficio.i.pᷣncipis pꝛiui

legio fieri poſſe.et ſine eo nullo mõ poſſe.nã nõ ſolũ alienũ libertuʒ
adoptare ꝑmittere põt.yt bic.ſʒ etiã ſeruũ alienũ manumittere et re
ſtituere natalibꝰ
vt.j.de na. reſti.

Immarrey (Py Aule (Ku. De reruʒ

diuiſio in duos articulos dini et litate.
decucit᷑ nã alie ſunt di⸗ =
uiniiuris:alie humani. Diuini iu zima vel nulla
ris ſunt ueluti res ſacre et religio en 6
5 Troc 2 gqa oꝛte. al. e
ſe. Sacte quoq; res: ueluti muri rkin ernttac
et poꝛte quodammõ diuini iuris r ¶ Quodammo
ſunt. Oð autẽ diuini iuriseſt: id do. no vere ſunt
. 9. tn 2 .— iuris. qꝛ
in nulliꝰ bonisẽ. Id uero qð hu· nec religio: nec
mani iurisẽ plerũq; in alicuiꝰ bo ¶cõſecmtio in eis
1. . . SHSHõ eſt ſe qꝛ ſancita ẽ
nis eſt: pot aut et nullius in bonis inn eos pena qui
eſſe.nã res hereditarie antequa,ʒ ess violãt. etiõ

,B , „ . ſe dicutur.
aligs heres exiſtat: nulliꝰ ĩ bonis inſui e . ſancte⸗

ſunt¶¶ He aũt res que humãi iu se Mulli.ſ. pꝛi
ris ſunt: aut publice ſunt:aut pꝛi uatt hois ſubau
uate.q̃ publice ſũt nulliꝰĩ bonis nuũ cẽſura ſiue in
eſſe credunt᷑.ipſiꝰ enĩ uniuerſita dio vnd die c
tis eſſe credunt᷑. Pauate aũt ſũt nullius multis
que ſinguloꝝ ſũt.Quedã pꝛete- me beſtie v i af
rea res coꝛꝑales ſunt qdã icoꝛpa bʒ locũ regla ꝙ
les.coꝛpales he ſunt:que ſui na- cvulli eſtoccupq

=E . ti ↄcedit. vt iſti.
tura tãgi pñt:ueluti fundus.ho⸗ eig ſere ieceſu⸗

mo. neſtis aurũ et argentũ ⁊ deni ma. veres ſacreet

. . —2 . ligioſe et ſan⸗
qʒ alie resinumerabiles. incoꝛpa te vrbi cr iſtl⸗
les ſunt:que tãgi nõpñt: qlia ſüt e Senullu ꝛ boe
ea que ĩ iureↄſiſtũt. ſicut heredi lſanieimo ven i⸗
tas:uſufructus obligatões quo/ ponit᷑.ſiqs ren
quomõcõtracte. necad reʒ perri ent vtſ. ned
net qð in hereditate res coꝛpales inſti.e. 5. ſancte.
cõtinẽtur.nã et fructꝰꝗ er fundo uefb ve ſiresh
cipiunt᷑ coꝛꝑales ſunt.et id qd utrhieh⸗ beu
Catᷓ 1† regula. vt ĩſti.e.
ex aliqua obligatõe nobᷣ debetur Foetemerpt
“ theſauro. vt. j. S
acqͥ.re.do.nũqᷓ;ᷓ
G. theſautꝰ. ⁊ bic bʒ locũ regula.ſ.vt dimidia eiꝰ ꝙ inlenie res
inuenit.vt ĩſti.e.ꝗ. theſauros.itẽ caſu vt brditas iacẽs.vt.j.ꝓxi.rñ.
⁊ hicnõ hʒ locũ regula cũ fingat᷑ ex tpe moꝛtis fuiſſe bdis.qñ pꝰ ea
adit᷑.vt.j.de ſti.ſeruo.ſi ex re.ꝭ.fi.et de re.iur.oĩs bereditas.
t ¶ Aut publice. im pꝛope.i.vniuerſitatis.res.n.tm̃ romane ciuitatis
publice dicũt.vt.j.de ver.ſi.l.eũ qͥ vectigal.alias publicũ dicit᷑ ius
diuino oppoſitũ.vt.C. de ſa.ſan.ec.l.fi.in pꝛin.
„ .·de
t

Hullius.ſ.boĩs pꝛiuari ſ cõitatis vt ſequit᷑. et pone exempla.vt
eatra ⁊ ſtadia ⁊ ſimilia.vt inſti.e.ꝗ. vniuerſitatis.⁊ ſic nota argu.
cõmune eſt:meum nõ eſt. ſic. j. e. l. in tm. F. i.
r ¶ Quedã.pſit.i.apte ſunt ſui natura vt fagi poſſint. nã rẽ queeſt
in ꝓfundo maris tãgere nõ poſſumus.⁊ tñ eſt coꝛpalis.
x Gn iure.i.ſub hoc pᷣdicabili ius cõtinet᷑.nã in diffinuõe cuiuflibʒ
opoꝛtet te aſſumere ius.vt ecce br̃ditas eſt ius ſuc.⁊c.vt.j.de reg.iu.
l.hereditas.itẽ vſuſfructus eſt vtendi ⁊c.vt inſti.de vſufruc.ixeꝭ obb/
liga tio eſt iuris vinculũ ⁊c.vt inſti.de obli.in pꝛin. Itẽ actio eſtius
ꝓᷣſequẽdi ⁊c yt inſti deactio.iĩ pꝛiet ſic de alijs ſimiibt.

NPꝛimus

3 Obligationes. quoquo contracte.nõ dicit contractus. quia ipſi
magis facti ſunt qᷓ iuris.vt.j.de cura. furi.conſilio.in fine.queò
lerũq;. qꝛ qnq; etiã incoꝛꝑalis res nobis debetur vt ſeruitus.
vt.j.fami.berci.bered es..contra ſi ꝓmiſſoꝛ.
b am. pꝛo certe.alias p ſed.

Cus obliga⸗
tiõis. intranſiti⸗
ue lege.i.ius qð

ẽ obligatio.et ſic

de alijs. ſed deqᷓ
buſdaà dubitat.
l. de fumo aere:⁊
anhelitu homĩs
ſed dic coꝛpalia

ſed quid ð ange

lis bonis er ma⸗
lis et anima.dic
incoꝛpalia. licet
de bis nihil ad
nos.
K Vedã natu
Wrali.i. genti
eg Dmniũ. ſub⸗
audi.et quedaʒ
publica.vt inſti.
e. F. i. nã et ð bis
tractat.j.e.nẽo.
f ¶ Maturali iu/
re.i. iure gentiuʒ
qð eſt inſtinctu
nature inductuʒ
vt. Z. de iuſti. et
iure.l. omnes. F.
ꝙ vero. ſic expo/⸗
nit inſti. e. S. i. et
nnlo erf.
fere.et. S.ꝑ tradi
tion G
g.NLittoꝛa. cõia

ſunt quo advſuʒ

et dominiuʒ. vt
bic. ſed quo ad
ꝓtectionem ſunt
populi romani.
ſ.ne quid ĩ loco
pu.l.littoꝛa.que
eſt contra.
Lem lapilli
eme. ſůt p⸗
lucide materie.
lapilli vero ob/
ſcurioꝛis.vt.j.de
auro et ar. le. ſed
etſi non ſunt..
fina.et collige ex
bac. l. ꝙ ea de /
mũ dicunturcõ /

6—

munis. que cũ ſunt in cõi vſu oim animãtiũ occupãti cöcedunt. pu/
blica aũt ſunt cõia cõi vſu.ſed nõ ↄcedunt᷑ occupati.qð eſt ↄtra pla.

quedam uniuerſitatis: quedam
nullius:pleraq; ſinguloꝛum:que

plerũqʒ coꝛpale eſt:ueluti fundꝰ

homopecunia. Mãtipᷣm ius ſuc
ceſſionis et ipᷣm ius utẽdi fruẽdi
et ipſuʒ ius obligatõis ĩcoꝛꝑale
eſt. Eodẽ numeroſunt et iura pᷣ⸗
dioꝝ urbanoꝝ et muſticoꝝ:que eti
am ſeruitutes uocantur.
Hedã natu Arci.

rali iure cõia ſunt omniũ:

uarüs ex cauſis cuiq; acꝗrunt᷑:et
qdẽ naturali iure omniũ cõia ſũt
ut iſta. aer. aqua ꝓfiuẽs et mare
et ꝑ hoclittoꝛa maris.
. Tem lapilli et I Zoꝛẽ.
IEgẽmeceteraqʒ queĩ littoꝛe

inueniunt᷑ iure naturali nrã ſtatiz
1 Arc.

N fiunt.
n Emoigit᷑ ad litꝰ maris ac-
cedere ꝓhibet᷑ piſcandi cã dũtñ
uillis'et edificis ⁊ monumẽtis ſe
abſtineat:qꝛ nõ ſunt iuriſ gentiũ
ſicut et mare.idq; et diuꝰ piꝰ pi⸗
ſcatoꝛibꝰ foꝛmianis:et capuanis
reſcripſit.Sʒ et flunia pene om
oĩa et poꝛtus:publica ſunt.
Iparũquo ¶ . Aiuſ

qʒ uſuseſt publicus iure gẽ

tiũ ſicut ipᷣiꝰflumĩs Itaqʒ naues

ad eas applicare:funes arboribꝰ
ibi natiſ religare:retia ſicare:et ex

mari deducere.onꝰ aliqð in his

reponere cuilibet libeꝝ eſt: ſicuti

qui dicebat oĩa publica eſſe cõia:et ecõtra cõia dicebat eſſe publica
ex eo ꝙ omnibus animãtibus ꝑmittit᷑ publice bis vti.ſicut in cõibꝰ
vt in lauando.bibendo.et ſimilia faciẽdo.cõmunia dicebat eſſe pu⸗
blica quo ad quoſdam vſus.qui tm̃ hominibꝰ com petunr.vr naui⸗/
gare et piſcari.item eſt cõtra eum inſti.e.ꝗ.i.vbi ponunt᷑ vt cõtrarie
ſpecies.itẽ qꝛ in publicis nõ ſolũ ꝑmituit alicui aliq̃d facere.ſed etiã
interdicta ꝓbibitoꝛia apponũt᷑.vt.j.ne qͥd in flumie publico.illud
aũt ſatis videt᷑ ꝙ aqua flumis ſit cõis.qꝛ ↄcedit᷑occupãn.etẽt irra⸗/
tionabilibꝰ.ſʒ ipſe alueus ẽ public.qꝛ occupãni nõ ↄcedit᷑.item nec

aqu alicui alio deriuare licet.vt. j
NEno igitur.villis.i.edificijs ab alio ibi poſitis.
Iure gentii.i.cõia iure gentiũ.ſicurmar.

de fluminibus. l. quo minus.

De reꝝ diuiſione ⁊ q̃litate.

Eumina pene. pene dicit ppter ea quead tẽpus fluũt. vtrapo ermelõ/
cellũ que ſunt pꝛiuata. vt.j.de fluminibus.l.i..fluminũ. alij dicunt pꝛo⸗
pier flumina manu facta que dicunt eſſe pꝛiuata qð eſt falſuz. vt.j.in ti. de

uminibus.l.i.SG.ſi foſſa.accurſius.
Wparum. ſcilicet fluminis. accurſius.

ꝑipᷣm flumẽ nauigare:ſʒ ꝓpꝛie⸗
tas eaꝝilloꝝẽ:quoꝝ pᷣdijs adhe⸗/
rẽt:q̃ de cã arboꝛes quoq; in hiſ-
dẽ nate eoꝛũdẽ ſunt. In mari pi-
ſcãtibꝰ liberũ ẽ caſaʒ ĩlittoꝛe poe

re inqᷓ ſe recipiãt. Arti.

nt᷑ gibi edificãt.ſʒ qʒdiu

edificiũ manet.alioqn edificio di

lapſo qᷓſi iure poſtliminijr reuerti

tur locꝰ in pꝛiſtinã cãm.et ſi alius

in eodẽ loco edificauerit eiꝰ fiet.

niuerſitatis ſunt nõ ſinguloꝛꝝ

ueluti que in ciuitatibus ſunt: ut

theatraet ſtadiañet his ſimilia: et
ſi qua alia ſũt cõia ciuitatũ. JIðo
qʒ nec ſeruꝰ cõis ciuitatis ſingu⸗
loꝝ ꝓ ꝑte intelligit᷑ ſy uniuerſita

tis.⁊ iõtã ↄtra ciuẽ qᷓ; ꝓ eo poſſe

ſeruũ ciuitatis toꝛqueri diui fr

reſcripſerũt. Jdoet libertꝰ ciui⸗
tatis nõhabet neceſſe ueniã edi-
cti petere ſi uocet in ius aliquẽ ex
ciuibꝰ. Sacre res et religioſe et
ſcẽ nulliꝰĩ bõis ſũt Sacre aũt res

ſũt he:q publice cõſecrate ſuntñ
pꝛiuatiſi ꝗſ ergo pꝛiuati ſibi ſacꝝ

cõſtit uerit:ſacrũ nõeſt ſʒ ꝓfanũ
ſemel aũt ede ſacra factaẽt diriu

ptoedificio:locꝰſacer mãet Re
ligioſumautẽ locũ unuſꝗſq; ſua
uolũtate facit:dũ moꝛtuũ inferti

locũ ſuũ. Incõe aũt ſepulchꝛuʒ

etiã ĩuitis ceteris ʒ inferre:ſed et

ſoc. S. cum inter. et bic ſubijcit.

R „ „

Mtantũut et ſoli dðñi cõſti⸗

n ¶ Etet᷑ mari. i. flumĩe

vel dic ꝓpꝛie.deducere
yſteron pꝛoteron.ſ.oꝛ⸗
do cõuerſus. ſic inſti.e.
§. littoꝛũ. ſed qͥd ſi vnꝰ
vult retia ſiccare alius
incidere arboꝛẽ.Rñ.pᷣ⸗
ferendũ eũ qͥ vult ſicca⸗
re:qꝛ publicã vnlitates⸗
pᷣtendu:aliꝰ pꝛiuatam
vtar.in autẽ.de nõ ali.

§F. qꝛ vo veriſim le. ĩ fie

col.ij.alij deferũt occu⸗
pann. vt ar. ſ. ðR vſuca.
l. fi. ſed ſi ſimul veniant
dic vt.ð.et facit ad legẽ
iſtã.j.de flu.et ne qͥd ⁊c
l.i. F. npa.et.l.pe.et.j.
de ſacanice e benm⸗
fi.et inſti. e. . ripa
a tantũ. ſoli. id ẽ
e donini conſti

tuantur ⁊c.ſed cõtra in

ſti. e. S. cuʒ in ſuo.⁊ idẽ
j.de acqui.re.do.adeo
S. cum in ſuo. ſed illud
regulare.ꝙ edificiũ ce⸗
dat ſolo boc ſpeciale.
p Hure poſtli. nec po/
terit pᷣſcriptionẽ o ppo⸗
nere quaſi longo tẽpo⸗/
re tenuerit.vt.j.de vſu⸗
fruc.l.fi.niſi nunc poſſi
deat. vt. j. de diuer. ⁊ tẽ
po. pᷣſcri.ſi quiſq. ⁊ fa⸗

cit.j.de religi. cuũ loc.
q Aniuerſitatis. tbes

tra.a thereon qð eſtin
ſpicere.vt eſt arena ve.
ronenſis.

r Gtadia. a ſtãdo vbi

currebant et pᷣfixrũ erat
vſq; quo currerẽt.⁊ fer⸗
tur ꝙ bercules vno an
belitu ꝑ octo ſtadia cur
rebat.

8 Keſcripſerunt. an er

go teſtimoniũ poſſß fer⸗
re vnus de collegio cõ⸗
tra collegiũ.vel/ꝓ colle
gio. Rñ.ſic:qꝛ nõ eſtꝓ⸗
bibitum ergo admiſſuʒ
vt. j. de teſti. l. i. et. l. ex

eo. et.j. de pac. do. inter

t¶¶Aeniã. vt bic et. . de in ius vo. ſed ſi bac. S.qᷓ manumittit. et facir ad bũc
cuiuſqʒ vniuerſitatis.l.ſicut..ij.et.j.⸗ trebel.l. i. F. fuit queſitü. in
fi.et. j. de acqui.re.do.ſtatuas.j.de queſti.l.i..ſeruum.
p Gacre.pꝛiuatim. nota aliq̃d publice permitti qð pꝛiuatim non permit

titur. vt bic et. j. de admi.tu.l.non exiſtimo.et.

ritu

j. de polli.l.i. in pꝛin. et.ſ.de

x 4 Aldanet. vt bic et inſti. e. S.ſacre.et.j. de Zbẽ.ẽp.l.ede.qñqʒ m̃ deſinit. vt
i

capiaf ab boſtib. vt.j.de religi.l.cũ loca.ſʒ cõis loc vt liitᷣ maris leui⸗

Hotſenpaua urtn eundẽ ſtatũ redire.vt.S.e.l.in pꝛin.

eligioſum. in locum ſuum. quandoq; etiam in non ſnum. vt.. dereli⸗

gi.l. ſciptis. in pꝛin.

5Inuints ceteris. nõ ergo ẽ potioꝛ ditio ꝓbibentis ſiciſti. e. F. in coe. ſed
al. .j. cõi di. ſabinꝰ. et facit. ..de vſufruc. arboꝛibus.S. nauis.

a ¶ Mon babuit. id eſt penituit.

Liber

—— —

y ¶ Remus. duo fuerũt fratres qᷓ romã fecerãt etcũ eſſet cõtentio cu

bReligioſus fit.i.manet.quia ſemel cõceſſiſſe ſufficit.vt bicet.j.de aqua G noĩe vocaret᷑:an rema a remo.vel roma a romulo. foꝛte obtinuit ro /

plu. arcen. l. in diem.
4 Cenotaphiũ .oc ł res pata ad ſepeliẽdũ.ñ tñ fuit ibi aliq̃ſ miſſꝰadbuc
dAirgili. falſus teſtis e. vt. j.l. ꝓxi.et de relig.l.is quieſt bic.ar. au⸗/

ctoꝛitates poetaꝝ ſunt

in cauſis allegande.vt

ʒ.de ſtatu ho.ſeptimo.

et de ſolu. ſi pater. ſʒ.j.

l. ꝓrx. eſt ar. ꝙ ſint re⸗

in alienũ locũ cõſentiẽte dño licet mata:ut leges ſancte ſũt.ſanctõ⸗

inferre. et licet ratũ poſtea nõ ha ne eni qᷓdã ſubnixe ſunt.qð enim

buerit qʒ illatꝰ eſt moꝛtuꝰ locus ſanctõe quadã ſubnixũ eſt:id ſan

mulus et dñis remãſit:qui poſtea fratrẽ ſuũ occidi fecit.qꝛ cõta eum
fecerat interdictũ in traſcẽdedo muros. vñ lucanus. fraterno pꝛimi
mad uerũt ſanguine muri.et eſt ar.ꝙ iudex ita ꝓximũ puniat ⁊ ma

gnũ ſic extraneũ

et paruũ.ar.con

tra.j. de recepta.

rui.et nau.pedi

us. dic vt ibi.

irreligioſꝰ fitꝰ Cenotaphiũquo cctũ eſt: et ſi deo non ſit ↄſecratũ.
q; magis placet eſſe locũ religio Et interdũi ſacratõibꝰ adicitur

ꝛobange.
nctũ. vt muri et
poꝛte ciuitatis. vt
inſti. e. S. ſancte. et. j. p/⸗

Ku. Deſena.
E ſenatoꝛi
pẽ.qꝛ de ſta

E.eeraniene. oa lum: ſicut teſtis in ea re eſt ir/ ut gibialiꝗd cõmiſit capite puni ubo e diulſio⸗
ſnctõe vt inſtie. F. an Gllius?. u pia. atur. Muros autẽ municipales“ ſequitur deacrs
de er e. apri in . Ed diui fratres cõtrareſcni necreficerelicetſine pꝛicipis uł ernnen
gi oerbe ſo dere ſamme, pſerũt. ul aleche. pꝛeſidis auctoꝛitate:nec aligch it abs wplaitur
gie. violaret. vñ etiã ſa⸗ nctueſt Ar. iũgere uel ſuꝑponere. Res ſa- vr. s. ð oꝛi. iur. l
cti dicunk. vt. j. ð lega: Ancti eſt ding AlIupp ij. F. poſt oꝛiginẽ

qð ab üuria hominũ defen cra nõ recipitextiatõ/pomp. io de offlcijs
ſum atqʒ munitũ ẽ.ſanctũ aũt di Riſto ait ſicut id qdð in ma dicit pꝛimo pae/
ctũ eſta ſanguinibꝰ.ſunt auũt ſan i edificatũ eſt fieret pꝛiua-

mittẽdo deſena

l.fi. in pꝛin.
bqgo ſylſounicipijs cõmit
teret᷑.i.ſine licẽtia pꝛin⸗

cipũ. vt bic. et. j. ne qdi Etue , Daee roꝛib. vt de di⸗
loco ſacro.l. pe.etfi. .ſ. Guina quedaʒ herbequas leg tuʒ:ita qð a mari occupatiſſit fie Siorid erant
no eſt ler Populi ro. ferre ſolebat ne gseoſ nipublicũ*.: aleenn. Ddepe verel⸗
O publice ci auctolliolaret. ſicut legati grecoꝝferũt quisuiolauerit muros ca ſiin pii.
ooſt lel vi.,. ea queuocant cericia. In munici ite puniat᷑:ſicuti hiꝗ tran raal ie
l A In agro.i. in vlla. piis quoq; muros eſſe ſanctos ſcendũt ſcalis amotis:: uel alia ᷓ becc babes. ei.
R ene brpo⸗ Sabinũ recte reſpõdiſſe:caſſius libet ratõe. Maʒ ciues romanos z nieſieh 66
ſacerdotes erat. vñ da lefert: pꝛohiberi quoq; opoꝛtere alias q; ꝑ poꝛtas egredi nõ licet. pꝛiulegio ſeeus
uic ai deſe ipſo ĩ ſcer ne qd in his ↄmitteretu)Lp. cũillud hoſtile er abbominãdu, vxr.s. de ſta. bo.
dotib' er?. ⁊ ſamuel in R . 2= o a l. in mkiis ꝓpdeſt
tercos gutinnocorno⸗ Acraloca ea ſunt:que pu- ſ it. nã et frater romuli rem occi· ait bec pielatio
mẽ mn ve aieiedect lice dedicata ſunt ſuueina⸗ ſustradit᷑ ob id qð muros trãſcẽ ai wen oebo⸗
cauit. i ralich Gro'ſiue in ciuitate ſint.ſcienduʒ dere uoluerit enis.
ſua ſpon te voluir ali G1O ſiue in ciutate lint.lcenduy dere u emr. . dengis : vel pte
a potificb dedicani eſt locũ publicũ tũc fieri poſſe ſa De ſenatouil . debiu reninen⸗
ni demben Ge crũ:cũ pꝛincepseuʒ dedicauerit: .. . . der legeu.
ceret ſibi facere aliquaʒ uel dedicãdi dederit poteſtatem Onſulari Lp. et.l.maioꝛem. vł
noteuear ibleei Illud nota dũ eſt aliud eſſeſaaũ femine utiqʒ cõſulare, deollatbe don⸗
i Hohne in lancront locũ aliud ſacrariũ.ſ- acer locusẽ uirũ pᷣferendũ eſſe nẽo bonopꝑ accipien⸗
us vr de benis Ppo ſocus cõſecratꝰ. ſacrariũ eſt locꝰ ambigit. ſʒ uir pfectoꝛiꝰ an femi da: vel cena poꝛ
tũ ni.fere.et in alijs plu ·· S . 2 . dteaccipiẽda. vt
nby in qbus pena po/ in quo ſacra reponunt᷑: ꝗð etiam neↄſulari pferat᷑: uidendũ eſt. et Qqbo. c pol
nik. ve dic v.. vr. ſci in edificio pꝛiuato eſſe põt: et ſo⸗ puto p̃ferri.qꝛ maioꝛ dignitasẽĩ ¶ l.ſi irem in tuto
ca leges id facias ue 12 1 .,I12 S= 3 . reqͥ pꝛefert in ad
minus ſirler. vel alidd lẽt ꝗ religione eũ locũ liberareuo ſexu uiniliꝰ. Cõſi ulares aũt femi-⸗ mmmniſtrãdo. vti⸗
Plegefnme ſutrage⸗. lut: ſacra inde euocare.ꝓprie di nasdicimꝰcõſulariũ uxoꝛes.adu eneſenot de⸗
ma AOuros aurmum⸗ Cimꝰ ſancta. que nec ſacra nec ꝓ clt ſ. aturniusetiã matres qð nuſ depoſitõe tabn⸗/
cipales.iciuimtum. ſic fana ſunt:ſʒ ſanctõe quadã ↄfir· q́; relatũ eſt:necuſq; receptum. larũ.vt..defide
ponit.j.ad muni.l.i. òM inſtrumẽton. l. f.
n Mec reficere.quaſi S . vel decreto. vt. ſ.
dicar nedum facere. = . . J ad municip..
o ¶ Eiq. alicui pꝛiuaro.ſʒ ipſi vniuerſitati lʒ. vt. C. ð op.pu.l.oẽs.⁊.l.iĩtra. maioꝛ.hoc vltimum non placet. 5

„ —☚,n8à

irili. bi⸗ bo.l.in multis..
i oõſulaniũ.ſubaudi.et nõ ſolũ ↄſulũ. a ¶ Adijcit.etmale
b ¶ Matres.ſ.conſulariũ.non dico conſulum.
c Relatũ.ſ.ab alio qᷓ; a ſaturnio.et ſic no.bic ꝙ in generali ſermõe

es ſqcra nõ recipit.ĩmo qñq; excã ſpãli.vt.C. deſa.ſan.ec.ſancimus ¶ Airili. bicno.vt. S. de ſtatu
in fine. et in auten. pterea.
iſto. ita ſilitudo ꝑꝛiũ.io.vt ibi Zaʒarus ſimiliter etmala.

. f— Occupatũ.nõ inundaniõe tempoꝛali.vt inſti.e.. alia.

Publicum.i.cõmune. quedã excipiunt᷑.ſicet.C. de ſolu l. inquiſitio veritans. ar. cõtra.j.
Iquis.amotis.id eſtappoſitis. de pig. paul. . fi. item no. bic ꝙ dignitas inferioꝛũ nõ traſitad ſu⸗
¶ Aoluenit.ergo ꝓ ſolo conamie punit eſt. nã nõ legimꝰ ꝙ mãſcenderit. · prerioꝛes.ſed ð.C. de ꝓxi.ſa.ſcr.l.in ſacris.in pꝛinci.li.xij.et. ¶. de

metatil.l.fi. in pꝛin. ſolu. ſpãle eſtin illis priullegijs que ibi dicunt᷑
bic aũt regularuer ſic.et ſpeciale eſt in ludis in quibꝰ ſe imiſcet mater
volente filio ↄſule yna cum eo. vyt in aut.deconſul.5.ſi vo non com⸗/

ſiceſt. j.de penis.l.cogiratõis.ſ dic ꝙ ꝑuenit ad aliquẽ actũ.vel erxpone
voluerit.i.volũtarie rraſcendenit.ſic.j.ſicer.pe.l.ꝙ ſiab initio. et.l.fi.i.m̃.
et. L. ſi.regu. ſi coſtiterit. et. j. de leg. ij.lil.

remotus eſtque

Pꝛimus

ellatur. collatione quarta. “MD
(Aiius umiud⸗ aliq; quã in officio cõmiſit. vt in fi. bud.li.

er. ſ. ad.l. iut. repetun. ..e. . i. ⁊ no. ꝙ ſiue ei irroget ĩfamia iuriſ
ſmelacli tm̃ locũ babet qð hic dicit.vt.j.de iudi.cuʒ pꝛetoꝛ.ꝗ.non
aüt. et. C. de digni. l. ij. ?. l. iudices. itẽ no. ar. ꝙꝙ qui ſemel male fecit
pꝛeſumitur ali⸗ .
as male facturꝰ. .
yt hic. et. j. de ac 1 Arc.

cu.ſi cui. .i.
e ¶ Uec reſtitutꝰ
eſt per principes
vt. C. de ſenten.

ſtue J de qᷓ
Enatoꝛem.
Imoꝛari. boc
yerum ſi ex ea cã

c Aſſius lon
inus nõ putat ei ꝑmittẽdũ
qui ꝓpter turpitndinẽ a ſena tu
motus nec reſtitutꝰeeſt iudicare:
uel teſtimoniuʒ dicere qꝛ lex iulia
repetundarũ hec fieri uetat.

in Oadeſi.
infam iaʒ nõ im /

Enatoꝝ remotum a ſenatu
poꝛtar. alias no apite nõ minui:ſʒromemo
poteſtrome mo/xrari diuus ſeuerꝰ et antoninꝰ per

ee, milerüt. p Ompo.
liteſ. F. hꝛ igno MHi indignꝰeſt iferioꝛe oꝛ⸗
Pireanſenng⸗ dine: idignioꝛẽ ſuꝑioꝛe Mpi.
quibus. Enatoꝛis filiũ acciꝑe debe
Aiindign Æο mus nõtantũ eũ ꝗ naturaliſ
Nunt en mul/eſtꝰuerũ adoptiuũquoq;:neq; in
ſceiet aima tererita quo uel qliter adoptatꝰ
res. eſtenim ma fuerit:nec intereſt an ĩ ſenatoꝛia
ie uper luni dignitate oſtitutꝰ eũ ſuſceꝑit:an

ante dignitatẽ ſenatoꝛiã.

tercius ſpectabi
Enatoꝛio fi

lis.quartus de⸗

Mu.

ſcenſiue eſt clariſ . —„,A,R
ſimus. qui eg ius eſt etiam is: quẽ in ado
indignus eſt eẽ ⸗ t: anqdiu tñi .
nie ea ptionẽ accepit:quãdiu tñ in fami

lia eiꝰ manet:emãcipatꝰuero no⸗

multo magis in .. aE EI S
mẽ filii emãcipatõe amittitꝰ A ſe

dignioꝛ erit eſſe

de ſuperioꝛibus „ 1 2 6l! ,.
vtpider dein / Natore in adoptõʒ filiꝰ dat?ꝰ ci:g
ter. etrele.l.ele,/ inferioꝛis dignitatisẽ qſi ſenato-
ehedt. nisfili? uidet᷑ qenõ amittit ſena-
ſer. erpoꝛ. i. ni toꝛia dignitas adoptõe inferioꝛis
ace Echobh dignitatis nõ magisqᷓ; ut cõſula⸗
toꝛ indignus eſt lis deſinat eſſe. ¶ u Lpianus
ai nſes aso –— Mãcipatũ a patre ſenato⸗
res oꝛdines ſunt r
indigni eo nõ ip

ſe eis. vel ſcom H

Enaroꝛis.qui naturalis eſt.ſ.et legitimꝰ.

Jeo. licet nõ ſit dignus tamen eſt indignus. et facit. j. de vul. ſub. ex
acto. §. finali.

¶ Adoptiuii.ſ cũ bodie in eiꝰ poreſtatẽ nõ trãſeat. niſi ſit auus pa
ternus vel maternus:au ealẽ dignitate fruet.Rñ.ſic ſcdᷣm aʒo.ſicut
et ab inteſt. ſuccedu.et.C. de adop.l.cũ in adoptõe.s.pe.
lꝛ ¶ H quo.ſpectabili.ſ.velilluſtri vel cariſſimo.ego cõtra.nã ab illu
ſinbꝰ im̃ vel ſupilluſtribꝰ debet adoptari: vt dicat᷑ filiꝰſenatoꝛis.vt
I.e. liberos.et.l.vlt.in fi.iuſſuʒ dices a quo.ſ.patricio pel conſule.vł᷑
quolibet illuſtri: łſup illuſtri.qᷓ oẽs ſenatoꝛes dicũt᷑.vri.l.vl.ĩ fi. aʒ.
Ael qualiter.i.coꝛã pꝛĩcipe vel pᷣſide cim bis duobꝰ modis fiat.
vt inſti. de adop..ij.alias.i.
m ſiflec intereſt. qꝛ vrrobiqʒ ſunt filij clanſſimi.ĩtereſt m̃ qꝛ poſt di⸗/
gnuatẽ ſuſcepn ſuntilluſtres.et nõ pꝛimi.vt.C. de digui.ſi ſenatoꝛ.
que eſtcontra.li.fdeiil.. ””MM

De ſenatoꝛibus.

Enatoꝛis repetit ſenſuz ſupioꝛis le.in pn. vtaddat ibi qᷓdiu. ⁊c.
mittit.ſecus in naturali.vt.ſ.ꝓxi.in pꝛin.
A ſenatoꝛe.nõ amutit᷑.vt hic.⁊.S.de adop.l.per adoptionem. iteʒ nec
cognatio.vt.j.vn de cognati.l.i.ꝗ.cognationem.nec oꝛigo.vt.ſ.ad mũici⸗

pa.l.oꝛdine.ꝭ.fi.et facit.j.de bo.lib.ſifilius qui pami.in fi.i.Rñ.ar.contra

26

et pegaſus opinãt᷑ nõeſſe ſenato
ris filiũ quoꝝſnia ẽuera.nec enim
ꝓpꝛie ſenatoꝛis filiꝰdicet᷑ is cuiꝰ
pater a ſenatu motꝰ ẽ añqʒ iſte na
ſceret᷑.Si ꝗs ↄceptꝰ quidem ſit
anteqᷓʒ pater eiꝰ a ſenatu mouea
tur natꝰ aũt pꝰ patris amiſſaʒ ði⸗
gnitatẽ:magis ẽ:ut q̃ſi ſenatoꝛiſ
filiꝰ intelligat᷑.tẽpꝰ enĩ cõceptõ
nis ſpectãdum pleriſq; placuit.
Si ꝗs et patrẽ ⁊ auũ habuerit ſe

natoꝛẽ et q̃ſi filiꝰ⁊ quaſinepos ſe
natoꝛis intelligit᷑.ſʒ et ſi pater a⸗

miſerit dignitatẽ ante ↄceptõneʒ

huiꝰ:queri poterit:an qʒuis qua⸗

ſi ſenatoꝛis filiꝰ nõ intelligat᷑ an
qſi nepostñ ĩtelligi debeat.⁊ ma
gis eſt ut debeatut aui potiꝰ ei di
gnitas ꝓſit q; obſit caſus pris.
mie nupte cla m.
riſſimisꝰpſonis clariſſimaꝝ
pſonarũ appellatõe cõtinẽt᷑. cla⸗

riſſimarũ feminaꝝ noĩe ſenatoꝛuʒ

filie: niſi quiros clariſſimos ſoꝛti
te ſunt:nõ habent᷑.ꝛfeminiseniʒ

dignitatẽ clariſſimã mariti tribu⸗

unt*. Parentes uero donecple
beis nupcijs fuerint copulate.

8 G

ʒ.de adop.l.in omni.
„ „ — AMancipatũ a pa
placet. Itẽ labeo ſcribit etiaʒ euʒ m H
gpoſt moꝛtẽ pꝛisſe enatoꝛis natuſ ſ quid ſi poſt emãi⸗
ſit qſi ſenatoꝛis filiũ eſſe:ſed euʒ pationss parer ſenatoꝛ
qui poſtea q;ᷓ pater eiꝰ de ſenaru tdvorie ſeoom io⸗
motꝰ eſt cõcipit᷑ et naſcit᷑: ꝓculꝰ vlcr in⸗ i.Rñ. bui⸗
egis

r ¶ Anteq. iſte naſceret.

et cõciperet᷑ io.etpꝛoba
tur. §.
i quis.tempꝰ.co⸗
ceptionis nota in hoc
inſpici tẽpus cõceprio/⸗
nis. ſic. C. de ſuis et le.
l. ex liberis.⁊ de nup.l.
impenalis.S. is illud.
⁊iſti.qᷓ.mo.ius pa.po.
ſol. F. fi. ar. ð. C. dena.
li. l. pe.in fi.ſed ibi ſpe/
ciale eſt fauoꝛe liberoꝝ.
vt ibidem dictrur.
r¶Bi quis intelligitur
qð pꝛodeſt ei quiavno
amiſſo retinetur aliud.
vt. ſ. pꝛox.Rñ.
v ¶ Hanis. electiue q̃ſi
nõ obſit caſus patris ⁊
ſic eſt Z. C. de queſti.l.
diuo marco. ſo. hic. quo
ad bonoꝛes quos ñ ad
mittit:non euitet toꝛmẽ
ta que ſuſtinent plebei
vtibiſcdᷣm quoſdã.alij
dicunt ꝙ bic fuit remo⸗
tus ex cauſa que infa⸗
miaʒ nõ impoꝛtat vtob
inualitudineʒ.ibi ex ea
que impoꝛtat.alij dicũt
bie nepos erat ĩ pote
ſtate aui.ibi non.tu die
aut ante remotionẽ pa⸗
tris erat ſaltẽ cõceptꝰ ⁊
tũc caſus patris nõ no⸗/
cet in aliquo.vt.S.ꝓxi.
G. ſi vero poſt caſum ex
perſona aui retinet. vt
bic non patris ſui vtibi
item nota bic ar. ꝓ feu⸗
do ꝙ licet filius ꝑ cul⸗/
pam ſuaʒ debeat amit/

tere:nepos tamen retinet ex perſona aui ſui.ſic.j. de inter. et rel.l.iij. et.j.
de iure pa. diui ftatres.et dixi j. de in ius vo.adoptiuũ.S.fi. .
Emine clariſſimis. large accipe clariſſimus.i.uobilius. et eſt ratio bu⸗/
ius dicti. quia femine coꝛruſcant radijs maritoꝛum.vt in auten. de con

ſulibus.S.itaq;.col.iiij.accurſius.

y Gimon ba bentur.id eſt ſi ſunr ſoꝛtite nõ clariſſimum:ſed plebeiuʒ nõ ſunt

5¶Keminis.refert ſead pꝛimum.

. et in fi.huius legis.

9 (Parentes. refert ſe ad ſecundum. accurſius.

c ailmce ſic ponitur.niſi pꝛo ſi non.ſic. C.ſi manci.ita fu.ali.l.ij.in fine.

ribuunt. ad nubũt bomini infenoꝛis dignitatis. vt. ¶. de digni.
fi.i

Vonec.i.vſquequo copulentur nupcijs plebeioꝝ. et ſic no. cauie differẽ
nã patris et mariti.maritus em̃ ſue vrori dignitatẽ nõ p̃ſtat ſi alij nupſe⸗

rit poſtea qᷣ ſit inferioꝛis dignita tis.pater vero
ſit inferioꝛis dignitatis.dũ tñ nõ ſit plebeius.

pᷣſtat.er ſi is cui nupſit filia

a ¶Femina erit. . gracia mariti.

qꝛ ꝑuenit ad eũ caſuʒ a
quo icipere põt mr̃imo
niũ.ſi ſemꝑ in eodẽ ſta⸗
tu fuiſſet.i.nõ habuiſſz
patrẽ ſenatoꝛrẽe.
d Facit. ſed cõtra. S.l.
ꝓxi.vbi amirtit digni⸗
tatem ſi nubat plebeio
ſo. bic nõ valuit matri⸗
monium.
e Mon eſt. neq; em̃ pa
ter poꝛtabit iniquitratẽ
filij: neqʒ filiꝰ patris. vt
j. de pe. l. crimẽé. et. S. e.
emãcipatũ.S.fi.et.j.de
in ius vo. adoptõ..f.
accurſius.

Iberos. ex liberis
ſq; ad finitũ. vt

ſ. de ver. ſig. liberoꝛum

pꝛiuilegia ram̃ vſq; ad
ꝓnepores tm̃ extendun
tur. vt. C. queſt. diuo
ſed veteranoꝝ ad pᷣmũ
F.dene bonoe
f(Maturales. legitimi

—.,— ʒ—

(Kondictõe. quo ad
bonoꝛes et dignitatem
vt. S. de ſta. bo. l. cuz le⸗
guime. non quo ad ſta
tum. vt. C. de rei ven.l.
Enatoꝛes.ĩtelligũ
ur. q;tuz ad bono⸗
res.nõ qtuʒz ad onera.
vr. j. ad mu. l. municepſ
eſſe deſinit. Adiectõem

nõ tranſfertur ſʒ adicit᷑.

ſic.j.de cõdi.ex de.l. fal
ſa. S.i.et.j.de excu. l.ſi
eũ.F. i. ſi ergo duob lo
cis hʒ domiciliũ qð eſſe

põt. vt.j. ad muni.a. aſ
ſũpiio. F. mater. an au
tem poſſit mutari que,/

rit᷑ diſtingue ſcoõm Jo.

vtruʒ ex oꝛigine:et tunc

nõ poſſit.an ex cõſtitu⸗
tione.tunc poſſit.vt.ff.
ad mu.l.domiciliũ6.

X

eſt eos eſſe ſenatoꝛes qꝛ

nit.in ter oẽs tñ nõ erãt
vltra. c. vt. C. de pe. be /

liã ſe.nuptias.ſ.de facto nõ 1 itu
e generali⸗ efi. et. l. oꝛõne. in pꝛin. ſed bodie tʒ dũmodo dotalia inſtru
menta ſint iure cõfecta. vt in autẽ.vx liberti de cetero..ſiꝗqᷓs.col.vi.
c & Eatris. caſus. qͥ aliquo caſu fuit remotus a ſenatu. vn videbat᷑ valere

Aptre. a patricijs.
d. intelligenduz

Liber

—

de iure. nõ tenet. vt bic. et. j. de riru nup.

Tamdiu igit᷑ clariſſima femina
erit:quãdiu ſenatoꝛi nupta eſt:
uel cariſſino:aut ſeparata ab eo
alij inferioꝛis dignitatis non nu⸗
it. p pini.
i ſenatoꝛis nuptias?libe
ri ſecutã pris caſus nõ facit uxo⸗
rẽ.nã queſita dignitas liberis ꝓ⸗
pter caſuʒ patris remotia ſenatu
auferẽda nõ eſt. ¶u Alpia.

1 Iberos ſenatoruʒ accipere
=debemꝰnõtantũ ſenatoꝛũ fi

lios: uerũ etiã oẽs ꝗ ꝓgeniti ex ip
ſis uel ex liberisſeoꝛuʒ dicant᷑ ſiue

naturales ſiue adopt ui ſint liberi
ſenatoꝝ:ex ꝗbus nati dicũtᷣGʒ

ſi ex filia ſenatoꝛis natus ſit: ſpex
ctare debemꝰ patris eiꝰ cõdictio

nems. p MAlulus.

—

Enatoꝛes licz i urbe domi⸗
ciliũ habere uideant᷑:tñ et ibi:un⸗
dẽ oꝛiũdi ſunt:habere domiciliũ
intelligunt᷑.q;ꝛ dignitas domici⸗
lij adiectionẽ potius dediſſe quã
ꝑmutaſſe uideat. ¶ ulpianꝰ.

4 Vpte pꝛiꝰ cõſulari uiro im
etꝛare ſolent a pꝛincipeqʒ

uis perraro ut nupte iterũ mino⸗

risdignitatis uiro.nihilominꝰ in

ↄſulari maneãt dignitate:ut ſcio
antoninũ auguſtũ iulie matrone
cõſobꝛine ſue ĩdulſiſſe.Senato⸗
res aũt accipiẽdũ eſt eos eſſe qui
a patricijs ⁊ cõſulibꝰuſq; ad om
nes illuſtres uiros deſcendũt:qꝛ

re.l.fi. vel largius bic accipitſenatoꝛes. Seiam ronmdo:⸗

m De offi. coͤſul. Et oſul ẽ illuſtris. et ĩ au

7

Fficiũ.cõſiliũ.i.auctoꝛitatẽ in cõſilio.bũc aũt ſublimat oꝛdinaria ꝓ

de ap. F. illo vz obſer. col. iiejſ.

ſeu fu. 5. ſacimꝰ. col. v.et in aut᷑.vt iudices ſi expec.ſa.ius.S.i.col.iiij

r ¶Vlanumittere.i.manumutere voleti auctoꝛitatẽ pᷣſtare etcauſaʒ

appꝛobare poſſunt.

8Krxpedue. licet aliꝰ adiuerit cãs etſicno. ꝙ neceſſitas nõ babet
legẽ.i.ce ſſat lex vbi venit neceſſitas.ſie c.j.de excu.tu.l.nõ ſoluʒ.S.

De officio conſulis.

C ficiũ ↄſulis ¶u) LZpi. cſtiur i Fi⸗
ſt ↄſiliũ pᷣbere manumit⸗

tere uolẽtibus.Conſuleset ſeoꝛ v eon potenit
ſumſinguli manumittũt: ſy non duc dietd eſte
põt ꝗ apud alterũ noĩa ediderit vin. ſrogat.. 5.
apud alterũ manumittere. ſepa- ſi. quia tbi diatt
. 2 qð põt apud ſe
rate enĩ ſunt manumiſſiões ſane manumittere.ſo
ſi q ex cauſa collega non poterit du reletran inſe
manumittere infirmitate uel aliqᷓ hanertt erav⸗
iuſta cã impeditꝰ:collegaʒ poſſe Paobaun r tunc
manumiſſiones expedire ſenatꝰ ſopomil bie cu
cẽſuit. Cõſules apud ſe ſeruos quado an no
ſuosmãumittere poſſe nulla du- gam hmane vor
bitatio ẽ.ſʒ ſi euenerit ut mioꝛ.xx exrti.et bic inf.
anis ↄſul ſit apud ſe manumitteæ ſm d0 abn
renõ poterite.cũ ipſe ſit ꝗ ex ſena pot vtibiſi ad/
tuſcõſulto cõſilii cům examinat eſt.et collega. ali
as nõ.vt bic. alij
apud collegaʒ uero cauſa pꝛoba⸗ exponüt bienon
ta:poteſt'. pot manumitte⸗
— „ „ re. i. cům manu/
De officio pꝛefecti pꝛetoꝛio- miſſionis a pꝛo
⸗ bare. 9 6 idem
— , TITI cũ pꝛimo. et no.
R euiter ccoõ & Mireli? Hbiccöſul tuus
memoꝛare neceſſe'ẽ. unde voluntari iunl
cõſtituẽdi pᷣfectoꝝ pᷣtoꝛio officiũ erboc dicut qu
oꝛigo manauerit.Ad uicẽ magi- danm et bene alij
ſtri equitũ pᷣfectos pᷣtoꝛio antig a ctenttoſe
tus ĩiſtitutoseſſe a gbuſdam ſcri na exemplidicit
ptoꝛibꝰ traditũ eſt.nã cũ apð ne-⸗ alijad biedigui
, 5 —5 atez hʒ ſine ad/
teres dictatoꝛib ad tpᷣsꝰſumma niniſtratone ad
poteſtas crederet᷑: et magiſtros udet vei
equitũ ſibi eligerẽt ꝗ aſſociatipri ſequen.
cipali cure milicie gracia ſecũdaʒ F Adoptare po
oſt e ʒiIifieſt. huic eſt con⸗/
poſt eos poteſtatem gererẽt regi nma... manu. l.
mentis rei publice ad ĩperatoꝛes apud eũ.x.i. in
pꝛin. qꝛ nõ vide
tur poſſe. vt ibi

fi.⁊.j.de offi. p⸗
cõſu.l. ali. ⁊.j.qͥ.
ex cau.ma.ſed et
ſi per. S. fi. et. j.
offi. eius cui mã.

e
Koſules. ma/
loꝛes.xx.an.

dicit. ſo. lege bac

litterã. vt punctes ibi ꝓbata poõt. . apð ſec ⁊. vel bic erat collega ibi

nõ.vel bic nõ videt᷑ par:ſed idẽ babet imperiũ collega.item cotra.j.

eſſio. et pꝛincipis cõmendatio. vt. C. vbi ſena. vel cla. l. ij. ibi oſilia

—
Arij ⁊c.et.S.viro.a cõtrario ſenſu.etno.ꝙ voluntariã tñ iuniſdictio/
nẽ baber.olim merum imperiũ.vt in ſumma aʒo.ac.
o Geoꝛſum. i. ſepatim pᷣſtant auctoꝛitatẽ manumiſſioni. ſʒ cõtra.j. de re.
iudi. duo ex tribꝰ.ſed ibi iuſſum erat vt omnes iudicarent.
n¶ Momina.i. ꝓbationescãn que ſunt inſti.qui.ma.nõ poſ.S.eadem.
qe Danumiſſidnes. i. cauſe ꝓprerquas manumiſſio fit et auctoꝛitas qðᷣ

nõ debet eſſe. etſic idẽ qͥ cognoſcit dʒ aixtoꝛari.vt bic.et in aut. vt defuncti.

de manu. uin. l. apud filiũ. S.i. ſi eſt ibi no. ſed ſolue punctado banc
litterã.vt mõ dixi.ſi aũtnõ eſtibi.nõ eſt j.ſed ſinlle.
De offi. pfecti ptoꝛio.lʒ de offi.eiꝰ intelliget᷑ de pꝛiuil. tñ eiꝰ nñ di⸗
cit. officiũ aũt eius eſt. C. e.l.i.et.ij. eteſt bic illuſtris. vt in auten. de
ap. S. illo videlicet.
KReuiter. caſus. antiqᷣtus erãtp̃toꝛes.⁊ nõ pꝛincipes qͥ babebar
tãtem quã babet bodie pꝛinceps. et iſti faciebat leges et fece ,
rũt magiſtros militũ et eos ſibi aſſociauerũt: et per eos multa expe
diebaut. bodie poſtꝙᷓ illoꝝ poteſtas trãſlata eſt in pꝛincipẽ pnceps

loco illon mnagi⸗/

ſtroꝝ eq̃ tũ eleg it
pᷣfectos pᷣtoꝛio ⁊
eis plenã ptã tes
largit eſt. ſ. faci
endi leges. ? re
mouẽdi iudices
inu tiles. babent
