3 Beſlum. vt. S. e. l. ſed an vltro. in fi. ⁊ ita nõ ẽõ.⁊ eodẽ mõ m̃de ad id ꝙẽ.j.de t.⁊ ra.dil.ſi fil.itẽ eodẽ mõ pt
bninſei t a¶ Voꝛuoꝝ. par ſit effect in vmuſq; negorij geſtiõe diſpartñ eri mden ei ꝙ dꝛ.j. ꝓ ſoc. ſiid F. ſi ſilli.q;ꝛ ibivrerq; erat gerẽs. I vtq; dñs:vl
vngonili⸗ ius in boꝝ actuuũ ſuſpẽſiõe:vt.j.cõia pꝛe.l.fi.in fi.⁊ no.ꝙ bic.⁊.j.l. aliud in ſocietate q vtriuſq; ↄſenſu ᷣbit.aliud i bac geſtiõe q ignoꝛãte oſo
plinhuſi tractatur de negotijs moꝛtuoꝝ. quaſiõhit.vel ſi ſubnliteniſpiciat nõ Eõ.ſpectaf.n.i ſocietate initiũ. qꝛ ſicut
ennoſ Oöuor unduadingnackine ſtrictiiuris. ab initio ſiliuſfa.ex ſocietate obligat᷑ inſolidũ. ita ⁊ fact ſui iur.⁊ ſm bãc le
rr au c ¶Qurationẽ. vr qꝛ datus fuit curatoꝛ bonis. cturam videtur quedan emergere iniquitas. ſi enim ſerui negotia peculia⸗
fuutun dq Bine culpa mea. adhibua in perditiõe:nõ dicas adhibita in di rnia gerere cepero ⁊ perſeuerauero: eo facto libero et pꝛo hijs quegeſta ſunt
lirttg ſpoſitiõe:qꝛ boc poſtea diſtinguiur. ⁊ impeuſa eo facto libero.neq; dominum conuenio: quia in rebus eiꝰ non
ſide iloi e Quandoq;.i.qñcũq;. GBeponendoꝝ.i.deponẽdoꝝ. impeder:ʒ. neq; ſeruũ inſpecto initio quo obligan ciuiliter non potuit ſicq;
uan f¶ Albibi. no. ipm ſibi ſoluere:vt.j.de admi.mu.quonẽs.j.ſicut. locuplecta bit᷑ cũ aliena iactura.qð eẽ nõ dʒ: vt.j,ð ↄdi.ĩde.nã ⁊ boc natu⸗
s ſinn

14

Liber

ra.b.qñq; rñ dit eẽ iputãdũ geſtoꝛi cur pſeuerauerit.̊nõne põteẽ ᷓ neſci /
uerit eũ ma numiſſuz vtiq;. ⁊ ſic repꝛobari vr pꝛia poſitio:vt aũt oĩis Sꝛietas
ſoluat᷑ imqtas amoueat᷑.põt dici hãc ſolã eẽ dꝛiaz iter pmũ 2 ſcoʒ cauʒ ꝙ ĩ
pꝛio qñ acceſſitq̃ſi multa geſturus acnio ẽ vna ſola ꝓ oĩ geſtiõe. vvnꝰ ẽqſi
ci.⁊ ea q̃ dabitin dũñm dabit in ſeruũ eiꝰ factũ libeꝝ.q actio ẽ ãbulatoꝛia
ſicut ⁊ alie młte:vt.j.ſo. L
ma. ſi ſocer.i.rñ.⁊ ð dã
no ĩfec. ſi ꝗs miſſũ..fi.
de vſufru. ⁊ ſi ꝗs.ꝗ.
ſi operas. vel dic ẽt ſm
bãc lecturã durare actio
nẽ ĩ dñs ꝓ pꝛio tꝑe.pꝛo
ſcdo ſeruũ factũ liberũ
dabit actio. ⁊ ſm varie
tatẽ ſtatꝰ agit᷑. hᷣ ĩ illo ca

hoc et ego ueriꝰ eẽ didici: niſi ab
initio'quaſi unũ negotiũ geſturuſ
acceſſero deide alio aĩio ad alterũ
acceſſero eotpᷣe:quo iã pubes ul
liber ul paterfa.effectꝰẽ.hic eni
ſu. ſ. vltĩo hꝰ. l. due ſunt qſi plura negotia geſta ſüt et p 4
actões. dicas ergo iĩ ini litate pſonaꝝ ⁊ actõ foꝛmat᷑:⁊ cõ

tio cuiuſcũqʒ tẽꝑis ſcilzʒ ergaf I Yée.
quomutat ſtar encui⸗ enatio mo derat 1IE e.
negoria gerũt oditionẽ d et cũ aliqꝗſ negotia mea
düo negotioꝝ ſpectãdã
vel ſi velis defendere p/
mã lecturã:rñdebis ſʒjm
g3. dñm poſſe ↄuemri ꝓp
eo ꝙ fit et ſeruo manu/
miſſo:qꝛ dʒ ei impurari
ꝙ peculiũ nõ retinuerit
vt. jj. de tribu. ꝙ in brdẽ
§. ſi ſeruo. 7.j. qñ act. de
pecu.ẽ an.l.i.S.itẽ hr̃s.
2.5F. an ergo. 2. F. pega/
ſus.ſʒ hoc vr falſuʒ.⁊ re
pꝛobãt qͥdã pꝛimã poſi
tionẽ:qꝛ ſi geſtoꝛ ꝑſeue/
rauerit ꝑ annũ pꝰ manu
miſſionẽ.ergo pꝰ nona
ger. ſz hoc valet:qꝛ cõ⸗
putat annꝰ ex quo cepit
agi poſſevła fine admi
niſtratõis: vt.j.qñ ac.ð
pecu. an.l.i.S.ij. at af
qꝙᷓ; ipẽdꝗ agere ñ poſſus
vel aſñ finẽ admiſtratio
nis. ſed argu. contra inducitur.ſ. detu. ⁊ ra. diſ. ſi filiuffa. led illa eſt pꝛo me
in fine. pʒ ergo ex pᷣdictis ꝙ ſim pꝛimũ caſũ ponit᷑i negoujs geſtis. ⁊ ĩ ack.
neg. geſ. dãda vel denegãda ꝙ ẽ ĩſerui ꝑſona. vel i eodenatõe:ꝙ ẽiꝑſõa
ipuberis vel filijfa.vt vnifoꝛmiter fiat.ſʒm aliã dic.i.ĩ act᷑.neg.ge.moderan
da.ſiqratur ſit vna vel plures. Zertij dicũt ĩſpici ſitiũ duplex.vnũ de geſtis
in pupillari etate. aliud in adulta etate.ẽt ĩ pꝛio caſu.l.⁊ ꝓ ſcdo ĩſoliduʒs.et
ſic in alijs. ⁊ ſjm boc dices ĩ initio cuiuſcũq; tꝑis.ſ.quo mutat᷑ſtat leiꝰ cui⸗
negotia gerũturↄdinonẽ dñinegotioꝝ ſpectandã. ſed iam non eſſet differẽ
tia inter pꝛimum caſum buius.l.? ſeᷣm.
a ¶ Ab initio. oditio qᷓ erat ĩ ttio ĩſpicit᷑i delictis:vt.j.de penis.l.i.itẽ ĩ bac
geſtiõe:vt hic:vt quis pupillꝰpubes efficiat.tñ deneg. ge. vt pupill'odẽne
tur.ſ.inq;tũ locupletioꝛ iueniat:vt.S.e. ſi pupilli. in pꝛi.filiuſfa.factꝰ ſuiiu⸗
riſ Zdẽnet᷑ inqtũ facere põt:vt.j.qð cũ eo.l.ij.⁊.l.ſi filiuſfa.ſj ſi tũc fuiſſj cõ
uẽtus ĩſolidũ reneret᷑:vt.j.ð ac.⁊ ob.l.ſi filiꝰ.ſʒ dicĩſpicit᷑ initiũ vt velut exõ
ctu pꝛi facto ↄdẽnet᷑nũc aũtnõ:vt tũc ↄdẽnaret.iʒ qdã dixerũt donec fili⸗
ẽ ꝙ teneat᷑inſolidũ.ſj ↄdẽnet᷑ inq;tũ facere põt ꝙ nibilẽ.niſi.n.vt dictũ eſt
inſpiceref initiũ ↄdẽnaret᷑ inſolidũ ðᷣ eo qð geſtũ ẽ.⁊ poſtea hoc ðꝛ plene in
l. ꝓx. vt.j. ad mace.l.ergo.idẽ po ſſumꝰ dicere ð ſeruo.vtĩ alia gl.dixim hec
exceptio ꝙ nõ teneat.de añ geſto.niſi foꝛte peculiũ hũit.vel ↄueniat᷑ ex pꝛo
miſſiõe occaſiõe libtatis:vt.j.de do.pᷣle.l.ij.S.ꝑ õriũ.⁊.C. an ſeruꝰ ex ſuo
facto.l.i.⁊.ij.⁊.ilij.⁊.j.de ſolu.l.ĩliberto.yr.iẽ alibi:vt j.ð iure do.ſi ſeruꝗa.
b Efrectus eſt.q.d.erit ꝙ dictũ eſt vt ſpecreturinitiũ.⁊ boc cõmẽdat pau/
lus dicens ⁊ boc verius eſſe ⁊c.i.vt ⁊ bicſpecteturinitiũ. =
c ¶ SOlura negotia.i.quaſi plures ↄctus ſim Jo.
d RDualitate. no. qualitatẽ pſoneiſpici: vt. ſ. de ſiur. itẽ apò labeonẽ. SF. qð

tiũ acceſſit ut finito eo diſcederet
hoc.n.caſu ſi noua uolũtate ali⸗
ud quoqʒ aggredi ceperit:aliꝰ ↄt᷑
crofit. U Lpianus.

tute egit:mãumiſſus nõ cogitur
reddere.plãe ſi ꝗqd ↄnexũ fuerit:
ut ſeparari rõeiꝰ.qð in feruitute

madati ł negotioꝝ geſtoꝝ. ẽt ꝗð
ĩ ſeruitute geſtůẽ . Deniqʒ ſi tpe

4

ait. 7.. de iureiur. l. iuſiurãdũ.S. ſi ſemp.⁊.j. de iudi.l.nõ nũqᷓ;.i fi. ⁊.j.ð re

iu. l. iſ:7. ſ. ius vo.l. ij. v. ij .7.]. ĩcẽ.ru.nau. l.pediꝰ.S.fi.⁊.C. ð ꝓc.l.fi.
CEa ⁊ cũᷣ aliqs.ñ ſolũ hoc yen ẽ cũ pſ baꝝ ↄditio mutat.ſed ẽt cuʒ nõ
murat᷑ ſzm io.vt ↄſideremꝰſit vnꝰ qſi öciꝰ.⁊ ſit vna actio:an plures.
„*

gerit: nõmlta negotia ſũt ſʒ unꝰ Roculꝰ: pegaſus bonã
ↄtractꝰ::niſi ab iitio ad unũnego dẽ eũ ꝗi ſeruitute gerere cepit.

mactũꝰ:quẽ ꝗsin ſerui⸗

geſtũ ẽ:ab eo qdð ĩ libertate geſſit
nõ poſſit ſtat uẽire ĩiudiciũ:uel

el die dꝛisz eẽ an aliqs acceſſir tqꝙᷓ oĩa geſturꝰ.an tanꝙᷓ vnũ ⁊ geſſit pꝰè ea

aliud.ſ.in ↄdẽnatõe faciẽda.ſʒ eſt⁊ alia dꝛĩa.qꝛ cũ accedo quaſ diz
geſturus vna ẽ actio.alio caſu plures.⁊ in eo caſu ſufficit ſi cui velui
paucis amici laboꝛibꝰ ↄſulatur ⁊c.vt.C.e.l.tutoꝛi. f Ctractk.ĩ .

qſiðce.plures iñ ſũt aci geredi.ſicutẽ ⁊ vnũ legatũ cũ coꝛpꝰſeruoꝝ

HEEH4

legal: vt.. le.in. . iſ. g Ali dct lqſi Zcrus. vt inſtl. e F. .

Axaci.
ſeruitutis areꝗ emerit ⁊ĩ ea ĩſula, ſeeur eſtqd ĩ
edifcauerit: eaqʒ coꝛruerit. deidð mutato euß ne/
mqumiſſus funduũ locauerit: ſola gona H
locatio fũdil indicio negotion ge gonagennt ie
ſtoꝝ deducit.ꝗa ex pꝛoꝛstẽꝑis chocth oaeri
deducirpõt:q; id ſine quo rõ libę/ k male.
tatistpe adimiſtratox negotioꝛ nenene dert
Vrpeririñ põt. PNZAu. biee e lioo⸗
4 92 2 eαaus bonã fi Snati. ide iZctu
⸗ Rocul⸗ pegaſus bonã fi pꝛi fcõyt poſtea
5 . nöſeneh . .
ſtareöbere aiũt. J0 qntũ ſi alli· en ire er noſi

negotia eiꝰ geſſiſſet ſeruare potu
iſſʒ:tatũ eũ ꝗa ſemetipoñ exege
rit negotioꝝ geſtoꝝ actiõeʒ pᷣſta⸗
turũ:ſi aligd habueriti peculio:

aüt in dͦz fjetis
ſilr iͦ tenet polt/
ea. ſʒ ſi in exnenz
fecit ſic: vt. C. qn

. — ꝗqnatura debitoꝛ fuit t fa, he an
Rernli niRi Kifir be ſi 9 i etis dño ken
eabhũit: ſibi poſtea ſoluere ðʒ in nacte vt. Cbe
Jeë orI—d. ſ NDE noxa. l. l. in fi. ite
eodẽ actu pꝑſeuers : ſicutisq tẽ. zemr velquaii
poꝛali actõe tenebat᷑:ẽt pꝰᷣtps ex n caſibue tener
actü negotioꝝ geſtoꝝ actiõe id p“ Pejl pra lat
—— Arlra. K. ſes/

peti. here.l. fi. in fi. tertiꝰ qñ ꝓ libertate pecuniã ꝓmiſit dño:vt.C. an
ſeru ex ſuo facto.l.ꝓmiſſe.quartus qñ dotẽ recepit.qᷓ; ⁊ factus liber
tenet: vt. j. de iure do.ſi ſerua. in pꝛin.quinto qñ directo manumitat᷑
⁊ pᷣlegatur ei peculiũ:vt.j.de dote pᷣlel.ij.O. per vſium.

—2 . *

K ¶hõò poſſit.ſ.facile.ſed ꝑ iudicii ſubtilitate põt. vt. . e.at qui. F. ſce
uo. vel dic nullo mõ.tunc.n. dicũtur res ſeparate qñ circa diuerſa. oĩ
no officiũ ſuũ geſtoꝛ adhibuit:tũc vero diatur inſeparabilis qñ cir /

eandẽ tẽ mm geſtoꝛis ꝑſeuerat officiũ.⁊ ſic ðꝛ ſeparata ⁊ inſepara⸗/

bilis rõne rei in quã impẽditur.nõ rõne impenne.
landati.cũ poſtea facto libero ſit mandatũ:vt negotiũ qð ĩ ſer
uitute inceperat:oſummarer.vel foꝛte in ſeruiute ei mãdatum fuit ex
quo mãdato dſio de peculio tenetur actiõe mandati.ergo poſt mau
miſſionẽ ipſe mannmiſſus tenebitur ſi cõnexa fuerit adminiſtratio.

⁊ contem platiõe mandatri cõſũmatur negonum.
m·¶ Beſtu ẽ. vt nõ pᷣſtetur. ſz vt ſeparetur: vt.j.e.at qui.S.ſceuo.Iʒ q
dam õ ⁊ male.⁊ boc in ſeruo alieno tĩ ſym.d.
n& Kundum. i. aream. vel alium fundauuuz.
o ¶ Deducitur. qꝛ hoc caſu nulla ẽ negotioꝛum coberenta.
p NDeduci.vt ſequitur. M

ꝗ hò põt. facile. vel aliter vt di
in libertate. Rñ. eũ abſoluẽdũ de oibꝰ niſi de hijs que dñs negono⸗
ru ꝓbauenitin libertate facta. ſemp.n. q agit ? affirmat alid neceſ/
ſe bs ꝓbare.idẽ eſt foꝛte in dño ſerui ſi agatõ manumiſſuũ ꝓ eo ꝙ in
ſeruitute ẽ inchoatũ ꝓ mãumiſſo videaturpᷣſumẽdũ:qꝛ ſeruitꝰ fuit eſ
ſtatꝰ pꝛimus.ar.L. de ꝓba.l..ſiue poſſidetis.⁊ hoc ſjm aʒ. ſʒ alij qui
dã dicũt de vtroq; rpeõ.ſ.eũ.dãnari:vt.j.de do.inter vi.⁊ vx.ſi ſpo/⸗
ſus. F. generalr. ⁊.ſ.ð admi. tu.l. tutoꝛẽ q.7. j. aqᷓ plu. ar.l. iterdũ
Koculus.il.iſta nihil Sᷣriũ ſuperioꝛi.l.dicit.ſj oino diuerſũ.ſu

bpenioꝛ. n. loqtur de culpavel de dolo in ſeruitute comiſſo. bec.

ſ
Sunre ain
Altarte/

([(erioke

(nmhen

16 pot. iri.5. e. in pꝛin. vt qꝛ ↄnera fuerit. et
no. hic qõnẽ ſzm.b.qͥd ſi ꝓbari nõ pòt qͥd geſſerit in ſeruitute.⁊ qd

Ctrhe ft ⸗

MWnitnl.

rtilſtng

ſiſdennn
Wleſ ſis
WoOein
iildonet.
rſuf
Vmn tſoͤpe
ai⸗
ſianrſ.

4
(ſſolegaradd
((cek

hol

nlnſu

Gtiuefftenen

mi ifi

—

ſiniglen
ſahdn
(Phobcio

eticandaſb
ſenten

ſegn

Aine

Meiiee
flitlis
numdar⸗
Uagni
deſtmmee

=

6.

e = =
=☛

Gtagenn.

Aaatiiepe

=S.

elidei DMM

= =

Onnanͤl

1

Chaneigiize

Pkfütke
fofntſte
Nſrgiinn

allitlaih

rhicdin
Utirdinen
ſftntin
en finches
fatſien u
ſbeſotan
Littſndr

*

aſo i
Kenädieae

rntſ nieg
Facerft Q

Honnkiinn

4

cöenſtun
Gclbust
puintenrſtta

leſtptrt

Aiuninſſ
oDNN
Pnſennen a
pnchttung

Diam nnnii

inſengiß
egiatadleni

„ 2

pſepnnble

ſpunnetſn

diageneen

eitipnnht

igiſtn

==
S

8 H
Rinde.
Kle,
noline e
ereſch

4
O
4

ſe. .
ienefttigiſ=e.
teinödnnnii

Zertius

am tömiflam in libertate cobercet quando adminiſtratio

denonerarl. quis gu malegeſſit in ſeruitute ſibi noĩe dhi cũ poſſit
in libertate non ſolutt. J

T BGererecepit.⁊ nuncin libertate perſeuerat.⁊ ꝙ dicit aiũt. ſ. male

Fm. M. 2 Gm. Rioq; coꝛnigiu r. j.l. px. 5.i. ſed tu dic Zriũ ſm Jo.

gi..lauent: ſtare cogitur.· Sceuola moſter air
pcub. rpegaſus putare ſeqðᷣ ſabinus ſcribit: de⸗
Fuartenanung berea capite rationem reddendã
ſemiutegeſſit. i ſicintelligi: ut appareat quid re-
e Don mdos liquum fuenit tunc: cum pꝛimum
bſenen obe liber eſſe ceperit: non ut dolum:
quia modo non cpe .
engiraſec iſer aut culpam in ſeruitute commiſ/
bench mn debi ſam in obligationẽ reuocet. Ita⸗
m naturale ert qʒ ſi inueniatur ul malo moꝛe pe
er bedarte ⸗ cunia in ſeruitute erogata libe⸗
deadmini. nl. Tabiturꝰ.¶ Di libero homini: qui
geeeaA bona fide mihi ſemuiebat mandẽ
boe ue 5 Kihs ut aliquid agat non foꝛeſcum eo
ſeruo. r.f.ð rin mandati actionem. Zabeo ait qᷣ
di.l. donatio. er 4 r . —
ſ.veſolu ſtid y. non libera uoluntate exequit᷑ re⸗
ainc. Ae ſibi mandatam. Sed quaſierne
ſehhrz arf ceſſitate ſe uil enit igitur nego⸗
1. tioꝛum geſtoꝛum actio.

o negotion ẽt debita naturalia a ſe exigendo. as.

liber bomo. .
v * otuiſſet. ſ.
dſo

. In ſ. quõdam. qð nũc peculij
e moffi. te.l. f. 7. j. de b. ſig. l. liber bomor.
5Beruani pot. minime cũ liber eſt. Iʒ.n.occaſio ſit id ꝙ ipſe fecitin
ſeruitute vñi teneri ðꝛ nõ tñ ꝓpterea cõuenitur ſed ex eo ꝙ in liberta/
le ſecutũ eſt.ſed ſi ita dixeris nõ vr̃ bonũ ſequẽs ſimile de eo quitpa

ſHõ exegerit.. nũc c liberẽ ⁊ in eodẽ acu pſeuerauerat.a ·
peculio.ſ.

li actiõe tenetur. nam ille ꝓpterid ꝙ. j. vi.menſes nõ fecit cõuenitur.

Rñ.imo ẽ qꝛ ille ↄuenit᷑iõ qꝛ pꝰ ſex menſes in eodẽ actu pſeuerauerat.
Tita ꝙ olim debuerat naturaliter remãſit debitũ noĩe dñinõ ſoluit.
nec dico tñ oĩno ſimile:qꝛ iſte tpali debitoꝛi ẽt aſqᷓ; finiat᷑ actio põt
ei obijci ilpa ſi babuerit.vñ a ſe exigeret:vt.j.e.l.diuoꝛtio.vel ſi nõ
habuit.ſi m̃ bʒ nũc vñ a ſe exigat ẽt finita pꝛima actione tenetur bac

actione: vt. j.e. qui ſinie.

Zqui natura. p ſed. ſed certe.nam ⁊c. nec aduerſatur ſupio/
MNAndicto. pH otinuat ⁊ addit.dixerat em̃ eũ teneri tm̃:ſi aliq̃d ba
buerit in peculio factus liber cuius ⁊c.ſʒ idẽ ẽ ⁊ ſi nibil in peculio ba
beat fact liber.ſq̊ᷣ aliqͥd aliũde ex ꝓſpera foꝛtuna cuius retentionem
⁊c.⁊ no.qꝙ qͥda libꝛi bñt.atquin.vt mõ legimꝰ. alij at qui.⁊ ſũt due

partes.
be Peiunkckent ſeruus.⁊ adminiſtraret.azx.

c¶ Etſipoſtea babuenit. ex ꝓſpera foꝛtua:vel qualitercũq; cũ iã eſſʒ
liber facus ꝓptergeneralia verba hur.l. ⁊ ſuperioꝛis.q̃ dicit bonã

fidẽ debere eu pᷣſtare.ſed bic foꝛte idẽ eſt ſiue fuerit cõtinuata in liber

tate geſtio.lʒ em geſtoꝛ naturale debitũ nõ poſſit deducere:vt.j.ð pe/
ti. bere.ſi q̃d poſſeſſoꝛ.ꝭ.ſ ⁊ ſi.ipi m̃ dʒ ſoluere:vt bic.ſed alij ð:vt.

5. pri.
Patneſtollin adminiſtratiõe.⁊ intellige qñ ex ip̃a admi
niſtratiõe in qua debitũ naturalecepit.ał nõ.vſ vis eſt in eo qð di⸗
cit pſeuerãs ſi em naturale debitũ ſemp a geſtoꝛe eſſet ſoluendum. er
go idẽ eſſet ⁊ ſi nõ eſſet cõnexa geſtio:ꝙ lex nõ voluit:vt.S.e.l.eum.
ide ẽt diceret.⁊ ſi pᷣcriptiõe.xxx.an.eẽt liberatꝰ:⁊ poſtea gererem ne

gotia ꝙ eẽt iniquũ.ſed ſecus vbi liberatur geſtoꝛ in geſtiòe ſieut bic

„

egüar nampi naturale debitum a ſe exigere debet.
e¶ Logitur. ꝙuis ab acrione liberatus ſit.
Sceuo.quidã reemer l. hic. F. coꝛrigit ꝙ dictũ eſt. Z. e. l.
⁊. S.l. xi.⁊ illa dicũt fuiſſe dicta ſa

tat meo nomine:ut et mihi rem:

nomen amilit. Jo. vt. .

bini.ſed nosõ.q bec yerba ex/

De negocijs geſtis.

ponũt que obſeure erant dicta. s.e.l. eñ. 5. plane ? lieetbic faciat mẽtiones
ſabi.⁊ ibinõ.dicas , ſabinꝰ fuit üli ſnie q in. d.l. eu. continetur. netones
gOAppareat. p ſubtilitatẽ iudicis vbi gra.q̃ret qꝗñ cepit gerere.ite qñĩ futt
manumiſſus. ⁊ poſtea qritur qͥd geſtũ fuerit a pꝛicipio geſtiõis uſqʒ in diex

libenatis:vt de reliq̃s reneat᷑.i.vt ipſi de peculio deducat᷑. illud tñ q̃ri põt

ſi. c. alicui fabꝛo ꝓmiſe⸗
. „ rit ſeruus pꝛo toto ope⸗
rendi negotij mei habuerit affe- reæ nondum finito ope
ctionem: et is fueri blig reſit maumiſſus. an to/
ctonem:et is fuent quem obliga te videdtur in ſeruitute,z
re poſſeʒ.i Cum me abſentene⸗ enfag vaͤcurrro
„ . — eme
gotia mea gereres:impꝛudẽs rey mnie ceditſecus ſi per va
meam emiſti:et ignoꝛansuſuce⸗ ſia tenpora erant con /
wiſtil. mi ANN 4 itute mercedes. tũc.n.
piſti mihi negotioꝛum geſto vnoquoq; tẽpoꝛece⸗
rũ iudicio:ut reſtituas obligatus dirdies pecunieita ra
anmprozr,1 quiri videtur:vt.j.ð vſu
non es. Sed ſianteqʒ uſt ucapias quſſed aſi do. üope⸗
cognoſcas rem meam eſſe:ſubij⸗ ras e: auandoorle.
. „ Mi a re ao ce.l.nec ſemel.S.nouiſſi
cere debes aliquem: quia te pe⸗ mergeſegcotna din po

7 ¾2 . teſt: vt ar.j. ſo. ma. l. di⸗
et tibi vſtipulationem euictionis uono.

. D b Niberabitur. ſenten/
committat. nec uidenisdolũma/ Lee ⁊ pegaſi repꝛo
lum facere in hac ſubiectõe.ideo bars mn.-K.ſel n
enm hoc facere debes: ne actio conſumpſit deber abſol
ne negotioꝛum geſtoꝛum tenea nelaaſtideo aiagad,
—R = i i
ris.¶ Mon tantum ſoꝛtem: uer’ mraliterdebuir. Hoͤl it
etiam uſuras ex pecunia aliena P⸗ babet in peculio vel ali⸗/
unde vnde ſoluere poſ/
ſit.non alias: vt.S.dixi
mus.⁊ ꝙ dicit liberabi

tur. dic. i. abſoluetura iudice.ab actõ.nego.geſt. non ita ſi conueniatur fur/
ti. eo ꝙ rem exadminiſtratione rerinet. cum nora caput ſequitur. ⁊ ſic intelli
ge. j. depoſiti. l. i. F. ſi apud. que eſt contra.item concoꝛdat buicrſi. 5. e.l. eũ.
in pꝛin. cum ſuis concoꝛdãtijs. 4

i S libero.non foꝛe.immo videtur ꝙ ſic.⁊.ſ.commo.ſi is qui. ñ. fi. que ẽ

K ¶ Mon libera. cum ignoꝛaret ſe liberum. ⁊ ꝓ boc induci poterat.j.ð acq̃.
re.do.l.liber homo.in fi.⁊.j.de bo.au.iu.poſ.l.i.ꝗ.fi. terat. ſ. aech.

1 Cum me. vlucepiſti, ꝙ facere potes:yt.j.ꝓ emp.il.ij.S.ꝓcu.

m Er nbi. . ſeer.
n ¶ Cõmittat. ad ꝙ eſt neceſſaria ſententia: vt hic. ⁊.j.de reiven.l.vtiq;.ſed
contra videtut non eſſe neceſſaria ſententia: vt.j.de ac. emp.l.emptoꝛem.j.
rhi.que eſt cõtra.ſo.ibi emptoꝛi ⁊ iudici erarmanifeſtum. non tamẽ iudex tu
lerat ſententiam adbuc.vel erat manifeſtum ei per publicam famam iudici
⁊ emptoꝛi rem eſſe euincentis hic ſoli emptoꝛi.vel melius bic nõ dicit eẽ ne⸗
ceſſariam ſententiam. vnde petita re ⁊ reſtituta cõmittitur ſtipulatio: vt ibi
dicit. ſecus ſi ignoꝛaret:vt.j.dereivendi.vtiq;.ꝙ per ſacramentum calum/⸗
nie em ptoꝛis agentis de euic.oſtendi poteſt.item quomodo iurabit de ca⸗
lumnia emptoꝛ.Rñ.bene.quia non facit animo calummandi ſʒm Joban.
⁊ ꝓeo eſt.j.de iureiuran.l.ſiquis de libertare.puto tamen non ſi ic concipi
iuſiuran.calumnie:vt perpẽditur. C. de iuramen.calum.l.ij. ⁊ ideo dicas
eum confiteri ſine iuramento.⁊ poteſt dari ſententia:vt.j.de confeſſ.l.iul.⁊
ſ. de cuſto. re. ſi confeſſus.necobſtat.j.ad.l.acquil. ꝓinde.vt in confeſſum
innuit non dandam ſententiam eſſe quia aliter intelligitur. ſellicet non eſſe
partes iudicis in cognoſcendo.item oppõitur:quia ex tali ſentẽtia lata ſi vi
detur ſtipulatio cõmitti.nam iſte geſtoꝛ negotioꝛum poteſt illiſubiecto agẽ
niobijcere. ꝙ non babetmandatum qðõ cuʒ non fecent videtur i non agat
de euictione:vt.j.de euic.ſi rem quã.s.ſi duple..l.ſi dictum.S.ſi cum poſ⸗
ſet. que ſunt contra.ſo.dicunt quidam ꝙhic debet ſubijcereynum de hijs qᷓ
ſine mãdato agere poſſint:vt.S.de ꝓcu.l.ſed ⁊ bee.in pꝛin.⁊.l.pompᷣ.in fi.
tu reſpõdeas tribus modis.pꝛimo quia ideo facitvt act᷑ neg.ge.non tenea
tur.⁊ ita cuſpam poteſt cõmittere:vt fraudem repellat:vt.j.de le. ij. cũ pat᷑.
H.ticio. ⁊.j.ad tre.l.recuſare.ꝭ.p.ſcdᷣo quia omiſit exceptionem declinato/
nam iudicis.non ſolutionis.⁊ ſic nocet:vt.j.man.fideiuſſoꝛ.S.quedam.ter
tio qꝛ ex quo lex bic permittit fieri percõſequens ⁊ hoc permittit: qꝛ alieno
nomine ⁊ ſinemandato agat.quarto etiam qꝛ fecit gr̃a ſui iuf.cõſeruandi:
yt.j.de iureiur.ſi qͥs de libertate. ä
i ꝛ

b Rotuimus.ſi dñs negotioꝝ ↄſueuit near teueri cum ſit peccatum fe / de verbo. obli. l. ij. · i. ⁊. j. de iure fiſci.ſi fiſcus.⁊.j.de inſtito.l.ſiq nrinlin
Enriſes. §.iſed padhenon Nura bun bij quiab eo §. qtñ. coll. v. man. F. eius. ⁊. Q. de bere.ac. ſub ptextu. 7. C. de bus quibus yt in aiüimn
erare:vt.j.man.l.quintus.⁊ in auc.vthij qui ab co.Jv Aig. l. polla. M eaeachewtſ⸗
e6 Eeantabanwo, Heluseomodich vſare tolligunt aſtnlimus:vt .deyſut. dig.l polls m aſt giuo. x ain
⁊ in contraria.⁊ ad bocd pi.quaſi oĩa ge/ iidech
rñ.facit.j.ꝓ ſo.l.ſivnus . in m alsr. G fſturus. . que in/ domids
rcdie neſ⸗ungertelenicu annuneneenramnanmh eed
⁊ ſi.⁊.l.idemq;.S.ſi / percipere potuimus * s: keclitarig ger i qu odamodo ſibi eia aia di⸗ miiin
curato. eſtauimus: 8 8 mittere. emnlii
am aruc actieſe n. ernoſtr Pkauntn perci hereditatem:ſeq; eiobligat.iõ⸗ Sachnmrl. al
ErſtlcuiRs., pere potuimus: qʒ in aliena nego q; nihil refert: an etiam pupillus i Ani
auen on Perc potunn ſeruabimuse heresexiſtati. quia id es alienum p/ Konſumenk. waen
petit. vt. S. eo.l. tia impendimus: erua im . Sereditanif b ante moꝛre: vel ſucnſch
ucceſſoꝛi. ⁊ boc benefi/ gotioꝛum geſtoꝛum iudicio. Du cum ceteris er itanjs onen poſt moꝛtem:qa lc
vr er dentne apud hoſtes eſſet ticius negotia ad eum tranſit: ſi uiuo Zicione ndera me nla
poſtliminij. „ eiꝰadminiſtraui.poſtea reuerſi us gotia eius adminiſtrarecep choata ſunt. eel lide
Dn 8 ſneite . eſt: negotioꝛum geſtoꝛũ mihi cõ⸗ termittere moꝛtuoeo non debeo derocchour⸗ ecgl
geſtit negotia pti qd petit actio: etiam ſi eo tempoꝛe noua tamen inchoare neceſſe mi⸗ Buis bers ea] fe
iunis ſit nunc ſivnꝰ ca / uo gerebantur:dominũnon ha hinon eſtuetera explicareac con non choge lt, umcnm
be rgar ka, gex. ſeeruare neceſſanuʒ eſt. ut accidit H ſninn
ſtes erant romani impe Aaau ¶ Lpianus. cum alter ex ſocijs moꝛtuus eſt. vehenr rv⸗ ran
j it. j. de dona. in 39 — 2- ar = wi,, ſſ ocio.l. bere⸗ Ani eln
trvrd Rls aodo nautem apud hoſtescõi nam quecunqʒ pꝛioꝛis negotij er hoen.6 agtuſ
natum. F. i. ſed auid itutus deceſſit:et ſucceſſo plicandi cauſa geranturꝰ:nihil re dei dam ſau⸗
boſtes non eſſent. Anfũ. ¶. . nmni. F. ſi is. . ſ. de Mrmlmd-
idem multomagis. qa Ari ? uerſus ſucceſſoꝛes eius ne fer tquo tempoꝛe conſumentur bere. tu. l.... inia
lben pmiuunn. ſed dᷣ gotioꝛum geſtoꝛum actõ directa ſed quotempoꝛe inchoentur. aeſ udatomo, aunt
ſrann nenepe traria competit Mandato tuo negotia mealuc meientl⸗ t
tẽtatoꝛ vero ſic dicebat ęt contra ””ñůü e. „On n. [tone moͤdaſti. unſſt
ꝙ non aliter eos unn ⸗ Aulus. us ticius geſſ. it:qð isnõ r ecte gel r ¶ Pꝛeſtes. quia nrnll
eret qᷓ;ſi daret.x.poſt/ m s S r. t:tu miPi actio gotioꝛũ ge⸗ non ideo teneris
earnps dimiſſus ẽ ob Am et ſeruius. HK. ut eſt te ſit:tu mihiactione neottdrl ge⸗ aöactionez ba/
aliquã neceſſitatem p/ latum apud alphenum lib. ſtoꝛum teneris:non . : beas. nam tunc Nn
ſtiro ſacramento ee / e tanis? ctiones tuas pꝛeſtes:ſed etiã delegatio eẽt / / Minſcl
airer aler poſte oui Erix. digeſtoꝛum. cuza ſaani⸗ gim makenter du clegeris: ur iula rd; nni
r. nũquid agetur conra tres capti eſſent:et unus ea co 1 gdunp⸗ Eeu Fyyt . 5 pecl. . n rün
Miune Gene, Enenon⸗ tione eſt miſſusut ispecuniam ꝓ quicquid detrimenti negligentia veberur h ⸗ ice
na neq; re neq; ipo ge llc ,— / Er Hir gος, lu etia Ma
ſuavelenra vel ſoliciu / pribꝰ afferret:⁊ niſi rediſſʒ ut duo eius fecit tu mihi pꝛeſtes. Is eneans q dii tſn
dine erat eius negotiu,ʒ 20 co quo qʒ pe cuniam darent = g.Aius: oneʒ habeas: tſi mugn bi
niſi ratibabitione. ipſe P —. ſet: et ob h NAue here ditania ne gotia: ſi cedendo libera ,/
vero ratum non bʒ neqʒ; iſqʒ reuerti noluiſſet et ob hanc dta SLe ris:vt.j.depoſi⸗
raben ratod i Ccauſam illi pꝛo tertio quoq; pecu ¶ Oue ea:que alicuiꝰ eẽnt gereſ i. ſiis nhug⸗ äl tnn
vtiliter geſtum eſt. aʒ. a ⸗ 4 l ? contra. I0. i0 ib nnume
in caſu huius.l.erãt ifſi . quia ſolus dolꝰ ſoſgan
tres naturaliter oblig ” jöe venit à nõ fuit ibi Iy apud aliũ depoſitaniꝰdeponat. Ucſſeu
ip ſo geſtu alienũ ſzm. h. vel dic y boci cau h.l. ſolnerent. alioquin no res.S.ſeruum.in fi.F.⁊.j.ſi meſſoꝛ fal.mo. di.l.i.G.bec actio.⁊ j.de Mubatee
(uu iciũ.ſ.mandati mandauit eĩ retentis. vt/ꝓ eo ſoluerent.a oanin ns ſeng annn. opuͤd labeonem. vel meltor ratto gula nid dato⸗ gel tnin
B nti eeanoeotene ec ſomendg fecinehe ſiſſe —— ⁊ vi arma.l.i.S.deieciſſe.⁊.j.de admi.tu.ita —
bent exceptionem perperuam:vt.j.qꝙ me.cã.l.pe.ergo imputatur eis ſins em. Seſſe : alicuius.etiam pupilli:vel cuiuſſibet mino –
cogunturnon opponctelen op pono⸗e ö. banciniuriam item non reſtituitur. plliſien
utatur:vt.j.de euic.ſi per impꝛudentiam. ſed reſpõ. banc iniuriam Pppter ite tücuũq; ſit: vt.. de in rem ver. ſi res. nec impu⸗
nru facnun babent. . v Lonſequi.totum.qᷓ;tũcũq; ſit:vt.j ullaſann

K ¶ QAui negotia.ei obligat. cum vicem perſone ſuſtineat:vt inſti. de ſti.ſer. ĩ
pꝛin. ⁊ de acquiren.re.do.bereditas. 2 nota ꝙ patet hie hec actio duran
tegeſtione contra geſtoꝛem datur ⁊ cõpent quo ad natiuitatem. idem di⸗
citur in vtili actione neg. geſt. que contra funoſi curatoꝛem datur. idemq;ʒ et
in curatoꝛe impuberis:ſed ſecus in actione tutele.vt.j.de tutel.⁊ ra.diſ.ſi tu

tabitur geſtoꝛi leuis culpa ꝙ plures dederit. vt. . e. l. iij. interduz iS
ſzm Jo. ⁊. h. ꝙ repꝛobo ſjm aʒ.in vtroq; caſu:quia non vbicũq; da Wen
tur actio de in rem verſo.⁊ iſta.ſed econmario verum eſt:vt.j. de in rẽ Mn
ver.l. iij. . ſiue. item bic non erat deſertum negotium. ⁊ ideo leuis Dne

culpa venit. non ergo repetet totum ſi plus dederit culpa etiam leui Nannmn)
nrat S N mniſtratõe. vi t.j.e.ſi quis negotia. èM goree
l.ſequenti.in curatoꝛe adulti dic ꝙ non/ꝓ tota adminiſtratõe.vt vt. ſ. e.ſ HS en eenh
er ſnnin tasones,ſea aligawpereſept farnveſ. dead / x Biita damnandus e cnn en loſis niio euenit. ⁊ dic damnan nntgn
ini ꝛe. 7. C. de admi. tu. l. rationes. in boc tamen parificatur us ĩ alijs danis non frumenti vini. ac. flo. = B et
rnn lecnlaeunind ſtipulano. rem pupil. ſalſo. vel adoleſcennis y Nonſequi. i.non reperit erpéſas, ſed an in fumentis vainetn nenn
curatoꝛ tutoꝛi:quia l1gl. 09. p oe . retur. ire, quid ſi p Ai . .
cöminiur mſinegona geni incipiãt: vtj.rẽ pupil. ſal.fo.l.nõ quaſi.5.illud Ruñ.nõ. ſic.n. bis puniretur.ites quid ſi AUino dedit decem. item q

De negocijs geſtis
Tertius
enz eſj 7 §F.recte. integra dicoꝛvel uia non tradidiſſet: vel qꝛ tradendo non ſe
H valet. lia.v. repetet. heclexiĩnuit ꝙ non. ibi nã eũ cc. ſed m Knanenteen dirn wtarte 7.. de conſti. pecu.l.vnde falſam. pee⸗
Bunan, eneniſtunnon intelligik. notn ergo , erpenſas bit lihenoinda Kenſto⸗ mium baberer ſi non eſtſuo nominegeſtum: vt. .
kilt ſer ſed oonna 5c loebitor vbi⸗ ra i febeſi aareir⸗ e.ſi pupilli..ſed ſi ego. o videtun ꝙ ſic acquiratur: vt infra de acquiren.
n alia eomiſitculpd.lin deponedho. in alia ear erbaleseb memns A A! Mion atquituuntinmo pideurg ſiracquitatut: ve ih curator. ques
e f deber q ben re :ſie Bienezuat
otnice fpoꝛtare: vt. ſ. e — —2 . ratoꝛ ſed geſtoꝛ.
Ncuſg 10 ſi „„ T . 8 Ppocuratoꝛ ſed geſto⸗
qͤui.cauſ. ma. ſſi arzem KNIuisnegotia aliẽa ger eoabitio ipena⸗
N ar. 2.ſ. de arbi. aliquis ſi neceſſariorẽ ement lic Res qʒ ooel:nelle⸗ tr ſeg in pꝛ ocuratoꝛe
ani ſ danl din ea interierit:poterit qð ſnpende Atarencpera ingh eid q Pſtani non ſeundum ezo vt
hun ker vlet⸗een e en . ex kit: . rgumentum infra de
nnn toꝛum. F. fi. ?1 in rit iudicionegotioꝝ geſtoꝝ cole⸗ debuerita. m¶¶ · Odeſti. cobaſionemde inde⸗
ittun eee. .de e quiuueluti ſi frumentũ: aut uinuz d Im alicni cmitati p fidei- binmermmſta cardhe,
ſe dom rij⸗Jnn⸗ ilie ↄparauerit.idq; cãu quo ma icui auitatꝑ ren.poſſeſſ. communis
85 bunmſ. no.aunliũ.inſi. fam E „Pe n a õmiſſum reſtitui iuſſa here ſeruus. F. 1. alij dicunt
din, ..ſo. ma. lab q interierit foꝛte incendio:ruin girgel: ſſtrat?ꝰ actoꝛes ho⸗-⸗ ꝓ ibr erarſpecialiter ad
boſtibus. F. i. 7 Xita ſ. hoc dici põt:ſi ipa rui- ditas eſ :magiltrat a ai⸗ boc conſtiiutus: bic erat
ſe⸗ aleine i loccdĩ ſine uicio eiꝰ acci- rum bonoꝛũ ticiũ:et ſeium:a gai- generaliter del gd alia
agellemi quis lolidum. ? na: uel incẽ 3 A1leNe 3 . conſtitutus a creditoꝛe:
lnmn ſ.de nora. ſicbis derit.nã cũ Ppter ipam ruinã aut um idoneos tũc creauerunt: poſt v pꝛimo caſin crlam ſi⸗
igiia Hen el ndiũ dndus ſitꝰ abſurduẽ? modũ hij actoꝛes ĩter ſe diuiſerüt ꝛe Gibebiuone quern
cf. Decur.l. In . 2, ,„ 2„ NIdaz minium. ſcoo hj.
crnin ales.r.L. dede MCeRi ine: queita con adiminiſirationẽbonox:idqege 2ur dom anun: Keoh.
iid X7 eũ ipſarũ reꝝ nomine queite Cene, ſe 1 zm hanc ꝓpꝛiep
inenfuni cu.l. ne qs. i ſi. ñt: cas ſeq? Zu. rtmHũt ſine auctoꝛitate:et ſine cõ en inr bic pꝛocuratoꝛ.
nclcdan .ac. vob.l.. ſũpte ſũt:qcq; ↄſeꝗ Au iſtratuũ: poſt aliqð tẽpus b Guam kacere ſedan
u dati uoq; cui.. aliẽa gerẽs ſu magiſtratuũ: poſt aliq S bρ
nuud ruink i ſ Wbagenecenieltbnere teſtamentum per qð reſtitui ciui⸗ chgwenur ſtol
uu nchonee dantur. 5. nemo indebitũ ex Je iE b , E ömiſſa eſt ir r ſta poſſeſſio
nne enen ereditas fideicõmiſſa e dominmmvel poſſeſſio
r efe i. dedeuet cogitur de eo autem q8 indebiti tan barüc piribennalt :ataita ta tenmconct
ula⸗ uus in quo. ꝛ de ſoluit magisẽut ſibi mhuren abltenato ſempꝛonius legitimꝰ i ra ia
tultnij bijs quibus vti t. Dem⸗ kert oretrotrabitur: vt. C.
e. anepemety benennetgnr derbis erorhinrre
iſisin 3e es. §. jratoꝛi? dem: ut ea ip ſa acctoꝛibꝰ unus nõ ſoluẽdo decel⸗ lia per ꝓcuratoꝛem que
t ignominla. . ſ. 8 fieret: pꝓpꝛietasquidẽ ſit:et nemo ei heres extitit.que⸗ ufan:dr ber nu
“ 1. creditoꝛis hieret: en let actoꝛes Perſo. no. acqut.,1. 1.1
Anricniu de ſuſpec. uto tur ro ſi ſempꝛonius ↄueniet ac de acqui. pol.l.per pꝛo
Tone nid. decreto. ⁊.ſ. com ratoꝛem non acquiritu — 7 .
u eam. Porchanen creditoꝛ 6n inni hoꝝ bonoꝝ: periculü en isdeſu e erſgenoin⸗
ſune is ne tome ratum habendo pecuniam a nch iantereper SSS roeregu uuns:boetn⸗
“ oria. co b i 2ꝛ inamca Mogeſtinusreſpõ. Kre. §. deiecit. ite
äe derennerietes de⸗
ſtg ötree . vt.]. 1 C ⸗ 7 „ . 6 65t 2 u f idu 7.
üſktftum lltione heredita . ditoꝛis negotioꝝ geſt. actiõe bPuariñ Pot ⁊ vi ar.l.cũ fundus. 3
ſeeuen ione ejet tium geſſit. et ideo creditoꝛi io ſe! . furtis.l.falſus.S.i.ſ⸗
ni.ſipoſſelſlo. 7 Gotunmn 6 liberoꝛ ad dãnũ eiꝰ:cuilegitima heredi⸗- quomodo ago poſten
nemnsn rcein⸗ bie Dem. 4 reſpon. ratibabitione.qᷓ
Ongbibuni vñi. egt⸗ L retenobeun ge D Dei
cGarcolben⸗ æ,/ Solutt. ali/ di⸗ arum.tamen contra.j.rem ra.ba.l.pe.cui.Rñ.quia
erimi lln he elftdden dfi cum nõ efſett . cetrdetenabenepagankien⸗ racuit per totum tẽpus quo po/
orn n 9 Imnputare. no: n teris.ſed certe hec nõ ſunt õᷣria:qꝛ qñ ſolui un pen vpds nonn ſolu.qui bominem..ſi gener.
u Ae Braorgelomtemenüf Oohuim. qð dſis babeatramm:at c hero vt bi⸗di.de u⸗gin boninen uper de pꝛocum. . qui pprio.
nsn au ſolungeſtoꝛnß vnt. tg ſoluitur.nõ aũt dñs ratum habet.ſi aũt 7 Reocurator vtim erens. Tinftu mandia. diligenter ,laden B..
Achcnit ſuumbabarreſttͤonnana reſtteaden rernennel d demt, idem ſadeb⸗ ſ. l.que vtilltet. in peincrpio. infra ad macedo.ſi filius.O.
rnchdtn fecit differentiam. R. reſpexit q p urimu ſoleteuenire. I. qꝙ dicitur. ää
uen nns Poeenanmnd5 Cae genan abentſlieigegniipec⸗ Bineliui ciuitati.que ſit ſub imperio populiromani:yt.j.ad tre.le
AGnt atuſcon.l.nam ad ea.ſi au — ibus. azo. DWMUDM .
dech damrconifadomalnh ratum babentem per actionem nes gelrat f4 Satladue us debitoꝛes bereditarios. MM
Ubtin .id eſt in caſu buius.I. contra ipſum cui ſolutum eſt: vt. S. eo. ſi e .ſ. iud ice cognoſcẽte. ⁊ boc qꝛ teſtatoꝛ fuit capite minutus
ſcnuftbenn modo.id eſt in caſu buius.l.contra ip luitur geſtoꝛi do g Pꝛo tribunali. ſ. iudice cognoſcẽte.⁊ h
Unolnenſ pupilli.S. iem queritur. alij dicuntq quando ſo rpge ſ iug foꝛte:vt inſti.qui.mo.teſ.infir.S.alio. Z ſt
minus ratum Baberecompellieurled non annle ſegeſ lnm b Mon ſoluendo.ſ.factus poſt depoſitam adminiſtrationẽ.ſjm yr. vt g/
As Krinn S.S. pomponius.⁊ in boc faciun 1 moices, . 5*
fatu H Seepeßſatorn debirgeis vt dicunt. vt argu. j. de dona. i/ . Wolus geſſitſiqua enim negligentia cõmuni penierunt equaliter ad oẽſ
n ine rervirum ⁊ vxo.ſi ſponſus.in pꝛincipio.ali dtum cra onn Botperenlum:vrg de admitu.l utoes ui . eum. l nes tutoꝛes.
ſattſnt die ſm 0. q bic erat geſtoꝛ negotioꝝ creditoꝛis. ⁊ ſic impꝛop K ¶ Hertinere. imo ad mo giſtratu:vt. .deadmi. tu l. lucy. F. ſempꝛoniu. ᷓ
RHZ W pꝛocuratoꝛ diatur:vt. S. de ꝓcurato.l.plautius.non autem erat ꝓ⸗ 63 ſo bic fact?ẽ nõ ſoluẽdo poſtq; legitimꝰ hers obiinuit ibiaſñ. ſm aʒ. ?. d
e curatoꝛ negotioꝛum debitoꝛis. accipiebat enim bic geſtoꝛ pecumiam v aliertbipolſidebarreſpu ocaſteoebirnbic aut ⸗ ſuo. vñ cuͦ tanc; in
pt vtponus exequeretur officium ꝙ Rere nſindntnealancn gun re ꝓpꝛia ↄſtituit curatoꝛes nõ ẽ ita hutäddmagfanbal ſerib er ſeemn..
4DANn q; vt deb noꝛis vellet ſuſcipere mandatum. in debi Ps . illoꝝ: vel bic ſubito vel lapſus fuir.i 120. no.
dein iratangatoin ſuam ſeiteta reuocaret.qð bic negatur:vt inſtitu. euia. F. pel illud ſauoꝛe pup E:. i 5
gs onle

unn NNO

f. Mabere.niſi in caſu.

no. bic ꝙ er perſonaruz

ar. in. e. ti.l. ſi tes. ſed quare etiam alij duo non tenentur p eo qui non ẽ ſol⸗
uendo.nam ſic ciuitati tenebantur inſolidum. Rñ.non ſzm yr. quia ciuitati
quidam ex officio tenebãtur etiam a nteqᷓ; gereren.iberedi autem ex ſola ge
ſnone teneri ceperunt.

X duobus.habenii.i.continenti.

Lapane faciiss.
ee egitime.l.xrxv. an. EF duobus fratribꝰ uno qui
vt. C. de bijs qui ve. e. ſucetatis: ali .
impe.l.fi. ał.ad diuiſio em lIue etatis:alio uero nmni
Rei Pnacatenonno noꝛe annis:cum haberent cõmu⸗
bicſbe ebde eoꝛum ſi ma ruſtica pꝛedia maoꝛ f. rater in
or bere aeſey ſaltucõmuni habente habitatio⸗
luanefunt vrdee UNes paternas ampla edificia edi-

ficauerat:cũq; eundem ſaltũ cuʒ
fratre diuideret:ſumptus ſibi:q̃

ſ. de pig. ac.l. ſi ſernos .
ſed abraſio conceditur:
vtno. S.e. ſi pupilli.in

pain tem oeſino iue ſi re melioꝛe ab eo facta: deſide⸗
rit ꝓmercalis.i.venalis x . . ſe
Neginqua tacteſiinrer⸗, rabat a fratre minoꝛe iam legiti⸗

me etatis conſtituto. Herenni⸗
us Modeſtinus reſpondit ob ſũ

penſe: vt. j. de impenſis
ꝙ ſi. ⁊. j. de reixẽ. l.ĩ fũ /

do. ac. een.
e ¶ Eicium pietatis. vl Ptus nulla re urgente: ſed uolu⸗
amicitie: vt..e. is quia ptatis cauſa factos eum: de quo
lias.l.ſi quis.

queritur:actionem non habere.
¶ LZiciũ ſi pietatis reſpectu ſo
roꝛis aluit filiam:actioneʒ hoc no
mine contra eam non haberetla⸗
beo reſpondit. i ¶ abolenꝰ
Iquismandatosticij nego
Aiaſeijgeſſerit ticio mandati
enetur. liſ quoqʒ tãti extimaride

C. de nup. patrem. ?

qualitate ⁊ ſumptibus
factis pᷣſumitur pietas:
vt plene dices. j. de do /
na.inter vi.⁊ vxo.vtrũ.
Aſquis manda⸗
to. ſi ticio mãdaſ
et: vt.j.man.ſi ꝓcura⸗
toꝛem.S.ſi tutoꝛeſ.in fi.

pF ene bet Inti ſeij: ticij inte eſt quãtũ
i Meg. gel. um nõ fne is ſeio pꝛeſtare debet cui uel man

itmandatum.
K ¶ DAigdetur. non illud
abeſſe in quo ẽ obliga /
tus:vt bic. ?.j.ad.l.fal.
ꝙ de bonis. F. ex dona⸗
tionibus. inſti. ð obl.
ex quaſi õct. S. tutoꝛes.
etiam ſi ſub cõdi. debek
vt. . de leg. i. l. plane. K.
ꝙ ſi rem. in fi. ſed ar. cõo⸗

datouel negotioꝛum geſtoꝝno⸗
mine obligatus eſt.ticio auteʒ a/
ctio competit cum eo cui manda⸗
uit aliena negotia gerenda:⁊ ãte⸗
