re diceret in beredem militis.cum idem eſſet in berede cuioſſibetru⸗

ſtia ſinpſe beres ſin miles.

Cunna

mei olibuͦe
llominrei
Unnunſe/
ghothet
ſishbieponi
ANA dia
Obedcteo
ſſrupone,
hlenöͤnn
Murmnmaf
fbatspoſth,
hiſtict
fttampur

ſal

—

ſeein

ilodeng
= ſur

(eſnann

G(doniniitd/
iu,n Ei
een berten
muſidehar⸗
urnpinliif.
ii Nto,
WA iien ho
ſrbit i
(iirpofeh
ee nii ſeit
biſaſt
unlibeſ
anbardes
falq mur
ſhſcao
üitidecner.
Mlli cueſir
cn, ſlußn
Aoſteen
Men h in
foberde arg.
(ide beei
ſ ſd.

.

(uincegt
Fädepingin

rninlirc
ſpneſctofti

oalibettn

ninitſn

ginehhe

pafien
KRadiaanſtfi

nlina

lcſenicio
nſybſictien

nic, of

lhnde
le

Quartus. Exquibus cauſis maioꝛes ⁊c.
i 0 Eaumm non autem de rigoꝛe. cum pꝛeſens ðᷣ pñitem vſucapione ſoꝛia poſtea ꝓpoſita.etꝑ ſnĩam banc ſecũdã poſſeſſio reſtituta. led tũ nul
nnlte, 6 Ecerit. ſic et in Zꝛio caſu.ſi abſens ð abſentẽ velit reſtitui de nigo⸗ la eſſet dubitano. 3 ¶ Actionẽ.i.directã.foꝛte cũ dominiũ directum recu
nnanm te. quãdo denegatur. ſed equuate concedit.vt.j.de acqui.bere.pan Beſſe. nondũ ꝓuin ciã.i.italiã. acc. peraſſie videat᷑. vel dic vtilem.
anmeſft tonius.ꝭ. mecianus. D n ꝓuincijs.i. qui minunt ad mibunos. Iq non ſint milites. vt. j.
chontin 5:DWeopnmi vſucsnionecomnpiktgtn. õð bo.pol.exteſt.mi.l.i.ac. c ¶ Ad erariuz. i. Pcuraroꝛẽ ſcre beſtelano.
nalſif q/Beruãda ſir d ¶ Lomentariũ. locus
Gigten ſ. que ſeruarent᷑ ĩ , „ eſt vbi captiui retinent.
gtane defu . clauſula adiuuãtur fiſci patro pub. cauſa abeſſe eintelliguntur. vudecomem ien vient
W rꝗ¶ Quaſi conĩ nus cõnumerat᷑.Eosö qui notis Pꝛefectꝰquoqʒ egypti reibu. uſtodes ei loci.vt. ¶.
unnmnng cti dominiũ cõ⸗ ſ. bũ ſi d rei ub ca . beſt Oui li⸗ Pu decu. reo. l. ad cõmẽta /
Od nnuatur a reſta crbut actap n N .ca caulſa abeſt. Quiue aliam ob cãʒ riefdkloe SKbi ein
naur viſti herrien non abeſſe ertũ eſt. uth ine- reipub.gratia extra urbẽ abierit. 1on mẽtẽ ſecreta e
ſilnn queab inteſt F. dici: quoniã officiũ qð gerunt et Sed et in urbanisꝰ militibus cat a cõminiſcoꝛ coõmi/
ſinſfii ſui er. de bof. publice ꝓdeſt et fraudem eisau idem diuus pius ↄſtitui. Queſi e n nnle
n en hun lerrenon debeat: reſtitutiõis al tuʒ eſt etde eoꝗ ad cõpeſcẽdos nano.
1babinnte contra in poſſeſ/ xiliũ imploꝛare pnt. 1 bo. malos hoies miſſus eſt:an reipu rer eos. clauſula
nſa ſ. de acqui. poſſ. in domo ſua eſt: reipubli reipub.cauſ. 4 abeſſe. Iteʒ paga 691oe ſcribãt. vt ta
un nn cæ cauſa abeſſe nonuidet᷑. Qui nũ: qin expoſitione ↄſulans iuſ pegoreſ au. Puimein,
— ſas. 5. q p colo Operas in publico ꝙ uectigali ſu tranſierat:ibiq;in acie ceccide rrn iaſiſin deroma.
S r dee. . um cauſa locatũ eſt:dat reipub. rat.heredi enim eiꝰſuccumenduũ ſonbeſſe daz li⸗
ans conna. ſolu.om Callſa non abeſt. WK)Aul. ẽ. Quireip.cã romã ꝓfectꝰ ieſt ¶ eſtplana. ſed ſibeẽs dic
itnen quoſam llie in Ni mittunt᷑ ut milites du abeſſereipub.cauſa nidet᷑. Secd luicomodi caula ab
anne ſoberegle ag. cerent aut reducerẽt aut le et ſi extra patni ſuã reipub. cauu vrje. lreipu.vel die ß
inenn inſti de bere.J. gendivcurarent reipub. cauſa ab ſa ꝓfectꝰſit:etiã ſi ꝑurbẽ iterei abe ereidi ereſtun
un Cali rant g da⸗ ſunt. NHi quoq; qui miſſi ſũt ad cõpetit: reipu. cauſa abeſt: ſimili cauſa ſul uertabſuͤr n
inon hm lllam intelli gratulandũ pꝛincipi. Iteʒ ꝓcu⸗ ter qui in ꝓuincia eſt:ut pꝛimum g. e. ſed etſi..ſi. ac.
ne gunt. ccum fue / ratoꝛ ceſaris non ſolũ cui rerũ *ſua pfectꝰẽaut c’. EMilui. fauchk i
Nunſthenk nit appꝛebenſa ratoꝛ cela 1 P aut de domo ua ꝓfecte aut cũ dönuz. et facit j. de ercu
luu cideo hic poni Uincie cuiuſq; ꝓcuratio manda/ in eadẽ ꝓuincia degit reipub. ca lſa. tu. ſiduas. 5. gram/
umn nolr En dai ta erit: ſed et is cui rerũ ꝓuincie adminiſtrãde. ſimul atq; agere· Zlescomeatu ili
leun ad vſucapionez q́;uisnon omniũ. Itaqʒ plures rempub.cepit ad ſimilitudine,ʒ nti.
uche⸗ pfanneta Aam ibi ꝓcuratoꝛesdiuerſarũ rerũ rei abſentis habetur. ¶ Et dum (Sua⸗ H
deſupſiluß⸗ i beres poſſið⸗ H bucabeſſe videt. vt.
rnteſſcen⸗ at. vt hic ſubijcit. et. j. de vſucapi.l.nunqᷓ;. S. vacuã.et.l.ceptam.ni/ eilab hoſtibꝰ. F. h ꝙ ſimplicit et facir .l. px. F. fi et.l. ſi cui. S. i.
enl ſimedtotempotefunſerabolio ꝛehenſa. et ideo dicet bic plerũq; ne Denag ian epubliea⸗ 0%α In Bübücoein epublio.
innuſe vt. . de vſuca. l. poſſeſſio. 38 ¶¶Diis quu. et poſt. idẽ ſi ante. acc. p ¶ Qð vectigaliũ.i.ꝓ eo qð vectigaliũ. q ¶ Locatũ eſt.i.locatio facta ẽ
lpog. t¶Kacienda erit. nõ aperit aduerſus quẽ:dicergo aduerſus vnũq; ſ. ſibi. et ſic qꝛ ſuo lucro facit nõ reſtituitf.vel dic dedit opas.vt publica vecti
4 er den mo ncauſe .. ſr erqn oak vnialta voeef en hagat Balilec erolas r Pleno.: 3asahe bocipt urerc.
vt. C. de auct. pꝛeſ.l.fi.ſed an pꝛimo dʒ eligi abſens ſicut venditoꝛ. im legẽdi.i. eligẽdi ꝓbos.i.mittẽdos ad pꝛicibem.
lenafuri vt in wagrleiß taer d. non ſerlr a⸗ ibi contraxit ule qui vẽdidit cum Jad ranſohat ſoe⸗ ilekfatcoraro haſtiludiũ vel citas q̃ minꝰ
a ninoes ioo futp-lus grauand; Piautens fui Zctũ cum abſente ebʒ cũ eo micialidies Jappiaucdatnofſeende Ernitia⸗ ii
s Deme ab eo qui petit reſtitui.accurſius. . . . d Mõ oĩm. et dic.ſ.ꝓcurario eſt madata.ſ.abeſt reipub.cã.ibi.ſ.ĩ ꝓuĩcia.
neh than V¶ Utem reliquis.quidam ſic.nõ ſolũ ſi qd de bonis pꝛeſentiũ ẽ di eKen a pancipe⸗ ituti repu. cũã. f PMꝛefect. aberit. ſubaudi ẽ ab/
irüfN minutũ ꝑ vſucapi. eriã ſi qcunq; alia dana paſſi ſunt:debent reſi ſens reipu.cã. g ¶ Arbanis.qᷓ cuſtodiũt ciutatẽ ro. p̃cepto pꝛincipis.
ſpeA. tui.qð nõ placer ꝓpter exemplũ qð ponit᷑in fi. alij ſic ex oĩ cq ex ua b¶ Wilitibꝰ. ergo oĩs q eſt e vꝛbẽ ſi alicꝰ dignitans gra eſt cã reipu. abeſt
Cnulfu abſens ) pñ̃ftem reſtituit᷑ vt ſi etiã ð eum.ſ.abſentem ſit ꝓnũciatuʒ y ſi in vꝛbe eſt.nõ niſi ſit miles.vt ꝓbat.S.e.l.et qui data.i fi.et.l.vt ſũt.⁊.
s ſuelei4 er eadẽ cauſa ſuccurrat᷑ pſti abſentẽ.qð nõ placet ꝓpter idẽ exem milites. et. l. abeſſe. et. j.e. . et ſi ex. i ¶ Queſitu. maloſ bo.q eſt cura p
Deitnel 9 plum. qꝛ licet abſens in ſnia gᷣ ſe lata reſtituat᷑ ſm diſtinctionẽ quã fecti vꝛ.vt.S.de of.p.vꝛ.l.i.ꝗ.q es. K Itẽ ↄſularis.i.oſul. In acie ce/
fecimꝰ. S. de in inte. reſt. l. f. tñ nõ ſic pñti ſuccunitur. Zu ergo dip ciderar.ſubaudi reſtitui placet. I ¶ Autreipu. romã ꝓfectꝰno m̃ cõple
CeticiA mutat caſũ ꝓꝛſus.nã ſupioꝛi fuit qñ pñtið abſentẽ nũc eõ.er dic euʒ uit adhuc iter. m Dz ſi eĩ pa. ſu.a pꝛicipe ergo. vład pꝛicipẽ miſſus

uateſd

connnofi

iunnmnm

n JSe

l. abſentẽ. quo caſu. aut fuit defẽſus.ᷣet rũc ad appellandũ.aut nõ vł
min? bñ.et tũc ad totã cqm. vt.d.l.vl.nõ ergo reſtituit õ ſniaʒ pſs ᷣ
abſentẽ cũ poſſit appellare pñs.ſʒ ð pᷣſcriptionẽ tꝑaleʒ exercitij cae

is.ſ.pꝛeſens.ac. /ſens ↄ abſentẽ qui nõ defenderet᷑
aklacris ſi ldar in integrũ reſtitu. ſed non intentata reſci
ſoꝛia.et fuitſine vino nactus.vt.S.e.necnon..exẽplo.ſj videt᷑ non

BPbzisie poſſet reſtitui vel ex clauſula generali.vel ex illaqua pᷣ

pepetuari etiã data reſtõe.ſicut nec exceptio ſiue replicatio q datur

minoꝛi.vt.j.de iureiu.l.nã poſtea.ꝭ.ſi minoꝛ.in fi.que eſt cõma.ſed

dic ꝙ bicapp̃hẽſio ipſa fuit ꝓ li. ↄteſ.vt.C. de pᷣſcrip.xxx.an.l.cum

notiſſimi. S. immo.alij m̃ dicut ꝙ bic tã reſtõ fuu data.qᷓ; etiã reſci/

n ¶ Per vrbẽ ro.q̃ ẽ cõis patna.etiõ quaſi ſit domi ñ videbat abeẽ reip.cã.
o Aut domo.i.a domo.ac. pePꝛofect c.i citate tñ ſua ẽ adbuc vt dif
at a ſequẽti.⁊ dic ꝓfeciꝰẽ ad pꝛicipẽ.vład papã.als ſi decitate ad ciui
tatẽ.nõ ðꝛ abeſſe reipu.cã.licet hẽat idẽ pꝛiuilegiũ reſtõis.vt.sS.eo.ſed ⁊ ſi
per pᷣ. F. fi. ꝗ Begir eũdo.vel dic degit ſtando alicubi in itinere.ꝓ ali
quo negocio pꝛincipis.ac. r
r Agere. et ſicetiam anteqᷓ; vadat dicitur abeſſe cum ſe pꝛeparet.vt.j. de li
ello legato. ſicut.econtma cum eſt reuerſus.vt.S.eo.ſed qꝙ ſimpliciter.ac/
curſius.legũ do. S
8 Himilitudinem. ac ſi iam eſſet rome vel ad pꝛincipem. Accurſius o/
rentinus.legum doc. R

n v

Ziber

. udiatur. ſ.pfis eñ babuit quẽ ↄueniat.vt. . e item ait. F. quã dau ce en
Earſmiles ve In oaſtra i in Fereiu. vnde in Cro caſtma meta aulatur. cpi ſic vr in. l ꝛia. Iẽ op. qꝛ videt hoche nullepſens den
aſ rfilg iffneliurt⸗ aquas. ae. 5.j de re mili.l. i. ſo ibi ocioſe redi in talibꝰ pᷣſcriptionibꝰõ abſentẽ audiat᷑.cũ pihſeng ure cinw hie⸗
Nul abele vrbic er .l. pri.m. ſed 5. ſ. deremili.l i. ſo 1.0 ni intruptionẽ facere tpis. vel coꝛã epo vel in ſupſianni Publico no k abnd
glJul. l. ficui. F. ta diu. S ee t fi.et. l. ſe. 1.j. ponere ſiue poꝛrigere vbi domiciliũ bʒ aduerſar qͥ rẽ eiuſ dennet.et ini
. b. coacti.l. principaliter. vt. bic et.S.e.item bij..fi.et.l.ſe. G abſens eſt vl in u gei
y Gpubos l. pr. . ” fans vel funoſ⸗ iſtne tih
DDano eatiin caſtri :acredeat:reipubli. berecum Winicgiaconnnearet. bace lts
nſium. vt. C. oe aſſ. cauſa abeſt: quod et in eundũ ſit publi. N,gn . g , iench,
caeilaroter boc⸗ n caſtra miltatmnd: et redeundũ publi. cauſa abeſſe quis nuden Kane ee io Psſurllͤ/
exconceſſione pꝛincipii caſtra m ibit ꝓculum reſpõ⸗ q́;diu officio alicui pꝛeeſt.qð ſi fi eſt eſtinten⸗ amilnir
non al. urſ...p. vlia Julianus ſcri i Len ſi mtũ fuerit officium: iam deſinet um alio modo msl.
ergo nullo mo eian diſſe militem cui cõmeatu abſit: miũ fuenit officium: elil ſbn galne ze lken,
pꝛinape pmittente niſt d dit aut redit reis abeſſerreipu. cauſa. Sed ⁊ ad re tuit ſicurcũbit nintil
foꝛte diceret.non obſtiꝭ dum domum uadi 1 . Ili 02 U⸗ s önonft AAircnin
le par l. vt ar. . de le. iij bli. cauſa abeſſe duʒ domi eſt uertendum illi tempoꝛa compi quẽ cõueniret et i
ſi quis. in pꝛinci. fallür Pub ſſe pianuſ. tauimus ſtatim atqʒ deſijt reipu⸗ nirſ quas llon, Cumn.
tamen pdicta in aſſeſſo non abeſſe. AA ſo bli. Cauſa abeſſees quibus reuer R⸗ Kua⸗
re ꝓcuratoꝛe ceſaris.tũ Eipub.cauſa abeſſe eos I. t et crir modera o babetſeſa⸗ inluf.
auig inger eſtineſeu . intelligimuſ qui non ſui ti in urbem potuit et enit modera nemn.etmeine, u
etpeingru⸗endepnipi, gr. NosInre abſunt tu tempoꝛa ei dare: que lex reuer negetur ſibi vbi EGolin,/
uaro plus qꝙᷓ; alij ſuſpe Ccõmodi cauſa:ſed coactiabſu tute ti. Quare ſi qd tẽ babuit quem co Kuauucs
analenu ba e Aqui in p g Alulus tentibuspꝛeſtate Quare ſiq enirerideo ied ſſ
un uia ſale ni ce⸗ . nai ſua ultra tempꝰ a co⸗ pus effluxerit ſuerei cauſa 19 du quia ad ſuuʒ ſic uaiun,
vorm vr.. deuſeſlo., Ancla naultrate aſſidẽt: bitamus id tempusei non pꝛofi⸗ pou benenie ((gina
fi. ſed quare ꝓhibet jqs ltitu non intelligi cere:habitaqʒ dinumeratione tẽ⸗ fndcrequt tin ſlne
in ſua ꝓuincia aſſidere reipu.cauſa abeſſe non in Bgu ea 1 t ſtati enz fenderequi ⁊ iu, ſiitcns
uic gartefeagaer n Aaii in pꝛouincia ſua pꝛin dicemus deſiſſſe reipubli. cauſa S ſ non con Uausir
Sen gute nö ennae esaſſidere ſpeciali benefi abelſſe: plane ſi infirmitate impe ar Krobno n
punebanend A iſent⸗ puto enim reipu ditus continuare iter non potuit: upelunle ine⸗ iinnt
in pa ia iua. Pe S i ð ſi nõer per habebitur ratio hũanitatisſicu⸗ vaieq dla r g.
1õ intelligunt. in / bli. cauſa abeſſe:qð ſin õ oni α pfecnius loqt Ms
Da nnenitgunram rit: conſequenter tihaberi ſolet et hiemis ⁊ nauiga vrpfeenus loqt H
aneckl in oſlia⸗ Miſſu hoc fecerit: con eque Lldat oꝛum: que caſu cõ tantizin duob Ammf
eeaſellel.in coſt i/ dicemꝰ cũ crimẽ admiſit non ha tionis:ct ceteroꝛum:que caſu ce ituenle, (Fn
AIerui ꝓmilerit.q̃t/ inbüs dnobug conigerenthe⸗ inclid
ꝛmenſibvl mi . . diioꝛi obnoriam. et ſjm boc in bijs duobus conigerent Sl
Wus. vrolpnde. ꝓxi.alij dicunt ꝙ iure cõi poteſt per quattuoꝛ menſeſ vlira dam Jiemdpenenuepeiuirſmtt in poſſeſſionem velnetpaie nel
autem ex permiſſu pꝛincipis.qð non placet. ſe r̃. qa iſti ꝓ menſura debin er ſic ad vendinioncem venire.rñi. in pꝛimo voren R nun ittin
2Ebeſſe fecus in egenonteeelnnelt atalr ſerue debz eſſe tuit fieri niſi po ſſeſtoꝛ. Item ñ 8 ,
habenr ex pꝛincipis benefno peimn eſpalitej n ue de digni. §. illö. col.Mi. tunonem ad pfectionem venit. In ſecundo qu ichitare,erſac is ſinc,
omni diminutione ernaneum. vtin aut. cont e ſſeſſo. l. in ↄſiliarijs. acc. bitt et ſic in perſonali actione dices abſentem non la acranenum Uklſoncli
a Exr permiſſu pꝛinci is. ve pꝛefe.pꝛe.vt.C. deaſſeſſo.l.in ↄſiliat ſt fieri venditio. vt. S.e.item ait pꝛetoꝛ.ꝭ.pe.necꝑ dcincenut AN
34 renahie gehrer e⸗ aa Lno eerno dic ge nen paurabſentis peeſenptio vt deatqui polhihein fi. vl non erant ni
debet quis penam et pᷣmiũ ex eodem facto babere.vt et. ð. llge la bona. pt. 5 e. alt Eto. F i. . wiöe lLinl drdd Kü
beteditario. er.. deinterdi.er telelelegaton. in ſeer ſein .ß 2igno qua.non perimet᷑.pone exemplum in accuſatiõe.l.iul. Alins
F. i. ſed ar. ð.j .de ſuſpec. tu.l. decreto.et de excu. iu.ſed et mi uel. .iz nle i aun abee marnus Pꝛiuil gium vſq; ad lr. dien l ſi —
min ia. de bijs qui.vt indig.l.i.etibi vide.ac. ſi pfecta. d ¶ Bta / kKumunt abſenti reipu. cauſa. vt hic. 7. C. de adul.l.ob cõmi eri “ —
on.delnarabegſe wer deit elane ſrte c oquo quondam. nec anieſn nuuttsGemon om deſts nen
nim arq;deſijt reipu. i. exrquo cõmeatuʒ acc 8 intellectu ⁊c.vt.j.de ſol.l.ra/ ſecus in minore.quia inunt vivemin eirickeoch eernt. inni
ſe poſſit pꝛepararead recedendum. ꝙ magi lus remanere.abeſt taam quare abſenti non cununt. quia vtile tempus eſt. ideoc ꝛin. nam Pernleetg
qꝙ dicit deſijt abeſſe. i. deſijt habere ſpem plus rem pꝛeſenti non maioꝛi abſenti. vt. j.deadul. ſi maritus. in pꝛin. nam harleelin
vonce irerir p⸗ bic ſubijcit.et.S.e.l.miles.et.l.qui mittunt..fi.ac. n sre dicit reſtitui.ſed non cumere.ar. .ſ.de ſepul.vio.l.ſepulcbꝛi Wr
¶od eratum. id eſtbonum. aNa. . ,17 . l. iij io. et dic vt ibi. ac. V e aſ n a N
Wenarl wenalum diumoeum vt . agsran lerede ver l.. a Puo eo Pe uit ſaelegatus. et dic ꝙ pars bonoꝝ fuit ab eo Hae iki
gg ſilzumanitans. ſiue babeas bumanitatis.ᷣ bona eſt. et facit. j. de ap de pta.vt hic innuit.qꝙ fieri non debuit. factum tamen tenuit. vt. . 1 erei
non tantũ.ſiue humilitatis.ð et hec bono eſl. S terdic. etrele.l.relegatoꝛum. S. ad tempus.vel dic Tenanlatet ſnün
b Lontin gunt. vt. j. dere mi. l. qui eo neschs: oct ſed pars bonoꝝ ei conceſſa fuita tempoꝛe ſnie.als nudus exu *. Kne
gui. abfuturus erat. et iam ceꝑat abeſſe. aca. r 3 di. tutelas. F. fi. eſt
IEedenennen cauſam. immo videtur ani vebe⸗ be iperrantte panape idem ſi ex indulgentia fuit ſibi pena re/⸗ uchen
re. etiam ſi ꝓcuratoꝛem dimiſerit.vt et.S.eo.ſed erſi perprt. F.f d ibi ſi nerad penam tantũ fuit reſtitutus. . Lij hüneit
contra. ſo.bic ꝓcuratoꝛ eſtſoluendo. et ſic conuenit᷑ actione man rerpuhk c ſurpatum.i.frequenter vſitatuʒ. vt ita loqn ar vr. oevſuca .j ien
etſie reſtituitur.ar. S.de eo per quem fac.eſt.l.fi.i.tñ.vel hic zanlal et . d Agempta. necenim adumidebue unt. vt.j. de inter errele l.rele/ Aagni⸗
ibi eiuitatis cauſa abſuit. vel hic nõ r eſtiuitex clauſula ſpeciali. qui ie⸗ gatoꝛũᷣ.ꝗ. ad tempus. Sed et ſi fuiſſent adem pra fiſci fierent.⁊ non tmnnm
cauſa abſuerit.ſed ex generali ſic.vtibi. vel hic reliquit ꝓcuratoꝛem ꝑ ieſ Hpoſſent vſucapi.vt inſti. de vſuca. F. res fiſci. ,, nſtnan
fereitbef nait tbenon vel Sicnbtlciettelegato ai nel no eſtunarur⸗ eaiſeſtinenciem e pa prnen aui⸗ per omnia ked helir . leranfin
ſ. de iudi. l. ij. F. legars. hic autem de alio ablere. fi. pel no oꝛes. recuperat. vt inſti.qui.mo. ius pa po ſolui. ꝗ. iuſner
cionz an⸗erber dn appellandũ.vt ibi.ar.S.de in inte.reſt.l.fi.vel nõ et bonoꝛes.et bona recuperat.v 4 GMD eni

erie

egnt
glant

Neftigtints
tfuin
. inn
Ciiſlee
nltfatidan
ecnenina

nalt öeii

ſginn
Hanſeiftn
wobebanſn
en alide ,
ſegeurſoii.
Auttgnen
tenſeridentt .
igac ſunee
whutpenenqre
ledictd
gereit
ſnſol rin

.

ISe denmui.
ſedn
gnanrbnad
bcllnnſet⸗en
nptopen di
Adiean
tpſernst

nengin dood⸗

Uſbus.ſvbiaſ
inerſen ee,
Crigoenta
Aeiheiedd
Dinonon
Unatper ei.
pneninde
tiureſenD
obeeifenn
ſykwonooo n

ſeliknen DZ
disd n
cöntel
lent
nlungtid
npeindoan
Holſolt

incberte

ſbihrn

cngſurc
iſtan
kauſganne
nsifne
Kntſnmrne

Quartus.

tum autem. et. C. de ſen. paſſ. l...et. ij. et per boc patet ꝙ loquit᷑in re
legato qui non amittit ciuitratem:nec libertatem.vt.j.de interdic.et

rele.l. relegatoꝝ. S. ad tempus. ⁊ inſti. qui.mo.ius pa.po.ſol..re⸗

legati.ſed depoꝛtatus nudus exulat.vt.S.ti.i.l.tutelas. .ſi. tẽ re
ſtituitur in boc.quia non potuit dimittere ꝓcu.yvel foꝛte obijt quem

reliquit. als nõ

reſtituitur. vt.S.
ti.ij.papi. queẽ

contra. vel ibi p

peruo. hic ad tẽ/

us. ac. flo.
8 moꝛ /
e le⸗
gatarij. vel ſui te

ſtatoꝛis.acc.
di. in pꝛimo cãu
Iteʒ ei. . ſibi in

bDuſnn.
qð fieri debuit.
vt. S. eo. l. iul. F.

eum.

iEAb eo. l. lega/

tario qui rogatꝰ
erat alij dare foꝛ
te medieratem.
K ¶Logit. ar. cõ
na. j. de le. pꝛeſt.
l. iij. S. itſi quis
Iorat. nõ re/
pꝛehendendo re
ſponſionẽ. in⸗
dubitabilem q/
ſtionez faciendo
m ¶ Abfuit. q. d.
nullus. ac.
DOn vere. ⸗

Auatinegocij
vt bic et. S. eo. l.

reipu.et.l.qͥ da⸗

tim ob rempub.

puta vr fidelita
tẽ iuret.partiz
ſe. vt feudũ nech⸗

rat. vel reconcili

etur pꝛincipi.rñ
inſpici et iudica⸗/
rniſm qðõ pꝛinci/
palius intende
bat vt.j.nau.cau

po.l..i.S. caupo.
et de pꝛoba. cu,ʒ
pꝛobatio. 18 au

tingunt.

dum eſte.

gocij cã in legatiõeẽ.

p(Aulus.
5 quireipu. cauſa abfutu⸗
i Hrus erat:ſi pꝛocuratoꝛem re
liquerit per quem defendi potu⸗
it:in integrum uolensreſtitui:nõ

audietut. Ne Api
qua militi accuſatõ com

petat eotempoꝛequo reip.
cauſa operam dedit:non perime

tur. Qð eotempoꝛe quoin inſu

la aliquis fuit expena ei irrogata
cuius reſtitutioneʒ a pꝛincipe im-

petrauitꝰ:ab alio uſurpatũ ex bo
nis:que non ademptaFerant:pꝛo

batum fuerit:ſue cauſe reſtituen
i MWlianuſ
gs ticio legauerit ſi moꝛ⸗
tis ſue tẽpoꝛe in italia eſſet:
aut in annos ſingulosquibꝰinita
lia eſſet:et eis ſuccurſum fuerit:
quia obid qdð reipu.cauſa abfuit
excluſuſ fuerit alegato fideicom
miſſuʒ ab eo relictuʒ: pꝛeſtare co
gitur Marcellus notat᷑.ꝗs enĩ
dubitauit ſalua legatoꝛũ:⁊ fidei⸗
cõmiſſoꝛũ cauſa militi reſtitui he
reditatẽ:quaʒ ob id perdidit.qð
reip.cã abfuitꝰ. a/phenꝰ
On uere dicit reipu. cã ab
kſſe eum: qui ſui pꝛiuati ne-
Jquis ſtipulatus ſit in an⸗

ro et ar. le. etſi non ſint. S. pueniamus.ac.
quis.vel ꝓmiſſoꝛ.diuiſim intellige duas ſtipulationes vnã

ſub conditione ſi ſtipulatoꝛ in iraliã.aliã ſi ꝓmiſſoꝛ ibidesx eſſet
al. ſi ita cõiter ſub vna ſtipulatione dictũ eſſet ſufficeret alterũ eſſe in
llitate. et ſic non eſſet opꝰ reſtõne conditione impleta.
pntroucere. de nouo non reſtituere. vt. S. e Juli. F. fi.

ꝗ ¶ Tadẽ dicem'. vt ſi qdẽ bijs caſibus reipu. cauſa abſit. reſtituat᷑.
yt bic er. S. e.ſi qs ticio.et.l.iul. S. cum. et bicno. ar. ꝙ ſi pmiſi tibi. x
ſirome eſſeʒ in paſcha ꝙ ſi ibi fuerim cã reipu.non videoꝛ eſſe cum

(Mõ fuerit.ſ.ſtipła toꝛ vel etiã ꝓmiſſoꝛ.
. ulaat paſſur.i.veriſimile eſt eũ fuiſſe paſſurũ. puta ſi ãre
— Aentiã ꝓteſtabat ſe nõ acturũ õ̊ poſſidentẽ rẽ ſuã infra tempꝰ
eeſenſonoins. vel dicebat nõ credo me acturũ.ſed ſi talia non ꝓtu/
itre

pic intelligar eſſe.

ſtituetur. vel pone exemplũ in dãno aluuionis ꝙ eueniſſet etiã

ſi pꝛeſenſfuiſſet. vt.

j. de acqui.re.do.l.ergo..aluuio.vel poneĩ pu

blicationerei quã fuiſſe paſſus etiam ſi pfs fuiſſet. qꝛ pꝛius deliq

re ſpondes.

De alienatiõe iudcij.⁊c.

rat. vel in ſeruo vel in liberto ſuo natalibꝰ reſtituto.q etia m eo pñ̃te. irreq̊

ſito quãdoq; fit. vt.j. de na.reſt.l.queris.ſi iuſta ſit cauſa.non alł. vt.l.fi.e.

Wiri alſen⸗ piurij.vel moꝛtis.et no. ., .
ABuis ſu miles. pꝛimo vt miles no⸗ ſit negodatoꝛ.vt.C. nego.gèc. mi.l. cx
l.i. iem ꝙ examinet. vt. C. qui mi.non poſſ.i.i. Item ꝙ pꝛeſtet ſacramẽtũ I /d. ꝛ· r) & l

nos ſingulos quot in italia eſſet:

uel ipſeuel ꝓpmiſſoꝛ et alteruter

reipu.cauſa abeſſe ceperit offici⸗
um pꝛetoꝛis eſt introducere utilẽ

actionem.eadẽ dicemuset ſi ita

concepta ſtipulatio fuerit:ſi quĩ⸗
quennio pꝛoximo rome fuerit:ul
ita ſi romenon fuerit: certum da
Wlul⸗
.Squi reipu. cauſa abeſt in
aliqua releſus non reſtituit᷑:

in qua etiam ſi reipu.cauſa nõ ab
fuiſſet:damnum erat paſſurus.

NJlitesom M Leuola

Anes: qui diſcedere a ſignis

ſine periculo non poſſunt: reipu
bli. cauſa abeſſe inteliguntur.
q Mireip. m )Arcel.

Wecauſa abfuerit etiam aduer

ſus eum:qui pariter reipu.cauſa
abfuerit:reſtituenduſ eſt ſialiꝗd

damni iuſte queritur.
De alienatione iudicij mutandi

caulſa facta.

nibus: g Ali⸗
C Mmodepoedi ulꝰ id agit

ne cuius deterioꝛ cauſa
fiat ex alieno factoet cum intelli⸗
geret iudicioꝛum exitum interdũ
durioꝛem nobis conſtitui oppoſi
tonobᷣ alio aduerſarioin eã quo⸗

—

de hoc ponit.ac.

per gemum pꝛincipis:
et deum omnipotenteʒ
qꝙ moꝛtem reipu.ca nõ

euitabit. vt hic et in li.
vegetij. de re mili. Iteʒ
ꝓ ei enſis cingatur. ar.

ſ. de teſta. mi. l. filiuſfa.
Item ſtigma.i.no.pu/⸗

blica debet eius bꝛachi

is inſcribi.vel imponi.

vt. L. de fabꝛicen. l. iij.

Item in numero alioꝝ
deber pom ⁊ ſcribi. vr. j
de teſt. mili. ex eo.⁊ iſti
tales habẽt pꝛiuilegia

que dicunt leges conce

di militibus.

Mireiſ inle:n ha

bes iuſte. quo ad
aliuz. ſy iniuſte quo ad
e. ſi bẽs imuſte q ad

ſe et ſzm hoc ſubaudi il

lati.vel veriꝰ nil ſubau⸗
di. et iuſte aduerbiũ ſtet
iuxta verbum queritur.
et ſic vnus iuſte agit. et
alter iniuſte conuenitur
Sed ſi habeſ iniuſte re

feras ad damnũ.nã vt

q; iniuſte habet.immo
verius.ſi habes iuſte re

feras ad queritur et eſt

vtrũq; iuſtum.ſ. hunc
agere. et alterum conue
niri.ſi iniuſte iunc ad vxᷣ
bum damni.et eſt vtrũ⸗
q; iniuſtum.ſeilicʒ bũc

bpfe.et illum pati.et no.
hbicꝙ pnuilegiatus re/

c8 B. 4,1. .

ſtituitur contra pꝛiuile⸗

giatum. argu. eontra. S

de mino..l. verum. F. pe

nulti.et in auten. de ſ⸗
ctiſſi.epiſ..ſed boc pᷣſẽ

¶ Abꝛica. Dealie/
natione iudicij m utan

di cauſa facta.

Quia fiunt reſtitutio⸗
, — nes tam iure actionis
qᷓ̃́ᷓ; iudicis offi.vt.S.dictum eſt.fiunt etiam iure actionis ex edicto iſto.ideo

¶ ADutandi.i. euitandi. quo ad ſe. et ſuſcipiendi quo ad alium.

contrano. et.j.ſi quis ali. teſt. pꝛo.l.ij.et ſi quis omiſſa.cau. teſta.ꝑ

Alſnibus.quibus poteſt.vt hicet.j.de regu.iu.non debet alteri.et
AL. de anna. excepti.l.vt perfectius.in pꝛin.et.j.de ſepara.l.i.G.ex

totum.et maxime in.l.penul.et.j.com.di.l.oommunis ſeruus.et.C.vbi in

rem ac.l. . ac.

—

1 Pꝛoconſul. i. pꝛetoꝛ. vt.. ꝙᷓ cum eo. l..i r.

9 Quann noſtra interſit.ſed an pꝛo hoc intereſſe agatur. eriam anteq; ali
quid expendam.i.anteq; excutiam poſſeſſoꝛeʒ.rñ.ita

ia iam videtur mi

hi abeẽ. cum ego qdðammõ ad id compellar.vt in hoc exemplo qð ſequit᷑
glo. maxime re alienata vſucapta in quam inaniter expenderem. quo caſu
ſtatim agam contra alienantem ꝓ extimatione rei nou excuſſo poſſeſſoꝛe.
id eſtanteqꝙ; excutiam poſſeſſoꝛem.vr.j.e.l.iij. .item. et.S. de nego.ge.ſiqͥs
man, ſed ibi Pla. coning dirit er p eo eſt. ſ. ell. ij. .· er quibus.

. J G.⸗

Liber

a ¶ Lenebitur. immo videtur babere locum illa con ſtitutio. C. ne li. po.l. i. erat opus inchoatũ ab ipſo venditoꝛe.ſᷣ ẽptoꝛ edificauerat de nouo (ebt
ſed dic ꝙ ibi loquitur quando actoꝛ. bic quando reus alienauit. Iteʒ op. ibi vo erat inchoatũ a venditoꝛe.vnde ſuppoſitũ poſtea tanqᷓ viti/ nin
quia nil videtur mea intereſſe. ergo ſemp ceſſat boc edictum cum debeas a oſum dʒ demoliri.qꝛ deſtructo fundamento totũ tollif.vt.j.deaqua nſu conen
reo conſequi expenſas.quia victus victoꝛi ⁊c.vt. C. de iudi. ꝓperanduʒ. X. plu.ar.l. interdũ. Itẽ no.hic ar.ꝙ ſi nbi ſub pena ꝓmiſero nõ fa⸗/ eniipu
ſin autem. ſed ibi dicit᷑ tantũ de damnis lits.hic auteʒ et de alijs que paſ cere aliqð opus in ſolo meo ſi alienem ſolum.⁊emptoꝛ faciat ꝙ nõ tleei
ſus ſum in alijs nois . vee nerero⸗ rcaaſn
rebꝰ. pꝛeterea et illa lex . , 7 2- vt hic. et ar. j. de Aex
fallit in caſib? duob. ſ. qʒ rem ꝓſpexit:ut ſi quis alienã noſtra conditio fit. quia pꝛetoꝛeſ vyer.obli cifip. unnd
usdaa ror eſeli / dorrem alium nobis aduerſariuʒ fauent libertatibus?.¶¶ Item ſi Selg⸗ 1 erte
ig. .E. L. §. „ ,„ . . „ . . re/
autem. et quando reus ſp loco ſpᷣſtituer it:idq; data ope locum in quo opus feceriſ:cuiuſ f. .]. doã. ik flu nunu,
habertenam Garan ra in fraudem noſtram fecerit: ti nomine intdicto ꝙ uiaut clã: ul ming. F. adiſe, ph
1 1te , „ 7 . 7„ .. O H. exp. ticr .
vt. . de le. ij. qui ſolidũ ti nobis in factum actione tenea actione aque pluuie arcẽde tene odict ene m hebui
Ceriam in guibus ba tur: quanti noſtra interſit aliſ ad baris:alienaueris:durioꝛ noſtra ttlacrone inſ̃ enen
et locum boc edictum. . . , 1i . Ectum ad int iil ſuinc
Item obijcit. nonne ſẽ uerſarium nos non habuiſſe. ita cõditio facta intelligitur.quia ſi eaign⸗ mmin
ßer habeo ncionem vi qʒ ſi alterius ꝓuincie hominem tecum ageretur:tuis impẽſis id p Ex quibꝰ. of kraiu
em contra alienantem . . . II „,K „. cio. quõ hoc cũ Mſtinapiath
ac ſi non alienauent.vt aut potentioꝛem nobis oppoſue opus tollere deben eſ nunc ue⸗ ſit ſtricti iuris et –
.ij. de rei den ani peti 4 rit aduerſarium tenebitur. ro cum incipiat mihi aduerſꝰ ali⸗ ner arbitraria. M miaan
toꝛio et ideo mea nõ in⸗ . aian92 eſſe: ãx qui fecerit: rñ.habʒ naturã Mur nſucspio
tereſt. rñ. plus enim int Zalium I)Xpian „ um actio eſſe qui fecerit:com arbitrarie vt ſuc/ Päwmb
eſt mea babere quã exti Nui uexaturus ſit aduerſari pelloꝛ meis impenſisid tollere. cedat locorei v ine
mananem munen um. g¶iꝰ quia qui ab alio factum poſſidet tα7n7, umnniſt
nonne poſſum iurare in , „ . — G h . niRS erat arbitraria. (bipalat
litem. vt. ſ. de rei ven. qᷓ Nia etiam ſi cum eo: ꝗal actenus iſtis actionib' tenetur ꝗq ( Incomodi hgem ni
taxat. vt. S. ð dolo. l.ar „ „ ſi tibi . . reruʒ ſuaꝝ leſaꝝ euunndoſite
bitrio. F. i. in illiũs ꝓuincia experimn debeo quoqʒ nouum iti inundauenz; j Puid ergo. dego. x Uebäee:
4 It alium aduerſa et potentioꝝ pares eſſenõ poſſu tuqʒ eum alienaueris locũ ⁊ opꝰ poc edicto. ſ. ad hnnſiehe
ium contra guem mus. Sed et ſi hominem queʒ emptoꝛ fecerit:dicitur Hoc te iu⸗ intereſſe. ſed nõ bitfuci
graue eſt ſermonib re / nde Det uni dici .0 ain, . ne ſemꝑ pati co 6Pcapent po
ſtimere. vnde Lato. s Petebam manumiſeritdurioꝛ icio teneri :quia neq; tecum ex glitur qs vtile iu mrntſl
tra verboſos noli contẽ “ dicium qð in eũ Mlnobik r
dere verbis. Sermo da . . dat qui dolo de (Ain nennt,
tur cunctis animi ſapientia paucis. . . ſijt poſſidere.et m̃.ſic.vt.j.de peti. bere.ſed etſi le. F. pinde.et..d re Aln ino is
Aia. debeo. vt. C. deiuriſdic.om.iudi.l.iuns oꝛdinẽ.et bec eſt rõ pꝛi⸗ iu.l.parem.et ſic triplex babeo auxilium. vnũ directũ contra poſſel / Motepo
ni caſus. ſoꝛem. vt. C. e. l.i. aliud vtile de quo bic dicit. et bec duo de iure cõi. Mmoecope
d on poſſum. vt bte. et. . ti i.l. aam mag ſra t. et.. deaqua plu. arcẽ. aliud in factum ex boc edicto.et ſic videtur ꝙ hoc edictum ſit ſupfiu Mbebeſto
l.i. S. ſi vicinꝰ. vnde ſapiens.ðᷣ maioꝛem nemo pᷣſumat bonoꝛẽ.et eſt ratio um. cum ſemper ha beat vtilem in rem.rñ.non eſtniſiquando ſe of/ ncofſ
illius dicti quando in potentioꝛem alienauit. fert. vt bic. et boc ideo. quia meexonerat ꝓbatione. quia oportebat nl nib
e Sed ſi petebamus.i.petere volebam;. ſic. ſ. de ver. obli. ſi ſtipulatul. al. me ꝓbare ꝙ dolo deſierit poſlidere.nũcnõ. Item releuat me in ex⸗ Allchi
cum ſit res litigioſa non ten et alienatio. vt. . e. ex boc. S. ait pꝛetoꝛ. penſis quas erã facturus in eũdo ad aliã puinciã. ᷣ etſi no releua “Mũ mh
f¶ Uanumilerit. ſ. de facto. ac. ret. tamen vnũ ꝑ aliud nõ debettolli.et qꝛ ambo de equitate dantur alkſeion
MVibertatibus. ſic ergo fit hic conditio actoꝛis deterioꝛ ratiõe perſone.nã et quia licet detur reſtitucio minoꝛi contra aliũ:non ido denegatur Icin
in dubijs ꝓ libertate ⁊c. vt. j. de reg.iu.quotiẽs.etde re iudi. int pares.ac. actio turele contra tutoꝛc.vt.C. ſi tu. vel cu. l. etiam. Item intellige citn
b ¶¶ Urem ſi cum. vi aut clam. vt quia opus feciſti in meo. vel etiã in tuo co/ bic quando eandem cãm omnino et cõditionẽ ꝓmiſerit ſe pꝛeſtatu⸗ Hune in
tra debitam ſeruiturem mibi ꝓbibitus a me vel phibendus vel credẽs p/⸗ rum qui alienauir.ac ſi poſſideret.x.gfa.dicit:ego ꝓmitto me reſti M 6
bibendum. vel debens credere.vt.j.ꝙ vi aut clam ſeruus. . turum rem ſſi viceris.ᷣet bic ſub pena mile ſol. als ſi diceret rem non aſen
1 Acnone. aque plu. ꝓpꝛium nomẽ acnonis que datur quãdo feciſti opꝰ reſtituã. quia nec habeo.ſed quãn intererit tua. vel q;ti in litem iun, e⸗ nn
ꝓpier ꝙ aqua pluuia ſit mibi nocitura.vt.j.deaqua plu. ar.l. i. in pꝛinci. raueris pꝛeſtabo. ſecus eſſet. nam et ſi boc non offen tenetur ſamnen gfagt
tria faciunt eam ceſſare. vt. . e. ti.l.i. in pꝛin.ac. ad idem. Item no.hic ꝙ parcitur ſponte confuenti ſic. C. de bijs jq ſeſtaſ
k (Lollere.i.ad duo teneris.vt tollas.et vt ſuis ſumptibus tollas:tã actio ſe de. l. i. et in aut. vt liti. iur. col. ix. S. ſi quis autem. et. C. de plpe. utdknin
ne aque plu. ar. vr.j. de aqua plu. ar.l.ſi tertius. F. fi. q; interdicto ꝙ vi aut j. de iureiu. l. eum qui.et. C. de non nu. pe. auf. contra qui ꝓpꝛiaʒ.et niſtm
dam. vt.ſ.qꝙ vi aut clam.l.competit.S.in ſumma. et. C. de ſerui.et aqua.l. C.ad.l.iul.ma.l.pe.s.fi.et.j.de peri. here.l. et ſi le. F.p. brtn
ſi in edibus.et.l.altius. . NZem ſi res. vſucapte.ſecſi deperdite eſſent.vr.. ꝓx. . becacᷣ dnſauͤe
IEDeis.ſed nonne etſine hoc edicto agam 5 te ad impenſas. rñ. ꝙ ſic. vt Tafde nox.ac.elecuo.j ſiis. et. j. de pe. bere. deperditum. videt (Ennbi
j.ꝙ vi aut clam. ſi altu. i. r. et. l. deniq;. F. i. et. l. cõpetit. F. ſi. et. . de aqua ergo ꝙ bis qui alienauit non erat dñs.nam tũc dñm tranſtuliſſet. Kitotſta
plu. ar.ſed venditoꝛ. et ꝙ bic dicit meis.jſ.interim. erunt tamẽ mibi reſtituẽ nec pſucaꝑe poſſet et dolo malo alienauit. als non baberet locũ boe lſne
de poſtes per idem interdictũ ꝙ vi aut clam. vel actione aque plu. ar. vt di edictum.vt bac lege.S.i.ſi ergo videtur dicendum ꝙ is qui aliena⸗ ſzaſde
cium eſt.ſed ſim bocquare boc edictũ eſt in hoc.iñ.quia pᷣdictis actionibꝰ? uir male fi. poſſ.erat.quia doloſus.et ita non potuit res aliena vſu anſon
agitur ꝓ im penſis ſactis in demoliendo rantum. at boc edicto agit᷑ ad oẽs capi ſi mobilis fuit.quia incidit in vłtium furti. vt inſti.de vſuca. F. Nöenprn
expenſas et ad omnia damna. vt.ſ.e.l. F. ex quibus. Item no. differentiaz vnge in rebus. et ideo dicunt quidam ꝙ tantumin re mobili baber ſahſihe
inter acnonẽ aque plu. ar. quia ad futura damna. et interdictum ꝙ vi aut locum boc edictum.et de pꝛeſ.lon. tem. banc.l.loqui dicunt que? dꝛ ingöe
clam. qd datur ad pᷣterita. vt.j. de aqua plu. ar. atteꝰ. . pe. citur vſucapio.vt.j.devſuca.eis quo.nec nocet mala fides vendito Cuden
m Opus. ſup erioꝛi. S. ediſicauit ꝓhibiius.hienon ꝓbibitus. ſy emptoꝛ. ris.ſi emptoꝛ bonam fidem babeat.vt.j.de publiciana.eum.. pꝛe ipgenn
n A naueris. immo videtur ꝙ; cũ eo. vt. j. de ope. no. nun.l. fi. que eſt . toꝛ ait. et inſti. de vſuca. S. ꝙ autem. et ſm hoc in parte coꝛrigitur. vt itrclen
ſo. ibi in emptoꝛẽ vt panatur tolli. bic non datur in emptoꝛẽ vt ſuis impẽ/ in regula vel aut.male fi.poſ.ſed ergo dico ꝙ babet locum boc edi⸗/ dungg
ſis tollat. vel ibi ſciuit. vel ſcire potuit. bic non.vt ar. S.j.ꝙ vi aur clam.l. vi ctum tam in re mobili qᷓ; imobili.nam ⁊ res mobilis poteſtalienart bimüen
facit. S. camdiu. ſed ar. 5.j. de noxa.l. in delicus. S. ſi extrraneus. vel bicnon cauſa mutandi iudicij:non tamen fiet furtiua vel vitioſa.qꝛ vẽditoꝛ fietſcen
. ecn
((Blgin

pninſ

nfnini⸗

ininn

nenſe

bean

N

WN

inj

ſhtit
d diſeſan
niniſaifii
(Oudſcoe
Tlocſeren

arrrr .

unnadinn

r ln .
(Ci

tognidi
Güfntinge
Kon ordirau.

fibapni

Gbbinanerſee
Cdetlaorii

Dtanonis gel
Gattinam.

(JroonciD

Uglenn.DAn

lenzſeann

ſ itogeg
Ccedirted

ſpiereſeed ni

Ueſenoee

giurftleeu
dicnunnitti
dotqridoloe
ginceide

micnmrſc
duo deite dol

Ccwnſtfu

ſalancoef

angem

enatneſn
betiöen
egvienenoac

nodeegoa.
JentnduS

ſcrtſepſtr /

dpwinon

ſdretſen e

Achilimn
nmmenu

ſCN e
nuqupelhe

g
pon
n mnſn
babauhe
sguii
Enslſen
ſtide ſinſ
jencbii hht
ſbicngen

= =

1

Se S

S=

= – =ẽ

ſtesfan

.

=

Rin

4

.M.ð er

Quartus.

ſuam putat.vel ſiſciat.non tamen eam ↄctat.ſed patitur vt emptoꝛ

tollat cauſam.vel apud empteꝛẽ eſt res.et vendinone facta vẽditoꝛ

emptoꝛi concedit rem habere emptam. vt inſti. de re. di. F. interqum

ſed et dici poteſt.qꝙ et bone fi.poſſ.erat qui alienauit et ſuam puta

uit. nec fuit male fi.in poſſidendo.ſed in alienando.nam ſuam rem

doreſt quiſ dolo
alienare vt tene , ,⸗ „ , , .
atur bocedito. Operis noui nuciatiõe agere poſ
di ert hoc. ſim quia nihil feceris noui:neqʒ
etiam as eſt ibi. cuʒ c0 cui alienauerisid:q 2 ei nuůͤ
veldicqꝙ bonaz ciatum nõ ſit. ¶¶ Ex quibꝰꝰ ap

pꝛincipio iſte vẽ 4 2
diiorcſicincbo tutuꝝ ſe pollicetur: ut actiõe hac
mremobli e5 Officio tñ iudicis ↄſequat᷑ actoꝛ
poſtincipiat ba quantum eiusinterſit aliũ aduer
bere mala; ſta ſaniũ non habuiſſe foꝛte ſi qsim
pitur vſucapio. penſas fecentt:aut ſi quã aliaʒ in
neefnes vitoè'commoditatẽ paſſuſ erit alioad
capione trofoꝛ. uerſ⸗ ano ſubſtituto. Quid er
l.. bicpeuldau go eſtet ſi is adu erſus quẽ talis
bio. Item vide 2 —
turq revſucap/ ACtio competit: paratus ſit utile
tn non hoſſiba iudicium pati perinde ac ſipoſſi
diemum ſine be derer: recte dicetur denegandaʒ
actio in factũ.qꝛ

De alienatõe iudicij.⁊c.

di fiat. vt. j. e.nõ ſolũ. F. ſi qs.et.l.ex boc edicto. . fi.et. S. airpᷣtoꝛ. hm Jo.

„

et.l. q venditoꝛi.et.S.l.ꝓx.S.fi.et.j.lꝓx.S.fi.et.j.px.J.
