bomo quẽ bona fide poſſideo.ð et ſeruus in quo babeo vſumfructum. et ille
in quo babeo vſum.vtdiciturꝑ oꝛdinẽ.vt inſti.p quas per.no.acqui.vſq;
ad.S.ex his aditõ etiam ꝑ ꝓcuratoꝛẽ.nã licet ſtipulatione nobis nõ que⸗
rat.niſi in caſibus.vt no.inſti.de inuti.ſti..ſi quis.alij tñ pacto nobis ac/
Auirit excepnonẽ doli. vt. S. e. reſcriptũ. SF.f.
Pperatoꝛ. pone caſum tribus modis. pꝛimo extraneus qui poſſidet
. neng beredleote aebus eſ creditoꝛibꝰ.ut ſint certa poꝛtõe conten
n agnati vel cognati vẽdicat ab eo br̃ditatẽ. f ¶ Partẽ.ſ.debiti.
g ¶ Ex bonis.ſ.defuncti. 6a
bRꝛius.i.potius dicendũ eſt babendam rationem neceſſariarũ pſona/
rum ꝙ contranum. vel q; extraneoꝛum. vt ſcilicet doli exceptio eis patroci/
netur.non pacti directa. vt ſic tollantur cõtraria duo. 5. e. ſi tibi. S. cuz poſ⸗
ſeſſoꝛ. et.ſ.ti. .l. ij. F. fi. que ſunt cõrra. ſed nõne dicitlicet ab extraneo. Rñj.
ita.quia videbatur nõ pꝛodeſſe pactũ.niſi ab alijs eſſet agnatis ĩ remotio/
ri gradu ↄſtitutis factũ.et dic ſi idonee ſunt.id eſt ꝙᷓuis idonee ſint ꝑſone.
neceſſarie ad ſoluendũ totũ.et boc nõ affectõe beredis extranei fecit. vt.Ci

e. ſi actionẽ.ſecũdo pone ꝙ bona cuiuſdã vẽdebant᷑.qꝛ beres nolebar adi/
re qui habet creditoꝛes agnatos ſuos quoſdam et alios exrraneos. pares

ſunt agnati alijs extraneis et in cumulo debiti. et in numero et in dignita⸗
te neceſſariarũ perſonarũ.et ſententia eſt eligẽda.ſiue eligar minoꝛẽ parteʒ
debini alijs eligennibus maioꝛẽ.vel ecõtra,.et pones ibi ſi idonee ſunt ſcili⸗

Liber

cet alias ⁊ in cumulo debiti et in numero et in dignitare. tertio poe

plures gradatim ad hereditatẽ vocabant᷑ pacti ſunt creditores eum

eo qui erar extraneus heres ab inteſtato er in vlterioꝛi gradu.vt cer/
ta parre ſint ↄtentiaduerſus eum multo magis hac parte contẽti eſ
ſe debent cõtra neceſſarios beredes.puta filios yel ſe eruos. alij enim

q̃ in poreſiate de
, „ functi nõ erat er⸗
neo cõſequi rationẽ habenda pꝛi nanei hides di⸗
usꝰneceſſariarũ perſonaruʒ ſiido re. qualr erdiſſe.
neeſint. ¶MWρ Ompo. S. euranei.2. E

de rei vx. ac. F. ex

Emo paciſcendoid effice- neni vl ac Her

Are põt:ne ſibi locum ſuũ de boe die ſii. quq/
dicareliceat. autne ſibi in ſuo ſe us wor intad
pelire moꝛtuũ liceat.aut ne uiceino ad ſuccedenduʒ
unite diii af, „ Tr9 er dictio ſi ꝓpꝛie
imuito pdiũ alienet. I riꝰ? colerio ichhie
IAreus poſtqʒ pactus ſit:a lem eui ca
⸗n6 . 1 um neceſſarie
4 lenõpetipecuni ideoq; ce ſoine anpellun
pit:id pactum fideiuſſoꝛi quoqʒ ſiijetſerui. vtin
ꝓdeſſe pactus ſit ut a ſepeti lice- ſti.de bere. qua.
et diff. in pꝛin. ⁊

at an utilitas pꝛioꝛis pacti ſubla⸗

ta ſit fideiuſſoꝛi queſitum eſt. Sy duobus dicütur
uerius eſt ſemel acquiſitã fideiuſ nevt S. deie⸗
ſoꝛi pacti exceptionẽ ulten⸗ ei in⸗ eriu.l. f. accur.
uito extoꝛqueri nõ poſſe. Siiloe ſint
. ſ. ad ſoluendum
Detr anſactionibus. ſcõm pꝛimuʒ ca⸗
K g „ ſuauſ. vel dic et re
. Au Lpianus. mitendü ſcvᷣm
imranſigr uaſidere Nüitanſeno
Oubia et lite incerta: neqʒ ſm teral.
VVBñod paci⸗
cendo. pꝛio

dicto buius.l.et ſecũdo eſt cõtra. C. de pac.inter emp.⁊ ven.l.fi.ſed
ibi in traditõe factũ fuit.et ſic ſoluit᷑ aliud cõtra quod toti huic.l.cõ/
tradicit. S. e. in traditõibus.et. C. de reꝝ. pꝑmu.l.rebus.⁊.j. de reli.l.
ꝙ ſi locus.itẽ toti legi cõtradicit.j.de aqua quot.et eſti.l.i.G.ſi quis
ſed ibi intereſt paciſcentis ut alijs nõ querat aquã in ſuo:ne ſuꝰfons
exſiccet.vt.j.de ſeruitu.quotiẽs.vel ꝙ dicit hic nõ poſſe agi.verũ eſt
pciſe.ſed ad intereſſe agi põt.ſi in tereſt vt ibi.item ad pꝛimũ et ad ſe
cundũ eſt contra. C. de rebus ali.l.fi.ſed ibi nõ dicit᷑ valear. vel nõ
tale pactũ.ſed dicit: videantur eſſe ꝓbibita.ſi alienatio alicuiꝰ rei
eſtinhibua.itẽ ad vltimũ eſtõ.j.de diſtrac.pig.ſi creditoꝛ.S.fi.ſj ibi
manifeſte intereſt creditoꝛis ne debitoꝛ vendat pignus. .
reꝰ.ꝓdeſſe.nã reo liberato ꝑ ↄſequẽs fideiuſſoꝛ liberatur.vt
j. de re iudi.l.cũ pꝛincipalis.et.j.de noua.l.nouatio.
dePoſſe. no.liberationẽ ſemel cõpetentẽ ꝑpetuã eſſe. niſi liberatus
geli⸗ iterũ obligari ſicut et omne beneficiũ ꝑpetuũ eſt. vt in auren. cõ
ſti. que de dig. SF.illud.col.vi.et facit.j.de reſiud.id quod noſtrũ.et

Q–tß.loca. ſi cũ bermes. et. C. de fideiuſ.nouatõe.ſed cõtra.sS.e.ſi vnꝰ
5S. pactus. in fi. . ſo. vt ibi. item S. j. qdðᷣ metus cꝗ.l.metũ.S. finali et

l.illud. vbi fideiuſſoꝛ reincidit in obligationẽ.ſed ibi fingiur nec li⸗
beratus. cum pꝛetoꝛ eum in integrum reſtuuere polliceatur. vt. j. de
in inte.reſti.l.nemo videtur.

e Rubꝛi. De tranſactõ. Diyit de pactis in genere. nũc ſpecie.

QAitranſigit.hec lex de pacro remiſſionis dicit. et facit differenti

mẽtis pᷣtenitus.vt. C. e.l.de alimẽtis.et.j.e.cũ bi.. eam. iteʒ ꝓpter

figaeicõmiſſum futuꝝ.vt. C. de pac.l.i.et. C. e. de fideicommiſſis. tu

dic ꝙ eſt veritatis expꝛeſſiuũ.et in dictis.ll.uerbũ tranſactio impꝛo
pꝛie poni.vel etiq eſt ibi im puimis dubiũ q;um.licet nõ ſi dubium
quin debeatur.eſt autem dubia res per negationẽ.vt.C. quibus ad
li. ꝓcla.nõ licet.l.fi. ſiue fiat exrra iudiciũ. ſiue in certa lire.id eſt pꝛo/
pter litẽ. et ſic tranſitiue hoc eſt per iudicũ.yt bic.et.j.de condi.ĩde.

§. ſui. et in alis

um iter pactũ gratuitũ et nõ gratuitũ. er ꝙ dicit quaſi impꝛopꝛie
tatẽ notat ſeᷣm quoſdã.qꝛ quandocq; fit ſuꝑ re nõ dubia. vt ſupꝑ ali

rnan et eleganter. 5. ſi quis. et ideo dicit lite pᷣſente vel futum. et ſic totun
lecnue ꝓ vno ponit.vel dic ꝙꝙ du be. . 8 n. et ſic totum cõömiſſarius ſi . .
ue miuſta. vt. C. e.l.ij. dumodo qui agi di i j. ad iebell. l. lucius. §. fi zra ſ ſtea multa appareant. vt
gultn cauſam ſe uerens ltan pal verondt veldcenchrecde iuſtam qðò ibi inaudlnu, ane u i gcena. iuuiad olcun imo audirur. et
W hm Fede. tu dic .inde.l.in ſũma. in pꝛinci. §. ditur ſi nõ iranſigit. ſubaudiunt maxime. argu. . e. qui
* 5. 4 per fallaci. tu dic ꝙ ihi teitan nuemariherorgrn ſe, g en⸗
3 onei dem. nentũ ⁊ ois vltima volũtas fuit exbibita
“ ſed in reo li; in finitaꝰ . . ,. in tranſactione. ide
leng iuſte reſiſtat tenʒ finita tranſigit: qui uero paciſ. ci⸗ eſſet:et poſt „I. . acnon e ſenne
— tur donationis cauſa rem certam quero a uante dicllirepriſnnr e der dee
ör 4 aperdcwonan a indubitatam ſiberalitate remit ctione conſecuta mate Anau H
Gi⸗ ione 1 . = iure.ideoq; cepit teneri
dn dal fonnarur N anſactum a Aenn: ſe ich P parte ſua eſt:id ex fi debitoꝛi anone pion
gnan. actoꝛi. vt ib idez eicõ 5 . raticia.
ne Licker⸗Frno⸗ poteſt: non ſolum: ſi acqui- reſſ aniner dleche Aie Aenerc eganar⸗
fn gefenarene an ſtipulatio fuerit: ſubiecta debere Debitoꝛ cuius bi voee dhe arſeem boe
imi AKroöta Keſbo. Sed et ſi pactum conuentuʒ fue H creditoꝛ diſtraxit cum Me⸗ Fernnſons we
ei vt ibi. rit factum. 6 ES e med qniſeiegftünni creditoꝛis he- uio.et de eius reperno,
ann ee S i dper 1Æ elo. redemellen ini . ne queri.etſcðʒ hoc di
ni 5 1Wepfutgn. ¹ ſ. Pertoꝛes Antoninus:⁊ gi actabat minimotraſe 2n ſeliter eptieimns.
e n ſcilicet lententi . it poſtea teſtamento pꝛol Pneieo⸗
eun ſcilicet ſententia erus ita reſcripſ- E pꝛolato ſe vel dic ſecundo tranſa⸗
finht que nullo modo pꝛiuatis ie cnip erunt. ptitium eſſ eheredẽ apparuit ctum de ſoꝛte nõ de pi⸗
Ane poteſt attentant. pactionibus nõ dubium ſitũ eſt: ſi agat pi it que gnoꝛe. vn queritur an
sin vt. . eodem poſt eſtnon ledi ius ceter oꝛum:qua- bi It agat pignoꝛaticia de⸗ ſi debitoꝛ cõtra verũ be
anhm rem. erl. erpoſt. re tranſacti itoꝛ cum ſeptitio an is uti excep- redem agat. pignoꝛati/
ctft. ct addaſ bucan lone que inter heredeʒ tione poſſit tranſ P cia actione. et beres pe
iu. Ranznavo gri⸗ et matreʒ defuncti facta eſt:neqʒ meuio qui heres alne erfo dr nanſec eaie⸗
nitn Piopel reſei j a tran ſactio ſuper
A 2ð elamennn reſcſinnice epal euenüc ſepriktnlpenucn den oceanerah pen⸗
“ Eeden..ranſa⸗ neq; maunuiſſisuel legatarij . meniouth . pecuma niam meuio ſolutam ex
“ cio. 5. qui vro. actõnes ſue adempte ſunt. Qua merataẽ ecie debitoꝛe nu⸗ ————
eldeet e — r eic er —Jſʒ ere poſſit idem bereſ
“ be4 Etindubita⸗ re quicquid ex teſtamento petunt — on ictide repetere:q̃ſi et ſcᷣm hoc dicit an is.
tam. et pꝛo id ſub pᷣtextu hered icet debi
, nnn apo et ſcniptum heredem conuenire de⸗ editatisacceptam ſanmv von ͤes e⸗
riete ſec quid ſi erat bent O 72 . reſpon.ſ. cdᷣm ea que pꝛoponer . bas duas poſitiões ca
i conmonerſid ee ſtati uiin tranſactione here, tur: nõpoſſerquia neq; en an neigs, d il
ke4 aun an elen P e C ſibi pꝛo oneribꝰ ſeramtehtnecne⸗ Geiuſeb i en
ultt frann emin bebe itatis: aut ſinon cauit: non cij Meuius gerens S eeruntan. Hare⸗
hlilhch/ vice emhichae . et negligentiam ſuam ad alie NZ ig Hit. arnor annen na i
en nn e, nam iniunam teferei, Cußtrat . T quliana i d e voelen delmun aaſi
tiin Ragun ef aclid Pote fideicõmiſſum facta odo omnnr caeev od Taa romenengee⸗
. „ I mine trãſactõ
. aal ere. S ea H“ batam ufur naul
egins Ranſactum accipere.id eſt concedere.q̃ſi di S actum de ſoꝛte ſcoᷣm ſe⸗
n nb tio du oncedere.q̃ſi dicat. poteſt fieri manſ NFP, . . — cundum caſi
e . ea. vt gecedio en auugne baetcanin latlonem:er ſine ea. cuz . . Fen poſf anecezte E ſi cerum pe. l. cern roͤgienos.
Dhh quod peto deduco in ſtipulati us dari conuenit reſiduũ ptitius et ſic d 8 i babet. neqʒ pecuniam a meuio repetit ſe
habes in egubus mo bolli ionem acquili.et accepto fero.de qua ſic Kein ic ad vrrumq; reſpondet. vt ſtatin patet. cum redditrarionez.
Gunet dum quaſdam leges tolli. obli. . eſt autem. et pꝛopter bunc mo c factum cum poſſeſſoꝛe non pꝛeiudicat. nec ꝓfictt vero beredi.i ſorpe
Iuunm PAoeratores ceteroꝛum publicoꝛuz. vlpꝛiuatoꝛu. vt. . nlonicl enl euntarer hacdzars Abone fide.5. petitio. er.l. poſt ſe
n nemo potelt et.. ad . al.l. ui, in pꝛinci et quia ſic eſt ge g.iur.l. cundum pꝛlmum vel quod da etkerctidten der reſ
olifn ctum ergo in caſu qui ſe nur pꝛinci.et quia ſic eſt generaluer di di yvero beredi.ſolu.i a dammel pro ſone ſeom ſecundum deb
el „ —☛ c. .ſolu. il n debet red/
nle aagen adi negrmonnmiklegautg knt on zoe . Gemſit poeſſor illio — lcun inſtirut beres babet ramũ quod
vnell l. cum in ſubſtitutione. ilegararij ſunt. vt. . de leg. iij ſic ſtatim eſt acquiſita ſeinun e tect i cum non baber ratum
ſoe m qſteferre. vt bic. etargu.j. de nor. electio. 5. penult. i . caſus poſiionem refertur.itẽ dic bic ad rideblnd beeſti ad pꝛimam
daaeno de Pecnio onnarl.Hnem ieetgd ſer vinane ctaus munenebaſirme atonſcrutus vrarſoebere venl auta Jotag dt,
tſn⸗ vt bic.ſed conina.j.e.l.controuerſia.ſo.vt ibi. ptus conueniturr cundum caſum. vel bicmeuius accipiendo acci biri aadencltonkboe ad ſe⸗
dfernn n Lum nanſacrio. debere. imo vid . bitum fuerat ſolutum creditoꝛ defu acaipit indebuium. quia iam de
we⸗ Autilequi palus furt repn videtur ꝙ non. niſiper reſtitutio beredirati iton defuncto.et indebitum qð recipir poſ.
prpne ille qui pꝛius fuit repulſus a petitione fidei nez ereditatis vero beredi non reſt . recipir poſſeſſoꝛ
ſni quaſi teſtamentum nõ valueritfilio pꝛei ne fid eicommiſſi.vel legati bone fidei.et boc ſcõᷣm pꝛin uui. vt. ſ. de peti. beredita. ſi poſſeſſoꝛ. S.
poe it agere per contratabu aluent filio pꝛeterito. qui filius poſtea nolu debium eſt eiſol m pꝛimum caſum. ſed leges contrarie loquuntur m
NN.. S ſ ſunnri nam non redit ad fidei cõmiſſi petin tei lo utum. et boc ſcᷣm pꝛunum caſum e een
– nuch r pie becumnle imaileeb excep. rei iudi.l.ij. quceſtroͤniracoln. ſtitu. pecu. ſi poſt. ſed ibi ceſſa Boioenntuemöezentnn, ties: 401 „
ler wanm beperreittmnohr n galer rin pᷣdicro riulo.lſima Zauiliana:a gallo acquilio ſic di S nſtn licdenm
hnod a peaale aii de bis ⁊c. vt. j. e. de bis Kect nſen ulacs 3 eeſt autem. accur. lntlio ſt dicka. vrinſti. quibus mo. tolll. obliz.
O ſed ſententia. tem alia ratione maternoͤ yi ir tranſactio v Pꝛecedẽtes.et eri ſequẽ jci 5
8 art yidetur admuti.quia fidei . ſequẽtes. ſi adijciat᷑ verbũ opoꝛtebit. vt in. d.l. inſti.
ce re quia fide de accep.l. ſi ex re. S. i. ita poꝛtebit.vt in.d.l.inſti.
— B ĩI dẽ accep.lſi ex re. 5.i.lta iñ. ſi de oibus eſt cogitati. alias nserfpor:
ieii,j)

¶ Fregit.no.verbo generali ali
Se bis trãſigi. vt ſi

Ziber

a Deducunt.ſ. cõditõe demũ exiſtẽte apparebit. vt.j. de accep.l.qð in diẽ
et cõiunge.l. pxi.cũ iſta.et dic cũ.i.qꝛ ſcm io.et leges recte. —.
m acquiliana.liberalitatẽ.ſtipulationẽ acquilianã vocat liberalita
em quia liberat a pꝛimis et quia ſperatur accepulatio.

— . .

q̃d excipi vt dices.j.de ſer.vꝛ

dicat legatarius de ,;——ʒð .. . . .
beaibipees heres de ligationes nouat et ꝑimit: ipſaqᷓ
quinq; er poroieiq; i berimit᷑ ꝑacceptilationey. et hoc
ſo iure eneat tranſacts iureutimur ideoq; et legata etiaʒ

. - — ð „ A .
gran. .de vona Hᷣ et fideicõmiſſa ſub conditõe reli-

S.xi.i.l.pactũ.in fi.que S =
ſunt argu. cõrra. ſed do Ccta in ſtipulationẽ acquilianã de⸗

lireplicanoneoſularu ducuntur. (P Apinia.

in eo de quo nõ cogita⸗ e, .
uit legatarius deberi oll N m acquilianaſtipulatio

tra id quod ex trãſactõ Iinte g.
ne accepir. nã cogitauit interp onit᷑:que ex conſenſu

debere decẽ cũ deberen leddit᷑:lites de quibꝰ nõ eſt cogi⸗

tur. xv. er ſic in alis qn xatũ in ſuo ſtatu retinent᷑:liberali

q; pꝛeiudicat ſi ſciuit.vt ”õs õäs
Ptei. bines franes. et tatẽ eni captioſ. am ĩterpᷣtatio pꝛu
nbil ognaut . — entium fregit. 4 5 Diina⸗
ranſactõe accepit. et ſi ( his cõtrouer us: que ex
nitueogravar remirie Neſtamẽto ꝓficiſcunt᷑ neq;
re in nihilo pᷣiudicauit. — . S . .
vr j. e qui um 5.flie tranſigi: neq; exquini ueritas ali⸗
grgo in.v. val remiſo ter poõt q; iſpectis cognitiſqʒ uer-
ſi de bis cogitauir. ve i. ain Sri Y nianmn
foꝛte etiaz in eo de quo bis teſtamẽti. ¶ u Lpianus.

cogitauit nõ valet.vr.S e Zpoſt rem ludicatã tranſa

l. uj. F.i.ei multo nnnuſ ci .Ti 1 Iar
li.e eo de quo nõ tio ualet: ſiuel appellatio

cogitauit. ſed nunquid interceſſerit: uel appellare potue-

paciũ gratuitum valer. pig. Si fideiuſſoꝛſouentus et con

Rñ.nõ in eo qð nõ cogg ⸗ ,
tauit bßaͤtns ner.l. dẽnatus fuiſſet.et mox reꝰ tranſe

item nuqᷣd expꝛeſſe bo giſſet cũ eocui erat fideiuſſoꝛ con
agi poteſt vr om̃is ſpes

remitrat᷑ per pactu; vel dẽnatꝰ:an trãſactioualeat queri

Onanſactianelreung⸗ et puto ualere:q̃ſi omni cã et ad⸗
or. A. de pac ſiqus in Uerſus reũ aduerſus fideiuſſoꝛẽ
ronſen ue ſiibe be⸗/ indiſſolutasſi tñ ipſe fideiuſſoꝛ cõ
res lit in tali tralactone .& ₰ r— & . 2£
decept'. vt qꝛ plꝰ dedit dẽnat trãſegit. et ſi trãſactio no
n eat. ſns tener pimit rẽ iudicatã tñ in eo qð datũ
maxime hec.l.ſit factai eſtreleuari re iudicatã op oꝛtʒ ul⸗
ocni beredi arlegara q; adeo aũt qð datũ eſt etiã ſi non
occultãt.itẽ an in codi⸗ Nfiri S ſonzgertenngt
cillis hec bñt locũ. Rnfũ. ficittad trãſactio neext enna tg
ſie vt S c ihaiones. mẽ rẽ iudicatãutide ſit et edictũ
i.et. j. e. l. nõ eſt. itẽ ſi in / jiptii ci li⸗ v trar
Felen e ne et reſcriptũ circa alimentoꝝ tranſ
fient certi.et ſic nõ valet MÿMl
traſactio. vr. ð. l.i. que eſt cõtra ſo. adbuc põt eſſe dubia. qꝛ cũ dixeritdena/
rios nõ intelligit de qbus.itẽ no. bãc.l. loqui invltimis dlüranb⸗ vbima
gis fides ſenipture habeaf yt. ſ. de odi.et de.in bis.⁊. C. de rebꝰ cre.l.fi.⁊.j
quẽéad.teſt. ap.l.:ſecus in inſtrumẽtis factis inter viuos que poſt reperta

nõ viuattranſactionem. pt. C. e. ſub ptextu.

Edpoſt appellare.ſ.tunc cũ tranſactio eſt interpoſita. vel aliter ſit dubi
um. vr. j. eodem.i. poſt ᷓrem. ap “ vel aliter ſedi

tGifideiuſſoꝛ. etmor.nõ infra triduũ vel biduum quia tunc etiam ipe fi/

deiuſſoꝛ poſſet appellare. et ſic tranſigere. cum ſit dubia. vt. S. in pꝛin. buiuſ
legis. alij dicunt ꝙ infm tniquum bocfuit.et ſic habet per alium qð per ſe
babere non põt. pꝛima placet. vt.j. pꝛor. pbatur.
64 Diſſoluta. p exceptõʒ.traſegit qn nec appellauit nec appellare poterat.
b Edictum. a pꝛetoꝛe. 1 Reſcnptum. a. pꝛincipe. .
k Gmpinetur. ſicergo qð nõ valet vt ago. yaler vt valere poteſt. ſic· C. de

latina liber. tol.l. i. F. penult.·

B pnñtia fructũ. et ulud vulgare.ad pñis oua cras pullis ſũt me

n bi. modico. iuria illud claudiani. oẽ futun deſpicit ſnadet

tis. et hoc ſi in vltima volũtaie ſint relicta alias ĩdiſtincte põt trãſi⸗

gi. vt. . e.l. F. pla
nne ennucips
actionẽ circa ptoꝛis auctoꝛitatem pu grauuiumde
factã: ut qð datũ eſt ꝓficiat ad ali ne neniatfon
mẽta ita ut ſiꝗd amplius ex cã ali vxrj. e.l. . ſi cum
mẽtoꝝ deberi põt id pᷣſtet᷑:qð au Pa⸗Tnenuf,⸗
tẽ datũ eſt imputet᷑. dem. bicin alimentis
ſSNEm huquibus alimẽtarerx herlale, em no
Aicta erãt facile trãſigerent. nẽdebiſ quecer
contentu modico pꝛeſenti diuus taſunt ſed ipꝛo/
Marcꝰ oꝛatõe in ſenatu recitata lart ſintaat ad
effecit. ne aliter alimẽtoꝝ tranſa boc qꝛ ſingulis
ctiorata eſſet: qu ſiauctoꝛe pto- Kanheaarſibe

re facta ſit.ſolet igitur pᷣtoꝛ inter⸗

uenire et interↄſentiẽtes arbitra⸗

ri:an trãſactio:uel que admitti de

beat eiſdẽ pᷣtoꝛis notio ob tranſa is grauaripoõt.
Car en Eer Pen NENr —, vt hic. et. ſ. dele.
ctionẽ erit:ſiue habitatio:ſiue ue ij. pater. Fi.
ſtiariũ:ſiue de pᷣdijs alimentuʒle b Bunt vriſt
gabitur.Hec oꝛatio ꝑtinet ad ali ie drarns in
mẽta:que teſtamẽto uel codicill menra.
fuerint relicta ſiue ad teſtamentui ?
factis: ſiue ab inteſtato. idem ert Susſegmiams
dicendũ:et ſimoꝛtis cã dõata fue bi dia noͤ debe /
runt uel ab eocuimoꝛtis ci dona⸗ mceſte ſeſ d⸗
ta ſint relicta. Sʒ et ſi ↄdictiõis ſubodicnöõe.
iplẽde gracia relicta ſunt: adduc hane ni
idem dicemꝰ.plane de alimentiſ lenit legatarijs
que nõmoꝛtiscauſa donata ſunt Taan noabn⸗
licebit et ſine pᷣtoꝛe auctoꝛe tranſi redelil. f. 5. li
gi.ſiueigit in mẽſes ſingulos: ſi ncr eſt rn .
ue in dies: ſiue in ãnos fuerint reli eg Woꝛtis cau/
cta: oꝛatio locũhabet. Sʒ et ſinnõ ſer gue nonyl
fuerint ꝑpetuo relicta: ſʒuſqʒ ad tHGi itegracti

ãnos certos.idẽ eſt ſiintegra quã

titastalicui fuerit legata:ut exuſu

los annos vel menſes relinquuntur.

cptü durent.
a ¶Relicta.ſ. fũt

alimẽta. qua do

natione honoꝛa

tas. puta centũ.
g ¶ Annos. ? ſic
videbarurceſſa⸗

re oꝛatio que loqͥ

tur qñ in ſingu⸗

b¶ At inde.in vi modi. i ¶ Poſſir.l. ticius cũ berelle.
lꝛ Ninuunt᷑ alimẽta.ĩmo videtur contra.cũ ticius nõ vltra teneat᷑
qᷓ; ad ſe ꝑuenit.vt.j.de le.iij.l.i.S.ſciendũ.et.l.ſed et ſi.S.fi.tñ.totus

ad ſe ꝑueniſſe videt᷑ cũ ſuꝑ boc trãſegerit. vt ar.j. ad.l.fal.l.rij.ij. fůã.

cõſequitur ergo quis.ſ.beres ꝑ aliũ qð ꝑ ſe cũ alimẽtario nõ poteſt

—,— = –

ſic.j.de accep.et ꝑ iuſiurandũ..ſed ſi fideiuſſoꝛi.et.j.q res pig.ob
li. poſſ.l. ariſto. S.i.et de libe. le.ſi is.ſcᷣm JYo. ſed qͥd ſi bic ticꝰ nõ
babeat aliunde vñ poſſit alimẽta pᷣſtare.niſi ex boc legato.et boc p
rranſactionẽ remittar.Rñ.ſi in fraudẽ alim ẽtarij fuerit tranſactũ.lo/
cũ babet pauliana.vt.j.de vſur.l.videamꝰ.S.in fauiana.alias de
iure cõinulla eſt actio.vt.j.ſi quid in frau.pa.l.i.S.i.et eſt ar.huiꝰ d
ſtinctõis. ]. de lega. ij. ſi ſeruus. F. cũ quis.ſed bic foꝛte non tenet. ꝗ
per coſequentiã diminuerent alimenta.qð oꝛatio noluit. vt.j.e.l.

dnen⸗
eleta ⸗ G
in gund
Me boron
Nnanſvi
aßdel⸗
tei
Ns
thercg
elens i,/
,

Retdicen
Cgannets
ano dee
liguis
jel ſiſ⸗
kind

ne iNH

sſt
legetnns
Stonbls,
5Con
llahe
rnde⸗
tinn
onns a
levͤnft
nin.
irgoct
centi
nos,ſt

Unreſae

gueli
inſnge/

tet
on
iiic
lee⸗
etic;
aboe⸗
ilo⸗
lsde
huidd
et
ſelg

Secundus.

id ergo ſiquis. in fi. . etar. C. de vſur. rei m. l. fi. F. fi. et boc ſi de
artcſcn lrboenaic ergo ſi nõ de eadẽ re.Rh.nec tũc valet trãſa/

ctio. vt. j. de adimẽ. lega.l.modus.et de alimẽtis.l.gaio.in pꝛin.⁊.j

e.l. .. ..
¶ Eideicõmiſſum. ſcil cet in vimodi.

mAd bec.qui⸗/
dã babẽt adiboc

et alij ad bec.

Legatario.vt

n
alij pᷣſtentur. vel

vt alijpᷣſtent ſm
aliã liiteram.

oo Quid ergo ali
mentarius.facit
argu. ꝙ ſi vẽdit
eccleſia uel mĩoꝛ
in cãm nõ cõcel⸗
ſaz qð tenet ſi fe
cerit conditõem
ſuam melioꝛẽ. vt
ſ. de reb?. e. ſi fun
dus ſit ſterilis.
C. ꝓ emp.li.fi. et
iſti.de auc.tuto.

in pꝛin.acd.
p Xonſequere⸗

tur. i. pactus eſt.
q Acciperet. e /
r5

rat eirelictum.
r ¶ſMibil. an ige
nui.ſic. ſ. de arbi.
parui.et in autẽ.
de mona. S.i.col
latõne. iiij.quid
de ſeruis. idẽ ar
gu. vt. . ð ali. le.
l.ſeruus.quod ẽ
ſpeciale. alias ẽt
cũ pꝛetoꝛe eiꝰ pa/⸗
ctũ non tener. vt

3.ti.i.et beredi.

H. quod ſi ſeruuſ
et.l. contra. F. i.
ELinus. ↄtra
ſ. e. F. ſed er per /

1QAule. quia cã

ↄgnita pꝛetoꝛ de
bet de his ſtatue
re igitur ac.
v¶ Apud pꝛeto /

rẽ et a pꝛetoꝛe.
¶ Zanſigentiũ

etcũ quo trãſigit

vt.j.eo. S. in ꝑſo
nidi.
x¶ Cauſalaudiet

pꝛetoꝛ.ſine cauſe

aſſignatiõe.non
auditur. vt bic.
ar. j. de lega.i. fi /

riseius ſeſe alat:et moꝛtis tẽpo⸗
repecunias reſtituat.non ceſſabit
oꝛatio:licet nõin annos ſingulos
uideat᷑ id relictũ.Sʒ et ſi certa q̃;

titas relicta ſit Licio:uel res ita.

ut inde alimẽta Seiopᷣſtent᷑. ma
gis eſt: ut tranſigereticius poſſit

nec eniz tranſactioneticij minuũ⸗

tur. Seij alimẽta. idemqʒ eſt⁊ ſi

per fideicommiſſum alimenta ad

hoc legatario fuerint relicta Eã
tranſactionẽ oꝛatõimpꝛobat que
idcirco fit ut quisrepᷣſentatã pe/
cuniã cõſumat.Ouid ergo ſiꝗs
citra pᷣtoꝛis auctoꝛitatẽ tranſege/

rit:ut id quod per ſingulos ãnos

erat ei relictũ mox cõſequeret᷑ per
ſingulos mẽſes.aut id quod per
ſingulosmenſes ei relictum erat

morx cõſequerer᷑eper ſingulos di⸗

es.quid deinde ſi quod conſuma
to anno ita acciperet in inicio ãni
cõſequat᷑ et puto eam tranſactõʒ
ualere qꝛ melioꝛẽ conditõem ſuã

tali trãſactione alimẽtarius facit.

noluit enĩ oꝛatio alimẽta per trãſ/
actionẽ intercipi Nihil aũt inter
eſt utrũ libertini ſint:quibꝰ alimẽ
ta relicta ſint.aningenui ſatis lo-
cupletes:anminꝰ Multiigit᷑ oꝛa⸗
tio apud pᷣtoꝛeʒ de iſtisinquiri in

pꝛimisde cauſa tꝛãſactõnis.dein

de de modo.tercõde ꝑſonistrãſi
„— r — . 7
gentiũ. Incã hoc ent requiren⸗
dum. que cã ſit trãſigẽdi.ſine cã
enim neminẽtranſigenteʒ audiet

liuſfa. S. diui. et.ſ. de infa. l. ij. J. ignominie. et eſt bic argumentũ. vt
teſtis cãm ſui teſtimonij dicere debeat.vt.C. de teſti.l.i.et in auten.

de teſti. S. et licet. collatõe ſeptima.
5 Alterutrum.eoꝛum.ſic ergo videtur ꝙ alimenta ibi ſint perenda
et pꝛeſtanda.vbi beres domicilium babet.alias fruſtra bec cauſa al

legaretur. et eſtargumentum ꝓ bocide an.lega.l.i.et.l.meuia..vxo
re.ſed contra argumentum.j.de oper.liber.quod niſi.in fine.ſed ibi
ſpeciale.vel ſi velis.dic ꝙ ſunt pꝛeſtanda vbi alimentarius habet
domicilium.ſed ideo poſſet tranſigi. quia poſſent in itinere deperire
guando muiterentur.uem ſunt petenda pbi habueni teſtatoꝛ domi⸗/

De tranlac.

cilium. et vbi eſt maioꝛ pars bereditatis.et vbi teſtatoꝛ dixit.ð vel veriſimile
eſt eum voluiſſe.vt.j.de iudi.ſiſideicom.in pꝛincipio.et.j .fina.et.l.ſed et ſi

ſuſcepent. F. li libenis. .—
a ¶ Ec minutatim.parnicularis ſolu.eſtdãnoſa.vt bic.et.j.fami.berc.l.iij.i.

rhſo.et.j.de alimc.et ci.lega.l.iij.

pᷣtoꝛ Cauſe fere huiuſmõi ſolẽt
allegari: ſi alibi domicilium he⸗
res alibi alimẽtarius habeat.aut
ſi deſtinet domiciliũ tranſferre al⸗
teruter eoꝛumaut ſicauſa aliqua
urgeat pꝛeſentis pecunie.aut ſia
pluribꝰei alimẽta relicta ſint.⁊ mi
nutatimaſingulos cõuenire diffi⸗
cile ei ſit aut ſi q̃ alia cã fuit ut plu
res ſolent incidere qui pᷣtoꝛi ſua⸗
deãt trãſactionẽ admittere.Mo⸗
dus quoq; pecunie quein tranſa
actione uenit extimãdus eſt ut pu
ta quantitas trãſactionisnã etiaʒ

exmodo fides tranſactionis exci⸗

mabitur. Modus aũt ꝓetate eiꝰ
qui tranſigit arbitrandus eſt ⁊ ua
litudine.nam alias cũ puero.alias
cũ iuuene alias cũ ſene trãſigi pa
lã eſt. conſtat enim alimẽta cuʒ ui
ta finiri. Sed et ꝑſonarũ cõtẽpla
tio habenda eſt.hoc ẽ cuius uite
ſint hi ꝗbus alimẽta relicta ſunt:
utrũ frugi uite hiſint qui alias ſuf
ficere ſibi poſſint.anobſeꝗoꝛiſ.ꝗ
de alimẽtispẽdeant. In perſona
eiꝰ a quoalimẽta relicta ſunt:hec
erunt ſpectãda:quibus facultati
bus ſit:cuius ppoſiti cuiuſqʒ opi

nionis tũc enim apparebit:nũgd

circũuenire uelit euʒ:cũ quotrãſi
git. Qui trãſigitde alimẽtis:nõ
uidebitur:neq; de habitatiõe ne⸗
qʒ de ueſtiario tranſegiſſe.cuʒ di

uus marcꝰ ſpecialiter etiãð iſtis
tranſigi uoluerit.Sed et ſi quis

be¶ Modus.ſalicʒ ma/

gnus vel paruus.

———,iw

c ¶ Kides. qualis. qua/⸗
lis non vt ei ſoli ſu ſtan
dum. et ſic non eſt con ⸗
a. C. de reſciu. vendi.
l. dolus.

de¶ Cum iuuene. et ſic ex
timabitur foꝛte etas ſin
guloꝛuʒ.vt dicitur.ſ.ad
l. fal. l. hered itatum.

e ¶¶ Sea et perſonarum
obſequioꝛis.id eſt talis
quia ſequuntur alios
ſemper vt victum babe
ant. et ſic pendet eoꝛuʒ
vita de alimẽtis. vt nil
querere perſe ſciant.et
ſic nota quo babet᷑ per
ſonarum delectus. ſed
contra.S.e.l.O.nihil.ſo
lu. ibi dicit quando ſi⸗
ne pᷣtoꝛe fieret. hic quã/
do cum pꝛetoꝛe qui de
bis inquiret.

f eS perſona. faculta⸗
tibus.ſfacultas inſpici⸗
tur et pꝛopoſitum. ſcili⸗/
cet an ſint futuri clerici ⁊
laici vel ſimiles. ſic.et.j
de teſti.l.iij. in pꝛĩcipio.
et.S.de adoptio.nec ei
HF. et pꝛimum. et. j. de re
mili.l.nõ oẽs..a bar⸗
baris.et.j.de queſt. l. ð
minoꝛe.5.finali.et.j.de
teſtam̃.l.teſtamento..
penulti.et..finali.⁊.j.
de accuſat. ſi cui. F. biſ⸗
dem. .

g ¶ Qui tranſigit. neq;
de veſtiario.et ſic appel
latione alimentoꝛũ bec
non continentur.ſed cõ
tra.j.de ali.et ab. leg.l.
legatis.et.l.finali.ſoł.
fauoꝛ alimentoꝛum fa⸗
cit vt eoꝛum appellanio
cum de bis pꝛeſtandis

tractatur largius accipiatur. vt ibi dicitur. bic vero de bis finiendis ꝑ trãſa
ciionem agebatur.vnde ſtricuius sccipitur. argumẽ.j.de libe.et poſtbu.l.
cum quidam.vel bic loquitur cum alimenta et veſtiarium et ha bitatio ſpe/

cialiter legata ſunt. vnde de vnoquoq; ſpecialiter eſt tranſigendum. ibi ve

ro intelliguntur relicta ſub illo verbo alimentoꝛum cum eſt tranſactum de
alimentis et de bis tranſactum videtur argumen.C.ſi pendẽ.appel.moꝛs
interue.l.iij. ſimiliter verbo vicus omnia continentur.vt.j.de verbo. ſig.l.
verbo victus.ſed aliud in verbo cibi vel dianij.ſub quo bec non continẽtur.

a ¶ De calciario. ſivni relictus. ſed an ſic legando ipᷣm fundũ legaſſe videa/

tur. Rñ. ſic interim dum durant alimenta. vt. S. S. modus autẽ. in fi.et ſi qͥd
etiã vltra alimẽta eſt. ibi illud habeat.vt.j.de ali.et ci.leg.l.iiij.et arg.j.de

auro et argẽ.le.l.ſpecies.et de vſufruc.ea re.que vſu con.l.ti.ſed arg.ð.j.de

ſeruitu.ruſti.pꝛe.qui duo.

— :

be Kelictus. legas pla⸗

ne. vt ſonat.ſ.vt funduſ
c ¶ Dranſactiõe arbitra⸗
ri:quia foꝛie aliquo poſ
ſigente tranſigant ⁊ ſic
alienam.
d ſfon debet. ar. ꝙnõ
pĩnittitur inter ſe quod
nõ cũ alio.ſic.j.de rebꝰ
eo. ſi pupilloꝝ. ar. ↄtra
C. de fid eicõ.l.volũtaſ
e ¶ Obligatus a teſtato
re vel herede et ſic aper/⸗
te hac.l.ꝓbat᷑ ꝙ res ex
qua pᷣſtãda ſunt alimẽ
ta nò eſt tacite obligata
ꝓ alimẽtis tradant᷑ ali
mentario vel nõ. alias
nõ cõgrue poneret᷑ ideʒ
eſt ⁊c.ſi et.S.fuiſſet obli
gata.quia hec dictõ idẽ
ſignificat eandẽ in plu/
ribus caſibus cenſuraʒ
vel dic ſupꝛa loquebat᷑
in agro ex quo pᷣſtabã
tur alimenta. et pꝛo eis
erat obligatus ſed non
traditus bic obligatus
erat.et nõ pᷣſtabantur.
ex eo.et ꝓ boc ꝙ ſit ob⸗
ligatus facit.j. de vſufr.
bactenus.et de ali. leg.
l. ij. in fine.

f¶ Si ptoꝛ nullius erit
momenti. quid ergo in
trãſactione operat᷑ pꝛe/

toꝛis auctoꝛitas. naʒ et

ſi ſine pᷣroꝛe facit melio⸗
rẽ cõditionẽ tenet trãſa
ctio.vt. S. e.l.S. quid er
go. itẽ ſi cum pᷣtoꝛe facit
deterioꝛẽ nõ tenet. ſicut
et ſi ſine eo faceret.Rñ.

decipieris in hoc et in

alijs multis eodẽ mo /
do. ſepe em̃ quis purat
tantũ eſſe duo que ſunt
tria vel quatruoꝛ.oppo
nis em̃ ꝙ duo tantũ ca

ſus ſint. quia aut facit deterioꝛẽ. aut melioꝛẽ. in quibus pᷣtoꝛ nibil plus fa

de alimentistrãſigerit:non habe

bit neceſſe etiam de habitatione:

uel ceteris iuitꝰ trãſigere:poterit

igit᷑ uel de oibus ſimul uel de qui⸗
buſdã facere tranſactionem. De
calciario quoqʒ arbitrio pꝛetoꝛis
tranſigendũ eſt. Si uni pluribuſ
ue fundus ad alimẽta fuerit reli⸗
ctus uelintq; eum diſtrahere: ne
ceſſe eſt pᷣtoꝛẽ de diſtractõe eiꝰ et
tranſactõe arbitrar. Sed ſi plu⸗
ribus fundus ad alimẽta fuerit re

lictꝰ:et inter ſehi trãſigãt ſine pᷣ⸗

toꝛis auctoꝛitate facta trãſactõ ra
ta eſſe nõ debʒe. Idẽ eſt et ſiager
in alimẽta fuerit obligatus nã nec
pignus ad hocdatũ inoſulto pꝛe

toꝛe poterit liberari. Arbitratu pᷣ

toꝛis:uel de uniuerſis alimẽtis:ul
de ꝑte eoꝛũ:trãſigi opoꝛtere pluſ
q; manifeſtũ eſt. Si pᷣtoꝛ aditus
citra cauſe cognitõʒ tranſigi ꝑmi
ſerit tranſactio nulliꝰ erit momẽ-
ti pᷣtoꝛi enĩ ea res querẽda cõmiſ
ſa eſt:nõnegligẽda:nec donãdaꝰ
Sʒ et ſi nõ de oĩbus inquiſierit:
que oꝛatio mãdat:hoc eſt de cau⸗
ſa:de modo:de pꝑſonis trãſigen⸗
tiũ:dicendũ eſt:qʒuisde quibuſ⸗
dã queſierit:trãſactõʒ eſſe irritãꝰ.
ſed nec mãdareex hac cã iuriſdi⸗
ctionẽuel pᷣſes ꝓuincie:uel pᷣtoꝛ

cit q;̃fi fieret ſine eo.ſed alij duo ſunt.qꝛ põt eſſe ꝙ neqʒ melioꝛ neq; deteri
oꝛ fiat ſua condinio.et tũc nõ valet ſine pᷣtoꝛe.ſed cũ pꝛetoꝛe valet.itẽ poteſt
eſſe ꝙ ſit dubiũ an ſir melioꝛ vel deterioꝛ cõditio foꝛte ꝓpter fundũ quẽ ba⸗
bet ex tranſactõe ex quo ignoꝛat quales fructus ſit babiturus.et tũc cuʒ pꝛe
toꝛe facta interim teneret.ſine eo nõ .põt et aliud dici ꝙ ſi pᷣtoꝛ de om̃ibus
diligen ter queſierit. et tamẽ poſtea male permiſit vel nõ ꝓ bibuerit decretũ
teneat. nec em̃ boc dicit᷑ nullũ eſſe decretũ niſi qñ de oĩbus nò inquirit.

8 Hec donanda.qui deber aliquid curare nõ debet ulud donare.vt bic. ?

ar. C. de pꝛe.mi.l.minoꝛum. et.S.de offi. ꝓcu.ce.l.i.S.ſi rem. etſi.j.de fun⸗
do do. l. dotalé. F. dij. et. C. de pac.l. pactũ.
b (ed et ſi irrüam.at totũ baberi ꝓ irrito.cum aliqd de faciendis omit/
iltur. ſic.. fami. berci.I.beredes.S.an ea.et.j.de in inte.reſti.l.diuus.ibi
ſi nil. ⁊c.et.S.de eden.l.i.ꝗ.edem. .

4 oterit. vt plene dixi.. de offi. ꝓcon. . nec quicq;. F. i.
le¶ Aranſactiones p̃fec tos.id eſt ꝓcurato:es fiſci.ſi lis agatur inter pꝛiua

tos et ꝓcutatoꝛẽ ceſaris. vt. C. ſi aduerſus fil.l.i.

in loco pu.l.ij. S. boc interdictum.

et. ij in fi.et. ene qd

¶ Bi cum lis.ne circũueniat᷑ nõ debet via aperiri malicijs vt hic et

.

ſ. de liti. l. i

poteriti. Zrãſactões alimentoꝛũ
etiã apud ꝓcuratoꝛẽ ceſaris fieri
poſſunt:ſcʒ ſia fiſco petãt᷑ alimẽ
ta ſcᷣm qð apud pꝛefectoserarij
tranſigi poterit.ſi cum lis quideʒ
eſſet de alimẽtis trãſactũ aũt de li
te fuiſſet:trãſactio ualere incõſul
to pᷣtoꝛe põt:ne circũueniat᷑ oꝛatõ
fingi enĩ lites poterũt ut trãſactõ

etiã citra pᷣtoꝛis auctoꝛitateʒ fiat.
ſieidẽalimẽta et pᷣterea legatum

pſente diedatũ ſit:et trãſactũ fue
rit citra pᷣtoꝛis auctoꝛitateʒ:id qð

datũ eſt:iputabit᷑ pꝛiusin legatũ

qð pᷣſenti die datũ eſt:et ſupfiuũ
in alimẽtariã cãm.ſi quis de ali⸗

mẽtistrãſegerit ſine pꝛetoꝛis au
ctoꝛitate:id quod datũ eſt:in pꝛe⸗
terita alimenta cedet.necintereſt
antantũ in quantitate ſit debita:
qʒtũ datũ eſt:an minus anplus.
nã et ſi minꝰſit adhuc tamẽid qð
inſolutũ datũ eſt.in pᷣterita alimẽ

taimputabit᷑: ſaneñſiis ꝗ ð alimẽ
tis trãſegit locupletioꝛ factus ſit

ea ſolutione in id qð factus ſit lo
cupletioꝛ:equiſſimũ erit in eũ da⸗
ri repetitionẽ.nec enĩ debʒ ex alie
no damnoeſſelocuplex.ſiin an⸗
nosſingulos certa quantitas ali⸗

cui fuerit relicta homini honeſtio
risloci ueluti ſalariũ ãnuũ ul uſuſ

lin. l. ij. F. ſi inter. et. j. de carbo. edic.l.i. F. ſed et ſi quis.ð et. j. de
lib.cã oꝛdinata.et.C. de indicta ui.lii.... .

m ¶BGi eidẽ. ali⸗

menta in legatũ
ſi creditoꝛ cõpu⸗

tati durioꝛẽ cõm

vel pantẽ. vtj. de
ſolu.l. i.et.l. cete⸗
n ¶ Lauſaz.i. pꝛe
teritam.

0o Gi quif ð ali

mẽtis imputabi
tur.nec repetetur
per condi.inde.

cuũ ſit ſolutum ex

cã tranſactõis.vt
j. de condi. inde.
l. in ſumma. F. i.
ſed ꝑ cõditioneʒ
ſine cã qð vltra

ſolutuʒ eſt ſic. vt

de condi. ſine cã.
l. i. F. fi. et ſi certũ

pe. ſi et me. et eſt
ratõ quia nõ ſta
tur tranſactõi.vt
j. de odi.ĩde.ele/⸗

ganter. §. pe.

p ADinus. ſclls

qð debet ob ali⸗
menta pterita q;
id quod datũ eſt

cᷓ tranſactõis.
4 Bane. factuſ

ſit locupletioꝛ.et
hoc ſi erat minoꝛ
qui traſegit. ꝗᷓ in
plus qᷓ ſit locu⸗
pletioꝛ nõ tenet̃.
vt.j. de mino. l.

patri pꝛo filio..

ſi pecuniã.ſecus
in alio qui inſoli
dum tenetur. eti
am ſi nõ ſit locu⸗
pletioꝛ. in id qð
vltra eſt ei ſolutũ
vt ar. C. ſi certuʒ

pe.l. incendium.

vel aliud in con/

dic. inde. vel ſine cã. cum ei ſucceditqᷓ; mutui. vt dicta.l.j. de condic.

inde.ſi nõ ſoꝛtẽ.G.libertus.

Zocuplex. vt.j.de cõdi.inde.l.nã natura.
lin annos.põt intelligi vt pꝛima pars loquaf᷑.quando nõ no⸗

mie alimẽtoꝝ fuit relictũ.quo caſu valet tranſactio.ſecunda qſñ noĩe
alimentoꝛũ etiã ſi modicũ ſit nõ valet tranſactio.vel aliter pꝛima ꝑs
loquatur qñ bommi boneſtioꝛis loci.i.homini diuiu. qui ſine bis
alimẽnulſ bene ſibi ſufficit.ſecũda qñ nõ tali.ſed pauperi.quo cau nõ
valer et ſcdõᷣin boc qð dicit ceterũ.dic.i.ſi nõ ſit relictum tali.ſed pau
peri.et/ꝓ boc caſu facit.S.e.l.S.ſed et ꝑſonarũ.ſed hoc non valet.vt

S.S.nibil.ſed dicas bommi boneſtioꝛis loci nobili nõ ſolũ diuiti ad

quod eſt ar.j.de iudi.ſi longius..fi.et ſic no.ſcdᷣm bunc caſum ꝙ

magis ꝓuidetur pauperi ꝙ diuiti.ſic.C. ð epil.et cle.ſi quis ad de

cdlinandã.. licentia.et.j.qui et a quibus.ſi quis babens.
t¶ Bicui. nõ nummus.i.nũmi.et poirſingularẽ nũeꝝ ꝓ plali.xt.j.
de ven ſig.lin vſu. u Quot onis. i. ſingulis annis.

Detranſac.

Secundus.
ä ö mü vr dietů Zrã ſactio. iter öᷣbẽt es ſiue fiat ſpãlibꝰ. ſiue generalibꝰ ̈bis. vt dices.
eu 17eli geme vtpfuma abievn e eclotenttedeannn verine. Fi.
nr a5 Boͤreptariane fivd⸗ wierg * nationes aut pmuta/ i¶ Sine acquiliana. nã tunc nõ pꝛima actòe.cũ ſit ſublata ipſo iure.q̊ ð do
