p̃tatione.qð ſi ex cõſuetudine expoſitio nõ eſt certificata recurrit.vt dictum

eſt ad pꝛincipẽ.ſi ſit eius copia.vt.C.e.cũ de nouo.et.S.e.et ideo.et.j. eo.

nã ibi vel certa iuriſdictõe.⁊c.alioquin interpᷣtaboꝛ in benignioꝛẽ ꝑtẽ. vt.j

e.benignius.et.l.in ambigua.ſj ſi dubitat᷑ que ſit benignioꝛ pars verboꝛũ

ſignificatõi ſtabo.vt.j. de cõ.et de.publius. .i.quãqᷓ videt᷑ pꝛimo ſtãdũ
ſignificatõi verboꝛũ.vt.j.de lega.iij.l.nõ aliter.tercio ꝓcedam de ſimilibꝰ
ad ſimilia.vt.S.e.neqʒ leges.

b Eoꝛum. i. legum vel ſenatuſcon. vel dic articuloum.
8 Wu ait ſuppleni pꝛocedendo deſimilibus ad ſimilia.vt.j.de regu.

iuris. quod contra.et.l.que pꝛopter. et de legatis pꝛimo.l.ſi domus..cũ
alicui.accur. 5rê

TyzZ.
. r- pr n . e
— + 41 &

7
e, * Pi, Frrrr. .

!U

Aiber

—:

2

— — —

itẽ põe exẽplũ vt.j.t.i.l..
ſitatis.non ramẽ trabi
tur vt filius poſſit ven⸗- .
dere patrẽ. vt. C. ð pa. . Aulus.

ſfi. diſ. l. . I nõne qðᷣ . ,
d nes Mogduero cõtra ratione;
per. licet ſit conma regau α‿ . iuris receptũ eſt: nõeſt pꝛo
ias miris cõmunis ⁊ ad NS

lex dicit. vt. j. de ſeꝛ. cor.

Ahis que cõtra rationem

. A is conſtituta ſunt: nõpoſ
Hbe gammt amleqregliͦiuns. ( Alul⸗
Eee enre de cnn
ſunt exceptiones de r tenoꝛẽ rationis ꝓpter aliq
gula. imo viciant regu⸗ utilitatẽ auctoꝛitate cõſtituẽtiuʒ
un in o auod ereinin introductüeſt. (cX Elſus.
ſed firmam dimittunti Cire leges:non hoc eſt uer
aliſs. vrin aurlco de ba earũ tenere:ſʒ uim ac po
eſtatem habere. ·

n al. §. vt aurem. col.
ij. et exemplum buius

ſeruari volentis rẽ ſuaʒ de ſunt:quo nolũtas caruʒ

ſti. de re. di. F. per tradi g. .
tionem. fallit ĩ mĩorib⸗ Maãbigua?uoce legis ea po

in aliũ tranſfem. vimn conſeruetur. L dem.

vr.j de rebus eog. l piitiusaccipiẽda eſt ſignifica⸗

ma. Item regula ẽ nõ
cõmitti furtum:niſi iuis ——·
io domino. quandoqʒ
conira. vr. C. de furtis.
ſi quis ſeruo.dicentur ergo eſſe ſpecialia talia ſtatuta:
8 ſingulare.pone exemplũ ꝓpter cõmunem vrilitatem. ſtatutuʒ eſt
ſenatoꝛibus qui habent auctoritatem. vt.S.e.non ambigitur mulie⸗
res intercedentes nõ teneri. quod eſt contra ius cõe.vt.j.ad vell. l. i. Item
poſſunt poni exempla ſuperioꝛis legis et altenꝰ quod vero.tamẽ ad aliud
ibi inducuntur ꝙᷓ bic.nã in lege quod vero inducunturꝙ nõ trabantur ta
lia ſtatuta ad cõſimilia in alia:quia in talibus nõ poſſumꝰ ſequi regulam
iuris cõmunis vnde ſit ſpeciale.bic aũt vt denotet differentiã inter ius cõ/

mune er ius ſingulare.
Qire le.hic ꝓvere ſcire ponitcũ falli nò poſſit.alł pꝛoꝰvebementi opi/
mnione.vt poſſit falli.vt.j.de aqua plu.ar.l.ij.F. antepenult. erpone exem/
plum cauet in iure quod manumiſſio ad ſeruos: emancipatio ad filios ꝑ/
nneat.vt.j.quando ac.de.pe.ẽ an.l.i.G. merito.ihi tria attẽdes verba.ite
ſenſum ꝓprium qui ibi eſt qui dici᷑ ius. item poteſtatem que eſt vt quãdo/
q; aluer ſumant᷑ dicta verba.vt.j.de offi /ꝓcon.l.ij. in fi. Item pone exem
plum. vr.j.ad mac.l.i.vbi dicit ꝙ muiua pecunia filijſfa.non detur.et ibi
tria attendes verba.vt vim.id eſt ꝓpꝛiũ ſenſum et poteſtatẽ que eſt vtver/⸗
bum mutuum etiã ad alios contractus in fraudem factos trabatur. Item
pecunia ꝓꝛogerur etiam ad alia que mutuantur ſi in fraudẽ fiat. vt.e. ti. l.
tij. F.is autẽ ſolus.et.l.ſed iuł.S. mutui.et facit ad hãc.l.C. de liber.pꝛete.
l. ij. ⁊.xxxviij. diſt.c. omnes.et.c.ſedulo.et.i.q.i.maioꝛi. Item no.ꝙ ius ſi

ue poieſtas aliter acepit.S.e.l.virtus.ac. . .
Enignus ouod⸗ modis expone.pꝛimo benignius quã verba patiã

Vod vero.hanc cõtinua cũ duabus ſuperioꝛibus legibꝰ.benedico ſta
CEn eſſe ꝓcedendum de ſimilibus ad ſimilia. veruntamẽ quod conira
æc. et po.erẽplũ ĩ muliere qͥ bz pꝛiuilegiũ.vt oĩbus pᷣferat᷑ qðſuo beredi můᷣ
nõ dat niſi filio. vt. C.qͥ potioꝛes in pig.habeãt.l.fiĩ f.et. C. de pꝛi.do.l.i.
põe exẽp Itẽ pone exemplũ in patre qͥ vẽdidit ſiuũ cã neceſ

poteſt poni in reſcriptis benigne interptandis.vt. C. de inoffi. teſt.
ſi qn.in pꝛin.et fa.j.de reg.iur.ſemper in dubijs.et.l.quotiẽs.et.C.
de fid eicom. lib. cum inter vereres.

—

On omniũ. quidã dicunt ſe nõ intelligere banc. l. Alij dicunt
non omnium. id eſt nulloꝝ.ſed boc fallum eſt. qꝛ eoꝝ que viua
ratione ſtatuun
. S —— „ „ turr reddi por
tio que uicio caret:pᷣſertim cũ eti alijvt io. ponde
m uolum = collici erempluz quare
am uoluntas legis ex hoc olligi tutoꝛem haben /
poſſit. i I Mlia. I tutoꝛ dari non

68 omniũ que a maioꝛibꝰ ptſed curaroꝛ

„ r, . hbabenti ſic. vt in
Conſtituta ſunt ratio reddi ſti de cura. 5. in

poteſt. nnra. rerdum. ſed certe

hbec põt ratò red

= LZideoirationes eoꝛũ que di. quialtutoꝛis

õſtituunt᷑ inquiri nõ opoꝛ⸗ poteſtas pleni/
Cõſtituunt᷑ inquiri nõ opoꝛ deener hroſp

tet alioquin multa ex his que cer- ueniens mutoꝛ eců

ta ſunt ſubuertũt. ¶ uLpia. eripſevellerſimi

E Vm lerx in pꝛeterituʒ quid poreſtanis inue⸗

indulget:in futurũuetat. mnit ocupataʒ at

— curatoꝛis pote/
K¶MRͥeẽ4yy)Aulus ſtas circa perſo/⸗

Inimeiſunt mutanda que na; minoꝛis nõ

tur et tũc pone exemplũ ꝓbibet alienatio certe et etiam vſuſfruc.et pi

gnoꝛis cõſtitutio ꝓhibeni videt᷑.licet nõ ſit alienatio. vt. C. de re.al.l. fi. et
de fun. do. l. i. ſecundo impꝛopꝛie.id eſt benigne et pone exempluz ſicut p0
nitur. C. de na.li.l.nuper.vbi interpᷣtatur ſuperioꝛeʒ.l.cum quis in eo qui
concubinã accipit in vxoꝛẽ. nã filij pꝛimogenui legitimi efficiuntur ſi alij
poſtea naſcuntur interp̃toꝛ vel eti ſinõ naſcant᷑ vel nati moꝛiantur.
g Hl. Mambigua. id eſtobſcura pone exemplum in verbo peruenire ambi/

4

. 0. vt. ſ. de peti. bere.l.vtrum. ſed quid differt heca ſuperioꝛi.l.beni⸗
gnius. Rñ. ſuperioꝛ intelligit᷑ cum interptatio eſtneceſſaria ꝓpter obſcuri/⸗

1

eius pꝛopoſita iudicare uel reſppO nienni et noͤ bi

y qui pᷣſente ꝑte debẽt recipi.vt.C.de teſti.ſi quãdo.qð ſemꝑ fuit
obſeruatũ in iuramento.nõ in dicto ꝙ debet dicere in ſecreto. qui⸗/

nterpᷣtationẽ certã ſem eſttana. vr po/

tet. j. de ap. cum
habuerunt. . CNer. in vna. F. tutoꝛe
TT I IIIZe ſi nors tu ergo da ex
Maduileveſt niſi tota.l. per⸗ piur auareivie

cta una aliqua particuala capione ſtatuit

enniũ ulquadri

ennium. et non

Kcn. põt ratio reddi:
nec ob. ſi dicag

hanc eſſe rationẽ.quiaviſum eſt ſufficere tñ tempus quia idem de
biẽnio dici poruiſſet. rano em̃ debet eſſe talis que ſit generalis etne
ceſſaria. et vbicunq; ratio locũ baberet lex. vt.C. de interdic.l.ſ.et
ad.l.acquil.illud.et.j.de fonte.l.i.ꝗ.hocinterdictũ.et.j.de bo.poſ.

ex teſt. mi.l.i. et talis ratio nõ põtſempꝑ reddi vt hic.qꝛ anacac 13
bet locũ rano et non lex vbi excuſatur filius qui ſibi legatum aſcrip⸗

ſit. qꝛ ex volũtate teſtatoꝛis fecit. hec ratioĩet in exrranes haberet lo⸗

cum.lex tamẽ ad extraneũ nõ exten dit.vt.j.ad.l.coꝛ.de fal.l.filius.⁊

l.i. . inter filiũ. econtra lex habet locũ et nõ rano.vt.j.quiet a quibꝰ

l. ꝓſpexit.et.j.de poſtulã.l.i.F. ſexum.

uerti litrerã. cum lex in futurũvetat.in pᷣteritũ indulget. vt.C.
.l. eges et cõ. et eſt exemplũ. C. de na.li.l.diui.vel dic directo
caſum et.l.recte.vt.C. de gene.abo.l.ij.et ſcõᷣm hunc caſum dic lex
id eſt im peratoꝛ qͥ eſt lex animata in terris. in autentico de conſuli⸗
bus.in fi.
ly Inime. pone caſuz. vt. C. de epi.audi.l.ſi lenones.item in reſti

dã iñ dicunt ꝙ eniã in aperto dicũr.ſj nõ poterunt poſtea Qures te/
ſtes ꝓduci cum didicerit teſtificata.vt in autentico.de teſti.ꝗ.quia
vero.item pone exemplũ.vt.j.de diuer.et tem.pꝛe.l.in omnibꝰ.ſed
nunc quid nouũ ſenſuʒ licebit ꝓponere.Rñ.licet ſcõᷣm io.bicenim
loquit᷑ cũ ſemꝑ ſic eſt intellecta.vt ex boc intellectu induceret᷑ conſue
tudo.i.vt de cetero ſic ſuꝑ ea uidicaret᷑. Item põt poi exemplũ in il
la.l. dos a patre.C. ſo.ma.
NMciuile.pòt poni exemplũ in.l.que legit᷑ item in.l.i.in cõuen
lone ſcripta. ꝙ vtrũq; totum deber legi ſi rotũ de eadem mate

.

ideo rationes.ſubuertunt.ſi diceretnil valere quia nõ babe
ret ſufficienteʒ; rationem.vtin pꝛemiſſis patet exemplis.acc.
E lex. quidam dicũt buiꝰlegis exemplũ nõ reperiri.tu dic cõ

ria loquatur. vt. j. de eden. argentanus. S. edi. nam plerumq; pꝛin

tatem.nõ ꝓpter mulriplicitatẽ. hic uran ꝓpter multiplicitatẽ eſt ãbigui

tas. yi quia verbum multos babet ſenſus. yel ibi in toto. bic in verbo. item

cipium per finem coꝛrigitur.vt.j.ſi cer. peta.ſi tibi. Item erſi plu/

res ſint coniũcte et leges:idẽ eſt ꝓpter eandem rationem. vt.j.ſi ex

noxa. cau. a.l. i. in fi. et. cij.

nec.ſ certe et dã

nũ poterat ibii⸗
elſle. vt ibi dicit.

vel ſaltẽ in litib
et ſumptibꝰ fuit
verxatus.vt.j.de
mino. l. minoꝛi⸗
bus. item contra

C. de queſto. l.

pidẽ. ſed ꝙ ibi
nõ toꝛquetur ꝓ

eo.nõ eſt ideo cõ

ſtitutũ qꝛ contra
eum nõ toꝛquet᷑
ſed quia ſic iuri

placuit. quia peꝛ

conlequẽs dice/
ret conna euz. vt
L. de epi. et cle.
auten. ſed iudex
item contra. C.
de iude.l.die ſab
bati. ſed illud ẽ
quoddã ſpecia⸗
le pꝛo feſtiuitate
iudeoꝛum indul
tum. Irem con⸗
tra. . ð iure aur.
ãnu. l. ij. ſed ibi
pꝛiuilegio ſuo re

„

Alla. pone caſum. vt. A. de ꝓcu. l.nõ eo min? :item vt. L. de fi⸗
de inſhu.l. plures..itẽ vt.j.decar.eo.l.iij. .due.item vt. C. de
ſecũ. nup.l.generaliter. S. in bis autem. ſed contra.j.ꝙ quiſq; iur.
l.i. ſo. refert. an ſine poſtulatõe quid fueritconceſſum. vt bic.an cum
poſtularione.vt ibi.arg.in.e.ti.l.liij. item cõtra.inſti.de aucto.tu.ꝗ.

Pꝛaimus

nentur et ſuppleantur. accur.·

yt bic et. .l. pꝛox.de quo ſumas exempla in bac diſt

qʒ; de read rem. vt ſi qͥſ
. ,⸗ . det filiofa. aliud ꝙ; pe⸗
dere. mfmAHOdeſt. nie ſint idq; multis argumentis cuniam mummo vr ad
Vlla iuris ratio:aut equi- ꝓbatur. I dem mbinlond adper
ttatis benignitas patit᷑ utqͥ C NQntra legem facit qui id ſonã. vt ſivir volẽs do
ſalubriter ꝓutilitate hominũ in acit qð lex ꝓhibet. in fraa narevorr ſhpota i/
troducunt᷑ ea nos durioꝛe interꝰ dẽ uero legis facit:qui ſaluis uer na.interol etvro. iſpd
tatdeco ſ i Hi . . ſus.in pꝛin.quando
tatõe cotta cõmodũ ipl oꝛũ ꝓdu bis legis ſententiam eius circum do bolen a aff
camꝰad ſeueritatẽ aul. uenit. u¶H NLpian um contractum. vt ſi vir
aus enim legi fit:ubi id volẽs vxoꝛe donare cõ

On'eſt nouũ ut pꝛioꝛesle-

gesad poſterioꝛes thãt᷑.t ere. ¶ fit qð fieni noluit.ᷣ fieri auteʒ

De legi.et ſenatuſcõ.⁊ lõ.cõ.

(Epkefedelln vt ſi vendat᷑ res minoꝛis ſine decreto.qð
xpꝛeſſe ꝓhibet lex. vt.j.de rebus.e.l.i.talis facit contra verba etcon
tra ſententiã legis.et eſt alius qui tantũ ſentẽtiã offendit er verba reſeruat

inctõe fit fraus legi qñ⸗

mentus ſit venditionẽ
in fraudẽ legis.vt.j.de
dona. in ter vi. et vxoꝛẽ

Beo quiarãtiquioꝛes leges nõ uetuit et qð diſtat uerbũ ab in dona. inn Heclrra gda
ad poſterioꝛes trahi uſitatũ tellectu hoc diſtat frausab eo qðᷣ D devno con ucin
eſt:et ſemꝑ qſi hoc legibus ineſ contralegem fit. i dem adeunaen coraeta ſ⸗
ſe credi opoꝛtet:ut ad eas quoqʒ Rinceps legib⸗ ſolutꝰ eſt dum diſi mulſer voles
pꝑſonas:et ad easres pertinerent Vauauſta aũt licet legibꝰ ſo⸗ intercedere coloꝛẽ que /

luta non ſit: pꝛinceps tamen ea:

ſiuit.et cõuenit vt cũ ip

nunciaſſe videt᷑.item contra.j.de excuſa. tuto.etcura.l.cum exoꝛatõ
ne. ſo. ille libertus habebat pꝛiullegiũ ꝙ poſſit excuſari ab alia tute
la.ſed illud pꝛiuilegiũ nõ erat ꝓ ſe. ſed ꝓ patrono ſuo indultuz qui
etat ſenatoꝛ.vnde nõ eſtmirũ ſi ad aliam tutelam vocat᷑ cum impe/⸗
trauit ius aureoꝝ annuloꝛũ.item contra.jſ.de peri.et com. rei ven.l.

que quandoq; ſimiles erunt. .Pe P d. ſa potius coõrraheretur
H Aulus. dem illi pꝛiuilegia tnibuit que et vr.ad vell. quauis, 5
Ed ⁊opoſterioꝛeslegesad n ehabet. il lia: ſic eem ſeqan ibg
pꝛioꝛes pertinent.niſi ptra ᷣ NMquibꝰ cauſis ſcriptisle- ar. Kß. ſic vtj. de iure
J pa.adigere..qeuis.et

ſ. de in ins voc. q;uis.i
fi.⁊.j. de iureiurã. ſed et ſi poſſeſſoꝛi.ꝗ. item ſiiurauero. Item facit. C. de
inoffi. te. rratres vbi beneficium ꝓ maleſicio ſumit᷑. Item. L. de adult. euʒ
qui.vbi vxoꝛ dici᷑ etiam que non eſt vxoꝛ. etdic vt no.C. de lega.et con.
ege non dubium. . .
aus diſtat. i. verbũ ab intellectu. vel ſententia. accurſius.

ſi viua.ſed diſtinguit᷑ an aliqͥd ſit indultum in fauoꝛem contraben⸗/ NℳK Kinceps legibus ab alio conduis.vt.j.de arbi.nam et magiſtrat vel

tium pacto.an ex libertate pꝛincipis ſinelege.pꝛimo caſu obtinʒ qð
ibi dicitur. ſecundo quod bic.ſed hec ſolutio repꝛobat᷑ per.l.j. de le⸗⸗
gecõmiſſo. l.ij. et. j. de indiẽ adiec. ſabinꝰ. melius ergo dicas ꝙ ibi
non eſt indultum aliquid in fauoꝛẽ quia non eſt exrra ius cõe.tunc
enim inducit aliquid in fauoꝛem cum eſtextra ius cc‚uo.
o N On eſt nonũ. rahant᷑.tribus modis trabant᷑ vt detenninentur
Alſuppleant᷑ coꝛriganf.de pꝛim o pone exemplum. C. quando li.
pꝛindi. da. l. i. que determinat᷑ per ſecun dã eiuſden. deſecundo da ex
emplum: QC. de conſti pe.l. fl. et alia que dixim us. S. e.non poſſ. de
tercio da exemplum.C. de ſac.ſanc.ec.l.generali.que coꝛrigitur per
auten.ingreſſi ibi poſitam ꝙ ſic trabatur nõ eſt nouum.
quia vſitatum eſt.locus eſt a cõmuniter accidentibꝰ.⁊ q
ſubijcit et ſemꝑ bic quaſi ⁊c. pertinet ad id quod modo disit de ſup
plendo et da duo exempla.pꝛimũ qualiter lex pertineat ad ſimues
pſonas.vt mace.ſtatutũ in filijs et ad nepotes trabaf.vt.j.ad ma/
ce.filium.et ad idẽ facit.j.de dona.inter vi.et vxo.l.iij.S.qui in eiuſ
dem. Item qualiter ad ſimiles res vr mace.ſtatutũ in pecunia tra/
batur etiam ad alia ſimilia.ſi in fraudẽ dentur.vt.j.ad mace.l.ite
ſi. F. mutui. qꝙ autem dixi veteres ad nouas trabi. idem eſt contravt
noue ad veteres rabant᷑non tnibus modis:ſʒ vno mõ.ſ.determinã
do. et da exẽplum. C. de lit. conte. auten. offeratur. vbi ſim pliciter di
citur ſatiſdani iudico ſiſti. ſed.j. qui ſatiſda.cog.l.ſciendum. in pꝛin.
diſtinguitſi nõ eſt poſſeſſoꝛimmobilium.et facit ad bot in auten/
tico de filijs ante do.inſtru.natis.in fi.colla.iij. vbi dicit opoꝛtʒ ea
que per interpᷣtationẽ adiecta ſunt in bis valere.in quibus eſt locꝰ
interpᷣtatis legibus.alij dicunt vtio.ꝙ heclex.ſed et poſtenoꝛ idem
dicit ꝙ ſuperioꝛ non eſt nouum.ſed adicitillud quod multis argu/
mentis et exemplis pꝛobatur.
AEb et poſterioꝛes.q.d.non ſolum pꝛioꝛes.ſed contra poſterio/
res ad pꝛioꝛes. ac. ðWðUJU—
r¶ Peninent. ſcilicet t per eas poſterioꝛes coꝛriganmr et derermi/

a ſe ip ſo. vt.j.de arbi.l.penult. voluntate tñ ſua ſeipſum ſubicit. vt.¶.
e.l. digna. et inſti. qui. mo.t.infir.in fi.et facir. C. de teſtibus bacconſulniſſi
ma.F.ex imperfecto.et.C. de bo.que lib.cum multa.et.j.de lega.iij.exim/⸗
perfecto.etin decre.diſ.viij.c.que cõtra.ſed qð dicit de auguſta qð babet
idem pꝛiuilegium eſt cõtra.j.de lega.ij.qð pꝛincipi.et.l.ſe.ſed dicꝙ omia
illa que bominibus tantũ conueniunt ſibi nõ dat. cum ſic in alijs feminis
p̃apiat. vt. C. de ar.l. fi. non ergo ſibi dat poteſtatẽ cõdendi leges. Ite q
ſunt babilia mulieri concedit.vt bic ſed nõ omnia ſcõm io.vt in.l.cotraria
vel dic ꝙ legatũ relictũ pꝛincipi fuitibicaducũ vel quaſi relicum auguſte
fuit ꝓ non ſcriprũ.ſed que pꝛiuilegia tribuit pꝛinceps auguſte.Rũñ. que fi⸗
ſco. vt. j. de iure ſiſci. ſi fiſcus.in fine et.l.ſequen.eſtergo ĩmunis a pꝛeſtano
ne vectigalium.vt.j.de publica.licitatio.S.fiſcus.itẽ alia babet vt. L. de ß
po.ſa. cu.l. cubicularios.lib. xij.et. C. de quadn.pſcrip.l.vlt. S..iſj.
E quibus cauſis.vt de feudis.et no.tria. Pꝛimo debet ſeruaricõſue/
Nudo loci illiꝰ vbi agitur.ſecũdo ſi hoc deficit iunc debet ſeruan cõſue/
tudo que eſt in ſimili facto.vt bic et.C. que ſit lon.conſue.l.i.tercio conſue
tfudo vrbis rome. vt bic et. C. de vere. iu. enu.l.i.pꝛope fi. et inſti.de ſatiſd.
fi. et põt poni exemplũ.ſtatuiũ in conſuetudine feudi.vt ſi vaſſalli filꝰ mã
cus fuerit nõ ſuccedat in feundum.quia domino ſeruire non poreſt. ſic ergo
eritſi erit alias debilitatꝰ· Itẽ ſi deↄpſuetudine nõ admitut᷑ monachꝰ.ideʒ
erit in regulan canonico. Item ſi admittitur filius vt ſuccedat patri in feu
dum. idè erit vt ſuccedat matri.idẽ ſi nõ admittit᷑ mulier.idẽ erit de herno/
frodito ſi ſexus mulieris incaleſcat.vt.j. de ſta. ho.querit᷑.bis modis trabi
tur nõ ſcriptũ ius ad nõ ſqiptũ de ſimilibus ad ſimilia. trabit᷑ etiam quan/
doqʒ ſcriptũ ad nõ ſcriptũ.vt ſicut vſufructuario ceditincremnentũ alluuio/
nis. ſic cedit emphiteoticario.vt.j.de vſufruc. item ſi fundi..buic. Itẽ ſcni
ptũ ad ſcriptũ.vt diximꝰ. S.e.nõ poſſunt. Itẽ nõ ſcniptũ ad ſceriptum ius.
vt. C. de epi. audi.l.ſi lenones.et no.bicar. ꝓ vobis.his em tꝑibus tantu
babebar poteſtatẽ populꝰ romanus ſcᷣm omnes quantã bodie pꝛianceps
ſed olim pꝛius ſpectabatconſuetudo alicuius loci ꝙᷓ rome.ergo et hodie.⁊
ſic magis qᷓ; lex ſenpta.ergo cõſuetudo ꝑticulanis alicu munipij dero⸗

ga

Liber

tlegi in eo municipio.vt.j.com. pꝛe.l.vendiroꝛ. .ſi conſtat.

a ¶ Utimur. qꝛ nõ babemus.et certe idem ſi babemus ſy nõ ſunt in vſu. vtĩ

fi.legis. b
d Bnuetera

E pꝛo id eſt. c ᷓ Eunc ius. i.conſuetulo.
ta.ſ.cuius nõ errat memoꝛia ſcᷣm quoſdã. vt ar.j. de aqᷓ plu.

arcen. l.i. in fi.et.j.de aq̃ quor.et eſti.boc iure.S.ductus.et.C. de lõ. colue.

l.conſuetudinis ibi lon
geui. cum lon geuum ſit
c.an. vt. C. de ſacroſan.
ec. l.vlt. ſed io.còtra. di
cit enim decẽ an. quod
patet ex rubꝛica bic. et
L.e.vbi dicit᷑ longa. lõ
gum autem dicit decen
niũ.vt inſti. de vſucap.
in pꝛin. Item facit qð
dicik.j.l. ꝓxi.diuturna
cum diuidatur decẽniũ
vt. j. qui eta quibus.l.
ſi fideicõmiſ. F. ariſto.
ſed qualiter ex decẽnio
coõſuetudo inducitur.re
ſpon. ſi bis fuerit iudi⸗
catum in ullo tem poꝛe.
vel libellum vel queri⸗
moniã pꝛopoſitã cõtra
talem conſuetudinem!
ſpꝛeuerit iudex. vt. j. e.

—

cuin de conſuetudine.⁊

A.de epiſco.audi.l.ne
mo. in fi. et. j. e. l. nã im/
peratoꝛ. ſ ſcõm boc eti
am exemplis iudicatur
ſed contra. C. de ſentẽ.
l.nemo. ſed dic nõ exẽ/
plis: ſed conſuetudine

que per exempla ꝓbat᷑

et per decenniũ.vt ſi po

gibꝰnõ utimur id cuſtodiri opoꝛ

tet qð moꝛibꝰ ⁊ cõſuetudine ĩdu
cũ eſt.et ſi qua in re hoc defece/
rit:tunc ꝙ pꝛoximũ et cõſequens
ei eſt:ſi nec id quidẽ apparʒ: tũc
ius quo urbſ romana utit᷑:ſerua
riopoꝛtet.¶ Inueterata conſue⸗
tudo ꝓlege nõ immeritocuſtodi
tur:æ hoc eſt ius qð dici᷑ moꝛbꝰ

cõſtitutũ. Nã cũ ipſe legesnulla

ex alia cã nos teneãt:q; ꝙꝙ iuditõ
populi recepte ſunt:merito et ea

que ſine ullo ſcripto ppłlus ꝓba

6

uit: tenebũt oẽsMã quid inter-
eſt ſuffragio populꝰuoluntatem

ſuã declaret:an rebus ipſiset fa⸗
ctis. Quare rectiſſime etiã illud

receptũ eſtut legeſ nõ ſolo ſuffra

gio legiſlatoꝛis:ſed etiam tacito
cõſenſu omniũ per deſt uetudinẽ

minat de ea que eſt longa vel aliter ſupra loquit᷑ de bis caſibꝰ qui⸗/
bus nibil omnino in iure eſt. bic de bis de quib lex traciar vr de lo/
catõe.caſus iñ euenit lege nõ determinatꝰ.vt eſt in bac ciuitate.naʒ
ſcdm conſuerudinè ſolui᷑ medietas penſionis in feſto omnium ſan
cctoꝛum.in natali alia medietas.et induci᷑ cõſuetudo per duas ſen⸗

iure ciuitas retroin hmõi caſibꝰ

tentias latas in

, . tra decez annos
ſcripto deſcendunt obſemari ſo titẽ quia ꝑpetuo
let. 13 em ſe ctl areen eunn
. . 12% ine cõtradictõe
E Em de conſuetudine ciui vt qꝛ clerici nen⸗
. nr . dunt res eccleſie
— atis uel ꝓuincie confidere ſine decreto epi⸗
quis uidet᷑:pꝛimũ quidẽ illud ex ſopi.vr e.ſi de
ploꝛandũ eſſe arbitroꝛ:an etiã cõ interptatoe. ite
SE e n quia libelli que
tradicto aliqñ iudicio conſuetu- nmomiarũ deta
do fumata ſit. h Ermo. libus no fuerut
d ea que lõgacõſuetudi- deconinemdin⸗
ne cõpꝛobata ſunt ac ꝑ an- CW dech⸗
nos plurimos obſeruata uelutta alias eſt mtertu
cita ciuiũ cõuentione nõ minꝰ q; contradictio.
ea que ſcripta ſunt iura ſeruanfk. a Conmnato
3 Aaomaene . Aub. duobus modis
auctoꝛitatis hocius habeẽ erpone que non
qð intantũ ꝓbatũ eſt: ut nõ fue⸗ drio aulla ſeener
rit neceſſe ſcripto id cõpꝛehẽde- na coſuetudinẽ
em ante viginti an⸗
—- nos inchoatos
Ade interpᷣtatõe legis que quanch eſtinner
ſmiginſpicſendui abſentes. ſz po⸗
rat᷑ in pꝛimis inſpiciendũ eſt uuo ſea erubuemne

iudices cõtra eã

teſtas bis iudicauit cõ
ſilio conuocato eo ani⸗/
mo vt ſit cõſuetudo de
inceps. vt non exẽplis
male gulanels ſed de
ne ſic. vel dic non exemplis vniꝰ ſed multoꝝ. Cõſuetudo.ſ.romanon.
e¶ Suffragio. i. conſenſu. in ſenptis waaag, rc. 2
f Factis.id eſt conſuetudine.quaſi dicat nibil intereſſe. erno.duo bona ſi
milia. vt.j. de edili. edicto.ſi tamẽ. S. ei. et. j. de bis qui no. infamia.l.ij. S.
ignominie.ſed certequandoq; multũ intereſt. quidã em ſunt qui declarãt
voluntatẽ ſuã rebus et factis et verbis.vt ſũmi magiſtratus.quidã verbis
tm̃.vt municipales.vt.j.de offi.eiꝰ cui man.eſt iuf.l.i.et de iuriſdi.om niũ
iudi.l. magiſtratibus. quidã rebꝰ et factis im̃ et nõ verbis.vt quilibet con/
tra ſe ipſum.vt.j.de arbi.l.pe.et.j.ſi quis cau.l.ij.G.ſi quis tamen.
brogentun no⸗per duo coꝛrigi legem.pꝛimo per aliam legẽ.et boc pla
nũ eſt.ſecũdo per conſuetudinẽ.vtinſti. de iure na.S. penul.ſed cõtra ĩ boc
ſecundo.C. que ſit lon. conſue.l.ij.ſol.diſtingue.aureſt cõſuetudo genera/
lis et tunc generaliter vincit legem. vt hic.aut eſt ſpecialis.⁊ tunc vincit ſpe
cialiter. vt.j.cõpre.l.venditoꝛ. S.ſi cõſtat.et.j.qð quiſqʒ vni.l.item. S.i.nõ
generaliter. vt. C. e. l. ij. que eſt contra. et hec vera ſi cõſuetudo ſequit leges
nam ſi pcedet vincit᷑ a lege.vr.j.de ſepul.vio.l.tercia.ꝗ.diuus.et bocquan
do contra legẽ eſt cõ ſuetudo ex certa ſcientia. ſecꝰ ſi per erroꝛẽ. vt.j.eodẽti.
l.qð nõ ratõe.et ĩ autẽ. vt nul.iu.S.i.col.ix.tñ eſt expꝛeſſe a iure inbibita.vt
Q. de vſut. eos. .li.item ſi eſt ſcom legẽ.vel ſaltẽ nõ cõtra valet. vt in hac
l. et hoc ſcõm io. alij vt py. et.y. dixerunt banc ad illam trabi. cũ buius le/
gis tem poꝛe popuł habebat poteſtatẽ cõdendi leges.vnde per eiꝰ Sꝛiaʒ
cõſuetudinẽ abꝛogant hodie.perpꝛincipẽ im̃ fit vnũq;. itẽ alij diſtinxerũt
an ſit talis lex cui poſſit derogari per pactũ.et rũc conſuetudo eam vincat.
vt bic.aut non.et iũc nõ vincet.vt ibi que aũt ſinrleges quibꝰ poſſit vel nõ
poſſit per pactũ derogari dicif. C. de pac.ſi quis in cõſcri.in glo. Jo. Alij
etiã diſtinxũert. aut eſt lex conſuetudine appꝛobata. tũc ipſa lex vincat.vt
Pfbi aut non et tũc conſuetudo vincat vt hic. accur.·
Huturna.ſ& decem vel viginti annoꝝ diximꝰ. S.l.pꝛoxi. ſed queẽ dif/
erentia inter bancer eam. H. 5. dixerat conſu eruginem ſeruari bic derer⸗

brogeturſ. ¶ n Lpi.
Zimumd o uetudo: ꝓiu⸗

re et lege in his que non ex

uſa fuiſſ. et. optima enim eſt legũ acake ſi.
iterps ↄluett 8 ſi. uetudo. (CMAliſtra. dic iudicio. i. ſen
tentia. vel dic ſe⸗
cundo ſemel cuʒ

gllegaretur cõſuetudo a. x.annis citra in cõtrariũ fuit allegatũ ꝑs
tamẽ eam allegans eã obtinuit etalijs mulris vicibꝰ ſine contradi⸗
cctõe obtinuit.et ſcm boc dic iudicio.i.cõtrad ictõe facta in iudicio.
ſed alibi eſt littera cũ.nõ.et tunc plana eſt quaſi nemo ↄtradixerit.ſi
autem quandoq; ſcõm eam:quandoq; contra eam fuit iudicatum
non eſt conſuerudo. ſcõm io.

IKirmata ſit. ſupple vel non ſit firmata.
ed ea. que lõga. videndũ. dirxi an non ſit firmata. tunc em̃ nõ
. bit. ſy ſi lõgo tꝑe ſit obtẽta firmata videt᷑ ꝓ iure ſeruatur.ac.
Jde mterpᷣratõe vſa fuiſſet. vt ira deinceps vtat᷑.et ponei bac
Zet ſequenti.l.exempla que babuimꝰ. S. e.l.minime.et de bac in
terpᷣtame dicas.q; qſiq; conſuetudo interpᷣtatur legem vt hic.quã⸗
doq; iudex.vt.S.e.l.et ideo.et.l.nã vt ait.quãdoq; magiſter.vt.C.
de pꝓfeſ. qui in vꝛbe con.l.i.etj.ſi cenũ pe.i.i.que omnia ſunt cõtra
QL. e.l. i. et in auten. de rap.mu.in pꝛin.col.viij.ſed dic interpᷣtatio cõ
ſuetudinis eſt ꝓbabilis et neceffaria nõ in ſenptis redigenda. vt.
e.in.l.immo.magiſtri vero ꝓbabilis nõ neceſſaria.nec in ſcriptis re
digenda:niſi ad memoꝛiã iudicis interpᷣtatio eſt in ſeiptis redigen
da: quia ſin e ſcipns ſententia nõ valet.vt.C. de ſenten.ex peri.re.
l.ij. ſed pꝛincipis interpᷣtatio eſt neceſſaria et in ſcriptis redigenda ⁊
gener C. e. l. pꝛim a.et.l.ij.ac.
o ¶ Am imperatoꝛ·ex legibus.i.ex verbis.l.
Perpetuo.i.decennio.ſic ergo exemplis iudicatur.ſed cõtra. C.
de ſenten. l. nemo ſol. vt. S.e.l.de quibus diximus in illa glo.cuius
non extat memoꝛia. .
q Bimiliter. i. in eundem modum ꝓlatamin.
Nog non ratione.caſus. cõſuetudo eſt bonoñi.vtſi dominus
Vimi imp oſuerit manum lad plauſtrum enam adiuuandum. ex
tunc ſit ſuum periculum. cotra rationẽ eſt. et per enoꝛẽ inducts:ꝛ non

. Pꝛimus

ergo obtinebit in alio liquamine. vel dic aliter yt licet in vino ticij te
nuerit et fuerit ſcᷣm eã iudicatũ in vino et ſicviðꝛ ꝙ obtineat in ꝑſo⸗
na alterꝰ.nõ tamẽ etiã tenebit in vino in pſona alterius qᷓ; cu fue
ri iudicatũ.cũ eni cõſuetudo nõ ſitſine cõſenſu.vt.S.e.l.de quibus.
in fl. paret ꝙ nõ eſtconſuetudo.ſ̊ cũ nibil ſit tam cõtraniũ conſenſui

qᷓ; erroꝛ qui dete
git imperitiam.
vt.j. de iu. o. iu.
ſi per erroꝛẽ non

obtinebit in alijſ

reb vel pſonds.
8 61 go. qꝛ. S.
de iuſti. et iu. di
xerat de iure gẽ.
et ciui. et in hoc
ri. S. e. de quib.
cũ ſequentibus
legibus dixerat
de coͤſuetudina /
rio. ĩfert ergo. ⁊c
et ꝙ dicitconſen
ſus.ſ.ciuiũ vt ſit
ius ciuile.
t Meceſſitas.i.
ius gentiũ qð p
bominũ neceſſi
tatẽ eſt inductuʒ
vt inſti.de iu.na
tu. in. F. ius aũt
vel dic cõſenſus
vt lex et ſenatuſ/
con.·et plebiſci.
que fiũt per con
ſenſuz populi et
neceſſitas vt le⸗
ges pꝛincipũ q̃s

neceſſario ſcire

debemus. vt. E

e.l. pe.item nota

ꝙ bic de iure na

turali nõ fac mẽ

„ ¶ Orü. acqui
rendo.ſiue dſiũ

ſiue poſſeſſionẽ

ſiue ius aliquod

x ¶ In cõſeruãdo.ſ.dñiũ vel poſſeſſionẽ vł ius qð ĩ nobis ẽ.i.nr̃m ẽ.
¶ En minuendo.ſ.quod babemus.
5Kuiuſqʒ fiat.qtũ ad acqrẽdũ. ⁊

4 Elienet.ſ. naſferẽdo ĩaliũ. vu
Ecõſtitutõibus pꝛincipũ. generaliter

Am imperatoꝛ noſter ſeue
Prus reſcripſit in ãbiguitati

bus:que ex legibꝰꝰ pficiſcunt᷑ cõ
ſuetudinẽ aut rerũ ꝑpetuo ſimi⸗-
liter iudicataꝝ auctoꝛitatẽuim le
gis obtinere debere. Celſꝰ.

Vod nõratõe' itroductũẽ
Aſed erroꝛe pꝛimũ deĩide cõ

ſuetudine obtentũ eſtin alijs ſili.
busnõ obtinet. deſti.

eNRgo'omneius. aut cõſen·
lus fecit. aut nccitagoſtitu⸗

it aut firmauit cõſuetudo Ap.

Otũ autẽ ius conſiſtit.aut
Ain acquirendo:aut in cõſer-
an

uandòꝰ:aut in minuẽdo:aut enĩ
hoc agit᷑:quẽadmodum ꝗd cuiſ
qʒ fiat.aut quẽadmodũ quis reʒ
ſuã nel ius ſuũ cõſeruet :aut quo

modo alienetꝰ:aut amittatæ.

De oſtitutionibus pꝛincipum.

goꝛẽ: utpote cũ lege re/

gia que de imperioeiꝰ lata ẽpo⸗

2 ELoͤſeruer.ſ. retinendo.
Amittat. vt ſi béat ꝓ drelicto.
de legib dixerat. nũc ſpe

.

aaluer de legibus tantũ im peratoꝛum.

MWod placuii. vt eẽt ius generale et cõe. nã ſiplaceret ei med ere
¶Kegia lata. ab oꝛrenſio mirabili oꝛatoꝛe. vt. . de /nõ ẽ lex. ac.
oꝛigi.iu.l.ij.S. deinde cũ eſſet.ſʒ de populo et plebe ibi dicit. dic er⸗

go bic regia.id eſt regali.

—

d
f

g

eum.id eſt ad eius onus.vt ſuſtineat onus cõdendi iuna.

nlaieree ð pplo ad pᷣnapẽ. e ¶ Ei.i.ad eiꝰ bonoꝛẽ
¶ In eum. i eſt
¶ Impiũ merũ.etmiriũ. h Poteſtatẽ.i.iuriſdictionem.

i¶ Konceſſit et tranſtulit. vt. j. de offi. pꝛe.l. i. F. regiminis.
le ¶ Decreuit. dando diffinitiuam ſententiam. vt. C. e.l. fi.
l¶Guterlocutꝰ ẽ.q̃ m̃ interlocutio nõ ẽ general.niſi boc expᷣſſe dicat

vVt. C. e.l. iij. que eſt cõtra.
mEdico.appoſito bac edictali.l. vt. C. e.l.ij. accur.
2 ¶ Perſonales. q iuris coꝛpe nõ claudũt.ałſemꝑẽ generatł. vt. C.

o Bndulſii. vt pꝛiuilegium.

IAde no. co. cõ.l.i.in fi.

p ¶ Inogauit. nõ mereti mÿ. p ¶ Bubuẽit. vrqꝛ pepcit penã me

—

4

r As egredit᷑.ĩmo viðꝛ ꝑſonã egredi.vt.j.qꝙ q̃ſqʒ iur.l.i.
õ.ſʒ dic ibi ad poſtulatõʒ datum fuit reſcnptũ.bicnõ. JItz

rẽti.

Q. de fruc.et li. ex.l.fi.vbi pᷣuilegiũ vni datũ de mioꝛibꝰ expẽſis enã
aduerſario ꝓdeſt. ſʒ dic ibi ſpãle ꝓpter eq̃litatẽ iudicion ſeruãdã. vt
ar. C. de poſtu. l. ꝓuidẽdũ.vel dic in ytroq; ↄꝛio nõ egredi ꝑſonã.ſ.

Vod pꝛincipiin ¶p.
placuit legis habet ui⸗

Æ Eſtatu

ꝓꝛſus ettraneõ.aduerſario tñ ei ꝓdeſt.vel boclocũ bʒ qñ ad nulliꝰ leſio⸗/
nẽocedit᷑ ex quo datmateria tractãdi de reſcriptis.dic breuuer ſi legi dei
lioꝝ icãt nõ valet. vt ar. ſ. de arbi.nã et magiſtratꝰ. diſtiguere

vel euã

De conſtitutõi. pꝛincipum.
De ſtatu hominum.

I põt. l. bumana: legẽ dei. vtin oꝛe duoꝝ vel miũ ſtat oẽ verbũ.nã diſtigui
tur teſtm ab alijs.vt. C. de fideicõ.l.fi.circa fi.ſi aũt eſtð ius humanũ. ſiue

pulus ci“:et in eũomne ſuum im=

perium et poteſtateʒ conceſſiti.

Quodcũq; igitur unperatoꝛ per
epiſtolam et ſubſcriptionẽ ſtatu-
it uel cognoſcẽs decreuit: uel de
plano interlocutus eſt ul edictoꝰ
pꝛecepit:legem eſſe conſtat:hec
ſunt quas cõſtitutões uulgo ap⸗

pellamus. Olane ex his quedaʒ

ſunt perſonales:que necad exẽ-
plum trabunt᷑. nam qð pꝛinceps
alicui ob merita indulſitul ſi cui

penã irrogauit.uel ſi cui ſine exẽ

plo ſubuenit:aperſonaʒ nõegre⸗
ditur⸗ INLpianꝰ

i M rebusnouis cõſtituẽdiſ
Neuidens eſſe utilitas debet:
ut recedatur ab eo iure qð diu e⸗
iI Abol.

quũ uiſuʒ eſft
4. REneficiũ imperatoꝛis qðᷣ
hdiuia. ſ. eiꝰ indulgẽtia ꝓꝛ=
ficiſcit q; pleniſſime kerbean de
bemꝰ: ESBSBal
BSe ſtatu hominũ

( ne iusquoutimur: ul
ad ꝑſonas pertiuet uel

.

3 ius naturale.ſiue gẽ.

nõ valet. vt ſi petam q;

res alteriꝰ mihi detf. nã
dñia ſunt de iure gẽ. vt
8.de iuſti. etiu.ex hoc.

et tũc nõ valẽt cum ſint

ſimutabilia talia iura.
vt inſti.deiu.na..pe.
fallit in caſibꝰ.vt. C. ð
ven. re. fil.cũ pꝛi.co.l.i.
et. C. de quadri.pꝛelſ.l.

fi. et fallit rõe delictoꝛũ

vt per totũ ti.ð bo.dã.

itẽ ratõe publice vtilita

tis.vt.j.de reli.erſum.
fu.ſi qͥs ſepulchꝛum..
nõ tñ:ſi aũt in eo leda⸗/
tur q8 ð iure auili. vt

in actõibꝰ que ſunt a iu

re ciuili vt.S.de oꝛi.iu.
l. ij. F. om niũ. ſiquideʒ
vt/ ꝓpꝛſus tollat᷑ nõ valʒ
ſi vt differat val. vt. ¶
de pꝛe.impꝑ.off.l.quoti
ens, ſi aũt p mẽdacium

valet. ſcðm veritatez

da iudex dʒ ꝓcedere.

vt. C. ſi ð ius vel vtili.
pu.l.pᷣſcriptõe.qͥdaʒ tñ
dicũt vt pla.ꝙ etiã tunc
cũ effectu valeat.ſi mo/
dicã leſionẽ ↄtineat. ſi

aür eſt cõtra publicam

mu ſi ſecũda iuſſio iter⸗/

vtilitatẽ.valet tunc de⸗

cedat.vt ĩ autẽ.de mã.

ṽön. S. deinde cõperens

col.iij. et in in at. vt nul

li iudi.S.et bic vero iu⸗

bemꝰ. col. ix.
rebꝰ.põe exem
pluũ in.l.fal.noua. q eſt

5.l. xij. ta. in ducta. vt ĩſti. ad.l. fal. in pꝛin. itẽ põe exẽplũ.j.de vul.ſub. ex fa
cto. circa pꝛin.ibi em̃ iniquũ ⁊c.vel põe exẽplũ in dilatoꝛia exceptõe.vt.C.

de pꝛe. impa. of.l.ij. et. C. noua vec. l. nõ ſolent.
Eneliciũ.vt ſi cõceſſit domũ alias vinũ ad 6
r. jj. de pe. le. l. iij. F. fi. et. l. ſe. vel meliꝰ pone exemplũ coceſſum eſt pon

iacetia vaſa oceſſiſſe videat

ticis.vt filij matres ſequãt large interpᷣtens.vt et filij leginmi ſequãt.vt.j.
ad municipa. l.i. et fa. j.de vul. ſub.ex facto.et. C. que res pig.ob.poſſ.l.ſi.
⁊. C. ð bo.va.ſi qñ.li.x.et vt plene videas:dic ꝙ ĩ gcubꝰ plene iterpᷣtamur
vt. C. vt ac. ab bere.et ̊ her̃.l.i.et.C.que res pig.ob.poſ.l.ſi.ĩ vltimis vo
lũtatibꝰ pleniꝰ.vt.j.de fun.inſtruc.l.queſitũ.ꝭ.idem R.etdei.ui.⁊ oleo
le.l. pe.in reſcniptis pleniſſime.vt hic.et in autẽ.de nup.i. ſi vᷣo ſolũ vſum
fructũ.col.iiij.et.j.de iure ĩmu.l.iiij.ſed videtꝙ ſtnicre.vt.L. de inoffi.teſt. l.
ſi qñ.ſed ibi in littera ratio reddit.iẽ opponit᷑ e.dẽ modo.j.ne quid in lo.
pu.l.ij. S. merito.Rñ.ibi nõ dicit ꝙ ſtricte interpᷣterur. ſed ꝙ imperatoꝛ ſi⸗

ne miuria cuiuſq; concedere debet.

v G

Interpᷣtari.legẽ cõmunẽ.tũ pᷣualere opoꝛtet. in autẽ.de nõ alie.s.qꝛ ve

ro veriſimile.ᷣin fi.col.i.niſi d xerit nõ obſtãte tali lege.et fa.ad banc.legem
ſ. de re iudicata. quidam conſulebat.in fine.er. C. de nupcijs.ſi funioſi.et
ſ. de re indi. in teſtamẽnis.et.j.de off.pꝛe.vꝛ.l.i

„

Nd legis, ar. cõtra.j.de offi.pꝛe.ſepe.

F. cũ vꝛbem. et. ſ. de ver. ſig.

bominum. tractaturus de iure ꝓut aptat᷑ varijs negocijs pꝛe

nittit iuſtinianꝰ per cõpilato:es ſuos iuris rripartitãdiuiſionem: ſin /

gula eius partes pꝛoſequens.

4 Ilne ꝑtinet.hoc videt᷑ eſſe falſum.qr quedã iura vident eſſe data ad

dilectionẽ dandã quedã ad cauſarũ diffinitões. quedã ad bonoꝝ poſſeſ.

88

b

—

petenda.ſed reſpon.
quare ſatis eẽt ſi dixi

ola cotineri rei appellatiõe.ĩmo etiã actões vᷣtinent᷑
ſſet ad perſonas vel ad res. ſed boc dixit vt plen/ qð
inten debat expꝛimeret. pertinet ergo ad ꝑſonas.ſ.qualiter ꝑſone.id eſtſer

ui acquirant᷑ et alienent᷑ er amutant᷑ ⁊ conſeruent᷑.⁊ de cõditõibus earũ.⁊
ad res qualiter acquirant᷑ cõſeruentur amitantur alienetur.et ad aciones
pertinʒ qualiter nobis
competant. et qualiter
eas ꝓponere debemꝰ.

7

C Min igik. coͤſtitutũ
Alir. vt. j. de vſur. in
pecuduũ.S.i.ſed õ.S.l.
prxi.ſed dic quo ad vtili

tatẽ eſt verũ qð dicitur
hic.ſed quo ad tracta/⸗

tũ ſuperioꝛ lex locũ bʒ.
b aranm permo de p⸗

ſonis qliter obligent: in
ſtatu et liberentur ⁊ po
ſtea rerũ diuiſionẽ po⸗

nit de actõibus quoq
annectir Hermoge. in /
libꝛo ſuo quẽ nõ babe⸗⸗

mus.ſed leges eius ba
bemus oſtẽdendo que

et quales ſint er qualit᷑

in iudicio ꝓponunt᷑.et
quid in eis veniat.
c Perpetui. i.genera⸗

lis e

dicti. nã pᷣtoꝛ ſcõᷣm

oꝛdinẽ ſua edicta ꝓpo⸗
nebat.de his foꝛte ſic ⁊
nos ꝓut res patitur.qꝛ
gqgfiq; res nõ patit᷑ quin
quedã extranea interſe
mus.

S eſt bꝛe /

uis. vel ſumma. id

eſtpꝛima.qꝛ alie ſequũ
tur in titulis ſequenti⸗
bus. vel dic ſũma. id eſt
digna. eſt enim digna

in duobus. ſ. in oꝛdine

et quia vnum babʒ mẽ
bꝛũ a iure naturali. ali⸗
ud a iure gẽ.et qð dicit

omnes bomines. reſol

ue in ſingulare. id ẽ om

nis bomo. vt. de cõdi. et demõ.l.falſa.S. penult. vt nõ obſtet oppoſitio q
fit duob demõſtratis.ſ.libero et ſeruo.aut em̃ ſunt libeni aut ſerui.et neu⸗
inũ eſt verũ.ſed quid de ſtatu liberis. Rñ.ſerui ſunt. vt.j. de ſta. liberis.l.ſta
