nenſe ea nauis ſubirenon poſſet
in aliam nauim merces tranſtule-
rit.eaq; nauis in hoſtio fluminis
perierit: tenetur pꝛioꝛ nauiculariꝰ
Labeo ſi culpa caret nõteneni ait
ceterum ſiul inuito dominorfecit
uel quo nõ debuit tempoꝛe aut ſi
minusidonee dedit naui:tunc ex
locato agenduʒ. Si magiſter na
uis ſine gubernatoꝛe influmen na
uem immiſerit:et tempeſtate oꝛ/

ta temperare non potuerit: et na⸗

ueʒ perdiderit uectoꝛes habebũt
aduerſus eum ex locato actioneʒ.
Siquis ſeruum docendum cõdu
xerit eumq; duxerit peregreet aut
ab hoſtibus captꝰ ſit:aut perie⸗

rit ex locato cſſe actionem placuit

ſi mõnõ ſic cõduxerit: ut peregre
duceret. Item iulianꝰelibꝛo.lxxxi
digeſtoꝛum ſcribit.ſitutoꝛ puero
parum benefacienti foꝛma calcei

tam uehementer ceruiceʒ percuſ⸗

ſerit ut eioculus effoderetur ex lo
cato eſſe actionẽ patri eiusquam⸗
uis magiſtris leuis caſtigatio con⸗

ceſſa ſitamen huncmodum nõte
nuiſſe ſed et de acquilia ut ſupꝛa

dirimus Iniuriarum autem actõ
nem competere Julianus negat.
quia nõiniurie faciẽde cauſa hoc

fecerit: ſed pꝛecipiendi¶Sigem

maincludenda aut inſculpenda

data ſit eaqʒ fracta ſit.ſiquideʒ ui

cio materie factum ſit:non erit ex

locato actio ſi impericie facientis

erit huic ſententie addendum eſt
niſipericulumquoqʒ in ſeartifex
receperit. tunc enim et ſi uicium
materie id uenerit erit ex locatoa⸗
ctio. Si fullo ueſtimenta pollien

da acceperit eaqʒ mures roſerint

ex locato tenetur.quia debuit ab
hacre cauere et ſipallium fullo ꝑ

mutauerit: et alij alterius dederit

Zocati et conducu.

diſtin ctio. i. reſpon. et.l.opus. 5. quod vero, scarr.“
i Si fullo cauere.et in locum tutioꝛem tranſferre.vt et ar.j.de dam. infec.

l. vniq;.

l ¶ Eiiam ſi ignams. quia cum en auitin ſuo facto non eſt ꝓbabilis igno/

rõtia.v.j.e.ſʒ addes..i.et.Sõ.ad vel.l.quanqꝙᷓ;.

ex locato actione tenebitur etiam
ſiignarus fecerit. Exercituueni⸗
ente migrauit conductoꝛ deinde
de hoſpicio milites feneſtras ⁊ ce
tera ſuſtulerunt.ſi domino nõde⸗
nunciauit a migrauit ex locato te
nebitur. Labeo autem ſi reſiſtere
potuit ⁊ non reſiſtit teneriait.que
ſententia uera eſt.ſed et ſidenun-
ciare non potuit non puto eum te⸗
neri. Si quismenſuras condu-⸗
xerit:eaſqʒ magiſtratus frãgi iuſ-⸗
ſerit:ſiquideʒ inique fuerint Sa
binus diſtinguit utrum ſcit cõdu⸗
ctoꝛ:an non.Si ſcit eſſe ex locato
actionem.ſi minus:non.que ſi e⸗
que ſint ita demum eum teneri ſi
culpa eius id fecit edilis: ⁊ ita La
beo et mella ſcribunt. hZuo reilo⸗
cationis inſolidum eſſe poſſuntꝰ.
Si lege operislocãdi compꝛehẽ⸗
ſum eſſet:ut ſi ad diem effectum
non eſſet:relocareꝰid liceret.non
alias pꝛioꝛ conductoꝛ ex locato te
nebitur:qᷓ ſi eadem lege reloca⸗
tum eſſet nec anterelocare id po⸗-
teſt:quã diesefficiendi pꝛeteriſſet

Aui impleto tempoꝛe conductõ

nis remanſit in conductione:non

ſolum reconduxiſſeuidebitur ſed

etiam pignoꝛum uidetur durare

obligatio. ſed hoc itauerum eſt ſi

non alius pꝛo eo in pꝛoꝛe condu⸗
ctione res obligauerat:huius e⸗
nim nouus conſenſus erit neceſ/
ſarius eadem cauſa erit ⁊ ſi rei pu
blice pꝛedia locata fuerint.quod
autem diximustacitumitate utni-
uſqʒ partis colonum reconduxiſ-
ſe uideri:ita accpiendum eſt:ut
in ipſoanno quotacuerint:uideã
tur eandem locationem renouaſ-
ſe:non etiam in ſequentibus an-
nis:et ſiluſtrum foꝛte ab initio fue
rat conductioni pꝛeſtitutum ſed

I ¶ Exercitu. migrauit.
id eſt de colonia diſceſ⸗
ſit. ſicaccipitur.j. de mi⸗
grando.
m ꝗfiſion denunciauit.
nota quem tenen denũ
ciare. vt in auten. vt li.
ma.et auie.i.ſi vero cõ
na imperium. coll. viij.
Item nota quem debe
re reſiſtere vi. vt ſubijcit
et. jeſi ven.no.mu.l.do
lo. et.j.ad ſił.l.i.SO.occi⸗
ſoꝛum.alias auteʒ ſi nõ
potuit reſiſtere ui cõdu/⸗
ctoꝛ non tenetur. ſed ei
merces pꝛo rata dimit⸗
titur. vt hicſubijcit. et. .
eo.l.ſi fundus.in fi.et.l
babitationis.o.i.
v¶ Si quil.ſi culpa.foꝛ
te ſiedibus euntibus in
via rem locatam inuene
runt.vt argu.S. de peri
cu.et cõmo.rei vẽ.l.lec/⸗
toos.
o ¶ Duo rei efſe poſſunt
iure iſto.vt bic.et. C. e.
l. ſi diuiſa. S. i.et. j.e.eti
am cum apparebit. ⁊. j.
de duo. re. l. egdem. ſed
bodie eſt contra.niſi ac⸗
tum ſit.vt in autentico
3 duo. reis. F. i. col. viij
a ¶ Gi lege rel ocare. id
eſt pꝛeſtaret ei quantuʒ
daret pꝛo ſecunda loca/
tione.⁊ ponit᷑ hic caſus
ſ. e.l. ea lege. Alij dicũt
vt yr.pꝛimuʒ conducto⸗
rem pꝛomiſiſſe penaʒ ſi
non faceret infra cerrum
diem que pena non cõ⸗
mittitur. niſi alij reloce
tur ſimilibus pactis et
ſic apparet conductoꝛẽ
nõ eſſe deceptũ. ſ tũca
geret ex ſtipulam nõ ex
locato. ut bic dicit.
b (¶Eadẽ lege. i. ſi eadẽ
q̃luate ⁊ q;titate ⁊ men
ſura relocaret q̃ erpꝛioꝛi
locauerat ſceðm Bul.er
io. vel foꝛte leuioꝛi. Itẽ
⁊ vt alij faciendũ daꝛet
h ipᷣe faceret.vr.j.ð fide
iuſ. ſtipulatus.
c ¶ Qui ipleto. durarẽ ſi
ſũt colõi.ſi aũrer̃nei nõ
ſic. vt bic ſtatim ſubijcit
deHuius. n.ſ.ertranei
e ¶ Heceſſanꝰ. vt. C. e.
l.ſi cũ hermes. et. j. de in
re do. ſtipulario.
Reipublice. vt qꝛ pꝛe
diũ reipublice cuidam
colono eſt locatum. ẽ
6 (Pꝛeſtitutum. nõ ta⸗/

l.cum in plures.S.loca
toꝛ. et. C. de edi. pꝛi.l.
an in totum. et. S. de tri
bu.l.q i. F. ſciennam. ac
curſius

quiſq; bec verba. pꝛo/
vt quiſq; exponũtur tri
bus modis et pꝛimo ut
in nullum rempus vide
atur reconduxiſſe ſecun
doyt in id tantũ in quo
babitauerit poſtea. ter⸗
tio vt in id totum qð ba
bitauenit ex pᷣmo vr hic
reſpiciat exceptis.niſiin
ſcrip.⁊ cetera.dic vt tũc
in totum pꝛimum. ſecũ
do vel ſolum qð poſtea
rertio vel in nullum ad/
* ditio. quartum vel ſicut
in ruſtico.ex pꝛedictis
autẽ collige tria et quat
tuoꝛ.pꝛimo ex tribꝰ red/
de excipiendo. de quat
tuoꝛ pꝛimum ⁊ ſecundũ
et vltimum.ſecundo pꝛi
mum et tertium er vlti/
muz. tertio que ſunt tria

banc notulam io.ab il⸗

ſic expone.tria ſunt. ſci ·
licet pꝛimo dicta vſq; il
luc. et tunc ⁊c.ſecunduʒ

qʒ ſed ⁊c.quattuoꝛ que
ſunt abinde vſq; illuc.

ſcm que quattuoꝛ ex/
pone erceptis que ſunt
in textu. niſi in ſcriptis
a cetera.et boc mõ quat
tuoꝛſq; ſunt quoꝛũ qoli
bet poteſt põi in excep.

pꝛout quiſq; ⁊c. expo/

—

bꝙq In vrbanis. pꝛout

poſt pꝛimum ſcõm o.

lo loco.tria et quattuoꝛ

que exponitur pꝛoutqᷣſ

„ ex pꝛediciis autem ⁊c.

2„ nam et ſi verbum illud

natur ſecundum pꝛimũ

men niſi in annum videtur facta relocatio.vt bic dicit.
a ¶ Lonſenſiſſe. nota tacentem vid eri conſen tire.vt bic.et.j.de pꝛecar.l.in
rebus.in fine.l.et.C.de vſur.l.quãuis paſſa.et.j.ſolu.ma. ſſi mulier. et in/
ſtitu. de condi.S. non tantum. et.j.qui.mo.pig.vel hipo.ſol.ſicut.ꝗ.nõ vi
detur. et. S. de m oꝛ.infe.ſi pꝛopꝛius.in fi.et.ſ.ad munici.quotiens.et.j.eo.

et ſiſecundo quoqʒ anno poſt fi⸗
nitum luſtrum nihil fuerat contra
rium actum:eandem uideri loca⸗
tionem in illo anno permanſiſſe:
hoc enim ipſo ꝙ tacuerint cõſen⸗
ſiſſe uidentur:et hoc deinceps in
unoquoq; anno obſeruanduʒ eſt
Juurbanis autem pꝛedijs alio iu
reutimur:ut pꝛout quiſqʒ habita

uerit:ita et obligetur:niſi in ſcri-

ptis certum tempus conductioni
compꝛehenſum eſt.

Viad certum tempus con
ducit finito quoqʒ tempoꝛe

minus cum patiatur colonum in
fundoeſſe ex ĩtegro locare.⁊ hu
iuſmodi contractusneqʒ uerba:
neq; ſcripturam utiq; deſiderant
ſed nudo conſenſu conualeſcunt
et ideoꝰ ſi interimꝰdominus fure⸗
receperit:uel deceſſerit fieri non
poſſe marcellus ait:ut locatio rein
tegretur:et hoc uerum eſt.
ii Dem.
ESconductoactio conducto
Aidatur. competit autem ex

his cauſis fere utputa ſi requam

modum de mibus duo alij modi ponun tuxin excipiendo.ſi exponatur ſecũ
do modo:excipitur pꝛimus et tertius modus.ſi vero tertio modo duo pꝛi⸗/
mi ponuniur excipiendo.addiiuret quartum in quolibet.vel ſicut in ruſti⸗
co.ſecunda placet.et nota ꝙ tantum valet facere exceptionem de duobus
ex tribus addito vel ſicut in ruſtico quantũ excipere tria ex quattuoꝛ. Quin
to etiam modo poſſunt exponi illa verba niſi in ſcriptis ⁊c.l.quãdo in ſai⸗
ptis certum tempus compꝛehenſum eſt.niſi aliud actum eſt. vt ſit idem ſi⸗
cui in ruſtico.ſed ia.dixit ſexto.id eſt niſi pꝛimus contractius fuerit in ſcnp⸗
ns qð non placet.vt.S. de paci.l.pactum.vel dic ſepnimo niſi in ſcripns.ni
ſi iterum conducat. Item quid ſi puima locatio fuerat minus anno in ru/
ſtico.Reſpon. adbuc dico ſcm aʒo. videri in annum. ſecus in vꝛbanis. vt
dicit. ſed quare ſecus.ſReſpon.quia non eſſet vtile minus anno in ruſticis
cum ſemel in anno colligantur fructus ruſticis. ſed in vꝛbanis etiã vna die
eſſet vtile. Item quid ſi in ruſticis tantum biennio vel quinqennio percipi
tur fructus tamen ſemel videtur in tanium reconduxiſie er non in annum
ſolum vel quid ſi bis in anno videtur reconductio in minus anno. argu.j.
ſolu.ma.diuoꝛtio.S.quiin anno.et.S.item ſi locatio.ſed durum eſt ab bac
. l. recedere. 3 tem quid de mobilibus Re pon. non ſic ſed finito tempoꝛe fa/
eit furtum. niſi cedat dominium permiſſurum. yt. j. de fur. inter eos. F. re/

colonus eſt.intelligitur enim do-

ſſe.

conduxit: frui ei non liceat. foꝛte

quia poſſeſſio ei aut totius agri:
ut patrisnon pꝛeſtatur aut uilla:

non reficitur: ul ſtabulum:uł ubi

greges eius ſtare opoꝛteat: uelſi
quid in lege conductionis conue⸗
nit:ſi hocnon pꝛeſtatur ex condu

cto agetur. Si uistempeſtatis ca

lamitoſe contigerit:an locatoꝛ cõ

ductoꝛi aliquid pꝛeſtare debeat:
uideamus. Semius omnem uim
cui reſiſtinon poteſt:dominuʒ co

lono pꝛeſtare debereait: ut puta
fluminum :graculoꝛum:ſturno-

rum ⁊ ſi quid ſimile acciderit: aut

ſi incurſushoſtium fiat:ſiquata⸗

men uicia ex .ipſa re oꝛiantur: hec
damno coloni eſſe:ueluti ſi uinuʒ

coacuerit ſi rancis aut herbis ſe/

getes coꝛrupte ſint. Sedet ſila⸗

bes facta ſit:omnemqʒ fructũtu/

lerit damnum coloni nõ eſſene ſu
pꝛa damnum ſeminis amiſſi mer⸗
cedesagri pꝛeſtare cogatur Sed
et ſiurendoafructum oliue coꝛru⸗
perit aut ſolis feruoꝛe non aſueto
id acciderit damnum domini fu⸗
turum. Si uero nihil extra cõſue⸗
tudinem acciderit:damnum colo

o Bꝛaculoꝛum. genera auium ſunt.
p¶ Sirancis.id eſt ſpinis.

—,

a Aliquid. modicũ.ſ.alioquin contra. vt. s. . pꝛori. dicitur. ſi vis.
et an hboc. C. de iure empbi.l.i. et. j. de dam. infec. l. inter quos. F. dã

ni. in fine.

— .

b ¶ At fui. alias vt frui. et tunc plana eſtlittera. vt. . ea.l. in pꝛinci.

glias tolli. et tunc ſubaudi.ſ.fructus exeo.
c ¶ Cum quidam. fundi.i.fructus fundi.

d oluiſti.ideo dicit ſi coluiſti.quia ſi non coluiſti ſtatim teneris
acd intereſſe. vnde licet ſuperueniat incendium non decreſceret obli⸗

q¶ Ged ſivꝛendo.id eſtventus vꝛens fructus.

cte· et. l.qui re cõmodata.etſicin nullum tempus videtur recondu⸗

¶ Viaq eenum olonus eſt idet durar alia anſlocatio. pt. .lti.
Are ae

S.l.

taate.
gEtideo. quia

exigitur conſen⸗
ſus ſaltem tacitꝰ

. ideo ? cetera. vt

l. certe. in pꝛinci.
et. ſ. de opti. le. ſi
tibi. F. ynus.

b Interim. id

eſt ante condu/
ctionem finitaʒt

igmMõ poſſe. im/
mo videtur iuta
cito conſenſu fu⸗

rioſus conſentire

vt. j. ſolu. matri·
l. i. F. pe. ſol. ibi
ſpeciale pꝛopter
patrem. accur.

Ene

alijs cauſis com

perit. veluti ſiqͥs
in eaʒz rem impẽ
derit. = 7

1EReſick. ad a
teneturlocatoꝛ ſe

cus aurem in fru
ctuario et vſura/
rio quibuſ domi
nus non tenetur
vt. 5. de vſufruc.
ſed cum fructua/
nius. F. i. et de v⸗

ſu et babii. ſi do

mus.

m ¶ Di vis. pꝛe /
ſtare debere. vt
eum. ſ. exoneret a pꝛeſtatione mercedis non vt dominus ad intereſ/
ſe ten eatur. vt. .l. pꝛoxi. S. vbicunq;. ſic intelligitur. C. e.l. excp.
inum.alias flumine.alias fluminum. ⸗

gatio.argumẽ.j.de edil.edic.l.iuſtiſſime. .fi.et.j.e.ſi pꝛius vel foꝛte

ſubaudienduʒ eſtmapime. nam ſuperueniens incendium excuſat. ut

argu. ſ. quod vi aur clam. ſi alius. 5. eſtet alia. vel ideo qꝛ ſi nõ colui
D nõ percepiſti. et ſic cõpuri non poſſent cum non eſſent

J vno.alias.S.papinianus et aligs lex,.ſipyno.

e Locare. vt et
fEontractus.
ſcilicet locanöis

te

pelaſt

s pore

cltnſer⸗
tenſſo
haberen⸗
der poen
. die
guncotn
Uurin
irconpe
e ſocts n

ek ſeit

ſlolnse⸗
heem
leyncne

nnneo 9
ſtibebin
ſſeanena
babin
mnrecop⸗
peres.
Rn
lindono p
, o ſen
ſftkſeiput
Ulbicerſd
lfomn iir
aſullze
e.
hicrie
ſopotdere
aſenobee
ſuthens
upſöpp
ſniſenue

((Epeſee

(Abennren
Onniz ro⸗

fidmnn.
woc
Rmknonsd

ſeilinnae

felenti
knicon

iici⸗

ie
(nonn

ecclens
ſunſpide
ninfirne
lenarecan
hetcpei

stne

ll na

peſd eN.

7

Nto
n a
ſstatishn
enttl
chen i

7

n

—

teG
Nenfe

gueniter

eroedlte e

vgtbeſcni
ofunenen
eghnn.

gaunftenddd

1 ien
elbabieln

us.
ge deber
skiri

lceh⸗

dictut
Nqcs⸗

aliptn

prigsn

hh

rrrne

ile ne

„

unc ergo petitur d

— = =—
=

inc

¶Et eius. non ſolum buberionis. ſed etiam ⁊c. vt bic et. C. eo. licet

et.ſ. de annuis lega.l.legatum.S.vini phalemi.ſed quero quando
ſterilitas dicatur. dicunt quidã quando ſemen nõ eſt inde perceptus

ynt. S. e.l. F. ſed ſi babes.et.j.S. vbicunq;.ſed o.dicit ĩſpici vulgi opi

nionem. Item dicunt recompenſani quando bis tanium babuit ꝙᷓ
ſolituſ erat babe

re. vt ſiſolit et MM .
babere. n. erba⸗ ni eſſe. Jdemq; dicendum eſt: ſi
bet quadragin/ „ . . ſciui
ia. Fio. dicit tuc exercitus pꝛeteriens per laſciuiaʒ
Zusndounrun aliquid abſtulerit. Sed et ſiager
uaurrompenſars terremotu ita coꝛuerit: ut nuſqᷓʒ
ne faci⸗ neum⸗ ſit damno domini eſſe.opoꝛtet e⸗
dicat ſterinis. v .
ſiſoluns eratba nim pꝛeſtari agrum conductoꝛiut
bere. xxr. ſi bbe frui poſſit.cum quidam incendi⸗
ret. xv.non eſt ſte r

rilis.pone ergo
ꝙ in meo anno
nibil habituz eſt
in ſequenti anno
xxx. babita ſunt.

deſideraret: ita ei reſcriptũ eſt: ſi
pᷣdium coluiſti ꝓpter caſuʒincen

tibi eſt. p )Apinia.
N

gu In verng ali . Junoanno remiſſionẽ quis
Eindano weli olono dederit ob ſterilitateʒ
Fhakteipublice deinde ſequentibus anis ↄtingit
ibtr e dece, ubertas:nihil ob eſſe domino re⸗
4Snaſeno exigendam hocidez et in uectiga
aEno birerejᷓ lisdamnoreſpondeo. Sʒ et ſiuer
litatecus vba bo donatõis dominꝰ ob ſterilita⸗
gen knieaben vr tein anni remiſerit: ideʒ erit dicen
gm icaroem. vt 2 ſi ſi 5 . ſed iſ.
biegſelilege dü quaſi non ſit donatio:ſed traſ⸗
ubenurem ee Actio Quid tamẽ er ſi nouiſſimꝰ
dentii. quo caſua erat anus ſterilis in quoei remiſe⸗
viðꝛ donare. ⁊ iõ
nõ dz vocari ad

cõpurationẽ. vr bic ſubijcit.ſ.vt cõputet ubertateʒ ſupioꝛis ãni cum
ſterili in quo qno pẽſionẽ remiſit.ſecus aũt ſi dis ignoꝛauiruberta⸗
tẽ pᷣcedentiũ annoꝝ.qð facile pomut euenire.tũc em̃ dõare non viðꝛ

nec renũciari cõputatõi. ſicut nec ꝓ futura libertate niſi indiſticte reci

h ¶ Kũ qdã. ↄtinef. niſi eẽt paſſus ſterilitatẽ. vt. ẽ pit᷑ cõputatio.

e.l. pri. 5. ſi vis. I RKemiſſo. cũ debeat colere er ppagare vt bo/

nus paterfa.et ideo nõ deber babere cõmodũ de quo puniendus eſt

vr. S. de nego. gel. ſiue bereditaria.

m Itẽ cu quidq. repeteret id eſt exigerer vtredderet.
2 ¶Pꝛocuratoꝛẽq; nauẽ dduxerat oq Eerſonis. nõ ſolũ ĩ ꝓcura
toꝛe ceſanis.repent᷑ ergo vectura a nauta ex quo nõ nauiga uiui caſu

foꝛtuito ĩpedit.S ð.j.e.l.pe.S.nauẽ. So.ibi culpa ↄducetis nauis
retẽta fuit nauis vt qꝛ illiciras merces intulit et eiꝰ facto ẽt dñs na⸗/

uis naue camit. bic aũr nłla fuit culpa ↄductoꝛis.merito ergo merce,/

dẽ bic repetit ſm yr. vt aut plene circa boc hẽas dic ſm qʒo. ꝙ locat
qͥs qñq; res.qñq; oꝑas.qñq; rẽ et opaʒ.cũ rẽ ſuã locat.ſiue ſierit per

eũ ſiue p caſuʒ foꝛtuiiũ ex ipiꝰ ꝑteotingẽtẽ quominꝰↄductoꝛ re vat

renet actõe ex ↄducto.ſᷣ in pꝛio caſu.ſ.cũ ꝑ locatoꝛẽ ſtetit agit ad in
tereſſe. in quo ẽt lucrũ ↄtinet᷑.vel ad penã quã pᷣſtari rupta fide ↄuẽ/
tionis placuit.ſiↄducioꝛ pẽſionibus paruerit.et vt opoꝛter coluerit
nec in re locata male verſatꝰ fuerit.vt.C.e.l.edẽ.et.l.ſi de fundo.⁊. qᷓ
e.l. ex ducto.er...e.l.qro. .ĩter. et. j. bac.l.ꝗ. vbicũq;. IJbi plane ⁊c
et.3.e.ſi fundus.ibi nã ſi colonꝰ æc.et.l.ſi in lege.S.colonꝰ. In ſecun
do aũt caſu.ſ.qñ ꝑ caſum foꝛtuitũ vt pẽſio ꝓ rata remittat vłredda
tur. velun ſi edes locate exuſte fuerint.vł ager terremotu coꝛruenit. vt
8.e.ſiqᷣs domũ.in fi.et.l.ex ↄducio.S.i.et.j.e.ſed addas.j.ſiqͥs.et
bac,/l. . ybiciq;.et.lq inſul. S.edil. Idẽ eſtſi locatoꝛ rẽ exneceſſitg

exix.

Zocati et conducti.

te demolit c. ſ. locat. vel ꝓpꝛijs vſibꝰ ꝓbauerit neceſſariũ vel cõductoꝛ iu
ſti timoꝛis grã migrauerit.vel frui ab eo ꝓbibeatquẽ locatoꝛ ꝓptervim ma
ioꝛẽ aut potentiã eiꝰ ꝓbibere nõ põt.vr.j.e.l.q inſulã. et.l.ſifundus. et.l.
ꝑinde.et.l.et bec diſtinctio.et.l.babitatoꝛes.et.C.e.l.edem.ſi vero ſtetit p

um fundi allegaret et remiſſioneʒ

dij repentini nõimenito ſubueniẽ⸗

conductoꝛẽ vel ꝑ caſum foꝛtuitũ exeius parte cõtingentẽ qu ominꝰ re locata

rit uerius diceturet ſi ſuꝑioꝛes u=
beres fuerint:et ſcit locatoꝛnõde
bere eum ad cõputationẽ uocari.

Cũ quidã de fructuuʒ exiguitate

quereretur nõeſſe rationeʒ huius
habendã reſcripto DLHiui antonini
ↄtinet᷑ꝭ Itẽ alio reſcripto ita con
tinet᷑ nouã rẽ deſideras:ut ꝓpter
uetuſtatẽ uineaꝝ remiſſiotibi det
Item cuʒ quidam naue amiſſaue
cturã:quã pꝛo inuecto acceperat
repeteretꝰ:reſcriptũ ẽ ab antonio
auguſtonõ immerito ꝓcuratoꝛẽ
ceſaris hac ab eouecturã repetere
cum munere uehendi functusnõ
ſit quod in omnibꝰ ꝑſonisſimili
ter obſeruandũ eſt. Vbicũqʒ ta
mẽ remiſſionis ratiohabet᷑ ex cau
ſis ſupꝛa relatisnõ id qð ſua ĩter/

eſt cõductoꝛ conſequet᷑: ſʒ merce

dis exoneratõʒ/ ꝓrata ſupꝛa deni⸗
qʒ dãdũ ſeminis ad colonũ nõ ꝑti
nere declarat᷑. Plane ſidñs foꝛte

fruinõpatiat᷑:ul cũ ipſe locaſſet:
uel cũ aliusalienum:uel quaſipꝛo

vtat ſolidã pẽſionẽ pꝛe
ſtare cogit᷑.vt.j.e.l.colo
nus. S. nauem. Cu aũt
q̃s pas ſuas locat.vel
rẽ vel opam nec ꝑ eum
ſtat quominus eas ſol⸗
uat ſed ꝑ cõductoꝛẽ.liq;
caſu foꝛtuito impeditũ
mercedẽ totiꝰ tꝑis con

ſequet.vt ðᷣ ſcriptoꝛe di

cit.et de eo qui mãcipia

vebẽda ↄduxit ⁊ de he⸗
rede aduocan a quo nõ

repetit ſalariũ.qꝛ ꝑ euz
nõ ſtetit quominꝰ cãm
ageret. vt. j.devar. cog.
l. i. F. diuꝰ ſeuerꝰ. et. j. e.
ſz addes.i.cũ quidam
et.l.qui oꝑas.et.leſi fũ⸗
dy. et. S. ad.l.ro. de iac.

ſivebeda. ſi vero ſtetit p

locatoꝛum quominus
operas pꝛeſtet vel ꝑ ca⸗

ſum foꝛtuitum in ſua ꝑp/
ſona contingentẽ: tenet

in pꝛimo caſu ad inter⸗
eſſe.ſecundo.vt penſio⸗
neʒ remitrat vel reddar
ꝓ rata tẽpoꝛis quo eas
nõ pᷣſtuit.vt dicit de o
qui munere vebẽdi fun
as nõ Rvr C. loca.
i ij. et in hac.l. S. itẽ cuʒ
d ã. et. C. S Küs es
cau.l.aduocatõis.p. ſi
opponatur ꝙ caſus ſoꝛ
tuitus non debet in bo⸗
ne fi. iudic. venire.põt
dici nõ venire.ſ. vt tene
atur locatoꝛ operaꝑ ad

—

intereſſe.nec petere põt ſolidã pẽſionẽ.qꝛ caſus foꝛtuitꝰ nõ dʒ ↄductoꝛi no⸗
cere ⁊ ꝓdeſſe locatoꝛi. dicetqͥs nõne v ẽditoꝛ etiã ſi re vẽdita caſu fuit amiſ
ſa pᷣciu ↄſeq̃tur.ergo et iſte mercedẽ licer caſu fuerit inpeduꝰ pᷣſtare opas.
Kñ.alið eſt in vẽditoꝛe qͥ certa de dno vitãdo.nã ſi nõ beret pᷣcium danuʒ
rei ſue pateret.locatoꝛ aũt certat de lucro.cũ nibil de ſuo amiierit.ar.j.de cõ
di. er de. l. titio fundus. SF. i. Item videtõ.qð eſt.j.de varijs ⁊ extraoꝛ.cog.
l.i. . pe. et de ſtatulibe.l. cũ beres.S.aſipe.Rñ.ſpeciale eſt in libertate.ei in
aduocanis nec obſtat buic.S.qð dr. C. deodi.ob.cau.l.pe.qꝛ vt.s.dictum
eſt. loquit cũ contingi caſus in tõductore ſecus in locatoꝛe.ar.S. de cõ.ob
cauſ da.ſi milites. Item cõrm videt᷑.S.decondi.cau.da.ſi pecumã.i.tñ.
ibi et cũ perte nõ ſtenit ⁊c.Rñ.illud dicit diſputãdo.eſt em̃ alia ratio repetẽ
di.qꝛ nõ eſt ſequutũ id ꝓprer qð dedi.vñ ⁊ ſi nõ ſit ↄᷣcius in quo liceatpeni
lere.dabit᷑tñ repetino.vt.j.e.l.fi.et.l.ſi pecuniã.ꝭ.fi. Itẽ videt᷑ cõtra. .de
condic.cau.da.l.iij.O.ꝙ ſi ſtichus.ſed ibi contingit caſus nõ in manumit⸗
tente ſed in manumittẽdo.vnde diſtinguit᷑ fuerit in moꝛa vel nõ. Item pꝛio
oc eſt. S. ad.l.ro.de iac.qui leuãde..ſi vehẽda.et in eadẽ.l.ar.O. .ſiea.
yel dicqð eſt veriꝰ vbicũq; tantũ oꝑas vel rem et oꝑas loco vel ex inomia
to Zctu aliqͥd ꝓ ſpecie facere dueni ſi caſu foꝛtuito impedioꝛ vł in mea yłin
alteri?ꝰ ꝑſona.vel quocũq; mõ cõtingente nibilominꝰ mercedẽ vel conuen
tam rem perſequi poſſum.niſi culpa vel moꝛa mibi poſſit imputari.nam le
ges in boc cõſonaꝛe vident᷑.vna tamẽ videt᷑ aduerſari cum diuiſione modi
ca.vt.S.de condic.cau.da.ſi pecuniã.S.ſed vbi.hoc ſi tale ſit impedimẽruʒ
vt nullo mõ poſſit de cetero operari ꝙ cõuenit.ſi vero ad iempus eſtimpe⸗
ditus ſuppleat in ſequenti qð in tempoꝛe pᷣcedenti nõ potuit.qꝛ ſaltim ho
die faciendũ eſt niſi peniteat eum cui erat faciendũ.qð aũt de penitẽtia di
co ad contractũ innominatum tantum referendum eſt.

bn eeAaned

—

K»„ 2

5
7

r WE. v= W Sſ

i Si auis erxcuſata.

b ¶ Dupꝛa. ſ. in. F. ſed ſi labes. et. l. p o.
c ¶ Quaſi pcuratoꝛ.ſciẽs ſe nõ eſſe ꝓcuratoꝛẽ. vt.j.e.l.et bec diſtinctio.i.tñ.
d¶ Auog intereſt. ſi verus dominus pꝛobibeatazo.
e Interdum. exlocato.i.ex conducto. F Qiberet. vnde videt agenduʒ

quo. lucrum. ut =

ano ianun locatione liberetuꝛ.i.a rei pꝛeſtatione.
Q.ar. tu.quicquid.
CEgd addes. interfu
it. facit ad hoc.S.ð
Waqctio. em. l. iul. S. ſi quiſ

pſtabitur.etita ꝓculus in ꝓcura
colludente. et de dolo. l. toꝛe reſpon. Interdũ ad hoc exlo
ideoq;.et.ſ.ꝓꝓ emp.l.qͥ
fundũ.S. pꝛocur.

Julianus ſcnibit Ntputa fundũ

bele v e iiciolocaui iſqʒ; pupillo heredein
niat etiam exrra rem. ſe· ſtituto deceſſit:et cum tutoꝛ cõſti
cus in venditione.vt.S

tuiſſet abſtinere pupillũ heredita
te:ego fundum pluris locaui:de⸗
mũ pupillus reſtitutuſ eſt in bona
paterna:ex cõducto nihil ampliꝰ
eũ conſecuturũ q;ut locatõe libe⸗
retur::nihil eniʒ iuſta cauſa fuitlo

de actio. empt. iulia. in
pꝛinci. et.l. ſi ſterilis. S.
cum per venditoꝛem. et
l.tenetur.in pꝛin. Item
aliud in cõmodaio. vt
dixi. S. cõmo. in rebus.
S. item qui ſciens.

lg Perba mals vr be⸗ di. i I Elianꝰ.
ſtifera. vt. C. de edi.ac. S ll
l. penulti. ſed cur aliter. ( Mum eo tẽpore in pupilluʒ
Rß. quia nolqa igno iones nulle darentur.
rare non debuit. in p . .
ſcuis vero iuſte potuit l¶ Lpianus.

ſmmoꝛare nam quehl TItele tñ cuʒ tutoꝛe iudicio
lius ſciri poſſunt ſi igno e. . —
remur geaus cobeten . Ninquit: aget ſe abſtinere eũ
tur. nõdebut. iI ulianus.
i ‚quo etiã inerit hoc: qð ex

1 Gllud. ex locato. id ẽ 1.
on ex cde – conductoe fundi lucrum f 2
J.Fel dic. id eſt ex con caeban. u Tpia.
[))Ed addes hoc iuliani ſen⸗
ma Eipreum ic eſtin / tetie: ut ſi colluſi ego cũ tutoꝛe: ex
pemun, Cductotenearinid qð pupilli in-
n 4Einapem. id entin terfuit. Si gs dolia uicioſa igna
ſneie Es locauerit: deindeuinũ effluxe
Gimind. id eſinon rit: tenebit᷑ in id quod intereſt: nec
enere t z deac. IGnoꝛantia eius erit excuſata c ita
empti. lndt in pꝛinc. Caſſius ſcribit aliter atqʒ ſi ſaltuʒ
comra. So. ibi in ven / paſcuũ locaſti inquo herba mala
duione. bic in locato alAeſban
Nein oone naſcebat hicen im ſipecoꝛaut ð
Hegulis id eſt ubu moꝛtua ſint: uel etiã deterioꝛa fa⸗
1 Prelur inpieſſouum cta: qd intereſt pſtabit: liſciſtiſi
n culam d en cꝛ ignoꝛaſtipenſionẽ nõ peteset ita
cum olearum wiptr. et ſeruio Labeoni Sabino placuit.
bec que ſequunturſunt illud nobis uidẽdũeſt ſi quis fun⸗
ſimilia inſtrumenta. .

, dum locauerit:qui ſoleat iſtrumẽ⸗
t¶ Aſum. id eſt ſunt ne,/ ti nomine cõductoꝛi pꝛeſtare que

ceſſaia. qins &ςot r ſe er 3
y Bi dominuſ. excipit ſ inop ſtet:ex locat o tene k. Eeꝑi
iq eſt onuenit. ſtola Meratij ad ariſtonez amiſſa
x¶ Erlocato. cum nõ ſit

dolia utiqʒ colonoeſſe pᷣſtandaet

iplo iure ſublara. accur „ .
pᷣlumet trapeta inſtructa funibꝰ

ius floꝛentinuus.

—,—

?gat, ptali nenſe ſiminus dñm inſtructe ea debere

t

curatoꝛ uł quaſi ſuũquod ĩtereſt

cato aget᷑:ut ꝗs locatione liberet

5Si inquilinus. tollere liceat. vel ſi tolli non poteſt. ad impenſas
agitur ea actõe.vt.j.e.dominus.S.in conducto.non autem vẽdicat

vt.S.de rei ven.il.ba bitatoꝛ.aliter autem in fru

ctuario.qui non tol/

ſit infixa ſed refixa. ſic ſiue euulſa. vt et. e. de yſufruc.l. ſed ⁊ ſiquid in

edificauerit.in pꝛin.

ſed et pꝛelũ:et trapetũ uiciatũ do⸗
minũ reficere debere.qð ſiculpa
coloni ꝗd eoꝝcoꝛruptũ ſit:ex loca

to eũ teneri.fiſcosaũt quibꝰ ad p

mẽda olea utimur colonũ ſibi pa⸗
rare debere Nera.ſcribit.qð ſi re
gulis olea pᷣmant᷑:et prelũ:⁊ ſuc
cula* reglł astüinpanũ:⁊ troeclas
ꝗbꝰ releuat᷑ plũ dñũm pᷣſtare opoꝛ⸗
tere Itẽ eneũ:ĩ quo olea calida aqᷓ
lauant᷑:ut ceterauaſa olearia dñʒ
pᷣſtare opoꝛtere.ſicuti et doliaui⸗
naria q ad pñteʒ uſuʒ colonũ para
re opoꝛtebit.hec aũt oĩa ſic ſũt ac/
cipiẽda niſi ꝗd alið ſpãliter actuʒ
ſit. Si dominusiexcepenit in loca
tione.ut frumenticertum moduʒ

certo pꝛecio acciperet et dominuſ
nollit frumentũ accipere:neqʒ pe

cuniã ex mercede ðᷣducere:poteſt
quidem totam ſummã ex locato
petere ſedutiqʒↄſequens eſteſti⸗
mare officioiudicis hoc cõuenire
haberi rationẽ quãto conductoꝛis
intererat in frumẽto potiꝰ q; in pe
cunia ſoluere pẽſionis exceptam
poꝛtionẽ.ſimili mõet ſi ex condu⸗

cto agat᷑ r:idẽ erit dicendũ/Siin/

quilinus hoſtium: uel quedã alia
edificio adiecerit que actio locum
habet. et eſt ueriꝰ qð Labeo ſcri⸗
bit competere ex conducto actio-
nem.ut ea tollere liceat:ſictamen
ut damni infecti caueat: neduʒ au
fert:in aliquo deternioꝛẽ cauſaʒ edi
um faciat:ſedut pꝛiſtinaʒ faciem
edibus reddat Si inquilinis arcã

a ¶ Di inquilinꝰ

camerataʒ.i. ba⸗
bentẽ tres came
ras. boc dicit yt

b Eum teneri:
ſ. dſim inqlino.
c¶ Gonoꝛauit. lo

cator illaʒ eſſe r

d fficio enim

ſeruiente actioni

non qua ſitextra

repetiturũ.naʒ ſi

non dedliſſeʒ age
rem vt liberaret⸗

Congdictõð. ſcʒ
indebiti pꝛobari
nec pꝛo moꝛtuis
in naui.vt.S. ad

l. ro. de iac. l. fin.

in pꝛin·
8Bi quis ma /
gna. de puis eni
impendijſ nõ eſt
curãdũ.vt hic. et

ſ. de impẽ. in re.

b0 Ke.l oſ .
vtputa ſedibus.

ui.

id ẽ eoꝝ qͥ in na/
a Aü quida. er
ceptoꝛ.qꝛ exeipie
bat. i. redigebat
aliqua in ſcriptiſ
expẽſas foꝛte vel

geſta vel diſtin /

ctões quas colli

gebat a magiſtro

alio dictante.
Ag libelluz. i.
ad pꝛeces ĩ libel
m Ron ſtetiſſe.
ſed per caſuʒ foꝛ⸗/
tuitum in perſo/
na ↄductoꝛis cõ
tngente.

n Bolueres. ie

cameratã in edes cõtulenit: etedi biberes.
um aditũ coanguſtauenit dñs: ne⸗ Ean en ,
riꝰẽ er ↄducoeũteneni et ad exx da. Ipe.x j ᷣle.
hibendũ actõe.ſiue ſcit:ſiueigno łlegatus. . i et
e. . „5 ½Qer ſ. de var. cog. l. i⸗
rauerit?.officioenim iudiciscõti⸗ ſe dzemf
lirin ſed ö. 8. e. l. x cõ
netur. ut cogat ei aditum. æ faun. eene
tatem inquilinopꝛeſtare ad arcaʒ quidom. ſoll.pt
tollẽdã ſumptibꝰſcilicʒ locatoꝛis tbi·

AMulier. biſ

et eameris in na

.
4

M⸗

.

R Heronot

denotet eius ma

Hnn

A t

(Eis
ſo⸗

de

Afui

dis ſile⸗
atbe
nent
cnoor⸗
nobun

ſeln
mmn

woren
hoe el
mnia no
ſsßer⸗
nors
ſouanun
1A⸗
(ani.h
enerceh

ſgiocpe.

o H⸗
henlt

keotne
fanhtenn

inſß

ſcület

licieg

id

podoce

indi

degati
uhci
nelze

etuen
Relagr

ſeinpe

aurdie
ſoned

ſosn

ſuſap

öni

ſyictto
Onarig,
Ahz⸗
urſin

fſlias,

naſee

pid

nnrf
e
Efnan
ſeſſt

inktaiae

n
tiſin
Ccn g

vchte
epnu
n

S
Asek

Nguisee
hanchſti
itidn
Nemm
Alri N
on ſen
anin
ſſuen
luſen
Cite
Prcſee
el ttinn
ſtaigſteaeac
Nensfte
N ien
s
aetnagin
Perzilit
Gens.

᷑ ᷑ꝝ P

Tiul. 5. antep.

ven ditoꝛ ad exo
neratiõm merte

dis ſi res perie⸗

rit.qꝛ poſt pfec/⸗

tam emptiõz oẽ
cõmoduʒ ⁊ incõ
modum ſpectat

2d eptoꝛe. 2 fa.

ſ. e. l. pri. nec ad
rem tradendam
vt fnni poſſit.

boc pacio:vt pe

cunia nõ ſoluta
res fiat inempta
2 merces ceria

ſoluatur.

„ ¶Quotẽs. lo /
catio.interueniẽ
te mercede in pe

ſcrip. ver. l. natu

ſi alias.ꝗᷓ ſũt cõ
tra. ſed nuqd eo

ipoẽ dolus qð ẽ

minoꝛe pcio ſci⸗

ens emit cũ xẽdi

t02 nõ putat eaz
eẽé magloꝛis pcij.
ſi em leit no við

) Jem reſiui oſt moꝛtẽlegati mõ ſinõæc.v. ð. deof.aſſel.l
oier . Igdẽ ſi e poterant ſzm io.qꝛ tũc ſtetiſſe videtur.
B cut. ſy dõatõis. ſicut nec ẽptio. vt. S. debẽ. ẽp. ſiqͥs doögkt.
Interdũu.⁊ ſic claudicatctusvt.S.mã.l.pt.et.j. e ac. eh⸗
8 Ei ſoluat. uõ e em̃ obligaius locatoꝛ igeqq

Siquis cũ in annũ habitationẽ
ↄduxiſſet pẽſionẽ totius ãni deð
nit deinde inſula poſt ſex menſes
coꝛruerit uelincẽdioↄſumpta ſit
pẽſionem reſidui tꝑis rectiſſime
Mella ſcripſit ex cõducto actõne
repetiturũ quaſi indebitũ ↄdictu

nsNns . nõen , erꝛoꝛc decdit plus:ſe

ut ſibi in cãcõductõis ꝓſpiceret.
Aliter atqʒ ſiꝗs cũ decẽↄduxiſſʒ
xv.ſoluerit.hic eni ſi ꝑ erꝛoꝛẽ ſol⸗

gnerit plus dũ putat ſe.xv. ↄduxiſ

ſe:ex cõductoactionẽ non hẽbit:
ſʒ ſolã cõdictionẽ.nã inter eũꝗ ꝑ

erꝛoꝛẽ ſoluit ⁊ eñ ꝗ pẽſionẽ itegrã

progauit: multũ intereſt. Si quiſ

hoſul lis.ſiaſ mul ierẽ uehẽda naui cõduxiſſet:
1Ku mſuls. lo deinde in naue infas nat fuiſſet:
cucro lin dlo phandũ ẽ ꝓinfante nibil debere
mie mas. C neq; nectura eiꝰmagna lit: n
1Ansd d, his oibusutat᷑ q ad nauigantiuʒ
raneneete,; Uſum parant. Excõducto actõʒ
ioms. vr .ef extiã ad heredẽ trãſire palã ẽ. Cũ
zeöneagino qdã exceptoꝛ opas ſuas locaſſet
arcuſcrivere. v deindeis ꝗ eas cõduxerat deceſſe
rri dene po lit: impatoꝛ antoninus cñ diuo ſe
po.boc aurin p Ueroreſcripſit ad libellũ excepto⸗
cjsno vieho e Tis i becuerba. cũ pꝑtenõ ſtetiſſe-
deact. p. ul. in pꝛoOpas: quomin?locatas opas
princi. Ité boori gntonio acqꝗlio ſolueres::ſi eodeʒ
enbenenre anno mercedẽ ab alionõaccepiſti
auabauaße fidẽ cõtractusimplen equũ eſt.
ſic im pꝛopꝛie di⸗ N Aon „at
c, enenleriirdmibgoeen
tio vel decepto NKelansatameomnnnm
alioqn ſi voluA diji tpis pſtandũ mõ ſinõpoſtea
ineſſet purgaret j aliis eodẽ tpe fuerint
vt. S. t. i.. iul. Ccomites cũ alijs eodẽ tpefuennt.
ſi veditoꝛ. . Jꝛ Wcut ẽpnio ita ⁊ lo⸗/ Mul.
dtrariũ.. F. idd , ſubes ditöeſteri dt:ſ.
ul. vt.. deinſt. Ratio ſub coditoe fien pot: 15
ſeda ſipu. s.ſed/donatõis cã cõtrahinõ põt In

terdũ locatoꝛ nõobligat᷑:cõduc
toꝛ obligatur: ueluti cũ ẽptoꝛ fun
dũ cõduxit donec pciũ exoluat.

Nanubcen d⸗ Abole.

cõuenit ut donec pecũia oĩs
pſolueret᷑ certa mercede emptoꝛ

e

poſſit:

tur eſſe deceptu s.tmñ.nõ videtur niſialiqͥd dicat ꝓpter qð eũ ad vendẽdus
tali ⁊ tanto pᷣcio induxit.yt qꝛ dicebat ⁊ affirmabar eã nõ eẽ maioꝛis pꝛecij
AIin lege. i. pacto. b ¶ Opus.qð ſuit locatũ vt fieret in certũ tpᷣs
AEin boni. ſic. ?. 8. de ↄtrabẽ.emp.l.hecvẽditio.⁊.S.ꝓ ſo.l.ſi ſocietatẽ
tur tempus. accur.
f¶¶ Conſeqns eſt.i.ſimi

D lege . pacto. e ¶ dip̃m. vt pꝛoꝛoge

fundũ ↄductũ hẽret an ſoluta pe
cunia merces accepto fieri debeat
m.bona fides exigit ut qð ↄuenit
fiat.ſʒnõ ampliꝰpſtat is uẽditoꝛi
quã ꝓ poꝛtõe eius tꝑis:quo pecu
nia nuerata nõeſſet. ¶py. Aul.
E ſi pᷣcio nõ ſoluto ĩempta
res facta ſit:tũc exlocatojerit

actio. Quotiẽs qt ad facienduʒ

aligd dat᷑:locatio ẽ. Cũ inſulaʒ
edificandã locauero:ut ſua ĩpẽſa
cõductoꝛ oĩa faciat: ꝓpꝛietateʒ ꝗ
dẽ eoꝝad metrãſfert:⁊ tñ locatõ
eſt. locat eni artifex operã ſuã.i.fa
ciendi neceſſitateʒ ¶¶ Quẽadmo
du in emẽdo ⁊ uẽdendo naturalit᷑

cõceſſũ ẽqð pluris ſit:mioꝛiseme

reqð minoꝛis ſit:plurisuẽdereita
iuicẽ ſe circũſcribere:idẽ ⁊ĩlocati
onibꝰ quoq; ⁊ cõductõibꝰiunsẽ.
iõ ſub pᷣtextu Erm.
NVioꝛis pẽſionis locatiõe fcã:
ſi nullus dolus aduerſarij ꝓbari
eſcindi locatio nõpoteſt.

Jinlege locatõiscj Alul.
phẽſũẽ ut arbitratu dñi opꝰ
appꝛobet᷑:pinde hẽtur ac ſi boni

uini arbitriũ cõphẽſũ eẽtidẽqʒ ſer

uat᷑ ſi alteriꝰcuiuſlibet arbitnũ cõ
pᷣpẽſũ ſit.nã fides bona exigit ut

arbitriũtłe pᷣſtet᷑:quale uiro bono

cõuenit.iõq; arbitriũ ad qualitatẽ

opis:nõ ad tps pꝛoganduʒ qð le⸗

ge finitũ ſit ꝑtinet:niſiidipm le⸗
ge cõphẽſũ ſit gbus cõſeqns eſt
ut irꝛita ſit appꝛobatio dolo ↄdu
ctoꝛisꝰfcã:ut exlocato agi poſſit
¶Si colonꝰ locauerit funduʒ:res
poſterioꝛis ↄductoꝛis dñonõobli
gant᷑: ſʒ fructꝰ in cãʒ pignoꝛis ma
nẽt:quẽadmodũ eẽt ſipꝛimꝰ colo

nus eos ꝑcepiſſet Sidomus
uel fũdusin quiquẽniũ penſioni-

bus locatꝰſit:põt dñs ſi deſuerit
qabitatõʒz uel fũdi culturã colonꝰ

Zocati ⁊ coudueti

le ſuꝑioꝛibus.qꝛ ſicuip
nullo bẽtur appꝛobatõ

dolo locatoꝛis facta vt

nibilominus tenearur
exoducto inqꝙ;tũ bono
viro videbitur.ita in cõ
ductoꝛe dicendũ eſt.

——
—

g ¶ rꝛita. i. ꝓ nõ facta

betur adeovt poſſit agi

ex locaro⁊ ↄducto inq;/

tũ viro bono equũ vide
bitur.

b ¶ Aoõductoꝛis.erat foꝛ

tedictũ in arbitrio con

ductoꝛis opus appꝛo/

baretur.

i ¶ Bi colonus. mãeret.

ſunt em̃ fructus fundio

bligati. vr bic ⁊.j. e.l. qᷓ

fideiuſſoꝛ.⁊.j.qui.mo.

pig.taciteõ.l.in pᷣdijs.
ſed d.j. de pig.l.cum ta

bernã.in pꝛin.vbi etias

poſtea illata obligãtur
ſed ibi ab eodem nõ ab
alio ↄductoꝛe. Ié5. .
de pig.l.i. F. cũ pdium.
ſo. vt ibi.

tem Z. S. de
pig.sc. ſolutũ. F. ſolutã
ſo.põt dici aliud in vꝛ⸗

banis. vt. 3. ⁊ aliud in

ruſticis.vt bic.vlł ꝙ bic

duicit nõ obligani ven eſt
in totuʒ. obligat᷑ tñ pꝛo

parte vt. S. dicitur. vel
dic ꝙ res iſtius poſteri
oꝛis nõ erant inuecteſʒ
expᷣſſa ↄuẽtõe obligate
pꝛio colono vt dixi.acc.

k Si domus. ſtatim a
gere ẽt ꝓ mercede futu⸗

ni iꝑis.vt.ſ.l.babitato
res.in fi.⁊.l.Oñs.S.fin.
nã de ea q̃ rõe pñus tẽ
poꝛis vel pᷣteniti nõ eſt

dubiũ vt ſubijcit bicſta
tnim. ſed S. j. de migran⸗

do. l. i. F. ſi pẽſio.ibi.ita
tñ ⁊c.vbi dicit inqͥlinuʒ

nõ teneri de futura pen

ſione.i.noĩatim dictuʒ
eſt ne añ annũ recedat.
ſo.ibi loq̃ tur cũ ex neceſ
ſitate migrat᷑:hic exvo/
lũtate.nã ⁊ dñs ex ne/
ceſſitate põt inqͥlinũ in
uitũ expellerevt.j.e.l.q
inſulã.in pꝛin.⁊.C. e.l.

iij. ergo eadẽ equitate co
lonus vel inquilinꝰne/

ceſſaria cã interueniẽte
poterit migrare ſzm yr.
ſed aʒo dicit ꝙ ꝓ futu⸗
ra penſione no agit do
mu.nec boc bic expᷣſſe

disit. licet dicat ꝙ ſtatim põt agere inqͥlinus:tñ nõ agit interdicto de migrã

nõ recedendo añ ip̃s vt d.l. õria.ᷣ ſed certe licet ſic iſtã ſoluas:alie m̃ rẽanẽt
cõtrarie.ſ.ilia babitatoꝛes.⁊ il la dñs.vt.j.e.S.fi.vnde pꝛĩa eſt verioꝛ.
leEfficerẽt. de quo faciẽdo ↄuenerat.puta foſſatũ ĩ fũdo facere vtↄuenerat
