ſe⸗ um bapac ſʒ tume Jirrup ndit inu a in ꝗ exceda domũ eã eff linquat lar js. catiõib ðẽ veri
(Ganr B 2 8 1de inq nsedifi 8 q ſie
(Rorin⸗ gera p rcez cõfu daʒ loc ſes uat ſi ũ aut fou dexre teʒ Pie tionibu amus 1
Eituten. nberonene⸗ agn igbuſd pᷣſtat :ret q ulchꝛũ ntũdeʒ iluam au . ſtruct nö karigareu
heri deſimenſina, = urpãd aſiõem inere 3 ſep ndũta um oliu bextra⸗ us en pte. l. co o. na. ef.
deeoennindl, PGulſu ſit: occ sabſt ꝑmẽ tũ ꝓfu upaſſi desa m li Kaptc. aun m llat. vi.
uugimi. tierſinereſſe e⸗ ius nõh ieno eo inoſq; pr 5 ti ſt puteũ em pede aute in au uelienc w
llitn. uS le: alie : termii fficiuʒ ſi aũ nou ꝛalia i.F. trit el bic tia.
g ltee P cierſi lerikau H intie: itui:te d on ti ficumi lantet: ſuigenbdn iſferen
higig it et ine e. ue umntie iti .A 2 8 Pt ut ti ione pla ve betur d
ie⸗ eſe be Rio Nds di⸗ nen ing peds. HD nbe r enm
arce Rea indicabit. ꝛẽ de ni :et ꝑeos m ui unde⸗ enfaeir ſi J
de Herdns 7 ſoardecſan itere opgoe⸗ gnaq HM aſcnge ndnut g
5 cn eaiens. iudicię emm i regũde liſ⸗ . “ herciſ. ( x. l. ext milie berciſcun .
lenſen eſoꝛ niũ regũ raln. ſlie ciſcit er.l, Famtlebaanund
nnn M des⸗ e ., en eſt:ſi is locis 2 doꝝma Ec genc CO ediſce⸗ 4 4 rrttatr⸗
tcilenn F. deſtrz. o⸗ ut eqi biect regũde idun . ij.ta. bione m llia.. Kerher
donnn ban PP Nai is ſocij lienauen . oletib ideba eosres cerido ln
ntün unns ethien .. ui lalie ez re: neteſſarii u intere beril ibe
deiui etenanaliu⸗ 6tueifmnuhmn „2 necet n quam tgdem dade⸗⸗ acto.l.fami
numnn . aan e, egerit ue iũ cõi nin ciſ. ti u⸗ dere . = ipſo lebasg
nae e lſio loli do dic ilie her ſingu ecrn diſ Se qude polli⸗ dneelrene,
ngun ü eſis ill⸗ e dudofam in eo tis et editar unus E nõ üöü nſt deb⸗ .
ſnaſn inter uosli jdaf enerlc i here nihilom ſuã e neget en uilis. aunben.
ſumri, oneeſe A doꝝta ius hẽa Ap acti opetit oſſid exclu⸗ et Lpeac in de⸗
Es — mSdonbdl wee Neld 4 iure Se ieape põt ; eare AKobe vult . ra a⸗
Annh pcn alterin gſonet oaGg On ſunt: t. edẽ 6ez orent l. erblo. di
Euatrii ost monum cce itis epbanc. deit volantitu die na
ſinh ur. ut. et. mon ietateſu dditis- der eog di dixerũ ſed tu
heul inter. F. q fun nõſi nõuarieta inesa tati =ð
akſu 63 ſeiczanzem bitrio po s pol 6 tenalir nolißzrenl c
tnurcke demnenbag raigiar⸗
Rann. ſi.no de cur. nen biuh
„Ne 2 1 . * „
itnn . daäinen d .l. in nibus. ac ell i,.
ſbigt OO daͤn uis p . iudi. l. in rUr. et. C.
uken, decalluia nran lerit arntinrar
ludu . dec 4 Vemtets n unemai cõtra
nan 4 =
nungt obenun
ie
ulu
bn
zn

oen
i. offi.
de adm
ten.
et in au

0
aſi

3 en oni — — — - —
i —.— —
ig lonis
4 — — -—,-
et

iber , . el. i. . led obis.
ria et bono. arſelernd geng a DWR— 6 ſot
necob. oſſeſſioni rei. it teſtm. ſi aũt decee atre iure pecul. ut. . inteſtato. ſ. aſen/ W Venii
—“ an. ex. l. . F. ad boc io uel poſſeſſio 5. fecitt ccupabuura p tberedem ab inte t delcen nlnnd
. ſcriptio. ut. C. de n e; dico pᷣſcribi dſeneignand ur ſar iure iſlo⸗ſed . ue gutenticoꝝ habe ennnet de pfes ihactn
debet cunere ̃ cipiũt cõtter. na lias detinetquis i uia plus oꝑatur p s autem aranan ht giei Pn
entetſucrs pai ſiarnam er boc. .. li coneuib 7nian ink quol ſfun.
ſed ßenii fiitem nõ ob.j.ti. i. —. urei: etut öͤt boc iudiciũ erde
Daie Säneen . Dedi ſſionẽ eoꝝut ſteture ura bei babere uti uunn
1 Bark oöpent ercum itati ſñ̃ dediu . andet actoes ꝓc E auten. de bered. er oſl
roni udeene deciaace⸗ Elſckeateann bte; i s toꝛcmq; eũ in ſuã rem fa ius. na amnie⸗ en
e N₰ , . . „ 174, —„ 2„. , tinet. „Oeile 4 ſn ede,e
r atas drench fiat.qð ſi po heres nonocer taus tur diuiſioni. fficiũ iudicis no earee. 18
i funcns F liego⸗ neget eſſe co it: ut eo caſu ipeiu- Aane ado debita ⁊ cre n ¶ Dubitangũ (nnn
ttnas Fnetr: eptio quofit: ut ec iü agit: co⸗ ( ſiq; prinet ut debita alia paunoꝛes utet euul
Exceptoem. Lrecre a excep hociudiciũ agit: co —nuqzpn ſolido. alijs ſe arbimum.et cEn
aen farrei⸗ der apðquẽ oheres ſit:niſi enm dita ſingulis ꝓ ſegunoct exa ſ ſed eri 1 4
Bir firudicll in eo c anc udicari eiqc⸗ en D. eet lolunoct e Es. et boc foꝛ
ius orſnnncct Gmolcar ſir neqʒ ganlchcaticige⸗ oiredunbmnunatnsue⸗ leppier vamna
i recte ggiln erak pe (ohel aduerſarius. piãus ctio hit - yhec attributio to vel en les duol-
— eq; 2 uS . ſcz hec Pto alias pſona ECLtelſoe
e bon t nare O; n ¶Mp da nec tñ “ luſ debeatu oſt niões. quas
fat pruenilmcint nduseſt. herciſ.actioney da ut gl totũ ſoluſd t ſiue Pſia Mauer
l.li. in Gur. depe,bee⸗ nan Er familie herci ſiue ex ficit. ut ſoli dẽatur. ſed u wet dc kve riſtn
ciniani. ur.. re.F.iſ. — N iditur hereditaſ: m alicui ſoli tim pcura repe ſtnö tu ſnn
ſiquis — ⁵ο diuiditur to ſiue ex nduũ ſit ꝑtii iue cñ eo agaf. d rei diuiſioem nndl
ubi keſt meciuͤtde ex teiio: ſiue ab iteſta ge defe⸗ age . tur.ſiue che pS asdr tũc non ni / mnniii
cedit᷑in cã libe riio/teſtõ: ſiue⸗ xaliqua lege ſ-= toꝛonoie agatur.I toꝛio noiey nam nneſut uteth
dicio petitic ij. tabu'. ſiue ex tuſcõ te . m ꝓcuratoꝛio noie ſinter omnel iaC
Baberegitati legan xij.tabu Ue ꝛuel ex ſena arti ſuo ꝑtin Ror, tasmae⸗ ſ l. nihil. et. E (
nis beredil iui. urnon ir ereditas: tutoneer gene p 1 m licet libera p , iñ⸗ le. J beredibns ſeigte
idem in cõi d creiuẽdi⸗ ratu b. e ex cõſtitutõne di⸗ ueniat.n 3 ibus cũ ſingulis exꝑ ecuutebirank nſdeſi
intentel ral vrno iden. ſulto uel ẽt 4 at diuidi her rar. t creditoꝛibus aſ ẽ ſuo locoꝛ ane iam ad di/ (fllebe
aroſernterrn e. ſule eoꝝ dũtaxat de ditas. at credito liberaptaſ ẽſue diſionem. ſnGd/ in
gee de raliter põt eſſe here „ ꝛtñ et his . onera ac uiſionem. ſed i
peri. bere. ſe id nã fg8 pot quo⸗ quẽ ex cõ ſtituendie⸗ iciſ tranſlata ſũt piudſcli t. e.l. nln
Saa (Si quarta nalig, viſferat an ſubſi officio iud lenn . aa nereh 8 “
ibic atur ti. eſt no Nizt; ij a oſſeſ . Hec veniunt
tende hatur . e dun p bonoꝝpoſſ . er noia 0, 0 WMec vel 4. ncs
Klum ſ. de ercep Nei dne zhereſ neqʒ bo herciſ. iu⸗- eitaq; res pꝛeter in au bie t· ſeol. N
ſucgt kundlac⸗ ſuüͤt hicneqʒ!. rit familie herciſ. Etereit ciudiciũ ſin berecles FKl ac, (hi
Giin ea re. Pba ſů ſit: utile erit fam m ſifilijfa. eniũt in hoc iudic ſlega Fuennt. in Anz,
beBiin ac. . ſoꝛſi eſſanũ. ¶ Ite fendi U i ex heredibu e eos volen / Aiti
ſibnoectt s ni dicü perinih ſit foꝛtius de onſti-tem nenen e fa. ber. hoc heres es auteiuaia/ n
. icouenit et nilitis Eeffectam ꝑc it:iudi Tra et ue inchoatunm Om
foꝛte qui coue oq ſe ⸗ militis pec effecta Ee tum ſit: icameta erle i ne ad of Wndeh
4 es peſſervurkeer bot reillealne iudico Hetis cõſeqtur mala e hociudiciũ. qꝗ enn U
e poſh ditaté. tuͦc tões:et ideo iſcun. iudi na ueniunt gdẽ in hoc ſe ĩ his ſiſtipulanio nö: Aal
bſanarep aren tilt es: ami. herciſci toꝛis nenau ino iterponere ſe SS ſiſt niat. i
ſigetge de aut enu n HH netons rinderonoltettolat ſei bis eſninine⸗ N
õ iſe ab a 15 Dubitanc „ bomemm n 5. de tranſac. hmrin⸗
ereccntee⸗ brenſt ſtinet. 4 5 iai. iudiciũ nodeher deffungi Wrer ranen nrc gigan
= .be. 148 Kren m fami- Eel:. uiri EOX in li 28 6 ſe. et.ſ. deleg.i. merſe
Peat.s dere buic di ut nõeſtan a n desex p Edẽbit facere et lhis e. ſt. et. j. com Rlierh
Alber. Ki. Itet ſi ps be allt autioꝛes Hertdegerin dẽdẽbit f icis foꝛte.ue ———— ſinns
cto eſt cõira. ã. .F. pin eæx inter Pautiea lit. In hoc lectionismag . Ntinus coꝛ⸗ muni⸗ un.iĩ pꝛi⸗. . ſded⸗
dcountbt, dNe er ribusaccipi paneuendr tamen ſtibus ber enim oia./ p MZ n
bellimm irerqnns pol aue latões interpoſi rſſuus. ulgn
kaer rn. per here, poſſi ſiſtipu ”M S Hduabus. Accu ebuor etſieno.c- n ſoden
7 lex iudiciũ 3 fami. 4 . . S ebeat. ut et. C. . tibi debetur. ſed m r. do. ſi debetur. . ſi⸗
artſſi utſſen Sneonahrbeer rahorign n es dſis ed orGmo.᷑ẽe ecn
qe achenk rll ug btrd, atatcnenr in bele §. po/ ennon direrr ler areeurbu rem mer uten nve DR ne⸗
l.cum putarem. b inreſtato. b s. ut inſti. de legi. ag. .deſuc. lib. F. 3 ſubaudi directo ota ꝙ fit . ſiynius. F. idem ait Fepe. e ſ
. Er famie. ab in 3 ut agnans. ut i.l. papᷣ. ut inſti. fa. te. F. fi. Poco ſuo. et ſic nota e emiur. ſed ſi is. et.l. enam. opc
e Muodecum tab. lie dic. l. pap̃. ut nõ eſt p.fa. oco ſue tbic. er. ſ. d uid tamen ſi is.e no. acqui. eu
ℳ faA ODu t.l. coꝛ. ulq mel at. ut inſti. q. . in pꝛin. accur. ote inuito. u ſi lege. F. q „20 inſti. quas ꝑ. ali. iudi. E⸗
S ſeratur. ut. l.c latã cõſeruat. ad oꝛſi.in pꝛin. eleg. actoꝛe e. ber. ſed etſi l. idem aʒo. et inſti. t.5. de ali. in
84 Tege de endeſen. ſec delarae er.in pꝛin. et ad o⸗ je. ut. C. dele ti. et. ö. de pe. llo. F. et.lide ſed ei ſi quid. et. ſo. ibi do “
ſtea. nꝗ.l. con neter et oꝛß ur inſti. ad ſucceſſionẽ au ſuc. F. boc et. et. 5. de noxa. deillo ncimus, §. ſed u. l. ſi actoꝛ. ſo. bat ((E
h⸗ler. et n . qg.ſuc. . 3 .8. deicõ. l. ſane btra. 3. de/ cu. l. ſi ac⸗ us voleba Ee
gr nnunonter ans ſunt exep gis ex teſto q; a mectu iudiciũ fa. Ppivan mar ſſece tn don Bem olen ibi emt pſona domi ieaſ⸗ ln
bere. ſi defun neq; em pot dicr ma ð bie ð due ſ ipſe non mi 8s erat pᷣſens ſm tur. uel dic ꝙ ibie .
etoranawereste defſontameivnd acbootne de Eecöneninibins potiebam 4
V Puirvikehig⸗ del directu hz lolu diſſim
“ .„2 . 4

1nidinitan
nunticxen u
ſtntromnn
ſelnb d
elerberhe
Aeſtttan i!
Drtdumi
Nliobenak?s
Piucſäißſenn
Umth A ſl
9 Pern n.
ſgle.ſol.
harlesſi
9(Fenm O
rtos Nen
ſs anteſnteo!
). Eend
äin
ſtpalnomu

nnena

Rröderrnm.
lanbi(d
arſ eend
geterſn
Gunidiigi
eſdegins

Pctitnt
ſehenſ

enaletit

Secimus

lioꝛ bic non.vt etibi dixi.ar. C. de pcu.l. fi:

b Eiere. pꝛeter nomina. qꝛ bicipo iure diuiſa ſunt. ut. C. e. ea que

cNKonſequitur. utet. C. e.l. ſi qua fideicòmil. accur.
d e Alala medicamenta. bocideo qꝛ quedam ſunt bona uenena. ut
ſ. de ver. ſig. l. qui venenum. accur.

e¶ Aeniũt. ſ.coꝛ
rũpenda nõ di ⸗
uidenda. ac.
fe Queſitũ erit.a
defuucto.
g Mon diuide
tur.nam nec ĩ ſo
cietate cõfertur.
ut. . ꝓ ſoc.l.nec
pᷣtermittend um
be NVn edẽ.ſcʒ.ſa
ctam.
i¶ Meredem.qͥ ẽ
venditoꝛ. ac.
KIEdẽ.ſ.ſacrã.
Jque cau/
lões. exbi /

beant. ut ⁊.C. ð

eden.l.ꝓcura.et
C. de libe. ca. ſi⸗/
cut datam. et. j.
de fi. inſtru. l. ij.
m ꝗ Soꝛtiri. per
ſoꝛtem uel dic ut

vnavni alia alij

ut in veſtib xpᷣi
n ¶ Conlenſu. ſi⸗/

neſcriptis uẽ cõ
tra.j.de fi. inſtr.

l.fi. ſo. bec ꝑ illã
accur.

o Buffragio. i.

coͤſenſu. in ſcrip/

tis.ac.

Am ad lici

ANatoem ne /
q; pompᷣ.abun
dat pꝛimũ.neq;
ſic. et. ſ. de tibu.
l. ꝓcur.i.rñ.⁊ in
auten. de here.
fal.S.inoꝛdina/

Colla.i.acc.
.Zberes. et
ctiõe exptꝰ
3 bereduarium

dehitoꝛem inſoli

dum. et ſic nõ ung P

re cũ ex pte eſſet
inſtitutus nñ̃. ut
j. de bo. poſ. cõ /
tra ta.l.i.G.ſi ex
tribus. et.j. ð ſo
lu.l. ex ꝑte.et.S.
ſi ꝑs bere.pet.l.
ij. er.j.de acqui.
bere. ſi ſolus. ſʒ
arg. Z. . ð aſſig.
li. l. ſub cõdit. in
pꝛin.et. .i.et de
bo.poſ.ſecundũ

tabulas.l. ij. ..i. Accurſius.
1¶ Kommunicare. et videtur ꝙ ſic.nam ⁊c. accur.

N debent.

rumpẽda ſunt. Sed et ſi quid ex
peculatu uel ex ſacnlegio qᷣſituʒ
eritił ui:aut latrocinio:aut agreſ⸗
ſura hocnõdiuidet᷑¶ Sed et ta
bulas teſti dẽbit:aut apud eum ꝗ
exmaioꝛi ꝑte heresẽ:iuberema⸗

nere:aut in edem deponi.namet

labeo ſcribit uẽdita hereditate ta
bulasteſti deſcriptas deponi oꝑ⸗

tere heredem enim exẽplũ debere

2

dare.tabulas uero autẽticas ipᷣm

retinere: aut iedẽ depõere liꝰ?
que ſunt cautões heredi

arie:eas iudex curare dʒ ut

apud eũ maneãt:ꝗ maioꝛe ex ꝑte

heres ſit:ceteris deſcnptũ ⁊ reco
gnitũ faciat cautõe interpoſita ut
cũres exegerit ipᷣe exhibeãtur Si

aũt oẽshiſdẽex ꝑtibus:heredes

ſint:nec inter eos cõueniant.apð
quẽ potius eſſe dẽant ſoꝛtiri eos
oʒ aut ex cõſenſu uł ex ſuffragioꝰ
eligẽduseſt amicꝰ apð quẽ depo
nant᷑uel in edem ſacram deponi
Mdbia.
Am ad licitatõem rẽ dedu
cere utꝗlicitatõe uicerit hic hẽat ĩ
ſtrumẽta hereditaria nõ plʒ neqʒ
mihineqʒ pompᷣ. &αMolenꝰ.
Iheresunuscũ ſbᷣcõditõ
)ne adiectũ coheredẽ aut a⸗
hoſtes a diectũ hrẽt iuſſerit

ſe heredẽeſſe:et actiõe exꝑtꝰ ui⸗/

cerit:deinde cõditio heredis exti
terit:ulł poſtliminio redierit an ui
ctoꝛie cõmodũ dẽat cõceo cõicare
nam indubitate iudicati actioei ĩ
ſolidũ cõpetit:et electõem cohe⸗
redi dandam.i.aut cõicandi eamꝰ

ſe Ei. ſcilicet qui vicit. accurſius.
t ¶Et electõem. nnnerſidet.ſed quem dicit habere bãc electõem. rñ.

eum qui erat abſens hm quoſdam. tu dic eum qui vicit ex generali

Familie berciſcunde.

regula.vt.ſ.de iure do.l.plerunqᷓ.in fi.accur.

u Eam. ſcilicet victoꝛiam. Accurſius.

F ꝗ Poteſtatem. erbibendo debiroꝛem qui foꝛte nõ cõparet.et nõ cõuenien
o eũ iudicati.niſi ꝓ ſua ꝑte.alij dicũt exꝑiũdi.i.ut cedat actõem iudi.

¶ Perſonis. de qiubus loquitur bec.l. c.

aut experiundi faciende poteſta⸗

tem huic ꝗpoſtuictoriaʒ cohere⸗
dis effectus ſit heres:aut reuerſꝰ

7 .

ſit in ciuitatẽ:idẽqʒ obſeruãdum
ſi poſtea natus ſit poſthumuſ:nõ
enim his ꝑſonis ſilẽtiũ putari pᷣt
cũad hereditatẽ pꝰ uictoꝛiam co
heredis pꝑuenerint ¶Lpi.

”se ſcribit. ſi uni
herxheredibꝰpᷣlegate fuerit

rões non pꝛiuseis tradendas qᷓ;
coheredes deſcripſerint.nam et

ſi ſerunsactoꝛinꝗt:fuerit pᷣlega⸗

tus.nõał eũ tradendũq̃; ſi rões
reddiderit.nos uidebimꝰ: nũꝗd
et cautio ſit interponẽda:ut quo⸗
tiens deſiderate fuerint rões:uel
actoꝛ pᷣlegatꝰ:copia eoꝝ fiat:ple⸗
rũq; enim autẽtice rationes ſunt
neceſſarie actoꝛi ad inſtruẽda ea:

que poſtea einergũt:að notitiam

eius ſpectantia.⁊ neceſſariũ ẽ cau
tionẽ ab eo ſuꝑhoc coheredibꝰ

pᷣſtari. Idem pom. ait colũbas q
emitti ſolẽt de colũbaniouenirein
fami.herciſ.iudiciũ cuʒnoſtre ſit

tamdiu quãdiu cõſuetudinẽ hñt:

ad nos reuertendi.quare ſiꝗſeaſ

appᷣhendiſſet:furti nobᷣ cõpetit a

ccio:idẽ et in apibus ðꝛ qꝛiĩpatri-

monio noſtro cõputant ¶ Sed et
ſi ꝗd de pecoꝛibusnoſtrisa beſti⸗
is ereptũ ſit:uenire in fa.her.iudi
ciũ putat:ſi feram euaſerit. nam

magis eſſeut nõdeſinat noſtrum
eſſeinꝗt ꝙ alupo eripit᷑:uelaba⸗

lia beſtia tamdiu quãdiu abeonõ

fuerit cõſumptum.

)

rei ven.l.non ideo.et.jſ

l. cedere. et. C. deca. tol. S. ſinaurem. ac.

5Silentiuz. i. negligẽ

tia que depbenduur ex
ſiletio. ut et. j. de cõ. in.
l.iij.

a ¶ Poſt victoꝛiaʒ. ides
eſſet et ſi ante ꝑueniſſet
ut et. j. de re. iur. ſepe.
m ponius.pꝛele

gate. ut ſint penes

ipᷣm rationes in quibꝰ
debita et credita cõtine
buntur.ut.S.de eden.ſi
quis ex ar. .rõem.acc.
c Peſcripſerunt. ſ. eas
in exemplis.
d Fuir legatus alias
p̃ᷣlegatus. et facit. C. ð
peti. bere. l.ii.
e 8l Heelegarus . fuerit
ideratus. azo.
t9 Enereſtatic.moco
oluit. accur.

b eo. cui rões lſer⸗
uus fuerit pꝛelegatus.
ut. ſ.quemad.teſta.ap.
l. fi. et. C. ð diuer. reſcr.
l. ſancimus.ſed nonne
boc ipᷣo qð legat rõnes
videtur etiam id legare
qð in ranonibus conti
netur.ut.j.dełe.i.ſeruũ
ſi. F. eum qui cyrogra ⸗
phum. et. S. de pact.l.
labeo. cur ergo petunt
alij exbiberi cum eoꝛuz
non interſit.reſpon.bic
conſtabat cõtra.i.ꝙ vo

luerat rõem vnius eſſe

vel apud eum ſed iura
ibidem contenta eſſent
cõmunia.accur.

b 4Baen pompo. com
P

tatur. ut et inſtitu. ð

re.diui.S. pauonũ.acc.
i ¶ Sed er ſi quid a be⸗

ſtijs.ſ.a feris.

k ¶Euaſent. ſcq ipſum

pecus.

lonſumptum. ut ei

non poſſiti auferri. ut.j.
de acquiren.rerum do.

l. pompo.

Eniunt. cum poni

C,m
rꝓ quando.
n Ladite. ſecus in pe
(ulus

ti. here. ut.S.de pe. be.

o Zemſpꝛedia. ſupꝑfi

aria.facit.j.de ſu
perfici. l.i.O.qð aũt.

Ip Zopſtli. res queſub conditione bereditatis. ut et.õ. de vſuf.ſi fur. et
— oe ſ. ad ſilł.l.i.F.ſerui appella.et ar.j.de ver.ſig

q¶ Adiudican poteſt.ſ.a iudice vni er beredibus ut interim pendente con
ditione ꝑcipiat fructus etaliquid ĩ pecunia coberedibus pſtet. et renet bec

adiudicatio.et etiaʒ ali

enatio.qꝛ neceſſario fit

vt et. j. e.l. ſi pignoꝛe uo
lun tarie aũt nõ poſſſz fi
eri. ut. C. cõia.dele.l.f.
G. pe. ł!dic adiudicatões
bic factã ab ipᷣo teſtato
re.qð nõ placet.

r Reuertat. q;tũ ad cõ

modũ uel ꝓpꝛie ꝓut cõ
uenit inter oẽs in diui⸗
ſione.

ſKõditione.poſt fini/

tũ iudiciũ.ſed qͥd ſi pẽ/
dente eo iudicio ſubicit

d. oDoter.
1 lenatiões.inter⸗
dicte ſunt.ut C.

delitig.l. ij. quinĩmo 2

poſt còtrouerſiam mo⸗
iã.ut.S.de pe.be.l.diuꝰ
et.l.item ueniũt. . peti
tã.ſecus in cõi di.łalio
ſin gulari iudicio.ut et
Q. cõi di.l.i.in fi. añ cõ
trouerſiam aũt motã ſꝑ

põt fieri.ut et.C. de do

na.l.poꝛtõem. niſi fiat
cã mutãdi iudicij.ut.S.
de ali. iu. l. i.ac.

u ¶ Meceſſanã. ut ſi ſub

cõditõe legauit teſtatoꝛ
que exiſtit pẽdẽte cã.ut
8.l. ꝓx.S.fi.et ar.j. fũ
do do. l. i. accur.
ed et ſiuſucapio.
õteſtata in iuduõ

famil. berciſ.

Et poſtea.i.pꝰ li. ot.

a ¶ Gubucit. utet. ſ.
fun.do.ſi fundꝰ.⁊.j.ti.i

l. i. et no. bic mirable q;
in bac actõe uenit id qð
a neutro poſſidet᷑. vt et
.Jj. ti.i.l.peñ.et.j.e.l.he
redes..qᷓ;tum.cet.l.itẽ
labeo. F. fi. et. l. le.ſ vi⸗/
deturẽt ſi nõ fuerit com
pleta vſucapio tñ reſ ð
Mdcte ſi ubd ucãtur. ut
ſ. e.l. heredẽ.S. ꝓ em.
gueeſtcoro⸗do unbn

b ¶ Aſumfru. qrurputa

bic eſt piſana lutera ut/
puta ⁊c. ſed cõis eſt ut
ſi fundus fuerit.itẽ qͥdẽ
bñt br̃d ibus et tũc ſub
audi etiꝗ.q.d.nõ ſoluʒ
defücto ſʒ ẽt h̃dibus.⁊
ita hr̃des aliũ habebũt
vſumfr. ut. j. de ver. ob.
ſtipulatio iſta.S.ſiqͥs.
ſecꝰ ſi beredi tm̃ dereli/
quit᷑.qꝛ tũc non ueniret

boc iudicio.ut.j.e.hrũ .

HF. qð ꝓ emptoꝛe. ſicut
nec in pe. he. ut. S..ð pe.
bere. l. qð ſi in diem. F.

nõ ſolũ. alij ꝓ piſana

litera um̃ hñt ab beredi

bus. er iũcẽ plana. ace.

Eniunt in hociudiciũ res

C
¶auas heredes uſuceperũt

cũdefũctotradite eſſent he quo⸗

qʒ res que heredibꝰ tradite ſunt:

cũdefũctusemiſſet. ¶ Mpia.

1 Tem pᷣdia que noſtri patni
monij ſunt:ſed et nectiga⸗

ia uel ſupficiaria necminus quo-
qʒ hecresq̃ſ res alienaſ defunctꝰ

bona fide poſſidet. Æ 1Au.
rtũ quoqʒ editũ: et poſt

aditaʒ hereditatẽ Mpi.
—n—Jtat; ſabi⸗

nuſ ſcrnibit in fami.her.iudiciũuẽi
re:et adiudicari poſſe. Idem erit
et ſi ſeruus hereditar ijs ab extra⸗
neo aliqꝗd datũ ſit. Res q ſub cõ⸗
ditõne legata ẽ intenim heredita⸗
tis eſt etiõuenit in fami.her.iudi
ciũ:et adiudicari põt cũ ſua.ſ.cã
ut exñte cõditõe eximat᷑ ab eo cui
adiudicata ẽ:aut deficiẽte cõditõ⸗
ne ad eos reuertat:a ꝗbꝰrelictaẽ:

idẽ et in ſtatulibero dꝛ:ꝗinterni eſt

hereditas exñte aũt cõditõe ad li⸗
bertatem ꝑpueniat. ¶Mlulus.

Lienatiões enim pꝰ iudici
um acceptũ interdicte ſũt
dũtaxat uolũtarie:nõ quetuſtioꝛẽ

cam et oꝛiginẽ iuris hñt neceſſan⸗
am. NLpianus.
Eꝑoet ſiuſucapio fuerit ce
pta ab eoꝗ heresnõerat añ

litẽ cõteſtataʒ et poſtea impleta

fuerit:rem de iudicio ſubdicitꝰ.

cat᷑:queri utputa ſi deducto uſu
fru.fundꝰ fuerit ab heredibusle⸗
gatus. ¶Aulus

1 El ſi ſeruo hereditario uſuſ

frru.lcgatꝰ ſit:nec eni a ꝑſõis
diſcedere ſine interitu ſui poteſt.
Z puto officio Mpia.
Auudicis cõtineri:ut ſi uolũt
heredesa cõioneuſufr.diſcedere
moꝛẽ hiſ gerat cautõibꝰ interpo
ſitis. Julia:ait: ſi alij fundũ: alij
uſumf.fundi iudex adiudicauerit

nocoican uſumtiuc. GAluſff.

etex certotꝑe: et uſq; ad certum

tempus:et altemis annis adiudi

cari põt. Id qð annis füũdo põrli

tem cõteſt.alluit eque uenitĩ hoc
iudiciũ. Sed et ſi dolo uel culpa
qd inuſumf. abuno exheredibꝰ

factũ ſit:hoc quoq; in iudiciũ ue⸗/

nire pom.ait.nam et oĩa que quiſ
in hereditate dolo aut culpa fecit
in iudiciũ fami.her.ueniũt⁊ ſic ſi
tñ q̃ſi heres fecerit :et iõ ſi uiuo
teſtatoꝛe unusex heredibus pecu

niã ſuſtulerit:in fa.her.iudiciũ ea

nõuenit.qꝛ tũcnondũ heres erat
ubi aũt quaſi heres fecerit:et ſia⸗
liam pᷣter eã ꝗs actõeʒ hẽat:tñ te⸗
nere eũ fami.herciſ.iudicioiulia.

ſcribit.Dheniq; aitiſiunꝰ exhere

dibus rões hereditariasdeleuerit
uel interleuerit teneri ꝗdẽ.l.acꝗ'.
quaſi coꝛruperit nõminus autem

ex fa.herc.iudicio.iſ Itẽ ſiſeruꝰ

hereditarius ꝓpꝛi rem heredis
uniꝰ ſurripuerit offilius ait eẽ fa.

herciſ.actõem et cõi diui.furtiqʒ
actõem ceſſare.quare agẽtem fa
milie herciſ.iudicio conſecuturũ
ut aut ei ſeruꝰ adiudicet᷑: aut litis

extimatio in ſimplum offeratur.
Aiuſ

S Amnocõmiſſo ab unohe

rede: cõueniens eſt dicere

ſimplihabendam extimationem

in famił. herc.iudici Mpia.
Iscõſequenter iulianꝰ ait

clube M ex plunbusheredibꝰ uni
Nſuſfructus an in iudiciũ dedu

ſeruus ſit generaliter ꝑ optione;

legatus et heredes ſtichum tabu
las hereditariaſ inter leuiſſe dicãt

uel coꝛrupiſſe:et ꝓpter hocdenũ
ciauerint ne optaretur ſeruꝰ:de⸗
inde optatuſ uendicetur:poterũt
ſiab eisuendiceturdo.ma.excep
tione uti.et de ſeruoqõem habe⸗

re.Sed an in fami.herciſ.iudici
um uelde moꝛte teſtatoꝛis :ul de

moꝛte uxoxis liberoꝝq; ſuoꝝha⸗

bebunt queſtionem heredes que

ritur: et rectiſſime pomp. ait hoc
qð ad diuiſionem rexhereditaria
rum non ꝑtinere ¶ Idemq; ent

puto moꝛ:
e eis. ut. j. t

i.l.cõi di. F. ceam
de uſufr. et. l. iteʒ
d 6 Nautõib. ut
nõ im pediat᷑ uti
le cui fuerit ad⸗
iudicatus. ut et

3.de uſuf. l. ſi cu

ius.. ſ ſi inter.
e¶¶ Jul. als. F. 7
al. l. ſi alij. ac.
f OſHõ cõicari.i/
mo videt᷑ ꝙ ſic·
ut. S. de uſuf. ac⸗
crel.l. idem. S. ſ
ſolũ.qᷓ eſt ð ſol.
lbi vᷣba in ſua ſi
gnificatõne reti
nenft er ambo in
vſufr. cõcurrunt
qꝛ⁊ bic teſtõꝛ ex
pᷣſſe velle potuit
at hic ſi ꝓpꝛie ac
cipiat᷑.nulla erit
ſm̃a qꝛ boc ei cõ
miſſum no ẽ ut
cõicet.ſed ut di /
uidat᷑.ut.j.de re
bus eo. l. qͥ neq;
in fi. m azo.

gAſufr poreſt

ſecus in alijs ſer

ſer. l. ſeruitutes.

azo. gacc.
b Gd qõ alluit
id ẽꝑ allumõeʒ
accreuit. ac.
i ¶ Ueit et ſic cre

ſcit iudiciũ ſieut

eccre ſcit pignꝰ.
uride pig l. ſi
udus. in pꝛin.
ed erſt do /
lo uſumf. l. bere/
ditariũ.acour.
Ueniũt. utet
— ſ
tm̃. et. j. ti. . ſi qᷣs
m ¶ Quaſi bereſ
ſecit.i. eux beres
eſſet. ut hie. et. ſ⸗
de here. uel acti.
ven.l. ſi ex plun⸗
bus. accur.
n ¶ Si viuo. ſecꝰ
ſi moꝛtuo aſ adi
tam bereditateʒ
ut. e.l. heredes
§. ſi flius. et.l. q
erat et.l.item.
fructus.qne ſũt
contra. uel in. S
ſi filius. expone.

o Deniq; als
lex.et alias non

p ( Lege acqui.

it et. S. ad. l. ac/

“
7
”L
.— N

“ n

unitze
ſo
le

ſocorl

6(Dine⸗
ent⸗
hetcun
ſanedan
leitne
mtöden⸗
Punsci
t ſac
zdepe
neſ üßt
gnd

ſn magi⸗
ſiaſn
Cauennte
inſend⸗

dedo int⸗

(Dcs

ds⸗

16San
nſtro

ore

ninf
Egliue
ſenud

dinute
heguin
liajde
Undl
Nn o

Mlxe

urfahe
oßi

mink

Aben,

ile.
auind
uinn
ig⸗
untt
6
depen
9
nſg
Pwin

usig

4
G

Cauißpe

inpeit

kiuſfim *

ncſenns

deitin

isſfſin,

lſinin
cem
allidnn R
ſcsi .
biſdanfng.
Niftntden
Nenkeanben
ſif dudn
Arbiefſi
fſereleuu
ubieſiin

Cpiak elaen
ſüngtbaric

nſiinrit n

Gdjeer ſohueni
lidgkuide
buseolin
fihhnme
1(Cupoct

RR mbd
. x ſtiaue ⸗

ſenusiniiet
imienei
ſlrtu
Bda
ſGl.
Geh eluni q

gaceuttoe.

(Dereſen
ſtiudiiau
Korſitp .
uſdepg.A

ſcts noln

Gdaſd

oulunfſhet⸗

*

(Veniit. d ca.

guſ

ſeti ta
ertbiea k
debee Aadn

hus ac

1Giot

mnotmnil
ein herehtng

tabulas.

a⸗ MHon minus. ut et an ſ. ti. .l. iij. accurſiins.
r WMiem ſiſeruus bereditarius. ſecus in beredem ſunipiẽte uel ſer

BPeccinus

„*

u ꝓpꝛio vni beredũ.qꝛ ficbſi locũ babet noxalis.it. . e.l. ſi id 4

contendis.
¶Bumpiũt. i

in cõtractu ut ſo

tij inkſe ð pecu /

lio nõ agãtur. ut

ſ. de pec. bincq/
er. j.de fur. ſi ſer

uus cõis. ac.
teEaſtare uret
5.de nota.l. cuz
ſeruus. er. ſ. ð ſer

no coꝛ.l. ut tãtũ.

₰
h.i.

u ¶Dano coͤmil
ſo. l. poſt aditaz

b ereditates.naʒ

ſiante dãnũ dek

utile foꝛie dabitk

ut. S. de nox. l. ſi

ſzuus cõis.in fi.
83. 7 facit ad. l.
z. de pet. be. iteʒ
ue. .. cũ p̃dixi.
cõſeqnt

rint.maxime.nã

idẽ et ſi nõ denũ

ciauerant et fac.
ad inferi rm.C.
de do. inter virũ

er vx.l.ſi maritꝰ
5Suog, keſta /
toꝛis.
2Bec an in fa
milie. nõ ptinere
ſed nõne amittit
poꝛtôem ſuam.
is qui uel inter⸗
fecituel ab alio
interfectũ nõ vĩ⸗/

dicat ut et. C. 8

bis qui.ut ĩdig.
l.i. et. j. de biſ q:
ut in dig. l. indi/
gnum. porg re
pelli exceptõe ſi

poꝛtio h ipo iure

anmittik. qꝛ interiĩ

eſt beres.ſ p ſẽ⸗

rentiaʒ applicat

filco.ut.j.ẽ vul.

ſub.i. ex facto H

iul. et. C. de bis
q̊. ut indig.l. be/
reditas.g aſñ ſẽ

lus. et ar. S.e. l⸗ H. x.

ſiquisteſtõ cauerit:ut ſeruus ex/

poꝛtãdꝰ ueneat offi.iudi.fa.her.
cõtineri:ut uolũtas defũctinõ in⸗
tercidat. Sed et cũ monumentũ
iuſſit teſtatoꝛ fieri fami. her. aget

ut fiat:idẽtñ tẽꝑat:ꝗa heredẽin/

tereſt quosius monumẽti ſequit

pᷣſcriptis uerbpoſſe eosexꝑiniut
monumẽtũ fiat. Suũptuũ quos

unꝰ ex heredibꝰ bo.fi.fecerituſu
ras quoqʒ conſeꝗ põt a coherede
ex die moꝛe ſʒm reſcriptuʒiꝑato⸗
rũ ſeue.et anto.celſusẽt ülud ele
gãter adicit:coheredẽet ſinõſo
uerit hrẽ fa.her.iudiciũ:ut cogat
coheres ſoluere:cũ aliasnõ ſit li⸗

beraturꝰ rẽ creditoꝛ:niſi inſolidũ

eiſatiſfiat ¶ Si filiuſfa. patni he
res ex ꝑte extitiſſʒ:et a creditoꝛi⸗

buspeculiaribꝰcõueniret᷑:cũ ꝑa⸗/

tus ſit ſoluere id omne qð ðᷣbitoꝛ
ꝑ doli exceptõem cõſequet᷑:a cre

ditoꝛibꝰmãdariſibi actões ſed ẽt

fa. herc.iudiciũ cũ coheredibꝰha
bere.. Et cñunꝰ exheredibusle
gatuʒ ſoluit ei:q miſſus fuerat in
poſſeſſionẽ legatoꝝ ſeruãdoꝝ cã
putat papi.et uerũ eſtfa.herc.iu⸗
diciũ ei cõpetere aduerſuſ cohere
deſ.qꝛñ alias diſcederʒlegatariꝰ
apoſſeſſiõe:q; uice pignoꝛis erat
cõſecutus:qʒ ſitotũ eilegatũ fuiſ

ſet exolutũ.¶ Sed et ſiꝗs titioðd/

bitũ ſoluerit ne pignꝰ ueniret:ne⸗
ratiusſcribit fa.herc.iudicio poſ
ſeeũ experi. ¶ Mius

tentiaʒ a coberedibus ñ rpellit lʒ repellatura fiſco.ut et.s ſi ſer.ven
.l. loc.S. ↄpetit. Idẽ erit nõ ĩtercidat niſipenituerit. ut.C.e.l.ĩ ipiꝰ

a (Bech

etcum monumentum.fami.her. immo videtur ceſſare.ut.õö
de pet. bere.l.bereditas.que eſt contra ſo.ibivnꝰ erat beres.utar.
ſ. de an. le.l. quintus. F. pompo.

b Eꝛeſcriptis verbis.ex illo articulo do ut facias qui videtur eẽ in
ter teſtatoꝛem et beredem ſed bocnõ videtur quis verba ⁊c.ut.j.de
ver.ſig.l.verba.ſed rñ.bic non eſſe cõtaciũ.ſed quaſi cõtractũ pꝛo
pter iunis neceſſitatem.ut ar.j.e.ſi filia.S.ſi pater.et inſti.de ob.que

5

2 uaſi contraetu naſc. 5. idem iuris?
C &

§. familie. Accurſius.

gamilie berciſcunde.

umptus. conſeqͥ poteſt.ei ſicueniũt ꝑſonales pᷣſtatões.ut.je.labeo.

ac Celſus.ſatiſſfiat. ut..e beredes. 5. idem iunis in fi 5.

be Siſilius.actiones.ut.j.de pecul.l.queſitum.

rTemerdiuerſo ſilr ꝓſpi⸗
cere iudex debet:utqð unꝰ

exheredibus exre hereditarie ꝑ⸗
cepit:ſtipulatuſue eſt:nõad eius

ſolius luqũ ꝑtineat:queita ſcili⸗
cet cõſequetur iudex:ſi aut repu⸗
tatões inter eos fecerit:aut ſicura
uerit cautiõesinterponi:ꝗbusin⸗/

ter eos cõicenturcõmoda et incõ
TNpian

a.
Ifilia nupta que dotem cõ
Oferredbuit:pꝑerroꝛẽ cohere
dum itacauit: ut qdᷣ a maritorecu
peraſſet ꝓ ꝑtibꝰ hereditarijs ſol

ueret:nihilominus arbitriũ fami.

herciſ.ſicarbitratuꝝ papi.ſe. cribit
ut etiaʒ ſi cõſtãte matrimonio ipa

diem ſuũ obierit cõferat᷑ dos:naz

imperitia: inqt coheredũ iuriſdix
ctionis foꝛmaʒ mutarenõ potuit
Si filiuſfa.iuſſu patris obliga⸗
tus ſit:debebit:hoc debitũ pcipe
re:ſed et ſi in rẽpatris uertit:idẽ
placet:et ſi de peculiopeculiũ ꝑci
piet: et ita imꝑatoꝛnoſter reſcri-

pſit.Nocamplius ſifiliuſfa.he-

res ſit inſtitutus dotẽ uxoꝛis ſue
ꝑcipiet.necimmerito.qꝛipᷣeone
ramrionijſuſtiẽt ĩtegrã igit᷑ dotẽ
pcipiet:et cauebit defenſuʒ inico⸗

heredeſ ꝗ ex ſtipulatu poſſit ↄue-

niri. Icẽ eſt ſi alius dotẽ dedit
ſtipulatus eſt : nec ſolum uxoꝛis

ſue dotẽ:ſed ẽt filij ſuiuxoꝛis:q̃ſi

huiusquoqʒ matrimonij onꝰ ad

ipm ſpectet: q; filijonera et nurꝰ

q¶ Zamdiu.id eſt in tantum.

atri datam. ut et. ſ. ad. l. fal. ſi dos ſocero⸗

c¶ Bec etfami. utet. j.
de condic.inde.l.frater

a fratre.
Aen er iuen, ſo
idum. alias ſoli /

dum. alias ſoliuus.
e (DQue ita. ſ. vnus to /

tum cõmodum babeat
et alier totum icommo
dum patiatur. ut et. S.
de noxa.l.ſi in re cõmu
ni. in fi.i.xrrn.

f Koõͤmunicerur. p di /
uiſo vno quoq;.ſ.poꝛa⸗bl b“b

tionem ſuam ſoluente.
nec em̃ p banc actione⸗
communmicatur quid ꝓ
indiuiſo.ſed ind uiſum
diuiditut. ut, S. eo. l. ij.

non etiam herede eius
dictum eſt. accur.

b ſHon potuit.que eſt
ut dos ab ea uel etiam
a ſuis beredibus confe
ratur.uel tanto minus
de bereditate accipiatf᷑.
ut. L. de col. l. dotis q́⸗
dem. et facit.S.de offi.
Ppſi.l. illiciras. S. itas.
i¶Si filius percipere.
vt et. j. e. l. F. idem ſcri/
bit. et. F. nerar: Per /
cipiet.ut et.ð.e.l.his

Azʒo.
e coheredum
ſtipulantium recu
peraſſet ipſa tantum

ſequenter. S. ſi fill?. ac⸗

KInſtitutꝰ. idem ⁊ ſi
exberedatuſ.ut.j.ð do.

pꝛe.l.i.F. celſus. aßdo.

l¶Percipiet. ppter ra⸗
tionem que ſequitur ut

et. j. de coll. bon. l. ij F
et emancipati.et.C. e.l

vxoꝛ. et.j.e.ſi maritus.iĩ
fi.et.l.fundus qui.iĩ pᷣn
cipio.

m ¶ Guſtinet. ut et. ſ. de

iure do.ſi is qui.S.ibt.
n ¶ Conueniri. ab vro⸗
reuel eius parre.
o ¶ Et ſtipulatus eſt. a⸗
lias mulieri donare vi
detur. ut. C. de rei vxo.
act. S. accedit. accur.

r ¶ Patiatur. nam erſic teneretur pater.ut.j.ſo.ma.l.ſi cum dotem. S.nunc

tranſgrediamur. Accurſius.

Nn rem. uel quatenus eſt iuſſum. uel ratũ babitũ.ac.

t Si pater donatõem ſed cũ cã collatã.i.ut ſoluat creditonbus. et iõ agik

P rg, verbis.ut.C. de do. l. c res aʒo.et hic ſubijcit.accur.
Hereditarijs. ꝓ quibus ſolis tenetur. ut. . de bere.ᷣ inſti. l.et facto. lx vnꝰ

erawaresutſocte⸗ i. ſeruo legato.ꝭ.ſi teſtatoꝛ.niſi in caſu ut qũ anuno

*

— 1 —
. ℳ D

. coberedes agunt. ut. d.l. ſerno 4 nn
eſ eeg um dt idetsamaum er o bere inſt. M eegi
niſi in id qð eſ gato. F. ſi teſtatoꝛ. et. ſ. kic “” e.ut. decol. WeW
liger bered em qui fuit gn nond bis, kerne nb. obiigatnfq: Pmuiſi, neneleiu “M cie
iger berec no. in pꝛin. is verbis. elenbit, obligatul. aꝛ⸗ . S iffi. uel alij e N
rne egr n oann obinnes ut: Ce, li aue eſt. ſo.ibi dir munttchet. ſiut
4 nanlie usPör unz „, dineam rem impe d4 erlrdn n r
n o ine indleio cũ a filius quod in eam ſequatur ſideiuſſoꝛ eitflij (md.
nõ impedit alid fien c’ noſcereneceſſe habet pci⸗ . her. iudicio cõſ. öſe⸗ pater oſentiede (ſunrin
inaice. eteo ipſe agnoſ. ſe heceſ datam do⸗ ſ. HH nulla actõne idẽ cõ , deſe admu l iner
z olures, ſzm io. ſit nõſ. ũ pa I . zm 1 ito diſplicy deby tiens. in pꝛi. qe. Kironeren
nsnlurekern. G io e pere aũt nõ ſo nct ipi filiomar eiq ð merito diſ plicz del eraiſus a ilenh⸗
oia verliütin pa ergor Pe li optere uerũ ẽt ipi zdi quipoſſe qð iudiciũ uenire e daanmm ß
r eſracee ee aſi mobi lio data tadiu qdiu hocin fa. her. iuc tdalte Rn lla ani e
alecene dbre cel. ſcri. ſy filio d pris uerſum itaqʒ pi. ſcribit. ſi maritꝰa Pponchatur ane
cep.rei iu. ut. . qdS atit᷑ et inr epns Item Papi. dotis ſoluen Arein . icocu
iud:l. iiij. et. v. eculiũ p . ſine ſcrip — dibꝰ onus doi pe 1Grecu nomẽ (ßinpeſi
pt. rei iud: ſi adbuc P inter filios — ier rũ ex here Eeim it: ſuſcipe eſt publici muue Adann
remanet qõ. J et. be. bona diuiſit: one buit: nõ deqin nnhil⸗ ſus utrũqʒ diri nis⸗ ſceptu ſtenſet
be. be ⸗ . ene erſus E (6enit
zuget gaon acet he⸗ tura bo ſſeſſionũ diſtribuit: nõ iuſſit et mir aduerſus utn edez eẽ g Sulcep e⸗
. 6 . olle Wrt Oti in . coher 5 cuʒ eſſet iam 4 epeuſ
Res inrengirmr as engo m pmopollei, latõem ſʒp tis petitõem: coherede „ aeniage unuſ
nies ſnendtei aliego ideri ſimplicẽdona Sõ iſionẽ gat do nünb eo:ꝗ ſuſciꝑe on cius. intt beo i
nõ bic. rhi. qꝛ etbabilt/ icſen ſupᷣmi iudicij diut defendendũa queabutro⸗ noſieemuſbe⸗ didtn
. uerſalis nata et effe / us feciſſe ſup̃ nqt: ſi creditoꝛes eſt:ſed legataꝰqu retinz no.dl.et üͦee. Kictſcef
treenreiſntercie⸗ api. ait plane inqt: ſi js cole iuſſus eſt: ſed ꝛelecta doteretinẽ pne⸗ pſelſiang li
vufgi meran noͤper⸗ Papi. tobe bereditarijs cole Podorepata:elec dis eſſe qai e hnfn ad ſüng
buſda intẽtari nõ nt eos ꝓpoꝛ ita nõ det: recte 5 dincõpẽdio cohere⸗ uel coſenſu ad / iberde
Pula⸗ dus mibi. lacitan r incopee 605 vicz ut cohe bibito in electio is
ut.. e.l. ſun ſit dicra / mat.et unusp , 5 i quaſi tn l:nõ oʒ VlCz „ Pbu lij pater ur mmac
hoenten ler ieo pſcrip. uerbagi ſ. debito leuat: léi ſuſcepit offitö ——— Emßle
tü nõ H poſſe cueo tatõeʒ fecerint. ſ:q onꝰeriſ aliẽi iu⸗ k. æue- fideiu ſe amn⸗ zſtn
Dor t urotereriſte certa lege pmutat Eam. her. rel: ge legatum cõſequa Jirit. „ gakut . ug alſſün
öt agi . . . 2 . Eegatu 4 l. quotiens. qn deſdeden
ſit diui . Pu qʒ; 5 eſthoc: ibit quni er coheredi⸗ edẽ pte bydi z
ſit diuiſa nec 5 . iudiciũ amp ð ſi quedã resin-ũ touniexẽ 2 rege p ple r b ulbcöden
l oiniſa ſunt ue c qð ſi quedã is Adem ſcribi umg a: inplẽde taria reliquitol iai
Rſeme aini her de. niſi cogite od liqueds de eis Idem ſcn cõditõis:imp u ligatc⸗azo.utef. üchſi
adiudicata. rſak. ſecd MiIie li te ſint: cõi diui. bus ſtatuliber l/ vin hoc iu . nd. P. aͤ ddiitünn⸗
normtab vainer vna qliuiſere icten ſSiumex here derit: de peculio dere? demu. dele in
nõͤ effectu e dr vn ipõt. Papi.4ſs niiniüigaf: cl⸗ noiedederit: :nec cõicari dẽre. un. uutönn
re intendit.et acdeng aeot geris alieni iniũg . diciũ nõ uemre: nec co ulus 4 z bergebet tundſibe
es intẽditur ſe o/ dibusonuse . .iudi. fa. her. em eſt in . pi filius. p̃e fef / öncn
rantaliiluͤ 10 pae⸗ ſuſcipe eũid bie Wõidiui. ſcribit: ſiunus NrremsddD9,/ ie
ada Mo ſpinnnnn ſcns ultra daannlshor u — Salieſierenen⸗ ate etdend dub K
qa ins!r dicio fam. cdnot 2 1 ſ hẽat.ind E dũ the EEEDE Eoꝛtuß elſe enee
t agi in 5 tũ He redu Eoꝛtuũe DSSSZð
beret pbie rn elil enadene Aide ſuos ſe Pſtare ſtatoꝛe effodit:fa.her aoti igenaatn Uind
. õ nes igit᷑ co ibi ſi filius in . C xtraneoco 1—5. aNenire. boc p 4
bleiurd Lefffrr ak ae⸗ uebit ¶ Idẽſcri 5. ſ agter tene — b erciſ.iudex p alias anel
e erg r ibuspb'licis: in ꝗbuſ pater titus ſit. Samil. herciſ.ix dicare feſſonem. rco/ al
nõ hten lig ð iu. muneribusp igat? eo: et ꝓpparte AE ibuſ eandẽrẽ adiu 7 herea mſen ſeni
lremeg. . in 6ſentit obligatꝰ eo: debe põt plunibuſ fuerit uniuſ rei peꝛ bardes ej.4
