uek. vt dño. vt. ſ.l. vlufr. le. F. i. et. j. de dã. infec. ꝗͥ bõa. . ſupficianiũ.

ꝓpt boc aũt ðe ps dñij.vt bic.nõ ꝙ ſit dñiuʒ.vt.j.de ṽ.ſig.l. recte di
cim. vr. . de le. ij. meut. F. pe. Ite in eo ꝙ obligat fideiuſſoꝛ ꝓ vſu
fm ꝑinde ac ſi in ꝑtẽ fideiuberet. vt.j.ð fideiuſ.l.ſia reo.j.ſi reo eõ
in multis differt a dſo pꝛio.qꝛ nõ vſucapit᷑.vt.ſ.de vſuca.iuſto..ñ
mutat. Itẽ nõ impedit᷑ ee be nſt⸗ lʒ ſciã alienũ vſũfr. vt.j

de acqͥ.poſ.l.ſi qͥs fũdũ.j.fi.

tẽ nõ bʒ inſtar dñ ij. qꝛ ſi fruct poꝛtio

petat᷑ et abſoluno ſit ſecuta et pᷣs accreſcẽs vẽdicet nõ obſtabit exce /

Siager vecrigalis. Oe vſuſiu. et quẽad.

ptio rei iu. in ꝓpꝛietate ſecꝰ. vt.j.e.ſi ticio. S.fi. Itẽſi is cui debet ſemims
emat füdũ ſeruitute exunguit᷑ ſeruitꝰ.ſecxſi ematvſũft.vt.j.de ſer.vꝛ pᷣ.ſi qᷣſ

g Et exiat. i. ceriũ eit. b O
Lfa. ber. 7

dem mancat uſuſfructꝰCõſti

tuitur adhuc uſuſfructꝰ ⁊ in iudi
ciolfamilie herſaſcũde ⁊ comũi
diuidũ.ſi iudex alii ꝓpꝛietatẽad
iudicauerit alii uſũfr.Acꝗrit᷑ ãt
nobuſuſfructꝰ ñ ſolũ ꝑ noſmet⸗
ipſos ſʒ ẽt ꝑ eas pſonas:quasiu
rinoſtro ſubiectaſ habemꝰ.
¶ Mihil ãt uetat ſeruo meo here/
de ĩſtitutoꝰlegari ꝓpꝛietatem ð⸗
ducto uſufructu. Iu X Lpi.

4 ut uctn legato oẽs fiuc-

reiad fructuarium pꝑtinẽt
et aut rei ſoli:aut rei mobił.uſuf.

Eõt. et ad diẽ. vi.ſ. edes. in pꝛ
.vt. j. de ſerui. l. iiij.

uto. F. ij. ꝙ nõ eſt in aliji ſeruiiuub?. vt. ſ. d 1 .
.vvt. ſ. de ſerui. ꝓ parte..ſ.

c. oſtiuui. ꝙ nõ eſt in alijs ſemuunb⸗

jedes.in pꝛin.et. . i.

le¶ Zegitimo tpe. l. x. vl

xx.an.vt. C. de p. lo. tẽ.
l. fi. etin hoc differt ab
alijs ſeruitunb?.

I¶Eadẽ. qꝛ ꝓ pte cõſti

tuit᷑ ꝓ ꝑte ergo duninu
itur. vel ſic.qꝛ ps dhij ẽ
ergo /ꝓ ꝑte diminui poſ
ſit. ac.

m ElDinui.põt.ſ.com

mode.vt.j.ad.l.fal.be
reditatũ.in alijs aũt to
ta petit.ſʒ ꝑtiſ eſtimaiõ
reddit.vt.j.de exce.do/⸗
li pure..ſin.ei.j.ad.l.
fal.l.lege fal.

n Gn ptes beredtitari/

as.ſecꝰ in cetenis ſerui⸗
tunb.qꝛ inſolidũ rema
nẽt obligati.vt.j.de vᷣ.
ob. l.ij. et. j.ſi ſerui.ven.
l. loci.S.ſi fundum.

legat᷑ rei ſoli: utputa ediũ uſuf.
legato Quicũq; redditꝰẽ ad uſu
fructuarniũũ ꝑtinet queq; obuẽtõiſ

o ¶ Defẽdẽtis.ſ.im̃. ſed
in ceteris ſeruiiutibꝰ in
ſolidũ.vt.j.ſi ſeruitꝰ vẽ.
l.loci.S.ſi fundus.

un Jenffiellſ ꝛexareis: ⁊ cetenſ Bulfr maneast. n
q̃cũqʒ ediũ ſũt.unðẽt mitti cũ in oĩa vite cuiul /
poſſeſſionẽ uicinaruʒ ediũ cauſa ie dRerndd kare .
daãni infecti placuit. ⁊ iure domi, q Koͤſtimit adiudica/

nij poſſeſſurũ easedes:ſi ꝑſeue/
ret᷑ ñ caueri.nec quicqʒ amittere
finito uſufru. Hac rõneLabeo
ſcribit.nec edificiũ licere dño te ĩ
uito altiꝰ tollere: ſicuti nec aree
uſuf. legato põt in area edificiũ
poni quã ſentẽtiam putouerã.

Quoniã igit᷑ oẽs fructus reiad
eũ ptinẽt:reficere quoqʒ eũ edes

ꝑ arbitriũ cogi Celſꝰ ſcribit
CKEſus

Actenꝰ tamẽ ut ſana tecta

Npabeat: ſi qua tñ uetuſtate
coꝛiuiſſent ne utrum cogi refice⸗

uentt. vt bic. et. . fa. ber.
et puto. .i.et.j.cõi.di.
ſi qͥs pu.S.pe.

r¶ cqᷣrit᷑. vt in inſtit᷑ ꝑ

8 4 nſtituto.ſi dicaſ a

me et alij ꝓpꝛietateʒ le
gaui et tuc planũ ẽᷣ. itẽ
ſi dicas ab alio inſtitu/
to et ſitr alij eẽneo ꝓpꝛi
etatẽ legatã.et tũc pla⸗
nũ eſt. ſi aũt dicas vt di
xit Jo. ab alio inſtituto
et in dho ꝓpꝛietatem le

gatã et tunc bñ eſt. qꝛ ce

dit dies ab adita bere⸗/
ditate. vt. j.qñ di. le. ce.
l.i. F. dies. ideoq; aꝛ pᷣt
interi manumiini ſetu.
et ſic ſuo arbitrio adibit
vel alienan. ei ſic iuſſu
alteriꝰ ↄualeſcẽt oĩs.et

ceſſat. Catonis regula. vt.j. de regu. ca.l.i.

ES le. ſũt ergo cũlicere obligare ſit frucrꝰ rei.vt.ſ.de vſur.l.fi.et

6*

reg. iu. fructꝰ rei eſt. poteni fructuan obligare.ſʒ õ. C. e. inteſt. ſo. li/
cere obligare fructꝰ.i.vtilitas nõ aũt obuẽtio.et ſic hic.vel pᷣt ooligan ipſuʒ
ius nõ ipſã rẽ cũ ſit aliena. v Mec qͥcq; amittere.nã etiã finuo vſufm.
retinet vt bicdicit. et eſt rjͥ.qꝛ bocipᷣm eſt vſuſſr.et eiꝰrõne acceſſit.vt.j.pꝛo

ſo.l.verũ.ſi ſerio cõi.⁊.S.de peti.he.aut᷑.vbi cũ ſemel im̃ ceſſent dies buiꝰ

ꝑceptõnis.vt. C. qñ di. le.ce.l.ij. als ſec.vt.j.e.ſi oꝑas.et.l.ſʒ et ſi qͥs..ſi

rMHacr

ne. qꝛ oĩs fruci ꝑtinẽt ad fructuaniũ

jopas.

P ERom. ſ.a dho.gᷣ neca fructuano niſi quo ad frua ſit neceſſariu. vt. .l.
5 Ps reficere quoq;.qꝛ ibi emolumẽto.ibi anꝰ.vt inſti.de le. ꝓxi.et ſe.

pa. tu. F. fi.

Vuen ſarta tecta. i. vt reficiat tignũ yel coppũ apponendo .alij ſic. i.

..

8 vi

vt habeat ea q̃ remouent᷑ occaſione emendationis.q eſt verũ nõ pᷣ bãc.lʒ.

vt et.j.e.l. ſi quid ergo.

b Si qua ſupioꝛ.. ergo caſu nõ vetuſtate vel pamua deſtructio bic magna

arbitrio iudicis.vt ſubijcit.vnde ⁊c. c¶ ¶Æoꝛtuiſſent. cum tota domꝰ nõ

lrepeti. S. rei. vel dic;
bic erat vſuſfru. omniũ
bonon legatus.

d Muerit. etrũdet.
eg Refectio.nõ cauſave

tuſtatis.vel etiã cãvetu
fcereinel vt eaʒz face
lecogaf. vt bic. et. ã. l. ꝓ
xi.in fi.et.j.de dam. in ⸗
fec.inter fructuariũ.als
ab vſufructu repellitur.
vt.j.de dam. infec. boc
amplius. .fi. et.l.ſe.et
idem in creditoꝛe.vt refi
ciatvel caueat de dam.
infec.alłs a ſuo iure pꝛi
unat. vt. ſ. de dam. infec.
.l. ꝙ de creditoꝛe.et.l.ſi
finita.S.itẽ queritur.ſjj
que erit modica impen
ſa in pꝛedictis.rñ duoꝝ
aureoꝝ.vtar.õ.de dolo
ſi oleũ.S. fi.vel dic meli
us iudicis arbitrio.vt.j
de iure deli.l. i. F. fi. vlt
quam.ſi quid impẽdit
reperit a ꝓpꝛietario.vt
C.e.l.cuʒ in vſuario au
tẽ dic. vt. ſ. de vſu.⁊ ba.
ſi domus.
gAb eo. ſ. fructuario.
cuilegatus eſt vſuſfru.
vel dic ab eo fundo.qui
dam etiam hoc habent
in textu et ſicno.ꝙ rari
one rei quedam modi/
ca pꝛeſtanf.vt.⁊.j.quo

mogo in rebus. §. pft.

7. C. 5 pig. l. in ſumma
er. S.de pac.l.inter debi
toꝛem. et. j. e. ſi pen.g. ſi

quid.ſed ar.ð. ſ. decon

traben. emp.l.ᷣ fi. F. fi. ſ

ibi era t pſonalis obligatio. non que rẽ cõmitaref᷑ vel refert an cauſa demõ

Meboſſe. iIDem.
Namuis melius repoſitu

rus ſit que ſnia ueraeſt. Dẽ

coꝛruerit.et ſic durat vſuſfruc.als extingueretur.vr.j.qui.mo.vſuſfru.amit.

re. Sed ſiheres refecerit paſſu?zʒ
uſufructuariũ uti. Vnde celſus

de modo ſarta tecta habẽdi qrit
ſiqua uetuſtate coꝛruerint:refice

re nõ cogi modica igitur refectõ

ad eum pertinet: quoniaʒ et alia
onera agnoſcit uſufructu legato

utputa ſtipendium ul tnbutum:
uel ſalariũ:l alimẽta ab eo relicta

et ita Mar.li.xiiij.ſcribit. Zaſſiꝰ

quoqʒ ſcribit li.viij.iuris ciuil fru
ctuariũ rei per arbitrũ cogi refice
re'quẽadmoduʒ ſubſerere cogit
arboꝛes⁊ariſto notat hecuera eẽ
¶ Meratius autem libꝛo quarto

mẽbꝛanarum ait.nõpoſſe fructu

arium ꝓhiberi.quominꝰreficiat:
quia nec arare pꝛohiberi poteſt:
aut colere:nec ſolũ neceſſarias re
fectõnes facturũ:ſed etiam uolu

ptatis cauſa:ut tectoꝛia:et paui⸗

menta:et ſimilia facere. Neq;
autem ampliare necutile dethe

Rem ſifũdi uſuſfr. ſit lega

rtmusquicꝗd in fudonaſcitur

ſtrandi mm̃ fiut dictum exillo fundo debere ſolui.vt ibi.an vt tantũ inde ſol
ueretur. vt bic.ar.j.de le.i l.quidam teſtamento. de le.iij. paulo caliniaco
H. fi. et ar. j. de ali.le.l.ij. .l. lucius.
h¶ aſſius.reficere niſi velit cedere vſumfru.vt.j.e.l.cũ fructuarius.

q ijs vſurũ. et fruturũ. r.

i ¶ Ar boꝛes in loco demoꝛtuarum. vt. ſ. e. l. agri.niſi ſit diuulſe radicituſ.vł
vi ven toꝛum deiecte.i.rupte.vt.j.e.l.arboꝛes.

lMera nius autem. caſſio. ⁊ ariſtoni dic ens.rñ qð eſt verum ſieſenſerint

d re.als bene dicunt.vt et.S.l.vſufru.le.in fi.
1Meceſi arius. de bijs dic. vrdixi.j.e.ſi cuius.S.fructuarius.in pꝛĩ.
me Em pliare. aliqͥd noui faciendo. vt.j. e.vſufm. nouum. als poteſt. vt. ſ.
e.ſi cuius.S. fuctuanus. et vnde que eſtõ.
amuis melius.melius eſſe non videtur ꝙ ſi contra dñi volumiatem
t. inſti. de acti. S. pꝛeterea.

em ſi fundi. et lapides. als lapides als apes.
Aſuſfr.i.dominiũ.vel die Pnuieod vſum foꝛte cedendi.

ſine ſint in lapidicia iam effoſſi. ſiue lapidicine ſint facte.ſiue poſtea fiãt ſẽ

per baber vſumfru. ſ. ar S.j.de ᷣhen.emp.l.fundi.vbi diſtinguinuran tem
poꝛe venditionis erãt inuẽte.vel non.ſed ibi in alio caſu dicit.quia non vi

debatur excepiſſe venditoꝛ lapides niſi qui apparebant. .
80 Muic vicinus. quia. . de augmenns. et. ſimiliter dcit.

t ¶ Pertinere.bicno.ꝙ accedit ſequit᷑ cãm eiꝰ cui accedit.yt et.õ.de publi.

ontinenf᷑.ſ.metalla poſt inuenta.⁊ ſic

4

ſi ego. F. e, tamẽ. ?. C. de allu. l.i. .. de pig. ac. ſiguenerit. 5. ſinu/
da. et. ſ. de pig. ſi fundꝰ. in pꝛin. et.j.de admi. tu.l. quonens. J. fi. ꝛ.l
tutoꝛem.et.j.de pac.do.inter.S.cum inter. ..e. vſufru. F. ſi vinarijs

et.j.de le.i.ſi ex toro.

v Sed ſi.accedat.ei cui ꝓximioꝛ eſt.ſed in marinata ſit occupãtis.

quicꝗd inde percipi poteſt:ipſiꝰ

fructꝰ eſt: ſictamẽ ut boni uiri ar
bitratu fruatur. Mam et celſusli

bꝛo undecimo ſcribit cogi eũ poſ
ſerecte colere:et ſi lapides in eo
fundo ſint. eoꝝxquoqʒuſuſfruc.
ad eũ pertinet.Sʒ ſilapidicinas
habeat et lapides cedere uelit ul
certifodinas habeat: uel arenas
omnibꝰhijsuſurũ Sabinus ait
quaſi bonũ patremfamiliaſ q; ſẽ

tentiam putoueraʒ. Sed ſi⁊? me

talla poſtuſũfructũ legatũ ſinti-⸗

uenta:cũ totius agri relinquatur
uſuſfruc.non partiũ:continet᷑ le
gato. NHuicuicinus tractatꝰ eſt:
qui ſolet in eo:qð acceſſit:tracta

ri et placuit alluuioniſ quoqʒ uſũ

fru. ad fructuariũ ptinere. Sʒ ſi
inſula iuxta fundũ in fluminena⸗

ta ſit.eius uſumfructũ ad fructu⸗

ariũ nõpertinere. Pegaſus ſcri
bit:licet pꝛopꝛietati accedat. eẽ
enim ueluti pꝛopꝛium fũdum/cu
iusuſuſfructꝰ ate non ꝑtineat q̃
ſententia non eſt ſine ratione.nã
ubilatet incrementũ:etuſuſfmu.
augetur ubiautem apparet ſepa

non ↄcedunt᷑pꝑ conſequentiã vel obſiquũ.

f¶ Zegatus.et hoc cãu intellige bãc.l.vſq; in fi.
d modũ.q. d. vt bonus vir debet vii.et adt
liter dñs vtebatur. vt hic.et.j.eo ſi pendẽtes..i.dummodo nò mu

6

tet in Zrium vlum. vt.j.e.ſi cuius..fi.

vt mſti. de re. di.
F. inſula.
x Pꝛopꝛiluz fů/
dum. l. lepati. ſic
et in agris limi⸗
tatis. vt. . de acqᷓ
ren.re.do.l.in a
gris. acd.
¶Naret tacitel
nuit diffiminionẽ
alluuionis. vt in

ſti. de re. di. F. b6⸗

terea. q per aʒ.
Demmarioſ.
vendere ne mar⸗
ceſcant.
a Reuocare. vẽ
dendo vel ꝑmu⸗
tando.

be AQuaſiinſtru

mentum.ſq;. ali
ud.nam et hoc ẽ
inſtrum ẽtum. vt
ſ. de fun. inſtruc.
l. queſitum. S. i.
c nſtrumenti
alterius.qᷓ; ſemi
nariij.

d Ager. aldſi/
bi ꝓximus.

e Aendat vtet
equidem quaſi in
ſtrumento ſi vo /

luntas legantis

talis appareat.
vt bic. et. ſj. de fũ.
inſtruc.l.pdia.ſj
aliud qñ ipſius

fundi talis eſt /

ſuſfru. relictꝰ. vt

ſubijcit. et ſicno.

ar. ꝙ multa con
cedunt᷑ pꝛincipa
liter et directo. q̃

modũ nõ autẽ qua

X ſilua cedua. que.ſ.ceſa eſt etrenaſcif. vt... de ver.ſi.l.ſilua. vel
ic bic.i.matura. vt.e.l.in pꝛin.et dic vſumfru.in ea legatum.et

ſic etiam pendere poreſt. vr. S.l. ꝓxi.in fi.et m boc dic pedamẽta.

i. paruulas a tboꝛes ad pedes arbeꝝ naſcentes que dicunk germia

les.vt.j.ſo.ma.l.diuoꝛtio.ꝗ.puto autem.boc eriam in. l. ſe. innuit.
vel dic pedamenta. i. ſtipites arboꝛum. vt. S.l. pri. ij. m. vel dic caſũ

qð vinee fuit relictus vſuſfructus ad quẽ paterfa.viebatur palo illi
us ſilue et tunc dices pedamenta.i.palos quaſi apodiamẽta vine
arum vel vinũ.mediam ꝓbo.S.·j.e.ſi abſente.5.fi.

i ¶ Mon er cedua.i.non matura.

l: En vineam. i. ad neceſſitatem tantũ.et ſic no.q; boc caſu.S.ꝓxi.

hbet tantum fructuanus quãru; vſuariꝰ et non plus.vr.et.j. de v/

1 umpturũ.etiam ad vendendũ.

ſu. et ha. l. diuus. ſic et. j. de vſufruc. egrum rerum.l.qm̃ pecunie.j.i.

Ed ſi grandes.ſm vltimã poſitionem caſus ſupioꝛis m̃ſi be /
ne ſtat.ſed ſim mediã dic ꝙ ſilua non erat cedua.i.matura.liõ
alique grandes arboꝛes eſſent ibi.nam ſimul debent cedi.
Kboꝛibus euulſis. vetuſtate vel terremo u. vt differat a ſeqnti.

Oarena. d
n ai
(tainen

ſaustni

6Abardu

ebocſiünp
Kaguegt
OPatem.
ek cob
iilenii
e
falüpii9
dics eomn .
ſenm
AEvona
lummg
⸗

Finnae boe
Pempeinnoe
uu gt elüfe
derpolckyrs
eten gi⸗
(Ormalat

Nin enpere
plutonis
gla de ri
ſenciilyrig.
ſſalſnaut

(AEeofie,

guiglarius.

(uging

Oltowiſfl

uſl tiuſethi

Kiſoco inuto

inennti in
leſtplbie.

Eſkrde w di,

au
ſſaiglinin

konun.
NANfre
itenif.

tſla
Albiiſen

Atſe ſle
igdrnpe

Mncereng
celan
iiſannr,
dencoſcha
ndo,

Uentunſg

Ic Nanckee

Uſtnmnunge

ſdefinihn

lgveſun ſ
4(Erlnumn
ralus n
ul.
Eran
bigonns
,Gerr,
gtidangrbi
ſnnenoſ

unuslpnré

nls ppunt
Ntbeai

Uſmurlsd

Alud ghhis

inditclslg
ſfn ric.e

ſbintcitn⸗
nnee

aulnipine

icredſeceg

Dunnotrun

mnen mnt

oedepeinnc
edianignt
nulleimn

mnnbl

–M
1s ten

baWi

NO
⸗ iſte
pinn 65

d
ebe

Sextus

et hboc ſi im pediant fructuariũ.pt cõpellere dñm vt tollat. vt. j. e.l.
ꝓculus.S.fi. b Advſum.i.deligmis.que nõ ſũt ad edificandũ
et caue quia loquit᷑ in non cedua.vt.S.e.l.ex ſiluuas.
c ¶ Nille.i.domus.in rure facte gratia fructuũ.vr.j.de xᷣ.ſig.l.fundi
d¶Dateria. materia dicit᷑ que eſt apta ad edificandũ lignũ autem
4

eſt ad cõburẽ
dů. vt hic. et. j. ð
le.iij. ligni.ĩ pꝛi.
e ¶ Alioqn.i.ſixl
tra ſuũ vſü. ⁊ vil
le dicas eum vti

poſſe.
Euctuarius.
et cõbureret ꝙ ẽ

dardü. DW
g ateriã. de

arboꝛib euulſis
b Refection em
G attinet et boc
ſp accipe in nõ ce
dua. als etiã vẽ
dere poteſt. vt.

e nem. F. li.
i¶ Bumere. l. pt

RLauis. naui

gatum tempoꝛe
nauigationis.ſi
glio. vt. Z. de rei
venditi.l.vtiq;.
§. fi. et. l. ſi nauiſ
deoürer
ꝓuin.l.ciuiias.
IMauigef. arg.
ꝙ ſoci poͤtvti ſil
ua vel alia re cõi
etiã ſocio inuito
dũmõ in eũ vſuʒ
in quẽeſt. vi bic.
et inſti. de re. di.
H. icõmune. ſed
Z.j. cõi di. ſabinꝰ
er de ſer. vꝛ. p. in
recõmuni.
Prni e⸗
qua babetvſũfr.
n ¶ Allocare. bu
ic eſt .j.loca.lo
care.ſed ibi ĩ ſer⸗

uitutib? ren ſiue

pᷣdioꝝ bic in ꝑſo
nali. Iteʒ Z. ſ. e.
ſed ei ſi qͥd.j.et
ſi veſtimentoꝛũ.
ſz ibi peciale. vr
non poſſit loca⸗
ni veſtis.
0 Koͤcedere. cõ
modando.
p Antp alium
medium.

ratum:fructuarionon accedit.
Aucupioꝛum quoqʒ:⁊ uenatio⸗
num redditum.Caſſius ait libꝛo

ꝑtinere:ergoet piſcationũ. Se

minariosautem fructusputo ad
fructuarium pertinere.ita tamen

ut etiam uendereei:et ſemiareli⸗
ceat. debet tamen conſerẽdi agri

cauſa ſeminariũ paratuʒ ſemꝑre
uocare:quaſi inſtrumentũ agri:
ut finito uſufruc.domino reſtitu⸗
atur. Inſtrumenti autem fructũ
habere debet / Mendẽdi tamẽ
ius non habet.¶ Nam et ſifun⸗

di uſuſfructus fuerit legatꝰ:⁊ ſit

agerꝰunde palo in fundum: cuiꝰ
uſuſfructꝰ legatꝰeſt:ſolebat pat᷑
familias uti:uel ſaliceuel arundi⸗
ne:puto fructuarium hactenꝰuti
poſſe ne ex eo uẽdat niſi foꝛte ſa/
licti eius:uel ſilue palaris:uel arũ
dineti uſuſfructꝰſit legatus tunc
enim et uẽdere poteſt.nã et Tre⸗
batiꝰſcribit ſiluã ceduam:et arũ⸗
dinetũ poſſe fructuariũ cedere ſi
cut paterfamiliaſ cedebat ⁊ uẽde
re:licet pat᷑ nõ ſolebant uendere:
ſed ipſeuti ad moduʒ enim refe-
rendum eſt:nonad qlitatẽ utẽdi.
2Z ſilua cedua¶ mp̃.
edamenta:et ramos ex ar
boꝛe uſufructuariũ ſũpturũ exnõ

cedua in uineã ſũpturum. dũ ne
fundũ deterioꝛẽ faciat¶Au.

Ed ſi grandes arboꝛeseſ-⸗
ſent non poſſe cedere eas.

ſtoparterdo⸗ Rboꝛibuseuul? Wpia.
natanũvti cũ do ſis: uel ui uentoꝝ deiectis

nans nõ vtat pᷣ
cio.vt.j.e.nõ vti
tur. 1.l.quia qui

uſq; ad uſum ſuũ:et uille poſſe

N

ſufructuariũ ferre. Labeoait.

Heioder!. t necmateria eum ꝓ ligno uſum:

ſic nõ. hic. ꝙᷓ

ciuarius pot ali

enare.⁊ in ſti. de
vſu. et ha. H. iaſ
.ſ. de iure do. ſi

ſihabeat undeligno utat᷑.quam

ſniam puto uerã alioꝗn et ſi ager

totus ſit hũc caſuʒ paſſus:oẽs ar

Oe vſufm.et quẽad.

vlulſfruc. et inſti. e. S. finik ſo. diſtin gue. an ille qui cedit babeat voluntatez
vtifruiꝑ illum cui cedu tunc poteſt.an non et tũc non poteſt. vel diſtingue
inter cedere qð non poteſt.et concedere qð poteſt.vt hic. concedere enun ẽ
cum cauſa.ſ.em ptionis.vel donationis.vel ſimili.vel diſtingue an cedat
ius.i.vſumfructum ꝙ non poteſt.vt ibi an commoduatem vtendi.ꝙ pot.

boꝛesaufent fructuanꝰ mateniãs
tamẽipſum ſuccidere quãtuʒ ad

. ,„ b
uille refectionẽ

arenã fodere:aliudue quid edifi⸗
cio neceſſariũ ſumere ¶ Mauem
uſufru.legatonauigatum mittẽ
dam puto:licet naufragij pericu

lum imineat.nauis eteni ad hoc
parat᷑ ut nauiget/ uſſufructuanꝰ

uel ipſe frui ea re:uel locare .uel
uendere:uel alij fruendã cõcede⸗
re poteſt:nam ⁊ qui locat utitur
et qui uẽdit:utitur.ſed et ſi alijpᷣ
cario concedat:uel donet : puto

eum uti:atqʒ ideo retinere uſum
fruc.et hocet Caſſius et ¶¶ Pe

gaſus rñ.et Põponius libꝛo ꝗn
to:et Sabinꝰ ꝓbat.¶ Mon ſolũ
auteʒ ſi egolocauero retineouſũ
fruc:ſed et ſialiusnegocium me
um gerens locauerit: uſũfructuʒ
Julianꝰlibꝛo trigeſimo.ſcribit.
retinere meuſũfructum.quid ta-
men ſinon locauero:ſed abſente
uelignoꝛante me.negociũmeum
gerens ꝗs utaturet fruat᷑:nihilo⸗

minus retineouſũfru.etiã om
ponius libꝛo quito ꝓbat et ꝑ hoc

qð negocioꝝ geſtoꝝ actionẽ acꝗ/
ſiui heillo PHõpo. dubitat ſi fu
gitiuus:in quo meus eſtuſufruc.
ſtipuletaliquid ex re mea:uel per
traditionẽ accipiat anꝑ hocipᷣm
quaſi utatur:retineã uſumfr.ma
giſqʒ ad mittit retinere.naʒ ſepe
etiã ſi pᷣſentibusſeruis licet non
utamur:tamen uſũfructũ retine⸗
mus:utputa egrotantis ſeruinuł
infantis:cuiuſ operenulle ſũtuł
defecte ſenectutis hominis nã et
ſi agrum aremꝰ:licetita ſterił ſit
ut nullus fructꝰnaſcat᷑:retinemꝰ
tamen uſumfru. Julianꝰin libꝛo
trigeſimo.ffoꝝ.ſcribit:etiã ſi nõ

atum. 0 putat poſſe quẽé⸗
octauoiuris ciuilis ad fructuarin admodũ calcem inquit coq̃re: uł

vt bic.arg.j.de pericu.
et commo.rei ven.l.ne
ceſſario.s.fi.et.j.de no
na.l.iiij.poſſet etiaʒ in
telligi lexilla ſi vſuſfru.
ꝙ non poteſt cedi niſi
domino ꝓpꝛieratis.ſcʒ
vt intereat vſuſfru.naʒ
extraneo cedendo nõ in
terijt qᷓ;diu manet qͥ ceſ
ſit. vt dicta. l.neceſſario
§ſi.
r Retinere. per aliũ me
8Ecquiſiui. et ipſe cõ
tra me.vt.j.e.ſi abſentẽ
et facit ad.S.j.quemad

mo. ſerui. amit.l. v. 7. vi

¶ De illo pom. accipi/
at ex remea. vel opera
ſua.
ve ſældmitiit.ſ.pom. et
ic mibi querit.cum ex
duabus cauſis fru⸗
ctuario queratur. vt.j.
de dqul e do.lacgui
ritur. . de bijs.
x Bi pꝛeſenubus. id ẽ
sAprene ſunt.
Egrotanus. arg.
grer debeat vaben
ſalarium enam rõne tẽ⸗
poꝛis quando fuit infir
mus cum ſeruire videa
tur. vt bic.et.j.de ſtatu
libe.l.cũ beres..õſticbꝰ
nam ꝑ eũ non ſtat quo
minꝰ leruiat.vt.j.de va.
et exraoꝛ.cog.l.i.S.di⸗
uus. et.j.lo.l.qui oꝑaſ
et de boc dixi.j.locati.ſi
vno. F. cum quidã. acc.
5 S narnen⸗ ꝓi⸗
antis nulla eſt opera.
vt et.j.de operis ſer.l.f.
in pꝛin.ſed pupillima⸗
ioꝛis infante.ſicet.S.ð
rei ven.l.ceterum. et. j.ð
libera.cau.l.fi.et.j.e.ſi.
infanne.
a ¶ Gemus. niſi in duo
bus caſibus.et quãdo
ꝓ libero ſe gerit.et quã
do ab alio poſſidebaf.
vt.j.de acqui.poſſ.l.iij
a ſeruus. et. l. peuz.
i. et. . ꝓx.
baᷣ ſrchler vſch ad de/
cennium.vt.j.ſtani no.

c¶ Igem tractat.ſ. que

deſ Aſumſuctum. ſi di

cas amiti.i.ſtatiʒ amiſ

ſum vſumfructũ ex quo

cepit ab alio poſſid eni.
dices ꝙ boccoꝛrigit.id
eſt ſtanim ſi dicas a mit

P

Liber

ii.i ſitin actu. amittendi vt incipiat amitti e planũ ẽ. nã ꝛ lup erit ſluaz
nõ tñ exiuit. amitni enĩ tpeoſtituto. vt ſubijcit.x. vel.x.an. vt. C. de pſri.
lon. t.l.fi.in fi. ⁊ boc ſiue inapiat aliꝰ poſſidere.liue eniᷓ nõ eo ipſo ꝙ ipſe
nõ vrik. vt. ⁊.. de ſer. ruſti. p̃di.l. attilicin
e¶ Acquini p⸗t. vt.. deli. c. ſi cui. . licet. ac.
fa Ger quod. qꝛ acqᷣri᷑

Amitti vſuffuc. vt. . , „„ . „⸗
Knin finiat vr Prl. ſtipulet᷑quid ſᷣuus fugitiuus:re⸗
. ndo rinori
dienhiſtipket.as tineri tamenuſumf. nam quarõ-

ſubicit. ſi mo. ſubaudi ne inꝗt retinet᷑ a ꝓpꝛiet ario poſ-
marime. na er ſias mi aſeſſio: etiam ſit in fuga ſᷣuus ſit:

bi ſtipulet:interi fit int᷑ „O„E n, .
mupao crideo nb une Hari ratione etiam uſuſf.retinet᷑.
retõ me pꝛelcriptio.vti eſ . 6
fi. bui. . diceſ bic glo. Idem nactat ſi guns poſſeſſiõeʒ
mota eſim pꝛimũ ſeſũ. eiuſ nactꝰſit an quẽadmodũ a p/
ſupioꝛis. pꝛietario poſſideri ðᷣſinit ita uſuſ

b Nn a pꝛedone.vel a
nullo. vt diximꝰ modo
p.l.j.de ſerui.ruſti.pᷣ.et
attilicinus.
i ¶ Aliquid. facere.vt ſti
pulari.vel aliud.et no.

fru.amittat᷑ et Pomponiꝰꝗdeʒ
ait poſſe dici amitti uſumf. ſʒ l
amittat᷑ tamen dicendũ eſt ꝗin⸗
tra conſtitutuʒ tẽpusex re fructu

izm quoſdaʒ hic duo i ſti e
cſtaiit. ſ vnũ im̃ foꝛe an ſtipulat? eſt. fructu ano acqn
e neeſiani. vl afſeer⸗ põt:pꝑ qð colligi poſſe didici nec
uadadeikuan i qulcezlipoſliceat halioanitn
ciat vt..e.l..il. S. Uſumf. sſi modo mihialiquid ſti-
a dievau neceſſanů pulet᷑ paruiq; referre:an abhere
pꝛimo incipias. ad ſſideat᷑ uel ab —Y
dorvenunchcunethe de pol 3 eich eo cuiheredi
10. m 1 *
uituie tali. cuʒ pᷣſcriptio realn Po n
ſeruitutis faale inrum ad retinendũ uſumf.eſſe affectũ
pat᷑.vt. C. de ſerui.l. ij. lentis et ſuu .
Reurfaclleumt. da er letinere uolentiset uum nomie
ſine poſſeſſiõe ͥ nõ pr fructuarij aliqd facere. que ſnia

eſſe in ſeruuute. vt. C. ix⸗ 7
Pſerip. lö. tem. l. f. in fi. ihzratonẽ. 7%„ F. r.
Itẽ no. mentẽ. et ppo⸗ l lian li. xxxv. ffoꝝ tctat.

ſitũ aliq̃d facientis efſſe fur decerpſerit:uel deſe⸗

ar. le. et ſi nõ. 5. pe.et. . erit fructꝰmaturos pẽdẽ-
Gemo Nirgel..dam tescui ↄditione teneat dño fũdi:
bñt heilali 5 an fructuario. et putat quoniam
lia.qꝙ melius eſt. ronõ fiũ̃ ii: ni
nemnanao, ii fructꝰnõ fiũt fructuarij:niſi ab eo

percipiant᷑ Iʒ ab alioa terra ſepa
rent᷑ magis ꝓpꝛietario ↄditioneʒ
cõpetere:fructuario aũt furtiac

ſi nõ maturos.vt.ſ.e.ſi
abſente. F. fi. ac.
m Cõditiõe.i.furtiua
n ¶Et purat. ſ. iuli. vndð
fuit meli.S.ꝗ.
0 ercipian f. vel ab . 2
eer e. ? dic pcipiant᷑ vt etiã in boꝛreis ſint recõditi.vt.j.q̃. mo.vſuſt.
amit. . ſi vſumfru. et in inſti. dere. di. F. is vo. ſec in bo. fi. pol. qui facit ſuoſ
a quocũq;ʒ ꝑcepti.et cuiuſcũq; noĩe et eo ipſoꝙ a ſolo ſũt ſeꝑati.vt.j.de v⸗
ſuf.ᷣ ſcit. F. in alieno.et.S.pterea.et.S.de rei ven. l. antepe.
p Roͤpetere. quia ſoli dño dat.vt.ſ. de odi. fur.l.t i.
Furti. acti. boc ſi fuerit ſubtracti poſtqᷓ; fructuariꝰ potuit vti.ſ.adita bere
dinate ab beredelegãtis. et pᷣſtita cautione.vt.j.de vſuca ſi hõcurꝰ.
r ADouet. eo ꝙ. 1. ad dicendũ ꝙ cõpetit furtiua ↄdino fructuario ideoq;
dtradicebatiuliano q dixerat ſoli ꝓpꝛietario dar ꝙᷓ vꝛietatẽ oĩno ſoluit.
8Hacrus fueritab alio nõ a fure. qꝛ tũc nõ daret᷑ ei funtiua ↄditio niſi de
nouo fuerit factũ furtũ. t Foꝛtaſſis. abundat ſic.ẽ.de ar.ſi duo.
v ¶ Eiant. ⁊ ſicerx tůc dabit oditio furtiua fructuario ad eſtimatiõeʒ nõ ad rẽ
cu ea babeat.qꝛ foꝛte redemitab eo qͥ babuita fure qͥ dolo deſijt bẽre. ⁊ ve /
re ita intelligit᷑ marcellꝰdixiſſe.nõ aũt ſic. vt nunqᷓ; ꝓpꝛierario detur.nã ⁊c:
x Nãſit. vt.ſ.fa.ber.l.et pꝰlitẽ. H. res. et. . ad ſill.l. i· S. lerui. et. . de rei vẽ.

.

l. nonideo. y Coͤpetere ꝓpꝛietario. ſ. interim.
5 Cũ autẽ.qꝛ et incipiũt verba.vlpi. vel cauſariue. aut ſ.
8 te an ber duo exẽpla fuerat iul.q̃ nũc allegantð euʒ vt ſicut
aliqd eſt in pendenri ita et in nño caſu. b ꝙ¶ Süuͦmittit. i. lümini

dz. nã facta ſũmiſſione.iam nõ pendet dñium.vt.j.e.qͥd erno⸗
atiſfacto.

E , , „ „ n2 tũc pe Ht.
tionẽ quoniã interfuit ei fructuſ ſeaia
nõeſſe ablatos.¶ Marcel. auteʒ digun .
mouetr᷑ eo qð ſipoſtea fructꝰ iſtoſ ocöſnnn
nactus fuerit fructuarius foꝛtaſ- nta ſfueneumn
ſis fit eiꝰnã ſi fiũt qᷓrõne hocue Siogincgeck
nit niſi ea ut interifierẽt ꝓpꝛieta- necmoicti iul.
rij mox apphenſifructuanij effici neri chbennei
unt᷑ exẽplorei ſub ↄditiõe legate dicã m̃ fuaua/
que interi herediseſt.exiſtẽte a=t amez a
ↄditiõe ad legatariũ trãſitꝰ: uerũ pedetiroe futu/
aditiongce; ri.nam rone pꝛe
eſt. ereni ↄditionẽ cõpe tere P PA1 ſentis toͤpetkle
etario: cũ aũt in pẽdẽti eſt dñium gatano. hñ pol
ut ipſe iul.ait in fetu ꝗ ſũmittit᷑· iaitwgh l
et in eo qð fuus fructuariꝰ ptra- eis. i ergo vme⸗
ditionẽ accepit:nõdũ quidẽ pcio mnad magſeſn
ſoluto: ſʒ tñ ab eo ſatiſfacto dicẽ ſbi reltnwchnyt
dũ eſt ↄditionẽ pẽdere magiſq; i dent ob inino
pẽdẽti eẽ dñium. I. Dem. vino fan netone
Icuiꝰrei uſuſfructꝰ legatꝰ unſ.vrꝛ.·.eh?
Oerit dñs poſtea in ea re ſati e enana.
ationẽ deſiðrare:ut officio iudi- po. in pig. ba.t.
cis hoc fiat. nã ſicuti debʒ fructu quotiens 5. ſed
„ρdEni ir s . ideo.aliud eſt in
ariꝰ utifrui.ita et ꝓpꝛietatis dñĩs piignoꝛib.qs in
ſecurꝰ eſſe debet de pꝛopꝛietate Ulis oꝛdine von⸗
hoc autẽ ad omnẽ uſumfructum J bocſi
ptinere. I lian?. ar.ſatiſds
tio tã de reſtitu /

Juſi uſfructꝰlegatus ſit:nõ
ypꝛius danda actionem uſu

fructuario quã ſatiſoderit ſebo- endoarhfoe/
ni uini arbitratuuſurmm fruiturũ ſ.vſuſfj quead.
ſed et ſi plures ſit:a ꝗbꝰuſuſfm/ EED
ctus relictuseſt:. ingul ſatiſdare eoideaffaceefin
opoꝛtet cũigit᷑ deuſufmctu agi manle vrnd.
f Ed omnẽ.ſi⸗

ue in reſtõ ſiue inter viuos pſtitutſit. vtet C. e.l. vſuſfruct. in coſi

be cauet. vr no.. vſuſir. quẽad.ca. ſi vſuſſru. .illun.
Ivſuſfru.dandã acti.ſ.efficaciter. zeen
erilchenn ih fuctuanũ nõ ſtet. vt. . vt ĩ poſſeſſie le⸗
ga. bi.

. nõ ex. ſed et ea nò pᷣſtita pᷣt ꝑ oditionẽ incerti agi. vt cauto

c S

da fe. vt bicqᷓ; ð

de vtendo.? fiu⸗

interponat. vt. ſ. de vſufru. e. re. q vſu. con. boc ſe. F. i.

i¶ Opoꝛtet. ar. , ſingulis beredib' dñi faciendũ eſt ſacſm fidelita /

tis. vt ar. j. ð no. op.nũ.’. ſtipu. F. qſitũ. et. . uſu. quead. ca. ſi vſuf.

fi nã cũ ſit quaſi indiuidua ſeruit ſacrm fideluatiset fidelitas ipſa

inſolidum debek. vt. j. de F. ob l. i. F. Pe.

le Ku igitur. arbitrat.ſ.bon vir. vt ſi ante cautionẽ aliqůd coꝛmꝑit

fructuar. Itẽ rõne ſuturi. vt ſubijcit. et. .ſi ſerui. ven. l. egi.

.

I¶ Depterinis.ſ.anteſatiſdationem d⸗

m Nenet. ſiq̃d dani dedit. n ODõ viaute am. ſiq op i fe /
cit ꝓhibit vel ſciẽs ſe bibend vnſ vi aut clo⸗ l.ij. F. li. et .l. ſe.

ſKe
ndünehn
cofuctton
peg ſupvi
ias depn
inantciod
10 eniit. fl
gitint
licucn
bunt
heßzſa
liſſerſſe
ſfunican
rgtutnt
beſes cani
clepdbie
atone inn
etnlcope
fielpoüt
hodatoſrectn
ſenun
Difnenmi
Micmie
Notenigilt
Hitüppin
Cbtöeithe
nuciltin
fnenorühr.
Quiſin
liigept
Lditouma
hela de,
ſidilobe
acende
lagiſiſi
ildilcitch
Gdotufne,
☛
ſelanont
upalenpy
ſü ſelargt
1 Ciaine
Eciatnr
niſpi⸗
mia⸗
(riditi
ſntictne⸗
puseris
mogelt
sabdee⸗
niſi, ſu
üadiini⸗
flnüſeſ
ſſeliif
kecfhcmn
ſuldeni
ſdeſceg
ogili⸗
Naſdelei
Miſfiet
cſ ioe,
uſdeſen
ſſfer ſoen
llcioß 4
u pr l
hbideie

Pßmtig
thifi
iuniinn
ſenschet

Inclid

teignt:
dſinſiͤe

iOeni
unttitk

(ſſrfnece
dltNnedd

Rcipetſen
Ntiofuſin
ltriei
ſisſüin
nhil
Piſutl
ineſ
dluit

(tötnn
Oli
wütetch
vuniß
deſhh
Cermniſe
enini

ſik ſ

1Gean

Sextus

o Eoͤſulb. i interrogat; il. p Actiõez. ſ. ex cautiõe rone pteri⸗
toꝝ dãnon vel futuroꝝ.rñ.ſ.iul.qꝛ ⁊c.ſ certe ĩmo rõe fideiuſſoꝛis fa

cto fructuacio nõ ſoluẽdo.vt ar.j.ad.l.fal.⁊ inſti.ð repli..fi.⁊ no.

hicꝙ ſupuacua cautio ñ ẽ intponẽda.ſic.et.j.xvt ĩ Lati.n is a q?*. §

fi.et. S. de pac.l. iuf. gẽ. F. ſi taudadi. q

in caut᷑ oia dam
na veniũt. vt ⁊.j

vſuſf.quẽad.ca.

l.i. F. cauere. .l.

acqͥ. data tm̃.vt

hic. Z. j.ad.l.a

qli.ſi ſeruꝰ ſer. F.

ſi foꝛnicariꝰ. ⁊. S
ſi ex plauſtro.ſo.

bic res coꝛrũpit᷑

ex ſeipſa.ibi ap⸗
poſitione ignis
vel mala cõpoſi/
tioe lapidũ.ł bic
nõ dat directa ſʒ
r . Sʒ ſi int᷑ duoſ
l.int᷑ fructuariũ⁊
ꝓpꝛietariũ ẽ cõ⸗
trouerſia.qlit᷑ ſit
viẽd ũ ꝓſpicitur

cautiõe intpoſi /

ta.nũcqlit᷑ in ter
fructuariũ ſzjm.xr.
Auiſſimuz
ſi.id ẽvtile

ꝛ directũ im̃ ad
coꝛpalia dat. vt

ſ. cõi. di. l. ꝑ boc
lu.et.j.de aq̃ co.l
lucio.i fi.i.tñ.⁊.j
cõt.di. l. coi di. S
cũ devſufruc.

t10Duiplone. vt

vnꝰ alteri ꝓmit⸗
tat ꝙ alteruʒ vti

nsÿ ſpediet. vt. j.

fa. her. ⁊ puto.in

v Cleni men⸗
to pᷣdicnſ duob
moil ꝓſpicit cur

eni ⁊vc.

,⸗ — „„
Juniſditione
ſua cõpeſcere.ar.
ꝙ ptãs et iudex
phit cogere litiga
toꝛes ad pacẽ.et

trãſactiõʒ facien
da ca dirimẽda/

rũ litiũ. ſic. j. ſi cer
tũ pe.l.qdã.ſic. ꝗẽ⸗
de of. p. ogruit. ⁊
ĩ aut᷑.demã.pꝛĩ.
H. deige. et. j. de
no. o. nũ. l. i. F.
pt. ⁊.j.de le.i.bꝰ
mõi. S. fi. ẽt cẽteſi

ina dil.c. placuit

et. c. ſi qs.⁊.c.fi.
et.j.derre mi.l. fi.
in ſi. et. j. cõi di. l
cõi di. F. cũ de v /
ſuf. er. ſ. de aqua
co.lucio.ſʒ ar.ðᷣ.i
au. vt li. iu. F. p.

ĩ ibi de referen /

tur ñ ſolũ quod factũ ẽ: arbitrat

ſʒ ẽt in futuꝝ quẽadmodumuti⸗

frui ðbpʒ hepᷣteritis aũt damnis
fructuariꝰ ẽt lege acꝗlia tenet ⁊
iterdicto quod ui aut daʒut iulia
nꝰait.nã fructuariũ quoq; teneri
his actõibꝰ:necnõ furti certũ eſt
ſicuti quẽlibʒ aliũ ꝗq ialiena re tale
quid cõmiſerit, deniq; cõſultusꝰ
quod bonũ fuit actionẽ polliceri
ptoꝛẽ cuʒ cõpetat legis acꝗlie ac

tio reſpon.qꝛ ſũt caſꝰ:ꝗbꝰceſſat

acꝗlieactio:⁊ ideo iudicẽ dari ut
eius arbitratu utat᷑ ⁊ fruat.nã q a
grũ ꝓſcidit:qui uites nõ ſubſerit
itẽ quiaquaꝝ ductꝰ coꝛꝛũpi patit
lege acqlia nõtenet᷑ cadẽ ⁊i uſu
ario dicẽda ſũt ¶ Sʒ ſi iter duos
fructuarios ſit ↄtrouerſia
i Elia li. xxx. digeſtoꝝ ſcribit

6 Quiſſimũ cẽe qᷓſi didundoiu

iciũ dari:uel ſtipulatõe ĩter

ſe eos cauere q̃lit fruãt᷑:cur es in

nõ tenet᷑.

gtiulian ad arma? ri 4 peede-
repatiat᷑ ptoꝛ quos põt iuriſditi⸗

one ſua cõptere quã ſentẽtiam
Celſꝰ quoq; libꝛo.xxx.digeſtoꝝ
ꝓbat:⁊ ego putouerã.⸗ Grncn

ariꝰ cãm ꝓpꝛietatis deterioꝛẽ fa
cerenõ ðber melioꝛẽ facere põt.

⁊ iscui fũdi uſuſfru.legatꝰ ẽ:nõ
debet neqʒ arboꝛes frugiferas ex
cidere neqʒ uillã diruere nec gc⸗
q́ʒ facere ĩ ꝑniciẽ ꝓpꝛietatis.Et
ſi foꝛte uoluptariũ fuerit pᷣdiũ ui⸗
ridaria:ul geſtiões:ulł deãbula⸗
tönes arboꝛibꝰ iĩfructuoſis opa⸗
cas atqʒ hamenas hñsnõ debe⸗
bit deijcere. ut foꝛte oꝛtos oleari-
os faciat:ł alið ꝗd:quod ad red
ditũ ſpectat. Inde eſt qſitũ an la
pidicinas.uel cretifodinasuel a⸗
renifodinasipſe iſtruere poſſit
ego putoẽtipſũ iſtruere poſſe ſi

nõ agri partẽ neceſſariã huic rei
occupaturꝰẽ Hꝛoĩde uenas quo

De yſufmu. et quẽad.

darijs diẽ ñ iudicibꝰ. pfea de lit. cinilibꝰ. Itẽ ar. .e. quotiẽs. i pꝛi. ſ ibi

iminet iudex vt ibi dices. y

Fructuari. facerepᷣt. colligit ergo vt neceſ /

ſarias ⁊ vtiles impẽſas fruciuani facere poſſit.qꝛ oẽ faciũt rẽ melioꝛẽ.vt.j.
de v. ſi.l. ipẽſe.niſi faciat ĩ muiãdo ſtatũ rei.vt.S.e.bactenꝰ..li.et.l.et q;⸗
uis.⁊ yt bic.et.j.e..ſ̊ et coloꝛes.volũtarias quoq; facere pᷣt.vt.s.e.l.ba/

qʒ lapidicinaꝝ:⁊ huiꝰmõi metal
loꝝ iqrere poterit.ergo ⁊ auri:⁊
argẽti:⁊ ſulfuris⁊ eris⁊ ferri ⁊ ce
teroꝝ fodinas:ul q̃s patf.iſtitue
erit exercere potent:uł ipſe inſti
tuere:ſinihil agriculture nocebit

⁊ ſifoꝛteĩ hoc qð iſtituits plꝰred
ditꝰſit:qᷓ; in uinetis:ul arbuſtis:

uł oliuetis:q fuerũt foꝛſitã ẽthꝰ

deiſcere potit:ſi ꝗdẽ ei ꝑmittitu?-
melioꝛare ꝓpꝛietatẽ ¶ Di tñ q̃ in

ſtituit uſufructuariꝰ aut celũcoꝛ⸗
rũpãt agri:aut ĩagꝝ apꝑatũ ſint
deſiderata opificiũ foꝛte:uel ſin⸗
guloꝝ q nõpᷣtſuſtinere ꝓpꝛieta
riꝰ:nõuidet᷑ boni uiri arbit᷑tu frui
ſʒ nec edificiũ ꝗdẽ poſiturũ in fũ⸗
do niſi ꝙ ad fructũ ꝑcipiendũ ne
ceſſariũ ſit. Sʒ ſi ediũuſuſfructꝰ
legatꝰſit:nerua filiꝰ lumia imit
tere eũ poſſe ait.ſʒ ⁊ coloꝛes ⁊ pi
cturas⁊ marmoꝛa potit:⁊ ſigilla

⁊ ſiꝗqd ad domꝰoꝛnatũ.Sʒ neqʒ

dietas trãſfoꝛmare:ul ↄiũgere l
ſeꝑpare ei ꝑmittit᷑:uel aditꝰ poſti
casueluertere:łrefugia aꝑire:ł
atriũ mutare:uł uiridaria ad aliũ
modũ ↄuertere.excolere eni qð ĩ
uenit᷑ pᷣt q̃litate ediũ nõ mutata
Itẽ nerua eũ cui ediũuſuſfru.lc-

gatꝰ ſit:altiꝰtollere nõpoſſe:q̃;⸗

uis luia nõ obſcurẽt᷑ qꝛ tectuʒ ma
gis turbat᷑ qð labeo ẽt in ꝓpꝛieta
tiſ dño ſcribit. Idẽ nerua nec ob
ſtruere eũpoſſe tẽ ſidomꝰ u⸗
ſuſf.legatꝰſit meritoꝛia illic face

re fructuariꝰnõ dʒ:nec ꝑ cenacu⸗

la diuidere domũ.at ꝗn locare pᷣt
ſʒ optebit qᷓſi domuʒ locare.nec
balneũ ibi faciendũẽ ¶ Qðãt di
cit meritoꝛia nõ facturũita accipi
q̃ uulgo diuerſoꝛia uel fullonica
appellant᷑. Ego ꝗdẽ et ſi balneũ

ſit in domo uſibꝰdñicis ſolitũ ua

care ĩ intia ꝑte domꝰ:ł int᷑ dietas
amenas nõ recte necex boni uiri

ctenꝰ..neraciꝰ.ñ tñ co
git᷑ ad aliquaſ.niſi ſint
modice. vt. . e. bactenꝰ
a ¶ LZegatiſ.ſup i.tñ.
ple aut alteriꝰ rei.⁊ ſi q
dẽ fũdi vſuſf.ẽ legatꝰ.ñ
dz ⁊c. q̃ ẽ py.lr̃a ⁊ abũ⸗
dat hic poſtea vna ne⸗/
gatõ. vt ⁊. C. ſer. fu. l.
b ꝓ Opacaſ.i.afferebãt
vmbꝛã ꝓpt᷑ ſolẽ.⁊ ðꝛ la
bia.Olitoꝛios.i.ad fa⸗
cẽdũ olꝰ vł oliuas.
c ¶ Inde q̃ſuũ.reſtitue/
re. i. incipere ð nouo
doſHeceſſariã.ſ.frucubꝰ
¶Rei.i.ad argẽtifodiaſ.
faciẽdas.ſic.j.de ſer.ſi
fᷣ Hoc.i.lapidicinis
ge Enſtituit.la pidiciaſ.
puta vel ſimilia.

Sertane.
i ¶ Deijcere.⁊ ita mutat
atũ rei.ſicergo ẽ Z.j.e
l. SF. H et coloꝛes. et. S. e.
ti.l.hactenꝰ..fi.⁊.l.qᷓ
uis.ſo.qꝙ bic dicit. cum
dubitatiõe ibi ĩdubita/
bilit ſoluit. vt ſic iſta ſim
illas intelligat᷑.łhoc ſa
uoꝛe vltie volũtatis.in
qua ↄſtitutꝰ erat vſuſſr.
vt ar. . ð re.iu.l.ĩ teſtis
ibi ergo int viuos.ł bie
loq̃t qñ pr̃fa. ĩſtituerat
vł inſtituere ꝓpoſuerat:
lapidicias. vñ pᷣſumit᷑
ꝙ voluerit.vſũfructua
riũ idẽ facere.ar. C. de
e.au.l.nemo.boc pla
vel aliud ĩ hijs q̃ certis
finibꝰcircũſcribũt᷑.et de
ſignãt.vt domꝰ.⁊ ſilia
q nò ãpliare l diminue
repᷣt.aliud ẽt ĩ cretifodi
nis. q̃ cerro mõ non reti
nent᷑.ĩmo quondie am
pliantf.⁊ diminuũt. vt
bic.et ar. C. ð ꝓc.l.ma
niit. Iẽ. Z. . eo. F. fru⸗
ctuari.ĩ fi.SO.vbinõ p/
mittit᷑ facere oꝛtos.ſo.łʒ
ples reddererfructꝰ no
lebat tñ fruciꝰ pr̃fa.ſʒ a⸗
menitatẽ hic ãt fructus
le ¶ Kelum. i. aerem.
¶ Apparatũ. qd ad p/-
pꝛietariũ de apparatu
cũ nõ cogatreficere.vt.
5.e.l.bactenꝰ.in pꝛi.et
ij. rñ.bñᷣ ĩmo pꝑtinet ad
eũ magiſ apparatꝰ qui
gra rei fie ret.bret enĩne
ceſſe fructuario reſtirue
re tales expẽſas.t.j.e.

Liber

ſiettraneo. F. fi.et. l. ſe beres. :.l. ſi abſentẽ. et. ſ. de impẽ. l.ij. F. fi. .l. in
totũ. 7. C. de reivx. ac. S. ̊ nec ob impẽſas.et. C. e. t.l. eu.

m ¶ Bingulon. 1 m gron als leguloꝝ. et dicũt leguli qͥ legũt.i.colligũt mar

garitas in arena ſzm. m. n IHõ pr. comode.vt.j. de v. ſig. l. nepos p⸗
culo.⁊ de ↄdi.ᷣinſti.ſifilꝰ.ſ̊ cur nõ pᷣt cũ ipſe nõ faciat expẽſas.vt.S.e.xi.l.
bactenꝰ.rñi.qꝛ rẽ deteri
oꝛẽ bĩet frucario moꝛ „
