diſi⸗ pinob nore aor ita diuiſusẽ:pluſculũ dubitatõis
iii ars eent oltiute. 6 Ea reſ hʒ: nã ſi certꝰ: hac finitꝰ ie
poraltera ainien De locꝰ“ẽ:t̃ ſi ꝑ lõgitudinẽeiꝰfũdꝰ
altera vſurpari.nec lu PTPg. „ A 7*.
geat ruſtic, cuiſerud diuiſuſẽ:eadẽ ola ſeruanda erũt:

bebatur. qð feõ dñoꝛu, q ſi in initio cõſtituẽde eiꝰ ſeruitu
ſit ↄditio ſua fctã detioꝛ
cũ pꝛiꝰ.i.añ diuiſione,
vna pte utẽdo toti fũ/

diretineret ſentutẽ. a· ſijgẽ: nec multũa refert an eqliter

hoc cõmodũ ei obueni · — ” .
ut nũc duas beat uias. id factũẽ:an ĩeqliter tũc maneti⸗
⁊ ean commoditatem. (qẽ ius ſeruitutis:qð fũdo iĩdiuiſo

a ¶Fundꝰ.pmo dñians

b Debita. pꝛima erat fuerat.nec aut uſu detineri:aut ñ

vna mõ ſunt due.ſiue a 5 Rorjreniſi rer artai
duob' diuerſis debeat u Edo deperir e niſi tota ia pote . 4
ſiue ab eodem: vr. ö. de Ut. nec ſi foꝛte inciderit ut ſemita
erm. Pel F. be ee anep alteꝝ dũtaxat fũdũ ierit ute
c¶ Aſurpat.i. puſum re ret: iccirco alter f ud liber. abitur
tinet. vr . de vluca. l.eðij. quomiq unũ: atqʒ eodẽmõ indiui
aʒo.ſic ⁊ aliasvnꝰ iʒ et ij . —
alter repudiat ut ĩ bere duũ uie iusẽ poſſũt tñ alterutruʒ

cui fudũ libare:ſi mõhoc ſpãliter
cõuenit¶¶ Certe ſi is ſeruitꝰdebe
bat᷑:alterũ ex ea diuiſione funduʒ
redemerit:nõ ideo minꝰ ea re fun

dibꝰ vnius legatarij.vt
ſ. de le. i.l. legatariꝰ.

tpe diuiſionis.
e¶ Aiſcentur. i. nõ cõ
iunguntur. ur ꝑ vnã p/

ſauw. ſunt fiebar are deo gd abſurdũ ↄſecuturũ ſit eaʒ
diuiſionen. ſnniam fundo altero manẽte ſeruo
niunia ietenH ſimõc ab initio potuit anguſtioꝛ
g ¶Beruit. q viderur: oſtitui uia q́; lege finita eſt et ad
qaꝛ duas dʒſernues .· Hucid loci ſuꝑeſt ĩ eo fũdo:cuire-

b Alelioꝛ. nõ dicas i/
iuria ſed id qð noie ĩiu
ne induſit.ſ. ↄditio.
i¶ Pꝛoficit. l. pꝰ diuiſi/
one:qð non eet añ diui
ſioneʒ. ut.S.l.ꝓx.⁊ bac

milſa ſeruitꝰnõ eſt: ut ſuff ciat uie
qd ſiminꝰloci ſuꝑeſtqᷓ; uie ſuff.

eadẽ.l. in pꝛin. S.l. le ¶ Eʒ ſi is. nũc ſce qõni rĩdet. Ita diuiſus
ocus.i.locꝰ ita determinatꝰ eſt. ut muta ⸗

ut diximus in dñante. l⸗
ri non poſſit inuitis dñis pᷣdij ſeruientis.
mg E ns. lvie. Beo fundi.non tñ ſeqͥ ur:ergo due ſunt uie.ut
5. de ſer.ru. pre.vna ẽ.ſj oʒ ad boc urdue ſint uie ꝙ utrũq; pdiuʒ ſit ꝓximũ
ei cui ſeruit debet᷑.⁊ ꝙ im̃ ſpaciũ utriuſqʒ ex diuiſione cedat ꝙ ſufficiat ad
uiam.ut.j. .certe.aʒo.⁊ ſic ↄiungit᷑illa lra cũ iſta uſq; illuc.ceteꝝ ⁊c.
o ¶Duo ſundi.exqbus debetur ſeruitus. “
p& Per latitudine.qꝛ uia diuidatur.
ihe multum. interpoſino eſt.
rA Niſi rota. ſed tota er amuni et detinen poteſt.
Ijnciderit.i.otigenit. tl Alter fundꝰ. ꝑ quẽ non iuit.
u EMõ. ſicut er añ diuiſionẽ.a,z3o. x Roñt t. . alter exr bis qͥ dʒ ſer /
nitutẽ.et cui deberur ſzʒm aʒo.et ſic no.bic ꝙ aliqͥd eſt qd non pòt tpe acqᷣri
põt i ꝑ ↄuentionẽ remitti.ſic eõ.C.de agri.⁊ cen.quẽadmodũ.⁊.ſ. de di.

et tẽ. pᷣſcri.l.longe.⁊.C. de ſer.fu.l.i.⁊ in eo ꝙ nõ uraturlõgiſſima pᷣſcripti

one.ſed alienauo ſicut.C. de pla.l.in fuga.⁊.S.de ſeruitu.urba.pdi.ſi in⸗
ter me ar. contra.in. e. ii. ſiedes. P
xKerte.boc qdð ſubijcit meliꝰ refenur ad pᷣcedentẽ caſum ubi.ſ.ꝑ longitu

tnis ſimiliterhi duo'fundiefuiſſent
ſiuero ꝑ latitudinẽ uie füduſ diui

di alteriꝰſeruitꝰ ꝑmanebit.necui

dinẽ uie fit diuiſio ſsm Jo. alij ad alium.

5 (Ya re. i. ꝓpter eam rem. a Bi mõ.ſi. i.qꝛ·

ſi exponas lege.i.pacto.aʒo.

uel melius ꝓppꝛie

be Qege.i.pacto.vt.j.d cpoſiti.l.i..ſiↄuenerituere minoꝛ. qꝛ bie
ſic fuit magna ↄſtituta ꝙ exea fiunt due. ꝙ aüt dicit minoꝛ potu

ciat:uterq; füdꝰ liberabit: alter
ꝓpter redẽptõem:alter qꝛ ꝑeũlo

cũꝗ ſuꝑẽ uia ↄſtituiñ pᷣt. Ceteꝝ
ſuita cõſtitutũ ẽ iusuie:ut ꝑ quãli

bet ꝑtẽ fũdi ire agere liceat:idqʒ
ſi uelit binde mutare nihi ꝓhibʒ

atqʒ ſi ita diniſꝰeſt fuũdꝰ utꝑquã
libet eiꝰ ꝑtẽ eq ire atq; agere poſ⸗
ſit:tũc perinde obſeruv'bimus:at
q;ʒ ſi ab initio duobꝰ fũdis due ſer
uitutes inuẽt e fuiſſẽt:ut altera re
tieri:altera ñ utẽdo poſſit deꝑire.

nec me fallit alieno fcõius alteriꝰ

immutatũ iru. quoniã aña ſatis fu
erat ꝑ alterã ꝑtẽ ire agereut ideʒ
iuseiĩ alterã partẽfdi retineret
cõtra illðcõmodũ acceſſiſſe eicui
uia debebat᷑:qð ꝑ duas ꝑiter uiaſ
ire agere poſſit: biſqʒ octenosin
poꝛrectũ.et biſcenosdenosin an
fractum. pO
Jſic cõſtituta ſit aqua:ut ł

amittatur:qꝛ nõeſt cõtinuũ tpᷣus

quo cũ utinõ põt:nõ ſit uſus.ita⸗

qʒ et ſialteris ãnis:l mẽſibꝰꝗsa
quã hẽat duplicato cõſtituto tꝑe
amittitur.idẽ ⁊ deiti nere cuſtodi

tur. ſiuero alternis diebꝰ. aut die
tatii: aut tqtũi nocte: ſtatuto legi⸗

ut ſtati ſubijcit. ge Ate. i ſicut ſiita ⁊c ſed . S.deſer.. ſicui.

ulus.

Oeſtate ducat᷑ tãtũ:l unomẽé
e:queri᷑ quẽadmodũ nõutendo

itoſtitui. uerũ ẽ

dũmõ vebiculũ

iſ ire poſſit.alio

qᷓn uer eritſi uia

vt. S. ð ſer. ru.p.
di. l.uia ↄſtitui.
vel dic le. xij. ta/
bu. ut. S. de ſer.
ru. pꝛe.

¶¶ Bufficiat via

q eſt octo pedeſ

ꝓꝛectũ. ⁊. xvi.

ĩ anfractũ. ut. S.

de ſer. ruſ. Paͤt.l.

Uuig.

qtum ad cõmo

ũ uie.in eo aũt

ꝙ ſupeſt. an bʒ
iter ſi põt ire uel

agere. Rñ. vide=

ꝙ non. ut. z. qᷣ.

mo.uſuftr. amit

la.l.is qͥ. Sed
rhñi.aliud i ſeruiu

te reꝑ. ut. S. tit. i.

ſi eo. S. fi.

e ¶ Cererͦ q. d.
poc qꝙ; dic. 3. ve

rum e. qñ via e/

rat certa cõſtitu⸗
ta et diuiſio fun

diꝑ longitudi /

nem.eti reſiduo
non ſupeſt ſpaci
um ſuſticiẽs ad
uiam. ceten. ⁊c.
kBaq;. ſi uelit
alias ſi uelit. et
alias ſi uelis. et
ſubaudu.et oſti /
tutum ſit ut ſi ve
lit ⁊c.et ꝙ ſubij

cit nibi pbibet

quo minus mu
tet ſicut ⁊ mutat

ubi ſibi non fuit

data expᷣſſe ptaſ

ubi dicit quoꝛidie non poſſe mutare qñ ſimpliciter ẽ oſtituta. Bol.

—„2

litꝑ ꝙ; libet ꝑtem ire ut bic.
tute dz talẽ vrꝑ qlibet ⁊c.als eſt ſi p qualʒ.
diſtiguit a celſo ꝑlõgitudinẽ uel lantudinem

bic de nigoꝛe ſem Or. uel. S.ſimpliciter uia fuitↄceſſa.bic aut quado
fuit dictũ ut ꝑ qᷓ; libet ꝑtem poſſit ire.łᷣ nõ fuerit dictum boc.ij. mů.
poſſit muta e.ſunt ergo tres caſus.qꝛ au t ſimpliciter opſtituik. et tüc
non põt mutareut ibi autẽ dictum urp qualiber ptem poſſitiſe. et
qð poſſit mutare. Iẽ qñ ſolum fuit dict ũ poſt pſticunionem. ut poſ
b Kundus.ſ.ſupple ille qͥſerui⸗/
iDepire. ne⸗

diſtin guatur agit boc

7

caſu. le ¶ Fallit.qꝛ ulud ſcio nõ aũt deceptus vid etur ⁊c. ut. j. de

act. emp.l.i.in fi.

me

IBmmutaruʒz iri. nõ. n. in d
tur ius eiꝰ cui debet᷑ ſeruꝰ.qð uidebarur qm̃ aũt ⁊c.

meᷣ r. alterã ꝑ tẽ. nã in hoc magis qᷓ; ĩ llo nõ potuit renner erg⸗
P ĩ urroq; uel utraq; pte retineni q; i nulla. ut ar.ſ. de fideic.il. .

1. in deterius muta

generalr. n & Kotra. i 5 illud icõmodũ.bocↄmodũ ei pſtat uel “
Pariter.i.ſil qdð nõ poterat añ diſionẽ.et boc ex vi

.i.eõrio. o
pacti ut poſſit mutare. eeemiſſg
QA ſic.ei ſi ex bac copula.et colligo ſicrñderi ad qõnẽ pᷣmila

ſatue
((mn.

.

4 e idce
((raſaumn
(elinci e

ulni⸗

Ainun

iplaſ
uiittöetſones
i Nln n

Jogbe
li izen

tone ſuficte

((oiſſif
IVyuine ld
tli N
N
Finercerer
Atoglclit
ofſuſf g
Aelſiful i4
ſniuies no
ſödeſell.ler
unss elioͤſt
unſtiorins
mtem:
i dfno an
fuaidebeſtis
(ſtenikreſane
Mmtiiſtidhi,/
l nohtſe⸗
(yniinid
Fdeninte

ſiͤpoſt aln
ſhuan neg/,

lindc/

Uneſneonth
ißzfbnenef
Rödͤſernſo
ltunton i
hrinſicgſcr

uh id,/
fſtröſifict
nufſihr

tietinen

ſtäbeſenct;
nnſien

ſalcdſin
leie mn
ſaſi.

Cunien

doeg Nee
Nune girae

ntennciſie

ſaetdintien

bio rgne

Hen iar
gonſuhttn

n ſmnest
iancan

0
en

Cbasſiudt
Aiusſis
bauditnu
unſtuut
lricege
hirtte
Montns u.
Etianttid
diſctunk.
dancſem

Octauus.

Auẽad. ſeruitu.amittant

ſicut ad ſimiles ſtatm reſpondetur. ut ſcilicet tempus duplicet᷑. ad. ſ.de ac. re. do. l. bone fiitẽ nota bicqð nõ poſſum per me poſſum per atiuʒ

q¶ Coͤſtiruto.i.Vicenio inter pñᷣtes. er abſentes quoqʒ. idem ut bic.
el. C. e.l. fena. nam nulla pᷣter bypotecaria extenditur ad. xl. an. ſm
Jo. alij in utroq; caſu dicunt duplicari tempus.

r Die.qſi dicatnõ nocte. accurſius.
¶Vus ſeruitu

melioꝛ eẽt rõ
eieualla be bus tempoꝛe amittitur. quia una
ioꝛnegligetia fit ſe eruitꝰ eſt nãet ſialternishoꝛis 1
heuens ibini una hora quoticlie fuitutẽ hẽat:
uemallatunrob⸗ uius ſenbit ꝑdere eũnõ utẽdoſer
qziñ na ſemi ⸗ uitute. qꝛid qð hʒ quotidianũ ſit
N ec Iſtillicidij imittẽdi Dẽ
ulſulſfu. ! Z. . de iushabeã ĩ areã tuã et ꝑmi⸗
nqua hlu ae,ſerotibiius inarea ea edificandi
„ pu 1 pn. vx 1 7 7 2 — „ „ ſi
e altem é ſer ſtillicidij imittẽdi iusamitto. et ſi
unt ad eſtiue. et militer ſi ꝑtuũ fundũ uia mihi de
altera biemalis f . 13 .
ſoeibidiuene u beat et pmiſero tibiieo loco:per
erüt coceſſiones quẽ mihi uia debet᷑ aligd facere:
bic vna: et vno „
tpe. Ite ꝙ bic amitto ius uie. Isꝗ ꝑpartẽ itine

dicit vnã pᷣſcrip /

icit vnã ris:id totũ ius uſurpare uidetur
tionẽ ſufficere: ẽ

Jiꝑtẽ agraqua ¶ Abo.

ſecus ivſufru. vt . A .
zant no⸗ uſuſt. influxit:ẽt ſiñ ad ultia loca
eniela Seuſc;¶ puenit: oibꝰtñ ꝑtibꝰ uſurpatur.
oſtinnexrpe:er Icõem fund PpAu.
es . Dego et pupillsherem. lz u⸗
deuſufft.l.üia terq3 n uteremur tñ/ ꝓpter pupil-
leeuir; nõ lu et ego ui retieo. Siisꝗq aquã
uiutes. etio äſri Nocturnã hʒ interdiu p ↄſtitutuʒ
raari ad amiſſionẽtpᷣs uſus fuerit:ami
nec diſtiguo an ſit noctumã ſeruituteʒ qua uſus
lee debeta noeſt. idẽ eſt in eoꝗ certis hoꝛis
niuis ſibidebi ,/ aque ductũ hñs alijs uſus fuerit
tã: vel nõ. vt.. . nec ulla ꝑte earũ hoꝛarũuſus eſt.
eH (.NYiscuima act? (M Arce.
ſiñ poſſit aliui dẽbat ut uehiculi ceno gñe
ealerdeaè Uteret alio gñe fuerituſusuidea-
taie fote ꝑreſt-· Mꝰne amiſerit ſeruitutẽ.et alia ſit
musz huene eiꝰ oditio qð apliꝰoneris:qʒ ſicut
lanſian.u Uexenit magiſqʒ pluſq; alidegiſ-
bori uſias ſ ſeuideat᷑ ſicutił latioꝛe itĩereuſ⸗
nis öͤtnoͤſuffiat Eẽt aut ſi pła iumẽta egerit qᷓʒ li‚
me ñ uſũ. Hte pᷣ S SS
ſtare ĩpedimẽtũ

vt. ð. de ſer. ruſt. . l. boc aũt. t¶Hoꝛa.quotidie.ſed quid ſi in ſe
ptimana.Rñ.ponꝰidem qð in mele qᷓ; in die.qꝛ odia reſtningenda
ſunts. vt. j. de libe. et poſtu. l. aim quidam.
ſtillicidij ꝑmiſero.aĩo donãdi.vt.S.cõia.pᷣ.l.ſi pᷣcario.accur.
FBus qitto.ſola ceſſiõe.ſed cõtra.ẽ.de ſerui.ruſt.pᷣ.ſi dolus.ſo.vt
ibi. ¶ As qui it.i.uadit.
Aſurpare.i. retiere. boc ãt verũ ſi vnꝰẽ dñs uie:idẽ ſi płes ꝓ indi
iſo. ſz ꝓ dimſo diſtinguik. vt. S. e. l. nã ſatis.S.ſed ſi fundus.
in partẽ agri nõ diuiſi.alioquin õ.S.l.nam ſatis.
Aſurpatur.i.uſu retiet᷑. et boc quo ad ſeruitutẽ vel quo ad cõceſ⸗/
ſoꝛiã.vt bic ⁊.S.l.ꝓxi.i fi.et ar.j.ð acquirẽ.poſ.l.iij..i.n ãt quo ad
poſſeſſoꝛiũ iudieũ.qð ꝓ ſeruitute dat᷑.vt.j.de itiere.ac.q; pꝛi.l.i.F.
Icõem.uterq;.i.neuter.aʒo. iulł. ait que eſt õ.
5 (¶Et ego. q; indiuiduũ eſt. iõq;ʒ aut tota retief aut tota amit
tit. vt bic et.ð.de ſer.ruſt.p.l.vna.ꝑs ei pupilli eſt inuſuca pibilis.vt

ſ. que res pig.ob.poſ.l.ariſtt. c ¶ Diis interdiu.i.in die.
Imiſit. nocturnã. nec ſibi tꝑe qſiuit ſeruitutẽ diumã.qꝛ nõ baber ꝑpetu
am cam. ſed videt᷑ ꝙ nec amittat.vt.j.de aqua quot.et eſh.l.cũ ↄſtet..in
ter duos.ſed aliud in vno.vt bic.aliud i pluribꝰ quoꝛũ qͥlibet utit᷑ p alio erꝰ
volũtate:nã illevrpti cũ

ut.
d

8 ꝓ eoalius utat.vt ar.j.
cuit aut aqmiſcuerit aliãiõq; ĩ 7 u el ſt
bᷣ iſtis qõmbꝰ ſeruitꝰ ꝗqdẽñ amit Aerue gütnig en,
tit᷑.nõ ãt ↄcedit᷑ pluſquã pactꝰ ẽ Cæ: tũcretiet. vt. .l. xi.
in ſemitute hꝛẽ. Heres cũlegat7 Des dapkmad
eẽt fũdꝰſhᷣ ↄditõeĩpoſuit ei ſerui et bocptiet ad modũ cõ
tutes extiguẽt ſi le gati ↄditio er dettdeceiun r⸗
iſtat uidamꝰ anacꝗſite ſequãt᷑ le- finau.
gataniũ:et magisdicẽdũ eſtut ſe· Berultẽ.K. ſeyt

S.l ꝓpxi.
beᷣ Eldegrſcß. piuo. 3a
plius q; licuerit onens
vexit.

quantur. OElſus
Hifundũ alienũ bõa fidee

mit itiere qð ei fũdo debet᷑ uſusẽ i uzol nora ergo
4 cũ fit pluſq; fieri dʒ

retiet᷑ id iusitieris.idẽq;ẽt ſi pᷣca
rio aut ui diecto dño poſſidʒ.fun
dusei qualiter ſe habẽs ita cũ in
ſuo hitu poſſeſſꝰ ẽ:iꝰñ deꝑit:nec
refert iuſte nec ne poſſideat ꝗ talẽ
eũ poſſidet quare foꝛtiꝰet ſiaqua
ꝑriuũ ſua ſpõte ꝑfluxit iꝰaq̃ ducẽ
de retĩet.qð et ſabio rcẽ placʒ ut
apð neratiũli.iiij.mẽbꝛanaꝝ ſcri⸗
Pptũ eſt. AUrcus.
Igserx fũdocui uiã uicinꝰð
beret uẽdidiſſʒ locũ ꝓximũ ſeruiẽ
ti füdoñ ĩpoſita ſeruitute et intra

vr et ipᷣm fieri qð eſt fa
ciẽdũ.vt bic et.j.ð re iu
di. ſi ſe. F. ſed ⁊ ſi pigno
ra.et.S.ð ſta.ho.l.non
ſunt liberi.et.S. ſerui.
vr. pꝛe.l.ſi arboꝛẽ. F.ꝑ
Zriũ.et.j.deaqua quo.
et eſti. l.i. F. irem querit
et.l.cũ cõſtet.ſed arõ.j.

kꝙ Queſtionibꝰ. quibꝰ
plꝰ facit.nõ aliud.
ees A uituren.
et alienare et obliga
re põt iure ueteri.vt.j.ð

pig.grege.S.i.et. ſ. de fi
deicoõ. li. l. gñaliter. ĩ fi.

mã.l.diligẽter.in pn.

m Exringuentur. qua
legitimũ tpᷣsquo ſeruitutes peũt ſiolim facto dho lega⸗
rurſus eũ locũ acqſiſſʒ hĩturꝰ eft moaelpn . qo i pen
ſeruitutẽ q; uicinus debuiſſet · dente.et facit.. de con /
locꝰ ꝑquẽuia ¶¶ Zbö5. qre demo.l.fnaln. in
aut iter aut actꝰ dẽat᷑:ĩpetuAVi funduʒ. retinet
umĩs occupatꝰeẽt:⁊ iratpᷣs qd ʒ bor poſſel: M
ad amintẽdã ſeruitutẽ ſifficiat al-⸗ Permaleſtgennaun e.
luuiõe fcã reſtitutꝰeſi:ſeruitꝰ quo ſubijit .e.lpe.

sä ,O Igdemqq;. ſcilicet ve⸗
qʒi pſtinũ ſtatũ reſtituit᷑.qð ſi id avrretmenten,

tpᷣs pᷣterierit ut ſeruitꝰ amittat᷑re P Se babeẽs.i. quali/

ſtituta ſeruitus.aʒo.vł
id eſt qualitate ſemitu⸗
tis. babens ſe qualem. nam ſeruitus facit fundum qualem.
q ¶ Cum ſuo babitu. i ſua babitudine.i.ſeruitutis paritate.
etinetur. vt ⁊. J. deaqua quot.xet eſti.l.i.F.queſitum.
quis.ex fundo.cui.ſcilicet fundo.aʒo.
L Sernitute. ei parti: quã uẽdidit.aʒo.et ſic nõ potuit utijinteri ſer⸗
uitute. vlꝛ. S. de ſer. ur.p.l.qui ſella.S.fi.et de ſer.ruſt. pꝛe.l.uie..fi.

ui Bebinſſet. ceſſauit enim ſeruitus.nõ fuit extincta. vt. s. deſer. ruſt. pꝛed.

l. tria.et.S.ti.i..ſi foꝛte.circa pᷣjn.ſed quid ſi poſt tempus.rñ.non reſtituit
uia ſua culpa. alias ſecus.vt.ſ.l.ꝓxi.
ocus.reſtituitur.ipſo iure.vt et.oõ.quibus mo.uſuſiru.amit.l.cum
vſumfru.et.l.ſi ager cuius.aʒo.
Logẽdus ille. ſ. cui accreuit. et boc ꝑ reſtitutionẽ in integrũ.vt. S. ð ſer.
ruſt.pꝛe.et attilicinus.in fi.et.j.de iti.ac.q; p.l.i..ſi quis.

5um uia.dẽt cuilibet de popło vtin foſſatis hꝰ ciuiraus fitſcom aʒo

ſʒ an dato pᷣcio a fiſco.vr ꝙ ſic. vt. C. ſeruiſ qͥ ꝓ pᷣ.lib.ac.l.ij.ð tñ obſeruat

„ 219 –§ à2 rcũq; poſſideatur. vł
uocare ea cogẽdꝰ ẽ. Cũuia pu⸗ qualuercunq; ſit ei con

„.8

e¶ Itẽ ſi qͥ riuũ.i.ſiqͥs
eoꝝ qͥ p eundẽ riuũ ⁊c.
a quo.ſ.debebat.et fac
j. de do. li. l. õi liberto.
ar. Z. ſ nũqᷣd ñ bʒ locũ
ius accreſcẽdi inter eos
quibꝰ idẽ aque duct ẽ
relictꝰ.te.eẽ iᷣ accreſcen
di. qꝛ in. C. deca. tol. ge
neralit᷑ ðꝛ.i. S. vbi ãt eẽ

ius accreſcẽdi inter col⸗

legatarios et aliõ ẽ hic
qꝛ dſs ꝓpꝛietatis pᷣſcri
pſerat ſibi libertatẽ ſʒm
aʒo.itẽ illud ab ini tio.
hic poſtea. vt. S de uſu
fru.ac.l.i.in fi.ibi nõ u
ꝓpꝛieras ⁊c.
f¶Partis.reſpectu alia
ruũ.ſj tñ itegre remanẽt.
Abeo non ierit. et
ias eſt nõ ierit. et

alsſ̃ eſt. ⁊ tũc dic quod

nõ iuit tm̃.ſed aquã nõ
auſit.
q̃s aqᷓ.vt.S.e.ſi
cõem. F. i. et fac.j.de aq̃
quot.et.e.l.i.S.illð aũt
i¶ Zps ſucceſſit utĩiſti.
ð uſuc.S.ĩter emptoꝛẽ.
kSi cu ius interpella

uit.ſ.edificãdo.bhoe.n.ẽ

neceſſe in urbanis ſex/
uitutibꝰ. vt. bic et. S. de
ſer. ur.pᷣ. hec aũt iura.
ſecus in ruſticis ubi ſuf
ficit ſolũ ꝙ nõ utat᷑.vt

ptẽ.ſ.vẽditã.qꝛ
ullü.bõa rõ ſi eni
oᷣſinit qð ñi fuit.ut.S.qͥ.

4

mo. uſuſfr. amit.l.i..fi
et. S. ð ſer. ru.p.l.itiere.
ſ ar. ð. j.de ↄdi.et ð.ſi
quis iia.
m¶ Ius.i.actõ ꝑſonat
cxuediio.q̃ tãto tpe.ſ.x
l.xx.an.ñ tollit᷑.ſed.xxx.
tm̃.vt. C. oſtituta.pe.
l. ij. F.i. vrñ ẽr ꝑſonaleʒ
actiõʒ pire.ſicut ſeruiiꝰ
vt. C. de uſufr. l. coꝛrup
tionẽ.q ẽõ.ſo.ibi loqui
tur qñ iã ceꝑat ſeruiius
uſuſſru.hic nõ.

n Atẽdo.ſ̊ fſtitueris ĩ⸗

ĩtegrũ.vt.S.ð ſer.ru.pᷣ.
l. et attilicinius.
oSip fũdũ.cepat.ſic
ergo legatũ ignoꝛãti ac
quiritur.vt bic ⁊.C.qñ
di.le. ce. l.fi.et.j.ð ac.⁊
ob.ſi a furioſo..idẽq;

„

et. ].de le.ij. l. cu pr. S.ſurdoet.j. deteſtamẽ. filiuſfa. in fi.et.l. qui in dñi. irẽ
nota dommiũ legans etiã ſine poſſeſſiõe queri.ut⁊.j.de fur.l.a ticio.et.ſj.
de pec. l. ſed ſi damnd.Sej et dixi. S. derei ven. ſi ager. x
N u retin etur.noĩe eſt. vt.S. deuſufruc.ðᷣꝛ ut.ẽ.qͥ. mo.vſuſt.a.l.ſi mu
— lieri. et.j.de iti.act.q; pꝛi.l.i.O.is cuius.et n el tinn/

cũ ſerurtus. quattuoꝛ põe pdia. tria aliena:er ultimũ meũ cui debek

Daſen emi mediũ de tribꝰ. lʒ nõ ſeruiat iure ſeruitutis.m̃ ſeruitu
l&ẽ nõ ipedit. et facit. S. de ſer. ruſt..tria.et.j.de aqua plu.ar.ſi pꝛius. §. fi.
Quã. que oꝛiebat᷑ ꝑ eũdẽ riuũ.i.in.pꝛin.aque.
c ¶ Pꝛio riuo.ſ.ducebat aqua.

Liber.

—,—

d Alurpatũ.i.uſu retẽũ eſſe. lam.l.ſi opus.S.ſiiuiſero.et de aqualquot.et

tpe edificatũñ habuerit:iõq; nec
tu imittere poteris:ñ õmagis ſer
uitutẽ aĩttes:qꝛñ pᷣt uideri uſuce⸗
piſſe nicinꝰtuꝰlibertatẽ ediũ ſua⸗
ruũꝗiꝰ cuũñ itpellauit¶ Om.
ptẽ fũdi uẽdẽdo lege ca⸗
ueri uti ꝑ eã ꝑtẽ i reliquũ fũ
dü meũ aquã ducerẽ:et ſtatutũ tẽ
pꝰiterceſſerit anqᷓ; riuũ faceret ni
hil iuris aitto qꝛnullũ iteraque fu
erit.ſʒ mãet mihiiꝰ vitegꝝ qð fe⸗
ciſſeʒ iternecuſꝰ eẽt aittã.Si per
fũdũ meũ uiã tibi legauero:et adi
ta mea hereditate ꝑ ↄſtitutũtpᷣus
ad aĩttẽdã ſeruitutẽ ignoꝛaueris
eã tibi legatã eẽ:aĩttes uiãñuten⸗
do qð ſi intra id tpᷣs:añqᷓʒ ſcireſ
tibi legatã ſeruitutẽ:tuũ fũdũ uẽ
dideris ad ẽptoꝛẽ uia ꝑtiebit:ſi re
liquo tꝑe ea uſꝰ fuerit.qꝛ.ſ.tua eẽ
ceꝑatvt iã nec iꝰrepudiãdi legatũ

blica ł flu misipetu:ł ruina amiſ⸗
ſa eſt uicinꝰ ꝓximꝰ uiã pſtare dʒ.
Acũ ſeruitꝰ mihi ill Deʒ
plł es füdos deberet᷑:me⸗
diñ fudũ acꝗſiui mãere ſeruitutẽ
puto.qꝛ totiẽſ ſeruitꝰↄfũdit᷑:quo
tiẽs uti eai Sad quẽ ꝑtiet:ñ pᷣt me
dioãt füdo acꝗſito ptcõſiſtẽutꝑ
pmũ⁊ ultimũ it ðpea᷑i Mo.
Naãvque oꝛiebat᷑ in füdo ui
cini płes ꝑ eũð riuũ iure du
cere ſoliti ſũt:ita ut ſuo ꝗſqʒ die
a capite duceret.pꝛio ꝑ eũdẽ riuũ
eũdẽq; cõeʒ ðdindeut ꝗſqʒ iferioꝛ
erat:ſuoꝗſqʒ ꝓpꝛio nuo et unus
ſtatuto tꝑe quo ſeruitꝰaĩttit᷑ ñdu⸗
xerit:exiſtio eũiꝰducẽde aqͥ aiſiſſe
nec ꝑ ceteros ꝗ duxerũt:eiꝰiꝰuſur
patũ eẽ ppꝛiũ ei cuiuſqʒ eoꝝiꝰ fu
it:nʒ ꝑ aliũ uſurpari potuit:qð ſi
płiũ fũdoiter aq ðbitũ eẽt:pꝑ unũ
eoꝝ oĩbꝰhis ĩter quosis füdꝰ cõis tibipoſſit cõtigere: cũ ad te fun⸗
fuiſſet:uſurpari potuiſſʒ.itẽ ſi qs dus non pertineat Ceuo.
eoꝝꝗbꝰaq ductꝰ ſeruitꝰ debebat᷑ ¶ u Su retiet᷑ ſeruitꝰ cñ ipe cui
et ꝑ eũdẽriuũ aquã ducebãt:iꝰ a eber : utit᷑ que ĩ poſſeſſiõe
que ducẽdeñ ducẽdoeãamiſit ni eiꝰnoĩeẽ aut mercenanꝰ:aut hoſ
hil iuriseo noie ceteris ꝗriuoute- pesaut amicꝰ aut medicꝰ quead
bãt᷑ accreuit.idqʒ ↄmodũ eiꝰ eſſe uiſitãdũ dñʒ uẽit: N colonꝰ autfiu
ꝑcuiꝰfũdũ id iteraqueẽ qð ñ utẽ ¶ Retuan?ꝰ?ꝰ.. p·Aulus.
do ꝓ ꝑte uniꝰaiſſũ ẽ.libtace ei eiꝰ ¶Ructuariꝰ lʒ ſuonomine .
ꝑtis ſuitutisfruif. ¶· Om. ¶ 8 Eni t
Albeoait:ſi isꝗ hauſtũhẽat
tpᷣsquo ſeruitꝰ aĩttit᷑:nõ
ieritᷣad fõtẽ: nec aquã hauſerit:
iter quoq; eũ aiſiſſet( p. Aulꝰ.
ꝗs alia aq uſꝰfuerit quj ð
q in ſeruituteiponẽda actũẽ
eruitꝰ amittit᷑. Zpᷣs quoñẽ ulꝰ
pᷣcedẽsfũdi dñs cui ſeruitꝰdebet᷑
iputat᷑ ei qi eiꝰ locũ ſucceſſit. Si
cũiꝰhꝛẽs ĩmittẽdi uicinꝰ ſtatuto

Icʒ malefiði poſſeſſoꝛ ſit re
tinebit᷑ ſeruitus p Aulus
Ermitute uſꝰñuidet᷑:niſiis
gſuoiureuti ſe credidit: iõ
qʒ ſi gs ꝓuia publica:uel /ꝓ alte/
rius ſeruituteuſꝰ ſit:nec interdi⸗
ctum: nec actio utilis competit.

ſius florennnus legum doctoꝛ.
VUnlis.id eſt efficax. accurſius.

¶VUDedicus. alias amicus. r ¶Fructuarius. ſ. retinet.
ructuariꝰ ſuo noie.ſ.utatur rõe iuris quod bʒ.
lue. ad fundu. ſ. eudo. a,z0 u &Erfudo. ſ.recedendo. Jo.
Eruiuute.credidu.inſpicitur ergo opinio utẽtis.ſic ⁊.j.qꝙ ui aut

eſti. l.i. F. ariſto.
j. ꝓempr.l.ij. F.
celſus.er ꝙ dicit
ſuo iure. dic. i. de
bito fundo.⁊ ſic
eſt plana.bk dic.
id eſt ſuo iure.i.
qð cõpetat utẽti
et tũc reſtringes
utroqʒ caſu qtũã
ad acqrẽdã ſer⸗

uitutẽ. retieri ät

ptẽt ſi ille qͥ otli᷑

nõ utat noie ey
cui ↄpetit.ſʒ ſuo

vt gꝛ ſit ſociꝰ vel

frcũari kſilis q

ſuo noĩe utũt. t·

bo.fi.poſ.vt.S.
e.l. ſeruitul. et.l.
nã ſatis.i.pn.et

3. pri.l. uſu cnz
ſequẽ.ad eã ata
rẽdã bõa fides

eſt neceſſaria. vt

dictũ b. et bes ſ.

ð iti ac.q;. pꝛi.

vbi de uſuca. ſer

uitu dicit. ſ ecõ
tra pᷣſcribenti li⸗/
bertatẽ bona ſi

des ẽ neceſſarias
tum ex eo qucd

dicitur in uſuca

pione rerum coꝛ

poꝛalium.vt in

nouiſſime. in

incoꝛpoꝛalia.vt
C. de pꝛeſcript.
long. tempo. l.

finali.in fine.tũ

ey eo quod erpᷣſ⸗
ſe dicitur. S. co⸗

munia pꝛedioꝛu

l.ſi pꝛecario..
ceieꝝ. itẽ facitp
boc ꝙ bona ſi⸗/
des ſit neceſſa ⸗/

fine. 5. quibus e
quiparant. bec

lon. tem. que/
liber.l.i.et.ij. itẽ
facit bene. infra
de itinere ac. q;
pꝛiua.l.i. . ſi qi
autem. cũ et boc
in pꝛeſcriptione
libertatis urba⸗
ne ſeruitutis. in

pꝛeſcribẽda au⸗/
tem libertate ſer

uitutis ruſticefoꝛte aliud eſt. quia in ea non exigimr vt quis aliqd
faciat. vt. S. de deſer.ur. pꝛe.l.becautem iura. acur.
¶ ʒec interdictum. vt infra de itinere ac.q; pꝛuua.l. finali. Accur/

H“ di
ain

ber.
un
deplß
gagiern

SEE

nudloene
Apeedrc
kupitn
gairan
lipegede
ſilert
tzirfn
ſel ids

ſovis dein
ſbyddrnti⸗
ſncileniis
ſhſbiſthat
Noneeligs
wckin ol
ſeptuczt
idecöfip
lud. Fen
dicterl
nolieqyſ⸗
llishetpee
Hipeanucn
ſtuſoi)
icepen
ſintzon
Enmakfince
Naducnas

Getpepong
ſgne
iteield
heo geint
Tonsdeia
Nlpgene 4
Khocgar.
(Nring⸗
Nafſibſſe
Wiaginſ
diſeſche
lnbonnie

e ſequitur de bis que naturã realiũ immitãtur. licet ſint pſonales. ſ
lune qꝛ de paupie eſt antiquioꝛ qꝛ er..xij.ca. ut..e. in pꝛin. ideo de ea di
ſvingin cit prius ut etinſti. de re. di. 5. ſingulon. no aut hic de maleficijs ge
undu neraliter tractabiſ qꝛ ſpoliter ponir liber de eisj, de pri. de.
MNun H. Squa
cun dꝛupes
nnieſtſi⸗ yen ſit ä
D Rea Incipit nonus liber.
nui tii e as. ſ. in / Si quadiupes pauperiem ſe
AEE ctuʒz uel acno de dicgtir
göltnt paupie dicat. q *
iperfi actiop qdrupe⸗/
Ncrtne ge directa vtilis
,fie ꝓ bipededat.ut .
unntni ..e. l. pe. ceſſatih
ufolni Rains J quadꝛupes
uccſconnne, pauperiem fe
inlig 3da Ofenr. d ciſſe dicatur:
– ligatõe ſicut et i actio ex. l. xi.
Anin ſeruis delinn⸗ ſ to. deſcẽdit. qᷓ
ſedd i. t vbi ſubalkna dari aut id qðᷣ
ninn toe vtq;. udi nimal: qd noxiã ꝓmiſit: aut extia
mig Ken ve! toem norie offenes. Moxia at eſt
wint dieiter. lrij. idipm delictũ que actio ad omẽſ
AII ta ollite ſrei quadrupedes ꝑtinet Ait pꝛetoꝛ
uum ſuipes merus Paupiem feciſſe. paupieseſt dar
punn rit ut. . pxi.,A. nũ ſineiniuria faciẽtis datuʒ:nec
ſa pm azo:q no ẽ eni dici põt aial iniuriã feciſſe q⸗
ie er malefi uel ai. ſenſu caret: itaqʒut ſeruius ſcri-
ſen, ſee ortha an⸗ bit: tũchec actio locũ hʒ cũcõmo
n eg hm deieri ta feritate nocuit quadꝛupes:pu
i, arrit ta ſi equus calcitroſus calce per-
aril nara Kl ri 5. cuſſerit:aut boſ coꝛnupetere ſoli
ed Poxia delictuʒ tierit:aut mula mni
Pinihm delinquens no⸗ tus petienit aut mula ppnimiam
Uipm ra vocatur· ferociam Qò ſi ꝓpter loci inig
Ee fAGanncn tan tatẽ: aut pꝑ culpã mulionis: aut
D th turim qe in ine liplus iuſto onerata quadꝛupesi
Dulta cłpa fu
en dH it in bomine H .
lulun ge¶Ait ptoꝛ. caret noturaliter ut in bꝛutis et ꝓ talibꝰ bʒ locũ hec ac
ſefletn no. ceterũ ſi caſu uel imbecilitate careat ſenſu nõ bʒ locũ.ut in furio
eintt ſo et i pupillo.ut.j.ad.l.coꝛ. de ſic.l.infans in fi.qñnq; mñ res inaĩa
giulihi ta dꝛomittere iniuriã ſiue culpã. ut.j.cõmo.ſi ut certo..plane.
endin b ¶ Fentate.i. crudelita te ↄtra nafam ſui generis ut ſubicit in exem
vtp plis. ceterũ ſiſm naturam eſt qudele aial ceſſar becactio et hʒ locuz
ſdenmit⸗ yvtilis.ut inſti.eodẽ. F.ſi.et.j.ti.i.quintus.et de pꝛe.ver.qui ſeruã
efnma i darum. .li. et. C. ad.l. acqui.l.fii.
gtnmin i 1 lefronn libaudtean tna pr: natura ſ equ oꝝ genꝰ mã/
nn uetũ eſt et id em in boue dicas et mulis. .
mi 4 k q Serocitatẽ.i.pꝛiã crudelitatẽ er ſubaudi ẽt nam multo magis
fymuß bec actio babet locũ ſi etiam ꝓpꝛia natura ſit manſueta.
enn. „, niqͥratẽ.i.aſpitatẽ et duriciẽ et ſiculpa boĩs ducentis.
mulin ma Immurie.i, in factu uel vnli acquilia ↄtra muliõem. uel eũ cuius
culpa danũ eſt datũ.qui em̃ occaſiõem ⁊c.ut.j.ti.i.l.qui occidit.j.ĩ

Monus

a46 Rubꝛica. Si quadeupes paupe. fe. di. Dictum eſtde acti. in eem

bilis ar. ſ. dele. i. l. legato generaliter.
00 ibalia erſie eſt culpa in bominẽ.
en

Si quadrupes pau.ke. di.

ebat. cuius debilitas uel ꝓuiſio deficiens interuenit. etſic in actiõe

p
4 idiaria legis acquil.vel vtili acquil.

.

q ¶¶ Mec acno.et datur acquil.uel in factum.ut.j.ti.i.iteð mella.F.item ⁊ cũ

aliquẽ onꝰ euerterit:hec actõceſ
ſabit:dãniqʒ iniurie aget᷑ ſed et
ſi canis:cũ duceret᷑ ab aliquo:aſ
peritate ſua euaſerit:et alicui dã⸗
nũ dederit ſi cõtineri firmiꝰ ab a⸗

liopoterit: uel ſi ꝑeũ locũ induci
nõ debuit:hec actio ceſſabit:⁊ te⸗

nebitur ꝗcanẽ tenebat:ſed et ſiĩ
ſtigatu alteriꝰ fera danuʒ dederit
ceſſabit hec actio ⁊ generalłr toti
ens hec actio locũ hʒet quotiens
cõtra naturã fera mota paupiem
degit: iõqʒ; ſi equusdoloꝛe ↄcita
tuſ calce petierit:ceſſareiſtã actõ
nem.ſed eũ:q equũ ꝑcuſſerit aut
uulnerauerit in factũmagis qʒ le
ge acglia teneri utiqʒ:iõqꝛ nõip⸗

ſe ſuocoꝛꝑe dam nũ dederit.At

ſi:cũ equũ ꝑmulliſſet ꝗs:uel pal
patusc:et calce eũ ꝑcuſſerit: erit
actõilocꝭ Et ſi alia quadrupes
aliã cõcitauerit: ut dãnũ daret eiꝰ
qʒ quadꝛupedis noĩe:que cõcita-
uit:agẽdũ erit. Siue aũt coꝛpoꝛe
ſuo pauꝑiem quadꝛupesdederit
ſiue ꝑ aliã rem:q̃; tetigit qnadꝛu
peshec actio locũ hẽbit. puta ſi
plauſtro boſ obtriuerit aliquẽ:ul
ulla alia deiectare. In beſtis au⸗
tẽ ꝑp naturalẽ feritateʒ hecactio
locũ nõhʒ.et iõſi urſus fugit: et

eo.ſed videtur de do⸗
lo danda.ut.S. de do⸗
lo. l. et eleganter. F. ſicd
drupes.que eſt contra
ſo. ut ii.
rMaturam ſq; ſui ge⸗
neris.a ſe tamen cõmo
ta non ab alio culpabi⸗
liter. ut ſubicit contra /
ctus ab alio.
ſWercuſſerit. et ſic cł
pa eſt in bomine.
t ¶ Dulnerauerit. pꝑ ꝙ
alij dedit damnun
u O Guo coꝛpe. et iõ dat
in factum.ut hic et inſti
tu. ad.l.acquil. S. fi.
x RPermulliſſet. ꝗs vł
palpntus eſt hic non ẽ
culg.
Er ſi alia erit etiam
directa. ſed ſecus ſi ab
bomine vbi alrero ca⸗
ſu directa altero acqui.
vtilis vel in factum da
tnr. ut no. S.e.l.S. ſed ſi
inſtigatu.
3 (In beſtijs. locũ non
ba bet. ut inſti. e. F. i. ſʒ
contra inſti.e. F. fi. ſoł.
ibi vtilis datur non di
recta et ut bic.uel po⸗
teſt dari direct a in ca⸗
ne ſi cõmotus fuerat cõ
ta cõem naturaʒ ſui ge
neris et cõue nietur edi
licio edic. ſiłr ut ibideʒ
dicik. et.j. de edil. edic.
l. bij. n. F. demde. in ce/
teris autem a ĩalibꝰ ali
ugd eſt ut hic.ſed pꝛima
verioꝛ eſt vel hicfuge /
rat animal.ut ſubijcit.
ibinon.
a Qum arietes. cõmi/
erit coꝛnua. DWW
b ¶ Eum cuius eſt bos
aggrediens.

bac.et.l.qua actione.S.ſi quis plus iuſto.aqʒo. .
n ¶ Sec et ſi comis. ab aliquo.qui neq; ſoꝛtis eſſ et.neq; nimiũ de

G ibi domino bouiſ
ab alio aggreſſi. ſiliſ di
ſtinctio eſt. j.ti.i.ſ.ſi ex plagis.S. tabernarius.ſed quid ſi non apparet qͥs
fuerit aggreſſus. rh. neuter alteri tenere.ar.j.ad.l.acquil.ſcientiam.S. cun

ut noxiam. i. delictum ſeu delicti extimatõem.
e¶¶ Hunc.ſic et in ſeruo delinquente.ut inſti.de noxa.S.omnes autem.
f Wrurelur⸗ lit. conteſt.ſecus ſi poſt.qꝛ tunc non liberatur.ut.j.de noxa.
l.ſi plunum. S. fi.ibi et moꝛtuo quoq; ſeruo ⁊c.et maxime quãdo ex e moꝛ
te babet contra alium actionem legis acquil.ut.j.eadem lege.S.ſi poſt
g ¶ Extincta. boc intellige cũ non fuit in moꝛa.uel ſine dolo eius ꝑijt.vd j.
de noxa.electio..ſi is quem.et.S. pxi. S
b·¶¶ Aiui.demũ.ᷣalioq̃n ſi moꝛtuũ ſit.aut nullo mõ agit᷑ aut ſi agitur: dedi
non expedit. H

i ¶ Sicommune. in ſolidum. ut.j.fami. berciſ. beredes.S. ſi vnus.
l: ¶Unterdum eſſet ad banc queſtionem debet reſpondere.ut.j.de inter.ac

ſi quis in iure.et ſi falſum dixit:tenetur inſolidum. ut bic ſubicit.et.j.de in
ter. ac. l. ſi ſeruus. ſic ergo ex ſuo mendacio punitur. ut. j. de re iudi. ſed boe
ita. et.ð. de rei yen. lein rem.

Mon eſſe ſuam. ſi nõ
ſſidet. viderur querẽ
dum an velit defendeꝛe
alias enim non tenetur

vt. j. de noxa.quot. F.ĩ
poteſtate. et de dam. in

fec.pᷣtoꝛ.F.ij
er or gellinem. ſec?

ſi ante. quia tunc libera

tus eſt in teritu ſpeciei.
vt. S. F. plane. 7. j. ð& no

xa. l. electio. F. ſi is quẽ

Katio. in iudicio. qĩ
dicatin iudicio.l.acqͥł
habetur rõ daͤni qð de
dit quadꝛuples ut intã
tũ cõdem netur cõuẽtuſ
acquil. qtum tenet᷑ ac⸗/

toꝛ alij ↄ quo conueni/

tur de pan

u dpoſiio, l. pau/

erie.
p 1 ADandare. tũc enis
liberaturcedendo. ut et

j. de pecu.l. ꝙ debek. in

fi. et de bac actiõe.l. ac
quil.non ad coꝛpꝰ moꝛ
tuũ fit extrimatio tantũ
ſed ad damnum quod
intulit quad: upes.ut.
ti.i.l.i.ber bomo.S.i.

q Banc qctionem. nõ

iure. ut er.j.de noxa.l.
pe. S. fi. ſic in acrione in
et ad erhibendum
vt. ſ. ad exbi. l. de eo. .
fina.
G Ec actio. cömoda⸗
Na aliud eſt in acti
egis acqui.ut.j.t.

i.item mela. S. eum cui

qꝛ illa ſoli dño.ut.j.e.l
F. lege. nel dic vtilis da
tur. ut hic.non directa.
vt ibi. ſed pꝛima verior
eſt. accur.
[4 Si quis uis putãt. be
ne. et eſt ratio.qꝛ liq; ſic
publice tere ca nẽ in ta⸗/
berna. vel illa eſt ratio
qꝛ nonvidetur feciſſe ca
nis cõtra naturam cuz
eſt ligatus. eſt em̃ tunc
ipſa natura ferocioꝛ qᷓ;

ſi eſſer ſolutꝰ. ut bic. pu

to tamen agi vtili actõ
ne. qꝛ et ꝓ uiſo ligato

Ehaclege. nö re⸗
cipiat ut. j. ð his
qui deie. uel ef. l. f. in
ſti. de ob. ex quaſi deli.
S. ob hoĩem. ſed quid ſi
eſtmoꝛtuus a quadru⸗

pe. rñ. idem qð in vul⸗

nerato ut ſui coꝛpis nõ
fiat extimatio ⁊c.arg.j.

tit.i.l.qua actione.S. ſi
ti. Siquis aliquem. euitans ma⸗

quis in colla.et.l.liber
bomo.in pꝛin.

u ¶Impenſarum red,

9 ſtur. vt inſti. e. §. fi.

petit.

Zrber

ſic nocuit non poteſt quondã do-

minuscõueniri:q; deſinit domi/
nus eẽ:ubi fera euaſit:⁊ ideo ſi ein

urſum occidi:meum coꝛpus eſt.

CLum arietes :uel boues cõmiſiſ

ſent:et alterum alter occiderit:

Quintus mutius diſtinxit: ut ſi i⸗

quidem is ꝑiſſet: qui aggreſſt us⸗
erat ceſſaret hec actio:ſiis qui nõ
ꝓuocauerat: competer; actio qᷓ
obrẽ eũ ſi ibi aut noxia ſarcire:aut
in noxã ðdere opoꝛtere. Et cũ ẽt

in quadrupedibꝰ noxa caput ſeq

tur: aduerſꝰ dñm hec actio dat᷑:ñ
cuiꝰ fuerit quadꝛupes cũ noceret

ſed cuiꝰ nunc eſt. Plane :ſſi ante

litem conteſtatam deceſſerit ani⸗

mal:extincta erit hec actio:noxe

autem dedere eſt: animal tradere
uiuum demum . Si cõmune plu

rium ſit animal aduerſus ſingu⸗

los erit inſoliduʒ noxalisactio: ſi

cuti eſt inbomine. Interdum au
tem dominus in hoc non cõuenit

ut noxe dedat: ſed etiaʒ in ſ. olidũ

utputa ſiin iure interrogatus an
ſua quadʒupeseſſet et:reſpon.non
eſſe ſuam.nam ſi cõſtiterit eiꝰel⸗

ſe:inſolidum condẽnabitur. Si
poſt liteʒ conteſtatam ab alio ſit

animal occiſum. q; domino legiſ

acquilie actio competit: ratio ĩ iu

dicio hebitur legis acquil. q; do⸗

minusnorxe dedende facultatem

amiſerit ergo ex iudicio pꝓpoſito
litis extimatõeni offerret niſi pa⸗

ratus fuerit actéem mandare ad
uerſus eum qui occidit. HNãc ac⸗
tionem nemo dubitauerit heredi
dari:ceteriſq; non iure ſucceſſi io⸗
nis:ſed eo iure:quodñi ſint com-
1CAulus
Ec actio non ſolũ domi⸗

1 o ed etiam ei:cuius in⸗

tereſt cõpetit ueluti ei:cui res cõ⸗

modata eſt.iteʒ fulloni quiain eo

qð tenetur damnum uidentur pa

gjſtratum foꝛte in tabemã ꝓximã
ſe immiſiſſet: ibiqʒ acane feroce

leſus eſſet:non poſſe agi cãiſ no/

mine quidam putant:at ſi ſolutꝰ

fuiſſet:contra. .
MAius.

Xhaclege iam nonðu⸗
. —— itatur etiam liberarum
pſonarum nomine agipolſefo⸗
te ſi patremfa.aut filiũfa. uulne-

rauerit quadꝛupes.ſ.ut nõ defoꝛ
mitatis ratio habeatur. cum libe
rum coꝛpus extimatõem non reci
piat.ſed impenſarum in curatio⸗
ne factarum:et operarum amiſſa
rum:quaſq; amiſſur usquiseſſet

inutilis factus.
Aulus

Ec actio utilis compe-⸗
tit:et ſi inonquadꝛupes:

ſed aliud amimal pauperiem fe

phe.

cerit.

equum deduceret: nuda

equus olfecit. mula calcẽ reiecit
et crus agaſonis fregit: conſule⸗

batur poſſet ne cum domino mu⸗
le agi qð ea pauperiem feciſſet.re
ſpon.poſſe.

Adhegm dclam.

Ex acquilia omni⸗
buslegibusque an

rie loquute ſunt de⸗
rogauit:ſi iue.xii.tabu.ſiue alia qᷓ
fuit quaslegesnunc referre non
eſt neceſſe que lexacquilia plebi⸗
ſcitum eſt:cum eaʒ acquilius tri
bunꝰ plebisa plebe rogauenit.

Is Aius

Ege acquilia capite pꝛi
mo cauetur:tg ſeruuʒ

aſo cum in tabernaʒ

uI Upia

te ſede damno iniu⸗

qua acrione ire
ſpon.operarum

autem amitten

darum fit tatum
com putatio ſm

l.ij. ad.l.fal.bere

Ec agctio .
Aanima ,r ut
bipes:

aſo. id ⸗
ulio ſic di

ctus.quia agit.
id eſt ducit mu⸗
los ſeu alia ani
malig.

a Mlfecit i i. na
ſum ad culũ po/

ſuitr.

¶Ed. 1. acquik.
Habito tracta⸗/

tu actionis in fa
ctum de paupe⸗
rie. ſuppoit de

l.acquil. non qᷣ

naturam actio⸗
nis in factũ ſoꝛ⸗

tiatur.ſed qꝛ dcaäa·
num pꝛoſequi /

tur. ut ſngeroꝛ

Exacqͥk.
AIc damno.

Derogauin. ſui

tractatus. ercel,/ “
lenta.

deo ſA plebe. ink/

terrogauit enz
plebẽ. an ei pla
ceret. ut hic. ⁊ in
ſtitu. e. F. ceterüũ.
et ſic ponitur. TB5.
de adop. lij. §.

fi.ac.flo.

Egeocqui⸗
3 Opite pꝛio

olim tna erat ca
pita:ſiue capitu

la buius. I.bo/⸗

die ſunt duo imm̃
ſcilicʒ pꝛimuz et

tertiũ. ſecunduz

autem in deſue
tudinẽ abijt ter
cio in eius loco
poſito. ut inſtit.

e.in pꝛin.⁊. S. (a

pur. et. F. capite
de pꝛimo capite

aguur bic. de ſe
L cundo et tertio⸗

Seur. ſ. e. ſi ſ
ſer. F. h?. l.

f Ael pecũ ;
vel ꝓ. i. vt ꝓb bat
hic. et. j. e. queun
admoduʒ. 9. bac
ciione. 5 ſece
g EUnno. ſed ꝗᷓ * 4
crnuocheri

Ile
urie
ſia lure,

ſegontem.
deſhcor
ſberoau
Plamrqvie
gatſinpi
nter.
an. ſiaum
lPbaniog
habetfien
ſtes nöpn
nincul
cturinſiae
ſdeiurein,
yi.in pein
1 Foerp⸗
es, er ige
pinocapite
linckyt e.
gaͤnoii/5.
chone.
Vongen
ongeinteln
negis ip t
1(Innent
dyvonen
lingi pen
Ncapiturut
taſ.eclc l
lel Kiumen
Gideo,
wentctüpe⸗
Opefen.
3 Peino⸗
leßuelente
Uuebentgn
Kunenn
Fie

