lgtitst hectbar⸗ an ptõen cre t de Ebit. ſeru de eret᷑: bege i re Ica nert, eſtee tano⸗
Feſttaniſ Bec ſbort qas dẽ Aicoacdi udhẽ ertz e lie⸗ ☛ ſjag ul?⸗ Edie 657 c uit ä ae ſf ex
aienadad huc anenen did oꝛ lio:cũ ꝓc ut. itẽ Ich lacir. Auand veprircn⸗ r
bnſo G iehe c 8 3 uli Cre lẽpt ere. ( tpe. aiũ 0 .—„ — P . Si qu ectar yt. oc..l.
G in bi Enun 1, ctoez ec e ig. I6 ladeb tet neri uli toez p C ra ſp culio. in b 2.ſ.
Cinnn a 9 mep qð pe ulia arin meo A! tene ecu acto ge. is a⸗ epe F. uus.
– po deeo itat J ipid ſeruo erit mn il ſit Ein lpa adũ duol s ve
Gien eo. F. nao ue ſi grehene ecn g9 Drennn iſt Si gtat Euus⸗
6ert enn ient n H a Ea A na⸗
annt ſea iqui um. ſit:neg tre 0. gat dũ ner m uen he foſ egeenen
eri 6 biaun. cre lat?ſ oꝛee iũue kalſoniſo ga ð eũ mue elrebn t: quia eninerr ſicut
a gulſen Pab bere en uoꝝ i qus iniquũ nno Aabrd uare 0cjs te dut teiſſi uen lio ſer
ue bare Kaetui eũgcũ eculii Aer nũer / Veserp eri. 4 isn
zelig⸗ Inſoliec . 6 iri. . 2 ſ: ſiir . ( n. .
enn = 5 dec Reniuiii⸗ gckachnn ir inſolidi ius, namn eo
ſonlin dAb zre. ſi olo⸗ icũ expe Zlt eũci u⸗ nec ue ru nuen 86. 5 6ius. .
ſale riglara⸗ nale⸗ ninoe Hnr Shꝛaas Peliee n cO ſatpoſſe onnenn hachr i enc
e infi. r.. . 9 rit: ne beret. S 4 8 n HZ 1con tinfin iura. 6 licet.
nien deben tomen. trar hẽri Ppabe Sdã itrurt i. ut?: Uosum yn ncilla accu d erlurr
3 . Aamantin Sit M
ldg⸗ iquz. . un tate? Lac.
⸗ n n B Keake akten
nl del diuicn udiciol 0 . dere⸗ nnen 6 5. el.
ui lasee KK otrfactumen agnhene
fun a al „ 1 . .l1.
ſen a ſec⸗ Fnn un an
R re pe r. sordan cõtr. S.e.
umm Sae =
en et. ſ. ſocio
nip i 1 el pꝛo
miun 1
nlſein
pen

beꝗ
cA

.il.ij.ĩ pꝛin.⁊ diximꝰ.j.
ð ſolu.l.modeſtinus.
d 4erſn ſit. idẽ ⁊ ſi n
ſit verſum.nã ⁊ tũc ba⸗
bet doli excep.ſ.niſi fiat
ei ceſſio ꝓ ꝑte ſua.vt.S
fa.ber.bis ↄſequẽter.
ſi filus.
eAonCquatiir. crune
ce lo agens. S
f ¶ Yocupleſ.idẽ ⁊ ſi nõ
ſit locupleſ.⁊ hoc cũ nõ
iĩſpiciatur iſtud niſi in ca
ſibꝰ. vt. S. e.l.i.S.ſi cum
unpubere.
g6 Js de reſiduo.qͥ
noua cã c.vt.j.ð except.
rei iu.ſi rẽ meã Itẽ facit
j. e.quot᷑.S.ſi ſemel.
b Bi anua. ſubueniri
de eqᷣtate.nã mero iure
electõe ſibi pᷣiudicauit.
vt.j.e. ſi ex duobꝰ. i. Rñ.
gque eſt Z. ⁊.l.quonẽs.ꝗ
icr
i ¶ Alia dicẽdo nil eẽ in
peculio.vt. S.ſi cert.pe.
l.fi. i. Rh.ac.
K ¶ſon dolo. agit credi/
toꝛ de peculio. dñs dicit
nihil eẽ ĩ peclio.⁊ actoꝛ
replicat qð dñs fecerat
dolo quomin“ ſit. vt. S.
e. ſumma.i.RnR.

erat oli ãni.bodie bien
nij. vt. C. de dolo. l. fi. H.
vigdet᷑ ꝑpetuo poſſe obi
ci. vt. j.de except.dol.l.

in qꝗᷓ idẽ qð in actõe dʒ
ſtatui.cũ actoꝛ poſſit re
plicare qñ vult agẽdo ñ
ſic qͥ excepit. vt ex.l.ðꝛia
palet. ⁊ boc ſm. R. boc
nõ valet.nã ⁊ replicatõ
Ppetuo durat.vt. C. de
excep..ſi pactũ.niſi di/
cas qꝙ ibi replicatio ꝓ
exceptõe ponatqð eſſe
põt.vt.j.de excep.l.ij.G
i.vl dic ꝙ ibi ppetuo re
plicatur in.laſipactũ.ᷣ
deeo qð ꝑuenit ad vio

tim dicet. ac.

1Brarutuz ts. quod

pure. F. fi. qᷓ ẽ Z.ſo.ibi ĩ
excep.bic in replicatõe.

Sʒ ſi velir. . filius inſolidum.
edimere.i. actõem ſibi cedi.m Jo. Et nota bic ar. ꝓ q̃ſtiõe q̊ q̃ritur ſi
vnꝰeoꝝ ſoluit:an ceſſio fiatĩ rotũ cõira ↄꝛeos vel ꝓ pte.qdã ĩ totũ iꝛm Jo.
ꝓ pte. ꝓ eo qð eſt bic. vt.j.de tu.⁊ ra.dil.cũ pupuiilꝰ.⁊.S.ad.l.ro.de iac.i.i.

Sin uero filiꝰſit:qʒuis ex ꝑteiſti⸗
tutꝰ: nihilominꝰ iſolidũ actiõem
patiet᷑.ſʒ ſi uelitꝰꝓ ꝑte nomẽco⸗
heredisredimere: audiẽdꝰ ẽ:ꝗd

eni ſi ĩ rẽ patris uerſuʒ ſit.curñ ⸗

ſequat᷑ filiꝰa coherede qð uerſuʒ
in patris rẽ eſt. Idẽ ⁊ ſipeculiũlo

cuples ſit. JIsꝗſemel de peculio
egit. rurſusaucto peculio de reſi⸗
duosdebiti agere põt.. Sianua

exceptõe ſit repulſusa uenditoꝛe
creditoꝛ:ſubueniri ei aduerſꝰ em
ptoꝛẽ dʒ.ſʒ ſi alia exceptõe hacte
nus ſubueniri:ut deducta ea quã
titate quã a uẽditoꝛeↄſeꝗ potuiſ
ſet:ab ẽptoꝛe reſiduũ ↄſequatur.
¶ In dolo obiciẽdotꝑisrõ hẽtur
foꝛtaſſiseni pꝰ tꝑsð dolo actõis

nõ patiet᷑ dolũ malũ obici pꝛetoꝛ.

quoniã necð dolo actiopꝰſtatutũ
l. – — .
tꝑs dat᷑. In heredẽ aũt doli clau⸗
ſulaĩ id qð ad eũ ꝑuenit:fieri dʒꝰ
ultranon. Aulus
Ed ſiipᷣe heres dolo fecit:

ſolidũ pſtat. ui Lpi.
(BJer duobꝰ uł płibꝰheredi-
eeiꝰ: q'mãumiſſo ſeruo.ł

tuo ĩtra ãnũ ↄueniri poterat.unꝰ
fuerit ↄuẽtꝰoẽs heredeſ liberabũ
tur:q;ʒuis nõĩ maio:ẽ quatitateʒ
eiꝰpeculij:qð penes ſe hʒ ꝗ ↄuẽit
ↄdẽnet᷑.idqʒ ita Juł.ſcri. Idem
q;ẽ ⁊ ſiĩ alteriꝰ rẽ fuerit uerſuʒꝰ.
Sʒ ⁊ ſi pł es ſint fructuarij ł bõe
fidei poſſeſſoꝛes:unꝰ ↄuentꝰce⸗

enrum. q pceſſerar acrlo que ppetua erat. bic aũt annalis.ſ. de peculio.l.
ſol. ſzm Bul. ꝙ boc ĩtelligitur ſzm legẽ ↄtrariã.⁊ boc ex hac dictõe foꝛtaſſii
que eſt hic. x ſicppetuo obicit᷑. pꝛiavioꝛ eſt.¶ m In hb
— Bo. vt i acoeð dolo ðꝛ. vt. z. de dolo.l.ĩ beredẽ.alij econtra.
Eg ſiipe.·iſolidũ. facit.S.ð tribu.i.quod in beredem.5.fi.
„ Ner duobus eius.ſ. domini. accurſius.
4 57 Zonſdominug. ¶Manumiſſo. ſ. a ſe.
AAluſlo.j.ab alio cui vẽdidi dominus ſub eo pacto.qꝙ manumitteretur.
rę Del alieato.ſ nõ libero eẽ iufſo. erabüt der

In beredẽ fieri dʒ.ẽt ꝑpe

si Aiberabũt. de ſtricto iure. vt ſta⸗/

ot⸗ 1 Igdemq;. altenius.ſ. beredis.
v Nerſum. ſ.vt ali?ꝰ ↄueni bunc in cuprt eſi verſum liberet de ſtricto iure.
lltet ille inſolidum ſit obligatus. vt. S,/ e. l. queſitum. F. i⸗

Ziber

a Slentate ab initio tenebatur. quod eſt in ſeruo diuerſum. ſjm Jo.

ulus.

ibero eẽiuſſo : ulł aliẽato:ul moꝛ

x¶ Sed ⁊ ſi plures. liberat.ſ.iure mero.

Moc iure.ius ſtrictũ eſt.ꝙ vnũ eligẽdo. qð iſolidũ ↄuenerat vid⸗
ab alijs reced ere cũ ille ſoluat ei torũ qð dʒ.ñ aũt plꝰdʒ ꝙᷓ ſit ĩ pecłio

5 Kaut 8. Zria nota. Pꝛio ꝙ eqͥtas pᷣferturngoꝛi. vt. C. de iud.
P

acuit. Scðo ꝙ pᷣceptio nõ lit.ↄteſ.liberat.vt.5.de bis qͥ dere. vel

terosliberat.qᷓuis nõ maioꝛis pe
culij:q; penes ſeẽ:ↄdẽnari ðbeat
Sʒ licet hoc iurecõtingat:tñ eꝗ⸗
tas dictat iudiciũĩ eos dari:ꝗoc-⸗
caſiõe iurisliberant᷑:ut magiſ eoſ
Pceptio:qᷓ; itẽtio liberet.nã ꝗ cuʒ
ſeruo ↄtrahit ĩuniuerſuʒ peculiũ
eiꝰ qð ubicũq; ẽ:ueluti pat rioniũ
intuet᷑ In hoc aũt iudiciolʒ re⸗
ſtauret᷑ recedẽs:tñ ⁊ augmẽeti:⁊
ðceſſiõis rõem haberioꝑtʒ.⁊iðo
ſiue hodie nihil ſit ĩ peculio:ſiue

acceſſeritꝛaliqd pñs ſtatꝰ peculij

ſpectãdꝰ ẽ quare circa uẽditoꝛem
quoqʒ ⁊ ẽptoꝛẽ hoc nobᷣ uiðꝛe ue
riꝰqð acceſſit pecłiũquoqʒ poſſe
nos:abẽptoꝛe ↄſeq :nec retroꝛſũ
ueluti unoiudicio ad id tꝑs ↄuẽ
tõem reducere ẽptoꝛis:quouẽdi⸗
toꝛ ↄuẽtꝰſit.¶ Neẽditoꝛſerui:ſi
cũ peculio ſeruũ uẽdiderit ⁊ tradi
derit peculiũ:nec ĩtra ãnũ qdẽ de

peculio ↄuenit᷑ neq; enihoc pᷣciũ

ſerui peculiũ eſt:ut Neratiꝰſcris
pſic. 1 Abole.
Ed ſiꝗs ſeruũita uẽdiderit
ut pciũ ꝓ peculio acciperet
penes eum uidet᷑ eẽpeculium ad
quẽ pꝛecium peculij peruenit.
On penes quẽ res peculia

1s ſit.

lium dare accepta certa ſumma

nõuideturpenes heredem eẽ pe
culium. Abia.

i Abolenus

cũheres iuſſus eſt pecu

effu. l. Ppceptione
et. ð. de oſti. pec.
itẽ. F. f. Itẽ qð qͥ
ↄtrabit totũ pa⸗
trioniũ ⁊c.vt. Sõ.
ð iudi.ſi fideicõ.
G. i. 7. ſ. ad treb.
l.i. F. ſi beres.
a ¶ In boc autezz
recedẽs.actoꝛ ðꝛ
recedens.⁊ ideo
qꝛ vnũ eligendo
ab alijs recedere
videtur ð ſtricto
lure.⁊ qꝛ ſi ſ po
teſt torũ ab alio
conſequi recedit
ab illo ⁊ reditad
aliũ ð eqtate.vt
53. ꝓx. Rñ. ⁊ dici
tur reſtaurari.⁊
ex boc qa redire
põtvidebat᷑ ↄdẽ
natõem faciẽda⸗
ſp qᷓtũ e in pecu
lio tpe lit. oteſt.
ẽt ſi min? vel pl
ſit tpe rei iudicã/⸗
ge. qꝛ l min cõO⸗
ſeq̃ret.actoꝛ poſ
ſer tñ de reſiduo
poſtea agere vel
ↄtra aliũ vt bic:
vel otra eũdẽ. vt
S. e.l. q ſitum. F.
is qͥ ſemel.reſpõ
ſnie qð pñs dici
tur ſpectari.vt.S
e.q̃ſitũ.i.Rñ.qð
aũti vna pſona
dicitur: poſtea ĩ
duabꝰ poit᷑. l. ꝓ
in pſona ẽptoꝛi/
nõ ſit ſoectandũ
qtũ fuerit in pe/
culio eo tꝑe quo
vẽditoꝛ ẽpuẽtus
bodie cũ iudica⸗
retu. =ẽð
b ¶ Acceſſit ẽptoꝛ
accurſius.
c ¶Mos.qui pꝛi
mo contra vẽdi⸗
toꝛẽ egimus.

d Conſeaui rboe patet ꝙ; ẽptoꝛ ſerui ẽt de p̃cedẽti cã tenetur. als
em̃ quomodo ↄuentus fuiſſet venditoꝛ. ⁊ boc dicitur. S.e.ſi noxali.
H.idem ſenbit.⁊ de tribu.l.de peculio.⁊.S.e.l.⁊ ancillaꝝ.S.ſi ſeruꝰ.

Aenditoꝛ. boc pꝛecium. ſ.numeratum.

e. ſi noxali. S. quod autem.

n penel.ſ.tm.vt.S.e.ſi noxa..ið ſcribit.⁊
UG E cu m heres.iuſſus eſt.ſoalicet a teſtatoꝛe.

Dare.ſeruo libero eſſe iuſſo.accurſius.

Nudicid.quod falſum eſt ꝙ ſit vnũ iudicium.immo duo.
Ed ſi q́s peculij. noĩatiz. ⁊ boc cau babetlocum quod dieik 5.

b S magis eſt pᷣcium libertatis.nibilominus tamẽ tene
tur de peculio.yt.j.ti.i.l.i.. itẽ. yel diſtigue. vt ibi drxrimus.

abis nere
ycſecſi
S lutchmnt
Ntsdet
(Winten.
M.
MLiel ſel
AVp1

mbig

ſſtopeſn
auinimnso
ſſnſhan⸗
cihen
öinintani
6Parigz
ulopekeſi
hsſidven
ſiithire
fnmngrid
ilſine
drſbic

dcen

gtinast

ſimegi

Pnfrin

1ſod c.
lbern
N dangg
Kisag
glengtnn
i Aigendn

gisi

enröſtiee
igſiſo
lori gbaſi⸗

ſegliktdt

loreitas
izectene
dr Ridi
ſelhnuran,1
e arriie
wigebatoi
denfigitg⸗

Fiedn.
eſi Att.

inmyap

bmini
ekaemot
ſide teſcto⸗
keaagten
1gtügtbe
gneiti
läſtung.
nlih⸗
ſöſhn
gooſodil
Oertmtgts
tüihi
ſyna hon
uunpoſal
holſg
ſennirl
thenmdi
ftentupe
eobel
miglett

ecöſucian

H
teſttipo⸗
l4.
ſonin
oncup

memeß
eſun

ali⸗
nilie⸗

ninme
1o,

ſ .J

iffteei

pereicc

P
4

bone fidet. dolo malo. ſecus ſiculpa.vt.S. commo.ſi mibi.

.I guner bic ſubijcit. aʒo.
d Ea res. vel quan

1d

de verb. ſi. l. cum

ſti
g ¶ Leneberil. vt
ſ. de beredi. ven.

lij. F. llud qſitũ

⁊æ.l.ſi hereditatẽ

mihi. ac.

bBi ſemo. vẽ/

dicabis.nec em̃
eſt neceſſe oſtẽde
re quoſ. ſʒ tm̃ nu
men. vt. S. de rei

ven. ſi m rem.

i¶Sed biduo
aurei.

Ko Siſeruo tno

venditoꝛi. ſali/
cet agenti. ⁊ ſic
nota bic ꝙ no ſo
lũ nõ fu ↄpẽſatõ
quãtitatis adve
rã ſpẽm:ſʒ etiaʒ

ac fictã ſpem. eſt

em̃ quãtitatiſ id
qð p actõeʒ ð pe
tulio petit᷑. ficta
ſpẽs illi duo au⸗
rei q̃ vt ſpẽs ven
dicantur.ar.j. de
le.i.plãe.F.i.nec
miꝝ.qꝛ ⁊ vbi coꝛ
poꝛa debẽtur tñ
qꝛ vt quãtitas ðᷣ

bentur. fit ↄpẽſa

rio.ac ſi ĩ genere
debeãtur. vt. .

le. ij. l. vnuz ex. ?

facu ad .S.S.ſi
cer.pe.cũ fundꝰ.
H. ſeruuʒ. 7.S. de
neg. geſl. qᷓ aliẽa

l¶ Beruũ. ticio.

cuidã łalij.vł di
cto titio cuʒ quo
cõmuneʒ habui.

m ſAendidi cũ

quo cõmunẽ ha
bui.vel nõ. nã ſi
certificat hic.ſed
ĩ ſolutõe optie ð
teriabit ſtati. ac.

n¶¶ Diriſicũ ſẽ ⸗

pꝛonio.ſocio me

oquondam cui non vendi

o onſequi. quia cum eo mibicommune eſſe deſi

anke⸗ derem cum titio emptoꝛe.
Agi

ſhrnr cum emptoꝛe.em ptoꝛ em̃ cõueniri poteſt infra annum
exſua perſona.qꝛ peculium quod babet vẽditoꝛ ipᷣe videtur habere
cum illud poſſit act. exempto petere.⁊ ex perſona venditoꝛ. quia vẽ
diioꝛ tenetur a quo exigere poterit quod pꝛeſtiterit. ſed poſt annum
exſus perſona tm̃ↄuenitur. Et adde qð no.S.ſi ex noxalicq ag. in fi.

lireʒ iuraueritt. facit. S. e. l.iij. S. et furtiua.

m. ſ. q iuliano. vx

epoliti. i. Kñ.
e
4 creditoꝛ
ſtipulatõiſ
nã ſtiplat᷑ ẽptoꝛ

t. 5. cõmo. l.ii. .. ſi flio. bic ſubijſcit.

Nbone fidei ↄtractibꝰ que lio cũ titioaut cũſempꝛonio age⸗
Iſtiõisẽ: an de peculioĩſolidũ ret᷑:an eiꝰ peculii qð apð me eſſet
pater ul dñſtenerẽt᷑:ut ẽi actõibꝰ rõhẽri ðberet᷑:dixi cũ ſẽpꝛomo a⸗
de dote agitatuʒ:ſi filio dos data geret᷑ nũqᷓ; eiꝰ peculii qð apð me
ſit. an pater dũtaxat ð peculio cõ⸗ eẽt rõeʒ habeniðbere.qꝛis nullaʒ
ueniret᷑.ego aũt arbitroꝛ nõſoluʒ aduerſus merõeʒ haberet:ꝑ quã
de peculio ↄueniri.Sʒ⁊ ſigdẽp id qð pᷣſtitiſſet ↄſeq poſſet.Et ſi
terea dolomalo pris capta:frau-⸗ eũtitio pꝰanũ q; uẽdidiſſeʒ agere
dataqʒ ẽ mulier: opetereactõem. tur:ſi. imiliterno eẽ ↄputãdũ pecu
nã ſi hẽat res nec reſtituere ſit pa liũ qð apð me ẽ.qꝛiã mecũ agi de
tus:equũ cẽ eũ quãti eares eſtↄdẽ peculionõ poſſete.Sinaũt ĩfra an
nũ ageret᷑:tũcquoqʒ hñdã huiꝰ
data ẽ expᷣſſuʒ eſt.hoc⁊ ĩ ceteris peculii rõeʒ poſtq; placuit aliena
bone fidei iudicijs accipiẽdũ eſſe tohoie ꝑmittẽdũ eẽ creditoꝛi⁊ cũ
Pompo.ſcribit.nãqʒ ⁊ ſi ſeruo uẽditoꝛe ⁊ cũ ẽptoꝛe agere.Si a⸗
ctũ ſit ð peculio cũ eoquſumfru.
ĩ ſeruohẽat:⁊ minꝰↄſecutꝰſit cre
ueꝝ hãc quoqʒ hʒ adiectõem:⁊ ſi ditoꝛ:nõẽiiquũ ut exuniuerſoeiꝰ
ꝗd dolo malodñi captꝰ:fraudatꝰ peculio:ſiue apud fructuariũ ſiue
qʒ actoꝛ eſt.uidet᷑ aũt dolo facere apð ꝓpꝛietariũ erit:rẽ ↄſequaturꝰ
Mihil itereſt opꝑas ſuas ↄduxe⸗
rit ſeruꝰa fructuario:an pecuniaʒ
mutuã adeo acceꝑit dari itaqʒ de
Diſtituerit: æ tu hereditatem bebit actõ eiaduerſꝰdñʒ ppꝛieta
tiſ dductoeo qð ſeruꝰpecłii noĩe
apð fructuariũhʒ.
CEEpoſui apð filiũf.x.⁊ ago
Spoſiti ð peclł io qʒuis nihil

nari. nã qði ſeruo cui res pignoꝛi

res pignoꝛi data ſit:nõ ſolũ de pe
culio:⁊ deĩ rẽ uerſo ↄpetit actio:

dñs: ꝗcũ hẽret reſtituẽdi facl tatẽ
nõuult reſtituere. i I Nli.
Icreditoꝛ filij tui heredẽte

eiꝰ uẽdideris:illa ꝑte ſtipulatõis
quãta pecũia ex hereditate eiꝰ ad
te puenerit:teneberis de peculio
Si ſeruotuo ꝓmiſeris uicarium
emere aureis.viij.ille.x.emerit: ⁊ patri filiuſ ðbeat:⁊ hec.x.teneat:
nihilomagis:tñ prẽm dãnãduʒ
exiſtimaui ſi nullũ pᷣtera peculiuʒ
ſit.hãc enĩ pecuniã cũ mea mane⸗
at:nõ eẽpecłü:ðniq; quolibʒ alio
agẽte de peculio mime dubitãdũ
ait ↄputari nõoꝑtereꝰ.itaqʒ ad ex
hibẽdũ agereme:⁊ exhibitã uẽdi
care debere. Si nuptura filiofa.
dotis noĩe certã pecũiã ꝓpmiſerit

AEFfrica

tibi ſcripſerit ſe.viij.emiſſe:tuq;
ei ꝑmiſeris eos.viii.ex tua pecũia
ſoluere:⁊ is.x.ſoluerit:hoc noĩe
duos aureos tãtũ uẽdicabis Sʒ
hi uẽditoꝛi pᷣſtabũt᷑ dũtaxat ð pe
culio ſerui¶ Seruũ cõem quẽ cũ
titio:aut cũ ſẽpꝛonio hẽbam:titi
o uẽdidiañqᷓ; eiꝰ noĩe ageret᷑ me
cũ dẽ peculio queſitũ ẽ.ſidepecu maghe⸗

peculio.ſed abſoluendum. cum enim nullum aliu
ſunt peculium.ergo pater non tenetur.vt no.j.e.quonens.. ſi ſemel. .j.
de lib.le. ſi quis rerum. nec ob.S.in bone fidei.⁊.S.commo.l.iij. .ſi filio.
quia ibi erat peculium occaſione cuius agitur perſonaliter de peculio. bic
ergo agitur ad exbibendum.accurſius floꝛennnus legum doctoꝛ.
a Exiſtim auit.⁊ ſic.S.de pet.heredi.l.ſi a
quidam. ..e.ex facto.S. plane.
b Opoꝛtere. iſta. x. in peculio.
¶ Uendicare.yt.j.depo.l.pe.

non poſſe. vt. S. e. ⁊ ancillarum. F. fi.

De peculio.

eculij rationem. quod apud me eſt. ⁊ boc eſt verum in eo caſu. cum riti
us ſeruum emit cum peculio.als non.
cium.conſequatur ex equitate.vt.S.e.queſitum.S. is qui ſemel.⁊.l.
ex duobus. in pꝛinci. accurſius.
ibil. a fuctuario. ſeruus conducit a fructuario operas cum ei aliquid

pꝛomittit vt ſibi permit
tat locare alijs.opꝑe em̃
talis ſerui fructuarij oẽſ

v rro. lal cetoepe
culio.ſed pꝛout refertur

boc ad locationem ẽ cõ
tra.S.de vſufruct.ſed ſi
quis.S.idem iul. Sol.

nihil dicitur ibi agi ex ta

li locanõe ad boc vt fru
ctuarius obligetur. at
ſeruus ei obligatur. ac
per hoc pꝛopꝛietarius.
vr bic. vel oic ꝙ fructua
rius non bic a ſeruo ex
opera ſtipulatuſeſt. pu
ta pꝛomittis ꝙ; arabis
cras.ſed dicebat ſeruuſ
dabo tibi.x.ſi me meis

operis ſicut volo permi

ſeris vn. Item contra.j
de verb. oblig. liber ho
mo. in fi.i.ARñ. ſo.qꝙ ibi
dicit non dari miht acti
onem in dominum pꝛo
pꝛietatis ſupple niſi de
ducam quod penes me

ẽ loco peculij.vt hic ſub

ijcit. 7. S. e.l.binc. S. pe.

x¶ Deducto. id eſt com

putato.ſed cur iſte fru/
ctuarius computat ſibi
inſolutum ſuum peculi
um. Rñ.non eſt mirum
quia ⁊ hoc facir domi/

nus vbicunq; de pecu/

lio conuenitur.⁊ ſibiali
quid debetur.ĩmo quã

doq; non. vt.j.e.depo/

ſui. S. ſeruo.⁊ quando/⸗

q; ſic.vt.j.e.quonens.

§. non tantum. vel dic
deducto.id eſt ſeparato

ſed hec eſt non pꝛopꝛia
ſignificatio.ſicut ꝑ bũc
tiltulũ accipimus. naʒ

dicitur dominus dedu
cere.id eſt debitum ſibi
computare.yt.j.l.pꝛox.

☛ Epoſui. nibil ma

8S.id eſt non iõ

3 0 Oamnanum. i eſt
non damnandum de
d ſit peculium. neciſta. x.

patre.i.Rh.⁊.j.de in rem ver.l

f¶ Zueri poſſet.nã ⁊ ſi ni

faciliꝰdatur alicui exce/⸗
pno qᷓ; actio.vt.j.de re.
iur. fauoꝛabilioꝛes.Eſt
ergo melioꝛ ratio.qꝛ pa
ter tenet᷑ de eo qð ad eũ
puenit. vt. ð. de pe. ber.
ia patre. . Rñ. obliga⸗
rio autẽ ad ſe pueniter⸗
go debz eam reſtituere.
Sa g ech popbivz
nibil plus ⁊ pampbył
nibil babeet.
bAuinq;. ex alia cau
ſa. ꝙᷓ; ꝓ capite ipᷣius vi⸗
carij. ? ſic nõ eſt Z. j. de
pe. le. l. ſtichus.
¶ Btichi. oꝛdiarij ſerui
K rerin pampbili. ſ.
4 uẽdum creditoꝛibus
l¶ Debet. qꝛ boc dʒ fie/
rni qh̃ouemoꝛ ex peculio
illiꝰſerui vicarij.vt.j.e.

ſi ſeruꝰ me.at hic nibil

bʒ nec ſeipᷣm ðꝛ qͥs ba⸗
bere ĩ ſuo peculio.vt in
m deducatur. vt ſubij/
cit. ⁊. j.de pecul. l. ſtichꝰ
in fi. nã nemo ẽ dñs mẽ
bꝛoꝝ ſuoꝛuʒ. vt.S.ad.l.
acquil.liber bomo.

nRaſſurum. apparet
0 Si ſticho. ex peculio
ipius. ſ. vicarij.
p Dßo debeat. quan /
ti oꝛdinarius hbʒ q nibil
bʒ niſi illum vicarium.
q ¶ Intelligat. Tita ni⸗/
bil eſſerlegatũ. qð eſſe
non debe.
r ¶Seruo. vendideram
et tradideram.
8 KXredidi. poſtea.
t Deducaiur.i.qð ni/
bil debimm opuretur.
v¶ Mã necſi bẽs. nam
nec plana ẽ.⁊ ẽ rò.tunc
talis nõ ↄpetit mihide
ductio.quia nec ceteris
actio. Sʒ ſi nõ habes.
nec referas ad eũ caſuʒ.
vbi añ vẽdirõem Zctũ ẽ

x¶ Oebere cepit. vt bie.
et.j.e.quotiẽs. .pe.ac.
Eculiũ.ᷣfacit.S.e.
l. Spoſiti.. pecu⸗

lilinim. accurſius.

E Eculiũ naſcifbo
Mmini eadeʒ rone
et aſino.

d Si nuptura agat. de dote. ſ. vt liberetura pꝛomiſſione dotis.
ee Vigeretur. vt ea tota ſoluaf. vt. ]. ſo. ma. nupta. 5 .i. ⁊.l. ſi cũ do. F. pe. ac.
E bil ſit ĩ peculio. pater tñ qͥ agit noie filij iſolidũ eũ
dʒ delendere.vt. j. de ↄpẽlſa. ſi filio ⁊. j.de edil.e.l.cũ ſeruꝰ. . ſ. re. mo. iõ
S. ſi ſeu. ⁊. S.de re.cre.cũ fundꝰ.S.ſeruũ.ſʒ bec nõvidetur bona rano.naʒ

phylꝰdʒ dño. v. ſi ðpeculio aga

ma Memine mder taci
te obiectioni.

v. a [Mõ eẽ peculiũ. nota non dici tunicã pechliũ.ſ⸗ 3.S. e. id
veſtimẽũ.i.Nñ. So.illud obtinet ↄſtituro pꝛius peculio ſeruo.als ꝓpier
tam friuola nõ naſcit᷑ peculiũ.ar.ẽ.de eden.l.ſi vnus ex ar.ꝗ.ſi ranonem.
bCum acium. fetibꝰ pecoꝝ.vt.S. de pet. bere.irem veniunt.S. item non ſo
4 lum. 7. H. fructus. ⁊ facit.S.e.quã tuberonis.S.ſunt quidam.
Ec ſeruus.debere domino yvel extraneo.ſ,ciuiliter.

de Abutimur. impꝛopꝛie vtſmur. accurſius.

f¶Et ſi quid.ex eo quod peuitur.
Eculiũi⁊ ex eo conſiſtit:q;

et diuoꝛtio facto agat de dote cu,ʒ
Aparſimonia ſua ꝗſqʒ; para-

patre.utꝝ netota ꝓmiſſiõe:an ðᷣ

ducto eo qð patri fiiꝰᷣbeat: libe uit: ul officiomeruerit aquolibet
rari eã oꝑtʒ. rm. tota ꝓmiſſiõe eaʒ ſibi donari:idq; uelut ꝓpꝛiuʒ pri
liberãd eẽ: cũcerte⁊ ſi ex ꝓmiſſi monium ſeruũ ſuum habere quiſ

one cũ ea ageret᷑: exceptione doli uoluerit. mArc.
mali tueri ſe poſſet. Stichus?hʒ Eculiũ naſcit᷑:creſcit:ðcre
ĩpeculiopãphylũ ꝗ c.x.idem Aſcit:moꝛit᷑.⁊ iõ elegãt Da
pi. Srõto.dicebat peculiũ ſil e eẽ
ſtichi noĩe placebat extiari dbere hoĩ. Quõ aũt peculiũ naſcit᷑:qſi-
pᷣciũ pãphyli⁊ ꝗdẽtotũ nõddu⸗ tũ ẽ.⁊ itaueteres diſtingunt.ſiid
ctoeoqð dño pãphylꝰdʒ.nemi⸗ acgſiuit ſeruꝰ:qð dñs neceſſe nõ
nẽ eni poſſe intelligi ipʒi ſuo pe- hʒpᷣſtare:id eẽ peculiũ.ſiuero tu
culio eẽ. hoc ergocãu dãnũ domi nicas aut aliꝗd ſile qð eidñsne/
no paſſurũ :ut pateret᷑ſi cuilibet ceſſe hʒ pᷣſtare:nõeẽ peculiũ.ita
ali ſeruoꝝ ſuoꝝpeculiũ non hñti igit᷑ naſcipeculiũ.creſcit cuʒ au⸗

qedidiſſet: idq;ita ſe habere eui ctũ fuerit. creſcit cũ ſerui uicani
dẽtiꝰ apparituꝝ ait. Si ſticho pe moꝛiũt᷑: es ſencicſt. ait cũad

culiũ legatũ eẽ ꝓponat᷑:ꝗ certe ſi emptum ſit. uK¶ Mpi.

qð uicariꝰſuꝰdʒ aliter q; ex pecu⸗ A nec ſeruopõt ðberi. Sʒ cũ
lio ipiꝰðᷣductõem pati.alioqn fu⸗
tuꝝ.ut ſi tãtũdẽ uicariꝰſuꝰdño ðᷣ ðmõſtramꝰ:q; ad iusciuile refe⸗
beat':ipᷣe nihil ipeculiohaberei- rimꝰobligatõeʒ. Itaqʒ qð ſeruo
telligat qð certe ⁊ abſurdum eſt. ðbet᷑ abextrãeis:dñsrectepetet.

ex teſtamẽto agat cogẽdꝰnõ ẽ eiꝰ de ſeruꝰqcqᷓ; ðbere poteſt

Seruo quẽtibiuẽdiderã: pecũiã qð ſeruꝰ ipᷣedʒ eonoieĩpeculiuʒ.

cedidi: qſitũ ẽ. an ita mihiiĩ tea et ſiꝗd irẽ dñiuerſũ ẽ:i dominuʒ
ctioð peculio dani ðbeat ut dedu- actioda. i Pẽ.
catid qð apð me ex eo remãſerit: T. 1 arrogatoꝛem de peculio
qð mimeueꝝẽ:nec ltererit ĩtra an
geſtoð pecłio actõeʒ nõ eẽ dãdaʒ

b

ar. nã nec ceteris ꝗdẽ qui tũc cuʒ geſtoð
exiſtimãat. p(MAlul⸗

eoↄtraxerit:ĩ me actio dat᷑:ĩ ↄtra/
riũ quoq; agẽtibꝰmecũ hisq an-
tea cũ eo ſeruo ↄtraxiſſẽt:nõðdu
cã id qð poſtea mihi ðbere cepit dide
ex quo apparet onꝰeiꝰ peculii qd miĩe qð apð ẽptoꝛẽq̃ſierit: dãnarni
apð me remanſerit ad poſterioꝛis te debere:nec ſuecurẽdũ tibi eſſe
tempoꝛis ↄtractus pertinere non culpa.n. tua id accidiſſequi ſeruũ
debere foꝛẽti. uendidiſſes.

egi:añ rẽ iudicatã ſeruũ uẽ

t.S. de conai.inde.ſi pꝛocuratoꝛ.

-

e inſti.ſi quis iumentis..pꝛoculus.

eouerbo abutimur:factũ magis

ie n actõôe; daãdã ꝗdam recte pu
nũ q; uẽdideriʒ:an poſtea experi⸗ tãt: qᷓʒuis Sabᷣ.⁊ Caſſiꝰex ante

Ipoſtea q; tecũ depeculio

ideris:labeoait ẽt eiꝰ peculij no

Mpia.

p¶ Sabinus. fideiuſſiſſet. vt.. e.l.iij. .. ſi filius.

e ¶ Kactũ.i.ius naturale.vt. S. de pac.ſivnꝰ ex..pactꝰ.⁊.S.e.ſi noxa
li.ð. ſia debitoꝛe. vel dic. i. ipm Zctũ. Dʒ certe ⁊ ciulliter videt obli
gari. vr.j.e.nõ ſolum.S.fi.que eſt contra.ſo.vt ibi.

ecte pu

tant de eo qð pꝰ

arrogatõeʒ Zctũ
eſt cus arrogato.
vt. ſ. de pecul. le.
l. ſi bui creditoꝛi
accurſius.

b¶¶ Exiſtimat. vt
bic. ⁊.j.de doß.

cã.moꝛ l.ſi filio.
F. i. ſi eñ actio ð
peculio daret᷑ ar
rogatoꝛe non de
fẽſoꝛe mitteretur
creditoꝛ ĩ poſſeſſi
onẽ bonoꝝ arro

gatoꝛiſ. vt. j. q. x

ca.in poſ.ea.ful
ciniuſ.S.fi quis
actõe. qð lex pbi
bet. ⁊ iſti.de acqᷓ
ſi. ꝑ arro.iĩ.fi.tit᷑.

Itẽ ſi tenetur de

peculio pᷣciſe co /
geretur defendꝛe
vt. S. e.ĩ ſumma

F. i. qd bic ſi eſt

vt bic. vt ar. S.ð

ca.di. tutelas.
pe.in fi.
poſtea.
egi. ⁊ lic erat lis

ↄtel.als non di/
coꝛ agere. ſy age⸗

re velle. vt. . rem
ra.ba.l.ampliꝰ.

ſecꝰ ſi aliẽaſſervẽ
ditoꝛ.tũc eniʒ de
pꝛecio tiñ babito
ꝓ peculio tenere
tur. vt. S. e. l. ſed
ſi quis.
K Danan ſifſi

ibt q̃ſiturus eſſet

qð emptoꝛiq̃ſi /

tũ eſt. vt. j. ð act.
Ep.ſi qs ſeruum

17 AQulpa em̃ tua
et ita nibi ĩputat᷑
vt. ð. de tribu. ꝙ

in heredẽ. . ſi te
ſtamẽto. ⁊.j. de

euict. ſi rem. S. ſi

ue inqᷓtuʒ facere

põt niſi caſualit᷑

izm Jo. S ma
gis puto regulaʒ

eſſe. vt ſempꝑ inſolidũ teneat añ ⁊ poſt. vt dixi. . cũ eo. l. j. in pn.
Ai peculij.nota hanc regulam. vt bic.⁊.j.de pig.l.obligatõe

oniens. non etiam vr bic. . S. e.ſi quis ſeuũ.S.etiam. .5.

ũ. in pꝛate ſi /

ss

ſS

Wds
ſeſtrtie⸗

ðð

bhote

ſetaͤehi⸗

lulet
üifſhlet
N
uſſhli
ſiſbeeei,
ing
zNN

ſſfini
Cr tbi

zmlanor

ſiſndt⸗
iilen i
Cnnetdieg
ihnogun
elo.

—

((Felipe
((Vpurt
MmMcncincn
Mmtiit
nſttsr
ſont

ſitin

inuir
Ailiu

Hiniſt

nngzei

üliſahr
fflteh
iehld
ſih

J iani

ülniiſ

(Cde⸗
, 4
ainin
nſle.
glenn
unhb
iindt

7
4

ſehtii

R
H

nigl
A

=
=☛
—
SE
—

Pideiod

Wing
alegen
Nen 35
nögzi
zanoge,
epecle,
orltar
ſkinttt
1ſdedeß,
trlſifi.
cſaa
lodarkar
totenonde
enninaenn
gideſekt
bcnen end
lgſe
an
4lKians
gͤlapb
tiſidennh
nd iit.
ſilenenede
loheſee/
deſnde
eiſunne.
öbeſk
eNarsd
di unls,

Nuna
1ſceutls

ſalsnondi
grehage
Aeytſſen
alangl,
ſialirſene
etieenßde
Prßbenio
culiotenet
Nröͤelli
s,
Dmnonlii
ſiuneſſe
npeniii
nſoͤnd
ſbinn

teimm

dihipn
derbig
15

ſrengi

giocd

npiheſ
izfunt
icae

Tpeiſ.

q¶Si ſemel locum babet. vt. . p ſoeio.l. verum. F. item videndum
4 e eefnnnos ns dñs.vt.j.de libe.le.ſiqͥs reu..buic.⁊.j.e.l.eo

ſed ſi poſtea peculium augeatur: vnde tunc naſcetur actio.Rñ.ex cõ

tractu dudum celebꝛato. vt. e.queſitum. is qui ſemel.ac.
s ¶ Si creditoꝛ. re itegra.i.nõdũ lata ſnis.in i lit.oteſ.als poſſet a

cioꝛ diuidere. vt
3.e. ⁊ ãcillan.F.

illud.ẽ tñ bhuic.

ar. Z. j. mã.credi⸗
roꝛ.i. Rñ.
t Keſciſo.i. fini/

to ⁊ ↄdẽnato cõ

uẽto:ſ i minꝰ qᷓ;
de beatur actoꝛi
accurſiuns.
v Et boc iure v
timur. vt ad aliũ
poſſit redire.⁊ vt
bic. 7. S. e. bic.
certe illud. 7.l. qᷓ

ſitü. F. ſi er ali⸗/

a. 7.l. ſi ex duo⸗
bus. .. ſi plures
et. H. i boc aũt.

l. ſi creditoꝛ. F. ſi

actum. ac.
a ¶ihõ tm. cũ vẽ
ditoꝛe. vt hic.⁊

er acillau. F.ĩ vẽ

ditoꝛe.⁊ dic ꝙꝙ pᷣ
ciũ bʒ noĩatimp
pecuſio.

c ¶ Coͤputet. ſ. ẽ/
ptoꝛ. eo cãu cum

agitur õ vẽditoę

rẽ.⁊ ſic ñ ad ꝓxi⸗

mů.ſᷣ ad alið ſu
peri referf. ad.
d Si ſeru. ⁊ ſi
p

vẽditõeʒ ⁊ tra
ditionem.
e ¶ iuit. vtvẽ
ditoꝛ ↄuẽtꝰãnali
gliqͥd deducat.
f AAu dſio nõ
dz. i.no ĩcipit de

ſiti. F. fi. Hec rõ

tñ fallit. ⁊ hi dño
debitũ deducik.

certe ſi ſub cõdi.
er.l. irẽ cũ. F. i. ac
g Que dirimꝰ?.
in ep. ⁊ vẽ. vt. ẽ.
e. ⁊ acillaꝝ. S. h

er ipi.⁊.S. ꝓx. .

be In legato. im

mo nõ ita ĩ lega⸗

itẽ heres.qᷓ eſt 3
— 9

i ¶ MPrimoniũ. vt

8.e. depoſiti F.
peculiũ.⁊.l.ſi ex

duobuſ. F. ſed ⁊
ſiplures.i fi. J. ⁊
z. de mino. lriij.
F. ſed ytu. in fi.

dum : æ patrem dumtaxat depe⸗-
culio. Mlulus.

demiſſet:nihilominꝰ credi

ↄcedit uidet᷑ ꝑmittere gene

raliter quod ⁊ ſpecialiter permiſ/
ſurus eſt. i I Dem

.

NVotiẽs in taberna id ſcri-
ptũ fuiſſet.cuʒ ianuario ſer⸗

uomeo geri negotiũ ueto.hocſo
lũ ↄſecutuꝝeẽ dñʒↄſtat:ne iſtito⸗/

ria teneat᷑:nõ ẽt ð pecłio. Sabi.

m.nõals dãdã ð peculio actõem
in dñʒ cũ ſeruꝰfideiuſſiſſet niſi in
rẽ dñi:aut ob rẽ peculiarẽ fideiuſ
ſet. Si ſemelaactũ ſit de peculio:

q;uis minꝰ iueniat᷑ rei iudicãdetẽ
poꝛe ĩ peculio quã dʒ:tñ cautõibꝰ
locũ eẽ nõplacuit ð futuro ĩicremẽ

to peculij.hoc.n.ĩ ꝓſocio locum
actõe hʒ.qꝛ ſociꝰuniuerſum dʒ.

Si ceditoꝛſerui ab ẽptoꝛe eſſet

partẽ ↄſecutꝰ:opetereĩ reliquũ ĩ

uẽditoꝛẽ utile iudiciũ ꝓculusait.

ſzreĩtegra nõeẽ ꝑmittẽdũ actoꝛi
diuidere actõeʒ:ut ſil cu ẽptoꝛe?
cũuẽditoꝛe exꝑiat᷑.ſatisei eẽ hoc
ſolũ eitribui:ut reſciſſo ſuꝑioꝛe
iudicioĩ alteꝝdet᷑ ei actõcũ electo
ẽptoꝛe minꝰeẽt ↄſecutꝰ:⁊ hoc iu

reutimur*. Nõtãtũ aũt quis cre⸗

ditoꝛ cũ uẽditoꝛe ex añgeſto age

re põt:ſʒ ⁊ ipᷣeẽptoꝛ idqʒ Julião

uidet᷑:q;uis ⁊ ðucereipeᷣptad⸗

uerſus aliũ exigẽtẽ:dũtñid quod
apð ſehʒ:ↄputet Di ſeruꝰ de
ducto peculiouenditꝰſit ꝓcedit:
ut uẽditoꝛ ⁊ ðdductõeuti poſſit.⁊
ſipꝰuẽditõeʒ ceꝑit aliqd uẽcitoꝛi

ſeruꝰᷣbere:nõ minuit peculia. qJ·

nõ dño dʒi. Que diximꝰ?iẽptoꝛe

—

y

AIquis cũ filiofa. coõtraxerit
duoshʒydbitoꝛes:filiũ iſolis⸗

Tiõ ſi pater filio peculium

toꝛes cũ fllioagerepñt. Se,
en „ 2
4 peculiſ admiſtratõem

De peculeo.

Ibera. neq; ĩ fugitiuo.quia pꝛiuilegium debet amitte re qui ſic abu⸗
ltur. vt. C. de iude.l.iudeos.in fi.⁊.S.ſi cer. pe.l.roga ſti. in. S.fi.
heſciat.vt qꝛ magis credatm oꝛtuũ:q; viuere.boc ẽ vebemẽter opinatur

vi fuit.ſ.ti. l. queſirũ.als ſtatiʒ ꝙ cũ nõ videt neſcit ꝓvo ſi ſit viuꝰ: łImoꝛtuꝰ

m ¶ Debitoꝛem. peculiarem.

et uẽpitoꝛe eadẽſunt ⁊ ſialio quo

uis gñe dñiuʒ mutatũ ſit: ut lega
toꝰdotis datõe:qꝛqᷓi primoniũ li⸗

berihois peculiũ ſerui itelligit᷑ v

bicunqʒ eſſet. i L Dem
¶ Ibera peculij admiſtratio

nõ ꝑmanet neqʒ ĩfugitiuo
neqzi ſurrepto:neqʒi eoð quone

ſciat ꝗs uiuat:an moꝛtuꝰſit. Cui
peculij admiſtratio data ẽ:ðlega⸗
re ðbitoꝛẽſuũ pᷣtꝰ.

( On ſolũ id peculiũẽ quod
odññs ſeruo ↄceſſit:uerum id

quoq; q ignoꝛãte quidẽ eo acꝗſi
tũ eſt:tñ ſi rẽſciſſet paſſurus erat
eẽ ĩpeclio.Siignoꝛãtemeſeruꝰ

meꝰnegotia mea admiſtrauerit:

tãti debitoꝛi mihi ĩtelligit᷑:quanti
tenebat᷑:ſiliber negotia meaad⸗

miniſtraſſet Un ðbitoꝛul ſeruꝰ

dño:ul dñs ſeruo itelligat᷑:ex cau
ſa ciuili ↄputãdũ eſt.iõq; ſi dñs ĩ
rões ſuaſ uidet ſeðᷣbere ſeruo ſuo
cũoĩno neqʒ mutuũ acceꝑit:neqʒ

ulla cã pceſſerat ðbẽdi:nudarõñ

facit eũ ðbitoꝛrẽ. p⸗
tempoꝛe quoin peculio

ihil eſt:pater latitatin bo-

noꝝ poſſeſſioneʒ eius rei ſeruãde
cauſa mitti non poſſum::qui ð pe
culio cum eo acturus ſum:qꝛ non
fraudationis cauſa latitatꝰ:qui ſi

iudicium accipet:abſolui ðᷣberet.
necad rẽ ꝑtinet quod fieri poteſt

ut damnatio ſequaturꝰ*.naʒ ⁊ ſi in

diem ulł ſub conditione debeatur

fraudationis cauſa non uidet᷑ lati
tareꝰ:taʒ ⁊ ſi põt iudicisiniuna cõ

dẽnari.Sʒ fideiuſſoꝛẽ datũ eo tẽ

poꝛe quo nihil eſt peculio: teneri
putat. Juł.quoniã fideiuſſoꝛfu⸗
ture quoq; actõis accipi poſſit:ſi
tñ ſicacceptꝰeſt. Si creditoꝛ pa⸗

trẽ qui de peculiotenebat heredẽ
inſtituerit:qꝛ moꝛtis tꝑs i falcidie

—

n RPoõͤt. vt. ſ. de nouat.

etdele.l. fi. i. Rñ. ac.
On ſolũ paſſurꝰ.
Avot bic. 7. S. e. quã
tuberonis.S.ſunt autẽ.
et. l. peculium ex eo.
p. Si ignoꝛãte ſi liber
bec parificatio ẽ ĩ ſeruo
ꝓpꝛio ad extraneũ. Sʒ
in libero bona fide poſ⸗
ſeſſo non ſic. vt.j. ð acq̃
ren.re.do.liber bõ.. ſʒ
ſi damnum.g
q Nn debitoꝛ. ex cã ci
uili.i.q cã obligarʒ ciui
liter vnuʒ libeꝝ alteri li
bero ⁊ eadẽ ſeruus dſio.
et ecõtra obliget.nõ au
tẽ ꝙ dſis ciutliter ſeruo
teneat.vel cõtra.vt.S.
e.l.nec ſeruꝰ.q̃ ẽ contra
ſicut ergo nuda rõ non
facit aliquẽ libeꝝ debi⸗
toꝛẽ.vt.j.de dona.l.nu
da.ſic ⁊ i ſeruo ipᷣi dño.
vel econtra. vt bic ſubij
cit. ⁊. J.de pecul.le.l.iij.

H. pe.
Otpe. nõ poſſuʒ
Amo videt᷑.vt. j. qᷣ.
excau.ĩ poſ.ea. fulciniꝰ
5. ſi qs aũt. qẽ 5. So.
hic certũ erat nil futux
ãpliꝰĩ pecłio.qꝛ moꝛtuꝰ
erat ſeruꝰ.ibi credebat᷑
aliqͥd poſſe eẽ i peculio
Jo. ⁊ bec ſolutio exillo
apparet.qꝛ ibi dicit᷑ con
ueniri poſſe. vel ibi lis
erat conteſtata.
8NLantat. vt bic. 2. j.
re.iur.l.nullꝰ.qꝙ vi aut
dam.l. deniq;. S. i.
t ¶ Kieri põt.nota nõ in/
ſpici qð pot euenire. ſic
ʒ.de iuriſdi.om.iudi.ſi
idem. in fi. ac.
v ¶¶ Sequet. de facto. ſ
iure.ſʒ iniuria iudicis.
Ratitare.i. turpirer ſe
occultare.vt.j.qͥ.excau.
ĩpoſ.ea fulciniꝰ..ij. ⁊
1õ ſi viðꝛ fieri ĩ poſſeſſio
neʒ miſſio. Sʒ õ.j.ꝗͥ.ex
cau.i poſ.ea.l.ĩ poſſeſſi
one.q ẽ õ.ſo.nõ fit miſ/⸗
ſio talis ꝙ vẽdat᷑.fit tñ
miſſio vt cautũ ſit acto/
ri. vt.S.de iudi.l.in om
nibꝰ. .S. ex qͥ. cau.ma.
?Fideiuſſoꝛẽ. datũ.ſ.
cceptꝰẽ.ſ.ꝓ futura.

isen e fið iuſ. l. cG

fidiubeat. 1. S. Soſt. pe.
l. i. F. i. . j.ð lib. le. ſi qᷣſ
reum. F. idez. 7. S. de iu
di.l.non quẽadmodũ.

E iij

adite here.vt.j.ad

Sicreditoꝛe. ſpectak. vt bic. ? iſt. ad. l.fal. . quatitas. cert eĩmo temp⸗
. .l. fal. l. ſi creditoꝛ filij. qᷓ ẽ 5. ſo. ſim B. ibi adiuit ſ ipo tẽ
poꝛe moꝛtis.⁊ ſic eſt idẽ vtrũq;. tꝑs alij vt Yo. dicũt. ꝙ eadẽ erat quãtitas

parrimonij vtroq; tpe. Zu dic ꝙ alten iſteꝝ iſpicitur.qð płꝰ ꝓficit legata /
rijs. vt in eo.ti.⁊.l.cum quo. V

bi Weculiũ.vt qtũ rũc
pot babereð peculio tã
tũ videatur eẽ beredita
te creditoꝛis.⁊ ſic ꝓſici ⸗
at legatarijs. vt tanto
minoꝛ falcidia detraba
tur eis. Itez ⁊ de eo cre⸗
duoꝛibus hereditarijs
et legatarijs tenebitur.
c¶¶ Coſid erabit᷑.vt quia
q;tũ crediroꝛ ſerui fact
ceeſt: tqtũ oĩ tpe deducet᷑.
d ¶ Etiã ſuſcipere vide/

batur. dãdo fideiuſſoꝛẽ

vel dic qð de pꝛimo di /
cit. ⁊ ꝙ dicit et ſeruul.ſ.
bõ nõ ſolũ libervideba
tur. ⁊ veꝝ erat ꝙ ſuſcepe
rat eã obligatõex. ⁊ ſic
dical ſuſcipe.i.ſuſcepiſſe
e ¶ In litẽ. p dominuʒ
ſuſceptam.
f ¶ranſſata.i.mutua⸗
ta affert cũ vtilitateʒ nõ
dãnũ bic nouatio. que
fit lit.ↄteſ.vt.j.de noua
tio.l aliaam.
g Beruꝰ alienꝰ. ded it
b Loͤueniret. me poſſi
dẽetẽ velverum dſim.
i ¶ Alias haberet. dſim
vl bone fidei poſ.⁊ hoc
ſi ſeruꝰa bõe fidei poſſ.
ſe ſubtrabere nõ ĩtẽdit.
ſicut facit bic.⁊.j.man.
tũ ſeruꝰ. F. ꝙ ſi de ſuis.
iz videt᷑ ꝙ nec als poſ⸗
ſit eligere. vt. S. e. l. in fi.
et. l. binc. F. i. ⁊ tibi certe

illud. qᷓ ſunt . So. illö

nõ ex neceſſitate ĩiun git
vel dic aliud ĩ ẽptoꝛe ⁊
vẽditoꝛe. vel ſocio qᷓ; hic
vel illud obtiĩet cũ liq dũ
eſt ĩ cuꝰ peculio pᷣhit.ſi
aũt nõ liquet. vel liquet
in neutro Zctũ locuʒ bz
quod bic dicitur.
En eã. ſ.maumiſſiões
I¶Ndmittẽdã.ſ.dicimꝰ
m Erxre. ex qua cã ⁊ ex
opera qritur ꝑ taleʒ. ac.
n Eſet acqſita. immo

nec dño nec poſſeſſoꝛi eſ

ſe videt᷑ acq̃ſita.vt.j.de
acqr. re.do.l.ſeruꝰ. ⁊.j.
de acqr.poſ.l.i.G.ſʒ ⁊ p
eũ.q̃ ſunt õ.So.hic de
eqͥ tate.ibi de rigoꝛe.

o Quoniã. iõ non ad/

mittitur pᷣdicta diſtinct

ratõe ſpectat᷑ illiꝰtꝑis peculiũecõ
ſiderabit᷑. Etiã poſtqʒ dñs ð pe⸗/
culio ↄuentꝰẽ:fideiuſſoꝛ ꝓſeruo
accipi pᷣt.⁊ iõ qua rõe ſi pꝰ actõeʒ
dictatã ſeruꝰpecũiã exoluerit:nõ

magisrepetere pᷣt:qᷓ; ſi iudicium

dictatũ ñ fuiſſet:eadẽ rõe fideiuſ⸗
ſoꝛ quoq; utiliter acceptꝰ uiðᷣbit᷑:
qꝛ naturalis obligatio q; ẽt ſeruꝰ
ſuſciꝑe uidebat᷑:ĩlitẽ trãſlata ñ ẽ
Seruꝰalienꝰcũ bõa fide ſeruirʒ

mihi: nũmosa titio mutuatus mi

hi ðditsut eũ maumitterẽ:⁊ mãu⸗
miſſi creditoꝛ qrebat quẽ de pecu
lio ↄueniret:dixi quãq; creditoꝛ
electõem al shẽret:tñ ĩ ꝓpoſito

dñʒ eẽ ↄueniẽdũ:⁊ eũad exhiben
dũ mecũ actuꝝ pecũie noĩe q̃ipſi

eẽtacꝗſita:necĩ eã cãm alienata.

queée, P capite ſerui facta ꝓponere
tur:neqʒ.n. admittẽdãieẽ̃ diſticti

onẽ extiantiũ:ſi nõ mãumittã:dñi
pecũiã eẽ:mãumiſſiõeuero ſecu⸗
ta uideri pecunia ex re mea queſi

taʒ mihi.quoniã magis ꝓpterrẽ
meã qex re mea pecũia mibi dare

tur. ſꝘS Leuola
Mod debet ſeruoabertra⸗

uentꝰexecutõis poſſit eẽ icertꝰ:

cogitãda ſit moꝛa tꝑiſ:q dat᷑ iudi
catis:aut uẽditionis bonoꝝ.ſiid
magiſ faciẽdũ erit.ergo ſi paratꝰ
ſit actões mandare:abſoluet᷑:qðᷣ

eniðꝛ ſi cũund erſe ocijsagat: uni
uerſuʒ peculiũ ↄputãdũ:ꝛ ſit cũ

ſocio actio:ĩ eodẽ redibit ſi i actio
nes Patꝰſit pᷣſtare.⁊ in oibꝰ quos

ittitur pdicta diſtinctio. qm̃ æc. vt em̃ darẽ qd meũ eẽt.ſ.dſim ſerui mãůu
mittẽdo ipm fuit mibi data. qð nõ feci.cũ nõ eẽt meꝰ.⁊ ita nõ lucroꝛ qua ſi

er negotiatõe.vt facio alias.vt.j. de bere.⁊ act.vẽdi.venditoꝛ ex.⁊.j.ad .l.

. fal. l. ij. ⁊ facit.j. p ſocio ſociũ qͥ. S. fi.⁊.l.ſe.⁊.j.de cõ.cũ eman.li.l:i.ꝗ.nũc.
N. ¶(W debetur ab extraneis.qͥd ſia dño.Rñ. Jo. ſecꝰ.naʒ pauꝑ ĩ boc
. i diues eſt. vt. j. ad.l.fal..l. querebatur. 3.

Liber

Aneis agẽtið peculio:nõoĩ⸗
mododñsad quãtitatẽ ðbiti ↄdẽ
nandꝰẽ:cũ ⁊ ſumptꝰ ĩpetẽdo:⁊ e

q Judicatis.nã nõnullas moꝛas bʒ dilatio iudicioꝛum. xt. j. vt leꝛ

vel fideicõ.no.caue.l.etiam.accurſius. ”
r ¶ DHuod em̃ dicitur. vt. S. e. ⁊. ãcillaꝝ. S. fi.⁊ Rñ. bic argumentis.

8 Bi actões.ſ.cõi di.⁊ ꝓ ſocio quà babet ꝓ medietate p eculij non

diuiſi.alioquin nõ tenerecui ꝓ alio.vt.S.e.ſed ſi duo.in fi.accurſius

idcirco teneri dicimꝰ:qꝛhñt actõ⸗
nẽ:delegatio ꝓ iuſta pꝛeſtationeꝰ

eſt. pPI Aulus.
.

X factoquent᷑: qtutelã q̃li
ber admiſtrabat.ſeruꝰ ꝓnũ

tiatꝰẽ:anvſi ↄueniat᷑ eiꝰdñsa pu
