edicrte N
e in
dendninl
ctiht
ezden

if

priß

ntoiil

Reſhh
Popordct

9
b

86 Acqſerit. de quo nõ ſperabat. vt inſti. e. F. mãet. ⁊.jſ.ſtati ſubijcit.
tQuia nec dolus. bona rõ.quia nõ debei quis puuini in quo non
deliquit. vt bic.et. C. de penis.l.ſancimus.et.j.de dam.infec.q bo
na. S.ſi quis iuſta.et.S.ſi quis qꝛ.et.l.dãnũ.sS.ſed ſinõ vicinus.
u Biẽ ſi ſocieratẽ.nulla fraus vel culpa.que etiã uenit. vt.S.e.l.cuʒ

e Ko ipe e in

tereſt mea nõ re⸗
cedia ſocietate ⁊
ſocieratis ſimilit᷑
intereſt ago pꝛo
ſocio noĩe renun
ciarõis.itẽſi nõ
intereſt mea.nec
ſocietatis.nõ a⸗
gam noie renun
ciatiõ is. item ſi
mea intereſt noͤ
dirimi. ſed ſocie/
taris intereſt di⸗/
rimi.et tunc non
agã. et ita cõis v
tilitaſ p̃fertur. vt
bic.itẽ contra ſi
mea nõ intereſt.
ſz ſocietatis int
eſtnõ abire.non
agã cũ mea non
interſit. licet alij
agãt. itẽ ſi mea ĩ
tereſt nõ dirimi.
ſed ſocietatis nõ

inteſt dirimi vel

nõ dirimi.⁊ boc
caſu diẽ Jo. me
h agere.et ſic in

» Nabeo ait. v

ꝙ pꝛedicta coꝛri
gãtur ſzm labeo.

ylſab.qð admit

ti pot. etiã in ſu⸗
perioꝛi caſu. lic
nõ ſit in fraude⸗

tñ teneat ſocijs

ſi interſit ſocieta
tẽ nõ dirimi.
¶ Moc ita. verũ
eſſe. l. ut agã no
mie renũciatõis

ſi hoc mibi nocʒ

et in cõe nõ põt.

ſed ſi ſocietatis ĩ
terſit abire.pferk

utilitas cõis pꝛi

placent Labeoautem poſterioꝛnũ
libꝛo ſcripſit. Si renũciauerit ſo⸗

cietati unꝰ ex ſocijs eo tꝑequoin⸗

terfuit ſocij nõdirimi ſocietatẽ cõ

mittere eũin pꝛo ſocio actiõʒ. Nã
ſiemamꝰ mãcipia inita ſocietate
deinde renũcies mihi eo tpᷣe quo
uẽdere mãcipiañ expedit hoc ca⸗
ſu:qꝛ ðeterioꝛẽ cãʒ meã facis tene
rite ꝓ ſocioiudicio. Pꝛoculꝰ ait
hocita uerũ eẽ:ſi ſocietatis nõ in⸗

terſit dirimi ſocietatẽ. Sẽꝑ enim

nõid qð pꝛiuati intereſtumꝰ exſo
cijs ſeruari ſolet:ſʒ qð ſocietati ex
pedit hec itaaccipiẽda ſunt ſi ni⸗
hil de hocin coeũda ſocietate cõ⸗
uenit. Itẽ qui ſocietatẽ in tempuſ
coierit:añ tpᷣs ſociũa ſerenũcian⸗
do non ſea ſocioliberat. Itaqʒ ſi
qd cõpendij poſtea factũ erit:eiꝰ

partẽ nõ feret. At ſi diſpendij e⸗

que pᷣſtabit poꝛtionẽ niſi renũcia⸗

tioex neceſſitate quadã facta ſit.

Qõð ſitps finitũ eſt liberũ eſt rece
dere:qꝛ ſine doloſid fiat.Renun⸗
ciaresſocietati ẽt ꝑ aliũ poſſumuſ
et iõ dictu eſt pꝛocuratoꝛẽ quoqʒ
poſſerenũciare ſocietati.Sed ue
rũ de eo dictũ ſit cui omniũ bono⸗
rũ adminiſtratio cõceſſa eſt:an de
eocuihoc ipᷣm noĩatim mãdatuʒ
eſtuideamus:an uero per utrũqʒ
recterenũcietur:qdð eſtuerius niſi
ꝓhibuerit eũ dñs ſpãlit renũciare

uate. et boc ſufficit ſm Jo. etiã plus dicit etita etponit.i.ita demt
renuncationis nomine agam.ſi interſit ſocietatis non abire.nõ em̃
quod ſingulariter pꝛiuati intereſt vnius inſpicitur. et ſic dicnio non
iungitur verbo dirimi ⁊c.et ſic nota que multis pꝛoſunt: pꝛeferuntur
bis que paucioꝛibus.vt bic et. C. de cadu.tol.l.i.in fi. et.j.ad ſił.l.
neqʒ..vtrum.in fi.S.et in aut.de reſti.et ea que pa.S.ea.colla.iij.?⁊

in auten. de non alie. F. quia non veriſimile. colla.ij.
Dec ita. ſcilicet omnia pꝛedicta. aso.
VDe boc. ſcilicet ꝙ liceat a ſocierate recedere etiam intempeſtiue.

„ „

ſed pꝛo deo ſi eſſet dictum. nonne pactum eſt ſuperuacuum. aut ini⸗
quum. vt et.S.e.ſi conuenerit.ei.l.ſed et ſi..fſi.Reſpon.pactum de
recedendo non eſt ſupernacuum. autiniquum. licet illud de non re
cedendo ſit ſm aʒo.ſed ſi non cõuenenit.vt intempeſtiue poſſim:ta⸗
men quandoq; poſſum,yt.ð.e.ſi comuenerit..fi.et.l.ſequa.

Pꝛo ſocio.

eeGitem qui ſocictate factum erit ab eo cui renunciatum eſt. vt. S. e.l. F. ſi di
rimus.alij ab eo qui renunciauit.pꝛia placet.accurſius.

d Mon refert. renuncians. accurſius.

e acta ſu. q dic vyt. ð.e. ſi conuenerit. F. fi. er. l.ſe.
fine dolo.quis ſuo iure facii.yt.j.de regu.iur.l.nullus videtur.aʒo.ſed

Itezſcnptũ eſtpoſſe pꝛocumto·

riquoqʒ meo ſociũ meũ renũciare

NQð Seruiꝰap.Alphenũ itano-

tat eſſe in ptãte dñi cũ ꝓcuratoꝛie
ius renũciatũ eſt an uelit ratã ha⸗
bere renũciatõem. Igituris cuiꝰ
ꝓcuratoꝛi renũciatũ eſt liberatus

eſſeuidebit᷑.an aũt ipe quoq; qui
renũciauit ꝓcuratoꝛi libereti pta

te eius erit:quẽadmodũ diximꝰin

eoqui ſociorenũciat.Moꝛteuni

us ſocij ſocietas diſſoluitur:et ſi
cõſenſu omnium coita ſit:plures

uero ſuperſint: niſiin coeũda ſoci
etate aliter ↄuenerit:necheresſo

cij ſuccedit:ſed qdð ex re cõi poſt
ea queſitũ eſt.itẽ dolus et culpa in
eo qð exante geſto pẽdeat:taʒ ab
heredeqᷓ; heredi pꝛeſtãdũẽ. Itẽ
ſi alicuiꝰrei ſocietas coita ſit:et fi
nis negocio ſit impoſitꝰ:finit᷑ ſo⸗
cietas. Oð ſi integris oibus ma⸗
nẽtibus alter deceſſerit:deĩde tũc
ſequat᷑res ð q̃ ſocietatẽ coierunt

tunc eadẽ diſtinctõe utemur:q̃ in

mãdato:ut ſiquidẽignota fuerit

moꝛs alteriꝰ: ualeat ſocietas: Si

nota nõualeat. Societas quẽad⸗

modũ ad heredẽ ſocijñtrãſit:ita

nec ad arrogatoꝛẽ:ne alioquĩ inui

tus ꝗs ſocius efficiatur cuiñuult.

ipe aũt arrogatꝰ ſocius eꝰ perma
net.nã et ſi filiuſfa.emancipatus
fuerit permanebit ſocius. NPubli

cur pactum de renuncia
tione non facienda nõ
valet. vt.S.e.ſi conuene
rit.et.l.ſed et ſocius..

fi. etvſq; ad certum tem

pus fieri poteſt. reſpõ.
aliud eſt coire ſocietatẽ
vſq; ad certum tempus
et aliud ſocietate coita
pactum facere ne ab ea
diſced atur intra certum
tempus quo pactuʒ nil
operatur.vt ibi dicit.o/
peraretur tamẽ ſi ita fa⸗
ctum eſſet vt poſt certus
tem pus abire liceret.vt
8. ꝓxi. . in fi.
64 KRenũciare.⁊ libera⸗
re.vt.S.de pꝛocura.l.ꝓ
curatoꝛ cui.immo idem

b Muog eſtverius.qð

per vtrũqʒ renuncietur
in quibuſdam tamẽ ca
ſibus ſpeciale exigiiur
mandamum.vt.S.de·/ ꝓ
curato.l.pom po.in pᷣn.
et de minoꝛi. l. illud. S.
ſi talis.
i ¶KRenunciare facit.ẽ.
Rpe. bere. item ue. F.
petiram.in fi.et.j.de di
uoꝛ.l.ij. S. finali.⁊.S.e.
ſed et ſi.SO.abſente.⁊.ẽ.
man.ſi bominem. et.ſ
de admi.tu.ſi duo.
K orrur. inſert ex eo
qð.S.dixit poſſe meoꝓ
curatoꝛi renunciari.

Un poteſtate. ſcilicet

cuius pꝛocuratoꝛi eſt re

ncunciatum.ſi autem ra

tum babeat renuncianſ
eſt liberatuſ.aloquinõ
niſi renunciatio ſit fa⸗
cta tem poꝛe finito.vt.ð
e. l.F. item qui ſocieta/
me Renunciauit. per ſe
gnte tempus.vt.S. iteʒ
qui ſocietatem non per
glium vt iſte. azo a
n Aoꝛte. ſuccedit eti⸗/
am ſi conuenerit.et fa

cit. ð. e. adeo.in pꝛin.⁊.l.verum.S.ſoluitur.et.S.ex quibus cau. infa.ir.l.
furti. S.fi.ſed contra ad id quod ſubijcit.vi beredi ſocij pꝛeſtetur lucrum.j.
de adminiſtra.tuto.ticium.S.altero.ſolu.vt.diximus.S.e.l.S.ſi in rem cer⸗

ram. et. S. item ſi alicuius.
o Beſto. id eſtre pꝛius empta i
cum iam non ſint ſocij.accurſius.
p ¶¶ Societas.facit.S.e.ſi id quod.in pꝛin.

mi remanſerat eſſe moꝛiuum.

r In mãdato.ſic eni in mãdato diſtin guitur.vt.S.mã.inter cãs.i.rtñ.
58 Bocietas. quẽadmodũ. bona ſimilitudo. vt inſti. per qᷓs perſo.no.a
fi.ſed nonne oĩa fitarrogatoꝛis ſm bas leges.ergo ſicut.j. pxi.de
et hic diſtrabi ſocietas.ſed rñ.filiuſfa.põt ſocietatẽ coire.vt.S.e.ſi id⸗
· fi. et emocipato eo permanet eadem locietas.yñ non eſt mimnd⸗

n communi.ſecus enim ſi poſtea ematur.

ꝗ Loierunt. quia qui fuerat ad nundinas emit ignoꝛans ſocium qui do/

idem contingat quod h

be Si poſt. cõmuni di.
vt.S. cõt di. l. in ſũma.
e¶ Gicommunis. abſit
qꝛ impendit in rẽ cõem.
d Qua deducta.i. de /
ducto ex eo ſum ptu.vel
damno ꝙ ſenſit. et facit
8.cõi di. iij.
e ¶ Debeatur. ex diuiſio
f qMõ nũq; puẽiret.ſpe
ciale eſt ergo in ſocieta⸗
te vectigaliũ, qꝛ qui ve/
ctigal cõduxit etiaʒ fini
to tp̃e qſiq; babet neceſ
ſe retinere. ſ.ſi maximoſ
fructus perceperit.vt.j.
de publica. l. cotẽ. SF. fi.
ſed hodie nõ retinetur ĩ
uiti. vt. j.de iure fiſ.l.nõ
intelligitur. S. cum qui
queninm.alias nõ na⸗
ſcitur niſi finita ſocieta
te. vt ar. C. e.l.tã diu. vl
foꝛte bic ponit grã exem
pli.et idem vbicũq; in
quolibet ſocietate ex /
pedit ſocietati agi:ea
manene.
nium bonorum.
b ¶ Guſtiet. vt. S. fam i.
ber. ſi filia. et. j. de iure
do. ſi is qui.S.ibi.⁊.C.
fami.herciſ.l.ij.accur.
Vog ſi eo tpe. ſ.cõ

b ¶ Mon oporrere. vel p
vel aliam cãaʒ.

te mr̃imonio pmaneat
penes virũ. ſed ipᷣe ca/
ueat ſocijs ſe reſtituruʒ
Parte⸗ eoꝛũ qñ onera ñ
ubibit matrimonij. vt
5.e.l.omne.et põt pla⸗
nius loqͥ hec lex ꝙ ſolu
to matrimonio dirimat
ſocietas.accurſius.
Jynus. diuidi dz

Pertin ere facit. õ. e. l
verũ.S.ſi cum tres.
¶Unitur. plerũq;.quã
doq; enim eſt conirari
um. vt inſti. e. SF. adeo.q̃
eſt contra.
g Si vnus feneraue/
nit facit ad.S.S.ð reivẽ.
ſi nauis.et.õ.man.idem

¶ Bi vn er ſocijs. om

. ante matrimonio
pter pactũ interpoſuuʒ

c¶ Debet. vt tñ conſtan

ie dẽ. vt. d. l. ſi id qð.et hic.qð non põt depoꝛtatus

a ¶ Hublicatiõe. ꝓ moꝛtuo babetur. quã tuʒ ad plura.vt.j.de noua.quot᷑.
in ſi. et inſti.e. S. publicatõe.ðet.j.de fideiulſ.ſi debiioꝛi.depoꝛtato. ſea non
quo ad oĩa. vt.j.de bonis dam.ſed et ſi..ꝙ ſi depoꝛtaia.et j.de ver. obli.
ex ea. ſi inſula.que ſunt conna.accurſius floꝛentinus.

catione quoqʒ diſtrahi ſocietateʒ
diximꝰ.qð uidetur ſpectare ad u⸗
niuerſoꝝ bonoꝝpublicatõʒ:ſi ſo⸗/
cij bona publicẽt᷑.nã cũ in eiꝰlocũ
alius ſuccedit: ꝓmoꝛtuo habet
Si poſtdiſtractã ſocietatẽ aliqd
in rẽ cõem impẽderit ſocius:actõ
ne ꝓſocioid nõↄſequit᷑.qꝛ nõeſt
uerũ ꝓ ſocio cõterue id geſtũ eſſe
ſed còi diuidũdo iudicio hꝰ quo⸗
qʒ rei ratio habebitur.nã et ſi di/
ſtracta eẽt ſocietas:nihilominꝰdi
uiſiorei nõ ſupereſt. Sicõis pecu
nia penes aliquẽ ſocioꝝ ſit:et ali⸗
cui ſocioꝝ ꝗd abſit:cũ eo ſoloa⸗
gendũ:penesquẽ ea pecunia ſit:
q deducta de reliquo qð cuiq; de
beatur omẽs agere poſſunt. Nõ
nũqᷓʒ neceſſariũ eſt et manẽte ſoci
etate agi ꝓ ſocio:ueluti cũ ſocie
tas uectigaliũ cã coita eſt: ꝓpter
qʒ uarios ↄtractus neutri expedi⸗
at recederea ſocietate:nec refera⸗
tur in mediũ qð ad alterũ ꝑuene⸗
rit. Si unꝰ ex ſocijs mari us ſit:
et diſtrahat ſocietas manẽte ma-
trimonio:dotẽ ꝑcipere maritꝰ de
bet. q apud eũeẽ dʒ: ꝗ onera ſu⸗
ſtinet .qdð ſi iam diſſoluto matri-
monio ſocietasdiſtrahat᷑: eadem
die recipiẽda eſt dos:q et ſolui dʒ
G MHogd ſi eotpeꝰ ¶ O.Zliꝰ
ggquodiuidit᷑ ſocietas:ĩ ea cã
dos ſit: ut certũ ſit eã ł partẽ eius
reddi non opoꝛtereꝰ:diuidere eaʒ
inter ſocios iudex dʒ Aulus
NJunex ſocijsrẽ cõem uen/
Ndiderit ↄſenſu ſocioꝛũ:pꝛe-

ũ diuidi dʒ. ita ut ei caueat indẽ

q;.S.ſi mandauero pꝛocuratoꝛi.et.j.de admi.tu.

tidum. S. pꝛefectus. ?. j. admu.l. conſtiturionibus.
b BRarnii. id eſt ponere in comuni. accur. V
erinere opoꝛtet. boc ſinõ omniũ bonoꝛũ erãt ſocij. itẽet boc caſu qñ. ſ.
lim bonop ſunt ſocij teneret nõ q̃ſi de vſura: ſed quaſi de intereſſe. vt.ẽ.
giu. kad vſuras regionis: liq; muruãs maioꝛẽł mioꝛẽ fuerat ↄſecutus
guid dedit.i. accepit: ſed melius eſtvt dicatur ꝓpꝛie dedit.ſ.pſuras
petet non yt yſuras. ſed ut ſoꝛtẽ ſym Zo.

Liber:

¶¶ Sʒ non alias fuille. vt.j. de re. iudi.l.ſed bociᷣ

ta. ſic et fideiufſoꝛ

ita demũ bʒ beneficiũ diuiſiõis.vt.j.de fideiuſ.ſi dubitek. S.ij.

(¶ m⸗ ex ſocijs.alienare.vt.S.ſicer.pe.ſi ſonus.et boccũ i frau
ulenta alienat.cũ fraudem alienationẽ inuicẽ mãdare nõvide

atur.vt.S.de cõdic.inde.ſi ꝓcuratoꝛ..i.item cũ ceteri diſſentiunte

nem eum futurum. Quod ſiiam
damnũ paſſuseſt:hoc ei pᷣſtabit᷑.
Sʒ ſi pciũ cõicatũ ſit ſine cautiõe
⁊ aliqd pꝛeſtiteritisꝗ uẽdidit.an
ſi nõoẽs ſocij ſoluẽdo ſũt:qða q
buſdã ſeruarinõpõt:a ceteris de
beat referre.ſed ꝓculꝰputat hoc
ad ceteroꝝonus ꝑtinere qð ab a⸗
ligbus ſeruari nõ põt.idẽq; ratõe
fendipoſſe.quoni ſocietas cuʒ
cõtrahit᷑:tã lucri q; damni cõioin
iturt. Si unꝰex ſocijs:ꝗqnõtotoꝛũ
bonoꝝ ſocij eſſent:cõem pecuniã
fenerauerit: uſuraſqʒ ꝑceperit:
ita demũuſuras partiri dʒ:ſi ſoci
etatis noĩe fenerauerit. Nã ſi ſuo
noie quoniã ſoꝛtis ꝑiculuʒ adeuʒ
ꝑtinuit: uſuras ipᷣm retinere opoꝛ
tet᷑. Si ꝗd unus ex ſociis neceſſa
rio de ſuoimpẽderit in cõi nego⸗
cio:iudicio ſocietatis ſeruabit:et
uſuras ſi foꝛte mutuatꝰ ſõ uſuris
dedit . Sed et ſi ſuã pecuniã de⸗
dit:ñ ſine cã dicet᷑:qð uſuras quo
qʒ percipere debeat:q̃s poſſʒ hꝛẽ
ſi ali mutuũ dediſſet. Nõalsſo⸗
cius in id qð facere põt dãnabitur
quã ſi ↄfitetur ſe ſociũ fuiſſe.
Emoerxr ſociis Aulus.
Poplus parte ſua põt aliẽareꝰ
et ſi totoꝛũ bonoꝝ ſocii ſint:iliud
queri᷑ utrũ is demũ facere uidetur
quominꝰ facere poſſit:q erogat
bõa ſuarin fraudẽfuture actiõis:
an et ꝗ occaſiõe acqrẽdi nõ utitur
ſed uerius eſt de eoſentire ꝓcõſu
lem ꝗ erogat bõa ſua.idq; exĩter
dictis colligere poſſumus. in qui
busita eſt qð dolo feciſti.ut deſi⸗

eſt abſoluet eos ab boc negocio.ſ.parãdi epłas.v
illi vadunt ad negociandum ꝓ ſocietare ſine iſto
pꝛecio pꝛo epulis conſtituto.
8¶Ex uendito.i.ex empto.

nõ v
vſuſtuctu. l.anniquitas. Accurſius.

alias ſatis vidẽ

tur inter ſe feciſſe

mandatũvt poſ
ſint alienare. in
caſu tamen eriã
diſſentientibus
alijs põt. vt fiſcꝰ
vt. Q. de ven. re?
fi.lci.l.x item qñ
q; nec etiã ſuam
partem alienat:
ſcilicz lite cõteſt.

cũ ſocò.ut. C. cõ

muni diui.l. i. et
S.fam. her.l.ali
enationes.
n llud bona:
ſua. non autẽ qͥ;
occaſione acq̃rẽ
di non utitur. vt
bic et.j.q in frau.

cre.l.quod autẽ

in pᷣn. ſed ſecus
quãdoq;ʒ. vt.S.
de peti. ber. ſʒ ⁊
ximus. —
o ¶ Bnterdictis.
reuocatoꝛijs.io.
yt.j.quoꝛum bo
noꝛum. l.i.ĩ pᷣn.
⁊.j.quoꝛum le.l
i.S.quod auteʒ.
7 ſocietas

kaſus eſt. con

uenit iter ſocios
vt vnus ꝓ.xx.ſo
lidis epulas ce/
teris pꝛeſtaret ſo
lutis nũ mis. vel
glias ſa tiſfacro
poſſunt agere ꝓ
ſocio.⁊ex empto
vt hic dicit. et p⸗
ſcrip.ver.vt.C.

de pac. inter em

pt. vc.lij.

q ¶ Anegocio.
liaſad negocũ
alias a negotio

r Dimittere. ac
ſi dicat negocien

tur illiet nõ ba⸗

beãt curã ð epu⸗
lis.quia bic pa⸗
rabit.⁊ ſic bẽas
ad negociũ.vel
dic dim itteret e⸗

os a negocio.id

el dic rercio vt qd
fit ſauſfactio de

Alla. ineternum. i.ſine fine.fit tñ in perpetuũ.i.dũ uiuunr.vt.S
l.i.itẽ ſocietas vectigaliũ tranſit ad br̃dẽ. ꝙ intelligas pꝛimũ
ma.vt in uſufructu ſic relicio.vr ad beredem tranſeat.yt. C. de

uſnih

Pruniub

plideae
Coblgol ot

ihi t,

ſazel i

Hpohaode
cneſeoge

loen

(Cdeton

ſet.

ſvtelacih

1de
Se

iſfpoven⸗
Reinaot
(pigerinif
ſicißt
ſaict
lls igk g

*

S Pamt
Mine

((Acg

hipoſocc

(höniſtn,

unföpeſe

etſf
enngi

ſtne nin
(Dai

cſli
nin
Ainen

ſes
lrz

ſuneg
gaenn,

ſie
bacclſft

greri

diſentin,
is llac
Fingleſuſe
hncnüntt
talennig
lunnen tii
ſſinnenidts
isorntfſo
depene
lulpleng
Meretäſtnn
tteneleenee
liglieei
ſtS
luniditilig
fanbel
ngtiones,

(Olcborn
g vonani⸗
aaſolenge
dinonuenng
Netſiinfin
nelnd ni
npn ſcin
buͤlegz ri⸗
epen heßt
lleſpeirü
dnns,
(Irerſes.
Fuocuntigi.
prſgounde
eun liße
nſgtounbl
icotantg
nſcens
ZEa
henitier ans
nents n
hdisepulsc
nspſhme⸗
Uisnünibte
ios aiſuen
oſſuntagee;
ao rene⸗
benitß
depoeineren

ſnn
lſoc epe
Hisabeßen
Düninmes
Dicdruegoen
giluapotn
eitani
6 guinbe
hbirtichis
negoedh.
mn
Gunchnnn
oicknokt
jſeuihinn

iuiumin
aignſe⸗
ſogrpe

*

5
P

*

od ſocietatem. docerent. ſimilis et in eiſem ſcolis certis aſſi⸗
naeis boꝛis vnicuiq;.azo.vel enã in diuerſis ſcolis.ſj an inle
gibus talis ſocietas valeret:vt petebat dñs.¶D.Rñ.vr ꝙ nõ.vt. ſ.

x Fieri.⁊ eo. fieri ut ſubicit.
eteupfennt
ſocietatis eqlibꝰ
pel ineqtibꝰ eis

plaeuit ſtamere
¶ Uia dari.i.ſti
ulani ſüt int ſe
etnibil ampliul
eſt dicẽdũ.⁊ no.
p berc vᷣ̈ba pft
intelligi vt ſint
due ſtipulatöes

vyn a vt ea fiãt et

nibil Z. alia ſcilz
de pena.itẽ vna
ſcilicet de pena.
tm. ſed ſocieta⸗
tis pactũ cõſen⸗

ſu tm̃ ſit veſtituz

yt pʒ.i.r=fi.

Fuiſſe. i boc

veniſſe. accur.

b Feciſſent. pꝓ

lempꝑ pᷣſumit ſzm
bec iura ĩ dubio
niſi orra appa/
reat. vt. j. de act.
et obliga. l. obli
garionũ fere,F.
ſi. et. S. e. l. ſi qs.
azo. nõ bodie ni
ſi expꝛeſſe agat.

vt. C. de noua.

l.finali.

Spoͤdes ita

d ¶Obligati.

ſo p ſtipularões

ee Agere poſſe. ĩ
altero caſu.ſ.ſed
ibi vr nouatõ vt

ſ. de act. et obl. l.
obligarönũ fere

lfi. q eſt ö.ſ illð
veꝝ ſi cõditõ pe
nalis exiſtat. nõ

pꝛius. igit agit

bic pꝛo ſocio an
te cõmiſſam pe⸗
nam nõ poſt. ⁊ ĩ
boc peeſtdiffe⸗/
rentia intervnuʒ

caſum et alteruz

f¶Duo coͤliber /
ti.eiuſdẽ pr̃oni

ecerãt liberti.

g Cõpẽdij.idẽ
gunne Ppie et
8.e.ſed ſi adicia
tur. ſed ar. Z. j. ð
vſuns.ſiſtipula
us. accur.

Haus. ſolʒ

vta maruꝰ.
Ht. j. ſo. ma.ſi cõ/⸗
ſtante. S. ſi mari
tus. accur.
i¶ Debet. impu

4

de var. cog. l. . F. ꝓinde.

i. in ſcripturã p ublicã redegerũtqd de parũbus

nerespoſſideres. ¶ u pianꝰ

G Em ſocietas ad emẽdũ co

irer et oueniret ut unꝰreligꝗs
nũdias.i.epulas pᷣſtaret eoſqʒ ad
negociũ dimitteret:et ſieas eisñ
ſoluerit et ꝓſocio et ex uẽdito cũ
eoagendũeſt. p Aulus.

al ſocietatis in eternuʒ

Acoitõ eſt. Ii ZDem.
Mog ſocietatẽ coicrunt: ut
runan docerẽt: ⁊ ex
eo artificio queſtꝰfeciſſẽt:cõe eo⸗
rũ eſſetdeea reque uoluerũt fieri
pacto cõuẽto ſocietatis ꝓſcripſe⸗

runt.deindeinter ſe hisuerbisſii

pulati ſunt: hec que ſcripta ſupꝛa
ſunt. ita dari fieri: neqʒ aduerſus

ea fieri:ſi ita ea data:fcãue nõ erũt

tunc.xx.dari.queroan ſiꝗd cõtra
factũ eẽt:ſocietatisactõe agi poſ-
ſet.m̃.ſiqdẽ pacto ↄuẽtoĩter eos
de ſocietate fcõ:ita ſtipulati ſunt
hecita dari fieriue ſpõdes futurũ
fuiſſe: ſi nouatõis cã id feciſſent
ꝓſocio aginõpoſſe:ſed tota res
in ſtipulatõem trãſlata uideret᷑:ſj
quoniã nõita eẽnt ſtipulati ea ita
dari fieriue ſpondes ſʒ ſi ea ita fa⸗
cta nõeſſent.xx.ðariñ uideri ſibi
rẽ in ſtipulatõʒ ꝑuẽiſſe:ſʒ dũtaxat
penã.nõeniutriuſq; rei ꝓmiſſo
rẽ obligari:ut ea daret:faceret.ſʒ
ſi nõfeciſſet:penã ſufferret.et iõ

ſocietatisiudicõagi poſſe. Suo

cõlibertiſſocietatẽ coierũt lucri qͥ
ſtus et cõpendijs.pꝰea unꝰ ex his
a patrono hereseſt inſtitutꝰ alte⸗
rilegatũ datũ eſt neutrũ hoꝛũi me
diü cõfene deberer̃. ¶ Wius.

ie:culpa aut nõ ad exactiſſimã di
ligentiã dirigẽdaeſt.ſufficit eĩta⸗
lem diligẽtiã cõibus rebus adhi⸗
bere qualem ſuis rebusadhibere

ſolet: quia qui parũ diligẽtẽ ſibi dũ eẽ:eo magis qð iudiciũ ꝓſocõ

NN Ilocietatẽ vuiuerſoꝝ.et ita oim bonoꝝ ſpã

ſociũ acceperit: de ſe qnidebet.
JIſocietatẽ uni¶ Wpia.
uerſarũ foꝛtunaꝝ ita coierũt

id eſtearũ quoqʒ reꝝ qͥ pꝰea cuiq;

acquirẽ hereditatẽ cuiuis eoꝝde
latã in cõeredigendã. Idẽ Maxi
mianꝰ ſi ſocietatẽ uniuerſarũ foꝛ⸗

tunarũ : ita coierũt: ut quicqd e-

rogaretur:uel quereret᷑ cõis lucni
atqʒ impẽdij eẽt:ea quoq; que in
honoꝛẽ alteriꝰ lberoꝝ erogata ſũt
utriſqʒ imputãda. ¶ Aulus.
ꝗs ſocietatẽ cõtraxerit
emerit ipſius ſit: non cõe:
ed ſocietatis iudicio cogitur rem
communicare. c¶ Mlſus.
Jita coita ſit ſocietasex his
ptibus:qs ticius arbitratꝰ
erit:ſiticiꝰ anteqᷓʒ arbitraret᷑ de

ceſſerit: nihil agitur. nã ipᷣm actũ

eſtne aliter ſocietas ſit quã ut tici

us arbitratus ſit ¶p Rocul.

Oaitatẽ mecũ coiſti ea cõ⸗
Dditõe ut Nerua amicꝰ cõis

partes ſocietatis ↄſtitueret. Mer
ua cõſtituitut tu ex triẽte ſociꝰ eſ=
ſes:ego exbeſſe.querit᷑ utrũ ratũ

id iure ſocietatis ſit:an nihilomi⸗

nusex egꝗs pꝑtibusſe dei⸗ ſimꝰ: exi

ſtimo aũt meliꝰ tequeſiturũ fuiſſe
utrũ ex his ꝑtibꝰ ſocij eſſemꝰ :qᷣs
is cõſtituiſſet:an ex hisqᷓs uirũ bo

nũ cõſtituere opoꝛtuiſſz/ Arbitrrro
rũ eni gña duo ſũt:unũ tiuſmodi

ut ſiue equũ ſit ſiue iequũ ſit pare
re debeamꝰ.qð obſeruat᷑:cũ ex cõ
pꝛomiſſo ad arbitrũ itũ eſt alternʒ
einſmõi:ut ad bõi uiri arbitratũ re

digi debeat: et ſi noĩati ꝑſona ſit
Ocius ſocio etiã noĩeculpe cõphenſa cuiusarbitratu fiat.
tenet᷑i.deſidie:aut negligẽ u Eluticũlege Aulus.

llocatõis cõphenſũẽut opꝰ
arbitrio locatoꝛis fiat.¶Roc.

E triũ uiri boni exiſtio ſequẽ

tio
5

mẽ cõdictõis plunibus

Pꝛo ſocio.

tat ſibi ſocius.vt. bic. et. inſti. e. F. fi. et deponens.vt inſti. qui. mo. re cõtra.
ob. F. pterea. itẽ qui menſoꝛẽ malũ adbibet.vt.S.ſimenſoꝛ fal.mo.dix.l.i.
§. boc aũt.iiẽ qui cõpꝛomutit.ut.S.de arbi.diẽ.ꝭ.ſtari.item qui vadit in lo
o periduloſo. vt.S. ad.l.acquil.item mella. in pꝛin.

liter. vt. S. e. l.iij. F. cũ ſpãli

ter. et facit. j. ꝓxi..
1 (Idem maximianus
alias eſt. S. et alias lex.
li ſocietatẽ ⁊c.accur.
m Foꝛtunarũ.et ſic om
niũ bonoꝝ.vt. S. ꝓx.ꝭ.
n (Umputanda. vt. S.
fam.berxc.ex parte..ſi
filius.et facit.S.ð neg.
eſt. que vtiliter.

Jqᷣs ſocietatẽ cõ⸗
traxerit.ſ.oĩum bo⸗
noꝝ.alioquĩ qð emithnᷣ
cogit cõicare.vt.C.cõ.
vtriuſq; iuð.l.ſi patruꝰ
p· Qð emerit. ſ. pꝰ Zctã
ſocietatẽ.alioqui S.nã
ſtatim tunc fiũt cões in
ſocietate inita.vt.S.e.l.
i. H. i. et. l. ij. ſed q̃re ſec
rh.actus ineũde ſocieta
tis boc facit.

Aiita coita ſit.arbi
ratus fuerit. et ſie
nõ receditur a perſona
in ſocietate.vt bic.idẽ
in vendinõe.vt.C. de
Zben. empt.l.fi.ſicut ⁊
in ſtipulatõe. vt. ſ. ð ve
ob. ſi qͥs arbitratu.⁊ ſic
ſi inſtituo te heredẽ ex ꝑ
te.quia me ticiꝰ inſtitu⸗
it.nã in nibilũ eris br̃s
ſi ticius me heredẽ non
fecit. vt. ſ. de bere. inſti.
l.ij. ſed illa eſt ar. rius
ꝓut de futuro ibi cõdi⸗

cietatẽ cõditõe.
1.eo lenoꝛe. na no/⸗

modis accipitur.
8Arbitroꝝ. nüc icipit
rñdere.ſed certe ĩmo ſũt
et alia quattuoꝛ genera
vt ponat ꝓ iudice dele⸗
gato vel quaſi delega /
to. vel oꝛdinario. vel di
ſpenſatoꝛe rei ſue.vx.S.
qqui ſatiſda.co. arbitro.
et. C. de iudi.l.antepe.
et de poſtul.l. qſquis.⁊
mã.l.in re mãdata.
t Ntum eſt. vt. ö. de ar
bi.l.diẽ. F. ſtari.dum ta
mẽ dolus abſit. alioqͥn
de dolo exciperet. vt. ¶
de arbi. l. arbitroꝛum.
ꝓpoſita.uiri bo
. mni.i. iudicis. vt. ſ. ð
per.ob.cõtinuus.S.cuʒ
ira.itẽ in eo ꝙ dict ad
boni viri arbitnũ decur
ri eſt .j.de ver. obli. ſi
quis arbitratu.vbiðꝛa
pſona nõ recedẽdũ.ſo.
ðꝛ qͥdeʒ illã intelligi i⸗
ſtricti iuriſ iudicig

Liber.

in bone fi. vt bic ſubicit. bocnon valet.quia ⁊ in bone fi.ideʒ eſt.vt non rece
datur. vt.S.e.l.ſi coita.dic ergo refert an arbitret᷑.et iniq̃. et tunc recurritur
ad arbitriũ boni viri.et in cõtractibus bõe fi.vt bic.ei ſtricti iuris.vt.j.de
ope.li.ſi libertus.an nõ arbitret᷑.quo caſu nõ receditura perſona.necĩ bo⸗
ne fi. vt dicta.l.ſi coita.et.C. de cõtra ben.em p.l.fi.nec in ſtricti iuris.vt in

l.õria.ſed ĩ arbitro cõ⸗
pꝛomiſſario etiã ſi pꝛo⸗
nunciat inique: non re /
curritur. vt hac.l.ſi ſoci
etatem:ſic ergo de arbi

tratoꝛe lo quitur bic glo

ſa.ſed an is qui inique
arbitratus eſt iterũ vo⸗
lens arbitrari audiẽdꝰ
eſt. ar. qð non. vt. S. de
arbi.l. dicere.et.l. quia
et.j.de re iudi.l.iudex.⁊
quia de pᷣmo arbitrio ĩ
telligitur.vt.j.de ver.ſi
gmi. l. bõe. F. hoc ſermo
ne. ecõtra videtur ꝙ ſic
vt. C. quõ et quãdo iu.
l.iiij. et. S. de ar. l. qd ta
mẽ.et ar. C. de accuſa. l
iiij. et de condi.⁊ de.l.
bec conditio.et.S.de iu
reiuran.l.qui ꝑ ſalute⸗
item quid ſi fuerũt data
pignoꝛa iniquo arbitra
toꝛi.et uelit retinere ea
pꝓ ea ſũma qu arbitrat
alius bonus vir. quaſi
ea a pꝛincipio obligata
fuerint.reſpon.non po
teſt. vt ar. j. iudicatum
ſol.l.iij.et.l.penul.
Aigd enim. muleſi⸗
ma. tercia. ſcilicet
nam tres eranr milleſi⸗
me. vt ſtatim dicit. aʒo.
b (Bllud opere. vt. S. e
ſinon fuerint.i.Rñ.

¶ Solueret. ſcilicet do

tem. accur.
b¶ Deceflit. et ſic eſt fi/
nita ſocieteas.
c¶¶ Qum marito. matri⸗
monio ſoluto. vt red/
deret maruus quod ha
bebar. ſcilicet obligati⸗
onem. ad quam reddẽ
dam ſufficit acceptilatõ
vt bic ſubijcit. et. j. ð iu⸗
re do.l pꝛomittendo.S
fi.et hocſi babes cũ ma
rito.ſi vero habes.cum
maritus ageret dicas e
um libertaʒ ex cauſa do
nationis.vt quia ma⸗
ritus contra eam ſoluto
iam matrimonio agit

bone fidei eſt. 15). Aulus.

deſi nerue arbitriũ ita pꝛa
uum eſtut mãaifeſta iniquitaſ
eius appareat:coꝛrigi põt ꝑ iudi
cium bone fidei: ¶p). Rocul.

q Mig enim ſi nerua conſtitu
iſſet ut alter ex milleſima ꝑ

te:alter ex duobus milleſimis ꝑti

bus ſocius eẽt. illud põt conueni⸗
ens eſſe uiri boni arbitrio:ut nõu⸗

tiqʒ ex equis partibus ſocij ſimus

ueluti ſi alterplus opere:iduſtrie

gratie:pecu nie in ſocietatẽ colla⸗
turuserat. ¶ py Aulus.

E ſocius pꝛo filia dotem ꝓ
dmiſerit:et pꝛiuſq; ſolueret

herede ea relicta deceſſeritꝰ:que
poſtea cum marito exigenda dote

egit:et acceptoliberata eſt. queſi

tum eſtan ſi ꝓſocioageret:dotiſ

quãtitatem percipere deberet: ſi
foꝛte conueniſſet inter ſocios:ut
de communi dos cõſtitueretur di⸗
xi pactum nõeſſe iniquumutiq;
ſi non de alteriꝰtantũ filia conue⸗
nierit.nam ſi cõmune hoc pactuʒ
fuit:non intereſſe qð alter ſolus fi
liam habuerit. ceterũ ſi numera⸗
tam dotem pater defuncta in ma⸗

trimonio filia recuperaſſet reddi

pecuniaʒ ſocietati debuiſſe pactũ
exequitate ſit nobis interpᷣtanti⸗
buſ.quod ſi ſaluavſocietate diuoꝛ

tio matrimoniũ ſolutũ foꝛet: cuim

ſua cauſa dotem recuperari.ſcilʒ
ut ea ł alij marito dari poſſit: nec
ſipꝛioꝛ maritus facerenon poſſet

ad hoc.5. de peculio.l.depoſiti.S.pꝛimo.Accurſius floꝛentinunus.
d¶ Egit. ſoluto mrimõio pꝰ finitã ſocietatẽ.q̃ fuit finita moꝛte pfis iſti filie
e¶ Lonueniſſet. buic queſtioni.reſpon.j.e.l.S.verum in pꝛopoſuo ⁊c. inte⸗
rim autem de pacto dicit quem babeat effectum.
f¶ Iniquum. ſi tamen petatur dotem conſtitui conſtante matrimonio. ſe⸗

cus eo ſoluto. vt. ſ.e.l. . finalt.
64Kcz marime veF.l.
defi

pꝛoxi. S. illud. azo. et nota bic de equitate. vt. E.

uc.et li.expen.l.fi.et.C. de ꝓxi.ſa.ſcri.l.in ſacris.ꝗ.et quoniaʒ. li.xij.⁊

53. de albi. ſi ci dies. F. penul. ?. Z. de pac.l.i.
Cererum. boc ita bꝛeuiter compꝛebende ſi matnimonium ſoluatur mauẽ
etste pꝛo quo pecunia exſocietate data eſt eni quidẽ moꝛte mulierẽis

pure redit ad ſocietatem.ſi diuoꝛtio redit ſimiliter. vttamen pꝛo ali
marito ſeruetur vtſi nõ potuit tota exigi a marito:qꝛ nõ fuit ſoluen⸗
do boc imputetur patri.qꝛ nõ plus cõſequet᷑ ex ſocietate.ſi ᷣo fini⸗

denuo de ſocietate conſtituendaʒ

dotẽ:niſi noĩatim ita cõueniſſet.

Merũ in ꝓpoſito largiꝰ intereſſe
uidebat᷑:an dosnũerata eẽt an ue

ro ꝓmiſſa.nã ſi filia datã dotẽ pꝰ

ea quã pri heres extitit:a uiroſuo
recepiſſet:nõeẽ referẽdã pecuniã
ſocietati:q; mulier habitura fue⸗
rit:et ſialiꝰ heres extitiſſet. Qð

ſi acceptoa marito libataeẽt:neqᷓ

q́; imputari poſſe ſocietatinon ſo
luta pecuniam. Dem.

i ¶Vre ſocietatis ꝑ ſociũ ere
6⁶— „ . —„— . H „K „
aliẽoſt⸗ ociꝰ nõobligat : niſi ĩ
cõem arcã pecunie uerſe ſunt.
iQlud querẽdũ ¶ Aulus.
eſtarboꝛ q in cõfinio nata ẽ.
Itẽ lapisꝗ ꝑutrũq; fundũ exten
ditur:ancũ ſucciſa arboꝛeſt: la=
pis exẽptꝰ:eius ſit:cuiꝰfũdꝰ ſit ꝓ
ſinguloꝝ eẽ debeat

eaqloc; pte be
ꝓqꝑte in füdo fuerat: anqᷓratio⸗

neduabus maſſis duoꝛum domi⸗

noꝛũ cõflatis tota maſſa cõis eſt.

ita et arboꝛhoc ipᷣo qð ſeꝑatur a

ſolo: ꝓpꝛiã ſubſiantiã in unũ coꝛ⸗
pus redactã accipit:ml tomagis

ꝓindiuiſo cõmunis ſit quã maſſa

Sed naturali cõuenit rõi et pꝰea

tantã partem utrũq; haberetam
in lapide q̃; in arboꝛe:quãtã et in

terra habebat. i I Dem.

Motiensiuſſu alicuius uel

cum filio eiꝰ:ulł cũ extraneo
ſocietas coit᷑:directo cũ illiꝰ ꝑſo⸗
naragi poſſe:cuiusperſona in cõ

trahẽda ſocietate ſpectata ſit.

taſe ocietate vt moꝛte patiis rebabuu filia dotem nõ redit ſocijs quõ
dam patris.ſiue ſit patris beres.ſiue nõ.ſi autem non fuit ſoluta.?

ita nunc filia eſt.

tantum liberati
oneʒ a marito cõ

ſecuta nila ſociji

conſequetur.

a ¶Recuperaſſet

ſez durante ſoci⸗
etate.alioquĩ ſi

vt. ſ. e.l. K. fi. aʒ.
ESande

ranre.

btſſieeſi to

non. ayJ.

c Hotem. ſicer

yt. ſ.ð le. ij. fii
cõmiſſa. 5. ſiqͥs

d ¶¶ In ꝓpoſito.
4. finita ſo⸗

cietate factũ eſt

dcinun. .
e Blius. quã fi

lia. que ſola ba/

bet dotem ꝓfe⸗
ciicid ſiue mãci⸗
pata.ſiue exbere
data. ſiue cum a
lijs inſtituta ſit.
vt. C. de rei vx.
acct. l. i. F. vid ea⸗
mus.

fNZiberata. ſo⸗

uto mrimonio.

8 (Hon ſolutz.

nam ſocietas ſi
tenetur dotare.

Tanc.Geb
— „
8.n0 ob

ligatur direcio.ł

p mediq ꝑſonã.
i¶ In cõem.ſal
tem deſtinatiõe.
vt nibil poſſit ĩ⸗
putari eiqð non
coͤuertit in vnli /
tatem cõez. et tẽ
tenetur per obli

quũ.qꝛ ſoaus te
netur ſocio.qꝛ ac
cepit pecuniam

in utilitatẽ cõez

K ¶ Arcam. i.i r

cöôem.

ſFſenſu cõtrabitue

tus. nũc de caſuali commemoꝛat. Accurſius floꝛen

m ¶ Partes .ſcilicet pꝛo diuiſo.

bucuſq; eſt locu

tinus.

n Eultomagis.iõ dicitmagis.qꝛ arboꝛ nouã accepit ſubſtãtiam
et᷑nomẽ.vt pꝛius arboꝛ et poſtea lignũ vocetur.vt.j.de le.iij.ligni.
idẽ labeo.ſed maſſa etante cõflationẽ:et poſtea ſp maſſa vocaſet
iõ magis dʒ dici lignũ eſſe cõe ꝓ indiuiſo.ſed pᷣus eet pꝛo diuiſo ꝙᷓ

maſſa.ut bic ſubijcit.accurſius.

o ¶Zantam partem. pꝛo indiuiſo.nam quod pꝛius erat finitis parti
tibus poſtea counfunditur.vt.S9..communi diui.l.arboꝛ.

Aotiens.cum illius perſona cũ quo coita eſt ſocietas.ſed cum
Allo qui iuſſit agit cõditoe cerii. yt inſti. ꝙ cũ eo. in fi.et. . ſi cer.

lud querẽé
cielate que con⸗

Sſels omn
iſeeri
Nehnſcotu
ſinen.
fn
leni eut
ſſ
ltetect
Mlegen⸗
(Gechii
henira⸗
1(Det
geduohns
le fttote
ſſis tſuido
Uiſanoer⸗
ſomieguis
funrolerpn
fümal qvon
Ngkuntunt
Mnin naſt
ſuntoerg
ſae guizeg
anan cue
Nopunnieg
uintereit
Perünunf
gulraire
Ne .
Gae
ſede
4ſClne
Kpetſas
usparen
Meßan
,
Prn
Cigſatre
Auulabint!
ſeboentn
4
4 d
L ken
heggo
aſin
an er
lunö
dile.
Mann

8 Gen
miͤc
neſtenin
unn⸗
li cta⸗
nſitlden
rpeun
(Mole

nengnt
iii ſlere
eſſoftl

it ſoeis .
ſi i

uneſiig
Gamanez
W
nſenenn.
enhnnſt
dunntſe
Mealogtie
Gnd
fteſpot
l dt
Don Ker
bſuftitkn,
ſͤleiz fi

(Jighrſc.

löcofninſen
detne ſüͤi

uun.
Alis guif
neſtlbe
de doten pir
giciiſle niͤ,
on iteetbee
dala ſuecun
s inſinnin
1 Cheſeig,
aliide
I. —D
Abenn el
no nfinonin
(Mn ds⸗
ſan bcimof
leneturdotan⸗
i
not

ſpanedinnl

O nclige

lcin il
ſendetvanoe⸗

Genibupeſtn.

pumniatdt
NGtentuni
gtencogzt
ſhetut Nci
gui lentet
venurſcbge⸗
aptpeuninn
nnutilantcg
cen. 4
Gg
icne⸗
.
cklurgktn
ſni Srobias

bunſgefed

nns

rviij

pe. ſi inſtitoꝛẽ. et biceſt caſus ili.l. nre.ſ.ꝙ cũ eo iubente agatur,
Kubꝛica. Decontrabenda emptione. Acer ſuper rebus multe
coõtrabũtur obligationes. vt dictũ eſt ab üllo. ti.Z.de rebus cre. vſq;

id eſt res uẽdita

1Atilibul. ſibi

imnunilia alijs.
1Electa mate
ria eſt. ſ. aun vel
argenti.

ghalis omniuz
rerũ. ſic et inſti.
de ſatiſda.tuto.

i. aceuir.—

Diftulman⸗
bus. nã erat dif

ficile ꝙ tu ſemp

baberes qð ego
deſiderarem. ac.

3 Erſubſtãtia.

argenti vel auni

a ¶ Pꝛebet. no⸗
cpeex duobus ße
ui

bet vtilitatẽ
ovſus ⁊ ſui domi
nij. pꝛimo ex ſub
ſtantia. quia tã/
tum valet vnus
nũmuſ: quantũ
argenti rantun /
dem in maſſa.
ſecundo ex quã/
titate quia equi
paratur quanti

tas nummi equi

ualentie rei. ⁊ ſic
pernumum fit e

qualitas in quꝗ

titate.
be Bed an pu /

tant. ſed male.

cLigdentur. qꝛ
in pꝛedictis ver

ſibus non erat e
mere. ſzͦ compa/

d Bgeo bacſen
ten

tia. lcilcer p /

diccta ſabini. liq;

nec boc multum
faciat.

? Auogd pꝛo ſʒ

ideo vel pꝛopꝛie
pone. azo. et fa⸗
. nd inn e.
.item pꝛecium
1 ER ui gen
lum. vt. S. de iu
ſti. et iure. l. ex

peoc. accur.

g Voͤſenſu per
gagiuur. id eſt ſi⸗
ne ſolennitate v
boꝛum. que eſt
tantum a iure ci⸗
uili inducta. vt
inſtitu. de act. ꝗ.
de pecunig.

ba Eip literas.

buc. bec m vna eſt pᷣcipua.ſ.ẽptõis.iõq; ſuꝑ es aleliudonii.

Riigo. nummus.ſicut bodie. Accurſius
( eire
ug merx H .
Se contrahenda emptioneet

oꝛzentinus.
uenditione.

P): Aulus.
Rigo emẽdiuen⸗
dendiq; a ꝑmuta⸗
tõibꝰ cepit.olĩ enĩ
nõita eratnũmꝰ:
neq; aliud merx:
aliud pᷣciũ uocabat᷑.ſʒ unuſqſoʒ
m neceſſitatẽ tẽpoꝝ acrerũutili⸗
bus ĩutilia ꝑmutabat.quoniã ple
rũq; euẽit:ut qð alteni ſuꝑeſt alte/
rideſit. Sʒ qꝛnõſemꝑ:nec facile
ↄcurrebat:ut cũtu haberes qð e⸗-
go deſiderarẽ:inuicẽ haberẽ: qd
tu acciꝑe uelles electa materiaẽ:
cuiꝰpublica ac ꝑpetua extimatio
difficultatibꝰ p mutationũ eq̃lita
te quãtitatis ſubueniret.eaqʒ ma
teria foꝛma publica ꝑcuſſa uſum
dñiũqʒ ñ tã ex ſba pᷣbet q; ex qua
titate.nec ultra merxunũqʒ ſʒ al
terũ pᷣciũ uocat᷑.Sʒ an ſine num-
mis uẽditõdici hodie poſſit dubi
tatur:ueluti ſi ego togã ðdiuttu⸗
nicã acciperẽ. Sabinꝰet Caſſius
eẽ ẽptõʒ et uẽditionẽ putãt. Mer
uaet / ꝓculꝰpmutatõʒ ñ ẽptõʒ hoc
eẽ aiũt:Sabinꝰ homeroteſteutit
ꝗ exercitũ grecoꝝ ere:ferrohoĩbꝰ
qʒ uinũ emere refert illisuerſibus

Sʒ hij uerſus ꝑmutationẽ ſigni⸗

ficare uidẽt: nõ ẽptõz ſicutilli.

magis ãt ꝓhac ſnia illð di

cet᷑ qð alsidẽ poeta dicit.

Sed uerioꝛẽ Nerue et Pꝛoculi
ſnia.nã ut aliud eſt uẽdere.aliud e
mere:aliꝰẽptoꝛ:aliꝰuẽditoꝛ.ſic a-
liud eſt pꝛeciũ:aliud eſt merx:qð ĩ

permutatõe diſcerni nõpõt: uter

ẽptoꝛ:et uteruẽditoꝛ ſit. Eſtautẽ

Deðõtrabenda emptione.

vt. ſ. de acti. et. obliga. l. conſenſu. et quod de nuncio dicit.ſic accipe ad boc
deſtinato. ſecus enim ſi dicerem:venderem rem iſtam ticio pꝛo decem. ⁊ a
liquis audiens afferat ei verba:nam non eſt venduio:licet quidam contra
dicant. et idem in dona. dicãt. quod non puto verum. item quid ſi anteqᷓ
litere yel nuncius ad eũ perueniãt.venditoꝛrenunciat. quidam dicunt nõ

ẽptio iuriſgẽtiũ.et iõↄſenſu per⸗
agitur.et inter abſentes cõtrahi
põt pernũciũ et ꝑlrãs ·¶pi.
Nter pꝛẽm et filiũ contrabi
ẽptõñpᷣt:ſʒð rebꝰ caſtrenſi

buspt. Sine pᷣcio uẽditionullaẽ

nõ ãt pcij nũeratio: ſ ↄuẽtio pfi⸗
cit ſine ſcriptis habitã ẽptionem

Jresita diſtracta I Dem

jit: ut ſi diſplicuiſſer inem⸗

pta eſſet:ↄſtat ñ eẽ ſub ↄditõe di⸗

ſtractã ſʒreſolui ẽptõʒ ſbᷣↄditõe.

—

S DZlibi hoĩis:et Omp.

MNoci ſacri ⁊religioſi:qhabe
rinõpᷣt:ẽptiointelligit᷑:ſiabigno
rãte ematur. ¶ P) Aulus.

WMia difficile dignoſci pᷣt li

Wberhõa ſeruo« Mmp.
CxCędcelſꝰoffiliꝰait hoiem li

berũ ſciẽtẽ teemerenõpoſ⸗

ſe:neccuiuſqʒ rei ſi ſcias alienatõ

nẽ ĩterdictã eẽ ut ſacra aut religio
ſaloca.aut quoꝝ ↄmerciũñ ſit:ut

publica q nõin pecũia populi: ſʒ i
publicouſu habeãt᷑:utẽ cãpꝰmar
tius . Si fũdꝰ annua bima trima

die ea lege uẽiſſet:ut ſi in diẽ ſtatu

tũ pecumia ſoluta ñ eẽt:fũdꝰ iem⸗
ptus foꝛet:et ut ſi interim emptoꝛ
fundum coluerit:fructus quosex
ex eo perceperit: inempto eo fcõ
reſtituerentur:et ut quanti mino⸗

ris poſtea alij ueniſſet.utid emp⸗

toꝛ uenditoꝛi pꝛeſtaret:ad dieʒ pe
cunia non ſoluta placet uenditoꝛi
exuendito eonomine actioneʒ eſ-
ſe.nec contrbari debemus eo ꝙ

