e. F. ſi monachil
que ẽ Z. ſo. ſi ſe /

melfugiat mit /
tatur in mõaſte

riũ.ſi ſecũdo da
tur iudici. vt ibi
et bic dicitur. ſʒ
qñ daf curie cuz
ex delicto nõ pꝛe

miũ ſed penam .

debeat pari. vt
L.de decu. l. ne
quis.et.ff. de in
ter. et rele. l. re⸗
legatoꝝ. in fi. et
l. ſe. que ſunt .
ſo. nõ tradet᷑ cu⸗

rie vt ſit decurio
ſeg ſeruat decun

onib?. 7 facit ad

bunc.5S. 5. mo
na. F. ſi vero reli

quẽs. colla. i.

xAuia aũt lo
niſ ar. ꝙ ꝑ ſubſti
tutũ quis ſeruit
ovt. L.e.l. quiſq̃ſ

et. l. ad ſimilitu/

dinem.

5Secnec. ran

ſcendẽtes. cõſue
tudo fauat vt a/

liqͥ d poſſit dari
alias noõ lice⸗

ret. vt hic. . . e.

Se
gr. Z. S. vt nulli
iu. F. ij. et. iij.

a Gi quis añt

boc fieri.idez de
epo dicta ſunt.
83. e. H. oib!. et
. ſi vero laicus
er. F. ſi quis aũt
eßpon. et facit. E.
eo. ſi ſqwec.

be Si ſerus. in/
ge uus olim cle

ricus dno volẽte
fieri nõ hoimet⸗
vt. C. e. l. iubẽ?.
§ ſeruos. Hmo

nacbus ſic volẽ

te eo. vt. C. e. ti.
l. ſerui. bodie au
tẽ ſieri ppt cleri⸗
ci enã ſciẽte do
mino. vt bic. et
ſic nota patien⸗
tiam cõſenſin coõ
paran. ſic. ff. ad
muni.l. quories

E

0 t
2
5.

ſſmumt
une
ltpne
cs 1
agt⸗
ſhon .
Giſete

ug

M
Nann

deſen

gliee
e
loßt

napenn

Netig

ino ite
onaſtrin
ttat, N
uonndf
gun
noͤrſe
ſſeiconn
dreei.
e Nun;
Ntinneg

tinti

dpenen

dtan

edean le
afdeſt
t feel e
nog, inſie

gueſint)

ömdekan
idenn
guetdecnn
Aſacks
eKöͤn
Aveei
lli⸗

Aititde
go
guis ſent
Lelguii
dſiniie
.
dnes an
ins ce
haarytt⸗
doſi
ls noliv
Ge
dibe
in
coni
6.
n ſone

lic⸗O

foloians
gus
gfri
eg⸗
oln
foher
Dotu⸗
lini.
0 e
ſedi
Cen⸗

4

7

gnoꝛante.

quod pꝛeſumit᷑

n.. C. qui mili.

non pol. ſuꝑ ſer

pvis.

àFoꝛtunam. i.
4 oſſederit eũ

vt leruum iꝑe in
greſſus. nec eniʒ

unmiſit poſ. ob in

greſſus als ma
le aget cum ſta
lim onꝰ ꝓban/

di in ſe reuoluet᷑
et argu. C. de a

quis.lixi.

„

imo curie. vt. S.

e. . ſ negʒ curi⸗
alem. in fi.que ẽ
3. ſo. curialis li⸗
er curie dat. vt
ibi. ſeruus vero

domino ſuo. vt

bic. et ſic ibi de li
bero:bic de ſer/
10 dicit.

am ſi nulli foꝛtũe ſubiecti fuerint

NEt generaliter ſancimꝰ nulli li

cere in quolibet eccleſiaſtico gra⸗

du cõſtituto diſcedere ab eo:⁊ ſe⸗

cularẽ fieri ſcientibꝰ tale aliqd fa
cientibꝰ qꝛ ⁊ quaſi appoſito ſibi

cingulo:aut dignitate aut militia
nudabunt et curiali foꝛtune pꝛo=
pꝛie ciuitatistradent᷑.. Qui aũt

ante noſtrã legem clerici oꝛdinati
ſunt ex curiali foꝛtuna ꝑ conſtitu
tas ꝑſonas pecuniaria munera cõ
plere coꝛpoꝛalibꝰ aũt liberos ſᷣua
ri⸗ Sed neqʒ clericũ cuiuſcunqʒ

gradꝰ dare aliqd ei a quooꝛdinat

aut cuilibʒ ꝑſone ꝑmittimꝰ ſolas
aũt pᷣbere eũ cõſuetudines his ꝗ
oꝛdinatũ miniſtrantes ſunt ex con
ſuetudine accipiẽtibꝰ unius anni

emolumẽto nõtrãſcendẽtes. In
ſanctauero eccleſia in qua ↄſtitui
tfur ſacrũ ↄplere miniſteriũ nulla

penitꝰ ꝓpꝛijs clericis dare ꝓſua
inſinuatione:nec ob hãc cãm pꝛo
pꝛijs emolumẽtis aut alijs poꝛtiõi

bꝰhuũc puani. Sʒ nʒ renodochiũ
aut noſochomiuʒ: aut ꝓtochiũ:

aut aliũ q;ʒ uenerabil domꝰ gub
natõʒ aut qᷓ;cũq; eccleſiaſticã ſol⸗
licitudinẽ agentẽ dare aliqꝗd illi a

quo cõſtituit᷑: aut alij cuicũq; ꝑſo

ne ꝓ cõmiſſa ſibi gubernatiõe ꝗ
pꝛeter hec que diſpoſuimus: aut
dat:aut accipit:aut mediatoꝛ fit
ſacerdotioaut hmõi clero ↄmiſſe
ſibi cuicũq; gubernatiõis mulcta

bitur hiſqʒ accipiũtur uẽdicãdis

uenerabili lococuiꝰ talis perſona
oꝛdinationẽ aut ſollicitudinẽ aut
gubernationẽ accepit. ¶ Si autẽ
ſecularis ſit quiaccipit ut media⸗
toꝛ factꝰeſt ꝙ datũ eſt duplü repe
titur et uenerabili loco in quo tal
pſona oꝛdinationẽ aut guberna⸗
tionẽ:aut ſollicitudinẽ pꝛebeatur
Si quis aut clericꝰ cuiuſubʒ gra
dusſiue gubernatoꝛ cuiuſlibetue
nerabilis domꝰ:aut añ oꝛdinatio⸗
nẽ cõmiſſã ſibi cuiuſcunqʒ guber
natõnis:aut ſollicitudinis poſtea

Aliquid uoluerit ſuaꝝ reꝝ offerre
eccleſieĩ qua oꝛdinat᷑ aut loco cu/

ius gubernationẽ:aut ſollicitudi⸗
nem ſuſceperit nõ ſolũ phibemꝰ2
hoc fieri ſed etiã magis putamus
eostalia ꝓ ſalute aĩe ſue fac ere.

nosem̃ illa ſolũ dari ꝓhibemꝰ qͥ
ꝓpꝛijs ꝑſonis quibuſdam pᷣbẽt

nõ que ſãctis eccleſijsaut alijs ue
nerabilibꝰ locisofferunt᷑.¶ Si P
uusꝰſciẽte dñonõ cõtradicẽte oꝛ⸗/
dinatꝰ fuerit ex hoc ipo cõſtitu
tusẽ liber et ingenuꝰ erit. Siue⸗
roignoꝛãte dñooꝛdinatio fiat licʒ

dño intra ſpaciũ umiusanni ſerui⸗

lem foꝛtunã ꝓbare et ſuũ ſerunʒ

recipere.Si uero ſeruꝰ ſciente

dño ſiue inſciẽte ſicuti diximꝰ eo

qpin clero ↄſtitutꝰ eſt liber factꝰẽ

eccleſiaſticũ miniſteriũ reliquerit

et ad ſecularẽtrãſierit uitã ſuodo
mino ad ſeruitiũcõtrahat᷑: aſcri·
pticios aũt inipſispoſſeſſionibꝰ

quaꝝ ſunt in ſcriptisclericos ⁊ p
teruolũtatẽdñoꝝ fieri ꝑmittimꝰ

ita tñ ut clerici factiipoſitã ſibi a⸗

griculturã adimpleãt.¶ Si quis

oꝛatoꝛij domũ fabꝛicauerit:et no-
luerit in eã clericos oꝛdinare:aut
ipſe aut eiusheredes ſi expenſas

ipis clericis miniſtrant: æ dignoſ

denoiat denoĩatos oꝛdinani. Si
uero gab eis eliguntur tanqʒ indi
gnos ꝓhibẽt ſacre regule oꝛdina

ri tunc et locoꝝ ſanctiſſimis epis

quoſcũq; putauerint melioꝛesoꝛ
dinari ꝓcuret.ſancimꝰ aũt reuerẽ

diſſimos clericos ſuiſ eccleſijſ ob

ſeruare:et oẽ eis cõpetẽs eccleſia
ſticũ miniſteriũ adimplere hoc re
quirẽte uniuſcuiuſcũq; cĩtatisſã⸗
ctiſſimo epᷣo uniuſcuiuſcũq; oꝛdi
nis eccleſiaſticis pꝛimatibꝰ eos ꝗ

hec nõcuſtodiũt regulari mulcte
ſubdentibꝰ.i/ Pꝛeſ byteros aũt

et diaconoset ſubdiaconos cãto

res et lectoꝛes quos oẽs clericos

appellamꝰ res quolibet mõad eo

ruʒ dñium uenientes habere ſub

ſua poteſtate pᷣcipimꝰ ad ſimilitu
dinẽ caſtrenſiũ /peculioꝝ et do⸗
nare ſᷣm leges ⁊ in his teſtari licet
ſub parentũ ſint ptãte ſictamẽut

eoy filij aut his nõextãtibꝰ paren

Heſan. epi.

f/Aſeripticios. adim/

leant enam per ſubſti
tutum. vt. C. e. l. ad ſi⸗
militudinẽ.et.l.quiſqᷣſ

et non in ipſis. naʒ do/
nec de eccleſia eſt idone

us aliunde ſumi alius
non debet. vt. L. e. l. in

cccleſijs.ſecus ſi nõ ſit

ibi idoneus.vt ar.ff.ð
mu.et bo.vt gradatim
G. et ſi lege. Item noõne
idem erat enam olim
qð per autẽti.iſtam ſta

tuitur. vt. C. e. quiſqͥs.
dicas ſic vel illa loque/

baturtm̃ tunc quando
domini aderat volun/
tas. Item quid ſi con/
tra voluntateʒ domini
faciat.quod dic ꝙ non
poteſt licet pᷣreruolun⸗

tatem dom mi poſſit. vt
bic ar.ff. ð pcu. l. pom.
in fi. ſed iu dicas cõtra
vt in nouel. e. ti. vbi di⸗

cit ꝙ domio inuito po⸗

t Si quis ꝓcuret. ad

epm pertinet electio.vt
bic. et. S. vtclerici qͥ re
ce. F.fi. et. ö̊.de mona/⸗
chbis.S.oꝛdinationem.

1 Cantoꝛes.ſ.qui oẽſ
ſi

itfilijfa.

x Ad ſimuitudinẽ.nõ

omni mõ.vt.j.poſuit.
ſic mñ ⁊c.

x/Caſtrẽſiũ. ff. inof.

teſta.ſi inſtituta.g.ð in
offitioſo.

8

z. ap⸗
.i. rfi. 7.5
li.i.r
tol.
e aſſer.
ea
llak. fic. C. d
e
kel app
m ſeme
vbi
ſum
ca

ſ
lſi
„ 15.
ꝛe.x in
ſic et. ¶
oꝛientalẽ.
odo. e
nio
er F.ſi
llud. et
.illu
li⸗ §
era
Eeratp
ic idẽ er
ebic
cert
el, ſed
perquerels.
idã p
uida
o inre.
uo
in.
Eera
3 6

icnoẽ
ſicn
l. et
2 c.
. ex ha
5di. ex
go cõ
cergo
E. dic er
quidẽ. d
bec
ed
§.l
og
ap.⸗
de
5. vt
. S.
uté.
au

3
in vna ece⸗
5 nein ud.vſ ſ
rot C Kalu gu
licernoter. 5 denuß. f⸗ heriu⸗
lari.luter mm.r. 19,2 clla⸗ u
ũt bis L. d eep⸗ u Fi r L
cranla.. oꝛ L au Sel filai d . t
gʒ; cau dine Or Kula C0 llar fi. le⸗ Ns
ſe⸗ V Bigerto abuns klii bi⸗ us
, „ “ 7 „ . 7 . . P F. ci .
snn nernezc dann penae 1.
nuastben ire po enerl eto 5 ar ufd
edenn j nin m at. 6S cuſa⸗ Ferene f. un
vt. ſin ee cß cõ m 5 ( ſe ig⸗5 n
la. v teſt. 3.d c C tſ t. dcclI 2⁰½ .et iij. ibi ſi⸗
cjela it. n⸗ :e 4 t n feesl.
egeicfte ant . aend impon adea ncebo e d 1
n6 t. f. at fera te C He . 2 imã e cepe uu iu bi
ſi gaaſange⸗ imã pt gũt Pr ſ Rete blegi chae palã ſita egan len e
L et. ꝛela titi milir m ꝛius en Pp⸗ Eto⸗ olit⸗ ad c ſi pateps Mmien
cikin eneg fi. nõ p leg iſſ un tiã lſin ſſe pꝛi crim rit a met t hüc ſed et Epꝛĩ ipſe en
cin Kin earleni boe ſafa ibu ee tle naſcenke al Pegards a, KE
aia Nn K. „p ese uer onib cau ohi ibus t0 Srosnert oſca ipe ac. Pike ſecr a⸗ ſe
KRej dyac iaria is Pe n tn et tion gelt agn cũ ſeug ionẽ dcze le⸗
aszi ene 6 aut cum iũ illi ibei eno 9 0. his iſiſſe: oꝛe - ulti 1 dus ep Rat 5 ſui
(Aiuer leroitun ris pe niũ berib iſte lib? loc ſi er mi hono aũt u Si u e e le ig
benb⸗ rem ‚n imo er in ina i iat ie 0 bhe er tẽ. 6 iu gatus ne min
a0 bert eis eſit di / nt ſti ner om mi iũñ dD 5 mas 89 iud en no⸗ s Bisrunp Lilep
v que ueſi ſic. ete cl Pitent Ccri nmin num ula et: iuc le ſta Ho Baar. legar⸗ 4 Ee
toꝝ imis. q de xiſſe iat ar : nnoniäd cri CG are oen E Pae
Gegitün coꝛ. d.l. ffic ar adi: eſtin 8 inr ſep⸗ b n ifferr naã cñ k.v ſaic 5G
ke galeind. mis nijs alſun giti 8 85 uẽ rat Upu at ei mꝑ itia rlinn in ſ leer
nett S z⸗ an aſte ſi fa t le quo dibu qu fers di lice ſatan legi Edact⸗ ſ
ferle⸗ 1s co⸗ melby, on⸗ iſis da reliq oꝛc lli eiin ep̃s tũc cul ſub duin boeft an.
coꝛ. = nneca vonuc . icis iũͦ cu e ro 4: nac 9 neg ut 5 n cu ſed
raceuſs ipim ſti ni i⸗ uer fect ad ſon 861 f H *
H iſ it daon leſia im ine cr ore gi i ꝑ dno⸗ erai . quis cri. umni
agenſi,⸗ 5. t ipen lijs e lſů lari jſolü m noꝛe! th ꝛetite dice ueui⸗ utẽ 7S. de Eure⸗ d
nomb⸗ Nt. ne di in a ſifa ecun knõ etian ita tñu fiat: a iu esq is a ednra alin
creims. acet. oẽsi tos iuepe ninca li ſʒ el tra na tela Poqᷓʒ ente iqu liquez ſücnen de, i
Babe taquos cõſtitu ſeſiu cou Aßan ut cau bep noſc 2.S ra a bue⸗ ſ. 5. Ann
d i. C tcau xiſſe iorex ig uma t m 4 cog am cõt ha it f. erlr a, ſeie
deri n elultt. vin be li di officio . chu an ta hic. iube uſa onay ulen 1 tex b atur i⸗ hn
F. i. 1fi. ſyin . tico o l1. 4 iam „ 8 Valtacn ſo iſt eat Pggſ. de m l
= ina licoc bd on ria do no bisi 4 Plo d be x. m̃. aade mmef
. eufhn m iaſt ſu wanſterl nẽ urno man Shna ñut 4 lnaub ndte
Kss! 4 enrfnib⸗ cleſt ribꝰ! ũ au ona manbor tu ecun oꝛat ãet tiah. tñ ut nreſa tor ig
e ariau dz⸗ ben lic tm da i - P em quã en rita teflan t D
borſerr erle e wi er 5c autm ua! ci ue P men liq lic re: it Bat ſtas ecen, ßt
bon ttttin i.le. 1 iquez 45:4 taliq- epmn lle i iumm nea icare adin õco nẽ Pesat uln
ſie pup oe is nl, ali omiſt⸗ abe mue e iqu 8 actio iudi iceʒ llom ution n nace r le⸗ im
Acrhuili ciſſi iat. et 2 ſut nit reos Eiuh eſſola ca ſunz⸗ iatre on⸗
nat deneri üigrg⸗ ſſiſte ſan bijci⸗ dic cata di inter⸗ uilet ſona ſzſo tecal imi⸗ ſoe o tonz l
atit bagel S ertoti Si acam enſoar⸗ nos re lte, an A
re D kiben enual⸗ ponae ⸗ ee 8
e cõtra/ t it iu fec a. x. ſc lo ine lerere atd⸗ ia nE ☛ bie 1
ianter ſern⸗ Sut entt Prec tra ttuc ⸗ ſine ere cu alipe aüer Tenr P
ſia s aut. o. v deʒ leuen D a ſun ſiin poner ac na atat. e! aü exeo icitu ne
f e anen aoniit qiudi eni eti ecu nali . crain⸗ reactui cile ctiſſi⸗ 5, bantas
ioa itur ntiae C. d 2n“ 18* his ſam fac cx. t em ac ſt e ice ſan ſe diente re. v . 1. le
15 qun icat au cte irmet. ſun m itima iaũt iud 5: ſy cau . ERe l)
gopellek .l.eß bulceb radi ce ͦrec f cata ſ. ir legti S bẽti nez: ulasc tiſ⸗ krgee
hiio leirqꝛ euge . aner enand toln ren a⸗ lã n glam S ec nus 1Sluene
at dic p. eim q ců U Eti tr. ſdo iuc 0 — m ſm n 2 ſ bea vin el
s ſfec inoꝛ feris ol nte Ae ſecũ 01 de uũ alen ps 6 ſyr inep ibu dica lla.
nin ten/ ſe Ppꝛi ſecũ ero 4 loc t ep at. ſdẽ ſi i iu i.co . “
Aune ſoꝛe ſen nõ iõi ſceat ſiu . is ꝗ C uS. on iu at lu qu iu. F. is at.
benderen nlaſen 5 tiõ lice re. erit t.tũ ten m Eimpe ge abe lijs ita e iu Jiquis 5
Nerdce arzd appellan ſauſi ſenten eonera aabent din e Siauei 8
ennel lla. reom⸗ ntia oi tion eria tationẽ i ius me ſi . eſta ri
rraze es all⸗ iud neudici i eñq che mine utr⸗ unusb
ſerten nei iã et u ũq de bʒ ru 4 it gumns
rcken eauti ilatudak 5 ſam R rer
Krtekes Ponr uſion inter ien rati lunnne in
gucin n ealener ica dim ciñ la. G gue taſu ecos⸗
aus aloesſe to iud tioa ego ſni deeoes⸗ ca dioc
Bienrchn net rleclo ella iſitn llari duerſ li cha
P lmil be 8 a rdros H
tuxr. nabe der 2 tranſt aliap it ꝗ diſſi eũ eßn. e.
eon b ep ffuer erẽ ud eũ tẽ inn
aneni icea uerta
infenat rer
bent ech⸗ öndr. zu. n 5 accu
pa ꝛinc en po⸗ eſt i UIS
katnver dts
de cha uſa: n
le ſpei
In
5 6

Klln
R.
4 npei⸗
na del 1,
Ppelane
deih
ſſi
ied Ci
finſihe

=

uden

ſo phcgs
Peptnnce

lng

gö dei
cii ſ⸗
eſtöſoi

hineſini
Cemtt
cänn Dün

etlichian
ialeis
ornoip
coqzſed
appelant
gidee⸗
Uogſeglid

ArNäutle

P ögnd,
ar. C
a unſiri

liinſaa

fitconente

unqteikk

etgel
fi
Giben ei
no, tir
umine.
iß
Difchot
rboei⸗
f.dawrin

gienmn
ſtacotee

Pgian

an i
ſdircn

olr ant
i Nt
oecng
aboröͤcl
eltaanon
g
leſoſtu
reoghe
ndiin
6

. Gntch
enl
edan
niit
4l N
liemn
niß
oliN⸗

4
nn .

Mona.

larniũ cũ ſit clericoꝝ vt bic. et in ꝓhemio dig.in fi.ſed decre/ꝓꝛſus exi
mere videtclericos.vt extra de fſoꝛo ↄpetẽti.ſi duligeti.vel dic decre.
loqui int clericos vtriuſqʒ.ſi aũt actoꝛ laicꝰ eſt nõ.⁊ iõ boc poſſit pꝛi
nuegio renũciari.C.e.l.oẽs.⁊ intelligat᷑.C.de pac.l.pe. L
tEideiuſſoꝛẽ.olim dabat economũ ſue eccleſie.vt. C. de epil. ⁊ cle.

l. cũ clericis. F.
memoꝛati.que ẽ
3. ſed illa ꝑ illaʒ
S aüt eccle
la. vt de arrieu
lis fid ei vel ſy⸗/
mõoia. et boc qñ
bec clerico obij/
ciunt᷑.ſecꝰ ſi lai⸗
co. vt. S. de mã.
pꝛin. F. ſi cano⸗
nicus. .
x¶Si quis ve /
ro. cum alijs. xij
ſcz vt. xv. q. viij.
§. ſi qs timiduſ
y¶Synodi.i.iu
riſdictioni.
Si vero abſol/

Ueere.1. cito ſe ex⸗

pediant.
a 6/Economos.
exigi. S. de ec. ti.
§. pe. Z. lol. hic
coꝛrigit et eodez
mõ coꝛrigit. ꝙ ẽ
Q.e.l. oꝛphano
troppos.

b Er iplis. ſcx

gubernatoꝛibꝰ?.

Repetitioneʒ
pnonẽ. et alias
repenitionem ꝙ
idem eſt. naz aſi
ꝙ̃ cauſam ap. ꝓp
ſequat᷑ mandat
executioni pꝛia
ſentẽtia vt bic
in fi. bui F. ibi
non em̃ concedi
mus ⁊c. ſic et al
3. vt ſpon. lar.
galiud. ß bec ſpe
caalia regularit᷑
em̃ oira. vꝛ. ff. nil
no. ap. pen. 7. E
de ap. l. appella
tione. et. ff.ð bi
qui no. inf.i. l.
furti.in pꝛi.⁊.ff.
de bis qui ſatiſ
da.cog.ſciendũ
§. pe. et. ff. de te/
ſtamẽtis.l.quiia
latronibꝰ. g. fi
7.C. iter. re
l. pe.et. ff. ð ap.i
re.l. pe. et. ff. ð
ap.l. oſtõnes. ĩ
pꝛin. et. S. vt nł
li iudi. F. illas
vero que ſzm. l.

dEraminatu⸗
rus. i. examinat
e Denire. nota

r
646 eſt redem /

diat ⁊ illa determĩet q eccłiaſticis
canonibꝰ ⁊ legibꝰↄſonãt nullã ꝑ⸗
tẽ eiꝰ ſnie cõtradicer̃.ſiãt aut a cle
ro aut ailo quocũq; additio cõtra
epᷣm fiat ꝑꝑ quãlʒ cãm apð ſctiſ⸗

ſimũ eiꝰ metropolitã ſᷣm ſacras re

gulas⁊ nr̃as leges cã iudicet᷑.⁊ ſi
ꝗs iudicatisↄtradixerit ad btiſſi-
mũ archiepᷣm pfiarchã dyoceſe
osilliꝰ referat cãm:⁊ ille ſm cano
nes ⁊ leges hic pꝛebeat finẽ¶ Si
uerocõtra metropolitã talis addi
tio fiet ab epᷣo aut clero:aut alia qᷓ
cũq; ꝑſona dyoceſeos illiꝰ btiſſi⸗

muspfiarcha ſimilimõ cãm iudi

cet.i¶ Dꝛooibꝰ aũt cãis ꝓ ꝗbus
apud ꝓpꝛiũ metropolitã aut pfi⸗
archã ſiue apud alios q ſcũqʒ iu⸗
dices epᷣi cõueniant᷑ nullã fideiuſ
ſionẽ aut cautionẽ ꝓ lite exigant
ſic tñut iſti ſtudeant illatiscãis ſe
metipᷣos abſoluer ¶ Economos

autẽ xenodochos noſochomos ?

ptocotrophos⁊ alioꝝuenerabiliũ
locoꝝ gubernatoꝛes ⁊ alios omẽs
clericos:iubemus ꝓ creditis ſibi
gubernatõibꝰapð ꝓpꝛiũ epᷣm cui
ſubiacẽt ↄueniri:et rõem ſue gub
natiõis facere ⁊ exigi ⁊ ex ipis de
bẽtesoñdunt᷑ illi uenerabili r̃ddẽ
dũ domui ex cꝰ oꝛdiatiõe debituʒ
apꝑuit.Si uero putauerit ſe gra
uari pꝰ repetitiõem metropolita
cãʒ examiet.ſi uero m̃tropolita fu
erit ↄtra quẽpiã pᷣdictaꝝ ꝑſonarũ
hmõi cãsexamĩiaturꝰ debitũ ex

egerit ⁊ exactꝰ putauerit ſe graua

tũ dyoceſeosilliꝰ btiſſimꝰ pfiar⸗
cha cãʒ determiet. nõei ↄcedimꝰ
p̃ᷣdcis ꝑſonis ꝓmẽoꝛatis cãis añ
examiationẽ ⁊ exactionẽ debiti ꝓp
pꝛios epos declĩare ⁊ adilla ueni.
re iudicia. Si ꝗs ãt ex eccł aſticiſ⸗
cui aliq̃ tal diſpẽſatio credita ẽ añ
rõnũ diſpoſitionẽ debitoꝝ ſolõʒ
moꝛiat᷑:iubemꝰ heredes ſilitudo
⁊rõibꝰ ⁊ exactõibus ſubiacere.

Deſan.epi-

ſpeciale in ratione reddenda a dictis adminiſtratoꝛibus vt quis nõ poſſit
ad aliũ iudicẽ cõſentire cũ aduerſanio niſi cũ epo.regulariter em̃ õ. xt.ff. de

iu.l.i.et.ij.in pꝛin.ac.

88

ſ Si quis eccleſiaſticis.nota beredes economi teneri ſicut ipſe. vt hic. et
.ſſi quis pꝛeſbyteri.in fi.et.C. de ſacroſan.ec.l.iubem?ꝰ.S.economos.

Si ꝗs epᷣs aut clericꝰ ex q̃cũqʒ
ꝓuincia in ↄſtãtinopoliʒ reꝑit᷑ et
uoluit aligs aduerſus eũ actõnẽ ꝓ
ponere:ſi ꝗdẽ litis ↄteſtatioĩ pꝛo
uincia ꝓipſonegocio facta ẽ ibili
tem cõpleri. Si uero nõdũ icho
ata ẽapð glioſiſſimũ pᷣfectũ oꝛien
tis pᷣtoꝛioꝝ aut apð eos ꝗa nobis
fuerint deputati iudices cõuenien
tibꝰ eũ rũdere./ Reuerẽdiſſimi
uero apocriſarij cuiuſcũqʒ ſctiſſi
me ecclie ꝗ in regia citate degunt
aut ad btiſſimoſ pr̃iarchasaut ad
metropolitasa ſuis epᷣisoꝛdinati
uel deſtinati:neqʒa ſuis epᷣis:ne⸗
qʒ ꝓcãis eccleſie aut debito pu⸗

blico aut pꝛiuato aliquã cõuẽtiõʒ

ſuſtineãt:mſi mandatũ hũerint a
ſuis epᷣisaut economo aut aliqs
cõueniãt.tũc ei ſolis illis ꝗ ab eis
cõueniunt᷑ damꝰlniam ſiquã obli
gationẽ hñt cõtra eccłiã:aut ↄtra
eposeoꝝ ꝓponere.¶ Siueroĩ gꝗ
buſdã cãisuel actionibꝰ ſemetip⸗

ſosobligatos fecerũt in tꝑe in qᷣ

reſponſa faciũt ꝓhis cõuentiões
ſuſcipiãt Si uero epᷣiuel clerici
ꝓciuitate aut pꝛo ſuis eccleſijs p
pter ſuã legationẽ aut oꝛdinatiõʒ
epᷣi ad regiã ciuitatẽ uel ad aliũ q;
libet locũ ꝓficiſcant᷑:iubemꝰeos
nullã moleſtiã aut ipoꝛtunitatẽ a
qualibʒ ꝑſona ſuſtinere licẽtia ex⸗
iſtẽte his qui obligatos eos putãt
ſe habere poſtqᷓʒ ad ꝓuinciã fuer
tunt᷑ cõuenire eosnullo ⁊ in hisꝗ
ſeputant habere eis faciẽdo pᷣiu⸗
pꝑpꝑtempꝰ qð in tali cã ꝓtraxeꝛint
ſiquãdo autem cauſa emerſerit
aut admonitio aut executio infe⸗
ratur ꝓalia qualibʒ pecuniaria cã
ſiue publica ſiue pꝛiuata: clerico
aut monacho aut monaſterio ma
xime feminaꝝ iubemꝰ ſine iniuria
⁊ cũ cõpetẽti honoꝛe admonitõeʒ
fieri:nõtñ monaſteriã aut aſſiſte

dicio de tpalib pᷣſcriptionibus

g Gi quis cõpelli. vt
ff. de iudi. l. ybi ſemel.

be/Reuerẽdiſſimi.apo
criſarij.i.qui res eccłie
agũt. vt. S.quõ.oʒ epi.
g ſi vero nõ metropol.
ſic dicti quaſi ſecren nũ
cij. vel expone vt ibi.
WBoiis io videt᷑ ꝙ
debeat oĩbus reſpode
re. vt.ff. de iugi. l. ij. F.
oẽs cõ.et..ſed ſi agar
bic noĩe alieno agit le⸗/
gatus:ibi ſuo noie.⁊ fa
cit.ð.de ex.ei bis qͥ cõ.

7 greri
K ¶ Bi vero ꝑꝑ tp̃s.no.
ꝙ vbi ius aufert agen⸗
di poteſtatem tꝑalis pᷣ
ſcrip.nõ currit. vt hic.
et. ff. de iudi. l. ij. SF. pe.
2.öS.vt cũ ð ap.co.l. me
minimꝰ. col. viij. ⁊. C.
de anna. ex. l.i. H. fi. 7. ff
de itinere ac. q;. pꝛi.l.i.
§ ſi qͥs ꝑꝑ.et de pꝛeſcr.
xx. vel.xl.an.l.cũ noriſ⸗

ſimi. 5§. illud.

lèSi quãdo abſtrabi⸗
emo debet extrabi de
domo inuitus pꝛo cau
ſa ciuili.vt.ff. de in iuſ.
vo.l.plerũqʒ.⁊.l.ſcilic
ſed buius religioſe per
ſone multominus dñit
extrahi. vt bic. et. j. e. F.
puidere.et.S.apð quoſ
oʒ.et in ti. C.de mo.ꝗ.
pꝛeterea. Item de mu⸗
liere dicitur. S.vt nulli
iudi..neceſſariũ. IEit
nota ꝙ ſubiecit de pꝛo⸗
cur.quẽ dicit conſtuui.
nam ſi quis in ſua pꝛo
pꝛia cauſa conſtituetva
let. vt pʒ ex diffinitione
ꝓcur. vt.ff. de ꝓcu.l. i.
SDi vero lit cauſa moa
ſterij quõ ab aliquo pᷣt
pꝓcu.cõ ſtitui cuz nemo
fit dñs ĩmo ſindici ad
talia oꝛdinant.vt.ff.q;
cuiuſq; vni.l.i.in fine.
⁊.l.item.S. penlł.rñ.im
pꝛopꝛie bicdiciiur pꝛo⸗
curatoꝛ.i.ſindicus.vel
dic pꝛocuratoꝛ conſti⸗
tui poteſt etiã in cauſa
monaſterij a ſindico li⸗
te conteſta. inſtar ꝓcu⸗
ratoꝛis.vt.C. de ꝓcur.
l. neq;.et.l.nulla.

(Xolla.

m ꝗ Spoꝛtulan ſiliquas. quid eſt ſiliqua. tñ. quidã quartam vncie. boc eſt
xlviij.pars aſſil.et an.ff.de annuis le.l. liberto. .ſfiliũ.led alij in pᷣdicta.l.
liberto. babent in liitera ſiliciũ nõ ſiliqua.tu dic ſʒm io.ꝙ eſt genꝰ monete
ſiliqua qua vtunt᷑ ꝓumciales aut medales de ſancta belena.et de boc ba
bet mentio.ð.vt nullꝰ j.agi.te.S.i.et nota ꝙ bic coꝛrigit᷑ illa.l.q maioꝛes

ſpoꝛtulas dicebat ĩpo/
ni. vt. C. de epil. et cle.
cũ clericis.in fi.als in
eo.ti.l.oẽs qui..execu
n Unũ ſolidũ.⁊ ita ca
ſu hoc accipit plus cuʒ
pꝛinceps aliunde illuc
mittat iudiceʒ.vt bic.et
ar. ff. de iudi. l.ij. F. le⸗
gati.ibi vt in ꝓuincia
deſtinati c.
0 TKontiagar⸗ qꝛ pꝛĩa
plona amonita deceſ/
ſir. Iẽ ſecũda.itẽtertia
o3. vel dic ꝙ oẽs cano⸗
nici vnius eccleſie fue /
riut ãmoniti.
p /¶ Economꝰ. in cauſa
eccleſlie dekendit econo
mus.vt bic.nõ aũt in a
lienis vel publicis. vt
eo. F. aliud. qui eſt con
tra.ſed quid ſi agit con
tra epᷣm nomie eccleſie.
m. actoꝛẽ potenit oꝛdia

re epᷣſ auctoꝛitate archi
epiſcopi. vt facit tutoꝛ.

vt inſti.de cu..fi.nam

economꝰ vel ſindicus

ab vniuerſitatibꝰ iſtitu
unk. vt. ff. ꝙ cuiuſqʒvni
uer.l.i.in fi.et.l.itez.S.
pe.qualiter aũt contra
hmòi perſonas libellꝰ

fiat plene dixi.Sõ. apud

quẽ oʒ.e.dicere mo. et
aſſi Mereg⸗
q / Reddere. triplices
fiſco.vt.S. utli.ma.⁊a.
S.et bec. que eſt contra
colla.yxiij.
r P. eſlbyteris aũt. ba
An; debẽtib?
babere vt ſunt oẽs ĩ ſa
cris oꝛdinibꝰ cõſtituti.
vt. S.quõ oʒ epi.S.neqʒ
aũt.et.S.de nup.S.ſj ⁊
ſiquis.colł.iiij.
¶ Inductã.vt occaſio
delinquẽdi nõ pꝛebeat
vt inſti.vi bo.ra..ſed
nedũ.et fatu. C. e.l. eũ

t Pabitate. et ma⸗

trem.

v ¶Diaconiſſam. pmit

timus hec eadẽ babes
.quõ oʒ epi.S.quãta.

1xSivero bec perſona

rum.quod leges virileʒ
appellant.vt. C. de ca⸗/
du.tol..ſi aũt legata/
rij. et.ff.de le.pꝛe.l.viri
lis.in pꝛin.
x¶ Agat. i. regat.
5Bi quis exiliuz. bic
vt /ꝓ et accipit᷑ vt in no
uel. e. ti.⁊ C. dev. ſig. l.
cũ quidã.al.alij habẽt

riam monaſterio abſirahi:ſed ꝓ⸗

curatoꝛẽ abhis oꝛdinari ⁊ ꝗ ꝓcã
reſpondeat monachis aũt liceat:

ſiue ꝑ ſe ſiũ ꝑ ꝓcuratoꝛẽ monaſte

rij cauſasagere ſciẽte ꝗ hoc pᷣua⸗
ricat᷑ iudicẽ uel executoꝛem: qꝛ et
cingulo expoliabit᷑ et pena quiqʒ
libꝛaꝝ auri exiget᷑ ꝑ magnificẽtiſ⸗
ſimũ comitẽ pꝛiuataꝝ reꝝ executo

r uidelicet ſuꝑ hoc uerberãdo:⸗

in exiliũ dirigẽdo locoꝝ ſanctiſſi-
misepis ꝓuiſuris ut nihil his cõ⸗
trariñ fiat:aut aliqd ↄmittat᷑ mẽo
rata ultio ꝓcedat iudice uindictã
differẽte ĩterponere ad ſciam no⸗
ſtram epᷣs referat:ſpoꝛtulaꝝ uero
noĩe oẽm ꝑſonã in quocunqʒ ec-

cleſiaſticoofficio cõſtitutam ⁊ ad

hoc daconiſſam ⁊ monachã: aut

aſſiſteriã:aut monaſteriã ꝓ oĩ cri⸗

minali et pecuniaria cauſa cuiuſ-

cunq; q;titatis ſit ſiue a clerico ſi
ue a quolibet in militia conſtituto

admonitiõem ſuſcipiant in regia
ciuitate:aut in ꝓuincijs quibꝰ de
gunt nec ampliꝰ qᷓttuoꝛ ſiliqs da⸗
re pᷣcipimꝰ ¶¶ Si uero exnr̃a iuſſi

one:auta iudice: aut ad btiſſimũ
pr̃iarchã miſſus executoꝛ in alias

ꝓuincias admonitionẽ offerat a⸗
licui mẽoꝛataꝝ ꝑſonaꝝ ultra unũꝰ
ſolidũ accipiat ſiuero ꝓuna eadẽ
qʒ cã multas ex mẽoꝛatis ꝑpſonis
admoneri cõtingat unã ſolã ꝑſo
nã ꝓoibꝰſpoꝛtulasdare ſancimꝰ
Epsuero ꝓrebꝰſue eccleſie nul
lam exaccionẽ moleſtiãqʒ ſuſtieat
ſpoꝛtulaꝝ ſi ꝓtalibꝰcauſis admo

neat᷑ exactoꝛ aut curatoꝛ uidelicJ

cõtra eccleſiã poſitas economisꝰ
ſuſcipiẽtibꝰ:aut alijs ꝗ ĩ ea cauſa
oꝛdinati ſunt. Oui uero cõtrah
exigere ſpoꝛtulas pᷣſũpſeni in du
plũ ꝙ accipit exacte ꝑſone redde

re cõpellit᷑.⁊ ſiquidẽ militãt cigu

lũ perdant.ſiuero clericꝰ fuenit a
cdleroremoueat᷑ pᷣbyteris aut dia

conibus et ſubdiacombꝰ.et oibꝰ

in littera v etiã tunc eſt plana. et facit ad bũc. S. Ce.l.ſi quis ibor.

et. . de bis qui ad eccle.con.l.denũciamꝰ.

—

tiam.quas.i.aliquas.

enr⸗ ndas.cruces interdicimꝰ nõ alibi reponi niſi ⁊c.cũ qui/

bus et cu letanijs ingreſſum.vel ſubaudi poꝛtat et erirplana.⁊ dic

in clero ↄſcriptisnõ habẽtibꝰ uxo

rem ſʒ ſacroscanones. Interdici

mꝰetiã nos ſm ſcãꝝ regulaꝝ uir⸗
tutẽ mulierẽ aliqʒ in ꝓpꝛia domo
ſuꝑ inductã habere tñ citra mr̃eʒ
aut ſoꝛoꝛẽ aut filiã aut alias ꝑſõaſ
qoẽm ſuſpicionẽ effugiunt.ſiꝗs
at abſqʒ hac obſeruatõe mulierẽ
in ſua domo hʒ q põt ei ſuſpitõeʒ
iferre et ſemel et oa ſuo epo aut
a ſuisclericisadmonitꝰ ne cũ tali

muliere hitaret et eijcere eã ð ſua

domo noluerit aut accuſatoꝛe ap
parẽte ⁊ ꝓbet᷑ inhoneſte cũmulie
re cõuerlari:tũc epᷣs eiꝰᷣm ecclia
ſticos canones de cleroeum amo
ueat curie citatis cuiꝰ clericꝰ erat
tradẽdo.epᷣm uero nullã penitus

mulierẽ habere aut cũ ea habitar̃

pmittimꝰ.iSiaũt hoc ꝓbet᷑ neqᷓ

.—

; cuſtodiẽs epatu pijciat᷑ipſe ei
ſe indignũ oſtendit ſacerdotio.

Diaconiſſaʒ uero nullomõcuʒ
uiro ex ꝗᷓ põt inhoneſteuite emer
gereſuſpicio habitare ꝑmittimꝰ

Siuerohec nõ obſeruet ſacer

dos ſub quo ſubiacet admoneat
eã ut omibꝰ modistalẽ uixꝝ eijciat
ſua domo. Si uero hoc diſtulerit
agere eccliaſtico miſterio et ꝓpꝛi
is emolumẽtis alienata mõaſterio
tradat᷑:⁊ ibi omi uite tꝑe degat re

buseiꝰ ſiquidẽ filios hẽat inter ſe

⁊ ulos ſʒ numeꝝ ꝑſonaꝝ diuidẽs

ut cõpetẽtẽ ipſi mulieri partẽ mo

naſteriũ accipiẽs eã agat c regat
ſiaũt nõ hũerit filios ois eiꝰ ſub⸗

ſtantia in monaſtenũ ubi mittitur

⁊ eccleſia in qua pꝛiꝰerat ſtatuta⁊

equa poꝛtione diuidat᷑.¶ Siqs
cũ ſacra miſteria celebꝛant᷑ in ſan⸗
ctam eccleſiã ingrediens epoaut

dericis aut miniſtnis alijs eccleſie
iniuriã aliquã inferat iubemꝰ hũc
uerbera ſuſtinere et in exiliũ mitti
Si uero et hic ſacraminiſtena cõ
turbauerit aut celebꝛari ꝓhibue⸗

rit capitaliter puniatur hoc ipſo

cum quibus. ſ.
crucibꝰ. et ingre

diuntur ſaq; ſacer

dotes.

cReponi. ⁊ vt

d Jubemus.
igitur.quia fecit
modo pꝛoxi.de
monachis men
tioneʒ. igitur de
eis incipit et//⸗
equitur vſqʒ in
finẽ ↄſtitutõis.

buic.S. concoꝛ⸗
dat. S. de defen.
ci. F. decreto. et
A. de off. ma. of
fi.l.i. et de of. pᷣ.
ur. i. k.
f Eegerint. et
ſic monachi bo
ie eligũt. vt bic
olim ep̈s. ſy coꝛ/
rigitur. vt. S. de

monacbis. F. oꝛ

dinatõnẽ.colla.
pꝛimga.

g ODꝛdinare.i.

conſecrare et cõ⸗
firmare. vt in no
uellis.

b ¶Archiatnis.

genera ſunt loco
rum religioſoꝛũ

Bi quis ſce⸗

ma.i oꝛdinẽ mo
nachalẽ.ſ.cucul
lã et ſcapulariũ
et etiã in cõtinẽ

ti ꝓfeſſionem fa

ciat

k ¶ Pꝛeſul. i ab

bas. et concoꝛ⸗
dat buic. F. . ð
monacbis. F. ſaã
camus. et. F. ſixye
ro intra hbac.

1 -Juſiutandũ.

ſinnle iuramẽtũ
pꝛeſtat dſis quã
do ſeruuʒ ad ec
cleſiam fugientẽ
recuperat. vt. C¶
de biſ qui ad ec
cle. con. pꝛeſenti

m Giautẽ red

dant᷑. nam non
debet in rebus
cũ aliena iactu /
ra lucrari. ff. de
condi.inde.naʒ

cm

ootbt
Goe⸗
hileot
coege
cſcho

unthoea
hſnn
ult

i

Ms

ſigtez

ſtie

Paltn

ide

==

he

ſnere⸗

4

rarch
forate

Män
ſchir
ſen
un

nga

it

ee

o
R

gub
adegin

niurſgle
16.

giſci,

grisſet
ſoſete

nocbignn
grde
uptetgr
inriſgt
ſino
Gltans
15 cng

5,deden
deneoe

ponli

eoſf,na A

ladetſ i

Agite
nonachb
elgitſbe
nehohtn
ur, nlb
nucbts ſ
nönele
d⸗
Moinae
Bannea⸗
areptinte

6.
Arbiun.

ulnthe

inletanijsin quibꝰ epi aut cleri

ci reperiant᷑ cuſtodiẽdo:⁊ ſi qdeʒ
iniuria ſolũ fecerit isuerberibꝰexi
lioqʒtradat᷑. Si uero etiã letaniaʒ
cõcuſſerit capitale ꝑiculũ ſuſtine:

bit. æ uindicare iubemusnon ſolũ

ciuiles:ſed ⁊ militares iudices.
Oibꝰ aũt laicis interdicimꝰ leta⸗
nias facere ſine ſanctis epᷣis et ꝗ
ſub eis ſũt reuerẽdiſſimis clericis
qualiter em letania eſt qñ ſacerdo
tesnõ inueniunt᷑ ⁊ ſolẽnes oꝛatio
nes faciunt ſʒ etia quas ſacerdo
teshonoꝛãdasꝰ cruces cũ quibꝰ⁊
letanijs ingrediunt᷑ nõalibi niſiin

uenerabilibꝰlocis reponu.et ſi qñ
opus uocauerit ad letanias cele-⸗
bꝛãdas:tunc ſolũ ipᷣascruces ac/

cipere ꝗ cõſuete eas poꝛtare ſolẽt

et cũ epo ⁊ el ericis letanias cele⸗

bꝛari hoc cuſtodientibꝰ ſanctiſſi⸗
mis ſanctoꝝ locoꝝepᷣis aut etiam
eoꝝcleniciset per loca iudicibus.
Eei quis aũt in hoc capitulo pꝛe
entes noſtras leges uirtutem aut

tranſcẽdet:aut nõ uendicauenit pᷣ

dictas penas patiet᷑ monaſterioꝝ
et reuerẽdiſſimoꝝ monachoꝝ di⸗
ſpoſitiõe.iubemꝰ igit abbatem
aut archimãdritam in unoquoq;

monaſterio oꝛdinari nõ oino ſm

gradũ monachoꝝ:ſed et oẽs mo
nachi melioꝛis opinionis eligant

exiſtentes ppoſitis ſacro ſanctis
euangelijs dicẽtes qꝛ nec ꝑꝑami⸗

cicias:autaliã quãlibet gratiã ſed
ſcientes eũ et fide rectuʒ et in uita
caſtũ:et gubernatione dignũ:⁊ g
poſſit monachoꝝ diſciplinam: et
oẽm monaſterij ſtatum utiliter cu

ſtodire cũ eligerẽt et ſanctũ epᷣm

ſub quomonaſteriũ cõſtitutũ ẽ eũ

qui ita electꝰ eſt modis oĩbꝰ abba
tem oꝛdinares. hec autẽ oĩa quea

nobis diſpoſita ſunt oꝛdinatione

abbatũ ualere pꝛecipimus ⁊ in ue
nerabilibꝰ femina? monaſterijs⁊
archimãdritis ⁊ aſſiſterijs ⁊ archi
tritis.¶ Si quis aũt ad mõachi
cam uitã uenire uoluerit iubemus
ſiquidẽnotus eſt qꝛ nulli foꝛtune
ſubiaceat abbasmonaſterij ſi per

—

1—

1

ſpexerit ſcema eipꝛebeat.i Siuero nõcognoſcit
aut cuilibet foꝛtune ſubiacet intratres annosnon
accipere eum ſcema monachicaʒ et intra memoꝛa

tum tps experiat᷑ hois cõuerſationẽ monaſterij p⸗
ſul.et ſi intra trienniũ aliquis emerſerit dicẽs aut
ſeruũ:aut colonũ:aut inſcripticiũ ſuũ eẽ aut etiaʒ

tanqᷓʒ fugientẽ agriculturã aut quaſi aliquid rapiẽ
teʒ aut ꝑꝑ aliquã culpã in monaſteriũ ingreſſuʒ ꝓ
pꝛio dño eũ reſtitui cũ rebꝰ quas ꝓbat᷑ in monaſte
riũ introduxiſſe iuſiurandũ.pꝛimũ qꝛnihil paciat
a ſuo domino ꝑcipiẽte.ſi autẽ intra trienniũ nulluſ
cõuenerit aut inquietauerit aliquã memoꝛataꝝper
ſonaꝝ abbas monaſterij poſt traſcurſionẽ tricẽna⸗
lis tꝑisſi talẽ uiꝝ dignũ iudicauit tũc det ei ſcema

et nullꝰ ſit ei moleſtꝰ ꝑpꝑ foꝛtunã donectamen de⸗
PP

get in monaſterio resaũt quasintramonaſterium

introduxiſſe uidet᷑ illeſe dñoreddãt᷑¶ Si ꝗeaũt

memoꝛataꝝ ꝑpſonaꝝreliquerit monaſteriũ:⁊ ad ſe

cularẽ ueniat uitã aut in ciuitatibꝰ aut in agris cir⸗

cuiens ꝓpꝛie foꝛtune reddat᷑ in oibus aut mona⸗
ſterijs que cenobia dicunt᷑ iubemꝰ ſᷣm mõachicos
canonesin uno habitaculo oẽs ſeparatim doꝛmiꝛe

ut mutuũ alrerutrius teſtimoniũ caſte cõuerſatio-

nispꝛebeãt ipſi niſi quidaʒ tamẽ ex eis aut ꝓpter
longeuã in monaſterio cõuerſationẽ quiete uolen⸗

tes uiuere et ſenectutisatqʒ coꝛpoꝛis infirmitatis

cauſa in remotis cellulis intra monaſteriũ cõſtitu⸗

tis degãt:et heccũ cõſenſu et uolũtate abbatis fie
ri. hecoĩa in monaſterijs ⁊ aſſiſterijs feminaꝝ ſᷣuã
tibus in nullo loco habere noſtre reipubliceeẽ mo
naſteria ꝑmittimꝰ aliterrubi monaſteniũ inuenitur

oiĩbus modis iubemꝰ uirosa feminis ſeparari et fe
minasꝰquidẽ in quo ſunt monaſterio remanere:ui

ros aũt aliquod monaſterium ſibimet facere./Si
ueroplura ſunt monaſteria ut neceſſe nõ ſit noua
monaſteria edificarelocoꝝ ſanctiſſimus epiſcopꝰ
monachoscum monachis feminas cũ feminis ſe⸗

parare et in alis monaſteris congregare pꝛocuret

quecunq; uero habent cõmunia inter eosſᷣm com
petens eisius diuidere.feminis aũt quecunqʒ ip⸗
ſe elegerint ſiue pꝛeſbyterum ſiue diaconuʒ ad fa⸗
ciendum eis reſponſum aut ſanctam eis com-

munionem poꝛtandaʒ ſanctiſſ imꝰ epiſcopus ſub

quo ſunt deputet quem recte fidei et uite bone eſſe
cognouerit. Siuero qui ab eiselectus eſtnon
ſit pꝛeſbyter aut dyaconus:dignum tamen euʒ hu
iuſmodi miniſterio epiſcopus iudicauerit oꝛdina⸗
tionem ei imponat qui dignus eſſeuidebitur utis
reſponſa ſicut dictum eſt monaſteriis diſtribuat:
ita tamenut neqʒ ſic electue ad reſponſa femina⸗
rum in monaſterio maneat.Sed ⁊ hec pꝛeſen
ti addimꝰ ſanctõi ſi foꝛte ſub ↄditiõe nuptiaꝝ ſiue

Deſan.epi·

et ſie nota tenet pꝛin

cipale non tamen ienet
acceſſoꝛium.
n/¶ Foꝛiune.i. dño ſuo.
8B.eo.S.ſiſeruus.
o In oibꝰ ſeparatim
i.no ſimul.ſed cuilibet
in ſua ſtatura ſiue cubi
li.vna domo tm̃. vt bic
et.ð.de mo. SF. cogitan⸗
dum. col.i. H
pZeſtimoniuʒ. bic ſu
me arg.ꝙ poſſit eè teſt.
monach. dic vt. S. di
n de monacbis. S. cogi

q Mec oĩa ſeruãtibus
ſq; abbatibꝰ.
r¶Aliter. qᷓ; ſupꝛadixi/

mus. 4 .

Feminas.nota ꝙ de
f mulieri. Item nota
ꝙ bic collegiũ repꝛoba
iur.licet alia cauſa reli⸗
gionis facta valeat. vt
ff. de colle. iili. l.i. F. ſi
Itẽ res eorũ matres ð
bᷣẽt poꝛtaꝛe.vt.ff. de col
le.illi. l.i.in fi.l.
1¶ Bi vero qui impo/⸗
nat.nota etia laicũ poſ
ſt eligere ſicut epᷣm iſte
femine.vt. S.e.ti.i.colũ
na.
v¶ Sed et bec. duo di⸗
cit bic.O.pꝛimũ ſi dedit
mulieri.x. ꝓ dote vel vi
ro alicuius ꝓ donatiõe
ꝑp nup.vel nuila adie
cta tali cauſa dedi cleri
co buic tali condi.ſi cõ
traheret matrimonium
vel ſi baberʒ liberos qꝛ
tunc baberet demũ hoc
caſu ſi monaſterium in
ret. vel clericus fiat im
pleta eſt conditio.vnð
perinde babetur ac ſi fi
lios haberet vel matri
moniũ cõtrabent et tũc
baberet ac ſi nulla fuiſ⸗
ſet appoſita cõditio. ſʒ
pure eſſet relictum. ⁊ bꝰ
dieit littera inualidas
eſſe conditiones. nam
bic duo ſunt paria obli
gationẽ eſſe purã vel eẽ
ↄditionalem dũmodo
conditio iam extiterat.
vt.ff. de cõdi.inde.ſuffi
cit.ſecũdũ eſt hoc pure
ded ivel reliquitibi cau
ſa dotis vel donati. pp
nup.ſed ſi liberos non
baberes vel matrimo/
niũ non cõtraberes ro:
gaui vt reſtituas alij
certe ſi eccleſiam intres
videris liberos habere
⁊ ideo fideicõmiſſariuſ
nil expectet ac ſi non eſ⸗
ſet appoſitum de reſti⸗
tuẽdo niſi fideicõ.ſit re
liciũ ad cauſã pietatis
quo caſu etiã ſpectat et

uon babetur monaſteriũ pꝛo filio. Item nota ex boc.y. ꝙ eccleſia loco filij
babcn ꝙ valet ad:multa. et iõ quidã inteiligũt bic tm̃ bis duobus caſi⸗

nup. l. femine. in fi. inſti de pupil. ſub. F. nõ ſolum. et ponit bic. l.t

ſeruo.pᷣcedere ius faciẽdi teſtamẽtũ.nec ob. buic ſententie ſi dicas

rtoin

imoniũ 6 ali ij vbiqʒ di filio ba / iure teſtamẽti valere qð dict᷑.ẽ.de mona...illud.col.i.qꝛ illa ꝑ bãc .„
ns labet⸗ wetmallen niſnucgrampnieſeenl M diebefitr.. 3/ coꝛriget᷑.boc caſu ſi veltes tenere opi.p.dicas qp lex illa femine non u
berori, ſup bis duobus ponitur conditio.ꝙ ſubijcit dotis cã:cauſaʒ ob.qꝛ ibi mater dña eſtlicet babeat neceſſe filios intunae. Zen nn
dandi ponit nõ cõdi. lis.l. qꝛ. ib. ſpe ibien
quid e haliae xſʒ 4 1 dẽ ti 6 tiuo agute E ciale qꝛ filius ſi Peryton
cat oonani no f liberoxſiue dotiſ cauſa:ſ. iue ante tñ in redẽptionẽcaptiuoꝝa tegs binon poterar cm
ao vim vr fr de dona. nNuptial donatiõis donauerit ſiue tiũ alimẽta ſub pᷣdictis ↄditiõib eanrizc. un
li in uer.l.le. led bie reliquenit ſuisliberis ſiue alij cui- ſ ubſtitutio aut reſtitutõ fiat er nk SKbne. Mei
