legibꝰ de buũana. Iten⸗
bic no.ðv.ar.iulius diui
ne ſcripture. patres co⸗
medunt vuã accerbam
dentes filioꝝ obſtupe
ſcunt.
p 4 Hoteſtatib?. libere.
id eſt potentijs ſuis.
q ¶ Sariptis. i. litteris
vel imperio.
r ¶ Aſcẽdẽtes.i.oꝛienteʒ.
Oeſcẽdẽtẽ. i. occidẽtẽ

Uitraqʒ la.i.mendie

et ſeptẽiriõe.aldri.⁊ fa.
ð.vt ec.ro.õ.fi.ac.
t Delinquit. apparet
ꝙ bec ↄſtõ tota loq̃t᷑ in
reo volẽte trahere acto⸗
rem ad extraoꝛdinanus
iudicem. L
v ecuniaꝝ. põt ſtri⸗/
intelligi verbũ pecu⸗
niarũ quia inferius ſub
ijcit de alijs rebus vret
alias ſtricte accipit. vt
C. de ꝓba.l.i. ff. ad ma
ce.l.hlius.s.i.vel large
pone et ꝙ ſubijcit ſiue
de terra ⁊c. eſt quaſi bu
ius expoſino.nax pecu⸗
nieverbũ.ſ. large poteſt
ſumi. vt. ff. de ver. ſig. l⸗
pecunie.et. C. ð ↄſti.pe.

x¶ Anmic. vt de eo crie

cõueniat᷑ ciuiliter ⁊ cria
liter. et boc ipᷣm erar eti⸗

aim ante legem iſtaz. vt

ſubijcit. bodie in plus ẽ
quia ſi ibi nõ inueniat
vbi delinquir poterit et
alibi compᷣbendi etre⸗
mitti etiã violen rer.vt.j
vt nulli iu.ꝗ.ſi vero q̃s
cõpꝛebenſoꝝ. nõ erit er/
go ammodo qõ.an hec
con.loquatin crimĩbuſ
vel non.nã vere loquit
ſzm io. vt bicet. S.iĩ Ru.
licet quidã vrmar. dixe
runtõ.ſ.ꝙ nõ loquatur
in criminibꝰ vbi criali⸗
ter agererur quaſi ſatis
ſufficiant vetera iura.ſs
certe.generalius loquit
nec vult im̃ noua dicere
ĩmo et vetera iura reci/
tat bec conſtitutio.vt.ſ.

Be tema. qð hic dicirur indiſtincte ſtatim diuickit et diſtinguit ſiue de p
pꝛietate ⁊ꝛc. 5 De terminis. de quibus agit᷑ ciuiliter fimiũ regundoꝛum
ept imponat᷑ et diſtinguatur.vr. ff. fi. regũ.l. ij.: f.et.l.iij Eet.iiij.et.l.ſi irruptõ
xhe..fi. Item a git᷑ peculiariter ad penꝗ.l.aureoꝛũ p.l.agrariã imponẽdã
ſi dicantur ab alio termini deiecti.vt.ff. de ter. mo. l. agraria nec tollitur vnũ

5*

*

H Eolla.
iudicium per aliud cum dentur ꝓpter rem familiarẽ. vt. C. quando ci. ac. c. me pgueniriẽt de eo qð ibi fecitdũmõ añ bãc legatõʒ in qua nüceſt. itie⸗
pꝛe.l.i.donec tamẽ vna intenrat᷑ alia ceſſet. vt.ff. de pub.iud.l. interdum.⁊? ſ hoc nõ plaq; qꝛ p aliã aurẽricã q eſt poſt iſt ſalua ſuntlegatis et Gldſe
ff. vi bo. ra.l.ij. F. i. et dixi inſti. de off/ iu. F. pe. Alllllijs pꝛiuilegia. vt. j. de ſan. e. F. ſi vo epi. col. ir. dic ergo bic loqᷣ de maniet
Beppreniervomwobre ven. directam vel vtilem vel publicianam poeꝛiuilegijs q extra coꝛpꝰiuris poſita ſunt.vt collr. S. e. SF. plunimoꝛũ nil
vel bere. pe. ꝙ etiã ante banc.l.erat vt ratione buius poſſeſſiõis que bic eſꝗnec videt᷑ aliq̃d coꝛrigere.vt.S.e.S.bec ↄſiderãtes.ibi boc ei ⁊c.que n
ſet debeat boc conueni / aũt ĩ iur. coꝛpoꝛe ireni
ri. vt. C. vbiin rem ac.l. „ »d ” ſunt nõ tollut p tiaun
ſer. C. vbi de bere. aai Ppꝛietate ſiueð poſſeſſione aut pecudum aut exiguũ dicamus ðo Räeauken ian un⸗
Depoͤlieſſione tre⸗ hipotheca uel de qualibet alia oc meſtice gallie hunc coginõ ĩ qua igiaet. Pi
cuperanda vel adipiſt caſione illic etiam iuri ſubiaceat aufertur pꝛouincia litigare ſed ali rollerepuk. m ungl
da vel reineda cum bis Hoc em̃ apð pcedentes legiſlato-⸗ bi currere ibi pꝛobationes hoꝛũ b. vt . vrudr ſi mehn
tribuſ modis de ea aga . G 5 — ee —— ne quo. ſuf. S.qp tthin
tur. vt inſti. de interdi. „ res uarie ꝗdẽ dictũ E. Hͤnõ bure 7 q̃ ꝑtulit exigi:et aut pł es expẽſas aũt pꝛimit ꝙnõ rgst
c5 Es olren wtſir n an icut non una ↄſiderauim⸗ et unichtei ttai Pan pise⸗ ik eun terens i⸗
imobile in bac puincias Ultra terminos litigare nõ querat micete fene . Hic nobis in titu poꝛeiuns. nã i mdia
Konrennn dgeg ſiue enim magna delicta ſint ſiue do plunia eſt interpellãciũ quotti ſcutis ibol ſein
bie poſiteagam bieſue contractus conſiſtant opoꝛtet oi⸗ die et crebꝛo in talibꝰ cãis ingeta (imẽ. abuſz ſer kil
en aliae vonfehie t9 bus modisſuꝑ eis cõuentõnes eſ mur ꝑuarũ gra occaſionuʒ:et ipſi We genlegun ulei
ni dirir nam reus bie ſeac ſcriptura ſi opus fuerit⸗ multas ſuſtinentes impoꝛtunita⸗ Siin coc bla
ſir. i.debitoꝛ obligangdo minationẽ ꝓuincialem ꝓpter fa tes et uidentes plurimam quide,z ctoꝛi pmitut er P
* „ 4 7 2 ——„, cv „ ⸗ . —2 riil geria a ali “ —
6 Baaſonervr deſer (ilem ꝓbationẽ. quia ſiue in par· multitudinem uiroꝛum plurima- nanifidn dr a
uiuunbus pſonelibus uO quiſpiã ſimiliter ðlinquat ſiue q; mulierum erpꝛopꝛis locisagi- terci. J sdis Krt
nſus enuf eera maiusadhuc peccatuʒ fiat quale tatas: ad hanc uenientes feliciſ 7 Edem d. rnn
oꝛuz. ut.f.tͤ lerui. .i. v· eſt ſiue necin paruisiure potiatur ſimam ciuitatẽ quoꝛũ plurimi eti· L.in afalto ſol. n
erdeſtau leruntie eſen ſʒexrpectet uenire in extranee ter- am mẽdicãteset afflicti hic agůt guida dieht illa⸗ iode
lenus ſumnlio prde flia re ꝓuinciam ubiqʒ eum cõuenire interduʒ quoq; hic moꝛiunt᷑. Si cas p ita , n5 ifel
nionerelparni, Bareſa et de talibus litigare quẽ neqʒ p/ igitur fuerint amboin ꝓuincia.⸗ Piarrc, ncu⸗ init
uende A: deiudi ſentem neqʒin ꝓuincia foꝛſan ꝓ actoꝛ et reus nequaos ad aliam ꝓ eguceuenoness ſi
perandum. in fi. a. pter uirtutẽ illius aut infirmitate, nuinciã cauſa trabat᷑ neq;ad hanc boe fuere debe. D
e nee ſſta. ſuam conuenire poterat cõpeten feliciſſ imam ciuitates neqʒ er pꝛi⸗ ſmirätes. vfſ.c. iſit
nii apud ꝓpꝛios e. S.c ter. quid eniʒ erit duriusqᷓ; leſuy uilegio cuiuſpiam neqʒ ex iuſſio⸗ mornoie r 8
er ene nee tea, foꝛſan circa ſublationẽ bouis aut ne ſed illic decidatur ¶Si uero? cocber iogaii i
ſidem. ſed apud epiſco, equi aut iumentoꝛuz alicuius aut alter quidem adeſt: alter ueroab nmreo ſla mn to Ji
pum eius loci qui ſuus FFtabeterenen ni
eſtratione buius cauiſe S= ad extraneũ iudi ppſ
ſcðᷣm iio. 2ð ccẽ.ſᷣ beemala vi ſel
f ane i.vorijs locis.vt.ff. de ac. ſi cui. F. penul. et. F. fi. et. l. fi. et. f de e dek ſo. nã nõ dzlicere actoꝛi qð nõ Is reo. vt.ᷣff. de reg. iur. nõ dz. ſ dic P

mili. l. iij.i. Rñ. et. C. vbi de cri.agi o.l.i.et. C. de caſtren. et miniſtrarijs. l.

boc ſpecialeilið generale.cui generi p hãc ſpẽm derogat.pt.ff. ð le.
fi.in fi. S.vtiu.ſine quo.ſuf.O.ꝙ autem dictum deſt. et.ff.de iudi.l.beres. .

iij. .vxoꝛẽ. S.feliciſſimo.et de reg.iur.l.ſemꝑ.ſicet alias lʒ actoꝛi.ſes⸗

i. vſq; in fi. g ¶ Mon pure.boc eſt nõ inuenit᷑ lex aliqua de antiquis que agere qñ vult qð reo nõ licet ↄueniri qñ vult.vt.ff. de excep.do.l.pu.
ita dicat pure et ſimpliciter de omnibꝰ. vt iſta dicit et ſtatim ſubijcit. nã bec H. fi. et. ff. de pe. bere.l.ſi qs lib.S.ita demũ ibi et erat in ipſius.⁊ eſtt ſf
in delictis et quaſi. Itẽ in ctibus et quaſi loquit. Item in actõibus in rẽ vt. C. vt nemo inuitꝰ agerevel acou.l.i.ſj boc nõ licetro. Mn
quibus quis rone poſſei.ſoꝛtit᷑foꝝ.vt. C. vbi in rem act.l.fi. Item et iner v Gegd illic decidat.ſ.in ꝓuincia illa vbi ↄctũ ẽ.ſjqͥd ſiibinõ inue u
dictis poſſeſſoꝛis vt bic cõtinetur. = niat nõne remittit in Zctu vt in delicto. vt. ſ.vt nulli iudi..ſivero qᷣs e
b Konſiderauimus.ſ.qꝙ reus reſpondest.ita eõ ꝙ actoꝛ alibi non agat.v Rñ, dic yt ibi dicemus. nna
agere querat vt ſubijcit. vel dic ad reũ tm referendũ boc. GBi uero. caſuz iſtũ pono tribꝰ modis. pꝛio in dſo domus qui cũ h
i ¶ Geriptura.id eſt libellus conuentionalis.alb. inquilinis vel mercenarijs bĩtat. vt.ff. de vſu et ba. l. ꝓcul'. etexdo hnen
lꝛ ¶ Examina tõs ꝓuincialẽ.i.faciendam in ꝓuincia eã vbi cõtractum eſt vł mo ab vno inq̃lino ẽ deiectũ cõueniet᷑ ipſe inqᷣlinꝰ ex ſuo delicto.. ꝰ . n
delictũ. vt. S.diciũ eſt.et eſt rõ vt ſubijcit facultas ꝓbationũ.nam faciliꝰ acquiliana directa vł vtili.ſ et dñs ex quaſi delicto renełiĩ actõei fa de⸗
babit actoꝛ bicqᷓ; erna ꝓuinciam. et facit. C. de bere.et ma.l.quoniã.in fi.· ciũ qui opa maloꝝ boĩm vtit᷑ vtiſti.de ob.q ex quaſi delic.naſ.in.O N
et. C. de rebus cre.l.generaliter.in pꝛin.ibi ꝓbatõibus pinguus. ivẽ exercitoꝛ.hec ergo autẽ.ꝑmittit boc nouũ.vt poſſit nũciare dio ⁊ ig
¶ IJur. potiatuꝛ. ſimile ðꝛ in diuina pagina ꝙ nullũ adeo eſt veniale guuz dsęt ei ſpaciũ et ſi veniat plene examiat᷑ cq alioqᷓn dãnat pñs ouen Nci
peccatum ꝙ li deducat᷑ in contem ptũ quin moꝛtale efficiaai. tus et ſi de rebꝰ eiꝰ actoꝛi nõ poſſit ſanſfieri capiũt᷑ res abſentis pꝛo lien
m Mué. ſq; reum. Soſitez. ſ. etiã ſubaudi. Gllius. ſ. een. prpter eius ↄtu. hãc reprobo.qꝛ ex quo certũ eſt ꝗͥ deieceritnõ dʒ aliuſ L 8
n ¶ Zeſuz. ſ. actoꝛẽ (Bigrmiieme i, Taldi imper.inter pu.et vi.l.i tenere.yt.ff. de bis qui deiec.vel ef.l.i.in fi. et. l. i et. f. de ver oblig. N
0 Fere. .penas quas patuur. al. . S ↄtinuus..cũ ita.in fi.ſi aũt diceres dñm cũ ſua familia nõ babuii/ An
Auinmdo. ſic A ui po. in pi. ba. l.fi in pꝛin. q & Lrebꝛo. l. ſepe. ſe ẽt alia rõe nõ teneret.ðvt ff. de bis qͥ deiec. vel ef.l.i.. pe.ſecundo ſnl
Son nos. r 4 S igi᷑ in ꝓuincia.in qᷓ obligatio gcta eſt.vt.ð.e.S. põt pom ſic aliqͥs ↄueniebatme.qꝛ ſibi erã obnoxius vel rei vẽ.qua i
ocↄſiderãtes.ſᷣ q̃d ſi in italia.Rũñ.idẽ iʒ nõ ſit ꝓuincia.ſ̊ ꝓuinciag domi licũq; actõe.eraliq offert ſe defenſioni mee ꝓmutẽdo iudicio ſiſte / ſns
na. vt. . e. .. pe.et. ꝗ.fi. ſ¶ Zrabat.ſ.p rei t ¶ Mꝛiuilegio. bocẽ non re me dſim et penã ſi nõ faceret ſtare.pmittitf᷑e go buic ꝓcuratoꝛi ſuie l
ꝓdeſt reo pꝛiuilegiũ.vt poſſit alias reuocare iudiciũ qᷓ; vbi pxit. ſʒ . ff. de defenſoꝛi. vt nũciermibi dño vt bic ſubijcit᷑. etſi nõ veniam ꝓcuraro: i
iudi.l.ij. ·oẽs autẽ.ſo.dicũt quidã illã coꝛrigi ꝑ iſtã et eodẽ mõ Rh.ad.l.ff cõdẽnaturad intereſſe.qꝛ me nõ fecit ſtare in quo venitẽt rei petẽde

de arbi. l.nõ diſtinguem. S.itẽ ſi qͥs rome.nã et ibi ðꝛ nõ ðᷣbere legatũ Ro exnatio. Itẽ et ego dñs in act. que ð me cõpeteret cõdẽnaboꝛ. et ſi

α ———— Utoẽlſ o bediãt iudicibꝰ ꝓuin.

c Vomole eriam ſoluendo iudicatum.
rebus peuraroꝛis ſatiſſieri nõ poſſit. tũc de meis ſatiſt kee ner mi k apennem evan kluend dico niſi c. nam tũc nec iudicatum pide⸗
wut meã otumaciã ↄtingit.et qd bic ðꝛ ipᷣe qui iniuſticigẽ vrffeac erll Fſi.
lgne e e no dor aüt facit bũc verũ ꝓcuraroꝛẽ eo ipo ꝙ is kac rer 4 Fni inalt. ntagig do gienſot,
h t.dls ente et añ luẽ cõ. manhtnzkeri q autginarben n Winorii eſtuciuntqucerfautanoneſtmmiorta is poſhol tr n⸗
Uymi rtc, gaͦ chreſtata eſt pr. Epbi in reacr. ij. tertio dic ꝙ in q nali. vt. C. deoꝛ.
põt ꝙ q̃ſi cõteſtata eſt. vt. C.
Näing cipor ql eoe
inpe q; defenſoꝛe locũ
id⸗ bẽat qui ſatiſdat

utnnei

iudicatum ſolui

eſt. ꝗ pñs eſt ex domo abñtis iniu⸗

pturũ mõis oĩbꝰ actõʒ et cõpletu

o/ utile.ſellisz ptꝛoeu

zK ⸗ 5 16 li
an . nẽda ſũtniſi ap⸗ lle vero. ſallicet do
fiſil eeo ee ſticia patiat oueniat᷑ oibꝰ modis ni ſtoigi diſcerneel füein na⸗ Pese nr gſelna de
lant — „. 1 „½7 83 r d 115, . .
e in vkoil ißegininſtica eo neugko⸗ . bein iue in mioꝛi cã. Si aũt ille ꝗ gen tamtum. ſcilicet a
l p i erſeöm deniͦcerile uerondedliet, e ecu
W alnalmem. ceat ei ſm ꝓicie Roſtin induci- tutũ trãſeat tꝑstanq;ᷓ firmeagẽ- e2 denotat ſimilitudi
wen dãte vel ratũ ba legẽ cocʒ antiqtus po S ſta tẽs eñ g du ſtus eſtet p abſente ꝑ nem ſed ꝓpꝛietatem.
W bee Pibec as accipiẽtẽ nũciareqð 18 Ge⸗ ſi ſonaeriz inuti repñtet negociiiu Ientz id eſt mſp
nei dñs. vt.f de ſunt illi ad quẽ cã refen ¶ Se 1long ſuũtribunal et cĩm era ge isf deeg.n,
iſetl e jar. l. 1 Ein uicina uincia eſt in qᷓ hoc dex apud uu tubu 2 l.i. circa pꝛin.
te uot er ft deie, Acl in uicin bꝰ mãſionibꝰin minãs pᷣſente eoꝗ ↄuentõʒ ſuſce tTonuentus eſt. ſcili
ſti.l. aucug. 5. agit ng ur dnd i Blr qttuoꝛ pit ↄdẽnetẽt eũ in quoobnoxius cet ꝓcuratoꝛ vel ſimilis
ſer in meckaeaineinr gur ma⸗ apparuit ⁊ iſuꝑ illi poſt hmõiad guge ſinireſeſt
gi ldeniq; F. pe. ei meli dare – itöz mittere in ꝓuinciaʒ non oꝛdinarius. ſi autẽ dele
WM mürtit yo bec ius ſit ſpaciũ ſex Siuero expa H boi aop aruit oets voubue
a ſan . . —„,„ — 2 6„ .V. SZ. de exi.
ranemdiad leſtina foeſan aut eregib⸗ neſevor erſfcllelocples eipende Free n Eee⸗
dn ciari. et bec vltia ſpacio getiũ lõginquay meles oc G fque decreta ſunt. ſiuero minꝰ criam porentdefendere .
188ð toad hoe ſufficiẽt. Si Keno gr xX Ke qðᷣ habʒ aut nõ ſufficiat in iſta macignen nan i
nen hminere beau nis gẽtib aut ſeptẽtmionali en Enatõe tũcet de abſentis reb?ꝰ uauf oinon ob. l. i. . Rñ.
Kill tẽ. dſie denucia / libia tũc dẽẽt pᷣcedẽtibꝰlegiſ ↄdẽnatõe ncet de ahlen ſed boc per ſuum dele/
kean ncu im pcura⸗/ mu 0 l iſ eſſe tpᷣus cõpleat᷑ uictoꝛidãnũ hmõi.Si ue gantem fieret. vt in di⸗/
i toꝛẽ pñte.et ſio latoꝛib ſmiee⸗ miin „ o neq; ipe apparuenit: gdñm li⸗ o.5. ſuvero guiclam.
ͤr,⸗ noſe por euen⸗ determiatũ hoc ẽnouẽmẽ ²½ Woneg uſſus 6: auroni legi- .
R eaeie e. Erſi Ndẽipi nũciati qedatůli tis pᷣſentareiuſſus ẽ: aut qui legi⸗ x¶ Obnorius. ſa nomi
mmits ſicẽin fideiuſſo / E.E. gael liqd ali time cogat᷑ tũcuocet gdẽ legitia ne abſentis. quoniã de
e nehr deſe⸗ tẽ illi eñ cõmittat. ſiuero aliqd ali nocenoaitobediscondenet-er Zeafüs anonine
Bei choelec⸗ ud de illo ſapit aliũ dirigat ſuſce⸗ HeEeSonaeie ſio nnnneczdannak,
tl ſus magis ꝓba⸗ “ÿVM undã poſitioné vel ſcm ternaʒ. vt
zidt ividet᷑ in iſto. S⸗ . ⸗⸗. caſus. ſiue ſcᷣm aliam.ſ.ſecundã poſitionẽ v
2 nzainnntgd dchna,ud silede ne ven indi⸗ egarelglugia dbernal⸗ lodena Ean ümiiner almnu.
rie tres poſitões caſus eSs tim dicit ipſum abſentẽ dãnari. quõ ergo b 3 bſent Der aimmnn
in niuſtici agit.ſ. ductoꝛ vel ſimilis ſcõs poſitõʒ naeſegiN et ſemel ber ſe ene aoſumu nidet. eé/ Ip̃m. Labſentem. H
ten ilißz vel dieſ oſio f⸗ eſtablens ſeom duas medias poſitoes ca inet..aliquẽ ad deſenſionẽſuti. lite cötra eum. per boc
uicũq; ſit en ſtaldus.ſiue ꝓcura toꝛ.ſiue ſimilis per ſ.condẽuet repete quaſi conteſta.
iyn enſchreing ſoſmecs digus. ſue SDURmMonvo aalee muntin perſona pꝛeſentis et miſſione pꝛo abſente et datõ
int a que pꝛeſens eſt. ffde dila.l. . vel dice r. milium diumoeum. nauefaenaf ſaign duentum. bec omnia quaſi quandam conteſtationes
ad 8 n caili. Rmarere videtur quia bieſtatim ſubijcit eſſe nl oſenten acere videntur.vt bic et.C. vbi in rem drtl L vnde nen
NIA. nt.kf.ſi quis cau. :,i. pꝛimar dil. cönnet Sʒ nũquid ibi co nr. litem con. non poſſe diffinitiuam ſententiam. vt. E.
ſote conſiderandã ꝓuinciã q in. d.l. T. de dil dec ppnnng obſtat qð diciturante ikeu Kbicquaſicom vprdartum eſtoapmg an
alia tempoꝛa cõputant. ſñſ. ſic. ſed inſtar eins cepponunk. de tempo. appel.l.fi⸗5. illad. quia eſt dimeipe ſebern
fitn ont d traciatur.vel dic agatur vbi abſens degit ſentem Sn Pſenten Zero vere aeſara auiganm polep metn a vecla
danſionbus is eſ diebus. vel dic puinciſs. quis due puincie nacdi nrnald cala quẽ ſtaum ſabjr.
ſu tin medio. vt in nouellis. latio derif. b Tocuples. ſ. ꝓcur wei an ipꝛeſens eſt.
Id⸗„ ¶ Zonginquarũᷣ.i.regionũ..dilatio petit. . beclex ¶ Ipſe.ſ. inquilinus.vel qni p r.vt. 5. ppe. vel quia mandauit pꝛo
perèn gracia teſtu. vel inſtrumẽron. becaũt lagufin gli⸗ kaſn tame vicent nereſſana eſſe vt abſens engat ei ꝙ obnorius appareat. etq; con/
n dalent garmn⸗ ns ſmuſticiam erdomo abſennis q zrroenc legleune Epgrer w roritmeamtng ne à volebarte
ukegn Catigi. e 3 pater legitime põr cogi ꝓp filio. vt. C. de bo. ma. l. i.
i, 5 regis i Sgranligi⸗ de videt ꝙ ſi non credit ꝙ boc non poſſit pꝛe Rreranaemarnbeeguihi Itt erahehn. pſone alijs copellũ
1 vinani deſindefenta ö ff dnonalſi ſtichuz. 5.fl. et. ff de er inſti.ber aaſtn weaar in ſi.ſy de fideiuſſoꝛe qui ſati dederatindicio ſiſti
. recas. licet in alijs firme monentſed nos dmn bielodur dicit. q ſine ſanſarõe aami nõ dehatcuͤ ſircoutio ptoꝛm. vr f. de pꝛeto.
g ance bdrui manſie eanimo nonangt as potetiam eo iui fſiiliin Rroc conis velnieifmili ad domü. vt. . ö litig. F. oẽ. col. ix.
6r bant inſe iudicium tranſferre an — f egitia voce.ſ. P con bſens.ſ.ꝓcuratoꝛ.vel ſimilis qc ſi diceret nõ ſoluz
e. o. vt ibi dicik. et facit.f. de neg. gel.l. uendo. g Londemnetur. etiã a .v.
Deillo ſapit.pꝛe.ꝙ nõ ſu bomo legalis.
6,

(Xolla.
. ſ mt abfemg otbpfsbfeirar ꝛouincialibus cingulos dignitate pꝛeſidis puincie in qua de/ ink.
e ae Mdefn eNer Efa ARedcintnareſtnathe gai ne ne ſeuiat et cosnolcet in eos. et.facit. C. de ap.l.aditos.et.¶ is
mus. ſed qualite: beſententla e n eboeſedyſcr gaingeſt 6 ane cauſam no eſſe rabendam ad aliam puinciam. vt. 5 e F. bocconſit uniſ
dam vr albri. vt alij ꝙ ſir inrerlocutoꝛia. et boc ſcðʒ ſcema. id eſtoꝛdineʒ ne reramed. ope Kain
gocij.vt lite non conte. —= , nili cc. eg
vt bic erat fiat miſſio in ł B Eto ſiilli qauidẽ iuſte . tliſi
oͤm menſurgimn de ditiuz .i. deſerte cauſe.nã 6 er wa e. nam p pꝛiua⸗ ⸗
cgt e er. r maciz delenit in nul randum reſpicientes. ¶Elmipiat? aram Kihinn⸗ mini
bi. 5. ſi vero quidem. li ½ qui per contum . null incialibusy cinau⸗ Locat aliqu im ſimiſt
reauen conte ercogni ſoiminoꝛ pſentem putabitur. Si autenullus Puncads eingee eratoe v Loe miſſi⸗
to de cauſa detur diff/ idẽfoꝛſan aduenerit: losuiolentoutens pꝛiuilegio. aut decun.. curiaies nenn
nitiua eriam contra ab⸗ Uero ille quidẽ oꝛſan aduenerit: oteſtate aut foꝛma niſi foꝛte ſa⸗ omnium. nuck
1enlaclc en aoͤm autmiſent quepiam gccnſrdrn r noſtra pꝛagmatica foꝛma oc- pi (uitin
Einocazra,den tandeſtetuccriblolucre auin ſione publice cauſe ꝓcedẽs ex rdbi. Uin
dintg tmamnel au damna eius mederi calumniato⸗ ſielc uẽpiam inferre pꝛeci Pator vtißenar ſrlit
dem. et. . linautez. — ſ .S . 1 1 U . denonelie
ane bit poreſt ieiſen N cogat · lic erüt tempatices ſs iat aut ex lge hoc fiat quale eſt drctondc mmünke⸗
per Foneftals ve quaſt peccare ceſſabunt ſic no putabũt . appellationibus licet etiaz ¶ eno ſt vtbiedi writ
vnde empe e 194 Se= U . 8 J . 3lit .
niuns odnodelanen Potentiamdiuntiaum iuſtieie nee bocermmulta partecurauimꝰ plu- piagmamdt ec. e
de dio ne nalcre her Ner aa aſen naz rimos maioꝛum iudicũ in pꝛouin⸗ que pꝛagmatia iͤrtigae
oc ſolo caſu iure nou zWri die r . „
loto caltet 3 Ficiat hoc ad perfectiſſimaz ii umt inp flrtantug oonſi⸗ ltnn
an wgenbans . neeiani ctiulicamtes por? cijs appellationũ conſtiruẽtes ur ſerarrunevna gi
fuerit vere ab. . 1 , „ — 4 de e. et con.l. ij. f 6
colla.ĩ ix. licet iure verei tibus: et 43 ꝓuincias uenientibuſ e RÄSeß‚ WSW 6 teinn eum undc.
non daremr diffininna pꝛeſtent ſed tamen nouimus plu- ſtio ꝙ; in hac exanneru maria ecd enninau, auarcd
ver die ene vrima imiuſticiarãũ curata ab hacle uitate. ¶Manc dicẽtes iuſtietie aſababer di ⸗ ſehn
feempo app-ldgs innalle g autẽ quantũ ad legẽ adbuc pociꝰ faciemꝰ eaʒin · lanionẽ . boe ife
illud. giſlatione magis aute quantuũ ag ese õ 9f vt ſubijcit circa l penac
be Wemmoditom a.d. nos eſt totum erit ſanatum. nãnõ paliar unni Einuran leco⸗ irqr babe cauj kir
dA A nag.⸗ dimmgci ſi pꝛir queda pꝛuuilia n. ſaz ap. rome. ba ſe.
ſcõm oꝛdines qui ſerua aliter tradimus cingula niſi paus tSte⸗ 3 .— J eht zn pꝛiuſe Eki
tur quango tauſe deſe iuſiurandnm ſubierint hec accipi ab di ege 9 kackech l C Fmexlegeſai,/ nſi⸗
Pri olrimus erbocber entes iuſte omibusinclicare etpu nanlite alin negergbiliſi g P naniur
moditium aliter iureve ras ſeruare manꝰ etnõ puto poſt tuʒ ſit: Oπenn eniam in legatio inmni
teni. aliter iurenono ſer· ſentem legẽ altero quolibet ege dochioꝛum aut aliis reuerendiſſi:· neveleauſa eſti neii
bſentem no contrabe/ 2 idem in omnib miuni
batur bermoditiuʒ.ſed —AMe er ſ ſripts ktinn
cancellabatur eius pꝛo tra, boabent prinilegiuz liue milites ſiue ſenatoꝛes ſiue clanſſimi. nec em̃ Piien
ceſſus. vt. ff. de iu. et poſt edictum. ſed bodie tam reo q; qctoꝛe abſente gtra bavent prunlegi; iudil,ij ſg. et,F. di üͤnace
Herur vepohi uoctin lite ad ſententiam. vt. C. de iudi. ꝓperandũ. F. inn needH Am. l.ij.. legatis. er ß. offez er i. a
aurem. et. . de liti. H. omnẽ. col.ix. ac. õ n alij laracle
i ¶ In nullo minoꝛe.imo in aliquo eſt deterioꝛi conditiõe.qui appellarenõs t R Dale ele ae ed ereng ulentergo dem eſtin aliſs imn
oteſt enam iure veteri qᷓ; nouo.et enam nouiſſimo.vt.ff. de iudi.l. et poſt õ „Je Fune welid
kaictum §. fi. et. E. de iudi ꝓperandũ. S. cũ aũt. et. . de iudi. 5. audiet. ĩfi. d Vlurimos. ſ. cognites. al. vt. C. de ap. lin offerendis. et. de ilali⸗
. et fa. .de reſti. 5. et boc. in a. 5. et. C. qñ ap. nõ re. li. et.f.. de noxa. quok. ap. Allud. et. . ſimnlimo. er. . oꝛientales. et. fi. in

F. in poteſtate. et. ff. de re iudi. de vnoquoq;. S. i. et fi.

Aaximas.vt.x.li.auri.vt in ꝓximis dictũ.l.conſtituetur. nn
1 Si vero accuſatoꝛ.large ponit᷑ etiã ꝓ actoꝛe.

.
B f HManc.quedam pꝛiuilegia:id eſt indulta vel indulgenda que ta⸗ ir
Et abſoluere.ſcilicet ab inſtantia iudicij.vel edicti ſcᷣm aldꝛi.vt.ff. de iu
di. erpoſt. ſed cene ĩmo etiam diffinitiue licite non ſtatim. vt. . de litig. . ſi ſ
vero initium luis. . . — —
m ¶ Et damna. et facit. ff. de iudi. euz qui.et. ð. de exbi. . ſi vero quidaʒ. in

men iunris coꝛpoꝛe nõ contineant᷑.et nota bic ſubſequenternumera/
riperſonas quia plus ſolet timeri. et. S. vt dicit canon in decre. di chl ii⸗
xxiij.c.quanqꝙ. Item ea que generaliter dicunt᷑ niſi ſpecialiternotẽ o unnſl
tur videntur neglecta. vt.ff. de iniur.l.item apud labeones.ſ. ait pꝛe Ugadn

ei⸗ e toꝛ.nec em̃ pꝛiuilegia ſcripra per.l.caſſant᷑ per bancconſti. ſed tamẽ 3 bs
ea⸗ lerendnaſe.n. quidã direrunt tũ per ſupꝛadicta tũ per ea que bic dicunt.ſic geneꝛa e
n Addericen cerhomines liter coꝛrigi dictã. l. de iudi.:ij.ſed falſum eſt.qꝛ ſolũ vult bic noĩare iee
o rabunt allas purabunt. et alias putabitur. perſonas et in hocdicit diug vibie leiueſt ii latoc taln
0 tentiã. alias potentiam. et alias potentia. Quolibet hriullegic quee eſt et per pꝛiuilegiũ aliquod. Raln
q¶ ¶ Pꝛeualere. facit. S. vt nota.fi. pig. in pꝛin.et. S. e. F. i. in fi. b lwpialium. bor ſube iceldiun:⸗ Aeruur.¶ nlin
r ¶ Suffeciat. boc qð diximus.ſ.banc ↄſtitutionẽ.Accurſius. i ¶ Bacro patrimonio.i. . bus i pialibus. Accur. homa duplils in
¶ Pꝛeſtent. nota mirabile verbũ.ſic. ů. de exbi.. ſancim. et. ꝗ. ſuſcepto. le Seris pꝛinario. ige eoeis Peineipis nabz nong duplias Nn
6 t puras ſeruare.ſ. ab omni donatõe.vt.S. iuſiu.qdð pꝛe.et.S. vxiu. ſine generis. vt ðꝛ bic et. C. de qua. pꝛeſ. . ene genone in bete⸗ ſu⸗ gen
quo. ſuff. S. ſi autem. et facit. C. de iureiu. ca. l. ij. F. pe. ¶ Poſt ſupemnũ.i.dicene que pꝛiuate ſunt mento poſtimꝑisles ſis⸗ nhen
v/Buto. qꝙ non egebimus. . tim enupeinles ſunt a ſuperno deo collaaas. i
piat. ſi lus amipiat.id eſt pꝛotegat violentos. id eſttra m Tegi. id eſt huic. 8
rda Unpiar ſiconſtive nullus amipiat.id eſtp gat viol eſt. (Sonem ic eſt oꝛtunam. al⸗ e
B

itgtidn
eisa

ſlar
es ee
. D

Prbie
amn pptnn
anſaſtaen
Nralgtuſn
amnyt CN.
nlonis
hiun⸗

Preerpir.
efaclborie
tar Nöen
Guſa g
oſi⸗
zfuptbed
ertog
genatich te,
pagnatin
Ghincant⸗

penen

egohli
enſiglace
dipu. eunſe
tnbedik
ſntenmian
ababetde
ſonealbe
ſgbicn an
e babctan
1ptotett

enun =e

nelerſe
heittiͤi
au
nin yn⸗
Acaraet
Diſkrocde
nomd
1.Llche
ſnl nrii
oßſtseh

Enalei

et
Ncnret⸗
enunen-
denen
ciglortoe
p

N
Sſenun

bievohnt
⸗

ſ
iull

4 Succeſſiöes.
v

facit. C. de vete.
iur. enu. l. ij. F. ſ
quia.et.S.de nõ
alie. SF. vt autem

et. .ti. leĩ fi. i. Rñ.
9 Eirt autem
H

pbich vc. ergo et
in italia. licet. S·
e. F. boc cõſiderã
dum. et. F. ſi igik
facit mentionem

im̃ de ꝓuincia.

1 gene boit
n cõtra ius vł

vti. pu.l. fi. et. ẽ.
de non alie. F. qꝛ
vo niſi.et. C. qñ
impatoꝛ ſter pu.
et vi.l. i.i. Rñ. et
l.i.in fi.i. Rñ.ſed
quid ſi dicat pꝛĩ⸗
ceps in ↄcedẽdo
tali pꝛiuilegiꝰ c õ
cedo nõ obſtãte
bac ↄſti. vt om̃es
ob. iu. ⁊c. Rñ.va

let. vt ar. ff. de le.

lij. l. ſiqs in pꝛin.
teſti. ff. de le. ⁊ ſe.
con. l. pꝛinceps.
Penã. de qua
tim dicet.

r ¶ Laſu. ſic. . ſce

nicas. F. fi. In il

lirico. i. ſclauõia
v Recõpẽſatõʒ.

idẽ meritũ. vkre
tributionẽ.

xRu. Qubus
mo. natn. filij ef.
legi. bic deber eẽ

legitimi efficiunk
ſʒ in alia cõſti. j.
qui.mo.na.ef.ẽ
in littera ſui. et q̃
ſit differẽtia ĩter
bũc ti. et illũ: dic
ibi. vt in rubꝛi.di
ximus. Gupꝛa
exponi. i.pꝛeter.
x sinmms⸗
poſitiſ. in. C. de
natura.li.l.cum

N quis et duabꝰ ſe.

legibus.
Ecte aiuli.
t. ff. de le. et
ſe. con. l. neqʒ le⸗
ges. et. l.nõ poſ⸗
ſunt.q ambe ſũt
iuliani.
P ture varie
tate.natura eniʒ
pꝛoperat nouas
edere foꝛmas.vt
C. de ve. iu.enu.
l.i. F. ſed quia. et
multis vutur no

AWDutatones

5

mis domibus aut alii cuilʒ ipſarũ
domuũ imꝑialiũ aut ſacro primo

nio aut ſ acriſ pꝛiuatis:ꝗᷓ meritopꝰ
ſuꝑnuʒ honoꝛẽ ſecũdo loco ſunt

poſita.nec ſi aliquibꝰiudicibꝰ aut
i ptãte poſitiſ aut oĩioſhbᷣnoſ ↄſtitu

tis hoĩbꝰ ſʒ obediẽt oẽs legi ſuc/

cũbentesiuſticie ſactõi honoꝛẽ eã
et ꝑ oĩahabeãt ſoꝛtẽ nõſolũ in ſe
metipſos reſpiciẽtes.ſʒ etiã in fu
turas ſucceſſiões et ſcientes qꝛni
hil pene in ſemetiposmanet:ſed
cũnatura ſemꝑ multas euoluens
mutatõesrqᷓs neq; pᷣuidere facile
eſt neqʒ pᷣdicere:ſolũmõ deo ⁊im

ꝑatoꝛe ſequẽte deũ hec guberna⸗

re mediocriter et mãſuete ualente
Si uero quiſqᷓ;ᷓutat᷑ aliqbꝰ ſacris
foꝛmis ſiue pꝛagmaticiſ:ſiue aliiſ
ð tali mõ quodã ſibi largitis erũt

oioinfirme iudicibꝰ maxie ſoluẽ/
tibꝰ penãſi oĩo ſuſceperint.⁊nõ

hoc qð fit ſolũmodo meditabunt
ſed qð etiam faciendũ eſt.⁊ enim
ſi poſt hoc tale aliqd impetretur
ab aliqbusnr̃oꝝ ſubiectoꝝ aut ab
alio quolʒ quibꝰ pꝛius ĩterdicimꝰ

iter quos cõplectimur ſicut dictũ

eſt eccleſias ⁊ uenerabilia mona⸗

ſteria et ſacras nr̃as domos et ſa⸗
crapꝛiuataet ſacrũ patrimonium
neq; hocoĩo ualebit. Erit autem
hec lex ubiqʒ ſuã iuſte extẽdẽs uir

tutẽ et ſimul ꝗdẽ futura cautecõ⸗

ſtituens.ſimul aũt qð pꝛeterijt cu

rãs.ſcitote igit oẽs ſubiecti quos

deꝰ noſtris ꝓgenitoꝛibꝰ et nobis

dõauit qm̃ hãc nobis damꝰ legiſ⸗
latõnẽ oẽʒ uobis cautelã ↄferẽteſ

et neq; itinere fatigabimini lõgio

re neqʒ aduerſusmaxĩos lacrima

bilis nec nos culpabitistãq; hec

nõ coꝛrigẽtes:ſʒunuſꝗſq; de ꝓrxi
moreſpiciẽs penãiꝗbꝰfoꝛte dãni
ficabit᷑ atqʒledit᷑.⁊ hãc curam ui
dẽs magnũ ⁊ bonũ landabit dñm
deũ ꝗhoc nos ſancire bñ:⁊ iuſteil
lumiauit.Sit ergo pẽa talia ↄmit

tẽtibꝰ aut ſuſt. cipiẽtibꝰ iudicibꝰ et
cinguli caſu.et.x.libꝛa.auri dãnũ

loꝛioſiſſimiigit᷑ pfecti ſacroꝝ
pᷣtoꝛioꝝ ꝗ ꝑ oẽʒ ſubiectã terrã cõ⸗
ſiſtũt legẽ hãc cognoſcẽtes ꝓpo

nãt et ꝑ dioceſes ſub ſe ↄſtitutas

etĩoĩ italia et libia et in iſuł ⁊ oꝛiẽ

te.et quocũq; qð in illiricoẽ.⁊ ſci

ent oẽsquõ eoꝝcurã hẽmꝰ deoꝗ
tantã nobisotulit offerẽtes legeʒ
ꝗ magnã nob̊ ꝓeis recõpẽſatõʒ

dabit dũ talia ꝓ cã ſubiectoꝝ ſa⸗

lutis ſanciuerimꝰ ꝓponat᷑ oſtan⸗
tinopolitanisciuibus noſtris.
Quibusmodisnaturales filij ef
ficiãtur legitimi et ſui ſupraillos
modos qui ſupioꝛibus cõſtitutio

nibus cõtinentur.

Aopꝛ.iuſti.a.io.pᷣpᷣ.ſecundo

erxconſuli et patricio. .
Ecte dem̃ ẽa pᷣdeceſſoꝛibꝰ

nr̃iset añ oẽsa iuliano ſapi
tiſſimoqꝛ nullalex neqʒ ſenatuſ
cõſultũ ꝓlatũ in republica roma⸗
noꝝ uiðꝛ ad oia ſufficiẽter ab initõ
ꝓmulgatũ:ſʒ multa indigere coꝛ
rectõe ut ad nature uarietatem ⁊
eiꝰ machiatõesut ſufficiat. Igit᷑
de his exnaturalibꝰad ſuoꝝiusp
uenit:et multas et uarias ↄſcripſi
mꝰieges ¶ Ex his aũt q̃a natura
reꝝꝑ ſingula moliũt᷑ inueniẽtes

aliqd ðeeſſe hisꝗq iaʒ ſtatuta ſunt
Sãcitũtnã⸗

hocĩ pñti coꝛrigimꝰ
qʒ eſt:ut ſi gshabẽsmulierẽ puro
ſibi affectu copulatãs:deĩde filioſ
ꝓcreauerit et poſtea ẽt nuptialia
fecerit ĩſtrumẽta:et legitios ex ea
ꝓcreauerit filios neqʒ hi ꝗ pꝛiꝰna
ti ſunt maneãt naturales ſed et illi
cõnumerẽt᷑ ſuis eo ꝙ occaſio oĩo
eis ſintnaſci legitiosſʒ habuit ẽt
iſtalex coꝛrectõy nã qꝛ ſecũdi ⁊ pꝰ
dotẽ nati moꝛtui ſunt.et idðonole⸗
bãt ꝗdã neqqʒ pꝛioꝛesa nõ exiſtẽ
tibꝰ adiuuari et hoc emẽdauimꝰ
et dedimꝰeis ẽt ſi moꝛtui ſunt hii
ꝗ ſecũdi fuerũt frẽs habere inꝛa le

gitima.i Illud quoqʒ adiciẽtes

qm et hoc dubitatũẽut ul ſi aliꝗ
filii poſt dotalia inſtrumẽta nõna

NQuibus mo.natu. filij effic.le.

uitatibus.vt.j.deoſan.
et vteri.ſratri.in pꝛinc.
b/ Sufficiat.ſ.coꝛrectũ
c ¶ Zeges. vt. C. dena⸗
tura.li.l.cum quis.et.l.
nuper.et.l.fi.et.s.de in
ceſi.nup.S.dubitatũ.et
8.de tnen. et ſe. S. fi.
Ex bis.ſ.queſtionibꝰ
d ¶ Moliuntur. i.fiunt
loco paſſiui.et dic aliaſ
id eſt inducuntur.
e ¶ LCoꝛrigimus. i. adij⸗
cimus et interpꝛetamur
aʒo.
ſ Sancitum. vt. C. de
natu.li.cum quis.
g ¶/ Lopulatam. alias
conſternatam.

be⸗ arumentg.. ma
trimonium cum ea fecit
interuenientibus inſtru
mentis in quibus dos
et matrimonium cõſcri
batur qð eſt neceſſe ad
talium filioꝛuʒ legitima
tionem qui pꝛius nati
ſunt.vt inſti.de nuptijs
„INe .

i ¶Mos. ·voſtca. SS
le Suis.ſ.legitimis.
¶ Eo. id eſt ideo.
m Maſci.legitimos.i.
vt legitimi naſcant.ax.
n ¶Iſta lex. ſ. S. noĩata
cum quis.

0 6 Ouidam. ſq; ſapien
tec.

p % Smendauimus. ſcs

per aliam. j.ĩ e.ti. dena

turalibus liberis.l.nu
per.

q ( Eis. ſ; natiſaſ ma
trimonium qui ſui ſunt
factiper matrimonium

rAdijcientes. in ea. l.

Y. de natu. li.l. nuper.
q liqui filij.vt qꝛ vnꝰ
tantum poſtea natꝰ eſt
vel nullus.
t ¶ Inter ſuos.i.legiti/
mos.
v ¶ Aſcribi.i.cõputari.
vel dic aſcribi in teſtam̃
to in quo inſtituit ſuos
legitios filios alias iſti
tales agunt querela. et
omni auxilio ꝙ com pe⸗
teret bis qui ab initò le
gitimi fuiſſent. vt. Z. de
inceſt.nup.. dubitatũ
XSed ⁊ aliud. bic no.

/

6

tres queſtiones.vna eſt in boc.sS.ſed aliud. alia in ſe.S.et q̃dazʒ tertia in. F.
nouimꝰ.quas ſoluit poſtea in..ſi quis vero.
x E 6ſuetudine. quã babet ad ↄcubinã.
Etad

dã etiã.i.ſecũdus modus qrendi.vt inferiꝰ innuit vbi dicit ſecũõdus

iſte mod ⁊c.ſjm al.vel dic etiam. hm.l.dubiũ.vel dubitatũ.

a ¶ Altracỹ. ſ. dici vkcre
di poſſit al. vel dic vltra
q.i.valde vel multum
alias multonx.
b ¶ Ea ar.i.q ſunt exof/
ficio młieg exbibẽdum
naturalr ad ꝓcreandũ.
c ¶ Quoda.noie natfali.
d m. no. aliquid
taceri vt mai delictũ de
tur itelligi ĩeſſe.ſic.ff.ad
ma.l.i.ibi ne q̃d ãpliꝰ.
e ¶ Anobis. vt. C. ð na

tu.li.l.nuper.

f¶ Quedã. ſ. bõa. al. et

moꝛiẽte. reperene.
g (Errer. pater.
b Zex.ſ.oſtã. vt.C. de
ma. bo.l.i. ⁊. C. ð bo. q̃
li. l. cum opoꝛtet. .. i.
i LZalibꝰ. dati cãꝰ ſunt
lꝛ Sabtil. ſ. bꝰ quã ⁊c
¶¶ Di qs vero ſuos. id

legitunos.
m Ms babeat penit-
quia moꝛtua eſt vt fuitĩ
pꝛimo dubio.
n

BSine delicto ſit. vt

fuit in ſecunda dubita⸗
o QAue non appareat.
quia abſconditur per fi

lios. vt fuitin tertio di⸗

p ( Habet aũt. bocrepe

te vl ſi appareat aut ba
beat.
q ¶ Pꝛedictã.ſ.mulierẽ

veluti qꝛ monacba eſtil

la facta. vnde matrimo
nium babere noõ poreſt
vt. S. de nup. S. ſcõz oc⸗
caſionẽ. col.iiij.vel bic
ſacerdos.vſi neq; ipſe

põt eã babetr᷑ vt.S.quõ

o. e. S. neq; aũt. Suis.
id eſt legirimis.

1 . Admuentꝰ. modus:

er reſtitutõz nataliuʒ

vt.ff. de natali. re. ꝑ to/⸗

ſPꝛemãdãs.i.pcoce⸗

dens ille modus quendã bonoꝛẽ quodã alio actu.ſ.p impetratõʒ ⁊ ↄceſſio
nẽ iure qnuloꝝ aureoꝝ.vt ſubijcit bic.et ꝓ id eſt.dãs eis ⁊c.q mõ ſemiple/

ſcnnt᷑ attñ pᷣcedẽteslʒ añ dotalia

nati ſũt iter filioſ ſuos aſcribi pr̃e
ꝗppe ad hoc feſtinãte.Sed illð
ꝗddaʒ tale occurrit ⁊ hmõi nãqʒ
ↄſuetudie nati filii erant alicui:at
ille eos uolebat anobᷣ adiuẽtomõ
facere ſuos nuptialiũ ↄfectõe do

cumẽtoꝝ.deliberãte ãt hoc patre

moꝛtuaẽ muliere et ↄſtõnis eũ de
ſeruit modꝰ.ñ ei erit ad quã opoꝛ
teret nuptiale ↄfici docum̃tũ ⁊ na
turales mãebãt filii iuito pr̃e etꝗ/⸗

dẽ eã ſm tale exoꝛtũẽ apud uiros
neq; nobis ↄgnitos ꝓcreauit.⁊ ei

ꝗqdẽ filios nõ legitios ⁊ filios ꝗdẽ
ultra quã diligebat:⁊ legitiosſibi
fieri ſm legẽ uolebat.i Eavãt q̃
ſunt mulierisnõ erãt oĩo ſine pec

cato neq; dignã eã extiauit legitio

quodã noieqẽt ſemetipᷣaʒ iiuria⸗

uerat. ſufficit ei hocitm̃ dicere.q;
pꝛopt ſecũdꝰ iſte modꝰ ẽꝗ filios
grauat iĩ pꝛioꝛe ꝗdẽ pꝰ moꝛtẽ mr̃is

in ſecũdouero ꝑid qð illa pecca⸗
uit. Mouimꝰ autẽ ẽt quẽdã tertiũ

modũ.pfr̃ nãq; uolebat legitios fa
cere filios.et ad ea qͥ ð dotibꝰ ſan⸗/

cita ſunt anobis reſpiciebat. filii

uero ſentiẽtes qm̃ q̃dã tiopinatee

ueniſſent ad mr̃eʒ eoꝝ lʒuxoꝛẽ nõ

legitimã exñtẽa quodã ↄgnato di

uite maligne ſimul ⁊ doloſe agen

tes mr̃eʒ occultauerũt nec eos fa⸗

nã ingenuitatẽ inducit.vt.C.ad.l.iul.miſellã.l.vnica.vñ ⁊ patronꝰ eis ſuc

cedit.vt.ff. de iure aureoꝛum annu.l.pe.reſtitutio nataliũ penaʒ pᷣbuit inge

nuitatẽ.nec ſuccedit patronꝰ.vt.ff.de narali.re.l.interdũ. et caue tibi.qꝛ et
hoc ſtatim innuit᷑ qð ſemꝑ nataliũ reſtimnionẽ pᷣcedit ius annuloꝝ aureoꝝ
ibi poſtea vero ⁊c.qð nõ puto. Hã etiã nullo mõ tali iure petitio annuloꝝ
põt reſtitutio nataliũ peti. vt.ff. denatali.re.l.ij.et.iij.et facit ad boc.j.vt li

t¶ Eos.i.pᷣmunitoꝛes.et boc ſi habes eos.ſivero bẽs eis dic ꝓ.id ẽ ĩ glo.

v1 1

vt in ſti. de bere.

turã. ſ.antiqſſimã.
gitunos. x¶ Vt. i. ſcut. 3 Dicn ſunt modis. veluni ꝑ oblatõʒ cune.

ce. G.i.et..fi.et.j.qui.mo.na.eff.ſui.ꝗ.i.

x ¶ Exlicebit. id. vt pri.i.naturales eff cere le

in. F.ij. etĩ mamionio. vt.S. de inceſt.nup. S. dubita tum
ſz bic moch de quo bic agit nõ eſt ꝑ oĩa ſilis.qꝛ nõ ibi atendit᷑.ſint alij legi⸗
imi.vel vt.j.qui.mo.na.eſ.ſui.S.ſiqͥs igit ex qualibet.ſ bic ſicet in iſto.ꝗ.

qʒ ſicut pᷣdiximꝰ

ſi quis vero.et..ſe.et.j.S.liceat.

re.id eſt naturali.legitimati.

a /¶ Occurrit.poſt.l.iſtam.
b Prꝛediximus.vt.S.e.in pꝛinci.et eſt interpoſitio.
c atu 2
d

OReſtuncte nameds eſt iudicabat eos legitimos.: 7

cerelegitios eſſet pr̃i poſſibile:et
moꝛiẽte foꝛtemfemr̃naꝝ frueret᷑
uſuf. hoc qð pribꝰdabat bñfaciẽſ
lex talibꝰ itaqʒ reſiſter antibꝰ legi
bꝰ ẽ ꝓpꝛiũ ſubtilis quãi pñti ſan
9 11 2 m ſ
cimꝰ.¶ Si gsuero nõhñs filios

legitios naturales aũt tmimõ hñs

ipos ꝗdẽ ſuos facere uoluerit mu
lierẽ ueroãt ñ hʒ pẽitꝰ.aut ſi habe
bat ĩ delicto ſi aãt qñ apꝑeat hãc
ãt ſm qʒdã legẽ ad mrimoniũ pᷣ⸗

peditã damꝰ ei fiduciã noua qᷓdã
⁊nũcadiuẽta a nobisuia ad legi⸗
timoꝝ ius ꝓcedere natales ꝓcul
dubio ſuis ĩtalibꝰcaſibꝰ nõ exñti⸗

bꝰ filiis.ſicut ei qdã a pcedẽtibꝰ
nobis adiuẽtꝰ modꝰẽ ꝗlibertos
ad igenuitatẽ deducit pᷣmãdãs
