erüt. vt hic ⁊. ff.
de pactis.l.ius
publicum. ꝛ.l. i⸗
ter. ſed quantuʒ
eſt inter ſe valẽt

illa pacta vt a⸗

gant vl pꝛeſcri.
ver. vel alijs ac.
vt. ff. de pac. l.
piſtola. F. ij.

Eraminabiſ
ſ. diſtinguendo
vt ſubijcit.

F5 Peelt ules.

ꝛeſules appel⸗/
lat pꝛimos mi/
burarioos.
a Tranſmigra
tionem.als trãſ

poſitionenm.
b Pꝛo verita⸗

te.hinc ſumitur
autenti. ꝙ eſt in
C. ſine cẽ. vel re.
ij. accur.
c ¶ Eos. empto⸗
res. accur.

d Emunt. nec
minuſa poſſidẽ

te exigitur quaſt
res debeat ma⸗
gis qᷓ; perſona.
vt ſubijcit ⁊. ff.
de publi. ltimpe
ratoꝛ.ſic ⁊ alł.ſẽ⸗
tẽtia pꝛedio da⸗/
tur. vt. ff. de ne
goci. geſt. qui a⸗

iugoꝛum poni quantitatem maxi⸗
me quidem eosmalignari putaui
mus:ſed tamẽ nihil hinc ledatur
fiſcus nec collatoꝛes.fiſcus enim
ſine pꝛeiudicio omnia ſua percipi

atc ſolẽniter celebꝛata ſuſcepta

percipiant.⁊ uetat qui hoc exol⸗
uunt:nihil exigendi amplius.cau
ſaueroin nulloledatur ⁊ ʒ cõſue
tudinem quidem tnbuta ſoluan⸗
tur ab eis ⁊ inferãtur fiſco.iNũ⸗
cietur autem ⁊ gloſioſiſſimosno⸗

ſtros pꝛefectosð iſtis pꝛimitijs co

gendis cenſualibus nũcupatas

expoſitiones ſubtiliter dare: ut ex

hoc fiat cauſ. ediiudicatio: ⁊ ſicĩte
rim 'm conſuetudinem quidã da
tis fiſcalibus inculpabiliter infe⸗

rendis : quod auteʒ in hisque du
bitantur gloꝛioſiſſimi noſtri pꝛefe
cti iudicauerint in his que mouen
tur hocualere neceſſitateʒ habẽ⸗
tibus exactoꝛibus poſt cognitam

ueritatem ſuper his queſtionibuſ
gigocephaloꝛum ⁊ alioꝛum omni
um deſcnibereſm quod anobisiã

oꝛdinatum eſt./Mõ permittas

itaq; ⁊ quelibet aut curialibꝰ aut
cenſualibus dum uendita ſint pᷣ⸗
dia eoꝛum autem in alias perſõas
mittatur poſſeſſio tergiuerſatiõi⸗
busuti quibuſdam ⁊nontrãſfer⸗
re uelle uẽditoꝛibusad emptoꝛes
pꝛedia:ſed coges eos omnino fa
cere mutationes ſine dino ¶¶/ Si
uerodixerint minus idoneos eſſe
emptoꝛes:⁊ pꝛoptereanõfieri mi

grationem in hocipſum examina

bis ſine quolibet damno.⁊ſiqui⸗
dem idonei fuerint emptoꝛes:co⸗

ges fiſcaliũ pꝛeſules omnibꝰ mo
dis ⁊ ſine quolibʒ damno celebꝛa

retranſ poſitioneʒ. ¶ Si uero ꝓp

ueritate eosiuenerisnõſatisido
neos coges uenditoꝛes hoc ipſuʒ

liena. 5. fi. T ſic dico non eſſe coꝛrectum. 1. C. ſine cen. l. pe. . ff de pactis. l⸗

etiam in illis decetero quantitateʒ

De man. pꝛin.

inter.ſed nunquid in Italia bec locum bab ent:quidam dicunt ꝙ non,qꝛ

tributa ⁊ cenſus ſoli pꝛouinciales ſoluunt.vt.C. de epiſco.⁊ deri.l.de bis

7.ff. de cenſi. l. i. fi.alij ꝙ ſic. vt. C. de vſuca. tranſt foꝛ.l.i.⁊ inſti.de rerum
diuiſt. 5F. per traditionem. 2. C. ſine cen. vel re.l. f.. pꝛima opinio verioꝛ eſt

ꝓfiteri ad geſta:quia periculo eo
rum tranſpoſitio fit fuiſcalium tri⸗
butoꝛum in eos qui abipſis emũt
hoc quidem etiam in oꝛiente noui
musin multis fieri gentibus.ſice
nim neq; fiſcusnocebitur ⁊ fiſca⸗
lia tributa a poſſeſſionibus inferũ
tur:ut aut alij quidem ſint poſſeſ⸗
ſoꝛesalij uero collatoꝛes.opoꝛtet

enim maxime contra poſſeſſoꝛes

fieri collationes:ſed non cõtranõ
detinentes neq; poſſidentes ter⸗
ras. Illud tamen teuolumus no
ſcere:quia ſi quando percepimuſ
ad alias foꝛte pꝛoficiſcite pꝛouin⸗
cias competenseſt contentum te
his que de fiſco largiunt᷑non gra⸗
tis expendere:neqʒ noſtros ſubie
ctosatterere ſed ex ꝗbus in pꝛoui
cia exiſtens expendebasex hisip⸗
ſis ⁊ ad alias pꝛoficiſcẽs regiões

facere expẽſas:neqʒ angarijscol
latoꝛes affligentem neq; obediẽſ
tibi officium ſ. ed pꝛopꝛijsquidem

ſub iugalibus pꝛopꝛia quoqʒ ex-
penſaagere. Item hocipſum cu
ſtodiendo: uel ſi non ultra termi⸗
nospꝛoperes pꝛouincie:ſed pꝛop
ter quandam occaſionem neceſ⸗
ſariamcircũeasciuitates:eos au

tem uocantur loci ſeuatoꝛes dar̃

iudices in ciuitatibus pꝛouicie cui f.l. illictas. F. lliatra.

pꝛeſident:licet ſpectabiles uiri uł

cdanſſſimi uel pꝛeſidesſint omni-
bus interdicimus modis:ſed ne-

qʒ ſi militesaliquid ſequãtur nec
illos gratis permittas expendere
ſed expꝛopꝛijs emolumentis. Si
uero non hoc egerint ſed ex tnibu
tis expẽderint ⁊ angarias accepe-⸗
rintꝰ:omne quicquid damnifica⸗
buntur ſubiecti hoc ex eoꝛuʒ emo
lumentis exigens pꝛopꝛio pericu
loꝰleſis ſeruabis neqʒ occaſione

religionum hereſumqʒ queſtiõis

permittas alicui pꝛouinciam com

nec obſtant pꝛime ſcõe

leges. quia in domino
tranſferẽdo dicunt nõ

eſſe differentiam vt ĩ cẽ
ſu hoc nec tertia: quia
depꝛouincialibus tan
tum loquitur.
e¶ Zerras. niſi in caſu
ꝓpoſito.accurſius flo⸗
rentinus.

f Illud largiuntur.id
i

ſalanio ex quibuſ pe
cunijs 7c.

N

6 1Angaris eſ au/
tein angaria opera per

ſone tantum per anga

na vero opera cum ſüp
tu. vt colligitur. C. de e

piſco.⁊ cleri.l.ij. F. ad
perangariam. accurſiꝰ
floꝛentiuus.
beᷓ/¶ Subiugalibus id

eſt ſi aliquid per boues

vel aliud animal quo.d
poꝛtat iugum:facit qui
defern vinuz vel panẽ
bec ſuis ſumptibus fa
ciat.accurſiusſ.
i ¶ Heceſſariam. vt foꝛ⸗
te cedet tumultum in i

uitatibus. vt. 8. de de⸗

fenſo. ciuita.S. nullam
7. F. deinde. accurſius

floꝛentinus legum do⸗

.

Kk Eos interdicimus.
facit ad hoc. S. vt iudi⸗
ces ſine quo.ſuffra.F.
nulli.et.j.vt nulli iu.i.

ciuita. SF. nulla. accurſi⸗
us floꝛennuuus.
l ¶ Emolum entiſ. id eſt
ſtipendijs. ⁊ facit ad

dad boc ſupꝛa pꝛoxi. SF.
illud. 7.ff. de offici. pꝛe⸗

2⁊. 5. ne quid. accurſius

m

floꝛentiuus.
Enigens. ſallcetu

equentur.iſti qui ðᷣ

legantur. accurſius flo
rentinus.

n Leperit. milites qui

ſequuntur pꝛeſidem.

o Peniculo.i. ſi non

p eq; alicui. ſalicet

fecens de burſa militũ
facias detua. accurſiꝰ
floꝛentinus.

epiſcopo.vel abbati vł
alij ſimili perſone. ſed
boc durum vid etur cuz
als tantum bonoꝛem

4

epiſcopus babuit: vt etiam de eo dirit eum communicare. vt. . quomodo
opoꝛte.e. F. illud. in fi. F. ſed dic reſtringenduʒ bunc.S. ad talia ſi dicat epi

ſcopus vęl abbas ꝙ talis ſit conuerſus vel monachus.vel quia dicat pi

cocaros quaſi tam ipſe qᷓ; eius res ſint monaſterij. vt ſupꝛa demona. §. il

lud. ideo exempte ab buius collationibus.vt.ð.deſ. anctil. epiſ. F. ſi quã

autem tein hoc omnem ponere

(Tolla.

vt. C. de poſtulando.l.quil

ſi non eſt facta ſciptura de boc.vt.C. de ſuffra. lii.

/, Zeſionem.ſallicet iniuſte vt quia videat ſe iniuſtã cauſam foue

eſt:ſicillius poſſeſſionibꝰ impo

re. vt. C. deiudi. rem non nouam. 5S. patroni. quod tamen licetle⸗
ge caueatur. ⁊ vt etiam vt iurent vt ibi dicitur tamen conſuetudo

do. in conſtitutõnibꝰ non babetur ſe
Erederici.S.i. aut ec. , —⸗ cunduʒ. B. q
vr. C. de cpilca eclen. mouere aut aliter quadaʒ pꝛecep bus coꝛrigere modis non ſinen- eſt verum in
iſ en ognolamr. kione iniungi pꝛouinciam cui pꝛe tesulli alioꝛuʒ uitas in ſe ſuſcipe por eteene⸗
t bic. ſed queſtio bee ſides. ipſe uero pꝛouidebis cum renon ampliare ſibi pꝛedia:nullo ſena. conſultl.
ſe g peop. cpiſeopo. Competenti utilitate fiſcalibuset modoei competentia non in alio ainnmi
que alia ſunt perſcrutari non ꝑ rum leſione pꝛomittere patroci- l. vendito . ſi
Siven. boc refeff mittere aliquidfieri circa noſtras nium:non quemadmodum frau kred
d id quod dicit bere· Pꝛeceptiones occaſione religio dent fiſcum ſuam uirtutem obijſ⸗ l.de lege.
ſimq;. accurſius fin num. / Si uero canonicum ſit cere.¶¶ Heqʒ ſit tibi cura cuiuſ c Kſcum. boe
uinnus leguz docN. quod queritur una cum metropo libet ſint hec agentes dominij. Ge inrange
1r anonicuz. vt dear lita pꝛouincie hocdiſponere ⁊ de ſufficit etenim peromnia tibi ad rime ſalicerin⸗
aculi ſdei auiſini c. cernere ſiue epiſcopi dubitent ſi pꝛefatam foꝛtitudinem et lex eti · e lre de⸗
vb ſimonia a laico com ue alij quidem ⁊æcauſe daredeo a⸗ perij fauoꝛ. Sed etiam ſuſci ponit ne videa
. panrnenpere mabilem ⁊ decibilem tenminum: pientesalienos agricolas: ſ icodi ci ſpernnn
lind ni dlerico obijceiur qui ⁊ decenter oxodoxam cuſto⸗ ohabebis:ſic compellescito reld us erat com/
vt.j. vt deri. apud pi dliat fidem indemnitatem pꝛo/ dere ꝙ ſuſcipiunt male:ut ſi plu- pꝛebẽdendum
pꝛios epiſcopos.S.fif. ” . K e„A. vt. ff. de iniurijſ
Pynrra gecurfius Noꝛẽ, Curet fiſcalibus: ænoſtros ſubie- rimum manſerint iobedientes: L. Ite; apud la
iinnus leguʒ docoꝛ. ccos ſeruet inui olatos. Opoꝛtet omne quicquid onus pꝛouince Rerne dore

ene ded, pꝛouidentiam: cuʒ aliquis dignꝰ nes.ſiueroin alijs pꝛouicijs agri⸗ daibcno⸗
Aiimo. accurſtus. apparuerit pena illum quide; pu cole dicuntur eſſe conſtituti: lite me ſuera iſei
t11(]Oaodoram. ſcl ſi Nire: res autez eius non continge nisutens publicis ad pꝛouincia- de cauſa eſſe
vult conuemi ⁊ eſe bo re ſed ſinere eas geneni et legi: et rum pꝛelides: ut in eas fugientes no detz vt
re al ainn fane ſecundumillum oꝛdinem. non e agricolas confitentes aut conui- Pi rrlihe niſ .
bis balna ſune ſiy, numres ſunt que delinquunt ſed ctostradant poſſeſſionibus exrre calue ft po
Ponn a miuna la. obe Aui respoſſit idẽt: at illi recipꝛocãt uocentur ad pꝛouinciam cui pꝛe mik.

reticis.l.iij. ⁊ de ſimo⸗
nia autem punitur. vt
3. quomodo opoꝛte. e.
§S. hanc non pecunijs

accurſius floꝛentinus

ſeptimum.vvt inſtitu. de

4

oꝛdinem: eos quidem qui digni
ſunt pena dimittunt :illoꝛum au⸗
tem auferunt res alios pꝛoilliſ pu

nientes:quos lex foꝛte ad illoꝛuʒ

¶ Lunc erit. contra.j.vt nulli iudicum. S.fina. Item qualitercũq; dicas
erit contra.S.de inceſtis.nupti.S.i.ſed ſolue vtrũq; contra vt ibi deinceſ.

nupti. dicimus. accurſius floꝛentinus.

ſideset inobedientes uehemen⸗

tercoꝛripiesminus. Idoneoꝛum
adiectione .competenseniʒẽta⸗

lia ſtudentem hoc onuset rerum

foIIł ec, ſellicet ſupꝛadicta.Accurſius.

d Obiecete .

Gnt edees? Uocanit ſucceſſionem. ¶Matro diminutionem in ſuam facultatẽ anincrſs
tur ſundum Arr cinia que iniuſta quoqʒ cognoſci cognoſcere: ut minoꝛatus cogno osmeinus
ſ. de here. ab inteſta. . Eiia firtioni ear auãtun e ¶ Libi.
irgierunieg ſiooas 20 mus innoſtris pꝛouincijs fictioni ſcat quãtum eſt ledere et delin⸗ eeſcdl accurſͤ/
ti geneni ideſt agnanis us floꝛentinus
vſq; ad decimum gra⸗ legum doctoꝛ.
dum cognatis vſq; ad

g ¶ Dominij. ideſt potentie.⁊ facit ad boc.S. quomodo opoꝛte.

G. quod autem.i fine.S.⁊.C. ne liceat po. l. i. . S vt iudices ſi. qu
quo ſuffra. S. quod autem. in fine. Accurſius floꝛentinus leg.doc.
b ¶ Sed enam. agncolas.ᷣloquitur ut puto deomni laboꝛatoꝛe ſi ⸗

ue aſcriptitio ſiue non: cum per omnem exactio. ceſſet mibutoꝛuz ter
ra non afferente fructum ſuum cum econtra quilibet reapiens tene
atur. vt in fine buius. 5F. ?7 facit ad boc. E. de agricolis cenſi.
l. omnes.j. vt nulli iudi.5.ſi vero. ⁊. E. neres dominice vel tem.l.
i. 2. C. vbi cauſa ſtatus.l.i. . C. vbi decuni. vł cobarta.l. i. x. in O
ſtitutio. Frederici.S.ſi.⁊.ſicnota quod poteſtas vendicat ciueʒ ſu
um vel comitiuum vt dictum eſt. licet hec in Italia non videantur
babere locum quetributa non pꝛeſtant.vt diximus.S. S. non per/

x/Dimittunt. quod fieri non debet vt diximus.s. de inceſt. nupti.i.tſſo.
accurſiius floꝛentinus legum doctoꝛ.
3 ¶ Patrocinia iniuſta.que fiunt facta ceſſione in potentioꝛẽ.vt.C. ne lice
at potentioꝛibus.l.i.vel als aſſumpto patrocinio potentis.accurſius flo
rentinus legum doctoꝛ. “
a ¶ Altas.ſcilicet iniuſte vt dictum eſt. ⁊ ad boc etiam. C. deaduoc.diuer.
iudi.l.aduoca. Ad executi. ⁊c.

O.. ſalicet cliento. ⁊ hic exaudi iniuſto. vt ſi fiat pactum lite pendente.

Tentia

Deman. pꝛin.

sl Givero alienu ſuop⸗ .
MẽZẽñ on tãtẽ videal exceſſus. rgoalengt bis
R icet onera do alienum alieno. lz n dankin ſiſcu affakimetallu. t. vt. C. vt
. ab alio poterat reuocare vt ſubeat ſalicet nel it illud ⁊ alia oĩa —— pᷣdio illud aanhne in ci⸗
ſbirt nittes. ſed cene ab alio bennne qualibet. Item egahereſee que pe.no.l.i. Sʒ in qꝗ a (Ergaſterijs. oꝛris va
ee unan. vt. Lde Danltau qua vero.7 ſrre loaninur nanah e nibus dr ſe ſot anpbi . rpimentuz.i. dãõ⸗
Nia⸗ bic §. Accurſtus floꝛentinus. . itutis. dicimꝰ? auſt Srer confiſcata.
ient ¶Cuo ina. xx. 2 ibſu aacteſi⸗ tropolim conſtitu nerabili de th5. 5. e5. oz. ſed bee
n ſ ſrele⸗ quere in alios hoc ipſi neelen deo amabili eckinkatisgninc in HS na nn
mng h. vt ꝛ.f. dei la poſſidentes in pꝛo õõ bilibus ciuitatisi leuioꝛibꝰ. hodie ve
nrſi FEStt unepꝛedia p iquoꝛuz alijs com rico no ſacra pcepta ſõ ocvrdixim vem,
fiͤlg §. ſeg nec. cia'ſint: ſiue aliquoꝛuʒ alijs abishec noſtra ſac o⸗ ccl nupt. Sii.
i, Klurmnz i inn ubernatoꝛes ſint. o geſtoꝛum inſinuatione ⁊ pꝛep 5 d /replu. aKans
diut idt multum⸗ baennum g ſſeſſoꝛes illa geſtoꝛ m publice nõ d iuncalen⸗ icula.
ccurſius. nunet polle .. emplar eoꝛu m. Pnduce n . Ouid. 7 alibi
nt 1 Baobalien Kaic aereane eis arlct dar omm in mctropoll ſ⸗ e ave n Auſis demẽtis cone
utftt eeg gelentes es alienaruz illis pꝛe ſolum inn de ciuitatibustranlſ- Calus ſapienis.
ini⸗ las nogſue gubernatoꝛes er condu alijs pꝛouincie ciui lales tuosſi e eoia q in baco
e Pache ſ. eſſe ſolummodo duebere is mittenseaʒ per offici in q oſtitutoe dicta ſun⸗. 1
lanh g id Aclo alium legitimuʒ ei dut oẽs agnoſi caning Obſerua. tu pꝛeſes
nle ud c clionem odum: extraneis n 5 iſti cingulum: uide er pola nas ma.
ic n.d irtttacdita m 1 pꝛouide-⸗ bno-iin. cepiſti cingulun dignũ Peolatet.r⸗⸗.
eſiten Oagtha hoc n abſtinere et non pꝛouide ihocconſeruas ⁊ nrodig 5 (Vngrodiens als
ar ge⸗ re auiclem aliſs :ledere uero A an oſtenderisiudicio. hec D Seng
i lius ſcili de ſibimet et lugum ane ſ eruata apud te kaeluu reſen⸗ aginitgu
Negenn 0 4 lui ſuſcepit c uirere. Miti 08 ltibi cngulum diuturn . . be. . ard ns .
A Tonftctes hinca dijs alienis aut er- tem Si quidem ſup bus manda ta mmala
dienn B Atectione ſterijs in ciuitatibus co galianeqʒ armisuti non militar enatonailiel „
fumng elcre vt in o ibere ſua uocabula a . hoc te ⁊ deo dicas ð duab alijs .
eo ſuperſcriber . mittes aliquem E O bus hic poſitis.
gtl in quo illi ſiai tis ⁊ ſupe ibus periculoſum Perm bis chariſſimũ cõo⸗ n S quidẽ i. certe.
iͤſt Etes min? ido⸗ ita pꝛeſumenti 1e hecaaẽ ⁊legibus T nobis c idebis FBrquick. aad⸗
rKrrõ ebis ¶ Quis. bicnot
unſin nei inuẽiuntur ſcias:ut c noſcãt qꝛ ecage ituat. Sed ⁊ illud Pꝛouidebt 1 ta vt
uuyt hoc adiijct llii Eelcias ſubſtantiam appli er.. i populuz in ſe. ⁊ eſt no⸗
Die m ſubſtantia ꝛzum qin populuzi hoc. 5. 1. . ſe. eſt no⸗
in q eos recipiũr tesipſi ſuam enim cauſam ut ſi quis 70 t aliquã⸗ lle vt q; miles nõ ẽ
ſouſit ſe vals ſedde ant fiſco.¶ Sienim cauſam turbas ſolicitare tentant 6ͤ a ubiley tbic. . C.
m atoablir Rank et fiſco rgt ween adhanc magnam cinicgi i mlirar pßͦr leiſer
d ⁊.ff.ſicer. pe.l. en reĩſuisagn . s aut cum alijs 2 iuj. 7.l. pe. p̃ter argen⸗
. fi. aceur. uenit aliquis arripe t ſuis rebꝰ gere aut ſolisautc iress,⸗ taros qͥ poterãt mili⸗
nnß, r ¶Pꝛduincia. er erimentumeet ſuis ſe li nire in pꝛouinciaʒ cui Ppꝛecs: qua- lareige militia pter
l e nde ſaneinnenne publicis linrali anmw immeltiae ðᷣhoc ⁊ erami am aavr Lbne
IS Ketelane tir um abſtinentie qui iſ t ecum omni ſubtilitate ? clI Gamn lii ni ain a5
dnt l do⸗ is exem plum 9 in alijs ſimili nareecum nnn t nunciare: ſi ꝑ ſolẽnitatẽ nnce
liqua i ſuo do m implicantur in alijs igi cautela conſtiteri e. ve puto n eraminauo.
miinio ſiuenon qem unpl 1s. NMecigi cautela conſtiterit ne ſint per .vt. L. qui. mili. nõ
anna in a,⸗ bus ſubclentur penis. s noſirã foꝛte digneinquiſitione ſint pe dörbriv ſacfi pſtans
peecano in q/ bus ſubdentu ſciens noſtrã iea adduci ad hanc feliciſſi- punltr non ent
peecanio in qᷣ/⸗ uromnia obſeruaſſciensn ſone ⁊ adduci ad han nem ꝙ moꝛtẽ non eui
be pqis re turomni⸗ latq;ſenten ſone⁊ adduci ad h- Sſuſtenta treip. cz. vt. fl. ex q.
5 . 1* tatem:atqʒ 2 ltatem ⁊ pena zenne tet reip. cg. yt.
iete ꝑant ſupᷣdcãs circa te uolun 1 it ðlinqu? mam ciu alibus conſtituit. ca.ma.l.fi.Itẽ per en
GRosiadn ſclcr halis auren pꝛobato eno Danun kalendasmaij cap. Zi Frnere dnſraltat
1, D NräH ſraſeaenenrerttedolege⸗ liſ. Nicecomes. bachſecbe V
Annuß ve ipiis ſecte autem ut ingredi „„ i vt recognoſcantur
ibus puincia morx autem ut ingrediensp he n ꝛicen. 1. ij.
tun igo ciam cdnuocatisoninibusin me H 1a delatneon lich
libiq poſ/ äsl EE de teſ. mi.l. er eo. O”Y”UYU
— baen dfits bIDSS vltimo in lnadentgenalſe ek dez aruppaaon.
guuß als vr me ins poſſtde vt ff: pe brlre e unr rhnf Pullegia ſalinen alia dicra. Uenk repere puidebiſ
nig⸗ 60 . tcaſtaldi. „ “Ens edioꝛum PBup alla. lbials oſtitutos. u. lare. ſ. ad nos vel comittere
de nbanetored Ye . rnite nn bp5 uan iutealz,, o ¶U un ce. . luquifitione. genon
enon pune ⸗ ios dnos p. „„ „ udi ꝗ DJe yt ar.
K quon ſunt . . Cliosd ſcripturas elge pe endelen amne we maͤttrſen iudicis in cognoſcendo. vt
ſnotot 5 Kahſaneſnn. . it talis hominis uaſ aianoa p⸗ 6 neantu.nor ee C. quoꝛum appel.l. ij. ð
lem eetenrc bo⸗ 8 bat. ſica als timlus eᷓ pꝛiui ego Poni ff. ad.l. aquil. pꝛo hominibus vel deliciss. d. 5. illũ neq; illo
1 iulegiuz alios holes heat. ſi⸗ dẽ⁊ aut plene hoc intelligatur. alibus. ſcilicet hominibu eboc expeditur.j.vſq; ad..
n . vt de eccle. tit. vel verillũ aliquod ẽ⸗ nen ſuum aut alienũ. aliso r mente ⁊ ſemiſſe. de ment j. e. F. conſideramaa.
eH diſtingue aut inponitpdio alieno uſiaſ lebeius damnaturad (R uccefſionibus. boc dicitur. j. e. F.
n, aut alienũ ſuo aur luß Kooeanili⸗ Rplen Binenbic . 4 SS
n tem. nã plebei in met is. 1,ij. id em dicas i ſcõ o caſu quã
ſr pruand pꝛe.pꝛe.ſuis del liſl. ridan dieas in

Ael collanonibus.hoc dicitur.j.e.. illud.

—
—.
—

B.
—
—

E vt. C
inglerck n niſt
H arze
tũ agit ſi a nt. ſ. d no t teſtõ
3
„ Ila. evero ad ſup Sialar⸗ nbt r Hõ
. die . uti. ſin ti ei. .
aſbupt eant an bi⸗ . rann o⸗ Pariſt
Neave notan⸗ unonue relinꝗ oc ugane
18 ſepe. illuc q⸗ inercuitati liher mra iunciũ ube pte itaʒ n poſ delib.
2q rFilud⸗ iincautane F aut ontn ꝛie diffin ͤ eaus⸗
4 b⸗ ader gene fuccef Iuor te aadaace nunce⸗⸗ eg i n.
„ S tõni ſucc 4 ſ:ſzẽtt iij. 7 dictũ it fi li. S da⸗
Diſtribu lran ns unn .llibꝛi. iſſe: 2 de rali lu: ias. ii dpd uen emn ei Hoc. ſpf*
S Ee kee⸗ ſenille et ſenens nnc g ulin enananen le. ane .
L U de H ſg =? iente ?ſemt 0 iſt e en ou ) ſube re e ⸗ Wrge auede
3 Ne ane L⸗ . bo mioret iohencko 4 nume Suebin ſi narua 1 e uane
ked D b? fili tionib aꝝ godeiner diã ei n dnd biuſt . iſta ſchar i.
8 gisiin e⸗ 33 5 ſ- anet nntluenz eunci eiüde biea Pehiarl
uehe . C. 5 mel cn ex . utle e idũ.1 n. n. lij *4 enire Pilã
Eapenti. vr.E. bene zrene p̃. ur iaaen ſa nt: T aliſs nugeamu
de ternes nb. narczrer a. 55. Sugdinl nen. foꝛ timn: cipie gusnten, ſa
lbae aloi elen 2 Juſ agne oc cir iniuſt ijs ð tu tita radt
ſced s. vt p. in erato mag ee li oꝛa al eu ti lice
Aüenatan n ancte ſine Fic
d bus die ꝛv . W . T E Ein Is 17 cõ. Mumanm
nib dalcie vb co v ita ꝗs eipu ſtiſ di e g S. meen ſtöni deic . a4fl1¹1 oꝛ filio
num aniſne „ lituter deteſt ices d tibu enn d in re7 ct⸗ H
7 Binaneſie⸗ ſc⸗/ ſti lima codi iẽtes Eoia Sillus Edice m. li ut vap ciñ.
SSan nreb ſe⸗ oꝝp i legũ ce ſapt u; ſuncgealiun calionen — (Saunai⸗
nd epete oman plen n ſolü 02z1) te⸗ atin q̃t occaſ iciũ f. uolue b 0 ſhe.
NX nos. nldͤce R ſunt 2 ſt no t aut 5 ia nõ ꝑleg clinqt din⸗ ſicut ane nar len,
licetn aliq d ſup . ta ſi ſiſtũ ipſerũ bis ſſla⸗ iſſir iquũ oct giriſ extrane Debail n⸗
Aeune. ſic⸗ ſita ſiſt bſer no ſ miſſ liquũ zlarg libz deté⸗ neelen
a enin lib C ſai ſʒzẽt a legil e eire i hfe? tcu „ 5 ⸗ 6. inctu! 18.5.
b aenaran ſtraſ antig Pa incipu nt: de laci ſexun ipi imo cu itate 9 vyt .n vi es
aen, meneſnol ptas im nabäm. deip di ſe t filij a pꝛi glargit oĩb eizute
erar Micf pas iõeßp qten Pald n raclepfanes nadoi ar⸗ enunan f.
Eehohlzer onurf. alic platiõe es:: 7 Ppon liqdð oꝝ dextr ſeruãe antiq e. K Erk.
non Hoſot ls con ef , onis pl derãt ligd imur a ſica 0b initio decre Berrt e 6
rreſp ncebun⸗ „ ſp eamu am en cedere quib ioſol nobi lijs Fta⸗ nwlei
aamen noee dgene Ireg , ace adlole⸗ llis gias ie ien
ſcgng abſeant, uinn ſpana ere. ſumu ſon de ino iant ſitaler libus gead a .ſi
airtatie nec Gu nẽire acomg irati filiſs q tero E 9 *pol curia dan innus
gra lchr iugrart ne⸗ adinm 202 ice mi olis uS ſt. Ere filiab? mino ib? uͤr nibil 8 a
ſagebe in die eſt in⸗ ſſit p lia u eniu bu 15 E lalibu ut fil O1 enti . aüt vaatns
nin aflen kadiet ſi. polt 7 al is ⁊ be ing och cuna ibusa iunciü ap valijſ griaa hen
olun lemman. terig itim el pe bituz ceſ nrialil benon naum oibal et Raicten 4
do. in bus. ſcllicet bus . turi⸗ fini uu daʒ uultr atem . ſitis eſem „ ra⸗p. ir 7 ipe t 5
turſius 8. . lng der capüörga u taten Po te atu eſt dici mept 6
Ab nnns, at.. erel iunci .reliq iũ ͦ libs mp cioſo etste 1 enain ge.
. li ſita mntate Xtr. mu tel P ingr. tachn pd gu⸗ E.de li .
iur. ⁊ eſt ff. vn 8 in uolun ia ex olz it pem igrde er ſoli 0o a 2. o.no.
iſtinetn vi. Ka. C mu ati di⸗ lij uer der ſoluʒ dis- a pᷣte us m ibem hñs . Pigne no.
ſcript l. fina a. in C ſerui Hil ũ di erit ra ſis au (W iſtens⸗ em d dixi duo
daſiß⸗ l.fin nõ tele ſi nihi ud 1 fu dpñ ilones. 0 ſione quo inter nez
codicl dalnae tate t triun pli xerint a itione aue exi cca u iger 5
bo. 0 is: ſʒ et iſtãt nr: 7 lam U t . lẽ oc A di t con
de nino nls in, ſi ſdunt᷑: euelan c erun diffi illud a legal analten
klun ocnicae 7 füdu foꝛte lij done oue g. emai iqua a diuiſion
le derne ua.: el ſi. x. foꝛ filij ſm ere em liq ipſa diui
Ft Pae⸗ neli 1 aiecoi En⸗ iana 3 eun annin ie
= Pan na egg mideltfilij Jum quoad efemum
hepoſbn efüman pres! erele Eta dẽ uni erdum quo
zencheor dube. ige ſcent gdẽ firintan
a ra ſ¹ ſperubel. ut ſi ge ougten
umit. ech, n
1. W deinok teſta.
vna . vt. m 2. ff. d
ulti. .l. cum „7.
ino itur. 7.l.
ann

ckte.p quer oſonn
te. p ꝗ 5§. po
zus. pet oſtb.
Porkaaa deli
Senns aCor krke
asnagulbe
i. de ino itate. here, li
nide ndeen⸗
— F. ſti. .
P Rhre
gol.

—„— ge
i.l.i cae
jil.
.ff. de n
*
vt ſeq
er ſe kechnocun.
tibus 231 . 1
ben loca.
trab ff.
pe. 7
§.
E 4

iſtone.
bus eripla di
cipientibus.

inee⸗
.

nahri .

ſunrſ

W

dninei

nubre
nnarſ
l ſien
bernilf
ſunt
tpi⸗

deſt.

hſnse
flnfi

Negen

tpanet

Keten
ganee
than,
Nhrt!
rnni
wuſli
nnn.
Kunn
fclns

nun

Huon.
muetodl
Mlct.

ansn
me.

ins⸗
lifn
glohns
inund
hünt
ſrpon
utuns
guet

ippen

emnasf
te
ſdame
CApen
ſktan
hein
SKus
Et

Pien

r ¶ Sup erigere. i. engere vltra illud id q ie pᷣſes exigit. ſic. Z. vt
iudi.ſi. quo. ſuf. F. volum?.· ſ. ¶ Gſi qs.ſ.noſtroꝝ ſubiectoꝝ
t ierat. ſ. te. v Aueſtus. ſ.dãnum ſibi illatũ ahb aliquo

a cuna viuente. r/ Pꝛocurari.ſ. te ox. ¶ Luiuſcũq;
i. a quocũq; ꝗͥ ſit in aliduo foꝛo nr̃e cunerſmiſſe. ʒ Din⸗
ware. hoc ueꝝĩiuẽiamꝰ in te idignatõem
nnbaen. „uertem? 4] Siuero nztenoad
vrſubijt vel ali· ierit uenire ad hancregiꝗ pꝛeſũp/
a vale ranu. ſerit citatem T remittem? eũ cum
duc ex ſ. er. Oĩ coꝛreptõe ⁊ rſuʒ non dabimꝰꝰ.
. ad hecſan⸗ DSeiñ ↄpetensẽte etiã hic ueniẽ/
n ·q in,· ktesſiue magriannõe ſiue ex qlibʒ
ſtrugionen. foꝛ0O nõ pmittẽ ledere nec ſuꝑeri-
b Momũ aſe'gere ſbosnr̃oſ.ſʒ ſigs adient ta-⸗
vrdeſtwerek do lealiqd qſtꝰ hoc exeq:⁊ indẽnita
ni pub. aca teʒ ei ꝓcurari cn pmittere alicui
Raituet Prerenti pcepta ſibi cuiuſcũq;
ſane vrf vi foꝛi hecuʒqᷓ ſolẽniter diriguntur
nt.5.f. 1deop. foꝛmax aq c poꝛtuum ⁊ itine
no.nũ.l. i. rum ſtemendoꝛũ ⁊ imaginũ ⁊ mu
nros bie noy 7 domuũ deſtructoistanqsi
705 t ſabeneß publico facte T alioꝝ taliũ daniki⸗
c7.
d ller ſidabs nũ.ipᷣe uerooĩuʒ hoꝝ puidebit ſi
at. hec negatõ n g en ee . —
ſic 5. e F. ſi nbi edanooĩ geſtuz . Si gs aũt cui

vel dic necꝑ ali
am necꝑ iſtam.
vt hic ſic ad di⸗
uerſa referat. ſic

5. dehf. xfal. . tũc ſuſcipiens ꝗdẽ talem foꝛmã:

leidein, — agens exea anteq;
dim. ad nosnũciãs ſcdam pceptiõem
or. (boru nxram ſuſcipias: ſo ẽt Pubtate ne
i chni ad ceſſarioꝝ ⁊ opeꝝ ciuitatũ diligẽti
Weſnz .ge Ann hebis pcurãser cilibꝰ pactis
redo. ptes ualde neceſſarie ſũt operũ
en venn. facere põtiũ ſimilr ⁊ uiaꝝ⁊ poꝛ⸗
ſir ad reſicẽda tuũ iĩ ꝗbꝰ oio ſũt locis ꝓuincie cui
demaceda ſu/ pſides poꝛtuũq; ⁊ murorũ cura
K ¶Sulapiens Hfe: 7 qcquid oĩoẽ ⁊ publicoetci
nkr.ai 5.. de Uitatib? utile cogitabis ⁊ facies ⁊
non ali ve nüciabis hẽbis aũt obedientes ti
ſbiv ula c eſt bi ⁊ gin ꝓuiĩcia ſũt milites in qbꝰ
nain⸗ ¶ecoꝝopꝰhabuenisad miniſtenũ iu
lam pmã fom ſtũ:qdð ſi ðlinquẽtes iueneris ſub
vr. C. de poggeg.
l.ſicut ſacri. xll. M

iij. hocẽ miſeros platos q timent intm Ir̃as dñi pape vt nõ aun
deant reclamare ꝙ facerenõ debẽt:yt hic df. vt.j.vt nul.iudi.S. et

hec vero iubemꝰ. ⁊. C. ſi ius vel vti pu.l.⁊ ſi nõ cognitio.nec per
bec deſeruiunt.l.ĩmo vn ſeruiũt legi ⁊ pꝑ hoc pa daͤ pncipi.vt. C.
de ap.l.fl. in fi. ¶ Pꝛo vbertate.i.ad hoc vt neceſſitate ſit vbertas
faceretenet.vt. S. vt. iu. ſi. quo. ſuf. F.i. m Et open, hoc ad ĩ⸗
ferioꝛa reſpicit.⁊ facit ad hec.ff.de of/pcon.l.ſt in aliqu.

tale aligd uiſum ẽ ueniat oioñ re
ſpiciat eũ niſi ſacrã nraʒ pꝛagma
ticã oñdat foꝛmam ꝓhocſcriptã

les alio uerouteris ↄſiliario legeʒ

ſis delinquẽtibꝰ indeuotis circa

cibꝰ placidis ⁊ deuotis ⁊ prnã eis

Deman. pꝛin.

Brcutat aute. oshfentcpong as auter

p ¶ Que.ſ.opa ⁊c.vel dic pr̃es.ſ.reip.
ſic inſti. in ꝓemio.iĩ fi.lʒ boc maleſeruetur.
non nomen bic. ſ

t Emolumentis.i.bonis.⁊ eis deſiciẽnbus ex ſalarijs.vt.C. de excu. rei

oĩ caſtigatõe decẽteĩſuꝑ ex emo⸗
lumẽtis eoꝝ ſatiſfieri leſis pcura
bis. Nõ ꝑmittas pꝛiuilegijs aliq

bꝰ uti nocẽtes:ſed illud ſoluʒ eis

auxiliũ reſeruab:ut undiqʒ ꝙ pu⸗/
ri eoꝝ q eisiferũturinnoxij uidean
tur.Momicidia aũt ⁊ adulte⸗
ria uirginũq; ſurreptões ⁊ iuaſio
nes oppᷣſſiõesita cũ uehemẽtia

coꝛrigẽpuniẽs ðᷣlinquẽtes ſᷣm no

ſtrasleges:ut paulatim ſupplici
umPeoꝝoẽsfaciat ſaluos pcipue
uero officiales tuos retineb nõꝑ⸗
mittẽseos ſubiectos nrõs cõpelle
re:nʒ ut uideãt᷑ ꝗdẽ ſubiectitibi/p
ueritate aũt tue pᷣſint uoluntati.
EFeſtinabisẽt ↄſiliariuʒ q ⁊
cũq; fuerit circa te aſſumere uirũ
optimũ ⁊ puꝝ undiqʒ ⁊ ↄtẽtũ his

qa fiſco dant᷑:⁊ ſi ꝗd pᷣter ſpẽ ac

ceſſerit ⁊ non iueneris eũ cuſtodi
entem tibi fidẽ iuſtã illũ ꝗdẽ expel
⁊ iuſticiã cũ purisſeruante mãibꝰ
talez uero pᷣbebis temetipᷣm oibꝰ
publice ⁊ pꝛiuatim ut terribił ꝗdẽ
fiſcalia manſuetiſſimꝰ aũt ⁊ mitiſ/

exhibẽs puidẽtiam. ¶Gʒnʒ hec

qᷓ dicũtur uerba.i.iuſt iurãdũ ꝓmp
te': ſʒ ⁊ feſties aut anpliꝰ tps ſed

cũ examĩatõe ĩ tꝑe mediocni non
trãſcẽdẽti.xxx.dieꝝ iducias ne ex
hoc infinite fuerint hoibꝰ adiuicẽ
ↄtentiones. Si ueroẽt aliquẽ ſub

nũcupatouerbo feceris: deiñ ali
gs adienit aduerſus eũ deduces

qdẽ euʒ cuſtodiens datũei uerbũ

examinabis negociũ uerboubiqʒ

2 l fectt ff deof.

2æ. j.deiudi.S. bis qui. F⸗

ð ſi inuen eris.pꝛedictos milites.

c ras le.vt homicidã

q Facere. ea q̃ ſunt neceſſe
r Pꝛeſidens. verbũ eſt

iudi.l.ſtipendia.
„ Eais Punnciahini.
x UAt innocẽteſ.⁊ ſic ñ
vtent᷑ ſcholareſ puilegi
is in delictis.ſʒ frederi.
impꝛ.generalr eis ↄceſ
ſit. magri tñ ⁊ ſcholareſ
illis pᷣuilegijs qᷓ;tũ ad
delicta renunciauerũt:
cũ ꝑ magros vel eßᷣm
nõ poterãt plene puni⸗
ri delicta qð publice in
tereſt. vt. ff. de fideuuſ. l.

ſi a reo.S.fi.⁊.ff.ad.l.a

quil.ita vulneratꝰ.⁊ ſic
redimus ad hoc ius. et
facit ad hoc. S. vtiu. ſi.
quo. ſuf.S. qð ãt. ⁊. ¶.
vbi de cri. a. o. l.i. . ij.
ſ. vt oẽs obe. iu. F. j.
Elideant.i.ſola pu⸗
ritas eis ꝓdeſt. ſic. S.ðᷣ
defen. ci.S. nulla. in fi.
a ¶ Inuaſiones. ſ. rey i

mobiliũ ⁊ app hẽſiõ es .V

mobiliũ puniet ꝑ oſti’.
ſi quis intm̃.C. vnð vi
vel ꝑ interdictuʒ vñ vi
⁊. act᷑.vi bo.rap.qũ ſt
mobilia.vt inſti.vi bo.
rap.5S. pe. ⁊. C. vñ vi.l.
ſi qs in tãtã. vt.ff. ð vi
7 vi ar.l.i.i.xrfri.

b 6 uniẽs.cũ ẽt merũ

hʒ impiũ.vt. ff. de okf. p
ſi. l. illiataſ. S. ꝗᷓͥ vniuer
ſas. accur.

—

ſzm. l. coꝛne. ð ſic. vt. ff.

Q.l. coꝛ. 8 ſic.l. iij. F. p.

adulten. ꝑ.l.iul.ð ad
ulte. cuiꝰ pena ẽ. vt. ¶.
ad.l.iul.de adul. q;uiſ

in fi. raptoꝛes vero. vt

C. de rap.vir. l.ii.
d Guppliciũ. ſic colli
ge vt alioꝝ ſuppliciũ a
lios ſaluos faciat. vt

AALQ..ad.l.iul.re.l.i.ſicim
puüitas aliquoꝝ młtos

alios tradit moꝛti ⁊ exi
tiũ.vñ dicit decretũ m
tos tradit exitõ qͥ liat
multoꝝ exitia cogitan⸗
tẽ.ſ.occaſiõalłr.vt.xxiij
q.i.ẽ iniuſta.⁊ ẽ ibi ar.
qð hoc ipſo ꝙ qͥs pceit
malo ĩtelłr nocer bono
vt. xxiij. q.v. ſi bi qͥ pᷣſt
e Pꝛecipue.ad hec fa⸗
cit.ſ. deqſto. S. maxune

pꝛe.l.obſeruandũ.⁊.S.vt

iudi.ſi. quo. ſuf. F. eos. ..ff. of. ꝓcõ.l. nec α⁹ §. circa aduocatos.
g Sʒ neq;. pone caſum ſic qͥda nimẽs veratõem alicuiꝰ ↄſugit ad ec.pe⸗
tir a pᷣſide vt ꝑmittat ei ſecuritatẽ ĩ rebꝰ ⁊ ꝑſona nunqͥd hoc dʒ fieri. Rñ. ñ.
b ¶ Pꝛompte.i.paſſim vł ſine deletu ↄcedẽdũ.nã in qͥbuſdã nõ dat.vt.ſ.
ꝓx.5.⁊ vtrũ.bec ſit dãda vel nõ ſit qdã examiatio mediocris .i.ſenuplẽa
vel ſũmatim. ſi apꝑ eat dãdã vltra.xxx.dies non dat. vl ſi data fuent ů

⁊ foꝛte de ea loquituriĩ
C. de biſ qui confu.ad
eccl. l. fi. F. fi. ꝙ ſic ſit ca
ſus ponendus ⁊ lr̃a ex
ponẽda ꝓbatur ex hoc
⁊ ſequen.S.in no.eo.ti.
i ¶ Amplius.i.ampluʒ
ſiue magnuz.
Kk ¶ Aerba. mirabiliter
gloſat ⁊ concoꝛdat ca⸗
nõ ſit ſermo tuus. eſt ẽ
non nõ. ꝙ ampliuſ eſt
a malo eſt.i.a malicia
bominum inuentuz. vt
ij. q.v. ſi quis pᷣſbyter.
¶ Lontentiones. nam
cum interim non poſſit
condemnari patʒ ꝙ re
tardatur factum agen⸗
tis contra euʒ ꝙ diu eſ
ſe non debet.
m ¶ Aerbo. ſe.i.habita
cauſe cognitione. vt. ð.
diyxit ſecuritatem ei de⸗
deris.
n ¶ Aduerſus eum.con
ueniendo eum ciuiliter
als enim non valet da
tum verbuz. vt. . ꝓpx. F.
o ¶ Deduces.ſ.i publi⸗
co. accur.
Uerbum. hoc ſempe
ponitur pꝛo ſecuritate.
p ( Sed non hec.ſ.fece
rit.i.hoc ᷣbo dato ab⸗
ſolute.non renunciaue
rit ⁊ non egerit que iu/
dicata ſunt als.
q ¶ Zemperate.faciẽdo
miſſionem in poſſeſſio⸗/
nem ꝓ menſura iudica

ꝓtenditur vltra.⁊ medio tempoꝛe deducitur in ius.l.⁊ conuenitur ⁊ cõdẽ/
natur. ⁊ ita hec verba ſi renunciet ſecuritati.ałs nõ.ſʒ reſtituitur ſacris lo/
cis vel terminis ⁊ cum debita loci reuerentia exigitur.loquitur autem ð ſe
curitatis ꝓmiſſione que dicitur iuſiu.⁊ conſiſtit in verbis tantum non ꝙ
coꝛpoꝛaliter tangantur euangelia.vt ⁊ ałs.C.ſi mĩoꝛ ſe ma.di.l.ſi altenꝰ.

ſeruato.⁊ ſi etiam circa eum ſen⸗
tentia nec eſſaria ſit: cõdemnabis
eum ⁊ duarum ꝓponens electio⸗
num utrũ uelit dato uerbo abſolu
te abꝛenũciare ⁊ agere que iudica
ta ſint an non certe:ſinon hec ſa⸗
criseũ termiĩs reſtitues:⁊ ibi execu
tõem ĩferes tẽperate ⁊ cuʒ debita
uenerabilibꝰlocis reuerẽtia⸗ Uʒ
homicidijs neq; adulterijs neq;
uirginum raptoꝛibus delinquenti
bus terminoꝛuʒ cuſtodies caute
lam:ſed etiam inde abſtrahes et

ſupplicium eisinferes.⁊ non eni
talia delinquentibus parcere com

petit ſed hoc patientibus:ut nõ
taliaa pꝛeſumptoꝛibus patiãtur.
deinde temploꝛum cautela nõno
centibus:ſed leſis dãtur alege et
non erit poſſibile utrumqʒ tueri

cautela ſacroꝛum locoꝛum ⁊ ledẽ

tem ⁊ leſum. Nublicoꝛuʒ uero
tributoꝛum exactiões ⁊ intratem/
pla decenter fieri ꝓperabis:quo:
niam fiſcalium ratio ⁊ militibus⁊

pꝛiuatisipſiſq; templis ⁊ cuncte

i debiti ⁊ boc antelitem cõteſta. vt de exbi. ⁊ intro.reis.S. ſt vero.⁊. C. de
bis qui confu.ad ec.l.fi..iij.ſi vero iam lite conte.aufugit ſententia diffi⸗

vitandam: ⁊ tunc ſerua bunc. .. publicoꝛum ⁊c. aut ob aliam can⸗

ſam puta ciuileʒ: tunc ſerua.S.S.ſed neq;.⁊ hocĩ catholico.bere
tico autem vel iudeo termini nõ cuſtodiuntur niſt ad fidem redeãt.

vt. C. de de his qui confu. ad eccł.l.i.

x 6 Coges autem. o pꝛeſes publicos exac. qui de publico mittãtur.

e publi. exigãt
, , ö , tributa vna cuʒ
reipubli. utilis ⁊ neceſſaria eſt. au- peꝛeſide vel de/
niliabuntur autẽtibi ad hoc ?⁊ doo aevrgee
amabiles eccleſiarum defenſoꝛes dende.

⁊economi:nullum hoꝛum que fi- ? ¶ Deſuſcepni

ſcaliatributi exigunt enipiẽtes ex H .
actioni:ſed neqʒpermittẽtes unio rain qua ſenbũ
lentum aut ſeditioſuʒ aliquod pa piuet queſonil
ti exactionem inferentes:ſcientes mibutoꝛum vel
quia ſi ꝙ tale geſſerint deſuo ſa-⸗ wnom ccleſ⸗
tiſfacer̃ fiſco cogẽtur ¶ Coges fſoñ. plocanu
autem publicos executoꝛesin ſu- bus facns abil
„ . 8 pꝛelatis que
is de ſuſceptis manifeſta facere penſiones ap/
omnia in quibus ea dedere gigo- pędlantur debi/
. „b O0 ta fiſcalia ⁊ ipſiſ
cephaloꝛumPaut iugoꝛum aut iu ſoluentibus da
liarum aut quolibet modo per re-⸗ mn. vt.ſ deerck.
giones nuncupantur: æ ꝓ omni· nirt ar ſ
bushec ⁊ ꝓ ꝗbuſlibet pꝛedijs erri blici exactoꝛes
gunt ⁊ datoꝛum quantitateʒ ſiue naon ſeo,
in ſpeciebus ſiue in auro ⁊ itermi- tam confeſſis
nabis eis⁊ magnum damnusma lun ei bacſan
nus amputationem ſibocqð pꝛeꝛ bunthecimnia
pꝛecipitur ꝙ ſemperuſqʒ nũc au men. lplures. ⁊
tem cuſtoditum eſt non deinceps yrbi auiob. b
omnibus modis ſeruãt.( Siue⸗ 5 Eaden res.
ro ut aſſolet ðclinationeʒ inueni- ſ.que dedeunt.

ant aliquam dicentes non poſſe

a ¶ Bigoce alo⸗

rum. gigo iuguz
cephas caput.

ideʒ dicitur gigo

cephalum animal poitans iugum vt bos. vel bubalus yt puto.
b ¶ Autiugo.nam ⁊ ꝓ animali ⁊ pꝛo ipſo iugo aliquis ſoluebat ro

nitiua dari poterit ſiue in tempoꝛe quando erat ſub dato verbo vt hic fuit

ſiue vbicũq; ſit.vt.C. deiud / ꝓpãdũ.s.qu aũt.⁊ miſſio tũc fiet in poſ. rex

pꝛimo mobilium poſtea immobilium ⁊ tertio nominum.vt.ff. dere iu.l.a
diuo pio. rę/¶Meq; cuſtodies.i.neq; dabis ⁊ ſi dederis nõ ſer
ues nec po terit contra te le.vel iuſticiam inuocare quam contempſtt.vt.ff.
de mi. auxilium.in fi.⁊ ꝙ bis ſpecialibus caſibus dicitur idem dicas ſt p
quocũq; maleſicio fugerit vt ſubijcit.⁊.sõ.de mona.. ſi vero.colla.i.
¶ Hoc panentibus. repete parcere conuenit.
t ¶ Zeſum. nota vbi eſt vnum decontrarijs:per conſequens tollitur relin/⸗
quendo. ſic inſti. de tute.i.rñ.⁊.ff. de inſti.S.ſed ⁊ ſi pupillis.S.fi.
v ¶ Cogentur. ſ. illi qui leſionem exactoꝛibus inferent. ſiue deipſis dictis:
