ut 101 1S Eer aͤreß Limnays ifinnn aben tas cun clt. tap in c eſtuʒ re uu e et. iat
. Keene ui denſu lib afe init rũa tuz li eros ſiue uiſp anq doeißen A nun In i
eini⸗ gen goa gu erin ica tab tia oſi 9 lib us 4 en ilio ocip ta 14 Eraale eſpie
MR re m cũ ish su inup ia p uim od cum HRoren th eneo PE boereſt
kir . aut hi ibu arũ lũn creu ate m ite ert. rali te. el facte mẽ ataa⸗ e. ac.
ngen abſ und in Ca ne Sni⸗ cri Pſtir arua ibi hient i ſiu
⸗ imo anan ickane⸗ di de⸗ nn len Re alii. 2 Sa
bu us fe de thoc es fo ſt in t a iax f⸗ ulle ſpec ute tu r an
tenn re i 9 1e let 9 i ſ ſi ti in b n ic linn.⸗
e. e 8. 9 . „ * ☛ „ — .
8 8 rke artr eũ ſbri nc tatue
ſe ne inte 8 P uptij eſſi ſe⸗ rnie ßmh nun
n litt 5 de + ho toe ep C onũ ao PT
4 . dieo u de hoc ffra einc pter nt ſi fſccn g atre
t naik nal Saabene aunc⸗ ſuc tra ab
7 Re⸗ ee gaeded 6
8 nütei⸗ ꝛie. br 1 ler lurin HH
ni en legrer cer rm 08 u ſig 5 elt
, KKE R 8e
uc untan⸗ Au dð ue
lin⸗ §. unn cians =
Lin ut. 5
2 nne

tox
num
on
b Seſtiomn
ſul
ter!
ate
euzp

—

o EZegitimis. C. na.

lib. cog. S. illo.
p ¶ Eriſtit.et eſt rõ eui⸗
deus cũ nõ debeant le/
gitimis filijs ſuo facto
piudiciũ facere qð po/
ruit pater.et banc dif /
ferẽtiã plerũq; iã ĩ bac
cõſtitutione dicens.

q/ ¶ Sancitum eſt. ſ. oli
r (Sinpllcler ein di⸗

ſtinctione.

Eoꝛtuite.i.foꝛtune
n Aurialis. nam licet

ſit aliquis curalis non
iñ filius eius niſi ſppecia
liter efficiatur. ut hic. et

C. de biſ qui ſporemu.

x Perſoluar. nota vil
las er caſtra ſub ciuita /
te facere colleciã.ut hic.
et. C. e.l.iij. et. ff. de cẽ.
l.foꝛe.et eius ciuitatis
ſequi.ut et.ff.ad mu.qͥ
ex vico.et.C. de epiſ. et
cle.l.nulli..ꝙ ſi iuito.
tliberos. et ꝓ etiã
5Et auitate. conſtan /
tinopolitane.

a ¶ WWDeropolis.i. me /
tropolitane ciuitatis.
b ¶ Bizantius.i.conſtã
tinopolitanus.nam ea
ciuitas pꝛio dicta ẽ bi⸗

zantium.
c Aunubian offerat
filiam ſuam copulãdo
curiali metropolitane
ciuitatis.
d ¶ Et iſte modus.i.na
turaliũ filioꝝ ⁊ ſeruoꝝ.
e ¶ Pꝛedictũ.ut.S.e. .
vero non eſt.

f¶ Etqm̃ varie bſñitſic.

et ſecũdo ᷣbẽs mr̃oni

umnon ainplius dat o
ſuis ſcde cõiugi qᷓ; vni
filioꝝ pꝛimi matrimo⸗/
nij.et cui minus dede⸗
rit.ut.o.de nuꝑ.S.opti
mum. colla. iiij. C. deſe
cundis nup.l.bac edic
tali.ꝭ.i.qð non põt eẽ
minus leginma. uel bꝰ
uel ibi. etut.S.de nupt.
G. illud. ſed ſi eſſʒ hic ſo
lus totum poſſet habe
re. u t. C. e.l. iij.
g EFoꝛtuna. ut. C. e. l.
qm̃ deſideria. Adul
terari.ſic.vↄᷣ.de fide in
ſtru. iu pꝛin.

b/ Ziberos.a cuna
i ꝛom eruerunt. vbi

et lucrum et onꝰ, ut

C. de fur.l. fi. etde cad.
tol. l.i. p ſcdᷣo.in fi.et
ff. ſiquis.o. c.t.l.ſi vero
ſolus.in.fi.i.mñ.
K ¶ Eon. quid em̃ interẽ

quoꝝ iſtoꝝꝛ modoꝝ q̃s

offerat ſiue moꝛiensin teſtõ ↄſcri

bat opoꝛtere fieri curialẽ demũ ille
amplectat᷑ ſcripturã ltimus mox
fiet naturaliũ iure oĩno liberatꝰ ſi⸗
ue etiã a moꝛtuo patre ſemetipſuʒ
filius aut filij deferã tñ exñte ꝗdẽ
legitima ſobole ẽt ſicerũt ltimi et
curiales¶ Pꝛoinde pater ꝗdẽeti
am exñtibus legitimis offert cu⸗
rie non ltimos filioſ.ꝗ uero per ſe
metipᷣm ad hoc ꝓcedit tũc ſolũ9⸗
mõaudiet᷑.cũ nulluslegitimoꝝ fi

lioꝝexiſtit.hoc itaq; de oblatiõi/

bus ſit ꝙ in differẽter ſancitũ eſt
anobin hac pñti.ſ.recõditũ nõ ãt
ſimpłr neqʒ foꝛtuite oblatione.
opoꝛtet em et modoſ facere mani
feſtos ᷣm q;sofferant᷑.( Siquis
igitur ex q̃tibet oꝛiat᷑ ciuitate ſiue
curialiſeſiue etiã lib hmõi ſit foꝛtu
na:licebit ei filiũ naturalẽ offerre
curie illius unde oꝛitur ciuitatis.
Siueronõ ciuis nec ipᷣe cõſiſtat:
ſed ex uilla quadã aut uico ſit oꝛi⸗
undusilli a patre offerat ciuitati.

aut ſemetipᷣm offerat ſubq̃ ciui/

tate uilla:aut uicus tributa ꝑſol⸗
uat.¶ Malam uero eſt qꝛ ſiqui⸗

dem pater eum aut auus offerat:

aut aliꝗs aſcẽdẽtiũ parẽtũ et libe⸗
ros habẽs filioshoc agere pote
rit. Siueroipᷣe ꝗſpiam ſemetip
ſum offerat hocꝑmittimꝰ cũ non
alij legitimi ſunt frẽs. Si tñ aliꝗs
offerre uolẽtiũ ſuos naturales cu⸗

rijs: aut ex maxima oꝛiatciuitate:
aut ex ſenioꝛe roma.huic damꝰ li⸗

centiã in quoluerit metropoli ob
latõem celebꝛare et haceẽ regulã
etiã in filiabꝰ ut iſgat eas curiali⸗

bus autexciuitate ipa in qᷓoꝛti fũt
aut ſub quilla:aut uicus tributap

ſolueret:aut ſi ꝗslib ſil ⁊ romanꝰ
aut bizãtius fuerit cnicũq; curiali
um alterius cuiuſpiã metropolis

th.ſicitaq; nob onnialiũ diligẽtia
eſt. et iſtemoduſ placeat iure legi

timi.qꝛ damus curialiũ naturaliũ

exñti ſolũmõ filioꝝpatri liq; ex an

cilla eos hʒ et liberos facere:et of
ferrecurie ſm ꝙ pᷣdictũ eſt et ad

rum’.

hucampliusſancimꝰ decã. utuł

ſi non pf offerat liber:aut ſeł filiꝰ

fiat poſſit et ſemetipᷣm offene cu
rie etiam hiclegitima nõ exñte ꝓ⸗
le.¶ Et qm uarieẽt de hmõi ꝑſo

naꝝ ſucceſſiõe ſancitũ eſtnõ uide

tur abſurdũ nobisde ſucceſſione

ſicut pᷣdiximꝰ terminare⸗Siꝗgs
igitur naturales ſᷣm hoc ſcema.i.

oblatõiset fiat curialisent patri⸗
ab inteſtato ſucceſſoꝛet ex uolun

tate nihil diſſimilł ltimis.et exdðo

natiõe ꝑciꝑe poterit patris ita ta⸗

menut nõ ampliꝰ hẽat uno hoꝛũ

g ab initio legitimi ſunt et int oẽs

minus hñtes.Cuũ ſel aũt illiſu⸗
ſceꝑint oblatõem et ꝓpterea ad
iusltimoꝝ aſcẽderit non ſi minuſ

eos abſtinere ſe patrum heredi:
tate:aut uidereqᷓſidonatõeʒ in ſe
factam et rataʒ et habitã ab eis re
linquere et foꝛtuna recedere.ma⸗
nentes itaq; curiales relictam aut

donatam ſicuti dudũa nob dictũ

eſthẽbunt mẽſurã.¶ Siuero ab
i itio refutauenit oblatõem mane
re liberos pᷣponẽtes.lʒ naturales

q́; fieriditioꝛes et curiales deinde

uideant᷑ poſtea.aut in totũ aut ex
ꝑte poſſidere res donatasaut reli
ctas ſibi:aut ẽt alienare tenebũtuꝛ
oĩno curiali foꝛtuna ẽt inuitiut nõ

adulterani nobisuideant᷑ legiſla⸗

tionẽet lucra ꝗdem uenent᷑ q̃ oc-

caſione oblatõis ſunt:repellãt au

tem foꝛtunaʒ ꝑꝑ quã lucra ꝓme
ruerũt et hoc ſilr ſancimꝰ eti maſ
culis et in feminis oblatis curie et
in filiabus nubẽtibꝰcurialibꝰnul⸗
la exñte dria ſiue ꝑmaſculoſꝗſpi
am curie alia munera agat ſiue ꝑ
generos curniã ĩ filiabꝰaugere no⸗
luerit et ꝑ illoꝝ flios nouos adij⸗
cere pꝛioꝛibus curialibus filios eo
Eiliũ ueroꝑ hmõi cãʒ fa⸗
ctũ ltimũ ipi ſoli genitoꝛi lItimum
facimꝰ nonẽt exranee ꝑſone co⸗
gnatõni pris dicimus.aut ex ꝗbꝰ
ille natus eſt et qexutroq; ſunt 7
gexeo ꝓceſſerũt:facimus euʒ ue
lut exqdã machinatõe cognatũ.

curie puideatut

e.l. lij. in fi.
Elium. nunc

exponit extra ei
cognitionem pa

tris.

m ¶Er vrroh. ſ.

latere ut agnati

et cognati. ut bic

ſtati exponet ſie

adop.l.pe.et.

et ideo lancimꝰ.
Item facit in in
ſtitu. de ſer coꝛ ĩ
fine.

n (Ergo ſanaẽ⸗
ũ eſt factis.da
tiui caſus.
o ¶ Qui.i. curie
oblatus eſt.
pZegalius.i.

debetur magis
ex.l. qſi dicat ni

bil cum etiam vi
uo patre dñs ẽ

filius. ut. ff. de li

be. et po. l. in ſu
is et eadem pſo
ua. ut. C. de im
pu. et alias ſb.
fi. et ideo debita

bõa patris filio
ut bic. et. ff. vnð
liben ſcripto hbe
rede.in fi.et.ff.ð

et. fi.

qSibi. i. ſuie
antea ſiue pꝰea.

determinatur. l.
ſi quarta.ut. C.

quando et qbuſ
quarta pars de
betur.l. i. ij. et. iij
in pꝛin.
i enere. eiꝰ
qui deceſſit.

Sians autẽ
.eſſent. ſ. paré

tes.

u ¶Obliuionez.
id eſt ac ſi eẽtda

tus cunie.

xouem. quũ
yvnus uel

plures. qð dic.

ut. S. de mi. ⁊ ſe.
piarur.col.iiiij.

ACinus g6
ei lex dat pꝛiua

auferre non pot

ut hic. . de nup
tijs. S. ſi vero no

ſolum. in fiñ. J.
colta. iij.
A lege. ſupplet

xrin quo homo

el

neno

(Sushen

3Sien
mnens,
Au
inſeſ
lin

.
(neen

ſnsci
Ehicert
(Anc⸗
Untdri
(hhs
(eſnin
yptt
ſenoke
icſen
Atnn
leoe

de
Mie
Cilemn
ngt
Morond

lu
Ppinon
gci⸗
niic
Urni

lh⸗

Wiie

lansck

ſſoing

nnclan.

gunedſdi
eufſde
Aholee
Nudende
1CN

iſe
ſaſirpt

nwenu
un
del
mn

1

=
1

deficit. nt. ff. de

re. iu. l. iij. F. ſi⸗

qjÿuis. et. C. de i⸗
offi. te. l. oimoᷣ.

Pon eg ſie
quando non

b Aauitl⸗

c¶ Sicuti.l. non

facto teſtõ.
dObltulenit. ſ.
eos curie.
e Aoluntate. ſ.
teſtamento non

fa
f⸗ Puragennb⸗
8/Si vero. ſ. pf
moꝛiens.
b/Conſſtitutio /
nem. ſ. e. F. ſemt

et. F. ſi quis au/
tem.

.R iPer nonſir
q tunc enim fit

tranſitus cũ cu⸗
ne offertur.
k ¶De modo. ſ.
adoptionis.

Nribus auteʒ
q ue ſtatim noia

bantur.

m Beno.ut.C. e

nUAt eos.ra tio
quia ille conſti/

tutiones in. C.

. poſite ſunt.
o Quog.i.qꝛ.
Pp ¶ Anaſtaſij. ut
C.e iubemus.
q ¶ Deſtrere. et
ſic nota ꝙ in du
bio non debem⸗
coꝛrigere.l. ui bic
cipimus.in fin.
argu. cõtra. j. ut
fra. fl. i. tc̃. ſed il

lud quan do exx

pᷣſſe c ſ itur.
r Konl urder
que eſt. C. e. l. le

gem anaſtaſia /
nam.

[( Reliqui. ꝓcu⸗
re daucbid⸗

ti

1XZegitimos. ſe

cundum moduʒ
infraſcriptum.

iI Bi quis igit
libertaʒ. qꝛ de li

berta dicit intel/
lige ſilegitimoſ

non bʒ izm diſti/

ctionem quã ba
bes. z. de triẽ. et
ſemiſ. F. uel qua
dicunt quidam
tolli ꝑ illaʒ. S. ut

liberi dece. F. p.
* oralta lin

Sancimus eni oblatũ curie natu

ralẽ filiũ ſolũmõ patri ltimum fie⸗

ri ſucceſſoꝛẽ nullũ tñ hre ꝑticipiũ
ad aſcẽdẽtes aut deſcẽdẽtes:aut
ex latere agnatos cognatos pa

tris aut illos aliqð hr̃e ꝑticipiũad

illoꝝ ſucceſſiões equũ ẽt ei dãtes
pꝛiuilegiũ ut ſicut nec ↄgnatis pa

tris illis ſit iſte ſucceſſoꝛ nec illi ad

eiꝰ uocent᷑ ſucceſſiõem niſi foꝛte
ſcripſerit aut ipe illos:aut ab illis
ſcribat᷑.ſoli eni pri fiũt ltimi et co⸗

gnatieſſe credunt.Ergo ſanciẽ
dũ eſt ꝗfactisita ltimis efficiãẽtur
ſucceſſoꝛes ſigdẽhũerit filioſ qui

talis eſt aut nepotesdeltimis ſibi

ꝓcreatosuxoꝛibꝰ et meritoẽt cu⸗
rniales cõſtitutos et modis oibꝰ ei

ſuccedãt.ꝗd eĩ legaliꝰ ẽ ꝓpꝛio fi
lio ad pr̃nã ſucceſſiõem Siue⸗
ro filioſ hũitñ curiales qũqʒ ſibi
ꝓgenitos tũcltimamẽſura ueni⸗

at ad fiſcũ et curiã reliq̃ uero qᷓ;tũ

cũq; fuerit ad illos filios ꝗ cuna⸗

lesnõſ unt accedit. ¶ Si uero etiã
generalr nulla ei ſit ꝓles et mo⸗

riat᷑inteſtatꝰ:nouẽ qdẽuncias cu

na et fiſcus hẽat ſm ꝙ; dudũ ano

bis ſancitũẽ.in reliqs aũttribꝰun
cijs ꝗ ex lege uocãturoibus mõis
ueniẽt aut ſi teſtatusfuerit ad ſcri

ptos deſcẽdet hr̃des.ſemel autẽ
factũ cunialẽ lex ſuſcipiẽset inſcri
benscunie et ſucceſſiões et aliam

oẽm ei oꝛdinatã dedituite ſucceſſi
onẽet queſtũ.¶ Si gs aũt ex gene
re uel extraneꝰ ſcriptus foꝛſã aut

etiã nõ ſcriptus uoluerit adire im

piũ et ſemetipᷣm offerre cunie licẽ

tiam hẽat hocagẽdi diſtributam

cunie ptẽ accipiens fieri curialis ?

tam fotune q; functõnũ ſucceſ⸗
ſoꝛ ſihoc impiũ annuerit Sigqſ
aũt ltimos ꝗqdẽ filioſ nõhẽat natu

rales aũt ei ſolũmõ ſit liceat ei cil⸗
rie hõꝛe ſcnibere eos hr̃deset ſcci

ptura ꝓomni oblatõne conſiſtat
et nõegeat hec ãtiquaꝝ legũ alia
adiectiõe neq; oblatõne dũ ſupꝑſti

teseſſent ſed er hoc ipoſcripſi ſi

liberi ſunt curiales ſimul ⁊ bĩdes

fiant et habeant ipſi ſubſtãtie no

buerit ſi autem etiam totũ eisreli-

quereuoluerit adhuc faciet meli-
us.uerutamen uſqʒ adnouẽ unci

as oĩmõeis rclinquat ſciensqa ſi

ſireliquerit minus alegesmodis

oibus ſupplemẽtũ ſbe fiet illiue⸗
ro ſiuoluenit curiales fiant.Si

uero ꝗdẽ aliꝗd eligãat aliquerore⸗
futent ad eos ꝗ eligũt refutantiũ
ueniant poꝛtiones ſi uero omnes
renũciauerunt tunc tanqʒ filijſ nõ
exñtibusita ad curiã uemniãt noueʒ
uncie oẽs. Si ueroilleꝗ tacue⸗
rit filioꝝ uerolegitimoꝝ ei non ſit

ꝓles tunclegitima pars ꝗqdeʒ ad
hĩdes ab inteſtatoueniat filij ue-
ro naturales ſi uoluerint ſemetip
ſos offerre curie hoc facant ſicu⸗
ti uoluerint.ſiue oẽs ſiue qdaʒ ex
eiset modis oibusnouẽ uncie ſbe
ad cunriales aut cunalẽ ꝑpueniant.
Siuero etiam ex ancilla ei nati
ſunt ſi oosmanumiſerit aut moꝛi-
ensin teſtõobtulerit eosetiaʒ ſic

ſuſcipiant et ſint curiales ſicut te
ſtatoꝛ uoluerit:aut ſicut eoꝝ deſi⸗
ſoscurie ꝑcipient ſicuti dictum ẽ
nouem uncias.undiqʒ enim uolu

musuel ſi teſtẽtur uel ſinon facta

riam ueniũt nouẽ unciasaccipere
ſiuero maumiſerit ꝗdẽ ſolũmõ ñn
tñ obtulerit at illi etiã ſic nolũt aut

qdã ex eisad curi reſpicereetiaʒ
tuncnouẽ uncie cuni agenti: aut
agẽtibus pm qʒtitatẽ dentur. Si

uero nullꝰ naturaliũ aut uelit aut

offerat᷑ tic nouẽuncias curia pci⸗
pit.palã quippeeſt qꝛ ſimul ſeꝗt̃

ubiqʒ fiſcus ᷣm cõſtitutõem de

hoc nobᷣpoſitã. de naturalibꝰ ita⸗
q; ꝗp tranſitum ad cuniã fiũt legi
timi et de mõ ſᷣm quẽofferuntur.

et ſucceſſiõibus hec nobpureſa⸗
cita ſunt.i ¶ribus ante alijs con

ſtitutionibus ſcriptis ʒeno ꝗqdeʒ

pie memoꝛie nõde futuris aliquid
plene ſanciuit.ſed de iam pᷣteniiſ

tamen ſcnbiideo ſolũmõ ꝑmiſi⸗
musut eos ꝗbusilla cõſtitutio

Aui mo. na.el. ſui.

ſlrumenta.
x Parer. ſ.tantum. nã
in vtroq; caſu idem eſt
ut bic. et. S.de triẽ. et ſe
miſ. F. fi. col. iij. et inſti.
de bere. ab inteſt. F. ij.
3 Lonceptos. ſ. conce
ptionis.accur.

a Soboles. ſciliq; na
la tempe concubinatuſ
b Mati ſunt. poſt nup
tias cõtractas.
c ¶ Junioꝛes.i.poſterio
res nati.

d/Er lege. i. per legem

e¶ Qonſtitutionibus. ſ
noſtris tnbus.ut. C. e.
ti. l. um quis.et.l.nuꝑ
ſ¶ Aufen e. q. d. caſuali
ter eſſe pomit ut naſce⸗
rentur filij.ſicut ⁊ ꝙ na
ti moꝛerentur.
Pürenn legitimus.
b Inuenta. C. de na.
li. l. nuper. SF. et multo.
i Concepius.i.conce⸗
ptionis. caſus gen riui
K ¶Maſcẽti. ut.ff. S ſta.

peo. qui in vtero.

I Yilud tantum ſentit
3.qui.mo.na.effi.le..
nou imus.et.S.ſi quis
vero. et. F. liceat igitur.

et. F. ſi vero.

dei cit coꝝdell⸗ nAZnctata. l. bis mo/
denüũ fecit. offerẽtes em̃ ſemetip-

i8. ſ. aut c.
o ¶ Si qᷣs. repetit ut ſol /

FBar.
p Keſkatum qð vul

go appellant bononiẽ
enſes mõburdum.i.im
periale reſcriptũ.

q Diyimus. ut. 5. e. F.
natura ſi quidem.
BGeruitutrem. eo mo⸗
o qui dicitur inſtit.de
lur. natu. F. ius autem.
ſLonuerſio. quia bo

mines cõuertunt ad cõ

cubinas.
t Ynueniri. ſimik moꝛ
bus ſimilem deſiderat
medicinam. ut. S. dixi
qui.mo.na.effi.le..li
ceat igitur. col.viij.
u Facto. i. paibus im
peratoꝛi oblatis decla
ꝛatio.quia vult fiſios ĩ

ſtiruere nature.

x//¶Hoc.ſ.tempe.
Ana.ſ.ſimul.

vero ſupplicanti
us, nobm..

(Eolla.

deſt ꝙ deſcẽdit eoꝝexide plesñ hacutilitate pᷣua
remꝰ.ſiẽ.n.anaſtaſij pie mẽoꝛie ꝗq natalesadopta
reↄtribuit ñ eẽ oꝑtunã ðcetero nr̃iſ ſpiectiſ ꝑmitti
mꝰniſi ad hꝰ poſitã ſolũmõ ſinimꝰ:ut ſi qᷓutilitas
aliqbus inde repoſita eſt hanc nõuideamurꝑno⸗
ſtras amputareleges. e boerer n ꝑ aliqð icho
are bonũnõeaq̃ a gbuſdã pexiſtãt deſtruere .nr̃i
enim pr̃is appꝛo bamus cõſtitutõem tempꝑate qui
dẽ introductã et oꝛnate poſitam q adoptões natu
raliũ ꝓhibuit multã abſurditatẽ hñtes ⁊ indiſcre
teuelut aduenas quoſdã legitimisnatales ſuꝑĩ⸗
troducẽtes.i Reliꝗigit᷑ ſunt modiꝗa nobiſ inuẽ
ti ſunt ꝙs ꝑcurremusltimũ ius pᷣbẽtes eis ꝗ erant

pꝛimitus naturales circa qꝝ ſucceſſiõem nõ labo/

rauimus.ſemel.n.eos efficiẽtesltimos damuſ ha
bere ſucceſſiõesillas qs hñt hij ꝗ ab initio legiti
ſunt Sigs igitur dotalia ſcrnipſerit ad liberaʒ in
pꝛincipio ſiue ad libertã mulierẽ cui oinolicet co⸗
pulari in cõcubine ſcemate ſibi aut legitimoꝝ fili⸗
oꝛum iaʒ pater exñs aut etiã filioꝝ naturaliũ pr /le⸗

gitimas eſſe nuptias et filios uel pcedẽtesuel con

ceptos ltimos ei eſſe ſancimus et licet poſtea non
ualeant filij ei aut etiã nati moꝛiant᷑ nihilominus
pꝛioꝛ ſoboles itima cõſiſtit.¶ Affectus.n.circa fi
lios ita ei ꝓcedensꝗ eum etiã ad dotale ꝓuocauit

inſtrm̃ ipe dedit ſcdis filijs occaſiõem ꝗ poſtea na

ti ſunt legitimi iuris ꝗpꝛopter abſurdu erat beni⸗
gnã occaſiõem quã poſteri ſibi filij inuenerunt ex
pꝛioꝛibus ſumẽtes eam nõ etiã pꝛioꝛbuſ ltimũ ius
ſiłr ſimul et ſine calũnia circa patrũ dare ſucceſſi⸗
ones.palam.n.eſt qꝛiunioꝛes filij ex lege facti ſũt
ſui hoc initiũ dotalibꝰpᷣbentibꝰ qpꝛopterunũ am
boꝝ facimꝰ oꝛdineʒ et decetero calũnias plurimis
abſtulimꝰ cõſtitutõibus illud dicẽtesutuel ſiñ ha
buit filios poſtea pater dotalia tamen expoſuerit
inſtra etiã ſic nibilominus ſuoshẽat filiosut eniʒ
naſcent᷑ ei filij alij et is qdem foꝛte ptãtem et licen
tiam hũit ſicut ẽt natos auferre actõis uero ꝓbati
onẽ que in pꝛioꝛibus fuit natiſ hoc eſt ante dotalia

inſtrã pᷣbentẽ ltimũ ius nihil tale fuit qð auferre

oĩnopotuerit.i Inſuꝑẽt exrõalibus hoc adiectũ

eſt cais qdð ſi añ dotalia cõceptus ꝗdẽ eſt filius na⸗

tus aũt poſt dotalia auxiliatoꝛ ſui ſitꝗ ẽt pꝛioꝛibꝰ
cõſtitutõibus hoc facere potuit et q̃da anobinuẽ⸗
taeſt rõ regularis optime narrãs de oꝛdine naſcẽ
tiũ.iCũ.n.dubiteturutꝝ opoꝛteat cõceptus par
tusreſpicitpᷣs:ſancimꝰ utnõtpᷣs cõceptus ſʒpaꝛ

tusinſpiciat᷑ ꝑꝑ filiox utilitatẽ.¶ Siuero cõtige⸗

rit tales aliqs excogitare circũſtantias caſuũ in qui

bus eff utilius cõceptõistpᷣsq; ptustpᷣs illud ua⸗
lere magispᷣcipimusqð utilius ſit naſcẽti.¶¶ Il⸗

ludueroa nobiſ ſancitum eſtutſi
ꝗsuoluerit unã ſuam facere ſobo
lem et nõ hũerit uxoꝛẽ taliũ filioꝝ
mr̃eʒ aut filios ꝗ dẽ ualdeðᷣlegat
młraũt nõ ſine pctõꝰſit apud euʒ

neqʒ digna ſit qlibet ltimo noie

⁊ pᷣterea aut moꝛiẽte młiere aut le
gitimoiurenõdigna ĩ mr̃imonio

reputanda aut cã a filijs maligne

tractatavaut exſtudio mirẽ celata
aut a filijs aut foꝛte aliter ei diuiti
is accedẽtibꝰne iure legitimoꝝu⸗
ſum pateret fructuũ defũcta mr̃e

tanq; ſub ptãte filijs cõſtitutisba
beat. ¶ Sigs ergo filiosltimosñ
hñys ſed tm̃ naturales ipᷣos ꝗdeʒ

leimoſ facereuoluit.mulierẽ uero
in ꝓmptũ nõhẽat oĩno aut hẽat

qdẽnõtñ ſine pctõ:aut ſi nonap⸗
pareat aut al r dotaliũ inſtrõ non
hẽat facultatem

ultatem Quid. n. ſi ad
ſacerdotiũ alter eoꝝaſcẽdet.da⸗

mus ei fiduciã hoc qð dudũ geſſi
mꝰad ltimũ ius filios educere na

turalesltimis ſicuti pᷣdiximus nõ

exñtibus ꝑ quãdam hmõi uiam

Sicut.n.ſuut modi ꝗ ſeruos ad
libertatẽ ſimul et ad ingenuitateʒ
deducũt et nature reſtituuntita ſi

pater nõ hũeritltimam ꝓlẽetuo⸗

luerit eosreſtituere nature et anti
que ingenuitati: ſiue ex ingenua
naſcãt᷑ ei ſiue ex libta et legitimoſ
decetero et ſub ptãte haberehoc
agat ꝑ noſtrũ reſcriptũ.non eniʒ
fuit in pꝛincipio qñ natura hoibꝰ
ſanciebat ſola anteqᷓ; ſcripte ꝓce
derent leges quedã differẽtia na⸗

turalisatqʒ legitimi ſʒ pꝛimis pa
rentibꝰ pꝛimi filij ſicut pñtẽ icho⸗

antes dixrimus legẽ et ipo ꝓceſſu

natilegitimiſunt ⁊ ſicut in liberis
natura ꝗdẽ fecit liberosoẽs:bella

uero ſeruitutem adinuenerñt:ſic

etiãhic nobisnatura ltimaſ ꝓtulit

ſoboles ad cõcupiſcẽtiaʒ uero feã
conuerſio naturale ius inſeruit.
Quapꝛopter ſil ibus paſſionibꝰ
exoꝛtis cõuenit curã ex equalibus
inueniri aliam ꝗdem a pꝛioꝛibus
noſtris.aliã ueroa nobᷣ. ſit igitur

9/BVuincpis .
hocaccipequan

do pater dicens
eos naturales.
volebat tñ eos

ut luimos repu⸗

tari. ſi autem ſo⸗/
luz eos filios di
ceret nec addet
naturales. ſiue ĩ

teſtõ. ſiue in ſcri⸗

ptura ut ſcripſe⸗
runt nes feſtes.
ſiue ĩ geſtis erũt

legitimi. licet ſe

pꝛincipi no n of
ferãt. et qð plus
eſt in teſtõ dato

alijs ꝓdeſt. ut. ·

ut lic. ma.etau.
S. ad hoc. colla.

bBeneralitt.
pmiſſum. ut. C.

de emã. li. l. nec

auus.in fi.et.l.

iubemus. in fiß.

nec ſeruus quã

docq; manumit

titur inuitus. ut
C. de Ee. ma.l. fi⸗

S.ſi vero quidã.

ibi voletib ⁊c.

c (Soꝛtem. foꝛte
enim pꝛaue con
uerſatõis et per

uerſi moꝛis ẽ iſte
pater.

et. ff. de bis qui
ſui uel alie. iuris
gratitudineʒ. ut

ff. de adop. l. j

liberat. v. Q. ð
ingra. fi. l.i.et ſie

no.in bis q̃ lunt

volũtarie iurdi

ctionis nõ poſſe
quid fieri altero

inuito.ſiue exĩa
tur filius uel re ⸗

digatur inuitus

ſiue ꝙ pater exi
mere compell

inuitus nili in qᷓ
tuoꝛ caſibus. ut

no.inſt.qui.imno
dis ius pa.pot.
ſol. F. fi. ſed qro

gn compellatur

filius exire pati
am poteſtatẽ ex
eiſdem cãis ex q̃
bus pater opel
litur eum emoci
pate. Rh. nonet
qꝛ nõ inuenimꝰ
vnge regula iſtẽ
ſeruamus duo

bus. ut. ff. exer
ci. l.i. F. in ce igit
et quia filꝰ non

—

= —
—

☛ ☛BÄ4ẽ
— —

— —,, =– =

—

e

muntg

inn
lſenne

ensfla

Aheen
utlge
irig
mmuſe
unutt
ligeften
gini iet
inhinne
aginen
inſid
bhou
enicn
Alhrc

He 4
Bllin,
niſi.ln.
1Sigfidl
ennsini
ſemsce
WMN
Urpuus
Nrmnli
Noguti
ſlcen
Gurnin
ſnpaeag
ſaisafr
ſnotbii
N

d

f dehes
uatleins
inigt
tincin)
defl
r 4
ilin

tpin

imntnn
btit
Limit
ſecsn
ſteit
init

Nchnie

Ppꝛii.ſi uero plunmiseriſtentibus filijs a
lij quidẽ eligant: alij reſpuũt hiꝗ uolunt

)

legitima patri in pᷣdictiscaſibusmatrẽin pꝛi
oꝛeſcematerelinquentiimperiopᷣcesofferre

hoc declarantes quia uult naturales ſuos fili

os reſtituere nature.ſ.antique ingenuitati et

lre legitimo: ut ſubpoteſtate eius conſiſtãt
nihila legitimis filijs differentes quo facto
exhoc filios fmi hmõi adiutoꝛio. una nãq;

hoc mõomneshuius nature diſgreſſiões et

opinionesin his ꝗq legtimos nõ hñt filios cu
ramꝰ ſicbꝛeui ſe olatio tm impetũ nature coꝛri
gentes Siuero ꝗ ſolümõnaturaliũ filioꝛũ

eſt pater ꝑ quoſdam foꝛtuitoscaſus nonuo
luerit hoc agere.¶ Moꝛiens aũt ſub quodã
pᷣdictoꝝcaſuũ ſcnipſerit teſtõuolẽs ſibi legi
timos eſſe filios ſucceſſoꝛeset in hoc damus
eilicẽtiam et fiduciam ſupplicantibus tamẽ
etiam ſic filijs poſtmoꝛteʒ patriset hoc dicẽ
tibus et oſtẽdentibus patristeſtamentum et

beredibuseriſtentibusm legem. hocquo⸗
Oꝗʒʒ donũ hẽant patris ⁊ pꝛincipis .i.d icerena

ture ſimul et legis.¶ Generaliter aũt in om
nibusꝗ ꝑpdictosmodos deducunt᷑ ad legi

timũius.tunc hoc uolumusobtinere dum ⁊
fili hocratum hũerint.nam ſi ſoluereiuspo

teſtansinuitis filiſsnõ ꝑmiſſum eſt patribuſ
multomagis ſub ptãte redigere inuitũ filiuʒ
et nolẽtẽ.ſiue ꝑ oblatõem ad curiãſi iue ꝑ in
ſtrõꝝ celebꝛanonẽ ſiue ꝑ aliã qʒlibet machia⸗
tionẽ tanq; ſoꝛtem metuẽtem paternã iuſtuʒ

d

neqʒ imperij et legiſlationis ponimꝰ

tim fien aliſs in iure naturalimanẽtibꝰ ¶ Et
hocdicimus nullũ pꝛioꝝ legitimoꝝ pimẽtes

modũſed hũc adijciẽtes alijs in qbus illos
acciꝑe nõlicet.oĩno enĩ ltimis exñtibusdein
denaturalibus pueniẽtibus nequaqʒ iuſ legi
timoꝝeisadijcitur niſi oino:aut ꝑ curiaʒ:aut
noſtras cõſtitutões q dotaliũ inſtrõꝝintro⸗

duxerũt modũ ¶ Adoptionis aũt modꝰ qui

fuit olim a ꝗbuſdã antenosimpatoꝛibus ſu⸗

per naturalibꝰ putatusnon impꝛobus inuẽiẽ

tesym pfne cõſtitutõis uirtutẽ et eos ſicuti

dictũ eſt ercdludimꝰ qm caſtitatẽnõ pfecte cõ
ſiderauit nõ erit decẽsut que bene erduſa ſt
in remp. rurſus introducãtur. . Quapꝛopt
his a nobſancitis et manifeſtatis qᷓ cõueniat
mõad ciuitatẽromanãltimoꝝ q qʒiustranſi
re nibil de ſucceſſione ſup talibꝰẽ dicenduʒ.

nam ſicut in cetenis abimitio ltimis oʒ cti eis
fien ſucceſſiones.¶ Oiſcretis igiturethis

Septina

qui facti ſunt legitimi et his ꝗq mã

ſerũt naturales oꝛdinandũ eſtiam

etiã de ſucceſſionibuseoꝝ ualẽti
ſiꝗdẽ in ualentiano ⁊ gratiano di
ue memoꝛie pꝛius placuit huma⸗
nũ aliqd agere circa naturales.et
ſiqdem ſit naturaliũ patri legitia
ſoboles una uncia eosdignos eſ⸗
ſefecerũt.et hãccũ ſuamfe ñ do⸗
nari neqʒ ex ultima dari uolunta
teulterius aligd ꝑmittẽtes.Si
uero filij qdem nõ ſint naturales
cõcubine ueroſolũmõhis ꝗ non
habeãt utiq; cõiugeʒ utiq; hocet
enim tantũ cõcubinã habẽtibusẽ
cõſcniptũ mediãunciã ſolam do⸗
nantes.¶ Si uerolegitimoꝝfili⸗
oꝛum nõ ſint ꝑentes et neqʒ pꝛẽʒ
et mrẽm habeãt uſqʒ ad treſunci
as reliquere eis aut donare ꝑmiſ
ſi ſunt et hoc cũmatreet ſi quoli⸗
bet mõacceperint aliqd in hocre
putani ſolũmõ.qð aũt pluseſt ad
eos quocant᷑ exlege uenire hq;
theodoſij ſenioꝛis filij: licet nõ ꝑ-
fecte ſanciuerũt. . Aosigit et ſi
pꝛiushumanauſi lege ꝓ tiibꝰun⸗
cijs:ſex uncias eis filijs ltimis nõ
extantibꝰ ꝑ patrũ munificẽtiã de⸗
dimus ſed t ex his que ſuꝑueni⸗
unt cãspfectius ſimul clemẽtiuſ⸗
q;ʒ cõſiderãtes pñtem ponimꝰle⸗
gem et alias plunmeutiq; ſunt ⸗
pꝛius cõmiſſa in noſtristpibus de
linquũtur.et ideo ab ĩpietate ho⸗
mineſ liberamus.ꝗda.n.nõhabẽ
tes licẽtiam qᷓ;tũ uolũt ſuis natu⸗
ralibus filijs relinquẽdi eligũt. q;⸗
ſiuiros et ſenbũt heredes q̃tenꝰ
reſtituãt filijs.at illi aut ex hocim
pie agunt et pᷣuaricantnr uolũta⸗
tẽ cõſcribentiũ aut qð oim leuiſſi⸗
mum putant degenerant et tace⸗
mus ea quetradita ſunt.et ex me
moꝛia nobisin ꝑſonis gloꝛioſiſſi
mis et talia delinquẽtibus pꝛiſcis
tpibus. Meigitur ſẽꝑ tale fienri
delictũ ſinamusneqʒ qð agere li⸗
cet in extraneiset ignotis hocĩ ꝓ
pꝛijs filijs naturalibushoĩes age

re ꝓhibeamus ꝓpterea pñti lege

bec littera dicit euident᷑

Qui.mo.na.ef.ſui. .

babet eam poteſtatem
in pꝛẽm qꝙᷓ; pater in filiũ
ut eã ĩ eũ valeat exercer
e¶ Pꝛopꝛiũ.im mo re⸗
ſotum et extraneum.
f¶ Manẽtibus.ſic.S.e
ſi q̃s ãt limos.ibi ſi
uero aliqui ⁊c.⁊.C. de
te.ma.l.fi.ꝗ.uero q̃daʒ
er. ff. dele. pꝛe.l. natura
lis. F. ij.
g ̊ᷣꝛioꝝ.i.unullũ eoꝛũ
P quem aliqͥs ſitlũmꝰ.
b ¶ Hüũc.ſ.pꝑ reſcripium
pꝛinci.

i ſe gquibus. ſupple ĩ
illis caſibus in quibus

alij nõ hñt locũ.qð ẽ ex
cqis illis q̃ ſunt.S.e.ꝗ.
illud.et.Sꝭ.qui.mo.na.
effi. le. J. nouimus. ⁊7. G
li quiſ vo.et..liceat.ł᷑
dic nullũ eon pimẽtes
⁊c.i.eoꝝ quippꝛie ſunt
legitimi.ſed bũc adijci/
entes alijs modis in qͥ
bus non licet illos.ſ.fi⸗
lios acciꝑe legittimos.
qꝛ nõ ſunt. alias ceſſat
bic modus ut ſubijeir
oĩno enim ⁊c. uel ueriꝰ
dicqꝙ bic modus ꝑ quẽ
natalẽ nõ łʒ facere legi⸗
timũ adiũgit alijs mo/
diſqñ nõ iʒ facere nata
lem legitimũ.nam boc
mõ nõ hz ſi extãt ltimi ⁊
bic ſubijcit oĩno.n.ac.
ſed qͥ ſunt mõi in q bus
pmittit᷑ iſta ltimatio ſi
filij nõ ſint.rh. qñ pr ꝑp
reſcriptũ petijr boc fieri
ut hic. Ite; qß in teſtõ
dicir ꝙ ſint ltĩmi et filij
oſidũt poſtea pꝛincipi
teſtm̃.ut.e.S.nafalium
tertius eſt ut.j.ut liceat

mg. et a. F. ad hec.
Ng Aaontaie ſparoꝛi⸗
us ut ab anaſtaſio.ut

C. e.l.iubemus. in fi.
I¶ Coͤſtitutõis. ſ. patriſ
noſtri iuſtini. Poſite
ut. C. e. ti. l. lege. F. ĩpo
ſten ubi dicit ꝙ natura
les nõ adoptent᷑. et ad
boc ſũt. S.q. mo. na. ef.

le e: von ommne:
m ¶ Succeſſioõ es. ut bic
et. S. e. SF. tnbus. in fi.
ibi reliqui ⁊c.
n iſcetis. igit legiti
ni quochq; de ſupꝛadi
ctis modis.

o Aaleti uel dic ꝙ nõ

ſit in. L. eiꝰ. lege ſenſꝰ

uel die ꝙ ſit eius.l. ſen/
ſus in. C. de na. lil. ije
Pp CPꝛi. hoc eſt ᷣmis
impatoꝛibus.
arrem. ſ. béant
Hamrales. et ltimi
aʒ.imo natales m̃. vt

r.

1

W u
c percets ſ
Fbenin a
E. =M e Sa 5
B groiracrbe⸗ nannſemaie 1 bus. ſcz an
bin ibi nõ imm lure E 3 vxoꝛ are. LAn
ĩvero ſili k aunin inoindubi fi g0 gnanbi n
a. et. F. ſi v eum . ino ctus ſ da m icam et in
le Eilner eer din =èð loa lie ſa
asͤ bic C. i. 5. qui.m iſpiã hü ibic inteſt ſbe qticũqʒ rtczein ſtatus. hfri
ſerna a us in nitati ſic.Z. ꝗ iſpi filijs rum is eti. rnne iẽdaſ Oonie teſta tu 2 ſannmet
gie Roongpalirf q⸗ mneg gaaepaneen poꝛt us 0 AAiauft⸗ na⸗
bo Ree e deti utliage noß mre 1 us nens atre iusf. dicim ß bonge vro ichyn
n⸗ imusutſ m. ma ni ere ß. deyr min
(eiennsa bgeg imus timos una ralib f. ec utun oeiiſt v⸗ do qu t. quia n
*D canus unbe e ſanc . legi iultra natu num ber tfilij Piat aut fil⸗ moꝛ⸗ kaſigraraus ki
Zitans rlcs nt filios matn nare m ppʒ s. fuenin reacci cieta ubina lij ei non faglenſer⸗ Kun
ee Priſd guemdn ar quen ut don ocen itutõ e mater bie ſoci⸗ eocl e fi in ignaäicten i r.
Rielng Wl eoꝝ iaʒ a . eſſe cõſtitu tau erma cul Pcedẽt atione ab in c — hiu
diniuſer sisgot re = file heninirie⸗ 1 ratirbe aaus vanez itar i
boce et.. pꝛi et ſig mohe 6ſir une t i ſin duay iſc ioꝛi c §F. v ndiſere d gin
¶i. d. ibet lijn edĩ dom d Gcupi tpeioꝛ. mu (Baan is hin
eis: Ere teſtato AKala cäiurentpiin e p Aam ſalig a
Bkinnme r. itimoꝝ lüm cc iã le ui lueroe 8 in tuct ſc. n. ni q lierez. danté atin
lataue aft⸗ bü legit na ue ut don hüer Eden uere ntet sem oonn bia ſialiaunt ſa ſhne
rin Kiſtpe llios legi lingal⸗ nõ aſcẽ linq to bina ican s filio cõcu ãt ierms 8 6 iſnn
tim. tanam ud reli filios Epiam iſ rel teſtato cu foꝛn tex ei ſerẽs cul . taur lages d ineni
re⸗ mo eceſli ſbepp uncia⸗ diuide me r. mu dẽeſti H „ itimis. . ater ſinn
qua agta nn busn ppꝛie erinnenge irmõ atu ilis . is oĩ dat᷑ ſubi⸗ ſanß dan inen
d 6 non n no liit re / tem rent Shr̃ luer . eSs dibi modi exclu 1als 1020 ſegd viuite die ſſtbrede
cumn oPiſe 0 vi P Icẽtia rale = 3U0 plic 0 lege binis uxoꝝn imoni rtenur or n boe,
rog ſtvine di/ ri licẽti natu qcũq ſin aut hac õcu ulet atrin cre⸗ lere t cadem pa miini
ne dce zur Ces vi⸗ iliosn eos autꝑ gece aul js et c. cop em⸗ 3 Pac Darahaͤtse bi gt
Frnefer: reiil = arPnor ſune⸗ Gas lins dieleanna an⸗ ark
ce tt rale tu rer 0⁰ tiass Jij 4 Mee re ni xilla . 1 uibus deli. wulek
zetꝑ nupti odũ ſic.n. 5½ ducei eter ſtagn texi libi⸗ Rerob ff iſa u
lun bus nati t a libet onere Ple m ſ iſter eqʒᷣ binaã 0 ſuc . ,iden a
pel dual etagna vn au iũ quẽl nſpo dimpi ſua tane u liqð ad 9 agn 18. F. in / lginen
drernbiſci t r an aliu stra dãa ipo ſies re.i cone ta ti hoc tu⸗ ſrtuc i⸗ i
Raezee P sſba⸗ buſe ſ. ed ex rohũ 8 usmo us. ſi t eri ſimoꝛt ñ ſapt Eennega⸗ ig
cunt vro a Binen illos ebut g atis ſ. ſiue aſcen oaban feceri duoſ ſiboen eencnun⸗ d. ſen
geniret egiq q; ege iũ pꝑ ſniam liqs uaz os da liud introc am ſi nt reten gribima⸗ Ue
aaurbiceſe fa po. au rnn, Relagn di 6õem atus. eta ꝗ tiꝰ aur hunciuſtezer⸗
Gamniec e ara⸗ ongoß s relinq K habe ceſſie inteſt ndiſcre po tag⸗ amnam ize⸗ n
Karegulg ue J. §, d thije ã eis imus. 5 ioshe 9 enit imine nam iſcreta ni el nonnane⸗ ſrl
Sõ ual. d fal⸗/ nin i ltim ſtituin les dicim fu inert ſuntq tindi lurn Pir veede tr
H ter. dẽtiñl Scolt tura hocd uo⸗ ſanc ulier auen amus 5 Pe anun 2 in
FE rschn laʒ et ltimis Si uäm usame Snod m Cs Eirs u E ⸗
is gi hennal di/ lex ngnechin gs et a5. i⸗ q min etnost egem ſiue ma . 2 ban anpl.
le one de de⸗ ailenele⸗ onr ſna ſ eioi deqhlore idics flijsſt teni nfter E ui 1
Rari treun in ſci nüt ſu ltima imuſ ẽq̃fi dpu de ine. ſicu ſic Enſae ad in
Kne an Aiſo erit dicim „ d tib? ſe facim min tat: pol. u am
imus P tofuerit Edie ſſi⸗ ntib? aat t femi act 5 H P⸗
eaierumme⸗ ſup ibus ct filio celli⸗ fiam ſin lia tr. talia; mo,cane
cõ dicu a⸗ ſtatil un Ite ſuc . . ſt d 1 ue ta ge . o. ca 5 pne
H T n. nnan⸗ e =
eu anbizaln am ſo ſobol iuel cõi ba ſua ura liaʒ in pom bti e 9 ae ane⸗ l⸗
KRRi nolo potũ itima eſu Et mãu nat 1089 hocp 5 ſu ſas anne⸗ gin
ſe tus. ing bʒ. non nep 5legiti Es d tetn e 5nos fmh ma; ke. in bus 9
““ i0 fo P fme lnnigneneru
biga icert oub t di Oꝛiat nati noꝝ ,R zn F9 P021 let — filios
siez: m iat ↄg te bo t etia Pom op ul qʒ p bñs
taaroheuune enb. iſſoꝛ ſ urges ua it liba et nis igit “ l. . fi. —
catur cꝓte de cõc 5ß m jẽs et illi qʒt ixer taet 4 l.iul. iſtam.
npor Peen als b/ nese cilli cun ociat denlkierin
Fckekee ni mail rait eidon⸗ —— ——
ſunackeinna nr t. ra it aut te coc ſolũ eſt. n quidi ⸗
ſume leißoenm npt S ſcemar genlon . =
Plauffde ſtantie lier in a talibu . antur ?
kanlchere. e ſub ñſen lij exe mi ſum .
74 — “ fuij⸗ velrelicta m legitim .
ſe e. ias z5re duns ſepata otanmren *
beur ncia ra ꝙ ami. ater. otum xe –
,anigt des . Huer ſe
pe⸗ „ .
16. „.

. 66
. eſtibu
Det

e, odie li⸗
arechet toman a Voät
li ſit K anden
e anaſt ekeelen . Loe ſenstoꝛe eteſtib urazde⸗
ierpoſt rin agegel Nntnrc aianed elienn
deĩ lii⸗ e nus geide bit nen Neitei aee⸗
e. et. ff. bic e arlidece hẽbit enen . usber:,
V aerdr f eurli neq; iũ. aueſirp eareſier⸗
is debet e is a .ſic et E egeꝑ mer ium eſt 8 die en⸗
qualis Ricinre .. aiuekeanles Käſeripta geunh viins
Bpenſene non naape 5. de is. vſ; inteſta⸗ certa dgr filijs. taẽ bj ñenues ergo
= dilaer les ab in ouo unde itutõea aſunt! pẽp f ii ut ff.. inuenue.
offi. 8 ar. ꝙp ecoͤltta.v. Etnatura reoĩin lti⸗ je cõſti libꝰdcãſ utẽdo 7ma⸗ bia utefn geern⸗
en Perinauc unin et natr exiſte les a as ele n etnõu. chor tdla be eile ſi lorlez,
a Binamus crendn atura ſb⸗ jaade⸗ am et ſira inite x kro iügele bee
Pin 4S ie reli em niht erona alan ſ⸗ Alepiran eſt. n. iũ memi ult e :e re
edennt . uoniã y ni to gde aſciu decet iro a . re . atoꝝ iſigniũ eſſen ipia⸗ ſegalii —
kianz Dn ltnn don us. p⸗ us ut bonou fasle fenica ũ et i fales is et ip urdde bbridig an
nateſiͤ husur E des luints pal raʒa ud nr hoc iſtratu tnz na uẽse inẽ qu . baie Pban deber.
ung bus. l. fi.er ſa t. msis enſu icet ap icitur ⸗ gin⸗ oE saãmo etudin us — .
llh⸗ ſoran nuem uidelic atudi eʒ qui niſſin edẽtee maſue imim Illa alanni e
bie, ff. de rali.i. m ſta m ꝙœ arbitr . biug ales dis ꝓc ficẽtie . ioꝑ itnul er ma. ron anen
3 Sl geoun ales valrez mos⸗ anandenſr — 8 eus ron⸗
4 nrd i Kchan e = duaptdlni iue
Alii nim ha ocubi ſſoꝛ bus Mec oꝛãt at ct nat vewan, euaolitere,
Wlena dam fücta c 9 ſucce turalit SS ueron tquoe . teʒ ver. ſctoꝝ.n cipe. u ſf
lzin onn texde rabei um natt etiam pen im. g ant a E hũani nt aack. labeerdif
bingio terp icipiũ. ere luntu bus en ialiter nt. ſit lt iurad nerẽt ꝛati ſu gen ſig.l. l. i. ue 0
lli alt . . 3 att! E ever. on.l. 2 act.
4an alp enep obis tobtim leſ eisliin netes, tete ſt cõ deo .agen bare
6,. eiam a nobi ſunt tslel! maner ope in⸗ ſitno ienort p ao.
Punn an vannale E iama ſita bus eioez in les pꝑm⸗ ipi cõ leſ dign uerutn ac eAar pbe t.ff
bonutſ na unen der ¹8 us en 3 ad ſe ucc turali z etꝗ E uelg ã atqʒ n ta ſt reſt üreu ehergli
finug as atmmo uocau jipi decẽ ruent dici⸗ ſegrega oĩm m ãac legẽ oman 9 de ed Ba. Eal
irilin PütrecRicnſnc 8 * euot erẽte ſam bis metũ faci . is p 949 lta 1 errt ceẽdo q .l. i
nſihe — his a 1sdeue tpei nni nſi em as itie dita anectnn emp.
n⸗ keunnn barndne ura ſicu filijs nn en I rknute, NNanngn altt —
lingi annan men libus ope limẽ⸗ tua amat Oc ſider .l. iul. rzac
un nee Natnb 4 natura entibus ſeuin aline ſta pgr tecogn nfaʒ ſie occupa llactafit ur ne
Fle Vha D ann et JM lex er nalanctuns zneerudr G agi iulia
fumn. modi⸗ tno. le in VI ſda n ꝗ lib nidẽ imus de act. im. al
n ern⸗ ue . ut ſupi in gbu tere in . ſt Il 8,pr pponin ff. Aar Bofe
ſunt gakade galn t dadun ior An din ie tioni rer henande n ſane e d
Hien ſam ſacerdo „Ue nibu ant tili eisp ſeſſe? Oe ꝛe. Jec ſuti d lurim 8z. l. teſti al.
hrntist filio nanin⸗ tio s don toꝛese ratũe iäj Jo. p dactiee, legd Bi dos lne
