le ¶ Juſticiam facere neglexerit.ita ꝙ eã nullo mõ fecerit.idem puto ⁊ ſi cõ

tra ius litigatoꝛ fecerit. puta ſententiand contra quem non debebant foꝛte
coꝛrupti pꝛecio aut gratia.quoniam tunc non parietur ſolum penã eſtima
tionis diſpendij.ſed etiam ipᷣius litis:cum eã ſuam fecerint. vt. C. de pe/
na iudic.qui male.iu.l.vlti.debet em̃ tunc condẽnari ad verã liris eſtima
tionem:niſi foꝛte filiuſfa.qui cõdemnatur quatenus peculium pateretur.

vt. ff. deiudi.l.ſi filiuſfami.et bec vera ſunt quãdo dolo malo uia iudica/

bꝛoꝛum diminutio uel aliud qdli
bet delictum legaliter vindicetuꝛ

uerit. ſi autem non dolo ſed ppter negligentiam iudicauerit male
tunc condẽnari debebit quatenus equũ viſum fuerit iudicãti. vt in
ſtitu. de obli.que ex quaſi delic.naſ.circa pꝛin.⁊.ff.deva.⁊ extraoꝛ.
cog.l. finali.
l Ad pᷣdictam penam. boc refertur ad pꝛoximũ dictum. ſed ad iu⸗/

cas c referatur ad ſuperius dictum ⁊ ad pꝛotimũ:⁊ marime cũ vi/
olatoꝛ pacis non commiſit bomicidium: vel aliud delictum ꝓp ter
quod debet capite puniri in ipᷣa violatõnepacis.immo multofoꝛ/
tius deberet referri ad eos:cum ſit tale delictum ꝓpter quod etiaʒ
deberet hire puniri.nã miles iurbatoꝛ pacis capite pumet.vt. ff.
de re.mi.l. fi.
m ¶Qum verberibus. nota ergo ꝙ non liberaturq̃s a pena ppter
inopiam:immo maioꝛem penam ſuſtinet: cum coꝛpaliter verberi/
bus debeat puniri? poſtea a loco ſuo expellilonge per quinquagi/
ta miliaria. ictus em̃ fuſtium maioꝛ pena eſt qualibet pena pecunia

pter enoꝛmitatẽ criminis:cum als dicitur ꝙ ſalteʒ minoꝛan poteſt

pꝓpter inopiã.vt.C. de modo mul.l.eos.in fi.

n ¶Lonuenticulas.ſicut ⁊ als pꝛobibẽtur conuenticula fieri colle /
cta multitudine in qualibet parte ciuitanis vel vici vel cuiuſcunq;ʒ
loci.vt. C. de bis qui ad eccle.confu.denũciamus.C. de epi.⁊ cle.
conuenticulas.
o KKoiuratõnes. qualiterceũqʒ; ergo fiant cõiura tõnes pꝛohibent᷑
per.l. iſtam ⁊ caſſantur: quod male bodie obſeruatur: immo totum
cõtrarium faciunt ciuitates maxime lombar. p partes que ſuntin
ciuitatibꝰ compagine vt ita loquit᷑.ſic als ꝓbibentur coniuratio
nes negociatoꝛum.ſcʒ vt ſpecies diuerſoꝛum coꝛpoꝛum negociatio

oices qui pꝛedi/
. cta facere negle/
ſi maioꝛ iuderx eſt ſacro erario pe- eErint.ſ. vt puni
S . antur. vt. j. ſeqᷣt
nam decem libꝛaruʒ auri pꝛeſtet. ſipdicta; penã
Minoꝛ autẽ pena trium libꝛaruʒ ron ar ge ſel
aurimulctetur. Muiueroad adpiolatoꝛeſpa
pꝛedictam penam perſoluenda, cis poſſerrefemi
inopia dinoſcit᷑ laboꝛare:m co· m ſhbn mnab
poꝛis ſi ui coꝛrectiõem cum uerbe ſoluere hena cõ
è . tra eos ſtatutaʒ
nbus patiatur:⁊ ꝓcul ab eoloco nperb.ſ ueos
quem inhabitat quinquagita mi dem modo obi
lari inquẽnium uirtan erint cum verbe
liaribus per quinquẽnium uitam oen vebe
agat. ¶ Cõuenticulas quoqʒ locoln quo ba/
bitant abijci. et
quare non vt di

ia. vt. ff. de penis in ſeruoꝛum. in fi.ſed boceſt quod bic dicitur pio

mis non minoꝛis quam inter ſe ſtatuerint nemini dentur. vt. E. de

monopo. l.i.
p Receptatoꝛibus. peſſimũ eſt genus receptatoꝛum ſine quibus ſa
tere nemo diu poteſt. ⁊ perinde debent puniri ſicut latrones.vt.ff. ð
recepta.l.i.⁊ de offic.pꝛe.con gruit.idem foꝛte eſſerſi eos non rece/
perint:ſed eos poſſent appᷣbendere accepta pecunia vel parte ſub /
raptoꝛum eos dimiſerint:cum in pari cauſa videanturcũ eis.ar.ff.
pꝛedicto ti.l.i. in fi.immo iure lombar.ſipoſtq; depᷣbenderint eos:
miſerint oẽ damnũ ꝓ quo depᷣbeli fuenint tenent᷑ emẽdare.vtĩ lõb.
de fur. ⁊ ſer. fu.l.ſi qs furẽ.
q Eteiſdem. puta cum in pari facinoꝛe ſint cum ip̃is violatoꝛibꝰ
quaſi conſentiendo. quos em parfacinus coinqᷓnat 7 equat vtroſ

qʒ ſimilis pena comitatur. vt. C. de epi. ⁊ cle.ſi q; qᷓ;in fi. facientes

⁊oſentientes pari pena conſtringũt᷑.vt.¶. ðſacroſan.ec. iubemꝰ.G
economos. ¶ Hoc verum eſt niſi foꝛte iile qui recepit ſit eius affi/
nis vel cognatus.quoniã tunc debebit abſolui:nec foꝛte ſeuenꝰ con
demnari.non eſt enim par eius delictum ⁊ eius qui nibil ad ſe per
ti nentes malefactoꝛes recepit.vt.ff. de recep.l.fi. iure autem longo
bar. non inſpiat᷑: ſit afinis vel cognatuſ:imo etiam ſi pater filio vł
pꝛopinquo latroni manſionem poſt miſſam ſancri Job. baptiſte
dedenit:quaſi latro ⁊ infidelis debet iudicari. vnde qui illum ſuſci
pit ſimiluer eſtilli niſi iurauerit cum decem francis ſi francus eſt:q;
neſciret eum latronem fuiſſe.vt in lombar. de fur. ⁊ ſ⸗ er. fu. l. qᷣ cunqʒ
poſt miſſam.
r Deſttuatur. bicnon inſpexit imperato⸗ iſte defoꝛmitatem yrbis

—
— —

——.—MN

— – ——

— — — — — — —

—
— —.

ůgP᷑ — —.

—
—

—— — – — –

Lolla. xx. De pa.te. ink ſub. ⁊ iura.fir. xc.
—
de pꝓpier deſtructionem domoꝛum: quodj'ałs lex inſpicit. quoniam int᷑ l. ij. S. furioſus.ff.de acqͥ.pocl.i. F. i. Vnero nfdii ſit intelligendum
eſt reipubli. ne vꝛbes defoꝛmeniur minis. vt.ff. ne quid in loco pu, boc de inpubere pamefami. Reſpon. idẽ quod in filiofa.pubere. tuʒ quia
blico. l. fi. . — ð lex nen diſtinguit. tum quia ipᷣe ex omibus cauſis oblig. ex quibus pater:
n⸗ ¶ Mon fruantur. cum in eam cõmitat volendo iurare pacem? nec excepia caula mutui.vt.ff. de act.⁊ obligatio. filiuſfami. 4 BSed nũquid
eam tenere. fiuſtra ech legis auxilium inuocat qui in eam cõmittit. tstum in pubere libero.Reſpon. ⁊ idẽ et in ſeruo qtum ad bocvt naturalr
8 vt. ff. de minoꝛi. cum effectu obiget. naz
3 auxilium.i fninen. , qui ẽſeruus naturelit
ſi⸗ (ſlane e in ciuitatibus omnes coniuratio⸗ et pꝛedam ementibus: noſtram obliggtu eſf becon
pꝛobibere debx Nes : et extra etiam occaſione pa indignatõnem ſubituris:et eiſdẽ nec conna illam natu⸗
gil vr os off p. rentele:æ inter ciuitatem ciuita⸗ pemis feriendis. pꝛeterea ſanci⸗ Veelſinen wevdinf
n v Ab eccleſſ. tem: inter perſonam ⁊perſona,ʒ musut bona eius publicentur: et nũ obliget depecul. vt
nec enim deber ſiue inter ciuitatem et perſonam domuseius deſtruatur. ¶ Qui ff. de pecul. ſiqs. 5. eti/
exiraoꝛdin ariũ nodis nibusfieri pꝛohibemꝰ pac olueri am. vbi nec ipe dſs re
hit aut ſuperind i/ mo isomnibus leri pꝛohibem? pace; lurare uo uent et tenere be⸗ ſtitui poſſit ꝙꝙ tamen ſi
areb erleſi ⁊in pꝛeteritum factas mſſamus neficio ⁊ lege pacis non fruãtur. nelurame =
P1. k. 1 . . 734 8 * .Y . . 1; t o; 6 . l. be
. ear vt. c ſingulis coniuratoꝛum pena uni Illicitas etiam exactiones drn Badi ii:
priacet. a qubb? us ſibꝛe auri puniendis. Epi marime ab eccleſijs quarum ab- llbero qui credebat ſe
euren eaei ſcoposuero locoꝛum eccleſiaſti- ulſus iam per longa tempoꝛa in⸗ pnd Keihon. 905
ba/ immunes ercle, c(a cenſura uiolatoꝛes huius ſan oleuit:per ciuitates ⁊ caſtella om auia plerunq; exra id
le ie a quibus nõ cctioni ſati 10r Hem? quod agitur tacita ob⸗
Vn eanive aẽ cltionis donec ad ſatiſfactionem nimodo donamus etpꝛobibemꝰ anonaſal.vt ff cöͤ/
ii pꝛediati.inß leniant uolum cohercere.¶ Re ⁊ ſifacte fuerint:in duplum red · ¶mo. l. ſiis qui . lilibe —
r indtatsrirpe ceptatoꝛibus etiam maleficioꝛu, dantur. Ite ſacramẽta pu P. r lk degtqret. d.
i; niium. quui pꝛedictam pacem uiolauerit berũ facta ſpõte ſuꝑ cõtractibꝰ gd⸗
f. . n dupiuun. duʒ in pubere curatoꝛẽ
immo foꝛte ſiaab D l babẽte: qui ſine curato
n eccleſia facta fuerat illicita exactio penam perp etue depoꝛtationis ris auctoꝛitate cõtrabendo iurauit. Reſpon.vtiq; ſjm eos qͥ dicũt ꝙ ſaca
en/ poſt excõmunicatõnem que erga ſacrilegos iure ꝓmẽdaẽ patieturx metum pñᷣtat eũ maioꝛem. nam ſi maioꝛ eẽt nõ riſtitueret᷑.ſed contra videt .
i/ tactoup C. de lac. ſan. ec. placet.in fi. uiur pupillo ſimilis babet. vt. C. de in inte. reſti. mi. ſi curatoꝛẽ bñs in quẽ
G x Stem acramẽta.i.puberum iuramenta ſuꝑ ſacroſan.coꝛꝑaliter non cadit pñs cõſtitutio.vt.S.notauimus.ergo poteſt itelligi.l.iſta ĩpu⸗
r pꝛeſtita. ꝓpꝛie em̃ dicũtur ſacramenta cum quis fidem ſuam vł mẽ bere babente curatoꝛem ⁊ conrabente eius auctoꝛitate: etin pubere non
* tem ſupꝑ ſacro iuramento aſtringit: vtputa ſuꝑ altari vel libꝛo conti babente curatoꝛem contrabente per ſe ſolum. Sed inſtabitquis dicens.
nẽti ſacroſan. euãgelia. quid ergo ſi ſuꝑ libꝛo alio iurauerit:vel foꝛ/ lex iſta nõ diſtin guit in pubere bñ̃te vel non bſite curatoꝛẽ.ergo nec tu di⸗
le/ te alio ligno vel lapide.Rñid. nibilominus valere.quia coꝛ reſpicit ſtinguere debes. Rñ. immo quis lex iſta nõ diſtinguat: religione iudicau
domin'. vnde nou minus deierat qui contra facit. nam tactus libei tis omiti non debet. vt. ff. de teſti.l. qſitũ. vel dic ꝙ bec.l.no diſt inguit. dʒ
ge. cuiuſq; non id oꝑatur:ſed ſola voluntas ⁊ abnegatio nominis dei em̃ diſtingui ꝑ alios.vt ar. C. de ap.l. vl. F. fi. ⁊ in aut.de admi.off. .fin.
omnipotentis. vi. C. de traſact. ſi quis maioꝛ. in pꝛin. bodie tamen nã ⁊ poſterioꝛes leges interdũ trabẽde ſunt ad pꝛioꝛes.vt.ff. de leg. et ſe.
del nõ vid etur valere iuſiuradum ꝑ nomen domini vel caput vel capil con.ſed ⁊ poſterioꝛes. ſy lʒ ita videat᷑ poſſe dici ⁊ diſtingui:tñ venꝰ vid etur
n los. vt in auten. vtnon luxu. cõtra natu. colla. vi. licetr romani con/ vt ſiue curatoꝛẽ babeãt ſiue nõ:teneat cius.nec poſſi reſcindi:qqᷓ; m le
rſ⸗ trarium faciãt bodie vt de conſuetudine eſt obrentũ:iuratur per ſa/ ges ſit io iure nullus. nã ⁊ ſm leges veteres vẽdita reſine decreto: .ipo iu
4 croſanc. euõgelia. vt in auten. iuſiurẽdum quod p̃ſtatur ab bis. n re nulla ẽ venditio. vt. C. depdijs ⁊ alijs rebꝰ mi.:.ij. . iij.. C. admi.
no pꝛin. ꝙ conſtat eſſe ſeruandũ quia diuturni moꝛes ⁊c.vt inſtitu.de tu.l.lex que tuto.j.vlti.⁊ tñ ſi coꝛroboꝛet᷑ iuramento:valida ſit ⁊ tenet per
iure natu.S.ex non ſeripto. quid ſi iurauit verbotenus:vt quia dixit banclegem. . S
4 ꝑ deum non veniã contra. Reſpon.non valet. plus enim operatur a Sß bnte facta. qꝛ ſecus ſi ꝑ vim vel metũ.vt.j.eo. . p vim autem. Sed
mctus libꝛi ratõne maioꝛis ſolennitatis quod etiam pꝛoban põt. 4 nidſ idolo fuit inductus minoꝛ vt interdũ faciũt tu.finita tutela qui eos
3 pt. E. ſi mi. ſe maio. di. ſi alterius. S. vl. in pꝛin. licet ſit ar. contra.¶ bladicijs vel adulatõibus ad talia inducũt.Rñ.non vid et᷑ tunc ſpotanea
de epiſco. 7 cle. auten. ſz ⁊ iudex. ⁊ de iudi.rem non nouam. ſed ſpe⸗ volũtas.vt ar. C. de raptu virgi.l. i. circa fi.quid ergo.Rhñ.ſi maioꝛ eẽt ba
, ciale ibi. Quid ſinon ipe ſed alius ꝓ ipᷣo ⁊ ſuꝑ animã ſuam iuraue berei actonem de dolo: cum res ꝓceſſiſſet ad raditionem. ſed quia minoꝛ
ritvt fit interdñ. Reſpon. idem ẽ ac ſi ipe iurauerit.ſi tamen iuratum eſt: videt⸗ ꝙ ceſſer reſtitutio in ſt upſtite. vt. ff. de dolo. l. i. F. itẽ pomp.reſtinn
fuerit eo man dãte.vt arg.ff.de admi. tu.ito tamen. 5. geſſiſſe. et. ff. tionẽ autẽ tollit iuramentũ interpoſitũ.qꝛ repſitat eũ maioꝛem.vt bic. ſed
quod cuiuſqʒ vni.no.l.item eoꝛũ.j .i.i. Rñ.ar. contra. L. de biſ qnuu iurameétum ſiue eius effectum tollit interpoſitus dolus. qꝛ nõ debʒ exco
ye.eta. impe.l. ij. in pꝛinci. ꝛ de iure empbiteo.l. vl. F. pen. Quid ſi lucrari.vt.ff. de dolo.l.ne ex dolo. quid ergo.nũ quid res erit in circulo.vt
impubes iurauerit nunquid tenebit eius ſacramentũ vt con ractuſ ff. qui po.in pi.bq.claudius felix.Rh.non:ſʒ minoꝛ poſtulabit reſtitutõezʒ
B cũ eo babitus valeat. arg. ꝙ ſic. .ff. de iureiuran. qui iuraſſe.i. rñ. ceſiante actone de dolo qᷓ non põt babere locũ.⁊ ſi opponatde iuramẽto
, foꝛte lʒ cõtra puto.quia illud verũ eſt in ſui emolumentũ ⁊ aduerſa replicabit᷑ ð̊ dolo.qꝛ dolo dunt eũ ad id.vt ar.C. ð trãſa.ſub pᷣtextu.⁊.l.
5 rij pꝛeiudicium vt ibidem ꝓbatr. quinimo impubes ꝓbibetur iu⸗ fi. ꝛ.l. ſi ex falſis. ⁊ ar.ff. de iudi.ſi ptoꝛ. S. marcellus.⁊ boccũ pſtar adbibi
5 rare:cum eriã de eius vtilitate tractat.vt.ff. de in litem iuran. videa tum dolũ foꝛte pſuadẽte ei ꝙ in nullo tenebat᷑.⁊ ꝙ ipᷣe longe pluns erat ei
9 mus.in pꝛinci.in caſu tamẽ puta cum iuraueritſe daturum patro⸗ obligar vel ſili mõ. quid! ſi als ſuis blãdicijs minoꝛẽ induxit.ad boc foꝛte
9 no operas ⁊ numiculatoꝛ meſt vel biſtnio obligatur. vt. ff. de lib. cã. dicẽdũ ꝙ ex fide fecerit.qꝙᷓ; in aliquo minꝰ bſᷣfeciſſet ei ⁊ talia. vel qꝛ val
4 l. vl. pterea cum lex iſta loquitur im̃ de pubere: nihil noui videt᷑ſta de pꝛo bon obaberet ſi ſic cum eo contraberet.nũquid tenebit ſi iunauerit·
tuendũ per impuberẽ.quia quod non muratur c. C. de teſta. ſantei cc in aliquo nõ leſus ſit vtnec reſtituatur. Rñ. vnqʒ. qꝛ non ẽ alieni inter
4 mus. puberem autẽ accipimus maſculum maioꝛẽ.xiiij.ann. femi⸗ dicẽdũ ſi aliquid ex ſua induſtna cõſequi poſſit.C. de arbi.tu. ſi deſunct
nam autẽ maioꝛem. xij. vt inſti. qui. mo. teſta. infir. in pꝛin. Irez pu/ ⁊. C. ſi quis aliquè teſtaripbibuerit.l.fi.⁊.ff. de le.ij. lucius.S.ſem pꝛonia⸗
4 berem accipias ſane mentis.nam ſi furioſus ſit nec iureiuran.ſe ob ⁊.ff. ſi quis aliquẽ te.ꝓ.l.fi.itẽ ꝙ; diciiſpõte:nõ dicit ad dꝛiam eiꝰ ꝙ int⸗
1 ligat. quia ſimilis ẽ pupillo imfann: adeo ꝙ nullũ negocium recte düů ex iuris neceſſitate fit. vt cũ dedit vnã actõeʒ aliũ.vt.C. de admi.tul.
gerit. vt inſti. de inuti. ſtipu. furioſus. 2. S. ſed quod dixmus. ipe l.ij. F. xl. ⁊ igẽ in ſilibus actõibus. J
em̃ babetur loco doꝛmienns ⁊ abſentis: ot.ſt. de iure codicilloꝛum Super contractibus. bic queroan ſit intelligendum de quocũq; con
u üiij

.
. „

/
/

Ziber ij.fel. ,

tractu etiam legibus interdicto. Reſpon. non. nam iuramentũ interpoſiü ſed quid ſi pꝛimo yendidit nec iuraueninſed poſtea er interuallo in
contra leges ipo iuſe non valet neccõfirmar coniractum contra.l. imtum. rauit ſe ratum babiturũ 2 non cotrauéurum: uu quid confirmabik
vr. C. de leg. ⁊ cenſti. non dubium. in fi. ff. de pact. iuregen. . generaliter. vt teneat pce dẽs Zctuſqqᷓ; a pꝛincepio nullus fuent ipo iare. KqA-.
⁊ de le.i.ſi quis inquilinos. vlti.⁊ in aute n.ſenicas non ioiũ.collat.v. vnq; ar. ff. de iudi. q. ar. contra. inſti. de aucto. tu. 5. vlti. Itẽ quia
H. fi. 7.f. obſequijs libertoꝛum.l penultima.nec ob.ſi dicatur qꝛ deterat· ⁊ mioꝛ facius ratũ babens etiam ſine iuram ento cõfirmat eja dez
ꝙ non videtur deieraf 4 VVvVvVvencdikonemn cS
ſe. vt.ff. qui ſari. cog. l. — .. à , . uis ipſo iure nul .
vuti ſe in iſto noõne co rerum ſuarum non retractandis uendiderit diſtrictũ: iuriſditio- la fuent vt. .ſi
tractus alienatõnis ree Lae ag. om inin or e in SSõ maioꝛ fa. ra. ba.
immobilis ſine dere⸗ inuiolabiliter cuſtodiãt. / Per nem imperatoꝛis uenderenõpꝛe velnon. li. .iſj
eſt conna.l. .s dd vim autem ? iuſtum metumetiaʒ ſumat: ⁊ ſi fiat nonualeat. /.Si Fadar dvesS
rcepacdi miuo ieeg a maioꝛlbus marimene quenimo uero contigenit allodius aliquod tdaoegili
rotbego acramentu, niai maleficiorum commiſſoꝛũ etiam in feudum datum confer-⸗ 1 ner ad⸗
rm Rg menate faciant extoꝛta nullius eẽ momẽ. nieccleſie: uel per oblatiõem fide pulatönepelin
lcũ bacfre. ſit oppꝛio tiiubemus. . lium: uel per emptõnis ⁊ uenditi tenunciatione:
pur elimam e, Beallodijo. onisalteriuſne huinſmocicõtra⸗ watakins :
macribus in terdicti uiua· ctus infeudatus:niſi per gratiam peie isqui vlno
re comuni. Iteʒ quero ) Ccccccleſie tãqʒ de nouo acciꝑet feu ciroq; dante 7
quid ſi minoꝛ vendide Kaoe. ,⸗ „ — 4 — ccccipienté obli
rir ? iurauenit ꝛ dece / D hocqui allodium ſuum dum quod habet retinere pote · gar vt f. v ver. P
tus ſit vltra medietatt ò ub . MUM 2=èð fign. l. labeo. mi
iuſtipcij. an poſſit ve, nnnoꝛ aut qui po 1
nire contra. Rñ.p. vtiq;. quia agit vel vt iuſtum pꝛecium ſuppleatur: vel mittit non ſe alij ſed aliũ ſibi obligat. Itẽ minoꝛ qui renũciatnon D
vt reſcindat᷑ contractus.vt. Q. de reſcin. ven.l.ij. ſed Jo. bu. idem:ſed alia ↄtrabit ̊ potius diſtrabit vt alibi dicitur:ſoluto debito. vt inſti. qͥ. 4
ratõne dicendo ſacramẽtum nibil aliud opatur niſi ꝙ; repꝛeſentat euw ma mo.re contrabit obli. . is quoq;.in fi.ſed contra puto.ſ.vt bocno/⸗ 4
ioꝛem. vnde eſt ꝙ ipᷣe ficut quis maioꝛ poterit poſtulare vel pꝛecium ſup⸗ men contractus accipiat᷑ pꝛo omni obligatõne ad exemplum eius
pleri: vel con mactum reſcindi data electõne actoꝛi.vt in pꝛedic.l.ſacramẽéè⸗/ quod dicitur in edicto pᷣtoꝛis.vt.ff.de mino.ait pᷣtoꝛ.in pꝛin.⁊ arg.
tum em̃ interpoſitũ pꝛiuat eum a pꝛiuillegio ſuo.ſ.reſtitutõnis quod ei ꝓꝑ ff.de bis que in frau.cre.l.i.S.ait.⁊.ff. de iudi.omnẽ.⁊.ff. ex quibuſ
pter eratem competu:non autẽ a iure cõmuni.quia boc non poteſt facere. cau.in poſſeſſ.ea.l.vlti.Quid ſi iurauit ſe non venturũ cõtra ſentẽ
. vt. C. de tranſac.ſi exfalſis.⁊.C. de nõ nume.pecu.l.vlti.nec mirum. quaa tiam vel confeſſionẽ vei arbitrium. reſpon. utiqʒ 2 tunc renet. 1am ⸗
difficilius tolliturius cõmune qᷓ; pꝛinilegiũ:cũ etiam difficilius inducat᷑. in iudicio quaſi contrahit.vt.ff. de pe.l.iij.S. idem ſcribit. ⁊2 maior
vt in aut.de reb.eccle.non alie..ſed quia veriſimile.in fi.quid in maio/ etiam ſi tale pactum feciſſet non veniretcõòtra appellãdo. vt. ff. qj.
reiurante decepto vłna dimidiam. NReſpon.foꝛte idem: cum non ſupꝑſit ei ap.li. vel non.l.ij.immo contra: puta ꝙ ſaltẽ appellare poſſit. q̃a .
niſi ius cõmune. domino tamẽ.p.viſum fuit conmra vt nibilominus con/ non eſt de iure comuni.nam iurãdo ſolum ꝑdidit pꝛiuilegium eta
.trauenire poſſit pꝛedicco modo.quia non agitp̃ſciſevt reſcindat᷑ ↄtractus tis. vt. ð. dixit. ſed nun quid ⁊ tũc iu aliquo tenebitſentẽtia:cum cu
ſed vt iuſtũ pᷣcium reſtituaiur ⁊ ſuppleatur vel cõtractus reſcindatur.⁊ fa ⸗/ ratoꝛ ſibi non affueni.rn.idem vt no.S.in octaua qoõne. vid
eit ꝓ hoc quia ſacramẽtum ius cõmune non tollit.vt.S.no.⁊ ꝓbat᷑ de ae¶ ſi iurauit quis ſe non venturum contra teſtamẽtum. diſtingue vm l
quiren.here.ſi quis extraneus.i.tñ.⁊.l.ſi ſeruũ quis..vlt.ſʒ domĩio meo ꝓpꝛium an alien üů. ſi contra ꝓpꝛium no tenet. quia teſtamẽri factio ni
viſum eſt contra.vt no.in ſumma de reſcin. ven. quiavẽditoꝛ ſic agendo al iuris publici eſt. vt. ff. de reſla. l. iij. quod aũt iuris publici eſt:pa
tera rone viget emptoꝛem reſcin dere contractum. vt.ff. de condi.⁊ inſti. l. ais pꝛiuatoꝛum non poreſt tolli. vt.ff. de pact᷑ ius publicum. nec 16
que ſub conditõne..ſed ſi iureiurandi. contra tamen eſt boc arg.ff. iu etiam ꝑ pactum poteſt aliquis maioꝛ libertatem teſtam enti facien
patrona.adigere.s.i. Ged quero an boc ſit intelligendum in vendui⸗ di ſibi auferre.vt. C. de pac.l.pac.qð do.ꝛ.ff. ꝓ ſocio.cum duobꝰ. 1
one facta cum interpoſitõne decren:an idem ⁊ ſi decretum non interuene⸗ HS. igem reſpõdet.ſi autem contra alium diſtingue vtrü potun tene d6
rit. Rſi.vtiq; in omni venditõne.qꝛ aliter inutiliter videretur adiecta: cum re pactum de iure cõmuni ſjm diſtinctõnem. C. de pack.l.vln.quo n
bhocetiam lex.C.ſi aduerſus ven.inducat:⁊ maxime cum hic indiſticte id caſu pᷣiudicatur ei.nam teſtamẽtum conumeratur inter contractus ſuo
dicat᷑ res in dubio etiã ſit potius interpᷣranda vt valeat ꝙᷓ; pereat.vt.ff. de vt. ff. de duobus reis. eadem. an non qu cõtra uenit de comu Hen
lega.i.ſi quãdo.ad munici.l.i. Vrm queroli iuraueri aliquis in geee niiure. vt als no. ö. in. xij. queſtione. 6 uid ſi filiuſfſamił. minoꝛ um
re ſeruaturũ ſe omnes contractus quos fecerit tempoꝛe minoꝛis etaris:et renunciauit macedoniano ⁊ iurquit.reſpon.nõ tenet. quia necma nd
poſteavendat ⁊ non iuret:an teneat.Rñj.videturqꝙ non. qꝛ ex ↄfeſſiõe nõ ioꝛ renunciare potuiſſei:cum nõ ſit fauoꝛe eius inductum ſed odio ſi
ſolet qͥs ſe abſii obligar.vt.ff. ðↄfeſ.certũ.j.ſi q̃s.itẽ qꝛ res int᷑ alios acta ceditoꝛũ.vt.ff. de condi.inde.q exceptõnem. ſic em̃ daret materiaz in
Tc. et ad boc fa. C. ſi aduerſus ven.l.i.vbi dict emptoꝛi iurandũ eſſe. Ntẽ peecandi.quod eſt cõrra publicam utilitarem. ut. ff ad mace. l. . ⸗ hnn
eſt ar.ad hoc.ff ꝙ cuiuſq; vniu er.l.item eoꝝ.j.ſed ita ſi. Item ꝑ boc eſtß inſti.quod cũ eo.in pꝛin.quid ſi mulier minoꝛ nunciauerit velle ⁊ iu
ſens litera ſup contractibus. vnde ſi aliter ſarnon valet. vt ar. C. ð ſent. rauerit.reſpõ.tenet.nam ſi maioꝛ renũciaſſet cum ſit eius fauoꝛe in oſe
⁊ inter.l.pꝓlarum.ex aduerſo videturcontra bacrõne.quia cõſtateandem ductum teneret. vt pꝛedic.l.qui exceptõnem. a.ff. ad vell.l. xl. H. pe. ut
ratõnem ſubeſſe.⁊ cum als iuratur: ⁊ qꝛ nibilominus faciens contemnit ⁊. C. quãdo mu.of.t. f.l. vl (MDuid ſiminoꝛ ſit confeſſus ſe pecu lun
religionẽ diuinam ⁊ delinquit:⁊ nibilominus ꝓpꝛiam turpiudinẽalle⸗ niam accepiſſe mutuo ⁊ renũciauerit exceptõi non numerate pecu.
gat.vnde cum eadẽ ſubeſt ratio:idẽ debet ſubeſſe ius.vt ar.ff.ad.l.aquitł. ⁊ iurauenit ſe nõ vẽturum contra. reſpon.nõ poterit aliquo modo nen
illud.ſufficit enim qͥa deierat:ideoq; ferendus non . vt. C. de indic. vi.l. venire cõtra ſim eos qꝗͥ dicunt maioꝛem renũciantẽ nullo modo ad
ij. in fi. Item cõtra factum ꝓpꝛium venit.vt.ff.de adop.poſt moꝛtem.⁊ in mitti contra. vel ſym nos dabitur ei excepno doli.⁊ in boc grauuabi
bac queſtiõe ſatis puto ꝙ ſi pꝛius ita iurauerit:⁊ poſtea in contractu di⸗ mur tunc vt ꝓbet nõ numeratam pecuniam. ſicut als diximus ĩ ma fi
xit ſe velle teneri ipo iuramento ꝙ teneat.⁊ ita vidimus de conſuerudine ioꝛe renunciante.vt in ſumma de nõ numer.pecu.quid ſi minoꝛ do nor
obſeruari. Item quero ſi minoꝛ vendidit ⁊ iurauit:⁊ anteqᷓ; traderer ce nauenit cauſa moꝛtis ⁊ iurauenit ſe nullo temꝑereuocaturum. Rſi. 6
cidita poſſeſſione.poſtea ad eũ redit aliquo caſu an ſi non pꝛeſtet vel nõ tenet nec reuocat.nam uec minoꝛ enã de iure cõmuni potuit donaf den
reſtituat eam emptoꝛia genti:poſtea videatur facere contra ſ acramentuz. quia et teſtari non poteſt. vt ff. de dona. cauſa moꝛ.tam bis.⁊ in / luiſ
Reſpon.vtiq;:cum nõdum tradiderat:ſed ſi iam radiderat tũc ſecus erit ſtitu.qui.excau.ma,non poſſ..penul.nam ⁊ maio: poſſet renun lur
Item cum iam videat liberatus ſolutõne eius.vt no.C. de tranſac. ſi qs are iuri reuocande donatõnis.cum boc ſit eius fauoꝛe inductũ vt gnoe
maioꝛ ſm aʒo.vel dic idem in vrroq; caſu.quia agere videretur ⁊ contro/ cenſearur pꝛiuati iuris.lʒ alio ſit in teſtam̃ti factõe.vt.õ.no.vnde 2— diee
uerſiam facit etiam reus recipiendo ⁊ cõtradicendo. vt ar ff. de pꝛocurat. ſiliuſfami. donare poteſt cauſa moꝛtis patre conſentiente. ſed teſta ien
uon ſolum. 5.ſed ſi ſtatus.⁊.C.ſi pars bereditatis petatur.ꝑmitcenduʒ. ii non poteſt.vt in pꝛedic.l.ram bis. 2. C. de teſta. nemo. Quid ſi lal⸗

loe

nabe

gle

de
en

enl

Lſi
ba.
dij
lor
i,

donanerit ſimpliciter ⁊ iurauerit. videtur foꝛte q; non teneat.quia
enã decreti auctoꝛitate facta ſpo iure nõ valet.vt.C. ſi maioꝛ fac.ra.
ha.l.vl..fi.ſed contra puto:cum repᷣſentat᷑ maioꝛ ꝓpter iuramẽiũ
vt.S.no.nam ſi maioꝛ factus donaſſei:non repeteret.nec ob.ꝙ boc
non poteſt facere decreti interpoſitõne.quia illa nõ tollit reſtitutõe
vt. C. de pꝛedijſ

mnig ſiquiden , „S
iuramen tuʒ to 2 U .
lit vt bic. Quid rit. E tut equitasque in panbus
ſiminoꝛ iuraue/ Cauſisparia iura deſiderat: per
nenanſacnoöen uniuerſitatem totius imperii ſer⸗
yel ali conra⸗ Uetur: firmiter ſtatuimus tam in
erun imilem fe ¶ Italia q;ʒ in alamania ut quicũqʒ
quld ſioe inro in dicta publica expeditiõe romã
cõtrauenit ⁊ de⸗ gad ſuſe cipiendam lmperu coronãa
ieret infama bit
⁊ als penaſ ſub Z
ibit que cõtinen
tur. C. de trãſa.

ſiquis maioꝛ.Rñ.non infamabit ſi penas als ſubeat. vt arg.ff. ð
bis qui no.infa.l.vlti. quinimo viderur ꝙ nec als ſubeat penas ni
ſi quas ſubiret maioꝛ qui nõ iuraſſet:cum ſacramẽtum nil alið ope

tur niſi vel maioꝛẽ eum repſitet: vel quodverius eſt dic ꝙ omnes pe

nas pᷣdictas ſubire cogetur.quia conſtat contractum tenere.vnõ ſi
cõtrafaciat punit᷑ ſicut quiuis maioꝛ qui iurauit:cum in delictiſ nul
lo etans auxilio debeat ei ſuccumi.vt.C. ſi aduerſus delictum.l.i.⁊
ff. de mi. auxilium. S. in delictis. ¶ Quid ſi filiuſfamil. mi. iurauit
patri contrabendo foꝛte cum eo:cu renũciauerit bonis maternis. ſi
cut plurimũqʒ faciunn reſpon. non valet. nam ſtipulatio interma/

ioꝛes cõtracta cum parentibus quonꝝ in poteſtatẽ ſunt inutilis eſt.

vt inſti.de inun.ſtipula.S.item inutilis.quid ſi pater minoꝛ diui/
ſit bona ſua inter filios eimancipatos ⁊ iurauerit:nũquid poteritve
nire cõtra. reſpon.vtiq;.quia nulla fuitcontracta obligatio nec fuiſ R
ſet etiam ſi maioꝛ eſſet.tuʒ quia liberũ debuit babere ↄmutãdi arbi
trium:qᷓ;ꝙᷓ hoc fallit in caſu fauoꝛe matrimonij.quia dotem quaem

dedit ꝓ filia ſua pꝛioꝛi viro non põt d iminuere niſi poſtea clade a⸗
liqua ſupꝑueniente.vt.C. de rei vxoꝛ.ac.autẽ.ſed q;uis.ſed contra

videt:cũ talis diuiſio fiat inter filios aio donãdi:⁊ donatio int᷑eoſ
nitat iuribus.vt.C. de inoffi. do. l. iſj.
c ¶ Rerum.ſ.coꝛpaliũ ⁊ incoꝛpaliũ.itẽ mobiliũ ⁊ ĩimobuiũ.rei enĩ ap
pellatio generalis eſt. vt.ff.ſi cer.pe.l.i.⁊ de ver.ſig.rei appellatio.
⁊ inſti.de re.coꝛ.⁊ incoꝛ.p totum.
d ¶ Suarum..i.ꝓpꝛiarũ.ſed quid ſi cõmuniũ.reſpon.idem.qꝛ ver/⸗
bum ſuũ ad vtrũq; ꝑtinet.vt.ff de ver.ſig.verbum. de le.iij.ſi q̃s
ſuos.q uid ſi ſuper rebus alienis contraxit puta quia rem alienam
vendidit ⁊ iurauit.reſpon.conſtitutõnem pñtem ad id non reſpicer
cum hec t antũ de rebus ſuis loquatur.quid ergo ſtabo legi veteri:
yvt dicam ipᷣo iure nonvalere.vt.ff. de rebus eorũ que ſub. tu.magiſ
H. i. vel dicꝙ teneat ſicut alia a quouis maioꝛe als facia.ᷣ vt.ff. ð cõ
traben.emp.rem alienã.⁊ ꝙ dicit reꝝ ſuaꝝ.large accipiat᷑.q.di.õ.
ↄtractibus ſuis ⁊c.
e nuiola biliter.i.in coꝛruptibiliter.i.ſine violatõne vel coꝛrupti/
one aliqua. ⁊ qtum ad agendũ ⁊ qᷓ;tum ad excipiendum ⁊ q;tum
ad dñium trãſferendum ⁊ accipiendum.vt arg.ff. de acquir.re.do.
ſtatuas.⁊ fam. her.inter coheredes. J.ii.
f¶ Yuſtũ metum.quia ſi vanus fuiſſet timoꝛ:cõtra eſſet.vt.ff. quod
merus cauſa.metũ.al.⁊.l.metũ aũt..i. .
¶ A maioꝛibus.maxime maioꝛes.i.potentioꝛes vim vel metũ in/
tulerant ne maleficioꝛum cõmiſſoꝛũ extoꝛta. vel poteſt legi ſjm aliã
lr̃aʒ aliter.p viʒ aũt ⁊ iuſtũ metũ etiã a maioꝛibꝰ maxime: ne queri⸗
monia maleficioꝝ cõmiſſoꝝ fieret.
b ¶ QAuerimoniã.etiam ſi nulla facta vel depoſita fuerit querimõia
de maleficio cõmiſſo nullius momenti ſit.i.ipo iure non valeat.ſed
in iſto nũquid per boc dices ꝙ edictum quod metus cauſa ſublatũ
ſit ⁊ quo ad actõnem ⁊ quo ad exceptõnem ⁊ ex eo inductum.vt.ff.
quod met.cau.metum.S.ſed ꝙ.⁊. .iul.⁊..volenti.⁊..ex hoc e⸗
dicto.cum videatur ꝑ.l.iſtam ꝙ contractus per metum initus ipᷣo
iure ſit nullus quem conſtat p.ll.veteres tenere.vt.ff.quod mer.cau
ſa.l.mulier. ⁊.l.pe.⁊ antepe.C. de inuti.ſtipu.dolo.tñ.minime. nõ

Beallodis.

quod dicit nullius eſſe momẽti:ſubaudi qᷓ;tũ ad effectum ſic etals accipi
untur hec verba.ff. quod me. cau.l.qui in carcerem. ſed hec reſponſio non
placet ꝓpter verba pᷣcedentia:ne querimonia maleficij cõmiſſi extoꝛta. et
ꝙ hec verba ſint poſita ꝓpꝛie bic ſignificãt ꝙ ipᷣo iureſit nullũ.vt.ff. ð ðᷣ.
obli.l. generaliter. ⁊.C. de legi.⁊ cõſti.non dubiũ.in fi.dic ergo boc eẽ re⸗

ferendũ ad ſacramenta
tm̃ non pvim Aſnig §
rögeman eminß quibus.S. dixerat. q̃a
regem aut ſub rege dominũ ſuuz zubue dedre ae ga
non adiuuauerit: aut eundo cim duerſanue poſirũ ppter
ipſo :aut pꝛo quantitate feu.ſti- pßdens verbũ ſpote.
„ e. ſed in iſto qꝛ magis tol
pendiamilitie perſoluendo: ſi d limur iuramẽtu io iure
uocatõne legitima a domino ſuo ᷓ ttactus. m. qꝛ effe

ctus iuramẽti debilior
eſt ex eo em̃ nulla ĩdu/⸗
citur ob ligatio:ſed ro/
bur quoddam quo pᷣ⸗
ſtãi cõòtractui cui acce/
dit. ſ. ꝙ poſſit efficacit᷑
2 cõueniri q als non po/
tuerant auxilio reſtitutònis obſtãte ſi ſponte interponatf.hi ergo effectus
quaſi debilioꝛ tollitur vi vel metu illato quod non ẽ in effectu qui ex cõtra
ctu inducitquaſi foꝛtioꝛ.quia ex eo inducitur vltro citroqʒ obligatio.vt.ff.
de ver.ſig.l.la heo.⁊ ſupꝛadictam lecturam lego ſzm lr̃am talem quã habe
bam.p vim aut metũ iuſtum.ſubaudi ſacramẽta interpoſita.ſ.a pubenbꝰ
de guibus dictum é.
i ¶¶ Extoꝛta. boc eſt dr̃e boc quod dictum ẽ. ã. verũ eſt in iuramẽtis expoſi⸗

conuinci per compares ſuospo⸗
terit:feu.perdat ⁊ dominusĩſu⸗

ris a puberibus ſponte extoꝛtis.nã iuramenta extoꝛta p vim ⁊ metum ne⸗
dum ex eis ſed etiam a maioꝛibus.xxv.an.nullius momenti ſunt ipſo iure

maxime ſi fuerint ſuꝑ eo expoſita:ne deponat᷑ querimonia maleficioꝛũ cõ
miſſoꝝ. ⁊ merito dixit maxime.qꝛ reip.intereſt ne maleficia remaneãt im⸗
punita. vt. ff. ad. l. aqͥ. ita vulneratus. cũ ↄcoꝛ. ibi poſitis.
l: ¶ Oe allodijs rubꝛica.
H/Dpoc. non poterit. ita nota hic caſum quem in ſumma no.ſ. vaſ-
mittit feudũ ſine culpa ſua:ſic ⁊ als quis amitrit feu non ſua culpa

ſed ꝓpter culpã alterius.vt.S. in qui.ca.feu. amit. S. deniqʒ. ⁊. S. ſi vaſal.

feu. pꝛiue.cui defe.c.i.ſed nũquid in iſto caſu tenebitur ei ad intereſſe dñs.
ſq; vtvel ei pᷣſtet eſtimatõnem vel aliud ſibi debet feu.eiuſdẽ qᷓntitatis ⁊ bo
nitatis.rmñ.ſic tãqᷓᷓ ſi eũ inueſtiſſʒ de re aliẽa.ut.õ.ſi de fe.va.interpella.fu.
negociũ.⁊.S.de inue.re.ali.c.cũ de re.cũ imꝑatoꝛ p hanc.l.illud bñficiũ ei
nõ abſtulit: merito in veteri cõſuetudine reſictũ intelligit. ar. C. de app. pᷣ
cipimus.in fi. D ð è S
m ¶ Delid erat.ſicut aliter dicitur ꝙ rario equitatis diuerſas ſpecies acti.
non excludit: exquo ex ſimilibus negocijs deſcendunt. C. de ↄſti. pec.l. vl.
n ¶ Cum ipo. vel aliũ pꝛo eo dño acceptabilẽ amittẽdo.vt.j.l.ꝓxi..firmi
ter ſtatuimus.
o ¶ Gipẽdia. qᷓ als dicũt oſtẽdinei lõbar.ſ.xij denarios.ĩ alamania kciã
ptłe fructuũ feu.eiuſdẽ anmia quo expedio iducta ẽ ſine quo fit exercitꝰ.et

.

boc ſʒm coꝛa.vt..de capi.coꝛa.ſilłr in modio oſtẽditijs.ſim vᷣo fed. impa
toꝛ dimidiũ reddit fe. vmiꝰ ani t in alamania qᷓi lob. vr.j.l. px. S. firmik
etiã ſtatuimꝰ. p Aaaiun
nibus foꝛte duobꝰ vel tribus.debebit em̃ dñs eum in ꝓpꝛia ꝑſona vocare

vel mittere ꝓcur. ſuũ ad eũ.⁊ dʒ br̃e ſecũ duos vel es de paribꝰ ꝓ teſtibꝰ

vt veniãt ſecũ ĩ expeduõe romana cũ imꝑa.ſiue rege.⁊ rũc erit legitia voca
tio.⁊ hoc ẽ qð ſeqt᷑:ouinci ꝑ cõpares ſuos ⁊c.⁊ ita not᷑ hic ſm boc ꝙ iſta
vocatio dʒ fieri coꝛã paribꝰ ad hoc vt ſit leg itia.ſic als ðꝛ fieri noua iueſti.
coꝛã paribꝰ ad boc vt legitima ſit.vt.S.q teſtes ſũt ne.ad ꝓ.no.inueſ.c.i.
⁊.c.ſe.vel intelligaſ bãc legitim eſſe vocatõnem ſi dñs eaʒ rite fecerit. vt
dixi ſpacio cõpetenticoꝛam paribus inter vnam vocatõnem ⁊ aliam foꝛ/
te. vij. vel. x. dieꝝ ſpacio interpoſito.ſicut alias fieri debet citatio quando
d ñs vult cõtrouerſiam facere de vaſallo vel econtra:vt.S. de milite vaſ. qᷓ
cõtumaxẽ.c.dñs vocat militem.vel etiam dicas ꝙ tunc erit legitima ſi do
minus eũ vocauerit ꝑ compares ipᷣius vaſ.puta qꝛ dñs mitteret ad eum
duos vel tres de uaſ.ſuis qui dicunt cõpares uaſ.quem vocar quis ſimul
cum eo pares.ſ.ut debeant ire cum eo domino expedinõe regis.⁊ ſjm hoc
ita conſtrue.ſi de vocatõne ſua ſegitima ꝑ compares ſuos.ſubaudi facta
a domino ſuo cõuinci ⁊c.⁊ ſjm bunc intellectum dices ꝙ ſufficir ſi pꝛobet

Legitima. i. p ſe vel ꝑ ꝓcur. ſuũ facta pñᷣtibꝰ alijs pa

etiam ꝑ alios ita faciam fuiſſe vocatõnem.pꝛima tamè expoſitio vel etiz

ſecũda melioꝛ videt᷑.

a 4 Per compares ſuos.ſed quid ſi non babuerit compares.reſpon.foꝛte

M

—

S=S
¶ Liber · ij. feu.

tunc ſufficiet ſi etiam pᷣ etraneos tunce ꝓbetur:ſicut etiã als dicit̃de noua
iuueſtitura que poreſt fieri coꝛam extraneis teſtibus:ſi dominꝰ non habet
pares.vt. S. qui teſtes ſunt neceſſarij ad ꝓbandũ nouam inueſtit᷑ c.i. ⁊.c.
le. ſicut ⁊ alias pꝛopt᷑ inopiam ꝓbatõnũ tales admittunf qui als repelle
rent. vt. C. de bere.⁊ ma.quoniã.⁊ de repud.conſenſu.ff. de teſtibus.:.ſer

r ¶ Perdat. ita no.bic
aliam ingratitudinem
P quam val.feu.amit⸗
tit ⁊ ad dñim libere re⸗
uertit.boc idem babeſ
j.l.pꝛoxi..firmiter eti
am ſtatuimus. ⁊ ſecun
dum ꝙ has ⁊ alias in
gratitudines plene no
ta. i .
ſ Faculratem. ſed nun

quid boc intelligit᷑ ſiue

fuerit paternũ feu. ſiue
nouũ:ita vt non ſolum

filiuſfami.ſed etiaʒ ag⸗
nati excludãt᷑s domĩo

Reſpon.foꝛie ſic:cum⁊
indiſtinete boc dicatur

cum em̃ lex non diſtin/

guit nec nos diſtingue
re debemus. ut. ff. de of
fi. pꝛeſi.l.iij. ⁊ de pub.
de pꝛecio. Item nonne
hec talis eſt iniuria.qꝛ
reſpicit dñm:cu m eum
ↄtemnit ꝙ ſecuʒ nõva⸗
dit ſicut debet. ergo de
bet ad eũ ꝑtinere feudũ
ut banc babeat ſue in /
iurie vltionem. vt. S. in
qui.ca.feu.amit..de⸗
niq;. immo quod pluſ
cum reſpicit ipᷣm ipe⸗
ratoꝛẽ:cum eum teneat
adiuuare in ipᷣa expedi
tione vel dñm ſuum. et
boc eſt quod.S.dixit re
gem aut ſub rege ⁊c. cũ
etiã ꝑ boc ꝙñ vadit in
expeditõne vel aliũ nõ
mirtit vt dictum eſt: vel
ſtipẽd iũ militie nõ ſol⸗

uit minuat᷑ utiliras im

perij ⁊ vires eius atte⸗

osuſusillud habeat redigendi li

beram fultatẽ.·
De pꝛohibita feudi alienatio
ne per federicum.
edericusðdei gratia roma
loꝛum imperatoꝛ ⁊ ſemper

auguſtusæ ccter.
perialem decet ſolertiam

ita reipublice curam gereꝛe:

⁊ ſubiectoꝛuʒ commoda inueſti-
gare ut regniutilitas ĩcoꝛrupta ꝑ⸗

ſiſtat: ⁊ ſinguloꝛum ſtatusiugiter

nuent᷑.⁊ hoc eſt de uo

Zotharius in lege ſua
conquerit᷑ S.l.pꝛoxĩa.
impenialis.quaſi circa
medium vel circa fines
vel dicas ꝙ hic loquik

ſeruetur illeſus.quapꝛopter dum
ex pꝛedeceſſoꝛũ noſtꝛoꝛum moꝛe
uniuerſalis curie ronchalie ꝓtri⸗
bunali ſederemus:a pꝛincipibus
Italicis tam rectoꝛibus eccleſia⸗

rum q́ʒ alijs fidelibus regni non
modicas accepimus querelas ꝙ
beneficia eoꝛuʒ que ab eisretine⸗
bant ſine dominoꝝlicentia pigno

ri obligauerũt uendiderãt:⁊ qua⸗
dam colluſione nomi nel belliuẽ
diderant:vnde debita ſeruitia a⸗
mittebantur: ⁊æ honoꝛ imperü: et
noſtre felicis expeditõniſ comple
mentum minuebatur.

cum:marchionũ ⁊ comitum:ſimi
liter ⁊ etiam palatinoꝛũ iudicum:
⁊ alioꝛum pꝛocerum:hac edictali

tim̃ de nouo feudo vel de veteri:ad qð non veniant agnati:cũ eos non ba⸗
beat uaſ.lz enim non diſtinguat.nos tam ẽ in iſto caſu debemus diſtigue
