aliqmõ uideamur tl ia coꝛripiẽteſ
fiſci ꝓuidere utilitati:ſʒ ita qdeʒ
que extrinſecꝰ ei derelicta ſunt ad
alios ueniunt. Queueroa pꝛioꝛe
marito ſunt ab ea ſublata uenient
ad.x. pſonasreliquẽtis iuri ↄgna
tõis q edcõ ↄtinẽt᷑ hocẽ aſcẽden⸗

tes et deſcẽdẽteset ex latere uſqʒ

ad ſecũdũ gradũ gradibꝰiĩ ſuo ſer
uãdisoꝛdie Quibꝰnõ exñtibꝰad

erariũ ueniat ſʒ neqʒ lõgiꝰheredi

tas ab ĩteſtato pꝛioꝝ eiꝰ ueniẽt co⸗
gnatoꝝ. ſʒuſqʒ ad tertiũ qradum
inſpiciẽdũ undiqʒ ſtabat ſolũ ſuc
ceſſioeiꝰlõgiꝰ aũt exñtes aliosha

bebũt heredes ⁊ q pᷣaliis ei penis

ifert᷑.dicimꝰaũt ĩfamiã ſi ꝗdẽ ſine
filiis aũt ex pꝛioꝛibꝰ fuerit nuptiiſ
ſoluit᷑ ipatoꝛislrisiubẽtis. Siue⸗
ro filii fuerit cuiuſcũq; ſexuslice⸗

bẽs aſi ãnũ dʒ ſeruare dimidiã oĩm ſuoꝝ bonoꝝ.

f BSi oõẽs.l. filij. g ¶ Recipiar.ſ.boc totũ qð dõauit añ ptẽ. reliq̃ vo ſub
ãtia filij venit ad matrẽ vna cũ alijs legitimis vr cũ fratribꝰ ↄſangiineis
ex pte tm.vt. C. ad tertul.l.ſi qs.et.l.ſi qua.ſʒ bodie mr ralibꝰ pᷣferet q̃ ſunt
diucti ex altero ꝑente tiñ. vt.j. de bere. que ab inte. . ſin igit deſunctis.
b ¶ Igit et tres ꝓ bis con.que ſunt in. C. exqͥ.ca. ma.l.decreto.⁊.C. deſe.
nup.l. i. et. C. ad tercuł.ſi qua mlierẽ. et quarta q dicit de bac materia. C.

de ſecũ. nup.l. ij Accur. is / Anterpoſitõe. que ẽ in toto.S. iſto. ſi quidem

⁊c.vſq; huc.et no.ꝙ eaſdẽ penaſ quas patit᷑ hec mulier nubẽs.j.tps luciꝰ
patit᷑ et illa qᷓ deſerta liberon tutela ð ſacrm et añ rõʒ redditã trãſierit ad ali

ud mrĩoniũ.vt.j.e.S.ſinaũt tutelã.et.C.ad tertul.l.oẽs. Itẽ et illa qᷓ parit

ifra tps luctꝰ in.xi.mẽſe.vt.j.derreſti.erea q̃ pa.S.fi. Itẽ ⁊ ea q ĩfrra idẽ tpᷣs
ſ.ãnũ patit᷑ ſtupꝛũ.qꝛ nõ plꝰ bʒ luxuria ꝙ; caſtitas.vt.j.e.ↄſti.de reſti. et ea
que pa.5F.fi. qqʒ ⁊ pꝰ ãnũ punit᷑ mmia feſtinatio.ſ.q ꝑ culpã mulieris fa
ctũ ẽ diuoꝛtiũ.qð dic.vt.õ.ſi vero altera.Accurſius.

Pꝛedicias.vt.S..i.vſq; buc. m

le ¶ Si vero expectet. i. differat nubere vſq; ad annn.

ucat᷑ denuo. nã iã dictũ

e ſene F S. irzgu⸗ n ¶ Exboc.i.ex ſecũ.nup.
ſ.pꝛimo. O ODi largitate. bic ſupplet᷑ ꝙ ſemiplene K. e dns

eli.F. boc aũt.na ibi de dote et de do.uñ.nõ aũt alij

bit ꝗdẽ eiĩꝑatoꝛi ꝓĩfamia ſuppli
care nõtñ utilitatẽ aliqʒ reſcripto
rũ hꝛẽ niſitñuoluerit ex imꝑio hꝛẽ
utilitatẽ ⁊ aliis liberari peniſ ex pꝛi
oꝛe mrionio filiis mediã ſue ſõedo
nare poꝛtõʒ pure et ſine oĩ ↄditõe
et neqʒ uſuʒ retiere ſʒ oĩsſbᷣe quã

hũerit qñ ad ſecũdasueniebat nu

ptia smediã ſicut dicimꝰ cedẽs ꝑ

tẽ pꝛiꝰ ꝓcreatisfiliſ ⁊ diuidẽt hec

filii oẽs ex equo ⁊ filios ꝗdẽ hũtes
ad ſuostrãſmittũt filios. Optet
eĩ aliqd ẽt ueteribꝰ adijci legibus

ſi uero nõ hũerit ðfũcti filios ſeu

defunctoꝝ poꝛtõʒ accipiãt oĩo ꝓ

poꝛtõe eoꝝ frẽs.ſiuero oẽs defun

cti ſunt hẽat ↄſolatõʒ ſueĩfelicita
tis mater.ut ea rurſus recipiatset
hoc dicimusſiĩteſtati moꝛiãt᷑ filij
nõ ei in hisq̃ ſemel fcã ſũt ꝓhibe
mꝰeos teſtamẽtoↄſcribere aut ſu
ꝑſtites quo uolũt hoc mõdiſpõe⸗
re. Igit᷑ iminẽtes pene añ luctus
nubẽtibꝰ tpᷣs tales quodãmõ ſũt
ætres ꝓhis ↄſtõnes pꝛiꝰ ſcriptas

una qdã hac ĩterpoſitõe hec nobᷣ

lexcõpetẽti ꝓtulit adiectõne.Si
uero expectet ꝗdẽtpᷣs mulier ⁊ ꝓ
pterea effugiat pᷣdictas penasad
ſecũdũ uero ueniat mrioniũ prio⸗
res negligẽs nuptias ſi gdẽ nõhʒ
filios ducat᷑ ẽt denuo ſine ꝑiculo
ẽtotũ ex hoc.Siuero ſit ſoboles

dederũt vel fuerũt. v ¶ Licer. q. d. ſilitudine fe

g lucris vt h ic di
cit et ſtatim lati

expedir.
viro. ſ. pꝛio.

p /Coͤiuncta eſt

alij. ĩ viro ſecun/
do. et boc idẽ vi⸗
det ꝑ legẽ. vt. C.
de ſe. nup.l. femi
ne. ĩ pꝛin. et. F. i.

qð de plano cõè⸗

fiteoꝛ et ep ſnia
bic recitat S p.
dixit ꝙ ꝑ pᷣdictã
l. ꝓpꝛietatẽ habʒ
plenã.vſi et ð ea
teſtari põt. vt.j.
e. l. F. pe. ſed certe
hec nõ ẽ boarõ.
nã et de alienis
q̃s qñq; teſtatur
vt pf de bonis fi
lij. vt inſti. ð pu.
ſub. F. nõ ſolü.in
pꝛin. Jẽmona/
chus de reb? mo
naſterij. qñ ipſe
eas cõtulit. j. de
ſan. epi. 5. ſi qua
mulieꝛ. colla. ix.
bogie aũt planũ
eſt qꝛ tm̃ vſumfr.
bʒ. vt bic. et. ð. ð
nõ eli. 5F. boc ar
et ꝓ bis reb! ca⸗

uebit mi filij. qð

dic. vt. S. de non
eli. F. alið. ſy pat
foꝛte nõ.qꝛ inter
pꝛẽm et filiũ non
põt eẽ cautio.vt
ff. ad trebel. l. im
peratoꝛ.

q ¶ Etvini.ſ.raſ

euntis ad ſecun
da vota. et fa. C.
de ſe. nup. gnalit
in pꝛin.

1Ful bis lar

gitatibus.
ſ¶Ipi l. viri. xel
mulieres.
tEr genere. l. ¶

ãpꝑ boc ꝙ dicit in

dotẽ. poterat intelligi et ĩ dona.ſed maluit expᷣſſe dicere ne videatur

negleriſſe vrif dennun Zi anb, borthtf.⸗

Dic.l. ex mtionio. y Ratüũ ſit. vt ad ſecũda vora trãſiẽs amit /
a

tat lucrũ.vt in pꝛin. hꝰ..
Eon.l. parẽtũ. Rog.

facit. C. de bo. q li.l. c oʒ. S.fi. et. C. ð bo. ma.l.i. c &⸗
Probibear .aln e ſicmutat numen cũ vſq; bucĩ plu
1

ex.l. iſta. Maliu. . fen lucratag.
bligat. boc p tacitã bypothecaz. et

Eis. l. kilijs

—

rali nũc in

ingulari loquik. e Aliqd. qð ꝑtineat ad cam vſufru. ſcz quoſ

dã. imo eti nec quo ad ꝓpꝛietatẽ ptinet. vt ſtatim ſubijcit. et in n⸗o
f¶ Erubeſcit. fa. ad boc. C. de bo. li.cũ oʒ.S.nõ ãt.

‚uellis eo. ti.

et. l. fi. F. filij aũt. er. ff. de arbi. qualẽ. S. fi. et de obſequijs. l.ijj. in fi·

et. ff. de accu. l. hi tamẽ. S.i.et.S.de ſe.nup.ſiqͥs.

F. fi. ar. ð. ff. de co.

cã da.l.iij. F. ſi qs quaſi.et.ff. de tu. et cu.da.l. bis qui. er ff. decura.
furioſo.l.l. in fi. g Meq; ſcriptũ.qdð niſi filiꝰ conſenſit maioꝛ.xx

Si

—

hebne⸗
edeliets
gſicgte
Pidehnei
Niſtiön
ſtogli
Nnn
ode
lioß gi

an. vt.ff. de pigno. l. fideiuſſoꝛ.

na dſis nemo fit

pace tenen.ꝭ.fi.coll a. x. b Alnuerlenteni eis tribuat.

ditõtbus. Sʒ. m

h pᷣſenptũ.ſʒ p v
Z.nã etvſuc.et pᷣſcrip.dſiium quen dicebat. vt hic

vſuca. imñ̃ ſzm bul. vt. Qde pac.l.tra

et.ff. de vſuc. eux qui. q dic vt plene diximus inſti. de yſuc. H.ij.

i ¶ Apparuerit.
vl emãci.vel moꝛ
te patris vlalijs
modis. nõ autes
pꝛiuſ.vt bic ⁊.C¶
de an. ex.l. i.ĩ fi.
et. L. de bad li.
l. quecũqg. S. fi.
k Ezlto, mer,
te parentis al.
I Facii.ſ.emãci/
patione al.

m Aliqus ſpu.
ſed nũquid ſunt
plures erates im
pu beres. Rñ. füt
in quinto qno.et
vi. et ſic de ſingu
lis tpibus quã
eratẽ nõ currit pᷣ
ſcriptio aliq̃ imo
et ſi ð pᷣceſſoꝛem
fuerit ichoata tñi
interim debet re
iardari. vt bic. et
Q. de pſcrip. x.
vel. lx. an.l. ſicut.
ſed ↄ adultũ tria
genera ſunt pſcri
ptõnis. aut. rxx.
an. vel maioꝛ. et
ſiſte currũt. ſed re/

ſtituit alie ĩferio

res et iſte ipſo iu /
re nõ cununt. vt
Q.in quib ca. in
inte. re. nõ ẽ ne.
l.f. 2 hocexra iu
dicuzʒ. in iudicio
autẽ curt. ſy re⸗
ſtituitur yt triẽni
um ad inſtantiã
eandẽé. vt. C. de
ludi. ꝓperandũ
in f. INeanni ad

inſtantiã

et flliosex hinc exoneratoſ uiderit

—

—

te eã ſʒm ꝓpꝛietatis pꝛiuat ꝑtẽ ſo
lü ei derelinquẽs uſumnfructu. Et
hec ſancita ſunt ẽt ſuꝑ annuptiali
dõatõe ⁊ ſuꝑ oi largirate cũ uiue⸗
reta uiroad eã ueniẽte aut ẽ̃t exte
ſtamẽto aut moꝛtis cã dõatõis ſiue
iſtitutõis ſit ꝑs ſiue ſit legatũ ſiue
fideicõmiſſuʒ E t gnalit dicẽdũ
eſt qð oĩs eã ðſerit ppꝛietatis mo
dusi his qͥ a pꝛioꝛiuiro in eẽ uene⸗
rũt et filii eã ꝑcipiẽt et ꝓpꝛietatis
erũt dñi ſcõm tpsmorx quo mater
diũctatalij uiro.⁊ hec cõis mulie
riset uini mulcta ſit poſita. Nam
ſiet ille filios hñs ſcdᷣaʒ eis ſ upin
duxerit uroꝛẽñ ex dote fruit lucris
ſʒm ꝓpꝛietatis rõnẽ.nãꝗ largitatẽ
aliã a muliere ꝑcipiẽs hãcnon ha
bebit firmã pterqʒ lʒ uti et frui do
nec aduixerit Solũ ⁊ hic quoqʒ

filiilʒ ſub ptate oſtituti ſint ſʒ m

dñi ſymn. ꝓppꝛietatẽ taliũ erũt ueniẽ
tiũ moriĩ eos ſimul cũ ſecũdeuxo⸗
ris oiũctõe etnõ diſcernimꝰ de do
teet añ nuptias dõatõe utrũ ipſi
hãc dederit p ſe ↄtrabẽtesan ali

lin tia eandẽ. vt. . de bere. et fal. F. pupillus et boc vult tã in pu

billis n

.

n

ſiad ternü mrioniũ tranſiuit. Rñ. lucra primi rlang pꝛimis reddũ
tur fili ſecuda luca redduntſecũdis. vte. . ner i d.
b Slnocuai ioeineudin e⸗ hec iura. vt. C. deſe. nup. l ge⸗

rin

mgulits loc baber ut parerer·.adbocinducra.
eniat talia lucra. que perdit parens tranſiẽs ad ſecũdũ matri⸗/
moniũ oeł pꝛietatis.ſ.vt.S. ꝓx.. o

Nioꝛib? nuptijs. ſʒ qᷣd

*⁹

nefaliter. 5. diuidẽdi. et.l in quibus in ſi. que ler bie coꝛrigik vel die
nõ recre introducendã et ſie tempus ponit᷑ ꝓ tpe. vt. ff. de e.
. et. C. de le. et con. l. i.
uant lucra. boc em̃ fie

onit tpe. e. iij. l. Et.
q Electionẽ. . vt ynu eligant cui ber oſer/
ot. pt bic. et. z. denoͤ eli. . pſperimus

r4 Sim ilit.i. mequalr filij s8 pᷣmoꝛiennibus. et ſic no.ꝙ filiuſfa. habʒ
ber e. yt bic. et. j. de beredi. que ab inteſt. H. i. olim vero ipſo iure pecu
lij pater omnia occupat.vt.ff. de caſtrẽ. pec.l. ij. dic boc referi ad ali
um caſum. ſ. qñ ſilij erãt emãcipati vt ua bec lex boc nouũ inducat
ytfilij beredẽ nõ babeãr. ſed illa. . de bere. ab inte. F. i. et fa.ad hec

in ſti. de le. pa. tu. et. ff. de re iur. ſecũdũ. natj. et. . de caðᷣ. tol. F. p
14 pliparentes. e, Eonianneſihaſte. ſecundo.
y eant fllios. .filij lucrztes. x Illl vero.ſſli lucrantes
igeq; traſm ſt. inter filios

trõſmittẽtes.

itmo. vt vnus hoꝝ filioꝝ ꝗ

y¶ BParrüũt᷑ inter ſuos.ſʒ nõne ſuo ar

nepores ſunt admitedi poſſit babere

plus q; alrer. Rñ. ſic. vt. . de ſe. nup. l. in quibꝰ. in fi. 5 viðꝛ ꝙ

in boc. e. F. q

S. ꝓx.n ius eligẽdi ſublatũ eſt. Sed rũ.ñ põt elige/

re. ſ. qð pdit per ſecũduʒ mnioniũ.ſʒ iſti filij q lucrant.qꝛ nõ pſit vnũ

ater. vel ẽtminoꝛ ſi iurauit. vt. ſ.

tũcoĩ largitatea uiro ad eã uenien

filioꝝ plłꝰ ꝙᷓ aliũ onerare. cente boſſunt. vt. . e. F. lð quo An fi.
dunt ꝙ nec pdens nec lucrãs pot eligere ar. buius. H.

Denuptiſs.

C. alij oſtẽ/
dic ceſſare ius eli

gendi qð falſuʒ 4, nõ inueniaf corꝛectũ in eodẽ caſu. vrar. C. de ap. pᷣ

cipimus. in fi. 34 Ipſi.ſ. nepotes. a
nia poꝛtione. ſjm ꝗ

qui alii ꝓeis hoc egerit ſt iueer ge

nere ſiue ẽt extrinſecus lʒ uideat
quodamõ cõpꝛehẽſa et añnuptia
lis donatio dotis Sʒ ꝗð ſancitũ
eſt ſupꝑ lucnis hine ueniẽtibꝰad nu
bẽtes ẽt ſit ratũ ſit et ita ceꝛta tali⸗
um lex eis erit cauẽs:ut neqʒ alie⸗
natõʒ ullã Pmittat parẽtibꝰ in tali
bus neq; hypothecã: ſʒut ſi qd e
gerit pẽtes mor eoꝝ obligatbeig
ſpam nõut ꝓhibeat eosin his ali
qd agere quoluerint. erubeſcit eĩ
lex caſtigatoꝛes filios genitoꝛibuſ
ſtatuere. Illosqdẽ erubeſcit iter⸗

minat᷑ aũt accipiẽtibꝰ tanqʒ nihil
eis ꝙ accipiũt pſitet ſ. ciãt ex hac
miꝗq lege qꝛ uel ſi quãa talibꝰ parẽ
tibꝰ cõpatõʒ fecerit ul ſiaccepint
donatõʒ uel ſiquid oĩuʒ egerũt ta
le enit neqʒ geſtũ neqʒ ſcriptũ qð
factũ ẽ.uẽdicabũt enim ea oio filii
hẽdeſq; eoꝝet ſucceſſ. oꝛes ab he⸗
redibꝰet ſucceſſoꝛibꝰ nõ aliter ex
cludendi niſi tricẽnaletrqſeat tpᷣs
et detentatio dominos accipiẽtes
cõſtituat incipiente filiis tempoꝛe
urrere ex quo ſue hoteſtatis ap⸗
Paruenit exiſtẽtes aut facti niſi m

le bar ea cum ſit auara. le

ligit᷑ in nouellis.e.ti. hic pacta eſt mulier de dona
ſiliberos bũerit er eo viro.er boc ðꝛ pactũ in caſu

babuenit dʒ tür lucrani rertiũ et bocd⸗ pactũ in ca

ſecũdi pacti valet alienatio quã fecit.v: ſequit᷑ iq
in dote lucrata matrito.qr qð iure in dona.boc eti
H. uec illö. ibi ex rerũ vero ⁊c. et.j.et equali do.
ibi et bec cõis ⁊c. ſed quid ſi pactũ nõ apponit᷑
F. cũ igit. diximꝰ ibier haͤc ba bet firme. ſed vidð

i a Gcom mẽ ſurq. i. ꝓ beredita/
3 ſuo pꝛi ſucceſſerãt. et pot ita eſſe ꝙ vno baberet plꝰ

qᷓ; alter ſi maioꝛi pte fu⸗
it in alijs inſtitutus. et
ita nõ coꝛrigit᷑ C. deſe.
nup.in quibꝰ.ĩfi. vtmõ
diximus. 4
bn tñi.facir inſti. de
bere. ab inte. F. cũ filiuſ
c¶Mm infirmitas. de⸗
clarauimus. vt. . e. F. ſi
vero ſoboles. ibi ĩfſirma
tur aũt ⁊c.ð et de nõ eli.
SF. hoc quoqʒ. in fi.
dRatũ ent.ſ.in totum
vt ſequeretur.
Erigẽtibus. q. d. aul⸗
las. Zalibꝰ. ſ. lucris
et ſcias ꝙ bic. F. in do⸗
te et in donati. nup. lo/
qui viðꝛ.ſʒm io.S.ðᷣ nõ
eli. F. bocautem. de his
duab' tñ loquitſuꝑ eo
ad eius interpᷣtationem
boc ergo ſic locũ babet
in eo loco in quo er ille.
vt. z. de filijs añ do. in⸗
ſtru. na. in fi. Dictũ eſt
vt. Z. e.ĩ. . ſi vero ſit ſo/
boles. et ð nõ eli. F. boc
quoq;. . J
e rorg tres enim
ſunt caſus erqñ omnes
moꝛiunt᷑.er quãdo nul⸗
lus. Ité tertius qᷓ medi
us ðꝛ qñi alij moꝛiũtur.
alij viuut. vr ſubijcit.
f E.is exclu. ſ. bẽtibꝰ.
vigeſz patiiet emptoꝛi.

nient. in fi.
hb/ Hẽat.ſ.fili moꝛtuꝰ
p Naxie. vt beat talia
cra a viro. nõ ſic faci⸗
Diſponant. ſcilz filij,
vero moꝛiãtur. bic incipitnouꝰ caſus qᷓ nõ eratin. Lalia.5.deno eli. F
oc aũt. vñ illa in boccaſu P iſtã ſupplet. et corigit et taltis bic caſus vt col

ꝓpter nup.lucrada tota
liberoꝝ exñtiũ. ſi aũt nõ

„ „n „

c. ſu liberoꝝ nõ exiſtentium.
poſtea habuerit tres vñ lucrat torã et ſua eſt interi

E im hec nupſit ſecũdo ma⸗
Iito qꝛ amiſit totã rõe ꝓpꝛietatis. vt et. ᷓ. e. F. ſi veꝛo ſit ſo
ro moꝛit vnus de tibus. certe lz pdiderit quo ad ꝓpꝛieta
ex pacto filioꝛũ exiſtentiũ tñ boc babet exalio pacto.ſ.filio
beat tertiã tertie. nã ſi oẽs moꝛiant haberet integrã
de tribus moꝛit ternqᷓ tertie debʒ babere. Idẽ dico er
tunc duas tertias tertie baberet. ita bec duo ſunt par
eſſe. ſ moꝛtuos eſſe oẽs vł etiã pre quo ad ꝑtẽ.in alijs aũt ꝑtibꝰ q̃s nõ
cipit habet tm̃. vt. S. .. ſi vero ſit ſoboles in alijs bonis defuncti filij
virilẽ. vt.j.e. S. binc.ibi ſi aũt iur. ⁊c. et ꝓ hac pte que ad eã redit o

boles. poſtea ve/

ſi duo moꝛ iãtur. quia
ia nullũ natii eſſe vel

idẽ ecõtra p omnia ponas
n dote debet eſſe. vt. j. e.
H. i. et. S. e. ſi vero ſit ſoboles
dic vt. j. de nõ eli. ſecũ. nu.

m Wierhaehat viðꝛ ꝙ hoc pactũ ammò nuqᷓ;
ſit admiutendũ etiã ſi oẽs monant et multo mmus ſi nõ oẽ

ſa pacta etꝛia fuerur. ergo yvno hſite effectü: aliud noõ potert

6 oẽs. nã duo diuer,
tſuũ vigoꝛem
e

ſoꝛiiri. vt.ff de ver . ob. ſiita quis.et.f. de con. inſti. ſi plures. .ff. de manu.
ſi nõ oẽs moꝛtui ſuntẽr alia ſõe viðꝛ nõ babere ⸗

te. ſi ta fuerit. Itẽ et tunc

locũ quia quõ babei locũ paciũ liberoꝝ nõ exñtiũ cũ exiſtãt. nã ſi aliqd eſt
in plurib faciendũ nõ ſufficit fieri in vno.vt.

Colla.

ff. de ↄodi.er de.l.patſeurinaz.

et. C. de di. inſer.li· et. C. ad trebel. iubem? F. linaut. ergo et bic nõ debet

ſuffcer vnũ moꝛi cũ ſm
verba pacti ſecũdi opoꝛ
teat ꝙ null remaneat.
ſed Rñ. põt dici bec ver
ba magis eſſevolůͦtaria
Fra qſi. ſi volo
ic iubeo. ſicuti pleraq;
iura ĩpatoꝝ ſunt.
ſelarime⸗ vt babeat
ralia lucra a viro nõ ſic
facile vir alia. cum ſit a⸗
uara.
iſponãt.l. filij. Ac.
m ¶ Mos. bec ſcripſim*
in nrã lege. vt. S. de non
eli. F. hoc aũt nõ iure ve
teri.ð̊ hoc pacto nõ erat
mẽno:alias nõ ſcripſi⸗
mus ⁊ tüc dic de boc ca
ſu nouo qñ oẽs moꝛiũt
n In ſuſpẽſo. no. que⸗
dã eſſe in pendẽti. vt et
alias in iſti. àͥ. mo. ius
pa. po. ſol. H. ſ ſi ab bo⸗
ſtibus. et. S. de nõ eli. F.
boc aũt.in fi.
o Perfecte. ab initõ. i.
vt in totũ non valeat.ſ.
qñ omnes ſupſunt.
p Merlecte qñ oẽs mo
Partlenarln.aſe
ipſi filij particulariter ?
nõ omnes moꝛiantur.

r Et ſup bis. de bus

dixit. S. e. F. ſi vo ex pe.
Percipiũt. ſ. filij.
1 6 ꝛemoꝛientis.a quo
noõ venerunt lucra.
t¶UHoꝛientis. ad queʒ
nõ puenerunt. ſed poſt
ea Zbẽdo amiſit ꝓpꝛie/
tarẽ ⁊ venit ad filios vt
hic dicit. S=

v ¶ Alij.ſ. parenti. vl dic

filioꝛum.

ſoluto. ibi et dabük ?

cetera.

x* (Si eis.ſ.ſuꝑſtitibꝰ
5 Defuncii. q.d. filij ö
functi genitoꝛis vt bec
dictio filij ſit nomĩatiui

caſus. alie due ſint ge⸗

nitiui caſus. et facit.S.

e. F. venient. in fi.
8 Monozꝛres. ſ. nos.
4 d pietatẽ.ſ. parenti
1s adbibenda.
b¶ Sic em̃.nũc bꝛeuiter
rememoꝛat que dixit. z.

ab ulo. 5. ſoluto ⁊ DD
d.

ea nõ omnia ſed a
c Electionẽ. vt. .e. §.
venient.
Denuo.iiterum.
d / Pꝛemia. vt in eo. HF.

venientorinenf.

aliqᷓ ĩpubes etas adiuuet. ERe-
niẽt aũt talia lucra ad fiosoẽs ex
pꝛioꝛibꝰ oſtẽſos nuptiis.nõ enipꝑ
mittimꝰ parẽtibꝰ nõ recteĩtrodu-
ctã electõʒ in eosꝗqᷓ neq; alij gdẽ

filion dare: alii uero exõerare oẽs
enĩ ſecũdis ſiłr exoneran ſunt nu⸗

ptiis. ſ quẽadmodũ oiuʒ fllioꝝ ſi
milit heredes exiſtũt ꝑentes et nõ
alii gdẽ ſaccedũt alii uero nõ ſilr
cur nõipſi et oibꝰ exequo qtũ ad

boc ↄferãt ſʒ alios qdẽ eligẽt ali⸗

osuerodeſ piciãt:iõqʒſ. cðz portõ
nẽ unuſꝗſq; hoc lucret᷑ ⁊ſi hẽant
filios ad eoshectrãſ mittãt illi ue⸗
ro heciĩter alterutros partiãt᷑ ipſu
qdẽ ſzm mẽſ uraſ rioliſtat notůñ
pꝛis traãſcẽdẽtes poꝛtõʒ. Quoniã
ĩfirmas declarauimꝰalienatões a
pentibꝰ ſi upꝑtalibꝰ fcãs ſ ubtilioꝛẽ

ĩponere ↄuenit cãe oꝛdinẽ.ſi enim

oẽs ſuꝑſunt filii ex pꝛioꝛibus nati

„„ —

nuptiis ⁊ pᷣmnoꝛiat᷑ eis parẽs infir⸗
ma oĩo mãebit alienatio ſcõᷣm qðᷣ
pꝛi a nob dictũ 6. Si uero moꝛiã⸗
turoẽs ⁊ rurſusad oꝛbitatẽ cã ue⸗
niat tũc ex eff ectu ratũ erit qðᷣ alie
natũ ẽ. qs enĩ hoc ẽt ifringat filis
gbꝰ uidelʒſ. olishecſernauim?nõ

exñtibꝰ. Sʒ hic gdã nobis pꝛideʒ

igreſſusẽ ſenſus ſubtilis ⁊ ſollici

tuset mediũ utroꝝq; caſuũ ptra-

ctãs.qꝛ ei oibꝰ qdẽ exñtibꝰ filiis ?

pᷣmoꝛiẽte genitoꝛe nullarelinqbat᷑

ps eis ex lucratirebꝰ. Oib auteʒ

moꝛiẽtibꝰ totũ in eos reuertebat᷑
cogitauimꝰ mediũ quẽdã er cãeoꝛ

dinẽ iuenire. uñ ſi ipluribꝰ exñtibꝰ

flliis moꝛiat᷑ unꝰ ſigdẽ hẽat filios

adilloſ inferri hereditatẽĩ hoc qðᷣ

ſepe dirim“. Siuero nõhẽat fili

osnõoĩo ad frẽstotũ uenire:ſʒ qʒ

tũ ex pacto nõ exñtiũ filioꝝ acqre⸗
dar generãti hoc eum lucrani reli⸗

quũ uero cõcedere ⁊ in filii uenire

ſucceſſoꝛes ſi iue frẽs ſint ſi iue ex⸗

e Mon interimim . dt. . e. ſoluto. circa fi. e

timo moꝛiẽti. et iõ ſufficit ſi eſt ingrat poſteriꝰ mo

Poſteri⸗ i. vl ⸗/
Lẽti qꝛ ab eo lucrũ

ꝑcipii. lʒ ꝓpter olietũ ſuũ ſiue pat᷑ ſiue mat ſit. etfacit ad hoc.j.vt cũ

de ap. co. 5. cãs. er. C.deſe. nup . l i. in pꝛin. et. j. d
fi et. . de bere. et fal. 5. erberedatos. colla. i. g6

tranei foꝛte qð maxieimatre ↄtin

—

git ſiue diſpoat ſuas ſbas ſiue et

ſeſtati moꝛiãt. et hoc nosiſcripſi
mꝰ in nrã lege cogitates illð ẽt in
ueniẽtes pꝛimi⁊ demẽter ſancien
tes. Qua ꝓpter hoc ſi alienaue⸗
rit parẽs anq ad ſecundas ueniat
nuptias deide moꝛiat᷑ unꝰ filioꝝ in
tantũ ualet ſolũmõꝙ alienatũ eſt
qʒtũ ad alienãtẽ expacto nõ exñti⸗
um filioꝝ puenit: alioqnſʒm alias
ptes qcũqʒ ad filii heredes ueniũt
oloĩfirma erũt. uñ alienatõe facta
maneret cãi ſuſpẽſo ſequẽtibus
cõmittẽda foꝛtunis ⁊ aut pfecte

ab initioĩfirmãda aut pfecte ualẽ

te aut pticulari qdẽ ĩfirmãda alie
natõe pticulati uero ↄſtãte Et ſu
perhis quoqʒ lucris q̃cũq; ad ſe⸗
cũda ueniẽtibꝰ uota pentibꝰ pcipi
unt nõ ꝑſcrutamurutrũ exiſtãt he
redes aut pᷣmoꝛiẽtis aut ſe ecundi
moꝛientis . nec ſialii quidem he⸗

redesexiſtũt ſedſi icut luperius di
ximꝰ pmiũ eisdamꝰ ſiue heredes

fiãt ſiuectnõ. Et hoc exe uo ꝑci
piẽt ipi gdẽſi upſtiteſ cũ eis aũt de
functi filij genitoꝛis accipiẽtes ꝑ-
tẽ ubiqʒ tñ igr
mꝰipedimẽta ad talelucrũ facien

—

penteshonoꝛates flios ipiera⸗
tẽ deducẽtes ſicut ei electo pꝓhi

nõ ſtenimim palã ueroẽ qꝛigratũ
itelligi eũ opoꝛtet ꝗcirca ãbos pa

rẽtes et ut oĩo ꝗ circa poſteriꝰ?mo
riẽtẽ factꝰ apte mõſtrat᷑. Optie
uero nob leodiue memoꝛie uider
cogitaſſi edeoblatõibꝰqs faciũt in

ſecũda mrionia ꝗ ea ↄtrahunt.ait

atitudine ſicut idixi
te hmõi filio Cõtra igratos eipo
ſiras nõ tranſcẽdimꝰ leges talit ?

bemꝰ denuo oib⸗ ſilrdamus ta
lia pmia ſiceaq deigratitudie ſůͦüt S e⸗
atü Singenon
pakvel maf non

eĩ qꝛ li ex pꝛioꝛimrionio filios ha⸗

imẽ. do. in fi. F.
ptie. chariſſie
vt C. le. nupti.
bac edic.vſq; ad
F. is illul.

Auuͤlbei ta

cere largiratẽ. id
eſt dona. inter vi
ros
i Miſi tm̃. qᷓtuʒ
buicdicit.L. ð
dona. af nup. l.
ſiliberis So. nõ
tenet᷑ dotẽſ uam
ſeruare filijs pꝛi
mi mrionij vt ibi
ſed tenet᷑ tantum
dare qtũ datſe⸗

cũdo viro vncũ⸗

qʒ; babeat.velin
ueniat. vt hicdðꝛ.
b Auippe. bic
maniteſte colligi
tur ſym al. ꝙ de⸗
bitũ naturale et
pactũ et boc bñfi

ciuʒ põt bꝛẽ. nec

quũ.ſj vtrũq; pꝑ/⸗
dit ꝑ ingrautuidi
nẽ. vt ſubijcit. ⁊ ẽ
rõ a: vnũ bʒ iure
nature alið deli
cto trãſeuntiſad
ſecũda vota. vñ
qſi vnũ penale al
terũ rei pſecutoꝛi

um ſe no ipediüt

vt ⁊ al.ff. de con
di. kur.l. ſi iure

fur. ſi pignoꝛe. F.
14 Auarla. vt. E

de inoffi. te. l. az

q̃rit᷑et.l.pẽnbus
m c aut ter /

tiã. vt. S. de trẽ

et ſe. F. i. T. ij · col.

tertia.
n (Atiſi wurſus.
q. d. ingratuucho
repellat ab be be
neficio qð bʒ de
licto alteriꝰ.ſicut
repellit a debito

in fi.

ſunt in medio. et
nã nouercã v
mibi introducat.
leo.
q Intulit. i. ad

ieci in eande le/
gẽ bac edic. Ae.

vnũ perdit ꝑ reli

nature. vt. . P·ꝰ

auusvł auia ma
magnũ vicnicu,

p Decemẽs. .

ai
al
an
unnonn
idh⸗
etn
len
ifene
funlf
(r
Mih
Cigtec
unmtl
MLl
fönin
hetpan
ohaten
gpien
Pr⸗
i
Nllü
ſlai⸗
tnge
Meaun
ihlis⸗
zni⸗
Urpopt
Pnle

Ger
dm.
Alen
cpe
Nchea
Mbo
ibee
ſar,
ideen
(A
ei
ſi⸗
n
Cme
ller
Mn

ſii
N

ſ.
Khi⸗
ſe

lai
les

lle
Hpn
8

fe⸗
leſd
lerpi

Gn
1

un

,.

s
nrſot
mun
gutſe
ſſi
Hen
bi
debe

lie

„ „

filio pꝛimimatrimonij dat ſ Loperat filijs.ſ. pꝛimi mrionij licʒ

Muarta

r6 Auã. qd plus.ſ.qð dat᷑ marito ſecũdo vel vroꝛi qᷓ ꝙ ſit illõ qð

alið eſſet p aliã ↄſti. vt ſequi᷑. t ¶ Moꝝ.bocẽ dicere quedã lex di
cit ꝙ ea que auferunt᷑ victrico vel nouerce qꝛ plꝰ hẽant ꝙ; fuij pꝛimi

matrimonij debeãt dani er diſtn ibui inter oẽs filios pꝛimi mnmonij

et ſecũdi bec di⸗

cit lex quedã.vt

C. de ſec. nupt.l.
qm̃ pterite q ẽiu
ſtiniani. ſʒ tantũ

mõ pᷣqcã.l.coꝛri⸗

gi bic. ⁊ red imꝰ
ad.l.illã bac edi
ctali.que coꝛngẽ
da daktꝑ illã qm̃

in hoc.c.⁊ ita tmñ̃

filij pᷣmi mrĩonij
bec ablata victri
co vel nouerce p⸗
cipient.

vpy ERPer ſuppoſi /
4er alij det vt

ad iſtũ pueniãt.
x Nel alid cãm.
vt ſi fingat ſe vẽ⸗
dere cum donet
nã plus valʒ ꝙ;

agitur qᷓ; ꝙ ſimu

laie ↄcipit᷑.vt.¶
plꝰ valere qð agi
Wer ingrati /
tudinẽ. ſ.talem.
53 Querũt. antiq̃

leges vario mo/

do circa becloq/
bank. bodie aũt
ſunt he cauſe ſpe
cificate. vt. ſ. vt
cũ de appel. co.
H. cauſas.
3 eoes. nõ ei
debet cauſa ma /
li oꝛiri vnð iura
naſcunt᷑ vt hic.et
C.vnde vi.l.me
min erint.et.C. ð

ingdl. viduitate.

ij. in fi.

b thoc.ſ. boc⸗
S S

c¶ Dultiudinẽ

ad hũc.S.fac.S.
k.F. veniẽt. in fi.
et. F. et ſup.in fi.
er bec oĩa ſunt in
l. leonis. ſʒ ſtatiʒ
in ꝓx. 5.ſeqr.nõ
eſt in ea ſʒ nouuʒ
inducif.
d ¶ QAuia vo. nõ
indiſcretũ.i.hec

aõ determinata

e ¶ Qð ple eſt. l.
datũ victrico vel
nouerce qᷓ; filius
ille bʒ qͥ minoꝛeʒ;

poꝛtéz babuit. Rſi. f

beãt ꝑentes.ſ.deide ad ſecũdũue
niãt mrioniũñ pñt neqʒ ĩ nouercã
pꝛẽs pꝑtes neqʒ ĩ uictricũ mrẽs ſʒm
uite tpᷣs qᷓʒlibetꝰfacere largitarem
aut iĩmoꝛte relinqre:niſi tantũquã

tũ unꝰ filijs aut filia ſolꝰexñs ex ge

nerãte hẽat Si uero multi filii ſũt
⁊unuſꝗſqʒ eqlẽ hʒ poꝛtõʒ nõ ãpli
usq́ᷓʒ ad ſingulos uenit aut uictri
cus aut nouerca pᷣcipiat. Si uero
lieqlia q relinquũt᷑ fuerint extũc ne
ceſſe ẽ ſolu ad nouercã aut ĩ uictii
cũ uenire ex qᷓcũq; largitate ꝑẽtis
inqʒtũ ꝗ minꝰ hʒ filiꝰ exilliꝰ ſba ꝑ

cipit aut ex nouiſſima uolũtate di-

miſſuʒ aut ĩuita datũ ꝗppe dudũ
quarta nũc aũtꝰtertia aut media
ſcðm nrãʒ legẽ poꝛtõe oio ſuo fi⸗
lio relinquẽda aut dandã:niſirur⸗
ſus ingratitudis ratio ↄtradicat.
HMoc idẽ obſeruãdũ ⁊ in anoꝰet
in auia pauoet ꝓauia:⁊ nepotibꝰ
maſcul ⁊ femis:⁊ ꝓnepotibꝰ ſilr
ſiue ſub ptãte foꝛſan ſiue emanci

pati ↄſiſtãt ex paterna ulmaterna

linea deſcendẽtes. Et hoc decer⸗
nẽsꝛecte intulit qꝛ qð ꝑlꝰẽ ĩeoq;
relictũ aut datum ẽ oiout nouerce

aut uictrico acſinʒ ſcriptũ neqʒre

lictũ aut datũ aut donatũ cõpetatꝰ

filiis ⁊ ĩter eos ſolosex equo diui⸗

dit᷑ utoptet. Mãq; ex ſecũdis nu
ptiis filios ꝑticipari etiã hoꝝ ſcri
ptũ ꝗdẽ in q̃dã ↄſtitutõe eſt.nõ tñ

ẽtnũc nobis placet:ſʒ expꝛioꝛima

trimonio filis ppter quos ⁊ obſeꝛ
uatũẽ det᷑ ſol nulla machinatõne
neq; ꝑ ſuppoſitas pſonas et per

aliã cãm iterponi ualẽte. NHNocãt

qd plꝰẽ diuidẽt adiuicẽ grati filii
pᷣſentibꝰ parẽtibꝰ non ingrati filii

Poligatõis. id eſt donationis.

g ¶Oonmũ. qꝛ bec tertia via melioꝛ eſt duabus ſuperioꝛibus.
b Dinndrane qui ſuo delicto ad boc eſt aſtnctꝰ: delicto dico qꝛ
ad ſecũdũ trãſiuit mrimoniũ. i¶ Moies.i.ſecũdo nubẽtes. q. d.
pteſſe ꝙ ſecũdo nubẽs plus deditſecũdo marito noſe legati vel fi

BDe nuptijs.

deicö. vel dona.cã moꝛtis.ſ̊ ð certe boc poteſt reuocare vſqʒ ad vltimũ ſpi⸗/
ritum vite.ᷣff.de adi.lega.l.iij.in fi.et de dona.inter vi.et vxo.l.cũ hbicſtatuſ
S. oꝛatio vnde filius nõ debʒ ↄqueri adbuc. Itẽ et ſi noĩe dotis dedit ſecun
do marito vel ſi nomine dona.ꝓpter nupt.dedit ſecunde vxoꝛi: rehabebir

eam ſo.ma.yt.j.de equali.do..i.et ſic filio pore

circahos appꝛobati igratitudine/
hmõi obnorxij ↄſtituti q̃lẽ leges q

runt᷑ talẽ nãq; ẽt hac utilitate pᷣua
mꝰ ne foꝛte ꝓpt ſpẽhꝰ poſſeſſio⸗
nisↄtra parẽtes accedãt ⁊ ꝓterui

ſint et nature iniuriãt leges . Da
lã quoqʒẽ quoniã ⁊ hic ſigs hoꝝ

moꝛiat᷑ad quosqð plꝰẽ dduceba

tur filii erxñtibꝰ defuctihoc'fili ac
cipiẽt ſʒm ꝓpꝛiã ꝗqdẽ mi titudinẽ

ad defunctiuero ꝑtẽ. Mꝛueroha
ctenꝰ egibꝰ indiſcretũẽ qñ cõue⸗
niat qð plꝰẽ inſpicere utrũ ſcᷣm
oblatõis tpᷣs an certe mrionii ſolu
tõe optimũsnobᷣ uiſuʒ ẽ eẽ moꝛtis
binubi parẽtis obſeruaritpᷣs ſcri

bũt itaq; hoies et honq hñt ãpliꝰ

ſcribũt aũt ⁊ minus eueniẽtes aut

foꝛtune ↄtrarios euẽtꝰ ſepiꝰ ope/

rant᷑ uñ ut nõ circa hec arcemꝰ tẽ/

pus illð ↄſiderãdũ ẽ ſcðᷣʒ qð binu
bꝰ moꝛit᷑ et poꝛtõʒ ide ſumẽdã et

ſcm eã id qð plꝰẽ ↄtẽplãtes au⸗

ferre qð trãſcẽdi opoꝛtet ex filiis

applicare ĩ oĩbꝰtalibꝰ nõab initio
donatõe aut ſcriptura reſpiciẽda
ſʒq uocat᷑ euẽtꝰ oſiderãdum eſt.
Necillð quoqʒ nobis reliquẽdũ

ẽ qd recte hñdũ:heodoſiꝰpie me

moꝛie iunioꝛ conſtituit dicẽs qꝛ ſi

mulier filiis ꝓcreatis ad ſecũdas
ueniat nuptias et exinde ei naſcãõt
filiideide ſecũdus moꝛiafauir eiꝰ
quidã ꝓpꝛias res ex ambobꝰ ma⸗

trimoniis ꝑcipiãt filii inteſtata ma

tre moꝛiẽte:et ex eq̃⁊ ſil ia diuiſio

ne añnuptiales uero donatões u⸗
traq; ſoboles ꝓpꝛii accipiet pꝛĩs

etex ſolido ꝗdẽpꝛioꝛis mrionii fi-
lii illiꝰ lucrabũt̃ donatõʒer ſ⸗ olido
quoq; ex ſecũdis nati ſemĩbꝰ ab

fit equalis ſucceſſio. Item donationes duas an

rit dare qo ſibi debebitur.

le ¶ Zraanſcendi. ſ.de eo
qð plus eſt datũ victn⸗
co vl nouerce qᷓ; filio cui
libet pꝛimi mamimonij
16 MMon ab ĩino. ſed cer/
te ĩmo et tempus dona.
conſiderat᷑ vt.s.de do/⸗
na.antenup.l.ſi cõſtan
te.in fi.contra.j.e..de
augmenns. in fi.S. ſo.ĩ
ea diminutöe quaʒ q s
poteſt facere ſua libera
voluntate. vt in legato
et fideicõ.ſpecratur tem
pus moꝛtis binu bi. vt
hic. et hic dicit ſcrihunt.
Itaq; bo. ⁊c.nam ſua
volũtate ſola poteſt fie
ri reuoca tio.ſʒ in ea da
tione in qua exigit᷑ olũ
tas.non ſolum dantis
ſed etiam eius cui da⸗
tũ eſt tempus dationis
cõſidero.vt in dictis.ll.
cõtrarijs.nam ibi nõ ſo
lum non dans ſolus re
uocare non poteſt. ſ eni
am ſi üle conſentiat cui
datuʒ eſt adhuc reuoca
re non poteſt.quia ẽ in
pꝛeiudicium filioꝛũ pꝛi⸗
mi matrimonij.vt.C.d
ſecun.nup.bac edictali
in pꝛin.quidam tamen
volũt dicere ꝙ dicta. l.
ſi conſtante per hãc coꝛ
rigeretur ꝙ nibi ẽ:cum
et lic contradicat dictuſ
Hrj. e. de auginẽtis.qui
eſt poſt iſtum.
m 4 Sen prura. vt. ff. de
pu. ſuh. l. ij. F. fi.
n ¶Kuentus. no. finem
ſiue euentum conſidera
ri. ſit. ff. de nego. geſt. ſi
quis ali.et.l.ſi pupilli
in pꝛin.ar.contra.vt ſuf
ficiat conſiderari mitiũ
vt auren. e.ti.ſed an vl⸗
tro.et de oꝛi.iu.l.i.
o /MHec illud nobis ſub
audia. vt nobis ſit ca⸗
ſus ablati.
P ¶onſtituit. vt. C. de
ſecun. nup.l. cum alijs.
Exr inde.i. ex ſec. nup.

q Aloꝛamxr. dos eniz

babuit viros. et poſtea
ipſa deceſſit.
r ¶Riuſcq;. ſ. matris.

ſRꝛopꝛias reſ. no. eã
bea dere boa triplicis ge
neris pꝛopꝛia et in bis
tenup. et hec dat᷑filijs eiꝰ

matrimonij cuius cauſe date fuerint.vt ſubijcit tertia vt legata et fideicom.

a cõiuge pᷣmoꝛiẽte. vt.j.ꝓx.reliqᷓ vero ꝛc. x⸗
Illiꝰ.ſ.mrĩonij pꝛimi. v¶ Deminibꝰ.ſ.ſecun.nup.N.

Ex eqᷓ. ſꝓ nuero liberoꝑ al.

e ij

Xolla.

x¶ Muniſicẽtia.i.donat: af nup.etboc quãdo pacta erti facta ð lucrãda
dona.pᷣmoꝛiẽte marito et lucranda dote pᷣmoꝛiente vvoe.
x ¶Aenerit. ꝙfaciebat dubitatõz. nã qꝙ; pꝛimi lucrabãt᷑.vt ſubijcit ſuã dõa.

ꝓpter ſturiã quã paſſi erãt ſecũ.nup.ſecũdi aũt nõ ſunt iniuriã paſſi ex ter ⸗

tijs. ergo nõ dʒ lucrari ſz dz remanere in arbitrio decedẽtis.nã cã ceſſante ⁊

effeci? ceſſare videbat᷑.
i tñ tñ nõ ẽ ita vt ſubij⸗
cit.ut.C. de ſe.nup.l.cũ
aliſs.
3 Moc ſ.as nõ rãſiuit
ad tertia vota.

Prioubus filijs. id
E

eſt pꝛimi matrimonij.
b ¶ Zargitatẽ.i.do. pꝛo⸗
pter nup.ipꝛopꝛie eĩ po
nit. ſic et ĩpꝛopꝛie ſumit

j.vt ſpõ.lar.i.Rhñ.tñ idẽ

eſt et ſi lex ꝓpꝛie ponat᷑.
vr. C. e.l. iij. 7. l. cũ alijſ
c ¶ Accipiẽtibꝰ. ſ.ſpõſa⸗
liciã largitatẽ ſui pꝛĩs.
d ¶¶ Cã. ſ. munificẽtiam
quã eoꝝ pater fecit.
e/¶ Hoc ipᷣm ĩ mre dcm̃.
rata dos. ſ. ilijs
cius.
g ¶SGerũdis.i. filijs na
tis ex ſecũ.nupti.ſeruet
dos eoꝝ mrĩs.ſʒ ĩ eo ꝙᷓ
bic dicit ſeruãdã ſic do

tẽ.vt.S.e.mõ dixi.⁊ de

do. ꝓpt᷑nu.ibi aſ nup⸗
tias vᷣo ⁊ c ẽ .sv.e.S.ſo
luto.circa pꝛin. et in fi.
vbiðꝛ cedere lucro ſup⸗

ſtiris et vt ibi ðꝛ.põt tſi

q vult facere ſupꝑſtes.
bic aũt cogitur ſeruare.

So. dicũt qͥdam ꝙꝙ bic

trãſiuit ſupſtes ad ſecũ
dũ mrioniũ ibi ſi qð ue
rũ eſt. Sʒ hec ſolutio ẽ
inſufficiẽs.nã nõ valet
ad dotẽ vel dona.ſecun
di mrionij.nam nec bic
trãſiuit ad teruũ.quare
nõẽ general ſo. dic ergo
ſcðᷣm aʒ.qꝙ iu dote ⁊ do
na.ꝓpter nup.ſiue ↄuo
letad ſecũdũ mrĩoniuʒ
ſiue nõ boc ſeruet filijs
ei mrĩonij ſeruet᷑ vt bic
et ibi plene dixim ĩ ila
norula hec dictã driam
ſy certe bec ſo. viðꝛ ð mẽ
tẽ illiꝰ.G.ſoluto. dic er/

go vt puto veriꝰ p hanc

ↄſti.bene lucrabat dotẽ

ſi trãſire nolebat ad ſe/

cũdũ mrioniũ.vt ibi ðꝛ

nec obſtat qð dicitur bic

de dona. et de dote ſe⸗

cũdi mrionij.qꝛ hic euenit vt nõ filij pꝛimi mrionij tm̃ lucrent᷑ et eis reſer/

illo facti fruent᷑ munificẽtialʒ non
ad tertiũ illa mulier mrioniũ uene⸗
ritꝰ Qð eni hoc pꝛioꝛibꝰ pſit ꝗd
aũt inuideãt pꝛioꝛes filii ſecũdisſi
nõet illi tertiis iniuriam paſſi ſunt
nuptiis.ſʒ abſolute unaqueqʒ ſo⸗
boles ꝓpꝛii parẽtesaccipiãt ſpon
ſalitiã largitatẽ et oĩo pꝛioꝛibꝰ fili

is ꝓpter ſecũdas nuptias accipiẽ

tibꝰ et ſecũdi liberi modis oĩbus
eã hñt qᷓ;uis qᷓ ſecũdas cõtraxerit
nuptias ad tertia minie migraue-
rit uota. Ex reruʒ uero ↄſequẽtia
hocipᷣʒʒ et ĩ pꝛibꝰfirmũ ſit ſecũdaſ
nuptias faciẽtibꝰ⁊ ſeruet᷑ ꝗdeʒ ex
pꝛioꝛi mrionio filiis ꝓpter ſecũda

uota lucrata doſ ſecũdisquoqʒlʒ

ad tertia pat ꝑuenerit uota.ſeli
qua ueroq̃cũq; in talibꝰlucratꝰeſt
pat aut mater ex ſecũdis nuptiis
aut ꝑ legatũ foꝛſan ſiue fideicom⸗
miſſuʒ nõ tñ ad tertiasuenerũt nu

ptias: hec cõmixta eoꝝ ſpe et ater
tiis nõ mutilata mrioniis maneãt
apð eos immota ⁊ ad eoꝝſbᷣe ue⸗

lut pꝓpꝛias ſucceſſiones ꝑueniant
aut ẽt ſuꝑſtitibꝰ quo uolũt diſpo⸗
nant᷑ mõ QOꝛuerolucra ubiqʒ ſʒm
rõnis frequẽtiãũdiſiũctões ex moꝛ
te ſãciuimꝰ bꝛeui quodã ſermõe ⁊

illud adiicimꝰ qꝛ quecũq; lucrati
fuerit parentes ⁊ repudio ſoluto
mrionio ſiue bõa grã miſſo ſiueẽt

alit ſiue ꝑ dotis ſiue ꝑ ſpõſalicie

largitatisoccaſioneʒ hec inſtarex
moꝛte lucroꝝoĩa ſeruẽt filis hoc

uent᷑ ſ.lucra.ſʒ ẽt ſecũdis.ſ.rõe vitãde ĩequalitatis.et hoc ĩnuit lexilla cum
alijs. C. de ſe. nup.etẽ ar. ad bãc ſolutõs.C. decolla.l.pe. Itẽ ꝓpt᷑ inuidi
am tollẽdã q̃ marĩe oꝛit᷑ iter frẽs.vt.C. de boniſq; li.cũ oʒ. .ij.et.ff. de le.ij.
cũ pr̃.S.euictꝰ.ei ſcõᷣm hũc intellectũ coꝛrigit᷑ ille.ꝗ.ſoluto in hoc.c.ꝑ aut.ſ.
neqʒ virũ qð ex do.et ſcdᷣʒ bec plana ẽ lr̃a illꝰ.ꝗ.bec aũt rõ ineq̃litatis nõ
babet locũ ĩ legatis vł fideicõ.vt hoc.S.ðꝛ ibi reliq̃ vero ⁊c.qꝛ nõ mm̃ lexcu⸗

⸗ — —

rauit de qualitate legati vnius vel fideicõ.qᷓẽtũ devna do. vel do. ꝓpt᷑ nu⸗
ptias. Atẽ illa cõmixta ſunt ſubſtantie vt ſequitur.

b E ſecũdis nup.nã lucra ex pꝛimis amiſit ẽt ꝑ ſecũdũ mrioniũ.vt..e.

ſolutũ

ſi vᷣo.et ſicẽtlucra er ſecũdo a mittet ſi ad rertiũ trãſiret mrioniũ. vt

ſtatim inuit. i

uia frequẽtiã ſanciuimꝰ. ſ.ab illo.S. deiceps

vſ⸗ ad bũc.et boc ꝓpter rões frequẽne vt dicit. nã frequẽnꝰ moꝛre qᷓ
alł ſoluit᷑ mrioniũ.⁊ io ei ſolutõi mrionij oẽs ſupꝛadictos caſus coar

tauimꝰ ab illo..deiceps.pꝰea facit.j.vt mrẽs et

idẽ cuſtodiẽdo etiaʒ ſuꝑ ĩdotatis
9 , 25
uxoꝛibꝰ ubia nobis poſita ↄſtõ ꝓ
cacitatẽ puniuit ⁊ nõ diſcernimꝰ
ex cuiꝰ culpa mrioniũ repudio ſit
Quocuq; eni mõ ſe hẽat
cã ſeruat᷑ ⁊ ſuꝑ ülð qð lucratũ ẽ

ex illis nuptiis filiis ex qbꝰ ꝓceſſe

runt filii ſiue pꝛia ſoluta ſint mrio⸗

nia repudio:ſiueẽt ſecunda lʒter⸗

cie non ſecute ſint nuptie. hZeau⸗
ginẽtis aũt ⁊ dimiutõibꝰ dotũ aut
añnuptialiũ donatõnũ dcũʒ ẽ cpali
ꝗbuspꝛioꝛibꝰlegibꝰa nobis auteʒ
pfectiꝰ ꝑſcutatũẽ gẽt ↄſiſtẽtibꝰ
mrionijs ꝓpter nuptias dõatões
nõaugeri ſolũſʒẽt a pꝛicipio dari
pcipimꝰ et ſicut augeri ꝑmiſimꝰ
ita quoq; minuiuolẽtibꝰↄtrahẽti

bus ↄceſſimꝰ:ꝛſʒ hoc qð de dimiu⸗

tõe dictũ ẽ ſi ſecũde fiãt nuptienõ
peꝑcimꝰ ſut non aliquomõ leonis
pie memorie offẽdamꝰ oſtitutõʒ
cũ filii ex pꝛioꝛibꝰ fuerint nuptiis:
ſi ei imẽſaʒ obtulerit dotẽ aut añ⸗

nuptialẽ donatõʒ parẽs aut aliud
aliqd largiat᷑:deide ſciẽs quo fe/

rat lex abꝛeuiet qð factũ ẽ et dimi

nuet dotẽ aut añnuptialẽ donatio
nẽ neqqʒ lucrũ erit filiis qð datuʒ

ẽſʒ licebit lucrari aut uictricũ aut

nouercã filiis ſm hecleſis. Siue

ro ſolũuſumfructũ reꝝ aut uiruxo
ri aut ↄiũr marito ꝑ nouiſſimã de⸗
derit nolũtatẽ añnos q̃dã dicebat
lex ſi ad ſecũdas ueniret nuptias
aut pater aut mater ſtatim relicto

edlietali. vt. S. e. F. optime.
qð nõ ↄcedimꝰ. ʒ

de ⁊c. F. i. et. ff. le.

et ſe.con.l.nã ad
ees..
le ¶ Alit vt cũ. iiij

libuſ modis

mriĩonia ſoluant᷑
vt. S. eo. F. diſtra
bũt quocũqʒ eo
rũ fiat ſolutio lo/⸗
cũ hbñt oĩa ſupꝛa⸗
dicta q̃ hẽmꝰ in

§. deinceps.
Aaſtand
de repu. l. fi. ĩ

„

pn.⁊ ĩ pꝛia pte.
m ¶ ₰F.rocacitatẽ
ſ. eius cuiꝰcã ma

trionij ſoluif᷑.R.
n Xaã diuoꝛiij.ſ.
ſiue culpa viri ſi
ue yxoꝛis.
o Eiẽt ſupülis
mulierihꝰ.idota
tis diuertẽtibus
p ¶De augmenſ
legibꝰ. vt l. C. ð
do. añ nup.p to⸗

tã vſq; ad.l.ſi cõ

ſtãte.

q Wrecipim?.

l. cefſimꝰ. vt ini
tiũ accipiãtẽt cõ
