eee (q; pſone hereditatẽ ſiue lega⸗ lo mẽoꝛatoꝝ mõeq exdludi pmit⸗ memũ qua aii 2,
nia de quib' bic diet. tũ ab initio pure reliquẽs eis one timꝰ. (Si qᷓ mulier aut uir mõa⸗ origgrc ſee⸗ ni
P¶ Ab inino. quibuſcu let eos ſubſtitutiõe aut reſtitutiöe chicã elegenit uitã et itrauerit mno „uenerre Enai
qʒ ſicloquit᷑ ac pluees ſub una pᷣdictaꝝ cõditiõeʒ reliq⸗ naſteriũ filijsnõ extatib mõaſte⸗ . Pand oncheer nnn
boſuien en eene non nit uel donauerit. ¶ Gubſtitutiões rioin quo ingredit et res eiꝰ ↄpe- ic rtet ſe ku
limom vel ilbewo Uerouel reſtitutiões eiꝰ fecerit lere⸗ inbeine lincio talis ꝑſona fi gaid — e
nõ baberer rogauit eèiectis ↄditiõibꝰ quibuſcũq; exhiſ liohabeat ⁊ nõ anteq; intretĩmo ſtametu inſtiu⸗ hn
o hic reſtituere ſi libe/½ . . . —. . r ror,r L n mmmt Citt
s n baberet vel ma/q ſupeniꝰ enumerate ſũt ꝑſoneta naſteriũ de ſuis rebꝰ fecenit diſt o derzeſ d⸗ gift
nnonii n rab es libꝰ Cõditiõibꝰ ſubiecti: ſiuemaſ/⸗ ſitionẽ legitima ꝑtẽ filiſs depu-⸗ tum bieaſt le ue
beros babuiſe imo Culi ſiue femine ſimõmonaſtenia tauerit etiã ſicliceat poſiq; imo⸗ ernun ⸗
naſteniu innet. aæ ſaiat ingrediant᷑:aut clerici aut diaco-⸗ naſteriuʒ ingredit᷑ ſuã facultatẽ ĩ be pierc nt nin
da aeaaer ry J. niſſe: aut aſſiſterie fiant tales ↄdi· ꝓpꝛios diuider filios: ita tñur nl ebac lase, c⸗
verba codiuombau/ tiones inualidas ? ꝓnõ ſcriptis lifilioꝝ ſuoꝝmiuat ltimã ptẽ quã Ri bagetie l ai
dl pngeieſſe. hocãt ſolatio ⁊ clericis ⁊ dia ſiſderit filis ꝑtẽ mõaſteno ↄpe⸗ iekab inn, ⸗
et cena. coniſſe et eccleſiaꝝ fruant᷑:ſiuſqʒ tat. Di e oẽʒ n ubaʒ inte ⸗ nne, ſcrane dl
——— ꝗ miitꝗᷓ in Bi Uer Aa lua T bor- Ulol ini
ʒElerici eta ſeculare.· d ſuã uitã in his ꝑſeuerauerit et diuidere noluerit ꝓpꝛia ſu Eei Erif dell bo⸗ ati
i ſe ⁊ res ſub tali ↄditione donatas filijs cõnumerata unã ſibi ꝑtẽ oĩi⸗ l.ſlius.s. fin. er unnn
alias fruſtra diceret ſta 1 O or br dis retineat qᷓ dẽat iurimo o nexcccieſia. ee
rin ag debeartes leſer aut relictas ad Pia opa expẽdant L usmo ls reti Karuni ſed ſi mihi eccle min
cũſi de monacbis tüti Allt relinquãt in ꝑſonis em̃ imo naſterii ↄpetere. Si ueroiĩmõa ſia veaner ots iie
wauereun ihſo ingreſ ⸗naſteniũ uel aſſiſteriũ ingrediunt᷑ ſteriũ degẽsmoꝛiat᷑ añq; inter fili pohbuni a in irpſe
4 lreiner adminiſtra reliquũ hmõi ↄuerſatiõeʒ caſtaz os ꝓpꝛios diſtribuat 1 ſelegrun dit ſ leptentun —
norelinquitur. vt.. de mMõaſterio aut aſſiſterio:ubi a pꝛn ptẽ filii ꝑcipiãt: reliq uero lbepl bebo holts. edd
ane e, cipio ingrediuut res ſub tali ↄdi monaſtenioↄpetat. ¶Spoõſalibꝰ de Iez oppoit nnte
nemen debdn aut relictas cñ alia qq; ᷣm leges factisint alics ſiue qꝛ viderurc io⸗ one
ꝛaligere dices bie moa tione donatas aut relictas cũ alia ꝗq; m leges factisint᷑ alt eſce en che,
Nerne ng egt. tcone ſuba eoꝝ alij ↄpetereuolumꝰꝰ.ſi ſponſusmõaſteriũ igrediat᷑ reci⸗ ——— 4
ternas vncias. Ppeien,
ſ.monachi. et ꝙ ſequit G pt. 5. vrnulli iu. bep
de rebus dicas ꝙ licet . HS . .Nr. S. pt ſirt
inſſtranoné tamé ſed ibi inuita intrauit.bic ſponte. liilo⸗
babes de faco adminiſtrationẽ ⁊ vſum ren. nõ tamẽ eſt de iure net abbas Aeſteen oled ittnenta aenaſvone vnicuiqʒ fi ont
tenet eis dimittere ſi nõ vult. Item ꝓ boc ꝙ bic tractat mñ de monaſterijſ f¶ Werſona.ſ.vt tm̃ ſibi retineat ꝙᷓtũ . licui flioꝝ dat cui plus Wiſa
Itẽe qꝛ fauoꝛe eccleſiaꝝ nõ bominũ hoc ſingitur.ſiaut eer ſeculans cleric ioꝝ izm . de reiddeanacninanbes vi 5e F. diaconiſ⸗ wuͤ
oſſet dimittere cui cupet. vt. S.eo.S. pꝛeſbyteros. dat. tu potes dicere⸗ . vt ar.5. e. F. dia⸗ AnN
rond Feripels. Mondraſt nlae conditio.ſecũdo ẽ inualida reſti ſam vero. ſed an filij eebenaekants earvan ddaie le
tutio ſub cõdi.faciẽda.et ſie per oñs ipſa cõditio. non. vtargu. pri. iß. v.. vt mn a d araaſubnenis tk⸗ ſunn
b Aolumẽ. ubic cõcoꝛdat.s.de mona.S.ſi quis autem. et. F. ſi vero relin Figag gagtenh atß te brene maengnlnermermoyt
quens. collaii. ””ñä . js q;tu te babe⸗ N
c ¶ Siqua. monaſteriũ.quid ſicauſa oꝛandi. Rñ. nõ babet locũ ꝙ bic dicit ſi velis virrecpperarur ſtatlm voſ ngrei; Bertaloeldned 3a ““
äsr ſt
cõuerſus dũmodo renunciet.vi.S.demo.S.ſi auteʒ.vt nibil. Item ꝙ ſi ca .ij. rM. et. 8. elu. §. . S gelelte de KW
peli mirer h, no vabet ocd Pb wenegen plebẽ qꝛ tales ꝛopei pfit colla.bo.l.ij.S. poꝛtiones. . ,B 8 di
”âlcä
uunt.yt.S.de mo.i.illud. Item ſi nõ babet liberos bʒ t̃ parẽtes:qui Bi ſpon data vt * eGileigeic A
en p geaed Hneorrmaad w nulli iu. S. adulterã. non tſñ et cõcoꝛdat. C. e.l.fi.in pin. .. z, de nup. . hnin
diſtribuit filtꝰ inter eos hᷣm euman dec nibilbaben herentes qꝛ pe it 5 zinero conſtaufe:ir. ſeh ollin neceſſaniũ erat. vt. . de n d· wn
ſteriũ eſt pꝛo filio.vt.S.G. ꝓxi.ergo ſuperioꝛes excludunt.nec ob.S.e..pꝛe ed occaſionem. colla. iiſi. ſed in
1 brteras geibt in ſee dick. Nem neclllanb. penulie iu. qꝛ ibiinutte k Re n reu ullg⸗roicelRgne erem hm alixs ſl in iit
e¶ ¶ Bi vero. in ꝓpꝛios. quenitur an bec diſpoſitio ſit ieſtiñ q ꝓdeſt querere et. q.rh. et ſictmvalet fiſco õäü ⸗us gin
ſi de actione vel numero teſtiũ querat᷑ vel arribra riideeneiicr on ueee idecaitren ve ietn lii. Item acit. . eto. B
tñ teſtat᷑ qꝛ nõ eſt dñs qui ſic diſtribuit.vt.ff.de iur.co.l.cõ iĩciunt. F. ſi poſt ui. F. qꝛ vero lex. colla. viij. . z. mgf
teſtm̃. ſed az0 nõ curar de noie du reneat dequo agitur. vt ff. de coſti. pe.l. i m osnmquid hoctaſt hor pot ehcgoedͤliuſt niceec a, eug
§. fi. et ſic ſcit quicqͥd uis.ſed certe et non dhs teſtat ſm eü. vt. C. de ſcðis vt.S.de polli.i.ſi quis.ꝭ.voio.que eſt ð.ſed boc ſpeciale.vłil

gelecd

ſſlomu

attſene
beiinſn
Nn
legſini
ed
nun
tonü habe
eig ſe

aſin

Dobene.

ckſaäng
flunsi⸗
Proͤtipe
deliar

1,f
ranleſt
nlhiele

ſtetoti

Kokſtua
ni S

ſörrun
igr .
dhalhn
ſgaſpot
Neurgi

„

ef
ten
6 pnans⸗
tnultis

niaigzf
ius.
ſtoniH
ieng9h
eniiſ
anoff

lage
onobe

luf⸗

in

⸗

dando intelli )

1 1Seaantes
ſcilicʒ pꝛius.ſed

poſtea relinqueſ
vt ſubijcit. ſ. ſecu
larem vitam.

ng alos · ob
bec ꝙ imauit mo

naſteriũ. vt. C.
eo.l.fi.S. ſed eti

am. ſed ſi alias

ſit ingratꝰ nõ ef
ficit᷑ iõ gratꝰ licʒ
oĩs macula pe/
cati abolet᷑.vt.
de mo. in pꝛinc.
colla.i.ſed in no
uel. ðdicit᷑ eĩ ibi.
ꝙ purgatur in /
gratitudo ꝑ in/

greſſü. nuũqᷣd

ceũs agnaris vł

cognatis pote /

rit ſuccedere. vr
ꝙ nõ.qꝛ dicit au
tenti. exoꝛdina⸗
ria quo.oʒ.mo.
eẽ iu.eſtð ꝙ mo
nachinõ babẽt
cognationẽ ĩ ter
ra.ſed illud in/
telligik qtũ ad
boc vt non acce
dat extra ad lo/
quendũ cogna⸗
te vel cõſangui⸗
nee ſue que tali
coloꝛe poſſet illi
cita agere. vt. ¶

eo.l. deo nobis.

vnde dico ꝙ pᷣt
ſuccerede et ab/

bas per eum.

p Bi mõachꝰ.

oↄpetere.hoc idẽ
babes. S. ð mo.
§F. ſi quis aũt. et
§. li Ho relinqnſ
colla.i.ſed quid

de rebuſ poſteaa

queſitis.Rñde.
ſecꝰ ẽ. vt. j. e. F.

ſi monachh.·

q Pꝛonide. a/
nt. ſed quam

cauſam babent

cum nibil habe

ant. Rñ.ex facuſ

pꝛecedentibꝰ ſi⸗
ue contractibus
pꝛo quibus vel
ipſi vel abbateſ

cõueniuntur licz

b alios rñdeãt
vt. ᷓ. apquos
oʒ e.er mo. S. p⸗

terea. et facit. ẽö.

de mo. .. ſi vero
relinquẽs.

—

5

piatqʒ ꝓ ſponſalibꝰarꝛarũnomie
ſunt data ſiue ſponſa monachicã
uitã elegerit illa ſolũmõ reddat qᷓ
ſimiliterarraꝝnoĩe accepit pena

utriq; ꝑti concedẽda.i¶Si uero
cõſtante adhuc matrimomo aut
uir ſolꝰ aut uxoꝛ ſola intrauerit in
monaſteriũ ſoluat᷑ matrimonium
et citra repudiũ poſtq; pſona per
gensad monaſteriũ ſcema perce
perit.et ſi quidẽ uir elegerit mona

ridotẽ:⁊ ſi aliquid ab ea ꝑceperit
et ſuꝑ hoc exnuptiali donatione
tantã partẽ qʒtaʒ ex moꝛte uiri cõ⸗
petebat mulieri ᷣm pactũ dotali⸗
businſtrumẽtis inſertũ. Si ue⸗

romulier fuerit monaſterũ ingreſ
ſa ſimilimõ retineat nuptialẽ dõa

tionẽ et caſuʒ dotis ex moꝛte muli

erisplacituʒ reliquũ uero dotis huiꝰ:et eiꝰ pan
cipatio iubemꝰ uenerabili loco in
quo talis femina habitat per loco
1 Pant e bonis dia

mulieris reſtitui pᷣcipimꝰ: ⁊ ſi ali⸗

quid ex rebꝰ mulieris apud euʒ in
ueniat᷑ ambobꝰaũt monachicam

uitã eligẽtibꝰiubemꝰ uacantibus

dotalibꝰ placitisuiꝝ retinere dõa

tionẽ nuptialẽ et mulierẽ ꝓpꝛiam
accipere doteʒ et quicꝗd aliud ui
ro dediſſe ꝓbet᷑ ut unuſquiſq; ci
tra dãnum ſuis fruat᷑ rebꝰ niſifoꝛ

te ſponſus ſponſe:aut ſpõſa ſpõ

ſo:aut maritusuxoꝛi:aut uxoꝛ ma
nitoaliquid donare aut cõcedere
uoluerit. qñ neqʒex pactis nuptia

libꝰ uiro aut mulien lucrari aliqd
cõcedũt:nullã lniam damꝰaut pa

rentibꝰ filios aut filiſs parentes

ſecularẽuitã ſectãtes et relinquẽ-

tesuelut ingratosꝰex ſua exclude
re hereditate in monaſterium aut
monaſticã uitã ſubſecutos.inter⸗

dicimꝰ aũt parentibꝰ filios ſuos
monachicã uitã eligẽtes er uene⸗
rabilibꝰ monaſterijs abſtrahere:

ſi monachꝰ vreliquerit ſuũ mona

ſteriũ et in aliud ingrediet᷑quaſcũ
qʒres temꝑe quomonaſteriuʒ de
reliquerit habere uidebit᷑ ꝓpꝛio
monaſterio in quo ab initio igreſ⸗
ſuseſt eas cõpetere iubemus.
ꝛouidere aũt ſãctiſſimos lo
coꝝ epos ut neq; monachi neqʒ

*

*„*

monaſterie circũeant ciuitates.ſʒ

ſi quid neceſſaniuʒ reſponſuʒ ha
buerint per pꝛopꝛios reſponſani
os hec agant in ſuismanẽtes mo

naſterijs ſi monachusꝰ reliquerit

monaſteniũ:⁊ ad ſecularẽ uitã mi u in quo pꝛius erat.
grauerit:hunc militia ⁊ honoꝛe ſi
quẽ habet pꝛiusſpoliatuʒ ab eßo
locoꝝet ꝓuincie iudice in mona-
ſterio mitti et reseiꝰ quas poſtea
habuiſſe ꝓbatur fuerit monaſte⸗/
rio in quo mittit᷑ cõpetere.Siue/
ro rurſusreliquerit monaſterium
tũc eũ iudex ꝓuincie in qua inuen

tus fuerit teneat:et ſubito ſibi of⸗
ficio cõmoueat.i Si quis rapue
rit aut ſollicitauerit aut coꝛrupe⸗
rit aſſiſteriaʒ aut diaconiſſam aut

monaſteriã aut quãlibet aliam fe-
minã uenerabilẽ habitũ habentẽ

huiꝰ:et restalis ſceleris eiꝰ parti

rum ſanctiſſimos epᷣos:et econo⸗
mos eoꝝnecnõ etiã cuiuſlibet pꝛo
uincie iudices:et eoꝝ officia uen⸗
dicari. Eosaũt qui talia delique⸗
rint participes eoꝝ ſceleriscapi
tale periculũ ſuſtinere:talem uero

muliereʒ ubicũq; et cũ ꝓpꝛijs re⸗

bus monaſterio recõdi in quo cau

tius cuſtodiri poſſit ut nõ rurſus iĩ

eodẽ crimine reperiat᷑.ſi uerodia
coniſſa fuerit et filios habuerit le⸗

gitimos legitimam partem dare

filijs. Si uerointra unũ annum

poſtq; cognoſcit tale facimus cõ
miſiſſetales res uiri uenerabiliuʒ
domoꝝ nõuendicent᷑. Jubemus

omnibꝰ modis comiti pꝛiuataꝝ fi
ſconoſtro hasaſſignare locoꝝiu
dicẽ qui neglexerit eaſdẽresuẽdi
care et cingulopꝛiuãdoet mulctã
libꝛaꝝauni quinq; a comite pꝛiua⸗
taꝝ exigendũ omnibꝰ itaqʒ gene
neraliter in ſeculari uita cõuerſan
tibus ⁊ maxime theatralia exercẽ
tibusuiris ac mulieribꝰ necnon et
pꝓſtrãtibꝰ interdicimꝰ uti ſcema

te monachi:aut mõaſterie aut aſ-

ſiſterie aut cuiuſcunq; pſone bu
iuſmõi imitari eũ ſcema ſcientibꝰ

Snona. = ebnehe

1Reſponſum. i.neceſ/

ſe vt alicui reſpondeat

in aliqᷓ ca. militia qua,z

ideo eſtadeptus.

ſAmmouere.i. impo
nere remouendo de ſta

tSi monacbꝰ. mona
erio duo contraria ſũt
3. eo. F. ſy neqʒ. et. S. e.
§. ſi ſeruus.pꝛimũ di⸗

cit indiſtincte curiæ. ſe⸗
cundũ indiſtincte dño.

ſed banc in liberis ilũ
S. ſed nec in cunali ali⸗/

um. S. in ſeruo intellige
et ſic nihil contradicit.
vel ſpecialeʒ ſo. da. illi
F. ſed neqʒ. vt ille izm

iſtius diſtinctionẽ intel

ligaiur. vt ibi dixi.

y ¶ Si quis particeps.

buic. F. concoꝛdat. S.
quõ oʒ ep. .q;ta.⁊.¶
e.l.ſi quis non.et.l.ra⸗
ptoꝛes.et.QC. de rapto.
vpir.l.i.S.de rap.ꝛmu.
Zabuerit. anteqᷓ; eẽt

monacba. glias eſſent

ſpurij.

coniſſe matris.ac.

xSt vero aſſignare.
cumt ergo annalis pꝛe

ſcrip.eccleſie in beredi,/

tatis petitionevel ↄdi.
ex.l.ſicut et in ſim ili ca
ſu. vt õ.vt cũ ð ap.cog.
H. ſi quis de pᷣdictis. ſ

regulariter currit pᷣſcri.

xl.an. yt. S. de eccle. ti.

G. tempoꝛalibus.que ẽ
3.. ſed ſunt ſpecialia.
3 6Omnib. itaq; mo/
nacbi nõ repꝛobari ſiqᷣſ

alteri veſte in eiꝰ cõtẽ⸗
ptũ vtat᷑.vt bic.⁊.C.ð
epi.au.l.minime.adeo

pvt iniurie teneant᷑. vt in

ſti. de iniur. F. i. et capi

taliter punit᷑. vt bicdi/⸗

citur.

a ¶oſtrantibus. i. ij;

ſi ꝓſtituentibꝰ ſeipſas

qꝛ neccurãtð ſua fſama

ſicut nec meretrices.

†

R

b Delenſoꝛib. repete ſuper ꝓuidentibus. —— C. de bis qui. vtindi.l. polla. Item nota bic legitime factü eſt e
c Nenas aũtpcedetibus.als in pſiubꝰ RM...o⸗.. ſuperuenienti cauſa non retractat᷑ velviciat.vxt et. S.de inter.ma.l.iij
d Sãcimꝰ. boc dicit ꝙ pene que ante legẽ iſtã fuerũt impolſite circa caſus et de dona. ante nup.l.de rebus.et.ff. de fal.l.de eo.S.i.et.ẽ.ðᷣ vec.

buius ↄſtõnis valeant eẽ ante banc legẽ.ſed que impoſite ꝑ bãc ſunt non et con. l. i.de bo. pꝛoſcrip.l.ſi quis poſt.
valent niſi in futuro. vt. C. de le. et con. l. leges. g Ereduoꝝ phnum cum eos non baberet.
e Dm̃ iubem. tranq l b ſtar. cõ

luatẽ rſe voneren niſ. . 8 utatõ tra
defectũ iuriſdictiõi merſis ͤ tali ſee dere rationeʒ de
òèðo Kimrozee
† c. Kquis, a. . ſal⸗ aec Codios dñi iuſtiniani ſacratiſſi- ſemus. Er diccl
vbi. vel niſ p dubitat? cunq; eccleſiaſtica diſciplina qꝛ ⁊ ros Oin ſiniani ſac ariſſi⸗ ſeruus. Ct dicũ
ne iuris.vt.S.de iud.S mipandapis perpetui auguſti Fe⸗ tur tabularij qᷓ

ee e von ſae. vt Coꝛpalia ſupplicia ſuſtinebũt ? e perite pꝛeelectõnis Incpit lber (um laſcedtau/

ibi dirip. i ff. de indi. ilio cõtradent᷑ ꝓuidentibꝰ huius decimus. Seiurefiſci bus a moum

eum qui. F. i. 2LA; 2 =
an Vure nota ꝙ no ſolũ locoꝝ epis:et ꝗ ſub eis ſũt ⸗ tur. vt. ſ. de ſuſce
unliber deber udicte clericis ſʒy etiã quibuſiʒ militanbꝰ Mpera. An. et Seue. prorib'.1. duos

Jpꝛaiuſq; fiſcira moclaſten de,
tõibꝰ pater ueſter odli a
Nobligaret pfectä nan velocopu⸗
1 n non vero coͤpu⸗
pᷣdioꝝ donationeʒ mrert bic. et.j.
. ri⸗ nuera. ⁊ actu.
feciſſe fuerit ꝓba⸗ ij vel ei. bon
2ð citra fraudẽ creditoꝝ* ergo tabulario

et plurimũ ſententia e iidicibꝰ etõ ſu, ii
net ſi ſunt impares de iudicib erq ſub eis ſüt officijs et
tiuclduo erinduseer locoꝝ defenſoꝛibus?.¶¶ Penas
ff. de arbi. item ſivnus. üir agã etiõꝗ Dꝛi
ſivero pares in cauſa li au ſenti lege incerta 89 ena pa⸗
berali p liberrate:in a⸗ Oꝛib? legibꝰ? ſunt noteno ſolũ ĩ fu

lijs aũt ꝓ reo valet. vx turis:ſx etiã in pᷣcedẽtibꝰ caſibi
ff. de re iudi.l.inter pa⸗ turis:ſʒ etiã in pcedẽtib caſibus

ta eri. pompo. t boe ſeuirelictisualere ⁊ oibꝰ mõisuen tus. bul
maren erdornoresg dicari ſancimꝰ pñtem em̃ legẽ geſtũ eſtnõreſcindiit. anunarla vi
matio deleguͦtis vt ſi. Nup diſpoſitas uidelʒ penasin ſo IMpꝛ. Goꝛ. a. Sereno. . dicit niſi fuerity
dere udi.duo. lis futuristpibꝰ ſeruari iubem?ꝰ*.. i Mſtarꝰ obtinere minime paobeng achen/
rimefiſe e Zuaigit᷑ gloꝛia q ꝑ pñteslegg ſpõt reiiudicate ↄputatio depuince lli:

aſiͤe nmin, in ppetuũ ualitura nra ſanxit tras tabulanijs factaniſi ſe entẽtia ꝓcu inis appo bi
e ab upen quullitas p Oia cuſtodiri puideat. ratorisfuent ↄpꝛobaa. araorel. ech
augetur fiſcus ideo de ü S nſpoſtea cogno
eius iure dicit. vel dixit ſcente inter fiſcũ
de iure publico arca crimina. nunc circa bona fiſco querenda et cõſeruãda et pꝛiuatũ de hac cõputatõe cũ denuo fiſc'petat.vt. C. ſi aduer.fiſ.l.
ꝙ et ipfũ eſt publicũ alio reſpectu qᷓ. S. vt. ff. de iuſti. et iure.l.i. F. publicuʒ. ij. et ſunt bec vera ſi ſint facta per erroꝛem. ad quod.ff. que ſen.ſine
Itẽ fiſcꝰ dicit ipſa imperialis vel imperij camera nõ dico patrimonij ipe/ ap.l.i.S.i.ſed tunc ſi ſententia ꝓcuratoꝛis per erroꝛẽ eſt data:an va /
fatoꝛis. vt. C. de qua.pꝛe.bſi a enõe.in pꝛi. Quicq̃d tam̃ ſpecialitatis ba leat. rh. ſic. vt. E. de erro.cal. niſi erroꝛ fuerit expꝛeſſus vt.d.l.que ſen
bet fiſcꝰ et ceſaris et auguſte rõ ſolet habere. vt. ff. e. fiſc'. F. fi. QAue fiſcalis tentie ſine ap.l. i. .. i. vel dic ꝙ etiam ſi non fuerit erratũ bic a tabu⸗
loco romane ſacceſſit. vt.ff. de conſti. pꝛin.l.i.et dicit quaſi fix .i. firmꝰ. qa larijs tamẽ non valet qꝛ eoꝝ non eratofficium ante boc. Iteʒ ſi ma
ſemp eſt diues et ſoluẽdo.vt.ff.de fundo do. lij. Item quid differt bic ti. le eſt facta cõputatio etiã ab eo qui põt cõpurare retractat vſq; ad
ab ülo. de pꝛiui.fi. Rñ. bic de ſpãli iure et cõi quod bʒ fiſc dicit. ibi de cõi xxx.an.ſi per erroꝛẽ.ſed ſi gratiã vſqʒ ad.xx. vt nota.ᷣff. ð admi.re. ad
vt. j. l.i. ij. et. iij. et alijs de ſpãli. vt. . in. l. ꝓbibitũ. ſed ibi de cõi mm̃ã. Item ci. per.l. calculi. Item nota bic ar.ꝙ ſi aliquis quaſi legar non eſſʒ
bic ti. eſt generalis ad oẽs ſequẽtes.et ſic pʒ quid differat ab illo n. j.ð bo. tulit ſententiã ei ille qui potuit delegare ranſficet ꝙ valeat.ſed con /
va.qꝛ boc genus.et eſt ſic.ff.de ſerui.et de iĩ ſte. reſti. qui ſunt generales ad tra dico. vrno. ff. de iudi. l. licet. Item argu. ad illam. q. ſi tres fue⸗
omnes ſequentes tii. “ ⸗ runt delegani er duo abſente rerno iudicent ſuo et abſentis noĩe qð

patrem. Rationibꝰ fi.i.fiſco. iudicium publicũ.et alterius ratum babeãt nõ etiã ſuũ ppꝛium vt

d Obligaret. perſonaliter excõractu. vel quaſi.⁊ per boc bo in ꝓcuratoꝛe. Item nota ꝙ per iudicem eſt faciendũ ꝙ nõ pot per
na tacita tenẽtur. pt. ff. e.l. auferk. S. fiſc'. et. C. qui. exca. pi. taci. .l. ij. T vi notariũ expediri.ſic. S. dedila. a ꝓcedente. et nota ꝙ bac.l. ius cõe

cta alienanie ef a frandẽ. in pꝛin. et. . de pꝛiui. fi.l.cum duo. ſed 5. ff. de arbi. ſicuti. quod ven puro ꝙ nõ poſſit quaſi in pꝛe

— 5 pꝛiuſqᷓ. ſi poſtea reuocaret pᷣ bypotbecariã quocũqʒ mõ eſſʒ poſſitille babere rarum. et ar. d.l. licet. Item pro boc. ff. de re iudic.
— 2

debat᷑ fanoꝛe fiſci trabi obligatio ad pꝛeterita alienata ꝙ remouer vt. S. ð babet fuſc. S
pꝛiui.fiſ.l.ſi debitoꝛ.et de bonis pꝛeſcrip.ſi quis poſt bac. S.bbe. i A minoꝛe.debebat᷑ fiſco annua pꝛeſtatiop quo babet tacitam
eę Perfectã. perfecta dicitur etiam ſine traditione.vt inſti.de dona. S. alte. αat pypotbecam. vt. C. ſi.ꝑꝑ pu.pen.l.i.videtur aliquod ſingu⸗
Ded boc demũ facia maditione alias caderet iĩ obli.ſitradita nõ eſſet. vt.ff lare debitũ vbi eſt etiã tacita bypotbeca. vt.ff. e. auferk. F. fili?. boe

de contrabẽ. emp. ꝙ ſepe. S. ſires. =èèJ pignꝰ ſi fiſcus vendat debet mulcta interuenire. l. ꝙ ſit debituz 1
f Pꝛobatus.ſed a quo.Rñ. donatariꝰ cõueniebat᷑ bypothe. vnde ipſe p/ ſit ceſſatũ in ſoluendo.et ꝙ bone fidei ſit emptoꝛ ꝙ bicnõ fuita alie
bat. Sed tũc eſt õ.ff.de pig.l.et que nundũ ſunt..q dicitur. vbi creditoꝛ ſolẽnitates. vt.jj. de fi. inſtru. iur. aſt. fi.l. ij. 7.S. ſi ꝑp pu.pen.l.ij.⁊
debet ꝓbare rem in bonis debitoꝛis. ſo. ſpeciale bic ꝓ fiſco vel ꝓbat re/ eo ſi adueꝛſus li.l.fi.alias reuocat᷑ res.vt bic et dictis.l1.
ipſo quod nõ ꝓbat õ. ſic. . qui mili.non poſſunt ſuper ſenus. vel venꝰ di/ keè ꝛecio. etis . dimidiã iuſti pꝛecij cũ ſit dolus vel gratia. vt.S.de
cas viraqʒ pars fatebat᷑ fuiſſe patris qui donauit. vnde p̃ᷣſumitur duraſſe reſcin.ven.ſi quis.
vſqʒ dũ cotraxit cũ fiſco. vt.ff. de re. iu.i.id quod noſtrũ.et izm boc quod di I Fraude. bic fuit vt venderet.vel vilioꝛi pꝛeciovẽderet gratia et ſi⸗
cit in frau. cre. q. d. nec bac ratione põtreuocarecũ nõ fuerit factũ in fraudẽ ne dolo emptoꝛis oĩa tñ viciantur. vt. d. l. i quos. põt tñ ꝓ gratia
credi.qui nec erant adbuc.vel dic caſum ꝙ agit pauliana cõtra donatariũ babenda fieri dolus ab emptoꝛe.
er nõ põt eadem ratione qꝛ adbuc fiſco nil debebar:et tunc ſufficeret fkaus m Filco. alias fiſco et dic venerunt per ꝓcuratoꝛem fiſci vela fiſco.
ipſa re im̃ cũ nõ baberet titulũ lucratiuũ.vt.ff. que in frau.cre.l.i..i. et.l.qͥ ſed.ſ.quantũ ipᷣs poſt ceſſationẽ.tñ.in anno.et dic vt noia. C. ſi ꝓ
autẽ. 5. ſimilim odo. vel dic tertio ꝙ agitur actione in factũ ↄ beredem alie pter pu.pen.l.i.ſicut in alio creditoꝛe. vt. S. de iu. do. impe.l. fi. F. l.
nantis. de qua babes.ff. que in frau. cre.l.i. J.i. qua põtagi. licer nõ anrii n Peus.iſ.ceſaris. J
qꝛ non acquiſiuit idoneũ emolumentũ.vt inſti. de act. F. fi. ſed iſta ſic. vt. ff. o! Inkferenti. debitoꝛ infert.i.ſoluit que debuerat. Sed cui videtur
que in frau. cre.l.fi in fi. qua actione boc caſu non agitur cũ adbucnon eròt emptoꝛi. vt.f de tei ven. ſiempioꝛ. et. . ſiven. pi. aga.l. i. et dic ecõ

crediroꝛes. ſed tunc qualiter reſcindit᷑: dato qagere poſſei.Rñ.videt reſcin tra non emptoꝛi.et ſic fiſco.vt.s.de pꝛeſcrip.xxx.an.l.i.in.fi.et.j. de
di quo ad votũ agentis.qꝛ bec yellet. ſed non poõt licet badeat intereſſe. ſic pꝛedijs curialiũ.l.i.in fi:ſo.ſi pꝛeciũ eſt yenſum in vtilitatem debito

vufto
ciaft
fdenk
iil
ſcurnti
Sechen
latzti⸗
ſ6netde
rinc
oengton⸗
ſelbd.
ihun
eideliai
Ldeloſen
ͤguira⸗
Nilind
Giund
Zannacs
Liosare
Mͤepe
ſropeie
Ceptei
ſonne
Utuncif
doiele
Mdbuch

Paapo

egin
Cotonict
ſinliy
(ſezxt,
(Nl
Hoscce
Neni
ſeo keven
oonrke

(liinee

Uernor
Mpallles
ltenren
Uragmm
ſtiee

ſfuullem

hgen
perlf
Eßftüce

nanogen
Mackſen
ſihlin
ſinen

—

¶ Zecimus Deinredlfl
iri e äsl , alia nö a Eelſarianis. i. officiales fiſei vt. dieit. S
en ris qꝛ flloo dehebaricenn btortin . i 5 nin Elegi debid. b Intereſt. qꝛ babet ius in bonis.j.de bo.vacan.l.fi. „
i i, nene e enrotrtſnra inſert, repae dicit debita. c ¶ Buccubuit legibus. ſuccubuit legibailet vos ad fiſcũ ðuoluũt᷑ ꝓ ðlicto
In conda erlin. ne, cſi orract no tenuir., prqꝛ pꝛo vel alio modo. d ¶Deſiſtere. capiẽdo ſine foꝛꝛmna.
de relcin. ven. fund. in fi. vel dic ſi ↄtractꝰ nõ tenuit. vtqꝛ pꝛo 9mo Ae WKeHicodIne oe
us d⸗ aitpel ledol⸗ dedit cauſã cõtraciui et tunc fiſco.als empioꝛiꝛ e Meſiſtentib. nota p etia ü e
in ſiſoluerar fiſco. . q m. et.ſ.de metat.l1.8
rud Sec op. ergo fi — Er— rurfmhz ſireeraria miaa -tmoines.:. Uorbet. .. qn li. pnicut
Rð ſus bi bio in. Dem. M. attice. curſuʒ ſit ceſarianis ſãcimꝰ licer i ue
ieeld Eier dden J minoꝛe pꝛecio q; reseſt unuuerſ. is: qꝝ intereſt lect ing f Enan voſrd o
e oen piei. de apppꝛobata fraude emptoꝛis: uel nushis qad capiẽda bona lien oröeennatle nt
i Falerinen gratia qͥ obligata ſũt a fiſco neni lenerint ꝗ ſcenbicit leg ut bercalum. F. fn. r, de
“ ditoꝛ delicrũ. vt ret: aditꝰ ꝓcuratoꝛ meus debitã etiã ſi officiales auſi ir teno ligtan cponi
rli eo en e q;titatẽ inferẽtiꝰ reſtitui ea pꝛedia redate legis delt iſtere 4 telndin . Cde bo. glenb.
e: Jis ſimduus iubebit. Apa. Diocle. ⁊ ma tis elgetti⸗ eoleld nuiunid Aus hon hac ni
ſii eſarfunc; qus xi. M. ecet. . üc ſ. de bo. va. l. ii.
Nenftf ratoꝛ ceſanſſ i la alicuiꝰ nõ interpellari offici Aigoꝛéz. i. pꝛincipe
zeüt uatũ eipeiuaius data ẽ q iuſſu pꝛincipisin aliã cira alibꝰ uolẽtibꝰ ea cape dʒ acgeſce Sarurs raina 4
nid te nk d.l inde Leʒtrãſſati ſunt: nã pdia eoꝝ q an- re.cũ lris noſtriscognouenit nge r m gurs detank tl
n nen nacice qs demigrarét habuerit ſiabeis ahit ioſitotelatianos:i eft r mu o vhe dent
le telntns diſtracta no eent: fiſci rõibꝰ uẽdi- ales ad capiẽdaseaſ. deucri r 3 ariuilnan nr
nnn natadbue hab Ccari iqpꝛidẽ decretũẽ:niſialið ſpe cultates:ſ in acnigo c en dwoinareſupentouonon
n leeel arve ciali pcepto auguſta maleſtas de Atatuiſſe. LA0 co⸗ l⸗ Uleer len ſ,ebig.
bmen economi quif/ creuerit. Mtigit᷑ a pꝛincipibꝰ ſa⸗ Mſtas etiã et ꝗᷓ de mn berbget. neqmoig
ar timne vengi lubꝛiter ſtatutu eſt: ita ſaluis his ſci Geein Rine ſua caeiuotli eri. e
Uie ſnſan. biube q utiliter placuerũt parẽtibꝰ here rmob hoc ſolũ gdẽ nistbt ls atrer vnarvn.
ln iinre ceseonexiſter mime opter nulla ꝓlate nõſũt utia cal BcR10 aufenue 5 aatones
. „ — V 7 Aſtaſ
nanc,rton legisſanctoneſtatutä elſtt. eoſalteceit Aglgd inſias rejfearateotf
urnnſi ideo teneun q KWemplum Diocle. et marxi. ad fiſcilites ſiler pcpim dẽau. behenerer cfant
iad nen habet NRaccoijij. Efẽſiõis facultas dãda eſt efſicaces ſiſuo tꝑe age /
aeſenme quig male ve Arr CYV. Sabꝰ aliouã ingetudit retur.
uan Qidit. vr nota. ff Rohibitũ ẽ cuiuſ. cuq; bo⸗ . his ꝗb⸗ Niandingerucinc, 1l genari tamit,
le dehan ae na ꝗ fiſcolocũ feciſſe eriſtimabit fiſc?ainfer tcũ facultates eorũ 8 ti ria ſel collicfur.
en bocagitur con / capi’pꝛiuſqᷓ; a nobis foꝛma fuerit adhuc cöͤtrouerſ ia pẽdente ge erane n is
i i,4 naſen aedig. data. Et ut oĩ puiſiõis genere oc tarideſcribiqʒ fas nõ ſit. Nbier ſiſco etpꝛiuato. vt ? ar.
dattitu ſaursh oonte M 2 ff. de pe. bere ltem ve.
drm toꝛem agat . ͤ H.optanda. ſ.vt agẽdo
nn emß . 6
reiven.quod po „ io vt bie. etinſti de ge. . ſi quiaagens. ſed bodte du
ſune teſt per.l. fundus.el interdirto fraud atario.vt. ff. de ſo. pupilli pꝛe enteſfe berdamn afeunenngenſe n deroe F ni aſcaiſe abindoe
aeO ſes ſit iuder. vel cere. er tunc pꝛocuratoꝛ eſtiudex. cũ enij debeat fa⸗ pflicanfinducieet 2 codicis antiqui quã nõ habemꝰ.ſ.gregoꝛiani.cuʒ per
Hn ſtitui fundũ per fiſcũ.et fiſcꝰ nõ habet ſed emptoꝛ opoꝛtet ; bec ler fuit de legibꝰ codicis antiqui quã bem n. gregoꝛianl. i er
Fbetid . cere reſtitui fundũ per fiſcũ.et le no habet led emotoꝛ oboꝛter ꝙ inſtitutã coꝛigatur. ideo foꝛte poſita vt notaret ſimile ius in fiſco ⁊ pꝛiuato
gitme eriam ad empioem manũ poꝛtigat. quia cũ iuriſdicno vc. . de iur. inſtitu dici ea aer perpꝛeſcr ip. amiſa agitur ꝙ nõ põt. ſicnec pꝛiuatus
e omm. iu.l. i. c. Eteſt nota. quia aut legitime eſt facta venditio ⁊ em vel pot ſägeen derterbt vt. kde diuer tem, er pꝛeſerip. lin oidus. eteff.
1 pioꝛeſt ſecurus. vt. S. ſi anti.cre.l. obligata. Aut venditoꝛ tm cõmi⸗ agit et perdu ncnns . rem, er k
nſte, ſit dolum in odiũ debitoꝛis. ⁊ tũc tenet ipſe ſolus.pt. z. ſi ven. pi.a. ebeeſec Peend harin. D
tte L.i.i m. aut vterq; er tunc emptoꝛ in ſubtigin vrel. .ſ aft enpro: 66 cipim . d quoa eie perdit fiſes. ꝓcuratoꝛe fiſciq bz liberas ad/
n ſaug unc ibſe et hocybitenuit cractus alias liet vterq; briapet — tertelarts yt et.ff. deof/pcurato. ce.l.i.⁊ nora ꝙ fiſcbabz
aenen auntra-
ꝛ6 nra.in dican eaid ſ empron veli bieſupplere pꝛerinux. mh. vt Efenſionis. ali lias defenſionis incipit lex.et differt ab
e nota. in dicta. l. cu cõtra. Item foꝛte bic emptoꝛ tenetur in quadru⸗ Efenſionis. alias facultas.ᷣ alias defenſionis incipitl.
nnimng plum. pt in qul. e Neenee illa.S.e.ꝓhibitũ.qꝛ illa de facto: bec de iure ꝑmittit defenſioneʒ.
Nfid Erta metroics. bic ranſlati

Ei ꝓcuratoꝛ fiſci vel officialis.vel etiã delatoꝛ cũ petantbona aliqj
iſco

cdicunka metros qo mẽſura ſti 8. pr. ſ .et ẽbac
ſic dicunks metros qð ẽ mẽſurna q adnenletia occaſiõe delicii velſucceſſionis.vt.j.de bo va.i:fi.et ẽ bac
.

el e méſura ciuitas et terra da bat eis in reſtaurationẽ ſuq.De

tõ ei grece latine mẽſura villaꝝ dr. bec tñ ãſiatio videt᷑ abolira cũ ius cõe. . ſonerit o H
Annin er ea . gliig aerehnupa iſtlbelis ciuile. 5. ö iel tol.l. lipii. r Penere ſan Bon brr nit amie Neranprepederditanſen
emigraret. .reced erẽt ſic ponit.ff. de migrãdo. et facit.ſ. no li ½ an alt fiſcũ pcedat. ei . Dulg aüt ſi de
,h q ¶Demigraret. . reced erẽt ſic ponit. ff. de migrãdo „ n ſ. o. ſei.l. i liꝰ pᷣcedat fiſcũ in ſucced ẽdo.j.de bo.va.l.p. Quid aũt ſi de
geni re. babi. metropo.l.i. r5/ Decretũ ẽ. a pꝛincipibꝰ. vt.j. ttaim. ſoi.l,i. etan ali pcedat fiſcũ in ſuccedẽdo..de be , Ri mo inqᷓ
Pes (Sranude dictis a chi dilrdens nõ fuerit. bis liquet: ſed refert qõ quaſi becnò ſint debonls utd bin⸗Doe Perbgi
t/¶ Placuerunt. de dicra confiſcatione. ” rendh. d bic. eef dereg.ine dorvliinaat⸗ venunrin 5 fi. Ytẽ vbi nõ eſt
ſett v¶ Btarutüẽ. ergo vbicũqʒ parẽtes moꝛabant᷑ qd em̃ nõ phibet ꝑ aüt in delict. imutatur in a zdud⸗vt . blicatöe gutalig roͤs nteeſt add ⸗
, mitti intelligit vt. ff. qui. ercau. ma. necnõ. §. led qs ei et ſie nota quicétrouer ſareferar.r altuid aut bu nac er rationale in ſingulis
eliſ⸗ Pterita ꝑdit ⁊ noua querit.ſic.f. man.ſi mandauero. 5. bis cuius. dum fiſcalibꝰ ſubſtantijs Bvanonmdickpiſoeheen a. ſi gß. er,5, de bo.
* Mbibnii.fkeclſe ſtloo⸗ ſiſco multis mõis. vt. ff. e.l. i lega Halteſſe Weſtroi dͤ bo⸗ 3.enene prelif. et ne liceat
itH AXapi.per officiales fiſci vſqʒ nunc. ”s.c Pꝛ0. l. ſi a⸗ S ibonedj.. mm i
ienin oꝛma. bec foꝛma dat in litteris.vt.j. ðꝛ. ⁊. ſ.de bõiſ vacã.l. fi. ſine iudi.auct.l.i. x 98. i.boneſtuͦ.
ſict. 4

bꝛ nõ tabelliones. vt.

d· Incident.in bac qõne.ſ.qꝛ dicit᷑ id ſubſtraxiſſe. .
e ¶ Ed vſurpationẽ.ſ.quin puniat᷑ pena buiꝰoſtitutõnis.imo pᷣcipue iſti te/

f¶ Auibus. ſ. fraudibus. g licti
be ꝛerare. coꝛam. p. i Exceptõnẽ.i.vt eos excipiamꝰ.i.compꝛehen
damẽꝰ ſub bac.l.ſic.ff. de in ius vo.l.ſed ſi hac.l.ꝗ. parentes.vnde ſcriptoꝛ

K 1 AUicontractibꝰ. bac.l.eſt ius ſingulare
1

ud eũ. qui patitur cõtrouerſiãa fiſco:

veri lerui? notarij.i.no
tatoꝛes.vt.S.de pi.ſi ti

ſeꝗ liceat.⁊ ſuꝑ mõfacultatuʒ ac

cũ puniunt ꝓ bac frau ſco ꝑnicioſis ĩteruerſoꝝ ma
de.vt.j. de bo. va.l. fii.—
fine. cXeſariani.li.officialis.vt.S.e.ꝓbibiiũ.

nentur qui cõſueuerũt talia facere.et ſic nota duo.pꝛimo ꝙ officiales plura
mala ſciũt et cõmittũt qᷓᷓ alij.vt in autẽ.vt iudi.ſine quoquo ſuf.S.i.et ĩ au
ten. de exhi.et intro.re.S.i.⁊ ſic ad pꝛoximũ dictũ vel ad pꝛin.l.referat.vt.j.

dices ꝙ nõ placet. Itẽ ꝙ ꝑp cõſuetudinẽ delinquedi plus faciliꝰẽ qͥs pu

niendꝰ. vt. ff. de penis. l. aut ae F Fiaf er wt epi.aud.l.iij.in fi.ac.
Pꝛedicti.ſ.celariani.et alias pꝛedicta.

dicitur exceptoꝛ.vt.ff.loca.ſed addes..fi.vel põt ſecũdo dici ꝙ ſi officia ł
cecideritin hac qõne.ſ.ꝙ velit aliqua bona que habet defendere contra fi⸗/
ſcũ ꝙ nõ det ei facultas ꝑp cõſuetudinẽ.eſt eni excipiendũ ab bac cõſtõne
ad qð dixit C. de epi.audi.l.iij.S.fi.⁊ in autẽ.de eccł.ti.S. interdicimꝰ. col
la. ix. quaſi oia que babere pᷣſumant fiſci vt ibi dicit᷑in pꝛelato.ſed pꝛĩa tu/
tioꝛ.
Sceleſtis.alias ſceleſtis.⁊ alias ſceleſtib.i.in quibꝰ cõmittitur ſceluſ
etpone exemplũ.vt.ð.de bis qui ex publi.rõ.l.i.ſecꝰ ſi in auro.vt.l.ij.j.e.ti.
tẽ pone per.l.S.e.ſi minoꝛ.nã ibi queſiiũ erat pignꝰ.

m ¶ Interuerſoꝛũ.alias puerſoꝝ.alias interuerſoꝝ.et dic eoꝝ.i.qui ſub p/

textu credẽdi interuertũt.ſiue ſint exactoꝛes ſiue ta bularij ſiue aurarij ſiue a

lij officiales qui ſuper pecunia publica contrabunt.
n ¶Quagdrupli.in quo ſolũ tenent eniã ſi multi ſunt tã accipiẽtes qᷓ; dãtes

ſzm. p. licet ſecus in furto facto pꝛiuato.vt.ff. e.l. aufert.S.ſfi.et facit j.de ex/
cu.mu.il.placet.ſed cõtra.s.l.ꝓxi.ff.e.aufertur..i.ſo.ibi in querendis.·

OOAper creãdis.blex mitit᷑ cõiti reꝝ pᷣuataꝝ.⁊ dic ſuſceptoꝛibꝰ aurivł

—

4

M̃ꝑ ar geti ſeu quarũcũqʒ; ſpecieꝝ deuoluedaꝝ ad fiſcũ. vt.ſ. de ſuſcepto.
dper totũ.etmaxime in.il.fi.

otü Kei dnice. bi ſuberant comiti reꝝ pꝛi.
er eligebãt ſuſceproꝛes pꝛeſentibꝰ mulns publicis ꝑſonis.vr.j.de ſuſcep.l.
Peaegtio anun eligẽns.vt bic.⁊.j.de ſuccep.l.ij.
¶ In pabuiis.alias inculpabilis cõſuetudine. ſecus ſi culpabilis.vt in
autẽ.vt nulli iudi.S.i.alias in parabolis.ſ.inverbis cõmendant᷑ et alias ĩ

pabulis.et hec verioꝛ. et dicfamilie.ſ publice que erant cũ ſuſceproribꝰ.vel

dic familie deferenti ſpẽs auri vel argeti. que ſacris largitionibus ex mo/

rereddunt᷑.vt.j.de nquicularijs.l.iiij. r /AIrrenarcba. qui ꝑſonali

ter fungitur munere de ſuo nibil erogare cogitur. et pabula et ſumptusde

uẽtilet᷑ ut cũ rei exitꝰ debere euas
uẽdicare pbauerit tũcdemũ resꝑ

publico ei adminiſtrandi ſunt.vt.ff. de mu. bo.l. f. F. imenarcba⸗

. gnino. Hſub quo. rf. ſub pᷣſideqͥ ẽ iudet᷑ rei.vt.j.de bo.va.l.ſi. et hunc eligũt decuriones iudicio pꝛeſidũ.vt.j.de irrenarcbis.l.i.
y ¶ Erit.i. cauſe finis vtſnia.ad qð.ff. de exe.rei.iu.l.i.et.S.quoꝝ ap. ab ſ Oonone.vnũ gen exacron publici debiti vocat᷑ optio ꝙ colligi
ſtinendu. 3 Inierrogatoe.et cũ toꝛmentis a ſuſpectis.vt.S.de q̃ 1 r. j. de apo. pu. quicũqʒ. et.j.de eroga.mili.an.l.opinatoꝛibus.eo.
ſu.l. fi.⁊ in autẽ. de reſti. .ſancim*. a 7 Conditionales.ſ.notarios foꝛteqꝛ ꝑcipit qð optat.alias dicif elecuo militũ.vtar. g. loca.l.ſi.
qui ſerui dicunt. vt bic — ronſuetudie
et.ff. de adop. nõ aliter . . ,.G in pꝛeſtando ſũ
aſeruiẽdo. r cõditona go cõtrouerſia extiterit fiſco alie culoſiſ ſefraudibꝰ iplicuert qᷓdrun bpuum veleriam
les dicunt᷑ iõ qꝛ boim 27 =— = „ — n in elecnõe. et ſic
conditioues ⁊ cõrack lus primoniũ uẽdicãte apudeu, pli relbuiote een. . not P gonlue/
faciũt. v.. S. qᷣ po.ĩpi. Oĩbꝰ iboſtituti itõ mꝑꝛ. hon. ⁊ theodo. M. patri idie. ad quod
ba.l.ſcripturaſ.vł erãt olb' facultatib oſti ntiſ cognito⸗ P Parn. J. depaſtu. pu.

io comiti rerum pꝛiuataruʒZ. li.
per qeãdiſ ſuſceptoꝛibꝰ Beah
periclo ꝓcuratoꝝ rei dñice diſpo (Eibus modis.

erat ſentẽtia bo

de tabel. l. generali. tic E 1 „„ D e D 1 vus mogis,
b ¶ntegu alas eti rexinterrogatiõeʒ haberiq; ꝑcõ ſitõetue ſubtilitatis finnã eẽ pci bumo ſic dere⸗
ket alree deeſt, ditõnales Puos inueſtigãda ẽ.ut pimꝰita ut oi ambitiõe ceſſanted berberedem no
aeſſeo in querenches i ſi qd ſubtractũ fuerit exigãt et ex ſtatuta ſũt:q̃q; antiqᷓ S ſlum ninl niuef
duplũ punit. vt bic.et triſecꝰ integrũs“tm̃ alið mulcte no cõmẽdant᷑ ĩpabulisaul ſũptu fa- ſubandi codem
ff. de publica. l. ſi multi en 0.Ei, ,Sr re n ſubaudi cõdem
erf baufere .ſir ͤm mMie qʒtũ fuerat ꝑ fra udẽ ablatũ. milie miniſtrãdo intemerata ꝑma nar. vt ff. beae
boe dieikno facere ßeau Sane ĩhuiuſcemodi qõeſi ceſa⸗ neãt ſuꝑ inrenarcha'et optõne oĩ R
pli reneat vr f e. um ridi nomẽiciderit ad uſurpatõe; antiqua cõſuetudine obſeruata. fallitqñ cimeé
auia ſed ſe uelin⸗ 2ſtitutõis iſtiꝰ nõ ðbebit accidere Sem. M. palladio.ppᷣ.eoꝛn. inle nabee⸗
vt ft en.aufat , ſerJ ſiꝗdẽ ↄſuetudo fraudũ ꝗbꝰ pᷣdi· /Eoꝑꝝ pfimonia moau maielanss i
be bis gulerpo li. . orar AsKeriir er e⸗ . ſuerſis cõſciẽti mlia. vt ibidem
druplũ et in nõ queſi/ ptionemeoꝛũdẽ meruerit. 451 uaz dicuni pollui le crum 1 lit ſi erat i cõdẽ
aFefe excu. mu. pla mꝑꝛ. ual. ad cacre. uica. aphni. ſci roib neq; opeter̃l ab eo alie uerabale⸗
cet. Item concoꝛ. S. de Ai otractih? ſaige fi ari ccſemniſi icãꝗᷓ ger. nam
bordeoſanſpt,l. äants⸗ G) Ni ↄtractibꝰ ſceleſtisac fi nari cẽſemꝰniſipoſt publicãaccu¶munc diſtinguik.

