pud iudices aut defenſoꝛesde ⸗

ductöne teſtiũ agi ſancita ſunt ita
ut a puintia in ꝓuintiam et a/ ꝓuĩ
tia hucteneat.⁊ꝑfecta ꝑ cia ſit ꝓ⸗
batõnũ oĩbus facultas teſtimoni⸗
is qdem non editisin puintijs ſʒ
geſtis dãtis eis a abus ꝓducũtur

aut eoꝝaduerſarijs ſub geſtiſ mo

numentoꝝ ſigna ꝑcipientibus.et
ita huc aut in ꝓuintijs deſtinan⸗
dis a iudicibus ne ſinõ foꝛſan ⁊ a
lijs egeat teſtibuſ cãe natura et ex⸗
dudatur ꝓpter edictõem teſtiuʒ
edictio:Mec oĩa in pecuniarijs
queſtionibus intelligẽtes in crimi⸗-
nalibus enim in ꝗbꝰ de magnis ẽ
piculũ oibus mõis apð iudices pᷣ
ſentari teſtes et que ſunteis cog⸗

nita edocere ubi ettoꝛnentoꝛum

foꝛſan erit opuset alijs oibus obſ
uatõibus . ¶ Si uero dicat᷑ ſerui⸗

4
1

Xolla.

liber tempe teſtameuti. litet poſtea appareat ſeruus. bic autem ab
initio opponitur eiꝙ ſit ſeruus.pᷣterea nec ibi dicit ꝙ poſſit ꝓduci.
ut ſit teſtis in iudicio.nec em̃ ꝓduci poſſet et ibi.ſed ſcriptura teſta⸗
menii non viciatur ꝑ eum.ſic ergo nõ vʒ teſtimoniũ ſerui qñ babẽt
locũAl.que dicunt ſeruos toꝛqueri.ut ꝑ totũ ti.de queſt.et.ff.et.C.e

monſtrare pꝛimũ inſtrumentuʒ in
quo libertatem ꝑceperit et ſic te-
ſtetur. Si ueroin aliã ꝓuintiã li

bertatẽ dicat ꝑceptã aut nõeſſein

Rñ.cũ de ſuo fa
liſ foꝛtune eſſe ꝗteſtan uoluenitiſ neindieio iin
uero affirmet᷑ liber cõſtitutꝰſi qui aʒo. ut ff e.hui.
dẽ er natiuitate impleat᷑ qdẽ teſti er & de auelli.
moni diſputatõnũ uero de ſtatu diit dond luct
ſeruata rõne.ut ſi apuerit foꝛtune ¶ cio eedente etẽ
ſeruilis eẽ eius teſtimoniũ ac ſi ne eg aoen
qʒ datum fuerit itavſit.¶GSiuero erfl. de pbat. l
libertum ſe dicat compellatur de aghbard nalt
‚ uo fcõtũe

ſũt iudicia neceſ

ſaria. ut. ff. de q/
ſti. l. i. in pꝛin. et
hoc int extrane

os interſe qt et

ES FE dominũ Biagi
ꝓmptu ſibi ꝓbatões et hoc iura⸗ ir iudicũ ſce,
jerit euidenterteſiatio qdẽ ſcnba ſelenbmd int,
tur. nõmõſtrato uero manumiſſio ſc agiprevi⸗
nisinſtrõ is ꝗ deduxit eũ nonuter ig ſeruuz uil ſe
„ 7. „ . — 1 clt. u
eiusteſtimonio. Siuero gs di ueetiam dedſio
cat iudici odioſuʒ pñtem ad teſti ¶ælicuius ſetulq⸗
monium ſibi cõſtitutum et appꝛso tiner ldut
bauerit: ſtatim quoniam cnimina u. C.deft ve.l.
lis inter eoslis moueturnõadſit H
, m , e „ 2r) . 6
ad teſtimoniũ quis uſq; adeo ife quid de ſtatu li/
ſtus eſt donec de crimine iudicef. bero vudletut
Siuero alter odioſus eſſe di urffſi ernor
citur aut cõuentus pecuniarie p lſ. ſed dicas .
dat qdem teſtatio:tẽ . qꝛ ſerui ſunt. ut.
cedat ꝗ eſtatio:teꝑe uero di f deſtatu lib.
l. ſtatu liberi itẽ
quid de aſcipt.·
vigetur repellen

itig
Potin 4

cis amenis poterit iudicare.ut.ᷣff. de arbi. l. ſi cũ dies. F. pe.
b ancita ſunt. ut. d. l. C. de fide inſtru. l. udi.
1Pꝛouintiam.eta ꝓuintia.
K ¶Mon edictis.i.nõ dans.q.d.nõ debent teſtes vꝛbani mitti in ꝓuintiã
ſed ta uum dicta ſcõm Ja. ſed tu dic ſim Al.i.apertis.ſed clauſis et ſigil/
latis. ut ſubijcit.
l¶ Bignari ſigilabuntur apud acta p̃ᷣſidis.ut bic.et palam iurabunt et p
ducentur. ſed in ſecreio ſua dicta dicantur. ut. C. de fi. inſtru. l.iudices.
m /¶ Et ita. i. ſicut dictum eſt. i. de ſigullatis. 7
n eſtinatis.ſcʒ geſtis. 4
o EE&dictionem. i. non poſſit alios teſtes inducere qꝛ dicta ſunt ei dicta
ſtium. et ſic no.qꝙ ſi dicta teſtiũ et aduerſarij ſda non poſſunt plures ꝓdu/⸗
cere.ſi vero velis õriam opi.defend ere dices qꝛ bic nõ ꝓducũtur ad pꝛimãꝗ
cõfirmandam.ſed adiectio ꝓbibetur.et boc diximus.S.e.S.qꝛ vero.

p Cognita.hie no.ꝙ teſtis ꝓ vtraq; ꝑte reddit teſtioniũ.ut plene dixi.j.ð

ſan. epi.S.nulli.colla.ix.
4 a m paelllore inueniatur. ut. ff. de qᷓſtio. l. nimis. F. teſtes. et. l. ex li⸗/
. o.
ri DObi⸗ eruatõibus.vt.ſ.ſpectent ꝙᷓdin reddant teſtimonium ſuũ partibus
ꝓduceniis.nt. . e.l.quoniam.S.in exbibitione. Item caueant de nõ re/
cedendo ſi timeant reced ere.ut.C.e.ſi qñ.Al. 3
ivero teſtari.i.teſtimonium ferre.
xnatiuitate.ſ. ut dicatur liber. ¶ Im pleatur.i.recipiatur.

S.
A
u IZta ſin. no. ergo ſeruum non poſie teſtem eſie. ut bic.er. C. e.l. qm̃. er. ff.

de teſtis.l.qui teſtõ.ꝗ.ſeruus.ſed ↄ.ut inſti.de teſt. S. teſtes.et.¶. de teſt. l.

i. ybi diciiur ꝙ ſemnus inrerueniẽs ut teſtis in teſtõpʒ ieſtm̃.ſo.ibi credebat᷑

e⸗

dus a teſtimonio. ut. C. de agri. et cen.l.ne diutius. et. C. in qui.ca.
colo. cenſi.l.ꝑij.ſed cõtrradico.qꝛ liberi ſunt.u tC.ð epi.et cle.l.iube
mus.et.j.de ſan.epi.S.aſcriptiios. Item quid de monacho etcon
uerſo. videtur ꝙ repellantur cum ꝓ moꝛtuis babentur. ut.C. ð epi.
et cle.l. deo nobis. S.i.et. S.de nup.S.p occaſionem.ſed dico contra
ut. S. de mona. S. cogirandũ. Item qꝛ non repellũtur. ut.ff. e. l. i.

lij autem omnes clerici admitiuntur.ut.C. de epi.et cle.l.pᷣſbiteri.

7.j. de ſan.epi. S. reuerendiſſimi. Itẽ quid de infannbus.Rñ.in cn

minali non admittũtur. in ciuili odmittũtur. ſed ſic ſim quoſdam.
ut. ff. e.l. tij. F. iuł. ⁊.l. queſitum. ſed credo eos non admitn regulant

caſualiter autẽ admitruntur ut in crimine le.ma.et.C. ad.l.iul.ma

xie.l. nulli.et quid de hereticis.ur.C. de bere.l.qm̃ multi.
Sper liberrum. inſtrm̃.ſʒ qͥq ſi patronꝰ non vult ei demonſtra
re in

ſtim̃ manumiſſionis. rñ. offi. iudi. co. ut. C. de libe. cau .l. ſieut
datam. Item quid ſi eſt amiſſum vel fuit nullum factum. vel etiã ſi

eo vti.ſed ꝑ teſtes omni excep.maioꝛes nulli ꝓbare.fñi.admittitur.

ut. C. de lati. li. tol. l. i. F. i. er. ij. Item eſt rõ qꝛ inſtrumenti appella
tione etiam teſtes cõtinentur. ui.ff. de fide inſtru.l.i.no ergo.q qui
dam teſtes ſic repellunturvt nunq; admittant᷑. quidam admittun
tur:ſed p oſtea fides eis non babeiur.ut bic.et.j. ꝓr.S. idem in q̃ſi
teſte: ut in roꝛto.nam quidam nullo modo admirunturut minoꝛeſ
ut. ff. de queſt. l. de minoꝛe.quidam admittũtur:ſed non crediturvt

ff. de queſti. l. i. et. S. Pterea. et. I. cum quis. Item que eſt rõ bu di

ſtinctionis.rñ.qꝛ cũ ex nanuitate ſe dicit liberum pᷣumptio iuriſna
turalis eſt ꝓ eo ꝙ omnes liberos eſſe dicit cũ vero libertũ perconſe
quens aſſerii ſe fuiſſe ſeruum cum libertini ſint ⁊c.ut.ff.de ſta.bo.l.

7

eetoßin
A
e en.
ale

ſent
glnin
tu
die
Hus
zir⸗
ſhungla
gi ſce
efderg.
nno Hi
ſenorbus
AAn le
ſunetil⸗
tuen

= ———

=
= =

=

Peile
ienẽ
(Cininlei
eymtb
Eonlseci/
Poicirina
ufelig.
ſafdere i
lts,

(uncſr

ſitendd

inrlinen

Celarmenone
Peſentͤtn
lickeptlee
ſabellih
ufelii⸗
kͤrſimie

ertücn

ihecuetio
erne
ltinters
Phhnfun⸗
Annfeen
Uglegmnu
upen
föceli

izen
wili

V

berti. er quo pſumitur bodie ſeruus. vt ar.ff. fini. regun.l. in fina /
liberti.

De teſtibus.
yel dic ſzm ſcdᷣam verius.ſ.mediatoꝛes.al.

da. ſ. iudices. ¶Toͤponantur. boc eſt recipiantur.
dentis 1642¾ Pmers, WDehenan alij ſim ſcõam.
1pri libus. C. de ꝓhba. l. ſiue ——— ſic. et.ff de dote pꝛe , beopom/ 4 olũt vti.ſ.nullo mõ credẽtes boc velle legem pᷣdictam.
aa DZ uraueni, no. ne aund er . fi. inſtru. S. ſi Rfanr 0 4 Compellere. ſcilicet iudicem. p Perbibere. qð ẽ ge
õä iſisſen d b' narblein tenus g
oehaſntlrk taduenire ſed reſpueritt erb“ pſmn ur ſt denb er
ede ſen uend. ſputationum ſeruentur huiuſmo buraßene teſtimonia dent᷑ ut ſe te rhi re
i te. ap.l.i. in fi. ſ di queſtiones ¶ Quoniam uero ih ibm inutiliacſſent ſã⸗ diatoꝛeb. ſgi. pſonenal .
Ge bindeen le n poſuimusut in pecuniarijſ anan Sõ tenere aer lram veriuſeg
4 £.6.l. lufe cirs = ſtatẽ pti
Ne ſSariue ra is nolentesteſtificariillos 65 erd una parte ↄſtitute ſüt vo inge offie,ut
an ac eino dosteſtimonium dare q; eo pſente facte ſint. de ein. Ceen lo
oſlac⸗ ahte enigore facti ſunt ipᷣis et ſed mche eil et aduenire erasnen dedht
ai anea A g quidam abutuntur hoc et inteſti- Bierinr ranſte depoſitiones tknneehe
renle. monio uolunt uti. Sancimus impublicabũtur. et niſi ꝑin- acrli ibl no copell
l ff. ad tre ille. I et me eten . te volente.
fof 5 aq; pars conſentiat ꝙ; neceſſitatẽ mraltera p
Hierad erbi. l· ſiutraq; pars conſe ficatoꝛ: cõpo/ erxcuſabilem aliquam nec „ weregtbahhartepe
R in 5. biden qiatoꝛ eoꝝ fiat teſtifica deduci non poſſint ſimilisadu runt ꝓ bmõiofficio qd
nt 2 dicuntur decducin j a cũ ðr. ut ff p
te ea que abeo ll amen exſu ſoneticũ
— a bre ſten nantur ge, eum etiam nolentem menti nrenun n *ſed uide bne lon vli ſi res perfici
. Qð.i.quia ellere ERNN efficietur?. amg. bẽat et inde cõmo
ei⸗ ſ nminalte leſumonng phibere ꝓhibitõne/p Arnrerde e es facte. ue A drare Poprin 3
Wee eponi n ſI cd eSere. ñ videtur dicere. ſig
fniſiG Radeho ecl⸗ ter quã eũ noleuteʒ teſtificari pe ann aae tierint eiad diſpu madcGudeeret.
Gugin:; ilis cã crimina Pte au luit lex pꝓpter con⸗ cuq; uero copet . ti ſolũ auic ſißenn Igdem p̃
negn gt.f. e.l.i. F. nitusnoſtra uolimt ſiblata EEt tandum de eis licebit his nuergtg Letereg
t nar Knae ſi ſenſin allsehendnen ſcimus modoqui uidentur eſſ⸗ erc pleripp id qd laboꝛe
“ mifi. ſi litis. hocuero mu ei teruiaʒ p uit. erqð firmũ remane
ndihae d MNon adſit te 0 9 defenſo te ꝓpter eius ꝓ 1en 6 imponat ꝙ nõ
R ſtamento. 1l. ad/ uidã aut apud locoꝝ defenſt iam minime aduementisat arneei babuit. alo an
Nn egetn meide e foꝛte ut aſſole aglii deteſt · ar. C. de alſel.l. f. in i⸗
eninin eſtem roe inn rñ pᷣſides aut ꝛteu r 5 mnibus alijs que tiam iſ vherür bie
jyi gotei⸗ . ſtrũ cẽ⸗ te.Om B quidam tſñi dixerũ
Niſ. miccie repellivt uirũ clariſſimũ magi † a RE tenos et a nob ci ꝓſonetam.i. execu
e Ferg⸗ HH querũtur tãqʒ bus et ab kal⸗ firiſmanenti rnenml exen
aireäinie baliquoſuſtinenteſ aliqd cõtraꝰ diccta ſuntet dicibus obſeruan- cumioꝛem vel dee
— kevausehrer leſiaut damnifica Biec emares ſiue minoꝛes ſit masdieipoͤt vr ffel
in. Frfde queſto. le 2 6 in is liue 1 ſee eT. ekerre. F.ſec omnen
mtd l. i F. pꝛeterea. et titeſtesuoltes ꝓducereut no in et ſiue in hacmagna ciuitate ſiue Ee Ldonond
dicgh . ſic pp inimieiciã SrE tur eis qab unag. 1 1 e eð te Erboccenſus, no. a
oſterũ oppona d tijsut et ea qu Exbocce .
tt AH quedam ſiuntq P tet et illum foꝛasin ꝓuinti ud quos buius publi
a tonon laent. parte geſta ſmnsopᷣ in qua teſta ſtibus ſunt q;tum poſſibile nobi dare uel ꝓductões te
ſD,O t 2 Fenßm 3 „ „— . E g 6.
te tank. ut n ea dannereoſmnniiſan iudice eſtcoꝛrigẽtesadhuc purius rſan ——
n ff. aalel i tiones dantur admon eſen a criuslites agi pᷣparemus ꝓpter ni Fn ſtamenta:,enk,
kükaenk ſr enſer Beeurt nolue⸗ quas et cognitionesfieri a iudici conſulta. leges. i. qa
J tra leges. i.
tne vt. C. de mof. te dire atteſtatões. — P 1 on debitoꝛes ex a
“ liberi.et a tu lunt eis
3 Barathun⸗ I liqua cauſa ſicloquitur.Sẽ. vt omnes obe.iudi.5.ſi igitur.
nſti. u. 2 * S öciliatio ĩ e e. N f . .
i3 echtcnd quid ſi poſtea araectimonl dalarrarerpeſlo boſtenn in ſuruun, A, vna.ſ.ſua cõquerentium.
reruenit. viderur valere luienn Rie ndtenuentteſif en x. Se eguerenebu ſine Ensdal
uc cene ibi ab initio tenue . G inimich a 1.ala lun 5 .
r Eaeeainno ren acita nõ poſſet quominus tanqᷓ; inunicꝰ b ð „ e nee
. g — tem. hi *Eꝓ . ſe. G. i. et. l. „He lI.
Un ſuentteſtificaus Adeo i. intantum. niſic vpr ſ de euie ſel ſõ. 5. pñti. et.ff. ð unn. a Fne abſint. ſcoʒ ꝙ
e¶ Aſq; adeo. inuñ. ꝗ Adeo. i int⸗ o. qꝙ ðꝛ quiſ duobꝰ mõis ini poc ſpon. lar. S. ad boc. et. ẽ. de bere.et fal. .ſi vere babere 2 di
oſn hiehs camualtego ꝓpter criminalem acenſatõem.ut bic. alio q debet audire atteſtatões ꝙ hilomfunng poſtea poterit teſtes ꝓducere.nã
ſi dimoꝛtem ſeodiũt.ut.ᷣinſti.de excu. iu. H. tem (adeè ðꝛ ca teſtiũ audire ꝓductoꝝ.eti xi.ibi et em̃ ⁊c.et boc qñ pſᷣs eſt. ſi autem
ͤf iter. odioſus. ut de leui inimicicia. eeuniarke. . ſic etiam ſi nõ veniret. ut.j.e.ꝗ. tia eius ꝓp pᷣſentia bẽatur. ut. ö. ut omẽs
m engeatus udetent ſir cã de ein s bemenig denar abſens eſt idem ius ſ eum a pets Ae fi.inſtru. d ices. ſedõ̊ boc .
tioni ſilatur. ut. f merus cq. iſti· 5.i. Item bpuerlins, eF Kelo obe. iudi. . ſi vero HH pduci teſtes poſtq didicit teſtificata. ſed
u orꝛi pie an de minia. ut inſti. de excu. tu. 5. itẽ ꝓp eweini Alud pbidie cũtur poſt lirem cote, bocante lion. tu vero bicas
in et. . de inoffi. do. l.ii. . es caſus ad euidentiã ipi ſoluũt illud nſhenen Benurchdenant ſgntdenennen z ubd
. iñ vero Nennan enus cancpellir mediatoꝛ. ut bic ĩ g. aanaſchone htoe phñt.ut.ff.de adul.ſi onlgnalF dherſan ta
littere qꝛ aut amn bo cõſen tin pꝛima par/ oeret ire ſed in ſecreto iudici dẽant dici abſente aduerſario
ec. m, oteſt. ſeg non coõpelluur. utin pꝛima par⸗ ſpõſiones audire ſed in ſecreto iu uron aucütnrbienn
d Kiadetsenaerideneelni veſtibulo. ſi neuter coͤſenſit cõ teſtibus ut ꝑ denntenmin Gnaacharnmtg Ranspuni ſupueniu
2 Horg ncnaamierhwuu. oſitõem. . ꝓyi· 5.factam teelit. con. excã qꝛ moꝛibun
8 4 4 k¶ & quidam. ,iudices. ſm pꝛimam erp

——

2– .
N
—

=

M

Peeſn
S . . põteſt dici dodꝛans impꝛopꝛie. I ,rF 1 noitiro
, g. l. iu.l. laud abilem. SF. quoti/ boͤten die t ꝑ teſtamentum. idem et ſi ab inteſta –
ſq;. et. ff. ad. l. acquil. l. iij. et r in te qn cõuenitur.ut. A ñ eſt teſim.
Dbhee ꝓducere etiam ante cũ non ſit in ſua Pareſtateaß⸗ poſt lit.cont. babearlocum etotbbrudem in. vtiq;. ut.Q. e. ſi fiius. Itẽ an mnig
deln el e . Sregularuergore dete nrann. te IElioꝝ. an in ſuꝑ in frarre idẽ qui i;
ꝓducit. d Keſpuerit.:.venire. L fP ganm non. tu die el.
e annis eſſenboen iuinis ppoſitis euan⸗ manẽte illud uolum ꝰ ut ſiꝗſ do⸗ ſic. ut. C. dei⸗ ſuiſll
eſſet niſi vocarentur. ut busoibus diuims Ppoſitis 2 in öneziméſa zi aliquẽ aut aliqs offici. te. frare nn 4
bicet. C.e. ſian. OISe ſancimꝰ ⁊ iuſiurãdũ ſubire natuonezimélaʒz. i hẽat in di .6.l. i. 4 gin
Her ie ſranran. gelijs ſanci aduoca filioꝝ fecent neceſſanũ hẽat in di⸗ Kant
g Lo . de quo fit queri ⁊ pulſãtes et pulſe atos ⁊ ad ſtributiõe hereditatis tãtam uni⸗ in Auerebunt Nrng
monia. tos i cipimꝰ ubiqʒ deum inſpe⸗ . 2 lege ptẽ qʒta alias cõqueren e lii
b ¶ Depoſitões. ſubau P iudicãt quibꝰ iudi- cuiq; filioꝝ ſuare cxrliege pie caͤa aete p querela ĩ ulde
Qiianq; pſis babeat. (toꝛ Y eonꝗ iudicat ⁊ quibꝰ i bꝰ fuit pꝛiuſq; donatiõeʒ pr in filiuʒ ofi.do. ppoſitaz aui
cch re a ian deen e⸗ (atr. 4 gteſtimoniũ pᷣbent aiabꝰ aut ſilios quos ea honoꝛauit face⸗ ahoſlen reiden. –
enim. et dic publicabun zonun, i vtlli. an. n. nõvẽ ghonde
tur. i.in ſeipiufa publi ut phẽnis dei. et cõmemoꝛatioet ret. Si eninihil ultenin donatio dicatcũ domini iubali
ca deducũtur. non autẽ pñtia mũdalitiũ ⁊ citra ſit uſpitiõeʒ 19– butur hẽant gdeʒ in oĩ um tranſiatũ fu ine
bublice legennrr. itigãtibꝰ fiat. Muã uero legey mb grebutur ghea imũ eſtin tã eritcũ in fraudẽ nenlid
i Hiſi. q. d. niſi boc ſit litigatibꝰ fiat. Muã un tpe ſubſitia pris qð legitimũ eſt in ta bominis non le infiuf
ꝙ aliqua ſit neceſſitas tenere uolumus de cetero oĩ tꝑ qt aucta quãtitate q;tũ hũüit gls fueni facta muantin
Doimaniſs ed ae-⸗ Ra igit᷑ placuerũt nobᷣ ⁊ per tum at aucta quatitate qʒ bus donatio. ut. ff. ö5 Cehenint
poſſtimilis et adue⸗ OQle igit placu ſta ſũt legey ſubſtatia pris añq;; donatõibuserx iur. pa. ſi libem⸗ Na
raelente adnedhie aͤc diuinam manife e ee haunirerñ ualẽtibꝰ filiss ꝗq donati ſe hmaz erft W
ſit abſente aduerſario Zua eminentia operi effectuiq;: aurie ſüt deh tẽtos vvnllis peii. bere. Ceünrſcnn
peõtumaciã. ut. C. u .Zlg eimi d onibꝰhonoꝛati ſũt debere 51,9 babetlocü qua⸗ Uenen,
Anbrli. F.N. tradej feſtinet. dẽ eſſeimmẽſis his donatiõib?ꝰ inio henge menn
K Efficientur. no. arg. 3= 3. 29 1 ¾ ſti fna heredita tatis babiio ꝓ repediu
ſ aeſir. ſnaqg. er. C immenſis donationibusin uideni ãt ab nere prna heredita non riulo. qd ſ Gri
de ſer. pig.da.ſi credito De nmm nn⸗ teſzn eqʒ cogẽdis ꝗdem ſiↄtenti eſt verũ. cuperuſ he
ribus. ſi babet . filios factis. . b in atiõb?ſuſcipe hereditate,yʒ niulus wonano ri
I¶ Arl i. dicere. ſi babet 7 Jo. pꝛe ſcðo ſacro.pꝑ ſũt dõatiõ aſeze ee, nis interuenerit ſen
aliquas rõnes quibus Dez. au. o. pꝛe.lcðo fits neceſſitateʒ ãt habẽtib oibꝰ mo⸗ ſed cũ noͤpalue⸗ n
baſpolltoiſpurreva. Vduʒ de facidia et dis op dgemd 5 5 minꝰ in poteſta te con Qutnz,
tur bis.non aũtpoterit 5 al 4,9 Stee quã ſcripſimꝰmẽſurã ut no min ſtituto. ergo fa. afi
ſe iuuare dicendo ꝙ te⸗ illiꝰ pte decreuim augetes llieant ; ex legibꝰ eis debet᷑ ber. agitur cũ ip ugfüdi
ſtes actoꝛis iurauerunt , n obili incremẽtoq enĩi ni⸗ luu Hea .„ pe ſo iurenon valu inu
ſe abſente. et bopprer Ea noignobili in lde placʒ no? ꝓpter factã in donatõib inmen aitonatide lientͤ,
ſuam pꝛauitatem et au misin eqle eſt noua de P 5 M ſitatez dinn liceat pñi me diocriter C. de inoffi. do. lunmi
daciam.ſi aũt non fuil⸗/ ſzoptere gdeʒ pᷣponi filios qspr ſi Cc5 Cumn ẽt his q ab ijſed m̃.becg rhuwofn
ſet cõtumax in venien / Iʒ oꝑ it nõtñ in ti minuere alijs ſapiẽti circa Oeʒz ꝓlem ẽt 1. gs . ſti. intelligit qñ ktufdenn
amtgend fun voar noluenit notm in tm̃ minuen ſi eopotiꝰdiligũt donare aliqd apli⸗ no fuit inſtitut Heitn
Hait nornei nriportabiliſ ſit eis iminutio.poſi el nõceteros filiosꝑ imẽſitateʒ eratdon⸗ i
uitate.vnde põ 7 D . m. vnde coͤfi / gfeun
areur e tbeurns taigitura nob lege in ſua uinute ij. tin⸗ gonoſt iüm
in poſten ꝛc. vbi dicit ĩ J . ſfuit inofficioſa. u el dic ꝙ olim nulla illeucde
ea ciui.et. 5. ſi vovolutt . te. it ſed reuocat. ut hic quatenu C. fami. ber. ſi filius. ſed bodie con iimg
ibi. inunlig eſſent ꝛc. „(s Vilertue. eſtirtenenhree vid etur eſſe erat niſi in caſibus rhrensinciſt vnodrdttettön en⸗ Puler ,
n ¶Ex vna. bic ſenſus qꝛ no valet opponer enteſe tra. ut bic.ſes Hõ nmemilno donare non poſſe . nuti⸗
3äs grun virnnev leges que dieitt p alnn
(* aſhan. or 7 Longi⸗ cu ſtatim cõf benevnſugcann haignnmur Eelelun reſponſum. er ff. de le. .l. que fili ’ ſenun
eaan uus es er i Rileete ie d eccan gentrs ibene diſpone . abus. F. li. et.l. ſe. d Aentahointn a ofeſpgleege uibifef icn
re. ri manrek . Per gugs. llites decidendas. 2 imento donein ſiani Kekterrconfitd: Jamen ad legieinan (
is hemd⸗ An ſece non nouam. Perwrmrenocenm non in toũ fauoꝛe frais belanunrnchi⸗ n .
in Ur. t Ge luatl. ij. in pꝛin. ij. l. tina ſeio. 5. impatore. at v ire ta 10 Acrti
u ulſantes. ut. . de iur. calum l. ij in p cõtra eſt. ut.ff. de le. ij. l. o. ut. Q. e. ſi totas. uel dicꝙ dicitsl. i
l.rem non nouam. 5. patroni. icham ſ. nes fit reuocatio. ut. C. e ſitotas. Poand arni
x duocatos. ut. C. de iudi.l. . gitim am ſm omnes fit reuo entis. uel quarte ſue quando (er
Rubꝛica. niis 00. itũ idi⸗ duoſe . T. E. ſi Marer. eſt in legitima reuocetur. i n
(GR maum loleaepua nurenommre ue dicſur bebii bonoꝝ ſu lidi⸗/ urſai hue renenautbus dona m n nlegiimar⸗ tamen ad let
1. um. utr. C. de ĩoffi. do. l. tas. . ut. Z. de tri. L. e. ſi iqueat.n 17 e t dono vni extra dd
cDec euimus mienetem et ſemiſſem er zm nunenmdbetor. ur. . de legitimam reuocatur ſed li ernächn auoredar dono quid e⸗
et emil le de nla fit bie mentio. olim babebatlocum. C. de inoffi.teſt. neo boc qð mmamtderurinontiela urer Fadrhi dmm ausens, lhl
H” Baahtnnne ionedn ſiue non. als nõ nobili. . derſidemene taiſchin fi. et ſic reuoca bitur in totũ.et on grer
gMlacernobis. omnẽ ad eſtnimi nn g ff. coia pdio. l. vendi? coſilio fecerit idẽ bodie p cconſti. exrn re E. pe. col. i. uſſi
L A ꝓpin. l.i.et. ff. c l. ven. 5 ligũ tur. ut. S. de nup.S.pe. uent⸗
renn ehud. H. ueſtio. et. Ldeemenda. ppin. ſtitas. er. ff. ad mu. irey ZBec. .lex. 5. px. r Di Geiütbonnnes. . nanne.
ſi filius. quod dicitu r S C. 1. t Augmentum. ee is. ut. S. Pxi. ibi
non alie. 5. linimus. g Lege.l. ta Sident ener mrl. ta ſaciebat inoff do. bicautein ae liftlitergurdon Be. i
b/ Ut ſi quis.idẽ in muli e. ut mfe uel filia. ur ar. ff. ſed 2 boc vt non minus babeant illi c. erar. C. e. l.fi. 6
i Immenſam excedendo docꝛantem in donando. immgaſſem. ſed ⁊ G

. 6 an
on

ſus,
Inon,
tC)
6.

—.
e

.

E
=

=

.

—

en
gleri
oßpoſtg
ſegehen
tüdonni
kunſetifn
Uinfinti
inisnone

fteitfim

lioutfi

n; A N

penber,

lccigt .

bered/
bubip;
nuocsf
eicüpen
1s doſts
Uleneren
ſnöfelue

oto lS

Aturecon
.ho
lurchin
tonpal⸗
hhorio,
Goſſtde,
inl⸗
Alge
iſin?
furdore
Noeͤfi⸗
ongͤt
in tali
ociecn
elcoo

cefli

Utiti
ghinan
pons
3
deckl.
tond,
ſ ſre
eun
Nentl
enn
0
nrß⸗
le
A
i
bide
l

re teneatur.ut.S.de bere.et fal.

.

Septima

Item bec:ſiue retantum: ſine re etcoͤſilio facta ſit dona. babet lord⸗
ſla diſtinctio m quoſcam. Iem bic diclur inſpici ſps facte doa
tionis. ibi no ut. 5. , u [ecuach. tats. u nibil eis dimitte /

S. exberedaros. et. S. de nup.. pe.⁊

C. de ſcdis nup.l.fi.in pꝛin.et ſicno.ꝙ becfacit ceſſare querelam.

Item datio legi
ume. ut. S. e, ibi
ſic em̃ nibil. Itẽ
quinquẽnij cur/
ge Ke l. fi.
tem ſi dek au ⸗
xiliũ oꝛdinariuʒ
ut fami.ber. qͥa
donatio nõtenu
ſi extraoꝛd inari
um. ut reſti. in in
te.ex ꝑſona defũ
er Ceel ſi fi
liꝰ. Iteʒ ſi exoꝛ⸗
nlrar,
inoffi. do. Item
dona. agniõ vt

C. e. le. et dõdꝛnio

Rubꝛica.
Gt

expeditur vſque
d H. qꝛ vero. ſe
quens.et neque
iuſ ⁊c.expeditur
vſq; in ii.

ur s aebi
quiob.ꝓbi.ba.

5 Auatenus ſ
ſcripſimꝰ.qꝛ dxo
veteres.nõ dico
digeſton. naz ſe

cũdũ eas nõ po

teſt eſſe utrix niſi
imꝑatoꝛ ↄfirma
ret. ut. ff. de tute.
l. xl. et ð teſ. tu A
.iure nr̃o.ſʒ. C.
ut. C. qñ mu. tu.
l.ij. et nr̃as. ut in

in.l.vl. eiuſdẽ t.

ut. 3. ð nup. S. ſi
votutela. 7. S. ꝗᷓ.

mo. na. ef. ſui. F. p

a Curã. i. turela
b · Conſſtitutio.
ſq; pdicta ut bi.
ob.p.
c·¶¶ Legez.i. in. d.
l. un hi qui boc
dicit ꝙ crediioꝛ
lðbitoꝛ m. ſit.
d ¶ Darru. idẽi
auia.ut.j.de he
re. ab inreſta.. F.
ex biſ.et iauo pr
no. uel materno

in illos factã ledere. nr̃aʒ trãſcẽ-

dere intẽtõeʒ ⁊ hec quideʒ noſtra

ab initio cogitatioẽ differẽtes ãt

illud dudũ et hũanaꝝexperti ani

maꝝ qm uidebãꝰ eosinhꝰmõipa
ſſionibꝰlabefactari atqʒ ðᷣſcẽdere

ꝓpterea nũc augmẽtũ lli hacle⸗
geh'facimꝰ. Hecitaqʒ dicimꝰð
filijs gratis exñtibꝰeis:nõð ingra
tis ? quibꝰpr iuſtam legitimax in

gratituclnẽ infert. nam ſi heira ſe
habere apparuerit᷑ et appꝛobẽj in

gratitudinum cãe ſit ea q in lege

de ingratis poſita ſunt rata nihil
hacnoſtra legiſlatõöe munienda.
Que iigit᷑ placuerũt nobᷣ et ꝑ hãc
ſacraʒ noſtraʒ ðclarata ſũt legem
tua celſitudo oꝑieſfectuiq; trade
re feſtinet.

Vt ſine phibitöemes ⁊ debitni
ces ⁊ creditrices tutelã gerant mi

nonꝝ neq; iuſiurãduʒ pbeãt q; nõ

ueniat ad ſecũda uota.
Dem au. Jo. pꝛe.ſecundo
Mperſcnpſimꝰ legeʒ ſuꝑ
urã minoꝝmalignitates ꝗᷣ
circa eosfiũt ex ſrequtibꝰ litibꝰ q
apð nosagitatur iueniẽtesqᷓtenꝰ
nullꝰobligatꝰ exñs mioꝛbꝰaut ob
ligatos eos habere ſe dicẽs curã

exerceat.ne foꝛſan in ptãtẽ reꝝ fa

ctusagat aliqd circa minoꝛẽmali
gnitatis et lex ipᷣa rata nobᷣ ſit ⁊ ex

pñti firmata. Quia uero matri-

ſzm Jo. urar. ff.

de nitu nup.l. pe
nult. F. i. Item
in patre fiſlium e
mancipante. ut
ar. C. de cu. fu. l.
fi. in pꝛin.
e ¶Exiſtimamuſ
no. mirabile q
eſt inceptuʒ non
fallere regulaʒ ſi

nulluseandẽ cõſtitutõem obijci⸗
at imatri et alijs cũ illa nanqʒ na⸗

busuolẽtibus curã habere mino⸗
rũ et petentibus ſᷣm ueteres etno
ſtrasleges curã ſubire obiecta eſt

cõtra nram intentõem abaliꝗbus
nõ recte hmõi cõſtitutio uolumꝰ

in legem hoc dicẽtẽ matrũ excipi
ꝑſonas.pꝛimũ ꝗdẽ cãm introdu⸗
ctam ꝓminoꝛibꝰ ſꝑ ꝓhiberemõ
ineptiſſimũ extimamus. deinde

tire amoꝛpius cira filios ſineſu-

7

.

7
9

ve immẽ. do.in fi. fa.

equitas videatur. ſic. S. de non alie S. urautem lex. et.ff. de reg. iur. l. ſemß
et. ff. de le.iij. l. vroꝛem. F. feliciſſimo. SJ

ſ. alijs extraneis.et ſunt ablatiui abſoluti.

f (2rkabe⸗ nõ matni et alijs.quin alijs tm̃ cũ illa. nanq; ⁊c.
g is.
E

d filios.i. alienos.

—

ſpitione faciat q;plunimum illis

nullam habẽtibusad filios fauo⸗

nisneceſſitatem rectenon eſt ma⸗
tribus derogandũ.iõq; licentia
ſit matribus ſᷣm antiquam obſer

uatõem abꝛenũciantibuset obli⸗
gantibus ſuas resſicutipꝛius ſce
ma fuit et tueni filios ẽt talẽ pᷣſcri
ptõẽm nõfoꝛmidare. ſed ita ſuꝑ
his eẽac ſinec ab initio cõtigiſſet
legẽ in hoc ſcnibi.q̃ ꝑꝑ ſiue dotes

ſiue ſpõſalitias largitateſ erigun

tur ſiue alia debita hẽant ſiue ma

tres ad maioꝛes ſiue minoꝛes ad

matres patemis foꝛſan occaſioni
bus autẽt ex ppꝛijs.multa nanqʒ
glibet cogitans et cõſiderãs adin
ueniat. ſint hec integra utiqʒ ſᷣm

pꝛooꝛes ↄſtitutõnes iudicanda et
tractãda ſiue ltimoꝝ ſiue naturali
um mater filioꝝtutelã geret. Oꝛ
uero'multam hẽmꝰfoꝛmidinẽ ne
facile iuſiurandũ ꝑ magnũ deum
detur ⁊ hoc puaricet᷑ ppterea ce
dimꝰoptere et hãc emẽdare legẽ
que uult mrẽs duʒ ſuoꝝ filiox cu⸗

ram geſture ſunt iuſiurandũ iura
reꝙ ad ſecũdas nuptias nõueni
ent et totiẽs ſcimꝰ pᷣuanicare legẽ

et iuſiurandũ piurio datũ qꝗtiens

pene datũ eſt ut pctm̃ apniſimuʒ
ecẽt qꝛ h itulimꝰ iuſiurãdũ ad pᷣ

uaricãdũ.ñ ei eo qdð aliquẽ ſerua

ueſt iuſiurãdũ ꝓptea oʒ ⁊ eaſ qex

onerãt eſhabere occaſiõem ipie

tatisin deũ.nam qð raro fit ſicut
et uetꝰ ſapia docet nõ obſeruant
legiſiatoꝛes:ſed qdð fit plerunqʒ
reſpicit et medẽtur.Mꝛopte⸗

reaigitur ſancimus aliam qdem
obſeruatõem quaʒ in matnbꝰ ob⸗
ſeruamusualere ᷣm ſcema erab⸗

renũciare eas ⁊ uelleiano ſenatus
cõſulto.et omni auxilio oia age⸗

reque pꝛius decreta ſunt iuſiuran

dũueronõpᷣberiſed ſufficere ab⸗
renũciatõeʒ ſolam uelleiani ⁊ alio

Mecte. ſupple. et iõ recte ⁊c. licet alias ali⸗

ter expoſuerit baneſr̃ax
K Qicentia. nec em̃ co/
gitur. ut. ſ. ut li.ma. ⁊ a

ſi. Foꝛmidare.i.timere.
Sint. ſ. debita mris

ij.
m ¶¶ Anq;. alias vtraq;
vel vtiqʒ.
n ¶oͤſtitutões. q̃ ſunt
. qn mu. tu. of. fun. l.

pe. etſi.in quibus non

curabaturan :eſſet cre/
ditrix vel debitrix ułnõ
0 ri vero legem. qᷓ
eſt quãdo mulier m.of.
p/ Auram.i.tutelam.
Pene.i. fere.

114 Satü eſt. ſ. ius.
Eſſet. ſ. nobis.

t Eo qꝙ. i. ideo.
(Siginuitee⸗.
Eum. i. deum. ul die
eum.ſ.ad iuſiuran.

¶ Impietatis. i. deie⸗

rationis.
5 Bocet. ut. ff. de le. et
ena.con.l.nam ad ea.

ij. et. ff. de vſuc. l. iuſto. i
fi.i.tñ.qſñiqʒ tñ iurãt et
ſeruãt. ut bis exẽplis.
Q. de le. et bere. ſi ma⸗
ioꝛ. et ſi pars bere. pe. l
antiqui.et inſti.de rerũ
di. F. inſula.

a ¶ Pꝛoprerea igit ſre⸗
ma.i.oꝛdinem. H
b Genatuſcoͤſulto. ut
iqſñ obligauerũt ſe te⸗/
neatur ꝓ pupillo. aliaſ
non beret boĩes ſecũ.
ꝙ pupillo noceret.⁊ ex
bac recuſatõe datur Z
bentibus excep. licet ex
ecutoꝛibuſ.uel iudicifa
cta ſint.et cũ als q ma
ius eſt datur actio.ut.ff
rem pupil.ſal.fo.l.iij.?⁊
. Eet. j. de exe.tu. F. i. et
. de epi. et cle. autẽ. ge
netaliter ſed nũquid ſꝑ
et cuilibet iuri renũcia/⸗

rni põt: plene dicas.qꝛ

aut ius eſt publicũ au⸗/
(toꝛitate et vtilitate. vt
qꝛ ius fiſci. uel alias
publica utilitas ibi ver
titur. et tunc renunciari
non poteſt. ut. C. ſine
cenſu. uel reliquis.l.i.⁊
ij. ff. de pac.l.ius pub⸗

licũ.et.l.inter auct. an/

ctoꝛitate tm̃ nõ tñ vnli/
tate.nam et boc dicitur
publi. ut in inſtit. de ex
cu.tu. .i.et tũc autem

o ¶ Erigi. illud uerbum regit duos diuerſos accuſatiuos.ſic. ̊. de

ſtatutam tantum vtilitate renũciantis aut renunciantis et cõi . pꝛimo caſu
poreſt renũciari: ſiue ſit pꝛiuilegiũ ſiue ius ex aliquo Sctu uel pacto.ut.ff. ⁊

EC. de pac.et de ranſ.er excep.et de noua. bic excipe caſus illos quos nota

ſm Yo . de pac.l. pe. ſi vero cõi vnilitate.i. publica et renũciantis. tücn
ſa dr Ede iur cali.l. i. 5. ſed qeetff. de po. quos pbi. et.f. de admini ·.

tu. quidam decens. 18
ope.lib.l.cerdonẽ.et de
pac.iur. gen. S. ſi paciſ⸗
car.et ꝓ boc puto ꝙ hꝰ
pactũ non teneatꝙ fa⸗

ciũt creditoꝛes qð ðbi/

to nõ valeat ꝓbare ſo⸗
lutõem niſi p ſcripturã
cum ſit cõis vtilitas te
ſtikficãdi.ut.S.de teſt.in

ptꝛiun. et nõ debet angu

ſtari. C. de here. qm. in

fi.immo debet impug/

nari. ut. C. de re. cred. l.
geueraliter. in pꝛin.nec
ad vnã ſpẽm ꝓbatòis
iudex debet aliũ eligere
ut. ff. de teſti. l. iij. §. qᷓ
ar.ſi vero renũciet iure
cõiꝙ nec in fauoꝛẽ nec
eſt in eo publicavtiliraſ
põt renũciari.ut no.ff.
de pac.l. ius pu. S. ſed
videt᷑ ꝙ etiam vrilitas
vercitur in iure qð poſ/
ſit renũciari.ut.ff. de fe
rijs.l.i.iõq; diſtinguũt
alij.aut ius cõliſtitĩ ꝓ /
hibitione vel pᷣcepto et

tũc renũcianinon põt.

aut in ꝑmiſſione. ⁊ tũe
poteſt alij. ſic; aut ge
nerale: et tunc licet aut
ſpãle:et tuneſi odio nõ
licet.ut in mace.ſi vero
fauoꝛe Iʒ.ut.ff. ad velł.
l. fi. F. pe.pꝛimũ appꝛo
bo.nec ob. d. l. de ferijs
qꝛ tacite fuit ibi renũcia
tũ ꝙ licet etiam ubi als
non licerer exrpᷣſſim. ut
ff. de ꝓcura. filius. F. ve
terani. uel qð principa
liter etiam laboꝛantiuʒz
vntlitate dank ille ferie.
vtʒ in eadem.l.de ferijs

„

in pnn. ibi. qꝛ occu. ⁊c.
(Nuſiurandũ.nũquid
abſoluitur ab illo ſacrõ

qð ð admi. datur. ut. ẽS=
qui ob..fi.non puto.

et qꝛ nõ dicit᷑ bic. et q̃a
citius ad nubendñ mo
uentur q; male admini
ſtrandũ.

rum omnium et de ſecũdis nupti

is nullo iureiurando de hoc dãdo

mox tũut ſecũdas cõtraxerint nu

ptias repẽte expellitutela ⁊ ea agi
que ſi eam iurare cõtigiſſʒ et iure⸗

iurando ꝓferret:ſemel in iudiciũ
mẽtitaet ꝓponens pꝛopꝛie con/
feſſioni et depoſitioni ſecundas
concupiſcentias Hecigiturl.

ſup pietate ſit poſitaut eni nõin⸗

urietur in aliquo honoꝛ indeũ h

anoõ ſancita ſunt ut exnũcualeãt
tua celſitudine manitfeſta faciẽte

hanclegẽin ꝓuintijs oibꝰ. hinc

gloꝛioſiſſimo pᷣfecto huiꝰ feliciſſi
meciuitatis cui hec cure ſi de his
trãſmiſimꝰlegẽ ut ꝓuidẽtie eius
in uiri caniſſimi ptoꝛis cui huiꝰ p-

tiſ cure enĩ eſt in oĩtꝑe ſeruari.⁊ex

nũcteneatqtẽꝰ in oĩ pupullaniſh⸗
ſtatia oĩs cautela fiat circa res mi⸗
noꝝcuſtodire et pᷣcipue ut cũ ſbᷣti

litate deſcriptões fierẽt pñte q qʒ

gloꝛioſiſſimo ſcniba cuide talibuſ
cura cõmiſſa eſtet alijs ꝗ cõſuete
ralibusinterueniũt ſubtiliterꝰ ⁊ fi
deiuſſoꝛibꝰ dãdis omnibus agen

disſicut noſtris decemnitlegibuſ

ꝓuidẽtia clariſſimi pᷣtoꝛis cuihu⸗
ius ꝑtis cure ẽ ꝓponat que eaipe

in hac regia ciuitate ut oibꝰſitma

nifeſta et nullũ lateãt q anobiſ eis
ſancita.⸗ Se hac enim lege ſicut
oʒ in ꝓuintijs uari głoſiſſimis pᷣ
fectis ſacroꝝnr̃oꝝ pᷣtoꝛioꝝdeſtia⸗
uimus.Dhata ꝗnto ydusocto.

c Pꝛoferret.ei ſic no. qᷓ; penã patitur ſi iuraret. ut. C. qñ mu.tu.of.l.i.⁊

ij. et. S. de nup.ſi aũt. eandẽ et tũc qñ nõ iurat.iuramentũ em̃ ei nil aliud ẽ
remiſſum. et ſic pena diſertionis durat.et.C.qui.ex ca.i.irro.l.decreto. et

ff. de cõtraria actione a tutela.
de Hec igitur. ꝓuidentie. bec.ſ.cure ſunt.

e¶ Deſcriptões.ſ.rerũ minoꝝ.qð alias inuẽtariũ appellatur.
68 g Alijs. ſq pᷣſentibus

S.2

bᷣ
k

cnba. ut. C. de magiſtra. con. l. fi.

(.ubeulirer en inquiſitione. i

egibus. ut. C. de admi. tu. l. tutoꝛes. et inſti. de ſatiſ. tuto.et cura. S. pe.

lijs.
Dandis. I.rem pu. ſal. foꝛe.

et de attili.tu.S. penultimo.

,= —

¶RKubꝛica. Ut ex actõ

ne. bec pꝛima ps dicik.e. vſq; ad. 5. llud quoqg.

m ¶ Inſtante. caſus ablatiui abſolun. Filij.ſ.pponantur.
n ¶ Etut voluerit. boc exponitur. .. e. 5. illud. uſh in fi.

= p 6
1

Eum. ſ. virum.

au eral r rpone un , e non alie. F. i.
e

cũde.ſ.vxoꝛis factus vir.

Vt exactiõe inſtãte dotis pꝛime

et ſecũdeuiroad ſecũda nota mi⸗
grãti pponat᷑ pꝛima uxoꝛul ex pꝛi

oꝛi mrimonio filij etut ſiuoluenit
uxoꝛ aut is qui ꝓ ea dotẽ ſcripſit

dare uiroq ſcrnipta ſunt diſtulerit

aũt uir ſuſciꝑe ſolutomrionio da
re uiroq ſcipta ſunt mor exigi eũ
ab ea etiã cõſcripta aũnuptialẽ do
Rationem:

oꝛ. et patritio.
Vdũ iudicãtibus nobᷣ
) dubitatõem uenit cau⸗
fſamulta coꝛrectõe digna

enim ꝗdã pꝛioꝛis factus uxoꝛis uir
cũea exuliſſet deinde ſe doteʒ ſu
ſcipiẽset filios ex pꝛioꝛi reliquẽs

obijt adhuc ſcdᷣa ſuꝑſtite.¶ Mo

lebat igit᷑ fa uxoꝛ dotẽaſe datam
exigere pꝛiuilegioutensanob da
tocõtradicebũt aũt ex pꝛioꝛi mñi

monio filij et ipi mr̃nã obijciẽtes

dotem . et dubiũ erat utrũ etiã nõ
ſuꝑſtite uxoꝛe pꝛioꝛe oꝑteret ſuſ⸗
cipi fil iosↄtra ſcdᷣe dotẽ litigãteſ
Mõ eni alijs dedimꝰdudũ ⁊ da⸗
mus hoc pꝛiuilegiũ aut hrdibus
aut creditoꝛibus ſʒ ſolis filijs plui
rime ſi ꝗqdẽ dubitatões extiterunt

in hac cã dñte fa qm̃ expẽdiſſʒ et
anq; ad eius ueniſſet mſimoniuʒ
pꝛioꝛisuxoꝛis doteet nõeſſe iuſtũ

au. Jo. pꝛe. ſcdᷣo.excon.

etlegiſlatõe clanioꝛinõ indigna.⁊

. ſcipiens.a b ea
tx Dato.tam in ꝑſonalibus ꝙᷓ bipotheticis.ut.C.qui.po. in pp:

babe.l. fi. F. i.
t otem.nam
cõtra alioſ bene
erant admitten
di pꝛius.aʒo.
u ¶ Damus. ſpe
te et nõ alijs da
xAut beredibꝰ
boc pꝛiuilegium
in pſonalibus ⁊
bipotbe. ꝓ dote
nec extraneis he
redibus miſeris
dak. ut bic. et. C
de pꝛiui.do.l.i.

tü ſit pſonale. ut

gar. ff. de admin.

tu.lex pluribus.

nec credito:ibuſ
ſq; mulieris.ſed
filij ſicyt ſubijcit
et. C. qui.po.in
pi.bab.l.aſſidu

is...excepiis.
17 Gieb pꝛi
mi mf̃imonij.

5 Expenſam a
viro.

a Pypoteras.
idẽ acriones. bi

potecarias.l⸗
c ¶ Eſſent.· alias
erant. et eſt regu
la ꝓ eis que di
cit.qui pꝛioꝛ ẽ tẽ
poꝛe ⁊c. ut. C. qᷓ
bul po.in pi.ba
His igit. ſan

citum ꝑ banc.l.
tamen. et ꝑ alioſ
pꝛioꝛes idem eſt

ĩ hoc caſu. ut.E

de iure do. l. vbi

et. l. in rebus. et
ff. ſo. ma. ſi. cum

dote. F. fi. ⁊. ff.
pꝛiui.cre.ſi neu⸗

tri. S. in boniſ. ⁊
5. ut immo.ante

nup.do.l. pe.

e .p Et. f G⸗ Sin gulos... boe ſancitũ eſt in illa ꝙ Tc.

g Lompetit. ut. C. de iure do. in rebus.

. —

b (Sim ilvero dotem.ſ. dotis petitõem. ut qꝛ
i¶ Succeſſonem. alias ſucceſſiones.

um intercefit.

ſine culpa diuoꝛti

k ¶ Mature. quia omnes poſſunt filij vel libeni appellari. ut. ff. de

verbo. ſignifica.liberoꝛum.

l Publica.i.ſcripta manu publica et pignus in vtrũq; fuerit obli
gatum. et ſic in pignoꝛe pᷣfertur pꝛimũ ſcõo.ut ſubijcit.et.C. q poni.
in pi.l.ij. non autem in pſonali.ut.ff. de pꝛiui.cre.lpꝛiuilegia.uldic
vnũ ab vna ciuitate aliud ab alia.naʒz ciuitas mutuat. ut.ff.ad ma
ce.l.nibil.ſic dicitur impꝛopꝛie publica.ut.ff.de ver.ſig. eum qͥ nec.
et de pub.ſed et ibi.S.pꝛeterea.non autem poni poteſt ꝙvrun;a
