ꝓbare ſuũ ſibi debitũ niſi aduerſ ari pbet Zꝛiuz. Sʒ in bac denüciatione
ſatis eſt: ſi denũciatꝰ aliquã iuſtã cãm allegat quoreᷣ cõſciam nð teneat.
ſz cam nõ ꝓbet.credit᷑ enĩ ſibi ad purgandũ cõſciam ſuã niſi ſcandalũ vł
publicũ peccatũ ⁊ manifeſtũ ſit.tũc eniĩ dʒ deſatiſfactione oſtareſʒm In⸗
no.ſʒ hoſti. ð. qꝛ ſi ſemel fuerit meũ vel mihi debitü adhuc pᷣſumit᷑ niſi ꝓbe
tur Zeiuʒ. vt. C. de ꝓba.l. ſiuepoſſidetiſ. Jo. an. videtſtare dictis Inno.
u dic ſi denunciat dicit ſenõ tenere cõſciam ſuãa nullã cãm allegat nõ

denuntiationem ſ ummarie et de

ſufficit. vt.l.ꝗ introgatꝰ.de pet.here. Idqẽ ſi allegat cãm iniuſtax.vt.l.nec

vllã. d.i. eo. ti. Sed ſi allegar cãm iuſtã. tũc ſiq dẽ cauſa eſt dependens ex
eo facto. qꝛ dicit ſe ſoluiſſe. vel ſinegat poſitiones denũciationis videlicet
eſler ſu vel ſibi debitũ. ⁊ ꝓbarũ eſt ðᷣ eũ nõ dʒ poſtea credi aſſẽrnõi ſue
yt. ff. de Pba.l. cũ de indebito.et er de ſoł.c. fi.. . denon nu. pe. aut. ð qͥ
ꝓpꝛiam.cũ ſilibꝰ.cõſcia eni alteriꝰnõ dʒ ꝓbari niſi ex indicijs.vt.¶. ð do
lo.l. dolũ. ſy iſtud eſt indiciũ legitimũ.⁊.l pbatũ. Si vo cõfeſſus eſt inten
tionẽ actoꝛis.ſ.fuiſſe ſuũ:vel ſibi debitũ:dicit tñ ſe emiſſe vel ſe oluiſſe vl qᷣd
ſimile.tũcſi denũcians nõ ꝓbet intentionẽ ſuã alit᷑ qᷓ; tali cõfeſſione:debʒ
ſtani dicto eiꝰad exeuſationẽ cõſcie ſue. vt. ¶. deteſt.l. ſi q̃s teſtibꝰ.de ſen.
l.cũ papinianꝰ.deiureiu.l.eũ qui.in pꝛin. Si autẽ denũciatoꝛ põt ⁊ vult
alit ꝓbare qᷓ; ex cõfeſſione denũciati:tũc ceſſat talis pᷣſũptio.quia foꝛte iõ

conſeſſus eſt.qꝛ ſciebat poſſe ꝓbari.hoc ꝓbat᷑in glo.in di.l.eũ qui.in pꝛi.

igit rũc erit recurrẽduʒ ad cõiecturas.ſ.cuiꝰvite cuiꝰcõditionis eſt iſte de⸗
nunciat.vtrũ eiꝰaſſertõni dʒ credi.vt.l.non oẽs.S.a barbanis.de remili.
hoc en pendet ex quãtitate rei petite.vtrũ ſi magna vel parua.ar.eiuſ ꝙ;
no.in.l.admonendi.ff. de iureiu. ſed ſi c quã allegat eſt tal.qꝛ ab eius fa
cto nõ dependeat.⁊ ſic dicit ſe habere ab alijs.⁊ an debeat eis credi vidẽ/
du eſt qui ſunt illi a quibꝰbabuit ⁊ cuiꝰopinionis ⁊ vtrũ hoc dixerit ante
litẽ motã vel poſt. ar.er deteſti.c. l. Ex quibꝰeniã puto ꝙ ſi hoc babuit a

Serarore uo eui hoc mãdauerat ſatis fit.vt.ff. de ꝓcu. l.qd vulgo

tẽ ſi defunctꝰſcriptũ reliqͥt rece ei credit beres ad excuſationẽ ſue
cõſcie.vt.l.qui cũ maioꝛ.S.penłti.ff. de bo.li. Idem ſi aliqua indi⸗
aa legitima appareãt ex qbusqs poſſit infoꝛm are cõſciam ſuam.
vt.l.mariti.S.len ociniũ.in pꝛin.ff.de adul.ſi vᷣo infoꝛmaret ſuã cõ⸗
ſcam ex pᷣſũptionibꝰnõ legitimis nõ excuſatur.licet enim non tene
atõ cõſciam ſuaʒ habet tñ ſʒm cõſcĩam erroneã ⁊ ſic peccat niſi cõ
ſcientiam erroneam deponat⁊ deponere cogetur.vt ext᷑ de ſen. ex. c.
inquiſitionis.vbi ꝓbat᷑ hec diſtinctio.ſʒ tu diceſ nõ.ꝑ hoc ꝓbat᷑ de
nũciatio que dicit ꝙ peccat in meretinẽdo meũ vel mibi debitũ.nã
apparet ꝙ nõ peccat detinẽdo:ſʒ erroneã cõſciam babẽdo.ſed cer
te finalit in hoc peccat heres ꝙ retinet. ⁊ ſic videt pbata denuncia
nio.ſed qualit᷑ peccat heres in eo ꝙ defũctꝰtenebat g̊ cõſcam. Rñ.
foꝛte ipſe heres ſcit ⁊ ſic cõſciam retinet.ſi vᷣo ignoꝛat:tũc pus eſt
heredi notiſicandũ talit᷑ ꝙ in eius cadat noticiã vel cadere debeat
vt. l. ꝙ te.ſi cer. pe. ⁊.ff. depoſi.l.ſi qͥs inficiatꝰ.⁊ poſtqᷓ; notificatu,ʒ
fuenit debẽt fieri denũciatõnes.nã textus dicit:ꝙ ſi peccauerit in te
fratuus ⁊c. pᷣus ergo dʒ ꝓcedere peccatũ qᷓ; fiat nundiatio.ſʒ ſi be⸗
res nõ patiat᷑ ſe cernficari certe in boc peccat:⁊ ꝑinde eſt ac ſi certi /
ficatus eſſet.ar.ff.ꝙ vi aut clã.l.i.S.anſto.ſnia autẽſi uꝑ hac denũ
ciatione fert᷑ ꝙ ſi reꝑit᷑ denũciatꝰpeccare denũciatione pᷣcipit᷑ ei p
exeat de peccato.et ad hoc ꝑ ſnĩam excõ.cõpellic᷑. vt in di.c.nouit.
⁊ no.ꝙ ſoluʒ in hijs tibꝰmodis ꝓcedendi loquit᷑ hec conſtõ. ſ. per
accuſationẽ inquiſitionẽ ⁊ denũciacionẽ.in alijs vᷣo modis pꝛoce⸗
dendi vel ꝑ exceptionẽ nil imutat᷑.de quo dic vt diri.ff. de adul.l. ij
S. ſi publico.⁊ iſtis tibꝰmodis ꝓcedẽdi attribuunt᷑ iſte tres quali

umma.⁊ ſic ſũmarie.i.ſũmati vel bꝛeuit vel pᷣmarie vt oſtendam.
hec materia tangit᷑ ꝑ glo.in.l.iij.S.ſaendũ.ff.ad exbibẽ.⁊ in ſpe. de
offi. iudi.S.poſtremo.vbi ponit tractatũ. Jo.faʒioli depiſis.ſʒ ad
maioꝛẽ dedarationẽ dic ꝙ hoc.ſ.vt ſimarie cognoſcat᷑ qñq; adij/
citur ton cauſe.qñq; vni articulo.depᷣmo intelligere debemꝰ circa
ordinẽ ꝓcedendi ſũmarie.i.bꝛeuit᷑.⁊ hoc ꝙ dico bꝛeuit᷑ nõ intelligi
tur diminunue. ſʒ ia ꝙ totã ſubam cõpꝛehendit.vt.l.i.ff. de iureiu
ran.⁊ ideo q aliqd dicit in ſüma oĩa mẽbꝛa pᷣncipalia ponit.vt. ff.
decondi.inde.l.in ſũma.vbi ꝓcedit᷑ ſũmarie:tũc cõteſtat᷑ lis.ſubau
di ſoꝛte.ſi ſnia tribuit ius finale.alłs ſecꝰex boc dicto ꝙ in pceſſu nil
dz de ſub alibus obmitti. ⁊ ideo libellꝰdʒ eſſe ita plene foꝛmatus ſi
cut et qñ oꝛdinarie ꝓcedit.ff. ad exhi.l.iij.in pꝛin. Iteʒ cõteſtat᷑ lis
l.tigni.S.ſi qꝗ; non poſſideat.⁊.S.idẽ ſcribit.⁊.l.iuł.. /pinde.ff.ad
exhi. Itẽ ſnia diffinitiua dat. vt. l. ij. F. pterea. ff. ad exbi. et dein li
tem iurãdo.l.in actionibꝰ.in pꝛin.⁊.ff.de li. agno. l. ſ iqͥs a liberis.
. ſi quis ex bijs. lʒ quidã dicãt ꝙ illa eſt ſnĩa interlo.vt ibi tangit̃
ſzm Guil.ſʒ glo. C. comi.vel epi.l.i.innuit ꝙ in ſũmarijs nõ requi
ratur oꝛdo qð non placet ꝑ di.ll. Expedit autẽ iſte ꝓceſſus bꝛeuit᷑.
qꝛ z als non poſſint dilationes bꝛeuiani niſi cauſa cognita. tñ bic
abbꝛeuiandi illa ſola eſt cauſa ſufficens ꝙ cauſa dʒ agitari ſũma/
rie. vt. ff. de regu. iu. l. ij. in fi. n tñ ita pᷣt abbꝛeuiani vt ꝓbanies le
gitime pereãt.hoc enĩ impediret cauſe cognitionẽ qð non põt.quia
cauſe cognitio eſt de ſuba iudicij.vt.C. comi.vel epi.l.iud ex.⁊.l.f.
⁊ no.Q. de ſen.l. ꝓlatam.ſed ea que ſunt de ſuba nõò poſſũt obmit/
niꝑ hoc qð diat ſummarieę.vt dicũ eſt. ergo ⁊c ꝓbat.e de ver. ſig.
c.ſepe.in cle. In hoc ꝓceſſu ſi exceptiones opponãt᷑ que reqrant al
tioꝛẽ indaginẽ:ſi quidẽ pñt ꝑ aliũ iudicẽ examinari ꝑ iudicẽ nõ ad
mitterenf.ſʒ in alio iudicõ ſeruabunt.vt.l.ſi illea quo.s.ſi deteſta
mento. ff. ad treb. ⁊.l.iij.S.ibidem.ff.ad exbiben. Si vo in alio iu⸗
dicio examinani nõ ppt etiã in illo examinat.vt in di. .. ibidẽ. in ſi.
et ita intelligit glo.dum dicit de excep.queſitiſ ꝓ poſſeſſone retinen
da. ſʒ poſſe reſpuere illa q̃ nõ pñt alibi eraminari auferf us pantis
⁊ etiã cogniijo tolleret᷑ ꝙ nõ põt:vt dicũ eſt.illa autẽ nõ dict ba⸗
bere altioꝛẽ indaginẽ quepᷣt examinari infra tñ tẽpꝰinfra quãtum.
pꝛincpal ꝓceſſus expedit᷑ etiã ſibocnõ opponeret.vt.l.ſiis a quo
in pᷣn.ff.vt in poſ.le. Itẽ ſicut in hijs caſibꝰin quibꝰoꝛdinarie agi
q̃s citatur perẽptoꝛie:ita ⁊ in iſtis caſibus vbiagit᷑ ſumarie qꝙ ptʒz.
in intpoſitione pᷣmi decreti ⁊ ſecũdi ꝙ ſũmanie fit ⁊ opoꝛtet ꝙ pꝛe/
cedat perẽptoꝛiũ.vt.C. dehijs qui ad ec.cõfu.l.fi.als pñn.S.ſed
ſi hoc facere.⁊ quõ ⁊ qñ.l.cõſentaneũ.⁊ y.no.ff.de dam. infec.l.ſi
finita. F. iul. Zpe autẽ fenarũ nõ pᷣt ꝓcedi niſi in caſibꝰexpꝛeſſis.ff.
de ſer.l. i. .ij. q;ᷓ plunibꝰalijs.ll.non ob.pᷣdictis.er de v. ſig. c. ſe⸗
pe.quia tota bec glo ꝓcedit qñ ſummarietm̃ debet ꝓcedereibi qũ

tates dueſeauueur. .
e¶ Bumarie. ſüma.i.bꝛeuis vel ſũma.i.pᷣma.vt no.ff. de ſtg. bo. l.

—

cedit᷑ ꝓceſſus aũt qͥ fieret ↄ abſentẽ

k

oĩa illa verba iniun gunt᷑ ſimul dequo.j.dicã. Circa modũ pbãdi
in hac ſũmana cognitione ſciendũ eſt ꝙ plena ꝓbatio eſt facereiu⸗
dici plenꝗ fidẽ.vt.C.de eden.l.pꝓcura.de cõdi.ob tur.cãm.l.i.ff.de
pꝛoba.l.qͥnq ginta.bʒ autẽ hec plena fides ſuos gradꝰ.nam quan
doq; qͥs incipit ſuſpicari.hoc eſt a leui argumẽto vnã partẽ inclia⸗
re.qñq; quiſ incipit opinari animũ ſuũ aliqua ratiõe ſatis foꝛti.nõ
tamẽ ꝙ credat nõ poſſe eſſe Zꝛium.qñq; ꝓcedit vltra ⁊ incipit cre⸗
dere ita foꝛti ratione ꝙ firmit᷑ inheret vm parti nec de dꝛio aliquo
modo dubitat ⁊ iſta eſt plena pꝛobatio ⁊ plena fides.hec naturalł
dici᷑ ⁊ ꝓbat.ff.de queſ.i.i.in pꝛin.vbi ad toꝛmẽtaſeruoꝝ ita demũ
veni opoꝛtet cũ ſuſpect? eſt reꝰ⁊ alijs argumentis ita ꝓbationi ad

mouet vt ſola cõfeſſio ſeruoꝝ deeſie videat᷑.qð enĩ dicit cũ ſuſpectꝰ

eſt reuſ denotat pᷣmũ gradũ quo qͥs incpit ꝑuenire ad ſidẽ.ſ.ſuſpi
tionẽ.qð vᷣo ſubdit ⁊ alijs argumẽtis denotat ſm gradũ quo in⸗

Qpit opinari. qð vo ſubdit de cõfeſſione ſeruoꝝ denotat vltimum

gradũ.ſ.ꝙ plena fides haberet᷑.⁊ dicit᷑ plena ꝓbatio.boc etiã ꝓba

tur. ff. de teſti. l. iij. F. eiuſdẽ. in fi. ibi qcqͥd autẽ credas:aut parũ ꝓ⸗

batũ opinaris ⁊c.⁊ hoc pleniꝰdixi in repetitione.l.admonẽdi.ff.ð
iureiu.vbi de ſemiplena ꝓbatione tracaui. Hũc autẽ ad ꝓpoſituʒ
dico ꝙ quedã ſũt cauſe ſũmarie modicix q̃ſi nulliꝰpᷣiudicij⁊ in his
ſufficit ꝓbatio ꝑ iuramentũ.vt.ff.ad exbi.l.theſaurꝰ.nõ eniʒ nocet
dño ſi patit᷑ me cauentẽ.de dam.infe.querere theſauꝝ meũ in fũdo

ſuo.idẽ vbicũq; petit᷑ exhibitio ſola.ſecꝰſi in act᷑.ad exhibẽ.veniret

poſſeſſionis tr ſiano.vt.l.celſus.S.iuł.ff.ad exhi.el ſi alit᷑ per ex
hibitionẽ dãnificaret᷑ reus tũc ſufficeret ꝓbatõ ꝑ iuramentũ.ᷣſʒ req̃
rent alia vt ſtatĩ dicã. In his enĩ vbi ira modicũ pᷣiudiciũ vertitur
ex ſolo uiramẽto iudex ad ſuſpitionẽ ſeu opinionẽ induci᷑.quedaʒ
ſunt in quibꝰaliquale pᷣiudicuũ fit reo.tñ poteſt reparari ꝑ aliud iu

diciü. tunc alia ꝓbano requirit᷑ q; ꝑ iuramentũ.ſ.ꝑ vnuz teſtem vł
aliqua indicia ⁊ veriſiłlia ita ꝙ in ſuſpitionẽ vł opinionẽ iudex ad

uocet᷑.ðvt.ff. ad.l.aqt.l.in.l.aquilł.ſi deletũ ibi ad ſuſpiti onẽ iudicẽ
adducã.⁊ de carbᷣ.edic.l.iij.S.cauſe.ibi modicũ ꝓ puero facientem

de ven. in poſ.mit.l.i.S.ſi in ea.⁊ iſta ꝓbatio dici᷑ facta ſũmane.

boc eſt pᷣmarie q̃ſi ad pᷣmũ gradũ ꝓbationis ꝑuenerit.ſ.ſuſpitiõeʒ
vel opinionẽ.⁊ iſtud eſt qð diciꝰpᷣma facie.videt᷑ ꝙ ſic:vł pᷣma frõ
te. vt. C. de edic.diui adri.tol.l.fi.vel enã põt dici ſũmarie.i.bꝛcuit᷑
nã ad plenã ꝓbationẽ ſym cõſuetudinẽ hodie appꝛobatã ꝑ decre⸗
tales requirit᷑ ꝙ fiãt articuli ⁊ ꝙ ſingularit ⁊ diſtincte ꝓbent᷑.hic
So ſufficit ꝙ ſũmati negociũ ꝓbet᷑vt.d.l.in.l.aquił.ibi ſũmati ne
gocio expoſito.⁊ hocintelligo in cauſis ſũmarijs valde fauoꝛabili
bus.ſ.ne ꝓpter ꝓbatiões deficiãt alimẽtoꝝ ⁊ ventris. Si xᷣo non

. „ — — —

ita fauoꝛabilęs eſſent.lʒ poſſit ꝑ aliud iudiciũ repari.tũc qtũcun⸗
q; ſit ſũmmarie in eiſ plena/ pbatio reqᷣrit᷑ ex parte agentis.dicitur
autẽ ſũmarie reſpectu defendẽtis.qꝛ ſi accuſatoꝛẽ diceret ꝑ calũni⸗
am poſtulare vel aliquã exceptonẽ opponere q̃ reqͥreret altioꝛẽ in
daginẽ differtur exceptiõis ꝓbatiõe impediret᷑ actoꝛis intentio.ff.
vtĩpoſ.l.is a quo.S.i.ð pᷣto.ſtip.l.i..pe.ad treb.l.ille a quo..ſi
de teſtõ. ⁊ idẽ dico de oĩbus poſſeſſoꝛijs iudicijs q̃ dico ſũmarie ex/
aminari.vt.C.vñ vi.l.momẽtanee.⁊ no.C.quoꝝ leg.l.i.in glo.et
pnñᷣt ꝑ iudiciũ petitoꝛiũ reparari.nã in eis dico ꝙ requirit᷑ ex parte
agentis plena ꝓbatio.vt di.l.i. C. quo.bo.vbi expᷣſſe dicit. Circa
vo exceptionẽ aduerſarij et circa dilationeſ poterit verſari dicta ſũ
maria cognitio.⁊ ſũmaria dici᷑ hoc caſu quaſi pᷣma fade boc vide/
at᷑ cũ iura partiũ nõ ꝑfecte diſcutiant᷑. Quedã ſunt in quibꝰparti⸗
bus verſat᷑ pᷣiudiciũ.nec pñit in aliud iudiciũfreparari niſi ꝑx appel⸗

lationẽ. vel alijs modis legitimis ⁊ in his ſi dicat ꝓcedendũ ſũma

rie intelligit᷑ ſolũ quo ad oꝛdinẽ.ſʒ ab vtq; parte ꝓbatiões ⁊ defẽ/
ſiones audiunt᷑.vt.C.de nau.l.de ſubmerſis.lʒ ibi ſit pluſqᷓ; ſum⸗
marie agendũ.vt er de v.ſig.c.ſepe.in cle.ĩ his enĩ cauſis dʒ intelli
gi illa coſtõ. ⁊ ſic requirit᷑ hic. Si eni in cauſis vbi ponunt᷑ oĩa alia
docabula.ſ.ſũmarie.et de plano ⁊c.ſi hoc eſt in di.cle.ſepe.multo/
minꝰhoc eſt vbi ðꝛ ſũmarie tm̃ ꝓcedi ⁊ pᷣdicta vera vbið pñtem p⸗
enuo poſſet cõt᷑ eũ aliqð decre
tum interponi vel diffinitiua ſnĩa ferri.ſemꝑ dʒ dici ſũmarie agita⸗
ri.nã cũ merita cauſarũ partiũ aſſertione padant.vt.l.fi. C.ſi ꝑ vi
vel alio modo. Si fit parte abſente non pᷣt die ꝙ pleneliqueat iu
dici. foite enĩ ſi pars fuiſſet pñs aliq̃d oſtendiſſet.⁊ ideo totũ qð/p

bat᷑ diat᷑ oſtare ſũmarie hoc eſt pᷣmarie.i.pᷣma facie.⁊ iðo geſta par

te abſentenõ ita poꝛrigũt effec ſuos ad erneos.vt.l.ꝙ repudian/
te. . bap · ..meminiſſe f. deinof. teſ. ci ſi. ⁊ ſic ſũmatĩ cognoſci diẽ

poſ.ea.l.fulciniꝰ. .i.⁊ ibi glo.dicit ꝙ ſym decretũ nõ pᷣcedit ſũma⸗

—

glo. L. de bo. au. iu. poſ.l. cũ ꝓponas. ⁊ aut.ibi poſita.⁊.ff. ex qᷓ.c.ĩ

NQuomogo in leſe maie. cri ꝓcedatur.

ria cognitio.⁊ ꝙ in eo requirit᷑ pbatio ꝑ inſtrim vel idoneoſ. teſtes. vt. l. fi.
C. de bo.auct᷑.iudi.poſ.ſed in pᷣmo decreto.qꝛ ibi generat᷑ modicũ pᷣiudi⸗
ciuʒ qð pòt de facili reparari:ſufficit ꝓbatio ꝑ iuramentũ.vt ꝓbat in au⸗
teñ.de ex.re. S.ſuſcepto.als.S.ſi vᷣo quidẽ iurẽt.ꝙ eniĩ ſit dictu ſũmatĩ.ſen

nt ſpe. in dic. F. poſtremo. circa fi. ⁊ ſi quent᷑ que ſint cauſe ſũmarie.glo.diẽ

ꝙ regularit᷑ omnis cauſa reqrit pleuã cognitionẽ.vt.l.iudices.C.de iu⸗
di. fallit in caſibꝰquos numerat.ff. ad exbi.l.iij.S.ſciendũ.ſpe.dicit ideʒ ⁊
certos caſus enumerat.ſʒ di.ff. depᷣto. ſtipu. l. i. . pe. dat regulas ſic. vbi⸗
cunq; agit᷑ cauſa in qua ſnĩa lata tribuit ius finale ⁊ aufertplenũ ius tri
buit alteri.ibi deſiderat᷑ cauſe cognitio plena.vbi vᷣo ecõtra nõ deſiderat᷑
plena ſufficit ſemiplena. vt.ff ꝗᷣs oꝛ.in bo.poſ.ſer.l.ij.⁊ de carb.edi.poſſ.
l.iij. F. ſi cauſa cognita.ſed certe ille.ll.hoc nõ ꝓbant.nam diſtin guüt vtx
det᷑ deplano.an iudice ſedẽte ꝓ tribunali.⁊ aliud ẽ dicere de plano.⁊ ali⸗
ud eſt dicere ſũmarie.vt.j.dicã in ſe.glo. Haʒ ⁊ bonoꝝ poſſeſiio q̃ tribuit
ius dat᷑ iudice ſedẽte ꝓ tribunali.⁊ mñ nõ daf in foꝛma indicij.vt no.in.d.
5F. ſi cauſa cognita. ſue tamẽ regule multũ mihi placẽt. vt dicam? ſic. vbicũ
qʒ; ſnĩa data tribuit ius finale:nec pᷣt ꝑ aliud iudiciũ reparari:necper ap⸗
pellationẽ: vel aliud remediũ.tũc requini᷑ cauſe plenaria co guitio regula
riter. vt in. d.l. iudices. C. de iudi. fallit in eãu. d. l.de ſubmerſis. C. ð nau
fra. Itẽ in caſu huiꝰconſtõnis.itẽ in caſibꝰqui ponunt in. c. diſpendioſã.
e de iudi.in cle. Itẽ in caſibꝰin qbꝰſnia pᷣt ferri ð abſentẽ ⁊ negociũ liq
dari. vt. C. quõ ⁊ qñ.in aut᷑.qui ſemeꝑ ¶. vbi decri.agi opoꝛ.aut᷑.qua in
ꝓuin. Item vbi puenit᷑ ad ſm decretũ.vt dicuʒ eſt. Scda eſt regula:qð
vbi cauſa agit᷑ ſuꝑ qua ſnĩa lata nõ parit magnũ pᷣiudſtiũ vel parit tale
qð ꝑ aliud iudiciũ põt reparari abſq; alia appellatiõe vel reſtõne vel ſt ili
remedio.tũc ꝓcedendũ eſt ſũmarie. Iſtud ꝓbat᷑ in oibus exẽplis poſitis
in. di. S. ſciendũ in glo. ⁊ in eo qð.S.dixi.deiudicijs poſſeſſoꝛijs. Oʒ hoe
quod dico ſummarie diuerſimode accipit. vt. ð. oſtenſt u eſt. Sed dices tu
nulla.l.antiqua repitur ꝙ agat᷑ ſũmarie.nã in.d.l.iij. F. ſ⸗ cienduz. ff. ad ex
biben. dicik ꝗ ſũmatim dz cognoſci an actoris interſit.⁊ ſic illũ arnculum
tm̃ dicit examinandũ:nõ totam cãm. ſiłe in cã alimentoꝝ ⁊ carboniano ſũ
matim examinat an ſit filiꝰet ſic vnꝰarticulꝰ.vt.ff. delib.agnoſ.l.ſi quiſa
liberis. S.ſi vel parẽl.et de carõ.edic.l.iij.S. cauſe.⁊ idem in ſilibus ſʒ vbi
aliqͥd qð eſt pᷣncipał cauſa intẽtionis venit examinandũ ſũmarie.merito
tota cã dici᷑ ſũmaria. ð ſcðᷣo vʒ qñ boc.ſ.qð cognoſcat ſũmati addit᷑ vni
articulo qualit᷑ intelligat᷑ ad qdð dico.qꝙ ſi cã pᷣncepal eſt ſũmaria ⁊ om̃es
articuli ſunt ſũmarij eadem rõne:vt dicũ eſt. Di vo cauſa pᷣncipał reqͥrit
plenã cognitionẽ cauſe.tũc de emergẽtibꝰ⁊ incdentibꝰvid eamꝰ. dico
quedã ſunt emergentes in quibꝰſiueqͥs vincat ſiue vincat᷑ñ cauſa pᷣ ucipat
pꝛopter boc nõ ꝑdit᷑et in hijs ſemꝑ dico ſũmarie cognoſcendũ.exemplũ
ff. de pet. here.l.ſi qͥs libtatẽ.in fi.⁊ de inter. act.l.defenſoꝛ.S.illud.nec dic
hic. vel in alijs emergẽtibꝰvel inadentibꝰagi ſũmarie reſpecu oꝛdiniſ.qꝛ
in his oꝛdo attendit᷑ reſpectu ipſiꝰcauſe pᷣnapal.Sed dico ſũmatĩ cogno
ſci reſpecu ꝓbationũ.qꝛ cũ res ſit modici pᷣiudicij ſufficit ꝙ oſtẽdat iudi⸗
ci ſic eſſe ma fadi.vt.d.ll.Quedã ſunt emergẽtes in qbus ille qui illas
emergẽtes ꝓponit ſi vincit. ꝓpter hoc nõ vĩct cãm pᷣncipalẽ ſed remane/

ret in dubio.ſed ſi ꝑdit in illa emergẽti ꝑdit cãm. vt cũ acoꝛ in pᷣmaſdilani

one nil ꝓbauit.vel reintentiõe actoꝛis füdata in pma dilatione nil ꝓba⸗
uit petit ſcõam. ſi obtinet non vincit cãm. ſʒ remanet in dubio pꝛobatiõis
ſi vᷣo pdit in illa emergẽti abſqʒ dubio ꝑdit cãm in iſtis. Si quidẽ loqui⸗
mur depꝛobatiõe impedimẽti fienda ab eo qͥ petit ſam dilationeʒ.dico

ꝙ ſufficit ſũmaria et ſemiplena ꝓbatio ꝙ pʒ.qꝛ ſufficit ꝓbani ꝑ iuramen⸗/⸗

tuz. vt e de excep.c.paſtoꝛalet.ff. de excu.tu.l.ſcire opoꝛtet.ꝭS.ſuffiat.ĩ fi.
et ita determinauit papa. vt retulit ſpe.in ti. deap.S.nunc vᷣo.vᷣſi.qd er/
go. qdðᷣ tenet guil.in.l.ij.S.ſi qͥs.ff.ſi qs cau.et huiꝰcaſus eſt rõ.qꝛ cõſequi
tur modicũ comodũ.vt dixi. Sed qñ de ꝓbatione impedimẽti tracaret᷑
tunc illud nõ aſſero ꝓbari ex ſolo iuramẽto ⁊ ꝑ ſolũ iuramẽtuʒ. ſy cõſide⸗
ro iſtã emergentẽ ex parte reſiſtentis.qꝛ ex deneganõe hꝰdilatiõis cõſeqᷣł
ma gnũ cõmodũ.ſi vult impedire reqᷣnit᷑ plena cauſe cognitio.vt hic ex tex.
C. de dilat.l. a ꝓced ente vbi expᷣſſe dicit᷑ ꝙ ideo plena cauſe cognitio.tũc
requirit᷑ quia ſi denegaret᷑ ſnĩaret᷑ſuꝑ pᷣncipali.q.igit᷑ de danda dilaniõe
qꝛ aliquo caſu requirit᷑ plenaria co gnitio.ſ.qñ denegat᷑.igit᷑ ſi in dubio di
c᷑ plenã cauſe cognitionẽ req; ri.ar.ff.de con.inde.l.ſufficit.Quedaʒ ſunt
emergentes que hſñt ſe ecõtra ad pᷣdicta.que ex parte eiꝰqui emergentẽ ꝓ⸗
ponit.ſi vinceret totũ ibi vinceret.ſʒ ſi pderet nõ ꝑ hoc ꝑdit totum.nec ad⸗
uerſariꝰ vincit.exẽplũ in exceptione rei iudi.iuſiu.⁊ trãſac.que opponũt᷑ a
reo anteli.ↄt᷑.ad impediendũ ꝓceſſũ.ſi enĩ opponẽs vincit:totuʒ vincit.ſi
pdit remanet lis.hoc enĩ ex parte opponentis reqͥrit plenã pꝛobanonem
vt vincat.pᷣt tñ hec cognitio dici ſũmaria pꝛopt᷑ bꝛeuuatẽ dilatiõis. quia
ſi reqreret altioꝛẽ indaginẽ differt᷑ illa excepno quãtuʒ ad impediendum
pꝛoceſſũ ⁊ cõteſtabit᷑lis.poſtea opponetin vim ꝑemptoꝛie.vt.l.nã ⁊ poſt
ea.in pᷣn.ff.de iureiu.in pᷣn.in tex.et in glo.et ex hoc dico ꝙ ſi opponẽs in
. x iN

—
——

7

Xolla.

illa exceptiõe ſuccũberet.nec plene antelit᷑.ↄteſ.ꝓbauit:poſito q; ſuꝰ boe
examinati ſunt teſtes.et poſt litiſ cõteſtatio.iteꝝ poterit opponi.Et teſtes
iterũ examinari ſup eodẽ.⁊ iterũ publicari.nã pᷣmo fuerũt examinati.ſum
marie ergo nõ impedit examinationẽ que fit pꝰlit᷑.ot᷑.vbi fit plenarie.ar.l.
pe.ff. de bis qͥ ſunt ſui vel al.iu.⁊ in.l.a diuo pio.s.ſuꝑ rebꝰ.ff.de re iudi.
Itẽ qꝛ teſtes examĩati ſuꝑ vna inſtãtia ad vnũ finẽ non impediũt exami
nationẽ fieri in alia ad aliũ finẽ.ar.ff. de eden.l.argẽtariꝰ..pe.ff.de fur.l.
qui tabulas.S.fi.ſed hic ante lit ↄt pducunt᷑ ad vnũ finẽ.ſ.ne ꝓcedat᷑.pꝰ
ea vxoꝓducunt ad aliũ finẽ.ſ.vt diffinitiue abſoluat᷑ ⁊ cũ inſtãtia incipiat
a cõteſtationeñ pᷣt dia ꝙ ꝓducant᷑ in eadẽ inſtantia.vt hic eſt caſus.erð
teſti.c.veniẽs.Quedã ſũt emergentes vel neliꝰincidentes.vt qn ꝓducun

tur aliq̃ pemptoꝛie.⁊ iſtarũ quedã ſũt q̃ a pᷣncipali intẽtiõe nõ pñt ſepara

ri.vt oĩs exceptio intẽtionis.ſi enĩ dico teſtm̃ nullũ eſt.qꝛ ruptũ agnatiõe
poſthumi.vel ſic dicã actoꝛi nõ cõpetere uus agendi ꝙ meſeruꝰ eſt.vel eũ
qui petit hereditatẽ nõ eſſe heredẽ.qꝛ ego ſum heres ⁊ ſiłia.non enĩ põtꝓ
nunciari de vne qͥn ꝓnuncict᷑ de altero.tũc de hoc incidenti cognoſcendũ
eſt plene qð pʒ.qꝛ ſnia lata ſuꝑ pᷣncipali parit exceptionẽ rei iudicate ſuꝑ
incidenti. vt.l.i. C. deoꝛ. cog.l.ij.et de excep.rei iudi.l.ſi int me et te.qdð in/⸗
tellige ſi pᷣncipal cauſa reqͥrebatplenã cãe cognitionẽ.vt.d.ll.ſecꝰ ſi ſum⸗
mariã.vt.ff.de his qui ſunt ſui vel alie.iu.l.pe.⁊ delib.agh.l.ſi qͥs a libe⸗/
ris.S.fi.vel parẽs.Quedã alie ſunt incidẽtes perẽptoꝛieq̃ pñt ſepararia
pᷣncipali vt q̃ vere eſt exceptio oĩs:exceptio.i.actiõis exdluſio.nã vtrunq;
eſſe põt:⁊ põt de vno cognoſci ⁊ aliud obmitti.Et iſtarũ q̃daʒ ſunt q pᷣn/
cipalit᷑ nõ pñt ꝑ ſe in alio iudicio agitari vt exceptio pactix ſi que ſunt alie
mere exceptiõ es.⁊ de iſtis ſine dubio dʒ pleniꝰcognoſci.cũ ex vtraq; parte
debeãt plene diſcuti.vt in.d.l.iudices.C. de iudi.⁊ hoc facit.qꝛ parit ple⸗
nũ pᷣiudiciũ ab vrq; parte.Quedaã ſunt exceptiones q̃ pñt ꝑ ſe eramiariĩ
alio iudicio nõ tñ ad eundẽ finẽ ad quẽ ꝓponunt᷑ in pᷣmo.exẽplũ in.l.ven
dicantẽ. ⁊. l. ſe. ff. de euic. tũc dʒ etiã plene ꝓbari eadẽ rõne.tñ ſʒ qͥs ſuccũ⸗
bat ꝑ modũ exceptiõis pᷣt illð poſtea deducere in iudiciũ ꝑ modũ actioniſ
vt. d.l. vẽdicãteʒ. im fi. ⁊.l.ſe.rõ eſt.qꝛ ad diuerſũ finẽ agit᷑ł.⁊ ſic nõ videtur
eadẽ res.vt.l.cũ q̃ritur.ff.de exceptiõe rei iudi.ita no.cy.C.ſen.reſcin.nõ
poſ.l.pemptoꝛias.dixi plene qᷓ;tũ ad hoc.in.l.qui rome.S.duo frattes.ff.
de . ob. Quedã ſunt excepnes q̃ pñt ꝑ ſe examinari ĩ alio iudicio ad eũ/
dem finẽ ꝑ modũ agendi vt exceptio cõpenſationiſ.ſicut enĩ cũ opponitur
tendit ad hunc finẽ vt mibi ſatiſfaciat cõpẽſando.ita cũ ago tẽdit ad bũc
fi. vt mihi ſatiffaciat ſoluẽdo ⁊ iſta cũ poſſit ſe in alio iudicio reparari ha⸗
bet in ſe aliqͥd ſũmarie cognitionis.qꝛ ſi hʒ altioꝛẽ indaginẽ iudex nõ de/
bet eã admittere.C.decompẽ.l.fi.⁊ iðo ſi opponeret᷑ cõpẽſatio debiti na
turał qð nõ põt deduci in alio iudicio agendo hoc nõ hr̃et locũ:ſed debe/
ret examinari ſicut alie exceptiões.vt dictũ eſt.ſʒ ſi admitti᷑ ad hoc vt op⸗
ponens vincat velut repꝛobet cõpenſatio.reqrit᷑ plena cauſe cognitio cũ

plenũ ẽt facit pᷣiudicũ.vt.l.ꝙ in diẽ.S.rõnem.ff.de compẽ.ff.dene.geſ.l.

ſiuautẽ..fin. Sed ſi iudex eam dimittere nõ repꝛobando.tũc non faceret
pᷣiudiciũ.vt ibi.Et pᷣdica ð biſ q emergũt añ ſniaʒ ſʒ pꝰſnĩaʒ qñq; occur
rũt aliqᷓ emergẽtes vel incidẽtes.⁊ ideo dic ꝙ pꝰſnĩam aliqñ opponunt
aliq̃ exceptiões ad merita cauſenõ ad ſnĩam.vt in caſu.l.i.C. deiur.⁊ fa.
igno.⁊ tunc dic idẽ ꝙ.S.Quedã ſũt q̃ opponunt᷑ ðᷣ ipſã executionẽ.vt qꝛ
dicit ꝙ nõ dʒ fieri executio.vt qꝛ ſnia nulla vel lata pᷣtextu falſoꝝ inſtroꝝ
vel alia ſiłia.⁊ iſta reqrunt ſũmariã cognitionẽ quo ad bꝛeuitatẽ dilatio/⸗
nis.quia ſi reqᷣrũt altioꝛẽ indaginẽ nõ impediret᷑ exceptio.ſʒ exceptio reſer
uaret᷑ pᷣſtita cautiõe de reddendo qð exigif.C.defal.l.ij. C. de pci.im.of/
fe.aut᷑.que ſupplicatio.et er de in inte.reſti.c.ſuſcitata.ſʒ ſi ꝓbanones de⸗
berẽt eſſe in pꝛõptu.vt.C.ſi ex fal.inſtm.l.fi.ibi manifeſte ꝓbationeſ.⁊c.⁊
idẽ puto qñ opponit᷑ exceptio ꝙ nõ dʒ mãdari executioni in totũ.ſed qua
tenꝰ qͥs facere põt.vel alia ſilia.vt.ff.ſo.ma.l.ſi ex diuerſo.S.fi.cũ ſi.Que⸗/
dã exceptiões opponunt᷑ nõ ð executionẽ ſimplicit.ſed ð rem in q̃ fit execu
tio.et iſte ſimplicit᷑ req̃rũt ſũmariã cognitionẽ quo ad bꝛeuitatẽ ⁊ quo ad
ſemiplenã ꝓbationẽ.vt.l.a diuo pio.S.ſi ſuꝑ rebꝰ.ff.de re iudi.rõ.qͥa ibi
vernt᷑ modicũ pᷣiudiciũ.qꝛ ſi nõ mandat᷑ executioni ſuꝑ illa re mãdabit᷑ſu
per alia. Itẽ deilla qõne poterit cognoſci in oꝛdinario iudicio vt ibi dicit᷑
ſz q ↄtendit᷑ vtrũ ſnĩa ſit executioni mãdanda vel nõ. ſic de vinbꝰſnie

tũc eſtreſ magni pᷣiudicij. Sed qͥd ſi in cauſa ſũmaria iuderx in ſnĩa dixerit
ſebabuiſſe plena cauſe cognitionẽ.an ꝑ boc faciet pᷣiudiciũ in alia cauſa.

rñ.nõ.qꝛ dʒ intelligi ſe babuiſſe plenam ſʒm q natura cauſe exigit. vt. l. ſi
vno.i pᷣn. ff. loc. ⁊ de vſur.l.ſi ſtipłatꝰ.et de dã. infe. l. dã.ĩfec.S.q̃dã.Et qꝛ
cognoſcere ſũmarie nõ eſt ſolũ in iudice ſed ẽt in parte que foꝛte non curat

ꝓducere ꝓbatiões.ideo.qꝛ ſcit cãm poſſe reparari in alio iudicio⁊ hocma

rxime verũ eſt. ſipars ᷣdixit ſnĩe.vt in.c.ſepe.in fi.er de verb.ſig.in cle.ſed
illud caplm loquit in cauſis qͥ parãt plenũ ſucliei quocũq; mõ agatur
ſed ſi in cã in q̃ reqͥvt᷑ plena ꝓbatio:diceret ſe

adbibuiſſe cognitiõʒ ſũmari

am.puta ſniam nõ valere. qꝛ plenaria cauſe cognitio ẽ de ſub alib⸗

vt. C. deſen. l. ex ſtipulatione.et.C.cõmi.vel epi.l.iudex.ideo ſi ob

mittit᷑ viuat᷑ ſnia.vt no.C. deſen.l/ꝓlatũ. Itẽ qð.sõ.dixi de hac di

ctiõe ſũmaria idẽ ĩtellige ſi diceret᷑ ꝙ cã deberet recte exaĩari ſimpłr

de quo vbo fit mentio.in.c.ſepe.qꝛ dʒ intelligi hboc ſimpliciter ſine
plica.ſ.ſine diſtinctione et volutiõe.vt.ff/ꝓ ſocio.l.coiri.et de vul.⁊·
pu.ſubſti.l.i.⁊ de ver.ob.l.i..ſi quis ſimpliciter.
a ¶ Deplano.planũ eſt oppoſitũ alto.itẽ altũ diot᷑ ratione loci vel

ili. dicimꝰ enim quẽ vti alto ſtilo. Itẽ de plano fieri oppoſitũ eſt ei

qð fit velocit᷑.quelibet iſtarũ ſignincationũ pᷣt br̃e locũ hic.vt ſtati

patebit.videamꝰergo que cauſe debeãt agitari deplano.x qð im⸗
poꝛtet.⁊ dico ſiqͥdẽ cã eſt vilis vel de vili natura vel de viliũ perſo

narũ.tũc hoc agit᷑ de plano.vt.C. de ſen.aut᷑.niſi bꝛeuioꝛes.⁊.ff.ð

offi ꝓcõ.⁊ le.⁊.l.nec qᷣcqᷓ;. S.de plano.⁊ de accu.l.leuia.⁊ tunc de

plano impoꝛtat ꝙ iudicenõ ſedẽte ꝓp tribunali.⁊ ſicnõ in loco alto
Item ꝙ nõ ſeruat᷑ ſtilꝰalioꝝ iudicioꝝ.ſʒ ſine libello vel alijs ſolen
nitatibꝰcognoſcamꝰveritatẽ.vt no.in.d.S.deplano.in glo.⁊ guil.
decu.in.d.l.leuia.ſʒim vnã opi.verã.Si vo eſt cã ponderis graui
oꝛis.tũc regula eſt ꝙ cã dʒ agitari plene ⁊ ſolẽnit᷑ cognoſci.vt.l.iu⸗
dices. C. de iudi.fallit in qbuſdã cauſis q̃ agitant᷑ de plano.yt.ff.
deãſti.l.vnꝰ 5S.fi.& deiudi.c.nouit.ĩ fi.⁊ ex de accu.c.olim.⁊ in his

nõ intelligit᷑ exduſus oꝛdo iudiciari.vt.d.c.olim.⁊ ibi no.per In
no.⁊ ratio.qꝛ in cauſis magnis ꝓcedere ita repẽtine ſine ſolẽnitate
eſt ſtilꝰaltꝰnimis.ſolũ enĩ reges ⁊ pᷣncipes hoc faciũt.ſʒ ꝓcedereoꝛ
dinarie eſt in hbis.de plano ꝓcedere hoc eſt nõ frequẽter nec ſtilo al

to. Vides ergo ꝙ ex diuerſitate cauſeſtilꝰdicit᷑ altꝰ diuerſimode.⁊
in his ſemꝑ puto ꝙ nõ erit neceſſe iudicẽ ſedere alto tribunali.ſʒ in
camera poterit fieri ⁊ hoc ſi de tota cã agitanda de plano queritur.
ſi vero queritur de aliquo articulo vnius cauſe que debet, agitari
oꝛdinarie: an articulus aliquis poterit agitari.de plano dic ꝙ
quedam fadot quis in iudicio coꝛam iudice. vbi ſuffiat pñtia iudi⸗
as vt ꝓducere libellũ coꝛã iudice.⁊ iſtud ſemꝑ poſſit fieri deplano

boc eſt iudicenõ ſedente ꝓ tribunali ⁊ die feriata ob neceſſitatẽ ho⸗
minũ.vt.l.miles.S.ſexaginta.ff.de adul. Itẽ in appellatõe.q̃ ſolũ

coꝛã iudice int᷑ponit᷑.vt.C. deferijs.l.i.ꝑ hoc dico ꝙ relatiões nũ/⸗
cioꝝ que fiũt iudici pñt fien deplano.⁊ ſi aliqͥs bʒ terminũ ad ꝓdu
cendũ aliqͥd coꝛã iudice.idẽ qꝛ de plano porerit fieriꝑ.d.ll. Secus
ſi babuit terminũ ad ꝓbandũ.qꝛ ꝑ boc ſolũ qð exhiberet coꝛã iudi
ce nõ fieret ꝓbatio niſi parti det᷑ copia ⁊ teruinꝰad opponendũ.et
ſic qð ꝓductũ eſt appꝛobabit᷑ vel repꝛobabit᷑ hoc eſt eiĩponet᷑ fideiſ
vel nõ. vt. C. defi. inſtru.l.fi. Quidã ſunt articuli in quibꝰopꝰẽ iu
dicẽ aliquid facere ⁊ tũc ſiquidẽ illud eſt modici pᷣiudicij.ita ꝙ ſũ⸗

mariã cognitionẽ reqrat.ſed qꝗð dicit dedefen. ci. F. illud. et dixi in
pcedenti gł.⁊ tũc poterit deplano examinan ihoc eſt iudice nõ ſedẽ
te ꝓ tribunali ⁊ de dieferiata ob neceſſitatẽ hoĩm.ff. de inter. act.l.

voluit. 5. fi. Si do illud pᷣt eſſe ab aliq̃ parte magni pᷣiudicij.tunc
nõ dʒ agitari deplano.ſed plene cã cognita ⁊ iudice ſedẽte ꝓ tribu

nali. vt. C. de dil. l. a pcedẽte.⁊ pᷣdica vera in cauſis in qͥbꝰvenit

ferenda ſniĩa diffinitiua.ſj contingit aliqñ ꝙ coꝛã iudice agitantur

quedã cauſe quibꝰnõ ſperatur ſnia.ſed aliqdð decretũ iudias.et in

bis dic ꝙ qñq; decretũ tale interponitur in his que ſũt mere volũ⸗
tarie iuriſdictionis ⁊ nulla alia cauſa reqͥntur:niſi partũ volũtas
⁊ iſta ð plano int᷑ponit᷑i.iudici nõ ſedẽte ꝓ tnbunali.vt inſt.ð lib.
§. ſerui. .ff. demanu.vin.l.nõ eſt oĩno.Quedã ſunt que reqͥrunt

cauſe cognirionẽ. ⁊ tunc ſiqͥdem eſt cognitio leuis ſeu ſimaria.viin
tu.ſeu cu.qui datur ſine inqᷣſitione.⁊ iſta pñt ſiliter agitarni de pläůo

vt. ff. detute. l. qui hʒ. S. quolibet loco.⁊ in bo.poſſ.q nõ tibuit iuſ

vt. ff. q oꝛ. in bo. poſ.ſer.l.ij.S.dies.et debo.poſ.l.iij..ſi cauſa co
gnita.Quedã ſunt que requirũt verã ⁊ plenã cauſe co gnitionẽ.vt
datio tutoꝝ ex inqͥ ſitione ⁊ bo.poſſ.que tnibuit ius.⁊ tunc nõ pᷣt fie

ri de plano.ſed iudice ſedẽte ꝓ tribunali.vt.ff.de cõſir.tu.l.naturæ

lis. S.fi.⁊ de bo.poſſ.l.iij.S.cauſa cognita.⁊.d.l.ij.S.dies.ff.qͥs oꝛ.

bo.poſ.ſer. Sed aduerte.qꝛ in iſtis caſibꝰ.lʒ requirat plena pba/
no.nõ tamẽ eſt cauſa oꝛdinaria.ĩmo nõ fit ꝓbatio in foꝛma uidicij

cũ immo nlła parte citata.vt no.in.d..cã cognita.⁊.d. .dieſ.⁊ il

lo reſpectu poteſt dici non plenaria ꝑ ea que dixi in pcedẽti.⁊ ſicpʒ
ꝙ ille.ll. que dicunt deplano cognoſa longe differut ab bis q̃ di /

cunt cãm fũmanie agitari.vnde ex.d.l.iij.S.ſi cauſa cognita.⁊.d.l.

ij. F. dies non debuit dy. ſumere regulas in materia ſũmarie cogni⸗

tionis. vt dixi in pꝛece.glo.bar.
b ¶¶ Sine ſtrepitu. ſic e de accn. c. olim. de ſta.mo.c. ea que.de elect᷑.

—

–

c.idempt᷑.S.ſivo li.vj.et deheret᷑.c.fi.in pᷣn.li.vj.de iudi.c.diſpen
dioſam. ⁊ de ver.ſig.c.ſepe.in cdle.⁊ ſtrepitu.quida dicũt eſſe omnẽ
iudicij ſolẽnitatẽ quemagis ſpectat ad oꝛdinẽ qᷓ; ad munitionem
peritatis quoꝝ opi. refert Inno.in.d.c.olim.de accu.ſed nõ tʒ eaʒ
et bene. dic ergo ꝙ ſtrepitidẽ eſt ꝙ rumoꝛ.⁊ deſcendit a ſtrepo ſtre
pis ꝙ eſt idem qð rumoꝛẽ facere ſjm Hug.ſicut enĩ ꝑ verbũ depla
no remouet᷑ altitudo loci ⁊ ſtili.vt dictũ eſt.ita ꝑ hoc verbuʒ ſtrepi
tus remouet᷑ altitudo vocuzʒ ⁊ declamatio.ideo addit᷑qñq; abſq;
aduocatoꝝ et iudicioꝝ ſtrepitu et figura. vt.d.c.fi.in pꝛĩ.de bere.li.
vſ. et pꝑ bocdico ꝙ in cauſis in qͥ bus debet ꝓcedi ſine ſtrepitu ſi ꝑs

diceret iudici ꝙ appꝛorximaret ſe ei ꝙ volebat dicere aliqd in occul
to ꝙ iudex dʒ hoc facere. als grauaret euʒ. pᷣdicta tamẽ iura nõ ha

berent locũ in hac cõſtitunone.qꝛ hic dici᷑ ꝙ iudex põt non autem
imponitur ei neceſſitas.in alijs autẽ cauſis iudex non cogitur eum
audire:niſi palam ante tribunal.vt.C. de epiſ.et cle.l.iubemus.in

fi. Item Iʒ als det᷑ dilatio parti ad querẽdũ aduocatos.vt.ff. de q́.

cau.ma.l.ab hoſtibꝰ.ᷣin fi.et.l.ait pꝛetoꝛ.in.S.fi.tamen in caſu iſto
non erit danda.qꝛ ab ea eſt remotus ſtrepituſ aduocatoꝛum. puto

tamen ꝙ hoc verbũ ad maioꝛẽ expᷣſſionem apponatur.nam ꝑ hoc

qð diaoit de plano ſatis poteſt intelligi reſpectꝰlociſtili ⁊ vocis.

c ¶ Et ſigura.figura cuiuſſibet rei eſt apparẽs foꝛma ipſius vel faci
es in qua rei ſuba figurat᷑.et.ᷣff. de ac.et ob.l.non figura.et ita dicit

Jo. an.in.c.ſepe.ex de ver.ſig.in glo.ſuꝑ verbo non exigat.qð ẽ ve

rum in figura rei coꝛpoꝛalis. vt. C. de edic. diui adri.tol.l.fi. ⁊.ff. de

ver. ſig. l. quoqʒ aliquid.vbi boc meliꝰ pbatur q; alibi.rei vᷣo incoꝛ
poꝛalis figura dici᷑ eius natura. vnde recte dicimꝰfigurã actionis
ipſius actionis naturã.vt.C.de rei vx.ac.l.i.S.cum autẽ.ibi eadẽ

figura ⁊ᷣc. quedã ſunt facta ꝓput cõſiderant᷑ in fieri ſeu in acu faciẽ’⸗

di. et ipſoꝝ figura eſt ipſe oꝛdo faciendi. vnde in grãmatica dicimꝰ

figure ſimplicis. qꝛ ſimpłr ꝓfertur. quia igitur actuſ ꝓferendꝰ ẽ ſim

plex. ideo dicitur figure ſimplicis. hic autẽ loquit᷑ de figura iudicij⁊

iudiciũ.lʒ habeat multas ſignificationes.hictñ accipit᷑ p actu exa⸗

minationis et deciſionis cauſe. Figura ergo iudicij eſt ꝙ partes iu

dicis ſint facte.ſm oꝛdinẽ debitũ ⁊ debitã ꝓbationẽ ſeu ꝓpoꝛtiõ,ʒ
et ex iſta figura iudiciũ accipit ſuũ eſſeet ſuam ſubam.qꝙ pʒ.quia ſi

oꝛdo non ſeruat᷑ iudicũ eſt nullũ.vt..de ſen.lꝓlatam.vndeper
boc qð dicit ſine figura tollunt᷑ ſub alia iudicioꝝ:vt ipſum verbum
impoꝛtat.vt no. Jo.an.in.d.c.ſepe.in glo.ſuꝑ verbo figura. Ded
contra hoc op.ꝙ ſublatis ſub alibꝰnullo modo erit iudiciũ cuʒ reſ

non eſt ꝑempta eius ſuba.vt.l. obligationũ ſe uba. ff. de ac. et ob. 6
hic in veritate eſt iudiciũ lʒ eroꝛdinarium.ſoł.tollunt᷑ ſubalia iudi

cij a iure ciuili introducta. nõ autem ea queſunt naturalia iurena/

turali ſeu gentium inducta naturali rõne.vt.j.in multis oſtendasz

Item aduertendũ eſt ꝙ Jo.an.in.d.c.ſepe.in glo.ſuꝑ verbo non

erigit. dicit iuder non aſtringit boc caſu ad aliq̃s foꝛmas regu //
las vel figuras indicioꝝ:niſi inquãtum in.d.c.expᷣmatur.et illa ex

pꝛeſſa magis reſpiciunt figurã facti negocij vel canſe qᷓ; iudicij ſjm

eum. Zu dic ꝙ iudex per hec verba releuat᷑ ab oĩ foꝛma ⁊ figura iu⸗

„,⸗ „

dicij inducta a iure ciuili et tenet᷑ obſeruare omnẽ foꝛmã et figuram
iudicij inductã de iure gen. vel naturali ratione.et dehis loquitur
ovt plurimum illud. c. licʒ aliqliter egeat declaratione.vt.j.declara/⸗
bo. Aduertendũ eſt ꝗð dicit Jo.an.qꝙ ſioĩa dicta verba.ſ.ſumma
rie ſimpliciter ⁊ de plano ſine ſtrepitu ⁊ figura iudicjnõ ꝓponerẽ⸗
tur nõ baberet locũ qð ðᷣꝛ in d.cle.ſepe.vt ibi no.in glo.ſuꝑ verbo

figura. q eſt verũ ſia pᷣmis incipias ⁊ iſtud vltimũ obmittas.ſed
ſi ꝓponeret iſtud vltimũ.ſ.ſine figura iudicij.lʒ oĩa verba pᷣmiſſa

eſſent obmiſſa idem impoꝛtaret cũ oĩa ſubalia eſſent ſublata.Qð
igitur de ſignificatione hꝰverbi dicã intelligeidan ſi omnia cõiun/
gerẽtur. ꝙ ergo bec verba impoꝛtẽt ꝑ oẽs ſingulas ꝑtes iudicij ꝓ/⸗
ſeq̃mur latius qᷓ in dicto.c.ſepe.Quero igit᷑ vtu ſit neceſſe ꝙ pars
eitetur.rñ.ſic.vt in hac.l.innuit᷑. Item qꝛ boc eſt iure naturali.naʒ
pꝛimũ hominẽ delinquẽtẽ citauit de dicẽs. Adam vbi es.hoc etiã
ꝓbatur er de reiudi.c.paſtoꝛalis.in cle.vbi ſnĩa dñi ĩperatoꝛis bẽ
rici qui fecit hanc.l.et poſtea dãnauit regẽ robertũ hierim et ſialie
caſſa fuit ex eo ꝙ citatio nõ fuit facta legittime ⁊ ꝓbat᷑ in dicto.c.ſe
pe. Item an eſt neceſſe ꝙ ꝑſone legittiment:.rñ.ſic.vt bac conſtõne
ibi.vel als legittime ⁊c. als ſequeret᷑ abſurduʒ.ſ.ꝙ aliter non hñᷣs
mandatũ a mepoſſit mibi pᷣiudicare ꝙ repugnat iuni naurali.vt
C. de inoffi. tel.l.ſi quis in ſuo.et.ff.de reg.iu.l.factũ cuiq; ſuum.⁊
dereiudi.c.non dʒ gliqᷣs.li.vj.et boc tangitin.d.c.ſepe.Itẽ an
requiratur petitio. r.in caſu bꝰ.il.opoꝛtet ꝙ pᷣcedat accuſatio inqᷣ
ſiti. vel denunt. vt dictum eſt. al. ybi tauſa deberet agitari ſine figu

XI

poſt inchoatam cãm non diat litis cont᷑.ſufficit ergo

AOuomogo in leſe maie. criꝓcedatur

ra iudicij vꝛ in.d.c.ſepe.qð nõ eſt neceſſe ꝙ lihellus detur in ſcriptis.ſʒ in

„

