et Ereditoꝛibus. q p De litigioſis et decia ꝑ enn itoꝛi eascin 4 eaꝝuſque antere u
Aryeipeume ſit are Smkeaegnnd⸗ ſẽtem ardel tñut ex pᷣcio
ſu⸗ innhoenit ctoꝛe caute 4 5Fio: gen uẽdere ſictũ
(Saah o&5 er heodo. p̃̊. tigiolis 5 i 8
n ..pceptis. na oẽ b eaul. theodo litigi
ihatgsdirs in aded⸗
ſẽdã I 5 &
—

Ectiöc di inguimus.
eſſaria coꝛrectiõẽ diſting
ceſſari

—- - — — — ia zim ..
tiqua legiſlatoꝝ pꝛudẽti
an

o Kractiſl. ſcri⸗

nane
vobhitag

met5

bellicdli

gedebio.
Nermanegt.

crſedore

Cöͤaype.
ſneßne ti

nscanetde

egtöteei.

tſbit
1s Aluda e

undnss.

lludicpps
Scaͦoenn

piſin.n
nſuſte lg

radepnn
enekurbi.
deepie
ig iuffil
erbi Ke
ponntnr
.

obaedei

cnuitfl
Auf
nuſin
Ptaneit
aeane⸗
uitbi
ſebed

ooan.

lpelu
Pluſep
pn
ſaenn
iuffu
rmmt
ſd⸗
.
90o

mrerrrnnrrrerrnrrregernerrurrrrrreerenrnrrrrre rrrre er ne,

libelli. bic p. ſʒ
anc; reo dek. itẽ
quid ſi plus ex⸗
pẽdit ꝙᷓ decimã
rſi. totũ ſibi reſti
tuit᷑ſi hoc iurat.
ut ar. S. de exbi.

HF. qꝛ vero. et. ſ. .

F. oẽm. et. ff. d iu
di.l. eũ. et. C. de
iudi.ꝓperandũ
F. ſi uero. ſed vi⸗
ðtur ꝙ bec deci
ma nullo mõ ſit
pꝛeſtanda. ut in
ſti. de pe. te. li. .
boc aũt.queẽõ.
ſo. illa coꝛrigitur
—

ijcit qᷓ;titans lar

ge accipe etp ſpe
cie.ut.ff. de le. i

l.ſiquiſ.et ſic no

ta bic ꝙ ẽtin ac.
pſonali dʒ actoꝛ
dicere rẽ in libel
lo. ut hic. et. ff. ð
rei ven. ſi in rem
F.et ſi veſtimẽta
et. ff. de dolo. itẽ
exigit. ff. de iniuf.
5ptoꝛ. in pꝛin.

v Moc ip̃m.ſ.fi

deiuſſoꝛẽ ſe dare
non poſſe. er qð
ſubijcit et ſic duo
ſurat ſic.⁊.j.urnł
li iudi. S. ſi vero
cri. et. C. de aſſ.
tol. l. . F. omẽs.
et. ff. qui ſatiſd.
cogũ.l. de die.

fi. et facit. ad. SF.

ð ſac. epi..nłli
2.5. de nup. F.
quomõ.in fi.

eitte⸗ ſc
vſq; ad fineʒ
litis pmaneanr.

xDenanꝑ. 1. x.
F.ut.ff. de le. i. ſi
uiſ teſtatoꝛ titõ
5Detent? i. ci
tatus re et bo.
a Ex coſenſu. i.
arbimio ſzm qſ⸗
dam. nã ibi nõp
ſtat pᷣdicta cau/
tio ſʒm eos. ſed
. ff. de ar. l. i. dic

ergo ibi ut remit

ttat priũ i oſẽſu
nã ↄlẽſ ꝑnũ iur
iterdũ relaxatur
ut. ar. ff. de fer. l.
i.l. cñ. ac.
q.d. ſine buiꝰ cõ
ſtitutõis auxilio
ex quo partibus
placet.
e¶ Dmnem. ſup
ple ad oẽm.
egem. C. ut
nemo inui. age⸗

re uel act.

6„

—
—

*

6. aaua.

ad debiti q;titateʒ ſatiſfacerẽt crẽ
dioꝛi. Si ãt h ðbitoꝛnõfecerit da
mꝰlniaʒ creditoꝛi ꝗ reʒ uẽditaʒ ſu⸗
poſitaʒhʒ eãdemrẽ uẽdicare do⸗
necei fatis ꝓðᷣbitofiat. Hoc ãt
pᷣcipimꝰ obſᷣuari ſi ñ foꝛte añ aut
pꝰgeneralẽ ulł ſpãlẽ noĩatiʒ hypo
tecã eadẽ resalijs fuerat credito-
ribꝰ obligata.tũc.n.ſʒ ſacrau nr̃a
ruʒ legũ tẽoꝛẽ tꝑm pᷣuilegia uni-

cuiq; creditoꝝ ↄpuari decernimꝰ

Exq iaʒ claret ꝙ generales hy
potecasmłto magis litigioſi uo⸗
cabulo nolumꝰↄtineni ſʒ eaꝝ acti
dões ſʒ ueteꝝ legũ ↄſtituta exaĩari
⁊uiʒ pcipimꝰobtiere.Ethꝗdẽ ð
litigioſis ⁊ ſpãli necnõ gẽerali hy
potheca diſpoſuimꝰ ut iã nl la de
hisĩ iudicijs dubitatio gẽeret᷑:ſʒ

Fʒ diſtinctõeʒ hꝰi certamia termi-

nẽt᷑.Ad excludẽdasãt calũpnio⸗
ſas mouẽtiũitẽtões ⁊ executoꝛum

fraudes ⁊ alidiuẽi ꝓuidẽtia nr̃a re
mediũ.Sãcimꝰ.n.oẽs iudices ſi

qñ alqs tẽeri ul admõrei uoluerit
hãc ↄditõeʒ ĩ ſuis interlocutõibꝰ
addicere ut noĩalr ↄuẽtõalesliſil⸗
li pulſatis poꝛrigant᷑ aut ſpoꝛtule
executoꝛibꝰ dẽt᷑ niſi pꝛiꝰet in libel⸗

lo actoꝛꝑ ſe aut ꝑtabularios ſub⸗

ſcripſenit et actis interueniẽtibꝰfi
deiuſſoꝛẽ idoneũ ꝑiculo ↄpetẽtis

officij pᷣſtiterit ofitẽtẽ qðᷣuſqʒad

finẽ litis ꝑmaneret ⁊ ſuas itẽtões
aut ꝑ ſe aut ꝑ ltimũ ꝓcuratoꝛẽ ex
ercet.⁊ ſi poſtea fuerit appꝛobatꝰ

iniuſte litẽ mouiſſe ſũptuũ et erxpẽ

ſaꝑ noie decimã ꝑtẽ eiꝰ qʒtitatis q

in libello ↄtinet᷑ pulſatoreſtituat.

Si aũt dixenit nõualere fideiuſ
ſoꝛẽ dare tũc apð iudicẽ a q cq ex⸗
aminãdaẽ ſcis ꝓpoſitis euãgelijſ

ꝑ ſacr̃m hoc ipᷣm affirmet ⁊ ſic iu

ratoꝛiã cautõeʒ expõat et ꝑ eã h qͥ
ſupiꝰdcã ſi ꝓfiteatur.ſi uero nec
oĩaqͥ pdiximꝰ ſᷣm añlatũ modũ pᷣ
ceſſerint nullatenꝰpulſatũm̃ſũ fa
cere ↄcedimꝰ executoꝛi:nã ſi citra
memoꝛatã diſpoſitõeʒ aut aliꝗſ iu
dicũ aut offm̃ eiꝰ uel qlibet execu⸗
toꝛaliquẽ ↄuenire pᷣſũpſerit iuðᷣx
gdẽet offm̃ eiꝰdenaꝝ libꝛaꝝ aun

7

penã ſuſtinebit ipᷣe executoꝛnego
cij et ↄfiſcatõeʒ ſue ſbe patiet᷑ ⁊ex
ilioqnquẽ ualidãnabit᷑ pẽauicʒ ex
haclege ↄpetẽte ꝑickouini magni
fici ꝓtꝑe cõitis oꝛiẽtis reꝝ pꝛiua/
tauexigẽda et nr̃i fiſci iuribꝰiferẽ⸗
da.Om̃e ãt diſpẽdiũ qð pulſatꝰ
exhac ↄuẽtõne pᷣtertenoꝛẽnre le/

gis fem̃ ꝑpeſſus fuerit ex petitoꝛiſ

ſpᷣa pulſato reſarciet᷑ ꝑicło iudiciſ
cuiꝰexecutoꝛe detẽtꝰ ẽnecnõ ⁊ of
ficijqð eiꝰ iuſſiõibꝰobſecũdat ⁊ũ
diq; nroipio ſuꝑna maieſtate ac
diuĩtate crediti ꝓ ſuaĩdẽnitatele/
tãtur. Cãs uero q ex ↄſenſu utri⸗

uſq; ꝑtisĩ iudicio mouent᷑ eta pe
na hꝰoſtitutõislibatas eẽ decerni

muset ſicut alijsnr̃is ↄtinet᷑ ↄſtõi
bus terminari. omnem uero cãrũ
finẽ uolẽteſ celeriter ꝑuenire ⁊ illo
rũmalignitatibꝰobuiamꝰ ꝗ tãtũ⸗

mõ ꝓponũt᷑ actõeſ.uolũtat uſqʒʒ

ad finẽ exercereiudiciũ dñteſ legẽ
eẽ q decreuit neminẽↄpelli actõeſ
ſuaſ exercere uolẽteʒ. Et hãcigi
tur pꝛauitatẽ extinguere feſtinan⸗
tes iubemꝰmẽoꝛate legiſ auxilioñ
eos uti ꝗotra aliquẽ ſuas pᷣpoſue
rint actões ſiue ꝑ iudicianiã cõuen
tõem ſiue ꝑ pᷣces pꝛincipi oblataſ
et iudici iſinuatas et ꝑ eũad ſciam
aduerſarij deductasł ſõᷣltimo iu
dicis ceptas examie iuſte.n.ager
recuſat ꝗ ꝑatꝰaduerſariũ ſuuʒ ad
iudiciũ uocauit cum hec excuſatõ
płſato magiſqᷓʒ actoꝛi ↄueniat q̃ʒ
obꝛẽ ſãcimꝰ actoꝛẽ ceptũ negociũ
uſq; ad finẽ litis crerecre ue
rocãʒ ꝑſeꝗ diſtulerit damꝰpulſa⸗
tolm̃aʒ iudicẽ apud quẽ lis cepta
ẽpoſtulãdi etut ab eodẽ actoꝛ ad
iudiciũ aut ꝑ ſe aut ꝑltimũ pcura
toꝛẽ uenir̃ moneat᷑ et ſi hoc minie
fecerit ꝓpoſitis tribꝰuocet᷑ edeis
unaqqʒ cautõne nõminuſũ ʒ.xxx.
diey ſpacio ↄcludẽda.iubemꝰ.n.
oꝛdinarios iudiceſ nõ ſolũ pᷣconũ
uocibꝰſʒ ẽt edictis ppoſitis q; cun

; litigatoꝝ ptẽ abñtẽ ĩiudicũ uo

care.uocẽ.n.pᷣconũ paucipñt qui
pñtesñ ĩueniũt᷑ audire edcã uero
ꝑ multosdies ſic poſita pñt pene

.

cuſatio.ſ.nolle litigare
e¶Auamobꝛẽ. nc inci
pit et pꝛimo qñ lis ↄte.

2 poſtea qñ nõ ẽ cõteſta.

ut. ſ. E. F. ſi vero. in fi.

NExercere. no. ꝙ ſeml

voluit ꝓſequi cogit᷑. ut
C. ad velł.i.fi.in fi.⁊.ſf
mã.ſi mãdauero.ꝗ.fi.
g Judiciũ.aliaſ nego
cium.
b ¶ Aocet ut ven atad
cqm. ut. C. qui accu.nõ
poſ.l.ij.

IAautione.i.dilatõne

ſic dicta.qꝛ ad cautelaʒ
datur. ut poſſit ad pẽp
toꝛiũ ꝑueniri. et ſic ad
ſm̃ am.ut.ff. ð iudi.l.ad

pemptoꝛiũ. et qð dixit
xxx.dieꝝ. dic ꝙ oliʒ erãt

x.ut.ff. e.l.p interualla.
et. C. de iudi.l. ꝓperan
dũ..i.ſed ille coꝛrigun
tur ꝑ iſtaʒ auct.iſtud ẽt
idẽ ſpaciũ credimꝰ au/
geri in reo.naʒ nõ debʒ

gctoꝛi ⁊ c.ut.ff.de re.iu.

l.nõ debet. er de fer. l. fi.
ſzm Jo. ſʒ qð dico gra⸗
uari actoꝛeʒ ut diffiniti⸗
ua õ euʒ feratur anteli
tis cõte. ut.j.e.ſi vo.nõ
dico in reo abſite aſ li⸗

tis cõteſt.ſed ſi agaf᷑rea

liter ĩ poſ.rei petite mit
titactoꝛ.ut. C. ð pᷣſcri.
xxx.an. ſiq̃s ſi pſonalit
ꝓ men ſura.ut.S.de ex/
bi. 5. ſi vero ẽt. multa eĩ

coõcedũturreo que acto

rinõ cõcedũtur. ut.C.S
tẽp.in integ.reſti.l.pe⸗
ten de.et.ff. de fer.l.fi.ſj
omne qð liq arctoꝛi ⁊c.
vt dictu eſt. er eſt rolqᷣa
dunꝰ dʒ aſtringi actoꝛ
que ꝓuocauit inuituʒ.
vt.ð.ꝓxi.iniuſte.n. ⁊c.
tz vret ꝙ Z reü ferat dif
fi. ante lit.cõteſt. ut oẽs
ob. iu. S.ſi vo. ſy dic ibi
quaſi ↄteſtata lue cõtra
dñm nõ alius ei reſpon
derit uel nõ feratur dil/
finitiua. ſed de rebus
abhitis ſatiſ fir. Ite no.
cõſuetudinariũ eſſe da⸗
ri potius tres qᷓ; plureſ
uel paucioꝛes ſiue maio
ris tꝑis ſiue minoꝛis in
re inueniat.ut.j. utſpõ.
lar. S. ad boc.⁊.C. quõ
et qn.in.l.cõſentaneuʒ.
et. j. ut cũ de ap.co. l. i.
ſed in pñti.ſed qro boc
caſu iudex poſſitbꝰ ſpa

ciũ minuerevr ꝙ no. ur
ff. e. ꝑ interualla. cuʒ ſir
dilano legalis. aliud ſi

ſit in iudiciali.ut.C. de
dil. l.i. uel dic poſſe mi
nui.ut.ff.de iudi.l.non
nunqᷓ;.
ꝛeconũ.bodieper

—

*

tres nũcios ad domum
miſſoſ.nec clamat ꝑ pla
teaſ aꝛ pauci pſñir ⁊c.olĩ
em̃ ꝑ edicta in albopo
ſita ut bic ↄtinet᷑ ſjm io
hã.ſed qualiter cũ ſemł
eſſet ſcriptũ in albo qᷣlłr
iteꝝ ſcribat᷑.rñ.foꝛte ela

pſis.xxx.diebꝰ debebat
et ĩteꝝ ſcribebat᷑.et no.

ꝙ ĩ bocalbo erãt ſpeti⸗/
alia edicta ut de bis ci⸗
lationibus q dã gñalia
ut ea que dicũtur pᷣtoꝛi
edicta. ut. ff. de iur. om.
iu.ſi quis.in pꝛin.
IAlijs vo pꝑmittimus
no.de legato pꝛincipis
licere citare ꝑ edcã.et eſt
3.5. de exhi. F. ſi vo qᷣ⸗
dã. ibi nibil facere volẽ
te. ſo. boc coꝛrigit in biſ
delegatis: alij dicũt q;
boc ſizm illã diſtinguit.
ut bic lite cõ.ñ añ liceat
n Ebers nn albo.
0

C. de plpet. l. i.e t. .
de iudi. aptiſſimi.et. ¶
vbi deeſſe. l. i. et faeiunt
ad qᷓ dixi. ff. de iur. om.
iu. et qꝛ.in finee.
p ¶ Arbello. bic d
l. C. de ed endo edcã qꝛ
neccẽ bʒ pſiſtere in quere
la veteni. ut hic. nec põͤt
mutare libellũ ſzm aʒo

etiã aſ lit. cõteſt. ſed p

illam dicebatvſq; ad li
tis cõteſtatöem.
p Pulſatus. ſ.coꝛq oꝛ
dinario ꝑ mãdata.ſ.ſi⸗
ne ſcriptis ut ꝑ nũciũ.

q CLoͤperentẽ. i. eñ qui

delegauit azo. qñ eſt de
legatus a ſimplici oꝛdi
nario.al ad iudicẽ cãe.
r ¶ Soꝛtat peꝛdiffiniti
uam cũ ãbo ſint pñᷣites.
ſi eſt lis ↄteſta.als fiet
ut dixi. S. eo. F. ꝓximo.
ut diſtiguas reus uel a
ctoꝛ ſit abſens.
¶ Aliud.ſic crucifixꝰeſt
xpᷣ̃us et alij ⁊c.ſic.S.ut
defuncius ſeu fu. in pᷣn:
nec em̃ hic aliud ſimile
ſpaciũ.xxx. dieu. qdᷣ em̃

datur inter edictũ. ut e

dictis.

t ¶Anius. pꝛeter tripler
ſpaciũ.ſ.xxx. dien qð ei

diuatu inter edictũ et edic
tum ut. Z.
Vy ¶ Wermanẽ:is.iĩ pñ̃ti
x 1 Neritate. ut ſi babet
actor bonã cãm nibilo
minus vincat redditis
reo expẽſis.ut.C. de iu

di.ſcimꝰ. et.l.ꝓperãdũn

dũ.S.ſin aũt ex geſtis.
et.ð de iudi.S.opoꝛtet.
colla.vi.
1 Pꝛofene. qaꝛ lis ẽ iaʒ

BSi vero initiũ.no. i
itiũ litis fieri ↄteſta.ſic

erogat

timã ꝓferre ſm̃am

(NXolla. =ZD

oẽs agnoſcere.alijs aũt oibꝰiudi⸗
cibꝰ ꝗ ꝑ ĩpialẽ iuſſionẽ cãs exami⸗

nãt ex pñtilege ꝑmittimꝰꝑtesq̃ i

indicioñ ꝑmanẽt ppoſitis edcis
uocare ne cãe ĩfinite pꝑmaneant.
Si uero apud iudicẽ initiũlis nõ
accepit:ſed tm̃ouẽtõali libello ꝗ
cũq; pulſatꝰ eſt aut pcibꝰ nr̃eob

latis clemẽtie:iuſſionr̃a ſuph /p⸗/
lata ſiue ſcripta ſiue ꝑ mãdata iu-
diciitimata ea aduerſario ꝑeũꝰ
gnita ẽt ſic licebit pulſato ire ado

petẽtem iudicẽ et ꝑ eũ ſuũaduer⸗

ſariũ ſili mõ uocareut ſigdẽ ſui pᷣ
ſentiã actoꝛ fecerit cã ſm legũ oꝛ⸗

dinẽ examiata finẽ ltimũ ſoꝛtiatur

Siueropᷣpoſitis edictisuocatꝰ

ad iudiciũ uenir ⁊ ſuasĩtentõs aut
ſe aut ꝑltimũ ſiẽ dem̃ ẽ ꝓcura/

toꝛẽ ppõer̃ noluerit tũc ⁊ alið ãni

ſpaciũ eiↄcedimꝰitra ꝙ niſi ſuã i

tẽtõeʒ fuerit ꝓſecutꝰdamꝰlmaʒiu
dici et abñũte aduerſario pꝛis ꝑma

nẽtis allegatões ſᷣm nr̃as.ll.exaia
reet ueritate ſubtiliꝰ reqſita legi⸗
(Si ueroĩtra
pᷣdem anni ſpaciũ uenerit et ſuaſi

tẽtões exercere uoluerit iubemus
iudicẽ mõisoĩbꝰexpẽſasl ſũptus

qs ppꝑ litẽ pulſatꝰ pmanẽs in iudi
cio ſuſtinuerit añ oia exigere acto

rẽ et pulſato dare et ſic actiões ꝑ⸗

manere dõeccã finẽᷣm.ll.accipi⸗
at.nã ſi tmmõ uenerit et expenſiſ
ſine ſũptibꝰ datis ſolũ ãnaletꝑs ĩ
terrũꝑe uoluerit ⁊ itera iudicio re

cedẽs et uſqʒ ad exitũ caenõ ꝑmã

ſerit:iubemꝰeũ pꝰ pᷣdcãs edcõꝛũ
etãnalis ſpacij obᷣuatõs ab oĩ ca

derꝭ actõe : q;ᷓ ſibiopetereotrapl
ſatũ exrriabat. deterioꝛ nãq; doluſ
eiꝰ agnoſcit᷑ꝗ iterruptã iteꝝ litẽ ð

ſeruit q; ſiſel acceptã dereliquit.
egis ãt pꝛiuilegia q nolẽtibꝰñ
iponũt nccitatẽ ꝓpꝛiaſ actõeſ mo
uereill tm̃mõuti ↄcedimꝰꝗ nullã
ſᷣm pᷣdcõs mõs aduerſario moue⸗
rint qõem:hec aũt obtinere decer
nimꝰ ĩcãis q̃ nec dũul iudiciali ſẽ
tẽtia l amicabli ↄuẽtõel alia iuriꝰ
gnita deciſiõe finite ſunt.¶ The⸗
odoꝛe parẽs chariſſime atqʒ amã

tiſſime illuſtisitaqʒ et magnifica

auctoꝛitaſ tua pñtẽ nr̃i numinisle

gẽĩꝑpetuoualiturã edictis in hac

regia urbe ꝓpoſitis ⁊ pᷣceptoꝛibꝰ
uniuerſas puitias ſub tna cõſtitu⸗

tas iuriſdictõe directis faciatmãi⸗
feſtã:ut oẽs ea ꝗ/ ꝓutilitate eoꝛuʒ
ſancimꝰ a ſe cuſtodiẽdaognoſcãt

Vt neqʒ miles federatꝰ obſit do

mini puate aut poſſeſſiõi alicuiꝰ.
Dem au.theodoꝛo.pᷣ.p.
Em dñidei beniuolentia
d cuſtodiã nrõꝝ ſubiectoꝝ
militariũ reꝝincipit oꝛdinatio.his
em̃ ꝓuidẽtia dei diſpoſitis barba
roꝝ ꝗdẽ ĩcõtinẽtia refrenat᷑ reipu.
uero res augent᷑:et qm̃ aliq ꝓpꝛie

ſalutis ꝓ nihilo faciẽtes rõeʒ mili

tes et federatoꝛes ꝗ debẽt ꝓliber
tate reip.ↄtra iimicos certare pᷣſu
mũt ſubtrahere et in pꝛiuatas ſu⸗

asoccupareutilitates puidimꝰ ꝑ
pftẽ legẽ nr̃aʒ oibꝰ ĩterdicere ut n

lũ deceto pᷣſumãt militẽ i q cũqʒ r
latũ nũero aut federatũ ſhſᷣtrahere
et in ſua domoauti ꝓpꝛias habe⸗
repoſſeſſiões ꝓꝗbꝰnosmłtoſ ſu

ſtinemꝰlaboꝛes exercct᷑. n. et mili⸗
tat: ut ĩ oibꝰ utiles ſt rebꝰ. ZTut igi
tur oẽs ſciẽtes ꝗ milites aut fede⸗

ratos aliqsĩ ſuishñt domibꝰaut
poſſeſſiomibꝰ:aut q̃łrcũqʒ ob er
uãtes ⁊ q̃ſdã eis ꝓpꝛiaſ utilitates
ꝙ niſiintra.xxx.dieꝝ dilatõem cõ
putatã ab iſinuatõe ꝑ loca pᷣſẽtis
nfe diſpoſitõis eos expulerit.ſhᷣe
ꝗdẽilloꝝ hñtiũ eos aut retinẽtiuʒ
publicatõi ſbiecte fiſcoapplicabũ
tur:ipᷣi ueroet dignitatibꝰet mili⸗

tijs qs hñt expellẽt᷑:militesueroæ
federati ꝗeiſ podilatõeʒ obpuaue
rũt nõ ſolũ militia ſpoliabũt᷑ſʒ ẽt

ultia ſuſtiebũt ſupplicia. Sciẽti⸗
buset uniuſcuiuſqʒ puintie iudi⸗
cibꝰ qꝛ ſialiq iuẽiãt᷑i lociſ qab hiſ
exactõibꝰ:autoiũctõibꝰ:aut ꝑſo⸗
nisaliqbꝰ aut dñijs.aut poſſeſſiõi
bꝰ:aut ꝗbuſlʒ ppis utilitatibꝰ ꝑ
manẽteseis nõcelerit᷑ ipos ↄpᷣhẽ
derint et ſupplicijs ſbᷣdiderit⁊ mi
lites qdẽ ad nũerosſuostrãſmit⸗
tũt in ꝗbꝰ militãt. federatosuero

conteſt. et cogni

tũ de cã p ꝓbati

ones rei.alioqͥn
ab obſeruatoͤne
iudicij im̃ abſol
ueret reũ ſzm qſ
dꝗ.tu qt bꝛeuiteꝛ
duo mirablia bic
no.qꝛ introducũ
tur hic teſtes añ
litis cõte.ſi reus
uult in ſeonꝰ pꝛo
batõis traſferre
ſic. ff. de ꝓba. ⁊c

ſcðʒ eſt ꝙ fertur

diffi. ſen añ li. cõ

teſt. ſic.n. dicit in

ueritate ſubti. et
cetera.et hoc izm
A. et io.bul.
et dicebat luimã
ſmazʒ et de miſſio
nein poſ. et boc
qñ reus ꝓbet ut

dictũ eſt. als ab

obſeruatõe iudi
cij tm̃ ab ſoluit
reus ut.C.de iu

di. ꝓperãdũ.S.i
i. Item tertiuno

nũ no.qꝛ ãplia/

tur numerus die
rũ.cũ olim.x.bo

die.xx.ſint.ut di
quartũ qꝛ an tri
en niũ finitut iſtã

tia. licet alias re
gulariter tnẽnio

duret ciuis.ut di
ces.j.ꝓx.quintũ
no. ꝙ Zbitur bẽ
modiciũ:ẽc aliaſ
actoꝛe abſite ut
poſſit dif. dan.

et hoc idem erat

ſinaũ t. C. de iu.

ſecus iure vetenin

ut. ff. de iud. l. et
pꝰ edictũ.etẽ ar
ꝓ boc.ff. de reg.

iur. l. non deber.

Item. vij. nota
qꝙ cadit quis ab
actõne ſua ꝑp ꝓ
craſtinatiões ſu
as et deluſiones
bmõi. ut.j. ꝓxi.

5Actorez. ſic. ¶
de iu.l. ſancimꝰ.

et. z. de bis q in

gre. ad ap. S. qa
igitur.ibi expẽſiſ

moglis oiĩbꝰ ac.

a Pꝛedictas. i

iten de nouo fa
ciedas.et ſic ſi be
ne cõputes bẽs

biẽniũ. ⁊.vi.mẽ

ſes ſzm Jo. uel
dic ꝙ loquit ð pᷣ

dictis. et ſic hẽs
annü tm̃ et res
iſes. quicqd im

— —— = — = –
=

☛⸗ =—
=6
=☛

ſunenn
Afo ineff
ureleg
drit
ndtnpg
opeoroön
les,ſcffd
l icr
Eulcter
Nclbolno

„„

Ni.
eureteta

Mrrrtets

ienohnies
rais,ſe
Cunfig
iza Kdett
lißſiptn
PRel ſce
it V
Ei Vutn
uinsgg
..
ſPulege.
loteg
ts, 8

Dnder
lu l
alates,

(e
A.
hhal

ftaniti
lerfmein

Kaen

iggei

RE

bſengit⸗

dſi a

ättenn
idbkhe
dlhrocre.
eſes a
e ſne
nſeone
s eſen

depbae
etg ſenr
ſnaflic
on dicki
ueſubtie
abochtn
aohal;
ebatlin
etdemiſt
poſebor
us pbetit
eſtels tb
ngtöe ivcl
Piblblut
n Cden
enmtennino

Reſ⸗

ocriplen

—r ꝝᷣ .

Unernsdſe

jolnrbe
ſuunni
ſnz
genen
fnirurit
celiesfe
ermorio
cuis udl
nrguini
zbiur be
itirglif
Ppſett
dedo.

tenen
pritiß

.CNaAH

ſtreſeeen

heicdl

Nir

uſohss

ſpr,
nin⸗

hoͤgi⸗

Uubꝛiea At
Dduiuline iuſlioneſ

diczs derogatur

I. pperanduz qᷓ

fatuit trienniu,ß
nam uel. j. biẽni

um et vi. menleſ

nel infra annũ ?

tres mẽſes finit᷑

boc iudiciũ.ſic-

alias finitur per

annum. ut. 3. de

ber. et fal. F. illð

ſm azo.
b, Wenouc. nun

quid ipo iure rũ

deri pᷣt et allega

ri qð diximꝰ g.
dDdeinceſt. nup. F.
i.no. bic ar. önar
rantes. ſic. ff. de
pꝛin. ſed ar. ö. ff

de coll. bo. l. nõ/

nücõ.
V 4 eiertor dotg

deterioꝛem eẽ coõ

ditõem plnries

delin quẽtis. ſic
QLl. de ſer. fugi. q

cũq;ʒ. et. ff. de re
mili.l. ij. ſi plu
res de pe.l. ſiqs
aliquid. è Le/
gis aut. L. utne

m dei v
tilitareſ uk

eAllilitant. C
flocg.I.psl.
feRebus Lutin
cõtin enti barba
frron rcfrenet au/
gacia et publice
res augeant. ut
3. dixi.

g¶ Eis. ſ. puatiſ

mplẽtes ſcz
mlites. Xrx.
dien. ar. Z. 3. cẽ
no. cõſti. F. ut ãt
ſo. ut ibi. ac.
b Pblemaue/
rũt.i.obediueft.
MObiectoes. ſi⸗
mile. . ut li. ma.

et aui. F. ꝙ autẽ

flſinmile. L. de iu.
fi.l. pe. ſike. ff. de
bo. dam. diuus.
F. cñ quis teuer
tantur. i. reuerti
faciant.

uel ſubſcriprões
boẽant gloꝛioliſſi
„miqueſtoꝛis.

nccitates.

. —

4

ad ꝓpꝛias obiectões et ipi.x.libꝛaꝛ

rũ auri penã exigent᷑: inſuꝑ exilio

qʒ diuino q dã typo de hoc foꝛſã

——
—

pᷣdem̃ uiꝝ magnificũq̃ſtoꝛẽ referr

ent: inſuꝑ er aut cũ illoꝗ hec ingent deſtinare
tradẽt᷑ utpote nr̃asiuſſões pᷣſu-

mẽtes negligere. NHemoigit᷑ ne

facto:nʒ pᷣceptisiudicũ utat᷑: ne⸗
q; aligs nroꝝiudicũ hmõi aliqs
typos aut pᷣceptõesiudicũ ſuſci-

piat:ſʒ cũ oĩ celenitate militãtesꝗ⸗
dẽad ꝓpᷣosnũeros federatos ue
road ſuas optões reuertãt᷑:et pꝛo

cõibꝰcertat᷑rebꝰ.nullo.n.mõ dðᷣce

teroↄcedimꝰnr̃os militãtes:aut
federatos ĩ ꝗbuſdã oĩno pꝛiuatis
utilitatibꝰoccupari. Queigi᷑ pla
cuerũt nobᷣ et ꝑ pñtẽ mãifeſta ſũt

—

legẽtua emiẽtia pognoſcẽſihac

Adẽ feliciſſima ciuitate edictiſ ſm

moꝛẽ ppoſitis in ꝓuitijſ uero p̃ce
ptõibus deſtinatis omnibus ma⸗

nifeſta conſtituere feſtinet.

Vt diuine iuſſiões ſpſcriptionẽ

p. P.

nr̃a rep.coꝛrigẽdũ. Jonãq; uolũ

tHarios laboꝛes appetimꝰ ut qetẽa⸗

DEene

mo inuitus a ger

eacea.
NRiuilegia. i.

pꝛiuilegijs. ut ne
q; miles neq; fe

NOſtreſerenitatis ſollicitu⸗
EX oremedijsinuigilat ſubie
ccoꝝ:nec ceſſamꝰiqꝗrere ſi ꝗd ſit ĩ

lijspᷣꝑemꝰ. unde ad uniuerſoꝛuʒ
utilitatẽ ꝑtiere reſpcximꝰſi ſacraſ

ẽt iuſſiões cũopetẽti iubeamꝰcau

tela ꝓcedere:ne aliꝗbꝰ liceat eas

ꝓ ſuauolũtate ↄfiteri.nã pñti le

2

nẽ nʒ ꝑ uiri magnitfici qſtoꝛiſ adiu

toꝛes nʒ ꝑ aliã cuiꝰlibʒ militie:aut

dignitatis aut officij pſonã cuiuſ
q; iudici ofeſſã aq libʒ ſuſcipi co

gnitoꝛe cni magnifici uiri qſtoꝛisꝰ
annotatõ ſpᷣiecta nõ fuerit qᷓotie⸗
at et ĩter qs ad quẽ iudicẽł ꝑquã
fuerit dircã ꝑſona qᷓtenꝰoĩ pꝰ hac

abiguitate ſpᷣmota nulla cuilibet

excuſatõisrelinqt occaſio ſcienti
beiudicibꝰl admiĩſtratoꝛibꝰ uniuẽ

ge decernimꝰnullã diuinã iuſſio⸗

ſiſ ꝙ ſii qᷓlibʒ negocioſac ſuſce

pit iuſſiõeʒ niſi cui qſtoꝛis uiri ma⸗
gnificẽtiſſi fuerit ſbiecta ãnoratõ
multa.xx.li.auri et offm̃ eoꝝ ſimili

pena plectet᷑: bꝰ iubemꝰ ſiq̃ta⸗

lis iuſſio ad eos ꝑueuerit mox ad

ut in eũuindcã pcedat quãinfla⸗

nios iuranr̃a ↄſiituerũt. Zheodo
reparẽschariſſime atqʒ amãtiſſi-
mequãlegẽ ꝑpetuo ualiturã celſi

tudotua ad uniuerſoꝝ faciat ꝑue
nire noticiam.

masaut ſacrasiuſſiões.iſʒ ſm ge

neralesleges ðcidi negocum.

Dem au. theo. p. .

teset haꝝuirtutẽ ſuare ſta
dẽteſ ꝑpſpeximꝰpñtẽ ſcribe

N
( AMnia ᷣm nr̃as.ll.agi uolæ=

relegẽ ad ipax legũ obſeruatiõeʒ
agnouimꝰqm ꝗqdã iudicũ uolẽtes
eis ꝗ cãs dicũt tergiuerſari et cela

re ſuas feſtinãtes dilatõeſ excuſãt

ſe frequẽter dñtes ſacre foꝛme

aut ſacre iuſſiões aut diſpoſitões

ſpectabiliũ nr̃oꝝreferẽdarioꝝiſi⸗
nuate eis ſunt tãq; diſponẽtesqᷓ;

admodũ oꝑteat negociũ examia⸗
ri aut iudicari. Et ꝓpterea ſanci-
mus ut dũ lisexamiat᷑ ſiueĩ pecũi
arijs ſiueĩ crimialibꝰ aut alijsqui
buſcũqʒ emergẽtibꝰ cãiſ apð iudi

ces ſiue hic ſiueĩ ꝓuiĩtijsnʒ pꝛag-
maticũ typũ nʒ aliã pᷣſcriptõeʒ ne
qʒ ſacrã nr̃aʒ qʒlibʒ ex ſcnipto:aut

nõſcripto iuſſiõem aut diſpoſitio
nẽiĩ hac regia ciĩtate ſpectabilium
nroꝝreferẽdarioꝝ aut altenꝰ cuiꝰ

libet diſponẽtẽ eos quõdecet in⸗
choatũ examinare aut iudicarene
gotiũ iſinuare iudicãtibꝰaut inſi⸗
nuata ualere ſʒ ſᷣm gñalesnr̃as le
gescãs examian et decidi.qꝙ eii. 1
lege poſitũẽ ptãte nõegebit aliq
extrinſecꝰdiſpoſitõe.ſi qð eni ad
nosnegociũ apð iudicẽ iam dem̃
aut añq; hoc pꝛincipiũ ſumat per

ſperimꝰnos hꝰ ppꝛiũnrʒ iudicuů
diſponere et dicere hoc neqqᷓʒ al/

teriuſ iudicis egebit iudicio.ſi icut
enia nobꝑſacrũ ſicuti dictũ eſt iu
diciũ diſpoſita aut deciſa nõ ege⸗
bũt alioꝝexamiatõne aut iudicio:
aut retractõe aliqᷓ:ſʒnos ꝗbꝰdeuſ
faciẽdi ptãtẽ donauit ſialiqð iu⸗

eĩ in

Ur diuine iuſſteg.
io li.nõ fieri ſa.fſoꝛ:.

in pꝛin. ar. S.ꝗ̊. q.mo.
na.ef.ſui.S.tribus.
MHã pnti, incipit nũc
coòſtiintio.
uſſionẽ.ſ. pꝛiuilegi
nim in quo aliquid iudʒ
uel ↄcedit in fauoꝛes in
ↄmiſſiombꝰ cãꝝ foꝛte ẽ
aliud obſernandũ ut in
curijs vides.
m /Judici.i.ad quẽcũ/⸗

q iudicem.
In medio litis nõ fieni ſacrasfoꝛ

n ¶Queſtoꝛis. qui tibꝰ
modis ðꝛ uel acqrendo
de quo non loquit᷑ bic.
ut credo.uel qͥ legendiſ
pꝛincipalibꝰ libꝛis va⸗
cat de quo foꝛte bic loq̃
tur. tertio qͥ pᷣeſt capita
libꝰ cãiſ ad ferẽdas ſen
tẽtias.de quo foꝛte bic
loquitur. ut ff. ð offi. qᷓ.
l. i. F. fi. et. ff. de oꝛi. iur.
l.ij. F. deinde cũ errariũ
et. .et qꝛ diximus.
Lontineatur.ex hoc
SF. ſumit.qð c.C. de di⸗/
uer. reſcrip.l.ſi.
p ¶ Quibꝰ. l.iudicibus
Kubꝛica. ¶ In me⸗

dio litis nõ fieri ſa.foꝛ.

nia diſponen
les.ſ.nos ꝑ dic/
ueaas iuſſiöes. Zy

pũ.i.chartulã quã ſcri
bebant qð fiẽdũ ſit ibi.
r ꝓ Pꝛeſcriptõem. vel ð

ſcriptõem.

ſMiſpoſitõem. qꝛ nos
volum? ꝙ nfe. ll. volüt
ut.ð. de iudi.F. oẽs aũt
ne vero ꝑ ſe ⁊c.et ſic no.
ꝙ nõ t ſupplicare li. pẽ
dłẽte ut hic.ex.L. ut lite
pen.l.i.et.ij.et facit.C.
ſiõ ius. uel vtili. pu. l.f.
„4 Hegociũ.ſ.relatũ.

Aliqua.ſ.nobis im
toꝛibus.
x Apud iudicẽ. ita ne
indicẽda ab alijs ali
orum doctrina
y/ Budiciũ.i.ſm̃a.
5 ictũ.i.inchostum
aut antiquatũ ⁊c.
a ,3 nullo valeat. ut. ff
qui.ap.non liceat.l.i.j.
rñ.et.ff.ðᷣ mino.l.mĩor
i. m. Item er de arbit.
neen mgratꝰ ſs treb.
l.ille. . tempeſtiuũ.
b Declaratõem. ut. Z.
de iudi. F. fi. L. de leg.
et con.l.cũ den ouo.⁊.ff
de iudi. l. eũ. F. i. T nota
ꝙ ẽtpꝛincipiſ ſm̃a dʒ eẽ
ſcripta ſicut cniuſſibʒ al
teti :ut. C. de len. ex pe

cKReferendarioꝝ. fcã a

rreferendarijs volũtate

pꝛincipMis.
de / Banctoͤne alias fũ
cttone.

e En. i. facere.
f Sup boc. qðᷣ addit
dictis bic.. cũ di. ſup
boc. Rũñ.dicit de cãis ꝗᷓ

pendebãt tꝑe bꝰ.l. qui

bus pẽdentibꝰ ſimili=
dicit ſupplicatõem nõ
tere uel impetratõem. et
ſic no. ll.ad pᷣrerita tra⸗
bi.et ad pſtia qꝛ hoc ca

uetur. ut. C. de le. et cãõ.

leges et cõſtitutöes.

g Eeges. legel dico di

ſponentes iudi.exaĩati
onẽ aut ſiñas vel ꝓ etiã
ſi quiſ pᷣceſſerit ĩpetrãs
ſanctõem etem̃ cc.
b ¶ Mequaq;. banc ſen
tenuiã dif.ac.
¶Aßñ retractatõil.foꝛte
ròõ e mioꝛiſ etatiſ ſeu ſup
plicatõiſ.ał.ado eti ut
ſi poſt ſm̃am lʒ nõ vale
at. ut. ſ. ti. i. in pꝛin.
k ¶ Eam aũt. ſic cõͤſtrue

et bebis ſenſum. eã au

tem iuſſiõem qui nõ di
ſponet qͥdã iudicãtem.

aut iudicare futurã que

ſtionẽ quõ opteat fieri.
aut repete quõ opoꝛteat
iudiciũ inferri.ac.
1 Cam. Fo ſed.
m Vero. p h̊ cãz fini.
q.d. illa iuſſio nõ valet
que diſponit quõ iudi⸗

cet.ſed illa ſic qᷓ vult in

diciũ cito finiri.et ſic no

ta bic . iiij. caſibꝰ ſuo/

plicatur lit. pen. pꝛim
ut iud iciũ ꝓced at.ſecũ
dus ut acta edãt᷑.terti
ut ſm̃am det iud er eſt
ides quaſi ꝙ pꝛimꝰ mo
dus.differt aũt qꝛ in ter
tio nõ teſtabat:niſi ſen⸗
tentia in pꝛima et medi
a ca faciẽd a.erat adbuc
quarius ur aſſociet᷑ iu /
dex. alias nõ ſuppleat᷑

lue pẽdenre. ut bic ⁊. ¶

n ¶ Araũt. ex pemijl. q

ſunt bꝰ ꝓemia. rn.anni

dhi qui fũt. Item ſeri⸗
bebãt quidã.hic incipit

cã talis. Item libellus

cũ ꝑtis ſubſcriptõe.iteʒ
citatio er ſiłia q̃ q̃ſi ꝓe
mia ſunt et poſt boc de
bʒ hec lex ſcribi.ut ſit ꝑs
monumentoꝝ ſiue acto
rum.tertio ſcribat coͤfir
matiopſonaꝝ.iſ.ſatiſda
tões iudicio ſiſti.ſz við
tur ꝙ ſtatim pꝰ pᷣdcã ꝓ
bemia dẽat fieri pſona

rũ cõfirmatio.ut.ð.de

erxbi. S. ſancimꝰ. et. F. il
lud vero.rñ.illa ſjm bãc
intelligit᷑. ſʒ hodie bec

nõ ſcribitur cũ ſatis cer

o Scoͤm quas. no i/

patoꝛẽ ſuſcipe imꝑiũ vt
ſzm. ll. iudicet.ſic.C. de

6Tolla.

diciũ in quolibet negocio ptuleri⸗

m'ñ alij iudici hoc Oinittimꝰ ſiue
ꝑ foꝛmas ſiue diſpoſitões ſpecta⸗

biliũ nr̃on referendarioꝝ aut alte⸗
riꝰ cuiuſubʒ quõouenit hoc nego
ciũ exaĩari aut iudicani utpote qꝛ a

noõ ſel indicatũeſt ꝙreqactaria
nullo ualeat his uic tenẽtibuſ qñũ

ſcripta tlis aliq nr̃a ꝓcedit ſm̃a.
Si uero aliq dubitatio iudicij ð a

liquafiat lege nuciet ad nr̃ay ptãtẽ

etanobᷣ expectẽt cãe ſcriptã decla
ratõeʒ aut interptatõez et fm eãð
cidat litem. Siuerodũ cã d pꝛag

matica nr̃a foꝛma aut diſpoſitio

ſpectabiliũ aut nroꝝ referẽdario⸗

rũ aut alteriꝰcuiuſlibet aut alið a

liqð hoꝝ q dcã ſũt oim iudicanti⸗

boinſinuet᷑ oꝛdinãs eiꝰ examiatõ

aut ſm̃ax iubemꝰ iudicẽ ꝗdẽ oĩino

reſpicere ſzʒi hisuacãtib et nullã
penitꝰ hñtibꝰ uirtutẽ ſm genera⸗

les nr̃as.ll.cãm examiare et ltimo

fini ↄtradere.ſi aũt hecnõcuſtodi
erit iudex.x.li.auri eũ ſpiacere pe/
ne. aut ẽt aliã nr̃aʒ maioꝛẽ idigna

tõem experiat᷑.et eidẽ pene ſbiec

to et eogꝗ pᷣſumet tleʒ aliqʒ dictar
foꝛmã ⁊ miſtrãtibꝰei talẽ aliquãdi

ſpoſitõeʒ faciẽtibꝰ ſpectabilibus

77„

nr̃is referẽdarijs.et hec diximꝰ ſi⸗

ueer ſacranra fũctõe iudicare ꝗſ
piã deputatꝰ ẽ ſiueex pceptoiudi

ciali ſiue ſᷣm arbitriũ aut ↄpꝛomiſ
ſarioꝝ ſcema qõeʒ audit ſine ſcri-
pto ſiue ſine lris.ſʒuel ſiꝗs iudi-
cũ ꝓpꝛiã deſpiciẽs ſaluteʒ ex aliq;
tali pſũpſerit ſm̃aʒ ꝓferre hãc ita
infirinã eẽ uolumꝰ ut neqʒ appel⸗
latõne indigeatnʒ ex ↄ ꝓmiſſo in
ferat᷑ pena.nos em̃ oẽsiudices ſe
cũdũ gnales nr̃as leges examiatõ
nes et ſm̃as ferre uolumꝰ. Illð q
qʒ idubitatũ erit.qꝛ nʒ iudicial qli

bet ualebit iuſſio qꝛ extraoꝛdiatuʒ

eſt hacnoſtra lege. Suꝑ hociãt ⁊
illð iudicesnoſce opꝰẽ qꝛ ↄpetẽs
eſt eos ⁊ q adhuc⁊ nũc mouẽt᷑ qõ
nes ſᷣm gñalesdetermiare leges

uel ſi ꝗſpiã pceſſit ipetrãsſ aciõe,yʒ
diſponẽtẽ iudicãtis examiatiõem
aut ſmaʒ ei em̃ ꝗ tale aliqꝗd iĩpetra/

niti ſmaz diffinitinã nõd ü pmẽ⸗

ruit niHil ex hisqiĩpetrauit ꝓdeſſe ⸗
uolumꝰ. Si em ſelł ꝑuẽit ſm̃a dif

finitiua data neqq; hãc exnrahac
ꝑſcrutari lege iubemꝰlʒ appella⸗

tio ſhiecta ſit aut retractatõis ẽ a⸗

liqſpes ↄtra ſmaʒ. Eã aũt qñ di
ſponet ꝗdẽ indicãtẽ aut indicare

futurã iuſſiõe quõopꝑteat qõez fi

eri aut iudiciũ inferri camuero fi

ni ſtudioſe tradi ltime uult aut ac⸗

toꝝimponit edictõeʒ aut iudiceʒ

cogetltimã ꝓfene ſm̃aʒ aut ſin

aliũ iudicẽ ſᷣm nrãs legeset fieri ⁊
ualere et ſcriptoet ſine ſciptanõ
ꝓhibemꝰ Mt aũñt oẽs noſtriſ
iecti maxime ꝗ litibꝰatterunt᷑ no
ſtrã ꝓſenouerint ꝓuidẽtiã et nul
lushãc ſacraʒ nrãm circũueniat le

gẽnʒ ignoꝛãtiã in ea ꝓponat:ſan⸗

cimꝰiĩ uno qᷓ qʒnegotõ initiũ apð

iudicẽ acciꝑe ex ꝓemijsmox⁊ añ

71—

etmonumẽtoꝝfieri ꝑtẽ. ſic em̃ ge

ſtis pfulgẽs phibebit eaq pᷣtereꝰ
uirtutẽ tentant᷑ circa eaʒ et circa ip
ſam foꝛſan ꝑſõaꝝ firmat deʒ et p⸗
uaricari eã nitẽtibꝰ ꝑ multaitermi
nata refrenauit a talibꝰeos pᷣſũp/
tionibꝰ ꝓeis tꝑsnõ ſinit fieri pe
nis. ut em̃ iniqtatẽ ſił et iniuſticiaʒ
ꝑoĩa expellamuſ ꝓpter̃a pñtẽ po

ſuimꝰlegẽ undiqʒ; eaʒ ⁊ ꝑ eã alias

cautas et incircũueniẽdascuſtodi
ẽtesreip.leges ſᷣm qᷓset nosipᷣi ĩ/
periũ deodãte ſuſcepimꝰ cuſtodi
renrãmq; rẽp.ab alijslegibꝰ mũi
riſꝑ optamꝰ:¶ Qneigit᷑ placue⸗
rũt nobᷣ et ꝑ hanc ſacraʒ cõſtituta
ſunt legẽ tua celſitudo fuareꝗdẽ
ſtudeat.oĩbꝰ aũt palaʒ ꝗdẽ faciat
ꝓponẽs eaʒ ꝗqdẽiĩhac feliciſſima
ciuitate pᷣceptis: aut ſolẽnibꝰ utẽſ
ad ꝓuintiaupᷣſides ut oẽs hoĩes

ſciant et ꝑ eam quam ſuꝑeosha/

bemus ꝓuidentiam.

Vt cñ de appellatõne cognoſci
tur ſmillas leges debeãt iudicari
quetpe ſnie dare obtinebãtñ ſm
eas qᷓ poſlea ꝓmulgate ſũt et de
alijs capitulis.

ipam ꝑſonaꝝ firmatõeʒ iſcribi eã

le. con. l. digga

etno. S. eo. F. i.

ibi. ꝙ em̃ĩlege.

et cerera.

p Rubea t
cũð ap.co.⁊ ſi

ad pᷣrerita rekerã

——

tur negocia. ut

eſt mirabile.

q Et de alijs
ca pitulis que ſff
quatuoꝛ.nã qqn,
q; pꝛincipales p
tes bʒ bec cõſtõö
licet multa inci /

denter. alias di⸗
cat ut dixi et ſum
pꝓſecutus in ſum
ma buius ti.

rErueni -·
ca illã facti

lueſtionem.

1 Bie boe qhhß

poſtſm̃am.

tKRelatõeſ. hoc

eſt qñ poſt relati
onẽ uel mſioneʒ
que ſpectãda ſiᷣ

eſt. ut. j. eo. ut iu.
nõ ex.ſacras iuu
de ap. iubemus

in. F. fi. et. . ð iu

x Rerferentem
no. ll. ad futura

tm̃ tꝑa trabi. ut

bic. et. S.de nup

z.de reſti. et taq̃

F. boc igitur. j.

ere. ab inteſt.

fi.et.S.ut fcẽno.

con.ſed cũ dicat
hienõ trabi ad

pterita er ſi by di

catur eſtõ. C. de
vſur. l. pe. ⁊. C.

6 le. et cõ. leges

conſti. ff. de le.
et ſe.nõ eſt nouũ

ſo. bic ſpõͤle. uel

dic ꝙ bic trabit
ad pᷣterita facta

in quibus iudi
ciũ non eſt icho
arũ. ſecus ſi ſit ẽ
choatũ.ut bic.
S ho⸗ renũ
ciare valet bec re
nũciatio ꝑpꝑ alle

gatões iur.et ꝑpꝑ

inſtrã et ppter te
ſtes foꝛte ꝓduc

tur nõ valʒ. ut. 8D

pero multi. ſ ſo
la ſcia teſtificas

toꝛum.

56 Allegatönes
que etiam in u

et in facto eri p
batõibus accipi

Aeinnde

gi
ligtt
r woe⸗
.
(honſ
.pnnpt⸗
lgtütfon
eſtrn
itie/
8trſnt
gucthi
enn
ſbal i
lem:
zrbot

—
=

= =

=2

— r=r

lk
ͤloni
riridil
firfni,
Necncdiſu
Grf füro
Ewocppeni
Eneo
deſtg

Albinel

I nolb⸗
Enn dautun
hälebi⸗
ſlegeroͤe
Eikar fi⸗
mlan
Kli.
ſhrrie⸗⸗
etͤe
fifnicind
bal natc
uhiſtͤ
NN
icrnr
adene

iſiſtftl
ihirif
(ulgnn
(Enſcſte
ſhuenent
lena
öxn
inſ l
Pnntn
ak ſte

diſ
ehileg⸗

4

lhac
Na
itnri.
egoeſgeai
fſii
ſadle.
luls gle
non ii
neſe
Yberct G
pulgtind
alisd
tdinetlun
Unsinſu
uinsn.

Eunit
ri
laſliſe
ſiehoeg i
ſſeon.
ati doee
paſtui
lalſſele
epegida!

ueſenn.

gſamad
ſd
) üben
e, ⸗
Ldfuun
Nrebl
a deh
etſidte

veitixis

ſcccanuun
niaaſb:
CA
lpet
60,1ens
ſifte .
96e
e
Cbent
ubg
von Eit
ſasß

poſſunt.ut.f.de

rim nup.ſi quis

fn.et. . ſi ex fal.

gllegati. l. i. et. ij
et. C. de aduoc.
di. iudi.l.lauda

bile. 5. quot.

a ¶¶ Pꝛopõat.iu
dice interrogate
an aliquid noui

dagddere velit. ut

C. de iudi. iudi⸗
ces. et bic ſumit

guc. que eſt ibi

be Dilatõe. pri/
a uel vltima.

cPeꝛebeat. im /
mo ðꝛ ꝙ ſel mñ:

uel ad płꝰ bis.ut
ff. de fer. l. vlt. ð.
ſo. bicnõ loquit᷑
de dilatõe q dat
phiti et petẽti. ſʒ
de quodã ſpacõ
qð dat pfñiti ⁊ eo
dez mõ opponi
poſſet de eo. qð
eſt. ð. de litig. S.
dẽm. ubi tria edi

cta et ꝓ quolibʒ

dies. xxx. dantur
uel dic ſpale bic
qñ ꝑ allegatões
petit. ut. ar. ff. q.
ex cau.l.aitpᷣtoꝛ
H. fi.et. l. i.
d Pꝛererire. al
pᷣterue p̃teritõ ad
lieã femieã:exbĩ
datio ad maſcli
nam. ſic ĩſti. ð ex
bere. lib. F. mr. ⁊
qð ſubijcit.nec ſi

bïliber dong.

⁊c.no. ꝙ oʒ iur.
inſti. aliqð filio

reliqui nec ſuff/
cit iure legati. et

ſic coꝛrigũrur bec
iura antiq.ff. de
inoffi. teſt. pa. pᷣ.
g. ſiquis moꝛtis
Z.inſti. de inoff.

de monachis. F
ſi vero filios. Z.
et. ð. de trien. et
ſemil. F. i. ð. ⁊ſi q
ſunt ſilia quib⸗?
ðꝛ ꝙ ſuffiat quo
quo relicti ti. reli
quere. ſic ergo ĩ
mĩmo facta reſti
tutio excludit q̃
relam. ut. . e. F.
ceterũ ſi quis. et
agik ad ſupple
mentũ. ut. C. de
inoffi. te. oĩo. ⁊. l

ſancimꝰ. et ð re.

vxo.ac.S.videa
mus. uel dic q;
pᷣdcã iura loquã
tur qñ non facie
bat teſtĩ. ſed co

—

. ) tu e ſciaʒ nfe ſereni
6

Vicũ de appellatione cognoſcik
tũcad eiusmaliciam ↄuincendaʒ
alijsunꝰ mẽſisindulget᷑ aiudice.
ISiueroet ſicdiſtulerit alterius

Dem au. theodo. . p:

tatis q; cũ int euſtachiũ uiꝝ

reuerẽdiſſimuʒ thelone ciuitatis

epᷣmet phyſtũ diaconũ eccie celi⸗

niſſe fuiſſʒ cãↄmota ⁊ ꝓceſſit a re

ctoꝛe/ ꝓuintie diffi.ſm̃a:otra quã
appellatõẽ poꝛrecta.iudices igit

apud q sappellatio uẽtilabat᷑ du

bitãtes ad nr̃aʒ clemẽtiã retulerũt

an ſm leges q obtinebãt qñ ꝓceſ⸗

ſit diffi.ſm̃a an ſᷣm tẽoꝛẽ illiꝰlegiſ
qpꝰ diffi.ſm̃aʒ a nob ꝓmulgataẽ
eãdẽ cãʒexaiare dẽrẽt.nos itaque

iuſtũ eẽ ꝓſpeximꝰᷣm.ll.q obtine⸗

bãt tꝑe late ſm̃e pᷣdcãʒ appellatõ
nis cãʒ examiari et fminũ ſᷣm ipᷣas
acciꝑe:pᷣuidimꝰaũt et poſthãc ſi
qñcũq; dubitatio talis emerſit eã
ſilioꝛdine tmiare/ oõqʒ ſacimꝰ
ſi qñ de aliq cã ꝓceſſerit diffi.ſm̃a

et ꝓuocatõfuenit ſbᷣſecuta appel⸗
latõis examiatoꝛes ſm.ll.qtꝑedif

finitiue ſm̃e obtiebãt terminũ dar
negocio.¶ lHoc eodẽuicʒ obſᷣuã
do et in retractãdis ãpliſſime pᷣto
riane ſñijset in ſuggeſtõibꝰ iudi⸗
cũ qñutreq;ʒ ꝑtesoibꝰ allegatiõi⸗
bꝰ ſuis renũciauerit et iudices per
ſuasrelatões ꝗd diſponi debẽtin
terrogauerit.in oibꝰ.n.pᷣdciscaſi
beillas.ll.a ↄgnitoꝛibꝰpuari dcer
nimꝰq tꝑe ſñie aut certa relatõis
obtĩebãt tã et ſi cõtigerit poſtea le
gẽ ꝓmulgari noui aliqd diſponẽ⸗
tem et tenoꝛẽ ſuũ ad pterita qqʒ
negocia referẽtem. Sed hoc pñ

ti addimꝰ ſãctõi:ut qꝛ interlitiga

toꝛes aliqñ ↄtigit unã ꝗdẽ ꝑtẽ ſu⸗
is allegatõnibꝰ renũciare:aliã ue
roſciẽtẽ ſemalascãs hr̃epꝰogni⸗
tionalia certamia et dilatõesqs ꝓ
batõnũ cãs leges ↄcedũt nolle cõ
fiteri allegatiões ſibi ſufficere ne

cito cãe q̃litasagnoſcat᷑ iubemuſ

ut qñ una ꝑsallegatõibꝰ renũcia⸗/

uerit alia uero ꝑsdixerit ſe hr̃e ali

qð ꝙ; ꝓponat iudexnegocijmo⸗
disoibꝰeam ꝑtẽqutit᷑ dilatõeꝰcõ
pellat intra. xxx. dies poſtqʒ altera
pſ renũciauerit qcꝗd uelit ſñiiceſ
ſiõe aliq̃i pponereq; ſinõ fecerit

mẽſis uniꝰeidilatio pᷣbeatur ita ut
ſiuſq; ad pᷣdcõstres mẽſes qᷓs li
tigatoꝛibꝰ ꝓtrahẽtibꝰↄceſſimꝰſu
asnõ pᷣpoſuerit allegatões:tũc ↄ
gnitoꝛ cãe nõãpliꝰexpectãsmõis
oĩbꝰ ꝓferat ſniaʒlegibꝰ ↄſonãteʒ
uel ſiuoluerit referat ne litigatoꝛi

bꝰ male certãtibꝰliceat cãꝝexituʒ
ultra ꝓtrahere.Aliud q qʒ capi
tulũ pñti legi addẽdũẽe ꝓſpexiꝰ
Sancimꝰigit᷑ nõlicere penitꝰ pri
uel mri auo:uel auie:ꝓauouel ꝓ

auie filiũ ſuũ uel filiã uel ceteros li
berospᷣterire::aut exhr̃desin ſuo
facere teſtõnec ſiꝑqᷓ;libet donati
onẽuel legatũ uel fideicõmiſſum
uł aliũ quẽcũqʒ modũ eis dederit
legibꝰdebitã poꝛtõem niſi foꝛſitã
ꝓbabũt᷑ ingrati etipisnoiatim in
gratitudis cãs ꝑentes in ſuo inſe⸗
rueritteſtõ:ſʒ qꝛ cãſ ex ꝗbꝰingrati
libi dẽant iudicari ĩ diuerſ legibꝰ
et diſꝑſaset nõaꝑte declaratas ĩ
uenimꝰqꝝ aliq nec digne ad nobᷣ
iugratitudinẽuiſe ſunt: aliq uero
cũ eẽnt digne pᷣtermiſſe ſũt.iõne⸗
