tiochia catamianũ Antimiũ uero dulciſſimũ ꝓau
ſtiux qð in blaemias ẽ. Cataeugeniũ ⁊ iulianũ gło
ſemẽoꝛie uiros ⁊ pauſtiũ ĩ ſũmitate ſinꝰ ſuſtẽticii
eſt qd quõdã Cata archa luriũ glłoſe mẽoꝛie Cal-
liopiũ uero uiꝝ clariſſimũ ꝓpauſtiũ hitarium ſiue ca

phileteriũ alexandrũ uirũ clariſſimũ ꝓauſtiũ qð in

uenetijs eſtnõ alienarinõ ꝑ uẽditionẽnõ ꝑdonati
onẽ nõ ꝑ cõmutationẽ nõaliter quolʒ mõncqʒ eij⸗

cineq; alienare ipſã domũ aut ſupꝑſcriptã ꝓaſtiaʒ
a meonoie mea familia:ſʒ ſiꝗd oꝛãdũẽ mihi fiãt

ceiꝰfilij et in filijs ⁊ in nepotibꝰlegiris aut naturali=
bꝰſi defũcti ſunt relinquere unũquẽq;eoꝝquo de⸗

putatũ eſt pauſtiũ ⁊ domꝰ tã in adiacẽtibꝰhuicre
glie ciuitati q; in antiochiã filijs ⁊ nepotibꝰ ſingu⸗
loꝝlegitis ac naturalibꝰ.credo ei ꝙ nõ deponant

neq; ſuꝑ naturalibꝰ filijs aut nepotibꝰ meã diſpo

ſiitõʒ ⁊ uolũtatẽ.ſi uero oĩo ſine filiis oẽs aut quida
Qut unus er eis moꝛiat᷑. q; abſit.uolo⁊ iubeo eosꝗ
ſine filis aut ſine filio futuri ſunt moꝛituni reſtitue
re ſupſtitibꝰ ſiue ſuꝑſtiti eoꝝ fratri ſupꝛaſcriptas
domos tã hic q; in antiochia.⁊ pᷣmãifeſtata quiqʒ

ꝓaſtia cũ oĩ eoiure ⁊ oibꝰ ↄpetẽtibꝰ indeſinẽter
uacãte uidelicʒ inter eosde fideicõmiſſis aut lega⸗
tis ſatiſdatione. uoloeĩ ⁊ iubeo nõ exigere eos abi

uicẽ hmõi ſatiſdatiões pᷣſumẽtes ſiue pſumẽtẽ p⸗
ter meã pr̃nam ⁊ amabilẽ circa eos intentionẽ exi
gef fres ſuoſ aut freʒ ſatiſdatõnẽĩ hiſ ꝓhibitis ali
enari rebꝰ oĩo eos fideicõmiſſo cadere.⁊ hec qui⸗

dẽ in teſtõ dixit ſcripſit aũt ⁊ codicillos hmõi⁊i ip
ſisuſusẽ hmõi uerbis.mãifeſtũ igr facio qꝛ dudũ
quidẽ in ſcriptis feci teſtamẽtũ ⁊ q in eo ſũt ſᷣm pla
citũ mihi modũ diſpoſui uolo ⁊ iubeo oĩaquecũqʒ
eodẽteſtõↄtinent᷑ ⁊ oimodoualere pꝛeterilla ſola

qin hocmeocodicillo pꝑmuto: aut ſubtraho aliqᷓ

derelicta legata. uoloigit᷑ ⁊ iubeo ꝓaſtiũ meuʒ q;
appellat᷑ cuparia ꝙ in pdictoteſtõ Cõſtãtino ui⸗

romagnifico filiomeo dereliqui dani ptinere p⸗/

fecto poſſeſſionis ⁊ dñij iure hieriouiro clariſſimo
elugeiſtato meonepoti filio ↄſtãtiniuiri magnifi

6 Tolla.

ci citegyipᷣm ꝓaſtiũ cũoibꝰque in eo ſunt pᷣtoꝛis
⁊ aſcẽſũ ⁊ deſcẽſũ oibꝰ⁊ ↄiũctis ſiue illatisſiue co⸗
tas cognitionesquident᷑ nobis qõnẽ ex claui domuũ.⁊ ergaſteris ⁊ balneo⁊ oꝛtis tãĩfra q;ʒ
cedere iudicialez legibꝰ noſtris diffinire

ertra muros⁊ ipodꝛomũ ⁊ ꝙ in eo eſt oꝛtũ: ⁊ ciſter

n ⁊ oĩa oĩioq cũq;mõ ↄpetẽtia mihi iura ſuꝑiſto
ipſi ꝓaſtio dari ꝗdẽ uolo eũdẽ ꝓaſtiũ pᷣdictouiro
clariſſimo meo nepoti hierio facto ſue ptãtis pere

mancipationẽa ſuo patremeopꝰ obitũmeũnulla
data licẽtia ei uiro honeſtonepoti meo ſʒneq; his
ꝗ ſiue ex hoc teſtõ ſiue ex teſtõ eiuſdeʒ uiri claniſſi-

mi mei nepotis ſuſcipiẽtibꝰiura eiꝰ uẽdere aut per

mutare aut donare alicui aut quocũqʒ mõ alienare
ipᷣʒ ꝓaſtiũ ant partẽ aliquã ex eo ant ius ꝑꝑ qð uo
lo eundẽ ꝓaſtiũ ſiue domũ adiacentẽ intra ianuaſ
q; deducit circa uenerabile oꝛatoꝛiũ ſacte eccleſie
manere ꝑ oĩa ⁊ ꝑpetuarein mea familia ⁊ nunqᷓʒ e⸗

geedi de meonoie.uolo aũt ⁊ iubeo ſi cõtigerit pdi

ctũ uiꝝ honeſtũmeũ nepotẽ hieriũ moꝛi ipubereʒ
aut pꝰ pubertatẽ ſine filiis tamẽ ex legitiomatrio⸗
nio ei ꝓgenitis ꝑuenire ⁊ cõpetere ſiue reſtituere
poſſeſſionẽ ⁊ ꝓpꝛietatẽ eiuſdẽ ꝓauſtiüſiũ domꝰ ui
ro magnificoeiꝰ patri cõſtãtino ſub eadẽ cõditiõe

nõ alienare aliqñ de mea familia aut de meo noiei

iſtis quidem ipm ꝓcedere:hieriiuero glioſiſſimi

domũ que in theopolitis adiacet ei ⁊ ex patema in

eũ ꝑuenit ſucceſſione aliisuẽdidit ꝑſonis:eã uero

domũ q̃ in hac feliciſſima ciuitate ĩſuꝑ ⁊ ꝑ codicil
losdatũ ſibi ꝓauſtiũ in ꝗbꝰ oĩbꝰ alienatiointerdi⸗
cca ẽcõſtatino glioſiſſimoeiꝰ trãſmittere filio.ille
uero mox pᷣgnãteʒ relinquẽtẽ uxoꝛẽ uita functꝰ re-

ſcripſerit teſtamẽtũ ꝑ qð diſpoſuit ſinõ naſcãtur

filui aut natꝰ impubes moꝛiat᷑ ta matrẽ ſuã mariaʒ

gloſiſſimã q́; eiꝰ uxoꝛẽ nobiliſſimã maniã in eiꝰ uo
cari ſucceſſiouẽ:⁊ quoniaʒ nata fuit filia ⁊ ipſa pu

pilla et teneꝛa adhuc etate erhoibꝰ deceſſitin pdi
ccasnobiliſſimas ꝑuenire mulieres: reliq uero ſub
ſtantie q in hac magna citate ſunt domꝰ inſuꝑ⁊/ ꝓ

auſtiũ expᷣſſim ĩ codicillis gloſiſſimo relicta ſũt hi

erio locũ forſitã tã exteſtõq; codicilloꝝ pᷣmonibus
adhibereipe domũ ⁊ ꝓaſtiũ defendere ſolꝰ de hi
erii glłioſiſſimi familia derelictaq nunc ⁊ pꝛimum
hñs in hierio meonoie graduʒ ſzhi ꝗq/ ꝓmaria gio
rioſiſſimis femisuerba faciebãt:teſti qdẽuerpᷣ nl
lũ dicebãt locũ neq; cuʒ legit᷑ alexãdrũ uiꝝ głioſiſ
ſimõ locũhaberetã ex hoibꝰ ⁊ locũ habere ⁊ utrũ⸗

qʒ ſuũ ꝑficere ipᷣm ⁊ circa cõſtãtinũ glioſememo⸗

rieq; ad hoſ tanq; ad locũ T alienãteʒ pauſtiuʒ qðᷣ
ei derelictũẽ ſuper qð alienationẽ inequaliter aliiſ
qʒ ei pater interdicẽs ↄpetiit ⁊ alios frũm eiushoc

facere nr̃asleges:qm oẽscõtinuein quibꝰ talea

ligꝗd diſpoſitũ eſt trãſgredidefũcti uolũtati oĩbus

ſimilit᷑ ſubſtitutionẽ dicereutnõ ꝑmittaseis lnicẽ

in

eule
olet
uen
depyn
ntdea

t

mol
abi

Myf
elnp

hepb
miit

tno

(cyoh

eet

Fſt
(cacti

op

MWaN

möc

A

ne

Wnm

ben
(ſoin

17

ſeſlin

begt⸗
ſonone
6

ſunn

9
ſen
Mifn
ſone
D

1

Monde

r
mmi
nſa

mmert⸗
ſ

pulſ⸗ antesmultis ꝓuna cognitio iura qui poſt eos familie ſubſtituẽtis partẽ aliena⸗ an oalal⸗ Eilker
fimn ne iudicis ſi ubijcant. Ideo poſi · uerunt que apud eostanqʒ in ſubſtitutionẽ ex uo⸗ vrſeg manteſiu⸗
c tasnoſ rememorareleges: alexan luntateinterdictoꝝuniꝰ in ꝓaſtioueroneq; ſi dñʒ G Qbre von Elns
1 der uero glioſusmagis quidẽ et codicilli hienũ oñdunt glioſ ememoꝛie multe nob S0viio. gi codicillo
n de ꝓpꝛijs alteruterrecte uiſuseſt uiſum ẽ plenũ eẽ pietate alsrephinephitate q̃ttu⸗ Kointzeltege i
ſeg. appellare:ſuꝑ codicillũ eni ſapiẽ oꝛ poſtea generatões hmòi in mediũ deduci qõnẽ maru1 boe ſt o ali.
ili .em ?de reliduisrebus uolutate,ʒ nüc igit glioſis feminis Maria ⁊ maria adhuc ſu⸗ ea er teidene
vae ſuã defunctũ facientẽ familie re'-⸗ pſtitib⸗ quas ⁊ ipſas in familia iacẽdo noſtris legi ncto ofnmanet eo
icſ uaniuolẽtẽ.ſed in ꝓaſtio iuſtioꝛ· bꝰ abhmõiuerbis ꝓmeniisnõrecte neq; ↄpetẽ ſeinouci de teſie l be
eunn b uerbisuſusnihil recte ei aliẽa⸗ ter alerander glioſusa ſeueniẽtẽ inſtituit litẽ traf ſedes ha d ßh ae ho
Sun nejonẽ ↄferreillas eximpiali hoc fa ceundoetiã ueroiſtoꝝ qꝙ quattuoꝛ iã generationes illa mielligim⸗ vt mu⸗
lenme cereimpellẽti iuffione uenerabili- tranſiſſe uident᷑ nõ facere quidẽ antiquã taliter iu- tari nofoſn ulſi a ca⸗
ad bus pꝓhisuerbisuſa ẽ pars alter- dicis cognitionẽtradi maxie cõſtituẽs filiaadhuc Picols ſmant.
tinu utra tã teſtatoꝛis interpꝛetãtisno pupillans aliter etatis functe uite ut ſi etiã ſine te⸗
talſe luntatẽq; nris utẽtislegibꝰ q ſibi ſtamẽtoille etiã ut matrẽ eiꝰ puenire ꝓaſtiũnõ ipᷣi
nnhe expecdire putabant. 4/ MHosigit usnouelle ueꝛo legi utpote facta hoꝝ cauſaet nul⸗
geſn legis ⁊ teſtamẽti interpꝛetationeʒ lushieni głioſe memoꝛie heredibꝰ circa uolũtateʒ
la, ppoſila nõ ſola ſentẽtia: ſed lege peccãtibs eiꝰ. et eni teſtamẽtũ ↄſtantinꝰ ſcribens
nunmNo Ccöplecti cognitiöis deciſiõe puta ſubſtitutiões aliquasfecit filia defuncta impubere
cfun uimꝰ opoꝛtereut tam pñtẽ qõneʒ attñ nihil ex hoc itroduci᷑ malignũ et ipſiꝰ ſᷣm hꝰ
Raſtu doecernam? q; religs auferamꝰ de legis pupille matris ſubſtãtiaʒ pꝛebẽte marie circa
cltA hmõicõtẽtiõe: unde ſubtiliꝰ teſta tranſitũ eam. /Sancimꝰ igit᷑ neq; alexandrũui
oae mẽtũ cõſiderãtes ueſbis ipſiusin rum głoſuʒ aut eiꝰfiliosneq; ſucceſſoꝛes relinqre
loſſui nenimꝰ heredibꝰ demõſtratis fili hierij glioſememoꝛie ſenioꝛis filios neqʒ aliuʒ qn
Menen is alienationẽ interdictã:qm futu⸗ dam exoibꝰ in eiꝰↄſtitutũ familia aut cõtra mariaʒ
Sl ri eẽnt ſine filijs fungiuita nõ ulte ⁊maria gloꝛioſas feminasoccaſione reꝝ apud eaſ
gCht rius uero his qui ſolimõ eis ſuc⸗ coõſtitutaꝝ aut cõtra aliosagere apud quosres cõ⸗
ame ceſſerint filijs: ſed ſufficere defun ſtitute ſunt:tũcaũt in quibꝰ futuro ꝑuenerint tꝑe
fͦ cctoEUq;Had fili ſtare interdictio in quibꝰ hieriꝰ głioſe memoꝛie pꝓhibens fecit alie
nceſ nẽ.ſi eni ⁊ ipſi filios relinquentes nationẽ:aut oino quomemoꝛiã phibitionẽ ⁊ fami
ſin moꝛiant᷑ qð relictu ẽneqʒ in lõgio lie nomẽ et aliqð ius fabꝛicare ex hoc ut alijs hierij
nunm6 re a filion uita ab alienatiõis ꝓhi⸗ gloꝛioſe memoꝛie fllijsipſis alienantibꝰ ⁊ coueniẽ
neo bitiois uoluiſſe facere codicillü ue tibꝰ ſicut er reliquoꝝ alienatiõibꝰ æ pꝛimitiis lenu0uꝛ-⸗
un in ꝓpaſtio ſolo factũ ꝓhibereet rentur etipſiet ſucceſſoꝛibꝰ que poſſunt actiones m Mos igit voluuſſe
ſni Disqui exteſtamẽtohierio glioſe cõpetere de hoc et alis quos appꝛehendẽtes relin noin eleine 363,
loa memoꝛie iunioꝛe dicimꝰ res ſuſci- quimꝰ intellectui:ad hmõi nobis ſufficientibꝰ iu⸗ tẽdi niſi expꝛeſſe dicat᷑
h pctib ꝓaſtiũ alienare. et eni iſtis diciũet legiſſationẽ ⁊ hanc eſſe deciſionẽ in pꝛeſẽ erfaar iidele t fllul⸗
Uſitha qui remaſerũt uelle defunctũ ꝑpe tiscognitionẽ ſolũ:ſed reliquaxuel quibꝰ ꝓhibi-
otia tue i familia manere ſua eã quideʒ tiones facte hmõi ſucceſſionestante ꝓceſſenint . 5Kubꝛica. Urnul ,
Pdebe quue in qõnẽ deducta ſunt talia cõ heredũ ultimꝰper mediũ aliquẽ pupilluʒ ſucceſſe Niudicuͦ babere lociſer
Nitun ſiderãtes opoꝛtere humilitatis co rit:tunceni tpᷣset extenisa familia pꝛimi ꝓhiben⸗/ arazenſ ertſo ſcon/
1, e nS . I. 2 — —. . — ſis diuina cõceſſerit iuſ
nign itionẽ in alijs quidẽ rebꝰ q con teslicẽtiaʒ habebit er pꝛeſentinr̃a lege tranſmit· ſoo. Mlul
ol ſtantinꝰ glioſememoꝛie hierio ſe tereres.cõmuneʒenĩ hanc fecimꝰ legeʒ:tam pꝛe⸗-
G nioꝛi de quibꝰ er teſtõ factꝰẽ dũs ſentis cognitionisqᷓ; poſt hanc euenientiuʒ taliter
n⸗ mil accpe ex his eſtimamꝰ bene ꝓhibitionẽtam euenientey tũc dirimẽtes cõtentõ
eno⸗ ſugerere:qpneʒ uacare ueroĩiſtis nesq; eas que future ſuntrelſ ecantes.
fipc⸗ actionẽ nõ alexandrũ ſolũuiꝝ glło HMU D
ru ſum:ſed etiã reliquã oẽm famili⸗
he⸗ am exteſti uerbisuſq; ad filios ſo
gen lüſtare ꝓhibitionẽ: et im hierũ
Gbe⸗ glioſe memoꝛie flliũp quos ei fa⸗

cientes hoĩes ſmaripoſeos hieri

MMona

De reſtiru.fideicõ.

(nſt iudicũ.

Miana ſubie⸗/
N ctoꝝ. ſub. pertinẽt

p Inuenimus. ſub. ac

cipiẽtes.ac.

q ¶ Nudicib. repete in⸗

uemim?. l. vt. Z. vt iudi.

ſine quoquo luf. F. fiãt.

r ¶ Liuitate. idẽ ꝓbi⸗
bet. vt de colla. F. ad b
ꝓbi.

¶ Nocauent als erxege
rit.idẽ fiũt neceſſitates
nutrimẽti.ac.
t Expulſoꝛes. ſubaudi

det nent.
v ¶ Mulli vero iubem?.
vt. S. de man. pꝛin.S.il
lud.
x¶ Empbidromecij. ge
nus erpẽéſe.
Alale. nota malã oõ
ſuetudinẽ nõ ſeruãdaʒ
vt hic æ. C.de vſuris.l.

eos.in fi.⁊.ff.de le.⁊ ſe

na.cõ.qð nõ ratione ca

ret.et.C. que ſit lon.cõ

ſue.l. ij. in fi. ⁊ i decretiſ
di. viij. c. iij. ⁊ dil. xi. c. i.
⁊ in noua ↄſtõe federici
de ſtatutis. F.i.

5Aut gubernare. iad
gubernanduz quaͤlibet
rem. als eſt in littera de
qualiberre debente.ali

as de qualibʒ redibẽte

— .
a (Hebentem. i acd ac⸗
quirendum debentem
aliquã rem.

b ¶ Super boc. na iube
mus. fingſur ergo cau
mum eſie vbinon ẽcau /
tum. vt. ff. de bis verbiſ
2. C. de e⸗ vxoꝛ. rin
pꝛin. et. ff. ſi cui pluſcq
per.l. lal.l. i. in fi.i. r.
c Deſcriptionẽ. puta ĩ

uẽtariũ.

d Reſtitui. nota in du
plum teneri illũ qui im
pediuit aliquid mibi re
linqui oliʒ percipiebat
ꝙ teſtatoꝛ volebat cete⸗
ra fiſco dabãt.vt.ff.ad
treb.l. iij. F. fi. ⁊ dixi. ẽ.
vt cũ de ap. cog. S. ſi cõ
iunctus.

e llas. vero iudices
ſi eſt recipiẽda applło
iude eã recipere debet
alias punitur vt bic. et
ʒᷓ.deiudi.o.noſtros.et
C. de ap.l.qm̃.etiã ſi a
pꝛincipe ſit delegatꝰ.et
lunc ad pꝛĩcipẽ appel/

(Kola.

Eem Pcho pik r

Mecũq; ad utilitateʒ
foꝝ ſubiectoꝝ intẽtio
ẽhẽre ſẽpinuenimꝰꝰ
,eiuerſas leſiones nñis
ſubiectis inferri abemiſſis uicari-
isin ꝓuiĩcias ab aliꝗbus ciuilibus
⁊miilitaribꝰ iudicibꝰa⁊ de hoc du
dũlegẽ ſcripſimꝰ ptidlarẽ aliquã

faciẽtes rei emẽdationẽ nũc uero

pfecte iurare noſtros ſubiectos
ſtudẽtes ſancimꝰ nullã licẽtiã ha⸗
bere ꝓtꝑe pᷣfectos tam oꝛientis
q; illirici ptoꝛioꝝ aut comitẽ lar⸗
gitionum aut comitẽ pꝛiuataruʒ
locoꝝſeruatoꝛes deſtinare in pꝛo⸗

nincijs aut ipſos ꝓuinciaruʒ iudi

ces facere ⁊ ꝓpꝛij cinguliloci ſer-
uatoꝛes emittere.ſʒ neqʒ; uicarios
iudices in ꝓuincijs creditis locis
ſeruatoꝛes emittere in qualibet ci

uitate ſolũ uero iubemꝰ eẽlociſ⸗

uatoꝛes pᷣfecture in hoſdrimia et

in meſopotãia.et ſi neceſſitas uo

cauerit in aliis locistꝑe expeditõ

nis ꝓnutrimẽtis eis deſtinato.et

hoc quidẽ ꝑ nr̃am iuſſionẽ.his in
ſuper iubemꝰ ut neqʒ magiſtri mi
litũ neq; duces in ꝓuincisin qui
bus adminiſtrare iuſſi ſunt loci ſ⸗
uatoꝛesut hicolitas aut latronum
expulſoꝛes.ſiuero cõtigerint ne⸗
ceſſitate faciẽte ſiue magiſtroſmi
litũ ſiue ducesdeſtiare ꝑnr̃aʒ iuſ⸗

ſionẽ in aliis locistunc fieni loci ſᷣ⸗

uatores ⁊hoc ſm nr̃am pᷣceptiõeʒ
Nulli uero liceat ciuili aut mili⸗

tari iudici circũire pꝛouinciã ſiũ cãꝗ

neceſſaria. ſi uero aliqᷓ neceſſitas

uocauerit tale aliqd fieri expenſis

ꝓpꝛiis hoc fieri iubemꝰ ⁊ tã iudi⸗
ces qᷓ; cõpetẽtes eis ⁊ obediẽs eis
officiũ neqʒ uero angariis aut his
queuocant᷑ emphidromecii auta
lio quolʒ diſpẽdio grauari noſtroſ

ſubiectosneq; cõſuetudies noĩa⸗

re aut querere quas foꝛſitã aliqui
pᷣdictoꝝin ꝓpꝛiũ lucrũ iniuſte ad
inuenerũt. male eni adinuẽta ma
leqʒ; cõſuetudiesneqʒ ex lõgotꝑe
neqʒ ex longa cõſuetudine ↄfirm̃
tur.et ſcientibꝰ oibꝰ pᷣdictisiudi⸗-

cibus ciuilibꝰ et militaribꝰ:q ſia

quid pꝛeter hecfiat ⁊ qfacit iociſ
uatorẽ. xx. auri libꝛayinferat penã
⁊ cingulo ſpoliabit᷑.et ꝗ fieri ſeac

quieuit cadẽs ꝓpꝛia ſubſtãtia exi

lio ſubüciet᷑.ad maioꝛẽ aũt noſtre
diſpoſitiõis cautelãiubemꝰ ꝑ lo⸗
ca ep̃os ⁊ ꝓuinciaꝝ rectoꝛes ⁊ eoſ
qui ciuitates habitãt nullũ ↄtra pᷣ
ſentẽ noſtrã diſpoſitionẽ ſuſcipe
re hicolitã aut latronũ ꝑſecutoꝛeſ

oĩno em̃ nullũ iudiciũ cuiliũ ⁊ mi/

litariũ ↄſtitutũ in ꝓuincia habere

loci ſematoꝛẽ cõcedimꝰ:pᷣcipue q

dẽ iubemꝰ ꝓuinciaꝝ rectoꝛes ſic

recte cõuerſari aut res gubernare
aut ſineceſſitas fiat de qualʒ re de

bentẽ queri aut gubernariad pꝛo
uincias aliquã deſtinare.ſiueroo⸗
pus fuerit trãſmitti aliquoſ in pꝛo

uinciisoccaſione publicaꝝ exacti
onũ aut quoꝛũlibet emergentiuzʒ

querelaꝝ neqʒ oꝛdinẽ neqʒ nomẽ
habere lociſeruatoꝛis:deſtinatus

ueroin pꝛouiciã nullũ quidẽ ĩ ſub

iectis inferat diſpẽdiũ creditũ nõ

ſibi opus impleat iudice ꝓuincie

eum ⁊ eiꝰ officio adiuuãte.ſiuero
hic cõtra ipᷣm iudicẽ foꝛte accuſa
tũ trãſmittit᷑ tũc iubemꝰ ⁊ ꝓuinci
ale officiũ obedire ei quẽadmodũ
eni ꝓhibemꝰ loci ſeruatoꝛes fieri

ita oẽ periculũiubemꝰ habere iu⸗
dices ꝓuinciaꝝ ⁊ eoꝝofficiũut ſo
licitudinẽ faciãt tã publicaꝝ exa⸗/
ctionũ q; locoꝝ quietẽ ⁊ ut oĩs iiu⸗

ſticia et leſio ſuſ pẽdat᷑ in quibꝰ ue
ro/ꝓuinciis aut iudices aut edicto
res ſunt fiſcaliũ ⁊ opus hũerint ⁊

tofiſcaliũ exactio pꝛocedat.⁊ oẽs

que mote fuerint ſiue ciuiles ſiue

criminales cauſeet ↄpetẽtes pꝛo

uinciaꝝ iudices ipos iubemus in

quirereut illi ꝑiculo pꝛopꝛio has

7 ☛W 7 .

diſcutiãt ⁊ legitimũ fſinẽ eisimpo

nant. Super hoc aũt iubemꝰ pꝛo

uincianiudiceſ morx ꝗ futuri ſint
cingula ſuſcipe ſiue pñtes ſiue ab
ſentes ſint cautelã impẽdere tam

lak. vt bic. et. XE.

quoꝝ appel.nõ

re.per totũ.ttem
ſi nõ eſt recipien

da nõ recipitur.
vt qꝛ pꝛefecꝰ ſen

txentiaʒ dedit. vt

5. vt ſpon. lar.

illuunlaucc.
lan ab. ĩter
poſiuo.

g Dilanone.
Q.de ap.iudici ,/

bus. Z. ibi dicik
ĩfra.xxx.dies dzʒ

egere: bic ſine di
latione. vñ bãc

ſzm illa. ⁊ dic ſi⸗
ne dilatione. ſch
maioe.
b Buper boc ſi
eri. nam nibilẽ
innouandũ ap.
pen. vt. L. ð ap.
l. iij. et. ff. nihil
noua. p totum.

i6 Dus iã vero
alios. vt. C. de
penis.l.ſacimuſ

7.ff. de pe.l. cri⸗
men.

K Uicis. nota
5 poteſtate; qui

punit cõtractam
ꝓ aliquo delin/

1) Aonpuen⸗
ere. vt. 5. vt nö

fiãt pig.S.i.ac.

m Hominibꝰ?ꝰ.

vt. S. de mã. pꝛi.

F. opoꝛtet. 1 ple

ne dices. j. e. .. f.

n (Givero quiſ
diffinita vt reqᷣ⸗
rant᷑ ⁊ bona eꝰ
notẽtur. vt.ff. de

requi.re.l.ii.

ltimo. nota
iſtolã mitri. vt

bic ⁊.ð.de qſto.
g. damꝰ. ſic ⁊ cũ

querit᷑ fugitiuuſ

yt. ff. de fu. l. i. ..
i. ac.

0 4 Xompꝛeben

aliqð adiutoꝛiũ iubemꝰ iudices ꝓ
uinciaꝝ ⁊ officia eoꝝ oẽ ſolatiu? et
ſtudiũ eis ↄferre ut ſine impedim

ere. ſic ergo ĩui⸗
tus ad locũ vbi

oͤliquit trabitrr

ſed videt᷑ ꝙ ita
demũ ibi coͤueni
atur vel accuſat
ſi ibi inueniatur
vt.ff. de iudi.l.
beres abſens.
in pꝛin. que ẽõ.
ſpale eſt in deli ⸗/
ctiſ zm io. vt bic
et. C. vbi ð cn. a
gi. oʒ.l. xlt. et. S.
vt iudi.ſine quo
quo ſuf. §. neceſ
ſuatẽ.et idẽ erit

vbicũ gz certe p/

Ponn
ſi
Plan
hi⸗
iiun
ſhicce
ls
hn
Wen
i
ro⸗

n
fuin⸗
Noſon
dc
furene
thon

ohunni

herde,
iatiin
(csnn
den
ni
anibe
Birn
olbe
ſtnp
fenpſe
mane

ee
appe
Knhe
kethin
eſibſb
Pei
ſoirſ

.
naci
Dgi .
ap icſnac
Dibi eck
Nrdig
ebieſtedi

e ſbdii

lirdeſ
lateno

ini

nanm nbſſ⸗
Mondüe .
NCön
eſßs l
tonn.
Mni n
,N (de
tsllia
deſel ⸗

l.
Gs n
Ckeſtnci.
ſtcötddn
igrodu
vunte n⸗
NöN
igie
deſti.
gonn. e
lesſeſſ
lumt,
1 be
le fS4
reli⸗
limm
öiſt
dſeth
tfiu
deſhliß

nphhe
ſcaßtimn
dlocn
itnthin
ſetgn
Hibicinen

pfecture qᷓ; noſtris largitionibꝰ ⸗

cõmiti pꝛiuataꝝ ꝓ inferẽdis pecũi

is unicuiq; pᷣdictaꝝdignitatũ:cũ
et ſinõcaueãt tanqʒ faciẽtes cau⸗
tela ita iubemꝰ eos:et eoꝝ officio
ſubiacere pᷣdictisdignitatibus.
Inillis uero ciuitatibꝰ puinciiſ
uolumꝰ iudices peꝛiclitari p fiſca
libꝰ et exigi in quibꝰ neqʒ ſcrinea
rij neq; iudices neqʒ alii quidam
pꝛopꝛio periculo exactionẽ faciũt
Et hoc peruenit ad nos ꝙ qui⸗
la ꝓuinciaxiudicesita iniq agũt

occaſione lucroꝝut neq; teſtamẽ

ta cõcedãt facereneqʒ facta inſi⸗

nuare neq; nuptiasaliquas facer

aut ſuꝑ nuptialibꝰ donationibus
monumẽta cõponereneqʒ defun
ctoꝛuʒ coꝛpoꝛa ſepulture tradi:ne

ʒ rexdeſcriptionẽ concedũt fie

ri:aut aliud quid hmõi agi aut ex
geſtisaut exteſtimõiſſ: ꝓpterea ĩ
terdicimꝰ oibꝰ iudicibꝰ taʒ ciuili⸗
bꝰqᷓ;militaribꝰ et eoꝝ officijs aut
alij cuilibet tale aliqd pᷣſumere.
Siuero quidã hmõiodibilẽreʒ
in quolibet loconoſtrereipu.pᷣſũ/
ſenit agere aut miniſtrare eig hoc
pᷣſumpſent facere iubemꝰ hmõi
extra cingulũ factos in exiliũ deſti
nariet de ſubſtãtia eoꝝ eueniens
diſpẽdiũleſis in dupluʒ reſtituit
nõ ſublatoeis neq; alio quidez ex

legib adiutoꝛio. Omnẽ uero da
muslicẽtiã locoꝝ ſanctiſſi ims epi d

ſcopis et pꝛimatibꝰ ciuitatũhmõi
pᷣſumptiones phibere ⁊ ſtudere
ut hec oĩa ſine impedimẽto ⁊ ſine
diſpẽdio ſm legũ uintutẽ pcedãt
et de his nobis nunciare YFIllas*
ueroqueᷣm leges offerũt᷑ appel⸗
lationes ſuſcipereuolumꝰoĩno iu
diceset eosqui m noſtras iuſſio⸗
nesſi Ppecialiter. qꝛ et a diuinislicʒ

appellare iudicibꝰaudiũt ſiue ma

dꝛes ſiue minores ſint ⁊ edere ge

ſta ſine aliqᷓ dilationes litigantibꝰ
ut queſtio leg tima de his pcedat
Superhoc iubemꝰ appellatio

ne poꝛrecta m leges neqʒ exactõ

ne fieni neqʒ poſſ. eſſionesreꝝtrãſ

femiuſqʒ ad diffinitũ ſuper eaiu⸗

lo ſuo et officij
PYJuinciettãſmi

—

ona
diciũ.qm uero cõtingit adulteria aut raptꝰ mulieꝝ

comittiiubemꝰ ꝓuinciaꝝiudices oĩa ſᷣm legesuin
dicare et peccãtestenereet nõalios,/p alijs aut ex
gbusnati ſunt uicijs qui crimia pᷣſumpſ. erint aliuʒ
ꝓ alio cõpꝛehendere aut damnũ eoꝝinferreuicijs
ſʒ neq; pignoꝛãtes facere ꝓpter peccanteʒ aut cri
minis uindictã ꝓpꝛij lucri cãm inferre aut delinqn
tiũ res ꝓpꝛiuʒ lucrũ facere. nos eni reos quideʒ ex
legibꝰpenas ſuſtiner uolumꝰ.daãnaueroſt ubiectis
noſtris aut lucrũ ex hoc iudicibꝰ aut eoꝝ homibꝰꝰ
ſiueofficialibꝰ fieri nullatenꝰ cõcedimꝰ ut ꝓpter
eoꝝ ð ſideriũ inueniant iniuſte aliquos caſtiganteſ
aut peccãtes uendere:ſi eni pꝛeter hoc fiat ipſe ꝓp⸗
uincie iudexoinne er hoc accidẽs dãnũ leſis mede

bitur et ſupplicijs ſubiectꝰ etiliotradat᷑ conſilia-

nꝰ eius ſimile ſuſtinebit ſuppliciũ ſi factisa iudice

cõtraria legibꝰ in ſcriptis cõſentiat. officium uero

eiꝰet aliqui citra hoc ppter lucrũ ꝓpꝛiũ ei obſecun

dãt non ſolũ damna leſis cõpellent᷑ reſtituereſed
bꝰ ſupplicijs ſubiecti exi-

culpabilioꝛes eoꝝ legali
Si ueroꝗs cõpꝛehenſoꝝ criminũ la

liotradent᷑⸗

tuerit aut reliquerit ꝓpuinciã illa in qua crimia deli⸗

7

quit iubemꝰlegitimisedictis a iudice reuocari euz
et ſi nõ obaudiat illa in eo ꝓcedere qᷓnoſtrislegibꝰ
diffinita ſunt. Si uero cognoſcantur qin aliã pꝛo
uinciã degit iuemꝰ puincieilliꝰiudicẽ in qua pec

care quid hmõi contigenit epiſtola publica utiad
Pyuincie illiusiudicẽ in qua delinquẽs perſona de⸗

get: lleuero ꝗ publicas ſuſcepent litteras pericu⸗
ſui cõpꝛehẽdere pmõi ad iudicẽ
ttere in qua peccauit ſuppliciiſ legi
timis ſubiciendũ⸗ Si ueroꝗ publicaʒ eplam ſu⸗
ſceperit neglexerit hoc facere aut officiis eius tra
dere aut imperata neglexerit tũc et ipᷣm iudicẽ q̃tu

oꝛauri libꝛas et offici eius ppena inferreiubemꝰ

Sinuero iuder aut aliqsoffici. eiꝰ ppꝑlucrũ hmõi ꝑ
ſonã nõ cõpꝛehendat aut copꝛehendẽs nõtrãſmit

tat. et hoc uincgt ſpoliatuscingulo exi⸗

liotradat᷑.q Et hocueroiubemꝰ obſeruari ab oẽ
adminiſtratione: ut ſi contigerit in ſcriptisnoſtraʒ
iuſſionẽ fieni ad aliquẽ iudicẽ inter eaiſte geſcat
ab adminiſtratione is quipoſt illum ſuſ. ceperit di
gntatẽ accipere eam et inſinuet.et ſi quidem pꝛi
uata ẽ cauſa et implere eã et aſſ equi quẽadmoduʒ
ad eũ ꝓmemit reicniptũ./Siuero hmöi in ſcn⸗
ptisiuſſio publicũ reſ piciet inquiret eam et ſiqui
deʒ nõledat᷑ fiſcꝰ que in ea cõpꝛehenſa ſunt adim
pleat.¶ Si ueroad leſionẽẽſiſ. cinihil ſuꝑ ea oino
a minciare ueronobis pꝛimũut ſecũda noſtra fi-
at de hociuſſio. Si uero et pcepta cuiuſlibʒiudi
cis ſint ⁊ pꝛiuſq; inſinuẽt᷑ hec aũt Pcipientẽ autad

aut homicidia aut alia quelibet crimia in puincijs

Vt nulli iudicũ.

ſonecognitio mãdatu:
po.l.i.et vbi decoarta⸗
li. cõ.l.vlt.ſed in contra
ctibꝰ ſi ibi nõ inueniũt
bona q ibi bʒ poſſiden
tur.nõ tñi inuitꝰ reduci
tur ſi alibi verſet᷑ niſiba
beat foꝝ vel domiciliuʒ
vel als latitat. tunc em̃
põt idẽ ꝙ in crimĩalibꝰ
dici aʒo.vel ſi velis di⸗
cas vt ſuꝑ ↄtraria lege
p Et boc. quieſcat. vel
qꝛ finitũ eſt e ofſcium

vel deceſſit.
q6Rrigiat nſionem
noſtraz. al.

r ¶ Anſin uet. deducat ĩ
pu. s cta.
(KReſcriptum. ſed quõ
bic ẽ et.j.ꝓxi.cognoſcit
ſucceſſoꝛ eũ moꝛie man
datarij iuriſoictio expi
ret vret als mãdatũ. vt
ff. de iuriſ. om. iu. l. ? qꝛ
H. iõqʒ. Rñ.bic nõ pſo
ne ſʒ officio fuit facta cõ
miſſio vel delegatio.
t ¶ Su uero iuſſio. nõ ei
facile ð publicã vnlita
tẽ ↄcedẽdũ eſt reſcriptũ
vt. ff. ne quid in lo. pu.
l. ij. F. ſi quis a pꝛincipe
er. C. ſi ð ius vl vti. pu.
l.fi. et de pcibꝰ imp. of /
fe.nec dẽõnoſa Ideogz
ſecunda iuſſio exigit᷑ vt
hic. et S. de mã. pꝛi. .
deinde coll. qꝛ meliꝰ de
liberatqᷓ; ſi vna tm.:ar.
ỹ. vt cũ de ap. cog. F. ſi
v i uero pᷣcipientem
bic viderur negarni non
poſſe iuriſdicnionẽ fini/
ri qũ moꝛtu delegatꝰ
fuit vt hic fuit. vt. ff. de
iuriſdi.om.iu.l.et quia
in...ideoqʒ.nã ſi etiaʒ
in dignitate vel in offõ
pᷣcepit non durat vltra
tp̃ᷣs ſue admiſtratiõis.
vt. ſ. de pe.l. fi. Rñ. põt
dici ꝙ bic ceperat dele
gatꝰ.⁊ hoc innuit cũ di
cit faciꝰ fueritiuderx. vel
dic ꝙ ſucceſſoꝛ cõfirma
uit. vt ar. ff. de iudi. l. vẽ
gitoꝛ. .fi.et.. iudices
vel bic nõ fuit delegatõ
ß iuſſio quegã. Ite qðᷣ
ſubijcit ꝓ nõ ſcripto eẽ
ſq; ꝙ iuſſit punceps.vł
pcepit iudex quõ ſniaʒ
uipᷣdeceſſoꝛis ĩfirmat.

ſui
de re. iu.l. paulus

ſide. et. C. ſen. reſcin.
nõ poſ.l.i.Añ.auctoꝛi⸗
tare.l.bic fit. vel verius
nõ reſcindit ſed reſciſus⸗
declarat.nã ipſo iure ſ
valet ꝙ in pᷣiudiciũ pu
blice vtilitatis factũ eſt

vt. C. ſi ð ius vłyti. pu.

ð

14 AQuia vero. ꝓhibẽ.
nota nõ valere ↄractũ

ſuper liberoboĩe lʒfilio
debioꝛis. vt. C. de act.
etob. l. ob eſ. etiã patre

volẽte vel pignoꝛante.

vt. ff. que res pign. ob.
poſ. l.f. . C. qᷓ res pig.
l. qui ſi filios. miſi in ca
ſu in quo et vendere p/
mittik. vt. C. de pa. qui
fudi.l.).
arentib. in quoꝝn
poteſtate eſt et agẽtib
eiꝰ noĩe azo.ſed videt᷑ iĩ
quad ruplũ.vt.S. vt nõ
fi. pig. S. i. ſed ibi ĩ alio
caſu dicit io.
Crediti.nomẽ gene

Rrale eſt. vt.ff. ſi cer. peta.

5 ¶Milud multotiẽs.im

mo ſi cõſentit multoti⸗
ens debet ſic teneri. vt
ʒ.vt ĩmobile ante nup.
do. SF. i. Z. ſo. bic illã coꝛ
rigit zm pla. et. C. ad
pelbk. antiqᷓ.et.l.ſi muli⸗
er. ſʒ rñ. ⁊ alij dicũt bãc
loqui qñ ꝓmarito ĩter
ceſſit:qꝛ quãro cit pꝛo
eo intercedit tanto faci
lius eiſuccurit᷑ ne mu⸗
mo ⁊c. vt.ff. de dona. ĩ/
ter yin et vxo. lii.
a ¶ Expenſe. vt de gedi
toꝛe eccleſie dicit. S. de
ali. et empbi. 5. ſi vero.
colla.ix.aut epo.edexci⸗
pe ſimiliter ſi ipſa circũ
uenit creditoꝛẽ. vt. C. ð
diſtra. pig. l. ſi mulier.
Itẽ excipe alios caſus
quos dixi.ff. ad velle.
l. i. in pꝛin.
b ere ari dogne⸗
libet. i. ꝓ qualibet.
c BGBuum. vt. C. de P/
cu.l. ij. et. l. marit“.
d Si vero. crimẽ iudi/
cij foꝛte etiam boc iurat
ꝙ fideiuſſoꝛẽ dare non
poterat. vt. S. de litig.
ad excludẽdũ colla.i.et
nota ꝙ fauek mulieri.
vt bic. et. C. ð of. diuer.
iu.l.i.ſec; ĩ mare. vt. C.
de cuſto. reo. l. ij. et. iij.
e¶ S vero. grauiſſimũ
aſſiſterijs. vt. j. de ſanc.
epi. S.ſi qñ.col.ix.

1 quãdo vero con⸗
ſtantin?. C. de adul. le

g ¶ Kacti.vt. j. de raptu

vir. in pꝛn.

aui.S.qꝛ.vero.
Legem duduz. colla.
viij. ⁊. C. de repu.l. vlt.
Aalei mona/
erio ſed videtur alteri
coꝛpi ad puniendũ nõ
dari. vt. C. ð pe.l. ne q̃ſ

(Zolaa.

quẽ pꝛecepta facta ſt unt cõtigerit
remoueride cingulo:et ſicꝗ factꝰ

fuerit iudex hoc ſuſcipiat et exi-

gat ſi legitie facte ſi it. ſiuero con
tralegẽ aut ↄtra publicũ facta ſũt
hec/ ꝓnõſcriptiseẽ iubemꝰ.

7

diuerſislocisnr̃e reipu.cognoui⸗
mus admitti: qꝛ creditoꝛes filios
debitoꝝ pſumunt retinere:aut in
pignꝰ aut in Puile miniſteriuʒ: aut
cõditionẽ hoc modis oibꝰ ꝓhibe
mus et iubemꝰ ut ſi ꝗs hmõi ali⸗
quid deliquerit nõ ſ olũdebito ca⸗

dat:ſed tantã aliã quãtitatẽ adij/

ciat dandã ei qui retentꝰ eſt ab eo
aut parentibꝰ eiꝰ: et poſt hoc etiã
coꝛpalibꝰ penis ipᷣim ſubdi aloci
iudice qꝛ ꝑſonã liberã ꝓ debito pᷣ
ſumpſit retinere aut locare aut pi
gnoꝛare. ¶ Etillud ueropꝛeuidi⸗
mus ꝓ ſubiectoꝝ utilitate coꝛrige

re: ut ſi qua mulier creditij inſtru⸗

mẽto ↄſentiat ꝓpꝛio uiro aut ſ cri

bat et ꝓpꝛiã ſubam aut ſeipſi dob

ligataʒ faciat:iubemꝰ nullatenus
hmõiualere aut tenere ſi ſemel ſi
ue multotiẽs:hmõi aliqd ꝓeadẽ

„

re fiat ſiue pꝛiuatũ ſiũ publicũ ſit

debitũ:ſʒita eẽ ac ſineq; ſcriptuʒ

eẽt niſi manifeſte ꝓbet᷑. q; pecu/

nie in ppꝛiã ipiꝰ mulierisutilitatẽ
erpenſe ſunt. neceſſariũ uerocre
dimꝰ c illud cõpetẽti adiutoꝛio e⸗
mẽdareut nulla mulier ðᷣ qualibʒ
re includat᷑ aut cuſtodiat᷑.ſʒ ſi qui
dẽ ꝓfiſcalibꝰdebitis aut pꝛiuatiſ

pulſet᷑ m legẽ mulier aut ꝑ uiruz

ſuũ:aut ꝑ ſe:aut ꝑ quã uoluerit ꝑ
ſonã legitie rũdeat et trãſigat reʒ.
iuerouidua ſit aut nõ a pꝛin⸗
cipio uiro cõiũcta: liceat ſi imiliter

mulieri: aut ꝑ ſe: aut ꝑ quos uolu
erit ꝓpꝛia iura ꝓponere ſßmlegez

eũ uero qui pꝛeter hoc pꝛeſ upſe⸗

rit agere aliꝗd pᷣdictoꝝ iubemus

ſiquidẽ maioꝛeſ iudices ſint.xx.
auri libꝛas:ſi uero minoꝛes ſint de

cẽnaꝝ libraꝝ auri pene ſubiacere

7

obediẽtes eis in pꝛedictis cauſis
ſpoliatos cingulopenis ſubijci et
in exiliũ deſtinari. ¶ Si ueromuli

Auiauero hmõi iniquitatẽ in

erpꝰ legitimã amonitionẽ nolue·

7

rit inſtituere aliquẽ ꝗ pꝛoea rũde-

at: aut litigãs uicta ſit: nec ſiciclu

di aut cuſtodiri eã:ſslegitime ĩ cõ
petẽtibꝰei rebꝰ ꝓcedere.⸗ Siue
rovcrimẽ ſit ꝙ infert᷑ mulieri quo
neceſſariũẽ ipam cuſtodiri ſi ꝗdẽ
fideiuſſoꝛẽ pſone pᷣſtare põt ipſi
credit᷑.ſi ueroiurauerit ñ poſſe ſe
dare fideiuſſoꝛẽ iuratoꝛiã cautõeʒ
facit de obſeruatiõe iudicij.¶ Si
uero grauiſſimũinueniat᷑ crimen
in quo accuſat᷑in monaſteriũ: aut
in aſſiſteriũ mittit᷑ aut mulieribus

tradat᷑ ꝑqs põt.p. liber cuſtodi

ri doneccauſa manifeſtet. tuc aũt
illa ꝓcedãt in eã qͥ legibꝰ diffinita

ſunt. nulla em mulierẽ ꝓpecunia

ria fiſ cali ſiue pꝛiuata cã aut ꝓcn

minali quolʒ mõ autĩ carcerẽ mit⸗

*

ti cõcedimꝰ: aut a uiris cuſtodiri

ut nõpꝑ bmõi occaſiões inueniat
circa caſtitatẽ iniuriate.mõaſticaʒ

auũt aut aſſiſtenã ꝑ nullã actionem

tradi cõcedimꝰ de ꝓpꝛiismõaſte

riüs aut aſſ iſteris. Si qñ uero adt
terij crimẽ ꝓbet᷑ iubemꝰ illas pe⸗

nas peccãtibꝰ inferri qᷓs cõſtãtinꝰ

diue memoꝛie diſt poſuit ⁊illisſi ili
bus ſubijciẽdipenis:ꝗ medij mi⸗

ℳ„

niſterij hmõiimpiocrimi facni ſt
de ſubſtãtia uero adulteꝛij:ſihẽat
uxoꝛẽ dotẽ ⁊ ꝓpternuptias dona

tionẽ ei ſaluari. aut ꝑtẽ a nr̃a lege

datã ſi dotalia inſtrumẽta nõ ſub⸗

ſecuta ſunt reſiduã uero eius ſub
ſtãtiã:ſi qdẽ ſint aſcẽdẽtes aut de
ſcendẽteſ uſqʒ ad tertiũ gradũ ac
cipiãt hi m oꝛdines⁊ gradus: ſi

ueronõ ſunt hmõi aliꝗd fiſco ap.

plicari hec iubemꝰ ¶Aldulterazʒ

ueromulierẽ ↄpetẽtibꝰuulnenbꝰ

ſubactã in monaſterio mitti. et ſi

quidẽ intra biẽniũ reciꝑe eã uir ſu
usuoluerit ptãtẽ ei damꝰhoc face
reet copulari einullũ periculuʒ ex
hocmetuẽs et nullatenꝰ ꝓpterea
que in mediotꝑe facta ſunt nupti

—

as ledi: ſiuero pdictũ tps trãſie-

rit aut pꝛiuſq; uir recipiat mulie⸗

rẽ moꝛiat᷑ tondi eã ⁊ monachicuʒ
habitũ acciper et habitare in ipo

queẽ 5. ſolu. die

ſpeciale.⁊ illa ð
coꝛpibꝰ nõ cau⸗

ſa regali factis ĩ

telligitur.

Kk Elideruẽs. hie
coꝛigunt᷑ oia iu
ra in quibus ca
uet vt marit in

adulterio depꝛe
benſam nõ deti

neat. vt. ff. de mi

no.l.auxiliũ. F.

in delictis. neqGð

dicat aliquis ꝗ
bic loquat᷑ quã

do ignoꝛabat ma

rit: nam eo ca /
ſu enã iure vete

nipoterat retine

re eã cũ ſua ſcien
tia porerar obũ

brar. vt. ff. de aè⸗

dul.i.maritus.

Blvero Hal⸗
babitũnon

iñ̃ eſt monachũ

ſzm iob. ꝙ ex eo
pꝛobat qꝛ pacta

dotalia locũnõ

babent nili ea
moꝛtua. vt. ſ. eo.
in fin. buius. H.
Si aüt eſſz mo /

nacha d eſſß qꝛ
ꝛ0 moꝛtua ba⸗

ek. vt et. C. ð e
piſco. et cle.l. li.
m Duas ptes
4 e drs

tũ legittimã ba
beant filij. vt ſ⸗

de ſa n. epi. F. ſi

qua mulier.que
eſt cõtra. ſo. bec
P illã coꝛrigitur.
vel hic qndoĩ ui
ta ingredit᷑ pluſ
habẽt filij ibꝛ qſi

volẽs minꝰ hſt

ſ. tertiã ⁊ eccleſlia
duas partes et

eodez modo op

ponitur. ſ. F. P⸗
ximo. et eodem
modo ſoluitur.

n Uncias. ſed
cuz filij locd mo

naſterij babent
vt. j. ð lo. epi. F.
ſed boc pꝛeſenti
colla.ix.qꝛ no ẽ
pꝛima cauſa fili
oꝛum. vt. S. de
bere. ab inteſta.
H. i. Kñ. bic loqt
qñ muita iura⸗
uit ſi aüt voles
monaſteriũ pꝛe ⸗/
fertur aſcenden⸗
tibus vt ibi. vel
dic ꝙ bub.l. xe
non pꝛeſumebs

yucſe
or.

P Ee
Wog
lo nonf
(unort
e fhan
ſdtonn
Poohrin
ſis cin
oordne⸗
Garfe
Mloon
iſque
Muninnse
eſif

Aſcr

(oK
ganck
lr wnin
Hahius d
lonnr
aſinen
annin
Uſbtii⸗

Abacclſer
Uchtmarin

NNe
ea
lifngtsf
U.
wes he
Moigin
ibus
anionn
nodepe
n nöͤde

den

rli,
nseG5

Nield

latgs
ongbete
nn
ie per
len keune
Cüſtaſa
Ckeratobi

nnarins.

lbeniin

bodtädm

t nonac
lohercd
batatpaeg

llocitd

dentiia
ne Ken⸗
ütehz n

tazhn

otanbe
etde

adeli⸗

=

Dis
lit
Cgnmnih
6

.

=

„.

ltflie
ſanepig
cöna e
licnmn
räſto
etimli
SiN
utß
sholut
irſſ

—
= S

olen

in

= =

= —

=
S=. ==h)z
= —
=—

S

—
=

=
— =
=

— —
—,
—,œ— =
S=S

Z
=
= =
=
=

2=
—

— = —
= ==
S= —

= = =
.

tur eccleſia ꝓ ſi⸗/
lio. vnde potioꝛ
erat cauſa parẽ/
tum. vt bic. ſed
bogie ſie per le⸗/
gem contrariaʒ.
yvnde ſzm h bec
coꝛrigitur et pa⸗/
rentes nil babe
bunt vel verius
bicnõ ſe mona
chauit:ſed tm̃ to
rondit.

00 Geruantur.

patʒ ergo ꝙ pꝛi
us non fuit fa/
cta monacba: li
cet fuerit ronſa.
ſed nonse ꝓba
to adulterio ma
ritus eiiam ſine

pacto dotem lu

cratur. vt. C. de

repu.l.conſenſu

2.3. vt li. ma. et
aui. F. quia vero

plurimas. colla
neone. viij. ARn.

coꝛrigitur ſm

quoſdã. vel dic

cum eſt ciui /
liter coniuncta
maritus dotem
lucratur. ſed cuʒ
accuſata et dam
nata criminali⸗
ter ſubſtatia di⸗
niditur. vt hic.

vl boc cũ extrãe
us accuſat:illud
cum maritus.

5/ Dellatt de
lictum.
4

verba cancella/
ta ſunt ĩ quibuſ
am libꝛis ⁊ di
cunt eam eẽno/
tam. ſed contra
eos eſt argu. J.
vt li. ma. er aui.

gꝛ vero qdaz.

—

Mona

monaſterio in oĩ ppꝛie uite tpe.et
ſi quidẽ hẽat deſcẽdẽtes duas p⸗
tes acciꝑe eos ſube ſᷣm legũ diui
ſasoꝛdineʒ:reliquã uerotertiaʒ ꝑ
tẽ monaſterioin quo mitnit᷑ dari.
Siuerodeſcendẽtes nõ fuerit ſʒ
aſcẽdentesnõ inueniant᷑ nõ ↄſen
tiẽtes hmõi iniꝗtati qᷓtuoꝛuncias
eosſm legeſ diuiſasacciꝑe octo
uerounciasdari mõaſteno iĩ quo
includit᷑ hmõi mulier. ſi uero ne⸗
q; aſcẽdẽtes neq; deſcẽdẽtes ha
beat:aut aſcẽdẽtes ↄſenſerit hꝰi
iniꝗtati oẽz eiꝰ ſubam accipemo⸗
naſteriũ illi cõpuãdã ut ꝑ oẽs caſꝰ
uiro pacta dotalibꝰ illata inſtris
uent᷑. Qꝛuero aliꝗ nraʒ legẽ trã
ſcẽdere ſtudueſt inqᷓ euident᷑ cãs
enũerauimꝰ exꝗbꝰ ſoluʒ repudia
pñt trãſmitti aut a uiroauta muli
ere:iubemꝰ pᷣterillas cãs nlłlomnõ
repudia fieni aut pᷣcõſenſũ nupti⸗
as ſolui ⁊ ↄcedereiuicẽdelici.
Siuero pᷣtereaa noſᷣ diffinitaſ
cãs pᷣſũpſerint alig ſoluere mñ-
momiũ iubemꝰ ſi ꝗqdẽ deſcẽdẽtes
hũerint ſiue exipo ſiueex alio mr̃i
monioſubaʒ eoꝝilł dari ᷣm legũ
oꝛdinẽ⁊ tã uixq; mulierẽ ĩmõaſte
rio dimittiĩ oibꝰ uite ſuetꝑibꝰ⁊ ð
ſingłoꝝ facultatibꝰ qᷓternas unci
asmõſterijsi ꝗbꝰ mittũt ſeꝑariui
ro mhilominꝰneqʒuſuʒ hñte da⸗
teꝑtis filijs qũ pater reꝝ filij ĩ ptã
te poſitinõ hʒuſũfructũ⸗ Siue
ro deſcẽdẽtes nõ hẽat ſʒ aſcẽden⸗
tesiueniãt᷑ tertiã ꝑtẽſube acciꝑe
eos:ſiuero iniꝗtati ſolutiõismſi⸗
monij cõſenſenit duas uero ꝑtes
mõaſterijſ ĩgbꝰunꝰꝗſqʒ mittit᷑ ſe
pani.ſiueronʒ deſcẽdẽtesnʒ aſcẽ
dẽtesiueniãt᷑ et aſcẽdẽtes ↄſenſe
rint facto iubemꝰ oẽm ſi ubaʒ mõa
ſterijs i gbꝰmiſſi ſũt dariut nõꝑꝑ
hũc ↄtẽptũ et dei iudiciũ ↄtẽnat᷑⁊
nf̃a lex trãſgrediat᷑ ſʒ et miniſtros
talis ſolutõis nuptiaꝝ aut ꝗ hmõi
icerta inſtr̃a ↄpoſuerit coꝛꝑalibuſ
penis ſubijci iubemꝰ exiliũ deſti
nari.ſi uerohiꝗ mrimoniũ ſoluer
pᷣſũpſeiit uolueiit iteꝝ ſibi ↄũgi
pꝛiuſq; mittãt᷑ imõaſteriũ: lniam

eis damꝰ hoc facer. ⁊ pᷣdictas pe
nas ↄcedimus eis ⁊ ꝓpꝛias hẽre
ſubas ⁊ ita adinuicẽuiuere tanqᷓ;

ſi nihil ðᷣlictũ fuiſſet.uno uero uo

lẽte mñoniũ reuocar̃ ſi nõↄſẽtiat
alia ꝑſõaptra eũ ꝗquoluerit teneãt
