re ⁊ jm determinatõnem verens ↄſuetudinis intelligere:.ſ.vtlʒ vaſ.delin
quat in iſto caſu.⁊ ſi ad filium non veniat:ad agnatos tamen ſi babet ꝑ/⸗
uenit. ⁊ boc eſt quod dicit᷑.ã.ſi vaſ.feu.pꝛi.cui defe.c.i.ibi licʒ ad agnatũ
quãdoq; ꝑtineat ⁊c.⁊ ita intelligi debet quod legit.õ.in qui.ca.feu. ami.
S. deniq;. ſcz vt ibi loquatur de nouo feu.ſʒ enim ſita lege omiſſum: ramẽ
non deber omitti a religione iudicantis.vt. ff. de teſti. queſitum. ⁊ de ſpon.
oꝛatio.qꝙ em̃ bac lege noua nõ ſpãliter dictum:bocveteri conſuetudini reli
ctum intelligi debet.vt arg. C. de appella.pꝛecipimus.in fi.pꝛioꝛ tamẽ in
tellectus verioꝛ viderur perratõnem que aſſignatur.S. in quibus.ca. feu.
amit. F. deniqʒ. cum ibi eniã videat᷑ de pr̃no feu. loqᷓ.
t¶ De ꝓhibita feu. alienatõne ꝑ federicũ. Rubꝛi.
u I AMperialem. vel pignoꝛare ꝓbibet. ergo bic exp:ꝛeſſim pignoꝛis ob

üuiga tio de fen. in totũ in ꝑrem aliquam ſicut pꝛoxime dixit.torum v

Ptem aliquam ⁊c.quod contra py.qui contrarium notauit.5. de alienari

tione ipediente.

,NHabi
toergo conſilio epiſcopoꝛum:du

one feudi.c.i. ſed nũquid poterit dominus ꝓpꝛietatem feu. obliga
reſine conſenſu vaſ.Rñ.lex coꝛ.non dixit ꝙ poſſit obligare vel non

ſed dicit ꝙ dñs non poterat facere cambiũ vel pcarium ſiue libellũ

vt in lombar. de bene.⁊.t.l.vl.S.fi.⁊.sS.de ſuc.feu.l.mulier.arg.tñ
ẽꝙ poſiit o bligare:vt.C. de yſui.l.ij.⁊.iij.⁊.ff.de pigno.act᷑ tutoꝛ.

deopꝛopicio ppetuo ualitura le-
ge ſancimusut nulli liceat feudũ

totum uel partem aliquam uẽde/

reuel pignoꝛare uel quocũq; mo
do diſtrahere ſeu alienaꝛe: ul pꝛo

anima iudicare ſine permiſſione

illius domini ad quem feudũ ſpe
ctare dignoſcitur.unð imperatoꝛ
Lothariustantũ in futuro pꝛeca⸗
uens ne fieret:legem pꝛomulga⸗
uit. ¶ Mosautẽ ad plenioꝛẽ re⸗

gni uᷣtilitatem pꝛouidẽtes non ſo

lum in poſterum:ſed etiaʒ huiuſ⸗
modi alienatõnesillicitas hacte⸗

nus perpetratas hac pꝛeſenti ſan

ctione caſſamuſ ⁊ in irritum dedu
cimus:nullius tempoꝛis pꝛeſcrip
AQu qð ab
initio de iure non ualuit:tractu tẽ⸗
poꝛis cõualeſcere nondebet em⸗

proꝛi bonefidei actõnede pꝛecio

contra uenditoꝛem competente.

Lallidis inſuper machinatõ

nibus quoꝛũdaʒ obuiantes ꝗq pꝛe⸗

cio accepto quaſiſub coloꝛe inue

ſtiture quam ſibi licere dicũt fe.
uendunt ⁊ in aliostranſferũt: ne
tale figmentum uel aliud ulteriuſ
in fraudem huiusnoſtre conſtitu
tionis excogitetur: modis omibꝰ
pꝛohibemuspena auctoꝛitate no
ſtra imminente:ut uenditoꝛ⁊ em⸗

qualit᷑ oli m po.feu. aliena. S. donare.ſed nonne vaſ. pot eſt feu.in

in fine.
Geu aliena/
re.ſi autem aliẽa
uerit deinde re⸗
demit. ar. eſt ꝙ

nõ amittat. ar.

ff. de ali. iu. mu
tandi cã facta.l.
ex boc. ..ſi qᷣſ.⁊

vel hyp. ſo. ſicut

ar. contra.ff. de
poſiti.l.i. F. ſi rẽ
imnmo caſus ex⸗
pꝛeſſus eſt.S.ti.
quid iuris ſit ſi
vaſ.poſt alie.fe.
illud recuperet.
S. pterea. quid ſi
va.legauerit fe.
extraneꝙ ꝓꝛſus
vel extraneuz ð

feu.beredem in

ſtituit nullis ag
natis vel deſcen
dentibus relictiſ

rhñi. videtur non

alienatuʒ vt ſic
dñs eum inue ⸗/
ſtire cogat. vt ar
gum en. ff. de ali

ena.iudi.mu.ex

boc. S.ſj beredẽ
7 deleg. iij. pat.

F. iuli. ſed que /
ſtiom huic acce⸗/

dit. ⁊ illa an per

aliũ lice at feu.

ſeruire.mibi ta⸗

men videtur

nullo modo co/
gidebeat domi
nus eum inueſti
re.qꝛ non tenuit
legatum vel be
redis inſtitutio
in feu. facta. nec
em̃ valet oꝛdina
tio defuncti ĩ fe.
facta.vt.S.ð ſu.
feu. in pꝛin. ⁊. S.

dotem dare pꝛo filia ſua.ar.eſt ꝙ poſſit.C. de natur.li.l. iij in fi. ⁊.
ff.ſi q in frau. pa.l. i. F. ſed ⁊ ſi.⁊.ff.quibus modis pig.vel bypo.

ſo.ſicut.S.ꝙ ſii dotẽ.caſus tñ expᷣſſuſẽ ꝙ ñ p̃t.vt.o.qualiter o.po.

feu. aliena.S. donare.ſed nunquid poterit in empby reoſun perpe/
tuam dare. Keſpon.foꝛte non: cum empbiteoſis ppetua non ꝓcul
ab alienatõne diſtet: vt in aut.colla.ij.denon aliena.aut permut.

72

poſtea vendidu alij
re. Fe illud.
5 ¶ Pꝛeſcriptõ
coꝛa.c.i.hic repetas.

ec. F. alien atõnes.
¶ Sine permiſſione.quid ſi dũs permiſit vendere amico ⁊ va ſal.
.ar. eſt ꝙ nõ poſſit.ff. ꝗ. mo. pig. vel by.ſo. ſicut

ne.quicquid ſuper facto pᷣſcriptõnis no.c.s.ð cap:

a Loͤugleſcere. nota ergo ꝙ ex tẽpis diuturnitare non conualeſcit
quod nõ in ualidum fuit: ſicut ⁊ ałs in aut. vt nulli iudic.. nulli.

—

C. de pact. ſicertis.ꝛ.ff.fami. berciſ.quedam argumẽta ↄiraria luͦt

—, -ů —

—o

—
—— — — —

ðᷓ;— — —

=

—
— — — — — —

— — —

—
* Lolla. x.
u EC. de poſtalat. 4. De ꝓbi.feu. allena. fede.
01 de poſtulat. l. iij. C. de contractibus iudic.l.ij. ⁊.C. ſi ð . —
li ra. ha.l.i. ⁊.ij.⁊ in ſumma.vt in li.Py.iij ic. l. i. ?. C. ſi maioꝛ fa. niam p q ſnnſ
P9.1.1, C. Py. iij. char. ri quam feudũ amittere .
iß t Boneſtanu ⁊c. ne taſtopant PP. 8. dtmus per ſententiam admittere deeceeetd reehabear r kantin Pn
n⸗ Wonefi.act.qua ſi diceret ꝙ ſi fuerit malefi certa cõtuncta culpa laudanda per iudici et vaſal. feuduz amittere ſine
cium repetere.⁊ boc ideo: quia ſci efi. emptoꝛ non poſſitp de be. ⁊ teris.l. ?.ð nda per iudicium panium ſuo. vrin lombar.
eie ſiſanahmf : quia ſciens rem alienam emi.vt.C. de petere de. c ii⸗ 7.5. de feu. ſine culpa non a.c.i.⁊ ti. quo tempe mi. inuel.
le quod verũ HZ deke ————U
te nefidei emptoni re quitam illicitas alienatõnes ptabilem mittere contempſerit: ⁊ als punit᷑ pẽa irreuo
. der emden reperti fuerunt contraxiſſe feudũ nel dimi mittere contempſerit: cavil eli r gee
ncert mnalefi⸗ amittant: ⁊ ad dominũ liberere-⸗ an imidiuyredditus fen. unius peinfi mbends
e detmpobulf uertantur. ¶ Scriba . ni dñonõ ſubminiſtrauerit: feu ö ¶Annis. quifoꝛtere/
ſarg. n ho en nnn ſcengconlen dum quod ab epiſcopouł alio do — in inte ⸗
.D 8 Zöué . 1 g . „ 1 minoꝛ. d„
. tam ſuper dor. 5 ſerit:poſt amiſſiõeʒ officij cũ ifa mus pabun muitta: Hanlol e. annis: cum Poc iviole⸗
n ige dol mie picnloamittat mani.4 Pre usſuosillò redigẽdi modis Bia e i penon
4 penſatl. abeo terea ſi quis infeudatus maioꝛq nahent facultatẽ. WMꝛe⸗ b Negligena. niſiſu
ſi ſoreum teiebi tuoꝛdecim an. ſuaincuriauelne- dec icatus: marchia: comitat? ſervs fe queſiti S
3 ſea eo arebi vr gligentia perannu tc diem ſtete⸗ ecereronon diuiditur.Allind ads bactgue oee
ti o ni feu. inueſtiturã a ppꝛiodño auteʒz feudũ ſi cõſoꝛteſ uolueriitt (e H
if. applicabit fil n e opꝛio dñũo diuidatur:ita ut omnesqui quo ipe miles inueſtit.
on repetierit:t ſe qui ꝑtem
is co qui ſiccelſoꝛ trãſacto hoc ſpa- feudihabebant: ⁊ iam diuiſi petere de. c. i. que ibi
y eſt male vcauiſi Cio feudum amittit: ad dominũ diuid ebant: iam diuiſi nel nor bie reperss.
wun. er ou leceat. Eirmiter etiam ſtatu t iuidendifidelitatem faciantita eerir hellei
iſci. luciꝰ. in L itatem. vt. S.
⸗ wemptoi inus tam in Italia q;ʒi alamania dneiſe uaſ. pꝛounofeu. plures Bbtenatcu⸗esnn avi⸗
liti malefi. detur re /· Ut quicũq; in dicta publi.exp el⸗ dormi haleeno compellat: nec ibrn ken emie que
i vn ſi umm ſir tione uocatusa domino uoinea ſa. eu.ſine uolutate uaſ. aliũtrãſ 1 VSnereti pura ſoꝛte
nne/ ei de euic. cũ c⸗ dDem expediti ne ſpaci t. Inſuꝑ ſifilius uaſa.domi. quia dinumerabunt ei
na. l. iſtam ſeties Fronti one ſpacio compe⸗/ offenderit: ſn vicena mili
ne a.l. iſam ſciés f offenderit:pater a domin picena milia paſſuuz p
ei fecerit ut alið ſit ent temere uemire ſuperſ. ede- ſitus ded . orequi ſingulos dies donec fu
en malaer rit: uel alium pꝛoſedornind ac s deducat filium ad ſatiſfaci erit in exercitium: pter
ci iene mch ce endum domino: uel aſe filiuʒ ſe· Korirer eian vochre in
r in dict. l. ſi n. vt iret eriam poſt euz
; ſeudum. de euic. x. C. cömunia vtniuſq; iudi.ſifranes ten en alie, dm groeocherneb/
en enp Aam Jender poſſe nulla dubitatio eſt. vr.ff de connaben⸗ 1 plum eius qui pꝛomiſit ſe ſtaturum in iud teio. vt ffi uis canlc⸗ cem
ſen. lus punitur: ou n? ter facto: ſicut? notarius qui Eionam. ſit domino acceptabilis ſm boc dicitur. boc idẽ
iu ꝛcum officiums manũ amittat cum infamia. vt. ſ. ſ notatur. S. ſi de feu. controuerſia fue. ,ſi quis deceſſeri Poeide
quuur. .ſcribat vxo.⁊ ſic ergo emptoꝛ bonefidei mia. vt. ſ. ſe brllis debet eſſe domino ſi ſi quis veceſtrie dre H zch
19 vera ſunt etiam ſtarwinſu rempto bonefidei repetet pᷣciũ.. eti ber coꝛne.c.exes ino ſi peque bonũ vt ipe vaſ. eſt quẽ mitit. ar..
der epetet Ban er Pee. .c. ex eadem.l. ?.S. pꝛedic.ti.ſi de f ar. 5. de le.
ran ne pꝛeſtaretur. vt. f. de act enn. evendin ealiquid euictõnis nomi ſerit. Oimidiũ ali pꝛedic.t.ſi de feu. controuer. fuent. c. ſi quis deceſ
boc non ꝓhibeatur. vt. C. de euic. emp.actio.⁊ a Er atont nõ cũ m/¶ Plures dſios.ar.ↄtra.ᷣff. de vſuf. * aè ibi Dluri ð
le vt ibidem diciiur. ⁊.ff. de euic vendlitoꝛ bois gin fone valerdt edebe vt & deſer dagag. ibi pluribus dñis fructuari
tere otranũ ꝙ venditio nulla ſit n ꝙ Mon compellatur. ſed cui dabitur electi . .
. e¶ BSibi licere. que vtiq; licebit ſi in . ſnfong Keſpon. videt vaſ. de abitur electio vtrum ipis dominis: an vaſ.
4 ParnneriArs ⸗ cuar2men erouenbo, K von uhevel dedtardart oreiger auc veſichkero his argn Kre
fi. ⁊.l.vlt.vł foꝛſan quia ꝓbibuit alie . ipb c 71 ſas. O Agd alium tranſ.ſ. iure co ſuetudinari ſnoꝛer
ife Vde rebus alie. non alie.l.fi nari ꝑ boc ⁊ in feu. dart.ar. rem ing iranſ. ſ.iure conſuetudinario ad minoꝛem dñm:ſed ad mai
don⸗ mitrant. in totum ſi totum alienauerit. alioquin pꝛo ea Parte maan ealeina ea an Angiurte ſ riſfee enanac⸗
1. poteſt vaſal. domino inuito renũciare feud . nis a paren ma. fu.l. ij. vln. ⁊ bicſubau. ius vaſte velwe erar
. videtur ꝙ non pofſii: ſicut nec eo inuito dominus: efeudum. ferre omnmo:ſed retinendo directu ius vaſa. vel non poteſt tran/
4 11 dein vinuſch Se datur ſcʒ dſii — penul locales eſt quod noneacet. Qoenono. ron eo Re i
al. vt fructus feu. babeat non poteſt altero inuit l dact titu. vel dic referre vtrum totam curia endat vel tanrunmfen. v cũde cõ
ul ciare argu. C. de ac. 1 ob. ſicut. . ff. de vl ito tali pacio renun in pꝛimo caſu poteſt.qu 4 m vendat vel tantum feu. vniusvaſ.
4 Pein.ei prediris er ob liot a Edev uf. ſed cum fructuarius. in te tranſeu poreſt. quia qued am ꝑſe non tranſeunt que cum vniuerſi
Pun. 14. cie . n. ſolum renuciato: ß ca . nt. vt. ff. de acqui.re.do. lita
ei ſoliut. ſed dicitur expᷣſſim de ——— tz ca modicis. verũtamen Porſaſtem —..äü in
ANKoh bac pot. 8. de vaſd. gind Pdem lch ſi vaſ.deceſſerit relictis dno ſiioagen wans eruſi⸗ 4 4
L Keuena ipᷣo iure vt puto q;tum ad vaſ.qui ali . eruiendũ:alter inutilis:nũqd tmñ̃ vnlis ſi .5 geita
Z dircum alienatone facra ſtarim ſir oo apenum Renen erenta⸗ ſennat. Rñ bec qõ diſputabllis eron amsari vieröt diee Poe eo⸗
8 ſirſi poſt alie feudi vaſal. id re. c pꝛererea in fi. q;tum ar 4 i iur. dam nõ. vt. . ti an mu. aliter imꝑfec.c. nullus xerũt ꝙ ſuccedʒ ⁊ qui
. proꝛem non puto niſi ꝑ ſententiam: cum als non poſſers emn 6 2 Dominũ offerri. quid ſi vaſ.feloniam rommiſit ſi inueſti
n ctio.contra ven cum Eſcmwror K de eie ct olerum eui ed cum inficiatur eam feloniam vel pater beres en inueſtituram vlp⸗
1 Cdeeun lſi fundum idem criam inelligo de val ſrömmcektlo Rn nen arg ne dolde Aegan.⸗Fbe ſem enam ancie pbene
= inon po pꝛius inueſtiatur eo ꝙ n
unnon pofelin ipꝛius inueſtiatur eo ꝙ non bʒ.ar. ff. de edil.edic. bouẽ

2
“

—
Eiber ij feu.

de eo feu. vel etiam diuerſos inueſtitoꝛes dicerent ſe babere ð eo tũc
coꝛam iudice uel arbitro eam terminan debebit. vt.S. de pac.tenẽ.
H. ſi duos. 7. S. ſequẽti.⁊.5õ.de.l.coꝛ.c.ſi inter pares nec vnus alte/
rum poterit inuicem inuitum trabere ad iudiciũ curie vel domi:cuʒ
vnũ ꝓducunt inueſtitoꝛem. verũtamen ſi cuna eum vocauerit ter:
6

.ſiſub conditõne. S””õ
45 3 en nuͤguic ꝓpter factum patris filius amittitfeudũ aui.Rñ.q̃
dam ira quia ⁊ auitam bereditatẽ. ar.f. ad.l. coꝛ. de fal. ſi quis parris ſui.
ſed ar. contra.ff. de ſena.l.emancipatis. in fi.l.m coꝛ. ſed dicas ꝙ amittit
vt. S.ſi vaſ.feu.pꝛi.cui defe·c.i.quid ſi vaſ.babens auitum feu.cõmiſit dð

lictum contra omind⸗ S unen on voreeij
rit ei feu. au . — . ., . ius examen de
ſne i vonin reni baret:alioquina feudo pꝛinetur EEgalie arinãdie pluuie flu Arare
nrune nnvae. 4 Si gutem pater vuit eum de mitanauigabili 7erxrgbus veatehmtore do⸗
nuquid repelluturag⸗ duc ereut ſatiſfaciat: ⁊ filius con- fiunt nauigabilia poꝛtus nipatica queſtio keuter/
aen e, temnit patre moꝛtuo in feud. non uectigalia: que uulgo dicũturthe mioniocheate.
zum. Kelonen m⸗ es ſuccedit niſi pꝛius ſatiſfecerit do lona monete mulctarũ penarũqʒ mus a 8. de in
. 1.patno ſuc A RAANE1 J 11 a: q6 ueſtitu. in mari
ee maar nono. af mno Paniqᷓ; modo uaſ. pꝛo om mn compendia bonauacantia: ⁊ ut tum facta. F. il/
gu. ff de peeu. peculĩ. bus ſuis domeſticis faciat. S llð ab indignislegibus auferũtur ni lud. ſm boc.
Sniaber alien. quoqʒ pꝛecipimus: ut ſiuaſal. de ſi que ſpecialiter quibuſdam con iſte non conna
r ¶ Mon ſuccedat.quid quoc; p n . , dicit pꝛedictiſ.c.
eccontma dominus feudo ſuo aliuʒ uaſallũ habueꝛit: ceduntur:⁊ bona contrahentium cd poriuſ diuer
rſroovſgalaund ⁊ laſallum uaſalli dominũ domi⸗ mmoeſiaoiuipfigacondenmarornz ſunrch nauer
muukiis int ve ni ſui offẽderit niſi pꝛo ſeruitio al ⁊ pꝛoſcriptoꝛũ ſᷣm qin nouiscon .ꝛ b die
dixitnũquid pvſt mo⸗ ni ſui offẽderit niſi pꝛo al ⁊ pꝛoſcriptoꝛũ ſᷣm qin nou aungum pinſe
tem anmival. poteſt au terius do.ſui hoc feceꝛit queʒ ſine ſtitutõnibus cauetur anganiarum ma no⸗ſes ud
Rewogrnanf fraude añ hũenit:feudo ſuopꝛiue peranganiarum ⁊ plauſtroꝛũ 2 na⸗ pult ccgnoſeer⸗
uere quod defunctꝰ ta, tur: ⁊ ad dominũ ſi/ uuza quo ipſe nium pꝛeſtationes et extraoꝛdi H· Aß:tunepotent
ul enoff reta. tenebat reuertatur: niſi requiſitꝰ nania collatio ad feliciſimam re⸗ van eun ſarere
uora. do. l. vl. ab eoparatuſ fuenit ſatiſfacef ma galis numinisexpeditõnem pote ¶ioꝛi idice ſb q
omeluis au u ioꝛi domino quem offendeni: ꝛ ni ſias conſtituendoꝛum magiſtra- entarg f dear
tem dicuntur domeſtia 4 2 ir . 7 . bi. l.i. ⁊.l. iij. F. i.
babes.ff. de iu. om. iu. ſi uaſa.idẽqʒ domi.a domio ſuo tuum ad iuſticiam expediendam vel actoꝛ poierit
qeindroe be. i requiſitus eum qui maioꝛem do. agentanie ⁊ pallatia in ciuitatibuſ auenum conue⸗
qui ad ecle confug. offenderit requirat ut ſatiſfaciat: conſuetis piſcatõnum redditꝰ ſa ſed nunquid ab
. — de aue ſuum feudũ amittit. Mꝛeterea linarum ⁊ bona committẽtiũcni⸗ ino voreng
tAliũva. no. ergo bie ſi inter duos'uaſallos de feud. ſit men maieſtatis:⁊ dimidium the· ſub alio iudice?
vaſ horeſt babe au controuerſia: domini ſit cognitõ ſaun ilococeſarisinuenti nonda-⸗ en ſivomis
ego intelleritimpaa⸗ 2 ber eum controuerſia ternine ta opera uel locoreligioſo ſidata ſl a pſoeſen
toꝛ iſte verbo alienato ſed ſi uero inter dominuʒ ⁊ uaſal- operatotum adeum pertineat. tia ab alio iudi
nis pꝛobibere alienati lum lisoꝛiatur: perparesꝰ curieag ſtes ſint neccſſarii ce lata teneat.
onem in feuduz. et boo lum lis olatur: perp. cune Quot teſtes lint neccſlanj vel nunquid te
verum eſt dum ramen domino ſub fidelitatis debito co⸗ gd ꝓbãdũ feudi ĩgratitudinẽ nebit ſentetia t̃
ſincere ? nneſtaus bo iuratosteꝛmineturꝰ. IYllud q — anon ſuo ir⸗
fiat. vt.S. qualiter oliʒ . , „— . „ — dice lata. reſpõ.
potemt fen alie ca ne⸗ qʒ ſancimusut in omni ſacramen i ¶ Mperatoꝛ Henricus aug. fore noͤ tenebit
teſſuatem. niſtſoe ra tro fidelitatisimper. nomiatim ex- uniuerſo populo ⁊ cetera. quoniam impa
let intelligere ſjm eoſ qͥ „„5„ K ſal b/ honeſtis facti toꝛ voluit ꝙ do
congrarii dennrc bie Qpiatur. Jual . in . n 18 i S mini eſſet cogni
intelligitur ſzm volũta Que ſunt regalie. atqʒ indecẽtibus machina⸗ tio ⁊ determina
rem dni. „2 ſi F .mnſz-· lig iſtius cauſe.
v Pꝛiuetur. ſed boc tionibus do. ſuũ offendenit: inſi⸗ ergo alijs iudici
quare cum non ſit eius / B . bus videtur pꝛo
vaſal.ar.ff. ꝓ ſo.l.nam bibuiſſe cognii

ſocius. ? argu.x ff. de ver. ſig. modeſtius. ⁊ delibe. agno.ſi quis ali.5.ſiqᷓs

a liberti liberto ſm co.

Miſirequiſirus. quid ſi vaſallus meus alium fecerit de e.dem feudo 2
vltimus vaſallus feu. alienauerit.arg.eſt ꝙ pꝛimo domino.i.mibi cõmit⸗/
ratur.ff. de ſer.expoꝛ.l.pe.⁊ ff.de acqui.poſſ.qui vniuenſos..fi.⁊.l.ſi co⸗
lonus. ?.l. qᷓuis. F. i. ?.l.ſiid quod.⁊ ita pꝛimus ha bebit laudimiũ quod
iniquũ non viderur pꝛopter timoꝛem future amiſſionis. ſed arg. contra eſt
bic ſm co.ſed nũquid vaſal.dominꝰ cogere poteſt vt ei feu. oſtendat.arg.
eſt ꝙ ſic poſſit.ff.de action.empti.⁊ venditi.titius beres nuquid vaſall.
dominũ qui ei fe. de camera debet poreſt cogere vt ei poſſeſſiones ex qͥbus
feu. percipere debeat ſeu pꝛebet.arg.eſt ꝙ poſſit C. de dona.ſi quis argẽ/

mm; a. M
¶ Duos.ſcʒ qui als ſunt vaſ.eiuſdem domini de alijs feud.⁊ feu.de quo
eſt queſtio inter eos pertinet ad eundem dominũ:⁊ vterq; contendit ſuum
feu.eſſe:alioquin ſi non eſſentalias vaſal.ſedyterq; diceret ſe vaſal.ipᷣius

onem ne vaſ ad alios iudices irent. ar.f. decondit. ⁊ demon. cum
ita.ſicui ęcontra. ff. de iudi.cum pꝛetoꝛ.⁊ ar.C. de pac. conuen. eaʒ

ſuper do.l.fi. ⁊.f. de compen. ꝙ labeo. ſi ero contra fecenint: ontra

l. fecerunt. vnde non debet tenere ꝙ factum eſt ip̈o iure. vt. C. le.
non duhium. nam qui non facit quod debet:contra ius facereitel
ligitur. ff. de reg.iur.qui non facit.⁊ argu. C. de iudeis ⁊ cel.celico⸗
larum. in fi.⁊ dominus in euangelio:qui non eſt mecum contra me
eſt. ⁊ alibi:qui non ſeminat mecum ſpargit.vel dicas referre vtrum
per erroꝛem iuerunt ad alium iudicem an ſcienter. in pꝛimo caſu nõ
tenet.in ſecundo ſic:progando eius iunſditònem.vt.ff de iudi.l.

i.⁊. ij.⁊.C.de iu.om.iudi.l.ij.
5 Asnino⸗ ſed in quo loco ſtabit ad cognoſcendum. mñd.vbi ipſe

ſtatuere voluerit:ſalua boneſtate ſua ⁊ vbi maioꝛum mos cogno⸗
ſcere inter pares ſuos ſi eos habuerit.ar.ad boc.ff.de iuſti. 7 iur. l.

penul.in fi.

i
8

n
:
git
de
e
0.
/
nlr
i

ri/

d

—

—

d

quos voluerit ⁊ poſtea vaſallus ſimiliter faciet ſecũdũ numerum a
domino compꝛobatum:ita tamen ꝙ ille vaſ.non eligatur pꝛo pari
inuito domino vel valal.qui fidelitatem domini non iurauit.vt.S.

de cõtouer. feu.
apud pares ter
minũda..c. ſi int
dſim. 7 boc foꝛ⸗
te ea rõne: quo/
niam debẽtr ſub
debito fidelita⸗
tis coniuꝛari do
mino ſʒm ꝙ bic
ſtatim ſequitur.
⁊ hec vera ſi do⸗
minus hʒ pareſ
ſzm ꝙ dꝛ. S. pꝛe
dicto. c. ſi int᷑ do
minũ.ſi autẽ nõ
babet parel tũc
iudicis illiꝰ qui
conuenitur: vel
eius in cuius fo
ro res eſt erit co /
gnitio:cuʒ actoꝛ

debesgt ſeqͥ̊ foꝛũ
rei.C.ðS ük. om.

iudic.l.ij.et. C.

yvbi in rem actio
exer. ðbe. l. fin.
Sed qͥd ſi dñs

non vult rñdere
cũ cõuenit᷑ a va
ſal.vel vaſallꝰa
dho. rñ.tunc ꝓ⸗
cedendũ eſt ſʒm
ꝙ ðꝛ. S. de mili
te vaſ.qui cõtu/
marx eſt. c. domi
nus vocat mili⸗
tem. Conſueuit
queri in quo lo⸗
co debeant ſtar̃
pares ad cogno
ſcendũ inter do
mimũ ⁊ vaſ.Ad
quod ita rñderi
põt vt in eo lo /
co ſtare debeãt
ð quo actum fu
erit inter dñũm ⁊
va.ſi aureʒ non
appaꝛeat ð quo
actũ ſit:tunc ſta
bit iu eo loco in
quo factum fuit
cõpꝛomiſſuʒ pa

ribꝰ. ⁊ tũc pote
runt pares iube

re ptibus vt de/
beant venire co
ram eis in qua⸗

cũq; ꝑte volue/

dijſq; eum clamdeſtinisuel mani
feſtis appetiuit:uel inimicis eius

ſuasamicitias copulauerit: atqʒ; ĩ

aliis ſicuerſatus ẽut potiusinimi
cus qᷓ; fidelis eſſe credatur.ſiuel
eum cucurbitauerit ſeu in campe
ſtri bello ſuũ do.reliquerit:feudo
pꝛiuabitur:q; nonobtinere ſanci⸗
mus niſiquinqʒ teſtibus ſumme
atq; integre opinionis pꝛobatuʒ
fuerit manifeſte. ¶ Zatum.viij.
idus Auguſti feliciter.

Denotisfeudoꝛum.

Otandum eſtin feu. qyde
cLaneua ſeu camera dicit nõ
ebere dari niſi cum ſit in came/
ra uel caneua:unde ſolui poſſit.
uel ſi ita euacuata ſit caneua ſine
culpa ꝓmiſſoꝛisexpectandumẽ:
donec interim de caneua uelð ca⸗
mera dari poſſit.dominũ autẽ fe.
dare poſſeĩtelligitur omi ere alie/
no deducto.non enim equum eſt
quem uidere egentem quaʒpꝛius
habuit in cõiugem uel amicuʒ.ꝙ
autem pares tantũ debeant inter⸗

eſſe inueſtiture feu.et nõ alii: hoc

tunc uerum eſt cum do.uaſal.ali⸗
os non habuerit.Alioquin adhi⸗
beat do. quosmelioꝛespoterit li⸗
beros:facta argumẽtatõne legis
de ultimis uoluntatibusin lõbaꝛ.
ſcʒilla que dicit:ſi quis donatõeʒ
facere uoluerit de ſuis rebus ali⸗
cui uel inueſtituꝛam adhibeat ſibi
de parentibus ſuis:⁊ ꝑ eandeʒ le⸗

rit illius loci:dum tamen facile partes in eo loco venire poſſint.nec
ſit locus inboneſtꝰ:puta popina vel lupanariũ.⁊ hocad exẽolum
arbitri.ut.ff de arbi.ſi cũ dies..ᷣſi arbi.ſed ſi pares non poſſet cõ
coꝛdare de loco:tunc foꝛte dñs poterit iubere eos adeſſe vbi volue⸗
rit ſalua honeſtate ſua.vt.S.no.eſt.⁊ boc ideo qꝛ maioꝛ iudex ẽ int
eos:cum ab initio debeat eos cõiurare ſub debito fidelitatis:vt di
ctum eſt. Si autẽ non eſt locus compᷣbenſus in quo iudicare debe

Cai

8 erpores cu.qui in concoꝛ.do.⁊ v aſal.eligerentur.DM.ſed ſi
enſerint in eis eligendis:tunc dominus pꝛimus eliger quemꝰvł

a.x.

ant:tunc videatur ille locus compᷣbenſus ꝙ; ſolen t iudicare ſine incommo
do litigantiũ.ar.ad boc.ff.de iudi.ſi locus.vel foꝛte poſſet dici ꝙ ſemper
eſt dñi electio ubi volueritcãm ventilari.ſiẽ ⁊ als babet pꝛimo electionem
pariũ ur dictum eſt.⁊ ad boc eſtarg.S.ð milite qui cõtumax eſt.cũ ibi dica
tur ꝙ pares debeant dñm adire ⁊ eum ſalua reuerentia competẽter coger

gem iurant duosteſtes idoneos:

uel tres uel plures. pluralis enim

elocutio duoꝛ ĩ numero.contẽtaẽ
Item ſciendum eſt non eſſe

impedimẽtũ inueſtiture:⁊ ſiinue

ſtituram faciet dere quam cõmu⸗
nẽ dominus habeat cũ aliquo: ꝗ
ſi ſponte diuidere uoluerit ille coʒ
quo habet rem cõmunem quiin⸗
ueſtiuit poteſt cogere periudiceʒ
ille qui inueſtitus eſtut diuidat.
Iteʒ heredeseiusneceſſeha
bent tenere firmam inueſtituram

quam pater fecit. ¶ Atẽ eadeʒ

lege ⁊ eodeʒ iure debet habere rẽ

iſte heres qui inueſtitus eſt quam
haberet qui eũ inueſtiuit cum co⸗

hr̃de ſuo.ſ.ut adequatio ꝑcurrat

uſq; ad quadꝛaginta an. / Itẽ
inueſtitura ꝑſe ⁊ per ſuũ nſm.
dari ⁊ accipi poteſt.que omnia ſu
pꝛadicta colligi poſſunt ꝑ ſupꝛa⸗
dictas leges longobarð.titulo de

ultimis uoluntatibus.l.ſi quis.⁊
C.ð cõmuni diui.l.i.⁊.ij.idcirco
pares neceſſarii ſuntin inſtrumẽ⸗
to inueſtiture ⁊ non alii:ne ꝗd ex-
cogitetur falſitatisin ꝑniciem do
mini:aliisteſtibusinductis coꝛru
pti foꝛte pecunia uel odio uel gra
tia:que non ſunt ſuſpicandaĩ pa⸗
ribus. ¶Siinſtrumentum di⸗
ceretur falſum a domino:daretuꝛ

defenſio uaſa.qui inſtrumentum

deferret utin lõbar. qualiter quis
ſe defende. deb. l. de chartis. ⁊ af
feretur domino qui ueritatem no

N

mu.? ho.l.muneꝝ S. patnmonioꝝ.

uerit. ziniquũ ent ſialiquis exdo

⁊c.vel dicas ꝙꝙ dſs pb⸗/
mo eliget vnũ locuz in
quo pꝛimo cauſa inci /
piat᷑:⁊ vaſ.eliget aliuʒ
ſi voluerit in quo viciſ⸗
ſim ventilabit᷑ cauſa p
terminos ſtatutos per
oꝛdinem.ſ.ſemel ĩ vno:
⁊ poſt in alio:ſicut ałls
duis baber pꝛimo elec/
tioneʒ pariũ ut dictum
eſt:poſtea vaſ.vtcauſa
equa lance trutinetur.
nec mirũ: cum dñs de ⸗
beat reddere vicẽ vaſ.õ
bis que vaſ.tenet᷑ dño
pᷣſtare.ut.S.ð foꝛ. fide.
in fine.
b Zesminet. ⁊ becve⸗
ra ſunt que dicunt᷑i.ꝗ.
iſto qñ qõ eſt de fe.int
dſim ⁊ vaſ. vel int du⸗/
os val.quid ergo ſi int
dñm ⁊ aliũ qͥ nõ ſit va.
ðᷣ feu. qõ eſtvel int vaſ.
⁊ aliuʒ.rñ.tũc ſub alio
iudice ſub cuius iuriſdi
tione erũt:vel ſaltem re
us terminan debebit:
vt. S.ðᷣ pa.te.ꝗ.ſi duo
7. HF. fi. . F. i. 7.ð. de. l.
coꝛ.c.ſi inter pares. cũ
em̃ iſte caſus nõ ſit con
ſuetudibꝰ comp̃bẽſus
merito.l.ſeriptavti ſine
calũnia poſſumꝰ.ut.õ
de cogni. feu. c.i. vñ di
ctum eſt ꝙ actoꝛ ſequa
tur foꝝn rei.
c ¶ Sacẽr̃.iurat ergova.
dho fideliratẽ ⁊ ecõuer
ſo:ita do. val. vicẽ red/
dere debet. ut in decreti
xxij.cã.q.vl.ð foꝛ.fide.
ĩ medio.ubi ðꝛ:ſicut di
lectionẽ viſi ſunt reddẽ
tibꝰ dare qͥ temere ⁊c.
d Excipiat. nũqd ſe⸗/
ipſum debebit excipe:
cũ iurat fid elitatẽ ↄtra
oẽm boĩem.rſi.nõ:qͥa
nõ ẽ in illa vniuerſitate
nã in generali ſermõe
nõ intelligit᷑ ꝑſona lo/
quẽtiſ.ar.ff.cõia pᷣdio.
quicq̃d.
e¶ Rubꝛica.
Que ſunt regalie.

G Egalie ſubaudi ſũt armãdie angarioꝝ.angarie ſũt ꝑſonales pᷣſtatio
nes pangarie ex quibꝰ pᷣſtant᷑ pecunie ⁊ oꝑe.⁊ colligit᷑obſcure.ff.de

g Kubꝛi. uarteſter ſint neceſſarij ad ꝓbandã feu. ingratiudinem⸗
bec

b JIva ipar
nõ.vſ circa eã nõ in ſiſto.

.l.i paucis ↄſuetudibꝰ innenit᷑: ⁊ iõ ſuꝑ eã dubuo ſit lexvł
ig Rubꝛi. Denous feudoꝛum.

1 Otandum. bic intitu latur ò nons feu. quia ponus puto foꝛe notas

fiue notulas ſuper fen
do factas qᷓ; debeãt ee

ð texiu cõſuetudinũ.et

bocvid et᷑ pꝛobari ex eo
qꝙ quaſi omẽs appꝛo⸗
banturꝑ leges roma⸗
nas ⁊ longobar. unde
q̃i gloſulas eas reputo
uſq; ad finen.

Finis.

—

¶ Liber. ij. keu.

no ſuo:cum domini ẽ defenſio ex

ꝛdine:cũ uaſallꝰ non poſſideat.
NHortandũ eſt ꝙ de omni con

trouerſia que inter dñm et uaſal.

oꝛitur:ſi pares uenitatem nouerit

omnino cogi a domino debere et

paribus dicere ueritatẽ. ſiꝗ dicãt
ſeneſcire eum ſciãt ⁊ uaſalluſ po⸗
ſtulet:dominus eos coget iurare

Redericus dei gratia romanoꝛũ imperatoꝛ.

ſemꝑauguſtus marchionibus:comitibuſ:
cũetiq; populis quosclemẽtie noſtre regit impe⸗

7

riũ ſalutẽ ⁊ gratiam.

zueritatem dicere:ut.C. ðteſti.

l.ſi quãdo.in lombar.de of.iudi.

ut iudex unus ⁊ cetera.⁊ inti.qua

liter quis ſe defẽ.de.l.qualitercũ⸗

qʒ cauſa.⁊ ti.deteſti.ut quicũq;.⸗

2.l.ulti.cum datur do. defenſio ð

inuqſtitura que dicitur eſſe facta
iurare debet ſe inueſtituram non
feciſſe.cum uero datur ſucceſſoꝛi

eius: iurare debet ſenõ credere in
ueſtituram factaʒ eiſe ab antecel⸗
ſoꝛe ſuo:Si qua inueſtitura facta

dicetur: ſemꝑ debet nomiare do⸗

minũ a quoinueſtitura facta dici⸗
tur:cuʒ multũ diſcrepet ſacramẽ⸗-

tum hereditariuʒ a pꝛincipali ſa⸗
cramento. C. derebus credi.⁊ iu
reiuran.l.generaliter.⁊ ut habes

de tutoꝛe qui iurat ꝙ credit ⁊ exi/

ſtimat. ut. C. ð iure calum.l.ij.ð
conſcientia em̃ iu.are debet:⁊ nõ
de alieno facto: cum iniquũ ſit ali
quẽ iurare ð alieno factoheres uE

ſucceſſoꝛ necetiaʒ filius:ut.ff. re/

rum ammotarũ.l.marcellus.ſed
contrarium reꝑitur in lombar.qa
lIʒ filius minoꝛem uintuteʒ habeat
q; pater:tamẽ debet pᷣciſe iurare
patrẽ ſuũ non fuiſſe debitoꝛẽĩ lõ⸗

SBe ſtatutis⁊ ↄſuetudinibus
contra libertates eccłie inductis
⁊immunitate locoꝝ religioſoꝛuʒ
ubiq; moꝛantiũ ⁊ foꝛipꝛiuilegio:
et gaʒaris:et patarenis et aliis he

reticis:eoꝛũqʒ ſucceſſoꝛibꝰ et na⸗

uigis peregrinis et aduenis:quo
cũqʒ locon hoſpitãtibus: eoꝛũqʒ
ſucceſſoꝛibꝰ:et ð agricolaꝝ ſecu⸗
ritatibꝰ: Conſtitutõnes frede. ſe
cundi imperatoꝛis incipiũt.

1 die qua ð manu ſacratiſſimi patris noſiri

. ummi ponti. recepimus imꝑii diadema: cu⸗
rauimus ad dei ⁊ eccleſie ſue honoꝛẽ edere quaſ⸗
dam leges quasin pñti pagina iuſſimusannotari
ꝑ totum noſtrũ imꝑiuʒ publicandas ꝑ imperialia
ſcripta pᷣcipiendomandamus quatenus easqſqʒ

debʒ pᷣter bonũ appetere qð nobiseodẽ ↄcurſuet.

literas i ſuo diſtrictuirrefragabiliter a inconcuſſe

nt he leges ad decus ⁊ honoꝛem impii et
laudẽ romani pꝛincipis:nihilomninomagiſ

videtur accedere q; expugnatis quibuſdam erro-
ribus ⁊ iniquis quoꝛũdaʒ ſtatutis penitus deſtitu⸗
tis:deceteroeccleſia dei plena quiete uigeat:⁊ ſe/
cura gaudeat libertate. Sane adeo infideliũ quo⸗
rũdam ⁊ iniuſtoꝛũ iniquitas abũdauit: ut non dubi
tent contra apoſtolicam diſciplinam: ⁊ ſacros ca-

nones ſtatuta ſua cõfringere: ⁊ contra eccleſiaſti/

cas pſonas:⁊ eccleſie libert atemrum ergodiſpo
ſitione diuina fauẽte nihil uelit eccleſia: que nihil

eadẽ non placeat uoluntate.

Os Fredericus romanoꝛũ imꝑatoꝛ ⁊ ſemꝑ

daauguſtus hac edictali lege irritamus ⁊irrita
nũciamus omnia ſtatuta ⁊ cõſuetudines que ciui⸗
tates ul loca:poteſtates: conſules:uel quecunqʒ
alie ꝑſone contra libertatẽ eccleſie uel eccleſiaſti⸗
cas ꝑſonasexercere uel ſeruare aduerſus canoni⸗
cas uel imꝑiales ſanctõnes pᷣſumpſerint.⁊ eadeʒ

— 7

capitularibus ſuis mandamusinfra duosmenſeſ

poſt huius publicatõneʒ edicti penitus aboleri:et
ſi decereroſimilia attẽtauerint:ipᷣo iure deceꝛnimꝰ
eſſe nulla:⁊ eos ſua iuriſditõne pꝛiuatos: necnon
locum ubideincepstalia pᷣſumpra fuerint:banno
mille marcharũ pᷣcipimus ſubiacere poteſtates
conſules:rectoꝛes:ſtatutarii ⁊ ſcriptoꝛes dictoꝛuʒ
ſtatutoꝛũ:necnon ⁊ conſiliarii locoꝛum ipoꝛuʒ qui
m ſtatutauel conſuetudines memoꝛatas iudica-
uerint:ſunt extunc ipᷣo iure infames.quoꝛum ſen-⸗
tẽtias⁊ actus aliosillegitimos pᷣcipimꝰaliqtenus
non tenere. ¶ Oð ſi ꝑ annum huiusnoſtre con-
ſtitutõis inuẽti fuerint cõtẽtoꝛes:bona eoꝝ ꝑtotũ
noſtrũ imperiũ mandamus impune ab omnibus
occupari: ſaluis nihilominus aliis penis contrata
les in generali cõſilio ꝓmulgatis.

poteſtasuel perſona publica uel pꝛiuata collectaſ

Iteʒ nulla

ſiue exactõnes angariasuel perangarias eccleſüs

nel aliis piis locis aut eccleſiaſticis perſonisimpo

— 2 — — -- ——

2„

nire aut inuadere bona ecdeſiaſtica pᷣſumat. ꝙ ſi

fecerint: ⁊ reꝗſiti ab eccł iauel ab imꝑio emẽdare
ↄtempferint:triplũ renfundãt: ⁊ nihilominus bã
noimpꝑiali ſubiaceant:qð abſq; ſ atiſfactõne debi
ta nullatenusremittat᷑.¶ Itẽ quecũq; cõmunitaſ
uel ꝑſona ꝑ annũ excõicatione facta ꝓpter liberta
tatem ecclie ꝑſtiterit:ipo iure imꝑiali bãno ſubia
ceat:a quo nullatenꝰ extrahat᷑: niſi pꝛius ab ecclia
abſolutꝰ fuerit. ¶Atẽ ſtatuimꝰ ut nullꝰ eccleſi⸗

aſticam ꝑſonã in criminali queſtiõe ul ciuili trahe⸗

re ad iudiciũ ſeculare pᷣſumat ↄtra ↄſtitutiõesim
periales ⁊ canonicas ſanctiões.qð ſi fecerit:actoꝛ
aiure ſuocadat:a iudicatũ non teneat: ⁊ iudex ſit
extũciudicãdi ptãte pꝛiuatus. ¶/ Statuimꝰ eni
ut ſi ꝗs clericisuł ꝑſonis ecchiaſticis iuſticiam de⸗
negare pᷣſumpſerit tercio requiſitis ſuã iuriſ diti
onem amittat. Gazʒaros: patarenos: leoniſtas:

ſuꝑoniſtas:arnaldiſtas:circũciſos:⁊. omẽshereti

cosutriuiſq; ſexus quocũqʒ noĩe cenſeãtur perpe⸗
tua dãnamusinfamia: diffidamꝰ atqʒ banimꝰ: p⸗
cipiẽtes ut bona taliũ cõfiſcent᷑:nec ad eos ulteriꝰ

reuertãtur: ita ꝙ filij ad ſucceſſiones eoꝝ puenire

non pñt: cũ longe grauius ſit eternã q; tpalem of⸗

fendere maieſtatẽ. ꝗ aũt inuenti fuerint ſola ſuſpi
cione notabiles: niſiad mãdatũ ecclie iuxta conſi-
derationẽ ſuſpicõnis ac qualitatẽ ꝑſone ꝑ ꝓpꝛiã
innocẽtiã ↄgrua purgatõne mõſtrauerint:tãqʒ in⸗
fames ⁊ bãnitiin oibus habeãt᷑:ita ꝙ ſi ſicꝑ annũ
mãſerũt:extũc eos ſicut hereticos condẽnamus.
Statuimꝰ etiã hoc edicto in ppetuũ ualituro
ut ptãtes:ↄſulesſeu rectoꝛes ꝗbuſcũqʒ fungãtur
officijs ꝓ defenſione fidei pᷣſtent publice iuramẽ⸗
tum q de terris ſueiuriſditiõ ſubiectis uniuerſos
hereticos ab eccłia denotatos bona fide ꝓ viribꝰ
exterminare ſtudebũt: ita ꝙ ãmodo quãdocunqʒ
fuerit ꝗs in ptãtem ſiue ppetuã uel tpalem aſſum
ptus:hoc teneat᷑ capitulũ iuramẽto firmare: alio⸗
quin nec ꝓptãtibus nec ꝓↄſulibꝰ habeantur: et
eoꝝ ſentẽtias iritas extũc decernimus ⁊ inanes.
Siuerodñs tꝑalis reqſitꝰ ⁊ admonitꝰ ab ec-
cleſia terrã ſuã purgare neglexerit ab heretica pꝛa
uitate:poſt annũ a tꝑe admonitõnis elapſum ter
ra illius ipis exponimꝰ catholicis occupãdã:ꝗeã
erterminatis hereticis abſq; ulla ↄtradictõne poſ
ſideãt in fidei pietate ↄſeruẽt:ſaluoiure dñipꝛin
cipalis dũmodoſupꝑ hocnullũ pᷣſtet obſtaculum:
necaliqð aliud impedimentũ opponat:eadem ni
hilominꝰ lege ſeruata ↄtra eos ꝗ nõhũt duos pꝛ
cipales. ¶Credẽtespᷣterea receptatoꝛes: defen

ſoꝛes ⁊ fautoꝛes hereticoꝝbãnimus: firmiter ſta⸗

Xolla..

De ſtatu.⁊ cõſue.

tuentes ut ſi poſtꝗʒ quilibʒ taliũ fueꝛit ab ecclłia excõica
tione notatus ſatiſfacere contẽpſerit infra annũ: extũc
ipoiure ſit factus infamis:nec ad pub.officia ſeu cõſi⸗
lia ad eligẽdum aliquos ad hmõi:neq; ad teſtimoniuʒ
admittat᷑.ſit etiã inteſtabilisut necteſtãdi liberã habe⸗
at facultatẽ. nec ad hereditatis ſucceſſionem accedat.
nullus pᷣterea ei ſuꝑ quocũq; negocio:ſed ipᷣe aliismñ⸗
dere cogat᷑.qdð ſi foꝛte iudex extiterit:eius ſnia nullã ha
beat firmitatẽ: nec cauſe alique ad eius audiẽtiã pferãt᷑
ſifuerit aduocatꝰ:eius patrociniũ nullatenꝰadmittat᷑.
ſi tabellio: inſtr̃a ꝑipᷣm ↄfecta nullius penitꝰ ſint mom̃
ti. Mauigia quocũqʒ locoꝝ ꝑuenerint ſiꝗ caſu ↄtingẽ
ti rupta fuerint: uel aliter adterrã uenerint:tã nauigia
ipa q; nauigãtiũ bona ill integrereſeruent᷑ ad qs ſpe/
ctabant anteqᷓ; nauigiũ illud ꝑiculũ incurriſſet:ſublata
oĩm locoꝝ penitꝰ ↄſuetudine que huic aduerſat᷑ ſancti
oni: niſi talia ſint nauigia q piraticã exerceãt pꝛauitatẽ
aut ſint nobis uel xpianonoĩ inimica. ¶Trãſgreſſo
resuero huius noſtre cõſtitutõis:bonoꝝ ſuoꝝpublica⸗
tione mulctent᷑:⁊ ſi resexegerit:eoꝝ audacia iuxta man
datũ nrjm mõisaliis ↄpeſcat᷑. ¶ Oẽs pegrini aduene
libere hoſpitẽt᷑ ubiuoluerit. ⁊ hoſpitati ſi teſtariuolue
rint de rebus ſuisoꝛdinãdi liberã habeãt facultatẽ.qꝝ
oꝛdinatio incõcuſſa ſeruet᷑. Si qui uero inteſtatideceſ-
ſerint:ad hoſpitẽ nihil ꝑueniat: ſbona ipoꝛũ ꝑmanꝰ
ep̃i loci tradẽtur heredibꝰ ſi fieri põt: ul in pias cãsero
gent᷑ hoſpesuero ſi aliqd de bonis taliũ ↄtra hãcↄſti
tutionẽ nr̃am habuit:triplũ epo reſtituat cui uiſũ fuerit
aſſignãdũ:ñ obſtãte ſtatuto aliqᷓ ſeu ↄſuetudie ſeu pꝛi-
uilegiis qᷓ hactenꝰ ↄtraria inducebãt. Si ꝗ aũt pᷣſũpſe
rint:eis derebꝰ ſuisteſtãdi interdicimꝰfacultatẽutĩ eo
puniant᷑ in ꝗᷓ deliquerint:als ꝓut culpe qlitas exegerit
puniẽdi. gricultoꝛes ⁊ circa ruſticitatẽ occupati duʒ
uillis inſidẽt:dũ agros colũt ſecuri ſint q̃cũq; ꝑte trarũ

ita ut nullꝰ inueniat᷑ tã audax q pſonasuel bouesagnr

rũ inſtr̃a aut ſi ꝗd aliud ſit qð ad oꝑam ruſticaleʒ ꝑtinet
inuadere caꝑeè aut uiolẽter aufere pſumat.¶ Siquis
autẽ hmõi ſtatutũ auſu temerario uiolare pᷣſumpſerit:
in quadruplũ ablata teſtituat: ⁊ infamiã ipoiur̃ ĩcurrat
imꝑiali aiaduerſiõemhilominꝰ puniẽdꝰ. ¶ Mosue
