rra peritionis foꝛmã ꝓnunciatio ſeqͥ dzʒ ꝓ parte agentis vel rei ſi quid pe⸗

tere voluerit et in ipſo litis exoꝛdio facienda eſt petitio:ſiue in ſceniptis.ſiue
verbo.in actis tamẽ inſerenda vt ibi ðꝛ.⁊ iuſtũ eſt.quia naturale eſt agẽſ
petitionẽ ſuã ꝓponat:nam coꝛã ſalomone mulier ita dixit. fili? meus viuit
ſilius iſtius mulieris moꝛtueſt. vt no. C. de ſen. ex p. re.l.ij.⁊ erĩ de pſum⸗

pti.c. afferte mihbi. ⁊ habet᷑ in li.iij.c.vbi illa peritio lati ponit᷑. Et aduertẽ
dum q illa petitio cõtinet ſolũ facti narrationẽ non cõduſionẽ.ex quo in

fero ꝙ lʒ illa petitio non habeat oĩa ſolẽnia que deiure requirunt᷑.vt no.
ff. de eden.l.i.in pᷣn. tamẽ ſufficit ſi eſt generat.vt eſt ar. C.de an. excep.l. f.

in pꝛin. Idem ſi cõcluſio nõ eſt legittime facta. vt.l.i.S.i.ff.ſi men. fal.mo.

dix. vel ſi non petierat eum cõdẽnari.ſed perit eum cogi qð fieri non debet

vt. C. de execu. re.iu.l.i.tamẽ in hoc caſu qñ ſine figura iudicij ꝓcedit᷑ va⸗

—

lebit. ſi condluſio nõ erit benefacta.ſi tamẽ ex narratione poſſit compᷣben

di qͥd actoꝛ velit. ar. C. de rei vx. act.l.i...i.et boc eſt ꝙ volunt dicere vᷣba

d. c. ſepe. dũ dicit iuxta petitõnis foꝛmã. ꝗ.d.lz non ꝓnunciet in eo qð ẽpe
titum ſufficit ſi ꝓuunciet iuxta id quod eſt petitum. aliud eſt eniʒ iuxta pe/
titũ⁊ aliud petitũ iudicare.ff.iu.ſol.l.iam th. .. in hac.verſi.quid tñ.ſemꝑ
tñ intellige ꝙ non ſit tanta incertitudo & auferai defenſionẽ reo.vt.j.di⸗
cã. Item an poterit opponi excep.rei iudi.vel finite ad impedienduʒ ꝓceſ
ſum. rñ. ſic qꝛ de iu. na.eſt ne bis iudicct in idipſum. Excepriones vo que

magis differũt ⁊ fruſtat cauſe veritatõq; ipſam reſpicãt põt iudex repel/
lere. vt. d. c.ſepe. ille enĩ de iurena. non ſunt imo vꝛiant᷑. Itẽ an ꝓcedipoſ
ſit tpeferiato in. d. c. dicit ꝙ ſic ſi ſunt ferie inducte ob ncteſſitatẽ hoĩʒ. ſecꝰ
ſi ob honoꝛẽ dei. ratio.qꝛ de iure na.ſunt ferie inducte in honoꝛẽ dei. pꝛeci⸗
pit enim deꝰcoli ſabbata ⁊ quaſdã feſtiuitates.item an ſit cõteſtanda lis
rñi. non. nam ðvᷣ ibi litis cõteſtate. nõ poſtulet ratio.quia eſt ſolẽnitas iu⸗

ris ciuilis. eo tamẽ caſu quo merita cauſarũ tractani incipiũt.vt qꝛ legitti⸗/
matis pſonis pᷣponunt᷑ exceptiones vel fiunt poſitiones ⁊ articuli babent
vinm litis cont᷑. ad faciendũ ꝓcuratoꝛẽ dſm litis. Item quo ad certos effe

ctus con. li.vt. C. de ꝓcura.l.nulla.ibi poſt cãm in iudico agitataʒ. ⁊ ibi
quocunq; modo
cauſa incipiat agitari.hocno.in.l.nibil.C. de ꝓcura. Item an de calũ.ſit

ſiurandũ in. d.c. dicit᷑ ſicne veritas occultet.in Zꝛium facit.qꝛ hec ſolẽni
tas videtur inducra a iure ciuili. vt de iura.calũ.l.iij.ſed dicpꝛimũ verum
ꝓ iuramentum defertur in tota cã etia de iurena. diuino. hoc eſt tempo⸗

re mopſi inductũ eſt ꝓpter credulitatem aliqͥs deberet urare. vt & de iure⸗
iurã. c. ⁊ ſi chꝛiſtus.et Exoðᷣ. xxij.c.ſi igi iuretur ſuꝑ quolibʒ arniculo vt ſi
ebat olim. vt. C. de iura.cał.l.ij.ſatis putarẽ ſufficere maxime cum tale iu/

ramentũ poſſit omitti. vt.d.l.ij.S. ſed qꝛ veremur. Itẽ an debeant dari di

lationes. videtur ꝙ ſic. nam in. d. c. ſepe dicitk amputandũ dilanionem ve⸗
ram et litem quãtũ poterit faciat bꝛeuioꝛẽ.non tñ ſic litem iudex abbꝛeuiet

. P

quin ꝓbationes vere ⁊ defenſiones legittime admittant.et ita dicitur ibi

ꝙ iuris naturalis rationi congruit. cum eni ꝓbationes ſunt fauẽde opoꝛ
tet ꝙ fiant in termino. ⁊ puto ꝙ valeant ſi fiant ſine dilatione.vt.l. vniuſ
in. S. cogniturũ.ff. de queſti. ⁊.ff. de adul.l.in crimine.⁊ ibi dixit non equũ

eſt dilationẽ certã dari cauſa bꝛeuiãdelitis.⁊ qð dicit ꝙ non ſunt numis
bꝛeues cogruit naturali equitati. nã aufert᷑ parti acoꝛiſ ius ſuum.reo vo
aufertur defenſio que ex eqtate naturali eſt. vt.l.vt vim.ff.deiuſ.⁊ iu.⁊ ex

pꝛeſſum in cle.paſtoꝛa. de reiudi.ſed ad qͥd dabit᷑ iſta dilatio.in. d. decret.
dici ꝙ pᷣmo datur terminꝰad faciendũ poſitiones⁊ artuculos ſimul.poſt

ea vo detur terminꝰ ad ꝓducendũ oĩa que partes voluerũt.ſed certe illud

eſt expꝛeſſeſtatutũ illiꝰdecretał que vult in bocſeruani vſum. boctamẽ noò

eſt de iure naturali necciui.cum ſufficiat dani in cauſa ad ꝓbandum vnã
dilationem. vt. ff. de fer. l. fi. vnde in hoc in foꝛo ciuili non eſt ſeruanda iſta

decre. Item an in dictis cauſis in quibus ꝓceditur ſine figura iudicjj te⸗
ſtes debeãt iurare enam non repetitur. vnde deiure.ffoꝝ.niſi in.l.theopõ
pus.ff. de do.ple.ſed videtur mera conſtõ imperatoꝛis.vt.. deteſti.l.iu
reiu.puto tñ ꝙ iurare debeãt ꝑ ea que dicta ſunt deiura.calł.ſed an pꝛeſẽ
teparte.puto ꝙ ſic.als auferet᷑ ei defenſionis copia:ꝙ repugnat equita⸗
ti naturali.vt dictum eſt. circa vᷣo dicta teſtiũ.puto ꝙ debeant eſſe talia qᷓ

concludant ſicut cauſis oꝛdinarijs.ar.eius qð dicit᷑ in daniele de ſuſãna.

et qð no.C. deteſti.l.teſtium.ſed an requiratur publicatio teſtium.glo.in
l.ſiquãdo.C. deteſti.dictt ꝙ ꝑ danielem dictum eſt ꝙ examinatio ſiat ſe
crete.vt legitur in li.danietł.xiij.c.hoc ẽ igitur deiure naturali ſeu diuĩo.ex
hoc ſequitur ꝙ debeat publicatio fieri.als aufenur parni eius defenſiõis
ſi enim non publicarent᷑non poſſent impugnani teſtes et eoꝝ dicta.ſj au⸗
ferre defenſionem repugnat iuri naturali.vt dictum eſt.ſed an in hbaccau⸗
ſa poſt dicta teſtificata poterit teſtes ꝓduci.rñi.non.oun ſit ꝓhibituin pꝛo
pter timoꝛem ſuboꝛnationis.et ſic ex quadam naturali equitateque eſtne

alter alten inſidietur. vt.ff. deiuſ.et iu.l.vt vim. hoc eſt introductũ et poſi/
tum inter alia ciuilia pꝛecepta. Iteʒ an in hac cauſa poteriu petere quiſ vt

x iiij

EGolla.

ſibiedãtur inſtrumenta.rñi.q non.quia hoc eſt ꝓhibituzʒ non ſolũ inreci

nili.ſʒ in naturali equitate.vt.C. de ar vbipor pp e? expᷣſſe. JI˙tẽ

an requirat᷑ concluſio in cauſa.rñ.non.vt.d.c.ſepe.ðꝛ.hec eſt enim ſolẽni/
tas mere ciuilis.ſtatĩ enĩ ꝙ liquet iudici de cauſa ſine aliqᷓ alia cõcluſione
poteſt ſnĩar e de iure naturali.vt pʒ in illa ſnia lata ꝑ ſalomonẽ.iij.reguʒ
c.i.⁊ eo exẽplo puto ꝙ; SS=
non ſit neceſſaria datio
termini ad alleganduz
facit qð dixi in pꝛecedẽ
ti.glo. Ite an debeãt
partes citari ad audiẽ⸗
duʒz ſnĩam. in. d. c. ſpe
dicitf. ꝙ ſic intelligitur.
vt. ſ. dicã. in gl. ſupver⸗
bo pᷣdido crimine. Itẽ an boc caſu cum ꝓcedit᷑ ſine figura iudicij req̃rant
ille ſolẽnitates que a iure poſite ſunt circa ſnĩam.rñᷣ.nõ eſt neceſie ꝙ ferat
a iudice ſedente ꝓ tribunali.d.c.Sdꝛ.hec enĩ eſt ſolẽnitas ciuilis.ſj dʒ fieriĩ
ſcptis.vt ibidẽ certe boc quod fgraturi ſeptis ẽ ſolennitas ciuilł que eſt de
eſſe ſnĩe ꝙ ſit deliberata ⁊ non ſubita.l.ij. C. de ſen.ex.pi.reci.tñ dicta de⸗
cretalis ſtatuit ꝙ ferat᷑ in ſcriptis.in foꝛo autẽ ciuili non arbitroꝛ illud ne
ceſſe iſto caſu.vt pʒ pᷣ dicto exemplo ſalomonis.⁊ in.c.in glo.ðꝛ ꝙ de iure
antiquo non eſt neceſſe ſniam ꝓfełri in ſcriptis.ſed in ſcriptis redigatur.
vt poſſit ꝓbari.vt dictũ eſt de petitione.nam ſoli aſſertioni iudicis nõ cre
ditur niſi ſit papa vel imperatoꝛ. vt erĩ de ꝓba.c.qm̃ ð falſam.⁊ eo.ti.c.i.ĩ
cle. Ded ſi in ſnĩiando non ſeruaret᷑ foꝛma.l.i.C. de ſen.et interł.om.iudi.
valere:vt ſi ꝓcuratoꝛ eſſet pñᷣs et condẽnaretur dñs.qꝛ hec ſolennitas eſt
iuris ciuilis non naturalł ſeu gentiũ.qð pʒ.qꝛ lʒ alteri abſẽti quis nõ poſ/
ſet ſtipulari de iure ciuili.tamen alteri oꝛit᷑ obligatio natural.vt.ff.de ver
bo. obli.l.ſtipulatio iſta. S.alteri.⁊ ibi no.et idem puto ſi iudex ferret ſen⸗
tentiã in abſentẽ nõ citatũ ꝙ valeret hoc caſu eadem ratione.als ſecꝰ.vt
l.furioſo.ff. de re iudi.⁊ ibi no.⁊.C.quõ et qñ iu.l.ea que.in glo.idem pu
to.ſi pᷣced ente cognitione querequirit᷑ ſym ea que dicta ſunt.ſi iudex nulla
alia data ſnia iuberet res capi et diſtrahi ꝓ debito valeret.lʒ enim magis
illa ſit natura executionis qᷓ; cõdẽnationis.⁊ ſic non valeret als.vt.C.ð
execu. rei iudi.l.i.tñ hoc caſu valeret exemplo dicte ſnĩe ſalomonis.illa ve
ro fuit natura executionis.boc etiã patet.qꝛ talia ante ius cuile manu re⸗

Salebentenegeorlet.ſ
. 4 Pꝛout. poſuit plures modos ꝓcedendi ⁊ plures foꝛmas ⁊ in hijs de⸗
dit iudici poteſtatẽ eligendi aliquã pᷣdigtarũ vel oꝛdinarie ꝓced endi.ſi ſi⸗
bi videbitur. ſed buic ob.d.c.ſepe.vbi ðꝛ ꝙ iudex non poteſt oꝛdinarie p/
cedere niſi de partiũ cõſenſu.ſoł.ibi cã ſic cognoſcẽda cõmittit᷑ſ.ſine figu⸗
ra iudicij.hic vo fuit dictũ vt poſſit ꝓcedere hoc modo.et ſic non fuit poſi⸗
tum ſub neceſſitate.l.non quicqͥd.ff. deiudi.⁊.C.quõ et qñ iu.l.i. Sʒ di⸗
ces tu ad quid ergo fuit appoſita hec clauſula ꝓut illi iudici videbitur ex
pedire ⁊c.r. ſm hoc potuit eligere quã viã volebat.ſed vna electa:dubi⸗
um eſt an poſſit ad aliam poſtea redire ſicut dicimus de eo qui aſſũptꝰ eſt
vt arbiter ⁊ arbitratoꝛ. vt no.in ſpe.in ti.de arbi.S.ſequit᷑.verſi.quid ſi cõ⸗
pꝛomiſſum. ⁊ dixi.ff. de fur. l. ſi dñium. qð dubium hic tollitur. poteſt enim
ex hoc ꝓcedere modis pᷣdictiſ.ꝓut ſibi videbit᷑ hoc eſt illo tꝑeilla qualita
te vel ſpẽ ꝓcedendi que ſibi videbit᷑. Ad cuiꝰintelligentiã ſciendum eſt de
ſignificatione buiꝰverbi ꝓut.qñqʒ enĩ aliqͥd adijat᷑ ꝑ hanc dictione ꝓut
qꝙ eſt diuerſum ab eo qð pᷣmo poſitũ erat.⁊ tunc ponit᷑ ſimilitudinarie.vt
ff.ð ſolu.l. ꝓut quiſq;. ſititudo enim eſt circa diuerſa. vt no.ff. depoſi.l.ꝙ;
nerua.qñq; reſpicit idem ⁊ tunc ſi ꝑ hãc dictionẽ adijcit᷑ aliqͥd pᷣterituʒ.⁊
deillo conſtat. tũc intelligitur limitatiue.vt.C. de edẽ.l.edita.ibi ꝓut edi/
ccti ppetui mouet auctas. Di vo deillo pᷣterito non cõſtat:tũc in dubio in
telligit᷑ poni cauſaliter. vt ſic. cõcedo tibi vt poſſis colligere vectigalia tan
te quãtitatis ꝓut eſt hactenꝰcõſuetũ.i.quia ſic cõſuetũ eſt.er de verbo.ſi.
c. abbate ſane.lʒ ibi loquat᷑ de dictioneſm qð.vel iuxta qð.ſed eadem eſt
ratio.ſic loquit᷑qð nõ.ꝑ cy.de õ.⁊ cõ.ſtip.l.ſʒm rñſum.⁊ hoc in legibꝰpꝛi⸗
uilegijs ⁊ Zctibus.quia illa ſunt anio aliquid diſponendi. Idem in ſentẽ
tijs que cauſa cognita ꝓferuntur. ſecus in cõfirmatione que fieret ſine cau
ſe cognitione que tunc intelligit᷑ conditionaliter. vt er de cõfir.vti.vel in⸗
uti. c.ij. et qdð ibi no.et qdð no.er.de elec.c.qm̃ abbas.Si vo ꝑ hanc dicti⸗
onem ꝓut adijciatur aliqͥd de futuro.⁊ tunc ponit᷑ limitatiue.vt.di.l.ꝓut
diak. ius dicentis decernit eqͥtas.nam illa licentia mutandi ⁊ emendãdi
limitatur.ſym modũ de pᷣterito.ſ.ꝓut edicti mouet auct᷑s ⁊ ſʒm aliud.ſ./p⸗
ut ius dicentis diſcernit.eq̃tas iſtud reſpicit omne tẽpus futurũ iſta limi
tatio eſt circa tẽpus ⁊ qualitatẽ.vt no.glo.in.d.l.edicta.et ſiciudex bic oĩ
tꝑe quo vult pot ꝓcedere cũ figura iudicij et ſine.⁊ ſic põt eligere vnotem
oꝛe vnã viam ⁊ alio aliam. Item ex eo ꝙ dixi ꝙ ſolu in tpe⁊ qualitate
cit limitationẽ.⁊ ſic nõ in ſuba diſpoſitionis apparet ꝙ ſi illa qualitas

plano ſine ſtrepitu et figura iudi
cij ꝓut illi qui iuriſdictoni pꝛeeſt
uidebitur ęxpedire.Ad hoc ſi q̃
communitas:coꝛpus uel collegi⸗

vel tempus nõ limitaretnõ vitiaret᷑ diſpoſitio. exẽplum non p̃t de
hac.l.poni.quia iudice ꝓcedente apparet qualiter ſibi videt᷑ pꝛoce
dendum.pone ergo ꝙ titius legauit mihi centũ.ꝓut ꝑ eũ declara⸗

bitur. certe ipſo non declarãte valebit.ff.de here.inſti.l.ij.⁊.l.cũ pa

ter. F. fi. de le. ij. et. C. de inſti. ⁊ ſubſtit. l. pe.
. S “ „„ vrerbum videbit
um uel alia queuis ꝑſona cuiuſcũ

qʒ ſtatus dignitatis uel cõdicio⸗ un boni viri.ff.

.- . „r de ver. ob.l. con
nis exiſtat ſuper dicto crimine ꝑ tinuꝰ. S. c̃ ita.
nuncium uel per litteras ſeu per de cromn dl,

lIliſßtas. 1 ita qᷣa
poteſt q libet dictoꝝ modoꝝ eſſe iuſtꝰet appꝛobat põt iudex elige/
re quem modũ vult.puto etiã hoc caſu ꝙ ſi hecconſtõ diceret ꝓut
iudex voluerit ꝙ nec plus nec minꝰpoſſet.⁊ ꝓ hac declaratione vi
deamꝰ differentiã inter liberã voluntatẽ ⁊ arbitriũ boni vini cuʒ ẽt
voluntatẽ includat.et quidẽ de voluntatis eſſe eſt ꝙ ſit libera nec
poſſit cogi neceſſitate pᷣuiſa.vt.C. de here.inſti.l. cum ꝓponas.ſed

quadã necefſitate ↄſequẽtie:vt ſi qs vult effugere toꝛmẽta hoc vlt
libere. et põt nolle.ſed ſi hoc noluerit in ↄñtiaʒ vult illud ſine quo

toꝛmenta effugere non põt. ⁊ iſta eſt neceſſiras ↄñtie.Ham dicit᷑ ve
recoacta volũtas eſt.vt.ff. ꝙ me.cau.l.ſi mulier.S.ꝙ ſi metu.volũ
tas enim eſt ꝙ libere vult antecedẽs ⁊ ex illa deduet᷑ ad volenduʒ
conſequẽs. Itẽ ſciendũ eſt ſym theologos ⁊ philoſophos ꝙ volũ
tas nũqᷓ; appetit niſi bonũ exñs vel apparẽs.⁊ lʒ qñq;ʒ velit aliqͥd
ꝙ cognoſcit eſſe malum.illud vult ſub rõne alicꝰboni delectabilis
ſeu apparentis ipſi voluntati.in ꝓpoſito volũtas alicꝰpõt cõſide
rari reſpectu eius.quia ipſe vult tanqᷓ; delectabile ratione regula⸗
ta vel non.⁊ illa ðꝛ voluntas libera.alio mõ ꝓut ipſe vult recta et
regulata ratõne et iſlud dicit᷑ arbitriũ boni viri.qꝛ bonꝰ vir ſic arbi
traretur.vt.ff. iudi.ſol.l.vir bonꝰ.⁊.ff.ꝓ ſo.l.ſocietate..arbitroꝛũ
cũ ſi.⁊ verba que impoꝛtãt liberã volutatẽ ſunt verbuʒ volo.pt.l.
cum quidã. de le.ij.et.d.l.fideicõmiſſaria libtas.de fideicõ.li. Its
verbũ libet ſeu libuerit.vt ibidẽ.idem eni eſt dicere ꝙ libuerit ꝙ li⸗
bere voluerit. Itẽ vbicunq; verbũ arbitriũ ⁊ ſimilia ponunt᷑ cum
bac dictione plenũ ſiue liberũ.vt.l.fideicõmiſſa.S.qᷓ; q. de leg.iij.
Item hoc verbũ.iudicio tuo.impoꝛiat liberamvolũtatẽ.vt.ff.de ſi
deicõ. li. l. thays. S.luciꝰ.ſʒm glo.ibi poſitã.ſed licet als tranſierim
ſʒm illam glo. vid etur mihi tñ ꝙ directo tex.ibi dicat Zꝛiuzʒ.ſ.ꝙ im
poꝛtet arbitriũ boni viri.qð plus placet.q̃d enim eſt dicere iudicio
tuo niſi facta diſputatione intra temetipſũ poſtea iudiceſ qð ad bo
ni viri arbitriũ:ſine dubio refertur. Concludeigit᷑ ꝙ exceptis pꝛedi
ctis oĩa impoꝛtãt arbitriũ boni viri vt videbit᷑ appꝛobauerit cõp⸗
bauerit. et ſimilia. vt.d.l.fid eicõmiſſa.vel placebit vt.d.l.thays.S
ſoꝛoꝛẽ.⁊ multa alia que ponunt᷑.ff.de le.i.l.ſi ſic.que hic non repe/
to.quia dico eſſe regulã de oĩbus exceptis pᷣdictis.vt dictũ eſt.nec
ob. ff. de fideiuſ.l.grece.in pᷣn.vbi eqparat verbũ volo ⁊ verbuʒ eu
pio ⁊ ſimilia.qꝛ vt dixi vtrũq; cõtinet volũtatẽ.ſed vnũ liberã ali⸗
ud regulatã.vt in pꝛedictis colligit᷑.verbi gr̃a.qñq; cõmittit᷑ facul
tas ↄhendi.qñq; facultas largiẽdi ex cauſa lucratiua.qñq; facul
tas iudicandi.pᷣmo caſu quãdo cõmittit᷑ facultas öᷣhendi ꝑ verba
ſignificantia arbitriũ boni viri circa Zᷣctum.tũc ſine dubio dʒ arbi⸗
trari ſuo arbitrio regulato rõne ꝓut bonꝰvir ⁊ diligens paterfam̃.
facturus fuiſſet. vt.l.hec venditio.ff. de öhen.emp.⁊.ff/ꝓ ſo.l.ſocie
tatẽ.S.arbitroꝝ.⁊ de op.li.l.ſi libertus.ſed ſi hecfacultaſ cõcede e
tur ꝑ verba ſignificãtia liberã voluntatẽ:tunc oĩa põt.duobꝰ exce
ptis.pᷣmo ꝙ non donet. boc eni ſi venit in cõceſſiõe volũtatis libe

re. vt.l. filius.S.i.ff.de do.ſcõo dolus abſit et oĩa alia que dolo

carent:facere põt.vt.ff.mã.l.creditoꝛ.S.luciꝰ.hoc enĩ nõ repugnat
regulis iuriſgentiũ ſʒm quas lʒ hentibꝰſe deciꝑe.vt.ff.de mino.lł
in cauſe.S.idem põponiꝰ.vnde vides ꝙ quãtũcunqʒ cõmittat᷑ in
voluntatẽ liberã:intelligit᷑ volũtas libera a regulis iuriſ ciuilis.ſj
ſemꝑ remanẽt limitata a reguł iuriſgen.vt etiã in ſequenti.no.ſecũ
do caſu pᷣncipali.vʒ qñ oõcedit᷑ facultas largiendi ex cauſa lucra⸗
tiua.tũcſi ꝑ verba ſignificantia arbitriũ boni viri debet eligere vt
bonus vir.l.cũ quidam.ff. de le.ij.et de le.i.l.qui ſic.i.rñ.et de le.iij
l. fideicõmiſ.S.q;q. et de fideicõ.li.l.fideicõmii.libtas.ſi vᷣo ꝑ ver⸗
ba ſignificantia liberã voluntatẽ:tũcpᷣt facere oĩa ð regulas iuris
ciuilis ſeruatis regulis iuriſgen.vt.ff.de teſta.milit.l.i.vbi ꝑmittit
teſtari militi quõ yult.et per boc poieſt relinq̃re depoꝛtato cuiꝰſtat

b/ Llidebit hoc

denotat arbitri⸗

71

.

nullus eſt de iure ciuili.non autem damnato in metalluʒ qui ẽ ſer⸗
uus pene.vel ſeruo ꝓpꝛio cum ſeruitus ſit conſtituta a iure gentiuʒ
vt.l.neq; enim. S. depoꝛtati.⁊.S.ſeruus pene.et.ꝭ.ſeruum ꝓpꝛiuʒ
ff. de reſta. mili. hoc vult dicere. l.k um quidam. ff. dele.i.nam ei qͥ
eſt indignus ꝓpter offenſam non donat᷑.ſed/ donatum reuocat.vt
l.fi. C. de reuo.do.ideo bonus vir.hoc eſt iudex ſʒm regulas iuris
ciuilis non arbitraretur ei largiendum. ſed ſm naturalem equita/
tem declaratã per ius diuinũ maioꝛis ꝑfectionis eſt retribuere ei q
offendit qᷓ; alteri.nam ille in cuiꝰlibera volũtate cõmittit᷑ pot elige
reindignũ.terno caſu pᷣncipali.ſ.qñ cõmittit᷑ facultas iudicandi.ſi
quidẽ ꝑ verba impoꝛtantia arbitriũ boni viri debet ſequi omẽs re
gulas iuris ciuił.vt.l.i.ff.de arbi. Si vᷣo ꝑ verba ſignificãtia libe/
ram voluntatem:tunc eſt libera regulis ciuilis.debet tamẽ ſeruare
regulas iuriſgentiũ.ſeu naturalis equitatis qð ideʒ eſt per dicta iu
ra.⁊ eſt caſus er de reiudi.c.paſtoꝛalis.in cle.nam impꝑa.ſolutus ẽ
legibus ⁊ ex vigoꝛe ſue poteſtatis tulit ſniam. nam quia in quibuſ
dam fecit ibi cont᷑ naturalẽ equitatẽ ideo ſnia caſſat᷑. Et ex hoc ap/
paret ꝙ in caſu noſtre.l.vbi ꝓcedit᷑ abſq; fi gura iudicij.quia non
committit᷑ iudiciũ ꝑ verba ſignificantia arbitriũ boni viri debʒ ſer⸗
uare regulas iuniſgen.ſeu naturalẽ equitatẽ cum verbum ſiue figu
ra impoꝛtat quaſi cõmittat᷑ ꝑ verba ſignificantia liberã voluntatẽ
ꝑ boc apparet ſoluta queſtio quando poteſtati datur arbitrium
liberum.an poſſit ꝑ hoc parti facere iniuſticiam.certenõ.quia hoc
eſt contra naturalẽ equitatẽ.ſed poteſt omittere ſolẽnitat iuris ci
uilis. de boc ꝑ glo.in.d.c.ſepe.in glo.ſuper verbo defenſiones.dixi
ff. de dona. l. filiuſfa. Sed quid ſi apponuntur verba ſignificantia
vtrũq; vt ꝓut arbitratus ſuerit ⁊ voluerit.rñ.vt.s.dixi.qꝛ vnũ pᷣ⸗
dictoꝝ ineſt alteri.quia non eſt arbirrium ſinevoluntate ⁊ regula ẽ
quãdo duo ponunt᷑ copulatiue quoꝝ vnum de neceſſitate alteri in

eſt vnum reſoluitur in adiectiuum.vt.ff.de pac.l.i.ibi inadem placi

tum ⁊ conſenſum.i.placitus conſenſus.ita in ꝓpoſito exponaf.i.
voluntate arburatus ſit.⁊ ſic arbitriũ bom viri impoꝛtabit.facit.ff
ꝓ ſo.l.nec adiecit.etiam ſi dictũ ſit libere vt dictuʒ eſt.Quid ſi dica
tur in ſtatuto ꝙ in tali negocio ꝓcedatur de facto.certe intelligo eo
dem modo.ſ.manu regia.vt.l.ij.in pꝛin.ff.de oꝛi.iu.cum ſit omiſſa
omnis ſolẽnitas ciuilis.non autem q iura alterius vllo modotol
lantur nec ledantur ↄ̊ naturalem equitatẽ.idem per quecunq; ver⸗
ba concipiant᷑.non enim quis poteſt eſſe ſolutus magis legibuſ qᷓ;
impatoꝛ.⁊ tamen ſua libertas ad boc non extendit᷑:ergo ⁊c. Que⸗
ro an dictis caſibus iudex poſſit eijcere exceptionem pꝛeſcrip.vł ali
am ꝓcedenteʒ ex mero rigoꝛe iuris ciuilis.rñ.in bijs que ipſe iudex
habet facere non tenet᷑ ſequi regulas iuris ciuilis.ſed in hijs q̃ iam
a iure facta ſunt.ita ꝙ ex hoc ius alteri queſitum ſit vel ablatum iu
dexr non babebit unmutare.ſed tenet᷑ illud ſequi.caſus eſt.ff.d epo⸗
ſi.l.bona fides.ałs eſſet auferre ius alterius quod eſt contra natu/
ralem equitatez. r
aA 7 Aa boc liunta boc alite ſym hoc.vt.C.de iudi.aut᷑.ad hoc.et
bic incipit tertia pars in qua ponitur ſtatutum ſpeciale in modo/p
cedendi g̊ contumacett.
bᷣ Lõmunitas.nomẽ generale eſt ad vniuerſitatem ciuitatiſ caſtri
pel ville cuinſſibet municipij.ꝙ ab ipſa hominũ cõmunitate pᷣnci/
paliter regitur. ſic a. C. de epiſ.⁊ deri.aut᷑.nulla cõitas.⁊.x.collł.de
ſta.ᷣ lib.ecdle.edi.S.itẽ nulla cõitas.
c ¶ Loꝛpus. generale nomen eſt ad omnes ſimul cobabitantes. vel
non. qð ſequitur collegiũ eſt quãdo ſił cohabitãt ⁊ ſimul colligũ
tur. ff. ꝙ cuiuſq; vni.l.i.in pꝛin.⁊ eſt caſus expꝛeſſus hic ꝙ vniuer/
ſitas poteſt delinquere ⁊ ð eam poteſt ꝓcedi ⁊ punuur.licet quidã
cont᷑.vt plene dixi.in.l.que facta..fi.ff.depenis. .
d Status. ſiue lib.ſiue ſeruus.ſiue ingenuus.ſiue libtinus.vt.ff.
deſta. bo. l. iij. cũ. l. ſe. Item ſiue ſit integri ſtatus.ſiue diminuti. vt
ff. de var. ⁊ eoꝛ. co.l.cognitio.S.i.viles ergo homines hac.l.tenen
tmur.licet als non curet.ſi de imperatoꝛe ſolo vᷣbo maledixerit.vt.¶
ſi qͥs impa.maledi.l.i.⁊c. M
G e ¶ Dignitatis . boc in hoc aimine ceſſat pꝛiuilegium conceſſuʒ
eis qui habent dignitatem cum adminiſtratione vt ea durante nõ
conueniatur. vt.ff. deiudi.l.pars lr̃arum. ⁊ qð ibi no.ceſſat etiã pꝛi
uuilegium conceſſum qͥbuſdam in dignitate exiſtentibus.vt. C. vbi
ſena. vel dariſ.l.fi/ ꝓut ibi tangit᷑ demodo ꝓcedendi ⁊ ſententiãdi
pꝛiuilegium ramẽ iudicis remaet.⁊ quia vt dixi hic ſunt legittiman

fCondinonis maſculus ve fanin mino: vd maioꝛ tamen tali

cibus oꝛdinarijs.ſed nũcio delegatoꝝ vid et credẽdũ ſine lñis.vt er deoff.

Quomodo in leſe maie.cri ꝓcedatur

etate q in eum cadat delictum ſui iuris vel alterius. vt. ff. de ercepti. l. i. in
pꝛin. coniuncto.S.pari. Item ſiue laicus ſiue clericus ex vi veboꝝ.tamen

connra clericũ non poteſt ꝓcederelaicus niſi ratione feu.⁊ e de fo. compe.

c. verum. . C. de epiſ.et cle. aut.ſtatuimus. iſte imperatoꝛ hennic? quoſ/
dam epiſcopos ꝓpter rebellionem ſuis feudis pꝛiuari fecit. Barto.
g¶ Super dicto crimine.citata vel ciratũ ꝑ nunciũ.vt eſt. ſ. vidtur ergo ꝙ
in hoc caſu non ſit neceſſe in citatione expᷣmi factum limitatũ loco ⁊ tempo
re. ſed ſufficit ꝙ citerur ſuꝑ crimine le. maieſ.vt hic aperte dicitur.ſed quid
vbi als ſuper dicto crimine dz ꝓcedi oꝛdinarie. r̃.idem. vt. C. de exhibẽ.

re.l. i. in fi. vbi dicit q poſiqᷓ; atatus venit ad iudicem debet exploꝛare.id

7 „ .

eſt dicere quare fuit vocatus.⁊ ſicpatet ꝙ in citatoꝛio boc non fuit expꝛeſ⸗
ſum. et quia in criminalibꝰ debent ſieri cetanioneſ.ſicut in ciuilibꝰ.ff. de pe.
l. abſente. ⁊ ibi no.ff. de re.iu.l.⁊ ibi no. Sed in ciuilibꝰdʒ ctani re/ vt ve/⸗
niat ⁊ ſui pᷣſentiã faciat.vt.C.quõ et qñ iu.l.conſẽtaneũ.⁊ no.in aut. qᷣ ſe
mel. e.ti. ſuꝑ verbo vocef. ↄꝛium no.dedilat.c.i.per bar.⁊ allegat.v. q.ij.
c.ſi parens.ſed ibi ſpecialem cum ad ſynodũ vocatur epiſcopus fauoꝛe di
gnitatis epiſcopalis. Sunt ⁊ alia multa que fauoꝛe hominũ qui in digni
tate ſunt ſtatuuntur. vt. C. vbi ſena. vel cla. ꝑ to.ſed in caſu pꝛeſentis con
ſtimtionis ceſſaret dictus fauoꝛ ꝓ eoqð dictũ eſt. S. cuiuſcunq; dignitatiſ
⁊c. Sed p̊. in dicto. c. ſepe deverbo.ſig.quia quando fertur ſentẽtia.dʒ ci⸗
tari ad hoc.⁊ ſi videtur ꝙ in ctatiõe debei inſeri ad qͥd ſpecialiter citet cũ
ſine ſigura iudicij ꝓcedatur.⁊ bic dicitur ꝙ vigoꝛe buius atationis gene
raliter facte ꝙ veniat reſponſurus ſuꝑ crimine tali poſſit ad ſniam ꝓcedi.
foł ſi citatus in pꝛima citatione nõ cõparet ꝓcederet.qð bic dicit.ſed ſi co⸗
paruit ⁊ ſtetit ad ꝓceſſum vſq; ad finem.ſi tempoꝛe ſententie non ageſt. de
bet citari ſpecialiter ad hoc vt ibi ſit. ſi enim pᷣmecitationi veniẽdo ſatiſfe⸗
cit. ſi poſtea ſe abſentat citari iterũ debet. vt. C. de bo. au iu.poſ.aut᷑.ci qͥᷣ
ſed tunc vbi debeat citari vel ad domũ ſue habitationis que foꝛie eſt in ꝓ
uincia vel in curia dicã.jj. in glo. ſuper verbo edictum. Et eſt aduertenduũ ⸗
cꝙ licet boc caſu quãdo ſine figura iudicij ꝓceditur terminus percptoꝛius
non ſit neceſſarius. vt dicã in glo. ſup verbo in tennino. tamen vbiqs cta
tur illa citatione generali ad hoc vt eius vigoꝛe poſſit ꝓcedi ad vlterioꝛa
requirat᷑ ꝙ fiat ctatio pꝑemptoꝛia vł res que hũt vim peremptoꝛie. vt. d.l
conſentaneũ. ⁊ hoc ſiuefiat antelitis cont᷑.ſiue poſt. vt ibi no. Item dicta
citatio ſpecialis ad ſniam audiendam ſimiir debet eſſe peremptoꝛia.v t.l.
ad pemptoꝛiũ.ᷣff. de iudi.Alie vᷣo citationes que fiunt in medio ad certuʒ
actum vt ad videndum iurare teſtes ⁊ ſimilia.ſempꝑ intelliguntur perepto
rievt er de excep.c.paſtoꝛalis.⁊ ibi de hocꝑ Jo.an.facit.Q.qui accu.non
poſ.l.ſi ea.vbi terminꝰ ille ſꝑ intelligi᷑ pemptoꝛius.qꝙ pʒ.qꝛ vlterius non
auditur. dilationes vo que dant᷑ ad ꝓbandum intelligunt ꝑpemptoꝛie ců
non dentk niſi cauſa cognita. vt. ff. de ker. l. f. Item er eo qð dicitur ſunplr
ſupꝑ dicto crunine pʒ ꝙ loquit᷑ hec conſtõ etiam ex parte accuſe atoꝛis. ſi cite
tur ꝙ veniat ad ꝓducendum vel ſi inquirat᷑ de imponendo penam talio⸗
nis.iſta enim ſunt de tangentibꝰ iſtud crimen.ergo ⁊ c.⁊ pʒ in textu.

a nunciũ.nuncium cõſtituit ipſe iudex. vt. C. de ſpoꝛ.l.ij. ⁊ ibino.⁊
in aut.de iudi. S. neceſſaria. colł. vj. ⁊ puto ꝙ poſſet conſtitui etiã infamis

licet ſit officium publicũ.nam viliſſinis ꝑſonis congruit ſym moꝛes nros
ergo ab hoc infamia nõ repellit.vt.C. de infa. l.i.li. x. ſed ſm Bull. ll. de⸗
berent eligi ꝑſone diuites ⁊ appꝛobate. vt in aut᷑.deiudi.S. his autẽ colł.
vj.facit. quia infamis poteſt eſſe pcur.inſti. de exccp. F. fi. arbiter. vt. ff.
arbi. l. pedius. als incipit parui.⁊.ff. de poſtuł.l.i.. ſed ẽ equiſſimum. Et
ſi dices quõ credet ei cum infamis non poſſit eſſe teſtis ſtatim dicam. Itẽ
debet irare ſe facturum officium legaliter.ar.. de fi. inſtru.l.cõpꝑatiõ es
7. L. de ſe. nup.l. hac edictali.S. bis illud.⁊ ar.in aut᷑.iuſiurandũ qð pꝛe⸗
ſtatur ab his.S. i.colł ij puto etiam ſi non iuret poſſe eum exercere officiũ.
Q.de arbi. auf᷑.decermimꝰ. Eligit᷑ enim piculo iudicis eligentiſ.vt.d. aut.
deiudi.S.boc autem.⁊ ideo videt᷑ ꝙ ſinon apparet ꝙ aliqͥs ſit elec nun
cius qð non eſt curandũ cũ ſiatim co ꝙ ſibi fit cõmiſiio decitando in ipſa
cõmiſſione eligit᷑ Sed ſi ex.l.municipali.electõ nuncioꝝ deberet ſien a cõ
ſilio ⁊ non a iudicibꝰ.tunc debet coſtare de ea.vel ſufnceret ꝙ eſtet in poſ⸗
ſeſſione exercẽdi illud officiũ.l.barbariꝰ.ff.de offi.pᷣſi.⁊.C. de teſti.l.i.neæ
pot nuncius aliquẽ citare niſi fiat ei cõmiſſio.C. de exbi.re.l.neminẽ. Sz
an citatꝰ debeat credere eſſe nunciũ.rñ.dicit᷑ in aut.de colł.S.eos.col.ix.ꝙ
exactoꝛes qui mittunt in ꝓuincias anteqᷓ; inchoẽt debẽt ſuas lras inſinu⸗
are iudici ꝓuincie ex quo colligit᷑ ꝙ ex eo ꝙ in curia ipſius iudias appa/
ret ꝙ talis eſt nunciꝰ ꝙ poſſunt citari ꝑ eũ omnes ſubdin ſun in eius terri⸗
toꝛio ⁊ in eadem ꝓuincia.nec eis aliter ſides fieri dʒ.⁊ ſic dʒ ccdere.liq in
multis partibꝰobſeruet᷑ ꝙ tales nuncij babẽt aliq̃ ſigna quibꝰ coguoſcã/
tur in quo conſuetudo loci eſt ſeruada. Sed ſi ctaret ë ꝓumaã non eſſet
credendũ ei ſine litteris.vt.d.S.eos.facit.C.de man.pn.l.i.⁊ hoc in iudi⸗

X v

dele.c. pꝛudentiã.fa.qð no.in ti.decita.S.i.p ſpe.ſed an arbiter vłiudexiĩ
ferioꝛ poterit vti nuncijs ſupioꝝ.rñ.ſic.in aut᷑.de defen.ci.S.deĩde eos ibi
ex ꝓuinciali officio.⁊c.ſj an idẽ nuncio refert etiã deb eat iuder oredere cũ
ſit vnus.quidam dicunt ꝙ non.vt.l.iuſiurandũ.Q. deteſti.ↄꝛium eſt ve⸗
rum vt hic. cum in ſingulari dicat nuncium fact.. de epil. ⁊ cle.l. ſi omẽs
S.ſi vo apparitoꝝ.⁊ ita vtimur ⁊ credit᷑ eis in his que ſibi cõmiſſo ſunt.et
ex eoꝝ officio dependent:vt ſecitaſſe ⁊ ſimilia.facit.C. de fal.l.ſi quis de⸗

curionibus.ſimiłr qꝛ etiã ſeruus de facto ꝓpꝛio interrogatur.l.interroga.

C. de queſti.multo magis infamis.ſi vo ei cõmitteret᷑ aliquid ⁊ refert ꝙ

alios feciſſe vidiſſet:tũc in modicis credit᷑ſibi.vt.ff.de rebꝰeo.l.magis pu

to.S.ne tantũ.ðet.C. de act᷑.l.ea quidem.facit.ff.de cuſto.reo.l.diuus.⁊ eſt
ean verbo. denunciationem. ⁊c. *
de publi. . C. de epiſ. et cle.ſi qua per calũ.⁊ ibi no.⁊ er de ꝓbat᷑.c.poſt
ceſſionem.põt etiam ſigillare alieno anulo dummodo faciat de hoc menti
onem. vt. ff. de teſta. l. ad teſtiũ. S. ij. de hoc in ſpe.deata. S. iam de citatõe
ver.litteras.igitur puto tutius eſſe ꝙ tales lr̃e publicentur manu notarij

⁊ ita multi obſeruant.licet autem fiant lr̃e:tamen eſt neceſſariꝰnũcius qui

poꝛtet. ſz i hoc differt ꝙ quãdo ſous nunciꝰmittit᷑ debet talis eſſe ꝙ cita
tus debeat cred ere ipſum eſſe nuncium.vt in pᷣcedenti glo.hic autem ſatis

eſt vt credat vel credere debeat ̃as eſſe talis iudicis.ſed dices quid ſine/
gare voluerit lr̃as ſibi fuiſſe poꝛtatas. Rñ.iudex ſtabit in hoc relatione ſui

nuncij.reus enim ſe citatũ cognoſcit a iudice ꝑ lr̃as.an autem fuerit nunci
us ipſius iudicis eſæcognitiõis.⁊poꝛtare ipſas lr̃as ẽ ſignũ euidenſ.ꝙ ſit
nuncius.ar.ff. de le.i.l.ſeruũ filij.S.eũ qui cyrographũ.⁊.C.de dona.l.i.
Sed an actoꝛ ipſe poterit poꝛtare litteras citatoꝛias videt᷑ expꝛeſſuʒ ꝙ ſic
ff. de fur. l. eum qui.S. ſi epła. verſi.ſed ſi interfuit.vbi quiſ ꝓ ſe ipſo poꝛtat
epłam.ſed ſi pars negaret eam ſibi pñtatam fuiſſe eſſet graue ꝙ ipſi actoꝛi
crederetur niſi foꝛtelr̃arum pꝛeſentationẽ ꝓbaret ꝑ alios.⁊ ideo ſi pꝛeſen/⸗
taret coꝛam teſtibus et notario qͥ inde cõficeret inſtr̃m putarẽ ſufficere.⁊c.
c er edictum.iſte modus citandi cõuenit oꝛdinarijs ⁊ delegatis a pᷣn⸗
cipe⁊ non alijs.vt.C.quõ ⁊ qñ iu.aut᷑.qui ſemel Item non ſolum in his

caſibus:ſed in alijs oĩbus vt ibi patet.ſed deiure cañ.non pᷣt fieri niſi de

ſola cõmiſſione pape.⁊ tunc ſolum cõtra eos qui ꝓcurant ne ad eos cita⸗
tio ꝑueniat.vel ad quoꝝ loca non poteſt tute accedi.vt er deiudi.c.ij.ĩ de
men.que limitatio ſecũda fuit multũ equa.vt ibi patet.ſic puto iudices in

foꝛo noſtro debere pꝛacticare.nam iſti tres modi citandi ꝑmittuntur alter

uatiue ⁊ ſic iudicis arbitrio ſed in his debet ſeruare equitatẽ.vt in auteñ
inſiu. qꝙ ab his.S.i.⁊ p Inno.e decõſti.c.fi.glo.notabilis ⁊ archidiaco:
deconſti.li.vj.Si ergo põt per nuncium citare vel epłas vel lr̃as non eſt
equum ꝙ citet p edicta ⁊ ſi faceret grauaret partem.⁊ ideo per iudicẽ ap/
pellationis poſſet infringi ꝓceſſus.hoc autem.ſ.quem impedire ne ad euʒ
citatio ꝑueniat vel non poſſe accedi tute ſepe accidit.ſ.qñ citat᷑ aliqua ciui
tas vel dñs.aut multi cues vnius ciuitatis.ar.e de teſti.c.ſtatutuʒ.⁊.c.

cum non eiuſdem.li.vj. Itẽ ſi locus in quo pſona eſt atanda eſt vebellis

non enim tute mittitur nuncius ad locũ inimicoꝝ.vt.l.ſcienduʒ. .ſi cauſa
tio.ff. dele.⁊.l.de etate.ad trebel.⁊.l.iij.ff.ex qui.cau.ma.S.ſi accu.puto ta
men recte fieri anteq; hic citatio fiat.ꝙ ſuꝑ hoc ad iudicis infoꝛmationeʒ
aliquid cognoſcatur. vt.d.l.de etate. Sed qͥs terminus in tali edicto po⸗
netur.rñ.congruus vt poſſit venire in noticiaz citati vt poſſit poſtea adllo
cum citationis cõparere in ciuilibꝰ.vt.d.c.i.de iudi.in cle.ne al.edictuʒ cõ
tineat impoſſibile. vt. ff. de eo ꝙ cer. lo.l.ij. S. ſi quis ira. In criminalibuſ
vo datur dilatio longioꝛ ſm foꝛmam..il.ij. C.de exhi.re.que tamẽ dilatio
non videt᷑ neceſſaria in hac.l.oum abſq; figura iudicij ꝓcedatur cũ illa ſit
ſolẽnitas iuris ciuilis.vt.S.no.in glo.ſuper verbo ſigura.ſed qualiter ſci
et iudex moderare terminũ.cũ ignoꝛet vbi reus moꝛet᷑.rñi.tex.eſt.C.quõ et

qñ iudex.aut᷑.qui ſemel.vbi dicit ꝙ iudexpſñis debet examinare vbi ſit reꝰ

ſed hoc videtur impoſſibile ꝙ teſtes examinati coꝛam iudice hoc dicãt.ſ
aliquẽ modo eſſe floꝛentie.vnde debet intelligi vt dicit tex.in aut᷑.de exhi.
re.S.ſi illud vere.col.v.vbi dici᷑ iudex examinet in quãtuʒ poſſit ĩ quã
terram abijſſe dictur. ex eo qð dicit᷑ abijſſe. apparet ergo ꝙ ſufficit ſola fa⸗
ma vel vulgꝗi opinio ꝙꝙ in certum locũ dicit᷑ abijſſe.qð ergo in dic.aut᷑.ðꝛ.
vbi ſit.i.vbi eſſe dicif᷑. ⁊ ex eo qð dicit᷑ examinet poterit intelligi ſũmatĩ ad
ſui infoꝛmationẽ.etiã parte nõ citata vt ibi no.hec eſt pꝛactica vera ⁊ pul
chꝛa.que eſt notabilis. Quid ſi hbanc examinationẽ nõ fecerit certe aliqd
de ſubalibus videtur omiſſuʒ.vſus tamen⁊ cõmunis pꝛactica hoc nõ pa

tit᷑ ſed ſatis aſſignare terminũ congruentẽ ꝑ diſtantiã loci vbi eſt vel vbi

babitare cõſueuit ibi cetare ſufficit.vt.l.i.S.i.de li.agno.l.iij.. demuʒ.ff.
de dam. infec. Quid ſi infra terminũ cõparet aliqͥs ⁊ diet citatũ abeſſe pe
tens ſibiterminũ ꝓꝛogari vt citatũ inueniat ⁊ ei denunciet.an ſit audien⸗

er lras.ſ.ſigillatas ſigillo ꝓpꝛio vel publico.vt.l.ſipublicanus.S.i

dus. rñ.iſte vr exeuſatoꝛ veniens ad allegandum cauſas abſẽtie.
ideo audiendꝰ eſt faciendo fidem de abſentia.quo facto ſi petat ter
minũ vt eum inueniat ⁊ ei denunciet audienduſ eſt.vt.C.vbi ð cri
mi.agi opoꝛ.aut᷑.qua in ꝓuincia. Sed quid ſi talis reuertens dicẽ

ſeillum diligenter inqͥſiuiſſe ⁊ non potuifſe inuenire vbi eſſet.Rñ.

ꝙ ꝓcedit iudertanqᷓ; contra contumacẽ. nam poſtillam dilatiõeʒ
auditur.ſi ille veniat vel mittat legittime.ałs ſecus.vt.d.aut᷑.qua

in ꝓuincia.hic autem neutrum faciat. Sed an pᷣdicis modis põt

qui in terris eccłie.ſed debet ſuperioꝛi denuncare vt ei nundit.cqy.

qͥ atari vbicunq; ſit ẽt er territoꝛiũ ciuitatis.qð viðꝛ.C.de epi.?
cle.l.omnes.S.ſi vo apparitoꝛ.⁊ de of.pᷣfec.vꝛ.i.ij.vbi ſubditũ ſuũ
Ouis citat etiam er territoꝛium exiſtentẽ.in ↄꝛium eſt caſus er de re
iudi. c. paſtoꝛalis.vbi declarat᷑ ꝙ unperatoꝛ ꝑ ſe non põt citare eũ

in quadam diſputatione dicit: ꝙ illud fuit compoſitum ꝑ erroꝛem

canoniſtarum.ſed cum illa decretał fuerit facta in generali cõcilio

vbi eſt copia magna intelligẽtiũ non eſt veriſile qð in illo.c. fuerit
erratũ.vnde temeraria eſt dicta ſoł.vnde di.paulꝰde eliaʒar.iĩ.di.
c.ꝙ ille qui eſt iudex alicuiꝰratione domicilij pot citare illum extra

territoꝛium quacunq; citatione. cum talis abſens aliũ iſto ſuꝑioꝛẽ
non habebat ꝑ quem citari poſſit.⁊ ꝙ ita loquũtur iura pꝛedicta.
Si vo loquimur de ſubiecto ratõe delicti vł contractus ⁊ ſic ꝑ ac
cidens ⁊ tunc talis iudex non citat er territoꝛium.vt.d.c.paſtoꝛalł.

2 hoc quo ad executionem faciendã in rebus que als non ſuntĩ ter

ritoꝛio ctantis.vt er de fo.compe.c.romana. .ðbentes.li vj. Dʒ
certe pᷣmum mẽbꝛũ ròne domicilij placet.ſed ſcõm diſplicet pᷣmo ꝑ
d. F. Zhentes.vbi fit citatio er territoꝛiũ etiam quo ad ꝓnunciatio⸗/
nem dimittendo in bonis que non ſunt in territoꝛio citantis. Se⸗

cundo quia directo eſt.qꝛ cont᷑ caſuʒ buiꝰconſtõnis ⁊ ꝙ ſic intdle/

xit imꝑatoꝛ pʒ.quia citationẽ factam de rege roberto exiſtẽte eĩ ter⸗
ritoꝛium aſſerit legittime factam. ⁊ loquitur hic de citatione facta a
quocunq; qui pꝛeeſt iuriſdictioni.idem in cauſa capitali.⁊ ſi dices
hoc imperatoꝛ non potuit concedo in terriſ eccleſie.dic ergo ꝙ pa⸗
pa poteſt ctare quẽlibet vbicunq; exiſtentem.quia ipſe eſtvicariuſ
chꝛiſti cuius eſt terraa plenitudo oꝛbis eius.vt er de iudi.c.i.in cle.

Item p vniuerſum imperiũ officiał qui pᷣeſt vni ꝓuincie põt cita⸗/

