v / ¶ Loͤpetere. i. cõuẽire
rVPꝛiuilegiũ.ſ.noui/
us. aldri. uel meliꝰ re

pete p̃edens.
x Adminiſtrata. aliaſ
acquiſita.
5KXedere. ſ. babetlo/
ci alicuipꝛiuilegio.
a ¶ Abſurditas. ſi pᷣte
rea cedit a licui pᷣuiłio
¶Aduerſannbus. q
exq̃ſtuvẽit.i aduerſꝰhec
faciẽtibꝰ utqꝛ volũtſicq̃
rere.ſe ſ̊ magiſ ⁊ ſuavi
rocõmittũt.qð bõeſtũ ẽ
C. de pac.conuẽ.l. bac
ghali lege.
c¶ Eis nulla. ſq; mulie
nibus.alias ad dotẽ re
petendam. &O lDulie
ribuspetentibus doteʒ
uel augmentum dotis
Et qꝛ. repete nouimꝰ
dCadũt.ſ.a pꝛiui. ꝓ
pter lucra.ut.C. qͥ po.
in pig.ba.l.fi.S.fi.⁊hꝰ
ſubijcit. et. j. de pꝛiuile.
do. bere. F. qꝛ.n. opem
omnes aũt circa bꝰ di
cas ſcripſi. C.qui.po.
in pi.ba.l.t-.
es Quoniam vero mi
litantem. tũc dicitur qs
pecunia militare qñ ex
pecũia accep ta milinia
emitur et a pꝛincipe tim̃
datur. et niſi expᷣſſe non
obligetur ex cuius pecu
nia emitur ut ſubijcſt.
vt.ð.deintro.⁊ exhi.re.
H. optime. M
f ADilitie.ſ.emẽde.ac.
ieri. repete ödiau-
fieri.i.ut fieret ſtatutũ de
anno. uel pᷣbenda ſibi
danga.
bj Sactũ.alias pactũ.
i Werueniente. q mo
ritur ulle qui militabat
pꝑ alienam pecuniam
k Perſt pꝛioꝛ.l. ꝙᷓ ſit il
le qni mutauit ad refec
tiõem domus uel ſimi
les de quibus. S. dixi.

Solus. etnon vroꝛ

m Et caſum. bic acci
pe verbum. z. p oſitũ ſã
cimus
2 WHulierem. idem in
ij 1

Eolla.

—

eſt male incboare vtii. atris. S ngas
SN sce At aomunataund rona due tmrlak ne di
F imipilo. l.ſat. azo. Ites u Dinaurem ſubl it.ut. C. de bonis que lib. ant. et ꝓlis ibiigt
C. de hꝛiuil. fl... uis. de pꝛimip ll. quuuare ipᷣe pater Urhſen boc ſpeciale fauoꝛe Bgli 57 Rnar agendi enn
Bacrbamilus bontdut Eege murſaihrure teſt ut frs ue £ que et eiercaman uel illa ñ negat filio bae cöcedat ba Ee
idem in caſu ſum in quo plus o .ſe ma. di.l. ij. ſed regulan. ili Eterp ꝓPcrean tri. Item no. de ſe⸗
Beſto. no. ca um ſs et. C. ſi mi. ſe ſens eſte uo ſic ſibi di igeten imili denuncia em
o. Beſto b. l. . et. C. ſii ens eſt ex ꝗ deciʒ ſimili denuncia nn
Bn paenn. g Abenn ieguentende — Godee
deßne. , m fierisuel ꝓ alijs q ero exlucro mulieris.n . ſſi⸗ inbo. erua.l. tncn
/Quia vero ege,. ut ſiue ſtatutum fie pᷣſſum hoc ueroerxlue imus hoceſſe ſz Pe van g
q Quia ve c. F5. exee 5 libꝰ cais et exp 2 1 igitur extimaui 1 eã pᷣ r Dirit.. patni herbienog
Tre Ne⸗n eGc buſef kinſtrõet in hoc fiat ſa Si rin diuiſione hre ade is lu⸗ etcoꝛam teſtib. mminc
. e emeeerped⸗ crü ut caſu ueric⸗ doie ſolo cipuũ annupui aut gnqʒ et decẽ ſe li⸗ agon ken
quengi dit. edidit e gqiüex paternis dedot. Des mMaf,
de re. vxo. F. acce ad hoc cre , n ⸗ Cexp .— q ſtuduerit Pa imus. i. conceſſi Ue
— ſ. dotem. us 4 neqʒ faci . li Stanqʒ ſtu ⸗ rimus L. 6i (ere
ipoaahpactus e aſu ee p teſtes:ſed nego edere filiã: qd enim egerat re de. vbi ꝛc. üßlill
aneanterlnli re⸗ le credẽdũ nechbte ſtiũ habẽ/ terleder is eã nuptijs copu⸗ B ei
be 2— S eã nup “R og hein
30. reuertẽte. et eſeye ſcripto geſtoet te pcedẽ noõcoõtigiſſet ſi ſdẽ geneꝝuiuũ Bead quid va Nefitict
enn en ſieoperto cio ct ſcrip bes et ipo oꝑe pᷣcedẽ m : ſed manere eũdẽ ge ezb de coͤen dket
te aueſtael Keotet⸗ te.ſubſcript oẽm hmõiuiã cau lari:le . erat minuere do- ſeje⸗ m eſt. nã akn⸗
eſt hoc non facere. —2 enim ſi ꝑ oẽm me aut quõfuturus iũ illius lucxꝝ ſu dintu noé ne .
cet remeante. teticenin 1Ro mnõbʒetope aut ſe datã aut ꝓpꝛiũ illius lucæ ſ ater nene nlm
ienata eſt. et nota dat ſuſpitõe 5 pꝛiuati a⸗ tẽ iãa ſe . Eſcdi uiri ðdu⸗ ceſſarius conſen ſinot
S ſa ꝓce eiſs nõ pꝛiuati tẽis ndotẽ ſcdin rſſchns nſg
Denrene ſ, trahẽtes ꝓpꝛijsnõ pʒ ſuũ facereeti Hin poppe Gspaienntes nuen
nis ſoſlane n e ff col. ſit 1 85 alere muliereʒ m ecũ utiqʒ ohtercten 3 am en non bud
in bonis Kiint F, ad lijs oibus pualer eſtp ꝛiuilegiuz. cete berelet foꝛſan hac cam Tr uporeſtae, lmigen
do. li. in faer.l i. ff. al l m anob eis datũ eſt p ipſunꝰ?ut nishochabe ñ ſolu trigitali ſn vhareſtare. hitguen
iam legẽ ſcripſimᷓ ut ni oꝛi nubereuiroñ ſolü ded enere ne ußnr
x Hocem. audiin ſpe niq uero tes dotẽ ꝓ filia ſõ ditioꝛinuber actaeſt: ſed ꝗqndeci tnag ar meie
x¶Poc em̃. audi ere. fferẽtes dotẽ ꝓ ſio⸗ bꝛaꝝ auri dña facta et . ua uel magnam ſfſean
ci 8 dirxiin gen⸗ . fes ſeł o e „ euerſio⸗ bꝛax J tõnis et ꝗqndec mmmelli o ſem q/ fſſegu
ceſſe. qo dietus P er dẽ ptãtis reuerſio ſinupt ialis donat ſita? intelligo ſzn ſim e
Boee ſimiliter tate aut ſuege lẽtemqſi⸗ añnup is et nõ quadꝛagita litatem pſonau jnſclai
iuſti eſe ſmilſter prãte . Pm faciẽtem qſi oblatis et nõq ns ei bo Lien voluiſte la
iuiſiõe. faciẽda cũ Eaut in ſemetip̃t 1 gaApatre o SHS hꝛenis ei be Fien voluin foein
tre 5 lic ucmu gae in ꝑaphꝛe 5 do bereriui Altonei
E: e i egiſet, tũ apð aliqs ſi ↄpetẽs d patrem erxꝗnq;l datũ. qð auteʒ uenles. f col. ſſne
a ¶Egerat. i. egi e roet remeante ad patrem 6ltitutũ foꝛtuna ei aoblatü ẽ do.l. i. . cũ doa
b (Eatautg viri. te generoe taeſt hãc patrẽ cõſtitut ate ꝑfecta paina oblat 2 6Berets ſli utgnle
unpelneripioels Ale dotẽ que ab eo data eſt d as ue- exlargitateꝑ hoc aũt ſancimꝰ Apeinapaltel⸗ fnetde
c ¶ Et quindeciʒ.in lib. freietem poſſea 5Ee, E nẽte integro: ocau S N.. üflln
el offer 1 Ponm aut h* ma ES iſe nit in ipa figu leges. —= Mirapbi
ra.Er. intaqn ſem . tias minuere atrisſba mãſe eductio. i. Noins,
e Ktanzaage aar nicte flia nuptiasminn ienata ſier patrisſi it. Si aut foꝛtni aꝙg ſub iel
nme ſetenſ gter nõ facere i nmenni rain e beſer iinrt eius ſe iisui din. uian
tucrum au 1c. . ab eius ſba ſe , ere eda dl Eti ſit poſſibi . *
lucrum qð ꝛc. d eſtſini eſt ab eiusſbha 5 ſi nec ta qu lẽti ſit po are. ſ tunten
e EAenſure eitt, ei nubẽti rurſusdare tal m noß ſtantiamutne et rur e Pꝛopter ntes. eln.
Acren. pꝛimo einn be⸗ tuiduatã. hoc enim nobᷣ leeq mẽſure qua pꝛius dar nita indein mectil snn
f Pius ic cõtigiſtet libꝛa.auni gdas leedq et ꝓbet᷑ a patre foꝛtuita Becon a. nii
patenon s pꝛ nũciatũ eſt qꝛ.xxr. ẽ:deinde fi· ſusdotẽ is ſubſtãtie.tũcnõ fAHꝛoinde ic ue
e oerien n d ararerda genter g npilnserin palncsdalolech edane ne
. . fif. nam q fi 1, Iet r, 4 ſedquin amplius co en binde et deic 4
erarg. F. fiß. na ſtea iduata:et a ſ amnp inse ni ſubſta a 0 melt
Fünmn un Erde pꝛo 9 nõiã. xxx H dofilie aninnemch pꝛio⸗ nis noſtre poli Ke
Paerpſonag.. ⸗. ilibꝛas exñ le uirtuse in medio ſcili läinnt
pepi: nor gpar . decẽ ſolasauri li lucratã me tie uirtuseſtſee tõishaberei tein nerbancet ufee
b Bultenit no. bper gz tigerat mulierẽ lucratꝗ ris añnuptialis donatõishł in ſe cxrinter elfus
ientas er tatg duu mam Zngeaſinn tois ptẽ eti ris añnu aparen ſe vlp . a. d. melius inm⸗
nutio ſic. Foͤe anfs diã añnuptialis donat 5 Reepi tegrũtmuero recꝑpe a ſbeeiꝰ men mõ et ſublimi lann
in er ff.ad. auin nq; et decẽ auri libꝛas exñ ri li cũdo oꝛdine dotẽ qᷓ;tũ ſbe⸗ enerun ie ſaſie
4 . l. „ 2 * . ₰ 4 . es ⸗ 6 ſez,
ietaethant⸗ Neqiisde ſuoobulit. r. ann l, . iangl⸗
lna goſg bam ecol. do. GZi delu. do. pbi. ſe dnou et lu es tutelligs vrinſti. end⸗ a
nnumeris. ſine nu⸗ Eigimur d.l. de r e, Ge Suebuer leitauenn teiſeulonnc oe blns vunitun.
nero. robtulit nn —egurele iri ſit ilonea qu icutur rei ſti .. et non a reatu miter pmittit a reoꝛ reriſ ce
u glater a nano mater obtulit baber ſne pam viriſſt idonea⸗ di tun e. l.ernona reau ar fimiter pmittit a eoꝛt⸗ Muntt
(AWDater. quan igiturg locum habet. ſiue g minus accipere. rem debent. uel reus.i. firmus. 5. fideiuſſo. RN
uiaem EES aurbeberconfene gunt ſato n tur. uel intsdraoneiuidnde eut, a ilc 4
bra Ladargtetennunen 4 ae angende. 8 Adandangenurbosnoo et alia pterq; de elect. multa cõ ie
0 Sõ ſtitutionem dotis. bus. in ſ. icõ. F. i. I Bancanones. fon
Dulieri.. ad rel ur. do. ubi. et.l. in rebue uis. deicõ. ñ.i. tutione illa. azo. Uuit
r iradi,iiginpugforcsab ee ſit ſemenca ⸗ genenen in canſii lege, ico ex genere er vſu non unph
11 uſrar g dien videtur ꝙ raercznice illaz. uel ſm eninwrna⸗ m Sereleitt⸗ encrenentnen ren cõtractũ ſupꝑ lraen ense
. „ . — i E . . 4 — 6 . . 19 ree
r nſenſtagraenaer dren Rmſectauis ſi venno vata ech inutlli ſec pfreri inſequena eſbic nnciamo ſeſus fed
renbo⸗ Fnectern aun eltonto Haſnan⸗ n tudem zuinae nimus ; ad vſum. qꝛ int
fun. in elech 1 . in marn vehin . t. t. pote
gare. ff. de d inopiam. ñ. idem. ꝙ fuit et alter vergat⸗
ter ie vergat al⸗ . i; data miter aite vel⸗
liil. l. fi. Item quid ſi vn

enntel N
naneedd
er dlan⸗
mnn
hl denlnin
hnefſlan
dſmi V

4

rn
annneſt.
ni
Fleggan
doſe. Ded
husicoleeſte
n Cin
deſbir,

10, deca
dichnetti
naternet
nuscn
potmfcätd
Pfenntg.e.
Unisumnn
inpoete.
Nienn
itnagaeor
alnagnn
ligfni
Nenhſemn.
Feiſoui⸗
detofffit
s Kö.
dn
Nenet

—

Nhopel.

A.
untn
slidann

perſent,
leintee
,A.
Coinceſdi
9ſovtdt
leerdee
onſftuo
ſeſke
necio in
abanee
ncin
ſlinig
inu
uſnl
Guhtit
e
lamd

pihn

glloe⸗

tifiunt leges. ut
inſti. in ꝓ bemio
g. cunq;. et. S. de
bere.et fal. in pn
ci. ibi. cũq; qͥ deʒ
7 cetera.

20. m. vſus.

p Alterna fide

fideiubeat ꝓ al⸗
tero expᷣſſim ſeu
tacite.hic no.pꝛo
martino ꝙ duo
rei videantur in
ter ſe figeiubere
int hic. et. ff. ð du
obu s re.l.res.in
pꝛin. ſed Jo. Z.
et in pᷣdict.ll.di
cas ꝙ ſpetialiter
boc fuit faciũ ꝓ
Jo. ff. de arbi. ſi
duo. et. ff. de ex /
cep.l.exceptões
F. rei. tu die ſm
aʒo. diſtin guen
dum. an puenit
ad vtrũq; eoꝛuʒ
et tũc quatenus
ad aliuʒ puenit
videatur alte fi/
deiuſſiſſe: aut ad
vnũ rm̃.et tũc al
er inſolidũ við

atur fid eiuſſiſſe

uel ſi non eẽt di⸗
uiſa:ſed in cõ es
vſul expenſa:tũc
ſerua qõ dicitur
ff. ad velł. l. virv
xoꝛ.in fi.vbi boc
dixi in fi et ſecũ
dü pdicta ptʒ ſe
cundũ.¶. dari
act. mandativni
lus vnus ſoluit.
izm Jo. nõ man
dsti ſed neg. ge⸗
et ſic vario moͤi⸗
Lligunt,, .G
duo. re.l. i.
q ¶Eidgeiuſſione
id eſt ꝓmiſſione
r ¶ Buſtinere. id
iure veteri videt
boccaſu.ut. ff. e.
l. reo. F. fi. et. C. e
l. i. et.ij. et bꝰno.
ꝙ bic ſumit qð
¶¶ Si Fo pactũ
boc ẽ ꝙ tenebũ
t ¶Intenim. id ẽ

donec apparer
eos ſoluendo qᷓ

dere. et m boc

Septima

ſura ſuſceperit:.palam enimẽ qꝛ

hᷣ lucrũ qð ex añnuptiali dicimuſ
donatione cuius ſolũ eiuſum da⸗
mus exomni neceſſitate moꝛiẽtis
reſtituet filie ꝓpꝛietatis aũt nupti
alis donatõis dr̃a oibusmodis fa
cta. Illud qqʒ ſancire neceſſanũ
extimauim⸗ in plurimis uicʒ et in
numeris rebusqſitũ.obtuliteniʒ

pater dotẽ aut foꝛte mater pꝛo fi

lia ſua.hãc aũt illa obtulit manito
defüctus eſt uir inopsdeinde pf̃e

aut mr̃e moꝛtuis exgitur etqᷓnu⸗

pſit ↄferre ſuã dotẽ aut minꝰ tan⸗
tũacciꝑe ſiꝗdẽ uiridoneꝰẽ qꝛ cau
ſaundiq; abſoluta eſt. ſiuero nul
lius alterius dña cõſiſter illa niſia
ctõnũ qtra manitũ ſunt. at ille mi
nus idoneus eſt et obijciat᷑ mulie
ri qiam data ſit dos pea illaue⸗
roactoem ↄferat nullũ hñtẽ peni
tuseffectũ legis cã nob digna pu

tata eſtet nouimꝰꝗdẽ iã in plimiſ

iudicis duricã poſtea ſicindicatã
et mulierẽ coactã oferre ſic doreʒ
aut certe reputari ꝑ ſe datam exqᷓ

nullus ei oimõ ↄtingit effectus in

ipis rebꝰ recipe. Nosaũt exalijs
noſtris legibus iuuamꝰcqm.quia
eni dedimꝰ młieribꝰelectiõem et
ↄſtate mrionio ſi male res maritꝰ
gubernet et accipe eas⁊ gubnare
et ſᷣm decẽtem modũ et ſicuti nra
cõſtituiio dicit ſi qdẽ ſue poteſta⸗

tis ⁊ pfecte etatismłr eſt ſibimet

culpainferat curmoxuiroincho⸗
anñ maleſba utiñ pcepꝑit et auxili⸗
ata eſt ſibi:ſiceniʒ habittura erat
in collatõis rõne ꝓpꝛias res undi
qʒ ſine diminutõne et in ea minus
tm̃ collatõem facere.¶ ¶ Sinautẽ
ſõ ptãteẽet ſine patriſ uolũtateh
agere nõpoterat ſiqdẽ adiens pa
trẽ hoc dicit. et cõteſtata eſtut cõ
ſentiret ei et res pciꝑet ẽt ↄſtante
adhucmrionio et ſistꝑibꝰ easſ⸗
uare et hoc egit pater etiã rurſus
hinc integra hẽbit ſua iura rebus
ſuis ei puatis cũ etiã ante nuptia⸗
lis donatõis resuẽdicareẽt cõſta

— — —

te matrimpnio dedimus eipoſte⸗

rioꝛi ꝑiculo omniliberan. Sinaũt
illa ꝗdem hec ↄteſtata eſt patrem

ille aũt neqʒ nouit et neqʒ ↄſenſit
et neq; dedit licẽtiã filie hocage/
renõ eam ꝑiculũ pati:ſed et ↄfer-

ni nudã actõem ↄtra inopis mari-

ti reset foꝛtunam eſſe cõem et ipᷣi

et eius fratribꝰ nõtñ ex collatione
dãnifican ſed cõpetentẽ ei ꝑtẽ da
niex patemisrebus actõemilla ꝗ
dem ↄferẽte.ab oĩbus aũt monen
dã fratribuset hoc ꝓficiẽdouni⸗
uerſisipᷣis ꝗd foꝛtune euẽtus de
derit:ſed ſi ꝗdẽparer intalibꝰca-⸗

ſibusobtulent dotẽet de eiꝰ ſub⸗
ſtãtia ſperari futura eſt collatõhꝰ
ualere. Si uero maioꝛ foꝛte ob⸗

latio fuenit et collatiocirca illã uer
titur ſpẽ ex pris iobediẽtianʒ mo⸗

uere uolẽtiset neqʒ ꝑmittentis ei

mouer̃:tũc ẽt ꝑ ſemetipaʒ filiam
mouere:et nõhrẽoccaſiõeʒ eo q;
nõ potuerit mouereet ſibimet au⸗
viliari et future leſionis ex inopia
uiri admittere metũ nouimꝰ uul
pianũ ſapiẽtiſſimũ talia queſiſſe:
et inopi uiro cõꝑto iuuiſſe mulie⸗
rẽ etinq tũ uiridoneuseſt collati

onẽ fien eãualuiſſe Sed qm in
multitudinẽ exiſtẽtiũ añqʒ eaſ cõ⸗
ſtitueremuſ et ad cõſpicuũ ꝑduce

remꝰoꝛdinẽ plurima ⁊ neceſſaria
ignoꝛabãtur et decreta q cõtraria
uellẽt iudicibꝰ poſita ſunt neulla
deductio circa hoc fiat pptereaꝰ
neceſſanũ putamꝰ ꝓinde etiaʒ in
medionoſtre poſite cõſtitutõis ᷓ
etiã cõſtantibꝰ matrimonijs muli
eri auxiliat᷑ ad melioꝛẽ et magis⸗

ſequẽtem uiã ueniẽtespũtem po

nere legẽ: ut aũtnõꝑ ꝑtces enume
remuspſonas in ꝗbꝰualere eã oꝑ

tere generali ſmone decernimus

quepꝛopter in ꝗbuseſt collatiõis
rõin his et cõſtitutõeʒ ualere ſiue
pater ſiue auus:ſiue mater ſiue a
uia:aut aſcẽdẽtiũ aliq̃ ſit ꝑſona.
Queigit᷑ placuerũt nob et ꝑhãc
ſacrã inſinuata ſunt legẽ: tua cel⸗

X

At exac inſtan. do

liue qð ſequiturſt due
partes ſi et ne ꝓ etiã.q.
d. accedet.etcotra alioſ
et non ſunt idonei et pᷣ
ſentes.et bocſtatim cla
rius expꝛimit ⁊ ſi ita ⁊c.
ita coꝛrigit bic qð eſt in
C.de duo. reis.l.ij. q̃ ẽ
cõtra.ut.C. locati ⁊ cj.
l.ſi diuiſa. qᷓ eſt Z. ut era
libi vbicũq; dicit duos
reos inſolidũ cõuenire
niſi in duobus caſibus
ſq; qñ eſt abſens alter ⁊
qñ non eſt ſoluendo.et
qð bic dicit in duobus
reis:idem in plunbꝰ tu
toꝛibꝰ.ut.ff.de tu. ⁊ rõ.
dil. l.i. S.nũc rractemꝰ
et ð fideiuſſoꝛibꝰ etcon
ſtitutoꝛibus.ut.C.ð cõ
ſti. pe.l.fi.ſed nõ idem
in pluribus fid eiuſſoꝛi
bus eiuſdem tutoꝛis vt
ff. rem p.ſal.fo.l.fi.ſj an
beneficio buius.l.põt
renuncari.dic ꝙ ſic. ut
C. de pac. l. pe. et ſic ſe
babet coͤſuetudo. Itez
nũquid et inter plures
reos ſti.ſimul diuidunt
petitõem ſuam.rñᷣ. foꝛ
te non.qꝛ neq; boc dici
tur in rubꝛica: neq; ĩ te
xiu:neq; ꝓdeſſer ratio.
nam ſi et vni ſoluerit li
beratur ab oĩbus.utin
y Uideankt.ſ.ꝙ ſit ad
iecium quemlibet inſo
lidum teneri.
5Lompellere. l. illos
pati ꝑiculũ compellen
di in ꝓpꝛia ⁊c.

a (n ſingnlos. ſ. actõ
ne cõpetenie ſimile peri
culum eſt. S. de teſti. in
pꝛin.

b ¶ Hmnino.i.inſolidũ
Al.

c Abſentes. ſed cuʒ in

uicem videãtur fideiuſ
ſoꝛes cur non datur pñᷣ
ti tꝑs ad reducendũ ab
ſentem. ut. S. de fideiuſ.
H.i. Rñ.pius ibi opera
tur expᷣſſa fideiuſſio q;
ta cita.que qõ ſʒm.Aið
ꝓceditſjm Jo.nõ.cum
non videstur ſideiuber
inuicem. ut.diximus.õ

e.in pꝛin.. i.
dQAꝙ/on potuit. ſic ĩ tu

toꝛibus vno iudici ſol
uendo cõſtituto alijs ſi
ut. ff. ꝓ quibus rebꝰ ad
eũ.iu.eãt.l.fi.ſic et ĩ fi
iuſſoꝛibꝰ . ut. C. de fide
iuſſo.l.iij.ſic.C. ad vel
leia.l.antiqui.S.ſed ſi
minus. HMZD

ullũ. als nullius.

Aliquid. puta utvnꝰ

=

Ecen
nlici
“ ae
nitonn e
lrur in 4 Bolonu tia ut.) iüů K fun
nin b nniu. Eeen lenn H 4
H ainbe⸗ ulnab tere
= . = =
= ſet ſoͤ⸗ e RE 4
4 – ociu t de gn
3 Dahnant ege abi pm n ſnau. tacif i⸗
a.8 Daer ies inarin min Er at ni 5 lna. Ne i
e ben5 — min exa ieſt di vV eimmo ibi ifu
tand eoreſſte⸗ ſieſin gigt n 18i n
ruinan nite ßmiun ia rale izine aii
utbieer ſer. riecsröi⸗ t. S alte icis dge giterclg bin
ar ektan dabi m uſürga⸗ cedit exſz is iud P„ Heri ne lir. 7
raika ani ſanie diẽ/ ge iu etet nmaß ene eral lcũ ſen
taſu⸗ Kinc anigan⸗ ppxam p⸗ luſit ſtcgei bieri ninn ſu Kra migl
valioeliguo Blrar feer mune Po eiter⸗ leg lcctiia ſ. iaiſclan ep in a: Frl
ut neo ganare cne mct. niſtra baeni: der keraken arii
rp 5 4 in dic iuer are . am elle t eé Etũ j ſed nönc⸗
gennne nbler gg⸗ n une 1. 9 pel Nn intereẽ inci eſe ſ
0 tudo ere etu ten nirſe pet llos be ibu pis hinalen Nu . irt
dele ktienmel. toꝛ. jet srer ier en toꝝ mo iu irfia 9 ſe tiõe: ling odiũ poſt et. ut lezmno
blig ru. ſtrator. epie bu Põpᷣ.oꝛi on da hñ un fier i ib ſitic re 4 ttm̃ udic e. (oin
i D zc inil ari uo ppᷣ ep an 8 Eei leg ct iſpo his n niußt öͤnu. uſ d
k m in dm din ic po 8 0. Pp de mn lta le⸗ tee ſtre trae di eru nin eno ctibt Mon
onsan = Ded Je d ace u is le cno in9 18 itis P i n d tra lſeſ⸗
1 2. mu 1 no Ausles ſit 6 la⸗ ſu den ia, 1 ſ
legan neſe Penn miin elec. ſoꝝ ect no pietib dile dln elanits ec⸗ Lin in. mnie⸗ Rdrn
nit e in .5. ued = o ſſo llesn rO Pla iſu 6 ne ib?. ade 2 8 anin edel Aufe
C. d HH . ideiu ti ñiti ue ã exp Jult 8 t an G ac ſae lſitu E non⸗ iag in
icta ve mif de de 5en t ie⸗ 3 n e le 3 e met. te n iecto duc e egi
ichin gae Ene o maze ne⸗ cgd EEne
*. fiba exbib. tẽ oes. eg no ete. ligal te no .tna eer cũie ſec havan u Ulirt
2 rrde⸗ pe Stare 6 eſt⸗ td aſe 4 ll Sn k ite p oꝛiẽtisſ. era
iũ. 62 nen / 18 . CT 1 U 1 ſſi 1. C ri —: ui 1 öp. icio. m 7 t 5. entil Go 1 6
eas fen⸗ bi tin t in iu ſi adie nei (Si t nſol⸗ P ici U jali ſuca eieng WjR
naut lillu veſen⸗ e retin ei ten 1 ñ Jo. p atri n a ſi 8 inin
ans fer 4 fa⸗ folic e 9 Etpe io le Necaol re b am egaiann itti
an Sð mn üen
Zll RM nalens alter alic “ inſe ſuſtiner vnc 4 SEe dl Dean ſuietra ef Nist zner ſinne
di noinreni en ſum nũ Etõe ead iiit n CO n Cꝗ 1 ea ne nrim elvre ee aſi
.ſi credio luni ne le bin iteꝛiin ſt ex 0 lic m tatẽ ſua kipern nuſ
P uenkout er alten et i . Et ta 4 di at?ꝰe rep 6exa lixi E ne te v n lĩ⸗ i ng adte
c nens Sc⸗ . ff re . gei 1or :ſe igat ido 2 nõ T im?n ſan 2 rctt vot⸗ Ninin
con rte ẽerx alius tum obli e ſib sſed iauim foꝛ pbe⸗ 1. . ae ni de en
quo o cõ orerefi en geio⸗ no⸗ ſ ex 00 ſiue ſe bca es ina te S p nume fie nſti ul
Kaens Fene boett⸗ ꝛet. lirat ⸗ n
d bfiebar Eqʒ Eqᷓun tra⸗ 7 . cli⸗ leſec aaut ho ibeq ren bee rf iſn
Sð e RKeien o e pic lgetnann – ibene ua ſitfacta, og. 5 EE
ve ein 5 o ro cũ nt. qu e i 010 9 illos P fin eti atun ni xh Qi ſ ape dcis A
hua ualz oe⸗ ſa ſnet⸗ cui e in eo :ſi killo lere p ligẽ fiu õe se tat. dig de deßceis ui
bus rke edere ꝛet i tur ian ip ditũ 8 C8 7 ſt ea refu niam e ſiguis D ſſa tn
C.e. uaſi Ran an er ce 1ſint: ideã uen ulos e tñ g00 lijs. ger tꝑs bꝛeu nume rit rde
rne⸗ ꝛni/ nei eu Zin ing ſſiõe te 9 nt a one q ab on Biaz ſi s dea⸗
edrun l. o coꝛ , aber ñte⸗ 5, ſin 1 unt g ti ; es ol E⸗ ſer t. S us. . n
atde gon aber kani Agne re = 8
co Dus n 0a kbe ¹ ci lten . ſp be ſi.⸗ til 1 bᷣ Xx n. c ikn n
an en ba oio uiu! ha daʒ . eroin qslye eqꝛ. onec do Kaß⸗ ſer ae . e
dereminan etem ſt: a itu/ꝓ i es iuea eab teq ſun ba Ri dei ef⸗ di eſene une
derermin Ze Len E bitũ pp Dlihil Raahi 9 l 1 rledn r t
de echte⸗ eðbi ſiu u! Hrrecn d 4 Karhe ſen
Sr⸗ Siua lan lli⸗ funbi rboſ . Zi henn leas 4
7Ki ſunten ce S ide iue i dere⸗ e⸗ iũ tio tet ioſa enn, ,
4 en ſe nau ſil n eni iſuſt ſe Pe on ſit eche di de ndicho
Sete e. ling tẽ dten icer llüu iter rim po irox q põ ieñ i ual .
6 licatõ in dote⸗ nie it ſi et nu gdi ha⸗ tn inter wuien cuni e Zn .
A uinanelo ſorein orun d'e talig og 7 teri aur ini euẽ pec libe i
4 S g. ina oꝛt po mo licete iſt ſqʒt ſtme an bꝛe et et ib
eibr ſuine — bism Oꝛ:li ꝛate ſg rr volt tra im ceree elaz: talit. 2
n tne ſune lij ctois cto⸗ no nuſ erit mint eiosfa qr i 2
u Serns: ade bi chig in n n legẽ egel n ergo
S de⸗ it En sa de er nrizh l⸗
= Sia al⸗ clong
no a s, do caniqᷓ * dilcci .“ 4
S ner
= neaen inn
mord re oe
enatcr
alacn

mnpernes

ſſ d⸗

ebieneii

uſnitee
berelen

lHun
gülteteei.

Fnitat
Linnoh
Gloi fſi
tetcltettd
onteloan.
önn e.
cnerglin.

depblci

gebttdq ⸗
untnen
benole n.
tnoͤa
ctͤfe⸗ſo
teüſtihe.
n mune
cdiiee:

fpoſtvin⸗
incſenn
epönne
Nlrnethi
in.
neppones

hpenial

ton lber/
inductas
nonnipe

olutedeti
rinſie

zinpn.
lalotbes

boediun
ſolvrodi.
ohig aon

ink nni
limsel
elön
nedok
hfen d
econct
fisin
nſ
Paßſ
deßiß
libelo⸗
nüntaſt
zhech
anns⸗ 8
ſide⸗
ea.—
1oit ⸗
ſie oit
ſptne
ſche
ul
ſhn,

en⸗

Ng

innoteſcere muli

cri uel ei qui do /
tem cõſcriplſit. ſic
et. j. de litigi. F.
omnem vero. in
pꝛin. colla.ix.

k ¶ Aalere mõ. ſ

mulierem cũ ig⸗
noꝛet ut ſubijcit.
t Wenkraliter.
repetit bꝛeuiterq
dixit.⁊ addit pa
rum.i.de tribus

menſibus.⁊ no.

ꝙ bicſumit au⸗
tẽ. qd eſt. L. de
do. cau. nõ nue.
ſup.l.fi.

m DSi voyltra.

no.excluſiuũ io.

n¶/Querelam.

dum uiuit.

0 Eanſiuait⸗
vel tranſierſrni.
p¶ Et non que /

ratur.i.cõteſtati
onem. Hm qp. 3.
diſtincrũ eſt. j. tẽ
pus nõ oppoſu

q/Reſtiturionẽ.

banc reſtitutõeʒ
putat Jo. ꝙſuo

lure beat minoꝛ

et ſi eam non pe

tat.ſ directe bãc

exceptionẽ nõ ꝓ

ponat. ſed bec li
terxra apte dicit Z

vndeſecuſ puto
ꝓ. l. petat Poffi.

iudi.ut. ff. de mi

no. ꝙ ſi minoꝛ. ĩ

fi. et hic cõſcrip

ſit ſe dotem acce

piſſe poſt coͤfecti

onen dotalium

cofectoͤem noõ eſt

neceſſaria rſtitu

no düu ante exce

ptõem beat iure
cõi ſicut quilibet

maioꝛ. ſed certe

licet babeat exce

pptiõem iure com

muni ramen fiſti
tui ꝑ õt ſm aʒo.

ut. f. de mi. l. in

cge. F. poponi.
Tranſcendat
ſcqzius cõe vſq;
ad. xij. an. vltra
rij.nõ auditur.

ſ¶MNuprtiarũ.cõ
tractan. m. m.
ar. C. de nup. ſã
cimus. et ſic po⸗
terit opponi in
vna die minus
ſiponas maritũ
in vltia die. xxy.

(Sepeima

ſolũmodo hẽat aligsuxoꝛem aut

ẽt his tẽꝑibꝰmius ⁊ ñ accipiat do⸗

tem:nihil ex taciturnitate uirleda

tur neq; hr̃desuiri lʒtacuenit ille:

ſʒ intra ãnũ aliũ qrela moueat᷑.bꝛe

„

uitas.n. matrimõij ad hãcnosle-
giſlatõeʒ uocat
biẽniotpᷣsminꝰ ãt ðcẽnio mriõiũ
ꝓtẽdat᷑ damus marito qriet dice
re nõ illatã ſibi dotẽ aut in ꝑtẽ aut
in ſolidũ et hoc ſi fecerittrãſmitte
re qrelã ſemel marito qrente aml
iereqꝛ dedit nõ ꝓbãte. Sin autẽ
neq; intra decẽniũ q̃ri᷑ taciturni-
tate mariti auferimꝰei querelã:nʒ
eni pꝰdecẽnũ hocagere ſancimꝰ
nec annũdãtes ultenꝰhedibꝰeiuſ
ſitq; h ẽtñnoſtra aduerſuſ aliq;s
pena:ſʒ libtatis ſbiectoꝝ diligen⸗
tiaꝰ. ubi.n. lʒ in ꝓlixo ſic tꝑe decẽ⸗
nij dñs pᷣponere querelã ſic tacere

elegerit palã eſt noluiſſeul ſiñũ ac
cepit dotẽ ono eũẽ aut ſuosred⸗
dere hẽdes. His ualẽtibꝰ et ſire

pudio ſolui ↄtingat mrioniũ ĩ nul
lodiſcernẽtibꝰnob:ſiuemiłr tãq̃ʒ

dotẽ offerẽsoſcribat ſiue pater:ſi

ne altergſpiã ꝓeotẽꝑe in oi caſu

tali ſicuti pdiximꝰ extẽdẽte ſuoſ

effectuset dãte uel ꝑimẽte quere⸗
lã:cõteſtationẽ uerodicimꝰnõiſ⸗

monibꝰ ſolũ.ſepe.n.indignatõis

aut alteriꝰ incidensecce talia que
dã uirũ pparat dicere:aut ẽt ille ꝗ
dẽ dixit nihil teſtes aut redẽptib

mẽtiunt᷑:ſed oʒ cõteſtationẽ in lit-

teris eſſe.ſinãt ẽt in iudicio eaʒ ali
ꝗsfacere uoluerit:oĩo innoteſcer

mulieri:aut eiq dotẽ oino offerre

cõſcripſit.nam nihil eſt qð ꝓhibe
at maritũ in ſemetipᷣm hoc agere
et queriq̃ſiex ꝑteꝗdẽ mulierisq;
agit᷑ ignoꝛare ꝓuidẽtiaʒ uero ſui
etiã ponere nulloualere mõet q;
uel querela ab eo facteeſtneſcire.
Heneraliter igit᷑ dicẽdũ ẽ intra
bienniũ gdẽ mrionio ſoluto: ſiue
moꝛte ſiue repudio.et ipᷣi marito
de nõ numerata pecũia licere que
riet heredi eiꝰ intra alium annum
ESi uero ultra bieniũuſq;ad.x.

i uero maius

annosmrimoniũ enẽdatur mari⸗
todamusquerelãvet heredi intra
i uero tranſcurre⸗

meſesttes
ret decẽniũtũcneqʒ marito nʒ he

redibus eiꝰ querela erit tpe ad oĩia
ſufficiẽte mulieri.et ſigdẽ intra e

tatẽ maritus fit etnõquerat᷑ tãtuʒ
ad integram reſtitutionẽ ei damꝰ
tꝑs ꝙ tranſcẽdat.xij. annosatẽ⸗
poꝛe nuptiaꝝꝰ.nouimꝰeniʒ eos ꝗ

uehemẽter citiuſ ↄtrahũt nuptiaſ

nõ minus ꝗndecim annoꝝ ad hꝰ
ꝓcedẽtes qua dere trãſit ad quin
tũ et uiceſimũ annũ et erit poſſibi
le intra uiceſimum .vij.annũ que
ride nõnumerata pecunia dotis.
moꝛiẽte qqʒ eointra pᷣdictũ tpᷣs
heredeſ hrẽ annũ ad querelã:ſiãt

minoꝛesſint nõ querẽtesheredeſ
ſiue maioꝛis:ſiue minoꝛis ꝗnquẽ/

niũ hẽant ſolũ admouendã quere
lam nõnumerate pecunie ſuffici⸗
enti tꝑeet non expectãte exitũ om
niũ minoꝝ tꝑm ꝙnos ad pñteʒ
legẽ mouit. muliernanqʒ ↄiũcta
quarto et decimoãnopꝰ.xx.annũ
moꝛtis patris abutens minoꝛi eta

temouebat qdẽ ↄtra matrẽ non

nũerate pecũie obijciẽsrõʒ pꝰ q̃r
tũ etuiceſimũ nuptiaꝝ annum q;
nosiudicantes curauimꝰ et ꝓpt
has circũſtantes et ꝓpter tpᷣs ex

etate ininoꝝin quinquẽniũ in pñti

decemimuslege:illouicʒ nonnu⸗
meratã pecuniã obijciẽteꝗ ſcrip⸗
tus fuerit dotẽ ſuſcepiſſe:⁊ ſecun
duʒ ſua tꝑa ſiue pfecte etatisſit:
ſiue minoꝛis cauſa iudicanda.

Nalẽte haclege ſuꝑ his.n.ſi cõ⸗

ſtat ſi quidẽ reſiduũ eſt decenniũ
aut non minus biennio hoc habe
at tpᷣsin nõ numerata pecunia q;
ei etiam poſttranſmiſſionẽ dabit
¶ Di uero autem ei biennio reli⸗

quũ eſttpᷣs:aut ẽt exceſſit totũ de

cẽnijtpᷣstũcipis quidẽ biennium
damus ad querelam nonnumera
tepecunie.i Eoꝝ autẽ heredibꝰ
etpoſt ſolutõem matrimonij ĩtra

tres mẽſ. esut ꝑ omniaei iuſticiam
ſeuemns. Que igitur placue

Se duo. re ꝓmit.
De tem. no lo. pec.
an. controxiſſe. vel dic
bendarũ hſm. B. ut/p
batur ꝑ becverba.noui

mus. n. eos ⁊ c. et ſic vſ

q; ad.xxvij.an.vnadie
plus.nam a.xxv.an.cõ
pleto inantea fit cõpu
tatio. Item cõtra.¶D.
facit aꝑte bic vbi dicit.

et ſiquidem ſi maritꝰ in

tra etarem et nõ querat
nam et ex boc op oꝛtet ĩ
tra etatem rempus exce

ptionis cucurniſſe.eteũ

non fuiſſe cõqueſtũ.cũ

nunqᷓ; dici põt eo caſu

qſh i vltima die.xxv.an.
cõtraxit.cũ nonpoſſÿ eẽ
exceptio tam bꝛeui tem
poꝛe finita eſſe.ſeʒ vna
die. ſed nõ attendit᷑ſʒm
Elio.niſi ꝙ cõfeſſio fierʒ
infra eratem.ſed certe ĩ
mo eſt attendendũ etiã
ꝙ ſit pᷣſcripno cõpleta
ut dieta littera dicit. Et
ſic etiam ſcðᷣm eũ cũ di

ceretvſq; ad.xxxvij.an.

ꝓdue opoꝛtet ꝙ tãtuʒ
ſit.j.xxv.an. anteq; po

mit exceptõ cucurriſſe ⁊

ita anno. xxv. vſque ad

Vyvij. an. vna die minꝰ
ad plus pꝓcedit etſcõm
eum. ſed nos Bul. ſen

tentiam ꝓbamus.
t Quindecim annoꝛũ
de cõſuetudine foꝛte ali
ud de iure.ut inſti.ð nu
pti.in pꝛin.

u ¶ Intra vicelimü.i. ci

tra. vel ſm Jo. ẽt pone

xlIoꝛiẽte.ſ.maioꝛes

?TZempus. ſ. xij. an.

5Annũ.ſpãle. naz ba

bere regulariter quis ð
bet quo deſuncto ſuper
erat ſm oẽs.

a Erxritum. i. non conſli

derantibus q; tum mo
rienti uel ſucceſſoꝛi ſuo
ſupereſſet.

b Zempus. nam ſẽp

tẽpa pᷣdicta ſeruauimꝰ

c Ad pñitem. l. ſunt er

go hic minoꝛi. vij. ſpeci

alia pꝛimum.ut liq bec
pᷣſcriptio ſit ꝑalis.ſcili

cet anni uel triũ mẽſiu,—

ut.ð.ꝓx.tamẽ currit mi

ceſſaria eſt. ut bic.alias
cõtra.ut.C.in qui.c.in
integ.reſti.non eſt ne.l.
fi. ſic eſt et in quibuſdã
alijs caſibus ſpecialeq⸗

noꝛi. vnde reſtimino ne

dic. nt. S. de her̃. et fal.

upillus. ſzm qꝛ als re

ituitur minoꝛ intra tẽ

poꝛa cõſtituta a iur. ſcʒ
xxix.an.ut.C.de temp̃.
ij iij

in integ. reſti. lfi. aut. ·

ti:an erticg anein .
cipit quadrienniũ elas int Mrt ein
feſta oĩbus facere feſtinet.
Neqʒuiꝝ qð ec dote eſt neq; mu

pſo.xxv.an.ut. ff. de mi
no. l. interdũ. bicautez

a rpe nuptiaꝝ cõtracta
rum hm. m. uel cõtrabẽz

darũ.ſjm noſ.quartuʒ.

qꝛ maioꝛ minoꝛi ſucce/
dens baber quadꝛiẽni/
um. ſed bic h abʒ annũ

qualitercũq; ſuperat ð
functo.quintũ qꝛ mioꝛ

minoꝛi uel maioꝛi ſucce
dens babet ſua tẽpoꝛa

rõne ſue etatis.et pꝰea

quadꝛienniũ boc autẽ
quinquẽniũ eſt.et ſextũ

quia boc currit in mino
ri etate buius ſucceden
tis adeo ut nõ reſtitua

tur. alias Z. ut.ff.ö mi.

enam eii.
ADuliere. muliernu

pſit viro babenti. xiiij.
ex eo coͤcepit et dutauir

◻

matrimoniũ p.iiij.an.
deinde vir ðᷣceſſit. ⁊ 9
moꝛtem eius elapſi ſũt
xx.an: et tũc agit de do
te mulier. ſed filiuſ quẽ

ex dicto marito habuit
exce.opponitur rõe ſue
eratis et ſic poſt.xxiiij.
an.a tempe ↄcti matri
monij. et dicit mir eade

mater qò non põt.cum

tantũ quinquenniũ ba
bebat poſt moꝛtẽ pf̃is.
e . Uiceſimum. als.xxx

et ita dices durãte mrio

rxiiij. an.

fGeiPanebat.l.filẽ de

functi.

a Lontra matrem. id

eſt maioꝛi uel minoꝛi.

„.

Kubꝛica. Aneq vi/
rum qui ex dote.ſi eti

am. al.

b Solo. (non ꝓpꝛie
tate.⁊ hec pᷣma ps expe
gitur. . e. F. vſq; ad. y.

illud.
c Filios alere. et hoc erx

peditur.j.eo. S. vſq; ad

S. qui incipit nouimus
D etinent. et expedit᷑

eT

dat in tumultũ quia ad

buc vacillant apud bo
mines.
fRegotijs. datiui ca
ſus eſt. .V

g Nn iudicia. ſubaudi

cirta.
1 Rermina⸗ ſunt. id
e

ſtatura ab alijs pnci
pibus.et a nobis ipſis

Al.

runt nobis et ꝑ hanc ſacraʒ decla⸗

rata ſunt legẽ.tua celſitudo mani

lierẽ ex ſpõſalicia largitate luauʒ
pꝓpꝛiũ hre ſj ſᷣuare dñʒ ſuis fili
is ul ſi ad ſecũdasnõuencerit nu-

ptias uſu ſoloĩlucro cõſiſtẽte.et
in exrepudiotraſigentes nup.lu
rãtesaut dotẽ aut añ nup.dona-⸗

tiões et ipis ſil ii dñiuʒ fuar filijs
uſũ hñte ꝑſona cogẽda filios ale
re ſiuero boa gr̃a ſoluãt᷑ nuptie ⁊
uideãt᷑ occaſioe dani ðtineri qᷣdã
et hac arte ꝑimẽdaq detinent᷑ et

kfilijs ſeruentrr.

Dem au. Jo.ppᷣ.ꝑ oꝛientem.
Agdem que ſꝑidẽ ſeha
bet legibꝰnõ egẽt uarijs
ſimplicitate. et ꝙ ſine ul
lius diuerſitatis mixtura ẽ ↄtinue
poſſidẽtia ⁊ utẽtia legibꝰſempit⸗
nis ac ſacris nulla coꝛrectõe egẽti⸗

bꝰ. ꝙt m nosẽ in redũdatoõisꝰ
phẽſuʒ tumultũ gubᷣnatiua indi⸗/

get ſapia ex legibꝰſuꝑueniẽtibus
negotijs. unð qm̃ nos:nʒ iudicia

ſegnesmltisinterpellãtiũ iudicãa⸗
tiũ cãis ſiglis medemur ↄphẽdẽ
tes at unãqʒ qʒ qõeʒ dubitatã ano
bis et iudicibꝰnris ꝑ legiſ latõeʒ q

oʒ agi et gñalłr in unãq;q; qõeʒ ex
ponimꝰ:itaqʒ illud añ oĩa uiſuʒ ꝗ
dẽ ẽ foꝛſan eẽ pᷣſcislegiſlatõibꝰ ñ
ſine qᷓdã diuiſiõe.uob aũt putatuʒ
bñẽ ſe hr̃etẽpata legead ſimpli⸗
citatẽ cãm traſponere et nũc icho
ante et nihil ꝑſcrutãte hoꝝ qͥ pꝛꝰ

terminata ſunt :qm̃ et nobipis pᷣ

dẽ nõ diſpli cẽtibꝰ de hocipᷣoq le

gibꝰ uiſaſũt melioꝛa a nuptialibꝰ
nãq; lucrisſiqdẽaliꝗs ↄiũctoꝝ ſᷣ⸗

uauerit pudicitiã manẽtibꝰ apud
iposualide eoꝝ ſpijsinfixis. Si
ueroueniat ad alterꝰ ꝑſone cõiũ/

ctõem expꝛioꝛibꝰ nuptijs filijs ſer

uandis ſimplici qᷓd et melioꝛi le
ge duplici hãc placuit interimere
ſi.n. pis mixtanuptijsmiłr aũt etiã
uirfoꝛte ad ſam reſpiciẽs cõiugeʒ
qexmoꝛte lucrata ſt aut ẽt ex repu

dio foꝛte ſeruat filijs cũ utiq; foꝛ⸗
ſan et alij erũt eiſ filij exnuptijsſe
quẽtibꝰ quõ iuſtũẽ eosꝗin ſol fili
is ltimis moꝛiunt᷑ nõ ſᷣuare eislu-

craet moꝛtuis eoꝝ et ꝑntibꝰ:ſʒa⸗
lijs eastrãſmittere.ſ.ꝗd erit pᷣci/

oſius filijs apparẽtibꝰnõingratiſ

Pꝛoptereaigit᷑ ſancimꝰ ſimir

moꝛiat᷑ et eueniat lucruʒ fieri uiro
hãc dotẽ oĩno ᷣuare filijs ſiue ad
ad ſᷣasueniat nuptias ſiue ẽt non

et ex diuerſo ſi moꝛtuus fuerit uir
młr aũt añnuptialẽ donatõem lu⸗
cra ꝓpꝛijs filijs uſum ꝗdẽ lucroꝝ
ex nuptijs apud cõſtitutũ ꝓpꝛie⸗

tatẽ uero filijs oio puandã lis
q ſuꝑ ꝑentibꝰ ad ſasueniẽtibꝰnu

ptias ſancitas ſti ſuo oꝛdine ſuã⸗

dis. et hocualere mñimonijs ꝗ cũ
qʒ mõſolutis ab hodiernadie eti

omne qð ſeꝗtet in hismnionijs qͥ
iã ſoluta ſunt ꝗdẽ ſiuemoꝛte:ſiue

qlibet aliomõ adhucpẽdẽte eo

q unꝰ ſuꝑſtes ſit.nã ſiambo ðᷣfũ

cti ſũt hochr̃dibꝰnõ damꝰſʒ tãqʒ

ſil ennu ueteribꝰrelingmꝰle

gibus. Alluc cenuͦ eſt gedüſet
fuerint filioꝝet ꝓpꝛietatẽ lex defe

rẽs eis pᷣſtiterit tũcin ſucceſſiõibꝰ

et alijs acceſſionibꝰ:ita et in his e
rũt ſiẽ et in pꝛioꝛibꝰſancitũẽ filiſs

ꝗꝑꝑfas nuptias ꝑentũ lucrũ ali/

qð exlegibꝰſunt potiti. Illð qus
qʒ exq̃dã cã denũciata ad legiſla
tõem deducere extimauimꝰ opoꝛ
tere qꝛ tñ trãſierũt ꝗdẽ inter alter⸗
utros et uir et uxoꝛ filij aũt eis erãt

exmr̃imoniodeſpexerũt eos ãbo
et circuibãt mẽdicãtes ppterea iu
dicauimꝰ uehemẽtioꝛi ꝗdẽ foꝛte
ↄuenti ad melius ſe hñteuti lege

ut timoꝛe penanꝗeſcãt aut lucro-
rũ cã iiuſtoꝝmriõia dilacerareaut

etiã ꝓpꝛios negligere filios.ſi.n.

oino aut ꝑtranſactõem autꝑ mo
dum aliũ ſeparet᷑ mſimoniũ ſiꝗ⸗

dẽnõ ſũt filij maneãt pꝛioꝛa ĩ ſuo

oꝛdine: ſiuerofilijs exiſtẽtibꝰfiat

hocet neq; filios eubeſcẽte dẽt
tñ occaſionẽ ſpontaneam et traſ·
actõis et ꝑpↄſenſum facte aut etiã

m ½ Lum
tliijs. l. eriſtenti
bus er pᷣmo ma

.

.
i Mon diſplicẽ

tibus.i. non diſ
plicuerũt ſecũda
que viſa ſunt no
bis melioꝛa le

gibus pꝛimis. ſ.
tractantibus de

bac materia. et

ſicno. ꝙ coꝛrigit
ſeipᷣm. ſic.S̊. de

fratrũ fi.in pᷣnc.

lex em̃ antiq idẽ
qð bic di. ut. C.

ctali. F. fi. ſ alia
8.de nup. S.ſive

ro diſtinguir. er
tüc oũt dicit idi
ſtincte. ſed ꝑ ali

am. ſ. ut framum

fi. diſtinguuntur
ut iam dico.
lucris.
Biplici. bac
ſq; que eſt melioe

otignn duplici
um vtique

trimonio.
nBGec alijs. l.

. o Pꝛecioſi cG
hinus lucra ſuß
dicia eis ſeruari

a parentibus.
Pp Filijs. ſ. Pno
minatis.

q Biue etiã. H
bodie cõceditur

viro et vxoꝛi viri

lis poꝛtio ſm nu

merũliberoꝛum.

ut aliquid am,
plius ſit ei qͥ nõ
nubit qᷓ eiq nu
bit. et ſic iſts per

aliam determia
tur et coꝛrigit. ut
ſ. ut fra:hi. J. qa
vero. que eſt .

rAucxra.ſ.ſanci

mus obſeruare.
(Konſtitutum
ſc dicinus.

t EE lucrũ

u Beẽdẽte.ſ.ma

trimonio qꝛ vnꝰ

cõiuguʒ ſuperat

ut ſubijcit et trã
ſit ſic de plurali
ad ſingulare aʒ.
cũ diterit prius
mfionijs:.nunc
numeros.et ſʒm
alios dic ꝙ pen
det ſupꝑſtite illo
qui fecit lucrum

etſicno.ꝙ dicik

pẽdere manimo

nium yvno tantũ

e

SEe =

=

= ==
= =
=
— —.
=–
=
= 2

S
E =
=

— =
= .
—
☛
S=
=—

=
S
=☛
= =

Eltti⸗
1Cainnte
Hüdueope
niſeme.
Cunnni
eniſon
nehelaͤen
Hend dgvo
lslebie
QAurulua
lſalär a
usholoin
Inmamnmno

fflisoppt

lpptiens.
inei
ſeine
mmngſa
kätönſidea
lifureche

–
= 2

8

uie

=☛
E
=

S= =
E-

= E
== 5
—
.

=

)

ennde

güͦſtien

Miſtnen
eſen
bins
nn
oree
ſiu

finde
annite
edintE

un

lbaecc

Kißeli
ſe.
Ffngti a

itit
eKcgei⸗
Ulftanue

nnoae

diee,

Ahondi

Mie hoece.
Rmei

nadupla
unptire

göroe

o.

heoſ/
lugolib

is ſergati

eubus.
s.lnn
18. .
lneeni

delm
tenlſi.
goßnn

bbawun

l in
ftiqn⸗
Shn
lthe

ainni⸗
nigkui
ſei⸗
eel⸗

ſſd

bſevot
ſiun

etie vß filijs applica

