xtendens.ſ. anaſtaſius. Mieo

vyMeq; vnléẽ.

——

Henon alieuan. qut ꝑmu.

9 Mos igf. qꝛ ler leonis iã bꝛeuiter rettulinꝰ duos caſus ſi upuenientes ð
terminauimꝰ.vt.S.e.ꝭ.vult.S.lex.S.dudũ igr.ad.l.vẽiamꝰquã facere pꝛo

poſuimuſ.vt.S.e.i.r7. bᷣ
vt aũt.ibi ꝙ enĩ ⁊c. c

am. n. interpoſitio ẽ hic verſ.ſic.j.eo..
ancim'. ex hoc. S. 2. F. ſeq̃. . S. ſinimꝰ. ibi ꝙ

actio ⁊c.j.de ali.⁊ enphi.S.⁊ hoc.⁊ ſuꝑ bis collige qð eſt.C. S ſa.ſan.ec.

geſtis quidẽ uſq; ad ſolã accipiẽ⸗
tisuitã emphitheoſim:cũ geſtis
aũt in ꝑpetuũ eã extendẽs neqʒ ꝑ
fecã fecit:neq; utilẽ legẽ ⁊ undi⸗
q; impfectã uſqʒ ad ſolã dioceſiʒ
priarchice ſedis hꝰ feliciſſime ci
uitatis ſicut pᷣdiximꝰ legiſiatõem
ſtatuens.Nosigit iã eni adle⸗
geʒ ueniendũ eẽ ſancimꝰ neqʒ ſã⸗
ctiſſimã huiꝰ feliciſſime ciuitatis
maioꝛẽ ecclamneq; ſub ea ↄſtitu

tas ecclas:quaꝝipſa pꝛogatione

ſuſcepit:ſicut eã anaſtaſiꝰ pieme
moꝛie interpᷣtatꝰ cẽ.neqʒ als oẽs
ecclas in hac feliciſſima exñtesꝰci
uitate alij circa eius ↄfinia:nʒ ſub
pfiarcha ſʒ huiꝰ feliciſſime ciuita

tis ↄſtitutas quarũ metropolitas

ipſe oꝛdinat:neq; aliũ ullũ undi⸗
qʒ neq; priarchã neqʒ epᷣʒdicimꝰ
aũt eosꝗ in oꝛiente ⁊ ꝗ in illirico⸗
inſuꝑ in egypto ⁊ lidona atqʒi li
tia:⁊ eosꝗ in affricana ꝓuincia ſt
ↄplexiue dicendũ ꝑoẽs qcũqʒ no
ſtre ſunt terre:necnõꝗ in occiden
te ſũt deo amabiles epos ab ipſa
ſenioꝛeroma uſq; ad occcanũ cõ⸗

ſiſtentiũ ſanctiſſimaꝝ oꝛthodora

m̃ecclarũ:neq; aliqð ʒenodochi⸗
um aut ꝓchotheophiũ aut noſo
comuʒ aut lephotrophiũ aut eno
trophũ aut toꝛontoconũ ant mo⸗
naſterioꝝ uiroꝝ aut mlieꝝ abbatẽ
ſeu abbatiſſam:aut qlʒoino pᷣſi⸗
dentẽ uenerabilibꝰ collegiſs lñia
hr̃e alienarerẽ immobilẽ:aut ĩdo
mibꝰ aut in agrisaut ĩ oꝛtis aut oĩ
noin hmõi nʒ ruſticũ mancpium

neqʒ ciuilẽ annonã:nʒ ꝑ ſpecialẽ

pignoꝛis occaſionẽ traderercredi

rũ redemptõem. vt.j. de ali.⁊ empbi.S. de ſactis.

aut boewsunpe:
d 2 Feliciſſime.ſ.cõſtau
Anobi hec lex fiebat.
ſed q̃lłr ibi fuerit cũ ĩ ve⸗
teri roma hẽant fien.vt
ſ. vt eccła.ro.ĩ pᷣn. Rñ.
illud fuit añ tpa ↄſtan/
tini.vt diximus.S.quõ
o. e. in pᷣn. ⁊. S.ſi ᷣo me
tropolita.
ey Ecclam. ſubaudi hẽ
relñiam.vt in fi.huius
§. ⁊ ſic ad inferioꝛa ſẽꝑ
repete illud.
4 Nerogatõe. i. diſpẽ
ia. accur.
g/ Iutptatꝰ. vt. S. e. F.i.
bExũs.vt ſancte ma
nie:⁊ ſctẽ theodoꝛe ⁊ ali
arũ.vt.S.vt det᷑.ſit nu.
in medio ti.
i Merropolitaſ.i. ar⸗
os. accur.

ch
K 1 ſpſe.ſ. priarcha cõ
ſtanniuo. ciui. .
1 . Loplexiue i. genera
it⸗

er ſanamꝰ.
m genodochiũ. hec xᷣ⸗
ba expõe.vt.S.e. .hec
1 moͤt. ſ.ĩmobile ni
ſi in caſibꝰ. vi. vt ꝓpter
ðbitũ.qꝙ als ſolui non
vʒ. vt. j.de alie.⁊ ẽphi.
§. ⁊ boc ẽt inſuꝑ. Iteʒ
in emphitheoſi. vt. j. e.
F. enphitheoſiſ. . F. ſe
quen.⁊.j.de alie.emp.
§. lñiam. Ite pmurat
cũ alia eccła.vt.j.oſtit᷑
q̃ ex aſcnp.s.ſi. Itẽ cũ
Pncipe. vt. j. e. F. ſinimꝰ
Zrehhopre onꝰ fiſcale.
vt. j. de ec. re. ĩmo. al. .
ſancimꝰ igr. Iteʒ in re⸗
dẽpniõʒ capnuoꝝ.vt.j.
de ali. ⁊ emphi. . ſaiĩſ⸗

ſimas vero.ſʒ eõ ecca

in. v.caſibꝰ oĩno ꝓhibe
tur.⁊ ĩ his caſibꝰ vt no
tauimꝰ.ſ.de ali.⁊ ẽphi.
H. ea. ſy qd de mobilibꝰ
Rũ.pñit alienani cuʒ nõ
inueniat᷑ phibitum. vt
ff. ex qͥ. cau.ma.nec nõ.
S.ſed ꝙ. niſi ſint ſacra
arca altare neceſſana
q alienani non pñt.vtĩ
ſti. de re. di. F. nulliuſ.
C. de ſa.ſan. ec.l.ſan
cimꝰ.niſi ꝓpter captiuo
2. F. ſi vero pᷣter. Itẽ que

ſt ſuꝑflua:⁊ tũc ẽt ꝑꝑ debit᷑.non ſolũ ꝑꝑ redẽptõem captiuoꝝ.vt.j.ð ali.

⁊ ẽp.j.ſi vᷣo ſt pla. o S
pbibito eſpãl pignoꝛis aſ.

pãlẽ. bicno. ꝙ vbicũq; dr in bac oſtõe ð
coꝛrectũ ꝑ.l.j.de ali.⁊ ẽphi..hoc ẽt.ł dic

illud ſpale cã neceſſitatis ꝑꝑ quã ceſſat ois lex.vt.ff. de of ꝓcõ.l.i.genera
lis aũt obligatio ꝑmitti.pt.jeſi i, p ꝙ Zradere qedi. ſʒ nunqᷣd ſin

. X
ι
(Colla.
ü aẽa regula: ſz ipſa ler vel regula finnak remaneat vt bie dẽ. Se
traditione ſpãle pignus ſacere poterit. vt.ff. depigno. ack.l. . videt q ſie. b Aogeeſieſeg. ar obioerebit tt. 1/0 Sinimyigf.
ic. 2.1.e. S. ſi aũt creditoꝛ. nꝗ ibi dicit acciꝑe.⁊. S.ſi eni.in fi.⁊.S.ſinim? bj/ANou . F. imꝰ? / ꝓhibet alienatõʒ reꝝ eccle (lt
vt hic.⁊.j.e.S.ſi aũt creditoꝛ.nꝗ ibi dicit accipꝑe.⁊. ſic f de piag ack. l.mittim: qꝛ ercepiões facim a lege q ꝓhibet alienatõʒ ren ecei n
ili nec; dan zc ß Baedelergeh en brabtn ſt Rampt 5.i. ergo hecẽ pma ꝑ.l.iſtã. k G Kehi. pubiſe caitos eren⸗ e
ↄucnerint. F. ſi qs. qre dicas ꝙ nec ſic fieri põt obli. ꝑ oſti.iſtam. vt. S.i. daqaaß c. 7. f. p ſo. l. actõe. 5. labeo. z. C. de ca. tol. 5. pe..j.
eecatertocl ii, poͤtt ſinetradiroe eñ dicatin ubꝛi. hypotbeca. da puare. vt bic. f S e5 Zae bein. ſ
.ff. de pigno. acti. l. ii . 6.
s DeRe ſnWWWWdd p iꝰ imobilisrei qe ꝓpoſuimꝰ ¶ Ealeg eccke .
Rn. q; ply iuns oſtuu tpoꝛibꝰ /Alienatõis aũt nomẽ ge licuiꝰ imo een linns. e
n⸗gebl uns Sate OAliene iberem? hoc eia ſctis eccl ijs ⁊ religsuene⸗ m ¶¶ IAndenit ate
orib ae bi nerale iõ poſuimꝰ ut phiberemꝰ hoc eia ſciis eccłijs ⁊reliqs c ,Aenitate 4
neraleio p — 1A. 9 ſeruata. ſic. j. cõ⸗
mancipia generalr ob⸗ ⁊ uenditõem ⁊ donatõem ⁊ comu 40 diq ſacnsdonnbomnde⸗ ſruto e aler 6
Pan vrikoenanu, tatoem ain ppetuſ eueſam ẽphi licee uncli; ſaans domdb incſe⸗ Aoegunbe
lur eeteler theoſiʒ qᷓnõ ꝓculꝰab alienatõe cõo nitatespuata: ⁊ recõpẽſã dare eis rarosee. 6
pi a ma eiNe ſiſtit: ſed oc:ubiq; ſacerdotes ab ab eo qui ꝑcepit: eq ait ma de Aud. a. di. 1
q 1a ienatiois. vt. C. 1 l: “õ ſi bdi „ qz data ẽ.ꝗd.n.caetur ipatoꝛ ne bñ dz dare eraʒ
4 re. ali.l. fi. h lienatiõe ꝓhibem ubch⸗ Ie ioꝛem rem. .
g. onO a uib? eõis pie mẽoꝛie melioꝛa det cui plurima dedit deꝰ maioꝛen rem. E
D 054 lla naqy poĩa uale hfe: æ multoꝝdñm eẽ: ⁊ facile da⸗ Immenſital
Bentwianaeppeme arloen nhige, ha re marime inſcris ecclijsin ab e:x r 4
ne fit mentõ de ꝑpetua rę ⁊ ratã eẽ ſancimꝰ: . 22 , eisre-⸗ me. de. 5. i. Z. 10. iſe
4 „ 4 , 2 —„ . H raẽ donataꝝ eisre⸗ bo.
ig dealt anp⸗ Po nune Geulin enbirau . maneRemi igd tale fiat: a / ꝛagmata.
Einia. v diewi one ce lege ↄſipſunꝰ: ſed bac ci pꝛaginatica ꝓceſſent foꝛma pci· npꝛula keg a
anaunaab de Jecautoibusſitn DSlaqan Pecsinpioparealch taliiei ligduna g, 1
rinſt -oa. S adeo. vx le irabtuden 5dddzan ⁊ recõpenſauerit mox rẽ melioꝛẽ manca. te
dic ſen in ppeuũ. i. in terijt relingmꝰ. nã tãta doc Gοαααια απWπια Mecipiens. i
rerna gen eratoem. vt. . x fcã nõ cõmouere m ubernioꝛẽ ⁊ utilioꝛẽ ſit ea ꝑmutatio Læcleſt. R
e. 5. emphitheoſim. pꝛ ta tpe longo andconn qᷓ firma: hi ꝗ pᷣſident domibꝰ qꝝ t¶mpio. i. in/
rakterchernnschterd femueghiafädargonace ine
CEGerern KheenserarAnhca Gtatekecannadhnidnf
cni; acur. ſcelna decetero aũt oẽm alienat? Iñs ſine qrela een edanas⸗ k
llan.llennis. mnaiterdicims pdictas eis penasi- mẽtespenaxqa leon bis fima⸗ roinecl ſe 3
x ¶Pꝛobibem. ſ. vt pH/· .Araũtlex ad huma rie interminant᷑: æ a nobis firma- n potimẽſa do/ i
bibem oẽs ſacerdoteſ ponentes. aut lex adbun 5 Sreſ— ltu diffe⸗ natio ſiñ inſinu
vt direrat.i vt ofima⸗ ne nature uarietatẽ ꝑmaneat: ⁊ teſſi unt. ci unq; nec multuz dffe⸗ ene quidã di
ret ſ.legẽ leonis:qꝛ ⁊ ſſi · oderata p oĩia imota p⸗ rant ab alterutro ſacerdotiũ inI⸗cunt qꝙ ſicvt bic
nai ettatofrmdta. ſpuenitmi erat * j res ſacte 4 cõibꝰa publicis 2.C. de ſa. ſan.
Eeeienotn keſet ag, at. qd. n. erit ſtabile inter ho⸗ periũ res ſacreac i al ; ec.Alud nos. 5. l
e. ſicnon refent ad ꝓ⸗/ mane ge ——„ llã patia ſi oig ſanctiſſimis ecclijs abũdã cuũi.n. non ĩueni⸗ u
Imd dienun. mines: Tita imobile ut mull patia q rimpialib nniificenti⸗ am moni intt n
earne.Sn rmutatdem. chois noſter ſtarꝰ tia v ſtat eximpialib' müificentt⸗ au ebil butr 8
greca q e is cõis ntaroenn.uIS. Beafalter itaz és tabit i ſuo
drbaot na geram ſi ſub ppetuo motu ↄſiſtat: neceſſa is ꝑpetuo pbeat᷑ alteri itaqy pe ſtatu vt vlt qn⸗
unt gen Zez aeiros niii piſtimanimei dã exceptiões ſantes q decent non ab aligbꝰ iu⸗ geentos ſol fati
oʒ ſcireꝑ interpᷣtatõem riũ exiſtimauun⸗ q 3 cep S . f IId Em ſiũ ſinuatio. vt inſti 0
7 nanſiatõ em. vt pz ꝑp dare leai cũ multis uigilijs ſubti eanobin 4 Ala⸗ daliquun de von Se 7
multas leges trãſſataſ lit. dinuẽtas:ut easpñsin au- ꝗa unꝑpiu ipm liue ad ala quacu retro. 1. C. ð do
iu litate adinuẽtas:ut eas pnñjsin au zpſonafact ſine nenckir ſile na hpe inſt, 4
. recrn ürelſr xili lex neq̃qʒ moueat᷑. ¶ Sini⸗ pſona fact ſiue nuenditoʒ ſiue neoninnrarde ti
. alg Panmelelas. +— ioſiqua cõis cõmodi donatõem ſiue ꝑmutatõnem ſiue ren iun reliqui u
guz nfam grea vilien M ergoiio iud cois O ſpi ẽphitheoſim ꝑpetuã oĩmõpimi- vt. C. dcap. pi
dut: nec eã ſcirre volunt tas eſt: ⁊ ad utilitatẽ reip. arelpi d ſedr. ʒdatõem cuiuſdamt pin. F. Heinſi
vVnñ m nobis atcn. p ciens ⁊ poſſeſſionẽ exigens talẽa- mus:ſed neq; n 2.⸗Cbceſa ſ
teren vrlegikin dinis: er “ B cinus-a q bie .
ferebat᷑ in lannã pᷣ 3. 1 m.
grecã trſferebat᷑: vt fa . eee. ianuz anz ooef ſici pöt hic non dicit imꝑatoꝛ donec ſineſi
rer 82 , . „ „ . .. H. ij. 7 no. . . deelmmnei 17 g . 7. 5i vi. ler .
aanoene artrrtunn mianenſsch atoꝛ mentõem trãſſatõis: v pruublica. vt.. e. F. qaꝛ vero viſile ꝛ ſic de iure eo iacknen ucieeg nr
ſtebͤis fiebat ↄſtannnopol. ʒ ¶tac iceptiuenõ illatiepok. x/ eſicent. v fplin. r ſe Firma tovt. Foc F. alienondes.
a¶ Documenta. i inſtra fe de alienatõibꝰ rey ecctaſticarum. 8. .F. ad ec. 7. F. alid. n multu. drnt. n. in vſuca. mennij. qe res
bᷣ¶ Zergiuuerſatõis.ſic. C. dereſta. l.ubem. 5. pe. ſic. . e .. fi. C. deca. tol. ibi alie ꝛc. ſ .Z uf vt inſti. de vſuc. 5. res ficales. ſ res eecke 4
S. ſi. ſic.. derefe. . fi ſic C. dele. con. l. leges. c¶¶ Scema. i. oꝛdinez ſſcales Rnn aren in al. ſz non vʒ: qꝛ bec cõͥ. non cogirauit ð il
Evgigura ſem al. /Predictn. F.l. C1tlerad.l. öaig. ſenldhr tge danaiwanren hum mtsphden otand
MS.i. vanieras. eg/ Aut int boies. vñ dfiuſt. ſepries in die cadtt. la inferioxl. ſy dfnt q büt na vtnuſq; res iureiſto adhuc ceunum
ſic C.de veiu. enu.b F. ⸗ ,Re-Pocoſan. vte in pi: almud im dine e ſeelnann gihne⸗ C. de ſa. ſan. ec. l.fi. l p⸗ hanc.l. ſit coꝛre/
4 a. vt inſti. de iuſti. t iu.i.rñ. ⁊ deiu. na. S. ſed ⁊ naturalia. R eed. C bMn. pqaaꝛ. 1
16/nnc ninſi nesmfaohnincpe no nn äaͤa vororlne. —;— ag auo ad ec. vt.j. de ec. ti. . P palib'. liäcd. Sſüiracicnuper
g In aurilio imo videf ad deſtructõem. na falſa efficit lex. vt. ff. de dere. zssä iecere
cato. l. i.lta vſaoſa. vt f dere in. ein f. . ſeq illud equod ercep. dre mirotsem, innaſüerüfneccſania. 20 ſauarenf.
△

Sdaremn
hanten
nnaſtl
danſnr
kehiz
umnn.
nfiiqg,
hmff,
+
.
Roalim
l en

mun
Pſkri⸗
Pailke
ſeſdo
ſinttn
Lgudir
pſenn
deſutn
dins
ſon ivon

ſi.

Cbriſ
rliep

ſofoi

or
uuſti
CöN
inſi⸗
unte
eopß

*

bin
cch
0
Giin
eini
ſhefi
ſnpnmn
ardon
tisn
onch
en
Secl
“
ſtaan
. . 4

S

e

J (Seamnde

—

publica vtilitas ? fieret pꝛagmatica foꝛma. vt. S. pri.

e¶ Perpetuã.j.de ali.⁊ empbi.s.lñiã.ð.ſo.vt dixi.S.e..aliẽatõis

f Quiuſdã.pignoꝛis.j.de alie.⁊ emphi.ꝭ.hoc ẽt inſuꝑ.in pᷣn.õ.ſo

lu. vt diximꝰ. ̊. e. S. nos igr. in ſi.

dic. i. actꝰ pius.
vel ſimiliu.
¶ Zb eil. l. lociſ
erabilibus.
Eonſtõne cuiꝰ
memoꝛiã fecit.ð
e.S. ab anaſtaſi

o. 7. K. gnaſtaſi⸗
kꝓ¶ Pꝛiapia. ſic
ff. deaqᷓ plu. ar.

l.ſy mnterduʒ. ſic
ff. qð vi aut cã
l.nam oꝛigo.ac/⸗

lEmphi. duo⸗
bᷣ imo in ꝑpetu
e. F. alienatur.
ns. nota
filijs dari qᷓdaʒ
q̃ nõ dant erne⸗
is heredibꝰ. ſiciĩ
puilegio hypo/
tecaꝝ qñ ſucce⸗
qunt mr.vt. C.
qᷣ po.i pi.l.fi. ſic
in pui.vel dam⸗
net vir inſolidũ
vt. ff. ſo. matri. l.
maritum. 2.l. ẽt
ſic. ff. ad tre.l. ex
facto. S.fi. ſic. ¶
de inof. te. l. ſan
cimꝰ.in fi.l.

n Hlit. q́; nüc

dixin 3.
o ¶ Quia. Ho ſb

mnulla.i. non ſub
plla. qꝛ ni bil di⸗

xit de hoc. vl dice
wꝓ eo ipſo ꝙ ge⸗
neralr alienatuꝛ
pꝛohibuit ꝙ et
bãc ꝓhibuit. ſ.
empbitheoſim.
p Lonſtoͤne. ð
qua memoꝛiam
hbũimus. S. e. .

ducht 2
9 4 Rei.ſ. merce/
dis.ſ. qᷓ pñt hñ̃

er re ſi locaretur

1 ¶Lanta ſoꝛte.

qu res venit ad

g / Actio pia.i.intẽno. vel
b¶Hoʒ.ſ.emptoꝝ ab eccła vel donatarioꝝ

pignoꝛis in reimobili factã occaſi
nemutuoꝝ fieri ſinimus. Et hec
ualere uolumꝰ in oĩ eccła oiqʒmo
naſterio ⁊ noſocomio ⁊ ʒẽodochi
o⁊ bephotrophio et aſſiſterio et
gerontoconio ⁊ oĩ abſolute colle⸗

gio:⁊ q actõ pia ↄſtituit nullo pe

nitꝰ hoꝝ aliqd acciꝑe ab eisualẽ
te.unð neq; ↄſtõne anaſtaſij diue
memoꝛie ultenꝰ opꝰ ent:neqʒ ſᷣm
illã facendi decreti memoꝛateob
ſeruatõis.ipᷣa.n.⁊ rei pꝛincipia pi
mẽtes ⁊ ꝓhibentes ꝙ fit neqqʒ pᷣ
ſeruatõe deinceps indigebimus.

Emphitheoſim aũt ſiue in ſctiſ

ecclam. reddebat ſin
F. dlu. 7.5.5. pri. s extã. ad plus. Partẽ. accipe
bũ.j.cedim? i. remittimꝰ. 1t1 Imputãdã. i. copẽſandã cum
ſeupuloſitare.nã qꝛ interdũ emphi. dãnũ ſenſit vel ꝓpter tẽpeſta⸗
le. vt.ff. loca. er odu. .i.vel ppter rei intitũ ꝑticularẽ.vt. C. de iure
emphbi.l.i.dr fieni qdam opeſatio.vt hic.⁊.S.e..dudum.

qe arboꝛes ſunt vẽto di
ben. emp. S. cũ aũt.

ſima maioꝛe eccla ſiue in oibꝰ reli
gsadoꝛãdis domibꝰ fieri ſinimuſ
⁊ in accipiẽtis ꝑſona ⁊ induobꝰ e
iuſdẽ ꝑſone heredibꝰ:deiceps fi
lijs tanrũ ſol maſculis aut femini
nis aut nepotibꝰ utriuſq; nature:
aut uxoꝛe aut uiro. Sʒ hocuʒ du⸗
roꝛe aut uiro expᷣſſiʒnoiat᷑: alioqn

non trãſire ad aliquẽ altenheredẽ

ſʒuſq; ad ſolã uitã ꝑcipientiũ ſtã
dum: niſi filios aut nepotes hũe⸗
rit: alr aũt penitꝰ emphitheoſim
agi eccłaſtice cuiuſdam:aut ꝓto⸗
chijreiimobilis:aut mãcipij miſti
civ ciuilisãnone nullo ꝑmittimuſ
mõ:neqʒ qð fit hr̃e aliqd penitus
robur ſinimꝰ. Quiaꝰuero leõi

MQuia uero leõis
ꝗdẽpie memoꝛie oſtõſub nila pe
nitꝰ diminutõe dari rẽ eccliaſticaʒ

ſancinit: nos aũt in alia ↄſtõe ano

—

gul.x.æ nunctidẽ reddit. Dirim. vt. 5. e.

dul vel qꝛ arboes P pte daſmate pijt.vt.ff. ð mino.l.veꝝ. F. pe

te. vel dom exuſta. vt inſtit. de )
1¶ Aut. hocẽ de rñſione.

łAcapiat. vt ſi noĩe penſiõis reddant᷑ v. nunc.v.reddat ⁊ non

min imo ponꝰ dimittat:vt ſequit? vt hec ꝑlene intelligant diſtin⸗

gue aut res q̃ dat᷑in
ſiã ꝑuenit:aut maio

emph. tte pẽſionis qte erat tunc cũ ad ecdle
s. gut minoꝛis aut fere nulli aut ꝓꝛſus nulli⸗

„

pᷣmo caſu fit diminuno ĩ.vi. ptẽ. vt. S.e. F. dudũ.S. ꝓxi.S.⁊.j.de ali. em⸗
phi. F.i. in pn. ⁊. SF.qcũq;.in ſcdᷣo fit diminurio ſilr. vt puta m. vi.ptem.ſed
br reſpeq qñ ad eccliam pueni ne qð fauoꝛe e inductũ eſt eu interpᷣte
mur. vt.ff. dele.⁊ ſe. con.l.nulla.⁊. C. dele.⁊ con.l.ꝙ fauoꝛe. In tertõ qñ
eſt minoꝛis nunqᷓ; quãdo ꝑuenit ad ecdlaʒ puta in dimidiã vel arca idem

bis ſcriptalegẽ ſenã excipi ſoluʒ
ſuꝑ emphiteoſim ſancimꝰ.hmõi
q̃ndã diminutõisrei damꝰ oꝛdinẽ

ut qratcum oĩ uentate ⁊ ſubtilita
te pẽſio eoꝝ qdant᷑ tanta qʒta ab

initio fuenit: q ad ſctiſſimam ue
nit eccleſiã:⁊ det᷑ ẽphitheoſista
libꝰ ꝑſonisqles dudũ diximꝰ. tũc
n.ſextã ei ꝑtem cũ ſcrupuloſitate
iputãdãcedimꝰ.Sin aũt minui

ↄtigent ꝑ quãdã cladẽ penſionẽ

aut in tototunc ↄſtantẽ pẽſitatio
—— p. . —„ — L⸗
nẽ accipiat:ꝗ emphitheoſiʒ ſubi
reuult: aut necacccipiat penit? cũ
lʒ ↄducere potiꝰq; tales diminu

tõesẽphitheoſim celebꝛare⸗ Si

ueroalicuiꝰ eccſiaſtici pdij ſubur⸗
bani emphitheoſisdet᷑:q̃lia pluri
ma maximein hac nouimꝰ feliciſ⸗
ſima ↄſiſtere citate:multo ꝗdẽ di
gna pcio puas uero reddentia pẽ

ſitatõis aut nihil penſionũ oĩonõ
ex redditibꝰ metini emphitheoſiʒ
ſʒ extimani ſuburbanũ ſubtilr: et
reputani ex pᷣcio collecto redditus
poſſibilesin.xx.annis ↄputari:⁊ĩ

redditibꝰ exhoc ↄputatis agi em

phitheoſim non ꝑpetue: ſʒi eoꝗ
cipit.⁊ duas ex eo ſucceſſiõeset
uiro ⁊ uxoꝛi ſicut pᷣdiximꝰ facien⸗
da. ¶Scire aũt emphitheotas⸗
uenit:qꝛ ſiin biẽnioↄtinuo nõ ex-

oluerint emphitheoticũ canonXẽ.
hoc enim tempuspꝛotnennio alli

oꝛum hominuʒ ſufficere ad caſũ

Sivero dignap̃do ſp̃dis. b penſio

tunc accipietꝓ ea pẽſio
neq̃ nuncc.aut dimit⸗
tat vt hic. vbi aũt parũ
minus vel et eẽt paruz
plus:tunc credo idẽ q;
in pᷣmo caſu. nã ꝓpter
mimam rẽ a iure nõ re
cedo.vt.ff. de in ĩte. re.
l. ſcio in qᷓrto.ſ.qñ fere
nulliꝰ eſt: vt qꝛ ruinoſa
eẽt:tunc aut ſoluere vłt
ſtatim: ⁊ tunc fit dimiu
tio in tertiã ꝑten ab ea
penſioneq;̃ poterat col/
ligi.adhuc re exñtei ſu⸗
o ſtatu. aut vult ſoluere
demum re refecta:⁊ tũc
nulla fit diminuno pñ/
tis mercedis imo medi
etatem eius penſiõis q̃
adijciet᷑ ex ra edificatio
ne dz adijcer. vt.j. de a⸗
lie. ⁊ emphi. F. ſi vero qᷓ
dam.. F.q̃dã.ſed qui
dã dixerunt non eẽ fa⸗
ciendã dfiam int᷑ dicta
duo mõ capła.cũ in eo
dẽ caſu intelligerent ꝙ;
bic dr. ⁊.ſ.de ali.⁊ ẽphi
te. F. ſi vero qͥdq. ⁊ illus
5S.bunc ſupplere dixert
ꝓ non credo.ĩ qͥnto ca
ſu dico ꝙ put pot quaſ
cũq; penſiões dʒ locar
ſ. in emph.economꝰ. yt
ſ. de alie. ⁊ emphi. S. ſiĩ
fi.adijcio ẽt ſextũ men⸗
bꝛũ qñ tanteẽ nũc q;te
pus.ſʒ parũ ẽ reſpectu
extimatõis rei vt terris

⁊ tunc dic. vt. .e. F. fl. T

bec oĩa extimant᷑ pᷣter
architectos. vt.j.e. .
anten.
5Lum liceat. i. magis
licdtũ ẽ ſiclocare ad an
nos qᷓ; tantã penſionẽ

diminuere. lʒ ſit ſecuriꝰ
lʒ eõ qñq; ſir. qꝛ meliuſ

E ⁊c.vt.j.detabu.⁊ pꝛo
eo di. F. nos aurẽ. in fi.

aKonducere i locare
nes. vt ſunt turres. Ex be

redibus lʒ hoc fiat als.vt.S.S.pxi. c btiliter. p architectoſ. vt

.e F. ꝙ aut. q Lomputa. q d. talis

xx.annos contineat penſionè vel eximatõem

e penſio q̃ collata vſq; ad
rei:ſic ⁊ eõ in venditõnerei

ecclaſtice:qñq; ſtatuit pᷣaum er penſione.vt.ſ.de alie.⁊ emp.ex hoc gũt cõ

f
g Sare canonẽ.i. ſolitã mercedẽ.

inum. nam in pꝛiuata anphitheoſi p

—

cedimꝰ. ePꝛediximus. vt. S. e. empbitheoſis.
Hec.n. irerpõ eſt vſq; illuc. fieni ac.

aciendam. immo ppetuo. ſed dic. vt. 5. e. F. alienationis.

n uata anphitl er triennium expectatur. vt
Q de iure emph.li. F.ft. ſz in eccd eſiaſtica biennium. vt bic. ,ſ deali. t em

phi. S. ſi vero quis.ſed in ſpeciali colono indiſtincte biennium expectatur.
vt. c con.l.quero..inter locatoꝛem. ⁊ cum dſis boꝛreoꝝ. 3

77 Ad caſum. ideſt ad miſſionem. accur.

„

(Dekfenchereſ vendicando vel ↄdicendo ex. .iſta.

l¶ Aelioꝛationũ.q̃ grece enpomemata dicunk. vt. L. deiu. ẽphi. l. ij. in/
df ephitheoſil. i. coOο. à 6

ecerit. ſ. dolo. vel culpa lata

vel leui q veniunt in oĩbꝰ Scnbꝰ:que gra vtmuſq; ꝑtis fiunt.vt.ff. dere.iu.

l. Zᷣctus.⁊.ff. cõmo.ſi vt certo..nũc.ad inſtar. n. fructuanij bona fi. vret. yt

ff. vſuf. quemad. ca. l.i.
b ¶ Pꝛedium.ſ.ruſti.

c ¶ Er reſtitutionẽ.i.dili

dicat ꝙ ſit pſ ſui coꝛpo
ris.vt.C. ad.l. iuł. ma.

8 aan⸗ cã. vt vetu
ſtate vel caſmate. vt. ff.
mino.l.ven.S. pe.

b Sed et. . di. 2 non n cioneut uel ſiduor Deredu n ſrslegeiſiaz
bNr erre Poſiatibuſ domib ſupunbanis opleat. tps lñia ſit eis qui pꝰ ipʒ non dʒ vt C.
Sarchrepteet de 2 oꝛtis ⁊ agris: ſzct ſup nunis ſiũ ſũt in ẽphitheoſiʒ dare: uũagitur oreraſet
ta mina: ed Antica exigne ſiue ex teremotuſiue era ⁊ ſp eos ppon alijs:.in hoc.n.ni- tua:tbocpaci
fſubpoꝛtara ar iſ de lia qlʒ cã mina ſit: ſz ẽt in his que hil aliud eſt qspreuolutiõe; ma ceda val d
pi nfelimorsn cinodelinucta ſũt: tipauimẽto ia chiatõesppetuaseis phiteoſwis Siſtan all
K Zpali. imo ppeus cent ſiue ẽt purisruinis nullũ ed mmggatPain roc eccliaſticoao mainec ci⸗
tac ſioievr .e. ficiũ hñtibꝰ:neqʒ mateni iacentẽ agiren. ( 52 ſigd factu ẽtale H
16 Dirimy. vr. . e 5. em Non. n. ill al alann ſui bnini⸗ nullã neceſſi ☛☚ agauſni is ſub ea Paſnl
pbitheoſim. 9. niſiĩ ſola ẽphitheoſitꝑali yy economisduobs hr̃dibꝰ ceſſanti vvg
m ¶ Et vt neq;. bic põt mꝰ:niſiiſola ephitheoſitpalt ) ’ i.

cẽ. 5S. pe. dic neq; ꝓ ⁊ ſ
ac ſi dicat ⁊ vt non ⁊c.

c hechanicls lira, q; vulla circũſcriptio ĩtalibus fiat quocat uſt uf. rẽ eccliaſticaʒ aut ſa 1 ae. c
ientib⸗ verbet duob p tpa pꝛimatibꝰ mechani⸗ ctiſſime maioꝛis eccłe: aut cuiuſli ðſa. ſan . eclu /
men eſt c; arcbiterus. A 7 marima ciuitate: una cũdeo a⸗ ſite: auttochioꝝoĩno pcipiat hoc renanenre
nethdia eſin aat mabilibus economis: . .euer aſm pdlicti obſeruatöezeßʒ icn⸗ dacn
oin ivanoy faboꝛi dliſſimis pſbais ? duobus diacom mã ↄſtõnis leonis pie memoꝛie:ut e poni ſzm al.
1 ſiiuz iñ mecbanic.i. bꝰ pñte quoq; deo amabili epo ſi iſte locuples erñs ⁊ ſube immobi ceint ſpos e
magfpan ericee ueẽt in ꝓuinca duob' inſ ignibꝰ* lis dñis aliã mor tẽ m ꝓppꝛietatis ſonorvrium be
domuum mm df. 2 m fmechanicis aut architectis: aut ẽt ius penſet ſãctiſſ ime ecclie:ꝛaut ack Fan oucſ,
rab archos ad eone uno ſiuni ſolu ciuitas hat ĩterue nenerabili domuierq hoc pcepit penlii n en.
ceps magr̃oꝝ tectoꝛum =òèòMG qꝛ acnones re⸗/
vel domuũ pꝑ quos iſte les tunc opeſ /

ecdlaſticaꝝ:aut pthochicaꝝ ẽphi

ditꝰ ſine dilatõe exigi. ⸗ 5 aut
dictũ ẽ a nobisut nulliꝰ imobil rei

ecclaſtice aut ꝓthochice alienati

oſit ꝑmiſſa: ad nullã nr̃ereipu. ꝑ

ſonã ſancimꝰ ualere:non ſolũ ſu

qydudũa nobis dictũ eſtitrib? p⸗
ſonistalibꝰ qles pᷣdiximꝰ. Vtne

ECae⸗

v ¶ Dictã. vt. ð. e. F. qꝛ vero leonis. 7. F. ſi 0.

pbitbeoträ. y. s. imo in
lñiam. ſed dic.vt.S.e.S.alienationis. ʒ

.

Duas. imo in pfectu. vr. . de alie. ⁊ emphi. F.

enpbitbeoſis. A (Alecz Zaus als 5 tales leges bebankõ/

cus c.

oſis:⁊ ualere ẽt talẽ ↄtractũutpo-

te pñti non repugnatẽlegi. He
q; illud qð hactenꝰ ↄtra tales cõ

tractꝰ agebat᷑ ualere: ꝑmittendũ

ẽde actioneut uel ſiduoꝝ heredũ i/

be cetenistradere. (Si gs auteʒ
uoluerit acciꝑe m rõem uſuſ:aut

Ria inerſ
ſitas impõatf.ſ.

nientibꝰ in ill locis ſacroſctis euã

ſis

p̃ᷣlatis.⁊ ita bec

1 Georrdain wͤß⸗ teoſim ꝓnõſoluto canone poni- gelijs poſt. itis: diffiniat abarchite nercſliate vrin
tenit tpis mñ vrj dea ⸗ I. fiẽt oĩo extranei emphiteomna ctisq;tũ cõpetat ꝓhoc ſoluiſcÄſ ſelapʒ.ſ f
ler anbi ſizads tis Tuoletib Ppoſits ſactan do ſume ccle m mocll enhe Paoracket⸗
peruã emphi.Rñ. bi ? Muũ licebit pᷣdia: aut domosdefẽ ſis: in his emphiteotica ↄſcnipti luſisſeuom
aus ab inino no tenet. dere nullã metuẽtibꝰ melioꝛatio onẽineo celebꝛari m figurã pa? varbe ſuſfict:
Gee nu redditiõez: ſz ſiquidẽ deterius dicta AYlum uero edificareæ nn
lae Eiiienare, in Veſn diligeti acreſtoem pꝛi duasjſucceſſionesſicutdictuz e: de rche,
“c ſciſtatꝰ facere:⁊ obligatũeẽuſqʒ ⁊ ſicreuenti poſttnũ ꝑſonaꝝino⸗⸗ a hoe ſpa⸗
S. ſinimt. ? ſue famllte a hocipᷣm ⁊heredesaſi ucceſſ. os tead ſcriſſimã eccł am: autuenera as v talifnao
een taſl. res eiꝰ q resinſuꝑ debitosoẽs d bilẽ domũ exq facta ẽ emphithe⸗ c,

accuſatiuus
éplis numen.
b Zale.l. pactũ
7 non ali⸗

ruine exiſtimant᷑ vt non decipiak eccka. Sine hoc. ſiue reſpicit. . tur c rebꝰ penptis vt ĩueniafad extimatiõen q; fit qũ ʒ. vt. ff. de
aliud ſiue ẽt ⁊c. qd eſtimemotũ ſic.ff. dein rẽ verſo.l.iij. F. ſine. reiiven. reſtimere. o (A datur ſ.ab eecleia
pn ſignib.ſ. maximis. q ¶ Euãgelijl. l. coꝛa pſide ſym Rñ. qꝙ ni modo ⁊ impꝛopᷣeponit᷑ verbũ dare cü dñium non tra cat. vr bie t⸗
il ĩmo coꝛã bis ⁊ non tãget.ᷣ ſic. C. deiudi.i.rẽ nõ nouã.⁊.jdeſan.epi. S HF. e. bocigr. ⁊.j.de ali.⁊ emphi.S.ſi vero qᷣs. als ꝓpeaccpit cuʒ

5S.nulli vero. r. EBmpbitheoſis. 1. ðſignat S. e. F. aꝛ vero. . . ſi võo dhium tranſit vt inſti delack. 5. ſicitah. vkdic ppe , vſu. tranſit
* ¶ In his.ſ.domib?. tEnphirheoticã ↄſcriptõem.i.ſcripturã perr ⁊ eius poſſeſſio.vt.ff.de acqͥ.poſ.l.naturałr./ ut de facto res tra⸗

tab . fa ctã. vij. teſtibus adhibitis:vt nõ mõ numerauit ſic:⁊ als neceſſe anig
ẽſeiptura.vt.j.de alie.⁊ empbi.S.⁊ boc ẽtrłariter õ.vt ff/de pac.ʒ.pactũ.

ſit vcl deiure quo ad vſuf. eaten poſtes ad ecclam redit vt ſequt.
Pp Aecaipiot. ſliec vencrabilis domus

.
6

liſe
Lanpei

inhit
Petink
Ginpann
ſtmine
apſef,
Naſe
NNE
sſem
ſliu
nihe
ruun
nuban
le
ſergl
ihn

bſe

. N

Naſaeuu

Irn .

1
Gn
lgecnd

Neſa

tbarzni
opalern
ited
uni

nieci
de

ſtitt
hagt
dets
4
ſden
d
nle

ſalr

inde

Peſorg⸗

ſobaece

J (Secanida

Date. L.a fuauanio eccle ab initio: cui et medio tpe bʒ vſũfr.
P et.

frucuario ⁊ ꝙ ipſe dedit eccleſie.
defectiua.S. ⁊ iõ ſub.decurreret.

t¶Eccleſiã remanſit. neq;
v AQð a venditõe. ꝙ no⸗

men non ad oẽm alienatiõ em ꝑtinet.vt.ff. de ſtatu li.l.ſſatulib er.ĩ

ſi.vñ non ↄtinʒ
emphitheoſim.

nec ẽt pignoꝛis

datoͤnem. ſz bec
oſtõ ſicqꝛ nõ ꝓ⸗
cul ab alienatio
S. alienati. ep⸗
pt hoc dixit bic
x¶ Pene.i. fere.
D im?. vt. S
e. nos igitur.
3 (Donanoes.
de his pmis di⸗
cit ẽt leo. ſed de

duobus ſeqnti⸗

bus non.
b Ad moꝛtem.
ſ. cuilé ad quez
deducunt᷑ tabel
liones qui ðpoꝛ

tãat q ẽmo 028 c
uilis. vt. S. e. F.

Itẽ economi et
mgfri ⁊ magni iu

dices penã pati
unt᷑ lz non moꝛ.
tctẽ. vt. S. e. F. eco⸗
nomü. 7.5. ipoſ
nam cbic dicit
fo:ſan.
(Diſpoſituz ẽ
vt. S. eo. F. vult.

accurſius.
dSiqʒs. eco⸗

nomos. ſic. ff. ſi

rſius.
Mox. i. ſtati
oꝛum. i. eco

nomon.

g ¶Xotractu. ſxy
Ilr ex inutili Z⸗
au agik. vt. C. ð
le. co. l. nõ du⸗
bri.Rñ. inutiliſ
eſt in fauoꝛẽ ec⸗
deſie: vt poſſit
vendicare ſed ĩ

codium economi

oʒz vt ten eat. v
dic ex inutili 3⸗
dejck. emp. l. ex

empto. F. bis 4

⁊ deph. emp. ſʒ

celſus.⁊ de pig.
Itẽ nonne eco/

tãtos ⁊ tales ferẽteſ redditꝰq̃ʒtoſ
aut qles hʒ qð dat᷑:ita ut poſt eiꝰ
obitũ eccłaſtica:aut ꝓtothica res
reuertat᷑ ad uenerabilẽ domũ cuʒ
uſu gdatꝰ ẽ nõtrãſcẽdẽte tpᷣsui⸗
teꝑcipientis accipiat aũt ſil r etiã
rei in ↄpenſatõedate uſuʒ:qᷓtenꝰ
ſit pꝰ ꝑcipientis obitũ:aut tpᷣs in
quo donatio uſus ↄuenit nõtranſ
cẽdẽs uʒ ꝑcipiẽtis uitã:utrũq; ex

toto⁊ ſᷣm ꝓpꝛietatẽ ⁊ ſm uſũ apð

ſctiſſimã ecclam remãſuꝝ.Quia
uero leonis pie mẽoꝛie ↄſtõ penaſ
fere ſolũmõin uẽditiõe decreuit.

nosaũt interdiximꝰ nõ uẽditõnes

ſolũ:ſʒẽt donatões⁊ ꝑmutatiões
⁊ ꝑpetuasẽphitheoſes ⁊ pignoꝝ
datões in rebꝰ imobilibꝰ uidemꝰ

aũt quoſdã ſicamatoꝛes ꝑiculi cõ

ſtitutos:ut pᷣſumãt ad ea q inter-
dicta ſunt accedere:⁊ circũuẽtõeʒ
facere legibꝰ exuolũtate ⁊ pſũpti
one quã hñt:⁊ queoĩbꝰ mõisĩter⸗
dicta ſunt:⁊ que foꝛſitan deducũt
hoĩesad moꝛtẽ:⁊ qagũt. Pꝛop

terea neceſſ. ariũ extimauim iuno
quoqʒ ↄtractu ⁊ certã ſtatuere pe

nã:his ꝗppe penisq poſite ſũt ad
uerſuseconomosex oſtõe pᷣdicta

pie memoꝛie leonis:ſilr æ nũc ĩmi

nentibꝰ economo aut de ʒenodo⸗
cho:aut noxocomo aut beſotro⸗

phio aut abbati aut abbatiſſe mo

naſterij aut aſſiſtenij ſʒ qð pꝛiꝰ diſ

poſitũ eſt ¶ Siquis igr emerepᷣ
ſũpſerit rẽ eccłaſticq aut ꝓthothi

cã cadat equidẽ mox pꝛecio. Exi
gat᷑ aũt res quã accepit cum oĩme

dij tpis incremẽto:⁊ ↄtra ſcanctiſ

ſimã eccłam:aut uenerabilem do

trauenerabilesdomoſ:aut econo

nomus porit erceptio.ð excludere. vt. C. delib.cã. ſi is. ⁊. ff. ſo.ma.l.

viro. .l.cũ mulier.⁊ qꝛ potioꝛ ẽ ↄditio poſſidentis ĩ talibꝰ. vt.ff.ð

cõdi.ob tur cãʒ.l.i. ⁊.l.ſiob rpẽ. Rñdic anptoꝛẽ bonafide. emiſ

BDenon alienan. aut pmu⸗

ſe. nec ſibi nocet iunis ignoꝛantia in dãno vitãdo.vt.ff. ð iu.⁊ fa. igno.l.er
roꝛ.in fi.vel dic ꝙ economꝰ tanqꝙᷓ; ſuã vendebat.vbi innẽiret ẽptoꝛem. vt

ar. L. de bo. mf. l i. b ¶¶ Di. i. ;uis. i

i quis aũt.repñtet.vt

C.dedona.l.necignoꝛãs.ð.ff.de reg.iu.l.donari.ðᷣ.ſed bocẽ ſpãle ꝓpt᷑

mos:aut qui oĩa uendiderũt in ꝓ

pꝛijs eoꝝ ſubijs ex cõtractu hẽant
actõem ut metu ſue ſube:⁊ ſi non
ꝓppter dei timoꝛẽ:tñ ſegnioꝛescir
ca uenditõem fiãt. Si ꝗs aũt ꝑ
donatõem acciꝑe pᷣſũpſerit reʒ ec
cleſiaſticã aut ꝓthoticã:⁊ ipſo q;

datũ eſt oinocadat: ⁊ aliud tantũ
ex ſua ſuba repẽſet ſctiſſime eccle

ſie:aut uenerabili domui ex qhoc

accepit ut quã nixusẽ agere cõtra

eã nouitatẽ hanc ſibimet in ꝓpꝛi⸗

is ecclijs exhibẽs ſuã ſenciat mali

gnitatẽ.¶ Si aut pmutatio ĩ qui⸗-
buſdã pſonis fiat pᷣter ſolũ imꝑiũ
ſicut pᷣdiximꝰ:⁊ qꝗ ꝑmutatõem ac

cepit ſubijciat pene:⁊ datã ſibi rẽ

amittat: ⁊ recurrat rurſus hoc ad

uenerabilem domũ uñ ꝓgreſſaẽ:

⁊ qð ꝓↄpenſatõe dedit maneata

pud uenerabilẽ domũ:⁊ ꝗ acceſſe

rit ad cãm legi ↄtraniã cadat utro⸗
q;iuſte:⁊ ſm hoc pene ſubdat᷑ ſʒ
quã ⁊ ꝓpꝛijs cadat:⁊ ꝙ ſꝑauitñ
acquiſiuit ẽt hacactõe ei ſeiuatai
ꝓpꝛia ſuba eoꝝ qui ↄtractũ cũ eo
celebꝛauerunt.¶ Si aũt creditoꝛiĩ
pignoꝛe coꝛpoꝛali elegerit acciper

rẽimobilẽ eccł aſticã: aut ꝓthoti⸗
cãin domibꝰ: foꝛſan auteʒ ſubur⸗

banis aut agnis aut oꝛtis aut ciui⸗
libꝰ panibꝰ aut ruſticis mãcipijs⁊

ðᷣderit aux abhoc cadat creditoꝛ
⁊ hẽat lucrũ qð accepit ſanctiſſi-
ma eccla:aut uenerabil domuſ qy
mutuatum eſt auꝝ:⁊ hicↄtra cele
bꝛãtẽ mutuũ economũ aut xẽodo⸗

chiũ aut phtocotrophiũ aut pꝛe⸗
ſulẽ monaſterij aut aſſiſterij auta
lioꝝ uenerabiliũ collegioꝝ credito

riactõemanente ¶ NHis oĩbꝰ autẽ
in abbatiſſismuliebꝛiũ aſſiſtenioꝝ

delictum ſuũ vt ałs in odiũ malefi.poſſeſſoꝛis.vt.ff.ad.l.aquili.ſi ſeruus

ſer. F. ſi oliuã.⁊ inſti.de
re.diui. S. ex diuerſo.
kg/ Si aut pᷣdiximꝰ. vt
8.e. S.ſinimus.
¶ Amittat. ſpꝛoprie tñ
cũ non tranſierit dſius
vt. ff. de re. iu. non vide
tur rẽ amittere ſʒm al.
mDuba eoꝝ.ſ.econo
mon ⁊ ſiliuz. ar. S. Hp
xi. ⁊. S.ſi quiſ igr. ⁊ hoc
non erat dictũ in.l.leo⸗
nis de ꝑpmutatöõne.
n ¶Si autem coꝛpoꝛa⸗
o ¶ Suburbanis. i. oꝛ⸗
tis iuxta vrbanum.
p¶ Aurum. vel etiam a
i.accurſius.
q¶ Ab boc.ſ. auro qð
mutuauerat eccleſie.
r Mẽat luquz. ſy quõ
ecckła locupletat᷑ cũ alie
na iactura in oĩbꝰ bis
caſibꝰ. vt.ff. de odi.ĩde
bi. l.nã natura. hic Rñ
deo non fit cũ iniuria ĩ⸗
mo iure ⁊ ex culpa eius
q̃ accipit.vt.ff.de re.iu.
quod ques.
Pꝛeſulem.ſed quo⸗
mõ ten ent cũ nibil bẽ
ant. vt. S. de mo. S. illð
nã inanis ẽ actio ⁊c.vt
ff. de dolo. l. nã is. Rh.
quidã qꝛ affines ⁊ con
ſan guinei eoꝝ tenẽtur
pꝓ eis ꝙ nibil ẽ cum ali
us ꝓ eo nõ dʒ exigi. vt
ſ. ⁊ nõ fiant pigno.S.i.
⁊. C.de penis.l.ſanci⸗
mus.vel dic ꝙ bic loqͥ
tur qſi hec babebat ad
buc bona:qꝛ nõ diuiſe
rat inter filios.vt.j.de

ſan. epi.s.ſi qᷓ mul.vel

dic tertio ꝙ hec ↄſtitu⸗
tio loqͥ de his mona⸗
chis vel abbanb qui
aſ ↄſti.illam de mona
chis intrabãt monaſte
rũ qð non pdebãt ꝓp
terea rey ſuaꝝ dñium.
vt.j.hec con.inno.con.

de bis qui ingre.mo.al

dn.dicit qð acquiſiuit
ex genere oiuncto vſq;

ad quartũ gradum. vt

ſ. de ec. ti. F. interdicimꝰ
⁊. .. de ſan. eccle. F. ſi qᷣſ
ʒ aliquam.ſed hocin e

piſcopo non monacho

ppoſſet bre locuʒ. alij di⸗
cunt q; quidam ſunt abbates laici nõ monachi vt petragoꝛiceñ.⁊ ſanei
frontonis qui habent ꝓpꝛia.ſed tertia opinio verioꝛ ett.

t. ¶ Sl enim. verenon debet rem immobilem pignon dare.

„
● ⁶

Aut opꝰ. dico aũt ꝛc. ¶ Dccaſionẽ. puta vt ſoluat debitũ vſunag iiij.?.ff. ad. l.coꝛne. defal.l. falſi. F.i. Rñ. non duab? röͤnib: 1 9: pe

cta a pᷣnape. ſic. ſ. e. ti.
qꝛ vero veriſiite.

huiꝰ nrelegisobſeruatõem:ẽt ſi
cadat quideʒ de ẽphitheoſi:⁊ qð

tentes ⁊ hoc ꝓhibemꝰ inoĩ pſo⸗
na maioꝛe uel mioꝛe ſiue incigłm

v„7 V
ꝓ Conſiſtentẽ.vt ĩ emẽdis bobus ꝓ laboꝛerio terre ecdłe vel alia uſta c? ne ſunt mittẽde in dubijs:vñ ſuffict pena buiꝰ.l.vt.ff.de penis.li.
3 Ean. ecckar. a Ad generalẽ. ſic dicendo oĩa bona ecclie ttbſi terpꝛetatiõe.et qꝛ nõ videt᷑ falſũ ꝙ ventatis pᷣmoꝛdio adiuuat᷑.vt
obligo. ſʒ nunqͥ d ẽ plꝰ qᷓ; ſpãle.Rñ.non vt diximꝰ.S.e.alienatõis. in fi. ff. de le ij.l. cũ filiꝰ. S. beres. vbi aut eẽt falſuʒ reſcriptũ locũ br̃et pe
b ¶ Spãle. ſed hodie.ð.vt.j de alie.⁊ ẽphi.S.hocẽt.ſʒ dic vt.s.e.S.aliẽan⸗/ Ha·rcosie deſalyt. C. adl corne. defale uaſo:an. ⁊.ff. dekal.l.
c Di vero. ꝙ non lʒ i⸗ , — 2 S ad.l. coꝛ. de fal.
e drldecle anle aut monaſterioꝝualẽtibꝰ. Si ei ſoꝝ. Sili ꝗppe obſeruatõe ⁊ ſuꝑ e tti
S. alienationis. oino ſanctiſſimis ecdlijs aut aliſs alicatiõe cliũ panũ cuſtodiẽda:ſi npmi tal.·
Obſeuatoen. aus uenerabilibꝰ domibꝰ crediti opꝰ** cut ſepediximꝰ:eo ꝙ tales eẽpa- c Moͤpendium
ginerog 5.ſva. iat: aut in ſolã neceſſariãuʒ ine- nesnõ ſolũin hac feliciſſima cit- anonpotaes
eFutur rp ſunore uitabilẽ occaſionẽ : apter quã nõ te:ſʒẽt inmagna alerãdria ⁊ ithe beat reſcnptum
kasie vr.s. e5e ſefte põt qdiminet adipleri: aut in aliaʒ opoli eẽ didicimꝰ. foꝛſt itã aũt tale dAanager⸗
rge Ccaim utiliſſt imã ſe umnnerkeſ⸗ ↄſi⸗ aliꝗdin glas mmiumſ⸗ gbuſdãeſt is. ad om̃s bos
f aupen.i. er reus ſtentẽ :licebit ꝑſonis eaꝝ uſq; ad ſi.n.ẽt albi hmõiqdã ſit poſſeſſi - ablatiuos repe⸗
Aataupaupene. generalé:bypothecãſtare: ænul O nulla lex ſeuet: æſuã obſemua /Daciar na
6 eatnſ vrtes. lũ ſpale pignus creditoꝛibꝰ pber tionẽ oñdat. Quia ueroneriſileẽ? ieiſſo aueſiof
cad..bocigf .. e. Siuero ẽt ppetuam quiſt piam quẽpiã ⁊.n. crrcũuẽtiõʒ huiꝰ legis Poru Rmeu⸗
aꝛ vero leoniſ.vſq; hbſu emphitheoſim acciꝑe pᷣſũpſerit: tentare pꝛagmaticasnr̃as foꝛmas perran.
accurſuuus Iz au tnalés adé pm arci J Pmit⸗ diuine iuſſio. ſb⸗
b Maaa i pceſſtofa⸗ (non lʒaut tꝑalẽ ꝗdẽnon tñ ſjm accipꝑe tale aliqꝗd eis agere ꝑmit⸗ ſunns lecien

ictauerit.no

tBrdten 1e5 datu maneatapud uenerabilem oſtituta ſiue hoꝛuq; circanosſt mbunterlite
Suſiſteant. vt.. e domũ.det aũt ↄtinuo ⁊ pꝰ caſum ſiue alioꝝ ꝗſpiã interpplłloshĩitan ⁊ff de iniun.l.
SSiee conomos. Ephitheomatis qtuz futurꝰ erat tiũ ſancimꝰ: nulli penitꝰ Iñiam eẽ lercß F lie

¶ Eegẽ. vt. C. deſa. ſã.
ec.l.ſancimus.

ti.S.ſi aũt ꝓ redẽpnõe.

ſoluere:ſi ᷣm legẽ ſubijſſet ẽphi⸗
theoſum:nihil apð eum manente

fuãdisẽt aduerſus eosꝗ ſacrata

tum. ? ct ſi acquirat phibemꝰ vn eo. vt ſequit᷑ ⁊ ſancimus ⁊c.

3 6Quépiã. talẽ aliquẽ.

de fal. ex eo capixe.ſi qs

ſcienter vtiki

aa 4 Pꝛoferre. ſy nunqͥd tenet l.coꝛneł.
lliato inſtro. yt. C. ſi re vel act. leij.

talẽ quẽpiã pꝛagmaticã ꝓfene ty

pũ meqʒ ex hoc accipe aligd ð ſã

Et deo amabiles epos aut uene⸗

rabileseconomos ſiñ ꝑiculorefu⸗

n Meſnbnt, aue exrebꝰ paupumq fruſtra ꝑ ẽphi ctiſſi imis eccłijs ↄpẽdiũ aut ð mo e oneßn
n Nauc c aſbiatbe theoſiz date ſunt. Hecigr ola cu- naſterijs aut ꝓthochijs aut alijs Foineifle
Alſine aſpifanone ds ſtodiant᷑ pdictis ſ ubiecta pẽis ne uenerabilibꝰ collegijs imobilium ma vice 10 non
ſubijc maioil. qqʒ tabellionibꝰ pᷣſumẽtibꝰ inſtfis reꝝ. Sʒ ⁊ glioſiſſimoq̃ſtoꝛi penã punit ſicut ⁊ hic
Sdee talibomiſtrare ſ metuẽtibꝰuſ ad iminere.c. li. auni: ſiqd tale dicta vi bunitet nel
S. ſanctiſſimas. eriliũ ⁊ nunq; reuertant᷑.nec ſi ſa- uenit ſil ⁊ ſuſcipientibꝰiſinuatõe, ſibiſcda vicep/
