videtuꝛ coꝛrectã.vt.j.vt
nulli iudi.ꝗ.et hoc vero
pᷣuid imꝰ. vel dic vt ibi
diximus.
pAuditu.i. oſen ſu.

q Delinquunt᷑i.fiunt
in pꝛeiudicium eis

r Decepta.ſ.ſemel.
Alie res.in boc ſolo

addit. hoc autenticũ le

git. C. ad velł.ſi mulier

ſm io. ꝙ ſie intelligo in

boc ſolo eſt plꝰ in ↄſen⸗
ſu circa aſnup.do.quã
circa fideiuſſionẽ eius.
t Rationẽ.vt nõ pꝛeiu
cium afferat ſii.

ca talium.

xScõm bas ſatiſda/
tiones.i.ſjm has caute

las qᷓs dedimꝰ mulieri
bus vt poſſunt vẽdica/
re res ſupꝛadictas.
Er multo in dote. ſo
ineſtimata qͥ fundꝰ do/
talis dicit. vt. C. de rei

5 Fuerus. ib cautela
ſic. 3. de nup. S. et ita cir

ℳ olla.

aut ſuppoſita aut potẽtib foꝛte
pſonis quatenꝰ illi ꝓpter bhmõi
cauſas:aut ſit oibus modis inabi⸗

lisuẽdicatio aut ðifficilis et litibꝰ

egeat dũ exhoc ipo ſit adiunãda
Qua ꝓpter hoc obſeruet et qui
poſt hec ↄtradixerit ſciat:qꝛ ſiue

emptõʒ ſiue hipothecã habeatini

hil hoꝛũ utilitatis hẽbit oĩo ſʒ eq/
lia erunt nõſcriptis nunc dictisqᷓ

ſuꝑ hec ſcripta ſunt aut conuene
runt.et ſeruetur uxoꝛi lucrũ. Nõ

em̃ uidet᷑ nobisimmoderate feciſ

ſe quidã noſtroꝝ iudicũ qui etiam
ipaʒ in rẽactõʒ mulieribꝰ pꝰ ma⸗
trionij trãſactõʒ in ſpõſaliciã lar-

gitatẽ dederũt qð recte inchoatũ
deinda poſteris iudicibꝰ quaſi ꝓ

ſuꝑuacanea qdaʒ ſubtilitate con

tẽprũ ẽ ⁊ ſiqᷓſiʒ uias ⁊ artificioſas

inueniãt ſumẽtes hipothecã pᷣpa
rãdo mulieres cõſentire et itaa ꝓ

pꝛio cadere iure. ¶Cõſenſus em
in talibꝰ aut in hipothecã autiuẽ

ditionẽ aut in alienatõʒ ↄſcriptus
pᷣcipiẽti oĩio nõ ꝓderit ſi ſemel cõ

ſenſus fiat.ſʒ ſicut ĩiterceſſionibꝰ
ſcripſimꝰ ut opoꝛteat biẽnij tẽꝑe
cexiſtẽte et rurſus aliã pfeſſionem
ſcribi ↄfirmãtẽ cõſenſuʒ et tũc ra⸗
tũ eẽ qð factũ ẽ et ſicetiã in hoc fi
at. Et ſi conſentiat mulier ſcðm
ſpeciẽ interceſſionis ſit oĩio indẽ/
nis niſiẽt ſcᷣm ſicuti pᷣdiximꝰ et
celebꝛauerit cõſenſuʒ plurimanã
qʒ ex pꝛimo mox auditu delinquũ
tur muliere ꝗppe mariti ſeductoi
busfacile deceptaet ꝓpꝛia negli

gẽtia iura.Cũ aũt in plurimotẽ

poꝛe cogitauerit pꝛo negocio fiet

foꝛſitan cautioꝛ:uerũtñ neqʒ hoc

ſimplicit damꝰſʒtũc mulierẽ exſe
cũdo ↄſenſu dãno ſubmittimꝰdũ tumt
Zẽ.a.lõgi.pᷣ.p. urbis cõſtan.
ſatiſtieri ꝓreul rebꝰ imobilibus c

ſunt alie res ex ꝗbꝰpoſſibile eſt ei

q̃ in añnuptiali donatõe ↄtinẽt᷑ et

q ab alio detinẽt᷑ ꝓpter alienatio⸗
nis aut ſuppoſitõis modũ.alioqn
ſinihil alið ſuꝑſit neq; ſic leſionẽ
ſuſtinere mulierẽ ꝑmittimꝰ.ſʒlʒ

ſecũdouł ſifrequẽter ↄſentiat cã
ad ĩterceſſionis ferat᷑ rõnemet ſit
oĩo eilucrũ ſub cautela poſitũ ni⸗
ſi apparuerit relictũ alið ſufficiẽs
ad añnuptiał largitatis qʒtitateʒ
et hoc dicimꝰ nõ ſolũ parẽtes mu
lieribꝰſʒ multo potiꝰ uiris talia fa

ciẽtibꝰ.ſi ꝗdẽ multis ⁊ pene pluri
bus caſibꝰ cõibꝰfiliisañnuptialiſ

donatõnis ſeruãt᷑ reset rurſus he
maneãt apð ſbam uiri eiuſq; ſuc⸗
ceſſionẽ exhac obſeruatõne:iõq;

utilis eſt lex uxoꝛis et marito ſcðʒ

has ſatiſdatões et multo potius
hecin dotẽ ualebũt.Si ꝗd totis

aut alienet᷑ aut ſupponat᷑ aut cum

hec ſufficiẽter declarata ſancitaꝰ

ſunt:ſʒneqʒ ipos ↄtrahentes oio

negleximꝰ.nã ſiẽt ſuꝑ his obliga

tionẽ qᷓtũ ad mulieres neqʒ ðcãʒ

be

neqʒ; ſcriptã eẽuolumꝰ ipos ui
rosin alus eoꝝ rebꝰ obligan uolu

mꝰ occaſione alienatõis aut hipo
thece mulieribꝰ ꝗdẽ ſeruãtesi ip
ſis imobilibꝰrebꝰſpõſalicie largi
tatis ius inouatũuiris aut ↄpetẽs

ius er documẽtis qtũ ĩ alis rebꝰ
ſuis Oibus pꝛiuilegiis iam doti

datis a nobis in ſua firmitate ma⸗
nẽtibꝰ qñmulier mouerit:. aliis eĩ

oĩbus pᷣtermulierẽ hmõi pꝛiuile⸗

Sia nec ab antiquo dedimꝰ neq;

nũc damꝰ. Lua igiĩ eminentiaqᷓ

placuerũt nobiset ꝑ ſacã ſũt lex

oibus faciat manifeſta ſcᷣm ſolẽ
nẽ modũ edictis clarata ꝑ ꝓpuin

ciasutẽsut nullũ gẽtiũ lateat qͥ a

nobis ſancita ſit. in hac em̃ feliciſ

ſima ciuitate gloꝛioſiſſimus pᷣfe⸗

ctus urbis hec pꝛeponet.
De noui operis mintiatiõe mani
timi aſpeaus.

Qregia ciuitate circa domuuʒ
edificia cohiber̃ et emẽdare iuſtũ

credimꝰ. qꝛ em̃ certis mẽſuris di-
ſtare domosab inuicẽ ʒenonis pie
memoꝛie ↄſtitutio dicit:ſʒ et nos

vro. ac. F. et cum
ler.ſzm az. et m

al. ꝗꝙ puta veruz
pla. vero genera

liter in quolibet

ꝓ nobis c.L. de
iu. do. l. quot. itẽ

eſt ꝓ nobis qð

bic ſubijcit. iã eĩ

Lc. vbi expᷣſſe diẽ
de dicta. l. C. de

Walebu ſ

in ꝓbibẽda alie
natõe diritſi au⸗
tẽ de pmittẽdo.
nã lʒ millies mu

lier ↄſentiatnon

tñ pᷣiudicat ſibi
ſzm io. vt ſſtik. q̊.
ali. li. in pꝛin. alij
ſem io. vt dixi
alið in do. qᷓ in
don. pꝓpter nup.
dixit. et alið ĩ re⸗
mittenda rbo⸗
theca a muliere
in rebus maniti.

Q.ad velł l. inbe
mus. Itẽ et alia

eſt rõ quare ſic a
liud i dote. quia
oĩa puilegia do⸗

tis debẽt eſſe ſal
ua. vt. j. F. ꝓx. ni
ſi era tres mobi⸗

lis in doteĩ qua
Paͤlen vt mulier
bis ↄſentiẽs pꝛe

iudicet ſibi foꝛeꝛ

poſſent ſeruari.
ſcõm io.

a ¶ Bancita ſunt

vt. L. de re. vxo.
ac. .. ⁊ cũ lex iuł.
b¶ Uoium?ꝰ. ſic

3.de nõ ali.ſ. ſi

d̃s igit emere. et
p. ſequẽ. col.ij.

e¶Ains. i öben
tibus cũ viris.

d ¶ Duis. ſ. viri
erois abſurditaſ
repellat᷑ vtmo

do qᷓ; pꝛimũ ſunt
obliga ti virione
niunk. ß vra pꝛi.

obligati nũc mõ

incipiũt poſſecõ

ueniri.nã et actõ
pignoꝛaticia ſo/
luto debito intẽ /

tat.lIʒ et pꝛio na⸗
ta fuerit ſim pla.

C6. LAnſasclieocloſefitin a

vt. ff. de fideiuſ l
ſiquis ꝓ eo. S.ſi
nũmos.
e ¶ Dibus datis

vt. L. qui po᷑.t in

pi. ba.l.aſſiduis
et inſti. de act. F.
fuerat. et. C. de
ad bunc.5.ff. de

n
nn
nen

hti i

6

4

pui. icredi. dag im?

et.ſ. vt fanũ fi. H. ij

et.iij. et. j. neq; ine
quid ex dote. §. f. et

j. vt exact.iuxta do.

zeh⸗ Pouerit. ſcilicz

0 onem.

t facte. noue
tesmẽſurã aut ẽt parũ aliqd huic addẽtes

deinde edificãtibꝰ nihil alið hñtes. ſʒ tãq;
aliqð ueluʒ tẽdunt et cum abſtulerit mans
aſpectũ ꝑoẽm pꝑtãteʒ et nõrepugnãtes le
gi. ꝓpter.c.pedũ ſpaciũ ulteriꝰ edificat ſi
ne Phibitõe. et dũ ꝙ querũt potiunt depo
nũt illud qð ꝓpter utilitatẽ ab eis inuẽtũẽ
ſʒita ſchema circũueniẽtes oi uolũrateex

aſtiudes .
Emper. factis.

. ender vſq; i /
ic necefſanũ i exiſtia J

uimꝰ quale ẽ.vt.

de teſtamen. l. ube

mus.

en vncijs
de trien. et ſe. .
1Arleges.l. pee /

dicte due.

IAalere. li regis WZ
ceterofien nullo mouolumꝰ. Sʒ et ſiquus
uoluerit tale aliqd excogitare:et malignari
nõtaliter ludat ſed ſi hocegerit ꝓPueritate
domũ totã edificet ⁊ uſq; að ſpaciũ totum
centũ dicimꝰ pedũ tẽdat edificia faciẽs tã⸗
qᷓ;neceſſaria ſibi ĩeuitabilia futura.nõ autẽ
ppter uicini leſionẽ cõſtruãt parietes ⁊ue-
flũ exqdã pictura talẽertẽdẽs machinatõeʒ
piꝛiuationẽ aſ pectꝰ arripiat. ſicut eĩ eos qui
aliena diripiũt recte aduerſamur: et pẽa di-
gnos putamꝰ ita et hoc moliẽtes nihilomi
nꝰ eimalicia eoꝝ ꝗ alienas res arripiũt exti
mamꝰ. ñ ſi ꝑuã aliquã ſemꝑ domũ ab/
reptionis auferre pᷣſumẽtibñficiũ in uibo
noꝝ rapton cũ qdruplat᷑ pẽa quõnõhocne
ceſſeẽqtale aliqd agit.⁊ cogit ꝙ abeo fa-

bac ciuitate. gee 1

n (Eino pieh

mẽtis.vt.S.ti.ꝓxi.
dictũ eſt. Sʒ nuũqᷣd
idẽ in alijs.dico ꝙ;
ſic vrpatet ex rubꝛi
ca in pꝛin.cinꝰ ver⸗
ba ſunt generalia.
et ita boc tellige ge
neralit. vt. ff. de au
ro ⁊ argẽto le.l. ſpe

ciem. ⁊.ff. ddeiuſe.

igno. l. pe. et fi. ſ 5

yvt. S. vt in pꝛiuatis

do. in fi. ybi dꝛe ĩ

fra tres mẽſes. ſy il⸗

lud ſpeciale. vt ibi
dixi. Nes., ☚
q; miles neq; fe.S.
et ſi igit. ſ illð ſpe⸗
ciale ſimilit᷑ hoc au
tẽ generale.

Heredis.nomẽ
diſpoſuit. vt in dele

C. de teſta. l. iube⸗

mus. lacit inſti.

te * ,1.

d6 Foꝛmas dando
reſcnipta extra coꝛn/

pus luris.
P ar mpoꝛtunitatẽ
ic. 8. d ebere, fal⸗

H. i.

9

(iii

aliqd tale ſancimꝰ. Seann aũt ĩhac regia .
urbenõ 6poſſe aligdultra. c.pedes ꝓhibe⸗

remanisaſpectũ rẽ gratiſſimã ã opoꝛtebat ꝗ
dẽ foꝛſan:et exãpliari mẽſura aſpectꝰ eis ꝑ

tẽ etnõeos ꝓhibere ſʒ tñ in hoc opiabili q
rẽheredis ſcnbere nomẽ et ex qᷓʒtisunciis

dã machinat arte. ꝗdã em̃.c.pedũ reliquẽ⸗

traneas poſſeſſoꝝ oſtituunt domos qð de

ctũ ẽ et alia maioꝛi pẽa mulctari hoe ẽ.x.li.

auni iferẽdaꝝ theatralibꝰ tue celſitudis ut
nõmalisuicinis hocqðĩ ſermõe ↄſtitutus
uadat deridẽslegẽtanqʒiualẽte eũ ꝓpꝛiis
inhibere dil poſitõibꝰ.q igi᷑ placuerũt no/
biset ꝑ hãc ſacrã declarata ſunt legem tua
celſitudo in hac feliciſſima ciuitate oꝑiter
mĩoq; ↄtradere ⁊ ĩppetuũ una cũ obediẽti
officio ſeruari feſtiet. eadẽ eiẽ hoc. x. li. im
minẽte pena coõtrahoc pᷣ Puaricates aut un
ricari ſinentes,.

Ejt facenoueoſtones pyili inua
tiõz eaupꝰ duos mẽſes ualeãt. ꝑ
cit It ñ cuſtodiẽtibſi ubtilitatẽ cõ

8 ſtönuʒz ſup teſtam̃tis ireliquẽdo

uachite aut nõſcribẽdo autnõ
I⸗- dicẽdonomẽ heredis.
Mpꝛ Juſt. au. Joã. gloꝛioſi nmnoß.
comitioꝛientis et con.

De noui operis denũciatõe.
Ar ſacie noueoſtones poſtin.

Emp legũ nobisoccaſiones motoꝝ
negocion pᷣbuerũt cauſe plunibꝰ eniʒ
nobis adiectõibꝰ factis occaſionẽ nr̃arum
cõſtitutõnũ quas ſuꝑ ſucceſſiõibusſcripſi
mꝰqleeſtut opoꝛteat ꝓpꝛia manu teſtato⸗

reputari oꝑteat falcidiã quaʒ filis parẽtes
relinquunt ſiue ex tribꝰ ſiue ex quattuoꝛ ſi-
ue ex plunibꝰ et multis ꝓpter hoc piclitan
tibꝰ teſtamẽtis cadere ne cõplerent᷑ ꝗ q in eis

ſcripta ſunt qꝛ lʒ facte ſint leges tñ nõ ſunt
cognite aut pꝓuicialibꝰ.aut ẽt hic nondum

foꝛte pᷣpoſite nulliq; manifeſte neceſſariu,ʒ

eriſtimauim talia lege bꝛeui coniger. Dã

cimꝰ igit kexillo nr̃as oſtõnesq ꝓpreſtamẽé
tis ſir unt ualere er quoin cõe facte ſunt mãi⸗
feſte. In ꝓuinciis aũt ex quo diſcrete ꝑme

tropolitaspalaʒ facta ſunt uel poſtea facte
fuerint ne legũ ignoꝛãtie ſcoõʒ ꝙ duduʒte⸗
nmuit teſtã hoies faciẽtes uideant᷑ puaricare
legẽ t aũt aptius adhuc cã declaret᷑ ſan
c⸗ ſi ſcipta fuerit hmõiler hãc poſt du
osnmẽſes dati eitꝑis ualer.et ĩrep. tractari
ſiue ĩ hac feliciſſima ciuitate ſiue in ꝓuiciis
poſt inſi inuatõez ſufficiẽti hoctꝑe oĩibꝰ ma
nifeſte eã Ioſtituere et tabelliõibꝰ eiꝰ cogno
ſcẽtibꝰ uirtutẽ et ſubiectis agnoſcẽtib le⸗

gẽqʒ ſe eruãtibꝰ. Sic nulli oĩo erit declinatõ
utnr̃aʒ cuſtodiãt legẽ. Noõem̃ uolumꝰdefi
cientiũ ifringiuolũtates. Oibus ſi igdẽ ſtu

demꝰ? modis rataseas oſtituere. cur eiĩ ĩ cul
pabimꝰ eos ꝗ poſitas nr̃as ignoꝛauerũt cõ

ſtitutões uel ſi poſt paululũ foꝛte qᷓ; ſcripta

lex. et acdhuci ignoꝛata pᷣceſſerint teſtatoꝛes

et ꝓpterea in teſtam̃tis aut nõſcripſerit ꝓ
pꝛia manu hereduʒ noĩa aut ẽt tresuncias

ſolũ reliqrunt filio ⁊ nõttuoꝛin quolegeʒ

aut nõ poſitã ↄtigit aut poſitã ⁊ eo qnon⸗
dũ pᷣpoſita fueritiuſte ignoꝛatã. Ig etiã

hactenꝰ lʒ antiqᷓ ↄſtirutio ſitĩ cognominis

nri poſita ↄſtitutionũ Codice qᷓ ſcibi pꝛo
pꝛia manu hrdis nomẽ diſ⸗ poſuit tñ pluri⸗
mi pᷣter eiꝰteſtati ſunt uirtutẽignoꝛãtes eiꝰ
legiſlationẽ ⁊ hacten? talia pᷣtenmiſſa denũ
ciant᷑ nr̃e poteſtati ⁊ oibus ſuꝑ talia poſcẽ

tibus ueniã dedimꝰ qm̃ nõdũ fieri hasma-
nifeſtas eueneratet ſaqas ſuꝑ his fecimꝰ

foꝛmas iuſt eislargiẽtesueniaʒ. Ne igit

ipoꝛtunitatẽ patiamurð his ꝑ ſingulos di

es:et foꝛmas ſcribere cogamur. Ppterea

g Senioꝛẽ . inbe

mus.

r Alterã. vt. 5. de

trien. et ſemiſ.

[ Eo ꝙ factis a

nobis.i. eo qð feci
mus vnifoꝛmes cõ

ni caſus in accuſari

nuo reloluank. etꝙꝓ
dicit fa tis dic. i. fe
cimus.ſic.j.vt bi q̃

ob. i. Kñ. ibi nõ exi⸗
ſtentia ⁊c.

t requentiã.ſic.S
de non alie. F. alie

is.

nato
v Boeri lingua.

gl.
r 4 Pelſtinat als
inſinuata.

Aaleãt. ſic. J. bec
conſtitutio interp̃ᷣ.

cõ.j. de bis qui in /
gre. i mo. ſic. Z. coſti
tutio q̃ ex aſcripti.

a ¶ Moꝛtes. taʒ in

terra q; in aqua. vt
fff. de dona. cã moꝛ.
l. ſenatus. ſecun

nnoteſcerẽt. ſic

Wn 8& ap. pgno.

b Supplementjů.
ſic.ff. de Z ben. em.

etvrilin.

& Fiant. nã ſic erat
iuüre ueteri. vt. ff. de
inof. teſt. cũ querik.

et.l.parentibus.

dSancituʒ eſt. vt

e At nullus. bec

pꝛima pars expedi
tur. j. e. vſq; ad. ꝗ.
a roz bocs:
EEr vt epi. boc ðꝛ
⸗ ſ. e. .illud.
g Er de alienatõͤe
boc dꝛ. ſ. e. S. qm ye

10.

er. . et. 5. in boc uo

lumine.

i.¶ Megocia. j. de
ſan. epi.ꝗ. ſi quid

19 Accedũt. ad eas

aciendas.

ſancimꝰ ſicut dictũ eſt ſenioꝛẽ quidẽi Ju⸗
ſtiniano poſitã codice ualere ꝗdẽ ex quoin
ſinuata eſt. In ꝓuinciis aũt ex quodirecta

et palaʒ facta eſt in unaqqʒ metropoli:aut

ſtitutões.ita ablati 0 ciuitate. te nãq; plunmo trãſeunte et

noſtro Codice ubiq; directonõrecte igno

rabit᷑ Alterauero nouellã queĩter ↄſtönes
poſt Codicẽ poſitaẽ decernẽtem ꝗd filiis
relinquat᷑ ualere.⁊ in hac feliciſſima ciuita

te. et in ꝓuiciis poſt duos mẽſesiſinuatõiſ
ſicuti pᷣdiximꝰ eo ꝙ factisa nob unifoꝛmi⸗

bus cõſtitutõibꝰ dðe mẽſura inſtitutõis filio
rũ.aliã qdẽ grecoꝝlinguã cõſcriptã ꝓpter
multitudinis frequẽtiã. aliã uero latinaʒq
etiã firmiſſima ꝓpter reip.figurã eſt. Illa

qdẽ lꝛlaꝝ marciaꝝ habet ↄſcriptõistũc di⸗

em.noua aũt tũc inſinuatac. aliaueroẽ la⸗
tina uoce ↄſcripta ad ſalomonẽ gloꝛioſiſſi
mũ apð aphꝛos ſacrũ pᷣſulẽtũc ptoꝛiũ lełn

dis apꝛilis. Quia uero neq; grecaligua cõ

ſe cripta mor palã facta eſt: et directa deniqʒ
ct que hic ad gloꝛioſos pᷣfectos ſacroꝝno⸗
ſtroꝝ ptoꝛioꝝ cõſcripta eſt. hecẽ greca lin

gua. Maio mẽſe. einſinuata eſt in eadẽ ſede
atqʒ; directa. Jõſancimꝰ opoꝛtere eiꝰ legiſ

lationẽ qᷓ de mẽſura inſtitutõis filioꝝ eloꝗt
ualere. Mic quidẽexlꝛal ndis maijs ut du

os mẽſesei ſeruemꝰ. In/ ꝓuiciis aũt exquo
hic palã facta eſt ẽtibi duobꝰmenſibꝰ poſt

inſinuationẽ ſeruãdis. Si ueronondũ ha⸗

ctenꝰ in oibꝰ ꝓuicijs deſtinata ẽ uelociter

et eã ⁊als que foꝛte nõmiſſe ſũt adhucaut

ẽt poſtea cõmittẽte deo a nobis faciẽdas

mitti nũcuel mittẽdas eẽ q̃tenꝰ nr̃e cõſtitu⸗
tiones in metropolitanis ciuitatibꝰ fiãtuel

faciẽde ſunt mãifeſte. Pꝛouiciaꝝuero pᷣ⸗

ſidesipos mittere eas:et miſſuras eẽ ꝑom
nes ciuitates ſubunaqqʒ ꝓuicia ↄſtitutas

t nullꝰ decetero occaſionẽ ſumat cuiuſ

libet ignoꝛatõis. Nñ p̃teritũom̃e iuſtä ba
bet ueniã ualeãtqʒ defunctoꝝ diſpoſitões

uel ſi nuꝑ facte ſunt ſicut eas ipſi fecerunt
uł ſi ſʒm pꝛiꝰtenẽtẽ legiſlationẽ lr̃is ꝓpꝛiiſ
nõ ſcripſerit heredũ appellatõnẽ aut teſti⸗
bꝰ eas nõ fecerũt mãifeſtas aut tres uncias

et nõãpliꝰ reliquerũt filiis. Mõem̃ infringi

ſicuti pdirximꝰ defunctoꝝ uolumꝰ diſpoſi

tões ſz ratas eas eſſe ꝑ om̃ia declaramꝰ ut
ſi uel ꝓxie ſcripta ſunt teſtamẽta poſt poſi
tionẽ legisnõdũ uero contigerat ↄſtões fa

ctas inotuiſſe etiã ſuꝑ uiuẽtibꝰ foꝛte teſta⸗

toꝛibusnõ ſunt mutata manãet etiã ſic ĩſti

tutões q̃ abinitio ſcðᷣ tũccertas extãtes fa

cte ſunt leges ꝓpꝛiã uirtutẽ hñtes:et non

accuſandas eo ꝙ tẽꝑe quo ſuꝑuixerint illi
eas nõ mutauerũt. Mõ em̃ oia ſuntinobis
nec ſemꝑquibuſdãtpsſit teſtãdi repente
pluriũ icidũt hoĩbus moꝛtes teſtãdi eis po
teſtatẽ auferẽtes.q;obꝛẽ ab initio factũre⸗
cte eo ꝙnõfuerit mutatum nõ arbitramur
poſtea mutari aut aliquomõinfringiſʒ im⸗
mutilata mãere qͥ tũc placuitteſtatoꝛibꝰ ſẽ

tẽtia ualideq; ſeruari.erit nãq; abſurdum

qð factũ ẽ recte ex eo ꝙ tũc nõ erat factum

poſtea mutet᷑.Collectiue igit᷑ dicẽdũ ꝑci
piãt filii relictas ſibi ſi ita ↄtigerit a pribus

tres uncias ex teſtam̃tis ita factis aut te le
gis poſitionẽ aut poſt poſitionẽ legis añq̃
hectñ apud iudices inoteſcerẽt.⸗Siuero
adiectũ ſitteſtamẽtis opoꝛtere qð reliquũ
eſteis ĩpleri ſcðᷣʒ qð tũclegibꝰ debeat᷑ hoc
pᷣcipiẽdũ ſcdᷣm antiquã legẽut ſi deeſttn
busunciis ſʒm illð ſupplemẽtũ fat nõ in
quadriũcio qð poſtea ꝗdẽ ſancitũ eſt non⸗

dütñtũc agnitũ. Queigit᷑ placuerunr nob
⁊ hãc ſacrã declarata ſunt legeʒ pᷣceptis

ꝓpꝛiistua eminẽtia oĩbus faciat manifeſta

2 qui in hac marima ciuitate ⁊ ꝗ foꝛis inha
bitãt quatenꝰ oĩbꝰ fiãt palã que a nobis/p
oium cautela ſancita ſun.

Et nullꝰ fabꝛicet oꝛatoꝛij domos pꝛe

ter uolũtatẽ epᷣi. ⁊ ut deputet pꝛiꝰ diligenti⸗

am ⁊ ſtatũ qͥ in fabꝛicãdooꝛatoꝛio ſufficiãt
⁊ut epᷣi nõdeſint ſuis ecdeſiis.⁊ de aliena

tõe eccleſiaſticanim reximmobilium.

Mopr. iuſt. au.me. archie. tcoõ.
Aq de ſanctiſſimis eccleſiis ſunt
multis comphẽdẽteslegbusad⸗
hucẽt alia lege egemus ad exoꝛta

negocia:et rurſus emergentia ſufficiente.

plurimiq; noĩs canõad opꝰ ſancnſſimanũ
eccleſiarũ accidunt deinde eas edificãtes

nequaq; curam ponuntut expẽſas quoq;
ei deponãt decẽtes ad lumiaria ad obſeruãa

tiũ alimẽta ⁊ ad ſacrũ miſteniũ: ſed deſerũt
eas ẽt in nudis edificiis cõſtitutas:⁊ aut de

ſtruendas aut oĩo ſacro miniſterio fraudã⸗

das. Sancimꝰ igit᷑ p om̃ibus ꝗdem ill

fieriet nulli lniam eſſe neq; monaſteriũ ne-
qʒ eccleſiã neq; oꝛõnis domũ inciꝑe echfi⸗

ſeſ

„

lef
en
ſelt
obe
vone
ye

n.

amn
ſin⸗
ſ⸗
din

n.

bae

lele

en
ini
thor
AKti
ſöi
non

Fnn

eptn⸗

fett

ich
.

pne

1,

—
=
—

—
E

=ꝛ S=
—

— S=
S =

Sn

— — — — —
— = —
— = =—

=
=

5
8

n¶ Vꝛationẽ. ſie
3. de moa. F. bic
et de ec.ti. col. i.
ſi qͥs aũt.col.ix.
o¶ Duis meden

tur.i. ſe dicũtme
derivelle.

p Edifccare. ſ;
cõcedimus.
a ¶ Pꝛiuſc. ſic ĩ
decre. xxviij.q.iij
ſicut. vt. j. de

ſan. ep.
rAu inare. ſcq;

in eccleſia.

ðð Aulte. iterpo

itio eſt vſq; illuc

licebit ei. ⁊c.
1Adminiſtraf.
ms. ſ.foꝛte ab biſ
6 eas antiqtus
edificauerũt. ac.
y Eon. l. clerico

m.

“, x Algẽda. ſic. S.

vt clerici qͥ rece.

cit.j. de ſan. e. F.
interdicim? aut.

Deo amabi.

yvt. Z. yvt clerici jJ

Hultũ.ſ. vl/
anum. vr. 5.

—

ſed ał ðꝛ multuz
qᷓnquẽniũ.vtin/

ſtit. de li. obl. .

multum. et. ff. de

ſepa.l.i. F. au⸗/
Et dictũ eſt.
b¶Auidẽ ipe. l.
ep̃s. et qð ſubijc
inde.i.ex eccĩa.et
dqg5 ſubijcit ei. ſq;
eccleſie. Item ꝙ

ſubijar obſeruar̃

duo ſigniſicat. p

ut eirefeꝛt ad illidᷣ
verbuʒ inde. dic
Inter ꝓut refert
eiqð dic obſerua

re.i. reſarcire. ſcʒ

ð ſuo ipi eccleſie
ad vtrũq; em̃ re⸗/
fert. nec min qe

bü ſemel poſituz

agd duo diuerſa
refert᷑. yt et aliaſ
ff. de offi. pcõ. l.
ij. Itẽ qð ſubijẽ
nõ patiat dic. id
eſtuõ valeat vel
nõ poſſit. et ia ẽ
plana lra.
c Zegem. vt. 5.

quo o. e. F. ulð
83

Defueru. ſcilʒ

Onin At nullꝰ fabꝛicet oꝛatoꝛij do.
ö½ unta 7 At ab illuſtribꝰ etq ſup esdr.
., r— IE e erannum.
care añq; ciuitatis deo amabilis qiã nobis ſi up eiſdeʒ ſancita ſunt , Ampliud. i. ͤni
epᷣsoꝛõnẽ i loco faciat er crucẽ fi- ualebũts.⸗ m̃ uero ↄtingit iaz f Plunmo pe. plera
Dticij Di fadi anriſſe: utſiꝗĩ huinciis aliæ annum al.
gat publicũ Ppeeſſu lbi faciens 2. nos ſannſſe: ut ſiq i ꝓu nans alie g lalebi t. ſ. vt expel⸗
cãm maifeſtã oibꝰ ſtatuẽs. multi natiorei imobilis faciẽda ẽ ſcům aluradlero epiſtopey⸗
em ſimulãtes fabꝛicare qᷓſioꝛõnis decretũ hãc ꝓcedere ſicuti dũ p o inc.

domos ſuis medẽt᷑ lãgoꝛibꝰ non

oꝛtodorxaꝝ ecciaꝝ edificatoꝛes fa
cti ſ ſpelũcaxꝝ illicitaꝝ. ðideñ alit

quẽpiã ecciaʒ exnouo edificar pꝛi
uſqʒ loqtura deo amabilẽ epᷣm et

diffiniat mẽſurã quaʒ deputat ad

lumiaria et ad ſ acrũ miſteriũ ⁊ ad
icoꝛrũpẽde domꝰ cuſtodiã et ob⸗

ſeruãtiũ alimẽta. et ſi ſufficienter

hr̃e uidẽt᷑ faciat pꝛiꝰ donatõʒ eoꝝ

futura ſunt deputari ita domꝰ

edificet᷑ ſi aũt nõ ſufficiat ꝗdẽ ali/

ꝗd ad hocnomẽ foꝛte hr̃e deſide

rãs:quo ⁊ ipᷣe fabꝛicatoꝛ eccleſie
uocetur ⁊ uult aliquid tale facere

multe ⁊c in hac regia ciuitate et in

ꝓuincis eccie ſunt in ꝗqbus cõpe

tẽti ꝗdẽ admiſtrat᷑ mõ piculũ ue⸗

roruine patiũt᷑ ꝑ uetuſtatẽ aut et
pue ↄſtituteꝰ ioꝛdiate ſcðʒ deſi⸗

deriũ eoꝝ ꝗ eisdeputati ſunt lice-

bit ei unã taliũ eccleſiarũ accipiẽti

hãc edificare.et hic uolũtate deo

amabiles oꝛtodoxox epires agẽ⸗
da eſt. ſic eĩ potenit et ſacre domꝰ
fabꝛicatoꝛuocari ⁊ nihil ð ſuoſu⸗
per expẽder ðputatis iã circa hoc
expẽſis ablatiſ ab eis ꝗqẽt pꝛiꝰhaſ

erpẽdebãt. Illðiquoq; ſãcimus
qtenꝰ ſzm nobis ꝓlatã legeʒ

et deo amabiles epᷣi ſuis eccieſiis
maneãt ⁊ nõ relinqnt ꝗdẽ eas.e-
piſcopi uero multü hic moꝛent᷑ et
cogãt ꝑ ꝓuicias economos expẽ
ſas ſibi trãſmittereet ſctiſſima ec
cle ſia expẽdat qð ⁊ipᷣeide obſer
uare ñ patiat᷑. Sãcimꝰigit᷑ a novb
i poſitã legẽ ſua maneat uirtu⸗
te ſiue defuerit deo amabilis lepiſ
eccie ſiue ãpliꝰ tpᷣusnullã eimitti
expẽſaʒ de ꝓuicia.ſʒ illã ꝗdẽ cir⸗
ca actus pios ⁊ ſctiſſimã ecciaʒ ex
pẽdi.ipᷣm uero hicerrã ẽnõ expẽ
ſisſanctiſſimã ecciaʒ pᷣgrauaf̃ cñ
certũ ſit ꝙ ſi plurimo tꝑe ðfuerit

lata a nobis ↄſtitutio dicit.agiue

ro decretũ nõſolũ pñti deo amabi

li epociuitatis eiuſq; clero ſʒ etiã

metropoleos epo.? Necnõet il-
lud ĩſuꝑẽ ſancitũ ut ſi metropole
os ſctiſſimꝰ epᷣs futurꝰ ẽ uenũda

re ſiue eius eccieſctiſſimi econõi
qð oʒ fieni.⁊ hocadiicimꝰ ut duo
er ſynodoq̃ ſub eo ẽdeo amabili⸗
um epoꝝ quoſcũq; elegerit illi in

terſit alia oĩ obſeruatõe cuſtodi-
ta qiã ſãcita ẽ pᷣſentia duoꝛũ deo

amabiliũ epoꝝ adiiciat᷑ ut ſcõmꝰ
ſeuideat᷑ cũ ſua ſinodorẽ agere⁊
ſicut ipe rẽ facit cedibilẽet ſuffi
cientẽ ei ꝗ ſub eo ↄſtitutꝰẽ dũ pꝛe

ſenseſt ita et ipiq ſub eoẽ et ſino

dus pñs ꝑ duos deo amabiliũ epi

ſcopoꝝuidebit᷑ rẽ pᷣber̃ ſctiſſimã

ſumẽte ex hmõi ſinodoteſtimoni

um¶Haãcitaq; nr̃aʒ legẽ ⁊ ad ſ- e
dẽ tue btĩtudinis ⁊ ceteros ſctiſſi⸗
mospfiarchas miſſaʒ ipᷣis ꝑ lr̃as

ꝓpꝛias ſubditis metropolitis fa

ciẽtis manifeſtã utille palã faciẽs
ſub ſe ↄſtitutis episut nullu late⸗
ant quea nobis ↄſtituta ſunt.
Et abilluſtnibꝰ et qui ſuꝑ eã di⸗
gutatẽ ſunt oimodo ſuꝑ pecuni
arijscauſis:ſʒ ⁊ iniuriaꝝ crimialit

ꝑ.paunatoꝛẽ dicat᷑: clariſſimis ůt 49

ſuꝑ pecuniarijs licer eiset ꝑ ꝓcu

Jatoꝛem et ꝑ ſe litigare.
Dem a.·io. . p. ſecũdocõ.
Recãq; pcedũt gdẽqua⸗
R ſihonoꝛis cãm ⁊ ſcematis
me

ioꝛis ſunt qð añ hic euenit nõ
honoꝛẽ:ſʒ foꝛſanẽt quãdã leſiõeʒ

iferẽs hocbñhec hr̃e iudicamus
bꝛeui mederi lege.fert᷑ ei gbuſdã

ↄſtõnibꝰ ut nulli clariſſimoꝝ lice⸗
at ꝑ ſe litẽ exercere.ſʒ ꝑ ꝓcurato
rẽoio.ſʒ hoc ꝗdeʒ antiꝗtas ꝓ di
gnitatuʒ honoꝛe ſcripſu.multos

2

QAuoniã vero conſti
tutio.vt.S. de eccle. re.
ſimo.al.albᷣ.
i ¶ Decretum. ſcʒ pꝛeſi⸗
dis. Uolumꝰ ĩ dicta cõ
ſti. et fa.j. de al. et ẽphi.

SBS.boc autem.

lꝛ / Aetropoleos epi⸗
ſcopo.i.archiepiſcopo.
IGancitum. id eſt faci
endum.⁊ ita tempꝰ pꝛo
tem poꝛe ponat. ſic.ff.ð
le.iij.l. etiam. vł dic ſan
citum. lcʒ in conſti. gre⸗
ca vel extrauaga. nec eĩ
in illa.S. de non alienã
do. vel illa de ec. re. im.
glie. pel alias iſte caſus
babetur.

m Economi. quibus

res eceleſiaſtice guber⸗/
nande mandantur. vs
C. de ſacroſan. ec. iube/
mus.in pꝛin.ſed epiſco
pi voluntate.vt. ¶C. de
epiſco. et cle. l. omms qᷓ
vbiq;. F. boc nibilomi/
nus.
2 Adijcimus. ſcilz per
hanc cõſtitutõeʒ
o Interſiu. quod adij/
cit buic con. poteſt dici
yt duo epiſcopi ĩterſint
alij dicunt q erat etiam
dicium in conſtitutione
cuius bic facit mentio/
nem et dicunt bic adijci
ꝙ iſti duo debeãt eſſe ð
ſuo ſynodo bocẽ de ſuo
arcbiepiſcopatu.

p Scom ſe. id eſtin
ſuo contractu.
(Bbe. archiepiſcopꝰ
ens auctoꝛitateʒ epᷣo
ſub ſe poſito.
r/ ¶ Ei.l.epiſcopo.
&B8ꝛeiens.archiepi/

copus.
udria. AUt ab il⸗/

ribus.
„

ecũq; binc.ſ.
egibus.j. noia
tis cõſtitutioni/
8 Pr.

us Pt. L. de ꝓcura. l.
quicunqʒ.er.C. vbi ſe/
na. uel cla. F. fin.iĩ pꝛin
cipio.et. C. de accuſ.et
inſcrip.conuemit.

XQlariſſimoꝛuʒ. et per
conſequens nec ſpecia⸗
lis nec illuſtris.

☛n

—

. N
. — DHS ec ceſſant niſi in ülluſtri / ſgnn
iſck indluſiue poni imponit iudici xrr. li. auti. ammodo ergo becceſſant ni neri, ſſcheri
— ites ſine comitam. 3 Uſqq; incluſiue ponik. ſo 9 imponit iudici. xx. aut icfk. Kubii.
Eomites. vt ſun onrre ne tdnidan i el genera ſunt. vr. E lbuserſ inuſtnb Nbdil etm̃. vtj. conſti. que de dig. 5. gñalr ſſe
veilluſtres er n i in pꝛin. a? NUMouere. vel ſuſcipe. Datuz eſt a ½ l⸗ Atoꝛ ſuarler elhanibetanorg. do lan ec⸗F. cuni le. oilr. 1 3
ptaigtecde i lertacit inſti. de iniur. 5.penult. Auren t elttt. 1 : Ehe conſiſtere. bic poreſt no. ar. ad executionem pape Inno 1 c
b“Bedete n bicerpſe iudice debere ſedere cũ iudicat ⁊ aduocatũ ſiue liti ere⸗ cetij quiĩ ſuo co/ e
„Wedere n0. Dire . ee 1, SZ ſilio multa de an D
gares ſtare duz dicit er N ⸗ atuũa curiali niſi quis e’ tiquis repetit qe Nn
r 4 deneſ a⸗ aũt ↄſpicimus dignitates ꝗqden bagh irigirndtnrrde quaſi neglenag,
ns detoreabr. adeptos et inter clariſſimosiſcri- Gorol iſſimis magiſtriſmilitũ ni⸗ ſgei iprincigio
liegte, ſacit. E. de ptos: aut comites aut nipener⸗ Sebinn qꝛ nullus ex magiſtro ar⸗ r i de nodäf
en enbe F. uel ſi qui ali coliſtüt hmoi ſu 3 monx eripit᷑ foꝛtuna curiali niſi ceäd i. ſine aceu. etad ian
multis. .ibi eſt ſpale a tie uero mioꝛis dños aut penitus opa geſſerit. na et magiſtrü mili miniſinůd. r
Awroc gicerl, n ſufficiant ad̃ Pen aroner Oacli net pfecturam eſſenr̃e debẽt le⸗ e “ inpe⸗
c¶ Ex vtroq;. ſcilice os ⁊? poter hocagendasex- ntiliteA ialibus. an
nandos ⁊ ꝓpter gen rõꝝ militie codi rialiuus.
tere. r SDWenn 3 es. pun ueromg 0 ee ere mini ⸗ muin
d Animnd. aliniun⸗; pẽſas Dacim igit uſqz ac ma Su enã ſolã pᷣbẽt dignitatẽ foꝛ/ raſren ſte 2 de 63
eraſias mumd et von gnificẽtiſſimos illuſtres hocuale alut, nõliberãtes.ſic etiã in ipa p decun l. ieic⸗ . ii
tur pꝛo ruſticitate.et ita dis oibus p peuratoꝛes de eir aliarer ſtii. que de dig ſeni
no.nos debereeſe oin pe et modis oĩbus P r necnon fecturaut ſi futurus ſit aligs liber Ceche 65 1
ales in ĩuitãdo aliquo pecunianasexercere cas: ⸗ riali b di fieri foꝛtuna neceſſeeſt in ip p/pera geſſe ſel
ꝓbo et nobili bomie ad iã iniuriarũ per pcuratoꝛẽ criali mei tienroAmnian rg e it. id eſt cum effe ſid
ſegendů.lic. . de ofi. etid inuna her pe jé ſu ſocingulo deſignatuʒ ab ea cunrie mn line admini⸗ iſin
edene. Wmodo monare ſen t uincudſ liberan renouamꝰ:.igituꝛ bge Ren
e Indigne. pce ente.· pęrhoc pꝛui egiu.nec coga r Sõ ciẽtes ſi qñ iuſſum a Mã etmagi. an
Eigzs aro mans fedreri iudicibꝰ cũ iudicant aut BupeiteGefanacrn chrin, e ut evenanen E
debe ant ſedere.ne ergo ſtare. rurſi us tãq; litigãtes ex utro Eiie ieE a dare ei codicll nüſimle.
tingat litt c.s, dicnitas etiã liberet foꝛtuna da Nliquis.ſ. pꝛe eifr
ntusgpanei gzc uidek igcaura t digt. nitrardis erßbaraeeum 4AAinseer
. agaffeenſi ⸗ b usiniuni ſuſtinetibus aut i. n lihus oſtituifecb aut cingu DWa. ſen
H giciali ſentẽtia indigne p ecſete⸗ iisurbane pfecture ſenioꝛis rome honem ibicolla E
nera magiftratui vabẽ Poſtemagn fecẽtiſſimos igitur et noue uidelʒ huius noſtre autiinn am. n
nro, Ned, luſtres oibus lnia ſit noletib p toꝛianis tribunalibus et oꝛiẽtis enine. n
dre Aiſttlegs pp⸗ curatoꝛes et ꝑ ſe lites exercere nul heſperieet libie.neq; nõ illiricdro. Fttenouam· un
curatoꝛẽ tm̃ vt bic ⁊ ſũt ocneq; ꝓhibitõne neqʒ dãa ethelbe bis fecit deꝰ etita v Kodiallose.ſ. tti
curatoꝛẽ im vt bic vlůt ja exr hocneqʒ/ꝓPl quos oẽs ſub nobis fecit deetiia reslinena ie
illuſtres et pfectus pᷣto. e pena inferenda eis. Zua 9 maanodꝛo lales enm
et ulirici. Iẽ in vrbero noneq; pena ue obisp libertate frui quaten magno pꝛo al. i. 5S
me. I alij ſuntſpee igif eminẽtia ꝗ uiſa ſunt in. 8 meriti honoꝛe et in carpẽtis uecti *11d S
poſt üluſtres le ſcri dechar nt legẽ oi õä NH (auoniaalber.
ur Racdiles hié Banc ſacii declanta ſunn lee an lamoresconi audientes in⸗ doe a
egipti dutdietn ang bus fiat mãifeſta que m 8 ſup iu diciales oſc Edentes ſedes r eth vanden⸗
e intntpreſdes ſuper hisagens. hmõi foꝛtuna ipeioſtuam Si ua gnus dunne.
ai n g ſimtlirude Vtoꝛdinarie pᷣfectureurbäze ueroſoloeos panuateualttet dequeſtotbuſ 8
er. F. oꝛientalis. et. C. 5 Et pᷣtoꝛiane due pfectureqͥ in honoꝛe fieri quidem L bmoii⸗ ma iltis dfli. in
n nter d ing cingulo etꝗ iactu ſut ſolen? his daritantüͦueroua gebongea aento Jð
lar ler Hei ibiviris cla⸗ Ethonoꝛarieliberant a curiali perialẽ largitatem: ut il on dca Lpellanit domi
ims e Ren ee foꝛtung lIus ſit et marie cunie pseſſeuidean mipape. S
ſuneminini aninee a ⸗—— — 5;. oꝛdi. tur nõtñ neqʒ ꝓuinciali curia ne- ier. r
mẽ baber. vtpedanei i · Ezg. io. . p. oꝛ. o ⁊ cõ.oꝛdi. tur nõtñneqʒ ꝓuinclall cinj ſB
eyehneberde ea..l. „1O⸗ lbo liberet ſʒ maneat 1
innnm er de „p. Lurima pon que olim ſanci q; eius albo .
fenſoꝛes ciuitatuʒ. et de 3 Zurima! 02 He i ed. antiqua foꝛtuna ſoluln cratꝰhono b
municipion erde mni/ Itg ſunt et nõ facile in repu. antiqua foꝛtut adeo impeno
naan liie tractata oiouiſa ſunt abſq;lege ? rẽetita grãsagensdeo vimperio
C. de peda. iudi.l.fi.? actata oi muain 5 ¾en ſami auit eum ad melioꝛa P-
Beder andtnt. ſinelcgiſlaroc coſiſtcre noninus qudend, litatis educensſit que tes. n
deee Larens enis em ꝙ antiquitꝰ erat qdam pᷣfectu rdn J lamenta impialium %2tvrnegocia
enctas nponu refigura qua S adechel⸗ tonn neq; publicum minuit becde een dol 3
Bidian go ͦiue Ccoclillis ab impio ſup e 5 ali neq; foꝛtuna neq; cõſuetis ei fun adillun 5 at
eſtoius. vtiſti. de bis tig. hãc aũt ita noiabãtut nipil ali neq⸗ bus pꝛinljs cutialez et ei qui
b quos a. vocSſ.Hnd niſipurũ honoꝛẽ his quibꝰpꝛe ctionibus pꝛinas cunian ddẽs foꝛ
Robibuoe. nazlex Ud inl pumuß ialesnõli hoc ꝓmeruit eti pitez aade .
ſlla quicunq; ꝓhibet · pebat᷑ conferret que curialesne = “
dãnũ.ſ.amiſſionis.cau .è
ſe imponit etpena eti⸗ .
△

uni/
i

llt
eJen
ſoli
udenn
bent
un
ltö5
ticpie⸗
inolf
D
1eio
e
llsd
ine
ſeninn
CN
leſo⸗

dedeaſ

te.
ngete
tuneſt
Uunni
4
tmng.
ſtonen
gnoho
.
noͤſoe

ghu⸗
fintra,
ſbicole

anns,

letleſt.

Plam.

ſtoe .

Eſten

iic
Ne
Dtins

1(Bi

9

MAuuna H

ceſſuz alias ꝙ plene dicem . . e. F. ſi igitutr ambo. M
Biriin anten cõſtantinopoliranã vt ſubijcit.et.vt. j.e. .arri

—„

3 onuenti. ſo in ꝓuincijs.

piat.

Ham omnium.ſq; virtutum.

le¶ Juſticia.ſcilʒ
ninarmes
ſ. inſticia. ſoꝛtitu⸗
do. pꝛudẽtia.⁊ tẽ
¶ Anaquad;.i.
pvnamquãq;.
m Fickaer ſic
iſti. de iu. e

2 ¶ Patria ligua
glias patriã lin/
guã. et alias pa

tria lingua.⁊ tũc

er dic appellet. ſ.
cöͤſuetudo loquẽ

di. et aliaſ patꝛia

ligua.ſ.romana
l. vt ſi dica iſte fe ⸗
ait foꝛtiudinem.
nã in armis vel

alia vi illicita in/

telligimus ſeom

vulgare vt ſubijẽ
o ¶ Ab ea ſcz vir⸗
tute.i.foꝛtitudie.

p¶ Quaʒ.l. iuſti⸗

ciam. ac.

44 S2.

acris. ſcilʒ
pꝛeincipis.

de nouo coceſſa.
etad poſtulatõʒ
indulta. al.
ſMꝛagmaticaſ

t Occaſioses. cũ
boͤi ad maliciaʒ
dedito facile ſit
qolibet malũ ad
muenire. vt. j. vt
biq̃ ob.ꝭ.i.ĩfi.
v Peccandi.ne
ſit ĩpꝛopꝛia locu
nio repete occaſi/
onẽ.i.deliuquẽ/
do.q.d. liquũt

in ꝓuincijs. ſed

ſimulãt ſevelle re
ſpodere extra p⸗

uindiam.
x ¶Ertra eas. ſcʒ

Plulincias in qui
bus delin quunt

nitunt et cogität
eẽ dz vñ dꝛ
nõ ẽſimularõ diſ

imulant. ſ.

3 Aui. l. actoꝛ. a
Dertulit. i. ſuſtiuiti mala pte.
et mde.q.d.nõ bñ.
dinẽ. in malã ptẽ accipe boc vocabuluʒ. f
t bec.ſ.mala odicta. b

X Ercauſa. quia tribuit vnicuiq; ius ſuum.

tunã et oſtendens honoꝛatioreʒ ⁊

aliis curialibꝰ dignitate ſolũmõp̃
cedentẽ. Qi
nobistua celſitudo ſeruare feſtiet

ſciẽs qꝛ neq; curiales innuimus?
honoꝛatioꝛes eos oibus ðᷣmõſtra

musut ſciant heciuitates perpe⸗

tua pcepta quatenus imꝑio dat᷑.
t omnesobediant iudicibꝰ ꝓ
uinciaꝝ et in crimialibꝰet in pecu
niarijs cauſis et ibiut negocia exa

minent᷑ nullo excepto ꝑ pꝛiuilegi/
um nec conuenti hucdeducantur
nſi pꝛagmatica foꝛma exhibeni
quẽpiamiuſſerit.

PDemmn an. cõſtatinopolitanis.

Mam quidẽ eẽ omniũ per⸗

O

bus diſtnibuit. heceſt ex cauſa co⸗/
gnominata iuſticia et em̃ unaqua
qʒ aliaꝝuirtutũ niſi ſubſequatur
huius bona fiet nihil hoꝛũ que cõ
petent.itaq; nec foꝛtitudinẽ que
nõ eſt cum iuſticia laudabimꝰ cũ
ſcʒ patria lingua foꝛtitudinem in

armis uinutẽ appellet ſolum. ⁊ſi
quis ab eaiuſticiaʒ ſubtrahat ad

delictoꝛũ occaſionem ſolümodo
non quoꝛũdã bonoꝝ fiet occaſio.
quã in noſtris ꝓuincijs intuẽtes
et contẽni legem placentẽ deo eã
coꝛroboꝛare:et ad foꝛtitudinẽ de:

centem deducere iudicamꝰ opoꝛ

tere. Plurimoꝛũ nãqʒ alii quideʒ
litteras ſacras alii pꝛiuilegiaalii
ꝓgramaticas foꝛmas alii pcepta
iudicũ quidem alias ex aliis adin⸗
ueniẽtes occaſiones ſibi peragũt

Auocũq; mõ.vt de vſuf. łõ ſeruitute.ſ.reali.

c¶ Exbibere. iterrogatiue lege
d o ar ſo ã et als ſuũ. e Et foꝛtitu
redẽtes. ſ. ſe facere.
petrãt.i.faciũt. Decies.i.de

ciemilies.ſimilis modus loquẽdic.s. de bere. erfal. 5. et boc quidẽ

Queigitur placuerũt

Afectiſſimã uirtutẽ arbitran
dum eſt hominibꝰ que iura omni

toꝛdiarie p̃fecture vꝛbaneẽt
toẽſ obedidt iudicibꝰ ꝓuin.

5. de nup. .. ſʒ boc. i Erẽpla. . C. de ſen. l. nemo iudex ſ bic quo ad

2
0

peccandiquidẽin ꝓuinciiset ex-

tra eas litigare ſimulant quiö eniʒ

in quolibet loco male patitur aut
aliquid ſuoꝛuʒ amittit aut de ter-
minis terre litigat:aut de ꝓpꝛieta
te aut de poſſeſſione aut de hypo
teca:aut de alio quocũq; commo

do ualebit in alio loco ꝓbatõnes
hoꝝque penulenit exhibere. hec
em̃ agentes oſtendentreſq; poten

tiam ſuam et foꝛtitudieʒ ita iuſte
qedẽtes talia facere machinant᷑:
et hechomines perpetrãtꝰtanq̃ʒ

perpetuam uinuteʒ habituros ſe
confidenteset non reſpiciunt ad

multa et decieſmilia exẽplaqꝛ ſe⸗
rotandẽ et in ꝑſonis inumerabili
bus ex impotẽtibusuidimuſ potẽ
tes ꝓcedere exnon diuitibus diui
tesin omne euuʒ autẽ pene ex po
tentibus pꝛoceſſerunt inanes er
diuitibus autẽ pauperes dum pa
trum iniuſticiam ſoboles eſt ſecu
taet non cogitant neq; reputant
quoniã ꝙipſiquaſi per ſe machi
nantur poteſtatibusutentes hec
foꝛſan contra eos quiex eis ꝓcre-⸗
antur agunt nõ eadẽ potentia ſe⸗
quente ſoboleʒ queillos ſequitur

Hec cõſiderantes pꝛeſentẽ po

nere legem eſtimauimꝰ opoꝛtere
⁊ pꝛecipimꝰomnibus in ꝓuinciis
iudicibus quicunq; noſtnis obedi
unt ſcriptis in uniuerſa ditione 2
queaſcendentem uidet et que de
ſcendentem ſolem et que ex utra⸗

q; latere eſt urunuſquiſq; in qua

ꝓuiucia delinquit.aut in qua pe⸗
cuniarũ aut cnminum eus ſit ſi⸗
uede terra! et de terminis ſiue de

ſtatim ſubijcit.hoc enim apud pꝛecedentes ⁊c.

deũ etquo ad peccatũ vitãdũ loquitibi quo ad ciuilẽ quandã acti.
In oibus aũt.ſ. gẽtibꝰpſonaꝝ. l¶ Pene. i. fer.
Ex potẽtibꝰ.ſ.pſonis. n Inanes. ſ. nõ potẽtes. L
ecuta.bic no.filiũ ex delicto patnis puniri.ſʒ 5. C. de pe. l. ſandmꝰ. itẽ

3.ff. de pe.l. qͥ crimẽ.itẽ
3.ff. ð act. l. iud icioꝝ. G
certe bic de pena loquit
diuina. In dictis autẽ
