noſtre clementie per hanc legem
hectua celſitudo cognoſcens no

7 6

Aoud quos oʒ cs dicere:

uu Se alimli Vernnun datum. olim ꝑ ſingularia reſceipta:

I Occaſionem.occa

onem dico indigentem auctoꝛitate manumiſſoꝝ. id
eſt manumittennium. qꝛ non ſolebant libern facile naralibus reſtitui: niſi

cõſentiente p mono et eius fulio.ut.ff.de nat.re.i.ij.et.l.pe.et.l.fi.i.tñ.

lexin ſubſequentibus omnibus
eis qui poſt eam emerſerint ca⸗
ſibusquod enim receſſit non per
ſautamur.

Apud quos opoꝛteat cauſã dice⸗
temonachos et aſſiſtnas.

Dem. a. menne beatiſſimo ar⸗
chiepiſcopoet generali patriar⸗

. . Encognoſcentes non
uum mhil ſʒ egregios anterioꝛes
imꝑatoꝛes ſeqmur ſicut enim

rrcctam fieri in hacregia
eciuitate cõmuni lege ex⸗
timauimus hoc mederi:inchoan
tes quidem ab hac feliciſſima ci⸗

uitate in omniuero ea que ſubiec⸗

ta ſunt diſtendentes quidam eni

uolentes eoꝛum rumpere oꝛtho⸗
doxe fidei honeſtatem ſigdem li
tem habuerunt quaſi cum mona⸗
chisaut aſiſtenijſ cuileſ iudicesĩ
terpellant at illi mittũt executoꝛeſ
pᷣſumentes accedere ĩtraloca ſã⸗
cta ⁊ mõachos traheretatqʒ mõa

ſteriasucl aſſiſterias iniqtate foꝛ

ſan eas qn uident ꝛaſſiſtenias et
hinc iniunia et cõfuſt tonem non p⸗
uã adoꝛabilibus fien locis.Pꝛo

cunq; habuenit cauſaʒ cuʒ aligbꝰ
uenerabilibꝰ ſanctimonialibꝰ aut

ſacris uirginibus aut mulieribus
omninoin monaſtenijs cõſiſtenti·
J rabit mõach' de Hitate
dickda ſi agat᷑ deeo

bus deo amabilem ciuitatisilliuſ
epiſcopũ interpellet./ Ille uero
mittat ⁊ cum omni honeſtate que

ſunt de pſonarũ pᷣſentia diſpõat
ſiue opoxʒ ꝑ abbates ſiue ꝑm̃ſa⸗
les ſiue ꝑ alios quoſlibet hoc fie

ni¶ Ipiuero cũ omniueneratiõe
ſacerdotali cam examinet et iudi
cet.et ciuiles nõ ſint penituseius

ſudices neqʒ confundant eoho
neſtatem. Cunqʒidonei ſint deo
amabiles ſingulax ciuitatũ epᷣi
qð lite ſunt ⁊ de cautela iudicioꝝ

3 Sed omnes. Ru.i/Apud quos opoꝛtet cauſas dicere.
— — L . E Ain rognoſer
—2 r,, tes.bac.i.cõſtã
ſe ancientes. Malebit autem h 7 tinopolitana.
bDubiecta u. ſubſchi

ſeunane⸗
c iſterijs.que ideo
rie gr et ie
iunijs quotidieq̃ᷓs vul
go Apbellam recluſas
3* llli. ſ. iud ices ciui

e¶ Vꝛeſumentes. ſq ex
ecutoꝛes
fZrabere.ſ.ad iudiciũ
g Mon vident. quis
ſtar incluſe. ut. S. dixi.

b Kaeterea igitur ant
pellet.no. ꝙ mõachꝰ
uenit lʒ ꝓ moꝛtuo ut ſer
uus q;tu ad mũduʒ re
utef. ut. C. de epi. ⁊ c.
l. deo. ſed rñ det ꝑ abba
tem uel ſindicos ſeu eco
nomos.ut.j.de ſan.ep.
S. ꝓuidere.et bic ſubij
cit ſic ergo a ſimili conci
piam libell. noie filij ?

mdebit pater. ut. C. de

bo. mater.l.i.in aduen
titia tñ h ereditate filio
famil.delata triplex in
agẽdo et rñdẽdo adbi
betur diſtincno ut diſtj
guat᷑ an ambo cõſenti
ant in adeũdo.ſ.pater.
et filius an filiꝰ m̃ an
pater tm̃.ut.C. de bo.
que li. l. vlt. in bis qui
ſunt in tutela uel cura
etas diſtinguit infatia
cõſiderat᷑ ut ſi ſunt pu
pilli qui fan pñjit de his
poſſit cõcipi libellꝰ aue
toꝛitate tutoꝛis als de
tutoꝛe tm. ut. ff. ò admi

niſtra. tu. l. i. F. i. y bic

ſiõ collegiũ noĩe mõa
cbi ꝓponant᷑ nõ repꝛo

ba. ar. . de ſan. epiſ.

ſpoꝛtulaꝝ: eodẽq; mõ
puto ſeruan ſi moacbꝰ
agere velit. ſ nũq̃d iu

p eũ factũ ẽ ad ſimiliiu
dinẽ minoꝑ.xxv. an. rñ
ſic. ar. C. q̃ſt. infroga
ri qꝛ ad iudicẽ ſpectat i

Arere witate. ar. C. de e

dẽ.is apð quẽ.erar.j.
de lik. F. oz. ibi Hitate
ꝑquiſitã.col.ix.ð calũ.
at nõ iurabit cũ pᷣncipa
les pſone dẽant iurare
ſzʒ möachꝰ nibil bʒ. uel
p.l.uel canonelſ.ut.j.ut
li. iu. S.i.in pꝛinci.⁊.õ.
de mona. F. illud. Iteʒ
quid de emptis.ii.ſub
papa cõueniri eos.
i Epiſcopi.ſed executi

oni mandantur p iudi
cem cinilem. ut. j./ de ſã.

epil.S. ſi quis contra a

liquem.
K Nite. ſ. ut dent dila⸗
trionem et cauſam exa/
minent.
Eauteia.i.qualiterca
ueatur iudicio ſiſti. et iu
dicatum ſolui et rem ra
tã ba.ſcõm qlitates p
ſonarum. ꝓut inſti. de ſa
nſda.S.bodie.licet qui
dam dicunt ꝙ boc pi⸗
gnus acciꝑe debet eßs
m Lommunis igitur
dioceſis. ſic. C. de epiſ.
et. c. nulli.S.q ſi inuito
nMec autem tua. loq́
tur mẽne patriarcbe cõ

ſtanrinopolis in titula

o ¶ Et eius.l.ciuitatis.

itionem. i. nomen

et eoꝝꝛ monachoꝝ-n.
q ( Obſecundẽt. bec ea
dem ratio et in alijs cle
ricis eſt. ut. C. de epiſc.

et cle. l. omnes qᷓ vbiq;

Colla.

diſponere et iudicare honeſte at⸗

q; ſacerdotalr ᷣm legesnrãs ⁊ ſa

cratiſſimas regulas.ſic eni et qui
aliq; rõem hrẽputant᷑ merebũtur
iuſticiam et honeſtas ſacratoꝝin-

uiolata integraqʒ ſ⸗ eruabit.¶ Cõ
munis igitur fit lexhẽatq; cuſto
diam a gł ioſiſſimis pfectis qui ꝑ

cũctas exiſtunt dioceſes et illirici

dicimus: et lybie italieq; et occi⸗

dẽtis totius et glioſiſſimis pᷣfcis

utriuſq; romeet magnificentiſſi⸗
mo pᷣtoꝛe pplłoꝝ etiudicibusgẽ⸗
tiũ eoꝝqʒ officijs et nulla eis fiat
oĩno coꝛruptio ſed integra ad ho
noꝛem reuerendiſſimoꝝ mõacho
rũ cuſtodiat᷑ hec auteʒ etiam tua
btĩtudo cõgnoſcens.etipᷣa cuſto
diat ĩhac feliciſſima ciuitate et ei
us cõfinia utatura deo amabiles
ciuitatũ metropolitas quoꝝ ipſe

ſuſcepiſti oꝛdinẽ pponensbis ꝓ

* „

pꝛijs litteris hanc nrãm ſacram le
geur. uerum illiſub ſe cõſtitutise
piſcopis hec nũciẽt: ut ex paucis

literis una ↄtinuatiolegisad oẽʒ

pyueniat ditõem.ſed ct accelerani

7BGententiam. ad mo

nachos miſſam. utad
iudicium veniant ciui⸗

lis iudicis reſpõſoꝛijs

et ſi eus rõem non fe /

erit iuðx.ut.j.ð ſan.ep.
H. ſi quis ꝓ pecuniaria
cauſa.col.ix.

IRemudantur. ſ exeeu

toꝛes iſti.
t Lege. eo ꝙꝙ alij ſcrip
ſerunt quoꝝ dicta nr̃a
ſunt. ut. C. de epi.et cle
ricis.l.cuʒ clerici.et.l.ſi

quis.et.l.omnes qͥ vbi

q;.quas leges facimuſ
ur. C. de ve. iu. enu. l. ij
merito.et hodie ẽ ex/
peditum. ut.j.ut clerici
apud ꝓpᷣ.e. F. i. Kub.
u De queſtoꝛe. hanc
non lego ſed quedã no/
to pꝛimo de dei auxilio
ſcvo de reſcriptis repã⸗/
dis ut in pꝛin. et tertio
de veneranda canitie.i
ſen eciute. nt. ſ. e. F. ſi ve
te occaſione.in fi.

lites ſancimus monachisillibatis
ut nõ menſ coꝝoccuparetur circa
litis ſollicitudinẽ. ſed uelociter li
berati ſacris opibꝰ obſecundẽt.
Sciant igitur ꝗ pᷣter hec aligde

gerint ſi gdem iuderx ſit qtaleʒ ꝓ

ferre ſniam pᷣſumpſerit.qꝛ abad

₰

miniſtratõe repellit᷑ tanq; diuini⸗

cerit alius iudex ciuilis tati cõtumeliam faciens.⁊ pena.x

libꝛaꝝauri una cũ officio ſuo mul

ctabit᷑ ſacratiſſimo noſtro danda

erario. executoꝛes aũt pᷣſumẽres
offerre oino admonitõem ab ipiſ
a deo amabilibus epᷣis phibeant᷑
et retrudant᷑ in locis que decani⸗

canũcupant᷑ pẽas cõpetẽteſ paſl⸗
ſuri exactõem nullã deceteroage

reꝑmittẽdi. Macualentelege

ſi gs cũ aliquo reuerẽdiſſi imoꝛum
monachoꝝ aut uirginũaut mulie
m oĩno ſacrau:et in uenerabilium
monaſterijs habitantiũ habuerit

cãm. De clericis etenĩ ⁊ oꝛdine

cõuentionis eoꝝ iam legescõſcr

pſimus quasualereet firmaseſſe

2

omniuolumus modo Scripta
exemplaria regia uiro clariſſimo

Joanni pᷣfecto ſacroꝝoꝛientis pᷣ/

toꝛio ſecũdo exconſuli oꝛdinario

et patritio ſcripta exẽplaria baſili
di gloꝛioſiſſimo magiſtro ſacroꝝ
officioꝝ pᷣfectourbis ſcripta exẽ

plaria lõginio gloꝛioſiſſimo.

De queſtore.

SZem. a. Jo. pꝛe. ſecundo ex

coöſuli. patnio

Em dei auxilioſp omneʒ
acimus / ꝓuidẽtiam. et ſub
iecti ab eius clemẽtia traditi nov

illeſi ſeruentur. itaq; etlegespo

VAnm dei
auxi. ſic
. dear⸗
mis.in pꝛin. ð

ve. iu. enu. l. i. in

v¶ Eis. ſubiectil
5 Reparare. ar.
pꝓreſcriptis.qðᷣ
dic. ut. Z. de ber̃.

et fal. F. ſemper

ra. i.paucioꝛa.
ſic. C. de defen.
ciui.per omnes.

b ¶ Aliquid. iny

uocatum.

nimusoẽm eis curantes iuſticiaz

et ꝙ paulatim labitur rapere feſti
namusinſuꝑetiam adminiſtratõ
nesinuenimusq caſtigãtes ꝙ in/

honoꝛatũ eſt mediocnoꝛa fci=t
delicta quale uidelicet aligd pꝛe-

toꝛes ppliin hac feliciſſima mag

na inbe utiliſſimo ex iporeꝝ erpe

nimentooibusregianbanc ciu⸗

tatem noſtram habitantibus ap-⸗

pꝛobatum Exhoc igitur erbe
rimento: ? aliud quoddã medela

egens moliti et adinuenire legi et

museni qꝛ paulatim pꝓuintie qui⸗

dem ſuis habitatoꝛibus ſpoliant

cingulo iuſtũ extimauimꝰ. inueni

magna uerohecciuitasnoſtrape

puloſa eſt turpis diuerſoꝝ hoim

et maxime agricolaꝝ ſuas ciuita⸗
teset culturam relinquentiũ. hPec
ad pñtem legẽnosreſpicere ꝓcu
rauerũt.⁊ ad cingulũiqð nunc eſt
nobᷣ pene nouatũ eſt. cuinõ piget
nosde publicoet annonasdare ?z

ad ſufficiens officiũ conſtituere ⁊

exnegligẽtia eiꝰ ꝑiculũ releuare.

Cingulo etenim et hoc accipiẽ

tiqſtoꝛis imponimus nomen. ſic

enim et ininitioinuenientes.dici⸗
musaũt in pꝛiſcistpibꝰ uocabãtiĩ
qſitoꝛes ad hocuenientes officiũ

HVoluimus aũt cinguli habẽtes
reſpicienteshoc ad deũ noſtrum
noſtrũqʒ timoꝛem et legẽ reꝗrere
ad magnam hanc ciuitatem exqᷣ/

e?Erbocigitur

F. fi. et facit. ö. ð
man. pꝛin. H.fi.
fAgd cingulum

gnita tiis
g4 Imponim.

oꝛigi. iur.l. ij. F.

de inde cum.

Sa-
. =teneDe
=
=
—

S —— =—,,—
E

e¶ Pꝛetoꝛes. re/
pete caſtigatum
dico ꝑ edicta eti
terdicta ſuua.

Sen
id eſt caſtigatv·
dico appꝛobatu

abomnibus ba
bitaroꝛibus c.

populoſa. ut. vXÖ5.
de tabellionibuüñ

oa
lere

dene

rd
Mrene

1

ndee

utte

l

EE
S=
=Sn ⸗

E — — E
☛ 2 Se SS..

S
—

g. queſtoꝛie di

J
DN
duniſe
dene
Nnk
ullin

ſbten
lureg
dis,
ſdebe,

foedo
lic,
edeſtt
mnies
lidih,
R

)

cunq; ꝓPuĩtia ſint uiros ſiue mulieresautcle⸗
ricosſen monachoſ uel monachas ſiueexter
narum ciuitatum aduocatos aut alterius cu
iuſq; foꝛtune uel dignitatis exiſtant et ꝑſcru
tari qui ſint aut unde uenerint et in qua occa
ſione. et ſiqdem agricole ſint intendere qui⸗
bus noſtroꝝ iudiciũ hoꝝ cõpetunt litesi his
imminere uelociter eoſ eripere difficultatibꝰ
ꝓpter quas hucueneruntet feſtinanter unð
uenerũt ęos remittere cõpetentia fruẽtesi.
Siueroaliqui ſint agricole conſtituti ſbᷣdo
minis et egẽteseiſ ad hãc uenerũt regiam ci/
uitatem pparare poſſeſſoꝛes eas diſcernere
ꝓquibus uenerunt cauſas etremittere merẽ

tes mox queiuſta ſunt. Si uero foꝛſitan ad

reſultatõem poſſeſſoꝝuenerunt: et aduerſꝰ
eosdicant cauſas ſiqdem multitudoſit plu⸗
res ꝗdem remittere cõtinuoad ꝓuintiã duo
bꝰ aut tribꝰ relictis qui ſᷣm collitigantiũ ſce
marlit em exerceant ⁊ ita eum imminerelitte

ris auditoꝛis et ꝓcurare citius incidi'nego⸗
cia ut non longitudoeis fiat tꝑis maximea⸗

gricolisquoꝝet hic pᷣſentia ſupꝑflua.et agri
culture euacuatio damnũ et ipſis et poſſeſſo
nibꝰfacit ſi uero neqʒ agricolarũ ſit adueniẽſ
multitudo:ſed quidam foꝛſan alij ueniant li
tigaturi aduerſus alios.⁊ hoc tradent nõ ꝗe
ſcere:ſʒoĩ inſtãtiaiudiceſ urgere ⁊ cũ feſtina
tione eos contentionibus abſoluere:et litibꝰ
liberatos remittere ſuasciuitates et pꝛouinti
as habitare.¶ Si uero foꝛſan cũ inſtituerint
audlitoꝛeslitis aut agricolarũ domini qa no
bis ſunt iudices ſtatuti ut litigantes aut obſ
uantes liberent ipiad hoc differant et non ci
tius eosa litis obſeruatione liberauerũt tunc
ipſum qui auobis in hoc cingulo cõſtitutus
eſt deducere ad ſe litigantes an egentes ali⸗
quo iure a poſſeſſoꝛibus ꝓinde nõ merẽtes
examinare et citiusdiſponere ꝓ quibꝰ illi hu
ic magne obſeruent ciuitati et ad ſuas remit
tere patrias aut oino ex ꝗbus uenerũt lociſ oĩ
busperẽptoab hoc pꝛiuilegio et foꝛi pᷣſcrip
tione. Siuero uite occaſionem aliꝗ aut lites
non habẽtesin hac ſunt noſtra ciuitate ut ꝓ
pter uictũ aut eoqð hocad eoꝝ deſideria nõ

ſufficiat iam etiam peccentet coꝛpoꝝ eoꝛum

ſtatum qualis quis eſt inſpicere.et ſiqdeʒ ua
lent eis coꝑa potentes aut ſufficereadlabo⸗

rem ſunt ſiqdem ſeruilia cognoſcere quoꝛũ

ſunt ad hos etiam inuitos poſſeſſoꝛibustrãſ
mittere. ¶ Sinero liberi foꝛtuna et ex aligbꝰ
cauuitatibus: et ꝓuintijsoꝛti hos tranſmitte⸗

„

read ꝓuintias ex ꝗabusoꝛti ſunt. Sinero hu
iusterre fuenint et coꝛpibus adẽ ualidis utã
tur uite aũt eis decens nõ eſt occaſio hos nõ

fruſtra eſſe tere opus ꝑmittere.ſed tradere
citius eos ut opeꝝpublicoꝝ attinet artibꝰ ad
miniſterium et pᷣpoſitis panificãtiũ ſtationũ
et oꝛtos oꝑantibus alijſq; diuerſis artibꝰaut
operibusin ꝗbusualent:ſimul ꝗdem laboꝛa
re et ſimul autem et alie et ſegem ita ad meli

oꝛeʒ mutare uitam. Si uero aliqui uoluerint

obſeruare operibus ꝗdem quibus traditi ſi
hoc ſectari hacregia ciuitate parentes enim
eius ſancimus utnon ſegnitie eos ad illici

tos actusimpellenteslegesarripiant ad pe⸗
nasnoſtris tradentesiudicibus.leſosautem
aut leſascoꝛꝑe aut canicie graues hos ſine
moleſtia eẽiubemꝰ in hac bona ciuitate:aut
pie agereuolentibusaſcribendos ⁊ alioꝝ ſin

gulosinterrogare qua uenerunt gratia etĩq
ſitis que digna ſunt ſuꝑ eisagereet nõpigri
hic ſedeant ſed cõpetentia agentes ad /ꝓpꝛi

asreuertantur ꝓuintias. Si nero aliq aut in
hachabitantium ciuitate aut de foꝛisuenien

tium inculpent aliquostanq; ab eisdamnifi

cati ꝑpoccaſiõem foꝛte eoꝝque dicunt᷑ ſpoꝛ⸗

tule:aut etiaʒ et hoc leſionũ ⁊ dicant eos aut

puaricari ꝓhisnoſtras leges aut etiam ſine

ludiciali pcepto admonitionem eis offerre?

querere ſubtiliter hec delinquentes cuiuſ cũ
q;ʒ fuerint dignitatis aut malicie ſub quo con

ſtituti ſunt enguloeosque ſimul ꝗdem com
pᷣhendere ſimul aũt poſt ꝓbatões intermina

tas ſᷣm noſtrasleges exigere penas nullo cõ
petentiũ eis iudicũ defendere eosualentre et
tam illeſos ſeruare eosqui iniuſticiam paſſi
ſunt recipienteſqʒ; cõtra legeʒ exacti ſunt q̃;

penasnoſtniſ definitas conſtitutionibus ſuꝑ
eos exigere acde eis referre ubi ꝑſpeximus

dandas. Sup hoc autem quicunq; querelã

ſuſcipiunt falſitatis ſeu qdᷣ uocatur falſa ſcri

ptura in quocunque collegio hoc require/
reet qui ſuꝑhisdenunciatů compᷣhendere et
poſtiſcriptões ⁊ ꝓbatões punire.ſicenĩ hu

iusaudientie damuspoteſtatem ei. Siuero
aliquistaliterleſoꝝ adierit oꝛdinatũ ſᷣm pñtẽ

legẽ iudicẽ.et nõ iuſtã ĩpetrauit pꝛouidentiã

ut cogatur ad noset ſemꝑ ad impiũ hoc de⸗
nunciare ſciat aꝑte qui cingulũ hocaſſumit
q;ꝛ ipᷣe de ſuoreddet ea eiꝗ ab eo neglectꝰeſt

male que docuerat eum adelinquente perci-

pere inſuꝑ et maioꝛi indignatione noſtra ex⸗

periẽturiuſte utpote noſtrasiuſſionestrãſcẽ

De queſtoꝛe.

b Errernaruz!

alias extraneaꝝ
ff de redẽpti.ab
boſtibus.l.non
dubito.
i Quibus. l. a/
liquis noſtroꝛuʒ

iudicum quibuſ
et ceter.
la Hon.ſ. agri⸗

colarum.
lFruentes. i. ac
cipientes que po
ſita ſunt. D
m i vero ali⸗
ne ſſ. dſiſ
ut det ibi agricł

ture agiꝑmanẽ

tia inſtrumenta
aratoꝛia. al.
n ¶Diſcernere.
cofitendouel ne
gando.aʒo.
o MWerentis. ut
dere mili. taz

cuiuſcũq; vni.l.
iteʒ. F. i. et. ff. ad
munic. l. muni⸗
ceps ar. C. ð ad
uoc.diuerſoꝛum
iud.l. reſtituẽde
d cema. ff.
codic.et de mu⸗
nicipi.
q Exerceant. l.
queſtionem.
r ¶Litiſ. ut. C. ð
iureiur.ca. L. ij.
ar. C. de acto. H

ope. no. nun. de

pupil.S. pediuſ

In dici.i.deci

luel determia

n. asgll.
1 SS vero inſti
Mit.ſ. queſtoꝛ.i.

pcepit iudici ex/
pedire. et ſi fecit.
Domini. no.
dominũ eſſe iu⸗
diceʒ agricolaꝝ.
x m. que /

A poleſſoꝛi/

bus.ſ.incõtinẽii

Di vero vite.
vtpote.
a ¶ Sufficiat. ꝙᷓ
babent.nam ni
bil habent kpa⸗
rum. aßzo.
b Decens. ſ. qᷓ
oꝛte mẽdicare e

c ¶ Apus. C. de.
0 . . vꝛ. l. vl.

d & Si Fo aliqᷣd
voluerit ſectari.
ſcʒ cũ dedecoꝛe⁊
cõtumelia expel

li.

es/Graues. no.
deferendum eta
ti et caniciei. ut

ff de termino amoto. l.

ij. et. C. qui eta. l. v.li x

et. ff. de mu. et bo. l. ſp ĩ
hac.utet.C. de mand.
ꝛinci. ,B
f¶ Eis.i.ab eis penis.
al. J

Sup boc tamen. in

ſcenptiones. ut. C. ð ac.
ett in ſcriptis.l.i.in fi.
b¶ Lingulum. facit. ẽ.
quõ.o.e.S.clerici.et. .
vl. et ar.j.de colla. F. S.

colla.ix.et. ff. de cuſtod.
re.l. i. F. diuus. C. ð pe
ti. bo. ſub. l.i. C. de off.

ciuil. iudi. l. yna.
¶AWiniſtratoꝛes. i. of

ſiciales uel apparito/

res.·ut. C. de offi. pꝛe.
pꝛe.et facit.S.ut iudiceſ
ſine quo.ſuffra.S.volu
mus.et.S.de man.pꝛĩ.
S. delinquentes. et ĩ au
ten. ut diffe. iudi.colla.

ix.et.ð.de man. pꝛinci.

S. ſed etiam. S. dein de.
colla.iiiij. .
m ¶ Aberati. arg. de ſã
criſſi.epi. ſi vero mòa
chus.colla.ix.
n ¶ Sivero aliquis in
tranſmarinis.trãſma/
rinaſptes appello rõa
num poꝛtum quem de
bet cuſtodire q̃ſtoꝛ ⁊ de
omnibus intrannb' in

terrogare qui vnde ſint

et pꝛo qua cã venerunt
4 .
o Aenatus. ſicuti em̃
feras beſtias bomines
venantur.ita cõ petẽtia
iura imꝑatoꝛ adinuẽit
vint ſubiectis pꝛebeat
Al.

p ¶ Hec omnia leges.ſ.

pꝛedeceſſoꝛes unꝑato

res. al.
q Zranſitoꝛio. ranſi/

toꝛio ſtudio vtunt᷑ deſi
des er pigri ſcholareſ q̃
negligunt ſuas lectões
recoꝛdari.
e. .qui.mo n.
i. ſui. colla. vij.
¶ Ab vniuerſa.non ꝙꝙ
negligẽria omnia ledit
et facit.C. de an. ex. ut
pfecnus.et.ff. de tranſ/
ac.l. iij.
t ¶Gicut em̃. incoꝛrup
tum. ſ.a d puras hẽant
manus.ut.S.e.S. maxi
me. al.
Rubrica.
u ¶ Lonſtitutio. que di
gnitatibus.iſte due di
ctioneſ ſunt ablatiui ca
ſus.

dere pꝛeſumentes. Maximè autẽ

oĩm ꝗhanc adminiſtratõem habʒ
et ꝑpetuo hoc ponit ſtudiũ puris

manibus oĩa agere:et adminiſtra

toꝛes hrẽ non ſoꝛdidosneq; tur⸗
pis acceptionis ꝑatos ſed pure:⁊
libere adminiſtrare ſitale aliquod
peccatũ ſuꝑ miniſtris inuenerit:
hoc ẽteũ punireet exipſis pꝛiꝰoñ
dere ſuam firmitatem ſimul et ca

ſtitatem. Mꝛopterea enim et.x.li
bꝛanauri occaſioneexpẽſaꝝ öcre

uimus ei et eius cõſiliario ſolidos

c.et miniſtrantibus et ad expenſa
m cãm ſolidos trecẽtoſtrigita da

mus annoquoꝝ etiam deſcniptio
nem huic legi apponi pᷣcipimꝰ ut
de fiſci largitate cõtempti aliems

abſtineant erũtq; dei etnoſtri ſub
tiles cultoꝛes.de celo hẽant hanc

noſtram fruẽtes, puidẽtiam: ⁊ ad
miniſtratõem cãis faciliuset lega

lius utẽtes. Hamusaũt admiſtra

tõem habenti fiduciã et iudicibꝰ
inſiſtere et ad nos referreet ad ſe
agere cõpetentia ur neqʒ infirmi
tate neq; alio oino culpatꝰ noſtro
ſuꝑ eo iudiciominoꝛ appareat.li⸗
centiam uero ſilr ei damuspubli⸗
cis epłis uti ad ꝓuinciaꝝ pᷣſides

ut hi ꝗ remittũtur ab eo mittãtur

ad ſuas ꝓuintias ſine liteibi duc⸗
toꝛeset ſiquo egerint legitimo au

xilio hoc pᷣcepturus. Illud maxi⸗

me pᷣuidere nõeiſdẽ ſecũdo mo⸗
leſtari qð ſepe eosꝗ hicuane com
moꝛant᷑ deinde tranſmiſſosab eo
rurſus remanere et mox reuerſus
ſm ei cãꝝ pᷣbent occaſiones. Si
eni denuo in hac feliciſſima ciuita
te inueniat q ſdam nidificãteſ fiu
ſtra ꝗ libertati ad ꝓpꝛiam ꝓuin

tiaʒ tranſmiſſi ſunt hiset caſtiga

tionem imponat decentem et ue⸗
hemẽtiusiterũ nũc tranſmittat.⁊

ſic nobis etiam foꝛis ciuitates ha
hitabunt᷑et magna ciuitas hacꝰ

fuſione liberabitur. Siuero ali

asdirigant. et hoc agant qdðutile
eſt reipu.ꝑomnia uenatuſ.Hec

omnia ſancimus noſtroꝝ ſubiec-
toꝝ curam habentesut non ſu
ꝓuintias deſerẽtes hic atterãtur
et moꝛiantur foꝛſan ꝓpꝛijs pꝛiua

ti etneq; patrũ fruentes ſepultu⸗
ris eo et ante nos ponentibꝰ le
geset remp.cõſtituentibꝰ ñ trãſi⸗

toꝛio ſtudio fuerunt hec:ſed ⁊ pi

gritie fuit qdam ſcriptas et pere/
grinos omnes ꝑſcrutabũtur⁊ ne
qʒ nouũ neqʒ leue hoc cauſis ſtu
diũ bonũ ꝗdem et antiquũ negle
ctum uero in medio ab nuniuerſa
ledente negligentia paulatim pe

riclitatum non coꝛæumpi ⁊ perimi

donec ꝓdeſſe ⁊ utiliſſimũ ultimũ
iuuenientes rurſus in rempu.ini/

dicimus.ſicut enim pbemus ĩcoꝛ

ruptũ eum et eiusofficium eſſeuo
lumus ut nihil extra que a nobis
dicta ſunt acciꝑe ita indẽnes eos

ſeruari iubemus ⁊ neq; occaſione
codicilloꝝ neq; annonaꝝ ꝑ aliam

quamlibet cãm aut in ſacraꝝ nrõ/

rũ palaciũ aut in foꝛo tue celſitu⸗

dinis occaſione codicilloꝝ aut p/
ceptoꝝ aliꝗd dare.nunc aũt futu⸗

rotꝑe immẽſe tue cclſitudinis oc

caſione emolumentoꝝ que ꝑ eos
expediũtur ei:aut eius conſilianio
aut eius officio ſed undiqʒ eis pu

ras ſeruari qnoſtra largitate dan⸗

tur. ¶ Dufficiet eniʒ oĩbus ꝓ me

dela dicẽti germani cũ gubernan
tẽ cĩgulũ uniuerſisultimũ eẽ.que

igitur noſtre placuerũt poteſtati

cognoſcẽs tua celſitudoomia ad

effectum ꝑducere feſtinet appꝛo-
betq; noſtram ꝓuidentiam quia

nouum cingulũ adiecimꝰ et atq;

noſtroꝝ ſubiectoꝝ ꝑ omnia curaʒ

habemus.

liberat a patria poteſtate.

quos ꝑſpererit ſui officij in tranſ 4 Hem au. ſacro ſenatui huius

marinis ptibuscollocare ꝗ etiam

defoꝛis cõuenientes ingꝗrant ⁊ hic

deſtinatos ſuſcipiẽtes ad ꝓuinti

ſegie ciuitatis.
Hicꝗd ad utilitatem ⁊
hVoꝛnatũ reſpicit adeotra/

in pꝛin.

Asbn C. 5

conſu.ul. fi. uel. xij

raro fit tamenvt

ibi dicitur ꝙ fili

uſſa. eligaturpa
tricius.

3 ¶Nctio. i. actuſ
ſic.S.de nõ alie.

re.ec.S.ſinimus

as/ Actione ſ. le

gitimi actuſemã
cipationis.
b ¶ Iniurijſ. bůe
modum emanci

pandi non vidi
et de eodem dicc

tur. C. de eman.
lib. l. fi. et fiebat
intercedente qua
dam ficta vendi

tione et mãumiſ
ſione.ff. de cad.
l. iij. F. emanci.
et inſti.qui.mo.

ius pa.poſ. ſol.

5. pterea. Sʒbic

modus ala peꝝ

ſeruatur bodie ĩ
deſponſatõe mu

lierum bononie

id eſt impato:e.

4 Mon eos. i.
ſi nõ pntt.

e Eibentate .q.
d. non dicerenk
boneſtium codi

f tl ſup erpat
na ſu bſtantia ſi
autez ſolum ſup

patriciſs.
9 Bumperij. ali

as imperij.et ali
as ipſi. et alia 8

tempoꝛi.

((Imbenium:
Cõſtitutio q̃ dignitatibꝰ ⁊ epᷣatu

quoniam in do
cumentis p im
perium conſulis
appellatio inſe
ri debet. ut.S. vt
pᷣponatur nome

unm patoꝛis in do

cumentis.etð
ſuli.

de poſtula. l..⸗/

drobo
ſbl

eer

u
4

geni
finſcra

ſrar,
uben
i utb

lſoft
Unepun
unſ
n

Nnlyl

ſiun

Pins
WN

(bit

lpton

cW

nſhr

en

one

Non
Uun

DNine
petens⸗
(Fuſiͤ
roctnenr
punctſorei

deigdenm
1CDeennn

hblerſte
umtanegn
banfenen

Gkuphoe,
ehontͤen
gun bonee

6inen

umnanie

i Todicillis. i.

ſola electione.
le Er ſuper. repe
te.⁊ cogitãtes.et
dic cingulis.ſ. a
lijs.que nõ libe
rat ſol.codicũiliſ
ſed oꝑibus agni
tis.vt ſubijcit.
I¶ Egnitis.i. ac/
ceptis vel cogni
tis.
m Liberet. vt. ff
de adop.l.ſi cõ/⸗
n ¶Alberatur. ſ.
dſiica ptãte.et pᷣ
mus caſus c. ¶.
qui mił.nõ poſ.
l. ſuꝑ ſeruiſ.ſecũ
dus ẽ in e.ti. l. ſi
qs.ſic ⁊.ff. ð of.
pꝛe.barbarius.
et. . de nup. F.
ſi vero.
o odicillos.
in duobus ergo
caſibꝰ ſola digni
tas etiã ſine ad

miniſtratione li

beratur ut cõſu⸗
latus et patricia
us. ut hic colli/
itur. et inſtitut.
no v pa. po.
lol. F. et filiuſ. ak
ita demum ſi cũ
adminiſtratõne
vt ꝓbatur. C. ð
decur. l. vl. li. x.
ʒ.in pꝛin. S. ibi
buius operibus

agnitis ⁊c.

qui bñt dignita/

tem conſularem
non ſine ſpe ad
mmiſtrationis:
ſed er cum ſpe.

4 AWann. ſeilli/

cetporeſtate.

P Dccaſione, ſiic

monachatio eſt

cauſa liberatio

nis a poteſtate
diaboli. ut. S. de
mona.in pꝛinci.
conſti. col. i. et fa
cit. 5. quo. o. e. H
ſancimus.

Eepente. ſcilz

ecuta admiſtra
tione.
t ¶Zantis. et no.
ꝓ qui alij iubet
non debet alij
ſubeſſe. ut. j. de
ſan. epil. in pꝛin
ci.ibi qui alios
docere. ⁊c. ⁊.ff. D
eden.ſi quis
an. F. Pbibet.

namus.

dite nobisreipu.hoc ſemꝑ cogi⸗
tantesad effectum deducerefeſti
tur et dudum legeʒ
ſcripſimus ſuꝑ gloꝛioſiſſimis no
ſtris patrijs que liberos eosdigni

tatis collatione paterna poteſiate

demonſtrat.non enim decens pu

tabimusut hosquos nosin offi⸗

cio patrum pꝛouehimus noſtro⸗
mum hij ſub aliena ſint poteſtate.
nam ⁊ ſi emancipationis actõ du
dum quidem ꝑeaſ que municipã

tur legis actiones facta cum iniu⸗

rijs et alapis liberabat eos huiuſ⸗
modi uinculisquomodo futurieſ
ſent codicilli omniũ honeſtiſſimi
dati a pᷣſidentè uniuerſisimperio
non eos poſſe paterna poteſtate
liberare / Muncautem clemen⸗
tius:aut etiam honeſtiusĩ remp.
cogitantes:et ſuꝑ gloꝛioſiſſimis
conſ ulibus qui ꝓpꝛium nomẽ im
peri
lis Gni ularibus codicillis hono⸗
rantium: et ſuper cingulis quem
liberarea curia poſſint. hoc eſt p⸗

fecure et magiſtni militatus.dici
musautem in epis ſedibus et oꝑi
bus agnitis hocipᷣm ſancimuseſ

ſe. ut omnis talis dignitas aut et

cingulum hmõi acquiſitum aliꝗ⸗

busquoſcunq; nos ꝓbauerimuſ

qeoſliberat a curia hocualeat ut

et poteſtate eos liberũ patrũ atqʒ
auoꝝ.nam ſi ſancimus ut ſi quis
ſemuus ſciente domino meret᷑ mili
tiam: aut quamlibet dignitateʒ a⸗
dipiſcat᷑repetẽte abimperio libe

ratur et in ipam rapitur ingenui⸗-

tatem quomodonon eſt iuſtumtã
tos/ ꝓmerentem codicillos nõ eti

am paterna poteſtate liberum fie
ſtiſſima utentes lege ſancimus et

ꝛopterea igitur hac hone⸗

oꝛdinanios coſules ſi ſub poteſta
te conſiſtant una cum ipſo uerbo

quo hocijs donatur officium ſue

poteſtatis fieri.necnon ⁊ his qui
honoꝛantur ab imperioꝑ conſu⸗
lares codicillos ſi ſub patnis ſunt
manu ieri codicillos eoꝝ ſuepo⸗
teſſatisoccaſione et ſi quos nos

poſt imperium pbent et ſo

per uniuerſasdioceſes gloꝛioſiſ⸗
ſimos pᷣfectos ſacroꝝnoſtroꝛum
pᷣtoꝛioꝝ conſtituamus aut in pꝛe⸗
fectura ciuitatis utriuſqʒ rome p
uexerimus aut in quolibet magi⸗
ſtro militati hos repente etiã ſue
poteſtatis fieri eum nanqʒ qui tan
toꝝiuderx eſt:et tãtis iubet mane⸗
re ſub poteſtate alterius:et nõin⸗
ter eos qui ſue poteſtatis ſunt ſcꝛi
bi noſtrarum indignuʒ iudicamꝰ
legum ſimul ettempoꝝ. ¶ Gene
raliter autemſicut dictum eſt ſan
cimusut omnis dignitas ⁊ omne

cingulum a curianiberare ualens

hocetiam ſue poteſtatis pᷣmium
honoꝛatis pᷣſtet et nobilioꝛes ad
huc patreſ oſtendant ¶ Si ergo
ab imperio aliqui ſic honoꝛatoꝛũ
ſint patres quiet ſi hoc non eſſet
et ipis pariter ſtuderent imperiuʒ

8

ꝓiſtis petẽtes.quapꝛopter ſiue

eſt aliquis nunc ꝗdeʒ ſub poteſa

tis fuenshonoꝛibus aut cinguliſ
quosin pꝛimiſ enumerauimꝰ ſiue
poſtea erit etiam hocius poteſta⸗

tis ſiue ſequatur. et peculium eis

donans et arbitnij libeni eſſe pbẽs
ac digne agere honoꝛe et iudicio
ſuperhis ab imperio habito.hoc
enim multo maioꝛ patribus laus

ent et leticie occaſiones pꝛebebit

magne. Illud quoq; lege caue
mus ut nõhastales ſuas poteſta
tes ſimilia pbere qualiaaliequeꝑ

emancipationes fiunt: ſed pᷣcipu

um quoddam pꝛimum imperium
conferret talium ſuispoteſtatibꝰ
non enim uolumus eum ꝗ ita ſue
poteſtatis ſit ꝑdere aliquid legiti
moꝝius:ſʒ ſint ⁊ generi ad eos et

ipſis ad genuſ intacta legitima ex

natura ſeruata iura:et fij eoꝝpꝰ

moꝛtẽ auoꝝ ſub eoꝝrecidant po⸗

teſtate ac ſi contigiſſet eoꝝ paren

rentum moꝛte ſuoꝝpatrum et nõ
expᷣſenti lege ſue poteſtatis fieri

et merito filios poſtmoꝛteʒ ſuoꝝ

patrum ſub poteſtate habere ut
nihil hoꝛum que ab imperiocon-

feruntur eis deeſt. euideatur.quo

niam omne bonum eꝙ ſiue a deo

Coͤſtitutio que dig. et eꝛi.

u Beneraliter autem.
repetit.s.dcã.ut ſub re
gula cõpꝛebendat.
x ¶ Dignitas.ſ.cum ad
miniſtratione.
xAcuria. ſ. ꝙ valeat
liberare dicitur.S.tit.ut
oꝛdi.ꝑfecti.col.p.
/ QLiberare. i. a curiali
condict. a qua liberat
quis pꝑ.xij.dignitateſ q̃
numerantur.j. C. de
cur. l. vl.

a 0 MPꝛeſtet. ſʒ finita di⸗
gnitate nonne redent᷑i
poteſtate qð videturqꝛ
cauſa ceſſanie ⁊c.ut.C
de epiſcopis ⁊ cle.gene
raliter.ſed dic cõtra
extendendus eſt fauoꝛ
dignitatis. ut.j. . ꝓxi.
Item determinari við
tur ꝙ non poſſit redire
adopt.uel ingratitudie
ut.ff. de adop.l.fi.⁊. ¶
de ingra.li.l.i.et fa.ad
hoc.C.de aduoc.di.iu
di.cum aduocatio.
bꝓ/Et nobilioꝛes.nota
nobilioꝛẽ patrẽ ꝑ filiuʒ
magiſtrũ ꝑ ſcolarẽ. et
pᷣſidem ꝑ ſubiectos. ut
c¶ Oſtend ant ſic ergo
ab imperio.ſic honoꝛa
toꝝ ſunt patres.
d¶ Pꝛo iſtis. . filijs. p
quibus offerrentpꝛeceſ
ut in dignitatibus eos
poneret imꝑaroꝛ.
e ¶ In pꝛimis.ſcʒ bono

res.
fDonans. ler iſta. ſ;
intotum. ut. . de bo.q̃
1. l.
g Occaſione. nota. di
gnitas filij glia 2 laus
patri cũ vna ſit ꝑſona.
nt. C. de impub. et ali.
ſub.l.fi.ſic ecõtra dede
cus patris filij vr.ut.iff
de lib. c. l. iij. et filij iniu
ria patris eſt ut.ff. ð in
ſurijs.ſed ſi vnus..ait

pᷣtoꝛ.et.S. filiuſfa.

be/ IAlud quoq;. ꝓba

re.ſ.opoꝛteat.al.
i itima. i. agnatio
nis iura.

atrum. nam tunc
recidunt.ut inſti.qͥ. mo
dis ius pa. poſ.ſol. . i
ſʒ ↄtra.ff. de adop.l. ſi
pater.et inſti.qui.mo.
ius p.po.ſol.s.ij.in fi.
ſed bocſpeciale. ut bic
dicitur.

„ . .
(Folla. —

it
iam imper
us qui
toꝛibus
dminiſtrato
deſt in adn
.aliud e
Moſtris

. „
ñ. ſz 4
i 0. et
nt aſſeſſo eligu Pes ſi i
——— . Ke H
ſanic halti ꝓuin de deline nai lna
nt e pterper idibus ded illud. un
HS us.l ß̃ 22 e D ð
icct ee em x ko tietine ed
ẽ.lie C. bieer iſtra e cet 15 . u clan⸗ 2 DWZ —
e enige Aamin que rcen reigdt dai
. vtigani ſ iſunt. viſe minen aneide egũ ĩ⸗ Hdce D ſ
– ane vortenmin nachabe ben ſ nn de
.D iaitune omana in ſuo “ ge imnopo⸗ maxin hab j, iude illitter i
bodt ſdclin Elangi Sr ire abim. nnangng ãnoia ermalmint benkii e 4
leſt bodie uam kian rirſege ſine liu⸗ iſtima uoſ inden ſtris a oĩbus ager lit
eineſinat in⸗ o⸗ auna nrnccisoi⸗ FaaEe
Rnarde anancpeoe Rriter omt mde edtn udito een unt um iplen netvo bi 69
a e anni iritur te deu licie a muer eru exꝑim g ad nelegt sadi e⸗ relligipaſ 8e 8
Is E. er er. iſ. n⸗ L m uen is ma Dalam om⸗ tiũ ꝛibus⸗ ea qᷣ groe enti . elenee
co er ꝛes. ſ. e. F. i ac ſeq Ius 2 I/= agto 8 up is det rita ſica. ut ſtas. i. ſu
*4 peroſe nmeum nelän “ W e el
in ba et d. *7 ſur is extr bis L ican m Ep ſu ne⸗ ſers de ot pn
in int 30 5 ſi iS ex ſſe qu ep ac 8 lica uo 08 Eꝑ aut ne cus ff. ad ſnpnn
debi. e. vſc; na qᷓ ioni mmel ſimis atem ituale Pp oꝝnqʒ udn art livaut is ia. ut. f. act. F. ſin
ver. dtlecbien eſtuglt ctiſſi Prate nu te rese Sap lent p (BI nob ulausae⸗ ſnx
vero. ine ͤdlcg a 2%½ el ſan amp t p ptꝗ . ua cõp 02. 6 5 ſe nerd ſſa ni
2 et ey eiupiuad ione im O do it ẽt e cno 1 tiar ba potu üde aifläli dee B nes
der⸗ Pena ec ſup houe. n enim mo nitẽ bact it p̃ſen ulü iſi p ſʒ aliũc uo lueul liee e
. ieh ceſt i itur. ſ. qui quo ue e: et ex ue 16 P ing esn ſ eſt: 5 ate ꝗ b. rialue
fit. v ethocepei⸗ act. atres t: ſed oꝛe: ne reue q iſen iuſtü oneſt⸗ reipu “ . tae n
Borerhaeo ellatiöes. Pa iſtan iri hon mi im qi dihe erit ñ ſit ſe ar. F§. P ee.
930. la d ella ti. F. coſi poti ionefr no iſſim m ere icandt lcii dũ ſit eiige re eyigit 6
ruranh j. e. om dipe tionet ad nd len oſc iudica nue en osg ab aliauo⸗ ar line
rn ditur d. 5§. mo llat unt cole ñ ſple no arei vim 99 ree 6 ab a Habe „ m
tbean legi aſ fes cen 3 d maj ſeqꝙ ſine cere q etpa .
ontos vR haer ſtra liuſſe noꝛ bennakr monon ier ſed- tdi⸗ unpe. . .
ſtroe⸗ m. lo. h ſ biſ i⸗ hbo P* dno 0 ond u re licea decet in c ſcd fn
noſt uren ed mn no et us in 9 8 pꝛ m eis de lic ui de t e ſto
Eenten eri F. a iam olumu tam itati 72 onen Stra ibu loqu xerũ H is
zin ſer Auem entian olin pu. larg ibus: lite aqu oe tẽ ere tes mſê Lrorlo⸗lo ſit
ad Liri 9 Bar 1 esu erel rela tnou u⸗ nt ute ge nd pſẽtẽ „ id e ꝛetoꝛi toꝛ t
n ich e ler it, patr ſtrer oſt is pa 5cõt 9 alios dica dpᷣ gers bi es
aure kan beben b ran oſtrie ſq; rere in iu itoad ram. dicijs 6& urs.23˙. 13
rer.in de do ſ; n tibu in⸗ 6s in er de iudi et agiun .
derẽt. r natũ am dot üiu⸗ Ppos m cto E acllia red tteſta 9eos
Laderẽ diſcketi B oꝛna qu ere cüi nos ubiee i que 5faci eda Alne⸗ em er n
2 ginenn, 8. ſc legaue toem us ſac laten? Epoc v ſu a eti atq; ſigẽd 0 d elige fam 2 Pie
tu guice sdelege ba libu rniil dex qꝙ; i ſtro es ea/ eſſe ran 182 a. bon i ſunt. . ign
iti quo nnel ſu eturnu cci olt it u ione t ms⸗ uib nij ee
. tan eren füm. dicib?etur ligs W 3 inernole laumone azeno uni⸗ “ 4
l.. iudici ligat dpellan etut R in in nt ſeamd⸗ uc iudi lent⸗
Enatrut, lcte. . De 0 ap ices 50 omm rlcan aui o⸗ gerone m. i.
ſun iffini ni igenur reiura ei.e ibꝰ iu no eap tus eme diff⸗ erer ig iam
ſanntig er tei:e te qu tt er Pie toſ lige Hg⸗ imus me
e. t. i . r Eg 180 fac nga Ne 18 certo E ba 4 mit enun
Palraſunt iſ⸗ man nodti⸗ ef⸗ neno 672 tion o'cer S8. tilib ni⸗ ſubiſcit iij. f
enetpit bliuione P ia lit icognit inte 195 ben in eb coe aue eynmo et n
onem . mmi decs oꝛientis 80 angalg⸗ aa ed. rufgue
uonene ginem eatd dic ß. oꝛien „ce aſpe eſta tan⸗ ſtü na⸗ nieer i in 5 3
difinix lit. o cete 1 tin ppᷣ.o ie ſcri⸗ roꝑ attelt 85 igek An er lius.
zmanee cau a. ſ em li. iem cioꝝ bſe nm iꝛet a nobis gian ſp 9 a 4
ainhios rſtem õſu epien di ſu cti:e tan bili inter t derter
2 bar ece⸗ xc n iud 8 d lecti: ta 1: et in tat“ us. uact i
t ig . 3 2 10 de 2 4 c ſun ec U 4 d lexa reu
pu Hos iudici dictu rim E lex taton ibus e. lecti . rſp opleta: dep fiſci Al t quart n
b6 nniumnb. cas – Sra eſt Emu tꝑi bene eice s un ñ cõp atos nea nuse n NV
Konku utal . P dẽ iens im pe toliu du⸗ uoc oca han ctqain nde
depu 89 t e te edue d du e et ere
rrud imu aluiahnent et ꝗ . nce fiſci mnca⸗ arnan u ouo. pe H 4
edee ler nplu/ Ararebusias naiud han ofunn lerncer cl larar⸗ Fraat.
3 Pabarednonga aüt cen anen ſt uit iſt ac kiau et a ti . oꝛiete dice; .Ft in ſico
Dan auftees a fi. . l. omn ipti lesre iu . enn iu pede 3.d . agn
dari ẽ te.l. die/ 5ſci mne initi ſt mem liam me neii em erra. ut. zu etn
arie enn reielt, 4 c0 10 ffi es in alt da I illa terre rum cane
= aiae. mananon Buenain in e ve alter otsirbe lii milaarum
gans nan naran er Pünin noocpe Mosi cũ ſce der 5 kauu inneren
ure bi et n uſus untm udin ſ⸗ Wiane⸗
dietin es r 4 3 inoe 90 idã co 2x Aum
diee tesoi auim e iu. umach, §
dieibt iin gen neetrr
udotev ſbib⸗ in mepe enenkenn
cit. uel die S ꝛincip
n ienelab aſioſe
mi⸗ itur. S illittera uel⸗
oniles rTe L..
inter . deleſca er urnl
9 2

)
Serta H

De udi etvtnul.
W , .. raminat totã 7 in
o beincide det tus vna cum coͤſtliari argrenſen Tenn lleiug
a pꝛincipe detega 8 lios.v et r bic uel bo llis. et. . innuitur. F. illo. i
8 fi.ert ſmam. ut arios u ſ. iudices.
ble ll “ dramen ta n, Belthontennen pedanei. iu ſicoꝛdi
Eener entanns ditn f /Einuncſivrolm⸗ n aubus quibus
¶Acroꝛẽ. bic eſt ſecu m. al. cit quecunq; ſupple r r domüculis ꝛc. et re
ni 4 Halo⸗ enehgdambnttibwet dicit qu atoctin alijs habente etlionl kaailanazben
laudatmmcun H cognouimus 5s Juderetmng Mm l, g behuun ead i
ncſe q; ſedens noue ſtri ſacr o0 — li aduocati P ſſeuolum 100 5 debatu le. ut hic
1d. nt.i. in quacũq; uo ſi ubſequẽtes a nae b niſtratoꝛes eſt Guiſum multe camerule. u⸗ /
5 je co pᷣm qð uo cit. eteſt verum. in
