dẽ eos alio quodã actu:⁊ dãs eis

aureoꝝ ius anulox. pꝰea uero ad
ipᷣaʒ deducẽſnat᷑aʒ qͥ ſeruũ ⁊ libe

rũ ab initõñ ðᷣſeruit:ſj liberã hois
fecit ꝓlẽ:ſic ⁊ nos hũc modũ adiĩ⸗
ueniemꝰcãe ⁊ licebit id priut ĩhiſ

gdudũa nobis dci ſũt modisuel
ſi ꝗsalt᷑ occurrit talis.Multenã

lixim? nature ſunt no⸗
nitates. Liceat igr ſicut pᷣdiximꝰ
pr̃i ſilegitiaʒñ hẽat ſobolẽ filios

reſtituere nate.⁊ ãtiq ingenuitati

ſi exlibera ei fiãt ⁊ ſuos cetero ⁊⸗
ſub ptãte hr̃e.neqʒ enia pꝛĩcipio
qñ ſola natura ſãciebat hoĩs añq;

Sangiebat. ali
e ¶ Mature. qua⸗
liter dic vt. ſ. qui
bus mo. na. effi.
ſui. F. illud. ibi
boc agit ⁊c.et.j.

Primo.
hominis.
6 Zegiumi. ſq;

b (Wox i eſt
ſtatim.

*

i ꝛocedebat.
ſcʒ de noſtro.
le ¶ Omnes. vnũ
enim genus bo/
minum tantum
erat. vt inſti. de li

mo. na. effic. S. i.
et. ff. de con. ide.
ſi id quod domi
nus.
I MGella. quia
captiui ſerui capi
entium efficiun⸗
tur. vt inſti. ð iu⸗
re perſo..ſerui.
m 0duxit. ſ.
ab inuio.
na Dꝛuerſio. vel
cõuerſio.vt.j. q/

bus mo.na.effi.

Pp Er qualitati
bus.no.ſimilem
moꝛbũ eygere ſi
milẽ medicinam
ſic. C. de epiſ. et
cle.l.ſi quẽcqᷓ.i fi.
et. ff. ad. l. acqᷣli.
illud.in fine.⁊.j.
qui. mochs. na.
effi.ſui. S. illud.
arg. contra. ff. de
penis quidam il
lam.

q Quidam.ſ.medelam manumiſſionem que etiam veteri iure eſt
inducta. vt inſti.de liberti.S.i.et patet.ff.de manu.ꝑ totum illum li

librum vel dic medelam reſtitutionis natalium.

r Manc vero.ſ.medelam que ſequitur.

ſ¶Delinquentem.id eſt quia non accepit eã in vxoꝛem.

tꝙ ÆOboꝛum. concubinatus.

liter. interpoſitio eſt.

v¶ Deliquiſſe. vt fuit in ſecundo dubio. S. e. . et quidã.

ermittumꝰ. i nõ pmittimꝰ naturales effici legitimos boc mõ ni

ſi in ſubſidiũ.nã ſi ralis eſt mulier quã poſſit cõmode in vxoꝛẽ babe
re per matrimoniũ tantũ debent filij legitimari. vt bic dicit.

ircũuẽrio eſt. quia eſt turpis vite.

b¶ Aut latet. vt. . e. H. ſed aliun.
c¶ Aur aliquid.pt.ẽ.e. .nouſmus.

quia moꝛtua eſt.vt.S.e.ꝗ.ſed aliud.

(e
(a
Nurunn
bine⸗
N

u

ine

iis,
tnd
Piu

.
(eei
lsein
6Ppdeſen
ſpenint
retf
np ſi
tfebeb
ſoinir
Fut
Pe
ſcche
fino ffi
Mni qt
ſtes
iinner
effn
fnie
öo,

n
U
ſ

41
tn

nig.

M

1

Wutit
n

nisme
Nenns

nunein
üd
iͤſt
etcnſte
ii
enn
eſteint
inſt.d

il

dne nac
c

rſiſe P
en
liu 4

a
Nit,

(Mrca eax. vt

quia ali aliaſ impe
ditur eam invxo
rem habere pꝛo⸗
pter mulienis vł
ſuũ ſtatũ vt. S.

e. .. ſi quis vero
e ilijs. ſ. licen
rpfe bici

cipit modns le /
gitimandi.
e deecl. vlik
dz dic vt. C¶
de pꝛeci. impe.
of.l. fi.

gDiſferẽtes. ſi
ilis ẽ impera

tio de ſenatoꝛe qͥ
liberiã vult acci
pere.vt. ff. ð ritu
nup.ſi ſenatoꝛi.
et ſic de bis qui
no. infa. l. ſolet.

b Frui tali. naʒ

egitimi erant.
Uec frauda
e. boc eſt dicere

filij celantes ma

trẽ nõ fraudant

patrẽ quo minꝰ
facit eos legitioſ
qꝛ innẽtꝰ moduſ
quo efficiunkle⸗
gitimi ẽt ſine ma
trimõio.neq; ob
ſtat boc obijciũt
filij ius legitĩo /

rũ h̊ ſi alio mo⸗

do velit obijcere

juia expꝛeſle cõ⸗

tradicant patni
boc poſſunt. vt. ]
gu moen. effi.

ſui. S. gfaliter.
z tcelantes.

Abij cere. id ẽ
ernere.

m nh PBꝛeui ſola⸗

tio. bꝛeue eſt. ſed
ſ bꝛeuiter dictũ.
k bꝛeue reſpectu
maioꝛiſ tractatꝰ*
ſic. L. de vſufm.
l. mbiguitatis

n Hoc quidẽ.ſ
pꝛincipẽ nõ ade
qt ꝓptercircũſtã
nam vr qꝛ: eũ a /

dire põt. cũ mul⸗
is ſit pᷣnceps ne
gocijs iplicimus.
yt. . deap. H. i.

aſu. qᷓ im/
Ae. eam ad
matrimoniũ.
PSic filijs. vt

dixim' mpatre.
5. 5. pꝛimo.
46 Hercipiẽtibꝰ
no. ꝙ ꝗ cofirmat

datum dat.
r (Maure. ſimt

ſ. criptepemenirentleges fuit que
dam diff erentia naturalis atqʒ le⸗
Sarn ſʒ antiꝗs parẽtibꝰ antiqui
filij moxꝰut ꝓcedebãt fiebar legi⸗

timi. Et ſicut in libera natura qui

deʒ liberos fecit oẽs bella uero ad
ſeruitutẽ adinuenerãt: ſic ẽt hinc
natura qdẽ legitimã ꝓduxitſobo

lem attamen ad cõcupiſ. centiã di⸗

uerſio naturalis eisimmiſcuit tã

q; ergo ſimilibꝰ paſſionibꝰ factis

opoꝛtʒ etiã medelã ex glnien
inueniri illã quidẽ a pᷣdeceſſoꝛib
noſtris hanc'ueroa nobis.ſit igit
licẽtia patris matrẽq; in paioꝛi ſta⸗

tu delinquẽtemſſi i ex ueritate alig

circa thoꝛũ apparuerit deligſie
aliter nãqʒ fien hoein talibusca⸗
ſibusnõ penmittim .et ſi gdem
circũuentio eſt aut nõeſt aut latʒ
aut aligd ctiã aliud fiat circa cam
aut qð ꝓhibeat uenire ad uiã de⸗
ducentẽad dotalia etiã ſi puidere
filijs et offerre impatoꝛi pcẽ hoc
ipm dicentẽ qꝛ uult naturales ſu-
os filios reſtituere nature ⁊ antiq
ingenuitati: et legitimoi iuri:ut ſbᷣ
ptãte eius ↄſiſtãt nihil a legitimis
filijs differẽtes et hoc facto:et ex⸗
inde filios fruitali ſolatio ⁊ neqʒ
fraudare poſſe patrẽ et celanteg
matrẽ et ius legitimoꝝ abijcere.
unoenĩ hocmodo hoibus huiuſ⸗
modi nature exceſſibus huiuſmo⸗
di in his qui legitimos nõ habẽt fi
liosmedemur ita bꝛeui ſolatiotã
tum nature impetum coꝛnigentes
Si uero ſolummõ naturalium fi
lioꝛũ pater hocquidẽ ꝓpter quaſ
dam foꝛtuitas circũſtantias nõ a⸗
gat:moꝛiens ueroſub quodã pꝛe⸗
dictoꝝ caſuumſcripſerit teſtamẽ

touelile ſibi eos legitimoseſſe fili⸗

os ſucceſſoꝛes.et huiꝰrei damꝰ le
gitimã:ſupplicant:bꝰ tamẽ etiam
ſic filijpoſt moꝛtẽ prñis et hoc di⸗
centibus et oſtẽdẽtibꝰ patristeſta
mentũ ⁊ heredibꝰexiſtẽtibꝰ inquã

tum pr̃ eosſcripſerit et ab impe⸗

rio hoc percipiẽtibus ut inuno eo
demq; hoc ꝙ agit᷑ ſit domũ pfis

et pꝛincipis idem dicere natureſi⸗
mul et legis.et hocdicimꝰ nulluʒ

ãterioꝛẽ legitimũ ꝑimẽtes modũ
ſʒẽthunc addentesin quibꝰ illos

accipere nõlʒ oino eni ſuis exiſten
tibus. deinde naturalibus ꝓcrea-⸗
tisaut pꝛimitus natis nequaqʒ le-
gitimoꝝius eis adijcitniſi ifoꝛſitã

per cõſtitutõesnr̃as que dotaliuʒ
inſtrumẽtoꝝ introduxerũt moduzs
et nõuos lauit qꝛ ẽt adoptõis mo⸗
dus erat antiquitꝰ ab aliꝗgbus an⸗

te nos imꝑatoꝛibꝰ ſuꝑ naturales

ad legitimostrãſferẽdos nõĩpꝛo⸗

babilis eſtimetur:ſed eq pie mẽo-
rie noſter pater.⁊ conſtitutio ab a
lio ꝓlata talia rephẽdit mãere er
go etillã in ſuis termis uolumꝰ ꝗ
mã caſtitatẽ diligẽter cõſi icrant
et incõpetens eſt:que bene exclu⸗
ſalſint rurſ usad rẽpublicaʒ reuo⸗
care li quoq; meliꝰ arbitra-
mur cõſtituere cõpetẽter quod ex
plurimo cauſarũ experimentoco
gnouimꝰ:multe quidẽet cõtinue
lites nunciare noſtre maieſtati ad
opus nos deduxerunt huius legiſ
quia enim et antiquis ꝓmulgatũ
eſtlegbus ⁊ a nobis ipſis ſũt hec
eadem ↄſtituta ut et nuptie exra
dotalia documẽta ex ſolo affectu
ualeãt et rata ſint: ſʒ falſans ↄtra
ctibus nr̃a ex hoc eſt ↄpleta reſpu
blica.nã introeũtes teſtesſine pe-
riculo mẽtiẽtes qꝛuiruocabat duʒ
coherẽtẽ et iſta illũ ſimiliter noia⸗
bat:et ſic eis uerbis fingunt mri⸗
monia nõ ꝓuentate cofecta hoc
eſtmauimꝰ opoꝛtere ſᷣim natura⸗
les diffinire leges. Mouimꝰ em̃
⁊ caſtitatis ſumꝰ amatoꝛes:⁊ hoc
nr̃is ſancimꝰ ſubiectis ſʒnihil eſt
furoꝛe amoꝛisuehemẽtiꝰ quẽ re⸗
tinere philoſophieẽ ꝑfcẽ mouen
tis et inſilientẽ atqʒ inherẽtẽ cõcu

Quib mo. na. fücff. legi.

—

piſcẽtiã refrenãtis uthigbhoct tali

detinẽtur ſi abſtiebũt ſermõe ad
eas qs amãt que eisnõ ꝑ blãdim̃
ta cõferunt. deniqʒ in tm ẽt añ nos
legiſlatoꝛes Prales ſcierũt animoꝝ
affectus ut ẽt donatiões conſtãte

rrrYH

ideʒ ſi in iudicio ber ea
dẽ dicit paterer ſi vni fi
lioꝛũ tale pᷣbuit teſtimo

niũ alijs ꝓdeſt.j.vt. Ai.

ma.et a.F.ad hoc.

89 Müc addẽtes in qᷓ́

bus. q. d. bic modꝰ adij
cit᷑ alijs mõis in illis.ſ.
caſidus in qbꝰ ꝑ illos
modos accipere nõ liq;
vt qꝛ mater eſt moꝛtua
vel la tet ſana vel nõ elt
ſana.vel alias ĩpediũt᷑
alijs mõis. vt. S. e. F. ſi
quis vere.⁊ facit.j.qui.
0. na. eff. ſui. SF. gñalit᷑
llos.ſ.modos.
Foꝛſitã. boc ſuplluit
ic. S.de nõ alie.S.quia
vero leo.nã cõſtat bere
locũ alios mõs ẽt ſi filij
legitimi ſint ſiue ꝑ ma⸗
timomiũ bocfiat.vt.õ.

deiceſt. nup. 5. dubita⸗

tũ.et.S.ð trie.et ſe..fi.

ſiue ꝑ oblatõeʒ curie. vt

CL. den a. li. ege. F. i. et
ſ.qui.mo.na.effi.ſui.
niaq; ibi.ſi qͥs igit᷑ ⁊c.et
C. de na. li. cõ. F. fi.

x Im patoꝛibꝰ. vt ana

ſio. vt. C. de nat. li. l.
iubemus. in fi.

s Repꝛebendit. dicenſ

vt naturalis.nõ ado p/
terur. vt. C. ð na.li.l.ie
gẽé. ana. F. in poſter m
que eſt iuſtiniani.

5LZerminis. ſ.firma tũ

oſidrauit.ſ.ↄſtimere
E Excluſa.no.non de
e in dubium reuoca

nqs bene en ſemel de/

tmiatu. vt. C. ad. l. iul.
de adul.graccus.et. E.

ð rebꝰ cre.ſi quis.in fi.
et. C. de ſum. iri. l. nẽo

ae in pꝛin. ac.
b/ Yllud quoq; meliꝰ.
6 cõſtuueremꝰ

nn ãtiquis. vt
e reg. iur. l. nuptias

noui. et. S. S nup.5F. nu
ptias.
aifatis. totü eſt ſu⸗
Penſiuſvlch uluc exiia
nims xcc.

Completa. i. repleta
. Eis ſcilicet verbis.

80 Kinguturfalſa po

u⸗ cöm. ll.i vᷣm natu

equitatẽ factas.
Rouimus eum. ſcʒ
eſſe. et ſumus.vt. ſubij⸗
arginia ⁊c.alias eniʒ et
nos ⁊c.ſic.Sð.de iriẽ.et
ſe. F. conſiderauunus⸗
colla.iij.
Kkꝓ Aebemẽtius. no.a
ppellari furo/⸗
rem vebementẽ vt ſicut

mHurio ſus ſe nõ ſentit ſic

(Lolla.

nec amoꝛoſus. eſt etiam ſimilis ebꝛio. vt inſtit. de ſuc. lib.quefl.ex. S.fi.vñ
verſus. NMõ frater fratri cũ furoꝛ ille veit. Igne“ ille furoe ne ſcit hfe modũ

„

detinere. i. refrenare.

m erfecte. aduerbium eſt.

n (Srenenetklanc. et pbiloſopbhie eſt ſi abſtinebunt.
0

Gertnone. i. blando.

non conferunt. i. poſtq;

tali detinent᷑ furoꝛe vłſi

deeſt nõ expone confert
id eſt oſueuerũt oferre.
q/¶ Que.ſ.omnia.
r ¶ Zegiſiatoꝛes.vt S.ff
de dond. inter vi. et vx.
per totum.et maxime.l.
i.et.l.iij.in patiun.

S989/MHecnõ. al deeſt nõ⸗

Alluſtres. nota illu⸗

ſtres er ſuperioꝛes vſq/
ad pꝛincipeʒ debẽt ma
trimoniũ contrahere in

terueniente dote ⁊ ante
nup.dona.⁊ in ſcriptis
vt bic. et. C. denupt. l.
impialis.in fi.pꝛime co
lumne. et. .. vt. li. ma. et
a.S.quia vero dudum.
Item omnia que bone
i⁊c.q.d.⁊onia debẽt

eſſe ibi ad iale mfimo/
niũ contrabenduʒ que

deberẽt alias decet ba
bere honeſtioꝛa nomĩa

ſq; illuſtrũ.i.ipſos illu⸗

ſtres. vt ſolẽnitas ⁊ põ

pe et gloꝛia que ſolent
nup. interuenire. et dic

bꝛeuiter ſẽſuz boꝛũ triũ.
HF. qui ſunt in dignitate
maioꝛi vt ſenatoꝛes et
illuſtres. non ſine dote

et dona. ꝓpternup.cõ⸗

trabunt matrimonium

at qui ſũt in militia bo

neſtioꝛi vel in pꝛofeſſio⸗
ne boneſtioꝛe ſi copulã/
tur abſq; docum̃tis nu
ptialibꝰ ad oꝛatiõis ve
niãt domũ et ſcriptura
omnino ↄficiat᷑ abiectiſ
aũt. Itẽ milin caligato

Itẽ agricolis et ſubſcri

to licet cõtrab ere. ſed

ec nõ ſeruantur foꝛte.

h ¶ Quantũ fieri.boc eſt
x/ Aue. ſ. omnia.

x oneſtioꝛa.i.bone/

ſtas perſonas.
53 ¶Quãtũ vero. nũc de
medijs.

a ¶Ernegocijs. i. nego

ciatoꝛibus hõeſtioꝛibꝰ.
be Pocunmẽta.qꝛ ſi illa

volũt facere nõ debent

ire ad ad eccleſiam.

c ¶ Agant.i. accipiant:

dꝓ Exbibens. ſ. cbartã

e ¶ Lonſiciat.i.defenſoꝛ eccleſie.
foꝝ.et.SO.vt pꝛepo.no.impera.in pꝛin.
Hon egerint.i.non accepenint buius pꝛoteſt.

„

lrchiuijs de. quot mõis acapit᷑ vt diximꝰ. L
Omnibus.ſ. marito et vxo.et filijs.¶ Munimen. i.pꝛobatas.
Et oĩno.nõ ſcripturã neceſſariã.ſic et alias. C. de nõ nu.pe.l.ghñaliter.
ed regulaniter S. vt.E. de pac.l.pactũ.Zegitimã.ſ.dicimꝰ bñtes.ſ.nos.

p ¶Eas quas amant. quia eaz per blandiciã

matrimonio pꝛohiberent necnõꝰ

ↄcupiſcẽtie magnitudie uicti latẽ
ter paulati ↄiuges ſemetipos pꝛi-
uariſua ſpa.iHMec qʒ caſta lege

ſqcire bñ ſehꝛẽ credimꝰ i maioꝛi-
bꝰ itaqʒ dignitatibꝰ ⁊ qcũq; uſqʒ

adnosẽ ſenatoꝛes ⁊ magnificẽtiſ
ſimoſ illuſtres neqʒ fien hecoĩno
patimur ſʒ ſit oino ⁊ dos ⁊ añnup
tial dõatio ⁊ ad oĩiaq Mõeſtioꝛa ð
cet noĩa.i Quãtũ i militijſ hõeſti
oꝛibe etnegocijs coĩno, pfeſit ioni
bus dignioꝛibꝰeſt ſi uoluerit legi⸗
time uxoꝛi copulari ⁊ñ facere nup
tialia docum̃ta ñ ſic quõcũqʒ ⁊ ſi⸗
ne cautela effuſe ⁊ ſine ꝓbatione
hec agãt᷑ ſʒ ueniãt ad quãdã or̃o-
nis domũ fateãtſciſſime illiꝰeccle
ſie defenſoꝛi. illeãt erbibens tres
aut.iiij.exide fuerẽdiſſimoꝝcleri⸗

coꝝatteſtationẽ cõficiat declarã⸗
tẽ qꝛ ſubilla inditõe illo mẽſe illa
die mẽſisillo imꝑij nñi ãno ↄſule
illouenerũt apð eũ ĩillã of̃onisdo
mũ ⁊ille ⁊ illa ↄiuncti ſũt alterutri

hmõi /ꝓteſtatõʒ ſi ꝗdẽ acciꝑe no⸗
lũt aut ãbo ↄuẽiẽtes aut alteruter
eoꝝ:⁊hec agũt⁊ ſpᷣſcribãt ei ⁊ ſciſ
ſime ecclie ðfenſoꝛ⁊ flig tres aut
quãtoſcũq; uoluerit ñ tñ minꝰtnũ

lris hoc ſignificãtibꝰ.Si uero ẽt

hoc illi nõ egerit ille tñ talẽ ĩpõat

chantã uenerabilis illiꝰecclie ðᷣfen
ſoꝛ.⁊i eiꝰdẽ ſciſſime ecclie archiui

is hoc ubi uenerabilia uaſa Puãt᷑

bpᷣdictas ſubſcriptões hñtesut re-
cõditũ ſit oibꝰhocmũiri ⁊ ñalrui
deat᷑ nuptiali affectu eoſdẽ ↄuẽſ
ſeniſi tale aliqd agat᷑ ⁊ oino ex lit

fEonlule illo facit f. de accu. libe /

—

de deken. ci. F. cepto.

b Bonis. id

vt ſolo affectu
m ¶/ Auiſquã. bic de minimis. n

Riſbotnonen ſe bec m edia via redueitur bodiead ius tercie
ſolo affectu õᷣbant.vn.j.vt liceatma. ⁊Z. a. S.quia vero q eſt õria.
acét. ille iacet in vita tota

qui habet oĩa q exigit vita et ule ẽt nouiſſima parte vite qui vix ba/
bet ꝙ ſuſficit ad vitj. o ¶Enam in bis. i in matrimonijs indul/

teris cã teſtimoniũ hẽat.his ita ge
ſtis⁊ nuptiasex eis ſobolẽ ecẽ legi
timã.hec qt dicimꝰ ubiñ dotis aut
añnuptialis ſit dõatõis docum̃tuʒ
fidẽ.n.i ſolis teſtibꝰ ſuſpectã ha⸗
bẽtesad pñtẽ uẽimꝰ diſpoſitiõeʒ.
Quiſꝗs at ĩ abiecta ðget uita ꝑ⸗
ue ꝗdẽ ſbedñsↄſiſtẽsi nouiſſima
uero uite ꝑteiacẽs hẽat ẽt ĩ hisli
cẽtiã ſʒy neqʒ agricolasaut militeſ
armatoſ q;s lex caligatoſ appellat
hocẽ uilioꝛeſ obſcurioꝛeſ ñ ꝑſcru
tamurꝗbꝰciuiliũ cãrũ ignoꝛãtia ẽ
⁊ ſoliꝰcirca terrã oꝑatõnis ⁊ circa
bella ↄcupiſcẽtie cã eſt ſtudioſa ⁊

iuſta ⁊ laudabilis ſicut ĩ ciuilibꝰ ꝑ

ſonis:ĩ militibꝰ armatis obſcuns
⁊ agricolis licẽtia fit ⁊ eisexñ ſcri

pto cõuẽire et mrimõia celebꝛareĩ

ter utroſqʒ ſintq; filijlegitimi qui

parũ aut mediocritatẽaut milita⸗

resꝰaut ruſticas occupatões?⁊ ig
noꝛãtias adiuuẽt.i.OQm̃ at inter-
pellatõibꝰq nobis fiũt ſꝑoĩm aſſi
due mulieres audiuimꝰ igemiſcẽ⸗
tes:⁊ dicẽtesqꝛ qdẽ eaꝝ ↄcupiſcẽ
tia detẽti ducãt in domibꝰſuis ſa⸗
cra tãgẽteseloꝗa aut ioronis do⸗
mibꝰiurãtes hituros ſe eaſ ltimas
uxoꝛestaliter eas hñtes tꝑe mito
⁊foꝛe ſuſcipiẽtes filios.⸗ Seinð

dũ ſe ſaciauerit earũ ðᷣſiderioaut

extra filios aut cũ flijs eas ꝓijciẽ⸗
tes de ſuis domibꝰ iudicauimꝰ ẽt

hoc opoꝛtere ſancire ut ſi mulier

oñdere poterit mõiſ legitisqꝛ ßᷣm
hãc figurãuir eaʒ acceperit domi
ut eam uxoꝛem legitimã haberet
et filioꝛum legitimoꝛum matrem

gentiaz babeat
vt ſine ſcriptis
poſſit cõtrabere
re matrimoniuʒ.

p (Begd necqʒ ſt
en gec
q; agricolã ⁊c.

q ¶ Oblcurioꝛes
Zcu.l. et nõ ↄcu /
binatu.in pᷣn.et
C. de nup.l. a ca

r Paimnuamur.

id ẽ nõ ſepamur

a pᷣdictis/qꝛ ĩoĩ
bus idẽ dicimꝰ.
et videk bic vna
negatõ abũdare
vt 7. S. de he. et
fal. S. inoꝛdina⸗
tũ in pᷣn.colł.i.?

no. ꝙ de inb di
cit. .iſte. ſ.de vi
libus. Itẽ ð no

uo milite cui eſt
ſtudiũ milicie uẽ
ð tuſtico cui ẽ ſtu
dium tene ⁊ eſſe
dz. vt. C. ð agri.
⁊ cen.l.cũ ſat.li.
xi.etſic redde hic

ſingula ſingulis
8 aronte ſ.
dequibus bieß

mo dirxit.

t ¶ In militibus

ubauc ita ĩ mi
litibus ⁊c.an ſu

perſit qm̃ aũt le
gitimos vt ꝑ du

os teſtes. vt. C.

de teſti. l ij. vk p
inſtrumẽtum de
boc factũ.⁊. C. ꝭ
fide inſtru.l.ĩ exx
ercẽdis.vel ꝑ cõ

feſſiõʒ eiꝰ ł alioꝰ

yt. ff. de cõfel. l. i.
u EUDediocrita

tem.quia paren

tes erant viles.
x litares

qnh mileſ obſcuni

Dccupatões
quando agrico

le. Ignoꝛantes

agricolaruʒ.⁊ ſia
ꝓęeodẽ ſubaudſi
3 niaʒ aun
tein interpellatõ

nibus ·id eſt per interpellationes. Zegitimas. ot per duos teſtes vl

tres. vt. ff. de teſti. l. ij. vel ꝑ inſtrumẽm boc factũ. vt. C. defi. inſttu.

l. in exercẽdis. vel per cõfeſſionẽ eius alio mõ.vt.ff de ↄfeſ..ii
a ¶/ VPꝛeter oꝛdinem.oꝛd inem dicit lex quando certos enumerat ca /

quibus licʒ vxoꝛem dimittere.

mas. 7. C. de egu ronſetnu gerutſine.

ſ: vt li.ms. ⁊ a. quia vero pluri/⸗

ſſtben elicijs. Aocurſius floꝛentinus lezu doctoꝛ

rtna.

enn
ſlug
dui
Epe
lyrol

—

4 ſonc

121

pent
lben⸗
ſtan
n
ſcoio⸗
Küſaet⸗
cinti
bien

*

1 hen

nrnnon
doſegie

ecft
nuojri
ſekden
eno,e

Pbflis
Laio

T

cſete
idrin
ferede
cer.
i
ur
Noits
bin
loeo
ſid

ſoina⸗

1it

deinc

leſeki

Jiin
geick
nlcene
glieſc⸗
ſrtch
Liig
Gali
bebe
is

ai

hlht
nlen
atſ

ſad

)

lig
⸗
Gi

onn.

n

A.

s
n
iis
.
1
4

,

40
une
1,aD

4
4%
6l

—

eQuartam. bane quartam ſubſtantie mariti babet vxoꝛ in duob⸗
caſibus.pꝛim qñ eam repellit indotatã. ur bic.et. S. de nup.S. ſiqᷣs

em̃ duxerit. et. C. de repu.l. f. .. i. Item qñ pᷣmoꝛit virvxoꝛ ſupſtes
eſt inops.ut.S. de exbi.et intro.S. pe.et hic qᷓ quarta bocdie ſivi dak
ſi bʒ tres fllios uel paucioꝛes alioquĩ virilis. ut.j.ut liceat ma.et a.

qꝛ xo dudũ.col.

viij. ꝗc buicõ.
d liu boc.
id ẽſine repudio

e Deneg at. ut
ſ. declaratur.
rit vroꝛi occaſio
uel iuſta cauſa /
tio dimittẽdi eũ
ut ſubijcit.
g ¶ Coͤuenerit. ſ.

matrimonium.
b Rurſus.no.ſi
poſſe aliquẽ mu

tare cõſiliũ in al

terius iniuniam.

lic. ff. de reg. iur.
l., nemo. et.j. ut

liceatma. ⁊ a.

illð quoq;. 2.C.
de neg. ge.l. fiñ.
gr. ö. C. de acqᷣ.
poſ.l. fi. F. ſinau
tem nec.

i 18. l. ſecun /

dis filijs.

K¶Duideʒ deo
nota qñ iurauit

deũ eſſe teſtẽ. ſic

qñ iuõxiurat bñ

iudicare deus iu

dexeſt. ut. C. de
iur. calũ. l. ij. F.
ſinaũt.

¶BPꝛoceſſerit.in
Pteritis.

m ¶ His legibuſ

ut ab inteſtato pᷣ
mo loco ſuccedãt
ut inſti. de here.
ab inteſt. F. i. itẽ
in teſtõ dẽant in
ſti. uel exbereda
ri. ut iſti.ð exbe.
liber. in pꝛinci.et
delcee uk
exhere.l. fi. F. i.
n ¶ Hoc fiat.i. ſi
Zbat᷑ matrimo/
niũ ſine ſcriptis
vt ſubijcit.
o ¶Ab inieſtato
alia em̃ olim ſůt
iſtts largita. vt
8.de tri.et ſe. F.
cõſiderauimus.
etalt bodie.ut.j
qui.mo.na. eff.
ſui. F. diſcretiſne

igiur et ſequẽti.
P¶ Potiẽtur. hꝰ
vf locũ hreĩ me⸗

dijs qui nõ ↄrra

hüũt in eccia ſolẽ

niter. ut. S. nam
ſi eẽnt de minĩs

pñt here qu./

nequaq; penitꝰ legitimã eẽ eihãc

de domo pᷣter oꝛdinẽ legis expel⸗

lere ſed hrẽ eã ltimã et filios ſuos
eſſe ei ſigdem indotata ſit noſtre
cõſtõis uti bonis qᷓrtam ſue ſube

uiri ꝑtẽ ꝑcipiẽs ſiue expellat᷑ ſiue

pꝛius moꝛiat᷑ uir nõ ꝑſcrutãtibus

nobis ſiue repudioutẽs dimittat

eãſiue ẽt ſine hoc neq;.n. ueriſi⸗
mile eſt eũ mittere repudiũꝗ et ip

ſas nuptias denegat ſʒ ſi eã irrõa

biliter expellat de domo hlp̃ʒſit

aduerſus uixiuſta cauſatio et tũc

mir hoc facto repudiũ ei mittat:⁊

exigat qrtã ſi uxoꝛ oſtẽſa fuerit ex-
titiſſe lʒ extra dotẽ cõuenerit iure⸗
iurãdo credẽs:ꝗd.n.agat aliud q̃
ad dotem non eſtidonea qᷓ; ut ſe
metipᷣam cũoĩ dote ↄtradat ¶ Si

aũt et ſoboleſ legitima ẽt iuito pa

tre. q.n. ad hnuptias fecenit ⁊ fi-
lios ꝓcreauerit ut młr ltioꝝ filioꝝ

ſuoꝝ fieret mater nõ põt extali na

tos germine rurſuſ ut nat̃ales ab
ijſcere neq; qſdã poſtea foꝛte nup
tias pꝰmoꝛtẽ uxoꝛis aut repudiuʒ

cõtrabẽs eos ꝗ exiſtisnaſcunt᷑ᷣn
ptijs uelle ſolos eẽſltimosniſi eis

ꝓcautela ſit nuptias cõtrahẽtiuʒ
ꝓmulgata. et ſi filij ꝗqdem extali⸗

bus ꝓceſſerint nuptijs erũt ſui:et
his legibus q ſunt de ſuis poſite
fruant᷑¶ Siqd aũt poſt hec fiat

nõtñex cõſcnipta ꝓcedat copula
tõne erũt natales et qa noblargi⸗
ta ſunt naturalibꝰ ſiue ex teſtõ ſi⸗
ue abĩteſtato potiẽtur Eos. n.

gſel er odibilibꝰ nob et ppterea

ꝓhibitis nuptijs ꝓcedũt neque

naturales uocari neqʒ pticipanda

eisulla clemẽtia eſt ſʒ ſit ſupplici
umẽthoc patrũut agnoſcãt ꝗa ñ

cũq; mõ eti in futuris ib?. q ob bitis.l iure cognatiõis
vel affimtatis nõ qꝛ defuerit ſcriptura.nunc naturales dicemur. ut

Vt bi qui obligatas ſe bre pᷣbi.

bic. et.j.qui.mo.na.ef.ſui.F.fi.Alij intelligunt hoc de ilis qui debent con
trariſſe cum ſcriptura et non fecerunt. utfuij inde nati nec naturales dicen/
di ſunt. ſed nonne.S. appellauit legittimos .nec internenerat ſcriptura.R.il
lud refetri ad nuptias banclegem cotracias boc ad futuras. uel boc quan

do bꝛeui temꝑe tenuit eam. ut.S. poſuit.

ꝗqcqᷓ; peccatriciscõcupiſcẽtie eoꝝ

hẽbũt filij.(¶. Que igit᷑ placuerũt

nobᷣet ad hoim medelã et nature

plenitudinẽ ꝑ hãc legeʒ ſtatutaſi

tua celſitudo mãifeſta faciat uni⸗/
uerſispꝛagmatibꝰpᷣpoſitispque

oĩbꝰ lex ent aptacognoſcentibus

fm quã circa talia conuerſent᷑ mo
dũ et noſtrã cõſiderauimꝰ ꝓuidẽ

tiã qꝛ oĩ occupatõi alteri eoꝝutili⸗

tatem ꝓponimus.

thi qui obligataſ ſe habere

phibẽt res mioꝝ aut obligati ſũt
eis ad eoꝝ gubernatõem penitus
nõ accedat et ut curatoꝛes nullo/
mõ ſuſcipiãt ceſſiones aduerſus

eosquoꝝ curatõem agũt aut ege⸗

rũt.hec aũt generałrualebũt in oi
curatõe in ꝗbꝰ pſonis leges cura-
toꝛes pᷣbẽt etde gubematõne pe
cuniaꝝ cõpetẽtiũ eis quoꝝ nego-
cia adminiſtrant.et qñ eas recõdi
aut mutuariopoꝛtʒ:aut ex eis red

ditus comparari.

a.io.ppᷣ.ſecundo.

NMnia ꝗdẽ legiſiatoꝛi reipu
ct illi pꝛioꝛes fuerint copulati qꝰ .
ſilr pat ẽ teſte exñte nuptiarũ pꝛio
rũꝗdẽ ſcðaꝝãt lege eadẽ nobᷣlex

blice in magna cura ſũtquẽ
admodũ optime ſe hẽant et pec-⸗

cãdi nihil relinqtur pcipue aũt in
ſtrumẽta minoꝝ.et que circa eos
curatio eſt ſtudioſa eisꝗ pᷣferẽdi

leges a deo lniam ꝑccperũt dici⸗

mus aũt de eo qui impatMul⸗
tas itaqʒ cqꝗsaudiuimꝰ ubi admi
niſtrãtibuſ curatoꝛibꝰ ⁊ ceſſiones

facte ſunt aduerſusmioꝛes ſiueĩ⸗

pubes ſiue pubes qdẽ in ſcᷣa tñj
etate cõſtitutos ⁊ mox efficiũtur

eoꝝ dñi factatũrut ñ exñtia foꝛſã
debita ſubeũtes aut ꝑuo pᷣcio ceſ

ſionesaccipiẽtes eoꝝ q̃ ſunt uun-

q

diq; fragiles aut ẽt celates de ſu
ſcepta exiſtentia in minoꝝ rebus

r¶ Moc.ſ. vt ſpurij ba⸗/
beantur. Kub.
ſ¶ Ar bi qui obligata s
abere pbi. reſmi.
Ur biqͥ. hec ꝑs expo
nit. ſ. uſq; ad. 5. ſiqs
t¶ At curatoꝛcs. boc ex
ponitur.j. F. ꝙ ſi quis
ad. S. quoniaʒ aũt
yeᷣ¶ Hec autem.hoc dici
tur. j. e. F. bec dicimus.
5 ¶ Et de gubernatione
oc dicet. j. e. S. qm̃·
a ¶Ania. latoꝛi.dic ꝙᷓ
pꝛimo loquitur genera/
liter de quolibet facien
te. l. ſine ſenatoꝛe ſiue
pꝛetoꝛe ⁊ ð cautela mi⸗
noꝝ fecit.l.ut.ff.de mi⸗
no.l.i.uel dic ꝙ pꝛimo
et poſtea de impatoꝛe
et ſic facit tranſitum de
ſingulan ad plurale.
bHibil.i.nulla occa
10.

c ¶ nſtrumenta. quib?
continetur deberi mio⸗

ribus.uel econtra mi/
nores ſoluiſſe.ſq; ut cu
ſtod iant᷑.

d/Eos.ſ.minoꝛes:·
e ¶ Studioſa eis repe/
te quemadmodum be⸗

ne ſe babeant.aʒo.
f A deo. ut. j. de fide i⸗
umen. §. quis igitur.
5 APultas. bic tãgirt
de ſecunda pte rubꝛice.
b Etate. adulta.
oꝝ. minoꝝ.

i ¶ Et mox.i. pꝰ qᷓ ceſſio

nes ſunt eis facte.
K¶ Efficiũt.ſ.curatoꝛeſ

1EoH pupillox.
m ¶Kacultatũ.ꝑ accep/
tilatõem inſoluuuum.

n Subeuntes. reſolue
hec et ſequentia parrici
pis in verba.ut ſubeũ/
tes.i.ſubeant accipien
tes.i.accipiant.
o ¶ Eoꝝ. ſ.minoꝝ boc
dicitur contra eos.
p ¶ Que ſunt. l. ceſnões
alias qui minoꝛes. etẽ
plana.

q0 Ancich uel qꝛ nul⸗

lo mo debetur vel qꝛ in
utile eſt ꝑ exceptioneʒ
qo idem eſt. ut. ff. de F.
ſig.l.creditoꝛes.
r ¶ Lelantes.i. celant et
iterũ accipientes qð eſt

J.expone.i.accipiant.
¶ De ſuſcepta. ſ.apo⸗
chas.ut.S.de ec.re.im

mobiliũ alienat. F. l. a⸗

poche aũt ſunt ſcriptu⸗

re in quibꝰ cõtinetur debitũ ſolutũ eſſe. ut. . man. pꝛin. 5. coges ſzm al. 7
facit.ð.de bis qui ingre.ad.ap.s.pe.et pone exemplũ qꝛ celabãt teſtes qꝛ

9

tittbeb ai, ⸗
1s. babenti neus. ut er
Laſihlc hapenttn miie
eK, i — un „ ſit
emn. ubes eſt. te icauetind hiaa erb i. cũ wa⸗ gei
E e e a 2
ratoꝛ anel femmat jcit. . e. F. fi. m ſbau / ec
inſti. de .ſ. cu clt. ſ·e. . el tutoꝛẽ miſ At
ſu bijcit. offi ge letier ihe.ut ubi efoꝛmi⸗ giaepeeer a A⸗
li. neuiut u marie pn. rabit eu npena eſtr. us re⸗ anr eleutc St
battet ſi boree oſſec an. pꝛi arime ac. uratoꝛem mn ele l c ſolurse k ſieut ſi.
tionifacten maliclol nafß h Slnibtam ad . Ne ſuatinc eog on inntio ee ni
ſolu las que ſum om 8. in fi. F.i ⸗ 8.672 ibꝰ? ho Pñ . etqñ i ſ.e. F. ſſ in ylu
erunt L.alia alicio faculta exbib tſecũ dan dem oĩb igatas ſüt: cet. ut. . ok in i
nuemant. deiur. ꝛin. e 1 clpiet des cuſa tqꝛo ob Iſe vero tac cit ð pe⸗ iliin
*Aalem alig Settaimr, ta ceſſio reſue i ſel de re Etiũ:a ixerit o aut eti na dublic gigi s
ciale enup. us ꝙ fa et ita s plu liciã eſ P oleſc . S dix ius res ac.der⸗ in 8
et. S. volum I1s. ultas dadma inoꝝr d im? ſig Eaut eiu ſtender dichabendlts . Cuſn
eeoiare, eid ali dũ i enihõ ilat utm rrigere ſanci inoꝛẽ * oxol deuʒ diſtr tu. et ro. di. gfi
Dbl ideo a toꝛ k dadin Oia ut ſi ꝗ ha . oꝛiſ ꝑ 6is tꝑ l au l. ij. F. St adole/ h
. lone. et bettut Snoach hec illud 8 min ſatõ bſolu je⸗ Ar3 lonꝝ Ra
actie eebl eg naz tus faciat h ipuei F aut elu amm recu Eeta ſctã e n 8. als mion uunt
enereue . i Pabnaned ei? hoc ipᷣm ratoꝛẽ at ad ob ſck⸗ oleſeni. ſni
tlanot act. in p E uo gatũ hal adcur dere J qui tũ eſt h C ꝛz exu recu⸗ 0 6 Nemnſore (ü
inſti. d . unqd obliga õoĩno accede ſis et ſiincert iurãdũ qꝗ edens m ohs flij:ergo b ee
Dandnri ſ. res ibꝰ u = eiuſe ef quia — hab — erit um des. ut inſt dif. f
Eangt⸗ bitionis lſialeg dus tormmer 5 ſeũ ſe tũ fu ͤſed eu dere auan die uf
idẽ in ſs di riiane uel! at ꝓſe etenta illud ſan ligatü hoc fac uraz: eip⸗ de leiſibi li, liſt
gotleudan Kß. er inõag ijrerũ d ĩ et illu eſt t:et ſi neq; n eexho le e:an e lnn
be rit n aſ ei erſarij hocen nifeſtũ ui ſal cötingere ellin ẽado Bievarbe i
druur.5 pr. u au Ppterhe ema ipe eſtu nõ cõ cul erpe uratoꝛe⸗ cle anio. ut. . i
duiee ſed et rrſined fectus ꝓ aptiſſim toꝛipe UH e are Pan rnoce ero ta redi⸗ i. ſich
is bi. ſede miniſtra ipe cu abe em e 1². Siu it cura ſi cer ip
⁊c. co ma. et t ouellis cum ſit ad ius.n õem fu⸗ ſum lo pᷣbea tfactꝰfi ino⸗ p les. DRK
in pꝛin ut inoꝛis ubi au ionesꝗᷓ ei ſce initio de adue /Ppt eanirteſ⸗ tini
bocineo mich um erit: nec ꝛobati io fiat ei ritin iat oĩact t ſe caſu hãc no docts kortale ſri
vrenn o quid ĩ ratoꝛ er t alias p et curat acita oꝛ ſcia ſciueri rſush apb buf ſerul rs
accipi kocniind n r. drau alas at. et M l⸗ io uero ioaduer ſigsal Elacfoteſiis. / ſiont
Itẽ ſm ore.e ner retr Ccoꝛrũp 2 .67E. tnul⸗ E. ſi ſtudi Szʒ ſi Etif u ſac. j. l. te⸗ ni
Zeleinn eneralit ninoꝛ co⸗ Paa ſ. et ut r 22 rinet C . ſciat ẽt deteſti. l. et uleit
quo ſic. qꝛ ge – mmno eritus ꝓ collige ret ha hoc ꝙ⸗ Efirm uent lci⸗ oſl⸗ E Sdebe 2 gin
dãqꝙ r.aliſ fides II rũ int tiſſima co hiben ez mlegẽ ſis tac ð nõ pe i D ſc
Panieaguige videk re ge aci ligatas P mnmdꝛez ſtra ligat erñs enazq ijs ſolut esfehe rf uͤ
cipiüt ꝛobata . ſa Pleg oblig ipmqʒ; igat teobligat ebit pe t alijs! 4 Za dere el, ſif
õ ⸗ eredenunn game iae e q: nsbucurdn enete⸗
8 tu. H. 1. tõibul. 1 ere . ut el eius ac e. t re ſci ſe tis — el.ſed i C. de c
tiſda⸗ dectes⸗ ioſo. i bere Dresa 6em eius ee. ſit r debiti poſitis 4 toꝛ del. ut. C. d ſĩ
i. au. de er ſifuriol k t eius toen dage li⸗ bus ð cõp ⁹ cura lü.idẽ. l.ij. in nii⸗
fdecu ful fan ſe et ei dcau le aliq Es obli nmibu arte fact t per⸗ iufiur. ca. l. lunei
fenecend t ex cer / iſtat ac ſam talea eres 0 ſe on foꝛſanar. tũ eſt uent per pein ne naß
fi. cer ntneder eet exit hẽat lni⸗ cuage oꝛẽ in toisto⸗ uictd tact⸗ etipo Pel ſacmñ eaus ſun
exinaut bent pb⸗ ꝛoba cazloea⸗ Sam c tinmos iäg t6 8 ſicuti is gdẽ in ſemet ealimetin
dal ſi afi ian, Sod iNenn Rian cnilä ſigs ſi akrcchi⸗ 8 hecltoe e nnne de
ei nſti. d ſic in ſe ſibi eff⸗ pplat tala us etce aut ꝑr lat om credit ſe efi i⸗
Barsnacrce Sran ütodlcdaale 5 rrenettana mo lfi 1 Keike ſe
s dati l.brea Man! ſi Sens do t 5 beo oſi inſtru. l. in eif ck
ginsinariſvle⸗ 4, fo⸗ ꝛẽ hü ſiõe nõ aut adole aupe uoe ðabeo tabon Hauletbnei
erſine nned mino di occal puber⸗ oꝛcal⸗ aut alio müeẽg zberenrill di Peung lil
beeninrs nito f ſmodio dimpube ituto⸗ lu au infir ſe neqʒ :ſundi⸗- kno ſolo abſon 8
pbatus iuIme lẽ ad diũg in p nino Plene agllt Fſi eno ſo f ad er n
aum. ar h uitäda fide a: ſed c dẽ ſ et neqʒ aligd tang! kadr ad lli
Auoadiali ei bac eſſe 2 curã: hoc ga ut cu ctũ et Ftale? „ fieri ani⸗ ditã beſaur 5.
ct⸗ m nimꝰn *cx naz talia . ma ti bili nug
Ad d dichnk. cu ſcentiũ ratoꝛe inue 94 pſo da hec facta lti E cuz nen
noõ qu rõöne ſtanrs fu ut cur ſibus uerſus ei taꝑ ualida! fuerit fa lẽ cogn Hoſtẽ. q⸗ fa
cõſtltu beccõſtit facile můal legũ caſil t adue ab eo ꝗ qʒ in initiot ſiin talẽe ni et n toꝛ uel litc⸗ i
eograia Yenſe nimiſ llene fiat ſubam lama leqʒ ab 5 iet diſpo ud ſbeoll dd
ir cogt dfe ſun ſ. e. diat üle ut er/ lu io nullg zuſ n ſeſt nan oĩa agie . Eideteerihn es R
inurſe; ſto ſcentẽ aut in medio uet eiuſ feſtü iderit 0 z n
toꝛ ue erch bis aüt · dole ligatũ in obſer natõe nẽinci 5. e. F. i. grar ctarzimnatddil tatſeercu⸗
urgerammun. princ. d eũob hoc ipm iu oꝛdi töe 0 ee⸗ bãͤcil terarſeeteu,
ͦeſt pnobie⸗ on ſioni uradü iura zex. eraididb l Patt galehetere on e ee 6
ſt on⸗ ria 9. uradu Eete 1 ut b ſun. lrhlefch ité. u le ſit obli k. ut
erende enndanſontie E r Ealod sti,
iſſet. illi. e. . ſe ſti. ſec? in ff. oꝛrigun ſti. de ex edibiti f oſs o ls ut. . E
= m. ſ. pup i de car. i debiti. röꝛ.ff. 6 rurinſtt follif ol eials
I illo. facile . ik ergo bic. F. dus ſ. x. li k ſaltez Do o. ob.
Ses ſi ede. ar. irrio in ſſibileẽ tergo na exdiuen
ico debito cre larbini ſlanemane F. ecõ
glios vagedan. n ren
töͤem red acſhan 9 60
ſenmm laui in

bre ß.
biquiobligatas ſe

1—
z qui ſei⸗/
a andireler
R Mdnduiadlerr uclcnra. ig ergo ſi ke ziarg.
bens. in idẽtur. ut. bilis. l. iam. em auid⸗ qaũ erit ſu eſt. li
no ba ſpecti vi AOpra equon ceſſitat uid lu de neg. g reg.
2 ‚ut eali Hud inkec. l. iu / . ne Z uibu lioquiĩ
kio.Fellco ittinni Eeliaterfunt p ſan. eln utẽ pcipue toꝝ ibus berer ciruͤe⸗ ui.
mpolitis. atoꝛ uel tute cale l. fact tde la.l tẽ pci r fenerate Eex leg reddi ſi q
pelter ſierit. el alia. ubiñ. e j au ter fe itatẽ ex las fe⸗ tem ſ. e. F.
(Konm auls⸗ vpanie bacu l.nõ d Ppter anccita las ra. ut. n
9. tat?. ea qõ ſe.con.l. ime et ad rerũ lam, 9nulla inoꝝ pecun ſer S e. quid.
thia, Per ſnennt de le.et H nimeet non cmni minoꝝ ere et! Bec cam nere infe
len 4 Dafnainr. . m ſuea tilitatẽ. 7 be ſan toꝛib repone ntigs beᷣè/S ebehoner uis
laur meiui interitu nturutil 2.7/Phi cecin⸗ ſed ca 6eis titde f n.innu ,
rttii benng g.ne. ad 12 ſi uide tcurato ,2* ſne erare’. a meli Appe icli⸗ meurymt ecunie ali
cic cſder q eiꝰ ꝗ cfuerit 6i ceſſiõe: ne n e: quoniã nj uſuraxꝝ et ꝑic ins. lepe et tüͦc di/
nn Giperlical lũdonec achmõi dimus nare: anere q; u cader ee ntu⸗ ceis rirnedt.
Nannt F. ni. et t ber ſo u abh⸗ conce odatur ita mane ecunia ſinõm „ asée is. ſ. pup
iſnal elia veleba poſteage ſiderq malc poſt etig⸗ idẽ cur⸗ mutuan in de me. minor
dci erioſru PB n hoc ol asillud terefe⸗ tare qu ſoꝰ aüt ſi foꝛſan 6 à d chauszerep/
W enrl a ſeegn. foꝛſan oꝛdin erit late tiã trurſa facto ipe ſpõ . Aengen auereren
Mtn 5. ſed coꝛni⸗ pre ceſſauerit e etia uent re acto eroipe ſt virtu .zd er,
ſ arbie fan en n eeſt San ſſorsae nnn inadea c e baumauat ae⸗
(Incentvt W qð mlis ſtcn eſl nam bitis venm noluerle ſü, alij ali f KR
lſeſ accipi upillum cen atoꝛ er Hiſpona * titur utuane Eaut lul tũc Ao. rij. no ſ. boc cr
Unmt cnn gun⸗ ſibi⸗ ſcnõcur li ediſp. dðagit *tem gnonat telis an. 3 Dericulſib. tonlue⸗
nui flnnere ni tuc ditaligneliſd doa lere te foꝛte pig tacautel kos 6 u; terpupi .non a
W. ida. er iro lat et rẽma euolum⸗ ualere nero. bita Eſiũ ꝑ ſingl mẽ ſipa ociari. ui ſe⸗
ilien Riogal bie one piatcet mũ e wnan rã tindu ſiũꝑ slaxa ⸗ ritneg vſu. i.
Vnt allicut elfuce oſſen um cui p ctoid uidẽ oc ad tui piclr 4 ni er beri
enetid L. de .* ff.ð dã etnõp duerſꝰ e ꝛonofaa hec 4 dutias lat ãt mu Pẽat ree utn uel vni de neg. ge.
meinele bůͤ ered nõ tũ glenaue Buend, a ſit ſinen Kanr
blnig ni. ius ꝛc. i g ſ fi . gis fact it tad oad iciẽtes is c iuero Qð 1 Reun non en il/
R lingeiue re. i. reci eẽ ⁊ lucrũ ueris cai⸗ ceſſi ne 9 fficiẽ Edat. ſi OQd g du. ur n em dei
eiele. 5;. . un ein It ſu Pe . nat. , can ei rato ſibus.
Misd 54arere eſſio pꝛo ſad eũ 4 õtraleg – di f eos ex lꝰẽ repo mini⸗ reddere 8 menſi L
ſitiu d,öſiderans (e eet rurſ? lediumc beis ꝗ niſtrat lat qpl i cui? cura re Be Toruchmari .y
imt grnorſrea feinee qſiin me data ab el⸗ ni ſufficiã teeiꝰ cu i mutuar erdenamintn bis
uttitan ſz pꝛi oꝛdinarur iil qn ctũ ſʒ ca otrãgr 5 lis foꝛ d ſolũ⸗ ſatöz vl. uirepert impu
pſtt a860 inil. it actũ 2 ¾0 PPtr⸗ ex mnob . illuc d diſpẽſa 102. ane ſri ſt
gunn —— ñ fuerit acti ſita pr morez ſim :tücillud d diſp bus urarer here iſa⸗
ieſtin⸗ fraus. .ſeio. niſũ f⸗ hoc ſũt qᷓ hec mino 5 k ſbaẽ: qztũ ad 5 rebus reiqu tff qut ſa⸗
l.iij. . . Ull x1 egis ⁊ h erim⸗ ſtra at Ou⸗ uſqʒ LZi tatn tgte. ut. ſ ſſoꝛ. F.
anch 2 eagri. er c. idee ſtre leg acipoſuer „ 0ꝛ2 cog ſcẽti ei at. eceſſit fieiuſi ſi
nert Q.d idmodum. e ez noſt n hãc ĩp aligni⸗ curato tadole . reconda ta⸗ dei⸗
nn quea ſcõdant.ſ. ſioneʒ Maʒ ſin aqᷣ ſütme erum ſufficiat Eẽcauten ate pſeru ,. e:erde ſe lum. ſcaſſiy
ie ceſſoms. lucrari cilia erũt e⸗ faciet it ſſi eropl?? iſbtilitat autepe gais aiaulum, Taſ .
e Balar ni facilia en elſit f⸗ ſut ceſſi qöͤuere icũ oĩſbt enire car ier à Riautum gee 1
Esiere ee Lialac meein eli ita⸗ tqt e ſaiue 0 „n como.
hgnitii busgonͤons mouere iet legẽ p ddicim? li riſia ddit ijs mod uẽdi in rebus. uldschl
tne ſan indubi m iPiet hec di 18 gli enit re cum Ratos — in on ten ri. m.1
ve er in iz cer II recip lS. 7 curasalt tue 1 bᷣ pec 3 bliga len⸗ as n Q. arbi . tu. de
inſn et nir hee osre ſueniẽs. mninoc nin ũdãti blicis o 8 opu 2 gae agmi.t
forſen rerenn “H teʒ circũ r⸗ uibꝰ om L rodig . t ab b? Pu idoneũ 7 i ei licẽ ij. et. C. d at. ut
enilu maſoec ac *. te atoꝛe ĩq ſt leges p ẽtiũ au ctioni hñtes i amꝰen ho huclus. lenonat ur
lut⸗ v ſienei. cur. itroducũtl ꝛaut am ſigdd xẽ̃uero 9exrñtes da a ſi gl aan d u⸗
liut Paker neiatdꝛ. quoxꝝ furioſox: rit: aut „ toxet ddit erñ ſaẽti. ga ipm re Ln ancoee rrge
du ſrdeferte.. foꝛte aut iaʒlerx diren it. Quec tosre cagere 6iẽptõis ñ ſolũ ſeo ualcura ne
nu iib uroffei nͦ fo id ali iaʒ adiuẽer Aü⸗ ig erhe irthmoi o'tãtũ ix ſen mena voiſin
