re bomines exiſtentes in qualibet ꝓuincia imperij.qꝛ hoc faciet au
ctoꝛitate imperatoꝛis.vt.d.S.ſi ᷣo imꝑatoꝛ.⁊.d.l.ij.de offi.pꝛefec.
vꝛ.⁊ hic.ſed imꝑatoꝛ vel alius pᷣnceps ſecularis non poteſt citare
quem in terris eccłie.qꝛ etiam illas terras ſibi libere reſeruauit.vt

d. c. paſtoꝛal.debet ergo ſcribere ſuꝑioꝛi illiꝰ loc vbiꝑſona citãda

moꝛaturvt notificet ſibi vt ibi.⁊.ff. de reqͥ.re.l.i.S.i.ſed qͥd ſi ille iu/

derx reſcnibat ꝙ nõ vult ei notificare. vide ꝙ non imputet᷑ boc reo.

quia ꝑ eum non eſt factum.vt.ff.qð vi aut claʒ.l.i.S.fi.ſed ſʒm hoc
iudex non põt expedire ꝓceſſum. ergo dic ꝙ habebit᷑tanq; legitti⸗/

.

me citatus.lʒ enim ipſe deſe non impediuerit citationem leri. imnpe
diuit tamen defenſoꝛ eius.ſ.ſuus ſuꝑioꝛ.qð ſufficit.er de elec.c.ca,

negligentiam poterit ipſe iuderx citare ꝑ edicta vel nuncium ſicutiſi
eſſet in eius territoꝛio.ar. C. vbi in rẽ ac.l.ij.⁊ de iudi.l.nulli.et qð

in cle. ibi verũ.ſi ꝑ appellationem vel ſuoꝝ ⁊c.vel dic ꝙ ꝓpter eiuſ

„

ibi no.⁊ hoc plus placet mihi. Quid ſi in pᷣmotermino citatus cõ⸗

paret ⁊ poſtea ſe abſentauit qualiter citabit᷑.rñ.aut pᷣma citatio fu
it facta ſimpłr ꝙ cõpareat ſuꝑ tali negocio reſponſurꝰ.⁊ tũc veniẽ
do ſatiſfecit pᷣmo termino ⁊ eadem ſolẽnitate eſt citandus hac ſecũ

da citatione ſicut in pꝛima.vt dictũ eſt.S.in glo.ſuꝑ verbo ſuꝑ di ⸗

cto crimine. aut pᷣma citatio facta fuit magis extenſe dicendo ꝙ ve/
niat rñũſurus ſuꝑ tali negocio ⁊ ad ꝓcedendũ in canſa pꝛedicta.vt

iuris fuerit vſq; ad finem. ⁊ tunc veniendo non ſatiſfeet termĩo ni
ſi ſtet vſq; ad finem.quia tunc eſt intelligendum vt ſtet in cõſpectu

iudids.ideo tunc ſufficitcitatio ꝑ pꝛeconem ipſum citando ꝑ ciui⸗
tatem ꝙ talis iudex facit citare talem.tũc enim ſi non cõparet ꝓce⸗
deiur in cauſa. aut enim erat pñs in ciuitate.⁊ non cõparet.⁊ tał ꝓ

clamatio arctat eü.l.ſieo tꝑe..de remiſ.pig.aut nõ erat pñs.⁊ ex

eo ꝙ ſe abſentauit a ciuitate erat cõtumax ex virtute pᷣme citatõniſ
⁊ ex hoc.quia moꝛari dʒ in ciuitate vbi eſt curia.lʒ ĩ quo loco ſit in
certuin ſit. Sic etiam admittit᷑ citatio per pꝛeconẽ quando eſt in cer
ta perſona quecitatur.vt dicam.j.nec ob.pꝛedictis.C. de bo.auc.
iudi.poſſi.l.ea.⁊ aut᷑.ei qui.⁊ in coꝛpoꝛevnde ſumitur.quia ibi pꝛo
miſit ⁊ iurauit de iudicio ſiſti magis reſpectu partis vt ei cõmittta
tur obligatio ad intereſſe.vt.ff.ſi qͥs cau.l.ij.in fi.qᷓ; reſpectu iudi⸗

cis yt dicat ↄtumarx ſi ibinon eſt.ideo dʒ ſolẽniter atani faca inq/

—

ſitione vbi eſſe dicitur. conſulo tñ ad fugiendũ p dicta ꝙ reo cõpa⸗
rentein pꝛimo termino in cauſis in quibus nõ eſt locus detentioni
vt ei dicatur a iudice vt cerium locum in ciuitate eligat vbi ſit citan
dus. ſicut enim poteſt eligere domidliũ.vt.ff.ad munici.l.domicili
um. 1.l.nihil. ita poteſt eligere quo ad certũ actum. Quidam auteʒ;
pꝛecipiũt tali ſic
cõparenti.quia
eſt ex longinquo
vt ſingul diebuſ
hoꝛis quibus
redditur ius cõ/⸗
pareat coꝛaʒ eo.
⁊ quia de citatio
neque fit ꝑ pconem facta eſt mentio. Quero quãdo licet ꝑ pꝛeconẽ
citare.quidã dicunt ꝙ citare licet reum non actoꝛem.vt.Q. uõ et
quan.iu.aut᷑.qui ſemel.⁊ ita videtur tenere ſpe.in ti.decita. . ſeqᷣt
circa pꝛin. ſed certe ratio poſita in aut᷑.qui ſemel.ſ.q; vox pꝛeconis
paucis innoteſcit eſt cõmunis ad actoꝛẽ ⁊ reum. vnde didtum ſpe.
poteſt eſſe verum in eo caſu ꝙ reus poteſt eſſe in loco.vt dixi. dic er⸗
go. aut eſt citanda perſona certa.quia conſtat eiꝰ intereſſe aut igno
ratur quis ſit ille cuiꝰintereſt.pᷣmo caſu ipſa ꝑſona citanda eſt no/
minatim. ff. de ven. inſpi. l.i.S. pe.ſed qualiter aut eſt certum vbi ſit
nec alibi eſt er virtute citationis ⁊ non pᷣt ctareꝑ pꝛeconeʒ.i.vocẽ

etiam edictum publice ppoſituʒ
citata uel citatũ neglexerit in ter⸗
mino perſonaliter uel legittime:

pꝛeconis. vt. d. aut᷑.qui ſemel. aut debet eſſein aliquo loco virtute

citatõnis. ſed ignoꝛatur locus loci. quia neſcitur in qua parte ſit ci
uit atis.⁊ tunc ſufficit citatio ꝑ pꝛeconem. vt. S. oſtenſũ eſt. vt.l.ſi eo
tempoꝛe. C. de remiſ. pig. cum iſta citatio non pᷣiudicet niſi pñtibꝰ.
vt ibi patet.facit qdᷣ no.ꝑ Inno.er de maio.⁊ obe.c.fi.⁊ hoc niſi ci
tanda eſſet aliqua multitudo. C. de decu.l.ij.li.x.⁊ no.ꝑ Juno. in
d. c. & de maio.⁊ obe.ſi vᷣo ignoꝛat᷑ que ſit ꝑſona cuius intereſt cita

rn. æ tunc ſufficit per pᷣconem.vt.l.ſi vacantia. C. de bo. va.li.x.⁊ ð

l. ſi eo tẽpoꝛe.
d Publice. ſolam cõpoſitionem requirit.ſed de iure cañ.debʒ pꝛi
us v erbo litteras legendo in aliquo publico loco citari poſtea lit/⸗
tere debent affigi publice.ſ.in foꝛibus maioꝛis eccleſie. vt. c.i. ᷓ de
iudi.in cle.hic enim circa locum loquit᷑ large ꝙ ſufficit publice pꝛo
poni in loco vbi ius redditur.vel in foꝛo nundinarum.vel alibivbi
moꝛis eſt publice fieri pꝛeconia. vt in.ij.conſti. C. circa fi. ibi edictiſ
ex moꝛe ꝓpoſitis quanto tẽpoꝛe edictũ ſter affixum. ibi non expᷣmi
tur vnde erit arbitrio iudies.vt.ff. de iure deli.l.i.ſufficit autem in
actis ſcriptum eſſe ꝙ edictum fuit publice ꝓpoſituʒ in tali loco.nec
eſt neceſſe ſcribi ꝙ tanto tẽpoꝛe ſtetit. nec etiaʒ pꝛeſumiũur inde ſub
latum cum hoc facere ſit delictum.vt.l.ſi quis id.de iuriſdic.om.iu

di. ff. cautius tamen eſſet.ſi quis de hoc faceret fieri ſcæipturã. Pꝛe⸗

conia etiam debent ſcribi in locis publicis ⁊ conſuetis.vt dicta cõ⸗

ſtitu. C. circa fi.⁊ ſufficit ꝙ pᷣco referat ſe pꝛeconiz aſſe ꝑ ciuitatem ĩ
locis publicis ⁊ conſuetis etiam ſi non expꝛimantur loca.naʒ talia
loca conſueuerũt eſſe notoꝛia.⁊ ſic expꝛeſſio neceſſaria vt.ff.de ðᷣhẽ.
emp.l.cũ ſeruo.S.fi.⁊ ſic obſeruat conſuetudo ⁊c.
4 iara nien vel ciuitas. bar.
b Citatum. coꝛpus vel collegiũ.ſed qualiter hoc fiet in citatõne q̃
fit ꝑ edictum clarum eſt. cuʒ ibi ſufficiat ꝓpoſito in loco publico.vt
in pꝛeſenti glo.ſed cum fit ꝑ nuncium vel epłam quem citabit nun⸗
cius vel cui lĩr̃as pñtabit 5
li. vj. dicit ꝙ requirat eum qui habet conuocaretale collegiuʒ ꝙ il
lud congreget moꝛe ſolito ꝙ ſi ſeincluderet vel impediret ne fieret
gecoſtio vrß ſentatio.pinde eſt ac ſi eſſet facta qð ſatis placet.pᷣt
etiam dici ꝙꝙ ſicut vnum bominẽ ſingularẽ quis pᷣt citare. licet ſolũ
caput eius reſpiciat ⁊ non illud coꝛpus.ff. de in iusvo.l.ſatis.⁊ ar

/
Auomodo in leſemaie. cni ꝓccdatur

pꝛeconem. vt dictum eſt. S. in glo. ſup verbo edictum. ꝑ citationes autem
iſtas que fiunt de rectoꝛibus vniuerſitatis:vniuerſitas cõ ſtituitur contu⸗
max ficte.non autem dicitur verecontumax quaſi doloſe occultãs ſe e. ff.
re.iu.l.non poteſt dolo carere.

c Meglexerit. vere ficte ſeu pꝛeſumptiue. hec enim conſtitutio non requirit

ꝙ quis ſit vere contumax ꝙ patet ex modo citandi ꝑ edicta de qua atati
one non cenſtat ꝙ ad noticiam citati ꝑueniat.⁊ boc niſi iudici conſtet hoc

ad atatõeʒ non ꝑueniſſe vel ipſum fuiſſe legitime impeduium quo minus
veniat. ⁊ tunc ſi vltra ꝓcediiur ipſo iurenullum eſſet. quia deeſt ſubſtann/

ale.nam non vere nec fiete negligit ꝙ requirit hec.l.⁊ no.per glo.ff.de re
iudi.l.queſitum. ⁊ fuit opi.pla. iu.l.contumacia. S.fi.e.ti. Ded qͥd ſiin ter/

mino citationis cõpareat aliquis excuſatoꝛ dicens citatum foꝛe abſenteʒ

⁊ ita ꝙ non poteſt in eiu s noticiam ꝑuenire.vel quia eſt legittime impedi
tus ⁊ iudex vltra ꝓcedit an valeat.dic ꝙ ſi exoenſatoꝛ obtulit ſe ꝓbaturuʒ

⁊ iudex contempſit ꝙ ꝓceſſus eſt nullus quaſi ꝑ iudicẽ ſteterit quominus

fiat. als fecit e de ap.c.interpoſitã.ſaluũ tamen eſt ius parn petende reſti
tutionis ex cauſa iuſte abſentie. C. quõ ⁊ quan.iu.l.ab eo.⁊.ff.de in inte.
re.l. f.⁊ qd ibi no. An autem ſit neceſſe ꝙ in termino quis õ citatum ſe pꝛe
ſentet vt neglexiſſe dicatur.rñ.non cum ꝓcgditur ꝑ inquiſuionem factã ex
officio vel per denuncianonem cum iudex ſedens ſempꝑ ſit ĩ pꝛeſto.ſed cuʒ
per accuſationem ꝓceditur.ſecusvidetur ad ſimilitudinẽ cauſaruʒ ciuiliũ
vt. C. de iudi.l.pperandũ.S.i.ſed in cripinalibus hoc eſt diuerſum. qꝛ ac
cuſatoꝛe deſiſtẽte vel defuncto pᷣt iuder ꝓcedere.vt. ¶. de aboli. l.i?.ff. ð
pub.iudi.l.pe.in pꝛin.nam ſi cõſtaret ꝙ iudex vellet ibi ſupplere d efectuʒ

partis ſufficeret.⁊ ideo quidam in partibus italie faaũt ſibi cõcedi licenti

am ab accuſatoꝛevt eo abſente poſſint epedire ꝓceſſum.⁊ tunc conſtar q;

partis ſupplet d efectum. in caſu iñ buius couſtuutionis cõſtat ꝙ hoc nõ
requiritur cũ poſſit ſine figura iudicij ꝓcedi.

n termino. ex hoc quia in ſingulari numero loquit᷑:pʒ ꝙ vnus tãtuʒ
ninus fuit aſſignatꝰ ex quo patet ꝙ in his in quibus poteſt pꝛocedi ſi
ne figura iudicij terminus intelligit᷑ pᷣerẽptoꝛius etiam ſinon expꝛimat.fa
cit e de ver. ſig. ſepe. i ce. Item ſi iudex ſua vocemoneret eos.vel gliquẽ

ad audiendum ſniam intelligit᷑ ꝑemptoꝛie. C. quõ ⁊ quan. iu.in.l.ij. ⁊ ibi

no. als peremptoꝛie dici debet: vt dixi in glo. ſup verbo dicto cnmine. iteʒ
5ͤ monitiones ⁊ ꝓteſtationes que fiunt er iudicium intelligunt᷑ perempto⸗
rie cũ ſemel ſufficit fieri.l.ticia.S.imperatoꝛ.ff. dele.i.

e¶ Verſonaliter. hoc eſt vem in cnmine vbi eſt pena infligenda iu coꝛ⸗
pus. ?c.

f¶ Zegittime. vt patet ꝑ ꝓcuratoꝛem v ſindicum. ſic vid etur biccaſus

ꝙ in cauſis capitalibꝰin quibꝰpᷣt fien ſententia in abſentẽ admittit ꝓcut̃.
ꝙ tenet dy. in. F. ad crimen. ꝑ regulam poſitam in.l.ſeruum quoq;.S.pu⸗
blice. ff. de ꝓcu. ⁊ dicebat q vbi ꝑ ſtatutum in cauſis capitalibus pot dã⸗

nani abſens poteſt interuenire ꝓcuratoꝛ. ꝙ non placet. nam etiam de iure

o.an.er de conceſ.pꝛeben.c.ſi capitulũ.

gu. l. um in diuerſis. ff. de reli.⁊ ſump.fu.ſic etiam qͥs vniuerſitatẽ

poteſt citare cirando caput eius.boc eſt illos qui pꝛeſunt vniuerſi⸗/
tati ciuitati cõmunitati vel collegio.vt.l.municipibus.ff.de con.⁊
demon. põt etiaʒ dici ꝙ ſicut tutoꝛ poteſt citari in cauſa pupilli.ita
bpoc modo rectoꝛes in cauſa vniuerſitatis.ar.ff.de pa. Itan magi⸗
ſtri. ⁊.l.ſe.⁊ de admi.tu.l.i..ſufficit. Sed tu dices illud verum eſt
qñ cõmiſſio fierʒ decitãdo tu.ſʒ ſi fieret ð ctãdo pupil.an ſufficiat
citare tutoꝛẽ poſſz dubitari. ⁊ ido ↄſiliũ eſt ꝙ ſi fiat cõmiſſio ð atã
do tu. ⁊ pupil. ⁊ citando rectoꝛes adminiſtratoꝛes ⁊ vniuerſitatem
tunc ſine dubio ſufficit citare rectoꝛes. põt eni dici ꝙ ſufficiat ꝙ nũ
cius per terramſclamet ꝙ ipſe ex pante talis indicis atat talem vni
uerſitatem. cum eni talis citatio fiat de multitudine ſufficit fieri p er

antiquo reperuur in caſibus ꝙ abſens poteſt de capitali crimine damna
ri in caſibus ſpecialibus. C. de pe. l. ne diu. a. ff. ad. l. ooꝛ. de ſic. l. lege coꝛ /
nelia.⁊ qui hoc crimen ſzm vnum intellectum. Item in cauſa appellatõiſ
altero abſente poteſt deuenire ad diffinitiuam. C. de tan. ap. l. fi. F. illud.
⁊ tamen tunc non admittitur ꝓcuratoꝛ. vt.ff. an per aliũ cauſa ap.l.i. Itẽ

curatoꝛ rei debet ſatiſdare iudicatum ſol.niſi a dicta ſatiſdatione a dño
erit releuatus.vt in inſti. ſatiſõ.S.ſi vᷣo dñs.ſed bic ꝓcura.nõ poteſt ſał

tiſdare nec a ſatiſdando releuare eum poteſt. Item qð Dynꝰ. dicit de ſta⸗
tuto eſt aduertendum:quoniã ſtatuta italie cmuniter permittunt dãna⸗

ri abſentem ppter contumaciam tantũ.ſed ſi admitteretur ꝓcuratoꝛ non
eſſet contumax.non ob.S.publice.nam vbicunq; poſſet damnari abſens
de iure cõmuni iudex debet ex officio perquirere veritatem pꝛo vtraq; par
te.vt.C.quõ ⁊ quan.iudex.aut᷑.qui ſemel.de appel.l.amplioꝛem. .i.⁊ di
cam ſtatim in glo.ſuper verbo receptionem. als examinationem.merito qͥ
libet excuſans innocentiam auditur nõ vt ꝓcuratoꝛ.ſed vt quilibet.⁊ hboc

qðò diat ibi tex. q;uis verba faciente; ⁊c.ex eo ꝙ dicit q;uis apparet ꝙ nõ

requirit ꝙ ſit ꝓcuratoꝛ.et hoc dixi in.S.ad crimen.in.l.penł.ff.de publi.iu
di. non ob. hiclr̃a.quia expone ꝙ intelligitur eo caſu quo pena a relegati
one.j. venit imponenda vel intelligi᷑legittime.ſ.ꝑ ꝓcuratoꝛẽ eo caſu quo
venit imponenda pena a relegatione.j.ꝙ poteſt eſſe in his queipſum cri⸗
men quoquo modo tangunt.vt.S.dixi.in glo. ſuꝑ verbo tangunt. Item
ad ipſum crimen poteſt referri ⁊ dic perſonaliter.i:.quando aliqua perſo/
na citata eſt.vel legittime qñ pcedit cont᷑ aliquam cõmunitaremvel coꝛpꝰ

vel collegium. ⁊ ſic no. caſum ꝙ etiam vniu erſitas in capitalibus reſpon
det per ſindicum. vt. C. de re mili.l.cancellatoꝛes.li.xij.⁊ no.pꝑ Ay.C.qui
accu.non poſ.l.ij.⁊ eodem modo eſt caſus ꝙ etiam ſi per vniuerſitateʒ fie

ret accuſatio poſſet ꝓſequi per ſindicum cum bic loquitur gen eraliter ex p⸗/
terei et actoꝛiſ.vt dixi.s.in ſi.glo.ſuper verbo.ſuper dicto crimine. l Ey.

(Eolla.

munler dicunt cõtra. in. d. l. ij. .iij.ff. de accu. F. fi. bar. Ppein. l. i. in fi. T ibi no. ſed an neceſſe ſit q; dicatur nominatiz nõ ob
9 Perinde.nõ tamen ꝑ oĩa ⁊ ſic gratia ꝛietatis tollende.non enĩ ſic pᷣt ſtante tali.l.glo.in.d.ll.dubitãt.ſed gio.in aut.hoc int᷑ liberos.C¶
fieri executio in abſentẽ ſicut in pñte. de qua executione hic dicit᷑ ⁊.ſ.dite deteſta. vid etur tener ꝙ ſit neceſſe expᷣ mi. Item no.ff.de leg.iij.l.ſi
tur.⁊ idẽ in oĩbus q̃ in abſentẽ nõ cadũt.ſicut in pĩñtem de hoc multũ no. quis.in pꝛin.alij ꝙ nullo modo requirat᷑.vt.ff.de excu.tu.l.idẽ vl/
glo. ff. ad. l. iul. pecuł.l. ſacnilegij. vbi autẽ öꝛietas nõ reſultaret ꝑinde eet pianus.S.i.ſed ibi tutela eſt on⸗ tꝑale.⁊ ideo de facili poteſt remit
quo ad ele nancl tii. nec habet pᷣce
tempꝰquo ad modũ et „ R—2⸗⸗=S .— ,,, „ dentẽ. l. deroga⸗
quo ad cenas qlirates Comparere contra ipſamuel ipſũ teſtium ⁊ eoꝛum publicationem niam. vt. .p.

eides in aanis aduer perinde ac ſi pꝛeſentialiter omni et ſequentia qᷓʒ ad diffinitiuaʒ ſẽ inm. offl. quonel

bijs ⁊ noĩbꝰ ſignificãtſi . . , ent als eſt neceſſe
bus ſitiudinẽ. vt. ffde bus intereſſet: uel lis foꝛet legitti- tentiam et eius executionem pꝛo dicaturnon d
alte Cle.l. a ſlio. S-te me conteſtata tam ad receptionẽ cedaturꝰlegibus conſuetudini ſane va age
b ¶ Loͤteſtata. cõtuma . ciat ſi dicat non

cia de qua dixit ex vna parte eqĩpatur ꝑſonali pᷣſentie ⁊ litis cont᷑.ex alia obſtante aliqua lege derogatoꝛia que boc fieri ꝓhibeat.⁊ ſimilia.
parte.nec enĩ ſufficeret quẽ eſſe pñtem niſi lis eſſet còteſ.qñ oꝛdinarie ꝓce⸗ Hoc enim eſt expᷣſſe mentionẽ facere decerta ſpecielegum.non eni
dik nec ſufficeret lit᷑. cont᷑.niſi qͥs eſſet pñs.l.abſentẽ.ff. de pe.⁊ hoc in capi eſt neceſſe ꝙ nominetur.l.hoc enim eſſet noĩatim ⁊ ſingulariter mẽ
talibꝰ. in alijs ſecus.vt no.in.d.l.abſentẽ.⁊ ibi dixi.⁊ no.diligent᷑ ꝙ ĩ ca/ tionem facere.⁊ hoc requirit᷑vt.l.ſi quis.in pꝛin.teſtamẽti.⁊ ibi de
ſibuſ vbi ð abſentẽ non pᷣt ꝑy eniri ad diffinitiuã ante lit.conteſ.qꝛ illa cõ daraui⁊ boc cum imperatoꝛ reſcribit ad puatam vtilitatem alicꝰ.
tumacia hʒ vim cõteſtanionis.vt.C. vbi in rẽ ac.l.ij.⁊ ſic puto actionẽ ꝑ⸗ ſed ſi ipſe reſcribit ad vtilitatem publicam videtur ̊ omnẽ.l.ꝛiax
petuari ctiam ꝓ actoꝛe ſi ipſe eſſet cõmmax ſeruatis oĩbuſ citationibꝰque diſpenſare.vt. ff. dere iu.l.quidaʒ conſulebat.in fi.ratio.qꝛ tũc nul
ponunt in aut.qͥ ſemel. C.quõ qñ iu. cũ tał cõtumacia babeat vim cõ⸗ la pcedit clauſula derogatoꝛia.nam.,i.reſcripta.⁊.l.nec damnoſa.
t vtraq; ꝑte.qð pʒ.quia ꝓ vtraq; ꝑte iudex examinat cãm. Qꝛ. depꝛeci.im. off. babent in ſedauſulam derogatoꝛiã ſolum ad re
i ¶Receptionẽ. poc facit ꝓvtraq; parte.nã iuder debet perquirere veritat ſqipta ad vtilitatem ꝑtium conceſſa. ⁊ ideo ſi imperatoꝛ aliqͥd con

Borrac ꝑte.vt in aut᷑.qui ſemel.C.quõ ⁊ qñ iu.ibi ꝑquiſitaveritate ꝛc. ſtituit ius cõmune condendo non eſt neceſſaria dauſula illa nõ ob
ot en ꝑ abſentẽ abſoluere. C. deiudi.l ꝓperandũ.S.i.aut ex geſtis ma ſtante aliqua lege.quia eo ipſo ꝙ poſterioꝛes condit ꝛias pᷣoꝛes
* rime in cauſis capitalibꝰvbi etiã ſi poſt ſniam apparet de innocẽtia dʒ iu vidert tollere. vt. l.non eſt nouum. ⁊.l.nam et poſterioꝛes.ff. de le.

dex pᷣncipi ſcribere.ff. de queſti. l.i. S. ſi qs vltro. Itẽ ex hoc apparet er ⁊e de conſti.c.i.li.vj.hic ergo iſta clauſula non fuit neceſſaria nec
ſola ↄtumacia de iure cõmuni qͥs non habet᷑ p cofeſſo. vt dixi. in. le lex coꝛ. eſt dubium quin poſſit tollere ius cõmune etiaz ſi pcedit aliqᷓ clau
k 4 ublicationẽ. no.in caſibꝰin q bꝰpõt ꝓcedi ſine figdu j.fi.ff.ad ſill. ſula derogatoꝛia.nec ob.C. dele.l.humanũ.⁊ qð ibi no. Quid er⸗
ra iudicij requiri publicationẽ. Item no.in crialibus publicationeʒ fieri. go dices in ſtatuto ſi pᷣcedit aliud ſtatutũ habẽs clauſulaʒ deroga
Itẽ no ꝓcedi ad receptionẽ ⁊ publicationẽ teſtiũ lite non cõteſ.etiam cõ⸗ toꝛiam. an ſit neceſſe ꝙ fiat ſpecialis mentio depᷣmo.puto ꝙ ſicut
. tra eum qᷣ nõ eſt vere ↄtumax qð eſt õ ea queno.dy.ff. de dam. infec.l.iij. ar.d.l.ſi quis.in pᷣn.⁊ dixi in repeti.l.omnes populi.ff.de iuſ.⁊ iu.
S.quotiens.⁊ ſic faciunt ꝓ no.⁊ his queibi diximuſ. Bar. . ꝓ hoc facit.quia quicqͥd iuris ſit in pꝛincipe aliquał ratio eſt ĩ po⸗
1 WAnenta. t pbetcnes teſtiũ ꝓductiões inſtr̃oꝝ ⁊ allegatões.vt. pulo.nam ſicut pꝛiuatus pᷣmittit ilam dauſulam timẽs ne inſtiga
de iudi.aut᷑.iubemꝰ.⁊ adſintrogatiõ es teſtiũ ꝓ declarãdis dictiſ eoꝝ.ſiᷓ tu vel deceptione aliquoꝝ ad aliud inducatur.ita populusvel vni
efſẽt obſcura ocluſionẽ in crialibꝰ nõ puto fiedã ĩmo qñcũq; quis ſe vel uerſitas videtur nimere cum eqᷣparetur pᷣuato.que ratio ceſſatĩ pᷣn
let defendere dʒ audiri.vt.l.vmꝰS.cogniturũ.ff. de queſti.⁊ ar.l.i.de q̃ſti. cipeius cõmune coõente. ſed ſi ſtatutum pᷣcedens non bʒ clauſulã
in fi.intelligo tamẽ actoꝛi dandas duas dilatiõ es reo tres.cũ aliqua cau derogatoꝛiam eodem mõ ꝑ conſequẽs ſtatutũ pꝛium.pᷣmo pᷣmum
ſe cognitione.l.fi.ff. de fer. alias dilationeſ dabit iudex cũ maioꝛi cauſe co videtur ſublatum eadem ratione ⁊ hec vera ſi pᷣcedentia iura ſunt
gnitione.hanctñ puto ſufficere ꝙ videat iuder dilatõnẽ poſtulari ꝓ veri omnino vↄꝛia.ſi autem ꝑ aliquam limitationẽ vel diſtinction& ad⸗
tate non cauſa differendelitis. ⁊ hoc modo debet intelligi.S. cogniturum iurari pñt non tollent᷑.vt dicta.l.nam ⁊ poſterioꝛes.nam aut.offe⸗
de effectu autẽ publicationis dixi plene in repetitione quã feci de aut.qſe tratur. que dicit ſpecialiter ſatiſd andum reſtringit᷑ ad eum qui non
m Diffinitiua. vides caſũ in quo abſẽte reo poteſt ne amel. C. deteſtlſi. poſſidet ĩmobilia. vt.l.ſciendum. ff. qui ſatiſda.co.ſed quero.ſii.l.
ocium liquidari⁊ diffinitiue ꝓnunciari in crialibꝰ. ſiłe. C. depe.l.ne diun noua eſt dictuz. non obſtante aliqua lege.an per hoctollaturne ꝑ
ff. ad.l. coꝛ. deſic. l. lex coꝛ. . ⁊ boc crimen. ſym vnã lec.in capitalibus boe ßpoꝛes limitetur ⁊ diſtinguatur.rñ.non.ſed intelligt᷑ non obſtante
er at de iure antiquo.vt.ff. de pe.l.abſentem.in ciuilibus vᷣo quid iuris ſit aliqua.ſ.Sꝛia que non poſſit cum hac ſuſtineri.vt in aut᷑.de ſucceſ.
Abſente actoꝛe vel reo.dic.vt. . quõ ⁊ quan.iu.aut᷑.qui ſemel.⁊.C. ð iu. ab inteſt. circa pn.⁊ ĩ gl.ſuꝑ verbo.vacãtibꝰ.ꝓ hoc facit.C.cõmu
l., ꝓperandũ.S.i.cum ſe. n ¶¶ Executiõʒ. bic eſt caſꝰ ꝙ ꝑs ñ eſt iterũ ciri nia.deſucceſ.aut᷑.itaq;.in eo qð ibi diſputatur. an ſit coꝛrecta.l.de
da tẽpe executionis qð eſt verum ſi per ſnĩam liquet executionẽ ſic eſſe faci eman.⁊ ex boc pʒ ꝙ modus ꝓcedendi in hac ↄſtõòne induaꝰnõ ba
endã vt cõdẽnatio facta ſit in remvt ipſa res capiaf et vẽdat᷑.vel ſiẽ facta bet locum in caſu.l.Q.ſi quis impera.male.nam cũ ibi ſit ſpecialit᷑
denatio ĩ ꝑſonã vt ꝑſõa capiat᷑ ⁊ puniat᷑ſoluʒ eni hoc neceſſeſciri q ſit Juiſũ ꝑ banc.l.loquentẽ generaliter de cri. le. ma.⁊ eam tangenti⸗
illa ꝑſona condẽnata. ⁊ ideo exigitur ab eo quedã cõfeſſio ſyꝑ boc⁊ ꝓce,- bus non videt ꝓpter hoc ei derogatũ.ꝓ boc facitin aut᷑.bec cõſtõ
ditur ad executionẽ. ſecus erat cũ capiebat aliquis aduocatꝰ.vt.ff. de cu⸗ interpᷣtatur ↄſtò. ⁊c.col.viij.nam per illam intelligit᷑ ſublata.l.fi.
ſto. reo. l. diuus.v.et ſi diuus pius.et ibi dixi.ſi autem cõdemnatio eſzʒ fa⸗ A.de ſa.ſan. eccle.que generaliter loquit non autem conſtõ ſpecia
ca in pecunia ⁊ ea caperent᷑ ⁊ venderent᷑ res vel vna res ꝓ alia tunc de lis.que eſt in aut᷑.vt eccleſia romana.colł.ij.⁊ ꝓbatur.C. deſa. ſã.
bet pars citari.quia in hoc certa cauſe cognitio requirit᷑ vt.l.a diuo pio., ec.aut᷑.quas actiones.lʒ glo.in illo variet. Ded ſi in.l.noua dice/⸗
ſi in venditione.ff. de re iudi.⁊ ibi dixi.⁊c. retur non obſtante aliqᷓ.l.que generaliter vel ſpecialiter in ↄꝛiuʒ lo
o/¶ Vꝛocedat᷑.innuit ꝙ iudex habeat neceſſe facere hoc.in öꝛium videtur quatur.tunc dic.ll.non diſtinguerent.nec limitarent.l.nouam. nec

7

l.non quicqͥd. ff. . C. quõ ⁊ qñ iu.l.i.ſoł.inſtantia cauſe criminał eſt bien baberetlocum.l.naʒ ⁊ poſterioꝛes.ff.dele.⁊ hec vident᷑ vera ⁊ vti
nium. vt. C. vt intra cer.tem.cri.queſ.termi.l.i.vndenõ cogitur ſniare ni/ lia. Sed cum in bac conſtone ſit data iudici licentia ꝓcedendiſine
ſi ꝓpe finem biennij.vt.C. deiudi.l. ꝓperãdũ.S.bmõi.⁊ no.C. quõ ⁊ q figura iudicij.quibuſdã autem in his qui in ſacris ſcrinijs miltãt
iu.l.i.⁊ ſic no.ꝓ aſſeſſoꝛibus qbus limitatur certum tempus ad faciẽdu, eſt conceſſum vt in modo ꝓcedendi pᷣꝛogatiua gauderent.vt.Q.ð
ꝓceſſum ꝙ non ppñit ante erpedire.niſi ꝓpe finem termini.⁊ hoc ante coga pꝛepo.ſa.ſcri.l.ſacris.an eis in caſibꝰin hbac ↄſtõne compꝛebenſis
tur ſentẽtiare ante ſniam ea autem lata executionẽ cogit᷑ facere ſm foꝛmẽ becpuuilegia ↄſeruabunt᷑ videt᷑ ꝙ non ex eo ꝙ ſic dirit. cuiuſq; ſta
l.ſi ꝗs int᷑. C. de bo.dã.⁊ etiã in ꝑſonã ſi baberi p̃t.l.cũ reis.⁊.l.ſi iudica tus vel dignitatis ⁊c.ſed boc nõ facit.quia hic deſtatu ⁊ð dignita
n. C. depenis ⁊c. o¶ Zegibꝰ.becẽ q̃rta ꝑs in qᷓ ponit᷑ cła derogatuua te generaliter fit mentio.ibi cuidam dignitati vel oꝛdini ſpecialiter
q ¶ Mon obſtantibus dauſula. bec non obſtantibꝰ quid impoꝛtet dicẽdn indul gent᷑ aliqua pᷣuilegia. ⁊ ſicilla tanqᷓ; ſpeciał magis debet li⸗
eſt. nam qñiqʒ refert ad iura municipalia ciuitatis quo caſu. aut ꝓcedunt mitare hanc poſterioꝛẽ.vt.ẽ.dictũ eſt. econt᷑ videttamen illa loqt᷑
iura derogatoꝛia. ⁊ eſt neceſſaria dauſula.nõ obſtantibꝰ.vt.C. de pᷣ.tim. in oibus cauſis crĩalibus ⁊ ciuilibus generaliter. bec ſ pecialiter in
offe.l. quotiens.⁊ ibi no.⁊ ſi iusvel vti.pub.l.ſi. ⁊ ibi no.ff.de conſtitu. crimine leſe ma.⁊ id tangentibus.et ſic yidet᷑ ꝙ hec vt ſpecialis li⸗
ı . .

4 — — NAe2

ri

mitet ⁊ reſtringat illam. Quid dicemus.dubium eſt in hoc ꝙ pꝛĩa
magis ſpecialis eſt quo ad quid.ſ.quo ad ꝑſonas ⁊ eſt magis ge⸗

neralis quo ad quid.ſ. quo ad cauſas:an ſecunda limitetur ꝑ pꝛi⸗

mam:an pꝛima per ſecundam.bec ambiguitas quodãmodo pple
xitas eſt: cum in neutra iſtarum diſpoſitionum poſſit genus a ſpe/⸗

cie ſeparari ex
tute pꝛopꝛietanſ ⸗
ſemtonts. Et6 busnon obſtantibus quibuſcun
„ areinille qᷓ;: hanc autem generalem legez
igitur ius ſngu oſtr extendi iubemꝰ ad pꝛeten-
ſareſanp cllin⸗ ta pꝛeſentia ⁊ futura:quam legẽ
auaun b exnunc abſq; altenius tempoꝛis
ten vr ff elel expectatione tranſcurſus ſuuʒin-
iuſ ſingulare.cũ n
ergo ram. luch. tegrum uigoꝛem decemimus ob⸗

ij. ius ſingulare .
et ſpeciale contineat.hoc eſt ꝓpter aliquã vtilitatem. debemꝰ ergo
illud ſpeciale conſeruare in quo euidentioꝛ ⁊ maioꝛ vtilitas reperit
iſta enim eſt benignioꝛ interpᷣtatio.vt.ff.de legi.l.benignius.et q̃a
cauſa magis pꝛiuilegiata pꝛefertur. vt no. C. de pꝛiuił.dor.l.i.⁊.ff
depꝛiuił.credi.l.pꝛiuilegia.vnde in ꝓpoſito cum ſpecialitas huiuſ
conſtitution is ſit ꝓpter vtilitatem vꝛgentiſſimã.vt.S.in pꝛin.hui⸗
l.dico hanc.l. reſtringere illam.l.in ſacris.queĩ pꝛinilegiũ perſona
le et dignitatis eſt introducta ⁊ etiam in fauoꝛem minoꝝ videbimꝰ
.l.inducta eſt vt cõtra eos nulla currat pꝛeſcriptio.vt.l.fi.C.ĩ qͥ
buſ cau.in inte.reſti.non eſt ne.⁊ hec ꝓuiſio eſt generał quo ad cau
ſas ⁊ ſpecialis quo ad ꝑſonas minoꝝ. Eſt et alia cõſtitutio que li
mitat tempꝰ inſtantie ⁊ hoc fauoꝛe publice vtilitatiſ ne lites fierent
immoꝛtales.vt.l.ꝓperandũ.C.de iudi.⁊ hec generał quo ad per⸗
ſonaſ oẽs litigãtiũ ⁊ ſpẽal quo ad cãs.ſ.quo ad pᷣſcriptõʒ inſtãtie
⁊ ꝑ bãc.l.ꝓperãdũ.lʒ ſit ãtiqᷣoꝛ ĩ tꝑibꝰĩſtãtieð iure ãtiquo limitat

illa. l. fi. lz ſit poſterioꝛ. vt no.in.l.i.C.ſi aduer.rẽ ind is l ann, 1
1

qua haberet cãm ſpecialiter maioꝛẽ ⁊ fauoꝛabilem:tunc limitar
l.noua eadem ratione. Si vo non eſſet ratio ſpecialitatis fauoꝛa
bilioꝛ vna qᷓ; altera:tunc putarẽ.l.nouã pꝛeualere.iſta ſepe occur/
runt in iſta ciuitate.ſecundo vᷣo caſu pꝛincipali quando hic dauſu
la refert ad pꝛiuilegia.ſciendum eſt ꝙ ſi qua.l.ſimplicter emanat
non videtur tolli ꝑ eam aliqð pꝛiuilegium alteri conceſſum. vt i ſe
cunda conſtitutione.C. S. ſi que vᷣo.⁊ intelligo pꝛiuilegiũ qð fauo/
rem alicuiꝰcontinet.ſecus ſi imperatoꝛ ad aliquam ſingulare que
ſtionem reſcripſit ſpecialiter ita ꝙ faceret ius cõmune.vt.C. dele⸗
gi. l.ij. tunc ꝑ aliam.l.contrariã videret᷑ tolli.vt in.di.conſtõne.ij.
S. ſi que vo ibi.ſi vᷣo ꝓ certis capitulis.ſi vo in.l.dicit᷑non obſtan
tibus pꝛiuilegijs intelligitur in coꝛpoꝛe iuris non induſis.nam il⸗

lud qð in coꝛpoꝛeiuris dauditur ꝑ boc tolli non videtur ꝓut.C.
vbi de cri. agi opoꝛ.aut᷑.qua in ꝓuincia.⁊ ibi no.⁊.ff.de iudi.l.he⸗

res abſens.in pꝛin.⁊ ibi no.⁊ ſic no.de pꝛiuił.extra coꝛpꝰ iuris po⸗
ſitis ſufficere clauſulam derogatoꝛiã ſeu reuocatoꝛiam generalem.

facit er de ſepul.c.fi.in cle. NHota etiam pꝛiuilegia in coꝛpoꝛe iuris ĩ
ſerta nõ reuocari niſi ſpecialiter diceret᷑ ad illa trahi vel niſi eſſʒ ali

qua lex ſpeciał ſequens que haberet magis fauoꝛabilem rationeʒ
ſpecialitatis vt dictum eſt. Et eadem ratio eſt in pꝛiuilegio vni cõ⸗
ceſſo ꝑ pꝛincipem ſi alia pꝛiuilegia ſuſpenderent᷑.⁊ eodem modo in
telligas in in ferioꝛe a pꝛincipe qui ꝑ aliam diſpoſitionẽ vult tolle⸗
re pꝛiuilegia aſſe ↄceſſa alteri.tertio caſu quando hec dauſula refer
tur ad ſtatutũ vel conſuetudinem.tunc ſi de hoc in.l.noua vel pꝛi⸗
uilegio nil diceretur non videtur reuocata.quia legiſſatoꝛ põt eaʒ

Pbabiliter ignoꝛare.vt er de conſti. c.i.licet in contrariᷣ facit. ff. de

De ſepul.vio.l.iij.in.S.diuꝰ.de quo dic.vt ibi⁊ tãgit᷑.C. deteſta.l.i.

⁊ hoc ꝓut loquimur de legiſſatoꝛe vniuerſali.nam legiſſatoꝛ parti

cularis ſtatuta ⁊ conſuetudines ſuas ita debet ſaire ſicut legiſſatoꝛ

vniuerſalis legem vniuerſalem.ſi vᷣo in.l.vlt᷑.pꝛiuilegio de pꝛedi

ctis ſtatutis.vel dic conſuetudinibꝰfit mentio ponendo clauſulaʒ
qð illa non ob.tuncilla ſunt ſublata quatenus alteri legi cõtradi⸗
cunt.⁊ ſi non fiat de eis ſpecialiſ mentio.aut᷑.caſſa.C. de ſacro.ſã.
eccl.⁊ de fur.aut᷑.nauigia.⁊.C. cõmunia.de ſucceſ.aut᷑.omnes pe⸗
regrini.⁊ ſi in pꝛeſenti conſtõe.qꝛ ðꝛ legibus vł conſuetudinibꝰ nõ

obſtantibꝰquibuſcũq;.et expone legibꝰque cũ hac.l.ſuſtinere non

poſſunt.et cũ dicit cõſuetudinibus quibuſcũq;.dic ſiue generaliter

Qui ſint rebelles.
4 —

ſiueſpecialiter ſint appꝛobate.nam ꝑ illas bec.l.nullam limitationẽ reci/⸗
pit de bac dauſula non obſtante multa dixit Jo.an.er de except.pꝛelato.
c.i. li.vj.que videre potes ꝑ iura cañ.queipſe allegat ſi expedit in faculta
tes tamen pꝛedictas non intrat.⁊ c.

a Manc autem. bec eſt quinta pars in qua ponitur ad quos caſus exten

datur hec conſtõ
tiner . bEpiaata. pock
ere. i fane erat neceſſe dicere.quia
Qui ſint rebelles. cum tota iſta.l litis or⸗
Seez 8 SaorYe dinationem reſpiciat ſi
ZE ad ꝑpenua rei memoꝛg. ne dubio poꝛrigitur ad
Noniã nupeſt ad audi Unes Gantbs i .
tunruʒ deductũ unter C. de iu. cal. ⁊ buc paſ⸗
nõnullos fideles⁊ ſbᷣdi ſum plene gaminaui
noſtros P umncie lombardie pelier inn vemidn.
in illa.queſ.a quo tẽꝑe

ſtatuta ligent. dic. vt ibi diri.. ⸗ . .
c Zuan bal ſexta pars in qua ponit᷑ a quo tpebec conſtõ ſumat vi⸗
4 Ex nunc.ſi boc non fuiſſet dicũ poſt duos menſes hec cõ/⸗ goꝛẽ. ⁊c.
itutio ſumeret effectũ. vt in aut. vt ſoctenoue conſtõneſ. de quo plene/p
hemio cle.circa fi.⁊ ego plene dixi etiam de ſtatutis. in.d. l. omnes populi
m. d. queſ.a quo tempoꝛe ⁊c.dic.vtibi dixi. bar.
¶ Explicit conſtõ inclyti impatoꝛis Henrici gloſata per Bar. de ſaxofer⸗

rato legum doctoꝛem ⁊ ciuem peruſinum.f
Rabinn NAui ſunt rebelles. ec Rubꝛica eſt magiſtraliter poſita
quia ſup dixi demodo ꝓcedendi.vt imponat᷑ pena per ſnĩam:hic qui ſũt
rebelles.quibus imponit᷑ pena ipſo iure⁊c. =V . .
AUoniam.pꝛimo ponit dubiũ.ſecũdo ratões quermouent pꝛin
cipem ad deciſionẽ.tertio deciſionẽ.quarto ponit impugnato/
res conſtõnis.partes patent.⁊c. V
f Mõnullos.i.aliquis.nam negatio pꝛepoſita facit equipol/
ere ſuo cõtradicroꝛio. vt hic. ⁊.ff. de cõdi. ⁊ demõ.l.nõnunq;.de coll. do.
l.nõnunqᷓ;. poſtpoſita vo facit eqpollere ſuo cõtrario.l.legittimos..an
ergo.ff. de legi.⁊ tu. ⁊.l.obligati.ff.de au.tu. in pꝛin.⁊ de capnuis.l.in li⸗
bello. S.i.niſi contrarium pareat dementeloquentiſ.vt.l.ſi ſeruꝰ.s.ſijplu
rium. ff. ſi quis cau.ſz pꝛepoſita ⁊ poſtpoſita eqpollent ſubalt᷑ne.vt.l.vniꝰ
ca. C. de cadu.tollen.in pꝛin.⁊c. ́MV,ÿ
g ¶ Kideles.que fidelitas pꝛincipi detur vt dixi.ð ꝓximo circa pꝛin.
hb ubdito. quia ſunt ſub re publica romanoꝝ.vt in aut᷑.vt iudices ſine
quo.ſuf.in pꝛin.qui autẽ ſint ſubditi.dixi.S.l.ꝓxi.in glo.ſuꝑ verbo totiꝰ

i¶ Zombardie. hicvidetur caſus ei opinionis quã refert. Cy. C. depſi.

xxx.anno.i.fi.ſ.q; ꝓuĩcie appellatio intelligi᷑ ſm cõem ⁊ vulgarẽ modũ
loqndi.ftuſcia.lombar.⁊c.lʒ ſjm cañ.lõbar.nõ ẽ vna ꝓuĩcia.na cremõa
ſi ẽ de vna ꝓuincia.qꝛ eſt de archiepatu mediolan.⁊ regium eſt de alia.ſq
de archiepatu raueñ.vt no.bar.er de elect᷑.c.coꝛam.idem no.e de offi. vi⸗
ca.c.ſnĩam. Sed ꝓ huiꝰdeclaratione ſciendum eſt ꝙ diuiſio oꝛbis terraꝝ

deiure gen. eſt. vt. ff. de iuſti. et iu. l. ex hoc iure. ⁊ hec diuiſio fit vel eoꝛũ qui

inhabitant ſimul.i.edificijs in vnum collatis.ðet ſic cõmuniter habemus
tria nomina.ſ.ciuitas.caſtrũ.⁊ villa.vt.d.l.ex hoc.et ibino.in glo.parua
ſuꝑ verbo collata. Quedã eſt diuiſio eoꝝ qui non babitant ſimul.ſʒ ediſi
cijs ſepatis ⁊ hec appellat᷑ puincia vel regnũ.vel ſunt alia nomĩa vniuer

ſalia ſignificantia ſepationẽ linguarum vt italia.alamania.francia.gre⸗

cia ⁊ ſimilia. vt.d.l.ex hoc.⁊.C.deoffi.rec ꝓuin.⁊.ff.de offi.pꝛeſi.per to/
tum.dequoꝝ qdᷣlibet videamꝰ.villa in francia idem eſt ꝙ ciuitas.noſ au
tem dicimus villas edificia ſine muris vel foſſa.que ville ſeu vici nullam
babent iuriſdictione; de iure cõmuni.ſed ſubſunt alicui ciuitati.vt.C. de
epiſ.et cle.l.nulli.S.fi.⁊ de natu.libe.l.ij.⁊.ff.ad munici.l.qui ex vico.pꝛo
hoc facit er de ſen.excõ.c.ſi ciuitas.⁊ qð ibi no.ꝑ Inno.⁊ Jo.an.caſtruʒ
dicit᷑ quaſi caſa alta ſeu foꝛtis ⁊ munita muris ſeu valle.vt.l.quicunq; ca
ſtroꝝ.als ſedoꝝ defun.li.li.xj.⁊.ff.ad.l.iuł.ma.l.ij.⁊ in dicto.c.ſi ciuitas.
⁊ iſta ſiliter non conſueuerunt habere iuriſdictionẽ deiure cõmuni.ſʒ ſunt
ſicut vici vt dictis iuribuſ.⁊ eſt expᷣſſum.C.de teſta.l.fi.habet tutoꝛ quoſ/
dam magiſtratus qui ibi ponunt᷑ a ciuitatibꝰquibꝰſubſunt.vt.C.de ma
giſtra.muni.⁊ ibi no.per aʒo.in ſumma.ciuitas vᷣo ſʒm vſum nñm appel/
latur illa que habet epᷣm.antetamen qᷓ; eſſent epᷣi erant ciuitates.⁊ ciuita
ti cõpetit poteſtas eligendi ſibi de iure cõmuni defenſoꝛes qui habeãt iu
riſdictionẽ.non autẽ merum imperiũ vel mixtum.vt in aut᷑.de defen.ciui.
S.iuſiurandum. fallit in vꝛbe romana.vt.l.i.O.cum vꝛbem.ff.de offi.pᷣfec.
vꝛ.et in alijs que habent ex pꝛiuilegio.vel ex conſuedine.yt.di.l.iuſiur.

et quia ſym caſi.epiſcopi debent oꝛdinari in dictis locis vbiſunt dictioffi
ciales. vt. lxxxj. diſ.c.i. ij. .iij. ideo inſurrexit cõſuetudo ꝙ locus bñs epi⸗
ſcopũ ſit ciuitas.tñi vereſine epᷣo diatciuitas eo ꝙ babet officiales pꝛedi
ctos ⁊ iuriſdictionem.et ſic pʒ ꝙ liq; ex cauſa vna ciuitas pꝛiuet᷑ epiſcopo

non tamen ꝑ boc deſinit eſſe ciuitas.Sed q̃d dices iu decaſtris qͥ ſuntꝑ

italiam et babẽt dictaſ
iuriſdictiones.an dice⸗ . .
mus qy iint cuitats. alioꝛumqʒ locoꝛũ italie diſcepta⸗
nRronſar Tnni⸗ tioneset dubia ſepius oꝛiuntur
ea epiſoopatum pdide an infidelis et tehelliß iperij quiſ
rit quitas ẽ pꝛopꝛie. qz reputari debeat niſi pꝛius ꝑ no
atet di⸗ . . „ , 1 —
Pornenkroſtarune Si ſtre maieſtatis ſententiam condẽ
taus unſaicno furuli natus appareat: etnos attenden
enenrerne ennnm teschactas paaua maloꝛum poti
plicter dicendo tali ter qᷓʒ uerba ſententiarum ipſos faci
re.vł tali cõmũitati.pꝛi *
mo caſu erit ciuitas.nõ

ciuitatem facit pꝛinceps eo ipſo ꝙ ſibi ſcribit vt ciuitati.vt.no.pᷣ Inno.ex
de offi.oꝛ.c.cũ eccleſiarũ.nam dicenllo ꝙ ſit ciuitas videt᷑ ſibi ↄcedereoĩa
pꝛiuilegia ciuitatis.ar.ff.de re iud:.l.quidã cõſulebant.ſecundo caſu non
erit ciuitas.ſed caſtrũ habens pꝛiuilegium ciuitatis.vt dꝛ.ff. de offi.ei cui
manata ẽ iuriſ.l.i.S.i.tertio caſu erit ciuitaſ.quia larga interpᷣtatio eſt fa
cienda in conceſſione huiꝰbeneficij.vt.l.fi.de conſti.pꝛin ꝓuincia vᷣo ſʒm
cano.diſtinguitur per epiſcopatus vt dictũ eſt.ꝙ qualiter de iure cõmuni
ſeu ciuili intelligatur ⁊ ꝓcedat.dic q; quedaʒ ſunt ciuitates minoꝛes vt cõ
muniter oẽs que hſñ̃it iuriſdictionẽ pꝛedictam abſq; mero vel mixto imꝑio
Alique ſunt ciuitates que habent mixtũ imperiũ.alique ſunt maxime que
babent merũ ⁊ mixtuʒ vt ciuitas metropolitana.nec dico ꝓpter epiſcopa
tum.quia foꝛum cauſarum eſt magnum cui ſuberant multe alie ciuitates.
vt.ff. de excu. tu.l.ſi duas.S.eſt autem.⁊.S.ſe. Iſta autem ciuitas merro⸗
politana diatur caput pꝛouincie.vt.C.de metro.l.i.li.vj.vnde merito oli
totum qð ſuberat metropolitano dicebatur ꝓuincia ſicut etiã hoc fauunt
canoniſte.vt dictũ eſt in pꝛin.glo.et eodem modo vnus pᷣſidatus ðꝛ Cui
cia.nam ei ſubſunt plures ciuitates.vt in omnibꝰ.ll.que mentionem faci⸗
unt de pꝛeſide ꝓuincie.verũ qꝛ aliter facte fuerunt diuiſiones in tpalibus
et aliter in ſpũalibus reꝑitur ꝙ in eadem ꝓuincia ſunt terre diuerſoꝝ epi⸗
ſcopoꝝ ſeu epiſcopatuũ.vt.d.c.coꝛam.⁊ ibi no.Qum ergo a pꝛincipe vła
