dt anote t.3.d n⸗ pot on rie ulos iam 021 echa 3. eo. ſi i⸗
ten deheg R ſ. N⸗ m ne obn ſeca ſc U. na ism on bꝛic th ere rat /2 kitetior inep ff.
lt deb zd Rribi, iale ſiue 6i Erel ma ſiue ⸗ iali imp u pꝛ. von luc. on i nerlee bengtcht, re⸗/
uma ſit annalg. ↄdit itatẽ ie erert mane ne. R n q; inini
dits hr slit⸗ iqui ſcni null in 0 ipt Pbrran ec 5 bunto . .
ün 1 zut 27 ri filij⸗ na eae n ei 8 pti ſcr tuo⸗ der bon tfi hunos rcur vt. 5 in
nfitt ſmoclit a po r res beß t E uatt ib Eſil . e . nuackin adi.
— rne⸗ in ſiue iõe oꝛi int cu s iun in⸗ epe p⸗ ere Knn iyt
Nmm anmul nifuan ae liusſi ixt Sſe ſan ui oiacenn al lie rer Taz
huimtn are . ſſe fi emm . oc uſ el i ioꝛ 9 fi Kaabe ſin teinin
i . uaifere⸗ 0 ſtil r1 lü es b — eu ar orii . tiud mu r ni
n na une nae = no dune drlunenl . ſüneri et a pa oti in vt
n haa u noe⸗ nu Bnnnot la ig, e erit FTed
h 6 ãt r eo iali dꝛe i iis ſo fu ſdẽ 4 m iales er ec 0 don⸗ ſic e Zentte nnnd
khlas wtara p labnta on lali ce iuſ⸗ Uea ni lib epo E.V n nep ja d ter eaud diri
Nn ar Cve ti ub hꝛẽc curid cluea liei Rarra oren lion guerne eti langu 4n
en erE :e ſt lehꝛ 85 ha mal bus le g rio fi ep ſ inos ib⸗ eſſe ge 8 nineze aes
ſiri l.. 4 eite gle 19 b! Qum la it u er 8 1 nb C E ailual oꝛr ſtẽ
W. D — az ere ua is igr er ia rip⸗ n ſi u eſ ſcr vu. bic i⸗ ali Den dnei
eigninf Rrchis fftar ens itat 6 m tẽh ſuͤg ee E te! ate. d de ſo. ſibiea ſ⸗ . =
ninn am raa ctu eiui gup Miani are 5 lũt laßze iuer icta! fatis lli ſale noe
nſzi reiee lecr erit iuota 1. nolli nap en⸗ no au 02 erd d P 8 Gli abg ilen
le ie ein H 5i deion ab⸗ goakſt or ocuer ꝛes rrag Et 6 nd Babuä nait nes
ſu enbder hm nvol edngn ua iis de⸗ 1 Cioe aio in cult noala⸗ pre R
aten, ſ6 Ae grügkan neis no lane doiĩ 6ſeq upt dlis nalte ianedaun inis nec li⸗ n ea baai⸗
Enn leriui⸗ 15. x ictis oſi . ſe ia cõ n ex ldu ine esa ſache mi in ſubl ⸗ el iei
aar ene up 3 li od . 0 n bus ſiue 0 du⸗ rioꝛ n cor g ſen 18 una e. o. 7. ad. fal. 5
i 49 Erli e iſtieri Grtn tſ bu⸗ gui 8 te on itun aus rn, eane e
alale⸗ ih niomi uria aſit ndab uliſun e gr k. int Dat⸗ in⸗ Ppen aebarar
e guimn ignn⸗ aan oaiat cbun
— pe ilie ac lige ſit i⸗ ſe ipſi 5 este auct tiã . rerſ. irc re⸗
1 S ni Erber bert i⸗ uilcn⸗ lere ſti ſun r un⸗
kaenbee Bead . en
tan diudtt. m. ioqc iqu ius iſfa im eſ ir bera eꝑ nci t pᷣ Ex ti qᷣ pg* Fion §.
nun nialie teg bio odi ͤ e atij ulti eco ieri nale ſa dã . 6ℳ 0 oba 13 –
lüi⸗ g iuſm an⸗ anan Tapar negrai an⸗ ocbe ai enatd zanae
4 i 52 ber ſani noſe enle nng zo⸗ ne ato ſen ache nu; Po lue os. ke
e⸗ — = wiui⸗ ͤ rane ed Rocliſe nie SKa nuß = *5*
inn Ba inder coir int id örel lit dec o⸗ ce iſen t 50 drei uite
ni Knen au! ee e iẽ nepad cre it
Saa iin neins
gahi §. ico a Se in Eciu 1 ẽdo: s ſeri re ii wei 0
. Rigi it bᷣ d 8 la cao⸗ ncrſe te tis cos
in Eiztsi . leinidedi n itisſ foꝛl heea
i⸗ rd ſu nen ie S f 1 uran
S B . . .
i. „ 2„ . —
l kerk Rean nier onac en igi n ceſſent n
eil e disoi lraleg ne nn dagnl oblinictn
cm aliſß vo abl vg di llo ict au achiog bſol b
ulf ban dan d rinn d enae neraa
iant rne hn ſiini ir or uidn ane G
nond ib qſ ſi ſni 1 att
i⸗ n v b U et m
iii ſackors. ein ten c olum
P Pt⸗ 1t rtiſſ.
aci ſ alat tiuo pe
ung ſancken
a ⁊ ſim
n
1 46
. 4

i

¶Liber

oei
q. ð. idem ſi aliq B 4
inſcriptio m ſi ioſe alienaret ſeruabitur . 5 a2n
. 1 cenda inſeriptio m̃ ſtibſe alienan lucratiuo.tade ꝑ plutes man ad
nſti de bere. qua et diffe F ſui. n do fuerat ſua et alier
ktraneũ et inſti. ſ⸗ l. 5. inoꝛdinatũ. 7. C.
ivjr l. vna F. extrane k. de bere. et fal.
de rei vxo⸗act. ſt cognatꝰ. vt in aut.
le qᷓ nuilo mõ e

eundẽ decurionèe vel ad aliũ

b de criptois et facit in gut. e c. ti. F. in terdicim

Aupp
Peenyayn

. ö f vt pʒ ·j. vl —
Rub ¶ Depbedo ſalano. meliꝰ dixiſſet de nõ tand⸗ Arhe of⸗ ſſeir
ſt in le Rub ep “ ſenupneip⸗⸗ lonkbe
tiuas. bereditaus liceta onera qð ſecus e . ſube: mriĩ Allus ſpã/⸗ un
. Z ucratluss. — ,„ „ eni ubet m iter. ſ ergo ſgnis
eria eſt tennn. ſ H . cunoms que ad ncinin ſ fue generaliſ oceſſio ein
gato. vt/f.man.ſi ſ tñ ea füctõe ꝙ da⸗ e, neritꝰad alterũ in Tmerſicſeos P
tem. tur uacuũ tñ ea fũ li⸗ moniſ iure ꝑuenenit⸗ iul ab in luficit ſee f de Eai
p4 uer viuos erſia⸗ mere ſtↄſeqtur. n cũ pſone ↄdi- rit poſirema erꝰ uolũtate: ulal ne heul ch tulcd⸗ ni
gänreeanmi umne creiquidẽ ſtatum ruel inter uiuos donatio Tokuv. titit in
fieri. vt. ff. ð odi.ob tur. tio nõ mutet necreiq tiuase teſtato: u iqꝛ ſeł in pſona re i 6 dibernlsan nensf
1Pn hilchu pꝛe ↄuenit imutani Engani ellari trãſi tpꝛirſpalisnckeng tnopmef ien deeand, ier
ſtãdis.iiij.ſiliquis 5 ro res eastantũ uc 6is grauamẽ ci ditõe:et onꝰ me oꝛ. fa.l. am/ ſirruſtt
auit. añ nup. q ; ſcriptõis grauamẽ cidit ſpecta cõditõe: eto ab oꝛ.ſa l. am/ finnt
„Doaairaf nud, d atqʒ pdicte de eS fidicõ⸗ q; rõe ꝓſpect . binoſ erserk Au
fit.qꝛ hodie a atq; ᷓ hereditatislecati fidᷣi , atiunue. . rmon pſus i na
ppiernub r Cihe do excipe q̃ hei. ecliracislece tõełl cu⸗ rebitur lucr ati do ſalario. ut neti⸗ ſinthin
F añ nup.l.fi.nõ znlg niſſi iure in moꝛtis cã dõatõ dis De pꝛebendo 1 oncipeli. ein
lelrtrcb Vnr nlubet ſberne abue Neer⸗ zi⸗ „ Zlunbanztbunaturer rialilſ relicta ciui e
nup. dicaf ꝓb⸗ trio ad quẽpiã del 1— ib ali⸗ . bl ce: niſ eig . ie
cü dedote dicaec. aut donatio ſimplic li era iuribꝰreipub ce: imiſil
3 Ad lucrſi er “ 6 nos d Anakiaomntenne entibusnobis ſpecialiterfue⸗
m ee dit.50 taie H Siuero ul ſo⸗ i conſecutus. verũ i en⸗ mlfift
repi lronſenſ , cerfutilruofniſt. nepotis n pc n Sicunalis velicta ciuitatenns etS⸗ 2?
a Difficultanib ote.F. cerft elelg itatis coeũdi cau bitare naluerit. cun.l. cunalesy / Puumn
olu. ma. l. ſi c de 27.ff otis ſpõſe affini 586 filiã Ine habitan auj.p tra. Itẽ ſzm oph. Pem
ſinaũt in ſeuiſſimo.⁊.ff 50 doaueritr: ares et ki 4 8 Ppꝛ. l , nſi r5 incolat ide
Ziue do ſiis erg Ideidoauerit':l p uriali ſeu extra- riales oẽs iubemꝰ in⸗ aeetnd n
ncn.de de rrepnde ptem Lꝓnep Gane uerit:licet caſu erminatoe moneri ne P geſeuabias . Ka
miſſie.et d ſed ſi muli nubẽtem dotau H 192 i —1Sr. ſerãt rꝰ?pa eſt. . l.i.l. f. 5* üſeſe
do. l. ap. F. ſe ſit er nconubcten tij euẽtu res ei cai tes fugiat: aut deſerãt ule t. 5. de decun . üimtn
ener un n blgee moꝛtis- diuoꝛ 1 luc i necilu⸗ untat einer ciuit ati pᷣtule uica er fde iſie
bcnt wſnde. ata eſt uertatur ad lucrũ n ripti bitaãdi cã fi ſoluẽdũ eoq; li. t deraci⸗ el
elhin. nin gnonhinte, Wee i rint ſ. HH cã ipios ſe mu idni —
olerus l dͤ ſi rfobtnnemannnnenror paträunäcdlodemmolkramnin ddege ec⸗
ſeekr.in ſo atur aduẽticijs et cu HH emn SS oſſit bic in /
ſicut on bypothe ð bu deribꝰ. nomẽ exoꝛdii6 = e bibliũ oꝛiginein pꝛiã patrtiis. ſlgr
teriti tributt. vt. ff. . alerarine el nomẽe⸗ r 1. Vm te iogsef Kub inu lum
Aargaseens Gremn llis de diceed a abucberictos al abe ne
nputef. na tuͦc. n0 5ſoꝛtita eſt:lʒ 1—7 5 5 . Dijs. mũ iceps ge
balaleg afus bel 3 niarniei nniidd⸗ ſe ꝓponismeritoaut hanlqzcin mhaoigogi
pitur. vt. ff delein aue⸗ une igrauerit cũ pdict tes mũeribꝰ füg ſpẽs. lic. Aut
nã ſi. et. ff. ꝙ fal. f. tractus iure migr . ldubio ta 2. aug. ui. aqᷓ. n aliqd Imn
.§. fi.neo. n. :c. vt. ff. toi rauamie ꝓculde HMpꝛ. go R.——H ſpãle eſt in eo q Aulin
dikuknenoptfri, deſ. criptolsg Hſciẽs ſibiĩputetꝗ ſut ꝓponis ea que ex cã fi⸗ ael enahed iiiͤst
—N—T.—— tã l ſi ignoꝛauenit IJin p ſſi te maumiſerit ab etago müͤͦſte miii
Han ebe asaͤ acceperit oneratl E otra quo etcogn ſtã fuerit cõſecutad ppne qui dnn e
er. 8ept zud ſtlest Ace ſt cõſeqt. oꝛdiolu ea libertatẽ iu r. müera ſiue ibi und
e . dept aud'lſleg intereſtcotſ us exoꝛdiolu ea inẽex ꝓuincia equitaria duce ms ſiue no.ß bo emn
bel anolan B. No nde ſicuiuſlibʒ ↄtractus exe ſieaa oꝛiginẽ ex ꝓuin⸗ tois eiuſqd die t ſübet Fein
di.li frater. .f. li 565 GPlich ẽ euaſerit: et ſi Polie bat tu quoq; eius ↄdi „ vt f ad munil. Nnle
.inmar. catiii nomẽ i alicui? cecid bat. tu qu obties:uñ que tema Tersroriginanr A
deend nr r lucri titulo in donatũ alicui⸗ tõis ciuitatis iusobties ditionẽ ſeg choagiepfis i W
deenien ſundier f. ſncririt⸗ q memoꝛate deſcniptõi numiſit fuit eoꝝenĩ cõditionẽ ſe ſa vrſefloos
nalſ ainen ſarcn Gllaentin hmõi cauſt 1 reniinendn imaumiſſis pꝛidẽ ike tan⸗ 4
f Sarcinãꝗ.i.onus.ac. en CX Lr1n„ tercedit occa pl cuit qui liberta P azʒo. ſua ẽt. vt. j.
FZeꝛimoꝛdiu nituli er cõfuſionisin tituli poſterioꝛ’qʒ pla derorigine.
kaigleni Eane ae ad pꝛimoꝛdium nione resde gqrogauerunt. è (Nn nebin
ſtingaiemt vmnn. netur euentu . s de qua pponẽs queſtionẽdicitſefuiſſe natum. t
ſtinguik. vrr.ffman. foꝛme = , ua ꝓponẽs queſtion bitãdi.vt. ſ.ti. i.l. ciu feine
ꝓPcuratoꝛi. n. in pön. er S . nomẽ ciuitatis de ꝗ ſũt ce̊ ꝑperuo uadi. “ e
Ebeafiilusalien inſpicit. vt. . ad mace.l. iij. 7. ff r/ zuroli boce H . t. f. e incola. yel Re
aſt tres Vare;e ezi Siml co Iem faart ſicer per. e ne ſa eliatt muicipaliiunidietbi parere.p.
th. nepe oꝛige Pori 4 Pui. actõis.l.iij. PEe N⸗ ”õl WMunerib?,m
deoa tgan Prktde eoerd,de rrzeßer nenns Fen nõ erit iſni t Wunenb“,
ſier beio, er fſ. defall oaliquo detu. viia roepe
b ¶ Peruenerit. de uou

Decimus.

unſite die vt notaui. . ti. .l. eiues. Sed quid ſi vtraq; ciuitas munera ſim?
ln mit ſponat. tiñ. potioꝛ ẽ oꝛigis cã. vt. ff.e.l.libert. 5. ij. et facit. .ti.i. puil.
ſinn uſin ut ponis. ticius fecit aretuſam liberiq ſeie beredẽ e rogauit
te k be manumittẽdo ſeruũ ſuũ.vt bic ſeruus manum iſſus ſequiiur
uiti domiciliũ aretbuſe. qð eſt idem ꝙ ſeie.nõ aũt ticij. ut.ff. e. filij.
R arnnntlcern Ppꝛ. philippus.
inten deſingulis feb⸗ los apud oꝛiginẽ pris nõ
wulſi, e eun⸗e.. in materna ciuitate: et ſ i ibi
ſil eeſto Nati ſunt ſi mõnõdomicilijs retie
Clt fuit relicta libtaai ant᷑ ad honoꝛes ſeu munera poſſe
ſihltnin in caſu lovbiſñ Ili ati iuri
mnnlnt netrie rlim CoNpelli exploꝛati iuris eſt.
nänffbin tus. ſy alter qͥ.ſ. agtoꝛ dya. L
naln petit bõa ſibi ad O Rigi Peejanemnizs
bieſteſnz ijci. vtinſti. ö eo G Kigie Pppꝛanemme poſſe
nngi cuili c ba ad uoluũtate ſua eximi mãifeſtũ
ää
Fefth 5. excauſa. Ded D ul ex maioꝛe łex mioꝛe
e uid ſibere nõ α ntate oꝛiginẽ ducit ſi edẽ
(lin, areti ptois ab ellitare ſtuderet ? ad alienã ſe ciui
— ax bte daru tate icolatꝰ occaſiõe ↄtulerit.et ſu
1 — — 7 .— ½‧*
Anetſueg nenirmm. liquide P hoc Lpces dare tẽptauenit kqli⸗
—– Erubꝛiͤo. ena. bet fraude ſpeũda uitij ut oꝛ ginẽ
con. boc eſt lactu IPi f
n Fige qe venn⸗ cn elt Phꝛie cinitatiscludat duanũ ciui⸗
it⸗ lberns teſtato tatũ ðcurionatꝰ onera ſubſtieat in
gld ſonlgtr ris nõ ber̃dis ſe 7 inig arꝗ
iluti ucre ye Una uolutate ziuna oꝛiginis grã.
ilt oendegi. De incolis et ubi ꝗs domicilium
atödedenm cũ vo.y.ſubuen rid ſ& ani j
guciafih tũ.ſi aũt ex. d=na babere 1 idet. et dehis qui ſtucdi
alitdenti ſiano ad libera OUy NR! alia ciuitate degunt.

eeiſchull inde betur ac ſi s M
onen vyt opoꝛteret ma⸗ O ntibi obeſt ſi cũ inco⸗
o Nill: mnumiſſus eét. ge la eſſes aliqð munꝰ ſuſce
(Dd eẽt beres infans „1

na uto vel furioſus yel
poſthes ſimilis bereius
püͦenuit, eſt libertus. et ideo eius domiciliũ ſequitur.ff. de fideicõ.li.l.nec in⸗
üpani. fantes.et facit.j.ti.i.ciues.et facit.ff.e.eius.et.l.de iur..libertos.⁊

l. aſſumptio. F. fi. v Kogauerint. quia nõ manumiſerüt.
VIlios patris. vbi ſcʒ nit natus. vt bic. et.ff. e. aſſumptio. F. i. 3⸗
deo ꝙ ſi auus fuit aliũde nõ ſequitur eñ nepos. alias opoꝛtet
nos querere vbi adã natus fuit ꝙ dẽ ager eẽ damaſcenus. et no. ꝙ
dicitur qs naſci ciuitare qui in terriroꝛio naſeuur. vt. ff. e. qui ex vico.
Item dic filios legitimos eradoptiuos durãͤre adoptõe.nã vulgo
queſiti matrẽ ſequũtur. vt.e.l.eius qui victũ.⁊.l.oꝛdinẽ᷑.j.fi. et.l. ſi
is. et.ff. de ſta. bo. l. cũ legitie. Itẽ no: oꝛiginẽ nõ diei domiciliũ pfis
maxie ſi filꝰ alibi babiter. vt. ff. e.l. liis.S.pfis.⁊.l.aſſũptio.j .filiꝰ
a 7on in materna.et ſi ibi nati.dic nõ ſequũtur vt maternã ſʒ vt

—.2— „

pꝛopꝛiã oꝛiginẽ.vt.j.l. ꝓxi.et.ff. e. aſſum ptio.inpᷣjn. Itẽ boc fallir.j.
de muri.l. bi. et de agn. er manci.l.ex ingenuo.et.S. de decu.l.nati.
Iltẽa quãdo pᷣuilegiũ babet oꝛigo materna.ut.ff. e.l.i.et facit.ff. de
decu.l.exemplo.et.j.de tab.l.fi. Item quid de naturali leginmato
per pᷣncipem. ñ. ꝙ in adoptiuo ur ſequatur patrẽ. vt. . de adop.1.
in adop.et.ff. e. oꝛdine. S. fi. H
bo Domicilijs. et niſi inpᷣdic. caſibus.boc ergo caſu du obus locis
tenebitur. vt. j. e.l. finali.
ARigine. vt .ff. e.l. aſſumptio. in pꝛin. bic autem fallit ꝓptermf̃i
(achnb. vrſ. de muri.in quo lo.l.i.et.ff.ad mu.l. fi. F. uẽ reſcripſe
munt. Itẽ qñ fit ſenatoꝛ quo ad quid. vt.ff. e.l.filij. .. ſenatoꝛ. et. l. mu
niceps. qd in paterna. foꝛte ſecus. ar. 5.l. pxi. ſed certe illud ad mreʒ
excipit ꝙ nõ paternã.vtibi dixi. Itẽ incolatui põt bñ renũciari. vt
ff. e. incola. dũ mõ re et facto nõ vᷣbis tm̃.vt. ff.e.domiciliũ. et facit. ff.
de pac.l.ius agnatõis. et.ff. de reg. iur.l.iura.et.j.l. ꝓri. m. p. P⸗/
pꝛiam oꝛiginem vocat paternam. nam ꝓpter ſuũ oꝛiginem ꝓpꝛiam

)

¶ Deinclis etubis do.

Enon contrabitur domicilium ſm eum. qð non placet. vt. .l. i
ugqs oꝛiginẽ. ꝓpꝛiã. ut.S.l.ꝓxi. e ¶ DOuarũ.qͥd aũt ſi vtraq; ciui/
tas ſimul vocet.th.vt dixi. ẽ.l.i. Itẽ fallit boc ſjm py.ſi publica neceſſitas
vt. S. de decu l. curiales vltra. Item no. ꝙ in duob? loci s bʒ domiciliũ.ſie

ff e.ſi q̃s a pluribus.⁊.l.ſi qͥs inſtructus.⁊.ff.de interdi.et rele.i.relegatoꝝ

FS. dubitatuͦ. 1. ff. ðH mu.
et ho.l. et ꝗᷓ oꝛiginẽ. in
ſti mn & g& a . p̃n. Itẽ ꝙ etiaʒz vilẽ ter
piſti mõſiañq ad alios honoes di b vordo de⸗
uocauęris domiciliũ trãſtuliſti. ſacte ad ab e obli⸗
us fallaciter.
— Patoꝛ Alex. . KRub. 4Deincolis 7
CLecipit qſtudioꝛũ cauſa ali vbi ꝛc. ſuperioꝛi ni.ð oꝛi
uolocomoꝛant᷑ domiciliũ ginanis. . de bis q con

trabunt municipaiũ o⸗
rigine pᷣncipaliter dixit
vt per oẽs leges illius
titu.pʒ:nũc gñ aliter q̃li
ter iſto ul alijs mõis. et
dic qͥd ſit incola.vt.j.e.

1 1. )n nibi luſcepiſti.
ut aĩo pꝛimo incolatui

ibi habere creduntur niſi decẽ an⸗
nis trãſactis eo loco ſecũdꝰſibi cõ
ſtituerũt:pᷣm eplłam diui adriani.
nec pater ꝗ ꝓpter filiũ ſtudẽtẽ fre
quẽtiꝰ ad eũ cõmeat :ſʒ ſi alijs rõ
mibꝰ idomiciliũ in ſplẽdidiſſima ci

rar. 9 tenearis cui renũciaſti.
uitate laudicioꝝ habere ꝓbat fu vt ⁊. S.ti.i.l.oꝛigie.ſi ãt
erit mẽdatiũ quonunus muneri⸗ cerrocatus aß naͤſano
nẽ ſecus:vt bic.et.ff.ad
busfungarisnon pꝛoderit. mmut lincola et.i- de
2peratoꝛ dya. mu. et bo. l. qui oꝛiginẽ

S. qui ad munera. 7 de

— „ „ U *
eu eosin terntoꝛio ali iur.immu.l.ſemꝑ.S.hu

S niine ciuitatis cõmoꝛantes ius atca er i o ugtet
;Javmſtore iqs poſtea. et.ff. ð iur.
uelut incolas ad ſubeũdamũera nle bi cdi qdg d aur

ſi dicat ſe trãſtuliſſe ⁊ ci
uitas q̃ reuocat dicit ð.
rñ cognoſcit pᷣſes quip/
peciuitati reuocanti.vt
ff. ad mu. de iure.in pꝛi.

Ec ip̃i.credũtur.ſ
exx eo ꝙ ibi ſtetit. vt
bic et. ff. de iniur. l. lex

uł ad capiẽdos honoꝛeſ ñaſtrigi.

neq; oꝛigiales neq; ico
Alas uoſ eẽ mẽoꝛatis ob ſolã
domũ l poſſeſſiõʒ lʒð ſbaðcurio⸗
nis acqſita ẽ cã publici uiri aucto

7 2 T. 9 „ — 1. .
ritaſ mũeribꝰ ſbiugari uosñ ſinet va. N aill a
JG liqᷣt bꝛẽ pᷣſumitur domi

i Xſtituerũt. qs pᷣſumitur ex tãſcurſiõe decennij.vt.ff. de vſu. cũ de in reʒ
verſo. et. S. de peti.here.ſi filius.ſjjm py.et boc maxime ſi emat ibi domum
vyel poſſeſſiõʒ.idẽ ſi cõducan.ar.ff. de miurijs.l.ex coꝛ..domũq.uid autẽ ſi
iuit ad domũ boc decẽnio.rñ. aut iuit vt cũ denarijs redirer aut ut de ſuo re
ceſſu diſponeret.ar.ff.de cap.nibil. Itẽ no.bic aliqͥd ex tꝑe factũ vel nõ fa⸗/
ctũ pᷣſumi.ſic d.l.cũ ð in rẽ ver.et.il.ſi fil.et in aut.de reſti.et ea q̃ pa..fi.⁊
ſ. de fun. pa.l.fi. Itẽ quid de alio qui ſtat ꝑ.x.annos nõ cãſſtudij.rñ.idẽ vt
pᷣſumatur domiciliũ aio cõſtitutũ.ſecus ſi minoꝛi tꝑe.vt.j.l.ꝓx.
KkCõmeat. etiã plus q; decenniũ nõ interpollatim. vt.ff. de ſerui.l.ſeruiru
Eeun non animo ibi manendi.vr di.l.nibil.
I ¶Kanonibus.qð contingit multis modis.vt.j.e.l.ciues.

—

edanũ. aſſerit ei teibi i bꝛẽ domiciliũ ⁊ tñ bẽs.ad qðõ ẽ.ff.e.l.aſſũptio
et ſic vᷣb nec fit nec ðᷣſinit bꝛẽ domici.vt.ff.e.l.domiciliũ.⁊ no.S.ti.i.l.oꝛigie
St verũ.in territoꝛio.quid ſit dic.vt.ff.de vᷣ.ſig.l.pupillꝰ..territoꝛiũ
o Incolas. qui nõ ſunt incole. ſed velut ſtãtes in territoꝛio quaſi nõ
ſint 2 — Tqui ſtãt in ciuitate ſjm quoſdã qð nõ placet.vr.ff. de ver.ſi.
pupillus.S.incola.ſed dic ꝙ hic commoꝛant᷑ non vt ibi babent domiciliuʒ
vt et. ff. e. ſi lberius.S.poſt liminium. et.l.ſcire.ſecus ſi animo ibi ſtandi ve/
ro vel pᷣſumpto decennio.quia tũceſt incola⁊ cogitur.vr.j.l.ꝓxi.⁊.S.l.ꝓx.

.

ſola emba bitatio non facit.ſic nec domus.vt.j.l.ꝓxi.no.
p Ad coeũda.alias ſubeũda munera.ſ.perſonalia.vt.j.l.pxi.
m neq;.memoꝛatis.qñi.ſ.ſi eſſetis cogeremini.vt.j.l.ciues. .
bſolã.ſq; non pꝛiuile.ciuitati dato.aut laribus nõ trãſlatis.vt
ff. e.l.libertus.S.ſola ratio.et.ꝭ.ſola.et.j.l.ꝓxi.⁊.l.ciues. H
8Decunoms. vt quia murineſis emit domum a decunone. Bononie
per quod videbatur facilius fieri bononiẽſis municeps.
t ¶ I Duneribus.perſonalibꝰ.ſʒ primõialia ꝓ his poſſeſſionibꝰ q̃s ibi poſſi
det ſubijre debʒ. vt.j. de muril.in quo lo.⁊c.l.i.et no.ff.e.libentꝰ..ſola rõ.

rij quida vt legũ doc. et decuriones munera non ſubeant.
u Oꝛiginis.pr̃ne vel pꝛopꝛie non marerne.vt.S.ti.i.filios.
x Aolunrate. ſu pple.vel
ſola poſſeſſio. vt.S. ne ⸗·
q;. Itẽ ſi ſola habitatõ
ut. S.e.eſt veꝝ.nõ oꝛigo
materna.vt.S.ti.i.l.fili
os.ſile tñi. S. de iur.om.

Dem. a. mar.

iudi.l.ij. interueniẽte tãtũ oꝛigis
Eiuilia. pſonalia.a rõneac domicilij uolũtate ad mu⸗
ſecus. vt. S.l.cũ neq;.⁊

facit.S.de teſta.ſi non
ſpãli.et.ff. eo. libert..

in patria. defixi/
A. qõ fit vt. ff. e. li
donmiciliũ.et fieri pᷣt. vt

— A S. ti.i.l. l. in fi. et. ff e. nõ

vtiq;. et de mu. erbo.l. Nibus obligaſti. SDem aug. de internalilgs.
inn. eg muni & Jues qcẽ oꝛigo maumiſſo 2 pe. Seue.
(Nps engen au . Alectio ul adoptio incolas Icut et honoꝛes et mũe
tincota eſt ſoes . vtcol uero: ſicut et diuus adnanꝰedicto Yra cũpater et filius decu
blefircinis ongine t p Iuo mãifeſtiſſime clarauit domi niones ſuntin eadẽ domo cõtinu⸗
pꝛia vł prna. vt..tiu. Ciliũ: facitet in eodẽ loco ſinguloſ ari nõopoꝛtet. itauacationũ con⸗
i.l.filios.⁊.l.oꝛigie ſuo zantieitiri rg Ad, ali —.
Ji manumiſſione. .tö Hꝛẽ domiciliũ nõambigit᷑. ubi qs ceſſa tꝑa nõalijs ꝓdeſſe poſſunt
ſe velpfe ſuo fcã. vt.xX5 larẽ rerũq; ac foꝛtunaꝝ ſuaꝝ ſum quoniã is qui ad eoſ dẽl alios ho⸗
— mã cõſtituit: uñ rurſus nõſitðᷣceſ noꝛes eadẽqʒul alia mũera de no
dbenos e ia plun/ ſurus ſi nihil aduocet᷑ unde cim uouocãt᷑:ꝓinfante uero filio quẽ
bus manumittit᷑ oim o%½ pfectuse mnari ni. grria e& ini ſai⸗ ni
riginẽ ſequit.vt. ff.e. ſi fectus eſt peregrinari uidet qdðᷣ ecer ione Ec na eſt noma qua
is a plunribus. dem tuã in poſ eru aſirinxens ta

b¶ Aleciio.i.dilatio bo
noꝛis in aliq̃ ciuitate.vt
j. l. ꝓxi. vñ alecti.i.electi
vr. ff. de iur. immu. l. pe.
in fi.quid ergo de rufi-/
no guaſco ptãte tono/⸗
mẽſe.rñ.py.idẽ.vel dic
glectõ.ſ.de milite electõ . — . -— „
vbi ſtipendia meret᷑vt.ᷣff. e. municeps.S.fi. Itẽ adoptõe.ſ.qdiu durat.vt
ff. ad muni.l.oꝛdine. S. fi. Incola vo dꝛ. i. valde coles et venerãs ꝓuinaã
in quã ſe contulit.vtpote cũ ꝓpter eã ali relinq̃t ut t̃.ſ.vtrobiqʒ heat er eq̃
luter domiciliũ. vt.ff. e. l. liberro.et.l.aſſumptio..ðiur. et fit incola etiã ſi in
territoꝛio ſe conferat. vt.ff. de v.ſig. pupillus.S.incolaiet nota ꝙ incola fit
ſolo aio et fcõ eius qui acqͥrit domiciliũ at ciuis fit vel alrerius fcõ tm̃ łſuo
er alterius.vt in pdictis exẽplis.ᷣin pꝛin. bꝰ.:.ẽt ſim boc rõe pre cõis fit ti/
uis nõ incola.vt. ff.ad mu. Roma.ſed in muliereyr̃ cõtra.quia incola fit. vt
ſt. ad mu.l.fi. S. ij. et domiciliũ dicik ſoꝛtiri. vt. .l. fi. et tñ ex alten er ſcõ pẽ/
der mfimoniũ. ſed impꝛopꝛie ð ibi incela.nò ciuis ſit. Dũt autẽ multi mo
di quibꝰ nec ciuis nec incola fit et tñ ibi cuenitur rõe Scius. Itẽ oꝛdis cle
ricatus er rõe poſſeſſiõis. vt no.ſf de iudi. heres abſis..i.ſed qͥd ſi quis ẽ
cuuis vel incola duobus locis. vel aliero ciuis et altero incola.et ab vtroq;
vocat᷑ ad munera. rñi.qui pꝛioꝛ vocat ad munera p̃fertur. vt.ff. de iudi.qᷓ pꝛi
oꝛ. quid ſi ſimul.rhi..ſi ad oꝛigi.terrã illa pfert.vt.f. de iudi. qui pꝛioꝛ.et. ff. e
libertus.S. pſcriptio.alias foꝛte inuicẽ ſe impediẽt donec coueniãt. vt.ff.
le.i. bmõi. F. fi.et. de vſur. l. quotiẽs duobus. vel ſoꝛnri eos opoꝛtebit. ar. ẽ.
cia. de le.l.fi. et de iudi. ſed cũ am bo. vel gratiſicatõi eſt locus.vt. ff. de re/
ligio. ſum. ? fuel.fi.et dele.i.ſi quis ſeruũ.S.ſiinter. et.ff. de odi. inde.plane
ſ.vt electus eligat.vel defertur nobilioꝛi vel maioꝛi ciuitan.vt ar.in auf.de
bere.et fal. S.ſi quis autem non.et in aut᷑.de defen.ciui.S.interim. et. ff. de
fide inſtru.l.fi.et. C. de natura.li.l.ſiquis.vel ꝙ eſt verius ei eſt ſeruus qui
minus munus im ponit.ar.S.qui bo.ce.poſ.l.ſi.et.ff.de pac.l.maioꝛẽ.item
quo ad quid eſt ciuis uel incola. rh. vt no. ff.e.l. aſſumptio. 5. filius.
c ¶ Larem.i.animũ babuã di perpetuo et bitet.nã fcõ opus eſt. vt.ff. e. do⸗
miciliũ.et boc etiam ſi n on habeat ibi maioꝛem partem rerum.
d Summã.iimaxrimã.et dicitur ſumma ſinõ babeat alibi plꝰ.vt.ff. e: l.
Orde n a

ſi redijt peregrinari iã deſtitit.
Enatoꝛesſin ſacratiſſimaur

uidẽtur. Mpꝛ. augu.

(Aber

Riuilegio. põt duobus modis intelligi.vt quia ciuitas habeat pꝛiuile
iũ ꝙ oẽs bñites in illa ciuitate domũ teneant᷑ ſubire vel ꝙ etiã oꝛigĩa

lijs cõmunibus modis. vt.jſ.e. l. ceiues.q.d.nõ
p= ABrmajr peciali ciuitatiſ

nera ciuilia quẽq; uocani certiſſi⸗
mumeſt. Dem augu.
l. Jin patria uxoꝛistue uel q̃li
bet alia domiciliũ fixiſti incolatꝰ
iure te ultro eiuſdẽ ciuitatis mune

be domiciliũ dignitatis hꝛẽ

—.

Vlieres honoꝛe maritoꝛũ
erigimꝰ et genere nobilita⸗
mus:⁊ foꝛũ ex eoꝝ ꝑſonaſtatuimꝰ
ſinautẽ minoꝛis oꝛdinisuirũ poſt
ea ſoꝛtite fuerint pꝛioꝛe dignitate
pꝛiuate poſterioꝛis mariti ſequũt᷑
ditionẽ et domiciliũ mutamus..
De honoꝛibuset munenbꝰ non
cõtinuandis inter patrẽet filiũ/et

men onen ſuſtinere non cogenis.
cũ ad ea que eſt mandani poſſunt
uoluntatem dediſſeuidearis.

Mꝛ. goꝛd.

dictis.ll.et in auten. de nup.S.nõ tñ.colla.iiij.
I¶ Mutamus. referas ad pꝛimã partẽ. dic ad

eaumptio. .. iure, ſic ergo ſufficit alterũ iſtoꝝ.ſ.vel larẽ coſtituere. vłſĩ
mꝗ rerũ habere.vt.s.vbi ſena.vel cla.l.ij.ei facit.ff.de iudi.ſed et ſi
ſuſcep..ſi ea res.et.j.de his qͥ ſpõ.mu.l.iij.in fi.⁊ de v. ſig.l. lege.
e ¶ Aduocet.ſ.eũ.nã ſi aliqͥd eſt ꝙ faciat eũ recedere. aut anio redeũ
die et ðꝛ peregrinatio.vt bic.aut nõ.et tũc eſt ine domicilio. vt. ff. e. l.

ſi quis inſtrucetꝰ

1 Senatoꝛes.

vrbe Roma⸗
na veteri noua
g Aigent. ⁊ ba
bent. ſed⁊ pꝛimũ

retinent quo ad

bonoꝛes nõ mu
nera. vt. ff. ð ſẽa.
l. pe.et. ff. eo. mu
niceps.et no.do
miciliũ in ciuita

te rõe dignitatis

vt. Z.l. ꝓxi. ſ roe
cõi patrie nõ eſt
ciuis.ut.ff.e.ro⸗
ma. ſed/quo ad
boc poſſit ibi cõ
ueniri izm. lh.

lieres. eni
mus. coꝛu
ſcat em̃ ⁊c.ſed et

mater per filium
ſi filiꝰ vultꝛ nu⸗
rus ꝑ ſocerũ.ſj ſi
ſoꝛoꝛ per fratreʒ
nec filia radijs
patris.vt ĩ aut.
deconſu. 5S. ſi vo

et.j.de dignitati

bus.l.mulieres.
et. ff. de ſena. l. ke
mige.
i ¶ Statnimus.
vt. ff. ð iudi.l. ex
nicil.l. ij. et fi. S.
ij. et. l. de iure. Fe
inali.

k ¶Pꝛiuate vte

. ic ad ſcaʒ. nq ſequit ſcᷣi
nõ pꝛimi viri. ad qð eſt qð no. S. ti. i.l. oꝛigie. itẽ facit. S. ð nup. cũ te.

ub. (De honoꝛibus ⁊c. quia rõe oꝛiginis et domicilij deferun
4

nbonoꝛes er munera. debis dicitvt nõ cotinẽtu

r.ſed nec ꝑpetuo ex

tatis.qꝛ alias eſtcũ ſumptu.alias ſine ſumptu.vt.ff.de mu.

cuſetur. et iõ ſubijcit de interualł. “
SBSSkeAtenikenbea ge o⸗

er bo. et bic loquitur de ptraq;ʒ.in pꝛin.l.quid autẽ ſi ſponte

vellet continuare.tñ.nõ põt niſi cũ eſt inopia.tunc enĩ põt er cogit᷑.
ff. de mun. et. ho. l. bonoꝛ..pe.et fi.et in.l.iul.de ambi.incidit.vt.S
ad.l.iul.de ambi.l.i.a pᷣdic. excipe decunionatũ.quia q;uis bonoꝛ
ſit ab alijs nõ pᷣſtat vacationẽ.vt.ᷣff.de uaca.mu.i.ad decurionatu
Itẽ ꝙ de mune. ſubijcit de mixto dicit. item et de mere ꝑſonali.⁊ die
quid lit.vt.ff.de mu.⁊ bo.l.bonoꝛ..i.ſed dẽ pfimoniali mere dicit
nam ibi cõtinue ſubeũtur excuſatione omi ceſſanie.vt.s.ti.i.per to⸗
tum. itẽ et de ilio munere qð pꝛicipaliter reſpicit publicã utilitatẽ ð
quo habes exempla. ff. de mu. et bo.l.i.et.l.fi.in pꝛinci.ſiaũt pꝛius
tam pꝛincipaliter ut tutela vel cura.tũc nec ipᷣa ab alijs.vt.j.de excu.
mu.l.iij.et nec alia abillis niſi in caſu uſq; ad annũ.vt inſti. ð excu.
tu. S. item qui reipub. item alio.vt.j.e. ti..tutelam. in ei.
o ¶ Oecuriones. ex quibꝰ eligutur ad bonoꝛes.vt.ff. de decu.l.pono
res.S.is qui.et admixta mũera.vt..de decu.l.ad ſubeunda.ſʒ quõ
erãt ſimui in bonoꝛe decurionat.cũ hocipᷣʒ bic ꝓbibet. th.ſine ſum
ptu eſt decunionatus niſiad aliud munus vel honoꝛẽ vocet.vel me

lius ſpale eſt in decurionatu.yt.S.dixi. Accun.
p Lontinuari.cotinuatio ð: qu idẽ denuo uocatur. item qñ pater

—

—

ſonrlß⸗

Molo Nn

Adeſißon
fratue⸗
olticote
loppen
tingetuird
ſngoltäa
fpaaſcen
Neückhor
Ninngin
Nöfenmnr⸗
ſia flüdiſt
Plutſtcie
uyfmde

fsnifie

Phuan
ſeenmner
huni on

des

lun .
iiens

(t ſteden

doli np
ſten ſiep
ulninoen
Uunn blu

Polentn
8

omen
ſie
44

Aue
henlint

mn⸗

ſumt
tchten
ünbene
Pob
ttunt

(Dr
ſis⸗
ictitad
fihen⸗
Modonn

tirnr
4
e

iligii
ſeinmnn 1
honutgſin

nmngr fͤ

ueps enod

icläüritg

r iedinits
Nöl gige

Gdipartti4

Cllis ltſtecr
noſchgten

hoepoſttd

genmihn b,

Genn

laneſinrſt:.

uumettin
ſflegtinn
nopſoi
ſon ſe fm

ſerfluntß
Ponotiui
detotfugen
dedipin
bus llins
foelant

nine.
(Dorinn

tföiucl

Geerffeen
halliſci⸗
rin
nnel.

Piun
iſuutil
öntee

Dniciſnten
Cnerppeme

cuordin
nfn
gutſihpe
pͤrac
inact
ns

q¶ Zpaã ſunt.j.lꝓri.

ecotra.et tũc die/

diciũ eſt. ſz py. di
nittẽt in ↄtinuatõ G .

ne q fit iner pa/
trẽ et filiũ diſtin

piu vel fine. per
l. Pdicra filio.

e

7
Peamms. ebono. et mune.non ↄti.
— — MDe muneribus patrimo.

ud perſonale aliud patrimoniale.ð et aliud mixtum. perſonale cum ſollicitu
dine perſone. patimoniale diſpendio rerum mixtuʒ ex utroq; pꝛodit ꝙ die
exempia ff. e...i.et.l.fi.in pꝛin.et.ꝗ.patrimonioꝛum.ert.S.mixta perſonalia
alias reſpiciunt publicam utilitatem pꝛincipaliterut legatio ad cenſus. a/
lias ad pꝛiuatam pꝛincipaliter ut tutela. item patrimoniale aliud indicitur

poſtfllium. item qñ econtra. item multomagis ſi ſemel reuocek. ⁊ ſic
filhus ꝑ patrẽ et econtra vt bic. qð eſt ſi eſt in piqte nõ alias.yt.j.ð fi
lijs et qm̃.ad.l.iij.ẽnõ ſup per fratrẽ.vt...l.fi.niſi eẽt in ptãte eiuſ
dem. vt bic. quia in vna domo ſunt.vt. f. de mu. et bo. l. ii. .. ſi duo.
a r Hõ alijs enia filio ꝑ patrẽ.vel ecõtra
non ꝓdeſt quo
ad interualla ni —

Lenknu: cüfͦ HShonoꝛibus ad honoꝛes
kgetücetadi ceoſdẽ quiquẽnij dat uaca⸗
kemnail Reaet tio triẽnijueroad alios:legatõne
delegans, fllo. aüut pfüctisbiẽnij uacatõↄceſſa ẽ
ſic ergo in Otinu l Nterualla tẽpoꝝq,? p-
aibeno diſigu ½ ſona locũ habẽt fratribꝰ licʒ

ur: ſit cũ ſůbiun / locawabernt
mum vel bono: Cid poſſideãt bõa minime ꝓdelſ-

veln. vlin ſip ſe frequẽter ↄſtitutũ eſt.¶ Sane

ſo vel in pfe et fi HH reNen
lo in ba. sꝛĩ his miſſisꝗ necdũ fũcti müenib⸗
arualo n ac hocidonei coſtituti uocande⸗
ißm ertuccenr bẽt uos ſi ad obſeꝗũ ciuiliũ mace
nõ diſtiguit. an . terũ i
khonpanm. pel reperit paruiſſe ne iterũ interpelle

mini pᷣſes ꝓuicie ꝓuidebit.
ſtinguit vt ẽt cuʒ bus
ſüptu vel ſine. vt

Juilia mũera ꝑtoꝛdinẽ ꝓ
moõ foꝛtũaꝝ ſuſtiuẽda ſũt.
Anera que pa Dẽ au.
tfrimonijs publice utilitatis
L grãiducũt᷑:ab oĩbꝰ ſubeũda ſũt.

gunur ſir cũ ſum

8 unera. idẽ
— . peratoꝛ Alle.
bonaevee Miimunitaté,munerũ pu⸗
cur. .quid.. f xblicoꝝ ↄſecuti ſũt onera pa-
denra Nc trimonioꝝ ſuſtinere debẽt in gbuſ

t¶Aſtrixeris.taci
te. vt.f. demu.
bo.l.ij. in pꝛinci.

cauſiset hoſpitesirecipiẽdiſunt.

icem ſi expꝛeſſe. u/ Onera. ſ. decurionat?. ſ. inten du eſt infans

quinimo etiã dũ eſt minoꝛ. xxv. an. cũ inteni nõ poſſit eẽ ðcurio.vt.ff

ad mu.l. lunus. 5. ꝓ infante. et. ff. de mune. et bo. l. repu. ij. ů.
:1 ABoiunmn tacitam vel expꝛeſſam. vt bic ait. et boc ut infans ſit
decurio mandari non poteſt. accur. R.
GB bonoꝛib'. idẽ ð mũere ad mum. vt.ff. de mu. et bo.l.nauicu
egati.
3 ¶Quin quẽnij.pᷣterqᷓ; ſi ad decurionatũ vocef.vt no.ð.l. ꝓri. Iteʒ

beoc niſi in ſubſidiũ.vt notatur.j.l. ꝓxi.

a EYegatõe. remota nõ ꝓxima. vt. ff. de le.filio. .l. filiꝰ. et. l. paulus

rndit. in pn. et. S. imꝑ aroꝛ. itẽ facii.ff.ad mu. libertus. 5. reſcnip. . l.
4 Hierualla. que ſunt. S. l. pꝛoxi.
c¶ AUnius. vel quaſi vnius.vt nota.ã.l. ꝓx.

diuus.
4 let nrnbus, liter ecurionibus. qð.õ.de decur.l.licet.et dic ꝙ

vel ert emancipani vel pater moꝛtuus.vt no.S.l.i.ſed de ſocijs om/

nium bonoꝛum videtur idem ſzm py. quia ipᷣi fratres dicuniur. vt. ff

pꝛo ſocio.verũ.ſed contra videtur ꝙ onus eſt cõmune. ꝙ noõ fit in fra
ibus. vt. ff. ꝓ ſocio. cũ dnob. S. pompo. et.l.ſi fratres.S.idem põ
7 Van ar. contra. S. de diuer. reſcrip.l.i.

miſſis. .id eſt vocatis. qui nec. ⁊c.vel miſſis ad munus quod in idem
recidit.ad quod.j.ti.ij.l.iij.et. S.de decur.l.quis tam. et.ff. de le.ſci
Kubꝛica ¶ De munenibus patrimonioꝛum. de perſonalibus dixi
in ſupenoꝛi titulo.nunc de patrimoniali.et dic munus tnibus modiſ
vno donum ſecundo onus. et ſie vt hoc ti.iij. officium. et ſic.ẽ.ti.i.
vt. ff. de ver. ſig. munus inbus modis. et.l. inter donum. et. l. mun

pꝛop:ie.et.l.pupillue.S.munus. Item diſtingue.quia munus ali

1.

—

arij. et facit ꝓ boc qð excipit mun. vt.ff. de mu. er bo. l.fi. .

ane. conſtrue ſane pꝛeſes pꝛouincie ne interim ⁊c. et boc dico

Aoperatoꝛual.

Bnuidet᷑ abhoꝛrererõem

ſentẽtia q̃ pſes/ puicie quoſ

„“ — — ff.e.l.reſcripto.S.fi.et.
curiales alerenõpꝑſonarũ: ſed p deanno. inbu. rie)
trimonii eſſe decreuit.et tñ ſi ini pell.j. .⸗⸗

qua eſſet omiſſoa te appellatõnis
auxilio neceſſario permanear.
operatoꝛ. cꝛ.

( Iuilia. oĩa pfi⸗

perſonis pꝛo rebꝰ.⁊boc

tantum ciuilibus ⁊ ĩco⸗
lis. alias ipſis poſſeſſi⸗

onibus. et boc euã alie
nigenis qui modo ali⸗
quid bic poſſideant.vt

⸗

monialia pſona
liea et mirta ciui⸗
lia ſunt.vt.ff. de mune.
et hono.l.fi.ꝗ.penul.et

Eqʒ tpe etatis neqʒ nũero ſic berleroedibus bin
õä nã in perſonalibꝰ eſtoꝛ
liberoꝝ a muneribꝰ que pa do modo foꝛunaſuz.

trimonioꝛũ ſunt excuſatõy ꝗs hꝛẽ
poreſt. Mpꝛ. dyocle.

oſophũte eſſe ꝓponas uinceris

auaricia et rapacitate ⁊ onera que

id eſt ꝓut foꝛiũa reddit
aliquè diuitẽ.vel pꝛoui

S duz. vr. S. de decu. l. ad
p Roreſſio et deſideriũ tuuʒ lubeuica er oe ver.
Zint qt n cij phi l.honoꝛes.⁊.ff.e.honoꝛ
Jinter ſe diſcrepãt.nã cũphi· tebponcnbus. 16 al

bo ſcriben.l.i.itẽ de mi

xtis. vt. ff. e. l. iij. F. Pſes

en: thoiniciaſiturſol⸗ er. d. l. bonoꝛes. idem
patrimonio tuo ingũturlol'è re demero pr̃ moniali vt
cuſare conaris qð fruſtrate facere per oꝛdinè id eſt no vni
—— tantum vt alius leuef.

⁊ ceteroꝝexemplo potis edoceri.
Ziam minoꝛes etate patni
RKwmonioꝝ munerib ſubiuga
n ſolẽt. uñ intelligis te fruſtra ple
nã imunitatẽ ðᷣſiderare.cũ mũera
qipẽſas exigũt ſhire te neceſſe ſit.

item ſjm facultates.j.t.

¶ MUnera. inducunt.
qꝗ oli exrraoꝛdiaria

bodie oꝛdiara ſũt.vt.Sẽ.
deluper in dicto. l. i.

i Mon ab omnibus.e

tiam aliemgems dum /

modo aliquid poſſide/

ant ibi. vt no. in rhi. ⁊ fa

cit. S. de vecti.omniũ.⁊?

ſ. l. ꝓxi. ⁊.l. neq;.et.l. pfeſſio. et.l. eiam. et. l patrimonioꝛum. et. l. finali.

Ai immunuatẽ.no.ghaliter ĩmunitate cõceſſa perſonalia munera re/
¶nitti. vt.j.de excu.mu.per totũ.et.ff.de inre immu.per totu.et ðͤ vaca.
Imu.ſed non patrimonialia. vt bic qͥ duobus modis relaxant.pꝛimo ſpãli
conceſſione primonialiũ vel alicuius patrimonialis. vt.ff.de va.mu.l. ſut
im munes. et. ſ. de bis ꝗͥ a pꝛi. va.l.i.vl.l.ſcripta.vt magiſtni iiberaliũ artiũ

doctoꝛes legũ.gramatici oꝛatoꝛes.medici.et p·
munus hoſpitis reqpiendi. vt. ff. e.l. fi. . lfi. et. .

biloſophbi.quibus remitcit᷑
de ꝓfeſ. et medi.medicos.

irem militibus et veteranis capitis pꝛeitato remiſſa eſt. vt. ff. e.l. fi. J. pe.

—

item veteranis cõceditur ne fiant tributoꝛũ exactoꝛes.vt.ff.de pui.vetera.l.

fi.idemq; in alijs q nõ patrimonijs indicunt.vt.

ff. de vaca.mu.i.bis mu/

neribus. idem clerici. vt. S. de epil.et cle.l.i.itẽ mulieres nõ ſubeunt coꝛpo/⸗
ralia munera.łʒ ſint prunonialia qꝛ mixta.qð dicas ſijm py.ſ.adminiſtran
da. ſicut nec minotes.vt.ff. e.l.ad rem. et adde diſtinctionem quam feci ſu⸗

per Rñ.j.de excu.mu.

l.ij. F. munus. Item facit. ff. e. reſcripto⸗F. fi.

I¶Moſpites. quod eſt patrimoniale. vt ⁊. ff. e⸗

Bn videtur. roem. i.nõ vr lexeẽ Snia rom. n Decreuit. cũ foꝛte ptẽ
. 4 deret aliquis excuſationẽ perſonaliũ.ſed certeimmo male decreuu.qꝛ
eſt

onale. vt. ff. e. l. fi. in. pn. lo. vt ibi.

o Eſlet. quia ſumptu publi

co iñ ſine ap.non reſcinditur.vt.S.ſen.reſcin.non poſ.lf.er.de fruc.⁊ litis

6

1 Ecq; in tꝑe pr̃imõioꝝ.vt.ff.e. lireſenpto. .ſi.

expen.l. is. et. ff. ad trebel.l.ſeruo inuito. S. cũ ptoꝛ.et. S. de poſtu.l.i.
Auniales i eſt curialum. q ¶ Pennanet.ſq; ſentenua firma.

et de va. mu.l. ſi mũera.ſe

cus in perſonalibns.vt.j. de bis q numero libe.ſe excu. l. ſi. ff. e.l. uj.

Mofeſſio.hoc põt dici doctoꝛi.legu.perẽti reſti/
olꝰ. dic ꝙ a pſonalibꝰ excuſant.ſʒ prunõialibꝰ nõ.

utõ; i itegrũ. 14/

§S. ; uis. qᷓ ſũt. S.

vt bic et. ff. de va. mu.l.in bonoꝛibꝰ. S.philoſopb.pter boſpius recipiendi.
vt. 3. no. l. qui immunitatem, et. j. de ꝓfeſſ.l.red datur.
Ean ſolet.ſ.vt ea ſuſtineant et perſoluant.non aurem ur es exigant ⁊

.

