monaſterio vel õ pot ferre teſtimoniuʒ. videt ꝙ non. vt. ff. de in ius
vo.ſʒ ſi. F. q manumittitk. ⁊. ff. de re. di. in t̃. 9. yniuerſitatis. ꝛ.ff. ꝙ
auiuſq; vniuer. ð
l.ſicut. ſʒ cdo

¶ non ſt ꝓpbibi gnos eẽ oñdamꝰ.uolumꝰ.n. nllzʒ
nz e1. monaſtenu ſubditõne noſira con
i. Itẽ nunqͥd in monat enmn u 8 As n
WZ r alra mona ſtitutũ ſiue plunimoꝝhoium ẽ.ſiũ
troearæ om pauconmoachos quiibiſut diui
pt bre. vt. . a⸗ ſosab alterutns eẽ: ⁊ ꝓpꝛijs hĩta
. k gos tobꝰ uti: ſʒ cõitergð eos cõedere
quãulum mio: ſanciinꝰ:doꝛmireuero oẽsin cõiu

ſides hẽatur. vt no quoq; quidẽi q̃dã ꝓpꝛia ſtꝛatu

Demonachis.

bic dẽ ven eſt in alios ⁊ nõ in ſe.ſ nunqͥd intrãdo rũpit᷑t. Rñ.ſic duabꝰ
ronibꝰ.⁊ qꝛ capite minut⸗ cẽ. vt inſti.qui mo.te.infirmat᷑ S.non tm̃.⁊.õ .eo.
H.i.⁊ qꝛ quaſi ſiliꝰ ſibiagnaſat ſ. monaſteniũ.vt.j.deſan.epi.ꝭ.ſʒ hoc pn⸗
ti.q̃re dic ꝙ alia voluntas hec fuerit ⁊ non teſta. vel aliqd moaſterio reli⸗
quat᷑ vtnon videatpterit poſtbumꝰ.vt inſti de ex brdi.. ij.
1 eNler ait oñe b vide
rqð ſit.nã adbuc p⸗
ea diſpoſuit ſi pꝛiꝰ non
diſpoſuerat. vt. j. ð ſac.
epi. 5. ſi qᷓ mulier. ſʒ dic
qð non iõ ẽ dñs.naʒ ⁊
de alienis aliqͥs qñq;
teſtat. vt inſti. de pupil.
ſubſti. F. i. . C. de ſecũ.
nup. feie. F. fi. vel dic vt
ibi dicemꝰ. Itẽ quid ſi
cᷓ ofonis vel ꝓbaniõis
ſRñ.non hʒ locũ ꝙ bic

ſcemateq; potitꝰ:deiña monaſte
nodiſcedereuoluenit: ⁊ pꝛiuatam
foꝛtaſſis eligere uitã.ipſeꝗdẽ ſci-
at quã ꝓhoc dabit deo ſatiſfactõ
nẽ.res aũtq̃ſcũq; hũenit dũĩ mõa
ſterioĩtrabat eas dñij eſſe mõaſte
nij:⁊ nihil penitꝰ eijcat.¶ llud
quoq; decemimꝰꝗ in monaſterio

. .
. 3 7

C. deteſti. l. os

⁊. ff. de. t. l ij. ið

r. 6liſimñ. bene

rreumita ſiũ extra⸗
ne vel ab alijs
2. Oeſcegemtes vt

. 7

illi moꝛes a piũ

cco foꝛmant᷑. vt

3 Di quis. ſce⸗
mate. i. oꝛdineł
im monachali ⁊ita poſt tienniũ.
(dendis qui bona iuferũt in eccła. vt. Q.e. denobis. S. hui. qͥd ſi nõ
ltenuit monachatio.nunqͥd res i mõaſtenio remaneãt. Rñ. diſtigue

ra iacẽte: in domo uerouna collo
catos:aut ſi foꝛte nõſufficit ad mł

in. 5. qta igiur duas foꝛſan:aut ples non tñ ſeoꝛꝛ
ae s⸗ ałts ſuʒ ⁊ apud ſemetipſos: ſed in cõi
bẽatur. teſtes alterutri ſunthoneſtatis et

caſtitatis ⁊ neq; iſᷣm ſomnũ deſi⸗

diit eos ſilis ee 1 . .
M uireod ſüis e dioſum hẽant: ſ medietates bo⸗
8 Anacontae nũ oꝛnatum ꝑp increpatiõeʒ reſpi
ebꝛaice:latie he⸗

cientiũ.niſitñ quidã eoꝝĩ ↄtẽpla⸗
tione ⁊ pfectõe degentesuitaʒ re
motã hẽãtĩ hoſpicio quosuocat

anachoꝛitas.i. diſ cedentes ⁊ he-⸗

ſicaſtas.i.qeſcentes cõſueuerint

taqᷓ; a cõione ad melioꝛa exceptoſ

Ca deun als glioquin alios ꝗbuſcũqʒ inter mł
Auiula donß titucinẽ ↄuerſatioẽ inhisq uocã
¹e comedit me. tiir cenobia i.ĩ cõiuita eẽ uolumꝰ
Quatzae ſic.n zelus eiuſ ad uirutẽ creſcit
1? Perferta. v’/ maxrime iuuenibꝰ ſi c ſenioꝛibꝰ

ſiituant fit n. ſeniox ouerſatio
iuuentutis educatio pfecta ⁊ ſic
ſint in cenobijs ſuo ꝓpꝛio abbati

obedientes.⁊ traditã ſibi ↄuerſa
nonẽ inculpabiliter obſeruãtes.

Sigs aüũt ſemel foꝛte dedicatꝰ

aut ⁊ monachano ⁊ ren oblatio expꝛeſſe vtrũq; factuʒ fuit.quo ca

.

ſu cũ vnũ ex altero non pẽdeat:lʒ vnũ non valeat altenꝝ vʒ. vt. ff. de
eo ceno loco. l. crtum. aut monachatio facta fuit:⁊ ſeb oñs reu
oblatio. vt. j. pxi.ſublato pꝛincipali non remanʒ acceſ

oꝛiũ. vt. ff.

HM ſiquis caut.l.ij .rfi. ar.ff. de ſer. re. pꝛedi.l.ijj. ⁊. C. ſi pẽ.ap.moꝛſ.ĩt
nenentt l. i.. 7. C. ſire vel ac.l. . It nunqd ean reu noiemoaſt co

uenit. videt ꝙ non. tanqᷓ ſucceſſoꝛ. vt. ff. de iu. do. l. mulier bona. et

ſic vel alijs q rõnepoſ. dant᷑ pſonalibꝰ aũt ide moachꝰ? ouenit. yt
J. ap.quo.o. mo. cam. vel dic ꝙ; no.in aut.ingreſii.
be⸗ᷣ e guoch. voluetmo potenit ergo ſibi vel vſuſſr. noĩevł p
Petatis ali uare yt bic. ſz dico, na bicrennere põt vt ſequit .

inſti. deacq p. ar. . fſed rone poſſeſſionis rei vẽdite vł hypothece

a ¶ Etnibil. idẽ in aliſs

intrare uoluerit anq; monaſteniũ ĩ
grediat᷑ lñiaʒ hẽre ſuis uti quo uo
luerit mõ. In grediẽtẽnãq; ſim:
ſeqntur oinores:lʒ nõ expſſimꝗĩ
troduxenit eiſ dixerit:⁊ nõerit dñſ
eaxꝝulteriꝰ ullomõ. Si uerofili
os hũerit ſi quidẽ ↄtigerit iĩ eum
resaliquas dõaſſe eis: aut ꝑ ante
nuptialẽ donatõeʒ aut ꝑ dotis oc
caſionẽↄtuliſſe:⁊ faciunt hec q̃r⸗
tam ab iteſtato eiꝰſubenlłm in re
liquis rebꝰhẽant ꝑticipiũ filij.ſin
aũt ant nihil eisdonauenit aut mi-
nusqrta: ⁊ poſtqᷓ; abꝛenunciãs?
uerſatꝰ fuerit inter monachos:ni
hilominꝰ qrta debet᷑ filijs aut ſu

plementũ:ſiↄtigiteos iã aliquid

accepiſſe: aut ẽtqtẽꝰ totũ eisdet᷑

Siaüt uror hiis diñ eĩ relinni
in monaſteriũ igrediat᷑:⁊ dosmu⸗

lieni ſeruet᷑ ⁊ ex moꝛte pactũ q in

alia nrã ſãciuimꝰ oſtitutõe dibꝰ
qſup monachis dehis diqa ſunt
in mulienibꝰ in monaſteriũingre

dientibꝰ ualituns. Si uero relin

quẽs mõaſteniũ ad quãdã ueniat

vt. C. de alen. li. P totum. 7 ꝛ moꝛtuo ẽ iam.
cũdũ occaſionem. 1.j.vtli.ma.⁊ aui.S.qꝛ vero x.
do volens quis monachꝰ effiat als ſi inuit effici

deſcengennbꝰ. tertia monaſterio:vel ſi nõ bʒ ðᷣſcendẽtes. tertia aſcenden

dr. ſed ita demũ ſi ſecu⸗
lo renunciauerit.vt.j.e.
§. ſi aut. ⁊ ſi vero relin/⸗
quẽs. Itẽ quid ſi eccle/
ſiam ſcłarẽ vel capellã
vel plebẽ vel ſilem ĩtret
Rũñdeo tʒ ꝓpᷣa ⁊ acqui⸗
rit ⁊ teſtat in his.vt.ſ.ð
ſan.epiſ.. pꝛeſbyteroſ
aũt.idem ⁊ de epᷣo.vt.j
de ec.ti. S. interdicimuſ
coll. x.

i. a tpe ĩtroi
tus.vel dic ex tpe huiuſ
l.vt. j. bec con. int᷑ pꝛe.
con.de his ⁊c.
eMHupuale quas fili
is dederãt vel donarẽt
vxoꝛi:⁊ idẽ ð dote quã
det filie vt det marito ł
eriam ipſe pater dat.ac
curſiuunus.
f¶ Giaũt quantam. q;
bic deqrta dr hodie coꝛ
rectũ eſt. vt.j.de tri.⁊ ſe.

F. i. col. iij.

g Abrenunciãs. ſecu⸗
lo 7 ppꝛjs.
b ¶ Eilijs. hoc ſubaudi
Zotum. qñ nibil de
erat eis.accurſius flo
rentiuus.
k Det ſed an ꝙ debe
tur.ſ.quarta ſtanm pꝰ ĩ
greſſum peni põt. videc
ꝓ non. vt. C. de dona.
inter vi. ⁊ vx.l. res. ĩ ſi.
ſed õdicaſ qꝛ filij fame
Pirent qð p̃cauendũ ẽ.

vt. ſ. 5. Pxi.⁊.j.denup. . ſe⸗
er con. ⁊ ſunt hec vera quã

tmonachꝰ alie dueptes

tibꝰ:due monaſterio dant. vt. ſ. vt nulli iudicũ.S. adulterã.. S.qꝛ vo. 7. F.
adulteria.jſ.vt li.ma.⁊ aui. H. qꝛ vero ex con. accur.
¶Ex moꝛte pactũ.vt ſi fecerat pactũ mulier de donatõe lucrãda tota vł p

aliqᷓ ꝑte ſi pᷣmoꝛiatmaritus.v

t.. denon eli. F. hoc aũt. nunc lucrat᷑ qꝛ pꝛo

moꝛtuo hetur. vt uer denup. 5.um occaſionem.

mLonſtitutione. vt.

nſt t. C. de epi. ⁊ de. deo nobis. S. ſponſa. . . boc ẽt.
mmbus. facit. ,. ti. . .. iij.ſic. . . . pe. accurſius.
Di aũt relinq̃ns.ꝓ certo ponit qꝛ põt dimittere eam: ꝙ ẽ ven ſm legeʒ

eed ſm canones non põt ſi cognouit illã camaltr niſi ⁊ illa voueat caſtita
tem.ſi aũt nõ cognouerit põt: vt extra ð oiu.⁊ ↄiu.in illa decre. ex publico

b¶ Diaum ẽ. vt..e F. ſi quis autem ſenel. accur.

D Dfficiales.erat aũt officiũ multipler miſtrans pᷣſidi ⁊ oneroſum.vſ ſi nachi eligunt ⁊ es oꝛdinat. vt. . deſanc i5§. iubeni. colbix.

ne remiſſionenaturalitatis fiebat.ſi qͥs filiꝰ naturalis cune accederet ⁊ p/
ſidi ſeruiret. vt inſti.de nup.S. fi.⁊.j.qͥ. mo.na.ef.ſui.S.ſi qͥ igr fuerit ex hi-
offficialibꝰ interdũ accomodabat defenſoꝛi pᷣſes.vt.ſ.de defen.ci.ꝗ.nulla.
r.¶ Gtatuet᷑ hoc ſi pus fuerat officialis ałs ſi ſeruꝰ dño.yvt.S.e.S.ſi ᷣo ſer⸗

uilibᷣ.in aliud mõaſteri
um cũ rebꝰ poſt exitum
q̃ſitis mittit᷑. vt.j.ð ſã.
epi. S. ſi monachꝰ. coll.
ix. accur. S
3·Fructuuʒ.i.damnũ.⁊
t

ſic yronice loquik.
Brvcjc. a pori boe
ẽ ven de acqſitis añ exi
tũ.als d. vt. S/ ꝓx. S. di
rimus. ac.

v Mon recipe.euʒ. niſi

voluntate abbatis pᷣo
nis monaſterij ⁊ epi.nã
epᷣs mutat euʒ in aliud
monaſteriũ.vt.ſ. de ſã.
epi. F. ſimonachus.
x¶ Lirculate.i. indiciuʒ
vagum.
¶ Alia. q; qͥ bẽbatipᷣ
mo monaſteno.

Reqᷣrentis.ſ.aĩe.
3 Pehimangnie a
chos pᷣnceps mãdrita
magjr.iñ archimãdrita
i.pᷣnceps magfoꝛũ hoc
ẽ abbatres vl pᷣoꝛes mo

nachoꝛum. ac.
a ¶ Kas. ſic. . ti. i. F. i.
b ¶ Siͤs aüt. pfitenti

algennd.
C Lonuerſatõem. als
Ugi. ĩ minoꝛib oꝛdi
d Etiã. ſic q. d. acſiiã
eẽt in gradu alnoꝛi dle/
ꝓuectus.
lici. in minoꝛibus.
butank. ex eo ꝙ e⸗
rat clicus in mioꝛibus
oꝛdinibꝰ cõſtitutꝰ erat.
oceurſuiuuiuis

8

g ¶ Fiducia.i.ſpes aſcẽ

dendi ad maioꝛeſ.qꝛ ſe

pe abuti᷑ accipiendo v

roꝛẽ:⁊ iõ ad maioꝛes ſi
aſcendit. Siducia ex hiſ
n. non gerit in mĩoꝛiloꝛ
dinepᷣſumptꝰ ꝙ maluſ
erit deric ĩ maioꝛi.ſic ⁊
eʒ eſt bona ſpes qſiq;.
vt inſtitu. in pꝛohemio.
in fi. gccur.

b. ¶ Duippe interpõ eſt. i &
truoꝛ minoꝛibꝰ oꝛdinibꝰ oſtitu rrltre Fnecheö ſtat
K Zectoꝝ.in maioꝛibꝰ oꝛdinibꝰ ↄſtinutis. ¶ Alijs.in maioꝛibꝰ oꝛ⸗

dinibꝰ ↄſtitutis.

0

nib? of mim
1 S cubinas.ſic.j.de ſanct᷑.epiſ.e.ꝗ.pꝛeſbyteris.collati.ix.

militiã aut ad aliã uite figurã.ſub

ſtantia eiꝰ ẽt in monaſtenũ ſᷣm q;
pꝛiꝰa nobis dictũ ẽ:remanenteip

ſe inter officiales clariſſimi ꝓuin

cie iudicis ſtatuer:⁊ hũc habebit
mutatõis fructũ:⁊ ꝗ ſacruʒmiſte
riũ deſpexerit tribunal terreni ob⸗
ſeruet ſeruitiũ.i Si uero reliq̃ns
monaſteriũ ĩ quo ↄuerſatõeʒ hũe
rit ad aliud trãſeat monaſteriũ:ẽt
ſi quidẽ eiꝰ ſuba maneat: ⁊ uindi⸗
cet᷑ a pꝛioꝛi mõaſterio:ubi abꝛenũ

cians hancreliꝗt. Cõpetens ãt

ẽreuerendiſſimos abbateſ nõreci

ꝑe euʒ ꝗ hocegit. Erronea nãqʒ
talisẽ uita monaſtica: nullatenus

tollerãtie ꝓxima neq; ↄſtãtis ⁊ ꝑ·
ſiſtentis aĩe:ſʒ iudiciũ hñtis circu

late c aliũ de alia reꝗrentis.ea pp
ter ẽt hoc ꝓhibeãt deo amabiles

epᷣi ⁊ archimãdrite nũcupati mo=

naſticã honeſtatẽ m regulas:ſa⸗
cras ↄſeruãtes. Si quis aut mo

naſticã ꝓfitentiũ ↄuerſ. atõem me
ruerit cłlici oꝛdiatõem maneat:ẽt

ſicpurã uans ↄuerſatõnem q ſi
facti clerici:abutãt᷑ffiduciaꝰ: ⁊ ad

h

nuptiasuẽire pſumãt:quippe ta
li gradu ↄſtitutꝰ inter ccicosꝗ eiu

xoꝛẽ deducere ꝑmittat.dicmus

aũt cantoꝝ aut lectoꝝ:alijs.n. o-j
bus nuptias ſʒ ſacras regulaſ pe

nitus ĩtercedimꝰ aut ↄcubias hẽ/
re:aut luxurijstradere uitã: exclu⸗

dãt᷑ mõis oĩbꝰa clerotanq; pꝛioꝛẽ

ſt. qui ſtatiz ſequik.

us.ẽt ſi non ſint monachi.

Confundens. confundere. n. bonam ⁊ malam vitã vult.

Dudum.in greca conſtitutione quam non babemus.
q Deo. ſic. . e. F. ſi qs ſemel. r ¶donaſteniũ. ſub. fieri volumꝰ. et
repete ſieri volumꝰ abbatẽ niſi ꝑx oꝛdinem cc. s Sꝛdinari.ꝑ oꝛdi/
nem:aliud in defenſoꝛe ciuitatis.vt.j.de defen.ciui.S.in tĩ.

t· Hec oĩno.argu.contra. S. de here.⁊ fal. S. inoꝛdinatum.
vy ¶Cex.nr̃a.greca quã non hbẽmus.nec.n.deilla quec᷑.j.ð ſan.epi.
mus.dicit q ẽ poſt iſtã cũ poſtea inueniamus eã.vt.C. deno.co.fa.S.fi.
Eömnd.. ꝑ bancↄſtõem eps eligit abbatem. ſʒ boc coꝛrigit᷑.qꝛ mo

.

nonpſumẽs:niſi uoluenit dudũ ĩ

ermittat.ſ. als ſi non eẽt monachꝰ vti

1 iube

—

x , Lon. n. interpõ vſq; ibi.cũ ꝛc. ʒ ꝙ Exonerandũ.i.bonoꝛãdũ

aZps.no.ar.ꝓ nouis doctoꝛibꝰ.ſic. C.de of.rec. ꝓuin.l.ponoꝛis
ar. Z. ff. de mune. ⁊ ho.l.ſꝑ.C.de poſthbu.l.ꝓuidendũ.⁊.ff.de fið in
ſtru.l.fi.⁊.S.e.S.cogitandũ.⁊.ff.ſi ce.pe.l.cũ qͥd.in i.
b ꝛeſulatn.i.

„ 2 dignuſ ꝙ ſit ab
ↄuerſatiõem ⁊ ſolitanã ↄfundẽs
uitã:⁊ pꝛiuatꝰ ſit de cetero ad mi/

. . e1 boiĩes ſint equa
litiã ꝗqdeʒ aut ad alið officiũ uẽire

les. vt ſubijcit.

terminatis a nobis ſubiacere ptcis nmu. Lci.

ipſe aũt apud ſemetipᷣm degẽset e go⸗
agnoſcens qlem ꝓ hoc daturꝰ ſit no tpis. vr p
magno deo ſatiſfactõem. Oꝛcdi⸗ err.

natõnem uero abbatũ ſiqũ ↄtige- iecl.

iit egere monaſtenũ abbati nõ ꝑ σ Buffragan⸗
oꝛdinẽ reuerẽdiſſimoꝝ fieri mõa⸗

tem.i.adiuuãtẽ
⁊ ſic not. ꝙ dat

choꝝ:nec oĩno eũqui pꝰ pꝛimuʒẽ fauoꝛẽ.pſoe au⸗
mox abbatẽfieri.nec qui pꝰillũſe ſatie ſ Fbele
cũdusẽ:neq; tertiũ aũt reliquos: na.LD..
hoc qðẽt alialex noſtra dicit: ſed b ¶ QQuimelius.
deo amabilez locox epᷣm'pcurre- c a mo nar c
re quidẽ ↄñterꝑ oẽs.non.n.exo⸗ i ¶ Duittere. ſi
c. I r ,n . . ff. lo. in naue. in
nerandũ ẽ oino tpᷣs ⁊exeooꝛdo ? mſie ſt ve me
enĩ qui apꝑuerit pꝛiꝰoptimꝰ inter ⁊ bono. reſenp.
monachos oſtitutꝰ ⁊ dign?/ pſula lu ..
tu eoꝝhunc eligere:eo qðöhuma omrtere.
na natura talis ẽ neqʒ; oẽs ꝑoꝛdi ¶¶ Duccuq;. uiſc
nẽinter ſũmos: neq; urſus oẽsi ora dinu. d 1
ternouiſſimos ↄſtituti ꝗdẽ ſũt: ſj antlocũin moa
Peeclat ienrace Pecden Aargq arne.
tisiſpectio.Mui uero pꝛioꝛ mor debent bec ola
inter numeratoaoptimꝰ appuenit manuelto hecl/
tẽ ſuffragantẽ hñs.oʒ.n.eos qui m (Pl v E.
diſcernunt:qð meliꝰ“ẽa pꝛioꝛe “ erdel.

aliud ueroinclinani iubere: pau-· S:eF oibul.

latim ꝑ eruditõem hoc ẽt admedi

usaccedere. Muecũqtũ ano⸗ mutu Rarr
ee m. = — ibi ad oꝛandum
bis in oibusq pꝛꝰ :⁊q̃ nunc ꝓla vrin loco vbiſt
L Mc coꝛpus ſanctu,

p Pꝛediximus. vt. 5. e. 5. bicau=t. ꝗ Mec igi metropolitis⸗

i.archiep̃is.als metropolitanis.
s Sequit᷑lex. fic.j. vt denici apud,
i. ⁊.j.ti.i.in fi.i.rñ. r
v Zuam. vt. S. e. in pin. x

rKRectoꝝ. neumi generis.
dos epos. 5§. fi. 1. ſ. de ec. ti. F.
equentes.ſ.nos.

de epis. vt. j. e. F. ig̃ oʒ.⁊ de hoc dr.j.e.vſq; ad.S.⁊ illud ẽt.

» Dareos ocapedmm vr e dedod. Ks nec. 7. F. ta.

De expenſis.hoc dr̃.j.eo.S.ſed neqʒ effuſas.

Alirixima.vere eſt maxima qꝛ er bis duobus tor regitur mu
C us.vſ illud. ecce gladij duo hic ſʒm vnũ ĩtellectũ. alij di
auinmnt ꝙ duo teſtamenta ſigniſicrant.

beᷣ Binmn:nu⸗ ppło romano videt᷑ eẽ ndiun vetnir deik na.
.ſed qð pꝛincipi. Rñ. ⁊ illud dei diſpoſitõe factũ fuit.ſine quo fan

cs Zalis. vrosl
d nge⸗ vt
((C. de vete. iu. e⸗

0Aſſiſtenijſ. ob
aſſiſtendo diceaſ·

Rubꝛica. Quõ opoxtet epiſco
pos ⁊c.qñ demonachis dictuʒ ẽ ex quibꝰ fiunt epi quare videsamꝰ

6r
ſ
4

acerdotiũ. Hoc aũt.ſ.imꝑiuʒ.

Dꝛüma

nihil. vt dr ĩ euangelio.⁊.j.deſfi.inſtm. S.i.qꝛigfin pin.

d Atrac;. ſ. dona

en
e Plud piuz. 4
⁊ ſacerdotiũ ⁊ impium.cur ergo mr impij dr̃ eccla.vt.. vt deter.ſit
numerus cle. F. i. cũ magis ſoꝛoꝛ ſit. vt hic.Rñ. illud dr rõe dignita/
tis.ſ.qꝙ res diuine dignioꝛes ſuut.vt.C. de vete.iu.e.l.ij. F. ſʒ qꝛ idẽ

t̃. pꝛin. hñt. vt
bic ⁊ iõ paꝝ dil⸗
ferũt.vt.j.ti.i..

ſi minus.
e Browmank i.
cũ honoꝛe gub/⸗
nantur

f/Sic erit i. ſſe

¶ MWo illis.ſ. im

peratoꝛibus.

g Joſi.. ſacer⸗

dotes.
Sr boc. ſ. ſacer
dotium.
mpium. i.ĩ

peratoꝛ.

Eoꝛnet. i. cuʒ
honoꝛe gubnet.

i¶onferẽs ge⸗

neri.apꝑet ergo
ꝙ nec papa itẽ
poꝛalibꝰ:nec im
patoꝛ in ſpũali/

dus ſe debẽt im

miſcere. nunqͥd
bʒ ergo pa. tpa
lẽ iuriſdictõem ĩ
biſ q ſunt impꝑij
quã ↄſtantinus
impatoꝛ dona⸗
uit beato Silue

ſtri pape. videt
ſic lʒ ĩmenſa

fuerit dõͤatio. vt

j.ti.i.ſi minꝰ. pt
ea ꝙ vult pꝛin⸗

cepſ hocẽ lex. vt
ff. de pſt. pꝛin. 1.
i. Item ſicut pfi
monialia ita im
pialia dõ are po
teſt cuʒ nulla ſit
dña. vt. L. dẽ

ſaip. qdri.l. ft.

pꝛi. eð videt ꝙ
non: qꝛ tũc non
eẽt auguſt dictꝰ
vtin Kubꝛica p
hemij inſt. Ireʒ
ipare nõ potuit
pari.i.imꝑatoꝛi
vẽiẽti poſt ſe. vt

xff. ar. l. nã ma⸗

giſtrat?. 2.ff. ad.
trebel.ille a quo
H.tempeſtiuũ. J
tẽ ne turbet᷑ opꝰ
ſi clerici ĩtromit⸗
terent ſe in tpa
lib. vt. C. de e⸗
pi. ⁊ cle. placet.

Itẽ ne vnuſ du

oꝛũ officium hẽ/⸗
at. vt. ff. de pac.

ta ſunt ſacrisnoſtris ↄſtõnibusſt
ſancita de clericis aut mõachisul
mõaſterijs hec cõia põimꝰ: æima
ſculis ⁊ in femis æ mõaſterijs ⁊ aſ

ſiſterijs non diſcemẽtes qᷓ;ʒtuʒ ad

iſtos maſcły ⁊æ feminã: eoqꝙ ſicut
pᷣdiximꝰ unũ oiain xpᷣo ↄſiſtunt.
Hec igituroia ſãctuſſimi patri-
arche ſub ſe ↄſtitutis deo amabili
libꝰ:metropolitiſ mãifeſta faciãt.

gt illi ſubiectisſibi a deo amabili⸗

busepᷣis declarent.⁊illi monaſte
nijs ſub ſua oꝛdinatione ↄſtitutis
cognita faciant.qᷓtenusꝑ oĩa dei
cultura maneat undiqʒ icoꝛrupta
Imminebũt.n.maxime peneiſta
trãſgredientibꝰ.dicimꝰ aũt de ce
loqsneceſſeẽ rectoꝝ dogmatum
ↄtꝑibꝰ iminere:⁊ noſtreſi quideʒ

reipu.iudices ſi hec ⁊ eis nuncien

tur.oibꝰ ſtudeãt mõis eaqᷓ ſacris
regulis ↄtinent᷑:q̃s nrã ſeꝗtur lerx
ad effectũ ꝑduci pcurare.nã nec
illos deſeritpẽa hec negligẽteſ:q̃
ꝓpter ſequentẽ hectuã ſanctita⸗
tẽ decet oibꝰ ſubſe poſitisſãctiſ⸗
ſimis metropolitis hec facere ma
nifeſta. Oat᷑ xc.duodeciaſ kłasa
pꝛilis. C. biliſario cõſule uiro cla
riſſinm.

Quomodoopoꝛteat epos ⁊ cete

ros cenicos ad oꝛdinanoes pdu⸗
ci. et de expenſis eccleſiaꝑoſto.i.

Mꝑꝛ Juſt. aug.epi. archiepᷣo.
Axima ſũt in oibꝰ do⸗
na deia ſuꝑna collati
I, gdementia ſacerdotiuʒ

cimpiumꝰ. Illud ſacerdotiũ ꝗ
dem diuismiſtrans. hoc aũt hũa⸗/
nis pᷣſidensac diligentiã exhibẽs

exunoeodẽq; pꝛĩcipio utraq; p⸗
cedentia humanã eroꝛnant uitaʒ
Jõq; nihil ſicenit ſtudioſũimꝑa

l.ſiples. ſed lʒ. So. facti ad nos nõ ꝑtin eat ſoluimꝰ deiure ᷓ non

valuit talis donatio ſiue collatio. vt. e. ti. .

Quõ opoꝛ.epi.

—

queigr 4. C.delegi. ? oſtt.l.

digna. in fi. ⁊ inſti.qͥ.mo.te.inſir. .ſi.nec obſtat.vt.j. ti.i. in pn.qꝛ aut qtũ

„„

in eo fuit ↄſtantinꝰ vel in ali
periũ ꝑpire:vt dictum ẽ.

js:non aũt in iuniſdictòe qꝛ ſic poſſet totũ im
K/ Quã. ſ. honeſtatẽ. ¶ ll.ſacerdotibꝰ.

¶n aüt. ſic. ff. de oꝛig. iu. l.i. Deo. ſic.j deanmis. in pꝛin.

toꝛibꝰ:ſicut ſacerdotuʒ honeſtas

cũ utiqʒ ⁊ ꝓ illisipſi ſp ðoſuppli
cẽt.nã ſi hoc quidẽ incłpabile ſit

undiqʒ:⁊ apud dñʒ fiducia plenũ
imꝑiũ auũt recte ⁊ cõpetenter exoꝛ

net traditã ſibirẽpub.erit ↄſonan
tiaqdã bona:oẽ ꝗcquid utile ẽ hu
maoↄferẽs generi.( Hosigitur

maximã hẽmus ſolicitud nẽ circa
uera dei dogmata ⁊ circa ſacerdo
tũ honeſtatẽ:quã illis obtinẽtibꝰ

credimꝰ:qꝛ ꝑ eã maxima nobõᷣ do⸗

na dabunt᷑ a deo:⁊ eaque ſunt fir
ma hẽbimꝰ: ⁊ q nondũ hactenus

aduenerunt acqremꝰ. bñ aũt uni-
uerſa gerunt᷑ ⁊ ↄpetenter ſi rei pꝛĩ

cipium fiat decenſ:⁊ amabile deo

hoc aũt futuꝝ eẽ credimꝰ: ſi ſacra
rũregulaꝝ obſeruatio cuſtodiat᷑:
quã iuſti laudandi ⁊ adoꝛãdi iſpe⸗
ctoꝛes:⁊ miniſtri dei urbi tradide⸗

runt apli.æſancti patres cuſtodi

erũt ⁊ explanauerũt.(¶ Sancimꝰ

igit᷑ ſacras ꝑoia ſequẽtes reglas

dũ quiſpiã ſequẽti oĩ tꝑe ad oꝛdi⸗

nipꝛius dʒ eiꝰ uita ſʒ ſanctũ aply
ſihõeſta ⁊ inculpabilis ⁊ undiq;
irrephẽſibil ſit:⁊ in bõis teſtimo
niũ hẽat ⁊ ſacerdotẽ decens:⁊ne
q; exꝰofficiali aut ex curiali ueniat
foꝛtuna:niſi tã exnouella etateſʒ

ꝓpiaz diſpoſitũ ẽ in mõaſterio cõ
ſtitutus foꝛtũa liberet᷑:q̃rtaʒ tñ pꝛi

us ſube reddẽs cune:neq;idiota
⁊isꝗuocat᷑ laicus exñs:⁊ ita mox

ad epatũ aſcendẽs:nec imagina

na ſuſcipiat oꝛdinatõeʒ tanqʒ mõ
quidẽ idiota.moxaũt clernicꝰ deiñ

poſt ꝑuũ aligd pᷣtenẽs eps apʒpe

at:⁊ neqʒuxoꝛi alie copulatꝰ:ſed

aut in uirginitate degens a pꝛinci
pio aut uxoꝛẽ qð hñs ex uirgitate

ad eũ uenientẽ:⁊ nõuiduã neqʒ ſe

m ¶ Et ſcei. ſenteſ apo
ſtolos

n Sancim'. ad qͥd ꝓp
deo intromittit ſe unꝑa
toꝛ de ſpualibꝰ vel ecdle
ſiaſticis cũ ſtatim ſciat
ad ſe nõ ꝑtiere. vt. S. i.
rñ.dic ꝙ non inuenien
do de nouo vel ↄſtituẽ
do ponit.ſʒ recitãdo ſa
cras regulas õ q̃s ſiqͥſ
3 fecerit iponit penas.
vt. ſ. e. F. fi. vel dic ꝗꝙ au
ctctoꝛitate pape facit.vel
dic hoc fadendo ſtatuʒ
re.pu.tuet᷑.cũ ĩterſit rei⸗
pu.eẽ ſacerdotes hone⸗/
ſtos a quibꝰpñiam pec
catoꝝ penimꝰ.vt.L. de
ſum.tri.l.f.⁊ ecclas.de
quaꝝ ↄſtitutõe.S. tit.i.
.JF. ulð igr dixit nã ĩ eis
veniã petimꝰpeccatoꝛũ
vt.j.vt li.ma.⁊.a. .qꝛ
vero. coll. vuij.

§S. ſi vero relinquens. ⁊
H. fi. accur.
pa Adducit. no. quaſi
ꝑ vi nata inuitatꝰ fugit
vt. C. de epi. ⁊ cle. ſi ;⸗
qᷓ;.velletñ dʒ. vt. j. e. F.
ſʒ ẽt. ſic lʒ coact. vt.ff.
ꝙ me.cã.l.ſi mulier.H.
penl.vñ quidẽ dixit.no

lens volo. volẽs nolo.
in. dixit ẽᷣm eẽ
nationẽ epatus adducit:oſidera deberebone vite opi⸗

niõis qͥ dixit.xiij.capła
circa epᷣm ↄſiderãda.pᷣ
mũ ꝙ ſit ſine crie vniuſ
vxoꝛis virũ.non vino⸗
lentũ:pꝛudentẽ: mode
ſtũ:foꝛtẽ:oꝛnatũ: hoſpi
talẽ:pudicũ: doctoꝛem
nõ ꝑcuſſoꝛẽ:nõ litigio/
ſum:nõ cupidũ:domui
ſue bñ pᷣpoſitũ non ne/
0

Teſtimoniũ.i.famaʒ

bonam q̃ vʒ multuʒ:vt
. de mona. F. cogitan⸗
dũ.coll.i.⁊.ff.de qõni.
l.ð mino..pe.⁊.j.ðᷣ ar
mis.hoc ergo.
t¶ Decens.ſ.teſtimoni/
um. 7 bona fama.

p Exr officiali. młta ſt
6 offi

cia:vt dixi. .
ti.i.ĩ.S.ſi vero relinq̃ns
x¶Diſpoſitum. ſ. in gre
ca ↄſtitutõe.credimꝰ tñ
eam idẽ dixiſſe qð dr̃.j.
de ſan. epi. S. curialem.

[[. ꝓ. xv. an. ſtetit in mo
naſtenio a iuuentute yt hic. ⁊.j.de ſan. epi. . ſed n J

eq; cinialen.
b iij

rectũ eſt. vt ibi no.

x Auanz. hodietñ ſibi q̃rtam tʒ tres vo ꝑtes cunie dimittit.vt.j.deſan.

epi. F. curialẽ.
3 ſi neceſſe ſu laicũ

ff.ð mãumil.l. iiij. F. i ij.
(Rererlens leg ſ. tpᷣs.
dD Alie. als aliene.
Reoee eligedepſ ẽ E
f 6 enientẽ.ſ.vxoꝛem.
g ¶ Junct.ſ. ſepatazʒ a
viro pᷣmo ꝑ diuoꝛtium.
b Hepotes. hñs.j. e.
neq; inerud it.in fi.
.ſo. vt ibi.
ognitoſ.ſ.qꝛ ex vxo
re ſunt:ſed tñ fuerat vi⸗
dua vel non virgo. vñ
pᷣſtat ipedimentũ ꝓmo
tõni. accur.
k ¶Illi.ſ.legi.odibiles
qꝛ inceſti.vt.j.qui.mo.
na. ef. F. fi.
¶ Pecunijs.idẽ ſi pci⸗
bus.idẽ ſi obſeqͥo alio
nã manu lin gua obſeqͥ
o ↄmittit ſmonia. vt in
decretis.i.q.i.ſt᷑ nõnllłĩi
m BSacroꝝ. dogmatũ
qꝛ non ſolũ lr̃as ſareð
bzʒ. vt. S. e.F.neq; ex idi
ota. ſʒ ẽt decreta ⁊ theo
aN ſcire dʒ vt hbic dr.
Axoꝛi. tñ non cohe⸗
82 dõec ↄſumabat᷑ in
monaſtenio. ⁊ cũ oꝛdia
tis.vt.j.e.pᷣus aũt ñno
cet huũiſſe. vt. S. F. ⁊ nz v
rxo.vel dic vxoꝛ pñs nõ
nocet vt ibi niſi vidua:
vel als viro piũcta oliʒ
vt. ſ. ſtatiʒ ⁊ hoc vʒ ſʒm
canones. vt hic. ⁊. . de
en. epi. in pᷣn. coll. ix.
onſtõnibꝰ?. grecis.
Coheredes. vt ante
l.iſtã. nã ad pᷣtenita tra
hitur. vt. C. dele. 7 ſt.
leges.⁊.ſ.de nup. S.i.ĩ
fi. accurſius.
q ¶Legis. ſ. buiꝰ. lñti
3. F. i. . ſo. vt. S. e. F. i.
r Eegẽ.i. ꝙ dixerat mõ

3. e 5§. ꝙ ſi öbeãt vxoꝛrẽ
pre renouar. n. hoc. l.

fir. ⁊c. acour.
1 ⸗ qꝛ multa bone⸗
n epo requirunt᷑ er
go er monachis ⁊c. et
bꝛeuiter repent ſupꝛadi
cta. accur.
t ur Ralaicſs. ſ. ali /
is.nã ẽt mõachi qñqʒ
ſunt clerici ⁊ illos oʒ lit
teras ſcire. vt. S. tit. i. in
pn. alij non ſũt ⁊ iſti ẽt
illr̃ati eẽ pñt monachi.
ut. C. de epi. ⁊ de. gñali

ter. ſz ex latis ẽ Eeps eli

genqus. vt. S. e. F. neq;
ex idior1a.
py Conſtitutũ. ſ. abileʒ

naiers erckam erer

Idiota. qui neſcit lr̃as.
inani.vt.j.de ſan. epi. ð. damꝰ. qd iure canonuʒ coꝛ
G b ¶ Mecimagi.i.nõ ſufficit ſimulatũ honoꝛẽ cleri
catus buũiſſe ſm aʒo.vł magi.i.momẽtaniã.nã reijcit᷑ cũ laiceĩuẽit᷑ ſtatĩ ſic

a ¶ Laicus. ſz hodie

iunctã uiro:neqʒ ↄcubinã neq; fi
lios aut nepotes nõ hñs neq; co⸗

gnitos legi: neq; illi odibiles alio

quin ꝗ pterhoc aliꝗd agit ⁊ ipſe
cadat a ſacerdotio:⁊ ꝗeũ oꝛdinat
foꝛisepatum ſectabit᷑ hanc lege;
offendẽs.Sed neqʒ; pecunijso
poꝛtere emere ſ. acerdotiũ ei ꝑmit
timꝰ ſolũmõ reſpicere euʒ dñidei
culturã uolumꝰ: ⁊ nõplibꝰ huma

nis cogitatõib ptrahi:ſ Fneqʒ in

eruditꝰ exñs ſacroꝝ dogmatum
ad epatũs⸗ ñ accedat pꝛiꝰ: aut ut mõa
ſticaʒ uitã ꝓfeſſus:aut in clero cõ
ſtitutꝰnon minꝰmẽſibꝰſex.uxoꝛi

tũ non coherens:aut filios aut ne

potes hñs.hoc.n.oimõ ſuꝑ deo
amabilibꝰ epis qrimꝰ: ſicut ẽt pꝛi
us duab? nnis ſacris ↄſtitutõibus
hoc ſancitũ eſt: :pqs dudũ cohere
des uxoꝛibꝰ nõ ꝑſcrutamuroẽ pᷣ⸗

nulli ꝑmittẽtesa poſitiõe legis u⸗
xoꝛẽ hñti talẽi iponi ioꝛdinaltontein

quam lege:ẽt nũc renouamꝰ: ne

foꝛte ſi pter hoc aliꝗd fiat: ⁊ ipſe

cadat ſ. acerdotio? oꝛdinantẽ ſiir

excludi. ꝓcreati. igit᷑ oꝛdinãdꝰepᷣs
aut er mõachil aut exclicis: ſit ẽt
in hmõi uitateſtimonij boni:uita
bonus ⁊ honeſtꝰ ⁊ glia fruẽsbõa
⁊hoc fundamentũ põtificat⸗ de⸗

pohcne ſue ale:ſed ẽt ſiceũ i ſtitu

⁊ ad epᷣatum pᷣꝑatũ ↄpetẽs ẽ
nenerabdett undiqʒ; ꝓbatas le⸗
gere regulas añ oꝛdinatõeʒ qs re
cta ⁊ inuiolata nr̃a ſuſcipit fideſ⁊
catholica ⁊ dei aplicaq diſpoſue-
rit ⁊ tradidit eccła:⁊ dũ ex frequẽ
ti ean lectõe tranſi ierit: qad oꝛdia⸗
tiõeʒ deduciturtuncis quioꝛdina

tõem impoſiturꝰ ẽ intenoget euʒ
ſi ſufficiẽs eſt cuſtodire ⁊ agere q̃

ſaceregule ſanxerũt :a ſi gdẽ ille
declarauerit ⁊ dixerit pᷣcepta ſacra

mũ regulaꝝnõſeualere fuare nul

3

(Kolla.

pſal. illũ.qcũq; vlixe. E 6 Ex

guẽti. ſic. C. emẽ iſt. C. l. i. if.

¶ Interroget. no. bic ꝙ ille ꝗͥ ſuo iuri renunciat dz illð ſcire. als ſ
videt᷑ renunciare.ſic.ff.de trãſ.l.qui cũ tu.i.trñ.⁊.ff.de inof.teſ.mr.et
ꝓdeſt mulieribꝰ vellł.renũciantibꝰ ꝙ fieri põt a ſciente vt dictum ẽ.

vt. ff. ad vell. l. fi. in fi. ⁊. C. de pac.l. pac.

lo mõei oꝛdinatõem iĩponi.Si ue
roille ſuſ. cepit ⁊ dixent: q q;tum

oĩẽ poſſi ibile ↄplebit: hec qͥhis
ↄtinent᷑:tunc mouere eũ ⁊ dicere:

qꝛ niſihec obſeruauenit ⁊ a deo a⸗
lienꝰ erit:⁊ cadet a i dato honoꝛe
⁊ neq; ciuiles legesdelictũ inultũ
relinquent.eoq; a pcedẽtibꝰnosi
patoꝛbꝰ a a nohᷣipᷣis recte dictũ
ẽopoꝛtere ſacras regulas ꝓ leg

bꝰ ualere:⁊ ſi ẽt ſic ꝑmanſerit caʒ

amplectenstunc ſuꝑ his pfeſſiõ iõi
bꝰ unũquẽq; ſacã ſuſciꝑe epat⸗
oꝛdinatõem. Et hancnõ pecuni⸗
is emere neq; ꝑ reꝝ aliquaꝝ dona
tõem ſuſciꝑe ſed purã ꝑciꝑe:⁊ ſi-

nemercede tanqᷓʒ a deo datã.nam

ſiẽt alia oĩa hẽat utiliaq pꝛ ano-
bis dicta ſunt:pecũijs aũt ul rebꝰ
uideat᷑ ẽt epatum emiſſe ſciat ſe⁊

(ũ epatu caſuꝝ:⁊ hoc munꝰ retri⸗
teritũrelinqntes. Hecetero aũt

buti⸗ oꝛdinãti:ut ⁊illecpatuma

mittat ⁊ a dero cadat ⁊utriq; cau
ſatalẽ pᷣſtet retnibutõem ut hic ꝗ⸗

dẽ non adipiſcat᷑ que ſꝑabat. ille
aut ẽt que hẽbat amittat. MWen

tũ pecunijsac rebꝰ datis occaſiõe
oꝛdinatõis ſanctiſſime aſſignãdiſ
eccleꝰ: ſiue eps ſit accipiens ⁊ pꝛe

tereaa ſacerdotio cadẽs:ſiueẽt ꝗ
libʒiclero ↄſtitutoꝝ.nã ⁊ illi equã
iponimꝰpenam ut oꝛdine quẽ iter

ſacerdoteshũerit cadat:⁊ reddat
aux:aut res que oꝛdiatõis occaſi io

nedate ſunt iniuriã paſſe qtũ ad
ipᷣm eccdeſie. Si ꝗsaũt extraneoꝝ
ſit ⁊ nõin clero ↄſtitutꝰ:qui aumʒ

aut rẽ aliquã ꝓpter prociniũ ſoꝛdi⸗

natõis accepit: maxime ſi admĩ⸗
ſtratõem aliquã gerat:hẽbit quið
ipſe a deopenã ſuccedẽt eiðᷣ ce⸗
lo ſupplica. uerũtñ ẽt illud qð da
tum ẽtotũ oblatũ ab eoſãctiſſime
ecde obusreddat᷑ modis in du/
plũ. inſuꝑẽt ſiquã admiſtratõeʒ

hʒ ea cadat: ⁊ ꝑpetuo exilio cõdẽ-

3 Bauxerunt. ſt

eni. xij. pcepta a
poſtolice regule
vt in decretis.
a Coͤplebit. et

boc pꝰ mitaſ co⸗

actiones. vt C.
ð ep. dle.ſi quẽ
b E
b ¶ Impatoꝛib⸗
vt. C. de epilc. 7
cle.l.cũ clericis.
Paul.
Et a nobis.
c. S. e. ti. F. fi.
. e. F. i.
d / Anũquẽq;.
oꝛdinandũ.
e ¶Retributõem
ironice loquitur
ſic. ff. de dã. infe.
ex dãno. 17. C. S
inof. te. fratres.

f Ille. qui oꝛdi

nauit ꝑ pecuniã
Ecdle. cniiu⸗
nabat einendo
eã vt reqᷣrit ſʒ q̃
acti.Rñ. odi. ex
bac.l.vt.ff.deꝰ
di. & lege.l. i.
b Marime. qꝛ
cũ eis plimũ bo

noꝛiſ dak magiſ

puniunt ſi tales
mueniuut᷑ in cri

mine. vt. C. de e

pi. ? cle. pſbyte⸗
n. Idẽ ergo ⁊ ſi

ue ſit in dignita

te. lʒ decre. vide⸗
af dicere ꝙ tunc

tnß̃ ſit ſimonia:

qñ ipſis electiõi
bẽᷣ dat. vt. ex. de
elec.c.cũ nobis.
1Penã. ſ. expe
ctet a deo.
K Reddat᷑ i. de
tur / Dupluzʒ. ſ.
die. ex.l.
1 /Inſup. ſic. j.

de ſanc. epi. .

nl Dir
m Admiſtrat.
Sanire dĩ
gnitatem.
n Per ſuffragi
uʒ. l. pecugs qp
ſtant ſuffra giuz
o Bacerdonũ
i. dignitatẽ.
p SIndigne. p⸗
uilegium.n. me⸗

ret᷑ amittere qui

ↄceſſa ſibi abuti
tur ptãte.ſic. C.

deiude.l.iudeoſ
7.ff. de iure imu

⸗
ll
ltaſcd
C
elani

Aorſ
plle⸗
genas,

nobis

iltig,
uröen
gunn
W
105
fums,
ciot
canii
anſi
Ghntn
tf
i
ilt
lnece
nnübo
Nogl
innlss
kinci
Lde
t
otf
in
epide

Sne

oni:

enei

ade
obis⸗

e

n⸗
gorn
eß
ſt
eati
hbic
o
n

.ł- Nꝛima

gam. ſic. 1. C. de bis qui no.infami.⁊ ſipoſſidonium.q.d.non puniendãa

niatis.l.i.ff de vul. ſub. er facto. in f ·. q¶ Eã. ſ. oꝛdinatõem.
Agnoſecno Lordiuatr ſ¶Eum. oꝛ inandum.

t¶ Oꝛdinatõnem. ſic.j.e. F. boc de deo.
x¶ Zranſeat.non tñ adhuc tranſiuit.

als oꝛdines.

v¶ Epar.oꝛdiatõeʒ

?¶ Illiatoꝝ. que numerat ſunt. . deſimonia,⁊ dealijs.

35 (Fiat. ſ. intra
tres menſes. qd
dic. vt. j. de ſan.
2 M5 ſiẽt. ar.
„C. 9p. noian
esſic. ff. ð re.e.
qui. ſub tit. l. ma
gis. §F. ſi alienũ.
¶¶ Examinatio
nem. ſic. ff. de re.
eo.qui ſub tu.l.
magis. F. ſi alie
nũ.ſic.j.eo. . de

Oium. i. ĩter
osés hoĩes.nihil
enim ⁊c. vt. ſ. eo.
titu. F. neq; au⸗
teʒ. accur.

eKaluimato.
ſed nonne eo ip

ſo ꝙ non ꝓbat
calumatoꝛ vide
tur. Rñdent qui
daã ꝙ nõ. vt.ff.
ad turpil.l. i. F. i
ſed Joã. ↄtra.

epx eo.n. eſt calũ/

niatoꝛ ꝙ non ꝓ

bat. vt. C. ð ad/
uoca.di.iudic.l.

i. ⁊ ꝙ in dicta. l.
ad turpil. dr lo⸗
quitur ſi ſuaſ ſu⸗
oꝛũq; iniurias
exequat. vt. C.
ð calũ.l.mater.
acanſius.
f¶ Impũita.nec
etiam aliud ma
lenauzʒ. vt. ff. ad
l.aqli. ira vulne
ratus.iĩ fi.

g ¶ Sic vt. C.

(a. 1e Al.
Auttoraʒ. i.

ex toto.als in to
tum. ⁊ tunc ha/
bet locũ hec gl.
i. ex toto vel ĩ to⸗/
o tum non faciat
examinationem
deinde ⁊c.

i¶E non incur⸗/
rat.i. non pᷣcur⸗

nit vel nimiuz ci⸗
to nõ currit hec
pᷣpoſitõ in auge
at. ſic. ff, de lib. ⁊

poſthu. gallus.

H. ille.
Impunitaz.

(pionon puni-
tam pꝛo punieg

netur¶ Illud quoq; ſciataꝑteꝗ
pecunijs aut rebꝰ alijs ement pꝛe
ſulatũ:q; ſipꝛꝰ diaconꝰ aut pᷣſby
ter ſit:deiñ ꝑ ſuffragium ad ſacer
dotiũueniat:non ſolũ cadat epᷣa
tu ſed nec pꝛioꝛ ei relinꝗt oꝛdo pᷣſ
byteni foꝛſitan.aut diaconatus a⸗
mittit.⁊.n.ẽt illud utpote decẽtia

indigne ↄcupiſcens: ⁊ oĩ ſacerdo

tali excluditur oꝛdine.i Opoꝛtet
aũt in ipſo oꝛdinatiõistꝑeꝗ iĩpõit
eã illi coꝛã oĩ fideli ppło ſanctiſſi
meecclłe hec oĩa pᷣdicere:ut agno
ſcens eũ ꝑoia q pꝛius dicta ſunt
a nobis hre. ad ſacrã euʒ deducat
oꝛdinatõem : ut ille coꝛã oibꝰ hec
audiensnon ſolũ hẽat dei timoꝛẽ:
ſedẽt coꝛã oĩbus denunciatõem
ꝓfeſſionẽ embeſcat. Si ꝗs aũt
talis quidẽ eẽ putet᷑: ⁊ oꝛdinatõeʒ

ad epatus triſeat'otradicat autẽ
aliꝗs atq; dicat ↄſcium ſe eẽalicu

ius illicitoꝝ illiꝰ nõ pꝛiꝰ mereatur

epat oꝛdinatõem qʒ examinatio
qrimoniax fiat: ⁊æ appeat undiqʒ

innoxius.¶ Od ſiẽt poſt hmõi2

tradictõeʒ nõpaſſus isqoꝛdinati

onem facit legitimaʒ examinatio-
ne imponi cãe cumat ad oꝛdinatõ

nem:ſciat ꝙ ab eofit pnihilo eẽ
ſʒ ⁊ hisꝗ ↄtralegẽ facit cadat ſa

cerdotio: ⁊ qui ſine ꝓbatiõe ĩpõit

oꝛdinatõeʒ: ⁊ipſe quidẽ ſilr cadʒ

„

ſed ſacerdotali reꝰ aut erit deo ꝗ
pcipue oĩuʒquerit ſuoꝝ ſacerdo

tũ puritatẽ Sit is qui oꝛdiatõi

tradicit aut examinatõe factapᷣ⸗

bet᷑ calũniatoꝛ:aut in ipſopꝛinci-
pioneqʒ in examinatiõe ꝑſiſtere⸗
fidat. ſegreget iuſtũ inppetũ aſa
ca cdione is q oꝛdinatõem facere
uult:ut nõipſa falſitas ipunitarſit
ſicut. n. bonã gloꝛiã in eo quioꝛdi
nandꝰ ẽ querimus:ita ẽt caliniaʒ
in eoqui fiuſtra accuſauit punia⸗
n?. /Si ueronemo accuſauerit

S

Quõ opoꝛ. epi.

q; bonam vitã faciet. Et no.qꝛ virtus in neceſſitatibꝰ cõpꝛobatur.

l¶ Er illud foꝛas.ſic.j. vtnlls fabꝛi.o.d. S.illud.ſ. ic. ſ. ð ſa. epi. F. intdicimꝰ
m Zunc.n, ſol.item ⁊ quando cauſa ſit neceſſania:⁊ tunc cum lr̃is ſulſi /.

penoꝛis. vt.ſe . non alter. . de ſan. epil 5. inn

oĩno aut in toto denunciãs exami

natõem nõ faciat:aut facta exami

natõe demonſtrare ſicut pᷣdirimꝰ

non ualuerit accuſatõeʒ uerã: tũc
oʒ eũ qui ꝑ tot uiasiculpabilisap
ꝑuerit accedere ad uẽturã oꝛdina
tionẽ.qui.n.ita oꝛdinat᷑ erhocmi
ta ⁊ melioꝛa cognoſcit pceptoꝛu;
⁊nõincurrat ad uitã impunitam
hmõi eruditꝰ uerbo ⁊ oꝑe coꝛꝑis
⁊ ſapientia.iEt illð ẽt diffinimꝰ
ut nemo deo amabiliũ epoꝝfoꝛaſ
a ſua eccła pluſqᷓ; ꝑtotũ annũ de
eẽ audeat:niſihoc ꝑ imꝑialẽ fiat
iuſſionẽ.tũc. n. ſolũent iculpabi
le ſacratiſſimos priarchas uniuſ
cuiuſqʒ dioceſeos ↄpellẽtes deo
amabilesepos ſuisinherere ſan⸗
ctiſſimiseccle:⁊ non lõgo itinere
ſepari:neqʒ in pegrinis demoꝛani
uelle:neqʒ ſanctiſſimas eccłlas ne
gligere neqʒ annũ excedere:queʒ
⁊ipᷣm ppter miſenicoꝛdi oſiitui
rit ⁊ dereliquenit Inonad epatuʒ
remeauerit ꝓpꝛiuʒ:neq; impꝑialiſ
aliqua eũut diximꝰ detinebat iuſ⸗
ſio:tunc ſi quidẽ ſit metropolita
circa ecclaſticã diſpoſitõeʒ ſegre

gatũ regionisilliꝰ priarcha reuo⸗

cet quidẽ eũ legitimis inclamatõi

beſuans ubiqʒ ſacraꝝ regularuʒ

obſeruantiã Si uero maneat ꝑ
oia inobediẽſ expellat a ſacro epᷣo
rũchoꝛo:⁊ aliũ itroducat Pmõi⸗
reuerentia ⁊ honeſtatedignum.

Siueronon metropolita ſʒ ali⸗

quoꝝepoꝝ aliꝗs ſit qui enauenit
hec oĩa a metropolita fiant. nẽo
n:eoꝝtalẽ ſuſcipiat occaſioneʒ ſi

dixerit ꝓpterea ꝓpꝛias ᷣrelinqre

ecclas: ꝓpter ꝙ litiũ cãs aut alia
m̃ reꝝ ppꝛiaꝝ:qut ad ſacras eccle
ſias rſpiciẽtiũ circũluſtrãt.⁊ hicꝰ
ↄſtitutiadherent aut in alijsueni

ant locis. Moc eninon hẽatdecẽ

erdicmus. colla.ix.

n¶ Pamarcha. repete
diffinimuumus.
o/Dioceſeoſ.i.patriar
chatus. .
p ¶ Compellentes. i. vt
cõpellant.
q ¶ Etipſum.i.annum.
accurſius.
r·¶ er miſericoꝛdiam.
vt non compellatur ſẽ/
per quaſi dicat ſtar̃ do
8Legitimis.foꝛte ſpa
cio tnginta dierum iut᷑
vnãquãq; denunciati/
onem. vt. ſ. de liti. F. om
nẽ. 7. S.interdicimꝰ. col
la.ix. acuu.
t¶Obſeruationem. vt
non turpiter ceitetur vel
capiatur. accdur.
v ¶ Innoducat.ſ.patri
archam.
x/Hec omnia. ſaliq; q̃
dixi de patriarcha cir⸗
ca apponendam penã
accurſtus.
y¶ Qitium. cauſa tamẽ
hoc ẽ pꝛopter quod ⁊c.
vel ſi habes cauſas li⸗
tium ⁊c. accur.
3 ¶Cauſa. alias cauſa.
alias cauſas. ⁊ ſemper

4

regit dicnonem litium.
aKeſpiciennum. l. reo

rum c. adr
b¶ Et hic conſtituti. i. ĩ
hac vꝛbe conſtantino⸗
polis vbi habitabant ĩ
peratoꝛes tempoꝛe con

ſtantini qu illaʒ auita
tem coſtitutt.

cales vel ſennentes
epiſcopi iacẽtes tanqᷓ;
beſtie vel dicminiſten/
a diuina que in ecdleſia
eſſe debent nunc pere⸗
grinantur ꝙ eſſe nõ de
bet. vt bic ⁊.j. vt derici
apud ꝓpꝛios epiſcop.

d ¶Zuſtrent. intra cubi

le fere quiquẽenia luſtra
fuere. accurſius.
e ¶ Mypocriſarios. ab
bypo. qð eſt ſupꝛa ⁊ cn
ſis iudicum:quaſi con

ſtitutus ſuper iudicio a
gendi. vel dic criſis au⸗

rum. in Joannes chꝛy
ſoſtomus. 1 inð bypo
cniſarius.i.theſauran

f/Economos. econo/
mus eſt cin res eccleſia/
ſuca gubernanda man
dꝗr ab epo.yꝓt. L. ſa.
b üij

ſanc.ec.l.iubemꝰ. circa

pꝛin.⁊ de epi.⁊ cle.oẽs
qui.S.hoc ꝓculdubio.
9 1 Ponere.ſ.apud iu

s oꝛdiarios: æ coeſ

iudices boni ⁊ optimi.

b ¶ AKpetitões. i. libel/
los petitoꝛios in bus

petitur. accur.
i WMWiriger. ſ. directo. vt
j.de man.pꝛin. F. deiñ.
⁊.ff.de ap.l.imꝑatoꝛ.
KkK ¶ Imperrar. l. a dictiſ
oꝛdinarijs iudicibus.
¶ Pꝛoprea. ex quo ad
eos hec negocia remitti
mꝰ. accurſi. G
m Di añ neceſſitas.
ppr quaʒ opoꝛteat huc
vẽire.puta ꝑꝑ firmatõ
nẽ alicui pꝛiuilegij: vkł
impetratiõem qð ne/
ceſſe ẽ ꝑ pᷣncipẽ fieri nõ
per alium.
1n Hanc.ſ.neceſſitateʒ
0

