mu.l.maximarũ.et de epi.⁊ cle.i.ij.⁊ de ſacro ſan.ec.l.nemineʒ.⁊.sᷣ

„ 5S

De domeſticis

um.i.pꝛeciãp ea emenda:eteſt datũ a ſe filio vła pfe vel ab alio ⁊ nõ ↄfert᷑
Bmputan.. vt pꝛedictis pꝛimis legibꝰ: ſecus in alijs dignitanb. vt. d.·.
omnimodo.et de colla. illuu. x Xoͤpellant. vt. S. de exc. iu. 1.
fi.etiã ſi iãĩ erat incboata tutela.vt.ff.de mino.l.verũ..ex facto:⁊.ff.ð exc.
tut.l. iuniſperitoo. y . Moleres. volẽtes ergo poſſunt alias gene/

de ppo.ſa.cubi.

l. fi. et. j. de ꝓxi.

ſa.lri.. iſ. —–

ſ¶ Offcijs.i. offi⸗

ciahbus.
ceilierrcfint 4.

depoſuerint offi
cium.
b( IVlluſtres. no.
ſenatoꝛes eſſe il

tatü noie ꝑ militiã:uł q;libet eiuſ⸗

bSuperindiei abſtrahi uideãt᷑ obſegis:iubemꝰ
dr oſupenn eosꝗ quẽlʒ deuotiſſinoꝝſilentia⸗
dicoo. rion ſcholeuel eiꝰ uxoꝛẽ ciuilr uel
edcamus.i. eti crinal r pulſare maluerit mini
dAd caetaiu meer cuiuſ libʒ alteriꝰ iudicio niſ⸗ i
(noſtrum. KH er iudicio tãtũmõ uini excellentiſſi
— mimaglſtni officõꝝ cõueniri.
eis. vt 5. ödig. 1 Lbemclariſſi [Mp. a.

moꝛum ſilentiarioꝝ pᷣditos
militia ⁊ ſi genitoꝝ ſuoꝛũ in ptãte
ſit ↄſtituti qcũq; ſolatõꝝ ſeu emo
lumẽtoꝝ ul donationũ ſeu heredi

mõicãm his acqſita ſut uel fuerit

laſtres. ve.ð. de ure caſtrenſis peculij poſſidere:
geneide imaͤe nec ea poſſe uel ꝑentes ſuꝑſtites

ru e hibitöne.
5013. na ſena⸗

ilimenes non des qᷓſiad defũctoꝝ dñiũ ꝑtinẽtia
heere r. ð in in diuiſionẽ ducere. nec. n. opoꝛ-
gatoꝛi. F. ſolet. tet laboꝛes eoꝝ alijs fructũ uel lu⸗
iae dignurare b? cjũ afferre. Macnãq; rõneſimu
ie admiſtratõe. 2——- . —LREnnnnee
Ea peiulegia. et cõrẽplatõe. nec ipam militiam
s dtns i ul luffragium aöcuc Hea ul ab
ub að hiſdẽ iuris ðuotiſſimis ſilẽtiarijs
cum vigllijs ſt. ul pentibꝰ eoꝝulł quolʒ alio datũ

Ead diꝛuer
ſa. qualibet
chole de uo. ⁊c.

Al. finaiit.
eben⸗ cla
. riſſimoꝝ.i.

cdaniſſian pſoag
ſũtei ſpectabileſ

ſibiuẽdicare: uel auferre uel poſt
eoꝝ ob:tũ frẽs uel eoꝝ alios here⸗

eſt ul fuerit ab his patimur in ſuc
ceſſiõe defũctoꝝ parẽtũ ↄferri ſeu

etans· eſa noie collatõis ĩ mediũ eaſdẽoffer
eos. .j. de ꝓxi· ri pecũiasuł his iputariad hecð
ſl tutelis a curatõib eosexcuſan ſã
pꝛi.ſcho.l.i.ec) cimꝰ ne alienaꝝ reꝝ admiſtratõem
feiuit ſubire opellit ppternoltram-
in ſes r.. din ſteria nec ſuis curã ſe eu ꝓuiſioneʒ
riſ.om. iu.l. fi.? ſigg ebĩit. libe⸗
B deglett me. diligẽter defene pñt. Inſuꝑ libe

ros eoꝝꝗ dignitate uiroꝝ ſpecta-
biliũ comitũ ſeu tribunoꝝ decoꝛa⸗

vt. ð.ð inof. tel.l.oĩmõ. .fi.et.j.de caſtren. pe.l. i.

PEiuſmoõi cãm. i. militie vta ſocijs. vt. ff de caſtrẽ. pecu.l. caſtrẽſe.

allſane⸗ q4 ¶ WVoſſidere.i.vt aduocati.vt.ꝭ.de aſſeſ.l.pelut
Iuct.ad boc.S. de bo. qᷓ lib.l. cũ opoꝛtet. S. i. ?.ff. de colla. bono.l
i. . nec caſtrẽſe. et de inof. teſ.l.oĩmodo.ꝭ.fi.et.l.fi.et.j.de caſtrẽ.

ec.l. i. ſ

Ratione. qua mouemur ad pꝛedicta.

ilitiã. icipam. yel qd inde ꝑcipit vel er eſtimatõez. Itẽ ſuffragi

raliter inuitꝰ qͥs cogitur
. „ „ 9 1t a magiſtratu. pt. ff. de
ti ſũt uel fuerit nullatenꝰ nolẽtes 3mune. et bo. l. is ma
admiſtratõʒ pᷣfecture ſuſciꝑe ſeu giſtrar. Neno. pꝛiuile

peragere omnibus uidelicet an⸗

te latis pꝛiuilegijsin perſonaʒ nõ

tantum in pꝛeſenti militantuum
ſed etiam poſtea eidem conſoꝛtio
inferendoꝛum tam tempoꝛe mili⸗
tie quaʒ poſt eam depoſitam ob⸗
ſeruandis.
He domeſticis ? ꝓtectoꝛibꝰ
Aperatoꝛ.
Omeſtici ac pꝛotectoꝛeso
ſculandie cum ſalutauerit
uicarios tui culminis habent po⸗
teſtatem. pena.n. ſacrilegij ſimi⸗
lis erit ſihis honoꝛificentia non
deferatur. qui contingere noſtraʒ
purpuram digni ſunt extimati.
—èò em. a.
Rimicerius quidem do⸗
meſticoꝛum et pꝛotecto⸗
rum utriuſq; ſchole poſt adep⸗

tum tribunatum inter eos ſpe⸗ (Onen.

b/ Olſculãdi. dãdo paceʒ

ctabili dignitate perfruatur qui
ducatuʒ gerere meruerint.alij ue
ro ꝗdecurſisſtipẽdijsab eodẽ.x.
uſq; numero ſubſequuntur con⸗
ſulari.ideſt clariſſimatus dignita
teperfruantur cum ipſaloci decẽ
pꝛimoꝛum acceſſione.
Dem.
JIquis domeſticoꝛum nul
la negocij publici abſtra⸗
hente ſollicitudine.nec ei per co⸗
meatum ſolenniter ut abeſſet fa⸗
cultate conceſſa per biennium ob
ſequijs ſerenitatis noſtre defue-

riatũ. 7. 5. de pꝛimice.l. pclarq. in pꝛin

l. fi.
b

giũ trãſire ad filios in a
liquo:ſic.ſ.de pꝛoxi.ſa⸗
ſcn.l. in ſacris.

Obſernãdis.ſic.õ̊. de

exc.mu.l.eam..j. de a
gen. in re.l. fi.⁊.ö. de/p

„

xi. ſa.ſcri. l.ii.
6hRubnca: De dome⸗

ſticis. domeſticis. i, ſilẽ
liarijs ſm quoſdaʒ qðᷣ
nõ plʒvt. Z.t.i.l.i.vł do
meſtici.i.ſerui et liberti
et ſimiles. vt. Z. de hiſ qᷓ
ad eccl.ↄfu.l.fi.S.ſane.
qð nõ plaq qꝛ ingenui
ſeruiũt pꝛincipi.vt.õ.ð
ppo.ſacri.cubi.l.iube
mus.S. boc nõ ſoluʒ. tu
dic de domeſticis vt ſũt
templarij: et quidaʒ fra
tres ad papam. ſed bic
laici milites ⁊ foꝛtes.vt
j.l. fi. ꝓtectoꝛ vero eſt q̃
ſtat armatus coꝛã pꝛin/
cipe.vnde obuiꝰ et bili-
ſarius fuerũt domeſtici
et ꝓtectoꝛes iuſtiniani
et iaz primi ꝙᷓ; cõi erãt

plures ⁊ babebãt pᷣpo/

ſuos qui pꝛimicerij di⸗
cuntur. vt.j. e. l. j.
Omeſtici. expõe vt

cum vicario pᷣfecti non
dicit cum pᷣfecto ſed pa

pʒ oſculamurin pede.

acrilegij. facit.S. vt

digni. oꝛ. ſer. l. i. cũ ocoꝛ.

onoꝛificentia.maxi
me ſupꝛadicta.

e¶ Extimati.quẽ pꝛĩceps
bonoꝛat ab oibꝰeſt bo/

noꝛãdus. vt.jſ.ti.i.l.i.et
ʒ.de cri.ſacr.l.ij. ⁊ ð ad
uo.diuer.iu.l.fſtituedũ
in fi. ⁊. ff. de re iudi.l.q
dã. et. S. ti. i.l.i.et.ff. de
albo. ſcri. l. i. ⁊ fac. .t. ij
l. ii. 7.S. de of. l. di. iud.

ſimicenus ſchole.

a Li. ſocietatis.

Zibun ati.i. pꝛimice

¶ Ducatũ.i.pꝛimiceriatũ pᷣdictũ tcter b ; Bewer in ſingulari. alias trã

ſit de ſingulari ad pluralem. Bu

poſiti.et ſic vſq; ad decẽ poſt primiceriũſũt clariſſi

bſe

equuntur.oꝛdine em̃ erãt
mi dũ tñ inter cos ſit oꝛdo

iꝑis ꝓut fuerũt in eo officio electi.ut dicit in fi.vt ſm oꝛdinẽ ſeruent᷑ q̃ dixi.ẽ
de ofl. pfe.pᷣto.l.ij.in fi.et dic decurſis.i.cunentibꝰ nõ ei erat finirũ officiũ:

sadde que no.S. de offi.pfe. p.l.ij. in fi.
T

5qdam õ. Itẽ alijs vlira. x. nõ datur pꝛiuile gum per legem iſtam.
quis nouiſſimus.i.pltimu

4

⸗

iter

V

fs Spoliand us.no. vagabundũ pdere pꝛiuilegiũ:ſic. . de epi. etcle.l. gene⸗
raliter. alia foꝛma ſeruat᷑.S.de pꝛimice.i.ij.et.j.ð comeatu.l.quicũq;.⁊.l.f.
berrantes.ſcʒ etiam quod ſequitur.

erari.i.inuenirivt numerentur.vt facit ptãs de bis qui debẽt babe

re equos pꝛo cõmuni:et de ullis de conſilio.

A. T Ege pꝛagmatica vi
ura. i. duratura.
K Pꝛeſennialiũ.qꝛ pᷣſen
es ſtare debẽt in via. vt
5. l. pꝛoxi.
1Erak. in ſocietate
domeſticoꝝ qͥ ſunt mili

m Gecudi abijcias ſecãũ
di et eſt planuʒ alij bñr
ſincerij et dicũt eſſe ideʒ
qð pmicerij. alij habẽt
ſecdicerij. ⁊ auj ſʒm lo
cuʒ pꝛimicerij:et iꝑ ſub/
audi etiã.na multo ma
gis in pꝛimicerio.vl dic
ſꝑ poni pꝛo pꝛimicerio
vr.j.dicit pꝛimiceriatuſ
vel reſpectu pꝛicipis qͥ
eſt ibi piuimus.ar.ff. de
of. ꝓcoſul. le.l.ſi in a⸗
liqua.i fi.ſed pꝛimꝰ erat
reſpectu ſequentiũ et ſi
dicit. j.pꝛimiccniatus.
ni elDonſtraf. ad annuʒ
erat electus.nõ ergo tã/
tum illius ani beres ba
bet ſalanũ de quooſtat
uo.diuer.iud.l.pꝰduoſ
g.fi. ⁊. j.ð pui.l. ij. . j. te
ij. l. ſi qs ⁊.õ̊.de aduo.
Diuer.iudi.l.poſt duos
H. fi. et. j. de pꝛimip.l.ij.
⁊.j.ð a gẽ.in re.l.iij. ſed
eni alterius anni qð eſt
mirũ:qꝛ ſic hberes bʒ piꝰ
ꝙᷓ deſuncx :ſic.ff.õ ma⸗
giſtra.cõue.l.nõ ſiłiter.
.de per. ber.l.nec vllaʒ
§F. viumo.
o EUnni. I. empoꝛe.
p ꝛolixe. i.longe vltra
vixerat.
qs Similis. quo ad euʒ
Inuz: ſʒ dillimillis quo
ad ſequente:niſi dicas
ip̃m bere ſalanu duoꝛũ
annoꝛum pꝛo vno.
Aubnca. ¶Deppo⸗)
ſitis laboꝝ.quidaʒ bnit
laboꝝ in tex. ⁊ rubrica.
nec dicür cui laboꝛi ſüt
pᷣpoſui.alij labaꝝ a la⸗

dijs foꝛte coꝛrigebat eof

Aq male loquerent oe pꝛi
cipe.vel dicit hoc labo/
rũ lignũ bellicuũ ex auro
⁊ lapidibꝰ pꝛecioſis qd
fecit fieri ↄſtannnus p⸗
cioſiꝰ iter alia ligna bel
lica hm bug. tzm boc
ponit pꝛo genitio piu/
rali vti.i.deu /ꝓ deoꝝ. et
ad vicanũ ꝓ ad vicario
rũ.yl.j. ti. ꝓPxi.l. fi.et de

a) Bi pcpolitil Apa.

rit isretroꝛſum inoꝛdinem tractꝰ
infenoꝛem quiq; ſequẽtibus poſt

ponatur. Si uero triennium eiuſ
abſentia continuaſſe monſtretur
uſqʒ ad decimum locum pꝛocul⸗
dubio degradetur. ꝙ ſi quadniẽ-

nio tenus abfuerit nouiſſimꝰecol

locetur quiquẽnio aũt ſimiliter ſi
fuerit deuagatusipſo iam cingu-
lo ſpoliandus?eſt indignum quip
pe eſt deſidesa ꝓpꝛijs tãdiu mu
niijs aberrantes:quos cõuenit al⸗
ſiduos numeran.·
apa. a.
Ege pꝛagmatica ſine fi
ne uictura pꝛefiniendum
ac conſtituendum credimusut ſi
qui uiroꝛum foꝛtium pꝛeſentialiũ

domeſticoꝛum in equitum ſchola

ſecundi pꝛimicerij locum adep⸗

tus diem interea ſupꝛemum clau⸗
ſerit heredes eius non reliqui tan
tum tempoꝛis quod eideʒ gradui
ſupereſſe monſtratur uerum etiã
in ſequentis anni hoc eſt puamice
natus ſolatijs acemolumẽtis fru
antur omnibusut ꝙad queſtum
et compendium miuitieq; fructuzʒ

pꝛolixe pertinet ſimilis habeatur

ac ſi ſuperſtes permanſerit ad fi-
nem uſq; ſupꝛemum.

De pꝛepoſitis laboꝛum.

boꝛuʒ noſtro iudicio pꝛomo

entur clariſſumi ſint inter electoſ

itaut ex conſularibus habeanturꝰ

nam etimunitate digni ſunt quoſ/

noſtri lateris comitatus illuſtrat.
De ꝓrimis ſacroꝝ ſcrinioꝛũ
ceteriſq; qui in ſacris ſcrimijs
militant.

Iperitor.

riuat᷑a laboꝛ.qui ergo talibus ſignis faciendis p̃ponebatur diceba

tur pꝛepoſitus labouum.
pꝛepoſiti.pꝛomouentur.i.facti ſunr.
Hab

eantur.etiam finito officio:vt ar.j.tit.i.l.iij

j.

Ummunitate. pſonaliũ muneꝝ nõ pfimonialiũ:pt. ff. de epcu. mu.

. RoximosPꝰmemoꝛie epi/

ſtolarum aclibelloꝛum: at
qʒ diſpoſitionum ita uicarioꝛum
honoꝛe cumulamusut inter eosꝰ

merito/dignitatis habeantur qui

pꝛofecti diõceſes ſibi creditas tẽ-

perarũt ex eo tempoꝛe ex quo cos

ſplẽdoꝛidempti pꝛoximatus oſtẽ

dar ſequentibus pꝛeponendi qui

uicarias poſtea adminiſtrauennt
et nullam iniuriam deſcniprionis
erhoꝛreſcant. Mypa.
M ſacris ſcrinijs noſtris mi
litantes in pꝛouincijs oꝛdina

nijuei ſpectabilisiudicis ad ſalu-

tationemꝰnon arceantur et inuiti
in conſenſum accipiant᷑ ſcituris

uel pꝛincipeuł coꝛniculario uł ca

pitibus officij ininas libꝛaſ auni ex

ſuis facultatibus eruendas ſi con
ſiſtoꝛium noſtrum ſepe ingrediẽ-
tibus ſecretarij iudicij non fuerit
in ſalutatione delata aut ſedendi
cumiudice ſocietasdenegata.

Mperatoꝛ.

S ſcrinijs palatij militanteſ

Iideſtmemoꝛie epiſtolarum li
belloꝛumq; ac diſpoſitionuʒ poſt
xx.an.tranſacte militie ſi deſcen⸗

dendum ſibi eſſe decreuerint con
ſulani honoꝛe fulti inter electosꝰ

habeantur huncq; honoꝛẽ digni

tatis teneant qui ex conſulanbꝰꝰ*

deferri conſueuent nec eos quiſ
q; iniungendo aliquid uel iuben
dopoſſit ab impartito ocio ſepa
rare. I20peratoꝛ.
Ebemus ut pꝛimo omniuʒ
ſi eoꝛum quiin ſacris ſcninijſ
noſtris ideſt memoꝛie et epiſtola
rum libelloꝛumut diſpoſitionum
referuntur ſecura poſſeſſio abom

nibus ſoꝛdidis munenibuſ excuſa
ta ſuperindictum nõtimeant aut

uenalitium non petatur ſolumqʒ

l. inductis.
ubrica De
pꝛoximis ſacro/
rũ ſcrinioꝝ.qͥdã
babẽt p poſitis
qð ideè ſicut di⸗
cui qa magis ſe

pꝛincipi ꝓximãt

.

q; alij qͥ lub eis
ſũt quiſunt plu
res.vt.j.e.bacꝑ

te. Et no. ꝙ tna

ſunt ſcrinia ſeu
camere ð quibꝰ
ðꝛ infra epiſtola
rũ que pꝛicipixł
ab eo mutebant
vt fit bononie.
Zlẽ lbelloꝝ cõ
uentionaliuʒ et
cognitionũ.vt.j
e.l. vl. tem diſ
poſitõnũ ⁊ cſt re
giſtrũ vt. j. de a⸗
gẽ. in re. l. iij. i fi.
Ronmoſex
Pen vti ſu
bnca. et dic ſzm
la. bi ſunt qui⸗
b⸗ archana pꝛin

cipis ↄmiltütur
vt. j. e. ꝓximol.
etiã dignuas qᷓ
dicit᷑ ꝓximatus

2 alij qui dicunt᷑

vt. j. e. ſi qs. Itẽ

mello /ꝓri.vt. ſ.e
peculiarij.

xos.vicarios.
ADerito. nom̃ ẽ

Beli.
ioceſes.i.ter

ras vel ꝓuinciaſ
coõmilſſas ab bis
quoꝝ fiũtvicarij
cZẽperarunt.i.
agminiſtraueft.
d ndempti. 1d

eſt adempti.

eſ ſequenti /
b.i. finito offi/

cio qð firpꝰ an

mruntur bis vaca

nũ. vt. ſ. e. l. pꝛo
biẽniovicarij ad
miſtrantel pꝛefe

tibꝰ vt. S. vt dig.

admiſtratoꝛes.

f·Perboꝛreſcant

Aa NHſacns. in

pꝓuincijs. ſi foꝛte

pꝛiceps qñq; il/

luc ibat. et no. ꝙ
ex alijs oꝛdina⸗
rijs eligebat pꝛe

heſ

gus
“
hons

. 1

Dep̈po. la⸗
= alatinns. 4 F.
ii l.ij. in fi. cum ſce ſ oe pal ac lor alam
ri. it. 3. e.l. ij. i are. ſic. j. lti. J ⸗
– facit. 3. iniſtre .pe. et y maioꝛi
— ibus militantibus ae ppÿ
gicioꝛiamm,. eſuncep onmm Zuboſineunn inferioꝛibus mi nerter .Y
H aueusbeilue rrero . nonc ibaudt diat de cete RerSe lin primoꝛĩ
1r uditoꝛ co õ T ſic no. r. oximoꝛum. n . J lanch Prim⸗
ieps ibi fuertta lios ſal ſiliuz iuc quo.diuer. i¶ Pꝛ ar N Sui. loci ſt⸗ res
NN eeeektei Paalis inpan. l ſacis ſer Senelieenglur
bun biA ſalutation c ſon ſicut ronbveleagaſt V ni cuiqʒ qui in merita ſᷣu rerrſlet Fa
enetur⸗ dirini erde nilitat ſuiloci zuerſos es tamẽ cern arte
D meſti. uitus tene ic ybi dixim . ſũ q¶ u is militãt imt tumuer S rtero o. vt. j. hac p nu
i nneim, eritieybi 6is pᷣſtent tribut n tituimꝰe ĩpiſdẽ numer iij erat vltra
N. iud. lanc „ . e . ſti 5 1 rem alij en⸗ ceſſiue
ltn) omiſſů vr ibi dignitas c ec ullaʒ qutultramm nt lui gradt ntin⸗ gern bantlor odl
d peomit lario. boꝛe dig ignoꝛet n ty 9 iniis milita E ſoꝛtiti ſu , tes babe ꝛimus: e
Dnringin Loꝛnicu riro/ la mun igne equo ſcrinijs E quẽ ſo ñ. ut tñ ulti vrpꝛimo p ocent:
fiſnn , id eſtappa dinariũm ſatur iniuriã oſcat er oꝛdinẽ ñ locũ. ut t. ſ. ut ne er aräinei voccnt
hedüßnie re. en ſic e . Patiãt Enulluſ agn ctu pen iũ ſtatutoꝛũ imꝰ. ſ uI lic p en in locum va ⸗
.E⸗ oms Enii —+◻ t uel ciũ , ðcernim . nec tam lij ſtatuti
kin Baeltn .5. mon ſtationẽ nul militat uel deficiẽt it ſubire ðcer ſterioꝛ res: ſes gle ſtaun
uun rt. wes Giucnninunrerl enn letarelitnel erann ſen
inipzrt Sogend. gqueiadhpuci i et comitiu eq mil in enitꝰliceat abire niſi 5 Beunn eenis Mrhfr
fiſften poherr an. q ꝛey ꝓlimi ete oꝛis ſudoꝛee nemi p ſ pcedẽtis paratõ eum locum ac l. pr.
ſiguſnge f deſter⸗en. Hono „ u lõgi tep . onijs cẽ- tpe in locũ pᷣ icit laboꝝ ſdem “ cak. mait l. idy
ſtii eaiys inſekoi diſpoſiton deʒ patrimor ib or tp ogtpe uĩcit atü eiuſdem erff demun. vedis.
Gogn bus dicit qᷓ non et hec ꝗ uod aũt oib 1teabe E t.xv.pꝛim religiõe Gradanmecr .
ſu ſu c ir lſunt. et he enda QQ digni ſupar ut. oc ſacni reli iu Eerag
Peet Defer . alten? nelux onioc ignioꝛ iu oꝛ. ſer. ll. en ni eſt v
aunge en nchperen nud ſuimꝰd abiectu iã ſi pſpe ij teſtim tibus dig fi o emini. q ꝛecedet
unfenfe ſ. e. pꝛo b de pꝛo tat deterri imur ut etiã 1 ſa ſcrini pceden 65 extra m nerum non p pꝛe
S *j. Oe Hee - 28 usp ruatoʒ . . numen tem nec pꝛ
fignegit Enfacle . vr.l. i. 1 . n patimur d hono . ſubuixus qzobſe diri.æ.n. conſocios. i t dixi.
Nitkigi auur bopota⸗ dn Eta Pceſſe adſita lios ꝓr io unũ d tik: par , imſicit diu ſtu ſolimis
lenioniige Nlenne vt dig. ꝛnainet iulegi Patoꝛ. 15 Pr om 2 ſe⸗ ſu : nec hiero teſti⸗
e j. vt. Z. vt di — e p Pa umcu ſuffragi in e⸗ bene: tno. xv. te
cmrinrtit Ar anca P ſcrinij lav s noſtre fa ſdütaxat itiã cognoſca 1 fuiſſe ⁊c. e iq vltim
lul gem de eſtbonor t .à. — tõis noſtref tꝑiſ ilitiã co mentis boc ꝓbar melioꝛ.
poſtonit ſte eſt bo ba / ntu pcep ms aſſe m laboꝝ iml b ſterioꝛ fit ediné
Urſini 1 noꝛes illi Eculari P 8:ut in ſcri obbu equo cernim bic po iſupꝛa oꝛdir
ſinin bontertnenr, ſtamus :ut ab quẽtibus tꝑe q oſſe ðce io be qui rgulariter
Cnnhii ben rib ep belloꝝqʒ igquẽ 00 ferri p f ꝓrxi bennainet, 8 die
Knrluſt be E& coͤſulanb⸗ uoꝛe mu xi k ãte meret ꝓrxj. vult a⸗ rad
amc anart⸗ ie'epl arum uit ellopꝛo uniũ ſtatuti oxios luſfteutduo: vbi.
rin vedome Li⸗t memoze epl ſq; adm ono⸗ muniũ locuʒ nello p zorios ff. de teſti.l. ceſt ex
a 3 5.t. i. 8 U ox hone luũãtũ ꝗ lidos.n die uni vr.ff. lios. he
bnen aduß zme l.i. . SZ. t. i. ceptoꝛibu - claniſſim * i in lũ 6. cc. l. ſoli oſuetu Extra fi tõnis. nam
ehlu estr e. ecc ignitatẽ c reliqui qu qdẽ. cc.l. toꝛes ꝓꝰↄ t.xv. ſoli. ceptio Kenoemeliar a
— ni⸗ r.ſ. e. ſa⸗/ mos dig at. 7 ſicut cuz oꝛ o.l.adiu inij. xx. aut. dẽðᷣſu licet poſteri 5 eſſe niſi
sr u. leij. 1 pr. n. lpiat. llitat liberi uero. ſcrinij.xx. 8 dẽ ittatur veruz us ð
cpiͤhrtin * ĩfi. .l. Pclpiat ilita lecre ue ſqʒ ſc ſi gs gdẽ Deiceetarkilus pn
nſemt 1Tolerrfels req; ſcrinijs nt ingreſſum ſ. e e uſ. eunu Rapingase Lälci 8 Haiorerarfilus biut
ni ins S laͤr bua ijs iudicibꝰ i Kegib⸗ meilt offerre ig ſtatutil⸗ t ſtatuti ẽt Karuri ne nlro De
diatgpnn icls al 5 dinar qʒ hẽre hãc ſtipẽ⸗ nũerarij ia⸗ offera 1 ti tã of leaum parte end
nrſoiſe (ordtadayr tariſ oceſſuʒ zinquosh fenm? p at: n peci luerit ſeqnt 5 orem pedmnt , d.l.
alſcnau de exr. mu.l . t. hij ☚ iſſimat fe ha buer i ſcuſar uolue q; ſubroga B aeagn dun iua
mellopi rimarum. mu run *1 tiſ clari llib etiaʒ e radũr . iſpdicte qᷓ ſcðsn er de us. et. 5F. fili nef
Aenaliciu. mer abili ſcat g zdeqxtitati ita uidelz ſiſ mbemn 8. et. F. klioſ
Eginn nus ſoꝛ ilibet ve mtateculpe iam recog eta lered mittit᷑. cuiullibʒ bl. pet 4
R a rralee nigkeche nand. du cgdzenm ſenbengeco⸗ enmnilarae
6 me Canonice in nrcult bi ſo I eriin tiſempe bu⸗ ar Kucketharnm
ſonſnini miagoh vr 5. de mnl biẽnio ſ decenmm. durauerit Esercuſa ꝛdinẽ Ppeol ntibus. vna
fünen lias ð vt. . ſo. Ro Deicepl dee ie ia quã pcedẽ tutoꝝ o Inleque um. ex
gye 2 il.ſcr.l.i. ſ ageresde inijis memoꝛ , la quap ſt qad ſta uolu qn ru uſ
Mnn a u mamer lü agen ſcrinijsm oi d hos aũt gadſ/ radu Kemiſtatch kann
inikui 37 . 09 nremü ſtatutu b .mel⸗
. Rereilai araln aadgndunbannen noluennnt im dhigeſt aim g orr ſant rag us uil
Fignn palati ec.l pli ep 10zu 6r P ¶Pꝛori ars ſcöi. na epi. 5. P coͤ uis.
bebi 4 uleor ate pꝛoximoꝛu bus onſeraneſeög nog unlaratecheber nanann aſa deriſv.
oorin m t. 8. litãti tamiuyt in Pin erem ſunt vlt pol.l. iiij facit.j. de eerrog
n 0 aeakd. Pa Sere emnafti et naut⸗tarde bis au oꝛdo in nlael urſbe⸗
n Poͤfrl de ſilen.l. 2.8. ¶ Bmni is. alterius d l. mu. l. eos t Qõ ſi qu r. cõtra. ff. q r. 5 j. de nu era. l. i. e
wazeg e.in nais. „ o 45 ign lih erde exchl. akestn Zuneroen muin
ie de ſilen. l.ij. 838 .et de digm.l. , rJ. neos ſacerd re.l. i. et. ẽ.
lin de ſi ſcrinijs. ſilen. l. i. ꝛimice. l.i. erſi. et de agen. in nus.
Gnſtna⸗ in ſacns r. facit. . de l. et. 6. de p. iua.l. vniu ilitantes. in erde n.liubemus.
nin eruetur. fa rlar.l. vl. n. rei pꝛiu ijs. ſub. m tantium mili. an.l
Nin 7.],e lart. i. ſpaͤli. ſitionum. t nola grae —
ie natiatteſtkr nn vntui,
un ſenns ſrinisa
ialtn
an
r

r ij

5

10.di.iu.l.aduocati.
rinij diſpõnũ. nã ꝓximerat et comes.

Morimos lmrarta milſtia ull rite Fca hann du cãrũ ⁊c.vt.S.de ad/⸗
— „ „ a „ 2 „ . . .
iubemus.in fi. et. S.ti.i.l.ij.⁊.j.de pꝛiuil.eo qui in ſa.pa.mili.l.i.et.ij.et.

x Komitc̃.ᷣ bic comes erat ꝓximus
y¶Galuis.ſic. ð. l. iiij. ⁊.l

—
—

deßppo. ſa. cu. l. ij. et delilen. l. ij. Accurſius.

T ſacris. militãtes
in ſacris ſi hbabua
licẽtia ad tps non cõti⸗
nua.i.perpetua interiʒ
cõueniet coꝛã cõi iudice

ſed poſt pfectionẽ ãtere

aerſionẽ excuſat᷑: ſed ſuꝰ
iudexeſt.j.eo.in ſacris.
Itẽ eta muneribus.

aAnte cõuentõem.i.an

teqꝙ citetur.

b Ondultũ.i.ãte comea

tum. ff. de iudi.l.ij.. in
omnibꝰ. ⁊ facit.S.ð co
mi. cõſiſto.l.ij.et de ſil.
l. non aduerſa.
c¶ Hoſt nõ ſolum ea du⸗
rante.

dEcuſatio. dicton mu

nerum et faatt. S. de pꝛe
e Metatoꝛuʒ. de boc ba

bes. ſ. de metatis.
ſAc parte.i.inter mi

/

litãtes in ſacris ſcri
nijs pꝛicipis.nã ſec in
militantibus in ſcrine/
is inferioꝛum vbi pauci
oꝛes ad ſũt.vt.j.e.l.com
perimus.
G ntiqrios. foꝛte ſenes
plici.nota duo of
ficia nõ debere baberi:
ſic.S.de aſſeſ.l.fi. et.ff.

de offi. aſſel. l. pen. er ad

muni.l.libertus..pꝛe/
ſcriptõ.⁊ in aut᷑.vtiud.
ſi quoquo ſuf.S.illud.⁊
j.de agen.in re.l.pe.ꝗ.
illi. ⁊ qͥ mili.poſ.eos.
i ¶ Bẽmis.faciẽdo ſe ſcri
bi in diuerſis officijs.
k Occupenk. als aucu/
pentur id eſt nõ dẽrent
aucupan pluraomoda
qð eſſet per boc qð bñit
plura officia illi qui ſũt
col.ĩ vnũ.ſ.hoc ⁊ nibil
in reliqͥs ⁊c.i.ille qui dʒ
tm̃ vni itẽdere nõ q̃rat
plura. alias eſt occupẽ
tur a ſe.ſ.in diuerſo offi⸗
cio collatum ⁊c.⁊ idem
ſenſus.
Iguis ſubrogatus

gqgõ dic vt not.õ.e.l.pni

cuiq;.circa pꝛinci.

m Conſequũtur. qð er

go olim ꝑ.l.sS.e.vnicui

q;. 5. illud. dabar diuer

ſis gradibus:bhic bodie
datur certis ꝑſonis. vt
bic. vel die ꝙ illa ſʒm
bãc loquebat᷑ ⁊ no. pꝛo
ſolano:ſic ĩſti.ad tercu.
S. i. Itẽ no. acquiẽdo
ſic. Z. de pigno.l. vlti.
et auten. ibi poſita.

mꝰremoueri.et cũuacauerit ſtatu
ti locꝰ cõduõeʒ quã ãtea repudia
uerãt id ⁊ offerẽde pecunie ⁊ adi⸗
piſcẽdi ſtatuti locũ libera habere
pꝛecipinus facultatem. Sem.
P Roximos ſacroꝝ ſcrinioꝛũ
uos fides ac diuturne obſ

uatõms induſtria litterataqʒ mili

tia comitẽ ꝗnetia diſpoſuonum
quẽ ꝓbitaſ acſtrenuitaſ merito cõ
mẽdãat cõpletotꝑe ſue militie co⸗
mitiue ſacri noſtri cõſiſtoꝛij cingu
loim die uite potiri manẽtibꝰ uide
licet iã dudũ pᷣſtitis ⁊ ſaluis pꝛiui
legijs ꝓxinis decernimꝰ.ꝗbus ei
pietatisnoſtre archana meritocõ
mittunt᷑ his pietas noſtra uitã cin
gulo ſupꝛadicte comitiue oꝛnan⸗

dã decreuit decoꝛãdãqʒ. op.

I N ſacris noſtris ſcrinijs mi⸗

litãtes p comeatũ nõ cõtinua

tim pᷣſtitũ ãte ↄuẽtõeʒ pfectiĩtra
indultũetꝑis ſpaciũ erũt cũ ſuiſ cõ
iugibꝰet liberisa cõuẽtõne ſecuni
a uẽdicatõibꝰetiã publicoꝝ:uel ci
uiliũ nũerũ et poſi?ᷣ ↄpletã militiaʒ
excuſatõne potiant᷑ ſuꝑ domibus
quoq; quasin ꝓuincijs poſſident

metatoꝝ moleſtia liberent. Dẽ.
HAc ꝑpteſſtatutos mẽoꝛiales
Scipumꝰ eſſe in ſcrinio ꝗdeʒ

noſtro memoꝛie.lxij.eplł arũuero
xxxiiij.libelloꝝ quoq;.xxxiiij.anti
quanos uero ꝗ habẽtur in ſcrini⸗
is memoꝛie nunqᷓʒ minꝰ eſſe qᷓ; q̃t
tuoꝛ.ſupꝛa ſcripti aũt memoꝛialeſ
nullo mõdupliciꝰ fungant᷑ officio
nec gemis cartis irrepſerit ut non
occupent pła inunũ ſe cõmoda

collaturi nihilq; reliquis relictun

Igsin ſacrisnoſtris ¶Mp.
ſcrinijs.i.mẽoꝛie diſpoſitio

num eplłaruʒ ⁊ libelloꝝ ſtatutis iiã

ↄnumeratꝰ ab hac luce fuerit ſub
tmact ab eo quicũq; utpote uaciʒ

Ziber.

nContra ceteros. ſifilios non beredes. et no. oꝛdinẽ bune ſemariſi⸗

cu diximus. ff. de leg.ij. cum p ater. 5. a te. vel dic cetero S. ſ.eti cun⸗

ctos alios creditoꝛes q;uis ſꝑe pꝛioꝛes:vt.ff. de pig.l.vlt.et qui po.
in pign.l.diuerſi.ſed hodie ita demũ ſi ad boc eſt mumuata:als nõ

te loco de ſubſtitutis in ſtarutoꝛũ

1

ↄſoꝛtio fuerit ultimꝰ ſubrogatꝰ ꝓ

ſolatio.ul ſuffragio ꝓximi defini
tã ſacreqʒ ↄſtitutionidiue mẽoꝛie
theodoſij ⁊ ualẽtiniani pꝛicipũin
ſertã quatitatẽ defũcti heredes ⁊
ſucceſſoꝛes uel liberi eiꝰ ſeu credi
toꝛesꝗ fenꝰcuʒ moꝛtuo /ꝓ ſtatuti

locoei acꝗrendo ↄtraxerint conſe
quũtur.itxa.ſ.ut ſihereditas uel
ſucceſſio defuncti mime fuerit ſu

ſcepta uel adita tales ꝑſone.i.cre

ditoꝛes qdeʒ cõtra cereros pꝛero
gatiua ſibi vᷣuata.liberi aũt uel a⸗

gnati ſeu cognati nõ hereditatis
ſʒ pꝛiuilegij noie ſimli mõ hmõi
ſummã ꝑcipient ſibiqʒ petere ac
uidicare ꝑmittat᷑ nulliꝰ machina⸗
tõe hmõi noſtra diſpoſitõne retra
ctãda ſeu uiolãda maxime cũ ui⸗
rosetiã pꝛo temꝑe ſpectabileseo

rũdeʒ ꝓximos ſcrinioꝝ.ſi quis eo
rũ ãte ↄpletũ pximatꝰactũ moꝛte

puent ſit ad heredes ſucceſſoꝛeſ
q; ſuos reſiduitemꝑis pximatus

ſolatia ſine qᷓdam iminutione trãſ

mittere non dubitetur. Dem.

mõtue celſitudinis crinales ſiue
ciuiles intentões agentiuʒ excipe
iubemꝰ:inſuꝑ etia colonos ſeu a⸗
ſcripticioset puos eoꝝin hacre⸗
gia urbe degẽtes eodeʒ beneficio
potiri ꝓ fidei temꝑe adiutoꝛisui⸗

ni ſpectabilis pꝛoximi uel uniꝰ ex

ſtatutis comitendos:itaut ſit ĩ p
uincia quicũq; memoꝛialis reper⸗
tus fuerit iuratoꝛie cautõni comit

tatur.et ſi non poſſideatimobix
leʒ ſubſtãtiaʒ uinihilominꝰ ⁊ co

loni ad eũ ꝑtinentes.fidei eiꝰtra
danturmodũ inſuꝑ ſpoꝛtularum

ad mediocrẽ deduciqtitatẽ ex

peefertur alijs. yt in aut. de equa.do. S.qꝛ vero.et de exbi.S.optimũ

os laxime eum

ccipe fineʒ non
dubitaturviros
⁊c.ſi ergo datur
beredibus ſala⸗
riuʒ. ergo et boe
lucrũ:ad qð.Sẽ.
de domel.l. fi. et
ſ.ti.i.l.iij.⁊ de p
mipil.l. i.et. Z. ð
inof.teſta.l.omi
modo.et de ad/
uo. di. iu.pꝰ du⸗
os. .i.et in aut᷑.
de exhi. F. opti /
mũ.et de var. et

cxtraoꝛ.co.:.i. F.

pe.⁊.j.de errog.
mili.an. banc.
Item no. ꝙ ali

qui habẽt kilij:ñ

vt beredes pris

ſeg vt liben: ſic.

5. de lati. li. tol.
H. ſed et ſi ſubcõ
ditione.

p ſacris ſcri
nijs. ſ. pꝛin⸗
cipis.q̃ ſunt tria
vt in mubrica no⸗

tfatur.
q Parẽtes. tra/
ſit ad ſuperioꝛeſ

„2 „

pꝛimũ ſic.j. tit.i·
l. fi. et. j. de caſtrẽ
ſiarijs.l. fi. F. b
nũt. ſed cõtra. ff.
de ſena.l. l.in fi.
ſol. vt ibi.

D. r ue celſitudis.
NNſacris ſcennijs militãtes ꝰ
parentes atqʒ uxoꝛes eoꝛuʒ
nec non liberos ex ſentẽtia tãtum

magiſtro officio
ruʒz loquit:vt.S.
de ſilen. l. pe. et
dicit ſnia citato

ria:ſic.S. de epi.

et cle.l. cũ clericiſ

et de arbi. qualẽ
et dic ſtatutis. vt
g.e.l. vn icuiq;.
ſBeruos. in biſ
ſpsle vt in ſeruiſ

pꝛincipis. vt. ẽ.

vbi cae fil. l. fi.

omittendos.
dictos militates
4 eoꝝ familia: ⁊
boc in vrbe:ſ in
ꝓuiĩcia iurabũt
viſubſen. gin.
pEt ſi. i. uis.
Ceg g i,
tiſda.co.l.ſcien⸗
duʒ. ⁊ de boclo
quik inſti. de ſa⸗
tiſda. ꝗ. ſed bo⸗
die. facit. j. de

— . —
;—— — f—

ſnofirſloni
nodoeent
1o NinoeN
1 latſrele
Neiſen
Ull Adepe,
enmnarlig
lian. ban.
Aunno gi
gubabatii
N berttan
ſad nlberſe

,delani .

lad aſſci
Gione.
Raet
nislin
Cpis unen
Nrinnbrun
lutur.

Parete n

ſitad ſuhein
niniſſii

flet.ſdeani

utis liſß
it ſckeint
delemlini
ſl bi
nugſhvefin
mloglns⸗
deſlenl et

dnſtitdn
lcs de

elaicen
deabiuii
heſonutsn
.l MMiaig⸗
enog ii

Zenintn⸗
nip ſS
ſcie⸗

4

. .
—

ð Pepporlii De phſa.lru.
pꝛinei agen. in re.l.fl et de pꝛtui ſcho..ff. mHMHa loꝛe.l.iluſtriuz vel ſpectabilium. qꝛ ſeparat ſpertabiles cuz dicit ec.
Fidei.ſ.cautione iudicio ſiſti. * ¶ Eius. memoꝛialis in n Patronum.i.excutia pꝛefecti ergt elecius patronus ſiſci q 1 audiebat de
pꝛouincia et cueniat᷑ ibi coꝛã delegato a magiſtro officioꝝ vłpᷣſide is cauſis vt iudex. o ) Architectos. iudices be tectis cognoſcen⸗

ꝓuincie.ar.S.de epi.⁊ cle.l.omẽs qui pꝛimo et ſcdᷣo m̃.ei.j.S.dimi
diam. et facit. S. de dig.l.quoniens.et.j.de a gen.in re.l.fi.

5AQuãtitatem, re
pete ubemus yt
ecce excu. ⁊c.

Eibuedis. ma

giſtro officioꝛuʒ
ꝗ aſſumebat de
ſchola alia vt de
fenſoꝛ ciuitatis
de ſchola pᷣſidis
vt in aut. de de⸗
fen. ciui. F. ex /
uinciali. Ité ðꝛ
executoꝛ bic ꝗᷓ fa
cit ꝑtes in uidici
Ii1ʒ ↄparere.vl ali
rer / ppꝛieyt de
excep. rei iudi.l.
executoꝛm.
b Sin gulos. ſch
imos cõuẽtoſ
cDuos ſolidos
nõ aperit cui dẽ⸗
tur:quida dicũt
boſtiarij. vel dic
ipſi pꝛefecto.ar.
in aut.ð iud.lꝗ.
ne aüt. et. j. ꝓxi.
.l.ſi ap. arbitꝝ
⁊ dic ſolidum. ſſ.
aureũ: vt in ĩſti.

de Beſto i eori
ꝗᷓ agũt᷑ i iudicio
ga tũ vel ꝓpꝛievt

in aut. de iud. F
H appellatõnes.

Aa.
¶ Exceptoꝛib.i

notarijs.

coꝛam arbitro.
b Erecutores .
gliquos ab bis
coꝛaʒ arbitro cõ
nentis.
is Dimidiaʒ. no.
minus pꝛeſtat ſi
cõuemiatur in ꝓ
uincia qᷓ; ſirome
ſic.ð.de epiſ.et
cle.l. omnes. H.
R Yta ciuilib. 7
ð bis habes. 5.
de diuer. pꝛeſcri.
Eos militates
in ſacris ſcrinijs
alias eoꝝ fami⸗/
lia.ſed quõ hoc
cũ coꝛaʒ magr̃o
officioꝝ im̃ debe
ant conueniri vt

iin pꝛin. buius le

gis. rh.ſpõte vel
ſpãle in talibꝰ vt

certoſ babeat iu

lat.l. viros.

ecutoꝛibꝰde ſchola agẽtiũ in rebꝰ cipum ſanctõnes defenduntur in
attribuẽdis unũ ſolidũ ſingulos perſona:tam eoꝛuʒ qui adhuc mi
uſq; ad finẽnegocij pꝛoq; ingreſ litantet qui poſtea eandeʒ militi
ſum iudicio tue magnitudis quo/ am ſoꝛtiti ſunt qᷓ; eoꝛuʒ qui pꝛedi⸗
libet mõ faciẽdo duos ſolidoſ ꝓ ctam militiam gradu uacante iaʒ
editõe geſtoꝝ exceptoꝛibꝰdimidi depoſuerunt uel poſtea depoſue
am ſolidi ꝑteʒ.⁊ ſi apðarbitrũ ne rint ſeruandis ut eoꝛum cõmodo
gotiũ uẽtilani cõtigenit.ipſi quidẽ ipſiquoqʒuna cum uxoꝛibus et li
arbitroꝛ unũ ſolidũ ⁊ nihil aplius.
exceptoꝛibꝰ ſãt eſ obſeruãtibꝰ taʒ pꝛijs perfruantur. Et quomã in
ꝓipſo qð iplere uident᷑ miſteno controuerſijsqs in iudicijsmoue
q; ꝓpeditõne geſtoꝛũ ſeu relatõis ni contingit equalitateʒ litigatoꝛi

ul diffinitõis tertiã ꝑtẽ ſolidi phbe bus uolumus ſeruari et aduerſa⸗
re ſancimꝰ:nec ꝓtꝑe uirũſ pecta⸗

bilẽ fiſci patronũ uel executoꝛes ſ u
quibusimminuẽdislitibꝰſolicitn progatiuã cuſtodin. pꝛopter hãc
do iniũcta eſt ꝗcqᷓʒ ab his exigere etenim cauſam et uiros deuotos

ſeu ꝓfugare cõcedi dimidiã.ſ.exr memoꝛiales non tãtuʒ agendo in

penſarũ quas in iudiciotui culmiſ quolibet iudicio:ſed etiam actio⸗
a memoꝛatis ꝑſonis pᷣberi ſtatui- nes ab alijsingerendas excipien⸗
mꝰpoꝛtõe in iudicijs ꝓuĩcialbus do pꝛiuilegijsa nobisidultis po⸗
ab his agnoſcẽda:itaut ſi de cui/ tini decernimꝰ. his vʒ qui mulitiã

libꝰ qnonisut tutela ſeu curatõne niroꝛũ deuotiſſimoꝛũ memoꝛiali⸗
uł noui oꝑis nũciatõe litẽ eos ſub um gradu ſolito depoſuerunt.

ire ↄtingat in maioꝛe ꝗdeʒ iudicõ ſeu depoſuerint. et ſi quietis amo
ad ſil itudinẽ ſũptuũ quos in indi re per pꝛouincias domiciliũ foue
cio eminetie tue depẽdere pcepti re maluerit omnibus nibilominꝰ

ſunt apuduirũ aut clariſſimũ pfe pꝛiuilegijs que hmõi perſõisper
ſacratiſſunam lege; nuper ꝓmul

ctuʒ ãnone ſeu fiſci patronũ urbi⸗
cane magnifice pᷣfectureulł archi gatam anoſtra liberalitate pꝛeſti⸗
tectos ꝓmõ eoꝛũ qͥ ſup arbitris
litibꝰapud eos exercẽdis ſuꝑius modis atq; auxilio potituns.
ſtatuta ſũt:ſoluẽtesexpẽſas nihil Mperatoꝛ.
apliusagnoſcere ſeu pendere co⸗ E mperimus diuinitus pꝛi
gatur qᷓoia cuſtodin uubemſiue A¶ IAdem tule diſpoſitu uiros
ꝑ ſe ſiue per ꝓcuratoꝛẽut etii de deuotos adiutoꝛes tue magnitu⸗
fenſoꝛes lites exercere maluerit: diniscertos eſſeĩ numeronec ad
hec ſi ꝓlata ſcriptis ſniaꝰ moniti huiuſi modi nomenuel operaʒ plu
ſint.ſiueroex diſpõne ſeu aliter res licitum eſſeaſpirare q; in ſcn-
quis eoꝛuʒ conuentus fuerit nihil mo quidem ſacre memoꝛie.xij.iã

eum uel ſcriniouini clariſſimiad- tum ſeptenosuero in duobusre
iutoꝛis uel cuiuſlibet aliternomie liquis ſcrinijs.i.ſacraruʒ epiſtola

ſpoꝛtularuʒ offene compelli omi rum ſacroꝛuq; libelloꝛum: ſed po
bus ante latis pꝛiuillegijs poſtea ſterioꝛes licentiam tẽpoꝛis ſupꝛa
quibus per anterioꝛes diuoꝛũ pꝛi modum indulgendo ambitõnibꝰ

beris colonis pꝛeterea et ſeruis ꝓ

rijs eoꝛũ pꝛo ſumptibuset expen-
ſis ſimile ante latoꝛũ beneficioꝛuʒ

ta ſunt minuendis et eoꝛum com⸗/

tes vt ſuper nunciatõne noui operis:alias ſummi magiſtri tectoꝝ vocabã⸗
tur vt conſulereni:ſicin aut.de non alie..quidem.ll.

p Defenſoꝛes. ſed pꝛocu

ratoꝛ actoꝛis ðᷣfenſoꝛ rei
vł ꝓcuratoꝛ cũ mãdato
rei vel actoꝛis defenſoꝛ
rei.ſ.ſine mãdatol.⁊ hꝰ
in ciuili:nõ tñ in crimia
li.ff. de pub. iud.l. pe.O
ad crimen.

⸗=

q/ Snia citatoꝛia.vtpu

ta per albũ vel ꝑ ſcriptu
ram miſſaʒ ſibi vt vẽiat

ri Er depoſitõe. qꝛ actoꝛ

dicit ꝙ petit᷑ et notariuſ
ſcribit vel tm̃̃ verbis di
cit:et ſic extraoꝛ.tũc ni⸗

hil debet: et ſic eſt ar. ꝙ

iudex medius nibil acci

piat de deci. quando ex

traoꝛ. agitur.

Adiutoꝛis. curia ma
giſtri officioꝛũ erat. ac.

ibne ante latis. ãte
baclegẽ per alias leg.

buius tii.
oſtea.i.poſtqᷓ; fue⸗
rit conceſſa.

x ¶NDilitãt. de bis qui tẽ⸗

poꝛe puilegij militabãt

vt poſtea ceperunt. vel
dic ſunt.i. erunt. Accur.

Aacante. alial gradu
vacãte.alias genere va
cante perfruantur.ſic.gẽ

de ſilẽtia. l. fi. in fine. cũ

concoꝛdan.

3Et qm̃. cuſtodiri.et iõ

eoꝝ aduerſarij non dã/
niticant᷑ idcirco bẽant a
gendo vel defendendo.
et no.equalitatẽ in iudi

cijs ſeruandaʒ.ſic.S.de

fru.et lit.expẽ.l.fi.⁊ de

poſtul. pꝛouidendũ ⁊. ſ
ff. de re iudi.l.nõ tantũ
2.8. com. di. l. pe. etiam

in arbi. vt. ff. de arbi. ſi
cũ dies.S.p.⁊ ĩ pactis
vt. ff. ꝓ ſocio.l.ſociuſ ꝓ
filia.ar. .ff. de act. ẽp.

iuli. F. pe.

Solito. ⁊ als ſoluto.et
facit ad pꝛicipiũ.l.S.de
comi.cõſi.l.ij.et de ſilẽ.
l. pe.⁊.S. vt oẽs tã ciui.
l. i. in aut᷑. de litigi. ꝗ.
ad excludendas.coleix.
2.j.de caſtrẽ.l.fi. ⁊.j.de
ig rage⸗ in rebus. l.
fi. Itẽ ad finẽ..de pꝛi
uile.ſchol.l.ij. Accur.

b. Homicili. ex dria ei
locoꝝ ⁊c. vt.ẽ. de tẽp. in

integ.reſtim.l.fi.

a Potituris.i.l. quã nõ

phbabemus. Accur.

/¶Omperim· diſpoſi⸗

riij

tum. in lege quam non
babemꝰ: ac tue queſtio
ni loquimur. vt.j.l. fi.
eKi. e, bac parte. ð
ſo. vt ibi.alij quia ibi in
memoꝛialib.hic in ad/
iutoꝛibus.
Mumen.nõ duaſ ſcbo
las ſeu numeros memv
rialium adiutoꝛum.
g Kongeue.i. lõge. cum
Mendoeialed debẽt eſſe
plures.
b Nlumeris.ſic in aut᷑.ð
referenda.et de mẽſura
oꝛdinis clericoꝝ.⁊ vt de
termiatus ſit numerus
clen.in pꝛin.et.S.de ſa.

ſan.ec.non plures.
i Aatmieulenſis gradus
quidã in ſcrinio memo⸗
rie diſpõnuʒ pꝛincipis.
KR Zlliſo. ubcllony epi
ſtolarum: qð dic vt in
rubnca. =B
. Vorwr.li dictis gra
ibus fuerũt incoꝛꝑati
m Rrena. Voccn
net ſubſcriptionẽ ꝙ iter
adiu.pꝛo me.a.que ꝓ
ſe ſub.

nempoꝛũ.ſic.j.. de pꝛi
nileg.eo.q infa.pa.l.fi.
o ¶ Meruit.i.qui deceſſit
ab adiutoꝛibꝰ ĩter quoſ
erat pꝛioꝛ nũc eſt vltimꝰ
inter mẽoꝛiales:ſed ſub
rogatus ab eo inter ad
iutoꝛes erit pꝛimꝰ inter
eos ſi mõ oꝛdo temꝑis

libelloꝛũ ei dederit qꝛpᷣ

X

8c

cedentes eum ſunt moꝛ
tui ne obſit ſibi.ð.e.qui
poſterioꝛes erãt cetenis
vl dic ꝙ memoꝛialis vl
timuſ ſit adiutoꝛ ⁊ pote
rit eſſe pꝛimus.idem ſi
deſinant pᷣcedentes.ar.
ſ.l.pꝛoxi.et ſic duo bñt
officia ꝙ cõtradicit.S.
bac ꝑte:niſi dicas ꝙ bic

quaſi vnum reputatur.

cum ſit circa idem.
pAlijs officijs. pnta in
ſcrinijs pꝛincipum. vel
dic etiã in ſcrinijs alio⸗
rũ magiſtratuũ:naʒ eta
lij babent. vt. j.l. pꝛoxi.

Aclege. pꝛecipien-⸗

e i. agentis vel
antis.

V Monumenta. ſ. ſerip⸗/
ture ſententiarũ pꝛece⸗
dentium.ſ.conuentõna
liũ.et facit.sẽ.l.in ſacris
H. boc ſi ꝓlata.ei de de
di.quoniens.
ſ YPꝛobacionibus.aliaſ
ꝓcuratõibus .alias ꝓ
uocationibꝰ.id eſt pꝛo/
curatõibus quibus ho

be.

diſturbaſſe rei merita acmłtitudi
ne diuulgaſſet ut iter mẽoꝛialiũ et
adiutoꝛũnũeꝝ nõlõguʒ pene iter
ſit.ſancimꝰitaqʒ reduci eis ac re⸗
