HaI21_fol-1_2

H

—

N12511942866 021

UIINUUNIIIAIIIeIIII Ja.

UB Tübingen

S

4 Colla. i. Debere. fal.
5 MNnomine dñi. Juſtinianus opꝰ ſuũ laudabile deo at ui hoſtiũ:vt ð affnica. dr. vt. C. ð of. ̃.p. affri.qᷓs laudes.vlł dic nunqᷓ;
E tribuit:vt ⁊ als.C. deoffi. pꝛe.pꝛe.affri.l.in noĩe.⁊.ſ.de fuerunt ſub ro.impꝑio:niſi nunc pᷣmũ vt ſequit᷑ vñ vocat antiquã libertatẽ
q̃ſto.in pᷣn.colł.vi.⁊ de armis.ĩ pᷣn.ex quo ſequit᷑ bonũ aiure naturali inuẽtã.vt.ff.de nata. re.l.ij. qð eſt vetuſtiꝰ.vt inſti.de re.di.
pn. meliꝰ mediũ:⁊ finis deo acceptabil. vt. ſ. quõ opoꝛ. §· ſinguloꝝ. ſed quõ ꝑ captiuitatẽ e recipiut imo ꝑdunt.vt iſti. deiu. p. S.
eẽ.ĩ pᷣn.coł.iiij.õ ergo tãqᷓ; ipſeſʒ tanqᷓ; delacere vf. vt.ff. aca. pe.Rñ,amittunt.ſʒ ex quo deſinũt eẽ rebelles recipiunt als penã ꝓpꝛiã li⸗
poſ.qꝙ meo ⁊ nö rrir: Zan . . D r Zaialeo — benatẽ. . quam de iure
ſua viceſed dele C — . naturali hñt vt dictũ ẽ
genne ſ dſèInnommine domini noſtri Je pæimũ ſub romanoꝝfacli republ. val qui pmo beantaſ
git. vt. ff. de offi. 22221. —— . = 21.„ captiuitatem. .
e. ai man. eſtiu ſuꝰ Chꝛiſti liber Conſtitutionum nter ſubiectoshẽant ꝙnõdu, ꝗ Anã. nuci qbuſdᷓ
rſ.6 nouellamum autenticoꝛum ð here- hactenꝰ niſi ſub impꝑio noſtro de· libꝛs eſtqu nucpmuũ
fi.inſtru. F. aꝛrer dre . 2 ſa— dit isd . ⁊c.⁊ nõ ẽ ibi niſi ⁊ ſub⸗
goimpenũ. cok. dibus afalcidia c ſi heres legata diit romanisdeusIncurmũt etiaʒ audip. q. d. , bancli⸗
vi. ſoluerenoluernit imperatoꝛis Ju⸗ ꝓpꝛie ſolicitudines a noſtris ſub- tatẽbt q deuſ nobis
er banee ſtiniani AToannipꝛefecto ſecundo lectis ſp nunciãtte quap ſingulis q bocem vileisné gceſ
atine ſaluatoꝛ. ſtiniani Joannipꝛ ectolecu 9 qi⸗ ng 9 ſit.nũc pᷣmũ.ſub ro.⁊c.
vr pʒin paſſöe Conſtitutio pꝛima. deʒ dam 2betente foꝛmã . Que nü ſic ponas mnui
⁊ ex ſubſcriptõe H cũq; uero frequẽti qdem potiunt ꝙ oẽs hoſtes ⁊ anteqᷓ;
i facta. „ fj J E— apiant᷑ſt ſerui q; non
in ance acta ⸗ Caupatis nob per ꝑtes auxilio poſſibiliattñ ſit unt erer, Itẽ als da qſi
e¶ hꝛiſti gree: Circatotiusreipu ſcripta lege cõem oĩbus pᷣſtent:in nuncpmũ ⁊c c becpla
latine vncti. blice curas zpa- ꝗbus hñt utilitatẽ h. na ⁊ expone.q.ꝓ ſicut
d ¶ De beredibꝰ Rê unas 7 Pa⸗ gabu opushnt utilitatẽ hec opoꝛ q.d. ita recupant libta⸗
en uſ mum nihil eligẽti tere putauimꝰ:æ legeſ- ancire ⁊ tra Eeſtcutnoune noß ad
tuendis:ſed a 4 . SSPõ ,Ir „d. — berẽtes hoſtes ſpõte re
eenclenedee bus cogitare ſy dere ſbiectis ꝑſ. eiuuatia: nõſo nactaus but. Freals
lendis niſi vor Itenus p ſe qui- iuſſiõeimꝑatoꝝ egẽtia. Sẽꝑigit eus niſnuͦ⸗ bance.
impleãt teſtat⸗· 6quieſcũt. ig i ſeſſiralii adẽ go bẽo ⁊ ẽ bõa bocmõ
ns vrſeſial Zuanelal gem aeſen. nobis iĩpoꝛtuniſſut ali gdẽ plega quã. ſlibertatẽ bſit. i
aũtnoniplẽs..· ÆUancdlall uero cimauris obedi tis relictis nontamẽ pᷣbitis aden⸗ ia fũtlibi niſi nũcꝛc.
. ber de ubꝛiet unt ⁊ archedonii antiquã recipiẽ tes: alii uero pꝛo libertatibusꝰ:alii A ni in bora einne
.1. — 4 — ☚ „ „» „ . . 8 n C
4 AAalum 5 bi teshẽant libenatẽ quã: niſinunc obaliudiquodqdam qui tranſmit· vtſubieae 1 ln huͦe
nobis. l ligo iĩferioꝛa vᷣba ꝙ nõ
e ¶ Er falcidia. ſ. dũ ſic pone ꝙ. ſ.ſbᷣiuga
beredi ſeruanda ſi fit inuentariuum non alias:⁊ꝛ bec pars expedi rẽt. ? ſub po.ᷣro. ponerẽttũ nob ↄceſſit deꝰ.ſj ſjm mediũ dic ꝙ nõdũ ⁊c.ſ.
tur. ſ.e 5. binc nobis. vſq; in fi. tituli. r¶ Incumt. ꝛc. q. d. non ſolũ nr̃e ſʒ ẽt ꝓpꝛie.ſ.ſinguloꝝ ſpe /œ recupꝑent᷑

idẽ eſt deilla dictõe eligentibꝰ. Item põt in vim abl ati nes. vt. C. decadu. tollen.l.vna... fi.

f Ccupatis.ᷣpot legi datiue cũ illo verbo inekrũt ꝙ eſt j. dales. vt. . e. S. ſi vo aũt. vel dic ꝙ ſuas ꝓpᷣas appellʒ puaroꝝ ſoliatudi
ui abſolute poni. ſicinſti. de iu. na.in Pn.vbi dictio vna ¶ Lomperentẽ. ſi cõ petenter ponat᷑ ꝙ dic.vt.j.demã.pᷣn...ſi vo. coll iij.

poni poteſt noĩatiue ablatiue. ¶oꝛmam.qñq; generalẽ qñq; ſpãlẽ. vt inſti.ð iu.natu..plane ex his.
g Mobis. nota ſilia de occupatõe.j. de ap. ..i.colla.iiij. ⁊.j.ð iudi. v&j uecũq; vero.bic ponit᷑ vero ꝓ ſed.q.d.vere ſingulis damꝰ ↄpetentẽ .
Hicoll. vi.. C. de quadri. pꝛeſcrip.l.fi.in.fi. foꝛmmd.ſy ne nimiũ grauemur boc opoꝛtere puramus.x.l.ſancire. ⁊ rradere
b¶¶ Keipublice.i. toti impij.ſic in ꝓhemio.ff.in pᷣn. Et no.qꝙ; tribus ſubiectis ꝑ ſe iuuantia non ſemper ⁊c.

modis reſpu.dr.pᷣmo romanoꝝ.vt hic. Itẽ ꝓ cluitate ro.tm̃: tunc x
Ppꝛie.vt.ff. de ver. ſig. eũ qͥ. Itẽ p qlibet ciuitate:⁊ tunc ĩpꝛop e.vt y
C. deof. e qͥ vicẽ alte iu.ob.l.i.ponit ꝗrto:vt ꝓ quolʒ municipio ʒ
vt.ff. de pub. ⁊ vec. ſʒ ⁊ hi.S.pła. ¶ Curas.⁊ dĩ cura q̃ſi coꝛ vẽs. a
b

ecũq; frequenti.ſic. ff. dele.⁊ ſe. conſul.l. nam ad ea.
votiuntur.i. indigent vel fruuntur.
er partes.i.per ſingulos bomines vel cauſas a quibus conſulimur.
7 Pe. er 3. Auxilio. ſ. noſtro ꝙ damus per reſcripta.
Harum nibil. i. modicum eligimus. Moſſibilia tñ ſũt. ſ. euenire t freqnter vt dixerat. nã de bis q raro acci⸗
KQogitare. de ſinguloꝝ vnilitatibꝰ. bec. n. dictio paꝝ aliqd ponit ſit ⁊c. vt.j.vt ſine ꝓhi.ma.ð.⁊ credi.S.qꝛ vᷣo.colłiiij.⁊ ſubaudi.vt.⁊ dic
lʒ illa dicno nihil totũ videat negare.ſʒ q ſunt vniſia in vniuerſo eli vt ſcripta.l.c.vel dic qᷓcũq; vo freq̃nn qͥdeʒ poniunt᷑ ꝑ ꝑtes auxilio.ſ.ple
gim⸗ curare. vt ſeauik.. ar. ſ. ð no ali. SF. qꝛ vo wiſile. coll. ij. ibi oʒ.n. rũq; ꝓpter ſui freqntiã indigẽt nris reſ. criptis:ea tñ ſcripta.i.poſſibilia ſũt
⁊c.vel dic paĩ.nihil.i.paꝝ:vel nibil hoc tpepoſſumꝰcogitare ð ſin ⁊.ſ.ſubaudi vt cõeʒ pſtet vtilitatẽ oĩbꝰ.ſ.caſibꝰ in qbꝰ hñt opꝰ hoc opoꝛte
guloꝝ vtilitatib. Ael dic paꝝ nihil.i.nihil ꝙ ſit pan.nã curamus re⁊c.vil dic tertio op. pu.? le.ſan.⁊ tra.ſub. ⁊c.ſ.ſcripta oiĩa q̃cũq; pᷣſtent
alta vndeappelło ad eũ.·ſ.pᷣneipẽ nõ vẽit niſi ſit cã. xx.li.auri.7. E. cõem oibus vtilitatẽle.i.ꝑ aliquã virtutẽlegis que qttuoꝛ ſunt. vt deleg.
. ð ap.l.ĩ offe. vk dic pan eligim⸗hoc. ſ.nihil cogitare. ſj ſp volumꝰ o 2ſ. e. co. l. legis virtꝰ·repete. ⁊ becopoꝛ. qcũq; fre. po. ⁊c. vel dic q;dẽ bec pu.
gitare. vt. . vt diui. uſ. ſbſea er. heant. in pn. col. iij. ⁊ vt iudi. ſine quo. .l.⁊c.quecũq; freq̃n. quidem po.auxilio.poſſibilia tñ ſunt repete.⁊ pu.⁊
ſuf in pn. ⁊ vt. C. ð qdni.pſ.l.f. . pe. l dic paꝝ.i.nõ.ſic. C. ð traſel. boc.ſ.legeſcripta quecũq;ʒ pſtet cõem vtilitarẽ oĩbus.
ed q̃tenꝰ. repete celigentibꝰ nobis:⁊ lege duobꝰmõis. affis. oſſibilia. ſ. euenire ſym pᷣmam ⁊ terriam ⁊ qᷓrtam erpoſitionem.
N reſpiciat cãm Ppteritã vel pñtẽ.ſic.ſ.eatenꝰcogitam⸗ qᷓtenuſ. c pta lege. ſub. ſym pꝛimam expoſitionem ſecundam.
iꝓpter qua cogitatõem ꝑ ſe vt ponat᷑ q̃tenꝰ ꝓ qð.⁊ ſic cãm in pter dę/ Per ſeiu.i.ea q̃ ſeiuuant vt non ſit opus noua impetratione.
tũ vl pñs notet᷑ non futura ſʒm Aʒ.vel meli dic ꝓpꝛie poni vtfuu et· Bemp igr. qꝛ ſin guloꝝ cãe quotidie nobis nunciantur igitur ⁊c.
ram cam notet.⁊ ↄquieſcũt ponit᷑ p ↄquieſcãt.ſ.gentes romaniim f ⸗? mpoꝛtuni.i.valdeinſtantes.ſic.C. qui po.in pig.ha.aſſiduis.
perij vt ſequit᷑:⁊ ſꝑ ponit quatenꝰ pꝛo qöð. m Euãdali.ho⸗ g Pꝛebitis. i. datis. 4 ldeuntes. ſ. nos.
ſtes fuerunt plpi. ro. vt. C. de of. pꝛe. pꝛe. affrice. qᷓs laudes.in pn. b Pꝛo libertanbus. . elictis per ſideicom. non pꝛebitis.
. Aero. vel ſuppletiue. tunclegas vt ibi.ff. de iuſti. iu. l. ius cui i ¶ Ob aliud. qdᷣdam. vt per fideicõmiſſa q non ſunt legata ſm quoſdam
bocigf. vel legas aduerſi aniue.q.d. alie gentes nr̃is cogitatiöi⸗ cu legata er reſtamento tiñ p̃ſtent᷑ ſideiuſ.vero ẽt ab inteſtato. vt inſti. de fi
bypſe qeſcunt. vt. . ſed vãdali nõ ꝑ ſeſʒ feò nro: qꝛ ſubiugauimꝰ2 deicõ. here. . pterea. ſed hoc repꝛobo.qꝛ ſym beciura ſzm q loquimur nul/
egt Loe of. pꝛe.pꝛe.affri.q̃s laudes.vel dic ꝙ ꝑ ſe fut nomen la eſt dfia. vt. C. cõia dele.l. ij. ẽt in iure veteri lʒ non vetuſtioꝛi.vt.ff. ð̊ le
gens vn dr rer pſarum. vero ponitur ꝓ cer te ga. .l. i. dic ergo ꝓpter donat᷑. cᷓ moꝛ.q differt a legato. vt dixim? inſtit. de
0 Etarchedonij gẽtes ſrt. repete eligẽtibꝰ cogitar q̃tenꝰ arche ⁊c. dona. S. moꝛtis cã. Item ꝓpter pᷣceptũ qð facit teſtatoꝛ interdũ vt fiarmo
P mqua. dic ꝙ pᷣmo fuerunt dero. impio ſ poſt facti fuerũt ſer numentũ ab vno de heredibus ꝓ quo agitur famil. herciſ. vt. ff fa. herciſ.
9 ij

– —

de fid eic. bere. S. non auͤt. o Zegatu. ſ̃ nunqd legatũ ẽ aliud

bis cö. S. ii. Itẽ ppter fid eicõ. vniuerſale qð differt a legatis. vt no.f. de S. Nenen
is cõ. F.üj. Itẽ ꝓp a fideicõ.ſpãli iure iſto.Rñ.non ⁊ ꝙ dicit legatum dic.i.eo mõ quo

K
.
m

Conſtituerunt. ſcilicet ab heredibus. Ingeuote.i.non ſerua p Et honoꝛqs.põe et/ ꝓ.i.hec dictio teſtatoꝛ. et ber dictio bonoꝛãs
ta deuotõe naturalis iuris qð dicit. vbi ẽ emolumentuʒ: ibi ſit onus ⁊ eð. pꝓideʒ ponat.niſi.n.teſtatoꝛ honoꝛet cõmodo pecuniario non põt
vt. C. de fur. l. fi. F. pe. ⁊ onerare. vt. ff.
ff. de re. iu. l. ꝗm naturã „ „ p . „ le.i. plane.ij. S.
o ¶Edeunt.. beredes. pentes qdẽ hereditatesdari ꝗbuſ ſed ſuaptãs eis largit ad quoſcũ. ſxpl. boeerp vt
p A veteribuſ.ſic. j. de 7 , . m⸗ n j ſi in codicilł ali/
nup. 5. diſponat. coll. Qꝗ aut fieri cõſtituerunt ideuote qʒ teſtatoꝛ uoluerit pꝛeferenda. ques bonoꝛque
iiij. ⁊.ff. ad.l. falc.l. . i. auũt ⁊ resadeuntꝰ eas ꝑcipiunt ⁊ Hisigit᷑ anobis poꝛdinatisſ⸗ an⸗ vr ilde d. ſ.
tαα.t cciiſſus nfacit. Gu utiq; ẽta cimꝰ eos qabaliqbus ſoriptiſũůt Pironat.
cpetere:? tunc erpone Ueteribꝰ legiſi atoꝛbꝰdictũ ſit cõ heredesaut meruerunt fideicom . norandoo.
erc etenen petentes deficientium diſpõeset miſſa ꝑuniuerſitatẽ foꝛſã aut per Tn lce l
ſiſi z leges vel bonos quecũq; nõ repugnant legibuſ oi ſpẽz aut legatũ neceſſi itatẽ hẽre: abis impler de
more eu deg. bus modisimpleri. Sʒ quoniam qᷣcũq; teſtatoꝛ ⁊ honorãs eosdiſ- tacra falcidia
S pe d Atibe.. e itapoſitas leges iã plerũqʒ negle poſuerit oimodo ea ↄplere . ſi id n vr..e. 5. bic
de di.iſti. oa⸗ 1ßn. ctas iuenimꝰ reꝑare eas iudicaui qð pcipit legitimũ ſit: aut ſi nõ nobid relic Po⸗
er rdgef, mꝰ opoꝛtere:⁊ tã uiuentibus pᷣbe illud aliqlex ꝓhibeat: uel ſinon fi glae vriuſt de
rh. col.iij. in ppenio reex eis cautelã quã moꝛentbus at ab eoꝗ honoꝛatꝰ eſt:tñ ratuʒ eẽ fimre. . Koin⸗
Set an. . hũc erbiberehonoꝛẽ. Nꝛimũ ita expꝛeſſe i ðmonſtrat. Si qsautt ce. Gynt
r ¶Repare. ar. p pꝛui. qʒ illudẽ cogitãdũ: q; teſtãtibꝰa noniplẽs qð diſt poſitũ eſt:ſy dum leij.l. impatoꝛ.
annns a neglccis ot liis qdẽ neceſſitatẽ ĩpõit ler diſtri ↄpetat ei qui honoꝛat? eſt q reli Ros annle g
ban car p intit an buere: æquad ptez pſonis abuſ crũ ex deceto iudiciſ admonitius qdam dicantꝰ
niqͥs ⁊ fere coſüpns vy dã tanq; hec ꝑsſᷣmipſaʒ natura,ʒ annũ totũ ptraxerit:nec agẽſ hoc Nidel g.
Hanndeiſbe m G eis dẽat ei qleẽ filis ⁊ nepotibꝰ ; pꝛeceptũ:ſi quidẽ aligs illoꝛu, ſ. lj Kro ſnt
⁊ inſupꝑ.coł ix.... deq patribꝰ atq; matribꝰ:interdũ ue- fuerit qui neceſſarnio ex lege perci nos be us/
on chemg ro fratribus:ſiquã hmõipſonã piunt:inplꝰ auteʒ q;ᷓ qðᷣ lex eidari Ey. qꝛbrde nd
¶Uiuentibꝰ qbus eſi aut in his ꝗ ex nobis ſunt: aut ex uult'ſcriptusẽ heres tantũ accipi adeũdo fce/
agaa reſt in abus nosſi. umꝰ enumerauerũt le- at ſolũ:q;tum lex ei dari ̃m q̃rta ret ſinibil biet.
t ¶ Moꝛientibꝰ. ſ. teſta⸗ AIiſſaſ . ſi bi bté ↄcedit aliud nllin eſtet teſtĩ
een Ni gesr. Alliiſ aũt nulla ↄſiſtit neceſſi abiĩteſtato ptẽ ↄceditaliud uero ats non vs teſta
tas. bec. n. lernz i pau· tas pꝑtem dare quãlʒ ꝓpꝛie ſube: totũ auferri. Et ſiquidẽ ſunt alii mentũ: ſ nõ in
ptate ⁊c.vt.j.e.S.fi.ĩ fi. reliqs ſi accipie⸗
Kn itaq;. qꝛ oʒ nb. vt inſtit. ad
ll.ãtqs rꝑar.itaq; ⁊ c. l. fal. in pn. et in

Trãſmittentes.i.moꝛiẽtes:qui ſua bõa ad hrdes traſmittũt. Ae.i.li.
ari. qñ in dãdo ↄſiſtũt.fieri qũ in faciẽdo ↄſiſtũt.vt iſt. ð le. F. ſy ⁊ tale

x ¶ Alijs.boc reſpicit.j.alijs aũt ⁊c.ſimilis remotus reſpectꝰ eſt: inſti.ð ac.
.i. in illo verſi.aut cum eo.⁊ dic alijs.i.aliquibus.

a ¶ Quale eſt filij . his.n. deſcẽdẽtibꝰnat᷑a debet hr̃ditas.vt.ff. de bo.dã.
l.fi. in pꝛin. ⁊ vnõ liberi.l.ſcripto.in fi.⁊ fuit hec ꝑs iure iſto q̃rta eiꝰ qð ab
inteſtato debet᷑.vt. C. de inof.te.cũ querit᷑.⁊.j.e.S.ſi qͥs aũt.ſed hodie t᷑tia
vel ſemis ſym numeꝝ liberoꝝ.vt.j.de tri.⁊ ſe.S.i.colł.iij.niſi in caſu vbi eſt
dogdrans vt in naturali curie dato.vt.j.de tri.⁊ ſe.S.excipit᷑.⁊.j.vt cum de
ap. cog.S.ſi ꝗͥs qũt.niſi foꝛte in filio arrogato cui qrta debet᷑ oĩium bonoꝝ
ſzm quoſdã lʒ plłes exiſtant filij ex oſti.diui pij.vt inſti.de adop.S.cũ aũt.
a.ff. de adop.ſi arrogatoꝛ pr̃. alij qᷓrtaʒ eiꝰ qʒ hiturꝰ erat ab ĩteſtato.⁊ hec
b¶ Patribꝰ.nã ⁊ ſi ⁊c.vt.ff. de inof.te.l.nã ⁊ ſi. Itẽ nunqͥd hec ẽ vioꝛ.
qrta que pfi debet eſt aucta.dic vt.ſ.detri.⁊ ſe.S.ij.coll.iij.⁊ dic ꝙ ẽ aucta
vt. j. qui.mo.na.effi.ſui.G.quis igitur.colł.vij.
c ¶ Fribus.vt ſi fr me inſtituit turpẽ ⁊ notatã ꝑſonã br̃dẽ non al.vt.C.ð ĩ
of.te.fres.ſʒ ⁊ tũcita demũ ſi nõ ſũ ĩgratꝰ ſi al.vt.j.ð nup. .ĩgratitudinẽ.

d¶Si quã.ſub.⁊ alijs qͥdẽ ꝑſonis ſi quã ⁊c.vł dic ſiꝓ qꝛ ⁊ quã.i.aliquã
e E nobis ſunt.vt deſcẽdentes.

f

umꝰ. vt aſcẽdentes. -⸗2.

Yeges.nã dicunt. ll.oĩbꝰ ĩferioꝛibꝰ ⁊ ſupioꝛibꝰ aliqͥd deberi.vt hic. ꝛ.ff.
de inof. te.l.i.interdũ ẽt extraneo quo ad ſanguinẽ vt prono cui debet᷑ ttia

vt inſt. de ſuc. li. F. ſy nra. a...e. S. non aũt. g ¶ Meceſſitas.ẽt ſi int᷑ viuoſ

hb/ Eis.ſ.teſtatoꝛibꝰ.
K

pacto ſe erabeve dearlefe de pac.con.l.hereditas.

Largif.i. relĩquit᷑ ſuo arbitrio. cui aliq;d dimit

ꝛeferẽda.vt ad er̃neũ vel ↄiunctũ.vt.C.ð cat.ſic.C. deſa.ſã.ðee.l.i.

hrdi.inſt.l.erneũ.dũ mõ poſſit ille capꝑe.qdð dic vt dixim iſt.ð le.S.legani.
His igfr.ſimul ↄtinuatio eſt.inſtitu.de iuſti.⁊ iu..his ergo.

m Scripti ſũt.qͥd ſi in nũcupatiuo aliqͥs ẽ inſtitutꝰ.Rñ.idẽ.vt.j.e..pe.

n Per vniuerſitatẽ.vt in quota ꝑte hr̃ditatis ↄſiſtentẽ vt.ff.ad treb.l.co

gi. 5. ⁊ generalr. cũ aũt dr id ſpeae ẽ in recena vt ſeruo vyel domo.vt iſti. de

uenn relinqui legatum.vt.C. cõia.dele.l.ij

ſti. de fid eicom. here. 5. reſtituta. et. . e. F. hine nobis. .
Si ꝙ pᷣapit᷑q.d.ſꝑ eſt ↄplenda niſii tribꝰ caſibꝰ. pᷣmus qñ ꝙ pᷣ
apit᷑ non ẽ legitimũ ſ legitimũ ĩtelligo.ſiue ſit ler expſſa ſiue nulla
inueniat. 5. ff. ex qͥ.ca.ma.l.necnonꝭ.ſʒ qð ct. iuncta.l. i. . fi. e ti. et
3. e. S. ſp. et. . de. nup. F. diſponat. ſcos eſt ꝙ punit niſi ipleat dum
mõ aliqᷓ lex illud nõ demonſtret fem̃ ꝓpter culpã eiꝰ cui debet᷑ puta
ſi res pijt vel ẽt ſi nõ perijt non dʒ ꝓpterea hrditatẽ hrs ꝑdere cuʒ
non ſit in moꝛa. Hã eiꝰ perijt piculo cui debet.vt. f. de ſoluti.q. x. et

de excep. do. l. ſi opa. tertiũ eſt neceſſariũ vt hic puniat᷑ ſi lex non de
mõͤſtrat fem qð erat faciendũ ꝑ boĩem vt in fid eic.li.relicta qͥ repñ/
tat᷑ ꝑ ſe. cõ. Imbꝛianũ:⁊ Damaſianũ:⁊ Articulianũ: Acaanũ
vt. ff. de fid eicõ. li. cũ vero. S. ſubuentũ.⁊.l.ſe.⁊.l.non tm. Kamkiu
liana. ⁊.ff. demanu.l. cãm. S. puellã. 7. C. ſi mã. ita fu. alie.l.fi. Et
ſic ſm boc verbũ illð demoſtrat ĩ fpoſitũ refert ad vrrũq; vlnimũ
dictũ. Vel dic ſcöo ꝙ tm̃ ſũt duo caſus. ſz pᷣm' diuidi qñ ler er⸗
ſe oↄfirmat. Atẽ qñ non ꝓhibet ⁊ bẽas ꝓbibeat: vel ſi ubaudi. xE
tiũ aũt nõ mutat᷑:ſʒ ſʒm boc deeſt hicillecaſus qñ ꝑ moꝛã accpien

tis:niſi dicas ſub t᷑tio ↄpꝛebẽdi. t

v ¶ Si qs aũt. ↄpetat ei.iiã ceſſit dies relicti vt pe
ſec ſi eẽt in diẽ.vel oditõale ⁊ nõdũ dies vel ↄditi

emõòſtrat.ſ.lex aliqᷓ.
poſſit peni qꝛ punẽ.

.

o extitiſſʒ. vt.¶.

decadu.tol.S.in nouiſſimo.⁊. ſinaũt.⁊.ff. de ver. ſig. cedere.

ecreto.ſ.admonitoꝛio qð ẽ qᷓſi intclocutoꝛia qdã.vt. ff.ð ar. qlẽ
Admõiti.ſ.ſemel ⁊ ſcᷣo ſym quoſdã.vt ar.ſ.vt li.ma.⁊ a ein fi

ui. F. ſi qs in ſua. coll.ix.⁊ de ec.n.S.ſi aũt q hec.colł.ix.⁊ ð ſan.epi.

F. p̃ᷣſbꝛis aũt ⁊ diaconibꝰ. Sed ego õ.nã dico vnã admonitõnen
ſufficere. vt hic ⁊ dictis.l.bina exigit.eſtiõ qꝛ maioꝛ pena ĩiponit
cũ incõtinẽti relictis pᷣuetñ hic ⁊ poſt annũ.C. depe.ſi vindicãti.ne

q;. n. iudicis quctoꝛitas dz eẽ ludibꝛio. vt ff. deiudu.l. ſiptoꝛ.

—,= ṼS=ce=cSee==

— „„ —

— — r —

. Y —„ ⸗ . . eiss org Ss
en tſti.i. 2 Mereſfario, i boernee res cautionis huius. m ¶gunt. iagent ? complebuntin eis boͤ
ſn un toiln cainn. 1 aria ahacrned⸗ 6 ue recte.i. legitime non alsecge . bisigr. R 86 ocar. oge
8 inquit. vt. S. e. F. i. „ OQA.i. REEla filio ex o.qð dic.j.e.S.ex heredato DHec
W ndersSe n illi ptis quã ab inteſtato h le Cs itrercdſue g * ſas oblara bona defert᷑ ad eos ⁊c.vel dic ꝙ
inof te. pentib. x.l. ci qrimur. ſed hodieẽ ſemis: vel miens ſm n rimio: erat iſtitut.vñ qᷓ erat pꝰ ei in gradu admittat᷑ pᷣma vioꝛ eſt.
oi⸗ rũ liberoꝝ.vt.j.de triẽ.⁊ ſemiſ..i.colla.iij. imioʒ erat iſtitut⸗ Neginma imo erte⸗
e õcedit i. p J 9 amoie bat. ſʒ ntuͦr
uſt. . ,. . iIt fe dr. vt hic
3 aanims. ſcriptiberedesaccreſcere it im irndeccraodoncc ultin gtin ennl lege.
Ki Quleni vxti ptein inſtitutõis q unicuiq; diſtri locũ faciat: ⁊ ct alicui exten ueni da banci. Phane
iure eẽ b * X . ſſj :⁊? relicta ſit iplere conſtuutõem: ⁊ habes
6 Meode butaẽ.ſi ueronlls alter ſit heres: entiũ ⁊ adire: ⁊q relicta ſũt ĩp E o ronult,
F inat alij Le ESLSe e. Paz ſi m hoc. ]. e. S. ſi vero nulli.
i oimrec habit aut ſint quice ſcripti. quid not hequosfiſcũ ſi uoluent ponimꝰ. Mehendieant 5l
hni Fene b⸗ adeant hereditatẽ:tunc qð aufer Et. n. in legatariis ri fideicõmiſ trepul Ppeponikv
dq qre hoc ðbi⸗ Rcan e. d Tri,-⸗ nẽ: ut de le. ⁊ con. l.i.
4 ſatändainan tur adiiciat aliis rebꝰ: ⁊lnia pbea ſanishũce uolum oꝛdinẽ: ut de Lele v von qs priſ⸗/
defuncto non o⸗ tur ⁊ legataris fideicõmiſi aris? tur lIñia aditõispꝛioꝛi ꝑ uniuerſita ts gchnek, er an
eli⸗ . 1 n. „ „„— .7 ſiti ea fiſc. vt.j.e. H.
an Hennoiei i ſcruis libertate honoꝛatis adire.? tẽ fideicoõmiſſ⸗ anio aut młtis plir. Fſi vo. F.ve
aiendo nuear heæcacqrere ita ut oibꝰ modis qð bus maioꝛẽ ꝑtẽ itchiuniat zn 12 lanm..
ni ean,, ſi bpceptũẽ ꝑ teſtantẽ iĩpleat᷑ cautõe* tudineʒ herediso ihe nninnt Praiexrſe Fſve
it vero non fecerit uidelʒ pꝛiꝰ ab eisfacta 'm ꝙ ꝑſo apud nosqui extrebelleiano on nlks legatarius.
an (ũ miti ↄſueue⸗ naxiuel rey recepit modꝰ:q;ꝛ res dogmati dedimꝰ in talibꝰ fideicõ Konn lüͦ naͤo⸗ ine
n iboievrſf de accipientesagũt in eis bonis que milſſis locũpegaſiani circuitiöões. du ucnin.
i arb. celſus. Zſfã. pecte uoluerunt teſtatoꝛes. Si ue odio hñtes ⁊ expellẽtes. Si uero r Aieinhi hoenera
8 ar heenatura 0 ib?teſtõmemo aut ñfuerit quiſpiã ꝑ uuiuerſitatẽ bundat. vt.ff. de dã.
dun bet: vñ imutabi ro nullꝰ hoꝝ de quibꝰt omem Wmueri. it: ſsnoluerit a fc.fluminũ̃. F. i. vel me
4 eneSe ſwer ſocrelaut legataniusaut fideicom gere qdiufſum ẽ:ad ieſlin teſtb de quib diciſ ſta⸗
abuſch morie miſſan? aut ſeruꝰ libertate pono nibꝰ ꝓpꝛüslegatis En e eicor Eun grens nor mhis
1 rb an ratꝰ. tuncad alios quoslex abite⸗ miſſis honoꝛati ſit Nen o ncnie ſ.aut EgGt a inteſta⸗
n non ergo eidẽ ſtato uocat pꝰ ei quidẽ qui ſcrip fiduciã: ſicquoq; eruisda n erdis.
l ſie tsE: tlegitina haclege pte er. quilibertatehonoꝛatiſunt: Enn eaneinur
in inſt debit pe cluſus deferires: ipſosſilt pꝛe realibis cautũ eẽ Tres ꝑaꝑe li⸗ cognatõis denotet. her
ntes bentescautõc: q; opleit teſta plereqiuſſa funt ualraducl⸗ dema orvoeandis
ei4 mentotinct:4Bnorclinatuuero cautione. Si dacömiſſaienpu varbale temer
en⸗ Alius hoſit bie nihil ofuſũ : neq; in his fieriuolu gatarioꝝ uel fideicõmiſſarioxpu vnul poſthamd aaaẽ
nd i Ri. M:ſopꝛimuſm oꝛdinẽuocat?pꝰ muuerſitatẽ: aut ꝑſpẽz maioxi pte eneter pinane
Leſapnee. 1PeA Ki ẽa legenrã: aut in legato: aut fideicõmiſſoo⸗ bmus poſtſem. ⁊ ita
ni hr n ſiſ hui nt. eiille qui iã ercluſusẽa cea: dut n legato: chüerint foꝛtu velingulies
Piſleſuaiet ita uocet paio .deiñ quip⸗ illuzẽ neiaqt ſorsecle Wui O n lkoca
. ſtitutꝰ. ⁊ in tofrfuü ”ßß8V ”MUMßN agdire cautione.
reſtiiere graua r nolatiin teſtõ neq; ab iteſtato vocant ſg pꝛſus ſt er
u tus. aut qnam nebellianica: 1 qrtam iure nature heat. vel ſi er ean. e enelaoeme s Poerrelib ertatuz ſeruand aꝝ cã. vt ĩ
legatis honoꝛatꝰ:an iureinſtõnis ⁊ iure nature qᷓrt hẽat.vel ẽ fli tr anel. vt. ſ.. ſi vo. e .2. C. dete. ma.l. vult. Sʒ qjre añ fiſcuz admit
un li arrogat?:an qrtam ſtitutõe diui pij.⁊ iure nature debitã poſ ſti. de eo qͥ lib.cã bo. adi. S.i.⁊. C. dete. ma.l. vul daduntik vr ertrae
a; arrogat : an qrtam ex ⸗ ü fextrane.Rñ.fiſeꝰ non volebat vel ignoꝛabat.als ſic admittit᷑ vt ex
ftaceinenms air efdeinofte popl. Shrcenin dis 4noermaſnein o43 ab inteſtato veniũt nũc int᷑ noĩatos te⸗
cũ rogat᷑ de hr̃ditate reſtituenda filiꝰ inſtitu die. to 2 otinnakch illalfa. . Prxi Seinoꝛdinat pero nihbdll.
1 vt. j. de tri ſ. F. i. 7. F. ij. ſʒ lẽte die põt hr̃e trebellianici c ¶ Exñtibꝰ. gen vomilams. d MWnti. lic. . d
verdenn. ſennſ. Kl. . ij. ſe anenicte die por s aerc ene eit L ſz nunqͥd idẽ ĩ cohr̃dibꝰ.Rũñ.ñ.vt.S.e..⁊ ſi qð.
far quattꝗ. vt, C. ad trebel.eis iulemꝰ. d ¶¶ Illis accreſcere.l. ſ ioꝛc. 2. C. q bo. ce. poſ.l.f.ſ̊ nunqͥd idẽi. An V. SE.) ſec
6 quatta. vt, &. ad trebel. eis iubem. d 6 ennnedh ſilitudinei. loco hrdum bñt. vt inſt. de fi. co. br. F. teſta. . F. ſed qꝛ
ulls eſt ſubſtitut. als H. vt. ſ. e. F. ſi vero iſtitutio. Sʒ nnnqͥd pmo e /¶Etin ilitudine, i. lo . en. .
9 Aar ihollan deni ii decnd e üro can. 6 larinena arapud elios vr etde e danſahn
Anunqd ẽt inui videt᷑ ꝙ ſic. C. de cadu. tol. .. bis ita. 55 di cuʒ eo. ſi filius.S.il. ◻D 5. br. qr. g .e
4 Vrae rd a de egerictuime⸗ un b. Eitcnitiones a die vrini den aco bi⸗ dar l ecregent. calijaut
4 6is. vt q;ᷓ plꝰ am auerit iſtituẽdo hũc plꝰhec lex diligit adiũ ¶ Di vo. qð iuſſum ẽ. ſ. a.l. a.J. ꝙ non vult bona ſub.d.cautõe.a
dis vriß bl teſtatoꝛ amauentt iſtituẽdo hũc pl hecler diligi erxponunt a teſtatoꝛe. K Zegatis.ſpecialibus. .
in gego. vt hic, :.ff. ag treb. quoriẽs. iſti. de br. iſt . . ſi ples. de vulga. er nni ſobauchtpolume, ü ABlalweg reikris egatargs:
ne⸗ ſub. F.i. f & 8re.i. hſitibꝰalias res:⁊ ponit᷑ otẽtũ p ↄtinẽ l ¶ Fidudciã.ſubaudi volumꝰ. eſub. d. Bute.t , dicirdan ibo ſ. bfdi⸗
2 igeico. ſm oꝛdinẽ poſitl. ſ.e F. en inlegaranſſecj e fhres RB— vulti lere voluntarẽ teſtatoꝛis.⁊ nil ſb⸗
b¶autoe. bec ẽ cautio q; iure veteri pᷣſtabat᷑. vt. ff. dele ij.l. i tbi. taté adeundiq a Zei. n (Etlihis.ſ. iã factis ſeruis quõdam.
i Herſonau. vi ſi ſit ĩpoſſibile vel difficile ſaniſdare ꝑpꝑ pauptateʒ ungias gecipea ad . vtpoſſſpeackteptſequiral. Z
ji femuitatf ei fideiuſſio.vt.ff.ſi cui plus q;ᷓ p.l.fal.cũ non faale. Erat cautum.per hanc.l.ſ.vt poſſint adire vt

l Delrey. ſimagnü ſit relictũ ſanſdet ab eo q; põt als caueat. ſʒ
s bit. Rñ. his quoꝝ inteſt vel ſeruo publico. vt inſti. ð iuti. ſti.

Falteri. v.ff. rẽ pu.ſal. fo.l. ij. v.iij. in pn. Per res. hec eſt

p¶ Dudũ.vt qᷓ eo...ſi qs aũt.in fi. q Om̃s equalẽ. nam legata⸗
rij ⁊ fideicõ.ſpãles inter ſe ꝑes ſunt. Itẽ generales int ſe pꝑes ſunt. Sʒ iſti
pus:yvt ſubijcit. vel tñ hebat in legato ſpãli q;tum erat in fid eicõ. . vt

*

2 Eolla.

ſtatim. ibi reliquos aũt ?c. r ¶ Dudũ iõ eſt. vt.. e. F. ſ. n. vbi dioͤt Alij dñt hoc ſpale vi nõ eĩpiret. vel dicſem Jo. ꝙ non exvi ſubſti /
Eſlirucne bides ſiſtit ⁊c. ⁊ hoc ſi oẽs volunt.als obtinet qð ſequic. tutois admittit᷑ſed hꝰ.l.bñficio. p olete. ſ. ſubſtituto. .
S8 egatanios. ? fideicõ. ſpeciales. t ¶ Eẽs ſunt. bñ dicit oẽs ſupo q Ad cobr̃des.iĩmo vr pᷣmo ⁊ imediate franſire ad cohr̃des.vt.õ.
lunt:qꝛ ſi pᷣmo noĩatꝰ venit alijs pᷣferri põt.vt.S.ſym aʒxo.ar.ꝓ eo.ff. ð be ee. S.pxi.⁊. .ſi quis aũt.ſed dic ꝙ nouerat ſubſtitutꝰ aliqͥs.vñ tran

re. inſt. qᷣ lnbco ell a. ⸗gula a.qui.ſi q hñᷣs.Sed nos ð vt bic inui· ſit ad cohr̃des imediate.hoc aũt erat vt pʒĩ illa H anla
80 ——— . ,B pᷣmo caſu b. F.
Sieare i viſclvn:tunc pponi quidẽẽt ſic ꝑuni penitꝰ neq; ꝑ falcidie occaſionẽ: rr vr..
Pristſenus vrn ſau, uerſitatẽ fideicõmiſſe arios: ꝓpter neqʒ ꝑ l campcipe ualentem. —
dent rcdiozes dDictã ia dudũ rõem: aut eũqui exe Silr aũt talia obtinere: ⁊ ſi gdeʒ Anierien
Saan ſhaie. is uoluerit iplere qð pceptum eſt. ſint cohereds hosuocani uolumꝰ gnores autrur
x MOꝛdinẽ.denoĩatõiſ Seileli Sie Eer . „7 n 772.re videt᷑ ꝙ ſic iter⸗
yepᷣmo noĩar acipiat ¶ Meliquos aũt legatariosñuel fi- alioquĩ ad fideicõmiſt. anioſ lega nentu nouepſoͤe
heredltare cefis libens qeicõmiſſarios ꝗcũq; nihil alteru tarios ⁊ ſeruos ⁊ oẽs ab inteſtato: ¶obligare. vtiſti.
exñtibꝰ ſʒm. F. ⁊ ſicno⸗ , WLP ene E . e qͥ. mo. tol. o. F. ̃
ta oꝛdinẽ ſeripture ſere tros in hoc qðᷣrelictũ eſt añcedũt: pm pꝛius anobiſ traditũoꝛdinem qrea. Ireio⸗
uandus. ic &. denouo Et oẽs ſi uoluerint uocari: ut qere resuenire: ubicũq; onere coherẽ⸗ nebat ꝛ aar be
pfiſt quoticor an ih⸗ is noluerint. Siueronlls legata- te:qᷓtenusopoꝛteat ↄpleri ea que ch altoſirſactns
ſti. dele. F. añ. v.ff. ð ſo riꝰ uaut fideicõmiſſariꝰ hoc elege- teſtatoꝛſᷣʒ legẽ: ſicut pꝛiꝰdiximꝰꝰ brs inſolidii. t
—= rit agere:damꝰ ſeruis lñiam libta-⸗ imꝑauit.i Si uero ĩſtitutio ẽt bb e F. in oiby. er⸗

go deſijt teneri

— — — — — — — — — —

dic vr orre dirinav tehonoꝛatis pᷣm oꝛdinẽ denoĩatõ ſtitutõem unai octi eſt qꝛ pꝛiui nafune a. H 3
ff.deiudi.in tribuſ.⁊.l. 5 ſis denoiauit': ßm a fetfer Eͤueni Es viget᷑ ſzm aʒ. vt
ſe.⁊. C. cõia de le. ſi du⸗ insp qua eosdñs denoiauit m ad ſubtiüen u ve ente danan aſt ff. ſo. mat. ſi ab
obꝰ. dic ſzm merita u hoc hẽr eĩ alterutros ppoſitões. fres Pin lege ↄop! ente que ſe aͤ oſtibꝰ. F. ſi vir.
an Panpekcere vr ¶ Et hec gdẽ oĩa ſacimꝰ: ubi ne⸗ 71 ilo ſt ſnnto nge : ue dcl . denego. geſ
S.qud ergo. v mauſ ceſſaria qdã ſubiacet datio: in ali coheredes: ⁊ legatarioſ:ſemoſ veh S
dic oes vocãdos vn le quo cuinatura debet᷑ quedã ſuc· ⁊quiab iteſtato: ⁊ qui extrãei ſüt: f.llx. öma tůbi
graia er di ceſſioa teſtatoꝛe moꝛiente. Siue ⁊fiſcũ: ſma nobis datã obſeruati nder Sren
vͤbeat admitti vel pſer Mnulla ſubeſt hmõi ꝑſonaĩ inſti- onẽ eaque auferũt: ueniẽt ↄplen/ bfellam beredi
6 enoĩauert.ſ̃s poſitõisa teſtatoꝛe fiat: deiñ ſcib poſitões. Mꝛoptereanãq; ad Qquiq eopalin⸗
3 ECt her ola. q diri tꝰ heres nõ ↄpleat qð pꝛecipit᷑ins tantas reſperimꝰ ſucceſſiones:ut berredẽ vd aliuʒ
ab illo. 5. ſi qͥs aũt. vſz g riae. il li ſretſid 4 no compleuit
buc.ſ..vrtotum qõ ẽvl kra pᷣdictũa nobisdudũ tpᷣsꝰ: illũ ut nõremaneat ſine aditõe ipſius voluntatẽ defũ⸗
V . „ , „ 2☚ 0-ʒ veimt
tra debitũ natale aufe⸗ quideʒ pꝛiuari oĩbꝰr elictis nihil moꝛiẽtis hereditas. Exhereda cii eam aſſume⸗
ratur, accur. re? dare relicta
a (Meceſſaria. it aſecc hzñg. ſic vt ſit ei

.

.e. non aũt. ⁊ inſti.de ſuc.li.G.ſed nfa. b

vt inſti.de inof.te.S.i.⁊.C. de inof.te.⁊ vt.S.S.i.⁊ int᷑ Konde⸗ libertũ. vt

expectet.vt.ſ. ð ec.ti. S. ſi aũt legat᷑ coł.ix.Rñ.diſtigue vtrũ loco religioſo le

ger vel nõ.pᷣmo caſu ẽ fauoꝛ.vñ ĩ ↄtinẽti ad duplũ tenet᷑⁊ elapſis ſex men

ſibꝰ ꝑdit totũ.vt inſt. de act. S.itẽ mixta..j.ð ec.ti.S.ſinaũt legat᷑ ſcdᷣo ca
ſu obtinet qð bic dr.ſic ⁊ ał.ẽ fauoꝛ. vt iſti.ð ob.q ex quaſi ð.S. ii.
d ¶ Relictis.nota verbũ relicti adaptat᷑ ad inſtõneʒ.ſic.C. ð ſe.nupt᷑.l.hat
edictali.circa pᷣn.⁊ ẽ notãdũ ꝑꝑ hodiernã ↄſuetudinẽ ſym quã non fu qñ

q; inſtitutio.ſʒ teſtatoꝛ dicit illa oĩa mea bõa relinquo.vr.n.q non valeat

teſtm̃ in quo nõ ẽ iſti.vt inſt. dele.S.añ.⁊ deteſta.mi.s.plãe.ſ⸗ qð dr. C. 7
inſti. de teſt. mi.qꝛ nõ vʒ teſtm̃.nõ ẽ iõ qꝛ vᷣbũ relinquo nõ ſit aptũ vel ſuf⸗

ficies ad inſti. ſʒ qꝛ teſtes nõ fuerũt ibi vocati. Itẽ repete ſancimꝰ:ſʒ qͥd eſt

relictũ br̃di niſi hrditas.Rñ.ſicita ⁊ puabit᷑illa.⁊ ſic hrditas relictum dr̃.

vñ ⁊ hocẽteſtm̃.illi mea bona relinquo.vt.ff. dete.mil.l.diuꝰ.⁊ detab. ex
hi.l.i.in fi. Atẽ nunqͥd fructꝰ quos medio tpe vſq; ad annũ bũit amittent

ſñ. ſic vt. ff. de his q. vt indi.l.heredem..l.eum qui.

e Falcidie. quã hſit. als.vt inſt. ad.l.fal. in pꝛin. fAliã cãm. puta p
pᷣlegationẽ. g 4 Auüt p ſed. h ¶ Zalia obtinere.ſ. ſancimꝰ qlia in eo

caſu diximꝰ qñ pſona fuit inſti.cui fuit neceſſe relinqui.
i ¶ Deruos.libertati donatos. ai⸗ qñ ſequuntur.
Kk ꝛius. vt. S. e. F. ſi ͥ aũt. . S. ſi vo nullus.1. 5. ſs nõ nils.
1W wue herſann 1 Loherẽte.ſ.cautõis. m ¶ Dixim?. vt. S. e.
S. ſemp. 7. F. his igr.⁊. .ſi qͥs aũt.in fi.
ſequẽ.reſpicit t leginmos hr̃des ⁊ legatarios q; exrrãeos heredes.
0 (Gnſti ſubſt. 4Bedn
rauit.vt.C. deĩpu.⁊ al.ſub.l.pꝰ aditam.q ẽõ.

dentes ⁊ deſcendẽres. vt. . e. F. pmũ. ⁊ inter fres qñ turpis pſona ĩſtiruit᷑

ne Auc. li. . led nra. nſtõnib?. vt qꝛ eẽneꝰ.
c ¶¶ Dudũ tpᷣs.ſ.annũ.vt.S.e..ſi qͥs aũt. Sʒ videt᷑ ꝙ non vltra ſex mẽſeſ

n ¶ Si vero iſte. S. cũ ibuſ.

ed nunq;d hec ſubſtõ vulgaris adita hr̃ditate erpi/
ß aui dicũt illã coꝛrigi

hec regula q; fauoꝛẽ ꝛc. vt. C. dele. ⁊ con.l. q; fauoꝛe. nã eſt el' 5⸗

ria.ſ.ſi aliqd in odiũ alicuiꝰ ẽ inductũ non debeat ĩ eiꝰvnlitatẽ redi
t / Sine aditò e.nõ intereſt eni ⁊c. vt.ff. dei. ac. l. qꝛ. ⁊ inſtit. de
0.poſ. F. quos auten. v Et hf̃datos.ſ. cq adiecta ał.
exberedatio foꝛte non noceret.ſer. al. ar.ff. de bo.li. ſi pfonus .5. ſi
Sitane ſine ſoꝛte. vt. j.cũ de ap.cog.s.aliud.ij.collł.vii.
x

uſte. bic ergo iuſticiã duplicẽ.ſ.le.⁊ hoĩs legis vt recte expr̃det

noĩatim.hoc mõ filiꝰ me ſempꝛoniꝰ ſit hr̃s.vt inſt.deexhĩ. li.S.i.
⁊. ff. deli. ⁊ poſth. l. i. ij. . iij e ab oĩbus hr̃dibꝰ eius gradꝰ.vt.ff.
deli. ⁊ poſth. l.iijj. F. fliꝰ. ⁊. C. delib. pᷣtenitis.l.i.als reſuitui dʒ ei b
ditaſ.vt. ff. de bo. li.l. ſi pronꝰ.ij. ſi qͥs hoĩs:vt qꝛ ſit ingratus ⁊ cau
ſa ingratitudis expᷣmatur a teſtatoꝛe ⁊ ab brde pbet᷑ vt.j.vt cũ de
ap.cog.S.aliud.⁊. .ſiue igf.⁊.C. deinof.te.l.oĩmodo.vel dic iuſte
i.recte ꝙ qłr fiat vel non.dic vt.ff. deli.⁊ poſth.ſi poſthumꝰ.x.ll.ſe

quen.vſq; ad.l.gall. p/lHihil ex. qd ſi hñt ius in repꝑp le/

gatuʒ. foꝛ. ꝙ eẽ põt. vt. ff. de inof. te.l.ðfi. .f. ð rei vẽ. l. emptoꝛ. N

cilla. Rñ. tunc ſicut qͥʒ legataniꝰ vel fideicõ. tante q;tiratis admit/
tif vt. S.e.S.etenĩ.⁊.S.ſi vᷣo aũtnon fuerit. ⁊. S. ſi vo nullus.
3·Reſpicimus.qꝛ ꝓ moꝛtuo hẽtur.ff. de cõ. t. e.l.i. F ſi pf.

⁊ ¶ Decieſmilies.ſic.j.vt oẽs obe.impe.in pᷣn.j.deſeno.in.i. colůòõna

7 denup. §. ſed hec. Legis.ſ. huiꝰ.vt. S.e.S.ſp.⁊ bis igit

ſed alie multe hoc volũt ⁊ intẽdũt.vt.j.denup.S.diſponant. ⁊. ff.

ad.l.fal.l.iin pᷣn.vſñi põt dici legis in genere.pᷣma vᷣioꝛ elt.

a Erpꝛeſſim.i.noĩanm ⁊ bec crigif ſiuemaſcls vel femina iureiſto

vt. C. delib. pꝛe.l. fi. . i. olim õᷣ in femis. vt inſti. de exbr. li. F. i.

b 6. Holuit. q.d. nullo mõ. ſʒ nunqd q̃ dicta ſunti exheredato locũ
bñt in ptento. ñ. ſig prein cinꝰ ptate eſt pteri ipſo iure non vʒ

Sincvad re.l. legatoꝛuʒ. F. fi. ⁊ dele,i.ſi ſeruꝰ plunũ. S. i..

— — — —

—— —

— — — — —

4

e
n

S=E S=

- —

4

.

—

„

etmñ ſuecz te tis erßſſit ſiue . vt. E. delib. .l. f. F. pe. inſt.

ð exhr.li.i. R

ſi aũt ab aliquo delinea mr̃na ſiue cũ cã expꝛeſſa ſiũ

non vʒ teſtm̃.vt inſti.de exhr̃.li.S.pe..ff. de ta.l.illud.ꝭ.ad teſtã

Sed hodie cã pᷣteritiõisdʒ inſeni a teſtãte ⁊ ꝓbari ab hr̃de.vt.ſ. vt

cũ de ap.cog. .aliud.⁊.S.ſiueigr.idẽ de emancipato filio.ſ.q; dbe

at ĩſeri cã pᷣteriti
dis.vt. ſ. vt cũ ð
app.cog. .. ſiue
igr. ⁊. F. alið. vñ
appet ꝙ in duo

bus vltimis cãai

bus qñ pᷣterituſ
a linea mr̃na vl

a pf̃e emancipa

tus olim ẽt ſine
cã.hodie vo cuʒ
cauſa locum hbʒ
ꝙ hoc. F. dỹ. itẽ
qre nõ vocatur
exheredat inter
eos qͥ noĩati fue

mt nieſo auin Si uero ablatã ꝑtẽ anon oplente

moꝛiẽtis uoluntatẽ priꝰdduximꝰ

ipſe fuerit noĩa⸗
tus.Rñ.fuit no⸗
minat? ad dam
nuʒ nõ ad lucrũ
⁊ hoc mõ intelłe

hunc. 5F. Itẽ nũ
qbuid finitis pſo

nis noians in

teſtõ vocabitur
inter eos qui ab
inteſtato veniũt

cum ⁊ ipſe de ill

ſit ⁊ quidẽ pᷣmꝰ.
vt. ff. ð ſuis ⁊ le.
l. fili. Rñ. nõ ni
ſipꝑ qrelã.vt.C.
inof. te. ſi here

de.⁊.l.ſi filiam.
rõ eſt. qꝛ videt᷑
adbuc teſtm̃ va⸗

tos autẽliberos ſi iuſte a patre ex
qluſi ſut: ut nihil ex patris hẽant
uoluntate:nõ uocamꝰ neqʒ reſpi⸗

cimꝰ:lʒ decieſmileſies uelit. una
ẽ.n.legis intentio:utq diſpoſita
ſunta moꝛiẽtibꝰ ipleant᷑eum.n.
gabipſo teſtatoꝛe ꝓpꝛia ſuba pł
ſusẽ:quõiuſtuʒ erit uocare ad reſ
qmũille eũ ꝑ exheredatõem factaʒ
in eũ expᷣſſim fieri ꝑticipẽ noluit

ad ſubſtitutos:deiñ ad cohereðs
⁊ poſt illosad legatarios ⁊ fidicõ
miſſarios:necnõ ⁊ ad ſeruoſ:⁊ ita
ad eoſ ꝗ ab inteſtato uocant᷑:⁊ ex
trãeos atqʒ ad fiſcũ uenimꝰ:ñ ab

ſurde hoc factũẽ nec ĩaniter: nec

qſialiquẽ lateat qð decet:ſʒ ex ꝓ
uidentia:⁊ ſᷣm legẽ ut finitis pꝛi⸗
mũ oibusſm teſtã pſonis deiñ ab
renũciantibꝰ:ita ad eã q eſt abite
ſtatouocatione ⁊ aliosueniremꝰ.

lere. cũ lex faciat ẽt alios ab inteſtato veniẽtes bĩ̃des loco repulſi.
vt.ſ.e. F. in oibus. ⁊ heres hrdis teſtatoꝛis ẽ brs.vt. ¶. de hr̃di.iſti.

l.f. ? qð dr filiũ a
teſtõ:vel eo fcõ no

gnatũ ꝓpximũ.⁊ iõ admittendũ veꝝ eſt non facto
n tñ adita hr̃ditate.vt.ff. de ð tab. filium. F. ſʒ cũ

erbiditatio. Itẽ nunqͥd int extraneos ꝓꝛſus admittit᷑ vel cũ fiſco
vel ẽt poſt. Rñ. quidã nõ foꝛteꝑ pᷣdictas rões in ꝓximo.c. ſʒ põt )̊

2—

dici vtnõ tanqᷓ ipſeſʒ tanqᷓ; qlʒ extraneꝰ admittat᷑ vt.ff. de adop

ti.ſipf. S. qui duos. Itẽ ꝙ ſi teſtatoꝛ vnũ nũmũ mihi legauit ⁊ hrs

inſti. non opleuit ſuã voluntatẽ.nunqͥd occaſiõe huiꝰ nũmi totam

—

bẽo hereditatẽ ⁊ puabo agnatos qui q̃ſi ex debito ſpabaʒ.vt.ff/ p

ſoci.l.⁊ qꝛ.Rñ.ſic.nã
legauerit. inſti. de br.

aut non. ⁊. F. ſe.

¶Aocauerat. als vero accipit᷑
4 imus.vt. S. e. SF. ſi vo inſtö. d⸗
bic velut teſtõ admittitur bui.l.aucke. e

plyme dil exeni teſtaroꝛ cũ eiſ nibil mihi aliqd
inſti. F. ſi płes. ⁊.S.e. S. ſi quis aũt. ⁊. F. ſi vero
pe vel ꝓp certe.
ant᷑. als. ſ. naʒ
traneos. naʒ

hec q admittunt᷑ cq libertatũ ſeruandaꝝ.ſʒ qui ſinulla libtas eſt
relicta. Rñ. adhuc admittit᷑ exrrane vt ceta relicta ſoluat. ſic ĩtelli

ge ꝙ hic ⁊ alibi dr de extraneo: ꝑ hanccon. ſʒ qͥd ſi nulla ſunt reli/

