e¶ Sarib ebamꝰ. in qdã.l.quã ñ bẽm⸗
f Adiacẽnbus.i.etiã mobilibꝰ vt

vt de le. iij. Pdijs.S. fi. ⁊ facit. S. de ver.ſi.l.i.v.ij. ⁊.ff. depſu.⁊ bab.

ff. ge oſti. Pn. l.

qſiru. S. peto. ⁊ defun. inſtru.ſi cui.⁊ addeqð no.
Itẽ nõ generali vel indeſinito verbo oĩa ↄtineri.

ad qð.ff. deoff. . vꝛ.l.. F. vbẽ. Itẽ bec verba ponũt in inſiñs vẽ
dinonũ yel ſia. g¶ Duo. i. inſtris domus vel fũdi ⁊ pꝛiſfami.
ibi moꝛãtis.nec ob.ff. de fun.inſtru.l.q̃ſitũ.S.ſʒ ſi fundꝰ. vbi dicit

nõ ↄtin eri inſir̃mn agri.vel ſubaudi ibi m.
I qßſ.publicatõe.q fit ex varijs cauß.vt. ff. de iu. fi.l. i.
¶ Juns. ſ. alterius. yt donatoe vel ſucceſſione.

De bons vacantibus.

1¶ KRite m fomam ᷣ

ſubiectã qũ qõ nõ refertvt ałs ſᷣm foꝛmã.ſ.e.l.fi. m/KRoõnales ꝓcura
toꝛes ceſaris.vt.S.demõ mul.l.ij.qͥ incoꝛꝑabit vt iudex vt bic.qð fauũt
pᷣ comites capiẽdo.ſeo dãdo/pcuratoꝛi ceſaris qͥ põet eaĩ nũero ⁊ coꝛꝑe
aliaꝝ rerũ fiſcaliũ. n ¶ Cõmoꝛãates.ſ.comites ⁊ rõnabiles.

eoper bo. theo. M. palla
Acantia moꝛtuoꝛũ bõa tũc

nea uel iuris titulolegitimuʒ reli⸗
uerit inteſtatꝰ heredem.
Mpa. the. ⁊ Nal. M. her⸗
moſtraicyp.

9

R uacantia uel aliomõ bo⸗
nadelata legibus ad erariũ

pꝑhibeãt᷑:certi palatini electi ⁊ iu

reiurãdo obſtncti mutant᷑ ut eorũ
inſtantia pꝛeſes ꝓuincie pᷣſente

fiſcipatrono diligenter inquiras
cuius uacãs cadẽſq; fuerit patri⸗
moniũ:quãtũcũq; uel quale eiui
deatur?: ut cum data reclamandi
copia nullum uel iure poſſidere:
uel uendicare cõſtiterit: locunq;
erario factum eſſe tam ipᷣius rela
tione qᷓ; publicoꝛum monumẽto
rum ide cõſtiterit:rerum nobis

noticia intimetur: ut iuſſu no⸗

ſtro uacantia: uel alieres nomi-

ne occupentur erarii: que foꝛ⸗

matetiam in parte bonoꝛumuel ĩ

una alteraue re ſeu actõne una uł

etiam pluribus ſeruetur.nã ſi ꝗd

fraudem in diſpendium erariũi fu

Acd fiſcum iubemtranſfer-
riſi nullũ ex qualibet ſanguinisli⸗

o Stilꝰ. ſcribent᷑ em̃ no

mina ⁊ q̃litates reꝝ q̃i
qð dã inuẽtariũ. vt. S.

de bo. ꝓ.l. ſi qs intra.
2 no. h. ꝙ ĩ qlibet ꝓuĩ

cia erat vnꝰ ꝓcur. ceſa⸗
ris ⁊ vn? comes rey p⸗
uatarũ.itẽ no.l.ꝙ bec

lerx facit ad ſcòam ꝑte;

rubce. p ¶ Coͤſecrada
i.adiũgenda.⁊ dic ꝙꝙ
qñ ↄiũgit᷑ dʒ ſcnibi pu/
blica manu qᷣ titulo ex
donatõe vel ſucceſſiõe
vłl qͥqͥ mõ fiſco obueni
unt. vel dic ꝙ qñ adij⸗
ciũt᷑ iponit᷑i ipᷣo pᷣdio
ſignũ ꝙ ñ lʒ niſi auẽte
publica.i.ↄpetẽtis lu⸗
dicis. vt h ⁊. S. vt nẽo
pᷣua.l.ij. ⁊ ĩ aut.ðᷣ mã.
pꝛin. 5. titulos. al. pu⸗
nit:vt ibi et hic dicitur

q AUſucapiõe.vſurpat
õ pᷣdicra facit.
Acaãtia. tranſferri
C. efacto.nã dñiux-⸗

ipo iure qnt᷑ fiſco ſi ſol
uẽdo ſũt. vt.ff. de iu. fi.
l.i. SF. an boa.
8 Linea. inferioꝛi vel
ſupꝑ ioꝛivltrãſuerſali ẽt
vltra. vij. vl ðamũ gra
dũ ſßᷣm. p.qð ñ placet.
qꝛ pꝰ ltimũ ſucceſſoꝛeʒ
ſuccedit vxoꝛ ⁊ pꝰ ea fi⸗

ſcus.ſʒ ltimus nõ ẽ vl
tra. x. gradũ.vt. S. vnð

vir ⁊ vx. l... t ¶ Ju⸗
ris.ltimus titulꝰ iuris
cẽ adoptiuꝰ.vt.ff. ð ſuiſ
2 le.l. i. F. fi. . l. ij. F. he

regditas. itẽ alij qͥs dic

vt no. S.l.i.⁊ facit.S.ð
cad.tolbł.l.i.S.fi.⁊.j.de
pp.ſa.oubi.l.p.S.ĩteſta
toꝝ.⁊ ĩ aut.ð be.⁊ fal.

S.iĩoꝛdiatũ.⁊.j.ti.i.l.ij.⁊ ĩ aut.vt nul.iu..fi. ĩ aut.ð nup.. igit. col. iij
vacãtia. delata.ſ.dãnatoꝝ.vel alio mõ. qð dic vt. ff. iur. fi.l.i.
Pꝛohibeant.i.inueniant᷑.

r Palatini. de quibus babes.j. de palatinis ſ acran larg. vel dic quicũ /

q; de curia miſſi.

¶Inſtantia. ᷓ executoꝛes. ſ. dicunk. 1 no. ꝙ, qſt offi. iudicis expeditur. et

ſic intelligo. ð. de iu. fi. defenſionis.

ASentkn bocin ſcriptie ut. . depſeri ſis.

2.l. defenſionis.

a Data. ablanui abſoluti.ſ.data copia.⁊ facit.S.de iure fiſ. l. pꝛohbibitũ

b ¶ Lopia. ſi ergo aliquis reſtituit: debent renanerebona apud poſi iden
tem donec liqat ea confiſcãd a. vt.ð. de iur. fi.l.defenſionis.

c — ꝑ ꝓpꝛiam epłam.

d ¶ APonumẽtoꝝ. que facta ſunt ſuꝑ bonis inuẽtis quaſi qdam inuen

tariũ. ut. d. l.. debo ꝓſcri.l. ſiqs intra.

e¶ Oeccupent᷑ ꝑ eoſde palatinos vel alios ad

hoc miſſos. vel ſi nõ mitta

tur aliqͥs ꝓ capiẽdis:mittent comiti rerũ pꝛiuatarũ pcuratoꝛi ceſariſ ad
incoꝛpandũ ⁊ iſti rradent.ut.d.l.ſi quis..S.e.l.ſi’quando. Item q; di⸗
cit occupẽtur de facto. nam de iure non ẽ opus ſi ſoluẽdo ſunt. ut. ff. ð iu.

fiſ.l.i.O.an bona.

⸗ —

f Foꝛma.de inquirẽdis ⁊ capiendis bonis pᷣdictis.

mim iiij

1

8

.

Erecutoꝛes. bos. s. notauit palatinoo. .
hH EFiſoi.no.facit. S. de aduo.fil.l.fi.⁊.j.de anno.⁊ tri.l.iij.
Rubꝛica. De delatoꝛibus. dixit de bonis vacantibus: nũc de eoꝛum

bonoꝝ delatoꝛibꝰ. ⁊ uo.ꝙ deferre dicitur multis modis.pꝛimo.i.qui ali⸗

quid affert.vnde dicit: hereditas defertur. vt.õ. decar.edi c.l.ij. Itẽ accu⸗/
ſare de quolibet crimie .

vt.C. ad.l.iul.re.l.iube
mꝰ.itẽ bonoꝛũ nuncia
toꝛ.vt.ff. de di. ⁊ temp.
l.intra.⁊ ita bic. Item
deferre.ſ. honoꝛem. vt
S.de epi.⁊ dle.l.pꝛeſby
ter. hic autẽ ponitur ꝓ
delatoꝛe bonoꝛuʒ iuſto
vel iniuſto. ⁊ ẽ iniuſtuſ
rõne perſonaꝝ etiam ſi
ꝓbet. vt. j. e.l. fi. Item
pꝓbibenkt aliqui deferre
ꝓpter honoꝛẽ vt clariſ
ſimi.item veterani.itẽ

milites ꝓpter honoꝛz
ſtipendioꝛũ.item ppteꝛ

ſexũ vt mulieres.itez ꝓ
pter damnatõ em. vt qᷣ
ſuſtibꝰceſi ſunt ⁊ ĩ opꝰ
publicũ damnati ſunt
item in metallũ dãnati
Ded eas cauſas quaſ

ante damnatõem cepe
runt deferre poſt diéna

tionẽ poſſunt exequivt

ff. de iur. fiſ. l. deferre. ſſ

qui admittũtur ſi nõ ꝓ
bant ſunt iniuſti ⁊ infa

mes.vt. ff. de iur. fiſc. l.

ij. in pꝛin. ⁊. ſ.e.l.i.⁊.l.
nulla. ⁊.l.exvaria.et.l.
omnes.niſi.vt.C. de e⸗
pilſ.⁊ cle.l.nulli.in fi.et

in alijs caſibuſ.qð dic

vt. j. e. ex varia.ſi vop⸗
bant pᷣmüũ habent. vt
ff. de iuꝛ. fiſ. edicto. F. ex
tat. Itẽ differũt hicti.
ſ. de bis q ſe defe. quia
ibi ſe:hic alios deferũt

reuocabit.

erit admiſſum: miſſi qdem execu
toꝛes non euitabũt indignatõem

pꝛeſes autẽ facultatuʒ parte dimi

dia mulctabitur. ſiſa ueropatro⸗
nus detrimentũ quod / ꝓuicio eiꝰ
ingeritur:reſarcireuꝛgebitur.

Ze delatoꝛibus.

Mpa. alex. M. baſſo.
Jei qui caꝑe poteſt tacitũ
fideicõmiſſum relictũ ẽceſ⸗
aſt dilatio . his em̃ pꝛobeturtaci
terelinqui ꝗ palaʒ relictũ caꝑenõ
poſſunt.
Apera. Gord. M. cõthei.
Ouẽte officii ſolicitudie
uinimoiuſſu ꝓcuratoꝛiſ
ut cãm ab alio delatã conuenienti
diligẽtia inſtrues:non ipᷣm uolun
tariũ delatoꝛismunꝰſuſcepiſſete
actoꝝlectioque pꝛecibus intexta
ſunt:manifeſte declarat. Eapꝛo⸗

pter ne quid in perſonatua quod
eſt ſecte tempoꝛũ meoꝝ alienum

aut tentetur pꝛeſes pꝛouincie uir
clariſſimus ad ſolicitudinem ſuã

iber

n Hon pñt. ergo ſi pñt:poteſt tacite relinqui eis loco ſumptoꝛ cõ

———— ris. fiſci vel ceſa
Mp. M. candidco. sdanen
EMAE ͤ uaria ſtatutoꝛumdiuerſi bis qui vemnd.
rate ad id decurſum eſtut hi lin fraudés. §.
qui reipublice canſaſ defenduntꝰ holeigeſ
delato? criminibusnon tenean parniſ. ⁊.z. dð iu
cum omibus notiſſimũ eſteos ſo eſiſli e.l ,⸗
los execrabiles nũciatoꝛeseẽ qui ſtat fr deiur. f ·
fiſco deferun. olunsir
IApa. conſtan. M. ad puin. iuſſume imterd
1Anes iudices inuigilare p eſt differetia. in
4 ipimus delatoꝛes ſine fiſi ſoveammll u.
aduocatodenũciantes penis affi tins babʒ iuſ
1.

cere.apertiſſimi en iuris eſt ut qðᷣ

ſequẽti deſtructo.ad qð.ff. de publica. ſi ergo.S.ſi ꝑtus. .
AOiuẽte officij. qd geris.qꝛ eras palatinus. yt. S. t.i.l.fi.vel po
Mne vt. ff. de iur. fil. l. iſcus. F. delatoꝛis. . .

q ¶ Attentek i.

ex cuiuſcũq; pa trimonio cecidrit ne patiaris pe⸗
in caſum ⁊ legibꝰ ⁊ retro iuriso⸗ nas dalatoꝛis
dine fiſci aduocatis agentibꝰuen offtai iuſus
men gentib' nen offiai. iuſſus. 7
dicetur.ſed quia nonnulli pꝛecibi ꝓæ ain ncho⸗
tes ſm ius poſſeſſa patrimõia de bancris alaſps

ferre non ceſſant:damus omibus

tieris penas q̃ſ

pꝛocitoꝛum ſeueriſſine ſententie

ſ ntcanerepo Dem. M. cr ello.
eſt. cuʒ effectu. ſ. ex WWAHA *rimie de
teſtamẽto.vt.ff. deyer. lla macula ul⸗ cnimie de

ſign. aliud. ? in berede E latoꝛisaſpergitur Is geum
ſioggkſitta tpa officialibus funduʒ ſeu domuʒ fi
menn. die vrno. nſ. de ſci poſſidere contẽderetur: ænon
aena dil.ſ.? ſeſedð aliũ eius rei poſſeſſoꝛẽ eſſe
in extraneis.hac aũt 5
l.hic legatanus ſeu fi/ möſtrauerit *
deicõmiſ. gen eralisvel ðMMU
ſpãlis au tacite alicMh . . ”
eſt relictũ duobus tꝑibus debet eſſe capax.ſ. teſtam̃ti ⁊ moꝛtis.⁊ ſic ſᷣ erat
vt. ff. de iur. fil.l. non intelligit. S. quãdo aũt.ſi aũt pꝛimo poterat: ſecũdo
non pot capeceſſaret.⁊ tũc delatio niſt foꝛte in futurũ fidez accõmodauit
inſtitutus.idem ſi pꝛimo non potuit:ſcdᷣo potuit ei relinqui de benignita⸗
teꝑpitur. vt.d.l.nõ intelligitur. ꝭ.qñ.⁊ no.ff.de his qui.vt indi.l.ĩ frau
dem. in pꝛin. ⁊. S.i.que aũt faciũt non capacem no.inſti. deleg.s.in certis
6 actu.quod eſt qũ domeſtica cautio vel ꝓmiſſio eſt non palam ĩ teſtõ
vel codicillis de bereditate nõ de ſuo rogaß pr fr deia. fil. l. nõ intelligit
in pꝛin. ⁊. J. quero. ⁊. S.ſt quis palam. . S. tacita. ⁊.l.ita fidei.in pꝛin.⁊ in
fi. ⁊ de le.i.l.in tacitis. L
m Delano. als ſi neutro tꝑe fuenit capax dodrans relicti aufert᷑ nõ capa
? guarta rogato quicũq; deferat. vt. ff. de iur. fil. l.. 2. S. ad.l. fal.l. ij .et
ff. de his qui.vt indi.heres ragaluo. aut excuſat᷑ ſi palam rogat᷑.ðvt.ff. de
iu.fi.l.non intelligitur.item ſi eſt ſeruus rogatus.vt.ff. ad.l.fal.ſi racitũ.
item ſi filius.vt.ff. de his qui.yvt indi.in fraudem.s.ſi.iten ſi ſe deferat.vt

„— 6;:

licentiam qui ſe leſoſ exiſtimãt cõ dicrt no. c. cr
tra delatoꝛes ſeueritatem iudic Alla maau⸗
imploꝛare ferro diſtrictam. 9. infamie.

ſAel crimine.
.ii. pena crimis
qð cõmittit de⸗
latoꝛ non ꝓbãſ

t elb,.

palatinis.yvt.ð
ti.i.l. fi.

Mpa. gord. uał. theo. NM
elenio ↄſulari.
Eruum domini delatoꝛem
iubemusin exemplũ omniũ

ſubiugari: etiã ſi obiecta pbaue
irerceptiocrimine mai 86 rit.vel non mõ⸗
rit exceptio crimine maieſtatis . rnenvt
iur. fi. l. deferre.
S.ſed⁊ cõmunẽ
magis enim vi⸗
detur dila tiõ eʒ

Depetitis bonoꝛum ſublatis.

Mpꝑ. gratu. Zheodo. H. iz deſemrevt ſ
deiu. fi. l. i.ĩ pᷣn.
⁊ai..fiſcus. in q̃⸗
Ec varia ſtatutoꝝ.i.legũ ſtatuentiũ..deſſen.ex pi.re.l.ſtatutit
XDefẽdũt.in iudicio aliopuocate.ad qð.ff.qð cuiuſq; vni.
nomi. l. . F.i. 7. S. de infa. l.neminẽ.vel extra ius yvt.ff.ðᷣ op.no.nũ.
l.in ꝓuinciali.S.fi..l.ſe. . Z
5 ¶ Mon teneant. eſt ergo crimẽ deferre ⁊ nõ ꝓbare ⁊ punit᷑infamia
vt. S.l.ꝓxi.⁊.ff. de iur.fiſ.l.ij.in pꝛin..l.deferre.S.ſed ⁊ cõem.item
ꝙ tantũ dat fiſco quãtũ detulit.vt.ff. de iur.fiſ.ſenatus..ſenatꝰ.
7. F. diuus. 7. l. arrianus. item aliam. vt.j.l. ꝓxi.ab alijs penis ex⸗
cuſatur multis modis quos dic vt.j.de iur.ſiſ.l.ex qᷣbuſdam..5ẽ.
eo. l.mouẽte. èsl
a ¶ Execrabiles.i.odioſi. . ⸗
b ¶Deferũt.ſ.inchoando ⁊ ſpepᷣmij ⁊ non ꝓbant niſi ercuſent᷑ali⸗
quo depᷣdictis modis.ad qð.ff.deiur.fi/deferre..ſed ⁊ cõem.iteʒ
auitati non defert. yt. ð. ti. .l. . .

vy AMonſtraue L

3 ſefactã repel⸗
lere qᷓ; aliũ quYz—

Gdſt
Gige
dhei
haut
lic t
1sb⸗
llequ
o1
fden
fͤl
li

Mn

ſtſde
lell.

emen
deoff
ſah
ſde
9a
non
ſiel

ſe

nnn

ſnn

Wanrann
apaleet
mang
tarſfe
liyrint,
ce.
bholbhi
uſ
felg⸗
eneroh
deir
dilngc⸗
canun;
heingi
fninnir
Glinn.
nnfini,
habzin
nct.
nontk,.

atse

ddagrors

gaſant

hiuls,

nsnchr

thnonp
lse
Penasiſ
noſeg

ac⸗
1
unine.
4inis
ginitde⸗
onppir
io s

Mirane.
onno⸗
yltffo
nuune
inyi⸗
gtoc;
1
lüce
eytfe.
ion⸗
nq/

gnun
bn
0 ⸗

nis
een
t,
n

16.

R
1

Ones.

Caſum.exquo vel

penis extra oꝛdinem : cum non dicat quas.ff depe.l.
Anctio. 1 facit. ff. de iur. fil. l. fiſcus alicui.?. S. de aduoca. fiſ.lł.

qꝛ ſine ſucceſſoꝛe deceſſit.

d ¶¶ Zegibus. vt. õ. ti.i.l. fi. ⁊.l. antep. ⁊ deiur. fil.l. phibituz. 7.l. de

fenſionis.
¶ Ketro. als re⸗
tro ⁊ als retro.
j. e.oꝛdine.quia
hactenus obti /

nuit qᷣ eſt in leig

bus pᷣdictis.
Exiſtimauit. ex
tali delatöne.
fImploꝛare.
accuſando ⁊ fa
ciendo eos pu⸗
niri diſtricte cuʒ
ferro.nam vt di
cũt contin eri in
theodoſtão: C.
caput et lingua
et amputat᷑.ad
quod.S. decał.
l. noſtris. ⁊ ha⸗
beas diſtinctaʒ
als diſtractam
id ẽ executam.⁊
habet locuʒ bec
pena ſi crimina
liter accuſetur:
als habẽt locũ
ille quas nota⸗
ff. de his qui. vt
ind.l.i.vł babʒ

locũ quando ex

dſuetudie facit.
vt.j. de ſuperex⸗

ingari. foꝛ⸗
te meralli. vt. ff.

de offi. p. vꝛ. l. i.
§. qd autẽ. ⁊. F.

aum patꝛonus.
vel etiã moꝛtis.

ad qð.S.qͥ acc.
non poſſ.l. pe. ĩ
fi. 7.l. fi. item fa⸗
clit. ſ. etiam q bꝰ
cau.col. vl ceſt.

l. i. .ff. de iu. fi.l. ij. F. pe. item nota exempluz alion. ad qð. C.ad.l.

tis depꝛehenſus fuenit⁊ pu

ctendi conſuetudo criminisha⸗
bet fiſcus inuaſerit:nullus eadʒe
ſub ſpecie munificentie pꝛincipa
lis audeat ꝓpꝛio iure poſcere:ꝗ

contralegem id auſusfuerit ſpe/
rare quod non licet:reꝰ uiolatele/

gishabeatur. ¶ Sed quoniaʒ

plerũq; ita nõnullis cauſisin ne⸗

recundia petentiũ inhiatiõne cõ/
ſtringũtur: ut etiamnon concedẽ
da tribuamus:nec reſcripto qdeʒ

noſtro aduerſus foꝛmam latele/

gis loci aliquid relinquaturꝰ. Si
quid autem ex bonis talibus nro
iudicio:nullo tamen deſiderante
atq; poſcenteconcedi cuiqʒ uolu
erimus:huiuſmoditãtũ ualeatli-
gralias.
Aop. theo. 7ual.
nis eniz alienas appetẽ/
Hiſfoꝛtunas ſtrepitus erueꝛe
cupientes: nulli dinceps uolumꝰ

petitõnisrerum eſſelicentiam: et

ſiinteſtatus quiſq;; queue ac nul
liser numero ꝓpinquoꝛuʒ exiſtẽ

tibꝰ:uel uxoꝛe ul marito factimu

nmus impleueꝛit: ⁊ cnuſcũq ſit cõ

iul. re. l.i. .ff. de rebus eoꝛũ. l. Gᷓuis...ff. de cuſto. reo.l. diuus. i fi.
depoſi.l. bona fides.ᷣin pꝛin.item nota eum puniri etiã ſi ꝓbaue

nit. ad qð. ff dere. mi.l.ij. F. in libello. ?.ff.ð neg . geſt.l. f. ſec ar.
ff de bo. li. q cũ ma. i fi. ⁊ ad tur.S.pe.itẽ no.q excipit crimẽ maieſta
tis vt hic. 7.ff. ad. l. iul. re.l.famoſi. S. ſerui.ſed ⁊ toꝛquetur eodem

b ¶ Rubꝛi.

ſiue bonis.

m in alijs quãdoq;ʒ.vt.ff.de queſti.l.i.
epetitis bonoꝝ.als bonoꝝ.⁊ tũc de peritis.i.petiti
onibus.als deeſt ⁊ tũc pone petitis naturaliter vel ſubaudi rebus

etudo. æ.l. vt. S. ad.l.iul. maie.quiſqͥs. circa pꝛinci,

ONiſc cſn
yetiã hodie.vt in aut.vtnulli iudi..fi.

le ¶ Eadem. idem ſi ex alio delicto ſunt dlata vel etiam ſucceſſione.

¶NLegem. ſ. iſtam.
m authgerere petitõne.

gis. ſ. huius de quo extra oꝛdinem punit᷑vt.ff. de pe.l. ſãctio

tem nota q; ex ſola ſuſpitionelz infructuoſa punitur. vt. ſ. qͥ mi.
non poſ. eis i,den. ss
o Relinquatur. cuius ꝓbibetur petitio eiuſdẽ facta conceſſio non
valet yt hic. 2.ð.ſi nup.ex reſcripto pe.lfi.in fi.⁊.j.de nauibus nõ

BDecimus

NZiſquis in crimi ẽ maieſta

nitus bonaqʒ eius:ſicut comple/

De petitis bonoꝝ.

ercu.l. f. T in aut. denon alie. 5. qꝛ vo. in aut. vt omnes obe . iu. pꝛouinc.
§ũ. banc dicetes. . 5. ſi vo quiſqᷓ. niſi excerta ſcia dicendo non ob. bacll.

ar. ff. de le.iij. l. ſ quis.in pꝛinc.

ditionis aut ſecte ſeu quolibet ti.
resfuerit fiſcal: nemoaudeatad
petitõem rerum defuncti defun
cteue cuiuſcũq; foꝛtune aut ſecte
ſit: ⁊ ficonoſtro locus pateataꝰ
ſpirare:cum nec illiſ quidem quo
rum actu atqʒ officiopetitionũ
cedebant effectus:impuneliceat
ſanctõnibus noſtris aduerſari.ſʒ
uirilluſtris quidem cuiuſcũqʒ tẽ
poꝛis queſtoꝛ:ſioblate petitioni
ſubſcnpſenit:uel etiam reſpõſuʒ
dederit:uirqʒ illuſtris comes reꝝ
pꝛiuatarum fiuel inſtrui permiſe

rit: uel petitõnem ſi qua inſinuat᷑

admiſerit: indignationem noſtri
numinis ſuſtinebit : ceteriſqʒ fi
et uindicte ⁊ temeꝛitatisexẽplum
Memoꝛiales uero qui excipiẽda
huiuſmodireſcripta uel implẽda
curauerint: palatinosquiinſtru
xerint:uel geſia admiſſe petitiõis
ediderint:bonoꝛum ꝓſ. criptiõe
puniridecernimus. Mari foꝛma
res etiam ciuiles ⁊ adius publicũ
pertinẽtes:ab omnipetitione mu
niendas eſſe cenſemuſ:ſcilicʒnec
pꝛagmatica iuſſione uel ſacra an
notatione: ue lquolibet oꝛacl odi
iuno ſeu mandatis: ſiquacontra

Hullo tn. ad hoc. ö. de cri. ſacri.l. fi.v.ff. ꝙ; quiſq; iuris.l,iij: in pꝛinci.
cõtra. S. de b o. va.l.i.ſolutio ibi cũ petitõne.iteʒ ar. ↄtra.ſ. ð loca.pᷣc.

l.ij. ſed ibi ab alio poſſi⸗
debant᷑. item dic tantũ
id ẽ non petẽti.vel id ẽ
res non ius capiẽdi vt
Eres pᷣbende.non aũt
pᷣbenda poteſt cedi.vt
no. hic ꝙ quedam bo⸗
neſte acc ipiũtur q̃ non
bon eſte petunt᷑.vt. ff. ð
oꝛigi. iu.l. ij. F.fi.

()ne⸗ enim. als
incipit oẽs eniʒ. ꝓ

ſim hoc dicũt ↄtinuari
cũ pᷣcedenti.⁊ ſub audi
vias. vel ſubaudivitiũ
apud omẽſ ali.foꝛ.vel
melius: babeas omne.
ſemen ⁊c. ipſa enim rei
pꝛin. ⁊c̃. vt in aut.ð nõ
ali. F:ſinimus. nec enix
leges. C.cõtinuant cũ
quelibet ꝑ ſe⁊ certa de
beat eſſe vt. S.ð nouo.
co. confir.l.i.F.qbus.
Strepitus.i.in totũ:
ut ñ remnaneat aliqua⸗

r ¶ Et ſiinteſtatuſ. inci
pitverſus.
Quedãue. accipe. S
acimus?s.
t ¶Manito. vel alio ꝗͥ
fiſco pᷣ ferentur. vt. S.t.
ij. l.i. .l. vacãtia.
v¶ Quiuſcũq; ſit.S. de
functus. vel ule cuius
bona fuerunt fiſco de /
uoluta. vt foꝛte qͥa be⸗
reticus vt.S.de here.l.
manicheos.⁊.l.cogno
uimus. Coceſſit. qᷣ pe⸗
x Ag peritõem. aſpi⸗
rare quod eſt.ſ.
Aueſtoꝛ. nec als va
ler reſcriptum niſi a q̃⸗

ſtoꝛe ſubſcriptum. vt ĩ

aut vt diffe iu. F. i. coll. ir. die ille qui irca latus pꝛincipis erat. alij crat
quieſtoꝛes quos dic vt.ff. deoffic. queſto.l.i.⁊ nota hic deilluſtribus qui⸗

buſdaom.

3 6G nſinuatur. i oſtend atur pꝛincipi eum. ¶ MNominis. als numinis

æ als nominis.

a ¶ Ceteriſq;.ſ; minoꝛibus.⁊ ſic no. puniri maioꝛes vtterreant minoꝛes

ſic qð uo.S.ti.l.fi.

b MDemoꝛial es.i.ſcriptoꝛes ſeu exceptoꝛes. vt ſubijcit. .ff. loca. ſ ad es

.fi. quia reducũt ad memoꝛiã ꝑ ſcripturã. vt. ff. de pig.l. otrabitur.

b¶ Ediderint.i.in publicum ꝓduxerũt.

ꝛoſcriptõne. boccoꝛrigit in aut. vt nul. iu. fi. item ad boc.j.de colt.

do.l. i. F. fi. ⁊. j. demetha. l. p⸗o.

ꝙ Res ciuiles. vt annone ceiuiles. ſ. annui redditus publico. ad qd. . de
acroſan.ec.l.pꝛiuilegia.⁊ no.ar.a ſimili ꝙ nec ß benda d ebet peti. vl die
dabitur publico. ⁊ ſic non põt inpetrari remiſſio.ad qd.j.de an.⁊ tribu.

l. in fraudem. r

e ¶ Pꝛagmatica. immo ptra. vt.. deno.co. con.l. i. .fi. ſed ibi in coꝛpoꝛe
luris. item ↄtra. S. de le. ⁊ conſti.l. ij. ſo. ſine alterius leſione hic vel ſine pe
titione. vt. 5.l. pri. in fi. Item quid ſi ſemel ⁊ bis hoc eſt quod dicimus ſe

.

cunda iuſſio.

. vt no. S.ſi ↄtra ius vel vti.pu.l.i.in fi.item nota ꝙ licet

bonoꝝ petitiophibeat᷑: quedam tamẽ ꝑmittũtur vt bonoꝝ poſſe. iuris. vt

mm v

vndeliberi ſimiles.ᷣ item poſſeſſ. bonoꝝ facta debitoꝛis ceſſantis.ff. qbus

ex cau.in poſſ. ea.l.ij.item bonoꝝ aditio facti⁊ iunis.vt inſti.de eo cui lib.

cã bo.adi.item bona heredis nõ parentis.i.non obedienus.vt.sS.de fidei
cõmiſſ.aut. hoc amplius. Item bona captiui ⁊ furioſi.C. de epi. aud. aut.
liberos. de epi.⁊ cle.aut᷑.ſi capt.item ius iniquũ põt peti lð noceat petẽti.

vt. ff. qð quiſq; iur.l.i.

fRubꝛica.
(Bebi⸗ qui ſe deferũt
5ỹ.de delatoꝛibus dixit
qñ alins defert alium:
bic qñ ſeißm.
3 alen inſtitut⸗
beres legitimuſue
qui rogatus eſt vt non
capaci det ſm bul. als
pla.⁊ dic cuius.ſ.fidei
heredis bereditas ẽ cõ
miſſa.ſ. reſtituenda vx/

oꝛi:non capaci.⁊ expo

netacite vt no.S.tit.ij.

b ¶ Statiʒz. ad id quod
dicit ſtatiʒ. ⁊. ſ. ↄtinuo
Ocoꝛ.ff.e.ſq; deiurefiſ.
l.edicto.i.rñ.ſed cõtra
in e. l. F. cum autsz. vbi
dicitur expectandũ illũ
cLuu relictũ eſt vt ille pꝛi
mo deferat ſi vult. ſok.
Fᷣm quoſdam hicillaʒ
coꝛrigivel hic fuerat in
moꝛa deferen di ille cui
erat relictum. vł dic ſta
tim poſt tabulas aper
tas. ante em̃ eſt aliꝰex⸗
pectandus vt ibi.
i ¶ Zue loquitpcurato
ri ceſaꝛis. vt ex ſubſcri/
ptione legiſ apparet q̃
dicit rõnali mirti.
Eerciam. imo vide⸗

tur medietas dodrãtii⸗

vt. ff. de iu. fiſ. l. cum ta
citum. ſo. ibi deillo cui
erat reſtituẽdum:bicð
rogato magilſ eſt cõtra
ff. e.ſenatus. 5. ſenat?.
vbi etiaʒ heredi dat di
midiam.ſo.ſᷣm pe. vbi
p adrianũ.hic ꝑ cõſta⸗/

pax bereſ:ibi nõ capax

hanc ſanctõnem noſtram fuerint
impetrata quodcũq; roboꝛisha-

bere ualituiis.
Dehije qui ſedeferunt.

Mpa. Conſtan.
cuiuss tacite fideicommiſ
ſa fuerit hr̃ditas:ſtatim offi
cio grauitatis tueri nunciet et ge⸗
ſta pdat:a continuoquod actum
fuerit renunciet poſt hancfidem
terciam ab omnibus defuncti bo
nis pcipſat poꝛtõnem. Quod ſi
ab uxoꝛe defuncti iſtuð ad officiũ
deuotõis tue fuerit reuelatuʒ:ipᷣe
etiam ꝑſona quam defunctus eſ⸗
ſeuoluit heredẽrſi geſta apparue
rint tali pꝛemio mancipetur: ut ex

omni patrimonio medium conſe

quatur: ⁊ cũ fiſco noſtrocelebꝛet
diuiſionez. idem etiam habitura
pꝛiuilegium ut pꝛioꝛ eligat optio

nẽ:⁊ tunc occultatoꝛ ille geſtoꝛuʒ

fiſci ⁊ mulieris paniter inimicꝰex⸗
utus:omni patrimonio ſuoacfi⸗

ſcouendicatoin inſulã depoꝛtet᷑.
Siimpialis liberalitatis ſoci ſi
Hõ

pa. Conſtan.

tinũ qͥ coꝛrigit. vel hᷣca iZ bemus ut ſiquis foꝛte ex

¶Abvxoꝛe.ſ. nõ capes

cecui nõ erat reſtitutio
m ¶¶Heredẽ:i.fideicom
miſſariaʒ q̃ effectu be/
res eſt. vt. ff. q cum eo

his quibus cõitera nobis ali
quid donatum ſit: nlłoheredere
licto deceſſerit:ad conſoꝛtem po

l.ſi filij. Alij vt pe,. dicũt qꝙ fuit cũ alio inſtitutus ⁊ alius rogatus ſuã ꝑtẽ
mulieri non capaci reſtituere. ⁊ boc ſt babeas in littera ipᷣa eniaʒ quaʒ ⁊c̃.
als eſt enam ipa ꝑſona quã defunctus.⁊ tũc dic ꝙ ſi vxoꝛ detulit. i. q;uis

1

„

sderramen cũ tali pᷣmio manapetur vxoꝛ pdicta pꝛĩo deferẽs
Ex omni patrimonio.cõtra.ff. deiu.flſ.l.cum tacitũ.vbi media dodrã
tis.ſo.ſpeciale in vxoꝛe non capace. vt bic. lʒ quidam dicant illaʒ coꝛrigi.

Item cõtra. . pxi. rñ.ſol. refer rogatus capax ſi deferat: ꝛ tũc ob tinerpn.
aut rogat non capax:⁊ tunc dimidiam. vt.ff. de iur.fiſ.ſenatus.S.ſenatꝰ.
an dvo ille cui eſt relictum qui nõ capax:⁊ tunc differt vxoꝛ ab alio.vt hic.
ſi aũt alius ertraneus nec rogatus nec alius cui eſt reſtituendũ:tunc foꝛte
terag. vt no. ff. de iur. fil. l. edicto.. extat.⁊ facit.e.l.in pꝛinc.⁊. S.i.⁊.ij.
0 6 Algat.ſic.j. demetha. lij.ar. contra. j. quando ⁊ a qui.quarta ꝑs de.

.ij.arca pꝛinc.

p Occultatoꝛ. ſ. beres qui non deferebat. quod intellige ſi celabat ſtudi⸗/

oſe non ſi differebat deferre. quia nec feſtinare debebat. vt. ff. de iure fiſc.

1.

l. edicto. S cum autem. ſed P. dicit occultatoꝛ ſaillicet officialis.qðᷣ

non placet.

—

q ¶Rubꝛica. Si liberalitatis impiaxſ. ocius ſine berede deceſſt.
Ab emus. donatum ſit nullo petete.vt.S.tit.i.l.i.in fi.

Merede.i.nullo liberoꝝ.vt.ff. ad treb.l.ð ex facto. 5. fi et ſie

tius ſ. olatium: qᷓ; ad ꝑſonam aliã

pars decedẽtiſ ꝑueniat.
De thezaunis.
„, opa. Zeo.
Emo 'in poſterum ſupꝑreꝗ

rendoin ſuo vł alieno loco

theſauꝛo:uel ſuꝑ inuento theſau
ro ab aliouela ſe: effuſis pᷣcibus
pietatis nr̃e benignas aures au⸗
deat moleſtare. Nam in ſuis qui
dem locisunicuiq; dummodo ſi⸗
ne ſceleratis ac puniendis ſacrifi
ciisaut alia qualibet arte legibuſ
odioſa theſaurum id eſt condita
ab ignotis dominis tẽpoꝛe uetu⸗
ſtioꝛi mobilia querere: inuẽto uti
liberam tribuimus facultatem ne
ulterius dei bñficium in inuidioſa
caluũnia ꝑſequatur: cum ſuꝑfluũ
ſit hoc pcibus poſtulare quodiã
lege ꝑmiſſuʒ eſt: ⁊imꝑatoꝛiema
ieſtatis uideatur ꝑuenire liberali
tas poſtulanda. In alienis uero

terrulisnemo audeat multisimo
necuolẽtibus uel ignoꝛantibꝰdo

minisopesadditas ſuo nomieꝑ
ſcrutari.ꝙ ſi nobis ſuꝑ hoc aliꝗſ
crediderit eſſe ſupplicanduʒ:aut
pᷣter huius legistenoꝛem in alie
no locotheſaurum ſcrutatus in⸗
uenerit:totum hoc locoꝛum do⸗
mino reddere cõpellatur: ⁊ uelut
temeratoꝛlegis ſaluberrime puni

7 Eno. pmirtum incipit qñ in ſuo vel in alien
ſead poſtea diuidit.

pᷣfertur ſociꝰ vx
oꝛi ⁊ alijs: pᷣter
liberos. ⁊ per
ꝙ ſubijcit ad ꝑ
ſonam aliã.vel
dic herede lar/
ge dici. vt. S. de
bo. vacan.l.i.⁊
bm hoc o dicit

ꝑſonã dices ex⸗

traneã vbł fiſcũ.
illud conſtat ꝙ
teſtamentarius
bunc ſocium p⸗
cedit.vt.S.ð he
re.ðcu.l.i.⁊.ff. ðᷣ
acquir. re. do. ſt
is.S.p.⁊ ſic nec
vir. ⁊ nota ꝙ B
dicit in ſocio li /
bera.impialis.
idem in bo.po.
conſoꝛtibꝰ. itez
in heredibus iu
ris ciuilis.item
legatarijs vt.S
quãdo non pe.
par. et de cadu.
tol. F. is ita. 7.
vbi añt. ⁊ inſti.
dele. ..ſt eo. itc
pluribus pato
nis vt. ff. de bo.
li. cõi liberto. et
de aſſi. li. l. vtrũ
item in plurib⸗
patroniſ eiuſdẽ

coꝛpis.yvt.S.de

here. decurl. per
toti. Rub.

t Detbelauriſ

qꝛ detheſauris
dank tributa ð
quibus.ſ.tiibu
tis eſt dicturus.

ideo de his pre⸗

mittit ſm. p. vel
int᷑ ceta iura fi/

ſcalia de qbꝰce⸗

perat dicere ius
fiſci qñq; ẽ ĩ the
ſauro.iðo de eo
dicit.

oquis inuenerit

x¶ Mam in ſuis.appellatõne ſui accipe ſiue ſit dñs directovel vrilr
vt feudatarius:emphiteota ⁊ ſimiles.lʒ inutiliter dño. p. dixert õ
non ergo creditoꝛ non fructuarius dicuntur domini. vt.ff. de acqj.
re.do.ſi is.S.pe.⁊ fi. nec vir.vt.ff.ſo.ma.diuoꝛtio.S.ſi fundum. itẽ
idem quod in ſuo eſt ſi quis in ſacro vel religioſo caſu foꝛtuito. vt
inſti. de re.diui.S. theſauros.ſed in his ↄtra.ff. de iur.fiſ.l.iij.5.ſi ĩ

locis.ſo. vt ibi.
?¶ Sacriſicijs.ad qð.S. de pa.ſa.p totum.

5 *

5 MAne. puta magica.ad qð.S. demathe.ꝑ totũ.quo caſu totuʒ fu
ſci erit:cũ hic ſit indignꝰ.ad qd.ff. de iur. fi.l.i. crcs pin.
a Kheſaun. ſ. quercre. quod eſt. j. ⁊ qð infert᷑ eſt diffinitio theſauri
vt.ff. de acq. re. do.l.nunq;. S. theſaurus. ſic ⁊ ꝓpꝛie ⁊ impꝛopꝛie

qſñq;. vt.ff. ad exhi.l.theſaums.

goton
ininni.
ſſons
ewne
loch
eoaſb
han
ſagtl
hie
donni
ittinl
ſtalus
Hinecze
gnſi
Kinpen
deyſek
gbidinn
edeſt
rſ
hinl
loeff⸗
helpen

lbein
Hnde
ninove
(E
Penis.
69 (Ir
D
ſciain
P
kd
e
Nden
nye
eit
huit
Ghis
681
gede
diſ
Ona
lnie
ſe
Mong
Uran
Uüde
Un
up

4

ft .

nfi
W
tur ſoc⸗ 1
Ghape;
bitg
nali
gellln
ntöde
geanlie
egdi
degg
einkſi⸗
enſntg
nenturis
cſlnß
träöh
uliat;
r r doif
0Tſener
nonne
nſogol,
inpealis,
inboe,
uinin
ralbusin
ulis tn
anſos
lonenpe
adecget.
lsint
ir tinſc.
ſonſs
buson⸗
efdebe
lbena

llilon.

nplunb
lantti
gehtöͤde
deanoe

.
tbchuns
nboni
ſennd
letums.
hispro
ed
raf/
eab⸗
ceins
iite
hodech

unat

Ahrt
ran⸗
dentf
n
o.t

b¶ In lege ſ iſta. ? no. ſic. . de epi. aud.l.iij.in pꝛinci.⁊ arbi.tute.l.
aum interdum. . ff.decondi. inſti.l.que ſub con.S.ſfin. ⁊ demi.l.in
cauſe.in pꝛin. ⁊ ad mu.l.i.in fi.⁊ de le.i.ſiquando. in pꝛin.⁊ vtle/
ga. noĩe ca.l. i. F. reſcipto.
c te alitas. ſi habes liberalitas plana eſt.ſi o babeas libers

ſitatibus: tunc
babeas impa⸗
toꝛia magna ni⸗
mitate.⁊ dic vi
deatur pᷣuenire
cõceſſio.ſ.poſtu

landa eſt plura

lis numeri:⁊ li⸗
beralitatibus ẽ
ablatiui caſus.
item ſi bab eaſ ĩ
genitio magna
nimitatiſſeu ma
ieſtatis impera

toꝛie: tuncſbau
di. ſ. cõceſſio. vt

ʒ. tercij hab ent
imꝑatoꝛia ma⸗

ieſtas ⁊ liberali

tatibus.

d Volentibꝰ.

no. domini vo⸗

lũtatẽ nil facere

vt alius ſuo no

mine querat. ad
gõð inſti. qui. al.

li. in pꝛinc.⁊.ff.
de vſuf. ſed et ſt
quid. in fi. ad. l.
coꝛ. de ſic. l. lege
coꝛ.S. fi.contra

niuʒz in lapidici⸗
nis vt. ff. cõmu.
pꝛe.l.venditoꝛ·

e) iuins. qno

niam dixit.ſ.dðo

mino volente vel innito. ä
f¶ Zegis.ſ.huius.dequo etiam extraoꝛdi.põt accuſari.ad qð.ff.O
penis.l.ſanctio.⁊ de cri.ſtel.l.iij. säs

i

Decimus

ẽ ſoluedo.Rñ.tenent᷑ coheredes ex ꝑſona defuncti

atur. ꝙ ſi foꝛte uel arandouel als .
Patoꝛ Conſtan.

terram uel alienaʒ colẽdo: ułquo
cũq; caſu non ſtudio ꝑſcrutandi o
in alienis locis theſaurum inue/
nerit: id quod reꝑtuʒ fuerit: dimi
dia retẽta:altera dimidia data cuʒ
locoꝝ domino partiatur.ita eniʒ

ſes puincie

q̃ manꝰ noſtre delegatõbꝰ
aſcribuntur:nihil amplius exige⸗
di uel remittendi poteſtatem eſſe
0 nam ſi quisuicarius aut rectoꝛ ꝓ
eueniet utunuſquiſq; ſuis friat: uincie aliquid iam cuiq; credide/
⁊ nonĩminuat alienis. it retinendum: quod alii remiſe-
HZeannonisettribitis. it: pꝛiis dare facultatibus cõ

Aa. Tkal. aechz. pelletu.
0ρ5a. Mal. zaꝛcha.

pa. Hal. zaꝛcha. Mpa. Cöſtan. A.
Æ◻Saudem alienu pꝛopoꝛ⸗ ¶, Mnes omninooblationuʒ
Ationibus ex qua quiſq;ʒ def’ñ . publicarum opoꝛtet urgeri
cto heres extiterit pᷣſtare opoꝛt- lege em noſtra ſignatum eſt:nec
annonas auteʒ is ſoluere debet ꝗ eſſe extraoꝛdinarianec uocari: q
poſſeſſionestenet ⁊ fructus per ſolẽniter a ꝓuincialibus deuotiſ⸗

cibꝛbit. ſiimisdeferenda ſun.
Pit. Jope oroe. . ba. aal.
iNdictões non perſonis: ſʒ ½

rebus indiciſolent: ⁊ ivone ſeſſionũ annona adlimiteſ
nũquas poſſides cõueniais:pie Mperatoꝛ Gmat. 2uac.

c

)Rolocis ac primitatepoſ

. Haquedam leges huius ti. de vno:alie de alio:⁊ al
cit.j.de mu.pa.l.ij.⁊ quod no.ſ.demu.pa.in rub.

Deanno. rmnbut.

m ¶ Opoꝛtet. vt. z. de here. ac.l.ij. ſed fallit in.vij.caſibus.vtibino.
n ¶ Annonas. etiam pᷣteritas.vt.ff.publi.imꝑatoꝛes.⁊.j.depᷣdijs naui.
l. ij. . ij. ⁊ dic anno.i.tributap annona vt in rubꝛica. Itẽ boc caſu nõ op
ponit᷑ cõpenſano.vt.ff. de iur.ñi.l. aufert. S. qui cõpenſatõnẽ.ſed quid ſi ñ

quaſi auctoꝛes.arg.ð.
ſine cen. vel re. l.ij. ⁊ au
ten. ibi poſita.⁊ facu i

aut. de man. pꝛin. F. n
ꝑmittas.⁊.S.ſine cen.

vel re.l. oẽs.

nes penſitare debebunt o ¶ Fruaus. non auteʒ

illi qui penſiõ es reciwdi

unt niſi ſit ↄſuetudo re

gionis. vt. j. de agri. et

cenſi.l.litibus.ꝭ.hocð
redditibus.⁊.ff.de ad/⸗
mi.tu. l.ſine herede..

lucius.als.⁊ arg.S.c
vſuf.l.hactenus. F. ſi.
Itezʒ facit. . l. ꝓx. ⁊. ff.

de impen. in rebus do.

facit.l.neq; ſtipendiũ.
⁊.j.de colla.fundi.pas

tri. l. omnes.
Mdictõnes.i.mu⸗

ducũtur. eſt enĩ duplex

patrimonij munꝰ.vnũ
in rebus vt bic qð ſol⸗

nera patrimonioꝝ
que poſſeſſionibus in/

uunt etiam nõ munic

pees. item eniam qͥ fenꝰ
exercẽt. ⁊ pꝛeſtabit ßm
modũ notatũ in rubꝛi.
eſt aliud quod perſõe
patrimonio indicif.

⁊ tũc tim̃ municipes. vt
ff. ð̊ mune.⁊ bono.l. re

ſqipto. 5. fin. 1.l. fi. X.
patrimonioꝝ.⁊ tũc nõ
pᷣſtabitur ſᷣm foꝛmã di
ctam in rub. Itẽ nora

ie de vtroq; dicũt. et fa⸗

. a. in rub. ?. ff. de neg. geſt. l. qᷓ ali
ena. S.fi.⁊ iim ꝙ bic poſitum eſt oꝛdi.vt.j.ti.i.l.i.item facit.ſ.deimmu.ne

g ¶¶ Inuenerit. inueniſſe dicitur qui videlicet vel ꝑcepit ⁊ animũ ba mii.conce. l. i. ðð .
bendi habuit.ad qð.ff de acqui.poſſ.l.iij. O.neratnis. ꝗq le vltra modũ.i /p eo ꝙ non poſſides.vt.j.de ĩmu.nemi.cõ.l.i.⁊.ij.
b/Alienis.ad quod. S.fini. reg.ſi ↄſtiteirt. Ziin autf. de man. pꝛin. S. non pmittas. !?ðð
artiatur. idem ſi in loco ceſaris vel publico ciuitatis. nam di / r ¶ Poſſides.ꝓ quãtitate fructuũ tãtum.vt notatur in rubꝛica.⁊ facit.Sẽ.
midia inuẽtoꝛi: alia ciuitati vel fiſco.vt inſti.dereruʒ di. SF. tbeſaun/ deallu. l.iſj.
s cõ „ AWnes. ſ. homines.

rus.item contra.j.de metal.l.cũcti.ſo.ut ibi.item qua actõe dñs cõ
ſequit᷑ dñium.rñ.odi.ex hac.l.vel rei ven.

le ¶¶ Rubꝛica.

dic de anno. 1 tribu.i.de tributo qð pᷣſtat p annona militum ⁊ é
rum. vel annona in ſpeciebus:tributa in pecunijs.tu dic annona ĩ
ſpeciebus:tributum in auro ⁊ argẽto ⁊ ere.⁊ dicit᷑ tributuʒ quicq̃d
tribuit.ſed ſpecialiter qð pꝛĩcipi dat᷑.⁊ eſt ſciendũ ꝙ tributũ alind
capitis.vt.ff. de cẽſibus.l.fi.aliud agroꝛũ.vt.ſ.e.l.i.⁊ vtrũq; itali⸗
cis ⁊ quibuſdã alijs remittit᷑ vt.ff. de cenſi.l.i.⁊.l. fl..S. de epiſ. et
cle.de his.nec ob.S.ſine cenſu.l.fi.vt ibi no.nec qð dicit᷑ſti.d ere.
di. F. ꝑ traditõʒ.vt ibidẽ dixi. Itẽ no.ꝙ ſᷣm pe.tributum capitis ẽ
ꝓ mare integer aureus.pꝓ femina medius.vt ar.ff. de cenſi. l. fi. j. e.
l. f. ſed py. dicit mediũ ꝑ eandem ⁊ ꝓ eo.j.de agri.⁊ cenſi.l.cuʒ an
nua noie pᷣdij pꝛeſtatur quantitas frumẽti que dicitur quinquage
ſima oꝛdei:quadrageſima vini: ⁊ lardi vigeſima.in ꝑtibus nõ re⸗

tarium vel nunciũ ſuum ſcribu pᷣſidi vt exigat.⁊ q

—

de indicatõne futura.vt.j 1
excu. mu.l.placet.⁊ dic delegatõnibus.i.pᷣceptis.

eannonis ⁊ tributis.de alio iure fiſcali dicit.et

excu. mu.l. placet.

— .

in fiſcalibus.

panpi tñ non põt remitti cũ ut pꝛ debeat agere.vt

t ¶ Aanus dũtaxat. vt. ſ. ti ij. l.. ? dicitur delegare quãdo b ſuũ no

uãdoq; p mittit epłam

de excu. mu.l. placet.⁊ reddit ĩ quadruplũ.j.ð

v ¶ Exigendi.alłs reſtituendi.vel remittendi poteſtatem eſſe. ſic ſequitur
nam ⁊c.ſed ſᷣm aliam refert ſe ad pꝛincipiũ ⁊ reddit in quadruplũ.vt.j.

Vicanus.puta palatinus vel alius vicepꝛinceps vel recoꝛ puincie ad
cuius officiũ ꝑninet tributa exigere.j.decanone larg.l.ij.⁊.ſ.de exac.tri...

.

v?Xopellit dic in ſubſidiũ reſeruari eũ cui ẽremiſſum. vt.. de ↄue.ſi. de.
l.ij. in fi. m qſdã. ⁊ ſic nõ valet remiſſio oĩno.vt.S.detrãſac.pᷣſes.q̃ ẽõ.

in aut᷑. vt iu.ſine quoqͥ

ſuff. F. eoſ. ⁊ facit.. de pac. impares.⁊ dic publica.l.fiſ.S.ſi.⁊ de decu.ab

motis.vt.j.de ſucce.l.modios.ꝓ ſingulis libꝛis argenti.v.pꝛeſtã⸗ oꝛ. fac.l.iiſ. 5 4 Oes oĩio. ſ. ꝓuinciales. vt in fi.huius.l.⁊ no.S.ſinecẽ.

tur auri.vt.j.de pᷣcio quod theſauro infertur.l.i.ſᷣm pe.ſed certe ali
ud dicit lex illa ad inſtar argẽn.⁊ in auro ⁊ ĩ alijs pecunijs fiat cõ
putatio.item differt bicti.ab illo.s.de an.⁊ tribu.⁊c̃.qꝛ ibi debis nõ bẽmus. b
que ꝓ ſalarijs dabantur officialibus:bic ſiſco.item ab inferioꝛip·

„7

mo. ut ibi notat.
quidem.ex qua.ſ.ex quibus. ſic. v.de in ius vo.l.ij.⁊.iij.ał.
poꝛtione:⁊ tunc ꝓpꝛie ex qua.

als vocare.q.d.nõ extraoꝛ.ↄſerent᷑ nec oꝛdinaria
RS locis.i.p magnitudinelocoꝝ. d

vyel re.l.ſi. ⁊ facit.j.de cẽ.l.iiij.⁊ ð col.fun.pa.l.omẽs.⁊.j.de ĩmu.co.l.ij.
adeo vt nec veterani excuſent᷑.vt.S.de pꝛi.vete.l.pe. a Hoſtra.quam
ec vocari. als vocari ⁊ als vacare.⁊ facit.ſ.tit.i.lcl.
remittũt.vt.S.l.ꝓxi.
oſſeſſionũ.q̃ ſunt/ꝓpe li⸗
en ex quibus tributa pendunt. e Annonã.in ſingulis locis ⁊
ſpẽbus ↄſtitutõ.xt.:.deſuſce... modios. f /Ad limites.vbi militib⸗

mm vi

Zibe

in caſtris conſtitutis ꝓfligebãtur:als ad tpᷣs reponebãt᷑ vt hic ⁊.j.ð ero⸗
(ga. mili. an.l.iiij.⁊.j.de canone lar.l.i.⁊.j.de fund.limi.l.i.⁊ facit.j.eodes
I fraudẽ annonarie.i.tributi ad ãnonã vt dixiĩ rub. .a.nemo.
i p ¶ Deuotõnis.i.dicti tributi deuote ſoluendi.
Soꝛtiri.niſi ſit pᷣſcriptum.xl.an.vt.ſ.de fun.pa.l.ſi.
ſe eares accuſa⸗
do. vt. S.eo.l.omneſ.ꝓ

modotamen voſſelio⸗
num. vt. S.e.l.indictio . . „gY
