c de off diuer. iudte. q ad abſentesaũt dirigi ex offici ꝗs autẽ litigãtiũ iurauenit nõ de· nennt inf. ⸗
Ea Erentons is miſtrãtibꝰ aliquos cuʒ aduerſa diſſe aut nõ ꝓmiſiſſe intra.x. uero Perte⸗ ror, mhe
r Illo. videlicet eiꝰ iu teiſ pñtibꝰmẽoꝛata ſacamæa ſes poſt pl ſentẽtiã nume genera lun Cſn
dic ſc q;logiſfme er Pteut eiſ pñtibꝰ mẽoꝛata ſacramẽ menſes poſt ꝓlata ſentet cton vt innui in
belane de Boczurein ta ſimilit pꝛebeant᷑⸗ Si ueromu randosoñdat᷑ dediſſe memoꝛate Saſtus i Nrrd
19 (.l. h. . i actoꝛ. 7„A . „1 ℳ„ E 6 ac 1 9 .
Baſ ebicadid lier fuerit q ꝑ honeſtatẽuiteex pene ⁊ cõtra dates or ae ua ael ⸗
ge. 5.ſ.e in auſis ⁊ꝛ v’ treis uiris ſe mõſtrareñ cõſueuit tes habebãt locũ.¶ Incau is an arnnnes oßt un
disaue as bir ſan tũca abſente aduerſarnioexofficõ teʒ q ꝑtutoꝛes aut curatoꝛes agů vtiſta facientes k*
in pin. miſſos mẽoꝛata ſuſcipe ſacramẽ tur ſacramẽta quides tutoꝛes aut delis nenre r
Sduer ſs ta. ¶ Si aut abeſſe ptes in alijs lo curatoꝛes pꝛeſtent. Si q uero piw,5. deinde.
qui ſe de.l. .et. ff. deu. cis cõtingat aut unã eaꝝ pᷣcipimꝰ memoꝛataꝝ penaꝝ locũ habuerit ⁊.. vt iud. ſine

Ntif

eurtnne

if

guntt
uii
dlhnsc
Deumg

latpenmn :

deeen
nſſaleſt

tbi RNene.

deſtinn
al

Ponſtlen

uinonpob
unniannte
fſeCdee
diberioci

lafad

klihei

gulmrinc

uuwi
mnianonon

ur tine.

N. Cde
cusagt
ſbrononen

üennuate

Canng
tangſtl
poſſtpfhr

u rod

ullena⸗
ianeni
Edanr
eckbieng⸗
n ngn

Aden

n furſon
nlee
Uron AN
ntsoonen

1

.

Dimngnß

„

iſimi

Ggun⸗

deehec c.

D

ſuigh l

vt diff. iudi. F. f.
dic ergo ꝙꝙ bas

leges de quibuf

bic ſit mẽuo nõ
babemus. vldie

earum ſenſus G
talis. vt dicik. ö.
de iudi. S. nullo

in clencis autey
bodie certe ſpoꝛ⸗
tule cõſtitute ſũt
vt. ſ. de ſan. epi.

ſpoꝛtularum.

de bis dices vt
diri inſti. de act.
§. tripli.

b eodun. et
ic iudex tenetur

l. iij. S. in eum.

i¶Reſiſtendi. no
ta dari pꝛiuato

licentiam reliſtẽ
di. vt. C. de iure
fi. l. pꝛobibitũ ẽ.
et. C. de app.l.

quoniam.

K ¶ Auia vero.
ginoſtte iſte le
ges erant in pꝛi⸗

mo libꝛo codiciſ

qui fuit ante illũ
quẽ babem. vt
in nouellis.e.ti.

SBe enz hn
dictũ pꝛedictauꝝ
legũ que duo di
cebant.

1

C ona

pꝛeiudicio generãdohis ꝗ ſub tu
tela aut cura eẽnoſcũt᷑.⸗&Et hoc
quoq; pᷣcipimꝰ ab oĩbꝰ iudicibus
tam mulitaribꝰ qᷓʒ ciuilibꝰ moĩ lo-
conoſtre reipu.cuſtodiri:ut neq;
magiſtrians: neq; pfectianis: ne

qʒ alicuicũq; executoꝛi cõcedat᷑ a
liqd ampliꝰ a quacũq; ꝑſona ſpoꝛ

tulaꝝ nomie ꝑcipe quã noſtris le/

gibꝰededaratũẽ:nec ſiſacrãno⸗
ſire trãgꝗlliratis ꝓferant iuſſioneʒ
ſed ſigdẽ inuenerint aliꝗd ãplius

exigentẽ lñiam hẽant ⁊ ↄphende

rehũc includere ⁊ qdrupluʒ exi-
gere qð plꝰaccepit ut ſimplũ ꝗdẽ

dãnuʒ paſſo reddat᷑:triplũ ueroin

ferat᷑ erario. Si aũt ciuilis aut mi

litaris iudex ſiue interpeller̃ ſeu

quolibʒ mõneglexcrit leſuʒ ſicut

diximꝰ uẽdicare ex ſua ſuba qᷣdru
plü ſm pꝛedictũ exiget᷑ modũ ip⸗
ſam ueropenã exigiiubemꝰ ꝑco/

mitẽ noſtraꝝ pꝛiuataꝝ ↄpetẽtes
iudices ſi cognouerint aliquos ex

noie ↄtra noſtras leges aliqd exi⸗

ſita ſunt.

niſi ſolasnoſtras iuſſionesin quo
cũq;ʒ negocõ:aut ex ſcripto aurex

nõ ſcripto pꝛolatas cõpetẽtibus
aut deputatis inſinuare iudicbus

Siquid aũt pñti legi ↄtrariũ ali/
quis eoꝝ pᷣſumpſerit agere is qui

dẽ ꝗ dãnum aliqð aut circũuentio
nem in ſuisrebꝰ ꝑtulerit nullũ pꝛe

iudiciũ penitꝰcirca ius ꝓpꝛiuʒ ſu⸗
ſtinebit ꝗquero tale aliquid erigit

ex ſua ſuba dãnuʒ leſe ꝑſone dela

tuʒ ppↄpetetẽ iudicẽ reſtituere cõ⸗
pellit. ⁊ ſuꝑ hoc cinguli ⁊ dignita
tis ſuſtinebit amiſſionẽ.( Nec ãt

oiĩaiubemꝰ nõ ſolũ in futuris cais

ſed etiã in hisqiã inchoate nũdũ

tñ ſunt terminare ſeruari.¶ Zua

igit᷑ eminẽtia pñtẽ legẽ ippetuum
ualituraʒ edictis ſolẽnibꝰ in regia
ciuitate ppoſitis ad oium noticiã
uenire ꝓcuret: ut oẽs agnoſcãt q

cõmuni eoꝝ bñficio anobis diſpo

ſuis officijs executoꝛes ſpoꝛtula Seeccleſiaſticistitulis.

gere⁊ hoc neglexerint uindicare

damꝰ licẽtiã exractis nihil ampliuſ

exigẽtibꝰ q; ex noſtra cõſtõne dil⸗

finitũ ẽ dare.⁊ ſiꝗd ãpliꝰ exigere

eosuoluerit licẽtiã habeãt eisreſi
ſtẽdi .¶ Ouia uero lex tã pie mẽo

rie patris noſtri q; etiã noſtretran

gqllitatis diſpoſuit nullomõ iudi-
ces ſuis ſentẽtijs inſcnbere tanqʒ
ex imꝑiali uerbo exnõſcripto ꝓce
dẽte iuſſũ ſit aliquos exhiberi aut

pñtari: ſed etiã expectabiles refe⸗

rendarios noſtros iuſſiões ſᷣni qð
ↄpetit facere manifeſtas eaſdẽ le

ges firmãtes iubemus expectabi

les referendariosin cauſisqᷓs do⸗

cent ſeu referũt ad noſtrã tranqꝗlli

tatẽ nullã habere licẽtiam eos aut
adiutoꝛes eoꝝuel ꝑ ſeuel ꝑ aliam
quãcũq; ꝑſonã tenere aliquẽ.aut

ſub fideiuſſoꝛibꝰfacere aut aligd
ex igere aut cogere trãſactões aut
pacta quedã cuʒ ſuis aduerſarijs
exponere aut quolibet mõ in q̃cũ
qʒpſonauel cauſa ſe miſcere. ni⸗

hil eni aliud facere eos cõcedimꝰ

Sem au. petropᷣ.pꝛo.

Eregułeccleſiaſticis
⁊ pꝛiuilegijsalijſqʒ ca⸗
„AJYpitulis ad ſacroſanctas
eccleſias et reliquas ueneraviles
domos ptinẽtibꝰ pñtẽ ꝓferimus

d

legẽ. Sãcimꝰ igit᷑ uicẽ legũ ob

tinere ſãctaseccleſias regulas ꝗᷓ
a ſanctisqᷓttuoꝛ concilijs expoſite
ſunt aut fimate hocẽ ĩ nicenatri⸗

centoꝝ.x.⁊ octo ⁊ in cõſtãtinopo⸗
litana ſanctoꝝcentũ.xl.patrũ eti·
epheſia pꝛĩa in qua neſtoꝛꝰ ẽ dã⸗
natꝰ ⁊ incalcedonia ĩ qua ⁊ euthi-

cescũ neſtorio anatematiʒatꝰ eſt

ꝛedictaꝝ enĩ quattuoꝛ ſyno-

ondog mata ſicut ſanctas ſcri⸗
pturas accipimꝰ⁊ regulas ſicut le
gesobſeruãꝰ. Ideoczſ⸗ acim?ᷣm

eaꝝ diffinitiones ſ. ctiſſimũ ſenio⸗

ris rome papã pꝛimũ eẽoĩm ſacer
dotuʒ btiſſimũ aũt archiepᷣm cõ

ſtantinopoleos noue rome ſecun⸗
dũhabere locũpoſt ſanctã apoſto

licã ſedẽ ſenioꝛisrome.alijs ãt oĩ/

busſedibꝰ pᷣponat᷑.ꝑtempꝰ aũt

Vt litigãtes iurent.

De eccleſia. titulis.

m Erponere. ff. dele. i.
l.buius. in fi. ð. ſed ibi

nõ eſtpactum vel tranſ
actio quia nec adimuicẽz

pabebãt nixam licz vnꝰ

vna actione alius alias
rem peteret a quodam
tertio.pꝛererea ibi erat
iudex competẽs.bic nõ

n lubꝛia. De ecc

cleſiaſticis titulis.i.di⸗
gnitas. iem titulus. i.
ſcriptura quedà. vt.C.
de bis qui.po.l.i. item
titulus.i.ſubſcriptio q̃
ſic vulgo appellatur.iẽ
titulus.i.pꝛiuilegiuʒ.et
ſic accipitur et quod ſu
bijſcit ⁊ pꝛi.et pꝛo.i.pii
llegijs. ⁊c.

0 Eregulis. ſanci⸗/

mus obſeruamꝰ?.

nota canones pꝛo legi⸗/

bus obſe uandos vt
bic ⁊.õ̊.quõ oʒ.ep...i.
et. F. ſed eiiã. et ſic ⁊ de
mona. F. fi. 1. F. ſi vero
relinquẽs.et.S. vt cleri⸗

ci a pꝛe.pꝛo.e..li. et ꝓ
pter boc cum canones

dicant ꝓhiberi vſuras
intelligant᷑ per lege; ꝓ
bibite. ⁊ in bac opiniõe
fuit dñs meꝰ aʒ.nec ob.
quod dicũt quidaʒ alij
bic confirm ari im̃ ulos
canones qui ſunt deqt
tuoꝛ cõcilijs.na illis ẽt
cõcilijs pꝛohibꝛte ſunt
vlure vt in nicena vt in

rlij. di. c. qm̃ pꝛeterea nł

lus canõ dicerz. nec hec
lex videtur ꝙ nõ poſſũr
qꝛ ſlunt Z legẽ dei ⁊ infe
rioꝛ nõ põt legẽ ſuperio
ris tollere.vt.ff.de arb.
nã magiſtra ad treb.
l. ille a quo.S. tempeſti
uum. itẽ paulꝰ.durũ eſt
tibi ſtimulũ calcitrare
pꝛeterea cũ hec lexſit de

yvltimis iuſtiniani qua

ſi iam cõuerſus boc vo
luiſſe videtur.ſ. Z. .. de
nauti.vſu.ſed illud ſpe
ciale in nautico fenoꝛe.
itẽ p.j.e.S.ſi aũt diſtule
rit. ſolu.⁊ ibi ſpale fauo
re vltime voluntatis et
ad pias caulas.

P /Sacerdotũ. vt. 5. vt

ro.eccle.an. centuʒ ba.
q chiep̃m. et patri/
archam.

. 7(Per tẽpꝰ.eũ.ſ.arcbi

epiſcopum.

l ij

P Aa ber ſancimus ſu
nere. boc idẽ erat iure

codicis.vt.C. de ſacro/
ſan.ec.l.placet.et.l.ne⸗

minẽ.et de epi. et cle.l. ij

iu ad ponteſ et ad ſimi

lia cõferebant. vt bic ſu
bijcit. vt. ¶. de ſacroſã.
ec. ad inſtruct.
1 Bne ſancimꝰ. no
ta pꝛiuilegiũ dari bere/
dibus qð defuncto nõ

cõperebat.ſic ̊ beredi/
bus nõ dat᷑ qð defuücto

dabakl. vt. C. de pꝛiuil.
do.l. i. ſ regulaniter he/
res ẽt pꝛiuile.defũctivti

debet. vt. ff. de ure fiſ.
l. fiſcus. qᷓ eſt ar. ðᷣ.et fa⸗

cit.C. de ſacroſan. eccl.
lucrat. de ſcriptio. l. i. li

bꝛo.x.
vV Ueneiht er. ſuc

ceſſionẽ.

x Zucratiuoꝛum. mos
erat et lex ꝙ ſi curialis
donabat aliqͥd eccleſie

quarta eiꝰ dabat᷑ curie
quod bec lextollitet. d.
l. codicis de ſacroſ.ec.

Eum. arcbiep̃m.

Meo tẽpoꝛalibꝰ.qua⸗
raginta.niſi ia caſibꝰ.
vt. S.vt cũ de ap.cogn.

S.ſi vero liberis..j. de

ſa. epi.ꝭ.ſi quis rapu.i

VEinn v. quid ſi eccle
ſia pꝛiuatũ velit ſe tu
eri. Rñ. eodẽ mõ ſe tue/

bit et quo aliꝰ pꝛiuatuſ

nec ob. quod eſt. ff. qð

quiſqʒ iur.l.i.qꝛ ex liber

tate nõ per interpꝛetati
onẽ fuit eccleſie ↄceſſuʒ.
vt in e. ti. l. iij. Nẽ quid
ſi eccleſia õ eccſeſiã.Rñ.
quadraginta anſi. ſm
io.ar..ff.qui.ex cauſis
ma.l. vlt. et. ff. de mi. l.
veuʒ. S. pe. necob. qð eſt
in. L. de inof. te. l. in a/
renã.ibi em̃ turpitudo ẽ
impedimẽ:o.itẽnonne
bic ſupfiua eſt per illaʒ
gG̊.bic cõſti.inno.conſti.
Rñ.nõ. qꝛ ĩ ea nihil di
citur de pꝛeſcripn.x.vel
xx.an. ſed.xxx.tm̃ q ad
xl.reducunt᷑. Iteʒ quid
deredditoꝛia et quanto
mimoꝛis et cetenis ſimi⸗/
libꝰ die ꝙ remanẽt in

ſuo ſtatu.vt.S.de cõſti.

in fi.ſed nunquid reſti⸗/

tuit᷑ eccleſia cũvſucapio

et certe minoꝛes pꝛeſcri

ptione currãt õ eã.Rfj.

ſic vt minoꝛ ſjm omẽs.
ſedvſqʒ qð tp̃s.Rñ.q⸗
dam dicunt vſqʒ in in/
finitũ:alij vſq; ad qua
drieuniũ ex quo leſa eſt

btiſſimuʒ archiepʒ pꝛime iuſtini

tie mediterranee ⁊ dameripenſis
pꝛiualis ⁊ dardanie ⁊ miſie ſuperi
oris:atq; pãnonie et ab eo hosoꝛ
dinari ipᷣm a uero pꝛopꝛio ordina
ni cõcilio:⁊ in ſubiectisibi ꝓuinci
islocuʒ obtinere euʒ ſedis apoſto
lice romneſᷣm eaq diffinita ſunta

ſãactiſſimopapa uigilio.ſiml quo
q; mõ ius põtificis ꝙ; epo iuſtini⸗

ane carthaginis aphricane ciuita
tis dedimꝰ.ex quo deꝰ hanc nobᷣ
reſtituit ſeruari iubemꝰ: ſed ⁊ alie
ciuitateset eaꝝ epᷣi quibꝰ in diuer

ſis locis metropoliticũ ius pᷣſtituʒ
eſt hmõi pꝛiuilegio ĩ ꝑpetuuʒ po

tiant᷑ oĩa pꝛiuilegiaulł ſolatia que

ex imꝑiali mũificẽtia aut etiã alio

quolʒ mõ ſanctis eccleſijs aut ali⸗

is uenerabilibꝰ lociſ collata ſũt fir
me eis peroĩa ↄſeruẽt.Ad hec

ſancimꝰ oĩm ſãctaꝝ eccleſiaꝝ ⁊ oĩ
um uenerabiliũ domoꝝ poſſeſſio
nes neq; ſoꝛdidas fũctõnes neqʒ

extra oꝛdinarias deſcriptiones ſu

ſtinere tñ itineris ſternẽdi aut põ⸗
tium edificij uel reparatõis ſi opꝰ
fuerit ad inſtar alioꝝ poſſeſſoꝛum
hmõi opꝰ et ſãctas eccleſias ⁊ ue⸗

nerabiles domos cõplere duʒ ſub
illa poſſidet ciuitate ſub qua tale

fit opꝰ.¶Siq uero res ex curiali

um ſubſtãtijs ad quãlʒ ſacroſãctã

eccłiam aut aliã uenerabilẽ domũ
ſᷣm leges uenerũt aut poſtea ue⸗
nerint liberas eẽ ſãcimꝰ deſcripti
one lucratiuoꝝ ¶ Pꝛo tꝑalibus
aut pᷣſcriptionibꝰ. x.xx.⁊.xxx. an⸗

noxꝝ ſacroſãctis eccł üs ⁊ alijs uni

uerſisuenerabilibꝰ locis ſolã qua

draginta ãnoꝝ pᷣſciptionẽ oppo

ni pcipimꝰ hocipſo ſeruãdo ⁊ in
exactione legatoꝝ ⁊ hereditatũ q

ad pias cauſasrelicteſũt¶ Sigs
aũt uoluerit fabꝛicare uenerabile

oꝛatoꝛiũ aut mõaſteriũ nõ aliter in
choandã fabꝛicã niſilocoꝝ ſãctiſ
ſimꝰ epᷣsoꝛõneʒ ibi fecerit uene

rabilẽ firerit qnucẽ. Si ueroſemel
fecerit aut nouã edificare baſilicã

ane noſtre patrie habere ſẽꝑ ſub
ſua iuriſdictiõe epᷣos puinciaꝝda

aut ueterẽ renouare modis oibus

cõpellat a btiſſimoꝝlocoꝝepᷣo et
economis eiꝰ et ciuiliiudice eã ex
plere et ſi is diſtulerit hoc moꝛiẽte

heredeseiꝰ opꝰ inchoatũ adiple⸗

ant. ¶ Si gsin ſua domo aut ſub

urbano eccleſiaſticũ miſteriũ mi⸗-
niſtrare pᷣſumpſerit aut alijs cele/
bꝛare cõceſſerit ſine clericis ſctiſ.
ſimo locoꝝepᷣo.epᷣo ſubiacẽtibꝰ
iubemꝰ hãc domũ aut ſuburbanũ

aut pᷣdiũ ubi tale aliqꝗd delinquit

locis illiꝰ ſactiſſime eccleſie uẽdi⸗
cari ꝑ deo amabilẽepᷣmet econo⸗
mũ eiꝰ et ciuilẽ iudicẽ locoꝛum.
Siuero neſciẽte locoꝝ dño eiꝰ
curatoꝛes aut ↄductoꝛes aut em-
phiteote ↄtrariũ aliꝗd exerceniꝑ⸗
miſerint dñm quidẽ loci nullũ pꝛe
iudiciũ aut diſpẽdiũ ſuſtinere.eoſ
aũt ꝗ hoc fecerũt aut fieri ꝑmiſe-⸗
rũt ex ꝓuincia ubi hoc ↄmiſſũ eſt
expelli rebꝰ eoꝝ loci illiꝰ ſanctiſſi
me eccleſie uẽdicãdis.i Si ꝗsin
noĩe magni dei⁊ ſaluatoꝛis noſtri
ieſu xpᷣi hereditatẽ aut legatũ reli
querit iubemꝰ eccleſiã lociin quo
teſtatoꝛ domiciliũ hũerit accipere
ydimiſſuʒ ẽ. Si gs aũt unũ ſan
ctoꝝheredẽ ſcripſerit aut legatũ
ei reliquerit? nõ ſpãliter noĩauerit

locũin quo eſt uenerabilis domꝰ

inneniãt᷑ ãt ineodẽloco aut ĩtate
plura oratoꝛia eiuſdẽ ſãctiilli ma-⸗

gis domuique pauperioꝛẽ qð re⸗

M eltbbea ſi aũt in cĩtate baſi
ica noĩati ſacti innenit᷑ aũt in terri
toꝛio eiꝰ illi det ¶ Si aũt neqʒĩ ter
ritoꝛio eiꝰ reꝑi᷑ hmõi domꝰ tunc
eccleſie ciuitatis epᷣo in qua teſta⸗
toꝛ domiciliũ habuit qð dimiſſuʒ
eſt pꝛebeat᷑¶ Si ꝗs edificationẽ
uenerabilis oꝛatoꝛij aut xenodo⸗
chij aut ptochij aut oꝛphanotro⸗
phij aut noſoconii aut alteriꝰreue
rende domꝰ ĩ nouiſſima uolũtate
fieri diſpoſuerit oꝛatoꝛiũ quidẽ in
tra quiqʒ annos cõplere iubemus
ꝓuidẽtia locoꝝ epᷣi ⁊ ciuil iudicis
xenodochiũ autẽ ⁊ ptochium aut
uenerabilẽ domuʒintra unuʒ fieri
annuʒ.ſiautẽ intra annuʒ nõfece⸗

a 4 Gi quis auͦt

mona ſtenium. iõ

in qua libet eccle
ſia. vt. . de mo⸗

na. F. i. T. S. yt
nullꝰ fabꝛi. oꝛa.
b Sbiacẽtibꝰ.
nota nõ licet ſa⸗/
cra miſteria niſi
in eccleſijs licet
oꝛare.alias quiſ
poſ.ſit.alias do
mus pdit᷑ vt bic
et. ð. vt in pᷣua.

C. de bere. qui⸗/
cũꝗʒ. F. vniuerſi
et. le. ſic et pu⸗/
blicatur locuſin
quo aliquis fit
eu nuchꝰ. vt. C.
de eunuchis.l. i.
et ĩ quo ꝓſtibu⸗
lat. vt. S. ð leno.
H. fi. et falſa mo⸗
neta cudit᷑ vt.C¶
de clih
e. 6⁶ * 1.
c Sidcro neſt
ente rebꝰ.no.tu⸗
toꝛem pꝛo facto
qð ꝓ pupillo fa
ciebat pumiri.ſic
et miſeri punien
tur qui eoꝛus pu
pilloꝝ pecuaias
fenerãt ad qð nõ
tenent. vt. S. vt
hi qui ob. pꝛebi.
G. qm aũt.nec ei
bonã fidẽ agno
ſcere ꝓbibentur

yt. ff. de admini.

tu.quotiẽs..ſi⸗
cit.C. ð fal.mo.
l. i. in fin. ⁊. ff. de
dominus.

S.
p’ Si quis. pau
perioꝛ.nota pꝛo
deſtpaupertas.
vt hic. et. ff. mã.
ſi pꝛocuratoꝛem.
H. ſi ignoꝛãtes.⁊
ff. de tranſla. cuz
bi. F. in perſona
et. F. ſi in annos
et. C. de ope. li.
l.i. ⁊.f. qui ⁊ a qͥ
bus. ſi quis he⸗
res. et. C. de ept.
et cle.ſi quis ad
delin. F. ſi aũt. e
cõtra nocet.vt.õẽ
de teſti. F. ſan ci/
mus. et. ff. de ex⸗
cu.tu.et cu.l.ſpa
donẽ. ĩ fi.

eg/ omꝰ conſe/⸗

crata.in bonoꝛẽ
ſancti quiliani.

f omicilium

potepe
tſis
ganf
niulii⸗
aega
harune

fden

ge

A

ſiteligd
oclnde
Nlin
ſiaße
debee, gli⸗/
ſeileſ
eſran
arloari
Alqulsſ
che/.
Anuchisli
vo oſtbu
iZlan⸗
Uſollgno⸗
ulie
Aroliß⸗
Sen tei
bhon
npo ſr
bpoplht⸗
Gtpomniſt
laipunen
vienhzpn
Npenps
1adn
Nö
cdpch.
jgutnere

ileegen

pbbbann
depapin.
onisſ
iai
lre

.te.

cl⸗
us.

us or

ſond.

penis:
uf. ,
fawrn.
oiles
ſlacß
peton
onnos
ecpel
itu
1s e
Null
ſnitt
.,dt
ſra/
dec
1h

mti
ſt⸗
ſu

nota domiciliuz
teſtatoꝛis in du⸗
bio ſequi. vr. ff.

de cõdi. ⁊ dem̃.
l.que cõditio.S.

pꝛimo.
fi.locare.i.cõdu
cere. nũ ꝓmiſcui
vtimur. vt. ff. de

act. emp.l. vete/
b (Adimplere.
ſicet ei? ſeruatur

voluntas in di⸗/
ſpoſitione tuto /

ris quiſqͥs admi

niſtret. vt. ff. ð ad
mi. tu. l. iij. ſic ĩ
funere a quo de
beat funerari.vt

ff. de reli. ſis ſe

pul. 5. ⁊ boc edi
ctum.

Si 8 5tcoin
1. iſti ſunt

quos vulgo bo⸗
nonisẽſes coͤmil/
ſarios appellãt
ſ an beant bi a
uquã actionẽ g
beredeʒ ſi heres
recuſet.iñde ſic.
vel cõdi.ex.l. vel
offi.iudi.ex bac
l. cũ em̃ ipſi tene
anf. vt. . e. ti. F.

ſinaũt qͥ boc fa⸗
cere dſit babere
ius ð beredẽ.vt
bic. 2. C. de epi.
er cle. l.nõnulli.
K Aoluntatem
dixit teneri ta⸗
lioꝰ pauperibuſ
reneri ꝛalibꝰ rel

gioſis.

iquis edi/

rint heredesxenodochiũ aut quã
libʒuenerabilẽ domũ teſtatoꝛe di⸗

ſpoſitã fieri iubemꝰ eos domum

aut ↄparare aut locare ubipoſſint
q̃iuſſa ſunt adimpleredonec hu⸗
iuſmõi domꝰ uenerabiliſ explet᷑
⁊ ſiquidẽ ipſe teſtatoꝛ decreuent
q debeat xenodochij fieri aut pto
cotrochij aut alteri tales guberna
toꝛes ſiue ſuis heredibꝰ hmõiele
ctionẽ ↄmiſerit iubemꝰ modis oĩ
busheredes eiꝰ que ab eo diffini /
ta ſunt adimplere-locoꝝ btiſſimiſ
epᷣis inſpicientibꝰ ſi gubematio
recte ꝓcedit ⁊ ſi inuenerint nõ uti
les exñtes rectoꝛes licentiã haben

tibꝰ ſine dãno alios ꝓeis oppoꝛ⸗

tunos efficere.¶ Si quis aũt ꝓre
demptiõe captiuoꝝ aut alimentis
paupeꝝ aut hereditatẽ aut legatũ
reli querit in rebꝰ mobilibꝰ aut im
mobilibꝰ ſiue ſemel ſeu annale et
hoc modisoĩbꝰ ſᷣm teſtatoꝛis uo
luntatẽ ab his quibꝰ iuſſum ẽ h
facere ↄpleri.¶ Si aũt ſpecialiter
hocnõ direrit quõ pauperibꝰhoc

reliquit pᷣcipimꝰſãctiſſimuʒ epᷣm

ciuitatis in qua teſtatoꝛ habuit do
miciliũ ꝑcipere eaſdẽ res et eiꝰ ci⸗
uitatis pauperibꝰ erogare. ¶ Si
aũt ꝓredẽptione captiuoꝝ aliqꝗd
relinquat᷑ ⁊ nõnoĩatim teſtatoꝛ di⸗
xerit per quẽ opoꝛteat fieri redem
ptõnẽ etiã ſiciubemꝰ resad hoc
relictaslocoꝝ ep ⁊ eiꝰ economoſ
accipere ⁊ hmõi piũ opusimpleri
in oibꝰ eni talibꝰpijsuolũtatibus
ſanctiſſimoslocoꝝ epos uolumꝰ
ꝓuidereut ſᷣm defuncti uolunta⸗
tem uniuerſa ꝓcedãt licet pᷣcipue
a teſtatoꝛibꝰ aut donatoꝛibꝰ inter
dictuʒ ſit eishabere ad hoc aliqð
ꝑticipiũ Si aũtꝰꝗ hoc facere iuſ
ſi ſunt ſemel et ſecundoa beatiſſi
mo epᷣolocoꝝ aut eiꝰeconomis ꝑ
publicas ꝑſonasãmoniti diſtule⸗
rint que diſpoſita ſunt adimplere
iubemꝰ eos omne lucrũ relictũ eiſ
ab eo qui hoc pᷣceperit amittere
⁊locoꝝepᷣosoẽsres cunctis ſicu
ti dictũ eſt pijs cauſis diſtributas

cuʒ fructibꝰ ⁊ augmnẽtismedijtẽ⸗

„

. . .

poꝛis et memoꝛatolucro uendica

reet que teſtatoꝛ diſpoſuit adim⸗

plere ſcientes qꝛ ſi neglexerint ꝓ

his oibꝰ rationes deo perſoluet ſi

aũt ſanctiſſimꝰlocoꝝ epᷣus religt

hoꝝ quea nobis dicta ſunt liceat

⁊a ſanctiſſimo eꝰ metropolite hec
oĩa exigere ⁊ cõplere et omni alij/
licentia ſit hmõi mouere queſtio⸗
nem et ſtudereut modis oibꝰ eſſe
¶¶ Siaũtaheresq

pie cõpleantur. s L
ad pias cauſas relicta ſunt nõim⸗
pleuerit dicẽs relictã ſibi ſubſtan/

tiã nõſufficere ad iſta pcpimꝰ oi
falcidia: uacante quicqꝗd inuenit

in taliſubſtãtia pficere iuſſionem
ſanctiſſimilocoꝝepiſcopi ad cau

inſinuatiõe teſtamẽtinumerãdos

hoc modis oĩbꝰ pꝛeberi quibuſ re

lictũ eſt. ſi aũt diſtulerit qui in hoc
onerati hmõi pꝛebere legatũ ⁊ fru

ctũ ⁊ uſurasꝰ ſunt ⁊ oẽ legitimuʒ

exigat᷑ augmẽtuʒ a tẽpoꝛe moꝛtis
eius ⁊ hoc reliquut.¶ Sis
lem legatũ cuilibet uenerabili do⸗
mui relinquat᷑ ſi quidẽ qui hocda
reiuſſi ſunt autlocꝰ ex quo iuſſus
eſt hoc pꝛeberiin ipſa autẽuicina
ꝓuiĩcia fuerit iubemꝰ nullomodo
tale legatũ alienari.¶ Siuero lo⸗
ca aut ꝑſone ex quibꝰ hocdari pᷣ⸗
ceptũ eſt longiꝰ fuerit tũc liceat il
lis quibꝰ hocrelictũ eſt.ſiautẽ ꝑs
obligata cõſentit cõmutare lega-

tum ⁊ iuxta ꝓeoꝑcipere redditꝰ

idoneos et cũ augmẽtonõ minus
quarte partis relicte quãtitatis.⁊

neq; plurimis tributis fiſcalibꝰ pᷣ

grauatos aut uendere ſi uoluerint

Hmõilegatũ ⁊ nõminꝰ ꝓpꝛecioꝑ

cipereq; ertali legatointra. xxxv.
an. colligt. ita tamẽut hmõi pꝛe-
cium ad utilitatẽ pᷣdicte uenerabi

lis domus:ubi relictum ẽ ꝓſiciat
nterdicimꝰ autẽ ſanctiſſimis

epiſcopis res mobil es aut imobi⸗
les ſeſeq;ʒ mouẽtes quecũq; poſt

epatuʒ ad eos quoquo modo per
uenerint in ꝓpꝛios cognatos.aut

Si auũt'anna

De eccleſia. titulis.

Erogare. foꝛſitan cuʒ

nõ ſintʒenonesvel pꝛo
tochia in ea ciuitate vł
eius territorio:vt.C. de
ſanct. epiſ. S.ſi quis ad
declinandã.et.S.e.S.ſi
quis.⁊ ſjm al.lʒ alij di/
cant.l.cod icis inoua/
tam eſe.b
Pꝛo redẽptione. H
binc ſumit qð eſt. C. de
epi.et cle.l.nulli aũt.lj
n/Si aur. ſecundo dic
vt. S. de hered. ⁊? fal. F.

ſiqͥs aũt diximꝰ.
o Amittere. nota amit
ti lucrũ ſi defũcti volun
tati non paret.vt hic.et

ff. de excu. tu. nenſenius

in pꝛin. ⁊.C. de le.l. pe.
ĩfi.⁊.ff.vbi pupil.edu.
de.l. i. in fi. ⁊. ff ð relig.
ſi quis ſepul.S.⁊ voce
dictum.

Er, — „ enn Reliquit. i. nõ cõple
ſasquibꝰrelictũ eſt¶⸗ Di aũt lega 5
tum abaliquo ad pias relinquit᷑
cauſasiubemꝰ intra mẽſes ſex ab

uit pᷣdicta que ſunt ab
eo ↄplẽda, vel ꝓpꝛie le⸗

q ¶Si aũt beres ad pi⸗/
as.iſ.eccłie oꝛpbanotro
pho noſocomio vłl pau
pibꝰ. vt. C. de ſa. ſa. ec.
illud. ?. S. e. S. ſiqs aũt

al.
rꝗ Falcidiã.q; foꝛte lo/
cũ bʒ cũ beres q̃ ad pi⸗
as cãs relicta ſut ab ini
cio foꝛte ĩplere voluit ſi
em̃ ſpõte reſtatoꝛilvolũ
tati paruiſſet falcidiam.
bẽre poſſet. vt. ff. ad. l.
fal.l.i.ꝗ.ad municipiũ
⁊. C. ad.l. falci. l.i. . ij.
ſzm al. ⁊ ſm. r. diſtigue
vtrũ eccle ſimp lr.i.deo
quo caſu locũ bʒ falci/
dia aut ad cãm piã aur
ꝓ redẽptõe captiuoꝛuʒ
quo caſu locũ nõ hʒ vt
bic ⁊ ibi.vel meliꝰ fauo
re ecclie dic coꝛreciũ.
4 Bi aüt ãnalẽ.ſexmẽ
es. imo.j.ãnũ videtur
vt. S. de bere. ? fal. F. il
lud õ.ſo.bic ſpale.
ſ Aſuras. boc ẽ̊. ẽ. e.

in pan. ſo. vt bi.
t¶Vꝛeberi. puta fundꝰ
vel vinaas.

v ¶ Auantitans.ſic.Sẽ.
deali. 1 empbi. H. ſi ve⸗
ro ſzm pdictũ.ᷣet facit. ff
de traãſac. l. cũ eã tranſa
ccionẽ.
x¶ Interdicim.cõpete
re. olim in oĩbꝰ poterat
teſtari.vt.C. de epil. et
cleri.l.ſa.ſanc. que bic

coꝛiigitu.

8

x Hꝛobank eſt ergo Pp⸗
ſumptio pꝛo eccleſia.ſic
C. de dona. inter vin et
vxo.l. quintuſ.ar. ö. C.

ar. tu. ſi defunctꝰ.itẽno
ta ꝙ eccleſie releruare te

nent. vt 7. S. ð reſti. F. i.
colla.viij.

5 6Heuolute. etiaz per
donationes inter viroſ

factas hyin i0.

ro gradu iõ dixit. ꝛ vl⸗
qʒ; ad eũ graduveriſimi
le eſt ꝙ a talibꝰ cogna⸗

tis ba beãt nõ occaſiõe

ren eccleſie ſed in remo
tioꝛib eſt aʒo.ſi ergo
ʒ gradũ iſtuʒs daret ſibi

quis nõ occaſione rerũ

eccleſie.idẽ vt ſit tm̃ iu⸗

ris pꝛeſumptio ſzm al.

b Mec aũt cõmiſſa te⸗
nodochijs. niſi foꝛte re
Banciauerit ſeculo.naʒ
tũc nõ phnt facere de ali
quo teſtamẽtũ.vt.õ.de
monacb.S.illud.et no⸗
ta hãc.l.de pꝛelans.de
ſubduis aũt dices.j.de
ſan.epi..pꝛeſoyteros.

c Gi quis aũt eccleſie

et ſic eccleſia vt vxoꝛ pꝛe

fert᷑ fiſco.vt. C. vndevir

et vxoꝛ. li.
4 Jubem tam bere/
ncoꝝ. nota hereticoſ ab

actõibꝰ bmõ: ꝓhiberi

ꝙ et facit ad id quodẽ
C. de inre emphu.l. fin.
S.ſinaũt.⁊ facit ad bũc

S. QL. loca. ⁊ cõ. curialis

et.l.milites. et.l.fi.

e Si aũt oꝛtbodoxus
eccleſia.ſ.ſi ita ẽ. ⁊ facit
CQ. de ber. ſi quis oꝛtho
doxe. in pꝛin.

f GSi quis vendicari.ſ

p̃cipimus.
g Si vero ignoꝛabat
ſeruari. ſic. ff. locati. ſi
quis ignoꝛans.

7
Aphanotropbi.
ne ſariſdarione
iudicatũ ſoluii.

Alienare.ſ. pcipimuſ
et cõcoꝛdat. C. de epiſ.

et cle.l.oꝛphãotropboſ

.i 4 Subiacere. ĩmo bo/
ie Z.vt.j.de ſan.epiſ.
S. economꝰ. vel in illa e
conomis et a lijs guber
natoꝛibu.

( olla.

—

—

in alias quaſcũq; trãſfeneꝑſonaſ

„

in captiuoꝝ ueroredẽptioneꝛ egẽ
tiũ pabula ⁊ aliaspias cãs aut pꝛo
utilitate ꝓpꝛie ecclie er his expẽ⸗
dere licẽtiã hẽant:qcqd er hmõi
rebꝰ pꝰobitũ eoꝝ in ipſoꝝ faculta
te remãſerit iubemꝰhoc ad ꝓpꝛie
tatẽ eccłiaꝝquaꝝ ſacerdotiũ hũe
rint ↄpetere:in illis eni ſolũmõ re
bus licẽtiã ei alienãdi aut reliquẽ

di ꝗbꝰ uoluerit damuſq; añ epa⸗

tuj ꝓbant᷑hũiſſe:pꝰ epatũ uero
qexgenere ſibi cõiũcto ad eos de⸗
uolute ſunt ꝗbꝰab inteſtatouſqʒ

ad quartũ gradũ ſuccedere potu

erũt. Hec aũtꝰoia q diximꝰ de re⸗

bꝰ q pꝰ epᷣatũ deuolute ſũtad ſã

ctiſſimos epos? in reuerẽdiſſimiſ
oꝛphanotrophis ⁊ ptocodochis
⁊ noxocomiſ ⁊ ʒenodochis ⁊ gerũ

thocomis ⁊ oibꝰ alijs rectoꝛibus
uenerabiliũ domoꝝ ualere ſãcimꝰ2

in rebꝰ qin tꝑe ꝓpꝛieadminiſtra-
tionis m pᷣdictũ modũ ad eosꝑ

uenerũt. Si ꝗs aut epᷣs:aut clen⸗
cus:aut cuiuſlibet eccliaſtici gra⸗
dus miſter aut ecclie dyaconiſſe
moꝛiant᷑ ſineteſtis ⁊ legitis ſuc⸗
ceſſoꝛibꝰ hoꝝ ſucceſſio ecchie cõo⸗
petat in q ↄſtituti fuerit. iubemꝰ
aũt nullũ hereticoꝝ:neqʒ ꝑ cõdi-“

tionẽ neqʒ p emphiteoſiʒ:neqʒ ꝑ

emptionẽ aut alio quolʒ mõres i-

mobilesacciꝑe a qualibet ſancta
eccleſia aut alio uenerabili loco.ſi
qd uero hereticꝰ ꝓtali cauſa pꝛe
buerit amittat. hmõiuero rei ue⸗

nerabili loco aquo etiam dateſũt
uẽdicẽtur:rectoꝛ aũt domꝰꝗ ipaſ

res dedit heretico etiã oĩ guberna
tioneremoueat᷑ ⁊ mõaſterio reclu
dat᷑ ⁊ uno annoa ſancta cõione ſe
greget᷑ cũ hereticis ꝓdiderit xpᷣi-
anos. Si aũt oꝛthodoxꝰ poſſeſ

ſionẽ hñs in qua et ſãcta eccleſia

alienauerit aut reliquerit:aut ꝑ ẽ⸗
phiteoſim:aut per cõductionem
aut ꝑ quãlibet gubernationẽ hãc
dedit iudeo aut ſamaritano aut

pagano:aut montano:aut arrião

aut alij hereticoſ. ancta eccleſiae-
iuſdẽ uicij huius uendicet ꝓpꝛie⸗

tatẽ alienationis.Sigs aũt he

reticoꝝ in quibꝰ etiã ↄpnumeramꝰ
neſtoꝛiãos ⁊ acephalos ⁊ eutcha
niſtas pꝛeſumpſ erit ſpeluncã ſiue
incredulitatis edificare:aut iudei
nouaʒ ſynagogam conſtituere lo
coꝝ ſancta eccleſia edificia ſue ꝓp
pꝛietati defendat. Si ueroꝑem

phiteoſim aut cõductionẽ aut eti
am aliã quãcũq; gubernationẽ de

dit poſſeſſionem hmõi pſone. ſi
quidẽ ſciebat dñs poſſeſſionis eiꝰ
qꝛ heretico hãc cõmiſit oẽs reddi
tus illius tꝑis ꝙ in cõtractũ tran⸗
ſit eccleſieciuitatis ſub qua poſ⸗
Meinsoſtitu eſt uẽdicari.
Sinueroignoꝛabat dñs poſſeſ-
ſionis:qꝛ hereticꝰcui heccõmiſſa
eſt ĩm quidẽ dñũm ꝑꝑ ignoꝛanti⸗
am indemnẽ ſeruan. Mereticũ
uero in utroqʒ caſu expelli de poſ
ſeſſionibꝰ et ſuã ſubſtantiã appli
cari fiſco.
Rphanotrophi uero
tutoꝝ uel curatoꝝ fũga

tur officioita tñ ut etiaʒ

ſine ſatiſdatione cõueniatur de re
busoꝛphanotrophiset ipᷣis pꝛo⸗
pꝛijs oꝛphanis cõpetentibꝰ Res

aũt cõpetẽtes alicui oꝛphanoꝛum

⁊ publicis pñtibus tabularijs aut
ſub geſtis monumẽtoꝝin hac qui
dẽ regia ciuitate apud magiſtruʒ
cenſushabitis:in ꝓuincijs aũt a⸗
pud iudices eaꝝ aut defẽſoꝛeslo⸗
coꝝoꝛphanotrophosacciꝑe ⁊ cu

ſtodire:⁊ ſi neceſſarniũ putauerint

alienare etiã et pcia eoꝝoꝛphanis
cõſeruare aut alias res pillis eme
re:nõ autẽ ſubiaceretutelaribus
aut curatoꝛis rationibus. Serua
ri aũt iubemꝰ uenerabili oꝛphano
tropho cuiꝰ regie ciuitatis ⁊ reno

dochio qð uocat᷑ ſacte manie ſan⸗

ſon:⁊ ſub eiꝰ cõſtitutis gubermati
one aut ʒenonibꝰ aut uenerabi li⸗
bus domibꝰ oĩbꝰ oĩa pꝛiuilegia ſq
cunqʒ h maioꝛ ſctiſſima eccleſia
cõſtãtinopolitana. ⸗ Queigit᷑ꝑ
pñtẽ legẽĩppetuũ ualituranoſtra
ſanxit tranquillitas:tua celſitudo
edictis ſolẽniter in hac regia urbe

err

Rubꝛica.
At framfilij. qua
tmoꝛ babet ptes
in quibus qtuoꝛ
coꝛngunt leges.
pꝛꝑima.j.e. expe⸗
dik vlqzad. Hil
lud.ſecũda abin
devſq; ad. S. qꝛ
vero mulieres.

tertia ab inde vſ

qʒ ad..łi. q̃rta

in. H. f. lex pꝛuna

Evt fram filij ꝛc.

ſecũda vt mulie/⸗

res ⁊c. ktia ⁊ rur
ſus ⁊c.qᷓrta ⁊ vt
ſimiles ⁊c.

et. meli ẽ
ſeipm coꝛri

gere ꝙᷓ; ab alio

coꝛrigi expeciare

vt. S. de nup. F.
1j.

m 4 Zegez. 5. de

beredi. ab inte.

S. ſi aũt defũctꝰ
in li. S. quã coꝛri
n ¶Sibi.l. ſimili

ter reliquerit.

Foꝛre. repete re

liquent.

oHoc iraq; ad

hereditatẽ. q.d.

idẽ ẽ oꝛdo cãus

⁊ ius ſiue hi ne⸗
potes cũ ſołcijs
vocant.ſiue cum
cijs ⁊ ſuperioꝛi⸗
bus.
p ( Filios.l. relin
quere.

q llud quoqd

p monumenta.
credit᷑ ergo exem

plo. vt. C. de re

iudi.l.fi.et ſic õ.
8.vt ſpõ.lar.ꝗ.
ad bec.ſo. hic fu/

it facta inſinuass⸗

tio coꝛã oꝛdina⸗
rio iudice vt pa/
tet ex ſequẽtibul
qꝛ ſic dicit ꝙ dẽt
fieri tũc em̃ exem
plũ valet. vt bic

l. cbyrograpbis
et. C. de teſtis. l.
publicati. als ſi
nõ ſicut inſinuef
nõ valʒ. vt in cõ
trarisfs.

r Wonuméta.
iqd eſt exẽpla pꝛi
mi inſtrumẽri et

.

N, A
finim
ſlin⸗
fanese
ornna
orufft
leat

irl

Wlco⸗
lcencit
Menb
Cpmmon
in⸗
canif
lnn
ſen
ren
Um
nn
r

biin

nflin.
nane
bhi
den
Mſe
ſeeI

„

icicdi

W

lligen

biſte
lgunn
funfln.

Nnlen

tecr g

6614.

Oese

enmeld⸗

köneoan
b doH
ietpegane.

denp,5.

s öde
bie.
ütdeſitcx

tiſinn

ghen.

eſgeer

6

ſags 4d
agd.
NGose
llebi
ciſetas
Avedaon
peno)

6,an.

neg
venn.

Pen

detſe

aſe⸗
lare
befe
lnuo⸗
dins/
ePto,
hül
1de

mus ſine collatoꝝ diſpendio fiant

alcendẽtiuʒ et fratres ex utnuſqʒ
parentibꝰ cõiunctos ſibi et f.ios
ex pᷣmoꝛtuo fratre fratres quideʒ
iuſſimꝰ peripam legẽ cũ parẽribꝰ
uocari fratris uero filios e cludi-

minimẽ igi

ꝓpoſitis ad oĩm ſtudeat puenire

etiã in ꝓuincijs manifeſta.

At fratrü filij ſuccedant patruo
adimitationẽ fratrũ etiã aſceden

tibus extantibuſ.⁊ ut mulieresno

inſinuata antenuptiali donaione
noledant. noinſmuãs autẽ uir uel
ſi cõpetat nuptialelucum: eono
ffuat et uſusut mulieresnõſeè⸗
cido nubetes dñe ſint partis ſpõ
ſalicie lagitatis quãtũ pars facit
unius filij. ⁊ ut ſi es ſint pene utn
uſq; ſexus duʒ ſine cauſa rationa
bili repudium mitritur.
Oſtras leges emen

dare nõpigen.ubiqʒ

enire uolẽtes. Me⸗

fratreset alteniꝰ fratris filios pꝛe⸗
moꝛtui ad ſimilitudinẽ fratꝝ ⁊ pᷣ-
moꝛtui fratris filij ad hereditateʒ
uocent᷑ paternuʒ ad ingredientes
gradũ ⁊ illiꝰ ferentes poꝛtionem.
ĩuero moꝛiẽs reliquat aliquos

mus.(Moc itaq; iuſte coꝛnigen⸗

tes ſancimꝰ ut ſi gs moꝛiẽs relidt
aſcendẽtiũ aliquẽ ⁊ fratres q pnt

cũ parẽtibꝰ uocari ⁊ alteriꝰ pmoꝛ⸗

tui fratris filios cũ aſcẽdentibꝰet

fratresuocent̃ ⁊ pmoꝛtui fratris
filij tantã accipiãt poꝛtionẽ qtuʒ
eoꝝ futurꝰerat pater accipereſiui

riſſet.(Mocuero ſãcimꝰ de illis
fratris filijs quoꝝ pater ex utroqʒ
Harente iungebat᷑ defuncto ⁊ ab⸗
ſolute dicimꝰ oꝛdinẽ qñ cuʒ ſolis
ocant᷑ fratribꝰ eundẽ eoshabere
iubemꝰ. et qñ cũ fratribꝰ uocant

7

aſ. cẽdentiuʒ aliqd ad hereditateʒ

hociubẽtes ex Ralẽdis Jauarijs
Ppñtisindictionis undecime. IJlldð

utilitatẽ ſubiectisin m ue bẽtibus pote
ſtatem inſinuare donationes ꝓnoninſinuatis pe⸗
riculum in mulienibusimminere ineptum nobise,f/

cripſiſſelegẽ ꝑquã riculum in b ineptun
ſeuidet᷑. ¶ Quia uero'et mulieres ad ſecundas

iuſſimꝰ ut ſi ꝗs moꝛiat᷑ relinquss 4
nuptias nõuenientes poꝛtionealiqua dignaſ ulira
eas que ſecundonubunt eſſeputamꝰ. ſiqua amiſ
ſo uiro alterius abſtineat nuptijs habere quidem
eam uſum antenuptialis donatio. ſicut pꝛius ſanci
mus habere uero eam ſi ꝓpꝛietatistantũ quantuʒ
filioꝝ quãtitas faciat ut 'm ꝓpꝛietatis rationẽ uni-
uset ipſa filj perſonã obtinere uideat᷑. hoc uero
ualere non in matribusſolisiubemus:ſed etiam in
patribꝰ et alijs aſcendentibꝰ nolumꝰ ad ſecundas
nuptias non uenientibꝰ. ¶ Ouiauero interdixi⸗-
musdudum per noſtrã legeʒ et uiriset mulieribus
repudiuʒ mitterect tranſigere matnimonia niſi ta

ſancita ſunt anobisignoꝛet.

N

(Monm

iudicanteseſſe partẽ hecpñtis facimꝰlegis:exip⸗

ſo eni reꝝ inueniẽtes. experimento neceſſaniũ eſſe

mulieribꝰ actis monumẽtoꝝ ante nuptialesdona⸗
tiones inſinuari. t ſi uel principalia inſimmẽta
peant ꝙ facile eſt ꝑ monumẽta matrimonij eis ꝓp
batiomaneat. ¶¶ Sancimꝰ neceſſitateʒ habere
uirosipſosaut etiã qui ꝓeisantenuptias donatõ
nes ſcribũt:ſi quingẽtoꝝſe olidoꝝtranſcẽdit quãti
tatẽ inſinuare eã in actis monumẽtoꝝ in regia qui
dem ciuitate apud magiſte cenſusin ꝓuincijs at

apuduniuſcuiuſq; ciuitatis defenſoꝛes aut apud
quosoia talia documẽta ↄfici poſſunt.i Siuero

nõinſinuẽt eas quantũ quidẽ ad partẽ muleris eti
aeſi , n. rie lat exactiõs do
aʒ ſic easualere iubemꝰ.et ſitpᷣs fiat exactiõde r n dathellu,
dũ cãu exſite de quo pa
ccus eſt de lucrãda dote

nationiset tẽpꝑis eiꝰ non opponi mulieri non inſi
nuatam fuiſſe donationem. ¶¶ Si uero dotaliuʒ
pacta et hoꝝ euentus pani uin cedunt actionẽ do
tis aut etiam eius partis nulla euʒ habere iubem?
actionõ: ſi uerodonationẽ inſinuauit hoc eſtactiſ Dinſegnanizn Fob,
monumentoꝝ ſicut dictũ eſt uirishabẽtibus pote-
..ſʒ in oĩbꝰ.et boc in eo

men quedaʒ ſit cauſa noſtre legi cognita et penas

hoc fac entibꝰ et uiriset mulienbꝰ impoſuimꝰmu

tationẽ quandã circa penam uiri ac mulieris faciẽ⸗

teset ad melius hoc tranſfoꝛmantes ſancimꝰ nul-

lam eſſe differentiam quantũ ad penã inter uirum
et uxoꝛem hoc pꝛeſumentesſed iiſdẽ penis que cõ

tra mulieresa nobis diffinite ſunt que ſine cauſa
noſtre leg cognita matrimonia diſtrahũt etiã uiro
ſubdi hoc pꝛeſumenteset ſimiles penas eſſe in ui-
ro. et in muliere.in deliccoeni equali ꝓximas eisi-
minere penasiuſtũ eẽ putamꝰ.Nñnteʒ igit᷑ gna
lẽlegẽ noſtrã manifeſtã tua gloꝛia faciat ꝑ edicta

„

ſolẽni

¹

dignũquoq; coꝛrectione aliqua

monia ſine cã leginime

nia ? his qui in hancmarimã ciuitatẽ et quiin
Puincia habitãt ut nullꝰoĩm que ad ſaluteʒ cõem

Vrkan filij.
De reſtitu. fideicõ.

exẽplificata coꝛã iudice
Baai d eis pu⸗
t Confici. vt coꝛã defẽ⸗
ſoꝛe ciui.vt in autẽ.de de
fen. ci. S. nulla. 1. C. de
dona.l.in bac.
vV /Exactões. qꝛ extitit
caſu mulier pacta ẽ de
lucrãda donatõe pprer
nuptias puta pᷣmoꝛtuo
marito ſjm io.

x ꝓ Donatõis.ſ.totius.
Et. P. i.
nſinuatã. bic inno⸗
at. vt. S.vt ſponſalicia

lar.in pꝛici.et ſumit᷑ bic
dqõ c. C. de dona. ppter
nup.l.fi.⁊ aut᷑.e.decur/
ſum. in fi.

puta pᷣmoꝛtuavxoꝛe ſm

G

3 7 ABcrienez.ſ. in eo gd

rcedit eã q;tiratẽ qᷓ nõ
vt ar. C. de dona. l. ſi qᷣſ

dico ꝙ virvel mulier dz
lucrari ex pacio in alio
in quo nò ẽ pactũ lucra
ri cũ nõ ſit ſunplex dõa
no nõ eſt necenaria inſi

nugtie.
aQAuia vero. putamꝰ

vt. 3. nup. 5. binc noſ
et. C. de ſe. nup. gñakr.

q; vig qs ex do. §. P/
ege coꝛrigit ergo
qð ẽ. S.neqʒ vm.. pte

b/ Sãcimꝰ. p.l. ilã. ẽ.

rea. vbt ſi diſtinguebat.

d ¶ Auia vero. viris q̃
c. S.vt lic.mat.⁊ aui..

2vero legẽ dudũ.
6 Aängare. ſoluere.

e ognita. qᷓ cãe ſũt in
pᷣdicta còſtõe. vt li.ma.

Hoc.ſ.ſepare matri

Ba o plurias

cognita.
n viro. Z. Z.vt li.
ma. ⁊ aui.ꝭ. qꝛ vero le/

gẽ dudũ.ſo.bic illã coꝛ

nigit vt ibi diximꝰ. alij
dicũt bic eq parare coꝛ⸗
poꝛales penas nõ pe/
cuniarias qð nibii eſt.
i ꝓ¶ Pꝛoxias.no.ar. par
delictum parem exigere
penã. vt. L. de epi. ⁊ cl.
ſi quẽqᷓ.fallit.ff. de pe/
nis.l.quedã.⁊ de incẽ.
ru. nau. pedius.
K Rubꝛica. Dereſti

tutõe.bꝰ ſenſũ accipe ex
rubꝛica. et ponit im̃ de

vno teſtõ in quo multa
ſüt depoſita ⁊ de quo⸗/
1 l uij

aamau. peno p. pꝛe. ſecunddo.
t AUnta nobishũanitatis curaẽ neqʒ pꝛiua

dignaremur neq; cognitionẽ pꝛiuatã excedẽteʒ au
dire in iudicia ꝑ circuitꝰ longos litigantes tradere
afſtictioni A Zllexãderigi᷑ gloꝛioſus ſuggeſſitno
bismultotiẽs higeriũ gloꝛioſe mẽoꝛie patrẽ ſuum

ſcnibentẽteſtamẽtũnoibꝰ iſtisuſum. Holoaüt et
iubeomeos heredes Cõſtãtinũ quidẽ ux claniſſi-

munn deputatã ei domũ cho ſicut ſupeni dictũ eſt
et cõiuncto ei iure et ꝓauſtiũ qð in cuparisẽ cũ om

ni ſicut ſupiꝰ dicti conetti iure r domũdinan

