inlu ne, Caei ſiqui le natura uecagel 1 eglexenit h Dinero ſure u deponenda ve
ii mlkrmf in „1 diablen idem? cu d curã dit innegi iculũ. S ui?u idein. toad erpen-
inA mn 5 no de opiar ein bẽt ad lẽ⸗ iciet p 1s aun cu in pꝛin. toõem. d expen /
alit bente alch fn niam⸗ emoꝛiã ãpluris erte ſpi ſit min nn ia autem in ſiſffriera dutem
in geeribo efis. 5 deim edere. nã ieſſenene moſumm deetitvarn⸗ vſund ffn fenlignante
W aadmint 55 9 lter acc ioꝝſ ut ipie idemꝰ ſuſpect. ut. f. d diſpo wo chns f. de admi.t ut. 5, de no
grin 4 ut.ſff. 5 iculte mioxlüt! it uidem ſuſpet bilis. a bit mu ut. ff. mobilia.
brera ti 1 aeen optab upo l, (alnabu l irtentnmninn bismi
e H amabi⸗ EC. de bis qui p ſi ſol Wa ilie. dos redqd s uipo⸗ continget iß
r, fuei ſici re facit. C. de eteret ff ſue fam i. fun edditu 2 e contin
iren 1. in h.e 0 tenz . et facit. repetel tar. ſas duus. etr itatem ation i
iſe ceſſion⸗ 6ꝛc ẽ l.fi. et init. ſ an e no. u . endu nie. nam at neceſſi li compꝑ dicut ibi.
un Rin krcedͤs ve Fh c ſrlc inoratn t⸗ neneos⸗
in Pank emekhantnte delmeohrſuee H b ainao en ven mi O
4s vererch 3 dalitr . ed “
ndi. Tel mm die rini. . lrls Ett hte⸗
. Wr. anene Ene mn mrahn 3arreſer ge
iſe, adne nius bee. And.. ne cedent e dicta ni. VSurgte
cetiun aleficig cũ meolele deitäce Er gofeg Fo: t
hl – ipr. 5. ſis
ſn ita vu angr geerkn na us. ut. 5, li. .
2 üaniggeen ens poſſumns:n
4 uc, r (A ltare
1, a Vuec, pcog
1(Eaimuen
,

olumus. melius dixiſſer nolumus.

x
3 Juſiurandum. boc
generale eſt in omni cu⸗
ratoꝛe.ut hic.et.S.eo.
beoc olim autem ſol? cu
ratoꝛ furioſi iurabat.ut
Q. de cu. furi .l.q fi. F. ſin⸗

a (Agit. er tunc ſatiſda
bit rem pu.ſal.fo.niſi ſit
teſtamentarius. uel cuʒ
inquiſitione datus a p
ſide uel a pᷣtoꝛe aliud ſi
a defenſoꝛe ciuitat is ut
inſti. de ſatiſda. tu. cir/
ca pꝛĩ.etð attił.ti..pe.
ante autem adminiſtra
re non poreſt quicq. ut
C.de tu. uel cura.qͥ ſa⸗

tiſda.non de.l.i.et. iij.

et. xl. ſʒ ſi cõtra debito /
rem minoꝛis egerunt.
nec cauet de rato nec iu
dicatũ ſolui niſi dubiũ
eſt an ſit tutoꝛ uel an de
ſierit. ut. C. de admini.
tu.1. vl. F. de defenſio.
i. tutoꝛes debita. 7. ff.
admini.tu.l.vulgo.

b ¶ Quod tamen. l. iul /
iurandum. .
c ¶Eum. ſ. curatoꝛem.

dOꝛdine.nam faciẽt

5

inuentarium. ut. C. de
agdmini. iu.l. turoꝛes.

e ¶ Sed caution em.ſcʒ
rempu. ſal. fo. niſi teſta

men tarius.uel cum in-⸗

gquiſiuione datus.ut in

ſti. de ſatiſda. tu. in pn.

f Eas. .ores.
g Rub. De inſtroͤoꝛuͦ.

ſtricte accipit boc.i. in⸗ S . ð
ſtrumentum ꝓ chartis alias large.ut.ff. e.l. i. alias. inſtrumento fundi.

Decretum.ſ.iudicis.ut.

Tradit. ſcilicec decretum. ä
cced it.ſcilicet tutoꝛ.

eum et qui eius ſunt paſcere:⁊ ali
q; aliã ei pbere uite diſpẽſatiõem
ſufficiat.tũcnccitatis rõ nos etiã
ad hꝰuocatut curatoꝛes reſpiciẽ⸗
tes ad eũ ita faciãt gubnatõeʒ tã⸗
esa en ra
q; in ſuis rebꝰ. Etenim uolumꝰ
dũ celebꝛat᷑ decretũ q tradidit
curã ei ꝗ ad eã accedit ẽt iuſiuran
dũ e dicere ſacro ſctã dei euãge⸗
lia tangentem q omnia ꝑgens
uiam utilitateʒ adoleſcentis agit
qd tamen non accipiet eũ a rõci⸗
nijs neqʒ alegis oꝛdine ſed cauti

onem faciet ad rerũ gubernat dõeʒ

timẽtem ſꝑ circa eos ꝓpter iuſiu
randi memoꝛiam factam. Nec
lex anobis ꝓcautela ſit poſita ho
rum qui curatoꝛibus indigent ſig
dem et aliquid adinuenimus ne-

qʒ hac lege completi pgebit utꝑ

omnia patres eoꝝ qui ſibi auxilia⸗

ri nequeũt exiſtamus.¶ Qua igit
iuſſa ſunt a nob edcis
p. puincias ꝗbus pᷣeſtut eas oibꝰ

eminẽtia q̃ i

faciat manifeſta ut nulluʒ lateat q
a nobispie et ꝓ ſubiectoꝝ pꝛou⸗
dentia ſancita ſun.

ut. ff. de fina. inſtru./l. queſuum.i.rfj.

b ¶ ,Aautela. cautela in faciendo babetiur fides poſtq; eſt factum. etduplei

ter dicit de fide. Pꝛimo quibus inſtrumẽris debeatur fides pꝛiuatis ⁊ ph⸗

(Lolla.

pater legum. ut. z. de inceſt. nup. S. dubitatuʒ. Item ipſe eſt aĩa le/

gum. ut. S. de conſul. in fi.

q ¶ Ex collatione.i.compatione.iõ qꝛ due ſcripture cõferunturut ſae

atur an ſint ſimiles uel non.ut.j.e.ꝗ.ſi vero nullus boꝝ.

r¶Quia repete. et nouimus quis ꝛc.

=ððð Aarlteranmm
De inſin mentoʒ cautela et fi kerarbonmen,
de:et Pꝛimu de depoſito demu⸗ mun ſic et legem
tuo ⁊ alijs documẽtis pꝛiuate qui ige genta
dẽſe cripnsabentib⸗ teſtes:ænõᷣ ef ſul uz e⸗
- . 2 — me
habẽtbꝰ teſtes: ⁊ ð iſttumẽtispu . eobibuadt
blice fectis etde collationib? ( ſen adultera/
man ꝓpꝛie ſcnppfimc. 2de erpoli pamnones ſe⸗
tis nnnetiah illitteratis: aut bas cõſti no bẽ
paucas litteras ſcientibꝰ. ⁊ de nõ mus.· immo ba⸗
— , bemus eam que
ſcniptis ↄtractibꝰ.et de cõtracti- pmmuntutin cn/
bus uſqʒ ad unã libraz aun. et de mine ſalſtenan
rractib gin agni fiüt. et utin ſnſani ur G
cumẽtis et oↄtractibus futuns ſl.. vbier nots
ocum habeat iſtal. Krbenodſien
„ „ „ „ — „ oni credebat᷑ bo
Dem. a. Jo. P. p ſcðdo ex cõ die vero vna ſe⸗

miplena colligi

ſuli et patricio.
P SJD. tur fides. ut. . e.
ine naſirns SF. ſi vero mcn,
egesque uolunt ex mr. qſq; ctiam
collatõe litteraꝝ fi⸗ adee 1,
ℳ dẽ dan documentis ſrumenrun Duj
„„ qꝛ adẽ inꝑatoꝛu exalia ſola colla
ſupexñte iã malicia eoꝝ qadulte- noiſſimiliaut
rant documenta hec talia ꝓhibu ee ell uerotale
e⸗ - . Aliquid.
erũt illud ſtudiũ falſatoꝛibuseſſe u (Areemeai
credẽtes ut ad imutatõeʒlittera- ßſumentel ereo
2— r, ꝙ pꝛius falſum
rũ ſemetipos maxime exerceant. feceunt utar ff⸗
dere mel ha
baris. et de accuſa.ſi cui.S. idem. enn
16 nnoaeum:ſe veranuimZal . SWG
x1 mmutario. alias imuta tio. et alias imutatio. et ſic babes quid
ſit fa lſum.ut bic.et.ff. de fal.l.quid ſit falſum. ſed veritas qͥd Aie

ſpon.ipᷣe deus.vñ dᷣr ego ſuʒ via veritas et vtta veritas vero buma

min

Aicis.et hoc.j.e.vſq; ad.S.ſi vero moꝛiantur. Secũdo qualitxer fiat ut habe
atur fides qñ erat dubium reuocatis qð fit ꝑ cõpatõem.ut.j. e. F.ſi o mo
riantur. et. S. ſe. vſq; ad. S. opoꝛtet.

,16 e depoſito. i. qualiter fiat caute inſtrumentũ pꝛiuatũ ſup contraciu ö5

—— . „ . . —— „ . 5.
politi et mutui et alijs cõtractibꝰ .et bec expediũtnr.j.e. ſi quis. et. F. ſed
et ſi quis.et.ꝭ.ſi tamen.et hec de ptima pꝑte rubce. ſ. de cautela et qð ſubij /
cit pꝛiuate quidem ſcript᷑ caute tranſitad puimũ dictũ ſecũdi capituli. ſ.de

figde. hoc eſt quibus inſtrumentis babeatur fides. et de hboc vſq; ad illũ. A.
ſi vero moꝛiantur. . . 1

Lonfectis. hoc expedit.j.e.S.ſi inſtrumenta.

Et de coll. l. qualiter ꝓberur fides inſtrumenn boc erpedire. e. F. ſi ve /

1 b moꝛiatur.et lic reſpicitſm capitulum.ſequentis autem omnia utrüq; re
mim ¶Et de expoſitis inſtumentis ab illiteratis. i. de cõtractibus celebꝛatis
in ſcripns ab uliteratis qð expedituur.j.e.S. opoꝛter.
(E de non ſcriptis.boc expeditur.j.e.iet boc dicius.
o Er de contractibus. bocexpedimr.j.e. S. iit. 11
Rubꝛi. De cõtractibus boc expedit᷑j.e. S. ur autem omnia.

Duimus noſiras leges que ſunr. ut. C. e.l. cõꝑationes.et. . ð biſ

Aqui mngre. ad ap. 5. illud. pꝛima cauetur im̃ ex publico uel foꝛen ſi
ffieri compatõem non ex pꝛuata niſi babeat ſubſcriptõem tnum te
ſtium. ſecunda dicit etiam ex pꝛiuata fieri ſi ius ea vti.nec mulũ li imperatoꝛ
nouit. ut dicit qꝛ ſunt omnia in pectoꝛe ſuo. ut. C. de teſta. l. omniũ. Itez ẽ

„

*

lo
6

na poteſt dici noticia certe rei maxime ꝑ viſum. ut colligturt. in inſti
tu. degradi. 5. bactenus.
Om igit. hoc igitur dererminat᷑.j.e. S.i.ibi ꝓpterea ⁊c.

. Innum erabiles.i.ſine nũero.nã tot erãt ꝙ diffiale erat nũerare

alſitates. quas nõ enumerat./Quon l. udicon.
Oblatio nanq;ʒ.dic ꝙ vtebatur quidam charta pꝛiuata ſcripta
a te et contra te quam iu abnegas et adducis aliam quamconſtat
te feciſſe que eſt ꝓꝛſus diſſimilis pꝛime vnde apparuit ex cõpoſino
ne te non ſcripſiſſe pꝛimam. ſed teſtes qui ſubſcripſerunt pꝛime
iurauerunt.te ſcripſiſſe pꝛimam cum aiia vice in dubium reuocare⸗
tur.et ſic apparuit te ſeripſiſſe vtranque et hec ſcdᷣa que eratdiſſi⸗

milis pꝛime erat de quadam cõmutatione.i.pmutatione.uel dicʒ

mutatione ideo dici.quia licet idem ſcripſit tamen cõmutatioẽ ibi

in littenis. dic ergo oblato documento.ſ.ad cõꝑatõem vbi alteri in

ſtrumento derogatur.iõ autem in pꝛiuato pono qꝛ vſq; ad.ꝗ.ſ ſi
inſtrumenta tractatur de pꝛiuatis tantũ ut ptʒ ex tenoꝛe rubꝛice.liq;

quidam non intelligentes faciant loqui in publico iſtum caſum.
d/ Cõmutationis.i.pmutationis.
e

Poſtea. ſecus ſi pꝛius fuiſſentinuenti.qꝛ nõ fuiſſet facta cõpatõ.
ut. ſ. e. S. ſi vero moꝛiantur.ſed certe illud loquitur in publica.bict
loquitur in pꝛiuata. —
Bubdemtes aliss

babentes gecur.

—
—

–☛

=
=£
S
=
—

—
—,

=

=
S==
—.
–

mnden
(ovin
(0, 9. 0
in bi

Paran
eree

ben

lddi

nſigie
ſru

(Tr

N

tean
nich
Nltt
liſe⸗

m.
te
lfeitlen
ſchtsulni⸗

knumt

1stöini
ls inmrh
hemgeng
Pninntet

Nipeſtiia

Unnetr⸗
int
llſhiemn
Ppelei
onnicge
Cicrichnd⸗

Nerſu

Upen cl
Uuflsvi
eoten
n.gſige
ſprociet
Gpget;
fünmnand
uunnand

lligſelcch

dſinlin
eſſint
gſut
(de
Chinii
ennuu
enn
Unaſtr

GſNu

ntns

.,
enininn

i
as eon.

teſtimonion.ſ.qͥ ſubſcnpſerũt ut dixi. et alias veroꝝ et ali

g Inopinabile. repetit inopinabile ut afſigner cãʒ lopinablitatis
hb¶ Viſe.ſunt. ſcilicet pꝛius.
ero
ũ veritate.ſed quõ ſciturquid bic eſt veritas. Rñᷣ.

qr fides teſtiu eſt cauta ut ſubij cit.j. e. . ſi vero talem.

¶ Hec. i deo po

no ꝓ conſtanti.
qꝛ ve cõcoꝛdaue
rũt ⁊c.ſed alij di
cunt et boc ſq fa
ctũ eſt docum̃
ium pꝛimũ ſuſce
pirfidẽ qð ſatis
in idem recidit.
m Aidemul. ta
men licet deroge
tur per diſſimi /
litudinem tamẽ
qñq; non debẽt
derogare.

n Maturaz eiuſ
harois nt
0 re 20.1. Mm
totiens.
ꝓ qꝛ. ttera
rum. ſ. verarum
p ¶ Zempus.i. e
tas.que ꝑ tem⸗
poꝛa deſignatur
ic ponitur. S. de
mo. F. oꝛdinatõ
nem bineq; em̃
exonerandũ ẽ tẽ
pus ⁊c. et bic (b
ijcit bic nõ enim

⁊c. uel dic ꝓpꝛie
poni qꝛ non ita

byeme ut eſtate
quis ſcribit.
6Q. pa⸗
Lalami. 1. pen
ne.
r ¶ Et nec inueni
mus.q.d.nõ po
terimꝰ dicere cãſ
omnes er quibꝰ
pPuenit diſſimili
tudo cũ quotidie
noue naſcãtur ut
bic. et. C. de ve.
iu. enu.l.i. F. ſed
qꝛ.et caue qꝛ nõ
ſoluit bic banc q̃

ſtionem. ſed. j. e.

F. ſi vero tale
¶ QAuia igitur ð
celo immo pplłs
roma. de terra.

vt inſti. de iurena.

.

eo q nihil eſt aliud falſitasniſiue
ritatis mutatio. Quoniam igi
tur in his temꝑibus innumerabi⸗
les inuenimus falſitates in iudi/
cijs multisquoꝛum fuimus audi-
toꝛes:et quoddam inopinabile ex
armenia nobis exoꝛtum eſt.¶ Ob
latioenanqʒ commutationiſ docu
mento et litteris diſſimilibuſ iudi

catis quoniam poſt ea inuẽti ſunt

hi qui de documento teſtati ſunt
ſubſcriptiones ſubdentes:⁊ eas
recognoſcentes fideʒ ſuſcepit do
cumentum et quoddam hinc ino
pinabile occurrit. eo qð littere ꝗ
dem ſine fide uiſe ſunt:licet exa⸗
minata reſponſa ueroꝝ teſtiũ cuʒ
ueritate concoꝛdauerunt. et hec

fidem teſtium queuidentur qð

ammodoeſſe cauta.uidemus ta
men naturam eius crebꝛo agẽtẽ
rei examinatõne qñ litteramũ diſſi⸗
militudinem ſepe ꝗdem tempuſ
facit.non ita enim quas ſcribit iu/
uenis et robuſtusac ſenex et foꝛ⸗
tetremẽs.¶ Sepe aũt et languoꝛ
hoc facit:⁊ qdem hec dicimꝰqñ
calami et attramenti mutatio ſili
tudinis ꝑ oĩa aufert puritatem.et
necinuenimus de reliquo dicere
quãta natura generans innouat ⁊
legiſlatoꝛibus et nobᷣ pᷣſtet et pꝛe
bet cauſas:¶ Quia igitur impe⸗
rium ꝓpiea dñs de celo cõſtituit
ꝓpterea ut difficilibus imponat
que apud eum ſunt bona etlegeʒ

S.ſed qð pꝛincipi.que eſt contra. ſed deus conſti

tuit pmittendo.et populus dei diſpoſitione.
t ¶ IAmponar.ſ.deus per nos ut hic ſubijcit.nam coꝛ regis in manu
dei eſt. ut. C. de ſum. tri. inter claras.
u ¶ Bona. ſ. duris queſtionibus bonas deus det ſolutões ꝑ os.ſ.
pꝛincipis,. ut hic.⁊.C. de pᷣſcrip.lõ.tem.i.fi.
ptet.ſ.queſtionibus et negocijs.

qð 5F.e.circa pꝛin.quoniam igitur ꝛc.
Dare in cõmune.ſ.banc ſanctionem.ut.j.e..fi.

x
v» opterea. illud ꝓpterea refertur ad ꝓximũ.qꝛ igitur ⁊c.⁊ ad id
5
a

ſ. depoſitoꝝ.et ꝙ dicit ꝓſpicere.i.ꝓſpectum et ꝓuiden/

tiam habere.

„

is i

gitur ſeripture. bic iñge q eſt. . de bis ꝛc. boc qð eſt

medium eſt quedam interpoſiuo.

3 De inſtrumẽtoꝝ cautela ⁊ fide

e — eſt. ſcllicet confeſſus.
d ine termino.i. ſine deciſione ſzm al.ſed boc quomodo cum debeat iu

dex ꝓnunciare dere de qua cognouit.ut.ff. de iudi.l.de quare.Rñdent qui
dam ꝙ terminum accepitꝑ alias ꝓbationes.ſ.teſtes uł inſtrumenta.et ſic
actoꝛ obtinuit.non tamen ꝑ ſcripturam et hoc innuere videtur hec littera.
ſed boc non eſt verum

aptet ſecunduʒ nature uarietateʒ
pꝛopterea eſtimamus opoꝛtere⁊

quis ꝰigitur uult caute deponere
non ſoli credat accipientis ſcrip/
ture hoc ꝙ etiam in iudicioqueſi
tumeſt:quia enim non pꝛofeſſus

quia donec ſint alie ꝓ/⸗
bationes non recurrit
ad compati.ut. ſ. e. H. ſi

hanc ſqibere ſanctionem: 1 dare vo nu m niec ar⸗
in cõmunem ſubiectis quosdeuſ ¶us fuit abſolutus acto⸗
nobistradidit pꝛius: et paulatim enon pbante ur e G
ſemper adiecit.¶ Etenim quidCa non auuez reebii termi
de depolitoinſ. cripto dubitatum nonem boreſtpfenp,
et ad cõtentõem deductum inue⸗ mram ut bicoiciuu.
uimus et opoꝛtet etiam omnino 4/e in deholtum
hoꝛum pſpicereitaq; Rlico noß oatibfoan goſi
toi ſi⸗ ſetarez r
eſt a depoſitoinchoandumSi Ronen ee errole

l. licet pꝛopꝛie tunc quã
do dominium tranſit.

ut inſti. de act. F. ſic ita⸗

Irem nota ꝙ hic cõ
Pin lex. ſic. ff. de inoffi.

eſtis qui ſcripſiſſe dicebatur efſſe nel er e eero⸗
ſuam ſcripturaʒ magnum res ha gitur ſic deponere. ut. .
buit tumultum:et ſcribere alia oo e.S. ſitamen quiſquã.
actus eſt queuiſa ſuntueluti ſimi
lia quedaʒ tamen non per omnia t MHon minus tres.ca
ſimilia et quantumad illam ſoip uvetbraua toub in b⸗
turam ſine termino cauſa permã ri qua cheruraps ſe
ſit. (Sed etis qui depoſitu dit venoſen eſeurpag e

eſthoneſtoset fide dignos et nõ:
minustres ut non in ſola ſcriptu⸗
raet eiuseramiatiõespendamꝰꝰ
ſed ſit iudicantibus etiam teſtiuʒ

tura uel cõtra quem fit

compatio q;tu ad hoc

ut poſſit fieri comꝑatio
ad ꝓbandam uel ĩpꝛo

bandam ſcripturaʒ de

poſitarij duo tamen ſo

ſolatium etenim tales teſtificatio li pbam lenbeunam id
Di am.ut no. C. e. com pa
nes ſuſcipiemus quo pꝛeſentes mnones. Iem non er

teſtes dicant quia in hispᷣſentibꝰ
ſubſcripſit ꝗq documentum fecit:

iguntur ad ſubſtantiaʒ
contractus.i.ꝙ interfu

K 7. erĩt depoſitioni.ſed ad
⁊ hunc nouerunt:nam ſi inuenen vomparem ut diri. z ĩ
mi ublicis ſcripturis exi⸗
muset tales quoſdã teſtesnõ mi duun nis ga ſubſtan
nusquam tres dignos fidecriſt⸗ tiam contractus. ut. . e
neq 1 Ci dẽé: G. led ſi inſtrumenta. et
tes:neq; talem interdicim fidẽ ecoorun erne

patio etiam moꝛtuis te

ſtibus. ut ibidem dicitur bic non ſicut hoc.S. etſequenti.S. Itẽ hʒ boc locũ
cũ agit᷑ ut ſitĩ ſcriptis.i.cũ ſolẽnuate ſcripte.ſñi als.ut.j.e.ꝗ.⁊ bic dicimus.
Ge boc locũ bʒ cũ ↄctus excedat libꝛam auri.ſ.ut tres exigant᷑ teſtes in pꝛo
ati. etiam ſi ſine ſcriptis cõtra batur a peritis litterarũ.nam et ubi impe
ritus cõtrabit in ſcriptis.v.ad bibentur. et tabellio eſt necefſarius et ſpᷣſen

k
1 „e . . —
vt ĩ nouellis.e.ti.et ſ.ꝓx. .et..ſi tamẽ.

ptio. ut.j.e. S. opoꝛtet. g Erxaminatõe.i.comꝑatione.
b fidẽ. I EZeſtium.qꝛ ſecurius indicamus.

uſcipiẽtes.ſ.teſtiſicatões. ¶ Pꝛeſens.quando ſcripſit.accur.
nia. repete uel expꝛimant que bis pſitbus còfeſſus fuit ſe recepiſſe.

m Ei bunc nouerunt.nõ ꝙ tres debent cognoſcere Zhentes. ut. ſ. e. F. o.
et. ð. de bere.etfal.S.ſi vero abſunt.et.C. de teſti.reſtium
n ¶ Fidem.ſ.appꝛobamus.neq; em̃ quidam dicũt ꝙ ꝑ bunc.S.coꝛrigitur
eſt. C. q po.in pig.ipe. ubi dicitur duos ſufficere ad ꝓbatõem pꝛiuate

g ſij

(xolla.

fſcrvripture.ſi pſonaliteractõ moueatur.ſi vero p bypotbe.tres neceſſarij ſunt

natis ſcripturis tantum. ut patet er tenoꝛe rubꝛice. . “
et qð hic dicit neq;.n. ⁊c.exponũtur.i.non fuit bec cauſa ut hane.l.facere,/ a ¶ Cum iureiuran. ꝙ pꝛius debent facere teſtes. ut. C. de teſti.l. iu/ ge
mus.licet hec abbꝛeuientut.ſed fun cauſa ut caute fierent.nam meliꝰẽ puu reiuran. Item caue tihi qꝛ tam ſcriptura que repꝛobatur qᷓ qad re rpu
ca ⁊c.et. j. de tab.l.S.i.injfi.et.C. de vete.iu.e.l.ij. ꝗ. demũ.ſed tu dic ꝙ nõ ꝓhandu inducitur am be ſunt pꝛiuate. Item no. ꝙ ex boccolligunt R ſur
coꝛrigit dicta lex ſcripturas.et loquitur hec lex qñ deficientibus alijs ꝓba quidam ut hodie ſꝑ plus credaiur poci viue ꝙᷓ; moꝛiue.et ſic coꝛni/ ſnuni
ti. recurriturad wnpe guiltur ſm eos. & R in
tion iuate ſcriptu . „ ⸗ . 1 ð . e. in exercendis. z
reackquemon poͤrſe neq; enim ut abbꝛeuiemꝰ ꝓbati fide quam ſ. cripturam ipſam ſe- ſeg mebliog i
ri comꝑatio gianes te onesponimuslegem ſed ut eſſe e: cundum ſeſ ubſiſtere. Werun⸗ tur qß ex vna p/ ceunpe
ſaamn ferm ur bu. er et eascaute eſſe faciamus.Dʒ tamen ſit hociudicantis pꝛuden- rte n inſnſ au
Ce compat. ersb ſa et ſi quis aut mutui inſtrumentũ tieꝰ ſimulatq; religionisut uera⸗ mletrdcoge mui
enheg iera necg eoi. aut alterius cuiuſpiam faciat: et cibus potius ꝓtalibus credat. et ¶ inſtro teſtific/ mi
infi. etde rebus credit. Uoluerit hoc in publico confiteri nos quidem ſzm hunc modũ eſti/ ſdrnoſt⸗ .
cech bie ieſponch qquidem indepoſito diffinimꝰ mauimus opoꝛtere pꝛobari fide / nonis diſſimu⸗ un
tacite obiectioni. nõ ex ipſo uideatur credibile qdð lia documenta Sitamen quiſ⸗ Peroateß nn
p Facimus ſi ago de/ ſcribatur ſuper mutuo documen q; aut deponẽs:aut mutuãs: aut cum inſtrõ inuẽ ſen
poni erpaudo inu tum niſi etiam teſtium habet pꝛe alias cõtrabens contentus ſit ſcri ia vinct voten arir
. . , „ 29 ⸗
dem ꝓbo p duos teſtel lentiam fide dignoꝝ non minus ptura ſola eiuscum quo contra-⸗ pius eſtatſinp ng
ipm Sarülans eni⸗trium ut ſiue ueniant et ꝓpꝛijs ſbᷣ hitin ipſo erit ut ſciat.quia in illiꝰ tura que vincit: D
tiees ur A ſicen ſcriptionibus atteſtentur ſiue ꝗ- fide totum ipe ſuſpendit et qde,z n evte Pe⸗ ſr
pe.l.iuli autem nuluz clem alijteſtificentur.quia pꝛeſẽ quantum ex ſcripturanon ſuffici inſtmmenta nõ ii
. . „7 „ 2 — — ec ⸗ „ 72 N , —„— ,,. . n
uenvin hecnes tibuseiscofeœwum eſt docuinetn ens uidcbitur fides niſiſecidum wweneuueſiaee
imariæ tuncaut confuet fidem cauſa ex utroqʒ Pclpiat et noſtram legeʒ adijciatur documẽ diuerſa ſunt. na men
et ſtanm teneiur. ut. L. fitterarũ examinatõne penituſ nõ tocredulitaſ aut pſentia teſtiumꝰ pꝛimũ dicitte a⸗ ichen
de nu. pe.l. generaliter „ — „ &8 2 liquid mihi ðbe ige
aue negat le ſcrioſiſeer expulſa:ſed ſola non ſufficiente coꝛam quibus contractibus eſt fa re.ꝛ dicoate ſen
nncobone pvan de augmento etiam teſtium confir⸗ (tusaut foꝛſan noniſſimum eius buum e upea
rtinohno ſobſenptioem manda. Siuero tale aliquid cõ reirefugium eerenerl ici nnemndenind
tmü — ſep tigerit quale in armenia factum musautem ꝙ exiureiurandoeſt Ta uchaliau
* om 3. 2 . . —» „* lio I ERei
to fr deds bre mes te eiſi:ct aliud ꝗdem faciebat colla⸗ nõinfirmamus quod factum eſt iſtias ego oon e
nes ſubſenpios ne ſoli tio littcrarum: aliud ueroteſtimo nam falſitates et mutationes me lror ie feaſe et in
aabdeltrorenafee Frer nium: tunc nos quidem exiſtima tuentes etnudis eis exiſtentibns mol ben mro iſſ⸗ ni
Sla omhationot- pꝛio uimusea quea niua dicũtur uoce non credentes huiuſmodi ſubtili tenis bingens
bat.qꝛ littere poſſũt o or enminurei iani⸗ ſiri „ tur ac ſi nõo ſit ve
i ceint e in pꝛin. et cum iureiurando hecdignioꝛa tatem cauſe adijcimus nonut cre rum cta te ĩ tne
q;/ Sed ſiquis inſtrm̃. ”ÿM AAQAuco. ſed falſum E
de ſcriptura pꝛiuata di⸗ S= vnde melius di⸗ ſmnſa
cit qꝛ quis cõfitebit᷑ e? B èMʒ ceret hec littera uh
mutuum accepiſſe. uel ex alia cauſa pura emprõis uel cõduct:ſe debere. ut plus voce viue credi q diſſimilitudini que inducitut ꝑ moꝛtuam vo S
ſuhijcit. ut piʒ in rubcatet in nouellis.e.ti.et bocid em dixi in depoſito. ut cem.i.ꝑ ſcripturam.ex pᷣdictis patet ꝙ non plus voci viue qᷓ; moꝛ
3. ꝓx. S.et omnia.que dixi ibifoꝛteneceſſaria.et bic dias. me ſit credendum. ſed equaliter duobus teſtibus ⁊ inſtrõ. ut. C. e. i
r 1Altusitut nmunatond⸗ Cuiuſpiam. ſ. contractus. Eredibi in exercẽ.ſed quatuoꝛ teſtes vincerent inſtrm̃ que dicerent aliter re⸗ n
le. ut fiat cõpatio er ea. ut in fi.buius.Sꝗ. /Atteſten tur. ſi litterati fuerint. ꝓceſſiſſe qᷓ; ſcriptum ſit. ut. C. de ꝓba.l.cũ pcibus.non autem tres is
u eſtificetur. an fuerint illiterati.ut.j.e. S.opoꝛtet.et ſicno.q ſufficiralte q; et tabellio vicem teſtis vnius obtinere videt᷑ ſʒjm quoſdam.ut.ff inn
rum iſtoꝝ.uel ꝙ ſubſeripſenint uel ꝙ nõ dũmõ iurent ꝙ eis pſitibus eſtfa deteſta.l.domitius.boc directo.pꝑ obliquũ autem etiam duo vicũt.
crum. xet ſic eſt ð.Q.e.comꝑatões.ubi ðꝛ eſſe neceſſariũ ſpꝑ teſtes ſubſcrip⸗ ut. C. de ben. ſti.l.pe.infi.uel ibi loquit᷑ in pꝛiuata ſcripte q vin/
ſiſſe. ſed quidam dicũt eam ꝑ hanc coꝛrigi.uel dici põt qð hicloquitur qm citur in caſu tm̃ non recipit ꝓba. ſcripturam quia iure de iureẽ lo
impꝛobat᷑ pꝛiuata ſcriptura ibi qñ impꝛobario fit ex pꝛiuata ſcriptura.vn/⸗ pᷣſumptio.ut.C. ar,.tute.i.fi.eð ſcnptura vincit vocem viuam.qꝛ in i⸗
de maioꝛ exigitur ſolennitas ibi qᷓ; bic. è multis caſibus res acta p ſcripturam valʒ ⁊ ꝓbat᷑ non ꝑ ieſtes. ut lin
xFidem cauſa.cãm vocat rõem quare debetur.ut excauſa mumi redemp/ p bas.ll. ꝓbatur.ut.¶C. ſi minoꝛ ſe ma.di.l.ſi alterius.C. de ſuffta. 4
tionis uel ſimili que accipiet ſide.i.apparebit vera.ut ſic poſſit debitoꝛ cõ l.i.et de non nu.pe.l.generaliter. ⁊. de teſti.l.teſtium. et qui teſtam̃ in
ueniri duobus interueniẽtibus.ſ.xeſtibus tribus. et examinatõe.i.comꝑa ta fa.poſ.bac con.⁊.ff.de ꝓba.cenſus.⁊.C. de iure empbi.li.et.¶ n
none ſubſequẽte.ut ſubijcit quo facto in mutuo pꝰ bienniũ pᷣiudicat.ur.¶ de ſa. ſan. ec.auten.hoc ius poꝛ.et.j.de equali.do..qꝛ verſo. ni
de non nu.pe.in cõtmactibus.in pꝛin.in ſoluto poſt.xxx.dies.ut.C. e.l.i. b Pꝛudentie.qꝛ poſſet apparere magna diſſimilitudo.⁊ rone ei l
tracuibus..ſuꝑ dotem ſjm tꝑa ſtatuta.j.de tem.non ſolum.pe.ſuꝑ dotẽ. dem tempis ⁊ teſtes eſſent ſuipecti.vnde iudex boc ſi tamen in totũ n
GS. in alijs ſtanm ſibi p̃iudicat.ut.C. denõ nu.pe.l.generaliter.et. ff. de p⸗ conſiderat. ut bic ei ff. de teſti.l.iij.ibi tu magis ⁊c. —
ba. cum de indebito. F. fi. Item no.ex hoc. S. ꝙ non fit comꝑatio ex pꝛiua / Cc ¶ AHeracibus.i.que ſibi videntur inter ſcripturam et teſtes.
ta ſcriptura niſi teſtes ſupſint.ſecus in publica.ut.j.e..ſi vero moꝛiantur. d Scriptura.ſcilicereſt. ð
Item no.ꝙ augmentũ teſtium ideo fitut compatio fieri poſſit non ut iwbi e Mon ſufficiens.hoc intellige qñ ſe abnegat eſſe depoſuarius.ali
ꝓbent gctũ qꝛ tunc duo ſufficerentut diximus.S.e.S.ſed bis. ass ſufficit.ut.ff. de ꝓba.cũ de indebin..fi. èM
x Si vero facium eſt. ut narratur. S. e. S. i. fFHKreduluas. ſ. teſtium ſubſcribennum. .
/ Collanio litterarũ.inducia ut derogetur pꝛiuatis litteris. teſtes vero iny/ g eſtum.ſ.non ſubſcnibentium. ut. S. . ſed etſi quis et contrariũ
ducebãtur ad ꝓbandũ pꝛiuatam ſcnipturam. nam ſi eſſppublica quid opꝰ ibi poſitum. ex.l.C. e. cõꝑatões.ſolue ut ibi modo dixmus.
eſſet teſtibus. et itq a pꝛin.ii.yſq; ad.s.ſed ſi inſtrumenta loquuur depꝛi / b ¶ Mteruenernit. alias intuenenit.alias inuenent.i.ſenipturaʒ ipaʒ
„

gtlaee,
ecal

sdſirge

ſee
tnſn,
Hiikcii
lnckſoen
maneti
Geſgten

gtepiteſh.

hlan Fi
eſbicebe
ünenrre
Ninme
nentnſ
ſlr ,i
nüdieten
unhicte
dingeſe

eetga
ingai.

dehn
lglquos⸗
Ziiof

ſed

keſelſee
Gnſtoce
erni

hitend
incſ

goͤnti

ſSlAin.

peltsdl
belten
ofunml
egN
ict⸗
i
gengaes
Mnal
oſic
triſn/
elli
nan
ſo
eſe
ſchi
l
n
iec⸗
o

16ℳ

fs

X

Hlienare. uel aliarũ.ſi p boc nomen ſgaſo⸗

etalins inuenitur. et qd de iureiuran. dicit dic hm al. ꝙ pars pti de
fertqꝛ teneturuel recipe uel referre. ut.ff. de iureiur. mamieſte. :. l. iij
F. ait ptoꝛ. uel iuſte recuſare. ut. C. de re. cre. l. generaliter. ſinautẽ
yel dic verius ꝙ loquitur de iureiur. a iudice delato.hec em̃ ſcripta

ſʒ pꝛiuata ĩ

rem falſi quẽ in

incuneret. Iteʒ
ꝓpter alias in

tas litteras ad/

aſ Habeſ lis apparuiſſe:et non fale fideʒ
eqrqlibs neſer litterarum er aliarum'collatiõe re
ſetbereimo paun cipere ꝓpter dudum dictasa no-
Gicbnenan er bis cauſas.(¶ Siuero moꝛiantur
p plunb ler a omnesteſtes:aut foꝛſan abſint:
cia ſit. ut. ff. ð le.

et ſe. nam ad ea

ducit aliquam coniecturã. ut bic.et. C. de ꝓbat. l. inſtro.
que eſtſemiplla H

eeens dentes pꝛiuemus fide ſua circa a
ferre poteſt ſacra mesp. nus! arca a
menmz er dꝛ ut micos: ſed ut quantum poſſibile
de wreiurã. ad / tis recõmunicamus modis. Sʒ
monendi. nec vi ex ſi inſtrumenta publice confe/
deatur boc dun 1380) MerXING&νP .
auaſiquiz pol Cta ſint licet tabellionnm habedt
kralanam ſa⸗ ſuplementum adijciatur eis añ/
Here alias confi quã compleantur ſicut dictum 2
ereur ſecideſe teſtium ex ſcriptopꝛeſentia. Oꝑ
ratur ſacramen/ xeto . er ſi ‚.
iin ppernſno tet autem iudicantes:et ſi qua ſi

gna inuenerint adſcripta chantis

et hoc requirere et lege remitti.

Plurima nanqʒ nouimus et exil

aut aliter non facile ſit fidẽ teſtiũ

Irem et qꝛ ma / ſubſ. criptionibus inuenire:neque
gis defer et ro cahellio ſupereſt qui compleuit.
belnpuunet Sigquidem publice ſit confectũ
ui facn melius onufſteſtimnanii; Riheat we
nouit veritarem quatenuſteſtimoniũ phibeat Pꝛo .—
ut. ff. de iureiur.
l. iuſiurandũ. et

De inſirumẽton cautela? ſige

ictas. ut. S. . S. i.ibi non enim ia.

q Si vero abſunt ita ꝙ non poſſunt inueniri.

rteſtes.accur.

ſe aut non eſt in ciuitate. ſedne/

ceſſeeſt oĩno collatõem litteraru,ʒ
ſupletõeſ aut eoꝝ ꝗſubſcnipſerũt
aſſumere tũc cõpetẽs eſt ꝓperare
ꝗqdẽ ad cõpꝑatões:neq; eieaſ mo⸗/
dis oibusinterdicimus.ꝑ omnẽ?
aũt ſubtilitatẽ ꝓcedere.et oĩno ſi

putauerit eis iudex opoꝛtere cre

di ẽt iuſiurandũ inijccre ꝓferenti

qꝛ nihil maligni cõſciusmn eoꝙ a
ſe ꝓfert᷑:ne quãdã artẽ circacol⸗
latõem fieri pparans ſic utit᷑ eo q̃

tenus neque ꝑimat᷑ qcq; oĩno et

ꝑoiĩa munitio ĩ rebꝰ fiat. Inhis

ueroq cõficiũtur publice documẽ
tis ſi tabellio uenerit:et teſtioniũ
ꝑhibuerit cũ iureiurãdo.ſiqdẽ ñ
p ſe ſcripſerit ſʒ ꝑ aliũ miſtrãtem

ſibi et ille ſi uiuit ſiqdẽ poſſibilis
oĩno ẽ eũ ueniꝛe et nulla cã ꝓhibʒ
eiꝰaduentũ egritudo foꝛteualida

aut qualibet aliaꝝ neceſſitatũ que
hoibꝰ accidunt./Quod ſi etiaz

Anuenire quia infirmni

r¶ Pꝛo le. alias ꝓ leinſtrumento. alias ꝓ le ſine teſtibus viuentibus ꝙꝙ er

ponunt quidam ĩ pub
lico inſtrumento dicen
tes ꝙ pꝛiuato non ba/
bet fides niſi fuerirap/
pꝛobatum enam ſi ap /
pareat non viciatur in
ſua figura.ut bic colli/
gunt a contrario ſenſu
ſed ſecus in publico.qꝛ
illud ꝑ ſe pater et ꝓbat
alij dicunt ꝙ etiam pꝛi
uatro creditur babenti

ſubſcnptõem trium te/⸗
ſtium ſicut publico ⁊
dicit oꝛdinant ita ſiqui
dem publice ſi cõfectũ
neq; ta bellio ſupereſt
quaienus teſtimoniuʒ
pbibeantꝑ ſe.i. inſtru⸗
mento.uel ꝑ tabelliõeʒ
uel teſtes nec ob. C. de
leſti. oĩbus.qꝛ bic ſub⸗
audit᷑ quaſi teſtimoniũ
ut. C. ð fideicõ.l.fiñ.tu
dic retenta ſcdᷣa opinio
ne non ſubaudiri qua⸗
ſi et dic pꝛo ſe.i.ꝓ facto
ſuo.nam quilibetteſtii/
fert teſtimonium ꝓ fctõ
ſuo.i.ꝓviſu uel auditu
ſuo.ſic tabellio.vt. E.
de falſis. ſi quis decu⸗⸗
rio.et.ſ.e.ꝗ.in bis non
autem in cauſa cuiuſ ꝓ
ficuum et damnum ad
eum ptinet. ut. ff. quan
do ap.ſit.l.i.ꝗ.in ꝓpᷣa

tam ſcripturã quam iudico abnegat aduerſarius alias ſufficer cũ
cauſa.ut. C. de non nu.pe.l.generaliter.
K ¶ Et. pꝛo id eſt. Brathurs ümumanns. s
l¶ Bed et ſi inſtrã.tũc facit trãſitũ ad publica inſtrã.utʒ er bac rub.
m Z ilantne tabehotent cribãat noĩa teſtiũ in fi.inſtrĩ aſq; com

pellant.i.ſubſcribant ipi etnomẽ ſuũ apponant ſim JYo. licʒ in an
riquis inſirumentisin pꝛincipio apponebanturꝙ bic repꝛobat᷑. et

hec nomina teſtiũ ſm diuerſas terras diuerſimode ponũtur.nã ali
cubi dicitur teſtes interfuerunt citius ⁊ c. Alibi ſigna manu talis ⁊c
vt floꝛentie et ꝓ ut cuilibet placet coaptare.bhoc tamen ſeruet tabel
lio ꝙ ſp ſemet eandem foꝛmã in ſhſcriptõne in vno inſtrõ ut in alijſ
vt compatio fieri poſſit cum opus erit.ut.j.e..ſi vero nullus. Ites

nũquid trium teſtiũ exigitur numerus.rñ.non.ut.ff. de teſti. vbi.?

eſt ratio.q;ꝛ tabellio eſt de numero teſtiũ.ut.ff.de teſta.dominꝰ. Itẽ

nunquid ſufficit eos eſſe pᷣſentes an rogati.rñi.non.ut.ff.e.ad fidẽ

niſiin caſibus.iiij.ut in ſolutione et in ſolutõis cõfeſſione et in teſtõ

et in repudio.ut.C. de teſti.l.teſtium.et.j.de teſti.ꝭ.et licer. in pꝛin.
et in fi.et. ff. de repu.nullum. Alij dicunt ꝙ in obligationibus con

tractis in ſcriptis exi
dicunt ꝙ ſp hodie debent rogari ꝑ dictũ..
n
Pri. et. F. led et ſi quis. 5. ſed is.
o¶Opoꝛtet. poſſet bic.S.intelligi in pꝛiuata ſcriptura. ſed veri eſt

ut in publica loquamrut ſit coniuncta materia. et ꝙ dicit ſigna. i. di

cere manu tabellionis. ut in nouel.uel aliud ſimile ſignum. ut cru/
cis.ut.j. deteſti..i.vel dic quaſdam notas quas faciunt quidam

tabelliones que tamen nibil ſignificant ſed ad compatõem faciunt

ut hic et qð dicit legi bmõi ſigna dic.i.colligere et notare.vñ vᷣſus

Furaun vingo floꝛes ⁊c.et no.ꝙ inepte tranſit ad comꝑatöem.

3

ad pecunias et qꝛreꝰ eſt fauoꝛa bilioꝛ. ut.ff. re.iu.l.fauoꝛabłioꝛes
i ¶ Et negatõem.ſ.veritatis.ex hoc nota pᷣdicta locũ babẽt qn pqua

gunturrogati.non al. ut expᷣdicto. 5. et ʒ alij

icut dictu eſt. l. deſentia circa pꝛiustam ſcripturam tmñ. ut. ẽ.

¶ In ciuitate.ſ.tabetlio.ut quia eſt depoꝛtatus.ut inſti.de ca.di.S.i.qui
dicitur ſine ciuitate. ut.ff. de le.iij.l.i. F. bi qui.uel dic abeſt cauſa teſtimo /
nij ferendi uel ſimili caſu. ut.ff. de iudi.l.ij. F. legatis. ——M
Eoꝛum. ſ. notarioꝝ uel ↄhentiũ ſi ſubſcripſerint.uel dic teſtiũ.ut.ẽ.dicit.
Aſſumere.i.dare fidem ſubſcriptionibus ad ſumendum alia inſtrumẽ
ta vbi idem teſtes ſubſeripſerunt.et ſic babet boc locum quando teſtes ſunt

litterati et ꝓpꝛia manu ſubſceipſerunt in charta confeſſionis.
x Aure ſed. ꝓcedere.ſ. iudices volumus et ſic ſumma ſubtilitas appꝛo
atur ſic.ff. de iure do. ſi mulier. 5. ex aſſe.et.j.e.S. opoꝛtet.in fi.S.alias re/
pꝛobatur.ut ff. de iniuſto re. poſibumus.et inſti.de fideicom.bere..ſʒ qᷣa
et. ff. qui.mo.pig.uel bypo.ſol.l.ſi cui..ſi debitoꝛi. U
y¶ Eis.ſcilicet compara tionibſus MM
ʒ3 Pꝛoferenti. i. deferenti ei qui ꝓfert inſtrumentum ad ꝓbandum ad qd
fit compatio et etiam aduerſanus iurabit.ut.j.e.S.ſi vero nibil. Item no.
bic ex foꝛma iuriſiurandi qui de conſcientia deberet ſatiſfacere.ſic.C. e.l. fi.
et de hbis qui ad eccle.confu.pᷣſenti.S.ſicubi.et de iur.delib.l.fi.S.licentiazg
ſed nonne ſufficit ſemel iuraſſe.ut.S.de bis qui ingꝛe.ad ap..fi.quidam
ſic et dicunt illam poſt iſtam cõpoſitam licet ſitin oꝛdine pꝛioꝛ.nam aſ illã
luries iurabat.ut.ff. de de dam. infec.l.qui bona..ſiquis ſtipula.uel dic
oc ſpãle ut de nouo iuretur qꝛ plus ſolet imeri qð ſpaliter ðꝛ qᷓ; ꝙ gene⸗
raliter. ut.ff. de iniur. Item apud.S. boc edictum.et boc ideo.qꝛ maioꝛ ſo
lennitas in compa.exigit᷑qᷓ alibi.ut boc ti.maxime.j.e..ſi vero nullus.
a/ QAuicqᷓ;.omnino.ſ.veritatis.
b In rebus.i.in veritatibus.nam res.i.veritas.ut.ff.de falſis.l.i..qui
in ratonibus. et. ff. de iureiuranquot. .r
n bis ſcripſerit.ſ.totũ documentũ compꝛobauit.

( . — „— 2 „ — . .
d Sed ꝑ aliũ.i.diſcipulũ ipᷣe tñ interfuit comꝑatõni.yt.ẽ.de tabel.S. pe.

Bi vꝛuit. ſcilic veniat.
ccidũt.q̃ nec dici nec enumerari pñt. ut.C. de tẽ.et re.ap.l.fi.ꝗ.et cum
g ¶ Quod ſi eriam ad numeraſoꝛem dicunt quidam mediatoꝛem ſiue ꝓſe/
nectam qui fert ieſtimoniũ volente tamen vtraq; parte non alias.ut.j. de

ut dietz Kon
rer den alr . kiudcrail
2 V i.l. i in pꝛin. tboc inſp em̃ eſtiuder one. H⸗
C.⁵ο. Berrdedne egi luteris c facit. ff. fini. m. uibus.
el⸗e rotra. eis litt tem entu ee
inſtrum g obortet. I.de iudt. ere ſe — 6pa ct
publico inſtn 3. e. F. op t. ut. dbib Kubeaubee t
echniatti — 5 aencorer br ſoe inat?eſt au int ſn
a t ſeri n
aꝛ peeuni m numera atos.gl. 5. fi. ſed p machina ⸗ tn Conſenſer lun
güantetenecntena adnumeratoꝛ. al. egit: aut nnten abſe aan eenare g⸗ ł i⸗
. lij di⸗ toꝛem actoꝛi ocumentũ et irca eam ☚ rita iber 9 nſinn efi⸗
tegeneoli dien eu neae ſſit uer t ſeliber. * g wiu e de fiͤ/ ſi
. 2 vero unt eſſe ꝓ ibi vic ſcripſit . ru ci tepol licebit utrin . d. du te fietp⸗ Noip
ait oli dicen io.eti ſaip ent in Yko. equ cõſenſerint inſtr icta oomp .
wobalt enm keriin habu 8 ſit e de colene nti E gic ſennent
oham ſes Kei leuit. mhal ttres ſit dere de s ſicõſe nue E ſiautcõ ibͤn.
Seene a iribeacnanatr neſa berunneunne onnnn⸗ Nant dealn. ſ
8 Coſcripſit. 4 u: et ip 6unus 4/ tus eſt ad heci fea ſhᷣ — enusp lſi nnuerrage lnſe
lei din ipulus menth:e eset nou ſſump PP fiteante etes qten eet fa Plannarrranee rtil
ſter tal ſ. diſe 8 ta ſtificãt neratoꝛ a totuʒ cc, P bi cõtrah tonee 0 namr de char
Hõ vz tur. ſolu teſtii mera abellio t: aut ipi cõti oꝛrupte gla c rä ab mge bi 4
— ci 9 us le⸗ ſides li pvᷣ
dti. ec, neq; nnctnipe ſupple aut ali rnequ ecunq; lgamus e etin taliph iun
bellio. ſarlachsiſe tinſtrun ſit atqʒ *nõ eſt a iure⸗ tur : et quea mulg isi col tata 6eno éop
Hon arve tas ſcripſin ate ſit noeſt⸗ iune atibꝰ: ſtem ꝓpmu nobi 1 icatö C.de Ka
n4 Rra an none⸗ ſe cõſcr ſcrip tñ cũ ta espñ dum anobi ſcy Nitg u & de
necet teſtroͤ qꝛ racto / ẽt q hoc oſe ualet tñ tteſte igente e du i factarũ ꝑ üt ie na. in don li. i
ee reſtten 2 de ſiẽt g irenõ ioni at 8 ni his que arũ fa ta ſũ bgan ethoſt . i
5 l.co⸗ ripe uenirenẽ letion locu emh litter ſanci 1„ RAan t ſieni R
h u. Lac nio. eripe ie cõp fiat loe te gen ibuslit nus en n Hogir der i
fen rſr. Ci biait ſe fe . ado ꝓpꝛie ninon mẽta. lation eman tibus / e Kie inst ſn
Knedit iuradog atloin docun tis m ꝓp anent w⸗ erasn⸗ Külne m, d in
