ulimnf ſege fuit derns er du ictoꝛ ꝗ exquin no beO ibusuegocia mag noln tem dieit. ete iudices in
ſrin uorrorana tui foꝛi etui tis itaq; iſti in oĩ tdelegamus Si gsaut 1 hug naha ur tuaͤe ſeern
ics, enen er ig ex aduocat a oos, fuerit de ege uoluerit iudicando ⁊ ibi ho
L oꝛuse cos „ utare uoluer dicabat h
ſel Lauten ſo e⸗ d pponant᷑AQu nieres indl⸗ noſtr aeſlien ean beanellin gonla⸗ incaptulo i
in eed er er betens'eſt eſſe etig ſex ¶cãsis q definiti ioĩno nulli: cunt tome is
5 . uectol er cs ustradit et alteri oinonu . An matutino. ſy nü
nenur ſdcn lcvalios Gukarttzeapplefl dicibnsn danet uis cõmiſit ꝑticu⸗ igbenoneporatii,
ank benmẽtocan rovaumärmlenen nilics nnees ipe/ polnego rkltelci
u.CNe em ane e q be t is exercitatos ta⸗ lares exan 8 6 Sede⸗ ſed ar. õ. mor ff
de . — 4 . —— „ . e3. 7.
lite en n. d be nitt lritudinẽ hoꝝ exercit o iudici poꝛtaturus. onti⸗ tio.l. non daeramond.
giu geelgire lis aut mulr ant pieta⸗ cio iudiciũ danei iudicesconti⸗ ſeſerl moterane
dus. qma 1& ſtre obſeru „ t aũt Hi Pe ui iudicare poteſt ð no
heſte dan nd. ut tosq etiã noſtreol et gloſiſſi bü re baſilica in ꝗ ſo. in luntate.ſed de
bſion ſein anch. õäl ſperimus: e 8 b nuectnũc in regia s iudicãt ma cte ex vo ellieg.
furtf zi elde ſe. ti ideoq; ꝑſper js platonez glo ſc domüculis iudic die ex neceſſitate. en
ies aer. ſ.. ! tricijs platon. busret nũcd 57 ſpere di ox. aliqð tame
neſt boi ehe⸗ mis ꝗdem patnicij in urbana bus'et die et ueſp MWMox. debʒ
bos autem. „Aie in urb r et meridiee entü nature
elng utem rioſiſſimũ Patniciũ qu ſecũ turino mox e li voſt le⸗ momenti aliez ut ua
irtus efyff ecn 65 S ſ. lũ quep = interuenire. ſa ez utu
utfu . cquarius. 10 btinuit tempus et diẽtes cãs nõ ſo . ſy et inter cõmeſtũ. ut. ff
funſe Zuſtcie qa pfecturao ſtitutuscſt au edeſ̃ tapud eos.ſʒ AIgt iuder cõme läntf
iſticic. , iIle conſtitutusclt g mouẽde ſun ver. ob. cõtinuis. i
lagn. 64 ſciam babet doin illis ſedibus . d tipmꝗqlĩ ges n „— lios quideʒ der A 5 in veſpis
doce „ ud ali ꝛin. ſed quõ in .
nſii ſaarbencean et uictoꝛẽ g lladain nobili ale ntiquũmoꝛẽ ſcema. udicat. kiboea e⸗
iſne et ſupple ita. ſq; tam magna he miſtrauit Nunmt mutari Pcep giltran 8 ut. ff. de oꝛi.
NeKoee em . 2 xandꝛinoꝝ nuit pꝛeſi ula n, odiẽdout ſi ſi bapp „ iu. l. ij. F. et q d in oꝛdi
ſatiͤ bSa etierea et pfectun gRis i tũ. ⁊ fo J neis iudicib aut 9 z? con hoc in delegatis
n aſe omnes p iiſti .9/Etne 3ͤlegis in cxꝑ ðð apedaneis rſj dẽ narijs hbo oſſet di
bn diden eäli Et neqzleg ſtrosadtfõeapeda s fiat cae et ipe ſiqd pꝛincipe. uel p
nihnin no uscumag II. 4 ſiſſimũ interno . 5 ſiſſimis uir is fiat cae et qʒti⸗ aip vſh; ad veſpas ð/
rcigt tueremus caʒ gloꝛio „ uirũ qcunqʒ I — 5 ele ate ſunt ᷣm t ci ddere.ut hic
ſteli nſiliario. erãdosiudicesi ſſſtt⸗ nobipis deleg oſiſſimol iu⸗ beftiu⸗ ibi.
Nonſiliario numerãdosi datũ q; ſibi pte an icõe apðglioſiſſimo 1 on er tunc. ut ibi.
anf 14 itus erat iſte — rit laudatũ qᷓ; 2 ut i cõe ap . =2 t no ſ. iſtam.
Ke olitus erar iſte noueri ſ ſunt ſciẽ tatẽa abuut. aurt Zegem. ſſtam.
rpl ar. ſp bre ſecuʒ ſedẽs ,6 uelegũ ſun . ſtros examnal D l⸗ 4 Alias.i.apud eos q
Gim ayei. iſpe⸗ tẽ.inſuꝑ et q 77 ma dices noſt etndinẽ ſacraꝝoſu ſunr iuerndlinſe ũs ap
l liquez leg ſtan llũquoq; ma c ſuetndinẽ ſac ñ glo ſunt ineudin leg
Hnud m cuius con „ ter hos marce 1 alijs ſᷣm col uet i tñ alo llantur idiorte.
ni ſino decidereesl teʒ. in ſſimuſ de eũpntem tionũ dele abũt. ¶ Siq ſ b ſedo fi/
lic mulꝑgᷣ tationũ deleg „E. auſas ¶ Illo cuſtodiẽ 14
dihen ſolebater bic ba gnificentiſſin smiramurobſerua S ſtroꝝ iudicũca ſ„ (Illoc ellat ab eoꝛu
nte bebat apionem et circa iuſticie miramu adeũ⸗ rioſiſſi 102 noſtm oſqhoſ miſe ſenneneh
etrdin ut ſubijeit. N boĩbuspenenosa 6 e, lecauerit ade 9 1 ſententijs. .
le 1Srdes de. SS hoc ſeu e rũt eis Diccmri Narnaleniize 14 Aiße
ͤu bimus. ueld e utẽte laudab te nebit abill at mm vn digitur
keruzube nndeten ſue Tc⸗ dittestuclesbit andſen. g
in⸗ ium ſubiücnui gq pio SS ita diſtinctione vtrů ſintmagn „* de a ppel. l.
binn uſinn iſtiſt Quantitatem l. babita diſtinctio lijs comitantur. ut. C. de rreſcrip/
an et ſic no. ꝙ biſ es iſtis p MAuantita aurminoꝛes nrercſe⸗ leatnu coſultan⸗ dicitu
delegan. etd ur⸗ in tertia pſona. etuti ſeöa bie i cõe apð nr̃os iu. au imus. 3 6 Loͤſu uo conſulitur factum.
ic actat berco ur loquit᷑ut in tertia pſe vetus. bucuſaue c offerentis.et. l. pᷣcip liquo negocio deq
v 4dnne lern gungdinnintusrsvetur tnn ab imperatoꝛe ſuper aliquo
, 14 Judicum. , le⸗ auit. et hic pmittit lij vero erant pe⸗ ”? .oꝛdinarioꝛum. „
ian mnoꝛes et maioꝛes delega icio et dignitate. a . udices Sloiaſ, imog. i. oꝛdinani . appellatio.
Hin ndus quos rkaaskuigtren er⸗ 5 Baalaickicerte deappl Hcpinus 5, boeſiapp
ſglis danei officio ſed non⸗ e. F. nos. circa pꝛin. oꝛ neilia tamen dicitk cõ Pꝛecictum. i dictentet ff. quis et a quo.ap.l.fi. .
annannleiniiſig Anrgetaah cro⸗ d videtur ſequendũ c Leauipꝛo ſua iur.l. in fie ſratus. ſ⸗maiores et minoꝛes q;
uli ſtratoꝛes eos ſic indi llat magiſtrar. et io illu er iudicib? a ön et.T., dic omnes magiſtratus. ſ. maio ſolidos ut 2 de
nna. qaꝛ hic iudices appe iſte atibus pp. romani e tiam pcipi/ ient. omnes vel dic om comnes lites vſq; ad. ccc. ines lites. i.
ſin peteme oniftngieſ — aiinfegis baſilics eriam aannuzFuseuatelud F. er iudicare. v rinbic⸗ ſicut enim.
n⸗ ciperome conſtitutis . imationis cauſe ille qui dele 3 tuitatis. ut. 3. de de ene⸗ anuj in manum. u KKere
8. iiegei⸗ nipten bane nf erie atudaiden N neſcnetrerdke⸗ non antem ibi de ms⸗ . b ij
mi Particulares.. in. etin me. etin fiet fu. 5. illucd. ibi en tceter.
arſemel auc at in pꝛin. ios. ut. . de fun. ſeu. fu. et iõ in bac etco
arng macnniienraſmwikſi⸗ et EH iudex
. 5 Petdmign uel melius priculares yocat era
arie

babetur inſti.de act.S.tripli.et.S.de man.pꝛin.S.ſit tibi.ſi autẽ vl⸗

e¶¶ Sub ſcemate.i. figura vel foꝛma qua delegati ſunt.nam annotatio de⸗
legano dici poteſt. et ſic no. ꝙ ſzm foꝛmam relcripti ſit a iudicibus delega⸗
tis iudicandũ. ut bic.et. ff. man. l. diligẽter. niſi id nõ poſſit ſine alio aliquo
explicari.ut.ff. de iur. om. iu.l. ij. uel dic annotatõis. i.ſcripture. q. d. actaiu
dicialia dſit eſſe in ſcrip.ut et.. extra.iiij.cõſtitutões. ut debit. et l boc fiat

tamen nibilominus et
ſententia darur in ſcrip
iis. ut ſubijcit. et. C. de
ſen. ex pi.re..ii.
¶Per annotatiões.i.
delegatõem.
gExcognitionalibus
foꝛte in.l.venonis pge⸗
bat cauſa de manu uni
us iudicis in manũ al⸗
terius ſicut fit de mone
ta qñ fit qꝛ ꝑ plures ma
nus tranſit et de lirteris
domimpape ⁊ qꝛ ipe p
multas tranſeũt man
er ſic interim magnum
tranſiebat tꝑs.et ſic con
querebãtur litigãtes ut
bic dicitur. er eſt ar. hoc
de circutu tollendo .ſic
ff. de condi. inde.l. dñs
teſtamento.
b¶ Lontritione.als co⸗
gnitione. et dic coͤtritõe
qꝗꝛ magna cõtrino eſt in
aio qui lingãt quouſq;
lis fimatur.ut.j.ti.i.S.
ſi vero. in fi.
i¶ EPHer annotatõez. b
expone. ut. 5. Bi.i
eſt q;uis.
k ¶ Zerminũ.i.ſĩaʒ dil
finiriuã dererminabant
ꝑ ſcripturam. uel dic ter
minũ.i.finẽ ¶ Qui. ſc
terminus.
¶Perimendis.no. re ⸗
gulam ꝙ quilibet põt
appellare ut bic. et. .e.
§. noſtros.et.ſ. ut nulli
iu. S. illos. ſed fallit in
contumace cui appella

omnes quidem litem uſqʒ trecen
tos ſolidos exiſtentem ſub ſcema
teannotatões.ſic.n.uelociꝰ lites
iudicabũtur et circulis cognitiõa⸗
libus ac tꝑis cõtritione 'omẽs liti
gantes liberabũtur. palam ueroẽ
qꝛet ſi ꝑ annotatõem audiãt cau⸗
ſas uerũtamen dabũt terminum
ꝑ ſcripturã ꝗqeoꝝ manifeſter ſen-
tentiam appellatõibusin hisnul⸗
lis penitus ꝑimẽdis niſi foꝛte ter
tio appellare uoluerit aut ꝑ cõtũa
ciam defuerit. talibꝰ.n. etiã appł
lationũ ꝑimatur ratio.Appellati
ones aũt exr hacmagna ciuitatea
pedaneis iudicibꝰnonultra duos
mẽſes hrẽinducias in curſufata
liũ uolumꝰ. Poſt quosneceſſe ẽ
fatalesſuũ inchoare curſum eaq
uocat᷑ a legibꝰ repatio:locũĩ his
nullũ habente. Mulloq; pᷣſumẽ⸗
tetrãſcẽdere quẽ in ſpoꝛtulis aut

in litis expẽſisa nob diſpoſita ſũt

ſed oibus his cõtẽtis et foꝛmidã
tibus penã q; in talibus ſacra no-

ſtra cõſtitutio tenminauit hil gcaſ

re non licet. ut bic. et. C. de iudi. ꝓperandũ.S.cum autem. et. C. quoꝝ ap.
non re.l.i.et. ;̊. ut omnes.o. iudi.S.ſi quid.niſi veniat iudice ſedente ꝓ tri/
bunali. ut.ff. de in inte. reſti. diuns. et boc ſieſtcõtumax vere: ſecus ſi pᷣſum /
pꝛue. ut. ff. de iudi.l.et poſ..ſi. Item fallit in eo qui bis in eadem cã ap/
pellauit. ut hic. et. C. ut ĩ vna eadeq; cã. l.i. in pꝛi.qñq; tñᷣ niſi ſemel appel/
lat. ut. j. de ſan. epi. S. ſi quis cõtra aliquã. Item fallit in quibuſdam alijs
caſibus in quibus appellatio nõ accipitur. dic ut. ſ. e. F. noſtros.

mꝗ Appellatões. a ped

aneis. ſI.ð. dictis. xij. i.a delegatis a pꝛincipe. ut. S

F. vetus. et die ſi puocatio ĩ bac ciuitate iudici poꝛrecta fuerit vſq; ad duoſ
menſes pᷣſtentur inducie et poſt duos menſes dies pagatſuos. et cur/ nul

la repatione in buius ꝓu
n Elenle. olim biẽnium

ocationibus locũ babente.
loco boꝝ duoꝝ menſiũ dabatur. ut. C. de ap. in

officij. F. pe. et datur boc tempus ad incboandũ cãm appellatõis et pꝰ in

cipit currere annus. uel bienniũ loco boꝝ.qð datur appellauit ad exerci⸗
tium appellationis. ut. S. de bis qui ingre.ad appel.F. i. poteſt dici ꝙ b
ſit ſple in hac appellatione facta a delegatis a pꝛincipe ꝑ banc. l. ul dic ge
nelalirer eſſe veri ut duo menſes ſp dentur ante biennij curſum.
o In curſu. i. ante curſum faralium. ur ſubij itt
p Jatales.fatales dies dicũt ãnus uel bienniũ. j. quos appellatõ exercet

qꝛ tanto tpꝑe fatũ.i.termin

us imponit cãe. ut. C. de tem. et re.l. nemo. tqa
faru.i.mors accidit cãe. ut. C. de iudi pperandũ.5. bmõi.dicũtur em̃ fata

cauſan ut. C. de aduo.diuer.iudi.l.aduocati.

.

dici coꝛrecta per iſtam.

abuit locũ reꝑatio qua petebatur reꝑari c iam tꝑe amiſſa. ut. C. ð tẽ

4 enerieloe⸗ in alijs. ut bic. et. C. de tem. et re. l. nemo. et no.iiij.iura.p⸗
po. uel re. l.i. et ilia coꝛrigitur ꝑ.l.nemo. et lex nemo ꝑ vltimã. ? vltima pᷣt

f H ile⸗c⸗ diſpoſita in greca cõſtitõne quã nõ bẽmus. ſed eius mẽtio

rra quis accipiat in quadꝛuplũ pene noĩe cõdemna. ut triplũ fiſe
ſimpli damnũ paſſo reddat.ut hic ſubijcit.et.j.ut litt in. .b⸗ go
qʒ urp leneſcias quales ſunt be ſpoꝛtule.dic fiunt rribus de cauſis

expenſe in iudicio uel poſt iudiciũ vno inter ꝑtes a

pꝛeparant ſicexiſtentibus ſicut et
militie figura hactenuſ diffiniuit
uno'quoq; tñ iudice duobꝰ ꝗdeʒ
exceptoꝛibus utente et duobꝰcãs
pꝛeꝑantibꝰ et cõplẽtibus:non ua
lentibus eis pluribusq; duobus
omnino miſtrare iudicibus. hos
autem omnino locupletes et/ ꝓba
tos eſſe ut neq; ab eis aliquid pe⸗
tetur neqʒ ꝓdatur neqʒ maligne
agatur:ſed periculoofficioꝝ aut
ſcholarium aut ſcrinioꝝ pᷣbentiũ
eis ſuꝑ eos electionẽ ſimul et mi⸗
niſteriũ. et uel ſi ꝗd ab eis pecca⸗
tur ad alios ꝗq deputant eosrefer⸗
ri exinde ꝑiculũꝗq omne damnum
eoꝝ cauſa factũ his qui ab eisleſi
ſunt curabunt. Neceſſitatem ha
bentibus etiam compentibus iu⸗
dicibus ſi eis interpellatio fiat pᷣ⸗
pararemodisoĩbus eos ꝗ ex offi
cijs ſuis aut ſcholis:aut ſ. crineis e
ligunt miniſtrantes hinc leſisdã⸗
num curareꝰ. Siueroiudex aliꝗſ
aliquam ſenſerit malignitateʒ ab
aliquo miniſi rantiũ fieri expellat

ſai.l. in ſacris.

ltero iudicibus.
tertio executoꝛi⸗
bus. circa pᷣmus

fiunt in alendis
teſtibus. ut. C
de appellatio..l.
eos.S.ſi quis.?

C. de teſti.l. quo
niam. ..in exbi⸗
bitione. et circa
aduocatos ut.ff
de varijs cog.l.

i. . in bonoꝛani
is. et bi ſumptꝰ

litis appellant᷑.
et facii iudex eoſ
reſtitui a victovi

ctoꝛi ſʒm ꝙ ſibi

vid etur uel non

ut. ſ. e. H. opoꝛter
circa ſcõᷣm fiunt

ut dices. ſ. e. H.
ne autẽ circa ter

tium fiũt ſecũdũ

còſuetudinẽ. ut
pꝓ miliario vnuſ
nummus nam
non eſt certa qᷓ⸗
nitas diffinta a
iure niſi in qᷣbuſ
dam ꝑſonis utĩ
clericis.ut.j.de
ſan.epi. .ſpoꝛ/
tularum.col. ix.
agentibus in re
bus. ut. C. pꝛĩ
ci.agentibus in
re. l. fi. Item qui
babzʒz pꝛiuilegiũ

de boc a pꝛinci

be Jien etad/
ueriarius eiꝰ.ut

C. de ꝓx. ſacto.

. qtñ.et. C. de fructi. et li. er.l fiñ. Item pꝛoximiſa

cron ſcrinioꝑ. ut. C. ð ꝓxi. ſacro. ſcri. l. in ſacris. ĩ pꝛin. et bi duo mo

di expendendi ſpoꝛtule dicuntur iõ: qꝛ in ſpoꝛtula ponebantur. et

ſibi uel etiam fiſco ſeruabantur et ipi babebant ſalariũ de publico.

.

ei ſic ponitur cõtinẽs ꝓ cõtento et nomi
donatõ. F. eſt et aliud.

. .

His.qui cãs.i.nuncij cõmunis.
Et milicie.i. oꝛdinarij iudicis:
no. vt ſubijcit. 16/3

ni deſeruimus. ut inſtit. de
lbus. in bis.ſ. pedaneis. imo apparitoꝛibus. ut ſiatim dicaz
Judice. ſ. pedaneo. al.

Exceptoꝛibus.exceptoꝛ dicitur qui recepit.ut maſſarius.ut.s.de
defen. cini. S. ex ꝓuintiali cãm ꝓperans dicitur nũcius cõis qni ba

bei multa noĩa.nam qſiqʒ dicitur executoꝛ. ut. C. de iudi.l. fi. qñq;
apparitoꝛ. ut. C. de ſpoꝛ. l. f qnq; ceſarianus ſiue catboliciar. vt
C. de bo. dan.l. pe. et fi. qñq; officialis.ut.õ.de de fen. ciui.ex puin
tiali.qñqʒ cãm pᷣparans ut bic dicitur.et no.ꝙ duo nuncij duobuſ

„

iudicibus poterunt ſeruire.ut bic dicit.quãdoq; miſtratoꝛ. ut.ẽ. de

queſtoꝛe.S.maxime.

Eis. ſcilicernuncijs duobus.
AQuam duobus. ſcq; nuncijs.
Hos autem.ſ.nuncios et exceptoꝛes.

ꝛobatos. no. ꝙ, iuder deberlegales nuncios babere. ut bic. et

j. de queſtoꝛe.S. maxime. alias eſt periculo electoꝛis. ut ſubijcit. ?.
de colla. F. iubemus. id em eſt in qualibet familia cuiuſcũq;. ut. ff.
fur. aduer. nau. ca.l.i. et inſti. de ob. que ex quaſi delicto. 5. fi.

e ¶ Periculo.ſelicet ſubeſſe.

f iciop. magiſtriſchols rium er magiſtris ſarinij libelloꝛuz vel

Unmnt
ſitt

zetn
it

Hyere
fe

4

4

nan
nngi

(Fae

ſſaſch
N lſe

dt

ſ

iehliſſ⸗
nſpe
69 de lgg
ducſcbu,
geant,
ngi
innglat
bls
Ppclr
qti
enſilan
ngirche
One,gan
gcaegief

uns .

nbepoen
abi lnpe
appdlani,
eitiocetee

aigie

gng
arui
ſeſopa
lönſu
Ns ſe
Mear
nbirrii
Cendne
Plienone

nnnsn

niſtean
Godffne
eniiinge
npneri
rub A
gſſen
n it
nhiant
BuLi
Agechen
Inas
grui
oespn
unenl
un
del⸗
en lu
niun
Nhntn

indin

G
Interpellatõ
ꝓpter damnum

datũ ab excepta

toꝛibus. ac.

i ¶Bi vero iu /
dex.ſ.aliquis ex
lupꝛadictis.
Mppoſitoe.

debenr em̃ nun

cij vſq; ad fi. cůe

iudici ſeruire. ut

bic. et. C. ð ſpoꝛ
tu.l.ꝑi.als remo/

uentur. ut bic di
cit multis affici⸗/
untur. naʒ iuᷣx

illuſtris vſq; ad

pi. ſoli. ĩferioꝛ vſ

q; ad tres ſup il
luſtris ẽt coꝛpa/

les penas pote/⸗
nit inferre. ut. C.

de ſpoꝛ. l. jij
p Rloquenſi/
moꝝ.ſupꝛadicto

q ¶Budicare. i.
a iudicãdo.i.ᷣſi

erit eſſe iudex.

r ¶ Me autez. cir/
ca pedaneos. ſ.
q'ſdelega uim⸗
p banc con. qui
ſq bumilioꝛa ne
gocia diſceptãt.

ut. C. de peda.

iu.l.placuit. ſed

vſq; ad. cc. ſol.
ut. Z. e. F. audist

et no. ar. p dõis
doctap. naz ſi la
boꝛ eſt in dãno

moꝛtalis creſcit
egeſtas.ut dicit

catbo. IYtem vir

toſis pᷣmia ſůt
dãda. ut. C. de
ſta.et ma.l.i.ſed

quid in alijs iu
dicibus oꝛdina
rijs ul delegatiſ

(Sexa

ſaaay tognitionũ de quibus traditur.C. de decu. l. vl. 1 5 pui.ſco.

Lurabunt.i. reſarcient.

g/ Super eos.i.exce ptoꝛes. azso. .
6Cadn etiam. eputant.i.eligunt.
K

Qui. ſ.ů eligentes. ien..
(Sea eis.i. iudicibus. Fiant.pꝑ damnũ datũ erecutoꝛibus.

quidem auditoꝛio ſuo eosqui nõ
cum utili oppoſitione cauſisutũ
tir. alios autem inſtituat electiõe
eoꝛum quibushoc ſicuti pꝛedici
mus periculi eſt. Si quis autem

gloꝛioſiſſimoꝝ aut eloquentiſſio⸗
rumiudicum remoueatur iudica

re ꝓqualibet cauſauel neceſſita⸗
tenon aliter alrer in eis ſuccedat
auditoꝛio niſi hoc nos decernen-
tes:alij tradiderimuspꝛo eo cau-
ſarum examinatõnem. /Me au-
tem circa hoc laboꝛ ſinemercede

noſtns fiat pedaneis.¶ Scimus
eoſunaquaq; dicta apud eos cau

ſauel ſidiuinitus fuerit deputata

duos quidem aureos ab utraq; ꝑ
te in conteſtatione litis accipere:
et duosin fine negocij.etultra hꝰ
nihil ꝙ etiam pᷣdeceſſoꝛes noſtri
diffinierunt. ſed his contentoscẽ
ſolis pꝛiuilegijs quippe quiin di⸗
minutione ſumptuum quibuſdã

conceſſa ſunt omnibꝰ integris ſe
cundum ſuum oꝛdinem cõſernã⸗
dis.i Moc autem dicimus in liti

bustranſcendentibus qtitatem
aur.c ſi autem uſqʒ ad hocfuerit

menſura licitum nihil eos audien

te cauſa uolumusexigi.qui enim
ita parue quantitatis exactionem
facit ꝓmaximaparte uictoꝛia ſic
pauperem fraudat.Erneq; in

th nõ eſt iur. cautũ ſed dico idem ꝙ in iſtis. ut.ff de leg. et ſe eonſ.

ut alicubi decima

l.nõ puᷣt. ſed qꝛ bmõi aurei in vſu non ſunt ventũ eſt ad cõſuetudieſ
t alicubi decima.ut bononie in cã pꝛinc ipali. alicubi viceſima. ut
bono. in c appellatõis. alicubi media ut fit in tenis cõinſſe matil

ſtualde iniquum.ut in fi.huius. F.

de. qo e
1 eputata. i. delegata ab impatoꝛe. uel papa:al.
traq;. nũquid quilibet duos dabit.quid am ſic.quidam q

vnum tantum. pꝛimum videtur verius ex vi dictionis ab vnaq; q ĩ
nuit ꝙ queliber pars duos dat aur.iudicibus cauſarũ ſecus in ad
miniſtratoꝛe qui nibil debet habere niſi ſuũ ſalarium. et ſic non ob.

8. de man. pꝛin. F. opoꝛtet.et. . ut iu. ſine quo. ſuffra. S. volum? ut
S. iuſiurandum. . iuro quoq;.

4Aubuſcam delenans C. de epi. et cle. l. omnes.S. verũ.et.
in bac vero. qui non loquũtur de alijs clericis.ſed de clericis cõſtan
tiinopolitanis loquimr lexilla. cũ clericis in fi. bodie ſeruatur de cle

Deiudiet vtnul.

ricis ꝙ dicitur.ſ.de ſan.epi.ſpoꝛ. Ite bẽmus alia exempla multa in. Q. de

uoꝝ aur.

Parte. no. diſpẽſatõem dẽre bñ in ſporiulis uel ſumptibus rõne parui⸗

uc. et li. ex. l. vl. YAtem paupibus. ut. S. de mã. pꝛin. S deinde.et. F. ſit tibi.
lHoc aũt.ꝙ debeant accipi pᷣdicte ſpoꝛ.d

hoc ſolummõſtamus: ſed etiam

de pꝛopꝛioipſi largimur.uolumꝰ
enim unumquemqʒ hoꝝquiſub
iſtis ſunt pedaneoꝛum annis ſin-
gulisa menſa tue celſitudinis ꝑ=
cipere duas libꝛas auri et his eſſe
contentum ſolis.et neqʒ; redimi⸗
aurum omnino deſpicere.pꝛop⸗
terea enim eligimusfiſcum minu

ere quatenuſ hoꝛum unuſquiſqʒ
contentusnoſtra largitate et qua

ternis aureis puras deo:et nobiſ

et legi cuſtodiant manus cogitãs

quea pꝛioꝛibuslegiſlatoꝛibus de

his diffinita ſunt.¶ Opoꝛtet au⸗
tem expenſarumꝰrationeʒ iudiceſ

omnino examinare.⁊ quia hoc be
ne ʒenonis pie memoꝛie decernit
ſententia:et nos nõdedignati ſu⸗
mus partem etiam hoc noſtraruʒ

facere diſpoſitionum. maneat er

go etiam nunc eodem ſcematecu

ſtoditum. ¶ Gllo ſolo adiecto ſi

iuſiurandum intulerit de expen-

ſis iudexuictoꝛi ſcilicet cum quã⸗

titate que uiſa erit ei recte ſe ha⸗
bere quam taxationem uocantle⸗

ges. deindeille iurauenit non ha⸗
bere licentiam iudicem minus q̃ᷓ;ʒ

iuratum eſſecondemnare neque

uideri clemẽtioꝛẽ legequehocdi
ſponat. Sitñ pꝑſpexerit neutrum
ſumptuũ ſubdere rõni etiã ꝓpter

tatis litis.ut bic.et.C. de teſtis.l.cõſulia.⁊.s.de man.pꝛin.S.ſit tibi.⁊.¶

de pui.ſco.l.fi.ibi quot᷑
auten. ꝙ eſt Z cõſuetu⸗
dinem q̃ ſeruat᷑ in rega
libus cominſſe matilð

Weq. m det tacite ob
ectioni.q.d.iam nibil
bẽbit iudex ſi tm̃ ſt cau
ſe ꝑue.ſ.j.c.aureos.
a Qui.i.de numero pᷣ
dictoꝝ.xij.alij dicũt bꝰ
referri ad.viij.qui ſunt
ſub.iiij.maioꝛibus ðᷣ qͥ
bus oĩbus hẽs.S.e. F.
vetus. et ſcõm eos boc
ſalariũ habent tantum
minoꝛeeees.
b¶ Zue loquit p. p. oꝛi.
cui mittit᷑ bec còſtituno
c¶ EUHMinuere. dãdo du⸗
as li.auri.et ita plus ꝑ
cit pꝛiuatis qᷓ fiſco. ut
Q.decadu. tol.l. i. in f.
et facit. S.de non alie. S
oʒ.n. ⁊c.et.ẽ.de reſti.et
ea.que pa.S.i.in fi.
d /Hon.i. iudicum.

e Mobis. ſic. S;. de mã

da.pꝛin..oʒ er.S.iuſ⸗
iuranõ. qð pꝛe. S. iuro

quoq;.
f out, urs uri.
ine quo.etſumilibus

Oooꝛtet at erpẽſa

rum factarũ a ꝑtibuſin

teſtibus et aduocans:.

ſdumue. . e F. nul⸗
oo.
b¶Diſpoſitionũ. nam
dixunus in noſtris legi
hus de bis expenſis. ut
CQ. de iud. ꝓperandum
S. ſinaũt. et inſtit. de pe
na temere. li. F. bec aũt
et diximus. S. e. S. vno
quoq;.in glo.que inci
pit.h de greca.

¶Solo. immo duo no
ua dicũtur bic que oliz
non erant.pꝛimũ qꝛ oli
licebat taxare ſacramen
lũ etiam pᷣſtitum iaʒ.ut
C. de iudi. ſancimꝰ. q;

bogie non licebit. ut hic. et ſic illa coꝛrigitur. ſed an et circa ſacrm in litẽ eru
coꝛrectũ ꝙ etiam poſt pᷣſtatõem taxatur. ut.ff. de in lit.l.vid eamus.in fi. q/
dam ꝙ ſic.alij dicũt ꝙ aliud in ſacramento in litem ꝙᷓ in boc expenſarũ iu

dicas ꝙ qñ ſacrm defertur roõne incertitudinis n
tionem eius. ut bic. et. C. de vnde ui.ſi qñ ſed ſir

—

ône affectõis potrut in. l.

5 poſſer taxari poſt pᷣſta⸗/

dicta videamus.et in.l.in actio.S.i.aliud etiam nouũ bic poniturꝙ bo /
die nõ cõdemnatur victus victoꝛi in expenſis. niſi iudici videaf. vt qꝛ calũ/
nioſe victũ videat᷑ litigaſſe.ut bic.olim ð. ut.C. de iudi.ꝓperãdũ..õſinãr.
niſi in duobus caſibus.ut.C. de epi. et cle. l. oĩs. in fi.ibi.pꝛiuil.⁊c.et.ff. de

.

le.ij. qui ſoli.ꝗ.etiam et niſiin ali

perandũ.s. ſinaũt ex geſtis.⁊ boc eſt qð ðꝛ Ir.
vicioꝛ victoꝛi ⁊c. cõtumacia et iuris ignoꝛanna.

o qñ victoꝛ fuit cõtum ax.ut.C. de iudi. 6
rcep. facita regula qua dꝛ
uel dic ꝙ dicta regla ab in

inio ſic fuit intelletta etiam ante banc aũt.ſi iudici ſederit q nuqᷓ; debz ſede
re in aĩo iudicis.qñ de calſi.iurant niſi ſinr penite ex ꝓmiſſione. nam eo ca
ſu etiam ſiſit iuratũ de calu. debet codemnari victus cũ de iſta ignoꝛanna

b iij

8 Kolla.

etiam iure veteri dicererur. vt. d. l. de le. ij. qui ſoli. F. etiam. et de epi.et cleri.
oẽs. in fi.ſcõm boc bene ſtabit illo adiecto ſolo ⁊c.qꝛ vnũ ſolũ adijcietur.
k ¶Neq; videri. no. mirabile verbũ ꝓ allegãtihus. nam ſp lexmuio: ẽ qᷓ
iudex poſſet eſſe. ut bic. et. ff. de arbi celſus. vñ eiꝰ vᷣbis eſt ſtandũ.ut.ff. de
exerci.l... F. igitur. et v ibi nõ diſtingui: nec nos.ut.ff. de offi. pꝛe.l.iij.

Sua. dicẽdo ab expẽ
is ab ſoluto. uel ſi de a
lijs quibuſdã ↄdemna
uit. poteſt dicere de alijſ
abſo.
m Appellatois. ut,.
de appel. et de bis qᷣ in
gre. ada p.
n Erecutoꝛibus.i. te /
cuſatoꝛibus iudiciũ.ut
3.de exhi.et intro.S.i.
o Ut non. ut. S. dixi. S
ſancimus? Pꝛone. i.
facile.
Quia vero iudice

id eſt arbitros qui ſili/

madineʒ bñ̃t iudicis.ut
ff. de ar. l..ii.
¶ Loͤtentos.i.ꝙ ſta /
bunt dicto taliũ arbitro
rũ.ut.S.e.in rubꝛica.
16 uibus. ſ. iudicibꝰ.
1 uaqᷓ quis.i.ſa⸗
piens bomo.
1 is guaſidrer 8
tes iurant ſe ſeruaturoſ
iudiciũ.et iudices recte
ſe iudicaturos iurãt.aʒ
u Zeli dic leſi merito.
qꝛ eũ ſic elegerũt. ul die

leſi.et iõ mitto rurſꝰ ⁊c.

¶ Erxaminari.coꝛaʒ iu
ce oꝛdinario

y¶Bubuerſie.i. coꝛre

ctione.al.
3¶ Incautũ.i.male cau
tum. Et. pꝛo.i. al.
a Jurãdi. dati ab arbi
trio ſcm. b. ꝙ nõ pla/
cet imo ſcoᷣm Jo. etſe⸗
cũdũ.ſ.et Aʒ.a par⸗
uubus idẽ tñ dicunt᷑ ⁊ ſi
ab arbitrio.⁊ ſiccoꝛrigi
tur hic qð eſtin.C.ð ar
bi.l.ne in arbitros.et.l.
cũ antea. S. altera.
b Zopulſi aiue. q̃a
aut opoꝛtebãt bonũ iuſ
dimittere aut piurare.
c Eoennt. quidam di
inguũt an ꝑs nõ veni
at ad ſm̃am audiẽdaʒ
et tunc cadat in penam
an nõ citatus.ex tũcnõ

S. ſi quiſ ꝙ repꝛobo.qꝛ
ſiue in me.ſiue in pꝛin:

negocij foꝛte uarietatem hocipᷣm
decernat ſua ſnia.¶ Oibus alijs
ſuꝑ appellatõibus ſicuti pꝛedixi
muset excuſatõibus ut non ꝓm
pte et cũ neceſſitate fiant litis ↄte
ſtatões.ſed habeant.xx.dieꝝ idu

tias.et ꝗcꝗd aliud iudiciale decer

nimusin ꝓpꝛia uirtute manẽtibꝰ
Quia uerormulte quedã nobiſ
fiunt interpellatões cligẽtibus ꝗ

buſdam iudices penitus ignoꝛã⸗

tes legisexꝑimentũ ⁊ pꝛoneiurãt
iudicibusſe cõtentos ꝗbus neq;⸗
quam ꝗſpiam quelibet credat de
inde ſuadent foꝛſan etiã iudicibꝰ
quaſi ſibi pᷣberi iuſiurã.iuriſ neqʒ
qð ſit iuſtũ neq; eius obſeruatio⸗
nem ſcientibus et merito leſi ipſi
rurſusuolũt examinari negociuʒ
obliti iuſiurandi q iurauerũt cau
ſa nob ſubuerſione dignauiſaẽ̃.

Et qꝛ cognouimusexrerũ expe

q, 4 —5
rimẽto incautũ hoc eſſe ſancimꝰ

decetero nullum fieri iudicem ar⸗
bitralem.et cum iuſiurandi cauti
one iudicare ne ex hocimperij ui⸗
cum incidãt homines ppteriudi
cum ignoꝛantiam ꝑiurare cõpul⸗
ſèſed omnino ꝗ iudicem aut iudi
ces eligere cũ pena eligant eosqᷓ;
tenus ꝑtes adinuicem coeant. et
neceſſitatem habeant:aut contẽ⸗
pros eſſe iudicio:aut ſi retractare
uoluerit alter det mulctam. et ſic

licẽtiaz habeat diſcedere abhisq

ſiue in fi. nõ pareat cadit in penã. ut bic.et.ff de ar. non ex oĩibus.et.ff ſiqs

inus di.non ob. l. i. in pꝛin.

p Det mulctam. i. penam certã

ꝓmiſſam impꝛopꝛie ponit᷑.ut.ff. de verb·

ſig. ſi qua pena eſt.et no.ꝙ beclittera vr loquiin actoꝛe qui nõ vult parere
ſententie ꝓ reo late. nam ſoluit penã et redit ad actõem ſuã.ſed quid ſi re
nõ vult parcere nũquid actoꝛet penam petet et rem. videf̃ñ ꝙ nõ.ut. ff. de
excep. do. apud.S. labeo.et. ff. de pac. reſcrip.S. ſi pacto.ſed tñ dico. ð quia
bec pena nò loco rei ſuccedit.ſed loco inobedietie facte arbitro.pᷣdicta autẽ
loq uũtur qſi loco rei ut ꝓmittis codicẽ.et ſinõ ꝓmittis.x.quo caſu nõ de⸗
bec vtrũq; ut dixi. niſi actũ eſt. ut.ᷣff. de tranſac.qui fidẽ bec eadẽ eõ dicas ĩ
reo qui ⁊ penã petere põt.⁊ ſui iuns defenſiõem uõ amittat. Item ꝙ ſuhij
cit qꝛ põt ad iudiciũ aliud venire.boc eſt ᷣm iã finita cã coꝛam arbitro ꝑ

ſententiamn. ſed quid ſi ea pẽdente agat. m. ? tie poteſtut ap.
i. ſed cadit in penꝗ quaſi arburo nõ pareat.ut.ff. de ar. ſ ſiin ſerunz
§. ki.et. l. e. in pꝛin. ⁊ ſoluit᷑ cõpꝛomiſſum. ut,ff. de ar. ſi quis rem.

e ¶ Ex bis. litigatoꝛibns. f
4

udices.i arbitros.

Elecn.i.cũ iureiur.a litigatoꝛibus et ab ipſis dato.al. “
b k ſtudio.ſ.

iudicata ſunt.et ad alið uenire au

ditoꝛium noſtris iudicibus ſi adi

tifuerint exigentibusmulctam.
his qui eam uiſi ſunt acciꝑe reſti⸗

tui pꝛeꝑantibus Scientibꝰhis
qui iudices eligunt quia ſi nõhoc

egerint neqʒ; ſtipulati fuerit penã
ſed eſtimauerint ſufficere ſibi ex
iureiurando cautõem.deinde iu⸗
dicesſic electiẽnoceant eis.ſi qui
dem ex ſtudio a dominopenasꝑ
iurij ſuſtinebunt ¶ Si autem er
ignoꝛantia hoc paſſi ſunt nichil

pter iuſiurandum erit eis ampli⸗

usquia neq; ꝑiurium ei uolumus

ab aliquo huic fieri.neq;ʒ rurſusli

tigantes damnũ magnum ꝓpter
iudicantium ignoꝛantiaʒ citra iuſ
iuran. reuerentiam ꝑmitrimus.
Omnibusautem ſancitis ſiue ex
antiqua legiſlatõne ſiue anobiſ ð

cõpꝛomiſſarijs iudicibus autĩ ar⸗

bitrisextra tamen neceſſitateʒ iu/
reiurandi in ꝓpꝛia uirtuteualen⸗

tibus.et nequaqᷓ; mox exhacno⸗

ſtra lege nouandis Moſtros tñ
iudices omnibusmodis ſuſcipe⸗
re appellationes ſancimus.⁊ nul

li licentiaʒ eſſe penitus hoc repel⸗

lere pᷣter ſolam tuam eminentiaʒ
cui hoc ab initio largitur imperiũ
retractionis introducens auxiliũ
Mimnis autem iudex ſiuecingu⸗
lum habens ſiue alter iudicãs cu
ſtodiatleges et ſm eas ꝓferant

male iudicare.
. Al. L
ia/ Suſtinebunt
vt. C. de re. cre.

et iureiur.l. ij. et
S. ſcenicas non

ſolum ſifid. F. i.

K Et ignoꝛatia
ſq; iudicũ.
aſſi.i. litiga
toꝛes. aul.
m ECis. i. ptibꝰ
als ei.i. arbitro

et tũcſignat᷑ con

tra. ¶. de pac. l.
pe.cõtra.ſol.bic
ob. ptibus ſuuz
delictũ neõ arbi
trũ agant.licʒ fa
aat arbiter liteʒ
ſuam. qꝛ eũ talit
cum iuramento
eiegerant. ut ar.
Q.. de libe. c. ſi fi
lium.ſed quid ſi

enam ſtipulati

unt. et iuſiuran
dũ eſtpᷣſtuum.

dam rũdentꝙ ſi

valer. ut ar. i b.
v. ſed Jo. cõtra
qꝛ foꝛma tm̃ arbi
trij nõ arbitriü ẽ
ꝓbibitum. ſic. ff
de condi.et. de.
l. bec ſenptura.?
ff. de codi. inſti. l
que ſub con. §.
item ſic ⁊ in mĩi
monio nimia fe
ſtinatio punitur
ſed tñ valʒ. ut.
de reſti.⁊ ea que
pa.S. vnu. Ite
poreſt induci ge
nerale. vtile ꝑ in
utile non viciat
vt ar. ff. de iur. fi
ſci. l. non intelli
gere⸗

n Moſtas. t
appel. not. ꝙ te
net᷑ iudex recipe

re ap.ut bic.et.
ut nulli iudi. F.e

illas. et. ff. de appel. re.l. ſicut. 7. C. de ap. l. iudicibus. niſi in caſu:
ut in pᷣfec.pᷣto.oꝛientis cui dirigit᷑ hec cõſtitutio qui reciꝑe non tene
tur ap.ſed ſupplicatõem utin fi.S.⁊.C. de pᷣci.impe.offe.l.ſi qs ad
uerſus.⁊ niſi in caſibus duobus qui ſunt.S.e.ꝗ.audient.in fi.et ni
ſi in quattuoꝛ caſibus ut a pꝛincipe. Iteʒ a ſenatu et qñ remota cã
ap.fuit cõmiſſa.⁊ qñ ꝑtes ab initio remiſerũt.ut.ᷣff.a qui.ap.nõ li.ł
i. Item non recipitur ſi appellat debitoꝛ pꝛincipis.ut.C.quoꝝ ap.
abſtinendum. Item in iudicio momentanee poſ.ut. C. ſi de mom̃.
pol.l.i. Item a noĩatione tutele uel cure.ut inſti.de excu.tu. q au
tem. Item poſt. x. dies. ut. S. de appel. F. i. Item ab interlo. ut. C.
quoꝝ ap.l.anre.Item ab executoꝛe niſi exeedatmodũ.ut.ffde apꝑ.
ab executoꝛe.et. C.quoꝝ ap.l.ab eis. Item quidam criminoſi ap

Kulone
(s
ofen

e.

Allen

(i
y

heud
und.
ctegbe

cu

nöſi
e

d
cRN

Vo
ſgg

ſon
Poot
onfoc⸗

mnis
iro
ap

oͤ fye

en
u de

hius

(e

An
Hun.

glael

Ruel

Men

Arcle. apud pꝛo:epi.

ubrica. At clerici apud ꝓpꝛios epiſcopos. G
NLurimas.⁊ reliquo. repere de ſacerdotio.vt.S 5. quõ opor ept. et de.
aad oꝛ.vt. S. de monacbis. Erreliquo. reperitãõ.

4

uſi antes non audiunt vt. C. quon ap.l.ij. Item in alijs ſi intſii f
en neltunen, in. ff. de ap. l. er coſti. Item rapioꝛ virginis non rn
lat. ut. C. de rap. vir. l. i. . ſinautem.

53. fecti pᷣtoꝛio oꝛientis
hi b Rerczunns. Gen ere eee Pptoruůͦ 1 4Qumwb', ſ.legiby K Heuerediſſimiſ. .alijs qᷓ monacbil.
letke Qumnis autẽ . Zio dare.“ inban⸗
H admi tſi quis.ſubaudĩi
e ukaete ſententias. uelſi icontingatiuſi ſ. Tpiscelio omni iſaccrclotio Eaen auge bitn
enn r (Yudane. . onem noſtram in mediũuel ſi ſa- necnõde reuerẽdiſſimis mõachiſ Qu. vt ſi quis tt.
ing ane ſe cram foꝛmãuel ſi pꝛagmaticaʒ ꝓ et ſuꝑ hocagẽtes : in gbus uolu⸗ nm (MWecunianis large
dlurſißfr lanii. etillii ſůt cedere ſanctionẽd centẽ aliter a⸗ mus reuerẽdiſſimos möachos a ackſpe hem io. i noͤ crimi

ſl 1/Deges. etehn Uolumusobtinere ꝙnoſtreuolut lſunt mõaſtena cõuẽtiões ſuſcꝑe 2 Arcbießt iin medi
e eas iudicerh alt. leges. ſi eni ſub appellatione lis petiti ſumuſa Mena deoamabili elire anhꝛeßo ſube alt/
Cblo nt hic. et. C. ð ſẽ 2 9 as ſub epßo. ſ exeeutiõi
beli ten. l. nemo iundx fiat iudex quideʒ ſuſ. cipiat modiſ archiepo huiꝰfeliciſſime ciuitatiſmandatñ peiuile iudi⸗
idni ſe daader omnibus oblatam appellatione, et uniuerſ. ali priarche reuerẽdiſſi- 661 3 oned . ſ
idit bit n dirim. S. Nihil penitusexcuſans.in quibus mis clericis hoc dare pꝛiuilegiuz: rſiqs ſub. er dam
P utn iuſiur. ao . F. omnino licet appellare auxiliũ ue ut ſi gobʒ⸗ aduerſ. us eos quãlibet leenemocund⸗ vtſi
ui 16 Egen. ſpꝛ· 10 circa appellationes omnibꝰacd pecunianiq cãmpꝛiꝰ a deo amabi o Exnõ ſcripto. boc ẽ
mitit a⸗ ur. i we. iacet per ꝙ licetlel. oet queri ⁊ me lem epᷣm gat ſub quo cõſtitut S Eenacrec
nci iutao feſa. reni coꝛrectionẽ aut ab his qui de ẽ: ⁊ interpellet eũ:⁊ exnõſcripto
u ¶ Si em̃. reuer * peciale bic et ĩ alijs ca
n erafceden⸗ appellatione iudicant auta nobis iudiciũ mereatur: ¶Et ſi hoc fiat ſibus uos dic ntoie⸗
tr . e gan ipſis ſi ad nos ſententia referatur necingetet eũnectrahat ad audi⸗ . Neeanen ane
— 4 nc⸗ pdic. ut. 5 ſiquid autẽ Eaudientesiudicespu toꝛia autlianeqhaſe acro eũ uacafß poſili lateran al eſt
l dirim 5. tauenint eſſedubiũ damuseis licẽ faciat miſſerio : ſ exnõſe criptoer geu n de
in ſabiendas? liam dehis nunciare nobis et cõ⸗ aminer negociũ ſine danis ⁊ð acci exng de pba. qmo.
lunff cnts caſuͤſeu ſulere nosut dicant que neceſſa⸗ piat foꝛm foꝛſan etiaʒ ſcriptã.ſi 5 enerd te⸗
i — ria ſunt. et ita quod agendu eſt er h q q; ptesuoluerit: ẽ po poſce quivbih in pnn imo
finthti nes factas util plicent et faciant iu ta imul ratio rit: liberẽtur alterutro certamie R 3 granmien ſ:
Ri ken aben dret Siuero aãt ꝓpter cãe naturã: aut ta. er idẽ Hm leges. vt.
ien unne nentia queplacuerunt nobiset ꝓpter quãdã foꝛte difficultatenõ &C. deiunſcic onniudͤ⸗
eidttid AKuran, pter noſtroꝝ ſubiectoꝝutilitatem fuerit poſſibile deo amabili epoð dacrder dacnnper
. rinum. geſta ſunt hec et in imperiali pꝛo⸗ cidere negociũ tũclniam ad ciui deſtatu 5 libe. ece. F. .
nolit 4 S urrntta Ponatbaſlici et in alijs pamibus lesiud ces pꝑgere ⁊ pꝛiuilegijs oĩ⸗ . ned⸗ damnis. i ſͤ⸗
n aaſt. appelia noſtre regie ciuitatis:ut in uniuer⸗ bᷣ cuſtoditisqꝗᷓ reuerẽdiſſimis cle ne diſpendio geſtoꝛum
nl ananfam,, ſishec fit manifeſta ⁊ diſcant qe ricis ſacre pſtẽt oſtitutões ⁊ litiga Krockmnpt pan⸗
ſnik ſa appellarõs. Poia nobis cura eſt eoꝝ utilitatis re examiatõeʒ fieri ⁊ terminũ im miamm. que eſt ð. ⁊ ſic
i, b ¶Biquid. aut parſter equitatis. proniliti: et ita liberã fieni cam dla⸗ no. röne pſonaruz p
Nectp dubi i ð ure q⸗ iſſimis iudicib? pm h citur in ex peſis. vbi al
ten, Hupioꝛé aut fa iapu ſtitutöõesuel leges ſtudẽtibꝰ cum cie. auct. boe tus. et..
rſet co quo caſu nõ ueniant pꝛimü: bo e 1 8 de mã. pꝛin. F. ſittibi.
pormtblen, . cin lles indices. magnanimitate ⁊ uelociterlites 1 Foꝛma.l. lenrétiam.
i beiut. ei qui cidere:ut non ppter hmõi cãsſa- ſ iners: ni nanug
Aut Kunnandtdag Dem a. Jo. pp̈. gkoſiſſimo . ciisãmoleant obſeqis: ? cũ opo: Zia lheralig eſl r
den Eertcno lice u cdo er cõſ ulioꝛdinanio patricõ teat deũ placari ⁊ decẽtiaa ſacer- qꝛaf fuitaduocaty euſ
Ier nar wre Lurimas ſacras ſcribẽtes dotib? agi auditoꝛiſs detineant᷑. cenſe ne E aer 1 .
iid bemns. nam ſuf leges ⁊ de deo amabil epi⸗ ulisunbis atq; iner des tumul pꝛetoꝛ. vel qꝛ eſt cogna/
guug, ficit ac. ut. S. de H “??V tus agentis act. in iuri
liien man. pꝛin. S. pa * am. vt. ff. de iniu. l. coꝛ.
let trocinia. niſi fiat. qꝛ non baber poteſtatem iudicandi licet cognoue⸗ vel quia ab eius ſententia deboe ſacta nepelonl ndenheraaſhes
mai . decã. ut.ff. de of. ꝓcõ. ſoluet. et. l. ſi quis.et. C. ad. lcoꝛ. ð fal. vbi 5 gtlonis cognoſcere non poſſit. vt. C. de ap.l. eos qu.
gil ebis.ſq; dubijs. ifficultatẽ. quia infirmꝰ:idẽ etiã ſi nõ faciat plenã iuſtitiãvt.j. j. de ſan.
