lueritimnuito dho Rf. Umphatoꝛ ſemper auguſtus vni- tionem nullo modo trãſducerva in alamania 6
videt ꝙ ſic.qꝛ indiſtin Auerſo populo. “ leant.hoꝛtatu itaqʒ ⁊ conſilio ar⸗ ſubminiſtraf do die
poſſit feu. refutare q;/ 1 benalis beniuoletie pP Pilcopoꝝ: epil copoꝝ:ducu: reddims feudũ nns
cũq; voluerir nec poſſt pꝛiũ eſſe iudicamus cõmo⸗ comitũ:marchionũ:palatinoꝛuʒ: vnins unnn en ba
efutauert tenet do da ſubiectox inueſtigare: ⁊ eoꝛu, ceteroꝛũqʒ nobiliũ.ᷣſimiliter etiz mino admoniv —
ſalqᷓ onna oſti lorb. Calamitatibꝰ diligenter cura me/ iudicũ hac edictali lege in omne ſiuevotamuſ ſpa en
leu. als. c. . x.c,ij. eaim deri. ſimiliter reipubli.bonũ ſta- euũdeo ꝓpicio ualitura decemi⸗ c competenti inp
ibi non diſtinguatur. rre . „ 2 O., nõ fecit: ibi feu. nn
nernos debem viſtin tum ac dignitat ẽimꝑij omnibus musneminilicere beneficig queg amitet vt in oo ri
fuere ar .deof. biepꝛiuatis commodis pponere: q ſuis ſenioꝛibus habẽt ſine ipᷣoꝛuʒ Arnce unhen hei
el⸗*„α0.II. Ubli. . „ — . H. „
tio ecg ig 16 circa oĩm fideliũ noſtroꝝ tam fu- ꝑmiſſione diſtrahere:ul aliquod ¶ boe debebitp un
poſſit refutare ſine vo⸗ bani.ſ.ꝙ vocatꝰ iun,
iũtate dñi.qm̃ ab in tõ fuerit a dño per
liberã habuit ptãtem ſe non obligãdi ad illud ſeruitiũ faciendũ ⁊ feu.ac/ IZpares ipᷣius valal.vt.j.de pace inramento firmanda..vt autem 8
cipiend ũ.ergo non põt illi contractui ſiue obligatõni ſinevolũtate domĩ equitas. . di
renũci are.ſicut enĩ initio libera ptãs ẽ ⁊ ſicut ⁊c.vt.C. de ac.⁊ o bli.ſiut c ꝙ Conſilio.ſecutus fuit impatoꝛ iſte modũ Juſtiniani in ↄodenda 8
cũ oĩbus ↄcoꝛ.ſuis.⁊ ẽ arg.ad boc.ff.de vſuf.ſed cũ fructuarius.necob. lege.ſ.eã faciendo ↄſilio ꝓcerum ſuoꝛum.vt.C.de leg.⁊ cõ.bũanũ
ꝙ pᷣdicium.c.indiſtincte loquit qm̃ lʒ ibi non diſtinguat:nos tamẽ debe d ¶ Mac edictali.l.vfi babet vim generalis legis bocto ꝙ lea po
mus diſtinguere. qð em̃ omittit᷑ a lege:non debet omitti a religiõe iudicã nitur verbũ iſtud. hac edictali.l.ꝙ ſolum ſufficiet etiã ſequẽs ᷣbuʒ r
tis.ᷣ ff. teſti. queſitum. de ſpon. oꝛatio. eſt foꝛte rõ.qꝛ feudũ datum ad ſq in oẽ euum ⁊c.⁊ ad boc vt baberet vim generalis legis.vt.C. ð ſoe
certũ ſeruitiũ faciendũ non põt refutari ſine volũtate dñi.als vᷣo quod ẽ legi. l. leges vt generales. dens
indeterminare darũ põt refutari.qm̃ vaſ.qui babet feu.ↄdutõnale obli / e ¶ Permiſſione. als em̃ ſi eoꝝ conſenſuifieret: venditio bñ valeret. 6
gatus dño ad illud ſeruitiũ vel g ſtipulatõem vel ſaltem ꝑ pᷣcium in ipᷣo ⁊z boc eſt verũ ſiue dũs conſentiat tacite ipi venditõni ſiue expſſim. guon
ↄtractu infeudatõnis appoſitũ ⁊ ita ueſtitum. vnde certa act.ad id faci/ vt ar. C. de remi. pi.l.ij.⁊.l.ſi bypotbecas.⁊.ff.de reg.iur. cred itoꝛ dii
endũ poſſet a dño cõueniri.puta vel ex ſtipulatu.vbi ad factũ eſt obliga/ qui em̃ alij ↄſentit ſua iura pdit.vt.C.de admi.tu.cum quidã. ſed ſnd⸗
tus pꝓ ſtipulatõnem vel certi conditõne vbi certum qͥd ꝓmilſerit vel pᷣſcri. quid ſi eo ſentiente ⁊ non contradicente vendat᷑.Rh.⁊ tũc foꝛte bñ las⸗
yerbis vbi ſtipulatio nõ interuenit.vel etiã ↄditõne ex moubus infoꝛma valeret venditio.⁊ arg..ſi de inueſti. inter do.⁊ vaſ.lis oꝛi.S.ſi ãt inp
ta 4 pac.ꝙ etiã ineptum dicerevtꝑ eius refutatõem actio dño competts aliquis.patientia em̃ ſine cõtradictõne babetur ꝓ conſenſu expſfſfſo ite
toſleret᷑ at cum libere feu. recipit:nõ appoſita aliqua conditõe.ſed ſimplłr vt ar.ff. de euic. quidã.⁊.ff.man.ſivᷣo..idẽ pap.⁊.C. ð nup.ſivt. ſe
fuerit de eo inueſtitus.nibil.n.põt im putari pᷣrer ſacramẽtum de quo de⸗ Item intelligit conſentire ſi pñs fuit ⁊ non cõtradixit.vt argu.ff. 0
um babeat vltoꝛem ſi ↄtrafeceritſi fidelitatẽ iurauit.qꝛ ⁊ feu.amittit ſi cul de decu. ad bonoꝛem.S.vlti.niſi foꝛte ſciat vbiq; ius ſuum durare liſ⸗
pam cõmittit ꝑ quã amittere debeat.ad nibilũ.n. obligatus ẽ niſi exna⸗ dum tacite conſentit.vt ar.ff.qui.mo.pi.vel hypo.ſol.ſicut.S.non pun⸗
tura feudi.⁊ niſi qꝛ ſi dno non ſeruierit ſʒm ꝙ ex natura feu.debueru:ipᷣin videtur.⁊ bec vera ſunt qñ excerta ſcis ↄ ſenſit.als em̃ potius vide de
feu.amittet.ſicut.n.iure ↄſuetudinario feu.ꝑmittit᷑ vaſ.feu.refutare:ita eo retur errare.ff, de iudi.l.ij. ſyi

kaln⸗

ab/

¶ Loͤmerciũ. puta foꝛte pᷣciũ ipᷣm accipiendo ſub coloꝛe inueſtiture.

vel enã pignoꝛi obligando vei aluer alienãdo.qð qͥdem facere nõ
põt. vt.j.in conſti.fede.impialẽ.S.calidis.vel foꝛte in fe. dãdo alijſ
q̃ non pfſit feu. ſeruire ſicut ipᷣe poteſt: cum nõ ſit foꝛte miles ſicut ipe
eſt vel etiã dando alia.l.q;ᷓ ipe babet. qð ſimiliter ꝓbibetur facere.
vt.S.de coꝛadi.
H. ex eadẽ lege.

Eolla. x.

SDe po. te. ink ſub. v iura. kir. c.

teris referre iſtud: carituꝝ agnoſcat.taʒ ad emptoꝛem qᷓ;ad venditoꝛem.de
Bartma in dices izm quod plenius notaturin dicta conſtitutõe Fed erici
lꝛ A beneficio.quod beneficiũ dſñs recuperabit nulla pᷣſcriptõne obſtan
re. qꝛ quod ab initio non yaluit: tractu tẽꝑis confiemari non poteſt. vt. S.
capi.coꝛa.c.i.⁊ in pꝛedi
cta cõſtitu.fede. imperi

g Excogitare.
nõ intelligas ſe
cũdũ lr̃am ex ſo

cõmerciũ aduerſustenoꝛẽnoſtre
cõſtitutionis excogitareꝰꝑ quod

remoniã uenitut prius ꝑſona: et
ſicut dñs poſterioꝛ talẽ querit q̃lẽ
eius frater fecerat.quas amputã⸗
tes altercatõnes:ſancimus fra
ter fecit.ſ.in dando ſimplr nihil
ſuꝑſtiti obeſſe:lʒ in ſecundam et
terciã generatõem ⁊ uſq; ĩinfini⸗
tum ꝑuenit ſi hocactum erit.
ρa. loth. aug. 1 ceta. Eu
geniopape ⁊ uniuerſo pplło.

un uel mn n⸗ Monia inter dñm anaſa.
ſcripſerit: poſt amiſſionem offici ¶Vnulla frausnecnullũ malus

ſharseha imperii uel dñoꝛum minuaturuti⸗
nt hen i, litas'. (SDi ꝗs uero cõtra hecno-
mas deca iam ſtrelegis ſaluberrime pcepta ad
peeſera e eèhuiusillicitũ cõmerciũ acceſſe it
pleui erſola co uel aliquid in fraudẽ huius legis
gitatõne nõ mi⸗ . orit- Rrig
Bustan vntas machinaretẽptauerit: pcio acbpnñn
inhi veldñor. ficio ſe carſhue cognoſcat.notari
T bocẽ quod ſe um uero ꝗ ſuꝑ hoc tali ↄtractuli-
quitur. ꝑ quod . „Ex .
innen eidia,/ bellũuel aliud inſtrumẽtum con⸗
uatv
li . —— . 7 „ — „ 6
mo debeat van im infamie periculũ ſuſtiereſ. „
denam ongitdti cimus. Hatũ.vij. die menſis No
e3 . pri cſivo uembꝛis. M. crxxvj . 1
luerit: 1 ad bi Mpa. Zoth. ang. uniuerſo
intellectum facit
3
pcio ac heneficõ is bn diſpoſuimꝰ adun
riann re t αhitateregni: ad pnicioſa,ʒ
toͤpleta debear Peltem deſtruẽdam in ſcriptiſ in⸗
eperdrer ſerere curauimus. Quidã miles
pari val penan bina bñficia a duobus dũis pꝛout
inlerlcne: erſ ſolitũ eſt acquiſiuit:q decedẽſ du
beneſino de, Os eliquit filios qui patema bñfi
betcarere. tbie ciainter ſediuidẽtes:alteꝛ eoꝛum
lenrus anuef ſuo dñio bifficio q adeũ pue-
penam coguan nit fidelitatẽ nullo antepoſito ſiẽ
onis ⁊ tetatois 4
ee ed Pater fecerat fecit. ¶ Ali uero
airin ſtaudes l. frater ꝓ ſuo bñficio alteri domio
machinare tem mili Iiũ alium dñ
macbiere ten ſuo ſimiliter. qꝛnullũ alium dñm
relliegas q, bor babere uidbat᷑: nullo antepoſito
dieſ⸗ minder 1 fidelitatẽ fecit. defuncto poſteri⸗
cio.ſ.qñ cõpleta

erat venditio ac

beneficio.ſed quãdoq; ſolũmodo cogitauerat vel tẽtauerat. pꝛioꝛeʒ
tamẽ intellectum puro melioꝛem.

b¶ UAnlitas.in hoc minueret utilitas impij ſi bñ̃ficia ita alienarẽt.
quoniã milites qui beneficia venderẽt non irent amplius in expe/
Oitõͤne eum dñis eon qð facere debent.vt. S. notatũ eſt. ⁊ ĩᷣta vires
imp erij attenuarẽtur ſzm ꝙ. õ.dixit.ꝑ quod vires imperij atrenua
tas ⁊c. dominoꝝ aũñt vtilitas in boc min ueretur. quoniaʒ nõ poſſet
amplius babere ab eis hoſtẽditias. o. nominatas. vel etiã alia ſer/
uitia que vaſ.domis pᷣſtare tenentur. ⁊ boc quod dixit in ſupioꝛe /
us.b dicit ſuon ſenioꝝ ſeruitia ſubterfugere ⁊c.
Si quis pᷣcio. quod pcium reſtituetur boneſidei emptoꝛi.vt in cõ
ſti. fede. impialem. circa fi. pꝛimi mũ.ſed quid ſi eſſet malefid ei ẽp toꝛ
pura quare ſciebar feu.eſſe quod emit. Rñ.runc non reperet ſʒm qð
bic videiur dici. vel aliud ſiin fraudẽ.l. machinare tẽtauerit.⁊ qua⸗
ſi vid eatur dicere tam de emptoꝛe qᷓ; de venditoꝛe.⁊ ita ſzm boc po

ngeniũ debet interuenire: idcir⸗/
coꝑ hanc pñtem legem ſancimꝰ
Si uaſ.non doloſe ꝑ annũ ⁊ dieʒ
ſteterit qa dño ſui beneficii inue
ſtiturã non petierit:feu.ob hocñ

amittat.dolus enĩ abeſſe uidetur

ſiiuſta cã impediẽte omittat.
Datü.vi.kls.ſeptẽbꝛis ãnoa na

tiuitate dñi. M. cxxvii. Indic. v.

De pace iuramẽto firmñanda
ſeruãda tuẽda ⁊ uindic da ⁊
de pena iudicibꝰ appoſita qui
eam uindicare⁊ iuſticiã facere
neglexerint.

IRegsinadel gra rõanoꝛũ
impatoꝛ: ſꝑ auguſtꝰ uniuerſ ſub

lectis ſuoimpio ſalutẽ.
1r Ac edictali lege in ꝑpetuũ
ualitura iubemus:ut omẽs
noſtro ſubiecti i:nperio uerã ⁊ ꝑ-
petuã pacem inter ſe obſeruent.

conſtitutiones.

3.quo tem po.miles in

alem.

l¶Zibellũ. foꝛte qꝛ inbꝛe

uiauit tm̃ contractum
ipᷣm ſuꝑ aliqua cedula
vel foꝛte ſcripſit ſup ali
qua chartula qua liter
debeat contractus cele
bꝛari qᷓ; dedit vni ex cõ
trabentibus vel ambo
bus. ⁊ nibilvltra fecit.

m¶ Infamie. ⁊ ita non

patietur aliam penã no
tarius per conſtitutio/
nem iſtam niſi quia of/
ficium tabellionatus
amittet: ⁊ infamis effi⸗
cieiur. per conſtitutiõeʒ

gutem federi.imperia⸗

lem. decet ſolertiam de
bet ſimiliter manum a⸗
mitteꝛe ĩ. S. illo calidis
ſed nunquid veruʒ erit
ſiue ſciens ſiue ignoꝛãſ
feudũ eſſe inde inſtru /
mentum fecit.non pu⸗
to ꝙ ignoꝛans punia/
tur. nam net vaſallus
aglienans per ignoꝛan⸗
tiam puniatur. vt. S. ð
contro.inter do.⁊ emp.

.i.

C Voniam inter.
a not. ꝙ lexiſta
ntum locum babetr ĩ

—

futurum ſzm quod dici
tur in pꝛedicta conſtit᷑.
federi.im perialem.cir/⸗
ca pꝛineip.ibi.vbi dicit
imperatoꝛ ⁊c.nimirum
cum in hacnò dicatur
aliud de pꝛeteritis con
tractibus leges enim
conſtitutõnes futuriſ
certum eſt dare foꝛmaʒ
negocijs ⁊c. vt. C. ð le.
⁊ conſtitution.leges et

o ¶ Griuſta cauſa. quando autem inrelligatur iuſta cauſa impediri dicituꝛ
ueſtitu. pet. c.i. nota ꝙ beclex ⁊ ſuperioꝛ pꝛoxima

inueniũtur in paucis ↄſuetudinibus feudoꝝ.vñ qꝛ dubito vm ſint legeſvk

non:circa eas nõ inſtiii.

p ¶ Rubꝛica. ¶ De pace tenenda inter ſubditos. et iuramento firman /

da 7 cetera.

inter ulos quiei ſubditi ſunt.ſed nunquid tenet francigenas ⁊? ali /

nrlls aud b ita videtur ꝙ ler iſta non babetlocum: niſi

os yl amontanos qui ei non ſunt ſubdiri.videtur ꝙ non: ex eo quod bic
dicit. noſtn ſubiecro imperio ac.ſed dicas ꝙ' eos ſimiliter tenet.quoniam
licerei non ſint ſacramento ſubdui: ſubditi ſamen ſunt ei rarõne po. roma.

ſub quo eſſe debent:cum ipi fuerint de imper

pꝛe.pto.apbꝛi.l.yltima.i.colla.

io Juſtiniani. vt. C. de offic.

n ij

2

Liber. ij. feu.

r Duces. qui autẽ dicunt᷑ duces ? alij ſequẽ. dicitur.S. quis dicaturmar
chio dux comes. c. i.

(A. xviij. anno. ⁊ ita habes bic poſtqᷓ qs eſt. xviij.an.bʒ legirimã etratem

q;tum ad hoc vt teneat iurare pacem tenebit. aliud tñ obſeruat in co n/
tracnibus reꝝ ipoꝝ minoꝝ.qm tuuc poſtꝙᷓ factus eſt pubes põt iurare in
Zctu ſuo.vt.j.e.l..ires
ſacramenta puberus. ſz

quid ſi poſtiq facus ẽ& q ut inuiolata inter oẽs perpetuo

ubes iurauerit ſe non T ⸗
Penruiz rontn paren obſe eruetur. ¶¶ Duces: marchi
a enm aliqno inim/ ones:comites:capitanei:ualuaſo
10 fe ega 12 —
aegpenent mnpen. res:⁊ omniũ locoꝛum rectoꝛes cũ
nũquid punieturpena onnibuslocoꝝ pꝛimatibus 7 ple
buius.l.Rñ. foꝛte non

„„„ 36 t
ſzm ꝙ hic dicitur vt ali bis a. xviij.anno uſqʒ ad.lxx. ob⸗

ud ⸗ in contractu. ⁊ a⸗ ſtringantur iuraniento ut pacem
liud hic. qm̃ cũ pacem —„ —GBi
reddit deeo qð ſibi ſa- teneant: ⁊ rectoꝛes locoꝛum adiu

cium ẽ potius videtur eUent in pace tenenda atqʒuendi⸗

diſtrah ere qᷓ; cõtrabere Sin E& P
ch nle a in um mmaleſt canda:⁊in fine uniuſcuiuſ. 9 gn⸗

,. , 2 x
cinm coͤmiſerat erat er ucnn de pꝛedicta pace tenẽda
ei ener naiſte ibi Omnium ſacramẽta renouentur.
pulud ſtrameii ie & Si quis uero aliquod ius de

nerent᷑: quare ſimiliter geſa ötra aliqu
de onon dinirmutae, Aacq; reuel facto cõtra aliqueʒ

rit de maioꝛe xviij-an. ſehabere putauerit iudicialem
veldicas eꝙ bene tene⸗
retur pena huius.l.tũc
⁊ aliud eſt in generali pace de qua lex iſta loqͥtur. qm̃ oẽs ſubdiii imperio
tenent inter ſe ſeruare.⁊ aliud eſt in ſpãli pace quã.ſ.minoꝛ pmiſerit ſe fir⸗

mam ⁊ ratã ſemp babituꝝ ⁊ non cõtrauẽtuꝝ. ⁊ poſtea iurauerit ſpõte: nõ

potenit poſtea cõtrauenire: cum locũ maioꝛis tunc babeat᷑ tũc em̃ cõtraxit
ꝓmittendo ſuꝑ facto ſuo.ſed illa genera li pace de qua loquit᷑ hic nullꝰ pi⸗
detur cõtrabere niſi qꝛ iurat ad poſtulatõem iudicis illius loci.ac nimirus
aliquãdo eſt quid licitũ in ſpecie quod in genere non licet. vt ar. ff. qð cu⸗
iuſq; vniuerſi.no. Item ſi. ⁊. ff. de arbi. l. irem ſi vnus...item ſi in duos.⁊
inſti. de le. I. ſed ſi vxoꝛi.⁊ cõi.pdi.in tradẽdis.⁊.ff. ſiquis cau.ſed ⁊ ſi. F.
queſitũ.⁊.ff.de condi.⁊ demõ.cũ ita.⁊ de acqui. bere.ſi quis mibi.S iuſſ
notabis hic ꝙ etas legitima dicit᷑:xoiij.an.ad pacem iurãdam:ſicut etiaʒ
ſure lom bar. dicit᷑ legitima etas.ſimilirer. xvi ij. ann. ad ↄrrabendum.vtin
lombar. de ꝓhibita ali.mi.l.i.item eodẽ iure dicit᷑ legitima etas.xiiij.an.
ad ſponſalia contraben.vtin lombar. de ꝓbi.nup.adueniẽte nouiſſima.
als dicit᷑ legitima etas.xij.an.ad ↄſentiendum patri volenti facere filios
naturales ſibi ſimiles vel equales.vt in lombar.de ſuc.l. iij. iure aũt rom.
dicitur legitima etas.xxv.an.ad contrabendũ.vr.ff. de mi.l.i.als.xvij.an.
qꝙtum ad boc vtalius poſſit p alio poſtulare. vt. ff. de poſtu. l.i. F. ij. 1 in⸗
ſti. in qui. ca. ma. poſ.in fi. als dicitur legitima etas pubertas.ſ.ad teſtam̃
ta faciéda ⁊ ad nuptias contrabendas.⁊ q;tum ad boc vt poſſit quis te⸗
ſtimomium ferre ad contractus faciendos cũ iuramẽto.vt inſti. pꝛedictoni.
F. cum ergo. ⁊ inſti.de nup. in pein.ff. de teſti. teſtiũ. 5. l iulia. de vi. ꝛ.j. eo.
F. itẽ ſacramenta. dicitur aũt pubertas in maſculis. xiiij. an. in feminis.xij
an. quo tpe dicũtur viri potẽtes.inſti.qui.mo.te.infir.circa pꝛin. aliter di⸗
citer plena pubertas in maſcu. xix. an. in fe. xiiij.ſ. ;tum ad alimenta vſq;
ad pubertatẽ relicta.vt.ff. ð alimétis ⁊ ciba.le.l.mella ait.als diciur legi
tuna etas exquo quis exceſſit infantiã q;;tum ad hoc vtpoſſit emacipatõni
conſentire.vt. C. de eman.l.pe.in fi.dicit aũt infans minoꝛ. vij.an. vt. &
de iur.deli.ſi infanti.in pꝛin.als dicitur legitima etas.xxviiij.an.qᷓtũ ad
boc vtnon poſſit quis reſtitui aduerſus contractũ quem fecit im mioꝛi eta
te. vt. C. vtemp.i inte.reſ.l.vlti.ex bocergo quod bic dicitur colligi poteſt
ꝙ nullus minoꝛ.xviij.an.debeat compelli iurare de pace.vnð ex baclege

põtnotari bonũ arg.ꝙ minoꝛ.xviij.an.non tenet᷑ per ſe pugnare:cum nõ

compellitin pugna iurare.ar.iſtius.l.ille.n.qui pugnaʒ fecit debet iurare
ꝙ nullã rem babet que ad maleficiũ ꝑtineat.vrin lombard.qualiter quis
ſe de.nullus cãpio debet iurareð aſto.vt in pꝛedic.ti.ſi quis alium.aſto.⁊
maxime cũ iuu enilis etas excuſet eum a pugna per ſefacienda. vt pꝛedic.
ti.l. xl. nec iure lombar. inuenit de alijs legitimis etatibus niſi quas ſupe/
rius noĩiauimus.

16 Aſq; ad.lxx.an.poſtillud vᷣo tpᷣs non deber conſtringi iurare ſicut nec

teſtimoniũ differẽne compellũtur buius ſenes maio.lxx.an.yt.ff. de teſti.

l. inuiti. ⁊ de iureiu.l. iij.

runt ad. xviij.an. que nondũ iurauerãt ꝓpter minoꝛẽ eta tem ⁊ pꝛo
pierillos q iam exceſſerãt.lxx.⁊ vt magis reminiſcanf qualit pacez
deant huare: uibilomin? iñ ieneret ea hzuaf ppt pꝛiꝰ iuramtũ: ci i

nõ iurẽt ad tpᷣs
. erteo eniʒ dut
atem⸗g eam ſeruare:ni⸗
adeat poteſtatem:⁊ ꝑeam ius ſi 1 Uin ſeinarerni⸗
bicompetenserequatur. (Si tenent.pri pꝛic⸗
quis uero auſu temerario pꝛedic⸗ bbuius... dicitur
rr⸗ b rr. bodie autem nõ
tam pacẽ uiolare pꝛeſt umpſ. ert : ſematur bun te
ſi ciuitas eſt pena.c.libꝛaruʒ auri nonaeigtinmo
camere noſtre inferenda puniat᷑. kenoiauutong

opidum uero.xxx.libꝛis aurimul⸗
ctetur. duces aũt marchiões? co. tai v Ziurail
. . . — que ꝓbibüute
mites quinquaginta auri libꝛas pᷣ Per dlagel
* 1 2 .ueticlal. ac.
ſtent. capitanei quoq; maioꝛes ,Parein a⸗
uaſ. xx.auri libꝛas puniantur. mi⸗ dgarſubaudie 8
noꝛes ueroualuaſoꝛes ⁊ alii pᷣdi⸗
cte pacis uiolatoꝛestreſ libꝛaſ au
ri inferre cogantur: ⁊ danũ paſſo
em leges reſartiãst. ¶ Iniuria

ſacramẽta ſocie
taiũ ⁊ ↄiuratio

rũ rectoꝛibus in
pace tuẽda atq;
vendicanda. et
boc ẽ quod ſupi
us dixit:vt pacẽ
teneãt ⁊ rectoꝛeſ
locoꝝ adiuuent
⁊c.vel dicas nõ renouabũtur ſacramenta nilſi de pace tenẽda.⁊ in⸗
telligas q ibi non dicit ꝙ debeant iurare de adiuuãdis rectoꝛibus
ſz dicitur ꝙ poſtq;ᷓ iura uerint pacẽ tenere debeãt adiuuare rectoꝛeſ
in pace tuenda atqʒ; vendicanda. ita conſtruas vt pacem teneant
ſq; iureiuran. aſtringentur. ⁊ facias punctum.⁊ volumus. ſubaudi
ſgabemus. L W e ianaf
¶ Oe quacũq;.quã foꝛte aliquis ſibi debet excõtractu ve quaſi ex
aenarſch a⸗ Ael facto. qð ſoꝛte ſibi facere tenet ex pa⸗
cto.vel foꝛte ſibi fecit puta iniuriã:vel qd ſile.
5 Poteſtatẽ. ſed qͥd ſi non habeat iudicialẽ poteſtatẽ ⁊ debitoꝛ ſu

us fugit nunq̃d ſua auctoꝛitate poterit rem ab eo auferre ita vtnon

incidat in conſtitutõem illã.ſi quis in tãtam. C. vnde vi. vł ius cre
diti amittat pꝑ.lᷣillã.extat edictũ diuimar. vel debebit iudicẽ expe
ctare.Rñ.dixerũt q̃dam ꝙ tũc etiã non expectata iudicis auctoꝛita
te poterit ei rem ſua auctoꝛitate auferre. vr ar. C. de iudeis ⁊ cel.nul
lus.⁊. C. de decu. l. generali.li.x.quod nõ credo verum eſſ. e. verum
eſt em̃ ꝙ ſi ipe fugerer ꝙ poſſet eum detinere donec ad iudicẽ poſſz
eum pꝑducere.vt.ff. que in frau.cre, ait pꝛetoꝛ..ſi debitoꝛem.nõ ta⸗
men poterit eiꝑ violenti rem auferreſʒm ꝙ ſatis dicitin pꝛedic.l.
generali.⁊ no.ff.quod me. cau.ſuꝑ illa.l.pdicta.extat edictum.ſed
quid ſi non fugit.Rñ. nec tunc ſua auctoꝛitare debebit auferre. ven
tamẽ ſi timet rem ſuam vſucapi vel pᷣſcribi. vel timet aliterne actio.
ſuã tpe perituram actõnem foꝛte iniuriarũ vel aliã debebit ꝓteſtari
publice in ſeiptis cum ſubſcriptone tabellarioꝝ vel ſi non potent
eos babere ſubſcriptõne trium teſtiũ ꝙ vult agereotra eum ⁊ p eñ
non ſtat: ſed p iudicem qui abſens ẽ. ⁊ boc faciat ibi vbi aduetſariꝰ
babet domiciliũ. ⁊ ita interrũpit ipius tempus. vt. E. de an. exce.

vt pfectius.
Requnno ſua auctoꝛitate. als em̃ incidererĩ edictũ diui mar.
vel in conſtitutõnem illa. ſi qs in tantã. vel in alias otra quas face
ret.id ciſco em̃ vigoꝛ iudicioꝝ ⁊ iure publicitutela ẽ in medio cõſti⸗
tuta ne quiſq; ſibipſi pmittere val eat vltonem. vt. C. de iude. v cel⸗
nullus.ſed ſi iudex voluerir ei ere un anm ſe iudex tenebit᷑ſi /
bi reſarcire damnũ. j. ea. l. . iudices vo. immo ſi maio: iudex fue/
rit: punietur in.x.lib.auri.ſiminoꝛ:in mibus.yt ibidẽ ſequit᷑.ſiquis
dvo temerario.
b ¶ Pacem violare.q.d.nos volumus ꝙ; oẽs ita ſtentin pace quaʒz
iurauerint. vtſi aliquis paſſus fueritiniuriã ab aliquo foꝛte añ pa
cẽ iurat:vel etiã foꝛteppoſt. pel aliud ei debeant ꝙ adeat iudicem ⁊
Peum ius ſuũ ꝑſequat ⁊ non ꝑ ſe ſumat vindictam vel ius.alioq̃n
tuq; pacis yiolatoꝛ piat᷑.? boc ẽ qd ſeqy::ſi qᷣs ᷣo temerario auſu

v Quinquẽnij.boc foꝛre debet ideo fieri ꝓpter illos qᷓ iam duene

adiuuãdis loco

ſli

dieitur
temnn
bubee
innn⸗
lcötr,
lneng
a ſoiſe
lurmio
pbibie
Une li
chlae.
enen/
da
ſgloco
hus in
hnatg
che
dſpi
tpac
gnoꝛe
Ubent
am⸗/
ibus
neſ,
nennt
hauci

uſer
1/

eſ
hon
sge
epe
fis
nol
eun
voſß
t9/
l.
ſd
ſo.
ai
en
i
4
1.

8
1

— — — —

— — — —.

3.
¶ Tolla. x. De pa.te.ð int ſub. ? iura.fir. va

e¶ Cen tũ libꝛaꝝ auri.⁊ ita debeant iſti puniriin.lſ.li.auri.⁊ alij mi

noꝛi pena ſzm ꝙ ſequuur. ita puniunturmaioꝛi pena maioꝛes qᷓ;
minoꝛes. ⁊ boc eſt verũ pecuniarirer ſjm ꝙ bic dicitur. multo enim
magis pena ſunt digni ⁊c.vt.C. de epilco.⁊ cleri. pꝛeſbyteros.ĩ fi.

boc em̃ ꝙ ſunt marchiones vel duces vel comites babẽt a pꝛin.vt

8. quis dicatur
dux.c.i.coꝛpoꝛa
liter gautem ma⸗
ioꝛi pena debẽt
puniri mino:es
vt. C. ð ſumma
m. nemo clericus.? bectria vera ſunt qꝙ pᷣſtabunt pᷣdictam penam
2p̃terea punientur ſm qualitatẽ criminis.⁊ boc eſt quod ſequitur
hbomicidiũ quoq; ⁊c.⁊ pᷣterea reſarcient dãnũ ei contra quẽ pacem
SSn vt bic ſequitur:⁊ damnũ paſſo ⁊c.

ſeu furtum legitime puniatur.

d ria.que q̃deʒ iniuria inſpici a iudice debebit ſi fuerit atrox

vel non inſpici debebit in quẽ ⁊ a quo fuerit facta iniuria.⁊ quo lo
co vt maioꝛ extimetur ex pſona vel loco ſʒm ꝙ bec omnia dicuntur.
inſti.de iniur.S.atrox.vt ſjm qualiratem iniurie debeat puniri. Itẽ
inſpici debebit ſi deſcendit iniuria ex.l.coꝛne.puta cum dicat ſe pul
ſatum vel verberatum:vel domũ ſuam per vim ingreſſum an deſcẽ
dat ex iuriſditõne pꝛetoꝛis ſicut alia eſt pᷣter pᷣdictam:vt illa que de

ſcendit a lege puniatur arbitrio iudicis.ſ.in vtraqʒ pena ⁊ ĩ copo⸗

rali ⁊ pecuniaria ꝓpter contumeliam.vt.ff. de iniur.conſtitutõibꝰ.
in pꝛetoꝛia iniuriam paſſus exiſtimabit ſuam cõtumeliam er iudex

coꝛpoꝛa łẽ.vt inſti.de iniur.ꝗ.pena.⁊ hoc inſpiciet an agatur ciuili⸗

ter an criminaliter: quod fieri poreſt vt in pꝛimo caſu pena impona
tur ſjm ꝙ ſuperius dictum eſt.ſi criminaliter extraoꝛdinaria pẽa of
ficio iudicis punief.in inſti.pꝛedicto ti.S. in ſumma.vtrus autẽ poſ
ſit agi vna ſi actum fuerit alia variatur.dixerũt em̃ quidam ꝙ ſiq̃s
ꝓ iniuria ſibi facta ciuiliter non poterit poſtea agere criminaliter:
vel econtra poteſt vtraq; agi.vt.ff.de iniur.pꝛetoꝛ..i.ſʒ ſi agat ci⸗
uiliter ꝓ eo ꝙ ſeruus ſuus ſit dolo malo interfectus:nibilominus
poterit poſtea agere criminaliter ⁊ econtra.vt.C.quãdo ciuilis ac/
tio pꝛe.l.i.⁊ boc dixerunt tali ratõne.quia quãdo alicui fit iniuria
non babetur eſtimatio rei familiaris.i.damni dati.ſed im̃ contu⸗
melie.AU.vᷣo non cſentit cum eis in pꝛioꝛi caſu: ſed in poſterioꝛi
ſic.⁊ hoc tali rõne.ſ.quia in eo caſu quo quis babet ciuilem iudi⸗

cis eſt eſti mare vtrũq;.ſ.contumeliã factam ⁊ penam coꝛpoꝛalem.,.

is vᷣo qui iniuriam paſſus eſt:neutrum eſtimabit. in eo vo caſu in
quo quis pꝛetoꝛiam babet:ipᷣe eſtimabit contumeliam ſuã tantã.

iudex vᷣo penam coꝛꝑalem tãtam.⁊ ideo in boc caſu ſi egerit ciuili⸗
ter poterit poſtea agere crimmaliter. vt. C. quãdo ciuilis accio pꝛe.

cri.l.i.⁊ intelligas ꝙ bic loquitur de ea iniuria que ſpãliter dicitur
contumelia.que a contẽnendo dicta eſt.lʒ generaliter dicat᷑ iniuria
quicqͥd nõ iure factum ẽ.vr.ff.de iniur.l.i.in pꝛin.
e Beufunum guii ſit furtum ⁊ vnde dicatur dicitur inſtitu.de
obli. que ex quaſi deli.S.i.⁊.ij.⁊..furtum autẽ fit.⁊.ff. de fur.l.i.
furtum.fures em̃ ſunt qui occulte ⁊ ſine armis furtum committunt.

vtin auten.vt nulli iudi.ꝗ. quia vᷣo nos.colla.ix.ꝙ furtum poterit

puniri ciuiuiter ⁊ cnminaliter. ciuiliter punitur furtum manifeſtum
in qu adruplũ.nõ manifeſtũ in duplum. vt inſti.de obli.que exq̃ſi
de. F. pena. 1. 5. vlti. de ac. F. ex maleficijs. S. dupii.⁊ J. quadru
pli.⁊ totum erit pena ſiue quadruplum ſiue duplum. res enim ipᷣa
furtiua condici ꝑ ſe poterit.vt inſti.de act.S.ex maleficijs.⁊ de obl.
que ex quaſi deli.ꝗ.vlti.pꝛo pena dabitur furti actio quando da⸗
tur ad quadruplum ẽ pꝛetoꝛia. vt inſti. de perpe.⁊ tempo.ac.. fur
ti quoq;.quã do So daturad duplum eſt ciuilis.vt inſti.de noxal.

ac. circa pꝛin. ⁊ ita dñs Jo.eas ſignauit in arboꝛe ac. quod autẽ eſt

ofurtũ manifeſtum dicitur inſti. de obl.que ex deli.naſ.S. maffeſtuʒ.
7. F. nec manifeſtum. criminaliter poteſt puniri furtum. puta qꝛ fur.
coꝛpaliter punit᷑:ita tamen ꝙ nec moꝛiatur nec aliquid ei abſcidat.
ſeo aliter caſtigari debet.vt in auten.vt nulli iudi.ꝗ.quia vᷣo.dum
tamen in facie eius nibil inſcnbatur.ne facies que in ſimilitudineʒ
pulchritudinis celeſtis eſt figurata maculetur. vt. C. de penis. ſi q
merallum.iure autẽ longobardoꝛum contrariũ fu:quonia pꝛo pꝛi⸗

mo furto debet ei oculus erui.pꝛo ſecundo naſus ſcarpari.pꝛo ter/
co vo debet moꝛi.vr in lombar.ð fur. ⁊ ſerui fu. ſi quis latro. ⁊ boc
verum eſt quãdo crimin aliter punitur. ſi autem crininaliter punia
tur:tunc ſi maſculus fuerit ⁊ liber:⁊ furtum fuerit manifeſtũ ſibino

uum reddet ⁊ ꝓ culpa ſoluet.lxx.ſoli.ſi furtum fuerit vſq; ad decem
ſiliquas ſiue ſolidos:⁊ ſi non potent ſoluere: debet moꝛi.ſi autem

fuerit nec manifeſtus:tunc tãtum nouuʒ reddet.ſi autem fuerit ſeruus: eo

modo puniturexcepto ꝙ pꝛo culpa ſoluet tãtum.xl.ſoli.v elur in lombar.
pꝛedic. ti.l.i.⁊.ij.⁊.l.iij.⁊.iiij.⁊ bec vera ſunt in maſculo.ſi auteʒ fuerit mu
lier libera:tunc ꝓ manifeſto tãtum nouũ reddet.alia enim culpa ab ea nõ
debet requiri pꝛo eo ꝙ paſſa fuerit iniuriam:cum fuerit depᷣben ſa in furto
vt ĩ lõbard.pᷣdic.t.ſi młier libera.eodẽ modo punietur pꝛo non manitfeſto.
vt ex eo quod dicitur in.l.iiij.eo.ti.⁊ eo modo punietur ab ancilla factum
yr in lombar.pꝛedic.ti.ſi ancilla.per.l.autẽ iſtius im ꝑatoꝛis federi.aliter
coꝛꝑaliter punitur.ſcilicet quia ſi furrum fuerit valens.v.ſoli.vel ſupꝛa: la
queo debet ſuſpendi.ſi minꝰ:ſcopis ⁊ foꝛpice dʒ excoꝛiari ⁊ tẽdi.vt.S. de
pace re.li quis quinq; ſoł.valẽs. .
egitime puniatur. ſzm leges.ſed quero m quas leges debet puniri
iniuria ſeu furtũ.nũquid ſjm leges antiquas romanas ⁊ nouas.an ſjm
leges lom bardoꝝ puniet iniuria ſjm ꝙ dicitur in lom bar.de conuicijs.?
in ti.de plagi.ſeu fur.ſeruoꝝ ⁊ alioꝛum ⁊ furiũ ſiłrſʒm ꝙ ſuperius notatũ

eſt. an dices pᷣdicta debere puniri ſzm legẽ pᷣdict᷑.de pace tenen.S.ſi quis

aliũ.⁊ ſequenti. ⁊. F.ſi qhis.v.ſoli.valens ⁊c.Reſpon.ſʒm legem lomba.

non punieiur:cum iſte fuerir romanoꝛũ impatdꝛ.vnde intellexit tantũ de

le.romanis.nam ille qui romana lege vmii ei ſubiacere debet.vt in lõbar.
romanus po.qua.l.viuere velit.l.i.ſed tamen inſtabis.nonne ⁊ Caroluſ
fuit imperatoꝛ qui illam ·ł.ſi quis latro. condidit.que eſt in lombard.de

fur.⁊ ſerni fuga.Reſpon.ʒ fuerit imparoꝛ:non tamen fuit romanus.vł di

cas ꝙ non fiut impatoꝛ.immo videtur ꝙ tantũ fuit rex francox 7 lombar /
doꝛum. vt in lombar. qualiter diuerſal.bomines ſua s res finire debeant.
l.i.in fine. nec inuenitur in illo libꝛo ꝙ fuiſſet imꝑatoꝛ niſi ꝑ ſubſcriptões

ſuper.ll.eiꝰ factas ab his qui ↄpilauerint lom bar.ſub tituliſ competenti/

bus ſiue Rubꝛicis.immo ꝑ illam.l.quam fecit.ſ.pꝛimam appellatur tãtuʒ

rex.vt in lombar.de epil.⁊ cle.l.i.vel dicas ꝙ ſtetit rer px multos an.fran⸗/

cie ⁊ lombardie anteqᷓ; romanũ impium baberet: ⁊ tunc fecit.l.pᷣdittam.
vi apparet ꝑ capuulare ſuũ.ſi quis ꝑ oꝛdinem inſpexerit lombar.confu⸗

ſa non intitulata.nec em̃ inuenitnr niſi nouem leges feciſſe: poſtqᷓ fuerit
imꝑatoꝛ ſiue decem.vt in vltima charta capitularis ſui reperitur.non eniʒ
ille fuit Carolus qui dicitur filius fuiſſe Pipini.ſed fuit ille qui fuit paf᷑
Pipini.vt pꝛedicto capitulari inuenitur charta vltima.vt in lombard.de

epiſco.⁊ cleri.⁊ boc ſtatuimus.⁊ ita dices ſim ꝙ ſupenius dicta ꝙ nõ pu
niatur per.l.lombar.immo nec per.l.pᷣdic.vt.sõ.de pace tenenda.cum foꝛ

te ipa non eſt.l.nec pꝛo leg.deber ſeruari:maxime in iſto caſu impatoꝛ iſte
voluit eam legem eſſe.niſi vt ſeruaretur id quod eſt in ea donec cõderetle
gem de pace tenenda.⁊ ſupꝑ bis quein iſta continẽtur. vnde poſtea bauc
legem fecit generalem quam voluit ꝑpetuo debere obſeruari ſm ꝙ in pn
cipio.i.dicitur:in perpetuũvalitura ⁊c.⁊ ꝙ illa non ſit lex bic pbatur ex eo
ꝙ in ea dicitur in pꝛinci.ſ.⁊ omnibus ad quos litere iſte peruenerint. per
quod videtur ꝙ non eſtlex.ſed fuerint litere quas mitrebat per ſubdiros
ſuos:non faciendo mẽtionem de omnibus ſubditis ſuis.ſed de bis tãtũ
ad quos puenerint:cum foꝛte non peruenerint niſi ad paucos.⁊ eas foꝛte
miſit ſtatim cum recepit coꝛonam.ſicut faciunt omnes imperatoꝛes. Hec
em̃ ſeruauir in ea ſtium condende legis quem ipſemet ſeruauit in iſta di/
cens.hac edictali lege.⁊ alias quas fecit.⁊ qualẽ debebat ſeruare ⁊ etiaz

ſeruauit Juſtinianus ſzm ꝙ dicitur in. C. de leg. ⁊ cõſti. l. vt generales. et
l.humanũ.quam enam ſeruauit Lothbarius in ſua.l.ſupioꝛi.remanet er⸗
go ꝙ per alias.ll.romanas debent puniri ⁊ punientur ſam ꝙ ſuperiꝰ no⸗
tatũ eſt. nec em̃ voluit imꝑatoꝛ iſte derogare alijs.ll.p pᷣdictam.l.S. pa.
tenend a.ſi lex eſt.immo voluit ꝙ in ſuo vigoꝛe debẽt pmanere.⁊ boc pꝛo
batur ex eo ꝙ in eadem dicifcirca pꝛinci.vhi dicitur. Inde eſt ꝙ nos ram
diuinas qᷓ; bumanas leges in ſuo vigoꝛe manere cupientes ⁊c.bocẽqðᷣ
bic pꝛoxime dixit:⁊ damnũ paſſo ſjm.l.⁊c.⁊ nõ dixitſjm.l. quod eodem
modo deber bic intelligi legitime puniamr.i.ſjm legẽ.ſicut in pꝛin. huius
glo.poſitum. nec voluit tãtum repilogare verbum illud ſzm leges cã pul/

chꝛioꝛis dictatus.vel dicas ⁊ boc verum puto ꝙ pꝛedicta.l bene eſt lexr ?·

P lege deber ſeruari.nam quod pꝛincipi placuit legis babet vigoꝛem. que
cũq; em̃ per epiſtolã ⁊ ſuꝑſcriptõnem ſtatuit vel edicto pꝛecepit.l.eſſe con
ſtat. vt. ff. de conſti. pꝛin.l.i.ſatis em̃ in ea conrinetur vocabulum edicri ꝙ;

ĩ ullo.ꝗ.ſi qs aliũ vꝛ:cũ ibi dicas.ſi q̃ſ aliũ⁊c.q̃ſi fueritillud edictũ ꝙ fecit

ð pa te.ĩmo videf fuiſſe ꝙ ꝑ omnes ptes regni debent ſeruan exhoc qð
ibi diciturcirca pꝛinci.ꝑ vniuerſas regni ꝑtes ⁊c. quod ſufficit ad boc vt
vim obtinear edicti.vt.C. de le.⁊ conſti.l.iij.⁊ ſjm boc dices ꝙ iniuria pu
niri d ebeat ſim ꝙ dicitur in ulla.l.in illis caſibus in quibus loquirtur ſcili
cetquãdo fu poſt pacem verũtamen ſi iudex videbit magis puniendũ in/
ſpecta atrocitate.inſpectis pſonis.ſ.⁊ iniuriam patiẽtis ⁊ facientis ⁊ loco
magis pũietvł et minꝰ puũet ſi viderit minꝰ pũiẽdũ pᷣdictis ĩſpectis ſim

ꝙ ðꝛ inſtit. de iniurijs.⁊.õff. cũ perillã.l.n ꝓbibeatur.qꝙ enun nõ mutatur

⁊c.vt.C. de teſ.ſlancimus.quicquid em̃ in ea.il.non eſt ſpecialiter expᷣſſum

n iij

id veteribus.ll. videtur relictum. vt. C. de app.pᷣcipimulſ.boc idem intelli/

gas de pena furti niſi foꝛte qꝙᷓtum ad penam coꝛꝑalem que debe bit foꝛte

lieri ſm ꝙ dicitur in pꝛedic.l.in.S.ſi quis.v.ſoli.valens ⁊c.in fi.lʒ eni vi⸗/

deatur dura lex: tamen ita ſcripta eſt ⁊ ſeruanda.vt.ff.qui ⁊ a quibus ma.
li.fi. vel non.l/ ꝓſpexit legiſlatoꝛ.niſi foꝛte bodie derogatum eſt ei ꝑ pᷣriam
HS
899/Homicidiuʒ. illeeef “ 6
q hõicid iũ fecit: capite . omicidiumꝰquoqʒ etmem⸗
puniri debet. vt.S. ð pa 4 H d guochet⸗
ce tenen..i.in fi.tene᷑
em̃.l.coꝛne.de ſicca.cu⸗
ſus pena talis ẽ.inſtit᷑.
de publi. iudi.. itẽ lex
coꝛ.de ſic. eodem etiaʒ

Jugerxuero ⁊ locoꝛum defẽ⸗
ſoꝛ:uel quicunq; magiſtratus ab

modo punitur ſi cauſa ſ el of .
bomis occidendi cum unperatoꝛe uel eius uoluntate 0
telo ãbulauerit. vtibi/ ſtituti ſeu confirmati:qui iuſticiã

dem. 7. C. ad. ſ. coꝛnel. k. .
de ſicca.is qui cuʒ telo facere neglexemunt ⁊pacem uio

immo ⁊ ſi cauſa funi fa latam uindicare legitime ſuperſe

ſend⸗ mnteiad nb/ derũt:damnũ omne iniuriam paſ
yt.ff ad.l. co de ſicca: ſo reſarcire compellãtur. ⁊ inſuꝑ
l.i. ⁊ boc verũ eſt ꝙ ira .
punientur bomicidia:

niſi ꝑ pugnam vel aliter ꝓbauerit q;ᷓ ad ſui defenſionem illud fecit.vt.Sᷓ.
de pace tenen..i.quicũq; aggreſſus vel alius in dubio in iſto d iſcrimie
ↄſtitutus occiderit nullam calũniam ob id factuz metuere debet. vt. C. ad
l. coꝛne.de ſicca.l.i.⁊.ij.qdð em̃ quis ob tutelam ſui coꝛꝑis fecit:iure feciſſe

eſtimatur. vt. ff. de iuſti. ⁊ iu.vt vim. Item boc ẽ verum ſi babuit volunta⸗
tem occidendi. ſi ẽ non voluntateſed caſu eum occiderit: impunis erit.

b

quoniã crimen non contrabitur:niſi volũtas nocendi intercedat.ea enim
que impꝛouiſo caſu potiꝰ qᷓ; fraude accidũt:facro non noxe plerũq; impu⸗
tantur. vt. C. ad. l. coꝛ. de ſicca. l.i. 2.l. iiij. in maleficijs em voluntas:non
exitus ſpectatur.vt.ff. ad.l.coꝛ.de ſiccar.l.diuus. Item boc verũ eſt ꝙ ita
debebit puniri vt dictum eſt. p̃terea bona fiſco applicabũtur: ſi non reliq̃
rit aſcendentes vel deſcendẽtes vſq; ad terciũ gradum:quo caſu ei conce⸗
deretur excepto crimine leſe maieſtatis:ſalua tamen dote vxoꝛis.vt. C. de
bonis dam.l.i.⁊.C.ad.l.iul.maie.quiſquis.ſi autem bomicida a facie iu
dicum fugerat:tũc res eius mobiles publicari debentin populo ⁊ diſpẽ/
ſari.alia vᷣo immobilia dabũtur beredibus ſuis iurantibus ⁊ obſeruan/
tibus ſjm ꝙ continetur. S. de pace tenen.S.ſi vo pacis violatoꝛ. ⁊ bec ve⸗
ra ſunt in violatoꝛe pacis.in alio vᷣo idem puto ſeruandũ quod ĩ pꝛedic.

dicitur:niſi foꝛte dices vt maleficium non remaneat impunitũ:ꝙ ſalteʒ le

gitima tãtum aſcendẽnbus ⁊ deſcendentibus vſq; ad tercium gradum re
linquitur. intereſt em̃ reipublice ne maleficia remaneãt impunita. vt.ff. ad
l.aqᷓ.l.ita vulnera tus.parricidiũ autẽ punietur ſjm ꝙ dicik.ff. . C. ad.l.
pomp.de parri.⁊ inſti.depub.iud.
Et membꝛoꝛũ diminutio ꝓ delicto foꝛte manus delinquẽtis amputa/
bitur:cum pꝛo ſolo vulnere manus eius amputaretur ſi pacem violauerit
yt. . de pac. tenen. ꝭ.ſi quis alium. immo vt puto in plus punietur ſi iu/
dici viſum fuerit ſʒm qualitatem criminis:immo ⁊ capie puniet ſi anino
occidendi eum ꝑcuſſit.vt.S.notatum eſt.⁊ boc ſimiliter in telliges ſʒm de/

rerminatõnem ſupius notat.ſ.ſe defendẽdo.aut nõ autvoluntarie. aut

non boc fecerit. .
i Monſtituti.⁊ ita no.bic ꝙᷓ ab impatoꝛe debent iudices ⁊ locoꝝ defenſo
res ⁊ alij magiſtratus vel eius voluntate conſtitui.⁊ hoc verum eſt: exce⸗

pto in lõbardia que pꝛiuilegiũ habet ab eo vi.lombardi ꝑ ſe iudices faci/

ant:dum tamen ab eo confirmentur.quod male ſeruatur ſjm quod conti/

netur in pace quam impatoꝛ Conſtantinus fecit cuʒ ipſis que ſcripta ſũt
I. in ſecundo quaterno ſequẽti.⁊ boc ꝙ dicit:ſeu coufirmati.quod foꝛte di
rit ꝓpter pᷣdictam pacem.⁊ boc verum eſt ꝙ debent iudices in ciuita tib⸗
conſtimi.ſ.qui iura reddere poſſunt.parum eſt em̃ ius eſſe in muitate: niſi
ſint qui iura reddere vel regere poſſint.vt argumen.ſf. de oꝛi.iuris.il.ij. ꝗ.
bo

