at becnatura 8“ lecte uoluerunt teſtatoꝛes. Si ue
bek; vñ imurabi ro nullꝰ hoꝝ de quibꝰteſtõmemo
leẽ. vt inſti. ð iu iee Ie .
rena. 5pe. Ire lia facta ẽ uoluenit adire. hoc ẽ co
hoc erat debiti hereſ aut legatarius aut fideicom

miſſanꝰ aut ſeruꝰ libertate hono

Debere. 2fal.

— =
— .

. 9 . —4 — . 2„ . . . — 8 * „„ 2„ .
res cautionis huius. m Agunt.i. gent ⁊ complebunt in eis bõis

n ¶ Que recte.i.legitime non als vt.S.e..his igr. o⸗
p Poſt eü. bec poſte

to filio ex heredato.qð dic.j.e.S.ex heredato.

ocat. excep

ritas no.in eo qð pꝰ eü cui ſunt oblata bona defert᷑ ad eos ⁊c.vel dic ꝙ
ximioꝛ erat ĩſtitut.vñ qͥ erat pꝰ eũ in gradu admittat᷑. pᷣma vᷣioꝛ eſt.

ita de cetero donec ultimꝰ relictꝰ
locũ faciat:⁊ ẽt alicui exteriꝰ ueni

entiũ ⁊ adire: ⁊q relicta ſũt iplere

pᷣquos fiſcũ ſi uoluerit ponimꝰ.
Et.n. in legatariis ⁊ ĩ fideicõmiſ
ſaris hũc eẽ uolumꝰoꝛdinẽ:ut de
tur lñia aditõis pꝛioꝛi ꝑ uniuerſita
tẽ fideicõmiſſario aut młtis exñti

bus maioꝛẽ ꝑtẽ hñtis:quoniã ĩſili

tudineʒ heredis ↄſiſtit.⁊ maxime
apud nos qui ex trebelleiano ſoli

dogmati dedimꝰ in talibꝰ fideicõ

miſſis locũpegaſiani circuitiões
odio hñtes ⁊ expellẽtes.Si uero

gut ñ fuerit quiſpiã ꝑ uuiuerſitatẽ

oneratus:aut fuerit:ſʒnoluerita⸗

gere qð iuſſumẽ:ad eos qui maio

ribꝰ ꝓpꝛiislegatisaut fideicom⸗
miſſis honoꝛati ſunt hmõi uenire
fiduciã:ſic quoqʒ ſeruisdaritpᷣs

qui libertate honoꝛati ſunt:⁊ adi⸗

re ⁊libis cautũ eẽ ⁊ res ꝑciꝑe ⁊ cõ

plereq iuſſa funt cũ pdicta dudůu e
cautione. Siueronullꝰ fuerit le

gatarioꝝ uel fideicõmiſſarioꝝꝑu

niuerſitatẽ:aut ꝑ ſpẽ maioꝛi ꝑe
aut in legato:aut fideicõmiſſo o⸗

Eerunsimo er te⸗
ſtamẽto hebat. ſʒ extũc

ex lege hre dr. vt hic ⁊
gr. ff. de v. ſi. l. lege.
r ¶ Per hanc.i.p hanc
conſtiutõem:⁊ habes

hoc.j.e. S. ſi vero nulli.
Lompleant.i. oplẽt
ſic tẽpuſ ꝓ tꝑe ponit᷑.vt
C. dele. ⁊ con. l.i.
t¶ Lontinent. qͥs pꝰ iſ⸗
tos admittit᷑. Rñ.erᷣnei
⁊ poſtea fiſcꝰ. vt.j..e.S.
ꝓxi.⁊.S.ſi vo.. .ſi ve
ro ablatam.
noꝛdĩatũ vero. hic

deoꝛine. vt. . e. F. ſi ve
ronliłs legataruus.
Aonn ſüni oẽ inoꝛ

inatũ eſt ↄfuſum. ſed

non cõuertitur.

x ¶ec in hiſ. hoc neca
bundat.vt. ff. de dã. in
fec. fluminũ.S.i.vel me
lius dic inoꝛdinatũ ni⸗
hil in alijs.ſ.noĩatis ĩ

teſtõ de quibꝰ dic. ſ. ſta⸗
tim. 5F. ⁊ eniʒy. nec in his
ſ.qui veniũt ab inteſta⸗

to. Sʒ pᷣmꝰ.ſ.in oꝛdine

cognatölbts.
1 Paoreusfan vt
illa dictio pᷣm? oꝛdine,-

cognatõis denotet.hec

dictio pᷣoꝛ vocatiõis p
oꝛitatẽ ſignificz. vłſʒm

notat poꝛẽ als pᷣmuʒ ⁊

vnũ.ſ.poſt pꝛimũ eadẽ

rõne:⁊ tern ẽ pꝛioꝛ vel

pmus poſt ſcõm. ⁊ ita

de ſingulis.

Wunn t inui videt᷑ ꝙ ſic. C. de cadu.tol.S.his ta. B. 5 di

Pan pri,og ratꝰ.tuncad alios quos lexabĩte⸗
nan dago ede ſiato uocat pꝰ eũ quidẽ qui ſcrip
ial l.fi ſed iu tyc: clegitima p hac legẽ pte ex-
ingi dci be cluſus deferri res:⁊ ipſos ſulr pꝛe⸗
parer vt..eF. bentes cautõeʒ: q; ↄpleãt q teſta
Hoe Jre, nuqhd mento ↄtinẽt:. Inoꝛdinatũ uero
Alus hoſſt hie nihil ofuſũ : neqʒin his fieri uolu
aliquo cau. Rf. Mꝰ: ſ pꝛimũ ſm oꝛdinẽ uocatꝰpꝰ
rn ſi hui . eiille qui i ercluſusẽa legenrã:
vtſifl fuerti⸗ lita uocet᷑ pꝛioꝛ.deiñ qui pꝰ illuʒẽ
ſtitut?. ⁊ in torää Sð
reſtimere graua

tus.aut qrtam trebellianicã:⁊ q̃rtam iure nature hẽat. vel ſi fuerit
legatis honoꝛatꝰ:an iure inſtõnis ⁊ iure nature q̃rtã hẽat.vel ẽ fili
li? arrogat?:an q̃rtam ex ↄſtitutõe diui pij.⁊ iure nature debitã poſ
ſit bre.⁊ idẽ in ſilłibꝰ q̃ri põt.vt puto in his oĩbus caſibꝰ vnã qrtaʒ
ſuſfficere. vt. j.e. . ſi quis aũt. ⁊.ff. de inof.te. papi.S.pe.niſi ĩ cãu.vt
cuũ rogat᷑ de hrditate reſtituenda filiꝰ inſtitutꝰ ſub ↄditõe vel in diẽ.
nã ſtatim põt retinere debitũ bonoꝝ ſubſidiũ.ſ.trientẽ vel ſemiſſe⸗
vt. j. de tri. ⁊ ſemiſ. F. i. . F. ij. j adueniẽte die põt hr̃e trebellianicã
quattꝗ. vt. C. ad trebel. eis iubemnꝰ. d ¶Illis accreſcere. l. ſi
nlls eſt ſubſtitutꝰ.als 5. vt.ſ.e.S.ſi vero ĩſtitutio. Gʒ nnnqͥd pᷣmo
ar. C. de cad.tol.sS.ſi vero qͥdam.

Oiuncti qᷓ; diſiũcti veniũt.Rñ.
co. vt. ..e. F. ſi vero nilłs.vt.ff.de acqͥ.br.ſi mnoꝛ. e tu
tõis.vt qᷓ; plꝰteſtatoꝛ amauerit ĩſtituẽdo hũc plꝰhec lex diligit adiũ

ſego. vr srded alae rrercruk ant as

fub. F.i. f Alijs re.i. btibꝰalias res:⁊ ponit᷑ ↄtẽtũ ꝓ pↄtinẽ

ideicõ. ſm oꝛdinẽ poſitũ.j.e. S. ⁊ eni in legatarijſ:qͥ eſt ð. Ae.
gutoe. hec ẽ cautio q iure veteri pᷣſtabat. vt.ff. de le.iij.l.ſi tibi.
. Perſonau. vi ſi ſit ĩpoſſibile vel difficile ſatiſdare ꝑꝑ paupꝑtate;
emittaf ei fideiuſſio. vt.ff.ſi cui plus q; p.l.fal.cũ non faale.
K ¶ Ael ren. ſi magnũ ſit relictũ ſatiſdetñ ab eo ꝙ põt. als caueat. ſʒ
cuipſtabit᷑.Rñ.bis quoꝝ inteſt vel ſeruo publico. vt inſti. ð ĩuti.ſti.
F.aglteri. 7. rẽ pu.ſal. ſo.l. iij. ꝛ. iij. in pn. ¶er res. hec eſt

M

.H WÄäW —

neratꝰ: ſ oẽs eq̃leʒ hũerint foꝛtu 5 Reletus. ꝗͥ heredita
ss tẽ non noluit ſubdicta
aglire cautione.

a ¶ Erxterp. ſ. neq; ̊ſt noĩatiin teſtõ neq; ab iteſtato vocant᷑ſs pꝛſus ſt erx
tranei.vt.j.e.ſi vo.ſʒ q̃re hi vocant᷑. Rñ.foꝛte libertatuʒ ſeruandaꝝ cã.vti

ſti. de eo q; lib. cã bo.adi.S.i.⁊.C. dete.ma.l.vult.Sʒ q̃re añ fiſcuʒ admit

tit᷑ extrane. Rñ. fiſeæ non volebat vel ignoꝛabat.als ſic admittit᷑ vt extrãe

us. vt. fl. ð fi. c. li.l. iij. . eadẽ ↄſtitutò. iĩſt. ð eo cui li.c.bo.adi.S.⁊ nee
b ¶ Et eni. dixerat oꝛdinẽ int eos qͥ ab inteſtato veniũt nũc int᷑ noiatos te⸗
ſtamento ⁊ ↄtinuat᷑ cũ illa lr̃a.S. ꝓxi.S.inoꝛdinatũ vero nibil.

c ¶ Exñtibꝰ. gen eralibꝰ fideicõmiſſarjs. d ſiti. ſic. f. de pac. ma⸗

ioꝛc. 1. C. qͥ bo. ce.poſ.l.f. G̊ nunqͥd idẽiĩ cobr̃dibꝰ.Rñ.ñ. vt. S. e. .? ſi qᷣð.

eęe·¶ Exrin ſilitudinei.loco hr̃dum hñ̃t.vt inſt. de fi.cõ.hr.S.teſta.⁊.S.ſed qꝛ

fAaxime.nã ⁊ idẽ apud alios.yt.ff. de bo.li.ſi neceſſe.S.fi.ff. prdes.
ꝙ cuz eo. ſi filius. J.ii. g Dt Dogmati.i. ſoli doctrine.
hb¶(ircuitiones.qð dic vt inſti.de fideicõ.hr.S.qꝛ.cũ pꝛecedenti. ð
¶ Di vo. qð iuſſum ẽ.ſ.a.l.iſta.ſ.ꝙ non vult bona ſub.d.cautõe.alij aũt

exponunt a teſtatoꝛe. KZegatis.ſpecialibus. .
14 Fuclg.nbauck volumꝰ?. im Dic quoq;.i.relictis legatarijs:
qꝛ volunt ĩplere vel bona acciꝑeſub.d.cautõe.⁊ ꝙ dicit dan tpᷣs.ſ.hrdi/⸗
tatẽ adeundi q̃ eſt ablata ei qͥ nõ vult iplere voluntatẽ teſtatoꝛis.⁊ nil ſb⸗
audias ⁊ accipe ad id qð ẽ.j. n Albieli factis ſeruis quõdam.
Erat cautum.per banc.l.ſ.vt poſſint adire vt ſequitur.
p¶ Dudũ.vt q̃ eo.S.ſi qͥ aũt.in fi. q / m̃s equalẽ. nam legata⸗
rij ⁊ fideicõ.ſpãles inter ſe ꝑes ſunt. Itẽ generales int᷑ ſe ꝑes ſunt. Sʒ iſti
pᷣus:vt ſubijct.vel tm̃ hẽbat in legato ſpãli q;tum erat in fideicõ.vłi. vt
9 5.

2

HI.

25

V

0

S T

R

Balance Q

Focus

K KE NM N

J

H

G

E F

D

VierFarbSelector Standard*-Euroskala Offset

.
.
=
2
.
5