alterinõſuccedere:niſihoc noĩati
dictũ ſit.ſ. ut uno defunctoſine le
gittio herede alt ſi uccedat:here⸗
deuero relicto alt fr remouebitur

Hoc autẽ notãdũẽ ꝙ lſʒ filie it
maſculi panbꝰſuccedãt legibus
tñ a ſucceſſiõe feudi remouent᷑:ſi
milit ⁊ eaꝝ filij niſiſpẽalit dictuʒ

uerit. L. de lib. . vel exhe.l. vl. extatib? ergo filiab

fuerit ut ad eas ꝑtineat:hocquo⸗

legittimis tãqᷓ;
legittĩs ſucceſſo
ribꝰ naturaleſ fi

lij oĩno excludũ

qʒ ſcẽdũ ẽ ꝙ bñficiũ hoc adueni iur. vt. C. de na
ens ex latere ul fres patrueles ſ̃ mill aſig rotu⸗
. er ĩ aut.ibi ſigna
ꝓgredit᷑ ſucceſſiõe ſᷣmuſũ ab an- tis.pterea ſi pat

tigꝗs ſapiẽtibꝰↄſtitutũ.licʒ moder

notꝑeuſq; ad ſeptimũ gradũ ſit nacaritene
ſit uſurpatũqð in maſcul deſcen hpfi etia ſipacta
dẽtibꝰ hodienouoiur̃uſq; in infi aen pefi
nitũ extẽdit᷑. Motãdũeſt aute,ʒ babiuur ad bo
illobñficiũ qdaregis capitane pebopacn.E.
is:atqʒ regnisuel regni ualuaſoꝛi depactis.l. pa/⸗
bꝰalijs ĩpẽdit᷑ ppꝛie iure feudi cc⸗/ ni emar
ſet᷑. Illud ueroꝙ a minoꝛibꝰ in ra wbſeua
alios trãſfert᷑ nõiure feudiiudica bpatna puocadi
turlʒ alit in curia mediolanẽſi obẽk Egeavr &
uet᷑.ſʒ qũ uoluerit recte auferre q; inoftelſt qñ. F.
unt niſi romã cũillisin exercitũg⸗ vbau lohen
rexerint quo caſu iure feudi trãſit ita feia ſicut ma
⁊ adiudicatuel ubialiqd ꝓpti feu-⸗ ſauli Guis enb
dũ acceꝑiĩt tũc eniʒ niſi reſtituto p legiti ima ſi ſola

cioauferenon poſſun.
BDekeu. guardie ul caſtaldie
Ttẽ illudqðᷣdat᷑ noĩe ca
4 ſtaldie uel guardie:⁊pꝛo
mercede alicꝰrei tranſa⸗

–—

bereditatis:et maſculꝰduas.vt in lõbar.de ſuc.l.ij.et.l.vj.pᷣtereꝛn

dotauerit filiaʒ

remaneat totaʒ

pfis hereditatẽ

bfe debeat. vt in

loõb. de ſuc. ſi qs
lõbardꝰ.tñ ſi re
mãſerit vna cu,ʒ

filio legittĩo ma
ſculo ipſa habe⸗
bit tm̃ tertiã ptẽ

dignꝰ videt: vt ex cõſtòne impatoꝛis cõꝛadi manifeſte co lligit.qᷓ eſt ĩ lõb.
in t. de be. et terris trib.l. vl. ſic ergo legittimꝰ uelut ꝓximioꝛ frem excludit.
boc aũt ita intelligat᷑:ſi fuerit maſculꝰ.femia eniʒ no ſuccedit in feu.niſi ex
pacto: vt.ſ. de ſuc. feu. F. ſllia vo. 1.j.e.O.hoc autẽ notãdũ.niſi jm qſdam
ſi fuenit feudũ mr̃nũ.vt.j.de na.ſuc.feu.c.i.licʒ pideat᷑ dicere.j.de feu.c.i.
Ittẽ boc ſi intelligat.l. ſi ſine felonia pᷣdeceſſoꝛ feudũ amiſit.nã tũc ꝓximi/
: expellit᷑ ⁊ vlterioꝛ admittit᷑: miſi dñs gratſicat ꝓrimioꝛi fuerit:et ei feu.
cõceſſenit. vt. ſ. quẽad. ad fili feu. ptineat.c.ſi qͥs ſine ſilio maſculo. et.j.ſi
vaſal.feu.pᷣuat cui deferat᷑.c.vaſalli feu.ꝗꝙ vo dixi feminã nõ poſſe ſucce⸗
dere: ſic veru eſt niſi feu. a dño red emerit.vel niſi dñs ꝓpt᷑ ſuitiũ pris ei id
reddiderit. tũc enĩ ab aliqͥ er parẽtibꝰſuis nõ eſt inqetada.vt.ſ.quemad.
feu. ad fili. pti.ſi quis ſine filio maſculo. ne Dinautẽ noĩatiz. ſic ergo
exp̃ſſim ꝑ pactũ lʒ:qð als nõ liceret.vt ⁊ als eſt ar. C. de pig.l. iij. ⁊ ar. ff.
de Zhen. ep. l. labeo. m ꝙ de hac materia ⁊ 5 ſatis potes colligere in
libello diſpu. dñi py.ſcoa charta. rñ. licitũ ẽ tacite ⁊c. cũ duabſe. rubꝛicelk
Iſtud aũt qd dꝛ hic ſic eſt intelligẽdũ:niſi emptũ fuerit de cõib bonis cũ
mnſiml ſtarẽt et dño ſciẽte.vt.j.de bñ.fris.ᷣet q̃lit᷑ fratri fr ſuc.in feu.c.ſi qs
gcqᷣſierit bñ.iHec ob.qð le.in eo.ti.de duobꝰfnbuſ de nouo bñ. inueſti. c. ſi
duo fres in cõi caſa. qꝛ ibi lo qͥt qñ dño feudi ignoꝛãte de cõi pecunia eme/
bat. et hoc eſt qð vꝛ.ibi.ne foꝛte inuit dñs ⁊c.ſic ergo cuiꝰfuerit pecunia ð
q feu.emit:multũ inteſt ar.tñ õ eſt als.qꝛ nõ intereſt de pecunia emit᷑. ſʒ
cuuiꝰnoĩe emit᷑. niſi cauſalia notent᷑. vt.C. derei ven. ſi ex ea pecunia.⁊.C.
cõia vtriuſq; iudi.ſi patruꝰ. et. C. de ꝓba.ad ꝓbationẽ. eauſalia aũt his
tribꝰcarmib? cõphẽdunt᷑. Sit res dotał nümis dotalibꝰempta.ſitq; pu⸗
pillaris nũmis res ẽpta pupilli.et ne cõ uertas.ſʒ idẽ de milite credas. vt
ff. de iure do. cũ vir. 5. vl. als eſt ibi lex q; res ex.ff. ſo.ma.ſi cũ dotz. in fi. et
¶Qu1i. de rei vẽ. ſi yt ꝓponis.ſʒ ꝙ in vᷣſu pmo counet falſi puto. vt. C. de iu⸗
re do. l. ſi ex pecunia. o .5 ,a verũ eſt.ſʒ alio mõ ſuccedũt iure

iure lõb.legittia filia nõ exdudit naturales ĩmo hʒ tm̃ terti.⁊ na⸗

turał vnꝰ vel płes aliã tertiã ⁊ curtis regia:vel alij parẽtes aliam

„

tertiã. vt in lõbar. de ſuc.ſi qͥs dereliquerit filiã.legittimꝰ vo filius
duas ptes v nqfuretten. ergolc el Breſiparoora⸗
uerit filiã nõ veniet ãpliꝰfilia ad eiꝰſucceſſionẽ.vt in lõbar.pᷣdicto

br̃et duas ptes ⁊ naturał tertiõ.vt pᷣdicto ti.l.ij

ti. ſi pat᷑ filiã ſuã aut frat. Itẽ iurelõb.filiꝰlegittimꝰnatꝰpꝰdonati
onẽ quã pat᷑ faet oĩm bonoꝝ ſuoꝝ reuocat eã totᷣ pꝰmoꝛtẽ patis
filia vo tertiã ꝑtẽ in lõbar. pᷣdicto ti. ſi qͥs ſe deſperauerit. et pterea
filia iure lõ. nõ recipit cõpoſitionẽ pris occiſi.ſ maſculꝰtĩ vel alij

parẽtes. ideo qꝛ faidã leuarenõ pᷣt. vt in lo. debo.li.ho. ſiqs lõgo
ðᷣꝛ autẽ faida.i.inimicicia.vt in lo.depla.lib.ho.l.in oĩbꝰ.⁊ ti.de

ſuc. ſi fuerint filij. p 4Auoenn. ione feudi.hic ergo aliud ſtatuit᷑
qᷓ; in.ll.obſuat᷑.nimirũ legũ romanoꝝ nõ vilis auctas:nõ tñ vſq;
adeo vim ſuã extendũt vt ↄſuetudinẽ vincat aut moꝛes.vt.j. co.
feu. c.i. in iſto. S. notare lʒ deterioꝛ eſſe cõditionem mulierũ qᷓ; vi⸗
roꝝ. et hoc eſt qð ðꝛ.ff de ſta. bo.l.in multis viris.ſs qre hoc conti⸗
gat quero. rf. qꝛ dũm iuuareuò pñt nec pugnã facere qͥbꝰ inſto. a
filij earũ pñt.tñ remouent᷑ ſm ꝙ bic dicit. eſt ergo ꝓ rone volũtas.
q Patrueleſ.patrueles fres dicunt qͥ ex duobꝰfribꝰnati ſũt.nã 4
ex ſoꝛoꝛibꝰnaſcunt᷑ ipſi cõſobꝛini ꝓpꝛie appellaut᷑ q̃ſi cõſoꝛoꝛiĩ ſint
lʒ vulgꝰoẽs cõſobꝛinos appellet.vt inſu.de gradi.cog.S.iiij.et.f.
de gradibꝰ. l.i. . quarto gradu. r Q Gꝛadũu. als gradũ: at. geni
niculuʒ gradum plus eſt aſſuetum q; geniculum: ſed ſunt equipol
lentia in ſignificato.et quidam non habent verba ſequentia vſq;
in infiinituz. autem dicit gradũ.ſic intellige:vt ſi cõtentio int᷑ eoſ
collaterales in curte regis ⁊ dñm fuerit de feudo debẽt iurare cũ le⸗

gittimis ſacr̃alibꝰſuis.xij.et feudũ pat᷑nũ eſſe.et ſe illis qͥ acq ſierũt

ꝓpinꝗqᷣoꝛes eſſe.⁊ in ſeptino geniculo eis ꝑtinere.vt ĩ lõ.de luc.l.i.

(ℳ
anay
güfi
1 ſo.de
ll
Paſbe
NG 0
zſa
nußene
igef
ſacli⸗
barvie
naſotb⸗
lerulil
dolſch
hürapt
ciotb⸗
Gnprn
Noteh⸗
nigdn
neged⸗
hoef.
Nuc⸗
llffdde
barben
hocter
Geii⸗
ſncio⸗
Nrſde
ſade
pinim⸗
nioꝛe
ſinoi
hece

I — – — — „ —

= ☚ —. — — S—=

— —

.
6

t ¶ Aſq; in infinitũ.hic ergo colligit᷑ ꝙ infinitas rei lici tũ vel illici/
tũ:nec viciat:nec excludit.ar.de bo.poſ. ta.l.ij.ſʒ õ ałs et dicatur
ꝙ infinitas eſt viciata.vt.ff.de dã.infec.qͥ bona.S.vl.ff.de teſti.li
⁊ no.de hac materia plene in libello diſpu.py.q̃rta charta rubꝛica
Hotãdũ.obpᷣ uat᷑.qꝛ oĩm eq̃l eſt cõdinio

Quid ulicitũ eſt ꝛc. v ⸗

. 1¹

——
— —

cõſtituere.ſʒ hoc ẽ intelligẽdũ vt no.in ſũma.cõſtituebãt oli ⁊c.ſʒ liq; fen.
dare poſſint:nõ tñ cognatis dabũt.C.de ſa.ſa.ec.l.iubemꝰ.et aut᷑.ibi po/
ſita q buſcũq; modis eſt notãdũ ꝙ ſi ꝑſona eccłiaſtica facit inueſtiturã ð
feu.qð ab alio detinet añꝙ; ſibi apꝓpet.qð nõ tenet᷑ ſucceſſoꝛ eiꝰ.⁊ ſi pu/

realiquẽ inueſtiuerit ꝙ exinanit᷑ feudũ.ꝙ ſi ſub ↄditiõe fecit inueſtiturã.

re vaſallos ſu⸗

os qncũq; vole

do guardie c.
gt. Itẽ illud al.

te aliud als.
llud aũt als.
c.al. F. ſ. c. eẽ dz

nõ. S. qꝛ bʒ rub⸗

pel hr̃e dz vt hic

q̃ vtimur in nſro

ſiz qñ boc referk
ci nge ctoanno pᷣt iure auferri ẽt pᷣcio p
n Ferte been⸗ eo datond reſtituto niſi ad certuʒ
uaſoꝛibꝰ deueſti

rit: nõ ualebũt ꝓptea poſſeſſiõʒ ſi
bidefẽdere niſiꝑ pares curie:uel

barapncbi vtbꝛeueteſtatũ poterũt pbare ſeañ
erat pmiſſũ. ſi q caſtaldi eſſẽt uł poſtqʒ deſierũt
äl
ↄcedebat mino⸗ eſſe inueſtiturã accepiſſe.
ri qð maioꝛibꝰð „7 .
negabak. ar. d MDul ſucceſſorestenegntur.
Pde Körrutn B S Juero archießs: eps: ul ab
Er Fdeoffi pee. bas:abbatiſſa:iueſtiturãeiꝰ
barbar. hoct̃ feudi ꝙ aliꝰdetiebat eotenoꝛe ali
ĩmaioꝛedicebak ſidet hẽat ⁊ añ ðceſſerit archieps
vt. .dena. fen..·qʒille ꝗ feudũ poſſidebat ſucceſ⸗
fi. .j. * . — — — „ 7 ☚
Mn usnafei ſonesconncgt eã inueſtiturꝗ
rones ſe no facere uel ↄfirmare.⁊ ſi pares eiꝰ
necenat vuicta Urie adſint teſtesł bꝛeue teſtatũ
ulpa amn nõ inde ſit niſiilleq inueſtiturã acce⸗
de· vtin lob · de perit noĩe eiꝰ feudiĩ poſſeſſionem
be. et feu. ⁊ terriſ Pe 2 „ 5
tn.l. vl. e. . de mMiſſ?ſit eoↄſẽtiẽteq detiet.¶ Sʒ
feu.ſne cul. non ſiille ꝗ feudũ poſſidet pꝛiꝰ deceſ/
tẽ miles inueſi. lerit ꝗ; illeqiueſuitura tect iur co
pe debet.oij. git᷑ eã ratã hr̃e¶ Laici uero hiſð
Rub. Defeu mõisoĩibꝰ ꝗbꝰſupꝛadiximꝰ ſi alijs

iueſtiturã dederit. hẽdeſ eoꝝ ſi rõ

nibꝰclaruerit oĩmõ eã adiplere cõ

pellunt.

De controuerſia inneſtiture

Jauũt ↄtrouerſiaint dñʒ afi
delẽ de feudi inueſtitura fue
rit ꝗd iuris ſit uideãꝰ:⁊ ſi iueſtitu
ra fca fuẽit coꝛã paribꝰ curie:auti
bꝛeui teſtatoirecte eũꝗ iueſtitꝰ eſt

ei defẽſio det ppt᷑ poſ. ¶ Si aut

nõfuerit ĩ poſſeſ. nec ſupꝛadictiſ
mõis poterit ꝓbare:tũcilliꝰerit ð
fẽſioꝰ:q iueſtiturã ðꝛ feciſſe.Si
uero feudũ aligs hũerit:de q nul

ſucceſſionẽ ꝑtiere aſſerẽdoillð eẽ

ſedenit caſtrũ ꝗð dixerit ſe ꝓfeu⸗ EIX“os paribꝰ.ſ.quia
do tenere ⁊ ecõt᷑ dñs ꝑ guardiã di debẽt inteſſe noueinue
.MMVM ſtiture:ſi tñ pareſ habʒ
dDdulſis. ſi aũt nõ bʒ: tunc

.

⁊ ecõuerſo pᷣcedenteva

ſallo inueſtiturã recuſa

re nõ valet.ſecꝰaũt ẽ in
ꝑſona pᷣuari.qꝛ tũc vt᷑/⸗

⁊ hbic pᷣt eẽti.qͥ ſuc.feu.
c.ſi qͥ inueſtitꝰfuerit.

et.j.ſi ð feu.ↄtro.fue.c.

ciũt inueſti.qꝛ ſecẽ cuʒ

ra ↄtrouerſia fuerit.

libtatẽ merit. l. yng⸗ l

apparatu.
e.ſi vo caſtaldi.ðꝛ caſtaldꝰ ſiue actoꝛ cui reſ dñi cõmittũt gu
bernãde.vt.C. de ſa.ſan.ec.l.iubemꝰ.circa pᷣn.vtĩ lõb.ð acqͥ.

ack. re.l.. vt als ꝛ economꝰcui gubnãda res eccſiaſtica mãdaf.vt
Q. deſa.ſ.ec. iubemꝰ.circa pᷣn. Vlillicꝰaũt ðꝛ qͥ fructibꝰ ꝑcipiẽdis

pᷣponit᷑vt.ff. de inſti. ſy cũ villico. z/ Sibi defẽdere. ignoꝛatur
accipiẽdo qð erat ꝓpuz feu.ſimplex ꝓ caſtaldia.alioqͥn pᷣiudiciuʒ
fieret ſibi.C. ð ac.ẽp.⁊ vẽ.l.ſiſfuꝰ. a¶ Per bꝛeueteſtatũ. bec tñ
diectio pleriſq; nõ placet.⸗/ Rub. ui ſucceſſoꝛes feudũ.⁊ c.

3 So. als.c. als. S. ſiue rubꝛica ꝗᷓ hic eſt. vel dʒ eẽ bm qſdã.qᷓa
bic in apparomnfoynimur. als hrhie glo. talis vacat hoc. c/
pter infeniꝰſi qͥs inueſtitꝰ.i.hic pᷣt

heti. qᷓ ſuc,te.
d/ ¶ Pares ei? curie. vt bꝛeue teſtatũ aut alijs euidẽtiſſimis ꝓbõib⸗
e Rataã br̃e.bicpᷣt no.ꝙ rõne adiũcti pᷣſumit᷑ qͥd adẽptũ niſi ꝓbet

cõceſſuʒz. vt ar.ff. de poſthu.l.i.S.i. Itẽ ſenatꝰ.vt.ff. de infa.l.furti.

et. C. de infa. decreto.ar..ff.de do.intvi.⁊vx.ſi ſpõſꝰ.S.ij ⁊.ff.de
ma. te. ſi qs lib.ſim etiã ꝙ de boc no/ꝓp ⁊ S. in libello py.ca.ij.rub.
licitũ eſt ꝙ rõne adiũcti.rub.ð ſequẽ.ſʒ buic.S.eſt õ.j.ſi de inueſti.
int᷑ do.et va.lis oꝛit᷑.S.ſi aũt aliqͥs.ſʒ illud intelligo qñ in poſ.fuit
caſtaldꝰ.bicigit᷑ nõ pᷣſumit᷑ fuiſſe datã niſi ꝓbet᷑ õ.ſicut et peculiuʒ

Archieps. pſit ergo bmo clici feuduz

illrqͥ mãumittit in gnanendah pec.eiꝰ q

fufficiẽt ernei.ſ. q tel.ſint ne. ad ꝓbõ. no. inueſ.c.i. I ¶Bꝛeuiteſtato. et

x. i de inueſtitu. feu. ↄtro.fuerit. ☚

uſq; ſucceſſoꝛ obligat.

CA, . . moꝛib?ꝰ. ⁊ eſt q; no.qꝙ ĩ
cogit᷑ dũs mittere ĩ feudi poſſeſſi ccicon inuaſtutura pari
onẽ ¶ Di uero fuerit ĩ poſſeſſiöe H knnen .
æmota fuerit ei cõtrouerſia a dĩo ueſti. int do. et va. lis o

rit.c.i.S.ſi aũt ſe uétu
⁊hoc cũ de rebꝰecclie fa

de ſuis ꝓpꝛijſ.vt.j.qui
telſ.ſint ne.ad ꝓbã.no.
inueſ.c.i.circapn.
Aoͤpellunt. eſt rõ.

gerſia ſit & direrit ſe ineſti-⸗ q? ſucceſſoꝛ pᷣdictoꝝ ni
la ir ouerſia ſit t dixerit ſeiueſti · hil bʒ Bqccſore vñ
dño:necĩ poſ.fuerit:nec pᷣdictis g. inhaede e⸗ 7.
2„2 S 00ρ 2% ex 998
rõnibꝰ ꝓbarepoterit: dñi eẽt de ndan Wag ſeſhpbare
fẽſio ex oꝛdietñ.qꝛ aliũde uaſallꝰ ick ei ſi gäcß iuta
2 . .=„–☚W SEDn2 ctu no eſſet.vt.ff.de re.
ẽremittit᷑ dño exeqtate defẽſio. ner N e
iũ aũt ꝗs dixent feudũad ſeꝑ ſibe.

ub. Si de inueſti⸗

prnumſifuent in poſ.medietatii Jar ga hyftbu⸗
uel alicꝰ ptisul cãbiũ ꝓpꝛietatig .cralerub lic⸗
noie illiꝰt. eudi 5 nent t alijs iuſtis ſtitura fackli nonpi .
rõnibꝰeillud eẽ pr̃nũ ꝓbare potit nurhd 5pparam-
uro*rinehir. G&er hareffß qaa bñi bic gloſatũ
lure obtinebit „ n ero ꝓbareñ vacat hoc.c. ꝓpt inferi⸗
potenit pdicom dabit cñ duoð us. c. de ptrouerſia feu.
palib? Arteſinaſall?p. apud pareſ curie termi
cim ſacralibꝰ Itẽ ſiuaſallꝰ poſ ahud barel ureten

paribꝰoↄfirmato ſaltẽ duobꝰvel tnibꝰ.vt.j.qͥd ſit inueſtitura.S.ſi eniz ſßm

rlius obbuat.vt. ſ. qͥ teſ.ſint ne.ad ꝓ.no.inueſ.i.

oſſeſ.ſ.vacuã.qꝙ ſi differat oẽm vtilitatẽ ei pᷣſtabit.vt.j.deno.fide.

fo.c. inueſtitura. nec liberabit᷑ dñs ſoluẽdo inteſſe ſi eũ peniteat inueſtitu⸗
r feciſſe.vt.j.ſi de feu.fu.cõtro.c.ſi facta inueſtitura. .Siolent,

poſ.in q̃ ſtetit ad minꝰp annũ ⁊ dño ſciẽte ⁊ nõ ↄdicẽte.alłs iuſta ignoꝛã/

—

tia vel ꝑui tꝑis negligẽtia cũ iniq poſſeſſiõis ꝑiurio qñq; dno poſſerdã/⸗

nũ gfferre. vt.j. ſi de inueſ. int do.⁊ va.lis oꝛi..ſinaũt aliss.
o ¶ In pol. hicdat defeſio p defeſon ꝓbt poſſeſſioʒ. enl magnü coõmodũ
poſſidere. vt.ff. derei vẽ. his q deſtiauit. qð puto ĩtelligẽdũ de iuſta poſ.

qm̃ ſi dolo qͥs poſſeſſoꝛ iuentꝰfuerit nõ dʒ tał poſ.ſibi patrocinari.vt.¶.

de li. cã. eõ. nec enĩ dolꝰ ppꝛiꝰaliquẽ releuare dʒ.vt.ff. ꝓ ſo.l.verũ.S.tẽpꝰ.
q̃d ergo erit ſi neut᷑ poſſideat.rñi.ei qᷓ ↄuenit᷑ dabit᷑ defeſio.qꝛ fauoꝛabilio
res ſũt rei qᷓ; actoꝛes.vt.ff.de re iu.fauoꝛabilioꝛes ⁊ ꝓmptioꝛes ſumuſ ad
abſoluẽdũ qᷓ; ad ↄdẽnandũ.vt.ff.de ac.⁊ ob.arrianꝰ.et hoc ybi ꝑ omĩa
paris ↄditõis ſũt actoꝛ et reꝰ.alioqᷓn honeſtioꝛi deferendũ eſt ſacſm ſᷣm ꝙ
no. C. de iureiu. in bone fidei.⁊.j.de cõſu.re.feu.c.ſacim nõ ſpꝑ eſt danduũ.
⁊c.vñ q̃ dicunt᷑ hic de ſacro dãdo poſſidẽti et in ſe.c.et in oibꝰ ĩ qͥbꝰhocdi
clt᷑: debẽt intelligi cũ det᷑minatiõe pdicti.c.ſacmm. p Enti defẽſio. hoc
ſic intelligo. ſ. vt ſiue babeat᷑ rõne ꝑſone et feudi qð petit᷑ vtruʒ ſi honeſta
c Meig e S „

—

ſit: an ẽ ꝑſona qᷓ facile iu

tberpimpfen.

ret:⁊ an ſit magnũ: an pawũ feudũ qð a vaſallo

expoſcit᷑: ⁊ an diu dñs ſine aliqᷓ cõtrouerſia ſciente vaſallo poſſed erit.bec

oia curie cũ alteriꝰ iudicis arbitrio relinqt f eraminanga.
Si! vo. remittit᷑.i.aufert᷑. ac. q Vlicui ꝑtis.hic ðꝛ ꝙeobtiere debeat
vaſallꝰſi de aliqᷓ ꝑte poſſeſſoꝛ ĩueniat᷑:.qð puto intelligẽdũ ſᷣm ſuꝑiꝰ dicta

dr. Pri poſtea der i⸗
bi delfenſio . . ., ,„ , .
r Proptietatis Pyre renit ſe ei dediſſe dñi ẽ ꝓbatio.⁊ſi
eadẽ ſit diſtictio hic q̃ᷓ; . are⸗fſeülle 5
admodũ.S.e.S.ꝓxi.ſ& potenit bare: tüc illegtz dño d;
vrru fuent ei datu cobi leſtituere: I ꝓbare ꝑpareſ curtis
uʒ coꝛã paribꝰ vłin bie uel per bꝛeue teſtatum poſtqʒ in

ui teſtato vł ał.rñ.⁊ in

2

guardiam ſuſcepiſſet ſea domio

telligo vtiq; ꝙꝙ allegat De⸗ 4 CeEP H
valal ſebfe purenoie ꝓfeudoĩueſtiturã accepiſſe. dño
Pberarat beril ſe⸗ eon Paroedeacte eeA
pte petit.ſ ꝓ illa ꝑte ꝓ erit defeſiodqp idet.S ilrſi .
qicirſeno bre cabiu, ſiqꝗs poſſederit caſtx ul aliã rẽ: et
ha alon ie ht dl dixeritſe ppignoꝛe eidediſſe
Sn huſtra epueur. ecotnoille dixenit ſe accepiſſe pꝛo
Auſtis rob⸗. bocẽ feudo ſi potuerit dñs ꝓbare ꝙ ei
Ymueſutura merit faan pignoꝛe dediſlʒ:tũcille ꝗ tenet
boã banb eure væ Ddño reſtituet: ul ꝓbet ſupꝛadicto
Alij en : ſi dona ſür Mõ ſe poſtqz a dño ꝓpignoꝛe ac⸗
damirat vr ſede⸗, cepit feudi noĩe accepiſſe:⁊ ſidñs
uclſauc ſiſuent aterb no olit ppare ſe ncie pignmi 8ð
t bare. 1ſinoH diſſe enit defeſioillius ꝗ poſſidet.
Sanercarout. „Bigsdemaſorumnofeudinoiei⸗
potuerit pdicto mõ da Ueſtiturã accepit: ⁊ dixrerit ꝙoin
dere deeſo n i cremẽtũ pꝑtineat ad eũ ꝑ inueſtitu
ſdeattotu feudu. pbte I niſi ñsreuauenit ſibi aliqd in
vel ꝓ eo aliquid. ipa curia:tũc opoꝛtebit fiðlẽ icre⸗
u ¶ Iure adeo. vt eũ ſo ri neſtirurq eurri
Srianomiae. men muelntmg ppancocumtiol
ſtibꝰqñ poſſidet vt.j.ſt

de inueſt. int do. ⁊ va. lis oꝛi. 5. ſi q;s ſe vel pr̃em. 7. F. ſi aũt. nec ẽ )̊ pᷣdicto

ficit enĩ ſi cui vel ĩ paucis locis ⁊c.vt ibi ðꝛ.ſed iſtud qð in hoc.c.ðꝛ
intelligo cũ poteri dñm adiuuare et eũ dimiſit.q̃d enun ſi bꝛachijs
abſciſis aufugit:vtpote oĩno inutił ad dñii defẽſionẽ.rñ.nõ pᷣuabi/
tur a feudo.ar.j.de feu.ſine culpa nõ a.s.ij.in fi.nihil enim interat

dſi vaſallũ ibi ſtetiſſe ergo a feudo nõ puabit᷑ cũ ꝑeque moꝛituruſ

. arivr gr. de
- —Pα (C6. ob cam. ſi pe⸗
bꝛeue teſtatũ ꝓbare .¶ Sʒ ſidñs ĩ cunte.Fnl.
ipſa curte nil ſibi retinuit:tũcoẽin devoſi üies⸗
cremẽtũ iur̃ feudi fidel obtinebit ꝙ Ducning do
Siuero fidel in poſ.incremẽti ¶vaſall⸗pſtarere
fuerit nõoptebit eũ inueſtiturã p⸗ neak: nu ad lalu
bare:ſʒ iurare.Rurſꝰſi aligl ac ponerſaluti dñi
cepꝑit inueſtiturã feudicũ oĩ incre/ a Aner es
mẽtoqð ei obuẽiret:⁊ aligd accre beat.ff ad ſil ſe.
nerit uiuẽteeoa quo acceꝑit:ipᷣiꝰ Sl r riear
erit: ⁊ ſiille ꝗ inueſtituraʒ fecit ſi voz Sereceſaan.
ne hẽde deceſſerit: ⁊ feudũreuer- aꝛno r bʒ ius
7 ſ1 r Eg. ns in valallo:
ſũfuerit ad eũ aq iße tenuerit: ut vetbmortz dieaß
ad aliũ ꝗcꝗd pꝰmoꝛtẽ eiꝰ ꝗ dedit aii ſde ali.fe.
reueri prtinebitad aue pa.c.ſi a moꝛte.
ecrenat ad eü ptinebit adque; l. ꝙ debeat dñʒ
regreſſũ fueirt.. a moꝛte libare ſi
DQunb'moõis feudu amitta?. pr.
q Via ſupꝛadictũ ẽ ꝗbꝰmõiſ eg Lucurhitane
feudũ acꝗni᷑ ⁊ retineat᷑:ꝛnũ aubitauent ver
uideãꝰqlr amittat᷑.¶ Siſeni dñſ p bũ eſt.ĩde ucur
liũ cpeſtre habuenit ⁊ uaſallꝰeux uanone dver
moꝛãtẽ in ipo pᷣlio dimiſit nõ moꝛ inlomb.decõui
tuũ:nec ad moꝛtẽuł neratũ feudũ ol an ber
amittere dʒ Ytẽ ſifidel cucurbi glo. vacant iſte
tauerit ðñm.i cũuxoꝛe eiꝰ cõcubu auſeamittendi
feu.ꝓpt᷑ inferio⸗
res buius ti.

¶Lõcubuerit. vel cñ inimicis dñi amicicias copulauerit. vel at.ð

c.ſi fuerit. decõtro. int do. ⁊ va.c ſi tñ cõtẽtio.qꝛ illa derminat p iſtã vt di
ſti guat vtrũ dñs aut ſidelis poſſideat.vel ibi.in.c.ſi qͥs ſe oſtat.feu.ſʒ du
bitat eẽ prnũ:an collaterale ibi.ſ.i.c.ſi fuerit ñ ↄſtabat ꝙ nũqᷓ; fuerit feu.

x Per ꝑes curtis.in hoc⁊ in ſe.ꝭꝗ.ſic opponit᷑:aut iſiciat᷑ ſe bre noĩe guar
die:aut nõ infidat᷑ ad qͥd ꝓbat dñſ. Itẽ ſi infidatꝰ fuerit ad qͥd poſtea au
dikt cũ illi deneget audiẽtia qͥ ꝓpꝛiã ſcpᷣturã negauerit.vt.C. denõ nu. pe
cu.aut᷑.ð q ꝓpꝛiaʒ. Itẽ q̃rit᷑ in iſto..et ſe.ad qͥd deferat iuſiurãdũ valſ.ſt
dñs in ꝓbatiõe deficiat cũ actoꝛe nò ꝓbãte reꝰ⁊ ſi nibil pᷣſtiteritobtinebit
pt. C. de eòen.qͥ accuſare.rñ.ad cautelã hoc facit iudex:ſicut ⁊ in.C.deiu
reiu.l.in bone fidei.⁊. ff.de iureiurã.admonẽdi.nõ eſt j.s.de feu.guardie
ut ibi notaui. xꝓ¶ De mãſo.iĩ iſto.S.tal no.diſtinctio.aut dñs aliqͥd ſi/
bi rebuauit aut nõ.ſi nò ſibi reuauit aliqͥd:aut eſt va.in poſ.aut nõ.in pᷣ⸗
mo caſu tenet ꝓbare va.inueſ.et hoc facit retẽtio dñij.in ſecũdo vᷣo qñ ni⸗
hil ei rẽuauit:ſi nõ eſt in poſ.idẽ eſt.ſi ᷣo poſſideat nõ ꝓbabit inueſ.ſed
ita eſſe iurabit. ac. ʒ ꝗᷓ Repuauerit. pᷣſumit᷑ enĩ ꝙ dñs incremẽtũ retinu⸗/
it:eo ꝙ aliqͥd ſibi in cunia rebuauit.vñ va.obtinere dʒ deincremẽto necĩ/⸗
ueſ.factã eſſe ꝓbare bʒ neceſſe.vel dicas referre vtrũ ſit diſcretũ vel latenſ
incremẽtũ:vel ſit ſecretũ:ſi eſt inſula ꝑtinet ad dñm.ſt latẽs ad vaſallũ.vt
ff. de vſuf. uẽ ſi füdũ. S. i.. ij. a & Mꝛobare. qlis retẽno dño pᷣt. vt hic
j. ti.i. . itẽ ſi qs fundũ. b Pertinebit. in iſto. S no. lʒ ꝙ reſoluto iure
datoꝛis ⁊ iure acceptoꝛis reſoluit᷑ſiłe.j.ti.i.F.rurſi r.2 ſipigwpig va⸗
fu.l.i.ſqro nũqͥd iſte qͥ ſecũdo loco poſſidet iure feudi:ſi velit poꝛi dño ſ/
uire:an ſit expellendꝰ.rñ.nõ ſm iura iſta.vt.j.qᷓ.oli poterat feudũ aliena/
.i. verũ hodie foꝛte porerit:ſʒ vtrũ poterit:vel nõ poterit pleniꝰ detmia
Rub. uibꝰmodis feudũ amittat bitur.
(Mia ſupᷣdicũ eſt.feudũ amittere dʒ:nunqͥd eſt hoc intelligẽdũ ſiue in

ſte:ſiue iniuſte dſis pᷣliet᷑. ⁊ ri.hoc detmĩabit.j.ti.i.hic finit.l.d eĩde cõ

ſue.re.incipit.c.i. Sʒ q̃ro hicſi ſciat dñm iniuſte pᷣliari quũ eũ adiuuare ſi

ten eat᷑:ſi e adiuuare incipiat ⁊ eũ poſtea bic deſuit:an feudo pᷣuetur. rn.

bec vben.j.notabunt.ar.tñ eſt ad boc ꝙ nõ.vt. C. de neg. gel. tutoꝛ. ſuf⸗

5

dum ſe habuerit vtmagis pᷣſumat᷑ inimic?q; amic.vt ar.ff. de in⸗
of.te.liberi.et.ff.de of.pf.vꝛb.l.i.G.cũ pronꝰſed ſi dñs nõ placitaue

rit va.de culpis cõmiſſis in vita ſua:nec heres dʒ placitare.vt.¶.
de inoffi. teſ.oĩmodo.et.C.de reuo.do.il.i.et.ff.de ꝓba.pculus.

g ¶ Exercuit.hoc ideo qꝛ in maleficijs potiꝰvolũtas qᷓ; effec inſpi

citur.vt.ff.ad.l.coꝛ.de ſic.diuus.⁊ hoc intelligo niſi ꝓpter peniten
tiã deſtiterit. vt.ff. ad.l.coꝛ.de fal.qͥ falſam.ſi vᷣo ꝓpter ĩpoſſibilita
tẽ deſtitit affectꝰ eſt puniendꝰ.vt no.in diſtin.py.cũ qͥs bʒ volunta
tẽ delinquẽdi. b¶ QZuſerit.puta foꝛtemanꝰad pectꝰ eiꝰ ponẽdo
vel etiã turpiꝰaduerſus dſim luſit:vt in lomb.qͥ.qͥs ſe defe.de.ſi qͥ

gajſno. ludꝰenĩ ſiue ludꝰnoxiꝰ in culpa eſt. vt.ff. ad.l.aqͥ. nam ludus

quis enĩ eos ludos appellat ex quibꝰcria oꝛiunt᷑.vt in cõſtõne fre⸗
derici impe. circa fi. i ¶ Soꝛoꝛe dñi cõcibuerit. qdam hñt bic in
ter. poſt iſta vᷣba ſtatim hec alia hecita obtinẽt ſiin domo dñi ma⸗
neat.quidã nõ bñit.ſed credimꝰilla eſſe ſuꝑflua.

K & Amittere cenſet᷑ ſed nũqͥd bodie ꝛ iſtud eſt coꝛrecũ.ſ.vtnõ poſ/

ſit auferri ſine certa ⁊ ↄiũcta culpa.rñ.neq̃q;.qð eni ſpecialitñ re⸗
mouet᷑:quare ſtare ꝓbibet᷑.vt. C. deteſ.ſancimꝰ.qͥᷣcqͥd eni noua lex
nõ inuenit᷑ expᷣſſum illud in cõſtõnibꝰvererũ cõſtat eẽ reliaũ.vt.¶
de ap. pᷣcipimꝰ.in fi.l.ſatis puto tñ die Sꝛiũ.vt in lomb.de benefti.
⁊ ter.tri.l.vl.⁊.j.de feu.ſineculpa nõ amit.c.i.et ti.quo tẽpemiles
inuel. pe. de. c. iij„. l
tia eũ non excuſet. vt. ff. de Zhen. emp.l.et ſi.F. ignoꝛantia.de iuris
et fac. igno.nec ſupina.iĩmo vt veriꝰloquar hic ſubaudiẽdũ eſt ma
rime qm̃ ſacrjm facit.ſed tu inſtab nũqͥd a feu.pᷣuat ea.quia ſaciʒ
fidelitatis deſerit.rñ.neq̃q;. vt.j.que fu.p.ca.bñ.a.S.illud eni.ſed
ibi loquit qñ ſe non deierat ðhendo.hic autem deliquẽdo.ſic ergo
ſciat vł ignoꝛet dñm ibi eẽ a feu.puat᷑. Item ſiue ibi fuerit ſiuenon
ſu erit: licet vyideat᷑ obuiare.j.que fu.pᷣma cã benefi.amit.S.porro.
nam ibi loquit᷑ de alieno loco qm̃ ſaens ibi dñm eſſe a feudo puat

ciens. ita tñ ꝙ craſſa et ſupina ignoꝛan⸗/

8
Di⸗
at
de
e

.
ri
1
e
lu
.

/
i.
16
lo⸗

ne.
ſ
eſi

ne
n/
er
aur
be⸗
at
Göui

bet
ſte
di
9

A;
ein/
late

.α

ſi
ten
ſg
1ea
do
iiſ

us
in
ne!

/

4

ſic ergo rõne loci licitũ dephendit᷑ ꝙ als nõ liceret.lʒ alibi ſit ↄt. vt telligit᷑ qͥ pſs eſt. nec contdicit. vt ar.ff de decu. l. decuriones. 5. vl. .ff. ad
Q. detem. in int. reſ.l. vl. ⁊ hocita ta uarie qm̃ maioꝛẽ iniuriã puta munici.l. i. .c. de fun. fi.l. i.li. x. in ſumma aüt hic notandũ eſt 4 alij co
uit le. latoꝛ in ei domo fieri q;; alibi. vt. ff. ad.l. iul. de adul.l.qðᷣ ait ſentit ipſeſua iura ꝑdit. vt. C. de admi.tu. cũ quidam Pdalij
ſje. als intꝰ⁊ als ibi.ſed melioꝛ lr̃a eſt innnꝰ. rKReuertit᷑. hocintelligo qñ coiter feu. acceperũt et nolati dictũ fuit vt alk

m Fratrẽ ſuũ occiderit. bic querit᷑ cui referatiſtð ſuũ nũq̃d ad důʒ agalten ſuccederet. nã alioqͥn nullũ eſſet dubiũ ⁊ nil oꝑaret᷑talis ꝓhibitꝰð⸗

ſ. de vaſal. ᷓ ↄt

quos ſᷣm rectũ moꝛẽ nõ ꝑtinet nul

rſus.dñʒ hic notari pñt quenotauimꝰ.S.ti.i.S.rurſuſ.⁊.ſ.t.

gaosufhocif tꝑein curia mediolanenſi.

illo qᷓ olim po. fe. ali. circa pᷣn. Sed querit᷑ nunqͥd hic ſecũdꝰ vaſal
lus valeat õᷣ heredẽ ipſiꝰexperiri valeat cũ deceſſerit ſine herede.ſ.i
feudo.ſed cum berede in alijs bonis.rñ.bec queſtio potiꝰ facii eſt
qᷓ; iuris.et poteſt determĩari ſᷣm ꝙ legit᷑.j.deinueſ.rei ali.c.cũ ð re
aliena. Secũdo nunqͥd eodẽ modo reſoluit᷑ ius accepnonis ſi cul/
pa ſua dñs.i.pᷣmꝰvaſal.feu.amittit.R.vtiq;.nam ſi ꝓpter inimici
cas id accidit:ſiue alio mõ ꝓpter culpã ſua ipſetenebit᷑.vt ar.ff.ſo
lu.ma.l.pe.in pᷣn.⁊.ff. locati.et ſi merces.S.cõductoꝛ.⁊.ff.de cõ.ob

ca. ſi militẽ. p CAd li

d libellũ. ałs ad libellũ.als ad libellarium.

qꝙ Regreſſũ.ſed nũqͥd hoc intelliges qcũqʒ mõ cõſennas.i.ſiue ta
cite ſiue expᷣſſim.rñ.vtiq;.vt ar. C. de remil.pig.l.ij.⁊.l.ſi bypothe
cas.⁊c.de re.iu.creditoꝛ.in fi.niſi dũ tacite cõſentiat intelligat ius
ſuũ vbiq; durafr᷑.vt.ff.qui.mo.pi.vel hy.ſol.ſicut.S.nõ videt᷑. Itẽ
iſtud intelligo qñ ex certa ſcientia cõſenſit.nam ałs poniꝰ intelligit᷑
errare qᷓ; iam conſentire.vt.ff.de iudi.l.ij.⁊ de iuriſdic.om.iu.l.ſi ꝑ
erroꝛem.⁊.j.ſi de feu.contro.ſu.c.ſi vaſallꝰ. Item conſentire bic in⸗

ualʒ.

uinetiã ſi gs eotenoꝛe

2 — 2 . 33 . — 6 1 6 1 eden . .5.
ſenund mm indi it : uel vcubere 6 e exercuit:aut cũ diderit⁊ ſine heredelegittimode rdapeekia niih
natenimiũ ea turpit luſerit ulł ſi cu filia:aut ccſſerit feudũ ad dñʒ fuenit Itẽ Rabi⸗iil uon elin
occiderit. non ſñ cu nepte ex filio: aut c nupta filio ſiꝗsfeudũ habuit in cutedñſui rmioꝛbaqnam ꝛ nd
ſaed kan gunſtr aut cũ ſoꝛoꝛe dñi concubuerit hec nõpoterit ipſũ feudũ in aliq̃ ꝑteli ed dñz feu. fuern vt. ſ
go niſ in idẽdo ita obtinẽt ſii domo dᷣimaneat iu bellano noie alicuiſine cõſẽſu důi qᷓ; in dim delinqreĩ
ſellndda be re feudũ amittere cẽſet᷑. Simi⸗ ſui dare ul pignoꝛi obligare. Si telligik am̃ cötenere vi⸗
nefneeſſe öua lter ſi dũm aſſ alientul caſtrũ dni militerſi ext cuntẽ detinuerit 1 do det vrbid oſtedene
Icr afeu multo ſcoẽs dñm ul dñam ibi eẽ ¶ Itẽ ſi minꝰdiſtnctũ habuit uł aliũhono ¶ mactſ alteiobeſſe vide
ean vonme frem ſuũ occident:ut ncpoté i. reʒ: ? ſialienauent ſine dſiuolũta meſei epicnonot⸗
⁊ in hoccãufeu. filiũ ffis:aut ſi libellanio noie am teiure ad dñm reuertat᷑. am.3. vl. . ſiſt pnlal.
Axaar uiplo Pliusmechuctateminfeudumde- Epiſcopiul abbatesul abbitii celinetabeaisrs
ſi vaſal. ſuijpt rit: . 1cO. 4 urtẽ.l. qð vulgo
Fe eſcae: 33 dn MtPihignr plus medie am l! dm pleb dare feu.ñ poſſe. amera Sr ſic rgo ßm
borfouevttotẽ tate obligaucnit. itaut tranſacetun —„.. Ans ſa als bz vaſal.
valſitem felonn Penmittat: uel dolo hoc egentta⸗ Tẽ ſi eps ul abbas:uel cnoραao, iahd⸗
aſeerr zino ho lionetnat mnlerabe Tihijs lnrlllaenl dñs plebis diſn ai unſcaos
vroylv in euna Oibus caſib feudũ ad dñũm reuer- –H feudũ dederit derebꝰec peinò in duob pᷣmis
vt ãpliꝰ in curia . — 1 – . „ , 2 ali⸗
ſtan non poſſit tit. Ruriꝰ ſi fidełl minꝰ medie cleſiarũq eis ſubiecte ſunt ⁊ tituli eſhevirolniane
Fanemeter tate libellario noĩe feudũ dederit uocãt nullũ hʒuigoꝛẽ ſᷣm hoc qð belallonae dareß
non deliqt ad ꝓ 2? ſine herede deceſſerit ⁊ feuduʒ cõſtitutũ eſta papa urbano in ſan tatépoteſt or,pper
ndana e ad dñm redierit ul poſtqʒ ad libel cta ſinodo.oc ẽ illð qð poſt ſ.in plibus caſibusve
interfecert fin lũrdederit: ut pignoꝛi obligauerit eiꝰdecretũ fuent datũ qð aũt ante Wale tnn rotmures
dgiſun ſeenu. 4 dño refutauerit: tuncille ꝗq ab eo datũ fuit firmiterꝑmanere debet ſal.ſineoſi volitateid
cſiqͥs inffecerit accepit nulloiure aduerſꝰ dñm ſe dẽiuris eſt ſi ppoſitꝰ uel abbaAlten cõcedere.vt in cõ
n Mulctabit. oii . 3 :ut ali 2 ſti. fre. umpialẽ decet ſo
nunqd atoto ß tueripo it ¶ Pꝛetea ſiille ad quẽ tiſſa:ul alia eccleſiaſtica ꝑſona qᷓ leern ꝛc. t ſic itaq; tat
narutronepis feudũꝑ ſucceſſionẽ iure obuenire antiqtꝰnõ ſit ſolita in feudũ dare aualrereno dño peſt
in delinat · vr dz coceſſerit eos inueſtiture ad ſcilicetut quod dederit deiure nõ demfbena. . ds

t Epm. vel abbatem.

naloch bet lomõad eũ repetẽdũ regreſſũ hʒ feu.acceꝑit:ut eiꝰdeſcẽdẽtes ma ftabbariga vel dſim
poteſt aliquã p/ Itẽ ſi fuerint duo fres ⁊ unꝰinue⸗/ ſculi ⁊ femĩe illud hfe poſſint reli Ru dbnd enarnde.
BNenbuene ſtirua ucdhi accepi ſipoſteafen- Gomaſqn ten femienonnel- ſerrnerlt adtet⸗
loephi ſan at. du cij fre diuiſent ille q feudi p mitunt ? Mutul feudi retinere Aakahauu
aehelinber tẽaccepit poſtea plꝰmedietateuẽ ñpõt.ſ.ꝗnullomõloꝗt᷑ ſyſifeu. hz vigorebocqua
catur. . ——N ððð ”MM ſumma epoſtinv. vſt
RKeuernt poſt hoc verbũ reuertik.⁊ ante. F. turſus. inu eni glo. talẽ iſtud notandũ eſt.qꝛ qð cõſtituit papa vꝛbanꝰin futurũ dũtaxat bʒ locus

et merito.qꝛ nil peccauit antiqtas cũ bꝰdecreti foꝛet inſcia.vt.C. deteſta.
iubemꝰ. in ſi. . ff. de iure immu.l.i. x ꝙ Hon admittũt.ſed qͥd ſi maſeu/
lũ relinq̃t et feminã.nunqͥd et feminain feudo ſuccedit.rñ.non.vt.j.ti.ij.
ij. niſi foꝛte maſculꝰſubito pꝰmoꝛtẽ patriſ moꝛtuꝰſit q̃ſi ſivideat᷑ extitiſſe cũ
non pſeuerauerit.vt.ff.de iniu.ru.⁊ irrito teſ.poſthumꝰ.nec eni pʒ locꝰfe⸗
minein feudi ſucceſſione donec maſculꝰſuꝑeſt ex eo qͥ pᷣmꝰde eo feudo fue
rit inueſtitꝰ.ſ.de eo qui ſibi vel ſuis heredibus maſcuł ⁊ femis inueſti.ac/
cepit.c. qui ſibi. ac. x Feudũ retinere nõ pᷣt.qð bic dici᷑ pleriſq; non
placet.vt in lombᷣ.de be.⁊ ter.tri.ſi quis terrã.ſed de quo muto ſit intelli⸗
gendũu queſo mibi dicas.aut enim de muto a natura:aut demuto als.ſq
ſuꝑueniente caſu ſicut diſtinguit᷑. C.quiteſ.fa.poſſ.l.diſcretis.de muto a
natura non poteſt intelligi.qm̃ ſi potuerit acquirere:multo foꝛtius dʒ reti
nere ſi de alio intelligat᷑.ſic opponit᷑ quilibet in vltimo articulo vite mutꝰ
efficit.rñ. peritus amice ſũma ſubtilitatẽ ſecutꝰes.igit᷑ loquela tua a iudi⸗/
cibus non eſt admittenda.vt.ff. qui.mo. pig. vel bypo.ſol.ſicut. S. ſi debi
toꝛi.immo potius eſt reſpuenda. vt. C. ad treb.l.pe. ⁊. C. vt act᷑. ab here⸗
de. et cõtra heredẽ inci.l.i.et hoc qð alibi dicitur ſimplicitaſ eſt amica legi
bus.yt inſti.de fideicõ.bere.s.ſed quia.ðet inſti.delegitti.agna.ſuc.S.ſed

——

ſumplicitatẽ.ſic ergo legitnmũ factũ ppter ſupuenientiã turbak vt. f. vn95
vi.l.vl.in aut.de reſ.⁊ ea que pa. 5F. fi. 7. Q.de ſe. nup.l.i. vel intelligit bic

defeu. patno. qd ſᷣm qᷣſdã mutꝰ. ſurdꝰ. cec.claudꝰ. vel aliter imperfectus
nõ retinebit.qꝛ feu. ᷣuire nõ valẽt.vt.j.ti.an mutꝰ vel aliter impfect' feu.
reti. c. mutꝰ.vł intelligas 'm ꝙ de bac materia in ſũma notauimꝰ.rñ.qui⸗

¶iber pꝛim feu.

mere ꝓ equali pcio poterat boc facef ſec agnatpferebat ei et in p D
bibendo ⁊ redimẽdo.vt.j.q.oli po.feu.amit.c.eſt autem.S.poꝛro.

ſiue de bona.hodie vᷣo inhibita eſt oĩs feu.alienatio tam particła⸗/

ris qᷓ; dotalis p.l.loth.j.poſitas.que ſi fiat hodie ipſo iure non te⸗
net. et ad dñm libere reuertit. vt dicit dic.l. fre.imꝑialem.qð intelli

b ꝛeciũ. bic colligit ꝙ non debet qs duplici dano affici ſile. ff. de cõdi.
ob tur. cãm.ſi pecuniã. S. pe. a.ff. ad.i.ro.de iac. nauis.in ſi.⁊.ff.de ac.ẽp.
1cven.ex emp..vl.ff. de iure do.l.iureſuccurſũ.ᷣff.de pe.ſcio.ſed ð.ff.ð t᷑nſ

rgeEn iudi.l.ij.F. pe.⁊.ff. de ritu nup. ſi qs tutoꝛ.S. q;ↄuis

ac. fidem. L. de trãſac. cũ ꝓponas.et.l.ſi qs ma.⁊.C. deſe.nup.l.i. Itẽ

innuit᷑ bic ꝙ feudũ emi valeat.vt.j.de feu.da.minimis vaſal.c.ſi mioꝛes
et de bñ.fratris.c.i.⁊.j.quẽad.ad ſi.feu.ꝑtinere.c.ſi qͥs ſine f. maſcu.ſʒ ð.
ſ. de fe. da. inuicẽ. l. cõmil.ti.i.ſed dño danteibi vberi? exponet.⁊ in ſũma
etiam expoſitun eſt. ac.
Rub. (¶De ſucceſſione feuii.
Equitur.equalit.bic colligit᷑ in pᷣmis ꝙ melioꝛ eſt maſculoꝝ cõditio

q́; mulierũ:ſicut et in multis notatur.vt.ff. de ſta.bo.in multis.⁊ not.

3. qui feu. da.poſ.S.boc aũt notãdũ eſt. quedã pñit bic notari que notata
ſunt alibi in ſumma. de ſuc. ab inteſ.⁊ diſpu.inferiꝰ autẽ de ſuc.tractaturi
pleniꝰexponemꝰ q̃ pñt ſubtilit indagari py.et ſm ꝙ de bac marenia in ſũ.

notatur. Hoc ꝗs. ſuꝑ iſtud hic gioſatũ inueni vacat hoc ꝓpter inferiuſ

caplim ꝑ ſucceſſionem. d ¶ Partem ſuã.i.ad bellũ cõceſſerit.ꝙ quideʒ
facere potuit ſine dñi volũtate. vt.j.de feu. alie.c.i.et hoc cõtingit ea ratio/
ne. quia ps t feu. eſt alienata.cũ vnũ erat feudũ ti qð ad illos fres per
uenerat er ſucceſſione pris ſeu aui.et ideo donecvixerit alienato: frat᷑ eius
non potuit petere ptẽ illã alienatam ſᷣm ꝙ hic.j.ſequit.ſi moꝛiat᷑ ſine here
doe maſculo nihilominꝰ reuertit᷑ ad me ⁊c.q.d.ante moꝛtẽ eiꝰnõ pᷣt reueri.
immo nec dſñ̃is poterit eũ recuꝑare niſi d emũ alienatoꝛemoꝛtuo ſine bere⸗/

de maſcdło ſubaudias.xet ſine fratre.vt.j. de feu. alie. S.ſi dientulꝰ fecerit li

dbellũ ⁊c. vel ſi vis intelligere ꝙ bic loquat᷑ etiã de alienatione titulo vẽdi
nonis facta. dicas ꝙ bic loquitm ſua tꝑa olim poterat vaſallꝰneceſſita

te ſuadẽte vſq; ad medietatẽ ſine cõſenſu dñi impediẽte neceſſitate feu.vẽ

dere. vt. ſ. qua. olim po. feu. al.c.i.⁊ ſm hoc bʒ locũ notula dñi py.qua hic

no. que ſic incipit. bic colligit fratrẽ ad partẽ eius qͥ alienauit.⁊c.nã ⁊ tũc
qñ vaſal.vend ebat partẽ ſine cõſenſu dñ non irruabat venditoꝛniſi de

muü moꝛtuo alienatoꝛe ſine berede maſculo verüth ſi důs volebat eũ redi/

bꝰino. fe. a. . ꝓpt᷑ caſũ. ” o vaum ee af
Pau. Dena ferla fuerit magnum quo ei ablato ſe tes dicũtidẽ obſuãdũ in minimis ſeutalepatemiͤh
bo. E. pptiferꝰ.c.mu/ exhibere nõualeat tantũ ei reling qð dictũ eſt in maioꝛibꝰ ualuaſoꝛi⸗ ane da.
ncabien i dz. uncle ſeretiere poſſit: ⁊ his oi bus. De ſucceſſione feudi. limnatoꝛ ez no
cHmra faudt ſine bo caſibꝰfeuduũ amittit æad wdfimm ebar agnali,
culpa.ſile .ð fe. reuertitur. De natura feudi. Equit ð ſucceſſiõe feu- tes vno erat pa
ne cul. non amit. .i. DDdi uidet᷑.ſi quisigitur de temuʒ. ad qð a⸗
ti.q tꝑe mil. inueſt.pe. ,„ . DOS ” h nati veẽditiõi
c. iij. T in lomb. de bñ. Altura feudihec eſtut ſi ceſſerit filijs ⁊ filiabꝰſu-⸗ gan vecioia
ten eni 1 vik, Eültoloco K 1α& Ei r aof. E Ece venire debebãt
e aiſtoleco gs pꝛĩceps inueſtierit ca Pſtitibꝰ ſuccedũt tm̃ filij eqlit uel poſtmoꝛtem ei⸗
ꝙ erpſonarũ qlitate ⁊ 4 pitaneosſuos de aliquo ſholtſ ex filio loco ſui patrisnul Enefil mag
dfia liatedeß bedi a feudo non põt eos deueſtire ſine laoꝛdinatiõe defũcti in feudũ ma⸗ ß
e eKremedebtieeg culpa.i. marchiões ⁊ comites: et nẽteuł ualẽteſ Nocquoq; obb⸗ Snolaußiſge⸗
. le a. A ipſos ꝗ ꝓpꝛie hodie appellant᷑ ca uaturut ſi frater meusalienauerit mendoolim pté
pai. milite. oe vocpleèPitanei. Idẽ eſt ſiinueſtitura ſit ꝑtẽ ſuã feudi:uł fecerit inueſtire feu. alienatã. vt
ni inuenit᷑ in libel.py. X1 Del õõ IN u. gnenag e
