fil. pel vtrũq; ab vno creditoꝛe fuerit acceptum. cum non dicltur gli

num. gn⸗
Aupine
n
uſektt
Mirl in
tllgine
beebeir

E

hle oret
Piinpſen

teſeſpen

ſeueinni

pplibor e

fupimüp⸗
ocißffent
Mi⸗
äit
gvele
Poo. ,
4
c ae
4

= =

h,igpe
enn nan
ſolben
ddtin
nunn

llſt te

hetcſb
uiegin
nlbhs:
hneis be
8miens
tbic
Uidohi
ſonalete
eadnin
n
l 0

ſenis ſald

tſubiſct
uioiſ

l eſc

nepts,
lo.ſi
inoni⸗

henin⸗

Potrs.
Pnes bl
nus.
ane.ſ

Grialss
aiſtrgn
glen
gieſf
u
pihe

giptin
pbenl
epdol
ſenet
ſun

chuse
.Ktan
ſufs
ltan
bonce
no

pe⸗

ten
46. 1

ech
gpon⸗
ube
n
d⸗
i
il

,

ESeptima

quis ſibi pferri. Iem qð dicit neceſſarlo dic. i. ꝓba biliter. nã heere
gula qꝙꝙ pꝛioꝛ in poſterioꝛi in pignoꝛe pᷣferatur fallit in.vij.caſibꝰ. ut

f.qui. po. in pi.l.interd ũ.et.l.ſe.et. C. e.aſſiduis.et in eo.ii. l. ſcrip⸗

turas.et.C. in qui.c.pi.ta.cõ.ſatiſ notũ eſt.et.. qui.po.in pul.lʒ.

et. C. ð pi.l.vl.cũ aut.ibi poſita.et.ff.de religi.l.pe.et.o.de rien. 7

ſemil. .. illð quo
que.

m Dotem. . ſe

cunde. / Dotiſ
n ¶ Pꝛiuilegiuz
no. pꝛiuilegium
pꝛimũ ſcðo pᷣfer
ri. ut bic.et. ff. de

pꝛiui.fi.l.ij. et. ff

qui.po. in pig.
ba.l.ſi pignus.
et. ff. de po. ſi bo
minem. F. quo⸗
tiẽſ.in pꝛin.⁊..
i.ſed ar.ð. in fi.
buius. 5. et. ff.
pꝛiui.cre.l. pꝛiui
legia. ſol. pꝛima
in bypothe. ĩtel

ligitur:ſcoa in p
ſonali act. pᷣt eti
am dici in pᷣſen //
ti caſu eſſe ſpeci /
ale. ut etiam ĩ p/

ſonali. boc idez
fit ut pꝛimũ po⸗
ſaiziſernt.
0 671 dotů.i. ne⸗/
gociũ. uel motũ
id eſt queſitum.
p Pꝛius. i. me
lius. .

—

GBllud. quo⸗/
erilla. ſ. muli

r ¶ Aoluerit. ſcili

cet dotem.

ſMWerba. ut. ff.
de iur. do. pfec⸗

titig.
tLonteſtet. i.

coꝛam teſtibꝰ cõ
fiteatur ſe velle ĩ
ſaculo pecuniaʒ
ligatam ſoluere

u1 ¶Maius. id ẽ

amplioꝛem do/
tem qᷓ; conuene⸗

rit. ei boc ponit

ad maioꝛem exa

ggeratöem.

WMobilis. pu
Crui. ar

genmm ulveſteſ

EEt Hm leges

id eſt cõſignan
do erdeponẽdo.

ut. C. de vſu.l.
acceptũ. non au
tem ſola oblatõ
ſufficit. ut. ¶. de
vſu.l. ij.

3Kien. ſ. conſig

nari et deponi

a QAuidam. pu
executoꝛe erp
cepto iudicis.

ſuam quidem dotem ꝑdere ta

tũinuẽtus eſt reliqſſe uirqʒtũ ſuf

ficeret ſoli e dotẽ eã ꝑdereillosꝰ
aũt expẽſam iam dotẽ ꝑciꝑe.ſed
filij hipothecas ꝓponebãt quo⸗
niaʒ oino rebus exnnbus moꝛiẽti
hipothece ſenioꝛes potioꝛcsquã

ſcðe eẽnt. Nisigit in dubitatio
nem ueniẽtibusillud cenũ et etiã
a nobᷣ ſancitũ eſt qꝛ ſi aliqd appa⸗
reat reꝝ pꝛioꝛis aut ſe dotis hne
ceſſaniũ filios pꝛioꝛis.aut ſe habe
re aut ſi moꝛiat᷑ etiã illa filios eius
ſingulosqð ꝓpꝛie hñdũ ſuũ oñ⸗

derit. Hicenim et in rem q de ꝓp⸗

pꝛietate ẽ cõpetit pure et unũquẽ

qʒ ꝙ ſuũ eſt hrenullo pꝛiuilegioĩ
digens.i Siuero nihil appareat

utriuſq; rexut aliq̃ qdẽ appareãt
aliqua uero deſint ſiue ſuꝑſtites

ſint mulieres repudio foꝛſan pꝛio

ri mrimonio diſſolutoet cõpetere

mulieri dotẽ ſiue defuncte ſunt fi

lijs erñtibus ambe aut ẽt una hax
in hisq deſunt ſuꝑioꝛẽ eẽ pꝛioꝛeʒ

et filios ex ea anterioꝛẽ dotẽ pꝛo
ponentes.i.dicere nepotes et pꝛo
nepotes deinceps ſucceſſiões cu⸗

. . K . , .
iuſq; nature fuerint Sicut enim

ſi duo debita publica fuiſſent ne⸗

ceſſario antiquũ pᷣponet᷑ poſteri⸗

oꝛi ita et ad hec pꝛiuilegia neceſ-/

ſariuʒ eſt pꝛioꝛi doti darepꝛioꝛaet
ita ße et dotem nõ ꝓponere doti

ꝓpꝛiũ robur hñs et pꝛiuilegin.

Tpa nanqʒ hipothecarũ pmu⸗
tare aut interimereulł minuere nł
lomõpatimurEt hoc dicimus

nõignoꝛãtes qm iam et ĩalia qdã
nr̃a legiſlatõe hoc decreuimꝰ. ſʒ
quoniã oino motũ eſt apud nos:

quaſdã hũenit aliquo mõ cã qões

ꝓpterea ad pñtis legis opus ac⸗

ceſſimusnõut nũc aliꝗd pꝛiꝰ ſan
ciuerimꝰ: ſed ut daniorẽ cim om⸗

—

o. . de equali. do. F. . et. . illud.
e

xact.inſtan.do.pꝛi.
De adminiſtratoꝛibus

Era aoͤem. ſiue pmierirſuenon nereſſe babet dare.et idem dicik in au

rcum. ſ. conſignatio et diſpoſinio valeat ſubaudi cũ alijs. valet em̃ ad

naſcendam pignoꝛaticiam etiam ſola oblanio.ut.ff. de pig. act.ſi rem. H. fi.
Item valet oblatio ad inbibedũ curſum vſurarũ qui nondũ ceperani. C.

nibus cõſtitueremus. Illud quo
; adijcr legi bonũ eſi mota q
ſtio ſilr neceſſaniũ nobad legiſla⸗
tõem fecit. Si eni debet dotẽmu
lier et illa gdẽ dare uoluit ipſa foꝛ
ſan aut ꝗ/ ꝓea ꝓmiſit illud geun⸗

qᷓ; fuit aut ꝓximoꝝ aut extraneoꝝ

aut /ꝓfect tia aut aduẽtitia ſit doſ
¶HMeceniuerba legiſ ſunt. uirãt
aut eius pater foꝛſan aut auus ſu⸗
ſciꝑe eã nolet. ꝑs aũt mlieris cõ
teſtet᷑ ꝙ ꝑata ſit hoc ſoluere: aut
etiã aliqd maius pagerex offerat
foꝛſan et ſi mobilis ſit ſignacula
etiã imponat et ſm leges recõdat
aut m unã ꝑtẽ ingrediẽs in iudi⸗

ciũ pctat hec fien et ꝑgẽtes exriu

dicioꝗdam denũcient hecad ꝑ⸗
tem uiri et illi pꝑmaneant.ita diffe
rẽsnõ poterit ſoluto matrimonio
antennptialis donatõiſ exactõeʒ
declinaretanq; dote non data.
Qui eni dare noluit dũ ꝑceptio⸗/
nemrecuſantisꝗ ſuſcꝑe poſtula
tur ꝓximꝰ ẽdãti et hcũ alijsido
tem ualeat: ſicut.n. niſi dederit ꝑ

dllatõem dotẽ negatõem ei nupti

alisdonatõisinferius ita uel ſiuo
luerit dare et ꝑcepturusex ſtudio
recuſauenit ꝑceptõem damꝰei añ
nuptialis donatõnis matiimonio
ſolutopetitõnem lʒ dotẽ pꝑ uiri

caãm nõintulerit. Queigitur pla
oti cuerũt nobiset ꝑ hanc ſacrã de⸗
nechipothecã hipothecis: ſʒ qdð
ãtiquiꝰ eſtintpe amplius maneß

clarata ſunt legẽ eminẽtia tua oꝑi

effectuiq; tradere feſtinet. a-⸗

tũ cõſtan.kalendis octobꝛis.
De adminiſtratoꝛibus.

Dem au. Jo. . . ſacon ptoꝛi

oꝛum pꝑ oꝛientem ſcdo coniuli et

legẽ uolẽtes eosꝗ in cingu
S fiunt ſiue ciuilibꝰſiue militani/

4) Am gꝗde nouimus poſitaʒ
lis fi

bus. neq; ſiremouãtur ab admi-
niſtratõe diſcedere inde poſſe an

e.l.ſi nõ ſtat. et.l.ſi cre
ditrici. Item ut ſit ĩ pe
riculo creditoꝛis.ut. ff.
de ſo. que res. Item vt
impleant conditionem
ut. C. de inſti. et ſubſti.
l.i.at ſi cõſignatio ᷣpo
ſitio boc plus.ut debi
toꝛ ipᷣ iure liberet. ut. ff
depoſi. l.i.ꝗ.ſi pecunia
etſi fideiuſſoꝛ agat exin
de mandati.ac ſi ſoluiſ
ſet. ut.ff. mã. qui mutu
am. F.i. et curſum enaʒ
vſurarum iam currenti
unm im pedit.ut.L. dev
ſur.l.acceptũ.et facit. S
de exbi. F. fi. et. ff. de cõ
ditio.et demon..l.iur̃ ci
uili. Item intellige ꝙ
pactum ſit de lucrando

ic.nam alias cunibet

debet reſtuui ſuũ ſolut.

ma.ut.j.de equali.do.

F. i. Item videtur con
tra.ð.de non alie. F. fi.
ſed hic ſoluit᷑qð babe
dante.
Er ſtudio.i.dolo u
fraude.qꝛ doluſẽ ſi qͥs
nolit accipere.ut.ff. mã
dan..l. dolus.
e ¶Kubꝛica. Dead
iniſtra toꝛbus.
N Am quidam poſi
1tum. a zenone. ut
A. ut omnes tam

8

„

ci.iu.qᷓ;.mi.lti.
g olenurs alias no
entes /Funt. i. eligũ
b Wetropolibus. i.
ciuitatibus memopoli
tanis.
is Mic.i.a nobis facta.
KFiniretur cingulus.
i.anteqᷓ; deponerer ad
miniſtratõem. nam cin
gulum dicitur admini
ſtranto.
¶ Bancimus. vtroq;J.
vt qꝛ fit idem iudex in
vna ꝓuintia occidẽtis
et alia oꝛientis dereliq
rint.
m Aetuſtatem. obſer
uantem adminiſtrato
rem.in ꝓuintijs xc.
n ¶ Aduenit.circa pꝛin
cipis iuſſionem. ut.j. e.
HS. ſi quis.i.m facta q̃
contigerunt ſuo ten /
poꝛe.
o ¶Bi quis autem pꝛo
umniam. no. ſimul po
nũtur in qõne admini
ſtrans et remotꝰ. ſed ĩ
reſponſione ſepiõtur
p Deſtinatus.p ſe uel
Eꝓcu. ut. ſ. de colla. F.

ſup boc.et. S. ſi quis ãät

licet hic et a libi videan
tur S. ut. C. ut om. iud.
tam ci.qᷓ; mul.i.S.ipſe
autem. et. S. ut iudi.ſiñ
quo. ſuf.S.neceſſitatem

nas. ut om. in töõ
ciui.qᷓ; mil.l.i.O.qð ſio

quis.
r ¶ Sancita. ut.ſ. capi ⁊

reduci poſſit ad ꝓuinti

am a qua fugit. et in q̃⸗
dꝛupluʒ ablata reddat.

nt. C. vt om. tã ci.qᷓ; mi

.l.ĩ pᷣn. łp ꝓcur. ſe defẽ
dat ut mo dixim? arg.
nt o.tã ci.qᷓ; mi.in pᷣn.⁊
fa.S.ut iudi.ſine quo.
ſuf. F. eos.e t. F. n eceſſi
tatem. V
Illud. interdicta.i⸗
non deber electus ante
tempus mittere ſibi ali
quem qui ſibi ſtet ꝓ ſe.

et ꝓbibere illũ qui pꝛiꝰ

erat aliqͥd gerere. ut ſh
ijcit.
tMHDoꝛoſe. immo ⁊? tar
de ire poterit et aliques
pmittere.ut in jrio.nt.
ſ. de col. F. ñ ᷓ. hec ſo.
loquit᷑ qñ moꝛoſe ince

debat ibi qñ cuʒ aliqua

neceſſitate uel inſirmita
te detinebatur.
u ¶ Hic.i.in itinere.
x atriam. quam de
bet regere.
yAiſuros.ſ.poſtea.
5 Et quacunq;ʒ.ſcilicet

8 4 Eoͤſecuta. in libꝛo.
So. conſti. L
b ¶ Officiũ. non aũt ali
os de ciuitate.ut.ff.de

offi. ꝓcõ.obſeruare. S.

anteq. uel exira ꝓpuiriã
ſed infra ꝓumtiam ſic.

mehueniaeur.
Cc ¶ Extirit ea. ſ. emolu

menta.
d¶ Eum. ſ. cingulum. ⁊
ita ponitur in maſculĩo
genere bic.

e Koaicllie. l.lirtenis
electionis.ut ſtatiʒ illo

electo hic deſinat gere
re et hic dignitatem ba
bere videatur.ſecꝰ ĩ pr̃i
tio et ſiłibus.ut.C.ð ↄ
lul. l. fi.et. S. cõſti. que ð
digni. .. i.

fEmolumentum. . ſa
iarium. Eum. pᷣſidẽ

veterem.

g Impleat. no. ſi poſ

ſe quid fieri ꝑ ſubſtitu
tum. ut.C. de decu. l. nk

lus qui.et.ff. de ſolu.l.

inter artifices.et. C. de
cadu.tol.l.i..ne autẽ.
arg.Z. C. de epi. er cle.

dinem.

l.ſiqui. et.l. ad ſimiiu/ dem remoueat: ali
et, puintia ſine iudice maneat ſed

7
/ 4
/

quam dies quiuquagintain met

polibus cõmoꝛent᷑ publice appa-
rẽtes et cõuenire uolẽtibꝰ ſatiſfa⸗

ciẽtes et ut necꝑ occaſiõem hic e

uocatõis poſſint a ꝓuintia diſceð
re et uel ſiꝗd egerint tale rurſuse
os ad ꝓuitiã SAſinare.IJnueni
mus aũt aliqs ſicerñtes audaces
ut etiã hac poſita lege añq̃ʒ finire
tur cingulus pᷣſumerẽt derelinq⸗
re ꝓuintias ⁊ ad hãcuenire feliciſ
ſimã ciuitatẽ timoꝛea ſe geſtoꝛuʒ
et ne iuſta ꝓferant hoꝝ ꝗ dereliq⸗
rint.¶ Sancimꝰ igit᷑nulli penitꝰ
licẽtiam eſſe cuiuſcũq;ʒ ꝓuintie iu

dici et oꝛiẽtaliũ et occidẽtaliũ:⁊ ex

utroqʒ eã relinquere anteqᷓ; depo

nat cingulũ:ſed ẽt poſtea renoua

museni uetuſtatẽ ꝗnqginta com
moꝛari diespublice apparẽtẽ ĩ ꝓ
uintia in ꝗᷓ admiſtrauit geſta que⸗
qʒmomẽtoꝝcõficere pm qᷓ adue-
nit ꝓuintie:ut ſit palã ſiue fiduci
am hʒin ſuis actibꝰ ſiue etiaʒnõ.

Si gseaũt adminiſtratõez adimi

niſtras aliq;; militarẽ uel ciuilẽuel
ẽt remotꝰab ea relinqt ꝓuintiam
admiſtrãs ꝗdẽ adhuc eã dũ relin⸗
quit citra nram iuſſiõem:ipe qdẽ

maieſtatisreus ſit:in ꝓuintia ue⸗

rodenuo deſtinatus poſtq; accu

ſantibus ſatiſfecerit tũc maieſta⸗

tis nouiſſimas ſuſtineat penas ſi

uero deponẽs cingulũ deinde nõ

moꝛet᷑tũclegitimisdiebus pbłᷣlice
cũctis ſemetipm oñdẽset fugiat

de ꝓuintia q dudũanob deh ſa⸗
cita ſunt ualere.illud aũt añ oibꝰ

pdicimus:ut dũ aliqð acceꝑint ci

gulũ tucãt᷑ Illud ſucceſſoꝛeſ ãt

eiꝰ cinguli factos ſolos non ultra
terminosmittere que uocãtur in⸗
terdicta:neqʒ remouere ꝗdẽpᷣſi/
desipſos aut moꝛoſe iter agere:
aut hic ꝰdegere:aut ad aliqs alias
pꝛius ire ꝓuintias priã uiſuros
et ꝗcunq; foꝛtuitis et blandienti
bushoĩbus cõſecuta ſunt:ſedue
lociter adminiſtratõem ire cuiꝰre
gimina ſuſceperũt ut non alij qui
dem remoueãt᷑: alij ueronõ ſint:

ante duos ſoluʒ dies anteq; ad
uintiam accedant in qua qui cigu
lum habet eſt mittere ad eum ami
cabilem eplłam uolentem officiũ
deſtinari ad occurſiõem eiuset uſ
qʒ tũc annonas acciꝑein cingulo
exñte gubemantem eũ et nonex
codicillis cinguliiudicare pꝰ tꝑs
neq; pᷣceptistue ſedis:ſed ex q ſi
cuti dictũ eſt in ꝓuintia ipᷣa acceſ
ſit illius acciꝑe reipub. emolumẽ
ta uſq; tũc eum ꝗin rebus exiſtit
ea ꝑcipere et alium oĩm nullum.ñ
enim poſſibileneqʒ poꝛtabile eſt
omnino ſine iudice relinꝗ ꝓuinti
am ſtatuto ꝗdem quaſi aliq ab eo
ganobis oꝛdinatus eſtut eiusim
pleat locum oĩm foꝛſan rerũ non
hñtem exꝑimentũ. Illouero ꝗin
ipis oꝑibus eſt et deſcẽdent e de
ꝓuintia añqᷓ; adueniat tꝑs ⁊ frau
dando emolumẽtiſque eũ acciꝑe
opꝑtet donecdeponat cingulũ.de
ponet aũt eũdeʒ ſucceſſoꝛ ſiacceſ
ſerit in ꝓuintiam añ duos ſolũ di
es qᷓʒ ꝓuintiã ille ingrediat᷑: que
oĩa cuſtodiri a ſeð tue celſitudis

lotranſponere emolumẽta in ſuc
ceſſoꝛem alioꝗn miniſtrare ei pꝛi
oꝛi ſed ſᷣm qð a nobdiſpoſitũ eſt
donec in ꝓuintiam ſucceſſoꝛueni
ens ſemetipᷣm ſubiectisoñdat.
Que igitur placuerũt nobᷣ et per
hãc ſacrã inſinuata ſunt legẽ:tua
celſitudo opi effectuiq; trader̃ fe

ſtinet. Dati Kal. nouẽbiis. g2 Quolgazro
De executoꝛibus et his gꝗ cõueni , Erdeb; van
PenaJagme Lriaſtemme
BDem au. Jo. ppᷣ. oꝛi. ſco ercd· vatmema an
Voniam calũnias odimuſ zʒo.
? oẽm tergiuerſatõz aduer ſ erulant.
amur ꝓpterea hmõi actus ege gentes. irei.
fre legitimis medelis extimauimꝰ Pufi umnuat
dicimus em̃ qꝛ qdã nõhñtes ullã t Incurabile..
obligatõem: ſʒunã ſtatuentesuo moemabile u
lũtatẽ cũ his q cãs exequũtur con ir er eraf bãe
ueniũt quoſd deinde libellos di legeẽ ad damnz
rigũt:et dũ dãnũ ptulerint fugiẽ Polerpios pet⸗
tes deſerãt eos et ꝓficiſcunt᷑ icua vrinſtiedeact.

b ¶Dies. et in i

lis diebus nõ iu

ſi ſucceſſoꝛ adue

nerit. nõ als. ut
ff. of. con.l.
meminiſſe. ſ vi

detur ꝙ demum

qñ romã eratre⸗
uerſus deponat

con.l.fi.ſed illõ

quo ad ſignaſñ

quo ad admi⸗-
ſtrat em. ut. ſ. e

ti.ð offi.con.l.i.
Alioquin. i.ſi
nõ cõſtiterit ſuc⸗
ceſſoꝛ ꝓuintie ſi
finito tpe poꝛis.
a =
diſpoſitũ eſt hac
cõſtitutõe ĩ eo ꝙ
dixit. ꝙ nõ debʒ
pꝛioꝛ recedere.⁊
alter nõ venire.
et idẽ ðꝛ. ff. de of

fi. ꝓcon.l. memi

niſſe.ſed videtur
ꝙ aliuʒ minere
poſſit. ut. ſ. ð col
la. S. antecq con

tra.ſed ibi impe

ditus erat iuſta

cauſa.ut.õ.eo di

15 Rubeicn. De
executoꝛibus

in ꝑpetuũ uolumus:et mox ut co Qoniam
gnoueris aſtitiſſe eũ ꝓuintie ex 1 SN:

et ſic obedit legi

qð lacere debet.
ut. ff. ad terculi.

l.i. in pꝛin. et. ¶

de teſtis. eximp ⸗

fecio.
n ¶ Ectus. calũ
nioſos . et tergi
uerſatos.

o/Quidꝗ. rome
pMis.ſ.nũcijſ

Wntt.
tberan
(KKlinson

Gindi
iſme

gren
e

Viii

Wr

uegNt
in,
ſiatan
nrta/
one di
thmndt
glniece
Utemauen
Vnfien,

plnigii

hen.
ſmiſ

b

ſickicänni
ich
llt ſogerl
its rſuan
lrluemi
lbelof
inm fhi
iiinbu/
Uftifrei
i uioſe
gnnitell
Aoſcris

. —

–

eptima Eeexecu. qui cõ etrec.

eies
Nstc
ufi.
e Jeͤh⸗
ſtdr
öle
dan.

Pdenun

Fäigtu
ſdepcdace

toff⸗

Aſig
d aoni⸗
eneſe
ſonli
in, aſt
eritſect
Puinrel
peßens
Uigonis
ſͤelbae

ſeſog

pnoͤdet;
Cegere
venne,
Afdeot

oNlern

ldpiten
iuz winee
uſoͤl
Gnnöſenr
dibinpe
eri
Möcod

DoNien .

Cuofann
heoti
gedtte⸗
Adti.
si
ns ai
,e l

1,

fnüiſ

Nno.
elcn

dehz dn
ii

aun
mti

Apen

lei⸗
en. 5

iſdli

mipli. qꝛſicutminus ſoluit qui nibil ſoluit.ut.ff. de ver.ſig. minus.

ſicplus petit. licet nibil petere debeat.ſed iñ. ꝙ bec cõſti. generat de

dõnis tractat ſpoꝛiulaꝝ et reꝝ ſuaꝝ ſic dicit eſſe dnũ ⁊c.naʒ ut.j.ꝓ
xi. S. ibi. et de dano circa ſpoꝛtulas tm̃ dicit.uiʒ ibi in litiera. Item

.

bac cõſti. plenius ei cauetur.ſ. cautõem utibiuno.

59,blins. S
F —

ſe guan
toem. ſ.nudã. ut

C. de ver. ſi. l. ſaã

cimus. cu ſit ciui
lis. ſec? in pᷣtori
lpᷣtoꝛ et ꝙ dicit
fugientẽ die reuz

ſipſis ẽ.alioqui

cauetur in execu⸗/

tonbus ⁊c. et di

cas et ꝓ aut. qa
exſtipulatõe ere

curoꝛis act.queri

tur. ut. ff. remp.
ſal. fo. l. nũq ſiĩ
pꝛin.

a Megocij. lire

us abſens eſt.
b¶ Ouoſ. hec ãt
é litis non re

ſpicit ſed initiũ.
ſed inferioꝛ autẽ.
de lit. F. ad exclu
dẽdas reſpicit ſi
nem. Ite becp⸗
ſtare interdũ ſi
oblato libello ſi
em̃ pꝛius fſpicit

iuder qᷓ; m bu /

ius foꝛmã fuerit
cautũ.illa vᷣo ſu
ſcepto a iudice li
bello. ſed nõdũ
reo poꝛrecto pꝛe
ſtanda eſt qð di
ti põt ſm Jo.

ſed alijdicũrytra

q; pᷣſtari recepto
a iudice libello.
ſed tmñ nõ poꝛre /

cto poſt oẽs lo/

cũ bʒ illa q eſt

iudicio ſiſti.S.ðꝭ

exbi. re. F. lanci/
mus.ſed qrema
ius tps bic ſta

tuitur qᷓ; ibi.rñ̃.
dqꝛ: ibiad onam

deliberatõeʒ ſuꝑ
libello. et vnã re
cuſatõʒ. iudicis
datur ſpaciũ bee
ſt pluries poteft
fieri.. mutatõ li
belli añ lit. cõte.
iõq; maius acto

ris ſpaciũ et rei

TENand eſt P
t Cautione. ſ.

d
d Illud quoqʒ

&

ee Fugiente.ſ. ſi
Ep aut.

rabile eis dantes diſpendiũ:⁊hꝰ
adhucampliꝰ in ꝓuintijs cõmit
titur cõione lucroꝝipᷣiscõuenien⸗
tibuset cãꝝ executoꝛibꝰ ꝓficiẽte.

Meigitui heciugiter cõmittan

tur ſancimus nõaliter actoꝛes li⸗
bellosdirigere et damni occaſio⸗
nem pᷣbere cõuento añqᷓ; cautõeʒ
exponat et in fugiẽtem:et nego⸗
cij executoꝛem qꝛ intra duos men
ſes oibusmodis litis cõteſtatõem
facient apud iudicẽ aut ſi nõ hoc
egerint omne damnũ eueniẽs con
uento reſtituent duplũnõtranſcẽ
dẽte cautõe.xxx.et.vj.aureos.
Illud q qʒ ꝓmeren cõpetentem
coꝛrectõem decet:adijt enim qui⸗
dam docensqꝛ in cõuentõeʒ fecit
obligatũ ſibi apud quẽdã gloꝛio⸗
ſiſſimoꝝ nr̃oꝝ iudicuʒ.deinð ꝗ fa

ctuseſt in cõuentõem tanqᷓ et ip⸗

ſe actoꝛẽ obligatuʒ hñsapud eũ
aliũ traxit iudicem et aliqd inopia

bile fiebat.qꝛ enim nũc utiqʒ ſeoꝛ
ſum actoꝛis obtinet officiũ miſe⸗
randũ quoddã et riſibile in idẽue
niebat.Mox eni uoluiſſet aliquis

ꝓpꝛiã mouere litẽ repẽteisꝗ exdi
uerſo cõuenerat apud aliũ iudicẽ

trahebat eũ apud quẽ ipᷣe ſoꝛtitꝰ
fuerat iudicẽ et alterutros ptrahẽ
tes immoꝛtaliter ꝑmanſer̃t litigã/
tes*. Sancimusigitur ſi qsobno
xiũ arbitrat hre eũ ꝗq cõtra ſe cõuẽ
tionẽ expoſuit nõapð aliũiudiceʒ
ſed apud eũ mox apꝛincipio con/

nenire et eũdẽ eẽiudicẽ in utroq;
negocio.Si uero foꝛſan diſplicu
erit et apud quẽ litẽ ſoꝛtitꝰ ẽ iudex
licet eiẽt hoc emẽdare.xx.n. dien
induciasdãtibꝰ nobᷣ pꝰlibelli trãſ
miſſionẽ poſtqʒ ox litẽ cõteſtari lʒ

intra pᷣdictã ſuſpẽſiõem refutare
qdẽillũ.aliũ uero mereri apð quẽ
iteꝝ ſilr utrãq; exerceri cõpetit li-
tem et eiuſmodi artis in nullo fie⸗

riſed unũquẽq; ꝓpꝛioiure uti. ſi

equa.do.et ꝑꝑ nup.do.

bic aũt loquitur in oꝛdinario iudice actoꝛis et rei.qð ex eo ptʒ qð dicitapð
quedam gloꝛioſiſſimoꝝ. Item in delegato qð exeo ptʒ qꝛ dicit eũ qui iudi
cat poſſe recuſari.ut no.j.e.ti.g.ſi vero.ſed quidã ut.m.dicũt ẽt oꝛdinariñ

poſle recuſari. ut ar.ff. de lib. cã.ſi pariter.et boc illud querit᷑ ſic udicẽ in cã

tua puta de boue impetrauenis.cũ et ergo coꝛã eodẽ te ↄuenirevolo an poſ

itaqʒ tacuenit:deinde poſtea uollu

erit cãm apud aliũiudicẽ mouere
neceſſitatem eũ habere ſuſtinere

terminũ eius litisillate ſibi ab eo

ꝗq eũ in iudiciũ traxit et dum finem
lis acceꝑit tũc eũ ſuã cãm apð ali⸗
um iudicẽ ꝓponere et itatales eo
rum auferemus arteset in alteru/
tros calũnias.Queigitur placue
rũt nobiset ꝑhãc ſacrã declarata

ſunt legem tua celſitudoopꝑi effe

ctuiq; tradere feſtinet.

De equalitate dotiset ꝓpter nu⸗

ptias donatiõis ⁊ augmẽto dotis
ꝓbpternup.dona.et ð pꝛiuilegijs
dotiſ ꝙ alijs pponat᷑ pꝛiuilegijs
ut excipiant hoc pꝛiuilegio credi⸗/
toꝛesin emptõe militie et de dote
remeante ad patrẽ.et rurſusdata

ꝓeadẽ filia ſcðouiro.et de dotis
collatõe inope mario moꝛiente.

au. Jo. ppᷣ. oꝛ. ſecundo.
Moniam plunimas in legi-
us qõnes uidemus ? circa
faſ pꝛimaſ natiuitates.i.nuptiaſ
et filioꝝ ꝓcreatões motas et circa

nouiſſimas q̃le eſt aligd uolũtatũ

et teſtamentoꝝ cogitatio facta eſt

nobis nuꝑ ꝑſcrutari et agnoſcere

qd uolens antiqua lex ſuꝑ dotis ĩ

ſtrismenſurã ꝗdem pactionũnu

ptialiũ iuter altetroſ equã eſſe⸗
maſculoset feminaſ uult etequa

litatẽ penſat eoꝝꝗ ad inuicẽ copu

lant᷑ nõalij ꝗdẽ mediam foꝛte dat

ſtipulari ꝑtẽ alteri uerotertiã: aut
quartã ſed medio trahẽs eq̃leutꝝ
q; exigit fieri pactũ: aut mediam
dicimꝰ in utroq; cõſtituẽs:aut ter
tiam aut q̃rtã aut q;tũcunqʒ ↄtra
hẽtes uoluerint.hocãt nõ multü
pꝛiusqſiuit ut ipoꝝq̃ dant᷑ eqͥ ſint

mẽſure ſed alijs ꝗdẽ ꝑmiſit in mil

le foꝛſan: aut in duobus milibus
aureis facererõem aut in qʒtũcũ⸗
q;uolũerint alijs aũt nontm̃: ſed

ſum.et th. q; poſſum p
banc auct. ſed ſi acioꝛ.

qui videt ſe de domo re

cõueniri velit.et ð agro
coꝛã eodẽ delegato age
re qꝛ dicit ego cõuenio
et repuenioꝛ⁊ergo volo
recòuenire.rmñ.non põt.
qꝛ licet cõuentus dicat
qui cõuenit et de latoꝛi
refertur tam aliud ſtatu
itur in delatoꝛe q; in re
latoꝛe.ut.ff.de iureiur.

l. iniuriam. F. iuſiuran

dũ.et.ꝗ.ſed nec. Jo.
e Ipſe.ſ.reus reconue
niens.
fHabens. nec erat li

quidũ ꝙ bincinde dẽa

tur. alias fieret cõpẽſa
tio in bone fidei iu.ipᷣo
iure oppoſua mñ̃ ab bo
mine in ſtricti iur. exce
ptio.do.ma.ſʒmvetera

iura. uel ſym noua in v

troq; ipo iure.vt inſtit.

de copen. l.i.
8 (Aisites inu⸗ c
elſe non debet. ut. C. ð
iudi.ꝓbandũ.in pꝛin.
ſed quõ boc eſt cũ etiazx
iure veteri coꝛã eodẽ iu
dice rñidere cogat᷑.ut.ff
de iudi.l.qui nõ cogit᷑.
de quibus re.ad eũ.vi
ce.l.i.et.ij.rñ.immo nõ
erat ſed in le.pᷣdictis ið

erat oꝛdinarius ẽt acto

ris.bodie ãt bẽbit boc

locũ.et in eo qui nõ eſt

iudex actoꝛe.licʒ bic po

nat caſũ in oꝛdinarioꝰ

muſq; qꝛ iudex pꝛinci
pis erat.

b/Bancimꝰ mox. no⸗

—

l. pe.et dictũ pa.ꝙ pꝛiꝰ
fuit. ut in. d.l. recitat᷑ q̃
ſic differũt. qꝛ lex. C. ad
ijcit dicto papᷣ.in h qꝛ
non inſpiciũt vtrũ com
petenſ iudey ſit agenti
cuius.n.⁊c.ut ibi dicit
licet in dicto papᷣ.foꝛte

bec cõſideret᷑.ſ.ut eſſet

eadem res in recõuenti
one.p.l.tñ.C. ẽt in alia
re pot fieri recõuẽtio.ſ⸗

ſzm cõſtitutõem iſtam

modiſicatur ⁊ reſtrigit᷑
ut bec reconuentio fieri

poſſit ſtatim non ex int

uallo ut bic dicit᷑ ⁊. C.

de cõpen.l.fi.ſed quidã

dicũt qicunq; poſſe fie
nibuius recõuentõem⸗
vſq; ad ſiſam coꝛã eo⸗

ia iura bec lex.et. l.
C. de ſentẽtijs.et inter.

deʒ iudice. ſed pꝛima verioꝛ eſt. et dico ſtatim ſiue ante ſiue poſt paꝝ ſiue eo
dem tpe.ut. ¶. de pac. petẽs.et.ff. dere.cre.l.lecta.ibi qꝛ pacta ⁊c.ſed quã
doq; dicitur ſtatim aſi lir cont.ut.C. vbi in rem act.l.ij.in psn.
1 Gi vero.foꝛſan diſplicuit. cõuento.alij dicũt cõueniẽti.et reconuẽto .licʒ
eũ p ſuũ negotiũ recuſari nõ poſſir tñ ꝑ ſupueniens põt ar.ff. de acqui.be⸗

redi.l.cũ bereditate ſed
pꝛima placet.

1 Rußca. De equa
litate boc expeditur vſ/

q; ad. §. illnd.
m De augmento. boc

dicitur in. F. a iudi. vß

ad.S. bis cõſequens.
n ¶ De pꝛiuilegio. boc
ſ. e. F. bis oſequens.
Excipiatur.boc.ſ.e.S.
quia vero.
o ¶De dote. rurſus. b“
efſt. ſ. e. qꝛ vero.
p Collatione. boc ĩ. S
illud quoqg.
/Aoniã antiqᷓ leo
nis. ut. C. de pa
ctis cõuen.tã ſuꝑ
do.l. ex moꝛte. et ſuꝑ ꝙ i
ſe. l. ibi dicitur.

r Ault. ſ. pallegata. l.

ex moꝛte. .
I Iu rõ.al.dñatiõeʒ.
t Puris.in quibus lit

teris cõtinetur pactum

de lucrauda dotevł do
na. ꝑꝑ nuptias.

1 Noc at igitur. coꝛri

gimuſ.coꝛrigit bic ergo

id qð eſt. C. de pact.l.

moꝛte. et.l.ſe.et de do.

ante nup. l. cũ multe. F.
ſiãt. et. ö.ð nu. S. dicepſ

xVirum. an idem ecõ

na. ſi virdedit donatio

nem ꝑꝑ nup.quia illa
bẽéẽbat neceſſe dare do/
tem. et thᷣ rñ.ſic.qꝛĩ au⸗/
gmento ẽ idẽ.ut.j.ꝓxi.

GS. aliud.? ſi alterut᷑ eoꝝ
nibil dedit nibil ex pa⸗

eto lucrari poterit.ut.Sð
de nõ alie. F. alind.
y¶ Noluerint.l.vir et v
xoꝛ. alias noluerint.

Megociatiue. id ẽ. ut

moꝛis eſt in cõmactibꝰ.
vbilicet öhẽtibus ſe ð
tipe.ut.ff. loca. Item ſi
ptoꝛ.S. quẽadmodum
et.ff. de mi. in cae. F. pe.
vel dice ꝙ malũ eet ſi ſic
ꝑmiſerimus paciſci.

a Aurem. er qd dicit obſeure audi aptius.
b (Sac lex.no.nõ dʒ lex derideri.ut et.C. de bo.q̃.li.l.fi. .fl.

et minus utequalitasin uerbisſo
lis et litteris puris ſed nõ in rebuſ

ipis queret᷑ Nec igitur añ aliau⸗

niuerſa coꝛrigimuseqlia in doti⸗
buseſſe et ꝓpternuptias donatõ
nibꝰ et ea q offerunt᷑ et eaq̃ in ſti⸗

pulatõem deducũtur pacta. etta⸗
tam ꝗdẽ qᷓtitatẽ ↄſcribere uiruʒ

qʒtam et mlierẽ.et tm̃ qqʒlucruʒ

ſtipulari et ex tanta ꝑte ex qʒta uo

luerũt equalis tm̃ mẽſure.nõeniʒ
glit iuſtitie et eꝗtatis ſeruabitur

rõ ſinegociatiue alterutros circũ
ueniat et uideãtur ꝗdẽ eq̃s facere

ſtipulatões.ꝓuiro aũt inequales

maneãt effectus nõ pꝛius qtitatẽ
datoꝝ eadẽ cõſtãte irrideri uideã/

tur undiq; lex ſi ille qdẽ cõſcnibat

duomilia aureos.młraũt ſexmili⸗

a foꝛte in dotẽ offerat et ſtipulent
alterutros qᷓrtã cõſcripte in lucro

pcipe. ꝓinde illo euenieute lucro

illa ꝗdẽ nihil aliud lucrabitur niſi

ꝗngẽtos aureos ex quarta. ille aũt
qngẽtos ⁊ mille ex eadẽ quatta et
tanqʒ in enigmate multo uidebit

quarta altenusqrte minoꝛ.exſuſ⸗

pecta nanq; eq̃litate qʒta inequa⸗
litasex hocipᷣo ꝓcedit. Queigi
tur pꝛius expoſita ſunt dotalia ſe⸗
cũdũ quẽ coſtitutaſt unt modũ ha

beant qð eniꝰfactũ eſt infectũma

nere impoſſibile eſt. Secetero au

tem omni donatione ſancimꝰ eq̃ſ
gdem eſſeoblatões ipos aũt me⸗
diocria luera paciſci ut ꝑ oĩa iuſti

c. ¶ Gnipuletur.i.ut moꝛis eſt. in cuibus.i.ꝑ ſtipulatõem ꝓmittant ſie po/
nitur. ff. de cõdi. inde.l. ſi non ſoꝛtem. 5. pe. in pꝛin.
d Enigmate.i.facto pacto equalita nis.et no.ꝙ enigma dicitur ſpeculum

in quo mulieres ſpeculant᷑.ut ſicillud viderur eſſe qð nõ eſt.itavid et bic in

pacto eſſe equaliias facto pᷣcio in quo tantuʒ.ſed nõ eſt cũ deficit eſt equali

tas in q;titrate. e¶ Pꝛocedit.ſ.qð dictum eſt ſubaudi.

f ¶ Que igitur dotalia.i.inſtrumentum ſeu pacta.
3 Alias. i. ante legem iſtam.
b/¶ QN. n. no. ut hic.er.f. oe capr et poſtlire. in bello. .facte autem.

¶Dodis.vel per donatõem ubi conceduniur conſtante mamimonio. uel

4

olla.

o

—

dona. cauſa moꝛtis.vel per legata.

k Mꝛopter. inequalitatem. aptius dictũ eſſetnõ

ꝓpter equalitatẽꝭ

rediens equalitas ergo oĩno ſeruatur in dote et donatõne nuptiali
nõ tñ in luqis exinde ꝑuẽturis. ſed in pᷣſtatõne et in cõſtitutõe vtri⸗

uſcq;. ut bic dicit. et. S̊ ꝓxi. S. in pꝛin.

ciã eꝗtatẽq; honoꝛemus. ſi enim
aliꝗs aplius alio diues eſtlʒei ꝑa
lium modũltimũ tñ et agnitũno⸗
ſtris legibus cementiã pᷣbere alij
et nõ ꝑ inequalitatem redigẽsad
equalitatem lucrũ maiusalij acꝗ⸗
rere et hec gdem dehoclerx ita qd
ammõ hẽat ſuã iuſticiã uniuerſis
oñdens Aliud qqʒ qdð circa nu
ptiales oblatões fit inſpeximꝰ at⸗
q; cõſiderauimus.dicimꝰaũt dau
gmento.qꝛ enĩ et añ noslegiſlatõ
nibꝰet a nobiſipᷣisde augmẽto di
ctũ eſt.plurima aũt a nobᷣ etnõfa⸗
cile numerãdaẽt in his q̃ ſupꝛa an
tiꝗtatẽ philoſophata ſunt adin⸗
uẽtas ab aliqbus circũſcriptioneſ
pimenteset purã iuſticiã ſeruari
uolentes. etiã illud coꝛrigimꝰ pꝛi
uilegiumet dedimꝰ dotibus ut
tra antigoꝛes hipothecas habeãt
honoꝛabilia iura utpote dũ cõtra
hentes cũ uiris eoꝝ credãt ſubſtã
tijs et nõmulieꝝet que foꝛtetune
neqʒ cõpetebat his ꝗ pꝛiuscõtra
xerũt. Dedimus aũt licẽtiã huʒ
qð antiqtuset augmẽta facere ꝑ
mittẽtes et uiro⁊ mulieri ſiue am
bouoluerint ſiue ẽt hoꝝ alter cele
bꝛare augmẽtũ pꝛimũ qdẽ illð ſã
cimus ne aliqua fiat circũſcriptio
ſiue augere uoluerit dotem aut p
pt nuptias donatõeʒ nõ licer ali
ꝗqdẽ facer̃ alijãt in pꝛioꝛibꝰmanef.
ſed utrũq; celebꝛare oino augnẽ
tũ et nõin electõne ſicuti pꝛius:ſʒ

. His.ſcilicet viris.

et. S. px.ſed mayime tũc qñ nõ cõpetebant iſte res
ui cõtraxerunt cũ qedioꝛiibꝰ ſui
K
u ¶ Dotem. ſ. ſimiliter vel pars eius.
xPꝛopternup.ſ.maritus uel eius pars.

1Aliund quo
latoꝛi Psut.

de dona anñ nu.
ſi coͤſtante.
m ¶ Pbiloſopba
ta. ut. C. ð dõa .
ante nup.l.fi.
n Coꝛnigimus
inueniebat autẽ
deceptio qꝛ exv
na pte poteratſi
eri augmentum
ex alia non erat

neceſſe fieri ut.

de dona. añ nu.
ſi cõſtante. ĩ pn.
et coꝛrigitur bic.
et. . px. et ibi q⸗

dem etillud c.

o ¶Pꝛiuilegiuz.
et hñ dico ĩ hac
neceſſitate augẽ

di equalitatẽ fa
Uoꝛe dotis ſerua
ri.nam er als de

dimus ei pꝛiui.
iu.ſ.ut tacitã ha

beat bipotbecã.

urbkdicr ꝛ
qui.po.in pi.ba
be.l. fi. inſti. ð ac
tio.ꝗ.fu erat.j.ð
pꝛiui.do. bereð
mu. no. pꝛe. F. gꝛ
mun. T ed

*

p Xoͤtrabetes

puta pater muli
eris uel alius ſi

extran eus er ſiñ

pacio. uel extra
neus dümodo

ex pacto ſibicce

dite dor. ut.C.
rei vx. act. F. gc
cedit.

q (¶Et que foꝛte.

ſupple et eis ſdᷣ
ſtantijs credunt

gque foꝛte ⁊c.⁊ foꝛ
te dicit iõ quia?

ſic tunc contnaxe
runt mariti cum

pꝛimis cõtrabęz

tibus babebant
iſtas tres res. ut
eis maritis.

s cũ accepint dotes lmlieres
edimus. reaſſumit qð inchoauerat pᷣmiſſa pdicta iterpoſitöe.

?Dicuri pꝛius. ut in. d.l.C. de do. an. nup.ſiↄſtqͥ.in pꝛin.

viro. ut. j. e. ibi vir autem. ⁊c.

d ſcematicum.i.inſignatum nel oꝛdi.ſʒm al.

EVsſtitutio.ſ.iuſti. ut.C. de do.aſñ nup.ſi conſtante.
E ne contingat.et maxime.i. abundante ratione.nam ſecus eſt

* uel dic. i. figura
um. uel dubium. uelfictum. q. d. in figuram uel ſimilitudinem ba

bet augmẽti. ſed nõ eſt augmẽti.ut.j.e. S.ſi aurmulierx.

5

urbtf

nispedo.

ein
gena
ng

rratti
dun gi

Uetiede⸗
ſint
gulgt

ſtuend
niin⸗
(Mntlil
irßftucs
iin
ſche peute
zweſi
Nppermp.

mn bhote

ütpnndo⸗
finntnlers
fräiann

htipo
nochri

peynnſti

ſutgult
fmumtt
Marnm
Nielegbnt
nte
(ennin

ihi
Plucs

woe,

nlgün
frleſciere
iſtnin
dhekie
4
kocz
yſöns

.
—.
=

ogenthi
zai NDiead
ſiriren
NE
Hogs.
ibun

edonag
len
bſo⸗
ueſ
volf..
Cenin
hunehitne
Kepnoen
Prpoſenf
laugnenon
anoN e
ſeſin e
edendifu
Göſpnrei
engne
prabie
mmetſluan

dic bee

eſintegne
gngiinth
Redonsſen
Henatket⸗
nus ig,
Cutncün
bipobti
biedictet c

rr

ipoitnn

noe n

Grtig
hüpetrud
8lalaltsl
tlenstd
o. den
1s döten
hach ſde
edori

reſſge
lade
ſsattun
Reletſ
ctörin
nclonmt
nuntian
s cörii

babetun D

nus⸗

taſilg

e ¶Xürumſcribat, mulier. d Immobilis. vna dictio.
e Siautem mulierum. uel muliees.
f (anegiugolias non baber pꝛiuilegium. ut ſequitur.ſi autem
mulier ⁊c.et eſt rõ. ne videatur dicereſe dotẽ auxiſſe anĩo decipiendi
qeditoꝛes.quid ergo ſi mulier velit ꝓbareꝑ teſtes:ſeu in augmẽto

res mobiles de⸗
diſſe:nũquid hẽ
bat pꝛiuilegiũ.re
ſpon. m Hir.ñ
qꝛ eſt iuris uel ð
iure pᷣſumptio ſie

C. ad mace.l. vl

ergo boc pꝛiuile
gio in dote ſola
non ꝓpternup.
dona. in bipote
vũtur mulieres

iure coi cũ ceteriſ

treditoꝛibus.vt
qui pꝛioꝛ eſt in tẽ
poꝛe ponoꝛ ſit iu
re. ut. ſ. ð pꝛi.do.

bere mu. nõ pre.

H. g enun.
b ¶ Si aür ſcri /

bat.i.dicar ſe ſcri

pliſſe. et creditoꝛ
boc negat. ſed ſi
cõfitentur credi⸗/
toꝛes cur nonvti
tur puilegio mlr
ſzm azo.

¶ Factum c. ut

dos ab initõda
ta.

kDõ. ſ. augim̃

tum dons.
IPrꝛiuilegio.

no. pꝛiuilegiũ ſi

alterius leſione

cõceſſum intelli /

gi. ur et. ff. dena.

reſtit l.i..i fi. etl

nec filio.
m Mis oↄſeq̃ns
qꝛ ſicut.S. de cõ
mo. mulieris di
xit ita nunc.

n ¶Antiquioꝛi /
bus. repere noni

mus.

bicaſus. ff. de p
nil. e.l. qui ĩna
nẽ. et. l. qs. ⁊

ff. qui. po. in pi.

ba.l. mterdũ. et

l. buuus.
P Edificare. ut
de pꝛiui. cre.
l.ſi ventri. F. i. et
ff. ſi cer. pe.l. cre/
ic- g.o.
pi.ta.ð.l.i.
3 (Agruz appo
ſito pacto ut ſibi
numeraͤti oblige

tur. ut. C. qͥ poſ.

in pig. ba. ·. ſec⸗
ſine pacto.ut.¶

de pig.l. quẽuis

ſʒ ineceſſitate cãʒ cõſiſtere oĩo tñ

erũt qtitate equalib ẽtnñ pa⸗
tris dicit ↄſtitutio ⁊ ne cõtingat

augmẽtũ nõipſa fieri ueritate ſed

ſcematicũꝰ imarxie in ꝑptemulieris
⁊ neuiri creditoꝛes cirumſcribat

pꝛiuilegioutẽs ſi qdẽ hũeritutrin
q; imobiles res meliꝰẽ imobilibꝰꝰ
fieri oblatõneʒ qᷓtenꝰſit palaʒ et in
dubitatũ qð qdem abũtio fuit.q;

ſt poſtea additũ ẽ ſiãt nõ utrũqʒ

imobiles res fuerit muliere oĩo ꝑ
imobiles rescelebrare augmẽtuʒ

ut ⁊ doset augmẽtũ ſilrhẽat ad/
uerſꝰãtiqoꝛes creditoꝛes puilegi
um undiq; indubitato argumẽto
eriſtẽte.uir ãtẽt in rebꝰimobilibꝰ
faciat augmẽtũ.nulla.n.huic oꝛi

etur leſio. Sin ãt mulier ĩmobili⸗

um hñs rerũ ſubſtantiã ĩ rebꝰmo⸗

bilibꝰſcribat augmẽtũ ſciat pꝛiui
legiuʒ nõhituram niſi in ãtiq ſola

dotenõin figurato exiſtente aug-
mentũ.qenĩab initio factũeſt in
totoſine ſuſpitõeẽ.qdð ãt poſtea
machinatũ eſt ↄtra creditoꝛeshꝰ

ipo int:ꝛoducit meditatõeʒ ledi
hoĩes ex dato a nobin dotibꝰ pui⸗

legio nilo uolumꝰmõ.ſiueronon

fuerit debitũ otra uix ulli neqʒ ſu

ſpitio cõtra creditoꝛes circũuenti
onis et tũc in pecunijs:⁊ ut uolũt

augmẽtũ fiat ab eisuterqʒ tñ aug

mẽto ſic faciendo eqitateʒ hũte

ut equalitatẽ ſuemꝰq. n.erit circũ

uentõis ſuſpitio uiroobligatonul

li exiſtenti ⁊ pᷣterea augmẽtis ſine

tergiuerſatõe fcis. His ↄſeqns

eſtet illud decernere quidem
in caſib hꝰi dubitatũnouimꝰ et
tiqoꝛibꝰ creditoꝛibꝰ aliqs hvpo⸗

tecas ꝓponere minoꝛes exiſtẽtes
expꝛiuilegijs a legibꝰdatis qle eſt

qñ ꝗs/ꝓpꝛijs peccunijs ꝓcurauer
nt nauemopꝑare aut fabꝛicare aut
domũ foꝛſan edificare autẽt emi

agy aut aligd hox.ĩhis eniʒ oĩbꝰ

Vt exac.inſta n. do.

ea. niſi it pupillus. nt.ff. qui po. in pig. ba. l. idemq;. In alijs aüut pᷣdeis
etiam tacite ᷣ bitur pig.ut pdicta. l. ptʒ.et maxime.ff. qui. ca. Pig. ta Z. l. i.

r/¶ Aueſitum. in quo.ſ.augmento.

¶ Eꝛedicttũ eſt. ut.S.e.ꝗ.ſi aũt.non aliud in dona. ꝑpᷣ nup. ut. C. q pon.

in pi.ba.l.aſſiquis.in fi.etin fu buius. F.

pꝛioꝛes exiſtunt poſteꝛioꝛes credi⸗
toꝛes quoꝝ pecunijs empta aut re
nouata reseſt hisqẽt multuʒ anti
goꝛes ſũt. Queſitũẽ igit᷑ mulier

ptendẽs pᷣuilegiũ ſuꝑ ãtiquã do⸗/

tem et augmẽtũ in quo ⁊ hic ſuat
puilegiuʒ ſicuti pᷣdictũ eſt ſi pꝛio⸗
ꝛibꝰ ualuerit pponi creditoꝛibꝰ ue
niat ãt ⁊ alter creditoꝛ poſterioꝛ ꝗ
deʒ ptendẽs aut pecunijs ſuis ein
ptam aut reꝑataʒ nauẽ aut domũ
aut agꝝ aut ↄpetere euʒ in hisre/

busq eiꝰ peccunijsempte aut rep
ate ſũt hr̃e pᷣdictuʒ pᷣuilegiũ utrũ

opoꝛtet dotem etiaʒ talibꝰ pᷣponi

an alijs ꝗdem pᷣualere creditoꝛibꝰ

qcũq; nõtalia pᷣtendũt.his ãt ce/
dere qm̃ ex eoꝝ ſubſtãtia resacqſi
taẽ.plunimũ igit᷑ ſuꝑ his cogitã⸗/
tesnõiuenim?ꝰ mulierẽ iuſte exiſtẽ
tem cedere alicui talipꝛiuilegio.

Hideamꝰ. n. q cauſea eabſurditas
eſt ꝗa aligs ꝗdẽ foꝛnicãtibꝰ muli⸗

eribꝰex ꝓpꝛio coꝛpoꝛe aliqd adue

nit qſtus uiuunt ex hoc qſtu ad
uer ſantibꝰ aut ⁊ ſemetipſasatqʒ
ſubſtantiaʒ ad uixintroducentibꝰ

ut nõ ſolũ nullus ſit queſtꝰ auiris
male degẽtibꝰſʒẽt minuũt᷑ ⁊ ſpes
eis nulla ſit ſm hocunde uolumꝰ

et ſigsdomũ renouaſſet autetia,ʒ
ag emiſſet nõ poſſit talia pꝛiulle
gia mulieribꝰ opponere.firmita⸗

tem nãque mulieribꝰ nature ſatis

nouimꝰ. et quia facile circũuenti-
onesfiũt aduerſus eas minui aut

eiꝰdotem nullo ſinimꝰmodo.ſuf

ficit.n.qꝛa lucriscadũt ẽt ſi pꝛioꝛ i

añ nuptial donatioinueniat᷑ ſuf

ficiens quoddã extet eis erhdã⸗
nũ nõeniã easuolumus et circa ip

ſam dotẽ piculũſ uſtinere.Quia
uero hꝰqdã edictõesnobᷣ f ſunt

eo ꝙ qdã alioꝝ militant pecuniiſ
ct oʒ eosꝗin has crediderunt cau

ſas ppomi.Sãcimus ꝗdẽ ſiꝗs
uere dederit auxoccaſione militie

t¶ Voſterioꝛ nam ſip⸗
oꝛ eſſet foꝛre pᷣferet mu⸗
lieri. qꝛ qn duopꝛiui
legiati cõcurrũt qui po
tioꝛ ẽ in tpe ponioꝛ ẽ in
iure. ut in fiſco et mulie
re dicitur. ut. C. de pui.

