mẽoꝛatis caplistalibꝰ ꝑſõ.refe

rat ãtad nosut hi agnoſcẽtes: et
illaꝝ cĩtatibꝰ dãnũ ex eoꝝ ſuba re⸗
ſtitui iubemꝰ. ⁊ ↄpetẽtẽ uĩdictã ta
libꝰ inferamus ſuꝑhoc iubemus
ſcriariosoꝑũ ſõ pᷣfecto ſacroꝝpᷣ⸗
toꝛioꝝ ↄſtitutosnullũ ꝑticipiũ ad

Decollatoꝛib?ꝰ·

petret᷑. ꝓ pᷣdictisem̃ cãis rões nulli ↄinittiuolumꝰ
niſi nos ꝓdeſſecitatibꝰ eſtimãtes uiꝝbõe opioniſ
⁊ dignitate oꝛnatũ elegerimꝰꝗ dẽat a nobiſcriptu
ra dinã iuſſionẽ ꝑciꝑe ↄtinẽtẽ:⁊ ꝑnr̃aʒ piã ſubſcri
ptionẽ ⁊ illiꝰ nomẽet dignitatis et cãstꝑa quoꝝ ei
rõcinia ↄmittimꝰ eos:aut ꝗ talibꝰ ꝑſonis rões exi⸗
gunt᷑ oẽm hf̃e tutelã iubemꝰ aliq̃; qõnẽ nullatenꝰ

ſuſtinẽtes. Ad hecſãcimꝰ inullonfr̃e reip.loco eũ
dẽ epᷣm et iudicẽ eẽ loci uatoꝛẽ glioſiſimoꝝ pᷣfe⸗

ctoꝝ:aut mgr̃oꝝ militarisciguli ſʒnec aliq; exactõ

nẽ fiſcalł offi.nõ tributoꝝagẽtẽloci ſeruatoꝛẽ eſſe

glioſiſſimoꝝ pᷣfectox:aut nroꝝmilitũ ⁊ ſimplr di⸗
cẽdũ nullũ i ꝓuincijs fieri loci fuatoꝛẽ pᷣfectoꝝni-

ſiꝑ nr̃am ſcriptã iuſſionẽ in expeditis ubi utilitaſ

exigit ⁊ loci puatoꝛẽ mitti eiuſdẽ pᷣfecture ꝗq dẽat ꝓ
uidere militaribꝰ expẽſis. Si ꝗdẽaũt extra hoc de
linqt᷑ ⁊ ↄmittat᷑ ꝗqdẽ loci uatoꝛẽ ſitũ fecit.xxx.libᷣ.
auri pena exiget᷑ reſtituturꝰ oẽ dãnuʒ ꝑeũ ꝗ ab eo
directꝰẽ aligꝗs ꝑtulerit ꝗ nõ fieri pſũpſerit a ꝓpꝛio
cingulo ⁊ dignitate ⁊ militia pꝛiuabit᷑ ⁊.x.lib.auri
pena mulctabit᷑. Ad hocid ꝓhibemꝰ ⁊ in puĩcijs

erñtesiudices ciles militaresĩ citatibꝰ aut caſtnis
loci ſeruatoꝛes in ↄmiſſis ſibi ꝓuincijsfacere ex qᷓ

uidelʒ in ꝓuinciã acceſſerint ⁊ inqstũ in ea admiſe

nint. v.auri.li. pena ĩminẽtetã faciẽti loci 'uatoꝛeʒ
iudicis qᷓ; fieri pſumẽti.Añq; ueroin ꝓuicijs ue

niãt iudicesdamꝰ eislicẽtiã uicesagẽtes ſuosiſti⸗
tuereꝗ dẽant oĩa uſqʒ ad ſui pñtiã agere q poſſint
ipſi iudices facere citra tñ nouiſſimũ ſuppliciũ aut
mẽbꝛiiciſionẽ.ſʒ ſi ꝗsex iudicibꝰ ſᷣmiuſſionẽ nr̃aʒ

in aliã regionẽ mittat᷑. Et liceat eiꝑ ſilſem moduʒ
loci puatoꝛẽ ſuũ facere. Jubemꝰ aũt oẽs iudices

tq militares q; ciles ꝑ ſereqrere eosꝗ latrocia aut
uiolẽtias aut rapinas reꝝ aut feiaꝝaut alia qlʒ in ꝓ
uincijs illicita ↄmittũt:⁊ ſupplicia eis lniam inferr

neq; ꝓphiscãis acciꝑe aliꝗd ↄſuetudisnoĩe ut oẽs

undiqʒ nñi collatoꝛes illeſi ſeruent᷑. Mõem̃ ꝑmit⸗

timꝰciuilibꝰ maioꝛi aut militari iudici:aut latrociũ

iſecutoꝛes:aut uiolẽtiaꝝĩhĩtatoꝛesaut tribunos p

talibꝰ cqis ĩ puĩcijsoꝛdiĩare aut ꝗ dẽant aliqs exa/

miare ut nõ ꝑ tales occaſiões ãplioꝛesuiolẽtie ĩfe/

rat᷑ puincialibꝰ. Si ꝗs aũt iudiciũ nõ ſe cuſtodirʒ
cognoſcat nõ ſolũ ↄmiſſioſibi cingulo ſpoliandũ

ſed.x.lib.auri penã exoluere eo ꝙ pᷣſũpſerit taleʒ

caãm aſſumere.pꝰ toꝛmẽta uero ⁊ cõfiſcationẽ ſub

ſtantie in exiliũ redigẽdũ ⁊in exiliũ relegandum.
Ad hociubemꝰ ꝓuinciaꝝ iudices ⁊ officia eoꝛuʒ
ſiquãdo de ctate ad ätatẽ ueniũt neqʒ angarijs:
neq; deſcriptionibꝰaut aliisexpẽſiscollatoꝛesgra
uare.Sed ex deputatis ſibið fiſco annonis ſibi ex

m ij

Muper boc ſancim

di.ſine quoquo ſuf.ꝗ.

neceſſitates.et.Sẽ. de ad

tDBiſpendia. facit. C.

quãdo et quibꝰ quarta

pars de. l. ij. . C. cu.
pu.l.nõ panmur.

vy Mompellet. C. ð bo.

ꝗ li.cũ nõ ſolum. .vbi
aũt. C. ð iudi. ꝓperan
dũ:S. ſinaũt.
MOẽs aũt. vendicari
vt. S. vt nulli iudi. S. ſi

quis veꝑ.colla.ix.

„ De ſaͤctiſſimis epilſ.

boc dicik.j.e.vſqʒ ad.
enersdiſimis. boe
5 Reuerẽdiſſimis. boc
. ea clericus. vſq;

a ¶ ¶ADonacbis. boc dẽ
j. e. F. ubem. vſqʒ ifi.

Eonſtitutonis. .
/ X E gubematione

iſpoſuimꝰ. vt. S
de no ali. ⁊. S. de eccle.

ti.⁊.S. de eccle.re. ĩmo.

c Konſtitutionibꝰ. vt

ʒ.quõ oʒ epiſc.⁊.S.de
monachis. et z. vt cle.
ap. ꝓpꝛios epᷣ. ⁊.S. a⸗
pud quos oʒ cãs dicef̃

d ¶Ganam pꝛimates

ſq; eccleſiaſticos. vt ar⸗
chipꝛeſbyteros ⁊ arcbi
diaconos q̃ᷓ pꝛimates

eccleſiaſtici dicunt᷑.vt.j

e. F. ſancimꝰ aũt reuerẽ
ter.nõ loquit᷑ de laicis

qꝛ illi nõ debẽt eligere

ſed facte electõni debẽt
conſentire.vt in decret᷑.

riij. di. c. docẽdꝰ. ⁊. xcij.
c. nuli?. 7. c. nõ ẽ.
eæg = tactis
ſic.. eo. S. nulli.
fDicẽiis. dei pꝛima /

les.

½u½ Dec retis. in quibꝰ
eligũt illos res.
bEos electoꝛes. ſutu

ros.
i ¶ Loncubinã.ſic eſt in
quolibet clerico. vt. j.e.
g. cdlericos autẽ. et facit
5. quõ oʒ epiſ. S. boc
eo. et. S. lancimꝰ.

KkK Gegd nec cognoſcũt
quẽeleccuri ſunt in eᷣm

vt ⁊ ꝓx.innuitur aʒo.et
ſic ſepe mutat materiaʒ

boc quoqʒ ſic ↄſtrue vt
ex electione triũ ⁊c.⁊ ſic
nota qp. xxxv. an. dz ha

bere eps ſicut et pꝛeſby

ter. vt. . e. F. pꝛeſ vyterũ

Itẽ nota ꝙ tres debẽt
eligere. ſufficit tñ duos
cõſeniire. vt. L. de decu
rio.l.noiationũ.et ideo

ges 1 u6 quattuoꝛ vel

=

penſasfacere. Sup hoc ſãcimꝰ
ꝓuinciaꝝiudices cibꝰ modis pꝰ

depoſitionẽ cinguli.l.dies in pꝛo
uincijs cõmoꝛari ⁊ ↄuẽtiões aliqs
cõtra ſe mouẽtibꝰ rñdere. Si ue
rocõtigerit aliquẽ ex eisa nõ ↄple

tos.l.dies deſerere ꝓuinciã iube/

mus oẽs ab eodãnũ aliqð paſſos
ſimuligredi apð ſctiſſimũ metro-

poleos epᷣm eiuſdẽ ꝓuincie:⁊ ſbᷣ

geſtis monumẽtoꝝ unũquẽqʒ tñ

tangẽteʒ ſctã euãgelia palã facer

illata diſpẽcia: ? ex illiꝰſuba ↄtra
quẽ talia facta ſũt monumenta oẽ

dãnũ leſis reſtitui puidẽtie:⁊ peni
culo ꝑtpᷣspᷣfectoꝝ tracte eiuſdeʒ

ꝓuincie ſciẽtibꝰ.qꝛ ſi hoc ↄplere
neglexerint ipᷣe de ꝓpꝛijs faculta
tibus oĩa dãna leſis reſtituere cõ⸗
pellat᷑*.¶ Si gs aũt ex iudicibꝰ ꝓ

uinciaꝝ aut euocet᷑ ad aliã admini

ſtrationẽ:aut opꝰ ad aliã ꝓuinciã
ei credat᷑. Jubemꝰ eũ legitio ꝓcu

ratoꝛe cõſtituto ↄuẽtos pponẽti⸗
bus pꝓdãnisrũdere ꝗd niſifecerit
ſãcimꝰ monumẽta apð ſctiſſimũ

epᷣm ſicut ſuꝑiꝰ dictũ ẽagi:⁊ pꝛo
dãanisillatis eis iurãtibꝰ ſᷣm geſto

r uirtutẽ oẽ dãnũ reddi ꝓumcia

ſiłr ⁊ ꝑiculoꝑ tpᷣspᷣfectoꝝuniuſ-
cuiuſqʒ ꝓuicie tractatoꝝ.⸗ Oẽs
aũt pecuniarias penas qpñti le-
geↄtinẽt᷑ a comite ꝑtpᷣspꝛiuataꝝ

reꝝ exigi eos ꝗ pñtẽ legẽ nõſuant

⁊nr̃o fiſcouẽdicari ſancimꝰꝗniſi

eas uẽdicauenit ipᷣe ↄminiſtrate ſi
bi ſchola ex ꝓpꝛia facultate hmõi

qtitatẽ ſoluere cogit᷑.iQueigi

tur per pᷣſentẽ legẽ nr̃am ſalutare

in perpetuũ ꝓutilitate ualiruram

2 ſtatũ nr̃oꝝ collatoꝝ diſpoſuimꝰ
tua gloꝛia ĩuiolata: ⁊ imota ꝑ oia

ſeruare infeſtinet ⁊ ad oĩm nonciã
ꝑuenire faciat edictis quidẽ ĩhac
regia ciuitate ſolenniter ꝓpoſitis

pꝛeceptis:aut apð clariſſimos p-

uinciaꝝ iudices directis ut peos
oĩbus collatoribꝰ manifeſta ſint.

(Nolla.
—C- 1
I DHem petro glioſiſſimo. pp.
, gubernatöõe : 7 pꝛiui
) legijs alijſq; diuerſᷣ ca/
pitulis ad ſanctiſſimas
eccł as ⁊ alias uenerabilesdomos

ꝑtinẽtibꝰ iã quedã diſpoſuinꝰ ſu
per ſanctiſſimis ãt epᷣis clericis:⁊

mõachis dudũ in diuerſis ↄſtõni⸗
bus diſpoſita cũ ↄpetẽti coꝛrectõ
nehac ↄpᷣhender̃ lege ꝑſpexmꝰ
ſancimꝰ itaq; quotiẽs opꝰ fuerit

epᷣm oꝛdinare clericos ⁊ pꝛimates

citatis cuiꝰ futurꝰ ẽ eps oꝛdinare
morx decreta in tribꝰꝑſonis facere

ppoſitis:ſacro ſãctiseuãgelijs ꝑi

culo ſuaꝝ aiaꝝ dicẽtis in ipſis de

cretis:: qꝛ neqʒ ꝑ aliquã donatõeʒ

neq; ꝑpꝑ ꝓmiſſionẽ aut amicitiam
aut ꝑ aliã quaãlibʒ cãʒ ſciẽtes eos
recte et catholice fidei et honeſte
eẽ uitelitteras noſce elegerũt hoſ
et qꝛneq; uxoꝛẽ neq; filios aliqui
eoꝝ habẽt neq; cõcubinã : aut fili
osnaturales ↄgnoſcãt eum habu
iſſe:aut habere.ſed pꝛiꝰ uxorem
aligꝗs ex eis habuit ⁊ iſam unã pꝛi
mã et neq; uiduã neqʒuiro ↄiun⸗

cctã neq; legibꝰ aut ſacris coſtõni

bus interdictã ſed neqʒ curialem
aut officialẽ hũc eſſe cognoſcunt
aut ſi curiali uel officiali ſubiacet
foꝛtune ſciunt eũin monaſteria
nõ minus. xv.qnis monachica cõ
ſeruationẽ ipleſſe:hecquoq; de⸗
cretis opoꝛtet inſeri.qꝛnõ minus

q;. y. etatis annos habʒis ꝗ cli

gitur ab eis cognoſcũt ꝑſonasut

ex tnũ ꝑſonaꝝ ꝓꝗbustalia decre

ta facta ſunt melioꝛ oꝛdinetur ele
ctione ⁊ ꝑiculo oꝛdinãtis curialeʒ
uero uel officia ẽ ꝗ ſicut dictũ eſt

xv. an. in monaſteno ↄuerſatꝰẽet
ad epatũ ꝓuocatꝰ libereſſe ꝓpᷣa

foꝛtuna ita tñ ut liberatus a curia

quantã ptẽ ſue ſube ſibi retineat
reliꝗseiꝰ rebꝰ pmnr̃am legẽ curie

etf ſcouendicãdis Damꝰ aũt li
centã decreta faciẽtibꝰſi quẽpiaʒ

laicoꝝpꝛeteret officialeʒ curialeʒ

dignũ memoꝛatã electionem eſſe
putauerint hũc cũ alijs duobꝰ cle
ricis aut monachis eligere. aut ſi

duo. vel qꝛ natu
raliter boĩes di
ſcoꝛdãt ⁊ in illiſ
caſibꝰ põt eẽ ꝙ

nõ coôueniretur

pars maioꝛ. vt

ff. de ar. Item ſi

vnus. H. pꝛinci⸗
paliter
IKoniunctaz.
olim.

m ¶ Conſtitutio

nibꝰ.i.ſenicam.
vt in nouellis.

n Muͤnceẽ. ſcz

futurã electionẽ
0o Eum. electuz

p MHec.ſ.de ele
ctoꝛibꝰ nunc de

eligẽdo incipit.
4 Baneit qn
pꝑ ſe eligut dicti

electoꝛes.
r /Oꝛdinatões
puta archiep̃i.
Dꝛdinantis.
nam deponunk
ſi talis no eſſet.
t Ketinear, oli
ecõtra tres retie
bat et quartã cu
rie dabat. vt. ẽ.
quõ oʒ.epiſc. S.
neqʒ exoffi.con.
ſ. e. . ſed hoc qͥ
dem.
v ¶Bamus. cltz
alijs licet in lai ⸗/
cis nõ eligeret.
vt.ð quõ oʒ epi⸗
ſco. S. igitur.
x¶ Dꝛdinet. licz
olim laicꝰ nõ eli
geret. vt. . quõ
oʒ epi. S. igit oꝛ⸗
di.ſed bodie bꝰ
coꝛreciũ ẽ iure ca

nonũ.nam nõ ẽ

eligend ĩ epᷣm
niſi fuerit ante
diaconꝰ?ꝰ qut pꝛe
ſbyter aut in ſub
ſidiũ ſubdiaco/
nus. vt in deer.
di. xl. c vlt. ⁊ po
ſtu lari poteſt vt
di. eli. oſius ſed
bodie ſubdiaco
nus ip o iure eli
girur. vt extra ð
temp. oꝛ. c.a mi
tis.
a ¶ Qieni.ridi
culũ eſt em̃ eos
pelle doce e qui
nõdus dicũt. vt

ait Aul. 2 bic et

ad bẽ ff. de elẽ.
l. ſi quis ex. S.
bibẽr. et. C. de
epi.et cle.l. cum
clericꝰ. F. ipe ve
ro.⁊.ö. ↄſti. q̃ ð

Ppbich
Nn
u
fnn
R
Chep⸗
ſfc
lſ
Nd
C
Plio⸗
Ufdein
Nli.
ire
Nnlis
lcki
c⸗
ſüyn
hhed
Guns
nide⸗
p

8

Aun eng

eeldeee
oite nund

egird
llotes,

Oinig
mmarebejt ⸗

Vdhants
in depout
lals oeſe,
Peitenal
bimns ei
Nauanian
edabanh
boͤozepleh.
epeeficn
6ſdbeß
en.

sͤletiltr
no engat,
zanoge
Kigiu
Wheine
n ili
letyti⸗ .
cſigin

ſs bocenN

naielutl
vi,Nantte

encajn
ſent N

n gulft
cautinſe

ſbt

lin dan
c Nl.l

mnhonrk

lioſtaſt

coin
Pari

☛

go.
g

dig ibi cũ nãqʒ
de adul. ſi vxoꝛ.
H. iudex. et. ff. a
qui.ap.nõ lʒ.l.
b Anã. vn er
g oib? eligit
yvt. ff. qð cuiuſqʒ
vni.l. iteʒ. .. i. et
5. de qõ. F. uet
ar. L. coõla de le⸗/
ga.l. ſi duob. et
ar.ff. de iudi.nõ
nuncy.

S vero com
petit.i.is cui cõ

gruit. eſt ãt is qᷓ

Peſt epo archie/

piſcop' vel ſimi
lis. ſy bodie vſ/

qʒ ad nes meſeſ

vt eỹ de elect. et
elec. po. cũ nob
olim.

ta qꝛ ꝑ ſuffragiũ
E elect'. vt. j. F.
re. oib9..p
e ¶ Siqs ãt. dif
ferente. vſqʒ ad
tres mẽſes.nam
interĩ nulla faci
enda ẽ examina
tio cũ accuſatxoꝛ
deceſſit. vt in no

uell. e.ni. ⁊ facit

ad. F. iſtum. Z.

quõ oʒ epi. F. ſi

qͥs aũt.⁊.S.ſi tñᷣ

. vero.
f¶ Exramiatiõez
accuſatõis ꝗᷓ
infert epo eligẽ⸗
*
S. q̃s autez
eriꝰ.vt. S. e.
§. ſi qꝗs ãr. circa
finẽ.

(Mon

alicuiꝰ hoc mõad epᷣatũ eligat:

nõrepẽte epᷣs oꝛdinet᷑ ſed pꝛimo
clericis nõ minꝰ tribꝰ mẽſibꝰ con

numeret᷑:⁊ ita ſctãsregulas⁊ qti

dianũ ecclie miſteriũ edoctꝰ eps
oꝛdinet᷑.quiꝰ ei aliosdʒ docere pꝰ

oꝛdinationẽ ab alijsdocerinõ dʒ.

Siuerout euenerit in ꝗbuſdã lo⸗
cis nõ inueniant᷑ tres ꝑſone ad ta⸗

lem electionẽ opoꝛtune liceat de·

creta faciẽtibꝰ in duabꝰ uel ĩ unãꝰ

ꝑſonã decretũ facere oẽseostam̃

dictas a nobis hñtesteſtõnes.Si

uero ꝗ debẽt epᷣm eligere citiꝰip/

ſa decreta itra ſex menſes nõfaci

ant tũc ꝑiculo ꝓpꝛie aĩe ille quem

cõpetit oꝛdinare epᷣm oꝛdinet oĩ⸗
bus alijsq diximꝰ obſeruandis.
SDi gs aũt circa memoꝛatã obſer⸗

uationez epᷣs oꝛdinet᷑ iubemꝰhũc

oibꝰ modis epᷣatu depelli:ſʒ etiaʒ

illuʒ ꝗ pꝛeter hec pᷣſumpſit oꝛdia

reſegregari uno anno ſacromiſte
rio et oẽm eiꝰ ſubam q̃ ꝗlibet tꝑe

aut modoin eiꝰ dñiuʒ deducta eſt

ꝓpterculpã quã fecit dño ecclie:
cuiꝰ epᷣs eſt uendicari.Si ꝗsaũt

electũ ad ordinationẽ epatꝰ accu
ſauerit in q̃ʒ cã q poſſit m leges
aut canones eiꝰ ipedire oꝛdinatio

neʒ differat᷑ eiꝰ oꝛdinatio:et pꝛius

cotra eũ ppoſitã cãm ſiue pñte ac

cuſatoꝛe ⁊ abea ꝓpoſitã cãm exe⸗
quẽte ſiue etiã differente tresmẽ⸗

ſes ſuã accuſationes implere dili-

genter examinari abilloa quo fu⸗

turꝰerat epᷣsoꝛdinani: ſiqdeʒ ob

noxiũ eũ accuſatoꝛinuenerit ꝓhi
beat᷑ oꝛdinatio. Si uero obnorxi
usnõ oñdat᷑ oꝛdinatio ꝗqdeʒ nõ i-

pediat᷑:accuſatoꝛ aũt ſiue ꝓbaue

rit ſiue etiã fugit ꝓpoſitãa ſeaccu
ſationeʒ a puincia iqᷓ habitat abij
ciatur.Si ꝗs aũt añ examinatõeʒ

aceuſatũ oꝛdinauerit: oꝛdiatꝰ qui
dem ſacerdotio repellat᷑. ¶ Qui
uero talem oꝛdiare feſtiauerit ſuę-

ius dicte ſubiaceat pene tã manu
ali ꝓhibitiõe ſacri miſterij qʒ etiã

ut oẽs eiꝰres ecclłlieuendicent᷑ pꝛe

oĩbusillud ſeruari ſãcimꝰ ut nul
lus aut ꝑ ſuffragiũ auri aut aliaꝝ

reꝝ epᷣsoꝛdinet᷑.ſiqd autẽ tale cõ

mittat᷑ ipſos ⁊ dãtes ⁊ accipiẽtes
⁊ mediatoꝛes coꝝſᷣm ſacras ſcri⸗
pturas:⁊ ſacras regulas dãnatõi

ſubijciunt᷑.et ꝓpterea ⁊ ꝗdat ⁊

accipit ⁊ mediatoꝛ eius fructusſa

cerdocij aut cingulihonoꝛeremo

ueat᷑: q; aũt ꝓhac cã datuʒ eſt ec

cleſie ũliꝰuẽdicet᷑ cuiꝰuoluit ſacer

dotiũ ↄparare. Siuero laicꝰ foꝛ
te ꝓ hac cã aliqd accipiat ut me⸗

diatoꝛ reꝝ factꝰ datã reʒ in duplũ

eũ eligi iubemꝰ eccleſie uẽdican⸗
dam nõ ſolũ aũtq ᷣm hũcmoduʒ

dant᷑ uendicari pꝛecipimꝰ: ſʒ etiã
oẽm cautionẽ ꝓhocquolʒ modo
expoſitã:a pignoꝝuel fideiuſſoꝝ
dationem uel oblationẽ:⁊ omneʒ

quẽlibet aliã cautionẽ uacare ſãci
mus.⁊ꝗ ſuꝑhoc ꝓmiſſionẽ acce

De ſan. epi.

b Aut alian. dati. ſiue

ab oꝛdinano.ſiue aba

lio.ar. ff. de calunia. l.

generaliter. et facit. C.
eo. ſi quenqᷓ;.et.S.quõ

oʒ epi. F. ſed neqʒ. ?. K.

et bunc.ſed qͥd ſi igno⸗
rauit elecius.Rñ.debet

cũ ſcit renuciare in ma

nu conlecrantis. et tunc
ipſe eũ põt feliger. vt. i.
q.v. t. pniuum.

i ¶ Si vero fid eiuſſo.no
ta per delietũ ded iſſe ⁊
pꝛomiſili e. vt bie. et. ᷓ.
quõ oʒ epi..ſed neqʒ
et. F. et banc. et. C. ad
l. fal. l. ii.
Kk Oi quis aũt. obla/
tio ꝙ ſiita dixit palam
offero vt eligat me in
epᷣm licitum eſt eis ſim
Jo. vt. ff. de polli. l. .

nõ ſemp. et. ff. de of. pſ.

barbariꝰ.

pit nõſolũ ꝓfeſſionẽreddat: ſed

etiaʒ aliud tm quãtũ ꝓfeſſio cõti
2 exigat̃ ꝗ debet eccleſie danri.

—

Sigsaũ

tẽepoꝝ ſiue añ ſuaʒ oꝛ-⸗

dinationẽ ſiue poſt oꝛdinationem

noluenit ꝓpꝛias res aut ꝑtẽ eoꝛuʒ
eceleſie offerre cuiꝰ ſacerdotiũac
cepit nõ ꝓhibemꝰ ⁊ oĩ cõdẽnatõe

⁊pena pñtislegis libeꝝ eũ ſanci.

mus:ſed etiã oĩ laude dignũ iudi⸗

cauimꝰ: qm hec nõ eſt emptõſed
oblatio. Pꝛo cõſuetudinibus

auũtilla ſola pᷣmittimꝰ pᷣberi ab oꝛ

dinatisꝗᷓ ſubſequẽter pñti legin
ſerta ſunt. Jubemꝰ igitur briſ⸗
ſimos archiepos ⁊ pfiarchasbꝰ
eſt ſenioꝛis rome ⁊ cõſtantinopo

leos ⁊ alexãdꝛine ⁊ teopoleos et

hyeroſolimoꝝ ſi quidẽ hec cõſue
tudo hʒ epᷣis ⁊ clericis in eoꝝoꝛdi
nationẽ nuſqᷓʒ.xx.lib.auri dari ip/
ſa ſolũmodo pᷣberiq̃ conſuetudo
recognoſcit:plus aũt ab hac quã
titatenibil ſupꝛa.xx.libꝛas aunpᷣ
beri:metropolitas aũt a ꝓpꝛiaſy/
nodo:aut btiſſimiſ patriarchisoꝛ
dinatos ⁊ aliosoẽs epos:qui aũt
apfiarchis aut metropolitisoꝛdi
nant dare p introniſticis quidẽ ſo
lidos.c.notarijs aut oꝛdinãtis ⁊a
lijs miniſtrantibꝰ ei ⁊ ſolẽniter ac⸗

cipiẽtibꝰſolidos.ccc.ſi uero eccle

Po cõſuetudibus.

qꝛ ſic ẽ ↄſueiudo ⁊ bõa
ita vt in aliquo ſeruet᷑.

vt ſubijcit ſec' ſi eẽt ma

la. nã nõ iõ p̃ſtarentur
qꝙ eẽt ↄoſuetudo.vt.õ.vt

nuulli iudi. in.i.collum.
ibi. male em̃ ⁊c.q̃ eõ.

ome.i.papã roma
nũ.vt in nouell.e.⁊ iſte

vere dat romanis. ſed
bic nõ ſzm foꝛmaʒ buiꝰ
legis.

n Zeopo leos.i.antio

m iij

. on ma aũt.i. nõ

minus.
ꝛo intromiſticis.i. i.

ꝓ caibedratico. vtĩ no
uel. e. i.

ermirtimꝰ. ſic als

pꝓ vili ca nõpᷣſtant ſpoꝛ

tule. vt de iu. F. ne autẽ

in fi. colla. vi.
rMec aũt. ꝓbatq̃ ar⸗
chipꝛelſbyter dicik ab ar
chos qð eſt pꝛinceps:
quaſi maioꝛ inter alios
pꝛeſoyteros.
1 ed bec quidẽ. pꝛe/
dictã. qꝙ quinq; annis
ſteterir in monaſterio.
vt dixi. S. e. in. S. ſed ne
, et. F. curialẽ.
are. als donare.
6 Diſpoſuim. vt. 5.
de eccle. ti. F. interdici⸗
mus. col. ix.
x ¶ Sue. vt. 5. coͤſti· que
deẽ dig. F. iluud.
¶ Pꝛelbyteris. vel pꝛel
byteros.
5 Diaconis. vel diaco
nos.
a ¶ Bubgiaconus. vel
ſubdiaconos.

be . Cognatiõis. vel a⸗
gnationis.cũ bodie nõ
ſit differen tia. vt. Z. de
bere. ab inte. F. ex his.
4 Pamuenmmus- aliud
in milite ſimulariq nul
lo mõ ad mittitur. vt in
ſti. de ex. tu. F. id eʒ et in
milite. ſed nunq̃d põt
eſſe teſtamétari: vl da
tiuꝰ. Rñ.nõ vt bic a cõ
trario.ar.ff. ð of.eiꝰ cui
man. eſt iur. l. i. Kr i.

d ¶ Mec fecerit. i. ſi de/
clarat hoc in fra.iiij.mẽ
ſes.ergo ſi nõ fecerit pꝛe
iudicat ſibiin alijs ſjm
e.p. et ẽ ꝓ eo.S. de bef̃.
er fal. S. nõ aüt. colla.i.
2. ff. de of. e cui mã. ẽ
iur. l.i. F. i. Ijm io. ⁊ py.
cõtradicũt em̃ ſibi ibi ĩ
alio piudicare. vt. C.
execu.tuto.l.volũtaria
et. C. de his ꝗᷣ ſpõ. mu.

ſub.l. ij. et qdð bic dicit.

ſiqͥs hicfecerit ⁊c.expo
nunt .i. ſi eã tutelã ſuſce
perũt ſolẽniter. nũc em̃
aliter ſuſcipe deber nul
lam circa aliaʒ ⁊c. boc
aũt pꝛiuilegium clerici
bñt qͥ ſtãt vt clerici non
alias.vt.C.de. e. ⁊ cle.
l. generaliter. z qd de e
lec. et crea. et alijs ea.q
nõ ꝓbibent. Rn. io. vo

can pñit cõi iure:ſʒm le

ges! nõ.
e ¶ Aliuz aũt. q· d. cleri/
cũ vt ſubijcit.j.cbi. epᷣm
aut.

cla.

ſiemin reddlitẽ qz. r. auri
libꝛas ꝑ annũ reddãt nõminꝰ aut

x. Ppintromiſticis ſolidos. cc Si
uero minꝰ ꝗqdẽqᷓ;. x.nõminꝰ autẽ
quiq; auni libꝛas eccłie redditꝰeẽ
cõtigerit ꝓ intromiſticis quidem
dari ſolidos.l.oibꝰ aut alijs ex cõ
ſt uetudine eꝑcipiẽtib⸗ ſolł. cc/Si
aũt minꝰ qᷓ;.v.nõ minꝰ aũt duas

auri libꝛas eccleſie redditꝰ habe/

at ꝓ intromiſticis ſolł.x.et.viij.oĩ
bus aũt exↄſuetudine pcipientis
ſol.xxiiij. Si aũt minꝰ tresnõ mi⸗
nus aũt duas auni libꝛas q;titatis
redditũ eccleſie ↄpiat᷑ dare pĩtro
miſticiſ ꝗdẽ ſoł.xij. ꝓoĩ ueroalia
cõſuetudine ſoł.vi.epᷣm eni eccle
ſie minꝰ duas auri libꝛas reddituſ
habẽteʒ:neq; ꝓĩtroniſticis:neq;
ꝓalia qlibet ↄſuetudine dare ali⸗

quid pmittimꝰ ahec aũt ꝗqᷓ pᷣbere
diſpoſuimꝰ pꝛimꝰ pᷣſbyter ordi⸗
natis epᷣi et archidiaconi ſuſcipiẽ
tes ex ↄſuetudine ꝑcipiẽtibꝰ diui

dant hec Igit᷑ᷣ iubem? hec oĩbꝰ
modisobſeruariut nõ extalibꝰ oc

caſionibꝰ debitis eccleſie pᷣgrauẽ
tur et ſacerdotia uenalia fiant. ſi
quis aũt ultra quãtitateʒ a nobis
diffinitã pĩrromiſticis: aut cõſt ue

tudinibꝰ quolibet mõ pᷣſumat ac
cipere iubemꝰ quicꝗd plus acce⸗

perit triplũ ex rebꝰ eiuſ uendicari

eccleſie dãtis. ¶ Sed hec quidẽ
ꝓepoꝝoꝛdinatõe dicta ſunt poſt

oꝛdinationem uero ſeruili ⁊ aſcri-
pticia foꝛtuna epos liberos etiam
pcipimꝰ niſi curialis: aut official

circa pᷣdicta obſeruationẽ oꝛdinẽ
tur. tales em̃ epatu remotos curie
aut officio reſtitui iubemꝰ:ut non
extali foꝛtuna ſacerdotio fiat iniu
ria: illos aũt ꝗq añ hac nr̃am legẽ er

curiali foꝛtuna inueniunt᷑ epi oꝛdi

nati hmõi ꝗdẽ foꝛtũa liberoseẽ le
gitimãueropanẽ ex ꝓpꝛijs rebuſ
curie ⁊ fiſcodare.ſictñ ñut nullam
imutationẽ eccleſiaſtica iura ſuſti
neant in rebusqᷓs in epatu acqſi⸗
tas eccleſi ie eoꝝ opetere diſpoſui
mus. Si uero cõtigerit oꝛdinatũ
epᷣm ſub ꝓpꝛij parẽtisptãte eẽ ex

ipt aoꝛdinatione ſuesptãtis ſit.

NNeo amabiles aũt epos et mo⸗
nachosexnlla lege tutoꝛeſ aut cu

ratoꝛes cuicũq; pꝑſone fieri ꝑmit/

timꝰ: pꝛeſ byter israũt ⁊ diaconis
et ſir ubdiaconis iure ⁊ lege cogna⸗
tionis tutelã aut curã ſuſci cipe he⸗
reditatis ꝑmittimus ꝓpꝛie ⁊ ſolo
gradu cognitiõis ad tutelaʒ et cu⸗
ram uocatis ⁊ hmõi ſuſciꝑe admi
niſtrationeʒ ꝑmittimꝰ. ſi tñ intra
iij.menſesex quouocati ſunt ad
cõpetentẽ iudicẽ ſcripto declarẽt
talem admiſtrationẽ ꝓpꝛia uolun
tate ſuſcepiſſe.et ſiꝗs eoꝝ foꝛſan
hec feceritnullũ ex hac in alia tu
tela aut cura pꝛeiudiciũ paciatur.
Alliũ ãt fieri ſuſceptoꝛẽ aut exa⸗
ctoꝛẽ fiſcaliũ functionũ aut cõdu⸗

ctoꝛẽ publicaꝝ aut alienaꝝ poſſeſ

ſionũ:aut curatoꝛẽ domꝰ aut pꝛo

curatoꝛẽ litis aut fideiuſſoꝛẽ ta

libus cãisepᷣm aut economũ:aut

aliũ clericũ cuiuſlibet gradus:aut
mõachũ ꝓpꝛio noĩe: aut eccleſie:
aut monaſterij ſubire nõ ſinimus

utnõ ꝑhãc occaſionẽ⁊ ſãctis do⸗
mibꝰ dãnũ fiat et ſacra miſteria ĩ⸗
pediant᷑. Siaũteccleſijs aut mo
naſterijs poſſeſſionesqdã adiacẽ

tesinueniant᷑ ⁊ uoluerint diſpẽſa
toꝛesipaꝝ uenerabiliũ domoꝝ in

cõductionẽ aut emptionẽ:aut em

phiteoſim hasacciꝑe: tũc oibus

clericiset monachis palijs caufiſ
in ipo inſtro ſubiectis monumẽto
rũ ↄſentientibꝰ ⁊ manifeſtantibꝰ

pꝛo utilitate uenerabiliũ domuuʒ
ho fieri talẽ cõductionẽ ⁊ emphi-
teoſiʒ ſinimꝰ.ſʒ etiã ipis ſaſſimis

eccleſijs:et alijs uenerabilibꝰ do⸗
mibꝰ damꝰ licẽtiã cõductiões et
emphiteoſes facere adinuiceʒ et
clericis ſimiliter Ppꝛiax eccliaruʒ
koſſe eſſiões cõducere guberna
e:cũuolũtate tñ epi ⁊ economi ꝑ
mirun⸗ exceptis ꝑſonisꝰq̃s ꝑ ali

am legẽ hoc facere ꝓhibuimus.

EGigsaũt cõtra ea q dicta ſũta

liqd fecerit oẽs eiꝰres ex qibet cãʒ
uel ꝑſona:ſiue añ epᷣatũ:ſiue poſt

hec fuerit adueniẽtes eiꝰ eccleſie

grarlin ts

iu.

6 omꝰ. ſcilʒ

nfe pꝛiuate.
itis. etiã cu⸗

iuſtibet.

be/Lauſis.l. /

dictis publicis
bic exemplũ vtiĩ

publicis ſalinis

aut argẽti fodis
vel ſimilibꝰ. naʒ
bec publica ſüt
vt. ff. de ver. ſig.
l. iter. .ff. ðpu.
iu. l. bi. i ön.
ſed economꝰ vi/

det᷑ admittẽdus

ad fideiuſſionẽ
vt. L. de epil. et
cle.cũ cle. . me⸗/

moꝛati.queẽõ̊.

et extra de fide/
iuſſo. c. pe. ⁊ fi.
ſo. bic ĩ ſpalibꝰ
caſibꝰ loquit.vt
bic ꝓ talibꝰ cau
ſis ⁊c. Itẽ vide
tur ꝙ poſſit eſſe
ꝓcuratoꝛ litis ſi
cut ẽ economus
vt. ſ. e. .. ſpoꝛtu
lau. in fi.q ẽ õ.
ſo. hic ſpãle bis
caſibus vt dixi.
nota ergo cleri⸗
cuʒ ab illis acti⸗

bus ꝓbiberiidẽ
in milite. vt. C.

de ꝓcu.l. militẽ
idẽ de curiali.vt
C.loca.l.curia⸗
lis. iteʒ de tutor
vt. L. ne tut. pel
cu. l. i.

1/ Donacbum

monacbũ autez

dico ꝙ plus eſt

etiaʒ eccleſie vel

mon ſterij.

K St aüt adia

centes. hocẽ cõ

finel. vt i nouel.

dinuicez. vt
de nõ alie .§.
bicy ero iubem⸗
7.S. vt dece. nõ
fi. F. illud.

m⸗ Londucere.
ete damus li

tehtiam.
n Herſonis .i.

economis et ei
cognatis.vt. S.
de al. et empbi.
5. economiſ. col
la. ix. ⁊ de bat. l.
hic dicit. vel dic
q de hereticis
hic dicit quibuſ
nõ põt dari ab
eccleſia. vt. . de

Colde
naen

lne

Mins
gatdce
rouci
Agol
cbceet
(dn a
la
i
uzn
,lun.

(Darn

Nigger

ild.
hies
geuuſton

gl

ſelunt,

dinie
ſiand,

ſcuſfne
Ldernla
icl ſnn
anigreiz⸗
mmndeßtn
degf.
liaͤſt
Pſogriet
pnulteat
1e Jenit
Cpoſſtcke
runlis
eercnomns
ſeſ hhon
in ii
beeſpüebe
busro.
cho n
Pplllsort
obibaſſd
len.
hanl mli
delilit
alaann
1gdelli
De

Honechun

Ochi nG

goul
ctiet
Ning.
ti acin
hoee t⸗

Ntiſcne⸗

i
alieg⸗
oitten
dect 0
60,
onet
dannsl
H

ſone
ise
66.
eno
e
ebel
Nde
etncs
in
it⸗
in
ſ

colla.ix. et ſit de

iſta faciet mẽtio

nem.
o ¶Si aũt ꝓba/

uent.i. inpoſue
nt vel ſtatuerit.
aldri. arg. ¶. de

loneoꝛũ ⁊? qᷓdaʒ
colonicoꝛũ et ex

ponital.i. mẽſu
raꝝ publico lo⸗
co poſiraꝝ iu dic
celo. i. vetigali⸗/
um.et erit ſenſꝰ

burꝰ litere quia
credẽtes eis.ſ.p̃
dictis clericis qͥ

conducũt vecti/

gal. q.d. locãdo
eis credetes. vel

codu.cuir ſiibet

publici aut pce⸗

—– 7* .
S

1„ Pꝛopoſitis.

ptũ publicu co⸗
lonuz aut exac.

ſoliatu.
q? Domè. ſ. nfe
pꝛiuate. vt dixit
3.5§. illð. aut ſu
ſeipiẽtes eos fi⸗

deiuſſoꝛeſ ꝛc.nł

lam acnonẽ ac.

r ¶ Alli vero. cõ/
pellunt᷑ ne fiſcuſ
danũ paciaiur.
m. F. et bocvero
iubem. colla. x
Krediderint.
yt ſũt publiciad
miſtratoꝛes ad
quos punʒ face
re tales locaiio/⸗

1 2·⸗
t Mulli vero te

ſtimonio. vt. C.

eoimi.nec hono⸗
re. Alij aũt com
pellunt venire ſi
lunt de eadẽ ꝓ⸗
uincia. als non
niſt in cauſa cri ⸗/
mmmali. vt. 3. de

ſy no tactis izm

polonoꝛum
quidã habẽt co

7

io. ſic ex in iudi ,/

ce. vt. C. de iud.

l. rem non no.

Ite ex eo q ðꝛ
dicat qᷓ nouerit
nota duo. pꝛim

qꝛ teſtis veritatẽ

dz dicere. nõ at
quid credat im̃
vt. S. de bere. et

lal. S ſi vero ab⸗

eiꝰ ad regiã ciuitatisuenire.ſiuc/
roet hic r̃m hunc modum epscu
iuſcũq; loci pᷣfectꝰ fuerit:nõ am⸗/
plius uno anno ſuã reliquat eccle
ſiã epos aũt in regiã ciuitatem ſi
cut dictũ eſt ueniẽtescuiuſlibet fu
erit dyoceſis pꝛeoibꝰ iread btiſſi
muʒ archiepᷣm cõſtantinopoleos
et ad patriarchã:etita ꝑ eũ ad no
ſtrã itroir trãꝗlitatẽ:circa ãt hanc
nr̃aʒ diſpoſitõʒ:qt ꝓficiſcẽibꝰ:ãt
ultra diffitũ uniꝰãni tpᷣs extra ſuã
eccleſiã moꝛã facientibꝰ:pꝛimũꝗ
dem nõ miniſtrari ab economis ꝓ
pꝛie eccleſie expẽſis:deinde amo
nere eos perlitteras ſacerdotum
ſubꝗbus agunt ut reuertant᷑ ad
ſuas eccleſias differẽteſ aut reuer
ti ᷣm ſanctas reuocari regulaset
niſiintra diffinituma ſacriscano
nibustpᷣs reuertant᷑ ad ſuaſ eccle
ſiasipſosquidẽepiſcopatu expel
li:alios aũt ꝓ eismelioꝛes oꝛdina
riᷣm pᷣſentislegis uirtutem: hoc
ipſuʒ et ſuꝑ clericisualituꝝ cuiuſ⸗
cunq; oꝛdinis fuerint aut miſterij

uẽdicari ſãcimꝰ.ſiaũt economi:
aut alij clerici fuerint hoc delinqn
tespecuniaꝝ eos penã q̃lẽ epᷣs eo

rũ ꝓbauerit exigi eccleſie uẽdican
dã:cũ etiãꝗ ↄductionẽ colonoꝝꝰ

aut cuiuſlibet poſſeſſiõis: aut pu⸗
blicaꝝ collationũ ꝑceptioneʒ: aut
exactõnẽ:aut ſollicitudinẽ domꝰ
hꝰ credẽtes:aut fideiuſſoꝛes eos

ꝓmemoꝛatis cãis ſuſcipiẽtesni⸗

lam cõtra eccleſiã:aut mõaſteriuʒ

aut res eius:aut gubernãtiuʒ:aut
cõtra illasperſonas ꝗbꝰ credide

rint aut cõtra facultates aut fide⸗

iuſſores eoꝝ habeãt actionẽ. Illi
uero ꝗ publicaꝝ collatõeʒ aut tri⸗

butoꝝ ſuſceptionẽ aut cõductiõʒ

aut exactionẽ memoꝛatis ꝑſonis
credidenint aut fideiuſſoꝛcs eos

acceperint ſi ꝙ publicũ dãnũ cõ⸗

tingat hoc ex ꝓpꝛia facultate reſti
tuere ↄpellunt᷑. Mulli uero iudi
cuʒ licebit deo amabiles epos co⸗
gere ad iudiciũ uenire ꝓ eis exhi⸗

bẽdoteſtimonio:ſed iudexmittat
ad eũ quoſdã ex ꝑſonis miſtrãtiũ
ſibiut pᷣpoſitis ſacris euangelijs

qð decet ſacerdotesdicãt q noue
nint: ſʒ neq; ꝓqualibʒ pecuniaria

cauſauel crimiali epᷣm aut ad ciui
lem iudicẽ aut militarẽ inuitũ pꝛo

ducere uel exhibere citra imꝑialẽ
iuſſionẽ permittimꝰ: ſʒiudicẽ qui

tale aliquid ex ſcripro ſiueex non
ſcripto pſumpſcrit imꝑare pꝰcin
guli pꝛiuationẽ.xx.aun libꝛaꝝ pe
nam exoluere iubemꝰ eccleſie cu⸗
ius epᷣs ꝓduci:aut exhiberi iuſſus

eſt executoꝛeʒ ſimiliter pꝰ cinguli

pꝛiuationẽ et uerberibꝰ ſubdẽdũ
et in exiliũ depoꝛtandũ:interdici-
mꝰ aũt deo amabilibus epᷣis pꝛo
pꝛias relinquere eccłias ⁊ ad alias
regionesuenire.: Si uero neceſ
ſitate faciẽdi hoc contigerit:nõa
liter niſi cũ litteris btiſſimoꝝ priar
che aut metropolite:aut per im⸗
perialẽ uidelicet iuſſionẽ hoc faci
ant:ita tñ ut necill epᷣis ꝗq ſub bea
tiſſimo archiepo cõſtantinopole⸗
os ⁊ patriarchis fuerint. licʒ citra
ꝑmiſſionẽ eiꝰ aut noſtre iuſſionis

au.ut aut ois eccleſiaſticꝰ ſtatus ⁊

ſacre regule diligenter cuſtodian
turiubemꝰ unũquẽq; beatũ archi
epᷣm ⁊ patriarchã et metropolitã
ſanctiſſimos epos ſub ſe conſtitu
tosin eadẽ ꝓuincia ſemel:et ſecũ
do ꝑ ſingulosannos ad ſe cõöouo-
care:et om̃s cauſas ſubtiliter exa⸗
mĩare quas epᷣi aut clici ant mõa⸗-

ſunt. et. C. de teſti. l. te ,/

ſtium. ſecꝰ in iuramẽio

calum. et. C. de iureiu.
ſcvᷣm nota ex eo ꝙ inð
finite dicit ꝙ ꝓ viraqʒ
pte debeant teſtimoni⸗
um inlerre ſicut et alibi
5ᷣꝛ ꝙ veritatẽ nõ debet
ſuppꝛimere. vt. C. e. l.
pᷣſbyteri. et.ẽ de teſti.
ſi vero igno. in fin. F. et
bec oĩa in pecuniarijs.
Itẽ ad iudicẽ ſpectati
quirere veritatẽ.vt. C.
de eden.l.ij. hic iñ ſi iu
ramento dixerit ſe nibil
ſcire sudit.vt arg. ff. de

1(RZaie. qee veniat

3 iuduc ad dicẽdũ teſti

moniũ.

uterdicimꝰ. litteriſ

ſic. C. de epi. et de. ſi qᷓ

pb. et. S. vt dif. iu. in pꝛ i

5 ¶GBiyero. bic q̃ dicun
tur bic. et. S. ꝓxi.S.ſunt
3. quõ oʒ. F. illud. et. &.
nõ aliter. et. S.vt nullꝰ

chi ad inuicẽ habeãt eoſqʒdiſpo

nereet ſuperhecquicqꝗd extra re
gulasa quacũq; ꝑſona delinquit
emẽdari.interdicimꝰ ꝰaũt ſanctis
epiſcopis ⁊ pᷣſoyteris et diaconi-

bus et ſubdiaconibꝰ ⁊ electoꝛibꝰ

et omni alij cuiuſlibʒ uencrãdi col
b Interdicim aͦt. ſce⸗

legij aut ſcematis ad tabulas lu⸗

dere:aut alijs ludẽtibꝰ participes
aut inſpectoꝛes fieri aut ad quod
libet ſpectaculoꝝ ſpectãdi graue
nire.Si quis autẽ ex eis hoc deli ·
querit iubemꝰ hũc in tribꝰ annis

uenerabili miniſteriopꝛohiberi

mõaſterio redigi. Si aũt medio
tꝑe oñderit dignã ſui uicij pniam
liceat et ſacerdoti ſubquo ↄſtitu

a Diffnitũ. ſ Nx die⸗

rũ in vnaq̃qʒ dilanõe.
ar. S. de luig. F. oẽʒ aũt

mauſ.i.oꝛdis.ſcema eiĩ
ꝓ oꝛdie plerũq;ʒ ponit.
vt. S.vt cũ ð ap.cog. F
ſi vero liben. col. viij. et
facit ad.S.bũc.C. eo. l.·
placet.et.l. decreuiumꝰ.
quid de ſchachis. Riã.

prfi cũ nõ ſoꝛiũe iuribꝰ
ci naturali ingenio coſi
ſtat ille ludꝰ. Itẽ nun⸗

quid grats ad tabulas
pot.Rñ.nò cũ etia ſpe/⸗

ctacula hic ꝓpbibeat.

m uij

g6/ Dibus. aut moͤſtra
tur nõ ſine cã tranſactõ

nem non fieri. vt. ff. de

tranſac.l. cũ bi. S. ptoꝛ.

1 gde penis. l. reſpicien
dum.

b Koͤmunionẽ. eſt, er/

go excõicatio a coꝛpoꝛe

xp̃i.vt bic. Item ẽ alia

ſcʒ ab ingreſſu eccleſie.
vt. S. de interdi. col. be⸗
re. in li. et. C. de ſũ. tri.
. 6Sacerdotk. anbie⸗
piſcopo.
k Buſiineat. ff. ꝙ qſ⸗
qʒ iur.l.i.in pꝛin.
lI ¶Biquis aũt. cõſtitu
to et p.c.miliaria remo
to. vt. C. de epi. cle. l.

quicũqʒ;.

me Pꝛeſoyten. erv. an .

nis im̃ et tps debʒ bẽre
eps. vt. S. e. in boc. S.
quoq; decrett.
n Diaconiſſa. vero. xl.
ggnno. aut.l. C. dicebat
de lege q coꝛrigit. vt. C
eo. l. nulla, et eodẽ mõ
coꝛrigit alia ꝗᷓ dicit ð.l.
annis. S. quõ 03 epu.
quãta i itur.
o Bi aüt differat. ſed
nõ differt executio ſnĩe

pfecti.p.ſupplicatione

facta.vt.S.vt ſpon.lar.
H. aliud. que eſtö.
p ¶ Sancimẽ·. vt. . e. H
uis aũt.
ccipe. ar. ꝙᷓ; ſatiſket
.— 6 põt dãdo penitẽtiã
pmittere retineri cõcubi

nã. ſed ar. S. ff. de le. iij.

ſiquis.in pꝛin.S.i.
r PB vero. tradatur q;

dicit clericũ a poſtatãtẽ

officio curie dari. vt bic

et. S.quõ oʒ epi.ꝗ.ſemł
et ſacerdotio cadit.vt
bic. et. .denup. S. ſy et
ſi quis.colla..iiij.et.õ.
quõ oʒ e.ꝗ.neq;. ſic eti
am de monacho. vt. z.
de mona. F. ſi vero relin
quẽs.colla.i.
1 Pe neqʒ ꝑmittimꝰ
ſed olim fiebat cũ diſtiĩ
ctione. vt. C. de epil.et
cle.l.officialis.

t EDonaſticz. nõ tam

erat monacb'. alias
pꝛiã ſubãm babere di/
ci nõ poſſe vt.S. demo⸗
na. F. illud. qð. ſ. dicik
ſed quõ bic cũ.j.dicat.
ideʒ ẽ ĩ alijs mõachbis.
Rñ. non ponit reſpecri
G e ſic. . de defunct. ſeu
fu. F. i. qre ergo vxoꝛ du
cere ꝓbibet. Rñ. qꝛ ba⸗/
bitũ habuit. et qꝛ ſatis
E clericari curialez.

MRone. ldodꝛote ſzm

1.

tus eſtinueniretps ⁊ huncrurſ uſ
ppꝛio reddere miniſterio.ſcienti
bus quoqʒ ſctſſimis epᷣis debẽti-

bushoc uĩdicare: ꝛ ſi tale aliqd

agnoſcẽtes nõ uĩdicauerit ipſi ra
tionẽ deo ꝓtali cauſa ꝑſoluẽt:nl
luʒ autẽ epm inuitũ cogi quẽlibet
clericũ ſub ſe ↄſtitutũ de pꝛopꝛio
clero dimittere et dare alij. ¶ Oi⸗

buseetiã epis et pᷣſbyterisinterdi
cimꝰ ſegregare aliquã ſacrã cõio⸗

nem anteq; cauſa mõſtretur ꝑp

quaʒ ſancte regule fidei hoc fieri

iubent. Si quis aũt pᷣter heca
ſancta cõione quẽq; ſegregauit il

le quideʒ ꝗ iniuſtea cõione ſegre/

gatꝰ eſt ſoluta ercõicatione ama⸗

ioꝛe ſacerdote ſanctã mereat᷑ coi

onẽ.qui ueroaliquẽ a ſancta cõio

ne ſegregare pᷣſumpſerit modis

oĩbꝰ a ſacerdote ſub quo conſtitu
tuseſt ſeꝑabit᷑ acõione quãtotꝑe

ille pſpererit: ut q iniuſte fecerit
iuſte ſuſtineat.ſz neq; ppꝛijs ma
nibꝰ liceat epᷣm aliquem ꝑcutere.
peoc em extraneũ ſacerdotieſt.
SEGigquis aũt epᷣs ſʒ eccliaſticas

regulas ſacerdotio pulſus pᷣſum
pſerit ingredi ciuitatẽ in qua pul⸗

us eſt relinquẽs locũ in quo miſ⸗

ſusẽ degere:iubemꝰ hunc in mo

naſterio in alia regiõe ↄſtituto tra

di: ut ꝗi ſacerdotio deliqt degẽs

i mõaſterio coꝛrigat.clencos autẽ
nõaliter oꝛdinan ꝑmittimꝰ niſilit
teras ſciant ⁊ rectã fidẽ uitãqʒ hẽ
ant honeſtã:et neq; concubinam
aut naturales habuerũt aut habe
ant filios: ſed caſte uiuentes aut
uxoꝛes ultimnã Tipaʒ unã ⁊ pꝛimãꝗ
habẽtes:neq;uiduãneq; ſeꝑatã
uiro neqʒ aliter legibꝰ: aut ſacris
canonibꝰ interdictã./ Mꝛeſby⸗
terũ aũt minoꝛẽ.xxxv.an.fieri nõ
pmittimꝰ.ſed neqʒ diaconuʒ aut
ſr ubdiaconũ minoꝛc. xxv. neq; mi
noꝛẽ lectoꝛẽ. x.⁊.viij.an.diaconiſ
ſamueronõoꝛdinari in ſanctã ec

cleſiã que minoꝛeſt annoꝝ.xl.aut

ad ſecũdas uenit nuptiaſ. Siue

rotꝑe oꝛdinatiõis clerici cuiuſqʒ

collegij aut oxdinis accuſato ali⸗

tionẽuxoꝛẽ acciperer.
qui pmittit eps expellat ab epᷣa
tu.//Si uero poſtoꝛdinationem

Tols⸗

qisapparuerit dicẽseũ indignũ
oꝛdinatione differat et oꝛdinatio
uniuerſa ꝓcedanttã ꝓ examina-
tione q; ꝓ multisqᷓs in epoꝝoꝛdi
nationibꝰ ſuperius ſancimꝰ.
Si uero futurꝰ oꝛdinari diaco⸗
nusnõ habuerit uxoꝛẽ ſicut ſupe⸗
rius dictũ eſt iunctã ſibi non aliter
oꝛdinet᷑ niſi pꝛiꝰ ab oꝛdinãte eum
interrogatꝰ ꝓmiſent poſſe pꝰ oꝛ
dinationẽ et ſine legittima uxoꝛe

honeſte uiuerenõualẽte eũquioꝛ
dinat ĩ tꝑe oꝛdĩ atõisꝑmittere dia
cono aut ſubdiacono poſt oꝛdina
s aute

pꝛel byter aut diaconꝰ:aut ſubdia
conusuxoꝛẽ duxerit expellat a cle

roet curie ciuitatis illiꝰ in qua cle

ricꝰ erat cũ pꝛopꝛijs rebus tradat

Si uero lectoꝛ ſecundam ducat

uxoꝛẽ aut pꝛimã quidẽ uiduã aut
ſeparatã uiro aut legibꝰ uel ſacriſ

canombꝰinterdictã nequaquãad
aliũ eccleſiaſticũ oꝛdinẽ ꝓmouea
turet ſiquolibet mõ ad maioꝛem

oꝛdinẽ ꝑducat᷑ expellat᷑ eo et pꝛio
ni reſtituat᷑.¶ Se
aut officialẽ clericum fieri ꝑmitti⸗

mus ut nõ ex hocuenerabili ceri
S. oib'et.

coiniuria fiat.ſi uerotalespſoneĩ

(dlero cõſtituant᷑ tanq; neq; ad oꝛ
dinationeʒ ꝑducte ꝑſone ꝓpꝛie

foꝛtune reſtituat niſi foꝛſan mõa⸗

ſticam uitã aligs eoꝝxnõminꝰ.xv

annisimpleuit tales non oꝛdinan
pꝛecipimꝰlegitima uidelicet ꝑte
curie ⁊ fiſco danda.Et ſiin cero

cõſtituti monachico cõcedenteui
tam impleuerit.ſi ſienipoſt clerica
tushonoꝛẽuxoꝛẽ aliquiseoꝝ du⸗
xerit aut concubinaʒ habuerit cu
rieet officio ciuitatũ eius foꝛtune

hiacebat reddat᷑: eniã ſi maxieta

lieccleſiaſtico gradu tenebat᷑ i ꝗ

quis cõſtitutꝰ non phibet ſacris

canonibꝰ er legibꝰ uxoꝛẽ acciꝑpe.
hocaũtet ſuꝑ omnibꝰ alijs mo-⸗
nachis tenerehis ſaãctiſſimis qui
deʒ monaſterijsad quẽlibet ecle
ſiaſticuz tranſt fenm graqum. eti

ed neq; curialem

al. vt. . e. F. curi
alem. vel dic ve
rius de ea dicik

AQ. e.l. officialeſ
pꝛima verioꝛ ẽ.

riali iĩmo videt᷑

ꝙ monaſtenum
immittaf. vt. j.
