a ſed foꝛtepꝑ timoꝛẽ creditoꝝ tm̃ pᷣcedentes extraneos voluerũt

adire. Rñ. adbuc· videtidẽ vt hẽat locum hec ↄſtõ. ar. iſti. qui.ma.
non poſ. F. i. ſed 3 credo:cũ ꝑꝑ vltimam volũtatẽ ſeruand hec cõ
ſtitutio facta fuerit. vt. . F. pri. ibi. n. eſt vna. accipient ergo eã cre⸗
ditoꝛes ⁊ diſtnibuant ꝓut volunt. vt inſti.de hr.qua.⁊ di S.i.fiſcuſ

aũt non ꝑ hanc.l.ſʒ

„

Hecqſi ali

„

enüci

ſuo iure videt ꝙ tanqꝙ; vacantẽ põt accipere ſi
nc.l. ſuo iure videt . pere ſi
vult. vt. ff. de iure fil. l.i. vt tñ rñdeat creditoꝛibꝰ.vt.ff. de iu.fiſ.l. nõ

.

qſi aliquẽ.i.niłs ignoꝛet:qꝛ ita ecreuit fieni hec cõſti ꝓpñt.
ocẽhic vᷣſus int᷑poſitio. g

Scom legẽ.ſ. factũ eſt hoc.

ãtibꝰ.ſ. erpſſe. ſed qͥd ſi nec rpudiar.neq; accipit.Rñ.

inſtantibus his qui ſequent debent admitti cõpellerent᷑ infr
enſes ez renundigre.vt. .dein. delul. vlti . ſilich mõ.

—

¶ In oibus. ſ. caſbus. K Fien beredes. ergo æilleqᷓ erat deſinit
ũ duo inſolidũ non pñt eẽ br̃des.vi.ff de hrinſti.l.item. . ſabinus.

l ¶ Hec.n. interpoſitio ẽ ⁊ demonſtrant hec vᷣba

exponunt.vt inſti.de hr.qua ⁊ dit.S.fi.

agire:⁊ ꝓ herede gerere q̃
quiſſime. vt illuʒ qᷓ

petit ſibi bona dani cã libertatũ ſeruandaꝝ.vt. de fideicõ. li. l.uij. F. i. vſ

In oibꝰ aũt caſibꝰ in ꝗbꝰſqnip⸗
tis nõ ↄplenubꝰ uocamus:aut er
teſtõ ꝑſonasaut ab inteſtato ⁊ ce
teros:damꝰ oĩbustalibꝰ ꝑſõis fi⸗
eri heredes aditiõis: aut a phe
rede geſtionishẽreius.hec eni le
gis uerba ſt:⁊ tanq; heredes oĩa

gerere ⁊ ↄuentos ⁊ ↄuẽiẽtes.hec

quidẽ ẽt antiqꝗſſimerleges ex pꝛo
pꝛia aucte pᷣſtabant:⁊ heredes fa

ciebant eos ꝗ neq; ſcripti ſũt he
redes neq; ab inteſtato ad heredi

tatẽ uocabant᷑. Mis oĩbus ob
tinentibꝰ:lʒ nõab herede:ſed ale
gatanio aut fidicommiſſario: aut
moꝛtis cã ꝑcipiẽte dari aliqd aut
fieriteſtatoꝛ uoluerit. Eodẽoꝛdi
nein occaſione ablataꝝ reꝝ ſeruã
do:⁊ inchoante ꝗð a ſubſtitutis⸗
legatarijeæ:terminoueroĩfiſcoꝰ.
thils hanclegẽ durã hẽat tãꝗᷓ
qᷓᷓ relictis pꝛiuatꝰ .ſed ↄſiderãs:
qꝛ hoĩbꝰ tenninꝰrẽuite moꝛs añ

q⸗ A ſubſtitutis. ablatiui caſus eſt. agaia

q;.ĩ fi.l.⁊ ĩ fi.te.⁊ inſti.
de eo qui lib. cã bo. per
totũ. Itez cognati licet
neq; a lege.xij.tab.ne⸗
q; ex teſtõ vocent᷑ tñ ad
mittunt᷑ iure pᷣtoꝛio qð
antiquiſſimũ ẽ.vt inſti.
ð ſuc.con. ⁊.ff. vñ co. p
totum. Itẽ emancipa⸗
ti. vt inſt. de hr. que ab ĩ
te. S. emancipati.ſʒ hec
non vident᷑ bona exem
pla de cognans ⁊ filijſ
emancipatis:cũ nõ ſũt
heredes.vt inſt.de bo.
poſ.S.quos aũt. ſʒ dic
ꝙ quo ad effectũ hr̃s ẽ
vt inſti. de bo. poſſ. hr̃.

pe. l.i.⁊ de fideicõ.hr̃d.

pe.l.ij. ſy ⁊ noue.l. hoc
faciunt. vt. C. de epiſ.
cle.quis adde.
n Aocabant inuit q;
his duobus modis tm̃
fiant heredes:q; veruʒ

eſt. vt hic.⁊ inſti.de bo.

poſ. F. quos aũt.
0 is oĩbꝰ. ſ. vt a nõ
pplente auferat coõmo⸗
* ⁊ ꝙ det alijs ſʒm
oꝛdineʒ. vt. S. F. ſi quis
aũt. F. inoꝛdinatum. et
p Aoluerit. nã omẽs
iſtos potuit onerare.vt
hic inſti. de ſin. re. ꝑ fiði

egatarijs.datiui.

Zermino.i.fine. . iſco.ſ.ponendo. ſed quis admittit᷑ pꝰ ſubſti⸗

tutum legatario.Rñ.here

es vel alij qͥ magis fuerunt a teſtatoꝛe onerati.

vt. S. e. F. etenĩ. ⁊ in ſe. S.ſed qͥd ſi hũit collegatarios ⁊ piunctos ⁊ re ⁊ ver
bo.Rñ.idem qð.S. dictum ẽ.ſ.vt beredi detur.nec alti accreſcit. qꝛ iã erat

ſciſſum iuris p̃ᷣſumpnone.yvt inſti.dele. S. eadem. . .
t ¶ NHullus.ſ. beres vel aliꝰ oneratus. tacite enĩ rñ. obiectioni.

v¶ Pꝛiuatus.per hanc legẽ.

Sed conſid erãs.ſicqꝛ ⁊c.

x Amirns-gierganma.or fdecche mnenn
P ¶¶oꝛS.ſ. naturalis.ᷣ vt bic.⁊. denup.. deinceps non ciuilis.

5 0

trabitur. vt. C. dele. ? con. l. leges. d

.ſic. . vt cum de ap. cog. 5. diſpoſuimus. coll. viij. DZ
erducet.ſ.qñ teſtabit᷑ ipſe vel ſi heredes ꝑducent. dic. ſ. brdes etiXÄꝛ.·
b ¶ Non enim. Rñi.tacite obiectioni. c⸗ 6 aũt ad pᷣterita tpa
Zinc nobis. qſi. d. ex quo

incõmodo heredis dicimus ⁊ decommodo videamus.ſ.falcidie.
e¶ Qura · als hoꝛa.i.caſus vel euentꝰ.vñ illud grata ſi upuenient q̃ non ⁊c.
vel dic hoꝛa.i.ps tꝑis vel tpᷣs. Hã dr hoꝛa ꝑs tpis exmomẽtis plurimis
ↄſtituta:⁊ ꝑ tales pticulas diuiditur dies ⁊ nox.vt.ff. de ver. ſig.l. ij. C. ð
tranſac.non minoꝛem ſzm.p.naʒ.xxiiij.boꝛe diem naturalẽ facunt xij. fa
ciunt artificialem. vt. ff. de ver. ſig. l. ij. F. fi. ⁊ de adulte.l.capite.
f¶ Ealcidie.dr autem falcidia a falce.qꝛ ſicut falx reſecat. ſic hec lex vla fal
cidio auctoꝛe.vt publiciana a publicio pꝛetoꝛe.vt iſti. de ac. F. alie. Et no⸗
ta ꝙ ſuꝑ hac matenia.pᷣmo lex.xij.tabu.inuenta ẽque plenum ius tribuit
teſtatoꝛibꝰ.vt.ff.ad.l.falci.l.i.dic vt ibi.ſcᷣo lex furia ⁊ voconia.tertio lex

falcidia:qꝛ dicte due leges non erãt ſufficientes.
falcidia fuit modificata per Juſtinianũ:vt dem
locum. vt. C. deiure deli.l. ſ.. ⁊ iten plus per eun
cõpetat qͥ non ſubꝛipuerit:⁊ qͥ ſolẽnitatẽ ĩ inuẽ

vt inſt. ad.l.fal.i.rñ.quia
um facto inuentario hret
dem fuit modificata. ei tiñ̃
tario ad hibuerit vt ſtatim

9 ½ nuitis. hoc eſt ven per legẽ iſtam falci. ⁊ iure vefi vt hic. ⁊ in ſequit᷑.
ſtit. ad.l.falci. .i:.f. ad.l. falci. ꝙ de bo. 5. i. . 5. f. bodie vero . vt. ſ. eo.

a iiij

Kolla.

S. ſi vero expꝛeſſum. Sed quõ et iure veteri fiebat voluntateʒ teſtatoꝛis
e p.Rñ.hoc fuit.l.pmittente.ſ.falcidia.vt hic dicitur.

ſacculum habet facultatẽ. Sʒ intellige idoneã ꝓ motu iudicis. vt
ff. de iu. deli. l.i. F. fi. . C. de epi.au.l.de creatõibꝰ.nã facit facultas
vt ſibi magis credat᷑.vt.j.ð teſti.S.ſancimꝰ. Sed qle erit iudicis ar
bitriũ vt eſtimet idoneũ.Rñ.vt hẽat t qᷓ;tum id ſuꝑ qð pt eẽ qᷣo:
vel ſi ſit par iniũcto onere.vt inſti.de excu.tu.⁊ cu.S.itẽ ꝑꝑ pauper⸗/

b Expendant᷑.ſ.in totũ.vel ita nõ remaneat bĩdi q̃rra illius ptis ex qꝗᷓ
it inſtitutꝰ.vt inſti.e.F.i. i ber⸗leaif hĩdibꝰ vt remaneãt.
mpl eat. ſiue aliquid deerat ſiue non.vt.j.e.boc aũt.

*4
¶Eident᷑.ſ.hr̃des ſʒm

tatem. ac.
azo. ſʒ non repugnãt ß , . „ , d . 4Penlonſe!
lunpe bu he ek. ſoliabalijsipſe peipe oteplet ſi minesercipim ꝛerdanorex ſun. ontomonbus
m Aoluntan taarei. Cogitet?: q; Tipſealis moꝛiẽs ĩpa min aditõb ſtatuentes onera uſ vr fr detut. T cu
expſſa.ſec vt. .5. ſi vo bit: ſi non huiꝰ legismereat᷑ au qʒad ſuberelicte menſurã ꝑ hãc Par ag.,o
erpꝛeſiun. Eplliu. nibil hon que cum oĩ ſtudio ↄſtitutõem illo adiectoñſolo: uto⸗ tef boe
n ¶ Deticientis.i. moꝛiẽ Elii 02 lut N 2 , tet; Tfi.
tis teſtatoꝛis. diſpoſuerat ad effectuʒ ꝑducet. poꝛteat hmõi heredẽ ꝗnon credi mA Rres mb
Ae „Mon. n. Hiſ quiſubnobnea t ſolum: Itlegatanosafidei ſtuurvr Chiu
el — vo, nũc ſoli ſunt hoibꝰ. ſʒoĩ ⁊ pꝰ hoc cõmiſſarios ueret ⁊ meruitnõda- reðlil. ſancim
eſgan⸗ anrur.l currenti tꝑe legẽ ponimꝰ. Minc nificari ſolũ:ſed ẽt non Wernet cõ San gur Aubie,
baskdo. . . isi zcura qdam ↄſi uocare oẽslegatarios ⁊ fideicom
ſiruendo. nobis ingreſſa ẽcura q damↄſi uocare oẽslegatarios ⁊ fideico nenf
q MHon foꝛte. cũnõ ſit deratõ falcidieſlegis:q ẽt inuitis miſſarios qticũq; in eadẽ ciuita- n abmarfe .
lege inon lubupeiſer teſtatoꝛibꝰ ſi erpẽdant resplega te ſũt oſtituti: aut quoſdã ꝓ eisa vento oponi
ibi p quana: vpõt po ta pbetẽt retiere heredes qtũcũ- gentes.ſi foꝛte perſonaꝝ natura bicplep ngu⸗
aupin rla lern. GP eis ĩpleat qrtam ſube. ⁊ hic.n. aut digiutas :aut qlitas aut ets e. dicha/
legauit herel ſubnarr lepugnare quidẽ uident᷑ uolunta aut quelʒ neceſſitas facultatẽ eis noropbol.α
= din non ſoe ti deficiẽtis: ⁊ incũbere legi talia nondat ad inuẽtani pñtiam.Si debie t
cernereſana. val dieſt ꝑmittenti. Sancimꝰ igit quomna Uero abl unt alig iſtoꝝ intereſſe te go. ge. ait ptoꝛ.
non bes no die eat tuẽda a nobisubiqʒ ẽ deficientiũ ſtesĩ ipa citate fide dignos poſ Ses a Kiir
Hunn ne grorrgineg uolũtas heredes.ſiuoluerint hac ſidentes ſubaʒ ⁊ optime opionis in ↄpfectoneiuẽ
ſbtraxit aliqͥd puta di utilitate potiri purã ſeruare legis exũtes non minꝰ trestabulanis tari.Kn vz uu
rirſi bocns fecnle pof ptatemꝰ no Pea gue foꝛte ſubꝛi⸗ z ſol q;ʒtũ 34 hoc vpent noage⸗ ꝙ ſint tabellio⸗
ſer na pꝛiulegii mercek piũt: aut malignãt introduceretẽ dim coꝛ quibꝰ ouenit fieri inuẽ nes tres gedcre
amincreaui ceſa ibi tent falcidiã. cñ utiq; ſinibil mali tariũ Mta ut ſupueniẽtibus le o:noheee⸗
Bodemdelindeds. in gnati eent: no foꝛte opeteret Ei gataris ⁊ qrentibus foꝛſa ſubꝛep ne. vt. . de teſti.
Krin derc n aij./ at igit᷑ inuentariũ abheredemetu tum aliꝗd reꝝ:aut non manifeſta raen
uilegium. ⁊ ꝙ dicit foꝛ⸗ ar α it j lñſig ſj Pln
te ſitſupflun vñ bocen ente nec foꝛte non hẽat p· debita tu lñia ſit non ſolũ ꝑ ſeruoꝝ cxam Ale in ſinguls/
ſu bun bpluſ ob lege ſoluta: ⁊ legata falcidiã ſjs modũ narogecamcec me hoc p reenr
iſtam. q;ᷓ p.l. C. deiur. . IFgndi ſancimꝰo.aiſ . atã dudũa nobisi ſer o . a
nelibers eil ſe. lo. tꝑa per q dudũ ſancimꝰ: qñ ho buimꝰ ꝑ ꝓlatã dudũa nobisi ſer goa ie
ſed ius vetuſtiꝰ hoc vel ſenſu. als ſoli ta
le videt.vt.ff. ad.l. fal. bellioni credim

l. bñficio.⁊.l.hereditatum..fi.

li.l. fi. SF. ſin aũt dubius.vſq; ad..⁊ ſi pᷣfatam.
AQñnñ.ſubaudi.eo tpꝑe qñ ⁊ac. t ¶ Excipimꝰ.i. liberamꝰ.
v Agiecto ſolo.i.illi. C. deiure deli.l.ſi ꝑ hanc ↄſtitutõem.
MNon dãnificari.repete meruit dico ꝛc. vx Couocareoʒ. dico ⁊c. aʒ.
91 Flaa nnqui ct creditoꝛes.Rñ.ꝙ ſiciqꝛ reoꝝ inteſt. vt.j.vt ſpõ.lar.
5 H bec. plus ẽt qꝛ dãnũ enitat. vt. C. deiur. deli.l. fi. S. Ilñia.

gentes ꝓcuratoꝛes.ſʒ qltr hoc fiet. Rñ.mittet᷑ ad domũ vt ad boc või

at vocatꝰ.aut aliũ ꝑ ſe mittat.vt.ff.qͥ.ex cau.ma.itẽ ait pᷣtoꝛ.S.pe.⁊. .fi.⁊
C. de aucto.pꝛe.l.i.in fi. c Matura.vt qꝛ mulier q non debuit ĩ iu/
dicio ↄpare.vt. C. de ꝓcu.maniꝰ.ĩmo punit᷑ vocans.vt.C. deof.ddi.iu.l.i.
d ¶ Dignitas.vt ſacerdotij.vt.C.ð epi.⁊ de.ocs.ĩ pᷣjn.⁊.ff. deĩius vo.l.ij.
e (Aaluna rn valitudine ẽ impeditꝰ.vt.ff.de iureiu.l.ad ꝑpſonas.
f Etas.vt pupilli ⁊ adulti curatoꝛes bñtes: qꝛ ꝑ eos ſerepſitant.vt.C.
de inter. re.mili.l.iij.⁊.C.ſi aduerſus rem iudi.l.cũ ⁊ minoꝛes.
g Meceſſitas.vt qꝛ captus ſit vel vincuł vel lacunijs:vel nudꝰ:vt ſine ſui
ded ecoꝛe in publico appere ñ poſſit.vt.ff.qͥ. ex ca.ma.l.ſuccurrit᷑.⁊.l.ĩ eað
b ¶ SBi vo abſunt. ſʒ deqᷓ abñtia hic dr cũ młta ſint genera abñtian. vt di
ximꝰ.j.de fideiuſ. S.i.Rñ.ſi ẽ extra cĩtatẽ —H
¶ Aliqui.ſ.ex legatarijs vel creditoꝛibꝰ. ¶ Zeſtes.oʒ repetere.
Sanni als facultatẽ.vt inſti.qͥ ma.non poſ.S.pualuiſſe.vel dic
acltatẽ.i.poſſibilitatẽ dandi aliqͥd. vt.ff.de vᷣ.obl.ↄni.S.illud.ſʒ poſſidẽſ

is ppoſito incipi 11 (Zpa. que dudũ. iĩſigno eru
cis pᷣpoſito incipiãt fieri infra.xxx.dies ab aptura teſ.⁊ cõpleat᷑ infra du
os mẽſes alios rebꝰ ꝑſonis in pñtia poſitis.als infra annũ.C. deiur.ð

q ¶ Superuenientibus.i.recunentibus.
r

t
v

et ſine teſtibꝰ ofecto inſtro. eſt / p boc. C. de dona. l. in donatõe. ſʒ

certe non credit᷑ ei ſoli:niſi teſtes ad hibuerit ipſe tabellio in inſttĩo.

vt. j. de fi. inſtru. F. ſed ſi inſtrm. ⁊ qð in.d.l.in donatõibꝰ ↄtinetur.
ven eſt vt non ſint neceſſarij cũ pᷣſcrip/ ppᷣa manu ſcripta. tabellio
tñ ſcribere dʒ eoꝝ noĩa vt dictũ eſt. P. dicit q;tum ad hoc.iðo
eſt qꝛ als tabellio ⁊ duo teſtes quoꝝ noĩa ſunt ſcripta ſufficerẽt. hic
aũt exigunt᷑tres ſʒ vident᷑ bec oĩa eẽ coꝛrecta.⁊ ꝙ ſemꝑ ſoli tabula

rio credat᷑ꝑ ius nouiſſimũ. vt.j.de fiinſtru.i.S.ſi vero neq;.ad qð

Rñ.diſtingue tpᷣs quo cõfici᷑ inſtrm.vt ⁊ tunc teſtes ſint neceſſarij
a tpe quo vult aliqͥd ꝓbani ex inſtro:vt tunc ſoliinſtro ſi non neget
publicũ.als ſi neget᷑ pub.credat᷑ ei cũ iuramento tabellio.⁊ ꝑ cõha

tionẽ. vt.j. de fi. inſtru. SF. ſ ſi inſtrm. . F. ſi vero moꝛiant᷑⁊.S. ſi vOi⸗

neq; tres.i.tribꝰ. ¶ Inuentariũ.i.illa ſeriptura in qᷓ res in⸗
uentemn br̃ditate ↄſcribunt᷑ vt.ff. de admi.tu. qui repi. n. Sed
nunquid vno ↄtextu fieri dʒ videt᷑ ꝙ ſie ad inſtar teſti.C. ð teſta.l.
cum antiqͥᷣtas.ſed ðᷣ dico.vt.C. deiur.deli.l.fi.S.ſi aũt dubi. Iteʒ
nunqͥd. idẽ tabellio vſq; ad fi.dʒ adbiberi ⁊ idẽ teſtibꝰ qro.r.ſic.

Huerentibus. i, p conqᷓrentbſus. 8 Erxaminationẽ. que
fiet per toꝛmenta.vt.C. de iure deli.l.fi.S.lñia.

Heredis. qui iurabit nihil malicioſefeciſſe vt ſequii.
Et vidiſſe. nota teſtimoniũ de auditu nõ recpit ſm nfr̃a iura.vt
bic. 7. C. deteſti.l.teſtiũ.non ĩ caſu. vt in actiõe aq̃ plu.arc.vt.ff. de

detundnaleieura

deteſti.l.·. Itẽ no. eũ debere dicere ſic eẽ vel non eẽ.nõ aũt de crude

ſi pᷣfatim. 7 põt eẽrõ: qꝛ bic maioꝛ ſolennitas exrqᷣrit᷑ in inuẽtario
vñ maioꝛ ſit vtilitas.vt.ff. de re.iur.l.ſʒm naturã.inſti.dele. pfo.t.

H.· ſi. ſ öria ſñ

itate. vt hi .l. teſtiũ. alr in ſacro calũnie. vt. C. de iure inuẽtes.⁊ imo au anꝰ eã ⁊ firmamꝰ ſtatuendo maioꝛẽ pe cũ igr.
reloſruat itn v eunnn getz 3. Ade nam. naʒ ꝑ ea ſolũ dencgabak fal.ᷓ lgatanos.ea e ine taien .
gabateni , ⸗ . ſevlna vires. vt bie.
affinnanue. cuz ilibus examinatõibꝰ obſuatiöe,ʒ minuẽntes legẽ quaʒ poſi uimus: 55 inl.i;5.ſivaop
naecteen ſedẽt ꝑ iuſi iurãdũ heredis iuſiu ut nihil de / ꝓppꝛio danificẽt here m Dãmniſdcentl. facto
uentanir nil randũ teſtium dicẽtium: affuiſſe des ceditoꝛibꝰ . ſed dabit ei pe⸗ enby ahlan
enaran his que geſta ſunt 2 uidiſſ. eque nam exactio ſue malignitatis cur Prape la grerni⸗
. Fuaoſt affinna⸗ tuncagebant᷑: in nulloↄſ. cioſ eẽ traſ⸗ cenderit leges. ex ꝗbus caute Egarans vrolo e
bonae. fceab erede malignitatis. Sie oiaagensnihil poterat dãnificani aever l nne⸗
lnc odiallos. q in hisq relicta ſũt a teſtatoꝛibꝰ SDed erdiuerſo que ẽt ſunt er fal⸗ lindi.
4 2¶ Ventatẽ no. inuenire ueritatẽ ¶Miſi foꝛte pñ cidia lege lucranꝰ. Hec auteʒ dici „KAarzuzleekter
an vehege tpes legatanii oẽs:aut ꝗdẽ ↄteſtati mus ubi enansteſtatoꝛð ſua ĩba cc d pohirpriil fal⸗
ae t Cde e one ſibipmiſſa noluennt uenire. hec egit . aut foꝛte cũ debuiſſet ẽt va verataat n gaͤi⸗
eee necadeẽ in iuẽtanoo.tunc. n. Iñia e amplioꝛcq;titatem heredi reinad uronengau deoze
birefenur. S. ce fit heredi z nõ adueniẽtibꝰ legata re ꝓminoꝛe diſt poſuit.eteni etiaʒ n raneßſrenct ſir
oir ouocareo'ſ riis. ↄtẽtũ eẽ teſtiũ pñtia facere hoc errãtis ſi nia ẽc non pure ⁊ ĩte i ear en e
4 ennr in rate deſcn iptõeʒr epoſito?ẽt ſic legata gre deſignatõis. Si uero expꝛeſ⸗ lf F. lñia. Itẽ nunqd
. ¶KEeſtum. .tri taniis T iureiurãdo heredis puo⸗ ſim deſ ignauerit nõ uelle heredẽ mnendehſro nre na⸗
. nam videt rpe lu eraminatõe Et his oĩbus ob retinere falcidi: neceſſaniumẽte mreſi cuier nereſſra⸗
9 uti. vtf. de vꝓ. ſeruatis hẽre ex falcidia pᷣſidium ſtatoꝛis ualere ſi᷑ niam: ? aut nolẽ raliquur vt eflp rlies
obllncia. 5. icẽ dic. n. non uidebimꝰneq;legẽ temeũ parereteſtatoꝛi foꝛſan ẽt q in ns Wene ſannn
8 Mnr ten ita hactenusↄpꝛobatã minuere:: dam iuſte ⁊ pie relinquẽti lucrum leganti ? legi pcipienti
neniennum cum neqʒ iniiſſticiã facere moꝛiẽti. Si ñin pꝑcipiẽdo:ſʒ ſ oluũmõ pie agẽ den enre ag me n
vamocenon de n. oio quidẽ ſibi uult aliquos fieni do bñtem Tnon uidere ſinelucro quis aũt n puni nul
bi. ar C. de aa. heredes: hẽre quãdam oſolatõ hmõi eẽhereditateʒ:aut ſi nolue to muus dea leli le
l vniea . ne ex ſua ſucceſſione arbitratur niteũ recedere quidẽ hmõi inſtitu gnon obedir. ponong
Derrpro, ſufficientẽ ſehẽreſĩ uham: nontñ tione locũ uero fieriſ icut dudũp̃x æpta. vt E.S diedr
moto. q. d. n iu non hic otrarietas eritſi nie moꝛiẽé⸗ 2 fideicõmiſſ. anis ? legatarijs 75 cum non eegot hoe 5
tab aeſne; tisſed ignoꝛantie puritas illius. uis: etꝗ ab iteſtato ſunt ⁊ alijs ſy dabaee. Rtanas F.
nnen Siuero nöfecent inuctanii ſim pꝛiꝰanob inuẽtã in talibꝰ uiam. inralierepeli vtar⸗
ennü ſem quoſ/hanc figun ſicut pdirimꝰ non re ¶ Mon aũt dabim? lñiam heredi KaadlriSurar
te tinebit falcidiã. ſz ↄplebit legata menſuram ſube ſi ubtiliteragno⸗ Bongtoqur maiſto
. uato: vt nibilö.. ſis ⁊ fideicõmiſſ arüs. ypure ſbe ſcẽtiſ. oluere quideʒ mox ab initio bem ocll. ybi
ieuaum morentisträſcendatmenſinsle, qmibuſdlz imegmlegun rad tunt
His oibus. gatoꝝ datio: hoc diximꝰnõ nra nũ ſñiam teſtatoꝛis ſeruare:qdð ẽt nlos enar prin de
. baonobifef ”ů”MD l menn INr dc ad⸗
Fbue⸗ e¶Pꝛeeſidium. contra ſegatarios ? fideiuſſo. dit becoſtitutio illi.l. ſancim? nã T ibi ſicpuniebant᷑ non facto iuentano.
NMunqd qeditoꝛes videt q ſic. qꝛ. S. dixerat eum timerelegatari⸗ H. bic tenct᷑ legararijs vltra vires brditanas ꝙ non eratibi. vt bic. ꝛ in
. os ⁊ cqeditoꝛes ⁊ ↄiunctim de his locut eſt.⁊ ſic ↄcludit bic. Jttem d.l. F. ſi vo hoſicß. Itep iſta vocant legatarij p illã non. vt.5 5§. ſi vo ab⸗
lilti. de hr. qua. dil. F i. tẽ exrpᷣſſum videt᷑ſ. e. . ſi vero non fe ſunt It bides umipiltr⸗ rent toto ibi puniebant᷑ in dupliũi.vt. . e. F.
„ cerit. in f. F. ⁊ hec videnturp anc ſtiuroͤem. ſp. l. . ſolũ bẽbat ſancim. 7. C. in. d.l. F. llo. Itẽ quidã caſus ponunt᷑j. de bacmateniaq
boc vt vlma vires non tenerent creditoꝛibꝰ.vt.E. de iu. deli. l. fi. F. non ponunt᷑ ibi.vt.j. S.ſivo.⁊.G.nõ aũt.⁊.S.illud

ia vera E. ⁊ qð dr. . e. F. ſi vero. in ſfi. expone vt ibi dixi

ꝛima Debere. ꝛ fal.
Dbeti Rn r. Nẽno. teſtem debere videre. vñ cec nõ admittik i. Fecerit.ſic. . e F. fant igt. *egror olin v &taß non bebat
eriaarbeg Ttend enan dee⸗ non inuenit᷑ ꝓhibit. vt. ff. Kant legatarios.vt.ff ad treb.l.i.F.bis 4.7. F. deniq;. ſʒ ĩ creditoꝛibꝰ

idẽ. ſ. ꝙ inſolidũ tenebant᷑ ẽt vltra vires brditatis.vt.C. deiu. deli.l. fi. F.

⁊c.ſñ.eſt ven ĩ inuẽtarij ↄfectõe. pa⸗
rio béat locisl.fal.5:e.

⁊ ꝙ hic dicit minuẽtes

Doc aũt dicim?.ſ. vt facto inuẽta
ſi vero abſunt.ĩ fi. ibi in his oĩbus

iſpoſuit.

q MHocigr.i. tm̃ relinqt: vt nibil apud br̃qdẽremaneat. r
m. Itẽ nunquid aduerſus libertates vtet fal. Kß. non. vtinſti ad 7

à relinqt ſed minꝰ fal.ſʒ Z̊ nihil dimiſerat. oVrans.. epe. n. ꝛc. vt
l. lal. . cñ ro. ⁊ ar. ff. de inof. teſ.pa.S.ſed an libertates. inſti. qui ma. nõ poſ.S. in fraunde. t (Sn rde ſibi cui certã poꝛtõ
f¶ Winuere.ĩmo augere.ſʒ vt ouocentteſtes. vt. z. dem eſt. ſz iſtiuid nẽnon cogebat relinq̃reꝑ legẽ banc.Hjĩ Epenitꝰ extraneũ. Sʒ qð ĩ ſuo

reſtringerer illã con. g onſolatõem. ſic. ff. deĩter. ac.l. 92. vel q̃ſi vt in aſcẽdentibꝰ⁊ pronis ⁊ fribꝰ.Rñ.in ea grauani nõ pòt filius a
b (Mſit ni plus in facultanbꝰ ſuis q;ᷓ in his eſt boĩes ſpant.ar. pre.vel S. vt. . vt cũ de ap. cog.. aliud. 2. F. ⁊ hoc quidẽ. ⁊.j. ð tnẽ. . ſemi.
qui.⁊ a qui.l.in fraude.⁊ iſti·qͥ ma.non poſ.5. in fraude. H ꝓbiben?. nec pronꝰ a liberto. vt. .e. ꝗ. non aũt.⁊ inſti.de ſuc.li. F. ſy nr̃a

8 v
.

—

3 MPꝛediximꝰ. vt. S. e.

a ¶ Dubſtitut. ſ. hi ⁊ co

(Lolla

nec fr fren turpi pſona. inſti. vt. .e. F.i C. deinol te.l. fes. ⁊ ide in oĩpſo
na cui neceſſario debet. vt in piuge ſuꝑſtite ap· . iui
li.ma.⁊ aui.S.qꝛ vero legẽ.coll.vijſ. v⸗
l.fal.l. ꝙ de vonis. F. i. . F. f. x/ Pie.ſ⸗ he
Pſnio. vt. . de ec.ti. . ſin auͦt. ooll. ir. ? Hñtẽ. ex quo et lucro locuples
aliqᷣs here. vt.ff. de pv. L
obli.ſi qͥs ſti. in fi.

— 2 f = 2 ⸗
õ cedẽtiũ nos dñt ↄſtõnes ab aliꝗ
ſi vero lucro.ſic.ff. d P b L
Neoee dus aut retinere uelle : neqerp⸗
bl roeal ar tegdẽ oplere teſtatoꝛis ſſiam ex
berrdes ureedtadt pteuero eã minuere. Sʒoinon
errantẽ circa ſbe qʒtitatẽ:ſʒ agno

vocant. NHunqͥd idẽ in
trebellianica in iſa ſcentẽ ⁊ mor ſequẽtẽ ſñiaʒ teſtato

q̃ iure inſt. debet. Rñd.

ſcgeſimlig eſ cem ris poĩa eã ſequi nõad Dcor
quodãmõ.vt inſti.defi .
deiuſ. bered. 5,. ſed qꝛ. penitere.nõ.n.erit hoc pure leqn

C.ad.l.fal. ſicut alleg.

ar z. C. deappe. peipi eis ab initio ſciẽtibꝰ ꝗdẽ: ⁊ ĩcau⸗

mꝰ?. i fi. .l. 4 7 — 27 22
m in f.r deteſtal.ſ te ſoluẽtibꝰ. ⁊ poſtea lites pcipiè
b 4on autlz ftin, tibꝰainferre ⁊ reciꝑe uelle ab eis:
uentariũ facienti dem IR—— EEE 77
Rananecen meahtus quodcũq; ↄtigerit exoluiſſ e eos.
dam.ac. acd. Oʒ. n. añ exactiõem cogitare ⁊ a
eBubnkr non enan · gere non cogitãtẽ recte: dinde
5 Quibuſa. fortea⸗ traſferriad indeuotoemmit foꝛte
micis heredis. iuſta qdã cã hocĩtroduxerit: ĩopi

e¶ Nð ẽt. interpoſitõ ẽ
Pꝛecedentiũ.i.impe

tror aurluckt üos minuat ſubam ⁊ locũ receptonis,
pone exemplũ. vt. L. e. j AI oſm⸗
l.i.⁊.l.erroꝛ.vel dic ꝙ e faciat. MAllud quoq; ꝓſpicim .
as non hẽmus q̃ bunc =J
caſum ſic expᷣſſe ponãt:

vd ſi bes pcedentes. dic vt. C. el. ſfÿ. g Rennere. denõ ſolutis.

p Nelle.imo videt᷑ ocedi.vt.ff.e. de bonis. S. non iccirco Z. ſʒ diceam

4

„₰

oẽs res erant vniꝰ

7

PT Inferre. ſ. velle

pꝛobatio. ſic. ff. de admi. tu. l. cũ queri᷑ ⁊ de bo.libe.l.non abſt urde. 7.5 le.
iij. S. neminẽc. .ff. ad exbi. l. celſus. 7. F. cellus. ſ¶ Eractioneʒ. quaʒ

legatarius ad beredem fact. t ¶Agere. i. faladiam retinere.

v Kecte. de ſoluendo toto acincipienti.

ri. aliꝰ ẽ boc. S. ali..ſ.de ec.ti.S.ſi aũt.aliꝰ.j.vt ſpon.lar. pe. coll. viij. et
aliꝰ con. F. hic nobis. ? ſext. S. e. S. ſi vero nõ fecerit. llud qõnibꝰ:puta
agitur ꝓ legato vel fideicõ.generali:vel ſpali ex ꝑte li. ote. vſq; ad annuʒ
dz finini hec cã.ꝙ ĩtelligas ↄtinuum. ⁊ ita ẽ bic ſpale yt lis duret anno. lz

tis heredis. Sy neq; ↄcedimus

nabili qdã ere alieno apꝑente ꝙ;

coꝛrigi ꝑ iſtax.l. vel diſtingue an voluit in totũ ſoluere ⁊ hoc ↄſtituit in aĩo
vt bic aut non vt ibi.vel meli vius bic ſubtilr agnouit ⁊ totũ ſoluereĩce
pitvſ pᷣiudiciũ ĩ reliqͥs ſibi parauit. vt ar.ff.ad ma. ſʒ iul. S. fi. ⁊. C. de fide
iuſ.l. i. .ij. ſ in Zrio non ſubtilr agnouit. Itẽ videt .ff. e.l. ſi ex plibꝰ. ſed
hbic dicas non eẽ Z.nã niłin ſolidũ legatũ fuit ibi ſolutũ vt crlalarrd⸗
rij. i ¶ Bſiam. ſ. ſolutis. K&/Ea. ſ. in
non ſolutis. l& Agnoſcentẽ. ſ. ſubam. G Gñiaz.i. volũtatẽi ñ ſolutiſ

m Meſtatoꝛis. qᷓ ſolida volun 5ſtari. vt. ff. de do. int vi. vxo. ſi ſponſus.
§S. ſi ꝗs rogat’“ nſ lan. Heſ peutere.
Bequẽtis. heredis ſequentis voluntatem teſtatoꝛis.
ſ.q; titatem primonij. q⸗ erapientibꝰ. ſ. legatarijs q̃ ꝑcipiũt legata
Zroluiſſe redargukn. varietas ſiue ꝑticularis ap⸗

py/Quidem

nopinabili. vt qꝛ gra
ue es alienũ ſit qð latuerat pᷣus.vt inſti.de hr.qli.⁊ dif.S.ſciendũ eſt.qᷓ.n.
denouo emergut: nouo aupilio ĩdigẽt. vt.ff. ĩt. ac. ð etate. .ex cã.vtĩ poſ
ſeſ. lega. plane. ⁊.j.de eq̃li.dot᷑.S.qꝛ vero. v? ¶¶ Rec tionis.vel ẽt retenꝰ
nis. nq cui damꝰ ⁊c.vt. ff. de ſupfi.l. i. F. aut. ſ ſzm ea q bic dñr fem̃ cũ
vno int᷑ alios faciet pᷣiudicum q; e non dz. vt. ff. de iur. l. qꝛ. 1 re iudi.l.
ſepe.i. r.ſz dic iõ boc euenire.qꝛ qſi vno fonte⸗ qſi vnũ factum vf. vt. C.
de duo. re.l. f. ſed qͥd ſi ptem legati legatario ſoluit.nunqͥd ĩ reſiduo mul⸗
to magis ſibi pᷣiudicant.Rñ.nò qꝛ qñ ſolidum ſoluit vna voluntatẽ com⸗
pleuit inſolidũ ac hõ non ſic. Pꝛerea ſi ĩdebeant᷑.xx. noĩe legati.x.ſũt debi⸗
ta ⁊ alia.x.ind ebita iure fal.vñ ſoluta ꝑte in durioꝛẽ videt᷑ accepiſſe. vt.ff.
de ſolu. l. i. ⁊ reſidue ergo nulla ẽ pentio:aut cũ vni ſolidũ ſoluo ceſſat hec
rõ eductõis. Itẽ nora qttuoꝛ caſus in qͥbꝰ ceſſat fal. bociure.vnꝰ . . . P

d.

als ciuilis triennio. vt.C. deiudi ꝓpandũ.i.Rñ.crimialeſ biennio
durent. vt. L. vt. ſ.cer. tẽ. cri. q. ter.l. fi. ſic eſt et als ſpale vt min miẽ
nio duret. . vt de. ap.pꝛo. epiſco. S. i. coll. vi. C. vt oẽs cãetã auiles
i; cri. l.fi.in fi.⁊.ff.de excu.tu.l. qͥnq ginta. C. denau.l.pe.⁊ de do.
l. generalr. ⁊ de aſſer. tol.l. i. de edifi.pꝛi.l.fi. “

ſeceſſitatez.
netpᷣs fiat longũ in talibꝰ qõnibꝰ moninane ntii
nullã. n. taliũ qõnũ aut litiũtrãſcẽ aũt. .e S.ſiqſt

dere annitpᷣsſè ancimꝰ ¶Necel. en an u biez
C*7 2A= — „ — .
ſitatẽ ĩponentes oĩno ĩtra ãnũ pꝰ nus coputat bu

aditõem ⁊ legata ſolui que a te ¶icſaoo. i. ſolutõ
ſtatoꝛe ſunt relicta cõplen ſᷣm ſui uis annd de
9, rim? quo. 5. ꝓx. rñ. iu
nrãm ⁊ oĩa agiqcũq; pꝛi ecdirrim rinſtariefniẽ
Initiũ aũt ano dam ſicut pas de Bec gut
iam dixim⸗ ad ãmonitiõeʒ: ⁊ exin additõem c ad,
diciali decreto'facto anno.n. pꝑck Wonmonen fu⸗
pam herediſ tranſacto: tũc ille qðᷣ õ
cadet relictis alijueroad hecueni ſivult legatanꝰ⸗
ẽt quospꝛiꝰ uocauimꝰ.i Oupil gor dieetegt⸗
lus aũt ⁊ minoꝛibꝰ etate nibil no non agkcz ̃
ſtra piudicat lex. Eſt. n. eis ſiqdẽ biug als hn e
ßm dictas a nobis cãsneledantur ad anni: ner
duplex quondã ſubſidiũ:⁊ ꝑreſti ddn eyein
tutões c ꝑ uiam cõtra negligẽtes drpni atezeyt
curatoꝛes agere pñt. Mon autẽ deint. relrce
ö9 vSaſ gatoꝛum. in fi.
excepimꝰalegeneq; prõnatſuc (Ainno ſ vnlic
= qui datur ſolun
. one legati.

d /¶ Ziximus. vt. ð. e. F. ſi quis autem non imp-leans.
e ¶ Hecreto.per quãd am int᷑locutoꝛiã ꝙ; pᷣcipiat ei vt ſoluat ꝑ ſenũ
cium. vt. ff. de arbi. l. ꝗlem T fi ar. ſ. de ſanc. epi. SF. pe. ⁊. j..de ecc. ti. F.
ſi qs aũt. oollłix. lx dicat᷑ in nouell ↄnieri ꝙ debeat ĩ diffinitiua dari
f Relicris.ſ.hr̃ditate. gPupillis. ⁊ minoꝛibꝰ etate.ſ. adul
tis curatoꝛes bñtibꝰ. vt. C. dei ĩte. re. mi. l. ſi cura.als ñ bʒ niſi viaʒ
b ibil.ſquo ad effectũ piudicat tñ ipo iuf.als nõ reſtitutis
eẽt neceſſaria in ĩte. reſti. de qua ſequit᷑ vt.ff. de mi. l.ĩ cãe.el. ij. ⁊ ita
erit hic ſpãle vt ſpalis pᷣſcniptio currat minoꝛem.regulariter ð.vt
C. qui.ca.in inte.re.nõ eſt necel.l. fi. ſic ẽ ſpãle circa iudicia ĩ ſpacio
x.dien qui dant᷑ appellanti. vt.j.de ap. 7. ]..t. SF. i. Iẽ inſtãna cãe
. Fe & deiidi. pgandhii fi. Itẽ in pᷣſcriptõe que obeſt miĩoꝛi volẽ⸗
ti accuſare. vt. ff. de mi. auxiliu. Itẽ in 5ſcript. qᷣnquennij q obijcet
minoꝛi ad tuendũ ſtatũ defuncti. vt. L. deſtatu de. l. nõ eẽt. Itẽ in
pꝛeſcriptione dotis nõ numerate q̃ obijcitur minoꝛi ſucedenti alij
vt ẽt non reſtituat᷑ vltra ſtatuta tẽpoꝛa.vt.j.detpenõ ſolu. pe.ſuꝑ
do. 5. ſin añt mi. ¶ Mꝛeiudicat. ſ. in ſpacio illiꝰ anni qͥ dat᷑ſolu
tioni.nã ꝑ boc minoꝛ ⁊ hrs non ꝑdit hr̃ditatẽquo ad effectũ. Idẽ
dico in illo anno q dat p inſtatia cãe. nam ⁊ ſiſua ſterſit foꝛteliubꝰ
non verxari reſtituat᷑infra illũ annũ vtnõ videat᷑ cucurriffe.vt. ff. de
mino.l.minoꝛibꝰ.⁊ eõ.vt ſi agat idẽ minoꝛ ⁊ petat legatũ cum aliꝰ
ſit hr̃s. nam reſtituet᷑ vt reponat infra illã inſtantiã. vt. C. deiudis.
ꝓpandũ.inf. k WMer reſtitutõnes. er go cunnit .ſ. nun a eli
git quã viã pus velit. videt᷑ ꝙ ſic. vt. C. ſitu. vel cn. p totũ. ꝙ veruz
credo quo ad ãnũ qͥ dat᷑ ſołoi quo ad alið nò imo pᷣmo tutoꝛ.vel
curato. agit poſtea reſtituit in ſubſidiũ.⁊ t rõ qꝛ ꝑditum non ẽius
defendẽdi vel agẽdi z inſtãtia ꝑienit. vt.C. ð iudi/ pꝑandũ.ĩfi.·
I on aurem. a legeiſta. i,depena noſtrelegis.
tronatus.i.ſi patronus inſtituatur a liberto.

— „

n ¶ Diffinimꝰ. ſ. hodie tertiã ſi moꝛiaf ſine filijs condito teſtõ.ſʒ ab

pᷣn. titu. vſq; ad. S.multis autem.
0 Bepanenee ꝙᷓ patoni aliqͥd dent vel faciant.
p no vt. 5. §.ſi s aut. q 6Legalis. ilege deblis.

N

inteſtato totum. ſed iure veteri erat aliter.q; dic. vt inſti. de ſuc. li.in

do.

lor⸗
icg
biute
zi
ſe
ſi;
ein
ſn
N
e
f.
P

ni

ſni

don
adl

0

ieima

¶Hura talibꝰ. penis. ly de ea nolit pſtare. vt. .e. .. ſi is aũt.
8 onſtone.ſ. greca qᷓ multa ↄtinebat cũ młtonẽs eꝰ memoꝛiam

bẽamꝰ. vt inſti. deſuc.li. S. ſy nra. ⁊ deſer. li. co. ĩ pn. ⁊ le. agri. ſuc.
S. pe. Erlbeninian vcieun ſeereſioner waanuon

vAA ia delat⸗

in cui cõpoſitõ

nemulta ſüt ne Hanc.
Fe Anne legal poꝛtio maneat apud eospu
uih ſublen ⸗ Nin talibꝰ. reliqua ueroueniat ſʒ
bat c ſintibi Uiã a nobis nunc aptã in talibus:
iita areni marime quoniã inipſa diurepa-
laæfffel ad teti natꝰ poſita anobis ↄſtõne ad ſili.
uietwie tudinẽ pene igẽuoꝝẽt libertinita
ſtatoꝛ ppa voe tes oꝛdinauimꝰ.Quia uero du
enan non en plex ẽteſtõy modꝰ autiſcriptaʒ
dereſt. iube delatꝰ diſpõnem : aut in nõſcrip⸗

mꝰ. ꝙ vltimum
bodie tollitur.

lenon fere.. bociõ dicit qꝛ pfoni vſq; ad qntũ gradũ cũ agnati
v5rad 6n
toſch oc ſeelelrrnrnrnnnzz
ſuccedit viſt⸗ ceſſiones.⁊ ibi.n. legitima eisſer
deſueluata pte quã nos diffinim? quic⸗
Slſi· als ad· qd ultra hanc eisrelictũ fuerit:et
cias drias. vtin alimi Est . it illi &
Satem Smuin aliquid a litis petitiefuerit illi cõ
dixim?. plere:deiñ noluerint: hũc oꝛdinẽ

tenere ſcimꝰ:q; ĩinchoãtes ſacrã

nram hanc ↄſtõneʒ diximꝰ.itaut

tã uolũtateʒ hec oĩa obtinere ſilr.

⁊ſᷣm equã obſeruatõem ⁊ in non

vt.j. vt ſpõ.lar. 118& C e Le en.
Sgꝛ vero. ſcriptisteſtis:⁊ in oĩ ultima uolũ⸗

x¶ Diſpoſitõem

ſolennem.

y ¶ Mota ſcriptã

let da ſiue ĩpialiꝰ: ſiue alteniꝰ cuiuſſibet
vriſt.eſt . f. (dem. nãqʒ; in oibꝰ hoibꝰ hanc le⸗

Ama f
ſ. v.modis vl

nime volütates X Fi
Zechn ſeipnis qtenus ⁊ uiuẽtes relictis potiant᷑:
te non ſonpſit ꝙ deficientescũ ſecuritate moꝛiã-

yt bic. Itẽ codi⸗

alkin qᷣbꝰ. v. te⸗

tate ſancimꝰ:⁊ inoĩ ꝑſona ſiũ pꝛi/

uata ſiue militari ſiue ſacerdotali

gem iĩponimꝰ ¶ Hec nos ut cõi⸗
ter oibus ꝓſint hoibꝰ ſcripſimus

tur ſciẽteſ:qꝛ lex eis ſepultis ẽt mi

Denon eligẽ. ſe. nu. mu.

⁊ ſubaudi eo qᷓ. qld. dee ſcdo qᷓ nu. mu. non eligantin lueis pᷣmimat
monij. vnũ de õ ilis ẽ hec or̃o in eccłaſtico.ino

uer.do. cap.ſyon.ſ.

o dic ꝙ ille due dicnones. ſ. nu. mu. ſunt accuſatiui æ

ſus ⁊ ↄuertãt᷑in noĩatiuũ.⁊ verbũ eligendo ↄuertat᷑in verb .ſilis ẽ locu⸗
tio in ↄueniendo ppłos in vnũ.ii.dũ ↄuẽiret ppłos ĩ vnũ vel meliꝰ⁊ pla

mu. ſint noĩatiui caſus
oĩbus gentibꝰq̃ dudum fuerint: · 2 verbu eligendo ſitge
re 7. —. —— rundiuũ ſicut eſt.⁊ ſub.
nuncadeoꝑ nos ſũt adiecta pci bẽat prãts. q. d. mu. ſe
patui romanoꝝ. etropolitãi Sni nnde gigencon
ueroiudiceshec ſumẽtes ſicutdu nu. iednaeteinsſe
dũ ſancitũa nobisẽunicuiq; diri ¶ũdas acapientibꝰ vxo

gant ciuitati:manebitqʒnilsnon

dic ꝙ he dichões nu ·

res.vt.j.e. .qꝛ vero ð

—

—

Nen 1 . d. - binubos.⁊ pᷣma ꝑs ru
audiẽslegẽq; neq; ĩ pauꝑtate ui Gareaneirſevs ad
2 in r PP H. hoc autem.
uere: nino in arn ciatc emuttit. g 4 lienatõe. hec expe
De nõ eligẽdo ſecũdonubentes diur e .becaũt. vſʒ
mulieres. Et alienatõe lucni ante ad. um igẽ.
nupt. donationiset de ſucceſſiom Erde eeeſ nibe
ORERe actiue legit᷑.q.d.q̃liter
bus earum et filijs ſuis. muliges aegan fili
„ aTi . -1 is.qð dic vt.j.e.S.ẽ igĩ
Mpꝛ. iuſti. ermogeni magiſtro vſq; ad.S.aliud vero.
acroꝝofficiox ? ex oſuli. i‚EZanñ nos ſok

T añ nos legillatoꝛi⸗
bꝰromanis ↄtinuaʒ le
Ngilſlationibꝰ occaſionẽ
emergentiũ cãn dabat uarietas:⁊

nidie natura
daͤt nouas inuenire
foꝛmas. vt. C. ð ve. iu.
enu. l. ij. F. ſed qꝛ.

K Zatoꝛibꝰ.i. bi ꝗᷣ faci

nosoẽm ꝑtem legiſiatõis oꝛdina ebantleges nt giͤimn⸗
m.. 3 0 gtoꝛes. na alł no po
tel reip.cunciã pene coꝛrectoeʒ Rrarpos ch ppto ran

aliqñ ꝓegentiũ iterpellatõibꝰ. A
liqũ ueroin iudicialibꝰ qõnibꝰ ce⸗
lebꝛauimꝰ:⁊ młtas leges hincſbᷣ⸗
iectis noſtris ↄſcripſimꝰ q̃le eſt:

ſtulit ĩpiũ in pᷣncipẽ vt
ſſt.ð iu.na.S.ſʒ ꝙ pᷣnci

pi. 7.
1/ Oẽm ꝑtem. q. d. ſi in
a

iqᷓ ꝑteleges late deſi⸗

ſtes ſuficit. vt niſtrabat: quecũq;illi diſpoſue
br S.f. It que kit ad effectũipſa ꝑducit. qobꝛeʒ
ſta pieinte u quoniã cõishecutilitasoibus eſt
lbac coͤſul. ..er hoibusfiant qðᷣtua emmetia hic
ſoteao Jc: vo Hoepta cũctis ðclarantia legis uir
ſt er coꝛam dus Lutẽ. dinigant aũt ⁊ ꝑ ꝓuinciasin
buſ teſtib?. vt. fü⸗.

Eril
a. ¶ Militari. vt miles hr̃s inſtitutꝰ poſſit repelli ſi non obediat de/

functo. Itẽ teneat᷑inſolidũ ſi non fecerit ĩuẽtariũ.vñ coꝛrigit᷑ vt.¶C.
ode iur. deli. l. f.. F. nã bunc. 5. generaltr. intelligo referni ad vtrãq; ꝑ/
tem huiꝰ con.vt ſequit᷑ oẽn materiã ⁊c. Itẽ ſi miles inſtituat hrdeʒ
brs poſſit retinere ſal.ſi fecerit inuẽtariũ.vñ coꝛrigit᷑ C. de te. mili.l.
in teſtõ. . C. ad.l.fal.l.in teſ. Sʒ quidã dicũt vt lor.⁊ bã.qꝛ hec lit
be ſit intelligẽda tm̃ in milite inſtituto.non aũt teſtãte.pᷣmũ vᷣyẽ.

14 u pioll iueinſtiur ſueinſtiues fuent pnocpe vtl miievi/
1. Gʒ

- hoc ex voluntatenon neceſſario.C. dele.⁊ con.l.digna.⁊.
d Pauptatem. nã ↄcedit retinere fal. e/Permittit. nã p⸗

R ſeruan voluntatẽ moꝛiẽns.vt.S. 5. ſi qͥs aut. ⁊..ſi qͥs igf.
u. Deſi eligẽdo. tribꝰmodis hoc intellige.pᷣmo ꝙ ille due di⸗

qões.ſ.mu.nu.ſit noĩatiui caſus.⁊ dictio eligendo ↄuertat᷑ in vbũ

ff. de ſtatu ho. l. i. J.ij. n ene hociõ qꝛ ⁊ multe remanſerũt coꝛ/
rigendein volumineffoꝝ.q̃s p bunclibꝛũ coꝛriget.vł dicſym quoſdaʒ ꝙ
iõ dicit pene:qꝛ qñqʒ coꝛrigit ſpotaneo motu.vt.C. dele.⁊ cõ.l.leges.alij
dicunt ꝙ iõ qꝛ ⁊ alij imꝑatoꝛes aliq̃ Zeevnl⸗Pind verioꝛ eſt.
o ¶ Coꝛrectionẽ.ꝑ codicem. 5 Lonſcripſimꝰ.que ſũt in.¶.
q ¶ Quale.ſ.negociũ iſtud q̃lereſpicit ꝙ eſt.ẽ.aliqñ ꝙ ꝑ teleges ⁊c.
r ¶ Emergẽs.ſ.negocin. S Legem. ſ. condendam.
t ¶ Bꝛegoꝛia. ppꝛium nomen eſt mulieris virum pꝛimum.
v ¶Et extuliſie.i.extra ciuitatẽ ad ſepeliendũ poꝛtaſſe.ſic.j.vt exac.do.S.i.
colla.vij.nã in cĩtanibꝰ non erat ius ſepeliẽdi.vt.ff. de ſepł. vio.l.iij. .di⸗
uus.⁊.C.de religi.l.moꝛtuoꝝ.alij dicũt extuliſſe.i.ſuſcepiſſeiure.ſ.ſʒm q;
iul. vt ſequitibi.ij nõ veniens.⁊ ẽar. ꝓ eis.ᷣff.de ↄiũgẽ.l.qͥ duos.circa pn.
x filio exꝑta.qꝛ filiꝰ magis ſibi ſeruierat qᷓ; filia.
yOdpoꝛtere.no.nos aſtringi iure naturali bnfacere his qͥ bñfaciunt nob

—

qꝙ ẽt nũc emergẽs ad hãc nosuo aaret rchtnarten
EMV)WH 51* modũ vel coꝛrectõem a
cauitlegẽ Gꝛegoꝛia.n. ſuppli- liquã et nos fecm pel
cauit dicens hũiſſe ſe dudũuix: et meli dic ipleoꝛdina
D E1/ , uit reipu.l.latas antiq
duosfeciſſe filiosmaſclin ⁊ femi in. vij ptes.ſfor. vt. .
nã ⁊ extuliſſe quið maritũ płimo derecnlel.ic
qʒ a filio exꝑta fauoꝛe extimauit coꝛngebar coꝛngenda
opoꝛtere :ne relinqret eũ ſiñſrenſi- kar.. anc e ine
ciatõe:nec exra cõpetenteʒ hono a pig n alianuf gaach
rẽ dimittere. Igit᷑ añ nuptialẽ do iudicaudo vr. . dele.
om Iz nanenié ⁊ con.l.fi.
natöemlʒ nõueniẽsad uota ſ. da Varöis i. opoſuois.
. ms/Nhꝛdinãteſ.ſ.ſſᷣ cer
nis tituł ⁊ cõiunctis.vt

ai “

giſn
* nup. feie in fi. alia llegarõ ma
„, kaadakani n terze —“ . r
Keſtituit. c aunnes Nirin ⸗ e. ſtair ibin ſcöam dicit ? n
J ſz xſi. F. oſuluit. :.f dit retẽto vſuf. ſeuiũt mñ oĩa eruͤ · 4. lz videak ſuff ad tiul. l.f.i. tñ. 1
epen. bere. ſy ſi. F. ↄſul õ Au l. ofiaunt. Aerũt̃. Ki. quam di⸗ ne
denreoſe boi m dica on coꝛrigio
eo ꝙ a pfe hü d.nõ tm̃ inuita erpᷣſſo h iby. q. d. ſepauit onſe recte uend anon allega⸗ l
