Factuz. m tcopꝑ bilia 6 plent „ turar irtute m llitt 2 Rß. ſi imo qᷣa v
ut . ute m litt E pꝛimo *
Se paneng phar in Et ſic ecnb üiseleen ni eannhean mrna gus RMW t . en
ſed q poſiti in ð hic ſtim :et iuſi entu ſtio „ nt quee ib? firm Aung ae oſtea fia Nut Keren
s unale öbe factum ꝛeti che mom ſtet teſli⸗ ſcin bentib? fi ali fo⸗ l ha einnn
zuid bal 6. nam iᷣ nn eltet lia ha udici ec ta i. v eſta. l. p
quid r. rj. nõ ut.5. fa tqðdã nctus joniexa ſuam ex iuc 5em h oĩi C. det idẽ ĩ do ct⸗
dicitur. rnes ul F. Pbuit qðᷣ defu pletion m ſu dem inatõe tuero icati. etidẽ 4 ſin
Bearg,, hniedd enari ecneru oꝛte angnub ue
e. F. uurlie ium phibe E etiã ſuiuentez ceperum tem. . iunt et tel anuf. en ned
etene iliter mumg ſigd entun ꝛet illi peten neſci lberii ꝗ Mem Zablena⸗ e
251 uel ciui o latõne ſie ſtrum lat:e compee erasn adhi ie at E ſaabſolu/ ſon
9 4 raliter Equ col 9 . ſit in E duen ant , ui litt rios 4 axie ſunto inſti. de ſen
naru orrag babek, ſcripſit 2 9 habean hisq- abularic larij m tib? Nennſed n
tuch p mormu in fi. et gco merato int et ſ et ex te imnot it tabu dtrahenti )to rana gaͤbic,
t degealit teſtĩo tad nun ſtes fuen tõnũ et lus om s ſunn os cõtra itterato leiauidie⸗ E
ut. ff. de Eq' adt ab c 1pn impletõn nul n“ busloci ignot illi llij 1. ſeinnn ⸗ 6
nrarie ferẽ cũ p gdemx adi ueronu onigne nt ꝓ MAlij ret tu ſen de⸗
maxie ſi pona atũ. 1 ſ⸗ 19 latõnc 1 oöpletönũ ſtesn ſcriba lente. u nibil! reus
kis urſis urifopu clancdl dc olctoni neennnam itterasſal iam pſen beanniig WSe n
lico iu famẽ. ut. 5 pot ibus cã fiat gdẽ ec ad . ut qu as litte quia etiam “ ſoluar re
l inlame don n· ſſibu ttunc ſolah riben tpauc entur t:et ſcius eſeq eſt faci
iu. ſis ue hoꝝ o nõ au lioꝝſu la ſcri o attel eſta inſtru j nua pia illo ĩ ed
eſſe te legeſnl llatio na det ali tiũ etiã iſo uer is hecg lium in ifeſtũ Rag ler vn⸗
Elnani tor colgii t. ſe trahen nm29 ibus ei tita talt Smanke in e er lice ial⸗ n
n ur i fficiat t cotr plur x a t 0 umet fide k m ſiser ie ite
teltib i llioni. tiũ foꝛ nent: lon . run ſuſ lp mn ben ntiren turiſ D
lia. abelli 2 tiũ mi let — tra⸗ ſu . non s adhi . ſe in fu
ex a tem ta i. ſig exam cop tia ) toꝛuʒ nanon! 89 ſeri⸗ faceret tracta
dimp Be bie⸗ Pp ionibu iñ foꝛte a ligat᷑ u exiſte in hist rit et qui ut Ite eindeb . ſ
tan 4 inſtrumẽ atio ibentiũ col 8 om e ſtesin quos eri um au retur d niſt in / u
etczolenrniine aentign Siuer ierun Watranſt or zil arekberſir,,
ig enu ſraſmbene ſubſen una q ides. llatõem ſunt in ahentea slitteras Anarekberi, .
tũnõ inullus in cõpa/ hentiũ iciat fi pter co lu⸗ di cõtra oſt pauca nihil o ra. uerüch.
ſddhnienuhn De et eſf eniat p enusnalu⸗ bat ue po atenus te. 9 iauehc,
ſibſeridtong 8.ſ. ne / iereſti ð hacte llationẽ voſtea ſunt u btilita ẽtis ſapplerd mal li
Si onci⸗ ue ad/ hil ali toꝝq ad coll⸗ aut p oſita ma ſu mens nch alie mal
s: neque an/ mento⸗ fertad ut lius p ſum inſtrur 8 uch e er 8
t. ecz mi minſtru ui ꝓ olẽniter tuz ſiue tur de ſupin ſi qui⸗ gue ſunt ber is
merator n d.ltabel 1 lat :ut qui retſ. mentuʒ mittatun icimus ſi nam ex qusſunt pfidis
LYopletioni zu it fia entũ iu at docu ipe qui thec ð nfectis. tractum maloan.
„ „ 2 — . —☛ . . 1 4
(& gierran docume ca ſume⸗ dẽ et ip am E i to con et cont nt ðco t
lionis. cõpletõi eiulö ad oino gocij fi ali . x ſcrip lib S icta ſu⸗ ſi ula 1
xZuã. ã alia cõ⸗ liqð 2 egoc A o Ce em uiſc». que d llatio .5. e
xa⸗ ur inſtr ui bec i glie oꝛenege ret e ollati facere q quiſq; ſi ꝙ ea fiat co 6es. et. .
caðnt lionis q ſtrã gu dma , fieri U 9 Ead c qʒ 4 ſi tamen K. pꝛimi ma.ſ. ut cõpat tur. ut. 5
Dbelt rali⸗ es bſen⸗ 3 etit fier sfidẽa. ec geq gockatio. ut.F.eF. n bie FePer nn ut. C.e. enenel ludlehl 4
. . en nt n. . io. ut. uo dieci ntin eſtiũ. quis ti in 1
bus nr erglia e „ doneaʒ mento etneg que d ſcriptu et ſu tem ꝗq titaß⸗
t. 1 1 m 6Wis iuate am et! . a ꝗ ſciũ
Pn urittmaz nes inſtrumen gpatönes F. 1 Sðð eiene
re ir 5 dat t. C. e.5 pre: ig ſcriptu is. et. . d ap. §Fr bis.l. qui
* a ei ſtet. nõ n vt adde ſe unc. iinter g „F. li ſed his. e. a⸗ erin do.l.
lis. ne licer ut. S um xte riure t. S. .ut. Z. e. * e. H. ui ingt inatez
uenan ar eundem aſn Raerzeet Aai . Ramighentſim
e m. F. i. bil. rep 8 ſeq r.i. tact e calü. id ade taüral cuidã S
evnro an giaemue ter aliqui dicit u mitiik e⸗ i.l
d eni abitur cũ itur et ea bic . 6. e re mi. .
3 Krgain 2 è
omücsr quali c oẽs au wenfacket thg
pin orlantur. ecöba⸗ ncr berbeni⸗
ſcripto

W foꝛmam tali compe.i. talibus conuenientem. et hec antiqua foꝛma
ſurn renurſtetun ꝓri. S.opoꝛtet vero ⁊c.et bec dicio ꝓculdubio po⸗ ꝙ boc totum defuit de ſcriptura.ſed fuii vltra libꝛam aun. Sed et ſi eſſet.
N teſt cum pcedennibus. uel cum ſequentibus leg et ſic in nullo eſt de/ li.auri duo ſufficerent. ur eadem diſtincnone patebit.
N fectiua hec littera.alij ſupplent hic et in bis ⁊c.q.d. et in bis in ſua t¶ Percipiet. ſ. intentio actoꝛis.et qð dicit de iureiur.ſ.delato a iudiceuła/
Ne l virtute manentibus que ſancita ſuntin bis. Pte ꝙ deber ſuſcipiuel referri vel iuſte recuſari in gutbat vnibus erit ige
Aegtte cialis diſpoſino, ueſ
uuri⸗ nſumento.n non ſcripto uoluerit hmaifeſtũẽ factarum quidem in litibus apð iuſiurandũ. 5.ſi de q;ti
niti tamen invonit qeaut pteſteſ aut ꝑiuſiur. fidẽ ꝑ nos aũt introductaꝝ quatenꝰquo gneréF vare crt.l p.
u neolarrem i cipiet actoꝛe eqdẽteſtes deducen tidieinter ſe cõtendere hoĩes cõ⸗ u /Ataüt. nibil abun⸗
linam bec con tepulſato aut iurante aut referen peſcamus pᷣauferẽtes eis alterca darne neganio uldie
ſenztf. † . „ — . , „ 71 vnam refern eri
bnnts nrerds⸗ te ſicuti iudex negociũ diſpoſue⸗ tiones ꝑ legiſlationis ſ ubtilitateʒ oꝛa allam ndſeanena.
inn ſitam̃ quiſquas rit tautem nihil ſit neqʒ ho Mua Obter couenit tuam emi⸗ ſic er ide bered. et fal.
ei eulgs inoniene⸗ rum inemendatũ illud quoqʒ ad· nentiam hoc cognoſ. centem mãi⸗ aus odinn atoͤe
n dele etcon. li. dicere legi bonum eſt: ut ſiuſque feſta omnibus facere ſubiectis. et . elm
ninn aadalglos. ad unam auni libꝛam fuerit cõtra⸗ qui hic ſi unt et qui in gentibus. et ? ſiae ſpernus in ſeiſ,
lude lan. ſies. de be ctus huiuſmodĩ obſ. eruatoem in enim ad alios gloꝛioſiſſimos pfe ſiue ſine ſerip. öbat.
un re efal ſe⸗ hoc minime cuſtodini ſed ſecun· ctoset quiin heſperiaſunt⸗ n li ,Danm eikiuter on⸗
feniigf t ſinauten um hoc ꝙ tũcactũ eſt cãm fieri bia etꝗ inſe eptentriona libus di⸗ M
a dubius e laie unde de rebus eriguis maximas cimus aut in illinico ſcripſimꝰ ut a Aunk tiones alas
ninit bs cennacems attritiones homics ſuſtineant. omnisnobis res publica plena fi mtiones ernon diet
ii vbi inguſarter Mec qdem oĩa tenere in ciuitati- athaclege ſubiectoꝝ medente exiguamn vſ; ad libꝛã
e he feabu / bus uolumuſ. na in agris ubi mł concuſſionibus. untenmo Kirt var⸗
mü Ahanned⸗ ta ſi nnbleitds eſt ne⸗ ſe Dii⸗ —⸗ V der ean H ſe
nacn maxime abũdat . „ „ 22ʒ „ Miam in agris. id e.
urti vrerahas. G n aut keſtum mn tancehi HNec conſtitutio interpᷣtat᷑ pꝛioꝛẽ ¶ in villis ſc. ft qui ſaui
fuſti eſt ma.l. fi. i. Pactenus apud eos ualuerunt Nt z ſtitutoez de bis quiin ediun᷑ da. co.l.ſciendũ. S. i.
. teſt. ma. l. li.. cõ ſtitutõeʒ de his qui ingn 5
ſannt nam oino debet Munc ſint etiam firma Hoceni cole ztii cirma. ut numer? du
ral eſſe nori. ut diii mſiareſſ mõaſterijs⁊ de ſubſtatiſs eo? rnutne
eeſgld eſſe nori. ut dixi teſtis qbus marime ſtu- in 801 oꝛum teſtiũ ſufficiat. ut
leſtin 3. e. 5. ſed his vl et mnipis elusꝗ 1 el quo tꝑe opoꝛteat eã ualere. ff. de teſti. l. vbi. niſi cõ⸗
it poteſt cum pce / demusiam a nobis ſancitum cſt. iractus elarvn .
. dentibus cõtũ/ ANTalear ran:= ori 759 B auri.ut.L.ſi cer.pe.l.f.
ngui gi bec dictio ma Maleat itaq; lexin oibus qͥ p . de d ¶ Gancitum eſt. ut. v.
titit rine ad male Bec faciẽda ſunt inſtris ⁊ cõtracti Lema. Jo pꝛe. ecundo. enes ſufficiant. ut. T.
anl, bſen mbula bus. qd enim iaz tranſiuit cuqſ· Auſa talis ad nos perue dateſnitnind Knrs
ti H , uduiar piam ſentiat⸗.Mancaũt legem? nit quam extimauimuſ d leelbaccanin dein.
effiug n neſtentur. peperit contentõ tudo poꝛtere competenti utia urpdicta plene accipi /
4 Eipiugl⸗ pepenit contentõnum multitudo P petenti niaarien
ilgſes piuram ꝓfitean r HH S . hitur vlira vnam libꝛã
R iur qꝛ eſt etiam ⁊c. ut ſubijcit. nam omnes teſtes debent ſubſcnbere auni.a ut.j.ſi.j non diſtinguo a perito uel non ſiue inſenptis ſiue non ſiue ĩ
dcſen/ ut diatur in nouellis. e.ti. ciuitate ſiuenon.nam ſp duo ſufficiunt.ut.ff.de teſti.l.ubi.et.S.S. ut autes
ſroſ 0 ciuerunt eum.i.cognouerunt eum eſſe imperitum. nihil in fi.ſi autem fiat.S.li.auri et in ſcrip.et ab alio imꝑito lr̃aꝝ et in ciui⸗
Kalnl p Mon minus. v. teſtes. ſed quia plures exigũtur teſtes ab impe / tate neceſſariꝰ oĩno tabellio ſi haberi põt.et.v.teſtes inter quos erit qͥ ꝓ ð
ſerie riocq;ᷓ perito ut hic innuit᷑ quidã dicũt in fauoꝛem imperiti ne dececi bente ſcribet. us.S.opoꝛtet.ſiautem ponas qdᷣvnus eoꝝ defuerit. ut qꝛ a
galtic piatur cũ pñtia tot bonoꝝ viroꝝ adhibeat.tu die ꝙ in eoꝝ odiũ qͥa perito õᷣbitur.vel ab imperito ſed non in ciuitate.uel non vltra libꝛaʒ auri
uurnnt alias incõuincibiles eſſent niſi tanta ſolennitas adbiberef. ut. ö.d tuic diſtingue aut cõtrabitur publice aut pꝛiuate.ſi pꝛiuate tres ſunt teſtes
güteu rabel. F. i. Aem gꝛ ſe grauauit ut in ſcrip. cõtraheret cũ erat imperi/ nebceſſarij.ut.ẽ.e..ſi quis igitur.et.S.ſed et ſi quis.licer oli duo ſufficerẽt
G tus.vnde quaſi ſe artauerit nõ ſuccurritur ei.ut.ff. qui ſatiſda.co. ſi niſi ↄctus excederet vnam libꝛam auri. ut. C. ſi cer. pe.l.fi.ſi autem pub lice
delt/ G fideiuſſoꝛ. . ſi neceſſaria. Item no.bic.v.teſtiũ numeruz ad hiberi. tunc ſimiliter tres ſunt neceſſarij. vel foꝛte ſi uffiaent duo cũ tabellione. ut. 5.
p ut et alias in tel reſtici t. . de teſta. l.fi. qñq; exiguntur plures F. et hoc dicimus. et. S.e. S. ſed er ſi ieltearer dicttvr fien e ſeri ancig fir
ſhunt ut. E. de ꝓxi. ſacro. ſacri. vnicuiq;. ððM inde ſcriptura et inter eos agitur ut fiat. ut. C. e.l.ctus.licet alij dicant tüe
nter quos. i, denũero eoꝝ erit qͥ ſcribit ꝓ pbente boc tabellio. demũ qñ agit.utnõ ałr valeat ctus et inducũt.S.e.S.et hoc dicimꝰ et boc
mi 4Zanid eſt de numero deſtic. arbiener eneſtis.dſis:er d, in diitöte villa aũt ſerua iura vetera qð dic ut hoc.S.bec aũr omnia.
t eſtle nac baccon-alg vient g iabellio el nenumer teſtiuʒ. ? e RKu auiſiam ſencinn Ne enim magil tangiuelſotͤs u. C. de ſum.
n bic dicit y eſt de numero qui ſcribit ꝓpᷣbente torũ ille ⁊ nullus l. iij. in pꝛin. egem. clicet iſtius.
19 alius vr ſcnibere totũ inſtrĩ niſi tabellio qð eſt iſtoꝝ opinioneʒ q g In beſperia.i.in biſpani. ⸗.
Pte eiponũt quidam exteſtibus ſcribi rotũ ꝓ pᷣbente.i.cap. et fſinen b n ſeptemionalibus ꝑtibus. idem in illinico vtſequitur.
ett no aut totũ inſtrm iam em̃ mibil ſeruaret tabellioni. u el dic torũ qð i Illirco. ſcilicet ſchlauonia⸗al.
3 enat ſcenpturus phens. boc eſt coſirmatõem ↄctus. Item nũc ſcrnibit k¶ Scripſim us.ſ. ꝙ faciant mamifeſta oĩbus ſuis ſubditis. accur.
iol totüũ ꝙ erat ſcripturus pbens qñ eſt oino iltteratũs uel parũ. als I Plena. i. oẽs ſciant eam. veldic piena.i.abundans. nam pꝛius pꝑ falſi/
bn ig eſt ſi eſt lineratus paꝝ ſcribere debet et poſtea teſtis ꝓ eo ur ſuhij tates boĩes depaupabantur. et cõtinebantur ut ſubijcit ammõ nõ ſic.⁊ ſic
; cit ibi aũt et poſtea. vñ põt bic notari ꝙ nibil ſcienter et paꝝ ſcien/ reſpu. enit plena babẽs locupletes ſubiectos.S. ut iu.ſine quo.ſuffra.ꝗ.co
1 tereſt equalis cõditio quo ad numerũ teſtiũ. nam etiam in vtrog girgrloꝛer inſti. de his qui ſunt ſui iuris..exp edit enim. J
caſu achibentur. v. ut in boc.,.ſed non quo ad ſcripturam. qꝛ vnꝰ m EADedenre.ſcilicet bac.l.
t nibil ſenbit alipan foꝛte ſignũ cruas qð derei pᷣponi ut d: i noueł

¶ E bec do

cemus. que pꝛopi.dicta ſunt.

—

¶ Perteſles. ſ. dnos. immo tres vt ſtatim p atebit in diſtinctõne.ſed dicaſ

ula. ilis iterptatoe ch nos ſolũ b poſſũ. ut. C. ö. l. 29.l.pl. et.l. i.

n4 AEontumnions ellan 5. bemonachis, F.illuc colla. ,.

N

Ver. vt. S̊. de mona
chis.S.illud quoq;.
Mec poſſe.bic ĩnoua
tur qꝛet pꝰ ea põt.ut.j.ð
ſan. epi. S.ſi qua muli⸗
er. colla.ix.

q/ ¶De ꝓpꝛijs quõdã.
1 4 De

re.i.ad eccle
ſiam tranſferre.impꝛo/
pꝛie em̃ ponit᷑ et hoc in

tellige cũ ſeculo abrenũ

ciauerit.ut.S.de mona

chis.S.ſi vero filios.et

S. ſiquis. colla.i.
¶ Alderuere ſe. dicebat
mulier.

—

t ¶ Poſterioꝛ. q̃ eſt. . de
mona illud quoq;.

u Opoꝛtere. luple. ⁊ iõ

ſancimus opoꝛtere.

21 ⁶ Mec. ſ. dicta indebi⸗

ta. l. de mona.

vx AUanifeſte. ſc. boc

r

a Eonſtitu tione. S. de

mona. S. illud quoque
er facit. S. ut fac.no.cõ⸗
ſti. et. j.ut nulli iudi.li.

bere. lo. ſer. F. ſi qñ .

g ¶ Mabitauerit. li; bo

ie non babitet. qꝛ de/
ceſſit teſtatus ante con/

ſtitutõem dmo.
c tenus partem. i

aagbuc. Monaſterium

ſcʒ tranſmittere.quod ẽ
infra. ¶ Diſponere. i.
ita erat ante pᷣdictam.i

de mo. ut. L. de ſa. ſan.
ec. l. generaliter. ¶ Ze

gem.l. de monachis

d /Wꝛius. alias pꝛioꝛi
e¶Niceat.i.licita fuenit
f

Hoſtre legi.i.noſtra

lege ur ita ablanuũ cõ⸗

ueniat alteri. ſ. factente
quaſi lex poſterioꝛ pᷣiu /⸗
dicabit ingreſſis añ le/
gem in bis que pꝛimo

licebant. ut hic.nec pꝛi

mo licita pᷣiudicabunt
ſequenti lege cõtra eos
qui poſteaſingrediunt᷑.
vt. Z. ꝓprr.
g ¶ Poſſibile. i. conue /
niens.

1 Hoc fieri.i.ſtatui

Opoꝛtuiſſz.i. ingre ⸗
diiur. quid enim pecca

uui antiquitaſ ⁊c.ut.C

de teſtamentis. l. teſtã.

K Si vero. ꝓ enim. ſic

5.de here.et fal. S. ſi ve

ro enim. ¶Legem cuzʒ

teſtabatur. ſed poſtea.
Ezo.
14 Kelinquere.no .legẽ
ad futura rabi. ut. C.

dellegi. et. conſti. leges.
et. j.ut facte no.conſti.

et. ſ. ur liö. de ce. F. i. i fi.
niſi caueatur expꝛeſſe ut
ad pᷣtenua trabaiur. ut

nobis intepᷣtatione ſimul et adiu

toꝛio. Lognouimuseteni qa mu

lier quedã heres filiũ ſibi exnup⸗
tijs legitimis ꝓcreatũuolueritꝗ
dem ſegregareſe acõiiſſia cõuer-⸗
ſatione et in quodã mulierũmõa
ſterio cõmanere plurima bonafa⸗
ciens młieribꝰ reuerẽdiſſimisibi
dẽ cõgregatis.Et quoniã noſtre
pietatis lex uult eos ꝗ ſe mõaſte⸗
rijs dederint ſeu uiros ſeu mulie⸗
resanteq; ingrediant᷑ monaſſeri⸗
um eo quo uoluerint mõq ſua ſũt
diſponere nec poſſepoſtq; ingre⸗
diunt᷑ monaſteriũ ulterius agere
gcqʒ de ꝓpꝛijs utpote ðñi rerum
nõ exñtes ulterius eo ꝙ ſic ſanci⸗
uerimusnoshmõi uiroset mulie
res cũ coꝛpe et aiĩa ipoingreſſuad

mõaſteriũ dedicare ſe ſuaſq; ſub

ſtantias.et ſiqdem diſceſſerit ma
nere ẽt ſic eoꝝ ſubas in monaſte/
riũ eo ꝙ dñihan ulterius non exi⸗
ſtũt. NHic aũt metuere ne foꝛte q;
uis noſtra cõſtitutio multo poſte⸗
rioꝛ fit q; q; in pdicta uenerabilẽ

domü ingreſſa eſt:aliqd ꝑhibent

eam ꝓſpicere ſuofilio.et opoꝛte
re ꝑpꝑ pᷣdictũ metũ:hec interpᷣta
riet lege noſtra fieri manifeſta q;
nihil leſa ſit: aut ipa aut filiuscir⸗

ca eius ſucceſſiõem ex memoꝛata

eius coſtitutiõe ¶ Pꝛopterea ſa
cimus ſiꝗs mõaſteriũ hitauerit

uir aut mir añ pᷣdctãm noſtrã cõo⸗

ſtitutõem aut hactenꝰ hitat ⁊ ma
xime filijs exñtibus nullaʒ hrẽ ne⸗
ceſſitatẽ:nõ eoꝝ ſubam inmona⸗
ſteriũ:ſed filio aut filie trãſmitte
re: aut totã aut ẽt ꝑtem ſue ſubſtã
tie: aut ẽt quouoluerit mõresſu⸗

asdiſpon ere: utpote pꝛimã illam

legẽ alia noſtra hac cõſtitutõe ini
ptante.Eos enim ꝗ ſel añmẽo
ratam dudũ noſtrã legẽ monaſte⸗
ria intrauerint in nullo poſita pꝰ
ea lex ↄtriſtaturaẽ:aut ablatura ẽ
eoꝝ que pꝛius eiſ ut liceat data ſi
neq; pꝛiusnoſtre legi impedimẽ
tum penitus faciẽte eo ꝙ neq; im
poſſibilesſit hoc rieri ut opoꝛtuiſ
ſet pꝛius diſponere.et ita igrediĩ

monaſterium Siuero nulla tunc
tali lege poſita in monaſteriũ in⸗
greſſa eſt:quõ fieri poterit cõuer

ti oꝛdinem legis.et exigere eos q

pꝛiusingreſſi ſunt mõaſteriũ illa
facere que pꝛiusignoꝛata poſtea
p ſacrã noſtram ↄſtitutõem ſt in⸗
nouata:ſed unũquẽq; cõpetit ſᷣm
ſua tꝑa expectare ⁊ ea ꝗdẽ q po

uult: ſi ꝗd aũt añ legẽſubſecutuʒ
eſt hoc nõ cõmouere neq; ꝑſcru⸗
tari neqʒ; in pꝛioꝛi figura relinqre
Mec igit᷑ex ꝓ interpᷣtatõe utili
poſita ſit pꝛioꝛis noſtre illius ↄſti
tutõiſ ut illa ĩ poſterioꝛibꝰtꝑibꝰex
quo facta eſt locũhẽat et his ꝗ po
ſtea cõuertent᷑uirisac mulieribuſ

poſita ſit:ſibiq; ptãtem ĩ illis cu⸗
ſtodiat nihil hoꝝq antea fuerunt

ꝑſcrutãdo cũ lnĩa ſit pꝛioꝛibus ui
ris ac mulieribꝰ ꝗ hitauerũt ut eti
am hactenꝰ habitãt in monaſteri⸗
is et maxime filijs exñtibus ſuas
res quouoluerũt diſponere mõ.

Zua igit᷑ eminẽtia q̃ placuerunt

nobis et ꝑ hãc ſacram declarata
ſunt legẽ ſolenniter ꝑ ꝓgrãmata

ſua oĩbꝰfaceremãifeſta feſtinet.

Etnõlurmict otra naturã neqʒ

iuret᷑ neqʒ pꝑ capillos aut aliquid
mõineq; blaſphemet᷑ in deũ.

Dem. a. cſtantinopolitanis

Mtamus. qꝛ oẽnobᷣ eſt ſtu⸗
diũ et rõut et crediti noba domio
deo bñ uiuãt et eius inueniant pla
catõem quoniã et dei mia nõꝑdi⸗
tionẽ ſed cõuerſiõem et ſalutem
uult et delinquẽteſ ꝗ coꝛniguntur

ſuſcipit deus.pꝑ q;nos oẽs inui

tamur dei timoꝛẽ i ſenſibꝰaccipe.
et inuocare eius placatõem et no
uimus qꝛ oẽsꝗ dictü diligunt aut

miĩaʒ eius ſuſtinent.hoc faciũt igi

tur quoniã ꝗdẽ diabolica inſtiga/
tione ↄphenſi? grauiſſimis luxu
rijs ſemetipos inſemerũt ⁊ ipi na

*

ture ↄtrania agunt et iſtis iũgimꝰ

q
r

Mnibus hoibusꝗrecte
ſapiũt manifeſtũ eſſe pu⸗

C. de vſw.l. eos

m (Diſponere.
modo ante legẽ
illam hec coͤſti⸗
tutio eſt inutilis
ſcz cum nulla ðᷣ
illis perſonis ui
uat que ingreſſe
fuerant ante le /
gem de mona.

ADnib
ſubiecti:

legem ſunt ita qrere fieri ſicut lex

o ¶ Ault. non eĩ
vult deus moꝛ /
tem peccatoꝛis.

ſed ut conuertaf

et viuat. alłs nã
er eccleſiaſticus
nulli gremiũ ſu⸗
um claudit. ut.

er fi. catho. inter

claras. in fi.epi/
ſtole. 4

p Placationẽ.
ſcʒ pietatem vel

milericoꝛdiam
uiſaini
4 ibincerr
Q. de ſum. trinie
etfi. ca. in epiſto

Etciuitates.
ſq; ſodoma ⁊ go
moꝛra. qð dic ut
in biſtoꝛijs.

¶¶ Ad bec. ſcili⸗

cet iuſtt.

u HYurant. ſ. iu

rantes abſtineĩ
et poſt redeunt
ad vomirum cũ
grauius eſt cura
re. vt de infirmo

dicitur quietre /

cidiuat.
1E iurare. ſc;
abſtinere repete

apillos. ſcz
J S eſt. ſicecon

tra.S. de mona.

publi.iudi. .. itẽ
lex iuk.

Supnlieſs⸗
vltimum ſuppli

cium ſolam moꝛ

tem interpꝛeta /

mur. ut. ff. de pe.

vltimũ.
b ¶ At libenti. bee
pꝛima ꝑs eype /
ditur.j.e.vſque
ad..ſi quis au
tem.

c E barne
in bac ſcda pte

Nle

ſhnn
ſtvnnte

nbech

beſtini
unmla
peſne,
bnranree
ndenon

R
Cii
ſbirt

Gllmmi
ſabn
hetaris⸗
Utcnmen
plar aleni
leſatas
ligeniiſn
luldr n.
deſunntii
bo ine
ginſie
Punii
Diortn
ſeucin

Geuſins
de inmn
ſaafg⸗

Geina.
Ndonater

n G

duo dicunk. ynũ

de libera. et aldð

de ancilla. 1 bec

expeditur.j.e.ꝗ.

ſi quis gutem.

in ſenſibusacciꝑe dei timoꝛẽ ⁊ fu
turũiudiciũũ.⁊ abſtinere ab hmõi
diabolicis et illicitiſ luxurijsut nõ
ꝓpterhmõi impios actus ab ira
dei iuſti inueniunt᷑.et ciuitates cũ
habitatoꝛibus eaꝑpereũt. doce/
mur.n.a diuinis ſcnipturisquia ex

hmõi nuptijs actibus et ciuitates

cũ hoibus ꝑiter ꝑierũt.Et quoni

am gdam ad hec que dicimus et

blaſphemia uerba et ſacrã ð deo
iurant dñm ad iracũdiam ꝓuocã

teset iſtis iniũgimus abſtinere ab
hmõi et ab alijs blaſphemis uerbᷣ

et iurare pꝑ capillos ⁊ caput: ⁊ his
ꝓrximauerba¶ Si. n. ↄtra hoĩes
facte blaſphemie impunitenõre⸗

linquunt᷑: multomagil gipᷣm deü

blaſphemant digni ſunt ſuppli⸗

cia ſuſtinere. ꝓpterea igit᷑ oibus
hoibʒhmõi pcipimꝰa pᷣdictis de

lictis abſtinere ⁊ dei timoꝛẽ in cor

da ꝑcipe et ſeq eos qbñ uiuũt. ꝓ
pter talia enim delicta et fames et

terremotus et peſtilẽtie fiũt: et ꝓ
pterea admonemus abſtinere ab
hmõi in pᷣdietisillicitiſ utnõ ſuaſ

ꝑdãat aias. Sin aũt poſthmõino⸗

ſtram admonitõem inueniãtura⸗

lig in talibus pmanẽtesdelictis
Pꝛimũ qdem indignos ſemetip
ſos faciũt dei mia.poſt hoc auteʒ

etlegibus ↄſtitutis ſubijciunt᷑toꝛ

mẽtis. Mꝛecipimus.n. et glio⸗
ſiſſimo pᷣfecto regieciuitatis per

manẽtes in pᷣdictis illicitis atqʒ ĩ

prijs actibus.⁊ poſt hanc admoni

tõem noſtram et ↄpᷣhẽdere etul⸗

timis ſubdere ſupplicijs ut nõ ex
cõtemptu taliũ inueniãt᷑ et ciuitas
et respublica ꝑ hos iposactꝰ le⸗

di.ſi enĩ et poſt hancnoſtrã ſuaſi
onẽ ꝗdaʒ tales inueniẽtes hos ſbłᷣ

tercelauerint ſilr adño deo ↄdem
nabunt. et ipᷣe.n.głioſiſſimus p

fectus ſi inuenerit quoſdã tale ali
gqd dðelinquẽtes et uindictã in eos

nõ intulerit ̃m nrãs.ll.pꝛimũ qui

dem obligatꝰ enit dei iudicio.pꝰ
hec autem et noſtram indignatio

Vt liberide ceteroanulonõege

ant aureo:et ut pꝛiſtinis reſtituan

tur natalibꝰ.et de celebꝛatiõe do

taliũ iſirumẽtoꝛũ in libenismulie

rib facta. ⁊ ex hocipoiã nuptias
ltimas fieri.et fiuos ſuos ſi nuper
Et acilla fuerit ⁊ ipaʒ liberã eſſe ce

lebꝛatiõeʒ dotis ⁊nuptias ltimas
et qͥ ex ea ꝓceſſerũt filios ſuos.

BDem. a. Jo.oꝛ. pꝛe.p.ſecũ⸗

Oex con.oꝛientiset patricio.

Erfectis oibus bonisa
1 ) magno deo datis extia⸗

uimusopoꝛtere et ipſas
ſeruoꝝlibtates cũ a pꝛioꝛe cõditõ
nea dñis liberarent᷑ oinoipᷣas pu⸗
ras et infuſcatas et perfectas ef-
ficere et ꝓpterea dedititioꝝ mũe⸗
ra liberaumus libertateset latini
tates uelut imꝑfectas excluſimꝰ

et iteratões ſuꝑfluas demonſtra⸗

uimuset iuliam legẽ et largianũꝰ

odiuimus ſenatuſcõſultũ utpote

initio inaniterintroductũ et recte

poſimodũ reprobatũ ſolamqʒ ua

lere romanam cuuitatem in libtati
bꝰuolumꝰ ñ locis:nõ etatibꝰ: ñj
alio quodaʒ caſu diſcementes.
Quoniam ſꝑ aut aliqdmeliꝰ de
noſtris ſubiectis tractamus etiaʒ
ipᷣm ꝙꝙ pfectius datũ eſt a maioꝛi
bus extimauimꝰ opoꝛtereadiecti
onibꝰ ampliare. ꝓpterea ſãcimꝰ
ſi ꝗsmanumittẽs ſeruũ aut ancil
lam ſuam ciuesdenũciauerit rõa⸗
nos. Meqʒ enim alr ſciãt ex hac
lege.qꝛ q libertatẽ accepit habe⸗

bit ſi ubſequens mox:et aureoꝛuʒ
annuloꝝ etregeneratõis ius etñ
iam ex neceſſitate hoca pꝛincipi⸗

bus poſtulabit.neq; indigebit oĩ
noulla ſcrupuloſitate ſed liberta

tis uirtute hecoĩa ſubſequentur

hacnoſtra lege ex pñti die incho⸗

ante. nõ.n. aliqd hoꝝque pꝛiꝰ fa⸗

cta ſunt pꝑſcutamur. firmamus

igitur oio pᷣcedẽtia ut ualeant jm
eos ꝑ quos facta ſunt mõs ſʒhec
gdeʒ ſichabere ſancimus . Illd

8
e

E
nſtitutione de iure
patronatus de qua eſt

4 Arliber de ces

EGſfectis.põt
legi datiue ⁊
ablatiue.

AZiberauimus. ut. C
de lati. liber. tol.

f Ercluſimus. ut. C. ö

lati. lib. tol.

GQZargianũ. ꝙ tracta

bat circa.l.iul.ut inſtit.
de ſuc. lib. F. pe. et que
erat differentia inter la⸗
tinoſ etd editicioſ ⁊ ple
ne liberos.dic ut inſtit.

b Eaubus. mãumil⸗

ĩuel manumiſſoꝛis.ut

inſti. de liber. in fi. niſi

ſit minoꝛ.xx.an.oli bo⸗
die.xviij.ut inſtitu.qui
ma.nõ poſ.S. cum au⸗
tem.

i⸗ Perfeciiꝰ.i.libertas

plena.q.d. non ſolum

circa minoꝛes libertateſ

coꝛreximus:ſed etiã cir

k’ Amacs eniʒ. interpo /

⁹

ltio e

eſt.
1 4Subſea uens.i. ſub

ſequenter ſtatntim.

m Anulog. qð iðo ſic

dicitur. quia olim non

porterant liberti ferre ſe

cundum quoſdam anu
los.ſed ⁊c.quia.l.can⸗

tum non inuenitur. ſed

bene ferebant exneceſſi

tate et erat imago liber

tinitans et ſignum ſer⸗

uitutis antique. ut. .

de iure aure. anu. l. vl.
et babet patronus etiã
bo.poſ.con.ti.ut.ff. de
bo.li.l.etiam.

n Regenerationis. ut
ingenui nari videautur
n eſt tamen oino ideʒ

ac ſi ꝑ pꝛincipem viuẽ/
tem reſtituti eſſentnata

libus qꝛ tuncur ingra⸗
ti accuſan non poſſunt
ut. L. de bo. li. l. vlt. ſed

bic poſſunt.ut.j. ꝓx.ꝗ.
ergo q;tum ad dignita
tes u el matrimonia eſt
hac ſzm aʒ.nõ aũt quo

ad pfonũ eſt ingenuuſ
ut. j. F. illud. Item no.

bic ꝙ cũ aliquid conce
ditur.et ea que illud fa

Qlunt ad plenũ concedi

videt.ut.C. de bo. va.

ſi qñ.et.ff. de con. pꝛin.
l. finali.

o Bubſequentur. i. ſß

ſequenter ſiatim.

p Perſcrutamur. duo
no

ncimus.ſ.in gre

mentio inſtitu.de ſucc.

liber. F. ij.

t
1

r ¶Hanc. etpoſt remiſ /
ſionem iuris pfonat?
Ab bis iuribus pr̃o

natus. HS
Eolelaer pfonus.
Reuerentiam. ſ. ut ei

aſſurgat er ne temere in

ius eum vocert boc eriã
ſi fuerit remiſſum patro

natuſ ius. ut. L. de lib.

et eo. liber.l. fi. ut. C. ð

ho. li.l. fi.

x Abſtineant. etiaz pꝰ
remiſſionem iuris pro /

x Seahns leges ut
XD. de liberis. et. e. li. l.

pe. er antepe. et fi. et. ff.
delib. agn. alimenta.

egibus. uti iſti. de
3 dona. F. ſciendũ. et. C.

de reuo. do. l. vlt.

a ¶ Patri. dil erxit euz vt
pater manumittendo

ſuccedit ei ut pater filio

ab inteſtato. ut inſti.qᷓ.

mo. ius pa. po.ſol. S.

terea. Angieenieo.

alias indigentes.

b¶Ps ae vrode,
c Lonuicerit.i.pꝛoba⸗
d Elios. nota de filio
dqꝛ: non ſic de extraneo

Pere. ut. ff. de ver. ſig. ſci
endũ.et.C. de openſ li

per.l.i.et de libertis. et

e. li.l. libenti.

e Rarmimefttia, ſi

patronus remiſit pro⸗

natũ. ut. S. in pꝛin. bu⸗
ius. §. dꝛ. et. . de bo.
lib.l. vl. et tunc reuocat
in ſeruitutem foꝛe ex biſ
cauſis ex quibus reuo/
catur donatio. ut bic in
nuit. Si aüt nõ remile
rit ꝓ leui culpa reuoca

biiur que coͤſiſtar in fa⸗

ciendo. ut. C. de libe. et

e.li.l.ſi manumiſſoꝛi.ſi

guütſi in non faciendo.
ut. C. de lib. cau. l. ſolo
f Moĩm. qꝛ non dicũ/⸗
mur bodie dedititij vłla
tini.nam et noĩe ſubla

txo effectus tollif. ui. C.

de ferijs. l. a nullo.
g¶ Auapꝛopter. bꝛeuit

„

dia reperit que dixerat
a pꝛin. cõſtuutõis.
bEt in genui. tũ ad

omnia per qᷓ; reſpectu
patroni.
i ¶ Qui dudumi. ante

banclegem.

Kę/ Foꝛiunã.ſ.ſeruitutis

I Gi quis autem liber
tam. ſ. ſuem.
. Aut. pꝛo id eſt.
n

Exñs. olim aur lice /

bat pfono libertq acci/

pere. niſi eſſet patronuſ
ſenaroꝛ uel ſenatoꝛis ſi

ueroadijcimusut nihil neq; poſt
hanc legẽ nrãm ledant᷑ prõnatus
iura. Illa ueroq nosſancimꝰ inꝗ
buſcũq; oĩno hec ꝑſonisſeruabi⸗
musniſitñ etiã ab his libertuʒ ꝗ
libertatẽ abſoluerit dõauerit: aut
ꝑ fideicõmiſſum hec relinquens
aut in ipa libtate hoc adiſciens.
NMam li boc ille dederit oino qui
manumittit᷑ abſoluet᷑ ẽt a patrõa/
tuſ iure eo oille hoc expſſe erit. hẽ
ant iraqʒ hec oĩa ꝗlibtatẽ merue⸗
rũt.uerũtñ ſeruẽt etiam pꝰ hanc
noſtram ↄſtitutõem eisꝗ ad talẽ
ꝑdurxerũt hõꝛem oẽm reuerẽtiaʒ
cthoc qð uocat᷑obſequiũ et reue
rentiã recte legibus introductam
qn etiã abſtineat aut manibꝰ aut
inſidijs aut alijs ex ꝗbus libtitale

aliqd agẽtesrurſus ⁊ ſeruitutem

ſuſtinẽt ßm de his ſcriptas legel
et reſtituãtur pꝛioꝛi cõditõi.¶Mã
ſi nullũ penitus ingratũ eſſe circa
donatoꝛẽ pmiſimus:licʒ fuerit be

ne natus: ſed donatões infirmas

ſciauimꝰin his que dudũa no

bisaſ cripta ſunt legibꝰet in hiſqᷓ

a nobᷣ quotidie pcipiunt᷑ .quõpa-⸗

tiemur manumiſſoꝛẽꝗ equaliſ pa
tri circa libertũ factus eſt abeo a⸗

liqd patimalignũ aut iniurias foꝛ

ſitan aſꝑas et indecẽtes ſeu pla⸗
gas aut maxime intolerabilia ſu
ſtinerediſpẽdia. Si qd hoꝝlegi
timis ꝓpbatiõibꝰ cõuicerit᷑ paſſu
ſeg libertatẽ dedit uel eiuſ filios

oꝛe reſtituimus hitu noim/ quidẽ
ꝑſcrutatõem.et ꝑꝑhoc diſpendi
is oẽs eripiẽtesiuſticiã aũt ubiq;
et egtatem et ꝙ legiſlatoꝛem de⸗
cetet qð placet deo ⁊liberto⁊ du
dum ðdnñoↄſeruãtes. Quapꝛopi
ſint gdem et liberi ⁊ ingenui ſiue

hi dudum manumiſſi ſunt et eui⸗

dẽter eis hoc largitũ eſt ſiue illi ꝗ
poſt hanclegẽ nrãm ad ingenui⸗
tatẽuenientes tanq;bñnatiiã fa⸗
ctiuiuant:et debitũ honoꝛẽmau⸗
miſſoꝛibus reddant: ut denuo xli
bertateet bene natione cadãat tan
q̃ᷓ; indeuoti ingratiq; conuicti ⁊ a

oſt p̃dictas ꝓbatões libertũ pꝛi

lege damnati. Erunt nanqʒ ita p

petue liberti ⁊ ingenui ſi mãumiſ

ſoꝛibus eoxqʒ filijs incõfuſam et

liberam ſuã ueneratõem et reue-

rentiã deuotõemq; ſeruauerint ꝗ
bus uidelicet cõſeruatis nũqʒ ad

pꝛioꝛẽ relabent᷑ foꝛtunam . Sigs

aũt libertateʒ deducere uoluerit

ad legitimã facere cõiugẽ cuiuſli
bet dignitatis exñs nuptialem cõ

ficiat documẽta. hanc enim ſola
poſt manumiſſiõeʒ obſeruatõeʒ
adijcimus : et ſint ẽt pᷣcedentes
filij ſicut et ꝗ poſt dotalia nati ſũt
liberi et ingenui ⁊ ſui et pater ſuc

ceſſoꝛes a poſtulatõe anuloꝝ auꝛe

oꝝ et pꝛiſtinũ nataliũ iure liberati

nullamq; penitus hũñtes dꝛiaʒ ad

cetera ingenuoxmirionia:libertaſ
enim matris et inſuꝑ documẽtuʒ
nuptiale ſobolẽ liberã et ingenuã
et patri ſuccedentẽ demõſtrabũt
et ita rebꝰ et ueritate uiri efficiun
tur. Nt ſicui etiã ex ſeruiẽte mu⸗
liere pꝛocreant᷑ filij et uoluerit ille
poſtea mulierẽ manumittere ⁊ do

talia oficere documenta:mox cũ

ipa dotisinſcriptõe et filijs oõpe⸗
tet ſilibertas ſimul et ſuoꝝ ius ſ
regꝗrẽtibusnob ſpãlem liptatẽ in
filijs fieri et ſił manumitti cũma⸗

tre aut poſtea uel antea foꝛte libeꝛ

tatẽ acciꝑe:ſed cõſcnptõe nupti
aliũ documentoꝝ moxr eis ctiaʒ li⸗

bertatem donauimus. ¶ Quid ei

maiusutiqʒ offenſurus eſt pater
libertatis filioꝝ iudiciũ qʒ uxo
rem oñdere liberamq; ſil et legi⸗-

7

timam nuptialiũ documentoxꝝ cõ

ſcriptõemeꝰ.¶ Si enim miles relin

quenslegatũ alicui ſuaxꝝ ancillaꝝ

ipa donatõne legati et libertatem

dare uideat᷑ quõ non młtomagis
pater ſi documentũnuptiale ↄſũ
pſerit. et hẽbit ꝓpꝛios filioſ exh
ſolo et liberos ⁊ legitimos ſucceſ
ſoꝛes. neq; eni ꝗlibet eũputaturꝰ

erit uoluiſſe filiox qdem mrẽm le
gitimã eſſe et hoc tam magnum

eidonaſſe opus libidinis ꝓpꝛios
aut flios er ſuonatos ſemine ad
hucreliquere ſeruituros. Hec ſi

lius uel ſili dig⸗
nitate poſitus.

ut. C. denup. l.

vxoꝛẽ. et. ff. de ri⸗
tu nup..l.lege iu

lia.et.l.oꝛõeʒ.et

idem in ſponſa⸗

libꝰ. ut. ff.ð ſpõ
ſa.l.oꝛõ.hod ie
Ho indiſtincte fi
eri põt ẽt ab biſ
qui ſunti digni
tate dũmo ſcrip
tura intercedat.
ut bic. et idẽpu⸗
to ut libertꝰ pa
tronã accipe poſ
ſet. licet olim eẽt
Z. ut. C. de nup.

0 bſenatd,
nem.ſ.ut intue⸗

niatſcriptura.

p ¶ Adijcim de

nouo.
q ecedẽtes.
ſ. an dotalia in⸗

ſtrumenta.

r ¶ Pꝛiſtinum. i⸗

pꝛiſtinoꝝ. ut ſin
copatiuũ. et ſie
ponitur vicenuʒ
i. vicenoꝝ.ff. ad
l.rbo. de iactu. l
nauis.ꝭ.cũ aũt

Et viuate. ſez

qꝛ in veritate eſt

vↄctũ mf̃ionium

et filij iuſti ex eo
ꝓcreati ſunt als
contra dic bic vt
diximus. Z.d tri
en. et le. . fi. col

t¶At ſi cu.icau

te mutat caſum
tranſiens de li⸗
bera ad ancillaz
d. ageo pdet
unt vHa in libe/
ra.ut in ancilla

igem ſit.
n¶¶ AWNox.i. ſtati
. eter. i. p

cõpetente.

Eis ſ. filijs.
Si

in iudiciũ.alias
iudioiũ i.volũta
tem teſtatoꝛis.

a ¶ Axoꝛem. l. il

lon filion mrẽm
K e
Coͤſcriptöͤe

b
Ae ꝙ ſiue

ſpãlr fuerit ma
numiſſa ut mõ

dixerat. liue ſolũ

accepta eſt ancil
la in vxoꝛẽ a do
mino eo ilpᷣo ha
bet duo. er ꝙ li
bera et e legiti
ma vxoꝛ. ut bie?

3. in rubꝛica i fi⸗

—
S=Seeee=

= =—
—

EE

—
=—— ☛ —

—
=
S=

= =S –

S=S = —
☛ =

lint

Ne eſe.
Mles,

Denl
tplien

pinſnin
föͤß
o dott
ndiſing
tübbe

ſunioc

diniͤe⸗
hhnentn.
gthpt⸗
Ulbenen
ineidepe
aolinei
Chetm

.

Dbine

hCuri
ſnpnn

fare
Nardie
doniann
mens.
–
Phrn ce
Nnud a
gilurptan
engfd
deſal
ſ ſdi
1ftue6
ſenintel
nüioniun
fluſise
ennſrts
deben
tusznt
eſi
alet
Huardu
ſase
dl
Nrzn
en
n ondl

—
.

Irem ſi non fieret libera ex ip̃a cõſcriptione dotaliũ inſtrumẽtoꝝ
eſſer vxoꝛñ cũ inter ſeuã et liberũ nõ ſitmr̃imoniũ.ut.S.denup.j.

ſed et captiuitatis. Item ſi alij dat eam ſcienter in vxoꝛem et patit

eam nubere eſt eo ipa libera multomagis ſi ipᷣe eam accipiat.ut.ẽ.

de nup. .. ſi vero ab inino. colla. iij.

c SEraenf ur
de teſt. mil. l. ti
tius.S.i.ſed nõ

ſic in pagano.ut
C. de teſt. mil. l.

d /Zegittimam

vtoꝛem. ſ. illoꝛũ
filionꝝ matrem in
genuã uel vxoꝛeʒ
e ¶ Mec ſilr. nũc
reſpicit pꝛimam
ptem rubꝛice.

f Pꝛo ma nũiſ

is.ſ. ut ſit ĩgẽui
g ¶ Geruamꝰ. ſ.
ius patronatus
⁊ eſt ſic. C. ð bo.
gue li.l. ij ibi p/

ſpiciendum eſt.
b Begnieres.
id ẽpi

igrio: es
¶ Abentateſ. ut
recuperemꝰ eos
ab boſtibus.

kZanta. ſq ut
pij dicamur kle/
ge abſolute tan
ta d. multa.
I¶Buius cauſe
iderio. i. ut au
geremus remp.
m Jacimus no
uum.i. extraneũ
uel mira bile. im
mo cõſuerum in
ſimilibus. et iõ
duo ſilia poni. ſ
eadeʒ.pꝛimũ eſt
antonini hm the

odoſij.
n ¶ Peruenit. ut

dicatmur pij. ac.

gatus imꝑatoꝛ.
nt b ſtatuerʒ. uk
die a quocũq; qᷣ

volebat eſſe ciui

p Et taliter. ſcʒ
. ſingula/

ris pꝛiuilegia.

Zlle. ſ. anto
nin . 1 dic ibi. ſ.
ius romane ciui
tatis. qꝗðᷣ eſt. ẽ.

r ¶Donauit. vt

quicũq; ciuitat

romanam babi

taret ciuis rõg.

eſſet. ut.ff. de ſta
lex eſt antonim.

nec ſit opus ſpe

ciali impetratio

1 Ebeodeſu.
ſic frepete.

t Pblente
Q. ð iure deli. l. i

militer ꝗqdem ꝓmanumiſſoꝛibus

ſiłraũt ꝓmanumiſſis ſancimus
nam ſi ea que in pcedẽtibusdicta

ſunt mãumiſſoꝛibꝰnõ ſeruamuſꝰ

ſegnioꝛes foꝛſan hoĩes circa lib⸗

tatis largitatẽ efficiemus.nob̊ ãt

omne exiſtat ſtudiũ ſubſiſtere libᷣ
tates atq; ualere et in noſtra floꝛe

reet augere rempub.eteni hmõi
cqe deſiderioet in lybia et in heſ-⸗
peria tanta ſuſcepimꝰbella ꝓre

cta ad deũ religiõe et p ſubiectoꝝ
ꝑiter libtate. ¶Sᷓacimus aũt no⸗

thonius pius cognominatꝰ ex
etiam ad uos appellatio hec pue
nit ĩus romane ciuitatispꝛius ab
uno quoqʒ ſbiectoꝝ petitus et ta
literex his quocanturpegrini ad

romanã ingenuitatem deducens

ille hoc oibusin cõmune ſbiectis
donauit et theodoſius iunioꝛ pꝰ
conſtantinum maximũ ſanctiſſ ĩe
huius ciuitatis cõditoꝛem filioꝛũ
pꝛiꝰ ius petitũ dedit in cõmune ſbᷣ

lectis: ſic etiam nos hocuidelicʒ

regenerationis et aureoꝝanuloꝝ

ius unicuiq; petentium datum et
damni et ſcrupuloſitatis pbens
occaſionemet manumiſſoꝝ indi⸗
gente auctoꝛitate omnibus ſimili
ter ſubiectis exhaclege damusre
ſtituimus eum nature ingenuita⸗
te dignos non eſt ꝑ ſinguloſ dece
tero. ſed omẽs deincepſ quiliber
tatem a dominismeruerũt ut hõc

magnani quandam et generalem
largitatem noſtrisſi ubiectis adij⸗
ciamus.

ſtnis ſubiectis faciat manifeſta ꝑ

ꝓgrammata ꝓpꝛia et hicetin p
uintijsut diſcant. quia noſtroꝛuʒ
ſubiectoꝝꝑ omnia curam habe⸗

musea que ꝓutilitate eoꝛuʒ ſunt

ue igitur placuerüt
nobis ꝓindulgentia ſubiectoꝛuʒ
