P lonẽ. no. du
plicẽ leſiõeʒ vt ſubijcit
tam in ꝓuindia ⁊c.
q/ Et vndiq;.ſub.ſieri
XVCLaãm..i.abñtiam.
Nelſionẽ.nõ ꝓpter ex
penſas.
t¶ Dingere.ſ. ſemenʒ
vt ſeqᷣt vt differat a ſu ⸗/
perioꝛi ꝓxime dicto vbi
conceſſit mitti.
ꝓ ¶ Eius. ſ. archiepi. vt
bic. .ſ.de ſanc.epi. .i⸗
terdicmꝰ. colla. irx.
x ¶ Priarcham. ſ. oſtã/
nopolitarnum.
ioceſeos. ꝙ nos
territoꝛiuʒ dicimꝰ.ſ.vbi
bẽtur iuriſdictio in tꝑa
iu.l.fi.⁊ de ver.ſi.l. pu⸗

pillus. S.territoꝛiũ. bic

dr dioceſis in genere fe
mino:vbi ẽ iuriſdictio ĩ
ſpũalibꝰ. vt hic innuif᷑.
5 Ex q ſunt. nã ſi ẽ eßſ
g mittit᷑ ad ctatẽ ↄſtã.
ibi ſit apocriſariuſ ſui
metropolite ob cãʒ iſtã
foꝛte vel aliã vel metro
Palif it. ⁊ ſit ibi apocri⸗
ſari ſui patriarche ob
hãc vel aliã cãm vel ſi⸗/
bi vel patriarche illiuſ
ciuitatis pᷣus ſe dz reß⸗
ſentare ⁊ cãſ ↄficere.vt
hic:ſed ſolum hodie ad
pfiarchã videt᷑ ꝙ obe⸗
at ire vt. ſ. de ſan. epi. F.
interdicimus.

a ¶ Apocniſarios. ſi eoſ

b Referendarij. qͥ ſtãt
in curia vt pᷣſtẽt aduo/

tcationẽ veniẽtibꝰ ⁊ di⸗

„

ers eon referant. vt. ..ð

mꝑio.i.ĩꝑatoꝛey.

tẽrõem:ut cũmultitudine quãne
ceſſeẽepᷣm hr̃e miſteria luſtrent

pꝑegre ⁊ expendat. Et neqʒ lucrũ
neq; ullũ ſanctiſſimis ecclijs pbe

reiuuamen:nec ſᷣm qð dec; ſacer⸗
dotẽ ꝓpꝛium hr̃ehitum: pſentiſi

ſijs ꝑꝑ qᷓs has occaſiões afferũt:
hec ꝑeosꝗ ſbᷣipſoſtãt religioſos
cdlicos aut apochꝛiſarios aut eco

nomos:monere: 2 petitões ñ ad

impiuʒ redigere ipetrare aũt ſꝑa
tam. /Mꝛopterea ſancimꝰ ſi qñ
ꝑꝑ eccdlaſticã occaſionẽ inciderit
neceſſitas hanc :aut ꝑ eosꝗ res
agunt ſacraueccłlaꝝquos apocri-
ſarios uocãt:aut ꝑ aliquoscleros
hucdðſtinatos:aut ꝑꝑ economos
ſuosnotaʒ imꝑio facere: aut nris
admiſtrationibꝰ utipetrent qð cõ

petensẽ: non hoc deo amabilibuſ

epᷣis erroꝛis ⁊ abñtie ⁊ ſãctis eccle

ſijs leſionisoccaſionẽ fieri tã in ꝓp

uincijs eccł aſticaꝝreꝝ ꝑ abñtiam

eoꝝ neglectaꝝq; ẽt hic expenſis ĩ
multisfactis necnõin ꝑegrehita

tionenõhabili ↄſtituta.⁊ undiqʒ
cãminllm iuuamen magis aũt le⸗
ſionẽ eccleſijs ſancciſſimis inferẽ
tẽ. Non aũt alr deo aliquẽ amabi
liũ epᷣoꝝ pᷣſũere dirigere: ad hãc

feliciſſimam ciuitatẽ pꝛiuſqʒ:ſiꝗ/

dem ꝗseps ſic lr̃as accipiet ꝓpꝛij
metropolite ad imꝑiũ:⁊ q ſʒ diui⸗
nas regulas ꝓbabilia uocant᷑ te⸗
ſtimonia ꝑhibẽtia neceſſitatẽeiꝰ

pñtie ¶ Si uerometropolita ſit q
ꝓficiſciuult lr̃as:ſumat eiuſdem

dioceſeospriarche eiuspñtiã ne/
ceſſariã eẽ dicentes:⁊ ſic opoꝛtere
imꝑatoꝛẽ iubere hũc pñtari ⁊ non

timere:⁊ ſine ↄſcia metropolitazꝝ

autpfiarcharum ꝓficiſci ꝓeo q;
hoc non exdinisiterdictũ ẽ regul
ut huc aduenientes non pᷣſumãt
ꝑſemetipſos ſepꝛiꝰ nũciare ad ĩ⸗
pium:ſʒ pꝛimitꝰ aut a deo amabi⸗
lem priarchã ꝓficiſci aut ad uniꝰ
cuiuſqʒdioceſeos exq̃ ſũt apocri
ſarios:⁊ cũ ipſisoferant cãs ꝓp

terqs uenerũt ⁊ ↄgredi ad impiũ

eius ⁊ deicepsimꝑiali ꝑflui aſpe⸗/
ctu.Mox quã unꝑanti aſtiterĩt

ſimoꝝpatriarchaꝝ ſuggerere ſeĩ᷑

pio ⁊ ꝓmererirñſum celeriter:ita

ut ſi at iuſta ab iꝑio petierint hec

accipiant:aut ſinõiuſta qrunt ue⸗

lociter reuertant᷑ unde ꝓfecti ſũt.

Lec de deo amabilib? epis 'm
Pis vmn

dinas ↄſtituentes regulas ⁊ religi
oſosclericos cũ mita fieri ingſitõ
ne ſim diuinas regulas ⁊ bon teſti
monij uiros oꝛdinarij ¶¶ Sãcimꝰ
igiturlr̃as cino ſcientes eruditos
conſtitutos. litteras enĩignoꝛan-
tes oino nolumꝰ neq; unũ
clericoꝝuidelʒ pᷣſbꝛõꝝ ⁊ diacono⸗
rũ tã ſacasoꝛõnes docentiũ q; ec
cleſiaꝝ ⁊ canonũ legentium libꝛoſ

oꝛdinatõem ſine qrela ⁊ inculpabi
lẽ. ⁊ ſine aliqᷓ ↄtradictione ⁊ datio
ne pecuniaꝝ:aut reꝝ ſuſcipiẽtes

Meqʒ aũt eos uolumꝰ oino offi
ciales aut curiales ↄſtitutos ſuſci

ſuꝑ hispoſuimꝰ pꝛidẽ quaſ ⁊ hic
nunc ↄfirmamꝰ:⁊ ipſosauctoꝛita
te oꝛdinatoſ:ſacra pᷣcepta in ↄſpe

ctu totiꝰ ppli ſuſcꝑe ꝓpter has
ipſas cãs ꝓpter q̃shoc ipᷣm agie
tiã ſuꝑ deoamabilibꝰ epᷣis ſancei ·
mus ¶MNʒ aũt ſcdᷣas hñtem aut ?
eũ qui hũerit nuptiasoꝛdinaridia

conũ aut pꝛeſbyteꝝ:neq; ſimuli-

eri ↄiungat᷑ ſeicte: ꝓPpꝛium ui
rũderelinquẽti:ſʒ neq; ſi ↄcubi⸗/

nã hẽat: ſz cipam uxoꝛẽ ſicũ caſti
tate exuirginitate ſit. nihil eniʒ

ſicin ſacris oꝛdinatiõibꝰ diligimꝰ

q; cũ caſtitate uiuẽtes aut uxoꝛibꝰ
non cohĩtantes:aut uniꝰ uxoꝛisui
rũ:qui ſiuel fuerituel ſit ⁊ ipſã ca

ſtitatẽ eligentẽ pꝛimũ pꝛincipiũet

fundamentũ manifeſtuʒ ſᷣm diui⸗/

nasreglas ⁊ reſidue uirtutis ↄſti⸗

tutam. Sin aũt ⁊ aliꝗſ pꝛeſbyter
aut diaconusaut ſubdiaconꝰ po⸗-
ſtea ducat uxoꝛẽ aut ↄcubinaʒ aut

oꝛdinẽ

liceat ꝗdẽ petentibꝰ epᷣis:⁊ ꝑeos ege
gquocant᷑ referẽdarij ſctiſſime ma
ioꝛiseccłe:aut per religioſos apo
criſarios cuiuſqʒ dioceſeos ſãctiſ
qdã ſint lites foꝛte ſciſſimis eccle-

negocia ſua dice
re. acaur.
d Mec. de deo

que dicta ſũt ſu⸗

pꝛa. accur.

e ¶ Lonſtituẽtes

nos.

f Alenicoſſ. ce

tos.nãà epi deri/
ci ſũt. vt. S. F. igi
tur. ⁊ no. ꝙ fere
eadẽ hic exigun
tur q̃ in oꝛdinati
one ep̃i. vt bic et
5.e. . i. vſq; ad
FH. Ulud.

g onſtitutos
O theologia.

b Meq; vnuʒ.
oꝛdi.ſ.nolumuſ
illr̃atos.ne duz
ples. boc m̃ fal⸗

lit ſi de lẽariſ ba

bere non põt.

i Docentiuz. i.

docere ð bentiũ

q.d.cũ hec debe
ant facere ⁊ non

debẽt eẽ illf̃atiĩ
aliquo oꝛdine.
K Suſaipiẽtes

ſ. nos oꝛdinatio

nem ⁊c.

1Pꝛidẽ.i. pus
ige ne;
ꝑe oꝛdinatõnem:niſim legesqs ctaneimus
fl. acar.

ex officali.

ſan. epi. S. cleri/

cos. coll.x.
00 (BDiaconum.
idẽ in ſubdiaco

no. vt. j. hoc. F.
Seunae .
qñq; vidue.q̃d
ſi virgini fuit cõ
iunct?. Rñ. poͤt
eẽ dericus dum
mõ voueat caſti

tatatem nõ als

vt. . de ſan. epi.
G. chicos. ⁊ in au
tẽ.vt li.ma.⁊ a.

F. qꝛ F. ⁊. ſ. ſtatĩ

S. penulti.

q Darcinqud⸗
ti.moꝛte viri vel

repudio multo
minus ſi adhuc

iungã alij büat
r Maſtitate. pꝛe

terea vt moͤ di ⸗
xit ⁊ pnñti quam
vouer dʒ:vt mo

diximus. ſic. .

8 Ipſazʒ. l. mu

lerem.

in
eif,
adie

edes
W
,

naes

Ce
ſcen
ſ6
Glee
ngan
inoni
tbies

huns
hl.
Phuz,
lunut
edg
ſſah⸗

Ne

r
nizi

beand

edche

ſn

liunl
Gre
pis
ſao

lons
lneg
Cnes
lugi

ſeſs
/
un.
giach
ge⸗
N
Oln
alti
.
al
,l.

ge
id
le
bue
hier

ij. deleno. 5. pe.

vy ¶Lonſtitutã.

ſ. caſtitatem. nã
ẽ fundamentuʒ
aliaꝝ virtutũ q̃ ĩ
oꝛdinãdo requi
runt᷑ que multe

7 .
¶ Cadat.nota
ꝙ cã pꝛincipiuʒ

impediẽſ poſt

ſupueniens de ·
ſtruit. ar. Z. inſt.
dlega. 5. ſi qͥs ð
bitonñů.
Igdiota.i.eo

loco ſunt idiote.

careat beneficio
clericali. vt hoc
H. accur.

aopta que

4.ſ. q̃ inuitant
boiĩeʒ ad mr̃imo
nium ⁊ q̃ſi neceſ
ſitatẽ imponũt:
vt ſequit᷑.vt dile
ctio filioꝝ ꝓcreã
doꝝ ꝙ vnleẽ vt
ff. de bo. dã. l. fi.
F. fi. k qꝛ iuueniſ
E. vñ feruoꝛi na⸗
ture reſiſtere nõ
pot. vt. j. ꝓxi. F.
7.3. de non ali.
F. cum igt. F. ſin
aũt. vel qꝛ amo
re pulchꝛe femĩe
ꝙ nil ẽ vehemẽ
tius.vt.j.qͥ. mo.
na. ef.l⸗
coll.vi.vel qꝛ a⸗/
moꝛe ei ẽ inebꝛi
atꝰ ꝑꝑ artẽ foꝛ/
te maleficam:vt
qᷣs vio bacchat

vt in ſtit. de ſuc.

ſub. que ſi ꝑ bo⸗
noꝛum ſuc. ñ. fi.

b ¶ Cadẽs.⁊ ni⸗

hilominꝰ curie ci
uitatis dabitur
cũ ſua ſuba tota
vt. j. e. F. ſemel. ⁊

ſ. de ſanc. epi. F.

ſʒ neq; curialis
gouirſius.

c ¶ Ad pꝛimũ.i.

ſcopatũ.

d Ex mitis. ſb.

aut alijs ſi non
ein teru.

e¶¶ Quanta. id ẽ
quot vel q iura.
f¶Dicta ſũt. vt

8.e.p totum.

g Diaconiſſis.

oꝛdo erat mona

illud

palã aut occſte ſacroſtatiz cadat
oꝛdine:⁊ deincepsidiota ſit. Qð
ſi ælectoꝛ ſcdᷣam ducat uxoꝛẽpꝛo⸗
pterq̃dã ⁊ hoc foꝛſitan irecuꝑa/
bili nullatenꝰ ad altioꝛem accedat
gradũ:neq; ꝑfruat᷑ gradu maioꝛe
in ſacerdotio.maneat aũt in eodẽ

gradu ꝑpetue:ſʒ nõad tertias uẽi

at nuptias:ſatisẽ.n.ſiad ſcdᷣas.
Siuero aliꝗd tale egcrit ⁊ ad ſe
cundaſ ueniẽsnuptias:ad maioꝛẽ
gradũ uenire feſtinauerit:exiñ idi⸗
ota erit. ⁊ laicꝰ oino ſacro miſteno
cadẽs.publice.n.nobis ⁊ ꝑoia ꝑ

tiet uiuere.ſi.n.tales ↄſtituti hi qi

clero adducũt᷑ oꝛdinentur:facil ei
ad epᷣatum aſcẽſus erit:⁊ ex mul⸗
tis bonis uiris faciliꝰiuenient᷑:qui
adducant᷑ ad pꝛimũ gradũ ſacer⸗
dotij digni.Quãta igr ſuꝑ ue⸗
nerabiles elericosa nobis dictaſſt
hecẽt ſuꝑ deo amabilibꝰ diaconiſ
ſis agi uolumꝰ:ut neq; ipſe citra
obſeruãtiã fãt:ſed pꝛimũ quideʒ
eis etatẽ neqʒ nouellã eẽ:nʒ creſcẽ
tẽ:neq; ex haciad deliquendũ ſali
entẽ. ſed ſuꝑ mediã ↄſtitutã etatẽ
⁊circa ꝗnq̃ginta annos ſᷣm dĩnas
regulas agẽtes:ſicq̃ ſacrã ꝓmere
ri oꝛdinatõem:⁊ aut uirgies cõſti⸗

tutasaut uniꝰ uiriq fuerãt uxoꝛes

non.n.pmittimꝰ neq; ſcdᷣasↄtra⸗
hẽtibꝰ nuptias:neq; uitãnõ hñti⸗
busut diximꝰ in ephenſibilẽ: ſed
nec ſuſpectã oinoad ſacũ uenire
miniſteriũ:⁊ adoꝛãdis aut miſtra-⸗
re baptiſmatibꝰ ⁊ alijs adeẽ ſecre⸗
tisq in uenerabilibuſ miſterijs per
eas rite agunt᷑.iSi ueroq̃daʒ ne
ceſſitas fiat ⁊ minoꝛeʒ ab hac eta⸗
te quã diximꝰ oꝛdinani diaconiſſaʒ
ↄtigeꝛit:liceat eã in aliquouenera
biliũ aſſiſtenioꝝ oꝛdinani inillohi
tare nequaqᷓʒ admixta uiris ⁊ ſit cõ
ſtituta:neq; ſuo arbitrio hitans:
ſʒuite ſeꝑate mediocriſ ⁊ a ↄue
nienti multitudine bonũ teſtimo=
niũ hñs.i Molumꝰ aũt ⁊ ipſasq̃

dad oꝛdinatõem ꝑducunt᷑ diaconiſ

ſa ſiue exuiduitate ſiue ex uirgini/
tate non cũ aliquo coherentes aut

cognatoꝝ aut eoꝝ quos appellät
dilectos.talibꝰ.n.noibus utentes
maligna ſuſpicione ſuã ꝛepellit ui

tã.ſed aut ſole hĩtẽt aut cũ ꝑẽtibꝰ

ſolis⁊ filijs aut uere fratribus aut
his coherereð quibꝰ ſiꝗs ſuſpica

ri aliqd pᷣſũpſerit malignũipſe in

ſipiensſimul ⁊ ĩpius foꝛſan puta⸗
bitur:niſi dicat᷑ tale aliquid de ali⸗
q̃ eaꝝ que indiaconiſſaꝝ oꝛdinatõ
nẽ ĩigrediuult:qð alicui coheſerit

ſub imaginatiõe bone appellatio
nis:maligna uero ſuſpicione non

oʒ hmõimulierẽ ꝑduci oinoad oꝛ
dinatõem diacone. HMã ⁊ ſioꝛdie

tur ⁊ tale aliquid egerit:⁊ coheſe⸗

rit alicuicũq;ʒ pᷣdictonoĩe:aut ſce
mate cadat quidẽa diaconia ⁊ ip
ſa ⁊ ille ſubiecti erũt huic legi:⁊ re
liquisque coꝛruptoꝛes puniunt.
Oʒ.n.oẽsque oꝛdinant᷑ uenera
biles di ꝛconiſſas tꝑe oꝛdinatõise
tiã moneri ⁊ ſacroꝝ audire mãda⸗
toꝝpᷣcepta coꝛãereliqs que duduʒ
ſunt uenerabilesdiacõiſſe:⁊ ipſe
ut dei timoꝛẽ hẽant ⁊ adherẽteſ ſa
cris mandatis fiduciam. Timere
aũt ⁊ ↄfundi ſacro cadereoꝛdine.
EScituris ꝙ ſi pᷣſũpfſit: aut em
beſcentes ordinatõem aut ðrelin
quẽtes ſacrũ miniſteriuʒad nupti

as uenerint aut aliã omnino elege

rint uitã ipſe ꝗdẽ obligate efficiũ

tur moꝛti ⁊ ſba eaꝝ applicabit᷑ ſã

tiſſimis eccſijs aut monaſterijs in
quibꝰ ſunt.i Quiuero easautu·
xoꝛẽ acciꝑe aut coꝛumꝑe ꝑpſump
ſerint obnoxij ꝗdẽ ⁊ ipᷣi gladio ert
ſuba aũt eoꝛum applicabit᷑ fiſco.

SBi. n. in antigslegibꝰ uirginibꝰ

illisque in eoꝛum erroꝛẽ uocaban⸗
tur moꝛtis incũbet dãnũ coꝛruptis
quõñ magisnosin his quea deo
glificãtur.diffiniuimꝰ pudicitiam

quã que maxime mulieres oꝛnatꝰ

ſeruan uolentes ↄpetens uenera

bilibꝰ diaconiſſisut qð decet natu

re cuſtodiant:⁊ qdð debet᷑ ſacerdo
tio ſemuent. ¶ Semel aũt ſin hoc

factos diaconos aut pꝛeſbyteros

nullomõ derelinquere ſacrdotiuʒ

MAuõ opoꝛ.epi.

chaꝝ que hẽbant quã⸗/
dã pꝛoganuom non tñ
cãtabant euangeliũ.ſʒ
al.ſacerdoti miſtrabãt

vt inter mareſ ſiue pᷣmi

cerij ⁊ cãtoꝛes ⁊ alij oꝛ
dines.accur.

b ¶ Obſeruantiaz. ſ. ſu

pꝛadictaʒ.
i ¶ Ex hac.ſ.etate.

Quinq̃ gita.ſic.C.

de epi. ⁊ de.l. nullam.

¶ Irrep henſibilem. i.

valde repᷣ henſibilẽ. ſic
8.e. .ſi vero nemo.iĩ fi.
⁊ ſubaudi bicn"ſ.
m / Per eas.ſ.diacõiſ⸗
e de
n Meceſſitas.ſic.C.
⁊aduerſꝰ quos. l.i.ſic
7.ff. de decu. l. genera⸗
liter. F. ſpurios.ad idẽ
ff. de mu. 1 ho. l. ad rẽ.
o Etminoꝛẽ. ſ. quinq⸗
ginta annis qð hodie
indiſtucte fieri pot dũ⸗
modo.xl.annos hẽat.
vt.ſ. de ſan. epi. F. dia⸗
coniſſam.
p ¶ Liceat.i.licitũ ſit epi
ſcopo.

4
r 4 HDultitudine.ſ.mo
ſZeſtimoniũ.ſ.famã
dic. vt. S. e. t. F.i.
t ¶ uſpicani. ſic. C. de
e.⁊. c.l. cũ ſic.j.de ſã. e.
S. p̃ſbyteꝝ. ⁊. F. ſi quis
v ODiacone.i.diaconiſ
r/ Scemate.i. oꝛdinet
igura. accur.
Raids ſecrbe⸗ re⸗
liquiſ.i.penis.vt. C. ð̊
rapto..l.vñi. ⁊.C. de
epi.⁊ cle.l.ſi qͥs non di
cã. 7.l.pe.inſt.ð pu. iu.

3Aui. ſ. epi. cc.
aretoiaimn⸗
b Coꝛã.te reliqͥſ.vt fit
in oꝛdinatõe clericoꝛuʒ
vt. Z. e. F. hec ð deo.
c ¶ Aut erubeſcẽtes. qꝛ
verecundabaut᷑ poꝛta⸗
re velum. HM
d ¶ Aut. derelinquẽtes
ob aliã cãm qñlʒ vel ſi⸗
ne cãᷓ vt ſequitur.
e¶ Moꝛti.ſ.aĩenã ſciat
qlẽ deo ⁊c. vt. S. ti. i. F.
ſiqͥſ aũt ſemel.als ſi ve
ro relinq̃ns.⁊.s.ſi quiſ
aũt mõaſticã.alij dicũt
eã vltimo ſupplido dã
nandã.vt biclʒ mona
chꝰ ſit recedens nõ pũi
atur ĩ ꝑpſona ſʒ mittifin
aliud monaſteniũ. vt. ſ.
de ſã. epi. S. ſi mõͤachis
colla.ix.

f ocabankt.erant.n.

epate. a viris.

quedã młlieres diacoiſ⸗
ſe vel virgies noĩate qᷓ
ſi diane ſocie vt ĩ fabu ⸗
lis legitur.
g Aldaxime.i.valð. ſic
ſ.vt ma.⁊.S.in pꝛin.
b 6 Eoberel.. opetit
i¶ Dacerdotio.vt ẽ ho /
n eſtas. accur. L
Kk Seml aũt. redit ad
¶ Semel foꝛte. ſub du
bio foꝛte rũdent ſepe ꝑi
ti ⁊ ſuꝑfluit vt hic. ⁊.j.
titu.i. S. quia non veriſi
mile eſt. accur.
m Kaa nunquid
idem in alijs in minoꝛi
bus oꝛdinibus poſitis
ꝙ in lectoꝛe. Rñdeo ſic
cum eadem ſit ratio.vt
ff. ad.l. aquil. illud.
n ¶ Sancituʒ. eſt in gre
cCo. accur. W
o ¶ Sub inopia. i. quia
nõ hñit ſubſtantiam.
p 4 Oed neq; ſinimus.
ſic. S. F. ſed neq; ineru⸗
ditus. accur.

¶ Hon ꝓpter boc. ſ.

ꝙ rerxro ſit factum.

r aege vt. . vrvter.
ſit nu. deri.
ſ¶ Foꝛis ſunt.i.erĩ hanc
tRedigatur. nam plu
res nunc foꝛte reperiun
tur. accurſius. B
p„ lon fecit. neq; expẽ
ſas conſtituit neq; nu/
merum clericoꝛum con⸗

ſtituit. ac.
Eccka. ſ. maioꝛ.
Zmolumenta. i. ne⸗

ceſſaria. accur.

3 Mon pꝛomptum. id

eeſt non pꝛompte.
a Compaſſiones. pu⸗
ta clerico pauperi cuiẽ
compatiendaum.
b ¶Hec pia. hic ſume
pꝛouerbium.non eſt ele
moſyna vnuʒz altare te⸗
gere ⁊ alteruʒ detegere
Sancimuſ. n. quate
ideſt quot. L
d Inopes. ſic. S. vt de
termi.ſit nume cle.
eAueigitur. ꝓut.

f Oꝛdineʒ. repete ſit a

lienus.
g ¶ Aniuerſis.foꝛte etiã
ſeruis hoc caſu. ſic ali⸗
as. C. ð pꝛe. impera. of
fe.l.i. ⁊ foꝛte ſine ĩſcnp/
tione ⁊ ſolennitate aeti
onis cum ſuam iniuriã
quilibet pꝛoſequatur.
nam q in diuinam reli
Lionem c. vt. C. de be
redi.⁊ ma.l.iiij.

„
4

¶NXolla.

qð non ſolũ in pᷣſſeo ⁊ diaconoſã
ciuimꝰ:ſʒẽt ſi ſubdiaconꝰ aut foꝛ
te lectoꝛ fuerit aligs:neqʒ hũc re/

linqᷓre pꝛiſtinũ ſchema:a ad alterã

migrare uitã:ſciẽtẽ qꝛ ſi tale aliqd
egerit ſʒ qa nobisiã ſancitũ ẽ aut
in curiam cũ ſuba aut ſub iopia de
gẽs ad officialeʒ deponit᷑ fortunã
¶ ed neqʒ effuſas cõpetit fieri
decetero reuerendiſſimoꝝ clerico⸗
rũ.oꝛdinatões eni hactenꝰ geſtuʒ
ẽ:lʒ coꝛrigi opoꝛteret:attñ ꝑꝑ tpᷣs
ſinimꝰ decetero aũt nõ ꝑꝑ hoc fie
ri:neq; ad dãnũ ſãctiſſimaꝝ eccle
ſiaꝝ uenire ſancimꝰ./ Quecũqʒ

igit᷑ opoꝛtebat detali mõ in ſãctiſ
fima maioꝛe ecdleſia huiꝰ nr̃e regi
ecitatis ⁊ ſub ea ↄſtitutis ſanctiſſi
mis ecclijs ⁊ alijs que hic ſũt fieri

hac ſpãli lege cõplexi ſumꝰ.In
oĩbusaũt qͥ foꝛis ſunt locis ſanci
mꝰ ſi ꝗs cũ ↄſtituerit ab iitio ⁊ edi
ficauerit eccłam:⁊ diffiniuit oꝛdĩa
tionũ menſurã tanqʒ ᷣm eã expen

ſas ↄſtituẽtesñ pꝛiꝰ oꝛdinari quẽ
q́ʒi eadẽ eccla niſi adnumeꝝa pꝛ/
ceipio diffinitũ eiꝰ menſura rediga

tur. ( Si uero hocnõ feceritꝰipſa

nerociuitatis eccła miſtrat emo⸗
lumenta ⁊ ſibi⁊ alijs eccłijs:tññ
ꝓmptuʒ ſit augere illi dericosnʒ
ꝓpteraliqs foꝛte ↄpaſſiones: ãt

bñficia ex hoceã ſũptibꝰ pᷣgrauar
non ſũt.n.hec pia neqʒ ſacerdoti
busdigna ſʒ ex quibꝰ dñs dederit
de ex his quepoſſibilia ſũt admiĩ

ſtrare: aut antiquã ↄſeruare ↄſue⸗

tudinẽ nihil penitꝰ inouante.unð

ↄpetit deo amabiles priarchas et
metropolitas huiꝰ cãe ꝓuidentiã

⁊eosquidã ꝗ hactenꝰ ſunt ſine re

in ſcemate in quo ſũt cleros. Me⸗

tiri uerouniuſcuiuſqʒ ecclie uintu

teʒ:⁊ ita ipſos quoqʒ ſanctiſſimoſ

priarchas ſub ſe ↄſtitutas ecclias
oꝛdinare ⁊ metropolitashoc ipᷣm
a ſactiſſimis priarchis cõmonitos

facere:illosaũt alios oẽs ſſᷣſepo

ſitoseposad menſurã hancdedu

cere ⁊ ſtudere nõultra expenſasfa

cereclericoꝝoꝛdinatiões? Sanci mishec faciant manifeſta uniuerʒ

mus. n. te ſanctiſſ. ime eccle ꝓp

terhanc oꝛdinatõem ⁊ altenꝰexpẽ
ſe effuſionẽ inopes fœtẽ ſunt:⁊ qꝛ
aliqᷓs haꝝ uix quidẽ tñ deliberaui⸗
mꝰ q̃dã uero adhuc onerate iacẽt

ex tali eleuari anguſtia nõ ualẽtes

õqʒ hoc ꝓuideant ſanctiſſimi

priarche ⁊ metropolite ⁊ relig deo

amabilesepi: ut nosqͥ ab eisagun
tur diſcẽtes appꝛobemꝰ eosꝗ no⸗

ſtrã legẽ in lñs poſitã apð ſemeip

ſos oñdituroꝑibꝰ adiplen. Que
igitur a nobis ſancita ſũt ⁊ ſacruʒ

oꝛdinẽ ſtatũq;ʒ cuſtodiũt ſᷣm ſacra

rũ regulaꝝ obſeruatiõem ⁊ uinutẽ
ðceteroↄſeruẽt ꝑpetue ⁊integre
⁊ ſanctiſſimi priarche uniuſcuiuſ

cũqʒ dioceſis ⁊ deo amabiles me⸗
tropolite ⁊ reliq reuerẽdiſſimi epᷣi

atq; clici:ubiqʒ dei culturã etiã ſa
craʒ diſciplinã cuſtodientes:⁊ inui
olata pena ĩminente:hoc pᷣuaricã

tiquo penitꝰ alienꝰ ſit a deo:cim⸗
poſito ſibi ſacerdotij oꝛdie: nã ue⸗

lut indignꝰ hicexcludit᷑ Lniam

uerouniuerſis damꝰ cuiuſqʒ ſunt

officij uel ↄuerſatiõis reſpiciẽtibꝰ

aliꝗd hoꝝ pᷣuaricari nunciare no

bis:⁊ ad imꝑiũ qð ſꝑ eſtut nos ꝗ
hoc ſᷣm ſacraꝝregulaꝝ explanatõ

nem aplicãq; traditõeʒ ↄſtituimꝰ

decentẽ ẽt indignatõem pᷣuaricati

onibꝰ inferamꝰ ẽthis uidelʒ qᷓ ſan

by/ Sanper. ſie

j. vt pᷣpo.no. im

per. do.

Danci ſüt.
ſalicet in greca
conſtitutiõe.nec
enim dicit ð illa
que eſt. . de ecck.
titu. S. ſin autez.
colla.ix.quia il/⸗

la poſt iſtam eſt

ſed foꝛte ideʒ di⸗
cebat greca ꝙ
dicit illa latina.
accur.
k/Illoꝛum. ſ. e
piſcopoꝛum.
n eppba⸗
ni. accur.
m Lontraben⸗
da.i.tenenda.
n ¶ Scripta. hec
conſtitutio iſtis
pſonis fuit mil⸗
ſa. accur.
0 Maiermn E.
plus qᷓ; alijs qᷣ/
bus fuit miſla.
hec eſt adiectio
vſq; in fineʒ.

citaſſũt a nobis ð hereditatibꝰ ðo

amabiliũ epoꝝcuſtodiendis. Sã⸗

ciiſſimi ſi quidẽ patriarcheuniuſ-
cuiuſqʒ dioceſis hoc pponãti ec/

cleſijſ ſub ſeↄſtitutis:⁊ manifeſta
faciẽt deo amabilibꝰ metropolitiſ
que anobis ↄſtituta ſũt. Aliquo⸗
qʒ rurſusẽt ipſi ꝓponãt eã in me⸗

tropolita ſanctiſſima eccla ⁊ cõſti

tutis ſub ſe epis.hecmanifeſta fa
ciãt illoꝝ ueroſinguli ꝓpꝛia eccle

ſia hec ꝓponant:utnlls nr̃e reip.

ignoꝛet que anobisad honoꝛeʒ et
ad augmentũ magni dei ⁊ ſaluato

nsanñi Jeſuxpidiſpoſita ſũt/In

ſupꝑ ſequenshec tua ſãctitas oĩbꝰ
qui ſub ea ſũt metropolitis ſctĩſſi/

P Adicctione.
dominica. ideſt
cuz annis domi
nitamen nõ ba
bemus eos.
q¶ Denon ali.
aut permu. repe

te? de nõ ⁊c. et
expeditur hec ꝑſ

itoꝛ. 7. 5 · ſi eni.

———

= =–

—— –— — —

-— ——

*)

/ —
Se

omu.
pm
Denon alienan. aut

lo:e non en vrſail b anaſta
HM aalunn ..e. Fpa leone agaen⸗
geredicedo g igitur. . ola. ſ. tlex d
rankeshant rals corn pe reb⸗
An6 0 L. J
4 luag lauf
aigarinpn ef aek
„ Grnraſwet. nis acef o:vtff fidei iterim tur. vt te 8 1o. locus
anentam pporr — H en oꝛiecl atü uit: iſcipli⸗ 8 .i aranullan
wmnpeſine . v⸗ er...ear §.qꝛ vbiem incip oꝛẽ 2cccle * Wona ſimule
1. Baege iii. Emẽd 0. 7.5.e.. exẽ p ꝛespꝛ hon õibꝰecch⸗ 16 nrane mona.
N e . en Sarip hi⸗ p craꝝ ec vEð alien unꝰ fel crſank: vr g. oꝛuz.
Duhtt 1 e t⸗ rahẽda. /Sa anc it ſacn taler ſola h nai de bincnos. ophioꝛuʒ.
hmni . ain t. ſũt trꝗ io ſcti pra exen ſcrip luſa ſſima iusle⸗ v/ PBep infant
do, 8 (oſid⸗ leo⸗ * tpe „ ., hanio ſcripta no na ticis ↄc . ſanctil huius v 8 vbii 8. lo
ü EE ſj ſotp cPipban no. ſc ſolym ſiaſtici itatis płimah ltura o cunſiu wiok, l
aute; naſtaſij laria olitan hieroſoly 10% n eciu mep ei cul tur. otoncon 1,pp
k ihgn is 7 4 quo P etrop Ppo 4 mni ui ſim lauda Etia 2 d oſi x 6Ber⸗ aupes ran
gnnben uoftue. e ni pom iſſimoe la: Toan ptoꝛio ecclła:⁊ meti eralr P S x. vbip⸗ firmi cu
. ſupt lninnt k aria ſctiſſim na⸗ on tono. eccka ĩ uehe n Se Tütnng.
Buidi uinnen Pai rean⸗ gasch aena b
lunm pbean. aux. milqᷣ imo pᷣ pa uoqʒ oſita: ibo:na didim . ip⸗ Er to ſ elrentlo⸗
r uui Ales ad / joſiſſi ſuli 7 ex .. tua ꝗᷣ ſẽ P ſit in oĩ 6e cre oꝛie ſcrix r cauu thocropl ſ.e.
Riun edar aa, g do exo zeſt: cumlepꝑ ta. lã coꝛrect ie mẽ lilis ſaqn. vt pt reklocig
hrtien Renegts vi⸗ mſe cadiectu iensuna ſeruare quadãc eral lerenmn näd- equo rratlache
J I .N.l. 2 — ana H d . 8 igr. ſirun.
gen mus. 5. ti . tiã ho hec ſcie uã hic iqd fue J aſtalio talib „ ns efful⸗ F. ſi no eſ in⸗ Fté oꝛ
laleiu apio. C. 5 celſitudol ſedẽt atü alig an dadet in? hns ihilomi⸗ nopang nk. 3 6
bé! Zar vt ecelſ oꝛib atũ imne uedade min mH0 u u kophilt ſatct,
b C ptoꝛil una max taq . Oiο⅓ s poſita: ſol mines ophiu. troq;
lounte ſa. ſan. nidam ſuſce ſi den at: 7 ul of 021:2 foꝛis p· K 5. banon bani vtr iſſi
musly quic mnet: ſi d ibeat: liũulo P afo⸗ a: e0 ρ arcck⸗ i anooep f.Jecaſſit
n Rond Ges u feſtin ctu phil cunali⸗ auũt 57blocafe fect Pici 4 inqu alg
bomus ibus. ſ. nitt noꝛdin ſunt. iponatur nusm tiũ 7 dioce o patn tis. ſterium ſuſtẽtatri po
ntten . Zatna E qcũqʒ i . dicta eis ipo Sad erdotiũ atiſſim ciuita Te⸗ debiliũ bar ed
nin. kns qꝛ eneralis 9 ialiu inter ns ſuꝑp „ eceptis ſac Iſt ub be liciſſime tata ſe bitant 4. erelii ſe
unt vſ ſit nos igi ficial ut dece 5 Ree iudices ſtituta ie ? felic. npſem ionez dins manber nos igt
nund ſi⸗ vrſedn na nobis utat quoq lar unm 6pz? oregi oẽsnon coꝛrecti 3 dicas in Feßin
diit n⸗IJenn⸗ ipit rectio ouinci ciẽtesn 5 h ias aut dignã co⸗ g dc dleieref. llebis.
n guik ſeg ( 7 ſiqu id extrah temz e des- rbitral og uãob 5 Loloniͦ. undſ.
unga⸗ oſis l. ſupplet᷑ R anta ge ri. imin quidẽ 7 ceo Ealia gr . elinqᷓ ſanci differen ancipi. tici⸗
äind banc qꝛ vero mitt eſt f⸗ ie uri:ſ 19 nũncia caſion 6poſitar dcetero ircu⸗ ani men⸗ ſapeic,
ving vrey⸗ .W ſtitutũ libꝛana noden un⸗ roincõpo acare d lococi . bicloqui inalijs v oſ⸗
s.e. 2 eng. v. uidentes ĩpio: ut ar- le 5 eã u fectã ⁊ esexi rgaſaleza,
. deede . 7, P oig gra⸗ .3 005 npte 27 rleges is 57 eſine ee
Aerrtavn, 5 ncan ie eauti Ois gra⸗ rẽ ꝗ otei le ter les rodu milib ni. ne agri.
gſl ſr ſi pᷣua ſedi tu oꝛdinat ſectio⸗ : ut p Igenera ☚ ſũ it ſunt ſepꝑa t. C. de aͤ⸗
ſupple ſiß⸗ taut ſ tꝰoꝛ ſ adiec miimn onge ſtucio Edaãtes enan. vt. uena
acler⸗ i. .5F. genn ceseng pta ci dulſa. alig os e ele cen. lij dele ſid
u.l. fl. F. i. diq; de eturſeni , Eneqʒ gone oꝛterel 7 ..ff. de ls maã⸗
cu.l. etur nutãdis ſtent ecerg ope nctiſ modũ 1.n. 3 hoſti
e entiler = dtsauf al r – bi an iunt is
us erclaſti „ B eng imo 0 1 0 D 1 1Oꝛ bu ſerui. iit æ
S enon alien s unol ditoꝛil iſlatiõez aruz 7 xen noꝛuʒ x reꝑ.5. ibꝰ po⸗ po
mobili dis. De 8 cc lialſtici dadis cr ecas. R ecclial onaſtei ioꝝ 7 daiontt es nobing
lanclt⸗ gre⸗ rebꝰ ec otecãd hipot ſimaꝝ non m tocom chãc P lbit 1al imob .
fabs . alẽ hipote enerales! oſocon or ger jreb: Si tent ſep e de dme
cos. ace rſlegi ſpaleh ere gen chi⸗ ne ophioy llegij ſtitutõ ſeak. vt. l.. veld
alon legt fufficer ioarchi⸗ hotr ti co eAntu le cen iab ihi gſnen
6 Maior En, ſʒſ M haioarea ao phe ſacrat O euit le aihaech it
leoni Kagna ðJMMMU ip litão tius lae emano n. bꝛ 6 q8 aſeniptic oꝛ. 8
auan ige mpzꝛ. Juſti. H anc t0 leo e iein ſes:ſteggos 8 beeclyan zundnas
la⸗ ingin , Tee pꝛ. J He ↄſtantin. m'banc legẽ Fadijcer ẽtes: ſicq; teniʒ Xiuiles ius afie
b . e plus tñ jarch intent geg Opoꝛ 2 exp 05 Dult m ſcilicet dus ſi ſan.
fection oniſ. Iecho 2 5 Mam m o ſü ſatse tes. 2. chieß̃t . apien de ſa. ſa
ïler le⸗ enaep 77 oni fuſũ ſlatõ⸗ ter bilẽ ar in ſe enre. dela e
¶JFoꝛ opolita ius pfectũ 7 pfe reliq deoa 1 felici isecclie: de. pꝛiu denvel
länn ñ Ansnſectů gle r Ple llaneqz a iꝰfeli⸗ ec aligcrdeſin ive
ciuitatẽ i a expurg In neqꝗ zhur 8 a eccl . clen
ali uidebatu fectodech⸗ es q dn tiorſenſoc i uendere ilẽdomu arerae⸗
Ftau . — leleeti nacnan rẽ ſc a kec
uians.l ilegiſlatio⸗ Jenatd lecnlege reanalye gru aut co
eKli ata. iocbnſg onenne eme re aut ꝛgut a
n 1 = anaſtaſia ſupꝑ ſaci oẽs iſcarer a⸗ foꝛ
n dege es. i. a/ epꝛioꝛes ſt adijci leone ſig
2„ e Grenach
d ee a ; det 70 bſcida *
oegentge.
ncn

pꝰↄſtãtinũ
pie memoꝛie qui

uiles an⸗
C1
ipia ruſtica aut
ci
man

N8olla.

4 li intepo to. ſic ſe . nos igr bec.ſ. bec ia colon mancipium ꝛ c
uikannona. d ¶ Hum erãda.lʒ nõ ſint ĩmobilia. ſed qd in actòe ↄpetẽ
ni ecde p qualʒ re.nunqͥd poterit cedi vel alienari. Rñ.nõ. vt.ff. de iure li.

l. ait ptoꝛ. S. ſʒ q ſit. qʒ poſſit diſtingui:vtrũ / mobili vel imobili re ↄopetet

potuertt ſentib impatoꝛib piudicare.vt. C. dele. con.l. digna
⁊.ff. de va.re.l.qris.dũ mõ dirit non obſtate.l.leonis.vt. ff.de ieg.
iij. ſi quis. in pꝛin.

ſi quis.in pꝛin. c¶ Ipſos quoq;. q.d. nõ ſoł mioꝛes ⁊¶0r
dinarij: ſed ẽt maioꝛes.cum ſint qᷓttuoꝛ oꝛdines vt diximꝰ.j.deillu.

vt pᷣmo caſu valeat ſcdo non.

f Arrnnen. y nunqd
ĩ

ẽadmittit᷑ ad vendi⸗

candũ qͥ alienauerit.vi
dect᷑ ꝙ nõ cũ ñ obeat ʒ
ſuũ factuʒ venire. vt. ff.
adop.pꝰ moꝛtẽ. ⁊.ff.
de ſer. ru. pꝛe.l.p fundũ
eõ ꝙ ſic. cũ boc faaum
nlbin ſit. vt bic 2. C. de
agri. cen.l. quẽadmo
dũu.. C. deli. cã.l. i. ;
vltimũ credo veriuſ.nã
72 mant reuocat ꝙ do
nauit vxoꝛi. vt. ff. ð do.
inter vi.⁊ vx.ſi ſpõſus.
5. fi. ſH nunqͥd economꝰ
ipſo iure erit pᷣuat ab
admiſtraniõe quõ ergo
vendicat.vt.C. eo.l.iu⸗
bemꝰ. F. economꝰ. Rñ.
dic non ipſo iure Spſe
tentiã puandũ. añ ſẽ
tentiã reuocat cũ ſtatuʒ
nõ mutauenit ſic: vt. ff.
delega. ij. l. i. F. bi. alij
dicuũt qð ipſo iure:⁊ tũc
dicas eũ admitti ad vẽ
dicandũ ⁊ poſt reſtituti
onẽ in pᷣlatrã non pꝛi
us. vt ar. inſti. de ſuſpe.
mu. F. ſi quiss.
Zpis.a tpe venditi
voms dõec redeat ad ec
cleſiam. accur.
a am ſʒz 5 economũ
bfe. vt. ſ. eo. . ſi qs igf.
qͥd mini hoc iur̃ cõi ẽ.vt
(C. de lur. inciuilẽ rem
7.C. de rei ven.l.iij. ⁊.l
ſi mancipiim.
¶ Ponat. l. l.leoniſ. vt
QAZ. de ſa. ſanc. ec. l. iude
mb ſic. C. dele. ⁊ cõ. nõ
dubiun.
8 MWen tenn a leõe

Pꝛeuaricantẽ.i. alie

nantez. ſic facit ) bãc
legem. accur.
mZucrav. vt pᷣciũ rei
n Exdudit.ſ.ꝑ ſñiam
non ipſo iure. vt. Z. ꝓr.
diximus.
oDat. l.q lex leonis.

p·¶ Siue ipſi.ſ.economi.
ruʒ.ſ. alienauerit. Repete. aut videntes. (Lide
t¶ Alienantẽ.ſ. em vel alium clerium.

ſubaudi aut ⁊c.

p Pꝛecion. ſ. itum ⸗

e ¶ Imtenminat i. inkdicẽdo minat.

S

nonas. nazr hec inter imobiliaſi

numerãda q ↄpetunt ↄſtatinopo

litãe ſeiſſime maioꝛis eccłe:ſʒ ne

qʒ/ ꝓulla ↄpenſatõe aut alia qtibʒ

circũuentõe tale aligd agi. Etin/

terminat᷑ emptoꝛi ꝗdẽ reſtõem ut
reddat ꝑ tꝑa economo rex ſãciſ

ſime eccle rẽ quã ipſe ꝑcipit:cum
oĩ medij tꝑis fructu ⁊ alijs lucris
caſu imminente pᷣcioꝝ eiꝗtale ali
qd acciꝑe aut ↄpare pᷣſumpſerit.

cũñ ẽt hoc quidẽ qð contra legesa

cũ eſt:ita ponat acſineq; a pꝛinci
pio geſtum ſit.¶ Economũ uero
hec puaricantẽ dare quidẽ de ſuo
ſanctiſſime eccłeiubʒ:oẽ gcquid
ex ea cãlucratus cẽ:aut ſãctiſſimã

ecclłlam dãnificauit. Suꝑ hoc aũt

ẽt excludit officio economi ⁊ dat
actõem ſanctiſſime eccłenõcõtra
ſolos deos amabiles economos:
ſʒẽt ↄtra ſucceſſoꝛes eoꝝſiue ipi
hoc aliẽauerit:ſiue ꝓtꝑe ðo ama
bilis eps aut aliꝗs alioꝝ clericoꝝ
uidentes alienantẽ taciturnitate
degenerariꝰ:⁊ ſine libertate paſſi
ſunt:⁊ multopotiꝰſi ↄſentientes

uidẽtestale aliqd pmiſerunt ænõ
eam ꝓhibuerũt.ad hoc autẽ ⁊ ta

bellionẽ qui talia ↄfecit inſtr̃a per

*

tiam neq; reuerſionẽ pticipane.
Ipſosquoq; marximoſ iudiceſ ꝗ

adhec aſcendunt ⁊ miniſtrant ta

libus cãis aut ↄfiſi apud ſemetip

q Eps. l. alienaueit. 1.Qerico⸗

8Aidentes. I. economi

v¶ Degenerani.ſ.ded erũt.nã genꝰ? dlericoꝝ audarx dʒ eẽ. cuʒ defendat᷑lege
dei. que dieit nolitetãgerexpos meoſ.i.ſacerdoteſ.vñ ſecuti ſunt ex hoc ſic

inſti. de re. diui. SF. ſancta⸗

gudaces:yvt liberi.

r ¶ Zibertate.ſ. timidi erant. vt ſi ſerui nõ

as /Reuerſionẽ. ſic ⁊ als tabellio qᷓ in

ſuo officio delinqͥt ꝑpetuo illud ꝓbib exercere. vt. C. de ſucep. ⁊ archa. l.
ſi aliquid. libꝛo.x. interdũ ad tpᷣs. vt. C. denũma. ⁊ accu.l. iij. in fi. li.xij ſic
2z in p-lato.vt.5ẽ. S./ ꝓxi.ſic ⁊ in tutoꝛe.vt inſti.de ſupe.tu.pertoltum.

*
⸗„

be Panicipans.ſy nunqͥ d impatoꝛ poſſet in ĩtegrũ hodie reſtituere:vide/
tur ꝙ nõ yt. ·e. S. qꝛ yero viſile ibi opoꝛtebit. n. ⁊cſz iñ dico . cñ leo non

petuotradet exitio: nullã ei cemẽ

ECLoͤſennẽtes. ſ. expᷣſſe vt differat a ſupioꝛirfi.
3ʒ Ad boc tadit..l. leonis.

munificentiã eiuſdẽ qʒtitatisrecõ

ſie facta¶ Lexitaq; talia ſub bꝛe

2 4. ſu.eos ſunt.S.i.apud quos pũt fieri oẽs oꝛdiatiòes ⁊ oĩa qͥ ſũit

de iuniſdienone
, „ voluntaria ⁊ ſi
ſosmonumenta ꝓↄfirmatõe ta⸗ merinpiumns
lium donatõum aut alioꝝ acuuum ſan t y nulla
patiunt᷑: ⁊ cingulo aſt uba ? digni⸗· Künenn mag⸗
jnafde o cenſus bec
tate interminat exdudere.lec aueroꝛtas daße
igi increpãs uehemẽter ꝑmittit vr. C.de teſtal
rei eccłaſtice uſum: aut ꝗ uocat u Alulea. hu uls
ufruct? ſub certo quoda tpᷣe: aut Ireʒ in regia F.
ctuſq; ad uitã ꝑcipientisdare ſan beni c malijs
ctiſſimã maioꝛẽ ecctiaʒ ſub hactmtfi Pnng at⸗e
diffinitõe:ut his qui hanc accepit Aldiſtrant . i.

auckem ſuã quã

tum ẽ ad dona⸗

pſe ſanctiſſime maioꝛi ecce tonemqᷓ luſinu
ub ꝓpꝛietatis rõne ex qᷓ poſſit ei ardez delidetat
72 ⸗ — ſi⸗
dem redditũ ſanctiſſima eccla hẽ Gcnton chen
reqʒtum ille exuſu accepit pꝰ ac· Nt inſt. de doͤa.
cñipientis utiqʒ moꝛtẽ aut diffinitũ Kalrchenae
tpᷣsinuſu uidelʒ ⁊ aut uſufructu aus miſttann.
dato ecclłaſtice rei ad ſanctiſſimaz wiſtenum bb
i 25 ſ. docendo ſien
maioxẽ eccliam redeũte:⁊ uſudo Saum. vt ſe 5.
nante reicũ ꝓpꝛietate ſactiſſime he aint ann
ecdeſie faciendo talẽ nãq; ↄtra e Cauſil · en
ctum ſine piculoponit ler .¶ Si busa.
uerominus fuerit q;ᷓ qð dat᷑ a ſan Aonumen,
ctiſſiñ ima eccla: illud quoqʒ ↄpẽſa 6 4 Jutamminak
r P .11 146 ir ſ. onis.
turei cuiꝰ mor quidẽ pcipict ꝓpꝛi pPerigi lall
etatẽ. ſꝑat aũt uſum accipe ĩfir· enatut ercliaſiſ⸗
mũↄtractũ ⁊ ꝓñ facto ponit.dat —
q;liam uẽdicatõis: utpote circej. mmgca
nentione cõtra iusſctiſſime ecle i ¶ Pennitit. l.
dicat.l. leonis.

vt. L. de ſa. ſan.

uitate decemit:⁊ mulctã ĩponit t c.liubenul. 5.
uſqʒ ad res ſctiſſime eccleſie ſtet i n vlu lin
ſolũmõ:⁊ oẽ quidẽ ʒꝑimit circũnẽ·¶Coceſione vſus
tionem quã pᷣdiximꝰ:nontñ retie ſeu vſuſſuaus.

recalliditatẽ poſtea inſurgẽtium

. =

zs aut voluerit. m ¶¶ Don

¶ Dato. l. lli cũ
quo ſic pmittit
eccka. vt ⁊. . e. ſi

are. i repſitareipſi ecdeſie.

2n 6 grar auame ncipio dz br̃e eccla. vt in fi. huꝰ. F.
06£

—— —☛

a. ſ. remanente. ¶

iaulo. ſ. penarum pꝛedictaruzʒ.

p Zerx. ſcilicet leonis.¶⸗ Dercipiat. ſ. eecleſia. q Pꝛonon fa⸗/

— „—

cto quãtum eſt de iure. vt. C. dele. ⁊ con. l.non dubium. ſz fem̃ iᷣm

infecto br̃i non põt.vt.j.deaqᷓ.do. queigr̃.⁊.
lo. F. facte. .ff. de acqui.poſ.l.i.S. adipiſcimur.
r ¶ Aendicatõis.ſ.economo ꝓ tempoꝛe.vt.S.e.
Mꝛenitate.non ꝙ ip
qꝛ nos bꝛeuiter eam retulinꝰ. v Eccke. ſ.

8/LZex. ſ. leonis. t

ff. de cap. l. in bel⸗

§. vltli.
ſa bꝛeuiter dicat. ſ⸗
oſtantinopolitae.

vtin pn. ſui pꝛ. x¶ Inſurgentüũ.ſ. oĩum p eã vel ĩ fraudẽ eꝰ.
y Valuit. cum diuinare non potuit. vt. ff man. ſi fid eiuſſoꝛ. in pn.

2 ideo non peccauit lex ſeonis. vt. C. deteſta. l. ubemus. in fi

do
ſike
wrn

Ne.

ſieſt
inene
ef
Aunns
rſdez
Pull
nag
ohe
19 ds
Ntal
Riud
ndier

fiuo.

baſs
ne
4
ſunt
ſigi

den

ſitlir
ſten
Kgnin
ſon
dedin
unde
ſorn
nne!.
nfte
tie⸗
ron

id
nen
nnin
miuf
1
i

ln.

1)

mis,

4
Secunda

Dsdam. ſic ↄſtrne.quidã.ſ.poĩes dudũ adimi boc ꝗꝙ vocatur
colonanũ ius adinuenientes.colonanũ ius dico neq; nris legibuſ
neq; ⁊c.⁊ ꝓcedit vſq; ad verſi.illũ qð nos Brata accipe colo

nanum ius ẽ ⁊c.qꝛ interpoſitio eſ. a⸗
Sleran ſic accipit. c ¶Pa

rẽ ꝙ eſt ſoluere.
dt. ff. de ſtat. li.l.
anpenu. F. pe. 7
§. fi. vel dr a pa⸗
ni ꝙ eſt dſo cui
ꝑ oĩa fere par ẽ.
Alij. ſ. legi.
d ¶ Pium. vel /⸗
peratoꝝ vł iunſ
cõſultoꝝ.
e¶ Pene. hoc iõ
ꝛ penſionẽ ali⸗
quã pcipit⸗
f ¶ Oð nol. ſ. hu
iuſmodi gctum.
g Loͤſcripſimꝰ
ſi conſuerudi⸗
nẽ derogat hu⸗
c. F. 1 fit emphi
theoſis ꝑ bunc
F. accur.

(EFafnar.
i Duduzʒ. hic
⁊ ſupioꝛ articłs
in lege adijcitur

leonis:qꝛ ibi nõ

ſunt. gccur.

K Reſperennt
lIʒ.ſ. homies ad
maliciam debiti
nihil ẽ ꝙ non i⸗
ueniant. vt. j. vt
bi qui ob. ſe hf̃e
phibent res mi⸗

noꝛum. i. rn.
gunnnuct
pſtatõnes eco
nomi. vt ſequit᷑.
m 4 5 ꝛeſtãteſ.i.

dates economi
in em phitheoſiz
n Lonſtituno⸗
num. quas ñ hẽ
mus.
o Kaſus. quiĩ
mincent ẽphithe
ote niſi ſit toniuſ
rei interitus.vt ĩ
ſnitu.lo. J. adeo
ꝙ non ẽ in ſim⸗
plici colono.vt
ff. loca.l. ſi fun /
dũ. accur.
Pp Nlero. p cer/

deʒ caſu. in quo

ſupioꝛ. S.ſ.ĩ em/

phitheoſim.

r Eonſtituel. ſ.

De ppᷣa. ſ.domo.
ricos.i.penſionatoꝛ a paria

ualuit qᷣdam.n.dudũ hocqð
uocatur colonariuʒ iusẽ ueluti ſi
domũ ualentẽ.c.ſolidos:⁊ pᷣſtan
tẽpenſionẽ accipiat ſolidos.x.ꝗſ
ab eccla ⁊ det ꝓ ea ſolidos.c.ſeu
ãpliꝰ:aut certe minꝰ:⁊ q̃ſi iã de p
pꝛiaP aggrauet ſe dare ſingulis an
nisq̃ſi pẽſiõiſ noie ſol.iij.Aſteꝰ
igr appellat᷑ paricos ſed ipſã do⸗
mũ ſubtam ꝑua penſione in ꝑpe
tuum ⁊ipſe ⁊ heredeseiꝰ poſſide
bant adinueniẽtes.n.neq; noſtris
legibꝰ neq; alie cuiuſdã oiumano
tã circũuentõi:non ꝑuã meditati
ſũt ↄtra legẽ ꝑperuaspene cogi
tãtes alienatões:qð nos decetero
agi phibem⸗ ,peoipſo ↄſcripſi
mꝰ

legem Dudũ aũt ad ẽphi

theoſiʒ reſpexerũtꝰ imminuerũt
plurimã qʒtitatẽ ueni redditꝰ illis
gemphitheoſim accipiũt pᷣſtan⸗

tes:his ꝗq/ꝓrebꝰ quidẽ ſciiſſime

maioꝛis eccłe pᷣſidebãt:iõq; nos

iquadã ↄſtõnum nr̃aꝝ diffnimꝰ
quidẽ uſq; ad ꝑſõas tres emphi⸗
theoſim fieri accipientis:⁊ duoꝛũ

ſucceſſoꝝ alioꝝ hoc ẽt ſuꝑ rebus

ſctiſſime maioꝛis eccłefieri ꝑmit
tentes.non aũtultra ſextã pteʒ re
leuan emphitheoſim ꝑcipiẽtibuſ
ꝓpter foꝛtuitoscaſus ſanciẽtes:
qꝛuero didicimꝰ ſic infuſe ⁊ ĩpie
ab aliquibꝰfieri documenta:utne
qʒ ſexta relinquat᷑ ſanctiſſime ec⸗
cleſie ꝑsreligs oibꝰ emphitheo⸗

ſi accipiẽtibꝰ donatis./Anaſta
ſius aũt pie memoꝛie geſta monu

E. actur.
q/Anaſtaſius.
ſ. loquens in eo

mentoꝝ ↄſtiruens fien ſuꝑ aliena

tionibꝰſicubi ẽt huiꝰ reijfieret tẽ

pus ⁊ emphitheoſim ſtatuẽs ſine

in lege quã hũimus in memoꝛia. 5. e. F. ab anaſtaſio.in fi.bui. .
Eins ſercle. t ¶ Kei.ſ. ecclaſtice, Fieret. ſ. emphitheo/

is. i. vt ea qᷓ gerunt᷑ er boc Zↄctu emphi⸗

theotico in monumẽns ſiat.i.in ſcriptis. ſic accipit᷑. vt. ff. de ꝓba. l.

cenſus. xg E
⁊ iõ coꝛrigit. .e· 5.

