ceſſariũ eẽ ꝑpſpeximꝰeasnoiati pᷣ⸗
ſenti hge ↄphẽdere ut pᷣter ipᷣas
nullas liceret ex alia legeĩgratitu⸗
discãs opponere niſi q in huiꝰ cᷓ
ſtuutõis ſerie ↄtinent᷑.cãsaũt iu⸗
ſtas ingratitudis has eẽ decreui9
mus ſi ꝗspꝑntibꝰſuis manꝰintule
rit ſi granẽ et inhoneſtã iniuriam
eis ingeſſerit ſi eos in cimialibuſ
cãis accuſauerit q̃ nõ ſũt aduerſꝰ
pꝛincipẽ ſiue rẽpubli.ſi cum male
ficis hominibusut maleficꝰ uer-
ſat᷑ ueluite ꝑntum ſuoꝝperuene
nũ aut aliomõiſidiaritentauenit ſi
nouerce ſue aut ↄcubine pr̃is fili
usſeſeimiſcuent:ſi delatoꝛ ↄtra
ꝑntes filiꝰextiteritet ꝑſuã delatõ
nẽ grauia eos diſpẽdia fecerit ſu⸗

ſtinere:ſi ꝗlibʒ de pᷣdcis ꝑntibus
incluſũ eẽ ↄtigerit et libi ꝗ pñt ab

inteſtato ad eiꝰſucceſſiõeʒ uenire
petiti ab eouel unꝰ exhisi ſua eũ
noluerit fideiuſſiõe ſuſciꝑeuel ꝓ

dicillos.hic aũt qñ ſolẽ
niter ieſtabatur vñ vide
tur inſti.ſibi ut alijs de
bet relinquere. tertij di
cũtur bãc intelligi ſecũ
dũ illas et legũt ſic lrf̃aʒ
iſtã.necꝓ h.et ſiꝑ qᷓmli
bet dona. uel legati. uel
fideicõ.uel alio quocuu
q; mõ dedit debitã poꝛ
toem et aſſumere nõ lʒ
exbr̃dare dico niſi foꝛſã
⁊c.et pꝛima verioꝛ vide
tur vt coꝛrigantur.
e C:grartm hi pꝛobat
Bm. M. ꝙ bodie q̃rela
ceſſat niſi inter frẽs tur
pibus ꝑſonis inſtitutiſ
vt inſti. de inoffi. reſt. S
i.hoc mõ pf̃ tenet᷑ cãʒ ex
pꝛimere.ut bic.et beres
ꝓbare. ut. C. de inoffi⸗
teſta.omĩo.ſyllogisaer
go ſic.aut pf̃ fecit teſtm̃
aut nõ ſuccedit filiꝰ ab
inteſtato.ut.ſ.de ber.ab
inteſt. F. i. T ceſſat q̃rela
ſi vᷣo fecit: aut inſeruit
cãm:aut non: ſi non ip
ſo iure nõ valet.ui bic.
ſi vero inſeruit: aut eaʒ
ꝓbat beres.et tũcrepel
litur filius. et nibil ba
bet. ut. ð.de immẽ. do.
in fi.et ſic cefſat q̃rela.
aut nõ ꝓbatẽt tũc teſta
mentũ ꝓ nõ valido eſt.
et ab inteſtato ſuccedat
ſ. e. S. ſiue igit᷑. et ſic ceſ
ſat querela.quare.Al⸗.
poſuit vnã aut᷑ in.C.ð
inoffi. teſt.⁊ inſti.eo.di
cẽtẽ bodie ceſſatquerela
⁊c.et ſic oẽs ti.de inoff.
teſt. ſunt coꝛrecti. ſʒ die
pᷣdicta vᷣa niſi invlnimo
caſu.naʒ ſi inſeruit cãʒ
et beres nõ ꝓpbat.ꝛtunc
quo iure admiitatur fili
us niſi ꝑ querelaʒ et ſic
ceſſant pᷣdicta. Iteʒ no
ta ꝙ pla. dicit bacaut᷑.
ſuꝑfluaã p.l.inſtit. de ex
bere.li. S. noſtra.ſed eſt
falſum qꝛ ibi nõ dicit qᷣ
cqᷓ inferẽda.ſʒ bic dicit.
fXãs auũt credimus.
et ſunt. xiiij. ut ſequit vſ
q;ad..illũ gnalẽ aut᷑.
⁊c.quibꝰ pf̃ exberedat
a filio ſunt.vij.ut.j.e.
er ſi quidẽ vſq; ad.j.ſi
talis.at ille qͥbꝰ fr frẽm
exberedat ẽr turpi ꝑſo
nam inſtituta ſunt tres
ut. ð.de nup.. in grati
colla.iiij.led ſi nõ turpi
inſtituatur tũc ſp ceſfſat
q̃rela. ut. C. de inoff. te.
l. frẽs.et inſti.de inoffi.
teſt. F. i.

bec quarta: .
Uel vite. bec qᷓnta.

m Si nouerce ſue. bec

5 delatoꝛ. bec. vij
Si qlibet.bec. viij.

n
00
9 Pertinere. nã femi
ne impediũtur fideiub

reꝑ velbl.ut.ff. ad velle.
/Si ↄuict?. bec.ix.

r icentia. ſic eſt ð. ut
ſ. e. F. ea. et boc qᷣd eʒ

ſEilio. qꝛ ſuut frẽs eiꝰ

4

qui nõ ꝓbibuerunt.

3 19 Reges aue dicũut vt
Pppbibẽti actões oẽs dẽ

ant denegari ⁊ fiſco ſua
poꝛtio ðferak. ut. ff. ſiqſ
ali. te. ꝓ.l.i. in pꝛin. C.
ſi qs.al.te.p.l.ij.alijs
vero filijs qͥ bꝰ aliquid
ſit relictũ nõò nocet ꝗᷓ mi
nus pcipiãt ſiue ſingu
larit᷑. ut. ff. li qͥs ali. teſ.
ꝓbi.l.i..ſed.l.ſi lega
tũ ſiue vlr. ut. ff. ad tre.
l. iij. S. fi. in fi. et. ff. ſiqs
ali.te. P. l. ij. F. fi. nam
vni factũ alij nõ nocet
etiã fri.ut. ff.ſiq̃s.al.te.
P.l.ſi qͥs dolo. S. i. bo⸗
die ãt ꝙ pl' ẽ in duplũ
tẽtur q ꝓbibuit. ut. j.
ut nulli iudi. F. ̊ boc ꝑ

uenit. et ſic no. temere i

pediẽtẽ.et ad hoc facit
ff. de eo ꝑ quẽ fac. erit.l.
exboc. 18 cõ. cau. da.l
iij. F. fi. in fi. et de le. ij. l
lutius.S.ſempronia.
v ¶ Pꝛer volutatez. bec
decima eſt cauſa.
x¶ Pꝛofeſſionis. nã ni
bil iudeus iudeo.nibil
cathelia cetbego.nil do
loſꝰ dolol o. ut. ff. ð do
lo.ſi dolo. C. de ber. l·
qm̃.et. C. de inoff. teſt.

i.in arena. 4 Bi icu
bec eſt. xi. et facit.L. de
iuoffi. te. l. filiã. vſlqʒ ad
xxv. ergo eõ ſi fuerit mi
noꝛ et peccat in ſuũ coꝛ/
pus iuſta eſt exbr̃datio
nis cã. uł ẽt maioꝛ ſi co
puler ſe uo.ar.ff. ð of.
er cui mꝗ.ẽ iuriſdictio
l.i.ibi huius rei ⁊c.et.j.

ꝓxi.ibi li.⁊c.

Biqs de pdis. b

eſt. xij. bec eadẽ ſeruat᷑.
ut. ſ. e. F. et bec qͥdẽ.i bi
ſi ſunił liime ipe ex bis
35LZeſtõ. nã potipm in
ſtituere et experedare ⁊
pꝑ boc.S.iſte bic poni
tur. Si aüt nil dixerit ð

eo boc dices. j. eo. in fi.

a ¶ Scriptiſ. no. atteſta
toem in lcriptis dirigẽ
dã ut.S. tẽ.nõ ſo.pe.
§. ſi cõteſtatõem. Itez
no. de vi.et auctoꝛitare
denüciatõnis bie. et. j.

(Xolla:

pſona: uel debitũ inqʒtũ eſſeꝗ pe

tit᷑ ꝓbat᷑ idoneꝰhoc tñ ꝙ de fide
iuſſiõe cẽſuimꝰad maſcłos tantũ
mõ libosuolumꝰ ptinere ſi cõui⸗/
ctus fuerit aliꝗs liboꝝ:ex eo qꝛ ꝓ
hibuit ꝑpentes ſuosodere teſtmut
ſi ꝗdẽ poſtea facere potuer̃t teſta
mẽtũ ſit eis ꝓtali cã filiũ exhr̃dan
dilnia ſi ãt in ipᷣa phibitõe ſiue te
ſtam̃to aligꝗs ex ꝑntibꝰ deceſſerit:
et alij ſiue ꝗ ab iteſtatoad hr̃dita/

tẽ defũcti aut cũipᷣofilio ꝗ teſtiñm

fieri ꝓhibuit aut pꝰ filiũ uocant᷑ ſi
ue ſint illi ꝗs br̃deſ aut legatarioſ

hfe nolebatl ꝗleſiõeʒ aliq; ex ꝓ⸗

hib itõe teſli ſuſtinuerit hoc ipſũ
appꝛobauerit ᷣm al ſleges ſir̃ hoc
poſitas talia negociatermient᷑.
Si pᷣteruolũtatẽ pntũ int arenari
os ł aĩcos ſeſe filiꝰ ſociauerit et in
hac ꝓfeſſiõe ꝑmãſerit niſi foꝛſitã
ẽt ꝑntes eiuſdẽ ꝓfeſſiõis fuerint.

Di alicui ex pᷣdcis ꝑentibꝰ uolenti

ſue fllie ł nepti maritũ dare:et do⸗

tẽ ſm uires ſbe ſue ꝓ ea pᷣſtar illa

nõoſenpit ſʒluxurioſaʒ degereui
tã elegerit. Si uero uſq; ad.xxv.
an.etatẽ ꝑuenerit filia ⁊ ꝑntesdi⸗
ſtu lerint eã marito coplare et foꝛ⸗
ſitã ex hocↄtigerit in ſuũ coꝛpꝰeã
peccare aut ſinesſenſu ꝑntũma⸗
ritoſe libo tñ ↄiũgere:hocet ad in
gratitudinẽ filie nolumꝰimputari

qʒ nõ ſua culpa ꝑntũ ſʒ idomiſiſ⸗

ſeↄgnoſcit᷑. Si ꝗs de pᷣdcis ꝑnti
bꝰfurioſus fueni et eiꝰliberi ul ꝗ⸗
dẽ ex his aut libis eisñ exñtibꝰ alij
eiꝰↄgnati ꝗ ab inteſtatoad eiꝰhr
ditatẽ uocant᷑ obſeqũ ei et curã⸗
petẽtẽ nõ pᷣbuerint.Si ꝗdẽ a tali
ſanꝰfuerit ĩfirmitate ei erit ptãsu⸗
trũ uelit negligẽtẽ filiũ ł filios aut
ↄgnatosiĩgratũl ĩgratoſ iſuoſcri
bereteſtõ uel ſi aliqᷓ furoꝛis moꝛ⸗
bo eũ detẽtũ extraneꝰ aliqsuiderʒ
a ſuisneglectũ libisł ↄgnatiſ aut
alijs ab eo ſcriptis hr̃dibꝰ⁊ ꝓmi
ßicoꝛdia uoluerit eũ ꝓcurare dãꝰ
ei lniaʒ ad teſtatõeʒ eis ꝗ ab ĩteſta⸗
tołex teſtõ iã fcõ ad furioſi hr̃di⸗
tatẽ uocant᷑ ſcriptiſ dirigereut eũ

ꝓcurare feſtinẽt. ſi aũt pꝰ hmõiat

teſtatõem neglexerint et extraneus in ſua domofu
rioſũſuſceptũ ſũptibꝰ ꝓpꝛijs uſq; ad finẽ uite ipᷣi
us ꝓcuraſſe mõſtrat? fuerit eũ ꝗ obſeqũ ad diligẽ⸗
tiã furioſo exhibuit lʒextraneꝰſit ad eiꝰ ſucceſſiõʒ
ꝑuenire decernimꝰeuacuata ĩſtõne eoꝝ utpoteidi
gnoꝝ ꝗ furioſo ſicut diximꝰ curã pᷣbereneglexerit
ita tñ ut cetateſti capłain ſua maneãt firmitate.
Siunũ de pᷣdcis ꝑntibꝰin captitate detineriotige

rit et eiꝰlibi ſiueoẽs ſiue unꝰnõ feſtinauerit eũredi

mere. Si ꝗdẽ ualueni calamitatẽ captitatis euað
re ĩ eiꝰſit ptãte utrũhãc cãʒĩgratitudinis teſtõſuo

nelit adſcribere. Si aũt ꝑ liboꝝ negligẽtiãl ↄtẽp
tũ nõ fuerit libatꝰ⁊ in captiuitateʒ deceſſit illos ad
ſucceſſiõeʒ eiꝰ uenire nõpatimur qꝛ nõ feſtiauerũt
eiꝰredẽptõem citiꝰ ꝓcurare:ſʒ oĩbꝰlibisin hoc ne
gligẽtibꝰres uuiuerſas ab eodẽ relictaseccie ciui
tatis exq̃ oꝛit᷑ applicari inuẽtario.ſ.ſſ płᷣlica atte
ſtatõe celebꝛãdone ꝗd exeiꝰfacłtatibꝰ ꝑeat itaut

ꝗcꝗd exinde ad ecciaʒ puenerit captiuoꝝ redẽptõ

ni ꝓficiat.ſed hec ꝗdẽ qʒtũ ad ꝑſõas dcã ſtq̃s ex

hf̃darenõlʒ niſiĩgratitudis cãſ ubiq; ſcribi ⁊ ap ꝓ
bariotigerit. Occaſiõeʒ ãt a nob ad gñalẽ legẽ p⸗
mulgandã pñs cã noſciobtuliſſe ſʒulr iubemꝰ ut
ſiille ꝗin captitate detẽtꝰfuit libos nõhũerit ⁊ ali
ſs ꝗad eiuſdẽ hr̃ditatẽuocati ſunt eũ redimerenõ
feſtinãtibꝰ ĩ captitate defũctꝰſit nullusex hisꝗ ne
glexerint ad hr̃ditatẽ ei pueniat lʒ añ captitatẽ te
ſtm foꝛſitꝗ ab eo fuiſſʒ cõſcriptũ in q mẽoꝛatas ꝑ⸗
ſonas ſcripſit hrdes ſed hic qʒ inſtõe hr̃dũ ifir
mata et ceteristeſti caplisin ſuoroboꝛe ꝑmanẽti⸗
busſve taliũ ꝑſonaꝝſil imõeccleſijſ ciuitatũ ex ꝗ
bus oxi ſunt applicẽt᷑ et nullis alijs cãis q; in capti
uoꝝredẽptõibꝰexpẽdant᷑ utundeilli a ſuis nõ ſũt

redẽpti alioꝝ redẽptio pcuret᷑ et ipoꝝ qqʒ anieer

hac cã pijſſima ſõleuent᷑¶ Meceadẽobſuãdo et

ſi aliã extraneã ꝑſonã añ captiuitatẽ ſcripſit hr̃dẽ

et illa ſciẽs ſe ab eo hr̃dẽ ſcrniptã eũ redimerea cap
tiuitateneglexerit.hãcaũt penã ↄtra illosualer iu

bemꝰꝗqoctauũ et.x.an. ſue etatis annũ cõleuenitin
hmõi uero cãisqñ ꝓ captiuoꝝ redẽptõe nccãriũfu

erit darepecũias ſigs ꝓpꝛias pecuniasñ hũerit li
cẽtia erit ei ſi mẽoꝛate ſit etatis mutuãdi pecunias

etres mobilesl immobiles ſupponẽdi ſiue ipius

ꝓpꝛie ſint ſiue illiꝰq in captiuitate detinet᷑ qm inpᷣ
dictisoĩbꝰ q ꝓcaptiuoꝝ redẽptõe data uil expᷣſſa
ꝓbabũtur ↄtractꝰpmõitanqᷓ; a ꝑſona ſue ptãtiſ⸗
ltime etatis fcõsita firmoseẽ decernimꝰ nllo eiſꝗ
cũ hmõi ꝑſonas ĩmemoꝛatis cãis qᷓ pᷣdcm̃eſtmo⸗
doↄtraxerũt piudicio generãdonccitatẽ.ſ.habẽ/
te eo ꝗ ex captitate rdierit tłes ↄtractꝰratos hre?

eistãqʒ ſuis debitis obligari. Si ꝗs de p̃dcispa
rentibꝰoꝛthodoxis cõſtitutꝰ ſenſerit ſuũ filiuʒ uel

uſlen
eu
Me
e.
Gum
Cinnicin
ſümuie
Gmicnen
Sunmenß
iinlggun
ſunbents.
ſttoen
bortivs.
Nfberis g
llii
denb'
Alaiſin
Ftodenege

lene
ſinanni
ylidee⸗

6

☛ =☛ = —

fioni
kehiae
I

E. =

iie
n,
nluſ⸗
tpoiad
gert
te.
heien
Fteſ
Nnsed
eſſiſin
fireét
tbor
cteni
ltteue
ncint
ciſiisn
ie
lgi
inenmd

donpf⸗

ptinit
NNtae
fif.
Puninꝗ
ig
Pneyt
onoſt
Gnegn
ſiſſoe
ſtbide
letch

ei

udi
Cſiſh

Zctibus. al.

px. 5. et. C. ð re.

pen. l. ſi fundũ.
Item no. ꝙ de
licto beredis:lʒ
nec citatẽ nec li.

bertatẽ amiſerit

omittit ralra
ut.j. px. F. JItez
no aufert ab
indigno.eth ap
plicat fiſco ſy bñ
facroꝛi. Itẽ no.
ꝙ bñficio eĩneꝰ

fit beres. Iẽ

legata valeat iz
teſtm̃ nõ ualeat
ꝙ pleni dices

3 Blperavn

d ſi non faciat
leſtm̃ nec aliq̃ͥs
eximi eũ eẽneus
ꝓcurauerit.Rſñ
filij uel agnati
ſunt beredes.
ſed poteſt eis au
ferri bereditas.
ut. ff. de his qui
ut indig. l.iij. et
vlt. uel dic in bꝰ
caſu ſicut ĩ ſeq̃n
neꝙ eis denegek
bereditas ex ſuo

delico. uti pr.
cBiynüex pᷣ⸗

ictis. bec ẽ.xiij
66) Aaſendere
g. d. ſi vellet euz
nibilominus in
ſtituere poſſet ?
ſi nõ cõpellitur.
e Pꝛoficiat. et
ſic fu inuẽtariũ
qñ captiui dire
cte inſtituunt᷑. ut
C. de epi. etcle.
le nulli.
f¶ Meglexerit.ſic
et ſi eũ egrũ nõ
curauit.ut. ff. de
bis qui.ut ĩdig.
l. iij –
9 °Bupponen⸗
di. no. minoꝛ es

xxv.an.poſſe ali

enare et obligs
re qð eſt ſpale.
alias. 5. L. de
bis qui ve. eta. l
efeiſbro⸗
ſi pupilloꝛuʒ
Ffi

.Ibe⸗

iDebitis. exb
rabilia.pꝛimuʒ
eſt ꝙ k teſtm̃ nõ
valeat legata tñ
valent qð eſt z
regulam. C. de
fideicõ. ea quaʒ
Geðm eſt ꝙ au

B Aicũ de appellatione cognoſcik
et eoꝝhereditati ſuccedere.¶Gi

liberos nõeſſe catholice fideinec
in ſacra ſcq eccia cõicare in q̃ oẽs
btiſſimi prarche una ↄſpiratone
et ↄcoꝛdia fidẽrciſſimã pᷣdicãt et

ſcãsq̃ttuoꝛ ſinodosnicenãoſtãti/

nopolitanã epheſinã pᷣmã et cali⸗
donẽſẽãplecti ſeu recitare noſcũ

turlm̃aʒ hẽat ꝓ hac maxie cã igra

tos eos ⁊ exhr̃desi ſuo ſcriber̃te
ſtamẽto.et hꝗqdẽ pĩgratitudiniſ
cãdecernimꝰ.gnalẽ ãt puidentiã
liberis catolicisdeferẽtesiubemꝰ
ſaluis legibꝰ q iã de alijſ hrticiſ ſt
ꝓlate ⁊ crca neſtoꝛianos ⁊ a cefa⸗

los hec cõſeruari:utſi q ꝑentes
iuẽti fuerit ſiue iudaiconeſtoꝛij fu
roꝛi dediti ſiue acephaloꝝãplectẽ

tesiſaniã et iõ ab eccie catholice
cõiõne ſeꝑari nõliceat eisalioſ hr

des ſibi iſtituere niſi libos oꝛtho⸗
doxoset eccie catholice cõicãtes
uel libis ñ erñtibꝰagnatos łogna
tos ꝗ.ſ.catholici ſint. Qð ſi foꝛꝛ
te ex filijsalij ꝗdẽ ſunt oꝛthodoxi

et eccie catho.cõicantes alij uero

ab ea ſeꝑati:oẽʒ ꝑntũ ſbaʒ ad fili
ostm̃ catho.pꝑuenire ſancimꝰ licʒ

ultias uolũtates hmõi ꝑſõe fece⸗

rint ↄtra tẽoꝛẽ hiiꝰnr̃eoſtõnis ali

ad diſponẽtes.Siuero poſt hac
frẽs ab eccia ſeꝑati ad eam ↄuerſi

fuerint ꝑscisopetẽsiſtatu ĩ ꝗ; in⸗

uẽta fuerit tꝑe q reddit᷑ eis pᷣbeat

ut nulla de frctibꝰ aut gubnatöne
medij tꝑis igetudinẽl moleſtiam

catholici patiat᷑ qañ pᷣdcãsres ð
tinebãt. Qm̃ hmõi uero rerum
q̃s ex fruʒ ꝑte nõ cõicãtiũ cathol

cipoſſidebãt ſicut alienatõʒ ueta
mus ita pᷣteritoꝝ tꝑoꝝ fructꝰaut
gubnatõeʒz nullatenꝰ ab hisa gbꝰ

detẽte ſt exigi retractari ꝑmitti⸗
mꝰ:ſi aũt uſqʒ ad finẽuiteſueĩeo

dẽ erroꝛe nõ cõicãtespmãſerit tẽ
catholicos frẽsł hr̃desipᷣoꝝple⸗/
niſſimo iure dñij eãdẽ rẽ poſſider
ꝙ ſi filij gdẽ oẽs puer
ſiet ab eccie catholice cõione aliqi

decernimꝰ

inuẽti fuerit.alij aſt ꝓpinq agna⸗

tiuel ↄgnati religionẽ catholicaʒ

colẽteset cõicatoꝛes eẽ fuerit ap-
ꝓbati eosliberis hereticisa tepõi

ueroliberi et ꝓpinq agnatiul co⸗
gnati ab oꝛthodoxe religõiſ cẽioe
ſint extranei tũc ſigdẽ ſcema cle⸗

ricoꝝ ꝑntes eoꝝ hũerint ad ecciaʒ

ciuitatisubi domiciliuʒ hẽbãt reſ
eoꝝuolumꝰꝑtinere itaut ſieccle⸗

ſiaſticiitra annale ſpaciũ hmõi ꝑ

ſonaꝑuẽdicare res neglererint eo
rũdñijnñifiſciiunbꝰ uẽdicet᷑:ſiãt
laici ſunt ſine aliq diſtinctõe ſbas

eoꝝad res puatasnrãs ſilr ꝑueni

re ſancimꝰq obtinere decernimuſ
ct ſiteſtõ nõ fcõtales ꝑſõe deceſ
ſerint Oibꝰqↄtra ceteroshẽti
cosĩ alijsↄſtõibꝰdiſpoſita ſi etↄ
tra neſtoꝛianos ⁊ acephalos ⁊ ali⸗

osoẽſ ꝗ catholice eccieĩq̃ pᷣdicte

qᷓ̃ttuoꝛſinodi et patriarche recitã
tur nõcõicãt᷑ et ſucceſſiões eoꝝ ſi
milit obpuãdis.ſi.n.ꝓcãis coꝛpa
libꝰ cogitamꝰ q;ʒtomagis ꝓ aiarũ
ſalute ꝓuidẽtia ẽ noſtre ſollicitu⸗
dinis adhibẽda.i Siue igit᷑ oẽs

mẽoꝛatas igratitudis cãs ſiue cer

tas ex his ſiue unã q;ʒ libet ꝑntes ĩ
teſtõ ſuoĩſeruerit:et ſcripti hẽdeſ
noiatã l noĩatas cãs:łj unã exhis
uerã eẽmõſtrauerit teſtm̃ ſuã ha⸗

bere firmitatẽ decreuimꝰ ſinaut

hecobſpᷣuatañ fuerint nullũ ex he
reditatis libis piudiciũ gñari:ſed
q tũ ad inſtõem hẽdũ ꝑtiet teſtõ
euacuato ad ꝑntũ heditatẽ libos
tanq; ab ĩteſtato ex eq̃ ꝑte ꝑuenir

ne liberi fłlisaccuſatõibꝰ ↄdẽnen

tur ł aliq; circũſcriptõeʒ in ꝑntuʒ
bijs patiant᷑. igeri
in ꝗbuſdã talib teſtisqᷓdã legata
uel fideicõ. aut libtates aut tutoꝝ

donatões relinꝗł qlibʒ alia capła
ↄceſſa legibꝰnoĩan ea oia iubemꝰ

adipleni et dari illis ꝗbꝰfuerint de
relicta et tanqʒ in hoc reſciſſuʒ nõ
obtineat teſtm. Et hec ꝗdẽð pa
rẽtũ oꝛdinauimꝰteſtis.i Juſtum
aũt pſpeximꝰ et ecõtrario de libe
roꝝteſtishec cadẽ cũ aliq diſtictõ
ne diſponere. Sãcimꝰitaqʒ nõ li⸗
cere liberis ꝑntes ſuos pᷣterireaut
cflibet mõrebꝰ ꝓpꝛi ſe in gbꝰhñt
teſtãdi lm̃am eos oino alienare ni

Siuero ↄtigerit

3 4
O 5 .

fertur ab indigno non
applicatũ a fiſco.alias
3 videtur.ff. de his qᷓ.
ut indig. Claudius. et
l.mulierẽ.et de le.iij.ſi
depoꝛ. ⁊.C. de hiſ qui.
ut indig.bereditas.ter
tiũ ꝙ nõ dñs rem cap
tiui alienat ſua auctoꝛi
tate.q̃rrũ qꝛ mĩoꝛ.xviij.
an.non patitur huiꝰ.i.
penam. cũ alias ẽtĩpu
beres capaces doli nõ
inueniãtur.ff. de re. iur.
pupilli. 2 inſtit. ð obli.
q̃ ex.S.f.quintũ.qꝛ mĩo
res in alicnatõne taliſ
reſtituunf.alłs õ.ut.C¶
de in integ. reſtit. mi.l.
i quis.becẽ.xiiij.
I ſpiratõne. no. cõ
ſpirario in bona pie.
m Ingratoſ.nec ab ĩte
ſtato ſuccedũt.ut.j.ꝓx.
H. et. j. de bere.que ab ĩ
n ¶Si pdictas.ſ. res. et
in odiũ brticeꝝ facturũ
eſt. ſic et alias in fauoꝛẽ
ceſſat redditio rõnũ.ut
C. de epi. oꝛphanotro⸗
pbos.et.j.de eccle. tit.
§. Pe. colla.ix.
0 emns ne⸗ ff. de
iu.do. ſi is. et.l.fi.
p & Decernimus. ſz nuũ/
quid filij loco pr̃is ſui
ſi ſunt oꝛthodoxi voca
bun tur:rñ.ſic.ut inſtit.
de bere. que ab inteſta
to.F.cũ filius.
q ¶ Gi vo ſcema.i.cleri
ci ſunt ipi parentes.
r Hẽbãt.iſti moꝛtui.
ſIutm annalem.no.
ergo ꝙ pᷣſcriprio que
alias.eſt. xxx.an.urxĩ br
ditatis peti.ut.C. ð pe
ti.bere.l.hr̃ditatis.erit
eccie hoc caſu annalis
ſic alias ꝓ vt.j. de ſan.
epi. F. antepe. et ſt᷑ bec
Eaa alug Biſoere.
ti. .ꝓ tpali.colla.ix.et
o e ens qliſqlis
qꝛ eſt in acq̃rendis. ut
ar. L. de acqᷓ. polſ.l. fi.
t LZaici ſunt. ſ. pentes
qui babent ſilios erag
natos bereticos.
v ¶ Gi em̃. non aiaʒ coꝛ
poꝛi pferẽd er alijs re
buſ. ⁊ ſic. C. de ſacroſã.
ec.ſ.ſancimus.in fi.
xXBiue vnã igit. nota
ſüfficere vna de plun /
bus cãis.u bic.et.j.e.
F. ſi tales. er. C. ð reuo.
do.l. fĩ. ſed ar. õ.ff. de
tranſa.l. cum hi. F. ſi p/
toꝛ.ſẽd ibi fuerat a iure
expſſum.
x? WHonſtrauerit. p cõ
ſtantinũ ꝓbobot ſe filij

Kolla.
(Mℳoll

t be
an
bꝛob
et p
igltur
coꝛirigi
i. coꝛi
iuſti.
ſtz. ſ ß i
. e
i. ꝗ
er
lib
2 e.
inoffi.
n0
dei
C.
ut.
tos.

guias
reke⸗
iben
qꝛ pbib
1qꝛ:
. ur ve
iniuriatu
ntem
viuen
buc
vel ad
vel
dum
un
rib
oſſi
t p
oem
Pfüpt
P
.g pp
0.
lmõ. er ſien
01
.teſt.
ffi.t
ino
L. de
ic. et.
hic.
ut
des.
re

eno
et ſi
azo.
nt
eꝗ
bab
ũ bec
is locũ
igedis
e
ibus
ionibt
tio
in cau
inañ
ieri. ſin
lier

„

liun
nun
detek 4
. 8 . e —4 E .
Tr. d jion C . fi. ieĩ 3
1 eV 1 2 ff. 1 de
cã Barlzuge defuncti An eeli. ff. ſocn
=è fatane def lib . iint ⸗
ie ein d hr̃e d enn r lr ige
2 a'deni tenb⸗ ie
denns. delecn b ucheos nig fidei abnan lati piu u
et. „H. .V a Z. N 5 . H,—— . 1 ſa
ue k⸗ Ie en re⸗ tl gati⸗ Siauis naͤn⸗ et
Baron t.5. ist .* ſn,leg . Si ö. aut li, dici ie n 5 lmni
bekinon⸗ 9 ſui boan tle cutſ = in dean. masalu de „ n
Eze Hase dmna Gimin gefit i anarrnar B
nſtioera c q̃s enu it. itũn dad! e⸗ b atis p niſec mꝰ⸗ tpᷣ is ſaͤſ t
arſeiliue rdi .2 qse erit. enth⸗ tñq ien lege bu ent olu jaut 9 ar li rup
r rſeili, cas oiau d it cayt Si ntes Beang ũ fu m uol ſch dis ſi qᷓ Vanr et.. igs 5 kgte
Phabere ꝛin. ſi zalrn esa . itra⸗ ſcit. teᷣ b iuẽtũ llo datõi titu ſt: 1 aliu. e dieſn ſet
Haneen izm ſpat nt it ci⸗ 0 alio pa ib?i nu pf . mede au 2 ſicetez. tiſi
l.fi. io inre et P ſipn erit gn babit ei ſe 8 ocnu x 11 eae f ob ice con / al
5 . 0 9 gnan T Ptaad, lec 0 . bil.ſt ſteon⸗ ed
i reäfre . Ni⸗ unet H 4 .
in zn bo di/ 0 E enc n llios is penes iar at legil , stſe iin
2 iedia nbadi⸗ leſtat 4 iar bie lios bu be sl in e 5 im be ſti 5 fdeſe iane
An ern eros p ie utm iſidi⸗ cu sfi vigbi e Ois Pdcãs 4 ſer oſuin li butar o⸗ in
cs Erdeeid die ſ iſui⸗ 4 dhte tumo aut Etꝗ ec teſt ſig ſſi ertitio. nyi
Bdeietl, 5 Kazob⸗ nimn. .. rzmaz byin z2
S tenigen 2
oꝛẽm n f Zrechch tiẽt ſ ccaſu . 3 ſ⸗
e bania, hñ Hib 9 e a uxo aien. r oĩat ihoc im tũ . le⸗ H
Znn and, ar aut rioiſ oſti⸗ fnerſen P ipcip icl ktio E
pie e C.d ar.5. di a en alte imẽ 45 ſireige ꝛtõ hỹ itᷣ
RKbie. et. ¶ . i⸗ 1 98 ſue uene tes ſ cr me 5 in 1 0 ab . tis dis 7 u
ut fal. 1.l.1. cã. „ n A re icũc Alnne; eri ten. ab l. ita itõi * .
ſier noi cke⸗ rs do alen blic ia ln ci itnapar ees 4
7 Peſior org. nale erbe elant
= tũf idcdte :t noe are nian disa es tib bet 6⸗ tonali,
ſnaetſ Fdelne⸗ i.i tu end iſte gre: Eu Ura i Pnm 31 nte n ebẽl are npſonal,
ekazr miluteſts⸗ o tutatue „(An
girarf ve tentes ſa is mil ituto hice ſisſu dẽ e intet nu ſan t: et ſtat a lã pñ an
ſtamil (e nab. g iton ſt ia miolt aecn ilng ios erant: 5 teia laerte ſaons
ſiam 8. e. a n ſc Airoi ofur 96t tie 2 tſi ſg erg 14 au gcoc B peaiſtcni e ns
. = m . diigiid e atesy. 8 tist e ꝓl ãzeſſe ptat 1ga ßs intdo⸗
criili, imus e. t. P 182 Ep etrã aia oti t ſq Efu lg di fe A 5 uis ſſum
H tiank⸗ die NRREZ es legẽ = kenia gal zd
iquie e.becigra 08 eo; b⸗ ca iura 9 in a ase o! terni⸗ tui fi. 5. r.l. t.ff. ie
b ſi quis e⸗ becſe t 8 . 50 atqj iu b in9 8Pu ſu teſt a cript ſi ſut e.e i⸗ P
n ebliquu. ten⸗ qq inchetr⸗ imus 9 zinm nerll Priaionet⸗ nuf
S. 5P Ein ian lagiain⸗ n an
( Lonſbin ut.5 t. ſʒ bel d nip depde u tam exl ern leʒ ach. erin ſeſig. g ſals ,
ti Cen . pnubuf rãᷓ pnti to a iſ ſah Serin tam pat ttal tm dr⸗ ſliaz neuffcm §.1ſ
ke Pinnmend 5 eig e Sig ſẽfi eih c mʒ 18. met iſſe re. iuſ le muam. ip
ynun is d nmodf gabie xtr. 1. it fid ib? tam ibus winifulſe⸗ tris i mn⸗
qu lem oer 9 ertt tu e Altat loe ltar tin atr. i ium. ..
4 =ð g G erſ in Dara nn
Krnae onn up hoe anñ ſ alce a guoꝛi 6pm att. ſcri tar iſ
i flio⸗ ae ſu aHoce freq ̃ cã a, qbuoꝛ S kaing a fui⸗
er biben Pſoa S = no
ut 3. arlbr . ieo Si lib⸗ b ei lae ma an fie anſ; up
5 in Rp ngi
dere benimal prof ut Miaittſi Si ezhiaͤi a
Klree eret ebain⸗ ſandg
gellanne usrmnue pbe⸗ Kn ot
elina. en aioꝛel it ob ti relci
EES barni
ei baber.
cum

dectlake

ſie

dliſg

oit

Ranef
nann og
uisont.
esläüſn.
hrſdetd.
tri
ſiquscif
nite
Gefdde
1stesbo.

„,

ſrcte aeaf.
potetc
iluſree
nſa
tadtfeſ

cll

edeßal

1 Rubrien. t

liceat ma.ber pᷣ

ma parſ expedi

f vſq; ad. S. ad

boc auteʒ ⁊ illð
1Rralia. bec ex

pediturab inde

rtotum.

cr.l.qᷣd
iuris.ſi ĩ

ſſtis capitulis.
¶Mue lege. ur.

5.ð men. et le. F
i. colla. iij.
b¶ Participiuʒ.
nam er iure vete
rihoc licebat. ut
ff. ad treb. imꝑa
APo2.7. L. de be/
re.inſti.l. quidã
licet nõ poſſet re
ſtatoꝛ dicere ut il
lud caſtrẽſe eſſet
peculiũ nili ill
eſſiet verus. ut. ff.
de ca. pe. l. ſi foꝛ/

te. que S. argu.

qꝛ ſic ibi quod /
ã falſus iducit᷑
SDed bic dic ut

in ſumma huiuſ

ti. in prin. Sed

nũquid etiã ĩna
turali ð bito hůch

cõditionẽ addi⸗/

cere põt ut patri

non queratur.

ſKſi.ſic cũ in hoc

filius nõ grauek

immo eius cõdi
1t5 melioꝛ efficia

lur. ut. A. de in/
offi. teſt. l. filius
matrem.

Perſone. ſer

tranee reliquẽn

de Diſponer. eer

go ct teſtamẽtuz
faceꝛe ſcõʒ quoſ
dam quod hi pu
to. ut. ff. de do. cã

moꝛ. l. tã bis. F.

filiꝰfa. nã ẽt in

prietete aduẽtici
oꝝ filiꝰ nõ teſtat᷑

ut. C. ð bo. q li.

l. ki. filius aũt

Tolla. yiix

ſe ꝓlatã ꝑ quã iuſſimꝰnulli penitꝰ
eẽ lñiaʒ coꝛpoꝛa defũctoꝛũ debiti
gratia ðtinere autipedimẽtũ eoꝝ
facere ſepulture:ſʒĩ pñti q̃daʒ co
gnouimꝰ cuiuſdaʒ moꝛtui gẽito⸗
rẽa ſepultura ſui filii redeũtẽnoĩe

ðbiti tẽuiſſe.iõq; piũ ⁊ hũanũ eẽ

ꝑſpeuiꝰ talẽ crudelitatẽ hac lege
piiſſia cohercere¶Sãcimꝰ itaqʒ
nlłipãitꝰeẽ lmtã aut hereðs:aut ꝑ
entes aut ↄiuges:aut liberos aut
ↄiugẽ aut agnatosuel cognatos

agut alios affines aut fideiuſſoꝛes

añ nouẽ dien ſpatiũ ĩ gbꝰ uidetur

lugere ↄuẽiẽdi:aut quocũqʒ inõö

igetandi: aut aliq; ãmonitõeʒ eiſ
offerẽdi: aut ĩiudicõ eos uocãdi
ſiue ðbiti gratia qaðfũcto ðᷣſcẽ

dit ſiue alteriꝰ cuiuſcũqʒ cãe noĩe

ad mẽoꝛatas ꝑſonasſpãlit ꝑtinẽ

telſ. Si ueꝛo ĩtra nouẽ dieꝝ ſpaciũ

aliqsauſꝰ fuerit quãlibʒ ð pdcis
pſois:aut ↄuẽire aut aliquã cautõ
nẽ ſeu ꝓmiſſionẽuł fideiuſſionẽ

iudiciũ ipʒ ãtgho ꝓmiſerit inte⸗
grũ ꝗdẽ ðbitũ cogi ꝑſoluere.Si/
quis qt dixerit fiet tibi ſatiſ cũ tali
uerbout ꝑſonalit᷑ dictotãqᷓ; ſini-
hil ꝓmil erit ita ab oĩ exactõe libe
nũ ſeruani.Siquã ãt ↄtra noĩataſ
ꝑſõas putauerit ſibi actõʒ ↄpete⸗
re eã ſcᷣm leges aduerſꝰ eospro

põere ⁊legiſ auxilio ꝑpotiri.łHec

qt obtinere ſãcimꝰ in cãiſ oibusqᷓ
nũdũ iudiciali ſnia ul amicabili cõ
uẽtõe ſopite ſũt. Pat᷑ chariſſime
atq; amatiſſ ie celſitudo itaqʒtua
pñtẽ noſtri numis gñalẽ ↄſtitutõ
nẽ edictis ꝗdẽihac regia ciuitate
moꝛe ſolito ꝓponẽdis pᷣceptõibꝰ
qt ad pꝛouinciaꝝ rectoꝛesdirigen
dis ad oĩuʒ noticiã faciat ꝑuẽire.
Vt liceat matni ⁊ auie ⁊ aliis ꝑẽ⸗
tibꝰ pꝰ legitiaʒ ꝑtẽliberis dereli⸗-
ctã quũo uoluerit reſiduaʒ faculta
Cẽ ſuã diſponere ⁊ alia cap.plura
Sem aui. theodotho. pp̃.i

exigere ab ea. hecãt oĩa inualida E Juerſis capitulis ad nos re

eẽ ðcernimꝰ.poſt nouẽ ãt dieꝝ ex

curſũ ſigꝗs ↄtra tales ꝑpſõas aliqs

habere putauerit actõeseas ſcðʒ
legẽ excerceat:nllo vʒ pᷣiudicõ ac
tõibꝰ ex hoc interuallo circa tꝑalẽ
pᷣſcriptõnẽ aut ĩ alia qcũq; legitia
allegatõne penitꝰgenerãdo.id
hec aliud capitulũ ad pecũie ↄſti
tutõʒ ſeu ꝓmiſſionẽ reſpiciẽſ hac
lege pᷣuidimꝰ diffiniri.Sãcimꝰ
igit᷑ ſiqũ aliqſ aut ꝓſe:aut ꝓalia
ꝑſona pecuniã ↄſtituenit uei ſpo⸗
põderit dicẽſ foꝛte cnicũq; ſatiſti
bi facio eũ iq;titate quã dicitmo⸗
dis oĩb? obligani atʒ pmiſſiõʒ ſeu
diſpõʒ ſuã adiplere ⁊ ðbitũ ↄpel-
li ꝑſoluere.Si ꝗſ aut dixerit fiet
tibi ſatis ⁊ ab illoillisqdeʒ quos
nomiĩauerit ñ ↄſẽtientibꝰ niłm ex
tali uoce fieri piudiciũ ſʒ nec ipᷣm
ꝗhocdixerit ꝓillisꝑſonisqᷓs no⸗
miauit aliquã exactõʒ ſuſtinere ꝓ
ſe:aut ꝙ ſcðᷣʒ legeſ ðöbere mõſtra
tꝰfuerit ꝓ rata tãtũ poꝛtõne pſol
uere. Si ãt dixent fit tibi ſatiſ aut
ame autillo ⁊ abillo tũcnoĩatꝰ ꝗ

dẽ ſilimõñ ↄſẽtiẽtibꝰnullũ fieripᷣ

latis neceſſariũ eẽ perſpexi⸗-
mus generali hac lege diſponere
ſancimꝰigit᷑ lñiã eẽ matri ⁊ auiea
lijſq; pẽtibus poſtqʒ reliq̃rit filiiſ
patere qlege ðbet᷑ ꝙ reliquũ ẽſue
ſube ſiue iſolidũ uoluerit ſiue in
ꝑtẽ filiol filienepoti lnepti.⁊ dðiĩ
cepsðſcẽdẽtibꝰdonare aut etiã ꝑ
ultimã reliqre uolũtatẽ ſpᷣhac dif
finitõe atqʒ cõditõe ſi uoluerit ut
pat᷑ at qoio eoſ hñtĩptãte ĩhiſ re
bꝰneq; uſũfructũ neq; qdðlibʒ peĩ
tꝰhabeãt ꝑticipiũ hocei et extra⸗
neiſ relinqre poterãt.uñnlla ꝑen
tibꝰ utilitas naſceret᷑.hocitaqʒ ñ
ſolũ pentibꝰ ſʒẽt oĩꝑſõe licere p
cipimꝰ. Resãt ita relicta ſiue do
natas poſitis ſbᷣ ptãte ꝑſoniſ ſigꝗ
dẽ ꝑfecte ſit etatis.lʒſbᷣ ptãte ſit
lñiaʒ habeãt q uolũt mõdiſpone
res.Si uero etate mioꝛeſ ſit etate
per quã ꝑſpexenit teſtatoꝛ aut dõa
toꝛ hec gubnẽt᷑ dõec illi gbꝰ dõa
ta ſunt aut relicta ad ꝑfectã etatẽ
uẽi ãt Iñiaʒ hñteteſtatoꝛe ł dõato
re ⁊ matri ⁊ auiehoꝝ ꝗbꝰ res col⸗

late ſũt ipaꝝreꝝ ſiuoluerit guber ł

Ut lli. ma. ⁊ auie.

eꝗ/ Rebtalibꝰ. no. reb⸗
dari curatoꝛẽ ut et qua
do pfe recuſãte fil a⸗
dit hereditatẽ öᷣlatã ex
aduenricia cã.ut.C. de
bo. q li. l. f. F. linãt pa/
tre. ñ̃ ãt pſone datur.ut
C. de cu. fu.l. fi. in prl.
FParẽtibus. q ẽ. ¶. ð
bo. ꝗᷓ li.l.cũ oʒ.⁊ ſic no.
bic caſꝰ ĩquibꝰ vſuſfru.
in aduẽticijſ patri nõ q̃
ritur. MPrimꝰ qñ ſpᷣbac
cõditòerelinquit᷑ vł da
tur a parẽte uł ab extra
neo vt bic. Secũdus ſi
pat᷑ remutat vſũfuc.ut
de bo. ꝗ li. l. ců oz. F
ſi ãt. Ze riꝰ hereditate
fratriſ uel ſoꝛoꝛis ĩ qua
cũ patre admittit᷑.ut.ſ.
de here. ab inte. F. ſi vo
cũ.Quart in heredita
te quam aditfil patre
nolente. ut. C. de bo.
q̃ li.l.fi.S. ſin aũt patre
Quintus ẽ in ſeruos fi
lio legato. ut eũ manu
mittat. ut. C. ð bo. qᷓ li.
l. fi. F. fi. Sextus in lu /
cro dotis uel donatõis
ꝓpt᷑ nup.quod faciunt
filiꝰ uel filiafa. ut.C. de
bo.q̃ li.ñ ſine.ſʒ boc ſ
placet. Ideʒ videtin ſe
prio.ſ.in his rebus q̃ fi
lio obueniũt parẽtibuſ
ſoluẽnbuſ matrimoniũ
ſine cã rõnabili.ut.j.vt
nulli iudi.S.qꝛ vero ali
oqͥn. Itẽ ⁊ ĩ octauo qñ
.ſ. vſuſf. filio relinq̃tur.
nã ineo pater vſuz ba⸗
bere nõ poteſt. cũ ſerui⸗

l.i.
g6 â bocaũt. illud i

geſtis in figura iudicij.

ocãte. ex boc no. q
pfis ꝓfeſſio in ſeriptis
valet ad legitĩatõeʒ. ut
bic. ⁊. arg.S.qᷓͥ.mo.na.
ef. ſui. F. ſi vero. ⁊. J. ge
neraliter. ſic et valet.ut
ſeruus liber fiat.ut. C.
ð lati.liber.to..ſimili
quoq; modo.et inſti.ð
adopti.S.fi.etſicĩ inuẽ

tario ꝓfeſſio in ſcriptis

valz. vt. C. ar.tu.l.fi.⁊
ad boc. C. ð nõ nu.pe.
l.generaliter. non autẽ
ꝓdeſt ut ð extraneo fi
liuſ efficiatur.ut inſti.ð
adop.in fi.et.ff. ð iure
a.l. caius ſeius.

le Aluliere natis. no.
bñᷣficiũ vni datum ⁊ a
lijs ſimilibuſ datũ vide
ri. ut. C. de diuer. re. l. i.
27. C. de aduo. di. in.l.
fſtituẽdũ.S.ad hoc.⁊.
ff. de te. tu. l. ſi qͥ ſita. in
pri. Sed arg. S. C. de
ranſac.l.i.⁊.ff.ð iudi.

ruſ ac.ut.ff. de ſerui.le.

oſlari⸗ fingitur

NTolla.
1. Dnc HH

natõz ↄmittere lʒmaritiſ iũcte ſit
mẽoꝛate muliereſ itatũ ſi ⁊ipebu
ius gubnatõeʒ luſ. cipereuoluerit
ſi uero foꝛſã isꝗ reliqt aut donat

nullũ his diſpẽſatoꝛẽ oꝛdinauerit

aut ab eo datꝰ hmõi gubnatõʒ 6
ire noluerit:aut moꝛiat᷑ anqʒ illiꝑ

fecte fiant etatiſ iubemꝰ iudicẽ O

petẽteʒ curatoꝛẽ fidedignũ cũ le
giti afideiuſſiõerebꝰ talibꝰoꝛdi⸗
re ꝗ debeat relictã talibus ꝑſoniſ
ſubſtantiã gubernare atq; cuſto⸗
dire dõecilli ad ꝑfectã ſicut dictũ
ẽ etatem ꝑueniant.illiſ eĩ caſibꝰ
legẽqᷓuſuʒ parẽtibꝰ pbʒuolumꝰ
cuſtodiri ꝗbꝰñ ĩeſt ſpalit᷑ hmõiꝰ/
ditõ.Ad hoc ãt et illð ſanctire ꝑ
ſpeximꝰ ut ſiquis filiũ ł filiã hñs
ð libera mliere cũqᷓ̃ nuptie ↄſiſte
repñt dicatiiſtrumẽto ſiue publi
ca ſiue ꝓpꝛia manu ↄſcripto ⁊ ha
benti ſubſcriptõnẽ triũ teſtiũ fide
dignoꝝ: ſiue ſub teſtõ: ſiue ſb ge⸗
ſtiſ moumẽtoꝝ hũc aut hãcfiliuʒ
ſuũ eẽ aut filiãañ adiecerit nata⸗

le hꝰi filios eẽ legitioſ nullã aliã

pbationẽ ab eis queri. ſzoĩ fruie
osiure q; legitis filiis noſtre cõfe

rũt leges.ut pote ipſo patre ſicut

dictũẽ filios ꝓprios uocãte eos
erhꝰeĩa cũ eoꝝ matre mõſtratur
legitiumhabuiſſe matrimoutʒ ut

neqʒ ab ea ꝓnuptiarũ fide alia

batioreꝗrat᷑. Si ãt pat᷑ ex .ipᷣa mu
liere multos filios hñs uni exeis
teſtimõium qdðlʒ ex pdictis pᷣbue
rit mõisſufficẽ ex eadẽ natis mu⸗
liere ad legitia iura patꝛiſ teſtimo

niũ uni dati. Hocquoq pſſtic⸗
ſtitutõe ꝑſpeximꝰ adijcẽduzut ſi

quisex nõſcripto ꝑaffectũ nupti
alẽ uxoꝛẽ acceperit ⁊ ex ea filioſ ꝓ

creauerit ſolutoãt matrimonioꝰ

tigeriteũ etiã alia ducere cõiugẽ
cũ dotalibꝰ inſtrumẽtiset ex ea ſi
militer filios pcreare nullũ circa
pat᷑naz hereditatẽ cũ alijs filijſ ex
indotata ↄiuge natis piudiciũ fie
ri ſy cuʒ alijs filijs ex ſecũda natis
uxoꝛe que cũ dotalibꝰ inſtrumẽtis
copulataẽ ad patrisetiaʒ illoſ he

reditatẽ uocari.cũ ẽt ex ſolo affec

tupoſſit conſiſtere m atrimoniuzʒ
qð ſimiliter ualere nolumus: etiã
ſi pꝛius quidem cuʒ dotalibusin⸗

ſtrumetis iũgatur aliquiſuxoꝛipꝰ
illam uero alteram ducat ſelonu⸗
ptiali affectu. ¶ Quia uerolegẽ
dudum protulimꝰ iubentem aut
dotalia fieni documenta aut alias
pꝛobationes ꝓcedere factas apðᷣ
eccleſie defenſoꝛes ꝑ quas nupti
as cõpeti t cõfirmari:aut certa ſa
cramẽta preberi pñti ꝑſpeximus
meliusdiſponere ea que de hisg
dẽ pridem ſancita ſunt ⁊ propte/
rea iubemus eos qui maximis di⸗
gnitatibꝰ decoꝛati ſunt uſq; adil
ſuſtres non aliter nuptias celebra
ri niſi dotalia ſcribanturinſtrumẽ
ta:niſitamen aliquiſ anteq; mere
ret᷑ huiuſmõi dignitates ex affec
tu ſolo duxit uxoꝛem.tales eninu

ptias añ dignitateʒ factas⁊ po di

gnitatẽlegitias mãere pᷣcipimꝰ
⁊ex hiſ natos legitioſeſſe filios.
poſtqʒuerohonoꝛati fuerint aliꝗ
hmõi dignitatibꝰnõ aliter ducere
urxoꝛes niſi cum dotalibus inſtru⸗

mẽtis. hanc autem legis ſubtili

tatẽ concedimꝰꝰ ſubiectisnoſtre
reipublic. barbaris licet dignita⸗
tibus hmõi ðᷣcoꝛati ſunt:ut etiaʒ
ſub affectu poſſintipſiuolẽtesꝰ
trahbere nuptias: reliquos autem

omnes preter eos qui maximis ſi

cut dictũ eſt dignitatibus dccoꝛa

ti ſũt cuiuſiibʒ ſint dignitatis aut

milicie: aut ſtudij ſiquidem uolu
erint. aut potuerint nonpꝛohibe⸗
mus eos cum dotalibꝰ inſtrumen
tis ducere uxoꝛes:ſi autẽetiã hoc
non cuſtodierit et ex ſolo affectu
celebratas nuptias firmas eſſe ſã
cimus ⁊ ex eisnatoslegitimos eẽ
filioſ iubemusa. Quia uero⸗

legem dudum poſuimusprecipi

entem ſi quiſ nxoꝛem aliquando
ſine dotalibus acceperit cuʒ affe
ctu ſolum nuptiali. et hanc ſine
cauſa legibꝰ agnita pꝛojecerit ac

cipere eã quartã partemſubſtan

tie eius:et alia poſt hanc fecimꝰ
legem decemẽtẽ ſi ꝗs indotataʒ

R.
.

cũ p̃toꝛ. ĩ p̃n. .ff

ðͤ inter. act..l.fi.

1IKoͤliſtere ine

dote ⁊ ſiñ inſtr̃o

ut bicfuit. ⁊. S. j.

mo. na ef l. F. pe

Tjfi. 7. S. nu. F.

nuptial. col.iiij.

m QAuna uero ꝓ

tulimul. vt. S. q.
mo. na. ef. le. H.
qᷓtuʒ vero ĩ mili⸗
cijs.incluſiue et
diſceſſiue ad illu
ſtres.

n ſerecipimꝰ. no

ta qð a prin. ua

luit ñ rüpit᷑ lʒ in

eã cãm veniat a
qua icipere non
põt. utiſt. ꝗᷓ. mo.

te.v ĩfir. J. furioſie.

7 dele. S. ſi quis

debito.
o Loncedimꝰ.

id ẽreinittimꝰ.
pe Decoꝛati.ſ q̃t

maiꝰ pᷣuilegium
eis ↄcedit.Rñ.i

mo ded ecꝰ cũ int

vileſ oputenf. ut

ſ. reliquos ãt ⁊c
2 ĩiellige boc de
illis barbaris qᷓ
nobil ſubiectiſũt

als qũo in eis le

gẽ faceret. bic er⸗

go ſöiugati erãt
ſub ĩperio Ro.

q ubem. hie
no.ꝙ matrimõi
uz vʒ et line ſcri⸗
ptura dote ut
bic ⁊. S. ꝓxi.no.
boc ãt fallii ĩ mi
bᷣ caſibus. ri
mꝰ ĩ illuſtribꝰ et
qj. ſup. eoſ ſũt ut
boc. 5. . e. S. il
lo. Scos ſi aliqᷣſ

in dignitate poſi

tꝰ qͥs libertaʒ in
vxoꝛeʒ accipiat.

ut. S. vt li. de ce.

F. ſi qs ãt. Lerti
usẽ ſi qͥs cõcubi
nã ĩ vxoꝛe accipi
at. ut. C. ð na. li.
l. cũ qͥs.⁊ vbicũ
q;.l.de hoc facit
mẽrõeʒ. ſp. n. di

cit cũ dota libꝰ. i.
cũ dote ⁊ inſtru

mẽto. l certe hoc

fit ad filioꝝ legi
tiarõʒ: nõ t ad

matrimonii. qꝛ
ſine bil vʒ ut bic
dixi.⁊ ĩſti.ð nu.
fi. IAtẽ ẽ alius
qn ſcenicã łaliq;

mmBer etricẽ qͥs ac/
cipit. ut. C. önu.
l.imꝑialis. 5. i. ĩ

9 Puitnere
—

„Kn

Allit

ſa
Ncanens.
(rn
nsde
rouͤte
lin
mnigtie.
Nionuree
1(Arno
n
ſceet
int.
ſhed⸗
nulig.
ile
lnpeen
lants ib
Ahunon
Neoſont
ningd

4
re
miun

s e

atfar
Uenüprron

ſccmnmn
ſemile
garſl
ſungt

incolan

Porüͤpen

algoce
lccda
Auicamn
nnae
nne
uaft
Nanunf

Mlere

Dunni
ne
llneel
ſdnde
uindi,
Glunh
Aenneſr
luen
Kſaäe

Nope⸗

Mercob

ltie⸗

lünde

ignt

lc.
ſeſtte

INh dh

S
8
1
liß.
lero 9
ſ
J B
in⸗
ſueet

all

o
in, ug
tgin
ehigtg
genon
no.
inoſe
ſgus

Ulnn.
nim.
legiun
irhiii
Mäint
Uentr
wiͤtte
eborde
bnnsi
ſeenſdt
nesle
tbien
nei
obo⸗
he
minit
ſveſoi
dole n
gin
Aluin
66.

ſürd
ſeſe
aliſ
eſ
ninn
capiet
delt.
Zi
rahi
inl
wbid
deli
o
Hi
ſcu
ehe

EN

ge. ſili. . de re /
pu.l. vlti. 7. S. ð
nup. F. ſi qᷣſei ⁊c
Doralibus. ſ.
documétis.
¶ Zegẽ decernẽ
tẽ. vt. S. de exbi.
F. quõiã uero.
t llelius. no.
ergo ꝙ coꝛrigit.
vtraqʒ ⁊ ſic non
dicuntureẽ Zrie.
u ¶ In vtroqʒ. ſ.
qñ eam reijcit et
qñ pᷣdeceſiit ma
ritus.

xHabuerit. 1.

mulier.
¶ Aini.l. quar /
tam ꝑtem ſi ba/
ber nes liberos
uel paucioꝛes.ſi
uero plureſ iunc
virilem. vt dictũ

¶ Acapere. ſcilz
quartò.ut in pri.
buius. F. ſea in
alio caſu accipit
demũ viro moꝛ/
tuo.

a ¶ Exluſa. i. re⸗
iecta ul repulſa.
b ¶In talibus.
qro an in vtraqʒ
5pᷣdictarũ lex coꝛ
rigatur.ſ.illa. z.
ð nup.S.ſi quiſ
enim colla. ij.
illa. . de exhi. F
quoniq v ero: ut
ĩneutroc alu vir
ſuccedat vxoꝛi.

quidam ꝙ ſic.et

pro eiſ eſt heclit
tera que dicit ta
libus caſibus qᷓ
ſi de vtraqz pre
dictoꝛum faciat
mennonẽ.tu dic
ꝙ tantum illam
de nup. coꝛrigit
in eo quod deui
ro dicti bic vt pʒ
ſtatim cũ dicit ſe
cũdum banc pri
oꝛem noſtraʒ.nã
ula de nupn. di
cit.ſed hec coꝛri
gitur per illaz qᷓ

dicit non diſtin
guendo boc ca/

ſu quãdo vnus
alium bic reijcit
aliuz. vt ĩfra. ut

fraterfa. .fi.⁊ fa
