dñm incluſũ:et eũ cũ potuerit nõ
liberauit feu.perdet⸗ Oꝛedictis
mõis beneficiũ ðbere amitteretã
naturalis q; ciuilis rõſuadet que
poteſt colligi ſi gs nouã ↄſtitutõʒ
iuſtas exheredatõis cãs enumerã
tẽ et als ↄſtitutões ueteres iuſtas
ingratitudis etiã repudij cãsꝗbꝰ
matrimõia recte ↄtracta ſoluunt

et donatões iure pfecte reuocant
ſubtiliter ſcrutatꝰ fuerit.Sed qꝛ

natura nouas depꝛoꝑat edere foꝛ

ca.ſi capitanei. Iſtud
aũtu: tradas obliuiõi
qꝛ ex oĩbus..⁊.j.ſcri⸗
ptis cauſis lʒ peccaue⸗
rit vaſ.ſitũ toto tꝑe vite
dſi adhuc ipᷣe ꝓpt᷑ hoc
dñis vaſ.non inquieta
uit beres eius noie eiꝰ
delicti añ moꝛtẽ cõmiſ⸗
ſi vaſ.ipᷣm inqͥ etare nõ
potenit. vt. C. de reuo.
dona.l. vl. ⁊ de inoffic.
teſt.oiĩmodo.inpꝛin et
ff. de bo.poſ.ð tabulaſ
nõ tm̃..ſi emancipa⸗
tus vroꝛem.
de Uel moꝛti.excepto eo
ꝙ aliter non põt euiia
re piculũ qᷓ ſi ſe ðfẽdat
tũc em̃ non tenet᷑.qꝛ qð

dqjs ob tutelã ſui coꝛꝑis

fecit ⁊c.vt.ff.de iuſti.⁊
iur. l. vt vim.

e Inſidiatus. aliõ. c,

dic ſi voluerit val. do.
offendere ⁊ nõ laboꝛa⸗
uit vaſ.feu.am. vt. j. de

ca.ꝗͥ curias vẽdidit.c.ſi

voluerit val.dhm offẽ⸗
dere ⁊c.
f ¶ Itẽ q dño ſuo.alłs
itẽ ꝗ ho ſuo.⁊ als illo
te nõ lateat ꝙ qͥ domi⸗
no ſuo ⁊c.vtraq; litera

bona c̃.qꝛ ꝑ talẽ varie

tatem nec ius nec ptãs
nec ſignificatio vatiat:
necↄfundit.

8 Yuſticiã. ſed ð qua
iuſticia intelligit᷑ iſtð.c
nunqͥd poterit vaſal.a

tum feu.amittere debet.vt.S.qui.mo.ſeu.a.in pꝛin.vñ ꝑ omia iſtð
etiã intelligendũ eſt vt ibi notatum eſt. Dð
x¶ Pꝛeterea. aut grãdem foꝛe.ſecus de leui.ſic.C. de reuo.do.l.fi.
VEertioꝛare.quid ergo ſi nullo mõ eũ certioꝛare potuerit. certe im
punis ba bebit᷑ niſi foꝛte reſiſtere potuit ⁊ non fecit.vt. ff. loc.⁊ cõ.itẽ
quenit..exercitu.nimiꝝ negligere videt᷑: cũ potuit ꝑturbare ꝑuer⸗
ſos nibil aliud eſt ꝙ; fauere.nec caret ſerupulo occulie confeſſionis
q maniteſto facinoꝛi deſinit obuiare.vt in decre.di.lxxxvi.c.iij.huic
ↄſonat.ff.de re.iur.ſp qui non ꝓbibet.nã iudex qͥ facinus comꝑtũ
nõ vindicat tegere coſcius crimmoſa feſtinat.vt.C. de cõmer.⁊ mer

¶ Lenioꝛare.bõc ſcdᷣam glo.inueni ſuꝑ boc eodẽtex. aue glo. põit᷑
in bũc modũ.quidã bñt certioꝛare.quidã denũciare.ſed qui babẽt
denũciare:debẽt babere dño ⁊ nõ dñm.als falſum eẽt latinũ.ceten
ſi denũciare non potuit non dʒ amittere feu.vt.ff.loc.⁊ cõ.itẽ queri
tur.j.exercitu.ſed aliter eſt ſi potuit d enũciare ⁊ nõ fecit tũc amittit
feu.ar.ff.man.ſi fideiuſſoꝛ.⁊.ij.S.in aut᷑.vt li.ma.⁊ a.ꝗ.bis quoli⸗
bet.⁊.S.ab ea.ſed nũquid filius pꝛiuabit᷑ feu.ꝓpter ingrantudinẽ
quã pater cõmiſit.videt᷑ ꝙ non eo moꝛtuo:nec eo viuo.vt.ff.ð ĩ ius
vo.adoptiuũ.S.patronu..ff.de iurepa.diui fratres. ⁊ de bo.lb.
q̃rit oſuetudo tmvr̃ repugnare.vt.j.ſi vaſ.feu.pꝛi.cui defe.c.vaſalli
a ¶ Aut negligẽna.bic norabis ꝙ ex ſola negligẽtia pꝛiuat qͥs a fe.
vt in aut.vt cũ de ap.cog.o.ſi vnũ.

bRurſus.iſtud expoſitũ ẽ.S.in eqͥ pollẽti ti.

cPoꝛro.aſalierit.iſtud expoſitũ e.5.ſed qꝛ de inſidijs ⁊ ꝑſecutõni
bus bic loquit᷑:pideamus quid iuris ſit ſi paſ.cũ inimicis oni am

feu. pꝛiuariſi ꝓpt᷑ qualẽ rem cõuentus a dño curie vel iudici ſe nõ pſitat.⁊
ideo ſui iuſticiã dño denegat.Rh.non intelligo niſi cũ de feu. agit᷑. ne res ĩ
vno iudicio agitata alteni rei piudiciũ faciatargumẽta tue diſcretõni inue
ſtiganda relinquo.iſtud ergovalde not.eſt ꝙ ſicut pꝛiuat᷑ vaſ.a feu. ꝓpter
banc culpã.ita quoqʒ dʒ pꝛiuari dñs a ꝓhꝛietate ꝓpter eandẽ culpã.vr.j
qualiter do.a ꝓpꝛietate pꝛiuet.c.ex facto.ſi ergo dñs noluit iuſticiq faceꝛe
vaſ.a ꝓpꝛietate pꝛiuabit.vñ bic expediuũ eſt quod no.S.ti.quid ſi inueſt.
S. ſi em dño.ſuꝑ verbo illo.⁊ iurare nõ compellat ⁊c.
b Eaai pꝑdat.i.pdere põt lʒ dʒ vel eo ſpoliandus ⁊c.
GBed nec recuſauerit.ſimile eqð deoductoꝛe dict. nam paciũ factũ a lo⸗
catoꝛe cõductoꝛi:ita demũ obſeruat.ii quid ꝓmiſerit obſeruet.i.ſi penſiõeʒ
ſoluit qᷓuis in ꝓmiſſione de colono vel ↄductoꝛide dño repellẽdo nõ fue/
rit adiecta. vt. f.loc. ⁊ con. quero. 5. inter, na, donatarius q; legi date non
paruit dſim in ſe vendicani ſaltẽ vtiliter cognoſcit.vt.ff. decõdi.ob ca.l.ij.
ſed in.l.ij.diligẽtius que pñt bic opponi no.⁊ babes boc in. C. ð do. que
ſub mõ.ſi dotes.
k Perdet. als amittit. als iudignatõem dñii non euitabit. i.a feu. pꝛiua/
ri poteſt ſicut beres ab bereditate.⁊ patronus a bo.poſ. ta.liberti.vt in
aut. vt cũ de ap.co.S.cqꝗs.⁊.ff. de bo.li.qͥ cuʒ.idem intelligo ſi ꝓ delator fi
deiuſſit vel ipᷣm ſubmilerit.vel etiã ſi ſub teſtimonio delatoꝛeʒ adiuuit.vt
ff. pdicto ti. qui cũ. . i.⁊ de bisqui.vt indig.l.poſt legatũ.S.qͥ accuſaue/
ru.ſed lʒ dominũ vaſ.accuſauit ꝓ pꝛiuata vel repu.nò tamèe a feu. pꝛiuabi
tur.qꝛ nec filius exberedat᷑.yt in aut.eo.tit.⁊.e..in pꝛiu. vItẽ lʒ accuſaue⸗
rii:non tamẽ criminaliter excuſat.ff. de bo.li.qͥ cũ.in..i.excuſat᷑ enã vaſal.
ſi ſuã ſuoꝛũq; iniun ꝓſequat.vt.ff.e.qͥ cũ.ꝗ.ſi patris moꝛtẽ.ſed ⁊ ſi crunẽ
iqð iutẽdit ꝓbauerit:excuſatõem meret. yt, ff de iureiur. eũ qui nocentem.

(Eer ifan. SH

xtiterit
. el accuſatoꝛ extiteri.
1. S. vlti. ſed ⁊ ſi õ
7. ff. de bo. li. q eum. Fnlt ofim accuſare iderpen. val.nocere.vr. de
de qua ſine pena val. qm in iuria icn5 ſiſe defendédo vel vlciſ
lominus K. eninrbk ⁊ de bo. li. qui cũ. F. . ſe
euir ſioi entia.“
euic.ſi ꝑ impꝛu

r, enauit amit
5 non alienauit. qm aliud qð ali enauit an
m erner l en K e th. ſi aut totũ alenarer 1
ta: dametemnet pidetet ad eũ redibit.j..ꝓxi.

n 6 iure romano. ſicut ðꝛ
Rön i.naturali equitate.vel dicas rõne.ſ.iure rom

7
1 l.

rat
vel d ittit donatõ em ⁊ a dona liet
donatario q ꝓpier ingratitudinem amittit don toꝛe reuocat. vt d
ſtinonium de dona C. de reuo. do. chſi
e.l. F. ij. ꝙ aür dictů eſt de eo qᷣ te enu ſed atente cent.
F. e. 1. 7. . 4* .
do fecertt excuſal. vt. Fe 1 , inet. ſi tñ bñficiũ fuerit batnuy de letad nusfi
dialt in cã patroni ve . is contin ptinet. ſi ũciatum ſcio. pter ocamen leef
alger mas poteſt multis Grachtg eð gbꝰ ſicut eni la nden bone ole mnbte
actus id fecit. als em̃ 12 r'ali ergat caul 3*2 Siuaſ.cõtra E5 vt. . ö lib. 7. e. len
6 ate id fe⸗ ut alie emerg Siual. cõtra ↄſi toꝛis be⸗ vt. C. ð lib. ieen
cigee nthehhigte iaſ⸗ gereut? mi poſſe fe. iõqdʒ Siu⸗ Lotharii imꝑatoꝛis , Ti e
cerit excuſdꝰ ent. no. 8 uideãt᷑ iuſte adin uitati memoꝛie othar ſim cõtẽ⸗ ios. nis
excuſad ff. . .qꝛ dũm e. 0 ꝛoxi ube
ſi qͥs ca.l.ij. F. i. ⁊ ar. ſ. rs ⁊ diſcretus:eq ficiũ alienauerit ee r . ntellexerũt qui⸗ aar
qᷓ.vt indi. poſt legatũ. iudex ſoe 24, ſub⸗ ne er ſim bñficiũ perti intellexerũ clig
q.vr indi.poſt Sider . ſollicitus cuncta det᷑:ad dñm bñ in pet. dam. quando
iheriag uld obſecũdare ſo ideat ſiq fue- nere videi ſeniut pᷣcioſecari⸗ feu. no erat pat/ decn
go ſi aduocatuſõ lliter diſpẽſas: Puide⸗ lis ſeu neat ſcriptũẽ num. q nopu/ denti
neen giunbe tiliter diſpe ibus cauſis ſilis ſeu neat noſcat. 10 verum. quare wa
ob boc a feu. pꝛiuabit. it anti 0e! . ſ bñfici turũ 4 . io verun eret ſdie
vrffde moffteeteve⸗ d ꝓindeſciat nlütſe Siuaſallus de feudoab aliqno idilugn pec ſoſt
i nulla ſit beſitatio. T an mhuo — „ iinꝰ eũ it vel i aliũ euice
an ua e i um ſ ———– certuy terpcllatusfuent:ct domin Keumlaentz dn dal
rtus aunzalunge nenca . er qua opinioua⸗ defendherenoluent. muaſ. a bmat üpfnuz
cogcius. ſat᷑ xoi ca ex qu n e , „ a non eẽt qui
evein eg. (Snone fetiã bñficiſ amitti.. ciũ taleẽ.ꝗdam uaſ. inü deberer k
vt inſti. de inoffi. rel. F. lli grauat᷑ etiã bñficiũ a znihi⸗ Eg0 quoab vominveberer *
libe. q ſall grau Sõ ficiuʒ nihi⸗ ſio teneb tfeu.de qu redire: niſi fo⸗ J
ne reß debele d ſat ſepe deierat:⁊ bñficiuʒ nihi⸗ dno tenebat feu. d ſicua velles mellige ſd
ee ,. na rſep inet: utputa g bñficij 1. hd terpellatus fuit.⁊ ſic eie dielt eſ
de inoff. teſt. l. v e lominus retinet:utp ñi ſcia: galiquo interp it ut eũ defenderz reg 8.i. deleen
aut aduocati cogantu ⸗ lienat abſqʒ dñi l. dñm uocauit ut eñ zmnſz⸗ rimos. l. vruli
.l. i. H. ait ołtonema mn fidem ſal. 9 amꝑ ſẽ dentes. ſ.
legit. ff. ð poſt ſivaſ. PO?ton net : ſed fi cteuaſ.amiſit ca ſoli excludantur WHK
d ergo ſivaſ. 5 dem reti . ðño renu zbiux feu. a ſoli excludantur gui
pᷣtoꝛ. Qui s ante bñficiũꝗ 5videt᷑ ¶ De⸗ e uaſ. cabiuʒ feu. vt videtur dici:
zuſta pnia Ductu lue-⸗ iſſã ſeruare nõ videt᷑. . tentia.nũc uero Mis s ait „ o dicitur. j.
ſnlan delſtere volue⸗ in ſitũẽuaſ. ꝓpteriu ten etit: ad quẽ dñs rñdene⸗ : paßaſen pir n
rit nũquid poterita fe. niqʒ ſepe queſitũẽn utuad do dñopetit: feu. tenuiſſe: ſiva ferak. c. va n⸗
iuari vaſa. 7 vtiqvt ãaa fe. cadẽte:utꝝ ĩici illu nüqz ab eo hoc el. te cui deferat. ſali
einrſeprecenedenen ſtam culpaa fe.cadẽte bñfici illũ nũq; ab eo hoc iſſedta l na babe
nceſbKeerſedene⸗ ſig i an ad ſucceſſoꝛẽuaſ. bñ ab eo iueſtituꝛã accepiſſeot: —nech vellenfal ki
aum. i. ſi dſim reuʒ minũ an ad diſtinctio taz necabe ſe hocfe. ab eotenu iug alrenr no⸗ ſun
tulit. ⁊ iõ deſtitit. . tineat.ſed hec ſiq⸗ quẽuaſ.dic eh iſſe: æ ab eo cer. ſic. ſ. die.n. üfen
barens potuitc aſum nnn ibus ꝓbataẽ: ut ſig iſez inueſtiturã recepiſſe: „Ex j Pdu-r. u
iurig ii in en er e moꝛbus / eccauentvt iſezi lut eũ ĩ iudicio defende- Pptarevorntits u
cal.l. generaliter. e ſ. ita in dũm peccaueritvt etiuiſſe: ut eũ ĩ iudic illi? eẽ Pprer eno ſi⸗ nen
. ras dem nal. 1. 2 d rimos P ficiebat᷑ i 1 tem criminis.
depoltu ⸗. obend amittere dẽat: nõa P. . ret.nec tũc tꝑisini 1 bat va tæ als. vr. &. nſi⸗
alioquin ſecus Ben/ fe. amitt ificium reuertat᷑: ut “ eis totũ teſtibus Pbat v a l. iul. ma. qſ/ ſan
nats inbut rage ſo ad dſim bific iniurie ultiõeʒ)?½ cidoneis o ſto is ut ma aͤl i
nuas inourekgnſfde ſya ſaltẽ hẽat ſue iniurie ſal. ¶ Dup negocio iſto um . r pe bond. gei
zus de cruis.., . hac 4 in dñm ſʒals Lra’ lal. aſti nobᷣ tale eẽ ſapient ripil . le. lu. B
. „.fr. ad —☚ 2 S P. „Ee⸗
de app.ſi quis.⁊ faiſaz Siueronon ue dcõ⸗ inſinual S ſiliuz vz oberti ni on dz alte / elut
le. coꝛ. de fal. qui 1i7 — deliquerit uel grat 9 . noſtre ciuitatis C0 2 iſti: ut ſi velier ͤalck nan
e eo vaſ Uiterdelie lle fratrẽ interfecit to 7 Sirardi cagabiſti: ut ſi ni⸗ tabi
. i 07 ⸗ ocere. vt nota bi
ſare. no⸗lu t lich miſerit:ſicuti imẽ qð ꝑicidii deoꝛ interpellabat aucto⸗ n ſdꝛedic, . l „
luris. l. ij. ſed quid ent iud graue crimẽ ꝗ e aſ. C de fe. in erpellal . Uurpredicrl ſi P
ſrot. in cã dñi contra uel al iud gra õmiſerit feu. amit⸗ naſ i.i. dñm ut eñ defẽderet uo⸗ paſ⸗ leu pe cui .
Geeum Pn alre anbecllatteca ſed ad ꝓprimos re luu.t. deferatur. n
cuiꝰ ſentẽtia appi· igne 1⁊ nõ ad dñ . iũ de
ern inn tgtan . . bet ſolatiũ de han
rir a obnabek rh. t . Altioné. ſcur r als dicitur ꝙ Eso eo ara baber⸗ ſicut etiã ſten
6 ev ff. de his qui. vt appellatõis uibil additũ PAellnons. ſe qui e rapuit. vt. . de harunoni defuncte ne dã ap
indig. poſtleganiͤ 5 iclg in eo caſu quãdo in ellarms⸗ ſe aabucereuſa re gannerdon patri loa ear ſſn ein mart moo ber ſuccurſum in
geculauernt. hoc intel dicat fuit a iudice appe cij ere pſone facinli? eqch crunie ſentiat: filie amiſſe. vt. ff. de iure z babeat b
e, E bene iu ſcatn ule e t. ſed ↄuicij 1 et num p . it vt totã habeat be
Bnrer. enen c üapo Feuß ſ iams. Geoneg. ſepratenne d eſt. Aurfmmem intelligas ⁊ ſi eelo atakednta ad danfn⸗ ſin
Fercnſatiow .de iurein. . &1, it id labeonẽé. 5. ſi curauer oſ⸗ q Quifiat lie in cunia amplius ſta domini ſui feu. fffa⸗
Eeſcnſalo, vr f detv ff. eo. ti. 7. e. l. tẽ apu lũtate deſiſtit ⁊ nõ ꝑ impoſ⸗ reditatẽ.nam ⁊ licet in i interfecit fratrem ſtitutõʒ ſi
factũ non ẽ:nõ tenet. vt. lligo quãdo ſua volütate ĩ diſtinctõe py. cum redita rtitur. vt. .ti. an ille qui icitur in fi.;. contra- uto. dinn
l. i. in fi. intelligoe t. in pꝛin. ? nota. ĩ diſtince is conſer non reuerntur.) interfeceru. ꝙ autẽ die lo qui cõtra cõſtitutõ. 6
qð quiſqʒ iur. eſt 5 qui.mo.fe.amit. ſat val. ſi gra ſui iunis ff. amittat. c.ſi quis in nabitur. . de vaſallo qu tra co
ſibilitarẽ. vt no. eſt. uédi c. Itẽ adbuc excuſa bo. libe. ſi quis. ꝛ. ff. oꝛie ⁊c. detemminab itur. B F. S. .
s volutaté delinquédi vc. Itẽ .vt ar. ff. de bo. l. tẽ dñm ſuũ pe bone memoꝛie S iua. fe. cui de. ci.
Nunaageasaienneninan, ehtnurhün ſande l
e iureiur. ſi quis. nam: itate reuelata liber appe i.in ſerunutez. 5. r. pu totũ. ſi totũ alienauerit.ſi aũt düic
uerut ohnntent polta veis fe. einebi ve oebe⸗Uin ui vroꝛẽ adul 41. Den toti dominüu. feu. alienatöne per lotbarium. l. ·. en
Abateti adbuemnammadime on ian becvramemodmatinpt &. 1 Aqnoſcut et oepopibim feualienatöne pe
ſi petierit a fuit tradere.qꝛ ⁊ ꝓpter zgeli’e S finem.
Sgelehun auen Qnono anü fficit ois occaſio ad feu.omittẽdũ ꝑ quã fi⸗
uchoi cã.ſicut non ſu

zi. Di aſ. ab aliquo in pel. fue. eu 4

. — „ . . — * . in

Si de leu. contẽ.ſit. .
“” Si yal. de feu. aba. int.
Tolla.r. etßot ls em abſolue rnulf 3 ppꝛiã
it denüciatuͤ ei. als em̃ Kalioqn pp
inficiatus illud — luit nsſitafatoſcbze⸗ ſibi iuranen⸗
M cũ defenderet nullum to ſacro. ige eſnctengr. a noongeiggn ofeſſus ke ei e nõ
Esociä. vocauid teter ſinon vacoen ee ioem gue fit.5. ecao taſt arbuennio untalat lenpmrir0 HS Ater⸗
2 õ Aeke Bir.
, Aidllo⸗ dicini 4 bocimntellie lis ercopꝛomiſo ſnia lata ẽ dallodius ſiue z dekeu tunſiu⸗
(. Ean etenSoſtenteriem Aüno r tis fe.filiavero oi ſ poſ Salirdgnume
dne curaloꝛimga nedt r. iu agna — ſſerentibꝰ ſu ſ bic diaturag n/
,p Bre r gi 5 pſen . oſſit. ſüeo . libell ariũ eſſe aſſer eredebeat poſſe reuocare iura
. rarſnodenu⸗ canit eh Pbare p ·c dere ali⸗ ione apud quẽmaneredel oſ do cü quo⸗ ivide⸗
5 ſedæ ſinõ deng, cau al.fuerit uictus: aſal.“ ſeſſione a Rñdeo apud filiã pol iuriũ ſubuneool ul:
. I. 7 . — 1— . gu *
dt nus vbi eſſet ena inueſtituʒ onis erattꝑe re ſionẽ interim eẽ ce atõi ſed voletes a ine qui
ne bilominus ir er euſ fe.reſtituat: uel nũm ficientibꝰ uero cã cognita res bona. 1.f. de in te/
in actie melio ados numeret: e. ſedſi bus: ctõne dãda agnat 2 z bocinteligo hmdi
1s ratõis rõ.⁊ 8 Euaſ de feu. uictũt te⸗ decid⸗ Pmilite inter ſtinctionẽ q d ſacram̃
lu/ oĩa bis legibu tumenal. fe.nunqʒ ab eo ,Defuncto m ã fe. quereba ſue. rec. fe. c. ſe tẽ 1 di
1 colligunk. vt.f. ñs negat hoc fe. nun uaſ. uel De ſuꝑ quodã fe. quer li t uõ ſo cc. It ol.feu.
i, deeue. pinu dñe beodñoipmual. uel filiã illius ſuꝑ quo llodiũ ſiueli nagnatos inarfen.
de euie e:nec ab eo dnon eſtituꝛã ur dño feudũ:filia a 1 li cite⸗ edos eſſe. ſile qd
dl/ deniz. 7..ſ nuiſſe:n Snũqᷓʒ inu tur dño feudũ: ibꝰ. rñdeo fili Oſtimẽdos et o quoꝛũ
me do. ⁊. l. ſi iõ. . l. 1 oꝝ anteceſſoꝛe iſtrumẽtũ pub. 5 eẽ allegantibꝰ. de⸗ Szde interqict l
ere ſidict̃ F. a. . iſſe ho: ul ꝑ ĩſtru is uaſ. po bellariũ eẽ⸗ ione feu. manere . bonoꝝ. vt. C. q mo
. lon . E .ſed qd ſi ſtatus
per — accepil ares?curtis u⸗ am in poſſeſt. iudicet᷑. ꝓbatõ l.fi. ſed qd direy poſ
gi euic. em ptoꝛ fũ dgfectũ uel pp⸗ ſtitutõeʒ fe. donec deeo iudice tio iu Beatao:ubq ne rñ.
deri ſiconno⸗ „fec bare dñsad reſtitutõe um bere done⸗ ſſante: electioiu eakaoͤni Ede
— met i⸗ cinde ce bo dſis. vt. C.
1d ſielenico ſte e tenebit᷑:a 1091 iuſti geſtin cã ue iſiuräãdi filie dadaẽ. militis ini car. ed. l.iet. ff. ..
— f. . ilitis lu . carbonianuz. 5. pe
N pa dñe deen⸗ bire coget: ⁊ iu ſuisante n ſẽ dñm de feu. m er- edi.c dr cogn. l.
— — H Dbnieſtun⸗ Bnointind,
1 9 - * SeIer doi 3. vt. L.
9 et⸗ ceſſoꝛibꝰ nũq; cpicle quo facto iſerakinalihl militẽpi tunce kontens oc,
nds memlh inueſtituram Res n neene boſſe: edtnogon Burermn de K
nlli in terrã ſi Edus erit. rãᷓ ENI tũ cũ feu 4 im filia poſſidere .
nnur quã rẽ imobileʒ abſoluẽe ſ capiet effec 4 ſ. ſecꝰẽ terim fi idit. qꝛ
n quã rẽ in dñs tio ſit inter demũ capiet tũ. ſec ſtud mento accidit. q;
dic⸗ qus ten eat ab eo is contẽtioſi ſuo fuerit aꝑ jaſti iſtud m at intẽ
quã tene — 1s contenoiti iſuo fue ndata eꝛar intẽ
en ttan Sidekeudls comenio iecckatcopiomſndi Ktuan ag Eatslar
leliaini dn ec ii alefacler inuetlraz E obrgg ei⸗
. eret — „„ 4 P LP » „
4 en c mnes defuncti militis ſit caꝑ ualebit. niſi ſibinõ aimie⸗ Kenteſeq- eaen
. infen. boe ſre Idefe. deſngan agna⸗ nits u— ſuo feu.aꝑiat᷑:in ta aſen een nagand,
1 non poſſer. qt õtentiointer i feu. agna ceſſo eiuſdẽ cuius feu. Krezobtinere deboyt
feu. ſiue bůficiuz cote e, feu.agn . ſenſuse ſal rit reꝰR obtine e
feu. ſiue bñ ſtere cti:dño nouũ Eſtitura oſ⸗ 6opoꝛtet. 6 Maſa L. de edé. qᷓ accuſare.
ſi niſi de rebus ſo/ is ueꝛo paternũ fei EE feu. de ſit req guel feu. Partẽ: a 5. „» Rä. 1 ſtinciem py. ac⸗
6 li aut ſolo cobe/ tis ue in poſſeſſiõe lus ſi feudũ ientia inficiaf̃ ſzm diſt ite ne, ſiene
4 Enbuſ: aut i bil OiE⸗ atim polte Eofa itionẽ excertatſ cientia toꝛe nõͤ pbãte ſue
6 Eivul anri te nbus:agn ſtituẽdi ſunt. Eofe ditionẽ excertalſcie abne⸗ diſtinguitur.. de oſu.
retumobi uo querit ↄſtituẽd cognoſcẽ⸗ 20 õuictus fuerit eo q; lial. we fe.clactmn buie e⸗
fö lia computã e dauo. ꝛicipali gone cos ati ⁊indec ditõeʒ expoliat᷑. ſe. dminiculũ qo legi
1 rc dnene ( ſnppꝛicip- deficiẽte in ꝓpbati auit fe. eiuſue ſciens ñpa bitad deiureiu. in bo/
4 meleun ve dũẽ: utroqʒ aũt deß agnatiſ dà1 g aqt uaſ. q;uis hoc ſcien liãrẽ neltgei buicat Aob,
. dareu ur v de lectio iuriſiurãdi atoſ ali qt uaſ. q; etinet: aut ſialiarẽ n re vr qo legit in pyi
h ſee one Aae lia defuncti agnatol tefaciat fe.tũr molenuen, ndbicbt,
ſ ſed ſiqſ ſimpler daẽ̃. Int filiã pᷣdiomota ẽqõ H e A H ee ur ꝛia. vkrõné
ſ 5ↄſuetudinẽ pe diom filie. ergo vel erur dꝛi⸗ ra
ni 5 oſuetu oͤdit ius de quodam p idicatur ꝙ datur filie. lligeter attẽdantu
cunia in fe. 25. eius de 5 is electio. ly ibi 1 di a ſunt ſupius di ige ictam —
nius datöne datur agnatis s. ri. ſi ea qᷓͥ dicta ſunt ſup tõem. S. dictam.
de ſacleuecuo, uerit fidelitatẽ ab illo iuramẽto Rmencori 66 iia Steselinilgen er⸗ ll. biñ⸗
ipit: quid eri 5. „X loꝛib ſda ẽ. o .
i rüinid umiten bemnef: qfun pofirmatũ ſi deno. inue 37 Brlunn ſnbaeeposnane⸗ oenege ven ere
. Dlamenap a 3 duob vlinb⸗ panb ſed ſzm meiſloloneſes lia eumpin paciũ de ſunera ereſſion Eneenene a rd lar.
n Hublicen m. K 0r eſtimura.c. ſi em̃.ſe ſunt ne. ad ꝓban. e oꝛib“. 1? bereditate qᷓ c. l. ij. F. iij. 2 ar. de . *
ſtiura agak. vt. . eis ſit ↄfirma e Nenſu 89 aliena. ⁊ de bere. ſupſtitis. ⁊. C. de inuti. l. iij. de bac
e ab extran —“ 56.ſ. ſi agat᷑ de no .¶ vẽ. ſi q acq.ber.qͥ ſupſ ñ c. ar. C. dedona. iij. de
ſufficit ſi etiã ab iſtinctöem pdictã.. emp l. vlti. ⁊. ff. de tetiſſimũ e. ar. C. fe. da. inuiceʒ
. iuue. c. ſiclenicus. lligo ſzm diſtinctõem p⸗ 3. C. de pac.l. d bocut valear potẽtiſſi o archiep̃s. ⁊ de
. D der res boe inrellig liurare: cũ e nſbil ralllre/ Peranano ſhe d.e. n ina ignoꝛãtia nõö
an de iura intelligen a ſani . ſupina igno⸗
6 = de necuſene, 3 n eaeieret de 1 2 õ intelligo ſic nroſſe 131 nec ſupina. et.l.
ci Bubite cog t. C. de ede. qᷓ aceuſ m nõ inficie dcautelam Ecerta ſcia. q, dicit de 12 itur, ff de iur. v fac. ig. i.
nit dʒobiinere. v Icqñ dñis ante ſnia bere iurare.Rñ. a dioſus in e ia unõ. nolgtum eſt. ⁊ lgitur ff⸗
. neri: an vtroq; ca ſ. qñ non inficie .ſcz qn dñs noͤ ersr
. uenles pr. thoefone

5

regula.⁊ ꝙ poſtea dicit exploꝛabitur. intelligo ꝓ ea parte quã inficiatuſẽ
vt dicitur de alienatõne feu.j.ð vaſ.q ↄtra ↄſti.loth.fe.al.c.i.nec em̃ debʒ
vltra ꝓcedere metus qᷓ; repiatur delic.vt.C. de pe. ſancimus. ?Z.ff. ð vul. 2
pup. lub.ex facto.S. iulianus. Et nota de pena inficiatõnis qꝙᷓ varia ſit
in fi.libelli diſpu.ſatis põta diligenubꝰ cõp etenter indagari.

g 6XZelauenit. non per

dolũ.alioquin per boe
ꝙ eelat ꝑ dolũ ⁊ domi

nũ abnegantẽ ſaens

patefaciẽdo ̊ adiuuat
vtile vel facile non bʒ ĩ

memoꝛia qð habere dʒ
vt. S̊. S̊ foꝛma in epiſto
la fidelitatis. ergo q̃a
deieratnõ im merito fe.
caret.vt./j.hic finitur lex
cõſue.re.c.ſi inter dñm
7 vaſ.

beᷣ Siqͥs ꝑ. xxr. annos.
illud meruo accidit. qꝛ
tãto tꝑe actio oĩs tollit
vt. C. de peſcript. xxx.
an.oĩs.⁊ depᷣſcrip.lõ.
tem. male fidei. Sʒ nũ

quid iſtud locuʒ babet

ſiue bona ſiue mala fi⸗
de poſſederit. Itẽ nun
quid iſtud locũ babʒ ſi
ue cũ titulo ſiue ſine ti/
tulo. Itẽ ſi a poſſeſſiõe
ceciderit:nũquid vẽdi⸗
care poterit.ſʒ ſi ad vẽ/
dicatõem admittat᷑nũ
quid pᷣfert᷑ dũs vẽdicã⸗
do: an ipe.Rñ.bec oĩa
inuenies notata in.c.ð

dñi celauerit uaſallus feudũ non

amittit. ¶ Si quis ꝓtrigita an
nos rem aliquã ut feudũpoſſedit
⁊ ſeruitiũ dñoexhibuerit:q̃;ʒuiſ de
ea re non ſit inueſtitus:pᷣſcriptõe
tñ triginta annoꝝ ſetueri poteſt.
14 Sn derclis efficitur:aut uo⸗
tum religionis aſſumit: hoc ipſo

feudũ amittit. ¶Et ſiuaſ.om

ni annodomino ſe nõrepñtat:fe.
tñ nõ amittit. ¶ Omẽsfilij eiꝰ
ꝗfeudũ acquiſierint fidelitatẽ fa
cere debent:maxime ſi indiuiſuʒ
habent. ꝙ ſi feuduʒ ex diuiſione
ad unũ tantum peruenerit:illeta⸗
men faciet fidelitatem. GAd-⸗
optiuus filius in feu.nõ ſuccedit
¶ Mulier habens feu. relictis
filiis er duobus matrimonijs de⸗
ceſſit:in er quos feu.queſtio alia

¶ Liber. ij. fen.

non debet mutari expſona ſuc.põt retoꝛqueri invaſ.x illa qꝛ nõ eẽt
poſtulaturus ↄtrani ⁊ oẽs alie ſo.iurare debet oĩbus.qꝛ vaſalloꝛũ
eſt ius indiuiduũ.pel eſſe debet ad inſtar libertoꝝ quorũ ẽ indiuidu
um. vt. ff. de iur. patro. carmelia pia. ⁊ ea que indiuidua ſunt debẽt
beredibus inſolidũ.vt.ᷣff. de ſer. vꝛ.pꝛe.ſi vnus.⁊ de condit᷑ ⁊ de. ſi

rũq; rerũ matemaꝝ uentebar᷑ ob⸗
tinuit filios pꝛioꝛis matrimonij tã

bere relicto: fidelitatem nec ipſe

nec alius ꝓ eo facere cogitur.idẽ Em ph. h qcqd
g2 . . dicat py. boc tñ
in ſeruitio pꝑſ. onali alius ꝓeo faci cidet erpꝛeſſim
ens ſeruitiũ admittatur. Mi⸗ dien mnlenr.
dus filios maſculos non habens Seeand nten
ꝑtem ſui feu.ſeio:ptem eiuſdem Lurna ene
feu. poſſidenti agnato ſuo cõceſ⸗ faccre vaſal,nil
ſit ſempꝛonius ꝓximioꝛ agnatus vynidicẽdo
moꝛtuo demũ ticio ꝑtemilliꝰ fe: pao feu plures
nullo dato pꝛecio recuꝑaꝛe potefſt copellatur.

cui fundus. nec
ein incurnit infi⸗
nitas. cũ effectꝰ

cies oĩbus here

tit relinquat fe.

pꝛeſcri.xxx.an.l.ſi quis

emptionis. è
i (Mi⸗ clericus amittit. boc iðᷣo accidit.qꝛ exquo incipit eẽ miles dei de/ J
ſinit eſſe miles ſeculi. nec dʒ beneficiũ ꝑtinere ad eum q non dʒ gerere offi/
cium. vt.S. de eo qͥ arma bellica depoſuit. Sed nũquid pꝑ aliũ põt feu.ſer/
uire clericus.Rñi.bec qõ eſt ſcholaſtica.⁊ iõ omiſimus eꝗ.qꝛ in bꝛocardiciſ/
diſputatur a iuriſpꝛudẽtia.
le ¶ Et ſi vaſallus.iſtud plenius dicitur.j.e.c.licet.
IOẽs filij eius.merito dicit oẽs filios fidelitatẽ iurare.qꝛ cũ plures pſo/
ne in loco vnius perſone ſuccedant oẽs ꝓ ſingulari ꝑſona ſant accipiendi
vt.f.ð condi.⁊ de.cũ fundꝰ.⁊. C. de ſec.nup.ſi qͥs.⁊ intelligo ꝙ inò ma
xime expoſitſue põat᷑.nã ſi ꝓ diuiſo poſſideret ſolus qui poſſidet vaſa.eſt
cenſẽdus. huicoſonat.ff. cõmoda.l.iij. S. heres.a.ff. de vi ⁊ vi ar.ſi plures.

Bi querat᷑ an vaſ.teneatur iurare ⁊ fidelitatem facere oĩbus beredibꝰ dñji

an ſufficiat ſi paratus ẽ iurare.q ſufficiat videt ꝓbare poſſe.quia in pꝛin.
quãdo recipit feu.non fuit expᷣſſum ꝙ oibus iurare deberet.ergo non ẽyer

bum /ꝓꝛogandũ.qꝛ a tenoꝛe verboꝝ in conmactu appoſitoꝝ non ẽ receden,/

dũ niſi euidenter aliud appareat.vt. ff. de le.iij. nõ aliter. Itẽ qꝛ in bocca
ſu poſſet deuenire ad infinitatẽ:⁊ infinitas ẽ euitanda.ut.ff.de dam. infe.
q bona.S.vlii.⁊ de re.iudi.a diuo pio.⁊ qñ dies le. ce.l.i. . itẽ. ⁊ de le. iij.
fidemſſoꝛ.S.ſi quis decẽ.⁊ de ver.ſig.l.boues.S.nuptiaꝝ.⁊ de ver.obl.eũ
qui lalẽdas. Itẽ qꝛ fauoꝛa bilioꝛes ſunt rei qᷓ actoꝛeſ.vt.ff. de ac.⁊ obli.l.
orrianus. Item qꝛ iſti beredes nõ eſſent cõtrariũ poſtulatuni eius qð pei/
tunt. ergo non ſunt audiẽdi. vt.ff. de dam. infec.qͥ bona.S.ſi quis.z.¶. de
ſo.l.pe. Itẽ qꝛ obligatio non debet mutan iexꝑſona ſucceſſoꝝ.vt.ff. ðᷣ ver.
obli. leij. v de pto.ſtipu.l.ij. . i. ⁊1 de dam. infect. damni. F. ſi quis. ? de di /
diuer. ⁊ tem. pſc. cũ beres. Itẽ ſpalis obligatio non dʒ in alios extẽdi.ar.
ff. de ac. em. ven.qꝛ ab eo. Itẽ qͥ c vno contraxerit nõ debet in plures ad
uerſarios diſtin gui.vt.ff.dẽ exbere.acti.l.i.G.vlti.⁊.l. ij. ex bis ua patet
vniiurando liberar.vt. ff. de bis qui deie.vel effu.lei. . vlti.x.l.iij. econtra
pꝛima rõ põtin caput vaſ.retoꝛqueri.iurauit em̃ ſibi ⁊ ſuis beredibus.⁊ſi
non fuerit dictſũi ſuis heredib ſed ſibi:cũ non fuerit additũ:ſibi tm̃ ⁊ bere
dibus iuraſie intelligit.q; pactũ non fuit ꝑſonale:lʒ in eo ꝑſona fuerit in/
ſena.ergo tranſit ad beredes.vt.ff. de pac.i.iuriſgen.. vtrũ..l. tale pactũ
de pig.ac.il.ſi neceſſanas..de vendẽdo.⁊ de ꝓba.ſi pac.ſi trãſitad be/
redes.ergo adioẽs.yt ar.ff. ð ſer. vꝛ.ſeruitus.ij.rn. IJtẽ ila rõ.qꝛ obligatio

m/ Adoptiuus ſilius.ſuxcedit.lʒ ĩ quartã oĩmodo patri adoptiuo

ſuccedat.vt.C. de adop.l.ij.inſti.de adop.S.cum aũt.a.ff. de ado.
ſi arrogatoꝛ. nec ſibi putat aliquã iniuriam fieri. cũ patris natural
oia iura ꝑſiſtãt.vt. C. de adop.cũ in adoptiuis. circa medium pꝛi ⸗/
me columne. .

n ¶ AHulier. potioꝛes eé. iſtud qð ðꝛ erpſſim legibus Zdicit ⁊ iniq/

tatem ↄtinet maximã.vt. C. de leg. bere. l. vl. er. C. de ſena. cõ. oꝛſi.

l,. pe.vel foꝛte bic loquit᷑ de bis filijs ſecũdi matrim onij q dicunf.j.

valet:nec ex poſt facto cõualeſcit ſjm ꝙ pienius no.in oſtit. federi.
imꝑialẽ. circa fi.i.rñ.ſic etiq dicũt ⁊ de clerico qͥ beneficiuʒ amiſenit.
nam lʒ poſtea deſinat eſſe clericus:non tamẽ feu. poſſidebit.vt.j.de
ſeu. fe. .ex hoc illud. Hoc aũt qð de naturalibꝰ de ita intelligo ni⸗
ſi fiã tita legituni uri feu. ſuccedãt. ⁊ boc ſit noĩatim dictũ abim pa/
toꝛe.⁊ ſic ex reſcripto licebit qð als non liceret. vr. C. de pci. im per.
of. eeatts dencit mutie ĩ cã cuiuſdãvng.ð paſapõteſ:vt ferebat

p ¶ Si minoꝛi.ſed de quo minoꝛe intelligendũ ẽ bic.Rñ.de impu⸗

bere mm.nã ſi fuenit pubes ⁊ ꝑ annũ ⁊ diẽ differat a feudo pꝛiuatur.

in feu.qᷓ; in ceteris potioꝛes eſſe. dibus inſolidu
¶ Maturales filiilʒ poſtea fiãt arvoginrtebe
legitimiad ſucceſſionẽ fe.necſo⸗ revnip oibriu⸗
linec cũ aliisuocãtur. ¶ Si mi lande boterit i
noꝛi datũ fuerit fe. fidelitatẽ fa- bis ꝗ deiec. vel
cere non cogatur: donec ueneriti afulii acoe
maioꝛeʒ etatẽ:feudũ tamẽ retinet gis. vtſit vonne
¶ Siquis deceſſit filio impu⸗ velſtgrude de

.c. filij nati.
o1 Nlaremalse,tecſitimi bi notabis illud generale.qð ab inino nõ

vt in ↄſti.fede. imꝑialem ⁊c.iſtud aũt fauoꝛe minoꝛis dꝛ.qꝛ genera,/

liter nulli ẽ inueſtitura facieda ei q fidelitatẽ recuſat. vt. . ? quoes

fit inue.⁊ ꝑ quos reti.c.nulla.

„

q ¶ Siquis cogit᷑. no. bic ꝙ impubes nõ cogit fidelitatẽ facere. nec

ſeruitiũ vel ꝑ ſe vel ꝑ aliũ.ſi t̃ fecerit vel facere voluerit ad mirtit et
audit᷑.iſtud aũt poriſſime notabis ꝙ aliqͥs alius ꝓ alio feu.ſeruire
valeat huic pᷣbet adminiculũ.C. de epi.⁊ cle.quiſqs.⁊.l.ad ſiłitu⸗/

nem. ⁊.ff. de admi. tu. ita. in pꝛin. ?. A. de cadu. tol.l.i. . neaũt. er
C. de na. li. l. iij. x. E. de agen. in re. a getes.li. xij.⁊ in ſumma.S.in.·

pꝛin. bicaũt arbitrio minoꝛis.i.impuberis relinquit᷑ bodie vꝑ ma
ioꝛẽ ꝑtẽ curiaꝝ neceſſitati vt ſubijcit᷑. nã hodie cũ dñs inueſtirim/
puberẽ aliũ ꝓ eo donec pubes fiatpoſtulat vaſal.quẽ ipu bes nul
la ad bibita excuſatõne pᷣſtet:ſed tñ nõ puto pᷣiudiciũ ei fieri.⁊ ſi id
non faciat vtbic dicit᷑. ⁊ notabis ꝙ id ad qð aliqͥs nõ compeilitur:
voles tñ admitut᷑:ſi ſimilia ſtudioſus inqirat.

enge⸗
goͤgten
zalol
ſen 5
glbist
imio
ſuenn
brisme
aurgt.
ſe ci
egͤdi⸗
. ſl⸗
nigin

le

ſcn ili
deidin
tadiß
Pünebi
Perp
enanion
düturf
ſiache
Aduge
lisge
Püinet
ſenten
puuii.
lermina
lſval
cidef
ſali
K
alte
Nud
ſen

6

Mo

/ Bi de feu. con. ẽ. ſit.
Xolla.xx. —MR
— r r dieß atroĩniũ mediola⸗
. fratribus ſiue ſilijs decedẽtibus ſucced e eltals matton ma. ad moꝛ.
ee . 8 valde notabilis é. qꝛ ſi filios bʒ aliẽa/ ni acuꝑe vxoꝛẽ ad moꝛganaticã Barteoece muner
6 ——. ſinonbz dem , aro ip con duica bſis ,lii. ve bis ittef al velnlutt moꝛs immineban.
li Oögharesotingatis indrat cui iren e aner d me ans en tellhcacuro zberr iſnenßee Pon vr ſbieſt
ui Aalht lenntſus iuma pdit vr 5. no. inplunbus o. F. ſi aũt aliqͥs. iüc vltro yt dicit debet ei em̃ ſ pait oe.
dehif ad pᷣterea.⁊.S.ſi de inue.inter do.⁊ uaſ.lis o.. j i 4 nsanir n5 z.
der 42 — g iꝗᷓ ⸗ g. libʒ occaſio
alibi ad boc v . it ſuã pecun . ſufficit quelibʒ .
a ꝓrimioꝛ agnatꝰ ð ,„ 8 fili os ꝓpꝛios habe⸗ eü liberare poſſ bñficiũ amittit: pquam fidelis geepi
ſuccedat aliena ꝙſi Ticius 1 am viuo Ti-⸗ do⸗ non facit:an Si⸗ a bficij videatur ingra
i eng'ſe ret pcio redibito rant; i:ꝛuel per rñſum ẽnon amittere. Sin mugad fen ammnedum
*vt. 8. * . 4 = b * t. S. in uI. ELeNe.
ber fec F. i. qᷣd clo. ;ÿ ſi ↄſenſit liengiale o re⸗ ſal.culpã cõmittit ꝓpten qua . ne pein.ſicur nõ amit
e ege Daerfc nrenc e ade feu.in amittere ba necni ſtius nach iu erol c er Auaod
ic ca. feu. am. F. f. G/ Si fac . Edentes ad id feu. uoca va grauawr. vr. 8. P
n niq;. in fi. . ꝙ ſi mouebit. iteat dñũm añqz poſ- eius deſcẽden . . dic. n. F. illud enim cer⸗
gi vaſ alenauent ueſtiturã peniteat dñm gic, bũtur: ſedagnatiqmaioesquas ien R
8 eicte viſelſſioneztraſferat: an Pſtadoint ſunt dũmodoad eosꝑ⸗ b ¶ Gi val cõmittatuꝛ.
NaAene, ſagio ſai liberetur queſitüfuit to gradu enerali alienati? arg. conna bocee E. de
8 6 1 0 . 2 ij. .
ein pinebn: nds nt ptermiſſa illa ↄdemnati- neat: 6 tinet feu. niſinoin⸗ eu li.he veno⸗
llt ꝓpter patris ali Miu 7 3 oſſeſ. fe de quoinueſti one ug D 19 Siuaſ feu.ali l. adoptiuu.in i.
D enationeʒ exclu / one dum polſel. d m tradere?. tim dictu ſit. Siuse 1 dipſi c ¶ Aocabũtur. no. bic
len dütur filij. Iez turã fecit cõpellen ummn enauit ignoꝛãs:non dño ſe dip quid niſi ſit feu. ab a/
iſe ſi excludunt᷑ cur ilij nati ex uxoꝛe cũquama e ñ feu. eſt ad inter no acquiſuũ. qꝛ flꝰ ꝓ/
nrſe. ad agnatos po Filij na⸗ 1erI ze ↄtractũẽne uaſ reſtituendũ el.el ödenãdꝰ pter delictum patni nõ
ſeid rius e ad ibſoo moniũ tali cõditõe ſuc eſſe emptoꝛiignoꝛanti cõdẽn debet aminere feudus
n enmann⸗ filii ex ea nati patri ab ĩteſtato ſu ẽuaſ. MVaſallꝰ feu. ꝙ ſciens gerditmob and. d
ie Reulnchint . cedãt:nec in ſe ccceſt if K Rhiuegami dandiſt:igncnalliucsn . wnſ quis. 7. .
glen terminabitur. ſ. .† 2— itet: 1 . l. vlti. quod cerie
nun tſivafieueda. nisröne unhob Licet uaſ.dno ſubuenit᷑ ꝙ ſi dubitet 5 . fe.ſini lum pun utaſ n
tene cui defera.c.v/ uſu admittit᷑. 64 qztocũqʒ tẽ⸗ mũdere dʒ bñficiũ auaſ. in ke. ht debet amittere feudum
unn ſallifeu. c. ſeruitiũ nonofferat: ;tocuq; te⸗ bülifrau dẽlegis fiat recte danipᷣt ab auo acquiſitum. er,
Anii ſMoͤlenſit. liue erit dũmodo dño petẽti uihrauge Siuaſið bñ⸗ go multo minus ſi ap
e 1a aſme erplſe poꝛe ſteterit du ſit:bñficium non dũm militi det᷑. 8. niat: fiue ob suonei eiama ſuat⸗
lures vt not.S.qᷓ.mo. 1 t: . „„ lat: ibus. vel etiã eadem
eiti feu. a.c.pᷣterea. ſerire mimmater magnũ peri⸗/ ficio ſuoaga orneee fi eadizgtel ſine ranõe nõ
EOerannum amittit.ſit ſci iutoꝛiũ ſu tineat: ſiuenõ: lʒignoꝛante dñ bet amitteꝛe. quomõ
1 Perannu ſiimminere: ultro adiutoꝛiũ ſu . it illud iudiciuʒ. debeta A
SSruce, aneben Znce nu; moleheflmeciliedl . aneennt
iuo tangaunoers, um eidʒ Pbere. ncidit: qꝛ dareñ nam etiã tranſiger . neotc porent. L neri allano gradu:ni
6. ilius eiis ſe. q ẽ ſi dñsin ꝑiuriũi. t:⁊ uaſa. nec qð accipit trãſactõiſ n ſiab auovelproauo ad
i dii kageap⸗ ualeat qð dare iurauerat: ge ige porfoue ie
/ debeata * Imitti filius ad eiu Pe
i, benterg cituꝛmi/ . uẽ dica Sergo ꝙ nullo modo Banerecn iitnonertant ulus petiatur
ſic tatẽ vnius anii biigit. qꝛ ile erat de agnatis ad q atiamꝛſolã a domino acquinitur. ? bic dicitur. immo vſq; ad infi
ai. a tpe ſcie opunddi.as eretio faau va⸗ foꝛte velpiunb⸗ nõ d, in vieß ad quartũ gradum admimumur rbied quod plus eſt puto Ipn,
4 feu.ſpertaret niſi ĩe pce ãſcurſio ⁊ agnatio illius qͥ poſſider q nitum. nt. .ſivalal. keu. pꝛiua. cui defe. .. inſit felonia que dominu re
itſcĩa ⁊ anni trãſcurſio ⁊ ag ſſet ſi ex 86 itõe illiꝰ ſi talis in . ca. fe. amit.
to ſ⸗ nieat lenrte alemowmi aneagnataſc,rnarire eniſifo⸗, enneriremonkinre Sane ſue iniune vrönetu. rege n ec ouo m
Wad traneo e er ihen nn Nlrrer puga ny amere s pinn f. denſch.dertquicam foꝛie intelligũt illud gratiel .
ni teeſſerrata p quamn fic debac annali plſcri.babes.ð.ſi de inueſt. ꝙ ibinotatu. bie dicnur expoſitum eſt. . decabi. quicur.
de an.ſicut. 7 auf. malefice. li 5 d ¶Hn generali actone. quod bic. ſed bic ſimiliter notari pñt.
i inter do. ⁊ vaſ. lis oꝛi. c.ſi aũt alis. ſſeſſionẽ ſtatim. ſ. poſti fe 4 uidam capitaneus. 7 que ibi no. ſed bic ſim de controuer. inter do. et
gl⸗ — ſim poſſeſſionẽ.ſ.vacuã po lennng iſi fidelitatẽ.im ve⸗ qui⸗ dit de euic.1. ij. . vltimo. .j. e68 etas .
/ v Sifacta di litatẽ recepit ſiꝑ pactũ nõ remilit ni⸗ a fide e Si valal. buic acci . toꝛe que ibi noraui bicjrepe *. ter do /
. ck inueſtitura figelitaten viilitatẽ pᷣſtabit ei.vt.s.de noua fide emp.feu.ca.domino cum emp ſun⸗ m eſt. j. de le. conra.c.li fuerit in
neſdiſere e, aserice biel goe irnenznc TRdalta fꝙ Aaſal.abnega.boc ſatis expoſuum eſt.j. ſifiranmͤtſ
.foꝛ. c. inueſtitura. ⁊ ĩ Se ee .5. qd ſit iue. Aanl. , . ſufficit
eniurms öꝛ. 2 ð ea Sertcgta etvaniac 33 d 6 Beneficium militi ge de e de tetgdto ſes kede
/ el.als ei ſide ꝓ men 3 oſſeſſionẽ cũ iã tradita erat.⁊ tũcnõ ſe liuz bi equali det. Item ſi de Büpamum accipe de eo ſub coloꝛe mnteik ni⸗
enerel güs mad kintereſſe reciꝑe ſi noller. Sed qᷣd ſi aliuʒ H. ex eadẽ.l. terea non debeb lidis.⁊ boc ẽ eiiã quod bic dicit ſi ni/
fam ſi vaſ.non eopellereri⸗ iuerat. 7 ei poſſeſſionẽ mradidiranteq; eum vendẽdo. vt in ↄſti.federi..cali. m̃ tunc intelligit facere ſi vlira pciũ
