ones.⁊ facit.S.depᷣa. In fraudeʒ annonarie reiac

mpa fl. ner danne euotõnis publice elicitum
nes. t.5. deveen.l de damnabili ſurreptõne reſcriptuʒ
and r ſtonne ius yl manikeſtum iure non poſſe uires
vti.pu.l.fi.⁊.j.ð naui⸗ rt .; E
nõ excu.l.ij. ⁊.j.de ca⸗ ſoꝛtin CcA omnes igitur par at⸗
no.u. vbis o q; glero Pematanlegt
NEno poſſeſſoꝛuz. —– —4
ꝛedioꝛuʒ ꝓpter qᷓ Emo poſſeſſoꝛum adiſtru
me sRonir enbin dyendasmanſiones uel con⸗
D * „ õä 1
lab in qubus fœtean ferendas ſpecieslongius delege

nona erat reponenda. tur:ſed omnesitineris acneceſſi i

1Aaruben de (katis habita ratiõe delegent.
vna ꝓuincia nõ debẽt 6S Mperatoꝛ. .

rgtel can 5, ) Editerrance ciuitates an⸗
ui do. au.l.i.. .l. p. Nte amaritimis: et maritime
¶ medi

Maiter anee ciu iterraneis onerabãt᷑ expen⸗

— e es. i. h f. & „ pD . . — ,„ —
p Erpenſis inuice ſis ut plushaberet diſpẽdii trãſ-
allep aliis ributaſol latioq; deuotõnis illatõ.hoc non
uebant.⁊ ſic longiꝰpoꝛ vnti:nerſjetiam j
nabantende dicren ſolum in pꝛeſenti: uemũetiam ĩ po
uet ad quod. s. pꝛolo ſterum pꝛohibemusea legeut ſe
cis. ⁊ facit. .depeiull. ultimo nouerit ſupplicio punien-

do. aug. l. ij. 7. S. l. pxi.
⁊ in aut.de colk. F. nul⸗
lus autem. 7.j.metalł.

dos qui iſta cõmiſerint.
Apera.archi. ho.a.

.lij. id 6 7 42
alterius on era poꝛtate Icis ⁊ ſtatutis neceſſitatibus

⁊ ſic adimplebitis ⁊c̃.

ſed hic non releuat:im non poſſunt pꝛiuilegia dignitatũ

mo grauatf alter. unde ut quiſq; pꝛedü emolumen
g aioröuig iltribi tum conſequitur: ſinon iseuolu⸗
Puſtae por po⸗ to anni ſpacio:intra ſexmenſes
biee heran olnnem cuieſſe conſtrictus dici⸗
uiuhtiens dehetſol Ltur reliquoꝛum intulerit cumuluʒ
uere ſunctõnes. vt. S.5 gdlpos qui ſunt domini pꝛedii ex
iure emphitheo.l.ij. et
de vſufru.l. hactenus. 4
qui non ſoluat infra tẽ
poꝛa huiuſ legiſ.domi

nus exigit tunc.i.vendicat pᷣdium non obſtante aliqua dignitate. vel ßm
A.pone in eactoꝛe tributoꝛum qui niſi inferat fiſco infra temꝑa buius
legis dominus pᷣdij qui ſoluit repetit.vt in fi.buius.l.⁊ nibilominuſ tene
bitur fiſco exactoꝛ ⁊ exacus inſolidum.vt.j. de eroga.mili.anno.l.v.⁊.s
de cõueni. fi. de.l.fiſco. vel verius niſi emphitheota vel ſimiles ſoluant in
fra tempoꝛa huius.l.pertinet exactio ad dominuʒ.i.quia dominus exigit
dicta tributa vt fiſco ſoluat ⁊ differat apꝛimo in quo pꝛimꝰ reuocat fundũ
ab tbcta⸗⸗ ipᷣe dñs ſoluet.
ſ Commodis.id eſt tributis que fiſco egenti ⁊ neceſſitatem babenti ſol⸗/
uuntur vt ſubijcit.
t. ¶ Dignitatẽ. ſic. ff. demune. ⁊ hono.l.fi.⁊. S. ab bis.de vaca.mu.l.ſunt
munera.⁊.S.e.in fraudem.
v¶ Annui.j. quem debẽt ſolui exactoꝛi.vt.j. ti. ij.l.mim.
x¶ Gex menſes.non purgat᷑ q̃ moꝛa miſſa.j.ſex m ẽ. es.qð ẽ verũ quo ad
dñm, ſed quo ad fiſcũ. xxx.dies ſtatuuntur. vt.ſ. de eroga. mil. an. l. v.

¶ Eractõnem. i. vendicatõnem pꝛedij ſm pꝛimũ.vel.i.repetitöamn
pecunie ſolute ſm alium ꝑ conditõnem ſine cauſa.vel dic quia do

minus exigitur etiam ꝓ pꝛeterito tẽpoꝛe.vt.ff.de publi.l.imperato

res.ipᷣe autem dñs reuocatur ab emphitheota.vt.S.de emphithe.
l. ij. vel a fructuanio. vt.ff. denoxa. act.ſi noxale. vel dic receptavlti

ma pactione
dominuſ exigat
100, debuisen
„ — „ ditheota ſolue
actionẽ uolumus ptinere. * ipſe pro
—— i Semau. omni tempe ſol
i AZdices quoscirca pꝛofli- ſe cnalno e
3 endaerania noſtri cõpen- baaol diecg ic
ab 4 6* lces.
diavnegligentes ac deſides fuiſſe en preſtcef

conſtiterit: omnia que in admini⸗
ſtratõne poſiti perceperunt: emo
luqmentacedere cõpellant᷑.

Mopꝑpa. Theo. .
PDODab unaquaqʒ; pꝛouincia

ꝓuincie ad qͥs
ꝑtinet ⁊ exigere
vt. j. ti. i. l. in fi⸗
ſcalibus.

a origele
id ẽ imponẽda.

. vel exigenda.
cenſuimꝰ expetenduʒ quod b Lompẽdia.
abhiſdem nuper eſſe pꝛomiſſu- id lucn .
tua ſublimitas iudicauit. nullꝰ une éſalana.
ro decetero ad poſſeſſiones eoꝝ d (Comellat.
. . . hoc pꝛopter ne⸗
quod marxime foꝛmidant inſpec· gligentiam ſe
ctoꝛ accedat macedonuʒ.reliqui ſi quid nccthe⸗
exemplum ſecutimedie quantita muncin auacu
tiſ ut obtuliſſe noſcuntur tributa?* plum prer boc.
ſuſcipiant. ſed hi qui pꝛoteſtati r Lern
ſunt: nihil a ſeultra terciam par cen. ⁊ ꝑequa·l.
tem poſſe conferri illud exolunnt arad negiige
neos pollicentur: que diſpoſitio mendamj. d ſu
in perpetuuʒ obſeruabitur ſacro ccp.lre d el⸗
la. fun. pa. l. pla
ſancta Zheſalonicenſis eccleſia aut deof,
mitati a 5. p. ſi quoſ. ſici
ciuitatis excepta:ita tamenut ap kik cff de
te ſciat pꝛopꝛietatum modo capi admi tut qne⸗
tationis moduʒ beneficia mei nu gociatõem. F. i.

minis ſubleuandam: necexterno Eden⸗
rum grauamine tributoꝛum. R. Aba. localis

P. eccdeeſiaſtici nominis abuſide cſtbee. l ribit
jJer em̃ conſtã tinuſ
co illinici ſuper
tributis grecoꝝ

dicens ꝙ mul⸗
S te ꝓuincie greco
rum pꝛomiſerunt ſe ſoluturas medietatem eius quod ante ſoluere
ſolebant.vel medietatem auri quod dicto p̃fecto viſum fuit ſuffici
ens. vñ non ſunt in plus exigenki.
f Pꝛouincia grecoꝝ.ſ.deillis que ꝓmiſerunt.
g Permiſſum.quod fuit medietas vt ſubijctt.
b Eoꝝ macedonũ.ſ.grecoꝛum.als earum.ſ.pꝛoninciarum.ſ.deil
lis que pꝛomiſerunt.dic ergo non mix:i inſpectoꝛem pꝛo ſuperindi
cto aliquo ponendo.talis enim in ſpee fiebat quando ꝓpter fer
tilitatem aliquod ſuꝑindictum erat imponendũ.nã tũc plus exige
batur tributoꝝ grana. D
i ¶ Reliqui.ſ.greci qͥ non ꝓmiſerũt aliqͥd. ſeqͥtur exemplum macedo
nũ.i.grecoꝝ illoꝝ.ſ.q ꝓmiſerür. Ml

l; ¶ Zributa.ſcʒ ſoluenda. vel.i.onus tributoꝛum. ⁊ dic medietates

auri.vnde aſſumit hic py.ar. ꝙ medius aureus eſt tributum ceſa
ris.ſed hic in grecis.in alijs ſerua quod no.in rub.ſcilicet ꝙ aureꝰ

ſteve

falr.

6

le/
ſcnin
dnan
nen
urbu
s all
wpu⸗
ene
hocq:

nnor
ſſun

lusce
niſde
dipal
thun

N
oͤdeſ
ſooo

10br

(Den

bul. d
plan
z n
nle⸗
alter⸗
nis
nooin
1auie
chann
Ulngn
Auripp
ſſch
a u
Nut
tuf
e
ideo
nedi
dingg
fnbe
besin
ncſen
wopn
ſan
Mel
en
N

8
4
den
He

ſlſor

4

nrn
El

BDe craco. mibu.

conna. . depꝛiui. do. au.l.i. ſed dices de ſupindicto q
ius: tunc eſt conna. ſ. de pꝛiui. do. a .l. euidenter.
. biccolligit. nam ſi dimidiam colligũt qð alij totũ au . drn ibi loci. eodẽ modo. Rñ.j. de excu. mu.l. eui
anin integer quod biccolligit᷑ nam ſi di dios. ⁊ ſacit. ſ. de coll. Gedißis. 1. nohis. faciat impu. id eſt inferri modum
qlann integer 4 1 non eſtↄtra de ſuſcep.l. mo ios. ſtabat . Se⸗ ipis. l. nſtruetua. ⁊ ſubaudi faciatimpu. ſonil ayeuons col
inpenn alefrpeton bumcaerr-Pale 1 rR Plctöme woli⸗ doanonois: lallta agatumever ſeiune moduʒ dico
öiſt. E buln macedones adäſpales. ⁊ in aut.de equa.do. + vPer. poſ. multo añ
eedn quia vo. in fi. et ſiri ubeundi ulan ꝛc. deber enis
AI ue arri bac nuſela ihuon atur: c officiisinfer vnaquacq; intcſen⸗⸗
ẽR dannewin. De indictionibns, ceſſitas auferatur: . ciur. peimito uri rcten
an dinarijs: ſed im Q J rendi damna:licẽtia denegeiur. cuiuſq; ercſtod.⸗ li
e minenbneren pa. hono. ætheo.a. äs s giſilues gu
tanbus — ASes Drmnriine ocuS . vel aug ſinau⸗
nam cis aliqð exac⸗ nes omnino que — des ciuitanbus ſing
Nclii ds Rade WiA. 28 G ele . is inter ſeptembꝛem 7
“ Pa ober . rulopoſſicentes d d i Lopa. gr a.7 Tſal ꝛMA. Daobtanerpohlarde
Uünt eec nnd tio' ſupeni ndicti nomine ui 65 n il ſuꝑindictoꝛũ nomme lbersretbecle ſeu cele⸗
thit Wtmopistce d6 K uelut canonescogãů⸗ littengs bnem 126
Aneſchl trimoniales nõ tur amplexauelut can nesce ad ſe olas pꝛefecture 1 bꝛareſe i affli⸗
natade pſtant has ter- . uaq̃ʒ ſit dubietas , 20uincialis exoluat: neqʒ ſubditis Larnnlic
ite⸗ oeenerns⸗ turiferte diennraun⸗ decernimus quiſqʒ dednnctali⸗ lmiseſtulu⸗ gi. vt bic ⁊ in aut. ð co
iliaf vt. ſ. de colla. fů apta diffini uzil ino indicti n la. in pꝛin.
de⸗ bigal vc bacap adcmhocispocabnlo po ullliusomnine immineat:niſi euʒ Aereras aue tſſer
ulel ara ahians t ſ Be Nulla igitur domꝰ etiam ſlcnni⸗ ta indicio cimpe Roprekeſinann n
nponett. ſic. vt. j. ti. i. l.i ſtuletur. 5, Biee hite⸗ noſtro con Irma ⸗ nem. y : als non
ngance I. ti.ij.l. fl. elſ cripatrimonii uel emp lte⸗ 1. a pceptis ſediſ aplil⸗ poſſet ſetueri: a ne
nheii BSacroſanca vel ſacri im pꝛiuatoꝝ etiaz rialibusnexa p rio tex pꝛopter bꝛeuitatẽten/
el hoim pꝛiua ſim. tio ⁊ cogat ex⸗ Porl tſe excuſa⸗
Eigaotsnan. ſipeitilegil aliquod habere doce ſ und poſcat indictio'. 5 Rane elnd daran
W „Cle uab bacneceſſitate ſeiũcta ſit actio. butoꝛum. biimeault..
nurn⸗ H buf dint de du giam nõ extraoꝛdinaꝛiũ uel Pace K De eyactoꝛibustn 9 . a 07 Licentia. quia i
r ninenar: nus:ſedipis facientibus canoni⸗. anen. . eetan an
* 3. tl. ndledet nomen naeckt. SSðG S5 ennamercomcnall ſe c iacula pᷣuiſa min⸗
hngugn nũc ꝓſequit de pa.theo. ..— 8 NMe. ſexagenarii non p fenire ſolent.
pterhor, . ſo — V 6 .ł . . Rubꝛi .
irin glaſe n.Nunln Ar ticulari delegat dinn di bent aliquem ex debitoꝛibus con a dnen giero diß
liiß nio inponiur. Necia ante indictõnisexoꝛdi uenire q; a tabulario cinitatis no rrea iupenori pior,
N Ehulabie nae 1 ſingulistrãſmiſſa pꝛouinciis ninarimb eues accipiant debito ſe uis bieogte ſe⸗
b. ian cebatur puiciſs Um ugullslraſinn ſeſſoꝛibus minatim bꝛ xactõem ſi⸗ niitatem vel ꝓpter ali⸗
gefii b ſingula luſra collatonis modũa poſſeſſoꝛibu rum. quam quidem exactõem am publicam vtilitatẽ
dict unean nnn ante ꝓſpectum deuotiõis ne omni fien cõcuſſione opoꝛtet rcnietennbic as
kD e ſenograr vrin ſolite non ſubditis El uti⸗ * pa. aug. an⸗ cant de
is aut. 5 coll. i pn. imitas faciat imputaꝛi: LP Een 5. ſi vo. aliquando ab
uhe auk. 5 coll ipn ſublimitas faciat impu —B H.ſi vo. aliquande
ne zin giſaalnſt⸗ ſia. vt. . de ſacroſan. ecde.l. placer. Nertang nnſe
c ſeodeindicts⸗ umn ſupt dictus. vt.l..quia vltra o: boc excuſatur vetf deſlen lr vepp aoerige , ſupindictum
nun ne dictt. ⁊ vocatur boc tnibutum ſupindictuʒ. vt. . ſingula luſtra. cnis militates. mo., ſaca, lar. l. ſ pcepit.nos ſm.p. aoꝛ. no ꝑ luſtra.
4 dinani canonem dul Banen upae aeſkaftnrdtinen de eo Pys Aanppra runatan indiciturvel neceſſitatem pu.exir
n e ſm boc dicas. ð. n. i·l. omn abirmleeeechneeigvünur p quo ner .
din bus imp u dcram deen Sur vairen mianifona⸗ Peznla ſolas. i ꝓppter ſolas.
4 ð 1, e asänurts
ſcdr ſa⸗ ind quod pſonis Ppꝛo Dannnh radrcd ronanontonanue e Ana ſn. „Beckacoecbuns tributoꝝ. dixit que tributa p .
htim, ante banc.l.vt.S.ti.i omnes nnnbnge Ger hebꝛei a dilunio. f u nir ualiter ⁊ ꝑ quos erigaant. „vdla nia ipitot crant
ogc L bant annos ab in epzea Auibus: nüc qualiter ⁊ os exigebant. vel q
eſſoe tatem chꝛiſti computa ant tꝑ ſingula quadriennia in monte guibu cennarij.ſic dicti.quia ducento babent alia nomina ptout diuerſt
Creaaluc 4 5 ncn eoneenn ab annis dominice incarnati/ Pacmior- ſic ſequentia expõe.hi ẽt haben
. odie 2 . . .
ſe õ in aut.vt ppo.no. unpe in pꝛin
1

— . bi⸗ n.
de ure fiſc. l. pꝛohibitun
1. ſ. de appo. u.l. penul. ?.S. j.5. ſi publican?. c opina
ur inferre qs dele. 27. TIRpercsdepbdtnstiobkütboapadg g ds blican : os
r Anes Hoſſidentes. accip aeboatniktüpcherchanc. 7.l. ſup tfonmar e. d quod. 8. de iure fiſ. pꝛobibitum. et
en⸗ neit atio. i. ceptum factũ ꝑ delate toꝛes. vyt.j. e. l. miſmſi ibutoꝛum. ad quod. S. de iure fiſ. pꝛ Hidlhmn..
dtif deexcu. mu. l. placet. .l. pꝛiuate. ?. S. t.. evt in ubꝛica.als b ¶ Debitoꝛ fertur. 5. pe.
„Suberind en indicti.⁊ tunc expone vt in i or „de iure fiſc. aufertur. S. p
rüneetim dmkine ſuꝑindici.i:ſuꝑ nomẽ indici.vt.. ffden
upindictõne.

ingerere ſi
ci . bitoꝛum modum ingerer /
i ¶ Zabulario. ad cuius nhertner dmni r.ſene numn gewua leh e
N ina pꝛ no Dehe e nu ꝛeues
noo augl ia f j. nam canon. i. regula. inde exactoꝛes d renno tenm non debere cõueniri anteq; bꝛeu
nſden r ꝙ Canon es. id eſt oꝛ inanj.n in b nota bic a aliqua occaſi
õõ ⁊ in bac. bellione. I eri ebent nonvltra aliqua occaf
n canonicarij vt in aut᷑.de col. S. ⁊ in atgbellione. . d exigãt quod d nein g! i⸗
4 dicuntur canonicar quia nullꝰ ſe er, oncuſſione. vtid ſolũ id exig farßies audiat eũ qui ſeleſum d
[Honius. elecriue. icum pꝛodeſt. quia null ſe er, lꝛ . j. de lucnis aduo.l. i.li. xij. ſes
t ¶ Poſtuletur. hoc ante ꝙ ſecnneaunh au.l. ij. ⁊fi. ſecus ſi eet one. vt. j. de lucris adu
2in .— ij.l. .7. ſ. de * 8 „Lelſ.
ſarvt ſubijait. vt. . tiij
uel

extr⸗ ꝛ. vt.j.de col. fundi pa.l.i.⁊.ij. . 3. de ſacroſan. ec
5(Sann Punumon io dicas/ na n n S delu mea q
leng dlel. placet. ſed ſo. vt.ſ.ti. ij. l.f.. no. Iez ſi dicas pꝛo domo
1

1.1l. 1.7 i. 0 nam criminis con-⸗
cat a dictis officialiũ. vt eode ti.l.. T imponet foꝛtepena n. MR
loni⸗ lſi. vt. ff. de concu ij. 7 fa. ſ.l. pꝛoxima. et. . de fu
cuſſionis vel falſi. e cona
l. enam.

4 Emo.tributarij.als ſiſci debito. „
m (Inſolẽtia.i.duritia ſ'm quoſdaʒ. ? facit. ẽ. deac. ⁊ ob.l. negãteſ
u ¶ Penaliũ.i.boĩm pena dignoꝝ ne ſit Z. ff. ð pe.l.aut dãna.S.ſolẽt.vbi
dicit ꝙ ad cuſtodiendũ:nõ puniendũ ẽ carcer.
o ¶Officialiũ.q.d.nõ pꝛiuatoꝝ qui dñt:ſed officialiuz nõ officio exigẽdi

modũ excedentium:vt
ſubijcit ⁊ etiã in q̃dru/
plũ exactivt.j.de excu.
mu.l.placet.j.de cẽſi.l.
pꝑequatoꝛes.
p ¶ Officialium.i.iudi
q Et cũ dᷣnotatõe.ab.
ↄdemnatiõe:⁊ als cuʒ
denotatõe. itẽ. ſ. al. cer⸗
tioꝛes.ałs cohertioꝛes
als cohertiones. et eſt
ſenſus qꝛ cũ pena iudi

cũ eoꝝ.ſ.officialiũ qͥ.ſ.

officiales ð hanc.l.ad
miſerãt ponẽdo in car⸗
cerem tributarios ð of
ficio quoꝝ.ſ.officialiũ
male geſtoꝝ. ſ. in vincu
lando certioꝛes eſſe de
bere.ſ. iudices eox.
r egehon ſoluendo
tributa.
ſ¶ Pꝛeſidẽ.qͥ facit exi⸗
gli,. vt. j. e. in fiſcalibus.
t¶ Solutoꝛes.i.tribu

(Zibe

ſoluant collectã ſicut alij.
toꝛes ceteriq; rei pꝛiuate
) noſtread ſolunõem ſpecie-
ruʒ ſolenniũ debiti uigoꝛis aucto
ritate cogantur:ne puinciales rei
ꝛiuatenoſtre fatiget ĩmanitas.
Abpe. te. ⁊ arch. ⁊ ho.a.
V9 Pparitoꝛes quicũqʒ; in col
latõnem auri ꝑcepti fuerint

/ 2 ,4
Emo carcerẽ plũbatoꝛũq

uerba aut põdera aliaſqʒ ab
inſolẽtia iudicũ reꝑta ſupplicia ĩ
debitoꝝ ſolutiõibus uel a ꝑuerſiſ
uel ab iratis iudicibus expaueſcat
penaliũ carcer hoĩm noxioꝛũ ẽof
ficialiũ⁊ cũ denotatiõe eoꝛũ iudi
cũ quoꝝde officio cohertões eſſe

debebũt: qui cõtra hãclegem ad/ officii ſui adhibere ſeruitiũtitulo

rum debitũ ⁊ collatõnũ ſummas
relatiõis ſue fide ⁊ annotatõne ꝑ
ſcribant:ſitq; ex officiali iſtructi
one officium cõſtitutũ ꝗdexactũ
gdue pᷣlatü eſſeuideatur:nelõgi
quiitineꝛis diuerſitate ſuſceptor
adductꝰ a curie ſuedeſit: ⁊ rei fa

miſerint ſecuri iuxta pᷣſidemtrãſ
eant ſolntiões:uel ceꝛteſi ꝗs tam
alienus ab humanoſenſu eſt: ut
hac indulgẽtiasad ↄtumaciã abu
tatur cõtineatur aꝑta ⁊ libera:et ĩ
uſu hoĩm inſtituta cuſtodia mili⸗
tari. Si quis in obdurata neꝗtia
pꝑmanebit ad res eiusoẽmqʒ ſub

miliaris detnimenta ſuſtineat.

ſi iſti officiales nõ ſolu erẽt:totũ onus poꝛtarent ꝓuinciales quare
ĩimmẽſuʒ fatigarent᷑.poꝛtat᷑ em̃ leuius qð a pluribus poꝛtatvt ar.
in aut.de naui.incu.de.in pꝛin.⁊ facit.j.de omni agro deſ.l.oĩm.
⁊. ſ. de pꝛiuile.do.aug.l.ij. ⁊.l.fi.⁊ ſicno.ð officiales.cõis bono.vt

Pparitoꝛes
uitiũ. ſc vt
ſeruiãt ſuſcepto
ri accipiẽdo au
rũ a collatoꝛibꝰ

⁊ poꝛtãdo ſuſce
ptoꝛi. qles erãt

decẽnarij. vt. ẽ.
e.l. i.

m ¶ Debita. id ẽ

qñ debeat colla

toꝛ.vel ꝓ qͤ ſcri ⸗

nio exigit. vt. j.
de cano. lar.l. i.
7.ij.

n 62 Erx officiali.

id ẽ apparitoꝛe
pᷣdicto.

0 (ficiü ſu

ſcepton.
ꝛelatum.i.
põte datũ ſʒ ex
actum ꝑ vinvt
3. l. ij. ad qð. ff.

§. . ſirem.
q 7 Buſoeptot.

Dcbert wut iceut na ſtantiq eractoꝛeiuſ accedat ſoluti 4paarchht. Pppaedrid
nmtes oftcale benz onisobſequio cũ ſubſtantie ꝓpꝛi fiſcalibuſ debitiſ hoceſt iß appanto⸗
in ferendã a ſuis iudici . 6 ſj ſe res facit exack.
bus non incarcerabũt ctate ſuſcep to. qua facultate hꝛe . annonarus ceteniſq; titul ꝗ ⁊ẽc̃.alij dicũt ſu⸗
ad hoc z. deoff. re. bita: exactoꝛi oẽs foꝛe credimꝰ ꝓ adarcham eminẽtiſſime ꝑtinẽt p ſteptoꝛ.lapha⸗
Rain.l ce. ð ſpotu nioꝛes ad ſoluẽda ea quead noſtri fecture:necnon in hiſdẽ debitiſꝗd n⸗ e
„ Indulgẽna. qꝛ ns Uſusexercitus pꝛo cõmuniſalute ratõnaleiuſurpatiofficiũrectoꝛes necxc. bm b de⸗
õ poſ cũt ꝓuinciarũ ↄſtringãturꝰ: ⁊ ad eos imenta ac.
incarcerabut. oſcütur. . Ppuin oſtrin F: ad eos trimenta ⁊c. da
ira rden lol/ peratoꝛ. Conſtan. neceſſitas maneat exigẽdi a qui- eenan n ⸗
¶ Quſtodia. capit᷑ er⸗ Hotiens quis ⁊ pꝛiuati de bus expectat᷑ auctoꝛitoss. reddereronem.
Svleni . k mocaſt bitoꝛ inuenitur: fiſci are Dem Pa. ⸗“ H
in debiroꝛeublin de⸗ Sab uno officio teneatur:ad m Iſſi opinatoꝛes.i.exacto ap.pu.lxa ĩau
Il ꝓri ſpale als ſeuſ uniuerſi debiti ſolutiõem qui euʒ es militaris annone cum? rten · demẽ. pꝛi
*⸗ ſ. . rz — r EE 1. — — . .
laono⸗ Caͤbe poſ. abſtulit coherceat᷑:ac totiꝰ ſũme delegatoꝛisiudicibus: eoꝛũiqʒ of lrcoget r col
Sgs ſoebkor exactiõeʒinſe ſuſcipiat: qui eũdẽ ficiisinſiſtant:ut intra ãni meras aſſealid.
melhra vebin. aſe auellendũ ſubtrahendũq; credi- quod dehan accipiat: nihil iſ tea ſunt diſpen⸗
in aut. de exbibẽd. SF. ñ derit. it cum poſſeſſoꝛe cõe cui nõmi dia pꝛincipis ⁊
vo . ſo. ſpale in ſiſoot Pemaug. litemſed exactoꝛẽ ſi ſit obnoxiꝰ aliq ſoluuntad
verius hic colligitur.⁊ 1L em aug. dex it vna:alij ad ali⸗
diek cpi di. pil. =” =WDWMUw an gpenla ſe⸗
b¶ Ouſceptoꝛ.ſuſcepit. n. xecutoꝛ obſequiũ.i.officiũ tnbutarij.qꝛ ſoluitſi che erãt apud pfectũ alieapð ꝓcuratoꝛẽ ceſaris. ad qð.ſ.ð cañ.
bi ipi de ꝓpꝛietate debitoꝛis qᷓ vendunf.vt.j.de capi.⁊ di.pi.l.i. lar.p totũ.⁊ illas hic vocat titulos. l
c Reb ra aacroni⸗ T nale t Pouraroꝛ ceſanss. vt. demoͤ mul. l i,.
dD Erercitus. facit in aut᷑. de man.pꝛin.S.neq; autẽ.in fi. t ¶ Aſurpat.i.vtẽdo retinet.⁊ ſicno.q; hic ponit᷑in bona ꝑ te vſur⸗

Votiẽs abꝛeptꝰ.ab eo qͥ eũ ſubtraxerat cuſtodi.
f XZeneat᷑.ſ.⁊ cuſtodiat᷑.vt.s.l.nemo.in.ij.rñ.al.

— b Abſtulit. ſ.offo cuſtodiẽdi. al.

vt oẽs obe.iu. 5. ſi igit. Itẽ no. hac.l.minꝰ bre fiſcũ qᷓ; pꝛiuatũ:cũ pꝛiuatꝰ
iraret in litẽ. vt. ff. ne quis eũ qͥ in ius.l.ſi ꝑ aliũ.5.i.
. 75 Ctoꝛes.ceteriq; officiales.ſubaudipy.¶ Spẽꝝ.p ſiſcũ ↄmodataꝝ
ꝑ Immanitas. als innouitas.⁊ ałs immanitas.i.nimietas.nam

/

b rediderit.i.ſubtraxerit.ſic.ff. de

S.l.ij. ⁊ in rubꝛi.illius ti.

20

pare. vt.j. de agri.⁊ cen.l.quẽadmodũ.circa fi.⁊.ð.de mo mul.l. ij
v/¶ Coſtringat᷑. exigere. vt ⁊.j.de cañ.lar.l.j.
õõ x ¶ Maneat.i.detineat.⁊ facit.j.de col.fun.pa.l.fi.
re. di. l. fi. ſed videt᷑ nõ delinquere qui exigit a debitoꝛe pu. qð dʒ exigẽtilt ¶ ſſi opinatoꝛes.multa noia hʒ exactoꝛ.vt no.S.l.i.
ff. ad.l.iul.pe.l.peculatus.ſo.ibi non in frau.fi.ſed ꝓ ſuo ↄmodo:lʒ tamẽ 4
reddat ſiſco.vt.ff. de iur.fiſ.l.deferre.5S.ſi.bic aũt in frau.ſi. Itẽ ibi pecuni
am:hᷣ ꝑſonã ut fiſcus eũ nõ inueniat.⁊ facit.S.de aſſer.tol.l.iij.⁊ in aut᷑.

ũ delegatoꝛijs.ſ.lñis.⁊ ſic iudicibus eſt datiuus caſus.
vel dic ꝙ ſit ablatiuus.qꝛ pᷣfecus delegat.i.mittit pᷣſidibꝰ.vtno.

a Anni. anno.n. durabat officiũ exactoꝛis. vt in aut᷑.de col. F. iu
bemus nullũ. ꝛ. ſ. de ſuſcep. l.neminẽ. ⁊.ſ. de excu.⁊ exactoꝛi.l.iij. ·
qð tps fieri debeat exactiovt hic.⁊.s.de anno.⁊ trib. l. obſiſtere.
b Poſſeſſoꝛe.i.tributario q ꝓ poſſeſſionibus debet.⁊ dic ↄmune

lugt
Mabſt,
l oin
bone

parhons
müſon
tſiſche
ptidon
larwd⸗
ncoſie
ei
laripro.

Nhinid
centcola
Apſei
nigt,.
no larl⸗

offcl
Pppartoe
fiai ⸗
aagrun.i⸗
edanüßzer
mnpyinyt
gof.
i ice,
fen.
nſapre.
eddn
apponde
fnar ant
lidicnſn
lch
aui
o oot
,Fmboe
ntatic
Oenenen
enoſct
crerohen⸗
rſo.
nanni
Alitiun

eni ⸗.

A0.
us.
lſſol⸗
dlpen/
nnchs
ouunen
ljuntn
aliſ⸗
nlen
ſda

eſſn⸗
l

als⸗
.

ſ
t
Gta
Mnn

nee in erigendo yvt ſubijcit nec cõmerciũ cũpuincialibusyt.j.ð ero.
mili.anno.l.opinatoꝛibus.
c· Qui.ſ. poſſeſſoꝛi.
d eliluẽ.i.opinatoꝛẽ qͥ de bac militia militat.
e ¶ Exactoꝛc.i.rectoꝛẽ ꝓuincie ad cuiꝰ offiaũ Etinet tributa exigere.

(Decimus

De ſuperacto.

j.decenſi.peccatoꝛes.vbi a ꝓuincialibꝰ indebite fuit acceptũ.⁊ ita ĩ qua/
druplum punit.alij dicunt ꝙ ibi ꝑ vim. yt.j.de excu.mun.l.placet.et ſᷣm
eos facit.j. ti.i.lltil. S l
g Audicibus.ſ. ꝓuincie. HM
bDignitatis.i.vt ſit tibutarius.ad qð.õ.vbi decu. con.l.i.⁊ vbi ſena.
l.i.? notãt quidam hbic

f Snibeet
ſoinarodt cõuenit imminere.iudices itaqʒ
ſ. de can. lar.i. q.ꝓuinciales paſſi fuerint opina⸗
vHmtoꝛibus delegani eiuſdẽ quantita
ges pumaay tis duplex pena retinebit: 2appa
Delegati.i. ritoꝛes ex quolibet officio ſniam
nb⸗engi bel eo depoꝛtatõnis excipiat:ſi ꝑ ſemet
bquiouee. exigedo uoluerit delegare miiiti⸗
Autnae⸗ bus ⁊ in cuniales tpale manebit.
toꝛes a puincia exilium:ſi eosquos ſolẽniter ex/
b grgerudt. gere ↄſueuerũt opinatoꝛes puta,
Serala uerint eſſe credẽdoſ:cũ iudicema
inñn, opoꝛteat inqrere debitoꝛes tabu⸗
Er geoer lanios fideliter ꝓuidere nomia de
gere erigengos bitoꝝ:a apparitoꝛes ſiue curiales
1 nen,⸗ ↄſuetudine ſeruata:regionũ ↄui
earmb⸗ ctis debitoꝛibus imminere: ut ꝑ⸗
etalel ßn ceptis cõgruisemolumnẽtis opia
ĩr. iliin pꝛin. toꝛes inpletoanno ad ꝓpꝛioſ nu

o ¶ Munebit. i.

p7 eddir Anni ptracti fuerint: iudicesꝰ of
roͤnez ꝗᷓ . puni –— ʒ ulla moꝛa de ppꝛio co
er hdiein. gant᷑ exoluere militibus quod de
udice. i. ,— 9 L ,— . „
AAudle⸗ Eer e betur ipisadueri us iposobnori
TRe aeto os: repetitõne ſeruata /4
Auastebet e ſiad nos aliqua de retentiſ opina

ſupꝑ ᷣ iudicare.
ſ oiaralige
do i ſeriptis vt

meros ualeãt remaneꝛe.qſi ultꝛa

toꝛibus querela puenerit:ĩ duplũ

abhis ptinus exiget᷑: ut ꝑtem de

poſſit daꝛe duc bitam miles:reliquaʒ fiſcus acci⸗
1S⁵t. Piat. iudicibus quoq; eozũq; of
no. h p cõſue ficiis eatenus ſubuenimusutiĩ cõ
tudine. tumaces debitoꝛes cuiuſlibet di⸗

v ¶ Coͤuictis. i⸗
lmime:n p car⸗
cerẽ.vł ſiłitudo
vt. S.l. nemo.

gnitatis auctoꝛitatem ſuam erer
ceant: ac ſi impudenter ſolutio

ꝑ opinatoꝛes qͥ accipiũt a iudicibus q exigũt cũ ſuis officijs. vt in

pꝛin. huius.l.
3liHlũieros. militͦ⸗
opinatoꝛũ erat in
vr faciüt tẽplarij. a .
beᷣ Jucdices. dicũt qdã iudices q miſerũt opinatoꝛes:ſoluũt ð ſuo
⁊T Fm hoc dic ꝓtracti.i.venire diſtulerit. ⁊ dic obnoxios.ſ.opinato

ſi foꝛte de mi
qterno aliq qͥ ad diuerſas ꝓuincias mittebãtur

Anno.infra quẽ dʒ ſolui. vt in pꝛin.huius.l.

litibus erat opiatoꝛ. vel dic ꝙnũer⸗

ui. . opinatoꝛes.

res.vel dic iudices.i.pᷣſides ⁊ ꝓtracti.ſ.opinatoꝛes.⁊ ſic ꝓpꝛie. et

obnoxios.ſ.tributanos.
c¶¶ Ailitibꝰ. ꝓ ſtipẽdijs ſm pꝛimũ modũ.vł militibꝰ
bug ſm alii. d ¶ ½5

ditione ex hac.l.

f

Osð debet. ſ.a ꝓ ãnona vel tibuto annuario.

e ¶ Seruata actõne. al drl de neg. ge. ex facto. S.fi.vel con/

eretẽtis.i.ex his que exigit ⁊ miliibꝰ da

re debuit apud ſeretinuit.⁊ ᷣm hoc dic opin.i.ab opinatoꝛibus.⁊

quid dicit miles.i.o

pinatoꝛ ꝓ mi

E

litibus. vel dic ꝙ iuder aliqua re

tinuit quenõ dedit opinatoꝛi qᷓ in duplũ dabit. vt mediã mules.i
opinatoꝛ ꝓ ſuo officio ⁊ aliam ſiſeus. bm hos intellectus nõ ob.

l. opinatoꝛi⸗ t

4
r Aſſignent᷑ cõtra. . de ſacroſan. ec.l. placet. ib
ſm quoſqã ibi depdijs dedicatis euchariſtie:

pec de eqtate. vel ſm illas

Alics dien uie ſin
ꝛactoꝛe auẽte ſi pᷣſidis iuſſu ſit
differatur: actoꝛes pcuratoꝛeſq; rontatnes biranen
eoꝝqʒ Pdia ꝓſ eqntur: ð eoꝝquo ritas.ſ. capiẽdo pſonã
q;noibus ad noſtram ſcientiã de vr.. nemo. in rebus
laturi. yt ſubijat. ⁊ diat in ea
—R l.nẽo.⁊ dic actoꝛes ⁊c̃.
Pa. au. .i.officiales pᷣſidis.

t alia cuiuſcũq; dignita⸗
tis atqʒ foꝛtune re uera fundosex
tra metrocomias non patrocini
gratia:ſedemptõnis iure:ul quo
libet aliotit.legitimo poſſederit:

⁊non impoſitas reipu.functiões

agnouent quẽadmodũ pꝛioꝛ dñs
depẽdebat oibusmodis poſſeſſi
ones eoꝝ publicouẽdicẽtur:⁊ cu
rie eiuſdẽ ciuitatis ſub quauicti
ſunt aſſignentur: ut publicis cõ⸗
moditatibus circa tributarias fũ
ctiones undiq; nr̃a ꝓuiſione ui⸗
deatur eſſe ↄſultun.
De ſupere xactionibus.
Mpa. archi. au.
Micgd ultra debitũ fuerit
licitũ a curialibus uł coar
uel aliis exactoꝛibus:in du⸗
plum eruat᷑:qʒ ꝓuincialibꝰ reſti
tui ꝓtinusopoꝛtebit.ſi qsautem
exactoꝝ inſuꝑ exactõnis crimẽ fu
erit cõfutatus: capitali ꝑiculo cu
piditas eius amouenda atq; ꝓhi
bẽda ẽ:ſi in hiſdem ſcelenibꝰ ꝑſe
ueret. .

de eſi. foꝛma ſicut ſeruitutes. vt. ff de ſerui. ruſti. ̃
p E eſſiones ꝓ quibus tributa erant ſoluẽda.

incti.als viciſſim ałs iuncti.

eccki

Idiuina domus aut queli⸗

i omibus. qᷣ voluit
oluere.

— diuina domuſ.
.i.noſtra vł augu

ſte bßm B. al. ⁊ Py. ſic
ponit᷑.S.de qua.pᷣſcri.
l. fi.ꝓ vbi cãe fiſcal.vel
diuido.in rub. vel dic
diuina domus vt pꝛo
eccłia ponat᷑ vt no.ſ.e.
l. in fi. ⁊ facit.j.ð mun.
pa.l.euidẽter.⁊.S.ð in
ter.l.i.
l¶ Metrocomias.me⸗
tros mẽſura:comoſvil
la.deind e metrocomia
id ẽ villa menſurata q̃
dabat metroicis.vt.ff.
de iur. fiſ. l. certa. in q̃
villa nec his domibuſ
nec alijs licet emere.vt
ſ.nõ licere ha. me.l. i.
m ¶ Patrocin ij pᷣſtãdi
tributanio in fraudem
publicaꝝ functionum
quo caſu non licet ei te⸗
nere pᷣdia ob cĩm pa⸗
trocinij datã.ſed conſi
ſcãtur.vt.j.nemo aſſu⸗
mat pat.l.i.⁊ ſic non pᷣ
ſtaret tributa: cum unõ
habeat 1c.

n/Enptõnis. licite.
0Pe

Pꝛoꝛ dñs. ſunt em̃
publice functiõ es.id ẽ
tributa ⁊ annoneone⸗/
ra rerũ.⁊ iõ cũ rebꝰ am

bulatoꝛia.vt. ff. de pu⸗

bli.l.imꝑatoꝛes.⁊.j.ð
fun.pa.l.vniuerſi.⁊.j.
depdijs ⁊ oibus rebꝰ
nauicularioꝝ.l.ij.⁊.ff.
di.l.viã..pe.⁊ ſi.

inulla trãſlationũ ⁊c.ſo.
hic de alijs pᷣdijs collatis
e.ad qð.j.de fun.rei pꝛi.l.vniuerſi.ſed ibi non dicit pdia auferri. Zu

dic ꝙ hic nõ dicit fieri trãſlatõne in aliũ lʒaſſignet ciuitati.q.d.ad pignꝰ
⁊. j.vel verius vt dixi hec diuina domus non ꝓ domo ecclie ponitur.

ſuꝑindido ſit ſupfluus.p.
NAicquid.a curialibus actiue.

ꝛomiſſione. als ꝓuiſione ⁊ als ꝓmiſſione.⁊ dic.ſ. queẽ in hacl.
ubꝛica. 4 De ſuꝑexactoꝛibus.vltra qᷓ; debet᷑ ne iſten. vel ſuꝑioꝛ de

x In du plů. immo in qᷓ druplum

de excu. mu.l. placet.⁊ decẽſi.pequatoꝛes.q ſunt õ.ſo.illa ð rigoꝛe

0

8 vt h̊ duplũ illud ſit qꝗð pᷣſtat ꝓuincialibꝰ.alid
ſiſco.vt. S. de aſſer. tol.l.iij. py. vłveriꝰrefertꝑ vi vt ibi.an nõ vt bic. x.ff.

publi.l. licitatio. 5. qð illicite.⁊.S. de infa.l. ij vel hic hẽbatmandatuʒ de
exigẽdo.⁊ ideo in duplũ punit᷑ ibi ſua auẽte.⁊ ideo in quadruplum.

NCLõfutatus.i.cõuictus. ſic ciuilis nõ tollit criminalẽ. vt ⁊.S.quãdo ci
uilis actio non pꝛe.crimi.l.vna. .
erſeueret. ſepius faciendo. ad qð. ff. de penis.l.capitaliũ..ſẽ olet. 1. F.
graſſatoꝛes. T.. de epi. aud. l.i. i fi als ſi ſemel tũc extraoꝛ.vt.l.licitatio
§. ꝙ illicite. ff. de puob. .
Rubꝛi. ¶ De capiẽdis
2 diſtrabẽ. pi. trib. cã.
Es eoꝝ. diſtrabat —WG
polt duos menls Ze capiendisct diſtrabendispi-

a die captõis. vt. ff. de gnoꝛibustiibutoꝛum.

re luqtpebitcꝛibls.
aldri. Itẽ ſeruat᷑ ſolen K
n Mpa. con. aug.

nibus que dixi. S. defi P
nſtm. r iu. da rl. .⸗ EEs eoꝝ quifiſcalibus debi⸗
5 Policeeramß Ps ꝑ ↄtũaciã ſatiſfacere dif⸗
beiut ba.fil. queru; /ferũt: diſtrahat cõparatoꝛibꝰ da⸗
in fi. fact. ſ.ð debito⸗ tra ppetua firmitate poſſidẽdi.

ri.ciui.l.fi.in fi. 4
Atis. q. d. nõ icar Dem aug .
, ſrirtione b Atis ſit debitoꝝ annoꝝ ab⸗/
il 6 gre vedenir ſoluẽdi neceſſitatẽ captone
pignoꝛi. vt. S. l. ꝓxi. ianoꝝ ↄueniri.
b Rubꝛi. 4 Beapo⸗, P n⸗ *0
s publics t deſeprt De apochis publicis er de ſcen
nibus pu:apoca ſoluẽ Ptionibuscun li 4 AEI
ti dakannpoeha ſuſc⸗ ptionibuscunanum.
ienti. vt. S. de fi. inſtr. E2 A. 1.
Plures :.5. qui pot in M ꝑa. ho. theo. aug. .
isee analt Oinferioꝝ curialiũ releuã⸗
bus. ? expones in. lai. Das foꝛtunas ⁊ inp ſſiõespo
itẽ als ẽ diſtnbutöb? ſtentin itidẽ curialiũ cohibendã
Eiulibyꝛals veet. placuit: utdeſcriptões ſi que per
D inferioꝝ.qui tri P . Pptoe⸗ que per

ſingulos oꝛdines cogẽtibꝰ diuer⸗

uta accipiũt ⁊ in ferũt
ſisnegociisagitẽt: nõſt umãt an⸗

naioꝛibꝰqͥ maioꝛeſ acce

piſſe negat.⁊ ſic foꝛtũa —22 „„
.i.ſubſtatia ĩferioꝝ gra te pꝛincipiũ qʒ ap ud acta ꝓuinci⸗
uatur in duplo vt. 8.. arũ rcõꝛibꝰ intiment᷑: 2 ex eoꝝ fue

exac.tribu.i.miſſi.

Annalii potites. Iint recepteſ. entẽtüs. ¶ Sed?

curiales p eden bo auxqð hmõi cõtributõne redigit
dden. itadebet ſuſceptoꝛi aurario Coſ⸗ i⸗
e¶ Deſcriptoͤnes. e bo Glari: ut ſecuritatibuſ nomẽ infe
noꝝ que vocant᷑ extimi
q̃s faciũt pꝛincipes co⸗

2 K „ 2
gentibus diuerb nego cõpꝛehendant᷑:quo ⁊ deſcriptõ

afs. vñ illud: erijt edi· nisequitas illuſtret᷑: deſ. criptis

aun g celare auguſo documẽtis euidẽtibus fulciatur
obrbin hocy ubi⸗ hoc etiã obl eruãdo ut in quadri⸗
cit ꝑ ſingulos oꝛdi.dic hue .
der mognef meſtribus quoq; bꝛeuibus:ꝗad
⁊ ꝑpuos. oẽs em̃ debẽt „—

ſoluere. vt.S.de anno.
⁊ trib.lin fraudẽ.⁊ ꝑ bocẽ in aut.de colla.circa pꝛin.⁊ ; ſtatim h̊ ſubij⸗
cir pꝛincipiũ.alij dicũt deſcriptõ nes.i.ſcripture qᷓ ſunt de ſolutõibus que
fiũt demanu in manũ.⁊ hoc dicit ꝑ ſingłos oꝛdi.q vocant᷑ apoce:q̃ debẽt
inſinuari apud pᷣſidẽ als non valerẽt. vt donauo vltra ltimam ſummaʒ.
dedona.. ſancimus.
f Contributõne.i. tributoꝝ ſolutõne.
g Auranio. qꝛ ⁊ ipᷣeẽ curialis ſeu officialis de maioꝛibus.⁊ ad hoc reſpi⸗/
eit pꝛincipiũ buius.l.
b ¶¶ Securitatibus.i.apocis q̃ ad ſecuritatẽ ſoluentiũ fiũt.ad qð.j.decol.
fun.pa.l.placuit.
¶ Inferctis.i.ſoluẽtis curiat. vel.i. eti tnibutarij q ſoluit curiali. ad qᷣ
j. deſuſcep.l.ſuſceptoꝛes pnitibus. Itẽ ad boc ꝙ dicit de die facit. ff.ð ac/

cu.l. libelloy. J tẽ ad cam facit. ff. de excep. do.l.ij. F.l. ⁊ detrãſ⸗ ac. cũ bi. S.
in cã.⁊.Sẽ.mã.p diuerſas.dʒ em̃ inſeri indictio ⁊ nomẽ imꝑatoꝛis.vti au

ten. vt po.no.imꝑ.item ſcnibit notarius:lʒ eius ſubſcriptio ſola nõ ſuffi

ciat. vt. 3. de dueni. fl. debi. l. ij.

lꝛ (MQuo. p ut. ſ. vel quo.ſ.facto. ⁊ qᷓ ſubijcit deſcriptõis.i. qualit.
⁊ que fuit impoſita collecta ſeu deſcriptio ſᷣm pꝛimã.
¶ Deſcriptis.als deſcriptus.ſ.tributarius vel

.

curialis inferioꝛ

als deſcriptio. als deſcriptis.⁊ ſic no.nõ ſufſicereteſtes.vt.ff. de p

excellẽtie tue officiũ ſolẽniter diri
gunt᷑:celebꝛate ðſ criptõis diſpo
ſitio ſociet᷑:ut om̃s ueſtre ptãtis
ſcientiã foꝛmidãtes nihil ad reue
lationẽ locupletum atq; inopũ ꝑ
niciẽ audeãt ꝑtẽtare. QHð et
tũc optimũ ẽ cuſtodiri: cũ lucrati
ue facultates ex bonis curialiũ cu
rie obuenerint: ut ⁊ inopes ⁊ locu
pletes fructu ꝓuiſionis ſimili po
tiant᷑ quam diſpoſirõnem ſi quis

iudicũ numerarioꝛiũ uel curialiu,ʒ

mutilãda eẽ credidenit: intermia
tioni quã ueſtra ſedeſ ſtatuerit ſb

iacebit.
Apa. Theo. et Mal. au.

Emel ſecuritatẽ de refuſ⸗ 0

ne muneꝝemiſſam ab alio
iudice nõ liceat refricari::et iõſpe
ctabilitastua ſaluberrie ac iuſtiſ
ſime pᷣceptionis foꝛmam ſecuta
phibebit ĩpoſterũ eos ad diſcuſ

ſionẽ trãſacti muneris conſtrigi:
quosclaruit acceptaʒ ſecuritatis

ſperitate letari.
. Dem mar.
icũqʒ de ꝓuicialibus et
Ecollatoꝛibus decuꝛſo pꝰhac

rentes dies ↄſul mẽſiscã ⁊ ſũma quãtolibet annoꝝnumero:cu P

batio aliqua ab eo tributarie ſolu

tionis expoſcit᷑ ſitriũ coherentiuʒ

ſibi annoꝝ apochas ſecuritateſ

q;ʒ ꝓtulenit ſuꝑioꝝ tꝑm apochal

nõcogãtur oſtẽdere.neq; de pte

n toꝛi aſſignate.

Diſpoſitio. als diſpoſitio. als diſpẽſatio. datoꝝ ? acceptoꝛuʒ
collatio. vt. ff. de ver. ſig. l. ognoſcere. in pꝛin.

q ¶ At oẽs.ſ.q officiales.

r ¶ Inopu. nã vid ebis quãtũ cuilibet impoſitũ ? ab eo exactop. et

an ſuſceptoꝛ habuerit totũ exactuũ.

ſ¶ Qð.i.vt deſcribat᷑.bꝛeuibus puta ſi curialis donabat boa ſua

ba.l.cẽſus.⁊ ſic
due ſcripture ad
minꝰ ſunt nccẽie
vna de impoſi⸗
tione. vt hic. et
in aut. de col. F.
ꝓ fiſcalibꝰ.alia
ð ſolutõne q̃ fit
ſuſceptoꝛia curi
ali. vt hic. ⁊. ſ. ð
colla.fun.pa.l.
placuit.⁊ i aut᷑.

deman. pꝛin. S

coges.fiat etiaʒ
tercia quã facit
curialis minoꝛ:
cũ recipit.vt.S.

de exac.tri.l. aꝑ

tioꝛes.

m ¶Fulciatur. ſ.

eqtas deſcripti
onis.

2 (In quadni⸗

meſtꝛibus. mos
erat vt fid eliſ ex
penſaꝝ notiaa
quaternis ſiue
quatuoꝛ menſi⸗
bus compbẽſa
ad ſcrinia publi
ca dirigerent᷑ ꝑ
palatinos.ſ.ſu⸗
ſceptoꝛes aura⸗

rios vel alios.

vt totiꝰ erroꝛis
demerſa caligi

ne publia ran/
ocnij poſſit da/

ritas apparere⸗
vt . S. de offic.
col.ſacra.lar.l.
pꝛima.⁊ facit.j.
ti. i. l. pe. in fine.
erãt ⁊ alij q̃dri/⸗

mẽſtrui⁊ bꝛeueſ

qui ĩ ſcrinio la⸗

terculi mittebãt

a magiſtro offi
cioꝝ.vt. S. ð of.
ma. offi. l.i. fi.
o ¶ Lelebꝛate.i.
olẽniter impo

ſite exacte.? ſu

alicui.nã quarta dabat᷑ cuni.vt. ſ. de impo. lucri. de pſcrip. l. vna. ⁊
añ ⁊ qbus quanta ꝑs debe.l. ij. niſi cclie donaret vt. S. de ſa. ſan.
cec.l.pe. boc q dẽ lucrũ curie ob ueniſſe ponet᷑ ĩ bꝛeuibꝰ expenſarum
introitum. t ¶ Inopes. non ad ꝓxima ſed ad ſuꝑius dictum
refert vel dic ad ꝓxima. qꝛ ſi talia lucra celarent poſſet abſcõdi. qꝛ

. —

potẽtioꝛes debẽt ſoluere. ſic ſoli minoꝛes grauarent ? not. equa⸗
liter paupes ⁊ diuites m quãntatẽ pꝛimonij pan collectas n bm

munꝰ? ꝑſonaꝝ.ad q. S. l.i. . · de ce. l. . .5. de exac. . l. croꝛel

ſeſann
ico⸗
ſounint
fuetge
zderi
Mhodee
luhi
hen
Punsl.
(ler
tmmd⸗
nüga
denan
Cnirn
niſai
ſnein
punan
eben
loſfl
rat
Uhann
Iſtöpe
hemni
Elf.

N

e
poon

ſgit

inſet
tffden
ſisaſe
Phread
Unthece
einpoſt
Vtheee
decal,.
g
ͤneiſt
tcg an
ir
finpa
tiaut,
Nn.pun

foteig

ghäſoet
ls niner
ſpir⸗
Aemile
blgant.
daſion

ncvodnn
ns nos
Itſictl
ſn notcn
tenns ſu
mor nonſt
Conb
mnniapdl
nget,
nnost
wees ann

Pcl ole.

y eros
clacalg
ablia ton
ipoſitin
64ppon
5 deofi
ſonll
nathot)
lheniin
taſi
nihtas
ſennon

iindi

ofrocf
täd
ofiliti
Cchea.
girer inht

mr

v

imili. als ſimili. als ſilime.

6 N

Diſpoſitõem. ſ. Z. dictam.

x ndnale o tabularij dicunt᷑.vt.ſ.de nume.l.i.

* Autilandã.i.nõ obſeruãdã diſpoſitiõe ſupꝛadictat legum.
S. Meſtra. ſi habes veſtra p̃fecto loqͥtur.
Emel. de refuſione a refũdo dis.ſᷣm.p.

Emiſſam.

Nab his qui
acẽdi hᷣ iuſ ba
bent nõ alio. vt
j. de ſolut. debi.
ciui.l.i.⁊.S.ð q̃
dꝛi. pſcri. l. ij. F.
fi.⁊ ſolẽniter vt
ʒ.l.ꝓxĩa.⁊ facit
ff. de pen. l. diui
fratres.⁊. C.ſẽ.
reſcin.non poſ.
l.i. .j.de ſuſce.
ſecuritatẽ.
c ¶ Refricari. niſt
fuerit gratioſa.
