iure fit appellatio ꝓuinciarũ qualiter intelligatur vel accipiat᷑.dic.quan/⸗
doq; fit appellatio ꝓuincie eo reſpectu ꝙ ſit ſub vna iuriſdictione.⁊ tunc
contin git ꝙ quelibet ciuitas habeat ſepatã iuriſdictionẽ.nec eſt vnꝰ pñs
cui ſubſit:quelibet ciuitas habetur ꝓ ꝓuincia.vt.C. de pᷣſ. lon. tem.l.fi.⁊
ibino.quãdoq; appellatio ꝓuincie fit eo reſpe.ꝙ maioꝛ eſt inſtantia quã
do e ꝓuinciã.et tunc ſerua qð no.in.d.c.coꝛã.ex de elec.vbi exiſtens ĩ di⸗

cta ꝓuincia ſi eſt multũ a remotis:habetur ꝑinde:ac ſi eſſet er̃ ⁊ eodeʒ mo/

do exiſtens er ſi eſt multũ de ꝓpinquo:habetur ꝑinde acſi eſſent intra.ſic
intelligitur.C. de dila.l.i.et ſic ſentit Jo.an.er de teſti.c.vltra tertiaʒ.qñ
q; appellatio ꝓuincie fit ab alio reſpe.vt quia legatus ꝓuincie mittit᷑i ta⸗
liꝓuincia vt aliquid conceditur hoĩbꝰtalis ꝓuĩcie.et tũctalis appellatio
debet intelligi ſym vul garen ⁊ cõmunẽ appellationẽ ꝓuincie.vt in lom/
bardia.tuſcia.⁊ marchia.⁊ ſimilia.caſus eſt hic.et ita tenet odofein.l.fi.et
Qy.ibid em.et Hoſti.et Jo.an.in.d.c.vltra ternã.De diuiſione ⁊ vnio/⸗
ne ciuitatis ⁊ ꝓuincie diri in.d.l.i.C. demetropol.li.xj. Item an homĩes
alicuiꝰ pꝓuincie dicãtur ex oꝛigine ſicut contin git in ciuitate:tã gitur.ff.ð ᷣ
bo.ſig.l.ꝓuinciales.et ibi dixi et plenius in libello repꝛeſaliarũ regnoꝛuʒ
vo diuiſio. Item aliarum partium ꝑ quas ſit diſtinctio linguarum per ſe
patet.⁊c.
a ¶ Italie. eſt nomen ſignificans totam lin guã latinã que diſtinguitur in
multas ꝓuincias.vt hic patet.liq; italia quãdoq; dicatur ꝓuincia.vtC.
detem. in inte. reſti. l. fi. C. ſine cen. vel reli.l.fi.deſa.ſan.ec.aut᷑.caſſa.⁊c.
b/¶ Diſceptationes.inter płes adinuicz,;z
c ubia.aliquando inter ſeipſos vel adinuicem vt ceſſet inculcatio ver/
d Rebellis.i.fidelis.ea in fid elitate generali que inducit re vonꝝ ⁊c.
bellionem. nam ſciendum eſt ꝙ hec dictio infidelis generalis eſt vt comp

hendat etiam eum qui modice rei pꝛincipi furtũ fecerit:de qua infidelirate

non loquitur hic.ſicut enĩ pꝛincipi debetur oĩs fidelitas.vt.S.l.ꝓxi.ĩ pᷣn.
ita omnis deuiatio a fidelitate eſt infidelitas.facit.x.collł.de ſta.ð li.ec.in
pꝛin.Quedam eſt infidelitas vᷣo anĩo que cadit in modũ ꝓditiõis ⁊ iſtð
eſt nomen generale etiã cõpꝛebendens omnes qui ſtant ſicut ſubditi ⁊ in

ter ſudditos coꝛpoꝛe.mente tamẽ cum boſtibus ⁊ inimicis nunciã
do eis ſecreta et ſimilia.vt.ff. de remili.l.omne delictũ.S.exploꝛato
res.⁊.l.ꝓditoꝛes.cõpꝛehendit etiã eos qui cũ eſſent ſubditi expꝛeſ/
ſe rebellant pꝛincipi tranſfugiendo ad hoſtes.⁊ conuertẽdo ſe in
boſtes.vt.d.l.ꝓditoꝛes.⁊ ibino.deca.di.l.amiſſione.S.qui defici⸗

unt. ⁊ hoc mõ aſ
. = . , ſumpto vocabu
unt pena condignoset eoipſo q lo vocankrebel /
quispeccat corectionem mere au ocbr
et quanto plus differtur punitio ditoꝛes non vte
tanto amplius culpa creſcit ⁊ gẽ⸗ bank.er ideo fa/
tibuspemicioſiꝰ in exemplũ trãa-⸗ trzio nd poeve.
Ppe un 4 Plu tra⸗ tutio ad hoc de⸗
ſit tenoꝛe pꝛeſentiuʒ declaramꝰꝰ* larandi Iten
et pꝛonunciamus illi omnes'? diat lihuid ne
ſinguli ſũt rebelles ⁊ infidelesno niquando fingo
2 me amicum tuũ.
⁊tracto te tanqᷓ;

inimicũ.⁊ ſicvnum oſtendo coꝛpoꝛe:alius ſum anio.yt.ff.de his qͥ
no.infa.l.athleta s.⁊.l.pe.de pᷣuari.l.i.tunctñ incidit in crimen ꝓ⸗
ditionis quãdo fit ᷣ pꝛincipẽ.vel ð rem publicã.vt.d.S.exploꝛato
res.et.l ꝓditoꝛes.⁊ de pe.l.ſi quis aliquid.S.i.Ded quãdo cõmit
titõ pꝛiuatũ non dicit᷑ pditoꝛ pꝛincipaliter ꝑ ſe.ſed crimen aliud fa
ctum ꝓditoꝛie vt homicidiũ factũ ꝓditoꝛie vel quid ſilłe.vt.d.l.ath
letas.S.i.de his qui no.infa.⁊ de.l.i.de pᷣuari. Iteʒ no.ꝙ aliudẽ
eſſe rebellẽ imperij.aliud eſt eſſe in bãno imperij.pꝛimũ.ſ.rebellio ẽ
moꝛtale.vt hac.l.nec põt remitti niſi ex mera gratia.ſcᷣm.ſ.bannũ
eſt medicinale.quia remittit᷑ purgata cõtumacia ſeu facta ſatiſfacti
one.vt. C. de epiſ.et de.aut᷑. Itẽ nulla.⁊ aut᷑. Iteʒ quecunqʒ.et ſic
videt᷑ ꝙ quatenꝰexcõmunicatio remouet quẽ ab officijs ecclie eate
nus bannum a beneficijs imperij. vt dictis iuribꝰ.⁊ tangit ꝑ guil.
in dicta aut᷑.ita quecũq;.facit er de ſen.ex.c.cum medicinalis.li.vj
facit de requi.re.l.i.vbi glo.illam annotationẽ appellat bãnum.⁊
eſt medicine.quia cũ venit infra annũ recuꝑat ſtatuʒ.ſjm vᷣo ſtatu⸗
ta ⁊ cõſuetudines locoꝝ quãdo eſſe bannitũ habet diuerſoſ effecꝰ

e

de uo aliquid.j.dicam in glo magna.⁊c.

ondẽnatus.hic nullum fuit dubiũ.nam ꝑ ſniam tranſit in no
toꝛiũ iuris qð ꝓ veritate habet᷑vt.l.res iudicata.ff.de re iudi.idẽ
ſi imperatoꝛ aliquibꝰindiceret bellũ.vt.l.hoſtes.ff.de capt᷑.⁊ ð ca⸗
pi. di.l.amiſſione. .⁊ qui deficiunt.⁊c. . —
f ¶ Hos.bec eſt ſecũda pars hꝰſecũde conſtõnis.⁊c.
9 . electiue accipe. quia ſolum ꝓpter actũ effict quiſ pena di
gnuſꝑ ſnĩiam nullo modo.ſed factꝰdeclaratur.vt.l.i.C.ad turpil.
facit ꝓ mar.in eo ꝙ no.ff. de infa.l.furti.⁊.ff.e.l.athletaſ..fi.nam
eo qð condẽnatꝰeſt habetur ꝓ veritate.quia ita ſit.nec põt dici de
cetero ſicnõ eſſe vt ibi no. l
b ¶ Meretur. nõ dicit obligat᷑.nam iſte pene que vindictã publicã
imponunt nõ iure obligatiõis.ſed officio iudicis imponunt᷑.vtin⸗
ſtitu. de iniuri.S.pe. Itẽ nõ ꝑ actionẽ:ſed ꝑ accuſationẽ imponũf
vt inſti.de publi.iudi.in pꝛinci. G

i ¶ Lreſcit.ſic ex de conſue.c.cũ tanto.ſed ↄ.ff.depe.l.ſi diutino.ſol.

intrinſecꝰculpa creſcit ⁊ maioꝛem penã quo ad deũ meret᷑.vt.dic.c.
cum tanto.ſed in foꝛo ciuili.ſiquidẽ actꝰextrinſecꝰhabet cãm conti
nuã.vt eſſe in rebellione⁊ ſemꝑ creſcit culpa.vt hic.ſic in fugitiuo et
deſertoꝛe.vt no.in.l.contria.licet auten culpa creſcat in caſu buiꝰ.l
non poteſt creſcere pena tempoꝛał.quia pꝛimo actu debetur ita ma
gna ꝙ nulla maioꝛ eſſe poteſt. vt.j.dicet.facit qð no.ff. defurtis.l.
vulgaris.iñ pꝛin.et ibi dixi.ſi ᷣo actus extrinſecus crimĩs reitera⸗
tionẽ nõ recipit.vt homicidiũ.tũc ex diuturnitate tꝑis pena mino⸗
ratur.vt.d.l.ſi diutino.⁊c.
K ¶ Zranſit.ſic maleficia fieri malũ eſt ꝓpter exẽplum alioꝝ.vt hic.
ff. de ſic. l. iij. F. et ſenatuſcõſultũ.et de pe.l.ſi quis aliquid.S.q ab⸗/

oꝛtionis eni.cũ ſuis concoꝛ. Itẽ penas inferri bonũ eſt ꝓpter exem
pluũ:vt vniꝰ pena ſit exẽplũ ſeu metꝰmultoꝝ.vt.ff.de pe.l.aut facta
§. fi. C. ad.l.iuł.repet.l.i.de pᷣa.impe.of.l.i.ᷣlicet iſte rõnes cõclu⸗

dant in omni delicto.tamen iſta.l.nõ eſt extendenda niſi ad iſtucd
crimen rebellionis.nõ enim coꝛrigunt᷑.ll.antique querequirũt ſen
tentiam ex idemptitate rationis.niſi quatenꝰin illa noua expꝛimit
vt.C. de appel.l.pᷣcipimus.in fi.facit qð no.C.ð ſa.ſan.eccł.aut᷑.

quas actiones. et qð no.ff. de dona.cã moꝛ.l.tax bis.S.i.
l ¶ Zenoꝛe. tertia pars in qua ponit ſtatutũ ad cinꝰ intelligentiam
ciendũ eſt ꝙ rebellareidẽ eſt ꝙ reſiſtere ſjm hug. C. de deſerto. l.
ij. li.xij. et hoc reſiſtere poteſt fieri faciendo aliquid cõtra vel nõ fa⸗
ciendo et non obediẽdo:vel vtrãq; vocabuli ſigniſicationẽ ↄtinet
vt e de of. dele.
c.ſane.lzʒ bocno A „ p „
minerebellis u ſtri imperij qui quomodocunqʒ
ra annq nõ vᷣ publiceuel occulte contra noſtrũ
tur. Sʒ ſi aliss re 6 Joli .
rebellat mutan⸗ bonoꝛem'et fidelitatem rebellio⸗

do locĩbocẽ re nisopera faciuntet noſtri impe⸗

cedẽdo deterris
ſubiectis et eun⸗
do ad hoſtes tał vocabat᷑trãſfuga.vt.ff.de pe.l.ſiquis aliquid.S.
tranſfuge.et de capti.et poſtli.re.l.poſtlimi.S.tranſfuga.et.S.filiꝰ.
et de remili.l. ꝓditoꝛes.cum ſi.Quãdoq; rebellãt retinendo locũ
in quo ſtabãt contra pꝛincipis obedientiã. et iſti de iure ciuili anti⸗
quo non habebãt ſpecialenomẽ:ſed vocabãtur illi qui deficunt.
vt.l.amiſſione.S.qð faciunt.de capi.di.et iſti ſi quidẽ rebellabant

faciendo bellũ pꝛincipi tanqᷓ; hoſtes ipſo iure puniebãtur et perde

— —

bant ea que iuris ciuił ſunt.vt ibi.ſed quia boc rebellare poteſt pu⸗/

blice fieri et occulte.et ibi non declarat᷑.iõ hec.l.declarat.et hoc in

pꝛimo capite huius.l.dum dicit de bis qui infidelitatis et rebellio⸗
nis opera faciũt.et ſicfaciendo delinquũt.ſed ſi aliquis ſolũ rebel/⸗
laſſet non ob ediendo pꝛincipi.vel non receptando gentem ſuã nõ
puniepatur ipſo iure:nec perdebat ea que iuris ciuilis erãt niſi pᷣjn
ceps vel ſenatus incideret.vt.d.l.amiſſione.⁊ in hoc ſuppletur per
banc.l.nam quocunq;ʒ modo machinant᷑ aliquid contra pꝛincipiſ
honoꝛem rebellando eſt rebellis.et hoc in ſecundo capite huius.l.
ibi in noſtram vel imperij ⁊c. Item ꝙ poſſet dubitari ſi aliquis fa
tetur ſe ſubditum imperio.ſed rebellat odio perſone imperatoꝛiſ an
dicatur re bellis imperij.et hoc declarat eniam hic.in ſecundo capi/
te hbuius.l.de bis qui rebellant officiales.poteſt etiam dici ꝙ totuʒ
ſit vnum capitulum continens ommia pꝛedicta. ⁊ idem eſt ſenſus
⁊ ſic hec.l.directo tendit ad declarandum..i.amiſſione.S.qui defici
unt. de capi. dimi. ⁊ hoc nomen rebellare in hoc ſignificato in diui/
na ſcriptura ſumitur in multis locis.iij.regum.xv j.c.⁊.xviij.⁊.xix.
ſic per hanc.l.nouam habemus quinq; nomĩs impoſitiones.quia
tales vocantur rebelles ſym declaratione eius ꝙ dicit publice vk
occulte.Zertia quãdã ꝓuiſionẽ nouã.ſ.vt dicant᷑ rebelleſ.⁊ ſi opa
hoſtitia ñ faciãt.ſʒ ſolũ ſi ñ obediãt.Quartã declaratiõʒ ſi facit ↄt
pᷣncipẽ tm̃. Quĩtã decłatõeʒ facit officiales eiꝰ.ſʒ qro in quo dif

fert hoc nomẽ rebelliõis ab eo ꝙ ãtiqͥ dicebãt duelleſ quoſ nos vo

camus boſtes.vt.l.quos.de verb.ſig.rñ.illud nomen quo ad qͥd
generalius eſt.nam competit etiam his qui non conſueuerunt eſſe
ſub obedientia qui indixerunt nobis bellum vel nos eis.vt.ff.de
capi.di.l.hoſtes.ſed hoc nomen rebellionis ꝓpꝛie conuenit his qͥ
deſierunt cum eſſent ſubditi.vt.l.amiſſione..qui deficiunt.⁊ no.i
glo. parua ſuꝑ verbo.hoſtes.⁊c. r
m Declaramus. refert ſe ad tria dequibus poterat dubitari.ſ.an
occulte. an ↄ perſonam tantum.an v officiales tm̃.⁊c.

ecernimꝰ ad id qd denouo induxi refert.ſ.denõ obediẽnibus.

n ¶Pꝛonũciamꝰad id qð erat clarũ refert.ſ.de his qui opera hoſti
lia faciunt ⁊c. RM
o ¶ Omnes. collectiuum eſt. vt. ff. de arbi. l. non diſtinguem⸗ F. cũ
in plures.et no. de le.ij.l.ſi plunbus.ſed in ſingulari eſt nomen di⸗
ſtributiuum. vt no. in. l. ii. de ſta. ho. hic ergo:quia collectiue ponit᷑
compꝛehendit etiam ſin gulares res et perſonas pꝛo hoc quod di⸗

tcit er ſin guli.

p ¶¶ Moſtri imperij non poteſt ergo dicere quis q; eſt rebellis impe⸗

ʒ opa hoſtilia non faciunt.⁊c. HZ

rij et non imperatoꝛis. v econtra.et ex hoc pʒ ꝙ bec rebellio moꝛ⸗/

tepꝛincipis nõ finitur ⁊c. . ”è
Dcculte.vt ſi aliqua ciuitas tuſciepꝛincipe incipienteintrarelõ
bardiam mittit ſtipendarios ad aliquam terram vel dñim rebelles
et fingit eos non eſſeſuos ſtipendanios caſſando eos ficte vel mit/
nt gentem alieu vt ipſe poſſit ↄᷣ pꝛincipem abilius mittere gentem
ſuam vel faaunt ligam vel ſocietatem inuicem ad eoꝛum defenſio⸗

nem vt conſueuerunt facereiſti peruſini floꝛentini et tiranni lõ bar⸗
die et boc expꝛimunt et aliud in yeritate agunt. Ded ſciendum / eſt

/

AQui ſint rebelles.

ꝙ tales colligationes ciuitatum inuicem ſeu cuʒ dñis ꝓhibite ſunt ⁊ ipſo

iure nulle. vt. x. coll. de pace fir. S.conuenticulas.qꝙ intelligo pꝛincipe exi⸗
ſtente in partibus vel eo exiſtente ad eoꝛum defenſionem.ſed pꝛinape ab
ſente non puto ꝓhibitas tales ſocietates ſeu colligationes ad defendẽdũ

ſe ab impꝛeſſoꝛibus tirannoꝛũ yel malarũ ſocietatum que ſepe inſurgunt

in italia ad depᷣdãduʒ
x — „ . alioſ. fit enim ad iuſtici
rij pꝛoſperitatem aliquid machi⸗ am ſemandaʒ. ergo de
nantur contra nos: ſiue officialeſ ber valere. vr nor ftc
Nͤ cuiuſq; vniuerſi.l.i.in
noſtros in hiſ que ad commiſſum pein. ..
eis officium pertinẽt vebellando r Moſtrum honoꝛem.
2„ ſc perſone vel imperij
vt.j.patet.òꝛc.

8Faciunt. loquitur ergo de ea rebellione que in faciendo conſiſtit. vt in

t ¶¶ Et. incipit ſym. C.
v ¶ Moſtri. ſic ppꝛie perſone imperatoꝛis ⁊c.
e

3nferendo ſe in numero boſtium inſequendo pꝛincipẽ et gentem eius.

Zberir ſic dignitatis c.
Aachinant.i. aliqͥd doloſe oꝛdinaſit. cũ machinatio ꝓpꝛie conſiſtatĩ
arte verboꝛum. vt. ff. de dolo. l. i. F. i. et ibi no. vt faciendo inter ſeligam et
ſocietates ꝓbibitas ſub aliquo coloꝛęlicito.vt. ff. de ext oꝛ.cn.l.ij. vel po⸗

ne ꝙ adueniente imperatoꝛe vel eius nuncio volente ingredi ciuitatem ꝓ
recuperandis iuribꝰimperij.tam ibi qᷓ; alibi.aliqui reſtõdent ꝙ intromit

tere eum vel gentem eius eſt periculoſum ſtatui eoꝝ.et ſictenent eũ in verb
ut ſiclabatur tempꝰ quo multa poſſet facere ꝓ imperij pꝛoſperitate. Iſte
ſunt machinatioues quedam:lʒ ad actus bellicos non deueniant.iſta ma

chinatio ſecuta inobedientia facit eos rebelles Lc.
ʒ5 Rebellando. reſiſtendo vel non obediendo.lʒ ipſi guerraʒ non infeft

vt dictum eſt. ⁊ aduertendum eſt ꝙ in illo qui rebellat ̊ pꝛincipem:bhec cõ

ſtitutio loquitur ſimpliciter quaſi ↄ eum non poſſit eſſe aliqua iuſta cauſa
reſiſtendi.qð intellige de ſubditis imperij non de his qui ſunt deterris ec
cleſie. In eovo ꝙ loquitur.in eo qui rebellat õᷣ officiales ſuos loquitur li
mitatiue.ſ.in his que ad commiſſuʒ eius officium ꝑtinẽt.et hoc.quia ſi vl
tra facerent poſſet eis legittime reſiſti.vt.C. deiu.fiſ.l.ꝓhibitum.li.x.⁊ de
meta.l.deuotum.li.xij.⁊ intellige quando rebellat ꝓ bis que petunt᷑ pꝛo
ſtatu imperij.ſecus ſi aliqua ſingularis perſona coueniret᷑ coꝛaʒ pꝛincipe
vel eius iudice in aliqua cauſa ciuili vel criminali ad pentionem alterius
yel etiam contumax:aut alio modo reſiſterer. tunc eni licet largo modo di
catur rebellis.vt.d.c.ſane.de offi.dele.tamen ꝓpter hoc non dict᷑ rebelliſ
imperij nec incidit in hanc conſtõnem.quia non rebellat ̊ ꝓſperitatẽ im⸗
peratoꝛis.vel imperij pꝛincipaliter ꝙ in hac conſtõne requinitur. vt patet
in textu. ſed in damnũ aduerſarij cũ quo litigat. qð patet.quia contra ta⸗
lem contumacem nõ ꝓceditur:niſi parte petente.vt.ff.de iudi.l.ad perem/
ptoꝛium, ¶. de iudi.l ꝓpperandum. .ſed et ſi quidem. C.quõ et qñ iudex

aukft. qui ſemel.ſed an hec conſtõ hʒ locum õ eum ul rebellat aliquẽ re⸗

gem vel pᷣncipẽ vel ð aliquam ꝓpꝛiã ciuitatem.qð videtur.quia hic dicit
contra offidales nros.ſed omnes pᷣdicti poſſunt dia officiales imperato/
ris. quia vel ab eo habent iuriſdictionẽ conſtõne vel conceſſione vel lon·
ga conſuetudine que vi cõſtõnis babʒ.vt.ff. de aqua quo.⁊ eſti.l. hoc iur
§. ductus aque. Zꝛium dico.nam tunc fit pꝛoſperitatem pꝛincipis vł im
perij pꝛincipaliter. licet ex iſtis defenſionibus ⁊ rebellionibꝰreſpub.ledat᷑
caſus eſt.ff. de capti.l.ſi quis in genium.S.in ciuilibus.⁊ qð bic dicitur de
officialibus imperatoꝛis intelligit de his qui pꝛincpaliter ac directo p:io
eo ſunt vt legati ⁊ vicarij imperatoꝛis.vt.L. de eo qui vicem al. ge.l. ij. et
ff. de le. iij. l.. F. depoꝛtatos.et.S.ſequẽ. Reges xo ⁊ cuitates eſto ꝙ habe
aut iuriſdictionem a pꝛincipe.tamẽ eam exercent pꝛincipaliter ꝓpter ſe nõ
ꝓpter pꝛincipem.⁊ ſic ceſſat hec conſtõ que ſpecialiter loquitur in his qui
machinantõ perſonam pꝛ inapis vel eius officiales vel imperij vtilitatẽ
ſed bʒ locũ ius antquũ.i.l.amiſſione.S.qui deficiunt.ff.de ca.di.que ge⸗/
neraliter loquit᷑ de bis qui deficunt a iuriſdicnone eoꝝ ſub quoꝝ imperio
ſunt.⁊ dicam in tractatu de bannitis nr̃i tẽpoꝛis.ſed q ſi aliq̃s rebellat
cõtra rectoꝛes ꝑ romanam ecdeſiam poſitos in partibus italie. puto buic
cõſtõni locum foꝛe.cum eni imperiũ ſit ecdeſie.vt.S.dixi.in.l ꝓxima circa
pꝛin. apparet ꝙ rebellat ꝓſperitatẽ imperij ꝓ quo facit ꝙ canoniſte in
talibus immitat᷑.ll.vt erĩ deno.ope.nun.c.i.Quid ſi aliquis bomo ð ter⸗/
ris eccleſie aliquid facdat pꝛinapẽ. de his que ad rebellionẽ ꝑtinent.an
rebellis eſt et in crimie leſe maieſ.incidat.⁊ Henricꝰimꝑatoꝛ huiꝰ.l.actoꝛ
determinauit ꝙ ſic. cõdẽnando de hoc Robᷣtum regẽ.vt er de reiudica.c.
paſt oꝛał.in cle. Sed papa ibi in. S. rurſus. determinauit ꝛius dicens eũ
qui eſt de ternis ecclie romaneoꝛiginis ⁊ domialium nõ poſſe dicum qi⸗
.„

men cõmittere in imp atoꝛẽ.⁊ ꝓpter boc caſſauit impatoꝛis ſnĩam ᷣ reges⸗

Robertũ latã. mihi vtriuſq; ſnĩa videt᷑ eſſe vera.nam dictaverba.cõmiſit
crimen leſe maieſ.in eum.pñ̃t intelligi ſic in eũ.i.in ipſiꝰ pꝛincipis maieſta
tem.⁊ tunc eſt vera ſnĩia pape.nam cuʒ non ſit ſubditꝰmaieſtati imperiali
nõ debebat ſibi illas fidelitates q dicunt᷑.S.l.ꝓxi.circa pꝛin.nec ei tenet᷑re

uer eri.ſed quo ad eum liber eſt ⁊ non dicit directo in ius maieſtatẽ cõmit
tere.vt ibi facit.ff.de capti.l.non dubito.ſecũdo poſſunt intelligi dicta vᷣ⸗

ba ꝙ cõmiſit crimen leſe maieſ.ſ.papalis cui ſubditꝰeſt.⁊ hoc crimẽ in eũ

ſq; pꝛincipem.vt ſic.non directo.ſed ꝑ quandã cõſequẽtiam leſit maieſta⸗/

tem pape.⁊ tũc vera eſt ſnia imꝑ atoꝛis.nam imꝑatoꝛ eſt fidelis ⁊ fidatꝰa
papa ⁊ ab eo coꝛonatus.ſi ergo offẽdit confidatũ a pꝛin. incidit in crimẽ
le.ma.pꝛĩcipis. vt.ff. ad.l.iul.ma.l.i.ĩ pꝛi.ᷣ qꝛ hoc ĩpatoꝛi ſua ſnia nõ ex

pꝛeſſit. ⁊ ſic non fuit expᷣſſa maieſtas queleſa fuerat fuit intelligendum de

maieſtate impatoꝛis.vnde fuit caſſa ſnia ſua.vñ papa multuʒ põderat il

la verba leſe maieſtatis in ipſum.q.d.ſuã non dicit᷑ ledere:ſed alteriꝰma⸗

ieſtatem non negat.⁊ hoc de crimine leſemaieſtatis. An autem ſit rebelliſ
videtur ꝙ non.quia non eſt ſubditꝰ.vt dixi.in cõtrariũ videt᷑ in.d.c.pa⸗

ſtoꝛał in pꝛin.vbi impatoꝛ appellat regẽ Robertũ boſtẽ ⁊ rebellẽ.qꝛ ſub/

ditus eſt ratione comitatus ꝓuincie quã tenebat ab imperio ⁊ nuꝑ Aloi/

ſius rex dicti regis roberti ſucceſt. oꝛ per ſuos legittimos nuncios dño im.
peratoꝛi noſtro ꝓ dicto comitatu fidelitatẽ iurauit in ciuitate piſarum me

pꝛeſente.ſed an ↄ hominẽ deterris ecclie ſic delinquẽtẽ poſſit imꝑatoꝛ vel
babens auctoꝛitatẽ ab eo ꝓcedere ꝙ videtur. quia homiĩes eccłie ſunt im
perij federati ergo capitis poſſunt fieri rei⁊ in eos aniaduerti.l.non dubi
tœ in fi.ff.de capti.maxime cũ coꝛam eo foꝝ ſoꝛtiatratione delicti commiſſi

in immittendo gẽtes ð pꝛincipem ad terras imperij. ⁊ ſic impatoꝛ fecit con

tra dictum regeʒ Robertũ.ſed papa determinauit ↄꝛium niſi ſit inuẽtꝰ vel
ad eũ ex moꝛe remiſſus.vt.d.c.paſtoꝛał.S.noſ quoq;.ibi.ſed ſi punitio.ſʒ
cerie verum eſt ꝙ de iſto crimie qð eſt capitale nõ poſſet deiure communi
puniri niſi pñs eſſet ⁊ illud cõſid erauit illa decretał nec ob. S.l.ꝓxi.quia

fiit facta poſt coꝛonationẽunꝑatoꝛis pᷣdicti.vñ ecclłia ñ admittit illã.illa

l.in pᷣ iudiciũ ſubditoꝝ ſuoꝝ.⁊ ſic videt ineſſe fedus cum eo ꝙ ↄ homines

J ecclie.ll. grauioꝛes nõ imponat.vnde ratio illiꝰcapituli non bʒ locũ ĩ hoĩ⸗
bus imperij vel alteriꝰregni.ſed ſolum in hoĩbuſ ecclie ꝙ no ꝓ ciuitatibꝰ

que inuicem cõfederant᷑ equali vel inequali federe.vt.d.l.non dubito.de

capti.nam ſi acũ eſt vt inuicẽ ſe tractent vt ciues in ciuilibꝰ⁊ crimĩalibus

intelligitur. vt vnꝰð alios grauioꝛes.ll.nõ faciat.quia tunc erant.quia ĩ
ſocierate inſpicitur conditio ſocioꝝ tpeõcte ſocietatis.vt inſti. de ſoci.S.fi.

⁊. ff ꝓ ſocio.l.ſocius ſocio.⁊ famił.her.l.heres.S.non mm̃.et ibi no.de pe/⸗
na v0 rebellium dic ꝙ quedam infligent᷑ ipſo iure.quia ꝑdũt oĩa que iur

ciuił ſunt.vt. dic.l.amiſſone.de capi.di.alia pena poteſt infligi eis a quo/

libet homine.nam põt impune occidi.vt.ff. ad.l.coꝛ. de ſic.l.ũj. S. fi. de re.

mili.l ꝓditoꝛes.⁊ poſſunt captiui detineri vt ſerui.vt.ff. de acqui.re. do.l.
tranſfuga.tertq pena imponit᷑quia poteſt talem damnarevt capite puni

Atur. vt. ff. de pe.l.ſi quis aliquid.S.tranſfuge.qð intelligit᷑ vmbi no.cir/

ca pꝛin.quia cũ talẽ penã ipſo iure incurrãt peti poſſet ꝓnũciari talẽ eẽ re
bellẽ.⁊ eodem modo qui ſe putaret eſſe detali crimie infamatum:poſſʒ pe
tere ſe ꝓnunciari non eſſe talẽ.ar. C. de inge.ma.l.diffamari.facit qð dici

mus ꝙ pncipaliter poteſt peti:vt de etate ꝓnundet.vt.ff. de mĩo.l.de eta
te.ſzm vnam lec. de ferij S.l.ij.et ibi no. vt etates ꝓbent᷑ C. de ꝓba.l.cum

te. Item hoc poſſet fieni ciuiliter agendo.naʒ ſicut ciuitas poſſet vendica

re crimen ſuum eadẽ ratione ciuis poteſt dicere ſe ciuen ciuitatis illius. et
ſicꝑ conſequẽs non rebellẽ.vt.ff.ad muni.l.deiur.⁊ no.de r& ven.l.i.F.

ꝑ banc. Item quero:quid de dominio bonoꝝ.rñ.illud ſi eſt directũ de iur
gen. retinet ſub iſto nomine.qm̃ puto hoc a iureciuili inductũ.ſed qͥa hoc
idem ſonat ꝙ effectꝰ dñij eſt de iure gen. arg. inſti. de vſu ⁊ ha. .fi.vbi di
citur vſum ⁊ ſilia.que ſunt de effectu dominij eſſe deiu.gen.ſed licet retine
ant᷑ nec pub.efficiant᷑tamẽ occupanti ↄcedunt᷑.caſuſ eſt.in.l.trãſfuga.de

Scq.re. do.ſi enim poteſt occidi ꝑſona et capi. et haberi vt ſeruꝰ. multo ma

gis res.ſed puto ꝙ ſi ſequeret᷑ condẽnatio p iudicẽ.⁊ ſi ↄdẽnaret᷑ crimie
leſe maieſ.quia tunc omnia publicarent᷑ hodie ꝑ.l.pe.⁊ fi.C.ad.l.iul.ma
ieſ. Itẽ quiq de iuriſdictiõibuſ quas baberet talis rebellis.rñ.iuriſdictio
eſt iuris ciuilis.quia de iure publico introducta eſt.vt no.de iuriſdic.om.

i1u.l.i.facit.de oꝛi.iu.l.ij.S.pe.oꝛigo enim fuit de iure gen.quo etiaʒ ſuerũt

reges.vt.l.ex hoc iure.ff.de iuſti.⁊ iu.ſed circa iuriſdictionẽ multa ſũt ad/

dita. ideo dicitur de iure ciuili. vt.l. ius ciuile.ff. de iuſti. ⁊ iu.⁊ licet in eũlqͥ

eſt rebellis non cadat iuriſdictio tanq; ius quoddã a iure ciuili inductuʒ
remanet tanq; quedã poteſtas regia de iure gen.⁊ ideo imꝑatoꝛ.vt in il/
lo.c.paſtoꝛał.pᷣuauit regem Robertñ iuriſdictione ⁊ dignitatibus quaſi

non eſſet ipſo iure pᷣuatꝰ:tamẽ donec tollerat᷑ valẽt geſta p eum. vt. l. bar
barius. de offi. pꝛe. et. C. deſen.l.ſi arbiter. ⁊ ideo imꝑatoꝛ ĩ. d. ſnia expᷣſſe

pꝛiuauit.nec dicit ipſo iure pᷣuetur.⁊ tacite vult hoc fieri erpᷣſſeꝑ id ⸗
qð dicit.ff. ſi pen.ap.moꝛs interue.l.i.vbi bina fuerunt publicata
expᷣſſe etiam vbi tacite inerat.vel dic ꝙ imꝑatoꝛ ecõtra regem ideo
expꝛeſſe pᷣuauit.qꝛ illas iuriſdictiones habebat in terriſ eccłie.⁊ ab
ecclłia non erat ipſo iure pꝛiuatꝰ.pᷣuauit autẽ eum ꝑ ſnĩam.ſʒ eccłia
iſtud non admiſit. vt ſtatim dicam. lic; etiam pᷣcedentia vera ſint.
Itẽ quid de obligationibꝰet ꝓmiſſiõibꝰ factis his rebellibꝰ.rñ.ſi

quidem ſunt iuns ciuil ipſo iure ꝑdunt.ſi iuriſgentiũ:tunc ea nõ ꝑ
dunt. vt dictum eſt. ſed in aliqͥbus ꝑmittens ipſo iure non tenet.vt

ſi eſſet debitoꝛ fidelitatis.nam tũc cum eſſet rebellis ei obedirenon

tenetur.non tanqᷓ; liberatus ꝑ rebellionẽ.ſed tanq; ab ipſo initio
in ipſa ꝓmiſſione ſit:cõditio non ſit rebellis ſuꝑioꝛi.⁊ ita intelligo
x.colł.hic finitur lex.c.i.⁊ qð ibi no.facit.ff.dele.i.l.quid ergo.S.ſi
heres.de ver.ob.l.qui ſeruũ. Sed dñs imꝑatoꝛ ↄ dictum robertũ
regem expᷣſſe pꝛiuationis ſnĩiam ꝓmulgauit.vt.di.c.paſtoꝛalis.j.
iubendo etiam.ſed hoc facit:vel quia pᷣdicta erant in terris eccłie:

vel ex alijs cauſis pᷣallegatis.ſed cũ ꝑdant ea que ſunt iunis ciuiliſ
quid debis que habent a iure cañ.ſeu a ſũmo pontifice.rñ.quod⸗
dam ius eſt ſuꝑ ius ciui.qð dã infra ius ciui.quoddã equale illi.pᷣ

mo caſu ꝑ ſolam rebellionẽ nõ ꝑdit᷑ vt ius naturale vel gen.ea enĩ

retinet. vt. d. l. amiſſione.ff. de capi.di.ſed ꝑ ſnĩam poteſt quiſ pᷣua

ri eo.vt patet in damnato ad moꝛtẽ qui ipſa ſnĩa pꝛiuatur ciuitate
⁊ libertate que eſt naturalis facultas ⁊c.vt.ff.de ſta.ho.l.libtas.⁊

eodem modo dico:que quis habet a ſũmo pontifice.naʒ ea ſola re

7

bellione non ꝑdit.nam eius auctoꝛitas ſuꝑ ius ciui.eſt.ſed ꝑ ſen/⸗
tentiã legittime latam poſſet qͥs illo iure pꝛiuari etiaʒ a iudice ſecu
lari.delaicis vᷣo loquoꝛ.vnde ſi imꝑatoꝛ ꝓtuliſſet ſniam ↄ dictum
regem pñtem valuiſſet.vt.d.c.paſtoꝛalis.ibi.q ſi punitio ⁊c.tamẽ
quia in abſentẽ ꝓtulit non valuit.vt dictum eſt. de eo vo iureqð ẽ
infra ius ciuile.vt ſunt ꝓpꝛia ciuitatum. ⁊ alioꝝ dominoꝝ ſub ipe⸗
rio conſtitutoꝝ illa ſine dubio ꝑdit.illa enim iura cum auctoꝛitate
pꝛincipis ſint facta ipſiꝰ iura eſſe vidẽtur.C.de vete.iur.enu.l.i..
omnia. et eſt expꝛeſſuʒ.x.col.ij.hic finitur lex coꝛadi.d.c.i.de eo vᷣo
iure qð ẽ equaleiuni noſtro ciuili exẽplũ poni non poteſt de iure cũ
imꝑatoꝛis oĩa ſint exceptis his que habet ecclłia.vt dictũ eſt. S. l.
xima.circa pꝛin.ſed pᷣſuppono ꝓut de facto obſeruat᷑ ꝙ aliqui re⸗/
ges vel populi non recognoſcũt imꝑatoꝛẽ in dñũm tñ dicendũ ẽ ꝙ

illa iura non ꝑdit rebellis ex ſua rebellione.nã ex hoc ꝑdũt iura o⸗

uilia.ſ.ciuium romanoꝝ.vt inſti.qui.mo.ius pa.po.ſol.ꝗ.cum aũt

iura ciuilia extraneoꝝ. ex pᷣdictis patet detminatio queſtionis ð ex

bannitiſ noſtri tẽꝑis.dico enĩ ꝙ illi qui ex foꝛma ſtatuni pñt impu
neoffendi:dicuntur hoſtes et rebelles ciuitatiſ qð pʒ qñ pꝑ.ꝛ.ciuita

tis ð eos indictum eſt bellum. vt. d. l. amiſſione. in glo. ſup verbo.

relegati.⁊ ideo ꝑdunt iura ciuilia romanoꝝ que ſunt ſup iura alia
rum ciuitatũ que ſunt equalia ſicut ex bãnitis ⁊ condẽnatis ab im

peratoꝛe non ꝑdunt ea queſunt iur̃ ciui.papalis⁊ ſic eſt caſuſ in d.

c.paſtoꝛalis.ſed dices tu illud verum eſt in terris eccłie.ſed in ter⸗

ris imperij.videtur ibi caſus in ð.naʒ impꝑatoꝛ credit illũ regẽ poſ

ſe pꝛiuari illo iureqð habebat a ſuꝑioꝛe.⁊ ideo expꝛeſſe ſnĩam pꝛi/

uationis ꝓtulit.⁊ ſic patet ꝙ eo ipſo ꝙ ex bannitis ⁊ hoſtis vniꝰ

(uitatis eſt. non ꝑdit ea que ſunt iur̃ ciui.romañ.caſus eſt.ff.de ca

pt..⁊ poſtł.re.l.ſi quis ingenuã..ciuilibꝰ.ſʒ ſi ciuitas vellet hoc ex

p̃ſſſe facereꝑ ſnĩam vt ſuum effectũ poꝛrigat ad ea queſunt er terri⸗

toꝛiũ dixi plene in repetitione.l.cũctos popłos.C.de ſum.trini.et

fi. ca. ⁊ hanc materiam plene tractaui in queſtiõe quã de hoc diſpu

taui.que incipit. Lucane ciuitatis ſtatuto ⁊c. Circa ſem. ſ.ð pena
que poteſt infligi a quolibet homine:querit᷑ an eũ qui eſt rebelł oc/

culte liceat occidere.⁊ dic ꝙ ſic. naʒ ipſo facto hãc penã incurrit. vt

bic.⁊ in iudicio quo ꝓceduur.de homicidioliquidabit᷑:an fueritre
bellis. ar.ff.de ope.no.nun.l.depupillo.s.ſiquis riuos.v.totiẽs
Item an iſte pene cadant in rebellẽ ciuitatem.rñ.quedaʒ ſunt cihi
tates que ꝑ vim occupant᷑ ab aliquo tyrãno vel hoſte impij.⁊ iſte
ꝓpꝛie non dicunt rebelles.ſed dicunt᷑ ciuitates capte que ſi recu⸗
perant᷑ dicunt᷑ reddite ad pꝛiſtinam libertatẽ.vt.Q. de of. pfe. pᷣto.

afr.l.i.in pꝛin.quedam ꝓpꝛio motu auiũ vel maioꝛis partis rebel
lant.⁊ iſte ſunt ꝓpꝛie rebelles in quibꝰqᷓ;tum ad amiſſionẽ iuriuʒ

⁊ iuriſdictionis dicendum eſt idem ꝙ in pꝛiuato q́;dtum ad penam
inferendam ꝑ hoĩem pꝛiuatim ꝙ quilibet poteſt in eius ciuitate⁊

territoꝛio capepᷣdari cõburere ⁊ ſilia facere que cõſueuerũt fieri biſ
contra quos bellum habemꝰ. vt.l.iij.in fi.ff. de acqui. re.do.ſʒ ſi ca
piatur vna ciuitas cuiꝰppłus ſit rebellis an ppłus efficiat᷑ ſeruus

N. 5 . S (Biiſin rebelles.
tt

fieut vnus pꝛiuaiꝰ captus. Rñ.nõ iĩmo libertatẽ recipiũt. vt in autt. e . ctare.et ſic nõ requirit᷑ ꝙ ad affectum ꝓduxerit ꝙ plene dic. vt. Cede
o de bhere. et fal.in pꝛin.et ibi no.in glo.ſuꝑ verbo antiq.et ibiꝑ ia.de epi. et cle.l.ſi quis nõ dicã repete.⁊c.
bel. Iẽ an iuriſdi.erit pꝛiuati capientis.Rñ. nõ cũ illa iura aſti iam f ⸗ Indignationẽ. bui verbi nullũ effectũ inuenio niſi q̃tenꝰ verbũ ſonat
perdit.et ſic ẽ pꝛincipis.et ſic tũc cũ occupat᷑nõ bʒ iurniſdic. Iteʒ an qꝛ unpatoꝛ indignar ex boc facto nõ exbibebirſe gra cioſum. ⁊c.
pꝛiuatꝰ qui capit ciuitatẽ porerit eõẽ deſtruere vel boĩes expellere pa gꝗ⸗ Aldille libꝛaꝝ.alias punit᷑ alia pena.C. de leg.l.ij.in fi.ece C. de ſa. ſan.

tebit ſtatim ð pe ec.l. placet. et dic vt ibi
na verbo iferẽda „a „ „ per doc. et ſic no. ꝓ ciui
p ſniaz iudi. dico Nulli ergo omnino hoĩm liceat gnationeʒ noſtram ⁊ penam mil-⸗ tatibus que quãdo fa/
ynull poade hanc paginã declarariõis et pꝛo le lib. nre camere ſoluẽdaꝝ ſe no gurnnt ncheelronai⸗
ſaieieratro ni nũciationis infringere uel auſute uerit incurſuruʒ. Hata piſis.iiij. dicantiet aduenſario et
ſi ſolꝰ pꝛicepſ.nã o* ire*. ſi aui ili⸗ i aduocato contra allegã
vom palcnla⸗ merano coutraire ſi quns auteʒ nonas apꝛilis. regni noſtri anno namvaletzalis aule
res ſintpꝛiuat⸗/ Hoc attẽtare pꝛeſumpſerit indi- quinto.ſcʒ. Mcccxij. ctio pene ſitatutum ſit
rũ ipᷣa ciuitas x validũ vt bic cum ſi. h
niuerſaliter cõͤſi⸗ ſi eſſet inualidum nõva
derata ẽ pꝛĩcipis.· ſilr et palatia pulcra ciuitatũ.t.col.q ſint regalia leerret adiectio pene ſicut nec pꝛincipale.vt.C. de le.l.nõ dubiũ.et.C. ð pac.
c.i.nõ poterit ergo deſtrui ciuitas q pꝛicipis ẽ abſqʒ eiꝰ volũtate.itẽ l.pacta que contra.ſed aliquãdo ciuitates volentes vt ipſa ſtatura licet in
ſi nõ z deſtruere ciuitatẽ nec alia edificia ꝑ q̃ vꝛbs deformat᷑ ruinis. ualida obſerueut᷑ auferunt iuriſdictõʒ ſuis iudicibus vt ſi aliquid ↄ illð ſta
vt.ff. dele. i. l. cetera. S. ſenatꝰ.et.C. de edifi.pꝛiua.l.ij. multo minuſ tutũ diceret᷑ vel allegaref.̊.e.qð contra illad ſtatutũ allegarec iunſdictõs
nec ↄð ciuitates. Itẽ ſi nõ lʒ ð decuriones ciuitatis ferre ſniam moꝛꝛ noõ babeatq valeat.an.dic ꝙ qũqʒ per illud ſtatutũ iualidũ nint᷑ aufferre
tis pꝛincipe incõſulto.vt.ff. de pe.l.moꝛtis.S.iſta ferre multo minuſ alicui ius agẽdi et tũc talis clauſula ꝑ quã aufert iuriſdictio iudici.qꝛ eã bʒ
licebit ðᷣ totã ciuitatẽ ſicut tropa et chartago paſſe ſunt aratrũ ex pꝛe ab ipſa ciuitate valet.vt.ff.de iudi.iudiciũ ſolu it᷑.tm̃ poterit agi coꝛa ſuꝑio
cepto eꝰ qͥ tenebatimpiũ.vt.ff.qui.mo.vſuſfr.amit.l.vſuſfr. dico ẽt re ſicur alia s ꝓcedit᷑ ꝑ viã euãgelice denũciatõis.vt diximꝰ.S.l.ꝓxi.in glo.
ꝙ põt cogere boĩes ciuiiatis capte illã dimittere cũ oĩbus bonis ⁊ ſuꝑ verbo denũciatõe. Si vero aufert᷑ iuriſdictio ſuꝑ defenſiõe nõ valet qꝛ
ad aliã trãſferre ſolus pꝛĩceps põt.ar.ff. ð iure fil.l.certa foꝛma.li.xci. defenſio eſt de iure naturali et ſic nõ pot auferri nec ĩpediri.q̃n iudex aude⸗
ſ regularit᷑ excã põt pᷣſes vel aliꝰ p̃toꝛ:vel rectoꝛ.vt.ff. de off.pfe.vr. at.als idẽ ĩpoꝛraret ſi ſtatueret ꝙ iudex faciat iniuſticiã.ꝓ bocextra de re .
l.i. H. fi. a ull atan ꝑs in qua punit impugnãtes ↄſtõʒ iudi.c.paſto.in cle.et qð dixi.S.l.ꝓx.in glo.ſuꝑ verbo figura. Idẽ ſi aufer
et ꝙ dicit nulli:ĩtellige in pꝛiuato vel in quis dignitate poſito:ẽt ſi tur ius replicãdi.qꝛ ſicut exceptio è deſfenſio ̊ actionẽ ita replicatõ õ exce ☛☚ ₰ℳ *
vicariꝰ fuerit imꝑa.niſi boc babuerit expᷣſſe in madatis.bhoc ei inui vt. ff. de exce.l.ij. et boc qñ talis eſt exceptõ ſeu defenſio q̃ per ſta tutũ iꝰpo
dictio oĩo q̃ ſequit᷑. q.d.ſine diſtinctõe ꝑſonaꝝ.vt.ff.q me.cã.l.ſi cũ teſt tolli.als ſicut poſſet ipſa excepũo tolli ita et iuriſdiciio auferri.bar.
exceptõe.ꝭ.quatenꝰ.in glo.ſuꝑ ver.oĩo.et de fideiul.l.grece.S.illu41 h¶ Dara. iſtud eſt vtile et neceſſariũ in.ll.que de nouo emanãt. ſy in codici⸗
etibi ꝑ Dy.etð dictõe pẽitꝰ vide qð põit᷑. C. ð vſur.rei iuð.l.f.ij.rñ. us et legibus antiqs diu obſeruatis ſeu in uolumĩe legũ redactis:lʒ data . .
b AZkingete. retractare directo vel malicioſas interpᷣtatõʒ facere. nò reperiat᷑ nibilominꝰ ſuũ vigoꝛẽ obtinet in pꝛĩa oſtõne codicis ibi.ſi qua
yt. T. de le. ij. c. (¶ Zemerario. ex bocpatet ꝙ ſi ex facilitate abſ eoꝝ ⁊c.vñ ⁊ cõſtitutio poſtqᷓ cepit ꝑ ſtudia diuulgari et frequẽ tari valeret.
qʒ dolo boc fecerit nõ incidit in bãc penã.ff. ad tur.l.i..q̃ri pot. ſz data nõ reperiretet hoc ẽ vtile ꝑ quaſdã ciuitates q̃ habẽt ſua volumia
d Lonntra ire. velð diſſimulãdo vel audiendo allegatões ↄtra bãc ſtaturoꝝ nõ publicata manu noranoꝝ.ſed ſunt diutiꝰ obſeruata.et bec da
l. vt. C. de le ·l. ij. et de ſacroſan. ec. li ta eſtcois ad bãc coſtitutionẽ et pᷣcedentem. Explicit.
per cognitionẽ. dig ibi peꝛinci.age.
pꝛimũ vacat. lur. ca. colla.ix. 7.8. de „
n nomime. ſuper poſſel / mm 1
nnu m pui.credi. ris qꝛ l. iij. H.
teſtm̃. g nu.l. cũ miſſionũ.
ꝓbatio. Quanam. dio tpe. Filiuſta.
b Com poſitis. Rub. De bonis. ia pum. ⸗
ribus. Inopinabile. Omnes. 8
ſic: cum. et alias. In lege anduʒ iter
ẽ nibil. b— n Aun eri
nians. le Codicillis. Neigenitis Autenticis.
c Pietati. vt. C. de cõuenik
Date. ſacranꝝ Mis enim in
ecckias. pellantes tate tuto.
ſui uur. 1 o, 1f .
ce legitima nullũ. ſic. ſ. intel
Rub. iuſiu. Compenſent. vtrũq; Hñ.vtiq;
Zpus. immo. vt Znbui pcio
6 eo. duci yt. ff. de Ad dñm .
os pꝛimi. ii p
8 Circũſcribat. pulos.et v
Cotigerit. tifiunt gaydis. . ob tutelã
ſimilea. innoteſcere. auro bãniti
alias. ſuꝑſtite. l.fi. ab eo legatũ
ducta ẽ. ꝓꝙ valeant. pp
e K no ſeu con/ u
an. vt. ff. Rubꝛica. At ibialieno Rñ.non?
Quã. q. ge. ſili. nupta Cõmerciũ
nũquid. vel cõtra CLolonoꝛũ Centum.
contradicãt. babent. KM ꝓpier
f 1 q; qui
que placuit. dat ad bũc tõis.q.de x
3. de non vt diff. Quonẽs Rub. Quõ
fi.ſ veriꝰ nota me vel ſed bic „.²X
ſtantinopo. Fpoſitis r oia illa
f m— tum fiat c.idempft.
ſecunda. mmutablr poſiius nullus

d boc

. „ ä . .
.

—*.

–

n

——

.
*
. 7 . *
“= .
X
8 .
„*
. 7
E 1 N
.
/
1 4
.
. .
.
. .
.
. S
. *
R 1
4 .
5
-
7 2
4 .
„ .
4
4
1
„
S *
37
D „
.
. .

wandel ſi⸗
mir miſſeran

n

3Aunnmn totum continni. 2 ¶ Meceſſario.i.qᷣbꝰ ex neceſ⸗
ſitate relinquit. vt.S. e. F. i. 29 e
a ¶ Scom quartã.i.qrtam illiꝰ ꝑtis quã ab inteſtato hr̃et.vt. L.

ult. ſ. neceſſario.

inof te. pentibꝰ.⁊.l.cũ q̃ritur.ſed hbodie ẽ ſemis:vel triens ſʒm nue
rũ liberoꝝ.vt.j.de triẽ.⁊ ſemiſ.s.i.colla.iij.

b ¶ Cõcedit.i.p

cipit: vel conce⸗ „ 2 ,
ditadminus. ſclripti heredes accreſcere ill ᷣm
c ¶ Auterri. vt ip Riti S: diſiri
Pkem inſtitutõis qunicuiq; diſtri

ſinat ⁊ alijs ip⸗

pero non fecerit

Et pᷣuſq; moꝛire

buta ẽ.ſi ueronllłs alter ſit heres:

bimeae mahit aut ſint quidẽ ſcnipti. quid nõt
ſod qreboe bi adeant hereditatẽ: tunc qð aufer
Ii nonbait a tur adiiciat aliis rebꝰ:lnia pbea
bedir M ſilegi tur⁊ legatariis fideicõmiſſariis⁊
non obeditĩ fa ſcruis libertate honoꝛatis adire.⁊
nendneehecacꝗrere ita ut obꝰ modis qðᷣ
debit e. F. ii Pceptũ ẽ ꝑ teſtantẽ ipleat᷑ cautõe

uidelʒ pꝛiꝰ ab eisfacta ſᷣm ꝙ ꝑſo

cuũ mitiꝰ ↄſueue⸗ — e 9
ntagi um.l. ; ianuel rex recepit modꝰ: qe res
cũ hole vt.ft de accipientesagũt in eis bonis que
arb. celſus. Rñ. n
