ar. . nio. ecd ueene ibiacgr Ci exp tuedü alt idðodño ius cu re:uel⸗ 5cO tes a iu
ErSnaro vg uia ree iit ſibi dece reſti ius acce 18 c in ei ilitigare triuſq bi no. an: 2uorg⸗ nis
dus 6ne. iaxie it e debe itius 4 ſdẽ ncti trüv m agn c. mo, dlo
vd —„— 10 meme etẽ ãtiti cuũd un rbi ebeat 5 gnan pꝛe⸗
ainockner, tese itura ꝗ „ tu .2. dicẽn 00c eé tiuſ . feu. buic . ne une
ri⸗ ae geiu „ pton. ſtiein lenncln Bacgtder nfe Kergk⸗ n
ſio nucozt ernoß ſeẽpꝛ ſempꝛonio diu ſenſue dinaniuclarbi iuz foꝛ De. naz epe
ſolie t.ff.d⸗ ea q. bita⸗ Iciusa ſem Pit ke ti lacet dinar hoc litig tagna not lrefutati
unſ ek. v e. iur. li⸗ cius agcce uilegi⸗ P . Eoꝛ SS lace eẽ lo velr t rein hat⸗
dleß agi tqugde⸗ eſti hered ibꝰ defie ite deũ adũ.⸗/J re feu. ij eſſe neſtiak ma eſic 64
uẽ ſi nrnsanegrd — —h ipe 7 is oĩb ſuꝑſtit gpu inãh ꝓpbar nouuelle eſhlu an e
eetin gelbagel beret ietiã h iciusſi inue⸗ determ gendũ ſa pte in pbati Eſon nn n Nrd
eſt e ve ſer mal ha naſculi oꝛroti adno g⸗ unõco aduerſ iente i acog⸗ ſern epena lei
eſſep eeun ſe dride mi m ine. p it ipſa dit:m ti nü: ſ deficie tũẽ cã iu eurindent 10
etn val vrlbi ib?fem eceſſi⸗ tẽ de ceſ⸗ ateꝛ ſ: qua tdic suti ſ lagit.y i⸗
em ar ed bues 6 ni filia d in dot ensde eſ bane gnat xX. uaten r ſolu. . aͤbe
(tus inſen iui di / . ſiad E nõ on deturele ñ. uel al t Der rituz n.
anein ſecimſn . ſt zſup k ſia ſſum ẽ nita d ternũ lle au me EE A
len inbils⸗ ritoq rebai t: mium nn ſſe pat c. ꝛill ſciendum jfen. ni⸗
Hß. indiui .5pe. -—‚ t: quere nineat. rete iuran llud tñ q; dñi dat de
Eaurſärun la de⸗/ ſit: idi ꝑtin. etatis qui ratiuſiura llud t m vrercs fif
ſio feudi ntaeralleaai taceat.4/9l vicetur un yrr rare,
ſi qu t. ſ. eo. c. ff. c . Ee. . epit ueſte tac §F. tm̃. . cmiruz ⁊ aliu . lle iur .
elnisbuef⸗ a nere ſallode filij inue gendeſimne Re eſt : ner ye
“ e Deiektilct Araute danindini⸗
ctis.l. iu. Pſſum nol fen. fvk 3 L ſallü zeſt., anik⸗ anikfeſte.
ausn etmeam ak nc menteer
deß a enceunnne ſeatr . ec lacem rei
ar pbor as 3 =M
da inter C. de ꝓ õ videtſt
rni neng no inq Aech deri, pecu 1
en peen derinawgn ndinei
16 rſit. bo
inte

Deannt

EeF;ũ ſoꝛet ſi inier duos vaſ.ↄtrouerſia eſſet.ſed quid eſt quod.ſ.dicdit ptroq; ↄſentiente inquiras.C.de epi.⁊ cle.aut᷑.generalit᷑.in fi. ⁊.ff. de fer.
enefe ſq; ͥ nemini licet curie eramen declinare. ſic intelligo. nõ licet.i. in⸗/ l.i. .i. .l. ſiferiatis. ⁊ de ĩ iuſuo.q;uis.⁊ de re.iui.ſi oueiĩt.⁊ ad ſe.ↄſu.tur
decens ẽ ei.non aũt ꝙ nõ poſſit examen eius declinare:ſilia ſtudio)— pil.l. vlti. F. ie. 7. C. de tẽp.ap.l.vl.in filzʒ vid eaf.ff. de poſtu. quos ꝓ⸗
überat ſus inqrat.ſed quid ſi alter vaſ.vocatus venire ad dñ̃m vel eiꝰ c⸗/ bibet. 7. C. de iur. om. iu. pꝛiuaroꝝ.? de iura. ꝓpłca. da.l. ij. F. ſed qꝛ. lud
ng niam otẽpſerit. Nrin 1s ZäBärnotabil éuotaduz 5
un m̃. ſine pea abi⸗ — Arilenoeeliged ſpe
, Rue wlegannd⸗ ſallos de fen. fuerit dubitatio ali pꝛimo inueſtituraʒ accepit heres tauit. ſzy cĩ ille ſoln err
niln rneneg. dim uel eius cunie iudiciũ. ¶ Si uerototã ſuipatris partem def- Dai mtil go iiram⸗
noals llud loquit iuu uero cũ ſua cunia dñs uocauerit e dentibus: quia ex eonullus ertitit H eeelar uaieen
i grneral at be Os: emini eox licetillidñiueleꝰ9 maſculus. ciq;ʒ inter ſapientesſe pmo vciit actore nee 6
rtude⸗ ſz ſit oꝛdinarius curie eius examen declinare. DPel uper hac queſtione fuerit di⸗ emte wor ala ⸗
lge Urcraliquge ſia f⸗ udi d ſputatum:tandẽ pꝛo maſculop mDen actoꝛ declinare q̃ſi
nione — msent De controuer E eudt apud nunciatumẽ.non enĩ patet locus cuna nõ poſſiterrta i;
aAI7 feminoin Pn ſurceſſiqnedoneg feu. aliquid int poſ iu⸗
ſin . manũ impoꝛta⸗/ paresternnnan 3 femine in feu.ſucceſſione :donec dicare. Rñ. nõ potenit:
. 11. Iuccel ,„ dicare. Rh. nõ poterit:
d B e cornei maſculꝰ ſupereſt ex eo qui pꝛimꝰ? amallagardeodt en⸗
e 0. „ „ . orir Iες n cauſis ap eandé
fmni. ualeselen do J inter dñm ⁊ uaſallũ:ð fe. de hoc feu. fuerit inueſtitus.nam ſedzdelen Gere ar. E.
mini gͤ fen⸗ ten/· fuerit cõtenti s illud iudicatum ſcio:ſi illeq ꝓ len. ꝛ interloc. om. iu.l. -
ſlode minari deber ex Oꝛta fuent cõtentio ppares Tluin feu. ſuum militi per benefi vlti aut. i poſita. et
hnsi Acbace: De illius domus ſicut lex cõradi dictt Pauin feu.ſuum militiperbenein rerreriſt be iudil.
c Rr a. e dirimatur. ſi tamẽpares habeat: cium dedit: duobus filis relictis ..ocs. 1.lqͦ no cogt
18 Sero. . G. n .. —7— * 5 — ur. nã ibi nõ diſti .
lei Ddares tieminan ⁊ ſiquidẽ dñs ⁊ uaſalluſ ↄſenſerit deceſſerit: quoꝛũunus filia tantũd emi brns atiabe
ſin enk Uquis 8 we Siuerodiſſentiqttrüéc lorelicto ſuperſtite defunctus eſt belouris mis.
nick. tatio eſt.¶ Si uerodiſſentiãt tüc lore pe eſt ibe

0 r. Peſo deno Peme intſt⸗

1d dſn. riſud ẽintelligendũ ꝓpter feudi incertitudinẽ. ſecus

ð mio.ſi index.⁊ in ſumma.ſi vis caſus in quib de iure poſſunt relaxari

edupenn aà ([Kubꝛi. 4 Be eo qui
ꝙ milesnon debet feudum ſuu,ʒ be⸗Dewar

ememmsle.
d 53 ☛W int dim quid faciendũ ſit querit᷑. ſed pua ꝙ luuz abr
ibio Bueme qu 9 edp per femin aʒ rec ogn oſcere donec n. ſed ceih.

eihut aa. gloſellã inue luit eoꝝ ſentẽtia qui dixerũt dũm

ta r EOe AA L winmg b W maſcko. iſt
eng yni talen.· vacar debere eligerepꝛiuſq́;. aut quos ſupereſt maſculꝰ exeo quipꝛimã ¶ a Songinevolſz
ſtavi ð 1 ud. c. ppter in uoluerit: z uaſallus ſimiliter hoc inueſtitura:n fecit. alii dicũt per Iaccedere. 210 valde eſt
oſide fenus. c. expoſ Uoluent: T uala lus lumlliter hoc liam debe ſcere. notãdũ. ⁊ nota ĩ eo po⸗/
ſoldͤ . um ſederzi. faciat ſm numerũa dño compꝛo-⸗ lamndel cre recogno ceec. uſünequtu ſuporo
ds vie rin ſtc. delitatez dominonon iurauit:do⸗ neo inueſtiis tur bic.ſ. maſcul ex⸗/
r⸗ pfteligere quo Minoueluaſallo diſſ. entiente o TMofr attes fei cet Ticiꝰ Aeurgerians ſui d
ſos iudicanduʒ P SSõ 3 kher dibi ſuis Seiusa quodam capita⸗ ſratlcleucntain⸗ ſuã
4 cuũ alibi dicat᷑ eů De eo gſibi eredibus lmns G ia Ins viglns o ric en 15
an iucdicẽ nõ eſſe ß⸗ maſculis afeminis inueſtitu/ neodenouo beneficio ſimul inue piuert. vriqh eadeei
3 ſtandũ SbeH accepit. ůütiti ſunt eo videlicet tenoꝛe ut qʒ itbtdl aoͦ oucto lice⸗
e, Zulanenta dun 5 l diu ipſi uel eoꝛuʒ heredes maſciu bar entz ſfoere iu.
u nar obſerud)/ üiinerent: maſculis deficienti⸗ weorltiicer no.
Rñ. illud loqui R——— . R „ kia Bmio 6 ſſent: feudũ deſeu. marc.i bic eti
l urqñ alterg bs q Wi ſibi uel heredibus ſuis bus femine ſiſt Dereſſen fculg etkene en aieenas
Ignorbat hoſtij maſculisuel his deficienti haberent.¶ Exfratnbushisvnꝰ ea her depbendif
ni larsen eble i beneficium inue· Una filia relicta:altero adhucui- as als no lceret. vr..
aut vrercz ſcie / bus feminisper benekie ſe nenteveceſſit: queriturcui port drkttcnorit ws:
gi iendste ſtiruam fendiacccpent mnt. deſimcideferaemumiſiicunefin egKudrDedwd
int ſu qð als noli⸗ mMen filia ſuperſtite deſcendente: defunct dekerat: ſox eniſi fratribꝰ a capitaneo in
. cerer vt. C. e nlło alio relicto deceſſerit hoc ma tri. Rñdet᷑ filie. Bmuiſel, cd S Bedirie olias non erat
f⸗ eue in 2 rito patemũ feudum indotemde bi ſſuiſq; beredibꝰ uidet ꝓſpexriſ bieen. cif.
Heraliter i . ? tob li ſe ſitñ isꝗqfiliã religt ſinehered· Mes alue
. nC.de nuͤſac. dit: et deceſſit duobus filis ereo ſe gale vereno inneſtirune e eo enier
fl cu voe iu inga pꝛocreatis: quoꝛum vnus duasfi du ſe nenintnſ qſita ers. ao guͤr, ſtori 2
8n Hnuʒ fauoe inuẽ ſias reliqt: alter uerounofilioma mienue pꝑpshamnnodnoecqlta edns ercluckacati
ſ, nene poſſame ſculo relictoſi bperſite deerc enit Anremouen debeant teſtesq pbibanioin ſataa
de pac. ſi quis ſtr. . NAEEn bares elle dellemum. M. eubi. An remo/
ne lenbego erf. dimus queſtionem: maſculo hoc = A

—

ueri debeãt teſtes qᷓ pares eſſe deſierũt. ałs nõ erat bic ti.⁊ male.acc. .
S facto. qualibet de cã buic.c.inueni glo.talẽ. vacat boc.c.ꝓpter infe
rius ꝓxi.ex eo.⁊ ꝓpter ſuꝑius.ſiinter dſim.

g Pares. boc idẽ in te

ſtametis ſeru af.nã ſi facti teſtamẽti tpe fuerit quis

idoneus łeI poſtea fiat minus idoneus:nibilominus tñ tenei teſtm̃.ff. de te

ſta. ad teſtm̃.S.i.⁊ ides
intelligo ſi nõ erat ido
neus.ſed cõi opinione
putabat᷑ idoneus.C.ðᷣ
teſta.oꝛdi.l.i.⁊ inſti.de
teſta.oꝛdi. .teſtes.ſʒ ſi
aliquis cognatis ſuis
aliqͥd relin quat.⁊ tẽpe
teſtamẽti cognati erant
iʒ cognat eẽ deſinant:
nibilominuſ legatũ ba
bebũt. vt. ff. de re. du. ſi
cognatis.ꝙ aũt in fine
ꝛ. qͥd em̃ peccauit ⁊c.
bec non videt᷑ rõ ſuffici
ens.nimiꝝ ⁊ ſi ꝓpter iu
ſtam culpã de paribus
eſſe deſierit aliquis:ni⸗
bilominus iñ teſtis eiꝰ
eſſe poterit.bic em̃ nõ ẽ
modꝰ interdicẽdi teſti
moniXũO.

b Kubꝛi. De coõtro.

als ſñ erat bicti. ſʒ. c. iñ
i ceo qð. quodam
ep̃o. vel alio ð bñ
fi. ſi de alijs dixerit ꝙ i

facto queſituʒ ſcio:ſi ini
dñm ⁊ fidelẽ deinueſtitura
feudi ↄtẽtioemerſerit:qꝛ factam
eam dñsneget ſi uaſallus offerat
eos teſtes ꝗqtꝑe inueſtiture pares
erant:ſʒ poſtea qualibet ex cã pa⸗
res eſſe deſiderãt:an ideo ſintre⸗
mouẽdi:q̃re nũcnõ ſunt pares.ſʒ
rũdoq̃ʒuiſ alii alið ſẽtiãt:tñ mihi
⁊ ꝗhuſdaʒ aliis uidet᷑ ſufficereeo
tꝑeinueſtiture ſaltẽ pares fuiſſe.
qd enĩ peccauit ꝗ inueſtiturã acce
pit ſi illi quos eo tẽꝑe utpoteido⸗

neos adhibuit:⁊ poſtea pares eẽ

deſierunt.
DSe contro erſia inter epiſcopuʒ

et uaſallum.

alijs non poſſit bre lo /
cũ exemplũ de annua p reſcriptiié ſi int ua
ſtatione miſi qs direrit P ꝙreſaiptũẽ ſiint᷑ ua
aliud eſſe in feudo ca/

mere ſiue caneue.illa e /
nim ab beredibus ſiue
ſucceſſoꝛibꝰ clericoꝝ nõ

pᷣſtaf.vt. .dictũ eſt de

feu. cameꝛe.vel põt etiã
exemplifican in clerico
nã lʒ iniuſte agatvaſal.
nibilomin iñ roͤ ei fa /
petit inueſti. rec.
feu. ſecus eſſet ſi ſpãliteꝛ
peteret inueſtiruraʒ ali⸗
cuius rei.vt.S.in diſtin
ctione quã fecimus.
lI ¶ Sed.pᷣſertim modũ
ſcʒ qui ẽ.S.de ↄtrouer.
ſeu.apud pares termi⸗
nãda.c.ſi inter dũm.
m ¶ Sao. ke. ſed bic fo
te in eo caſu tm̃ ẽ exau⸗
diendũ qñ ⁊ de boce⸗
rat cõtrouerſia.an ⁊ il/
lud teneret ꝓ feudo.
8 Aliquid. aliud. bic
põt notari ꝙ rõne ad/
iuncti licitũ depᷣhendit

qð als eſſet illicitumvt

. 5

alibi notauit iur̃ pꝛudẽ
tia.
SAccedere. ſed nũ qd
debebit epᷣs ↄdemnari
poſt illam annuã pᷣſta
tionẽ ſi ꝓbatũ fuerit il⸗

lũ inueſtitũ fuiſſe a pᷣde

ceſſoꝛe ſuo de illa. Ri.

alluʒ ⁊ dñm de feu. naſcat
qõque ꝑ pareseiuſdẽ curie diri

mẽda ſit:queſitũẽ ſi ꝗs dixerit ſe

a quodã epo foxaſſis iam defun⸗

cto de annua pᷣſtatõne:aut quali⸗
bet alia re ꝑ fe.inueſtituram acce

piſſe:⁊ cũ ſucceſſoꝛe eiusagat:⁊⸗

ille ridendoneget hũc eẽuaſal:

utrũ ꝑpareſ eiuſdẽ curie ſit iudi-
cãdũ.ſuꝑhac qõne opponit eiva
ſallus ꝙ dñs eũneget uaſalluʒ:⁊

iõ in ea curia paresnonhʒ.i⸗ Itẽ

dicituaſallus qpꝛius de ſuo /ꝓ⸗
pꝛio feu. recto debet inueſtiriqᷓʒa

Dnemine iudicari:dño rũdente ;

quicꝗd inter eos ſiueð inueſtitu-
ra:ſiue ð fidelitate.ſiue ð pꝛinci⸗

pali cã agendũẽ:ꝑ ſuã curiãẽ ex/

pediendũ.ſʒ laudatum ſepe ſcio
paresilliuſ curie m pᷣfatũ modũ
eẽeligẽdos:að quoꝝ ſpectat offi
ciuʒ: ut illũpꝛius de ſuorecto fe.
inueſtiri faciãt.ſʒ fidelitatis iuſ⸗

iurandũ differat᷑ donecð pꝛicipa⸗
li cã cognoſcat᷑.exillo.n.apꝑebit

utrũ iuraredebeat aut nõ:qð totũ

foꝛte nonmo abſolui debet.qꝛ foꝛte moꝛte dantis fuit finita.vt.ẽ⸗

.

quis dicat᷑ dux vel mar.c.q a pꝛinci
ſoldata que non pᷣſtatur noie feu.vt ibi öꝛ.

pe. niſi foꝛte dicas ꝙ aliud ſit

p Rubꝛi. De vaſal.mi.qui arma bellics depoſuit. als non erat

bic ti.ſed.c.tñ̃.

expedite qõnis ẽ.¶ Sed ſi conſti
terit uaſallũ aliquid aliud:poteſt
id de quo queriturab eodẽ domi
no tenere ꝓ feu.tunc eni qui debʒ
de ſuorectofeu.inueſtituram ac⸗

cipere ⁊ fidelitatẽiurare.⁊ ſicad

pꝛincipalẽ cauſam accedere non
eſt dubitandum.
De uaſallo milite quianma belli⸗
ca depolſuit.

m) Mles qui beneficium tene

Vbat cum eſſet ſine liberis:
uenerabilẽ domũintrauit:⁊ ſecu⸗

lo renũciando anma bellica depo⸗
ſuit:habitũq; religionis aſſũpſit
⁊ ſiccõuerſus factus ẽhic donec
uixerit feu. retinere conat᷑: quod

dominus uel agnatus ſibi ptine⸗
re contẽdit.ſed iudicatum ẽ dñi

uel agnati ↄditõnẽ eẽ potioꝛẽ:eo
qdeſiit eẽmiles ſeculi:ꝗ factus
ẽmiles chꝛiſti:nec bñficium perti
net ad euʒ ꝗ non debet gerere of

ficium.

Beuaſallomilite qotumareſt.
C. Ominꝰ uocat militẽ qab

eo feudum poſſidebat dicẽ
doeum in culpã incidiſſe ꝑ quam
feu.amittere ðbeat hic nõreſpõ⸗
det:queritur quid faciẽdũ ſit dño

Rñdeo eũ ad curiã uocare debe⸗

re:⁊ ſi non uenerit iteꝝ eũnocare

debereuſqʒ ĩ ſpaciotertio ſepteʒ

uel decẽ dieꝝ arbitrio eiuſdem cu

nie determinãdo.ꝙ ſineqʒ uene/

rit ad tertiã uocationẽ :hocipſo

feu.amittat.⁊ iõ dʒ curia domi⸗/

nũ mittere in poſſeſſionẽ:ſʒſi in⸗
tra annũueneritreſtituit᷑ eipoſſeſ
ſio:alioquin ẽt bñficiũfeu.qpoſ⸗
ſeſſioneʒ amittit ut in lõbarda de

hisꝗ ad palaciũ uenire ↄtẽpſerit

lege ſi cuiuſ. ch. Siuero ua⸗

1)Ales ꝛc.
act? ẽ.

idẽ ſi eẽt factus

clericus.vt.j.ti.
an mutus vel a⸗
liter impfect. c.
mutus.in fine. c.
nec pderit ſi bũc

babitũ poſtpo⸗/

ſuerit. vt. j. ſi de
feu. ↄtro. fue c. qᷓ
clenicus. et.j.de

bene. fe. in i.
r1Liel agnatuʒz

dhi.intelligo qñ
ſucceſſoꝛẽ nõ bʒ

⁊ merito ẽ poti

oꝛ cã dhi vel ag
nati.quia cum

monaſteriũ inęge

gredit᷑: ren ſuaꝝ
dñs eſſe deſinit
vtpote ergo non
duus nec teſtari
poterit. vt. C. ð
ſacroſan.ec.au⸗

ten. ingreſſi.

ſKRubꝛi. De

milite vaſallo qᷓ

otumaxẽ᷑.alias
non erat bic tit.
ſed. c. tö.

Dminus. ?
wvij. uel de/
eẽ dien. bodie

bec ſolẽnital nõ

ſeꝛuaf in. vij. nlel

r. dies. ſed plus
pʒ large curie of

ficiũ ut ſuo arbi
tio terminũ con
ſtituat.qð quos

nidie vſitatur. H
de iure romano
alia ſoleunitas
incitando obſer

Eentiaʒ voca

tionẽ.boc meri⸗
to accidit.qꝛ cõ/⸗
tumax eſt qui rri
nis edicnis cita⸗
tus iudici ſe nõ
pñ̃tat.⁊ litis dã
no otumacia eo
rũ qui iudici nõ
obiẽperãt cobeꝛ
cetur.vt.ff. de re
iudi. ↄtumacia
Igẽ eſt ſiynum
dumtaxat ⁊ edi
ctũ mittat/ꝓ oĩ⸗
bus. vt. C. qũo

7 qſiu. ↄſenta/

neũ.ſed illud in
fe.nõ obſeruat᷑.
ſcʒ ꝙ ꝓ oĩb edi
ctis vnũ dũta /

nppe
dſoſue
Set̃
honika
ltur.
janle⸗
diarſt
gucfo⸗
nudeni
ſnius
gtio f⸗
hocße
ſuemee
ſgleiun
Per
ſter
zöͤſee
id
denns
uumes
ſenoſt
asep
guisp
aroͤ⸗
aläd
hocin
leg40
acre
Ldei
houo⸗
fectec
citare
eſter⸗
vti
lto⸗
ſanie
qnoe
pe
ſarein
aut co
dums
des
dere
nite
nitn
ſedr
ſatn.
11,7,2
lun.
lglisſ
llep
nnon
gin
tonci
woihg
lunſp
nenn
ſoen
depein
Uini
hongb
aͤſene⸗
tſede
net
htunl
Unhns

l
uege
ſunni
ifdon
ſdilin

18
ſ
nen
ar
che⸗

us

we,
lnet.
Rr
o /
ſide
ecq

N
oͤb
poli/
lag
Cln
in;/

ſi
non
ſei

MXolla x. Bemilite haſollo qᷓ contutuar eſt.

xatpponãt᷑. ¶ Amittat. menio. boc eĩ ipo q hſvelit iuſticiã facer
dño ſuo fe. ꝑdit.vt.j.ĩ q.ca.fe.a.c.i.itẽ qͥ dño ſuo.alł.c.uld re ñ lateat
?¶ Sed al.als ſed ſi. vel et ſi.ſed vtraq; lr̃a bona eſt. als coꝛrectiue
ponit᷑ ad antecedẽtia verba.qꝛ ſufficit ante lit᷑ cõte.ſi dñs ĩ poſ.iuit
tatur.⁊ bñ ſeqt ſi intra annũ veniat:ꝙ poſſeſſe ionẽ valeat recupare
nam legitidẽ in.C. dep̃ſcri.xxx.an.ſi quis emptiõis..ſed ſi qͥs.ſj-
diat ſtudioſus.
quero a te iuris

benaena gualt ſallus cõqueritur de domino foꝛ⸗
tatio faciẽda vyꝓ ſan quia feu. malooꝛdine intrauit
Rorbeeht eo dolnino perperam reſpondente
ſalte ure mol ea quid uaſallo faciendũ ſit quenit᷑.
cedere valeaz:· reſpõdet᷑ eũ curiam debere voca⸗
z 8ſech enru re:⁊ in eadẽ curia de dño cõqueri:

i.⁊ fi. Juriſ pꝛu
dẽtia Rñdit.q̃a
tu me ⁊ alij frequẽter interrogaſtis quatenus de citatõne qd ſenti⸗
rem oſtẽderẽ.Rñ.maxime tuis motus pᷣcibus ð ea quid ſentiã pau
as explicabo.qui bʒ aures audiendi audiat.modo cũ de citatione
quis pleniſſime deſideratſcire boc inqͥrat.ſ.qui iudices pfſit citare⸗
q̊̃ nõ.⁊ qui citari pñt.⁊ quãdo.⁊ quot ſufficiant citatiões.⁊ qð int᷑/
uallũ debear eſſe inter vnam citatiõem ⁊ aliã.q̃d olim. qͥd bodie ð
boc intemallo ſeruet.⁊ quis ſit citatiõis effectus.⁊ citare pñt iudi⸗/
ces ⁊ oꝛdinarij.delegati aũt nequaqᷓ ſiue pedanei:ſicut nec ſentẽti⸗
am executioni pñ̃it mandare.pr.ff. de re iudi.a diuo pio.in pꝛinci.et
C. de iudi.ſancimus.⁊ intelligo etiã ſi d elegatus ſit a pꝛincipe iur
nouo.nec etiã nouiſſimo nimiꝝ nouiſſimo iure a pꝛincipe delegatꝰ
recte citabit᷑ vt.C.qũo ⁊ quãdo iu.aut᷑.qui ſemel.⁊ ſupꝛadicti licet

citarenon pſñit: inquirere m̃ valent. vt. C. de iudi.ſancimus. Dictũ

eſt ergo a quibus citatio poſſit fieri.nũc dicẽdum Equi citari valẽt.
⁊ vtiq; pñ̃t citari tam actoꝛ qᷓ reus. Reſtat igitvidere qñ.⁊ vtiq; añ
lit. oteſt. reus valet citari.quo caſu ab eo ritecitat qui in eũ nullã b
iuriſdirõem. nimiꝝ venire debet allegaturus pꝛiuilegiũ ſuũ ſalteʒ ſi
quod hʒ.vt. ff. ſi quis in ius voca.l. ij.⁊.ff.de iudi.ſi quis ex aliena

ſed poſt lit᷑ con.citan poteſt ⁊ dʒ actoꝛ.ſed non afi. qꝛ agere vel accu

ſare inuitus non cõpellet vt. . ne inuitus ⁊c.niſi ſʒm ꝙ in pdicta

aut᷑.continet᷑.⁊ in aut᷑.vt oẽs obe.iudi.colla.v..ſi vᷣo. Nũc viden

dum ẽ quot ſufficiãt citatõnes.⁊ certe niſi ad ſolẽnitates te referes:

tres ſufficiũt. ⁊ in boc.c.⁊. C. de iudi. ꝓperandũ.S. ſiqdem. ⁊.ff.

dere iudi.l. ↄtumacia.⁊.ff.de iure fiſci.ſenatus.S.ſenatus.de ſolẽ/

nitatibus ideo dixi qñ ſm eas citatio ẽ facienda.pꝛimo em̃ vnũ po
nitur edictũ.moxaliud. deinde tertiũ.poſtea vo ſequit pemptoꝛiũ.
ſed poſt pemptoꝛiũ ſemel dʒ citare iudex inqᷓ; ſi voluerit.nec eniʒ in⸗
fert neceſſitatẽ iſtud.ſed vꝛbanitatẽ inducit.ſimile vt.E. de pign. l.
iij. 7. C. ad.l.fal. de plag.ſi fratrẽ. .ff. de mino.l..iij. F. ſz vtru. nimi
rum. ⁊ boc totũ iudicis arbitrio cõmittit᷑. vt.ff. de iudi.nõ nũqᷓ;.et ꝙ
talis ſit ſeruanda ſolẽnitas dicitur.ff. de iudi.ad pem pt.⁊.l.tertiũ.
7.l. ?⁊ poſt. ſed qꝛ depluribus edictis mẽtionẽ fecimus. ⁊ vni dũta⸗/
rat nomen apponit᷑:an alia ꝓpꝛia noĩa pſit hfe:querit ſollicitꝰ.ad
qð iuniſ pꝛudentia rñdet vtiq;.pꝛimũ ergo vocata dmonitoꝛiuʒ.ſe/⸗
cundũ citatoꝛiũ.ternũ ↄuentònale.vt iſtoꝝ tria nomia ꝓcedũt a bo
no ingenio.quartũ aũt vocat᷑ ꝑemptoꝛiũ ⁊ a lege deſcẽdit.hec dixit
iuriſ pꝛudẽna.ſ ſtudioſus ait.vr̃ꝙ; nomẽ ſecũdivltio edicto cui no

men non aſſignas potius ↄueniat:cũ maioꝛis ſit auctoꝛitatis ſupe

rioꝛe:nimiꝝ citatoꝛia oim cauſaꝝ ſolus pꝛĩceps põt reuocaf̃.vt. L.
de pꝛin. agent.in rebus.l.ij. ꝙ ergo eritnomẽ ſecũdi.quod.ſ.nomẽ

vltimũ vſurpauit nondũ ſatiſfactum eſt ſtudioſo. illud aũt aſſidque

notabis ꝙ vnũ edictũ ꝓ oĩbus iudey mittere põt.C. qũo ⁊ qñ iud.
cõſentaneũ..ff. de iudi.nõnunqᷓ. Reſtat ergo videre ꝙ intuallum

eſſe debeat inter vnam citatõnem ⁊ aliaʒ iure antiquo ⁊ nouiſſimo.

certe tzm vereres leges non minus.x. dien ſpacio. vt.ff. de iudi. per
infualla. ⁊. C. de iudi. ꝓperandũ.S. ⁊ ſiquidẽ.ſed hodie ꝑ aut᷑.nõ

minus.xxx.vtin auten.de litigio.S. omnem uero.ñn.quidam tamẽæ

dicũt aut.loqui qñ actoꝛ citatur. antique vo.l.qñ reꝰ.⁊ iõ dicũtvete
res.ll. ideo coꝛngi ꝙ ego non appꝛobo. ne pmittit actoꝛi quod reo
denegak. ff. de re. iur. l.non dʒ. igit᷑ venus eſt. ll. veteres poſteritati re
linquẽdas foꝛe.⁊ bec vera ſunt ſzʒm iura foꝛi ⁊ nõ ſjm iura poli. iuf̃
em̃ poli:pꝛimo paternalr vocat᷑.⁊ p.vij.dies expectat᷑. poſtea bis

diebus tranſactis alij.vij.dies adiſciunf. quibꝰ ab ingreſſu ecclie

1 diuinis officijs interdictus ẽ. poſtea adijciunt᷑ duo teſtes quibuſ

—

42

a pace et communione ſancte eccleſie ſuſpenſus eſt: deinde alij duo dies
adijciuntur ſub eadem expectarione quibus vna ſuperaddito die omn i
expecratõni veluni deſperata reus mox feriat anathematis gladio.vtĩ de /
cretis cauſa.v.q.ij.pꝛeſenti.ſed intelligo quãdo eccleſiaſtica ⁊ criminalis
cauſa agitat. Sequitur nũc de caitationis effectu. ꝙ ſi fuerit abſens reus ⁊
legitime citatus non venit ante lit conteſta.ſi cõueniat᷑ per actõnem ĩ rem

mittat᷑ actoꝛi poſſeſſio
. petite rei dumtarat. et
unia debet audire dominũ: eũqʒ intellgo ni abſens le
ſalua reuerẽtia competenter co⸗ ſinrem agatur in om̃i
gere:ut uelpoſſeſſionem reſtitu-· bus bonis enda e
at uel acquieſcat: ul in iudicio cu cau. in pofſ ea. iulcin
rie ſe committat. ꝙ ſi teramoni⸗ Kigen gidea .
tus facere diſtulerit: tũc lʒ uaſallꝰ di. 2 de pꝛeieni Ir
anno.ſi quis emptõis

S.ſed ſi quis. Hotabiſ
ergo differentiam int abñtem ⁊ latitantem. vt ibi no.niſi foꝛte petatur here
ditas ſm quoſdam.tũc em̃ nulla erit diſferenna ſi latitauerit. vel ſecũduʒ
Pv.non placet. quod nec idem Celſus videt᷑ cõpꝛobare niſi dolo foꝛte feẽ
quo minus poſſideret.nam tunc in oĩbus bonis abñtis faciẽda ẽ miſſio.
vt in..celſus.in fi.⁊ in caſu iſto dicunt qᷓ̃dã actoꝛem poſſidere.qð ego nõ

—

appꝛobo.nam tũccã rei ſeruãde mittit᷑ in poſſeſſioneẽ.ergo nõ poſſidet. vt

f. de acq. poſ.poſſideri. 5. vlti. .ff. vti pol.ſi duo.i.creditoꝛ.bic tñ ſjm pꝛi

oꝛes infra annũ reuerſus poſſeſſionẽ recuparet reus ⁊ iudiciũ adbue pati
rur. dũ tñ actoꝛẽ indẽnem ſeruet.als em̃ nõ audit.vt.C. de iudi.ſancimus
in boc caſu põt babere etiã locũ quod bic dicit᷑ poſtannũ vᷣo reuerſus pri
bus actoꝛis fungitur.⁊ actoꝛ quaſi ex ſecundo decreto conſtituitur poſſeſ/⸗

ſoꝛ.bic ſm noſtram ſentẽtiam ante annũ eſt poſſeſſoꝛ.ſed poſtea fit. ⁊ bec

vera ſunt cum agitur actõne in rem.ſi vᷣo perſonali agatur: mittitur actoꝛ ĩ
poſ.ſed poſſeſſoꝛ generalis erit.quia pꝛo modica ſumma mittit᷑ ⁊ vniuer /
ſoꝛũ bonoꝝ poſſeſſionẽ.⁊ bocniſi agat de damno infec. vtcaueatur. tunc
ei rei tñ de qua nimet damnũ fit miſſio.vt.ff. qni.excau.in poſſ. ea.l.i.ſj qꝛ
boc videbatur abſurdum a Juſtiniano medicina p̃ſtatur. mittitur ergo in
poſſ.ſjm mẽſuram debiti declarati.ſic em̃ ⁊ febꝛibus pᷣſtatur medicina.⁊ in
telligo declarari foꝛte per ſnĩam.⁊ erit caſus vbi ante lit conteſta. diffini/
tiue pꝛonũciatur.vt in aut.de exhi.⁊ intro.re.ꝭ.ſi vero.⁊ in aut. de litig. F.
colla.ix.⁊ bec vera ſunt de reo.actoꝛ vo ante lit᷑. conteſta. non poteſt cita/
ri niſi ſim qð ſupꝛa expoſitum ẽ.immo vt verius loquar ⁊ poſt lit.cõteſta.
non poterit olimcitari actoꝛ.quia eo abſente nõ contrabebatur olim bere⸗
mocliciũ pᷣterqᷓ in cauſa libertatis ⁊ ingenuitatis.vt.ff. de confeſ. cerrum.
7.ff. de libe. cã. diui. ⁊. ¶. de libe. cã. ſi is quem.C. de ingenu. ma. diffama⸗
ri.ſed hodie ſecus.vi.C. de iudi.pperandum.. ij. ſi o actoꝛ abſit ⁊ poſt

lit. conteſta. ſicut ſupꝛa dictum eſt citatus non venit: cum ſi lit ſi ufficienter

aliquid agitatum non ſolũ ab obſeruatõne iudicij abſoluetur reus. veruʒ
eiiam in expenſis circa litem factis rei ſacramento declaratis actoꝛ cõdem
nabitur. vt.C. de iudi.pꝛoperandum.S.i. Iʒ alibi dicatur ꝙ litis damno
abſentis contumacia punitur vt. ff. de reg. iur. contumacia. ⁊ in auten. vt
omnes obe.iudi..ſi vo neqʒ.⁊ hoe intelligo etiam antelit᷑ conteſta.? pꝰ
litem commotã quando nil latitatum eſt.ſi vero abfuerit legitime poſt litẽ
conteſta.⁊ fuerit legitime citatus:tunc omnino abſoluitur reus vel cõdem
natur. vt. C. de iudi. ꝓperandum. S. ſinautem ex geſtis. ſed in hoc caſu ſi
reus cõdemnatunexpenſe deducũtur de condemnatõne que facienda eſt
pꝛo abſente actoꝛe.vtibidem. ꝙ autem dictum eſt lit. conteſta. idem intelli
gendum eſtin qua ſi conteſta. L. vbi in rem actio ex. debeat. l.penultima.
C.quomodo ⁊ quãdo iuderx.cõſentaneũ. Sed ſciendum eſt ꝙ ſi actoꝛ in
rem agat ⁊ mittatur actoꝛ in poſ.poſtliteʒ conteſta.ſtatim fit poſſeſſoꝛ bec
differentia inter miſſio nem que fitante litem ⁊ poſt. quia ante non poſſi/
det ſed poſtea ſic. Si vero perſonali agatur idẽ eſtꝑ omia. pt. S. dictum ẽ
ſecũdum Py.

i ¶ Salua reuerentia.ecce ꝙ liberto equiparatur vaſallus.nam Zibertus
ſalua reuerentia cum patrono experitur. vt. C. de libe. cauſa. cum affirmes

ſicut ⁊ ſeruus paciſcendo cum domino ſuo deliberando ſi aliquid pꝛopter
boc de peculio dedit domino:licet cum domino nullam poſſit babere ac⸗
tio nem aditus.tamen pꝛeſes pꝛouincie ſalua reuerentia boꝛtabitur domi
nũ ſtare placito ſuo. C. de condi. ob cau. ſi liber. ſed quid eſt ꝙ dicit. ſalua
reuerentia.nunquid non poterit vaſallus dommũ ſuũ in ius vocare ſine
pena venie non petite ſicut de liberto dicitf.vt.ff.⁊.C. de in ius vo.Rſi.nõ
puto ꝙ is a m biguus ſit locus cõſuetudinibus. ſed dic ſalua reuerẽtia ⁊c.
ſq; ꝙtum ad actõem famoſam. q.ſ.verbis ẽ temperãda.vtlegit᷑als de li⸗
berio. yt. de doli excep. apud. 7. C. de obſe. pa.p̃ſtã.l. iiij.

iu

iudiciũ curie declinare.quo

—

4

iber. ij. feu.

le (Aairen , ed cur boc dicitur ne curie inter ios moꝛe iudicis oꝛdinarij
icabit. pz ñ. vtiq;.vt.Sð. S. ꝓxi.ſed bocin ſauoꝛe vaſ. dicit.i.vt valeat
d puto inrelligendũ qñ curia in oñm ptãrẽ ba

bere non poteſt.⁊ maxime ꝓprer ſui potentiã.nibilominus tñ iudicabit cu
ria ſi vaſ. voluerit. Et erit bic caſus in quo fragit lex illa.ff.de iudi. vt ſicut

⁊ alibi ſicut ibi notatur
I¶ Depdare.intelligo
iſtud qñ fuit bãnitꝰ ꝓ/
pterotumaciã ſui.nam
tũc licitũ ẽ cuiq; depꝛe
dare ne dũ va. ꝗᷓ iniuſti
ciã parit᷑.alioqͥn.i.duʒ
ludicis copiam babet
iſmeo ſi ſibi iuſ dicat ne
iure ſuo pꝛiuet᷑.vt.ff.ꝙ
me.cã.extat.⁊ boc caſu
amittit dñs ꝓpꝛietatẽ.
qꝛ ⁊ vaſ.feu.vt.j.ti.ꝓ.

S. .itẽ qui dño.als illud

te. ⁊.j.ti.qualiter dñſa
ꝓpꝛietate pꝛiuet.ca.ex
facto.⁊.j.ſi de feu.otro.
fue.c.dñio cõmittẽte.

m Rubꝛi. In qᷓ.ca.
feu. amit.

Berꝛtus. quidam
. abẽt hic poſt il⸗

ud.c.dñs vocat militẽ

plura ca.que oĩa vacãt
in boc loco.qꝛ ſunt.S.ðᷣ
feu.marchie.c.qᷓ ð mar
cbia vel comitatu.⁊.c.
ſi capitanei.⁊.c.ſi duo

fratres. bec enĩ omnia

ſunt.S.pᷣdicto ti.poſtea
babent quidã aliud.c.
qð uon ẽ ibi.ſ.poſt illð
ca.ſi duo fratres.quod
ſic dicit in bis omnibꝰ
pꝛimuʒz videndũ ẽ:pu/
ta quid actũ ſit. inueſti
tura em̃ que fit añ tres
liberos homieſ ſeruare
dz nili iuri cõtraria ſit.
ſi ergo dño ⁊ fideli pla
cuit vt paciſcant de fili⸗
abus quatenꝰ ipe ſuc⸗
cedant.boc quoq; ſer⸗

uandũ eſt. q autem dꝛ

in pᷣdicto.c.in bis pᷣmo
videndũ ẽ.qͥ d aureʒ ſit
generaliter in oibuſ ob
ſeruaf.vt pꝛimo qͥ d ac⸗
tum ſu inſpiciatvt. ff.
trãſac qui cũ turoꝛibꝰ.

ꝙ aũt dicit añ treſ libe

ros hoies.intelligo cũ
diſtinctione.ſ.ſi de no.
vel de vereri inueſti. q

ratur.i.vt tũc boĩm eti

az libeꝛioꝝ hr diſtinctõ
ſed ꝙ dicit añ tres libe
ros boĩes ⁊c.nunquid
ſint in iure ſeu extra ius

verbi gra.confitet᷑.ſ.va

ſallus feu.ſuũ foꝛe cõdi
tionalecoꝛã tribus libe
ris hoibꝰ:nunqͥd ei p/
iudicabit.Rñ.illud di⸗
ſputabit᷑ ĩ libello diſpu
tatoꝛio pilei.pꝰ ea q dã
bñt illud.c.qð dictũ eſt
qualiter ꝑ bñſicium ⁊c.

ad aliam maioꝛẽ poteſtatem ire
ſibi conſulere:⁊ ſi dñsei faceꝛe iu⸗
ſticiam voluerit:poterit eũ depꝛe
Sare.
In quibꝰ cais amittatur feudũ.
NVBertus ðooꝛtoan.filio ſuo

ſal.cogiſ me⁊ ſuꝑhoc ſepe

ſcribẽdomultũ uꝛges:ut cãs qui
bus bñficiũ amittat᷑ enumeratas
tibi ſignificarẽ: qð iðo diſtuli.qꝛ
ſepiꝰ circa noſtre reip.curã occu⸗
patus:⁊ multis pꝛiuatoꝝ cauſis:
aliiſq; reꝝ innumerabiliũ impedi

mẽtis detentꝰ: onusillð ſubire ñ

ualebã. ne uidear pces tuaſ ꝑui
pendere:a ſtudiũ diſcẽdi tibi nũc

imminẽs negligere:ꝗd mihi ſuꝑ

hoc uideat᷑ paucis explicabo:dũ⸗
modomemineris cãsillas ſuba⸗
liqua regula pfecta aut diffinitõe
rotũda nõpoſſe compᷣhẽdi.nam
ſicut de ꝓbatõibꝰ indigeſtis ſcri⸗

ptum reꝑimus:ſic ⁊ de hiscauſiſ

ſine calũnia dicere poſſimꝰ.ſi ꝗs
eni dixerit que cauſequẽadmodũ
alicui dño að ingratitudinẽ alicu⸗

ius uaſ. ꝓbandam poſſit ſuffice⸗
re nullo certo modo poſſe diffini

rinihil errauerit. deillatñ ingrati
tudine loquoꝛꝑ quam bñficiũ a/
mittat᷑.non eĩ ad hoc ſufficit oĩs
occaſio ꝑ quaʒ fidelis accepti bñ⸗
ficii uidet᷑ ingratus.ſed ſunt qͥdã
ut ita dixerim egregieingratitudi
nis cauſe in quibus bñficium ſᷣm
moꝛes curiaꝝ ſolet adimi.qũo.n.
uaſal.q; humiliter:qᷓʒ deuote:qᷓʒ
benigne:qʒ fideliter erga dũm ſu
um debeat ſehabere potiꝰ exna⸗
turalibus ⁊ bonis curiaꝝ ↄſuetu⸗
dinibꝰ põt ꝑcipi:qᷓ; lege aut ſcri⸗
pto aliquo poſſit compꝛehendi.
pꝛimis ſcireopoꝛtet bñfici

um illud quod ẽ genus talem eẽ

qõ ſilt vacat.qꝛ expoſitũ eſt.S. bic põt eſſeti.qui.mo.fe.amit.c.i.et
ca.ſe.vſq; ad illud.c.ſi quis ex oꝛdine militũ ⁊c.nã ſicut de ꝓbatõi
bus ꝑ teſtes faciẽdi.vt.ff.de reſti.teſtiu.i.colla.ibi.que agarur ⁊c.
Accur. Dis occaſio.ſic non ſufficit quilibermetus ad ea que ter
minara ſunt reuocãda.vt.C.de trãſac.intpoſitas.ideʒ eſt circa in⸗

hil aliud eſtqᷓ; beniuola actiotri⸗

buens gaudiũ capientibus capi⸗

enſq; retribuendo: ⁊ id quod fa⸗
cit ꝓna ⁊ ſponte ſua parata ut ait

Seneca.¶Luiꝰ aũt generiſ ſpe

cies quedamẽ.bñficiũ ẽ illð bñfi

ciũ qð ex beniuolẽtia ita datur ali⸗
cui ut ꝓpꝛietasrei immobilis bñ
ficiate penesdanteʒ remaneat.ut
uſufructusillius rei ita ad accipi⸗
entẽ trãſ eat.ut ad euʒ heredeſq;
ſuos maſculos ſiue feminasſide
his noĩatim dictũ ſit in ꝑpetuum
ptineat ad hoc:ut ille ⁊ ſuihere⸗

deſ fideliter dño ſeruiant:ſiue ſeꝛ

. Rima cau
ſa bñficij
amittendi. Hac

rubtica ra ro vtii

uitiuʒ illud noĩatim qleeſſe dʒ ſit
expᷣſſum ſiue indeterminate ſit pᷣ
miſſum.
Que fuit pꝛima cauſa beneficij
amittendi. .

p Nima aũt cã bñfici amit/

rtẽdi hec fuit:⁊ adhuceſtin

pleriſqʒ curiis.ſʒin curia medio⸗

laneñ. non obtinet: ꝙ ſiuaſallꝰ ꝑ
annũ ⁊ diem dño ſuo moꝛtuo ſte⸗
terit ꝙ; heredem dñi ſui inueſtitu
rã petẽdo:fidelitatẽ pollicẽdo:
nõadierit tanqᷓ; ingratus exiſtẽs:
beneficium amittit.⁊ ecõuerſo ſi
domino ſuꝑſtiteuaſallus deceſſe
rit:⁊ filius eius per uiam dictum
tempus neglexerit petere inueſti⸗

turam :beneficio carebit. ¶ Etẽ

alia ingratitudo notãda:ſi domi⸗
nus inueſtituram pollicẽdo uaſ.
fidelitatem petierit:⁊ illo non pᷣ⸗

ſtante dominꝰ tribus uicibus coj

uenienti temꝑe interpoſito foꝛte
ſeptem dierũ ſpacioad curiã ſuã
ſuꝑ hoc reclamauerit:⁊uaſal.tri
busuicibus citatus a ſuisparibꝰ
iurare noluerit:ſitamen benefici⸗
um tale ſit ut ꝓ eo iuſiuranduʒ fi-
delitatis fieri debeat. Sunt enim

0

2

8

gratuz. vt. C. de

Lomp̃bẽdi.
senen epla
bec vbertus ⁊c.
vſq; buc.⁊ bicẽ
poſtmodũ.c.aſ
ſignatuʒ ꝑ lrfam

capitalẽ incipi⸗
ens ĩ pᷣmis illõ
2
p Eapientibꝰ.

als non ẽ capiẽ
tibus.

S id. als nõ
eſt in id.

Parata. alias
parata alias ꝑ⸗/
acta.poſtea qui
dam habent vt

ait Seneca ⁊c
(Kubeid Aue

fuit pꝛima cã be

neficij a mittẽdi

mur.qꝛ ſub ſuꝑi
oꝛi ↄtinet᷑. Per

agnnũ ⁊ diem lo

quit᷑ im moder

noſ.i.ſʒm iuſ no

uiſſimũ.i.ſm cõ

ſtitutionẽ Fede.

impialẽ.vel hm

c.conr adi.vt de
cap. cõ. c. i. vel ð
alijs loquuur ni
de milite ſicur ſa
tis ẽ expoſitũ.S
quo tẽ. mi.i.pe.

de. c. i.

r eicon
⁊ fidelitatẽ pol/

liceatur. vt. ſ. le ⸗
gitur de. c. cora.

c.i.⁊ notauimꝰ
3. qualiter vaſ.

iurare dʒ fideli/
tatẽ. ꝙ aũt ðꝛ in
iſto. c. intelligat
de pubere. ſicut

dðꝛi9ſti. fede.ĩpe
rialẽ. itẽ itelliga
tur ſizm ꝙꝙ dꝛ. S.
quo tẽ.mi.inue.

nondũ inueſtuꝰ
eſt. ⁊ ideo dicit:

pollicẽdo ⁊c.nã

ſi foꝛet inueſtitꝰ:
ad qᷣd deberz in

ueſtiturã pollice

õ „ . ri nõ video.
diffinitöem. ¶ Beneficiumni⸗ quedam feu.ita dataut ꝓhis eaen

iſtud ergo qð dðꝛ
hʒ locuʒ in eo q

ie
gti
ee,
neier
gin/
Lde
fl

bödi⸗
epte
870.
bice

af.

lian
api/
li
aapie

lsv

glias
1 7
aqui
t
e.
Ar
cibe
inei
Acau
ſie,
ichee
Nopt
blt
Pe
biente
node
uſno
mc
ſece.
elßm
Hide
vdld

auuurſ

lautſt
ſiti,5
bpe.

nnct
pol/
ſle /
töla.
nin
hal.
idele
drin
loet
ſcut
ie
ig
de5:

do.
d
eog
eſh.
it:
ehi
fi:
Win
llie

ſz qð erat iſtð tᷣs.Rñ. arbit᷑o curie determinãdũ erit. ſicut ⁊. S. ij.
ca.dñis vocat militẽ ⁊c.intelligo de vaſal.qui ↄtumax eſt.ſed quid
erit de eo qui inueſtitus ẽ:⁊ dno poſtulãte fidelitatẽ ibam facere cõ
temnit.Rũñi.boc ſeruabitur in lõbardia.ſ.ꝙ dñs pꝛepꝑat libellũ ei ⁊
fidelitatẽ a vaſ.ſibi fieri poſtulat.qð ſi facere recuſat infra annum
diẽ:nibilominꝰ

cicias copulauerit. ⁊ vtiq; a feu. pꝛiuari põt.vt. C. de inoffi.teſt. liberi..ff.
de offi. pfec.vꝛ.l.ij.S.cũ patronus.nã ⁊ accuſatoꝛeſ qui cũ inimicis moꝛãt
vt ſuſpecti ab accuſa.repꝛobant.vt ſymacbus teſtat᷑ in decre.cã.iij.q.v.ac⸗
cuſatoꝛibꝰ.nã ⁊ in fi.loquit qñ liberius ↄſpirauit cũ inimicis dñi ⁊ cõtra
dim. ⁊ buic pᷣbet ſnie adminiculũ qð dicium ẽ.ð.bic põt eſſe ti.qͥ. mo.fe.a.

Bonres bo oine fiqlelitas no ſit pꝛeſtãda.4 Tté
paſtea vo oino fidelitas nõ ſit pꝛeſtãda. Itẽꝗ
ſicerit differen / dDñm ſuũ cũ quo ad pꝛeliuʒ iuent
tia inrer eus au aut i acie periclitãteʒ dimiſerit be
pite ali. n pl⸗ neficio indignũ ſeiudicauit. pꝛe⸗
uun o bje inne,/ terea/ſiuaſ.pſcierit quem contra
ſteiuſtengo i ito diim ſuũ aſaltũ moꝛtẽ uel captõʒ
c manmaéi aut patrimonij grandẽ iacturam
ena aſrion faceremolientẽ: dz dũm ſup hoc
ne voſſicer bol qcitius põt certioꝛare:ut ꝓinde
cSaennů dñs ſciens: ꝓuidẽſq; periculum
pollicedlo inue ⸗/ ualeat declinare. ¶Q ſinon fe
ſtuur eperdo cerit dolo uelnegligentia ſua uel
debebit epeaa / fraude celauerit: beneficio ſe cari
e ea vid eturũ agnoſcat. / Rurſus ſi dñi
citan ſivoluert Uel dñe: filieuel nurui: aut ſoꝛoꝛi
cuna poſtea po i domoadhbuc manẽti queĩ capil⸗
morifenfia und lo dicit᷑ ſeĩmiſcuerit fe.quo ſemõ
perl doͤ. aũt ſtrauerit ĩidignum carere debet.
⸗ cr — . 7 ,
en eeden Doꝛro ſi dñm alalieritvl uicũ
ꝛanonẽ ſatis elt in quo eſt ꝑuim aggreſſus fuerit
notatu. S. deya⸗ . 6 is
la omumar⸗ uelimpias manus in pſonaʒ dñi
vi Htẽ quidim. Ubicunqʒ iniecerit: uel alias gra⸗
in alio loco diit ues uel ihoneſtas iniurias intule⸗
ſi em̃ dñs pᷣliuʒ — d⸗
capeſire babue, lit: uel moꝛti eius uenenouel gla
rit ⁊ vaſ.eũ mo/⸗ dio uel aliter inſidiatus fuerit:be
rantẽ in ipᷣo pꝛe
lio dimiſit:non H H
moꝛtuuʒz ſed ad
moꝛtẽ vuln era /

neficiũ amittit. Illud tñ nõlate
at ꝙ ſiꝗs ſuodñonuſticiaʒ racere
nolueru fe. qðᷣ tenebat ꝑdʒ ſicut
ĩ alio libellotibi ſcripſiſe hoc cre

do. Sʒ nõ eſt alia iuſtioꝛ cã bene
ficij aufferẽdiqᷓ; ſiid ꝓptqð bñfi

ciũ datũ fuerit hoc ſeruitiũ facere
recuſauerit:qꝛ beneficiũ amittit:
aliud eſt ſi foꝛte iõnõ ſeruierit qꝛ
nõ potuerit:tũc enife.nõ amittit
Itẽ ſi delatoꝛ dñi ſui extiterit ⁊ ꝑ
ſuã delationẽ graue diſpendiũ eũ
ſuſtinere fecerit uel ſicognouerit
