ine a hen nsgol⸗ patre iã cura hoc fißm q Demau. 3 P pb udũẽ pli ni tielni plu
rſoni mniü 5.,10 z0, inhis et Stamen! mnfi lium ſtiũ P dẽd . ditate 3 aas picli callici
Pſ ſent. alig e inhi ndo ates et atural⸗ ue El acrahedu Hiclite o oꝛdo arima lete mi
D e.nec modo⸗ mange eſt an tique dinu cal Picl e a. l. m dueniẽ iu
ing 4 p̃dictoꝝ a mfe fl omm itũ eſt⸗ age fi 4 actoꝝ agias Odem nm oĩm ad Sni.i.
nniit drſe⸗ Penche his di eflion inita legi lateat fa gatnntläe i ſtur p grare ai bcht metik
tnn, pñ bacs Ditss de magen imisdeft deienaſ hoĩʒ trariũ ſt teſtã ltẽt. mal ge 2 Aa hm
ha ennirdie tutelan legitim demne tentẽſu ma are ĩote eſta noccultẽ — n ni⸗ Bene vneſe ur ,
uie ernbi i cunqzinle nea goen uſqui migr fiat qͥ g cãplis neo p⸗ rabezedltuz
nu⸗ a gug. lijs pectat tenum digni r⸗ ſʒ gtũ Eſciẽt it dicetes ebeerrenni fe n
n r poſſt imiser dinẽ e iũ noie bus. m. lia gdẽl oſut go alaeatpiden önd tifürn
lſen ſme Ee uin iat oꝛ turaliũn coplexi fa⸗ ma it qnd ui vo ur dicc, e lek
ſiit legetman natu ſcip ponat is gexcẽ aut ne ſ na iãtesa e Bli.
len natdere inatn R neq;ip demo ptias , ꝓce nuc Sat debet v riasugnek atnkencitet⸗ drat
uune alibus untur. imüge hecnu dãnatis neqʒ zm beat n zni une aa ſir. dankaa at ſocchluti
nge emrunn on pam neni is aut lnoiat neq; n iernns epeinaßeilu talia e ſunt.
un poſſu d3 6. utine znatu inqua m tats en geee mis p ſti. u ſ.teſtes ietes. ſ.
4 cep legitim S neq- reline ti peri in Pn. icũk. 9 pluri ſtio te f. al. Bai
ung, ſdirar ☛t˙ ſenit. licet a p liquid l 4 Eonand⸗ kiipon q ſcplanũ ẽ.
hnnn te bac. riff. del. Irem bannt gnine e; eſen terrer 17
uſr ſic ut tis n * Erree eraliter. . ita zerbuͤreſt laͤr Lieſt
n jgntoin . atanftau .nec e LNanibts
in aoe = ulms ff.de maren rneq; ui Fitas.
ue iur nuuida 8.puto dor inckan
i alchann Vino nnriteu⸗ rihe inter- Ri poreſt äzui
=
, e – intau
de neli
)

i j
ut. P id eſt.
nis.
te pecu
lſa coꝛtũpi foꝛ
is Fo. ſ,fa
lia vo.

h Konfitentur. ſ. ut veritas amplius occultetur ſcõm Ale.
x Scõm ea.ſ.que vera ſuntcum iudex ſcõm eoꝝ dicta debeat iudicare. ut

ff. de offi. pꝛe. l. ülicitas. . ventas y E adiudiciũ ꝑimere teſtimonio ſbᷣ
1

au.malũc.uel ſubaudi voluit qui calliditate ſuavt dixi.
i. ea cautio reꝝ nõ c.q.d.nõ ẽres apta.⁊ nõ põt aꝑiri.alias niſi ꝑ ieſtes vt

ſubijctit. et ita incautuʒ
ponit᷑ in vi lubſtan tiui

vel dic incautu. i. nõ eſt
ca utũ ꝑ ſcripturam. vt

em̃ dicitur cautio in re⸗

ſcriptis. ut.C. de verb.
ſig.l.ſancimus.ſic ecõ/
tra vbi non eſt ſcripfa.
dicitur incautum.
a Pluri is.ſ nego /
cijs. b Mon aliter
no. ꝙ alie nõ ſint ꝓba
tiones. hʒ bic ð fcõ õfici
ant.ſunt enim.uij. mõi
Pꝓbãdi ꝑ teſtes. ut boc
e.ti.et.ff.eo.et. C. eodẽ
Item ꝑ inſtrã.ut.ff. de
fide inſtru. Item p con
feſſiõem ptiũ.ut.C. de
confeſ.et.ff.e.p totum.
Item ſcõm. Ald. eſt q̃r
tus modus.ſ.iudicis
ſciẽtia. ut.ff.fini.re.ſi ir
rup.S.fi.ſcdᷣm Jo. ð vt
ff. de offi. . illicitas. F.
veritas. et ꝙ. d. l. ſi ir /
rup.dicitur cũ ſuis coꝛ.
locũ hʒ qñvt iudici erat
norũ.poteſt ergo eueni
re ꝙ omnes alieſpẽs ð

ficiũt.ſed ꝑ teſtes veri-/

tas põt inueniri qꝛ cer
te niſi caute dicat malũ
eſſet ut hic dicitur.
c Pꝛonũciantibus. i.
vcrlitatez expꝛimentib
d Qicere latoꝛes. duo
dirxerunt legiſlatoꝛes.

itate ſuavt dixi.

ipſo confitentur.quia ea queue⸗
re fiunt neq; uolunt patefieri.ne⸗

q;ʒ ſᷣm ea ꝓferri iudicia:ſed qnũ⸗

quã facta ſunt hee et ꝓnunciant
et ad iudicium deduciquerũt om
ninoitaqʒ ꝑimere teſtimonia ubi
rerum incautum eſt plurimis exi
ſtentibus quenon aliter patefiũt
niſiteſtibus ꝓnunciantibus.lice
re autem omnibusetiam tamual
de uiliſſimis teſtimoniũ phiber
et ante nos ꝓhibuerunt legiſlato
res multas exceptiones facientes
et plurimos excludentes etiã ip/
ſoteſtium nomine uelſcemate.
Eui uero neque poſt hanc ꝓ

hibitionẽ adhuc plunmmũ eſt teſi
um opus extimauunus opoꝛtere:

et nos adijcere aliquid cauſe ſub-
tilitati et falſa teſtimonia quantũ
ẽpoſſibile minoꝛare. ¶Zalen.
quoddam etiaʒ nunc apud clariſ⸗

ſimũ bitinie ꝓuintie iudicem ge
ſtum inuenimus in teſtamento o⸗

ſtenſa teſtium falſitate peſſima a

ncautuz eſt.

p ¶ BPꝛeparauerunt.i. omnia ppoſuerũt.

et tũc de modo.i.qualirer et quoriens ꝓduct
alias eſt de domo.et tũc.l.vel minus remote bſites domum nõ cõ⸗

pellantur venire.ut.j.e.ꝗ.quoniam.
q De eop ſta. ut. .e. F. ſi vero dicatur.

traxerunt ſignum uenerabilis cru
cis uideri ſcripſiſſe defunctam pᷣ⸗/
parauerunt
reſpiciẽtesalia quidem de modo
teſtium alia uero de eoꝛũ ſtatu ex⸗
timauimus opoꝛtere detinere.

Que itaq; dicta ſunt ab antiquii ſecerũt. alias ut
legiſiatoꝛibusin phibitione hoꝛu ere in eie. ·
A UIlicere. in pꝛiu.

quos ſuſpenderunt teſtimoniuʒ
pPhibere rata omnia ponimus.

EMosigitur ad hec

Dedomo. als demöͤ.

1Deimner, ið

re ne fiant.

vel detinere que

dam de antiqs.

ſed non omnia

uos ſuſpẽ/
etur. i. ſuſpeſof
vel remotos ad

ijciẽdo teſtĩio an

tiqͥ legſiatoꝛes

tSancimus cl

Sancimus autem et pᷣcipueihac nopoli.ſed qd
marima et feliciſſima ciuitateubi ſiboies vnnyi
plurima conſtitit fauente deoſer· ſuntifames nũ
moni multoꝝ bonoꝛumq; copia qud interſereſti
uiroꝝbone opinionis eſſe opoꝛte qaꝛ ni dolus do/
reteſtes.et aut carentes huiuſmo loleun debe
di derogatione ꝑ digntatis: aut Item pannde
militie aut diuitiarum aut officij ſcta muma co/
cauſam aut ſi talesnon cõſiſtunt hen arone ſuil
ex utroq; lateretam̃ quia fide di· l. viro. uel dieq;
gni ſunt teſtamentũ ꝑhibere. Et iuder debe eos
non quoſdam artifices ignobileſ ſipres coͤſennat
neqʒ uiliſſimosneq; nimns obſcu nennue e⸗
ros ad teſtimoniũ pꝛocedere.ſed poſiti. ut at. ft
et ſiq de eis dubitatiofuenit poſ· de peul. fu,
ſit facile demonſtrari teſtium uita Latentale eleF
quia inculpabilis atq; moderata? Kue r
eſt. ¶ Si ueroeignoti quidam fue dudeat aſtwee

vnũ ur cibus liceret t· perte coniunctoꝝ nouiſſime con
ſtan Nem eH viuſſunn feſſoꝝ quia cumteſtamentum fie⸗
1 . , —2 „
bita eürber. R.c.as ret etiam fuiſſet defũcia teſtatrix
glie ne pu erut ho iy teſtium ueroquidam tenẽtes ma
„ „ 0 2 8„
et alts mdieis officto Num iam moꝛtue ita p chartã uir-
et boꝝ alios et ꝑꝑimi gam factam et ex latere ductam
ciciam.alias pꝑ amici —̃
ciam.et alios ꝑꝑ liber/ 1

tatem. et alios ꝑp pau

periatem. etalios ꝑꝑ infamiam.ut.ff. e. teſtiñ.ꝗ.l.iulia.et.ff. de accu. l.nul

li. Item alios rõne ptatis.ut.ff.de teſti.l.ij.et.ff.e.l.uel idonei.alios rõe re

uerentie.ut. C. e.l.libelloꝝ.et bec eadem nos appꝛobamus.ut.j.e.. nos
e¶ Ißo teſtiũ noĩe.ne dũ officio.ſ.ut nec teſtes vocarẽtur.nec ut officiuʒ te/

ſtium haberent.etita ex quo nomine carent etiam effectu carebunt.ut. C.d

bis qui ſe dcfe.l.a nullo iudicte.
f BGeemate.id eſt oꝛdine.
g ¶ Quia vero.nã in ſola ꝓbibitõne cõtenti eſſe nõ dẽmus.ut.sõ.de depo.
et denũc. F. i.et iõ pᷣc ipii fien ſubnilẽ exꝑientiam ut ſubijcit. =
bᷣjPoſſibile. ſic inſti.de act. S. curer.
1 ſmoꝛare. ſic. C. de fideiuſ.l.fi. J
K Zalem.no.quidem nõ poterat fieri veritas:niſi ꝑ teſtes.ettñ ipi non di
xerunt m. ut diximus.S.e. in fi.i.rh.
n teſtamento. inuenimus dico.
m Boptre. teſtinñ dico. ¶Mouiſſime.i. tandem.
n ¶Fieret.i.in ſcriptis.dum eſſet compleitum.
o ita, ſ. tenentes. Ita venerabilis. mos erat antiquitus: ut ſaltem ſi⸗
gnum cmucis teſtatoꝛ uel teſia trix ſcriberer enam ſiignarus eſſet litterau.ar.
A. de iure deli.l. fi. S. ſubſcriptiohnngnſden.

. 7

rint undiqʒ et aliquid apparuerit EeCdere. ma.

circa teſtimonij ueritatem coꝛrũ⸗ Rna
òèVM multon.

. 1dddwd eſt fame. ſic et
al ſepe repetes:et quã doq; dicit᷑ extimatio.ut.ff. de va.co.l.cognitõ
nũ. . extimatio. y
3 er dignitatem.no.maioꝛem fidem debere brẽ ei quim digni/
tate eſt poſitus. nam et alias crediturmagis decurioni qꝙᷓ plebeo.
vt. ff. e.l. ij. F. ij. Item a ſanſdanone iudicio ſiſti quis ꝑp dignita⸗
tem releuetur. ut.C. de dig. l. pe. et eſt duplex rõ.qꝛ nõ eſt neceſſe
altenus potẽtiam timeat qð in teſte eſſet neceſſe.ut.C.e.l.eos.iteʒ
qꝛ ad dignitatem hoĩes boneſti eligũtur. non autem notate opinio
mis.ut.Q. de dig.l. ij qð in teſtibus eſt neceſſe.ut boneſtioꝛibus cre

crederetur.ut.C. e.l.iuſiurandi.

datur. ut. ff. e. ob carmen. non tamen beca deo ꝓcedunt: ut vni ſoli

a VDilitie. ma gis em creditur militi qᷓ; pagano. vndeẽt vni militi⸗

qñq; credit.ut.ff. de re mili.l.nõ oĩs..a barbaris.
Diuitiarum.no.plus diuiti ꝙᷓ; pauperi creditur. ut inſti. de ſuſ.
tu. in fi.ti. et. f.. de excuſa.l.ſpadonem..fi.qꝛ factlius eſt ut pecũis
Ecoꝛrũpatur.qð nõò eſt neceſſe in teſſte. “è
c Dfici cãm.i.artis laudabilis ut in nouellis e.uel dic officij p
ici.ut qꝛ tabellio erat cui ſoli qñq; crediuur.S.de fide iuſtru.ꝗ.ſi o

nullus. et. C. ad.l. coꝛ. defal.ſi quis decurio.ſed nũquld admittet᷑

aliquis:niſi ꝓbetur ꝑ aliquem de bis modis.videt᷑.ꝙ. nõ.ſR cens

erogatõe.i. ſuſpitõe q̃ fame derogat.

.
En

Cke
ſbiesi
Slan

frdoe⸗

ſirep
aeß⸗

llorca

iſcuift

(.

ioit⸗

nl

ſoban
lepoe⸗

eſkentt

lon.
(n

Aniuen

bonts
leſtet

Ado.
ſß

ſesb
Marf

llin

Nun

Anden
ſosc
nige
deſeſt

ſſinn
(Een
ſi

nwe
Kin
Ube
eno

aten
n dennt
ncnon

=*
=
Si.
=
S ☛ .

hunte

Se=

Aenen
hitorſi⸗

ilglin

=

᷑=

=

nngsze
woht

—

nn
Btelcn.

ddlſtA

hoſezenet
lalbaiorg
htfunsti
Ginnereck
Pünrſſi
lldoſstr
ſen. Ci⸗
anolci⸗
ondttnn
napumdi
dſtiſei
uffenn
tontd⸗
udehats
oletett
bcöſi
eſßnuitk
nſoneß

S eptima

immo. vt ſubijcit. et ſemp pᷣſumitur bonus:niſi ꝓbetur cõtranũ. de
ber autem vicinus iudex inquirere de bonitate et legalitate teſtis.ut
ar. ff. de fun. inſtru. l. caum delanionis. F. g ſententia. et. ff. de que

ſto. et mino. F. pe.

rvrroq; t.latere liigotiu ſym al. vel dic. i vndiqh. .. lz digni

tatem:nec milici
am:nec officium
nec diuicias ba
beat tamen cre /
Aitur ei ſi eſt fide
diggnus. ut bic. 7

. ſi quis ſti. I. fi.

er inſti. de ſuſpe.

e ¶ Artifices, igg/

nobiles nõ nobi
les. nam non /ꝓp
prer bocꝙ ſit ar
nfex re pelluur.
ſeg qꝛ ignobilis
yvi ſunt carpenta
rij qui fiunt ĩ cu/
ria cõis. viliſſi /
mi aũt pñt dici
ſpaualdi ſiuea⸗
ne obſcuri ſubie
cte ꝑpſone.ut.C.
de inceſt. nup. l.
bumilem.
f Sed ur rales

agdmittendi ſũt.

5 Eidodemta?
in bonis moꝛib?

ut et. ff. de tuto.
et cu. da. ab bis
l. ſcire. F. pe. ſed

quos bec pꝛo/

banmtur. mñ. p ali
os. ut in nouell
e, tl. et. ſ. e. ſi ve⸗

1 dica ur. led qᷓ

dam dicunt ꝑ ſe
pos qð eſt mi /
mis graue. ut. ¶
delteſt. l. nimis.

bSi vero igno

ti.no. ignotum non admitti ſic. C. de iur. deli.l. fi.

uerberibus ſubiacere etiudicesſi
gdem adminiſtratoꝛes fuenint h
ipiagant. ¶ Si uero alij pᷣter eos

gadminiſtratões habẽt ipi qdem
aſſumãt aꝑtioꝛẽ magnificẽtiſſimi

pᷣtoꝛis pleb.iĩ ꝓuicia uerolocoꝛũ
defenſoꝛem. et per eos inferant

eisuerbeꝝexpenimentũ. quatenꝰ

ꝓpter hoc nihil celent uenitatis.
aut ẽt capiant᷑ ꝑ hanc uiam pecu

nijs teſtimoniũ perhibere. aut ali-

ter circa hocmalignantes.i/Et

licet dudũ nullã in debitisexſcri⸗

pto factisnon ſcriptaꝝ ſolutõnũ
ꝓbatõem ꝑteſtes ſuſcipi ſanciue

rimusniſi m obſeruatõeʒ ibi fac
tam. quã ſq; ualere pᷣcipimus atñ

ct nũchec renouamus .Si eniʒ

ſcriptũſit debitũ nec ſcnptura p

feratur ſolutõis a litigãtibus ꝑte

ſtes ꝓbatiotunc ſuſceptibilẽ eaʒ
apud iudices eſſe. dum ad hocip
ſum aſſumãtur teſtesut ꝓfaciẽ

daſolutione aut mẽoꝛia facte ali⸗

cuiiam ſolutõis et cõfeſſione eius

qui pecunias accepit teſtimoniuʒ

phibeant uiri fide digni conſtitu⸗

8.ſi autem. et. S. de fide inſtru. ꝗ. opoꝛter.
i Feſtinantes. non tamen ex boc ſolo ꝙ feſtinat veritatem coꝛrum
pit ſed ex bocnõ admittunt᷑ ſine toꝛmenns. ut bic.et in decre.v.q.i.

KXK Aerberibus.i. toꝛmentis.
l Sgant.i.toꝛmentis ſubijciant. alias ſic admittuntur ignoti et vi
es cum roꝛmẽtis.ſed.S.S.ꝓx.S.ſo.ille ſʒm iſtuʒ intelligitur. ułdic
in ſubſidium admittuntur ut bic. non aliter. ut ibi. ar. C. de bere. l.

dminiſtra.i.oꝛdinarij.

m̃. uel dic ſi iuder ſcit vilitatem non admittt ut ibi cum ignoꝛat ſi
cut bic.ſed cũ toꝛmentis.alij dicunttamen ꝙ admiuũtur.ſi viliras

mi/ VBlebis.ſ. in ciuitate relllis.
n Meritatis,. ptinentis ad rem. et no. hic ar. ꝙ teſtis ꝓ vtraq; par/

eis nõ opponatur. ut ar.ff. de inoffi. te.l. poſtbumus.S. ſiquis.

te debet reddere teſtimomiũ ut plene dini j.de ſan.epi.S. nulli
o/¶ Capiantur.i.caute depᷣhendantur.ſ.teſtes ignoti.
p Aut aliter.ſ.ſine pecunia. ut qui gratia uel odio.
q¶¶Etlicetdudum. l. in ula cõſti. que eſt. C. e.l.teſtiũ.
I Renouamus.non coꝛrigendo ſed potius ad memoꝛiam adducè
do er addendo.ſ.ut cogentur ut ſubijcii.ſi em ⁊c.et nota hic.qꝛ de
ſcriptura a debitoꝛe facta dicit. ſ. qualiter ſcripſit ſe debere. et ſubſe
quenter a creditoꝛe.ſ. qualiter ſcripſit ſibi ſolutum.idem tamen et

ſi per tabellionem fuit ſcripitum. .
. tum ſit. qð eſt tunccum ptes cõueniunt ut non aliter con)

ant ꝙᷓ ꝑ ſcripiurã. ut. C. de fide inſtru.l. ᷣctus. uel dicutibi.

1 Crno ſenptura. ſ. creditoꝛe que ſcripturs diat a pocha. uel etäã

a iabellione aliquo.

(H

erteſtes. . ſub. pbatõem. tunc. ſ. demũ et non alias

ſſumantur. q. d. tales debet eſſe teſtes quib

ut viderent ſoluroem et rogati ſint. ut teſtes. ut dicet.j. eo.in fi.buius. S. ibi
li exigimus ⁊c. et qꝛ indiffinite dicit bic te ſtes ſumũt bic quidam ar.q; duo
lufficiant. ut ar. fl. de reſti.l. ubi. et ſic debet coꝛrigi qð eſt in. C. de teſti. l. te

ti. ¶Aut etiam cauſam teſtimo ,
nij foꝛte faciant manifeſtã.hec ãt

inania et extranſituꝰ ꝓhibita teſti
monia nulla modis oĩbus ualere

ratione et hmõi quedã fingere te
ſtimonia ut ꝓpter aliud quoddã

opus adinueniẽs audiat aliquos
dicẽtes accepiſſe ab aliquo auruʒ
aut debere alicui/⸗ Hec nanque

apte nobᷣ ſuſpecta ſunt. et nullas
digna rõne dũ quãdoettale aliqd

in iudicãdoinuenimꝰ eo ꝙ; multe

pecuniedicantur ſolute. tabularij
duotantũmõ hocdixerunt audiſ-
ſe'ſeteſte pᷣſente nullo et debitũĩ

ſcriptis cõſtitutũ et facientẽ ſcri⸗

bere ex hoc ſciente et ualente per
ꝓpꝛias litteras hec mamfeſta fa⸗

cere ꝙ erillo odiohñtes occaſio⸗
nẽ pñtis accepimꝰ iesKX tite
ſi

rũ adductꝰeſt aliqs alius ſilis ca

lũniãti in pñti.et pñtibus teſtibuſ

ad hocet coꝛã tabulario depoſu
it apud ſemetipm debita eẽ ⁊ his
gdem ꝗ mercede hoc egerit ðceſ
ſerit. alius autem exactus eſt debi
tũ qð ab alio quodaʒ tanq;ʒ ab eo

ſtiũ. vbi teſtes. v. erigũ

tur. led tu dic ꝙ bec hm
illam intelligirur cũ ve

teres.ll.nouas determi
nent. ut. ff. de le. etſena.
con.l.nam et poſterius

3a Zeſtes. ſ. quinq;.

a Pꝛo facienda. ſolu.
duoꝝ alterũ debent te ⸗/
ſtiſicari.ſ.uel ꝙ ſolutio
nem viderũt uel cõfeſſi

onem ſiue memoꝛiã cõ⸗

feſſionis facte a credito
re tempe pᷣcedenti. et ex

ev ꝙ dixit cõfeſſionẽ ſu
mit iac. ar. ꝙ cõfeſſio fa
cta coꝛam vicinis etia,z
extra iudiciũ valer.et ꝑ

boc ex boc.ꝭ.ponũt au
tẽ. vnã.C. de confeſ. ſʒ
hic eſtad liberandũ vñ
valet.ſecus ſi ad obli/⸗
gandũ niſi fiat in iudi⸗
cio.ut.ff.de inter.act.l:
i.in fi.niſi ſit cõfeſſio cũ
cã quo caſu ſi eſt mutui

poſt biennium. ſi dotis
tũc ſerua qðò eſt. . de tpe
nõ ſo.pec. F. i. et. F. ij. ſi

autem alia cauſa ſtatiʒ.
ut. ff. de ꝓba. l. cum de
indebito..õfi.et.C. de

De teſtibuss .
us fu it negociũ patefactũ

nõ nu. pe. l. gñaliter.
Aurdis p. Etiã. ꝓ

c Cãm. ſi non ſunt viri
ita boni debent facere
cam teſtimonij manife
ſtam boc mõ.qꝛ iudexi
terrogabit eos de circů
ſtantijs qualiter ſcit qᷓle

tempus erat tũc intelliget. Item de die. nam de boe dz rũdere. ut hic. et.
Qve sà dͤ̃.l. ſol. et. ff. ad ſilł. uel pꝛiꝰ ſcõʒ vnã litterã que eſt ibi. Itẽfoꝛtitereſt q̃

rendũ.ſ. ut videatur qua trepidatione uel cõſtantia rſideant. nam hec faci

unt ad veritatem illuminãdam. ut.ff.de queſto.l.de miuo.S. toꝛmẽta. Itẽ
no. ꝙ ex boc verbo ſumimus.ar.ꝙ teſtiscãʒ ſui dicti dẽat dare.licet in ſu/

ſpecns faciam loqui.et ꝓ boc eſt. C.e.l.i.et.ff.de tranſac.l.cũ hi.G.in cau

„„

ſa. alij dñt facere cãm teſtimonij manifeſtam ꝑ famam cõſentieniem. nam
fama cõfirmat rem de qua agirur. utiff. de teſti.l.iij. S. eiuſdem.

d ¶Ex traſitu. i. trãſeũtibꝰ nõr gat. Xlalere re. nulla oe volumus
ę? Aliquos.ſ. creditoꝛes. icẽtes.boc qð ſequit᷑.creditoꝛem

f ¶ Eecepiſſe.i.recepiſſe.¶ Ab aliquo.ſ.creditoe.:.

g ¶ Debere alicui.bec verba innuñt cũ ſupioꝛibu s.ut in ſolutõe et confeſſi

Audiſſe.ſ.pecunias ſolutas.

one et obligatõne neceſſe ſit rogatũ eſſe teſtem. et ita coꝛngitur ꝙ eſt. ff. ð re
ſti.l.ad fidem. uel ꝙ eſt verius bic loquit᷑ cũ celebꝛaturin ſcripns obligatõ
de qua diſſoluenda pꝛincipaliter et de bẽda bic poſuit. et.ðꝛ. C. e.l. ieſtiũ
1 e ſteimonia. 4 Dü Of i alig ſ ucl dic ꝓ qꝛ ¶ Solure.. creditoꝛi

RPꝛeſente nullo. quõ nullus cũ duo tabelliones fuerint. rſi ſupple roga
feſſionem creditoꝛis. et ita de auditu alieno non potuerũt reddere teſtimo
nium nili in caſu. ut. ff. de ꝓba. l. ſi arbiter. ½ Loͤſtitutu. ſ. eſſe dire
m Er faciẽtem.ſicut bic eſt ſenſus qꝛ cõfiteba
ſciebat et poierat oĩa facere manifeſta ꝑ ſenpturã et nõ fecit. vñ ĩ putd e
debiroꝛi ꝙ boc fieri nõ fecit uel ſic lege et faciẽtẽ ſcribere nullo.et ſi ee
nullo ſclete. et boc.l.qd factũ eraret nullo valete ⁊c. ic ſp repetit᷑ ⁊ nullo.
Q. l. factu uel negociũ ex ilo. ſ. tpe al uel dic negocio.. O Pütis
dicte in boc. F. er dicetur in boc lequenti ſo. & Quidẽ. l.factu buegociu

ti. ſ. effe dixerũt

creditoꝛ ſe ſare ſenbere ⁊ bꝰ

i iij

*

(Eal.

p ¶Er iterum. alius.ſcilicet caſus. H 1 8 Bl vero aſtu. i. dolo , D Gitfei
D canſa.l. ſuperioꝛi. q. d. ſimilem recipit cam ſicut ſupio 74 melo alertela el makre thoͤtloqut n ab vna tte t̃ rfgie
r dehoſvir laa firmauit.et ponas caſum in debitoꝛe boc mõ.aliquis toꝛmentis ſolẽt ſubijci. ut bic. et.ff. öqo.l. iin e.ſi verben bus vel nufcliß
mercede accepta a vero debitoꝛe cõfeſſus eſt in pũ tia teſtiũ et tabularij ſe ſtes ei. C. de teſti nullum. Iem er le ru aie er.. vnius. 5 te/ pemnn
debere dicedo ſe titiũ vᷣm debitorẽ cũ eſſet gaius et iſte deceſſit.tiius ver⸗ teſti.l. qui falſo. et. f ad.l. coz de kal.i . al. accuſatur. ut. ff. de nsage
ie qualia ſe cöfeſ i ſcʒ cõfeſſum eſt dehuiuſmodioi linquere. niſim aliquẽenoꝛẽ foꝛ: blluel terurſs lami
e edsee: n0 nindulgẽte occultari.neqʒigi tuitũ ⁊ non aſtu ↄtrana dicẽtes de ſpep vuabis utii
cöfeſie deducm fnent tlir huiuſmoi qedimꝰ teſtimõijs monſtrentur. Om ueromulti velmo⸗ vicibul –
ðð
—/ ,„ 1 „ — 3 4
er rfehoed itõnibuseo qlñs eruditi ſũtqui agẽtes poſtea mor ut ↄcuſerit'? nem mduedr. ſ,
treſibicofter an ali cõfiteriuolũt apud queʒ et ſcnibe excepta fuerint teſtimõia tẽtĩẽtes meeß.audi lih im ln
vocauit quos merceg⸗ re aut ꝛin iudicio fiteri dare en interpellatõibꝰ nouis ipoꝛtuni eẽ Oeluſerant nin
gueſiuir eſ boſtea de⸗ fidez indubiã nequemanere eas nelle er q̃ter ducere teſtes ſãcimꝰ Creuũciauerant uigge
autehaganr neracb'peſiferaeconcedimene, nfosiudicesh, malie olidewre. d Sane
ua onuo alus fuuton O; litale aliq facti eſtrecipimus cettenio ductiiaz ſitteſtes et ab ahraeruneog⸗ mae
taenits: 1Sengim, cOprecimſeſtab coateſtesduntacdudſte redi- zesge n
decedete uiteracaui E0 duritteſtes in hoc ipſo æbh· cxtum accipiẽteiter petturteſten Koͤludentei idt
efunge hocun Pteſtatiões ᷣmonſtrare neceſſe ẽ hocoĩoñ adeſſe.ut pote ſuſpiti⸗ ſan niſrtante mnkit
r ndulgente. no er E08 adem iteſtõ rogatos? bone one habita ne foꝛte relictis qdem 60 Eraditd, als nlfunii/
no lrtera nullt 43 opinionis ↄſtitutos ⁊ ita cãz ſuſci pꝛioꝛbꝰ et dudũmãifeſtis pꝑpeoꝛ cadtbed toen⸗ Enäiſ
j 2 , ⸗ ,—f üWn„ „„ „ r. itu. ig mn
releuetur. pere ab eis ꝓbatõeʒ.nʒ atteſtatio- teſtimõia factisille nõ ꝓductionẽ fenſugetoptun ſmmins
: Mauus. de quibedi,/ nein deincepsnequeteſtiũ hñtem teſtiũ ſʒ depᷣcedẽtibꝰ aut nõ teſti ſtium. kllin
xi in ꝓxi.S.et iterũ. itiqᷓ & & -Se- E . 5 epee tib/ aut nõ teſti t Mon adeſſe.i dodiit
ꝛedixim 5. 5. dũ pñtiã ꝛ diſt polſicõezet ſupſcriptio ficatur additãenituʒ eoꝝ depoſiti n oocedi. Piil fiiienſ
anandlo. . nein tenere. Di uero nõhẽi oſti⸗ onibꝰemẽdatiõem deſider et. Si oꝛibus.i. que di nnoſbetf
1üggts aialt tuntteſtesſit qles pcle dirinus ueropucctesqde teſies ed'enio acientatn i
mouen Hpud quem * ſupplicijseos poipimus ſubdi. nem nõdum accepit neqʒ plege⸗ onem. ſ. Sazs ſed iimnen t⸗
bra lanen. Siuero adam apte otrunia di⸗ nttteſtatönes neqzipeneq; aliqs rade irai; w
Tonfiten.ſnolut.· Cant ſibi aut altutristeſtificentur· aduocatoꝝ eiꝰaduerſaniꝰqt eiꝰ c Benoftioni/ inet
dubn na nine marie iudices hoc aiaduerter: ⁊ ſi cepꝑit ſolꝰ ⁊ fecerit dſputatiõem Reſdad. . unnur
den aumuar frinde. Ueracioꝛes teſtificatisaduerſãtes nõtũeñ dedenteiq teniodudũ fe dlecn teſtuü ſuan nann
. ga niſi ſint rogati. ſuenennt eijciãt gdẽ huiuſ⸗ mõi te⸗ cit teſtiuʒ pductiõeʒ.n eq̃ ꝑ diſpi 1 5AZeſtardes. in herzteren
e gEos ſpbatöes. ſtatõnes. ea aut qͥ a dignioꝛib' fi⸗ tatiõeʒ eductꝰſitisq eos ðdure e. n
aaeina ibau.y. dem ⁊ plurimis dicta fuerũt cõſi· mt qteſtimoijs öſſt ho adiſci. tic ea nocatop. –
Seginue eut derent. Silero aſtu apparue dãdc t qtã pductõnez teſtiuʒ Sitcede odt na
ucbies ipſe rogant ſint malignãtes ⁊ erhocĩcidẽtes eiꝗ hocpetierit pꝛimitꝰſacramen diſputar lbul 3 naz
teſte s. i atenzimn 1 E. GH„νπναα* pu blicationibu i
eE Fehoe oluteknt n ptrarietatẽnz imunes eosdere todãdo ab eo quod neqʒ ſbᷣtraxi teſtiũ ut bic ĩnu Wk
d Sos:f rogatos. et . 5 Poinganekk. gmſe
5 one opi.cõſti. boc q; etiã in teſtis fit. ut bic. et ff de teſt. bere. in fj. gqueſtioni. r NS
. O erin teſtö.ſcbz ioch. 6Criarmicurertee. Seemneen nd de ten erbuelſoem ah
ſa narſtang nellart Sinbſa ptone ins creditoꝛis qua cauetur ſe recepiſ/ — rolelca debereſarſacae⸗ .a⸗ M WHK
fideiul. ſpec⸗ deng e enires ſat multu facit bec depoſitio.ut.C. ð̊ ai aueit eruon e , zai
l
innaltur . Eis An es bone opi.cõſti. etad bocrogatiut.ã. ꝙ non ſubtraxit neq; ꝑ cotractus ꝛc. vel dic bic ſpale i vitan P linn
Seltrtiktikanakegnicauga ereerereeinnnd
irctuidt austſarar algrie zatariiß rnde eelie an baſtilimespainem inidotdmeſipei ies meclaten K
dlcar. ennig ner. it.l. i. F. ſed ſi ali?. et. . de ſur. l.. ſi añt vn alteri / oꝛ eſt opinio. me nepꝛiot teq mecis pen ſlfc
tee ſeleb Fcd id erat et credit veracioꝛibꝰ inter aduerſantes.ut hieſ ij d gens. ut tutoꝛ uel ꝓcuratoꝛ uel ſimilis nns üe
ab eadem e⸗ — teſtes. et ð ꝓbati.cũ de etate.ſed aliud ẽi inſinris e enũciantis. denunciat em iuder teſtibus ut teſtificenturet co ⸗ Atunt
l.ſeriprure rei ns ibi dicẽnbus. qꝛ nulli crequur. ut. C. de fide iſtr. guntur. ut. ff. de tab. exbi. l. iij. F. exbibere ueldi 6e detiai d4 iten
urefetnd aGrieanguſtcrSne mem Ag EReucobneleten⸗ fecit iudex pnbus utteſtes poucant ſi velint e Sdenuetigtocqus gein
intelligitur añ aquerſis ꝑubus ꝓducti Zdichn ſaurebeedende⸗ in ſcri . mem. venteiſtain. Er p ic eſt. H ſapin
ptis dicũt.ſed ſjm nos quid dices qñ s pri i5aicii g Quartam teſtiũ ꝓductõem.vnam ꝓductõem.ita dicũt quida el
pꝛimo numero: ſco digniati es añ aduerſis ꝑribus ꝓducipdicũt. ſñ. l. er Jo. ſ.vnam dilatõem. et ira dicũt. iiij. dilatões debere da⸗ in
ln. 5. ſi teſtes. 12n tati eon ſtandũ. ut ff. e.l. ij. 5. idẽ. ct,ñ l. boc carmẽ ri.et ſic debetcoꝛrigi.qð eſt. ff. deſer.l.orohee 1 en ere d3 net
in. §. Zeſniſicẽtur.ſ.õria. Diaduertere.ſ.pvolumus. nan ibidiatphaln van etin quaſthel ͤne. et. l. f. que ſunt cotto. ta
ne am ibi dicit ynam dariet in qualibet iſtaꝑ dilainuũ poſſunt p?o/ a
Nlirs
lirenl

aget
ulaſ

R

ctiano

14

6 deene
Niebe.

larſt Ne

ſtenc

ndbehe

natleng/

gnieos

G.

dclgen
icieptee

odo,
adials

1lgss

den
bigpeni
in.
onoceſel
ati Pe
1,i gredt
hnrens.
ſonpcei
ſozſeh
ſlan.
blieti,
dlton/
dieis.
ntöen,
ſtüſees
ſch n
botari⸗

koeneg

OArd

Geſedſt
göſuſt
nonbul
heinu
egtl
at/.
Ce
des
iit⸗
iil
mno.,
pien/
ig
o

ec/
egi

4N
in.
o

eltelt

antild
⸗
linen
ſiclenſt
hnieſfi
Reepit e

*

duci teſtes qui voluerit.⁊ ſic etiã ternñ dicitur peꝑiſſe etiam que ter
genitos pepit. ut.ff. de verbo. ſig.l. ter emxa. refrenata iñ multitudi
ne. ut. ff. e.l. l. H. q; ;́. alij ut aʒo. dicũt et bodie vnã dilatõem dart ra

men in pecuniarijs et in criminalibus ſimiliter ut olim ꝑ pᷣdictam.

deferijs. et ꝙ dicit intelligunt.i.tres ꝓductões que fiuut infra vnã

dilatõem. ⁊ ſi ob
ijciatur quare er
uel quater tantũ
poſſunt ꝓduci.
dicas qꝛ iam ſuf
ficiens teſtiũ nu
merus eſt. etiam
ſi vnũ tm̃ quali⸗/
bet vice ꝓduxe/
rit cum duo uel
tres ſufficiãt. ut
ff. e. l. ubi. ſed /
dam dicũt ꝙgfa
exempli boc dici
tur. nam et pluri
es poſſet boc fie
ri dũ tamen an/
te renũciati9em
et anteqᷓ reſt fi⸗/
cata diſcant.ſed
an ſufficiant tã⸗
tum renũciaſſe ł
teſtifica ta didi/
ciſſe ut deinceps
teſtibus uti non
poſſit. Jo. dicit
renũeiatõem ſo
lam nõ nocere ſʒ
didiciſſe teſtifica
ta iam facta re⸗
nüciatione et re⸗
nũcaiatõem ſolã
non nocere. ⁊pᷣt
eſſero. ꝙ renüci
atio non noceat
qꝛ iudex debz vſ
q; ad ſm̃aʒ inter
rogare pres: an

neq; ꝑↄtractꝰ ẽ teſtatões.nʒ ipe
neq; aliqs aduocatoꝝeiuſ aut oĩio

ꝓeo agẽs nʒ ꝑte aliquẽ dolũ aut

machinatiõeʒ uel artẽq̃rtã ꝓdu⸗

ctiõeʒ petit fieri teſtiũ. ſed ꝑꝑ *
nõualuit pꝛimitꝰ uti denũciatis

teſtimõijs ⁊ ſihꝰfactũ fuernit neqʒ
iuſſiõe ꝓtalibꝰ iperiali egere ſi cui
pꝛidẽ erat.ſʒ ex hac.l.ſufficiãt eis
hec q pᷣmiſſa ſũt et uſq; ad qr̃taʒ
teſtiũ ꝓductiõeʒlñiaʒ eſſe teſtimo
nijſ utiñtñ ꝑlõgũ interuallũ ut nõ
exh ꝓtrahãtur lites.ſed opꝑtere
oĩo uelocitateʒ eis iponere ᷣm
iuder extiauenit hoc fieri Illud
tñ idubiũ eſt qꝛ ⁊ ſiſemel ꝓducẽs

teſtes aut bis ⁊ teſtificatões tracta

uenit aut aduerſario hoc faciẽte
ipe diſputatõeʒ acceperit. exh
didicenit teſtificata nõhẽbit oioli/

cẽtiaʒ ullã ulteriꝰ uti teſtiũ ꝓducti

one nʒ. ſi diuina heciuſſio bce⸗
pit. Etqm ſcimꝰ dudũ fact legẽ
ut ſi ꝗſ hiclitẽ exercet.oʒãti puin

aliquid dicere uelint. C. de iudi.l. iudices.alij dicũt vtrũqᷓ; neceſſa⸗
rium.i.ut renunciet et didicerit teſticata ad boc urnon poſſit teſti/

bus ui ror vut
t.

de ꝓba. excep.e

cũ de ap. co. F. ſed boc pñti. et ſic intelligunt. C.
.ð rei ven. of.ut ibi didicerit teſtificata. nõ tſi renũ
(lauerit. ſed tu aliter intelligas ur ſtatim dices etpꝛimam opini.dic

verioꝛem. Item nũquid ſcientia dicti ſuoꝝ teſtiuʒ nocear im̃ an ẽt
ſi teſtiũ aduerſarij dicta ſe ciuern: videtur ꝙ ſuoꝝ im̃ qꝛ de alijs non
inuenitur ꝙ noceat. ergo ſit pmiſſi um. ut.ff. ex qui.ca.ma.necnõ FH.
ſed ꝙ nam..ᷣiſte. in pꝛin.et in me.et in fi.de ſcia.ſ.ſuoꝝ tm̃ dicit.
Item eſt . boc. C. de fige inſtru.1.fi boc ſzm al. ſed dicas ð ar. j. e.
§.et qm.ubi diet ſi aduenſario debemur: reſtes nñ̃ ſigillaim debẽt
dan. ut poſtea dare poſſit. Item ꝓ boc rõ bꝰ. F. erita no poſſit fal
ſiigs coõmitti ꝑꝑ iſtam ſciam.ſicut ꝑꝑ ſciam ſuoꝝ.
b/¶ Interuallum. ꝙ iudicis erat arbitrio. ut ar. ff de iure deli.l.i. in

er bic ſubijcit. alij dicunr ut al. dari foꝛte dilatöem mũ menſiuz. ut
ſ. ut cum de ap. co. .. ſed boc pfiri.

ig Aut. pꝛo et

ki¶ Illud rractauerit.i. deſcripſerit. ſic. ff. de bo. auc. iu. poſ.l.fi.aut

aduerſarius ſcnip

ſerit. ⁊ alij dedit. ut in nouellis eodem. et infra ſbᷣ

N tim.
lMou babebit. immo videtur ꝙ ſic.ut.C. de ꝓb.l. exce. et. ff de i
yen. l. officiũ. que eſt cõtra. nam ibi ꝓbat teus demũ cũ ꝓbauerita
ctoꝛ uel non. ſed ſi ꝓbauerit actoꝛ uel non ſe ſcirinõ poreſt niſi við
aturctita pbat reus poſtq; ꝓbatões actoꝛis audir. ſo. non ibi ꝑ te
ſtes. ſed ꝑ inſtrã ꝓbar reus. alij dicunt ꝙ ibi didicerat ſʒ neſciebat.
alij dicunt ꝙ illa ſit coꝛrecta ſed pꝛima verioꝛ.uel dic ꝙ ibi ſciebatur
a iudice ꝙ actoꝛ ꝓbauerit non a reo Irem cõtra. C. de ap.l. eog. F.
ſiquis aũt.et detem. ap.p banc.vbi dicitur qꝛ in cã ap.poſſunt ie/
ſtes ꝓduci.ſed iam erant operti teſtes in pꝛima cauſa.et ita poſt di

dicita teſtificata te

ſtes ꝓducũtur.ſo.ibi no didicerat teſtificara qð

mbil eſt. dic ergo ꝙ bec eſt alia cauſa ſzm opi. noſtra m. uel dic etiã
ſem alios q; ibi in pꝛima cã ꝓ batum erat pꝑ inſtrumenta nõ ꝑ teſtes
ſed licet alij non poſſunt ꝓduci nũquid poſſunt idem reduci.yide

Septima

tur ꝙ ſic. ut. ff. de queſti. l. repeti.et. ff. de inter.

De teſtibus/

et. ff. de oper. e.l.ij. ecõtrra videtur ꝙ; nõ.ut.ff. e.l.ꝓduci.etar.buiꝰ. F. ſol.

dico non admitti de iure ad ꝑns ſuepoſtulatio
ſanꝰ non vult ſtare pꝛimo dicto.et ſic loquitur.

nem. niſi in caſu qñ aduer
C. e.l. fi. ſed ad poſtulatõʒ

aduerſe ꝑris exconſue.reddir non ut addar.ſed ut rõeʒ pᷣdicicꝝ dicat.etið

cie pane aliq appꝛobani Iñiaz hr̃e

iudice hos diſcernẽte ⁊ ſufficiẽs
ſpatiũ tꝑis diffiniente ðducerein
tra ꝓuintiam teſtes et hunc trãſ⸗
mitterelitem geſtis perlatis et ab
eodem iudicariiudice. Multe
autem huiuſmodi interpellatiõis
nobis fiunt nolentibus aliquibꝰ ꝗ
in ꝓuintijs quidem litigãt hicueæ⸗
roteſtes habeant utteneantur et
in hmõi.l.et licentiam eſſe in pꝛo⸗
uintiam iudicanti dinigere huc ut
pñtẽtur teſtes aut teſſficatões oĩ
nodentur et iterum ad eum refer
rilites et ſic de ꝓuintia in ꝓuinti⸗
am hec petantur fieni ſancimꝰ ꝓ
pter ꝓbatõnum abundantiãꝰ et
hocualereet poſſe etiam a ꝓuin
tia hucab eo qui iudexeſtin ꝓuin
tia deſtinari et abuno qa nob dif⸗
fimtus fuerit eloquentiſſimoꝝ iu⸗
dicũ interlocutiõe de eo a iudice
facta teſtatões dari eta puintia ꝗ
lia in aliam ꝓuintiam aut apð de

offi.iudi.nemine peni
tente ſi hoc ſibi videtur
Item quid ſi ſponteqͥd
mutare voluerint.vide
tur ꝙ poſſit.ut.ff.de he
re.inſti.ſi ita ſcriptum.i
rh.etde te.ma.il.ſtichꝰ.
ſed cõt ra eſti cum aliqᷓ
ptium fuit locutus. ar.
buius.S.als audit᷑.ſed
quid ſi in medio tpe ce
perit eſſe affiniſilli pꝛo
quo fert teſtunoniũ licʒ
ſponte veniat nõadmit
iet᷑. ſed qð pꝛius dixe/
rat valet. Item quid ſi
poſt publicatõem volo
induceread repꝛobatõ

nem teſtium aduerſarij

quos pꝛiuus induxerat.

Rñ.poſſum.ut.j.eo. ꝗ.

ſi vero. Item quid ſi in
eos velit boc modo vi
detur repꝛobare idẽ cuʒ
ſicut ꝓ me:ita ꝓ aduer
ſario babeant dfe teſteſ
ut. ſ. de ſan. epi. S. nulli
ſed ut diſtingui an ex cã
ſuꝑueniẽte volo eos re
pꝛobare ꝙ poſſum. ut
qꝛ ſunt facti inimici.uel
coꝛrnptos eos dico aut
ey pᷣcedenti ꝙ non poſ
ſum. ut. C. e.l.ſiquis te
ſtibus.et.S.de bis qui
ingre.ad ap.S.illð.iteʒ
quid ſi nõ addere veliʒ
ſed tantum ad cõfirma

tionem dictoꝝ pꝛius velim poſt publicatõem inducetur. rñ. Ag. ꝙ pᷣt ar.

5. e. S. vbiq; teſtimonijs d

unt ⁊c.ſed dic cõtra ꝓpter duas pᷣſumptiones

quas bẽmus bic pꝛima qꝛ qñ quanto ꝓducere volo et ſi non didicero pꝛe
ſumitur tamen õ me.ſed bec pᷣſumptio ꝑ ſacramentũ purga tur. aliaſ ſi di

dicerim pᷣſumitui ꝙ velim addere uel mutare.

qꝛ non purgatur ſacramẽto

tamen banc. dicunt quidã.Rog.ſacramento purgani.
m ¶ Diuina iuſſio.nam reſtnipta ð ius elicita ⁊c. ut.C. de pꝛeci. l.reſcnipta
u EEr qm̃ legem. ut. C. de fi. inſtru. l. iudices. ſed quid hoc illi addiet᷑.Rñ.
bic clarius dicit. Item bic de cãis criminalibus excipit qð illa non fadt.

Item bic iudex noĩatur apud quem buius fiant
tantum locum babeat qñ a ꝓuintia rome peteb

ꝓductões. Item illa iũc
antur.boc aũt ſiue hoc ca

ſu: ſiue econtra a ꝓuintia in ꝓuintiam ut bic ſubijcit. Hic. ſ. rome uel co

ſtantinopolis.

o muunnie vbiſintteltes. HMabere litigantem. —
p ¶ Diffiniente.et ſic alias diffinir. ut. S. de fide inſtru..i. et diffiniet ſjm

modum qui eſt. C. de dila. l. i.

q ¶ Intra ꝓuintiam.ſ.vbi ipᷣi teſtes ſunt ne a ſuis negocijs vocentur ꝙ eſ

1· Zeſtes.i.atteſtatões uel dicta teſtiũ recipienda ſunt.

ex ſignatoꝛibus.

Hic.ſ.rome uel cõſtanunopo.¶ Litẽ.i.dicta teſtiũ ſup lite.

r ¶ Geſtis. . publicis ſcnipturis in quibꝰ

dicta teſtiuʒ ſunt redacta oblatiſ

iudi.pnoꝛi per eum qui teſtes ꝓduat in pꝛouincia uel per eius aduerſa

u ulre. repete qm̃. ¶NMic. Lwme. et ita dic
Eeneant᷑.i.cõtineant᷑ bac.l. Er licẽnam repeie volẽtibꝰ.
¶ Pꝛeſentẽtur.te coꝛã iudice hic. et ꝙ ſubijciit aut

tibus. 3 tita
d eum. iudicantem in ꝓuintiam

titerũ.i.rome.etita nũc eõ ad ſuꝑiu

itnũceõ ad ſupi.ti.

Huc.ſ.ro.

expone p et repete volẽ
8.

8
b Abundantiam. bicno.tria.pꝛimo qꝛ ad boc intẽdunt iuriſcõ.ut ꝓ bo
ru co pia ſit ut bic.⁊. C. de re. qe.l. generaltr. in pꝛin. et de bere. ma. l. qm̃.
multi.in fi. vnde quilibet ieſtis recipitniſi expᷣſſe ſu. ꝓbibiium. ut. ff. e. l. i.

i liij

=

ſeðõo no. ꝙ ſaerm̃ teſtis et
ſan. epi. .nulli.et ſicĩ iura
iudiciale ſiue neceſſariũ.ut.

alibip̃ſtaturer cauſa ut hic. et. C. e. l. udices.ſ. ð
mẽto calũ.ut.j.utliti.iur. S. ſinaũt ↄtigerit.ſiue
C. de re. cre. l. generaliter. S. hiſdem pntibus.et

ur. ff. de iureiur. l. ad pſonas. tertio no.ꝙ bic dici poſſi. nam ius eſt in boc
er ſic collige ꝙ bic arbitrio boc cõſtituitur.ut.S.e.S.eo..i.iu pꝛin.ibi licen

tiam ⁊c.poterit ergo et ĩ
cauſis ciuilibus pᷣcipe⸗
re pᷣſentari teſtes coꝛaʒ
ſe. ſi ſibi vid emur ꝑꝑ cau
ſe magnirudinẽ et ꝓpt
ſuſpuõem teſtiũ ⁊ ſic lo
quitur.S.ut defunc.ſeu
füe.e. S. illud.que eſt õj.
iam igiiur nõ eſt qõ.qͥd
verius eſt ſi de vna ciui
tate in aliam eiuſdẽ ꝓ⸗
uintie perantur bec fie /
ri.nam iudicis cõmittit
arbitrio. ut dictum eſt.
12 eſtinari. ꝓ dictis
teſtiũ qui ſunt rome.
d ¶De eo.i. deteſtatiõi
bus dandis.
e¶ Aiudice.ſ.cãe.
Rꝛeſid em. ſ. teſtatio /
nes dari ſancimus.
f¶Zeſtificatõibus. l. ſu
pꝛadictis.

g e. i. apud eundẽ
iudicem.nt.ff. de iudic.
de qua re. l.vbi.item ⁊ ĩ
eodem foꝛo.ut.ff.de iu.
om. in.l. pe.et de iudic.
ſi quis poſtea.⁊.C.de
vere.i. fi. uel. xij. Item ĩ
eod em loco ut large ac⸗
cip iat.ſ.vbi ſaluo ho⸗
noꝛe ⁊ cõſuetudinema
ion iudicari cõſueuit nõ
aliter ꝑ cam pos uł per
plateas.ut hic.et. j. de
ſan.epi.S.ſi quis epᷣs.
coila. ix. ⁊. C. ubi ð cri.
agi oʒ. l. i. . fl. de iuſti.
iure.l.pe.niſi talis erat
cõſuetudo iudi.quo ca
ſu et in ſeceſſibus.i.lo/⸗

fenſoꝛem aut apud pᷣſidem teſtifi
cationibus ex interlocutõneiudi⸗
cantis datisillicsuicʒ diffinitiua ſẽ
tentia danda ubi et lis cõteſtata ẽ
ut quẽadmodũ huc in ꝓuintia a⸗

