lt⸗ 4 uſta. ↄcoꝛdat bic ꝓpbeta dicẽs ĩ pſalmo. Juſte iudicate filij ci. F.ſi qs ãt ꝓpecuniatia. Itẽ zm.l. ſi renunciauerit ſuo pꝛiuilegio. vt.
ſent⸗ bominũ. paueãt igitur iudices in ſententijs ferédis. nec illos abſol VL. de pact.l. pe. Piue canonũ renũciare nõ poreſt. vt extra de foꝛo cope.
ſn uantqĩͥ ſũt ↄdẽnandi. vel eos dãnẽt qui ſũt abſoluẽdi.al.qꝛ nõ ma ſi diligẽti. udicibus. . dictis.ll. x ari petuͦt enĩ
ul gis iudict qᷓ iudicabunt᷑: vt. C. de udi.l. re nõ no. venii p ſubduis oꝛat. vt. C. de ſum. tri.l. inter claras.et facit. ff,de ar.nõ
N

electi a cõſulibꝰ.
vela ſenatu. al.

giſequaturlegem. Mos enim

eMu igi. iĩperiali.ſ. in laieraneſi polatio.

pud ſolosciuitatis epos ſub qbꝰ

S facientes.l.de ollhi⸗ t.ᷓ. aput quos oʒ.c. de mo. eraſ,

nalem. vt. ar. ff. de ver.
ſig.l. pecunie.

diſtin. H ogꝛomiſdo. Edeepi etcle.oes in pꝛin. d lii

Kolla.

—

—
lütnaticrooc . eurſlctn Ppeeſt 32
Aterios qᷣ ſqu ſablen⸗ u “S e
a Niteri b ea. ſ.c auca ncipiqu Gnd 1
tn. „ E epaa Sinens inn
H lee Näinn ninonded i⸗
i er eadẽ vt di nirabt Po t nẽ licit. ſi ſ
tiere erit. ecrti dir 2 l.i. ſtionẽe imis. hat
hac cini b —– oꝛi. iu. adẽ Auams 4
„ Is. d H . itmcöfen .
Alueugte⸗ ee certu natiuas 5 gera caan marn ſecs
iao nd ixi reg ndũ.⁊. i. ( o5. 7 Etes hox qd ta l ſe rerat gt
ne. ri. mai ppo an * Si n ci apkrkee oſ alig dem vl. dletai mm
llis tutbis. cer ſa mẽſe iudi p ialib. i he lurin. dnoſ⸗ reade hgnmnar hn
B M Ede HH ſi R ad noS aß ſure enl flij Ula Duri cdaſe g.
26 R ornazi H Snee 4
ecc ausetann n litiga imi idẽ cõ ſ pᷣſi it ꝗ 1 . ſunt tñ ut tm̃ vtern E dene
c Annſcghe ncü tu Edecr c qu tẽ ea aſce D ati. nat uno odu b eniſt iſſ⸗ we
tanpus. eck tamed ibhi js autẽe nia ex mtn lia exq ſol i intr ea ariſa ſii
temp nc. ſ. ic nota t Eciuili incij Snon au; .ſi ſa ine! rtiit ex ea eerat. vtdi ſe
d an bſal eie t de 8 n P tiu OY euis un 2c5 3 inde et . 5fi iruz 1 6 Fur ⸗ öne den
e bie aꝛ Adiec. el ſiũ ten? lud Oꝛ De fe⸗ c8 cit arnedie tn
3 damelunen fit haren J euʒ rini⸗ innoni eiꝰad ſ. alios ſe⸗ er Zb rorlilc 4 in⸗
Ker oliſcre⸗ . eput en la iu⸗ xit ma Keder Qimrd feta Aaiatn di zu
danl.n. . ane auo aule ſſe pu am⸗ ſtm edt ioꝛeu ineos. qnon n
ii Fiſe⸗ ta qu at ca eſſte b liari oſt eſcẽ 2102 n oid d. ulf
kndan vrikoen. laneliſireñ ſac ten Poſtun ngthicöfc mo⸗ bad.
4 Sdenare t. ff. der unp eſt iciep ſic 1di⸗ ult is qu 1 5tñc ſtea 5ti⸗ Et. tes. qᷓ ain
ec ee am eltli uii⸗ hu ali di⸗ mi hi noth olte⸗ coti⸗ ⸗ ra⸗ unſt
a din Smitnonocbe kztas
ui ſetaſin, ſieran gr uerit lli epo ſ fieri elictũ uten oꝛiẽ tiomi eſtõ 5ſa⸗-⸗ bannarͤ
itgatre nger. dica abi 1b leg ſit d . a 7 . exten ſine t deʒ 1 depoꝛt l. i. in fi.
ion Haicrercnßt n. m ta ſi laſtici aſtic fer⸗ js et ſi liosach lios Sabrin ſt
hacli deri .. pn. a deo Tit leſia leſia iſcer müt filijs et Ea os d use i
7 Swrsvendlde tate. ccle eccl diſce umu ne nin Uete terin uten accu lt au H iu
ihovrs. iclie gulite eroe tione ee hocẽ imis tſi elinq utẽnte eos: Aakent
iant, eo Bin aſtiga bil eps lariſſi * gi tresr lios au guin aeſtn ,. N. D un
rtcz 4 ens ca ama atibꝰech. olum frat eosa ſan nuent ite. li ſeia aur lon
99 nehor aont eg lta deo⸗ nic Zeilit les iu gu ſimul eʒa zmöfi bis ſan en, lig⸗
cog imie h o. int ma. ulta com 9 neqz Pcjui jaſti exro eꝗd , qda tono⸗ . ſunt v ut ſo d. Un
. .* „ „ α . 8 in
h aa bo ö 4 icie iudiea oĩno ia ? ecc sde nos ouitast Acip ãopina ſiue Tiuins his
Srkezes ſhu neg oꝛtet Edar ctaʒ tu it aut ios qu Uale ieriſ: ſeu ibus e inun⸗ in
Sequ alia opo a⸗ ul am ebit lio oferre lieriſ: 4 an vona W
Seani eter. ſit one ta cno ri ⁊ em camule etiam C etali d ꝓp oꝛtemu tijsa lirer Eq;ben
da vrd .7 exp i. dices man⸗ laſtic 898 es. beo aligꝗ Oꝛte nenup α ndecũ. vt. . S.
trartoe . amn leſi⸗ la t leges le al morte ien ſtio v ib mtel F.ſ ie
co leri. cce g.i. eexan eccl regule k ſüt ſustal iri: ſeu ation Que re⸗ eue inteſ.
rusc de Beczlffr, 5 Etiũ pe inas! digna ſtate ſu euiri: a ſep 9. / ishere⸗ be ab nnnn 1
ouecb il. quẽ ceen ote ate moꝛt ittim lẽtibꝰ. ui fris ſã gin oanga i
4o⸗ nnode 22 einate m legi ciẽ etuikt conſa Ghr aſar ſür
n Soaen. ſacra woqueda p ipo ſcem eS m fa⸗ n e de en la ſi⸗
mralia vt. omne⸗ noſtre ſe eda. Po! iſ- al hocfa dmo ari. idẽ ſicil F. t n
Sun enemnrin fiin⸗ biue drlain vnnnkar fe fard
1Aaei inis fra ites Eaccipiẽt t ſiu deo am itatẽ op uteri utẽu s, lege⸗ defun deg d⸗
Beis . vtens eloc Eane icis: ſti d neo igik oſidᷣ eres zaminun gna. nj
Rrak ano ctten Pugano⸗ uinnſatan ae⸗ Serrz Y
4 1Ater mun umsece is: 2l ue a ſ.¶ O egaui uen ſerotar vooebe eq; 1
4n. 5.. ſum depi rtaazuin rata trel. 5greg eſteg ſen efra iiii io neg;
ant ſß 1.5. ſi bꝰep̃ his ẽt clara zsqs gnueſten e gi 2
ee. de zi. bili nachit min ã de ſfe Esqs mõi eſt⸗ req enlan va⸗
naruede qa. ti⸗ . mon igiten ſacr 9 . man 0 rash giu . ſidꝛare gdeʒ cuebabaraa
mnuckli glinatl, ſup Tua hãc Peia uum noſt önemog 72 alijs is: nebatun e ſu
enuc 1 iganru buſ. *p ata p ꝑpet ſiſſe qõn are lege ſctũ ittim .D 4 et̃: v tũc pꝛe/ ne
de binfin ee üt nobᷣ gram is 7 in ſin efren neſefilan d pſole⸗ riled erc n
natu Kbabeg⸗ ſũt iatun dii. inis fia. tribus õnisiu js aũt tenia 4 fean s E .
ni vah, 1. oſli a facia ſto terin ftri aton giallisrk ij crcama iunau lelde,
Henr⸗ i tr inrap ſt eat cu ineis et u . cog lauim⸗ umnc t alij ci. bebãt deſuis ls nr
ier ſtud . men 6ſu⸗ opu com ebſicut a ha chiſ ak weirun
Dictũ c. 2 ngu io cõ 0 ima. plẽ Ure ex anoete nci.ꝑ
0 eſt. . hic. titur cõſa . iſinari . tti tnã ꝓ iud p ibus die dema⸗
ſo laur.lle⸗ d e.— De „ biſi Aitti Patt ſt ali ite eo ꝙ ibus di.lede
9 buitatib mre. y 1 6. 4. atricie iq; nai ſt iã ternꝰ nat tes Eunũ?
um . ura. ientis 7 unch ct phe lege U isſemẽ
e Kkkunn
r )aranzus ongcela eratq;e
8 * n. 1ſo 10 iterũ Lonz EG
ſus q ⁊ ſol in leg it 9multe
Po argi plurim — iũd Pera u. Tegit/ *
e. 5. d ſchm. ſo ſus ptral.
iri ſũt a/
ee iſunt n
5. mia S
. 5 .
A

olnifnu

Lhtehel
Nſcene.
ltei
angninär

1
Mumgt
Mteni on
Gigiſe
ipeniſe
ntl ſo⸗
tſonn
K

bath
Monti

deönſtnmn

uoronnt
hun.

4

lſtvrmmnrn
CculsN
onnanef

lſt⸗
Cuenen
Ngons
Ponsbe
ſoenu
tone,
ſauſc
iainf⸗
mnithe
–
rgsninn
eigen
unti
inſſt
iinn
honge
o
imin
iſen
hcofen

pück
Pers. D

pꝛedictũ. S. ſi o
neq; fratres.licʒ
boc dixerit. p.nã
⁊ꝑ eãdẽ aut᷑.de
bere. ab inte. ha
bet᷑ dria int᷑ eos

qui ſüt vtriq; cõ

iuncti.⁊ eos qui

ſunt ex alio tan/

tũ latere.vt in.

ſiigit᷑ defũctus.

in oĩbꝰhis ceſ
ſat bec oſtõ. ſed

remãet ſibi locꝰĩ
tribus caſibꝰ. ſ.

qñ ſũt vtriq; cõ
iuncti cum cõſã/⸗
guineis tantum
vel quando cuʒ
vterinis tm̃.vel

quando cũ con⸗/
ſanguineis tmm̃.

qͥbus tribus ca

ſibus pᷣferuntur

qͥ duplici iure v⸗
tunt. vt hic. . ſ.

e. .fi. ibi. exclu/

dant ⁊c.ſic nota

P due roõnes vĩ
cant vnã. vt in⸗

ſti. de adop. S. ſʒ
hodie. ⁊. C. de

edic. diui adria.
tol. l. fi. ibi. poti⸗
oꝛa iura ⁊c. niſi

vna ſit melioꝛqᷓ;

due. vt. ff. de iof.

tel.l.nã ⁊ ſi pa.

o Et. ꝓ id eſt.
p Helſitare.id ẽ
dubitare. q. d. ñ

ſit ammõ ꝙ noſ
dubitemus ð ta
li varietate nate
q̃ł iſta fuit.nã le
gittie diffinimuſ
p bãc.l.⁊ dicimꝰ
qd iu. eẽ deb eat
q Alinoꝛes. i.
qꝛ nõ tm̃ fres di⸗

cunt eẽ qͥ ſunt ex

vno laterequan
tů ꝗᷣ ex vtroq;.
r ¶ Plunma. naᷣ

q; ñ m̃ dicit hic

niſi vnũ. vel dic
ꝙ diat pla. naʒ
pmo caſu ꝓx. ſe⸗
cũda rõ p̃dicta.
q due rõnes vj
cere debent vnã

yvt. . dicit.
ſ Nerbr L. cõ
nia ð ſuc.l.ſi

⁊ ſuppleqᷓ dicit.

t Acquiruntur

ſq; parentibus.
quantum ad ꝓ⸗
pꝛietatem. ſj dũ
taxat quãtũ ad
vſufruc. vt. C. ᷣ
bo. que li.l. que⸗

qʒuelutiquoddã ſignũ eiſ germa
nitatis reſplẽdebat. Siigit hꝰ⸗
modi frater litibꝰliberareet legeʒ
et dubitantes uoluiſſʒ ad teſtamẽ
tũuenerat ſuã ſniam fecenit ma
nifeſtã.a ꝑ ſcnipturã honoꝛati ad
hereditatẽ uocarent᷑. Quiaue⸗
ro hoc agere uoluerit aut nõ poti
it.mulcta nãqʒ ſũt hoĩm ⁊ anrieta
tes inumeroſe ⁊ repẽtine moꝛtesꝰ
hecnr̃a lex cãm detminet. V nlt
aũt hec lex exutroq; decoꝛatos et
ſimul ꝗdẽ ↄſanguineos ſimł aũt
uterinos fresad ſucceſſionẽmoꝛi⸗

entis melioꝛeſ eſſe q; illiꝗ ſolũmõ

ↄſanguinei aut ſolũmodouterini
ſũt.et noſ nõ faciat heſitarernatu

tureuarietas:ſʒy nos hmõi adinuẽ

tiones oſtẽdimꝰlegittias atqʒ di⸗

ſcernimꝰ ꝑfectioꝛibꝰ diſtribuẽtes

que melioꝛa ſũt ⁊ minoꝛes exeq̃re
eisnõpatientes. Plurima nãqʒ
ad hecnosĩuitauerũt pꝛimũ ꝗqdeʒs
altera nra lex ſi filiꝰ moꝛiat᷑ filios
nõhñs.deinde exiſtẽtibꝰita foꝛte
mrnis rebꝰ:aut ex nuptiali:aut ẽt
er alia cã que nõ acqrunt᷑ pꝛiusex

hiſdem nuptijs fres ad heredita-
tem uocari.deinde ex aliſset poſt
hos patrũ ꝙ; ꝓbatio erat eo q du

dũ talia nra legiſſatio cõceſſiſſet.

nãet ſi etiã patre eriſtẽte ſuo patri

et hisꝗ ſũt ex alijs nuptijs pꝛepõi
cõſãguineos et uterinosfres ↄtin
git conſequẽs eſt.lʒ pater non exi
ſtat.ſʒ fres ſolũmõpponi his qui
exuno parentũ ſolũmõ copulãtur
moꝛienti eosqdẽꝗ ſimiliter ꝗdeʒ
ↄſangu nei ſimiliter ãt uterini ſũt
et hisↄueniẽserat. Illud qð du
dum in mmnis et hisquelexnupti
ali cã: aut alit᷑ nõacqrant᷑ ſancituʒ
eſt. hoc etiã in reliqs moꝛientis re⸗
bus ualer̃ atq; tractari/Hecigi
tur in iſto caſu data ſibi occaſione
ſicuti dictũẽ poſita ſit. et qa extri⸗
bus mrimonijs hec ꝓceſſit noui⸗
tasnature nihil ꝓhibet.ulł ſiquis
ꝓpõat ⁊ i duobꝰſolũmõmatrioni
isalios quidẽ eſſe ſolũuterinosa⸗
lios autẽcõſanguineos ſimł ⁊ ute

—

ninos. uel ſigs ertendi dicat matni
mõia ⁊ adhucãpliꝰtale aliqd fieri

et ſicinhmõicaſibꝰubi tales ꝗdã

introducunt᷑ oꝛdies frmlexhabe⸗
at ſuã uirtutẽet excludant duplici
utẽtesiure eos qunoſolouti pñt.
Siueronon tal eſt caſus:ſed ſo
lũmõcõſtituti ſunt uterini aut con
ſanguinei: et moꝛiat᷑ aliqs fratruʒ
hicpꝛioꝛibus ſubiaceãt legibus qᷓ
eoꝝiã ſucceſſiones diſpoſuerunt
Locũtñ hec lexhabeat nõſolũ in
hoc caſu qui qõnem mouit:ſed ẽt
in hisꝗ poſtea futuri ſunt. Quo
circa pꝛioꝛa.ſi aut iudicis ſnĩa.aut
pactionũ expedita ſunt foꝛmis ha
beant ꝓpꝛiã deciſionẽ huiꝰ legis
iudicionõegẽtia.ua igit᷑emi⸗
nẽtia que placueruũtnob:⁊ ꝑhanc
ſacrã manifeſta ſũt legẽ ꝑ lr̃as ꝓ
pꝛias declarare cũctiset in ꝑpetu⸗
um obſuare feſtinet.
„ BZearmis.

ꝛe tra ſe
pliciũ inferẽtes.tam ꝙ ſibimet in

ferũt q; ꝙ er legibꝰ ueſaniã eoꝛuzʒ

punientibꝰpatiunt᷑. Holẽtes igi

turhmõimoꝛtibuſ hoĩes liberare

pſpeximꝰarmifacture opꝰ nulluʒ
opus pꝛiuatũ operari:ſolos auteʒ
illos anna facere ꝗ in publicis de⸗

„

putati ſũt armificatoꝛijs:aut ꝗ di⸗
cunt᷑ fabꝛiceriꝰ. eosautẽ ꝗq opant
arma nulli uẽdere pꝛiuato.Sed
neqʒ gin numenis ↄſtituti ſunt ar
mificatoꝛes quosẽt deputatosap
pellãt ꝗ de fiſcoannonaſ accipiũt
ꝑmittimꝰopari:aut alicui uẽdere

arma:ſed ſolũ diligẽtiã hr̃e ammo

rũ militesin numero ↄſtitutosiq/

2

nilitesin numerooſtitutos ĩꝗ
busmilitãt Si ueronouũ aligd
W — . .

coͤſanguineis ⁊ vterinis fra.

Tta O ve
S exta 4 —

nis mat᷑.l.i.ſed hodie.
idem eſt in omnibꝰad/
ꝛedicte. C. cõmũia
de ſucceſ.l.fi.que tamẽ
bodie coꝛrigitur.cũ pa
ter vocetur vna cum fi⸗
lijs. vt.ſ. de here. ab in
teſt. F. ſi vᷣo cum aſcen⸗
dentibuſ.
v ¶ Dudum. vt. C. cõ⸗

munia de ſuc.l.fi. . C.

de bo. mater.l.i.
r/Acquirantur.ſciliq
parentibus.quantum

ad ꝓpꝛietraten.
x . laena- oliʒz hee
ſole patnibus non acqͥ
rebantur.cetera aduen
tiaa ſic.ſed vt hic dicit
eadem in omnibus ad
uenticijs.idem ſeruari
debet. yt diximuſ inſti.
per quas perſo.no.ac.
§. hoc quoq;ʒ.ac.
3 Kegibus. que ſunt.
vt. C. de legitti. here. ð
emanci. . C. cõmunia
de ſuc. l. vltima. L. de
bo. quelibe.quecunq;ʒ.
acplene dixi modo.
a Quid ꝓp ſed.

] Ruö. Deat⸗
miſ.hanc rubꝛicam nõ

1, lego.ſed quedam in ea

noto.

u)Ainum inuo/
cantes.nota ſic
L. de queſto. in

4 orluntur. nota bel
lum duplex malum in⸗
ferre.vt hic.⁊ etiam ter
tium.quia facit homi⸗
nes pauperes.vt.C.ð
cadu.tollẽ.in pꝛin.⁊.j.
e. F. ſi autem ibideʒ.dũ
terre cultoꝛes.ac.
d Fabꝛicerij. vel fabꝛi
cenſes.qui ſunt etiaʒ qͥ
dam babentes officiuz
⁊ neceſſitatem faciendi
agrma cui neceſſitati eo⸗/
rum poſteritas tenetur
vt. Q. de fabꝛi. l. iur. et
adinſtar militum notã
debent babere in bꝛa⸗
chijſ. ⁊ aliena pꝛedia 9
ducere colenda non de
bent. vt. ¶. de fabꝛi. l.
ſuigmata.et enam.l.fi. ĩ
pꝛin.

e ¶ Faciunt. hij deputa⸗

ui pꝛobibiti ſunto⸗

f hDrkeammento eniʒ
aufert ab indigno ap/

licatur fiſco. vt.ff. de
re fii.lucius.

g ¶ Hoc. auteʒ inſtrure
erit.qꝛ aliquẽ inſtruxe⸗
rũt qui facere ſcctt

b Boſis baleſtariſs.

vt ⁊ ipſi int᷑ publica ar
ma deponunt
i ¶ Depurati. hab ebãt
enim quoſdam ſibi de⸗
putantes ſiẽ fabꝛicẽſeſ

k ¶Patrum. i. rectoꝛuz

⁊ no.ꝙ dicitur pat᷑.vn
de ſicut pater debet ha
bere filij gubernationẽ
ſic cuitatis.ſic rectoꝛ.⁊

ſic ꝓ opinione noſtra

dicimus qꝙ ſufficit talẽ
iurare de calum.liq;. p.
dixerit maioꝛem parte

vniuerſitatis d ebere iu

rare.vt.C.de iureiu.ca
lum. l. ij. F. obſerua⸗
ri. et. S. hoc etiaz. 7. ff.
condit᷑.⁊ demon.l.mu⸗

nicipij. 1. . e. . ſi autẽ. ĩ

¶ Hanc igitur chartu/
rioꝝ.chartularij ap⸗

. pellantur qui ſcribunt
in chartula publica q
vulgo tabelliones di /

cuntur. nota. ꝙ tabel
liones eligunt in bmõi
factis.
m ¶ Opinionem. vt. 5.
demonachis. F. oꝛdia⸗
tiõnem. colł.i.

n ¶ Si autem deſcripti⸗

one. ſ. matricle ſcriptu⸗
o Operantes. ſic. S. ð
man. pꝛin. in fi. titu.
p ¶ Conſuſiones.i. ſcri

pturaʒ in quã confitet᷑

ecunijs. bocẽ qZʒ

diamus in ere ⁊ ꝑſona
r eegenren .S. de
monachis. in. F. i. col. i.
inguli.i. dignita/
tis amiſſione.
t Lõ perientes. S. ſeni
caſ.col. v. ⁊. C. ad.l.iu
li. de v i pu.l. vl. in fine
vV Vt autem palaʒ. q.
d. pꝛohibui arma ſic in
genere fieri vel vendi
nunc ſpecificat.⁊ no.q;
alibi largius ſumit ar⸗
ma vt pꝛo lapide.vt in

ſti. de pub. iudi.S.ideʒ

lex coꝛne.
Pꝛohib emus. ſemi⸗/
ſpathya. i. arma.
x E. Lanceaſ.no.quedã
unt que initiuʒ quod/
dam habent ad capien
dos homines que ron
ce vocantur. vt. ff. deyi
⁊ vi ar.l.iij.in pꝛin.
3 Mioꝛes. aptos ad
penarum temperatõeʒ

vel pannium inciſionẽ

Sm al.⁊ ex his pt colli
giſtatutuʒz denon poꝛ⸗

V

ℳ
„

uoluenit in militijs ſtatuere eti de
ſcriptione noĩa eoꝝ facereet deſti

faciũt hoc auferri ab eis in ſacro
nr̃oinferri armamentot:adijciẽdũ

ibi repoſitis publicisannis.hocꝰ

autẽ obſuare uolumꝰet eos giox
dinibꝰ baliſtarũ ſunt quoſ ꝑ diuer
ſas ſtatuimꝰciuitates oꝛdinantes

eos ⁊ arma facere ſciẽtes:ut ⁊ipſi

ſola publica armain armamentis
publicis uniuſq; ciuitatiſ recondi
ta coꝛrigant atqʒ renouẽt.¶ Sig
uerounũ aliꝗd armoꝛũ inſtruxerit

hoc ſimiliteret ipſisꝰint publica

arma pᷣſtent. et nulli alteri penitꝰ
uendãt.hoc quoq; cuſtodiãt ꝗ in
baliſtarijs deputati ſũt ꝑiculo pa⸗
trũ ciuitatũ ſub ꝗbuset ipſosba⸗
liſtarios ſtatuimꝰa pbᷣlicoꝝ arma⸗
mẽtoꝝ diligẽtiã atqʒ cuſtodiã cõ⸗
ſtituimꝰ qᷓtenꝰſi quiſi fuerint:aut

deputati ſũt: aut fabꝛicẽſij uẽden

tes arma ꝓuideãt ꝑ loca iudices
eos ſupplicij ſubdere.inſuꝑ ⁊ ar
ma ab hisꝗ eascõparãt ſine pcio
auferre et in publicouẽdicare.
¶ Mancigitur gubnqtes nosdeo
cogitationẽ ꝑ pñtes ſancimꝰlegẽ

in nulla ciuitate: aut ꝓuincia nr̃e

reipub.hr̃elicẽtiam pꝛiuatos:aut

alium quẽpiam arma facere: aut
uendere:aut quolibet mercarimõ

ſed ſolos eos ꝗ int fabꝛicẽſes refe
runt᷑ hoc inſtruere:⁊ deferre ad ſa

crum nr̃jm armamẽtũ.⁊ hoca tua

celſitudineet ꝗpoſtte ſuſceperũt

cingulü cuſtodini ſancimꝰ. %6

putantibꝰnob chartulariox qſub

tue celſitudine in ſcrinio ſunt ↄſti
tuti fabꝛicẽſiũ ꝑiculoqneqʒ inter
eos pꝛioꝝ bonã opinionẽ haben⸗
tes et opoꝛtunos.et eos qui ĩ hac
feliciſſima ciuitate ⁊ in alijs ciuita
tibusnoſtre regiereipu armafaci
unt regꝗrẽtes ꝓhibeant pꝛiuatos:
aut ẽt alios quoſdaʒ citra eos qui
deputati ſũt inter fabꝛicẽſ⸗ es armi
facture agere cãm et in ꝗabuſcũqʒ
cõperierint locisaliquos pꝛiuatoſ
bec audẽteſ hec auferriet fiſci ap

plicari armamẽto. Si autem in⸗

ter operarioſ pꝛiuatoſ artificeso/

poꝛtunosinuenire poterunt hijſi

nare nobᷣ deſcriptionẽ artificũ.et

E ſacrũ nĩm reſcriptũin illisſtatu
ent᷑ locisin quibꝰſit unt publice fa⸗
bꝛicẽſes q̃tenꝰipi operãtes arma

et de fiſco annonas accipiãt.hoc
eni facto et ſubtiliter obꝰuato apᷣ
dictis pſonis licẽcia penitus nulli
dabit᷑:neq; ciuitates inhabitanti⸗
bꝰpꝛiuatis:neq; uillas incolẽtibꝰ
ruſticis armis uti aduerſus alteru
trosneceſqʒ pꝛeſumereet ex hoc
plurios hoies occidi.publicas ue

ro perire functiões dũ terre culto⸗

res uitã amittere metuẽtes fugaʒ

ꝓpter tioꝛẽ utunt᷑. Opoꝛtʒ ergo
eosq dirigunt atua celſitudine er
memoꝛata fabꝛicẽſiũ ſcrinioad ꝓ

hibendos pꝛiuatos armoꝝ factas

ↄfuſiones acciꝑe etiã ꝑ loca iudi

ceset ſubiecta eis officia et ciuita-
e ¶ Agãt.i. depo

tum defenſoꝛes et patrie.qꝛ nihil

ualebũt decetero hoꝝꝗqanob pꝛo
hibita ſũt agere aliꝗd.ſed q ꝑpꝛe
ſentẽ ſãcita ſũt legẽ cuſtodiãt pe/

nã.et in pecunijs et in ipſũ foꝛmi⸗
dantes caput¶ Sancimꝰ enĩ iudi
cem magne ꝗdẽalexandrie negli
gentẽ que a noſᷣ ſancita ſũt.xx.au
rilibᷣ. exoluere penã et cingulo ca⸗
dere? hꝰofficiũ ſimilit᷑ auri libꝛas
xx.exoluere penã et capitale ſubi⸗
re ſuppliciũ. Aliarũ uero ꝓuici
aꝝ iudicesdãnũ qdẽ.x.lib.auri ſu
ſtinere.ſimilit᷑autẽ etipſos caſus

cinguli ſubiacereet eoꝝofficia de

fenſoꝛes autẽ et parteſ ciuitatum

triũ libꝛarũ auri mulctaripena⁊ in

capite ſuſtiere ꝑiculũ ſitaleqð fa
ctũ comperiẽteſ nõ punierint:aut
hoc agere nõualentibꝰnon nunci
ent ſed latere ꝑmiſerunt.¶ Xt
qt palã fiant que anobis ꝓhibita
ſũt a pꝛiuatis et alijs qbuſdã citra
eos que in ſacris nñs fabꝛicẽſi ibꝰ
referunt᷑ fieni:aut pꝛiuati uendiar
ma:et hoc ꝑ pñtem legẽ ſignifica
re curamꝰ Oꝛohibemꝰ? eni pꝛi⸗
uatos opari emere arcꝰet ſagittaſ
et ſpadaset enſesqᷓuocare cõſue

tandis annis ꝑ

ciuitateʒ aliquã
a ¶ Pꝛelentẽ.igi
tur tua loquitur
magiſtro officio

mnůz. vt innuit.
in pꝛinci. conſti.
eiuſdem.alð.

b ¶ Denuciam?.

olitudine. nota
quia ſi tabellio
delinquet in of.
non debent am⸗
mogo poſſe hoc

officium exercere

Rubꝛica

c e venot
edenunciati⸗

onibus inquili⸗

noꝛuz de ſuſpẽ

dẽda admiſtra/

tione pannium.

bus. id ẽ
ſub qui /⸗
uſdam conditi
onibus.

entes impleãt
conditiones qᷓs
implere debent.

f ¶ Impletis. et

quandoq; non
impletis conditi
onibus. vt. ff. de
poſi.l. i. . pe. et
Q. de peti. bere.
l. vl. az5o.
gErtrinſec.i.
pꝛeter deponẽtẽ
depon ens enim

interdicere poͤt

non aliul. vt hic
niſi iudex inter⸗

dicat. cum perſo

na ðpoſitarijlſit
ſuſpedta ne cũ re
gufugiat. vt. ff.
qꝓui ſatiſda. co.ſi
diuſſoꝛ. . fi. ſed

ſm bhoc nonne

ſunt coꝛrecte.ll.
que dicunt opo
ſitarium reiven⸗
dño teneri vt. ff.
de rei ven. l. offi⸗
tium. et. ff. depo⸗
ſi.l. bona fides.
quidam ſic. tu
dic ſzm Jo. ꝙ ſ

2 aliud eſt velle
ggere rei ven. in
iudicio. et aliud

facere buiuſmo⸗
di interdicione

non reſtuuat

ceretenerivl dil

ferre.

— — —

per in ꝗᷣ⸗

— — — —

— — — —

— —— — — — ——N— —

– —

—

ben

S

7

u iee

=

geni
glogn
Nſhocfi
prſimnii
Nlnaec
n⸗
Danicur,
mnenrne
hſinhel⸗
hnqui
Ndcheren
Mopcehe
ſiungmn

ien
e
Redehunen
busſnti
htdeſti

odniin

epannn

Jon
rng

ſbrs⸗
Dohiwpe

Nu i

Ncſtonsc⸗

plrot
coch er
Peiscntt
ſblsgeft
liſge⸗

Depeihe

l
Gnitl

G dan

Penebgen

acire 4.

D
ſicrir
mrannei
dimne
uuntdie
igtetl

rſtiaf

ſbe lon

tolet,

0diutft
nue 6

Ulsſti
4
ſcohcvtt

gnur

erunt ſemiſpatia. et que uocantur ʒanie ſi⸗

ue loꝛice et contoset cautos et quolibet mo⸗

ouel figura factas lanceas?et que apud hi

ſauros noinatur monocupia et appellatos ſi
tinos ſeu miſſibilia. iuſuꝑ haſpidas ſiue ſcu

taet galeas ſeu caſides. non enim iſta alij cui

dam inſtruere ſinimus pᷣter eos qui deputa⸗

tiſunt in ſacnsnoſtnis fabꝛicenſibus./ So⸗
losautem fieri etuendi a pꝛiuatis ꝑmittimuſ

3

cultellos minoꝛes quibusnullusin plijs utit
Pꝛeſentẽ igitur legem generalem tua cel

ſitudo in hac ꝓponat regia ciuitate necnon

alias ꝑ ciuitates noſtrereipu. ut omneſ agno

ſcentes que placuerunt nobis hec obſeruent

Denũciamus autem futunis pᷣeſſe huiuſmo

dicuſtodie chartulansermemoꝛato fabꝛicẽ
ſium ſcrinio.quia ernegligentia non ſolũ pe

cunianias ſuſtinebunt penas ſed etiam in coꝛ

poꝛe ſupplicia pacientur et militia cadẽt.in⸗

ſupꝑ necipᷣmſi crinium ultenius ꝑmittia nobiſ
in huiuſmodiadeſſe ſolicitudinem. ſed gliſs
committi fabꝛcenſium curaʒ. Queigit᷑ pla
cuenunt nobis et ꝑ hanc legem declarata ſũt
tua celſitudo.et qui poſteain cingulum fue⸗
lunt operitenninoq; contradere feſtinentin⸗
dignationem noſtraʒ et ipi metuentes niſi rẽ

ſicutilem repu.cuſtodienint.
De depoſitoet de denunciationi

businquilinoꝛuʒ:et de ſuſpẽden

da adminiſtratione panum.

Dem au. Jo. ppᷣ. ſecundo.
IItẽ nup audientibus nobhec ĩ
perio publice ſedentesmultotiens
agimus oꝛta eſt aliqua queſtio quã

reſoluimus ſtatim hmõi diſcẽtes contingere

multa cõmuni et generali lege diffinire hoc
iuſtum eſſe arbitrati ſumus. Si enim ꝗsab
aliquo accipiat aurum ut resaliquas depoſi
tacauſa in ꝗbuſdam conditiombusdemũil⸗
liagant ꝙ poſuerunt neceſſitatem hẽat om
ne reſtituere aux aut reſ cõdition bus ſemel

impleris nulla oino licentia ſit aligbus extrin
ſecus interdictionibus utiretinereꝰ depoſiti

reſtituionem cumet alia multa pꝛiuilegia tã
abꝛecedent buslegiſ latoꝛibus qʒ a nobis ip
ſisdata ſunt.licentia enim ꝓhibenti redditi⸗

onem eum quidem cui cedituʒ eff depoſituʒ

non molcſtare. eum uerode rebus que in que

7

ſtioneſt unt qui aumum aut res aliquas accep⸗

tunus eſt litem ſoꝛtiri et iuſticiam et legem ꝓ

mereri:ſed neqʒ hanc cauſam damnisma

gnis ſubiſciat eũg ſterdictõẽʒ ſuſ
cepit.et cõpellat᷑ aut defẽſiões ex

petereaut res hr̃eet nõpoſſituo⸗

lütanie cũ deponẽte benigne ager
qꝙſitale aliqꝗd egerit omninoeniʒ
opoꝛtet non ſola delictoꝛum nos

contentos eſſe ꝓhibitione ſʒ etiã

timoꝛem auferreiuſtum trãſgreſ-
ſoꝛibus:ſiue perditionem contin
gerit rerum aut pecuniarum fieri

et hoc ꝓbetur ſiue alium quẽcũ⸗

q; caſum foꝛtuitum ipᷣm reſpice/
re qui conteſtatõem dixerit.inſu⸗
per etiam ex quofacta eſthmõi
teſtatio eſtuſuras pecuniarumuſ
qtentiam cẽteſime agnoſcere p
hibentem acciꝑe ꝓpꝛiam non ſo
lum ſi aumum fuerit qð depoſituʒ
eſt reſtituiuero ꝓphibitũ. ſʒ ſi alie
res ut hictimoꝛẽſtultoꝝ ſimul et
ꝑuerſo maligne uerſandiacurſi uz
in depoſitionibus hoiesceſſent.
Sed ettotũ hoc qð demãdatisẽ

aſpicere et cõſtituere ſm legẽ pꝛo

uidemus. uidemusenim frequẽ⸗
tarihoc in regia hac pꝛecipue ciui
tate et aliquosinterdicenteseiſ ꝗ
miniſtrãt publicasannonas ⁊ teſ
ſaraſ accipiũt abannonaꝝ pᷣfecto
uolentes ſuſpendi adminiſtratio
nem ⁊ eosꝗ ſolũmodo foꝛſan nu
triũtur defraudari adminiſtratiõe
Pquam ei omnis tnbuituruiteoc
caſio.i/ Huic aũt rei ſeueriuset
difficiliusillud eſt multiseni do⸗
mos poſſidentibꝰ ꝗin hac feliciſ
ſima ciuitate inbanchiti nõuidẽ⸗
turmox cuifutuni ſunt pẽſiõesab
inꝗlinis acciꝑe calũuian ꝑ inter
dictõesinglinis diligentes utnon
inferant eis. Illi uero ultroeas
ſuſcipiẽtes qdam ꝓpterinopiam
foꝛſã comedãt eas ꝗdã uero et ex
ulesa magna hac fiũtciuitate⁊ð
cidit oĩo pẽſionũ admiſtratio his

gexhocfoꝛſan ſolonutriũtur ſm
qoccunẽtesin ciuilibusannoniſ

diximus/ Meminiigit᷑ damꝰ hu
iuſmõilniaʒ. ſʒ unuſqſqʒ ſi aliqʒ
hẽat cãm ad obnoriũ ſibi non ob

doꝛmiat in liberalibus aũt et per-

uerſitate omni plenis aſpiret iter

NDe depoſt etdenu inqui

i (Hata ſunt. ſ. actio de
poſiti.nam pꝛius babe
tur ratio deponentiũ ſi
cedũt bonis debuoꝛes
ut. ff. de po.l.ſi boĩem
H§· i. et. F. fi. IAtem autẽ.
depoſiti cõpenſatio nõ

opponit. ut. C.e.l.fi.i.

rh. Itẽ creſcit in duplũ
b inficiatõem in quatu
oꝛ caſibus.ut inſti.de a
ctio.G.rei ꝓſequende.
nũc autem daturad ali
ud.ut nemo ei interdi.i
cat.ut bic.et idem dicũt
quidam incõmodato.
K ¶¶ Accepturus.ſ.recep
rus.ſ.deponens.
Expetere. a deponẽte
ut defendat eum.
¶ YVꝛobet. i. amiſſio.
ut. C. de pig. ac. l. iij.
m ¶ Lonieſtatio ut tene
atur deponenti.ut.j.e.
H. nemini non depoſita
nio qui tenuit vane.
n Zertiam. et bãc da⸗
bit ei qui leſus ẽ.ut bic
et.j.e. J. nemi igirur
o Res. ut exiſtimatõis
detur vſura.
p imoꝛe. i. hac pena

q UVerſandi.i.verſari.
r ¶ Ged et tomm. q. di.
mulia ſunt mandata q̃
data ſunt miniſtratoꝛi⸗
bus que ſunt.S. de mã
da.pꝛin.aq buc autẽ q̃
dam deſunt que ponit
bic duo.ſ.annona ⁊ de
penſione. et ſic dictus
traciatus de man.pꝛin
ci.plenioꝛ ſit.
Digdemus enim. tbe
ſaras genus eſt mẽſu⸗
re qua menſuratur ãno
na.ut.ff. de iudi. ſed ſi.
enli5 iðo ini /
quuʒ c.ut.ff.de tranſac
tio.l.cum hi..ſed ⁊ ꝑ⸗
ſonaꝝ.et.. ſi in ãnos.
u ¶ Inbanchii. i. ban /
chbis non ſedentes. qᷓa
ſunt abſentes idem ſip
ſentes.alias eſt in litie
ra in bancbis nonvidẽ
tur.et eodem mõ inrelli
gas et non eſt uis vnũ
ſint abſentes uel pꝛeſẽ

tes. ſed foꝛte ita ð facto

fuit.ſ. ꝙ erant abñtes.

F Huic aũt.illi vo qui
us interdicitur.

?Eas. interdictõnes
5 Memini igit obdoꝛ/

—

miãt. i.ſi differanr eũ
uenire.nã negligẽtia ẽ
nociua.ut bic.et. C. de
an. excep. ut p̃fec. er eõ.
diligetia fructuoſa, urt
bic.et.ff. qui in frau. cre
di.pupullis.

a /In liberali. ſupple

expᷣmiſis.et nulli aſpi

(

—

rent in liberalibus int᷑
dictis ⁊ c. Sunt ec̃ li⸗
berales.ideo qꝛ libẽter
ſuſcepit interdictõem il
le cui interdicitur.ut bie
ur p boc differant ſolu⸗
rionem. ut. S. ꝓxi. F ibi
illi vero vltro ⁊c. alij di
cunt in libera.i. in ðpo
ſiri q̃ et lib alitate et bo
na fidefiunt.
dmiſtratio. q̃ ſibi
omni die fiebat.
c ¶ H-Dor. i. ex tunc.
d Eit neq; defenſiõ es

id eſt nõ exigat depoſi⸗/

tarius fideiuſſoꝛes a ð
ponente uel cautõem ꝓ
pter buius interdictum
qꝛ graue eſt ut ſubijcit

dare fid eiuſſoꝛem. ut.ff
ut in poſ. legatoꝝ.. ſi il

a quo.S.fi. et puto hũc

F§. grauem ad oés tres
caſus buius cõſtirutõiſ

er ꝑ boc dieo coꝛrigi qðᷣ
eſt. C. depoſi. l. pe. ĩ fi.
e ¶ Defenſionem. id eſt
ſi vult cauere de defen⸗
dendo depoſitariũ fa⸗
cultas erit ei dño ſic ca
uenii ſupple rem ꝓpꝛiã
reciꝑe.uel dic econtra q̃
dicit depoſita rius ſeꝑpa
tum reciꝑe caunõem et
ſupple et rem reſtituere
datam in aliũ modũ.
f¶Fiat. boc vᷣm eſt in p
toꝛijs ſecus in alijs. ut
ff. deß. ſti. l.Ptoꝛie. et. l.

i. F. iij. et. S. fi. et iõ ma⸗/

le allegat bic unꝑatoꝛ.
Et ꝓpreiea. vba de /
poſitarij. ¶ Indicat. 1.
ipi qui venerũt ad nos
qoem facti. ut. S. e. in
pꝛin.et põt dicere.

ndicant.i.iudicãt

nobis in inentem ꝙ fa
cimus banc.l.cõem pa
nentem ⁊c.

Ru. Quibꝰ mois dif
fert bec ab illa. ut. S. qᷓ
bus mo. ⁊c.qꝛ bec gene

ralioꝛ eſt.ut.j.auten.ut

in me. i. col. ibi bene ſe

babet. Itez bie tractat
de bis qui ſunt ſui iur.
et in ptãte fiunt ꝑentis

ibi de bis qui legittimi

ſucceſſoꝛeſ.licet in pote
ſtate.

Alturale. cõſtantini

K Dudum. i. olim.
l¶ Quelibet.i. aliqua
m/
n Scritpũ eſt in trac⸗
tatu de naturalibus li⸗

beris.

o lſediocritatẽ.i.mo
um uel menſurã in dã
do uel relinquẽdo nam/
ralibus.

Loſtituta. ut. C. e. l

. Lolla.

dictionibus. cognoſcat enim qꝛ ſi
tale aliqꝗd egerit et ꝑ occaſionem
eius ceciderit: aut adminiſtratio
paniũ aut penſionũ datiocxh ac

cidens ipe ſuſtinebit ꝑiculũ mox
interdictõem inꝗlinis et miniſtra⸗

tibus panem miſerit: aut ſuſpen⸗
derit annonas. nihil eniʒ hoꝝ agi
oĩno uolumus. Sed ex quo iter

dictiones egerit:ſancimus eũ om

ne damnũ ſarcire dioreꝝ.ſuꝑhꝰ
et uſuraꝝ tertiam cẽteſime agno
ſcere pecuniaꝝ aut reꝝ quenõac-
ciꝑe ꝑeũisꝗſᷣm hũc modũ leſus
eſt ualuit. et neq;ʒ aliꝗs opponat

defenſiones.qꝛ ꝗq pñseſt ei exac⸗

tione dño danti defenſionem aut
in depoſitũ aut in alijs recipe pꝛo
pꝛiam. ¶NHõenim omnib eſt fa⸗
cile fideiuſſoꝛẽ pbere nñis legibꝰ

nullã defenſionẽ oĩno ratam eſſe

ponẽtibusniſi cũ fideiuſſione fi-
at fideiuſſorẽ em̃ ei oino dandum
idoneũ ñ facileneq; poſſibile paſ
ſim. ¶ Et ꝓpterea igiturin obß⸗
uantiam noſtroꝝ ſubiectoꝝ uolu⸗

mus hec cuſtodiri ammõet dece-⸗
tero omnitẽpet ut immoꝛtale ſit
huiꝰ noſtre ſanctionisiuuamẽ rei

pub.indicant?qdẽnobᷣin menteʒ

ueniẽtes.pñtem uerolegem com

mune iuuamẽ noſtrisparientẽ ſb
iectis. ¶ Zua igit᷑ eminẽtia que
placuerũt nob:et ꝑ bãc diuinã ma
nifeſta ſunt legẽ operi effectuiqʒ
tradere et iperpetuũ obſeruare fe

ſtine.

NQuibꝰ modis naturales efficiũt
ſuiet de eoꝛuʒ exteſtamento ſiue

abinteſtato ſucceſſione.
Dem au. Jo. pp̊. ſecundo

giſlationi dudũ non erat
mn ſtudiũ nec quelibet cir
cahoc fuerat humanitas:ſed tan
qʒ alienigenũ aliqd et oimõalienũ
arepub. putabatur a cõſtãtini ue⸗
ropie memoꝛie tꝑibus in cõſtitu-
tionũ ſcriptũ eſt libꝛisdemũ pau

Aturale nomẽ romane le

qʒ ſm̃am impatoꝛestrãſeũtesle
gespoſuerũt¶ Alij qdem et dari
et relinqui aliꝗd eisa patribus cõ
cedẽtes aliqui aũt etiã adinueniẽ

tes modũ ꝑ queʒ naturaliiure pꝛi

2i libertati legitimi fierent: ⁊ pa
terne ſbᷣe ſucceſſoꝛes paulatimqʒ
etiam ad nepotes ꝓceſſerunt hu⸗
iuſmodi legiſ lationes .¶ Et q-⸗
niam in noſtra tꝑa uenerũtet eoꝝ
ꝗ paulo ante nos fuerũt multam
uarietatemcã ſuſcepit.nos enim
duplex habuimusſtudiũut pluri

mos in libertateʒ deducere hoĩes

et ex pꝛioꝛe ſeruiture et ex natura
libus ad legitimos eleuare.nõ.n.

ultioet interdictio deſpiciẽd a eſt

ſed qð eſt in neceſſitate curãdum
eſt ⁊ diffugiẽdũ ꝗdem qð malum
eſt. inueniẽdum eſtuero undique
qð melius eſt qꝛigitur aliqʒ ꝗdeʒ
inſtõem codicequem ex omni pꝛi
oꝝ im ꝑatoꝝ lege ſtatione colligi⸗
mus de naturalibꝰ ſcripta ſunt fi⸗
lijs quedam uero in libꝛis inſtituti
onũ de his ãt nos cõſtituimꝰ aut

nõiã ꝑfecta compimꝰ et nosipſi
plurimas fecimus dehiscõſtitu⸗

tiões.alias qdem in pᷣdictaꝝ col⸗

latiõe cõſtitutionũ aliasaũt etiam
poſtea ne cã ſit diſpſa bñ ſe hre

credidimusin una cõſtitutõne to
tumtcolligere q ꝓoĩibus ſufficiãt

et ea quede naturalibusſunt coꝛ⸗/
(Walameſt

rigere atq; ſancire.
nãqʒ qꝛ hoĩm alij qdem libeni ſilꝰ
ſſtũt et inter legitimosſunt. alij
uero hoc pꝛiusnon hñtes poſtea
fiunt et ex ſeruis ad liberosaſcẽ⸗
dũt.et ex naturalibꝰad legitimos
alij uero ex ipo naturales ſunt.⁊qͥ
dam eis ſucceſſiões exiſtũt alios
aũt neqʒ; naturales eſſe decet.ſed

ut nullus ignoꝛet que pñt in natu⸗
ralibus ualere.¶ Oicimusauteʒ

inchoãteslegem que cõſiſtũt na⸗

turales ꝗbuſq; modis ꝓccdũt ad
legitimos quoꝝ plur mosinueni⸗

musnosut que ſunt hoꝝ ſucceſſi

p Eonerdtes

nt archidiꝰ tbe

ogdoſius. ut. C. e

q ¶Kierẽt. l. leo.
am deſideria
re Lationel. ut ĩ
MAenerunt. ſcʒ
naturales liberi
uel eon qöes.
t Aarietatem.

☚
—..

d. qꝛ qões nafa

liũ ad nos pue⸗

nerun t.iõ coꝛꝛe /
ximus et diſtixi⸗
mus ſtatuta ab

ahe⸗
u. ¶Beruitute.

bocpꝛimum.
x¶ Eleuare. boc
ſecundum.

y UIto. nota
gloꝛioſiſſimum
verbũ.er eſt len /
ſus.qꝛ lʒ aliqui
ſint in ſeruitute
ꝓpter deliciũ foꝛ
te qð feceru ita
pp vlcõem ułli⸗

cet ſint nati ex nõ

legittimo matri

monio et ita con
tra interdictũ tñ

non ſunt deſpiei

endi ſed iuuan⸗
di jnut fugiant de

malo er venient

in bonũ ut. ſ. e. H
nam ſiquidem.

⁊c.et ſic ẽ ar.ꝓ

quolihet malo
coꝛrigendo. ur et
AQA. de emen. pꝛo

pxꝛn. l. i. Itẽ fa.
ff. de ven. in pol

3 Auem.l. ? co

dicem.
a Loͤſtituimuſ
ut inſti. de bere.
ab inte. F. i.

b Eoͤperimus
ut infti.de nupt.

nouiſſimo. et de

ſuc. co. F. b loco
c Kollatoem. ſ.
ut. C. e. l. bũani

tatis.et frequen

tes vſcq; in fi. ti.

etiam hic mõſirẽturindigni.Oʒ d MWoſtea. ut.
igitur nosita facere cõſtitutiõem

de inceſt. nup.
pe.et de tnen. et
ſemiſ. S. v l. et ut
liber. d ce. F. ſiq
et. S. q/ mo.na.

e .

f Zotũ.ſ. omia

ut ex ſequennb?

colligitur.

8
(EVodn

guſen

(ine
is 6
16
S
ns,
ug
Mkaignin
uſſin
Enſeg
neli

in
1
9/one⸗

etct.o

—

lone
ſe
6

=—

Aettt

nn
Ahor
ſus
cmldebit
rn.

ſanr
hore

(bnoft

nocin
cn.

uuſ
cſent .
filtiden

iſtugn
e

Puloptüt
ſhen
Usg
Mleeriir
ſentſen
blbein
ugtdu
Men
facee
Mer
lee
ſtinie
lünn
Nvce
khau
nſci⸗
ſin
henn

Ulid

.
.
. .

.

o. ng. ef⸗
i.m
ui.

iqʒi
niͤul p ncrt
lauis. ere po nlnnga 4
ſiqui nie⸗ gen aament tili
gartnn us ua. us 3. u
tum bin btenke v. dici Ri ut. C.
tu a ig ber . . aie. 8.
. odo. xn eg olſanr a,
”ðYMðẽ Hrorece s irmen niaarena des is ign üne
enac⸗ boj duc sleg ſi girslra b. . m
rimon io. i daen libe en ijſa an 21 uinuuneel ogo,
ii Pc t r l n 0
kmackmon znn diei , pti am enenn ua u ida⸗ umtons roſoluͤm
rnaeletme nieusde n n ſe en g ala timi 6 v.gu go
nlmo Erlenust u .Y rale ru 4 eo ein⸗ neenteo
= baec do an auo en tur itj
= bis ej 4 K in 0 r. icl m 41 at at fi
ge⸗ ginde ſocſs qgarn aiind kine⸗
e inm aieſt ne tur d mu ſroa oflitng 80 du
alrten on a e a e ſeipts . 10 ir! n. co
l, .e. . ad. nne ire u qᷣ i veo aut E. ſ.
el ſe. os idiri em m a ocu de a8au Sil
ſe⸗ e re Een =
ADSHH gian go 1 oliti ro bein iurc⸗ os nis on ui ibu m u
iongri T 0 libe 08. P ſuniete ¶U u ab⸗ loni uo et ꝗ ⸗
bifr⸗ ſunde hon mle wifin ezle⸗ mene nab 6 kant ac
nnnh lui rien ſltas fi ndu de nngan au uero - lare licen ob ibu il tariũ Al⸗
ie ⸗ga ili dux us be iſce e ſi lee ce ed en ohe Sca
arſe; zt. tan dalin ſ nee ſie koc Bien nactsg
n ocec 55 knibe nes radalka uſ t n⸗ eſe aa equ herte
4 n ne mia cre ſi an ita ct ⸗ n l e tac er Buſecni kanione
1 S unhaainen
. kk te⸗ nt, ann Giin e nin neanle ſt fenute Kan ſeu
nn zars Augni⸗ tie graunne 9 8 H kiutunt iu “ keuen iſte hos le iraami ader
i bu enn ian 2. atur Nran trac ilia. E⸗ Pi gnna⸗ ſu r'fu ialis beb elegi ut nlen
1. Wan Buim ſi leran il ſde den ap t enm 8 ſiue nt ei eti e 8 are z
e e lex n rin nnce ſnnech Si Lrarr ſam x ſiue ekene dror
de ſupi ke 14 m e it act ra b⸗ 4 Gy P n 0 ater ium itatiſ ieac de rſann⸗
n n au eunn ndien
nltit . ein g. as dos leu non 80 8: ter ui ines tfi on ſtri me mi iuſ et acr
rirt eerat Rias toꝛ ue ſ uia imus en ſiq ⸗ omm ſi od illu ta hon na nirgnle⸗ ſed libe
inlii Penst Due- ate imu eglige 1 1 . n eil ſi E tu en .§. uo 5
H Eege ie⸗ Balen gen⸗ ee nn to iand Eafnn
u gug les Fur ſe rie i ſulcet e ab et in
li D Inn .fe⸗ ie han is. cot E cCcu fi I la e ui ra ereſ
taui uti ſin i. S a rie 8 in be ut ſcu nt ce s ſu b e un ſt 49 libe de creſt 5
hnuk ui. Ea! Feln⸗ H ꝛ qu fisa ma ſt ſi inte lale . atn õm 15 El e Eke
