cit ad bunc. F. j.

ut nul. iud. §. ſi.

qgß. et. C. ö ſcoiſ

nup.l. cum alijſ
Item quero bic
quid ſi nullus fi
lioꝛum eſt ſed a/
ſcendentes. Rñ̃.
prrefertur vxoꝛ in

Dctaua

uxoꝛẽ ꝑ affectuʒ ſolũ acceꝑit et uſ
qʒ ad moꝛtẽ cũ ea uiuens pmoꝛiat
eã accipere ſilr et eãq̃rtã illiꝰſpᷣe
poꝛtõnẽ ita tñut traſcẽdat hꝰ.c.li
braꝝ auri qʒtitatẽ in pñti meliꝰ u⸗
trãqʒ legẽ diſponẽtes ſancimꝰ in
utroqʒ caſuex talibꝰ matrimõijs

natos filioslegitios eẽ et hãc pat
naʒ uocãt hereditatẽ.uxoꝛẽ aũt ex
utroq; hoꝝcaſuũ ſi qdẽ uſq; treſ
habueritfilios eiꝰ uir:ſiue ex ea ſi
ue ex alio matrimonioq̃rtã ꝑtẽ ex
ſbᷣa uiri acciꝑe.ſi aũtãpliꝰfueritfi
lij tñ inutroqʒ ſilr caſu acciꝑe iu⸗
bemꝰmlierẽ qᷓ;tũ uni cõpetit fili⸗
oꝝ.ita ꝗppe utuſũ ſolũ in talibuſ
rebꝰ mlier hẽat dñium aut ill filijs
ſeruet᷑ quoſ ex.ipᷣisnuptijſ hũerit
Siuero talismlier filios exeo nõ
hũerit iubem ꝰẽt dñij iure habere
res q̃ſ ex uiri facultatibꝰ ad eã uẽi
re ꝑpñteʒ iuſſimꝰlegẽ q̃ tñ irrõna
bil rexcluſa ẽin ipotꝑe expulſio⸗
nis ꝑtẽ iubemꝰ acciꝑe q continet
haclegeuir.n.in talibꝰ q̃rtã ſcðʒ

prioꝛẽ noſtꝛã legẽ ex ſba mulieris

acciꝑe modis oibus phibemus.
Nloĩdubitãterobſeruãdout le
onispie mẽoꝛie ↄſtitutio in oibꝰ a
liis caſibꝰ ꝗ nõ ↄtinent᷑ ĩ pñti lege
ꝓpriã hẽant foꝛtitudieʒ:ↄſtãtini
uero pie mẽoꝛie legẽ ad gregoꝛiũ
ſcriptã ⁊ ſuꝑ eã fcãin ĩterpᷣtatõeʒ
a marciano pie mẽorie ꝑ quã mlie
ruʒ ↄiũctõnes q̃s ↄſtãtini lex abie⸗
ctas uocauit ad quoſdãdignitate
decoꝛatos ꝓhibent᷑ nllo penitus
mõualere ꝑmittimꝰ ſʒ lñiaʒ uolẽ
tibꝰ pbemꝰ ⁊ ſiꝗbuſlibʒ magnis
dignitatibꝰ ðöcoꝛent᷑ hmõi mulie⸗

res cũ dotalibꝰ iſtrumẽtis ſibimet
copulare:reliꝗ uerocitra eos qui

maioꝛibꝰdignitatibꝰðcoꝛati ſt le
cẽtiaʒ hẽbũt hmõi mulieresacci⸗
pe ſiue aſcꝛipto uoluerit ſiueſolo
affectu nuptiali: ſi tñ libe ſint cenʒ
ꝗbꝰ liceat nuptias celebrare. Ii-
lud quoqʒ diſponẽduʒ eẽ ꝑſpexi
mꝰut ſiqñ iter maritũ ⁊ uxoꝛẽ nu⸗

ptias ſolui ↄtigerit ⁊ hmõinati fi

lij nllomõledant᷑ exſ epatõne nu
ptiaꝑ:ſʒ ad ꝑentũ hereditatẽuo⸗

cent᷑ ex patris ſpᷣa indubitãter alẽ

di: a ſi qdẽpat᷑occaſionẽ ſeꝑatio
nis ꝓbat ⁊ mat ad ſcdðaſ nõ uene⸗
rit nuptias apð matreʒ nutriãt᷑ ex

pẽſas.ſ.patre pᷣbente./S

moniũ.tũc apð patrẽ maneãt filii

⁊ alant᷑.ſiaũt ↄtigerit patrẽ ꝗdeʒ
minꝰ idoneũ eſſe matrẽ uero locu
pletẽ apð quã pauꝑes filios mãe

re⁊ ab ea nutrini ubemus.quẽad
mõm.n.filij locupleteſ cogũt᷑ ma
trẽegentẽ alere:ita iuſtũ decerni

mus ⁊ amatre locuplete filios pa⸗

ſaꝰ·¶Qð aũt de alẽda matre ⁊ ſi

lijs diffinimꝰ indigẽtibꝰ bec quo

qʒĩ oibꝰ aſcẽdẽtibꝰ deſcẽdẽtibuſ
ʒ pſoniſ utriuſq; nate ualere pꝛe

cipimꝰ. ¶ Quia uero plurias ĩue

teribꝰ noſtrislegibꝰ iuẽimꝰcãs
ex ꝗbꝰfacile nuptiaꝝ ſolutõnes fi
unt ea cã ꝑſperimꝰ ex his abſcið
realiq̃sq nobisidigne ad ſoluen
dasnuptiasuiſe ſunt ⁊ eas ſoluʒ
mõ noĩatiʒ pñti inſerere legi ꝓgꝗ/
bꝰrõnabilit põt: ſiue uir ſiuemu⸗
lier ſiue repudiũ mittere:nũc aũt
cãſ ex ꝗbꝰmaritꝰrepudiũ mittere
ſiñ ꝑiculo põt ⁊ dotẽ uxoꝛislucra
ri ſeruato in ea dñio ereodẽ matri
monio filiis an filiabꝰ ꝗbꝰ nõextã

tibꝰ frui ẽt ꝓprietate haseẽ ðcer⸗

nimꝰ.¶ Si ↄtra inpiũ cogitãtibꝰ
aligbꝰↄſcia eſt mulier aut ẽt qꝛ ui
ro ſuonõ ĩdicet.ſi aũtuirhꝰa mu
liere denũciatũ tacuerit liceat mu⸗
lieri ꝑ q;cũq; pſonã hoc ðclarare
impꝑiout uir nilam ex hac cã repu
dij inuẽiat occaſiõeʒ. Si ð adulte
niomaritꝰputauerit poſſe ſuã uxo

rẽ ↄuĩci:oʒ uiꝝpriꝰinſcribere mu

lierẽ aut ẽt adulterũ ⁊ ſihmõi ac

cuſatõueraxeẽ oſtendit᷑ tũcrepu⸗

diomiſſo hẽre uirũ ſuꝑ añnupti⸗
as donatõʒ ⁊ dotẽ ⁊ ad hꝰſi filios
non hẽat tãtũ acciꝑe exaliauxoꝛiſ
ſpa quãtũ dotistcia ꝑs ecẽ cogno/
ſcit᷑:ut eiꝰ ꝓprietati ⁊ dos ⁊a nobᷣ
diffinita poſtea pẽa applicet᷑.ſi ei
filios hũerit er eodẽ matrimonio
iubemꝰ ẽt dotẽ ſcðʒ ð hoc legẽ
aliã qᷓ mulieriſ ſpaʒ filiiſ ↄſeruari:

Siuero
cãʒ matrisoñdat᷑ ſolutũ matri⸗

At li. ma. ? auie.

bac ſumma. c. aureo.ut
etiam proprierarem ba
beant in alijs rebus pᷣ
fertur parentes vxoꝛi.
ut.C.vſi vir et vxoꝛ.l.i.
Zẽ quid ſi nullus de
cẽdẽtiũ faſcẽdẽ uũ ẽ.ſʒ-
tm̃ trãuerſales. Rũñ. vx
orẽ quaſi iure accreſcẽ/⸗
di in totũ vocan ſcm
vul. ſy pla. Z. et verũ p
dic. l.i. vñ vir ⁊ vxoꝛ.
c ¶ Illo pmitrimus. pre
dic tas ↄoſtituiõnes nõ
babemꝰ.naʒ lex illa.C
de ince. nup.l.humile-
que hoc dicit eſt valen
tini nõ alicuius iſtoꝛuʒ
nõ aũt placet vt dicas
loqᷣ de ea q̃ ẽ.C.ð pac.
cõuen.l.ex moꝛte.quia
illa nibil de materia di
d Allud quoqʒ. qũo
boc cũ dicat iuſ ꝙ ſunt
alendi vbi pater iuſſit
vt. ff. de ven. inſpi. l. i.
H. apð eũ.Rñ. ibi dicit
qñ pater deceſſerat hie
viuebat. Itẽ hic pᷣſtirit
cãʒ diuoꝛtij ꝙ ibiñ fuit
e Huptias.ſecꝰſi vẽiret
qꝛ tũc nõ nutriref̃ apud
Pt · . vbipu.eu:s

.l.
fAlant᷑ addit Ir. ma
tris locupletis cxpẽſis
g Egetẽ. ſecſi locupleſ
ut. ff. de li. agna. ſi qͥſ a
libiſ S. ſi ĩpubeſ. ⁊.l.ul.
b ¶Eiliõs paſci. no.ali
mẽta bic ide neceſſitati
bep̃ᷣſtari. ut bic.⁊ ðᷣ ali.
p.a pa.l.i.et.ij.et.iij. et
8S.nʒ viꝑꝝ.ꝙ ex do. F. fi.
et. S.qͥ.mo.na.ef.ſui..
p.et.ff. deli.ag.l.ſiq̃ſa
libis.et. C. bo.q̃. li.l
fi. F. bᷣ ꝓculqubio. IJte
no. bẽni diſtictõʒ pſona
rũ apð quẽ õbeat eẽ ut
bic. et. C· ð di. fac apð
qué li.l.i. C. ubi pu.e.
ð.l.i.et.S. ð nup..eiꝰ
et. C. ð pa.po.filia. bꝰ
tñ no.ꝙ vſqʒ ad triẽni
uz mat alere dʒ. ut. C. ö
pa.po.l.p. i ¶ Auia
veroĩ veteribꝰ.ut.C.ðᷣ
re pu.conſenſu.
le LZegib. ut. S. de nup.
H. ſi igr. col. iiij. et. C. ð
rep.l.pe. et fi.
¶ Facile.i. ſine pẽa.

m.· ¶ Perſpexim. ſũt ãt
vij. vt ſubijcit. Jtẽ tres

alie adijciuntur.j.eo.
predictis.
n Si ð adultio.ĩſcribe
i accuſaſſʒ iure enei fiꝰ
iure mariti.ifra.xl.dies
accuſanu ſñi ĩpõit᷑ neceſ/
ſitas iſcriptõis.ut. C.
ad.l.iul.ð̊ adul. qᷓ; uis
lbonouũ iuſ.illð ar ver⸗

**

tus dicitur ẽ verius.
(Enam adulterum.
q.d. nõ ambo ſimul qꝛ

*

hoc fieri poteſt.ut ar.

ff. ad.l.iuli.de adult.ſi
marit?. K. fi.
p ꝙ Repudio. olim priꝰ

bebat repudiare qᷓ; ac

cuſare.ut.C. ad.l.iuli.
de adul.i.crimen.et. ff.
ad.l.iul.diadul.l.mileſ
§. nolẽti. que ſuntõ. ſ

bodie pot.vt bic ⁊.ſ. ut

nul.iudi.S.ſi qſi vero.

arepile gib no. bu
ucrari virũ ſi conrra v⸗
xoꝛẽ inſcribat.ſed videt

mõaſterio dari ĩ quoẽ
mittẽda bec femina. vt
j. vt nul.iudi.S. adulte

rã.q̃ eſt ð.ſo.illð qñ in

cludit᷑in monaſteno.ſʒ

boc nibil eſt qa; ſemꝑ dz

includi ut ꝛ ibi.quia
dicũt alij ꝙ bic indote
ibi in alia ſbᷣſtãtia mu
lieriſ dicit.ſ hoc nõ va
let. quia in fine ill. SF.
adulrterã dicit pacta ſer
uanda viro circa dotez

ſi eĩ lucraret᷑ eam ꝑ.l.vt

bic dicit qre diceret ei ĩ
poc ſeruaripactũ.dic er
go tu ꝙ bic ſooõm illaz i
telligimur.

r ¶ Applicamꝰ. ſed boc
eolcang. a ſũt

ↄfiſcanda aliqua ſic in

diſtincte. ut. j. vt nul. iu.

v Alciſci. agendo in
ifur. vt in publico crimi/

F. -- ₰

.

¶Siergo ongerit.no.
nõ /ꝓficit alteriꝰ culpa

cũ ergo pᷣſtitero cãm.vt
bic. et. C. aſſer.tol.l.i

F. fi. et. ff. ð eo ꝑ quẽfa.
E.l. fi. F. fi. et. S. de teſta.

§. et hoc multotiẽs.

t¶ Si quolʒ modo ma

nifeſtaue rit.no.bic quẽ
teneri ad denũciãdum.
vt bic et. ff. locati. l. ite
q̃ritur. S. exercitij.

ne. vt. ff. de iniur. l. i. .
itẽ aũt.et inſti.de iniur.
H. patitur.

¶ Si vir otinek.i. vty
. Foꝛ beat vſuʒ et prie /
tatẽ filij.ut. C. òᷣ diuoꝛ.

conſenſu.S.ſi vero filio

Loͤpꝛobata. ꝙ ge /

nerale in alijs accuſato

ribus.ut.C. de accuſa⸗

l. fi

z iquis in ſua abſti

nuerit.nota pnimo ali⸗

cuinunciandum.vt de
offenſa ſatiſfiar vel
deſinat. vt bic.⁊. C. de

bis qui latro.l.ij. . C.

5 pa. po. l. tij. 7. ff. ſer⸗
ui,. vꝛ. pꝛe.l. quidã Ibe

rus.et. ¶. de poſtu. l.
uidendum. .
Qutavero. ſoluebãt

olla⸗ „

ita adulteriuʒ legitie ↄuictũ una
cũuxoꝛe puniri.⁊ ſi ꝗqdẽ hẽat uxo
rẽadulteraccipe ⁊ eã dotẽ ꝓpꝛiã
2 ꝑꝑnuptias dõatõʒ ⁊ ſi filioshẽ

at ſolo uſumłier fruat᷑ donatõis

ꝓpꝛietate ſym leges filiis ſeruan

da:aliã uero mariti ſubſtãtiã eiꝰ fi

liis ex nrã largitate donamꝰ filiis

qt nõ erñtibꝰañ nuptial ꝗdẽ dona
tõis ꝓprietatẽ mlieri ↄpellere ſã
cimꝰ. aliã uero maniti ſubſtãtiam
oẽʒ fiſcoſʒm ãtiquas applicamꝰ
legeſ. Sʒ ſi quolʒmõ mulier uite
uini fuerit iſidiata: aut alijſ h faciẽ
tibꝰ cõſcia uiro ñ ĩidicauerit.¶ Si

cũ uiris nolẽte marito extraneiſcõ

uiuat᷑ aut cũ eis lauat᷑ Si nolẽte

uiro foꝛis domũ mãſerit niſi foꝛſã

apð ꝓpꝛios pentes ſi circẽſibꝰut
aut theatris aut amphiteatris int

fuit ad ſpectãdũ ignoꝛante aut ꝓ

hibẽteuiro. Si ergo⸗ ↄtigerit ali⸗-
q; citra unã pᷣdictaꝝ cauxoꝛẽ ſu⸗

aʒ domo ꝓpꝛia expellereut ⁊ illañ

hñs pꝑẽtes apð quos poſſit mane
re exnẽitate foꝛis hitʒnocte iubẽꝰ

nllaʒ eẽ maritolñiaʒ ꝓpĩ hãc cãʒ
repudiũ mittere uxoꝛieo qipehꝰ

rei auctoꝛ exiſtat.¶Cas at ꝓgb⸗
rõnabilit pᷣt uiroa mliere mitti re/

pudiũ exꝗbꝰpõt doteʒ recipe ⁊ ꝓ

pter nuptias donatõʒ exigere ſilr

filijs ſeruãda donatõiſ ꝓprietate

aut filijs nõ extantibꝰ hẽre t hei
dñiuʒ has eẽ ſolaſ diſponimꝰ. Si
cõtra ĩperiũ aut ipᷣe cogitauerit a⸗

liqd aut cogitantibꝰↄſciꝰnõidica
9

uerit imꝑio aut ꝑ ſe aut ꝑ quãcun

q;ʒ ꝑſonã ſi quolʒ mõuir iſidiatuſ

fuerit uite mlieris. aut alijſ houo
lẽtibꝰ ſciẽs nõmanifeſtauerit uxo
ri æ ſtuduerit ſcᷣm leges ulciſci.

Si maritꝰ uxoriſ caſtitati inſidia⸗

toẽ aliis ẽt eã adulterãda tẽptaue
rit tradere¶ Siuir de adulterio ĩ

ſcripſit uxoꝛẽ ⁊ adulteriũ ñ ꝓbaue

rit licere młieri uolẽti ẽt ꝓhac cã
repudiũ deſtinare uiro ⁊ reciꝑe 9

dẽ ꝓpriã dotẽ lucrari aũt et añ nu

ptialẽ donatõeʒ ⁊ ꝓhmõi calũnia

ſifiliosñ hũerit ex eode matrimo
niotantuʒ ſcðᷣm ꝓꝑꝛietatẽ accipe
mlierẽ ex alia uin ſpᷣa qᷓ;tuʒ añ nu⸗

prial donatõis tertia ps eẽcogno
ſcit᷑ ſiaũt filios habuenit iubemꝰ
oẽʒ uiri ſbaʒ filijs cõſeruari firmiſ

manẽtibꝰq ð añnuptiali donatõe
alijs legibꝰ ↄtinent᷑ ita tũ ut ẽt ꝓ
pterillatã adulterii accuſatõʒ et ñ
ꝓbatã illis quoq; maritꝰ ſubdat
ſupplicis qẽteẽ paſſura mulier ſi

hmõifuiſſet accuſatio ↄpꝛobata

Si ꝗsĩ ſua domoĩq̃ cũſua ↄiuge
ↄmãet ↄtẽnẽſ eã cũ alisiueniat᷑ ĩ
ea domo ↄmanẽſſaut ĩ eadẽ crate
degẽs in alia domo cũ alia mliere
freqntermanere ↄuicit᷑ ⁊ ſemel et
ſecũdo culpatꝰaut ꝑ ſuos ꝑentes
aut ꝑ als młieres aut ꝑ alias aliqᷣſ
fidedignas ꝑ ſonas hꝰi luxuria ñ
abſtinuerit licere mlieri ꝓ hac cã
ſoluere matrimõiũ.⁊ reciꝑe dataʒ
dotẽ ⁊ añ nuptialẽ donatõʒ ⁊ ꝓta
li iuria tertiã ꝑtẽ extiatõis quã añ

nuptialis facit donatõ ex e ſbaꝑ
ciꝑe:itatñut ſi filioſ hũerit uſuſo

lo mlier potiat᷑ rerũq̃ſ ex añnupti

ali donatõe ⁊ pena tertie poꝛtõis

mariti ſpᷣe acceꝑit dñio ↄmunibꝰ

filis ↄſeruãdo.ſiaũt fllioſ nõhũůe
rit ex eodematrimonio hẽreeam

— ——

taliũ rerũ ẽt ꝓpꝛietatẽ precipimꝰ

iuiaueroꝰ ex ↄſenſu aliq uſʒ
ad pñs alt᷑ na matrimõia ſoluebãt

hoc decetero fierinlło ſinimꝰ mõ

niſi foꝛteꝗdẽ caſtitatis ↄcupiſcẽ

tia hoc fecerit ſiãt hmõi ꝑſoneſi
lios hũerit taʒ dotẽ q; añ nuptialẽ

donatõʒ eoꝝ filiis cõſeruari diſpo

nimꝰ. Si ꝗs aũt eoꝝ aut maritus

foꝛſan aut uxoꝛ poſtq; ꝓpter caſti
tatẽ ex cõſenſu ſoluerit matrimoꝛ

um inueniat᷑ als ↄtrabẽsnuptias

aut lurunioſe uiuẽs iubemꝰ ſiqdẽ
ſicuti dictũ ẽ filii fuenit exmẽoꝛa-

to ↄiugio ſuper dotẽ ⁊ ꝓpter nu⸗

ptiaſ donatõeʒ eis tradi ⁊ ꝓpꝛieta

tẽ pene ſubſtãtieillius qͥ couin cit᷑

deligſſeperſona. ſiuero filii mino
ris ſint etatis gubernan eos et pa
ſci abillo parẽte pcipimusꝗ nihil
pñti legi ↄtraniũ egerit. ſiaũt ãbo
parẽtesihmõi uitio incidãt tunc

utriuſq; parẽtis ſubſtantiaʒ filis

applican. diſpẽſatoꝛẽ aũt his gin

minoꝛe ſint etatecõſtitutioꝛdina⸗

vt. C. de repu. ſi
conſt

a Laſtitatis. ẽt

ſi in monaſteriũ

non intret vt bic

innuit. de boc ta
men plenius dic
vt dixi.S.ð mo.

F. ſi vero vxoꝛezʒ

colla.i.

b Si quis aũ=t

boꝝ pene philo
pichũ tẽperamẽ
tum. nã et ſiue fe
re habet aʒo.ſed
hodie alit᷑ de hil
bonis diſponi
nulli u. F. quia
vero.que eſt con
tra. 7 facit ad bꝰ
j. de ſanc. epi. F.
ſi vero conſtat. et

S. ſponſa libus.

er ſe. F. Pdictis

et.ð. de nup. F.
minoꝛes. Item

nota bic cuʒz diu
poſtea tradatur
ſubſtãtia ꝙ non

ſtanm quando

pater monaſte⸗

rium intraret te⸗

netur bona dare
c ℳ Auod aũt a

nobis ſancitum

vt. ð. denup. F.

nouimus. colla.

liij. vbi de decen
mo dixit. ſed an

tea per conſtan /

tinum ſtatutum

fuerat quadrien

niü. vt. L. 5 rep.

d Scbolares.

oꝛdines ſunt de
armata militia:
vt ſequitur. et. .
e. .. ſi vero ſcho /
laris. et. S. vt ne
q; miles neq; fe
deratus. et. C.

loc
e atiner..

expectare lʒ certe
imo ꝑ qͥnquẽni
um tm̃. vt. S. de
nup. . ſed er ca
pnuitatis.queẽ
cõtra.ſo. bic cũ ẽ
in expeditiõe ibi
captus. vnð ibi
per quinquenni
um expectet᷑ com
putandũ ex tem
poꝛe ex quo cepit
du bitari vt ibi
dicit. et eſt ꝓ bac
ſo. j. e. F. pꝛedic.
in fi. ſed nunqᷣd
in quacunq; ini
litia ſic obtinet:
ꝙ bic dicitur. m̃.
non puto niſi ſit

em
ehel .
gpecnen
ſuht
nilit⸗
mlm
ſeagronu
ent
nen
n
Cinnle
ekibet
ſef deb
eubone
ampol.
ſi.

er ſefe
etggoſed
lltdebef
Nchort
Nio
Htis
reſtcon
Ucradb

eſ .
CoGſeta

loltbs

Pcials

enup,.
46
decizdig
Alracaur
ingenn
quanc
moreſt
umrerte

bonaDdte.

goitt

ſananun
depu,⸗
ns oln
ſdederen

ſchn
reofſun
Knn

glacn

tens

ſung
unliin
utur a

ol
5N Ne.
g⸗ 4,

ſ
eheet
inauen
t 0
ſd
idt
is
rüß

vel coͤra ſarace
nos.vel cũ pꝛin /

cipe contra bo/

ſtes als ſeruo.l.
antiquaz. C. de
repu.vxoꝛ.ſedliu
re canonũ gene/
raliter ſeruat᷑ bec
auten.

f Pußknogane
rit.nota interro⸗
gan mulierez de

bere ſi babʒ quẽ
ſic. ff. de bo. po.

l.in bonoꝝ. 7 qſ

oꝛ. in poſ. ſer. l ij

gSoaciuʒ. poſt
ſacramentũ p̃ſti
tutum vt hic di⸗

cit. ſedvidet᷑ ꝙ ſi

iam tem poꝛe lu
ctus cucurrerũt
ſtatim die ſe⸗

quẽti poſſet nu/

bere. vt. ff. de in/
fa.l. genero. in fi
ne. que eſt cõtra

ſo. quidã dñt il⸗
lam coꝛrigi. vel
ibi quãdo certũ

erat moꝛtuũ:hic

gqñ dubiü. lyyn?
iurauerit cui nõ

per oĩa cred itur

C. de teſti. l. iuſ/
iuran. Item qꝛ
ſimplicũer iurat
eſt ar. q̈teſtiſ te
neatf dicere cãm
ſui dicti. ſed con
traruzʒ veriꝰ ẽ vt
3. leſti. F. ⁊ tz. col

la. viſ.

ri, ꝓuidẽtia ↄpetẽtis iudicis: alio

ruʒ ꝗbꝰ hoc exnoſtris legibꝰſunt
ↄmiſſa.ſiãt filij ñ ſint utriuſq; ꝑ⸗
ſone ſubãm fiſci iuribꝰ applicari
⁊ eos ꝗ talia deliquerũt legitimis
ſubdi ſupplicijs.aliter eni ſeꝑati
onẽ matrionioꝝ fieri exↄſenſunł
la rõe pmittimꝰ. Qð aũt a nobis
ſancitũ eſt de his ꝗ in expeditiõ:⸗
bꝰ ſunt ⁊ in militijs cõſtituti ſiue
milites ſint ſiue federati ſiue ſco⸗
lares ſiue alij ꝗdẽ ſub alia quacũ⸗
qʒ militia armata ↄſtituti meliꝰoꝛ
dinare ꝓſpeximꝰ iubemꝰ quan
toſcũq; annosin expeditõe mãſe
rint ſuſtinere hoꝝuxoꝛes licʒ nec
litterasnec rñſuʒ aliqð a ſuisma⸗
ritis ſuſceperit.¶ Si qua uero ex
hmõi mulieribꝰ ſuũ maritũ audie
rit moꝛtuũ neqʒ; tũc ad alias eã ue
nire nuptias ſinimꝰniſi pꝛꝰ acceſ
ſerit mulier aut ꝑ ſe aut ꝑ ſuoſ pa
rentes aut ꝑ aliã quãcũqʒ ꝑſonã
ad pꝛioꝛes chartulariosinquo hu
iuſmõi maritꝰmilitabat ⁊ eos ſeu
tribunũ ſitñadeſt interrogauerit
ſi ꝓ ueritatem oꝛtuꝰẽ eiꝰ piunx:

ut illis ſacris euãgelijs ppoſitis

ſub geſtis monumẽtoꝝ deponãt
ſi ꝓueritate moꝛtuꝰ ẽuiret poſt⸗
q; hec geſta monumẽtoꝝ ↄfecta
mulier ꝓ ſuoteſtionio perceperit
etiã pꝰ hoc iubemꝰ manere eaʒ ꝑ
uniꝰ anni ſpaciũsut etiaʒ pꝰ huic
decurſuʒ liceat legitias cõtrahere
nuptias:ſi ãt pᷣter hãc obſeruatio
nẽ mulier pᷣſumpſerit ad aliud ue
nire matrioniũ ⁊ ipa ⁊ ꝗ duciteaʒ
uxoꝛẽ uelut adulteri puniant᷑. Si
aüut qͥ ſub geſtis monumentoꝝ cũ
iureiurãdo teſtati ſunt cõuincant
etiã falſuʒ poſtea depoſuiſſeteſti
inoniũ.ipſi quidẽ de militia denu
dati decẽ auri libꝛaꝝ pena ↄpellẽt
exolueꝛe illi ꝗ mẽtiti ſunt moꝛtuũ
eſſe:ipſeuerolicẽtiã habeat ſiuo⸗
luerit ſuã uroꝛẽ recipe¶ Si uero

ſcholaris fuerit ille de cuiꝰmoꝛte

dubitatio eſt a pꝛimis ſchole ⁊ au
ctuario.ſi ãt federatꝰ ab optione
eiꝰ memoꝛatã depoſitionẽ accipꝑe
eiꝰ uxoꝛẽhis obſeruãdis ⁊ circa a

lios oẽs ꝗ in armata militia referũ
tur. ¶ Pꝛedictis itaqʒ cauſis /⸗
ſperimꝰ etia has noĩatim adijce⸗
re ex ꝗbꝰ matrimonia ſine penalʒ
traſigere hocẽ dehis gnõ potue
rũt ab initio nuptiaꝝ nmiſceri ſuis

uxoꝛibꝰ ⁊ q ꝑ naturã uiris cõceſſa

ſunt agere.inſuꝑð hisuirisac fe
minis ꝗ cõſiſtẽte matrionio ſãcti⸗
monialẽ cõuerſationẽ mõaſtenii
hitationẽ egerint ⁊ de hisꝑſomis
q in captiuitate aliquãto tꝑe deti
nent᷑.in his enĩtribꝰ caſibusq̃ de
eispꝛioꝛibꝰ noſtris legibꝰ cõtinet
firma eẽ ſancimꝰ Memoꝛatas
igit᷑ oẽscãs q in pñti noſtra lege
cõtinent᷑ ſolas ſufficere iubemus
ad trãſlationẽ legitimoꝝ matrio⸗
nioꝝ:reliqᷓs aũt pẽs uacare pcipi⸗
mꝰ nullãqʒ aliã cãm citra eas que
noiatim in te ſunt huic legi poſſe
ſoluere legitimũ matrionium ſiue
noſtris ſiue ueteribꝰ legibꝰcõtinẽ

tur.¶ Quia uero q̃dã mulieres

inhoneſte uolẽtes uiuere feſtinãt
ꝓpꝛia matrimonia ſoluere ſanci-
mꝰ ſi q mulier citra aliquã pꝛedi
ctaꝝ a nobis cauſaꝝ uoluerit ma⸗
trioniũ ſoluere lñiam quidẽ eã nõ
habere hoc agere:ſi uero ꝑmãſe⸗
nit in hmõiimpia uolũtate repu
dium marito trãſmiſerit iubemuſ
dotẽ quidẽ uirodari cõibus filiis
ſam legẽ ſuandã:ſi aũt filiosnon
habuerit lucrũ fieri marnito:mulie
reʒ uero periculo iudicis negociũ
audiẽtis tradi epociuitatis ĩ qua
cõiter domiciliũ hũerint:quatenꝰ
illiꝰ ꝓuidẽcia ĩ mõaſteriũ ipᷣa mit
tat᷑ ut donec aduirxenit debeat ibi
cõſiſtere:et ſiquidẽ filioshabue⸗
rithmõi mulier duas ꝑtes ꝓpꝛie

eiꝰ ſubſtatie dare filiis: tertiã uero
monaſterio in quo mitti᷑ applica/

re iure ꝓpꝛietatis.. Si uero fili⸗
osnõ habuerit ſint aũt ei parẽtes
duas ptes quidẽ ipſiꝰ ſube mona
ſterio pᷣberiubi mittit᷑:tertiã uero

partẽilliꝰ parẽtibꝰdaniniſi tñ ſub

ptãte eã hũtes irꝛationabili repu⸗
dio cõſ. enſerũt. in hoc eni cõſenti
entes nihil eos penitꝰex ſubſtãtia

AVt li. ma. ⁊ auie.

„
b Sinaute. poſtea.i.
poſtq; nupſit etiã poſt
annũ.et ſicvaluit matri
moniũ.vr.S.ibi ⁊ poſt
boc ⁊c.quare ergo per/
mittit᷑ viro recuperare.
Kñ.qꝛ contractũ mami⸗
monium fingitur fuiſſe
nullũ lʒ tenuerit verevt
diri ibiet poſt hoc ꝛc.
pel qꝛ hec muliera ma
rito.ſ.ſecũdo ſine pena
põt:et etiam debet ⁊ te
netur diuertere vt ita a
lienata per ſecundũ ma
trimoniũ recipiat᷑ s ma
rito.ſ.pꝛimo.nam vxoꝛ
duoꝝ eẽ nõ põt.alioqͥn
diuoꝛtij cauſam pꝛeſti⸗
tiſſe videt᷑ pꝛimo man/
to ſia ſecũdo ſe nõ ſepa
rauerit.

i Meſtimoniũ. nota er

goꝙ ſacramẽtum reuo
cat pꝛetexiu periurij.vt
ſ. vt liti. iurẽt. J. ſiqs. in
fi.⁊.C. de rebꝰ credi.l.
fi.regulariter tñ contra
yt. C. de re. cre. l. ij. 2. ff.
de in lit. iur.l. fi.et. ff. de
re iudi.l.poſt rem.

K Si vero ſcholaris.
ederatꝰ. hoc nomẽ ba
buiſti. S.vt nec miles.
Pꝛedictis. itaqʒ ali
is ſex cauſis quaſ dixit
8.e. .qꝛ vero plurimaſ
adiungit tres que erant
per oꝛdineʒ vt bic ſunti
tbᷣ. F. S. ð nu S. m oc
caſionẽ.et..per occaſi
onẽ.⁊.S.ſed enã per ca
pnuuitatis et eas confir
mat in hoc. J.
m Quia vero.quidaʒ
babuerit cuʒ olim de a
dulterio accuſabatur a
pꝛuno viro.C. ð adul.
l.pe.⁊ facit ad bec.C.ðᷣ
repu.l iubemus.⁊.j.pt
fra.fi. ꝗ. fi.
n ¶ Dari.i.datã ſeruari
vel pꝛopꝛie ſiue data ẽ.

0 Piaekreva
P 4

vero cin gulũ. i.

ad miniſtrationẽ. ⁊ ille
dicik magiſtra.
Si aute vir largita /
tis. hec pena de tertia
parte non fuit impoſita
ſq; in perſona mulieris
Hyvt detrudatin mona
ſteriũ hodie eadẽvtriqʒ
imponit᷑ pena.vt.j.vt
fra.fi.F. pe.
r Pꝛedictas. refert ſe
nunc ad oĩa que baccõ
ſtuutõe dixit. naʒ aliqſi
de licito dinoꝛtio aliqñ
de illicito dixit. et hoc di
xit totũ ſeruari ſicut di⸗

xit.
1 Si quis aũt iuſſimꝰ
vt. S. e. F. qꝛ vero pluri⸗
mas et pꝛedictas.et ſic

in illis caſibus verbera

re pmittit᷑ et facit.S.de
nup. H. aſcriptoſ. colla.

iiij. .
t Aolum. fil tmñ põͤt

dimittere patrẽ cogẽdo
eũ vt ſe em ancipet. vt
n a pa.qͥs fuerit ma.

v ii quoqʒ.ex reſcri

pto. ſic. S. de tpe nõ ſo⸗

lu.pe. S. conteſtarione.
x ¶ Perimere. ſi talis ſit
qui p.l.iul.poterit oc/
cidi.vt.C. de adulte.l.
graccꝰ.de quib dicitur
Zradere.ſ.licentiam
marito dicimꝰ.
5 Punire. nota aliquẽ
ex pꝛeſũptione dãnari.

yr bic. ⁊.j.vt nul.iud.

pe.⁊. C. ð adul.ſi qui.
ſed cõtra.ff.de penis.l.

abſentẽ. in pꝛin.ſo. hic

eſt ſpeciale in odiũ ſper
nentis denũciationem

ar. ff. de ope. no. nũ. l. /

toꝛ. .F. i. nota ꝙp vtra ⸗
qʒ parte p'ᷣte dare debzʒ
ſentẽtiã niſi actoꝛ crimi

ne ꝓbato receſſerit ex cã
vt. C. de adul.l. qᷓuis ĩ
dubitati ⁊ dãnat᷑ reus

ad moꝛtẽ inſtar ſacrile/
gi. vt. C. de adul. l. ;J ⸗

uis.iu fi.feminavero cõ

uictã in monaſteriuzʒ p
ſententiã mittikverbera

ta pꝛius.vt.j. vx nul.iu.
Sadulreram.
a ¶ Krimẽ.ſ. lrẽtiaz vo /
lumus eẽ iudici.
b ¶ Quia vero ita veni
am.no.in eccleſia poti
qᷓ; alibioꝛandum q gre
miũ nõ claudit redeũti
bus. vt. C. de ſum. tri.
l.fi.in fi.lʒ alibi oꝛare li
ceat.vt.S. vt in peiua.
do. l. i. in pꝛin.
c Leges qᷓ.ſimplex eſt
ec relatio vt ibi mulier
q̃ dãnauit ſaluauit.naʒ
nõ eedẽ leges puniũt q̃

filie habere ꝑmittimꝰ: ſhecoĩa
uenerabili monaſteriouolumꝰ ap
plicari. poꝛroneqʒ filiis: neq; pa⸗-
rẽtibꝰ exñtibꝰ ei oẽm ſimiliter eiꝰ
ſubãm cõpetere mõaſterio. Si
uero iudex qui negociũ examinat
hoc nõ fecerit et tradiderit in hꝰ
depꝛehenſã ciuitatis epo ut debe

at in mõaſteriu mitti ſigdẽ in hac

feliciſſima ciuitate ſit iudex ipe ꝗ
dem. xxv. libꝛaꝝ auri penã exigat᷑:
officiũ aũt eiꝰ als decẽ.ſiueroinꝓ
uicia ſit hmõi iudex añ egerit qa

nobis in haciuſſa ſunt.x. libꝛaruʒ

auri perſoluat penã et officiũ eius
als. v. ſi ueroiudex fuerit nõ hñs
cingulũripſe quidẽ pena.x.libꝛa/
rum auri exigat᷑miniſtrãtes autẽ
ei. v.ꝗtenus mulcta q huicaccedit

amemoꝛatis ꝑſonis per comiteʒ

reꝝ pꝛiuataꝝ ⁊ palatinoꝝ ſcholaʒ
exigat᷑ et noſtro aſſignet᷑ eranio.
Si aũt et uir circa mulierẽ trãſi i⸗
gere ſtuduenit matrimoniũ etirrõ
nabiliter repudiũ ſtuduerit deſtia
reiubemꝰ reddere eã quidẽ quaʒ
ſuſceperit dotẽuna cũ ſpõſalitia
largitate et tantũ ex alia eius ſubã
ita pberi mulieri q;tũ tertiã pantẽ
ſponſalicie facit largitatis.et ſiꝗ
dem filii ſunt ei ſoluʒuſuʒ ⁊añnu
ptial donationis ⁊ a nobis addite

tertie partis mulierẽ habeꝛe ꝓppꝛi
etatẽ uero filiis ↄſeruare:filiis aſt

ñi exñtibꝰ habere mulierẽ ſuꝑuſũ
in ipſisrebusetiã ꝓpꝛietatẽ ⁊ pᷣdi
ctasquidẽ diſpoſitiões diſſolutiſ
rõnabiliter aut irrõnabilit᷑ nuptiiſ
oꝛdinamꝰ:et oĩa de memoꝛatis ca
ſibꝰ ſʒm hãc noſtrã conſtitutionẽ
iudicari ⁊ decidi decernimus.
Sigꝗs aũt ꝓpꝛiãuxoꝛẽ flagelł aut
fuſtibꝰ ceciderit ſine aliqua cauſa
rum quascõtra uxoꝛesad matrio⸗
ni jſolutionẽ ſufficere iuſſimꝰ ma
trimonij quidẽ ſolutionẽ ex hoc fi
eri uolumꝰ uiꝝ aũt qui mõſtrat᷑ ſi⸗
ne hꝰ cauſa uel flagellis uel fuſti

bus cecidiſſe uxoꝛẽ ſuã tantũ pꝛo

hmõiiniuria er alia ſua dare ſuba
uroꝛi etiã ↄſtante matrionio qdtuʒ
tertia parsnuptial facit largitatiſ
¶ Nisquoq; etiã illud aducimꝰ

ut ſi ge foꝛſan ſi uſ picat᷑ aliquẽuel

le ſue uxoꝛisilludere caſtitati ⁊ cõ
teſtationes ei exreſcripto tresde⸗
ſtinauerit habẽtesteſiimonia triũ
uiroꝝ fide dignoꝝet poſthastreſ
ex reſcripto ↄteſtatiões inuenerit
eũ cõuenientẽ ſue uxoꝛi ſi quidem
in ſua domo aut ipſiꝰ uxoꝛis: aut
adulteri:aut in popiniſ:aut in ſub
urbaniseẽlicentiq marito ꝓpꝛijs
manibꝰ talẽperimere et nullũ pe⸗-
riculũ ex hoc foꝛmidãti:ſi uero in
alio loco talẽ inuenerit cũ ſuauxo
re loquentẽ nõminꝰ tribꝰ teſtibuſ
fidedigniscõuocatis perquos ꝓ
bare poſſit ꝙ eũ cũ ſua uxoꝛeↄpe
rit iudicitradere crimina exami⸗
nanti. ¶ Iluʒ uero ꝓ uenitate co
gnoſcẽte poſt tresex ſcripto cõte
ſtationes cũ tali muliere eũinuen⸗
tum talẽ quidẽ tanqʒ ex hoc ſolo
adulterij crimini ſubiacẽtẽ nulla
alia rõe queſita punire licentiã ãt

exequi cnmen. ¶ uia uero'ita
cõperiunt᷑ aliq im pij ut etiaʒ in ue

nerandis domibꝰ pꝛeſumãt in ta⸗
libꝰ ꝑmiſceriſceleribus.et ibi de

peccatistractare ubi ↄſueuerunt

deũ timentes peccatoꝝ ueniã po⸗

ſtulare iubemꝰ ut ſiꝗs talis inue-

niat᷑ in locisuenerabilibus aliene
uxoꝛi de qua in ſuſpiciõeẽ pꝰ tres
ſicut dictũ ẽ cõteſtatiõeſ loqui licẽ
ciã eẽ eiꝰmarito utraſq; perſonas
defenſoꝛi eccleſie:aut aluiſ clericiſ
tradere ⁊ ad eoꝝ periculum diuiſi
ipſi ſeruẽt᷑ donec iudex hocagno
ſcens mittat ad epᷣm ciuitatiſ:qᷓte
nus ei iſti tradant᷑ ut debeant ſu⸗
ſtinere toꝛmẽtũ ſʒm leges quein-
terdicũt adulteros a ſanctiſſimis

eccleſijs uindicari nullam neq; in

hoc aliã iudice querẽte de adulte
rio ꝓbationẽ niſitres ſicuti iaʒ ſu
pꝛadiximꝰ eõteſtationes.hiseniʒ
tribꝰ cõreſtationibꝰoñſis oĩbꝰmo
disilli ſicuti adulteri punient᷑.nõ
eni debẽt hmõi perſone in uenera

bili loco minime habere quez ipſi
perſcelꝰ ꝓpꝛiũ deſpexerũt.nam

ſi eos qui alibi rapinas mulierum
aut adulteria ↄmittũt ⁊ ad oꝛatio

num domosↄfugiunt ab eis uin⸗

interdicunt.

d Ueẽdicare. i.
defendi. cõſe/

cutiue dicas. nã

exquo quis pu

nienduſ ẽ nemo
eum defẽdere de

bet.

non debet quis
eius in quẽ deli ⸗/

quit implorare
auxiliũ. vt. ff. de
mino.l. auxiliuʒ
in fi. et. ff. ſi quis
gli. t. pꝛo.l. i. in
pꝛin. 7. ff. de ar
bi.ſed ſi ſeruum
in fi. ⁊.l.ſe. ⁊.ff.
de pac.l.cũ pꝛo
ponas.⁊ de trãſ
ac. ſiue apud a⸗
cta. ?.l.ſi qͥs ma
ioꝛ.
Aindicari. de
fendi.

f Ab eis l. eccle
ijs.
gꝙ'/Hon ſumũt

quo minꝰ extra⸗
bantur. vt. S. de
man. pꝛin..ne⸗
qʒ aũt.

b Koaen
cedentibꝰ denũ
ciationibꝰ. vt di
ximus.ð. in vxo
re. als eſſet in i⸗
quum.
iQue igit ami

cabili. bic nota

de adulteno poſ
ſe trãſigi amica⸗
biliter. ſed. . E
de trã ſac.l. traſi⸗
gere. ſo. qð bicdi
cit᷑ nõ referaſ ad
adulterij cauſaz
de qua trãſigi nõ

liq ſy ad ceteroſ

ſupioꝛes caſus
oẽs q̃ ſuntĩ iſta
ↄſtitutõe ſm io.

glij dicũt hocno

uum:vel gratis
fieci poteſt remiſ
ſio accuſationis
nõ ꝓpter pᷣſenti
am ſicut in alijs
capitulis qᷓ non
irrogãtpenã ſã/⸗
guinis. vt. ff. de
iure fi. in fiſci. et
l. enꝰ.vel hoc tra
hbit᷑ ad pꝛeterita
facta vel fieri po
teſt trãſac.aſ lit.
conteſta. vel ce⸗
tam nõ poſtea

K ¶ De bere. ab

inteſta. venienti
bus ¶¶ Mic in/
cipit collatio.ix.
conſti.i.ſ quida

7 4

lieitre

uuin

ctün be
cnnd
gicrate

inop⸗
lino
llen
Npron
gincnd

(n

npol,
thif⸗
lurſani
lecrlii
m
ſainet
ſuntba⸗

MWehil
Pgl
Mutog
oret

Nenot
leniss
orig
ghne
Uleged
inbu

faknon

ſtuppel
upsen
Clunt
Cgnan
0fhnie⸗

ttde

ulhn
tſſi de

W
ne⸗

faertir.
lo orr
llunp
ſfſuſ.

t.
are⸗
1cl,
gb,
uis N
eſtemno
dende

erennt
qus
wedelg
hplore
i
auplig
fſqus
WW
fdesr
iſenun
lienf.
lciet
6,4C.
lcie⸗
deni
puc,
lis

iggr de

eisſelle

Nn ſunit
inerr,
Möde
in ne

aniß

ſy dend
. td
5, inſ
chaint⸗
ebptoni
bietoe
mt
gionia
t
ſelnit

Cöbe 1

ento⸗

njan,

ſiſcird⸗
Udaaeet
1s aſs
luniſi
bebenie⸗
ſtboen⸗
lgns
lnons
rfin
nin
8
mi
Af
ſſic
ſpoete⸗
Nenni
ſeip⸗
f 1
ec

coꝛrectũ. vt. . ð

o ¶Lognoſcitur

Zurimas. introducta. nã vſq; ad tꝑa biuꝰ. l. inter deſcenden
8 erat differẽtia vt emãcipani iure ciui. nõ ſuccederẽt.i iure
ꝛetoꝛio ſic.yt inſti. de bere.que ab inteſta.ꝭ.emancipan. Itẽ
qui eꝛãt nepores ex filiabꝰ ſuccedebãt cũ diminunone.vt. C. de col /
la. l. illã. licet b HS ðJ

etiã añ banc ſit KW D HDMZ „
dicarinoſtre leges nõ ſinũt.quõ

habent in cöſtitutione ſuperioꝛi pꝛincipiũ bui colla.

mien. et ſe. F. ne⸗

qʒ ex traãſuerſali illis g in ipſa eccia tale ſc elus ſtu⸗
aũt cognar iue duerit ꝑpetrare ꝑmittimusaliqð
diin gaͤntn⸗ auxiliũ ex eccleſiaſticis terminisĩ
reßtoꝛio niſi b**ꝰ Uenire: ſʒoibꝰ modis iudicibꝰeoſ
ninſnrde ſue kradi ⁊ penã ſuſtinereꝗ digni ſũt
cog. in pꝛin. ⁊ de ꝗ ſctiſſima loca uiolare pᷣſumunt
ba ode qseniibi delinqt ubi ſalutẽ petat
leieſmei ut, alta diſ Donungi ſigsin
leex. liei pei. ' ener it ſuã uxoꝛẽ aut filiã:aut ne
s heee¶ ptẽ: aut ſponſã inuenerãdis lociſ
ſunt bae jesſtin cũ aliquo loquẽtẽ⸗ 71 uſpicatꝰfue
Senc bicap rit turpis gratie cauſa eos colloꝗ
pellat cognaton tradat eoſ defẽſoꝛi aut alijs ſãctii
nreret ſime eieccleſieclericis: ut ipi ſuo
nomẽ ad cogna piculoutraſq; ꝑſonas diuiſe cu⸗
n ina a, ſtodiat doneciuder eos accſpiat
uilegia dabat.l. ? m leges cãs diſcernat.i¶. Que
Matuahean igik p piſtẽ imppetuũ ualitura
ſtrappellate a, legẽ noſtra diffiniuit trãqilitas:in
ra mihe olb. Pdictiſ caſibe ualere uolum
cognativt p er Miſi tñ nundũ iudiciali decreto aut
diffintteagna / amicabili ↄuẽtiõe deciſa ſunt que
vane e: luũ robur here ſancimꝰ. Gloꝛio⸗
t inſi. dele. agg. ſq igit᷑ eminentiſſima auctoritas
I acantib'. Lua in hac quidẽ inclita citate edi
que ᷓ bac.l. Ctis ꝓpoſitis ad noticiã perducat

facerẽt. nec eniz uniuerſoꝝ i ꝓuincijsãt ꝑ pᷣcepta

als coꝛrigir uue 1 1 =Per
ſaluan poſunt. ad clariſſimos ꝓuinciaꝝ iudices
eea mo. na· deſtinata bec oibꝰfacere manife⸗
Seruari.ſ. vo. ſta feſtinet ut nullꝰpenitꝰignoꝛet
lumus. ꝗᷓ putilit ate nꝛõꝝcollatoꝝ a nobi
2Eösntiuinuf q ꝓutilitate nꝛõꝝ collatoꝝa nobiſ

eſ. diſpoſita ſũt ita tñut oibꝰ ꝓpꝛia
pcepta ꝓnũciet q̃tenꝰ ſine quolʒ
iniuſto diſpẽdio noſtris collatoni-

bus pñtis legis fiat inſinuatio.

yvt bic⁊.ff. ð gra.
co.l.i. in pꝛin. et
inſti. de gra. F. i.

. 1eoshart Deher edibusab inteſtato ueni

marris. agnati
ex ꝑte patris.vt
inſti. de leg. ag.
ſuc. in pꝛin.

tibꝰ deagnatoꝝ iure ſublato.

q. vcregſane
in boc.l.xij. tab. ,
mutal vtinſti er Lurimas ⁊ diuerſas le
Pae ean i/ A ges ueteribꝰtꝑibꝰ ꝓla
1g Siqie. igt tasinuenictes p qsnõ
nen i no ſo ¶. Aiuſte differẽtia ab inte⸗
gnanm exlatere / Itato ſuſceptiõis inter cognatos

ex maſcuł ⁊ femis ĩtroductaẽ ne

vt bic ⁊. ¶. de ſe
W ceſſariũ eẽ ꝑſpeximꝰ omẽs ſimul

De bere. ab inteſts.

cunõ.nup.l.ſiquis pꝛioꝛis.in pꝛin.⁊.C. de bo.q li...qð ſatis.x inſtitu. de
gradi. . repetitis.ſed cũ paterſit in pꝛimo gradu.vt ſilius quare nõ ſic eito

abinteſtato ſucceſſionescognati
onũ ꝑ pñtem legẽ clara cõpẽdio⸗

ſaqʒ diuiſione diſponereitaq; pꝛi
oꝛibꝰ legibus phac cã poſitisua
cantibꝰ decetero ea ſola ſeruari

que nũc ↄſtituimꝰ .q; igit᷑ ois ge⸗/
nerisab inteſtato ſucceſſiotribuſ
urnn ſerui occupat pꝰ fi⸗

cognoſcit᷑ gradibꝰ hoc eſt aſcẽ-
dentiũ ⁊ deſcendẽtiũ ⁊ ex latereqͥ

inter agnatos cognatoſqʒ diuidi
tur pꝛimã eẽ diſponimꝰ deſcẽden
tiũ ſucceſſionẽa.ſi ꝗs igi᷑ deſcen
dentiũ fuerit ei qui inteſtatꝰ moꝛi⸗

tur cuiuſiʒ nature aut graduſ ſiue

maſculoꝝ genere ſiue exfeminaꝝ
⁊ deſcendens ſiue ſue ptãtis ſiue
ſub ptãte ſit oibꝰ aſcendẽtibꝰ ex
latere cognatis pꝛeponat᷑:lʒ enim
defuctꝰ ſub alteriꝰ ptãte fuerit tñ
eius filij cuiuſlibʒ ſexꝰſint aut gra

dusetia ipſis parẽtibꝰ pᷣponi pci
pimꝰ quoꝝ ſub ptãte fuerit ꝗ de
functꝰ eſt in illis uidelʒ rebꝰ q ᷣm
noſtras alias leges patribꝰ nõ ac⸗

grunt nã in uſu hax rex gbꝰ dʒ

acqri aut ſeruari nrãs de his oĩbꝰ

legeſ parẽtibꝰcuſtodim? ſictamẽ
ut ſiqᷓʒ hoꝝ deſcẽdẽtiũ filios reli⸗

quẽtẽ moꝛi contigerit illius filios
aut filias aut alios deſcendentes
in pꝛopꝛij parentiſ loco ſuccedeꝛe
ſiue ſub ptãte defũcti ſiue ſue po⸗
teſtatis inueniãt᷑ tantam de here⸗

ditate moꝛiẽtis accipientes ꝑtem

quãticũq; ſint quantã eoꝝ parẽs
ſi uiueret hũiſſet qᷓ; ſucceſſionẽ in
ſtirpes uocauit antiqtas.in hoc
enim oꝛdine gradũ queri uolumꝰ
ſed cuʒ filijs ⁊ filiabꝰ ex pᷣmoꝛtuo
filio aut filia nepotẽ uocari ſanci-

musnulla introducẽda differẽtia

ſiue maſculi ſiue femie ſint ⁊ ſeu

er maſculoꝝ ple ſeu femiaꝝ deſcẽ
dãt ſiue ſueptãti ſiue ſub ptãte

ſint cõſtituti hoc quideʒ de ſuc⸗
ceſſionibꝰ deſcendẽtium diſponi
mus. Conſequẽs aũt eẽ ꝑſpe/

ximus ⁊ de aſcendẽtibꝰ oſtituere

ad mitut vt filꝰ.Kñ.ppter cõe votũ nature qð vult poniꝰ deſcẽdere qᷓ; aſcẽ
derevt. f de bo. d · cu ro,ff ſi ta. . nul x.. t. ſinp .

de bo. e.nul. ex. l. i. F. ſcripto bere. in fi. ⁊. ff. de
inof. te.l.nã ⁊ ſi pa.⁊ paulus.atſi filꝰ ergo beres ꝑ deũ. Iteʒ in quo pecu

lio dicis loqui in caſtrẽ
ſi vel quaſi. videt qᷓ; nõ
cum fſilio inteſtato mo/
riẽie patre iure peculij

occupet oĩa bona.vt. ff

de caſtren. pecu.l.ij.itẽ
in aduẽntio nõ. nã ĩ eo
enã ſi expꝛeſſe diſpone⸗
rei diſpoſitio nõ teneret
vt. C. de bo. q li.l. fi. KX.
ſi filiꝰ.multominꝰ ĩ ꝓfe
ctino ꝙ patervt peculi⸗/

lij moꝛtẽ.vt inſti.qui te.
fa. poſ. S i.⁊ ſic in nullo
Rñ.in caſtrẽſi ⁊ quaſiꝛ
aduẽticio loquitur nec
ob.iura pᷣdicta.qꝛ in eo
ꝙ dicunt patrẽ occupa

re pꝛedicto mõ coꝛrigũt᷑

per id qð bic dicit. in p

et ſic nota ꝙ bodie fili⸗

uſfa.bʒ heredẽ ab inte/
ſtato deſcedenteʒ. vt. ſ.
ꝓxi.S.ſed ſi nõ ẽ deſcẽ⸗
dens bʒ aſcẽdenteʒ be/
redem. vt. j. pxi. F.
Auox.ſ.parentũůü.
t¶ Acquiritur.vt ſunt ca⸗/
enſia ⁊ quaſi ⁊ aduẽ
nitia rõne ꝓpꝛietatis.
vt. C. de bo. qᷓ li.l. cũ oʒ

in pꝛin. 7. F. i. 7. ij. T in⸗

ſti. per quas ꝑ.no. acq̃.
H. igitur vſuſfr. aũt ad/
uen ncicꝝ patri dumvi

ult ſeruat᷑:licet filiꝰ de/

cedat.vt hic ſubijcit.

V ¶ At inv ſu. i. vſufr. nã

nudus vſus minus eẽt

vt inſti. de vſu ⁊ ba. 5.

minus.
x Hoſtras.ſ.pꝛedictaſ

cum oʒ. ⁊ inſtit. perqᷓs
per.no.acj.

ntiquitas.vt in ſt.
de here.q ab inteſta..
cũ filiꝰ.⁊.C. de ſuis.et
le.l. ij. T ſic in ſtirpes in
ter deſcẽdentes diuidit
bereditaſ:ſed inter trãſ
uerſales.nõ.ſed in capi
ta.vt inſti.de le agn.ſuc
ceſſi.S.boc etiam in fi.
g. veteri iure. hodie ve/
ro vſqʒ ad fratres ⁊ fra
trũ filios eoꝝ in ſtirpes
diuiditur vlira in capi/
ta ⁊ ſeruat ius antiquũ
vt. j. e. F. ſinaũt defũcto
5 Beſenairbo non
tneceſſe dici qꝛ iam
erat coꝛrectũ per id qd

eſt. S. de trien. ? ſemiſ.

HF. neq;.vt dixi.õ. eo.in

piꝛincipio.

ear e aͤie
tur.ſed ſola na murali cã

inſpecta.vnð quero an
K iiij

ſucceſſio adoptiuoꝝ ſit

ſublata. et dicit ꝙ non

ꝛ2verbũ ſola tollit dif /
ferẽtiam ſexus a patrie
prãtis tm̃.ſic. C. ð iuriſ

di. om. iu.l.ij. Iẽ nota
ꝙ bic coꝛrigik tor ille ti
tu. ff. de iũgẽ. cũ emã.

li. eiꝰ quo cauebat᷑:vt ſi

babeo filiũ emãcipatuʒ

cet ex eo nepotẽ in ptäte

qᷓuis iure pꝛetorio ſolꝰ
fili mibi ſuccedat iſpe
cto iure ciuili.ſ.l.xij.ta.
ſolus nepos.vt inſti. ð

here. que ab ite. S. emã

cipan. tñ vtruqʒ ſimul
vocauit titu.pᷣdictis.vt

ff. de cõiun. cũ emãcipa

nã cum bodie nulla ſit

differẽtia:vt dicit ceſſat

pꝛedictꝰ ti.

b Si igik defuncc/ pa

rentes quos accipe in ĩ
finitũ. vt. ff. ð in ius vo

can.l.quiſqʒ.S. paren

tes.licet quidã vſqʒ ad
tritauũ ſuperioꝛes veꝛo

maioꝛes dicũt inſpecta

cõſuetudine romanoꝝ.
vt. ff. de gra. l. iuriſcon /
ſultꝰ. S. parẽtes.

c¶ Declarabik. vt. ſ. eo.
G. ſi vero cũ aſcendenti

bus. —

