ro Honoꝛius epᷣs ſeruusſeruoꝝði:has legesa Freð.
romanoꝝimꝑatoꝝ filionro chariſſimo ꝓutilitate oim
xpᷣianoꝝeditas laudamus ⁊ appꝛobamꝰ ⁊ ↄfirmamus
tãq; in etemũ ualituras.⁊ ſi ꝗs auſutemerario:inimico
humani generis ſuadẽte quocũq; modo haſ infringer
tẽtauerit: indignatiõem dei oĩpotẽtis ⁊ beatoꝛum De
tri Pauli apl oꝛum ſenouerit incurſurum.

— ollationis decimetotiuſq; uoluminis cuʒ apparatu
inis.

ubꝛica. uomodo in leſe maieſtatis crimine ꝓcedatur.
a rubꝛica eſt magiſtraliter poſita cã cõmodioꝛis allegationis
Et aduertendũ eſt qꝙ liber autẽticoꝝ diuiſus eſt in nouẽ collatiõeſ
poſtea ſupuenit liber feu. quẽ decimã collationẽ vocamꝰ.poſtea ſu
uenerũt iſte cõſtitutiones quas vndecimaʒ collationem appello.

ipſaſq; clare
volui ego Bar⸗ „ .
tol⸗ð ſer faſe Ertrauagãtes cũ apparatu ſiue
apen gloſisdñi banholi. qs nõnulli.xj
id coll. appellat: feliciter incipiunt.
nartera erte Ouõin leſe maieſtatis crimine
ad laude duune , .
mini henrici un⸗ —ð
peratoꝛis ipſa 9 9
BeRnnnonii gi, Enricꝰſeptimꝰdiuĩa fa⸗
conis nui ülu⸗ uente gratia ranana⸗
ſtriſſimi dñi dñi (
Caroli qrn Ro⸗ ie beigtoeſ. eꝑ uguct
ranoꝝ in pꝛmene u mu 0 a⸗
nnn cinoꝛa qui ruptiſ totiꝰ debi
tis. cui debi
delitatis aſtrin⸗

goꝛ.quia me ſuoꝝ cõſiliarioꝝ et domeſticoꝝ numero aggregauit et
me meoſq; poſteros quos.ll.doctoꝛes eſſe cõtigerit legittimationiſ
eæt cõceſſionis venie etatis alijſq; pꝛiuilegijs et gratijs decoꝛauit.
In noie igit᷑ dei omnipotentis ad laudẽ et reuerentiã pᷣ fati dñi im
pᷣeratoꝛis ſuiq; aui et ſtud entiũ vtilitatẽ gloſaui eas oꝛdine infra
ſcripto ſupponẽſ qͥcqͥd ꝑ me dicetur coꝛrectioni cuiuſlibʒ melius ſẽ
tientis. et quia text?eſt bꝛeuis nullꝰme de gloſarũ lõ gitudine incul
et. ſũt enĩ multe gloſe ex quibꝰhec collatio multũ vtilis redditur.
repᷣmendũ.pꝛimo ponit cãm.l.odendeſcdo ſtatutũ genera

ein oꝛdine ꝓcedendi in crie leſe maieſtatis tertio ſtatutũ ſpeci

- — . —2
ſale in modo ꝓcedendi cõtumaces.quarto ponit cdlauſulã deroga

toꝛiã. quinto declarat ad quos caſus extendat.ſexto quo tempoꝛe
b ultoꝝ. ſed cũ multis craſſantibꝰiudici aAumatvigoꝛem.
a.i.antiqua cõcedat᷑ arbitriũ vt poſſit penas augere.vt. ff. de pe. l.
Aut facta.5. fiet no.ff. de mfamibꝰ. l. qq ergo. . pena grauioꝛ. io
poc caſu hec.l.neceſſaria non videtur.ſo. antiqua iura dabant ar⸗
bitrium iudici imponẽdo penã maioꝛẽ maleficio liqͥdato.hecð no
uo ſtatuit circa modũ liqͥd andi dans ptãtem. et hec.ſcʒ. multitudo
del inquẽtiũ eſt caſus finalis.l.cõdende.vt.ſ.dicaʒ.
c ngei dte naner vᷣbum conant qð eſt.j. nec reſoluit᷑ in cõditi
onẽ quia determinat verbũ pñtis vel pteriti tꝑis.ſecꝰſi eſſet verbũ
futuri tpis vel reſpiceret futurũ tempꝰ.vt.l.a teſtatoꝛe.ff.de cõdi.et
demon. et de vſuris.l. euictis. qd tractaui.ff. de cõdi.et de.l.i.
d EZotius fidelitatis. quedã eſt fidelutas que debet pximo.ſ. nõ of
fendere eũ nec ei inſidiari.vt.ff. de iuſ.et iu.l.vt vim. non autẽ tenet
eũ defend ere. vt no.ff. dere iudi.l.culpa caret. Alia eſt fidelitaſ que
debet patri quẽ qͥs etiã tenet defendere vᷣbo.qᷣa dʒ patri indicare
que cognoſcit ð eu.vt.ff.ad.l.põpe.de pari.l.i.in fi.et. l. ſe. dʒ ei etiã
reuerentiã. vt in ti. de obſequijs.Hõ autẽ reperio ꝙ qͥs teneat pa⸗
trẽ defendere facto.ſ. opponendo ſe vel ſimili modo. Zertio eſt fi⸗
delitas maioꝛ. quia qͥ tenet᷑ dño ſuo eui nõ ſea olũ tenet᷑ nõ offẽdere:
ſed indicare vᷣbo et defendere facto.vt.x. col. de foꝛ. fideli.c.i.de no.
fii.fo. c.i. iſta dz qͥs pꝛincipi. ſ.nõ offendere. et ſi ſciuerit indicare.qð
patet. qꝛ cõſcij tñ tenent᷑.vt.C. ad.l.iul.ma.l.qͥſqs.in fi.tenet᷑ defẽ
dere. ff. dere mili. l. omne delicũ. 5. fi. vere ergo pic dicit᷑ totiꝰ qꝛ to⸗
ta fidelitas debet pꝛincipi. eſt enĩ deus in terris. C. de ſ. .. ſan. ec. l.
iubemꝰnullã nauẽ.et ibi no.et de deo ſcriptũ eſt. diliges do. de. tuũ
er toto coꝛde tuo et exto.a.tua.⁊ ex oibus viribus tnis.
e¶ Debite. iure diuino et bumano. v t. ſ. dicek. f Mabenis. ſicut
enĩ ꝑ habenaſ equꝰrecte ducit ita ꝑ fidelitatẽ ducit ſubditꝰa dño qᷓ
fidelitas bʒ duas babenas.ſ.in faciẽdo q̃ fieri dñt.et nõ faciẽdo qᷓ
fieri nõ debẽt vt mõ dixi. que duo p cepta ſunt due babene ꝑ quas

hõ ſubditꝰita ducit᷑ ſicut equꝰet alia anĩalia ducunt᷑ ꝑ habenas.?

ta ꝑ iſta duo p cepta bõ ducit pacificfit ſicut equꝰp habenaſq̃s
timet et fuerüt bec duo pcepta facta pᷣmis duob parẽtibꝰſup qui⸗
bus pẽdẽt.ll.et ꝓphete.et ſuꝑ qͥbꝰtotũ vtriuſq; iuris coꝛpꝰfunda⸗
tũ eſt. vt no. ff. de iuſ. et iu.l. i. et ideo non dixit habebiſ. Bar.

—
=

b ¶ Zotiꝰoꝛbis.õ qꝛ maioꝛ pars mũdi non obedit

ſo. illud de facto.ſed deiure.ſecꝰ. ſit᷑e babemusde daniel e.ix.c.vbide na⸗

te fidelitatis habenis ſaduerſus
romanũ imperiũ:ĩ cuiꝰtranqllita⸗
tettotiꝰ oꝛbᷣ regularitasreꝗeſcit.
hoſtili anio armati conant neduʒ
humana uerũ etiã diuia pᷣceptaꝗ
busiubet᷑ꝙ oĩs anĩia romanoꝛum
pꝛiĩcipi ſit ſbiecta ſceleratiſſimis
facinoꝛibus'et aſſiduis rebellioni

bus demoliri: neex eoꝛum abſen⸗

tia in deteſtando leſe maieſtatis
crimine pꝛoceſſuset ſententia re/

tione pꝛincipis etiã eiꝰqͥ hanc.l.cõdidit.vt in. c. .

pꝛinceps habere videt᷑.vt in.l.i.F.oĩa enĩ. C. de ve. iu. enu. vel licet alicuiꝰ
particule dominiũ nõ ſit ſuũ. tamen verum eſt qð bic dict: ſicut ðꝛ demin⸗
gregis.etiã ſi vnũ pecꝰnõ ſit ſuũ.v t. ff. de reivẽ. l.
ſin gulares ſint dñi pdioꝝ ſuo⸗
ru. vnð a poſſeſſoꝛe ipſe poſſet vendicare mundũ.vt.l.bene azenone. L. S
quadri.pᷣ ſcrip.et.ff.ad.l.ro.de iac. l. depcatio. nec eſt opꝰ ꝙ dicam⸗ pĩa
ſint ſua quo ad ꝓtectionẽ ⁊c.vt no.in cõſti.ff. in pꝛin. qꝛ imo vere oĩa ſüt
ipſiꝰſi vniuerſalit᷑ cõ ſid erent.vel tertio mherẽdo opinioni ſancte ecdeſie.
pꝛio fuit ipiuʒ babylonis.ſco fuit ĩperiũ ꝑſarũ et medoꝝ.tertio fuit ĩperi
um grecoꝝ.quarto fuit imꝑiuʒ romanoꝝ.v ltĩo aduemẽte chꝛiſto iſtud ro/⸗
ma nũ impiuz cepit eſſe chꝛiſti imperiũ.et iðo apud chꝛiſti vicariũ eſt vter⸗
q; gladiꝰ.ſ.ſpũalis et tpalis.chꝛiſtꝰ eni eſt lapis abſciſſus ſine manibus
cuiꝰregnũ nõ diſſipabit᷑.ðᷣ quo ꝓphetauit daniel in di. c. ix. vbi hec oĩa im
peria deſcribunt expᷣſſe. dic ergo ꝙ ãte chꝛiſtũ impiũ romanuʒz depẽdebat
ab eo ſolo. et imꝑatoꝛ recte dicebat᷑ ꝙ dũs mũdi eſt ⁊ ꝙ oĩa ſua ſunt.poſt
chꝛiſtũ vo omne imperüũ eſt apud chuſtũ et eiꝰ vicariũ et trãſfert ꝑ papaʒ
in p aincipẽ ſecularẽ.vt er de electi.cap.v enerabilẽ.vñ ſi dicimꝰoĩa ſũt im⸗
perij romani. qꝛ nũc eſt chꝛiſti. verũ elt ſi referamꝰad ꝑſonã chꝛiſti. Si do
referamꝰ ad pſonã impatoꝛis ſecularis nõ ꝓp e dicit ꝙ oĩa ſüt ſua vel ſub
ſua iuriſdi. qꝛ nõ terre eccłias.illaſ eni ſibi reſeruat papa in quo pꝛincipa
liter eſt impẽriũ. in hac ergo cõſtõne ſi ſe retulit ad imperiũ vel ſi ſe retulit
ad ꝑſonã ſuã locutꝰeſt caute.nõ eniĩ dicit ꝙ totiꝰoꝛbᷣ iuriſõ.ſit ſua ſj ꝙ to
tiꝰoꝛ regularitas in eo reqᷣeſcit. nã et fras ecclłie ipſe bʒ certo modo regu⸗/

ratoꝛ recte dici᷑ dĩũs mũdi.ſ.vniuerſalis lʒ

lare.ſ. defendẽdo eas et ſeruãdo in deuotiõe ecclie vt iurauit in di.c.i.er 5
iureiurã. in cle.et ꝓ nũc trãſitoꝛie dico.qm̃ opꝰꝑ ſe requirit q̃ dico quare ſic
ſentire et ſi male hoc vel aliud in⸗
telligerẽ ſũ paratꝰcoꝛrigere.
id romanoſ.xij. c. ſed ibi nõ dicit
ublimioꝛibꝰ. Sed de iſto intelligendũ eſt ſoõ
quo chꝛiſtꝰ voluit naſci et cucifigi hoc imꝑiũ eccłia appꝛobat.⁊c.
.vt no. ff. de pu. l.
Rebellionibꝰ. qͥd ſi dici.j. ꝓxi.⁊c.
e e er eon abſentia. bucuſq; poſuit cũm impulſiud.i.vnã cãm finalem
ſeu rationẽ.l.cõdende.nũc ponit aliã boc mõ. Pꝛimo quõ tꝑe facte legis
multi conabantð impatoꝛẽ.et hec fuit cauſa impulſiua.l.nõ final.qð pʒ.
qꝛ cũ.l. iſta ſit vłis et ppetua cũ et futura facta reſſ bict illa facta pñtia vel
futura ñ ſũt eiꝰcã fin al.tẽdit enĩ ad aliũ finẽ.ſic.ff.d
aut᷑. de nõ alie.in pꝛin.et in oĩbus.ll.relatis ad ſingulas pſonas q tñ vni
uerſalit᷑ intelligunt᷑ vt in p ma cõſtõne. C. in fi. et. ff. de le. l. nõ in ſingulis
et ideo ſuiſta cã ceſſaret. quia nõ eſſent multi ſ pauci:ſic delinquẽtes non

credo tenere eccłiam ſiccredo imꝑatoꝛẽ
a ¶ Moſtili anĩo.i.nil debẽtis ſubiectõis
et reuerentie ſym bug. b ¶ Bubiecta.
romanoꝝ Nincipi ſʒ ptãtib

c aeinoreregror ob in malapte
ad.l.iuli.maie.l.qͥſqͥs.in pꝛin. d

ceſſarẽt. ll. vtĩ di. F. ſexu. er pʒ ex bac.l.q loqtetiã qñ õ vnũ /ꝓcedit᷑.et quo
cunq; caſu ſupꝑ crie le.ma.et ſi in aliq̃.l.vłi vel cõi vel municipali ponere/
tur aliqᷓ c impulſiua nõ poſſet opponi ꝙ illa cã nõ ſit vera.qꝛ nõ nocet.

—

vt. C. de fal. cã adiec.le.l.i.et de con. et de.l.cũ tale.S.falſam.et pʒ ex pꝛedi
ais. ſecus ſi pꝛinceps aliqͥd particulanit reſcriperet.quia tũc factũ vnicuʒ
ſupꝑ quo ſcribit᷑ pᷣt eſſe cã finalł reſcripti.vt..ſi ð ius vel vtili. pu. l. p ſcri⸗

Quomogo in leſe maie. qi ꝓcedatur.

g ¶ In tranqlitate.hoc pʒ.nã cũ imperiũ fuit in ſtatu et tranqllitate totꝰ
mundꝰfuit in pace et tranqᷣlitate vt tꝑe Octauiani auguſti. cũ aũt impe/

riũ fuit ꝓſtratũ inſurrexit dira tirãnides.et hec fuit huiꝰ opuſculi cauſa fi /

--—

pꝛincipi malis.bar.
buchodonoſoꝛ qͥ tunc
erat vniuerſał imꝑatoꝛ
ſicait. Zu rex regũ es ⁊
dexceli regnũ foꝛtitudi⸗
nẽ gliam et imperiũ de
dit tibi et oĩa in qbꝰhba
bitarent filij hominum
et beſtiaſ agrivolucres
celi dedit in manu tua.
et ſub ditione vniuerſa
cõ ſtituit. et intelligẽdũ
eſt de iure. qꝛ de facto ñ
obediuerũt ſibi oĩa.vt
legit᷑ in cronicis.vtĩ di
cto. c. ꝑ gk. Itẽ õ qa in
terris eccłie nullã bʒ iu
riſdictionẽ.vt in.c.pa⸗
ſtoꝛalis. ext᷑ de re iudi.i
de.ſo.eccłia bʒ ex dõa⸗
ext᷑ de iuck. in de. vñ ipſe

ij. et.iij. ⁊ x hoc pʒ ꝙ ĩpe

—
R+£

qᷓ;te.et facit. ¶

poſtuk. l. i. . ſexu. et ĩ

ptione.⁊ de diuer. reſei.p tot.idẽ ſi ciuitas vel oꝛdo decurionũ alid ſpe 1 mperatoꝛes. poſt coꝛonationem. ⁊c. ⸗
caliter oꝛdinaret ſuꝑ quodã faco nõ vero. eſſet enĩ decretũ ambitioſt u. vr mIe es. onte coanonem. vt er de elec. c. venerabilẽ. et no. dili
ff. de decre. ab oꝛ. fa.l.bitioſa. Poſuit enĩ vnã cãm finalẽ imꝑatoꝛ ſeu ra gent ꝙ ante coꝛonationẽ habet᷑ vt generał dñs. ſi enĩ eſſz pᷣuata ꝑ⸗

nonẽ.l.cõdende dũ dixit ad repmendũ multoꝝ facinoꝛa. Iſta enĩ no.vni ſona ð eũ facientes non inciderẽt in. l. iul. maieſ. vt bic pʒ.et ſic po⸗
uerſal ꝑpetua et futura reſpicit. ⁊ eſt finis ad quẽ tẽdit imꝑatoꝛ.⁊ hoc ap. teſt adminiſtrare et dare pᷣuilegia.yt er de puil.c. ſuꝑ quibuſdꝗ.in
paret ex natura gerun/ cle. de iureiu. c. i.
dij q̃ ẽ vt cũ ponit᷑ in ac ibi glo. ⁊ ſic ceſ

cuſariuo ſignifcat eam tardentur::et tãti ſceleriſ nephã/ plege maieſtatis crimine. ⁊ ma⸗ ſar diſpuratioſa

finalẽ.ff. de dolo. l. i. F. 1 ſjiga cob. d are. quã
Lin diffninone doll e: da temeritas remaneat impita* nimeubi ↄtraromanopimpato-⸗ Eale eere dne

denrais nn difini⸗ hac edictali deo ppitõ perpetuo resuel reges aliꝗd qð dictũtan-⸗ heè ʒenone. E.
tione tutele.. ff. ad ex/ . ſgeim?:ntine ⸗ gaat* ſſij * 8 quadri. pᷣſcri.
bbe lii Feiz anecht ualitur lege . acim:ut in quocũ⸗ gataſſeratomiſſũ poſſit ꝓcedi e⸗ rif o,
gnificet modũ.l.qbꝰ8did·· . denatiõ el. vt pʒ
ebe. F. f. decõ. ⁊ demõ. ſz certeille modꝰnõ eſt cã final ibiſz modꝰ appe exlitteris dñi Caroli impatoꝛiſ ↄceſſis cõi paruſini cũ ego tũc apð
lat qñ cõrinet᷑ onꝰerplicãduʒ ab eo ad quẽ refert vt ibi dixi.idẽ ſi ponat᷑ ĩ ipſum legatione fugerer. vbi int cetera ſic ait:oẽs et ſingulas ſnias
caſu genitiuo cũ hac dictiõe cã:vel cũ hac dictione anio.vt. ff. ad.l.coꝛ.de ꝓceſſus et cõdemnationes mulctas etoꝛdinationeſꝑ quoſcũq; di
ſic.l. i. in pꝛin. et in. F. i. et. ij 7. C. e.l.is q c telo.nunc autẽ impatoꝛ ponit uos romanoꝝ impꝑatoꝛes ⁊ reges pᷣdeceſſoꝛes nr̃os 3 vos et ſingu⸗
duas alias cãs finales.ſ.ne ꝓceſſus vel ſnia retardet᷑ Itẽ netalia male/ las ciuitates et cõis paruſij ꝑſonas lectas ſeu ꝓmulgataſ tollimꝰ
ficia remaneãt impunita. ſʒ cũ in. l. ſint plures cauſe finales:an reqͥrat᷑ ꝙ et relaxamꝰ.pᷣt enã antecoꝛonationẽ cõceſſionis alioꝝ imperatoꝛũ
omnes cõcurrãt glo. e de reſcrip.c.ij.dicit:aut q̃ibet cã per ſe eſt ſuffi(oẽs tollere et reuocare ꝙ pʒ ex alijs litteris euuſdẽ impꝑatoꝛis vbi int᷑ ce

2d ꝓducendũ effectũ et ſufficeret vna.⁊ tunc ↄiũcta ponit᷑ ꝓ diſiũcta.vt.l. tera cõceſſit quedã et adiecit tãdiu qᷓ;diu ꝑ ſucceſoꝛẽ nrm regeʒ ro
ſepe.ff. de ver. ſig. als reqͥ rit᷑ cõcurſus onnds verũ eſt qñ in.l.ponũt᷑ płes manoꝝ ſeu imꝑatoꝛẽ nõ fu erit reuocatũ.que littere ſunt peruſij ſub
cauſe hoc eſt plura facta ex quiᷣꝰdʒ ſeqͥ vnꝰiuris effectꝰ.tũc enĩ de facili co bulla aurea.et pᷣdicta vera poſtqᷓ; pſona eſt electa in romanoꝝ re⸗
gnoſcit᷑.an quodlibet factũ deꝑ ſeſit ſufficiẽs ad ꝓductione effectꝰ iunruis gem. et p ſedẽ aplicã fuerit appbata. ante autẽ videt᷑ tenere glo. in
cũ ius certũ ſit.vt.l. ij.ff de iu. et fac.igno. Sed qncunq; in.i.ponũt᷑ płes di. de lureiu.in cle.ꝙ etiã electi ĩ diſcoꝛdia pñit admiſtrare.
cauſe hoc eſt płes efker⸗d ex.l. ſeqͥ ſperant᷑.vt.in.l.iſta ⁊ tunc an oẽs reqd⸗ a 6Tn at.q.d.nõ ſolũ ſi ipſũ crimẽ cõmittit᷑ ſʒ ſi aliud qð ipᷣm tã
rant᷑ eſt dubiũ. ſʒ qñ illi effectꝰſt ũt ſepati et diſtincti ſufficit alteram erx illis gat. hoc aũt cõnngit qñq; ꝑ modũ antecedẽtis.vt mandatũ cõſi⸗
cauſis adeſſe. vt inſti. de nup. S. affinitatis. er no.ff. de his q̃ no.infa.l.li⸗ liũ ꝑſuaſio de qbus plene diri in.l.nõ ſolũ.S.mandatũ.Ffr.de iniu.
. be. F. i. et de pꝛi. cre.l.ſi neutri.. in bonis. Sʒ ſi ille plłes cauſe et płes effe qſiq; ꝑ modũ inherentis tꝑe quo delinqt᷑ vt auxiliũ et opẽ dare de

ct tendũt ad idẽ.et tũc ſi vna cauſa ponit᷑ vt rõ.alia vt rõ rõnis.vel vna quo dixi in.l.in furtis.d.ope.ff. de fur. qñq; ꝑ modũ cõſequẽtis.vt
ponit᷑tanqᷓ; maioꝛ.altera vt minoꝛ ad ꝓbandũ idẽ.tũcvtq; requirit᷑ vt.ff in hijs qͥ pſtant cõſiliũ ad euadendũ.vt.in.l.i.. de rap.vir.et di⸗
ſo.ma.l.i.⁊ de pet.he.l.ſʒ ſi lege. 5. item ſi in rẽ. et hoc apparet bic.nã pᷣma riin di. . ope.vel receptione.vt. C. de bijs qꝗ la.l.i.⁊.ff. de except.l.
ratio ſeu cã final eſtmaioꝛ pᷣpoſitio.alie due quelibʒ ꝑ ſe facit minoꝛẽ.hoc i.facit ad Ppᷣdicta.ᷣ ff. ad turpił.l.i..ſi intcedit.et. E. dehere. aut. cre
modo dicit impatoꝛ. Hos intendimꝰad repꝛimendũ multoꝝ facinoꝛa.⁊c. dentes.qñq; ꝑ modũ alteriꝰactiõis.vt ſi qͥ; nolet venire ad pꝛohi
ſed iſta repꝛimunt᷑ ſiſnia et ꝓceſſus non retardentur.ideo ſtatuit q; ꝓcedi bendũ teſtimoniũ ðᷣ reũ.de hoccrie facit aliqͥd qð tangit hoc crimẽ
poſſet ̊ abſentes alio mõ cõiungit᷑ et cũ ſecũda cã.Zertia eſt ſi ↄiungitur et hʒ locũ hec.l.et ideʒ ſi faceret vt reꝰcaptꝰeuaderet.vt.ff. ad.l.iuł.
cum pꝛima intendimꝰad repꝛimendũ talia facinoꝛa. ſed iſta repᷣment ſi nõ maieſ.l.ſi cuius.ꝗ.itẽ qui cõfeſſuz.facit er de offi.et po.iu.dele.c.i.e&t
raenanebũt impunita. ideo ſtatuit qꝙ poſſit ꝓcedi ſũmarie ⁊ de plano vt ei ibiꝑ Inno. et ẽ ſile vbũ erde ber .. cvt inqͥſitiõis officiũ.li. vj.
vilcgebit᷑.et ſic facilius inueniat. .Pꝛima lergo cauſa generalis eſt et reſpicit b ¶ Aſferatf.qñq; per gloſatoꝛẽ additet verũ fit. vt.ff ſi q̃.paupe.fe.
vnum effectũ cũ qualibet eaꝝ et ille reſpiciũt ſeparatos effectus. vna nere dic.l.i.in pꝛin.et vi bo.rap.l.ait pᷣtoꝛ.in pꝛin.alibi dicit glo. etiaʒ ſi
tardetur. alia ne punitio extinguat᷑ et bʒ locũ:ſiue pcedat᷑ abſentẽ: ſiune verũ non ſit. vt. ff. de do. l. i. in glo. ſup vᷣbo diceret.et iſtud placet ĩ
3 pñftem. vt.j.patebit.nõ extendit᷑hec.l.ad aliũ caſũ ex idẽtitate rõniſ.qa hijs que reſpiciunt modũ ꝓcedendi:vt bic.ſʒ in hijs que reſpicerẽt
3 ius cõe eſt. vt. l. qd .ff. dele. vnde nõ tollit᷑ niſi quatenus expᷣ mit᷑.vt.C ſniam et excuſationẽ alie glo ꝓcedũt. ꝓbat.ff. de ꝓcura.l.que oĩa
de appel.l.pᷣcipimꝰ.in fi.regularit enĩ oĩs cã reqͥrit plenã cognitiõʒ.vt.Eæ c EPoſſit.non ergo imponit᷑neceſſitas. et ſic in cau vwvera plane.

„

deiudi.l.iudices.et regularit᷑ in cauſis capitalibꝰnõ pᷣt abſeus cõdẽnari ſis ſummarijs lʒ nõ ſeruet᷑ oꝛdo ⁊ ꝓcedat᷑ ſolẽnit᷑nõ viniat ꝓceſſuſ

colligit᷑ autẽ ratio.l.diuerſimode.nã quedã ſunt.ll.declaratiue.et rõ illaꝝ vt er de v. ſig. c. ſepe.in lem̃.
eſt regula iuris pᷣcedentis.vt pʒ fereꝑ oẽs.ll.iuniſcõſultoꝝ maxie in di. F. d q er accuſationẽ.hoc ius cõe eſt.ſed in hoc ſpeciale eſt ꝙ ad ac/
itẽ ſi rẽ. et.ff. de v. ob.l. ſtipulatio iſta. 5F. alteri. et quaſi ꝑ oẽs.et illa pꝓpꝛie cuſandũ admittunt infames ſerui milites mulieres. ff. ad.l.iuł ma
dicitur ratio. Quedã ſunt.ll. mere poſitiue.qꝛ ad illð nulla ratio iuris an/ ieſ.l. famoſi.et in.l.in queſtionibꝰ.et accuſano eſt nomẽ iuris.ſicut
tiqui vꝛgebat.et tunc ratio ex ipſa.l.ſumit᷑ vel eius p̃ fatione ſi in ipſa expꝛi enim actio eſt ius ꝑſequẽdi in iudi. qð ſibi debet᷑ inſti.de act ĩ pꝛĩ.
mat.vt bic. et. ff. de heredi.inſti.l.fi.ad maceð.l.i.et iſta ꝓpᷣus appellatur ſic et accuſatio eſt ius ꝑſequẽdi vindiaã pu.vt inſti.de pub.iudi.
cauſa final qᷓ; rõ legis.vt.l.cũ pat.S.dulciſſimis.dele.ij.et de condi.et de in pꝛin.et ius ex quo ſumit᷑ vindicaa eſt duplex. ſ.accuſanio et offici
mon..il.illis libᷣtis.et de iure patro.l.adigere.S.qᷓ;uis.finał ergo intetio le⸗ um iudicis.hoc autẽ officiũ exercet qñ ꝑ inqͥſitõnẽ ad alteriꝰ denũ
gis eſt ratio q̃ ceſſante ceſſat.l.vt.d.ll.vbi vo ratio nõ apparet debem? p⸗ ciationẽ ꝓcedit᷑. nam ſupꝑ denũciatione inquirit᷑ vt. ff. de cuſto. re. l
pꝛie ſigniſicationi ᷣboꝝ ſtare. vt. ff de exer.l. i. F. ſi is qui nauẽ.cũ ſi. diuus. et.j.dicã qñqʒ ꝑ inquiſitionẽ factã ꝓpᷣo motu iudicis. põt
f Betardet᷑ſic. C. depenis.l.ne diu.et.l.coꝛeis.Et ſubaudine. et ſic ſunt enã ſumi et accuſatio ꝓ libello accuſatoꝛio.vt. ff. de accu.l.ſi cul. in
AImpunita. vt. ff. ad.l. acqᷣ.l.ita vulneratus. cum ſi. ddue rationes pꝛin. et ad turpil.l.i... excuſationẽ. et illo modo ſumithic. Sed q̃⸗
h Hac edictali. hic incipit ſecũda pars in q ponit ſtatutũ generale.et ĩ eo ro quid ſi accuſatio eſt inepte foꝛmata.an valear bñficio huiꝰ. l. in
ponit oꝛdinẽ ꝓcedenditam ð pñ̃tes qᷓ; ð cõtumaces ex eo qð dicit edicta⸗ boccrumine qð videt᷑.qꝛ cũ nõ ſit neceſſaria figura iudicij.ergo nec

li apparet ꝙ eſt general. vt. l. iij. Q.de legi.et. j. dicit generalius. S libellus ꝗ eſt de oꝛdine et figura.et hoc videt᷑ expꝛeſſuʒ er dex. ſig.
i ¶ In quocũq;.cũ eni.l.iuł maieſtatiſ bẽat multa capita.vt. ff.e.l. . ij. iij. c.ſepe.in cle.in Zꝛium facit.qꝛ bic ꝑ mittit ꝓcedi altero de tribꝰmo/
itij anorun⸗ crimine cui cõpetit aliqð dicroꝝ capitũ bʒ locũ bec lex. dis.ſ. ꝑ accuſationẽ:denũciationẽ:et inquiſitionẽ.et ſuꝑ quolibet
K 6Et maxime.bic ꝓcedit genus.ſ.omne crimẽ qð inciditin.l.iuł ma.ad/ iſtoꝝ ꝑmittit pcedi ſũmarie et de plano:ſine ſtrepitu et figura iudi

ditis. ſpecies qñ còmittit in H regẽ.et ideo nõ ponit᷑ implicati⸗ cij. vbi ergo ꝑ accuſationẽ ꝓcedit᷑ opoꝛtet accuſationè eſſe facam
ue cũ totũ ſit erpꝛeſſuʒ. ſed ſiguificat rõem in exß ſſis.ll. foꝛtiꝰ vꝛgere. ſic. ¶ nite. vt.l. quenõ putauit. S.non qs.ff deõ ta.als ſi nõ eſt rite facta
ne fi. ꝓba.aut habita.ſʒ ſi gen?ꝰnon pcederet.tũc aut dictionẽ maxie ad/ non eſt accuſatio nec ꝑ eã delictũ in iudiciũ degucit.vt.ff. de adul.
ditur cõditio.et tũc innuit idem eſſe in caſu pꝛio.ſ.cõditiõòe nõ exiſtẽte niſi l.accuſaturꝰ.et ad turp.l.i.G. accuſatio.ibi nulla erit ⁊c. lʒ ille. . fa
ratione pꝛietatis euitande opoꝛtet dici ꝙ dictio maxime abũdet.vt. C. de ciat õ.quia eſt neceſſaria abolitio.vt ibi. ⁊ de accu.l. libelloꝝ. §.
ma. te. l.f. et ibi no. in glo. ſup vbo marime.ſʒ ſi ꝑ dicionẽ adijciatrõ tũc ſi libelli.ergo videt᷑ accuſatio aliqua.ſoł.lʒ accuſanio ſit nulla tam

indicat ill eſe potiſſinã ronq Iz alia ſit rano. pt.letſimaxie ff de ſer le. qual eſtſaltem defaco. etideo eſtneceſſania abolitio. vt ibi pat.

e

ſub
re⸗
oin
nti
oſi/
lu.

vt
di⸗
ll.
ge
obi,
mme
ul.

1e
ul

decu.l.i. li. xij. ſe⸗

ſed hic reqritur ꝙ accuſatio ſit rite facta in foꝛma ſuivt ſutꝑ ea poſ/⸗
rgana ſzm foꝛmã hꝰ.l.fa.qꝙ no.ff.de fur.l. ſi ͥs. S. i.

e quiſitõ&. boc eſt ius nouũ.nã de iure cõi nõ pᷣt ꝓcedi ꝑ inqͥ
imionẽ niſi in certis caſibꝰno. in.l.ij. . ſi publico. ff. de adult. et ibi
dixi ꝙ quattuoꝛ ſunt regule in qͥbꝰpõt ꝓcedi.pᷣma ꝑ official denũ ⸗

ciationẽ.l.diuꝰ.
de cuſ. re. x. C. . d. „ ee.
ac.. en qdé.8 per accuſationem inqſitionẽ ſeu
cũda regula ẽ ꝓ r.D
pter incidentẽ cognitionẽ iuris.nã vbicũq; iudex cognoſcẽdo pꝛĩ/⸗
cipalit᷑ reperit incident᷑ delictũ eſſe cõmiſſuʒ põt deillo co gnoſcere.
vt bic eſt caſus. et in di. F. ſi publice. ⁊. C. ſi aduer. libe.l.penlłti.⁊ 5
cõ.ob tur.cau.l.euitãdi.et decaluũ.l.pe.tertia regla eſt/ ꝓpter pꝛece/
dentẽ generalẽ inqͥ ſitionẽ.nã vbicũqʒ iudex inqͥrendo generaliter
de malefactoꝛibꝰrepit aliquẽ deliqͥſſe põt ad inqͥ ſitionẽ ſpecialem
deſcendere. vt. l. cõ gruit. de offi. pꝛe. ad.l. iuł. pecu. l.iiij. et in aut. de
colł. S. iubemꝰ. quarta regła eſt ꝓpter magnã offenſionez. vbicũq;
enĩ crimẽ cõ mittit coꝛã iudice iudex põt ſuꝑ illã ꝑ inqͥ ſitionem ꝓce
dere. vt. C. decalũ.l. i. et de teſti.l. nullũ. et de ꝓba.l. pentti.⁊ idem
cadẽ rõne in oĩbus delictis q̃ cõmitterent᷑ coꝛa iudice.als nõ pᷣt p/⸗
cedi p inqͥ ſitionẽ de iure cõi.l.reſcripto.S.ſi qͥs accuſateꝛc̃.demu.⁊

po. Sed ſpeciale eſt hic vt nulla ex pᷣdictis regulis accedẽte poſſit

ꝓcedi.vt hic.de iure cañ.põt ꝓcediꝑ inqᷣſitionẽ pᷣcedente fama. vt

c&cx de accu.c.qualit᷑⁊ qn.⁊ de ſimo.c.lʒ hely. Sʒ tũc hoc eſt ſpecia/
le. qꝛ ꝓcedi poſſet etiã fama nõ pᷣcedente.vt hic pʒ.qꝛ ſufficit quocũ

q; mo dicat᷑.⁊ ꝓbat᷑.j.l.ꝓxi.vbi publicevel occulte. Sʒ cũ in acqᷣ/⸗

ſitionereqrant᷑ ſolẽnia accuſatiõis.vt.S.dixi:quare nõ reqruntur

—

ſolẽnia inqͥ ſitionis.Rñ.ſolẽnia accuſationis intelligo circa foꝛmã

ipſiꝰvt dixi. qð aũt in inqͥᷣſitiõe ꝓcedat aliqð pᷣdictoꝝ nõ eſt de foꝛ

ma inqͥſitionis.ſʒ eſt vt aliqðᷣ antecedẽs et ꝓceſſus valet ſi nõ op⸗
ponat᷑.vt er de accu. c.i.li.v).ſicut teſtm̃ eſt teſtm̃ ſm ſui foꝛmã.licʒ
teſtatoꝛ dicat᷑ filiuſfa.vel ſeruꝰ.vel qͥd ſike. vt. . de edic. di. adria.
tol.l. ij. ſec?. ſi in ipſo deficeret heredis inſtitutio.ſʒ an foꝛma inqͥſi ⸗
tionis ſit:ſicut foꝛma accuſationis.glo.inſti.de publł.iudi.in pꝛin.

dicit ꝙ nõ. Inno. e de pur.ca.c.fi. Ja.de bu.inſti.de act᷑.in pꝛin.

dicit ꝙ eadẽ foꝛma et eadeʒ ſolẽnitas reqͥrit᷑ pterqᷓ; in inſcniptione
ad penãꝗ talionis.qꝛ cũ locũ accuſatoꝛis ſubeat iudex et inqͥ ſitio lo
co accuſatõnis eiuſdẽ dʒ eſſenature.vt.l.i.S. bec actio.ff.ſi qͥs te.li.
iuſ. eſſe fue. et hoc placet qᷓtũ ad hoc vt inferat᷑ locꝰet tẽpus eodem

modo.qꝛ nõ dʒ in tanto crie vagari.vt.ff. de iniurij S.l.pᷣ toꝛ edixit.

in pꝛĩ.et de dolo.l.idẽ exigit. facit qꝛ idẽ ſi delictũ opponit᷑ ꝑ modũ
excep.l.ij. F.i.ff. de doli excep.⁊ ex ð excep.c.vt circa.li.vj.dixi plene
ff. ð excep.l.i.nec ob. e ð pur.ca.c.fi.⁊ qð ibino.pꝑ Inno.qꝛ ibi fit ĩ
quiſitio certã pſonã tñ generalit᷑ quo ad ðᷣlicta.ſecſi fieret de ſpe
ciali delicto. Itẽ accuſatio dʒ in ſcriptis offerri. vt.l.libelloꝝ.ð ac.
et. C. de lit. cont. aut.offerat. ſz cũ inqͥſitio nõ offerat᷑ iudici.ſʒ ipſe
inqret nõ eſt neceſſe ꝙ pᷣus foꝛmet᷑ in ſcriptis et poſtea redigatur ĩ
actis.exquo ſequit᷑ ꝙ in ꝓceſſu nõ apparet qñ fuerit exbibita acou/

ſatio nõ valet: cũ ſit de ſub alibꝰ. vt.d.l.libelloꝝ.et no.C. de accu.

in cauſis. Sʒ ſi apparet dies inqͥ ſitionis foꝛmate nõ foꝛmaret᷑ pꝛo
ceſſus.qꝛ dies quo qͥs citat ſuꝑ inqͥ ſitiõe.vel dies quoirñdit illi po
terit dici dies foꝛmate inq̃ſitionis cũ iudex ſemꝑ inqrat.ſʒ nõ pᷣt di

Denunciati

.

de iure cano. admutit᷑ denũciatio pᷣcedente cartanua monitio. vt
er de iudi.c.nouit.et er deſimo.c.łʒ hely.boc ergo lex introducit no
uum in hoc crie.qꝛ ꝑ denũtiationẽ factã a quocũq; poſſet ꝓcedi de
official denũciatione.et de iſta materia plene dixi.in quc.l.diuꝰ.ſed
.deiſto denũciatoꝛe puato dico ꝙ hʒ vim cuiuſdã mandatoꝛis ſeu
inſtigatoꝛil.iõ deſiſtẽdo ĩcidit ĩ tur. vt.ff.ad tur. l.i.S.ĩcidit.et.l.ab
accuſatoꝛe. S. denũciationes.e.ti.⁊ ſi deſiſtat denũciatoꝛ impune iu
der gr illa ca dimittit ꝓceſſuʒ. ſicut delatoꝛ mãdatoꝛe ſubtracto.vt
ff. de iure fil.l.res q̃.S.fi.q verũ eſt ſi in ꝓcedendo fuit noĩat?ꝰ denũ
ciatoꝛ. als ſec.ff de iure fil.l. de eo. ergo hic p̃t ꝓcedi ad denũciati
onẽ alteriꝰdenũciante nõ noĩato.yt di.l.de eo.qꝛ ex mero officio iu
dicis ꝓcedit᷑. Itẽ cũ in caſu illiꝰ.l.iſti res modi ꝓcedendi ſũt eque
auxilia oꝛdinaria.puto ꝙ ſi pendente inqᷣſitione ex officio vel ꝑ de /

nunciationẽ ſupueniat accuſatoꝛ:non dʒ reedi ab inqſitione cum

ceſſet rõ quã poni dy. i regula aa? legitimi. de reg. iu. li yj. Et qͥd

( idies erbibite accuſationis cũ hocnõ ptineat ad iudicẽ.miłta alia
diryi circa materiã inqſitionis. in. d. . ſide publico. De
onẽ.de iure antiquo nõ admittit᷑ denũciatio niſiꝑ officialẽ. vt. l. di
uus. de cuſ. reo. et. C. de accu. l. ea qͥdes.ff. de offi. pf. vꝛ. l.. F. ſane.

—

AQuomogo in leſemaie. cri ꝓcedatur.

ſiex foꝛma ſtatuti cõcedit᷑ q iudex generaliter poſſit inqrere de crie. de hoc
dixi. in.l. ſi maritꝰ. S. fi.ff. de adul. et bocð denũciatõe que fit ad vindidaʒ
publicã. Ad pᷣuatã vo qñq; fit. et iudex ꝓcedit vt iĩ hijs q̃ agere nõ pr̃t ð
lure. vt cuʒ ſerui a dñis oppmunt. ff. qui ſunt ſui vel al.iu.l. ij. et de offi. .
vꝛ.l. i. F. ꝙ autẽ. Itẽ ad denũciationẽ patris vel patroni ↄquerẽtis de ſi⸗
lio vel de libto. vt di. l. . F. cũ patronꝰ.et deoffi. ꝓcon. et le.l.ne qcq;. SF. de
plano. Item qñ hoĩes bumies oppᷣmunt᷑a ptatibꝰ vel eis aliqᷣd aufert
vel ab eis ꝓmiſſio vel cautio exigit.vt. ff. de offi. p ſi.l. illicitas.in pꝛin.⁊ ꝗ

ſi p to.l.et ſentit ſpe.in ti.de denũciatione. et YJo. an. in. c. nouit. erĩ de iudi.

vbi ad.ll.ſic intelligũt. qd eſt no.qꝛ ad boni iudi.offm̃ ptinet:facta ei que
rela de pᷣdictis ex officio ei pcedere cũ tales ꝑ ſeipſos iurare nõ pñ̃t vlnõ
audent qð placet.qꝛ intpꝛetatione adiuuandũ eſt qñ reipub.vtilitatẽ co⸗
tinet. Eſt et alia denũciatio pᷣaata que locũ bʒ in foꝛo eccliaſtico inducta
ꝑ.l.euã gelicã.vt.d.c.nouit.de iu.que quotidiana eſt et ꝑ ea mulra q ſunt
iuris ciuil remedio deſtituta:reparari pñt.ideo eã ꝓſequoꝛ declarando q̃ᷓ
dam ab auctoꝛibꝰ iuris cañ. intacta. in hac enĩ reqrit᷑ quis pᷣmo mone/⸗
at aduerſariũ ſuũ qui peccat in eũ int ſeipſũ ſolũ dicendo ꝙ cuʒ in eo pec/⸗
cet retinendo rẽ ad eũ ꝑtinentẽ vel nõ ſoluendo eitantã quãtitatẽ ſibi de
bitã ꝙ exeat de peccato.qꝙ ſi nõ ſufficiat iterũ dicat idem adhibuo vno te
ſte vel duobꝰteſtibꝰ. ꝙ ſi nõ faciat tũc dcat ecclie.et ſic ad foꝝ eccłiaſticuʒ
recurrat petẽs q; cũ peccet tał in eũ de tdli cauſa reqͥ ſitꝰ et monit?fuit pᷣma
monitione et ſca ſzm doctrinã et regulã euã gelicã et emẽdare neglexerit
et exire de peccato in periculũ anĩe ſue.et etiã ð cõſciam imploꝛet eiꝰofficiũ

vt eũ ad penitẽtiã cogat. vt in di.c.nodit.ſup bac denüuciatione offertur li

bellꝰlis cõteſtat᷑ et ſnĩa in ſcriptis fertur ſsm Hoſti.et Jo.an.in dic.c.no⸗
uit. lʒ in dic. decreta. dicak ꝙ ꝓcedit᷑ de plano.q; ͥd impoꝛtet.ſ.dicã et cõ
tra pſonas ſic denũciautes ſic põt opponi ꝙ ſit infamis.ſi tñ ſit coꝛruptꝰ
de cmie põt ſjm In. et oẽs. Põt aũt opponi ꝙ eſt crimioſus ſeu in pec⸗
cato moꝛtali.qliter enĩ mouet᷑ bono ʒelo ad coꝛrectionẽ alteriꝰq̃ nõ eſt coꝛ
rectus ſym Ber. et Inno. Sʒ Jo. an. dicit ꝙ in boc genere denũcatiõis
vbi ꝓſequit᷑quis ꝓpuʒ inteſſe admittit᷑ etiaʒ crioſus nec e ob. excõicatio
vel alia expoliatio vel depdatio.vt in.c.cũ dilectꝰ.et.c. fi. e de oꝛ. cog. vel
alia pᷣiudicial excepno.qd dic vt in.c.nouit.ſuꝑ vltima glo. pꝑ eũ ð ipſam
denüciationẽ opponit᷑ ꝙ põt etiã haberi ſuꝑ eo regreſſus ad iudicẽ ſecła
rẽ.nã nõ dʒ iud ex eccłiaſticꝰeũ indiſtincte admittere.qꝛ nõ niſi in defectuʒ
iuſticie vel crimẽ ſui natura ſit ecchiaſticũ.vel rõne pacis vel iuramẽti vel
qñ crimẽ eſt notoꝛiũ vel qũ nõ audit᷑ in iudicio ſeculari.vel qꝛ eſt obliga
tio naturał tm̃ vel hãc ꝓponit miſerabił ꝑſona et depꝛeſſa.vt in dic.c.no

–—

uit. iudi. ⁊ 8 pac.c. qualit.lxxvij.diſ.p to.et defo.còpe.c.lqʒ. vide de hoc
no.p ber.in.c.ex tenoꝛe ꝑ totũ.als indiſtincte ſi admittit ꝑiret tempoꝛaliſ
gladij iuriſdictio et oĩs cã ꝑ hãc viã deferreref ad ecckiam. et ita dicit ber.
de reli.do.c.religionũ.et ita tenet Jo.an.in dic. c. nouit. et hoc qð dixi de

obligatiõe naturali tenuit Inno.in d.c. nouit.ſ cũ illud qð deducit pꝛo

falcidia vel treb ellianica ſitnaturale debitũ.vt no.C. de iur.et fac.igno.

l. cñ quis.et. ff. de cõdi. inde.l.i.et de reiudi.l.&ꝑ erroꝛẽ.ergo ille qͥ retinet
peccat noꝛtalit᷑ et ð eũ poſſet ꝓcedi ꝑ foꝛmã huidenũciationis. ſ̊ hoc vi
det . c. raynutiꝰ.et.c.raynaldqꝰ.er de teſti.vbi papa pnũciauit has q̃rtaſ
poſſe retineri.ſʒ dico ꝙ ea que dicta ſũt de obligatiõe naturali intelligun
tur de ea naturali qᷓ qͥs tenet᷑ eoipſo ꝙ qͥs locupletat᷑ cum aliena iactura.
qꝛ qdð alienũ eſt ꝑuenit ad eũ.vt.l.nã hoc nata.de cõdi.inde.vł de natura
li que oꝛiginẽ bʒ vt excõſenſu. vt er pacto nudo vel iureiuran.interpoſuo
ab alio qᷓ a libto.vt.l.iureiu. in pꝛin.de ope.lib.de fideiuſ.l.ſi quis ꝓ eo.iĩ
pꝛin. Idẽ puto de eo qui ꝓmitnit ei qui ſtipulat᷑ alteri.vt.l.ſtipulatio iſta.
§F. alteni pe ver.ob.et qð ibi no. Secꝰde ea naturali quea cõſenſu nõ ha⸗
bet oꝛigluc. vt in eo qui ex maleſicio obligat ad penã.vt.l.nõ ſea oluz. F. i.ff.
de iniur. In ꝓpoſito heres dici᷑ tenen naturalit hocẽ babito reſpectu ad

pꝛincipia iuris gentium.quo iure dice quarte deductio nõ erat inuẽta:nõ

autẽ ex conſenſu.qꝛ teſtatoꝛ nunq; cõſenſit ꝙ ipſe obligaret᷑ nec eriã bereſ
adeundo hereditatẽ.qꝛ babuit vel habuiſie pᷣſumit᷑ aim ꝙ voluit vti bñ⸗
ficio.l.itẽ nihil hʒ de alieno.qꝛ legatarij et ſideicõmiſſarij certant delucro.
non autẽ petijt qð ſuũ eſt vel fuit. Vel dic ꝙ natural obligatio nõ ſubeſt
in eo qð p falcidiã venit deducẽdũ ſʒm pe.v trefert Cy. in dic. l. c qͥs.de
iur. et fac.igno.qð non placet.vt plene dixi.in.l.i.ff.de cõdi.inde.ſʒ quid
de obligatione q̃ tollit᷑ pᷣſcriptione.rñ.tunc actoꝛ audireta iudice eccliaſti
co ꝑ modũ bꝰdenũciationis.qꝛ ei denegaret᷑ audiẽtia in foꝛo ſeculari.ſed
tu dices pſcriptione tollit᷑ naturał et oĩs eiꝰ effect.vt.l.fi.in pꝛin.et ibi per
dy. ff. rẽ ra. ha.et ꝑ Cy.in di.l.cũ quis.rñ.tollit᷑ omnis effec eiꝰ ciuil. non
autem põt tollere naturalẽ obligationẽ quã retinẽdo incidit in peccatum
moꝛtale.ſed eo caſu quo pꝛeſcriptio tolleret naturaleʒ.ſʒm ea que dixi.in
d.l. fl. in pꝛin. rẽ ra.ha.tũc ceſſaret hec denunciatio. Quid de filio familias
tuto. exceptio ne macedoniani:an poſſit cõueniri hac denũciatiõe cũ natu⸗
raliter cinilit᷑ temeat. lʒ obſtet exceptio.puto ꝙ non. qꝛ bec exceptio deſcen
. . x ij

8

oll.

dit ex delicto creditoꝛis circa illud cõmiſſ.vt.ff. ad macedo.l.i.vſ põt op
poni ẽt denũciann.vt.S.dictũ eſt ꝑ Jo.an.dũ dicit vel alia pᷣ iudicialis ex
ceptio.idẽ puto in qualibʒ alia exceptione ꝓpt᷑ odiũvel delictũ creditoꝛis
cõpetẽte vt doli vel ſimił.facit de cõdi.inde. l. qui exceptione. Sʒ ſij credi⸗
toꝛ nõ deliquiſſet tũc ei iure cõi ſubueniret᷑ vt.ff ad macedo.l.ſi quis patrẽ
Quud de muliere tuta .
velleyano.dico eã non
poſſe cõueniri hac ᷣnũ
tiatione cũ etiã ſoluenſ
repetat ſʒm cañ. extra de ſolu. c. f.. ibi no. lʒ enĩ teneatur naturalitertamẽ
dat ei exceptio equitatepᷣdicta naturali ꝓpt᷑ ſuã imbecillitatẽ ⁊ fra gilitatẽ
vndeilla naturał nõ hʒ efficaciã. Idẽ puto ĩ pupillo eo caſu quo obligat
naturalit tm̃:vt nõ poſſit cõueniri p viã hꝰsenũciationis cũ illa naturał
nõ ſit efficax qdð pʒ.qꝛ quotiẽs ex illa lederet᷑ etiã ſi ſoluiſſet reſtituit᷑ ex edi
cto de minoꝛibꝰnaturali eqtate inducto.vt. C. ſi aduer. ſi o. l. fi. ff. de cõdit᷑.
inde.l.interdum. ⁊ de in inte.reſtitutioñ.l.i. idem dico in quocunq;ʒ caſu
aduerſi us ciuilẽ vel naturalẽ obligationẽ daret᷑ reſtitutio.obligatio enim
natural elidit᷑ ꝑ exceptionẽ deſcendẽtẽ ex alia eqͥtate naturali.vt.l.ſi vnuſ
§. pact'ne peteret.ff. de pac. ⁊ ideo validioꝛ eſt obligatio natural ſola cui
nulla ob. ercep. qᷓ auil ⁊ naturał cui ob. excep. no. ff. de cõpen.l.quicunq;
na ꝑ exceptionẽ etiã elidit᷑ natur kobligatio. Quid detuto excep.re.iudi.
quã glo.dicũt inductã magis ad rigoꝛeʒ iuris cõſeruandi qᷓ; ex eqͥtate.vt
no. ff. de cõ di. inde.l. qͥ exceptione..l. iuł. . C. de iur. 7 fac.igno.l.cũ quis
videt᷑ ꝙ cũ eſſet eqtas ⁊ ſit naturalnõ elidit᷑ vt di. l. iul. poſſit cõueniri ꝑ
viã huiꝰdenũciatiõis.qꝛ peccat moꝛtalit. Cò tra imo nõ eſt locus huic de
nunciationi.qꝛ lʒ peccet moꝛtalit nõ tñ pᷣt cognoſci pꝰſnĩam cũ ſamel ſit co
gnitü. vt.l. ſi quis cũ totũ.S.plane.ff. de except᷑.rei iudi.⁊.S.ſi ancillã.⁊ de
re iudi.l.poſt rẽ. Sile de eo qð eſt deciſuʒ ꝑ iuſiu. vt di.l.pꝰ rem. S.i.de iu⸗
reiu. l.naʒ ⁊ poſtea. S.i ꝓ quo facit.nã in certis caſibꝰtm̃ ꝑmittit v t ꝓpt᷑ in
ſtrumẽta de nouo reꝑta det᷑reſtitutio. vt.ff de re iudi.l.imꝑatoꝛes. o .
dus ꝓbãdi hãc denucianionẽ hic ſit. vt pᷣma denũciatio ꝓbet᷑ꝑ ſeipſã cuʒ
dicat coꝛripe eü int te⁊ ipſũ ſolũ.ſʒ an denüciat? poterit ꝓbare ↄꝛiũ.qð vi
det de faalli. qꝛ poſſet ꝓbari ꝙ rex frãcie⁊ rer anglie nunqᷓ; fuerat ei locu/⸗
tus.ſʒ Zꝛiuʒ puto cũ pᷣma denũciatio dicatfieri ꝑ ſeipſũ etiã ſi fieret intue/
mente oꝛgano.ſ.eplła vel ſecreto nũcio.vt.ff de cõ ſti. pe.l.qᷓ autẽ..ᷣfi.et.l.
ſe. hꝰõꝛij quodãmõ impoſſibił eſt pbario. Secũda denũciatio eſt pbãda
Pſe⁊ ꝑ vnũ aliũ legiume deponentẽ:vel ꝑ ſe ⁊ duos alioſ cũ dicit:adhibe
recu vnũ vel duos cũ in oꝛe duoꝝ vel mũ ſtat oẽ verbũ. Zertia denüciatio
que fit ecctie ꝓbat᷑ ꝑ ipſuʒ libellũ denũciatoꝛiũ datũ ipſi iudici eccłiaſtico.
Auarta.ſ. ꝙ peccet in eũ pbat ꝓbando ꝙ detinet rẽ ſuã vel ꝙ eſt ſuꝰde⸗
bitoꝛ. hec autẽ elidit hoc modo dicit denũctat:nõ ptinet ad te cognoſcere
iuſte vel iniuſte detineã. boc aurẽ ſcio ꝙ teneo nõ ð cõſciam.⁊ hoc ſufficit
vt vltra ecclia nõ ꝓcedat.lʒ enim ꝓbet ꝙ res fuit ſua vel ſibi debita potu
it deſinere.⁊ ſic non ſequit᷑ ꝙ õᷣ cõſciam teneat. lʒ qñ oꝛdinate agit᷑ ſufficit
