imobilẽ reʒ aut ſupponere aut da
rein ſpãle pignꝰ ⁊ creditoꝛ poſſi⸗

deat eãdẽ reʒ ⁊ eiꝰ fructꝰ colligat

⁊ reputet ſibi tãin his creditis pe
cunijs in uſurisnõaũt maioꝛibus
q́;qᷓrte partẽ cẽteſime.· Siuero
ꝑſoluerit debitũ pᷣpoſiti eiuſdem
uenerabil domꝰ aut ex fructibus
adipleat᷑ credituʒ redeatiteꝝ res
aduenerabilẽ domũ ex ꝗᷓ data eſt.
Emphiteoſis uero ⁊ hypotecaſ
⁊ultra ꝗnquẽniũ uolumꝰfieri aſã
ctiſſima maioꝛe eccia regie citatis
cũ ſcia ⁊ ↄſenſuhꝰ btiſſimi cĩtatiſ
epᷣi ⁊ pꝛarche iurãtibꝰpñtibꝰdeo
amabilibꝰ economis ⁊ cartularijs
eiuſdẽ ſctiſſime maioꝛis eccłie q;
nõad pᷣſciptõnẽ iuris eiꝰ ↄtractꝰ
efficiat᷑. In alijs uero uenerabili⸗
busdomibꝰ ſigdeʒ ſint cartularij
iposeq̃li mõiurare ⁊ pñte eoꝗpᷣ-
eſtuenerabili domi. Si ueronon
ſint cartularij abhisꝗ pᷣſuntuene
rabilibꝰ domibꝰ pᷣpoſitis ſanctis

euãgelijs otractũ fieni in ſcriptis

ſcriptionẽ uenerabil domꝰ ↄtra⸗

ctus effici᷑. Economis uero ⁊ oꝛ

phanotrophis ⁊ religs uenerabi⸗
lium domoꝛũ oꝛdinatoꝛibus nec
nõ ⁊ oibꝰ cartulaniis:uel parẽtibꝰ

eoꝝ⁊ filiis ⁊ aliis quiꝑ genꝰ ul nu
ptiaꝝ iure coniunctiſunt interdici

mus emphiteoſes ⁊ locationesſi⸗
ue hypotecas reꝝipſis uenerabi/
bus domibꝰ ↄpetentiũ aut perſe
metipſos:aut ꝑ interpoſitaʒ ꝑſo⸗
nã accipere.ſcientibꝰ eisqdð ſita
le aliquid fiat ⁊ hocinualiduʒ erit
⁊ oẽm ſubam tã eoꝝqui accipiũt
q́; ecõomoꝝ⁊ cartulanioꝝ ⁊ oꝛdia
rioꝝ:quibꝰ ſᷣm pᷣdictũmodũ ↄiũ⸗
ctis ſunt inuenerabilẽ domũ deqᷓ

rem accipiũt poſt obitũ eoꝝ ꝑuẽi

reiubemus.i/ Et hocquidẽ ſuꝑ
hisque maioꝛis ecdeſie ſunt et pᷣ
dictaꝝuenerabiliũdomoꝝ q̃ ſũt
in regia ciuitate uel eius circuitu
adherentiũ diſpoſuimꝰ. In ali
is uero ſanctiſſimis eccleſus ⁊ mo
naſteriis ⁊ xẽodochis⁊ noſochõi
is ſeu reliquisuenerabilibꝰ domi
bus que in oibꝰ ꝓuinciisnoſtre re
ipu.poſite ſunt:ueꝝetiã in mona
ſterioꝝ in hac regia ciuitate ⁊ eius
circuitu adherẽtiuʒ ↄſequẽter dif
finire puidimꝰ/ Licẽtiã igit᷑ da⸗
mus pᷣdictisuenerabilibus domi
busnõ ſolũ ad tpᷣs emphiteoſim
facere ĩmobiliũ reꝝ ſibi cõpetenti

um.ſedꝑpetuo eisemphiteotico

iure uolentibꝰ dari.⁊ ſiquidẽ ſan
ctiſſime eccie uel alie uenerabiles
domꝰquaꝝ gubernatõnẽ locis ſã
ctiſſimꝰepᷣsaut ꝑ ſeaut per uene⸗

rabilẽ choꝝdericoꝝ faceret cůuo

luntate eoꝝ ⁊ cõſenſufieni hmõi

cõtractũ iurantibus pñtibꝰ ⁊ eco
nomis ⁊ admiſtratoꝛibus ⁊ cartu⸗
laris: ipſius uenerabilis domus
qex hacemphiteoſi nullũ dãnuʒ

eidẽ uenerabili domuiinfertur.
Siuero thochia aut ʒenones:

aut noſocomia:aut relique uene

rabiles domus ſunt ꝓpꝛiaʒ admi
niſtrationẽ habentes ſiquideʒ ue

7
4

Empbiteoſis 1 car⸗
tularijs.illi qᷓ ſcribebãt
eccleſiaſtica acta et erat
de ipſa ecdeſia ⁊ hẽbãt
oĩa ad manꝰ melius qᷓ;
alij. ar. ff. de eden. l. ar/
gentarius.S.i.⁊ ſic no⸗
ta ꝙ in oĩm pſtia fit ẽt
venditio rei ciuitatis et
cũ pnᷣitibꝰ euãgelijs. vt
C. de ven. re. ci. l. fi. l. x.

0 Aeei ere. nõ admit
tunt᷑ vt quilʒ ꝙ dic vt
e. S. economus.

p AWHonaſterion. i. do
moꝝ. nam de bis exce⸗
perant.yt.S.e.in pꝛin.

q Domibꝰ. i puincijs
coſtitutis de quibꝰ mõ
incipit tractare.
r ¶ Licennam. perpetue
bic dicit. vt dixit. S.ð ſ
alie.alienatõis. .
Oꝛdinãnũ.i. oꝛdina
toꝝ.als adorãtiũ.i.ſer/
uientiü. .
8Er coͤſenſu. ſic vẽdi
no rei cuitatis.vt.ã.di
ri.et. C. de ven. rei ciui.
per.l. fi. in fi. ⁊ in vẽ. rei
q fit curialis q̃ fit a cu⸗
ria. vt. C. de p. cu.l. ij.
Kanularis. i,t belli
onibꝰ vel ſcriptoꝛtbus
v ¶ Domus. ſine oꝛato/
rijs.ſ.ẽt vt differat a ſu
perioꝛi.

. Earũdẽ.ſ.domoꝝ venerabiliů⸗
y Ad leſionẽ.nota aliqðᷣ ꝑmũti fieri
tunt᷑. vt bic.⁊.ff. de tranſac.

l. c bi. F. eaz. T inſti. de auct. tu. in pꝛin. et.ff. de

bo. au.iu.poſ.l.pꝛetoꝛ.Smeum.
5yRes agere.i.cõtractꝰ.aldti.

a ¶ Res.ſi babẽt mõ ta ⸗
lẽ vel maioꝛẽ redditum
qᷓ; tũc qñ ad venerabilẽ
domum deuenit als ſi
minoꝛẽ paꝝ tũc tpᷣs qd
venit cũ ea diminuriõe
de qua bic diett. vt. S. ð
nõ alie. F. qꝛ vero leo⸗
nis.ſi uero multũ dimi
nuta ſubſtãtia ẽ ob ela⸗
dem tũc ſerua ꝙ dicit.j
ꝓxi.S.quecũq; ⁊c.⁊.Sẽ.

eo. S. ſivero. ⁊ nota p
bic ſumitur illa autẽ.p
perua ⁊c. vſqʒ illuc ſoli

to ⁊c.reliqᷓ ſumitur. g.
de nõ alie. F. qꝛvero leo
nis. ⁊. F. ſi vero.
b ¶Quecũq;.ſuper.vt
.e.ſi vero quedam.
c ¶ In his.i. in oĩbꝰ ali
is per ꝓuincias conſti ⸗
tuns. ,
d ¶ Collationibꝰ ad qᷓ

tenent᷑ eccleſie. vt. C. de
ſacroſan.ec.l.plaq. ſed

bodie nõ per.l.federici
ad doctoꝛẽ.S.i.x.colla.

e ¶ Obnorij. als obno /

le

tüũ generale pmittebat᷑.
vt. Z.ð nõ alie.aut per.

H. aliena tõis. ⁊. S. ſi ef̃
que ſunt.S. ſed bic conꝰ-

rigit᷑ ⁊ pmittit᷑ ſpeciale.
n vſuris. boc ẽ ĩ de⸗
it

oꝛe ⁊ creditore.vt. E
de pi. act. lLi. ⁊ de diſtr.
pi.l.i.et caue nibi qꝛ licʒ

bic ꝑmittat in ſoꝛie poͤt

tñ pꝛius in vſunis ꝑci⸗
pere creditoꝛ. vt. C. de
ſol. l. i. et ſic nõ ſeruatur
oꝛdo ſcripture. vt inſti.
de le. F. añ heredis. vel
dic ſpeciale in eccleſia.

b ¶ Centeſime. cẽteſima

dicit que ãno foꝛti equi
parat᷑ quaſi rotũda: vt
centenariꝰ numetus eſt
rotundꝰ ⁊ boc raro per
mittit᷑ quarta ergo dici
tur qꝛ in quattuoꝛ ãnis
equiparat.et ſic ſi bene

cõputes facit.v.denari

os ꝓ qualibet libꝛa et
quoliber meſe.
¶ Moluerit.ſ. creditoꝛ
non vult bhmõi pignus
ſic habeer.
k e¶ Patriarcha. ? ſic q⸗
libet apud ſuũ oꝛdina⸗
toꝛẽ.vt bic.⁊.j.ibi ꝑ eoſ
vero ⁊c.in caſu tñ fallit
ſq; cũ arcbiepᷣs vendit.
nã de ſua ſynodo dno
debent interuenire epi.
vt. ð. vt nullus fabꝛica.

nerabilia oꝛatoꝛia eẽ cõtigerint cũ

uolũtate maioꝛis ꝑtisibideʒ oꝛdi⸗
nantiũ clericoꝝ necnõeconomi.
Wi uero ʒenonesaut pꝛoeptho
chiũ aut noſocomiũ aut alia uene
rabilis domus apud pꝛepoſitũ ipᷣi
us fieri cõtractũ iurãtibusoꝛdina

toꝛibꝰ earũdẽ uenerabiliũ domo

ruʒ in pñtia deo amabil epia quo
pꝛeponunt᷑ aut oꝛdinant᷑ ꝙ nihil

agdlleſionẽaut pꝛeſcriptionẽipaꝝ

uenerabiliũ domoꝝ de hmõi ↄtra

ctu efficit᷑ ¶ In uenerabilibꝰ uero
monaſterus pꝛimates eoꝝ cũ am

plioꝛe ⁊ maioꝛe ꝑte ibidẽ deſeruiẽ
tiũ monachoꝝↄtractũ efficiãt:in

pꝛedictisuero oibꝰ iubeni inſe. cri

biinſtrumẽtũ cũiureiurãdo qpnõ
ad leſionẽ aut pꝛeſcriptionẽ earũ

1 n (peeali bodie tiS dem res agit᷑:hanc ueroobſerua

tionẽ hmõi pꝛecedẽte releuationẽ

nõ ampliꝰ fieria ſexta parte reddi
tusq; habʒ res que in emphiteo
ſim dat᷑.¶ Quecũq;ʒ uero de ela⸗

pſis domibꝰ cõpetentibꝰ uenera⸗
bilibꝰ domibꝰ que in regia ſũt po
ſite ciuitate ſuperiꝰ diſpoſuimus
hoc in his uenerabilibꝰdomibus
diffinire pꝛecipimꝰ. hoc aũt ſuper
ipſis uenerabilibꝰ domnibus diffi⸗
nire pꝛecipimꝰ: ut ſi quedaʒ exeis
ſiue ꝓpublicis collationibꝰ ſiue
ꝓ alia neceſſaria cã eiuſdẽ domuſ

debitiſ obnoxij fiant eriã nõẽpoſ
ſibile de rebusmobilibꝰ eadẽ per

ſoluidebita: pꝛimo quidẽ oꝛdine
in ſpeciali pignoꝛe dari rem imo⸗

bilẽ creditoꝛ..ut eiꝰfructꝰcoligeſ mo hoꝛtent e
emere uoluerint imobilẽrẽ:ut ꝗs

reputet ſibi tã in ipſis debitie mu
tuis pecunijsqᷓ; in uſurisnõãpliꝰ
quarta pꝑte ceteſime. Siuerono
luerit iſto modo debitũ trãſigere
iubemꝰ per eosquidem ꝗaſctiſſi
mo patriarcha oꝛdinant᷑ ſiue me
tropolite:ſiue alij epi ſint ſiue ar⸗
chimãdrite:ſiue oꝛphanotrophij
ꝓtocotrophi aut noſoconij:auta

ad vtilitatẽ: que ad dãnũ nõ pmit, l ꝗ

oꝛa. do. F. fi.

n eis. nota duo ⁊ maioꝛẽ partẽ et deſeruientiũ. maioꝛ aut dars

atrendit᷑.pꝛimo in numero. ſecũ do in dignitate.vt.ff. de pac.l. maio
rem deſeruientiũ aũt iõ qꝛ ſi qui monacbi ſint deeodẽ mõaſtenio nõ
iñ ibi deſerui unt ſed in ſuis cellulis ſtani nõ exigitur cõſenſus eoꝛuzʒ

liaꝝ uenerabiliũdomoꝝ oꝛdinato
resapud ſãctiſſimos patriarchaſ

aquibus oꝛdinant᷑:aut pponunt

mõumẽta fieri ⁊ cũ iureiurãdo oꝛ
dinatoꝝ ⁊ cõſenſu aplioꝛis partis

in eis deſeruiẽtiũ debitũ manife⸗
ſtari:⁊ qꝛ nõ ẽ poſſibile de rebus

mobilibꝰ iſtð ꝑſolui:ꝑ eosueroꝗ
a metropolitis oꝛdinant᷑ ſiue epi
ſint ſiue archimãdrite ſiueoꝛpha
notrophi ſiue ꝓcotrophi aut alio
rum uenerabiliũ locoꝝ oꝛdinato⸗

resapud eos ſimiliter metropoli
tas eposhmõi monumẽta cõſcri-
bi:ab illis uero episqui aut a pa/

triarchis aut a metropolitis epis
oꝛdinant᷑ et hñt ſub ꝓpꝛia iuriſdi

ctiõe aut monaſteria aut ꝓthocia

aut enonesaut noſocomia:aut a

liasuenerabilesdomos ſub ſimi⸗
lẽ modũ fieri geſta:ita tñut ſiuea
pud patriarchas: ſiue apud me⸗/

tropolitas:ſiue apud epos alios

hmõi geſta fiant nullum ꝓbisdi

ſpendiũ:aut expenſã uenerabiles

domos ſuſtinereꝰ. ppterea eniuo

lumus decetero apud iudices pꝛo
uinciaꝝ aut defenſ oꝛes locoꝝhu⸗
iuſmõi monumẽta a mẽoꝛatis ꝑ

ſonis ſiue domibꝰ agiut nullũ di
ſpendiũ ſentiant.poſtq; ueroiſta
ſubſecuta fuerint apud memoꝛa
tos ſanctiſſimos patriarchas aut

metropolitas aut alios epos. tũc

ꝑpꝛedictos oꝛdinatores debitn⸗
cis domꝰ uenerabilis inſcriptisin

publico citatis ꝑ.xx. dieſ loco pꝛo
ponat᷑:et iſto mõ hoꝛtent eosqui

plꝰpᷣbʒ alijs pponat᷑.i His uero
oibus — fieriꝰpᷣ

cio modis oĩbꝰ ꝓ debito dãdo ut

nõ aliteꝛ habeat emptoꝛ emptõeʒ
niſi pcin ꝓipſo debito ꝑſoluatur
æhoc euidẽter inſcribat᷑ qð nihil
ad leſionẽ aut pᷣſcriptionẽ eiuſdẽ
uenerabilis domusefficiatur.

itẽ neq; babẽtiũ

opoꝛtet tñ eẽ pñ

tes duaſ partes

oĩm oꝛdinatoꝝ
vt. ff. ðᷣ decre. ab

oꝛ. fa. l.ij. et. ff.

cuiuſqʒ vniuer.
l. nulli. ?.l. pla⸗

ne.et maioꝛ parſ

illau duan parti
um debet cõſen

tnire. vt. C. de de/

cur.l.nominarõ
num. de pꝛedi.

cu.l.ij. lisx.
m / Aeuti ſ. b

eos. vt. ð. poſuit

ſi quid neſciunt

quia nouit᷑ fuit
qꝛ parux ẽ ꝙ fu

it elec.Rñᷣ. nõ

cõpellit᷑ periura
re.ar.ff. de in li.
iur.l.uideamus
ſed foꝛte iurabit
economꝰ vel ali
us qui ibi maioꝛ
ſit. vt ar. S.e..
licentiã. in fi. F.
n ¶ Hoſſibile ·i.
coͤmode. vtar.ff
de verb. ſig. l. ne
pos ꝓculo.

0 bnincren
debebãt. et ſic ni

bil dabik tabelli
oni.vt. C. de epi

ſco. audi.l.tã de

mentis.
AWerro olitaſ

d ẽ archiepos.
Aolum'. als
6 volumus.

p Oibus fieri.

3 anek
.p3. S. nos igif.
ſo. ibi regularit:

bic ſpecialiter

mittitur.
q ¶Dando.enn /
ptoꝛ eniz ſoluet
creditoꝛi.vt. ff. ð
re. eoꝛuʒ qui ſub
tu. vel cu. l. ma⸗
gis. SF. ne th. ⁊. S
de ecc. re.immo.
aligs. F. ſaͤcimꝰ
r Decima.ſ ſi

res valeat.x.dek

ri. alij.l. xreſ va
ſed tunc nõ deci⸗
ma ſed nona ad
deret᷑. aʒ.alij.vt
ſi res valet. x. de
tur per. xi. qꝛ cus

in vno grauetur

qð accipit inuitꝰ
alio releuet.ar.
5.de trien. et le.

nen

hotert
Neherptu
Ptine aa⸗
nbrn
Ctateminea
Clodver
Llilrrag
Pindepen.
Nenneeli
ſſctrſiſ

(cpotrcri
ülifiiin
Mhoviſn

ehegnenm
tnffheg
litunl
frree,

ſentge

nlipelſol
Plteri
inrtepe

ſtizſſi

gheſtiie
n
lpi
N
ſon
nbicßla⸗
üppli
adlie
ſſvefe
MWerf
Raäxe
nſif⸗

.

ehen

iii
iſzin

(he
Erliſe

iiſze

nipn
Ulacſer
inder⸗
tunhe
ivede

üds
el ne
lfenoi
ſus cotß
tin
liof
Anan
hclnane
dekea
ſetfig

PMior.
l

maiorpat
uagponi
ebercöen
Cdeden
nominars
1depteiß
Ncbii
ptoeſ

d eeo n.

vonit ftil
megſt
.K. v

liein

fedeinl⸗
nidennus
onre iuad
onn' al
uibinare
1gt e⸗

Lble⸗
Cennf
bglte
pallo
btnele,
italen
ktutll
thecn
ciltide

eti⸗ G
Gtbſches
hun
uume.
ln
nhe
eaelir
.
Adoen
ais
vigfi
gnic

S. ſtudiũ ſed pꝛima verioꝛ eſt. vt. j. de eccle. ti. F. ſinautẽ annale.
Per eleciionẽ.ĩmo ad electionè creditoꝛis. vi.õ.de fideicõ.g.qð
aut. qẽõ.ſo..ibi creditoꝛ pᷣcioſius metallũ.ſ.mutuauerat.vñ t rebꝰ
pᷣaoſionbꝰ ſo. debet accipere.boc ſpeciale in eceleſia qð ẽ veriꝰ.
t ¶ In boc.l. in ſolutũ.

.aut
eßo. nec ſuffiat
ꝙ is qͥ accipitſo
luꝰ erat in vtili⸗
tatẽvertere. vt. ff
de in rẽ verſo . l.

ſi. . ꝙ m̃.
aliqs creditoꝛ in

pteꝛito vel in fu⸗
uro credet vt ſu⸗/
biſcit.
Meqʒ eis.ſ.
creduoꝛibꝰ.

5 6 ꝛofecerunt.

no. cred ẽtẽ eccie
debere ꝓbare in
vtilitatẽ eccĩecõ
uerſũ.vt hic.ſic⁊

credentẽ minoꝛi

yt. C. ſi aduerſꝰ
cre.l.i.ſic ⁊ agẽs
de in rẽ ver. vt. ff
de in rẽ ver.l. iij.
§. led ⁊ ſi. ſed a⸗/
gens ex credito/
ria ſufficit ſi pꝛo/
batnauẽ indige
re tꝑe quo mutu
at. vt. ff. de exerc.
l. fi. ⁊ intellige x
ſum ſiue a pꝛici⸗/
pio venit alẽdo
familiã vel ſoluẽ
do creditoꝛi. vt
ff. de in rẽ ver.l.
iij. . iiij. F. fi. ſi⸗
ue ex poſt facto.
yt. ff. ad mace.l.
ſed iul. H. pinde
7. .. ſi ab inicio.
ſed qͥd ſi ſolutus
erat hicpᷣlarꝰ ver
tere in vtiluateʒ
eccie et diligens
eẽ vr ꝙ bic pᷣſũit
vernſſe. ar. ff. de
ꝓb. cũ de ĩdebi /
to. F. i. ⁊. ff. de re
mi.l.nõ oẽs. ꝗ.
a barbaris. ſʒ di
co ð.vt bic.ar.ff
de in rẽ ver.l. iij.
⁊.üiij. F. ſ er ſi. in
fi. F. Itẽ no. bic
faciũ pſone ĩ dã
nũ eccie nõ redũ
dare.hoc tñ fal⸗
lit in tnbꝰ caſibꝰ
pꝛim ẽ de bere⸗
ditate beretici.
vt.S. vt cũ ð ap.

Co. §. ſivero libi

ſecũdꝰ ẽ in bere
diiate raptoꝛis.
vt. . de ſan. ep.
§. pe. tert ẽ ĩ na
ue excuſata fe⸗
licẽ ẽbolã. vt. ff.
de ſacroſan. e.l.

Siueroſᷣm pꝛedictum modũem
ptoꝛ huiuſmõi rei nõinuenitur:iu
bemuscreditoꝛeʒ ex iure pꝛedicta
rum uenerabiliũ domoꝝ ꝙ; pꝛoſo
luto dicitur eandeʒ accipere poſ-

ſeſſionem iuſta ⁊ diſtricta eſtima⸗

tione facta ⁊ additain pꝛecio deci
ma parteuniuerſe eſtimationis in
ipſa quantitate accipere rem cre⸗
ditoꝛem pꝛo ſolutione certo dñio
poſſeſſurum:ita tamen ut oꝛdina
toꝛes debitricisuenerabilis domꝰ
etiam amplioꝛ pars deſeruientiuʒ
huiuſmodiuenditionibꝰ conſen-
tiat quod autẽ pꝛebetur in hoc im
mobilis resnõper electioneʒ cre⸗
ditoꝛis detur ſed ſᷣm equitatem:a
liud quideʒ fructiferaꝝ aliud nero
poſſeſſioneʒ ſterilium eiuſdeʒ ue
nerabilis domus et in redditu ea/

rum et in fiſcali ſolutione et reliq

oꝛdinatiõis. ¶ Siueroꝰgs aut
epiſcopo aut economo:aut oꝛdi⸗
natoꝛi cuilibet uenerabilis domꝰ
ſiue in regia ciuitate ſiue in pꝛouiĩ⸗
cijs conſtitute pecunias credide⸗
rit aut poſt hanc crediderit iube⸗
musneq; eis hoc reputaripꝛo ue
nerabili domo niſi pꝛimitꝰ oſten⸗
derint q; in utilitatespꝛedicte ue⸗
nerabilis domus iſta pꝛoceſſerũt:
neq; ipſum creditoꝛem aut here⸗
dis eius contra uenerabilem do⸗
mum habere aliquã pꝛo ipſis acti
onem niſi monſtrauerint ꝙ inuti⸗
litatibus uenerabilis domus com

petentibus pecunie pꝛofecerunt

ſed contra mutuas accipientẽ pe
cunias:aut heredes eius pꝛopꝛi/
as moueant actiones. Hoc
ueroiubemusut excepta ſanctiſ
ſima maioꝛe eccleſia regie ciuita⸗
tis aut uenerabilibuſ oꝛphanotro
phis ʒenonibus et ptochijs que
ſunt in regia ciuitate ſub eius cõ/
ſtitutisoꝛdinatione licentiam eſſe
omnibus ſanctiſſimis eccleſijs et

HBealienotioni,

—

iubem. et bee ſũt ð bũc:ſed certe nõ õᷣbẽdo ſy delinquedo ills euenit. Irẽ
qd ſi mutuauerit pecunis toti capitulo.adbuc dico babere locũ qð hic di⸗
cit vr meli debeat ꝓbare.ſᷣ qͥda dicãrõ.ſ̊ aʒ. dict pbare poſſe p pᷣſũptio⸗

nẽ ꝑ.l.fi.ff. de exerci.vel q ſit diligẽs ꝑ leg

.f. de ꝓha. cũ de indebito. S. i.

vel qꝛ oĩbꝰ ſumlłſit data ꝑ.l.C. de ſa.lon.ec.iubemꝰ.ſʒ illa in delicto loquit᷑

uenerabilibus ðomibus necnon⸗
monaſterijſ taʒ in hac regia ciuita
te qᷓ; in diuerſis pꝛouincijs conſti
tutis permutationes adinuiceʒ fa
cere quando utriqʒ uenerabili do
mui ſeruatur idemnitas cõſentiẽ
tibus in ſcriptis aut per deponẽs
huiuſmodi contractui non ſolum
oꝛdinatoꝛibusutriuſqʒ uenerabi⸗
lis domus:ſed et amplioꝛe parte
in eis deſeruientium. ¶ Ea ue⸗
ro que ab impenali domoin quã
libet uenerabililem domuʒ perue⸗
uerunt aut poſtea ꝑuenerint nul-
lomodouendi aut pignoꝛi ſuppo
ni:aut permutari aut ommino alie
nani concedimus:neqʒ ſi ad alie⸗
ras uenerabiles domostale aliqd
egerint. 4 Etquoniam cogno
uimus abaliquibus fieri alienatio

nes monaſteriorũ ut hec a ſacra fi

gura in pꝛiuatoꝝ conuerſationem

trãſferant᷑ ⁊ hocoibꝰ modis ꝓhi
bemus. Si uero tale aliꝗd factũ
depꝛehẽdat᷑ licentiã pꝛebemꝰ ſan

ctiſſimo loci epᷣo hoc monaſterijſ
uendicare ⁊ in antiquã figuraʒ re
ducere.¶ Siuero:gꝗs de pᷣdictis
uenerabilibꝰ domibusq̃ in hacre
gia citate ſiue in alijs puincijsſũt
excepta ſctiſſima maiore eccleſia
regie citatis pᷣdiũhẽant plurimis
fiſcalibꝰ tributisgrauatũ:ex quo
nullꝰ infert᷑ redditꝰ uenerabili do
mui lñiam pᷣbemꝰ eiuſdeʒ uenera
bilis domus oꝛdinatoꝛibꝰ tale pꝛe
diuʒ alienare quolʒ mõ uoluerint
ad ꝑfectã ſecuritatẽ eiuſdeʒ uene
rabilis domꝰ geſtis monumẽtoꝝ
uidelʒ in hmõi alienatõe cõficien
dis abillis a ꝗbꝰ oꝛdinatoꝛes tali

um locoꝝ pᷣponunt᷑ ſiueoꝛdinant

⁊ iurãtibꝰ in ſãctiſſimis ſcripturis

pꝛeſente eiuſdẽ uenerabil domꝰ

⁊ amplioꝛe parte in eadeſeruienti
um:qð neq; per ꝓditioneʒ:neq;
per gratiã aut quãlibʒ pꝛeſcriptio

be⸗

vt ibi dixi. pᷣterea in bac
lr̃a vult ſubtiliterpbari
ſicut in rẽver. vt dixi per
l. ff. de in rez ver. l. iij. F.
ſed et ſi ſic.

aà Aut beredes. vt. 3.

no alie. .economuzʒ. et
arg. fl.ſi cer.pe.l.cĩtas.
bHec vero facere.per
mittat.ergo cũ eccia vel
cũ alio venerabili loco
bicet.S.ↄſti.q̃ ex aſcri.
G. fi. itẽ cuʒ pꝛincipe.vt

5 de no alie. S. ſi minuſ

et. S. vt de cetero. non f.

bii. —
c 6 Ea vero cõcedimus
icno.qͥnqʒ caſus in q̃
bꝰ eccia nullomõ aliẽat
pꝛimꝰ qñ a pꝛincipe reſ
data ẽ vt bic.ſecũdꝰqhñ
ipᷣm mõaſteriũ vel eccle
ſiã alienat.vt.j.S.ꝓxĩo
tertiꝰ qñ ipᷣemet emeret
vel cognato vẽderet. vt
j. e. F. economꝰ.quartuſ
qñ ſub bac cõditòe ec/
cleſie res data ẽ ne alie
ne. vt. j. e. H. ſancimus.
quitꝰ ẽ qꝛ beretico nõ a
lienat.vt.j.de eccle.tit.
H. iubemꝰ. bis em̃ caſi⸗
bꝰ ꝓhibet alienatio ẽt
ſi in tali mõ fieret ĩ quo

als pmitteret. ꝑmittit᷑

em̃ alienatio in ſex caſi
bus.ꝙ dic vt. S.de non

alie. S.nos igit.in fi..
. 2 n⸗ §

—

eccleſiaſtica ſicut bic di
cit.⁊.C. de ſacroſanct.
ec.l.ſãcimꝰ. et.l.iubemꝰ
.. ſana.in fi.ꝗ. et maxĩe
ipᷣm mõaſteriũ vt bic di
cit.⁊.õ.de nõ alie..qꝛ
vero cog.cũvendicatio
dho det. ⁊ iõ cũ i talibꝰ
dñiũ qͥſñ bẽat ceſſar̃ dẽ
atvẽdicatõ.vt.ff.ð reiv.
l. in rẽ. F. i. . F. loca. q ẽ
j.Rñ.vendicatvrtili nõ
directa vł dienõ q̃ſi ſua
vẽdicat.ſʒ q̃i eccie ⁊ eiꝰ
noĩe vt et tutoꝛ noĩe puʒ
pilli.

es Sivero qͥs. grauatũ
ſy bic q̃rit᷑ none tributa

ꝑp ſterilitatẽ minuunt᷑
vt. de allu. l. ij. Kñð.
ꝑ.pᷣterita tributa ñ ſo⸗
luta di inutile.nã a poſ
ſeſſiõe ſo petunt᷑.vt.ff.
de publi.imperatoꝛ.

fScripturis.i. ſupꝛa

ſancta euãgelia.

g YPhte. ſ. eo al. vel a

lio plato vend ete.
uod neqʒ. nũc cõ
utat ſacramẽtũ.

uat dpewwi er⸗
4

„ „

Et qm̃. cognouimuſ
vẽdicare quõ vendicat

tcepta.

nitas

Kk Economis. per ink/
proſitã nota nõ admit/
tuntur iſti vt quilibet.
vt et index ex officio ſuo
vt. ff. de contraben. em.
non licet. ⁊ turoꝛ de ture
la. vt. ff. de aucto. tut. l.
pupillꝰ. et de rebus.e.
l.q;uis.et creditoꝛ ⁊ em
ptoꝛ in emptione pi.vt
CQ. de diſtra pi. l. ꝗͥ ſub
ymagine nec fideiuſ.vt
Q. de do. l. i. ſed videt
wclerici poſſunt accipe
yvt. j. de ſan. eccle. F. ſiãt
ſo. ibi de clericis ſubdi
tis: bic de pꝛelatis.

i ebihanus ſteut
pꝓpbibuim“ de reb' eccle
ſie regie ciuitatis.vt.S.
e. SF. empbiteoſis.ita in
alijs ciuitanbus.
SSi vero quis cuiꝰ i.
glicuius.

m Perl bienniuʒ. nota
bie in emp bi.eccleſievł
conductoꝛe bienniũ. vt
bic in em pbi.pꝛiuati tri

ecenniũ.vt. C. de iure em

pbi.l.ij.in colono pri⸗

uati biennium.vt.ff. lo

ca. quero. F. inter. ſ qᷣd
ſi eccleſia ab eccleſia ba
beat.Rñd. ſeruabo qðᷣ
bic dicitur ar. C. de fru.
et li. ex.l.li.

m Pꝛocedente. boc iõ
qꝛ contractꝰ a pꝛin.ſjim
l.eſt initus. alioquin ẽt
pꝛo futuro tꝑe ſoluit.vt
S. de non alie. re. ecc. H.
ſi vero quiſpiam.aʒo.q̃
eſt contra.j. eo.S.ſivero
emp.que eſt cõtra.et ſic
eo caſu locupletaretur
eccleſia cuʒ aliena iactu
ra.ſed ſibi imputarʒ:cũ
quis ſua culpa dãnuʒ
ſentirʒ ⁊c. vt. ff. de re. iu.
quis.

n Si vero noluerint
dare compellitur recon
ducere vel tenere condu
ctionem.ſic.ff.de pu.et

ve.l conten.S.fi.ar.con

tra in eo.ti.de publ.l.

locatio. 5. de iur. fi. l. tij⸗
in. S. cum quinquẽenij.

6 Lolla.

r nunfas üind „nem alienatio fiat:ſed ut ſeruetur
4 inmunitas.t inde .

immunitaſ eidẽ uenerabili domui

economisuero ⁊ oꝛdinatoꝛibꝰ cle
ricoꝝ ⁊ cartularijſ ubicũqʒ uenera

biliũ domoꝝ cõſtitutaꝝaut parẽti

buseoꝝ ⁊ filijs ⁊ quibꝰ ſᷣm genus

aut ſᷣm matrimonij iura cõiugant
locatiões aut emphiteoſim aut ẽ⸗
ptiones aut hypotecas reꝝ imobi
liũipſis uenerabilibꝰ domibꝰ cõ⸗
petentiũ ſubire aut ꝑſe aut ꝑ in⸗
terpoſitã perſonã ſᷣm qð his qui
in regia ciuitate ſunt pꝛohibemuſ
Siuero ꝗs locatoꝛ aut emphi⸗
teota alicuiꝰ rei cõpetẽtisaut ſan⸗
ctiſſime maioꝛi eccleſie aut alteri

PYuincijs poſite ſteriles poſſeſſio

uenerabili domuiin quolibʒ loco
noſtre reipu.cõſtitute aut deterio

rem faciat rem quã ꝗdeʒ aut acci⸗

pit aut poſt hoc accepꝑit aut ꝑ biẽ

niumv nõ ſoluerit qab eo ꝓmiſ⸗
ſum ẽemphiteoticũ aut locatiõis
canonẽ damꝰ Iniam uenerabili do

mui er qᷓ locatio aut emphiteoſis

facta eſt qdebent᷑ ſolo ꝓ pꝛece:
dente tꝑe ⁊ antiquũ ſtatũ locate
ſiue emphiteotice rei exigi ⁊ deij⸗
ci de emphiteoſi ſiue de locatiõe
nõ ualẽte deemponematis actio⸗

eius in.l. annis tollit᷑ ut ex eaꝝ pꝛe

cio redditꝰ melioꝛesemant⸗ Si

ueroquidam cuilʒ uenerabili do
mui ſiue in hac regia cĩtate ſiue in

nes donauerint autuẽdiderit aut
aliomõ cõceſſerint aut delique⸗
rint iubemꝰ ꝓtalibꝰ rebꝰ nullaʒ
leſionẽ ſuſtinere uenerabilem do
mũ in quã hmõi poſſeſſiões ꝑue
nerint aut fiſcaliũ noĩe aut alteniꝰ
cuiuſlibet cauſe gꝛatia pᷣgrauari.
ſedoẽ hmõionꝰ in dãtes ⁊ eoꝛum
heredesrecurrere neceſſitatẽ ha⸗
bẽtes reciꝑe datas hmõi poſſeſſi
ones ⁊ reſtituere de ꝓpꝛia faculta
teuenerabili domui oẽ dãnum ex
hmõi occaſione ꝙ ei contigerit.
Siuero ⁊ talis dolꝰ in re ſubſe⸗
cutꝰ ẽ ut aliq pecunie ꝓhocuene

rabili domui darent᷑ ⁊ easiubemꝰ

in ꝓpꝛiũ lucrũ uenerabilẽ domuʒ
habere ſterilesuero res ei ꝗ dedit
æheredibꝰeiꝰ oĩno reſtitui ad hoc
iubemꝰut nulla neceſſitas ſanctiſ

ſimis eccleſijsuel alijs uenerabi/

libꝰ locis tã in regia ciuitateqᷓʒ in

oibꝰ reip.noſtre ꝓuinciis poſitis

inferant᷑ poſſeſſiones ſteriles aut

nem aliquã cõtrauenerabiles do-

mos mouere.¶ Si uerouoluerit

pdicti oꝛdinatoꝛes expellere eũ ex
igi quidẽ eũpꝛecipimꝰ q ꝓ locatõ
ne ſiue e mphiteoſi debere cogno

ſcit᷑ uſq; ad diffinitũ tpᷣs cõpletuʒ

ſibi datã rẽ retinere eũ ⁊ q̃ placita
ſunt dare:ſiuero refugiat licẽtiaʒ
pꝛebemꝰ pᷣpoſitiseoꝛũdẽ uenera
biliũ locoꝝindẽnitatẽ uenerabili⸗
bus domibꝰ de iſdẽ rebꝰfieri non
ualẽte neq; bicð emponematibꝰ
aliquid pꝛetẽdere. Sãctiſſima
rũ uero eccleſiaꝝ cuſtodes ſeue⸗

—

conomoscitatũ pᷣcipimꝰ alienare

res imobiles ꝓcaptiuoꝝ redẽptõ
ne niſi poſthac cõditiõe poſſeſſio

nes aliqui eiſ dederũt ut nullomõ
has alienent hoc aũt cõcedimꝰ

frugiferas ubilʒ cõſtitutas emere

ut nõ inueniat᷑ ꝑhãcoccaſionẽ et

quas habẽt ꝑdere aut debitis ob

noxiare.¶ Siuero ꝗsuoluerit reʒ

imobilẽ noie uſus acciꝑe ab aliq

pᷣdictaꝝuenerabiliũ domuuʒ ſᷣm
qꝙ ſuperius de uenerabilibꝰdomi
busque in regiacitate ſunt poſite
diſpoſuimꝰ ñ aliter hoc accipiat
niſi aliã mox rem ðñij iure pᷣſtite⸗
rit uenerabili domuia q̃ eandẽ reʒ
acceperit tantũ hñtẽ redditũ qtũ
habẽt resq̃ ei dant᷑ ⁊ nõ maioꝛbꝰ
tributis grauatã quatenꝰ poſt eiꝰ

trãſitũ aut tpᷣsin quodatiouſusẽ

placita nõtrãſcendẽsſcʒ eiꝰ ꝗac

nt ieroſolimoꝝſanctiſſima eccl(ia

licẽtiã habeat domos ↄpetẽtes ei
⁊ poſitas ĩ eadẽ ſcã ciuitate uẽde
renõ mioꝛi pᷣcio q; de pẽſionibꝰ

cepit niteretpᷣsututraq; resinte-
go iure ⁊ m dñium ⁊ fin uſuʒin
ipſã uenerabilẽ domũ ꝑuenire et

hec quidẽ de immobilibꝰ rebus

iubemꝰ.¶ Ze ſacris aũt uaſiscõ
petẽtibꝰſctiſſime maioꝛi eecleſie
regie citatis aut alis uenerabilibꝰ

(De empone

matibꝰ.i.de me⸗
lioꝛationibuſ. et
ſichota ſi decl
ditur pꝛopt boc

ſoluta penſionẽ

nibü obijcit de
buius meliorati
onibus.ſed ſecꝰ

in colono pꝛiua
ti boc eodẽ caſu

ff. loca.l. colonꝰ
que eſt Z banc.

p ¶ Sanctiſſma

rum ciuitatuʒ.i.
eccleſiaruʒ. que

ſunt in ſingulis
ciuitatibus, et

de ſacroſan. ecc.·

ſancimus.in fi.

vbi dicit ꝙ aie
bominũ ⁊c.

. q Alienent. qo

paciũ ẽ ſeruanð

vt. C. de re. al. H

ali.l. fi.⁊ ð pac.

inter emp.l. fi. et

8.vt ſpon.lar.
finali.

9 .

1Et boc autez
in q uinqua gin⸗

ta. ſi cet als pciũ
ex redditu cõſti.
vt. jj. de eccle. tit.
F. ſinautẽ anna
le.et. S. eo. S. qð
autem pꝛebetur.

ſ¶Si vero con/

ceſſerint᷑.ſ. inter
viuos.

e ¶ Deliquerint.
iin vltima volun

tate.⁊ boc decla

rat verbum ꝛelin
quere.vt.ff. ð tg.

exbi.l.i. iu fi.

v 6Momine. no

utur ipis noie

g non pot cogi

ampliꝰ pꝛeſtare
ꝙ ꝑcipiat. vt.C¶
de allu. l. ij. lic
nullũ eẽt pꝛiuile

giuz lʒ pᷣteriti cu
ius noĩe poſſel⸗
ſoꝛes tenentar.

vt. f.. ð publi. im
pera. et concoꝛ/

feeſu
foelch
Kaſee
ecdſcgren
ig⸗
Meiun

eal ccon

eckö

ſtülung;

eceſiang

Uurin ſiole⸗
ni

cbanei

eſicoſnen

ncinus, i
bidigt e

ninüne,

ſattigir
K5 4

ſrmnCie

1os.

ui

gat, ad boͤ. 5.
5. de non alie. F.
ſicut aür. in fi. ti.
ivero diſpo
ſuimꝰ. vt. S. e. F.
ni vero aliquis.

54Deſaaris red
di.boc aũt idem
erar iam conſti⸗·
tutum. vt. A. de
ſacrolſan. eccle.l.
ſancimus. et. 5.
de non alien. H.
biſcein⸗ 3

(Sireo ſunt.
flare. i. cõſtri

gere. et ſic vende

re qð ſequitur. ſ.

cuicũ 5.

ale.i. illicilüũ.

a 4 anh pder.
ei et ſic boc ca
ſu erſequẽnblu
crat᷑ cũ aliena ia
ctura.et ſic ẽð. ff
de cõdi.indebi.
l. nam natura.
ſo. eccleſia nõ in
luria ſed iure fit
locupletioꝛ. quia
empbiteore ſuo
põt obijci culpa
vt. ff. de reg. iur.

qs exculpa.
vi. S. e. dixi. F. ſi

vero qͥs. concoꝛ⸗
dat buic a ſequẽ
tib. F. qð eſt. S.
de non alie. F.
vero leonis cũ e
quẽtibꝰ. et q ibi

dixim? bic poſ/

lunt repeti.

4 ona

domib oꝛatoꝛiſi in qualicũ;ʒ loco
noſtrereip.poſitis gñaliter oſtitu
imꝰ ut nõalit hecuẽdant᷑ aut ſup⸗
ponant᷑ niſi ꝓcaptiuoꝝredẽptõe
Siueroj ſunt plurauaſa in aliq̃
mẽoꝛatoꝝ uenerabiliũ domoxnul
lũ neceſſariũ uſuʒ faciẽtia ⁊ conti
gerit hmõi uenerabilẽ locũ debi⸗

nisaggrauari ⁊ nõ ſint alie manife

ſte resde ꝗbꝰðebeãt debita reddi
lniam eis damꝰ geſtis monumen
toꝝ ſicuti ſuperiꝰdictũ ẽ cõſtitutiſ
pdicta ſuꝑfluauaſa aut aliſ⸗ s uene
rabibꝰ locis neceſſaria nõ ntib?

uendere aut cõflare aut ſimilit᷑ uẽ ;
dere ⁊ eoꝝ pciũ in debituʒ pᷣbere Zarwena apeat ſaeras

ut nõimobilesres alienent᷑.¶ Si

uero pᷣter hec q inſerta ſunt pñti
legeↄtractꝰ ſuꝑ vpetẽtibꝰ re
bus mobilibꝰ ⁊ imobilibꝰ uni me

moꝛataꝝ uenerabiliũ domoꝝred-
di ꝗdẽ eiſ. deʒ ſctiſſime ecclie ſiue

uenerabili domui rẽ ſuꝑ quã tale

aliquid ſubſecutũ ẽcũmedijtꝑis
fructibꝰ. maneat aũt apð eã aut

ciũ aut antidotũ aut ꝙ, ppmuta-

tiõe aut alia qibet occaſiõe datũẽ
ei. Si uero emphiteoſis agat᷑ p⸗
terhec ꝗᷣ diſ poſita ſunt a nobᷣ red
di ſctiſſime eccleſie ſiue uenerabi
libꝰ domibꝰ uel locis eandẽ rẽ iu/

bemꝰ emphiteotã ſᷣm qð placi⸗
tũẽ dare ⁊ placitũ finire ſm uirtu⸗
tẽ emphiteoticaliũ inſtrumẽtoꝛuʒ

Siuero donet᷑ res eccliaſtica aut

alteriꝰ uenerabilisdomꝰ: et hanc
reddiſctiſſime maioꝛi eccłie auta
lijs uenerabilibꝰdomibꝰcũ medij
tꝑis fructibꝰ ⁊ tãtũ aliud qʒtũ ua⸗
lebit ipſa res.ſiuero hypotececõ

tra hic det᷑ creditoꝛqð eidebet᷑ ꝑ
dat res uenerabili locoreddatur
tabellionibꝰ pᷣſumẽtis pᷣter hanc

noſtrã legẽtalibꝰ miſtrare inſtru⸗
mẽtis ppetuo exilio condẽnãdis.

ineroaligd añ hãc noſtrã le⸗
geßm antiqs oſtões factũ eſt hoc
iubemꝰ oibꝰ mõis ꝓpꝛiã uirtuteʒ
habere. Oia ueroq cõtra antiq̃s
leges facta ſũt reuocari ſancimus
⁊ resq cõtra uirtutẽ eaꝝ data ẽ ue⸗
nerabilibꝰ domib⸗ reddat⸗ dece

tero ſᷣm pñtẽ ola fieridiſponimuſ
uacatibꝰ pꝛeter hec alijs oĩbꝰ con
ſtitutionibꝰ qͥ ſuꝑ talibꝰcaſibꝰdu
dqdum loquebant᷑.Emi
tuaq ꝑꝑpñtẽ legẽin ꝑpetuũ ualitu

inẽtia igi

rã noſtra ſanxit tranglitas icõuul⸗
ſaobſeruare feſtinet edicto in ſo
lennibꝰ ⁊ legitis locis ꝑ decẽ dies
ꝓpoſito nullo ꝓ tali occaſione ĩ
ꝓuincijsdeſtinãdo. Moseĩpꝛo
uidemꝰ quali mõſine aen le⸗
ſione oĩbꝰ pñs noſtra ghalis oↄſtõ
manifeſta fiat.

dem au. Gabꝛieli po.
qNoniã quidẽ iudicti
um poſt multa litis cer⸗
tamina plunimaa liti⸗

gantibꝰ facta diſ pẽdia in negoti⸗

is apud eos motis ſuggeſtionibꝰ
utunt᷑ ad noſtrã tranꝗllitatẽ pñti

generali lege hoc ꝑſperimꝰ emen
dareuel dilatões negociis ex hoc
fiant ⁊ aliud rurſus pꝛincipiũ exa-

minationes accipiat. iubem? igit
nullũ iudicaãtiũ quolʒ mõul tꝑe p
cauſis apud ſe ꝓpoſitis nunciare
ad noſtrã trãqllitatẽ ſzʒ examinare
pfecte cãm ⁊ qð eis iuſtuʒ legitti
mũq; uidet᷑ decernere.⁊ ſiquidẽ ꝑ
tesceſſauerint in his que decreta
ſunt executioni tradi ſe ententiam

ſm legũ uirtutẽ. Si aũt aliqs pu
tauerit ex plata nouiſſima ſenten

tia ſeleſum appellatione utat᷑ le⸗
gittima choc ſmoꝛdinẽ legibus

diffinitũ examinet᷑ ⁊ ꝑfectũ ſuſci-

piat terminũ.ſi aũt duo uel ampli

usfuerint cognitoꝛes litis ⁊ aliq-
ter eos emergat diſſonantia etiaʒ

ſiciubemꝰ unũquẽq; eoꝝ ᷣm qð

uidet᷑ eidare ſuã ſentẽtã. Que

———, gw

igif ꝑpñtẽ legẽin ꝑpetuũ ualitu-

ranrã tranꝗllitas diffiniuit tã tua
celſitudo q; oẽs aliiiudices maio
res ⁊ mioꝛes cuſtodire feſtinet ut
nullꝰ penitꝰ ignoꝛet q̃ ꝓ utilitate
noſtt oꝝ collatoꝝ a nobᷣ diſpoſita

At iaices nõ apertct.

b i vero aliquich lo
(Wie .ſſ. ſi contra

( Rubiica. Arindl⸗
ces non expectẽt ſacras
iuſſiones ⁊c.

UVoniam trã

niſi per defe⸗
ctum iuriſdictionis. vt
ff. de offi. ꝓcon. et lega.
l.ſolent. et.l.ſi quid. et
C de fal. l. vbi. vel niſi
pꝓ dubitanone iuris. vt
3.de iu.l.i.S.fi.et nõ fa

cii vt ibi dixiper.l. vt. ff.

de iudi.l. eum qui.

d Eraminationes. qꝛ
opoꝛtet ꝙ pꝛincipes ꝑ
ſe vel per alium a capi⸗
te videret.
e¶ ¶Sententiam. not. ꝙ;
quilibet debet iudicare
et pluriũ ſententiam te
net ſi ſunt impares. vt
ff. de re iudi. l. duo ex tri

bus. et. ff. de arbi. l. itez

ſi vnus.ſivero pares in
cauſa liberaliꝓ liber ta
re.in alijs aũt ꝓ reova
let. ff. de re iudic. l. inter
pares. et.l. pomponius
et boc in oꝛdinarijs iĩde
legatis paribꝰexpectat᷑
declaratio delegantis.
vr. dere ſudnl duo.

legẽ iſtam loquebant᷑.

gquillitatemi/
ſe exonerent

* 7

4

fiſ.edicto. C. ne tu. vel
cur.l.i.⁊.ff.de re mi.nõ

abſentẽ in ꝓuincia inꝗᷓ degit iuſ⸗

iurãdũmõa nobᷣ dictoſſub geſtis

ptalia ſacramẽta hanc tutoꝛes et

curatoꝛes ſuſtineant nullo exhoc

guoquo ſufffa.

§. volumus. 7. ſ

P Kubiic. Atlingõ ſunt ita tñ ut uniuerſis interdictis monumẽtoꝝ apud iudicẽ ꝓuincie anr rt . ſ .
g 7Jurt becpima gpe ꝓpꝛia Hcepta ſineiuſtoullo diſpẽ aut apð locoꝝdefenſoꝛẽ pꝛebere. ſueturtune. gihr
erpeduut. .c 5. bi. dlio noſtris collatoꝛibꝰ inſinuatio Illo uidelicet generaliter obſer· x naaren Puſ
b¶¶ De poꝛtulss. he ſe·ſegis pꝛeſentis fiat. uluaãdout ſi ꝗslitigãtiũ abſens aut rariſte. tnlils
agre⸗ eo.ß. pñshmõiiuſiurãdũ pbere nolue· ? (n vnogzee unn
quoq;. . . F. . IA t; AAum accepit 7 cu Nili.
i¶Et vr que. bec expedi R iit. 1 hoc manifeſtet iudici ꝑ pnrrit ſnpulatus eſt. nnzur
rur ſe 5. qꝛ veo vla DAt litigates iutct oynecq;/ m eiꝰ actoꝛ quidẽ caſũ actõis re 5Siautenſa, gzn
aan. ſerint dare uidic b' neqʒ dabut. a et &emnatianzſnſtinegt“. dLamẽto. ſimile ilnſ
„ . fut duciubelnils retel? usaũt cõdemnationẽ ſuſtineeat. ſaeramenm e inn
K deſponil r qeteil . eeeSigs aüt exlitigatoꝛibus dixenrit ff de eden. pꝛe⸗ auin
. cunn pſut ar ctlen dn ſe ceat ſemet ſedᷣdiſſealicii aut ꝓmiſiſſe ꝑſ o or Fſec er r⸗
fac do⸗ ipſos caule ſed ꝑ ſe exequatur. nam declarauerit ꝛ hoc ꝓbauerit 2 5. urbiter
r , d in euzëtuliti P .. de fi. inſtru. l.
¶ Appellatio. ſic ergo E— . ipſe quidẽ in euẽtu litisueniä me xdel du
iuratur calumia ĩ cau Dem au. pꝛeto. pꝛepo. feat. Muin ero accepit aut pꝛo- s Potmit nct i
ſa appellationis ⁊ ſicc cE „ ArEe . pbet ſi Enon pꝛobgt *
alia cauſa. ſed q diiirt Reſentẽ legẽ ꝓferi miſſionẽ ſuſcepit aut ei ꝓbet ſig rnon hꝛobet fnnn
nrannategeſ bila p musut ⁊ iudicũ pu dem pecuniaria ſit cã qdquid daẽ iur ſic. .dead/ i⸗
S. debis qu ingre. ad/ nItas appareat ⁊ nõ triplũ:qð uero ꝓmittit duplũ a co ee eh ſhefnt
a F e urue io rte ualeat litigãtiũ ſuf mitereꝝpꝛiuataꝝ exigat᷑ ⁊ digni mrpil.li. b bi uen
are⸗ talumole poſſz fragiũcircũuenire tatẽ ſeu cingulũqð hʒ in utroqʒ bpquimrinenſi ſc
daric pammb'denono ſeges iubemus igit quotiẽſ apud caſu amittat. ¶ Siaut ciminalis bus m uut en in
bananed nei quoſcqʒ iudicites aut admiſtrã ſit accuſatio ↄfiſcationẽ ꝓpꝛieſbß unur e maoaag an
eos. 5.ſiquis. 1detep. tes lites aut appellãtes examinan ſtantie patiat᷑ mittat in exiliuyg t de de cralii⸗
ael debanafſechu tur pᷣ oibꝰ pꝛincipales litigãtium ꝑꝑ acceptionẽ alienuʒ cnimẽin ſe aibus notze
bil dabit iudici dico Pſonas aut illos ad quos in medi traſponi feſtinauit. Diaũt datuʒ ſeinmas itur
ebiuen ve umnegotiü'foꝛtermigrauerit ſẽ aut pmmillülitigatoꝛ pbareneque mii Enanun l
ap. l. eos. tia iudiciũ tãgẽtes ſãcta euãgelia nitiuret ꝑſ. ona q datũ aut ꝓmiſſũ Potaſeleie
m ¶orre vr ſt bereðiurare qð nihil penitꝰ iudicibꝰaut dicit᷑ ſuſcepiſſe.qꝛneq; ꝑ ſe neqq pern.quod de/
las ſin e ſuaz als de Patrocini cauſa ipſis ul alij cuicũ ꝑ aliã ꝑſonã aut accepit aut pmiſ cbeu ſano⸗
ciänianonian ds q; ꝑſ one phaccã quolʒ mõdede ſionẽhabuit hoc pbito ſacramẽ ſe utud .ſperi
be nnaat. .lunt aut ꝓmiſerũt aut poſtea da- toipſe quidẽliber anor Neeſbv
n ¶Merlõis. vt execuroa bunt uel ꝑ ſe aut ꝑ aliã quãcunqʒ aũt quinõpotuit ondere in pecu .
5 erpe õ . ant 2 . qꝛ a iudice dela⸗/
Wdi quiho, mediã ꝑſonã exceptishis ꝗ/ ꝓpꝛi nianijs quidẽcauſ isexiſtimationẽ tun fuulaau
Eoninliononeo li is aduocatis ꝓ patrocinio pᷣſtant litisa comite reꝝ pꝛilataꝝ exigat᷑ neman agmo/
p'7 Aduenire, bꝛopteri aliſſq; pſonis que noſtre leges lite ꝗppe euentũ Ppaiuʒ ſ uſtinen naaals connavt
finmitate licerſitin eui dari diſ poſuerint. Hec aũt ſerua te. Incriminalibꝰ aũt cauſis cõfi E erebus are
are vr dlferot a § ſi nipcipimꝰ ⁊ in ſacro noſtro conſi ſcationẽ ſuaureꝝ ſuſtineat ⁊ cal- q In cauſie )
q Gi vero mulier. HMDu ſtoꝛio qñ cõſultationes intromit⸗ ſeapud cõpetẽtesiudicesm Reent dac.
Pelaranned rtn tunt᷑ ut ſub pñtia ſacri ſenatꝰ me- dinẽ legũ terminent᷑. Si autẽ litt/ Lij F.inahr⸗
iuret abſente aduerſa⸗ Moꝛata ſacramẽta pꝛeſtent᷑ Si gatoꝛe manifeſtet᷑ ꝑſonaq mẽoꝛa S an,
B ae dtinrela n auũt ut cõringit aliqd litigãtii neq tuʒ refutauerit iuſiurãdũ tã in ci· tezt va . demi
eerefdi: Unt ad iudices uenirertũc iubemꝰ minalibꝰ q́; in pecuniarijs cauſis nerfee
t nulringr .neceer pũtes quidẽiurare pᷣdicrũ iuſiurã memoratis ſt ubiaceat penis Si un ilr, Ee
