pene.hecuerooia ſuareiubẽꝰtaʒ
in regia hac citate qᷓ; ĩ ꝓuicijs:taʒ

a cõite pꝛiuataꝝ q̃ a palatioꝝ ſco

la ⁊i ꝓuinciaꝝ iudicibꝰ ⁊ officijs

eoꝝ ſciẽtibꝰꝙ ſineglexerit hmõi

alicuiꝰ delictiæ nõoĩa hec cuſtodi
erint exiliũ ⁊ pᷣſcriptioneʒ ſuſtine⸗
bũt.hecuero iubemꝰ ſuar̃ ⁊ loco
m̃ ſctiſſimos eposut ꝓuidẽtia eo
rũtradite ꝑſone ĩmõaſterijs mit=
tant᷑ ⁊ de rebꝰ eaꝝx ca nob diffini
tũ ẽ mõaſterijsuẽdicent᷑ ſiꝗsue-
ro accuſatꝰ ĩadulterio ꝑ ꝓditiõeʒ
iudiciñũ aut alio qlʒ mõa iegibꝰpe
nas effugerit ⁊ pꝰ hociuemiat᷑ mu
lierde qᷓ accuſatꝰ ẽ turpiter ↄuer⸗
ſatꝰ aut ĩimfimoniũ acciꝑe eam et
hoc fiat uiuẽte marito aut pꝰeius
moꝛtẽnʒ mr̃imoniũ ualereiubẽꝰ.
ſienig hoc deliqre pᷣſũpſerit et ſi

pꝛiꝰ pfugit attñ licẽtiã damꝰ oĩiu

dici ⁊ ↄphẽdereeũ ⁊ pꝰtoꝛmenta
ultis ſupplicijs ſubijcere nila alia
excuſatiõe:aut ꝓbatiõe faciẽte et
mlierẽ caſtigatã detruſã mõaſte
rio imitti iubẽꝰ ⁊ibimãereĩ oĩtꝑe
ꝓpꝛie uite utriuſqʒ uero ſubaʒ Fʒ
pᷣdictũoꝛdinẽ diuidi ꝑiculo:ſicut
diximꝰ tã cõiti pꝛiuataxq; iudiciſ
loci:qꝛuero nosoʒ hũani gñis ĩ-
firmitatẽ ptegere coꝛꝑaleſ penaſ
Fʒ ãtiqᷓs ꝑtes iminẽtes ĩterdicimꝰ

alterutras manꝰ aut pedes abſci⸗

di:aut hmõi q̃dã inferri ſupplicia
Pq articuli diſſoluunt᷑.qꝛ mẽbꝛoꝝ
diſſolutõ grauioꝛ ẽ utriuſq; manꝰ
abſciſiõe. Pꝛopt qð iubemꝰ ſi ꝗ
dẽtale aliqd deliquat᷑ unde leges
moꝛtẽ delinquẽtibꝰ ĩferũt ſʒlegũ
uirtutẽ ſuſtinere eũ penas. Si ue
rotale fuerit crimen ꝙ moꝛte di⸗/
gnũ nõ ſit ſʒut ipᷣe caſtiget᷑ aut in
exiliũ trãſmittat ¶ Siuero' qis
qlitas mẽbꝛi abſciſionẽ exigat fie
riunã ſolũ manũ abſcidi.¶Mꝛo
furto uerouolumꝰ omnino qð lʒ

— Vt nulliiudicũ.

eſt iſte vnus decaſibus

ſpecialibus quibꝰ vſuſ

fruc.patri non requiri/
tur. vt dixi.S.vt li.ma.
et aui.ñ. i. in fi.

.

Konlenſenint. idem
n collaterali conſenti⸗
entibus.vt. C. de ince.
nup. et inutil.l. ſi qͥs in
ceſt. S. teſtandi.

t4 oncedim'l. remit/

timus.

Si q̃ͥs veroↄuerſat
. de adulte. l. ſi qs.

bis quoqʒ.colla.viij.

Auia vero articuli.
vt q: tãdiu trabebat ei
bꝛachbiũ donec auelle/

bat ab armo ſimilis ꝓ
uincia babet. C. de pe/

nis. ſi qͥs in metallũ
Ee Lranſmittat. repete

ſzm legem autvirtutem
Jo. ac.

37 iyero erigat. fit

qnqʒ.vt.S.de mã. pꝛi.
§. coges. et. L. de fu. l. ij
ſed quãꝗ.rñ.in quã mi⸗

nus põt. ar. C. de peniſ

l. pe. alij cõtra.

a Pꝛo furto aũt. ſuſpẽ

unt᷑ eni.vt. ff. de peniſ
l. capitaliũ.S.famoſos

b¶¶ Urt aut fiſco. vt. ö. 5
iuceſ. nup. S. i. colla. ij.
. ſo. quidam dicũt iſtã
coꝛrigere. alij dicunt ibi
ſpeciale vreſſer in crimi
ne leſe ma. vt.j. eo. in fi.
alij dicũt nõ eſſe cõtrani
am. ibi em̃ cõfiſcatio fit
bonoꝝ eo viuẽre et in ci
uirate pmanẽte qui de /
liquir. vnde cuʒ ciu is
remanear penã ſentixa⸗
miſſõnis bonoꝝ: vbive
ro de capitali crimſe dã
natur qꝛ ei nulla eſt pe/
na confiſcatio bonoꝛuʒ
vt pote cũ bonis amo/
dao nõ vtetur merito ceſ

ſat conſiſcatio.non enix

res deliquit: ſed perſõa
tm̃ puniri debet. per cõ
fiſcationẽ vero non pu
niret. vt. S. de mã. pꝛĩ.
H. opoꝛtet. colla. iij?·

e ¶ Pꝛeſcriptionez. als
depoꝛtationẽ.
d EMDulieres. ſ. vxoꝛeſ
e EFilios. ꝙ dic vt. . vt
li.ma.et aui.S.qꝛ vero
legẽ dudũ.colla. viij.

fZeges. queſunt.C.
ad.l.iul.maie.l.fi..pe
nul. et. l. quiſquis.
Rubꝛica.
a ¶ Ur differentes ꝛc.
pec pꝛima expedit᷑.j. e.
vſq; ad...ſi vero conti
gerit. ſecunda et vt ꝛc.
exped itur poſtea vſqʒ ĩ
fi.ac.
ano puinck
bec eadẽ dicũ
Atur. ö. deman.
pꝛin. 5. ſic tibitm̃.
c ¶ Si vero dum. nũqᷣd
tam in actoꝛe qᷓ; in reo
bic loquitur.Rñ.vt di⸗
xi. . de exce.et bis qui.
con. re. S. fin. col. viij.
d ¶ Judicẽ.i. pꝛeſidem.

e ¶ Conuentũ. quid di⸗
cemꝰ ſi lex illa nõ coꝛri⸗
gitur. que eſt. ff. de ar.
l. ſed ſi ſeruum. S. iudex
nunqͥd tot? mundꝰ er/
rat:nã omẽs videmꝰ ꝑ
res cogi in ſe vt com pꝛo
mittãt et arbitriũ in ſe
ſupplices libenter ſuſci
piũt.dico aũt nõ ſuſcipi
unt vt ſunt arbiter ſy ar
bitrantes et plus dico
nõ arbitrium eſſe nõ ſẽ
tentiã ſed tranſac. ſicut
et vẽditõ que ita fit quã
ti ticius arbitratus fue
rit. vt.C. de cõrraben.
emp.l.vlti. ⁊ inſtit. de
em. et ven. F. pꝛeciũ ãt.
er eo põt apparer ꝙ

9 Xolla.

mẽbꝝ abſcidi aut moꝛi: ſʒ alit euʒ
caſtigari. fures aũt uocamꝰ q oc⸗
culte et ſine armis hmõi deliquũt
eos uero quiuiolenter aggrediũt
aut cũ armis aut ſine armis in ðo⸗
mos aut itineribꝰ:aut in marepe⸗
nis eoslegalibꝰ ſubdi iubemus.
Vtvauũt nõſolũ coꝛpaleſ pene: ſʒ

etiã pecuniarie mediocres fit ſã
cimꝰ eosꝗ in criminibꝰ accuſant᷑
in quibꝰ legesmoꝛtẽ aut ꝓſcripti
onẽ diffiniũt: ſi couincant᷑ aut cõ⸗
dẽnent᷑ eoꝝ ſubas nõ fieri lucꝝ iu-
dicibꝰ aut eoꝝ officijs:ſʒ neq; ſm
ueteresleges fiſco eas applicari.
ſed ſi qd hẽat deſcẽdẽtes ⁊ aſcen
dẽtesuſq;ad tertiũ gradũ eos hẽ
re:ſiuero mulieres hñt ꝗↄdẽna⸗
tiſunt oibꝰ modis iubemꝰ iſtas et

dotẽ et nuptialẽ donatõnẽ accipe

Siueroſine dotalib? pſ⸗ onis ↄiuũ⸗
ctefuerint a legibꝰ definitã ꝑtẽ ð

tota ſuba cõdẽnati eã acciꝑe ſiue

filios hẽat ſiuenõ. ſiuero neminẽ
pᷣdictoꝝ hẽat qui deligꝗt tũc fiſco

ſociari eiꝰ ſubam:in maieſtatisue

rocrimiĩe cõdẽnati ueteres leges

ſeruaniiubemus.

AZIt ðiffcrẽtes iudices audire in

terpellantiũ cauſas allegationes
cogantur ab epis hoc agere.⁊ ut
qñin ſuſpitiõe habucrint iudiceʒ
piter audiat cãʒ et ciuitatis epᷣus
et de cautela alia quã opoxet om
nino epm agere.

Juſtinia.a.
X quo nos deꝰ ro⸗
manon ppoſuit im
perio oẽ hẽmꝰ ſtudi
Aum uniuerſa agere
ad utilitatẽ ſubiecroꝝ cõmiſſe no
bisa deoreipu.⁊ illa facere qᷓ om̃i
difficultate leſione atqʒ ↄtritione
pꝛiuant᷑ neoccaſiõe litiũ ⁊ alioꝝ qᷓ
rũdã diſceder cogant᷑ a ꝓpꝛia pa
max in peregrinis afligi: ꝓpterea
igi᷑ ⁊ĩpñti ꝑſperimꝰ pñs edictũ
adoẽs dirigere ſubiectos ⁊ palaʒ
facereoĩm citatũ c uicoꝝhitatoꝛi

bus q̃tenꝰſiꝗshũerit ↄtẽtõnẽ ad
uerſus aliũ ſiue de pecuniaria cã:
ſiue de ſublatõe reꝝ mobiliũ ⁊ im⸗
mobiliũ ſe ſeq; mouentiũ ſiue de
crimiĩalibꝰ pꝛiusinterpellet clariſ
ſimũ pꝛouincie iudicẽ æutipſe ſʒ
nr̃as leges examinet ea q ꝓponũt᷑

unicuiqʒ iuſticiaʒ ſeuet. Siue
rodũ aliqꝗs adierit iudice,y ꝓum

cieñ meruerit iuſticiã tũc iubemꝰ
adire ſuũ ſctiſſimũepᷣim ⁊ ipʒ mit
tere ad clariſſimũ ꝓuincie iudiceʒ

aut per ſe uenire ad eũ et pparare

eũut oĩbꝰ modis audiat interpel⸗
lantẽ et liberet eũ cũ iuſiicia ſᷣm le

ges nr̃as ut nõcogant᷑ peregrede

ſua patria pficiſci. Si ueroꝛ ſa
ctiſſimo archiepo cõpellẽte iudi⸗
ce cũ iuſticia deimĩare iterpellãti

um cãs iudex differt diſcemere ne

gociũ et nõſeruet litigãtibꝰ iuſtici
am iubemꝰ ſcciſſimũ cĩtatis illius
epm dare adnoslr̃as eiꝗ nõ me⸗
ruit q iuſtu ẽ iſinuãtes: q; coactꝰ

ab eoiudex diſtulit audir̃interpel

lantẽ iudicare inter eũ ⁊ qab eo cõ
uentꝰ ẽ:et hoc cognoſcentes nos
ſupplicia inferamꝰ iudici ꝓuicie
giterpellatꝰ ab eo ꝗ iniuſticiã paſ
ſus ẽ ⁊ coactꝰ a ſaãctiſſimo archie⸗
piſcoponõiudicauerit:q in dubi⸗
tationẽ uenerũt.¶ Si uero conti⸗
gerit quẽdã nroꝝ ſubiectoꝝin du
bitationẽ habere iubemꝰ ſãctiſſi⸗
mũ archiepʒʒ audire cũ clariſſimo

iudice: ut abo aut ꝑamicabilẽ cõ⸗
uentũ : diſſoluãt q dubia ſũt aut ꝑ

ãnotationẽ ſcriptis factaʒ:aut co⸗
gnitionaliter iudicet᷑ inter litigan
tes ⁊ foꝛma det᷑ iuſticie legibuſq;
cõueniẽs:ut nõ cogant᷑ noſtri ſub
iecti ꝑꝑhmõi cãsrecedere a pꝛo-
pꝛia patria. ¶Si gs uero eſtims
hfe ſe aduerſus aliquẽ quãlʒ acti
onẽ neq; clariſſimũ ꝓuincie iudi⸗-
cem interpellet: neq; ſãctiſſimuʒ
cĩtatis epm adeat:⁊ita ueniat hic
abſqʒ lñs deo amabilis epi citatiſ
ſciat qm ipſe ⁊tales ſuſtinebit pe
nas qles futurꝰeẽt ſuſtinere iudex
interpellatꝰ ab eoꝗ nõ ſtuduiſſet
ei ſeruare iuſticiã: Dec aũt oĩa ſan

noõ totũ id quod

reo debet faciũt
ei pꝛeſtari ⁊ ĩter

dum re aduer/

ſus quẽ inbil ꝓ
batũ eſt aliqð p
ſtar̃ ubeãt. Itẽ
nihil poſtea co⸗
gnoſcer de cãis.
ſed dicz ne quid

accoꝛ petat am⸗
pli? de eo quod
pꝛimus petierat

ꝙ ſec' obſerua⸗
ret᷑ ſi eẽt arbitnũ

in quo inſtar iu
icij ſnia darek.

Jo. Itẽ quid ſi

elſt iudex vnius

alti non. Knð.
videt᷑ ꝙ valeat
cõpꝛomiſſuz. vl
dic ſzm bul. ĩter
eſſe vm ſit iudex
rei et tũc nõ vale

gt aut actoꝛis tẽ

valeat qꝛ foꝝ ex
plona rei men /
mur. vt. L. iu.
om. iudi.l.iuris
oꝛdinem.

f osninona⸗
liter. m oꝛdinẽ
i quis vᷣo
ſtuduiſſet. ö. de
man. pꝛin. F. et

non pmittere.

b¶ Peregrinis:
pauperes facti
ſumꝰ pp ñi ſerua
tã eilſ iuſticiã vel
ad nos venien⸗
tes ꝑꝑ eãdẽ cau
ſam.
i ¶Mec aut vni
cuiqʒ.vt. S. de ð
fen. ci. S. iuſiurã
dum. et.S. iuſiu
ran.qꝙ pꝛeſta. ⁊
de iudi.S. ante⸗
pe. ac.

k ¶Audicare .i.

condẽnare.

¶ Eum qui ſecd
quõ boc duab“
rationibſtare ſ
põt.pꝛima qꝛ ex
pꝛeſſe inbibetur
vt. S. vt iud. ſine
quoquo ſuſf. S·
illud. que eſtõ.
ſecũda qꝛ ð ma
ioꝛibꝰ eſt. vnde
durante officio
conueniri nõ po
teſt. vt. ff. qui. ex
ca. ſed et ſi ꝑ p.
ialee dbe
iol. dicas bie

ſtgon
bekfni⸗
huitin
acta,
keinbil .
ſtlgiß
boſten
ndecis
Inegit
patat an,
eeogo
sheſnt
heena
abini
ointturi
ſiadart,
Neanuaf
derpnuns
Non N
igaen
otnuſtzet
n bal i
nltiuce
tücnöe
ucgonsti

e

ga felnet/
nt Cin
ſodilions
ge.

grinnn
Snoor:

Nlis i
hiſetde
hhin.
Pmaee.

8 n
goren
luſci
vos fenen

„1

Neit

rtir
ſtsͦd
i uliun
ct. iuſt
1
ppeln
ig e
e

ſnlen
un.

= =

cirepſperimꝰ pputilitates eong

habitat ꝑ citates ⁊ uicos ne pꝛiua

ti ꝓpꝛijs puinciſset ipſi in pere-

.

grinis aff ligant᷑ et res eoꝝledãt᷑
ꝓpterea eĩ iudices gratis facimꝰ
⁊ iuſiurãdũ eos iubemꝰ ſubire ut
cuiq; interpellanti iuſticiã ſeruẽt
ſim nr̃as leges:ſitñ cõtigerit quẽ⸗

dqã noſtroꝝ ſubiectoꝝ abipſocla⸗

riſſimo ꝓuincie iudice ledi:iubẽꝰ

ciũ adire ſactiſſimũ illiꝰ citatisep,ʒ
et ipᷣm iudicare inter clariſſunüull
liꝰ ꝓuincie iudicẽ ⁊ eũ qui putat

ledi ab eo.et ſi quidẽ cõtigerit iu⸗
dicẽlegittime aut iuſte iudicari a
ſãctiſſimo epoſatiſfacere eũ oibꝰ
modis ei ꝗ interpellauit aduerſuſ

eũ.ſi ueror refutaueni iudexhꝰ a
gera puenerit ad nosipᷣalisſiqð

inuenerimꝰ:qꝛ iuſte ſᷣm leges adi
tusa ſactiſſimo epᷣo ea q ↄdẽnatꝰ
ẽnõ fecit nouiſſimis ſupplicijs ſpᷣ
di iubemꝰ.qm̃ ꝗ debet uindicare
oppꝛeſſuʒ ipʒ oppꝛimere reꝑitur
ſʒ etiã ſubiectũ ei offm̃ iubemꝰ cũ
oĩ ſtudioadmiſtrantes clariſſimis
iudicibꝰ interpellantes abſoluere
nihil accipiẽtes pᷣter üla qͥ nñs cõ⸗
ſtituta ſũt legibꝰ.ſi uero hoc nõ

cuſtodiãt ſubdi iubemꝰ ſupplici -

is.¶Si tñ inuenerimꝰ quẽdã ſan
tiſſimoꝝ epoꝝ ꝓgr̃a cuiuſpiã ꝓ⸗
dere iuſticiã regularẽ ei caſtigatio
neinfern ibend⸗ ut ſtudeãt cũ ti⸗
moꝛe deiiuſte iudicarene nos ipe
rãtes iuſticiã cogant᷑ hoĩesrelinqᷓ
re ꝓpꝛias ciuitates atqʒ ꝓuinciaſ
et loca in qualibet alia iniq cõcur-
rere. In ciuiiat bꝰ aũt in gbꝰnõ
ſunt iudices iubemꝰ eos ꝗ habẽt
cãsadire defẽſorẽ:et ipʒ diſcerne
re inter eos:ſiue uerolitẽ habẽtes

uoluerint defenſoꝛẽ una cũ ſãctiſ

ſimoepoiudicare ⁊ hoc agipcipi
mus. C
clericũ:neq; epᷣm iubemꝰ uenire
huc abſqʒ ir̃isſctiſſimi ſui priar
che.ſiuero hoc fecerint ſciãt qui
ſemetipos ſcemate faciunt indi⸗

gnos. ¶ Sige aüt mgratꝰ aut p⸗

fectianꝰ aut cniuſcunqʒ foꝛtune
exiſtens acceꝑit amplius ſpoꝛtula

Haũt mõachuʒ:neqʒh

. Mona.

quã diffinitũẽ ſacrisnr̃is ↄſtõnibꝰiubemꝰoĩbꝰmo
dis iudicẽ ꝓuincie ꝑiculo ꝓpꝛio m nr̃am legẽhꝰ

uindicare uindicti infere hec pᷣſumẽtibꝰ. Si
ueronõuẽdicauerit hoc ipſe iudex licẽtiã damꝰ ſã
ctiſſimouniuſcuiuſq; citatis eponũciarenobq de

his agunt᷑ et qẽ hʒ militi aut dignitatẽ ꝗ hoc pꝛe
ſũpſerit ut et iudici ꝑiculũ iferamꝰ ꝑmittenti ⁊ de

ſpiciẽti nr̃am iuſſionẽ ⁊ iin quoqʒ iubemꝰ puniri
talia pſumentem. ðYUNĩ
Deuſuris nauticis.
Dem J..prepo.oꝛientis.

petrũ ⁊ eulogiũ ſupplicaſſenr̃e ſacre po

teſtari ⁊ ꝑ ſe erplanaſſe dicẽtes q; cõſueuerũt nau/

clerijs ſeu negociatoꝛibꝰ mutuare æ maxime inma

rinegocia facientibꝰ æ hãc habere uite occaſioneʒ
ipſauero marina credita uocarenfr̃a conſueuit lexꝰ
traiecticia ⁊ metuere eos ⁊ utpote dubitationibus
hinc exoꝛtis eis opoꝛtere ꝓpterea fieri manifeſtuʒ

que ualeat ſuꝑ his conſuetudout ſacranr̃a inboc

ꝓcederetiuſſioq ↄſuetudinẽ ad certiſſimã ducerʒ
foꝛmã:et itaq; nosdeclaraſſe tibi dubitatiõis nr̃aʒ
cognoſcere ⁊ ad hãcad nosdeducere q̃tenꝰ mani⸗

feſta nobis facta ꝙ uidetlege ↄphẽderet᷑ ꝑpetua

tuãq; gloꝛiaʒ hoca nobis agere.iuſſa conuocaſſe
nauclearios quibꝰ hec mutua cure ſunt ⁊ interro⸗

gaſſe que aliqñ antiqua ↄſuetudo fuit.illos aũt et

iuſiuradũ adijciẽtesteſtĩionio ꝑhibuiſſe modos eẽ

uariostaliũ mutuoꝝ ſi quidã placuerit creditoꝛibꝰ
in ſingulis ſolidis pecuniaꝝxqsdederint unũtritic

modiũ aut oꝛdei iponere ꝗmercedẽ publicis pbe⸗

rent ꝓeotheolonarijs:ſed quãtũad ipos ſine the
oloneo nauigare naues et hũchabere fructũ ⁊ ha-

mʒ qᷓs credidere pecuniax:et inſuꝑ etiã per.x.au⸗
reosunũ ꝑciꝑe ſolidũ ꝓuſuris:inipᷣo aũt credito⸗
res reſpicere exeũtibꝰ periculũ.ſiueronõ erũpant
hacuiã creditoꝛes octauã partẽ ꝑcipere ꝓſingui
ſolidis noĩe uſuraꝝnõ in tpsaliqð certũ numeran⸗
dũ.ſʒ donec naues reuertant᷑ ſalue m hocan ſce⸗
ma cõtigerit foꝛſan in annũ extendi tpᷣs ſitm̃ foꝛis
moꝛet᷑ nauis ut ⁊ annũ aut terminos ſuos ſumat.
aut etiã trãſcẽdat citiꝰ aut eã remanẽtẽtpᷣsin unuʒ
ſoluʒ aut duostrahi mẽſes extribꝰ ſiliqs utilitateʒ
habere uel ſi ita bꝛeue ſit tᷣsul apð alteꝝ extra de⸗
bitoꝛẽ maneat debitũ hocidẽualere:aliã rurſuſne
gotiatoꝛibꝰ ꝓfectionẽ aſſumẽtibus ⁊ ꝑ unũqdðqʒ

onus diffinin ſcema ſm ꝙ cõpetat mutuũ aut ma-

nere: aut ꝑmutare ſm pactũ qð obhoc cõuenit ꝑti
bus ſi m̃ poſt reuerſionẽ nauis ſalue ⁊ neqqᷓ; naui⸗
gare ꝑꝑ tpᷣsualẽtes reuertant᷑.xxx.ſolũ dierindu⸗

—

Vnciũ audiuimꝰa tua celſitudie cuioc⸗
caſionẽnos ipſi pᷣbuimꝰ. Suos em̃ iſtoſ

60 At differen. iudi.

De vſuris nauticis.

de minoꝛib? iudicibus
dicit. vt. ff. de iureiura.
l.nec magiſtratibꝰ.ꝙ ni
bilẽ. dic ergo ꝙ bic lo⸗/
quit᷑ in furtis ⁊ ſimilibꝰ
in quibꝰ durate officio
põt cõueniri.vt pꝛedcõ
H. illud. in pꝛin. Item

⁊ybi oppꝛimit ſubiectoſ

et ibi ꝑmuttit᷑. vt. C.
ad.l.iul.repe.l.iubẽus
et hoc ꝓbat in fi.buiuſ
H. qm qui debẽt vendi
care oppꝛeſſum ⁊c.i.cõ
dẽnatꝰ.

m Si vero oppꝛimere
ex boc ſumit Jo.ꝙ non
bʒ locũ niſi vbi roe offi⸗
cij ſubiectos offendit.

n ¶ Si vero vinibꝰ nos

als nobis.

0 Mnhantes. vel in
parennb
p & Zudices. maximi.
accurſius.

q Patriarcbe. vt. C.
de epi.et cler.l.ſi qua ꝑ
calum.in fi.
Si quis auteʒ magi
atꝰ. cõſti. dic. S. vt li⸗
tigã.iur. S.bis quoqʒ;.

Pꝛefectian?ꝰ. nomia

unt officialiũ.

t4 Kubꝛicoa.
De vſuris nauticis.

AUncliũ lex.ff. de
nau. fe.l. i. agc.

2.

.

eos fecerimꝰ ſʒ domosquidẽ ubi aligꝗd delinquit᷑

cias dare a creditoꝛibꝰ et debitoꝛibꝰ et nihil ꝓ de⸗
bitis uſuraꝝ cã exigere donecuẽdi ↄtigatonꝰpcen
tes apð aliũ eẽ debitũ nõ reddẽdũ duas ꝑteſ cẽteſi
me dñis pecuniaꝝdareuſuraſa mutare mox mutu
um in terrenũ trãſponere modũ neqqʒ maritimis
piculis creditoꝛẽ moleſtadis.et hoc oẽs dixiſſe cũ
iureiurãdo ꝑhibẽtes teſtimoniũ q ad nosnũciaſtiſ
ut nos ſanciremꝰ qð nobis uidetur:et ſuꝑhis dice
bas hec nr̃e nũciata ptãti.nosigit᷑ et ipſa legentes
geſta et cãm edicti ſãcimꝰ ſᷣm ꝙteſtatũẽ corã tua
celſitudine:ita nũc et deincepsin oẽ tpᷣstenere eo
ꝙ neq; iã poſitis repugnet legibꝰut opoꝛtet nũc

decetero ᷣm quãdã ꝓpꝛiã legẽin nauclerijſ aut ne
gotiatoꝛibꝰ ſuꝑtaliũ cauſaꝝ hec ſeruari litibꝰ⁊ ʒ
pdictũ modũ pdictaꝝ pactionũ:ita fieri etiã euẽtꝰ

⁊ alia oĩa q̃cũq; in pꝛioꝛibꝰ teſtata ſuntapud tuã ſe

dẽ: unde ſᷣm ꝓpꝛiã legẽ teneat in nauclerijs aut ne
gotiatoꝛibꝰ. q eilongisita ſeruatũ ẽtꝑibꝰ ⁊ tenu⸗
it immutabiliter ſicut teſtionia apud tuã gloꝛiam

diffinierũt quõnõẽ iuſtũ ⁊ in alijs oibꝰ ualere q̃ pꝰ

ea erunt.⁊eẽ hãc eis reꝝtrãſactionẽ ex ꝓpꝛia lege

ualentẽ ⁊ altera quadã diſpoſitõenõegẽte ſʒi nau

clerijs ſeu negotiatoꝛib occaſionibꝰ inoĩ tꝑe ua⸗
lere:utputa generalẽ exiſtẽteslegiſlatõnẽ ⁊ naucle
rijs ſeu negotiatoꝛibꝰ ⁊ eoꝝↄtractibꝰ ⁊ expoſitaq

debʒ etiã ꝑs fieri iã a nobispoſitaꝝlegũ ⁊ iudican

tesad hãcreſpiciẽtes ꝓfere ſnias.q igt᷑ placue⸗

rit nobistua celſitudo iugiter uare feſtinet.
De interdictis collegijs hrticoꝝ.

2

toꝛ ſpaugu.aa.io. pbſb.
Lurimũ eẽ æ maximũbonũ oĩbꝰ hoĩibꝰ

edimꝰuere:⁊ imaculate xpᷣianoꝝ fidei
rectã cõfeſſionẽ ut ꝑ oĩa hec roboꝛetur
⁊ oĩs oꝛbisterraruʒ ſctiſſimi ſacerdotes
d cõcoꝛdiã copulent᷑ ⁊ cõſone imaculatã xpᷣiano⸗
ruʒ cõfeſſionẽ pꝛedicẽt ⁊ oẽm occaſionẽ q̃ ab here
ticis iuenit᷑ auferãt qð oñdit᷑ ⁊ exdiuerſisↄſcriptis
a nobislibꝛis:⁊ edictis.ſʒ qm heretici neq; dei tio
rem cogitãt neq; intermiatas talibus penas ex le⸗

gis ſeueritate cõſiderãtes diaboli opuſ implent et

quoſdã ſimpliciũ ſeducẽtes ſãcte fidei catholice
apoſtolice eccłie adulteras collectas ⁊ adultera ba
ptiſmata latẽter faciũt pietatis extimauimꝰ pꝑ pñs

nr̃m edictũ monere eosꝗtales ſũt:q̃tenꝰ ⁊ ipirece

dant ab heretica ueſania ⁊ necalioꝝ aĩas ꝑ ſimpli⸗
citatẽ ꝑdãt:ſʒ magis cõcurrãt ad ſctãm dei eccleſi
am in q̃ pꝛedicant᷑ rectadogmata⁊ oẽs hereſes cũ

pꝛincipibꝰ ſuis anathemanant᷑.noſſe em uolumꝰ
oẽs qꝛ ſi deceteroaliq inueniãt᷑ aut cõtrarias collec
tas faciẽtes aut apð ſemetipſ. oscollecti neqqʒ oĩo

Mp. Slaui.iuſti. felixinclitꝰ uictoꝛ actriumpha

ſancteaſſignamꝰeccleſie.hisaũt qͥ colligũt auta⸗

pud ſecolligunt᷑ ⁊ ex cõſtõnibꝰ penasinfem om̃i

busmodisiubemus.
Be raptis mulienbꝰ que
raptoubus nubunt. ””
Impꝛ. Juſiinia. aa. exedicoconſtan.

2
17

ↄpeter̃᷑ nemini uenit in dubiũ cũ ꝓmulgã

ſiue iã deſponſate fuerint uel maritis cõiuncte ſiue
nõueletia ſiuidue ſint legẽ antepoſuiſſe et capi⸗
tis ſubieciſſe ſupplicio nõ tm̃ raptoꝛes: ueꝝetiam
comites eoꝝ necnõ alios ꝗ ei auxiliũ tꝑe iuaſionis
cõtuliſſe noſcunt᷑ ⁊ nõtm̃ parẽtibꝰ mulieꝝ ueꝝ eti⸗
am cõſanguineis ⁊ tutoꝛibꝰ ⁊ curotoꝛibꝰ hmõi de
diſſeꝑ eandẽ legẽ uindictã pꝛeſcriptis penis locũ
dediſſe.ſiiã nupteuel deſpõſate mulieres rapiant

cũ nõ ſolũ raptꝰ mulieris:ueꝝetiã adulteriũ ꝑ hꝰi

temeritatẽ ↄmittit᷑ ⁊ ſuper alias penas raptoꝛis ẽt
necnõ alioꝝꝗ cũ eo fuerint primoniũ rapte mulieri
uindicari ꝑ eandẽ legẽ pᷣcipimꝰ ut dotis etiã mari
to dãde legitio copia ꝓraptoꝛis ei miniſtraret᷑ ſbᷣ

ſtantiã illo quoqʒ ſpãliteradiectout nulla ſit muli

eri uel uirgini rapte licẽtia raptoꝛis eligere mrimo-
niũ:ſʒ cui parẽteſ uoluerint excepto raptoꝛeltimo

matrionio copulari nullomõnullotꝑelnia mulieri
rapte ꝑmiſſa raptoꝛis ſe cõiũgere matnionio ſʒ pa
rẽtes etiã ſi tali ↄſenſerint mrimonio depoꝛtaripᷣci
pimꝰ: ſed mirati ſumꝰ ꝙ conati ſũt aliꝗ dicerera-
ptã mulierẽ ſiue nolẽtẽ ſiueuolẽtẽ ⁊ ſic raptoꝛsſit

amplexa matrioniũ ↄtra nr̃eↄſtõniſ tenoꝛẽ debere

tñ eã raptoꝛis habere ſubamuel q̃ſi legis pᷣmiũuł
exteſtõ foꝛte ſihoc ẽt factũeẽ contingit.ꝗ em̃ talia
dicerepꝛeſũpſerint pᷣdicte legis ſeriẽ intelligereñn
potuert. Quia em̃ tale ſtare matrioniũ:⁊ ſi rapta
uoluerit ꝓhibemꝰ:⁊ ob hoc parẽtesrapte mulie⸗

ris depoꝛtatiõis ſubiecimꝰpene ſi hmõi ↄſenſerit

matrionio quo raptas mulieres raptoꝝ eligẽtescõ
nubiũ pᷣmijshonoꝛaſſemꝰrapte datiſ mulieri.Su

pfluam igit᷑ eoꝝ dubitationẽuel in poſteꝝ ecen
tes pꝛioꝛeʒ p pñtẽ legẽ interpᷣtari ccſuimꝰ*¶/Sã⸗

7

cimꝰ itaqʒ ſirapta mulier cuiuſcũq; ſit ↄditionis
ati nuptias eligẽdas eẽ cenſuenit
parẽtibꝰ pᷣſertim nõcõſentiẽtibꝰ nec er bñficio le/
gis nec exteſtamtoraptoꝛis hereditatẽ ſuſcipeuel
quocũq; mõ ſubam uẽdicare:ſʒ pᷣmiũ qð ꝑ legem
nf̃am rapte mulieri datũẽ:ut raptoꝛis ⁊ eoꝝ qui ei

☚

uel etatisraptoꝛis

auxiliũ tꝑe inuaſiõis pᷣbuerint bona uẽdic hecad

pñtes ſiambouelunꝰ ſuꝑſit ꝗnuptijs ſpaliter nõ
ꝓbant᷑ ↄſenſiſſeex tꝑeraptꝰipſoiure traſferni et

Egisyinterpꝛetationẽ culmitm̃ pꝛĩcipali

gde qq; legis auctoꝛitatẽ foꝛune ſibiuẽ/
dicat eminẽtia.Meminimꝰ itaqʒ ꝓraptu mulieꝝ

((GKin

hen
n
vob
cͤnit
fi,14
ſinom.

An

„

Uls.N.C

Ll ij

ſs.7 K
e Cde⸗
e con

.

lunt⸗
At
mofi

Nnld

ſbii
nller
tteſue
Acap;
Netan
ſoos

4

möde

islof
npiept
üpbe
tons
nelen
tünmen
eiſ
ſtmi
fino
eltino
lien

b

tunße

gekH—

oſt

debeaer

nüͤt
tala

raptn.
gſeac

19

y Immutabi /
liter. no. ꝓ cõͤſue
tudine maris
ſetuãda qꝛ tunc
tenet cuʒ noſtriſ
nõ repugnet le /
gibꝰ. et ſic intelli
gik. ff. ad. l. ro.
iactu.l.dhe im⸗
patoꝛ.et dicit.ſ.
ðͤ ſtatu ⁊ con. .

pe
llegijs bereti

G coꝛuʒ. ac.
„NLurimũ.
nnathema
tizatur. no

ta ꝙ berenci ex
cõicandi ſunt.
vt bic.⁊. C. de
ſũma tn.l.ij. F.
qui vero. S. i. et
ij.

.
4

co

3 Coͤſtitutoni/
bus. vt. C. ð be
re.l.iij. F. uniuer
ſis. ⁊.F. pꝛeterea
et. C. de epil. er
cle. conuenticu⸗
las.

Derapus mu⸗/

lieribus.
„Egis du/
biuʒz. vt. ¶
de leg. et
con.l. l. et. ff. de
vulga. ſuſti. l. ex
facio. ac. V

e¶ Lonuenient.
vt. L. de leg. et
con. I.ft.

de rap. vir. l. i.

e ERaptoꝛe. lo /
bardia derapr.
vir.l. vlt.

¶ Sed mirati.
nolentem. vt eo
gqo noluit quõ
punientur poſt/
ea adulteri.Rñ.
ꝙ pfi in iuria fa
cta vid ef. vt. ff.
de imur.l. i. F. vſ
q;.
gKaptoꝛes. et
in hoc male di⸗
cebãt debere ba
bere ſubſtantiã
raptoris.

—
ubꝛica.
e interdictiſ

. .

Izen au. petro. pᷣ. pᷣpo.

Necũqʒad utilitatẽnr̃o
C rum collatoꝝ ꝑtinẽt ꝑ iu-
Da. ulium uel ꝑ auguſtũü mẽſeʒ

J

Mona.

patrimoniũ raptoꝛis nõ raptaʒ iaʒ
habere mulierẽ q coniugioſe ra-
ptoꝛis inꝗnare nõpiguit ſʒ in ꝑſo
nastrãſferriqᷓs ſuꝑiꝰ noĩauimus
eiꝰ nõ cõſẽtiẽtes cõiugio.nam ne
pharioſ hmõi coitꝰpeniſ coꝛrigiñ
pᷣmijs cõpetit honoꝛari. Qõſi
parẽtesiã deceſſerint ul hmõi ſce
leri cõſenſerũt ſuba raptoꝛis nec
nõ alioꝝ ꝗ facinoꝛis fuerint ꝑtici⸗
pesfiſciiuribꝰ uẽdicẽt᷑ quã inter⸗
pᷣtationẽ nõin futuristmmõ caſi⸗
busueꝝ in pᷣteritis etiã ualere ſan
cimꝰ:tanqᷓ; ſi noſtra lex ab initio
cũ interpᷣtatione talia ꝓmulgata
fuiſſet a nobis inde pr̃ cariſſime
atqʒ amãtiſſime.Queigit᷑ ꝑ hãc
noſtrã ſtatuit eternitaslegem tua
celſitudo effectui mãcipaniobſer
uariq; pꝛecipiat.
De collatoꝛibus ⁊ alijs capitulis.

uniuſcuiuſq; inditiõis ꝑticulareſ
diſpoſitiões collationũ futurein⸗
dictionisin foꝛo uniuſcuiuſq; di⸗
oceſis glioſiſſunoꝝnr̃oꝝ pfectoꝝ
ſubcõfeccione monumẽtoꝝ mani
feſtari declarãtesqᷓ;tũunicuiqʒ ꝓ
uincie:ſiue ciuitati ꝓ unoquoqʒ
iugo:aut uillis aut cẽturijs aut ali⸗

quo qlibet tã in ſpecie q; auro fi-

ſcaliũ cã iminet iudicantes quoqʒ
ſpẽꝝ exiſtimationẽ ſjm mẽſurã:in
unoquoq; locotenẽtẽ:et ꝗcqd ex
hisin archã inferri:aut inunaq̃qʒ
dari: aut expẽdioʒ. Siigit᷑ poſi

tas tales diſpoſitões ꝓuinciaruʒ

iudicibꝰ mox deſtinari in pꝛimis
uniuſcuiuſq; inditõis ⁊ ꝑ eos pꝛo
poni in citatibꝰ ſub eis cõſtitutis
intra ſeptẽbꝛẽ ⁊ octobꝛẽ menſes.
Sʒ etiaʒ uolumꝰ exẽplaria eoꝝ ex
foꝛo glioſiſſimoꝝ pᷣfectoꝝſine di
latione dari ut collatoꝛes cogno⸗
ſcãt quẽ admodũ dicũt collatões
inferre.¶ Siuero añ inſinuatõeʒ
in aliosti.pᷣter eos ꝗ cõtinẽt᷑ ꝑticu

lari diſpoſitiõeranni collatoꝛesfi

ſcalia exoluant:aut in ꝓuincia ex
pẽdãt iubemꝰs eos in eiuſdẽ indi
tiõis collones hoc reputari:ut ni
luʒipſi patiant᷑ danuʒ. Si uero
ſm a nobisdiffinitũtpᷣsnõ dirigã
tur hmõi ꝑticulares diſpoſitões
q ꝗqdẽ ꝑ tpᷣs gubernãt nim ptoꝛiũ
xxx.libꝛaꝝ auri penã ꝑſoluãt umiꝰ
cuiuſqʒ ꝓuincie uero tracte:ut et
xx.libꝛaꝝ auri pena exiget᷑. Si ãt
iudex miſſus eaſdẽ ꝑticulares di⸗
ſpoſitiõesm ꝓuincias nõ poſue⸗
rit.x. libꝛaꝝ auri pena dãnabitur

et ſpoliationẽ ſingulis ſuſtinebit
eiꝰ qʒ officiũ quiq; libꝛasauri exi

get ¶ JAubemꝰ uero ſpẽꝝꝗdẽ illa
tionẽ moxex pꝛicipijs uniuſcuiuſ

qʒ inditõisinciꝑe argẽti uero illa⸗-

tiõistitul ſᷣm diffinita tꝑa.¶ꝛo

fiſcalibꝰ aũt collatõibꝰ de ſuſce⸗

pta ſiue ſecuritates ꝑticlares:aut

plenarias oĩb ab hisꝗ fiſcalia ſu
ſcipiũt fieri diffinimꝰ manifeſtan

tes et ſolidoꝝ q̃litatẽ ⁊ ſpẽꝝ necñ

et iugoꝝ ſiue uillaꝝ:ſiue centuria⸗
rũ et noĩa poſſeſſionũ ꝓ gbꝰ fun⸗

Eeruaʒ iugo. ſcʒ
boum.

ctiões ſuſcipiũt.i Si uero ſᷣm pᷣ⸗
dictũmodũ de ſuſcepta:ſiue ſecu
ritates nõ fecerint iubẽꝰ eos ⁊ pe
nã.x.libꝛaꝝ auri exigi et toꝛmẽtis
ſubdi.ſimiliter iudicẽ ꝓuincie.x.
libꝛaꝝ auri exigi penã ſi de hoc in
terpellatꝰ nõ iudicauerit ⁊ cõpel⸗
lit᷑ de ſuſcepta ſiue ſecuritates ſʒ
quẽ diffinimꝰ oꝛdinẽ ſcnbi. NHoc
aũt iubemꝰ obſeruari:ut ſiꝗs foꝛ
ſan collatoꝝ dubitat ð impoſitiõe
ꝓq̃ fiſcalia exigunt᷑:aut/ꝓq̃ fiſca
liũ quãtitatẽ oibꝰ modis fiſcaliuʒ

deſcriptionũ cuſtodes cogi a ꝓui

cie iudice:aut illo negligẽte a lo⸗

coꝝſctiſſimo epoeas ꝓferre:⁊ fi

ſcaliũ oñdere qʒtitatẽ ⁊ ſuitiũ pu
blice deſcrniptionis exigi poſſeſſo⸗
rem./Et in hoc quoq; adiuuare

nr̃os collatoꝛes ꝑſpeximꝰ ut non

neceſſitasinferat᷑ poſſeſſoꝛibꝰ ſb
hypoteticis decimatiões noĩareĩ

aurocollatõis ut nõaliq;; exh ip
ſipatiant᷑ leſionẽ:ſzʒ eos quibꝰ in
unaq̃ꝗq; ꝓuincia aut ciuitate ꝑicu⸗

—

tAnoquoqʒ.ſim con

J
4

De inter. colle. beretico.

De 2 mu. De collatoꝛibꝰ

b ¶ Auia em̃ pꝛobibui
mus.ſ.et ad buc hoc ꝓ
bibuimus. Jo.

i ¶ Del. pꝛo ſaltem.

K enſuimꝰ. no. inter
pꝛerari veterẽ legem ꝑ
nouam.ñ
¶ Sancimꝰ vendicare
ſuntet alij caſus quos
diximus inſti. de le. F.
legari.

m ¶ Raptoꝛis. ſ. bona.

n ¶ Tranſferri.nota do
miniũ trã ſferri ſine poſ
ſeſſione. vt dixi. C. de
pact.l.traditionib.

0 ¶ AMulierem. bñtem

p ¶ Competit. nota pe/
nas in delictis. vt bic.
et. S.vt nulliiudi.ꝭ.qm̃
et pꝛemia merẽtib. vt
bic.⁊.C.ð ſtatutis.l.vt
virtutũ.

q ¶ In pꝛeteritis. no. ꝗ
lex ad pꝛeterita trabit᷑
facta.ſic. C. de legi. et
con.l.leges.

r 4 Rubꝛica. Decol⸗
latoꝛibus er alijs capi/
tulis. .

ſueiudinẽeni ſuntmen
ſure. ff. de ↄtrahẽ. emp.
imperatoꝛes.
v Et octobꝛem. innuit
ꝙ in octobꝛi ⁊ ſeptẽbꝛi
aptabunt᷑ ad pꝛeſta tio
nem tributoꝝn.
xSi vero Hm. ſic. C.
de apocbis pu.l.i.
¶ Diſpoſitione.in pꝛo
uincias facit.S.vt litig.
iu..et boc.colla.ix.et
Q. de paga. et ſacri. et
tem.l.pe.in fine.
5/Jubem. ſuſcepta
ſcriptura de ſuſpectis.
vt. S.ð man.pꝛin..co
ges, .ſ. pri. .
a Bi vero penã. ſic.ẽ
er atoal
b Hoc aũt deſeriptio /
nů. C. de egedo.uſtie
2. C. de fide iſtru. illate
c ¶ Etin boc quoqʒ. S.

de eccle. ti. S. ſi quis aũt

in ſua. col. ix. ⁊.j. de ſa.

epi.S.ſi quis rapuerit.
ea. colla. 7. C. de ſuſce.
iuſta.et.l.exactões.

lum fiſcaliũ eractõnũ iminet:ſiue
ſint iudices:ſiue curiales:ſiue ei⸗
actoꝛes ſeu uindiccs:aut canoni⸗
carij:aut alij ꝗdẽ a ꝓpꝛio ꝑiculo:

⁊ ſuſciꝑe pecunias⁊ tranſmittere

Lexpẽdere in quibꝰ deputate ſũt

utilitatibꝰ. Et hoc cuſtodin iu
bemꝰ canonicariũ talẽ in puinciã

deſtinari ꝗ poſſit in ꝑiculo oꝛdinã

tiũ eũ exigere fiſcalia tributa ut ꝑ

nullã occaſionẽ ĩpulſoꝛeʒ.põt eni
mitti:⁊ dãnũ ſubiectis inferri ipul

ſionis:et ipᷣm uocabulũ decetero

pimimꝰ: ſiuero opoꝛtunꝰ nõinue
nit᷑ canonicariꝰ nõ ipulſoꝛ mittat

ſed illoremoto alter dirigat᷑ cano

nicariꝰ.ipᷣm q qʒ canonicariũ con
tentũ eẽ iubemꝰ deputatis cõſue/
tudinibꝰ nullã ſubiectis inferre

leſionẽ ſinaũt aliqũ cõtigerit ſuꝑ

indictos cuiuſiibet poſieſſiõis cõ⸗
ſeruare:aut cũ tributarie fieri exil

lotꝑe iubemꝰ ſuꝑindictũ ſuſcipi

entẽ exigi ꝓeo fiſcalia ex ꝙᷓ tradi⸗

ta eſt ei ſuꝑindicta poſſeſſio. Nõ

gliter aũt ſuꝑindictuʒ fieri:niſi ex
reſcripto de hoc examĩatio fiat a⸗
prud ꝓuincie iudicẽ.⁊ ſnia eiꝰ ꝓce
dat diffiniẽs eũ ꝗ dʒ ſuꝑindictuʒ

ſuſciꝑe.i Si ꝗs aũt putauerit ſe

ledi:liceat ei pꝛounocare nt in foꝛo
glioſiſſimoꝝ pᷣfectoꝝ appellatio
examinet᷑:er ſᷣm leges terminũ ſu
ſeipiat. Si uero aliqñ cõtigerit
dñm cuiuſcũqʒ poſſeſſiõis aut nõ
appetere aut ad fiſcaliũ ſolutionẽ
nõ ſufficere aut ex hoc ſuꝑinterdi

ctiõiſ neceſſitas ſuſcipiat᷑ iubemꝰ

hãc repẽtetradi hisq ↄſeruãt aut
tributoria pꝛedia poſſidẽt cũ oĩbꝰ

qin ea inueniunt᷑ agricolis ⁊ pecu
lijs eoꝝ:et emphicis:⁊ fructibꝰ ⸗
aialibꝰ:⁊ oĩ alio inſtr̃oibiq; iuẽto

Si uero aut ꝑſona q̃ debeat eas
m legẽ ſuſciꝑe nõ inueniat᷑: aut
alio quocũq; mõ differri ſuꝑindi⸗
ctũ cõtigerit iubemꝰgeſta cõficia
pud ꝓuincie iudicẽ ſignificãtia et
qualitatẽ et ſtatuʒ eiꝰ poſſeſſiõis

et oĩa in ea inuẽtaut ſic eã curialeſ

ſiue exactoꝛes: aut iudiciales:aut
officiales ſuſcipiãt:⁊ ſi poſtea in=

al .

ueniat᷑ q debeat eã ſm leges ſuſciꝑenõ aliter fieri

niſi qð ꝑ occaſionẽ fiat exactoꝝ aut curialiũ:aut iu
dicũ:aut officialiũ eius penis:aut minꝰ factũẽeiꝗ
ſuſcipit reſtituat᷑.hoc qqʒ iubemꝰ ut ꝓpecunijs
aut ſpẽbus in ꝓuincijs expẽſisnõexigant᷑ collato

res ea qͥ pꝛedicunt᷑tra ſmiſſoꝛia: ? ꝓhis aũtq tranſ
mittũtur nõ ampliꝰ pᷣberi eoꝝq́; exinitio ĩunaq̃qʒ

ꝓuincia deputata ſũt. ¶Eos ãt ꝗꝰ in ꝓuincijs p
gbuſcũq; publicis exactiõibꝰ dinigunt᷑:nõ aliter ĩ-
choare exactionẽ:niſi pꝛiꝰ in ꝓuinciali iudicio inſi
nuauerint impoſitas ſibide hoc iuſſiones ut exol⸗

uentes fiſcalia tributa nulli ꝓhis ꝑiculo aut dãno

ſubijciant᷑:hoc ipſoꝛ ſuꝑpꝛiuat᷑ negocijsobſeruã

do/Hoc q qʒ iubemꝰ eosquibꝰ fiſcaliũ exactio

iniũgit᷑ nullã pꝛiuatax cꝗn executionẽ committi.

Sʒ ⁊ ſi qd eistale iniungat᷑ nullo mõ pᷣſumere
eoshoc agere ne occaſione publicaꝝ funccõnũ no

ſtri ſubiecti ledant᷑. Si aũt aligs ꝓueritate pu⸗
blica debẽs tributa dicat executoꝛi eẽ ſibi aliũ debi

toꝛẽ:nõlicere executoꝛi moleſtiã aliquã denoiatoi
ferre niſi pꝛiꝰdebitoꝛ ꝓbeturnullomõoĩo poſſe pu

blica tributa ꝑſoluere hocpꝛiꝰ tñ reꝗri apð iudicẽ

pPꝓuincie: ſi ꝓueritate debitoꝛ ẽisꝗ denoĩatꝰ eſt. et
ita fiet exactio in utroqʒ caſu ſiꝗs exeqꝗ aut exigere

citra ea queanobᷣ diſpoſita ſunt pᷣſumpſerit.⁊ cin
gulo nudabit᷑ ⁊ cõfiſcabit᷑ ct exiliotradet᷑.ꝗ aũtin⸗

lũxerit aut pᷣceꝑit iudex.x.li.auri exigat᷑ pena.⁊ of

ficiũ eiꝰ.v.libꝛaꝝ auri ſubiaceat pene.i/Mullipe⸗

nitꝰ uero liceat publica tributa exigere neqʒ cen

ſualibꝰ:aut rõnum ſcriptõibꝰ aur alijs quibuſdaʒ

publice miſtrãtibꝰ executõnẽ ꝙ in ſacroloco reſidð
at aut cõtra eos ꝗ dicũt ſe leſosab eisiĩ fiſcaliũexa

ctõe.¶¶ Mullꝰ aũt penitꝰ moleſter̃᷑ ꝓtributis terra

rũ qsnõpoſſidet: ſʒ etiã ſi cõtingat agricultoꝛesa⸗
licui cõpetẽtes aut inſcriptitios ꝓpꝛiã eos habere

poſſeſſionẽ illos mole ſtiã ſuſtinẽtes niſi foꝛte pꝓpᷣa

uoluũtate tali functõe ſe fecit obnoxiũ. Eos aũt qui
publica tributa exigẽt iuſtiſ põderibꝰ⁊ mẽſuriſ uti

pᷣcipumus.ut neq; in hoc nr̃os tributarios ledant

Siaũt collatoꝛes putẽt grauari ſe:ſiue in menſu⸗

ris:ſiue in põderibꝰ:habeãt licẽtiã ſpecie gdem

mẽſuras ⁊ põdera glorioſiſſimis pᷣfectiſ. aun uero
⁊argẽti ⁊ reliq ꝝ metalloꝝpõdera a glioſiſſimo ꝑ

tꝑa comite ſacraꝝ largitionũ accipe ⁊ hasmenſu⸗

raset pondera ĩ ſãctiſſima uniuſcuiuſq; ciuitatis

eccleſia ſeruari ut m ea ⁊ grauamen collatoꝝ: ⁊ fi
ſcaliũ illatio ⁊ militares ⁊ alie expenſe fiantCiui

tatũ ueronfe reipu.⁊ habitantiũ eas pfecte ꝓſpi⸗

cientes. Jubemꝰ nullaʒ oĩno eẽlicentiã fiſcaliũ ex
actoꝛibꝰ cõicare pecunijs:q oꝑibꝰ ⁊ frumẽtis ciui
tatũ ⁊ aqueductis aut alijſ ꝗbuſlibetſolẽnitatibus

aut ſalarijs deputata ſunt aut retinere aliꝗd ex eis

odiri. i. conſer
uari. C. de om̃i
agro deſer. l. lo⸗
co 2=

e Siguis aut
7 Hm leges 3.
de iudi. in fi. ti.
col. vi.
i Si vero aliqñ
empbicis. de q/
bus babes exẽ⸗
pla.ff. de penu
D de ſuppel.
36 Qualitatẽ. ⁊
ſic cõſcribuntur

bona ab eo cui

ſuccedit fiſcus.
b R aüt qui.
de cano. lar⸗
gi. C. de execu/

to. et exacto.l. i.

li. xij.
i Mupolltas.
nota ꝓ ſentẽtia

pla. vt drimus

k MHoc quoq;

Ins vel pꝛiua.
l. De.
1gfiiui vero ex

ißentum. 5. de
man. pꝛin. F. fi.

7.8. vt oẽs obe
di.colla.v.
m ¶Erigere. eoſ
C. de epi.audi.
hen g
n 14s autez
Nhachefeves
cre. ab oꝛ. fa.l.
qð eſt. et. ff. de
mu. et bo.vt gra
datim. et. C. de
ſuſcepto.⁊ arcb.

l. exactoꝛes.li.x.

0Antec; da /
mus. ar. ꝙ pᷣla⸗
tus ex ipa electõ

ne aliqð ius bʒ

nec poſtea eligẽ
tes mutare con /

ſiliũ poſſunt. vt

ey de ele. cauſaz
que inter. Item
pꝛin.S. eos aũt
S.de admi.. il
lud..ſo.vt ibi.
Itẽ.ff. de of. ꝓ /
con. et leg l. iiij.
F. F. Z.ſo.boc no
uum.

p ¶ JNubem auͦt

latrocinia. C. &

epi. ercle.ſiquis
boc.ff. de om̃ci.
pl. congruit.

dniat

odetl

nn i

iidinſii

Dinpelg
pbing e
obebisg,
hfirhn

adeſppc,

Amini
öſebanen
acb iot
dntfſas,

ſitgi

„decgnolr
Cdegn
aablt
n.

Aiu

lap ſenet

h.ntdtins
depali
(borog
lne Ccſ
ns gapin

de⸗
Kir
nnun N
n pun .
N ooz
cla.
Eumm
Deepi auci
hend o.

abo l.
aaf
1abotg⸗
ner C
upodnh
conslib

Urinn/
an cze
aiheden
lgd ten⸗

ptſrnlgi

nutarcok

poſum

Lelecnl
nier In
demien
8. dob ti
uniß
ſen
ſ
lglit
ſoborte

i
ul

eiaNH
NeafͤüH

EH

O.
Oiss anen
fuclfid

. q Ad boriube

mus. 8. de mã.
pꝛin. F. illo colk.

lij.ð. vi iu. ſine

quoquo ſuf.j.ðil

lud. ff. de of. pꝛ'o

tcon.l. ob ſeruar̃.
in pꝛin.

Mona⸗
talia rocinia oio hr̃euacãtibꝰ oibꝰ pq ſiue ei gñalłr
ſiue ei ſpalit aliqd tale pꝛidẽ ↄceſſũ ẽ:aut poſtea i⸗

aut ad ꝓpꝛiũ lucrũ dirigere:ſed ſi
ne aliqua dilatiõe aut iminutione
hec pᷣbere:aut ꝓficiãt ab initioin
gbus deputate ſunt oꝑibꝰ.ſed ne
qʒ poſſeſſoꝛes aut hitatoꝛes cita⸗

tuʒ pᷣſumer̃ qlʒ mõ auferre aliqd

exipᷣis pecunijs:aut nomie deſcri
ptionũ:aut ꝓſpoꝛtulisdare aliqd
ex his aut expẽdere.Si quis aũt
dare aut acciꝑe ex hiſ pꝛeſũpſerit
iubemꝰ eũ de ſuo duplici quãtita⸗
tẽhocciĩtati redder.¶ Sʒneqʒ/p
uinciaxꝝ iudices:aut eoꝛus officia:
aut aliũ quẽlʒ oĩo ꝑticipiũ hẽre ali
qð ad pᷣdictas pecunias:aut eoꝛũ
diſpẽſatiõi ſemetipᷣm miſcere.ſʒ

citatis ſctiſſimũ epᷣm ⁊ pꝛimates

necnõ eiꝰ poſſeſſoꝛes ↄſtituere ꝗ⸗

dẽꝑtẽ citatis ⁊ fumẽtaniũ:⁊ taliũ
hmõi diſpẽſatoꝛes. Singul ãt an

nis ipletis ſciſſimũ epᷣm cũ.v.pꝛi⸗
matibꝰ citatis rões exigere eos ꝗ
ab ipᷣis oꝛdiati ſũt:⁊ ſiqꝗd ex tabla
rijs rõcinijs apꝑpuerit debitũ: aut
remãſiſſet exigi hmõi diſpẽſato⸗
res ꝑiculo eos ↄſtituẽtiũ ⁊ utilita⸗

tibꝰ qbꝰ deputata ſũt reſeruare.

Si gsãt ex pdcisdiſpẽſatoꝛibꝰ

inefficax iueniat᷑ repẽte hũcremo
ueri iubemꝰ aliũqʒ ꝓeo a ſciſſimo

citatis epo.et reliꝗs pꝛioꝛibꝰſicut

bpdictũ ẽ oꝛdinari. Sciẽtibꝰ hisꝗ

rAd ciuitatem
aut de munici/
pio ad munici⸗/
prium.

denoĩant eos qꝛ ſi qd dãnũ citati
ↄtigerit ex ꝓpꝛijs ſubijs hoc me
debunt᷑./ Mulli geroliceat eosꝗ
officio ſũt głioſiſſimoꝝ pᷣfectoꝛũ

aut ĩ alio offõ aut in ſchola ↄſtiru

toꝝ talia rõcinia ↄmitti.neq; expᷣ
cepto eiuſdẽ admiſtratõis:aut al⸗
terꝰ iudicis ſcripti:nec ſipꝛagma
ticꝗ:aut aliã ſãctionẽ aut ſacraruʒ
cõmonitoꝛiũ accipiãt pᷣcipiẽs eia
ligd tale. Sʒ ſi qꝗd fiat hmõilniaʒ

hfeuniuſcuiꝰ q; citatis ſctiſſimuʒ
epᷣm eteiꝰ pꝛimatesnõ m̃dere ꝓ
