ho.ſcʒ non recipe/

nusonera uicini ſuſtineat. uti ere ius non aul
parietem eius liceat uicino ti- bertatis.⁊ bãc ne⸗
gnuʒ imittere: ut ſtillicidium? Sarnua erlas aa
uel flumen recipiat qsin edes dicta. vel dee en
ſuas:uel in aream uel in clo⸗ reciperetalia eſt ſer
cam uel non recipiat. et nie al⸗ degnar erpeng g
tius quis tollat edes ſuas ne mihi quondã reci/
lumibꝰuicini ſui officiatn uneaſteurin hſin
ruſticoꝛũ pᷣdioꝝ ſuitutes qui- benda ſauituteĩdi

gebã aliquo facto

tutem.⁊ ideo tantũ in affirmnatiua lex dicit de eis.ſ.ius eũdi agẽ

llat.quod põt ꝓdeſſemibi ad lumina refalgenda. vſñi dicik

f¶ Aicinuſ.i. dom⸗

*

aPrraleIE ſic econtra in pᷣſcri⸗
hauſtumpecoꝛisad aquam a beenda ſue zarta⸗
pulſum iuspaſcendicalciſ oo windiger facto .ſlo,
quende arene fodiende. re va ſimilia faci ⸗
¶ Ideo autem he ſeruitutes at:quò ſutneceſſa⸗
fnrna in pᷣſcp tiõe lib⸗
tatis ðᷣ ruſticã ſᷣui⸗

in li. regũ.refulſit ſol ĩ dipeos aureos ⁊ reſplenduerũt mõtes ab
eis.⁊.ff.e.ſi arboꝛẽ.S.interdum.vel dic ꝙ tollat vt ſit ſeruitꝰ: vt

mogo in alijſ dirimuugs.

k ¶ Iuter ruſticoꝛum bauſtũ.ſ.ius hauriendi aquã neceſſanam

aglo meo vel laboꝛantibꝰin vodem ex fonte vicini.
¶ EMecoꝛis.ſ.cõſtituti ad ſtercoꝛãdum agrũ meum. et ſic bibẽt vł

paſcent᷑ in tuo viano agro et ſic ſunt reales ſᷣuitutes. Sed õ. f..
de gli. et c.. le. l. mella. S. fi. rñ.ibi ꝑſonales dicunt᷑:qnĩa cum pſo
na durãt. r. ar. ff. deſerui.ruſ.p.pecoꝛis.vel ſihabeam pᷣdinʒ cui
expediãt non erit ſeruitꝰ.ſed magis aliud ius.ſ.pactionis vł cõ/

uentionis.vt.ff.de ſerui.vt pomum.

m ¶ Coquẽde.neceſſarie ad domũculã in agro meo faciendã ꝓ⸗

pter fmctus recipiendos. idem de arena fodienda.

„ 2 — — „ —

tem qð dñs fſundi hʒ in fructibꝰpcipiendis ẽ cũ cã.i.cũppꝛietate
vt.ff. de ercepti. rei iudi.ſi cum argentũ.S.pe.
¶ Alienis. nam ſua res nemini ᷣuitutẽ dz. vt.ff. ð ſerui.vꝛ. p.l.

pꝛietas.apud alium vſufr. vt.ff. de acqui.poſ.l.pmiſceri.ius au-/

in recõmuni. ⁊.ff.ſi vſufru. pe.l.vtifrui.in pꝛin. Item qð ſubijceit

rebus. dic. ſ. quibuſſibet: niſi vſu conſumantur. vt. ſ. e. F. cõſtitui

b

ec
de obli. que ex delic.naſ. S. furtum. —
1ruenclt ad differentiam nudi vſus in quo tamẽ vti etfruiꝑ⸗
5 Galna ren⸗ ſubſtãtia.i.p ſtita cautione vel ſatiſdationeð ſal
uanda ſuba.ſᷣm qſdam.et ſic dicũt cautioneʒ eſſe de ſubſtantia
vſufruc.ar. ꝓ eis.C. e..l.i.et.ff. de vſufm.l.vxoꝛi.nos contradici⸗

tendi.ad dr̃iam creditoꝛis qui vti non debet pignoꝛe. vt. ſ.

¶ Vertis modis.yt.j.e. S.finitur.

vfufmu. pe.i.vtifrui.in pn.

Aeſncenra,fr elen a uic 5 erſi veſtimenton onra. Solu. ilo⸗
4

de duo. reis.l.nemo eſt.vel etiã poſſit inteſſe pᷣſtare.vt.ff. dee iudi.ſi qͥs

4 Z

Coſtituit᷑ autẽ in fundo etiã ſterili. vt. ff e. ſtatue F. i.
n (NMaturali. qꝛ nõ pbt eſſe ſalua ſuba. qd eſſe dʒ. vt. S.e. in yfn.
o ¶ iuili.qꝛ tranſit in dominiũ legatarij.vñ ſibi ſeruire non põt.vt.ff.ſt

tur de quibuſdam veſtimentis que perpetuo durabant.hic de temꝑi

bus.accurſiꝰ.

q Penmutatione. nam que hodie eſt mea cras erit tua.ſic diſtinguitur

quo ad dominium meum qð deſinit. ſic. S. de re. diui. S. ſi tamen. Item ſi
cum alia miſceatur extin guitur.vt.ff.de ſolu.ſi alieni.

mus ei. ꝙ bec cautio non eſt de ſubſtantia vſufmu. na ſine ea yſu

r (Sedy tilitatis cauſa ſenatus.cuius nomen non babemus.

d iiij

* ●
Secundus Deſer miſ vi. Deyſufucu.
n ¶Mec quiſq;. ſvt ſemuſit obligatio tñ eſſept. vt.f de euici. fru. eſt. plus dico. quia in caſibꝰnullo mõ pſtatur.vt. ff vtle vel fide cö.
funð. Kl. et. ff. familie h. beredes. F. ſʒ Z. ſi ꝓmiſſoꝛ vie. c. no.ca.l.i.S.ad fiſcũ.et.C.de bo.que li.l.fi.et.ff.vſufru.quẽad.ca.l.vſu⸗
o ¶ Si s ius.i.aliquã ſᷣuitutem de ſuꝑioꝛibus. fru. F. illud.et.S.plane.dic ergo ſalua rerum ſuba.ine pereat rerũ ſuba.
p actionibꝰ.i. pactionalibꝰſtipulationibꝰ.ſimil expoſitio eſt q.d.tam diu durat vſufm.qᷓ;diu durat ſuba.et hoc ſtatiʒ ꝓbatur.eſt au
ff. de acqui.poſ.l.ſi rem.in fi.vel pactionibꝰ.i.ctibꝰalijs in ven tem.⁊c.et ſic verba ſũt de diffinitione.ſed non cauſtio.
ditione et donatio Aſt aurté. ſ. vſiuffn. ing .
ne eeas ſubijat iiiiiii ſenuitus vel foꝛma coꝛpoꝛii
pulationibus.i. ob pꝛedioꝛum appellantur: quo- tra ſi fundum legauerit dedu berns. —
lisatonibus vbo/ niam ſine pdijſ ↄſtitui nõ pnſt ctouſufructulegatanꝰnuda b eLcordoe Penpte
Edes ſuas. qui MHemo enm ſer uitutem po habet pꝛopꝛieratem heres nue do caſmate pempro. vel iu⸗
un raſide teſt acquirereurbani uel mſti · rouſumfruc. Item alijuſum bubetmeewnike ioel ele.
vſ; ad celum lib e⸗ ¶Pdij:niſiqui hʒ pꝛediũ nec fructum alij deducto eo fũdũ penutt. .—
. n teciſcare vr quiſqᷓ debere niſi qui pꝛediũ legare poteſt. Si quis uero piumtus vtendi fru⸗ .
naand ,babet. (Si qusuclituici lineteſtauentonelirulumf. Eſeingu hiopenoa,
l.dꝗi.. no aliquod ius cõſtituere: pa alij conſtituere pactionibꝰ et teſepanonem nò eſt vſuff.
r Wderre ucden ctionibusatq; ſtipulatiõibuſ ſtipulationibus id efficeredʒ. Fenoeoegegepnzrmne
3En ſua libera eſt. et vo id efficere debet. poteſt auteʒ NR. Ne tamen in uniuerſuy quipoſtea dicinff vſufun.
D in alum phiee inteſtamento gsheredẽ ſun inutileseſſent ꝓpꝛietates ſẽ- e⸗ Hwanz GAemul i
1 nm agrum vt. ;. Danare: ne altiꝰtollat edes ſu per abſcedẽte uſufructu: pla 1s Prilsder-s.
ͤ„ſum agrum. vt. . are: nealni tollat edes lu per abſcedetenluructu: pla er. .coia, dema. l..
de te vry. ſrc v as:ne luminibus uicini ediu, cuit certis modis extiguiuſũ⸗ f⸗ ducto.no. voquucro.ſi .
ed. officiant. uel ut patiatur eum ſuctum: ad pꝛopꝛietatesre aun vſun n iegauant ios
Rub. De vſu ,/ lignum in panetẽ mittere uel uerti. Cõſtituitur gutey dↄcurunt in vſufr. vt. f. ð v/⸗
fuan. ſtillicidium habere:uel ut pa- uſuſfructus nontantum in fu enelĩenerac in ſoni
Dr(teatar eũ per fundumire: age doet edibus:uerum etiã in f- ⸗ſu conſu.lſi ibi.
( Saee reaquãue ex eo ducere. uiset iumentis et ceterisreb? 8s Legare Yrem aliſamo/
4Kaisrren ;)* 4 ſumuntur. Mam heresneq; aitur in poſſeſſionem fructu
ſarſer arhonne⸗ 4 Sulſfi geſt ius ali cipiunt uſumfeuctum: quoin b ¶Coͤſtituere inter vuos. .
immo deiure vten eis ute i fmẽdire numeroſt unt: uinuz oleuy fru⸗ i⸗ Paedentn.vtS.t
derde 1 z„ beſalua rerum ſi uba mentumueſtimenta quibꝰ ꝓp e
ſeq; boc vebus ¶ Eſt aut ius in coꝛpoꝛe quo' xima eſt pecunianumerata.
ſasrbono ne. ſublato: ipſum tolli neceſſe Mamq; ipſouſu aſſidua pr
ituſ: remo ,KAR r sõ N. “säl
n eſt. ¶ Mſuſfructꝰ a ꝓpꝛie mutatione quodammodoerx k gpnectamen abſcecle
vaſallus ſupficianri 1 dr. , 4 QauiI K (Wec tamen abſcedente.
us 1 qui eis vtle tate ſeꝑationem recipit.idqʒ ctinguitur ſed utilitatis cauſa ſcharo erate crerit p aue
ã penſonale quia ce ſi quiſ uſumfructum alicii rum earum uſumfructum cõ⸗ peepetuum nelibtas ſit iuu
ann nectone legauerit. nam heres nudam ſtitni ut tamen eo nominehe e d detbteg merde
ning ze foma/ Habet aldictlten⸗legara rediutiliter cauoyi. a⸗ lbe bo. ablli ſed io.cñ
quedam a ꝓpꝛieta usuerou 5. Et cõöo pecy. t 9 leca⸗ Poſſit ꝑ ſubſtitutio. ſeruire.
ueema vpues usuerouſumfructu;. Et ecõ q; ſi pecunie uſuſfructꝰ lega⸗ boſit d deglani,
vnum poſſir eſſe p⸗ et. l.ad ſimilitudinẽ.cũ boc
non agat᷑ vtꝑ ſetantum operetur.vt.C. de cqqu.tol.l.vna.S.vera.et.ff —

4

S

3 6 ¶ Satiſdat. ſed nonne bec ſatiſdatio vel illa ᷓ ſatiſdat legatariꝰ vel v⸗

1c: : bHI, 2 ſufructuariſe vſurũ arbitrio bonivini poteſt remitti a teſtatoꝛe.rñᷣ.hñ.vt.ff

—12 7
„ – —

terponitur.illa autem de le⸗

tuir legatario.ſic.ff.de vſuf.

(Cautionem. etiam ꝓpe.

de vſufru. ea.re.que vſu cöõ.
l.tribus.in fi.que cautio lo
cCco ꝓpꝛietatis erit apud be-
rregcem.

cit. ibi enim anteq; eſſq fru

ſona finiretur. vt. ff. de peri.
et oom. rei ven.l.neceſſario.

ECapitis. . de capi. di. F. i. et. i. et. iſ
c Elanina que moꝛtes ciuiles ſunt.vt.ff ꝓ ſo.verũ.S.ſocietas.nò au⸗

f
WV cedi nõ pᷣt.immo tunc ad ꝓpꝛietatẽ redit. vt hic.⁊.ff. deiure do.ſi vſu/
“ u.ibideipſa fuctuu perceptione. ar ff.deperi. et oom. rei ven.l,. neceſſa /
rio. F. fi.
g ¶Acquiſierit.ſ.finit᷑ vſufruc.

in poſ.le.ſi pecunieæt. C. de vſufru.l.i.⁊.C. vtle.no.ca.l.pe. Alla autez

ſatiſdatio quã pᷣſtat heres delegato ſoluendo bñ pᷣt remitti.vt.ff. vt le.
no. ca.l. licet. .l.fi. et eſt ratio.qꝛ bec ſatiſdatio contẽplatione beredis ĩ⸗

gato pꝛeſtando gratia teſta
toꝛis vt ſua voluntas adi/
pleatur. vt. C. vt le.no. ca. IH
ijj. non eſt ergo miruʒ ſi Ulð
qð ſua gratia introductum
eſt:teſtatoꝛ poteſt remittere
aliud autem non. vt. L. de
pac.ſi quis in cõſcribendo.
et. ff. de pac.l.pactũ.et deo⸗
pe.li.l.cerdoneʒ.⁊ ad.l.fal.
gq5ð debonis. §. fl.
t abue bi⸗ enim duobꝰ
mõdis tm amittit᷑ vſufruct.
pt. ff. de vſufru. ea. re.qᷓ vſu
conſu.l.qn ſti. et. l. quoniam
v ¶ Satiſdatr᷑ a legatario.
x ¶ Eſtimate. ſ. eo tpeqñ dã

redi detanta pecunia reſtituẽ

nuetur.

datura legatario: ut ſi moꝛia
tur: aut capite minuatur tãta

non fecit quidem earum rerũ
ea.re. que vſu con.l.ſi ttbi.
ꝓ¶ Poterat. l. cũ ſubſtantia
in bis non ſoluet᷑: et domini

um mutetur. vt. . dictum ẽ uſt nfr uctum conſtituit.

nam ſatiſdare debet. vt. C.
de ver. ſig. l. ſancimus.⁊.ff.

9 1 mitur autez. vſufructu
arij.ſ. naturali.ſed ↄt᷑.ff.de
noua.ſi vſufru.ſo.non ðdi⸗

ſidñno pꝛopꝛietatiſ ab uſufru-

Actuarius delegaui vnde er .
hſona cui delegaui finti:. ctiuario cedatur. Nam ceden

qꝛ ĩ eperſona inalpl. adͤr do extraneo nihil agit. ul ecõ
poſtea delegaſſem er maꝑ cxrario ſi fructuarius ꝓpꝛieta-
tẽ rei acꝗſieritque res cõſoli

5. ſnali. datio appellatur.

.

n minima ca. di. vt. ſ. de acqͥ. per arro.in pᷣn.
d ¶ Per modum.ſ.vt bonus paterfamilias:vel melius.ꝑ modum et tem
pus.i.pꝑ mod eratũ tempus.ſ.x.an.inter pꝛeſentes.xx. inter abſentes.vt
Q. de vſusru.coꝛruptionem.ſed relictum ciuitan durat centũ an.vt. ff. e.
an vſufru.actio vᷣo competens ꝓ vſufru.non ipſo iuretollit᷑:cum tempꝰ
non ſit modus tollende ob.ſed ꝑ exceptionem dico tempoꝛe tolli licet in
alijs modis qᷓ; fruendi ipſo iure etiam actio tollat᷑.vt.ff. de acti.et ob.ob

e ¶ Conſtitutio. ¶. de vſufmu. coꝛruptionen.

*

ationum fere. S. placet.

temn finit᷑ cedendo.j.ti.i.in fi. pᷣmi caſus d. ſo. bic dicit de iure vtendi

b ¶¶ Aue res.i.talis acquiſitio.

tus ſit: ita dat᷑ legatario ut ei ꝰ
fiat:⁊ legatarius ſatiſdat hHe⸗

da ſimoꝛietur: aut capite mi-
¶ Cerere quoq; res
ita traduntur legatario ut eiꝰ

fiant.ſed eſtimatis his ſatiſ-

pecunia reſtituatur quanti he
fuerint eſtimate .ergo ſenatꝰ

nſumfructum nec enim pote/
rat:ſed per cautionem quaſi

Finitur autem uſ uſ fru
ctuſ moꝛte uſufructuarij ⁊ du
abus capitis diminutionibuſ
maxima et media et non uten
do per moduʒ ⁊ tempus que
omnia noſtra ſtatuitoſtitutio
Item finitur uſuſfructꝰ

oappellatur. (Eoam
plius ↄſtat ſi edesincẽdio cõ⸗
ſumptefuerint et etiam terre

. . — —
. E .
. —

. „

i (X onſumptefuerint.. in totum. vt. f. . ſi cui . “
K ¶ Mec aree.ſic.ff. qui.mo.vſuſfru.a.iure repeti.et.l.pe.ar. .ff.ꝰ

pigno. acti.l. domm. 2— .
1 umtorms natorna ſnan dro herte nõ redit ad ꝓpꝛietatẽ
vt.ff. qui.mo. vſuf.a.l. excepta. Item ſi ſunt duo cõfructuarij:v⸗
èèGMU nnnnoo perdente alteri
(KKcoreſcit. vr.f dev.
motuuel ſuouicio coꝛruerint ſufr. acrel.l..S. pe.
eninguinſumfructuʒ neceſſe nus. Devlu e
eſt.⁊ nec aree quidem uſum- babiuatione.

fructuz deberi. (Tumiau⸗
tẽ finit᷑ totꝰ uſufructꝰ reuertit ¶Kuiur. Lin te⸗
ſcʒad ꝓpꝛietatem:⁊ ex eo tẽ⸗ ſtamento ⁊ inter v·

. Pecn .yvt. S. ti. i. F. i.
poꝛe nude ꝓpꝛietatiſ dñs inei ije Sob nn o,

ſdem coͤſti/

pit plenam in re hr̃e ptäůtem. ſu ꝓ partecõſtitui
l nõ põt.yt. ff. e. l. v⸗
Deuſuet habitatione ſus pars.ſed aliud
—Ü,, invinfru. vt. ff.H vo
busuſuſfiuctuſ con diuiduuſ eſtqð nõ
X X ituit᷑:etiã nudꝰ uſꝰ eſt in alijs ſeruituti
modis finit quibus ⁊ uſuſt fru obſtar i duobꝰ vl⸗
f- „,„ ooſtituitur ꝙ ocur⸗
ctus delinit. ¶Minus in⸗ ſu partes fiunt.qa
tem.ſ.iuris eſt ĩuſu q; inuſu- occaſiöe magis cʒ
fructu. Mam isqui fundi uun ratione cõtingu. vt

ff. de riuis. l. labeo.

dum hʒuſum: nihil ulten h a n (Aodis. ds.ö̊. 1 4

bere intelligiturq; ut olenibꝰ t. E. fini habuim
pomis floꝛibus fenorſtramẽ⸗ 4 Ainus iuris.

äs s ſed in caſibuſ eq̃leſ
tis lignis ad uſum quottidia ſuntüiuananus
numuutantur. ¶In eodez vyſuanus. vt in vſu
——,Hpecunie. vt. ff. de v⸗
quoq; fundo hactenꝰ licetei ſufn ea tel b tena⸗
moꝛari ut neq; domino fundi s.r. Jtenstn
2 moleſtus ſit:neqʒ hiſ ꝑ quoſ . tolluun quat ſoli
opa ruſtica fiũt ĩpedimẽto ſir ſbi ſufficit.vt. f. e.
necullialij ius qd hʒ: aut loa undr Neg ſ n l
re:at uendere:aut gratis ↄc··q ligna vederepo
ðre pᷣt.ci isquſũf.hʒ pᷣt hee¶ unt vt ſe. diuus.
p (Feno.i debeba. M
q ¶ Stamentis. id eſt demelega.genus eſt bladi. .
r Quotidianum.aquid ſi bodie vſus qͥ mihi ſufficit conſtituat᷑:

et cras ab alio in alio fundo conſtituatur.rñ.locus erit electioni
vel gratificationi in toto vel ĩ parte.arg.j.dele. F. ſi generaliter.
et. ff. de reli.l. fi.

iodo.alij contra.quoꝛum eſt verioꝛ ſententia. vt.ff.e.plenuʒ.
S..pꝛeter. Atem quis colit agrum. rñ ꝓpꝛietarius ſi vult.als vſu
grius.vt. ff.e.ſi domus vſus.et.ff.de vſufruc.l.hactenus.
t lmpecnenro ald. alia de cauſa inueniat dñm et eius fa
mliam poterit ꝓhibere. vt. ff. e.l. ſi babitatio. S. f. .
v(Alij. q. d. niſi in ppꝛietano
x Lum. id eſt q;uis.
ec omnia. S. ti.i.fi
care.contra.ſo.ibi in pᷣdialibus ſeruitutibus loquitur bic in per
ſonalibus.

1.

8⁸ Arur nunda ud in vino vel frumento et oleo.rñ.quidã nul

—–
*
—
t½
4
*)
1. —

4
.

.
„* 2
0 —
R

—

nitur contra. ſolu. vt ibi.ſic.ff. locati. l.l0

b E in iumento.
fa. f. e. plenuz. F. ſ

(Sec ſi. neq; la

dvpt in fundo. j. dii⸗

b (Alſus. quia lo,

5 ¶ Irem is. vt ipſe.f. el. i. F. . ð. . o.ibi ponit᷑ ſolum ꝓ ſolummõ.
vt. fr. de vul.ſub.l.quiliberis.in pꝛin.
⁊ ¶ Lum mantto. pñfti et futuro.vt.ff. e.l.ceterũ.S.mulieri.et gene⸗
raliter omnes recipiet qͥs et maſculꝰ: dũmõ boneſte.vt.ff. e.l.nõ
ſolum. et. l. non alitrer. .
a ¶ Item. ipſe rãtũ.
non autẽ locare pᷣt

ſi tamen aliquid cõ D omnia facere. (tem'iſ qui

ducat faciendum ĩ

biendt edium uſum habet hactenus
eo poterit vti oꝑpa

ius habere intelligit᷑:ut ipᷣe tã

vſuanij ſerui. Iteʒ 4
ſi ade ſauo ſua tij inhabitet:nechocius ada
opꝑa poterit locare ij r.
atint auré errenõ lium tranſferrepoteſt. æuixre
ex operavſuarij.vt ceptuʒ eſſe uidetur: ut hoſpi⸗
fe plenum. .ſ. er tem ei recipereliceat: ⁊ cũuxo

nor is alijs liberi
e de. necnon perſonis alijs liberis

quibꝰnon minusqᷓ; ſeruis uti

ae niſi modico. vt tur: habitandi iushabet. Et
Fepen eaſi conuenienter: ſi ad mulierem
lo modo m. p.io. Uſus edium pertineat:cũ ma
3. dicit enim oibus iroei g2
big aa ſum vmum litoei habitareliceat. (Iteʒ

no ſus vſuſ.ba Sed ſi pecoꝛisuel ouiuʒ
vr. C. eci niqras Ulſus legatꝰſit: neq; lacte:ne⸗

faElauo l.nt vl⸗ q; agniſ:neq; lana uteturuſu
ſtpulationib⸗ ſic. Alius. quia ea infructu ſunt.
Fenrml5Ar 8 ⸗ ¶ Plane ad ſtercoꝛanduʒ

naras ſer vſuar gata ſine aliquomodo conſti
Sn. ac. tuta ſit: neq; uſus uideturne

q; uſuſfructus:ſed quaſi pꝛo

1 Meq; vſufr. qꝛ B
. pꝛium aliquod ius:quam ha⸗

non finit᷑ niſi moꝛte

re. er ob. non dicat cum videtur bic dicere debere. vt. . de rebus

coꝛ. S.i. accurſius

Robonemus ſaz. deberedi inſtiu. vl⸗ q; ad ti... de obliga/
1 o. et exinde. vſq; ad n. deaciio.
me Erpoſuimus. heccontinuatio refert. ᷓ. de re. di. SF. ſinguloꝝ.
n ¶ Etpro id eſt. huub. De vſucapionibꝰ. ſ. mobiliũ. vt pa⸗

.—.— tet. ſ.e. in pꝛin. et. C. quibꝰca. ceſ. lon. tem. pſcripti.l. i. ſed in. ff, e.

N Areen largeumiurpe torum wmarlneiml.uare.
Vreauili.i.l.xij. ta. vel romanoꝝ tꝑ excellentiã. vt.ð.de iur

agrum ſuum pecoꝛibꝰ utipo⸗

re liberiſq; ſuis.item libertis

7

d En ſuau. ſiut ſteriouti poteſt. ad alium ue⸗
.dere di inpe/ ronullo modoiusſuum tranſ
.¶Siembabiats ferre ei conceſſum eſt. Idem
ſiue dicatur babiia ſcʒiuris eſt et in iumento
tio ſiue vſufru.ba/⸗

vt. ff. e. ſi habitatio i
arca Pn. ſed vſufr. tationem habentibus ꝓppter
uulus moaut t. rerum utilitatem 'm Marcel
de vſufr. S. finitur. n ni.
e Vinzne li ſententiaʒ noſtra deciſione
PYVpmulgata permiſimus: non
ſDWawolum inea degere ſed etiam
k ¶ Deciſie vt. C. glijs locare. ¶ Hec de ſeruitu
e.cũ antiqͥtas.̊ᷣ ex
cuſat ſe quare ð be

peꝛeſcri. lon. tem.l. ſi.

na. S. ſed ius. Qcc.

Devſu ba. De yſuca. et lon. tem. pꝛe.

q ¶ Qui bona.qð pᷣſumitur ſia dſio credat ſeemere.vt. ff. de hen. enp. l

qui a quolibet.vel ꝙ putat vendentẽ habere ius veng endi.vt.ſf.de ver

bo.ſig.l.bone ſidei emptoꝛ.que bona fides pᷣſumitur ſenper.vt.ff.de⸗
ba.verius inſpiciunt᷑ auteʒ in venditione duo tempoꝛa.ſ.tempus ↄctus

tibuset uſufructu etuſu ⁊ ha
bitatione dixiſſe ſufficat
De hereditatibꝰaũt ⁊ ob⸗
ligationibus ſuis locis pꝛopo
nemuſi ¶ Expoſuimusſũ
matim quibus modis iuregẽ
tium resnobacꝗrunt᷑: modo
uideamꝰquibꝰmodislegitti⸗
moet ciuili iure acgruntur.

De nſucapionibuset longi tẽ
Eeispeeſerintiornbum.

¶ VNrerciuili conſtitu⸗
⸗ tuʒ fuerat:ut qui bo

isad que na fide ab eo quido⸗
ipſe tantum opere atq; mini- minus nonerat cũ crediderit

eum dominum eſſe rem eme⸗

rit:uel ex donatione aliaue:qᷓ⸗

uis iuſta cauſa acceperit:iseã
rem ſi mobilis erat anno ubi/
qʒ uno:ſi immobilis biennio
tantuʒ in italico ſolo uſucapi

ebat ne rerum dominia in in⸗

centoeſſent. ¶ Et cuʒ hoc

placitum erat putant bus an
tiquioꝛibuſ dominis ſufficere
ad acquirendas res ſuas p̃fa
ta tempoꝛa nobis melioꝛſen⸗

tentia reſedit:ne domini ma⸗

turius ſuis rebus defrauden⸗

turꝰneq; cento locohoc bene
ficium cõcludatur.et ideo cõ
ſtitutionem ſuper hoc ꝓmul
gauimus quaTcautũ eſtut res

quidem mobiles per tnienni-
ueroper longirempoꝛis poſ-

——

et tẽpus traditionis.i alijs

autem cotracnbus: ẽpꝰ tra

ditionis ſufficit nec noc po
ſterioꝛ ſcientia. ſecus in pet᷑.
bere. vt. ft. ꝓ ſoluto.l.pe.c

pꝓ aenpto. l.ij. et. C. de vſuc.

tranſtoꝛ.S. ſed tantůmodo.
et. ff. de peti. bere.ſed et ſi.S.
rHon erar.ſi enim erat do
minus et accipiens fit do⸗
minus per traditionem. vſñi
nõ vſuca.vt.ff.e.ſequit᷑..
lana. et de capt..l.in bello.
sS.ſi quis ſeruum. et.S. de re
rũ di.S.ꝑ tradiuonͥn.

g Alia. cum ſint multe caa

ſe iuſte ſineti.vt.ff.de pu.l.i
§. ſed cur. vſq; ad.l.euũ qui.
¶ In italico.i.in italia.nõ
ergo etiam in ꝓuinciali.vt
C.de vſuca. traſfoꝛ.l.vna.
v ¶ Me rerum dominia. hec
eſt ratio quare vſuca.ſit in

ducta. et alia.ſ.vt aliqs ſit

litium finis.vt.ff/p ſuo.l.fi.
x¶ Et cum hoc placitũ erat.
i.cum iſtud placebat.

¶ Putantibus. i. iure con⸗

5¶ Ncqᷣrendas. vel amitten

3

eſedit.ſ.in anio.

f Lonſtitutione. C. de vſu

ca. tranſfoꝛ. l.i.

9 (Qua. ſ. conſtitunione

b Quidem mobiles. ⁊ ſe
molentes. vt. ff. de 5H b. ſig.
mouentium.
i ¶ Per triennium. que tem/
poꝛa tam pꝛeſcrip.qᷓ; vſuc.
continua ſunt.vt.ff.eo.nun
qᷓ;. .i.et in vſuca.ſufficit te

tigiſſe vltimum diem. in p ſciptione vᷣo queni᷑ de momẽto ad momentuʒ
vt. ff. .l. in vſucap. et.ff. de ac. et ob.l. in omnibꝰ.xet eſt tatio.qꝛ vſucap.fa
uoꝛabilis eſt. pᷣſcriptio vᷣo odioſa.vt.C. de edic.di.adni.tol.l.fi.i fi.et.ff.

de lið.et poſthu.l.cum quidam.

k ¶ Id eſt. qñq; longũ rempꝰalit ponit.vt.ff. de dam. infec. ſi finita. F. nõ
autem. Itẽ aliud in pſonalibus acti.vt. C. qui.non ob.lon tem.pꝛ: eſcri.

neqʒ. et de conſti. pe.l. ij.

¶¶ Pꝛeſentes.ſ.in eadem ꝓuincia degentes.ſʒ abſentes in alia.vt.C. de

m(Aſucapianiur. pꝛopꝛie pꝛo mobilibus.

a ¶ Pꝛefata tẽpoꝛa.ſ.anni
veęlbiennij.
b
c ¶ aturius.i.mature.
d Befraudentur. qð iura
nolunt. vt. C. de vſufr. coꝛ⸗
ruptioneʒ.et de pꝛeſcriptio.
xxx. an.l. fi.

ę (Certo loco.i.ſolo italioo
òyt olum. vt. S. e.

22

. .—

um querat. ꝓ

cipit impꝛope imobilib? htũ ad bũt ti.ſic.ff de of/ Pcon. l. j.

Dominiũ Krũ. ex bac l̃a voluit dꝛe.m.qꝙ pᷣſcrip.x.vel.xx. an. dñi⸗
eo eſt. ff. e. l. eũ q. in fi.i.rñ. b. ↄdicit.ar.ff. de iureiu.ſi duo. F.

i. 2. C. de pſcripti. xxx. an. ſi s empti.in pꝛin. ⁊ eſt ar. ꝓ. b. ff. de pig. ac.l. i

F. cum pᷣdiũ.⁊. C. de pig. l.
vſucapio.⁊ qð hic dicitur ĩ
bis modis referas ßm. B.
ad vſuca.tm̃ per quam ſᷣm
omnes dominiũ qnt᷑evt. ¶

de pac.l. traditionibꝰ vłqð

dicit dominiuz ponit ꝓpꝛie
q;tum ad vſuca.imppe vᷣo
qᷓ;tuz ad pᷣſcriptione hocẽ
ꝓ effeau dñij.l. vt poſſiden
tes habeamus exceptioneʒ
nõ poſſidentes habeamus
actionẽ.vt.ff. de acqͥ. re.do.
rẽ in bonis.⁊. C. de pᷣſcrip.
xxx.an.ſi qſẽp.in pꝛi.⁊ ẽrõ
quare vſuca.magis domi⸗
niuz queratur. qꝛ mobiliuz
rerum vilis eſt poſſeſſio.vt

ff. de acqᷣ.poſ.ſi ren.
c uſta cauſa. vl quaſi
vt dieemus.

. Sʒ nullo the. etiã. lx.

q̃ ꝓ li. do. l.i.
e¶ Sacqam. niſi d eſinãt
eſſe ſacre vł religioſe qð fie/

ripot. vt. ff. de reli. cũ loca.

—,cỹr=
— 5

qui facit furtum ſuijpſiꝰ.vt

C. de ſer. fu.l.i.ſſy nunquid
xxx.an. fugituus vſucapit᷑
rñᷣ.non cũ poſſefſio retineat᷑
vt. ff. de acqui. poſ.l. i. F. ꝑ ſ

uũ.7.l.rẽ que.in fi. ergo nõ

currit vſucapio poſſidenti.
vt. C. de pꝛeſcript.xxx.an.l.
male. niſi exrunc quãdo ab
alio incipiet poſſid eri.vlł ſte
terit diu. quia extunc deſi⸗
nit poſſid eri.vt.ff. de acqui
ren.poſſeſſi.l.iij.O.ſi ſeruus

⁊.l.per eum. .per ſeruum.

uſucapere poſſet. ¶ Mã his
alia ratione uſucapio non cõ
petit. q. ſ.mala fide poſſidet

ſeſlionẽ id eſt inter pſẽtes de

cẽnio:inter abſetes.xx. annis
uſucapiunt᷑ et his modisnõ·
ſolum in italia ſed etiaʒ in om
ni terra que noſtro ĩperio gubᷣ
natur domimũvrerũ iuſta cau
ſa poſſeſſionis pꝛecedente ac
quiratur Sedaliqñ etiam ſi
maxime quis bona fiderẽ poſ

ſederit:non tamen illi uſuca⸗

pioullotẽpoꝛe ꝓcedit:ueluti
ſi quis liberum hominem uel
rem ſacram uel religioſam ulł
ſeruum fugitiuum poſſideat
¶ Funtiue quoqʒ reſa que
ui poſſeſſe ſunt:nec ſi pꝛedi-
ctolongotempoꝛe bona fid e
poſſeſſe fuerit: uſucapi pñ.
¶ Mam fartinuarum remuʒ
lex.xij tabularum ⁊ lex atilia

inhibent uſucapionem. ui're ¶mittit.
rum poſſeſſaꝝlex iulia ⁊ plau
furtiuarum et ui poſſeſſarũ re

ðd auteʒ dictum ẽ

rum uſucapionẽ ꝑ leges ꝓhi

bitã eſſe non eo ꝑtinet:ut nec
ipſe fur quiue ꝑ uim poſſidet

Sed necullꝰ aliꝰ qʒuis ab
cauſa acceperit uſucapiendi

5 (Eumueres. vieppulſius non compulſiua. vt. C.q me. cau.lſl vivel

Q. de pꝛ
h
K

Afie pditomiami, vd r vcl r an ſal r ve l an poſſunter
A. de pꝛeſqip.xxx. vel.xl. an. l. omnes. et.l.ſicuti. et de an. exceptio.l. i. .

9 O0C. fd?
i Poſſunt. niſi purgato vicio.ut.j.e.S.aliquando. ðð
Furtiuarũ.ſimił ratio. quia lex vult.vt. S.q manu.nõ poſ.in pꝛin. vñ

illud: ſic volo ſiciubeo ſit ꝓ ratione voluntas.eſtet alia ratio.qꝛ res vi/

tioſe ſunt.vt.ſ.e.S.nouiſſime.

¶Aipoſieſſaru. f.ſi erpulit et poſſedit nerſuffict erpuliſſe vt. f e. ſequi/

tur. S. ſi aamen vi, m ½
V

. ¶ Auog autẽ pertinet.ſ.tantum.
n ¶ NNam his.ſ. poſſeſſoꝛibꝰ violentis et furioſis. 3
O Alia ratiòe. nota ꝙ pualet generał ratio ſpeciali.ſic.S.de nup.S.affi

tatis. et. S. ſoum. ar. 5. f. de eden. quedam.

ſehabet. i
rẽ defuncto cõmodatã aut lo-

¶Mabis

et furtum fit ſine a

5„(Mon cõ

— —

p Sea neculluſ. C. ꝙ, me. ci.l.ſt vi velme. . ſo. 5 de inipul
Mon ſolũ.ex dria eniz locoꝛũ.⁊c.vt.C. de tẽ.in int.reſ.ſuꝑuacuam ſiua wieplaneeh volütatẽ licet coactaʒ babz in ſe. vt. ff. ꝙ
q ¶ AVnde in rebus.qꝛ in rebus mobilibus alienis fit furtuz
cõtractando. vt.j.deobli.qᷓ ex deli.naſ.

iushaber.· ¶ Vnde et in
rebꝰ mobilibus non facile ꝓ
cedit: ut bone fidei poſſeſſo⸗
ribus uſucapio competat.
am qui ſciens alienã reʒ
uendideritul ex alia uian
diderit: furtum eiꝰcõmittit.
¶ Sed tamenid aliqñ alit

¶ Nam ſi heres

catam:aut apud eum depoſi⸗
tam exiſtimanshereditariam
eſſe bona fide accipienti uen⸗
diderit:aut donauerit:aut do
tis nomine dederit:ꝗn is qui
acceperit uſucapere poſſit du
bium non eſt. Quippe cũ res
ea in furti uiciũ nõceciderit cũ
utiqʒ heres qui bona fide tan
q; ſuã alicnauerit furtũ nõ cõ/
dee lille ad quez
ancilleuſuſfructui pertinet ꝑ
tum ſuum eſſe credensuendi

derit: aut donauerit furtuʒ nõ

committit.furtum enim ſine
affectu furandinon commit
titur. Alijs quoqʒ modis
accidere poteſtut quis ſine ui

tio furti rem alienaʒ ad aliquẽ

tranſferat et efficiat:ut a poſ-
ſeſſoꝛe uſucapiatur.

¶ Quodautem ad eaſ reſ
que ſolo cõtinent᷑ expedit:iuſ

ff. de diuer. 1 tem.
ſcri.l.cuz beres.alij
. ſi vellet ex ſua ꝑ⸗

.1. ⁊ ex eo fit furtiua ⁊ ſic
nõ vſuca.vt. 5. ꝓx.
vnde ſequit᷑ ꝙ i re.
mo.
r

õͤpetat. ſed
videt᷑ ꝙ culpa au⸗

ctoꝛis nõ comitek.

id eſt nõ ſequatur.
accipientẽ. vt. ff. de
diuer. ⁊ tem. p.l.an
vitium. et. ff. de exce
ptio.do.l.apud..

ſi cum legittima. rñ

ſi viaum eſt rei co ⸗
mitat. vt h ſi ꝑſõe
comitat᷑ in vniuer⸗
ſum ſuccedẽte. vt
C. de acqui poſ.l.
fi. ſi in rem ſingula
rem ſuccedat:nõ co
mitatur. vt. ff. ð ex⸗
cepti.do.l.apud.S
de auctoꝛis. ⁊. C. ð
peri.⁊ com.rei ven.

l. dolũ. niſi quãdo

vtetur acceſſione tẽ

poꝛis eius.vt.ff.de

acqui.poſ.l.põpo.
§. fi. ſed hodie viti⸗

um pſone nocet ſin

gulani ſucceſſoꝛi ꝑ
aut᷑.male fidei.

— 2

(Bi beres. ſic.f.

t Aoabiert an ip⸗

ſe heres vſuc. ti. p
berede.rñ.non.vt

—

ſona ↄtinuare poſ.
vt. C. de ß. lon. tẽ. l
i. quod falſum eſt.
quando ergo locũ

babet vſuc / ꝓ bere·

de:cum nec in ſuis

beredibus locuʒ babeat. vt. ff/ P bere.l. ij 5. fllium. et. Cꝓp bere⸗

. —

de. l. nibil. rñ. quando defũctus retinebit aliquam rẽ credens ſu⸗
am vel nõ vſucapiebat.qꝛ defic ebat ti. et heres eſt exęneus
v ¶ Votis . ꝓ filia. vel alia. nã et biciuſteſt ti. vt. f P dote. l. i.
r (Item no cõmittit. et ita vſucapitur.ſed nõne fuit in iure erra⸗

muim. vt. ð. de re. di. in pecuduʒ. er go vſuca.nõ pᷣcedit. vt. ff.e.nũ/
q;;. in pn. et.l.ſt fur. S.i.rñ. hic errauit tradens.ibi accipiens exilt

.

l. colligit᷑ vel non ꝓdeſt vt ibi.ſed non nocet. vt hi.
m enim. ſz ꝓbo ꝙ ſine affectu furtum nõ cõmittitur. na

in interdicto vnde vi: incidit ſine affectu qð ſimile eſt furto. ergo

tam. ſed hic ſuam eſſe credebat.

1 ffectu. vt. C. vnde vi.querebatur.ibi.et genera
li. et ibi cũ talis.⁊c.rñ.in intdicto eſt affectus.ls nõ õ ꝑſonaʒ cer

mitnik ſiciſ de ob. que exde naſe . placuit.

— —

Secundus

2 (Alijs. vt ſt iuſto eroꝛecredã meberedẽ cũſ ſiy vt ſf e poteſt.

(Qacantiſ. locuſ
interdum plenius: H
vr quipoſſidct int·itra pꝛocedit: ut ſiquis lociua⸗
dum ſemiplen?. vt mntis poſſeſſionem por-
ille inguo eliiſet 1s po eſſionem ꝓpt ab⸗
cauſa legaroꝝ vel ſentiam:aut negligentiaʒ dñi
rei ſeuande cauſa ſi —
vt.fr de acqui poſ. Aut ga line ſucceſſoꝛe decel⸗
efe be aerr ſerit:ſine ui nanciſcat᷑:qui q̃;
eim.l.ij.ð.l. interdu SiaA 6
vaenncer boc tb⸗ nsip emala fide poſſidet.q;
modis. vt bic.ſief intelligit ſe alienũ funduʒ oc-
S vealul goſll ſtis cupaſſe.tamen ſi alij bona fi⸗
H de accipienti tradidenit: pote-
rit ei longa poſſeſſione resac
gquini.quia neq; furtiuum ne-
b ropterabſen O ui poſſeſſum accepit. abo
riann. ed noe vider lita eſt enim quoꝛũdam uete-
falſum ꝙ ꝓpt᷑ abſẽ i. or
tiam Gngktanurpol rum ſententia: exiſtimantium
ſgio vritde nec⸗ etiam fundilociue furtum fi
poſ.clam. S.qui a . ilitati ani
mundinaab erlercoxmgurilirari qnires ſo
ppter efferum ab- lipoſſident pꝛincipalibus cõ⸗
lentie dicitur.. obli ſtitutionibus pꝛoſpicitur: ne
uionẽ.vt qꝛ longo . 4

Item mihi legatũ cũ ſit ademptũ.vt.ſ.de act᷑.ꝭ.ſi qͥs agens.ſic.
f. ꝓ legato.l.iiij.in fi.et als vbicũq; qͥs putat rem ſuam.
¶ Auod autem ad eas res.hucuſq; de vſu reruʒ mobiliũ dictũ
eſt:nunc ꝓcedit ius immobiliũ.

gato pꝛocedit eiusuſucapio.
6 Res fiſcinoſtni uſucoa- vt. C. ne rei dñice vel temp.

Ve vſuca. etlon. tem. pꝛeſeni.

¶ Domini. vel quaſi vt tutoꝛis vel creditoꝛis ſi alienã rẽ debitoꝛ obliga
uit. vt. ff. e. ſequit᷑. S. ſi pupilli.⁊/ p ſoluto.l.fi.aliud ſi ſuã vt.ff.e.ſequitur

. Ce. 2
m ¶ Keuerſa vel quaſi. vt. ff. de fur. q;uis.⁊ ita ꝙ non poſſit ab eo auelli.
yt. ff. e. ſequit᷑. S. extunc.
o ¶ Mon põt triennio mobił
vl.x.vel.xx.an.immobilis.
idem in pꝛimomiali pꝛicipiſ

pinon poteſt. ( Sed Papi⸗

il.f᷑.idem in re eccłiaſtica.vt

temꝑe abfuit pꝛeſu 1 ilõga et indubitata poſſeſ⸗ .
mit ꝗꝙ ꝓ derelicto ſio ðbeat auferri. QA iqñ

4

nianus ſcnipſit bonis uacanti
bus fiſco nondum denuncia
tis bona fide emptoꝛem tra

capere poſſe:et ita diuus piꝰ
et diuus ſeueruſ et antoninus
reſcripſerunt. ouiſſi
me ſciendum eſt:rem talem
eſſe debereut in ſenon habe⸗/
at uitium ut a bone fidei em⸗
ptoꝛe uſucapi poſſit.uel q ex

alia iuſta cauſa poſſidet.
S Erroꝛautem falſe cau

ſeuſucapionem non parit.ue
luti ſi quis cum non emerit e⸗
miſſe ſe exiſtimans poſſideat
uel cum ei donatum non fue⸗

AQ. de ſa. ſan. ec.l. fi. pᷣſcribũ

tur tamẽ dicte res ſpacio.lx
an. excepta re mobili eccleſi
aſtica nõ ſacra que triẽnio

vſucapit᷑.vt.C. de pᷣſcripn.

ditã ſibi rem ex hisbonis uſu

xxx.an.omnes.et in aut᷑.de
ec.ti.S. ꝓ tẽpoꝛalibꝰ.col.ix.
et ti.̊R cõſtõ inouat ↄſt. col.
viij. itẽ etceptis publicis q̃ ĩ
vſu publico depurata ſunt
yt. ff. de via pub. l. viã. Itẽ
res pupilli non vſucapuur
vt.ff. de acqui.re.d.bo.ſfi.S.
nec intereſt. Atem res filij a
pꝛe alienata niſi.xxx.an.a
tẽpoꝛe quo eſt ſui iur.vt.¶

de an. excep.l.i.in fi.et ĩ au⸗

ten. de nup. 5. ſi vo expectet
Item res data pᷣſidi õj.l.iu
li.repe.vt.ff.ad.l.iuli.repe.
qui õ.l.item fundus dotał
vt. ff. de fun. do. ſi fundum.
p ¶ Wonis.ſ.alicuius moꝛi⸗
enus ſine berede:cui ſucce⸗
dit fiſcus.nõ idem in ciuita

habuit. tẽpꝰ enĩ in / ,
ducit obliuionẽ. ẽt etlam furtiua uel ui Poſt. eſſe 9
obliuiõe amittit vt r es uſucapi poteſt. ueluti ſi in
eSd domini poteſtatem reuerſa
tps ert i indicisr fuerit.tunc enim uitio rei pur
bitrio. vt. ff. de iure

deli. l.i. F. fi. et. l. ſe.

dumodo longũ ſit et obliuionẽ inducat ⁊ animũ retinendi babe

re deſinat. vt. ff. e.l. furtũ. S.i.et.ff.de acqͥ.poſ.quẽadmodũ

c¶ Aut negligennã tantã vt reſpuat rei poſ.qð facile fit.vt.ff.de
acqui.poſ.ſi quis vi. F. i. . S. differentia.
d Blaat oꝛe.idẽ et ſi cũ ſucceſſoꝛe dũmodo nõ fuerit appᷣbenſa

vt.f..de acqui.poſ.cum heredeſ.

e¶ Longa.ſ.x.vel.xx.an.ſed hic.S. duabꝰrationibꝰeſt hodie coꝛ/

rectus.nã pᷣſumit᷑ hodie tał poſſeſſio violenta.vt.C. vnde vi.cõ
querebat᷑.ergo non babʒ locum hec pꝛeſcriptio.vt.õ.S.furtiue.
Item alia ratione.qꝛ bona fides deſiderat᷑ ab vtq; parte ałs.

an. tm pᷣſcriptio currit.vt in aut.vt ſpon.lar.S.rurſus.

bolita.i.pempta. inde abolitio.i.accuſationis ꝑemptio.
ciue.i.partis ſundi.ſed fundꝰtotꝰdicif.vt.ff.ve verboꝛum

f Gecepit.vere:non furtiue.
8
ſignificati.l.locus.

i ¶ Furtü. eſt ſimile. vt. ff. e.l. querit. ſʒ . ff. de fur. ſi quiſ vxoꝛi.

ſi ſulfurarie.et.l.ſi certe.ſo.ibi non loci ſed terreque eximebat᷑ fur

tum ſiebat. et ꝗð ſubijcit: et eoꝝ.⁊c.ſic cõſtrue et ꝓſpi.pᷣn.con.ne

cui eoꝛum qui ſo.res lon.⁊c.et ſunt he pᷣncipales conſti.vt.C. de

pᷣſcrip.lon.tem.ꝑ totum ti.
K ¶ AHliqñ vſucapi.duabꝰrõnibꝰſtare non pᷣt qʒð bic ðꝛ. Pꝛĩa qꝛ

deſinit eſſe vitioſa. vnde non erit mirabile qð videt᷑ velle indu⸗
cere ðᷣ id quod eſt.S.e.S.furtiue.rñ.dic furtiua vel vi poſſeſſa.ſq;
quondam. Secũda qꝛ dſis non vſucapit cum ſua ſit:nec ali?ab
eo accipiens:cũ tranſeat dominiũ.vt.ff.e.ſequit᷑..lana.ſʒ rñ.v

ſucapi põt.i. vſucapibilł eſt. vt ſi ab aliqͥ non dſo alienat᷑ nõ coõ

mittente furtũ eiꝰ yſucapiat emptoꝛ.

t

rit quaſi exr donatione poſſið⸗ te.vt.C. de bo. va.l. i. et. l.

at. ¶ Diutina poſſeſſio que vacantia.li. x.
pꝛodeſſe ceperat defuncto 7
heredi et bonoꝛum poſſeſſoꝛi
¶ Denuntiatis. ab aliquo

cum varie ſint cauſe ex quibus ad fiſcũ denuntiatio fieri ſolet.vt.ff.de iu

re fiſ.l.i.in pꝛin.

s ¶ Aſucaꝑe.ſ.miennio.vel. x.vel.xx.an.cũ babeat ti.ſi auteʒ ti.non hʒ et
vult er tꝑe dilationis ſibi cõputare tempꝰhʒ.iiij.an.vt.ff. de iure fiſci.l.i.
F. diuus. 1 de diuer. et tem. p.l.int᷑.S.i.ſed ſi ex tꝑe ex quo ceperunt ad fi/

aancintadgeadebane bonoꝝ.

ſcum puenire.xx.an.bʒ. vt. ff. de iuf fi.l.i.. pſcriptio.et hᷣ vera ſüt ſiue i re
ſin gulari:ſiue in vniuerſitate.et ſic loquit᷑.ff.depeti.heredi.l.ſi putatoꝛ.

ſquisa fiiiooo. R
rinnte vltimis. vt bꝛeuit᷑ dicã.ſic.S.de ſuſpec.tu.S.nouiſſime

ſeſa.vt.S.e.S.furtiue.nunqͥd pᷣcaria poſſeſſio eſt vitioſa.rñ.nõ.ar.ff.cõi
di. l. cõia. S. interp.nunqͥd eſt litigioſa.rñ.non.vt.C.de pᷣſcrip.lon.tem.

l.i.Nunqͥd clãdeſtina.rñ.non dicit᷑ res clãdeſtina aliqua.l.ſed poſſeſſio

quidam tñ dicunt omnia ſupꝛadicta eſſe vitia reruʒ.vt ar.ff.de acqͥ.poſ.

po poni.F. um qus. B
v Eroroe erroꝛe facti loquit᷑.idẽ magis in erroꝛe iuris.vt.ff.e.l.nunqᷓ;
ſed hic erroꝛ facti qñ q; ꝓdeſt. vt.ff. ꝓ emp.qꝙ vulgo. et.ff. ꝓ legato.l.pꝛo
le.et. ff. ꝓ ſoluto.l.uij.et.ffp ſuo bomine.in quibus caſibus dicũt quidã
locũ babereti ꝓ ſuo.et tm̃ in bis et in alijs qͥ a.l.ſpecialiier inueniunt.vt
ff. de iure do. l. pculus. ̃m aʒo.nos idem ſᷣm io.in omnibꝰ.et de his gra/
tia exempli poſuit.l.et ti.empt᷑.vel ſimili vſucapietur:non ꝓ ſuo tantum:
vt tamen in emptione iuſtioꝛem erroꝛem exigamus.vt.ff. ꝓ emp.i.ij.et.iij
in pꝛin. Item quid ſi non errat ſed ſcit.rñ.non poteſt ſibicauſam poſſeſſi
onis mutare.vt.ff.de acqui.poſ.l.iij.S.illud.et.ff.e.non ſolũ.et.S.q; vul
go.accurſius.
4 4 Diutina. . x. an. inter pſites. yel. xx. inter abſentes. vel triennij. vt. ff.

litiũ. vel qſi.vt.S. ꝓxi.S.ſʒ aliqñ.ſũt aũt vitia.vt qꝛ furtiua vl vi poſ

„

qui et a quibus. cũ fidei. S. ariſto. et. S. e. in pn. b?ti. et. C. el. diuting.
b Et bacd badſ iure ciuili bo.poſ.iure pᷣtoꝛio.vt.j.de bo.poſſeſ.S.qd
c ¶ Cõtinuatur. niſi ipſi beredi tradita ſit poſ.vt.ff.e.eiꝰ.als beres.
d ¶ Sciat. ff. de acq.re.do.queſitũ.ij.rhñ.
quił cãm a teſtatoꝛe hʒ.vt le

—

gatarij qð nocet.at hic alte⸗
rius ſciebat qð nõ nocet a
vſucapio.
e ¶ Hoſtra cõſtitutio. vt. C.

de vſuca.tranſfoꝛ.l.i.

¶ Bimiliter. non ſolũ in p⸗
g ¶ Inter venditoꝛẽ q; ta
