berede heredis. vt.ff. e. cũ filio.⁊.l.liberis..bec verba.⁊.l.ſe.
k ¶ YPꝛo qua. ꝓut eni dilexit teſtatoꝛ eos inſtituit equalit᷑ uel ine/
qualiter. ſic et in ſubſtitunone pᷣſumit.vt bic et.ff. e.ſi pr.et. S. e.
ſier diſpibꝰ. ¶ Maſclo. ad. xiiij. an. ſ. cõpletos. naʒ pupilli

— —

S
õ

poſitionẽ. vt. S. e.. poſteri⸗
oꝛe ꝗqvſq; buc.
q ¶ Vuminutus ſit. ly minia
capitis diminutione.vt.ſ. e.
§. non tñ. in fl. et. ff. de codi.
l.ↄficiunt᷑.S.ſi poſt teſtm̃ eiꝰ
.S.deteſ.mi..pe.ſed illð

ſpeciale eſt ĩ milite. Poteſt
et alius modus irritandi te
ſtamẽtũ adijci.quia ꝑ leges
qñq; caſſatur in duobꝰcaſi⸗
bus.vt in aut᷑.vt cum de ap
pel. cog..ſi quis de mcchz
ais. et. S. ſed vnũ ex pñtibꝰ⸗
col. ocaua/
¶ Ketulumꝰ. yt. . de ca. di.

ſeroc ſkeir (AX

pleta qᷓtta exlege falcidia he
rditatẽ reſtituat his qui in pꝛi-
oꝛe teſtamento ſcrnpti fuerant
pꝛopter inſerta uerba ſecũdo
teſtamento.quibus ut ualerʒ

pꝛiuſ teſtamentum expꝛeſſuʒ

eſt dubitari non opoꝛtet:⁊ ru⸗
ptum quideʒ teſtamentũ hoc
lio quo

—

qʒ modo teſtamẽtaiure facta

infirmãatur. ueluti cũ is ꝗ fece-

—

teſt infirmari teſtamentuʒ:ꝙ
poſtea teſtatoꝛ id noluerit ua
lere uſqʒadeout ⁊ ſiꝗs pꝰfa⸗
ctum pꝛius teſtm̃ poſtenꝰface
re ceꝑit ⁊ aut moꝛtalitate pᷣuẽ

tuſ:aut qꝛ eũ eiꝰrei penituit id

non pfeciſſet diui pertinatis
oꝛatione cautuʒ eſt. ne aliasta
bule pꝛioꝛes iure facte irritefi

ant: niſi ſequentes iure oꝛdi⸗

nate et perfecte fuerint nam

interueniat. lʒ non
ſit perfectum bm tũ
qñq;ʒ rumpit pᷣmuʒ
vti fi. bꝰ. . dicem⸗

b ¶ Moluerit. ſ. diccẽ

do bec verba nolo
teſtamentũ qð feci

qnq; et ſi ſint imꝑ ⸗

fecte ſecũde rüpunt
pꝛimo factaſ. vt. ¶

deteſta. ſanamus.

que eſt cont. ſed ib.

5 , .
Liber
adeat᷑ bereditas. Itẽ no.ꝙ id qð valet plus rũpit᷑ꝑ id qð mi / 6 (C aſu. ſcum quis capite diminuitur. .
5¶Inſtitutus. bheres in ſcõo teſtamẽéto. iſte verſus eſt exẽpluz qñ valet x ioquin. ,ſi im pꝛopꝛie dicere velim etlarge.
nuteſti ernon ertint in eo beres. et vide tna exempla. v S Nauſgid eipide mid fd Ko7kM”1HaeN S
a (Peceſſerit. quarenõ trſ “” H ierafeei.
Rarn neoe iendergdſes, ſolum ſpectatur:an aliquo ca rit teſtm̃ capite diminutus ſit a nereſt
onimne. . uerlſtere potuent Ileoq abusmocdlisacciditpioli. haemt reſiarcs
b oa ereho ſiquis nolueritheres eſſe aut bꝛoretulimꝰ. Moc autẽcali u b (Roman. vt aad.
— ci. 9 ino teſtatoꝛe aut poſt moꝛtẽ innita fien teſta dicũt cũ aliqñ marina⸗Yal nrii
enor glene eius anteq; hereditatem adie ⁊ que rüpant᷑: irrita fit: cead i orfenne
veler pma agatur. ſed ar. lit deceſſenit aut ante cõdicti⸗ ſtati ab untonodiure fiũt irrita c(oteſtatis. vti
dederratint. onem ſ cn eres ltun, ſũüt. ſʒc ea q iure taatn ſüt p⸗ uan⸗ alidno.
big r ſlnt notann · trus eſt deceſſerit in hiscaſi- ca ꝓpter capitis dimmutione ncico volütraren
higagus auatar babe bus paterfamnilias inteſtatus inuafiumt poſſumuibilomi · Rauiakamlae
eeennean vr Ioeltur. (Mam 7 pꝛius teſta neupta dicere. 55 eſane lbens 5. telemo.
. uS debere inſ el . mentum non ualet ruptuma coõmogdi erat ſ ingl aschs⸗ ſ⸗ in eg tetgren
lio. voenmulo ſa poltenoꝛe: ? poſtenus eqnul- gulis appellationib' diſtigui teſamae vt aca⸗
ak aashabet uires: cum ex eo ne ideoqdam noiure facta dicũt piiatur ab boſtide
. Slud ſ crßſtecn, moberes extitent. (Sed ſi quedàiure factarupiul irrita mnrralerts
abarerm ſe. quis pꝛioꝛe teſtamentoiure ꝑ fieriſnon tñ p oĩa inutilia ſunr maentuz vt /4nõ
Imnpcratoꝛes. ece ba fecto poſtenus equeiure fece eateſtamenta qab initio iure gKaelgis
e rer— nt:etam ſi er cenis rebus in facta ꝓpter capitis diminuti ſt Ppter ſicionz.
ſ(Aärenn. eco teſtamentoheredem inſti- onẽirata facta ſi ſt. Nã ſi.vij. vtPla de
negſerſdote. tuerit ſuperiusteſtamentũ ſb teſtiũ ſigniſ ſignata ſunt:pot t (Eabulas. noich
Beripius. Lin ſc̈0 teſts latum eſſe diuuſ ſeuerꝰ? anto ſe criptus heres mn tabulaste- deiureuilinõ ad
. n Bupplera ls en ihi ninusreſcnipl. erunt cuiꝰcõſti· ſtamenti bonoꝛuʒ poſſeſſiõeʒ mirituteuneln hil
honeſſtnan na, teſtato: tutionis inſen uerba iuſſimꝰ agnoſ. cere: ſi modo defunct?“ ſed ptoꝛio quo ĩſpe
* votuu prumumtenſ rang in nr̃o codice: cũ aliᷣ quoqʒ pᷣ ⁊ciuisromanꝰa ſue poteſta- maniqb̃ erat facruũ
neet ane non dorurnin tereai ea ↄſtoe erpſſũẽ. ¶Im ns moꝛtistempoꝛe fuerit.· acrca talig iu⸗
voluntare que exteſtõ pera peratoꝛes quoqʒ ſ euerꝰ äto Mam ſiideo irritum factũ Stonumnon bobe
baur tenana bmd. ve ſ e ninus coccello campanoꝰ re⸗ ſitteſtamentum: qꝛciuttatem pol .nos auten.
muoralq. quia moꝛtuus eſt ſcripſ erũt teſtamentum ſecũ- uel etiam libertatem teſtatoꝛ:
Aaenltemenerpmus be doloco factum licetin eo loco amiſit: aut quia in adoptionẽ
res ⁊ legata ex vroq; pᷣſta cerrarum reruʒ Heres ſcript? ſe dederit: moꝛtistempoꝛei
uEeo veſde dere, ſi it iure ualere: perinde acſi re adoptiuipris poteſtate ſit nõ
p Mocmodo. ſmbus ma rum mentio facta nõeſſʒ. Sy põt ſcrpptusheresſm tabłas
dis per anoganioneʒ et per teneri heredem ſcriptũ ut con bonoꝛum poſſeſſionẽ petere.
. garonan e de tentusreb ſibidatis aut ſup- (CErxreo autem ſolo non po

ereold
dicit ſolo.qꝛ ſi pluſ

valee.
erfecte. immo

S —

4

i
1s

l

n
N

ſie
in⸗
uo
6 1
N
ilt
ſu

f.
6

.

04
6

tin

unn.

ſſpe

ſin

s
dde
do.
ten.

1

Secundus

tam er curſu decennij qᷓ mutatiõe volũtatis illud euenit.nõ ſo⸗

la mutatiõe. item Z. ff. detel. mi. l. eius militis. 5. militia miſſus.

Sed ibi pᷣmũ erat minꝰſolenne iure cõi inſpecto.vñ facle potuit

rũpi.item õ.ff.de iniuſ.rup.teſ.l.ij.ſed ibi ſm licet nõ ſit perfectũ

iure cõi eſt tmñ perfectũ iure militari.vnde rumpit pᷣmuʒ.itẽ 5..

deteſta. hac oſul.
ſiquis autem. ſed
ibi in ſecundo fue⸗

n ſeundo wue⸗ imperfectum teſtamentum ſi
runt inſtiuti qui x ne dubio nullũ eſt. Eadem

i umus.i.vluere volumus.vt hic.et.ff. de le. et ſena. cõ.l.dig. ⁊ facit

Annetnar aeur ria ha⸗
t
de le. ij. qd pn. et. l. ſe. er. ft. de le. iij. l. imperfecto. et. ff. de inoffi. teſt. l. pa⸗

pi. S. ſi imꝑatoꝛ. Rub. De inof. teſtamento. Qualiter ipſo iureteſta /

menta infirmant᷑.S.t.i.dictũ ẽ.nũc aũt q̃lit᷑ officio iudi.i.ꝑ ſniam iudi.in

intentata querela.
a d Via exheredant. bꝰ
quiconqueruntur aut inque R Vrefert ad eos qͥ aſcẽ
ſe exheredatos aut ique pte dunmp lineã maſculinã ⁊ fe

glias ab inteſtato

oratiõe expſſit diuus pertinar

ſucceſſuri erant.vn Puike MaT
de facile zumpin non admiſſurũ ſe hereditatẽ
pꝛimum teſtame ii iri IT f,
inquo enranei ſfür Eills qui itis cauſa pꝛincipem
inſäinmtd⸗ faciius reliqueritiheredem. neqʒ tax
admütuntur veni / bullas non legittime factas in
entes ab inteſta. vt e
ar fr de vul. et vu. quibus ipſe ob eam cauſam
nhl. nna nen heres inſtitutus erat ꝓbatu⸗
Ra cad ide z. ff. Vum neq; enim exnuda noce
V ra re. nulle Pi heredisnomen admiſſurum
Se ſaarre eq; exr ulla ſcriptura cui iu-
ſtatoꝛ vt rumpetrp lis auctoꝛitas deſit aliqd ad/
mum aꝛ eaal .g eptumm. Sed hoc diui ſeue⸗
ud teſtamentũ face Luset antoninus ſepiſſime re
lenkl ij Ire .fF„. Unt legibus ſoluti ſimusatta
de acq. bere...dau/ men legibusuiuimus.
dins⸗Bed inon — —
valet pꝛimum. non —
qꝛ ruptũ ſir a ſeun PZeinofficioſo teſttameto
do. ſed qꝛ beres in⸗
ſtitutus in pꝛĩo nõ ,r —G
adiuit ex eo heredi/ (a dlcrg narenn ſi
tesſine cauſa liberos

tatem. vñ non *
niamanddrbac Nos exheredant uel'omittũt

ff. de hiſ qᷓ in teſ. de

len. l. ꝓxime. nec po

tuerit eam traſmit/
tere ſuo beredi ade
undaʒ. vt. C. ca.
tol. S. in nouiſſimo

inductũ eſtut de ĩofficioſote
ſtamento agere poſſint liberi

Item Z. C. dehis qui. vt indi.l.bereditas.ſed ibi dixit talia ver

ba ꝙ beres erat indignus vel ſilia que plus faciunt q; ſi ſinpli

citer diceret nollepꝛius valere.vel qᷓ ſi ſcm cepiſſet facere.⁊ iõ
ibi recedit̃a pꝛiĩo.vł dicillud qð bic ð eẽ verũ deiure directo vt
nõ rũpat᷑ pᷣmũ.ſʒ tñ aufert᷑ ei bereditaſ vt indigno.vt ibi.cũ hoc

cogitauerit teſtatoꝛ. vt ar. ff. de cõdi.inſti. l.quidã.in fi.

K hullũ eſt.no. nibil eſſe qð ꝑfectũ non ſit. C. ad ſil.l.cum ſilk.
in fi. Sed.õ.ff.quẽad.teſ.ape.l.ij..teſtõ.ſed ibi abuſiue dicitur

aliqð qð nõ erat perfectum. Itẽ S. C. deteſta. l. bac cõſul. 5. er i
perfecto. Sed illud ſpeciale eſt fauoꝛe liberoꝛũ.vt ibi dicit.ſicut
et aliud eſt ſpeci alem illis vt difficilius rũpat teſtatoꝛ illud in qͥ
ipſi inſtituti ſunt.vt in aut᷑.de teſ.imꝑato..penulti.

¶ Keliquerit.ſ.in ſolẽni teſtõ qð facit vt dunioꝛẽ faciat aduerſa/⸗

ritos hoc coloꝛe quaſinon ſa
ne mentis fuerint cuʒ teſtamẽ
tum oꝛdinauerunt. Sed hoc
dicitur nõquaſiuere furioſuſ
ſit:ſed recce quidem fecit te⸗
ſtamentum non autem exoffi
cio pietatis.nam ſiuere furio
ſus eſt nullum teſtamentũ eſt.

Mon autẽ liberistantũ ꝑmil⸗
ſum eſt teſtamentũ parentuʒ
inofficioſũ ccu ſare:ueruʒ eti
am uberoꝝ paremibus.¶ So
roꝛů qutem et frater turpibus

perſonisſcniptis heredibꝰ ex
ſacris coſtitunonibus pꝛelati
ſunt Noniergo contra omẽs

Svheredes agere poſſuntzultra

fratresigit᷑ et ſoꝛoꝛes cogna⸗
ti nullo modo aut agere poſ/
unt aut agentes uincere. ta
autem naturales liberi q;ᷓ ſe-
cundum uoſtre conſtitutõnis
diuiſionem adoptati ira de⸗

mum de inofficioſoteſtamen

¶ Liberon. ſ. eſt pmiſſum accuſare flli. t.
accipe in filio pagano emancipato.als ſi
vt. C. e.l.pe.in fi. Item ſi eſſet ĩ poteſtatet

mininã.ſed ſequẽſ clauſula
reſpicit tantum femininam.
y¶ Ael omittunt. boc tm̃ ad
femininã lineam refert᷑.naʒ

illarũ pᷣteritio ꝓ exheredati

one habetl. vt.S. de exhe.li.

S. mater.ſi autẽ aliquis ð li

nea maſculina omitteret fili
uʒ in ptãte:nulluʒ ipſo iure
eſſet teſtm̃.ſi emãcipatũ fili⸗
uʒz omitteret valeret.ſed per
tab.rumpitur.vt.S.de ex/
he.li. in pᷣn.⁊.S.emancipa⸗
tos hodie etiam emãcipatꝰ

pᷣteruus pᷣt dicere nullũ ip/

ſo iure. vt. S. de exhere. li. F.
nominatim. et. C. de li. pꝛe.
maxuimum.
5 ſit. ſ. ab adita beredi/
tate.j.quinquẽnium.vt.C¶
eo.ſancimus. .fi.et.l.ſi q̃s
filium.in fi.⁊.ff.e.papᷣ.in fi.
et. C. in qͥ.cau.in int.reſ.nõ
eſt ne.l. ij. ꝓpoſita quadam
petitione ad hoc vt teſtm̃ re
ſcindat᷑ que nõ eſt actio ꝓꝛ⸗
ſus nec accuſatio ſed medi/

um tʒ: qñq; actio ⁊ qñiq;

accuſatõ ðꝛ ſʒ ꝓpᷣe ðꝛ qrela
vt no. ff. e. poſthumꝰ. S. ſt qᷣſ

b ¶ Duerunt᷑.i. cõquerunt
c ¶ Exheredatꝰ.a qlibʒ lĩea
d ¶ Pꝛeterituſ. ab aliq deli
nea feminina.

ô” „. .
e Leſtamentum. vt. S.qui⸗
bus non eſt permiſſum face
re teſta.S. item furioſt
ſ ſunt ab eis exberedati.⁊ B

eſſet miles non ſubijceret qrele
eſtm̃ ipſo iure nõvaleret.vt.S.

qui. non eſt ꝑmil. ſa. tel.in pn. et facit. ff. e.l. nã 2 ſi parentib. D
g ¶ Soꝛoꝛ. hoc accipe in conſanguineis et vterinis: vel cſanguineis tm̃.

nam vterini nõ pñ̃t. vt. C. e.l. fres.

hb ¶ Autẽ. duo diat iſte. F. pᷣmũ q;

fr et ſoꝛoꝛ pñt agere qrela ᷣm qð verũ eſt qñ turpes ꝑlſ õe inſtituũt᷑ her̃deſ

urpibus. ſ. infamibus ipſo iure ve
ꝛelati ſunt.i.qadmiſſi ſunt. l

ſniam. vel enam de facto
ſun Hõ ergo.boc refert ad pᷣmũ rñſuʒ.
dut. ſ. deiure. n. ¶Altra. boc ad ſecundũ.

o ¶ Agetes vincere. ſ. que de facto agẽtes nõ vincerẽt. meli? ergo facerent
ſiſe ſumptibus inanibꝰnõ verarẽt. vt. ff. e.l. i. ſ H. ff. e. poſtbumꝰ. F. ſi qs

ex bis. Sed ibi nemo repellit agetẽ repelli tñ potuit.vt hic, ſ an filij frm

nium ſuis aduerſarijs.qᷓ inſtitutio eſt odioſa. ⁊ iuidioſa. vt. ff. de
here.inſti. l. pe. m

n Cauſã.ſ.litis.nã ſi legittias nõ/p⸗
bat.ſ.pᷣnceps:multominus ꝓbabit non legittimas.

n ¶ Pꝛobaturũ.i.cõmendaturum.
o ( Hadmiſſurũ.i.niſi ſolennit ſit inſtitutus nollet etiãẽ nomẽ here
dis habere. p
nõ valet. cũ multa ſint in eius factioneneceſſaria.vt. ð. de teſta.

Aucxas. vt quia aliqͥd deſit ꝓpter qð teſtm̃

q ¶ RKeſcnipſerunt. vt. LC. deteſ.l. ex imperfecto.
¶ Indunt.imperatoꝛes. s (Solun. yt. ff. dele. 7 ſe. con.

agant:videt᷑ ex bac l̃a eos excludi.ſʒ cũ hodie vocent᷑ ab inteſtato et fra⸗
tribꝰeq ꝑant᷑ foꝛte et ipſis querela dat.vt in aut.de he.q ab intel.de.⁊ in
aut.vt fratrũ filij.S. relictũ.col.iij.q eſt in. C. de le.he.aut᷑.ceſſante.⁊ ar.
ff. de inof. tel. l. poſtbumꝰ. in pn. ſʒ rũdent qͥdã ꝙ nõ admittunt᷑ ad que⸗/
relam: et tñ vna cũ eo qͥ pt agere admittit᷑ ab inteſtato.vt.C. de inof. teſ.
fratres. et. C. coĩa de ſuc. aut᷑.itaq;. VUel poſſet reſponderi ꝙ adnuttit᷑ iu
re duuerſo.nam frater agit querela et rumpit.et filius alterius fratris cuʒ
ſit ruptũ teſtamentũ admittit ab inteſtato. .
p ¶ Haturales.ſ.et legittimi.nã naturales tiñ non agunt in bonis pats
ſed matris.yt.ſff.e.ſi ſuſpecta.i. W
1

2

Liber

a (Viuiſioné. vt ab auo paterno vel man.
b ¶ Hdoptati.i.arrogati qui habent quarta ex cõ ſtõe diui pij. vt. ff e. pa⸗

pi. . ſi às impubes. Itẽ adoptati ſi auo pr̃no dati ſũt.vt.C. de adopti.
cũ in adoptiuis.S. de adop.S.ſed hodie.et hoc pᷣdixit.

c¶¶ AUemunt.i. venire pñt. vt iurelegati vel donatiõis: vt.ſ.e.F. pe. vel qda

eoꝛuʒ filij vel ſerui ſunt inſti

Parran ſuanz aut

minus: tunc ad ſupplemen
tũ agit. vt. . Pxi..

to agere poſſunt:ſi nullo alio

e PPonb umi.ſ. exhered ati.

na ſi ptiui:ipᷣo iure rüpit᷑ te⸗

ſtamẽtũ. vt. S. de exhereda.
li. F. poſthumi.ſed hodie nõ
poteſt exheredari.vt.C. e. ſi
g in ſuo.S.legis.
¶ Eeſtamento.i.iure inſtõ/⸗
nis cũ teſtm̃ facit. vt in aut᷑.
vt cũ de ap. cogno.S. aliud
ſed ſi alã volũtatẽ facit ſuf
ficit quoquo reliquatur.ti.
vt in aut.de trien.⁊ ſe. S. i.

g ¶Konſto. vt. C. e. oimoö.
b ¶ Eis.l. exberedatis vlłp⸗

i Fuerit adiectũ.vt. C. e. ſa

cimus.in pin.

k (¶Situtoꝛ. teſtatoꝛ extra
nelum inſtituit:et filiüũ exbe/
redauit:⁊ cuidã pupillo exi
ſtenti in tutela filij ſui lega⸗
tũ reliquit quod petijt filiuſ
nomine pupilli ſui.non ta⸗
men ideo repellitur a quere
la ſuo nomine.ſʒ Z. ff. e.l. fi.
i.rñ.ſed ibi certe aduocatus
vel pꝛocuratoꝛ ſponte facie
bat. cum illa officia ſint ſpõ
tanea. vt.ſ.man. S. manda

tum.at hic etiaʒ ex neceſſita

te. quia tutela ex neceſſita⸗

te ſuſapitur. vt. ff. de tuto. ⁊
cu.da.ab his.l.necnõ.et ne

ceſſanio geritur. xt. ff. de ad/

poſſunt.Mam quia
ditatem totam ul partemeiꝰ
hereditatis alio iure ueniuntꝰ
ðe inofficioſo agere non poſ⸗
ſunt. oſiboumi/ quoqʒ
quinulloa one uenire poſ⸗
ſunt de inofficioſo agere poſ
Oſſunt Sed hec ita accipienda
ſunt ſi nihil eis penitus a teſta
toꝛibus teſtamento relictum
eſt: ꝙ noſtra cõſtitutio ad ue
recundiam nature introduxit
ſi uero quantacunqʒ pars he⸗/
reditatis uel res eis fuerit reli
ctade inofficioſoquerela qui⸗
eſcente:id quod eis deeſtuſ⸗
qʒ ad quartam legittime ꝑtis
repleatur:licet non fueritad/
iectum boni uiri arbitratu de⸗
bere eam compleri DSi tutoꝛ
nomine pupilli cuius tutelaʒ
gerebat ex teſtamento patris
ſui legatum acceperit:cum ni
hil erat relictum ipſi tutoꝛi a
patre ſuo:nihilominuſipoſſit

¶ibilominus. nam vide
batur paternum iudiciũ ap
ꝓbaſſe et ſic non poſſe poſt
ea querela agere.ſed tamen
nihilomin? pot vt hic dicit.

m (PMatris. i. ipſius. turoꝛiſ

immo erat exheredatus.

2 Sed ſi econtrario. bic te

ſtatoꝛ illum ſuum pupilluʒ
exheredauit ⁊ tutoꝛi quem

nomine ſuo de inofficioſo pa
tris teſtamentoagere. Sed
ſi econtrario pupilli nomine
cui nihil relictum fuerit de in-
officioſo egerit:et ſuperatus
eſt ipſe tutoꝛ quod ſibi in te⸗

iuread defuncti bona uenire ꝗAlictum eſt nõ amittit

ſit. ſiue iure hereditario: ſiue

iure autenticoꝛum

ipſemet pater filio dabat legatum dimiſit. licet ergo agat de inoffici. no
mine pupilli ⁊ ſuccumbat:tamen ad legatum ad mittitur.⁊ ita no. argu.
ex hoc et ſuperioꝛi reſponſo ꝙ quis agit aliquid interdũ non vt ipſe:ſed
vr alius. ſimile.ff.de adop.ſi pat᷑.S.qui duos..ff. e. ſi beres.S.fi.⁊.l.ad
uerſus. . i. . C. de admi.tu. cũ quedã. :.ff. de cõpẽ.l. pe.C. de dolo. l. i.

o ¶ Igitur. foꝛmatur ex eo qd hẽs. S.e. . ſed hicita. vbi dicit: etiã ſi minꝰ

quarta habet non agit querela.ſed ad cõ plementum. ſo. hic loquit᷑ ante
iuſtinianũ. vt. C. e. cu querit᷑et. ff. e. pa. S. qm̃ autẽ quartã.ałs s.ſʒ iuſti
nianitp a. p. l. C. e. oimodo. ⁊ illud quod eſt hic ponit inceptiue non illa
tiue.ſic. ff. deiuſti. ⁊ iure.ius ciuile.S.bocigit᷑.vel legeillatiue.ex eo ꝙ ba

bes. S. e.S.tam.in ſfi.

Legati. ſed hodie iure inſtitutionis ſi facit teſtm̃.vt in aut. cum de ap.

cog. F. aliud. ſi vo alia ſit voluntas ſufficit quoquo relinqui titulo.vt in
gut. de trien. et ſe. . i. .

quarta dabatur. hodie triens vel ſemis: vt dictum eſt. Item oli
filij ſe gratos eſſe ꝓbabant. hodie beredes ꝓbat ingr aios. vt. E.
e. omnimodo. Item nota bunc titulum loqui de gratis filijs. ſi
enim eſſent ingrati:nil tenetur pater eis dimittere.vt in aut. ð he⸗
re.et fal.S. experedatos.et in aut᷑.de immenſis do. in fi. . fi. ſũt
cauſe ingranitudinis. giij. quibus filij erberedankf et. vij. quib⸗
pater a filijs.vt in aut᷑.vt cum de ap. cogn. 5. cauſas. et.. boc di
pimus. Et tres quibus frater a frame. vt in aut. de nup. 5. ingra⸗
titudinem. Sdictii
KRub. De beredũ qua. et dif qꝛ beredes de qbꝰ ſup dicũ eſt
diuerſi ſunt:ideo de eoꝝ differẽtia qlitate.i.differẽti qlitate vi⸗/
en autem neceſſarij. ſ. tm̃. deam'.
xE

xi. F ſui. et. SF. ceteri *

68

iuos.ſ. data ea cõditiõe: vt hec donatio inter viuos ĩ quar
ta coputetur. vt. L. e. ſi qñ. er. F. gen eralit.et hoc ſubijcit.
r ¶ Loͤſtitutiõibus. vt dotis cauſa ⁊ donationis ꝓpter nuptias
vt. C. de inof. tel. qm nouella.
8 (18 autẽ diximus. vt. 5 Pxi. F. =
. ¶ Poꝛrone. vt. ſa
licet quilibet habe⸗
ſta mento eodem legatum re- ar quantã buiꝰ par
gitur tis quã Pabautue
õ erat ab iteſtato. vt
deerrn n debet habere: C. e.l.parentibus.
utde inofficioſo agere nõpoſ erl. amn quentur.
8 fenõpoſ hoc tamẽ eſt hodie

iure legati vuel fideicommiſſi muratum. ſ. ad tnẽ
„α&1 tem:vt detur tertia
ulł ſimoꝛtis cauſa eiquartado ſtſunt quattuoꝛ vł
nata fuerit: uel inter uiuos ut paudoꝛes ſi vero
a t aſ aar plures ſint filij ex⸗
his fãtummodocaſibus quo eredamibaberdi/
rum mentionem facit noſtra mdiam. vt in aut.
conſtitutiouel aliſjs modis q de tnen. er ſeml. .
. igconnituti 2 i. que eſt.C. e. aut᷑.
in noſtris conſ titutionibus cõ nouilſima. Et
tinentur. Quod autem de nota in fine buius
quanea diximusita intelligen· ml gad
dum eſt: ut ſiue unusfuerit: ſi hodie non habere
ue plures quibusagere dein⸗ locum nili inter ſin
officioſo teſtamento permitti ſonis bereclbſin
tur:una quarta eisdari poſſit ſuruuſer bec fuit ſẽ
Ar; , tentia. m. per aut. qᷓ
ut pꝛo rata diſtnibuatur eis. id eſ. .dehb. ren⸗
eſt pꝛouirili poꝛtione quarta. ns vel heredatis
” aut.non licet. ⁊ au⸗
. ⸗ teñ. ex cauſa. SSe
=ð è nos dicamꝰ ꝙ ha⸗
Deheredu alitate 6bet locum vt olim
Dehei edlum qualitate et dif s plene dirim in
Ae aut. vt cum de ap.
. cog. . aliud. in ſe
Heg , Ie dicta aut. ex cauſa.
Eredes autem: aut niſi quedam ca⸗
neceſſarij dicuntur: pitulain dicra au
aut ſui et neceſſari:: circa querela ſuͤt ir
t extranei rgerel⸗ ee —
Tanel. Uwiecel ion tranſmitteb⸗
res eſt ſeruusheresinſtitutuſ sd ha danalſi
Ideoqʒ ſic appellatur: quia ———
ſi inc uelit ſiue nolit: omnino S.K er.l. ſeg hoe
oſt moꝛteʒ teſtatoꝛis ꝓtinꝰ) ſicad ſuum beredẽ
P 5 ſt cun vt. L. e. ſancimus.
in fine. Item olim

mei. de bis autem oibꝰbic ti. dicit ꝑ oꝛdinem. vt. j.

CGè —— — —— — — — —

EEE
—

—— SS=

— ☛ ☛ = S=. S=.

n
ſ
s
un
ed
a/

1

qui. ex cau.ma. nö

vno caſu grauatur
in alio debʒ releua
ri.vt. ff. de iureiu. l.

Aute aditaʒ heredi

Secundus

* (heeene ar. ad boc vt ſit neceſſaneſt neceſſe vt ſit ſemus teſta
toꝛis tẽpoꝛe teſtamẽti.vt hic.et.ff. e.ſi alienũ. in pn. l. Itẽ et tem⸗
poꝛe moꝛtis.vt.S.de here.inſti.ꝭ.ſeruꝰ. Itẽ ꝙ nõ ſit alteri lega⸗
tus.tũc enĩ legatanoo q̃reret hereditatẽ.ðet ipſe eius eſſet niſi idem
ſeruus ſibi ſubſtitulus eſſet beres et liber. vt. ff. de pupil. ſubſti.l.

——

a ( Pꝛotinus. i. ſta. b ., .
e quide pu liber et neceſſarius heres fit:
enſcur el: ſe. unde qui facultates ſuas ſu-
keums videturpr ſpectas habent: ſolent ſeruũ
ſ deacgul haee ſuum pꝛimo aut ſecundo:aut
parte. et.ff. de here. , „ 7
tſn ſi ſub oncin ⸗· uUlterioꝛi graduheredem inſti

one. 5. fi. etẽt igno⸗ tuere. ut ſi creditoꝛibus ſatis

rans.vt. ff. ſi cer. pe An K Ee . .
ta. eius qui. et. fꝛ6 non fiat potius eius heredis

teſta.qui iudicuum bona ᷓ; ipſius teſtatoꝛis a cre

ſi ſit inſtitutus ſudb· e

bac conditoeſivel ſtrahanturuel inter eos diui⸗
let: que verba faci/ daleun d ꝛohoctainen in⸗
0

um eun volutan commocdo illo ei commoduz

oborant vr.f. ð pꝛeſtaturꝰ: ut ea que poſt moꝛ
dene mſte, tem patroni ſui ſibi acquiſie-
neius. iit: ipſi reſeruẽtur ¶ Et qʒuis

c¶ VUnde.quia ne/

quia ſciuit ſe nõ eẽ

e eg cauſa res eius quas ſibiac.
ſoluẽdo. et facit..s ⸗⸗ .

quiſierit non ueneunt.

poſ.in pᷣn. et. S. de autẽ er neceſſe arij her des ſi ut
Vub in Pn. — ueluti filius filia nepoſ neptiſ

cunndo herede ⁊ li /· qʒex filio et deinceps ceterili⸗

ebero inſtiuto. beriqui in poteſtate moꝛiẽtis heredes nobisuident᷑. Qua
adenin mocofuerint. Sedut nepos de cauſa et qui heredesa ma
deſunct iniuna af neptiſue ſuiheredes ſint non tre inſtituuntur: eodeʒ nume
dae r an ſi ufficit eam eumue in poteſta t. qui⸗
boſ deiul. te aui moꝛtistempoꝛe fuiſſe. ſtate liberos nonhabent.
6 nennda ſed opuseſtut pater eiꝰ uiuo 1 Seru?quoq; heresa do
aſtngti. poatre ſuodeſierit ſuꝰ eſſe he minoinſtitutus poſt teſtamẽ⸗
b eeſauun. ſer res: aut moꝛte interceptus?: tum factum ab eo manumiſ .
li lorto bt gur n aut qualihet alia ratione libe- ſuseodem numero habetur

ratus a poteſtate patris: tunc
enim neposneptiſue in locuʒ
de , , 1 1 It .
aum qul in pn. Patnisſui ſuccedit. Sed ſui
ĩ¶ Poſt moꝛtem. ſ.· quidem heredes ideo appel⸗
tatem. xt. C. ad ſli. “

l. cum ſilk. Uel certe bic pꝛotinus videtur adita hereditas.et dic.
l. cum ſilk. alio caſu loquitur. l
KE ¶ Patroni.id eſt qui eſſet patronus ſi eſſet liber in vita illiꝰ.
¶ Kelſeruen
gat.i.non incepit admiſtrare vt. ff de ſepa.l.i.S.fi.als ſi incepit
adminiſtrare nõ poterit poſtea impetrare ſepationem:niſi ſit mi
noꝛ. vt.ff. de mi. l. ait pꝛetoꝛ. S. non ſolũ. q caſu tm̃.ſ.cũ eſt minoꝛ

vt ab hereditate ſe abſtineat. vt. ff. de acq. bere. neceſſarijs. F. f. d

m HHon veneunt. i. non venduntur.
¶ Gul autem. in ptqre.als ſi ſunt emancipati ernei ſunt. vt. . e

e
„ „ 3
kſeparationeimpetrata. ſi bona patroni non attin- a
b

e
li

o· ¶ Deſterit impꝛopᷣe ponit᷑ quia viuo
re q;tum ad id qð futurũ erat.ſic et ał

ca.l.iij..d eſinere.
P ¶ Unterceptus.ſ.filius.

De bere qua. dik.

pꝛe non fuit heres.ſʒ dicit deſine⸗
vt.ff.de vſufru. quemadmoduʒ

lantur: quia domeſtici here⸗

des ſunt et uiuo quoq; patre

quodammodo domini exiſti⸗

mantur (Vnge etiam ſi

quis inteſtatus moꝛiatur pꝛi⸗

ma cauſa eſtin ſucceſſioneli⸗

berorum.. (lM)eceſſariſuce

roideo dicuntur:quia omni⸗
no ſiue uelint: ſiue nolint:taʒ
ab inteſtaro q́; er teſtamento
exlege duodecim tabularum
heredes fiunt.
toꝛpermittituolẽtibus ſeab⸗
ſtinere ab hereditate:ut poti⸗
us parentisq; ipſoꝛum bona

bona defuncti non ſufficiant ſimiliter a creditoꝛibus poſſi-
d Suſpectas. vt creditoꝛibusiterum tamnen ex deãtur.

tranei heredes appellantur.
Itaqʒ liberi quoqʒ noſtn qui
in poteſtate noſtra non ſũt he
redesa noſ̊ inſtituti extranei

roſunt. quia feminein pote⸗ x Ernimantk. ſer artificoio

iuris ciuilis q; fingit eandẽ

/In hered bus autem er⸗
traneis ilð obſeruatur:ut ſit
cum eisteſtamentifactioꝰſi⸗
ue heredes ipſi inſtituantur:

Dicuntur. ſ. dicti filij.

¶ Leteni quiteſta
C. foꝛs iuri ſubiectinon ſunt:ex

ed his p-

q ¶ Ratione veluti emanci⸗

patiõe vel depoꝛtatione vt
S.qui. mo. ius pa. poteſta.
ſoh. §. terea. 7. F. cum autẽ
r (iberatus. eina cipatiõe

8 (Buccedit. ita vt etiam ſi
lius emancipatus repellak

⁊ nepos qui remanſit in po
teſtate ex eovel alio filio na
tus admittatur. et hoc iure
ciuili ꝙ non cognouit emã/
cipatos.qꝛ erant capite mi⸗
nuti.vt.ſ. de here. que ab in
tel. de. S. emancipatʒ. de iu⸗
re autem pꝛetoꝛio ſoli filij e⸗
mancipati admittunt᷑.non
nepotes.vt dicto. S. eman/
apari.ſed per edictuʒ de cõ

iũgẽdis cũ emãcipatis libe

ris eius admittit᷑ ſimul fili⸗
us et nepos.vt.ff. de coniũ⸗/
gendis cũ emanci.l.i.ij. rñ.
Mõð.i. ꝙ ſimul nepos cum
patre vel fratre pris admit⸗
tatur locũ hodie non habe⸗/
ret.cũ ſit ſublata omnis dif
ferentia que fiebat occaſio⸗
ne emancipationis.vt ĩ aut᷑
de here.que ab intel. de. S. i
coltlii.

t ¶ Bed ſui appellant ſ. ſu⸗

pꝛadicti filij et nepotes.

vV ¶ QAuia domeſtici. no. fili⸗ .
um domeſticum patri.ſunt

eangdem vocẽ vtriuſqʒ. j. de

yt. L. de iure do. in rebꝰ?. ·

et alij mlii domeſtici. vt. ¶.

de his qui ad ecdle.cõfu. p⸗
ſenti.S. ſane.

—— —

perſonã patrẽ et filiũ.vt. ¶
de impub. ⁊ al. ſub.l.fi.ites⸗

inuti.ſtipu. F. ei qui. Ite;
ideovidet᷑ dñs.quia in illiſ
bonis patris alitur ſicut ip
ſepater ⁊ ſicut vxoꝛ dſia do

.

tis.ſ.dicitur et habere poſ.

C. qui po.in pig.l. fi. ita et
poſſeſſione; viuo patre ba/

bere viget filius. vt. f ꝓ be
rede.l.ij.in fi. Hinc eſt ſo

la adminiſtratio dicitur trã

ſread filium cũ pater moꝛit.vt. ff de libe. ⁊ poſthu.l.in ſus.
¶Liberoꝛ. vt. ſ. de here. que ab inteſ. F. .

lunt.ſ. iure ciuili inſpecto aliud de p̃toꝛio.vt ſub ijcit.qð Baslc
ermittit.ſ.libenis in poteſtate poſi is.non habeant neceſſitare& ad

ire pꝛetoꝛem:ſed ſufficit ſi ſe non immiſceãt. vt.ff. de acqui.here.ei qui ſe.

et. . ſi vt ſe ab here ab. cll.
ſepationẽ impetbit etiã ſi iam attigerit hereditatem. non qautem c. e vx. act᷑...extranei.
ib

Hon habent. vt. 5. de adop. 5. femine.
Habet.ſ. vt ſit heres erneus. nam non urur megruncn ſcilicet.
tatem et hereditatẽ ex domini teſtamẽto qð eſt neceſſe. vt ſi

t neceſſa
f iij

—2

Liber .

rius. vt. S. de bere. inſti. 5. ſi vo a viuo. ac.

¶ Factio. paſſiue acipe. i. vt poſſit capere er teſtamento qd pt qlibet er⸗ q ¶ Succunit. vt. ff demino. ait ptoꝛ. . ſi
cepus qbuſdam ꝗs no.ſ.r ꝓri. r

b . .
ſerůus.

Pras⸗ ſit capar. al.
d Buobus tpibus. al. tri⸗
buᷣf.ſed tñ tria ſubijciuntur , . 1.
ſiue hi qui in poteſtate eoꝛuʒꝰ tate uel non adeunda.¶ Se
ſiue iscui abſtinẽdi poteſtas
eſt immiſcuerit ſe bonis here
ditatis:ſiue extraneus cui de
adeunda hereditate delibera
re licet adierit poſtea reliquẽ
de hereditatis facultatem nõ
habʒ iiſi minoꝛ ſit ui
qʒ annis. Giae an
hominibus ſicut in ceteris oĩ⸗

tꝑa vt ſubijcit.
e¶ Mutatio. vt q̊a medio
tpe efficiatur non capax. tñ
hijs tribus tpibꝰbene inue
nit᷑ capax. vt hic. er.ff. de be
redi.inſti.ſʒ ſi in cõditione.
S. ſol emꝰ. et. l. ſi alienum. F.
in exneis. ſʒ . ff. de acqᷣͥ. he.
ſi ſeruꝰ e qͥ. Sed certe q; b/
uus in ſeruitute nõ diceb at
capaxvt ibi:ex ꝑſona domi
ni pꝛicipaliter erat.nã dñs
erat non capax. vnde eo ma
numiſſo non nocet ei manu
miſſio: cũ pᷣſumat᷑ nũc ꝙ ⁊
tũc fuerat capax. Itez ſunt
ar. ð.ff/ꝓ empt.l.ij.in pꝛin.
et in aut. vt cũ de ap. cog. F.
generaliter.
¶ Cpa.ſ. in extraneo berde
ſed in ſuo ⁊ neceſſario exigi
tur vnum bm lo. ſ. tẽpꝰmoꝛ⸗
tis. vt. S. e. ſui. vel 'm Aʒzo.
etiam tempꝰteſtamẽni inſpi
cit qꝛ ſtati ſunt heredes pꝛe
moꝛtuo.ſq;.de iure ciuili.vt
ff de ſuis. ⁊ le. ĩ ſuis. In ne⸗
ceſſarijs autem tantuz duo
tempoꝛa inſpiciunk.. teſta/
menti et tempꝰmoꝛtis.vt.
de bere. inſti. ſi alienũ.i. rñ.
et. I. ſeruum.
eſtamenti. videtur.i.in
actiua ſignificatione.
b ¶ Acquirere. . poteſt.
i Kactionem. in paſſiua ſi⸗
Ificatine.—
K ¶ Sibi. ſi ſunt ſui iuris

H. legati.

Kommm nam ſeruo inſtituto dhi ꝑſona inſpicit.vt. ð. de here. inſti. F. 8

ſunt. et id duobꝰ tempoꝛibꝰ
inſpicitur. teſtamenti quide
facti tempusut conſtuerit 6
ſtitutio. moꝛtis uero tempoꝛe
teſtatoꝛis ut effectuʒ habeat.
hoc amplius et cũ adierit he
reditatem eſſe debʒ cum eote
ſtamenti factio:ſiue pure: ſi
ue ſub conditione heres inſti
tutus ſit. nam ius herediseo
marime tempoꝛe inſpiciẽduʒ
eſt quo acquirit hereditatem
Aecdio autem tempoꝛe
inter factum teſtamentum et
moꝛtem teſtatoꝛs uel conditi
onem inſtitutionis exiſten eʒ
mutatio iuris non nocet here
di. quia ut diximus tria tẽpo-⸗
ra inſpici debent. eſta
menti autem factionem non
ſolum is habere uidetur ꝗ te

—

ſtamentum facere poteſt: ſed
etiam qui ex alieno teſtamẽto

—b——

uel ipſe capere poteſt uel alij

acquirere licet non poteſt fa/

cereteſtamentum:et ideofu⸗

l¶Alij. ſi ſunt in aliena po⸗
teſtate. vr bic. et. ff. de teſta.
l. filiuſfa. et facit. ff. de flu.l.

m ¶ Efneis abſtinendt. vtẽ

ſuubß heres cui dat abſtinẽ⸗

rioſus et mutuset poſthumꝰ
et infãs et filiuſfamilias ⁊ ſer
uus alienus:teſtamenti facti/
onem Habere dicuntur. licʒ e⸗

difcultas ber pꝛetoꝛs. vt nim teſtamentum tege non
8. e. neceſſariij. . mer
n aeunda no. quattu poſſunt attamen ex n

oꝛ ꝓpoꝛtoonabilia.ſ.immi⸗
ſcere et abſtin ere.que duo p
tinent ad ſuos heredes. uẽ
adue et repudiare.que duo
ptinent ad exneos vt hic di
citur. ſed qnq; ſuus dicitur
e⸗ et repudiare.C. de le.

„

git. beredi. defunct?.

touel ſibi uel aliſacqerepoſ
unt. ( Extraneis antem
heredibus deliberandi pote/
ſtas eſt: de adeunda heredi⸗

0 Pel erare infra annũ deliberationis petito theæ indulto ab inp ia
lichlmine a nr̃is aũt iudicibꝰ.ſ.ix.menſes:et nõ niſi ſemel peti pᷣt. vt.C.

de ure deli ſancimus. . et boc quidem.

Smnibus. niſi ſint vſt iure comuni. vt. ff. de mino. l. verũ. J. itẽ nõ re⸗
ſtituik. Itẽ niſi iurauerit adultꝰſuper Zᷣctu. vt in.l. fred erici hac edicali

u

in aut. depacetenenda. . ſacramenta. ꝗr
bereditatem.

Sciendum. maioꝛi.ſ. cuidam

4

4 n puilegio v
Gꝛande.ſic.f de cõdi indebi. li. 5. iquid. et. iſ.
oꝛdianꝰ.ſy vbi ſunt.ll. iſtoꝛum imperatoꝝ.rñ.non habemus

lam obtinenti.

ſed habetur mẽtio
earum. L. de iuf de

ililſiii. ſancimuſ. in n.

intign⸗

7

bus cauſis deceptisita⁊ ſite
mere danmoſam hereditateʒ
ſuſceperint pꝛetoꝛ ſ uccurrit

adrianum etiam maioꝛi
uigitiquinqʒ anniſ ueniaʒ de⸗
diſſe: cum poſt aditaʒ heredi⸗-
tatem grande es alienum qð
adite hereditatis temꝑe late
bat emerſiſſʒ ¶ Sed hoc qð
diuusadrianus cuidã ſpecia

li beneficiopꝛeſtitit: diuus au
tem goꝛdianus poſtea militi⸗

———

etatis

bus tantummodoboceren-
dit. ¶ Sed et nr̃a beniuolẽtia

cõe oibꝰ ſubiectis imꝑio nro

hoc pᷣſtitit bñficiũ ⁊ cõſtõeʒ
nf̃aʒ tã eqſſimã q; nobilẽ ſcri
pſit: cuiꝰtenoꝛẽ ſi obuauerit
hoiĩes:lʒ eis adire hereditatẽ
⁊ intm̃ teneri in quãtuʒ ualere
bona hereditatis cõtingit.ut
ex hac cauſa neq; deliberatio

nis auxiliũ fiat eis neceſſariũ

niſi omiſſa obſeruatione nr̃e

ↄſtitutionis et deliberandu,ʒ

exiſtimauerit? ſeſe ueteri gra

ꝛeſtitit.al. p⸗
ſtauit. ſ. vt aliqͥs ñ
grauetur/ ꝓpter p·
uiſum debitum vel
etiam ꝓuiſum ſi eſt
non ſufficiens here
ditas. vt. C. de iur
deli. ſancimuſ. S. ex
omnibus. et hoc fa
cto inuẽtario ſi res

ppftes ſunt. ſ. tres

menſes.ſi abfuerũt

intra annale ſpaci⸗

um. vt. L. ö iure dð⸗
li. ſancimus. 5. ſin /
autem in locis.
x (Nonſtitutiones
vt. C. de iure deli.
ſancimus.

—

tum ad tracatum.

3 (Mobilem quan,·

tus ad ſniaz.
2 Eongüwoe .
que de cõpoſitione

dicti inuentarij lo ⸗

b ¶ Bꝛauamini. ſʒ

qð ent grauamen.
rñ.ten eb atur inſoli
dum omnibus cre⸗
ditoꝛibus ⁊ legata
rijs etiax ſi excedãt

mBenſuram beredi⸗

tatis.vt. C. deiure
dell.l. fi. F. ſi vo pꝰ
qᷓ;.ſi auteʒ petijt tẽ
pus ad deliberan⸗
dum et facit etiaʒ ĩ⸗
uentarium credito
rihus quidem tene
tur inſoliduz. ſy de
legatiſ detrabit fal
cidiam:ſiue adierit
hereditatem.j.deli
berationis tempuſ
ſiue nõ recuſauerit
ſed ſi non feciſſet in
uentarium omnibꝰ
inſolidum teneret᷑.
vt. C. de iure deli.
l. fi. S. ſ autem hoc
aliquis.et. F. ſi qs

aliud ture pꝛetoꝛio tunc enim

neceſſe habet coꝛã pᷣtoꝛe agnoſcere.vt. C. de iure deli. l. pub erem

et.l. ſuũ. et. C. ꝗͥ admit. ad bo. poſ.l. vl. 14
retur.ſi quid ergo pꝛo be
oluntatem illam decla⸗

d ¶ Muda. opoꝛtet tñi ꝙ extrinſec decla

rede v elut beres geſſit: vt bic dicit tune v

——

1

5
ien.
ſoli
6
it
Ni!
üre.
.
ttᷣ
fan
6
Gto
tene
jde
1 l

18

f

rat niſt pteſtekſe nonptbereds facere. vt hic. et. f de acqui. bere.

l berede.in pn. et.l. gerit. ſed õ id qð dieit bic nuda voluntate
eſt. L. de iure deli. poruit. Sed certe eſt neceſſaria voluntas ⁊ a⸗
ctus ſi ab actu incpias.ſic et als.ff. de acqui.poſ. quemadmodũ

Delegatis.

t (Gequẽti quia nec debenk niſl in teſtamẽto relicta et poſt heredis inſti

tutionẽ.ſed bodie ↄt᷑.in vtroq;.vt. ſ defideico. bere. §. Brata et⸗ .. e. F. G

vſh. et. F. ante. acur.
egatũ. ff. e. legatũ. ſed aliter diffinit. vt.ff. e. legatum.

4 4 nedꝗ donatio.ſũt enĩ tres donationes. vt. ff. e. l.i. et differt beca do

natione cauſa moꝛ.vt dixi⸗

biſe. .als eni
ber erano⸗ Pwaman makic ſupponere
nam nõ videt᷑ adi/ uoluerint. (Item extrane

re. vt hic. ⁊. ff. de ac

ditione non poteſt
gnte exiſtentem cõ/
ditionẽ adire. vt.ff
de acqui. here. is qᷓ

heres.ſũt ⁊ alia ne

e.ſi quiſ mihi. F. luſ
ſum. et. l.quotiens.
Iteʒ opoꝛtet ꝙ ſit
compoſmentis.vt
in fi. huius ti. Itez

ꝙ ſit maioꝛ. xiiij.ã⸗
nis als non pt ad/

ire. vt. C. de iure de

Pai herede.i.factis ipſis gerendo⸗ ꝓ berede.

us hereſ S inſtitutꝰ

ui. heredi.ſi is ad
qué etle q ouo- aut ab inteſtato ad legittimã
ſoce ge, gſe kt hereditatem uocatus: bond
pure. nam ſi ſub c5 alt pꝛo h herede gerendo uel nel

al.
Puken ſi rebus heredi⸗

ceſſaria.ſ. vt ſit libd
ſui uns qui adtt tarijs tanqʒ heres utatur uel
isnonbren, Uendendores pereditanias:
mini pcedẽte. vt ff. gut pꝛedia co endo locando⸗

ue et quoquo modo ſiuolun/
tatem ſuam declaretuł reuł
uerbode adeunda heredita- .
te:dummodo ſciat eum in cꝰ
bonis pꝛo herede gerit teſta⸗
tum inteſtatumue obijſſe et

li.potuit.⁊.l.ſi infäãw
. e ſcior mor⸗ ſe eiheredem eſſe. pꝛohere⸗
mum eſſe teſtator? de eniʒz gerere eſt pꝛodomio
als nõ pᷣt adire. vxt P
ff de acqui bere is gerere ueteres enim heredes
u kaes S. ſi g pꝛo dominis appellabant.
dubitet. 7.l. qui he⸗
rocntatc. r.l. nemt, 6 Sicut autem nuda nolũ
