dicta eſt ſublata hmoi ſolẽ
nitas.vt.j.de interdic.S.fi.
Sed que erat olim dr̃ia inter actionem et interdicta.nam et interdicta e⸗
rant verboꝛum conceptiones.vt.j.de interdic.in pꝛin.rñ.vt dicemus ibi.
At hodie nulla eſt dria inter interdicta et actiõ es.cũ interdictũ nihil ali⸗
ud cSeri pᷣtoꝛia.vt.j.de interdic.S.fi. V
Das ins.ſ.ciuile vbi actio eſt ciuilis.vel pᷣtoꝛium vbi actio pᷣtoꝛia eſt
nam et ciuiles actiones et pᷣtoꝛiaſ dico hic diffiniri.item nota ꝙ actio eſt
ius quo perſeqͥmur.ſed obligatio eſt ius ꝓpter qð perſequimr.Et ſi que
ratur quid ſit iſtud ius:vel naturale:vel ciuile:vel pꝛetoꝛiũ:vel gentium

equendi in iudicio qð ſibi

rñ.quia ciuile vel pꝛetoꝛium vᷣt modo diximꝰ.nec facias magnã vim ibi.

quia cum multas habeat ſignificationes bec dictio ius.v t. ff. de iuſ. ⁊ iu
re.l.pe.et fi.hᷣ eſt etiã vnum de ſignificatis eiꝰvt dicat᷑ius agendi vel ꝑſe

quendi.Sed ꝓ deo ad cuiꝰ driaʒ ponit᷑ů in diffinitione ius cũ ſingula mẽ

bꝛa poſita in diffinitione iur. habeant ſuũ miniſterium.rñ.ſᷣm.¶Mſ.qꝙ ad
driam rerum coꝛpoꝛaliũ hic ponit᷑ vt det intelligere ꝙ actio ſit res incoꝛ/
poꝛalis qð verum eſt.vt.S.dere.coꝛ.et incoꝛ.S.i.vel melius dicas ad dif
ferentiam officij iudicis ꝙ non eſt actio.vt.ff.de mino.ꝙ ſi minoꝛ.S.fi.li
cet.M.dicat ꝙ officium iudicis eſt actio et eſt ꝓ eo qð dicit lex in actiõe
iniur̃.fieri eſtimationem iudicis officio.vt.S.de iniur᷑.S.pena autem.et.S
in ſumma. Sed certe actio iniuriarum eſt accuſatio alłs actio cui inheret
officium iudicis.non tamen illud officiũ eſt actio.ſed in facto potius hoc
conſiſtit.ius enĩ petendi per actionẽ mihi competit:qð ꝑ officium iudiciſ
mitigatur. Sed quid petã.rñ.qð eſtimauero.nam debeo eſtimare liq; iu
der poſſit refrenare.Eſt tamen quoddam aliud officium qð vicem ſuſti
net et obtinet actionis.vt dicemus.j.e.pᷣterea.in fi.

m ¶ Perſequendi.hᷣ dict᷑ ad dñiam exceptionuʒ que dant᷑reis ꝑ ꝗs defẽ
dunt.ſicut enim actiones ſũt arma actoꝝ.ita exceptiones ſũt arma reoꝛũ

vt. ff. de excep.l. ij. in pᷣn. S. illnuud. .
n ¶ In iudicio.hoc dicit ad drñiam eoꝝ que fiunt etiã licite et extra iudiciũ
non tñ ſunt actiões.vt ſi nocturnũ vel diurnũ furem.vel militẽ deſeren⸗
tem militiã quis capiat.vt.ff.ad.l.acqᷣ.l.iiij.et.C.qñ lʒ vnicuiq;ʒ ſine iu.
ſe vin.l. i.et. ij. IAtem et ꝓpter debitoꝛem fugitiuum quẽ cape poſſumꝰ.vt
ff. de his que in frau.cre.l.ait pᷣtoꝛ.S.ſi debitoꝛẽ.licet quidã exponãt.l.il
lam ibi ꝙ captus fuit aucte iudicis.

o ¶ Debetur. boc duobus modis exponit᷑ſ. ad driam realis actionis ſᷣm

aʒo.et ita ſtricte accipitur hic diffinitio ꝓ perſonali actione tantum. ſicut
accipitur.ff.e.l.actio in perſonam.als largius vt etiam realem cõtineat
non tñ officiũ iudicis.vt.ff.e.l.actionũ genera.qñq; largiſſime.vt etiam
iudicis officiũ contin eat illð.ſ.qð eſt loco actiõis.vt per qð reſtitutio mi
noꝛum petitur.vt.ff.e.l.actionis p erbo. Uel ponuntur h̊ vᷣba ad driam
iij

ſunt actionum ex empto et
ſimiles.caue tibi.quia non

non eſt homo ſed ſignificat
Elud eſt. patet ergo

—

*

Ziber

criminalium actionũ per quas non pꝛoſequoꝛ mihi debitum ſed vindi⸗
ctam er ſᷣm ho realem actionem dicas diffiniri hic.licet enim nõ ſit obli⸗
gatꝰqui realiter tenet᷑.vt.j.e.S.ibi autem cũ eo qͥ nullã ⁊c.verum ẽ perſo
naliter. groſſe tamẽ poteſt dici ꝙ ſit realiter obligatꝰ.et facit ꝓ boc vt ẽt
realis hic diffiniat᷑.qꝛ verbũ debere:et ad actionem in rem et ad actioneʒ

multe inuenirentur bꝛeuioꝛes.vt.j.e.S.alie.et.S.actionũ.et alie
quedã diuiſi ones que bimẽbꝛes vel bꝛeuioꝛes inuenirent
t ¶¶ Aut in rem ſunt.ideo in rem dicuntur.qꝛ rem concomitant ff.
de publi.l.imperat oꝛes.et in ꝑſonã.qꝛ a ꝑſona non recedũt ob⸗
ligati.vel heredis eiꝰcuius eadẽ eſt ꝑſona.vt.ff.e.l.actionuʒ ge⸗

nera. SF. i. . ij. ⁊ ĩ au

eoagit qui nullo iure ei obli⸗ e5 e oh.

gatuseſt:mouet tamen alicui veurbiereſpl
de aliqua re controuerſiim. al aut. a .aut
uo caſu pꝛodite actio-⸗ gruas ſal⸗
nes in rem ſunt:ueluti ſi rem Eſonales actones
coꝛpoꝛalem poſſideatꝰquis:

quam ticius ſuã eſſe affirmet r Bare un daro
It m

in perſonam refertur. vt. ff.
de ver. ſi. l.pecunie.S.fi.ites
facit qð eſt in diffinitiõ e ᷣ⸗
bum perſequendi quod eſt
commune tã ad realẽ qᷓ; ad

pudiudices arbitroſue deq̃⸗
cunq; re queritur. Summa
perſonalem actionẽ.vt.ff.e. diuiſioi n duo genera deduci⸗
l. actio . perſonã. Item fa tur: aut enim in rem ſunt:autꝰ
cit. j.e. S.i.in pᷣnci.vbi actio ij . F
realis ſpecier eſt actionis: in perſonam Mamqza-
ſicut perſonalis.et ita large At unnſquiſq aut cum eo g
accpias hoc verbuʒz debel. ei obligatus e ꝛuel excontra⸗

ſʒ in ſtricta ſignificatione . , . ligatione.
bi hui? debere tantũ alienũ ctu: uel er maleficio. Quo⸗ poſſeſſoꝛa utem dominum ſe yvylt. ff. de vabrobl.
enon maunm = caſu pꝛodite actiones ſunt in eſſe dicat. ¶ MNam ſitici bybiauten non. 5
vnde perſonalis obligatio Por I rrſN ſoi Prg.: 2 nali.
uñ diffiniri videtur. vt ſ.e. benſonan Peruas aetn. ſuanzelſ mrengar ennen (urſacereoper
§. ſicitaq;. et. . de le. F. z ſi Ledit aduer ariũ ei dare : aut ctio eſt. Eque ſiagat ius II tere. cum factum ſit
en lrenn⸗ aüch ago aiaz facere opoꝛtere:et alijsqbuſ/ bieſſe in fundo foꝛteuł edibꝰ vblcartone v
e i. n dam mocdis. Aut cum utendi fruendi: uel per fun- neſtomiſſi genbe⸗
penam.naʒ ibi non ago ad ack. ex ſtipulatu. vt
id quod eſt debitum. ſj ad 5. de ver. obligati.
id qð ex nudo pacto ↄuenit in pꝛin.

ſed certe illud naturaliter etat debitum qð nudo pacto debebat᷑ vtfde
fideiuſ.l.fideiuſſoꝛ.vł non agitibi ad id qð nudo pacto debet᷑ ſed ad id

qð vere debet.ſed pᷣtextu eius ↄſequitur etiam qð nudo pacto debetur.

vt. ff. de verbo. ſig. ſi . Item oppono de popularibꝰactionibꝰ.nam ĩ

eis non dicitur debitũ et tamen petitur.vt.ff de popu.act᷑.l.pe.ſed nõ ob.

ꝙ ſaltem poſt litẽ cõteſ.d ebetur. Vel dic:quia et ſibi debitũ ꝓſequif᷑.nã
cum toti populo ſit debitũ.ergo et ſibi. Item oppono in actione iniuriaꝝ
quia non dici᷑ eſſe in bonis.vt.ff.de iniuri.l.iniuriarũ.itẽ nõ ad debituʒ
ſed ad vindictam cõpetit.vt.ff.de col.bo.il.ijig.emancipatꝰ.et tñ ẽ actio
rñ.non eſt in bonis vt tranſeat ad heredes.vt.ff. ad.l.fal.l.penał. Item
licet det ad vindictã:tñ poteſt deberi mihi ꝓpter id qð eſt in eſtimatione
vindicte vel in alteram vindictã.t Jem opponit᷑ de here.peti. Itẽ de acti
one de pecuł.nam in his agit᷑ etiam anteꝙᷓ ſit penes poſſeſſoꝛem.vel an⸗
teqᷓ ſit in peculio.vt.ff. de pe.here.l.iiij.et.l.ſi quo.et.ff.de pecuł.l.queſi⸗/
tum.in pꝛin.et.ff.de liber.le.l.ſi quis reum. .idem. Sed dic eſſe ſub audi
endũ hic.vel debebitur. Vel dic ꝙ quãdo fuit actio ꝓpoſita.ſ.efficax tm̃
ꝓ eo qð tunc erat penes poſſeſſoꝛem vel in peculio.et poſtea cum agebat
eatenus.et actiõis efficacia creſcebat.cũ vniuerſalis vł in aliquo vniuer
ſo fuit petitio.vt.ff.deiudi.l.ſolemus. Item opponitur de actionibꝰ q̃s
intendunt aliqui ꝓ alijs.vt ꝓcuratoꝛ et tutoꝛ et pꝛelatus et ſimiles.naʒ
agunt et tñ non ſibi debitũ petunt.ſed dic ꝙ quaſi dñi ſunt.vt.ff/p emp
toꝛe.l.qui fundum...ſi tutoꝛ. AVel dic ſibi.i.ei cui actio cõ petit debet᷑ que
intenduur.vel ſubaudit᷑ ꝙ ſibi debet᷑ vel ei cuius nomie agit᷑.buiꝰ alt᷑na
tiue ſecunda pars eſt vera.

p ¶ Onrter aliqs. videtur innuere ꝙ alie actiones ſũt que coꝛã alijs iudici

bus ꝓponunt᷑.ſj non eſt verꝗũ.
q Fraane vel delegatos.
r
vt hic. et. ff. de arbi. l. i. Eſt etiam libellus offerendꝰ.vt.C. de arbi. l. cum
ante.S.licet.circa fi.ſed ð.ſᷣm pla.C.de epiſ.et de.aut᷑.gen eraliter.ad qð
rñ.quia ibi non de libelli oblatione loquit᷑.ſʒ de remiſſione cautiõis q̃ cõ
ſenſu partium fieri poteſt.ff. de fe.l.i.i.rñ.
8De quacunq;. generaliter accipe verbũ rei.vt.ff.ſi cer. pe.l.i.in fi.nax
ꝓ coꝛpoꝛalibꝰet incoꝛpo.cõpetũt actiones.vt.j.e..ꝓxi.et.S.ij.et.ff.ſi ſ.
ven. l. ij. in pin.
ſ¶ Summa.i.pꝛima quo ad tractatum.vel ſumma.i.bꝛeuis.bꝛeuioꝛ enĩ
eſſe non poteſt q; bimembꝛis ſicut iſta eſt.ſed opponit᷑.j.e.S.quedã.Rñ.
quia et ille ſunt reales qñ ad res agit᷑. Item in perſonam qñ ad pſõales
pꝛeſtationes agitur.immo etiam ſi ſimul agatur.non tamen egredit᷑ hãc
actionẽ.als diuiſionẽ.cũ ſit in rẽ et in ꝑſonã.niſi enim ſic exponerent᷑ iam

Irbitros. ſ. cõpꝛomiſſarios. nam et apud eos actiones ꝓponẽdeſũt

a ¶ Rem coꝛpoꝛalẽ.bñ rem dicit corpoꝛalem.

—— . 2. . .
3¶ Modis.i.quaſi ex contractu.et ex quaſi maleſicio.nec eni de
his ſupᷣ dixerat.qð repꝛobatur.qꝛ exquo dixit de hiſ que ſunt ex

contractu vel ex maleſicio.ꝑ conſequẽs de his que ſunt ex quaſt

contractu.et ex quaſi delicto.vt.ẽ.de ob.q̃ ex quaſi õ.in pꝛi.et.sẽ⸗
ti.i.in pᷣn. Vel dic omnia iſta ſupᷣ eſſecõpꝛehenſa.ſed ſunt ſupᷣdi
cta intelligenda vbi pᷣciſe agebat᷑ ad dandũ vel faciendum.hic
autem quando non pᷣaſeſed ſub alternatione vt hoc aut illud.
ſed hoc repꝛobatur.qꝛ non ſup dixit ꝙ pꝛeciſe quid fieret. Dic er
go hic de condi.furtiua loqui que eſt perſonaliſ.nõ tamẽ ex ↄctu
vel q̃ſi.vel ex maleficio vel quaſi.ſed ex varijs figuris cauſaruʒ
oꝛit᷑.vt.ff.de ac.et ob.l.i.in pꝛin. Iteʒ de interdictis oĩbꝰ pᷣt dici
ꝙ omnia ſunt ꝑſonalia.vt.ff.de interdic.l.i.S.fi.nõ tamen iure
oꝛdinario.ſed extraoꝛdinario ſunt in troducta.vnde nõ continẽ
tur ſub bac diuiſione ex ↄctu vel q̃ſi.vel ex maleficio.vel q̃ſi ex ð
licto. tamen ꝓpter delictum qſiqʒ dantur.vt in interdicto vnde
vi.poteſt videri.quandoq; nõ.vt in interdicto qð vi aut dam.
qñq; ð eũ qui nõ fecit opus ſed factuʒ bʒ dat᷑.vt.ff.qð vi aut clã
l. iij. F. et clam. et.l.cõpetit.Et vt bꝛeuiter dicam.ille tertius arti⸗
culus qui dicitur.ff.e.l.i.in pᷣn.ex varijs figuris ⁊c.eſt qð hic di⸗
citur et in alijs quibuſdã ⁊c.
⁊ Hure. nota hic ꝙ ille qui rem meam tenet nõ eſt mibi ideo ob/
ligatus.ſed rõne poſſeſſonis eum pofſum couenire. vt. L. de a⸗
li.iudi.mu.cau.fac.l.i.Sed oppono.teneris mihi ad rem reſtitu
endami.ergo es obligatus.rñ.non eſt verum.quia tenet᷑ duobꝰ
modis acoipitur.nam ſi dicas teneris:ideo quia ex natura actio
nis ſis mihi obligatus falſuʒ eſt. Si vero dicas:teneris:quia ꝑ
officium iudicis dʒ tibi neceſſitas imponi vt reſtituas.verum ẽ.
vt. ff. de rei ven. qui reſtituere.et ſi hocmodo acaupiatur: teneris:
ergo es obligatꝰ:non ſequit᷑

5 oſſideat. MHota in actione in rem ex parte actoꝛiſ alteꝝn duo

rum debere interuenire.ſ.dominium.vt.ff.de rei ven.l.in rem. et

pic. vel quaſt dominium. vt in emphiteota. ſuperſiciario. ⁊ in bo

nefidei emptoꝛe.et ſimilibus.vt..e. S. alie.et. ff. ſi ager vecti. vel
emphi. l... F. fi.et.l. ij. et. ij. et. ff. de ſupficiebus.l. i. in fi.i. rñ. et. .

gqð ait. Item ex pte rei ſimiliter duoꝛum alterum. ſc poſſeſſio. vl

quaſi.vt quia dolo deſierat poſſidere.vt hic.et.ff. de interro. act.
qui ſeruum.S.i io. F. i

ꝝ ¶ Dicat. boc non eſt neceſſe ꝓbare vel dicere. ſʒ ex volũtate dici

tur. vt. C. de eden. qui accuſare.et de rei ven.l.fi. et.j. de int. F. cõ
Mmodum.

. 4
*

— — —

Quartus. Deacdionib⸗
i quia incoꝛ oꝛalia non vendicank vt.ff dereiven.l. vendicatoo. I (Sſte q́; dequibꝰ. 5 pri. . dixit nam ad prima eſt faciẽda relatio. ot
b ¶ Eque.ſ. datur actio inem. c (Egat. l. agione con⸗ ff. de le.i.ſi ſeruuſ pluriu.5.fi.et deteſ.beredes.S.ſed ſi notã. nam alie nõ
if⸗ feſſoꝛia ꝙ; ſic vocetur legit᷑ ff. ſi ßui.ven.l.ij.in pn. 4 ſunt negatiue:ſed affirmatiue.ſʒ in eo ꝙ dicit in rem ſunt.pᷣt ad vtrumq;
ich d ( Vrendi. bec ſuit?eſt ꝑſonał.ſed ſequentes reales ſunt.vt.ff. I ¶ Nõ genus actionis.ſ.negatonian et affrmatiuauum rrefern.
an conſenhrle⸗ deſeui .i. Etno. ꝙ, nomẽ acnõis largebicponit al. vo p pſonalibꝰtm̃. vt dirin
ſe f ¶ Beneris. ſ. vt ſit 3. eo. H.il.
nij· ¹in rem. in ¶ His.ſ. in cauſis reꝝ coꝛ
8 . . — „ „ „ — 792 „ „ „ „ — Ppoꝛa ium⸗—
ſſ 8 (Altius tollendi. Dum uicini eundi agendi: uel dipꝛoſpiciendiue: uel pꝛoiſjci n ¶ Quinon poſſidet. inſo
uu vt ſi erat in q̃ſi po cmm Inini õõä ,S1 lidum. ſi eni duo aſſerant ſe
Unoneſemdui do exr fundo uicini aquam ducen endi:immittendi. ¶ Iſte quo poofſidere et vtq; vincit po /
Pſi mmus mee ne mibi li di:in rem actio eſt. C qʒʒ actiones in rem ſunt: ſ⸗ Pne⸗ tent altervẽdicare.vt.ff. vti
one cerʒ altiꝰtollere me as 1 poſſi. ſi duo.in fi.i.rñ.

dem generis eſt actio de iũ pᷣ gatiue.qð genus actioms in

volẽte edificarede Cenn Beikeii A Ver
R 1beo agee negero⸗ dioꝛum urbanoꝛum uelumi ſi controuerſijs rerum Coꝛpoꝛa⸗ (ne⸗ bec
ind na. et ita hic intere aaat ius ſibi 11 Ii nanso . C 0 (MMeget rez actoꝛis.hec
nin. ununt exemplum negg agat ius ſibi eſſe altin 5 ecdes glium procitunnoneſ. Mma ba reſiringũt pꝛecedẽtia.ſ.
toꝛie vt ff.i ſeit. ſuastollendi: pꝛoſj piciendiue in his is agit:qui non poſſi- eio ⁊c nam hoc perpetuo
pösct ſiſorte. Klein Uel pꝛoijciendi aliquid uelim det. ¶ Eiuero qui poſſi vamum eſt als non darur
hac eni negatoꝛsꝛa —„„ „ 7„ S . gccio poſſidenti per qua ne
Ki ſeruitute verbis af⸗/ mittenditigna in uicini edes. det non eſt actio pꝛodita per garrem actoꝛis eſſe. ſed po/
n nmarinia e cctel⸗ ¶ Eontra quoq; deuſufru quam neget rem actoꝛis eſſe. ki doni caſus vt Poſteno
te le nreſer Ctu:et de ſeruitutibus pꝛedio Sane unorcaſu qui polſ- afenm ee vr tr oere vẽ
i ven.llol Alia ve rum ruſticoꝛum. Item ſidet:nihilominus is actoꝛis diloffianm. er fvſuner
rro exemnpla quepo wodicpim miirer ſnot eir in ari uemadmo.ca.ſi vſufruct.
ſni nanturedene ponũ pꝛedioꝛum urbanoꝛuʒz inuicez partem obtinet. ſicut in latio⸗ Ronaneronſlarenun com⸗
NRen tuur in confeſſoꝛiawvſ quoqʒ pꝛodite ſunt actiones: ribus digeſtoꝛum libꝛisopoꝛ⸗ modatarium non poſſidere
H q; ulue.· e contra. ut ſi quisintendat ius non eſ · tunius apparebit ¶ Sed· ercommodantẽ poſidere⸗
Ncnin æc. Ulpone bocer I. di ü „A 5 vt. ff. commo.l.rei.idem in
kſue emplum in confel/ ſe aduerſario utendi: fruendi iſte quidem actiones quaru, cõductoꝛe et locatoꝛe. vt.ff.
8 ſeela oriitalez ul⸗ eundi: agendi:aquamue du⸗ mentionem habuimus. et ſi devſuk. nen A Ln i
pic idebeas ſeruitu⸗ . s aIeris ee IIz. . duicunt. l. illam officium lo
rſii tem vt altius tene/ cendi. Item altius tollẽ⸗ que ſunt ſimiles: ex legitti? quando alius nõ poſſidẽs
Cunbe as edificatũ. vt.ff. 2ð gggit. vt ſic ratione detenta⸗
tl deſer. vr. p. ſi arbo . JMUU tionis talis agatur. Sunt
ade rem. §. interdum. et. l. eum debere. et alij vt bul. et io.qui diqint ꝙ eoipſo ꝙ agit poſſeſſoꝛ reiuen. renunciat
eerd b ¶ Lontra. i. in contrarium. nam. . de confeſſoꝛia ꝑ quam ſerui cauſepoſ.cum boc ſit impoſſibile:et poſſidere et vendicare poſſe.pᷣma ve
auſen tutes debentur: nunc denegatoꝛia ꝑ quam ſeruitutes denegank p¶Ano caſu.vt in duplicibꝰiudicijs.vt.ff.de iudi.in rioꝛ eſt. *
Pt N äyrt ff. ſi ſer. ven. l. iij. tribus.et.j.e.S.qued am.et.ᷣff. vti poſ.ſi duo.S.i.et.j.de interdic.S.tertia.
n iu i ¶ Pꝛodite ſunt actioneſ.ſ.negatoꝛie. et. ff. famił. her.l.i. Vel dic ꝙ dicit de qualibet exceptione pꝛoponenda.
cOnn k (Altius tollendi.exemplum cõfeſſoꝛie.in his eni exemplis om nec enim hic dicit ꝙ ſit actoꝛ:ſed caute dicit ꝙ ꝑtes ſiue onera actoꝛis ſu
litet nibꝰ repetit᷑ vel dic non repeti.nõ ad hᷣ exemplũ ſed ad alia ſic.ſʒ ſtinet. m io. vt. ff de excep. lti. ꝗq ¶ Apparebit. vt. ff. de iudi. l. in tnibꝰ.
one qꝓueritur bic quare noĩa talia dantur talibꝰ actionibꝰ.rſi. pla.qͥa bᷣm pᷣmum. vel.ff. de excep.l.i.bᷣm ſecindum.
ucen, negatoꝛia negatiuis verbis ꝓponit᷑cõfeſſoꝛia vᷣo affirmatiuis. r (Sea iſte. latenter accedit ad ſecũdaʒ diuiſionem.ſ.alie ſunt ciuiles: et
cdi bec opinio reprobat᷑in ſeruitute altitollendi.ibi enim confeſſo / aglie pꝛetoꝛie.et de omnibus exempla ponit.ſed querit᷑ de duabus.ſq; de
sani⸗ ria negatiuis. negatoꝛia affirmatiuis verb ꝓponuntur. dic erga actione in rem que datur contra eum qui dolo deſijt poſſidere.videt᷑ enisʒ
Kpen ponius inſpiciendam eſſe naturam qᷓ; verba.vt confeſſoꝛia ideo p̃toꝛia. vt.ff. de nox.acti.l.elctio.S.i.ſed ⁊ ciuił videt inſpteta ꝑſona acto
V dicatur. quia ad hoc vt confiteat᷑ ſe debere dat᷑. negatoꝛia auteʒ ris que de inre ciuili admittitur ad agendum. vt. ff. de rei ven. in rem. ſed
ſevchl quia negatur. Item quare iſte dicuntin rem. r̃.qꝛ ad ſiłitudinẽ dic etiam ciuilem inſpecta potius perſona actoꝛis que dignioꝛ ẽ. vt. ff. de
Cden rei ven. dantur.ſicut enim illa rõne dominij vł quaſi datur.ſic et excep.do. pure.S.fi. Et hec conſideratio ſemper babetur.nam bere.pe.di
gicki iſte. vt ecee rõne dominij dat᷑ confeſſoꝛia.ſ.dſño fundi eui ſeruituſ cirur pꝛetoꝛia quando bonoꝛum poſſeſſoꝛi datur.vel fideicõmiſſaria lic
dnch debetur. vt. ff. ſi ſer. ven. 1. ij. F. hoc autem. et rõne quaſi dominiſ. contra poſſidentem ꝓ berede vel pꝛo poſſeſſoꝛe det᷑.et econtra ſi det here
R— vt fructuario creditoꝛi et ſuꝑficiario. Item publidana dat ei cii di deiure ciulli dicatur ciuilis. vt. ff. de peti. bere.l.i.ſemꝑ enim iudicamꝰ
unn ſeruitus eſt conſtituta a dño fundi.vt.ff. de remil.l. ij. F. idẽ iuli. actionem ſit ciuilis vel pꝛetoꝛia inſpecta ꝑſona actoꝛis. cdo querit᷑ de
ſemi et de ſupfi. l.. fi. et ſi vſufru. pe.l.i.et de publi.ſi ego.ij.et.iij.rñ. actione cõmodati.ſed dic eam ciuilem. vt.ff. cõmo.l. cõmodato.S ſicut.
pos Item ſicut ratione poſſeſſionis vel q̃ſi dat᷑ reiuen.ſic et hec con / Et qðõ dicitur. e.ti.l.i.pᷣtoꝛ ait ⁊c.vel cõpꝛobando vel cõfirmando dicit:
feſſoꝛia rõne vere poſſeſſionis aduerſuſ eum qͥ poſſidet agrũ qui non inueniendo.ſic et de pet᷑.here.ðꝛ.ff.ſi pars here.pe.l.i.in pᷣn.ſj tamẽ
gnn ſeruitutem dʒ. vt. ff. ſi vſufru. pe.l. vti. S. vtrũ. vel quaſt poſſiget. ipſa ciuilis eſt: cum ſit ex ſe. con. et centũviralis dicatur.vt.ff. de here. pe.
n vt.ff. ſi vſuu. pe.l.fl. boc idem in negatoꝛia. nã ipſa rationedo item ve.5. cum autẽ. et. C. de here.pe.l.fi.in pᷣn.oẽs enim actiones q̃ oꝛi⸗
neiſ⸗ minij datur domino fundi qͥ negat ſᷣuitutẽ deberi. vtilis auteʒ q untur ex his quinq; partibꝰiuris.i.lege.ſe.con.plebiſci.pꝛin.pla.et Rñ.
ne ſi dño.quia ius hʒ in fundo quẽ negat ſeruitutẽ debere.vt.ff.ſißpeꝛu.ciuiles ſunt.que vo a mgr̃atibus vel pꝛetoꝛũ edicto deſcendunt.pꝛe
ſicg ui. v en.l.ij. Econtra ratione poſ.intenditur cõtra eum qui poſſi · toꝛie ſunt.vt.S. de iure na.S.conſtat.vſq; ad.S.ex non ſcripto.et.ff.de iu
ſrt det rem ratione vſufru.vt.ff. de acqui.poſ.naturaliter. vel quaſi ſti. et iu. l. ius autẽ.et.j.de perpe.et tem.act᷑.in pᷣn.alie autẽ pᷣter duas ſu⸗
ſrnc poſſidet. vt ſi revtatur contra illam huitutem quã ſibi dict debi pꝛadictas incerte ſunt:vtrum ſint pᷣtoꝛie vel ciules.
tam in qͥbus nõ eſt vera poſſeſſio eti naturatł.ar.ff. deiſer. vꝛ. pPp. S uarũ mentionem.ſ.expꝛeſſam vt de qꝗbuſdam dictum eeff.
l.ſi edes. 5. lib tas.et. . ſe. et ratione hoꝝ et ſimiliũ dicunt in re. t ¶ Et ſi que ſunt ſimiles.vt ſubijat.vt que ſunt ex contra.vel q̃ſi.vł ex de
n, Item no. qð dicit pla. ꝙ negatoꝛia ita demum dat ſi fuerit hui⸗ lic. vel quaſi.vel ex varijs figunis cauſarum.vt.S.e.i.et.ij.
nid tus ↄſtituta et poſtea amiſſa. ſed falſum eſt.cõpetit enĩ ⁊ ſi nulla v (Cegitrimis.i.ex lege.xij.tꝛa.
od fut.yt.ff.ſi ſer.ven.loci..cõpetit.et.l.fiſtulas. x Er pꝛo id eſt.

8 Dieit. et ſic videtur q; pꝛetoꝛ ꝑmittit mentiri qð pla. ↄcefſit et
idem in ſequẽtibꝰtribus caſibus.et faut. C. debo. ma.i.i.vnde
ſic libellum foꝛmab.peto talẽ rẽ quam poſſides. quam emi vel
alia ſimili iuſta cauſa babui:qꝛ dico me vſucepiſſe.nam liʒ hec v

¶ Liuilibus.et dic ciuilibꝰ. i. ex aucte iuriſpꝛudentiũ et eoꝛum thſis.naʒ
totum eſt ius cinile. vt. ff. de iuſti. et iure. ius autem auile. et de oꝛigi. iunis
l.ij. F. nouiſſime. = ——
5 (Eann in rem.i.tam in rem tantum qᷓ; in pꝑſonam tantum.nec enim aliqᷓ
oꝛia inuenitur que ſit mixta.ſ.in rem et in ꝑſonam:licet ciuilis tal in⸗

ſtatim dicemus.
Diceret. agendo publiciana. acc.
Ael er diuerſo. boc exponitur. j. F. rurſus.
oſſeſſoꝛ.id eſt dis quondam ad quem redijt nunc poſſeſſio. AUl dic
poſſeſſoꝛ quondam nunc petitoꝛ.
b (E iuſta cauſa.i.ex aliquo contractu qͥ deſcendit ex iuſta cauſa.i.ex af
fectione vtriuſq; partis.vt.ff.e.l.in omnibus.quam affectionem iuſtuz
eſt ſeruari.vt.S.de re.diui.S.per tꝛaditionẽ.et h dũmodo cã vel titulꝰ fue
nt aptus dominiũ tranſferre licet non tranſferat.qꝛ traditio non plꝰtrãſ
fert qᷓ ſit apud eum qui tradit.vt.ff.de acqui.re.do.l.traditio.⁊ nomina
tur bmõi tractatus.vt.ff.de pub.il.i.in pᷣn.et.l.ij.et.iij.et.iiij.et.v.et.vj.et
et.vij.ſi o cõtractus nõ eſt abilis tranſferre dominium:non cõpetit pu
bli. vt.ff. e. quacunqʒ. SF. fi. —
¶ Zradita. a non dio. k (Effectus. p vſuca. nam ꝑ traditiõe
dñis factus nõ fuit.ſi autẽ altero iſtoꝝ modoꝝ factus dñs fuerit publici⸗
ang eine tur:ſed directa reiuen.vt.ff.de publi.l.i.in pꝛin.S.i.
1 aſ ämmoerſtnorunch mõ.nam et ſi per furtũ vel rapinaʒ vel aliã
vim amilſerit.nõ tamẽ habet in rẽ actionẽ directam.ſed hanc:licʒ hbabeat
et alias actiones.vt furti.vel vi bono.rap.et ſimiles.vt.õ.de ob.ex deli.
.S.ſed et bone fi.et.S̊.vi bo.rap.S.ſi.
m (¶ MHullam. de alijs autẽ realibus ↄſtat.ſed de hac reiuen. dubitatur
n (Duectam.ſʒ nũqd publiciana competit ratione vtilis dñij.quidã di
tꝙ ſic. dicentes ꝙ vtile dñium habet cui publiciana cõpetit.⁊ dicũt
banc eſſe cãm publidane.ſicut directum dominiũ eſt cauſa directe actio ⸗
niꝛis in rem. vt. ff. de reiuen. in rem. Alij dicunt ꝙ nec vtile dominium ba⸗
beat. cũ ille qui vtile dominiũ:bʒ etià cõtra dñm agat.vt.ff. ſi ager. vec.
vel emphi. pet.l. i. et. ij. et. iij. qd nõ eſt in publiciana.vt.ff. de pub.l.pe.et
o ¶ Dendicet dominiũ.hoc videtur falſum. nã aut habeo dominiũ /fi.
ett᷑tunc non vendico qð babeo.ſi non habeo:nec tũc vendico.vt.ff.de rei
ven.l. in rem.i.rñ. Item dominium eſt ius et res incoꝛpoꝛalis: quõ ergo
vengicatur.ſed dicdominium.i.rem ranone dominij.
p ¶ Caſu.ſ.iſto ſupꝛadicto.
q ¶ Actionem. qð erat ſcõm ius ciuile.
r ¶ Actio.ſ.publiciana. vt ſtatim ſubijcit. als niſi pꝛeroꝛ actionis nomen
diceret:in factum daretur.ſicut ex ciuili obligatione noua dat᷑ ex.l.oditõ
ſi nõ caueat᷑ de noĩe acõiſ.vt.ff. nau.ca.ſta.l.idẽ. .i.⁊.ff.de Odi.ex.l.l.i.

Q — 0

pꝛ ba me vſucepilſſe: directam reiuen. magis videanfinducere tamẽ
iatur. vt. ſ. e. quedam. Z . ex adiunctis pu/
kdrpoſſeſtberecite, perit, blicianam ſenar
l.iij. ⁊pꝛimo biedereglibu⸗ 8 — VB dotil: aucl Zu dlrerunt ita
dicit vſq; ad. .in perſonaʒ I. y. ĩs deſcc : . elſſe foꝛmandũ.
ocl daſho, mis et ciuilibue cauſis deſcẽ natloms du ul:aln egarg ro rẽ raleuaz di
cetta. dunt. (Alie autem ſunt qs mm:meci um eius rei domin) (o meã.ſed qꝛ fon
a Eolas. .pꝛcoꝛias qua pxetoꝛ er ua iuriſdictione cõ⸗ effectus ſi eius rei caſu poſ⸗ tens poſſe; ꝓba⸗
ſtdicerer non ſolum ciulx argtashabet tam'in rem qʒ ſeſſionem amiſerit: nullam ni ali vanar ve
quam expoſuimus. . q5 n. „ blici. alij dicũt v /
b ¶ Meceſ arium.i.vtile. ld in perſ onam: quas et ipſ. as habetin rem directam actio⸗ trãq; altanartue
vtin aut bec conſtitutio in / dere. ¶ Ecce plerum,; AQuippeita pꝛodite ſůt petorẽtaleuĩ di
no. con. in Pn. coll. viij.nec irgꝗ permittit pꝛetoꝛ in reʒ age⸗ iure ciuili actiones:ut quis do teai dominij. vel
im neceſſitas in pꝛincipe õõü ſtet hanc appꝛo
Gpontpoten vt ſtdele c⸗ re:ut uel actoꝛ diceret ſe qua- minium ſuum uendicet. Rer wnſuehdo⸗
er . . 3 4 *
—. uel ex diuerſo:ſi poſſeſſoꝛ di natco caſu deficere actioneʒ quia quò diceret
acti. vt reſponſum. et.ff. de ceret aduerſarium ſuum non inuenta eſtapꝛetoꝛe actio: in ſan ſwamſepluc⸗
ol.bono. .pꝛetox . iuli nſucepiſſe quod uſuceperit. qua diat isqui poſſeſſiõʒami nerum noend
c Eeee poreſ pami ear Namqʒ ſi cui ex iuſta cauſa ſit eã rẽ ſe uſucepilſe quãuſu periuraret iĩ ſacra
plum. að erponi ſtatim ibi regaliqua tradita fuerit. uelu non cepit etita uendicat ſuaʒ Renralcſchſe
namq; ⁊c.ac. e, T. . ca.l. ij.
d eumqgz. e Por ſemß ti ex cauſa emptionis:aut do⸗ eſſe: que actio publiciana ap li reſpondent. qa
dicere non poterit.ſq; cont NSr M. boc facit lege per
dominium. niſi in caſibꝰ vt 6 . mittente. vndenõ

periurat.ff. ar. qui ſatiſda. co.l. f. Sed nec vltima pls. quia vnã

debet eligere et non pluribus agere actionibus.vt.ff. de regu.
iuris.l.nemo.ꝭ.quotiens. Dic ergo quarto eſſe foꝛmandum in

bunc modum libellum. peto rò talẽ mihi reſtitui iur̃ quaſi domi
nij. perinde ac ſivſucepiſſem. verbum enim quaſt poſitum. S.eo.

alio.hic repete et ſimilitudinarie ponatur.non affirmatiue.i.di /⸗
recte.ſicut vendicarẽ q ad effectum re vere vſucapta. ita nũc q̃ſt
vſucapta.et idem in ſequẽtibꝰcaſibus.Ex pꝛedictiſ patet ꝙ qͥn
q; ſunt neceſſaria vt detur publiciana.ſ.traditio vł q̃ſi.qð dico
ꝓpter res incoꝛꝑales quetradinõ poſſunt.vt.ff. de acqͥ.re.do.l.
Fuꝰ.S.incoꝛꝑ ales.et.ff.e.l.i.et.l.publiciana.j.i.ſcdᷣo ꝙ exti.ap/⸗
to ad mutationẽ dñ̃ij.vt h̊ dicit.vel ex venditione vel ſilibꝰ Itẽ
ꝙ a nõ dſio accepit.nã als dominiũ eſſet trãſlatum. vt.ff. e.l.i.
i. Item quarto ꝙ bona fide acceꝑit.vnde credidit ſe dſm facũ
eſſe tunc.vt.ff.de acqui.re.do.l.eum qͥ a furioſo.sS.pꝛetoꝛ.quinto
ꝙ credidit ſe dñm hodie non eſſe cum ꝓponit eam.als ſibi eſſet
contrarius.ſed tm̃ duo ex bis quinq; ſunt diffialia agenti.ſ.pꝛo
batio traditionis et tituli.reliqua ↄſiſtũt in intellectu agentis cũ
ſit de ſua conſcientia que ꝑ teſtes ꝓbari non poſſunt. Sed qͥd ſi
dubitat vtrum actoꝛ bodie fuerit dñs vel non.rñ.ſalua fide pꝛo
ponat qð ſibi melius videt᷑ vel reiuen.vel publiiſed qñ penitꝰ ẽ
in dubio ꝓponat publicianã et in ea obtinebit:niſi aduerſarius
ꝓbet auctoꝛem buiꝰdominij fuiſſe.ꝙ ſi ꝓbet:dabitur buicreiuẽ.
qui egit em̃ actione pub.et ſuccubuit nõ repellit᷑a reiuen.directa
vt.ff. de euic.minoꝛ.S.ſi ſeruꝰ.licet quidam dixerũt contra ĩ vtro

Nq; caſu.quia ius ſuũ vndecunq; et qualecũq; in pᷣmo iudicio de

duxiſſe videtur.vt.ff. de excep.reiiudi.ſimat᷑.S.eadẽ.Sed expo
ne vndecunq; et qualecũq;.i.ſiue de iure ciuili:ſiue de iuregẽ.dũ
modo directu.vt.ff.de reiuen.in rẽ.in pᷣn. At illi dicebãt:ſiue di⸗
rectum:ſiue vtile. Et ita patet:qꝙ cũ ſint contranie reiuen. directa
et publiciana:vno libello ꝓponi nõ pñ̃t.vt.C.ſi ſeruꝰex.l.i.ſʒ ex
conſuerudine contraniũ ſuat᷑.nam vtraq; ſimul ꝓponit᷑.licet ſu ⸗
per vna pꝛobationes tantũ inducat ne ſibi contraniꝰſit.qdð certe
eſt cõtra dic.l. C. et regulã illã.ff.de reg.iu.nemo.S.qᷣtenſ. hoc
ex parte actoꝛis.ex parte autẽ rei expectamꝰ an poſſideat vel do/
lo deſierit poſſidere.vt in rei vendi.diximus.nam contra omnẽ

cee
ne
nip
hPbef
fegri
is
ſoi⸗
urin

Ntin

Gonz
anft
Gob
no
dlcͤrp,
mmgene
hen
denon
glenin
nniN
Ncappt
ſnenet
neſer
ſplen
dier
ſephe
hboeni

e oG
faſſn.

C
lißt
antc
tleyeſe
epntenn
gluni
fdeng⸗
Indunte
gſdoni
niuei)⸗
nüci
aq
gdd⸗
endel
Gi
ſn
lefa
Dſinn
onlin
ſbict
aniſpr
entis
Gil
aſicepe

fhan

ucſene

huictie
edin
miſmn
hiohoode
Otc
Litegede
hirſuen
en. Drm

alihe

jtlirt⸗

ſtgi
nſn
oN.
en gi

me

f

poſſidentem datur pꝛeterqᷓ ð dſim. vt. f de publi.l.penulti. ⁊ fi.

Sed etiam contra dſñim datur in ſex caſibus. Pꝛimuſ eſt ſi a nõ

dho emit: qui poſtea vero domino ſuccedit: ⁊ ad eum poſſeſſio re
dienit.nam licet ſit factus dñs:tenet᷑tñ publiciana.vt.ff.de exce.
rei ven.ſi a ticio. Scos ẽ ſirem a non domino emi:⁊ poſtea verꝰ
dominus voluerit
a me vendicare:ſed
ego fui abſolutus: , .
hoſten res ad i pellatur:quoniam pꝛimuma
um redijt:agaz pu eis ſn I
blic.⁊ ſi krabiarde B publicio bꝛetoꝛe in edico
dominio:ego repli⸗ poſita eſt. ¶ Rurſus ex diuer

cabo. quia quando ſo:ſi quis cuʒ rei publice cau

q; eo agente fui ab

umo vt.f. de er ſa abeſſet :uel in hoſtium po

cep. reiudi.ſi qnua teſtate'eſſet: rem eius qui inꝰ

rem. Zenius eſt ſi ciuitate eſſetuſuceperit: per⸗
egi noaliter cõtra

bo fi pol. ſeui. ix ittitur domino ſi poſſeſſoꝛ

ſe degit euz mibi ꝓ reipublice cauſa abeſſe deſie
noxa.ſiue eniʒ con/

trame poſſid entes rit:tuncintra annum reciſſa

verus dominus a/ Uſucapione eam petere:ideſt
gat:ſiue eo poſſidẽ
te ego agam publi⸗/
ci.obtineo.vt.ff. de

noxa.gen eralr.⁊.l.pᷣcedenti.in fi.Quantꝰ eſt ſi ego fui miſſus in
poſſeſſione viane domus quam aliqͥͥs boaſide poſſidebat poſ.

non cauente:⁊ tunc verus dominus inueniatur poſſidere vi foꝛ⸗
te:⁊ vñ vi interditum ⁊ public.hẽo.vt.ff.de dã.infec.dãni.S.nõ

ſolum. Quintus ẽt adijcitur.vt ſi rem poſſideaml⁊ eã non dolo

ſed culpa deſij poſſidere.⁊ ſiclitis eſtimatõem tm̃ ſᷣm ius vendi
canti pᷣſtiti.vt.ff.derei ven.qͥ reſtituere.ſʒ ſi poſtea res ad dſñm re
deat agam public.ð eum.vt.ff.de rei ven.ſi culpa.vel expone.il.
illã vt hẽat vtilem actionem:quã actoꝛ directam hr̃et q̃ſi nomen
emiſſe videatur. Sextus adijcitur ſi me mandante rem meaʒ vẽ
didiſti:ſed me ꝓbibente tradidiſti emptoꝛi:hac actõe vel excepti

one defenditur.pᷣterea ẽt contra me dĩm bac actõ eagit.vt.ff. de

publi.ſi quis pꝛohibuit.
ublicio.ſicut ab acqͥlio acquilia fuit inducta. vt.S. ad.l.a/
S.ex hoc tamen capite. SS ⸗
Rurſus.ex diuerſo.i.eõrio.nam ſupᷣ affirmãdo ⁊ ſe vſucepiſſe
diat hic negãdo ⁊ aduerſarium non vſucepiſſe dicer.

ſula poſita dereſti.ma.l.i.in fi. Idẽ in ceteris cĩtatibꝰ dicendũ ẽ.

vt. ff. de reſti. ma.l. ſy ⁊ ſi per pᷣtoꝛem.S.pe. Idem ẽt ſi cã munici/
pij alicui.vt.ff. dereſti.ma.l.legatur.

d ¶ Abeẽt. als abſs eẽt.qꝛ abſuit reip.cã rem pſitis duobus mo

dis potuit vſucape.ſ.ꝑ ſe:⁊ qꝛ rem illã detulit ſecũ ſiue domi di⸗/
miſit:⁊ aĩo poſſedit:⁊ vt dr̃ de eo qui ad nũdinas ꝓfectus eſt.vt
ff. de acqui.poſ.dam.S.qͥ ad nũdinas. Item ꝑ aliũ.ſ.ꝑ filiũ vel
ſeruũ vt ſtatim in captiuo dicdemus.

e¶ Ael ĩ hoſtiuʒ. Qui ſunt hoſtes.df.ff de capt᷑. boſtes.⁊.ff. ð dxᷣ

bo.ſig.hoſtes..quibꝰ.ſ.quibus ppłs romanꝰ bellũ indixit: vel
qui ppło romano bellum indixerunt. Si ergo ab alio quis capi
atur.nunquid boclocum hẽbit qð hic dr̃. Credo ꝙ ſic.ſicut quã
do abeſt cauſa alicuiꝰ ciuitatis vel municipij.vt ſupꝛa dictum ẽ.
In boc autem differunt. qꝛ non fiunt ſerui taliũ hoſtium.vt.ff.ð
capti.hoſtes.⁊ ſic poterit facere teſtm̃:quod als non poſſet cũ eſ⸗
ſet ſeruus:immo ⁊ eius obſes non poteſt.vt.ff. de teſta. l. eum q.
7.l.obſides. Accur.
tate.i. ſeruitute. als accipit p iuriſdictõe: vt cum dicimꝰ: po/
teſtas bʒ ptãtem in hoĩes de diſtrictu.i.deiuriſdictione. Itẽ po/
nitur ꝓ obedientia in qua ptãte monachꝰ eſt ſub abbate:⁊ cleri/
aſub pᷣlatis. Itẽ ponit᷑ꝓ dilectione ſiue pietate:⁊ bec patria po
teſtas dr. vt.ᷣff. de ver.ſig. ptãtis. Sed quõ iſte ab boſtibꝰ captꝰ
poterit vſucaꝑe cum ipſe ab alio poſſideat᷑ vt.S. ð iure pſo..ſer
ui.ergo ipſe poſſidere non poteſt.vt.ff. ad.l.iuł.de adulte.ſic eue/

6

niet. ⁊.ff, de acqui.re.do.bomo liber. ..qcquid. ergo nec vſucapere. vt. ff.
de vſucapi.ſine poſſeſſione.Rñ.vſucapit᷑ ꝑ ſilium vel ꝑ ſeruũ in re peculis
ri.vt.ff.ex qui.cau.ma.item ait pᷣtoꝛ. boc aũt.⁊. S.deniq;. ⁊.l.ait pꝛetoꝛ
HS. bi plane.⁊ ff. de vſuca. iuſto..fi. Sed nec videtur ꝙ perſeruum poſ⸗
ſit captiuus vſucapere.yt.ff.de vſucapi.neq; ſeruus. Sed dic ꝙ illa lo

tur in cauſa nõ peculiari:qð

verum eſt: vel loquitur ipſa
veritate inſpecta.hic autem
iure poſtliminij inſpecto qð
pꝛeualʒ veritati.vt.S.qͥ.mo
dis ius pa.po.ſolui.s.ſi ab

ita petereut dicat poſſeſſoꝛeʒ
uſu non cepiſſe:⁊ obid ſuaʒ

eſſe rẽ:quod genus actionis boſtbus.

quibuſdaʒ 7 alijs ſimili eꝗ ui s n ciuitate. quaſi diceret
tate motus pꝛetoꝛ accommo qui non abeſt. Quid ergo ſi

. . vterq; abeſt.⁊ alter alteriuſ
dat: ſicut exlatioꝛe digeſto- ren vſucapit.kf. ⁊ tunc ba
rum ſeu pandectarum uolu beet locu iſta reſtitutio. vt. ff.

F qui.ex cau.l.fi.videtur autẽ

„ „ . „ 2—
mine intelligere licet. ¶ Iteʒ deſin ere abeſſe cum domuz
ſi quis in fraudem credito⸗/

redijt vł redire potuit finito

p. „ .. negocio pꝛo quo erat abſẽs
rum remaſuaʒ alicui dederit: Item pñis rem abſen⸗
bonis eiꝰ a creditoꝛibꝰpoſſeſ ¶ ſ vſucepit.vt. f. qui. ercau.
ma.l. i. F. eadem verba. et
tunc ſiue completa eſt tota v

ſucapio in pꝛeſentia.i.infra
modicum tempus:ſiue in abſentia ſiue poſtea parum:idem eſt. vt.ff. eo.
ab hoſtibus.S.ſed quod.a tunc dr deſinere abeſſe:niſi iuſta cã impeditꝰ
fuerit in redeundo.ſtatuuntur enim ei.xx.miliaria diurna.vt.ff.ex qui.cã.
ma.ſi cui..ſi tamdiu. Sed pʒ ꝙ de neceſſaria abñtia tunc intelligitur.
als contra.vt. ff. eo.l.item bi.⁊.l.ſequen.ſʒ verbum deſierit bic poſitũ ſtri
ctius ponit᷑i.ꝙ poſſit conueniri.
b¶ Annum. ſ.vtilem:qui ↄſtabat ex.ccclxv.diebus.vt.ff.de ſta.li.cũ hbr̃s
§. ſi ſtichꝰ. in quibꝰ actoꝛ bũit facultatem agendi:nec impediret᷑ per ſenec

per reũ nec ꝑ iudicem. nam bec tria neceſſaria ſunt: vt vtilis dies vel an⸗

nus currat.vt.ff.de diuer.⁊ tem.pꝛeſcrip.l.i.hodie vero in oĩbus reſtitu/
tionibus quadriennium continuum computatur.vt.C.de tem. in ite.re.
l. f. Et ita nora hic ꝙ hicliber coꝛrigitur per. C. in hoc anno vnili genera
liter ſm quoſdã.ſed dico contra.qꝛ illa tm̃ in reſtõnibus dicit.vnde ĩ ali
is remanet vtilis annus.
eciſa. in inte.reſti.petitã a iudice viuo vt ſubducat᷑ tpᷣs vſucapiõiſ
quo fuit abñs.vt.Q. dereſti.mĩo.l.iij.ſicut ⁊ minoꝛes petũt.vt.ff. de exc.
l. exceptiones que ꝑſone.in fi.l.⁊ hoc ipᷣm.ſ.qð poſtulare pnit a moꝛtuo
pᷣtoꝛe conceditur eis.vt.ff.e.l.i.p totum.reſtituit ergo eos pᷣtoꝛ viuus:vt

ſic agant antiqua actioneac ſi res non eẽt vſucapta vel actio pᷣſcripta:et

iõ actio ad quã reſtituit᷑ dr̃reciſſoꝛia:non ꝙ ſit nomen pꝛopꝛium actõis:
ſed q̃ erat pᷣmo real ſiue ꝑſonaliſ directa nũc dr̃ vtilis.vt.ff.ex qͥ. cau.ma.
l.fi. ? de cap.l.ab hoſtibus.Alij dicunt ꝙ ſtatim eo reuerſobʒ reciſſoꝛiã.
⁊ dicunt eẽ ꝓpᷣum nomen actionis:⁊ ſic dicunt ꝙ maioꝛes iure actionis
ſed minoꝛes officio iudicis reſtituunt᷑. Dicunt tamẽ ꝙ hecreciſſoꝛia actio
efficaciã non hʒ anteqᷓ; inſuflet in eũ pᷣtoꝛ ſpũm vite dando reſtitutõem:
quod ſatis recidit in pꝛeimam opinionẽ.nam ſꝑ verum eſt boc qð a pᷣto/
