Gercndur vri miſſoꝛi competitura fuiſſet ſi neraliter purpuram ſtipulat“ pent: ſed percte vulrvr
da. lij.rn. lllo loco ſolueret quo ſe ſolu- ſit:deindeſi pecialiter tyriẽ e — ra babe . annin non
e¶MHura unon ba turũ ſpopõdit. Que utilitas tat:plus petere intelligtur Pa .deplus pA.
one aavn e plerumq;in mercibꝰ marie in electionem aduerſano tollit ,(Ronn amn alec on
. nr manda ſau uenit. uelutiuino: oleo. fumẽ cuiſtipulationisiure iberum r Spuniann Fäncanas
¶ Duicauſa. be 10. que per ſingulasregioneſ fuit aliud ſoluere q; quod pe fectum babuimus. 5. e. .. ti
de Arfen electione diuerſa habent pꝛecia. Sʒ et teret. Quinetiam licet uiliſſi pilt Zin ho eplus auten .
1Wocrbaniſ az pecunie numeratenõ in obuſ mü ſit qð quis petat nihilomi R libdllo intentönis:
. den Rani regionibu; ſub eiſdeʒ uſuris nus plus petere intelligit: · bocpa aroꝛen ſienim
P tune enim alteum fenerãtur. ſiquis tamẽ ephe- ſepe accidit ut pꝛomiſſoꝛi mmci quoſdam Bedronutn pre
eoa veetbie ſi petat: id ẽ eo loco petat quo lius ſit illud ſoluere quod ma troq; nunc donare pꝛrſu⸗
quod carolo. . nn? Ut ſibi detur ſtipulatꝰeſt pura ioꝛis pꝛecij eſſet. Sed heca maiur niſ unc cucona,
ern woei⸗ actione agit recte. Idq; etiqʒ dẽantea in uſu füerant poſtea re pꝛeſumitur. vt. ff. de reg.

bleũq;.in i. pꝛetoꝛ monſtrat.ſ.qꝛ utilitas uero lex enoniana a noſtra rẽ iur. l. cuius per enoꝛem. bie

. = . . en — autem nõ erat datio:ſʒ que
An rgo eiie ſoluendi ſalua eſt pꝛomiſſoꝛi. Varrani ⁊ ſi quidem nep e doam abſtinchtin. vngeſte
2 Eere dt. I n qui L erit petitum quid ſta⸗ ſciat de reliquo qui agir ſi /
6 lk ¶ Facit. i eſt face Duo iem qmn loco plus pe puus fuenit pe 2 G mo ue non tempoꝛe cepti iudicij
C SelAI— kere intelligitur pꝛorximus eſt tuiopoꝛtet ʒenõs diue me loannbaberF.ſte
6 .

dara. et eſt acio er is quiscauſa pluſ petit. ut ecce nie loquit᷑ conſtitutioꝰ. Sinau⸗

P E1 . qʒ ante ſententiam reliquũ
dihh e ecee nem ſtichuʒ aut. x. aureos da- fuerit petitum omne ſi quod poenent ſine noua conteſta
ſuug. re ſpondes: deinde alterutrũ foꝛte dannum ut in ſ⸗ poꝛtulis Bancte Mdrofham deb
4 Derar. boc petat ueluti hominem tantu,ʒ exhac cauſa acciderit ei cotra roͤnes falſas. vna qua po⸗
. aualrer caula aut. x. aureos tantum. ideo quem plus petitum fuerit: cõ teſt emendare libellum quã
qualiter cauſa pl ner, . Een pli cõdẽnatõne: ſi docunqʒ ante ſententiaʒ vt
, betatnur. autẽ amplius petere intelligit miſſa tripli cõdẽnatõne: icnt dicunt ereſt P eis. f deno⸗
Eolt i cttol quia in eo genereſtipulatõnis Ipꝛa ditimus puniatGmi xatłin vllicto. . ſi derracta
Tevulr. ſt elec. tent S S . fuerit alias directa. et ſic ĩtelligũt
o ¶ Mecij. fact ad ꝓmiſſoꝛiseſ telectio utrũ pe- nusintentõne cõplerus fueri C. de eden edit3. Alia ra/
b0 if1oen. Jien cuniam an hominem ſoluere actoꝛ q́ ad eum pertinet uelu n eſt. quia ſcoͤm eos etiam
. eronr tenn malit. Qui igitur pecuniã tãs= ti ſicum ei.x. aureideberentur non berar abraher hor
0. alnm ſt tum ul hominem tantum ſibi v. ſibidari opoꝛtere intẽderit berdeber ſeoͤm ſuam cöͤſciẽ
em adier ſvedt dare opoꝛter intẽdit eripit ele aut ſi cum totus fundus eius ncondannarercum rs
eſea ſi neura. ctionem aduerſario: et oomo eſſet panem dimidiam ſuam Fi regun liſtanae
gen nnm. doſ uam ouidem conditionẽ eſſe petierit: ſt ine piculo agit. nc offieium erin bac ſenten
h bactenus. 5. inali melioꝛem facit aduerſarij ue-⸗ In reliquuʒ uero nihilominꝰ neſem For. d S
c.l.ſe. ro ſuideterioꝛẽ. Qua de cau- ſudex aduerſarium in eodem rhiones⸗

ſtipulatu hoc mo⸗

p Geg bec quidẽ

ſcz ue diximus. yt

ſiquisita ate ſtipuletur:homi

ſatalisin ea re ꝓdita eſt actio

rẽ q;titate uel alio modo plꝰ

iudicio ei condemnat: ex con
ſtitutione diue memoꝛie ʒeno

3¶ Judicio. id eſt quõdocũ/

falſum: et due ranones ma

le. nam non poteſt quis ümn

mutare libelluʒ niſi vſqʒ ad
luis conteſta. nec etiam bo⸗

lüuiuidicem. et dicit i

1

die poſt datũ libellũ. qꝛ ſic dicit aut. ꝗ babet neceſſe in pꝛimo libello cõ/

ſiſtere. vt in aut᷑.delit᷑.S.omnẽ.
niſſe qð poſt lit.cõteſt.contin gi

col. viij. Atẽ qꝛ nõ videtur in iudicũ ve/
t. vt. ff. de iuð. l. nõ põt. et. ff. de exce. rei u

di. cũ queri᷑ et.l.egi.nec ob.qð hic dicit᷑ et að dicit eodem iudicio.nam
ſic dic.id eſt coꝛam eod em iudice et ab eodem actoꝛe et reo. nam et ꝓpter

bãc cãm.ſ.ꝓpter idẽptitatẽ
perſonarũ ẽt vbi ꝓꝛſus ali/
ud petit᷑ tñ dici᷑ iudiciũ idẽ

vt. pri 5. Item nõ ob. ff. nis. Si quis?aliud ꝓ aliointẽ

de noxa. in delictis. S. ſi de/
tracta.qꝛ ibi ex eade cauſa
et eadem actione et ad idem
agebatur:licet eſſet variatõ
in quodam beneficio qð do
minus habet per. l. vt dñs
poſſit pꝛo noxa dare.vt. .8
noxa. ac. SF. ſumma. et. ff. d e
re iudi.miles.S.i. Item alia
ratio nõ eſt bona.qꝛ nõ ſʒm
cõſciẽtiã ſʒ ſcõᷣʒ allegata de
bet iudex iudicare et ꝓnun/⸗
ciare. vt. ff. de offi. pꝛe. illici⸗⸗
tas. S. veritas. niſi babeat
conſcientiam vt iudex.vt in
di.l. ff. fiñ. reg. ſi irruptione.
G. ad officiũ.et hoc in ſingu /
laribus iudicijs. Sʒ quid
in vniuerſalibus.Rñ.põtĩ
eis adijci quãdocunq; an/
te ſententiã. vt. ff. de pet. be⸗
re.l.iiij.et.l.ſi quo tempoꝛe.
et ſic intelligitur. C. de ap.
a Lonſtitutione. ſq greca

——
— —,—

„

c E udicio.i.apud eundem
.

.

derit nihil eũ piclitari placʒ:ſʒ

in eodẽ iudicio cognita uerita
te enoẽ ſuũ coꝛrigere ei ꝑmit
titur.ueluti ſiis qui homineʒ

ſtichum petere deberet herõ⸗

tẽ petierit.aut ſi quis ex teſta⸗

mẽtodari ſibi opoꝛtere inten⸗

derit qð ex ſtipulatu debetur
ut pterea quedã actões qui
bus nõ inſolidũ qð debet᷑ no⸗

bisꝑpſequimur:ſed modoſo/

lidũ pſequimurnon minꝰ. ut
ecceſiin peculiuʒ filij ſeruine
agamus. Mam ſinon minus
in peculijs ſit q;ᷓ perſequimuꝛ
inſolidum dominus paterue

condemnatur. Si uero minꝰ

inueniatur eatenus condẽnat

dẽ iudiciũ ꝓpter idẽptitatem ꝑſonarum:et iudicis. tam̃

vere aliud eſt. Sʒ nunquid noue dilatões dabuntur. hñ.ſi poteſt eſſe in
ſt ructus er petitõe pꝛĩa etiã ad ſecundã nõ dabuntur: cũ neceſſarie nõ vo
luntarie ſunt dande dilatões.vt. C. de dila. l. i. nã ſi pꝛimo egit actione
vibo.rap.et poſtea mutet᷑ et agat᷑ actõne furti:ſatis põt reus eſſe inſtru/⸗
ctus. ſi autẽ ſunt diuerſe petitòes vt in hoc. S.dicit noue dilatões dande
ſunt. vt. C. de dil. l. i. Itẽ nũquid iterũ de calũnia iurabit᷑.Rñ. ſic.qꝛ po
teſt e in hac cã cglũniari.vt.ff. de dam. infec. l. qui bo.fi. . añpe.

2

d ¶ Coꝛrigere. no. ꝙ pmittit᷑ alicui erroꝛẽ ſuũ coꝛrigere. Sed nũquid ve
tecni habet neceſſe pſiſtere. Rñ. nõ ſym hãc.l. Sʒ hodie cõtra. vt in auten.
de litig. 5. omnẽ. col. viij. et ita intẽtabit veterẽ et nouã: niſi reo abſoluto
in veteni obijciat exceptio rei indicate in noua. vt qꝛ ſit eadem cã agendi
et eedem pſoneet eadem res:licet alia ſit actio.vt. ff. de iureiur. l. duobuſ
. exceptio.et.ff. de excep.rei iudi.l.ſt iure.S. eandẽ.et.l.cũ querit᷑.vel vbi
actio pꝛima ita ſe habeat ad ſe ecund am vt elecrione tollat᷑ qð in caſibus
contingit. vt. C. de fur. l. i. et. C. ſi ſeruus emi ſe mã.l.i.et. C. de codicil.
l. fi. et. E. de pac. inter emp. et ven.l.cõmiſſoꝛie.et.ff. de tribu. l. qð in bere
dem. F§. eligere et. ff. dele. ij. l. cum filius. F. varijs.
e ¶¶ Intenderit.ſcilicet ſibi deberi.
f ¶crões. inmuit hic quandam diuiſionem actionũ.ſ.ꝙ alie ſunt perſe /
cutoꝛie inſolidũ. alie non. et hanc pꝛoſequit᷑ in fi. buius ti.et nõ eſt iſia di

uiſio de. xij. diuiſionibꝰ.nã pꝛĩa eſt ꝙ alie ſunt in rẽ.alie in pſonã. vt. S.

e. F. omni. Secũda eſt ꝙ alie ſunt ciuiles alie pᷣtoꝛie. vt. ð. e. F. ſy iſte ſunt
actões. Zercia fuit. S. e. S. ſequẽs. Quarta..e. S. omnes autem actiões
Quinta. S. e. S. actionum quedam ſunt. Serta eſt. ꝙ alie ſunt tempoꝛa⸗
les alie perpetue. Septima ꝙ alieſunt tranſitoꝛie ad heredes: alie non
ꝓt. ſ. de perpe. et temp. ac. S. non omnes. Octaua eſt. ꝙ alieſunt famoſe
alie non. vt. . de pe. te.liti. SF. penuln. Hona. ꝙ alie ſunt directe. alie vti
les. vt.f ſi quadm. pqu.fedil. penulti· Decima. ꝙ alie directe alie con /

dex quatenus in peculio ſit.
z (Gicquis intenderit. ſalz
ſibidebeir.

ſio. Eſt autem et hec extrauagãs de qua hic

ZLiber

trarie.S.deob.que ex quaſi cõ.S.i. Vndecima.q alie ſunt ſin gu

lares:alie vniuerſales: alie generales.vt. ꝓ ſocio. axbit. Duo
deama diuiſio eſt. ꝙ alie ſunt ſimplices alie duplices.vt fa. her.
cõti di.fi. regũ.et quedã interdicta.vt.ſ.de interdic.S.tercia diui/

Quemadmodum autem pe-

culium intelligi debeat ſuo oꝛ

ine pꝛoponemusteʒ ſi de

dote iudicio mulier agat pla-

cet eatenus maritũ condẽnari
debere: quatenꝰ facere poſſit
id eſt quatenus facultates eiꝰ
patiuntur. Itaq; ſi dotis quã

titati concurrant facultates e/
ius inſolidum damnatur. Si

minus:in tantum quantuʒ fa⸗
cere poteſt Pꝛopter retentio
nem quoq; dotis repetitio mi
nuitur. nam ob impenſas in
res dotales factas:marito re⸗-
tentio conceſſa eſt.quia ipo iu
reneceſſarüs ſumptibus dos
minuitur ſicut ex latioꝛibus

digeſtoꝛum libꝛis cognoſce-
re licet. ¶ Sed et ſi quis

—— ——

¶ Impenſas. dic ꝙ impenſe alie neceſſa
factis res erat peritura vel deterioꝛ futuꝛa:

non factis res non erat peritura: ſed eis

dicitur.

ff (Pꝛoponemus.
vrt. ſ. ti. l. F. cu aüt.

——r—
g S tem maritum
vel eius heredes.ſ.
filios cõmunes. ſe

cus ĩ extraneis he⸗

a. l.:etiã filios mu

lieris.et.l.marituʒ

b Eaultates. vt
tamen ipſe maritꝰ
non egeat. vt. ff. de
re iudi.inter eos.⁊
ff. de re. iur. l. in con
demnatione perſo
narũ.et hoc niſi do
lo fecerit maritus
quo mĩꝰ poſſit cau
tiõe expoſita ab eo
dem de ſolido ſol ⸗
uendo ſi ad melio/⸗
rem foꝛtunam per⸗
uenerit. vt. C. ð rei
vxo.ac. .cum aũt.
et. ff. ſolu.ma.l.eti⸗/
am filios.. licet.⁊
ff. pꝛo ſocio.l.verũ
F. id quod autem.

ſunt: vt quibus non

alie vtiles. vt quibus
factis res eſt melioꝛ futu

ra. Alie volũtarie que tantũ rem exoꝛnãt. vt.ff. de ver. ſig. impen
ſarum. et. ff. de impen. in rebus do. fac. l. ij. et. l. quod dicit. F. vti⸗
les. et. l voluntarie. In pꝛimis impẽſis dic ꝙ minuat dotemip

ſo iure ſi cõſtat in pecunia et ſpecie. vt eſt ſi

fundus et pecunia in

dotẽ data quantũ in fundũ impẽdit᷑tantum in pecunia ipſo iure

deberi deſinit. Si vero ſolus fundus in dotem ſit: tunc ſi tantuʒ

expendit᷑ ſimul vel ex diuerſis vicibus quanti eſt fundus:tuncip

ſo iure deſinit eſſe dotalis:niſi mulier infra

annum ſponte mari⸗

to impenſam obtulerit. Si vero non tantum:no deſinit eſſe do⸗
talis:ſed tamdiu totus vel pꝛo parte retinetur: quamdiu impen
ſe reſtituantur. vt. ff. de impen. in rebus do. foc. l. quod dicitur. et
ff. deiure do. l. ſis qui. F. penultimo et finali. et hoc in neceſſarijſ

impenſis. Si autem vtiles ſunt tunc per actionem nego. geſt. vel
man.ſi mandato mulieris fecit repetuntur voluntane non repe/
tuntur etiam ſi mandato mulieris facteſunt ſed abꝛaduntur ſu⸗

neleſione pꝛioꝛis ſtatus.vt.C. de rei vxo.
penſam.et.ff.de rei vendicatione.in fundo.

cti. S. ſed nec ob im/
et ſcᷣm hanc diſtin /

ctionem hunc. S. intelligas. Et quod dicit in littera quaſi nõ de
notat impꝛopꝛietatem: ſi eſt impenſa neceſſania vt dictum eſt. ſed
ſi vtilis vel voluntanaa nullo modo habet locum bic. 5. Accun⸗

ſius floꝛennnus.

lI:z Hos.in pecunia conſiſtens. H
Nibꝛis. vt. ff. de impenſis in rebus dotalibus facns per totuʒ

tuulum. Accurſius.
m
ta:qls puniuntur. vt. . e. . et me. Ac.

Sa et ſi quis.. filius vel libertus qui agũt venia impetra

☚ Do ců reo q in alie. poteſta.

a ¶ Sotio. et ſe confitente ſocium. alias non datur ei boc beneſi⸗/ Miuatamen ſuperius.vt. s. ti.i.. actiones autem. et. . ſunt p̃terea.
cium. vt.ff. pꝛo ſocio.ſi vnus.S.vltimo. “ BDiligentius.qᷓ; ſupꝛa dicũ ſit.vel dic diligentius.i.diligenter.
b ¶ Poreſt. quod ſemper ſic acape detracto tanto ꝙ poſſit viue Jm Fere. boc dicit pꝛopter macedonianum qð habetlocum in filijs: non
re inde conuentus.vt.ff.de reg.iur.l.in condemnatione. in ſauis. vt. ſ. e. F. que diximus. et ppter alios caſus quos ibi diximus.
c ¶ Ex donatione. id eſt quando non poteſt ſoluere cum donare n (Intellecturi. nam ſimilium ead em eſt diſciplina. vt bic. et. ff de in rean
pmiſii. ver.l.iij. .. ꝓinde.et..quo/
d (CLonueniatur. tiens.

—

—

ſcilicet conditione — o· ¶ In bis. ſcilicet parente
erlege. vt. C. ðͤ do cũ parẽte ſuo patronoue agat poteſtate parẽtũ ſunt: his fe- cetfiio =
a aus al. in Item ſi ſocius cum ſocio in re eademiuraſ. eruant. neuer Rende us. nr. ſe .
L biccõdemnaturin iucdicio ſocietatis agat:nõplꝰ boſa fiat diſputatõ:dirigam W. c
auanus ee bo actoꝛ conſequitur zaner⸗ ſermonẽ in perſonã ſenn dñi-· Homin lalz volentie
eno. vt f. dere i. ſarius eiꝰ facere poteſt. Idẽ q; idem intellecturi de liberiſ nigar iufſum ad ſemum: ſi⸗
mre ae get eſt ſiquis ex donatione ſua cõ quoq; et parẽtibus quoꝛuyin ude eenne e e ſe⸗
. En ue ndiN. neniatur ¶ Compenſationes poteiſtate ſunt. nã ſiꝗd in hiſ cings modo oonnartura
e Comverſoröes quoq; oppoſite plerumq; ef· ꝓpꝛie obſeruetur: ſ eparatim mnhabnie orf qð iuſſu. l
Pioprer venonen ficiunt: ut minus quiſqʒ con- oſiendemus Siigitur iuſſu (5 e, Eele e ſaut ehro /
n depoſn crats qſſequatur q́; ei debeatur. Hã dñi cũ ſeruo negociũ geſtunn daanm cpremn
6 dam in quibus nõ ſpi⸗ dum † r¶ Nigeatur.et vt etiam a
no. vr. .e..in bo. ne eius qð inuicem actoꝛez ex dominum actionẽ pollicetur. dicipoſſit. vte F. pentt.
4. ſare g Anb. eadem cauſa pꝛeſtare opoꝛte- ſcʒ quia is qui ita otrahit fidẽ Kanonc aii fſen o,
6 . ret in reliquum eum cum quo dñ̃ ſequi nicce Cae rõne enone guta faenk ,
f rande koq actuʒ eſt condemnari: ſicut iis pᷣtoꝛduasalias inſolidũ actio n. 5. in fl.
U 8 . * 7 .
a Amm qolibz 6 Rehi un e nes Po ct am bire 4 b. t ¶ Ererci: oꝛia. que ppetuo
i⸗ tractu bone fi. vel cre ltoꝛi 8 UIS oms ce lt ercitoꝛla :a tera n itoꝛig al 9 heredi er in heredem datur.
. iatur 50 ſi poſtea aliquid acquiſierit: pellat᷑. Exerctoꝛia tũc habet Jardan mm eamen. F ſ.
dtum ekt. quod idoneum emolumentũ locũ:cũꝗs ſeruũ ſuũ magiſt? nſtiro. 1. nouiſſime. Iden
n Ciegito iit habeat ex integro in id quod naui Ppoſi uerit: et quid cũ eo ectiam nren vaſo vrif an
5Aba ſennonpo facere Raelteefegtoe cum eiusrei gra cui poſitus erit aecu. eſtan.l. queſti
teſt antequam de, eo experiuntur. Inhumanuʒ coõtractũ fuerit. IJdeoautẽ er—
. , , , , „ . . . . —
6 hium agnaſcat vt enim erat expoliatuʒ foꝛtunis erxcitoꝛia uocat: q exercitoꝛ is (ei⸗ ggct bene min di
vr ff. de ceſſ. vol. ſuis inſolidum dãnari. appellat᷑ ad queʒ quotidianꝰ amrem puta negocijſui vel
non reducaturde/ Muod cũ eo ꝗinaliena pote toꝛia tunc locum habet: cum pitmutam pecunmlam non
a menrentee ſtate ẽ negotiũ geſtuʒ eẽ diceẽ quistabeme foꝛte aut cuilibʒ RT——
e Ce. . SS WD ats Ans 1 ominus. vt. . de
i l.i. et in acquiſi⸗ — 5„5M . negociationi ſeruum ſuump erci.l.i. F. non autem. nec eſt
to poſtea cõuenia 6 Via tamen ſuperius poſuerit:et quid cum eo eius nereiſe vt qeditoꝛ iia dili⸗/
anan e“ . J. mentionem habuimꝰ reicanſauel gracia iipecbo— gnsſtevrſarin auanei
n cit. õõ ſue erit contractum ficn. ſ6 ſufficit ſi phibet lein re
4 igg: ci in fti roꝛi tionem nauis mutuaſſe.
mrumfamilias: ſeruoꝛumqʒ agi deo autem infſtitoꝛia appel fectionem nauis mutuaſſe
— 2. * * 2H t. ff. b. ſe
. rierrgſd o, tur: opus ẽut de hac actoe: æ ſatur: quia qui negotiatõnib?ꝰ me in in eo gul muimn duſt
narnia littera ꝙ exr deceteris qui eoꝛundem noie pꝛeponuntur: inſtitoꝛesuocã- Nanomno vel ꝓcſratoꝛi ec/
ainanee, inparktesdominoſuedariſo tur. Iltas nim duas acrõcs geiegamenegarwoua
n veniatur vt ſubi lent diligentius ammoneamꝰ pꝛetoꝛ reddit:et ſiliberũ quis am eſe veſam in vtilitate
Ne cit.⁊ ſic intelligitur Et quia cum ſeruis negociuʒ hominem:aut alienum ſeruũ eccleſte:alias non auditur.
ꝙ inſolidum coue ut ſi:ſiuecuuhi den belne: aut enilibet vt in auten. denõ alie.con/⸗
1, niatur: qᷓdiu tamẽ geſtum ſit:ſiue cum hisquiin naui:aut ta emne:aut cin tra hoc ius poꝛrectum. Ac⸗
poteſt ſoluere. bot curſus. —
tamen eſt deducto S S x ¶ Queſtus. id eſt pꝛouen/
ſemper ne egeat. vt tus ſiue lucrum ſʒ magiſter
ff. de ceſſ. bo. l. qui . . abppellat᷑ cui totiꝰ nauis an
e bonis.et.ff.de reg.iur.l.in condemnatione. choꝛa.i.gubernatio cõmendat.vt.ff. de exerci.l.i.SO. magiſtꝝ aũt nauis.

i ¶ Ru. Quod cũ eo qͥ in aliena poteſtate. Qualiter conueniamur
e cõtractibus vel funis nobiſcum babitis dictũ eſt:nunc quali
ter conuenigmur ex babitis cũ bis quos in poteſtate babemus.

e
5
P

ernum vel liberu. vt in fine buius. A.
ocantur. nota ꝙ inſtitoꝛia appellatura pᷣpoſito:
ente yocatur.vt bic.et.s.pxi.S.accur.

ſed exercitoꝛia a pᷣ

Zbg

et de in rem verſo.i.ille qui pꝛoponit actionem de peculio:conſe⸗

¶ ¶ Duas.per boc ꝙ dieit duas exduudit pꝛimã qꝙᷓ; iuſſu. Accut.
¶ Equitatis. no. q vbi eſt eadẽ equiras idẽ ius ſtatuendũ eſt. ſic. ff. ad
l. acquil. illud. et. S. qui.mo. ius pa. po. ſol. S. pari ratione.
a ¶ Introduxit.nõ in dhica. vt. ff. de inſti. ſed et ſi pupillus.S. penult.

.

quitur effectum actõis dein rem verſo. et qʒ ſubiſcit duas babʒ
ↄdẽnatões.ſq actio depeculio. vnã ſa ꝓ ſuo, effectu: et aliaʒ ꝓ
effectu.ſcʒ aciomis de in rem verſo cõdemnari debet. fa. ff. de in

b ſHegocietur:ad omnẽ quoq; poꝛrigitur negociationẽ. vt.ff. dembu.

–
f—

rem ver.i ꝓ parte..in rem.

c edinus banc actionem pecdlio.
tributoꝛiam dicunt quidas „ „ 2 „ „ Eun antem ds
non danni dominus pꝛj negociationi pꝛepoſuerit:ſ. q mercatꝰ erit. Itaqʒ ſi erdecẽ? m :ſaeber a⸗
mo diſtribuat. et dicunt ꝙ . catigerate aunreoa r9 t1* enim inſpecto iure
coꝛrigitur officio iudicis. et quia eadem equitatis ratdelt utp uig auics quos ſeru⸗ tu naturali ſeruus li/
boc Olligik er boc. 5. auia EO caſu interueniebat/ntro aticiomutuo accepit credito⸗ ber ſit et appar ꝙ

dicit minus. Vʒ dico ꝙ an

duxit et aliam actionem ptoꝛ

rituo.v.aureos ſoluenit: reli⸗

naturaliter poteſt

te et poſt competit.quia miꝰ½ . . eeeen e bbligani etiam do
ne honea nn quetnibutoziauocatur. Ham quosueto. v. quolibzmõ con muns ſuo⸗ vteſ de
yt. ff. de tribut. l. illo. F. ſi cu qʒ ſi ĩſeruusin peculiati. merce ſ umpſe erit. ꝓ.v.ꝗdẽ iſoliduʒ cõdi.inde.ſiid qð

ius dolo. et ar. ff. de verbo.
ſig.l.minus.et.l.verbũ am⸗
plius.ſcᷣm Jꝓo.
d Wea⸗ eo.caue tibi. qꝛ de
duabus achonibus diat. ſ.

dz dſio et dſis debet ſeruo

naturalit.qꝛ qð ſeruꝰ impẽ
dit in rem dni venit in actõ
ne de peculio. vt. ff. de pecu.

de peculio. uicario ſuo ſeruꝰ debet: id er dinarl.
l.q;ᷓ tuberonis.S.ſed eticd ⸗⸗ 1 r— Aleein n e „ ECo ertinet. id
orquod nibil aliud eſt ᷓ ſuʒ intelligit gcgd neceſſario peculio eius nõ deducat/C e R modo ſub
de in rem ver. agi. ctira quu in rẽ eiꝰ ipenderit ſemus.ue⸗/ terumdubiũ non eſt: quin is nubedii obtinʒ in
agit de peculio:et de in rem boc caſu.

ver. agit. Ded Jo. dicit

diuerſe ſunt actiòes:et actõ

nuʒ foꝛmulc. nec qui foꝛmu
lam vnius pꝛoponit: alteri

us foꝛmulam pꝛoponere vi

de in rem verſo ꝓponere:tamẽ

ſciente domino negocieturꝰ

quid cum eo eius rei cauſa cõ

tractum erit:ita pꝛetoꝛ ius di⸗

nõ ſit in rẽ eiꝰ uerſuʒ id eatenꝰ
pꝛeſtare debeat his qtenus pe
culiuʒ pati᷑ In rẽ aũt dñiuer

luti ſimutuatus pecuniaʒ cre

ditoꝛibꝰ eiꝰ ſoluerit: aut edifi
tia ruentia fulſerit:aut familie
frumẽtũ emerit ul ẽt fundum

nõ demonſtrat᷑ edictũ qð ſit de peculio tã

mũ:ſed generale quod dicit de omni eo qð fit cũ eo qͥ in aliena eſt ptate. vt
in eadẽ.l. S. verba aũt. Item non ob. dicta.l.filius.in fi.quia quo ad effe

ctũ pꝛoponit dein rem verſo.quia pꝛoponit de peculio non quo ad foꝛ⸗

mulaet eodem modo expone quod bic dicitur vna eſt actio depeculio.

donari debes ꝓ ceteris uero
v. eatenꝰ: qᷓtenꝰ in peculio ſit

Ex quo.ſ.apparʒ:ut ſitoti.x

culio ueluti ſi isin ipſiꝰ pecu

0 (n huius. ſ. oꝛ⸗
dinarii..

lio ſitqð eo pertinet.ut ſi ꝗd

quoqʒ qui iuſſu domini cõtra
xerit cuiq; inſtitoꝛia:uel exer-
citoꝛia actio competit de pecu

lio:deq; eoquod in rem domi

et. ff. de peculi. nec

deperulio tein rem ve Cit utnicchnid igiemarin⸗ aurei ĩ rẽtuã nen al atel. bet vareieuus bil
oo etrit: quodq; inde receptum r. aureos ticiũ ↄſeq poſſe.licj aui ſuntin poteſta
Reeerrthe erit. id inter dominũ ſiquid ei emuna ẽactõq̃ de peculio:de 16 ngm vbre
etbieaaſuneFeerti debebitur et ceteros credito⸗ q; eo qd irẽ dñin erſuʒ ſit ga e popillis daininl
Erotus facik f. deim es pꝛo ata poꝛtiõe diſtribua tur: iñ duashabet ↄdẽnatoes nn , peennu
ran ver. ſipꝛoparre. in re tur. et quia ipſidomino diſti Itacq; iuder apð quẽ deea ac n ¶Sis ig cuide
g. Aſndentm ror veberene butionez pro permutt. Nã ſiõe agit añ diſpicere ſolet an berun. Pum habe⸗
r. vt. 5 p. ſi quis ex creditoꝛibus querat inrẽdñiuerſuʒ ſit.nec alit acd qui oꝛdinanus di⸗
be Pebes faate f. deinrs quaſi minus ei tributuʒ ſit qd peculii eſtimatõʒ tranſi: q; ſi Aurduibabe b
Direr bor nanteis ⸗ opoꝛtuerit: hãc ei actioneʒ ac· aut nihil in rẽ dñi uerſuʒ intel-⸗ us dicit. ſtc̃ oꝛdis
eſt hic: ita pꝛaue intelligunt comodat que tributoꝛia appl ligat᷑:aut nõ totũ. Cum autẽ nus aliquid debet
einlto vigeurinterate laur,/Paren introductaẽ querit qtĩ in peculioſit: ĩte Depeulo ondina,
lam foꝛmulam et agere:ſcllz actio ð peculio deq; eo quod deducit᷑ quicqd ſeruꝰ dño ei ni:no deducom ꝙ
demn ren aſ ien n in rem domini uerſum erit ut quiuei poteſſate eiꝰ ſit debʒ vlean debek:aen
l. Fiat ſin SS — ☚. 155 in pmptu. quia
fi.ct. ff de pecul.l. . 5. eſt au⸗/ quãuis ſine uoluntate domini et qð ſupereſt id ſolũ peculiũ ſideduco pꝛo vica
io agitur debita peculiana in rem eius uerſuʒ fuerit id to eidebet ſeruusqui in poteſta E ackia, Ket
computant er ira qð ſemui tum pꝛeſtare debeat: ſiue qd te dñi ſit:non deducit᷑ ex pe- deductio cũ ſemper

maneret oꝛdinarij

m Debet. q. d. et
id deducat᷑ qð doe⸗

q¶¶ Seruus. ſalic

oꝛdinarius. Accur
ſius.

¶ Leterum. ſc d⸗

detur. nec ob. dicta lex depe zIi liã r ri⸗ ninorſinn Wr. et us. S. in illo. 5.
culio.l.. §. eſt autem. quia aut libet ali rẽneceſſariam ni uerſum eſt agere poſſit: ſ Pererca chis agn
licet ibi videatur ſub actiõe ð peculio qͥ ↄxit cũ
et edicto de peculio actionẽ ſeruo iuito vligno

rãte dño. vñ viõꝛ q qui cõtrarit eo volẽte puta iuſſu ſuo nõ poſ

ſer agere depeculio. Sʒ tñ aliud eſt. et ideo dicit ceterũ ꝓ ſed.
t ¶ Sed erit. no. quẽ eſſe ſtultũ ſi eligat malũ cũ poſſit eligere bo /
nu. vt hic. et in aut. qui.mo. nat᷑. effi.ſui. S.i. col. vij. Accur.

a (Bs quoq;.ſacit.ffdetmibut.l, aliquando.

M Auanus.

L Denoralibus actõibus.

b ¶ Modo.ideſt ali Bando
c ¶ In bac attione.ſq; depeculio.
d Megociatur.et quod inde receptum eſt. vt. ff. detribu. l ꝓcura
aaiiic aesgn nonner

e¶ Eligere. et poſtqᷓ; elegerit non variabit. vt. ff. de ibut. qð in

ratũ hab eat.vt.C.e.l.fi. Itẽ ſi paterfa.factus ſoluerecepit. vt. ff. e.l. ſed
et iul. ñ. ſi. et. l. ſe. alias auſẽ locnm habet vt nõ teneat pater vel filius: ſt
ue pecunia fuenit mutuo data:ſiue aliud in fraudẽ ſena. conſul. vt. ff. e. ſi
filiis..is autẽ.et.i.ſed iuł.. mutui dationem.
l: Directo.i.certi conditõe directa nõ adbibita bac adiectione de pecu⸗

. lio. vel dein rem venſo. Sʒ
deces F digoe nunquid ſupꝛadicta ſex no
8* farn ein e V 81ſ. imln. exercitoꝛis.
1Pe 5„. . . . ena inſtitoꝛia. tributoꝛia. de pe⸗
ſic um oo aum actione qua facilime ſolichun ma urin eoꝝ per – ⸗ ſena ltom-nburoris, bene,
ac Ro. exrpor ceæx contractu conſi. equi poſtit: tuſcõſultü imaced omanu pꝛo noia actionũ.Rñ. quidã qꝙ
Auediinus a ſiad difficultatẽ perducat ſe hibuit mutuas pecunias dan nc. æſnciit p cis inſinne e
((MDuedainus. iinen irſ ſuʒ eisq in ptãt arẽtis erũt:⁊ei ges que dicunt de actõe de
pein n vſ;bur ꝓbandi in rem domini uerſuz eisꝗin ptate paretiscrũt: cei peculio:er ſic de ſingulis.vt
6 (Kade chmad ſſenel habere ſeruũpeculiu, ꝗcrediderit: denegat᷑ actõ:tñ parererin rubꝛica cuiuſubz
achtones ſupꝛadi,/ E euel! veamoz Acreaickeri 1fili Eliꝗᷓ tituli. Sed Jo. cõtra.dicit
aas. ſed in qubuſ et tantũ habereut ſoliduʒ ſibi aduerſus ipᷣm filiüũ filiuen „* enim ſunt gleeriones a
. dam non dande⸗ ſolui poſſt it. Is quoqʒ cui triꝰ potẽ neptẽue:ſiue adhuc 1po gionum: non acriones. et
4 pecuma ga gie r butoꝛia actio còpetit: eque de teſtate pꝛis ſũt: ſiue moꝛte pa NH
Z yn S. Nen ſi peculioet de inrem uerſo age rẽtisuel emãcipatõe ſue pore vnrun en bec. li. 5.cul
. Rra be e⸗ re poteſt. Sed ſanehuic m ſtatis eſſeceꝑint: q; aduerſuʒ 1 Koncaf n Sams
. panẽ obligat aua do tributoꝛia erpedit modo ð8 patrẽ auũue: ſiue habeat eos ve inſtitoꝛia. Item er de in
emznbe peculioet dein remuerſo. tri- adhuc inptate ſiue emãcipa- inren ver vt oein reen
4 vt. ff de pecu.l. j. butoꝛia ideo expedit agere:q; ti fuerit. que ideo ſenatus pꝛo iien latit fi ge
leu eie in ea domini oditio peecipua ſperit: q;ꝛ ſepe onerati ere alie n. toꝛ. F. ſi ſeruus. etff
drſeruus . Iteſl ⸗ non elt. id eſt quod domio de no creditarũ Pechcten dhas tcpeluftütetenun.
n ius ſigeiubere vt petur nõ deduci᷑: ſed eiuſdẽ in luxuniã cõſumebãt:uite pa⸗ Rub. Denoralib? aed7
nigar ve ft vpe iuniseſt dũs cuiuset cetenore rentũ inſidiabantur. Illud in on Dnecb at
4 erl i :ſi .6 gliitoꝛes. At in hac actione de ſumma admonẽdi ſumus: id untconnemhnmekeg en
Wn ſ ge WM peculio ante deducit᷑ q dĩo qð iuſſu patris:dñiue ↄtractũ er delictis: et quia p eis no/
ppter hoc dirit fe⸗ debet᷑ et inid qð reliquũẽ:cr e fuentt: qdqʒ in em ein. uerſũ F5irer vgnu ideo de nora .
4 e i as de, ditoꝛi dñs cõdẽnat᷑. Rurſus erit:directo quoqʒ poſſe aps maleficijs. iden eſt
uienuichi epeanioi mpoditagerech, nedommnouccomteitmnndͤ ( ſanating en e
8 vt bic diat. et. C. in hac actõe totiꝰ peculij rato pꝛincipaliter cum ipſonegoci p Seruopecr de ocplene
. uterltonu er habek. Atin tnbbotoꝛinei?tj um geſtelſet. Etquoch den oirinus. eacr aeroes
4 neſi Ppare. tũ qᷣnegociat et põt quiſq;ʒ exercitoꝛia uel inſtitoꝛia actõe a ( Fereri ſuppleertraneo.
. Eadatilu tercia fote pte peculij aut qᷓ“ tenetur direaopoſſecondia erigein ſequenb? arneul. nã
4 ce. vt. ff. ad ma⸗ ta: uelẽt mima negociari. ma⸗ placet.quia huius quoʒ iuſ⸗ r werbiers a81
ſtſuent mies ſliuſ cipiis: uel fenebꝛi pecunia ha- Denoralibusactionibus. Wererſeru, va ſet ſnin
6 e 20 mae bere ꝓut ergo expedit 0 al äl b ꝓhibere nõ potuit.ᷣ alioqͥn
6 8 t ad qzuel hanc actionem: uel illã maleficis ſ. ewor ue nnioliai tnek vr f denor.
ir mac..i. Itẽſipu/ eligere debet. Certe quipõt Nuti ſi furtü fecerint aut Lire. dchicris.2..e.
F. bueeavid Pharein rem dñiuerſum eſſe dona rapuerit: aut dn dede I Eninatoneh, puts.
bat. vt. ff. ad mac. . rr int: aut iniuriã cõmiſerit: no⸗ ad que ſemp eſt obligatus
u ſiqs pꝛe. Itẽſiſu de in rem uerſo agere debet. nint: aut iniuriã cõmiſerit: ſednberarn dade anangs
Guiz goee Aue dirjmusde feruo er vo, ralesactões pcteſuntbus a guouſch ocione iuc ſta⸗
2 landeonegt 25 mino:eademintelligimus et dño danato per mittit aut litis kler geretrnt geen⸗
Rinteniee defilio t flia⸗er neporeet ne eniſtimatõz ſuffere:aut büc rbere itan veniunn „ ctm
zieit btte: ettpatre: auoue cuiusibo hominẽ noretradereul dele Hecttimus.
, at paterfa. debiu teſtate ſunt Illud ꝓpꝛie ſer⸗ re. Noxa autem eſt ipſuʒ co: t (Moria. vndeverſus. Ho
p Haiageet n⸗ xi delictum: delinquẽs no⸗
4 ʒenodov. Ité qꝛi xa vocatur. Sed quando/

vertit in rẽ patris.vt.ff.e.ſed iuł.j.ſed ſi filius. Itẽ ſtnõ accepit
vt venerer in rẽ patris:pꝰ ea tſi vernt. vt.ff. e. ſʒ iuk. F. ſy ſi ab ini /
tio. Itẽ ceſſat q pat᷑ ↄſenſit:vel pñs nõ cõtradixit.vt.ff.e.ſʒ iuł.
.· quanqᷓᷓ.et.l.ſ tñ ſaẽte. et. C. e. ſi ꝑmittẽte. Itẽ ſi poſtea pater

qʒ vtimur vno pꝛo alio. Accur.

v ¶ Iniquũ.ᷣſed iniquũ eſſet factũ alienũ alijs eſſe damnoſum ſcõm Jo.
ARactRtmns dinamo geva

x¶ Büs liberatur. Sed cũ ſeruꝰ non ſit in obligatione:ſed in damni ext

matione. vt. ff. de re iudi. miles. F. decem. quõ dando ſeruum liberat: cus
aliud ꝓ alio ĩuito creditoꝛe ſolui nõ poteſt.vt.ff. ſi cer. pe.l. ij. F. i. Rñ. ſpe

ciale eſt.quia iniquũ eſt ſerui nequitiã vltra ipſius coꝛpus extẽdi.vt.S.e.

ſinus.q.d.licet detur / alio.ſ p delicto yel eli §. lummDa. infine. =’r=æꝗ& . =MV
ms Hone ddictiramen doſminnnn tranſfef. AA ene. id eſt fere. yel pene nomin aliter ſalicet pꝛo coꝛpoꝛepe/
giateſuunervemodooi pusQðnocuit idẽſen, o nullanaſcik. Mazinterdm benen
amo.l.non enim. Sed certe Ua ipm maleficiũ ueluti furtũ et qui in eiꝰ ptãte eſt: nulla ob S. mog ige

eſt ſpeciale fauoꝛe libertatiſ

ſicet alias.C. de patri. qui
fi. di.l ij. et. ff. ſi ingenuus eſ
ſe. d.l. ij. ſic et. ff. de bere. in

ſt pignoꝛ. I nonmaon⸗ erat iniquum nequitiãẽ eoꝝ ipo:neq; cũ eocuiꝰ nũc in po- iuder litem ſuaʒ fe
Sunn fun nonmant . Utra ipſoenm coꝛpoꝛa domis teſtateſit: agi põt. unde ſialile vormec veiud i
ſieſ pieoua vt. ſ deppe. datnnoſaz eſſe. Onñs noraliu nus ſeruꝰ noni tibi cõmiſertt ſiliuſfa. vel ſi dam⸗
a ae. dicio ſerui ſuinomine conuen etispoſtea in ptate ua eſſece viral o co upe⸗
(¶ Lommiſerit ſcllicet erra tus:ſeruum actoꝛi noriededẽ perit: interdici᷑ actio.q;ꝛin en tratim babitante a
8 voreſtate vd oolo ſta doliberat Mecminus in ꝑ caſuʒ deducta ſit: in qno cõſi· pare vr deobl
dſ minus fit. nam tune petuum eius ſerui dominium ſtere nõ potuit. Ideoqʒ licet f re td e⸗F
Eniis nora a dominotranſfertur. Sinau exierit de tua ptate:agere non velefl.. . lfluſ
feſi bo. ſidei c.l.eeno . tem damnum ei cui deditꝰ? eſt potes. quẽadmodũ ſidñsi ſer dat din conn diek
e ¶ Direcro diſtinguean ſer ſeruꝰ reſarcierit queſita pecu- nuʒ ſuũ aliquid cõmiſe erit: necantiquos cõmenta
oeindn, dommans nia auxilio ptoꝛis inuito domi ſi manumiſſe us: aut alienatus toreoe.
teneturpoſtea facus lber. no manumittet. Sum aũt cõ fuenit ſeruus:nullam actione*
rs weoblt Edate hiled, ſtitute norales actões aut legi contra dominuʒ habere pot. t onuenit ſah
rr ertde d, bo aut edicto ptoꝛis. Zegibꝰ Szueteres quicdẽ hocin filiſ allerl ſe ubus
. duers vrbie Seurenc, ueluti furti ex lege.xii.ta.dam faimlias maſculis et femisad ie chdannane
ola ans geſtr mſauau nlie. iniurie. ex lege acquilia. miſereꝰ. Noua aũt hoim con infaan dere indi⸗

ma autem ratione permiſſum

te: cum ea quam in libertate

fecit tenetur: nõ alias. vt.ff.

damnum: rapina: iniuria. Sñ

eſt norxe deditione fungi. Mã

Edicto pᷣtoꝛisueluti ĩuriarũ
etui bonoꝝraptoꝝ. Ois autẽ

debatur licite a patre ſicut ſeruus a dho.ſʒ bodienõ ſic. vt. ð. de
iure perſo. .ij. et de libe. er poſthu.l. in ſuis. inft.
p· ¶ Exiſtimauit. vt bic.et.C. de fur.et ſer. coꝛ.l.apud antiquos

ligationaſcipõt. Ideoq; ⁊ ſi
in alienã ptãtẽ ſernꝰ puenerit
aut mãumiſſus fuerit:neq; cũ

uerſatõ hmõi aſperitatẽ recte

reſpuẽdã eſſe exiſtiauit: ⁊ ab

ꝓpter ſeruos.

ſEilios. non etiã
patres vt ſi filiuſf.

cata in peculiũ. vt
ff. e. l. ſed et ſi cõdẽ /

=W ſao lih. noxalis actõ caput ſegt na ſi uſucõi hoc pẽitꝰreceſſit. quiſ iein,
in⸗ = Cbe ſeruꝰ tuꝰ noxiã cõmiſerit: q;em patiat filiũ ſ uũ: et maxie fi bir Sed auid ſtin
f (bro. vt . deimre per· dlui tua ptate ſit tecũ eſt actõ liã in noxi alii dari: ut pene p perenoluitimo c
%Siat alteri ptatẽ puenerit coꝛpus filie pater magisq; fiꝓ uumaciternon voit
itauva oiataſe cũillo ĩcipit actõeẽ:aut ſima lius piclitetur.cũiin filiabꝰ eti e ocſoſton⸗ bas
. defideiuſl.. numiſſusfuerit directo ipete am pudicitie fauoꝛ hoc bñ e lijpfeenci. videur
b 4 Roreſtare cunali⸗ net et extinguit noredechno. cludit. Et ideo placut in ſer Gn a del
er anclllarum. 5. ſea i alile Ex diuerſo quoq; idectaac uostantũmodo noxales actio pater vt hic dicitur
Aee hbomonori cõmiſerit:⁊ is ſer uetereslegũ cõmentatoꝛesin lerx poteſt cedere
le ¶n Rarakgte melſis uusu? eẽ cepit qð gbul dam uenimusſepius dictũipſos fi bonis ĩ peculio ta
anfel namn noſtlit conre. caqſib? cfficipiolibꝛo tradidi lioſfamilias' pao ſuis delicis poſtetm e nii in
lienus ſeruus. Lt eſt ratio: mꝰ:incipit tecũ eẽ noxal actio poſſe conuenir. eęeeroo ꝙ diait: vel a pa
Fnrerdticiur faci. ſde uus dño noxiã cõmiſenit actio edicn pan ſe. onenctelee
minoꝛibus.l.verum. in fine èèð e filij loquitur de ca⸗
i.rñi.et.ff.de le.i.legatarius. ſfſtrienſi vl eo qð ha
inf. bet a pane ſibi eun

mn Ens potuit. ſ. noxalis actio. Et no. rẽimpediri ſi deducitur in eum aa ctiin caſtra donatũ: quod eniq caſtrenſe dicitur. vt. C. fam̃.herci.

ſum a quo inciꝑe nõ põt.ar. S.de le.S. econtrano.

0

n (öoͤt. ar. ff. de capti.et poſtli.re.l. 1.F. i. alias de capi. di.l. ij. F.1.
dmiſere iure p eten dabat᷑filiꝰ ꝓ noxa vtſeruus.vt bic. Item occ⸗

ſi fulius. a Eu. Siquadꝛupes. De maleficijs ſeruoꝛum di⸗

ctum eſt:nunc de maleficijs irrationabilium animalium. WHam
aut damnum dat bomo liber:et tunc locũ habet. S. ad.l.acqᷣl.x

—,

ANs Aut feruoꝛe. id ẽ
moꝛe.vt ſi equus E

Quanus

totũ. aut ſeruus:⁊ tũc babet locũ.ẽ.ti.i.ꝑ totum. aut aliud aĩal
T: Ptunc hʒ locum hic titulus.

MNimaliũ.ſ.quadrupedũ.x t.ff.e.l.. in pꝛin. ſed noĩe damn
dati a bipede vtilis locũ bʒ. vt.ff.e.l.pe.ace.

b·¶ Laſciuia.i. luxuria.yel dic facilitate vt facit pupillus.

Si q̃dru.pau.feciſ.di.

Debis quos age.polſ.

dicagofto Ytf Deed ari bieg nonaunt .
T ¶Ceonẽé. Itẽ lupũ.pantberã.⁊ generałr oẽ aĩal quod debeatuocere
ſiue ſolutũ ſiue ligatu:ita tñ ꝙꝙ damnũ nihilominus facere poſſit. vt. ff

de edil.edic.hi em̃.⁊.l.generalłr.

8 Er nocitũ.in coꝛꝑeita ꝙ nõ ſit moꝛtuus.als ducẽti ſolidi debent᷑

vt. ff. de edi.edic.qꝛvulgo

t ( Londemnet᷑.rõne diſ⸗

9/1

. „— „ —— rED iFE „ .
nngnc aln mes Mimaliũ nomiequera ro rerũ Werer ſe wagte ſit imhnanio non habita ſ
adiret:⁊ oſtiũ meũ . ri N v roJili impenſaꝝ tm̃ in curatõne
fregerit. ⁊ dicit᷑ fer⸗ one carent ſiqualaſc dupli. . ꝛeter. has aũt edili„ factarũ:⁊ oꝑarũ amiſſaꝝ
