9 (Saui manumitti.quaſi di.quãd ocunq; etiam inuiti. vt. ¶
de teſta. ma.l. fi. S. ſi vero quidax.licet ſe ecꝰ ſit in filijs. vt in aut:
qui.mo.na.effi.ſui..generaliter.colla.vii.
b Kranſitu. i. dũ tranſit. Eteſt ratio. quia ſine eo fieri poterat
vnde aliud eſt quando manumiſſio nõ poterat fieri ſine pᷣtoꝛe.
vt. . ti. i. . adẽ. Itẽ Zliud eſt in contentioſa iuriſdictõe. que.ſ.
redditur in inuitum. vt. ff. de ver. obli. inter ſlipul. 5. i. et. . de
dilac. a ꝓcedente.Acc.
c I balneũ.tũc eĩ videbat᷑ valer̃.qꝛ pꝛegaudio cuilʒ ↄced erʒ
d Nn theatrũ.i.in locum vbi homines ſtant ad vidẽdũ.et idẽ
muſromags ſalicet alias quocũq; vadat.Acc.
e ¶ Libertinoꝝ. ideʒ erat deuis.vt.C. denu.iu.qui. tol.l.i.S.i.
f ¶ odo.i.aliqnũ. g ¶Minoꝛé. l mediã. vt. ſ. de capi.

2 D

0
Pꝛimus: . De libertinis.
Dmus. Debis q ma.

di. F.i. et. ff. de auro et argen. lega. l. qaui lauden ſcom Jo.
b ¶ Dedititioꝝ.i.vocabantur dedititij.⁊ erãt inducti hac.l.elia
ſcentia:que et młta alia indu xit.et erãt hi toto tꝑe vite ſue ſerui
⁊ tũc fiebant liberi e moꝛiebant᷑ quod ꝓderat eis.quia bona
vt peculium a domino occupabankt.ſed in latinis alit᷑ fiebat:vt

colligit᷑ hic. ⁊ exeoo
Qunmſ Pabcbat
dedititij qᷓ; latiin. pyp
vrj. o ucel be. ¶ Sed dedititiox quidez peſ
si nos ſima conditio iamexmitistẽ⸗
qun ſumus pij. ac. poꝛibus in diſſuetidineʒ abijt

K ¶Lonſtõnibus.

vi. E.de vedik. li. latinoꝛum uero nomen nõ fre

q ¶ Vmnes. ſic conſtrue. et om̃s liberros donauimus.i.honoꝛauimus ci
uitate romana.i.plena li ertate.vt.ff.e.S.lib ertinoꝛum.
r ¶ Diſcrimine.i.differentia habita.nec etatis nec manumiſſi vt etiam in
fans poſſit manumitti.immo etiã in ventre:cuʒ q;tum ad hoc habeatur
ꝓ nato.yt.ff.de ſta.bo.qui in vtero.nec dñi manumittentis:duʒ tamen
hẽat. xx.an.vt.j.ti.i.F.ea⸗
dem. nec in mõ manumit/

r tẽdi. ſ.in teſtam̃to ſeu inter
manumiſſoꝛis nec manumiſ- viuos.quoquo modo. pr.ẽ
ſionis modo diſcrimine ha⸗ Fmulti.

bito.ſicut iam antea obſerua ”ß
baturciuitate romana deco⸗ ſ ¶ Zddii.ſ.a nobis eis
quos habuimus.S.e.S.mł

tol. æ. C. delati. li. quentabatur. Ideoqʒ noſtra rauimus.¶ Multis modis ad tis autẽ. et ſunt additi no⸗
rr pietas omnia augere: in me ditis per quos poſſit libertas uen. Munus d ns egro
ompetebatſ. lioꝛem ſtatum reducere deſi⸗· ſeruiscum ciuitateromana j Sedo ſiancnloͦ vegiderit
boenora mia tha derans: duabus cõſtitutioni- ſola eſt: in pꝛeſenti pꝛeſtanr. ne Hltnmaker Senrae
iu huumno e vlio hpus hoc emendauit:et in pꝛi- ir viſe vendno hirctin
ſq; deinceps idem . . —— . erit manus iniectioneʒ ⁊ eꝗ̊
dio hoc ius peſſi/ a pꝛimis urbi una⸗ podunt. tuit poſtea. Zertius ſi ſerui
mum fuit inductũ paii Gr. SSrome cun „ „ 2 pileati deſuncti funus pꝛe⸗
yt.ſ.e. deſuceel.li· bul nnaatque ſimplex liber · n N OQntamẽcuiq; uolẽ ceſſemnt. Quartus ſi cria⸗
be. 5. vlti ⸗ tas competebat id eſt eadem ti manumittere licet ¶expꝛeſſit eũ vle eſſe latinũ

quam habebat᷑ manumiſſoꝛ:
m ¶ Aibeninus. er Niſi ꝙ ſcilicet libertinus ſit ꝗ

eonrtngi mul manumittitur:licʒ manumiſ. ⸗
iplex effectꝰ in pꝛi er Ert dediti
miſ circa obſequia ſoꝛ ingenuul ſit. Et de
les opeo- queſũůt tios quidem per conſtitutio⸗
in faciendo. vt in NAn
aſſurgedo r ſemie Neʒ noſtram expulimus: quã
doſine innon faa pꝛouulgauimusinter noſtraſ
endo vtdenon vo deciſiones per quas ſuggerẽ
cando in ius: que obis tribunianoui 1
ipſa natura paro te nobis tribunianouiro exce
no debenur eiam ſo queſtoꝛe · noſtro: antiqui iu
line impoſitõne. g altricationes placauimus
ſi vocauerit in ius „1E —EPn J
panonum ſine ve Latinos autem iunianos:et

niohi dein mire ommnem que circa eos fuerat
cã.l. pe.et vlt. qu Obſeruantiaʒ:alia conſtitutio.
ua ahunde, neper einſcem queltoꝛisſus
llao vr depe te· geſtionem coꝛrerimus quein
Kae biſiu ter ĩperiales radiat ſanctiões
mnbus ſumitur ar. 3 , uI
Hu aureus pꝛo ſoll Etomnes libertosnllo nec
do accipitur in iu etatis manumiſſi nec domini
renoſtro.er quo ꝓ
codem delicto ta⸗
les ſententie ꝓmkl

gantur et eedẽ intelliguntur eſſe dandeſilio emancipato.vt. ¶
de in iusvo.l.venia.et.ff. de condi.inde.ſi nõ ſoꝛtẽ. . liberms.
Item reuocantur in ſeuitutũꝛopter offenſaʒ. vt. C. de libe. et
coꝝ li.l. ſi manumiſſus. et alia multa.ſed hodie hec oĩa tollunt
pꝛeter ea que S natura debent᷑. vtii aut᷑. vt liberti decerero..
i.coll. vi. Zu dic vt no. in dicta. l.ſi manumiſſus.que ẽ contra.
n ¶ Et dediticios. qð dixerat in genere: uũc ponit ꝑ ſpecies. vel
qd coniunctim dixerat: nunc diuidit.
o ¶ Altricationes. quas non babemus. Sed quarenõ erãt ſer
ui ſicut illi qui penitꝰ ſunt ſerui cum toto tpe vite ſue ſeruire co⸗
gerentur. ß. ſcoz o. ꝙ erant liberi licet ſeruire cogerentur. vt
C. coĩa dema.l.i.ꝭ.ſinautem pꝛopꝛietarius.

p. ¶ Latinos et iunianos.i/ex lege iunia noꝛban inductos. vt
S.c..libertinoum. 3

toꝛũ manumittit: nihil agit

bertate heredeʒ inſtituere ut

Maʒ IS quiin fraudem credi AQuintus ſi ſub conditiõe
conditionem manumiſſit.
Sext ſi in iudicio liberali
a dño ſuꝑatus fuerit:et pꝛe
cium pꝛo domino ſolutũfu/
ent:et ipᷣe poſtea recepit.
Septimus ſi anallã ſuam
manitauerit alicui libero.
Octauꝰ ſi coꝛã actis filium
nomĩauerit ſeruũ ſuũ. No⸗
nus ſi inſtra ſeruitutis red/
dident. et ꝓbant᷑ hi modi.
Q. de. la. li. tol.l.vna.S. Gd
ſeimus vſq; in fll.

quia lex eliaſcentia impeditli
bertatem. ¶ Licett autem do
mino qui ſoluendo non eſt:in
teſtamento ſeruum ſuuʒ cũli

liber fiat:hereſqʒ ei ſolus et
neceſſariug: ſiei nemo aliusꝰ
exeotaſtamento heres extite

rit : aut quia nemoheresſcri t¶ Sola. Cliberas plena.
ptus ſit: aus quia is quiſcrip· v In pꝛeſemi in conſue⸗

tus eſt qualibet ex cauſa he
resnon extiterit. ¶ Idqʒ ea⸗ 4 Put; cuiq;. ᷓuis
dem lege eliaĩcẽtia pꝛouiſu, g dieceitll. Kmultis. .5
lege ellalcetia pꝛonſuy fſi dict ſit queihermanu⸗
eſt:et recte.ualde enim ber⸗ aleepoſſ damn ⁊c. ſic
. j.ð exhere.liber. in pꝛin.nã
ſ piciendum erat: ut egentes anceſliib Arbacese
hominesquibus alius heres x¶ Fraudem. bocexpone ſ.
extiturus non eſſet:uelſalteʒ
J viuds vel in vltima volun
tate.ſcilʒ non inſtituendo.
bus.l.ſi moꝛtis. vr.api. F.er. fenui era qui
a ¶ Agit. ſ. vt noceat creditoꝛibus vt.ff qui ⁊ aquibus.l.ſi moꝛtis ſibita
men nocet ſi velit reuocare.vt.C. de ſeuo pig.da. ma.l.ſi creditoꝛibus.

b gliaſoennio. ſimilis er atio. quia lex vult.j. de vſuc. S. furtiue.
c ¶ Licet.i.licitũ eſt. d ernũ. ſ. vnum et nõ plures. ff. de here. inſti.

quiuii ſoluen do et etiã in frau em creditoꝝ. vt. C. de neceſ.. l. i in pꝛin. ni

ſi ſpalit er pignoꝛi datus fuerit.vt.ff. de here.inſti pianoꝛi. nõ põt fſeri
t. Vt. f. de here.inſti. pignoꝛi.qͥ nõ põt fieri
neceſſarius mſi dominuſ creditoꝛi ſatiſfaciat.vt N ta
e¶ Dolus. in caſu enã cũ alio.vt.ff. de bỹ. iſti. l. ſi is. erl. ei q ſoluendo.

f Heceſſar.qꝛ ſiue velit ſine nolit cogit᷑ eẽ heres.j.de he. qli.et dif. F. i.
g¶ Extiterit.quo vltimo caſu ſeruus ſubſtitutus eſt beres.

bEadẽ.l.ſ.q ꝓhibuit eadẽ et ex iuxta cã ocedit vt bic e e c egan
gentes. no. ꝙ deſt paupꝑtas qꝛ fauet pauptati.ſic ff detranſac.

relicta libertate heres anteꝰ

in fraulem.
3 ¶ Manumittit. ſc; inter

b

9
P dicatt
tate.quia tunc non eſſet he

cum bi. 5. ſi in annos.et. C. de epi.⁊ ceri.ſi quis ad declinandum.S.pe.
⁊.ff. de offi. pꝛe. illicitas. S.fi. ar. ð.ff. de excu. ta. ⁊ cu.l.ſpadonẽ.S.fi.⁊ in

auten. deteſti. F. i. et illud. pauꝑ ybiqʒ latet.licet ecõ tra dicatur.cãtabat

vacuuſ coꝛam latrone viatoꝛ. a (We
Haberent. ſic. f. de interrogat.act.l. et quia, in pꝛin.ſic.j.de bo. poſ.S

per quos autem.
c urho⸗ non faciente.i.

non ſatiſfaciente creditoꝛi⸗
bus. acc. ð
d (Eo. ſeruo nunc libexto
facto.acc. —
e ¶ Serui.quõdam.ſed mõ

f ¶ Iniuria. quo ad famam

que etiam poſt moꝛtẽ qñqʒ
damnatur. vt. ff. de act. l. ex
iudicioꝛum.

EG demqʒ libertate. non
icat inſtituo te ſine lib⸗

res:vt ſfatim dicetur in fine
huius.S.ſed pꝛetermiſit da

tionem lib ertatis. vt in fi.

b (Vonſtitutio. vt. E. de

necel.ſer.here.inſti.l.quidã

.ĩ ¶ Ecriptura.ſicut ex datio

nẽkutele.vt.j.qʒ.d a.tu.poſ.
Kq( Inſtitutionis:ar.ꝙ ali
quò conceſſo illud concedi
tur ſine quo illud eſſe non
põt. vt. ff. de iuriſd. om. iu.
l. ij. agcc.

—— .

¶ Eum nõ. hec eſt noua ra

tidð de qua pꝛedixi modo.ſʒ
lex ipſa antiqua fuit.vt.ff.

n ¶ Soluendo. cim ⁊ ſciät

ſe baber̃ crditoꝛeſ.vt.j.que
in fraudem cre.l. omnes. J
lucius.

o ¶ Mon eſt. et nunc eritpe
ius ſoluendo. ł
p Veenalune nam qui /

dan dicebãt ꝙ ſufficiebat
ſolus euentus. alij dicebãt
ꝙ exigebatur vtrunq;ʒ: ſc
fraus ct euentus.et iſta ſen
tentia pꝛeualuit tamẽ.ex pᷣ

a (Ael. ꝓ ſaltem.

ſeruum ſuuʒ neceſſarium he⸗
redem haberent: qui ſatiſ fa
cturus eſſet creditoꝛibuſ autꝰ

hoc eo non faciente: gedito⸗
res res hereditarias ſerui no
mine uendant:ne iniuria de⸗

faunctus afficiatur. Idemq;

iuris eſt:et ſi ſine libertate ſer
uusheres inſtitutus eſt.

non ſolum in domino qui ſol
uendo nõeſt: ſed generaliter
conſtituit noua humanitatis

ratione:ut ex ipſa ſcriptura i

, ⸗ k . ,
ſtitutionis:etiam libertagʒ ei
competere uideatur:cum nõ
eſt ueriſimile eum quem here

dem ſibi elegit: ſi pꝛetermiſe⸗

rit libertatis dationem ſeruũ

remanereuoluiſſe: et neminẽ

ſibiheredem foꝛe. ¶ In frau

vdem ꝰautem creditoꝛũ manu
m In fraud em.ſic.ff.e. ti.
ſq; qui et aqui.ma.libe.nõ

mittere uidetur: qui uel iã eo
tempoꝛe quomanumittit ſol⸗
uendo non eſt:uel qui datis
libertatibus deſiturus eſt ſol⸗

uendo eſſe. Pꝛeualuiſſe e ta

men uideturniſi animuʒ quo

q; fraudandi manumiſſoꝛ ha
bueritnonimpedini liberta⸗
tes:quãuis bona eius credito

dictis videbatur ſufficere euentum ſolum. tamen. ⁊c.

Enponint bie diligenter attende ꝙ ſi directa detur libertas non ſolũ
inter viuos:ſed eriam in vltima voluntate duo ſunt neceſſaria ſq; concili
uʒ:hoc eſt fraus et euentus:vt hic.et.ff.e.S.in fraudẽ.et.C.e.l.i. AIn fide
icõmiſſaria ſufficit euentuſ.vt.C.qui manu.nõ po.il.fi.Et ratio eſt.quia
facilius libertas de facto data ab herede reuocat᷑ qᷓ; a defũcto cuiꝰ vide
batur diſpoſitio.l.vt.ff. de fidicõmiiſ.liber.l.iiij.S.ſi in fraudem. Alia ra⸗
tio notatur. C.e.l.in fraudeʒ.in alijs autem alienationibꝰ que in fraudẽ
qeditoꝛum fiunt:dic vt.j.de act.F. Item ſi quis.
rSepe. rñ.tadite obiectiõi quõ pᷣt eẽ animꝰ bonꝰcũ ipᷣa veritate fraudet
eos.rñ.ſepe eĩ ⁊c. Sʒ ar.cõtra.C.de reſcin.ven.l.quiſquis.acc.

1 Lum vtroqʒ.fraus ſailicet et euentus i nteni enit vt ſubijcit.et facit ad

hoc.ff. qui et a qui. ma.li.l.ſi in fraudem. .
3 ¶ Conſilio. nota quem teneni de cõſilio.ſʒ cõtra.ff. man.l. ij. F. f. ſed hic

fuit fraus.et ideo fuit tale cõſiliũ obligatoꝛiũ.quia fraudulẽtuzʒ
vy ¶ Eadem.ſ.de qua eſt habita menno.vt.S.e.in pꝛin.
¶ Winoꝛi. ſufficit ergo ſi non ſit minoꝛ.xx.an.etiaʒ ſi nõ ſit ma
ioꝛ.vt quia tetigit vltnimum diẽ.xx.an.vt.æ.de manu.l.i.ſicut in

●

teſtamento fauo:e ſui.yt. f de teſta. qus etate.
e

1.

5

ribꝰnõſufficiãt.¶ Sepe eniʒ

ð facultatibꝰſuis ampliusqᷓʒ

tũcintelligimꝰ impedin liber
tatẽ:cũ utroqʒmõ fraudatur
creditoꝛes.i.et cõſilio manu⸗

ihisẽ:ſperant hoiĩeſ.

mittentis:et ipſa re:eo ꝙ bo⸗
nanõſunt ſuffectura credito

ribus. Eadẽ lege eliaſcen
tia d omino minoꝛi.xx.annis
non aliter manumittere per⸗
mittit᷑: q; ſi uindicta apud cõ
cilium iuſta cauſa manumiſſi
onis appꝛobata fuerit manu⸗
miſſio. ¶Juſte autez manu
miſſionis cauſe he ſunt:uelu
tiſi quis patrẽ aut matrẽ: fili
uin:filiamue aut fratres:ſoꝛo
reſuenaturales:aut pedago
gumꝰ: aut nutricem: aut edu⸗-

catoꝛeʒ:aut a lumnũ alumnã⸗

ue:aut collactaneũ manumit⸗
tat:aut ſeruuʒ ꝓcuratoꝛis ha

bendi gratia:aut ancillaʒ ma⸗

trimonij habendi cã:dũ tñ in
tra ſexmenſes in uxoꝛeʒ duca
tur:miſi iuſta cauſaꝰ impedi⸗

at:et ſeruus qui manumittit

ꝓcuratoꝛis habendi gratia:

ſiminoꝛ.xvij.anniſ manumit

tatur (Semel autem cauſa

Uindicta. hic
expone. vt. S.ti. i.
Conciliuz. ideſt
apvnd locũ illũ vbi
habet᷑ ſuꝑ hoc cõſi
lium.i.deliberatio
et ſic ponit id qð
fit pꝛo eo vbi fit. vt
ff. de iuſtic. et iure.
l. vlti. F. fi. Uel dic
apud eos qui pꝛe⸗
ſunt cõcilio. vt ſũt
oẽs habentes oꝛ⸗
dinariam iuriſdic⸗
tionẽ etiaʒ minimi
mgratus.cuʒ hyſit
ð voluntaria iuriſ
dictiõe. vt. ff. de of
fi.pꝛocon.et le.l.ij.
et in aut. de defen.
a Juſte. aũt cau⸗
ſe.a.ff. de manu.l
ſi minoꝛ.cum.l.ſe.

b Patrem. Sed
6Sen põt filius
babere ſeruum. ſq;
patrẽ vel econtra
vel frater fratrẽ ſu
um ſiue ſoꝛoꝛẽ. rñ.
bñ. vt quia ĩſtituit
dfis filiuz ſerui ſui
heredẽ vł filiũ an
cille vł ecõtra.⁊ ſic
de alijs. quo caſu
ſit inſtitutus bereſ
liber et dñs oĩum
bonoꝛũ quoꝛũ do⸗
minus fuerat teſta
toꝛ. vt. S. e. .. i. ⁊. ff
de acqui. poſ. cum
heredes. Itẽ p̃t eſ
ſe vt ſi habeat quiſ
filiũ ex ancilla ſua
naz eſt ſeruus. ⁊ fi
liuſ. vt. C. cõia. de
ma. l.fi.et econtra

ſi ſeruus habeat filium ex dha.nã filius ẽ ⁊ liber et dñs.cũ ven
trem ſequat᷑ quo ad ſtatũ.vt.C. de rei ven.l.partũ.lʒ poſſit ipᷣe
et dñ a accuſani.vt.C.demu.que ſer.ꝓp.l.i.et.j.de he.inſti..i.
c (Maturales. et legitimos. vel naturales tantum.
d ¶ Pedagogũ.ſ.qui ab initio inſtruit pueros.a pedos qð eſt

et gogos qð eſt ducere. q. ductoꝛ ſiue gubernatoꝛ pueroꝛũ
Hlumnuz. quẽ vel quã alumnuſ aluit vt differat a ſuperioꝛi.
ollactaneuz. ͥ ſił mecũ lactauit quẽ fratrẽ boñ̃. appellãt.

g ¶Ducatur.pꝛeſtito ſuꝑ hoc ſacramento. yt.ff. de man.vin.ſi
collactaneꝰ.in fi. h En iuſta. vt infirmitatis quetribu
it dilatõʒ. vt. ff. ſi quis cau. l. ij. S. iij. ⁊. iiij. et. ff. de re iudi.l.que
ſitũ.vel alia qualibet iuſta.vt.ff.ex qui.cau.ma.licet.l.i.in fi.

„

i ¶ Decẽ ⁊ ſeptẽ an. Sed quõ minoꝛ.xxv.an.põt eſſe ꝓcuratoꝛ.
vr. C. de ꝓcur. exigendi.⁊.ff. de pcur. ſi minoꝛ. rñ. boc ad nego⸗

.
1 . . —
„
. △
7 Pꝛimus. Dele. fu. ca. tol.
»* cia fuit. non autẽ in iudicio eẽ oͤr ſlcali⸗ eſt differentia inter reliquere. qð in dicta aut᷑ poſitum eſt:qð ad moꝛientes tantũ ſpectat. vt
bos pꝛocuratoꝛes.vt.ff. man.ſi pꝛocuratoꝛem. .i. Acc. ff. de tab. exhi.l.i...fi. Eed quid ſi inter viuos velit quis manumittere.

ppꝛobata.ſ.manumiſſionis: ⁊ apð conciliũ. Acc.

K Bemel. a nanum e.
1 Ke fal ſa.q.d.ſi dixit filium licet non ſit.vel patrẽ vel filiã

lic becita nõ ſint ſedz quoſdaʒ. qð repꝛobo.cũ id qð falſuʒ ſit

mihil ſit nec pꝛeſtet
cqãm. vt. ff. de ver.

ſi ex falſis inſtru. p
totuʒ. ⁊.ff. de exce.
rei iu.l.qui agnitiſ
vnge dic vera. id
eſt iuſta. falſa. id ẽ
liuſta.vt quia dixi
eum ſocium meum
fuiſſe in armis vel
in ſcholiſ:qð indu
cebam ꝓ iuſta cã
et fuit talis cauſa
vel ſimilis appꝛo⸗
ta:licet non debue

rit appꝛobari.ſic.
ff. de le. i. fid eiuſſoꝛ

H. fi. et. ff. de in inte

grũ. reſti.l.omnes

* . ſic econtra iuſta p
pein.

nihil facile immu⸗

Zð tandum ſeſt ex ſolẽ

nibus. vt. ff. de in
integ.reſti. diuus.
Sed contra.ff. de
excu.tu.l.ſed repꝛo

bari.i.rñ. Sʒ hboc

fauoꝛe libertatis:
illud fauoꝛe ſani⸗/

n (Cum autẽ con⸗
ſtitutus. nam cum
diat ſine cauſa nõ
poſſe manumitti.

ergo econtra cum

cauſa valet manu
mmiſſio. ſic. ff. de e⸗
deoen. ſi quis ex. F. ̃
toꝛ. et. F. pꝛohibet
„ gentium. F. pꝛetoꝛ.

et. F. dolo malo⸗

o ¶ Zeſtamentum. ſi eſt maſculus femina vero in. xij.vt. ff. dete

m Retractet᷑ quia

approbata ſiue uera ſit. ſiue
falſa :non retractet: ¶ ¶Ci‚
autem certꝰ modꝰ manumit⸗

tendi minoꝛibus.xx.annis do
minis per legem eliaſcentiaʒ
conſtitutus ſit: eueniebat ut
qui.xiiij.annos etatis expleue
rat:licet teſtamentum facere
poſſit:et in eo ſibi hæ edeʒ in
ſtituere: legataq ʒ relinquere
poſſit:tamen ſiad huc minoꝛ
ſit.xx.annis libertatem ſeruo

dare non poterat: quod non
erat ferendum. ſi enim is cui
totoꝛum ſuoꝛum bonoꝛumin
Ege'fuſia canina cer

teſtamento diſpoſitio data e
rat:uni ſeruo darelibertatem

non permittebatur. Nuare

non ſi militer ei qumadmo⸗
dum et alias resita et ſeruos

ſuosin ultima uoluntate di⸗

ſponere quẽadmodum uolu
erit permittimusutlibertateʒ

eis poſſit pꝛeſtare. Sedcũ
libertas ineſtimabilis res ſit

et pꝛopter hoc ante.xx.etatis

annum antiquitas libertatem
ſeruo dare pꝛohibebat:ideo

nos mediam quodammodo

uiam eligentes non alitermi⸗

ſta. qua etate. :.ff. de liber.l. aurelio. S. gaius.
p (Sed cum libenas. vſq; nunc allegando innuit ꝙ eodẽ tpe
p oſfit manumittere quo teſtari.nũc econtra duas rõnes cõſide

rans. Et quia ineſtimabilis eſt libertas: tamẽ ſi vendat quis

ſe pꝛecium ad vẽditoꝛẽ nõ tranſit:ĩmo penes emptoꝛẽ eundẽq;
dominñ remanet. vñ eſt in eſtimmbiliſ. vt hic. ⁊. ffde regu. iur. li
bertas. ꝛ.ff. de ta. ex. l. F. fi. Et qꝛ antiquitas aliter ſtatuebat
cui eſt deſeruiendum. vt. C. deteſt l. teſtamenta. quare viſis
allegationibꝰ ſoluit mediã eligens viam. ſic.j.de reꝝ diui. S. cũ
ex aliena.licet ſit arg. contra. ff. de neg. geſt. neſennius in ſi. et. ff
de in rem ver. ſi p patre.S.idemq;.

q ¶ Mediã.no. mediaʒ viam. ſic. ff. ſi ps bere. pe.l.antiq̃. acl.

r ¶ Impleuentt. ſec odie ex quo teſtari pñt:et libertates relin⸗
. querepoſſunt. vt in aut᷑.vt ſpõ.lar.coł.ix.S.i.qð exaudi t in vl⸗
nma volũtate velit quis libetatẽ relinquere. qð patet ex yerbo

. Rñ.no pòot:niſi habeat.xx.an.vel niſi cauſa cognita.cũ nec liber iſte nec
aut.loquat᷑ niſi in vltima volũtate.vñ ſeruatur tenoꝛ eiuſdem legis elia

ſcẽtie. cum non ſit coꝛrectus.vt.C.de ap.l.pꝛecpimus.in fi.

noꝛi. xx. anniſ libertatem in te

ſtamento dare ſeruo ſuocon⸗

cedimus niſi.xvij. annum im
pleuerit: et.xviij. annum atti
gerit. ¶ Cum eni antiquitas

huiuſmodi etati et ꝓalijs po
ſtulare conceſſerit:curnonẽt

ſuiiudicij ſtabilitaſ ita eoſ

8 Antiquitas. vt. ff. de po

t oſtulare.i.deſideriumi

amici ſui vel clientuli ſui co

ram iudicibus exponere.
vt. K. de poſtul. l.. F. i. non

gutem pꝛo ſe poterit eſſe in
iure. vt. C. de auc.ð pꝛeſtan.
l. darum.et ratio eſt.qꝛ qua
do pꝛo alio accedit ſibi im⸗
putet qui tali cõmittit cau⸗

ſam ſuaʒ vt.ff. man.l. cum

mandanto.

„

erat in ſeruis teſtamentoma⸗

damõinuia tollẽda eſſe een
ſuimus. cũ ſ⸗ atis fuerat inhu⸗ caninam foꝛte a quodã qui
manum uiuos quidem licen

Item ſtatim cũ dicit alieno iuri: ampliat ſcdᷣm membꝛũ dicte diuiſionis

iuuare credatur:ut et ad liber

tates dandas ſemis ſuispoſ- tiuelegas. rſideꝗs non e

. . . „ 20 2
ratio quare ſit diuerſum. ẽ
ergo et idem ius ſtatuendũ
vt. ff. de ver. obli. l. a titio. ĩ
fi.nam vbi eſt eadem ratio
idem ius ſtaluenduʒ eſt.vt
ff. ad.l.acquil.l.illud.et.¶.

Eren
numittendis: quam quaſili- tres foꝛteñ poſſz manumit
. — 1 trere in vltima voluntate.vt
bertates ipedienteʒ: et quo-⸗ ſ.ę inſ..·
Hodus.i.numerus.
uam. ſ legem fuſiam

.

ſint pemenre.

Delege fuſſia canina tolleha

tus modus conſlitutꝰ Ege fuſia canina. cer

vt in publi.dicit. et.j.ð ack.
F. alie. nam canis ſeruabat
naturaʒ qui ſtatin palea qͥ

tiam habere:totam ſuam fa-
milam libenati donare. niſii uraz qui laen⸗
, re pediat lihertater nec ſibi poteſt haberepale-
lia Ouſa un pediat liben. tate; aonm nec alij perniittit accipe
moꝛientibus autem adimere rte ſicnec ſibi poterar tenere

huiuſmodi licentiam. ſeruos quia moꝛiebatur. vt
ſ. de dona. F. ſiue falſa. nec
„ . l W libertatẽ patiebatur eis da
De hisꝗſui uc ali iuns Iüu n. vndemerito canina dici
H ä m:ir vt ſit conſequenſ nomẽ
rei. vt.j. de dona. §. eſt et a⸗
a ¶ Impedlientem.i. impedimentum afferentem. ð
b ¶ Inuidam.no.contra inuidos.ſic. C.de cadu.tol.in pꝛin.
c (Familiã.i.oẽs ſeruos qͥ familia dicunt᷑.vt.ff. de v er.ſig ꝓnũciatõ.S.i
dNLauſa. vt fraus vel etas manumittẽtis.vt.S.e.ti.in pꝛin.⁊.S.eades.
e oꝛientibꝰ. Sʒ quõ pot aliquid adimi cum nihil habeat. nã moꝛs

omnia abſtulit. vt in aut.de nup.F. deinceps.col.uij. Rñ.dic moꝛẽtibꝰ
i. ad moꝛtem tendẽnibꝰ:qꝛ laboꝛabat in extremiſ vel quaſi.vel ẽt erat ſa
n. ſʒ timoꝛe moꝛniſ hoc faciebat.vt.ff. ð dõa.cã moꝛ.l.iij.⁊.iuiij.⁊.v.⁊.vi.
tates Pinnas Seetenfek-gepac lpsetun
De his qui ſui vel alieni iuris ſunt.Rubꝛic.

¶ Edimere.no. hic ar. ꝙ ea quefiunt inter viuos trabuntur ad volun/

Ic reſtringit᷑ pꝛimũ mẽbꝛum pᷣme diuiſionis poſite ſupꝛa de iu⸗
epſonaꝝ vt nõ cõpꝛehendat quoſdam liberos hoĩes.ſ.filioſfa.

vt cõpꝛehendat etiam quoſdam liberos.ſq filioſfa.cũ ergo fiat additio
et detractio dicte diuiſionis:nam eſt de iure ciuili bec diuiſio.xt.ff. de iu

S. vt vltra duoſ v ł

canis nommabat᷑ inducꝭ

ti.et auili. S. penul.

ſtingat. vt.
.de iure ꝑſo.i.rñ.eſt de iu⸗
re gentium. cum non ſit ſer⸗
uitus iure naturali cognita

e ¶ Nuris. quidam neuo

iure ten entur. vt filij quoꝛa; Mis 4 EloneliUi
ſunt.quedaʒ alienoiuri ſubie
KRurſus earumq a

patres ſunt capti ab boſti⸗
bus. vt.j.qui.mo.ſius pat.
po.ſol.S.ſi ab hoſtibuſ.nã
⁊ alie quedam ſunt in pen/
denti. vt. ff. de vſufruc. ſed
et ſi quis interdum. .i.⁊ in
aut. de nõ alie. S. bic autem
colł.ij.et hoc ſcõm quoſdã
Mos contra.nam ſui iuris
ſunt. cum̃ enim pater ſit ſer
uus hoſtium et in eoꝛũ pote
ſtate. vt. S.de iure ꝑſona.S
ſerui.ergo alium habere nõ
poſſunt in ptãte.vr.ff. de ac

quir.re.domi.homo lib er.

G.quicquid. ff. de acq. poſ.
l. cum heredes.circa mediũ
et. ff. ad.l.iuł. de adul.l.ſic
eueniet.et pꝛeterea eoꝛuʒ ra
tõ vel ſententia eſt abſurda

ſti. et iure.l. ius aũt ciuile. at ſuperioꝛ de iure pſonarum fuit ſcõm ius na⸗

turale et gen. et ibi diximus.⁊ ideo immutabile eſt. vt.ð.de iurenatu. gẽ
ainnurali dinne que eſt de iure ciuili cum: in ea ius gentiũ di/
de iuſti. et iure. ius ciuile.ſuperioꝛ aũt quã babuimꝰ

Equiturs deinreſp⸗
ſonarum alia diuſio
am quedã ꝑſone ſui iuris

cte ſi ut. .
lieno iuri

ſt ſubiecte:alie ſũt

in poteſtate parentum:alie in

deamꝰ itaqʒ de his q alienoiu

pdteſtate dominoꝛum.

riſubiecteſunt. ¶ Mam ſi co
gnouerimus queiſte perſone
ſunt:ſimul intelligemus que
ſui iuris ſunt.ac pꝛius inſpi⸗
ciamusde his que in poteſta⸗
te dominoꝝ ſũt In poteſtate
itaq; dominoꝝ ſũt ſerui: que
quidem poteſtaſ iuriſgentiũ

qgui dicunt becdiuiſio re eſt. ¶ Mam apud omnes pe⸗
Ci t iu. „der Le⸗ . —
eei enta in. gque getes animaduerter poſ
b teſare ho⸗ verbum ſumus:dominis in ſeruos ui⸗
quinq; modis accipitur.vt eſtatem eſſe.
ſde vauge potatags. Kfe neciſqʒ poteſtatem eſſe.⁊

c Wenrnan vrdaſtaft J n
ſtoteles. contrarioꝝ eadem idanmmim isif. .
Aſt diſciplina. vt bic et. j. de ich dom mo acuirit . (Sed
tutek.irñ. er. f. el. . Eteft hoctẽpore nullis hoibus qui
bic ar. ꝙ per notitiam vniꝰ èòù
immediatoꝛum peruenitux YVMVMVM
ad alterius notitiam.et fas· òè
ciunt ad hunc. S.ff. de pꝛocur. l. pomponius.S. penul. et. ff. e.l.i. et. ff, de
pꝛeto.ſtipuł.l.i.G.ſtipulationum iſtarum.ſj.de tuteliſ.circa pꝛin.

2

d GSentium.i.deiuregentiũ introducta.vt.S.de iure perſona.S.ſeruitꝰ.
e¶ Animaduertere.i.in animo vertere et cogitare vt dicit catho.
e ¶ Eſſe:impꝛopꝛie ponit᷑ꝓ fuiſſe.vt ſtatix colligitur.et.ff.e.l.i.et erat eadẽ

panis in filium. vt colligitur ſcõm vnam litteram.ff. de libe.et poſthu. l.
in ſuis.et.j.denoxa.S.fi.et. C. de pa.po.l.fi.
g ¶ Duodcunq;.ſ. iuſteſcᷣm quoſdam. vt.ff. de acquir. poſ. ꝙ ſeruus.ĩ
fine. Sed certe hoc eſſenon pot.nam ſi acquirit᷑. ergo dño.quia ſibi non
vt.ſ.p quas ꝑſo.no.acqui.ꝭ.item ſerui.et.ff. de acquir.here.placet.q̃re
dic ꝙ ſemꝑ domino queritur:etiam ſi quid per dolũ vel merũ ſeruus ac
quirat. vt.ff. ꝓ emptoꝛe.l.iij..celſus.et.S.papᷣ.et.S.ſi ſeruus.Sed hoc
ſolo inſpeao an queratf᷑. puta ſi ſeruꝰ ſtipulet᷑ opas a liberto.vt.ff. de ſti
pul.ſer.l.añpenul.vel ſi aliud factũ ſit in ſtipulatõe.vt.j.de ſtipu.ſer..
ſʒ cũ factuʒ.niſi in caſibꝰ.qð dic.vt.j.de ſtipu.ſer.ſʒ cũ.nec ob.dicta.l.q;
ſeruus.qꝛ nõ querit dño vt ſibi remaneat.nã tenet᷑ reddere. Sed nũqͥd
libertas data a dno vel a lege qð fit interduzʒ. vt. C. deſer. qui ꝓ pꝛemio
liber. ac. ꝑ totũ.et in aut᷑.demona.S.ij.colla.i.dño queritur.rñ.nõ.naʒ
licet queratur ſeruo:libero tamẽ no pòt dari libertas.vt.ff. de fidecom.
lib er. generaliter.S.ſi homini.tñ eoipſo momẽto ſic fitliber vt dũm non
habeat. et ſic hec oppoſitio eſt de pũcto.ſic et alias.vt hic vadit romam.
et hic facit murũ:non eſt tamen verum eũ iuiſſe vel opus feciſſe licet ſit in
vltimo momento perfſicden di. Similis queſtio fit.ff. ꝙ me.cã.l.extat.
i (340 dño. vel quaſi dño vt fructuanio et bo.fi.poſ.quibus queritur ex

quodcũq; pèr ſeruũ acquinit᷑

QZiber

duabus cauſis. vt. ſ. per quas perſo. no. acqui. 5. de bis. , .
k ¶ Scquirit᷑.no.hic duos effectus dñice pratis et ẽ tertiꝰ vt nõ
16Valaheet niſi in caſ ibꝰ.vt. C. de qõnibꝰ. l. i. et. l. ſeruos.

ed et hoc licet.i.licitũ eſt le abus: ae 1

upplicium dʒ pꝛeſtare

dho parari:et ipſe auxilium non tul erit

ſub imperionoſtro ſüt: liceat

ſine cauſa legibus cognita
in ſeruos ſuos ſupꝛa modũſe

uire. ¶Mãa exnoſtra conſtitu⸗
tõne diui pij antonij qui ſine
cauſa ſeruuʒ ſuum occiderit.

non minus punini iubetur: qʒ

ſi alienũ ſeruũ occiðrit( Sʒ
etiam maioꝛ aſperitas domi⸗

noꝛum eiuſdeʒ pꝛincipis con-

ſtitutione cohercetur. (ma
antoni? conſt ult? a quibuſdã
pᷣſidibꝰ pꝛouinciaꝛum de his

ſeruisqui ad edeʒ ſacram:ul

ad. ſtatuam pꝛincipis cõfugi/
unt:pᷣcepit ut ſi intollerabilis
uideatur ſeuitia dominoꝝ:co
gantur ſeruos ſuosbonis cõ
ditionibꝰ uẽdere:ut pᷣciũ do⸗
minis daretur:et recte.expe⸗

dit enim reipublicene ſua re

quis male utatur. ¶¶ Euius

reſcripti ad helianum marci⸗

anum emiſſi uerbaſunt hec.

ui (Vonſſlitutione. cuius verba ſunt. ſ. e. F. i.

ſeruꝰ ſciat inſidias

qð moꝛtem interpᷣ
tamur. ſed et ſi ac⸗
cuſauerit euʒ crii
naliter excepto cri⸗
mine maieſtatiſ.vt
ſi dñm viderit pe⸗
riclitantem et eum
non adiuuerit.vel

ſii ĩmiſcuerit ſe vxo

ri ſue vył alijs mo⸗
m (KXognita. vt
qꝛ cum vxoꝛe inue
nerit vel ſimili de
licto:quo caſu etiã
occidere licʒ. vt.ff.
de ver. ob. qui ſer⸗
uum. et. ff. de le. i.
q̃d ergo.S. heres.
et. ff. ad. l. iul. de a
dul. marito. S.i. ſi
autẽ aliaſ deliquit
vel dño non obe⸗
dierit legitime euʒ
coꝛrigere põt.non
tamen vltra modũ
boni viri arbitrio
compꝛebenſum. vt
C. de emen. ſer. l.i.
Sed nũquid ſine
cã verberare põt.
r.ſic modice ſcʒ
H emẽ.
er. l. i. licet Pla.
dixerit ꝙ non. ali /
ter tenetur vẽdere
vꝓl dare. vt. ff. ad.
coꝛ.de ſicca. vt hic
l.i.

o ¶ Beruum alienũ.ſed certe qui ſeruum alienũ occiditſegeac⸗

quilia tenet᷑.vt.ff.ad.l.acquit.l.ij.in pꝛi.⁊.j.ad.l.acquil.in pᷣjn.
que acõ hic baberelocũ nõ põt cũ nõ dño.ĩmo contra dſiʒ da
retur:qð eſſe non debet.vt. ff. ad.l.acquil. Item mela.S.legis.
Sed dic ꝙ hoc eſt qᷓ;tuʒ ad criminalẽ penꝗ.l.coꝛneł.de ſicca.
vt.j.de pu.iu.S.itẽ lex.que pena tã in ſeruis qᷓ; in liberis locuʒ
habet. vt.ff. ad.l.coꝛ.de ſicca.l.i.G.i.interdum etiã auiliter tene
tur:ſi alterius intereſt vt creditoꝛis. vt.ff.de pig.ſeruum quem

.

quis.vel fructuari
de dolo. ſed et eleganter. Acc.

j.vt. ff. ad. l. acquil. ſed ſi pꝛopꝛietatis. et. f.

p ¶ Sed et maioꝛ.i.magna.vel maioꝛ qᷓ; equũ ſit.
q ¶ Conſultus.i.interrogatus. ſic.ff. de pac.l.item qꝛ.S.fi.vnð
illud. Conſulo te querẽs:nbi conſulo conſilium dans.
r (Eden ſacrã.ad que loca qlĩ ⁊ bodiecõfugiũt.circa qð diſti⸗
gue vt diximus in aut.de man. pꝛin.S. neq; aũt.colla.ij.

v ( Recte expedit.ſ.pꝛecepit. Acc·

x ¶ Atatur. qꝛ intereſt pꝛincipis lo cuplete

ſogant.no.hic ꝙ aliquus cogit᷑ vend ere reʒ ſuã bonis.ſ.vt
pᷣ aũ babeat ⁊ ad dñʒ pꝛimũ ñ reuertatur.vt./px.S.⁊.S.fi.ĩ fi.
t ¶ Bonis conditionibꝰ. ne ſimili pena anterion afficiantur: vel
ne erpongutur vel deſtituantur in eodẽ.vt.j. ꝓxi.S.et.S.fi.

Ararur. qꝛ intereſt pꝛincipis s ſub ſehabere ſubie
ctos. vt in aut.vt iudi.ſine quoquo ſuffra.S.cogitatõ.col.ij.qð

non contigeret ſi cui libero ſeruos ſuos liceret occidere. Etno.

% .

* .
. .
. Re vERX 5 — –
De patraa po.
Denuptijs.

cubina vel quelibetminꝰ legitima vxoꝛe.vt.ff.ad munici.ſi deiure.S.fi.li
cet concubinatuſ iure ꝑmittente ſit.ff.de cõcubinis.l.in cõcubinatu.inſi.
neq; valet oppoſitio dematre ad filinm. quia ibi nõ eſi alis cõſuetudo
qualis ad vxoꝛẽ.vt.j.ti.i..ergo.et in aut᷑.quõ opoꝛ.epi..i.colł.i.et.S.
quãta ibi.ſed aut ſole ⁊c. Acc. .

Nꝛimus

ꝙ ülud idẽ intereſt pᷣuati pꝛincipaliter. ⁊ reipu.intereſt ſcdario
vt. S. dixrimus deiuſti. et iure.ĩ fi.ar. contra. ff. ſo. ma. etiam. S. li
cet. ⁊.l. ſi conſtante.S.ſi maritus.Acc. dus.

n ¶ MMartianũ. ꝓcòſul emi.etice alłs euetice vrbis. vt. ff. e.l. ij. F. ſi

b ¶ Hominoꝛũ. hincinde allegat:et duas ꝓ dominis rationes
vel dicta ponit. p (Nus autem. qð conſiſtit
Ein ſeptem. Pꝛimo quia nes n = =

—

c ¶ Illibatam. i. ſ

H b . 2 . t. ) . „ geſſitate famis vendere po
diminutam. Sominoꝛũ quidẽ tatem in ſtis nuptijs pꝛocreauimus. teſt vł obligar. vt. C. ð a

qui fe diſ.l.iij.ſecũdo quia

vt ſeruos ů ſuos ſemuosillibatam eſleos ab eo in ius vo. non poteſt

monium eſt uiri et mulieriſ cõ

nec cuiq; hominum ius ſuuʒ

bdant. et ſic dene⸗ 1 „ un en ien mnein co p. C. dein ius vocan. 1. n.
ganr z ndle detrahi: ſed dominoꝛum qui/ iunctio indiuiduam conſi ue Fana. un eagen oge *
eoos ptinernes dem intereſt:ne auxilium cõ⸗ tudineʒ uite continẽs. ᷓus ne vt f iud. lliſ. Auar
negeur.ſ a ſedo tra ſeuitiam uel famen uel in- auteʒ poteſtatiſ qð in liberos to qꝛ p ei acquirimus. xt.)
nainiee ae Vl tollerabileʒ iniuniam denege habemus: ꝓpꝛium eſt ciuiuʒꝰ naanaſ ba negia
dñi fnulliates in tur hiſ qui iuſte depꝛecgntur. r. omanoꝛum (Mulli autem na aliũ ſine licentia noſtra
krat ociſ mund Sdeoqʒ cognoſ. cede que⸗ alij ſunt hoies quitalem in li- ne bertrsr Ede te
e Hniuriam. quã relis coꝛum qun exf amilia iu beros habeãtepoteſtatẽ: qua co inuito ſua bona aduen /
panuntur ure ne lij ſabini ad ſacram ſtatuam lem noshabemus. Quiigit n Hanud iran⸗ 5 .
irectult.vn.. de (on fugerunt: et ſiuel durius exte etuxoꝛe tua naſcit: x tug dam tmen dirauinre ali⸗
iniur. .ſenus. habitosq; equum eſtuelinfa poteſtate eſt. ¶ Iteʒ qui ex fi menta adinuicem hociure

f enegetur. ſic.

. f oͤ offi pfe vꝛ.lA. Mi iniuria affectos eẽ cogno⸗

liotuoet uxoꝛe eius naſcitur

pꝛeſtant᷑ qð falſũ eſt: cũ in
emancipatis hoc fit.vt. ff.

S auten. Ueris: uenundari iube:itaut ĩ ideſt nepostuus etneptis: e dellbe. agnoſ.l.ſi quis ali⸗
iunrnraa. reuertantur¶ Qui ſabinus ſi i nepos ⁊ ꝓneptis:et ðdincepſ eſſe non poteſt. vt. j. de in⸗
ahrauden . vele· mee conſtitutioni fraudem fe ceteri. (Quitñ er filia tua Rmn F.itan maruise⸗
non obedlt velca Cerit: ſciat me hoc admiſſum naſcuntur: in poteſtatetuan & allaminmelporeſterem
lide dicens ſenon aduerſus ſe ſeuerius executu erunt:ſed in patris eoꝛꝛum. Airca qð diſtingue. q̈ ait
eſſe iſtum qui fugit rum. a nullodetinet᷑. aut ab ali⸗

N BZepattia potcſtte.
Rub. De patria A

Denupts.

Mſtasaũt nuptias in

quo.ſi ab aliquo volẽs aut
inuitus.pꝛimo caſu petam

eum per officium iudicis ðꝰ

oteſtate. W=W?M K e — libe. exhi.l. iij. F. hoc autem
4 . ateh, 1 areſtatenſ ſüt ter dic analid rdugd octduei rẽ⸗
K UMpoteſta libeni nri quosexiu-⸗ trabunt qui ſcòʒ pꝛeceptale agã vt. ſ. de act. F. pꝛeiudici
te. hoc verbum nmn k M 4 . ex 4 — n 5 ep alef nomterdicto niſi in ca
tis modiſ ſumitux ́ßßUDẽ ſu.vt ſi volo eum adire her
vt. S.ti.i.dixius / F⸗ M L Aiitatem in qua factus ẽ he
§SF. -⸗⸗ —— l res. vt. ff. de acquir. here.ſi quis mihi.ꝗ.iuſſum.et de libe.exhi.ſi eum ſer⸗
l¶¶ Guſtis. que ſunt iuſte:dicitur.j.ti pxi. uum. in ſecundo eadem auxilia locum babẽt et plura ſcilicet rei vendica

m ¶ Hu ptie.et dicuntur a nubendo.i.velando.quia velate ince
dere debent vt ait yſidoꝛꝰ.ſʒ matrimonium dicit᷑ ideo qꝛ mulier
nubit vt mater fiat.et hec duo noĩa licet diuerſis rõnibus idem
ſignant. Itẽ cõiugiũ ⁊ cõnubium ⁊ cõſoꝛtiũ.vt.ff.de ritu nup.
in eo iure.S.hoc caput.liq; hoc vltimũ quãdoq; inter ſeruos ac
cipitur.vt.C. de ſer. fugi.l.fi.inter quos ꝓpꝛie dicitur contuber
nium. xt. C. de inceſt. nup. cum ancilliſ.
n ¶ Loniũctõ. animoꝝ.nõ coꝛpoꝝ tantũ.vt.ff.de re.iur.l.nup.
et illa coniuctio animoꝝ ſignificat vnionẽ que cõſiſtit inter deũ
⁊ iuſtam animam. vnde apłs. qui adheret deo vnus ſpiritus
E cũ eo.reliquũ.ſ.cõiuncto coꝛpoæ deſignat cõfoꝛmitatẽ que cõ
ſiſtit in carne inter xpᷣm et ſanctã ecdleſiã j. bumanũ genus . vn
de euã geliſta. ve pum caro factũ eſt et habitabit in nobis.
0 Wrgiaina. gu⸗ ad affectionẽ.ſic.S.de iuſti.et iur.in pꝛinci.
actu eĩ plerũq; fit ſepatio:iure tam veteni qᷓ; nouo pmittẽte.vt
C. de repu. cõſenſu. et in aut.denup.S.ſi ergo.coł iiij.etin aut᷑.
vt lice.ma.⁊ aui.S.qꝛ vero.colł.viij. Sed nũqͥd hanc affeclionẽ
habet aliquis ad concubinã. Quandoq; certe ſic et ideo adij/
tias huic diffinitioni:diuini et humani iur cõicatio.vt.ff.deri⸗
tu nup.l.i. Diuini.qꝛ eiuſdẽ ſecte debent eẽ:vt nõ ſit vnus chꝛi
ſtianus et alter iudeus.C. deiudeis.ne quis.Humani.quia fo

tio de iure roman oꝛum. vt.ff. de rei ven.l.i.F. i. in tertio locum habet int
dictũ de libe. ho. erhi. Atem actio in rem de iure quiritum.vt.ff. dereivẽ.

l. i. F.i. et de libe. exbi.l.i.pꝛimo Reſponſo.

q ¶ Romanoꝛum.i.omnium qui ſunt de romano imperio. alie vero gen
tes quedam vt ſeruos tenent filios. vt ſdaui. alieyt ꝓꝛſus abſolutos.
vt francigene. ideo caute dicit infra: talem qualem.

r ¶ Ex vxoꝛe. aliud ſi ex cõcubina. vt. .
in aut᷑.qui.mo.na.ceffi.le.col.iiij..fi.

14

De nuptijs. Rubꝛica.

ſ. ti.i. F. fi. vk inceſto coitu mius. vt

on erunt.quia qui naſcunt᷑ famił.ſequũtur. vt.ſ.de le.ag.tu..i.et

¶ In ma.ſi tamẽ tu ſis tui iurnon alias.vt.ff. ad.l.iuł de adul.ſi euẽiet
in boc ſequitur conditionem patris.vt.ff.de ſta.ho.l.cum legitime.

1

1 Znas aues ilibe bomines. vt. . de liberti. . fi. ſerui ergo nõ

faciunt matrimoniũ ſʒ contuberniũ:vt hic.et.C. de inceſtis nup.

aum anclllis.et in aut.denup.S.ſi vero ab initio.coll iiij. ſy aliud eſt iure

canon

num qð pꝛeualet.vt in aut. de eccle. ti. .i. col. ix. vbi dictur ꝙ cano

nes ſunt ſeruandi pꝛo legibus. ac.

—

Pꝛecepta.que ſunt.j.e.ti.per totum. vt. colligimus in magna gloſa.

