le Exqua.ſ. tn, al i e, g ⸗ 3 „ . in princi.⁊.ff. dad qᷣd
f * R Ipulatu! ur emm b con dum in fi. Sed ad
Sadts erithn cterofrmen Rär Aacuckneläncgane r an enis
* H efit. pure uelu . nfe⸗ e bee ttur. Kü! buz
beerceni genera 5 lum apudu ſtipite ð⸗ efit. puren idqʒ confe. Rreralienu vebie
1 dic. vt. Z. tl. pu urfoꝛteg ſtipi lim n reſpondes n diem? n eintelligend ſtati cũ
ds wie vres pri. llabaturt cre olim s dare ſp Indiem pꝛauen tveniat
. lerũt. ſpõ im peti p ecuma ratus. vt. ff. d
. Item et evbipe ſcendens dita fuerũt.ſp. ſtim P . die quo p⸗ ſacco par 8. ſed aliquod
ie laanhabe vhiße ba talia tradita 1s pꝛomit madiectodie ꝗ fit ueluti e. ꝙ dicimu diemm dã 5
vn. titur certum rn Uer 2 eo pꝛomitti P mit i 1r ſtipulatio gkalen. Jamet.enſvemuami5.
/ carmm niſip erata des ſpõd ittis fidei pi ſoluatu S Pamis kalen. dum Frif eeonſipe
ali pecunia num ria. 1 fideipꝛom iubeo. da⸗ decem aure des. Ich pe. et f . ff. m fere vbiq;
H ſiipulatu. t0. fl den lei aciam . gre marcn Aoe in wem iula⸗ e
nt⸗ (Xr ud E dabo. facies f ina au 1E utem q dem Xris t. j. x. dies fia eeſt bona
depi ſiautem i⸗ r: nõ trum auten lia lingua ſti murſtatim q ſes uenerit poteſtal ꝛeſ. vt. ff. de
wins midbi aatre —1I1 libet alia ing il int᷑ mur ipꝛiuſqʒ die⸗ — lem ip ſegum ſe ſide interpꝛe
ietenaſen cauel qualibe latur: nihilin⸗ ſed bor arner coquidem er ſe. conſule..
alio contra eincer latio concipi 5y ſtipulãti⸗ on põt . at ne ſtipulatõ facta tatione.
37 2 el J ,B P P 8 0 ¾ SE . .
enam no g pn llicet ſi urerqʒ lingue n ie in quem ſtipr 6 et .Hr
omn ti. nam dnomnka⸗ eſt ſcili um huius mngue ſodieinq⸗ K.a etE ak. tuilis. Rñ. ſic vt
actorbn oetoe um intellect ſe eſt eacey vode = Naclano Ngomschna Küiſent
8 di nachtl tiri habeat:nec nece H n diẽ ſ.ſit ſtipulatio. ardatepe⸗ computatun Kaaleand
n e.§. i. ybi de diaſ.t nculenio. Kun kaans bins tompumhrt deum
me. S. i. y D Sn⸗ nſtituta. ergo hic actus la aaus b⸗
ſi pmino aliquid p ct. 5. de conſ Důʒ dic ꝙ o. et illa regu
no GH npiin. Sed anid laimunan b Egiioereuitaaus Goechb uik ain en. r. etnõ nlus
1(Elnentn ni ac in —— bama reiedes Se r ot Giagelkvucectme
p. mei ve ngaidtacataggiru⸗ vt. ff. e.l. ita ſtipu FaacaktKane⸗ re. S.et die Y ideʒ dere
„ e. M. . i . Y . 1 . 5 . .„Nol. er
rarenoporrer PuscSnemneatur. e eg . rrulshlattaunie⸗ c. vt. ff. ver. ſeeces
. duicane rseunn no in alludit engocke vt. EEKERE e, repellitur er
,i Pꝛin. 7. . 1 . noĩia co , in dien NrWe it. ſe . in pꝛin. H 10
8 Sneuenen i rane⸗ dabarpuns altel kei har petn ee Eoeet bodiearempo rda
Ph⸗ i 1. et. ff. *Er . 0tefſt. lic. er⸗ —e — ett
4 2 ela ers gedanai Ranhen alre obakua nen ers tiecn oge⸗ Sec eRin dek. nen e
7 nnambgenſt eltefinepaek r, is d gertoanid f. ida ganegtal valam go male. Beabt Sð
n id ganana minanen heſ eſe c vlaltaua deßis anter,dies unamm na ilt cades dar. t tenninum p⸗
2 s haneütukamneeab eüoalepa vnd ſded⸗ ttezaaars
3 K dſact. ſen . e Be teranan Foies⸗ dcetbichbio queſtonen
ng. re. ꝑ t. vt. ſ. e. F. . Pt KEribui debet.
ſe aleinban rnr ſe⸗ meboaleſ eg, . f(Znd
vel ẽt al lolim per iden. eca:vel alia. vt ten. de eq
cun keganleaua opꝛie diaf. ſic in auten. L
euutan

Zartius

—
——

De yer. oll.

enptoꝛium partibus ad audiendam ſ. ententiam puta in die iouis. vna

Liber

partium non veniente ea die:quero quando debeat ea ſententia ferri: an
die ſtatuta vel ſeduenti. Et videtur ꝙ non die ſtatuta.quia vt in contra⸗

ctibus tota illa dies videtur ſi
mano.per quam legem etiam

patet ꝙ ea die ferri non de⸗

buit. Iteʒ alia ratione.quia

poſt peremptoꝛium deber e⸗
am partem abſentem citare
iudex.vt.ff.de iudi.lapoſt e⸗

dictum. ⁊ inter vnam citatõ
nem ⁊ aliã debet eſſe ſpaciũ

decem dierum olim. vt. ff. de

iudi. per ĩterualla. hodietri⸗

ginta dierum. vt in aut. deli

ngio. F. omn em. coll. viij. et

ſʒm conſuetudinem boñ.v⸗

nius diei. vnde patet ꝙ in

die peremptoꝛij non debet

ferri:ſed in illa lege poſt edi⸗
ctum exponitur debet.i. po⸗

teſt. Atem videt᷑ eõ ꝙ in die
peremptoꝛij debeat iudica/
ri.vt. C. quando ap. non ẽ
ne.l. cum non eo die. Iteʒ ſi
ſit ita pꝛope ſero vt certũ ſit
eanm partem amplius non
poſſe venire: debet iudicare
ifra diem peremptoꝛij. vt. ff.
de ver. obli.l.cum ſtipulatꝰ.

ſum mihi vel ꝓculo. 2. l. lib

g ¶ Datuʒ ideſt non eſt boc

homo. in fi. Et hec eſt verioꝛ
opinio.ſed tamen poſt veſ⸗
peras ſtatim vel in ipſis ve⸗
ſperis debet ferri. vt in aut᷑.
de iudi..S. ſedebunt. colla.

vi. ſed nec in nocte debet fer

ri ſententia.⁊ ita pa ulopoſt
exceſſum veſperarum debet
iudicare.⁊ ita quidam electi

ad quoddam conſilium de

facto iudicauerunt.

verum incommutabiliter.

1a. vt hic. ⁊ pꝛo hoc ẽ vt.ff.de feri.l.moꝛero
ſi media nocte veniſſet ſatis ſufficeret.vnð

non debetur niſi viuam. ar. ff. e. hoc iure. ⁊.l.in illa. vel dic ꝙ eſt
pure abnegatiua.ideſt non conditionalis.

b ¶ EPerpetuatur.ideſt donec viuat. ſic.ff. pꝛo ſocio.l.i.ſsm quoſ⸗/
dam.immo dic per omnia ſecula etiam poſt moꝛtem. nam tempo
re non tollit᷑ obligatio./ ipſo.ſ.iure vt ſequit᷑vt.ff.de ac.⁊ ob.obli

—.—. —

arbitrio ſoluentistribuidebʒ. iri:eamq; ipſam ſpem in he⸗

neqʒ enim certum eſteo die
quem pꝛomiſſuʒ eſt datum

non eſſe pꝛiuſquã is pꝛeteri-

erit. ¶ At ſuita ſtipulauerisð

ceʒ aureos annuos quoad ui-⸗
uam dare ſpondes pure fa
ctaꝰ obligatio intelligitur et

perpenuatur: quia adtempꝰ
non poteſt deberi: ſed heres
petendo pacti exceptiõe ſub
mouebitur. ¶ Sub conditi⸗
one ſtipulatio fit cum in ai⸗
quem caſum differtur obli⸗
gatio:ut ſi aliquid factum fu

erit uel non fuerit: committa

turſtipulatio: ueluti ſiticius
cõſul fuerit factus quinq; au
reosdareſ =

7

ita ſtipulatur ſi in capitolium
non aſcendero dare ſpondes

per inde eſit ac ſi ſtiplatuseſ
ſet cum moꝛietur ſibi dan.

biscontigenit.

—.,,.—

redem tranſmittimus: ſi pꝛi

———-—

uſq; conditio ertat moꝛs

inſeri ſtipulationi ſolent:ue⸗

luti chartagine dare ſpõdes

ne denaan A tideo ſi quis

E„nditionali ſipulati auteʒita ſe babent: ſtatim na

onetantum ſpes eſt debitum

gationum. S. plaq;
⁊. ff. de ſer. ſeruitu⸗
tes.ſed per excepti
onez vt ſequitur ð
heredi.pe.⁊c.vt.ff.
de ac. ⁊ obli.l.obli⸗
gationum. S. placz
⁊.ff. de ſeruitu. l. ſer
uitutes.

c Cnb conditiõe.
cafum. ideſt in ali⸗

XAi-. ſor quam foꝛtunam o-⸗
que ſtipulatio licet pure fienri piinataʒ vt poſſirſe
uideatur: tamen re ipſahabz babere adeſſe nõ
tps iniectuʒ quo pꝛomiſſoꝛ gltergnac defun“
utatur ad pecuniam cartagi e S.cdinones. a0,
curſius.

d Differtur. nam

hb ¶ Pꝛiuſq;. vt.ff. e. quicqd =M
5H. fi.? de pignoꝛ. actio.ſi neceſſariꝗs.S.ſiannua.
i E ſi ita.annuos.aliu

no. nam pᷣmo caſu in initio cuiuſcũq; anni:ſecundo ĩ fine commituitur ſti

pulatio.quia ſic eſt in legato ſicutĩ relicto. vt.C. qñ.di.le. ced.l.i. Sʒ ar.
contra. ff. qñ di. le. ce.nec ſemel. vnde verſus. Annua ſi debes tuncreſpi

cies caput anni. Anno ſi debes in fine tenebens anni. vt dices. ſ. de inu
ti. ſuipu. S. qui boc anno. ⁊.ff.e.l. qui anno. Ded nunquid eſt vna ſtipula⸗
tio vel plures.Rñ.vna eſt.vt.ff. e.ſi ſtichum. SF. i. licʒ legata ſic relicra ſint

plura. vt. ff de dona. cã moꝛ.l. ſenatus. . fi. Sed que eſtratio. Reſpõdeo .
quWuicſemel in ſtipulatione inſpicit᷑ conditio ſtipulantis.vt ſi ſit flius acq
rat patri. ⁊ vna eſt actio.vt.ff. e.l.ſi filius.ſed in legans plures conſidera

tur.ſ.ſingulis annis.cum ſingulis annis cedat dies legati.⁊ plures ſint

actiones.vt.ff. de ann.lega.l.cum iniannos.⁊ qñ di. lega. ce. l. cum in an⸗

nos. Sed. ¶0. dicebat banc eſſe differentiam. quia in ſtipulationeẽ vna
verboꝛum conceptio.ſed quantum ad rei veritatem plures ſunt ſicut le⸗

gata. facit pꝛo eo.ff.e. plunibus.S.i. Sed ibi cene per alia verba fuit fa

cta.ſ.ãnua bina tnina die. Vel dic ꝙ ibi quoꝛundam ſententia recitatur:
nec obſiat ꝙ vna eſt conceptio.nam ⁊ in legato vna eſt conceptio.
Quoad viuam. ideſt donec viuam.

àa Facta. ſ. ratone pᷣmi anni. ſed rõne ſequentium ẽ in diem quo ad quid

quia ante annum non debetur.⁊ conditionalis quo ad aliud. nam als

d ſi dix erit ſingulis annis.alið ſi dixerit bocan

(Loca cẽtinſeri.non ſolum conditio vł dies.

ſeſſone.⁊.ff. de ver. ſigni.l.creditoꝛes.ſed rõne ſpei creditoꝛes di
cuntur. vt. . e. E. ex condinonali. ð
i aſcen d ero. S. poſuit in affirmatiua ↄditiõe:nũc in negatia
ondes.ſ. v. aureos vel aliquid aliind. atm.
g oꝛiet᷑. ſiles ſunt iſte due ſtipulationes in hoc:quia moꝛtuo
ſupulante in vtroq; caſu committitur vt heredes agant.naʒ po
teſt obligatio ab berede ſic incipere.vt.C. vt acti.ab bere.⁊ con⸗
ira here.l.i.diſſimiles in boc:quia pᷣma conditionalis.ſcda in di
em:quẽ diẽ certũ ẽ euenire.vt.ff.de condi.ĩde.nã ſi.qʒʒ neſeamus
qñ.vt.ff. de ↄdi.⁊ de.l.i.⁊ in aut᷑de nup.s.deiceps. coll.iiij.
b ¶ Er ↄditionali.ſpes autem non ceſſit vel venit dies: ſed impu
ra ſtatim cedit ⁊ venit.vt. ff. de verbo. ſig. ced ere. ſʒ in illa que eſt
in diem ſtatim cedit dies legati:ſj non venit. S. e. S. in diẽ.
i ¶ EKranſmittimꝰ. ſic. C. debis qui anteap. ta. li.

K ¶ Lontin git. ſy qualr legatanus conditõ alis legati ſpeciẽ ad

heredẽ non tranſmittit. vt. C. de cadu.tol.ꝭ.ſinauũt.Rñ. in ſtipu⸗/
latione interuẽit factũ ſtipulantis volẽtis ſibi pꝛoſpicere.⁊ ſic he
redi.vt.ff.de ꝓba.l.ſi pactũ.qð factum non ẽin legatario:cuiꝰſa
ctum interueit. Et eodẽ modo Rñ.in br̃di conditionali.
m ¶Aps. að bonus iuder arburabitur. qð dicvt. f. e. continuus

——

rome ita ſtipuletur hodie car ahte euentum con
thaginedare ſpondes inuti? ditionis obligatio
erit ſtipu latio. cuʒ impoſſibi elat ve n
lis ſit repꝛomiſſio Conditi ſicea pendẽten
onesque ad pꝛeſensuel add eſt debloꝛ ſie nee
teritum tempus referuntur: nemſtitutus vr ff
aut ſtatim infirmant obliga⸗ famr hercſſma⸗
tionem: aut omnino nondift⸗ deconiti peruii.
ferunt: ueluti ſi ticius cõſul? ieo ꝙ diat odino/⸗
fuerit: uel ſi meuius uiuit da- aaledebius polſe
re ſpondes. nam ſi eaitanon ferniſicer debluum
ſũt:nihil ualet ſtipulatio: ſin Pegn v vgien
F ii quod. Item ar.
ↄtra.ff. ex qui.cau.
in poſ. ea.l. in poſ/

7

D
Zertius
äl eryno cabuͤeſit dena omiſra:nõ
ſfheratig ſtiht pmum:⁊ ſi er vno capiteſit pena ↄmiſſa:
1 ne ondde. cseeerdea reeeee
cum ita. n. Kepꝛomi i iſi vterq; baberet com ranſac. qui fideicom. ä
ugf kae viciatur. vt.ſ. de inuti. ſtipul. Sunvoicn vleſterer ſolu cõmitt NerenenC. Aüll ſrip ulari. de qua dictũ ẽ. 5. ti.i. ples ꝑ
enp⸗ ibi ꝓcuratoꝛem: ⁊ egiſſet quilibet eu ᷣu. Deduob'reis ſti. cit deduobus reis ſti. acpmit.
dahl to v elf Fſtmre os. ta. itaq;. æ.l. vuim ad pñs tenpus ſone interueniunt qñq;:ideo dicit de Z ſupulãdi. bic dr
B Conſul fuenit. ſic. f. ſi cer. peta. itaq;. .l. * ni gleſun⸗
nn 0 Coamldein kͤ anas alara .
J ogationeʒ pꝛomi tendi qui aliquaz
lic auödlabarten. Garioncm: licct apucnos nſ cum duobus ſeparatim ſtibu us iiñ dali. al dftens i
ulee Fdeiudi. ſed et /Ia ſed lantibusita ꝓmiſſoꝛ re Po cõnuenitur. vt. C. de
.In⸗ . ut ſj ſti 4 Une E .l. i. po 13
hnt conta. Sed die q exiam facta. ut ſi ſnuletmnn deo. Mam ſi pꝛius ticio ſpo⸗ Rarſiet iens ſtipulandi
Nanuns de liquid fieri uelnon fien Etin deo. t: deinde aliointeno⸗ ot chinence vt viatun in
. V rerum naturam. id / Uqu ſmodi ſtipulatiõibus op ponderit: 1 . li glo. Accht.
ſe 8 nanme ger huinſn t penam ſubijcere: gante ſpondeat:alia atchʒ glia ¶Sponde hoc adiecto
4 m . „ D „ „ . 2 . .
fn, Gucz ſola pteriin nenremikkae ſt pulationis in erit uikale nce ſienur vrſiut duo reiinſoltum enr
kir ⁊ pꝛeſentia ſunt cr ne quantitas ſt ſe duo rei ſtipulandi eſſe¶ Ouo amiure veren. vt. .leiet
de IE A, „. . r- bulis.
ah ta:⁊ ita hic accipit᷑. incerto ſit:acneceſſe ſit acto⸗ pꝛomittẽdi ita fi SF.fk. .5. cum tabult kemnal⸗
n nar Manee pꝛobare quod eiusinterſit. puncluene cden aren dare Wpat dimaranmr ad al
certa ſun 4 ———, E,, 1 „ unt me . ffe.
E ad nkeerelnnd Senentccen urecn r asE NeK
Cto libet: vt ſi moꝛiar. 8 cl pena 1 „ 2 1. .H. fl. .
i Ura tenannd⸗ ialaeng . an: tunc aureosdareſ noceerſ . be⸗ nanena ler aand mos⸗
E Nerng: betſitafdcnncs lzunne anederſRödee lret aderalcrenane os
türni nem. vt. ff.ð condi. enenomine dece aureos da 8 iobli? diyer at. ibl. naʒ P
nebi nam rſi. e leſ ondes ( Sedſiquedam deo. Ex niuſincel ns Dielicef etnaſt olt
adro derſa rKos no⸗ relpond non dieniun aea gationibus ſtipu gtiombus r. ronind eleſech ſũt re
fi uatio. ſi kongito, fieri quedamn Nlelt le⸗ inſolidumſi ingulis debetur 2 giroees dnd e dinerſarum
aralugezun⸗ dans hetene in mittentes ſinguliinſolidu, temm. vr ſe . erbuins. .
aremum ideſt in tur: clauſula erit huiuſmodſi ꝓm in utraq; tamenobloyoyo
ſodnd ſcientia dei ne vt adijcienda.ſiaduer us e aH tione una resuertt: æ uela Afdnoreite inſolidum. pr .
biun ſunt teſte Boeto it: tunc pene noĩe decẽ au lter debitt ium perimit t Er buiuſmodio i
peli tanqᷓ pꝛeſentia ſũt ve ſpondes rer ſoluẽdoomnium Renrr ni us. bocrefarnn ſnſeu
. EI rgſ . „èè ittendi: æ quo tur
nfiat Item allas.ſunt reosdareſp u.et d'o. Obligatiõez 1 omnesliberat. Pminen .ga reos ſti. vt
ille ãni ante ocu⸗ Aee, en ſolidum ⁊ ſti. ad reos ſti.
Et in⸗ drehe⸗ De duob reis ſtipu. et pꝛo. . rduobus reis pꝛomitten pbamur . ſtatin. vtmuſch
Nin⸗ ſterna dieſ quepꝛe ipulandi ?2,p- dialiuspure aliusin diemuel s nirac vniaſf⸗
n. terir. rhicimi di, Tſtipulandi ⁊,/p⸗ ſub conditione obligari Ppo⸗ ob knan vnn end eliſ. in
e mecarera nalnt/ —— ſuntect duo Fanect teſt:nec impedimento enitdi⸗ ſiſech plures ſunt: quia plu
N ra naturans: qd Erei nen pollunt. ſti inus res tenentur. vt bic·
as tnranatitians „ ſzn es aut conditio quo min x¶ Debitum alter. ſ. reoꝛum
idem eſt qð ipſe de ſtipulandi ita ſi poſtomnium (Oebitun
—ſſtipulan RD ſtipulandil.
vegnn Segouimrtns y ¶ Alter. reoꝝ ꝓmittendi.
ſuſpẽdunt ſiue di · NKN
HoO0 dc onem. ille qui accipit. ff. de arbi
n Vneena nk Fdete n ſi totum. wnr. . nla leaninn Vortrd⸗ qniſ⸗ ſulteloge utnd lenenn :Epfir fſieni in
nas pis vbi pñ ſolennitas erigitur: vt. vij teſtes in teſts. vt.. . iduo. Ael dic q quihz iſton refert ad vnj di.vt.ff.e.l. andẽ.
H . 5. i vel loguitur in ülis caſtbus vbi certa ſcientia v intellecx rono. . olz genere obligandi.v d
ignn ſta. 5eivel loquitur in illis aſtbus bi, vi, L.de dongenecin ſti vouobus, pör ſ nonmmedbiefpantas:gs eẽ non de Kkel. 0
cun eſe iturin contractibus pi p„ (Ex duobus. p dĩ fallit hic. vt. ff. e.ſi ex duol
4 depe Krarcn in conditionali. 1, 6. ſo ſi quis. Rh. ſzm. MD. qðᷣ ibi regulariter dueniente conditione
g⸗ irdutann eſtipula quein dãdo conſiſtunt hucuſq; di .f⸗ Alij vr. P. dicunt ꝙꝙ bicnon ẽ abgehoen oꝛeremanet impi⸗
u⸗ d Mon K denig anetane⸗ vel die ambo equaliter teneanf᷑ſed ad buc medio » H põt eẽ ipi
5 Bubiſccre tie Fdepꝛero ſpo .d. quoad tae. Quare dic in uanttaredebita vlreque ebeuu,non pot ezipi
e¶ Bubijcere. ſic. f. de pꝛeto. ſtipu. l. qSo. nõ inteſt quo ad tas. Quare dic ꝙ in quat t hic⁊.ff. e.l.ſi ex duobus.S.ſfi.
uantitas. ff. arbi.l.non aũt. contra. So. nõ inteſt quo⸗ tas.vt ibi:ſed in alijs põt. vt bi
io f¶ Quantitas. ff. arbi.l. ñ quo ad vtilitatẽ ſtipłatiõis. 3S in
i bhoe yt valeat opꝛomiſſũ. Inkeſt tñ guea
ſ

iente conditione: ſociũ poterit ↄuenire mandari ſsm
P teſkvrpicinmalker. · de c AMinus. aducniinteconltione. Reykrgaccmſtanidofepure du⸗
Rꝛobare ſe qaus mter bak Ri teſ vrpictunuif r. de duoſdan. va nerma nego. ge de & eltps agd canſtitl . t ſi bocacũ
iſche 9 Apꝛo eo-li.niſt peral doloalteremnep ſolü ſaam. vr f. os reos debendi ⁊ quly inſoliduʒ dneniii i⸗ viiaur.dedno. re⸗ß, enl
n Agin l ih Fin boe Aremar. . villaf. de expſiz: niſi e dliconnnnent depactis vt. Qdepactiorl,pe,
b ¶Bed ſi quedam fieri.putd ire romam. M uenunarutn ntelicnſutani g deh
eni, Banarſns bocredifſoo. nulti fdemne: ſiiuder. Acrurligs.

i
umn 5 (Klanſulgl⸗penglig,.

Liber

r ¶ Stipulatus.boc diſiunctim.i.diuiſim. ełaudi.ſed quid ſi vn⸗
iuſſit ſeruo:⁊ ipſe alteri ſtipulatus eſt nominatiʒ. Diſtin gue ex aan
ius re:vt ſi ex re ubentis ſibi queratur. als nominato. vt. C. per
quas no el derie pinde Ffiaf e. lʒ antiqͥ alr diſtin

¶ Rubꝛica. De ſtipulatione ſeruoꝛum. .—
Eruu dſii. qui dñs caput eſt ſerui.vt.j.denoxa.. omniſ.ex ſua
enim pſona nil poteſt. vt. ff. de re iu. lI. ſerui.⁊.l. qð attinet. niſi ex
quo manumittitur.tunc enim incipit hre caput.vrt.ff. de ca.di. ho

n pleriſq;. hoc ꝓpterea dici t. quia hereditati furtum fierinon /die. guant. ſ od ſeruꝰ vnius.nam cũ ſua ſit amplius q̃ni
poõt niſi in mibus caſibuſ.vt G non pot. vt. . le.
ff. ſir paredlitonie 7 lul. . V S.ſed ſi rem. ⁊. ſ. de
Item ꝓpter vſũfruc.qui ſer ,„„ ⸗ ,. m „ . ac. ſic itaq;.reſtat er
Trbniſond pmitu non po ab eo qui pure obligatus eſt bitur. ueluti ſi ſemꝰ ſtipuler ¶ go vr ſoli alten /⸗
reſyr barcimtl dueamt. petatur. ut libi ire agere liceat. ipſe eni auur. Aliucd ſierre
vt. ff. e. Vufructus. . P e ken or ipulet tunc
e¶ Peſunci no beredis. Ze ſtipnlatione ſeruoꝛum. im pꝛohiben non debʒ: nõeti· omnibus quaruur
hic ⁊.S. de bere. inſtit. SF. ſer . r n aʒ dominuseius. ¶ Seruus ſ Emn wunidi iu
c. ff. de acquiren.re.do —2 S õä ii dicio re⸗ cum
uitparciirae. que ſit ra⸗ Eruus erx perſona commum 8 ſtip ulando umcun Agit (cõi di. pꝛo iſto
tio auge parſonei deſtnei donlini ius ſtipulã doeeaint hi cndde ſnid rouo eue de
Zznon beredis. di habet: dominiacquirit niiimſſuum ne
ihabet: ſed ⁊ he⸗ lacꝗ ſuus lucratu
F. ſeruus — — HIDEe e, e ſuus tus erat
¶ Hereditanuus. ſicff dein edlitas in pleriſqʒ perſonede useoꝛum:aut nominatim cui erſtiularone ni:
iiſet F. auotie⸗ e⸗ »ot kfuncte uicemſi uſtinet. IJdeo⸗ Eoꝛum ſtipulatus eſt. tüc iy redditur illier cus
. 6 nernee q quod ſeruus hereditarius? ſoli eiacquiritur: quod ſi ſer- eguinur vrſf .
caſu non acquirit. vt.j.ꝓxti. ꝗqnte aditam hereditateʒ ſtipu Uus commums ſtipuletur: ſi e re
eeanſepbiſten aen latur acquirit hereditati: acꝑ alteni ex dominis acquini non phlanionum Rub.
feruus maus rin aiiſs laſt hocetiaʒ heredi poſtea facto toreli ſoliclenn alteri e v alali
quen. Sed nunquid filius acquiritur. Siue autem do⸗ Saug Vleper om/

pulatꝰ eſtunius domini ſit. ¶ ma fß de verb. ob.

De diuiſione ſtipulation uʒ. EGuctcalzrat 6f75
—— iudex cognoſcit de

mino ſiue ſihi ſiue conſeruo
ſuo ſiue ĩperſonaliter ſeruus
ſtipuletur domino acquirit.

poteſt ſtipulari fratri ſuo in
eað ptãte exiſtenti.vel ſeruꝰ
conſeruo ſuo. Dico ꝙ ſic qꝛ
ſeruus conſeruo ſuo ſtipu/

— —-

— — — —

lan poteſt vt hic igiur fa⸗ ¶ Adem iuns eſt ? in liberisq Zipulationuʒ alie alqna auln etne
e arnr. e diueee in poteſtate patris ſunt: er qui ſuũt iudiciales. alie paliĩndt. fit
vor pf̃is irellig. vorbui bus cquſis acquirere poſſunt pPtone ꝛalie ↄuentõ mrapanas ealcd
nordmeninur ve t½ ¶Sed cum factum in ſtipula Qnales: alie coes tampꝛetoꝛie les aiudieko.
mnoꝛtem ffde verbo. oblig. Lione continebitur: omnimo⸗ q́; iudiciales. (Nudiciales x Wrcrane. ſt a
ldominus. e.lſeguen. qho perſona ſtipulantis contie ſunt dumtaxat que a mero alinsdees hyn
b (Emperſonaliter. nuliuu cipalr. vt talis cau
„Crraang ha, Pirzeta

pꝛio nomine vel appellati⸗/

uo. vel facta mentione de nomine appellatiuo ſed non pꝛopꝛio. vt.S̊. de

exhere. libero. F.i. Accurſſus. e
¶ Acquirere.vt ex cauſa oſene ⁊ aduenticia iſto iure:quod dic vt.S.
er qauas perſonas nobis acquiri.S.ii.
l⸗ Bed aſennen ed ſi ſipulaiur ſeruus ſibi ſcnbi libꝛum ⁊ ſit factuʒ
nonnie acquirit domino.Rñ.ſic ⁊ quod hic dicit:ſed cum factum ⁊c.i.a ſer
uo faciendum.non ab alio vel etiam a domio.
¶ Omnimodo.ſic.ff.de vſu ⁊ babi.plenum.S.ſed ſi vſufruc.
m ¶ Lontin ebitur.ſic.ff. de condi.⁊ demon.qui hereditis.

5¶Konuctéales. q er ↄuẽtõe ꝑtiũ fiunt: 1 de bis certũ ẽ
⁊ CLes ſunt.veluti rẽ p.ſal.fſo. Sed q̃re dicunt᷑ aditiões.Rñ.qꝛ

n Ire. bec verba expone.vt. S. de ſeruitu. in pꝛinci.?.ff. de ſeruitu. ruſtic.
pꝛedio.l.i. Et nota quia per verba loquitur:aliud ſi per nomen. puta iter
tunc domino acquiruur.vt.ff. eo.ſicommunis.
0 AEriam dominus.ſubau.pꝛohiberenon debet.q.d. deberet pꝛobiberi.

ed contra. S. per quas per. no. acqʒ. S. non ſolum. ⁊. 5. de bis qui ſũt fui
vel alie.iur.S.i.ſed non eſt contra.quia ⁊ bic acqui.domino commodum

naz ad ſui domini vtilitatem ibit ſeruus.

p arn communis.ſtipulando imperſonaliter vel ſibi vel dñis ſuis
ſub nomine appellatiuo:aliud ſi ꝓpꝛia nomina expꝛeſſit.nam tunc qcqui
ritur pꝛo virili:non pꝛo poꝛtione deminij. Ded quid ſiꝓpꝛium nomen et
appellatiuum.Rũñ.ſi pꝛeponat ꝓpꝛium ꝓ virili:ſi appellatiuũ pᷣpon at/p
dßio.vt.ff.deſtipu.ſer.l.ſi ſeruus cõis.⁊.ff. de ſta.li.l.ita.S.i.
Moiatim. ꝓpo noĩe.vt.ð.de exhe.li.S.i.vel appellatiuo dummõ intel
ligatur de quo domino dicat. yt. C. deli. pᷣte.l. iij. 7.ff. ſi cer. pe.l. certum.

actoꝛis. vt.ff. de pcura. non ſolum. 9. ſi ſtatus.7. 5. turſul. 1. F. fi.
2.l.pomponi.⁊.lſi defnaĩgs· ”

tio legatoꝝ ꝓbandoꝝ ⁊ talis eſt dꝛĩa inter ea q dicta ſunt.

pncipaliter poteſt adiri iuder vt interponat᷑ cautio:cuʒ pupillus
bʒ tutoꝛem qͥ nõ ſatiſdedit rẽ pupil.ſal.fo. ſic dicet pᷣtoꝛia.põt ve

ro adini iudex non pꝛincipalr vt cautio deilla interponatur ſinea

liqua cauſa:velun cum pupillus non babet tutoꝛem põt petere
coꝛam iudice.⁊ iudex qui dat tutoꝛẽ ex officio ſuo facit interponi
cautionem rem pu.ſal.fo.⁊ ita dr iudicialis. Item quidem dicunt
illã cautionem rẽ ra.ha.eẽ cõem.qꝛ qñq; interponitur a pcurato

re actoꝛis:qñq; a pꝛocuratoꝛe rei.vt.ff. de ꝓcu.l.pompo.j. ſed et
is quis.vel alia rõne dr̃ cõis:veluti cum ꝓcuratoꝛio noĩe ↄuenit

iudex:ex officio ſuo dʒ facere vt cautio rẽ ra.ha. interponat᷑:⁊ tũc

ba.modo volo ꝙ ꝓmittat.⁊ ſic pꝛincipałr ad iſta ſtipulatõeʒ va
do ad pᷣtoꝛẽ vt ipia intponat.Hec ẽcõis ⁊ alia cã q; ſuꝑioꝛ.nã
hec ↄuentionalis ſi fiat extra iudiciũ ex ↄuennone.vt.ff. rẽra.ba

be.l.interdum. Itẽ iudicialis:qꝛ interponit᷑ a ꝓcuratoꝛe cum du⸗

bium fuent an heat mandatũ.vt.C. de ꝓcu.l.i.⁊. C. de ſatiſdat

l.i. als non poſſet reꝰ exꝑiri qꝛ non adnntteret᷑ j.deſaniſſda. S. pe.

Alij dicunt eẽ cõe:qꝛ a ꝓcuratoꝛe rei qñq; interponit᷑non ſolum

6a planũ.

Eiudicialis. Pꝛetoꝛia eſt qñ quis ꝓmiſit mibi ꝙ ꝓmitteret rẽra.

*

—

—0—

Zertius

De ſti. ſer. De di. ſti. Deinuti.ſti.

¶Prꝛetoꝛie. ſed cum hic ponitur pꝛctoꝛie vt ſpeces oppoſira iu m Nontraben dan zr iot poſſumꝰ dicere eẽ genera Zᷣctuum
¶ Bꝛetoꝛie. ſed cum pie ponirur ꝛetoꝛie vt ſpecies oppoſita iu m ontrabeudan. ſeĩ gencra. t quot po lcere e genera Zch
lfn erde ſel aum Hieloner te mrin denlin pe genu ſal ergenen dennorvplen Wrotrahlibi p&rſtipnlarlo inter
g⸗aeA⸗Qs Psckln pituriudicialis. ſ. a iudico. bi enixe. na ſtipulatio eſt Sctus. vt. ff. eteWdWdW9˖9ͦᷓ c
en gꝛerclerl won gel lblollter acupitur udicdialis..a iudia n Lonmannes abnevaftoslehe nonzterkcant ael uchfglales rſlc
a inaice. vt. d. u0:1.. lucis. uentionales tm̃: ſʒ ptum tim ex altero naturã accipiunt.naʒ ſi nõ
nn Auiciales.ſalicet ſtipulationes. uerinonoles tm̃:ſʒ ꝑtim ex vno:ptim ex a keonatur⸗ inaid upllo bocch
i a edolo. vtſta ſum peti põt: ⁊ quo ad hoc
ren So lanoraticlan ððJJMB . hbhboaabet naturam ptoꝛie ſi ne⸗
eh es neuiutes ỹon? ationes ſim iti titur tutoꝛ:⁊ per ↄñᷣs pꝛeſta
hih lo perdiders: vl iucdicis officio pꝛoficiſcuntur lationes ſi unt ueluti rem ſal⸗ mrſatkfanticn in ſwa bab;
l ius re in liqno leueluti de dolocautioueldepꝑ uam foꝛepupillo. Ham ⁊ p⸗ mn ſarñ ſteel ve
Udſen ſeris. vt. ff. de pig. eOAIRE1 ine ꝛe pl-⸗ ſatiſda u. §.i. Gedve c
tn aci. editoꝛ. I7ten ſe equendo ſeruo qui in fuga toainberren ſa kann foꝛ 2 aale es enandere,
cnan ſi rei vendi. agam eſt de reſtituendoue Peedo. pillo caueri: ⁊ inte i ex oblig.l. v. S. pꝛetoꝛie.vbi eſt
nri Pꝛo equam ſuſc⸗/ ꝛetoꝛies ſunt que ame- ſialiter expediri resnõ põtu bicii de verbo ad verbum.
enan piſti iam lit. conte. lIMHꝛetonc? ſunt qi aſci⸗ d ſtipulatioagitur. Itemn ſipetak bec ſatilgat
ihri laues de dolonea O pꝛetoꝛis officio pꝛoficiſcũ- derato ſtipulat 926 ed akeonuervamotes
eiid lienauens vel mau tur: ueluti damni inf ccti uelꝰ De inutili usinpulatiomibꝰ? er ↄftia pent᷑? non pꝛeciſe.
ntſi⸗ miſens ſeruum. vr 1ral W ꝛetoꝛias autez 4 N Mnis res que do- vndeæ in bocbabet naturã
Ansen ff. de rei vendica. ſt legatoꝛum ꝛetoꝛias auteʒ ii. iudicalis. vt. ff. de admi. tu
Beert Nan ſtipulatiões ſic exaudire opoꝛ mino noſtro ubiſ⸗ to. l. ij. rñ. 75. deſanſha.
eſi, ipaocmtor. F. e d e n citur: in ſtipulatio-⸗ tu. vel curat. F. ..§. ij. Ve
ligan ulll. .l.ſe. tet: uti 1 hig etiam conincgn. — H dic communes alio modo.
nie b¶ De perſeauen,/ tur edilicieꝰ.nam ⁊ he a iuriſ⸗ nem deducipoteſt: ſiue mobi vt.ſ.e. F. Sed m hocom⸗
nihi qictione pꝛetoꝛis ueniunt. his ſit ſiue immobilis. ¶ At nis pꝛerona poteſt elecom
u Poſenpeamang. Monbetionmle s autem ſũt ſi quisrem quein rerum natu munis.
nſt poſten perdicdis: Conuẽtionales autem r 4 uehereldien Dar Erbꝛctonſ, moꝛtuuſ. cu
Mni aunes dee peſeqn que ex ↄuentõe utriuſ ꝗ; tis ra noneſt: aut eſſenon hereſt ius verba non bobemus i
nnſi val aus pac ſe iut: Enzi iudicis iſtipulatꝰ fuerit: uelutſti⸗ ſententiam.vt.S.de ſatiſda
egen ſiuendo. vk f. gs Oocipiüt: hoc en iuſſu iudic 3 da ſtip ig fn us ſit quẽ ui- tii. m. in pn. Seili.
atec en Rno r nʒ iuſſu pꝛetoꝛiſ:ſed ex conuẽ chum qui zncerattſ⸗ 9 5Nudervinug. ERen
irecndz .dba tione contrahentium quaru, uere credebar: aut rcen AKaerar Honte Heſ
ſcth berſeuum quẽred totidem genera ſunt quot pe/ taurumqui eenonpo it nn tui pᷣtoꝛis:vnde inuitus cõ
nſuihe dere debet: quia au ne dixerim rerum contrahen⸗ tilis erit ſtipulatio. (Sdẽ u pellitura iudice viu¹.
nin rrdebaet lanuz .6rernimn es ſiru riseſt ſirẽ ſacamvaut religio r Pemto bec ateois T ,
eilft emptoꝛ de perſejn claruʒ (Kommunes ru lia cauſa qᷓ; ſuꝑioꝛ.nam hec
ctaant do ſeruum. 1 ſi bie . eſt conuentionalis qũq;: vt
Gtcin asrie eſnnarzi ſi fiat extra iudiaum ex con⸗ .
o. itoꝛi. vt ff. de edi. - jentions or n e e Item iudicialis qñ interponiturap
ufi eie ne 5Eellen Adecon c7 oa. ſperuniam. 5epenul. Uanonsr f ran Rrehoir dan fcemed en vr Aoe prurkr beiͤ
An c ¶ Ce. pꝛo vel. ꝛetoꝛie. ſtipulanones. curatoꝛe actoꝛis cum d eſt an ir tat. vr. de ſariſ. 5. pent.
RR e¶ Amero.i.puro.ſic ꝙ nõ iudicis officio.ſ.tali qli:⁊ ſupioꝛi cãn tiſda.l.i.als non Forres nere oeere⸗ 3atur neNhn
alt F amni. vt. ff. de dam. infec. l. ptoꝛ ait F. eũ qͥ. Df̃ ⁊ alio reſpe-· Alij dicunt eam coõem. Perge ns iclar. ceF. ſt ca d. c. . vl. a.l. pop.
lena ctu pꝛetoꝛia illa que ab initio erigitur: ſiue ſit pꝛetoꝛia inuentione machrig vr fdepcn- no lolu. F. legt . „2. U 2 e
icn ſue aulliſiue quocũq; modo inuenta: cxco. ſ pꝛeto: eã appzo F. ij.7.l. ſi defunct Se. De inutilibus ſtipulationibus.
bat. vt. ff. de ver. ſ. l. lege. hoc ſenſu compꝛebendit pᷣtoꝛias ⁊ iu Anis regſibntun⸗ l.ſabiſci poteſt. Sout n. quegam dea que
n. diciales ces: 1 0co pꝛcter conuentionales T ita accipifff. deß nis res ſubijcitur.i.ſu cſunt uecfuerunt. ſein reuna:
ihni. to. ſti. ll. ſice ff. de adop.l.ij ion pñ̃t eẽ in noſtro dñio:vel qꝛ necſunt n nreru
e d Cia dsaded vr de lenl . .—„—G I.ꝓx.S.vel ſi ſunt ẽ ĩpoſſibile de natura:vt in ſole ⁊ luna
m Sal learoert fvtlega, vel ncaco:no. .Leeef nn,vreſeciih in ſſibilis.vel de facto vt aureũ montẽ.vt.ff.
Oplis 5 dilie ſtipulationcs. edilicie vt ſi aĩal tibi vendo: de vicijs 7 imilibus. vt. ſ. e. F. lz nbo di oſemgzergtgen ſacrer relicole. e
8 Deniunt ededes ran gd B: üvenduur. von⸗. 5 ete lrelaes Felc blicd oictentes. glie ſimiles: vt liber ho⸗
uur ¶¶ Aeniunt. cũ ediles erant ex pᷣtoꝛi us. vt. S. de iu. na. 5. ppone ſancte ⁊ pu ice ⁊ in vſu pu Kęl0
ntnd b eg enrinrelligis dfia imerronas iudicialeſ.cũ M e ans. diui. i. ru. 7. 5 E
uap. hocti. acapit᷑ pꝛetoꝛia ⁊ iudicial. Rñ. q; pꝛetoꝛia a pᷣtoꝛe moꝛtuo ob. l. inter ſtipulantem. S. ſaram. a: pr oequi connnenk vr
ndi acn i dalt iecontilnei⸗ re in hrerona bj t⸗ 6 cbilis anus ahhellatione? per ſe mouentia:vt equi enencht v
pan uenies iudicẽ ob hoc ipᷣm pᷣnapaliter adiri.ſʒ in iudica iꝑ ↄñtiã „de ver. ſig. l. mous⸗ .„ ines. ſic. S. de ver. ob. F. oditoes.
ſt vt p er ſupꝛadicis exèplis. Item iudidales vage ſunt p ande Lerun natnta⸗ katgccratet I arermoeunm:niſt g:⸗ debito⸗
ie a coꝛpus iuns:ſʒ pꝛetoꝛielʒ ⁊ ipſe ſint vage: opꝛehenſe tñ ſunt ſił x Ene War⸗udtimn fft Ooſti. pe. l. pꝛomiſſoꝛ. ⁊.ff. de ver. ob. inter ſti.
attti in vno prno foeoeradc . Pots⸗ narare ttam ct woereu vr f deo pe.l. p veant
n len dfiam. vtno. de ver. ob. l.v. F. i. Dʒ dũs YJo. addit aliã diaʒ ſi ſtichum. q̃ .
ſin dicens:qꝛ pꝛetoꝛie ſunt q ꝑ ſolum oꝛdinem imponunt᷑ iudica⸗ y Hypocent R— H thauro quod nun⸗
gouf es queper quemlibet alium iudicem. l q;ᷓ fuit Vlum vude oraci. ne den .
iun K arnneales pene.iõ neſ pene: gel buſd glina 5 emiee inc n lon a i .
ccnd!⸗ contractus:vt ven itio in libero hoĩe ⁊ ſiłibus.vt. de Zöhen. a dem luris. ſ. vt ſiti 89s8s8ss . .
eſorſet empti.l. ⁊ liben. 7. ſ. de õhen. emp. S.f. in qubuſdam non vʒ ſti b tonrenratteintert get nnnlenner grnkwennrab.
uie bpula. yt. ſ.ti i. m. in f. . i. AQAuap.i.ↄuentionalium. ignoꝛantes yvt actio detur. vt. . de cont renp. „. i
ſi

Liber

anp.l. liberi. a.l.ſeid celſus. Sed que ẽrõ. Rñ̃. qꝛ in venditione non eſt
neceſſe manſferri dñium in ſtipulatione ſic. vt.ff. de contra. empti.⁊ vend.
l.ſi ta.⁊.S.fi.ꝗ eſt ſimilis ratio:quare quis poteſt rem alienam vendere.
vt.ff. de contrahen. emp.l.rem.ſed non obligare.vt. C. que res pigno.ob
lig. poſ.l.qui liberos.qꝛ in pignoꝛe debet ius cõſtitui creditoꝛi: vt ſibi det
hypothecariam actionem.iĩ
venditione ſola traditio cũ
obligarione euicnonis ſuffi

——

toꝛia exigitur fideiuſſoꝛ.vt.ff.de p̃to.ſti.ptoꝛie.ſtipulatur ergo pu

pillus his verbis a fideiuſſoꝛe ꝓmittis rem meã ſaluam foꝛe per
tutoꝛem vel curatoꝛem.nam ⁊ his verbil ab eis ſtipulatur.vt.ff.
tem pu. ſal.fo.l.i..l. cum pupillus. Pꝛeterea nonne quis ſꝑ pꝛo
mittit ꝑ ſe ⁊ ſuos heredes ea facta qͥ ꝑ alium pñt explican. vt. C.

cit. vt. ff. de pign. l. quenon ſa amequam humani iuris e ſſe miſſe oꝛis duenerit: extinguit
dum. S. quod dr.⁊ deactio. cedebat: uel rem publicam ꝗᷓ N ſtipulatio. (Acnecſtatim ab

emp.l. ex empto . =
¶ Keligioſam. bec verba er Uſibus popli perpetuo expo⸗

one. vt. S. de rerum diui. 5. a ſj ² tri
S S delgiolnm. ſita ſit. ut foꝛum uel theatrũ

d (Aſibus als ſ non Ein uel liberum hominem quem
otd alienar r. f. de ſeruum eſſe credebat:uel cu⸗
L Deeepauga. Fller ſc ſk ve ius commertumm non habue⸗

via pu.l. viam. rit:uel rem ſuam dani quis ſti/
vel rerum venalium. ſed fo⸗ ſtipulatõ:obid quod publica

re. di. F. vniuerſitatis. ⁊æ exlibero ſeruus fieni poteſt:

8O ¶ Kredebatidez ſi ſiebat commercium adipiſci ſtipu
vt. j. pꝛoxi.S.⁊.ff. ð ver.obl. oreſt: ſua ſtipula⸗
inter ſtipulan. 5. ſacram. ibi latoꝛ poteſt: ⁊ res ſua lup

re ſpondes⁊ ſimilia.que na⸗

initio talis ſtipulatio ualebit.
luciũ ticium cuʒ ſeruus erit da

tura enim ſui dominio noſtro

exempta ſunt: in obligatione
e ¶ Foꝛum. ſ. vbi redditur iuſ 5” deduc nullo modo poſſi unt.
. Ae uar⸗ iure.l.penul. puletur Mec in pendẽn erit ESE ꝗs alium daturuʒ actu

rũue quid pꝛomiſit nõ obliga

be nevr . lesin pꝛiuatum deduci poteſt biturꝰ:ueluti ſi ſpondeat tici

um quinqʒ aureos daturum.

Quod ſi effecturum ſe ut ti⸗ u

cius daret ſpopõderit:obliga

caſum enim ⁊c. toꝛis deſinere eſſe poteſt:ſed tur.(¶ Siꝰquis alij q; ei cuius

¹—— —

b ommertium. generale ¶ Pꝛotinus inutiliseſt. tem

iuri ſubiectuſ ſit ſtipulerur:ni

noimen eſt ad omnes ca contra licet in initio util ter reſ pil agit.¶ lane ſolutio eti⸗
ceus. vnde dicr aliquis ba in ſtipulatum ðᷣducta ſit:ſipo am in exraneam perſonaʒ cõ⸗

bere commertiuʒ rei: qñ per

enp. vel alio modo põtea, ſtea inearum cauſã de quibꝰ ferri poteſt: ueluti ſi quis ita
— P 9 . — 7 . 1 ₰⸗ . . 7 —
bre:quareiudeꝰnon hʒ com ſupꝛa dictum ẽ:ſine facto P* ſtipuletur mihi aut ſe eio dare

merciuʒ xpᷣiani mancipij. vt
L.ne chꝛiſtiani man.iu. ⁊c.
vnge ſi iudeus iudeo ꝓmit/ 5
tit tale mancipium non va/ =S
let:vel cꝛiſtianus iud eo vt hic.ſi autem chꝛiſtiano pꝛomittat iudeus valet
vt. ff. de ver. ob. multũ intereſt. ⁊ de le.i.apud iuł.S.ll.
i¶ Suã. nam cum ſua ſit plus ſua fieri non põt. vt. S. de le. 5.ſed ſi rẽ.⁊.ſ.
de acn.S.ſicitaq;.niſi rõne poſſeſſionis apud alium ↄſtitute.vt.ff. ð õh.
ep.l.ſi in ẽp.S.iij.vel niſi ſub ↄditione.dũ tñ veniente ↄditioneſtipulato
ris res elle deſierit.vt.ff. de ver.ob.l.ſi remmeam. “
K Pꝛotinus.i.ſtatim.qꝛ pura ſtipulatio ſuſpẽdi non põt.vt.ff. de ſtip.ſ.

—

l. vfufruc.ſec in alijs acnbus viuoꝝ.vt.ff. cõi.pꝛe.l.fi.imn .
¶ Itẽ Z. i. eõꝛio.nam. S.dixit q ab mitio res erat ſacra vł ſilis.ſʒ poſtea
deſijt: nunc eõ: qñ pꝛius non ſacra ſed poſtea fit.
m ¶ In eauꝝ.i.ſacra vel religioſa vel ſilis.vt.S.ꝓxi.. ““”ðMV
n ( Facto. qð eſt cũ erat res aliena. als ſi ſua ſi ſuo facto factum videt᷑ ẽt

ſi alienauerit poſt tpᷣs ſtipulationis.idem ⁊ ſi erat aliena dũmõ poſt moꝛ
tem. vt. ff. de ver. ob. l.ſi ſeruum. F. i. ⁊. ij.

1

o ¶ Erxtinguitur. ar. ö. . dele. 5. qy ſi vuiuio
p ¶ Similia. puta rem ſacram cum erat ꝓphana. ſic de ſingulis.ſ.ſacra
H
q ¶ OHbliganon em. ſ. iſtã. boc ẽ ſtipulatõem.
r iquis alium ꝓꝛſus extraneum. ⸗⸗ .
8 bligat. ⁊ eſt rõ.qꝛ nemo alienum factũ ꝓmittere põt.vt hic eff. de
ver.ob.ſtipulatio iſta.in pᷣn.niſi pena ꝓmittatur.vt.ſ.e.S. verſa vice. niſi ĩ
quinq; caſibus in quibus pꝛeſumit lerx intereſſe pꝛomitti niſi fiat. vt ĩ cau
none iudicio ſiſti. vt.ff.de verbo.obli.quotiens quis. Item in ſtipulatio⸗
ne iſta baberelicere. vt.ff. de verbo. obliga.ſtipulatio iſta.i.reſponſo. Itẽ
in ſtipulatione de rato.vt.ff. rem ra.hab.l.in ſtipulatione. Item in ſtipu
