cunt ꝙ nõ.quaſi ſuo iuri renunciauerint:cum volentes ſea oluerũt qð poſ/
ſunt. vt. C. de pact᷑.l.ſi quis in conſcribẽdo.qð venus eſt. Si autẽ inui
Niexacti ſunt:in qdruplũ g exacoꝛẽ vel executoꝛẽ agit᷑ vt.ſ. e. F. qᷓ drupli.
Sed cum hodie caueatde duplo reſtituendo.vt in autẽ.de execu.ꝭ.i.vi⸗
detur coꝛrigi quod bic dicitur: vnde hodie nulla eſt actio in triplum: q8
verũ puto. Sed alij dicunt ſi cautio eſt omiſſa habet locum qð bic dicit.
alias habet locũ auten. pꝛedicdd.
r·¶ Spoꝛtularũ.ideo ſic dicuntur:qꝛ in ſpoꝛtulis quibuſdã oblatões bu
luſinõi ponebãtur. Eſt autẽ genus vaſis ſpoꝛtula vel ſpoꝛta. B
deus. alie ſpoꝛtule que iudicibus pᷣſtabatur abytroq; pᷣſtabantur.vt
in quf.vt iudi.ſine quoq; ſuffr.S.volumus.coll.ij. Iſte ſpoꝛtule que da

is cui datur calũnie cauſa ne⸗
gotium alicui faceret uel non
faceret. Item er lege condi⸗
cticia quein noſtra conſtitu⸗

quedam erat que

ſtratuum noſtroꝛum conueni⸗ nqiencia vocs⸗

antur. in confitentem uero et bak er ſub ſe auaß⸗
Rri . 5 danm conſtitutões
anteq; iuſſu magiſtratuuʒ cõo⸗ pabebar vtmec
.ſ. e. F. item ex lege

ueniatur: ſolutio ſimpli reddi

b¶ Eurti. facit. . de ob. que ex delic. naſ. pens. —
¶ Oð metus.ſ. actio que ex cõtumacia fit in quadruplũ.vt.j.e.
S.itẽ actio.et vſq; ad annũ tantũ.poſt annũ in ſimpluʒ.vt. ff. ꝙ
metus cã. ſi tamé ex. “l.
à (Mepecunia.ſ.actio in factũ de calũniatoꝛibꝰ annalis in qua
dꝛuplũ:et perpetua in ſimplũ.vt.ff. de calu.l.i.in pꝛin.et.S.i.que
locum habet ſi do aliquid alicui vt calũnioſe aliquem vexet. da /
tur enim actio in factũ ei ob cuius malũ data fuit:nõ aũt dann.
Grenn danti qñ dedit vt ſibi negocium ſine calũnia nõ fieret.vt

b ¶ Congdicica. de qua dic vt.S. e. .tripli.in fi. SF. diximusg.
c ¶ Konſtitutione.quam nõ habemus. “

d ¶ In quadruplũ.cuius quadrupliiure nouo tripluʒz fiſco ſim/
plũ dãnũ paſſo dat᷑.vt in aut.vt lit᷑iur.in exoꝛ. li.. hecquoqʒ.⁊
petit᷑ ꝑ cõditionẽ ex hbaclege quã nõ habemꝰ.cũ no ſit cautũ quo
genere actõis agamꝰ.vt.ff.de cõdi.ex lege.l.i.
õſtitutõis. pᷣdicte qua nõ babemus.
oꝛmã.i.foꝛmã.certa ei erat foꝛma in ↄſtõne quã
reis.i. conuenssss.
Bmnimodo.de acõe furti cõſtat ꝙ ſemp eſt in duplũ. vt hic
et. S. de ob. q ex delic.naſ.G. pena aũt. Itẽ de actõe ſerui coꝛru⸗
pti:niſi in caſu.vt qñ marito in vxoꝛẽ datur:et econtra.vt bic et
ff. de ſer. coꝛ. l. doli verbũ.S.hec actio.et.l.fi.vel dic oimodo.i.ſi/⸗
ue neget:ſiue nõ.nõ autẽ in omni perſona.

Dcepoſitl als eſt de dolo depoſin: et nc dic actionemn depot

nõ babemꝰ?

SO —, ı

Qua s. Zractionibus.
— Zri n . aqʒ nõ poteſt babere locum ſimul.ſ. autem. §. fl. l. H fundũ. et. ff. de re iucdi.l. ſ quis ab alio.F. fi. que veniunt
Etdohredaſun ertehoienrreci non eſt de inbo.fi.iudicijs.vt.ff. de act.emp.l.i.in pꝛin. Iſtq ergo omnia que vicẽ
D dolo. et tunc plana eſt litera. obtinent acceſiionũ non vemiũt in ↄtracnbus ſtricti iuris. niſi vt dicrum
1 (Buplicunt l.ſ leg timis ꝓbationibus non iureiur. cõuinc/ eſt. necob. veniũt iſta in arbitrarijs que ſunt ſtricti iuns.qꝛ iudicis offi
mu vt. C. ad.l. acquil. cõtra. f.de iureiur.l. eũ qui. cio veniũt:nõ iure actõis.vt.j.e..pꝛeterea. et.S.ſed iſte.in fi.ſed in bo.
dden a ¶ Sed üla. ſalixlG fi. iure actionis veniunt:pꝛe
ſu achio ex teſtamẽto ter vſuram que venit ex mo
ſe et ↄſtrue.ſed illa a⸗ .„ ra officio iudicis. vt. C. de
in un ſ ertetamen tur. Item actio deeo ꝙ me ſunt: quedaʒ ſtricti iuris. Bo- konner oe e ger
r. * . t . *
Gi ue, tus cauſa factum ſita ceteris ne fidei ſunt he. exempto. uẽ bonenicel venanr en de e
. 7 C ⸗ * . . . „
ie peri:ð bis quere. de quibus ſimul locutiſumuſ dito.locato.conducto.nego⸗ busner aaum neecogiril
m ve. o·duploztur ⸗· c0 differt ꝗyeius natura taci; tioꝛum geſtoꝛum madati. de vnt. ff. de nck enpe. fundi. 5.
ig ¶ Infiiatione. te continetur: ut qiudicis iuſ- poſiti. ꝓſocioꝰ. tutele. com ſirupta et. C. deack emp
ipe Bineanone, reſtituat ri.. Hf ticia .fami⸗ ven.per totum. Ite ex boe
beneẽ diar inficea e ſuipſam rem actoꝛi re tual, mocdati.pignoꝛaticia.fami⸗ HH
un tentur non tenenk· Abſoluat᷑. qdð in ceteriscaſibꝰ lie herciſcunde. cõmuni dini nm quam die vriſ co. Fin
le vel ſi iuſiuranduz nõ eſtita.ſʒ omnimodo quiſ/ duncdo pꝛeſcriptis uerbis. baſekerer wgo 6 enr
d dalen um qqʒin quadraplũ cõdẽnat᷑. qð que de eſtimato uel eſtimatio Qum ſuum ad ea que bone
n banoe vnff. denp eſt et in furti manifeſti actõe. ne pꝛoponitur:et ea que ex ꝑ fidei On etrenchttchen den
reur.l. um qu· qActionũ aũt quedã bõe fidei mutatione competit. et here 5. de ob. que er conſen. i f.
ellgſo. 4 — — ——B . . * „ —
AER eo dicunt᷑ bone fidei et
. (Simul caute e iuris.
boie Lwntiaeſt d/ i62 epoſiti banc actionem
bug algs dir otS. e 5. quadrupli. dicunt quidã eſſeſtricti iunis ĩ quattuoꝛ caſibꝰqui numerant.ff. depo.l.i.
Uont ituat. vſc d difft itiuam ſententiam. quod intellige de H. i. Sʒ Jo.cõtra.et daturin duplũ cõtra eum qui depoſituʒ ſuſcepit de
hun , datcnſch 15 d enone qð me. cã due feruntur ſententie eo ꝙ dolo fecit.ſed in heredẽ defuncti datur in ſimplum. vt dicto. . ali⸗
linn in ſtiruend⸗ alia de dando quadruplo re computan as ſemper tenetur in duplũ qui depoſitũ ſuſcepit. Et eſt ratio quare plꝰ⸗
ate kamcomt. f ne tanſe ſi cum ex. S. hic autem. Ded nũquid puniatur in pᷣdictis quattuoꝛ caſibus qui numerant.ff.depoſi.quia gra
on vtraqʒ s vtraq; diffinit controuerſi⸗/ uius eſt fideʒ fallere ei qui ex neceſſitate deponit q; qui ex volütate. vt di
n. vlffe re iudi.l.i.Alij eſſe dicunt admonitionem quandaʒ cta.l.. merito. Sed nunquid in his caſibus eſt bo. fi. Dicunt quidaʒ ꝙ;
Aln pꝛimam ſententiam.vt in autenti.de heredi.et fal.S.ſi quis autẽ nõ. ar. ff. de pꝛeca.l.i.Hos cõtra.ᷣet dicimꝰ ꝙ ſit bo.fi.cum lex non diſtin
. nã et ex eo ꝙ per pꝛimam ſententiam admonetur.et tamdiu erpe guit:nec nos diſtin guere debemus. ..
le metum intulit. ideo dicitur becactio arbirania. vt. ſ. lꝛ ¶Eꝛo ſo. que ẽvtriq; directa ab vtraq; ꝑte. vt. . ð pe.te. lit. 5. ex qbꝰ
4 Paetrenee walitced den utele. ſc cum iſte tam contrane q; directe inueniantur nunquid om e
4 Abſoluatur. ſq; a pꝛeſtatione quadmpli. nes ſunt bo.fi. Rñ. ſicin dubio: cum fauoꝛ ſit extendendus.vt.ff. delibe.
Olt uod in ceteris. que numerant᷑S. e. S. quadrupli. . et poſth. l. uim quidam. ⸗
oes g ¶ ¶Acrionũ.hec eſt quinta diuiſio actionũ. Sed quare actionux im Ainorantig ſam directa que debitoꝛi dat᷑ ſoluto debito. vt. S. qui.
gie et hon cõtractuũ. kñ. quia generalius et plenius loquitur dicen m e ganrra d! Eĩ cõtrania que datur creditoꝛi. vt. ff. de pig. acti.
do actionũ q; contractuum. . 07. 5. 00 dcWcccwcwü. .
gig b¶¶ Wone ſidei.ſunt.xvij.actiones que numerant᷑ in hoc.S.etſe. n amuie aue inter coberedes datur. vt. ff. famil. her.l. ij. t. . de obli.
bone ſidei ſunt. alie autem omnes ſunt ſtrictiiuris.nam quãcnn quęeex quaſi contrac. S. item. bab . cum ſoclera⸗
q; hic non inueniam:ſtricti iuris eam iudicabo.quia poſito vno o NPiuidũdo.que datur inter eos q abent rem cõmunem cum ſocie
decontranijs⁊ omnia alia intelligenda ſunt.vt.S.de his qui ſui te del ſine vt eeSe dlcrquan ner Senen ſiirer Rano
2 vel alie.iuris ſunt.S. videamus. Sed quaremagis be dicuntur erno.S.e.quedã.Sed qͥd de actõe iniũ regun. Rñ. quidã idem ꝓpter
m — r nenne e,G, poſuit eſſe mala fides in a militudinẽ quã habet cũ bis duabꝰ. vt. S. e. F. quedã actões. Sed ↄtra
⸗ lijs. Rñ. non. quia in omni contractu bona fid es debet interue/ dico. cũ hic de ea nõ inueniã. Et põt eſſerõ quareſecꝰ ſit in iſta qᷓ; ĩ alijs
nlee vr. deock et obli. l. bonam fidem.ĩmo ſi interueniat dolꝰ duabꝰ.qꝛ in iſta id qð puꝛe meũ eſt põt alten adiudicari. vt. ff. fi. reg.l. ij.
u in contractubone fidei qui det cauſam contractui:non valet ip/ in ſi. ſed in alijs duabus cõis res nõ ꝓpꝛia adiudicaf.vt.j. de offi. iudti.
gue ſo iure.vt. ff. de dolo. et eleganter.in pꝛin. Sed in contractu ſtri· SF. fi. vel dic alit q; iſe ge⸗l. cõi diui. et ſrger et uole in ſe ius fra
nden iuri r acnionem vel per exceptionẽ doli. vt. C. de ternitatis: qð nõo eſt in fin. reg. cũ ideo bo. fi hic appellaf᷑. LHAauu.
ani imrſtidu. vole e ved ineldtrn conralen bo. fi. — p De armnarervriubiren meam 88 et rurnno eilran Kenlnen
a.N . .vt. ff. de actio. emp. et ven.l. iul. F. gut decem reddas.ſi vero plus vendas tuum ſit:et tunc periculũ ac/
3 ivendton Becen atmmis de dolo aonurde excipitur. vt di cpientis indiſtincte. vt hic et.ff. de exti. ac.l.i.ſi autem ſic dixi:rem aut ex⸗
DW ctum eſt. vt. ff.de dolo. et eleganter. F. non ſolum. et. ff. de ver. ob. timationẽ reddas tunc diſtinguat᷑ quis rogauerit:vtrum ego te de ven
ſi quis cum aliter. cum ergo dolus vbiq; puniat vel mala fides dendo: aut tu me detradẽdo: vt ſit peniculũ rogantis.vt. ff. de pᷣſcri. ver.
hn ad quid bone ſidei iſte dicuntur. Rñ. alie ſtricti iuris dieumure⸗ ſiro ualt ollag gnernwam Ei.
g it in eis niſi qð ſtricte exigit natura actionis. vndenon q (Ct ea. ſ.q actio pᷣſcripti⸗ g8383·.. — 2-
penind Pineermmin oangarns ſtricti iuris.vt.ff. deneg. x ¶Ex arnntartofeu⸗ naſir td aun ab alret⸗ parte ſeurd a een
.l. qui dem.et.C.de vſu.l.iij.et de condi.inde.l.i.ſʒ in Firaditione rei ſed ex pacto du u appoſito.vt.QL. de reꝝ ꝑmu.l.ex pla⸗
SEict Ananoeda⸗ vt. ff. de aerempeinby. ex vendito. et.ff.de cito. Sʒ cũ iſtis duobus caſibus ſit bo.fi.querovbi ſtricti iunis erit.Rñ.
Hon⸗ vſur. moꝛa. 5. in bone fidei. Item in actione ſtricti iuris fructus vbi datur ex pacto in cõtinẽn appoſito:qð euenit. vt. ff. de pac. iuriſgẽ.
non veniunt er moꝛa ſi petam quod non fuit meum.niſi a tempo F. ſed cũ nulla. et. F. quinimo. et eſtratio quia non inuenio ꝙ ſit bone fi
bie relit. ote. tũc em incipiũt venirefuctꝰ ex moꝛa. Sʒ ſi petã ꝙ ali ,/ dei: niſ iin duobus caſibus. Itẽ in cõ tractibotribus inominatis. do vt
oen. qſ fuit meum veniũt fructꝰex moꝛa. Secꝰin bo.fi.iudicijs.vt.ff. facias.facio vt facias.etiĩ tertio de quo diximꝰ.do ut des qð ẽ ꝑmutatõ

ied
0

6

de vſur. videamꝰ. 5. ſi agionẽ. Iẽ nõ yenit intereſſe ſi rẽ dan eſt
in obligatõe.ſecꝰ ſi rem tradidi vt factũ ſit.vt.ff. de ver.obli.vbi

In pꝛimis ei duobꝰ pᷣſcrip.yer.actio eſt ſtricti iuris:ſed in tercio eſt bo.

m iij

fothiedicimr. In quanto ofractu innominato, ſſfacio vt des: de dolo

agit᷑ pᷣſcriptis verbis:vt.ff.de pᷣſcrip.ver.naturalis..at cũ facio vtdes

Itẽ in omni cõtractu vbi eſt incenu de noie actõis habet locũ bec actio
et eſt ſtricti iuris. vt.ff de pᷣſcrip.ver.l.ij.iij.et.iij. Sed quid de actiõe in

factũ nunquid eſt bone fidei.An.quattuoꝛ ſunt genera acõnis buius in

factũ.vnum vt detur ex om

ni edicto vel interdicto pꝛe/

ᷓ;; peeſcriptis verbis actio

poteſt ſub regula compᷣben
di:ſicut nec moꝛa. vt. ff. de

bet locum certi conditio. ff.

tamen nemo dicit aliquam

Ex ſupulatu. que ſilr ꝓ dote datur.

l.acquil.vt.S. ad.l. acquil.

ex varijs figuris cauſarum

— *

toꝛis vbi nõ dedit pꝛetoꝛ cer
tum actionis nomẽ.vt.j.de
interdic. 5F. fi. et. ff.nau. cau.
ſta.l.idem.in pꝛin. Secun/⸗
do vbi datur in ſubſidium

fi. Lercio vt detur vbicũ/⸗ d
E. erlovt deur vbie tio ſit: ſiue non: noſtra tamen

datur: et tunc eadem eſt qad conſtitutio aperte eaʒ eſſe bo

actio pᷣſcrip.ver.vt.ff. de pꝛe
ſcriptis uerbis.l.i.in fi. Itẽ
quarto dicit᷑ in factũ que eſt

vt.C.de ſacroſan.ec.l.ſan⸗
cimus.qð quartũ genꝰ non

uxoꝛia ante habebat: cũ mul⸗
tis diuiſionibus in actionẽ ex
ſtipulatu que ð dotibus exigẽ
dis pꝛoponitur:tranſtulimus

vſur.moꝛa.in pꝛin.nũquid
ergo eſt ſtricti iuris ſemper.
Rñ.ſic.cum hic non inueni⸗
am eꝙ bo. fi. ſit. Sed quidã
dicunt eꝙ in tercio caſu v bi

loco p̃ᷣſcrip. ver. datur laue r .
na eſimnanone ſitbo a ta:ex ſtipulatu que ꝓea intro
eſt falſum.quia pꝛo om̃i cõ/⸗ . Aci
nmaeu vbi cnim gebe ra dcta eſt: naturam bone fidei

iudicii tantum in exactione do
ſi cer. peta.certi conditio.et

conditionem eſſe bo.fi. Itẽ
quid de actione pꝛeſcri.ver.
que ꝓ pꝛecario dat᷑. Dicũt
quidam ꝙ bo. fi.eſt. vt.ff. ð
pca.l.ij.F. hoc interdictum.

Sʒ33 dico. qꝛ bic nõ ĩuenit᷑ qꝙ ſit bo. fl. vt. ff de pca. l.i. F. bocinterdictus

¶ Hetinio que damrcòtra poſſidentẽ herede vel ꝓ poſſeſſoꝛe.vt.ff.de
per. here.l.regulariter. et.l.ſe.et.l.q interrogatus.
Adbuc.i. vſq; ad tpa buiꝰ legis vel noſireoſtõis deqᷓ ſtatim memoꝛi
Eonſtitutio. vt. C. depe. bere.l. f in fi. zam facit.
uerat. et rei vx. ac. nomẽ erat actõis.vel dic ꝙ factũ denotat.i.rẽ ip⸗
ſam vxoꝛiã

3 ( Traſtulimꝰ.vt. C. derei vxo.ac.l.i.in pꝛin.et cõpetit hec actio ex ſtipu

la ſiue marito vt ei dos det᷑:ſiuevxoꝛi vł patri eius ut reſtituatur et ſiue
vtilr fuerit interpoſita ſtipulatio ſiue non tamen ſemp credit᷑tacite et vti⸗/
liter ĩteruenire.vt.C.de rei vx.ac.S.i.nã ⁊ als ĩtelligit᷑ ſtipulatio tacita

vbinõ ẽ. vt. ff. de ado. bis verb. et.ff.ſi cui plꝰ qᷓ; ꝑ.l. fal. l.i. . itẽ ſciẽdũ.
à ¶ Meruit.ſ. actio ex ſtipulatu. vt hicet. C. derei vx. act. S. ſy nõ ignoꝛa

mꝰ.alei ſtricti iuris ẽ.cũ nõ ĩueniamꝰ ꝙ ſit bo.fi.vt.S.e.O.actionũ.

b ¶ Zacitam.ſ.actionem hipothecariam.
c ¶ Ei.id eſt actioni ex ſtipulatu vel muliei.
d ¶ Hypothecã. ſ. ex vtraq; parte:ſiue er parte mulieris ad repetendam
dotem: ſtue ex parte viri ad perendam eam.ſemper eni ſunt ibi tacite by

pothece.vt. C. derei vxo. act.S..i.

e ¶ Treditoꝛibus. ſed nunqͥd om̃ibus indiſtincte. rfi. ſcdz. All.ſic. ſiue pꝛi

mi habeant pignus expꝛeſſum ſiue nõ. Sed hec opi. non valet. quia lex
diſtin guit. vt. L. de iure do. l. vbi. Item ſiſcus et mulier pani paſſu am/
bulant. vt. C. de pꝛiui.fiſ.l.quãuis.et fiſcus non pᷣfertur habentibus ex⸗

peſſam.vt.ff. qui.po.i pig. ha.ſi pignꝰ.ergo nec mulier. Secũda ẽ opi.

“

vt diſtinguat᷑ iter pignꝰ.ſ.traditũ.et hypothecã.ſ.nõ traditaʒ.vt pꝛimo
caſu non pᷣferat mulier: ſecũdo ſic. vt ar.ff. qui.ca.pig. ta. contra.l.peult.

ditatis petitioſ:que quamuis
uſq; adhuc incertum erat ſi⸗
le inter bone fidei iudicia cõ⸗
numeranda hereditatis peti/

ne fidei diſpoſuit.Fuerat an
tea ⁊ rei uxoꝛie actio una ex bo
ne fidei iudiciis. Sed cũ ple/

nioꝛem ex ſtipulatu actioneʒ
inuenientes:omne iusqð res

tis meruit ut bone fidei ſit.ſʒ

Ziber

Sed et banc repꝛoba p id qð eſt. 5. e. Fint
opi.ſcõm. B. et Jo. et Aʒo. vt babentib⸗
pferat᷑:non aũt habennbus erpᷣſſaʒ.lex e

er pignus. Lercia eſt
tacitam hypothecam
nim ſuum pꝛiuilegium

qð dederat pꝛimis eis adimerep ſumitur ꝓpter mulieremi:nõ au
tè id pꝛiuilegiũ qð quis ſibi adiueniſʒ.et hoc caute ꝓbatur per

ſtitui debeat. In quo et illud

ver ba. l. C. qui po
S „ licet anterioꝛis tẽ⸗
thecam.pꝛeferri autem aliis porꝛis puilegio ſint
creditoꝛibus in hypothecis vallan. .
tunc cenſuimus cum ipſa m
lier de dote ſua experiaturcu⸗ aX igi via
ius ſolius ꝓuidentia hec' in-· diatipſa. nam all⸗
. ⸗ „ 1
duximus. In bone fidei aut- us non aaminiur
indiciig lihe aſn. aag tale pꝛiuilegiuz
iudiciis libera poteſtaſ permit agens provot: ér
ti uidet᷑ indici ex bono etequo beres mulieris. vt
eſtimandi: quantum actoꝛi re C. de pꝛiuil. dot.l.

i.niſi ſit de ſuis he

et tacitam er dedimus hipo⸗

nd er! regdibus. id eſt deſi
continetur: ut ſi quid inuicem lis eraliſe diſien
actoꝛeʒ pꝛeſtare opoꝛteat: eo vr. C. qui poipi.
compenſato in reliquum is l.fi.ſed nnnauuc;,
2. curatoꝛi młlieriſi da
cum quo actum eſt debeat co miur boc pꝛiuilegiuz
demnari. Sʒ ⁊ in ſtricti iuris rf.ſcev o ma.
z dicrii Pteo dini glia. et. ff. de ꝓcur.
iudiciis ex e ſcaripto dim mar. l.ſi minoꝛ. S. quoni
ci oppoſita doli mali exceptõ am. Ite quod bic
necompenſatio inducebatur dici devoteſua ĩ
Sed noſtra conſtitutio eaſ- imndonarppternu.
dem cõpenſationes que iure amin ennon ha⸗
aperto nituntur latius ĩtrodu vrarido ine
hlrvgg.l.fi.in fine. Dʒ
quando mulier po
teſt experiri de do /
te.rñ.ſo.ma.nõ pꝛi

ns niſi maritꝰad ĩopiã vergat.vt.C. de iu. do. l. vbi. et. ff. ſo. ma.
l.ſi cõſtãte.in pꝛi.et hocſiueipᷣa dederit dotẽ ſiue aliꝰ extraneus
4q tñ nõ fuit pactꝰ de ea ſibi reddẽda.quo caſu ſibi: nõ młieri da⸗
ret.vt. C. derei vx.ac.S.accedit.ſi aũt pat᷑ mulieris dederit dotẽ
patri actio et filie ſimul dabit᷑:ĩmo aliq;tulũ plꝰ hʒ pat᷑ qͥ agit et
filia ſemꝑ credit᷑ cõſentire:niſi babeat iuſtã cãz cõtradicẽd i et cõ
tradicat.vt.ff. ſo.ma.l.ij.S.fi. et.l.nõ ſolũ.et hanc dotẽ integram
dʒ ſeruare pat ꝓ filia:niſi clade.i.tẽpeſtatevel vi ſuũ fuerit patni
moniũ diminutũ.vt in aut᷑.de eq̃li do.S.qꝛ vero oĩa.coll.vij. Dʒ
nunqͥd patri hoc pꝛiuilegiũ dabit᷑.viðꝛ ꝙ nõ.qꝛ ſua actõne agit.
vt. ff. ſo. ma.l.ij. F. volũtate. Econtra ꝙ ſic videt᷑.qꝛ ꝑ hoc filie ꝓ/⸗
nigdetur:cũ pater hanc reſeruare cogitur ſilie.et hoc verũ puto vt
hic dicitur cuius ꝓuidẽtia ⁊c. AQʒo. g (Bolius. l. muliens.
hb ¶ Hecinduximus.ſ.vt aliꝰ pᷣferatur. —
i¶ ¶ Reſtitui.large accipe:ſiueꝓ dando ſiue ꝓ reſtituendo.vt.ff.de
ver. ſig.l.verbũ reddendi.et hoc intelligas ſiue in vſur.ex moꝛa.
vt. ff. de vſur. moꝛa.S.in bone fidei:ſiue intereſſe agẽtis.vt.sõ.de
obli. ex conſenſu.in ſfi. ——
l: ¶ In quo. ſ.officio iudicis. l ¶ Opoꝛteat. ſ. reo.
m ¶ Lopẽſato.ſ.oppoſita exceptione compenſationis tantum.
n ¶ Voppoſita doli mali.que exceptio iðᷣo dabat᷑:quia dolo facit
qui petit qð reſtituturus eſt.vt.ff. de excep.doli.l.dolo.et ita no/
rnr eſt differẽtia: ſʒ quantũ ad verba vel ni⸗

o ¶ Cſtitutio.vt. C. de cõpen. l. fi. goꝛem iunis.

p ¶ Aperto.i.vbi qᷓ;titas hincinde debetur. nam ſpecdiei ad ſpeciẽ

vel ſpeciei ad qᷓtitatem: vel quatitanis ad qtitatẽ: ſi eſt q;titos

—

ur
i;
it

el.
be
deſt
o
nis
vi
NI
n.
l.
i
bi
o

0t,
pi
e

1.
i
t
0
n

1
N

de
1
1

61

.
i⸗
8

Itẽ et fiſconõ opponit᷑ i qb uſdã caſibꝰ:quos dic vt.ff. de iu.fiſ.aufert᷑.

vt ſpecies nõ fit cõpenſatio:qꝛ nõ patet iure aperto.vt.ff.de pig.
ac. ſi ↄuenerit.i.rñ.et.ff.de cõdi.inde.ſi nõ ſoꝛ.S.ſi centũ.eide im
pen. in re. do.fa.l.qð ðꝛ.et.l.fi.et.ff. de pecu.l.ſi creditoꝛ. .i. Ded
nõne ſtatim bic ſubijcit ꝙ actõi in rẽ põt obijci cõpenſatio.ergo
videt᷑ fieri de ſpecie ad qᷓ;titatẽ. Sʒ dic ꝙ ſit rei ven.qñ re no re⸗

d.qͥ cõpẽſat᷑.itẽ ĩ curatoꝛe qͥ fraudauit

Se actionibus.

publicã ãnonã.vt.ff.ð cõpẽ. ob.

f ¶ BHefraudet᷑. Sʒ nõne bec rõvbiq; pᷣt bꝛelocũ.rñ.nõ ita qi negociũ
ſi reſtitutõ denegat ẽ dolꝰ.vt.ff. ma.ſi ꝓcuratoꝛeʒ. S. dolo. Itẽ depoſita
riꝰ de dolo tm̃ als tenet᷑. vñ ſi bicmagi s grauet᷑ nõ ẽ miru.vt ar.ff. de iu

ctiones tam in rem qᷓ; in per-

ſonam inueniuntur. In rem
ueluti publiciana ſeruiana de

rebus coloni: quaſi ſeruiana

que etiam hipothecaria uoca

tur. In perſonam ueluti cum

quibus de eo agitur quod ui

aut metus cauſa aut dolo ma⸗
lo factum eſt. Item cuʒid qð

certo loco pꝛomiſſum eſt pe⸗

titur. Ad exhibẽdum quoqʒ

actio ex arbitrio iudicispẽdet
In his enim actionibus et ce
teris ſimilibus permittitur iu

dici ex bono et equo ſecunduʒ
cuiuſqʒ rei de qua actum ẽna
turamꝰextimare quemadmo-
dum actoꝛi ſatiſfieri opoꝛteat

reiur.eũ qui.in pꝛin.
g (Pꝛererea. arbitrarias.
ſ; nunqͥd ſunt bo. fi. vł ſtri⸗
cti iur.rñ.quidã q bo.fi.ſũt
qꝛ in iudicis arbitrio ſũt. vt
ſ. ꝓx. S. in fi. et. S. e. S. in bo⸗
ne fidei iudi.ſʒ hoc nõvalet
qꝛ officiũ iudicis qdð in bo.
fi. iuð.venit ẽ iure actõis.ſʒ
hoc qð ẽ in arbitrarijs me/
nũ eſt. et in iudice tantũ ẽ.vt
ff. de eo qð cer. lo.l.in bo.fi.
Alij dicũt ꝙ nec ſunt bone
fidei:nec ſtricti iuris.ĩmo ẽ
tercia ſpẽs ad illã diuiſtio⸗
nẽ que eſt. S.e.S.actionũ. et
facit ꝓ eis.ff. de in litẽ iurã.
l.videamꝰ.ałs in actõibus
F.plane. et. ff. de vſur. l. ĩ fi⸗
deicõ. F. in his. hanc etiã re

peꝛoba.qꝛ dicta diuiſio ẽ per

fecta et imediata Alij dicũt
ꝙ verius eſt ꝙ ſint ſtricti iu
nis cũ bo.fi.non inueniank.

vt. 5. e. F. actionum.

b ¶ Ex arbimio. bene diclt

ex arbitrio nec em̃ obligatꝰ

eſt rẽ reſtituere vel ſiłe quid

facere:qð pꝛompte dices eſ

ſe verũ in actòe in rẽ. In p⸗

ſtituta iuratur in li
tem vel in vera eſti
Paran Koete⸗ xitut actiones ipſoꝛiure minu
Itẽ quid ſi binan antur ſ iue inre ſiue perſona⸗
eee n de les: ſiue alias quaſcunq;: ex-
bommnen m⸗ cecraſola benolin actiõe: cui
hi hominẽ. Rñ. fit IHimA anie
id compenſationis nomi
compenſatio.vt. ff anqu 3 d ſatis impium eſ
ſic pars bere. pet. e opporin P 2
Snten ne e ſecredim ne ſub pꝛetextu cõ⸗
no minabar iiñ. penſationis depoſitarum reꝝ
afoelen Puns quisex actione defraudetur.
EEIa. §. ſed ii v'no.
Itẽ quid ſi abvna 6 ꝛeterea nlcann Nrl
pante debimm e co arbitrariasi. ex ar
nnen dicis pendentes appellamus
patet apeno iure. in quibus niſi arbitrio iudicis
vndenon ſit com ·is cum quo agitur actoꝛi ſatiſ
FTortpen.iſt.5. pe faciat: ueluti rem reſtituat ul
anm fi cõpenſa / exhibeat uel ſoluat uel ex no
tio ſi ira duos me I
ſes debium pꝛius Lali cauſa ſeum dedat ſen⸗
negatuz pbaripon demnari debeat. Sed iſtea-⸗
ſit. ſicut de fllco di⸗ MMM
cif. ff. de iure filc. l.
auferk. 5F. qui cõpẽè⸗/
ſarionem. Accurſius.

a ¶ At actiones.ᷣ accuſatiui caſus eſt. Acuur.
b ¶ Ioſo iure. adeo vt dixerunt quidam non eſt neceſſe voce bo⸗
minis opponi cõ pẽſationẽ.vt hic. Sed certe ĩmo eſt neceſſariuz
vt opponatur. qð pꝛobo tribꝰ rõibus.nã fideiuſſoꝛ cõuẽtus eli

git: vt vel qð ſibi vel qð reo debetur cõpẽſet q̃ electio ſibi nõ da/

retur ſi ius cõpẽſaret.vt.ff. de cõpẽ.ſi qd. Itẽ et reus cõuentus
eligit in quã cãm cõpẽſat ſidebeat ex pluribꝰcauſis.vt.ff. de cõ⸗
pẽ.l.ꝙ labeo. Itẽ lex dicit eũ male agere cui obijci põt cõpenſa/

tio. vt. ff. de cõpen. l.verũ.ſʒ quimale agit bʒ actionẽ: ſʒ elidit ex
ceptione. vt. ff. qñ di. vſufr. le. ce. l.. in fi. S ſcõm bancopi. quid

ad ijcitur in actõe ſtricti iur. ad id qð erat olim. Rñ.qꝛ doli mali
tm̃ obijciebatur exceptio.ſj nũc ẽt cõpẽſationis exceptio opponi
tur. vt bic et.j.e. S.pe.et nihilominꝰ doli:cũ generalis ſit.vt.ff.ð
excep.doli.l.ij.S.et generaliter.

cCc ¶ Minuãtur.ſœ compenſation

d Siue alias. actiones. vt mixtas que ſunt quattuoꝛ. vt. . e.
§. quedã actiones. Item perſecutio fideicõ. Itẽ officio iudicis

ſonalibus aũt et arbitrarijs que bic enumerant᷑ dices ꝙ lʒ exhibitio vel

reſtitutio ſit in obligatõ e:pena tñ:id eſt intereſſe vel quanti in litẽ iuratũ
eſt non niſi per offidũ iudicis pᷣſtatur.et ideo arbitrarie dicuntur.
¶ Keſtituat. vt in rei vendi.que eſt arbitraria:cum pꝛima rem reſtituen⸗
dò liberaref᷑. alias iudicis arbitrio in litẽ iuraf᷑.vt.ff. de in litẽiuran.l.in
actione.et. ff. derei v en.l.qui reſtituere vel bipotbecaria.vt.ſ.pꝓx.ꝗ.vbi
bec omnia exempla diligentius dicuntur. R .
lꝛ ¶ Ael exhibeat. cũ ad exbibendum agitur.
¶ Del ſoluat.ſ.cũ certo loco eſt ſoluendun.
Uel noxali.cũ noxaliter agitur. n ( Dedat.i.der.
oͤdemnari. diuerſis modis fiet condẽnatio ſicut diuerſe ſunt iſte ar⸗
buᷣrarie. vt dicemu ſpror Feinſi.
ed iſte actones. I. arbitranie.
n rem.ſ.ſeparatim.nã vna et eadẽ actio nõ pt in rẽ et in ꝑſonã eẽ
niſi in quattuoꝛ caſibus mixtis.vt.S.e.S.quedã actio.

r Sublilana dfao babge g:-al. —⸗. .
8 ¶Beruiana. de bis duabꝰ ſpẽbus habes.S. e.S.itẽ ſeruiana.

et ſimilia.que actiones ſunt largiſſim e accepto vocabulo. vt. ff.
de actio.et obli.l.actionis verbo.vn de et petiriones cautionum
occaſione damni infecti compenſãtur.vt.ff.de dam.infec.l.i.⁊.l.

ſi quis..ſi quis quia. ü
(Pepointas tu intelligas qñ pecunia nõ ſignata eſt depoſita

quo caſu eriam aliam ſimilem redd ere poteſt.vt.ff. depoſiti.l.lu⸗
cius.et.l.die ſpo.s.i.ſi aũt eſſet depoſitio facta in ſpecievel ĩ pecu
nia vt in ſpecie qðᷣ eſſe põt.vt.ᷣff. de le.i.plane.5.ſed hocita.tunc
etiã alia roenõ obijcietur cõpẽſatio:qꝛ in ſpecie nõ fit cõpeſatio

Irẽ ꝙ hic dicit in acõe depoſiti:idẽ dicũt qͥdã in actõne cõmo⸗/

dani. vt. C. cõmodati.l.ſub pꝛexexru. Sed certe imo eſt ibi rõ qꝛ
in ſpede fieret.nã ſole ſpecies cõmodãtur:nõ q;titates: niſi ᷓti
itas vt ſpẽs cõmodet.vt.ff. como.l.iij.S.fi. Itẽ ceſſat alg cõpẽ
ſatio vt qñ per violẽtiãmibi rẽ abſtuliſti. pt. C. de cõpẽ.l.ſ.i ſi.

t ¶ In pſonã.lʒ ſit in ꝑſonã vt hic:tñ in rẽẽ ſcripta.vt.ff. me. cã. l. me-
tũ.S. iaduertendũ.ał.cũ aũt.et de hac dic.vt.S.e.S.itẽ actioo.

V¶ De eo dolo. actio de dolo eſt arburaria vt hic.qð eſt ideo: quia libe-

ratur doloſus verũ intereſſe pᷣſtãdo ſi reſtituerenõ poſſit.ałs indicis of/
ſico iurat᷑ in litẽ. vt.ff. de dolo.l.in arbitrio.in pꝛin. H

x ¶ Atẽ ceno loco.ſ.pecunia petitur.
BPꝛomiſſuz.idẽ etiã ſi lega

ñ ſit relictũ certo loco dandũ: et idẽ ſimu-

tu ſit datũ certo loco reddẽdũ.nã his tribus caſibus locum habet ceni
conditio aibitrana.ſ.in pꝛomiſſione et legato.et mutuo.⁊ alias nõ.vt.ff
de eo qð certo loco.l.ij. S. hic autem.et.l.ſi beres.ðet.l.aut.et qð bic dicit᷑

tis qᷓ; rei.vt.j.e..locco.
5(Actionibus.ſq; perſonalibus.

₰

petitur.ſ. al ter qᷓ; vbi fuerat ꝓmiſſum dari.et venit in ea vtilitas tã agẽ

aà Similibꝰ. ſ. in rẽ. et ſunt. x. de qbus dixerat. z. vel dic galie ſunt arbi

noane que hic nõ nũeratur.vt ecce actio in fañ quedat᷑ ͥ nautã cauponẽ

m uüij

tiuius modus eſtut non in q;
titate demnationis fiat ar

ſtabulariũ.vt. ff. nau. ca. ſta.l.i.in pꝛin. Sʒ q̃dã dicũt eã nõ eſſe arbitra⸗
riã.qꝛ ibi nõ ferunt᷑ ſnie due. Itẽ eſt actio in factum que dat᷑ contra publi

danã.vt.ff. de publi. l.i. in pꝛin. Atem actio fi. regun. ff.fi. regun. l. ij. in fi.
et.l.iij. Atem actio redibitoꝛia. vt.ff. de edił. edic.l. redibitoꝛia. Itẽ actio
ex ſtipulatu que pꝛo dote repetenda datur.yt.ff.ſo.ma.l.filiuſfa.O.mari
tũ. Sed certe iſto caſu non .
ideo iurat᷑ in litem qꝛ arbi/
traria ſit: ſed quia bone fi/
dei ſit. vt. Z. e. F. fuerat. Itẽ 9

ncrat. Qurare autem ðdebet iudex:
ctio rerum T . 3 i.
birana vr fraus amota. Ut omnimodoq tum poſſibi-
ſi cum dos. infi.
b ¶ Maturã.i.bonitatem.vt
dicunt quidã vel melius.id
eſt ſcõm naturam actõis ar Ctae
bitrarie que intendit᷑. nam Fe
triplex poteſt modus cõdẽè⸗⸗
nationis depꝛehendi in ar⸗
bitrarijs.vnus vt due ſnie
ferantur.pꝛima de reſtituen
da re. et niſt reſtituatur fiat
condemnatio in penam vel
intereſſe per dilationẽ iuriſ
iurandi in litẽ vt patet in a⸗/
ctione ꝙ me. cã et in actõe
de dolo. et rei ven. et actiõe
ad exhibendum et ſimilibꝰ
et alius modus vt vna fera
tur ſententia:et in ea ſtatim
intereſſe conſideratur.vt qñ
certo loco aliquid dandum
eſt: et hoc ẽ in iſta ſola. TZer⸗

tentiam ferat etiam ſide ĩcer
titate apud eum actuʒ

ne ſua plꝰ cõplexusꝰ fuerit q̃ʒ

debat. id eſt rem amittebat.
nec facile in integrum reſtitue
batura pꝛetoꝛe niſi minoꝛ erat
xxv. annis.huic enim ſicut in
alijs cauſis cauſa cognta ſuc
currebatur ſi lapſus in iuuen
tute fuerat:ita et in hac cauſa
ſuccurri ſolituʒ erat. Sane ſi

interueniebat:ut etiam cõſtã⸗
tiſſimus quiſq; labi poſſet e⸗
tiam maioꝛi.xxv.annis ſuccur
rebatur.ueluti ſi quis totuʒ le
gatum petient poſt deinde ꝓ
lari fuerint codicilli:quibꝰ au
teʒ pars legati adẽpta ſit:aut
quibuſdam aliis legata data

bitrium:ſed in qualitate vt
in actione noxali in qua ar-
bitratur iudex an lib eretur
dangdo ſeruuʒ pꝛo noxa.qðᷣ
eſt quando domino ignoꝛẽ
te vel pꝛohib ere non valen⸗
te deliquit alias inſolidum
tenetur.vt.ff. de noxa.l. ij. ĩ
pꝛin. et.l.in delictis.in pꝛin
ciilo-
c Parn fieri. Sʒ nõne hoc
idem in bo.fidei iudicijs fit
Ruñ. dic ꝙ tniplex eſt officiuz

pꝛimum qð obtinet actionis vicem per quod officiũ petuntur ſalaria ad

uocatoꝛum et reſtitutões maioꝛũ et minoꝛum.vt.ff.de mino.l.qꝙ ſimĩoꝛ

F. fi. Aliud eſt qð bone ſidei actionibus inheret.qð iure actionis venit.

vt. ff. de eo qð cer. loco.l.in bone fidei.et vna cum actione penit.vt.C.de
poſiti.l.iiij. Zertium eſt qð inberet actõnibus ſtricti iur. qbuſdã.ſ.ð arbi
trarijs:et hoc ex motu ſolo iudicis deſcendit: vt liberũ ſit hoc facere.ſed
in actionibus bone fidei aſtringitur ad hoc. Itẽ in actõibus bone fidei
vna fertur ſnĩa.in his autẽ plerũqʒ due et modo diligenter notauimus.
d Lurare. poſſibile. hoc ideo dicit qꝛ interdũ nõ poteſt certam ferreſen⸗
tentiam, qͥd em̃ ſi homo in genere ꝓmiſſus petit᷑.vel ſub alternatõeputa
ſtichum aut pãphilũ:aut dãnũ emẽdari:vel ſeruũ pꝛo noxa dari.certe iu
dici nõ eſt poſſibile ferre certã ſnĩam.qꝛ natura actõis nõ patit᷑. vt.j.de

offi.iudi.in pꝛin. Idem dico in here.pet᷑.nã ſicut ſufficit in libello ꝓpo⸗

nere vniuerſaliter: ita et in ſnĩa:puta ſi ꝓnuncio te herede extitiſſe: vt ex
aſſe vel ex ſemiſſe et ideo tibi hereditatẽ reſtituendã.
e ¶ Hecunie.ſcilicet cum pecunia petitur. —
f¶ Ael rei.qñ alia res pent᷑ que in qᷓ;titate cõſiſtat vel non et hoc ſi certũ

eſt petitũ.alias em̃ non renet ſnia niſi aliqua parte actoꝛum res certa ſori

pta inueniat᷑.vt.C.de ſen.queſine ceꝛ.qᷓn.l.hec ſnĩa.ſi autẽ eſt incertum

gut certificari põt:ut ſi peto intereſſe qð debet coꝛam iudice ꝓbarilet de,

duci ad certitudinẽ. vt. C. deſen. que ꝓ eo qð intereſt.l.vna.S.ij.et tũclo
ci bobe bic. 5. gut non poteſt deguc in certitudinem. pt in bominegene

le ei ſit certe pecũie uel rei ſen

i quis agens in intentio

ad eum pertinebat a cauſa ca⸗

tam magna cauſa iuſti erroꝛiſ

“
raliter petito et ſimilibus que modo diximꝰ.ettunc non habet lo
cum. H. ſe. 272
g Ferat. ⁊ in ſcriptis.vt.C. deſen.ex ꝑi.reci.l.fi.niſt in quattuoꝛ
caſibꝰ.vt in aut.de mã.pꝛin.S.ſi tibi.⁊ in aut.vt iudi.ſi.quoquo
ſuf. S. neceſſitate. et ĩ auten. vt cle. apð ꝓpꝛi. . Ac.

b. ¶ Deincerta. vt
doeintereſſe —r

ſint: que efficiebant ut plꝰ? pe tentõneiid eſt libel
tijſſe uideretur petitoꝛ q; d/A ybi erat intento

dꝛantem: atq; ideolege falci-⸗ l ¶ Koͤplexrus. ena

1 i. tr*“ MI91 tempoꝛe. vt. ff. de
dia legata minuebã tur; Pl lrleha⸗ l⸗non ſola⸗

autem quattuoꝛ modis peti F.i. naz plus quat
retẽpoꝛe loco cauſa. Re.uex iuoꝛ modis dicitur

⸗ 5 — j. . §. t i
lutiſi quis pꝛo. x. aureis qui ei pie qmmibdo lol
debebantur. xx. petierit. aut ſi babet. S.iſte.

is cuiuser pante reseſt toram ſotcp 5, tenp⸗

eam uel maioꝛem partem eſſe rales.et qð bic
Intenderir moede at in pꝛiuato:ides
ſuam intenderit. Sen e erit in fiſco. vt. C.
ueluti ſi quis ante dicm uelan deiurefilll iuſtas.

te conditionẽ petierit qua rõ⸗
ne eũ qui tardius ſoluit qʒ ſol⸗
uere deberet minus ſoluer̃in⸗
telligitur. Eadem ratione: ꝗ

m Aute. minoꝛi
xxv. annis.

dicit cauſa cogni⸗
ta.nã oẽs in inte⸗

pꝛe mature petit plus petere grũ reſtituere oo
pluspetit᷑: gnita ꝑmittuntf. vt
uidetur. co plus P ae ne ff. de in inte.ᷣre.l.nõ
luti cuʒ quiscertolocoſibi id omnes.

quod ſtipulatus eſt alio loco o (Gn uueuteid
Petit ſine cõmemoꝛatione üli⸗ C. kac itate ſua.idẽ

11 1eEr nn multomagis: ſi do
us loci in quo ſibi dari ſtipula lo adueſanvf.
PnerkRi ſa ſii. i demino.l..i.
tus eſt uerbi gratia ſiis quiita Eoſtaiim a
ſtipulatus fuerit: epheſidare enauit i ſi quo
ron intédat pudentiſſimi fallũ
ſpondes: rome pure intẽdat n nam
q¶ Huibus. ſcllic

, „ „„ codiallis.
Ouibuſdã.ſ.legatarijs pᷣter ea que ſibi in teſtõ relicta ſunt.

8 ¶Dinuebankt᷑. nã tot erant legata vt lex falci.locũ haberet. id

eſt opoꝛtebat vt legata defalcarent᷑ ad bocut haberet heres fal
cidiã:qꝛ dodrantẽ excedebant.vnde heres debet detrahere fal⸗
ci.vt.S.ad.l.fal.S.i.
t Plus aũt. vt oibus bis modis a cauſa videatcadereiure an⸗
tiquo.vñ verſus. Plus petit᷑ cq tꝑe req; loco. =
Ceenpere tEte⸗ ſimili per cõtrarium.
etere. vt hbic et.S.de fideicõ.l.non ſolum.

V
x

y ( Coco cõmemoꝛatione.id ſine vtilitate rei vłintereſſe rei.nam

eſt habenda eius vtilitas ſi ſua interſit in loco deſtinato ponus
conueniri. AUel dic de ipſo loco.nam ipſum locum vbi erat faciẽ/

da ſolutio in libello ponere debet ſic. peto.x.vt mihi ſoluas hic

vel ubi ſoluere ꝓmiſiſti. vt hic. et.ff. de eo qð certo loco.l.ij.S.ſfi.
poſt hec niſi ſoluat:poterit eum cõuenire vbicunq;ʒ voluerit.dũ/⸗
modo cõuentus habeat ibi foꝛum non alias.vt.ff. de iudi.l.he⸗
res abſens.in fine. Sed pla.dicit ꝙ ſcilicet vbicunq; poterat eũ
conuenire.etiam ibi vbi non hab eat foꝛum.et eſt pꝛo eo.ff. de iu⸗
di. l. eum qui.et.ᷣff. de conſti.pecu.ſi duo.S.ſed et certo. Sed certe
quod dictis legibus dicitur vt quolibet loco poſſit conuenini ve
rum eſt idoneo vbi conuentus habeat foꝛũ.yt ar.ff. de mu. et bo.
l. yt gradatim. FJ.ii. r

i ¶ Si quis ſua in“

l ¶ Ymittebat. faccit

n (Kognita. bene

a ( Adimiti adimere deſiderat. non tamen adimerepoteſt.
b VBrbitrana. i vtilis cerii conditio ex ſtipulatuvbi ſtipulatõ in
rerceſſit vt bic fuit.vel vtilis certi condino ex mutuo vbi mutuuʒ
erat dandum certo loco reddendum vel vtilis aciio ex teſtamen

Heactionibus.

plus petendo cadat a tota cauſa. vt. S. e. 5. ſi quis agens.

r¶ Et noſtra. ſc; greca quam non babemus. Actur.

8

q lra gea⸗ quam non habemus.

Lonſtitut.o. ſ. greca. vr dirimus. cuius ſententia eſt vt tempus debe⸗

to vbi legatũ ẽ dãdũ certo loco.nec enĩ eſt ꝓpꝛium nomen actõis at duplicari conuento et expenſe omnes ſbireſitut. vr vccrcep. . bo⸗
vrff ve eo a oer⸗ e (Puantltate dſief..
4 elo Kleen . ðBG l v ¶ Modo.id eſt loco yłcã
res.erl. aur ſimu· dare ſibi opoꝛtere ido aut pl? chum.aut aureos.x.ſibi opoꝛ vt.s.. plus auten.
T c 73 ꝛoponitur. id Petere intelli gitur: qꝛ utiliiatẽ tere darc. ic eſt eoc mod . „ irimus. vt. . e. 5. tiipli
e Haranr. vłda quã habuerit ꝓpmiſſoꝛ ſie phe peteret quo ſtipulat eſt R 2e t ibibuius noſre canſak⸗
H tur. vr.f deeo ᷓ ſi ſolueret adimit e pura intẽ terea ſigs generaliter homi⸗ nonis greee nbinrgernn
1 ool.ſepbe tione. pꝛopter quam cauſ. am nem ſtipulatus ſit: et ſpeciali· ſed criam cautionem eregit
d oiuiſſoi ſd alioloco petenti arbitrana a“ ter ſtichum petat aut genera⸗ bonleecomena amim de,
arenanmarm criopꝛoponitur: inqua. 1I. ra liter mni ſtipulatus ſit etſpe- piumeniun oden e
„ uſq; vtilitas ſimul tio habet Ur utilitatis que pꝛo- cialiter capanum petat aut ge na ſante d ſonrat hen-
