ſq; vt continuent᷑.ſed in hoc
differt. quia in ti. ſin gulari
vtrũq;.ſ.emptoꝛẽ et vendi⸗
toꝛem bonã fidẽ hꝛe opoꝛtʒ⸗
vt. ff. ꝓ emp. l. ij. F. ſi eaʒ res
als p.ſecus in vniuerſali ti⸗
tulo.vxũᷣ.⁊ eſt rõ.qꝛ ſi her̃s
nõ adiret hereditas cõple⸗
ret. vt. ff. e. nunq;. F. vacuũ.
et quia eſt eadẽ ꝑſona.vtĩ
aut.de iureiu.a mo.p.⁊ con
coꝛ.cum boc.S.ff ꝓ empt.l.
ij. F. emptoꝛi.et.S.ſt d efũctꝰ
. ⁊ fit h̊ coniunctio ad lucruʒ
et ad damnũ.vt. ff.quẽad.
ſerui. amit.l.ſi alia.. tẽpuſ

20

.ſo. ibi beres ſciebat rem eẽ eiꝰ

continuatur.licet ipſe heres
ſciat pꝛedium alienum. Nð
ſi ille initiũ iuſtũ non habuit:
heredi et poſſeſſoꝛi licet igno
ranti poſſeſſionõ pꝛodeſt.qð
noſtra conſtitutio ſimilit᷑ et in
uſucapionibus obſeruari con

ſtituit ut tempoꝛa continuen⸗

tur. Enter uenditoꝛem
quoqʒ ⁊ emptoꝛem coniungi
tempoꝛa diuus ſeueruset an⸗
toninꝰreſcripſerunt.
cto diui marci cauetur eum ꝗ

a fiſco rem alienã emit:ſi pꝰ

uenditionem quinquennium

pꝛeterierit:poſſe dominũ rei

exceptione repellere. (Co⸗
ſtitutio autem bone memoꝛie
ʒenonis pꝛoſpexit bene hiſ qꝗ
a fiſco peruẽditionem aut do
nationem:uel alium titulũ ac⸗
cipiunt aliquid:ut ipſi ſtatim
quidem ſecuri fiãt et uictoꝛes
extant:ſiue expenant᷑:ſiue cõ
ueniantur. ¶ Aduerſus au
tem ſacratiſſimũ erarium uſ⸗
qʒ ad quadrienniũ liceat his

intẽdere:qui pꝛo dominio ułł

prpyppotheca earum rerum que

alienate ſunt:putauenint ſibi
quaſdaʒ competere actioneſ

Edicto.i pcepto gfiali.als pton dicunt edicta: vt q; metus. vt.ff.

Sn.. mulier. et fimiles. .
S ſco.vt a ꝓcuratoꝛe impꝑialiũ reꝝ.nam de pꝛimonialibꝰdicit᷑j.e.ĩ fi.

k
QQ

Emit. ſ. fiſco vendẽte vt ſuam.a quo edicto res minoꝝ excipiunt.vt
ſi ader. fiſ.l.fi.ſi autẽ vt alienã.vt quia ceſſatum eſt in ſolutione tri⸗

butoꝝ tnia exigunt.vt ꝙ ſit debitũ et ꝙ ceſſatuz. vt. C. ſi aduer.fiſ.l.fi.et

tẽ tertio ꝙ res ſubhaſt

S—

n
h in

QAu.ſi ꝓpter pu.pen..il.fi.et.ij.rñ.foꝛte biennio.vt.ff.lo.et con.l.q̃ro.S.int᷑
Al pcomiſet vt. C. i Ppter pu. pem..
Memoꝛie. vt. C. de quadri. pᷣſcrip. omnes.
4 ene ſt erit oꝛnigendo edictů duß.
Stati. vt. . de peti. here. nec vllã. S. .itẽ ſi qͥs Zᷣ.ſo.ibi in vniuerſitate.
re ſingulari loqᷣt. alij dicũt ꝙ bic corrigit et odem modo.ſ.pᷣmo et

nõ ſecundo. rñ. qd. l. C. de here. vẽ.l.i. Itẽ ibi erant res fiſci.

Hra conſtitutio. C. de qu
noſtra.i.pᷣuata nr̃a ſub

Duadrienniũ. niſi ſit minoꝛ vel reipu. cã abſẽs. vt. C. de reſti. mi. l.iij
ctiones. ſed que. rñ. oõdi. er baclege. m io. ſed. p. in ro dabat. h nõ
adri.pſcrip.bſñi a ʒenone.
a. ſed.S.de fiſcali dixi.vt.C.dequadri.pꝛe.
Kub. De donatione cauſa moꝛtis.

dſo Z dñim.

jSbenea ʒenone.

omnia.

SSt autẽ acqͥſitionis.ſ.de iure ciuili. nam ꝑ ſtipulationẽ tẽ

m ᷣhebant᷑.ſ.donatio que.ſ.ſtipulatio eſt de iure ciuili.
ed hodie nudo ſit pacto.vt. C.e.ſi qͥs.S.fi.et.j.de acti.S.
de conſtituta. vel dic eam eſſe de iure ciuili.appꝛobatione nõ inb·

uentione.ſed iur̃ gentiũ.vt.S.de re.di.ꝗ.per traditionem.vel dic

Noſtra autem diuina conſti⸗

tutio quam nuper pꝛomulga⸗

uimus etiam dehisque aſno⸗
ſtra uel uenerabil auguſte do
mo aliquid acceperit:hecſta⸗/
tuit que in fiſcalibus alienati⸗
onibus pꝛefate ʒenoniane cõ⸗
ſtitutionis continentur.

De donatiõe cã moꝝis.
Ecdi

St et aliud genꝰ ac⸗

onationum au
tem duo ſunt genera: moꝛtis
cauſa.et non moꝛtis cauſa.
rri on a donatioẽ
que bꝛopter moꝛtis fit ſuſpin
onem cum quis ita donat: ut
ſiquid Pumanitus ei cõtigiſ⸗
ſet:haberet isqui accepit.
Sinautem ſuperuixiſſʒ*
is qui donauit acciperet.ułſi
eum donationispenituiſſet:

aut pꝛioꝛ deceſſerit is cui do-

natuʒ ſit. ¶ NHemoꝛtiſ cau
ſa donationes ad exemplum
legatoꝛum redacte ſunt perꝰ
¶ Mam cuʒpꝛudẽ/
tibꝰãbiguũ fuerat utrũ dona⸗
tiõisꝰan legati inſtar eã obtiĩe⸗

t (Moꝛtis. .inſtoͤtis vel future. vt. f. e.l.

quiſitionis donatio.

ſui oꝛigo fuit de iu⸗
re gen. vno mõ. ſ. x
traditionẽ.ac poſt/
ea deiure ciuili fu⸗
it ille modus app⸗
batus:et alius adi
uentus.ſ.pꝑ ſtipłati
onem. tertio ꝑ iuſti
nianum additꝰ eſt
tertius.puta nudũ

8 enen moꝛtis.
ſz large h duo mẽ⸗
bꝛa accipiunt᷑.et in
textu nil deeſt et ꝓ⸗
pꝛie ponit᷑ genera.
nam multe ſpecies
ſub qualibet conti⸗
nẽt᷑.⁊hoc appꝛobo
vel accipe ſtricte ꝓ
duabuſ ſpeciebꝰtã
tum donationũ. ſ.
ſimplicis int᷑ viuoſ
et ſimplicis cauſa
moꝛtis et addo ali
as donationes. vt
legatũ.vt.j.de le. ĩ
pꝛin. Atem donati
ones ꝓpter nupti.
vt. ſ. e. F. eſt ⁊ aliud
. renn et qð eſt. .. S
finall.

et. ij. et. ij. et. v. ct. vß

ſi quidẽ vbiq; moꝛs nimenda eſt cum eius dies incettꝰ ſit.vt.ff.e.
ſenatꝰ.S.moꝛtis.et decondi.et demon.l.i.

vV i quid humanitus.id eſt ſi moꝛiatur. vt. ff de v. ſig. in vul⸗

gari.S.fi.et debet hoc expꝛimi als non eſt moꝛtis cauſa donatio

vt. ff. e. ſeia. F. f.
x ¶ Buperuixiſſet
hiẽ ſubijcit. et.ff. ſi cer.pe.non omnes.

y¶ Penituiſſet.quia v oluntas eſt ambul

i. cõualuiſſet. et ita tibus modis reuocat᷑. vt

atoꝛia. vt. ff de adimẽ.

le.l.iij.in fi.et quia donatio eſt ob cãm.ſ.ſi moꝛiar.e’t ſic poſſũ pe
nitere. vt.ff. e. ſenat?. F. . in fi. et. ff. de cõdi. cã da. l. iij. F. ijj.
5 (Ed exemplum legatoꝝ.quantũ ad vim⁊ poteſtatẽ.quia ſicut
legata moꝛte confirmant᷑:ita donationes cauſa moꝛtis vt reuo⸗

cari non poſſint.ac.

a ¶ Per omnia.ſubaudi.fere:vt ſtatĩ dicet.naʒ in multis differũt
b.· ¶ Ponationis. I. ſimplicis et inter viuos als nulla eſſet buiuſ⸗/
mdi diſtinctio.cum omne legatum fit donatio.yt patet ex diffi⸗

nitione eius.vt.ff. de le.ij.l.legamm.

d Habebat. ſ.donatio cauſa moꝛtis.nã cũ donatio inter viuoſ ꝗ ü teneri ad reʒ
8 tradendã.ſic.ff.de ver.obli.vbi aũt nõ apparet.in fi. Jo.ð.ſ.vtintereſſe
dando liberetur.vt.ff.de act᷑. empt᷑.l.i.et ſimilitudo que bic fit eſt in hoc
vt ſicut neceſſitas imponit᷑ venditoꝛi ad aliquid:ſic edonanti:licet apᷣn
cipio nullus cogebatur als tenebatur.vt.C. de acti.et obligati.ſicut.ſʒ

habeat inſignia:vt ſit liberalitas cum legato.vt moꝛte confirme
tur.et vt detrabatur falcidia. vt. C. ad.l.fal.l.ſi.
e (Retrabebant. ſubaudi et alij et al.nad.
¶ Fere legatis.fere dicit:quia in quibuſdã diſcrepat a legatiſ.ec

ce ſi enim donas in
annos ſin glos do
natio vna eſt. ſed
legata plura. vt. ff.
de dona. cau. moꝛ.
ſenatus.S.fi. Iteʒ
legatum ab herede
ſemp traditur:do/⸗
natiovel ab hoc vl
ab alio. vt patet ex
diffinitione. ſ. de le
ga. in pᷣn. Itẽ ĩ do
natione obligatur
donans :in legato
non. Item ſi teſta⸗
mentuʒz accuſo per
do legatum nõ do
nationem:ſi tamẽ
accuſo vt falſuz. vt
ff. de his qui. vt in.
poſt legatum. §. q̊
moꝛtis. Item ali⸗

ter diſtin guitur ĩ le

gatis ſᷣm quoſdaʒ
vt. ff, de dona. cau.
moꝛtis.ſi cui moꝛs
et de leg.ij. vt here⸗
dibus. Item filiuſ
fa.donat:ſed nõ le

gat. vt. ff. e. taʒ bis

Secundus

—

2

cipum diſpoſitiones inſinua
ri easactis interuenientibꝰ uo
lebant:ſi maioꝛes ducentoꝛũ
fuerant ſolidoꝛum: conſtitu⸗
tio noſtra eam quantitatẽ uſ/
qʒad quingentosſolidos am

reopoꝛteret:⁊ utriuſqʒ cauſe
quedam habebatainſignia et
alij adaliud genusad eaʒ ret
hebant :a nobis conſtitutum
eſt ut ꝑ omnia fere legatis cõ

numerent᷑:⁊ ſicpꝛocedat quẽ

admoduʒ noſtra conſtitutio plliauit: quam ſtare etiam ſine
eam foꝛmauit. ¶ Et in ſũ⸗ inſinuatõne ſtatuit. Et quaſ

dam donationes inuenit que
penituſ inſinuationeʒ fieri mi
nime deſiderant: ſed et inſe
pleniſſimam habent firmita⸗
tem. ¶ Alitertinſupermul
ta aduberioꝛem exitum dona
tionum inuenimꝰ que omnia
ex noſtris conſtitutionibꝰ q̃s
ſuper his expoſuimus:colli⸗

ma moꝛtis cauſa donatio eſt:
cum magisſe quiſ uelit habe
req; eum cuidonatur:magiſ
qz euz cui donauit qʒ heredẽ
ſuum.ſic et apud homerum
thelemachus donat pirrho.
l ¶ Alieiautem donatones
ſunt que ſine ulla moꝛtiſ cogi
tatione fiũt:quas inter uiuos
appellamus que omninonon Gendea ſunt. Sciendum
comparãtur legatis que ſi fu eſttamen ꝙ ſi pleniſſime ſint
erint perfecte temere reuoca donationes:ſi tamen ingrati

anen 7 rinon poſſunt. ¶ Perfiaũ exiſtant homines in quos be⸗
Itez in legaro ia tur autem cum donatoꝛ ſuam neficium collatum eſt donato
tandoꝛa conſiders uoluntarem ſcnptiſ: aut ſine nibusper noſtram conſtitutio
gatar vr ſoebe⸗ ſcriptismanifeſtauerit¶Et nem licentiam pᷣſtauimus cer
ſe qualla de in ad exremplũ uenditionis nrfa tiser cauſis eas reuocare ne
vrff de donat. Conſtitutio'eas etiam in ſeha illi qui ſuas resin alios contu
ca.moꝛ.l. in moꝛtis bere neceſſitatem traditionis lenint: ab his quandam patiã
Jem aepeolega⸗ uoluit:ut et ſi non tradantur tur iniuriam uel iacturam ſᷣm
quoꝝ lega.nõp do habeant pleniſſimum et per⸗ enumeratosin noſtra cõſtitu⸗
nanone að oie. vr fectum robur:et traditiõisne tionemodos. ¶ Eſt et ali⸗
in ſum. C. quoꝛuʒ eſſitas incñ . T .
lega i. ceſſitas incũbat donatoꝛi. ¶ ud genusinter uiuoſ donatio
g (Cõ ſtitutio. (o (Etenim cum retro pꝛin· onis quod et uetenibusquidẽ
rã quĩqʒ teſtibꝰſcri
Hune memenſee.
b6 E n ſunma lvtbꝛeuſte debac dona. expediamus. vt. ff. e.
i ¶ Habere.l. ſi ſupuixerit.vt.ff.e.ſenatuſcon.S.i. D vt. C.e.l. pe.in ſi.
k ¶ Dic et apud.iſicut et rectat poets bomerꝰqdð thelemachꝰdi⸗/

ctis verbis expꝛeſſis donauit.

¶ Alie.nunc ꝓſequit᷑ aliud genus.
m ( Honatõnes. dictum eſt de donatione cauſa moꝛ. nunc de do
natione ſimplici.i.inter viuos dicit.
n ere. ideo diat temere. qꝛ qñq; reuocant᷑.vt.ſ.e. F. ſcendũ.
o ¶ Roluntatem. etiã nudo paco.vt. C. e.ſi qͥs ar.S.ſfi.
p. Hanifeſtauerit.ſ.p vᷣba futuri tpis vt dabovel donabo ad
inſtar ſti. vt. f. de . ob.l. vl. F. ſtipulatõ. vel pñtis tpis. vt do vk
dono cũ nudo pacto fiat:et pactũ etiã fiat ꝑ vᷣba pntis tpis.y f

C. e.ſi quis ar.S.ſi.

glimenta.

et.ff. de pac. tale, acc. yt. j.e. F. ſi pater. ac.

P& 922 3, tra aeTer. 1. .. = , F. „ l.

71. g P. rn .

I. A5 2 -16- 7

I. & . an. Js -arn, F.n
7 an, J. p e frPr r l.

o WWV Ep. —6e- oE„

rfC

8 (Et ſi non tradant.id eſt
ſi tradere noluit donatoꝛꝛ.

t

v ¶ Diſpoſitiones.

*

5

Dedona. cau. moꝛ.

nunquid donatoꝛ de euicti
one tenetur.Rñ.ſi incepit a
traditione:non.vt. ff.e.l.ani
ſto. in fi.ſi a pactione.ſic.vt
C. de iure do. liil.
onſtitutio. vt. C. de do
na.l.ſi quis ar.S.fi.

Heceſſitas.per condi.ex
l. que ſtricti iuris eſt. C.e.eũ
qui.et.C.e.ſi quis ar. ..ſfi.
ante nos fuerunt et noſtra
etiam pꝛima.vt.Ce. ſana /

mus. in fine.

Fögimmot. Eel pe.

in

———. ỹ—0ͥ

Enannanione i. ſcriptu⸗
ra

a facta in pꝛeſẽtia publica
rũ perſonarũ:et in actisvbi

ſupfluum eſt teſtes adbibe

nicum publica monumenta

ſuufficiant. vt. C. e. l.data.et

l.in donationibus.

nuenit. ſ.noſtra conſti⸗

K vt ſi donet᷑ in redem⸗
ptionem captiuoꝛum. vel a

magiſtro militũ donet᷑ mili⸗

tibus.vel in refectiõe domꝰ
donet alicui vt. C. e.l.penk.
idem et ſi donet imperatoꝛ.

vel ei donetur. vt in aut. deꝰ

non ali. S. ſi minus.collł.ij.
et in aut᷑.vt non fiant pi.ꝭ.
fi. coll.v. Idem in dona.ꝓ
pter nup.vt in aut᷑.vt ſpon
ſa.largi.colł.ix.in pᷣn. Idgẽ
in remiſſione vſuraruʒ futu
ri tempoꝛis.vt.ff.e.mod eſti
nus. ac.

a ¶ Minime. licet quingen⸗

toꝛum ſolidoꝛum ſummam
excedat.

b ¶ Eliter. al. alia veluti ne

plures donationes diuerſiſ

tempoꝛibus facte coaceruentur. vt. C.e. ſancimus. .ſi quis autem. Ite
vt hi qui pecuniam recipiunt in redenptionẽ captiuoꝝ iurent ſeibi bõa
ſide expendere. Item vtſacramento domini domus queſtio dinimatur.

c ( Sciendum per nr̃am cõſtitutionem. vt. C. de reuo.do.l.fi. ac.
d ¶ Excauſis quinq;.ſ.vt ſi atroces iniunias in eum effundat.vel impiaſ
manus inferat.vel graue damnũ in bonis:vel vite ꝑiculum intulit.vłſt
legi dicte in donando non paruerit.vt.C.de reuo.do.i.fi.ſed donatio li
berto facta ſolo obſequio non pᷣſtito reuocatur.aliud in libertate.vt.C.
de reuo.do.l.i.et deli.ca.l.ſolo.et eſt hic ar ꝓ domino vt his cauſis poſ/
ſit reuocare feudum.ſic in autẽ.vt libe.de ce.S.bac autem.et de ag.lib.l.

e ¶ Eſt et aliud introductum. vt. C. de dona. ante nupt. p to. ti.
abebat. et bodie babet ſi fiat donatio pꝛiꝰ. naʒ et poſtea fieni poteſt

—2

defẽſoꝛes.ar.S.C. de cõſti.

pPecu. l.ij. S. pe. et. ff. de adi.

b Mõſtimimus. L. de do /

na. antenup. I. .
i Exequẽtur.ſi de nouo fi⸗
at donatio.vel dos pꝰpꝛi⸗

mMonium: vel vetus augeat
eſt equalitas.vt.CL.de do.

onte nup. l. fi. F. ſi igitur do⸗
te.ſi ante matrunonium po

terat eſſe et ineqlitas.vt.¶

de pac. conuẽc.l.ex moꝛte.ſʒ
hodie eſt equalitas ante et
poſt in conſtituendo etĩ pa
ctis lucroꝛum vt q;tum dat
pꝓroꝛ in dotem:tantũ det in
donatione ꝓpter nuptias.
maritus.et ſicut hic ſit dñs
Dotis. ſic illa donationis ꝓ
pter nup.vſumfructũ tamẽ
babeat maritus:ne accidat

matrimonij oneribꝰ dotem
Mon ſeruire. nam eqᷣtas ſug
gerit ꝙ dos debeat eſſe ibi
pvbi ſunt onera matrimonij

prt. ff. de iure do. l. dotis fru⸗

cus.⁊.l.plerumq;.S.ſerui.
cum tantundem reddat᷑ vx/

oꝛi.ex qua donatione cõſu⸗

litur mlieri ſo.ma.ſi res do
kales non exiſtant.et qꝛ nõ
potuit alienare maritꝰetiaʒ
ea conſentiente.vt.j.ti.ꝓxi.
In pꝛin. licet als iure bypo /
thece poſſit renũdare.vt.¶
ugd velb.l. etiaz. et.l.iubemꝰ
et in autẽ.ſiue a me.et ſicut
dos vxoꝛi:ſic et talis dona
tio iure reddit᷑ viro ſoł.ma.
cum ſit equalitas.vt in aut
De equali.do.S.i. col. vij. eſt

et ſponſalitia largitas qua

do ſponſus ſponſe per ver⸗

ba de futuro vl econtra do

nat pure:non in reſpectum
dons: que ſimulit᷑ conð. ma
trimonij habet. vt. C. ð do

ante nup. l. cum veterum. 7
l. ſia ſponſo.

K Sed eniaz Zcto. bodie ö

coꝛrigitur in aut.ð eqli.do.
coll. vij.

ita etiſte donationes que pꝛo-

ctum eſt:qð ante nuptias uo/
cabatur:et tacitã in ſe conditi
onem habebat ut tunc ratum

elſſet:cum matrimonium fue⸗

ratinſecutum. Reoqʒ ante
nuptias appellabaturqð an⸗
te matrimonium efficiebatur
et nuſqᷓ; poſt nuptias celebꝛa
tas talis donatio ꝓcedebat.
Sed pꝛimus quidẽ diuꝰ
iuſtinus pater noſter cum au
geri dotes et poſtnuptias fue

rat permiſſũ:ſi quid tale eue⸗

nerit etiaʒ ante nuptias auge⸗
ri donationes:et conſtãte ma⸗

trimonio ſua conſtitutione ꝑ⸗

miſit ſed tamen nomen incõ⸗

ueniens remanebat cum ante
nuptias quidem nocabat᷑: p⸗
nuptias auteʒ tale accipiebat

— — —

incrementum. ¶ Sed nos
pleniſſimo fini tradere ſancti
ones cupientes et conſequen
tia nomina rebus eſſe ſtuden-
tes:conſtituimus ut talesdo
nationes non augeantur tãtũ
ſed etiam conſtante matrimo
nio initium accipiant: et non
ante nuptias ſed ꝓpter nupti

— 7

asuocẽtur:et dotibus in hoc

dotes et conſtante mr̃imonio
non ſolũ augent᷑:ſed etiã fiũt

pter nuptiaſ itroducteſũt:nõ
ſolũ antecedãt matrimoniuʒ:

¶¶ Exemplo. ſic. C. de ꝓba.l.exemplo. m Ufaz oſtõez. C. deb. cõ.
ma.l.i.S.ne aũt.et.S.ſinautẽ ſocius. n ulue fauoꝛe.ſ.libertatis.
o ¶ Coͤmunes. l. vt libtates.p.l.fal.nõ minilant᷑.item vbi nõvalet teſtiñ
libᷣtates non reuocant᷑.vt.ff.de inof.teſ.papinia.S.ſed an et libᷣtates.et
F. fi. item et. ff. de fideicõ.li.l. generaliter. S.ſi qͥs ſemo.

tionis per ius accreſcẽdi qð ẽ
tale. ¶ Si cõmunem buum
habẽs aliquis cum ticio ſoluſ
libertatem ei impoſuerit ul ui
dictaul teſtamẽto:eocaſuꝑſ

eius amittebatur:et ſocio ac⸗

creſcebat. Sed cum peſſimũ
fuerat exemplo ⁊ libertate ſer
uum defraudari:et ex ea hũa⸗
nioꝛibus quidem dñisdamnũ
inferri:ſeuerioꝛibus autẽ dñiſ
lucrum accreſcere hoc quaſi ĩ
uidie plenum pio remedio ꝑ
noſtram conſtitutionem me:
deri neceſſarium duximus:et
inuenimus uiam ꝑ quaʒ ⁊ ma

numiſſoꝛ et ſocius eiuset ꝗ li-

bertatem accepit nr̃o bñficio
fruant᷑ libtate cũ effectu ꝓce⸗
dente:cuiꝰ fauoꝛe ⁊ antiquos
legiſlatoꝛes multa et cont᷑ cõ⸗/
munes regulas ſtatuiſſe ma
nifeſtum eſt:et eoqui eã liber⸗
tatem impoſuit:ſue liberalita
tis ſtabilitate gaudẽte ⁊ ſocio
indemni cõſeruato pᷣciumqʒ
fuiſᷣm partem dñij qð noſ dilf
finiuimusP accipiente.

6 Quibus alienare licet uel nõ.
exequent᷑ .ut quẽadmodum

Ccidit aliquãdo:ut

qui dñsrei ſit: aliena
re non poſſit.⁊ cont᷑

ceſſitate.vt.C.de li.cã.l.i.item niſi cũ vniu

„— RC-

pꝛa dictum eſt quõ
quis efficitur domi
nus iure gentiũ vl
ciuili.hic tractare ĩ⸗
tendit.de quadam
ſpecialitate que cõ
tin git contra eos qͥ
dominia rerum ac/
quirunt. generale
enim eſt vt qui důſ
eſt poteſt alien are
et ꝗͥ dñſ ñ ẽ aliẽare
non poſſit. hic et in
ſpecialibus caſibꝰ

contingit öium.
8 Konna dotale.

ſq; mextimatuʒ. vt
C. de rei vx.ac.l.i.
S. et cum lex. als ſi
extimatus eſſet poſ
ſet alienari. niſi exti
timatio fiat vt ſcia⸗
tur quantum valet
vt. L. de iure do. qᷓ
tiens.et.l.ſi uit᷑ viꝝ
et de fun. do. l. i.

14 elius die do
e

tale vel quaſi.vt.ff
de fun. dot. l. iij. et
iiij. quid ſi res mo⸗
bilis eſt. rñ. põt ali
enari ſi maritus eſt
ſoluendo vt. C. de
ſer.pig.da.ma.l.i.

. 5
2 G nſechtum. deiureet de faco. C 1 iffiniuimn?. C. cõ. ß. ma.l. . F. n ãt. et S. ſinaũt ſoci .
b (Quod. ſ.matrimonium. ”U q ¶ Uccipiente. vel eo depoſito. vt. C. cõ. ſer. ma.l.i.F. ne auteʒ. ?
c¶ Seg pgter. ſic. ſ. quib? nõ eſt ꝑmil. fa. tel. . certus. S. ſinautem ſociꝰ. Et no.ꝙ cõpellitur vendere.qð eſt ſpecialeꝰ
d Num augeri. i. onn boc eſt. regulam.vt.C. de contraben. empti. inuitum. et. C. de iure del.l.
e ¶ Zale. puta quia augeatur dos etiam ante ſe. nec emere. qð plene no.in aut.de fideiuſ.S.penulſl.
f Henmiſt it. ſ. diun laſtun⸗ Aubre »
Eisſeuentia als eon- peudẽtibus penitus erat inco ſed eoetiã cõtracto augeant te ſicer vel non licet
uenientia.lic C.de epiſc anitũ. poſtea autem a iunioꝛi ?conſtituantur. (Erat olim ubaudt lieen non
cle.l.decreuimus.et de offi. In⸗ P ed1,90 alius modusci 7 iſi ſint domini. vti lit⸗
ß. vꝛ.ll in fi er de defẽ cil. bus diuis pꝛincipib introdu⸗ et alius modusciuilisacquiſi tera dedaaratur.

REcdit aliq
ſic cõtinua.ſu

—rrrr--ʒ —

v (B nuita.ergo ea

volente poterat:vt
innuit qð coꝛriglt
ſtatim.

ui dominusrei non ſit: alie⸗ Mrobibntni
nande rei poteſtatem habeat

ipꝛouocetur ad di
uiſionẽ fundi dota
lis. vt. C. de fü. do
.l. fi. Itez niſi exne

erſitate. vt. ff. de fü. do

l.i. it niſi uertat᷑ ad vtilitatẽ mulieris.ᷣ vt. ff. deiufr. do. l. fi.

y¶ WAlienare.hᷣ large accipiaſſiue dominiũ muret᷑ ſiue ius alij cõ

ſtituat᷑. vt. C. de re.ali.nõ ał.l.fi.et in aut᷑.de nõ ali.S. alienatio

nis. et. ff. de fun. do. l. iuli. ac.

Secundus

5(Joſius ſdeiure gen. vtper traditionem. et ciuili.ſ.aꝑ pbatio
ne hm io. Alij dicũt de iure ciuili.ſ.ſicnonenõ iuregent.vt.C. de
iuredo.in rebus.ſed qᷣd ibi dicit᷑ iure naturali vxoꝛem dominam
eſſe.verum eſt pꝛimeuo iure quo dici᷑:quicqͥd calcauerit pes tuꝰ
⁊c.non naturali.i.iuregen.ſed rerũ domina dicei᷑ quo ad ſpem ⁊

ſicut filij dicun — , ,
domini rerũ pater⸗ nam dotale pdiuʒ mantus in
reier dir ier Uita muliere perlegem iuliaʒ
Ed ſrl. uis. pꝛohibetur alienare qʒzuis ip⸗
æ. C.r amo. l. vt ſius ſit dotis cauſa eidatum.
dſia eſt inſpecto exi e In
mſufb: důs M noslegemiuliam coꝛni
heffdeli⸗ poſtb. gentes in melioꝛem ſtatuʒ de
a Eorrigentel in durimus'. Qum enim lex
duobꝰ capitulis et lia in ſolis tantummodo re

n is non. — locum habebat queitalicefu
AbeteipraeS, erant et alienationes inhbibe⸗

amler. bat que inuita muliere fiebãt:
Sra. hypothecas autem earum re
las ghibebar alie rum etiam uolente utriqʒsea⸗
nationem. et b erat
nationem. eth rum remedium poſuimus ut
mum eiꝰ vitium e, . .
e(Vnuita. ed v Fea vo etiam in easres que in pꝛouin
. ehfenraledar ek ciali ſolopoſite ſunt:interdi⸗
um. ac. cta fiat alienatioul obligatõ
¶olente. imllik Ut neutrum eoꝛum neqʒ cõſẽ
ꝓhibebat. lentib lieri
tientibus mulieribus ꝓcedat

g ¶ Atriq;. . viio. eci 1.
b n Tin ad ne ſexus muliebꝛis fragilitas

ſi fiat.rñ. vendicat

in pemiciem ſi ubſtantie eani⸗

mantus oſtãtema an:
mmonio contra fa conuertatur:. ¶ Econtra
aum ſuu venẽſ en gutem creditoꝛpignuserpa-
fuerit contra leges s 260
vr. C.deagri. etc. ctione qʒuis eiusea resnõ ſit
aucaamodu e de galienare poteſt. ſed hoc foꝛſi
ſoluto danntene tan ideo uidetur fieri ꝙ uolũ⸗
bet vr. C.de uure tate debitoꝛis intelligitur pi⸗
do..l. in rebus. ideʒ 9 ali 1 if. Se =
inptclato eatieaai 9 alienan. uia ab initio cõ⸗
enantereʒ ecche. tractuspactꝰ eſt ut liceret cre

porteſt eaʒ repetere
pꝛelatura durante
ävt er de rebꝰec. non
alie. 5. ſi quis pꝛeſ⸗
byteroꝛum.
1 Ae ſpeciale.
vävnt luo fauoꝛi non
poſſit renũciare.qꝛ
etiaʒ reipu. intereſt. vt.ff. ſolu.matrĩo.l.i.ſic.ff. de pact. dot.l. de
die. K ¶ In pemiciem.i. deſtructionen.
1onna ak. Anilia ſunt vbi eriã dñs non alienat.vt. ff. ad.lꝛ.
iul. ma.l.fi. et. C. de here. et ma. l. manicheos. F. pe. et. E. de pᷣdi.
cuna.l.fi.li:x.et.j.e.S.nũc admonẽdi. m ¶ Yont᷑ i econkrio
Ale lienare idem in iudice.vt. ff. ſi er nox. cã aga.l.ij.et.j.de of.
iudi.in fi.ideʒ in flumine.vt.ff. de acq. re. do. ergo. F. alluuio. idẽ
in imꝑatoꝛe et auguſto.vt.5ẽ. de vſuca. S.pe.idem in pꝛelatis ec/
cleſiarũ.vt in aut᷑.hocius poꝛrectũ.idem in tutoribꝰqui dſñoꝝlo
cum obtinent. vt. ff. de fur. interdũ. F. qui tutelam. idem in pꝛoeu
ratoꝛe qui hʒ liberã adminiſtrationem. vt.S.dere.di.S. nihil au
.·v᷑c idẽ in ſeruis hñinbꝰliberã peculij adminiſtrationẽ.vt.ff.ðᷣ pi.
ac.ſi cõuenerit..fi.⁊.l.ſe. o ¶ Mon ſoluat᷑.ſ.tꝑe ↄſtituto.

ditoꝛi pignuſ uendere ſi pecu
nia nõſoluatur.ſed ne credi⸗
toꝛes ius ſuuʒ pꝛoſequi impe
direntur neqʒ debitoꝛeſ teme

G. eſt. ¶ NMuncautem admo-

poteſt. ¶ Elt er ↄtraniooẽͤ8s 1 lEren as eſt necelle qa *

Quibdali.li. ykuõ.

Impedirentur. niſi eſſet pactio depignoꝛe vendendo.
emere. i. nimis cito. vt. S. de vſuca. in pin.
Conſtitutione. C. de iure do. impe. l. fi. F. i. et. ij.
38 (Certus. vt ſi actum ſit de vendendo iuſta cõuentvne vẽd ere poſſit.ſʒ
ſi mihil fuit dicũ de hoc nũciabit ſemel:et tunc elapſo biennio vẽdet. vt
A,..l. iure do. imp. l. fl. F. i.
et.ij.ſi autẽ dictũ fuit vt nõ
vendat᷑ ter nunciabit:⁊ tũc
vendet. vt.ff. de pigno. ack.
ſi cõuenerit.

t Cenoꝛe.l. cõ ſtitutionis

* ◻☚ £

re ſuarum rerum dominium
amittere uideantur noſtra cõ⸗
ſtitutione conſultũ eſt:et cer⸗
tus modus impoſitus eſt: pꝑ
quem pignoꝛũ diſtractio poſ⸗
ſit pꝛocedere.cinustenoꝛeu⸗ lem ſine tutoꝛ
tiq; parti qeditoꝛum et debi perdare Papigr irdene,

toꝛum ſatiſ habunde pꝛouiſũ rẽ poſl poſſeſſionẽ. QAuid
in adulto.rñ.ſi non hʒ cura
toꝛem:poteſt alienare q̃ ſer
uando ſeruari non.poſſunt
ſi habet curatoꝛem: ſimilis
eſt ꝓdigo.vt.Q.dei int᷑.re.
Su Kite mi.l.ſi curatoꝛem.
¶ Ideoqʒ ſi mutuam pecu Poſtſe. S.de aucto.tu. in

niam ſine tutoꝛis auctoꝛitate peꝛin. et de ſolu. 1. ꝙ ſi foꝛte.

. in fi.et.l.pupillo.et. ff. ſi cer.
alicui dederit: non contrabit peil non omnes .F.ſ.

pꝛietatis neq; ranõe po
ſionis que animo retinetur
licet coꝛpoꝛalem ſine tutoꝛe

nendi ſumus:neq; pupillum
neq; pupillam ullamvreʒ ſi ine
tutoꝛis aucite alienare poſſe

er, 3 ani ſige* ederint.i.tradiderint.
obligationem qna pecmigz *AE dare ſit accipientis fa⸗

cere.vt.j.de acti..ſic itaqʒ

non facit accipientis.ideoqʒ
uendican nummipoſſunt ubi
extant.¶ Sed ſi nummi quoſ
mutuominoꝛ dederit:ab eoꝗ
accepit bona fide conſumpti
ſunt condici poſſunt.ſi mala
fide adaexhibendũ de his agi

ſi poneres ꝓpꝛie non habe
ret locum quod ſequit᷑.ideo

nalem ex mutuo.
7 Wecunia m. bong eſt ra⸗
tio.vt.j.qui.mo.re contra.
ob. in pᷣn.et.ff. ſi cer. pe.l.ap
pellata.

respupillo et pupille ſine tu⸗ dicitur mutuũ.quia de meo
toꝛis aucroritate rẽe dari poſ
ſunt. Ideoq; ſi debitoꝛ pu
pillo ſoluat:neceſſaria eſt de⸗
bitoꝛi tutoꝛis auctoꝛitas.Ali⸗
lioquin ſi non ſoluitur cuʒ au
ctoꝛitate tutoꝛisnon liberabi⸗
tur. ¶ Sed hoc etiam eui⸗
dentiſſima ratione ſtatutumẽ

¶ Bona fide.credens euzʒ

ſi a pupillo.vel etiam erras
in iure.licet ſit ar. ð. vt. ff. ꝓ
emp.l.ij.S.ſi a pupillo.

dendo:vel cũ alijs ſĩmiſcen
do. yt.S.de vſufruc.S.conſti
tuitur.et.ff.de ſolu.ſi alieni. „
c ¶ Tondici.ſ.conditione certi ex mutuo reconciliato ꝑ conſũptionem. vt
ſicer. peta. ſia furioſo. et.l. ſ. Item ſtipulatione reconciliatur. vt. C. ſt
cer. pe.l.qᷓuis.item vſuca.vt.ff. de iure do/ ꝓculꝰ.et no.j.qui.mo.re ðᷣhit
ob.in pꝛin.acd.

Ad exhibendũ.qꝛ tenet qui dolo fecit quo minꝰ poſſit erbibere vt. C.

a Aet exhi.et ſic iurat in litẽ ex eo ꝙ intereſt pupilli citius pecuniã
redditã eſſe.vt.ff. de in litẽ iuran.l.in acti.et.l.minimus.ac.

e ¶R ce vrfearaenhas:no vt debitoꝛ liberet᷑.et hoc ſequitur.
f¶ Pari. ex quacũq; cauſa.
g ¶ Eiberabitur.ſ.debitoꝛ pupilli.ſed contra.ff. deſolu.ſi ſtipulatus fue⸗

ro.rhñ.ibi pupillus erat adiectus nec quicqᷓ ſibi debebatur cum ad ſe olu
tionem ĩ ponat.yvt.j.e.ti.de ſolu.ꝙ ſi ſtipulatus.et.ᷣl.qui res.S.ac tibi

v ¶ Ullam. neq; ratione e
eſ

vendicre.
5 Boliganönen Ipers

ſit tuum. vt. fl. ſi cer. pe.l.ij.

maioꝛ. vt. ff emp.l.ij. F.

b ¶ Eonſumpti. qab fir erpẽ⸗

ι

LZiber

b onſtirutione. vt. E. de admi. tu.l. ſancimus. c
Sebitoꝛem. exr mutuo. vel ſimili cauſa: non ex pẽſione vel redditu.yt.
AQ.de admi.tu. ſancimꝰ. et.l.cõſtöůem. äͦäs 4
b Gententia. ſ. inſterlocutoꝛa quã pᷣceptũ vulgariter appellamus.vt ſi
dicat decerno vel pᷣcipio tibi ſoluere vel deponere. vt. ff.de mino.ll. ait P⸗

trãſit niſi per conſumptionem. vt bic. et. ff. ſt eer. pe. nõ oĩs. F. ie..
et hoc quando debitu erat ciuile et naturale.ſi aũt naturale tm̃.
per reſtitutionẽ poterit repetere ſi legittimeſ. oluit. als ſuo iure cõ
dicet. vt. ff. de condi.inde.interdum. =
Rub. Per quas ꝑſonas nob acquiritur.

2ð
—

pupillo vel adulto curato⸗

Sinautez aliter qʒ diſpo
ſuim

tLoꝛ. 5. quid tamen. m ¶ Etmocbin re /
ine omni.vel ſpoꝛtula L J bus ſunt certi deni
rain val prerioꝛunn nanel 4 G fineſ.qͥs zlna
nunquid debitoꝛ ꝓ ſua par ſtirnrion made gillin loſine c. troc; neqt côſiſtere
te ſoluer Kß. Von ve. L. de meo nſtitutione quam ad ce⸗ pilli uel pupille ſine auctoꝛita rectum. NHam lʒ mł
fuc et liex.. fi. et fa. ſt. C. ſarienſes aduocatos ex ſugs tetutoꝛiſ non poſſunt ſoluere is modis res nob
de epiſl au. . tam dementis. geſtione uiritribuniam eminẽ quia id uod ſoluũt alicui nõ geqratur.vt a. Fil⸗
S. fi. et in aut. deſan. epiſ. X. ciſiant . . E lo ſinguloꝝ de rerũ
ſpoztulamn. tiſſimi queſtoꝛis ſacri palacij fit ace lentis. cum ſcilicʒ nul di.vſq; nunctradi
d ehennmor no turor noſtri pꝛomulgauimus: qua lius rei alienatio eisſine tuto⸗ aß cen ſu
c uder neeri ;, diſpoſitum eſt ita liceretuto⸗ ris aucroꝛitate conceſſa eft. glumt venſ pernol
ficit. vt.f. demino. ait pto: fi uel curatoꝛi debitoꝛem pus Per q̊s ꝑpſonas nobis obi hfllios Fuos no
uic tamen . . . ſmi, piillarem ſoluereut pꝛius iudi Gano gant ase fank⸗ba
e¶ Geeuritas. vt nec reſtitu cialis ſententia ſine omni da i quiritur uobis nõ beemus. p alios s
gern ei nſee no celebꝛata hoc permittat. ſolum per uoſmetip Benenetende 4
. 5 . . „„ . . 7 8. .
. er voluntare. ſolutio dene/ quo ſubſecuto et ſi iudex po 1 — ſos ſed etiaʒ per eos minem quem bona
taacn ſeg nunciauerit et debitoꝛ ſolue“ Auosin piãte habetis. Ite· ſie poſſiden ſe⸗
paetoꝛ. .. quid tamèc. . rit ſequatur huiuſmodi ſolax per eos ſeruosin quibꝰuſum pum lein abe
ſi minoꝛ.in fi.et.C. de pᷣdi. 1 O . nuduʒ vſum habe
mi ſiquilien. tönei pleniſſima ſecuritas . fructũ habetis. Iteð ꝑ homi 2mus. eſt ocrauꝰ qñ⸗
ſ¶ Si autem ſolutio. vt ſoli nes liberoset ꝑ puos alienos q; vt liber hõ.i. ꝓ⸗

curatoꝛ de quibꝰ H⸗

rem habenti ſine eo. vñ ipo ſolutio facta fuerit: pe- quos bona ? fide poſſidetis: tii dicit. differt autẽ
aen linaab vr libi nbu cuniam autem ſaluaʒ habeat de quibus ſingulis diligenti⸗ adedzen nad.
. ocupletior ad eſ e ſ pupillusut ex ea locupletioꝛ us diſ piciemꝰ. ¶ Igit liberi Tebeob. acc eh de
noh eſt factꝰ pauperioꝛ.yt ſit: et adhuc eandem pecunie ur̃i utriuſqʒ ſexus quos in po rebus tractatur
ereln. n e eda ſummam petat: per excepti- teſtate habetis: olim quidem Ceuffeun
ſllietus. vndenon audkk oneʒ dolimali poterit ſuumo quicquid ad eos peruenernt . habetis. vt
sinekemrpe den imdtecanſin Kcertisniceliczeſercnſ. bo 51 ve
Ai l iceratas ſi an bſ erit aurfurto amiſ erit nihil peculijs hoc parentibus ſuis o ( Item vſuff ſe.
tem cum auctoꝛitate tutoꝛſ Pꝛoderit debitoꝛi doli mali ex acqnirebant ſine ulla diſtincti §de bis. qd ſi nu/
ipſurelibereren une ceptio: ſed nibilominus con- onc et hocita parentũ fiebat HS
pecunia.vt.C.ſi aduerſus demnabitur quia temere ſine ut etiã eis licẽtia eſſ 5 punũ non autem er opa.
WllA. tutoꝛis auctoꝛtate et non ſjm uelunã acquiſitũ eſt: alij filio Dienumnenſ⸗tsd
oſtram conſtitutionem ſol- extraneodonare uł uẽdereu p. no. ob ac. §. per
ABannabian ſ mi⸗ uenit Sed er diuerſo pu quocunqʒ mõuoluerãt appli n ſe t.
mine.non extraneo vt. ff. de ſ. e. F. idem plaqʒ q̃
ſolu.l. filius. bona fides in poſ⸗

ſidente nõ poſſeſſo reqͥrit᷑.vt.ff. deacq̃.poſ.cũ heredes.S.fi.⁊.ff.
de ſti. b. l. ſi buꝰex teſ.et de acq.re.do.hõ lib.in pᷣn.exigit et bona
fides in pn. poſ.et cõtinua in libero hoĩeq ad aliq̃d acqrẽdũ ꝑ
eũ. nõ in vſuc.qꝛ nõ vſucapit᷑vt.ff. deacqʒ.:re.do.l.qͥ bona fſide.
S.i. et. C. dep̃ſcrip. lon. tẽ. ꝗq ꝙ li.l. ſola. ſed in ſuo ſuffiat. et q ad
vſuc.et q ad fructꝰin initio bonã fidẽ hꝛe.vt.ff. de vſuca.q ſcit. S.
vl. et. C. de vſuca. tranſfoꝛ. l.vna. S. boc tantummodo.
q ¶ Igt. qꝛ de ſingul dicere vult: de filijs vt de dignioꝛib pꝛimo
dictt. ſa. er glo. ff. de eden. in. l. argenta. in. F. sddil.
r DHlim. antiqᷣtatem pꝛimo recitat. et hocideo vt nihil antiqta⸗
tis penitus ign oꝛet᷑.vt.j. ti. ꝓx. in pn. nã id qð tollit᷑ vł refoꝛmat᷑
nõÿ dz eſſe incognitũ. vt. C. ð ca. tol.l.i.c?fi. ſ

1 Go luerit. circa banc materiam diſtinguecum debitoꝛ pup illo ſoluit:
aut conſequitur plenã:aut plenioꝛem: aut pleniſſimã ſecuritatẽ.ſi ſoluat
pupillo ſine tutoꝛis auctoꝛitate et pupillus habeat ſaluã pecuniam vel
ex ea locupletioꝛ eſt: liberatur non ipſo iure:ſed per exceptionem niſi eſſet
adultus ſine curatoꝛe. vt hic.et.ff. de ſolu. l. in pupillo.ſi autem ſoluar tu
toꝛe auctoꝛe ipſo iure liberatur. poteſt tamè in integrũ reſtitui ſi nõ habe
At rẽ ſaluã.vt. C. ſi aduer.ſo.l.i.niſi in q̃ttuoꝛ caſibꝰ.vt. C. de admi.tu.
ſancimꝰ. et.l.oↄſtõeʒ.qð enĩ legittime factũ eſt ex euentu retractari nö dz.
vt. L. ad ſe. co. treb.ſãcimꝰ. pleniſſima eſt ſi iuder intu eniat cũ tu. vł ſine
eo. vt h. et. ff. de mi. ait ptoꝛ. F. qͥd tñ. er de bac materia ibi plene nota.
m (Er diuerſo. non pnt. diſtingue. aut id qð erat ſoluendũ non poterat
alienari ſine decreto. quo caſu decretuʒ intponendum eſt in ſoluendo.vt
ff. de rebus cre. . ſi pupillus. als non tenet: et poteſt vẽdicari qð ſolutũ
eſt: niſi conſumpſerit creditoꝛ. vt hic.et.ff. ſi certũ pe.non omnes. 5F. fi. aut
poterat:quo caſu ſolus ſufficit tu.vel cu.vel adultus non babẽs cu. nec
r eſtituuntur cum non ſint decepti.ſi ſine tu.ſoluerit nõ liberat᷑:nec dhiuʒ

Caſtrẽſibꝰ. idẽ
in qᷓſ ca.ẽt iure veteri.vt. ff. de col. bo.l.i. F. nec caſtrẽſe. nõ ſoluz
nouo iure. ve. C. de bo. q li. cũ oʒ. S. exceptis.et. S. obbuãdo.ẽ ãt
caſtrẽſe q filiuſf. a qlibet in caſtris acqᷣrit nõ acqᷣſiturꝰ al. vt. ff
de ca. pe.l. ſi foꝛte. et. l. caſtrenſe. qſi caſtrẽſeeſt:qð mgni lialiu,

B err —

— —

Secũdus

artiũ derici ⁊ aduocati de publico acquirũt.vt.C. de inoffi. teſ.
l. fi. . C. de epi. ⁊ de.ſacroſancte.⁊.l.cũ lege.

t Pnaanan ẽticij vel pfecticij ppꝛietatis vel vſufruc.

v ¶ Alij.ſ.fratri quod grauius eſſe videt᷑. yt · C. de bo. que li. cu

opdꝛtet. Fii.

—

a ¶Loõ ſtitutõͤne. vt

C. de bo. que li. cũ

opoꝛtet. ace
b ¶ Exre. large poõe

id e ꝓpter rez vt fru
cetus ex rebus pꝛis
pel occaſione pꝛs
quocũq; modo q̃ſi
ta. vt. ff. de incẽ. ru.
nau.l. i. F. ij. ?. ff. ð
vſur. l. fideicõm. S
cuʒ pollidius.⁊ de
vul. ſub. ſʒ ⁊ ſi plu⸗
res.S.in arrogato
de caſtren. pec. ſt

foꝛte.⁊.l. ſi caſtrẽſe

niſi ⁊ aliũde filius
ſit babiturus ꝑ ſe.
vt. ff. de iu. do. l. v.
F. ſi pater. ⁊ ſic po/
nitur ex re.ff. de ac.

bere.aditio.in fine

ar. S. ff. de pecu. eo
tpe.in fi.ar.ſimilit᷑
ↄtra.ff.de ac.emp.

habet in aduẽticijſ
niſi remiſerit. ut. ¶
de bo. que li. cuʒ o⸗
poꝛtet.S.ſinautein
res.vel niſt ab ali⸗
quo ſibi det aliqͥd
vłrelinquatur boc
pacto vt ad Pian,
nõ ptineat vſufru⸗
ctus. vt in autẽ. vt
lice.ma.⁊ a.in pᷣn.
collat. viij. vel niſt
ſuccedat filiusvna
cum patre in here⸗
ditate fratris vłſo
roꝛis.vt in autent᷑

iul.F. ſi quid ßuo.
c ¶ Inuidia. eſt ſcʒ

filio qͥ acquiſiutt.
dCeuerti. q. d. nul /
la.

e¶ Aſumfruc. que

care ¶ Qð nobis inhumanuʒ

uiſum eſtet generali conſtitu

tione emiſſa:et liberis peꝑci⸗
mus ⁊ patribus honoꝛẽ debi

⸗

tũ reſemauimus. ancitu
et eĩa nobis eſt.ut ſi ꝗd ex re

pr̃is eifilio obueniat:hoc ſe
cũduʒ antiquã obſeruationeʒ
totũ parenti acquirat᷑.q enim
inuidia eſt:ut qð ex patrisoc-
caſione ꝓ fectũ eſt:hoc ad eũ

reuert. Qð autem ex alia cã

ſibi filiuſfamilias acquiſiuit:
huius uſumfructũ pri quidẽ
acquiret:dñiuʒ aũt apud euʒ
remaneat:ne quod ei ſuis la⸗
boꝛibꝰ uł ꝓſpera foꝛtuna ac
ceſſerit hoc in aliũ ꝓueniens

luctuoſum ei ꝓcedat. Moc

quoq;a nobis diſpoſituʒ eſt
et in ea ſpecie ubi parẽs emã
cipandoliberuʒ ex rebus que
acquiſitioneʒ effugiunt:ſibi
tertiã partem retinere ſiuolu
erat licenti ã ex anterioꝛibꝰ cõ
ſtitutionibuſ Habebat:q̃ſi ꝓ
pᷣcioquodãmodo emancipa

tionis. Et inhumanũ quideʒ

accidebat:ut filius rerũ ſuaꝝ

de here. que ab inteſt. de. 5. ſi Ho. collat᷑.ix. vel niſi ſrruus donet
filiofami.eo pactovt manumittatur ſtati.vt.C.de bo.q̃ li.l.vl.

Cr.

ad fi.vł niſi qñ pꝛ noluit ↄſẽtire filioadeũti hr̃ditatẽ aliquã.vt

QA.ð bo. q̃.li.l.fiĩ fi.S.i.⁊.ij.vł niſi ꝑẽte minꝰ ltime diuertẽte bo

nafilijs applicent᷑. vt in aut.vt nulli iudi..qꝛvᷣo quedã.col.ix.
Item quãdo pater cõtr axit inceſtas nup.vt in auten.de inceſt.

nup...i.col.iiſ.

f¶ Pꝛoſpera.quid dicemus in dubio:vnde ꝑuenerit.Rñdẽt qui
dam ex bonis patris pᷣſumitur hũiſſe. ſicut ſi vxoꝛ hʒ pᷣſumitur
ex boĩs marit.vt.¶. ð dõa.int᷑vi.⁊ vx.l.ẽt.⁊.ff.ð do.it vi.⁊vx.
