ris moꝛtui edicto.hoc fit auctoꝛitate pꝛetoꝛis viui.

k ¶ MHon vſucepiſſe.⁊ ſic videt ↄcedere mẽtiri. qð pla.pfitet᷑ſʒ dic qd non

mentit᷑ſed ita dicit ſibi reſtituendũ ac ſi vſucaptũ nõ eẽt.vt.S. ꝓx.diximꝰ.
ctionis.ſ.reciſſoꝛie ſupꝛadicte.
uibuſdã. vt ſi rem abſitis vſucapiat pñs. Item ſi abſis fuit ꝓbabi
licã.vt ſtudioꝝ. Itẽ in vincuł poſitus.vt.ff.e.l.i.⁊.l.ſed ⁊ ſi ꝑ pᷣtoꝛem. in
fi.⁊.l.ſe.⁊ deilł legibꝰ.j.facit mentonẽ cũ dicit de volumine digeſtoꝛum.

n ¶ Item ſi quis.ſ.debito.
o ¶ In fraudẽ.nota ꝙ vterq; tã debitoꝛ qᷓ; receptoꝛ oʒ ꝙ fraud em ꝑtici/

pet qñ titulus nõ eſt lucratiuus.ſt aũt eſt lucratiuus puta donationis.vt
ſi dedit:⁊ hoc intelligead hocvt creditoꝛ poſſit reuocare alienationẽ:tũc
ſufficit fraudem debitoꝛis tm̃ interuenire.vt.C. de reuo.his que in frau.
cre.l.penulti.⁊.ff.que in frau.credi.q autem.S.bhoc autem edictum.⁊.ꝗ.
ſimili modo.Et de hac fraudenota bonam diſtinctioneʒ. quia aut adhi
betura debitoꝛe alienante ĩter viuos:aut in vltima voluntate:vel a liber
to in fraudem patroni:ſimiliter ĩter viuos vel in vltima voluntate.ſi ĩ vl⸗

Deactioni.

K*

Liber

tima voluntate:tuncaut perlegata autper libertates.? ſi perlibertates:
aut directas aut fideicõ. Si debitoꝛ in fraudem alienet inter viuos vno

caſu pꝛeſumitur fraus.ſ.quando omnia alienauit. vt. ff. e. om̃s.S. lucius

caue tñ quia in boc caſu non pꝛeſumitur niſi fraus alienantis: 7 ideo ĩ nõ
lucranus ſufficeret hec pᷣſumptio.quia.s.loquitur ſolum in lucratiuo ſ.
S. luauſ. vñ in oneroſis trãſ
latum eſt dominium. ff. de
hen. emptio.l.ſi ſceiens. Si
autem non oĩa non p̈ ſumit.
ſepe.n. de facultatibus ſuis
amplius q;; in his eſt ſperãt
hoĩes.vt.S.qui ma.nõ poſ.
G. in fraudem. debet ergo ꝓ
bare eam creditoꝛ. Et adde
hic qᷓ habes.C. dereuoca.
iſan. rel penteliſe vnau bonis debitoꝛis manſiſſe.
evnius vel vtriuſq; ſeu di e nnP r ai ſo
ſtin. tituloꝛum Kurabul ro, (Btem ſeruianatet quaſi ſer
neroſi. ⁊ hec diſtinc. per om
nia ſeruatur.etiam in patro
no.vt.ff.de ꝓba.parronum
⁊.l.quotiens.S.qui dolo.in
vltima voluntate ſilegatuʒ
vel fideicommiſ.in fraudem
creditoꝛum reliquit:ſolum e L
uentum inſpicimus: lʒ fraus non interueniat vt in donatione cã moꝛtis.
vt. E. de iure deli.l. fi. S. ſi vero creditoꝛ. cum legata non debent᷑ niſi dedu
cto erealieno.vt.ff.e.qð aũt.S.penul.⁊ ad treb el.l.i..is qui qdraginta.
idem in prono per oĩa ſi libertus in fraudem legauit:vel fid eicõ.reliquit
vel don auit cã moꝛtis.nam ſolũ euentum inſpicimus.vt.ff.ſi quiſ ĩ frau.
pfro.l.i. in pn. ⁊. S. i. In libertatibus aũt in fraudem relictis diſtin gue di⸗
rectas a fideicõmiſſarijs. in pᷣmo caſu ↄſilium ⁊ euentũ inſpicimꝰ.vt. ¶.
de his que in frau.cre.l.fi.⁊.l.i.
p ¶ reditoꝝ.large accipe ꝓ oĩ eo cui aliquid debet.vt. ff. de ver. ſi. l. credi
toꝛ. ⁊.l.ceditoꝛes..l.ſi cui.⁊ in aut.de fideiuſ.s.penul.
q ¶ Bem ſuam. ſ. coꝛpoꝛalem. er eo ꝙ dicit tradiderit:ides tamen eſt ĩ ĩcoꝛ/
poꝛalibus.vt patet per multa exempla.vt.ff. que in frau. cre.l.i. 7.ij. .iij.
vſqʒ ad.l.qui autz.·
oii eſſis.i.poſſideri iuſſis. nec enim re ipſa a ereditoꝛibus fuerant poſ
ſeſſa bona debitoꝛis:cũ ipſe alienauerit. Vel dic poſſeſſis q remanſerant
⁊ non ſufficiebant.vt.ff.e.l.ait pꝛetoꝛ.

8(Pꝛeſidis. puta qꝛ fuit ↄodemnatus: ⁊ non ſatiſ fecit condẽnationi ifra
tenipus:vñ miſſus fuit actoꝛ in bonoꝛũ poſſeſſionem.
¶ Permittit.ſ. infra annũ vtilem. vt. ff. de his q in frau. cre.l.i.. t̃. ð eo
m qð peruẽit ad eum: vel quod dolo fecit quominus ꝑueniret ꝑpetuo da
tur. vt.ff. e.ait pꝛetoꝛ.S.hec actio.
t etere. ſed qua actõe.Rñ.pauliana:que datur creditoꝛi ad reuocãda
cõpoꝛalia:ſed in factum ad reuocanda iura.vt.ff. de vſur.l.videamus.
F. in fauiana. 7.ff. e.l. bacin factum. vel verius dic ꝙ nulla dr̃ pauliana
niſi adiectiue: qꝛ a paulo fuit inducta. ſed in factum pauliana dr. que ad
reuocanda coꝛpoꝛalia ⁊ incoꝛpoꝛalia competit:⁊ datur contra accipientẽ
⁊ heredem eius in quantum ad eos perueniat:etiam non reſtituto ei pꝛe/
co. vt. ff. e. ait ptoꝛ. 5. fi. . l. ſe. ⁊.l. ſi debitoꝛ. .l.ex bis. In eum autem qᷣ ĩ
fraudem alienauit:actio nõ datur cũ nudus ſit:neq; emptoꝛeʒ qui emit

mittitur ipſis creditoꝛibusre

tere:ideſt dicere eam rem tra

1

ad hoc ꝙ ſoluantur legata:qꝛ tranſlatum eſt dñium. vñ opoꝛtet pꝛoba/

re fraudem emptoꝛis.ff. de contra. emp.l.ſi ſciens.vnde ſolum contra le⸗
gataris vel donatarios agunt.vñ contra eos babent condict᷑.inde.C.
de iure deli.l. fi. F. licentia. niſi ita fraudulenter diſperſit vt res apparere

non poſſit.quo caſu etiam in carcerem detrudetur.vt.ff. e.l.fi. Eſt ⁊ fauia

na que datur ſoli prono ad reuocanda ea qᷓ libertus in fraudẽ pr̃oni alie
nauit inter viuos vel vltima voluntate:quominꝰpr̃onꝰ hẽat tertiaʒ.vt.ff
ſi qͥs in frau.pro.l.i.in pᷣn.⁊. .i.⁊.S de ſuc. libe. S. ſed noſtra conſtitutio.
Eſt a caluiſiana ⁊ ipſa tam patrono qᷓ creditoꝛi competit. vt.ff. ſi quid ĩ
frau. credi.l.in fauiana. Quidam tamen dicunt contra in eo ꝙ de fauia /
na dictum eſt ar. ff. de vſu. l. vid eamuſ. S. in fauiana. Dʒ certe ita dicit ibi
in lr̃a:per quã.⁊ ſic refertur a pꝛoximam tantum.ſ.paulianam. ⁊ iſte due
imittantur naturam ſuꝑioꝛis in factum pauliana. Dʒ quero qre ſint bic
be poſite inter reales pꝛetoꝛias:cum ipſe ꝑſonales ſint.qð ꝓbaturꝑ id

ſis ex ſententia pꝛeſidieꝰ: per
ciſſa traditione eam rem pe/
ditam non eſſe: et ob id in
uiana que etiam hypotheca⸗/

ria uocatur: exipſius pꝛetoꝛis
iuriſdictione ſubſtantiã capi

GB A△*

quod dieit l̃a.in fauiana quoq;. vt.ff. de vſur.l.videamꝰ.S.ĩ fa
uiana.nã pꝛoxime direrat de perſonalibus.vndecontinuat eazʒ
cum pſonalibus. ꝓbatur. ff.ſi quis in frau. pa.l.i. . bec actio.
Sed rñ.qꝛ ſimilitudinem habet cum ſupenioꝛibus duobꝰ caſibꝰ
in eo ꝙ ſicut ibi permitntur aliqͥd dicere ꝙ non ſit:vel eſſet faciẽ

dum aliqͥd ac ſi nõ
pꝛoceſſiſſent que p/
unt. (Semniang autem erpe Item ſintbbi rre
uUocatio:ita ⁊ bic er

. er,
riturquis ð rebuscoloni que coßz hecita debet

pignoꝛis iure pꝛo mercedibꝰ di be reales ſicut
fundi ei tenentur. Quaſi ſer ubpenoꝛes: quod qᷣ
AAQAdganm gconceſierunt.
uiana autem qua creditoꝛes ¶ Sed m̃. bicnon pe
pignoꝛa hypothecaſue ꝑſe- iur quod meuz fu
uuntur ter pi eiit:vt in ſuperioꝛi
9 Buter pigius au⸗ caſu: nec quaſi meũ
tem ⁊ hypothecam q;tuʒ ad vrin publi vt. . e.
actionem hypothecariaʒ ob⸗ S. alie. Necob. ſ. .
„ il t. Vãde pꝛoxi.quia hypote/
tinet:nihil interel HNã deqᷓ caria eſt in rem. nec
tñmeuʒ petitur vel
q̃ſi: quia ibi qð pe⸗

. to: peto quaſi me-
um.ideſt poſſeſſionem per bypothecariam actioneʒ vel ſeruianã
bic auten neq;ʒ poſſeſſio neq; dominium eſt meũ nec ſuit: imo in
accipientem tranſiuit:lʒ in fraud em ſit credentium alienatum.vt

ff. de contrahẽ. emp.ſi ſcens. in fi. ⁊ pdicte tres actiones reuoca
toꝛie dicunt᷑ Sʒ vnde oꝛitur hec actio.Rũñ.ex quaſi maleficio qũ

dolus fuit in vendente ⁊ emente.ſi tamen in vendente tantũ tũc

põt dici ex quaſi contractu ſi agitur ↄtra illum poſſidẽtem. Sed

nunquid habet retentionem vt ab eo non reuocetur ſi vult ſolue
re quod ſibi creditoꝛi reuocare volentidebetur:quidam negant.
vt. ar.ff. re. amo.ſi cum dos.S.fi. ⁊.l.ſe. Sed ↄᷣdico ad inſtar po
ſterioꝛis creditoꝛis ſi vult ſoluere pꝛioꝛi qð ſibi debet᷑: põt br̃ere
tentionem. vt. ff. de euic. l. euictus. qð dic. vt. ff. de bis queĩ frau.

cre.ait pꝛetoꝛ.S.illud.

v ¶ Wanſiſſe. videt᷑ erg
P
v

tẽ ſuiana.q.d.nõ ſolũ publidana ⁊ reciſſoꝛia reales ſunt ⁊

pꝛetoꝛie de quibus dictum eſt:ſed etiam due iſte capiunt vim ex

pꝛetoꝛis iuriſdictõe:ideſt pꝛetoꝛie ſunt vt bic.⁊.ff.ð pac.ſi cui.S.

de pignoꝛe. Accur.
x ¶H£ is.ſ.dominus fundi:ſiue ſit partiarius ſiue nummiſ colat
em etiam pꝛo deterioꝛatione domus.vt.ff.qui.ex ca.pig.ta.l.

ij. licet ex locato ſit actio.

—

¶ Coloni. ſub. vel inquilini. nã ⁊ eius res ſuut tacite obligate.

vt.ff.qui.cau.pig.ta S.l.ij.⁊ eſt colonus in villa:inquilinꝰ in ciui
tate.vt. ff. de acqui.poſ.res pignoꝛis. Differentia ẽ inteꝛ has du
as tacitas obligationes.nã in ruſticis ita demum ſi dſs ſciatĩ
ducta ⁊ illata:in vrbano ſiue ſciat ſiuenon.Et eſtrõ:qꝛ ſancta

ruſticitas om̃ia palam hʒ:ſed inquilinꝰ multa ẽt clam appoꝛtat

q̃ locatoꝛ ignoꝛat.vt.C.loca.certi iuris. Itẽ cũ vtroq; ſi eo aĩo

ſunt inducta vt ibi ſint ꝑpetuo non ad tpᷣs.vt.ff.de pig. debitoꝛ

⁊.ff.qui.cau.pig.ta.cõtra.in pꝛedijs. .i.
Dignoꝛis. ſcilicet taciti.
undi. vel domus. vt ſupᷣdictum eſt.
Quaſi. hoc ponit᷑ad driam ſuperioꝛis. vtraq; ſeruiana dr a
ſeruando foꝛte dicta:cum omne ius aut in acquirendo aut in ſer
uãdo aut in amittẽdo ↄſiſtat.vt.ff.de le.⁊ ſe.cõ.l.fi. Sʒ qͥ ẽ dꝛĩa

inter ſeruianã actõem ⁊ ſaluianũ intdictũ:cum illud ad idẽ com
petere videat᷑.vt.j.de interdic. S. interdem.ſRñ.qꝛ in ſeruiana ox
ꝙ creditoꝛ ꝓbet debitoꝛem fuiſſe dñm tꝑe obliganoonis.yvt.ff.de

pig.⁊ q̃ non ſunt.S.i.ſʒ in ſaluiano ſuffiat ꝙ ꝓbet euʒ poſſediſſe

vt colligitur.ff.de ſalui.interdi.l.i.in pꝛin.⁊ diximus.j.de inter/

dic.S.in terdictum.

a mbil intereſt. niſt in ſono vocis. vt. ff. de pig.l. res bypothe/

det ergo ꝙ, pmittat mentiri:q nõ ẽven: ſz ita
t ac ſi manſiſſet in bonis debitoꝛis.vt.ẽᷣ e nalle 7. F. rurſus

Ouanus Praaumt
4 „G etqtum ad actõez videtur intereſſe. na l.i. 5. .. ij. Accurſius. . „
. EFupionue inmo vr ctmo ealernritenſit n⸗ 0 Roniaruaunt pepplran bec verba conſtituo me ſoluturũ qd ego vel ü
ſ pꝛeſaptio hñti pignus non curnit cũ p rdu iterdu. xxx. interdũ le debet ⁊ ſimulia. vr.ff. de conſti.pe. qui aüt. in ſi. ⁊.l. ſe. ⁊ hocita ſi ſit de⸗
. na aun curt pꝛeſcriptio t ealrt . yel xl. an. cum bitum qð hiecedat ſiue ciulle ⁊ naturale ſimul:ſiue naturalem̃: ſiue pꝛe⸗
ſ rl an: vt. c. ſiadue cel.c. i. . deſcnp. xrp. vel.. an. toꝛium:ſec ſi auilenm.yt. ff. de oſti.pe. l.i. 5. penul. :.f. 2.l. ij. F. 1.
lſi nonſſimi.⁊ de anna ex.l.i. F. i. P(Mulla. erge ernudo pa- T
in b 4 Deuns beli ng cto oꝛitur acno.quod eſt ch⸗
u ver mobin n tra ius commune poſitũ. ff.
ttr datur qeditoꝛi vel . ſto⸗ . . de pac. iuregen. 5. ſed cũ nul
ter non. copoꝛalis vk retinter creditoꝛem ⁊ debito⸗ ne pecunie nituetrant fu deporl eden e nal
I incoꝛboralis ercebremn conuenerit: ut ſit pꝛo de ſumeſt: ⁊ ea qua npnacua reiſns. Lcgen rß. 1. C. de
t a vꝛeino ſeruure iur obligata utraqʒ hac ap- uiſa eſt cum ſua auctoꝛtate g poac il. legem. æ eſt hoc ideo
hd que non poteſt obli bito iga unad; in noſtris leaib? recedere Itẽe foꝛte ſpeciale.quia ſicut vnũ
“ oocment. vt bellatione continetur: ſecd in no ie deina eere koaui nſtautingua⸗
tas defoꝛmetur. v. liig Gi ia eſt. n. 15* 20 tur vt non teneatur niſi ela⸗
gfi ſf. de pig. ſi is qui. alijs diffe cientia ſt. nam pi- fliozi ſis decem diebus. vt. ff. de
3 2oO peculio ſenwꝛuʒ filioꝛũqʒ fl-⸗ p
ni c AEpalanone. pꝛie rem contineri dicimus: õ aſs ſtanm mmaun vr )
84 rpotecania. vrp o ſsi pe aret te ir, . t: bo.ob. euʒ qui kalendis &.
16. actõne peti poſſita que ſimul etiam traditurcre⸗ ctoꝛ unſauent „ als b nſts⸗ quorlens⸗r0 vb. ſig. cedere
1N J bundat. vt. C. ð te At eaʒ que ſine tracitione mu Zolene wanoſon vt. ff. de iureiuran. eum qui. R—,
ir ſta.ma.l.ſ. .ouo qja conuentionetenetur: pꝛo- cumqꝙ; pꝛolſe uelꝑꝛ· ſci / in pꝛin. Sunt ⁊ ali adbuc c.·. r. at,
n,/ roraeer mteren eie etiam hypothece appel · turos ſecõſtituerit nulla ſci- ſer caſus in quibuſ ex nudo
lani B re vt ſit pign: ẽ1 p Pꝗe —L S . öne i ſta. acto oꝛitur actio.vt ecce in
nn⸗ tradatur creqiton: latiõe contineri dicimus n1 licetſti nanarine ueoſſte dogatione bodie: licet olim
dn gno dicamr. vt.f. ſua iuniſdictione peopoſitas miſenine iure ciui e. deedoharen us o
iii vabo. ſigni. plebs Habet pꝛetoꝛ ueluti ð pecũia ¶ Nctiones autem epe ſi mulier dotem ſineſtipula⸗
O §. pignus. Si aüt ſtituta. Cuis ſimilis uide lioideo aduer ſus patrem do tione dare marito conuenit
ſole mobilis ẽ ⁊ nõ tra / con * l minũue: comparauit pꝛetoꝛ: vt. C. de dot. pꝛo.l. ad exac.
G datur. Item ſi im/ batur recepticia: ſʒ ex noſtra m comparauit p 17 d?erei yro. actio. . . F. i. J
Ndo mobilis eſt:tradat ſtitutioneꝰ: cum ⁊ ſi quid qꝛ łʒ ex contractu filioꝝ ſea eruo tem ſi quis ob honoꝛem de⸗
hi ”c tõ mueipſoviure non tenentur: creum veldecemendum pa
eſt. patet ergo ꝙ q̃t plenius habebat:hoc in ac 0 ePpIO „ luAUam pollicitus fuent. igeſt ſi
B tuoꝛ ſunt orſes ü ne interrogatione. dt⸗. de *
in ctiones in rem. ſeoli — pol.l. i. F.i.⁊.l. pactũ. tem
cet public. ⁊ reciſſo⸗ V S . . nau. fe. l. piculi.in fi. Itẽ in acceſſione frumenti
ig:r ſauiana v auaſiſeruiana. Iten aronmerſhc la i es vdviupg adnne egerfen n vſunis auitati ꝓmiſſis
n6 tea vej ac5 acckips dnn veerrlanen r. r . vt.f. de vſur.l. etam. allas autem ꝓpter ſni figiditatem nudum pactum
. . quis ad non modicũ tps ↄduxit. vt ff. de ſi l. i. in fi.i. rñ. ⁊. F. ff. rerenon poteſt. “ðMB
3 ch alt. r.l..r. f. dere ven. ſup iano.r.1 prori E derand (Juregulli vngeer iipulatn vbi incenum eſt ex ſtipulatione vlco
lt cain depe dorenarpal na l 4 ne H ddnecamahcritpaianone. tur pliten arwge ver. li in
cã.metum..volenti. Gunt ⁊ alie.ſ. onoꝝ : hel . Anee lure ciuil iinducta. vt hic cum de iuregen. ipſa nõ
nl. 1 deic. b . bo. poſ. pᷣma datur ei qui ſuccedit pein. que ſtipulatio eſi a iure ciuili inducta. ic ipla
perntio. Item ſideico here per. ertallraseſnnm fuit. licet alij contractus fuerunt de iuregen. vt. ö. deurena. genti. ⁊ c. F.
e. p pꝛetoꝛem.ſcdᷣa ei cui ꝑ trebel. hereditas reſtituta ẽ. vt. ff. de bo. fuit. contractus iureciuli , non babeatin ſet aurale vin
lu lar tere hel t ie.ft deſdeto bere pe.i. .i ih ſic de / õ qutconſenſus en denrenm
cem ſunt pꝛetoꝛie in ren. . .
Gool e ¶ In perſonam. q.di. dictum eſt de realibus pꝛetoꝛijs ſequit᷑ de li.vt.ſf. de pac.l.i. O.be. 1dicere bec eſſe ppꝛia nomina acti
ſin 5s3se pſonalibus.S. inter r cede lberdemnnanlees aensnn Srengdd inne
ur poſuent in. . item ſi quis. Aa ſrag der⸗ le es lerũq; appellant ens acnões. vt hic. Sed ve⸗
* berunia. vt.f. de oſti. pe.l.i.in pꝛin. jqnis cõ ins ſt vrugleckic, pan r. ſic enim dr mandati actio ð peculio.yt. ff.
dad⸗ ö Lui ſimilis. ſ. quo ad quedaʒ:qꝛ vtraq; dabatur vbi quis cõ rnius eſt vt adiectiueponantur. .
hin⸗ ſtimebat ſe ſolutun p ſevel pꝛo alio: ſed diſſimilis videbat. qꝛ an aeonru H
nbartr ubemund iftet kesd nnge ddefne ge fmuereſpeau ſeul ſunt mcotrdlanua.
ane Bond oncla⸗ l b ſo iure.ſ.cinili.qð non vult vt alter ex alteriꝰ pſona obligetur. ⁊ ſic
4 ent oopeitagwnenſg n ededucabanf ie e non debern etd filio in ſpecto iure ciuili. — ſeruo non
ecretd⸗ Pandt. Tebe Ahpeteſhfg. r nhclauie e debertenen dñs: quia ſeruus pꝛo nullo eſt inſpecto iure cuili. vt. ff. dere.
n . iͤ⸗ . ꝛetoꝛ equitatem conſi quia p q
in h onſtoe.vt. C.de oſti pe.l. j. 1 e rerchec f: Karaenmgcccgechſanen ſubijat: qꝛ qd paremonia queritur. vt
e le embsg ent enn 5· ?.1l bic nõ dica ſbepen peculium. veretñ non eſt patnimonium filij Bennamere de
H8. de quibus diri. . . penales. inofft. te.l. fi in fi. ec ſerui.vt. ff. de ver. ob. liber homo. Ideo autẽ
1Eumemhe„ba creane davoegruar interuẽi õ filio:dhᷣm ꝓ ſemo tenen diat. diligen /
i An oibus. upiis als obligans paoſe vbipꝛo Srerar iern iſtinguas vtrum bant filius vel ſeruus vel quaſi ↄtrabant. Itẽ
ituti . lo. Dic er en eit
nen cotiſtiuno vel p alijs: vbi ꝓp alijs interuenit oſtitutio. D go ter tñ diſtinguas v un hat quilibet illoꝛum dñs vel pater actio⸗
furioſus cũ nec p ſe nec p alijs obligef: nec ↄſtituere ſe debere po vtrum delinquat vel quaſi: ſi
the

necpſ 1ger: nec oſti . lium:in cuiꝰ ↄdemnatione deduat᷑ ex ipſo
eſt. YIdem in ꝓdigo ⁊ ſilibus. tẽ mulieres cũ als ꝓ ſemm̃ obli⸗ ne ex eo contractu tenet in peculium: i .
, Peronſhann p ſenñ Zen p aics vpſt ver, onſn.pecu. peculio quicqͥd ſeruus naturaliter dño debuit. yt qꝛ domin? ſeruo mutua

uit vel als ſecum vrit. Item deducit quod deb etur his qui ſunt in ptãte
domini vel tutela vl cura: cum videatur dñs pꝛeueniſſe. vt. ff. de pecu. ſʒ
ſi damnum. §. i. 7. ij. obligatur enim ſeruus domino naturaliter. vt.S. de
fideiuſ.S.i.⁊ ſunt hec cõia in ſeruo ⁊ filio:excepta cã mutui:ex qua nec fili

us nec pater tenetur.ſecus in ſe eruo. vt.j .ti. i. F. illud. 7. C. ad maceð.l. pe.

Item que dicta ſunt quan⸗
do contrahbit hic filiuſ vk ſer
uus:eadem ⁊ quando qu/⸗ è
ſieontrahlt vrſi alterus ne equum tamen ẽ peculio tenꝰ
gocia geſſit. vt. ff. de neg. ge. —T e iien oſt
ſi filius. pꝛeter hanc actionẽ quod ueluti patnimomnum eſt
tenetur de peculio adhuc pr

vel dominus. quandoq; te oHα Arzr
netur de in rem verſo: quan noꝛum condemnan eos Otẽ

do.ſ.filius in rem patris: vł ſi quis poſtulãte aduerſario
ſanonn 1 en omint cöne iurauerit deberi fibi pecuniã
tit: vReſtinſolidum vſc; ad quam peteret: neq; ei ſolua-

quantitatem verſam.vt.j.ti npreleler; .
tuei. 5. in rem. Az0. ſed pe tur: iuſtiſſime accomodat ei
culio agitur quatenus pecu
lium durat. vt. . e. F. ſunt p⸗
terea.⁊.j.ti.i.S.in rem autẽ.
Item eſt actio qð iuſſu que eſt inſolidũ:qũ filius vel ſeruus iubente dño
vel pr̃e contraxit.videtur enim contrahi cum ipſo pfe vel dño. vt. ff. qd iuſ
ſu. l.i. F. fi. Atem ſunt alie tres.ſ.exercitoꝛia que datur 3 dñm nauis qui
pᷣpoſuit magrm naui ſeruum ſuum. ⁊ eius rei gratia contractum fuit. Et
iõ dr exercitoꝛia.qꝛ exercitoꝛdr dñs nauis. Item inſtitoꝛia que babet lo⸗
cum qñ aliquis ſeruum ſuum tabernev el ſtationi ppoſuit. Atem tributo
ria qua agitur ita ꝙ dñs vocatur in tributũ. vt. ſ. ti.i. SO.introduxit.⁊. S.ĩ/

ſtitoꝛia. .. F. i. In delictis autem ⁊ q̃ſi deli. idem olim ſeruabat᷑in filio ⁊ 5

uo vt ꝓ noxa dari poſſe ent. vt. j. de noxa. in fi.ti. ſed hodie ꝓ ſeruis tm̃ agit᷑
noxalr vt ibi dr.⁊ ꝓ delictis vt.j.ð noxa.in pꝛin.⁊.ff.de noxa.l.i.⁊ in qua

ſi delictis: vt ſi ſeruus babitans cum dño babuit ſuſpenſum vel appen⸗

ſum vel effudit aliquid qð alicui nocuit.vt.ff.de his qui deie. vel effu.l. i.
5F. ſi ſeruus. 7.l. ſi vero. 5. pꝛetoꝛ. niſi in duobus caſibus. vt.ff. de bis qui

dele. vel effu. l. i. F. cum ſeruus. ⁊.ff. de mino. ſi minoꝛ.S.ſi ſeruus. Poꝛ⸗

ro licet in delictis ⁊ quaſi agatur noxaliter: tſi ⁊ de peculio agitur ſi locu⸗
pletatus eſt dñs inꝗ;tum id peculiũ locupletius eſt. vt.ff. deiudi.tam ex 3
ctibus.⁊.ff. de pecu.l.lqʒ.S.ex cã.
x Item ſi quis.ſcilicer actoꝛ. .
y Poſtulante. ⁊ petente reo vel deferente. ſi. n. ſine voluntate aduerſarij
iuraret:nihil ꝓficeret iuamentum. vt. f. de iureiur.l. i in pn.
ʒy ¶ Jurauent. vel ei remiſſum fuerit. vt. f. de iureiurã. non erit. F. fi. .l. ſe.
de re credi.actoꝛi.
a ¶ Deberi. ſic ſimpliciter.ſ. non adiecta cauſa quare debeat᷑ ꝙ infoꝛmiter
dteimus. ſi autem cum foꝛma: veluti qꝛ vendidi. tũc agitur acti.vtili ex eo
Zctu nata ex ſacro:cum pꝛo vitare accipiat᷑:⁊ aduerſario ſiłr acrionem tri
buit ac ſi vere cõtractus pᷣceſſiſſet. Idem eſt in alijs contractibus. vt. ff. ð
iureiurã. ſi duo.S.ſi quis iurauerit. ⁊. S.id em dicem?. 7. F. marcellus. Itẽ
circa actionem realem ſi rem ſuam eẽ iurauerit datur actio in rem vnilis.
Pꝛeterea in factum ð deferentem tm̃ vel heredem.vt. ff. de iureiurã. l. naʒ
poſtea. S. fi. . l. ſe. ⁊ ira actoꝛi interdum datur in factum: interdum vtił ex
eo contractu ⁊ vtilis in rem. ex parte aurem rei ſi iurat in actione perſona⸗
li: tunc exceptionẽ tm̃ parit: ſi auteʒ in actione reali:tunc diſtinguitur. aut
iuranerit rem petitoꝛis non eẽ:quo caſu exceptio tm̃ datur. an ſuã eẽ:quo
caſu etiam actio ſi res actoꝛis ad actoꝛem redeat non orra alium. Et hoc
qd diri in actoꝛe bʒ locum ſi iuratur ex ſacri delatione.ſed ſi iurat᷑ ex tradi
tione facta occaſione iuriſiuran. tunc publiciana datur quemlibet:eum
ſit iuſta cauſa traditionis.vt.ff.de iureiurã.nam poſtea. §. fi. 1. l. ſeq. ⁊ de
publi.l.i.in fi.vſq; ad.l.eum qui. Hec ob.in.e.titu.l.eum qui.S.ſi petenti

quia ibi verbum dumtaxat dñm ĩ excludit ↄ̊ quem pub.non dak. vt. ff.

de publiciana.l.penul. ⁊ f..
ſuſtiſſime. qꝛ ꝓpter ſacrm datur.

ctionem. in factum. vt. C. de iureiurã. actoꝛi.

ueritur. etiam ſi piurium vellet ꝓbare: quia ſufficit diuina vltio. vt
ff de dolo. ꝙ ſi deferente. . l. ſeqᷓn. ⁊. L. de re.credi.l.iij.niſi in caſibus.vt

C. de re. cre.l. fi. a. ff. de iureiurã. admonendi. Et nota ꝙ bocſ. acramentũ
qð eſt dere. vt. ff. e. quotiens. ideſt de Hitate. vt. ff. ad.l. coꝛ. de fal.l. i.F. ꝙ

2

talem actionem: per quam

filioꝛum filiarumqʒ: item ſer- nia debeatur: ſzan iurauerit.

LZiber

in rõnibus.triplex inuenitur.voluntarium qð ex voluntate dat᷑
ſuſcipit:⁊ recuſaf:⁊ extra iudiciũ.vt.ff.e.l.iuſiurandũ. Iteʒ neceſ
ſarium:quod neceſſitate impoſita a iudice defert᷑ ⁊ ſuſcipitur. vt.
ff. de in litem iuran.l.fi.nec enim poteſt hoc ſacrm refern vel recu
ſari: niſi pꝛetendaturiuſta cauſa recuſationis.vt. C. dere. credi.
generalit. 5. ſinau /
tem. Item iudicia/
le quod ſic dici᷑ a
iudicio quando ſci
licet pars parti ſa⸗

non illud queritur an ei pecu⸗ 4 cramentum in iudi

earin:1an ein. o defert: quod no
¶NMenales quoqʒ actiones verctnrenlanere⸗
pꝛetoꝛpene multas er ſuaiu- feri vt. e. dela
riſdictõe introdurxit ueluti ad e generallr 5.
= ,„h 17 inautem. ſed iure
uerſus en ꝗ9 qd ex albo eius veteri non poterat
coꝛrupiſſet: ⁊ in eũ ꝗ pronũ recuſari.vt.ff. e. ma
nifeſti. Sʒ m pla.
ita denum actio in
factum datur ex ſa⸗

cramento ſi ſſia non ſubſequatur. als quare oꝛitur actio in factũ
cum ex ſententia eadem naſceret᷑.vt.C. de re.cre.actoꝛi. Sʒz nos
contra. Iqʒ. n. due ſint ad idem ⁊ eodem noĩe non nocet. vt. ff. dea⸗
ctio.emp.non eſt nouum..ff.de fideiuſſ.heres a debitoꝛe. ſemel
tamen fiet exactio tantum. vt. ff. de verbo. obli. qui bis. ⁊ dereg.
iuris. bona fides. Accur.
e ¶ Penales quoq;. dictum ẽ ſupꝛa ð pꝛetoꝛijs rei perſecutoꝛijs:
nunc de penalibus pᷣtoꝛijs. Sed que eſt dria inter penales ⁊ ꝑ⸗
ſecutoꝛias.Rñ.multe qꝛ penales pꝛetoꝛie ſunt annales excepta
actione furti. vt. j. de perpe.⁊ tem. ac. in pꝛin. ſed reiꝑſecutoꝛie ſüt
ꝑpetue ⁊ tpales actiones.vt.ff.de ac. ⁊ obli.in honoꝛarijs. Itẽ
penales odioſe ſunt: rei pſecutoꝛie non.ff. depe.l. interpꝛetatõne

Item penales non tranſeunt conna beredes niſi aliquid ad eoſ
peruenit. vel ſit lis conteſtata. vt. C. ex delic. defun.l.i.ſʒ ꝑſecuto

„.

rie. ſic vt. ff. de ack. T obli. ex contractibus. Item vbi plures tenẽ
tur rei perſecutoꝛia vno ſoluente ceteri liberantur:non ita in pẽa
li. vt. fl de di. fur.l.i.. ff. de li. cau. l. vlti.⁊.ff. ad.l.acquili.l.ite
mella⸗ §. ſiplunſuſrſregggs.
ene. i. kere. vel meli dic q̈ abũdat. nã vere multe ſt.
Auid.i. aliquid. — ””Mä
h¶ Ex albo. erat.n. albũ dealbatio quedã poſita in loco eminẽti
vt appet in aut.delit.S.cõem.ibi.voce pꝛeto ⁊c.in quo albo erat
ſcriptum:vel de citãdo aliquo vel dealio pᷣcepto generali vl ſpã
li. vt. ff. de albo ſori.l.. .l. j. . de iuriſdi.om. iu. l. i qs id.
i ¶ Yoꝛrupiſſet. vel poſitum ſuſtuliſſet. q;uis non coꝛrupit. ⁊ ſiue
per ſe vel per alium: 1 tunc ambo renentur. nec vn liberat alium
eſt in.l.aureos.vt in.d.l.ſi quis.⁊.l.ſe.tenetur etiam iſte coꝛrup
toꝛ. l.coꝛ. de fal.vt.ff. ad.l.coꝛ. de fal.l.penul.cuiꝰ pena ẽ depoꝛ⸗
tatio ⁊ oium bonoꝛum publicatio:in ſeruis etiam vltimũ ſuppli
um. vt. ff. ad.l.coꝛ. de fal.l.i.in fſf. “ “
k ¶ In euz. l.flliũ vel libertü datur actio in factũ:que eſt ſilr vt ſu
pioꝛ in.l. aureos. que datur patrono vel patri: ſi libertus non
poſſit ſoluere dictam pecuniam caſtigabitur. Idem foꝛte in filio
licet non noxaliter non detur. vt.ff. e.ſ.ð in ius vo.l.pe.⁊.j. no
xa. in fi. Supioꝛ tñ punit ſolum dolum: bic ſolum factum oſide
rat. vt. C. dein ius vo. venia.
(Pronum. ſ ub. vel pronam. item filios ⁊ patres eoꝛum. vt. ff.ö5
in ius vo.l. iij. F. i. Et accipe bic patronum qui manumiſit vel p
quo iudicatum eſt in cã ingenuitatis ⁊ libertinitatis.vel ſi ex cau
ſa fid eicommiſ.manumiſit.vel ſi em erit eo pacto vt manumitte /
ret:⁊ manumiſit vel non manumiſit. Sed ex cõſtitutõe diui mar
ci ꝑpuenit ad libertatem.vt.ff. dein ius vo.ad optimũ.. i. ⁊. l.cls
quoq;. ⁊.l.ſed ſi bac lege.item liberos patroni accipemares ⁊ fe
minas ⁊ parentes etiam adoptiuos.vt dicta. l. F ſi haclege.S. li
bertos quoq;.⁊.S.parentes. 1
9 ¶ Del pentem. ⁊ bic accipe marem ⁊ feminã ⁊ vſq; in in finitum

Quartus De actionibus.

—

yt etiã ſt adam viueret: non poſſet vocari in ius ſinevenia. Ite debet pater conſentire ſilio agenti ⁊ reſpondẽti.ut. C. de bo. quelib. l

non refert ſi ſunt legitimi parẽtes vel naturales.vt. ff. de in ius fi.in piin.

i vo. liij. F. i. :. i. v. ij.1.l. parẽtes. . l. patriſ. ⁊.l. adoptiui.ĩ pn. d ¶ BGrẽ aduerſus eum. ſ. datur actio in factum penalis.ut ece cuʒ voca
u b (In ius vocaſſet.i. iure expiendicã vocaſſet. vt.ff. dei ius vo. rem tiaum in ius qui tenebatur mibi actne tꝑali:s dum eſſet in itiner
l..i. ?.l. hoc. ⁊ boc ſiue cã ſit ciuilis ſiue crimial.v el multomagis detinuiſti eum vi: vel capiẽdo eum ꝑ ꝑſonam vel faciẽdo dolo vt aliuſ
i nam ⁊ tunc etiã cũ aun dennneret ? tatum ꝗ
venia non põt. qa dies actõis mee eriuit:te⸗
8 non ↄceditur. vt.ff , b. “ðM neris em̃ mihi quãti iura/
Ren us o ene uel parentem in ius uocaſſet as innumerabiles erd onerhe Kaad
rn J aiſa an accuſa⸗ Cum id no impetraſſet. Itẽ ciales actionesin rem eſſeui Ha rei vanate rtelurm⸗
. tus. in f. a.l.bi. F. aduerſus euʒ qui ui exemenit dentur quales ſunt per quas bo: erpꝑtetua. quia das
4 i. Sed aud ſlo eum qui in ius uocaret᷑ cuiuſ · queniur an aliquiſ liber ſit an ubn alieeg n m
ſune Rñ.non incidit. in lle dolo alius exemerit:et ali⸗ ſer uusuel libertus ſit uel de in ius voc. vi ex.l.pe.S.i.
d hoc edictum.vt.ff. Sup hoc.S.pꝛimo quero
5 de in ius vo. liber⸗ cum duo ſint tituli. vt. ff.
Uin tus. Item quid ſi „» ne quis eum qui in iuſvo.
Gnan nou veniat vocatus.Rñ. ſemper incidit: ſed facilius reminitur vi ex. ⁊ alius ti. de eo ꝑ quem factũ erit.ð quo fit mentio in hoc.S.Rñ.
eſne hec pena quando vocatus non venit. vt.ff. de in ius vo.q;uis. depꝛimo.aqꝛ inde oꝛitur aqio ex vtraq;ptepenalis ut dictũ eſt. ſed ex
hpl. liq; quidã dicunt vocantẽ nullo mõ caderein edictũ ſi vocatꝰñ alio eſt penalis ex parte rei tantũ cum ad intereſſe actoꝛis detur. vt. ff.
abin venit er pꝛedic.l. q;uis. ⁊ hocideo qꝛ verba oum effectu ſunt ac· de eo p quem factum ẽ.l. f. irñ. Item pꝛimus de quo fit mẽtio hic con
feſh cipienda. vt. ff. ne quis eum qui in ius voc.eſt vi exi.l.pe. S. do ſuluit actoꝛi tm̃.ut patʒ ex. l.ij. . iiij. F. eximere. At ſcs cõſuluit voca⸗
gfai cere.ſed pꝛima ſentẽtia verioꝛ eſt.vt qꝛ in dic.l.qᷓ;uis.non dicit to non ſolũ ſʒ etiam vocanti.ut.ff.de eo ꝑ quem factum ẽc.l.i.F.ſi reus
Snes ꝙ non incidat in edi.tuz niſi cauſa cognita. Item nunquid he/ in fi. ⁊.l.fi.i.rñ. Item pꝛimus haber locũ quãdo aliquis exẽptus Eañ
fden res poteſt vocare in ius ſine venia.⁊ certe ſi extraneus ẽ poteſt. ſatiſdationẽ ⁊ poſt in ius vocationẽ.ſed ſecũdus poſt ſatiſdanõ es.ſ
ina vt. ff. de obſe. pꝛeſtan. libe.l.heres.ſilius non põt vocare in ius factas iudicio ſiſti.⁊ als que firmãt iudiciuʒ.ut.ff. de pꝛe.ſti.l.i.ĩ pnu.
N ſine venia. Sed quare ſecus in berede liberti ⁊ in berede patro Et patʒ differẽtia ex oꝛdine illoꝛũ tituloꝛũ. Iteʒ pꝛimus quãdo vi ex⸗
ni. Rñ.in pꝛimo odium verſatur quod debet reſtringi. in ſecũdo emptus ſit quis.At ſecũdus etiam ſine vi.vt pʒ in.l.i..ſi dolo.de eo
ujs fauoꝛ qͥ öbʒ ꝓꝛogan.vt.ff. delibe.⁊ poſtu.l.qdã. Itẽ ſi alter a⸗ ꝑ quẽ fac.ẽ.⁊ neqͥs eum qui.l.i.⁊.l.ij.in fi. Ael ſatis dici põt ꝙ ð utro
in gat tutoꝛio noie curatoꝛio. ar.ff. de in pvo.l. in bãc.l. 5. fin. .l. qʒ bic loquitur. ⁊ ꝙ licet duo ſintilli tituli tñ de vno edicto ſunt. Itez
W queſitum. Ratio.qꝛ nemini officiũ ſuũ debet eſſe damnoſum. vt ⁊ ꝙ dicatur penalis actio etiã illa que ex vna ꝑte tm̃ eſt penalis. Du⸗/
ieſt ff.quẽadmodũ teſta. aꝑi.l.ſi quis er ſignatoꝛitbus. per boc. 5. ſco qu eritur. nonneꝑ conuètionẽ ſolam etiam iure veteri
3. c Eun id non imperraſſet.i.non peniſſet ⁊ non accepiſſet. debz Ppetuabatut actio. ut. ff. de ac. ⁊ ob.l.conſtõnibus. non ſolum ꝑ no/
ame em̃ a pᷣtoꝛe ſic petere. dñe ꝑmitte mihi vt poſſim cõuenire patre ua iura. ut. C. de pꝛeſcri.xxx. an. cũ notiſſimi.⁊.l.ſtcur.Rñ. hic non ꝑ ex
a vel patronũ mei. vt colligif.j. de pe.te.liti. . f. v.ff. de in iuſo. ecutoꝛemn ſed ꝑ ſuam denũciatõem eum cõuenerat ułuerbũ quaſi po/
en l.iij. F. i. IAllud etiam quero an bec poſtulatio venie debet fien ĩ ſitum in dicta. l. conſtitutõnibus aſſertiue ponit᷑nõ ſimilitudinarie. et
* pſonis om niũ qui in ius vocari non pñ̃t que enumerãtur.ff..de ßbm boc hodie eſſet coꝛrectum quod hic dicitur. Vel dic ꝙ talis fuit
ui in ius vo. .ij. ⁊ ſi non fiat ꝙ cadat in penaʒ. Quidam dicũt Duetio in illa. l. ↄſtõnibꝰ. que pꝛo lite ↄteſtata babebatur. ut qᷣa actio
ilen ſic. nos ꝙ non. quia bec pena tm̃ in eum ſtatuit᷑ qui incidit ĩ edi erat tꝑalis ⁊ libellus fuit pꝛincipi datus.ut.C. qñ li.pꝛin. da.lił.con.
. ctum.at ille ꝑſone in edicto non continẽtur:quod maximepba fa. l.i.7. ij. Uel dic hm Ao. ꝙ leges ueteres circa perſonales actiones
tur ex hoc.S.Aliter tñ puto eos puniendos ꝓut placuerit iudi/ loquũtur ubi non ꝑpetuantur per executoꝛem.ſed lex illa cum notiſſi⸗
ci ad ſimilitudinem iſtoꝝ. Sed nunquid hec petino hodie ẽ coꝛ mi. ⁊ lex cum in rem.loquũtur in reali.vnde ad huc etiã hodie nõ coꝛri
mniri recta. ut qꝛ babent hodie liberti ins natalium ⁊ regeneratõnis gitur ic dicitu TC1o
omn vt in aut.vt libe. ð ce. 5.i.col.iij. Rñ. non. qꝛ⁊ ibi reſeruant᷑ iura AEaumetaples Hum numerari ppt.ſʒ dicũtur innũerabiles.qᷣa
i patronis maxime obſequialia que natura debẽtur. ſuꝑioꝛa qᷓ; defacili non pſit numerari. Unde dici᷑ non poſſe fieni cõmodeqð cuʒ
igiſ⸗ tum ad libertũ plana ſunt. In filio diſtingue.aut erat emãcipa difficultate fieri põt. ut.ff. de ver. ſig. nepos ꝓculo. enum era ergo ali
ius aut in poteſtate.ſi emancipatꝰ erat: tũc babent locũ ſupio quas.ut ẽ actio in factũ de calũniatoꝛibꝰ.de qua dicemus.j.e.ꝭ.qua⸗
l ra.ſi vo in ptãte tẽ nec cũ venia nec ſine vẽia pt cõuẽire patrẽ. vt drupli. Itẽ gctio qð metus cã. Itẽ furti manifeſti.itẽ ſerui coꝛrupti in
laln Q.de in ius vo..l.fi.⁊.ff.de ac.⁊ ob.l.actões.niſi ꝓ caſtrẽſivł q̃ duplü.de q̃bus dicemus.j.e.S.oẽs aũt actões. Sunt ⁊ alie in factuʒ
tann ſi caſtrẽſi peculio. vt. f. de iudi.l.is. ⁊ tunc cũ venia. vt. ff. de in ut de efuſis. ⁊ de eiectis. ⁊ de appenſis. ut.ff. de bis qᷓ deie. vł effu.l.ſt
Oepor ius vo. adoptiuũ. S.i.⁊ boc cũ agit contra patrẽ. Si autẽ porra vero. 5F. ptoꝛ. Et aliemulte ſunt quas enumeran non erpedit.
ſpl extraneũ:tuncſm vetera iura tĩ quinq; actões filiofa. compe, f Pꝛeiudiciales. ꝓ oſtanti ponit bepᷣtoꝛie ſunt:cũ in tractatu pꝛe/
tebant. vt.ff. de ac. ⁊ ob.l. flliuſfa. ⁊ in.l. in facrum acnões. z toꝛiarũ ponũtur ⁊ ſunt in rem. quia res petitur a vendicatur. Vñ que
frprſo bogdie oẽs veniẽteſ ex aduẽticia cã.vt dixi.S.ꝑ quas ꝑſo.no.ac ritur quare non poſuit inter reales pᷣtoꝛias.Rñ.quia quedam de eis
hs r qui. F. i. J tem quero quis iurabit de calũnia cum filiuſfam. erit ẽ ciuilis.vnde eius occaſione ⁊ de ceteris bic dicere reſeruauit.⁊ ſunt
enſi in iudicio. Rñ. ſi filiuſfa. petita venia patrẽ ↄueniat iurabit fi tres. Pꝛima ẽp quam quentur an aliquis ſit liber ſubaudiul ſeruus
ſuͤn⸗ lius ſi maioꝛ eſt. als curatoꝛ ſibi dabit᷑ ad litẽ.vt in aut᷑.vt lice. Scwa an aliquis ſit libertus ſubaudi uł ingenuꝰ. TZercia ẽ de partu
9N ma. ⁊ aui. .i.in fi. Si aũt ſit in poteſtate patris ⁊ agat ð caſtrẽ agnoſcẽdo ꝑ quam quenttur an quis ſit ſilius uel non utoĩa dſequa
ſi vel quaſi caſtrenſi pecu.⁊ tunc filius iurat cum paterfa. habe tur que filius a patre ↄſequi debet.alłs aũt agitur de parmu agnoſcen/
f; atur. vt. ff. ad mace.l.ij.ſi ᷣo eſſet minoꝛ daretur curatoꝛ liti:nõ do ꝓpter alimẽta tm̃.⁊ tunc filiatõni non pᷣiudicatur.qꝛ ſummatĩ que
ſoß ꝑſone cum ſit in poteſtate.vt.C. ð cu.fu.l.fi.in pꝛi.⁊ de bo. q li. ritur.ut.ff.delib.agno.l.i.S.iuł.⁊.l.ſi quis ali..ſi uel parens.⁊.ff.de
ſcren l.fi. F. ſi autẽ / patre. Si aũt cõtra extraneũ agat filius:ſi agat his qͥ ſũt ſui uel ali.iuris.l.ſi iudex.lʒ uideat᷑ cõtra de oꝛdi.cog.l.ij.F.
gre, baret: uomine pater iurat.vt.C. de iura.calł.l.ij.S.ꝙ obſeruari fi. Sed dic ut ibi. Sʒ dicũt qͥdam ⁊ maleꝙ tm̃ dueſunt.⁊ ð duabus
hliſun Si filius foꝛte patre abſente vel ſᷣm veteres.l.in quinq; caſibꝰ pꝛimis faciũt unã hoc modo.an aliqͥs liber.i.ingenuꝰuel libertꝰ.⁊ hi
itle vel ſᷣm nouas in omni aduẽticia cauſa iurat filius cum ſuo no/ unã faciut. aliã uero ð ptu agnoſcẽdo nõ mutãt.ſ pꝛima opin. uerioꝛ
se mine agat ⁊ maioꝛ eſt:ſi modo pater in aduẽticijs non hʒ vſum ẽ cum ſit ↄmodius ſingulas cãs ſingulł appellatõibus diſtingui.ut.ã
eled metun gk pater agerer reſpõderera iuraret. ut. C. debon. qui.mo.teſt.inſir..alio aũt mõ. Itẽ qꝛ poſtea dicit.cetereuero ⁊c̃.et
ia. i. in pꝛin.vbi vero filiꝰ iurst licet pater nõ babeat vſũfru. ua loqtur de pluribus excepta una.item quare dicunt᷑ pꝛeiudiaales
Pfnin

Liber.

Rñ.ſᷣm Aʒo.⁊. G.ideo quia in modum erceptionis ꝓponuntur: ⁊ ita
pᷣiudicant.vt ſi agas contra me ⁊ ego obijciam tibi ꝙ; ſis ſeruus me
vel filius.vndenon poteſt eſſe iudiciũ inter nos.vt.ff.de iudi.l.lis uul⸗
la.⁊.S.de ob.que ex delic.S.bi.cõiungas cum glo.iſta pꝛimam partes
ſequẽtis.ibi.vt dicit.vel ſi agas contra me pꝛeter bec ⁊c̃. ⁊ pꝛo remea
vſq; ad verſiculum qͥ diicd
tur de aſ cripticijs.⁊ tunc
dimitte ⁊ reaccipe qð di⸗
miſiſti ⁊ pſequere vſq; in
finem. In pꝛimo ergovbi
querit᷑.ſit liber vł ſeruus.
Dico ꝙꝙ ſiue ſeruus agat
cõtra dñm dicẽs ſe eſle li⸗
beruʒ:ſiue ecõtra dñs cõ
tra ſeruũ ⁊ ſeruus ſitĩ poſ
ſemnõe libertatis ꝙ hec ac

partu agnoſcendo. Ex qui⸗
bus fere una illarum legiti⸗
