i⸗ 1 Ex ſucceſſoꝛio. boc intellige in cognatis. ſz inter agnatos ſuc vt. L. de opis liber.l.liberti. Item in fabꝛilibus incertis. vt. ff. deoper.
e⸗ ceſ oꝛium edictum locum non habebar. ſed bodie vrumq; lomc̃ liſi operaniũ iudicio. aliud ſi ↄduxenit ille arrogatus opas alicꝰ. na iſti
1 babet. vt. . de here. ab inteſta. 5. placebat. arrogatori querũtur . .
oßt m PHollicetur. ſc; pꝛeto.— „ „ (Et ius agnatõis. ius ſuccedendi qð quis ꝑ arrogationẽ conſequitur
n (Eſiet exdluſus. tamẽ tanqᷓ filius admitni poteſt vtagnatꝰ et et hoc hodie eſt.vt.j.e.S.moꝛtuo. Item ius petende bonoꝛũ poſ.perit ſi
aze

“

NLiber

te n petitam ad arrogandum ſe dederit aliud ſt iam petijt. vt. ff. vn
deli.l. fi. et de cgntra ta. l.iij. S.ſi emancipatus.
. Lonſtitutio. L. de vſufruc.l.coꝛruptionem.
Hunc autem. aduerſatur ei iquod ſupꝛadixerat:qꝙ; omnes res acqui⸗

Piur arꝛoganti.

turalium. vbi in ad,

uennois tantũ vſufruc. que
ritur. vt. C. de bo. que li. cũ
dponet.

S euich 8s.

Poꝛtuo. alie pſone. vt

decendeures ex filio arro⸗/
gato. vt. C. cõmunia ð ſuc.
l. fi. vbi eſt conſtitutio de qᷓ
hic fit mentio. Iteʒ ſi bic ar
rogatꝰ eſſet impubes ⁊ im /
pubes decederet:admitterẽ
tur etiam alij ex ſtipulatiõe
vt. ff.de adop.l.non aliter.
et. l. his verbis.et.l. hoc au
tem. et. S, de adop. S. cu au
tem. Sed quid in patre na
turali a quo hic arrogatus
erat emancipatꝰ.Rñ. p. euʒ.
Pferri ar roganti. ſed hodie
fratres vtrinqʒ coniunctivo
cantur cuz arrogante. vt in
auten. de here. ab inteſt. F.
F. conſequens .col.ix.

f (Mon poſſunt. vtin aduẽ

ticijs.pꝛofectitia enĩ ſibi nõ
auferuntur.
g (Sed conuenietur. defa⸗
cto:nam non teneretur de in
re:ſed de his que contraxit
poſtq; fuit arrogatus tene⸗
tur de peculio.vt.ff.depecu
lio.in arrogatoꝛem. et ſi tũc
non defendat pater in bõis

quibus ex cau.in poſ.eatur
fuleinius. . ſi quis.

De eo cui libertatis cau/

ca.
eeſſrnouns. Et eſt
Xα bic quartus ſucceden
imodꝰ. vt. 5. per quas p/
ſonas no.acqui.S.fina.Ac
curſius.floꝛẽc̃.
1Konſtimtione. cuius ver
ba hec ſunt.j. eo.S. ſi virgi⸗/
neo.

lꝛ ¶ Acceperunt. d deſtinatio⸗

nem.

16 n n teſtamsto. Idem pꝛi

uilegium datur cuilibet pe⸗
tenti bona hac contempla/

to in adoptiua familia etiã do
miniũ eius ad arrogatoꝛẽ per⸗

Nihil em̃ aliud niſi tantũůmo
ðdo uſufructus taʒ naturalibꝰ
parentibus q́; adoptiuis per
fllioſt⸗ fa.acquiritur in hisrebꝰ

que extrinſecus filis ueniunt

dominio eis integro ſeruato.

Moꝛtuo autem filio arroga⸗

trãſit:niſi ſ ſupſint alie perſo⸗
ne que ex cõſtitutõe noſtra pa
trẽin his que acquiri nõpoſ⸗
ſunt antecedũt.Sʒ ex diuer⸗
ſopꝛoeo qð his debuit qui ſe
in adoptionẽ dedit:ipſo qui⸗
dem iure arrogatoꝛ non tene⸗/
tur:ſed nomine filii conuenie
tur.et ſi noluerit euʒ defende
re ꝑmittit᷑ creditoꝛibus per cõ
petentes noſtros magiſtratus
bona que eiuscã in uſufructu

fuiura fuiſſent: ſi aliẽo iurinõ

ſa bona adijauntur. Rubꝛi

3

tione.vt.¶C. de teſt.ma.l.fi-

nali.

m (Aaduur. ſcilicet ab he⸗

rede.

n lo creditaſ. quomodo er

go valer qnod in eo relictũ
eſt. yt. C. ð fideicom.l.eam

inteſtato exiſtente:in ea cauſa
bona eiꝰ eſſe ceperũt ut ueni⸗/

ſubieciſſet poſſidere et legiti⸗
mo mo ea diſt ponere

ipſis patns fit miſlio. vrif. Deé e0libertatis canſa

bona adijciũtur.

diui marci. Mã ſi bi quiliber⸗
tatem acceperunt a dño in te⸗
ſtamentoer quonõ aditur he

reditas uelit bona ſi ibi⸗ adüci

libertatũ ↄſeruandaꝝcã audi
unt᷑.et ita diui marci reſcnipto
ad põpilium rufum cõtinetur
uerba ſcriptiita ſe habent.
Si ꝰuirgineo ualenti qui teſta
mento ſuolibertatẽ quibuſdã
aſcripſit nemie ſucceſſoꝛe ab

re debeãt:is cuius de ea re no
tio eſt aditus rõe deſidenii tui

p

q ¶ Creditoꝛibus. pel o omnibus yvel vni nomine omniuʒ. vt. ff de
fideicom.li.l.iiij.

Cceſſitenouꝰ caſus ſue
ceſſionis ex ↄſtitutione

quom. Rñ. hic ſpeciale eſt.

de fideicom.li.l.iiij.F. aditi.

habebit ut libertatũ tã earum

que directo q; eaꝝque ꝑ ſpe⸗
ciẽ fideicommiſſi relicte ſunt
tuẽdaꝝ gracia adiiciãtur tibi
ſiidonee creditoꝛibꝰ caueris
de ſolido:qð cuiq; debet᷑ ſol⸗
uendo. Et hi quidem quibuſ
directa libertas data eſt:ꝑin⸗

de liberi erunt acſi hereditas
adita eſſet. Hiautem quos
heredesmanumittere rogatꝰ
eſt:ate libertatẽ conſequunt᷑:
itaut ſinõ alia ↄditõe nelisti/

bi bona adiici qᷓ; ut etiam qui
directolibertatẽ acceperũt tui
liberti fiant. Nã huic etiã uo
lutati tue ſi hi quoꝝ ſtatu agi
tur cõſentiãt auctoꝛitatẽ nr̃aʒ

accõmodauimꝰ. Et nehui⸗

reſcriptõis noſtre emolumen⸗

tum alia röne irritũ fiat ſi fiſcꝰ

bona agnoſcere uoluerit:⁊ hi
quirebus noſtris attendũt ſci
ant comodo pecũiario pferen

dã eſſe libertatis cãm: Zita bo

na cogenda: ut libertas his

ſalua ſit ꝗ eã adipiſci potuer̃t

ac ſi hereditas ex teſtamento
adita eſſet:hoc reſcripto ſub
uentum eſt ⁊ libertatibus ⁊ de
functis ne bona eoꝛuʒ a qedi⸗
toꝛibus poſſideanturet uene⸗
ant.certe ſi fuerint hac de cã
bona adita:ceſſat bonoꝛũ uen
ditõ. extitit em̃ defunctidefen
ſoꝛet quidẽidoneus ꝗ de ſoli
docreditoꝛibus cauet. In pꝛi
mishoc reſcriptũtotiẽslocuʒ
habet quoniẽs teſtamento li⸗
bertatesdate ſunt. Quid er⸗
doſi quis inteſtatus decedẽs
codicilł libertates dederit ne

qʒ adita ſit ab inteſtato here-
ditas an fauoꝛ conſtitutionis

¶ Di virgineo. venire.id Atvendi⸗ H
donee. fideiuſſoꝛbus vel pignoꝛibus vel fide babita vtſf⸗

qeditoꝛibus.

r (Hdita. no. mira

bile: ꝙ ex hac pa /

ctione ſerui fiunt li
beri. vt oꝛcini. qui
ſunt oꝛcini et vnde
dicantur. dixi. S. de
ſin. re.per ſideicõ.
re.S.fi.et hic. et. ff.
de fideicom. li.l. iiij
H. bi etiam.

9Liberti. ſubau⸗/
di. hoc tibiconcedi

mus.ſʒ operas ne⸗

q; oꝛcinis neq; ab
eo manumiſſis im⸗
ponat. ff. de ope.li.
ſi quis b gc⸗.

16 Ham b buic. ſub /
gudi concedimus.

— ——

* (CLonlamnizt ali

as in ſeruitute re⸗
manent.xet quẽ vo-

lunt habere patro⸗

num:habebunt do

minũ.vt.C. dema

iij.

e Aecomodaui/
8.ff. de fideicõ.

airs hian

x Attendunt. yt
pꝛocuratoꝛes no /
Pꝛeferendam.
quando com/

petunt libertates

Cognoſcenda.

accipienda
ſrum. ap

b Adita. olin em̃
peius fiſcus admit

tebatur bonis nõ
aditis ab alio.et

etiam aditis: dum
modo eſſent bona

ſoluẽdo.alias adi

tio ab illo factava

lebat. vt. ff. de fid ei
com. li.l.iiij. hodie

ingdiſticte admutũ/

tur. vt. C. de teſta.
ma.l. i. pe.

c eneant. id eſt
vendantur.

nu. teſta.l. finali. ⸗

Tercius De eo cui lib. cã bõa adijci.
De ſuccel.lib.ſublatis.
ðð tionibus. et ideo dicit bic. Nuncc. “
¶ Ducceſſoꝛ. nunquid er teſtamento vel ab inte.ſ. erit iſte beres ℳ Vnc tranſeamus.obligatio.videtur ꝙ nulla obligatio hic diffini
R L atur.nam ciuilis ſola non habet effectum exigendi vt paret in obli⸗

d Penelaalgaigenn

ſi.neutrũ dici põt. dic ergo bũc anomalũ ſucceſſorẽ eſſe:ſicut il⸗

lũ qui ſuccedit heredi nõ implenti defuncti volũtatẽ.vt in gutẽ.

. — — — „ . — . äs
gatione litterarũ ante biẽniũ.vt.j.de litterarũ obligatione. Itẽ patʒ in

Nß⸗ de bere.ct fal.S. in oĩbus.colł.i.⁊ iura ſepulcroꝝ habet vt bono. omni obligatõe ciuili et naturali ſunul.nã ſi fiat pacũ e non petendo:
poſ. vt. ff. de fidei⸗/ tollitur naturalis et rema⸗
ife cõ. i.l. iiij. F. f. net ciuilis.vt.ff.de ſolu. ſti⸗
i⸗ f (ifleminẽ. herede .— ð chum. aut panphilũ. 5. na⸗
eiſtere ab inteſta debebit locum habere. Certe nobis pleniſſima cõſtitutio in H tatedEs
n g Si is fim ee liinteſtatus decedenit:et codi quamulte ſpecies col ate ſůũüt terea. Ié nec naturalis. d
ſlvr f deſida clllisdederit libertatem com- quibusius huiuſmodiſuccel neehe ei ſr eractioꝛ liez in
ii Grn i dini⸗ petere eam nemini dubiuz eſt ſionis pleniſſimum eſt effectů bona lboe iure 5. fi ſyaͤt
l nes: id eſt caſus, tunc enim conſtitutioni locu, quas exipſa lectione conſtitu-⸗ ꝙ ſinul vrac; bie diſffinik
ön Eonſtitutio. K. , , Itset. .„ onig Seteſtanis agr item ſi bona elt diffinitio er
ti⸗ ¶onſuiurio. C. cſſeuerbaoſtendunt: cum ne nonis poteſtquis agnoſcere. αυhGhannn nn moof
af le ¶ Species. id eſt nO ſucceſſoꝛ ab inteſtato xl⸗ Deſit — , ”Zꝰẽ nito. vbicunq;ʒ ergo eſt iure
i caſus. ſtat. Ergo qᷓ;diu incertum ſit ucceſſionibus libertoꝛn inauſü eſt obligatio. cr ecõ
De ſue. lib. ſub, —O ene e. ſublattis. nma vbinõ eſt taleiuris vin
N ſant et alie conſtitutio.ſiuero certũ eẽ ce E¶ Mant autẽ pꝛeter dictã gerndetntr 2dniberrd⸗
ni nes/ tyendns bPerit neminẽ exiſtere: tc ent V ucceſſionẽ olim et alie uo hfalſinm qe manina
Enn nes. vr ſequiur ff. Conſtitutioni locus. Sedeisq per uniuerſitate; ſucceſſiões liobliganiom accedu. vt. .
e dezg epe verres. — in integrum reſtituipoteſt ab qualis fuerat bonoꝛũ emptio adeecntonnn
pel pponebat creditoꝛ ſtinuit ſe ab hereditate: q;ʒuis que de bonis debitoꝛis uendẽ ſidicas nõ eſt obligatio ſc
actionẽ: et ſi ele⸗ poteſt in integrum reſtu ui po disper multas ambagesfue les eenaruraltevern
ſ Paratnararſyr⸗ teſt admitti conſtitutio:et bo/ rat introducta. ct tunc locum etiam naturalis falſa eſt. et
ns nõ cadebat:. bona noꝛum aditio fieri Muid erz habebat quando iudiciaoꝛdi ſevs eltin oicrͤneobliga
nnende Goſipoſt aditionem libertatũ naria inuſufuerant. ſed cum nualiobligerde quis tene⸗
t bqᷣt ſua auctoꝛita-⸗ conſeruandarũ cauſa factam extraoꝛdinarijsiudicijs Role inrelligo deiu.gen guia ⸗
lipon te qð hodie non eſt in integrum ſit reſtitutus: uti-⸗ ritas uſa eſt:ideo cuʒ ip is oꝛ⸗ uenit ſolis bominibꝰ ⁊ om/
thic. et. E. de foꝛ III1 60 nibus.
er ie e mpela. qznon eri dicendum reuoca- dinanijsiudicüsetiamm bonor ..
den .. Itlibertates que ſemel compe uenditõnes expirauerunt“: et v (Hun vinculũ.i. ius vin
dͤ Hꝛimaria. id⸗ tieruntMec conſtitutioliber tantũmodo creditö bus dar igeer ſie t res ned
o ¶Erpiraueunt. tatum tuendarum cauſa intro officio iudicis bona poſſide- coꝛ in fyvt cni bones funi
4 aäc Ducaeſtrgofilbharaelmn ricPras mdscs ulmnen. Sa
1 nia. vt. ff. qub? ex le ſunt date: ceſſat hec conſti⸗ eadiſponere qð ex latioꝛibuſ ilectualiter. vt. ft överbo⸗
Tnzi Paltei. ſ tutio. Quid ergoſiuiuus de digeſtoꝛum libꝛis perfectius ſig.l.frfre.
n odie meade verit libertates uel moꝛtiscau apparebit. Erat et ex ſenatuſ x¶ Neceſſitare. tuncenim ve
ne! biti declarati. vt in en = — SE,. re debitoꝛ eſt cuʒ neceſſe ha⸗
. autẽ. de exbi. etin· ſa:et nede hocqueratur utrũ conſultoclaudiano miſerabi- bet ſoluere. vr. ff de verbo.
in no. . ſi vero. in fraudem creditoꝛum an nõ lisper uniuerſitatem acquiſi· ſigni.l. debitoꝛ. et ita ſcõm
4 Libꝛis. vt. ff. 1 2* „ „„ .2 „ ,„* 3 . i
EE factum ſit idcirco uelint ſibi tio cum libera mulier ſemuilia- bocnulie eſ b n aun
– totum. dgluci bona an audiendi ſint: moꝛe bachataipſam liberta- diffinitur. foere nulnon.
r 4 arbachr⸗ et magis eſtut audiridebeant temper ſenatuſconſultũamit ophonann ereme⸗
cepta. vtenij vino et ſi deficiant uerba conſtitu- tebat:et cum libertate ſubſti ¶uia deſit eſſe vinculũ na⸗
nrdgeoins tionis. Sed cum multas diui tiam :quod indignuʒ noſtris nrcbe Mtontunnks ed
vtnt re amoꝛis nil vebe ſiones eiuſmodi conſtitutioni tempoꝛibus eſſe exiſtimantes quando vmrunq; vinculum
4 mentius inueniuu deeſſe perſpeximus: lata eſt a et anoſtra ciuitate deleri: nõ ageſtvt in mac et vdll.ſunt
64 vtin auen Aut M ennn ckerrnolis obligari⸗
ſdut mo.na.effi.le. .il⸗/ G nis due radices. vnan⸗
hon lud. col. vi. ”?M ralis ſcilicet que ↄſenſu na/
600 6 ubnſantiam ooniungebarſealieno ſeruo:et contra domi ſcitur que inter omnes fieri poteſt etiam inter ſeruos.et hec naturalis di/
nnt ni denũciationẽ.vt.C. ad ſenatuſcon.claudi.l.eA. citur. vt. ff. de pac.l.i.SG.adeo.hec radix contrano ſenſu tollitur. ut.ff. de
fihe t ¶ De obligationibus. Dictü eſt. . deperſonis libꝛo pꝛimo. de ſolu. l. ſtichum. F. naturalis.quia nil tam naturale ⁊c.ut.ff. de reg.iur.l.
odit rebus in ſecundo et tercio vſq; buc:nunc de actionibus debʒ di⸗ nil. ſed bec naturalis uim non habet exigendi impedit tamen ſoluti repe.
iri cere.vt.S.deiure natu.S.fi.ſed quia obligatio mater eſt actionis titionem.ut.ff. de fideiuſſo.l.fideiuſſoꝛ.S.fideiuſſoꝛ.huic quandoq;ʒ ac/
ſcſn pt.ff. de pcur. licet. . ea obligatio. ideo pꝛemittit debis obliga⸗ cedit ciuilis etiam radi que illi naturali faciem dat uel foꝛmam uel ue⸗
4

ſtem vt poſſit parere actionem.ethec ciuilis tollitur cõtrario ciuili actu
non naturali. vt per acceptilationem.vt.j.qui.mo.tol.obli.S.i. alias. F.
item ꝑ acceptił. Item per ſententiam remanentenaturali. ſed boc nõ eſt
ipſo iure ſed per exceptionem. vt.ff. de condi. inde.l.iuł.ſententia eni eſt
deiure ciuili:cmm omnia iudicia ſint de iure ciuili.vt diximus.S.deiure
na.S.ius autem. in glo.vt
ſint ⁊c. per.l.ff. de oꝛi.iur.l.
ij. F. hec diſputatio.et hec ci
uilis non adheret ſeruis:cũ

inſeri nrñisdigeſtisↄceſſimus
nil ſint inſpecto iure ciuili.
vt. ff. de reg. iur. l. ſerui. et. l.

qð atinet. Item filis cõtra De obligationdus.

patrem vel econtra non na An )Dne crã ſeamusad ob

ſcitur. vt.ff. de condi. inde.
l. frater a fratre. cuʒ iter eos

Aigationes. Obligatio

non poſſit eſſe iudicium. vt eſt iuris uinculum quo neceſ⸗
ff.de iudi.lis. iuð ciuili im/ — — ,
pediente ratione patrie po ſitat aſtnin muralicuiꝰ ſol⸗
teſtatis. vt. S. depa. po. F. uenderei.ſcòm noſtreciuita

KRaindamſnat auia tisiuma. Omnium aute oblͤ⸗
verbum rei generale eſt. t gationũ ſumma diuiſio ĩ duo

ver.ſig.l.rei. Nen⸗ . 107,
ciuiles ſunt aut pꝛetoꝛie. Ciui
b ¶ Scdm. iſtõ ſm poteſt les ſunt que aut legibus con⸗

referri ad totam diffinitionẽ
q.d. obligatio ſic diffinitur
ſcom iura romana.i.ſcᷣʒ.l.
et ſic ciuilis et naturalis hic
ſimul diffinitur. Vel dic ꝙ;
refertur tantum ad pꝛincipi
um. ſcʒ iuris vinculum. Et
dʒðõ dicit quo aſtringimur.ſ.
quandoq;ʒ.vt quãdo eſt ci/
uilis etnaturalis.quando
q;mon.vt quando eſt natu .
rfalis ſola: vel ciuilis ſola. . Crr. en
vel dic ꝙ ponitur remotiue hec dictio ſcõm. q.d. illa obligatio eſt iuris
vinculum que eſt ſcm ius:non contra ius.vt.ff. de ver.obli.genecraliter
et. l.veſuti.et ſcõᷣm hoc refertur ad pꝛimum. Vel dicꝙ referturtantuʒ ad
illam dictionem ſoluende. nam ſcõm ius ſunt faciende ſolutiones.vt res
eque bona ſoluatur.vt. ff.ſi cer. pe.l.cũ quid.et.ff. como.l.iij.S.ſi res. Itẽ
congruo loco et tempoꝛe.vt. ff. de ſolu.ſi ſoluturus. Item de euictiõe pꝛo
mitti.alias non uidetur ſoluere.vt.ff. de ver.ob.l.iuli.SO.qui funð.et.ff. S
con di.ca. da.l.fi.et de euic.l.ij. Item per competentes actiones et iudi⸗
ces fiat ſolutio.aliteꝛ nõ valet ſententia:nec ſolutio fieri debet.vt.C.ſi a
non compe.iudi.l.fi.
c

ſtitute aut certo iure ciuili cõ⸗

quas pꝛetoꝛ ex ſuaiuriſdictõe
conſtituit:que etiam honoꝛa⸗
rie uocantur. Sequens diui⸗
ſio in quattuoꝛ ſpecies diuidi

yn--

—

in pꝛin. eſt em̃ quandoq; maioꝛ. vt.j.e.S.fi.

d EWPi uiſio.diuiſio eſt inumerabilis materie bꝛeuis cõpoſitio et diuiſio
ad multa facit.vt diximus in ꝓhemi ulr. =
e ¶ Legibus. vt.l.aquiliana.vt.j.ad.l.acquilł.in pꝛin. Item de pauperie
per.l.xij.ta.vt.ff.ſi qua.pau.fe.di.l.i.i.tñ. Itẽ furti nec manifeſti.vt.j.ð
noxa.F. ſunt aũt.ſecus autẽ eſt de furto manifeſto. quia illa obligatõ eſt
ptoꝛia.vt.j.de ꝑpe.et tem.ac. .furti quoq;. .
ompꝛobate.vt ſunt obligationes iur.gen.inuente.vt.sð.de iurena/
turali. S. ius autem. quea iure ciuili ſunt compꝛobate.vt. ff. de iuſti. et iu.
l.iusoutem i.
8g Prcrorie conſtitute.vt obligatio ex furto manifeſto. vt.j.de perpe.et
tenm.ac. S. i. item ex rapina et v bicunqʒ pꝛetoꝛ aliquam obligationem in
ducit vt patet per multos titulos.vt.ff.de iuſti.et iu.l.ius autem ciuile.
S. pꝛeroꝛium.
b ¶ Honoꝛarie.quia pꝛetoꝛes honoꝛes gerebant.qð dicit vt.õ.deiu.na⸗
turd. S. pꝛetoruum. —
Hequens diuiſio. ſcilicet obligationum.
Ex contractu. vt. j. vſqʒ ad ti. deob.que ex quaſi cõtratu.
uaſi contractu. vt.j.de ob.que ex quaſi contractu ſequentes. ſcilics
as perſo.no.acqui.et quot mo.tol.obligatõ.hiduo tituli vſqʒ ad
quartum libꝛum ſunt cõmunes.

2—

.
S

pꝛobate ſunt. Pꝛetoꝛie ſt nate

ñäü „* olα r d. n ,

mnium ſumma.id eſt pꝛima.vel ſi umma.i. bꝛeuis.ᷣ ſic. ð. de iure pſo. 3

in Er maletcio. vtcſ deobll e maleſtio vſqʒ ad ti. de obli. er
quaſi malefſi.
n P ex quaſi maleficio.vt.j.deob. ex quaſt malefi.et ſubau.
e ex varijs figuris cauſarum.yvt. ff. de actioni. et obliga. l.i.in
ꝛincipio.

o ¶ Ex cõͤtꝛactu. p⸗
pꝛie põitur quo ad

erererer illos contract vbi
tur. aut em ex contractu ſunt: buinanndenaſci ob
aut quaſi ercontractu autex·ugario Unpropue
maleficio:aut ex quaſi malefi de ver ſig.l. labeo
o. Pꝛiuseſtut ð his que er ſioſffſi cer pe.l. erx
2 õü ti condi.in pꝛin. et
cotractu ſunt diſpiciam .ha= deoffi. ꝓcon. etle.
rum eque quattuoꝛſunt ſpis liij.
„.⸗ 45 b (Laue. vt. 8.
aut em̃ recõtrahunt᷑:aut uer- q Eontrabuntur
bis aut litteris aut ↄſenſu.de yt.ſtiu. pꝛorimo.

quibus ſingulis diſpiciamus labisvtii.

ui ijj. vſqʒ ad titu. d
Qu banimotlis econnih. keent oblin
turobligatio. anell

NECcontrahitur obliga⸗ Enſeniu ve
oueluti ex mutui datio onlenſt drer.

ne. Mutui autem obligatöin ¶ aum ſequennibtik.
hisrebus cõſiſtit: que ponde-⸗ Ged gueeſt oifſe
re numeromenſuraue cõſtãät. ctobligationem e
ueluti uinofrumentooleo pe- ctractum. tdeo
7 . contractus eſt ver⸗
cunia numerata ere argento. boꝛũ conceptio vel
conſenſus.vt pat
5 ff. de ver. ol ig. ſti

- ulationum. §. ſti⸗
pulatio: et tfacti vt ff de cura. funo.l. conſilio in fi. 3ee,
tio eſt. quia ĩde naſcitur actio.vt ar. ff. ſi cer. pe.l. ij. circa fi. Actio
eſt quod poſtea inge ſurgit:et ſic nullum eſt alterum. vt. ff. de p/
cura.licet. .ea.et.j.ti.ij.in pꝛincipio.et hec duo ſunt iuris. vt iun
diffinitionibus patet.
Auibus modis re contrabitur obligatio.Rub.

Econtrahitur. In pꝛimis nota veſtiri pactũ id eſt quod eſt
udum. vi. modis. reut hic. verbis. vt. ſ.ti.. littenis. vt. ſ. de
litterarũ obli. conſenſu. vt. ſ. de ob. ex conſenſu. coherentia con⸗
actus. vtſi iuxta contractum apponatur aliquod pactum an/⸗
te vel poſt.vt. C. de pactis petens. et.ff de pac.iur.gen.S.quin⸗
immo. Item interuentu rei. vt in conractibus innominatis erqᷓ
bus naſcitur acio demum re ſecuta. vt. C. dererum permutatio⸗
ne. ex placito. Sed quid differt ea que veſtitur re:ab ea que inter
uentu rei veſtitur. Rñ.pꝛima habet veſtimentum et robur ſtatim
um naſcitur. nã tacite agit᷑ vt reddarur mutuũ vel cõmodatum
Vt. ff. ſi cer. pe. cum quid. Sed in alia dudum foꝛte poſtes quan⸗
do res traditur. vt. C. de pactis petens. et. C. de reruz permu. ex
plaato. et adde duos modos. vt no. dicto. F. quinimmo. er quã
doqʒ veſtitur legis auxilio: qð eſt quonẽs nudũ pactũ actiones
bant. vt in donatõe.vt.ff. de pac.l.legitima. Item rei pꝛincipio
vt in pollicitatione facta reipublice. vt.ff. depollicita.l.i. Item
Autoꝛitatelegis.vt.C. de dona. ſi quis argentum. Item iure⸗
iuran. vt. ff. d eope.li.vt iureiurandi.
F¶EMutui. Nota ꝙ quattuoꝛ opoꝛtet eſſeĩ mutuo.natura.vt ad
hoc ſic inuenta vt menſuretur vel metiatur. ſtcut eſt in pecunia.
vt. ff. de contrahen. em. l. i. Atem conſuetudo. vt ad numerum vł
ad pondus ſue nature aptetc Item actus. ſcilicet vt detur ſcoᷣm
naturã: verũ nõ in ſacculo.ſeq in peuunis.
P Pongere.vt. ff. ſi cer. peta.l.j. F. item mutuum coͤtra. So. ibi
large accipitur nomẽ pecunie.vt.ff. dele, i talis.

Tercius De obligationibus.
— Qulibꝰ mo. re hitur obliga.
V X¶ Aur numerando.vt pecuniam. Accur. ¶ Accepiſſet. vndetenetur. niſi in caſibus vt ſi ſoluitur ex cauſa qua inf
n ⁊ ¶ Aut metiendo.vt vinum oleũ frumentũ. Sed quid ſi libum cianone creſcit.vt.C. e.ea que. Item ex cauſa pietatis.vt. ff. e.̃cum his.
1i ad pondus dedero.Rñ.non eſt mutuum.quia conſideratur con §. ſi mulier. Item tranſac.vt.ff. eiu ſumma. Item rei iudicate. vt. C. e.
ſuetudo et aptitudo et natura rei talis.ſic.ff.e.l.ij.S.i. Itẽ quid l. i. Item ſcientie. vt. ff. e.l. i. et bic dicitur. Item iuf. vt. pde ac.S.ſi poſtu
i ſi pecuniam in ſacculo vt ſpẽm. Rũñ.non eſſe mutuum.qꝛ actus laante.xet ailias.vt no.j.deob.ex quaſi contrac.S. i.
pa in mutuo ſimul exi⸗
. gitur. vt. ff. ele i.
kel plane. S. ij. Accur. J ””M „D . . gi, Jomm ſſoy E ge —
x.Aurappenden auroquas res aut numerãdo nem condictitiaactio Mã p- * Wedebnt. Kagn
No0WB werau. Alit metiendo autappenden inde eiab eo poteſt cõdici: ſi· enoꝛen aedes ſe teneri no
le (Erus och ih. do in hoc damus:ut accipien apparet euʒ dare opoꝛtere: ac vatere na puplunn ,
enter enin aus tium fiant. Et quandoq; no- ſimutuũ accepiſſet. nde ſcdiſa obligatio non vide
non indie a ve bisnoeedem res: ſedalie eiuſ pupilly ſici ſinetutoꝛis aucto eurcrchcletone eſende
ar. ff. ſi cer. pe.l. quu dem natureet qualitatis red- ritate indebitum per erroꝛein roꝛem.
4 amnle ee dantur. Vnde etiã mutuum datum eſt:non tenebitur inde
D ſſepꝛopoſitivt ali appellatum ſit: quia itaa me biti condictionemagis q; mu (Eisotukdnta neiternik
u ndet enſ tibi datur ut ex mea tuuʒ fiat. tui datione Sed hec ſpecies fſacus locupletioꝛ.
peꝛin. et ex eo contractu naſcit᷑ actio obligationis non uidetur exꝰ SJðUMUẽdV
Hsl — 2 7129,7 E 4 ſiſt q/ . . Mẽ —
boniraris. aera. quoqʒ quinon debitum acce- ſoluẽdianimo dat:magis uo-⸗ netur exmutuo. Diſtingue
ate ſemper pᷣſumi⸗/ eS e . aut eſt infans mioꝛ.vij.an⸗
ri turagivt.f. ſicr. pPit ab eo qui per erroꝛem ſol- luit negociũ diſtrabereqᷓ; con nis t rune nullo moclo ꝛen⸗
„„* 7 . — 27 * .
ga⸗ l.cum quid. Uit reobligatur:daturqʒ agẽ⸗ trahere teʒ is cui res aliqua r vr fe. q5 pupily e
Jeff 18, — G . de actio.et obli.l.pupillꝰ
D ¶ Unde quia fi ti contra eum ꝓpter repetitio utẽda dat.i.cõmodat᷑ re obli⸗ an melceulanna etuneſ
tini accipientlis. s tutoꝛi ꝓmittat nullo iure de
enc d ¶ Quum fiat. com betur. vt. ff. de auct. tu. pu⸗
ſde ponitur enim ex in pillus. ſi alij pꝛomittat et ſi
tyen tegro et coꝛrupto . —SJ l ne tutoꝛe:naturaliter tantũ
vt hic.et. ff. i cer. peta.l.ij.ꝗ. appellata.Et nota ꝙ licet deſeruire tenetur.vt.ff.de nouat᷑.l.i.ſi cum tutoꝛe:etiam ciuilirer et naturaliter obli
as nomini. quia nomina debent eſſe conſona rebus.vt.S. de dona. gatur:ſed reſtituitur.vt.ff. de au.tu.l.impuberes.et.C.ſitu.vel cu.inter.
6 F. eſt et aliud. et nota reconciliari mutuum tribus modis. vt no. per totũ.et in adulto habente ꝓcuratoꝛem idem qð in pupillo.vt.C.de
6 ff. ſi cer. pe. l. ij. F.iſ. inin inte.reſti.minoꝛum..l.ſt curatoꝛem.aliter ſi curatoꝛẽ nõ habet: ciuiliter
Nen e Conanno ſeilie certi ſpecialis que de mutuo datur. que ap et naturaliter tenetur: ſed reſtituitur. et bec omnia ſunt vera niſi factꝰ ſit
Gan pellatur a quibuſdam ſi cer. pe.vt. ff. detriti.l.i. Sed dic ꝙ con· locupletioꝛ. vel quia fit ſàlua pecunia vel in aliam rẽ verſa.vt.ff. de ſol.
dep ditio certi ex mutuo ſpecialis dicatur. Eſt et alia generalis due l. in pupillo. tunc enim tenetur et ciuiliter et naturaliter et cum effectu. vt
jtin datur ex omni cauſa èt exr omni contractu ex quo certũ petitur. t ¶ff. e.l.naturaliter. 5. fi. et. l. ſequen. et. ff. como. l. iij. bis ergo eiſdes modis
ff. e. l. certi con. in pꝛin. Sed nunquid ad intereſſe datur certi on de indebito tenetur vt hbic dicit᷑ et no. ſimilitudinem inter mutuum et in⸗
Ditio. Quidam dicunt ꝙ non.vt. ff. ſi quis in ius vo.non ie.l.fi. debitum. quod valet ad multa.vt.ff.e.indebito.S.i.et. j.vbi reconciliat
MNſos dicimus ꝙ ſic:et ꝙdicta lex dici incerti condi. dic.id eſt cer indebitum eiſdem modis quibus et mmtuum. .—
ck Ii condi. que datur ad intereſſe quod eſt incertuz. et eſt ratio: quia p ¶ Ex contractu.nec eſt:iĩmo ex quaſi contractu.vt.j.de obli.ex quaſi cõ
ſde licet pꝛima facie ſit incertum: certiſicatur tamen per iudicem. vt.. trac.S. .item is.Aliquid tamen tacite geritur: ꝓpter quod eſt poſitus hic
co deact. F. curare. ſecus ſi ad factum. quia in ſententia non certif ͤ·¶(qſus inter obligationes re et cõtractu.vt.ff. e.ſt in area.i.rñ.et.ff. cõmo.
nav catur quantitas.vt.ff.de v er.ob.vt aũt.S.qui id quod.et. ff.ð re ſtis qui..vltimno.
i iudi.ſi quis ab alio.S. l. ä (um is qui.q.d.nõ ſolum in duobus ſuperioꝛibus caſibus.ſcilʒ qñ
3a Gs quoq;. p eroꝛẽ aliud ſi ex certa ſcientia. vt.ff. de condi. iun aliquis accipit mutuũ:vel quando accipit indebitum obligaturre: ſed
R debi. l. in debitũ. et. ff. d e reg. iur. ſi ꝑ erroꝛem. et. C. deiur. et fac. exriam in hoc caſu.ſi vero cõmodauero tibi res aliquã re obligaris vt poſ
ite iigno: cuip quuis ſim contra te agere cõmodati actione.ſed differentia eſt inter illũ qui mu
btn *D ⁊Q k(Pb eo. ſ.qui ſoluit. Aocctcu. tuum accepit: et illũ cui cõmodata eſt res.qꝛ ſi omod auero tibi equũ me
lkr b·¶ ¶ Actio. id eſt conditio indebin que datur ꝓpter indebita ſolu· um:et ego nõ do tibi ita eũ vt tuus fiat. et ideo teneris mibi de eadem re
nu t9. ſi facta ſint accipientis. vt. ff. e. l. indebiti. .i.alias nulla con, reſtituenda. ſecus in mutuo.quia ſi mutuaui tibi nõ teneris mibi reddere
lin ditio datur niſi dominiũ ſit franſlatum. vt.ff. de vſufruc.quẽad/ eandem rẽ:ſed aliam rem eiuſdem nature et equebonã.Alia eſt differen
nue modum ca.l.fi.et.j.de act.S.ſic itaq;.et.S.appellamus. Itẽ ad tia quia qui mutuum accepit:ſi caſu foꝛtuito amiſerit qð accepit nutuo.
nun ꝗQugmenta naturalia. vt. ff. e.l.ind ebiti.nõ ad ciuilia.vt.C.e.l.i. velut incendio.ruina.naufragio.aut incurſu latronum:nihilominꝰ poſ
ſnth et inq;tum locupletioꝛ eſt accipiens ſi bona ſide percepit.vt.ff. e.· ſum agere cõtra eũ ex mutuo.ſed comodatarius diligenter debet cuſtodi
upi⸗ ſi non ſoꝛtem. Flibertus. alias ſi ſciens acceperit in totum.vt.ff. re rem ſibi cõmodatam nec ſufficit ſi adhibeattalem diligentiã in cuſto/⸗
n e.l. in ſumma.S.ſi ſeruum.et quandoq; furti.vt.ff.de cõ.fur.l.qm diendo qᷓ;tam in ſuis rebus ſolet adhibere ſi alius homo diligentiꝰ po⸗
d qð dic vtibi. 2 tuerit cuſtodire.ſt vero ꝓpter maioꝛes caſus cõmodatarius nõ tenetur.
i erinde ei.cui ſolutum eſt. ᷣᷣ2ͦððMBHUP ſi tamẽ ꝓpter culpã ſuam caſus iſte non admittif. alioquin ſi nibi cõmo
le ¶ Grapparet. ſi id eſt quia. Sed videtur hic dicei ꝙ; pꝛimo ap· dauero ciphum meũ vt haberes in domo tua:et tu foꝛſitan tecuʒ in pere
niih. pareat indehitum. et ſic pꝛobetur anteqᷓ; actio pꝛoponatur. ⁊ ia gnnatione detuleris: et incurſu latronũ amiſeris:vel naufra gio:teneris
unl ante lit. conteſta. quod eſt falſum niſi in caſu. vt.C. deteſti. au· mihi de eo reſtituendo vel eius eſtimationenn.
ſön ren. ſed et ſi quis. Sed reſpondeo. hoc verbum poteſt quod hic r ¶Htem is namq;. pꝛima differentia inter mutuum et comodatum.
. eſt intelligitur cum effectu. ſ; vt cõdemnet᷑ reuus. 8Fiat. quod eſt in mutuo. MU

Liber

t (Re. quod non eſtin munnno. “
v Penarunn non deterioꝛem. alias nõ videtur reddita. vndetenet
ad intereſſe.vt.ff. cõmo.l.iij. S. ſi res.

a ¶( Et is quidem. Secunda differentia.
b Aldutuum accepit. bicno.mutuum naturale tm̃.ſc; quando fit nume

ratio ſine ſtipulatione ð ſol
uendo.ciuile tantum quan/⸗

. i et.l. ſtcero. F. interdũ. Item moꝛa facta in reſtimtione. vt. ff.

—

m ( ulpe. ſcilicet leuis.

S alia. S.fi.et hic ſimiliter tenetur de caſu.

n ¶ Imputani. ſic. ſ. pꝛo ſocio. 5. fina. et. ff. de minoꝛi.l. cum mãda

to.ð.finali.

ta aliud eſſe doluz

do ſtipulatio interuenit de vt quando eſtma⸗
ſoluendo ſine numeratione B „ „ „„ „ chinatio ſtudioſa.
ciule et naturale: quando gatur et tenet᷑ cõmodati actio tibiutenda data eſt. alioquin vr.f dedolo. l. 5
Item deficit mutuum ratto cepit longe diſtat. Mam non tibiuſus rel uidetur.gratuitũ gere quod omnes
r in re vn al d. itares daturut eiusfiat 0b enimdebet elſeomodatunm nanoſtanlinte
ratione perſone vt fſi er. id de ea re ipſa reſtituenda te/ NMꝛeterea et is apud quẽ res alindieuen. vrde
era..ſſoſt eraus eoa neturet is quideãquimutuũ aliqua depõitur re obligatur ſdiec neglifenne
uis. vſucapie adinſtar an accepit ſi quolibet foꝛtuitoca exactione depoſiti. quia et ip mam vt ſi quouuunn
none aliene pecunie datein ſu amiſerit quod accepit:uelu ſede ea requam accepit reſti⸗ q; modo potuitpᷣ
K nigercſo Enen anktagie . Wench etur Bedi ereo icecrtonhecut
c ¶ Maufra gio.bicnota foai aut latronũ holſtiuueicur. u: m lolotenetur. i quid dolo com nnoõ poteſt ſinele⸗
turaliqit cſus. T. de pig. isꝗq utẽdũ accepit ſane ꝗdẽ er id eſt deſidie acnegligẽtie nõ bus. vel incendiuʒ
act. qui foꝛuitis. actã diligentiã cuſtodiẽderei tenet᷑. Itaqʒ ſecuruseſt ꝗq pa cnaſcllicernon no
à (Eragam alias eraciſt Pſtareiubet᷑. nec ſufficit eitã m diligenter cuſtoditam rem vrj deofſe plec.
mann. et ſic ponitur poſitu? tam diligentiã adhibuiſſeqᷓ; furtoamiſit.qꝛ qui negligẽti vigllum.l. i. . . e
venit in cõmodato.vt ſi co litus eſt ſi modo alius diligen noſibiſʒ ſue faolitati imputa ta.et.S.5.pꝛoxi.ali
ao rmee enpa tioꝛ poterit eam rem cuſtod re deber MNcdito quon nſeln an.
w.5. nunc videndum. et yÿ. Le. ſed ꝓpter maioꝛẽuim ma- pignus accepit: re obligatur nnon poteſt vt..
interdum. quandoq; do?“ joꝛeſue caſusnon tenet᷑ ſi mõ qꝛetipſe de eare quã accepit ꝓri Seer. . depi.
H nõ ipſiusculpa iscaſusinter⸗ reſtituẽdatenet᷑ ctõe pigno⸗ ber.l.auc ꝛrunie
nes amici inuitentur ad ce/⸗ uenit. Alioqͥni ſiid qð tibi cõ raticla 3 Sed quia pignus U⸗
an e aimtus boe moclatuz eſt vomiperegrete tnuſqcauſadatur etebiro- ereärar nen
generaliter vt bic interdum cũ ferre malueriset uel incur- n quo magis ei crederetur nicauſa. vtin aut.
caſus vrſiulpa pꝛecdit ea ſuhoſtiũ pꝛedonũueuel nau- pecunia et creditoꝛis quoma- pencenuuſo F ina
murntdre Fallonun. fragio amiſerisdubiũ noneſt giseiituto ſit ceditũ placuit Sateſicht.
quin de reſtituenda reea tene ſufficer ꝙad eã rẽ cuſtodien⸗

e Ei.ſ. cõmodatario.
f Caſus.ſq; alius. .

aris. õmodata autẽ res tũc

dã exactã diligẽtiã adhiberet.

—

q Accepit. nota

n ppꝛie intelligit: ſi nulla mer⸗ nan ſi pꝛeſtiterit et ſi aliquo an epoõit accepit.
ercede.ſic. j. locati.X. cæ 5 5ℳi⸗ oꝛtui ſſori aliter nõ dicitur re
ſe ſman. F f cede accepta uel cõſtituta re fotuito caſureʒ amiſerit ſeuu en no birue n
õs creditoꝛi etiam nu
b ( Coͤmodatum. cõmocka⸗ da conuentione te
tum enim eſt ſi dedi tibi rem netur. vt.ff. de pig.
meam ututanis nec inde ac/ actio.l.pꝛima.et hi

cepi mercedem. ſi vero merces interueniat erit locatio et conductio. gra⸗
tuitum enim debet eſſe commodatnm.ideo teneris ad exactiſſimam dili/

ꝛeterea. ſi vero d epoſui penes terem meã mihi obligaris. et poſſum

entiam. ſic. j. loca.S.i.ſ.man.S.ſi.

agere contra te actione depoſiti ad rem mihi reſtituendam. et teneris ex
ſolo dolo ſi d olum cõmiſeris.ſed ſi negligenter cuſtodieris non teneris
et ideo ſi tibirem depoſitam per negligentiam tuam amiſeris furto debʒ
ſibi imputari qui cuſtodiend am rem ſuam amico tradidit negligenni.

li ¶ Deponitur ic eſt uſtodienda d atun vt.f e. depoſttl li.

pothecaria ſibi naſciur ad pignus illud perſequendum. vt. ſ. de

act. F. item ſeruiana.
r . ignoꝛatitia.que naſcitur demum ſoluta pecunia. vel alias
qtiſfacto. vt.ff. de pign.acti.ſi rem. S. omnis. ſic in actione tutele
que demum finita tutela naſcitur.vt.ff. detu.et ra.diſt. ſi tutoꝛ.S.
fi. et.l.ſequẽ. licet quidam dicũt etiam prius eam naſci.ſed nõ in /

tentari.vt no.dicto. .omnis.

8(Eractam. pꝛopꝛie ponitur pꝛo ſuperlatiuo.vt. S. e. S.at is.nõ
enim tenetur deleuiſſima.vt.ff.de pign. act.l.ſi conueniri..ve/

nit.et.l.ſequenitt.

t¶ MHꝛeſtitent. ſollicet eractam diligentiaiam.
v Foꝛtuito. Eʒ quis pꝛobat bunccaſum. rñ. creditoꝛ pꝛobatſe
amiſiſſe. vt. C. depig. act.l. ſi ceditoꝛ. Item debitoꝛ ꝓbabit do⸗/
lum vel culpam creditoꝛem cõmiſiſſe. vt.ff.de ꝓba.quotiens..

1 4 olo. Hota in depoſito ſolũ dolum venire. vt hic. et. ff. depoſiti. l.i. F.
illud. Item lata culpa quepꝛo dolo accipitur. vt. ff. e. qd nerua. Quan/
doq; leuiſſima.vt ſi boc fuerit pactum.vt.ff.e.l.i.S.ſepe. Itẽ ſi fuit in cul
ps quia depoꝛtauit rem poſitam per locũ periculoſum.vt.ff. e.l.in rebus

pulari. pt bic. et.f
us dicitur ftipulari. v
H ĩipꝛobꝛie ẽt pmittens dicitur ftip .—
ete ineironl⸗ NGüc.dcck 8
.H. 1. . 6 0 yeIe . * ne „ „ 32
dez. lſi eraditoꝛ. idunnacnilin, imus 5:eiin — cti vrffe i in
no. deã. l. ſi er⸗ con ue dixim ahen ontinẽn ſi qu V
S dez. d hec. q L. de contr . et inc 8. et. F. Ii
alr̃ diſtinxerit. vt no r Don tvadis epteſn a vtroq; ci. ⁊.F.qui p ea. inutilia
rc. lʒy bul. alr di . an tutid⸗di. ita inter.licz ver
dolo. 1.l. , erel Riaeniegee ane aſglvadio⸗, ira rnccnu vrifedueee
a dol⸗ cunum. reperep ver. obligatio. te ⁊ reſponſione t narlel 8. alias ſi dicere on
x Becurum.re De ver. ceden . trinſecus. non exigi: n
Kubꝛica. errogatõe. l. pꝛe on valeret. . ſuffi⸗ a expꝛeſſa non tractibꝰ
e niserin enogatdeir er nqʒ uti:ſed diarernb Pin ron ntur.
nare⸗ impediri creditum cerer quinetiam Aadalnch goinu
a lge reſſe one. gatareſponde ligua obliga Reng boc duid mun ſ
Nſ nunſkuncdligb etere. bligatione. daoge larina Sooſinn⸗ ⸗ ana nanerheie
liſ ff. e. ſtipu P 5 05 ige due ahere 5 pꝛomittis mit
. ne. vt. ſe De uerboꝛum . em contrah ig uerba olĩ tare:pꝛ ꝛeſentare ꝓ 3
nleſe: NDe igatio con Secd peclolenman oſtea avas re vrK decdnſ.
d Sene n . Ehiligocon õ leuar i
ſ evbiautem 5 qui õ quidezi ina conſtitutio“la⸗ keſf demu erbo⸗ v —
mie qutem ſtipu e tionee ineenobiſſtip ſcun⸗ ſenſum: par x urnd r ie locifit.
l io verboꝛum cõce t n fienine nobil ofiſciſcun. ſublata butraq; pa Kabocnill anoi vda
tio ver id da da due pꝛ intellectuʒa 4 li⸗ fi. et hoc niſi §. loca.
hr 0 qua aliqd da d qua dictioꝰ n intellectu at. licet qi in diem. r e Feloca vd
pro dut Pmitti ¶ Ex ꝗ nes tam cond z tei ſiderat. lice mane reigoe aabi
.c. vt.ff. e.l. tur act I ulati . te A n Sexpꝛel ran rerum natu inter
n ceni ſi ſiucaifan nniaſiai toure⸗ Fsezri
