
obligatio cuiadijciatur fide⸗ mnur. vt fr de iudi.ſi d ebitoꝛi.

iuſſoꝛ: adeorquidem ut pꝛo f (aquanuoꝛmenſium. vt. &.
„ 1, I. , de vſur. rei iudi.l.ij.ʒ quo
uoquoqʒ obligetur ſiue extra dam.vel verius dic.vt not᷑.

neus ſit:qui fideiuſſoꝛez a ſer 5. dever. ob. F. omis. in glo

uo accipiat ſiueipſe dñs ſitin aibiſtanim ac.

De fideiuſſoꝛibus. Ru.

alio mõ quis obliget᷑.vt.j.e.S.i.⁊.ff.e.l.i.Nunqͥd acceſſoꝛie ob⸗/
Aligationi accedere fideiuſſoꝛ põt.Rñ.ſic.vt.ff. eo. grece.S. fi.⁊ de
pig. acti.ſi rem. Li. f ¶ Momines.i.ſideiuſſoꝛes.
gSolent. l. creditoꝛes.
b ¶ Lautum. ⁊ eſt cautum ſine dubio. vt. ſ. de replicat. F. fi.

„ Ne eo ꝓmittit.ſ.pꝛincipaliter ꝑ ſtipulationem:⁊ idẽ ſi quocũq;
P

i ¶ In omnibus.i.in omni ſpecie obligationum dũmodo non ſit legem
vt. ff. e.l. cum lex. Sed contra. C. de fideiuſ.do.dan.l.i. So.illud ſpecia⸗

le eſt. Itẽ in pñtibus ⁊ futuris negocijs põt accedere fideiuſſoꝛ. vt.ff. de
iudi.l.quemadmodum.j.e.s.ãfid eiuſſoꝛ. J —
K ¶ Lonſenſu.ſiue ẽt ex maleficio vel quaſi.vt.ff.e.l.grece.S.ſʒ ſi ex ðlicto
lI ¶ Mec.ideſt non. H
m ¶Qiuilis.ſ.tm̃.vt pꝛo eo qͥ fuit confeſſus ſpe futurenumeratioms. vt.ſ.
ti.pꝛoxi.habet tamen eandem exceptionem quam reus.vt.C.denon nu.

— *

teris continuo agere:niſi tan⸗ bell.l. q filius.. ſabinus.

Roeoqui pꝛomit⸗ non tñ iõ ſtarim exigitur. yot

pecu.l.pe.in fi.⁊.l.tam mandatoꝛi.⁊ ſic no.ciuili tm̃ obligationi accedere

fideiuſſoꝛem.vt hic.⁊.d.l.dicitur.⁊.ff.e.l.fideiuſ..j.
n¶ Matural.ſ.vt ꝓ ſeruo.vt ſubijcit.vt.ᷣff. eo.l.fideiuſ.S. fideiuſſoꝛ accipi.
qᷓ;tum ergo ad danonem fideiuſſoꝛis nõ intereſt:ſed quo ad alia młta in
tereſt.ſ.inter ciuilẽ ⁊ naturalẽ obligationẽ.vt.ff.de ↄſti.pe.l.i.S.debituʒ.
⁊.l.ꝙ ſi manitus.S.ſi qs aũt. o ¶ Cui.ſ.obligation.

p ¶ Adeo. ideſt intantum. q (Pꝛo ſemo.qui ſeruus deiure natu/

X

rali tenet tantũ.non ciuili.vt.ff. decondi.inde.ſi id quod.. g. de libti.S.
i.⁊.S.de inuti.ſtipulł.S.item inutilis.⁊ huicnaturali accedit bic fideiuſſoꝛ

Ziber

₰ 8 — — — .

Sed conrradico.ſi non inuenio q; ſit ſlc fauoꝛabilis:⁊= quia ſu
r ¶ Obligetur. fideiuſſoꝛ qui ꝓ eo intercedit. . ... um tecepit. vt. f.. de cond inde.l. repentio.
¶ Eñs.non idem eõ vt dũs ſeruum poſnit fideiuſſoꝛem dare.⁊ eſt ratio: Bt Bnn dnarri den 8.

ſeruus fideiubere non põt.vt.ff.e.ſeruo inſcio.⁊.l.ſe.

qula talis nideinſſoꝛ obligando ſe ſeruo per conſequens domino obliga g Si is. ſ.reus. b (Dinui adnam. facit. e.l. vr fideiuſſoꝛ
¶Rideiuſſoꝛes. obligantur. Sed nunquid in idipſum in quo re
us tenetur ſaltemre
manet obligatus:
qñ in plus fideiuſ-

tur. Item pꝛo eodem.ſ.domino obligatur quod eſſenon poteſt: vt idem
pꝓ eodem ⁊ apud eũdẽ pol⸗
ſit obligari.vt. ff.e.ſi quis ꝓ
e. F. i. 7.l. vꝛann ius.2.ff. ad

ſana t. ſueboc diec eiuſſoꝛnontantum ipſe obli debeant dare qᷓ; debet is pꝛo ne zam wneune
elinquit. ſiue hoc di , P 1 . . 3
it ſiue non: idem in omni gatur: ſed etiam heredem eHgquo obligamur an coꝛum boc generale: vtile
obligati.ex contractu vel q/ linquit obligatum. ideiuſ obligatio acceſſio eſt Pancipa per inutile nõ vicia
an a a ibir ans ſoꝛ ⁊ pꝛecedere obligatione, lis obligatõms:nec plusinac Aoee .
aibus. Sed quid ſi ad pe / ¶⁊ ſequi poteſt / Si plures ſint ceſſione eſſe oteltq; in pꝛin⸗ ſi quis ar. S. ſed in
Numdvetebt, R fideiuſſoꝛes: quotquot erunt cipali re At ſi er diuerſo ut 1 cubut. nee 5.
non manſit ad beredes. Am nNumero ſinguli:nſolidum te- minus debeant obligani poſ⸗ neiatur æ eſt pꝛo no⸗
deo no putotenen er boca nenturItaq; liberum eſt cre ſunt. Itaqʒ ſi reus decem au biiſ vrfe. grere. .

ſu heredem qᷓſi naturaʒ mu⸗
tet hoc caſu ſtipulatõ.vt ar.
S.ff.ſi quiſ cau.l.ſi eũ..qui

ditoꝛia quouelit ſolidum pe- reos pꝛonuſeri fideiuſſoꝛ in uus.
tere, ſed ex epiſtola diui Adri quinqʒ recte obligatur. cõtra

iniuriaꝝ. ?.].de act. S. fuerat ani comp ellitur creditoꝛ a ſin⸗ uero obligari non poteſt/⸗tẽ leplus con/
autem. ⁊ facit ad hunc.S.ff. n . ſerit fideĩ tra hanc regulam ẽ
e.lii. F. fi. gulis:q modo ſoluendo ſunt ſiille purepꝛomiſenit fideiuſ⸗ 5. de rerum di. F. ſi
Gianfiorprrrtgere pu litis conteſtate tempoꝛe par/ ſoꝛ ſub conditione pꝛomitte- Fnenlcrar r
ta ideiubeo m id qnod ſihi tem petere⸗ deoq; ſi quis rep oteſt: contra ueronon po⸗ emp.in pn. Itez. ff.
qedes ne H ex fdeiuſſoꝛibus eo tempoꝛe teſt ( Mon ſolum autem in de en a es
. . . ecem. * .
u gre uevin con.l. qam. oneratiſed ſiab uno fideiuſ⸗ münt Au Rlas inrrllſitar. bitomeſen bi oi⸗
SF.HF. Acd. ditoꝛ to ecu⸗ pluseſt enim ſtatim aliquid bus da generalem
c Siples. tenent idem in oꝛe creditoꝛ totum conſecu⸗ pluse ſtatim aliquid ininen prlie e

pluribus mandantibus v?ł tus fuerit:huius ſoliusdetri: eaehoſ tempusda ponas hanc litte/
e.Di

. . — . ,,— . 41 z. . 7 4 1- —
b eub ur f uſ. mentum enit: ſiis pꝛo quofidð Gre. quid autem fideiuſſo: mano hlicſepore
. panet ſna nn altbert tenen, iuſſit ſoluendo non ſit: 7 ſibi 1 P20 reo ſoluenit: eius recupe⸗ eſt in acceſſoꝛia ob /
tur ipſo iure: vt iam non ſit putare debæt:cum potuerit iu randi cauſa habet cum eoſnã liganoneſm Joã.
nafana eznots e idi Han. erepiſtola ans ichiamm dlat iclctnn⸗ rece fide· Item contra f de
ciur bic:niſi expꝛefſe inſoli⸗ B e eE, õs ma a .. iugl.non quemad-
dum pꝛomittatur: ⁊ ſic vide ⁊ deſiderare ut oparte in ſe iuſt. 02 pler umq; ua accipitur. mocun. olu. ibi
vrin ant ovue de Ht . detur actio. (Fideiuſi. des ſiue etiam uerbo. Secd non e M
vi. el venus vt puto di ita obligarinõ poſſunt ut pl?ꝰ et ſi dixent pꝛoeo erunt ac te reum: non tamẽ
cta Bnlelaaneut Iplurihaas — ”D . I bars reneur. Its
reis debendi iu quibus etiã contra.S.eo. acne.
iure veteri videtur fuiſſe cau· „ ſeaibi non eſt plul
tum:vt pꝛo parnbus teneatur. t. ff de duo. re.l. reos. at ſecus ſit in ſide⸗ eo nodo quo dicitur plus. Diarur enim plus quattuoꝛ mochs
iuſſoꝛibus quoꝛum quilibet tenetur inſolidũ vt ipſe reus ꝓ quo ĩtercedit: quoꝛum nullus eſt ibi...de ac. S. plus autem. Contra. ideſt ſi reꝰ
⁊ itꝗ hebit locum epła bodie vt olun. Aquinq; pꝛomiſit:fideiuſſoꝛ decem. 3

Eontra. ſi reus ſub conditione ꝓmittat. fideiuſ. pure.

d Er epla. ſed vbiẽ bec epła. Rñ non bẽmus eam ſcriptã: multot᷑ tůẽ de B r
onen tbie⸗ 3 m ¶ Plus dare facit ad boc.ff. de v. ſig. is cui. 5. fi. . ſ. de acti. F. .

ea mennonem faat lex.vt bic.⁊.C. de conſti pe.l.fi.⁊.ff. e.l.inter fid eiuſſo . d boc. f ch. 8.
e artes.hec tñ epla fallit in.v.caſibus.vt in fideiuſſoꝛibꝰ eres.⁊.l.ſe. plus auũt. .ff. de ſo. l.inſolidũ. a. ff. ſo. ma. ſi ↄſtante. . quotiẽs.
tutoꝝ:qꝛ non imploꝛant bñficium:lʒ tutoꝛes imploꝛent. vt.ff.rem pupil. n (Bi qd aüt ſoluerit. ſiue p iudicẽ ſiue non. vt.ff. mã. idq;. 5. fi⸗
ſal. fo.l. f. v.ff. detu. ra. di.l. . .. nunc tractemus. Item fallit infideuſ ⸗/ gaeiuſſoꝛes. ſ fallit in caſibus quattuoꝛ: ⁊ anteq;ᷓ ſoluit agit mã.
ſoꝛe fideiuſſoꝛis.vt.ff.e.ſi plures.ꝭ.fi. Item fallit qñ alij fid eiuſſoꝛes ſol / vt ſi hoc dictum ſit vt ad tpᷣs teneatur. Itẽ ſi ſuent ↄdẽnat. Itẽ
uendo von ſunt tpeli.ↄte.vt.j.ſubijcit ſtatim. Itẽ fallit qñ eiuſd e ſũme ſi cepit ſua bona diſſipare re. Itẽ ſi diu ſtetit fideiuſ.in obligatõ
ſunt fideiuſ.ſed non ꝓ eodẽ debitoꝛe.vt.ff. e.ſi a ticio. Ite ⁊ qñ inficiatur ne. vt. C. man. ſi ꝓ ea. .ff. man.l. luc. als non agit anteqᷓ; ſol⸗
yt. ff. e. ſi dubitet. F. ia. Ded nunqͥd bec excepnio epłe eſt peremptoꝛia voe] nat: ſʒ ſoluere dʒ. vt. ff. de 2di.inde.l.indebitaʒ. Sed ẽt in caſibꝰ
dilatoꝛia videt᷑ ꝑemptoꝛia:qꝛ ꝓꝛſus ꝑimit id in quo opponuur. Itẽ 1 eõ nullo mõ agit. vt ſi p muito aut donandi aĩo: autin rem ſi uam ſi
videtur dilatoꝛia:qꝛ añ litem ↄte.opponi debet. vt hic.quare videt᷑ dila⸗ deiuſt it. vt.ff. mandani.ſi remunerandi.S. ſi paſſus. 7.l. ſi pnte.
toꝛia.vt. ¶. de pꝛoba.l.excep. Sed dico eam quaſi anomalã: cũ nec per · Ittẽ ſi hoc actũ ſit vt non agã.vt.ff. mã.ſi remuner andi.S.ſi mar

emptoꝛi ꝓꝛſus imitetur quevſq; ad ſſiam opponitur:nec dilatoꝛias q̃ cellus. Itẽ ſi mandatũ non ſit obligatoꝛiũ.j.man..illud. Iteʒ
tm̃ differunt. vt. . de excep. S. boc ex.⁊. C.ſen.reſcin.non poſ.l.perempto⸗

⁊ ſi ſideiuſſoꝛ nõ opꝑpoſuit excep.quã debuit opponere. vt. ff. mã
rias. Sed quid ſi ſoluit. nunqͥq repetit qᷓ ſi ſit fauoꝛabilis exceptio. videt

da. ſi fideiuſſo. o ¶Aandati.ſalicet actione. ⸗=
ꝙ ſic. vt in velle.vt.ff.de condi.inde.l.qui excep.⁊.ff.e.l.qui contendat. P ¶udiciuun ſiinterceſſit mandatũ yel etiam eo pſ̃te fideiuſſiſſj

2
5

Velite obli.
ſ
vr.ff. man: qui fide.⁊.· xmandato. — futura.quid. n. pdeſſet dicere confiteo: me.x. accepiſte:vel d
lſe 9 HWTWss grece. cã mutui: Bos ſenbam niſi intelligatur: ? id eo daß. Zehe 6 raſter
vo 2.5S. de ver. obli.ſed vrrum. .dritn biekſenpenm acſtven arnmnrehi⸗ lo. . ex c mutui: hocſenbam. Rñ. quidaz non teneni pp
m ¶ In ſtipulationibus. actuʒ. q. ſe icit ſenptura a vereita rer upꝛadicam ranonem: qꝛ per verba futun tpis dʒ fieni. Sed cenefa/
. fuiſſet factum qð foꝛte fuit vei non ſuit aaum: cene pᷣſumitur po ns puto ꝙ pᷣſumar obligatus:ſicut cum ſcnibe me debere. vt hic. nec eniz
NNA ſcriptura vt ſic vide verbis immo rebus legem ĩ
u atur actuz. ⁊ eſt hec L enns de. Ccom. dele.
is: ſcriptura pꝛiuata. , ,„ „ . ij. Ael dic ꝙ ibi intelligi⸗
i diclem ſi unſe 1c. ſſi dixent .— (In ſti nominibus fieri dicebatur: futurdm. vr ibi p̃ᷣdir..
i cr cauſa vndein pPulationibus fideiuſſoꝛuz ſci que nomina hodie non ſun S. qblert. ſenpnra e
4 armii cnma pbe endum eſt hoc generaliterac jinuſu. (lane ſiqus debe esment.
i cat niſi contra ꝓbe mmn Lehen c * Mlat enquis dedbe à ¶ Mumeratum. als. n. ſi nu
i tur. vt. C. nonnu cipi ut quodcũq; ſcniptum ſit reſſeſ. n pſerit quod ſibi nu- mãatum eẽtnon litreris ſy
. rce.ean. gn dan uaſi actum: uideatur eam meratum non eſt de pecunia atodissendafmm ogimy an
4 Ff de verbo. obl. actuʒ. Ideoq; conſtat ſi qnuis mimenumerta poſt muliuz? reſponſo. . .
“W nbun a 5 ſcnpſentt ſe fideiuſſiſſe: lide tempoꝛis erceptionem oppo k ¶Ahultnz hoc erponiur.
aarne iomnia ſolenniterꝰacta'. nerenon poteſt. hocenim ſe⸗ I CErecpnonen Tnon ife
tum· in ſcptura aag ”ñůð iſſime conſtitutum eſt:a ſic peunieqqᷓ poteſt pponi ſiue
mni eiſtandũ multom H 4 UR im qi QL. eo.l.ſi quaſi. ⁊ in ſenptis
Fennr A aepe poteſtſ. cripturarobligetur⸗ ſʒ fEm quoſdam. vt in aut. tẽ
baicum predbus erea naſcitur conclitio ceſſate po non ſa pe ſnhe do
⁊ in nen de ſideĩ uer boꝛum obligationer. te. pᷣmum tamen bm Jo. ve⸗
85 negeeel ¶ Multum autem tempus nus eſt. AAAAA.
ſ vi. It nota bie⸗ m ¶ Conſtitutum. ſ. a multis
n ſumi oinnia ſolẽnit imperatoꝛibus qui fecerunt
6oi ðJJ M H 3 H leges tales.C.e.ꝑ totum vſ
len acta quod ꝓbant ſupꝛadicte.oll. HGB 4. l. generalr. nam poſtea Juſtinianiſnun.
ſee b ¶ Golenniter. i. interrogationem factã fuiſſe quã neceſſe ẽ pꝛete n adte ſicloquif q̃ſi ſupꝛadicta loquantañ tpa Juſti. ⁊ nũc ſubijcit
ſr dere. vt. . de ver. ob. in pꝛin. . C. de Z. ⁊ 9. ſti. l.. WVhocie fit idem. Vel dic bodie.i.poſtq; cucurrit hoc tpᷣs.ſ.quinquenniũ
t c¶¶ Ncra. ſed contra.ff. de publi. quecũq;. ſi. So. ibi ſunt errrin oliʒ: hodie bienniũ.vt. ꝓr. ⁊ ̃m hoc non dʒ eẽ: ⁊: in terunun.
ieih ſece ſolennitates detutoꝛe ⁊ iudice qui debent adeſſe cum pupil / o ihon pot.i.dũ querimoniam ꝓponere non põt de except. non nu. pe.
ch lus vendit.⁊ hic actus pꝛomiſſionis nullus eſt ſine actu interro 2 cucumt tpᷣs.i.obligabit᷑ꝑ ſcnpturam ad dandã pe.non numeratam.
Noi⸗ ganonis. vnde er quo dirit ſideiubeo vel ꝓmitto:intelligif inte p ¶ Oanptura. i.p ſenprufam. ſʒ certe videt᷑ neminẽ ſcriptura vellris obli
fide roganio fada eẽ quaſi ꝑs ꝓmiſſionis.⁊ ſic non eſt extrinſeca ſols gan:ſʒ intellectu qui ex lris ꝑapit᷑ ⁊ verb.vt.ff. de act᷑.⁊ obli.l.nõ figura.
naa⸗/ nitas:cum ſit ꝑs ſtipulationis. D qð quidã concedunt. ſ certe vtrũq; facit ad obliganõex. ⁊ ipſa ſigura lr̃a
nibi Delitteraruʒ obligatione.que fitſcniptura. Ru. rum oſenſus quẽ expᷣmunt. qð.d.l. dr non figura.ſ.ſola. Itẽ nunqͥd
goin im.ſcniptura.i.ſolenitate qᷓdam ſcripta:q ꝑ quedã no ⁊pꝑ Saiaʒ ſenpturã obligano ciuius nata poterit tolli:vt ſi creditoꝛ ſic ſœi
H ina ſpecialia ficbat vt ſubijcit. J bit. ↄfiteoꝛ non menumeraſſe:vel te ↄfeſum non fuiſſe: vel illum ſoluiſſe.
ni Plane.lʒ dicta vᷣba in vſu eẽ ðᷣſierint. plane ⁊c. Aß. ſc.vt.ff. de regu. iu.. nibil tam naturalefet.
N i quis. hõ pᷣuatus. idem c ⁊ ſi fiat ꝑ aliũ dũmõ ꝑ publicim q Ooligenur. ſ. auiliter naturaliter poſt biennium qᷓſi biennium pari⸗
Lee pſonã aliud ſi ꝑ pᷣuatam.vt. Soega inſra ar in f de pis. Aat naruralẽ obli gatõ em. nq an erat auilis tm̃ non naturalis cũ nibil nu
fhil l.ſi ideiuſſoꝛ. S. i.ſz ibi in ſeibentis piudicium credctz?.· meratum ſuerat. Itẽ ſi quil non ect fruſtra diceret hr̃elocũ erceptio. Dici
ods g ¶ Debere. ſ. ex cã mutui ⁊ ſine ſtipulanone. bec.n. verba non ſt mus ergo ꝙ ſola auilis ſit ante biennuũ: ſed poſt bienniũ natural adijc
in apta ad ſtipulationem.vt.S. de v er. obli. ..i.ſi aüt ſine c nonß vel qð eſt venꝰ non agijeil. ſʒ hma cuił inapit hr̃e vim natural ⁊ ciuil.nã
indicat.yxt.ff. de pꝛoba.cũ ð ĩdebito.in fi. Quid ſi ſtipulatõ inter ⁊ ſtipulano ẽ de iure ciuili.hx tñ effectũ naturał obligatõis ⁊ cilis.nã ciui
uenit.Rñ.⁊ tunc habet locum effectus huius ti.nam excep. in fa leꝑ ſe non vʒ ad exigendum. vt dium·. S. deobl. F. i. Aem ſic eſtin reiu ⸗
i5. ctum põt opponere.vt. C. e.l. cũvltra.⁊ boc ſi ſpe future numera dicata.adhuctũ dicunt quidãꝗ. vt Ja.⁊ NHu. ꝙ ſi vuli poſt biẽmũ excep.
. nonis.als ſi tanq; iam eſſet debitum cum non eſſet ſaenter don opponere ⁊/ ꝓbare ſibi non nu.pe.qꝙ admitti᷑: ſed añ bienniũ ꝓbat credi
ſi ſitetur videtur donare. als.i.ſi non vult donare:ſed quia credit toꝛ. vt. C. e. l. ſi ex caut. qð cene eſt equum. ita bienniũ boc ſoluʒ opet᷑ ꝙ
ſe ei debere non valet ſtipulatio:qꝛ obijcitur exceptio.vt.ff. dere. ꝓbationis ↄuertatur onus ⁊ ct ꝓ bis facit qð als dẽ ꝙ non fiant illiate
ur.l. cnius. ⁊.ff. de excep. do.l.ij. S. ij. Et nota caute hoc ꝙ ꝑ ver exactiones. vt. ff. de of. pꝛeſi.l.lliatas. Sʒ certe aliter de iure vid erar ſc⸗
ba pñ̃tis tpis ſit obligatio:vt per hec ſcribo me debere vel ↄfite licet vt nullo modo admuttatur eniam ꝓbans. nam ſacramentuʒ non po⸗
oꝛ me debere. vt bic dr.⁊ ſiceſt ð opĩoneʒ nr̃am qua dicmmus ob teſt deferre qð eſt ſpẽs ꝓbanonis.vt.C. e.l. in contractibus.S.illo.⁊.Q.
ligationem lñs debere fien ꝑ vᷣba futuni tꝑis tm̃.vt. C. de poſtu. de ure deli. l. f. S. Inia. Ded certe ſatis credo pᷣmum verum 2 equum.nec
N f l. ſub ſpecie.vt ſenbo me daturum nbi decem ex cã mutui ad ĩſtar obſtat qð de iuramento dixi: qꝛ ex parte illiꝰ.l.in contracibus non habʒ
ſtipulatiomis que per verba futuri tpis tm̃ fit.vt.ff. de ver. ob. ſti iuramentum vim ꝓbanionis:ſi non vult aduerſanus.vt.C. de iureiurã.
pulationum.S.ſtipulatio. Ged cene nec boc dico ꝙ per bec ver⸗ l. generaliter. §. ſinaunen.
n 4 ba naſcatnunc⁊ vt nunc:ſʒ qſi ct pus nata ſit ſi ↄfiteoꝛ pervba r ¶ ongicno. cilla. l. C. de non nu. pe.l. in Zctibus.
S pñᷣnss vel pꝛeterin tꝑis. ⁊ facit. C. de epi. au.l.ſi pñs.⁊. C.e.in ꝓ ſ Obligatione.i.ſtipulatione qͥ verbis fit. nã tuncn. iſte ceſſat: ⁊ bʒ locũ
tun cuibus.in pꝛin. Vel aptius.non faciunt hec verba vt obliger: 85 S8. ber.ob. qñ accepit vel bʒ locum exceptio in factũ. vt. C. e. ti. cũ vltra
t vt obligatus pꝛeſumar:lʒ habeam exceptionem. AVel verius licz S alnanan poſt multum tps exceptoem ꝓponerenon poteſt. vt. Z.

spponam ye ba pꝛeſentis vel pꝛeterin tempoꝛis:tñ ſꝑ intelligut

modo dixi. Quid ſit multum exponi bic. ⁊ nota multum pꝛo quinquen⸗

cor

x
. renahns etiam veri de⸗
bitoꝛes interdum talia op⸗
ponerent:⁊ ita occaſione li⸗
citi cõmitterct᷑ illictuz qð eẽ
non dz: immo ẽt licitum co⸗
artatur vt vitet᷑ illicitum. vt
bic ⁊ in aut᷑.de ec.titu.immo
( Wer conſtitutionè. vt. C.
de non nu.ʒ pe.l. in contracti
bus. Accur.

ʒ ¶ Altra biẽnij. ſic. C. de oĩ

agro deſer. l. q agros.

xtendat᷑. ⁊ bocin cauſa

mutui. ſi vero alia cã ↄfitea

tur in ſcriptis.veluti emptio
nis vel ſimili incõtinenti p⸗
iudicat ſibi:nec põt )̊ ꝓbari
niſi per aliam ſcripturaʒ. vt
Q.de non nu. pe.l. generali
ter. Item hic in debitoꝛe cõ
fitente. ſed in creditoꝛe confi
tente ſibi ſolutum.xxx.dies
ſtatuuntur:niſi in caſibꝰ vbi
incontinẽti pᷣiudicat.vt.C.
de non nu. pe. in contractibꝰ
S.ſuper certis.⁊.S.ſed ⁊ qñ
accurſius.

D eobil gatlonlbne ex con

acti. ⁊ obli.l. cõſen /
a Un emptionibul. vt. ff.
contra.emp.l.i..fi.⁊.j.ti.i.
An.

cò. in pᷣn. Sed ↄtra.ff. ꝓ ſo
cio. l.iiij. i.rñ. Sed certe ibi
non negatur quin conſenſu
contrabat᷑ ſocetas.vñ non
eſt contra.

uenire. vt. S. de ver. obl. F. ſ

onſtitutionibus.quas non .
ed ne creditoꝛes. non ſolum iſti ſed ver.
uis pecunijs. ſub. etiam. nam occaſione buiuſmodi ſi daremus lon

d
Onſenſu. ſic. ff. de

b rauonih tiů in
Societatibus.vt. . ꝓ ſo/⸗

Aber

k ¶ Blius ſtipulek. . di. nereſſe eſt ola dicankin ſtiplone n at
nihil venit in talẽ obligationẽ.ff.dene.ge.l.ſipupilli.in fi.⁊.l.qꝛ

nio poni:ſed ſed diuꝓ decennio ponit.vt.ff. qui ⁊ a quibus. ſi cum fidei/
.§S. ariſto. Hecuriiiiis.
habemus.

inhac exceptione antea qui⸗
dem ex pꝛincipalibus conſti⸗
tutionibus uſq; ad quinquẽ-
niũ pꝛocedebat.Sedene cre⸗
ditoꝛes diutiꝰ poſſint ſuis pe

cunijs foꝛſitan fraudari per

conſtitutionem noſiram tem⸗
pus coartatum eſt: ut ultra bi
ennij metas huiuſmõi excep/
tio minime extendatur.

Onſenſu ſunt ob
ligationes in emp⸗
Vonibus uẽditioni
locationibus:conductiõi⸗
bus ſocietatibꝰ mandatis .

Jõauũt iſtis modis dr obliga/

tio ↄſ. enſu contrahi: q; neq;
ſcriptura neq; pñtia oĩmodo
opꝰ eſt:as nec dari quicqʒ ne

ceſſe ẽut ſubſtantiam capiat
obligatio:ſed ſufficit eos qui

negocia gerunt conſentire.
Vngde interabſentes quoq;
talia negocia cõtrabuntur ue

17

— —

(ain his ↄtractibus alter
vñn non Aſteni obligatur:in id quod al
eMandels ſel none i⸗ S
ſtipulatione ↄſenſus dʒ int/

Dic. . ff. de pac.l. i. F. pe. Rñ. hic erpꝛeſſis verbis dz eẽ conſenſus. vt. ff. de

.

ver. ob.l. i. F.i. hic aũt aĩo ſine ᷣbis: ⁊ inter abſites.vt.ſ.pxi.ibiint᷑ pñtes
fm̃.vt.S. de inuti.ſti. Iteʒ verboꝛum. H .
eę (Sauiptura. hic caute no. dꝛĩam quã facit inter bũcti.⁊ ſupioꝛes.nã qð
diit neq; ſcriptura in hoc diſcrepat ab obligatõelr̃aꝝ.vt. S.ti.i. Itẽ ĩ eo
ꝙ dicit neq; pſñitia: dicit ꝑꝑ verboꝝ obligationem q inter pſites fit.vt.S.
de inuti. ſti. F.itẽ inutilis. Itẽ qðᷣ diat nõ eſt nccẽ qͥd dari:ideo dicit vt di⸗
*ſcrepet ab alia q̃ fit re.vt.S.qͥ mo.re ↄ.obl.pꝑ totum.
ſf·¶ Per epłam. vt.ff. de rei ven.l.qdam mulier.

g ¶ Iteʒ in his.ſupioꝛ fuit dꝛĩa ad tria genera obligationũ.hic aũt ſit dꝛĩa
a ſtipulationem vel verboꝝ obligation.

7A

Cötractibus. q fiunt ↄſenſu.

i ¶ Oz. a. d. bincinde Zhitur obli

gatio ẽt in his que nõ ſunt dicta. nã veniũt vſure poſt moꝛã. vt.ff. de acti.
emp. iuł. ꝗ. ex vendito. Idẽ eſt ⁊ in oibus bone fideiiudicijs.lʒ non ex cõ
tractu ſed õſi naſcunt᷑.vt.j.de act.S.in boneſidei.

luti per epiſtolam'uel nunciũ

Mué.
,

ter alteri ex bono ⁊ equo pꝛe
ſtare oʒ cuʒ alioquin in uerbo
rum obligationibus alius ſti-

puletur:aliꝰ ꝓmittat.

SDe emptioneet uenditione.

Mptio uenditio
contrahitur ſimulꝰ
atqʒ de pᷣcio cõue⸗

nerit:q;uis nondũ pᷣcium nu

meratum ſit:ac nec ꝗdem ar
ra data fuerit.nã qð arre noĩe
datur argumentuz eſt emptõ

nis ⁊ uenditionis cõtracte.

hoc quidem de emptionibus
⁊ uenditionibꝰ que ſine ſcnip
turatconſiſtũt obtinere opoꝛ⸗/

tet. NHam nihil a nobisin hu⸗

iuſmodi uenditionibus inno

uatum eſt. In his aũt que

7

ſcriptura conficiuntur nõali⸗
ter perfectam eſſe uenditiõe,ʒ

⁊ emptionem conſtituimꝰ ni⸗

ſi inſtrumẽta emptionis fu-

erint ↄſcripta:uel manu pꝛo⸗

pꝛia contrahentiũ uel ab alio

quidem ſcripta.aP contrahen

te aũt ſubſcnipta ⁊ ſi ꝑtabelli
onem fiũt niſi ⁊ cõpletiones

eemptione? venditione.Rubꝛica.
Aſprio⁊ vend itio contrabit᷑ hicno.tribꝰ modis pfici ẽpn
yno mõ.ſ.ex quo non pñ̃t diſcedere ↄᷣbentes.vt.C. de

ack. ⁊ ob. l. ſicut ab

iiitio m quẽ modũ

t conditionalis eſt
emptio pfecta. Se
cundo mõ qñ ẽ pu⸗
ra:⁊ tunc indipit ꝑi
culuʒ rei ad empto
rẽ ꝑtiere.vt. ff. ð per
com.rei ven.l.ne⸗
ceſſario.in pᷣn.⁊ ira
Zhitur hic ſiue ꝑfi⸗
citur. Zertio mo qñ
res tradit᷑: dr̃ plus
perfici adhuc ſiuei
pleri. vt. ff. de acti.
emp.ſi quis reʒ alie

— 2

aliquid datuʒ loco
p ¶ Arre. vt. ff. e.
Car pꝛin.
q ¶ Et emptionis
ge. non autem ẽ de

r ne ſcriptura.
i..ſiñ ſolẽnitate ſaip

8 Uenditionibuſ.

ſ.Dque ſunt ſineſcrip

tura.

v—LV——

t Conficiunkt patzʒ

bic ꝙ alia eſt ẽptio
ſiue venditio ĩ ſenp
tis:alia ſine ſcriptiſ
Item in ſcriptis dĩ
qſ hoc agunt ↄtra
bentes vt non alit
valeat ↄrractus:ni
ſi fiat ſenptura ſᷣm
quoſdam:qð non
vigemus in vſu. A
lij dicunt vt pla. ꝙ
ſufficit Zhentis

pel aliq;s eoꝝ dicat in n. ctus q; inde ſcriptura fiat:lʒ non di⸗

cat qꝙ alr non valeat niſi fiat:⁊ hoc appꝛobo.vt.C. de fi. inſtru.

l.Sᷣctus. ibi.illos tñ quos in ſcriptis fieri ↄuenit ⁊c. Si aũt ſim /
phliciter fiat ↄctus:ſʒ poſtea ad ꝓbatõem ſiat ſcriptura:vʒ qð ac
tum eſt:⁊ ẽt valuiſſet ſine ea.vt.ff.de pig.contrabit᷑ Et eo mõ di ⸗
co eẽ intelligendũ vbicũq; dr̃ lege ᷣctũ aliquẽ in ſeriptis fien vel

diſtractum. vt. L. de teſts. l. t

⁊ in aut᷑ de teſti. F. ⁊ lʒ. col. vij.

Sed cũ fiet in ſeiptis bmõi venditio ⁊ ſine ſcriptura nõ valeret
quare non dr̃ obligatio lr̃aꝝ.Rñð.qꝛ al iud bʒ nomen.ſ.emptio
⁊ veꝝ eſt hoc nomen:at in mutuo non eſt verũ mutuatũ eẽ.tũc.n.
re eẽt obligatio ↄtracta.vt.S.de lr̃a.ob.S.pltnanan.

Conſtitum. pteriti tpis c. ? dic. vt. C. de fl inſtm. Zctus.
u ¶ Contracte. non autem eſt de ſuba otractuſ.

x ¶ Miſi inſtra.que vulgo rõnes dicunt᷑m Jo.

uerint. ſ. becinſtra. 2 ſub. non alr ygleant niſt e. .

—,, — —— — —.,. —

fWKWK(— — — — — —. —

d

Zertius De obli. exolien. De emp.⁊ ven.
((ösmabateſ vnochſ anpeoiez pendtotertalofubirg b'Gcdaxmm nodu refiam ebet,esr , ctunn
ti fit als vbi Zctus fit alius in ſcnptis. vt in aut defi.in. .ſi dal i ¶ BPꝛecum. repetit depꝛecio qð deberinterurtfervtadgart duo. g ſit
en igf vult. ⁊. Eſi quis mutui.⁊. F. ſe. .), n 82 t.1 J certum. Item in pecunia numerata. .
iht 2 (X ompletiones. ihondum completum. enN2„ e k ¶ Moci de ho. 1 ( Deaſio. vt. C. de ↄtra. emp.l.ſi.
G àa ſ ää m ¶ tunauenit.nota ꝙ caute ponit de terna ꝑſona.nam ſecus ẽ ſi in /⸗
lib b Et fuerint. ſ. pentis arbitrio. vt dicemus
o, petatur ꝓ ſkel e ſ. e. F. emptio.
ſsi Piuramento in lite – 858 . „„„ s n noiatus eſt. AQuid ſi in —
1 . bloluna vr d acceperint fuerint pantib⸗ quãti ticiꝰ rem eſtimauerit tã air⸗ contulimus. vt vẽ
die abſoluta. . ſub ⸗ deeſt ex his: ⁊ penitentie locꝰ tis habũdeq; hoc dubitaba⸗ Roept ſplor, ſiinerten ſ
pe Iſqipta.ac. eſt:poteſt emptoꝛ⁊ uenditoꝛ tur:ſiue ↄſtet uenditõſiuenõ pꝛin. miſi.niſi in vno caſu qͥ
loe d (Eena. Sʒ qu? ſine penarecedere ab emptö Sednfa deciſio ita hic co eſt. ff. de pig.l. ſi fundꝰ. F. fi.
in ſine pena cum ſtai in e Pena Tece ereabempto —+☛ ed na deciſio ita hic con⸗ o ¶ Diffinierit.ẽt inique:qꝛ a
4 in arris euʒ puniat ne ⁊ uenditione. Ita tamen ſtituit:ut quotiens ſic compo pſdna certa non recedit᷑. vt
ni Iß. lnepena ite impune eis recedere concedi ſita ſit uenditid quantiille e deven oblſ her⸗
nin Eẽũ⁊ lur eiur in litem :iſiia . Ae E EREE. tu.⁊ hoc verum eſt qñ id qð
kfui naperpena erech nr wecn iinn arr. dun nann Rünanan ſub hac conditio⸗ deeſt ſubſtantie contractus
Nſoluentem: ne aliquid fuerir datum. hHoc neſtar tus: nt ſi ani apponitur. ſec ſi ofiteatur
Knenevt dd. enimſub⸗ cuto ſiue in ſcrip/ . Riet canetegeri 6: ut ſiqui qj5 eſt de accidente cõtract?
N accpientez. vt. f. ſi Eiun lublecuto liuem lenp demi le qui nominatus Epꝛe nam tuncad arbitrium bo/
Krgme Drns eh. tis ſiue ſine ſcriptis uenditio ciũdiffinieritꝰ:tunc omni mo nivin rerumtur fe bec ve⸗
unis alider liberak celebꝛata ẽ: isqui recuſat ad doſm eius eſtimationem et aaE ec Lale-
degeauge ſte tans implere ↄtractum: ſi quideʒ Ppꝛeciu perſoluaturꝰ:⁊ restra⸗ in lege.in pᷣn. qᷓ omnes ſunt
nii tonmarona. . elſtemptoꝛ perdat quod öde datur ut uenditio ad effectũ FaAtnnarehects Y;
deac. ob. ſicut az rit. ſi uero uenditoꝛdupluʒ re perducatur. emptoꝛe quide, arbitnium boni vin: x ſicnõ
46 ber lex ſibi pernit/ ſtituere compellitur: licet ſu exempto= actione: uenditox ontradicunt dictelll. nec ob
2 tat. Et no. ꝙ; huiuſ s nibil expꝛeſſumẽ/ acnone: uen — ſtat. d. lex. ff. de ver. ob. ſi ͥs
na / l. penniſſio eſt cum per ams mhil expꝛe umẽ re exuendito agente. Si arbint atu. qꝛ ibi non fuerat
i aliqua pena. ar. /Mꝛecium autem conſtitui o-⸗ qutem ille qui nominatus eſt arbitratus: quo caſu conce/
R nra. in aut. oſtõ qgue doꝛtet. naʒy null tio ſi aNreMulc qut nomning us do non recurri ad boni vini
eun de dig. F. illud. coll. bo —— aemp tio lne uel noluerit uel non potuerit arbimium. Sed quando di
kh L Ricne . mnon⸗ eſ. pcio eſſe⸗ põt: ſed ⁊ certuʒ eẽ pꝛecium diffinire:tunc pꝛoni( tur inique diffiniri. ſen ſe
Atmänan a, baccium ebet alioquin iin- ) bilorſe uenditionem quaſi lnranstdetgim ven
hei arnanſlatio. Qu⸗ ter aliquosita conuenerit ut nullo pꝛecio ſtatuto?. Quod ſi voluntate. ⁊·l.i. Uel vt
— am dlenunch non . puto iudicis officio expedi⸗ *
tyan H d an kal-. l tur:etiam ſi minoꝛ ſit decep/
tihi⸗ nica. Alij contna. mereſt, “ Kl rio:dũmõ non mĩma. vt.ff.
iſep vt. C. ſi quis alteri vel ſibi. l. nultum intereſt. ⁊.l. dolo. Diſtĩgue ñdein inte. reſti. ſcio. nã non tm ſibi ↄmittifin alienis qtum ipſis dñis li⸗
In aut per er oꝛem aut ſcienter. R p ↄdi er.l iſta. . er.l ſlla. ceret. vt. ff. ſo. ma. l. ẽt. F. i. .l. ſi conſtante. S. ſi maritus.
nen eompe lieſed acriene n. P odi. ex.l.iſta. . er.lilla. C. de p ¶Goluatur. ita fiat accipientis. vt.ff. de act. emp. exempto. 5. .t vyſu
renn finſtru. contractꝰ. vl ẽt p officium iudicis. tar. C. ð reſcin. yv repoſt moꝛã. vt.ff. de act. emp.l. iuk. F. er vendito.
NA . l.ij. Irem peract. e emp. itñ ſiebar n enditio mnela peis naz ſ q nc airedtaakenan vrderurnunentenck facere acci ⸗
mmn fieret in ſcriptis niſi elernonang plen ade er empto. cu pientis: ſed de euictione ſe obligauit. vt. ff. de act. emp. ex empto in pᷣn, ſE
nun non eẽt adhbuc venditio. vt bic df.ſed pꝑ di.ex.l.vel officio iudi nunquid pꝛeciſetenetur ad rem radendã. Ma. dicit ꝙ ſic. ⁊ fact pꝛo co
ön as vt dictum ẽ. Sz nunqͥd vſt banc dahliaten arranmn tene q bic dicitur: oſno rradatur c. vt bic ⁊.ff. de rei ven. qui reſtituere.⁊.ẽ.
ſA tur venditoꝛ ad intereé ſi non tradat. vt. ff. Ocac. ép. l..7,1. er , de dona. §. alie. ſed. G. contra. dicit enim eum liberari pꝛeſtando intereẽ
l. to. 5. idem ait. M. Azo. dicunt qy non: qꝛ ſibi piudicant aci 2 facit p eo. f. de ack. emp. l. .i. riñ. .l. er empto. 5. idem ait. . C. de acri.
etse . piendo arras:ſicut ⁊ als ſibipiudicat quis ſbidligedo vr e de emp.l.iiij. Sed foꝛte poſſet diſtingui an venditoꝛ babeat rem. tunc ſen
hond⸗ tribu. acti. ꝙ in beredem. 5. cligere. Jrm bor ent agere 5 tentia. AIl. tenet per ſuas leges:an non babeat rem: ⁊ tunc aut dolo vel
tr hentes irerſevramiſſlonen dn catoe akaz de eut ee renni aupa deſijſt habere eam in fraudem puta emptoꝛis: xtunc ſententia tenz
itn . ko dreſſd eſ baum Fr. ſi cer. pe. cum q S na e H. aut ſine dolo vel culpa:⁊ tunc nõ tenet᷑ venditoꝛ. vt.j.e.S. cũ aũt. eſſʒ
iin e.ij. cũ fillus. F. cñ varijs. z No 5 Dictin: n.0 ucpoſſe agi enim valde mirum quod ait. H. vt ſi compellatur eſtimationem pꝛose re
ve a ertttocreiinchan e deinobet. e renm e⸗ cipere. vt.ff. ſi cert. peta.l.ij.S.ij.⁊.C. de ſideicom.li.l.fi. Item ſic impꝛo
, . *1I. 149. tet. * Lolle. . 11 * . . . . . ff. de ,l . 1. §.
Lffact mdius.feack enn.r den baia in Sed qd ſiode/ beroruin Aucmrtins. hretoedichrp aaa ſeruabo. vt. ff. de pac. iu. gen.
er it ꝓ arris ⁊ ꝓ pagamento.Rñ. pactum ſeruandũ.i.non põt di / . xr ¶ Ad effectum.ſ.iã dicto mõ.ſ.ꝑ traditõem rei ⁊ pcij.vt.ſ.q.mo.tol.ob.
ae ſcedere.vt.ff. de pac.in tradinionibus.⁊ duo opari vnum vt ame ( ¶ Erxempto.no. qꝙ exempto ptonervealto Sirräne j5F. fi.
zis debeant duplicari venditoꝛe penitente. Item vt emptio remãe⸗ 2.f de ac. emp. er empto.i.rf. æ.l.iul. .er vendito. V
c firmar agatur ſaes r⸗ rotepenadr eadẽ duo opant t ¶ SPꝛo nibilo. vtnec ad boni viri arbimum reccurrat: vt mõ diximus ſʒ
e. Expꝛeſſum. ln il dictũ fuit a ptibus quid ſuꝑ aris fiat alte · legatum non iõ eſt ꝓ nihilo ſicrelictum vt. C. com. dele. ſi duob. F. ſi qs
o pemntente. r- M ſed ibi fauoꝛe vltime voluntatis ne pereat. M

¶ Eepot. vt.ff. e.l. i. . C. e.l. vlti. vx ¶ Statuto. ſine quo eſſe non poteſt pendino. yt in pᷣn. buius. 5.

Et in locanionibus. vt. ff. locati. ſi merces. in pꝛin.

dum re interueniente ex pa⸗
cto pꝛimo:vt ſubtiliter colli/

fiat pure.alias non pereat

ZLiber

ciem emptionis ⁊ uenditiõis men ſiadhucearesempto⸗
uetuſtiſſimam eſſe:argumen ritradita non ſit:itaqʒ ſi ho⸗

rerum aliud emptionem ⁊ uẽ ctislonge minoꝛ aut deterioꝛ
ditionem.alioquin non poſſe eſſe cepit:ẽptoꝛis damnumẽ

publicationerei.nam tunc non perit emptoꝛi.vt.ff. loca. ſi func

y ¶ Item pꝛecium. dicit pᷣcü debere certũ eẽ:nũc dicit ꝙ in numerata pecu Item ꝙ nullum pactum ſit inſertum: ꝙ piculum venditoꝛem re
a ufanten male vt.j. diem. mumumuſa. ſpiciat.naʒ tunc non penrret emptoꝛi.vt. ff.e.ſl in venditione. ꝛ.j.
b ołta homero.no.ar.qꝙ auctoꝛitates auctoꝝ⁊ phõꝝ ſunt in cauß alle ꝓxi.S.ꝙ ſi fu.⁊c.ſiue ſpecialiter eẽt de caſu foꝛtuito dicũ ſʒ.
gande. ſic ff. de ſolu. ſi pater. .f., de iudi.pꝛoponebatur. ?.ff. de ſta. bo. l. ſiue generolr ſm. MM. vt dicimus. f. ſi quis cau. ſed ꝛ ſi. . n— M
ſeptimo.ſed interduʒ redar,/ 77 rn
guuntur. vt hic.⁊7.ff. de rerũ tum. Item ꝙ ven /
di. intm̃. F. fi. 2.l. ſed diui. , . , . , dqitoꝛ nõ fuent inc
e(Hebus. puta equiſ. ius cum in uenditionibus no dicentis permutationem pꝛo o eder peen
Pls ve pieſ ncaſ due bis blacui na eſtabſt⸗ nrchen pꝛiam eſſe ſpecieʒ contractꝰ rino F Iic q,no
= et in loc bus cOo moeri t in moꝛa.naʒ tũc
Dinaſeſehgle inu arn n b aonbus em nc uenditione ſeparatam men (ni vlmima ſectmo
nilmen eſt bic ſic . mandati Ctionibus trahere. ¶ Item topꝛeualuit: cum ⁊ ipſe aliſs raʒ:ſibipert. vtf.
Sis aui requiun. pꝛecium in numerata pecuni- homericis uerſibus adiuua-⸗ S perix com rei ve⸗
¶ Erpedini·cognoſli. aconſiſtere debet. NHam ⁊in batur: a ualidioꝛibus rationi⸗ diillud.r bocve⸗
g ¶ Spãn contractus. inno de. Eig Datur: uaudhoꝛibus ration- mn boc caſu ſiue res
minati. nam non baber no. ceæteris rebus an pꝛecium eſſe bus argumentabatur: quod peritura erat penes
Necg e eree ruu⸗ poll. et ualde querebatur: ue· ⁊ antenoꝛel diui pꝛincipesad arpem ſa ndn
re diſiur innominatus u, uti an homo aut fundus aut miſerũt: in noſtris digeſtis .um res F . lice
Ba meee nomebabeat rh. toga alteriusrei poſſit eſſe p· latius ſignificatur. ¶ Cum E gune ar
minan quiſtatin vr ürpa⸗ ciumm: ſabinus ⁊ caſſius etiazʒ autem emptioet uenditio cõj. ſiverberatum .F..
Bar areſf depzeiuue gen. in alia re putant pꝛecium poſ tracta ſit:quod effici diximꝰ Rren nai res
pᷣn. ſiue fiant ↄſenſu vt ven⸗ ſtore ndei . . , que deguſtationem
ditio.vt.S.e.in pᷣ n.ſiue re vt ſe conſiſtere. Vnde illud eſt ſimul atq; de pꝛecio conuene deſid eret. vt vinuz
Nueuur ote qui.mo.re cõ. quod uulgo dicebatur pinu⸗ nit cum ſine ſcer lIptura res agi ⁊ ʒin ʒiber ⁊ ſunai
ob.in pꝛin.At ꝑmutatõ nec .,Deri . ſr. nam tunc diſtin gui
coratdnt pe we ſ tationeneriut emtonen et tur: periculum rei nenditeſta mran vendatuin
pani ex vtroq;.ſ.poſtea du· Uenditioneʒ ↄtrapi:eaqʒ ĩpe tim ad emptoꝛem pertinet:ta Herie⸗ mmepol
guſtationem eſt pe⸗

riculum emptoꝛis.

an in genere ⁊ tunc

itur. C. re. permu. ex pla
4o. hoc kennan Ni toq; utebantur greco poetaꝰ momoꝛtuus ſit:uł aliqua pꝑ/ ſune dito noreon
Aeactt. maloniuin con homero qui aliquam partem tecoꝛpoꝛis leſus fuerit: ante alorſe. beguatts
di. ob cauſaz. vt.f.depſenp exercitusachiuoꝛum uinuʒ ſi destoteuel aliqua parte incẽ zmmenſura ſiue hon
Vatius.i., melius 1 aptiui Quibuſdam rebus his uerb. fundus ui fluminis totus uel depen. ? cõmo. rei
q;; bic. vt in. ff. dicitur. Diuerſe ſchole auctoꝛes aliqua ex parte ablatus ſit: ſi· vEl inpᷣn. ꝛ. F.i.
ximus. 5. E. i . Sed Zʒo. d
* C iximus.S.e.in pn. ſentiebãt:aliudqx eſſe ge etiam in . . Begd Aʒ0. dicit ꝙ
contra ſentiebãt: aliudq; eſſe uectiam inundatione aque: in vino ſitſpeciale:
exiſtimabant permutationey aut arboꝛibus turbine deie⸗· ſtatim facia ven

ditione etiam ante

deguſtationem ſit

emptoꝛi periculum

1¶Stanm ſed eneimons rem erpedini pmutatis rebꝰ cuineceſſeeſt licet rẽ non ſffe Mn hen e inge.
i hnpnis alo iſiſtari ſeni pꝛecij noie data eſſ⸗ E. (Mam quid enim ſine dolo ⁊ culpa dianotee
tis wenalfio⸗non frauſi ad utraꝗʒ uiden ueniſſe ⁊ utraq; uenditoꝛ s accidenit:in eo uẽ⸗ noꝛarione vino ve/
anpeanen beneulun niſn? precijnoie datam eſſerõnem jditor ſecuruseſt. ¶Sed etſi aoinmeſa v⸗
defide inſtumen. con ⸗ non pati: ſed pꝛoculi ſentẽtia poſtemptionẽ fũdoaligqdẽꝑ Udirimus mo⸗ pl.
traetus.⁊.C. ð peri.⁊ com. Ir — dg N——
rei vendi.cum inter. Iteʒ ꝙ 5 . g6e, ane.

effuſionis ad venditoꝛẽ acoꝛis ⁊ mucoꝛis ad emptoꝛc. B. ait.
ſic:qꝛ boc ſub quadam conditõe fit.ſ.ſi menſuretur. Sec ceneip
ſemet mutauit oſilium poſtea: merito. qꝛ aliud eſt in alia odito
ne que non fit in poteſtate venditoꝛis:aliud in bacquem ſua po

emptoꝛi.licet ſecus ſi facta ſit deterioꝛ.vt.ff.de pi.⁊ com.xei ven.qꝙ ſi petẽ
de. Item ꝙ ſit facta venditio in ſpecie.naʒ ſi in genere.vtpura vendo bo
minem non perit emptoꝛi ante traditionem.vt.ff. de peri.⁊ commo.rei vẽ.
