l.qntꝰ.nos dð.⁊ diſtigue:an filiꝰſit diligẽs vel diues ⁊ pꝛ inopſ
vel contra:ut ex bomis diligentis ałs diuitis queſituʒ fingamꝰ
vt. C.ar.tu.ſi defunctus.⁊.ff. de bere.ven. venditoꝛ ex heredita
te.ibi pᷣcium em̃ hoĩs ⁊c.⁊.ff. ad.l.fal.ſi heres inſti.in pꝛinc.
g ¶ Pꝛocedat.collige peculiũ:aliud caſtrenſe:aliud quaſi caſtrẽ
e.ialiud ruſticanũ ſiue paganũ:quod diuiditur in ꝓfectitiuʒ et
aduenticium.vt.C. de inoffi.teſt.l.fi.in pꝛin.in quibus omnibꝰ
dicitur hac.l.quid iur.ſit.⁊.C. de bo.que li.l.cũ opoꝛtet.

b¶ Moc quoq;. vt parẽtibus honoꝛem ſeruemꝰ ⁊ filijs pcamꝰ.

i ¶ Diſpoſitü eſt. L. ð bo. qͥ li.c oʒ..cũ aũt. l¶ Gpẽ.i. caſu.

Pe rquas per.no.acqui,

m ¶ Per acquiſitõnem.i.patri non acquirãtur qᷓ;dtum ad/ppꝛietatẽ. Sʒ
ſ̃m que tpa locum habeat quod bic dicitur.ſᷣm antiqua non. quia ſola
caſtrenſia ⁊ quaſi non acquirebãtur de quibus nihil detinebat pater vt
C. de bo. queli.cũ opoꝛtet:S.i.ſᷣim mod erna vero nõꝰqꝛ non erat adhuc

ex hac emancipatiõe dñio ꝓ
ꝑte tertia defraudet᷑:et quod
honoꝛis ei ex emancipa tione
additum eſt:q ſuiiuris effe/
ctuseſt:hoc perrerũ diminu
tioneʒ decreſcatꝰ Ideoqʒ ſta
tuimus ut parens pꝛo tertia
parte dominij quam retinere

poterat:d.midiam nõdñij re

rum ſed uſuſfructꝰ retineat.
raer eni resintacte apud
lũ remanebunt:⁊ pater am
lioꝛi ſumma fruetur pꝛoter-
tia dimidia potiturus. Iteʒ
uobis acquiritur qð ſerui ue-
ſtri ex traditione nanciſcũtnr
ſiue quideʒ ſtipulenturex do

natõne uel legato ſiue ex qua

libet alia cauſa acquirũt.hoc
euiin uobis et ignoꝛantibus

ctimuitis obilemit. Ipſe eni,
ſeruus qui in poteſtate alte⸗

7

rius eſt: nibil ſuum habere

poteſt. Sed ſi ſeruus heres

inſtitutus ſit:nõ alias niſiue-

ro iuſſu hereditatem adire

poteſt. Et ſiuobisiubentibꝰ

adierit uobis hereditas ac-
quiritur: perinde acſiuoſipſi

ſtatutũ in aduẽticij s vt nõ
acquirãtur patri tꝑe huius
legis antique que recitatur
hic.rñd.iiij.iura hic ſucceſſi
ue conſiderari.antiqͥ ſſimũ
quo ſola caſtrẽſiavel quaſi
noñ acqrunt᷑ vt.S.S.i.anti
quum.vł tpe cõſtãtini quo
res materne ⁊ ex materna li
nea delate vt non acqͥrant

patri ſtatutum eſt. vt. C. de⸗

bo.ma.l.i.⁊.ij.⁊.iij.tertiuʒ
quod hic recitatur ut pater
emãcipando filium de his
maternis terciam teneat ꝓ
pꝛemio.quartuʒ quo cauet
ut omnia aduẽticis acqͥrãt᷑
filijs q;tum ad ꝓpꝛietatem
patri q;tum ad vſumfruct.
exquo coꝛrigitur illð quod
iure antiquo cautum erat.
vt bic. .S. S.i.⁊.C. vð bon.
que li.cũ opoꝛtet.

n ¶ Coͤſtitutionibus. ſ. con

ſtantini ante Juſtinianum

ut recitatur.C. de bo. queli

be.aum opoꝛtet. S. pe.

o ¶ Decreſcat. ar. Z. S. dele.

pa.tu. ꝑ totũ.⁊.C. de cadu.
tol. F. ꝓ ſecũdo.

imidiam. quam ſemp

retinet niſi expꝛeſſe remittat
vt. C. de bon. que libe. cum
opoꝛtet.

q ¶ ¶ Pꝛo tercia. i. loco tercie
quam bhabebat olim in bo

nis maternis rõne pꝛopꝛie
tatis habet bodie dimidiã

pvlſufru. in omnibus aduen

ticijs. vt. C. de bo. que lib.

cũ opoꝛtet.aʃcdgt
r ¶ Item ſtipulentur. ⁊ ita
oble

igatõnem domiuo que
rit.vt.j.ꝑ quas ꝑſo.no.ac.

circa pin. –—
8 E qualibet.vt per occu
9

pationem vel ſpeciſicatio/

nem vel inuentionem.vt.S.de rerum diuiſio.S.fere.⁊.S.cum quis. et.ꝭ.

theſaurus.

¶¶ Inuitis.ſic ff. de acq. rerum do. etiam inuitis.ᷣſicꝛ.ff. de ver. obł.uũ

vetate.

ona.hociure.S.non pot.

t ¶ Guü.ſ. ad ſuam vtilitatẽ: ſed ad domini vtilitatem poteſt. vt. ſ. ð ſti
ppu. ſer. S. oum factum. qui eſt cõtra. immo etiam ad ſuam vtilitatẽ quan
doq; vt ſi dominus ſeruo legatum relinquat. vt. C. de neceſſarijs ſer. qᷓ
dam. §F. illo. Rñ. illud de equit ate:non rone dicitur.quia in alimẽta erat
relictum. vt. C. de le. l.ſeruũ.⁊.ff.de alimen.⁊ ci.leg.l.ſeruos.als aũt nõ

tenet beres niſi velit.

v ( . i heres.no.in hereditate adeunda ſeruo tria eſſe neceſſaria iuſſus
yt hic.⁊ ꝙ pᷣcedat vt.ff. de acqui.here.ſi quis mihi.S.iuſſum.⁊ ſerui vo
luntas.vt.C.de here.inſti.cũ ꝓponas.⁊ in trebel. reſtt᷑. ſeruo facienda
ſolius domini ſufficit volũtas.At in bo.poſ.ſeruo delata ſeruũ conſenti
re ⁊ dñm velle ſiue ante ſiue poſt opoꝛtet.vt.ff.ad trebel.ſeruo inuito.et
rem ra.ha.l.pe.in legato non ẽ opus iuſſione:cũ emolumentuʒ tm̃ conti

neat.vt.ff.man.ſi hereditatem.

x¶ ¶ierit.ſ.ſeruus. .
y ¶ Perinde.qñq; non ꝑinde vt ſi filio meo ſubſtituam eos quos mihi
beredes fecerim.nã vocant᷑ ex ſubſtitutõne qui per ſe non qui ꝑ ſeruos
L e

53

beredes ſunt. vt. ff. de vul.

de adimẽ.le.l.ſeruo..
b UHon ſolũ.adẽpti.ſ.iũſte
de his qui ſunt ſui vel alie.
c aeuint etiã ignoꝛan⸗
tes. vt.ff. de acqui.poſſe.l.
iij. F. ſaltus
d ¶ Eſucapio.in rebus pe/⸗
culiaribus ſtatim.nã ĩ dñi⸗
cis poſtq; dominus ſcit. vt
ff. ꝓ ſoluto.l.ij. ⁊ deuſuca.

diximus. 3. e. in pin.
n¶ Lauſas.veluti ſi fuerit
her innund ber legatũ
fuerit ei aliquidvel donatũ
o ( SDi liber eſt. pꝛeter poſ/
ſeſſionẽ que ſibi queri non
poteſt:cũ ipᷣe ab alio poſſi
deat᷑.vt.ff.ad.l.iuł.ð adul
te.ſic eueniet. itẽ pᷣter vſuca

pionẽ que ſibi non querituꝛ
ſine poſſeſſione.vt.ff.de ac/

quiren. ren do. homo liber.
S.quicquid.⁊ de vſucapio.
l. ſine. ſed in hereditate per

liberum bominem mihi querenda ſex ſunt neceſſaria:quoꝛum ſi quid de/
fuerit:non queritur.ſ.vt mei contemplatõne inſtituatur. Iteʒ vt ſciat cõ
ditionẽ ſuam inſtitutus. Atem ꝙ iuſſu meo adeat. Item ꝙ volẽs ade⸗/
at. Itein qꝙ velit mihi querere.item ꝙ; bona fide pomſideam. bene dico
opoꝛtet vt ſciat conditõnem ſuam. vndeignarus ſue conditòis nu lli ac
q‚uirit. ſibi em̃ non.vt.ff. ð acquiren. heredi.qͥ putat.S.qui bõa fide.⁊.l.
vi..i.⁊ qꝛ ſe obligare non voluit.item poſſeſſoꝛi nõ:ſi non interuenit iuſ

ſus.vt.ff. de acquiren.here.ſi

vt. ff. de acquirẽ. here.l.vi.S.celſus.⁊..i.nam ⁊ ſeruili neceſſitate credit
hoc feciſſe.vt.ff. de nego. geſt.l.at qui.S.ſi libero.quare non poteſt acqui
rere.vt.ff.de here.inſti.homo liber.in pꝛin. Si ſciens conditõem ſuã vo
lens querere mihi querit ſibi:ſed reſtituit mibi poſſeſſoꝛi per conduõneʒ

pu. ſub. qui liberis. . bec verba. Itẽ alibi
vt. ff. de le. i. cũ filio. S. ipi vo.⁊.S.i,lo.
a ¶ Acqritur. ſiue ſeruus tm̃ velit ſiue d

bm quoſdã vel aliterqð dicvt diximus.ð.

—

☛●
/ — —
So d

ſinę cauſa:cuius intuitu fuit inſtitutus:aut non volens querere
poſſſeſſoꝛi cuius intuitu fuit inſtitutus iuſſu eius adeundo que⸗/
rit:ſed ſine eius contemplatione nihil fit. vt. ff. de acquiren. re.
do. kliber homo. in pꝛin. item poteſt dici ꝙ ignarus querit ſibi
vt. ff. de acquiren. bere.l.qui in aliena.in fi.⁊.S.cum autt.

ſis tm̃. pt.ff. de dona. cã moꝛ.l. f.

p ¶ Dominus fit.
ſitct. E. de pact. tra⸗
. „ D „ Oduliltionibus.
heredesinſtituti eſſetis:et cõ uſuceperit ſeruuʒ quiaaaummo=ð?ẽ?
uenienter ſcilicet uobis lega⸗ dodñs fit ex omnbus per eũ Hut er vnde
G tum ꝑeos acquiritur¶ Non⸗ cauſis ſibi acquirere poteſt: malam ſide babe
at. vt. ð. de vſuca.

-

fructuariꝰ uero uſucaperenõ

ſolum autem ꝓpꝛietas ꝑ eos uerouſucaperenõ
poteſt pꝛimum quia non poſ⸗

quos in poteſtate habetis uo

g Borniolatzrose bis acquiritur:ſed etiã poſſeſ ſidet:ſGjhabet iusutendi fru- deg. aulpolt!5.
ISems ost hollcſioni. ſio. (Euiuſcũqʒ eniz rei poſ endi. deinde: qe ſcit ſeruũ ali Bei tef uiſate
f Bebiatininuodh vri ſeſſionẽ adepti fuerint:iduoſ enũ eſſe. Non ſolum autem S.j.· m
ornkainerl una poſidereuidlemim,(Zinde prohacta pheosſeruosing "rSnde din
8 Alrunuan ge oin etiam per eosuſucapio uellõ bus uſumfructum habetis: miralite vr f òac
Rarid Sebeeanendnatis reneeneraſc. S
quint. qꝛ opere ſerui in fru//accldit De His autem leruis aut ꝑ uberam perſonam que cuũ vne vi ſibi da
uſunt vr f devſu ꝛbah in quibus tãätummodouſum⸗/ bona fide uobisſ. Kauit:obiſ mr. vr ſ de viewi
ie ponest z.e S. fructums habetis: ita placuit acquiritur: ſed etiam poſſeſ- 4 etn —
paimo. ls nſfconts nt ancud dere malu ſa oguimun HH 1 ernbus vtnu
ohꝛietatis. niſt cont·operibus ſuis acquirant: uo⸗ uſq; ꝑſona ᷣm diſtinctõnem dici. vel melius
urnane mn bis id adijciatur. Qð uero ex quam pꝛoxime expoſuimus: hfi
viack pt f de vſufuc.le. dDominũ pꝛopꝛietatis ꝑtineat. reueſtra uel ex ſuisoperibus idem placer. . —
2 ſi quid. non tñ fiucuarij (Itaqʒ ſiis ſeruusheresin· /jadepti fuerint. Ex his itaqʒ v. ¶ Er bis apparz
unus ufft d ad unda ſtitutus ſit legatumueqdul cauſisapparet ꝑ liberos ho⸗ leer argument⸗
bere.l. adino. . Pptera. quid ei donatuʒ fuerit nõ uſu mines: quos neq; ueſtro iuri pto. nam 6 tantuz
quſitõnem ut ſtatim ſeqᷣt. G tatis acquini᷑ (¶ Nẽ P acetet ide poſſidetis. Item ꝑalie⸗ per alios. vt.ff. de
Cant allo diſfert vt..e0 deeo gauobisbonafide poſ- nos ſeruosin quibꝰneqʒ uſũ Pttie anſ an man.
5Bolbe⸗ birdiqud ſidet: ſiueis liber ſit ſiuealie fructum habetis: neq; iuſia, mechpein.. .

nus ſeruus.Quod enim pla- poſſeſſionem: nulla ex cauſa
cuit ð uſufructuario:ideʒ pla uobisacquiri poſſe. Et hoc
cetet de bonefidei poſſeſſoꝛe eſt quod dicitur per extraneã
taq; quod extra iſtas du pꝑſonam nihilacquiri poſſe:
as cauſas acquirit᷑:id uel ad exceptoeo berliberaper
ipſum pertinet ſiliber eſt uel ſonam acquirituruelutiꝑ ꝓp⸗
ad dominum ſi ſeruuseſt. curatoꝛeʒ. Et placet nõ ſolĩũ

Sed bonefideipoſſeſſoꝛ cuʒ ſſaiai ed ⁊ ignoꝛantibꝰ

tutoꝛe ⁊ cu.⁊ ſimili

——— bus perſonis vt di
. . cemus.j.de inutil.
ſtipu. S. ſi quis alijjj.
e ¶ Poſſeſſionẽ. C. de acqui.poſ.l.i⁊.ff. de aequi.poſ.poſſeſſio

5 Conſtitutoônem. que ẽ. C. ꝑ quas pſo. no. acqͥ.D.ii.
a ¶ Per hanc.ita ꝙ et per pꝛocuratoꝛem. nãq; ſola poſſeſſio cũ
res manimata ſit:mihi non queritur. nam ⁊ per traditòne; res
mihi queritur ⁊ poſſeſſio.ſed illa eadem ⁊ per me acq uiritur.vt
B.de rerum diui.per traditõnem.⁊.S.e.in pꝛin.alij dicũt vt aʒ:
per ſolam poſſeſſionẽ queri dominiũ. vt hic.et. C. e.l.i. Sed ibi
non diat ſimpliciter excepta poſſeſſione: ſed dixit excepta cauſa
poſſeſſionis.i.dominio quod eſt cauſa poſſeſſionis ſecũda poſt
vſuca.yt.ff. de p ſuca.l.iij.

—l

quis mihi bo.S.iuſſum.idem ⁊ ſi interueit

r. ¶ HMabetis. ſic. ff.

—

„₰

—

4

Secädus

dieſeriptönen. n. nobis ſciẽnbus. vt. E. deacq. polli. 1.
Hactenus. admonuiſſe.s. dererũ diui. 5. ſinguloꝛum.
crãtur. p nos 2 alios. vt in ti.iſto.
egatoꝛũ.Rñ.tacite obiectiõi que ſien poſſet de ſingulanb⸗

acqᷣſitionibus legatoꝛum.

Eſtamentum.
agppellae. Po

nit ethimologiam.
vt dicitur lapis q̃i
ledens pedẽ.⁊ ar⸗
gumẽtum quaſi ar
gute inuẽtum. ſic ⁊
mutuuz qð ex meo
tuuʒ fit. vt. ff. ſi cer.
peta.l.ij. F. appel⸗
lata.⁊ ſᷣm hoc codi
allus poteſt dici te
ſtamentum. Diffi⸗
nitur autem ſic. te⸗
ſtamẽtum ẽ volun
tatiſ noſtre iuſta ſẽ
ten na de eo qð qᷣs
poſt moꝛtem ſuam
fieri voluit.vt.ff. e.
l.i.⁊ eſt addenduzʒ
cum inſtitutõne he
redis. vt.j.dele.S.

ante heredis.quia

ſine berediſ inſtitu
tione nullũ dicitur
teſtamẽtum. vt. ff.
de iure co. l. fl. et. j.
de fideicom. hered.
in ꝛin.

e ¶ Keferemuſ. vt. .
Reigtansero .
in
n e uobis acquiripoſſ. eſſi⸗ ionem:
N d. pm diui ſer ſtitut
ifuiheredes. — Pin diui ſeueri conſtitu õem'
4 eiureciult vt ppon poſſeſſionem etiam
debere inſtit. v dñium ſidominus fuerit qui
ad ti.debo.po.
g Gonoum de tradidit uł uſucapioaẽ antlõ
diut ßto. . ſ. debo. gi tꝑis pſcriptõemſi dĩsnõ
1
ngnene it. ¶ Hactenus tanniſpeꝛ
ſ.ðacquiſ.ꝑ ano. admonuiſſe ſufficit quemad
Fenrſoe modum ſingule res nobiſac
dirorã quirantur- (Mam ⁊legatoꝝ
l dadnerigas ius ⁊ quo ipo iure ſinguleres
terau lbꝛi dienur Uobis acꝗrantur.iteʒ fideicõ/
anaeg. miſſoꝛum ubi ſingule resuo⸗

bis relinquũtur: opoꝛtuniꝰ i. in
ferioꝛilocoreferemꝰ . ¶ Ni⸗
deamusitaqʒ nũc quibꝰ mo⸗
dis per uniuerſitatem resuo
bis acꝗrũtur. Sucui ergohe
redes facti ſitis ſiue cuiꝰ bo⸗
noꝛum Ppoſſ. eſſionem petieri⸗
tis: uel ſi queʒ arogaueritis
uel cuius bona libertatum cõ
ſeruandarum cauſauobᷣ addi
ta fuerint:eius res omneſ að
uos tranſeunt Eler pꝛius de
hereditatibusdi piciamus:
quarum duplexeſt conditio.
nam uel ex teſtamentouel ab
inteſtato ad uos ꝑtinent. Et
pꝛius eſt ut de hiſ diſpiciamꝰ
que exteſtamentouobis ob⸗
ueniunt:qua in re neceſſariuʒ
eſtinitiũ de oꝛdinandisteſta⸗

(Bea. vt. C. ca
du. tol. §. 7 cuʒ tri⸗
plici. ar. ↄtra.ſ.e.ti.

§. in g non ſan riptiſ

m (S lꝛalathis.

id eſt bonis inicjs
vel bonis conuen

tibus.lꝛalos enim
bonum interpꝛeta⸗
tur.comicie ſũt con
uentus. vel a calo
quod eſt voco. qa
vocatio ꝑſonaruʒ
fiebat. vnde lꝛalen
de dicle ſunt.

mentis exponere.
Deteſiamentisoꝛdinandis.

ſtamẽtum er eoappel
Ninmeng
ſit. ſed ut nihil antiquitatis
penitusignoꝛetur:ſciendũ ẽ
olim ꝗdem duo teſtamẽtoꝛũ
genera in uſu fuiſſe.quoꝝ al⸗
teroin pace ⁊ ocio utebantur
qð kalathis comiciis appel⸗

141

9. . .
De teſtamẽtis.

Exituri. dedomibus. H
20cinctum. eo foꝛte ꝙ ſi uecincte teſiebat. 1 in bio duobus tclamen

tis heres erat. vt. ].e. S. ſed neqʒ.
p ceſſit.ſimiliter de iure auili.acc.

q ( Per es ꝓpꝛium nomẽ teſtamẽti.acc.

labant. altero cum in pᷣliũ exi⸗

turi eẽnt: qd ꝓciĩctũ diceba⸗

tur. acceſſit demuʒ terciũ ge⸗
nus teſtamẽtoꝝ quoddiceba
turp es libꝛã ſq qꝛpeman⸗

cipatõnem.i.im aginariã quã

dam uenditiõem agebat gn⸗

q; teſtibꝰ ⁊ libꝛipẽde ciuibuſ
romanis pubenibus pñtibus

⁊ eo qui familie emptoꝛ dice

batur. Sed illa quidem pꝛio

raduo genera teſtamẽtoꝛũ ex

dinem abierunt¶ QOð ueroꝑ
es T libꝛam fiebat lʒ diutius
ꝑmanſit: attamen partim et

hoc in uſu eſſe deſit. ¶Sz

ueteribus tꝑibusin diſſuetu-

pᷣdicta quidẽ nomina teſtam̃/

toꝝadiius ciuile re ferebãtur

Poſtea uero ex edicto pꝛeto
ris foꝛma alia faciendoꝛuʒte⸗
ſtamẽtoꝝ introducta eſt. iure

enĩ honoꝛario mnulla emanci⸗
patio deſi iderabat᷑: ſed ſi eptẽ
teſtium ſigna ſufficiebãt: cũ
iure ciuili ſigna teſtiũ nõ erãt

neceſſaria. Sed cũ ũ paulatim
tamexuſu hcim:q; ex conſti
tutionũ ſ emẽdatõnmibus cepit
in unam conſonãtiaʒ ius ciui
le ⁊ pᷣtoꝛium iungi:cõſtitutuʒ

eſtut uno eodẽq; tꝑe qði ius

ciuile quodãmodo erigebat
ſeptem teſtibus adhibitis: 7
ſubſcriptõne teſtiuʒ quod ex
conſtitutõnibus inuentum ẽ
et ex edicto pꝛetoꝛis ſignacu
lateſtamentis imponerentur
ut hocius tripartitum eſſeui
deat᷑: ut teſtes quidem ⁊ eoꝝ
pñtia uno contextu teſtam̃ti
celebꝛandi gratia a iure ciuili
deſcendant. (Gubl. criptio
nes autem reſtatoꝛis ⁊ teſtiũ

ex ſacrarũ ↄſt tutionuʒ obſer

—

r (⸗ Aenditione. ſic. S. aͤb⸗

rer

t

modis iuſpa.po.ſol.S.p⸗
(Etlibeipendei. eſti

Ae⸗ qui libꝛipẽdebat
vl eſtim abat familiã vno

nũm̃o. deinde manumit⸗

tebat totam familiam cũ

omnibus bonis.
omanis.i.liberis ho/⸗
minibus. vt. ů. de libe. §.
in alt
beribus. 3. quib?
d leu. fi.in pꝛin.

2
—

x Famulie. i. hereditatis.

vt. ff. de ver. ſig ꝓnuncia/
tio. F. familie. e

—

y ¶ Lmptoꝛ.qui eratloco

mata.

hᷣredis.vt.ſ.e. F. ſy ne;.

5 Libꝛam. i. adequatam

eſt eſtimatam rem. ⁊ di
car libꝛa hereditas. qͥa
ſicut libꝛa diuiditur in.xij

vncias:ita et berediras. „
vt. ſ. de here. inſti. F. here⸗

ditas. vnde dicitur adeqᷓ
ta libra.i. hereditas eſti ⸗

———, ——+—C

a ( Partim. quia numer?ꝰ

teſtium remãſit.

b ¶ Ad ius.ſ.qꝛ ius ciuile

inuenit.
one ſ. d e mnedisin iun
ꝛzudentia. –
Honoꝛario.ſcʒ pꝛeto/
rio.vt.S.de iure naturali .

S. p̃toꝛum.
e agimoga qꝛ com

f.

putato libꝛipẽde ⁊ ẽpto/
re. piſ erant.
Erfubſeronione. vt
ſubſcnibant ſe teſtamẽto
affuiſſe ⁊ cuius ſit vt. ff. e.
l. penual.
onſtitutõnibꝰ. vt. ¶
der teſta. bac oſultiſſima.

b Contextu. i. nullo actu

oſito niſi neceſſano
Uuenſe. vt. ff. e. hered es.ĩ
fine.⁊.C.eodem.cum an/
e
eſtatoꝛis. ſipõt. vt. C.
bemus.

Zeſtium. ſinon poteſt
teſtatoꝛ ſcribere.ſj hodie
indiſtincte ꝑ alium ſcribe

re poteſt nomen heredis.
vt in auten. vt ſpon. lar.

qui vero.colla.viij.

e ij

Liber
—

¶ Zenoꝛen. eſt autẽ tenoꝛ ſi poteſt ſcribere faciat ałs dicet coꝛam teſti
bus.⁊ ſcribetur per aliuʒ vel ꝑ aliquos de es.als non valeat:ĩmo fal
ſi pena tabellio tenetur.vt.C.e.iubemus.
S
gill

ſigillum. non autem alio ſigno. vt. ff. e. ad teſtiũ. 5. ſignum. ⁊ d eyer. ſi.
l. ſignatoꝛius.S. ſignare.
c (Teamenum val is
lintheum. ſ.quo inuolutũ DMUVM — Mẽ
tetanenun vr ſ eo⸗ uatione adhibeãtur. Signa
ad leſtium. S. fl. HS
dSiſum Bactatsgecr cula autẽ ⁊ teſtiũnumerus ex
cum ibus vel paucioꝛ/ eꝑlicto pᷣtoꝛis.
bus vlplunbus poreſti omnibusa noſtꝛa cõſtitutõne
gnari teſtamentum. ar.j. ,CO
man. 5. is qui exequitur. ꝓpter teſtamẽtoꝝ ſincerita⸗

alij dicũt iñ̃ cũ ſeptemn v? tei ut nulla fraus adhibeat᷑

L debere ſignaaii. =
, Zeleo iienahaſſue hocadditũ eſt:utper manus
1C

ccipe vt bona ſit ere teſtatoꝛis uel teſtii nomẽ he

ptio. acſed ne muliet cc: redis expꝛimatur: ut ⁊ omnia

als etiam accipiff aciue. oEcarer e
vt. . de bere. qua. ⁊ di. .. Pm illius conſtitutionis teno⸗

ſtanenn. cHrem peedant. (Wollunt
uler in alie aitc aut oeoteſtes ⁊ uno anulo ſi

nulo. ſ. bahente characteres qui ſignatoꝛius dicitur. ⁊ ſic eſtĩ eo

¶ Sed his

non debet credi ſine teſtibus:cum in eis conſiſtat tm̃ ſubſtantia
teſtamenti.ipᷣm tamen valet lʒ ꝓbatio deficiat.vt.ff.deteſta.tu.
l.duo. Quid ſi ſeruus factus eſt vel infamis velit recognoſcere
ſigillum ſuum.Rñ.non admittitur.vt.ff. de car.e.carbonianuʒ.

§. cauſe.
o Eonlenſa nora
ꝛem ꝓdeſſe.vt
” ff de ſupplle.l. ij.
tout ſic habeatur firmum ac i, ſe Eoelari⸗
4 r= col. §. fed quia. 7. fr
ſi ut opoꝛtebat factum eẽt ed deofi pꝛe balba⸗
eotempe quo teſtamentuʒ ſi rus.

gnaret oim conſenſu'hicte P alieno aliud
ſtis liberoꝛum locofuerat: ne æ.ff detein tellis.

q; quiſq; eſſet qui ei qᷓſtioney a ¶ Sed flliulfam.

litemornſſet ilata nee ſlonem aliud ſiai
nonis qui in poteſtate eius?ẽ. vtr ff. e. qui teſtamẽ
Item duo fratres qui in eiuſ F.b connonium.

dem patris poteſtate ſũt utri

——

q;ʒ teſtes in unũ teſtamẽtũ fie

Esteſtes u ſi npoſſunt.quia nihil nocet ex
pꝛeterq; in tetameris. vt gnareteſtamẽtũ . ¶ Quid una domopluresteſteſ aliẽo

e aui teta mulie. r enim ſi ſepteʒ anuli uniꝰ ſcul

l. . vt eſt rimoꝛ falſitatis pture fuerint ᷣm ꝙ; papinia⸗
ſexu recipitur.vt.ff. de ſta: ʒanulo lic. lKunare teſtamẽ

ho. queritur. de teſti. l. re tum¶¶ eſtes autem achibe

etũdarũ..i. Ne. S. , Oe.

quod vidit ĩ pupillariera menti factio eſt.ſed neqʒ mu

⸗— Nꝛ — „

te.Rũñ.als.i.pᷣterqᷓ; ĩ teſta ſortnoae E
mento po ſſet teſtiflcani ſi⸗ lierneq; impubes neq; ſuuſ

t p
cut ⁊ ſeruus.vt. ff. de ver. NMeqʒ furioſus neqʒ mut?⸗ ne
ſig.l. notonem. 5. inſtum qʒ ſurdus: neqʒ is cui bonis
toꝛũ.⁊.C. de here.⁊ mani . „Ee lor
che. quoniam. in fi. ſ̊ bic nterdictum eſt: neq; is quẽ

non.quia faciunt ad ſub leges iubent impꝛobum inte

ſtantiam teſtamẽti vt hic ſtabilẽqʒ eſſe poſſuntinume

dicitur. ss . Hl cC. *
b ¶ Furioſus. niſ babeat ¶ ro teſtiuʒ adhiberi. ¶ Sʒ
dilucida interualla vr. f. (cum aliquisex teſtibusteſta

urrtend 5 ner, mentiquickem faciendlitipo⸗

i ¶ Mutus. qui nibi loj reliber eſtiabatur: poſtea aũt
viuduepoteſt vrſ.qaul. ſ. eruusapparuenittam diuuſ

teſta.fa.licet.S.ite& ſurdꝝ 2 —
le ¶ Interdictum. vel ale adrianuscatoniouero:qʒ po

ge. vt quia omiſit in. li. ſtea diuus ſeuerus ⁊ Antom

ma.vt.ff.ad.l.iul.ma.l.f. „72 ner.
vel a iudice.vrf eo.is q. Nus reſcripſerunt ſubuenire

in f.rff. ſee er ſua liberalitate teſtamẽ-

¶ ¶ Inteſtabilem. vt de crimine famoſo damnatusvłl muliebꝛia paſſus
vt. . e. is cui. S. fi. .l. aum lege. ff. deteſti. ob carmen. in pꝛin.
m ¶ Ged cum libertate.ſ.putatiua. : ſic valet plus quod eſt in opinio/
ne q; quod eſt in veritate.ſic.ff. de le.i.l.iij.G.ſed ⁊ ſi qua.⁊.ff.de offic.
pᷣ.l.barbarius.ar.contra.j.de le.S.ſi quis rem ſuam.
n genignaraur auldam hoc intelligunt gen eraliter verum ut ſiue oſtẽ
datur teſtamentum in ſcripnis conditum:ſiue nũcupatiuũ debeat ei cre
di:ſiue deſierint teſtes eſſe ſiue non.⁊ ſic ſe babet conſuetudo.vt ar.C.
de edi.di.adri.tol.nuncupatiuo.⁊.l.fi.⁊.C.de dona.in dona.⁊ ar.tu.
l.fi. Hos contra ſq; in nuncupatiuo deiure.⁊ quod hic dicitur in teſta
mento condito in ſcriptis loquitur. in nuncupatiuo enim ſi pꝛoferatur

negocioadhiben. ¶ Inte
ſtibusaũt non debet eſſ

in poteſtate teſtatoꝛis eſt ¶ʒ5
ſi filiuſfamilias de caſtrenſi
peculio poſtmiſſioneʒ faciat
teſtamentũ:nec pater eiusre
cte adhibeturteſtis: necis ꝗ
in poteſtate eiuſdem patriſẽ
repꝛobatum enim eſt in ea re
dontelicnm teſtimonium.
¶ Sedneq; heres ſcriptꝰ
neq; is qui in poteſtate eiꝰeſt
neqʒ pater eiuſ qui in poteſta r ¶ In ea re. Idem

. . ⁊ in alijs.vt.C. de
tehabet euʒ: neq; fratres di teſubub in. Sed
eius poteſtate ſunt teſtesad uis eſt domeſtic⸗.
Ni. iia rij ñ. colon? ⁊ aſcri⸗
hibeꝛi poſſunt. quia hoctotri pmaa vdl imde⸗
negociũ quod agiturteſtamẽ vr. C. debis q̊ ad
ti oꝛdinandi gratia credit ho ce nfil.K. la⸗
die interteſtatoꝛẽ ⁊ heredem aueſt, pridenf.
agi ly enim totum iustale cõ Item vxroꝛ marik
„ „6, ⁊c̃.vt.Sð.de vſu et
turbatum fuerat: etueteres pa F.iren is. Ite
quidem familie emptoꝛeʒ et ſeruientes ſiueda⸗
. priferi. vt. ff. de peñ.
l. reſpiciendum. F.

8 (Sed neq; pat᷑ nota ꝙ bis tribus mõis dicitur quis cõͤtin /
geren

t¶ Adbiberi.quia eoꝝ negociũ eſt cũ etiã lucrũ ⁊ dãnuʒ ad eos
ptineat.vt.ff.qñ ap.ſit.l.i.O.in ꝓpꝛia.⁊ vere eoꝛum qͥ c7c.
v ¶¶ Agi. caute ponit agi ⁊ non dicit geri cum ſit generaliſſmum
vt. ff. dev er. ſi.l. labeo.in pꝛin.⁊.l.verboꝛum.habet em̃ ſe ad ius
teſtandi contrattuius.
x ¶ Lonturbatum. nam olim beres duobus pꝛimis gen eribꝰ te⸗
ſtainentoꝝ poterat eſſe teſtis. In tercio vo ille qui erat loco he⸗
redis non poterat eſſeteſtis:⁊ ſic erat turbatio iuriuʒ ⁊ ad eius

ſimilitudine; yerus heres bodie teſtis non ent vt ſequitur.

Secũdus

1. ¶ Familie enptoꝛ dictur ilequi ſtiuebat beredes peres

—

y ( Meredi. qui erat ex pꝛimis duobus generibus teſtamẽtoꝛuz.
a ¶ Abun. ſic. C. de cadu. tol. .i.t. f.ſi fa. fur. fe. di.l.ſi. 7.S. qui

De militari teſtamẽto.

vt in aut. vt ſpon. lar. F. T boc inſuper. colla.ix. ⁊. C. de fi. inſtru. qc;.
æ.ff.de bo.poſll.ſm ta.l.ij.S.ſi tamdiu.ſᷣm hoc ambo ſunt pꝛineipalia

¶ Si quis. ſeptem teſtibus.quãdoq; nullus vocatur. vt ſi miles mo/

riatur in bello.vt no. C. de mi.teſta.l.milites.quandoq; vnus.vt im⸗

Ten bol , berqtos.vt. .e, omnii · quandoq; duo re Kns eupe cal
laris vt ſ. defide eosqui perptãtem ei aduna- pluribus codicibus cõficere lrrelucp anc; mecgk uii
lmll heearonh ti fuerãt a teſtamẽtaris teſtio ꝗs põt:ſᷣm obtinentem tñ ob vantſpcclaliansdocß en
vt. ſ. dele 5. ſec nõ niis repellebãt heredi: his ſer uatõnem omnibusfactis: q;. xt n reſtaments ruſti⸗
innen Kzi qui cõiũcti ꝑ ptãteʒ ei fuerat: quod interdum etiam necel⸗ tigocn ſenfennvtge⸗
tum a ſucced . ui t ſecuʒ ferre ⁊ domire nma⸗duddd
n nrelaonerde mittebant hoc iuremime ab⸗ linquere iudicioꝛum ſupꝛuim ebareaſulnigline . .
teſtimonium ĩtela Uti debere eos ſuadebant: iñ conteſtatõmẽ uelit: uel ꝓpter im pibits rogans.
manth ue deue nos eandem obſeruatõez coꝛ alias innumerabiles cauſas „r ſteberedes F pe. in
ia pane bere inſii figentes ⁊ qð abillis ſuaſum quehumanis neceſſitatibus aut. dereſt. . ⁊ b. in fi· .
mtugũ. ſd Ein legis neceſſitatẽ trãſferẽ imminẽt. Sed hecgdez que Vile mſipalaz noſnhh
4 7 Rerimie, vt kes: ad limitatõem pꝛiſtini fa de teſtamẽtis que Alangte⸗ nando beredes. vt. ff. e.l.
ff man. ſi beredita milie emptoꝛiſ merito nec he cõficiunt ſufficiũti igs ãt beeg reg znöcn
d Conſtiutone. di qui imaginẽ vetuſtiſſimi ſine ſcriptisuoluent oꝛcdliare Ata. nanara Pie⸗
greia. vel dic dei⸗ familie emptoꝛis obtinet:ne⸗ teſtamẽtũ iure ciuili 1 epteyte patiuum teſtamentu.
la que eſt. f eo. qi qʒ alis ꝑſonis que ei ut dẽm ſtibus achibitis ſua uolũ⸗ KRubn. Demiſtant
tmlaniß Ecõiuncte ſunt licentiã ↄcedi tate coꝛa eis notificata: ſciat eſtameno. .
brhareuen mus ſibi quodãmodoteſtio hoc ꝑfectiſſ imüteſtamétum & auranmlles auiin⸗
l.i.F. menito. pꝛima n pꝛeſtare. Ideoq; nec hu⸗ ure cuili firmüũq oſtitutum re. vt.ff. ex qui. cau. ma. l.
veni. iuſmodi ueteresconſtitut»el— pe ſenptus ein matrieu
2ðð
hiitoni vi ffedo (egatariisraũt : fideicomiſ⸗ ¶Vpꝛadicta diligẽs ob n2,. Gunt a alia qunh ne
¶ Damus. Cde ſariss qui nõ iure ſucceſſoꝛes eruatio in oꝛdinandis ceſſaria vt quis ſit mies. .

teſti.oĩibus contra vt diximus.ff. qui.ex cau.

So. hic agitur de

ſunt ⁊ aliis perſonis eiscõiũ⸗ teſtamentis militibus ꝓpter

SDed contra ar.ẽ.C. de teſti.quomiam.in fi. Sed rñ.finis illiꝰ
l.non refertur ad totum quod erat dictum. diſtingue tamen an
lucrum redeat ad eum ſocium ut tunc non admittatur. als ſic.

yvt,ff. quando ap.ſin,l.i.S. impꝛopttia.
3 nb.n chartis.ſic aſſignãtur cõtra.ar.S.de rerum diuiſi.
h

——=

Et vnum. ſic. ff. e. l.

nterdum. ſ. vt fiat plunbus codicibus.
l ¶ Imminent. ſic in auten. de conſan.⁊ vte.fra.S.ſic igitur.col.

vi. Bed nũquid ex bis exemplis ꝓbatur.Rñ.non ſine autẽtico

nimiam imperitiam conſtitu

ma. l. fi. ⁊ in aut. deman. ẽ

ſitari. C. de nego. ge.l. nemini. ⁊.l.i. Itẽ ꝙ examinet᷑.C. qͥ mili.ñ poſ.
l.i. Itẽ ꝙ pᷣſtet ſacramẽtũ ꝙ moꝛtẽ nõ euitabit ꝓ re publica.ff. de mi.

pꝛĩa. 5. ᷓ neq;

l. pe.⁊ de his qͥ no.infa.l.ij.F.miles. Itẽ ꝙ enſe ſignat ff. de teſta. mi.
l.pe. Ite ꝙ ſtigma.i.nota publica bꝛachijs inſcribat᷑. C. de fabꝛi. l.iij.

vinbus ꝛeſtamen ctis: teſtimonium nõ denega nimiam imperitiam conſtitu pain. . col i. Jrem u
ntahercer auũ mus: immoin quada; noſira tionibus paincipalibusremii drgiwalie vclamh⸗
agents oont teConſtitutõe hoc ſpecialiter ſaẽ̃. Mam q;uisneq; bilegi leqꝛernumero millebo⸗
ſunaus coniunto eis cõceſſimus:⁊ mitomagis timum numerum teſtium ald Mind cligik. vt. f. eo. l. ·.
1. „. 2 „ 7 e 7 2.2 .
non ere min ehis qui in eoꝝ poteſtate ſunt hibuenint: neq teſtame nlce⸗
boc falſo bicſumik Uel qui eoshabent in poteſta toꝛum ſolennitatem obbua⸗
F eheigen ſDtmamen licentiã damꝰt. nerihr rece Rillaminns te⸗
ſa ſocij admin ncceO e . M
in tcſtinonium. vk ¶ Mihil auteʒintereſtteſtamẽ ſtantur: uidelicet ozmexpe.
ſunaoagwigtatut mẽbꝛaniſue zuelin alia mate⸗ merito nr̃a ↄſtitutio introdu mn ſcniptis teſtamentu oõ⸗
quaſi ĩ reſua fauo ria fiat.ſed unũteſtamẽtu,ʒ xit Quoquoeniʒ modouo⸗ dinm vel in ſola nücupa
re teſtamenti ⁊ vlti — M J tione heredis coꝛã ſeptes
me voluntatis luue teſtibus.vt.S.ttꝑi..ſʒ c,ni
debet domnnae ”M sſfürff debere imnſiil. ₰½
legitima ẽ. vt.C. dele.cum queſtoꝛ.in fi.⁊ erit bonũ ar.s.dictũ t dic ꝙ ſex ſunt neceſſaria in milite. ꝙ ſit de genere mi

ſis habet pꝛiuilegia militibus conceſſa.Aʒo.
r ¶ Impentiam. C. deiur. ⁊ fac. igno. lii.
s ¶Bolennitatem. ſ. certa ſigilla ⁊ ſubſcriptõnes.

Itẽ in numero alioꝝ poni dicitur ⁊ inſqibi.ᷣff.de min.l.ex eo tem.⁊ ta

r ¶ Introduxit.ſed nũc demum cum in militia ſunt babẽt pꝛiuilegium

vt. L. e.l. pe. ⁊ bic ſubijcit. acc.
e iij

a (Hllis autem. pꝛo ſed.
b Elkauen nota qꝙ; ceſſante cauſa ceſfateffecus . poteſt bic

Zibae

ſtetur qui ałs teſtarin non poteſt vtfiliuſfa. ⁊ mutus. vt illud du

ſumi ar.ſic.C. de epi.⁊ cle.l.generaliter.ꝙ ceſſante clenico ab ecdeſis
ceſſat pᷣbenda naturaliter. ſed ar. cõtra.ff. depoſiti.l.i... ſeruz. qꝛ cal⸗
pburnia dedit m edicto.vñ ceſſante cauſa ceſſare dʒ edictum.quod

E verum. ſed boc vltimuʒ
generale eſt de cã impulſi
ua dictum. pꝛimũ de ſina/
6 ſine qua res eſſenon p̃ᷣt
Et ſi filij. lz hi als non
* eantur vt. ſ. titu. i. in

pꝛin. 7.ff. de don. ca moꝛ.

l. tam his.

d ¶ Loͤmuni. ſ. quo ad ſo⸗

lennitatẽ: nõ quo ad boc
vt detur querela cõtra eiꝰ
teſtamẽtum ſicut ĩ aliove
terano qui ſui iuris eſt.vt
Q.de inoffi. tel.l. ſin. S. in
his.⁊.ff. de inoffi.teſta.l.
pap.S.ſi quis in malicia
Itẽ hoc eſt verũ qñ ẽ do
mi reuerſus.ſic.S.ꝓxi.di
ximus.als ſicut miles po
tiꝰ vtit᷑ ſpeciali iure: ſic et

iſte. ar. ff. e. ermilitar ⸗, i.

e l. teſtã eoꝝ. 5. fi.

aganon. a pagol qS

la ðꝛ. qſi diceret non
militum.

f E lanc. reſcripſit. vt. ff.

iuus.
g Deis ergo. hoibus ſal
tem duobus. vt. ff. e. luciꝰ
7. ff. de teſtibus.l. vbi. et

hoc quando ẽ in tentoꝛio

ſi autem in conflictu belli
nullo etiã teſte vocato. vt
L.e.milites.ſi autẽ ẽ do⸗

mi iure cõmuni. vt. S. e. F⸗

.b

illis.

— —,i.’y——

te chuſa demonſtrãdi: vt

magiſter diſapulo. vel lu

di cauſa. vt. ff. de ac. ⁊ ob
li.l.obligationũ ſubſtãtia
H. fi. vel affectõis. vt. ff. ð
codicillis.littere.
Hec vlloꝛum.ſic.ſ.ad
l. fal.circa pꝛinc.ſic.C.de
ven.l. ratas.
le ¶ QAuinĩmo. bʒ pꝛiuile/
gium circa ſolennitatem.
quinĩmo ⁊ circa ſubſtãti/
am teſtamẽti.vt qꝛ alłs te
ſtari nõ poſſet:hic tñ poſ/
ſit. vt. ff. e. l. iij.

¶ Et mutus. ſiue natura
Ern ꝛyt ſit pꝛiuilegiü . ta habenda eſt.

aliqð.vt.¶ * .qui teſta.fa.
poſ.l. diſcretis. ⁊ hoc iure
militari.vt.ff.e.iur̃ milita
dũ eſt in militia.
ed hactenus. qͥdax
di it hic non eẽ. F. ⁊ aſ⸗

ſerunt ꝙ omne pꝛiuilegi⸗

um quod habet miles p⸗
dit cũ redit de militia.ſed
nos dicimus. §. hic eſſe: ⁊
diſtin guimus inter pꝛiui⸗/

tegun quod babet vt te

eterü. ſermonib⸗ foꝛ/

leuntaseis ſupꝛema ſiueĩſcri/
ptura inueniatur ſiue ſineſcꝛi

ptura:ualet teſtamentum ex

uoluntate eius. Illis autem

tempoꝛibus per que citra ex„
peditõnum neceſſitatem ina⸗
liis locis uel ſuis edibꝰdegũt
minime ad uendieanduʒ tale

hic.⁊.S.e.S.illis autemn.

n ¶ Hocillis.ſ. militibus. vt reliqua pꝛiuilegia ſq; de numero te
ſtium hab eãt in te

ficulter poſt moꝛtem alicuiuſ

militisteſtes exiſterent qui af

firmarent ſe audiſſe dicenteʒ

aliqueʒ ſe relinquere bõa cui

uiſum ſit: et per hoc iudjicia
uera ſubuerterentur

Muin⸗
immo ⁊ mutus⁊ ſurdusmi⸗

les teſtamentum poteſt face⸗
pꝛiuilegium adiuuantʒ. Sʒ re Sed hactenus hoc illis

teſtari quidem ⁊ ſi filiifami.

ſint pꝛopter militiam ccedũ
tur: iuretamen cõmui eadeʒ
obſeruatõne ⁊ in eoꝛum teſta
mentis adhibenda quamĩte

ſtamentis paganoꝛum pꝛoxi

meexpoſuimus. Planeð te

quomodo facta abhis teſta⸗
menta rata ſint ſicintelligi de

bet:ut utiq; pꝛius cõſtare de

beat teſtamentumfactum eẽ

quod ⁊ ſine ſctipturaanõmi
litantibusquoqʒ fieni poteſt.
Is ergomlles de cuiꝰ bonis

apud te queritur ſi conuoca⸗
tisad hoc hominibusut uo⸗

luntatem ſuam teſtaretur:ita
locutus eſt ut declararet queʒ
uellet ſibiheredem eſſe ⁊ cui
libertateʒ tribueret:poteſtui

deri ſine ſ. cꝛipto boc modo eẽ

teſtatus: æ uoluntas eiusra⸗
¶ Ceterũ

ſiut plerũqʒ ſerinonibusfe/
niſe dlet dint alicui: egotebe⸗

redem facio:uel bona mea ti

bi relinquo: non opoꝛtet hoc
pꝛoteſtamẽto ſeruari.nec ul⸗
loꝛum magis intereſt q; ipſo⸗

rum quibusid pꝛiuilegiũ da⸗

tum eſt eiuſmodi exemplum
non admitti: alioquin nodif⸗

ſtamentis militum diuus tra⸗
ianus Statilio ſeuero ita re⸗
ſcripſit id pꝛiuilegium quod
militantibus datum ẽ:ut quo

a pꝛincipalibus conſtitutioni

busconceditur: quatenꝰ mi⸗
litant ⁊ in caſtrisdegũt. Pꝰ⸗
miſſionem uero ueterani uel

extra caſtra ſi faciant adhuc
militantesteſtamentuʒ com⸗
muni omniũ ciuium romano

rum iure id facere debent: et
quod in caſtris fecerint teſta⸗
mentum: non communiiure

ſed quomodouoluerint poſt
miſſionem intra annum tãtũ

ualebit. Muid ergo ſiintra
annum quis deceſſeꝛit:condi
tio autem herediaſcnipta pꝰ
anuum extiterit:an quaſi mili
tis teſtamentuʒ naleat: 7 pla

cet ualere quali militis

⁊ ſi quis ante militiam non iu
refecit teſtamentum miles

factus ⁊ in expeditiõe degẽs

reſignauit dillud: et quedam

adiecit ſiue detraxit: uel ałs

manifeſta eſt militis uolũtas
hoc ualere uolentis:dicenduũunꝝ
eſt ualeꝛe teſtamentum quaſi

ex ſuoluntate militis nong.

filiuſfamilias emancipatusẽ
teſtamentum eiuſ quaſi exuo
lũtate noua militis ualet:nec

uidetur capitis diminutione

irritum fieri. ciendum
tamen eſt ꝙ ad exempluʒ ca

ſtrẽſ.s pechlii tam anterioꝛes

(Deniaqg et ſi in anrogati
onem datus fuerit miles: uel

ret poſt renerſionem.vt.S. ꝓxi.S.⁊.S.ſed teſtani.⁊.ff.e.ticius.in
pꝛincip. aliavero pꝛiuilegia que habet in teſtando finiantur. vt

ſtando. ? ſic ic nonre
fertur⸗ .

o (Poſt miſſionẽ.

hõeſtã. ſ. ſinito tpe
milinie vel cãriam
ſi añ tps ex neceſſi
tate receſſit.ſi autẽ
ignominioſa ẽ miſ
ſio ſtatim dſinitva
lere. vt. ff. e. teſtatoꝛ
eoꝝ.⁊. C. eo.l.ex te
ſta. ſʒ ſi miles ð ca
pitali crimine dã⸗
natus fuerit:ſiqͥdẽ

ð cõi vt homicidio

2 ſumili nõ poterit
ammodo teſtari.ff.

de vete. ſuc. l. i. ĩ fl.

ſi aũt militari vt q
alienauit arma vel
ſimilia quenume⸗

rant᷑ vt. ff. ð remi.

l. ij. . iij. ⁊ idẽ etiã
de ſide rup.nõ põt
teſtari. vt. ff. e. l. ex
militari. als pote⸗
rit in caſtrenſibus
tm̃ ſi ei hoein ſentẽ

tia pmiſtum fuerit

als nõ. vt. ff. de in

iuſto. rup.teſ.ſiqᷣs

exheredato.⁊. S. ſzʒ

⁊ ſi quis capite. et

de le.iij. ſi quis mi
.in pꝛin.

p ¶ Aalere. quia cõ

ditio retrabit. vt. ff
de periculo ⁊ ↄmo
do rei vẽ. l. neceſſa
rio.S.i.⁊ qͥ po.ĩ pi.
ha.l.vl.⁊ facit.ff.
quod dicitur. et. .

gilla aperuit 72 re⸗
Reonitt ff. e. cum
ſumus.S.cũ quis.

r ¶ Ackecit. vt. ff.ᷣ

iure co.l.cõficiunt᷑.

qð cõſtituum.
q ¶Reſgnauit. i.ſl⸗

*. ſimiles. —

8 (Ex noua. nota
ꝙ ab initio nõ va
luit ex poſtfacto tñ
ↄual cit.

—

r de

ſis manentibꝰ

valet qð reſigna-

uit poſtea. vl dic ſt
cut nũe de nouo fa
cere põt:ſic vetus

non reſcinditur: et

Secũdus Quibus nõ ẽ p.fa. teſt.
gmn boc dienoua voluntateſtacſta aliud in pagano.vt. .äb? caſtreuſbus, 1 (Auguſtl uonu dicta nonbabenus.
mo.teſ. ufir. S. ui0K—es. m (Bubſriptõne. cuius verba non babemus. J
v (NLeges. l. digeſto. v t. ff. de col. bo. l.i. F. nec caſtrennſe. n ¶ Aeteranis.i.filijſfa.de quib as bicloquitur.
arar r deancidl vdiuer C aduoca. diur. O Eid parentes. na liberi defuncti militis ⁊ᷣ fratres patrẽ excludebãt
iud.l.foꝛi.. alie plures. J vt. C. cõmunia de ſuc.l. fi. bodie ſoli liberi militis.v? in aut.de bere. qᷓ
* Kanbuſda⸗ ʒvt . ab inteſt. de. . ſi igit defũ
conſulibus ⁊ pꝛefe aus. col. x.
ctis legionũ 1 petee“ „„ —.. „ bpbPb Jure cõi.non heredi⸗/
ſidibus Puincine- legesqʒ pꝛincipales conſti · cõmunipentinebit.Exhoc eario ꝛled ich deaihan⸗
ee tutiones quibuſdaʒ quaſica intelligere poſſumus quod i. deli ig benſtregg
