uoꝛ.qꝛ calefacit a⸗ Uia :adr feruoꝛe aut feritate ciasactõnes ⁊ de pauperielo eengentenn r eler
moꝛ.vt in aut᷑.qui. . rinten, ſtE z enzatzs beac. Item condemnak in
mo. na.ef.le. illõ pauꝑiem fecerint :oralisac- cum habebit nndzenaete. duplũ occaſiõe dãni dati
d (Feritate. i. crude⸗ tio lege.xij. tab. pꝛodita eſt. nesp ſertipẽales de eadez re in alijs rebus ex boc edi⸗
elarrn Que animalia ſinoxe dedan ↄcunrẽtes alia aliã ↄſumit. Feprtie e e grvulgo
. e¶ ¶ Aciio. que voa Lur: ꝓficiunt reo ad liberatio B bisp erquogagce , ». wr ber ißre do
1 tur in factũ.vł ſin nem.quia ita lex.xij.tab.ſcri — ſſi mus auos Le 8 modos agenal de edili.
re Prarekruipraſterumcig. . rHabebirt orle aio 5
afr. ee 2Eh E 30 Otr.- vie-
ee ¶ Pꝛodita.i.ad, troſuſ calce ꝑcuſſeꝛit:autboſ n NVnc admonẽdiſum vi5. eß. bicaũt. cc.
nnvrg e. Comnupeter ſolitus conupe Dagere poſſe quemlibʒ· E eradelcr faco lo
ler. .. inaute e.f. tienit. Hecautem actioin hiſ hoiĩem: aut ſuo noie:aut alie 3 (Koͤſumit boc intelli/
nbee dee — quecontta naturam mouen no. alieno: ueluti ꝓcuratoꝛio Scesce Penenche
dolin vroq; erem tur: locum habet. Eere⸗ tutoꝛio:curatoꝛio: cũ olim in ad euidentiam iſtaru dic
H blo na eiam ide ẽ ruʒ ſi genitalis ſitueritas ceſ ulſu fuiſſet altenus noĩeager auaͤd a coperurplures
piin buus i ſat actio Deniq; ſiurſusu nõpoſſe: niſi ꝓpupillo: pli: an:autotopcnales i
6 b (er autem. on git a ðño ⁊ ſic nocuit:non po bertate: ꝓtutela: Pꝛetereaꝰ du de re eruroꝛie aun
tra naturam.i.con Qan m dijg romieniri Roſtili WPir ie pẽaleſ:alie rei pſecuto
ris illius aĩalis:lzʒ 3 Sellenet lera. Ee E oẽ ſ exvno delicto:tũc vna
ſit ſua conſuetulo euaſi⸗ 1(Naupies autẽ eſt pud hoſteseſſent:aut reipu-⸗ tollit Bllau prepege ala
dt. WEt . FeS 22——— 2 „ 171 „ „ „Vl. H. . ,dD
. r ade duonn damnuz ſine imuria facients blice cauſaabeſſent: quinein Balen ve tdeaug d,
1 Pandana niaie datum. Mecenim poteſt ani- eoꝝcuiustutela eſſent. ⁊ qa uod õ te
pars boum nõ cor a r Ee 3 Asret ü rap.l.i.⁊.f.de ac.⁊ obl.
i nupetit:qꝛ eqͥ ⁊ ho mal ĩiuniã feciſſe dici qdð ſeſu hoc nõminimam incõmodi⸗ ſeruũ.i.rñ.⁊.l.cuʒ ex vno
. ues diaiturmaͤſue carʒ.hec ſunt quead noxalẽ tateʒ hẽbat ꝙ alienonomine delcro non autẽ concur⸗
6 ti. ⁊ mãſueta dicun önem ptinent. eterũſci- ,»ecz ercii 5 u. vt hic dicit. vbi autẽ ex
ſcuntur. Andebm aum Eiree dedaleleo P⸗ 0 1t alterã ẽt pceptõe. al. pꝑ ex
aenen ne. hibeninos canem: uen: apr mtoꝛes ſuoslitigare. Njay ? ab ve e. lnuc
manſuetoꝛum. naʒ urſum leoneʒ ibi habere quo moꝛb? ⁊etas:⁊ neceſſaria pe oss (nrrei ꝑſecutoꝛie dic
i maioꝛ pars canu Mulgo iiter ſit: ⁊ ſiadueꝛſuſ ea regrinatio.itemq; alie multe ꝙ aut cõra eundẽ dant:
ene gane⸗ factum enit ⁊ nocitum libero cauſe ſepe hominibssimpe⸗ Permranenstegunſtupe
. nim paſcitur. Ded homieſſe dicat᷑:qdᷣbonum 7 dimento ſunt:quominus rey ffloc. ſi merces. S. culpe.
rle⸗ derto vt ſe⸗ condemnetur. Ceterarũue curatoꝛ neq; certisuerbis ne- p excep. vt.f loe,llocu. *
fi. que eſt contra M cõdemnatio. In tercõ ca
4 Bot vtlis: vribi ſu i
4 l. vtilis: vt —„27 u ſq; qñ alia eſt penaliſ ⁊
locũ habeat: directa non. vt hᷣ ⁊. ff.e.l. i. F. in beſtiſs. altera rei ꝑſecutoꝛia tñ̃:ſubdiſtin gue.quia aut eſt penalis oꝛiginaliteꝛ
¶ Si genitalis. ſ.ſta genere babeat ꝙ ſit feaer.. unnnc neutra p alteram tollitur. vt. f. de fur. ſi pignoꝛe. 5. cum furti. 1. ff.
4 le eritas. i. crudelitas. de condi.fur.ſi ꝓ fure.S.furti.hoc tñ fallit in caſu.vt.ff.nau.cau. ſta.l⸗
4 Actio. ſ. direca. idem.ꝭ.fi.quia ibi altera cõpetebat de iure cõi:altera deiureſpali.aut
berpoſta er S. defe di ſre Pan daſgnen er denetib:stevne ꝑ alterã tollitur. vt.ff.qð metꝰ
uanefeit. vt. S. de re. di. §. fere. V. metum.ꝭ.licet.acc. r
. n ¶ HPaupies, mirabilis eſt hec erpoſitio ⁊ legalis.⁊ ideo ſicfoꝛ Rubꝛi. De bis ꝑ quos ⁊c᷑. quia de actõibus diximus videamꝰ ꝑ
4 te dica:qꝛ paupꝑiem aliquã facit ſieut ⁊ damnũ diminutio vel gquos exerceant᷑.⁊ in boc incipit. HNũc ⁊c̃. ——
depditio pꝛimonij dicit. vt. ff. de dam. infec. l. ij. acc. Mcadmonedilumus:i ämonemus. p ¶ Agere.ſ. hodie.
o ¶Caret. qñq; tñ res inaĩata iniuriã facere dicikumpꝛopꝛie.vt Aꝝ ¶ Quẽlibet. ſ. idoneũ ꝓpter ſeruũ qͥ nec ſuo nec alieno noĩe ad/
N ff. coõmo. l. ſi j iudi W
cmo. l. i vt certo. F. plane ſi cõmodaui. mitn. vt. . iudil.ſeru. It ꝓpter pupillũ.·vt. C. leg. ba. torũi.
u p ¶ Ad noxalẽ. ſupꝛadicta duo: ⁊ ꝙ noĩe fere beſtienõ agat bac a (Qum. i. ;uis. b ¶ Wꝛ eteres eor. ſ. ſi qs faceret funũ captiunis
4 actone. ⁊ ꝙ noĩe mũſuete noxaliter tiñ agal. vt.ð ꝓ. .⁊ ĩ pᷣn.tni. veę reipublice cq abſinibus. HZ ͦUMU

Dui . pupilli.

d ¶ ¶uius.i.alicuius.q.di.no

mine eoꝛũ qui ſunt in tutela captiuoꝛum

⁊ eipublice cauſa abñtium.acc.

e ¶ Impedimento. Sed quid ſi nullum ſit impedi mẽtum. Rñ.idem. ut

ff. de ꝓcur. l. is. F. vſus.

¶ Verbis. immo quibuſ⸗
libet aptis tñ ad hoc ſiue
generaliter ſiue ſp ãliter. i

caſibus tamẽ ſpecialemãꝗ

datum exigitur.ut interdi

cto delib. ho. exhi. vt. ff. ð
ꝓcu.l.põ. Itẽ ſimãdo a⸗
licui ꝗꝙ; inueniat marituʒ
filie mee.vt.ff.de rit.nup.

l. generali. Item in cauſa

ſuſpecti tutoꝛis.vt.ff.ð

cura.non ſolũ.S:ſi. Item

qſñi duos generalłr faciop
curatoꝛes.nam neuter ab
alto exiget niſi hẽat ſpãle
mandatũ. ut.ff.de ꝓcu.l.

itaq;.⁊.l.qͥ duos. Jtẽ in

inte. reſti.pet᷑.ut.ff. de mi⸗

no. l. illud. S. ſi talis.

ff ¶ ſadugſand
g ¶ Luicũq;ʒ.ſ.habili:non
milin. ut.ff.de ꝓcu. filius
§. vetera. Itẽ non femia.

vt. ff. depcu. femĩs.itẽ nõ
habẽs imminẽs impedi⸗

mẽtum quare non poſſit

cogi.vt.ff. de ꝓcu.l. neq;
femina.itẽ nõ minoꝛ.xxv.
annis. vt. ff. de ꝓcur. ſi mi
noꝛ. Itẽ non furioſus.vł
mutus.ut. ff.de ꝓcur.l.ij.

§. furio ſus.⁊.l.mutus.i.

rñ.itẽ non accuſatꝰ de cri⸗
mine capitali. vt.ff.de p⸗
cura.l. rerum.

b ¶ Rem tuã. ergo ⁊ vnas

⁊ plures.ergo nũcius ⁊ ꝓ
curatoꝛ.qð verũ eſt.vt.ff.

dspet
I efendere.ſ. mandato

iuterueniẽte.als ſimplici⸗/
ter poſttum hocverbũ de⸗
fenſoꝛ ſnnemãdato.ſʒ ꝓ/
curatoꝛ cũ mãdato eſt. vt
Fdepn. dHeurac F.e
cõtrariũ.⁊ facit ad hũc.S
ff. fa. herc. l. plane. in fine.
le Aibero. vt. ð. eo. qͥ da.

qʒ pñte aduerſario immople
rũqʒ eo ignoꝛãte conſtituituꝛ
Quicũq; eni ꝑmiſerisrẽ tu⸗
am agere aut defẽdere:istu⸗
us ꝓcuratoꝛ intelligitur. Zu
toꝛes et curatoꝛes quẽadmo-
dũ cõſtituũtur pꝛimo libꝛo ex
poſitũeſt.
Atiſdationum modus
lius antiquitati placu-

compellebatur:ut ſiuictꝰ eẽt
nec rem ipſaʒ reſtitueret:nec
eius litis eſtimatõnem:pote/
ſtas eſſet petitoꝛi:aut cuʒ eo
agendi:aut cum fideiuſſoꝛi⸗
bus eiuſ que ſatiſdatio appel

latur iudicatum ſolui. NHnð

autem ſic aspellatur:facile ẽ

intelligere. nanqʒ ſtipulaba⸗

tur quisut ſolueretur ſibi qðᷣ

fuerit iudicatum: multoma⸗
gis is qui n rem actione con/
ueniebatur ſatiſdare cogeba
tur:ſi alienonomine iudiciuʒ
accipiebat. Ipſe autem qui ĩ
rem agebat:ſi ſuo nominepe
tebat ſatiſdare non cogeba⸗

tur.pꝛocuratoꝛ uero ſiin rem

tu. te. poſ.p to.⁊ de le. ag. tu. alios ſequ entes.ti. uſq; ad ti. de latil.

tuta.⁊ curak.

Kubꝛi. Deſatiſdationibus. facta mentõne ꝓcuratoꝛũa quibus
ſatiſdatio exigitur:cõpetenter de ſatiſdatõne ſubiungit.

= „

nui vel teſtamẽtarij

Atiſdationm. poſſeſſoꝛ.ſuo noĩe conuẽtus.

Au eores nias⸗ —
ntelligere.cũ nomẽ ſit ↄſequẽs rei.ut.S.de dona.S.eſt ⁊ aliud.
dericulũ. ff. de iureiu. l. nam poſtea.
Cdicti.ſ.pꝛetoꝛis.qð edic

— .

tũ tamen non habemus.
Dis. ſ. tutoꝛibus ⁊ curatonbus. Sʒ qñ hoc. Rñ.foꝛte tũc qñ erant
ſꝑ inqͥ ſirõ em. nã tũc nõ cauebãt derato.

r ¶ Sanſdanio.ſ.de facto. acc. .
8 (Mecitaq; erãt. bic non deber eſſe. S. m Jo.quia ⁊ quod ſequitur ẽ

deantiquitate.

r ¶Egeb atur. vt ſuo nomine agens non caueat rem ratam eẽ dſim ba/
bůurum. ut. S. e. . ipe autẽ.⁊. S.ꝓcur atoꝛ.

De ſatiſdationibꝰ

t:alium nouitas peruſuʒ am
plexa eſt. Olim enim ſiin rẽ
agebatur ſatiſdare poſſeſſor

—

„ ¶( Himnimddo.ſ.cuʒ mãdatovel ſinemãdato. QAuia nẽo. no.

antiquã regulã que eniam hodie bona

reus.⁊.ff.de/pcu.l.non videtuar.

6

eſt. vt hic. ⁊ .e. S. ſivero.

x ¶ Logebatur. in hoc ſolo caſu differebat ab actõe in rem:lʒ-ꝑ

multa verba bucuſq; iuter eas notauerit differẽtiam.

agebat: ſatiſdare uidebatur

rem ratam dominium habi⸗
turum:periculumꝰenim erat
neiterum dominus de eadeʒ
re experiatur. Zutoꝛeset cu⸗/
ratoꝛes eodem modo quoet
pꝛocuratoꝛes ſatiſdare debe
re uerba edictirfaciebant ſed

aliquando his agentibus ſa⸗

tiſdatio rmittebatur: hec ita
erant ſi in rem agebatur. Si

uero in perſonam ab actoꝛis

quidem parte:eadem obtine

bant que diximus in actione
qua in rem agitur:Abeiꝰ ue⸗
ro partecum quo agitur:ſiꝗ⸗
dem alienonoie aliquisinter⸗
ueniret omnino ſatiſdaret.

Quia nemodefenſoꝛ in ali⸗
ena re ſine ſatiſdatõne idone
useſſe creditur.ꝙ ſipꝛopꝛo
noĩe aliquis iudicium accipie

bat in perſonam iudicatũ ſol

ui ſatiſdare non cogebatur?*.
(Sedhechodie aliter ob⸗
ſeruantur:ſiue enim ꝗain reʒ

actione conuenitur: ſiueper⸗

ſonali ſuo nomine nullam ſa
tiſdatõnem pꝛo litis eſti-
matione dare cõpellit᷑:ſed ꝓ
ſua tãtũ pſona ꝙ in iudicioꝑ
maneat uſqʒ ad tenninum

atiſdatiõem.
id ẽ nullã ꝓmiſſio
nẽ ꝑ fideiuſſoꝛeſ fa

cere.naʒ ſatiſdatio

ꝑ fideiuſſoꝛes fit.
ut. ff. ꝗᷓ ſatiſda.co.
l.i. nã nec defẽdn

do: nec de dolo qoͤ
abſit nec iudicatuzʒ

ſoluere ꝓmittit: q̃
tria continẽtur ſub
hac clauſula.ſ.iudi
catum ſolui.nec vl
lam aliã niſivnam
quã ſubijcit. Sed
econtra nunquid

actoꝛ aliquam fa⸗

cit ſatiſdationem.
Dic ꝙ ſic ꝙ duas
Pꝛimo ꝙ litẽ con

teſtabitur vſq; ad

duos mẽſes connu
merãdoſ a die libel
li poꝛrecti.vtĩ aut᷑

ð execut.⁊ his.S.i.

que aut᷑.eſt.C. ð li
te conte.l. libellum
aliam ꝙ pfiſetvſ⸗
qʒ ad fi.⁊ ſi victus
fu erit in iuſte ſe no

uiſſe litem: decimũ¶G

Ptem litis noĩe ex⸗
penſarũ dabit reo

vt in aut.ð litig...
sd ↄdudẽedas. q ẽ

in. C. S epi.⁊ deri.

aut. generalit. qñ /

qʒ tñ be due ex con
ſuetudine non ſer⸗/
nantur.

ſatiſdatio appeltlta

tur iudicio ſifti ut bic patet.ꝛ.ff q ſatiſda.co.l.ij..pᷣtoꝛ ait.ĩ fl.

Et caue tibi in notanda differẽtia hoꝝ capitul oꝛũ.hic enim pri

mum loquitur quando immobilia non poſſidet. ut hie.⁊.ff.qui

ſatiſda.cog.l.ſciendũ ẽT.

b n terminũ.quod eſt tempus diffinitiue ſententie. Sʒ nun

quid fideiuſſoꝛ rã diu ten etur ſalicet qᷓ;diu durarlis. Rñ.diſtin

gue.aut fid eiuſſit in certum tempus:tunc tamdiu tenetur ⁊ nõ

vltra.vt.Q. fideiuſ.l.penul.aut non.necin cã publica: nec in

ſenptis: ⁊ tunc non tenetur vltra duos mẽſes. vt dicta.l.C. de
fideiuſ. dicitur. Et eſt ratio.quia actoꝛ videtur ſibi remittere:cũ

pꝛomiſerit litem ſe conteſtaturum vſqʒ ad duos menſes. vt in
auten. ð execu. colla. vij. S.i.ſi autem in cauſa publica vel ĩ ſcri⸗

ptis:tunc perpetuo vel quod eſt verius vſqʒ ad triennium tene
tur:cum tantũ duret inſtantia cauſe.vt.CL. iudici.l.pꝛoperã
dum.in pꝛincipio. Sed nunquid ſub pena fiet hec ſariſdatio.
Heſpon, non niſi ↄuemiat᷑ inter partes.led intereſſe mñ yenit. ut

Eſrn vbi poſſidet immo/
el E bilia. Ité ꝓpt pᷣui

ff. qui ſatiſda. co.l.ij. F.fl. ſed ſi ẽpmiſſa ⁊ ẽ ſtatutũ tpᷣs infra qð
ten eat᷑ fideiuſſoꝛ.ſi quidẽ ſex mẽſium ẽ:infra alios ſex mẽſes po
terit fideiuſſoꝛ moꝛam purgare.ſi maius: nõ habeat tamẽ niſi
ſex mẽſes infra quos põt ⁊ moꝛa pene purgani ſi exbibeat᷑ reus
lIʒ pꝛimo exhibitus nõ ſuerit.vt. C. de fideiuſ.l.añpe.Sed qͥd ſi

poſſidet imobilia
ñ auealeute
oↄpueniat᷑ in.c.nũ .
ſanſdabit. Rñ ſle litis:uel cõmittit᷑ ſue ꝓmiſſi-
ea minus ieo oni cũ iureiurãdo quã iurato
eaſtin roto ᷓ ad to fiam cautõemuocat ul nudã
emnt peIpmiſſionẽ uel ſatiſdatiõem
qui. berel. ſiſeu? pꝛo qualitate ꝑſone ſue dare
eus. cöpellit. Sinaũt ꝑ ꝓpcurato-

a ¶ Pꝛomiſſioni. l. rẽlisuel infert᷑ uel ſuſcipitur

legiũ. vt· C de p̃n.
agẽ.l.fi.⁊.C.li.xij. s s
dedig.l. quot. tre lel pñs dñs litis in iudicio ꝓ⸗
⁊ in caſu qñ ñ po- curatoꝛis ſui ꝑſonã non cõfir
ſidet immobilia t . 5 — b bi
¶C.in oẽs taʒ ci.qᷓ mauenitrataʒ rem dñm g0t
cri.l.ibi iuratoꝛie turũ ſatiſdatõnem ꝓcuratoꝛ
tñ cautéema᷑t.
nn r do.⁊ ſi tutoꝛuel curatoꝛ ut. a⸗
c ꝛomiſſione;. „ Ir
repete dore obein lietales pꝑſ· one que alian re
iconomuf er alij Nũ gubernatõem receperũt li
clerici.vt in aut᷑.de 6 S1 6 i1. gi
ſan. epi. 5. ſi quiſ te Abuſa ſaall Beii e
pecuna. Uero aliquis coneſmi: Niqumide
qllber ſo emnor p eſt: põt uel ipein iudiciuʒue-⸗
Wonen accipit. v nire:⁊ ſui ꝓcuratoꝛis ꝑſonaʒ
ein o voe r piiudicatũ ſolui ſatiſdatõem
qui alteol . ſolẽni ſtivulatõne firmare:ul
ij. 7.S.q ait ptoꝛ.ſʒ mAiriiz ſati 6
nũqͥd hodie indiſti extra iudiciũ ſatiſdatiõʒ erpo
cte ſatiſdandũ eſt. Nere ꝑ quaʒ ipᷣe ſui ꝓcurato⸗
vt in aut.de exhi ⁊ J
intro.S.ſuſcepto.q̃
E in. C. delit. ↄteſ.

autẽ.offerat᷑.Rñ.illa ſᷣm diſtinctõem huius.l.intelligit᷑. naʒ po
ſterioꝛes ꝑ pꝛioꝛes intelligunt᷑.vt.ff.dele.⁊ ſe.cõ.l.ſed ⁊ poſteri
oꝛes. e ¶ Perſone.ſ.rei. .
MMãdatũ. extra ius factũ.
Inſinuatũ.coꝛam iudice demonſtratum.
Coôfirmauerit. repete non. nam cõfirmare poteſt ⁊ tunc ſatiſ
dare non tenet. vt. ſ. F. pxi.
¶ Mabituꝝ.i.ꝙ dñs ratũ habebit. ⁊ cõmittit᷑ q dñs ſcit ⁊ pot
hre ratũ ⁊ non bʒ.vt.ff. rem ra.ha.quo em̃.⁊.ff.de ſoł.l.ratum.
ubi dicit᷑ ratũ aũt hr̃e dñs dʒ cũ ꝑꝛimũ certioꝛ factus c.hic tñ di
ſtin gue an ſit certũ br̃e mandatũ:⁊ tũc nõ cauet.vt.C. ð ſatiſd.
l.i.aut certũ ẽ ; nõ bʒ:⁊ tũc etiã cũ ſatiſda.nõ admittit᷑vt.ff.ð
neg. ge.ſi pupilli.S.fi.aut dubiuʒ ẽ ⁊ tũc ſᷣm pe.ẽ in electõne rei
vtrũ exigat ꝓbatõem mãdati a ꝓcuratoꝛe an ſatiſda. recipiat.
⁊ ẽ ꝓ eo ar.in aut᷑.de col..eos.in fi.col.ix. Sʒ ibi nõ loquũtur
ðᷣ ꝓcuratoꝛe ſed de exactoꝛetributoꝝ. Sʒ Jo. ecotra dicit eẽ in
electõne ꝓcuratoꝛis qð duoꝝ iſtoꝝ facere velit.qꝛ quotiens ad
duo qͥs alternatiue tenet᷑:eius ẽ electio.vt.õẽ.de act.S.huic. B.
aũt diſtiguebat vtrũ diceres nõ habes mãdatũ:⁊ tũc ꝓbet mã⸗
datũ.ᷣ an dicat dubito: ⁊ tũc ſatiſdat.ſʒ Jo.opin.verioꝛ ẽ.pᷣſtat
etiã aliã cautõem ꝓcuratoꝛ actoꝛis.ſ.ð defendẽdo eũ ꝓ qͥ agit.
vt.ff. de pcu. bu. .fi.als denegat ei actio.vt. ff. de pcu. l. mutꝰ

De ſatiſdatio.

F. peng. le MAlienarũ. vt pꝛes in bonis filioꝝ.vt.C. de bo. ma.l.i.
⁊ de bo.que li.l.fi.O.vbi aũt. Itẽ oꝛphanotropbi ⁊ getrophi.vt.C.ð
epi.⁊ cle.in oꝛphanotrophos. Itẽ iconomi vel actoꝛes vel ſindici.vt
ff.qð cuiuſq; vni.no.l.i.S.qͥbus.⁊.l.nulli.⁊.l.itẽ.S.i.⁊.C. de ſa.ſanc.
c.iubemus.circa pꝛin.ibi:nulli iconomi.⁊.C.ð epi.⁊ dle.oẽs qͥ vbiq;

—

ris fideiuſſ. oꝛ exiſtit ꝓoibus
iudicatum ſolui ſatiſdatõnis

cldauſulis? ubi ⁊ ð hypotheca

ſuarũ reꝝ ↄuenire cõpellitur
ſiue in iudicio ꝓmiſerit: ſiue

extra iudiciũ cauerit:uttã iße

qʒ heredes ęius obligentur.

in actoꝛiſ quidẽ ꝑſona: ſinec¶ Alia inſuper cautela ul ſatiſ
mandatũtactisinſinuatũs eſt datõne ꝓpterꝑſonãipᷣiꝰ ex-

ponẽda qð tꝑe ſententie reci
tãde in iudiciouenerit uel ſi
non uenerit:oĩa dabit fideiuſ
ſoꝛ que in ↄdẽnatõe cõtinẽt/

dare cõpellit᷑:eadẽ obſernan niſi fuerit puocatũ.¶ Siue

ro reus pᷣſtoex quacũqʒ cã nõ
fuerit ⁊ alius uelit defenſiõeʒ
eius ſubire:nulla differentia
inter actõnes in rem uel ꝑſo⸗

naleſ introducẽda põt hoc fa

cere:ita tñ ut ſatiſdatõem iu
dicatũ ſolui ꝓ litis pᷣſtet eſti⸗
matõne. ¶ Memo enim
ueterẽregulaʒut iam dictũ ẽ
aliene rei ſine ſatiſdatõne de

fenſoꝛ idoneus intelligitur.

Que oĩa aꝑtiꝰ ⁊ ꝑfectiſſime

GF. B nihilominꝰ.itẽ ap ocri

pharij.vt in autẽ.qũo ozʒ

epiſ. S. ⁊ illud. itẽ mgr̃atꝰ
nomĩe municipij. vt. C. ð

iur. ꝓpter cal.l. ij. F. i. Iſti

em̃ pſñit inferre ꝑ aliũ lites
vt hic ſubijcett.
¶ Inferũt. p ꝓcuratoꝛq
qð ẽ intelligendũ ſi pꝛiu.
ip̃i litẽ ↄteſtent᷑:⁊ ſic linũ
dſi efficiant. vt. C. de pꝛo
cu.l.neq;.alłs nõ cum nõ
dhi ſʒ admĩſtratoꝛes ſũt.
pcuratoꝛ a dño dʒ coͤſti
tui. vt. ff. de ꝓcu.l. i.ĩ pꝛic.
ſed ſi ipᷣe ſupꝛadicte ꝑſõe
agũt:nũqͥd de rato cauẽt
vel de iudicato ſolui ſi cõ
ueniunt.Rñ.nõ.vt.C. de

agdhmi. tu. l. tutoꝛes debita.
7.l.ſancimus. F. defenſio⸗
nẽ.iʒ tñ in tutoꝛe videtur

dicere lex ð ſi ſit incertũ 5
officio ſuo.vt.ff.deadmi.
tu. l. vul go. ſy certe ibi nõ

dicit qꝙ; debeat de rato ca

uereſz ꝙ reus damnũ nõ
ſubibit ꝓpterea ꝙ iſte nõ
ſit tutoꝛ. Sʒ q̃ ẽ rõ ꝙ pꝛo
curatoꝛes ſatiſdãt: ſed ſu
pꝛadicte pſonenõ.Rñ.qꝛ
S.dicte ꝑſõe q̃i dñi ſũt vt

ff ꝓ empto.l.q fundũ.S.

ſi tutoꝛ.⁊.C. ð epi.⁊ cleri.
oꝛphanotrophos.ſʒ inp
curatoꝛibus ſecꝰ.quia nõ
ſunt dñi vere ſy ficte. vt. ff

de ꝓau.l. i.in pꝛin.
m Oſis. pñitem accipe
ſi

etiã ſi ſit in oꝛtis vel in cõ
tinẽtibus edificijs vt.ff.ð
ꝓcur.l.pñs.⁊.l.qͥ in foꝛo.
7.l. ideo.

n ¶ Hot. i debet ſᷣm quoſdã.dicũt em̃ ꝙ ſi dñs ẽ pñs ipᷣetm̃ dʒ fideiu⸗
bere ꝓ/ꝓcuratoꝛe ſuo.ſi aũt abñis ẽ ꝓcuratoꝛ põt ⁊ dʒ fideiuſ.ſuos datr
⁊ facitꝓ eis.ff.iudi.ſo.ſi ad defend endũ.⁊.ff.de pcu.l.qͥ ꝓpꝛio.in pᷣn.
yvel certe dici põt ꝙ etiã ſi dñs ẽ pñs tamẽ poſſet ꝓcur.dare fideiuſ.cũ
etiã ſine mãdato qlibet poſſit aliũ defendere.vt.C. de ſatiſda.l.i.c.¶
de ꝓcu.l.exigẽdi.⁊ etiã inuitũ.vt.ff.de ſotł.l.ſoluc.⁊ ita ꝓpꝛie acepit᷑ ᷣ
verbũ põt. o ¶ Exponere.actoꝛi vel notario ſcribẽti ꝓcuratiõem ex
cuius ſtipulatõne querit᷑ actoꝛi vtilis actio.vt.ff. rẽ pu.ſal.fo.l.nõ q̃ſi.
p Llauſulis.qͥ clauſule tres ſũt.ſ.dedefendẽdo reo ⁊ de dolo qð ab/

₰

ſit.⁊ qð ſonat ipᷣm verbũ.vt.ff.iudi.ſo.l.iudicatũ ſolui.⁊ bic dici᷑.

Coôpellitur. p iudicenm.
r ¶ Meredes ſui.nam habet naturã hec ſtipulatio vt ad heredes tranſ
eat ſicut ula iudicio ſiſti.vt.ff.ſi qͥ cau.l.ſi eum qͥ.S.in iure.
ſius. ſ. rei. t (Exponẽda. a ꝓcuratoꝛe.
Aeniat. ſ. reus qͥ litẽ pꝛius cõteſtatus ẽ ſuo noĩe.

— ——— —

ſideiuſſoꝛ datus nũc a pcuratoꝛe. acc.
Cotinẽtur. ergo dz ↄdemnari ꝓcuratoꝛ pfis.
Si vopſto. . pꝰ litẽ cõteſta. a ¶ Satiſdatõem. no. q ſiue intue
niat ꝓcur.añ litẽ cõteſ.vt.S.e.ſi vo.dʒ ſatiſdare.ſiuepoſtea. vt hic.et
C. de ſoꝛ. eiul.li.l.iuenecob. qð ðꝛ ꝙ dʒ fien añ li.ↄte.vt.ff. de pcu.l.
pp. ⁊. l.ratibabitio. qꝛ ibi interuenit ꝓcun añ li. cõteſ. vbi aũt poſtea
interuenit:⁊ poſtea ſatiſdat.vt dicum .

8

V
5

11

9*£

„

—

–

llemo. ſ/pcuratoꝛ. 1 (Dicü. 5. e. F ab euss.

a (Regio. ſ. Lonſtantinopolis. vel dic de veren ſoma.
b ¶ Capur. C. de ve. iu. enu. l. i. F.nulli.. S. ſed ſi quale. .
c ¶ Dequi.ĩmo nõ vid et inſpidendũ qͥd ibi fiat.ff. de offic.pᷣſi.l.ſ lʒ.q̃

ẽS. Sed hᷣ ẽ intelligẽda qũ ex certa ſcia eſt ↄſuetudo vel lex:nõ ꝑ erro
rẽ vt ibi.⁊ facit ad hãc.f. 2
de le.⁊ ſe. cõ. l. de quibus
d (Ve ppetuis ⁊c̃.qͥa de
actõibus ẽ dictũ: ⁊ qᷓ daʒ
ſunt ꝑpetue:q̃dã nõ.iõ ð
his ponit vt.j.e.in pꝛinc.
Itẽ qꝛ q̃dã trãſitoꝛie ſũt
heredibꝰ ⁊ 5 heredes.⁊ ð
his ponit.j.e.S.nõ autẽ.
I.Oc loco.ex.l.xij.tab.
Nrinneber vrif fa⸗
mi. her. l.i. Itẽ noxalis ðᷣ
pauperie.vt.S.ſi quadr.
paupe.feaſ.di.in pꝛin.itẽ
de noxa. vt. S. denoxa.y.
ſinautenm. —
e¶ Coͤſulto. vt bereditanſ
petitio.vt.ff. de here.pet᷑.
itẽ veniũt.S. pꝛidie.⁊.C.
ð pe.here.l.fi.in pꝛin.iteʒ
⁊ ſi qͥs clauũ denaue ab/
ſtul erit: cuius cã tota na/
nis perijt.vt.ff.ð incẽ.rui.

a quotidiano iudicioꝛũuſu in
ipis reꝝ documẽtis apparẽt.
Quã foꝛmã nõ ſolũin hacre
gia urbe: ſʒ etiaʒ in oĩibꝰ nr̃is
ꝓuinciis ⁊ ſi ꝓpterimꝑitiaʒ
foꝛte aliter celebꝛãt᷑:obtinere
cẽſemus:cũ neceſſe ẽ oẽs ꝓ⸗/
uincias caput oĩim noſtraꝝci
uitatũ.i.hãc regiã urbẽ eiuſ⸗
q;obſeruãtiã ſequi.

De perpetuis et tẽpoꝛalibꝰ

et contra heredestranſeunt

nau. l. ij. . ſenatus. Oc locoadmonẽdi ſu
f (oͤnonibul r oane . mus eas quidẽ actiões
ex.l.qᷓ dat ex cõſtõnibꝰ qͥ/

que ex lege ſenatuſueↄſulto
ſiue ex ſacris ↄſtitutõibꝰ: pfi
ciſcunt᷑ ꝑpetuoſolere antiq⸗/
tus ↄpetere:donec ſacre ↄſti
tutiones tã in rẽqᷓ; in pſonali
bꝰ actõibꝰ certos fines dede
rũt. Eas rroq ex ꝓpꝛia pꝛe

buſlibet pꝰ.l.xij.tab.ↄſti
tutis.vt.ff.de ↄdi.ex lege
l.vnica.et.ff.ad.l.iuli.de
adul.qð aũt ex his.⁊.C.
de dona.l. ſi qs ar. F. fi. ⁊
S.de act..tnipli.vel ex q̃
cũq; alia ꝑte iuris. vt ple
biſcito.vt ptʒ in.l.aquił.
vt. S.ad.l.aqͥ.F.ceterũ. et
ff. ad.l. aq;.l.i. Hã quiq;
ſunt ꝑtes iuris pᷣter pᷣtoꝛi
um. vt. S. de iu. na. S. con⸗ — „
ſtat. ⁊ totũ ẽ ius ciuile.vt.ff. deiuſti.⁊ iu.l.ius aũt.⁊ actòes ex eo deſcẽ
dẽtes ſunt ꝑpetue vt hic dicit.i.ſine pᷣfinitiõetpis ſᷣm antiqua tpa.ſʒ
ſacre ↄſtõnes in ꝑſonalibꝰ metas impoſuerũt.xxx. annis.vt.¶. dep⸗
ſcrip.xxx.vel.xl.an.l.ſicut.⁊.l.oẽs.⁊.C.qͥbus nõ obij.lõ.tẽ.pᷣ ſc.l.ne⸗
qʒ vnũ.⁊.C. de anna.excep.l.i.⁊ deoſti.pe.l.ij. In realibus aũt impo
nit᷑ meta ꝑ ↄſtitutões in rebꝰ mobilibꝰ triũ annoꝝ. in imobilibꝰ.xan.
inter pñtes.xx.inter abñtes.⁊ hoc qñ titulũ hʒ poſſeſſoꝛ.ałs.xxx.ãno.
vt.C. de vſuca.trãſfoꝛ.l.i.⁊.S.de vſuca.S.i. In bypothecaria etiaʒ q̃
ẽ in rẽ certa ſtatuũt᷑ tꝑa.vel.x.vel.xx.vel.xxx.vł.xl.ãno.vt..ſi aduer.
cre.l.diuturnũ.⁊.C.depᷣſcꝛi.xxx.an.l.cũ notiſſimi.⁊ de an.exce.l.i. Sʒ
qũo erat ꝑpetua rei vẽdicatio ſᷣm antiq̃ tꝑa immo tꝑaliſſima.vt.S.de
vſuca.in pꝛin.ſRñ.ꝙ hic dicit ꝙ erãt ꝑpetue.ſ.ꝑſonaleſ.ſʒ meta impo
nit᷑ tã in realibus q; in ꝑſonalibꝰ.itẽ caue nibi qꝛ due ꝑſonales ſunt ci

uiles q̃ durãt ꝑ annũ tm.vna iniuriaꝝ q̃ deſcẽdit ex.l.coꝛneł.vt.C.de

iniu.l.ſi nõ Ouitij.alia q̃ dat᷑ ex.l.iuł.repetũ.vt.ff.ad.l.iuł.repe.l.ij.
g Eas.ſ.pᷣſcriptoꝛias penales.⁊ tũcnõ eſt neceſſe plerũq;.ðvel ſi ba⸗
bes pleruũqʒ.exponevtiſſſſſ.
b ¶ Plerũq;.hoc dicit ꝓpter rei ꝑſecutoꝛias q̃ ꝑpetue ſunt niſi in reſciſ
ſoꝛia q̃ annałẽ.qꝛ õ ius ciuile dat᷑.vt.ff. de act᷑.⁊ ob.l.in honoꝛarijs.ꝰ
ʒ.de ac..rurſus.⁊.j.e.S.itẽ.niſi in redibitoꝛijs q̃ dant᷑ ad tpᷣus lʒ rei
ſint ꝑſecutoꝛie.vt.ff.de edi.edic.l.ſciendũ.sS.fi.qꝛ dat᷑ id qð ↄuener̃t
Zhentes. Itẽ fallit dicta regula.ff.qð fal.tu.huiꝰ actõis.S.has actò.
nes.⁊ q̃ in frau.cre.l.ait pᷣtoꝛ.S.annꝰ.⁊.C.de do.l.fi.⁊.ff.de eo ꝑ quẽ
fac.ẽ.l.i.S.pe.ſi aũt ſunt penales pᷣtoꝛie locũ bʒ qdð hic dꝛ.vt ſint anna
les:ſiue ſint penales ex vtraq; pte ſiue ex altera tm̃.ff.de calũ.l.i.⁊ deĩ
ius vo.l.pe.⁊.ff.de ali.iu.mu.l.poſt annũ. .
. ¶ Annũ..vnlem.nã detalibus annis pᷣtoꝛes loqbant᷑.ᷣ yt pʒ.ff. pi

Pt tuodat᷑.abſurdũ em̃ eẽ eſtia⸗
actionibus? quead heredes uit anno eã terminari /Mon

—

⁊ vi ar.l.i.annus.x.ff.deedil.edic.l.ſciendũ.s.ft.niſt in caſu
vbiẽ inutilis ad ſui pꝛincipiũ:ſʒ ↄtinuus ad ſui ꝓceſſum. vt de
calum. annus. l? ¶ Aliqñ. ecce quare dicit plerũòdz.
¶ oͤſtirutõbus. de quibus dixit. S. ?. in p»in.

mP oſſeſſoꝛi·i· culibet poſſeſſoꝛiq vult ſuccedere iure ptoꝛio

hʒ bere peti. b.po.

. detabes. K fi⸗
T, ser =Tr S 272 deicõ. ere. pet. per
toꝛis iuriſditiõe pẽdẽt: plerũ totum.

ni ⸗ n Güt. vt qbꝰ ẽre⸗
./ intra annu uiuere. Maʒ 7 ſtituta hereditaſꝑ

ipius pᷣtoꝛis intra annu erat ſideccõmiſſum: qun

imꝑiũ:aliqñ tñ ⁊ i ꝑpetuũ e- bus dat here. pet.
ä 1 Lr . fideicõmiſſana. de
tendũt᷑.i.uſq; ad finẽ ex ↄſti. q̃ bes. pᷣdido titu.

tutionibꝰ introductũ. Qua⸗ ptotum.

les ſũt heqᷓs bonoꝝpoſſeſſo- Paroſiclſak no
m. „ — „7 ⸗ ctõem furti mani⸗
ni ceteniſq; ꝗbrdis locoſũt fſeſii eẽ ptoꝛia:ſ ñ
accõmodat. Furti q qʒmani s dewratg:
feſti actioq;ʒuis exipi ptoꝛis Tnrauts.
iuriſditõe ꝓficiſcat:tñ ꝑpe-⸗ P ¶ Nimauit.l. b·
toꝛ.⁊ idẽ in quali⸗
bet penali in eo qdᷣ
it annd eg termiman puenit ad delinqn
oẽs aũt actões q in aliquẽ aut —
ipᷣo iure ciuili cõpetũt: aut a dedo. l. labinus.

ptoꝛe dant᷑ ⁊ in heredẽ eq co⸗ q ( Mõ oẽs. ponit
diuiſionẽ. naʒ alie

petũt:aut dari ſolẽt Eſt eniʒ

ä 1 ſunt trã ſitoꝛie:alie
certiſſima iuris regula ex ma nõo. ſed ſupioꝛ fuit
leficiis penales actões i here ꝙ alie erãt ppenne

S .— — vt. S. e. in
dẽ reinõopetere uelutifuni puen vr ein

ui bonoꝝraptox:iniuriax di r
ni iniurie: ſʒ heredibꝰhmõi
actões cõpetũt:nec denegat t

pꝛiuatis vt ſubijcit
in exẽplis.⁊ ſubau
. di. vel quaſi male⸗
ficijs. vt. S. de obli. ex quaſt delic. S. fi. Quid in publicis de qui
bᷣtractat᷑. j. d edu. uch. Kũ.idẽ ⁊ plus.qꝛ enã li.ote.nõ trãſeũt
heredes.vt.ff.de accu.l.ex iudicio.niſi in quinq; caſibus.pꝛi⸗
mus ẽ̃.l.iul.maieſtatis:in duobus capituliſ tm̃ eius.l.vt.ff.ad
l. iuk. maie.l.fi.ſecũdus ẽ crimen hereſeos.vt.C.de apoſt. l.ij.
l. apoſtatarũ.in fi.tercius ẽ crimen repetũdan. quartus de reſi
duis. quintus peculatus crimen.vt.ff. ad.l.iul.pecula.l.fi.
a ¶ Coͤpetere. niſi lis fuerit ↄteſtata. vt.j.e.S. penales. ⁊.ff.ð ac
cu.ex uidicioꝝ.in fi.itẽ niſi aliquid ad heredẽ ꝑuenerit.tũc eni,-
tenet᷑.vt.ff. de calũ.in beredẽ.⁊.ff.qð me.cau. videamus.ĩ duo
bus tñ caſibus ẽõᷣ.vt in actõe vi bo.rap.q̃ nõ dat᷑ in heredem
lʒ ad heredẽ aliqͥd ꝑuenerit.ſʒ furtiua dat᷑ ↄditio.vt.ff.vi bon.
rap.l.ij. S.fi.itẽ in interdicto vñvi.qð in heredẽ nõ dat᷑ ſed in ſiʒ
ctum acio.vt.ff. de vi ⁊ vi ar.l.ij..fi. scc.
niurie.i.legis aquilie actioo.
beredibꝰ.i.de heredibus eoꝛũ qͥ; Pa ſunt h maleſicia.
Actõnes. nam bec nõ dat᷑ beredi niſi lis conteſtek.
Actõne. hoc iõ qꝛ non ẽ in bonis noſtris añ li. ↄteſt. vt. ff. de
iniur.l.iniuriarũ.ꝭ.iij.in pꝛin.⁊.l.intereſt.Et ẽ alia rõ.qꝛ nibil
mihi de pꝛimonio oabeſt nec reo adeſt.vt.ff.de col.bo.cũ eman/⸗
cipati.S.emãcipatꝰ.Sunt ⁊ alie ſimiles ei vt ſubijcit.in qbus:
nec actoꝛi aliquid de patrimonio abeſt: nec reo aliquid adeſt⸗
vnde idem iuris eſt quod ⁊ in iſta vt eſt actio in factumqͥ datur
contra libertũ vocantẽ pꝛonũ in ius ſine venia in.l.aureis.vł
filia vocãte pꝛem.vt.j.de pena te.li..fi.⁊.ff.de in ius vo.l.pe.
Ze in popularibꝰ actõnibꝰ.vt ſi qͥs habeat poſitũ vel ſuſpen
ſum. yt. ff. de hbis qͥ deie.l. ſi yero. S. que aũt. Quidã dicũt iden

b
c
d
E

de dolo. vt hic . ff

OQuanus
—

De exceptõnibus.

de actõe in factum de caluůniatoꝛibꝰ.ff. de calũ.l.hec actio.ſ̊ cer n rãſeũt. niſi in duob⸗ caſibꝰ.pꝛimus in actõededolo.vt.C ð do⸗

te ibi alia rõ.qꝛ bʒ ↄdi.ob tur.cãm.vtibi diat᷑. Itẽ qꝛ abeſt ibi
aliqͥd actoꝛi ⁊ adeſt aliqͥd reo.vñ nõ ẽ ſilis ſupꝛadictis.
nueniat᷑ bic ↄnnuat illi.S.q̃ eſt.j.penales.
SAliqn. actio.i.actio de dolo nata/ ppter dolũ adbibitũ ĩ con
trahẽdo.nam ſi de MZMD
dit dol? cãm Zctui:

a er excepta iniuriay actõe: 1 ſi

de dolo. l. elegãter 2
in pꝛin.ſi em̃ eẽt in tn etiaʒ ex ↄtractu actiocotra

cidẽs:ageret᷑ actõe

ret᷑ dolus. vt. ff. de

ect rob.. erzai⸗ depoſito: ad heredẽ eiꝰ ni- dit᷑ darete opoꝛtere efficaxẽ

—,i —
=

cepta inunan 1ſiqᷓ tu coactꝰ aut doloinductus
alia ſimil inueniat.¶ Aliqnaut enoꝛe lapſus ſtipulãti ti-
fuctiazer cio ꝓmiſiſti qð nõ debueras
5petritr: . Halꝗ inre rinilki in pꝛin.
eredẽ nõ cõpetit: ueluti cuʒ ꝓmittere:palã ẽ iure ciuilite Eub. De erecptioͤb⸗

lo. l.fi.ſecũdus in retractõe alicuius in ſeruitutẽ vel libertatẽ qᷣ ꝑ collu
ſionẽ ꝓnũciatꝰ fuerat ingenuꝰ.vt.ff. ne ð ſtatu defũ.l.i.S.ſʒ interdum.
o ¶ Bupeſt. bec de vita ⁊ traſitu actionũ dicta hm ꝙ in rub. ꝓmiſit di⸗
ctaà ſunt:nũc deiudicis officio di.qð cũ exponere debeat:iam pauca vt

modicũ reſpiret deliberat
nã ↄceptũ ſᷣmonẽ qͥs reti/
nere poret.
p ¶ Abſoluere.ſ. ab obſer
uatione iudicij.nã pꝛinci/
palis cã ẽ ſublata ſoluti/
one. vt. S.qui.mo.tol.ob.

em tenet actõnis.vt

7– h V ,— „— „
er eo veruvt punga teſtatoꝛ doloſe uerſatꝰ ſit in obligatũ eſſe: ⁊ actioq inten Equit᷑ qꝛ exceptõ vi

bul. x.ff. deac em. Hil ex eo dolopuenit. (e ſiniquũ ẽte ↄdẽnari:ideoqʒ

l. iuł.S.ſi vẽditoꝛ.

dar Ein beredes Nales autẽ actõesqᷓs ſupꝛa di datr᷑ tibi exceptio ꝙ; metꝰ cã
autidoli mali:aut ĩ factũ ↄpo
ſita ad impugnãdã actiõem. r Teenkaaun inuete.

vt.ff deac. ob! l. ximus:ſi ab ipᷣis pꝛincipali⸗

erzpebus. vd põe pus pſonis fuenint ↄteſtate:

caſum ꝙꝙ dolꝰ fuit

incigẽs vel ſupue ⁊ heredibꝰ dant᷑: ⁊ otra herf Ickiuris ẽ ſi ꝗs qᷓſicredẽdi s
niens ⁊ remaneret destrãſeũt . ¶ Supꝑeſt ut cã pecuniã ſtipulatus fuerit:

ↄctus:⁊ nõ agit᷑õ

beedeniſipuene, admoneamꝰ ꝙ ſiañ rẽiudica neqʒ nũeraueꝛit. Mã eã pecu
nt aliq ad ei. vt tqm iscũ quo actũẽ ſatiſfaci niãa te petere poſſe eũcertuz x
daeen eã te opoꝛtet:cũex
comiſit ipulatõe teneanis. Sʒ quia
poſito ca rumulluſ iſſet iudicii accipiẽdi tẽpe ut iniquũ ẽ eonoĩe te ↄdẽnani:
placet exceptõe pecunienon x ¶ Buipulãti. crederes te

in actõe depoſini qᷓ „ n d. 1,11,
dat in vupll 5 enn at actoꝛi officio iudicis cõue⸗

q dolũ cõmiſiti de nit eũ abſoluer:lʒin ea cã fu

vel incẽdij vel rui.

vel uau. ſy in bere⸗ dãanani debeat. Et hoceſtp
dẽno dar ĩ dublů gulgo antea dicebat᷑ oĩia iudi· nũerate te dᷣfẽdi debere. Cu
ius exceptõistꝑa nosſᷣm qðᷣ

ex dolo defuncti: lʒ

in ſimplũ det. vt. ff cia abſolutoꝛia eſſe.
depoſſti. l... F. i. ittte l
quał eſt actio in fa⸗ De exceptionibu..
n Anar gaeni⸗ ſ Dõ s
menſoꝛez: nõ aut Ceptio
Banreinee Equit᷑ ut de exceptio
mẽſoꝛ fal. mo. di.l. A e 55
iij. 5F. pe. Jdẽĩ a arate aũt ſũt exceptõnes de

Ren ifulaum fendédoxeon gfa ci quibuij-

erat cõuẽtus ĩ iure agit᷑. Sepe enĩ accidit ut licʒ
nt. f. ſi quis cauti. ipa pſecutio qᷓ actor erꝑit᷑ iu

ſi eũ. S.qͥ iniuriarũ

Itẽ imn actõe tribu⸗ ſta ſit:tñ iniq ſit aduerſuseũ
ioꝛia. vt.f.ð tibu. cũ quo agit ꝛuerbi gra ſ ime⸗

l. illud. F. fi. ⁊ ð bil
caſibꝰ loqͥtur h. .
als aũt ex Zctu agi

tur ð heredẽ etiã de dolo defuncti regulariter.vt.Ff. de ac.⁊ ob:

l. ex õctibus.⁊.l.ex depoſiti.que ſunt huic ↄꝛie.⁊ hãc ſpecialita
tẽ denotat hec littera cũ dicit:aliqñ tñ ⁊ c.

b ¶ Holoſe. dolo dante cam Zctui. vel dic incidẽti vel ſupueniẽ

ti vt modo diximus.

—

¶ Ba beredẽ. ſed ſi ſupueniſſet actio in factũ ppetuo ð̊ heredez

3 defunctü darek. vt. ff. de dolo. l.itac. ⸗ de dolo olim. j. ãnũ
vtilẽ hodie.ſ.bienniũ ↄtinuũ dat᷑.vt.C.ð dolo.l.ſi. S

offi. teſ. poſtbum?. 5. ſi. Yo. vl ſinepꝛepatoõe dat q̃rela hr̃di.ac.
m ¶ Dant. niſi in duob? caſibꝰ. pꝛimꝰcũ agit᷑ ad oꝑas ðᷣ libertũ
⁊ moꝛit᷑ pꝛonꝰ extraneo herede relico ad quẽ nõ mãſeũt opꝑe ẽt
li. otel. vt.ff. de ope.li.l.opꝑaꝝ iudicio.ſecũdꝰ in pꝛe repetẽte do⸗
tẽ filie qᷓ a viro diuerterat ⁊ decedat pater extraneo herede reli⸗
o etia lite vte.nõ traſit.vt. C. derei vxo.ac.S.videamus.

iã ſuꝑioꝛibꝰ libꝛis ſciptũ ẽ: x ¶ Obligatũ
ↄſtitutiõenr̃a coartauimus.
de exce ¶ Pꝛeterea debitoꝛ ſipactꝰ
ibꝰ diſpiciamꝰ.¶ Cõ fuerit cũ crechitoꝛe nea ſepe/
cunia peteret᷑ nihilominꝰ ob ʒ Efcard, ſin ſuiſub/

de excep. l. i. iõ pꝰ actio⸗
nes ponit de excep. Et q:
de armis actoꝝ vidimus
dereoꝛũ armis vidẽdũ
ẽ boc dicit vt ſecdtur.
Eon.i. reoꝛum.nã ipſi
ſunt cuz qbus agik. vt. ff.
de iureiurã.l.iij.in pꝛinc.
S. eum. a
t ¶ Nuſta ſit. pꝛima facie.

iuris iudicijs. in bo.ſfi.ãt
iudicijs ipᷣo iure nõ tenet
vctus.vt. ff. de dolo. ⁊ ele
ganter. in pꝛin.

dedere cũ nõ deberes. vt
bic. 7.ff. de excep. doli. l. ij
g. contratez.
C ũ eẽ. ſ. inſpe⸗
cto luris rigoꝛe: de eqͥtate
obligat?noõ ẽ vt. ff.ð ver.
obli. l. obligatꝰ eſt. F. obli
gatũ. 7. ff. de ver. ſi. l. ſi cre
ditoꝛ.q̃ ſuntꝰõ.

ligatus manet: epacto ↄuẽ Kan nam auile er na⸗
——e g. muraliter éobligat 2 pu⸗
toobligatiões noomo diſſol re:ſʒ nõ efficax q;tum ad

uuntur: qua decã efficaxrẽad
uerſus eũactio q̃ᷓ actoꝛ inten
dit ſi apꝑet eũ dare opoꝛtere

— α G

lꝛ ¶ Diximus. vt. S. e. S. non auũt. HZ
¶ Noteſtate. imo ut det᷑ heredi ſola pꝛepatio ſufficit.vt.ff. ð in⸗

ne agat.itẽ ĩ pignoꝛe remi

opẽ exactnis.vel dic effi
cax ẽ inſpecto genere.nazʒ
pꝛima facie ↄdẽnãdꝰ vi⸗
det:ſʒ inſpocta qlitate.qꝛ
ſit dolo facta vel metu vl
ſimili cã impediatẽ ineffi
cax.⁊ ita expone in ſequẽ

tibus caſibus. a ¶ Metus cã. hocqñ metu fuit cõpulſus.
b ¶ Aut doli. hoc qñ inductus fuit ꝑ dolum.
c¶ In faaũ. redde ſingula ſinguł ꝓpoſitis cauß ſm Jo. Sʒ nonneh
tercio caſu.ſ.qñ ꝑ erroꝛẽ ꝓmiſi dat᷑ doli exceptio. Certe ſic. vt. ff. oli
excep.l. ij. F. certa. quare dicit ꝙ h actio in factũ ẽ ꝓponẽda ĩ ſubſidiũ
doli exceptõis.ſ.ð patronũ et parentẽ ð quos turpes exceptões nõ/p
ponunt᷑.yt. ff. de excep. do. apud celſum. S. aduerſus.⁊ ita h̊ accipitur
Scriptũ eſt. . de lfarum obligatone. HW
Coartauimus. vt. C. de non nu. pe.l. in ↄtractibus.
Meteret᷑.nota ꝙ pactũ denõ petedo tria opat᷑.nã tollit naturalem
o iure. vt. ff. de ſolu. ſtichũ. F. naturalis. Itẽ elidit ciuilẽ. vt ĩ boc. F.
tẽ obligat naturalit᷑ paciſcentẽ petere.nã ⁊ als qͥs ẽ obligatꝰ natu
raliter aliqͥd nõ facere:ut nõ facere furtum.vt.S.ð ob.q̃ ex deli.na.S.i.

—

Dino. qꝛ h ciuił ſy naturał tiñ. vt. ff. ð ſoł.l. ſtichũ. S. naturałĩ caſi⸗/
bᷣ iñ ipo iure vtrũq; tollit pacmn dem maleficijs factis ſi qͥs paciſcat
0

„

ꝑ paqi.yt.ff. ð pac.l.ſi tibi.S.qdã actio/⸗
i

nductꝰ.hoc ĩ ſtrici⸗

Liber

nes. 7. 5. de pignoꝛe. bH Apparet. ozo poſita loco actõis bm Pla.

cata de iure ciuili eſt. ⁊ iõ

tollit ⁊ inducit ea que ſũt

de iure ciuili.⁊ ita obliga
tionẽ ciuilẽ tollit ⁊ actiõʒ
queẽ ð iure ciulli inducit
vt. ff. de oꝛigine iuris.l. ij.
S. deinde ex bis.ea autẽ q̃
ſunt iuris naturał nõ tol
lit vt obligatõem natura

¶ Nec exẽpli cã retuliſſe ſuffi⸗

ciat:alioquin qᷓ; exmultisua⸗

riiſq; cauſis exceptões neceſ

ſarie ſint:ex latioꝛibꝰ digeſto
rũ ſeu pãdectaꝝ libꝛis intelli⸗
gipõt quaꝝq̃dã exlegibꝰ ul

27

conteſt. ſed ꝓbatur poſtqᷓ; actoꝛ monſtranerit quod aſſeruerat

enĩ ⁊ dilatoꝛie iſte exceptiões
appellant᷑:alioqn ſi intꝛatpᷣs
egerint obiectaqʒ ſit exceptõ

neq; eoiudicio ꝗqcqᷓʒ ↄſeque

rẽtur ꝓpterexceptõneʒ:neq;

potpᷣsolim agere poterãt cũꝰ

ſed Yo.contra.vt diximus. S. de act. S. ſicita. vyvrt. L. 5 ꝓba. l. excep. . C. e.l. ſi quidẽ. ſecus in except. foꝛi ani
i RcanRoirnein li. iur.l. fi. ⁊. ff. de iureiu. nã poſtea. F. dato. antellee toteſtarcpponir bardeberknaboſtgi . foꝛl. quia
† quoſdã.vt. ff.e.l. pe.
⁊. f. de dolo.l.nã ſufficit. hoctñ fallit quotiẽs ẽ cõtra.l.iuratũ.qꝛ non Sed qͥd de excep.nõ nu.pe.nũqͥd eſt dilatoꝛia vel bemptona.
ſeruakt ſa erami vt in aut.ſce.mu.nõ ſolũ.S.i.colł.v.q̃ ẽ denupt.- Rũñ.quidam anomalã eã eſſe.nos dicim⸗ ꝙ ẽ rempoꝛalis bien
aut.qð eis.⁊.ff. deiu.pa. nij.ſ. vel. xxx. dierũ
l.adigere. 2. C. le. ⁊ cõ. vt. . de lit. obli. F.
l. nõ dubiũ. in fi. Iteʒ qñ — —— „ A denoen⸗
dertas alas Afoniß Sed qꝛiniquũ ẽotra bacto; ex his qlegisuicẽ obtinẽt ul l. in onnaclbas⸗
eli Iteqi oeiatſa⸗ Eeũ danari: defendit᷑ ꝑ excepti exipius ptoꝛisiuniſditõe/ ſb⸗ t Gea in boebo
