libera ſiũ ex liberta
ſiue ſerua quam po
ſtea manumiſerit ⁊
in vxoꝛem duxerit:
bec ſeruantur in au
ten. de inceſt. nupt.

S. fina.⁊ in aut. de

trien. ⁊ ſe..fi. ⁊ in
auten. de filijs an⸗
te dot. inſtrumenta
natis.per totum ti⸗
tulum. —
v ¶ Iea deſtienit. ſed
nunquid filius pꝛe
cedit nepotem exal
tero filio vno gra⸗
du. ut.j.ð gra.cog.
H. ᷣmo gradu.⁊.S.
ij. ⁊ tamen non exx⸗
cludit.vt.j.e.G.cuʒ
filius. Rh. nõ vid e⸗
tur pꝛecedere cum
ſui patris locuʒ ob

tis dimintitione maxima uł media:nõ
autem captiuitate.vt.S.quibus mo.ius pa.pot. ſoluitur.S.ſi ab

xMam ſi per id tempus. contra.].e. S. cum autẽ queritur in pᷣn.

olu. vt. .ti.i. . pri.
x? ¶ Duis. veluti auus. Accurſius.
Eius. ſcilicet aui. Accurſius.
Eeo. ſcilicet auo. accur.

OeANNR

impꝛopꝛie.vt.ff.de gradibus.il.iuriſconſult
verbo.ſigni.l.liberoꝛum. accur.
¶ Boſthumi. beredes. cum habeantur pꝛo
ceoꝛum commodis queritur.vt.ff.de ſta.homi.qui in vtero.⁊ no.

erſonis., cum omnes liberi appellenrur licet poſt rinepotẽ
SF. parentes. . ff. de

natis quotiens de

ii

on

a ( Ignoꝛantes. ⁊ inuiti.⁊ ſtatim licet iure pꝛetoꝛio abſtiere poſ⸗

qᷓ poſtbumus drpꝛopꝛie qui poſt bumationem pris naſci. ⁊ dĩ
etiam impꝛopꝛie:ill e qui facto teſtõ naſcitur.vt.ff.de iniuſto mup.

—-—

ſint. vt. ð. de here.q̃.⁊ dif.S.ſui.⁊.ff.ſi qͥs om.cq.te.l.i.O.qui ſub.

9

De bere. que ab intel. de.

ca.vt.ff. de accu.ex iudicioꝝ.ᷣalia conte.li.tranſeunt:als non.vt oĩa pᷣua⸗
tadelicta. vt. C. de delic. defunc. l.i. .j. de ꝑ pe. tẽ.act.S.non autem.
erduellionis.iõ dicit ꝑduellionis: quia per duellũ fiebat cerramẽ
ſialiquis criminis buius reus dicebatur:ꝙ aliquid in ipſum pꝛincipem

vel rempu.ᷣſfuiſſet molitus ſᷣm. P.⁊ po teſt dici boc⁊ defendi:qꝛ ⁊ ſᷣm iu/
b Heredes. ſ. ſui. ra romana videtur poſſe ſie
t als etiam non niſt nideberepugna.⁊ ſunt ar.a
n per curatoꝛem ſco,ʒ MZẽ „ liiqua.vt.ff.ad.l.aquil.qua
. quoſdam. vt. C. de in poteſtatẽ eius eſſet nepos bere non poteſt:cum fiſcus ei a Fnan qun colnctn
. 4 „ „ tio F. lur.
he .tenenlu ex eo ſuusheres eſſe non po⸗ ſuccedit. Sed poteſt dici ip⸗ modum. 2. ff. de kes qui no.
Daquin poteſ. teſt: idq; in ceteris dinceps li ſo iure eſſe ſuum heredem: ſy infami. atpletas. t. A dea,
i ge eeb beroꝛum perſonis dictum in⸗ delſinere Cuʒ filius filiaue ⁊ Aale Eguerra e⸗
hni cenum pe..ſia ſun telligimus. ¶ Moſthumi q ex altero filio nepos neptiſue de donatio. donationes. in
. oſo. ʒqui ſi uiuoparente nati eſ exiſtant:pariter ad hereditatt ¶bis enis legibus babetur
dü quaſi. bocideo Ba Sf Merani gra, mentio tali pugna que nõ
⸗ qꝛ in coꝛpoꝛalibus ſent in poteſtate ius futuni fo aun uocantur. ¶in qin gra⸗ fieret niſi de iure eẽt. AUel die
dicirur propꝛie on fẽt: ſui heredes ſunt. Sui au- du ꝓximioꝛ eſt: ultenioꝛem AX Ppadnclionise.vonsm,
am eſeceonte tem heredes fiunt etiamigno cludit. Equum ecnim eſſ. eui⸗ Rſeosdlaumatddeab,
6 le. boc repꝛobo: a:. Mtes ſed licet furioſi ſint: he gdetur nepotes nepteſq; in pa ſgni uoc noo. ſraan.
ti . . ig ſui re: pari emoꝛia.nam ipſe cu
ti hoſeſt ere redesſui poſſunt exiſtere: q ms ſuilocum ſuccedere: pai eMemon nmt um
! alia cotinuatur. vt quibus excauſis ignoꝛantibꝰ ratione:⁊ ſineposneptiſqʒ ex nar niſi a deo. vt ff. que ſen
n ſ deacqui poſ.p? acquiritur nobis ex his cauſis fiilio ſit ⁊ ex nepote pꝛonepos m6nennel Denulr.
en Ro aatn e5. 2furioſisacquini poteſt ⁊ ſa pꝛoneptiſue: ſunuluocantur Ae wauna vapenavla
Sa e leata. .F. tim mmoꝛteparentis quaſi con Et quiaplacuit nepotes nep- G faſſ: mMceobona ifie
Popreſe Gunm tinuatu otminiu;: cideo nec teſue. Itẽ paonepotes pnep en. nan boemenota;
wi ationem: qꝛ inter di tutoꝛisauctoꝛitate opus eſt in teſi uein parentisſui locuʒ ſuc cfmaus afficitur. vt . qͥ ma
e eardi gaaen pupillis :cum etiam ignoꝛan· cedere: conueniens eſſe niſuz ufdene alcwenmer
en 1 filius dinmn fierd tibus acquintur ſuis heredi- eſt non in capita ſed inæſtirpes ab eo facte nõ valebunt. vt
i neiunl ſunt. vt. . bꝰ hereditas:nec curatoꝛis aſ hereditatem diuidi ut filius ꝑ areemar penula in
8 e v ais v. ſenſu acquintur funoſo ſs i- tem dimidiam herediratisha a ionr.onarben
u * lIjn pupdlio. at. ſoiure ¶nterdũ aũt l in pp beat: ⁊ exaltero filio duo pleſ n Poteſt dia. ſ. venus.
t, ncprasnte m keſtate ictner beemnd egenle⸗ aleram diniclig. „ADcluaeflamienmmn,
rin toꝛis auctoꝛtas e re ſuus heresnon fuit:tñ ſu Item liex duobus filijs ne a. nam non faat ipſo iure ð
un fnn arus nee heres parenti efficitur: ueluti potes nepteſue exiſtant: exal- gnaeheredem ſunm esrale
nni fans: quo caſuſut⸗ ſi ab hoſtibꝰ quis reuerſus fu terounus foꝛte aut dug: exal⸗ p ¶Cum ſilius flio. ſerus ſi
t uror ve E. dge eri poſt moꝛteʒ patris ſui.iuſ rotresaut quattuoꝛ: aut unuʒ 7 nts derle ue vetuſtas
, itanti pardec altem poſtliminijhocfacit. aut duosdimidia pars pꝑtieat: q ¶ Eanum. vrin aul quib⸗
e ff dem. cu. da. ab Percontrarium autẽ hoc ad tres uel quattuoꝛ altera di e na icinn. ſu⸗⸗F. ergo.
SSSnuunſien euenitiut zquisinfamiliade, midia. (Cum autemquenk ela he : TP-.
4 deſuis. le.l.i. .. in functi ſit moꝛtis tẽpoꝛe tamẽ an quis ſi uushereseriſtere po bo poſ vocenk vt. deton
na Vn. g dete ſuus heresnõfiat: ueluti ſipꝰ teſt: eo tempoꝛe querendum mataburl.5.vorant Bec
a g (Buus. ff. de te⸗ 0 Ai1, 23 .. ff. de Z tabu. l. iij. F. i. ſok.
in ſta.ler. o in f.con Moꝛtemſuam pater iudicatꝰ eſt: quo certum eſt aliquem ſi nõ eſt oonra. qꝛ bi pꝛecedit
an mna. So . ibinon fu⸗ fuerit perduellionis reuſ acꝑ ne teſtamentoðᷣceſſiſſe: quod lius: quia patris loco ad
zc it reuerſus: ſed bic , 9 , m õ R optatus ad nepotem. vt. 5.
R.. hocmemoꝛia eiꝰ damnata fu accidit teſtamento deſtituto. Hita demum tamem.
. ent. ſuum enim heredem ha- HMac ratione ſi fllius echere⸗ (n npee o. nut.
0 . um.in ni.
contra.ſolu.vt ibi.
b Moſtliminij. quod fingit eum ſp in eiuitate fuiſſe. vt. S. qꝗmo. t ¶ Ex altero. ſic.. e. F. fr ſic. ff de inof teſta. papini..pꝛoinde ſiex duobꝰ.
ius pa. po. ſol. 5. ſi ab hoſtibnuas. ,—fſſic æ. C. deſuis T le. nepotes. . ..
i ¶ Poſt moꝛtem. no.qdam delicra tranſire ͥ beredes:ẽt lit.non v tem filijs. pᷣmoꝛtuis er altero chore R
conte.vel leſe maie. in duobꝰ caſibus.qñ qͥs ̊ pꝛinepem vłrem / r ¶ Rum aüt. eo diligenter notato qui ſunt ſui beredes:nuncnota quo tẽ
choti publi.fuit molitꝰ.als non.vt.ff. ad.l.iuł.ma.l.fi. ⁊ bis duobus poꝛe querendus eſt qui ſuus beres ſit.
Koe caſibus bictm̃ loquif. Itẽ dereſiduis ⁊ peculatꝰ ? repetundarũ 1¶ Certum eſt. 5 e. F. ita demum. Z. ſolue vt ibi dixi. —
vt ff. ad. l. ulirepe.l.f.. Itẽ apoſtatar. vt. C. de apo. l. ij. :.l. a⸗ 5 ¶Sine teſtamento.quod contingit ſeptem modis.yt. ᷓ. eo. in pꝛinci.di
1se poſtatap. in fi.q̃dã ẽt non traſeũt litenon ote.vt oĩa alia publi ,/ nmus. Accurſius.
no.

Sn α ο

.i. Accur

lium de inofficioſo querelaʒ

immo ẽt ea adita non anſ⸗

mittebatur oliʒ. Sed hodie

3. vt. C. deinof. te. ſanamꝰ.

aks.l. ſi quis filium. F. fi.
Zeſtamento. ſ. ab berede
qui non vult adire.
f¶ Eengit. nec. n. fuit ꝓrimꝰ
cognatuſ ei.ſ.auo viuo quo
viuo nondũ animal erat.vt
ff. vñ cog. l. i. F. ſi quiſ ꝓximꝰ
Sed nunquid hodieꝑ aut᷑.
ſuccedit.vt in aut᷑.de here.qᷓ

ab inteſta. F. i. p. dixit ſic:
qꝛ naturalis cã tm̃ ſpectat᷑.

Jo. . qꝛ necð iure pꝛetoꝛio
quo caſu naturalis inſpicie

bat᷑:admittebatur vt ſequit᷑

vt. ſ. e. F. emancipati. 7.ff. de
ſuis ⁊ le.l.ticius.⁊.l.penlii.

ccidit.ſ. vt videatur quis ſineteſtamento deceſſiſſe.
Noꝛtuo. ſalicet exberedato. Acur.
potuit.moꝛte pᷣuentus vt. S. e. 5· ita demuz tnñ.
olus. ſcilicet ſius beres. Accur.
ertum eſt. ſ. nepotem ſuum beredem eſſe cũ nulls pcedat eum. vt. .

d doru aſ;ᷓ adeat er
teſtam ento bereditas. vnde
conſtat nõ tranſmitti ad fi /

—

b (Enana

— . . ve

.titulo.i· .fi. Accur.

datus fuerit: æ extraneꝰ heres Itaqʒ duobusliberis extãti
inſtitutus eſt: a flio moꝛtuo: busemancipatouno:⁊ eo qui
poſtea certum fuerit herede,ʒ tempoꝛe moꝛtisĩ poteſtatepa
inſtitutum ex teſtamento non rentis ſuifuerit:ſane is quidẽ
fieriheredem: aut quia nolu⸗ quiin poteſtate parẽtis fuerit
it eſſeheres:aut quia nonpo/ ſolusiure ciuili hereseſt:⁊ſo
tuit nepos auo ſgoheres exi? lusſuusheres.Sed cuʒ emã
ſtere. Quia quotempoꝛe cer cipatus beneficio pꝛetoꝛis in
tum eſt inteſtatum deceſſiſ/ſe partem admittitur euenit: ut
patremfami. ſolus inuenitur ſuusheres pꝛo parte heres fi
nepos:hoccertum eſt: ⁊li-at¶ Ar hi qui emãcipati a pa
cet poſt moꝛtem aui natus ſit rentein adoptionem ſe dede
tamen auouiuo ↄceptus moꝛ runt non admittuntur ad bo⸗
tuo patre eiuspoſteaq; deſer na naturalis patris quaſi libe/
toaui teſtamento ſuus heres n:ſimodo cum is moꝛeretur
cefficitur. ¶ Olaneſi ⁊ cnncep in adoptiua familia ſint ( ma
tus ⁊ natus fuerit poſt moꝛte,ʒ uiuoeo emãcipati ab adopti⸗

aui moꝛtuo patre ſuo·deſerto uopatre: perinde admittun-

f¶ Mi autem concepti ⁊ nati
poſt moꝛtem aui.
nam agnati ſunt ꝓximioꝛes

qᷓ; cognati. Nunquid ergo
tertio oedine inter cognatos

vocãtur.Rñ.m.ꝙ ſic.vt.ff.

e.l.i.in fi. YOo.ð.qꝛ ibi de cõ
ceptis pꝛi natis poſtea loqͥ
tur ſec ſi poſtea concipiunt᷑
⁊æ naſcuntur.vt hic.⁊.ff. deĩ
iu. ru. te.ſi quis ſilio S. non
fuiſſe.

g Aoqnan itanc; agnan lierunt parentiseſſe. neq; ul-/

tur ad bona naturalis patris:

qʒ aui poſtea teſtamento: ſuꝰ d dong
ac ſiemancipati ab ipſo patre

heres auo non exiſtet:quianl
loiure cognationis patreʒ ſui eſſent:necunqᷓ; iadoptiua fa⸗
dbatriſ tetigit· Sed nec ille eſt milia fuiſſent: æ conuenienter
inter liberoðaui: quem filius quo ad adoptiuuʒ patrẽ perti
emancipatus adoptauerat. net:extraneoꝛum loco eſſein/
Hi autẽ cũnon ſint ſui quã cipiunt. oſt moꝛtem ue
tum ad hereditatem liberi: ne ronaturalis patris emancipa
q; bonoꝛum poſſeſſionẽ pete tiab adoptiuopatre:et quan/
repñt quaſi ꝓximi cognatił. tum ad huncadoptiuum pa⸗
hec de ſuis heredibus/Emã trem peniinet eque extraneo/
cipati autem iure ciuili nihil rum loco fiunt:⁊ quantumad
iuris habent. neq; enis ſuihe/ naturalis patrisbona pentinʒ:
redes ſunt:quia in poteſtate dð nihilo magis liberoꝛum gra⸗
dum nanciſcantur.quodideo
lo alio iure per legẽ duodeciʒ placuit ſic: quia iniquum erat
tabularum uocantur:ſed pꝛe/ eſſe in poteſtate patris adop/
toꝛnaturali equitate motꝰ dat tiui: ad quos bona natua⸗.
eisbonoꝛum poſſeſſionem un li
deliberi perinde ac ſiin pote- ad liberos eius/ anad agna⸗
ſtate parentistempoꝛe moꝛtis tos. ¶ inus ergo iuris ha
fuiſſent:ſiue ſoli ſint:ſiue cuʒ bent adoptiui filij q; natura-
ſuisheredibus concurrant. les:. Mamq; naturales eman

lis patris pertineant: utrum

¶ Mullo iure.ſ.neq; vt proni neq; vt agnati quos vocat ler.xij .
tabu. vt. ſ. titu. i. in pꝛin. 2.j. de ſucceſ.li.in pꝛin.aliud econtra. vt

Kk Soli ſint. em

Peefegibuatl cũ
alijs qui remanſe ·
runt in poteſtate.
m ¶ Dimidia.vt. ff.
de ver. ſl. nomen fſili
amm. §. poꝛtionis.
n ¶ At bi. ſ. vocãtur
ancipati:ſʒ non
oẽs:⁊ hoc ſequit᷑at
bi c. K.
o ¶ Adoptionem.i.
arrogationem.
p ¶ Hon admittunt
de contra. ta. l. iij
§. ſi quis filio. Con
tra.ſo. ibi non valu
it adoptio ſm Jo.
ſed hic valuit. Vel
diſtingue an detur
extraneo vt hic: an
detur in adoptione
nepos ex filio emꝗ⸗
cipato patri eiuſdẽ
vt ibi ar. S.ð adop.
§. ſed hodie. Item
C. de adop.l.penł.
. ſed ſi quideʒ. que
eſt conta. ſol.illam
intellige. vt. j. eo. X.

—

admonendi.
9 An is.ſ.pater

r Aiuo eo.ſ. patre
naturali. G
arersde

(Ernaneorum.
autem moꝛte patrii

agdoptiui facti eſſet

ſui iur. durat agna
tionis ius inter eos
i.inter adoptiuum
⁊ naturalem filium
adoptantis non e⸗
mancipatuʒ vt ſibi
ſit uccedant. vt. ff. de

gra. cog. filium na⸗

turalem.⁊.ff. vnde
cog.l.i.F. cognatio

l. antepe. M. Ite
⁊ ipſi adoptiuo pa:

tri ſuccedit.vt.j. eo.
S. ſec aag.

»

atre

n

. △⬤
Tenius Debroe quegbinte de.

¶doptiui poſt emancipationem: nõ pus. vt. .e. 5. necinkeſt.
y¶ Eius.i. naturalis patris.Ac.

——

a ¶ Ad agnatos.nã ſi non emãcipat certum eſt ꝙ ſilij non ſucce⸗
dunt naturali patn: ⁊ iia agnati ſuccedũt.vt.s̊. pxi. ?.ff. vndeli.
l.i. Di autem emanaparet ſucced erent filij.vt.S.ꝓxi. S.⁊ ſicin
eius poteſtate eſſet

ad quem bona na
turalis patris perti ẽẽB
ner uod ettabſun cipati beneficio pꝛetoꝛis gra-
um ⁊ contra reuu ee
l iuno vrhie c f. dum liberoꝛum rerinent licet
de bere.inſti.. lls i iure ciuili perdant. Adoptiui

ee egon Uero emancipati: iure ciulli

ſinus ergo iu .
'no:auanarualee pendunt gradum liberonus 7
enaneibati urede a pꝛetoꝛe non adiuuantur re
cdopeiui emeipa⸗ Cte. Naturalia enim iura ciui
adoptiui emãcipa/ . 4 .
ninon. vt.s/ ꝓxi.S. lis ratio pertinere nõ poteſt.
ergo§. —

e¶Matumles i. le, Mec quia deſinunt ſui heredeſ
gitinMi. — — elſſe:poſſunt ðſinere filij filie
dQ Emancipat. ab ne aut nepotesnepteſueeſſe.
e ¶ Hdiuuantur. ni / Adoptiui uero emanapa.
tib extraneoꝛum loco incipiũt

ſi ſint de ſuis: quia

auus adoptauit ne ñ ePe.
potem in ſic: po eſſe: quia ius nomenq; filij fi
ſtea emcipauit. vt lieue:quod per adoptõem cõ
ud rerculll i. . ſecutiſunt: alia cinli ratione

f¶ Ratio.i. emanci/ emanaiarlone Per dunt
i gue ui. ul. (Eadem hec obſeruantur:
eer kderenn ⁊ in ea bonoꝛum poſſeſſione
quam contratabulas teſtamẽ

g (Hon poteſt. ſic
3.de le.ag.tu.S. fi. tipar en ti gliberi ſpꝛeteritis id

ſic. ff. de re. iuf. nihil
taa.
b ¶ Emancipati. ab
adoptiuo patre et
poſt moꝛtem natu⸗
ralem. vt. S. F. poſt

toꝛpollicetur. Nam eos qui:-
dem qui in poteſtate paren⸗

i (Eſie. nota ꝙ ſi e tis moꝛtis tempoꝛe fuerint: et

mancperur ſlus k emancipatos uocat pꝛetoꝛ ad
non ſunt ſu here, eandem bonoum poſſeſſio-
des: non tamen de nem: eos uero qui ĩ adoptiua
nunt ſefli vnñ familia fuenint: per hoc tem⸗

gke, —J plus quo naturalis parensmo
Aaen deob reretur repellit'. (Item ad⸗

ſeruanturi bo. poſ. SS 11
pi liden ꝛin ata. Ooptiuos liberos emãcipatos

bo. poſ. ſemank. ab adoptiuo patre:ſicut ab in
¶ Inſtitutis bise teſtato:ita longe minus con⸗
mim inſtituis non tra tabulas teſtamenti ad bo⸗
datur bec bo. poſſ. .
nam ſi pꝛetentus
mumpat teſtamentũ —èèGM
T/ huuc ſalicet inſtituto viam aperit: ⁊ boc eſt quod dicitur: niſi p
tentus comimittat edictum. vt.ff. de contra tabul.l. iij. F. ſi quis
exliberis.ᷣ ſi autem pꝛeteritus nolit vti poſtquã ſemel agnouit:in
ſtitutus babet conra tabulas iure pm tabulas quod eſt mirabi
le:nec expectat pꝛetentum. vt.ff. de contra tabu.ll ſ poſt. F. fl. 28
lega.i. nonnunqꝙ;. Accurſius. .
m. ¶ Ppoꝛter. ſalicet maſculi nominatim: femin einter ceteros. vt
8. de exhere. libe. . i. Ac.
1 ¶ Ebaredatis cum ergo manis pꝛeteritio pꝛo exheredatione

babeatur. vt. . de erbere. libe. 5. vl. ceſſat ibi. tab. bo. poſ. vt. ff de orra
tabu. illud. S. ad teſtam.
0 ¶n poteſtate. emancipatis committentibus edictum.nõ als ſᷣm mar.

vt. ff. de contra tabu. l. ij. F. ſi quis ex li. Sed Jo. ↄtrg. nam nullum dice⸗
repht.⁊ conira tabu.ſuo iure bobent.yt. ff. deli. pꝛe.l.ſi duo. ⁊. C. deli.

pꝛe.maximum.

–

. Kepalur (heco repellit
„„ , niſi ſint inſtituti:⁊ eis com/
na eius non admittit:quia de munrarurzdimmvrfede⸗ 5
ſmiitrae ſ mer tabu.non putauit..in ad/
ſinunt in num ero liberoꝛuʒ eſ optiène. 7. J. vt autem. Itẽ
ſe. ¶ Admonenditamen ſu contra. ff. de contra tabu. l.
museosui in adoptiua fami F.ſ auis flio. So. vr..
lia ſunt quiue poſt moꝛteʒ na⸗ gt H
turalis parentis ab adoptiuo

patre emancipati fuerint: in⸗

teſtato parente naturali moꝛ⸗
tuo:licet ea parte edicti qua li
beni ad bonoꝛum poſſeſſionẽ
uocantur:non admittantur:a
lia tamen parte uocari.i. qua

cognatiðfuncti uocantur: ex

qua parteita admittuntur: ſi
neqʒ ſui heredes liberi: neq;
emancipati obſtent:nʒ agna
tusquidemullus interueniat
Ante enim pꝛetoꝛ liberosuo⸗
cat tam ſuosheredes qᷓ; emã
cipatos deinde legitimosmhe⸗
redes: dinde ꝓximos cogna

eſt necherechbusinſtitutisny tos. Sed ea omnia quidæ
ut opoꝛtet exheredatis pꝛe/ antiquitati placuerunt /Ali⸗

quamautem emendationem
anoſtra conſtitutione accepe
runt:quam ſuper his perſõis
compoſuimus:que a patribꝰ
ſuis naturalibus in adoptio⸗
nem alijs dantur. Inuenimꝰ
etenim nonnullos caſus:inꝗ
bus filij ⁊ naturalium paren⸗
tum ſucceſſionem pꝛopterad
optionem amittebant: et ad-
optione facile per emancipa⸗

q ¶ Admonẽdi.licet bos du
os qui ſequuntur non admi
ſenm de iure ciui. vt. . co. F.

J õä at hitamen:
tioneʒ ſoluta: ad neutrius pa r a bonom poſf ſal
tris ſucceſſionem uocaban⸗ cct vnde liben.

s ¶ Emanapati. qui ſunt ſui
per pꝛetoꝛem.vt.S.e.S.emꝗ
„ — cipati.Accur.
egitimos.i.agnatos.vt.ſ.ti.i.i.rñ.
v ¶ Pꝛoximos.ſic.ff. ſi ta.te.l.i.ſic.ff.quis oꝛ.in bo. poſ. ſeruet l. i.
x ¶ Sed omnia. que.j. e. . at bi. dicta ſunt. . . in ꝓxi. 5.
? ¶ Aliquam.quaſi.d.quedam coꝛr eximus quedam retinuimus.
5 ¶Conſtitunione. vt. L. de adopni.l. penulti. . .
a (Haturalibus legittimis. Accurſius.
mhonnullos. ideſt aliquos. Accurſſus.
c ¶ Ad neutrp. vt. S. e. F. at bi. d Eacbamhociden videtur etiã
ↄnngere hodie ĩ caſu quem hẽmus.j.eJ.nr̃a aut em. C. de qdoptio.l.pe.

—

Ziber

§. ſed hoc. Sed dic qꝙ auus adoptans tenet ei relinquere qᷓnam vt fllio
Aloane⸗ vt. ſ. e. F. nr̃a. ibi. quemadmodũ.

itutionem. ſ. pꝛedictam.
f aimnget nnne ergo non pmãſit. Rñ. ſinopimanſit. t. 5. de ad

opti. . ſed hodie.ſed hoc dixit referendo ſe ad facti. q. d. ac ſi de iure ⁊ 5

facto in eius familia eman⸗
ſiſſet. Ac.

g (Zm̃modo. NHunqui. eũ

in ius vocabit ſine venia. J

tem nunqd alimenta tali fi⸗/

lio dare tenek. Rñ.nop bãc
Kan S. ð̊ adop. .· ſed ho
ie. Pla. dixit
b (Ab afe ſ. ſunul cuʒ
alijs naturalibus.vt. L. de
ſuis ⁊ le.ſi teſ.non m̃ ſucce/⸗
dat alijs oſanguieis ſui pa
tris adoptiui. vt. C. de ad⸗
op. l. penulti. 5. ſi quidem. in
R Accur..
b eo. ſ. adoptiuo patre.
ure auili. qꝛ non eſt in
poreſtateſu.
¶ Mheqʒ pꝛetoꝛio. quia non
emaapat ab eo. vt. . 8
erbere. li. in pn. F. emãcipa
tos.⁊. S.fi. Ac.
m ( Inofficioſi. S. de deĩof.
teſta.contra.SF. tam autem.
So.illa intelligitur ſᷣm di⸗
ſtinctionem huius. 5. vt ibi
dicitur. Ac.

n (Conſulto. quod non ba,

bemus. ſed dicebat ꝙ tres
iuuenes arroganti deferebã
tur vt vnum eligeret:quo ca
ſu magna erat bec ſolẽnitaſ
vnde ex conſtitutiõe diui pij

quartaʒ ei dabat arrogatoꝛ

quod hodie non eſt immo
idem hoc caſu vt ⁊ alias.vt

hic. 6 C.de adop.l.penult.

F q autem.
d eius ſ. quarte.
b. Hoſtra conſtitunone. vt
Q. de adop.l.penul.5.ſi ve/
ro pater.
q (Parens. boc in infinitũ
zeh ff. de gra. l. iuf. cõ.
arentes.
eruauimꝰ. vt ſiue loco
filij bẽatur ſiuenepotis ad
optetur ac ſi vere naturalis
eſſet. ſ.filio pꝛecedente nepo
tem. vt. C. de adop.l.penlt.

F. quod autem in filio.
6 Auanadinoci d. ſic

tur. Noc ſolito moꝛe coꝛrigẽ
tes: conſtitutionem ſcripſi⸗
mus: per quas diffinimus quã

um adoptandum alij dederit:

do parensnaturalis filium ſu
i

integra omnia iuraita ſeruari
atq; ſiin patris naturalis pote
ſtate permanſiſſt. et: nec peni⸗
tusadoptio fuerit ſubſecuta:
niſi in hoc tantummocdo caſu
ut poſſit ab inteſtato ad pa⸗
trisadoptiui uenire ſucceſſio⸗
nem. Teſtamento autem ab⸗
eo facto neq; iure ciuili neq;
pꝛetoꝛio er hereditatee eius ali
quid perſequi poteſt: neq; cõ
tra tabulas bonoꝛum poſſeſſi i
one agnita: neqʒ inofficioſi.
querela inſtituta:cum necne⸗
ceſſitaspatri adoptiuoi. impo⸗
natur:uel eum heredem inſti-
tuere: uel exheredatuʒ eum fa
cere:utpołe nullo naturali nin
culo copulatum:neqʒ ſi ex ſa⸗
biniano ſenatuſconſul.Fextri⸗
bꝰ maribusfuerit adoptatus.
Nam ⁊in huiuſmodi caſune
qᷓ; quarta ei iſeruatur: nec ulla
actio adeius perſe ecutionem
ei competit.¶ In noſtra autẽ
conſtitutione exceptus eſtis:
quem parens naturalis adop
tandum ſuſceperit.utroqʒ eni
iure tam naturali q;ᷓ legitt imo
in hac perſona concurrente:
pꝛiſtina iura in tali adoptione
ſeruauimus: quemadmodũ
ſi paterfamili.ſeſe dederit ad
arroganduʒ que ſpeciali ter
ſigillatim ex pꝛefate conſtitu⸗
voſſunt colligi.

ſit: vtin boccaſud ſeat) Dam nctuſlis er mal⸗ culis

t ¶ Itẽ vetuſtas. coꝛrexim? ius antiquum circa liberos pꝛimi gra

v olos. in hoc male.Ac.

nteponebat. in bocbene.

dus naturales ſiue adoptiuos: nunc circa vltenioꝛes.
S

x
gne vocabat. ſ. vetuſtas non ciuilis i iuris auctoꝛitas: vt

pꝛogenitosplusdiligens: ſ o⸗
los nepotesuel neptes qui ex
uirili ſexu deſcendunt:ad ſuo
rumuocabat ſucceſſionem: ⁊
iuri agnatoꝛum eos antepone
bat'. Nepotes auteʒ qui ex fi
liabus nati ſũt: ⁊ pꝛonepotes
exneptibus cognatoꝛum loco
numerans:poſt agnatoꝛum li
neam eos uocabat tam in aui
qʒ pꝛoaui matemi qʒ in auie
uel pꝛoanie ſiue pateme ſiue
materne ſucceſſ ionez. Diui
autem pꝛincipes non paſſi ſũt

talem contra naturam iniuna,ʒ

ſine competenti emendatio⸗
ne relinquere. Sed cuʒ nepo
tis uel pꝛonepotisnomẽ com
mune eſt utriſq;: qui tam ex

totius rei diei. ſic in

maſculis q; exfeminis deſcen
dunt: ideo eundem gradum

⁊ oꝛdinem ſucceſſionis eis do
nauerunt. Sʒ ut aliquid am=-
plius ſit eis:qui non ſolum na

ture:ſ. ed etiaʒ ueteris iunis ſuf

fragijs mumuntur poꝛtioneʒ

nepotum ⁊ neptum uel dein⸗
ceps de quibus ſi upꝛadiximus

paulo⸗ minuendaʒ eſſe eſtima

uerunt: ut minus tertia per-

teacciperent q́; mater eoꝛum

uel auia fuerat acceptura:uel
pater eoꝛum uelauus patemꝰ
ſiue matemus: quando femi⸗

na moꝛtua ſit de cuius heredi
tate agitur:hiſqʒ licʒ ſoli ſint

qui deſcendunt ex femineoſe
xu adeuntibusagn
me nocabant. t quemad
modum lex.xij. tabulaꝝ: filio
moꝛtuo nepotesulłl neptesul
ꝓnepotes uel ꝓneptes ĩ locũ

natosmin-⸗

5. ſed pᷣtoꝛij.vt..ti.

i. S.ſed an.,.õ
Haterni.ſ.mo⸗
niente maſculo ð̊ cꝛ
ius bonis agitur.

. Ppꝛoxri.
Materne. ſ. mo

ente femina. vt. ſ.
pꝓxi. ꝓõOõ.

b in ipꝛincipes,
CL. de ſuis le⸗
gi. ſi ſi defunctus. et

ohae
Donauerunt. ſ.

põñcipes: ſʒ non idẽ
ormocunvrſei

Sgafoile
A

tabulan.
inuunt᷑. nota
duas rationes vin
cere vnã.vt.S. S ad

. ed 5elec bogtie. in in

f Benas ſcilicet
nullo modo niſi ter

tio oꝛdĩe ſucced eret
vt. S. ꝓx. XK.

g (Paulo. nota pa

detertia parte

aut.ð exhi.⁊ intro.
re. F. ſancimus.

b Eſtimauerüͤt.·
pn ipes.
Soꝛtua ſit. no.
o os caſus. ſi eniʒ
moꝛitur femina ne

=

potes vel nepteſ ex
maſculis vel femi⸗/

mis in nibilum oliz
niſi poſt agnatos:
Hoglie cum duninu⸗
tione ſuccedunt ter⸗

tie partiſ.ſi moꝛitur

maſaulus:nepotes

er filia tantum vo⸗

centur cum diminu

rione tertie partis.
vt hic dicitur.

uod de diminutio
ne hac tertie dicitur
coꝛrigit᷑ p ſequentẽ
S. ßm. MM. Sʒ nos

(D Duodecim tab.

ßßm. B. dicimus ſe⸗
quentẽ. 5. loqui ĩ qᷓ

dam alia parte que
debebatur agna/
tis.ſ.quarta:nõ au

tem de hac tertna:ſʒ

e auk. dicimus ð
aetertia coꝛrectum

N
iſi.

to

a

4

——

ne. Rubꝛica.

98

diui. .
b (Extat. dico
amplectatur. nam

Zenius

l. vtequalr hodie veniant. vtin aut. de rien. ⁊. le. F. neq; llo.

licet neponbus vel

pnepotibuſ e filia

——

a6 et tempoꝛa. vt

ris caſibus
wnram val eant.vt
C.de ſuis ⁊ le.l. vl
ti. Accur.

TIta tamen. hoc
ſequitur eſt re

ferendum. S. ad. .
diui non ad pꝛoxi⸗
mum. ac.

— —,—

8 tatuit. vt. ö.

§F. eum filius.

1¶¶ Similiter babe⸗

beant.immo in ca⸗
pita videtur diuidi
vt. ſ. titu. i. F. hoc eti
am addendum.in
fi.S.ſed ibi de colla
teralibus. hic ð de⸗
ſcendentibus loqͥ/
tur.

v ¶ Diminutione. ſ.
quante que debeba

tur agnatis:nõ ter⸗
tie que debebatur
patruis. vt. 5. pꝛo /
xi.S.diximus.
elegittima ag⸗
natoꝛum ſucceſſio⸗

nemo. e⸗
tiam ynuſ
ff. deteſts.

3 Pꝛetoꝛ. 5 j.titu. i.

§.

tu. i. F. quibus
connumerari. et. .

bec duo necefſaria

ſur.

Succeſſionem.
detunai.

Suus. 5. titu. .

ancipati.
oncnane.

Nocat.l. 5. e. F. cum filis. Accur.
ed leaaſngken, ar uam non enus vt ſe quitur.

patris ſui iad ſucceſſioneʒ aui

ſui iuocabat: ita ⁊ pꝛincpalis
diſpoſitio in locum matnis ſu
euel auie eoscum iaʒ deſigna
ta partis tertie diminntiõe uo
cat.Sed noscum adhuc du
bitatio manebat iter agnatos
⁊ memoꝛatos nepotes:quar⸗
tam ꝑtem ſubſtantie defuncti

* = „*

agnati ſibi uẽdicãtibus:ex cu⸗
iuſ dam conſtitutionis auctoꝛi

tate:memoꝛatam quidam cõ

ſtitutionem a noſtro codice ſe

gregauimus: neq; inſeri eã ex

theodoſiano codice noſiro cõ
oſtra autem cõ

ceſſimus. „(ne
ſtitutione pꝛomulgata toti iu
ri eius derogatum eſt: ⁊ ſanci
mus talibus nepotibus ex fi⸗
liauel pꝛonepotibus exnepte
⁊dinceps ſuperſtitibus agna

tis nullam partem moꝛtui ſuc

ceſſionis ſibi uendicare:nehi
qui ex tranſuerſaliñlinea ueni⸗
unt: potioꝛes! his habeantur:
qᷓ; qui recto iure deſcendunt'.
Quam conſtitutioneʒ noſtrã
obtinereſ. ecundum ſui uigo⸗
rem ettempoꝛa nunc ſanci⸗
mus:ita tamẽut quemadmo⸗
dum inter filios ⁊ nepotes ex
filio antiquitalſ ſtatuit:non in
capita: ſed in ſtirpes diuidi he
reditatem. Simlliter nos in⸗

4 (Auoquomod modo ter filioset nepotes ex filia fie

ſcilicet ci. vel dꝛe. in
Accur.

gnatum. capi⸗

non minutum. vt
ff. e. capiis.

f ¶ Pꝛoximum. id ẽ
remumn. 5

functo. . e. .. ſi plu⸗
res. 7. F. ꝓxi.

g ¶ Agnati.ſic. ff.

legitnma tutela.l.

ridiſtributionem iubemus: ue
luti inter omnes nepotes uel
neptes:⁊ inter pꝛonepotes et
pꝛoneptes:⁊ alias deicepſ per
ſonasut utraq; pꝛogenieſ ma

tris ſueuel patris:auie uel aui
. poꝛtionem ſine ulla diminuti⸗· deceſſiſſe e.
one conſequatur: ut ſi foꝛte

ſunt autem. Acenſius.

b ¶ Albꝛo. vt. ö. de le. ag. tu. F. ſunt autem.

De be que ab in. de. Dele ag fuc.

i ¶ CLognatiõe.cognario eſt genus: agnatio ſpecies. vñ̃ quiſazuis eſt agna

tus eſt cognatus:ſed non cõuertitur.

unusuel duo exuna pane: ex

gltera tres aut quattuoꝛ extẽt:
unus aut duo dimidiam:alter
tres aut quattuoꝛ:alteram di⸗
midiam hereditatis habeant

De legitima agnatoꝛum
ſucceſſione

Inemo ſuus he-
resuel eoꝛum quos
ter ſuos heredes

N pꝛetorzel conſtitutiones uo:
cant extat tet qu ui ſucceſſionẽ

quoquomodo amplectitur:
tuncex lege duodecim tabula
rum ad agnatum pꝛoximum

et hereditas. Sunt au⸗

teʒ agnati ut in pꝛimo quoqʒ

libꝛo tradidimꝰ ꝛcognati per

uirilis ſerus perſonas cogna-

tione coniuncti quaſia patre
cognati. Itaqʒ; ex eodem pa

tre nati fratresagnati ſibi ſũt
qui et conſangtinei nocantur
nec requinitur an etiam eandẽ

matrem habuerint. Item pa⸗

truus fratrisfilio:⁊ inuicem iſ
illi agnatuseſt. eodem nume-
roſunt fratres patruelesid eſt
qui ex duobus fratribus pꝛo-
ceatiſunt: qui etiaʒ conſobꝛi:

ni uocantur: qua ratione etiaʒ

ad plures gradus cognatiõis

peruenire poterimus. Ni eti

am quipoſt moꝛteʒ patris na-

ſcũtur:iura conſanguinitatis

nãciſcuntur NonPꝰtamenom

nibus ſimul agnatiſ dat lerbe

reditatem:ſ ed hisquit tüc p.

rimioꝛi gradu ſunt:cuʒ cenũ ſ*
eſſe ceperit aliquem inteſtatũ

quoq; agnationis ius cõſiſtit

er adoptionẽ

k ( Itaq;. conſanguinei,quaſi ex eodẽ ſanguine nati. tt eni agnatinõ di
cuntur conſan guinei. vt. ff.

dens le. l. ij. i⸗ nßn
tem inuicem. I. filius Fe
16 patruo.

ma Et ẽt ↄſobꝛini. impꝛope

gra. cog. S. li
Deknns ſi
ad ſuos fratres pᷣus natos
24 reliquos vero agnatos
agnationis tm̃ ius acquinit᷑
vt.S.pꝛori.diximus.⁊ ẽ ve⸗/
rum boc ſi viuente eo ideſt
de cuius hereditate agitur
concepti ſaltem erant. vt.ff.
ð ſuis ⁊ le.bere.ticꝰ.⁊.ff.vn
decogna.il.i.S.ſi quis pꝛo⸗
ximioꝛ. Ac.
o ¶ Mon tñ. q;uiſ agnati vo
centur ad hereditatem: non

tñ̃ ⁊c. Dat. l. l. xij. t.
ed bis.⁊ oĩbus hilſ.vt

J.eF. ſi plures.
Tertum. qð eſt etiam ſch

facto teſtamento qð emana

nit: qð dic. vt. . ꝓxi. 5.

1 Suoc. q.d. non ſoluz in

aturali cõſtituitur agna/
n ſed ẽt auili vt per adopti

onem. l. quãlibet iure iſto. vt

ff. de adoptio.l.i.⁊.S.de ad

opti.in pꝛin.ſed bodie pere

am tantum ex qua tranſit

in poteſtatem arrogatoꝛis.

vt.S.titu.i..noſtra autem.
ſed tamen licet nõ figt agna

tus.ſ.hodie:quia non tran

ſit in poteſtateʒ extranei ar⸗
rogantiſ:ſuccedit tamen ab
inteſtato patri tm̃ non alijs
patris agnatis.vt.C.ð ad

opti.l.penulni..ſi quidem.

Accurſius.

(Maturales. 2 leginimos

non tamen emanapatoſ. vt
ff. de gra. cogna. ſi filium. ac
curſius.

em ſi quis. non ſola pater de quo dietum eAſt. Antctio: dcön ſtitione anterioꝛi. . tariptaquee Celegi.
b Buos elle.. a ieaſanrur alijs agnatis adoptantis: ⁊ eis cognatus fit * e.lelege.xij. tabularum.
ven Edeadop. quiadop. ? Accur. t iꝛefatam. ſ. dictam. S. e. F. ceten. Ac.

eterum. i. certe. vel aliter. lex quidem. xij. tabu. deferebat bereditatem v

atis ꝓximis Jed media iuris peudentid en cum diſtinctione: ⁊ iõ dicit: ce

onn Pꝛo ſed.

d (Von giſlimo. i. decennio.

vt. . de ſucceſ. cog. F. fi. Acc.

e Quod placebat.no. cau
te poni placebat:⁊ non pla

te. vt. j. F. nos vero. Et boc

erat per mediam iuns pꝛu⸗

dentiam non per.l. xij. tab.
neq; ꝑ pꝛetoꝛem. vt.ſj. 5F. 7
hboc quidem. 1. S. media.

f(Feminas agnatas.
6 Fonſangoitafis,aöhe

is. Accur.
arum. ſ. feminaruz.

ſanguineas ſoꝛoꝛes de qui/
bus modo dixit.
l (Ba maſculos. ſic. . ti. i. 5
item vetuſtas.
en quia eas.ſ.agna/

ta eminal.

5 (Pꝛoximitatis. . cognati J

onis. Ac.
o ¶ Intemueniat. nee aliquis
ſuoꝛuʒ. vt. S. ti. ryacnene,
di.in fi.F. Ac.
p (Audem. queſ ſunt.iſ i. F.
ceterum. 7. H. ſed quia dicta
a n Ac.
Sed Ruplicktatez.. remo
erentia agnatoꝛuʒ. vt
ſnier maſculos ⁊ feĩaſ.ſic.ẽ.

de fideicõ. hf. F. ſʒ qꝛ.

r Janioꝛ. ⁊ ſic nore q lex
xij.ta.eſt vetuſtioꝛ eᷓ media

iuris pꝛudentia ⁊ qᷓ; ius pꝛe
toꝛum. Accur.

Aeruq;. boc pter con /

ueluti inter fllios naturales

⁊eos quospater eoꝛuʒ adop
tauit: nec dubium eſt quin im
pꝛopꝛie conſ anguinei appel
Mantur. Item⸗ ſi quis ex cete⸗

ris agnatis tuis:ueluti frater
aut patruus aut ðᷣniq; is ꝗlõ

gioꝛe gradu eſt adoptauenit

aliquez agnatusĩter ſuos he
redes eſſe non dubitatur.
crenun inter maſculos
quidem agnationis iure here
ditas etiam ſi longiſſimo⸗ gra
du ſint ultro citroq; capitur.

Quodad feminasueroat⸗

tinet:ita placebat:ut ipſe cõ⸗

ſanguinitatis iure tantum ca
piant hereditatem:ſi ſoꝛoꝛes

ſint ulteriusnon capiant.
aſculi autem ad earuʒ he

reditates etiam ſi longiſſimo

graduſi int: admittantur qua

de cauſa fratriſ tui aut patrui
tuifilie uel amitetue heredi⸗

tasad te pertinebat:tua uero
ad illas non pertinebat. Qö

ideoita conſtitutum erat: qa
commodius uidebatur ita iu
ra conſtitui:ut plerumq; be⸗
reditates ad maſ. culos ↄflue

rent. Sed qꝛſane iniquuʒe⸗

rat in uniuerſum eas quaſiex
traneas repelli: pꝛetoꝛ easad

bonoꝛum poſſeſſionẽ admit⸗

tit: ea pane qua ꝓximitatis

nomine bonoꝛuʒ poſſeſſionẽ
pollicet: lexqua pte ita.ſ.ad

mittütur: ſinʒ agnat⸗ ullus:
nec ꝓrimioꝛ cognatꝰ iterueni
at. Et hoc adẽ lex. xij tabu

la.nullo modo introduxit:ſʒ

ſimplicitatẽ legibus amicam

. „»
1.

Eas. agnatas feminas niſi ſoꝛoꝛes.

amplera ſiri mõomnes agna
tos ſiue maſclos ſiue femĩas
cuiuſ. cũq; gradus ad ſilitudi

nem ſuoꝝ inuicẽ ad ſił ucceſſi io
nem uocabat. Media aũt iu⸗

ris pꝛudentia q q erat quideʒ le

ge. xij tabulan iunioꝛ impꝑiali
aüt diſpoſi itõe anterioꝛ ſu ubti

tam differentiam inducebat:

⁊ penitus eas a ſucceſſi ione a

gnatoꝛum repellebat omni a
lia ſucceſſione incognita: do⸗
nec pꝛetoꝛespaulatim aſꝑita
tẽ iuris ciuilis coꝛrigentes ſi⸗
ueqð deſt adiplẽtes humão
ꝓpoſito aliũ oꝛdinẽ ſuis edi⸗

ctis addiderũt: ⁊ cognatiõis
linea ꝓximitatis noĩe introdu

cta:ꝑ bonoꝝ poſſeſſionẽ eas

adiuuabãat ⁊ pollicebant᷑ his
bonoꝛuʒ poſ. que uñ cognati

appellabat᷑. Nos uerolegẽ
xij. ta.ſeqᷓntes ⁊ eius ueſtigia
in hac pte ↄſeruantes lauda⸗
musgdem pᷣtoꝛes ſue huma
nitatis:nõtñ eos in plenũhu

iccãe mederiinuenimꝰ:qre⁊
eniʒ uno eodẽq; gradu natu⸗

rali ↄcunente ⁊ agnationis ti
tulis tã in maſculis q qʒ in femi
nis eq lance ↄſtitutis:maſcu
lisꝗdem dabat᷑ ad ſucceſſio
neʒ uenire oium agnatoꝛũ:ex
agnatis aut mulieribꝰ:nullis

penitꝰniſi ſoli ſoꝛoꝛiad agna

tox⸗ ſucceſſionẽ patebat adi⸗
tus. Jöõnos in plenum oia re

ducẽtes: ⁊ ad ius.xij.ta. eãdẽ
diſpoſi itionez ereqntes: nr̃a
0 oſtöneſa ancimꝰ: omnes legit

timas derſonas.l⸗ Puinle; ſe

ni.nam gdo cognatoꝛum non erat ad huc. vel dic et deſt

cientibus agnatis
ipfſi tamen non vo⸗
cabantur.
Ciuilis.i.medie
is pꝛudentie:qðᷣ
. ciuile dr. vt. ff. de
oꝛigi. iur.l.ij. F. hec

diſputatio.
Ee is bonoꝛuʒ .i.
mullieribuſ agnati-

vltra ſoꝛoꝛes.
9 Appellabatur.
ſicdicta: quia per e⸗
am chratid Vocan,
tur.

E unſei i. atpirſt
0 iagnatoꝛum.

d are etenĩ. be
ne dico foꝛte puidẽ
dum agnatis femi⸗
nis. guare etenĩ ꝛc.

e onſtirutis. i. 6*
dusantis.
f abat. ideſt con
cedel

8 ¶Adituſ. certens

erat ratio iuſta vel
ſ uffigens licet aliqᷓ
ſit. vt. S. e. F. ceteruʒ
in fine.

x nra cöſtitutöe.

L. delegit. ber.
Tlgert tabulatu

.

ns
o⸗

ede

ibe

ide
ſan

d.
.
A
Ktan

nets

hnt
rali
ſenu;
öe,
ber.

oti L

p ¶ Aterine. i. nate

Tertius

i ¶ Simili modo.i.bincinde:vel dic ita fenine vt mares.
K ¶ Lonſanguinitatis.i.licet non ſint ſoꝛoꝛes que germane vo⸗
cantur quaſi er eodem germinen,ttez,.,—
¶ Moc enam extimauunus. vt. C. de le. br. l. lex. xij. ta. F. i. 7. F. ĩ

bis. m?
ſoꝛoꝛes vel franes
vterini vel vterine
ſequitur. vt. C. de
leg. here.l. fi. F. ſe d
n ¶In legittimam.

ſ. agnatoꝛus.
¶Barnoͤͦei. nate

ex eodem patre et
matre cum defun⸗

—,.,ei—

ex eadem matre tã⸗
tum.

q ¶ Deinceps. i. vyt

oꝛes: ſiue in gra
du remotioꝛes.

r ¶ Guperſtitel. boc
coꝛrigitur ꝑ aut᷑.ceſ
ſante.qꝛ ⁊ cum his
admittunt᷑. Iteʒ et

ĩ dglio qð ſubijcitur

hic. F. coꝛrigitur. qꝛ
in ſtirpeſ fit diuiſto
hodie.ſed poſt hoſ
filios fratrum fit di
uiſio in capita. vtĩ
aut. ð here.que ab
inte. def. F. reliquuʒ
coll. ix. ⁊ in aut᷑.vt
fratrum filij. F. i. col

la. ix. vel dic qð di ⸗/

cit in aut. in ſtirpes
diuidi:veruʒ eſt qñ
aum alijs.ſ.patru⸗
is vocantur nepo/
tes. als in capita.

mane nõ habent. ¶ Hocẽ
addendum noſtre conſtitutõ

mmodo.i.non vlterioꝛ:ꝓximioꝛ tñ ſit yt ipſe

xum deſcendentes:ſiue ma⸗
ſculini generis:ſiue femi ſint

ſimilimodo ad iura ſucceſſio
