tur q́; pꝛorimioꝛ cognatus.

nam patnii nepos uel pꝛone⸗

pos auunculouel matertere
pꝛefertur
diximusaut potioꝛem haberi

Lotiens igitur

eum qui pꝛoximioꝛem gradũ

cognationis obtinet: aut pani
teruocari eos qui ↄgnati ſunt
quotiens neq; ſuoꝛum here-

duʒ iure qui queue inter ſuos
heredes ſunt neq; agnatõnis

iure aligspꝛefen debeat ſm

n Fuerint. Poc ſubdiuidy/

,

Exfeminino. qui tamen

idiminutione tertie par
iisl ſitcedit huius.l.tempo
re. 5. de here. ab inteſta. F.
diui. hodie ſine diminutõe.
vt in autenti.de tri.et ſe..
nec non.

p ¶ Amotis. ceſſantibus ſu/

llit adhuc hic regula
qui pꝛioꝛ eſt in gradu ⁊c.vt
ſ. e. F. tociens.

¶ Integrum. id eſt capite

minutꝰ? non eſt. ſic. S. de ſuc.
cog.i.Rñ.in fine.nam ſecus
eſſet ſi eſſet cap.minutus.qꝛ
ille ſucceſſiones que veniũt
ex.l.xij. ta.pereunt per mini
mam capitis diminutionez
vt.S. ad oꝛfi.S. ſciendum.
r Plauch. pꝛopter fratre
et ſoꝛoꝛem emancipatos.vt
j. e. ibi exceptis. Atem pꝛo/
pter quoſdam cognatos qᷣ
vocantur vt agnati.vt.ð.ð
leg.a g.ſucce.S.hoc etiã.itẽ
ꝓpter patrem qui filiũ emã

bani.vr.s. de le. ag. ſucc.

Iinepos. qui eſt in quin⸗/
to gradu agnationis.

t roncpos. .qui eſt in ſe⸗

xto agnationis.

v ¶ Auunculo qui ſunt ĩter

cio gradu cognationis.

4 ꝛefertur. in ſucceſſione

8 qui tales babet agna

,
btiens. nota regulam

am. vt et. C. cõmunia
de ſucce.l.auunculo.et.C.
vnde li.l.ij.et ad eius euidẽ
tiam nota tres eſſe oꝛdines
ſuccedẽdi. ſcilicet inferioꝛes
et ſuperioꝛes: et ex latere ve

nientes. vt in auten. de here
di. ab inteſt. in pꝛin. Pꝛimo
deſcendentes in infinitũ vo

cantur.vt.S.de herè. ab in⸗

teſt. F. i. et in auten. de here⸗

di. ab inteſta. S. i. his ceſſan
tibus vocantur aſcendẽtes
pꝛimo pater et mater.ſecun
do auus:et auia:et ſic dein/⸗

ceps.ſic tamen ut fratres ex

vtroq; parente deſuncto cõ
iunctim cum his ſuperioꝛi⸗/
bus vocentur.licet quidam

dicant aiz patre et matre tã

tum eos vocari et alios in/
ſriozee per fratres excludi.
h iij

;8ò

4

nobi s eſt auten. debere ab imtella. 5. ſ vero cum aſcendẽtibus. et. ff
ene rle. l. ij. F. bereditas. ſupioꝛibus ceſſantibus:pꝛimo frater ex vtro
q; parente:et ſoꝛoꝛ et eoꝛũ filij. ſecundo ex altero tantũ et eoꝛuʒ filij. tercio

becregula obtinet. qui pꝛioꝛ eſt in gradu ⁊c.vt hic.et in auten. de heredi.

ab inteſt. F. reliquũ. et. F. ſi vero neq; farres.eri in auten. vt fra. filij. F. i.

3 (Trad

idimus. vt. 5. ꝓxi.

§. et hoc. e. F.
¶ Exceptis. excipit t ab eo

quod ſupꝛa dixerat. qui in /

egon ⁊c.
a ¶ Pꝛeferütur. vt. S. de ſuc.

co i.rũ.

He ſ ſeceſſone liben oeuz

ent⸗

Auc. quia bucuſq; ð

A( bonis in enuoꝛum di

Olim. ſclicetle iſ. tab.
oc eſt pꝛimum ius. quat

to ai unt. vt hic. et. j. F. i

et. §. poſtea. et. F. ſ noſtra.
d Agimpune⸗ id ẽ fine ms

f Heredem. naturalez yel

adoptiu

g EErnaturalibus. ad dif⸗/

E ta demũ etnö aliter.

um. vt. j. inuit.

ferentiam adoptiuoꝛum.

b (Querela. id eſt non po/
terat patronus conqueri.

¶ INibil. id eſt nullum ſcoʒ
Jo. Accurſius.
12 voſtea. ſeom in ius. .
1 uris. dic. vt. S. ad ter.
in pꝛincipio.

m ¶ QAibentus. nullũ filium

nbolens

legitimum et natu/

ralem. ta pr 5. heogeſe.

bo.lul. iiij. F. patronus.
0 ADnaler bonoꝛum.i. vn
de legitti. vt. j. de bo. poſ. S.

cumqʒ.

c adidimus erceptiſefra

tre et ſoꝛoꝛe emancipatis qui
ad ſucceſſionem fratrum uel
ſoꝛoꝛuʒ uocantur.qui et ſica⸗
pite diminuti ſunt: tamẽ pꝛe
ferũtur ceterisulterioꝛis gra
dusagnatis.

De ſucceſſioe lbertoꝛi .

Vncde libertoꝛuʒ bo⸗
nisuideamus.( Olim/

cebat libeno patronuʒ
ſuuʒz impune dteſtamento pꝛe
terire. Mam ita demuʒ lex. xi

tabula. ad hereditatem liber-
ti uocabat patronuʒ ſi inteſta
tusmoꝛtuus eſſʒ libertusnul⸗
lo ſuo herede relicto. Iaqʒ
inteſtato moꝛtuo liberto ſi⸗ i 8
ſuum heredemreliquiſſet: pa
trononihilominus in bõis eiꝰ

ius erat:et ſi quidem exinatu⸗

ralibus ſuisliberis aliqueʒ ſu

um heredem reliquiſſ. et: nul⸗
la uidebatur querela.ſiuero
adoptiuus filiusfuiſſet aper-
te : iniquum erat nihil iure pa

trono ſuo ſupereſſe. Qua de
cauſa poſtea pꝛetoꝛis edicto
heciuris iniquitas emendata
eſt. ſiue eniʒ facicbatteſtamẽ⸗

tum libentus uidebatur ita
teſtari ut patrono partem di⸗
midiam bonoꝛum ſuoꝛum re

liqueret.et ſi aut nihil aut mi⸗

nus partis dimidie reliquerat

dabatur patrono contra ta.te
ſtamenti ptis dimidieꝰ bonox
poſſeſſio:ſiue inteſtatus mo⸗

riebatur. ſuo herede relicto fi
lio adoptiuo dabatur equepa

tronocontra hunc ſuum here
dem partis dimidie bonoꝛum
poſſeſſio. Pꝛodeſſerauteʒ li/

Liber .

p C Pꝛodeſſeſolebat. hoc iure p̃toꝛio. nam depꝛimo non neatda

bium. vt. S. S. ita q; in teſtamento.
4 atronum. l. in torum.
¶ Marurales. et legitimi. Accur.

8 Wana inſtituti erant.vt ſequit᷑. alias nec contra ta. datur eis

berto ſ. olebant ad exduden-
dum patronum mnaturales li-

beri non ſolum quosin pote-

ſtatemoꝛtistempor̃ habebat
ſed etiam emãcipati et in ado
ptionem dati. ſi modoex ali⸗

qua parte ſcripti heredeſ erãt
aut pꝛeteriti cõtrata. bo. poſ.
ex edicto pꝛetoꝛis petierant.

Maʒ exheredati nullo modo
repellebant patronum.Mo
ſteaPuero lege papia adaucta

ſunt iura patronoꝛum qui lo

cupletioꝛes libertos habebãt
cautumveſt enim ut ex bonis
eius qui ſextertioꝛum.c.miliũ
patnimoniũ reliquerat:et pau
tioꝛesqᷓ;ᷓ tres liberoſ habebat

vt. ff. de contra ta.

non putauit. F. in⸗

adoptione.

li.l.. F. ſed ſi patro

nis. nec a iure ciui⸗
li reſpicũtur. vt in

gauten. de heredi.et

falci.S.ex hereda,/

„Potennn tercuz
iu

l.papia:et male vt
alias. vt. C. de ca.

tol. in pꝛin.

ſiue is teſtamento facto ſiuie

inteſtatus moꝛtuus erat uiri⸗
lis ps patronodebebat᷑. Ata

qʒcum unum quidem filium

filiamue heredem reliquerat
libertus:peride pars dimidia
debebatur patrono:ac ſiis ſi⸗

ne ullo filio filiaue inteſtatus

deceſſiſſet. cum duos duaſue
heredes reliquerat: tercia ꝑs

debebatur patrono. ſi tres re⸗
liquerat repellabatur patro-
71 nus. Secd noſtra conſtitutio
quam proomni natione gre-

ca lingua compendioſo tra⸗
ctatu habito compoſuimus:
ita huiuſmodi cauſam diffini
uit ut ſiquidem libertus uel li
berta minoꝛes cẽtenariis ſint

id eſt minuscẽtum aureis ha
beant ſubſtantiam: ſicꝰenim

legis papie ſummam interpᷣ⸗

tati ſumus: ut pꝛo mille ſer
tercijs unus aureus compu⸗

teturnullum locuʒ habeat pa
tronus in eoꝛum ſucceſſione

Pebebak

1 ia. cr.

5 (Ded noſtra. qr
L a E⸗ ius.

Lompoſuim?. .
uius vt credo
habetur mentio in
multis locis.vt.S.
ti. i. de ſerui.cog. in
pꝛincipio. et. S. de

bi ſuc. F. ſi.

Sic em̃. itepo
be eſt.

tKRepellebant. .
pꝛo moꝛtuis habẽ
tur. vt. ff. ð diung.

x NLautum. ſaliJ

deſt paupertas fi⸗

lieo libern. ſic et ali⸗

as. C. de epi. ⁊ de.

ſi quis.S.ſinaut.

c oam. ⁊ in boc
coꝛrigit lex pa /
pia. Et nota ꝙ /

△
Zercius — ¶De ſucceſl.liber.
.V .è ; J ſerit. vt i 6. vt li. de
— — . R ltis modis perdunt᷑. Pꝛimo ſi patronus remiſentt. vt in autẽ. vt 0e
— int. ſcilicet iſti liberti minoꝛes centenarij. — multi ſi cõpulit libertũ iurare ne accipiat vxoꝛẽ: vel liberam ne
N Keernulelramnn eennns Lvrmntotum ſucegat vrg Füar engvemmkaatateaincfe Fr io negarei alune,
eth. pꝛin. AccurſXuss. 5 bi vtf debo. l:ſipatronus. Ité ppter teriepartis cocel one. vrbie⸗
alein eſt filios emancipatos.vt.S. de bere. ab in⸗/ de lileni 1 z.toneo. Z alterurer n rdgerns mar vdl de⸗
§.emancipati ſoerenns. Ve. f. de wure p.
rcs t 5 ſiue. Item ſi natalibus re⸗
b (Habeãt. ſcʒ li⸗ .B ituiiSEltirberte. ve ff. de
nann „⸗ — „ d ſtitutus eſt libent. vt. ff.
ſ n qᷓ ſi tamẽ teſtamentũ fecerint. te bonoꝛum ſuoꝛum neniu bo. lil etiaz. F. i. Itẽ ſimer
r Ansbendesuſr r eſtati deceſſerĩt nul- uel liberta eis reliquenit ita ſi cedem ꝓ futuris operis ab
dii tuti ſi ſe bainen lo liberoꝝ relicto tuc patrona . neonere ut nec E dea g.li.l. ſi quis. Iten lili
zing vamieribere ſtitu ius qdð eratex lege.xii.ta. liberteue exea parte legatau bertus domini moꝛtem vin
ſn s e te. fideicõmiſſa pſtarentur. ſecdd dicauent. vt. f deiurepa.
n iſuerut oabi pa integruʒz patronoreſeruaui „.— ideico hoc on?ꝰ l.penult. Item ſi eum capi/
n Apockkhede ie⸗ Cuuero maioꝛes cẽtenariiſ ad coheredes eoꝛuʒ hoc dns t aauſanent vr fſoe e
d Ol. vt. ſ. C. Do. ti. . Ai galu . qui cum maioꝛ.i.Rñ.
Nſicr. lflius. — ſint ſi heredes uel bonoꝝpoſ redũdaret. Multis ninaln auaun malor D
in d ¶ Omnibus. ſe ſeſſoꝛes liberoſ habeant ſiue caſibus anobis mpꝛerata co. erve a pꝛincipe factionem
nkeſlloamol, unum ſiueplures cuiuſi cunq; ſtitutione congregatis quos eſeneni kuperrauent, vt
barus bedni ſexusuel gradus: ad eos ſuc- neceſſ arioseſſe ad huiuſmo- Par et Net.
*M Rar. betut⸗den⸗ ceſſiones parentũ deduximꝰ di diſt poſitionem iuris ꝓſpe⸗ nal ſnauraen. .
*re e 4 ‚——— d Dat beris. quibus
ens ul. cog. in f.iXñ5. patronismodis om̃ibus una nmusut taʒ patrom pat onc Palkkiegara dliam rupto te⸗
Hagaerealibeatt niſua pꝛogenie ſemotis. Si qʒ qᷓ; liben ime Ueclöchn ſta percontrata vr foͤl⸗
„ „ . 7 * e . . * . t * l. –
qð dic. vt. . ti. . in gutem ſine liberis deceſſerint ex tr anſuer ſo faterenetiltuſ. pꝛe Biaſtenteß cuz ſllſ ſint
Geiamt euad ſiquidem inteſtatiad omnem q;ad quintum gradũ ibenca ſe nö ercludunt patro,
Afaneos. — hereditatem patronospatro- ceſſionem ap oruih liberta nun ve ic vrona⸗
6 S n oe cnor enoarét icut ex ea cõ⸗ ioꝛes.Rñ. bi filij erant ĩ
rentio p berede naſq;uocauimꝰ. Siuerote⸗ rumue uocetu li cu duceſz t. vt.5. e 5. ſi vero. Ael die
tione bber vr. . ſtamentum quidem fecerint: ſtitutione inte igengum en: ꝙ hi libeni erant nepotes qͥ
deexpereli.5.ms⸗ patronos auteʒ aut patronas ut ſi eiuſdem patroniuel pa⸗ Kiigaornu r arre
(ADaremuſ nö pꝛeterierint cum nullos libe- troneuel duoꝛum uel duaruz porer ereistahs legatn
14 irriuſtacau. ros haberent uel habẽtes eoſ pluniumue ſint ſſbhetligu do⸗ dabantun vt f delibe..
ſa ratuannigf exher edauerint: ul mater ſiue rimoꝛ eſt ad libegi uellil . i enele nunquid
rorl tenk, de auussmaternus eos pterier it te uocetur ſucceſſionex: d inſolidum ienebnnrur cobe
ap. cog. 5F. cauſas. 10 nõ poſſ. int argui inoffici capita et nõ m ſtirpes Rinichn E. i nen i . ſ d.
a e ſEon, teſtamenta:tunc ex turſucceſſio. Eodem modo ſicontratag. —
re agũt. vt in auẽ. Olꝗq coꝛ Henan , inhis que ertranſuerſo late Multis. ſch caſibus qui
a i, 1 noſ-aesſituseperboswn nen nünn ſer uando/Mene ſe uuntur ſtatim.
iparn parerprere poſſeſſiones contra ta. non di re neni ganao Wene. =
Mane j,vyR ore⸗ ualanun antea: ſed tertiaʒ ſſemm cõſonantia iſgecef (Panonech. vt f debo.
ta. haber. no autz Artem bonoꝛum liberti cõoſe tatis et libertinitatis in ſucce Lpare.
quaclam vizad. e uel quod deeſt eis er ſionibus fecimus. Secehe v ¶ Ziberi. vt. ff. de bo. liſi
aren es entur neld ione' re de his libertinis hodie dicen⸗ ater exhere.et. l. ſi ex pa. F.
bic large cape de noſtra conſtitutione replea- de his libertinis hodie l
noenna'g. tut'ſiquãdo minustertia parr da ſunt: quiin ciuitate, roma-⸗ ul.
el. ſe bfe berl. flt. r x6 qquintum gucux ui
aEe In d filius trinepotis ipſi
w. ¶ Lüc cõſtitutoõne HMUℳ⸗/ꝗ⸗ al
ni⸗ E reca. TSů eee . datroni vel eti⸗ mietninqos admitimr. viderurc non dehb edien
. ſi de iure pꝛetoꝛio vt.ð.e.qua de cauſa.yt.ff patroni v etial⸗ P quis tamen velit cõtradicere illud pꝛo ſein
n. § olil il nali. nepeetono. vt.. e, gua de Ean nn gentwſuneims locoſuctoiunt vts. ebeab
n. de bo. li.l. ij. §. fſnaaeil. duceret ꝙ omnes deſcene n. F.e
nd ¶ Lonſequantur.ſ.quocũqʒ titulo relicti. SD lerhechm Klius erin auren dehe i ng bo poſ.tanq;ᷓ er fami
——— õä xle⸗· y ¶Elocenturp noſtram conſtitutionẽ. liceto 10.Pol. ranch & iam
iegu gEPeuuunnn.—“ẽ 3 (apita. cum eodem gradu plnres inueniãtur. alias patruus nepe
ieg ge.,P eius ſuccedendi eſt et aliud ius patro· 3ʒD ¶Capita. cum eodem gra 16 ſi libertis.
de 11 leatur. pꝛeter bocius ſuccedendi eſt et aliud 37 atre excludit. vt. ff. de bo. li ſi lbertas. . ſi lil
6 ⸗Y natus ſalicet vt non vocetur ab eente re ede a Acniunt ſaluz iolis bamonis. puchſe sd auimtumn grodnm
n „⸗ „„ . . . E . 4 181 k⸗ e 2 — . . in
gih HAus a Ben vvelortom r Kde vel crrepaggengon b. ¶ Pene. pꝛopter ma E Peer veuvn de..deſne cag are
acrns pponar vteſf de excep. do. apud cee Hogueus nierröunttl * Ptutzi “ S errele- nonta. rs debere.
4 eobſeauii et. l. parẽs. IAtẽ ut poſſit eũ in ſerui qui⸗ NoPas n nuſa vnns panoni ſiins dudit nepotes
en, armerbercke Kercr Ite vbicu inuene 1n Bnr nomidenage menknbchkampiit debo e ſili⸗
un, Ik cdat nucrntib: t ſf oein us vo. genaalimg a beciuns . altad. ne rnic 8 b
iickh
ſue

bertus. pꝛeterito. 5. ſi libertus. et delegi tu.l. tutela. . ſi duo.

¶ Sed bec quodâmodo.nõ enim eſt vere peculium, cuʒ ſint liben. vt. ¶
de inoffi. teſt. l. fi qn fi. Accurſius.
d eruenerint. id eſt qui facte ſunt plenelibei. =
e ¶ Poſtea vero. noĩatim. quid boe ſit. dic vt.ð.de exhi.li.F. i.

f ¶ Eoꝛum. id eſt manumil/
ſoꝛum.
g¶ Quibus. id eſt latinis
bᷣAd ciuitatem. ſalicet. vt
duls romanus efficeref im/
petrando ius aureoꝛũ anu
loꝛum. vel natales. qð inui
to patrono non eſt facien /
dum. vt. ff. de natal. re.l.ij.
in fi. et. l. pe. et fi.

Qde lat. lib. tol. per totuz.
lꝛ ¶ Adiectionibus.ſcilicet
r.vel.xi.caſibus.C. delati.

lib.col. per totuum.

toꝛum. Ru.

am in
vng non eſt neceſfe.
q ¶ VUnde.id eſt an. Acc.
r (Eugneſcat. ff. e. l. vtrun⸗
q;.contra. So. ſym pla.ibi
valet aſſignatio facta emã/

dpato.vt ibi. licet enãcipa

nione hocperdatur ſi antea
fctã fuerit aſſignatio.vt hic
ar. ff. de arbitnis. non diſtin

De aſſignatione liber /

I ſumma.ſenatum. cu
i verba ſunt hec. ff. e.

nam peruenerũtacuʒ nec ſunt
alii liberti:ſimul et dediticiis
⁊ latinis ſublatis.cum latino⸗
ruʒ legitime ſucceſſionesnul⸗
le penitus erãt.quia licet ut li

beri uitam ſuam peragebant
attamen ipſoultimo ſpiritu ſi

mul animam atq; libertatem

amittebant.et quaſi ſeruoꝛu,ʒ
ita bona eoꝛumiure quodam⸗/

modo peculii ex legeiunia noꝛ
bana manumiſſoꝛes detiebãt
Noſtea uero ſenatuſconſul⸗
tolargiano cautum fuerat:ut
liberi manumiſſoꝛis nõnomi⸗
natim exheredati facti extra⸗
neis heredibus eoꝛum in bo⸗

nis latinoꝛum pꝛeponerentur
quibusſuperuenit etiam diui

traiani edictum:qð eundẽ ho
minẽ ſi inuitoul ignoꝛante pa
trono adiuitatem romanaʒ
uenire ex beneficio pꝛincipis
feſtinauit.faciebat quidem ui
uum ciuem romanum: latinũ

ueromorientem. Sed no⸗
ſtra conſtitutione pꝛopter hu-

i (Sed noſtra conſtimutõe.

iuſmodi conditionuʒuices et
alias difficultates cum ipᷣisla
tinis etiam legem iuliam et ſe

natuſconſultum largianuʒ et

edictum diui traiani imperpe
tuuʒ deleri cenſuimus:ut om
nes libti ciuitate romana fru⸗
antur:et mirabili modo ꝗbuſ
dam adiectionibus ipſas ui⸗
as que in latinitarem ducebãt

ad ciuitatem romanam capiẽ

dam tranſpoſuimus.

De aſſignatione libertoꝛũ

i In ſumma qdᷣadbona nisi
N ibertoꝛum attinet ad⸗ toꝛe gracia emẽdandiuteens

relictis.

guemus F. oompꝛomiſſo. Vel dic ſcom az. q; in.l. contraria nõö

dicit fieri aſſignationem in emancipatum. ſed an ſoli fieriin pote
ſtate poſſit.ſed nec in dicta.l.de arbitris dicit ſolui cõpꝛomiſſum

ſed dicit non compelli ſententiam dicere.
s ¶ AUerbis.etiam nutu.vt.ff. e.l.i.S.aſſignare.et pure vel ſub eõ⸗

monendi ſumus cenſuiſſe ſe-/

natumutq;uisad omnespa-
troni liberos qui eiuſdem gra

dus ſunt equaliter bona liber
toꝛum pertineant tamen lice

re parẽtiuni exliberis aſſigna

re libertum ut poſt moꝛtẽ eiꝰ

ſolusis patronus habeat᷑: cuii
pꝛiusis aſſignatus eſt.et cete
ri liberi qui ipſi quoqʒad ea⸗
dem bona nulla aſſignatõe in
terueniente pariter admitterẽ

tur nihil iunis in his bonisha⸗
beãt.ſed ita demum pꝛiſtinuʒ
ius recipiunt:ſiis cui aſſigna⸗

gnare.

De bonoꝛuʒ pol

ſeſſione.Rub.
As bonoꝛum
poſ. que eſt iuſ

perſequẽdi retinẽ/
diq; matrimõij qð

cuiuſq; cuʒ is moꝛ

tuusfuerit. vt. ff. e.

tuseſt deceſſeritnullisliberis

tum: ſed etiam libertam: ⁊nõ
tantum filio nepotiue:ſed eti
am filie neptiue aſſignare per

mittitur. Datur auteʒ hec aſ⸗
ſignandi facultasei qui duos

plureſue liberos in poteſtate
habebit:ut eisquosi poteſta

tehabet aſſignare libertum li

bertamue liceat. Vnde que

rebatur ſi eum aui aſſignaue⸗
rit poſtea emancipauerit: an

euaneſcat aſſignatio. Sʒp

cuit euaneſcere:qð et iulian

tronishoc permittitur facere
ex.ipᷣo ſenatuſconſulto quod
claudiani tempoꝛibus factuʒ
eſt ſub illorufoet oſtoꝛio ſca-
pula conſulibus.

De bonoꝛum poſſeſſione.

—
—

i . Esbonoꝛuʒ poſſeſſio
nis introductum eſtapß

lec tantum liber-

„5
et aliis pleriſq;uiſum eſt inec
4 intereſt an teſtamẽto quisaſ-
ſignet:an ſine teſtamento: ſʒ
etiam quibuſcũq; uerbispa⸗

t (Bnendandi.ſid

ſupplendi. quia
minus bene dicen /

do ad plenum. di⸗

xerat ius ciuile nõ

cognoſcens eman
cipatos.vt.S.ð he

re.ab inteſt. S. emã
cipati. ſic. ff. ad. l.
ro.de iact.l.vlt. .i
et. fi. Ael dic emen
dandi ꝓpꝛie vtĩa⸗

gnatis femſs vbi
ius pꝛetoꝛiũ cõtra
ius ciuile induxit.

vt. S. de le. ag. ſuc.

Kſec grerin oſt⸗

umo. vt. ſ. 5. pri.
Accurſius.

gui

1d
leſd

enot

ͤe
n

10%

tic⸗
ſ

¶ Juns. ſalicet ci

Emendauit. expoſitione.vt. .

doſthumus. quis ſit dic vt. . de le. poſtbumůös.
Hon poterat. vt. S. dele. F. poſthumus. cõtra. So. vtibi.
Honoꝛario.ff.e.nõ eſt.S.vbicunq;.cõtra.ſed hoc ſpecialiter
exilla regula excipit᷑ ꝑ iᷣm pꝛetoꝛẽ quo ad boc derogatur illi re
gule generali.quia
nõ eſt dubiuz quin
generiper ſpeennnʒ 2
derogetur. vt. ffde iuris nec ſolum in inteſtatoꝛũ
be ancrlegu hereditatibusuetꝰ ius eomo⸗

a ¶ Sed is. ſalictt do pꝛetoꝛ emendauitſicut ſu

nne e . p⸗ꝛa dictuʒ eſt: ſed in eoꝛũ quo⸗
greca. vt. ö. dele. q; qui teſtamentofacto deceſ

.poſtbumus ſerint. Nam ſi alienus heres
C ncognitus. Iʒ . P O
Weeguano. poſthumus fuerit inſtitut PB
ſtitutiones ſunt de Uis hereditatẽ iure ciuili adire

t cele vte de non poterat: cum inſtitutõ noõ
autem ciuile. ualebat:honoꝛario tamen iu/

d Dligaanilo⸗ge. rebonoꝛum poſſeſſoꝛ: efficie
nanal vtt? batur: uidelicet cuma pꝛeroꝛe
dãdi. id eſt ſpplẽ? adiuuabatur. Sed etisa no⸗
eInpugnand. ſtra conſtitutione hodierecte
vt. S. pꝛon.Rñ.dic heres inſtituitur:quaſi et iure
ic eſt coꝛrigendi. ciuili non incognitus.Aliqñ⸗
tamen neqʒ emẽdãdineq; im
pugnandi ueteris iurisſʒ ma⸗

uiligs.
g ¶ Poſſeſſionem.

Zercius

no.tres vias pꝛeto
ris.
b (Etremota. qua
re ergo fecit pꝛetoꝛ
Rñ.vt ſucceſſoꝛibꝰ
vias ampliaret. ſic
ff. de lega. ij. cum fi
lijs. S. varijs. arg.
cõtra. ff. nau. cau.
ſta.l. idem. F. ſy an
ſit. et. F. ſed ſi gra⸗

¶ QAuos ad bere reditas iure ciuili

ditatem. id eſt ad
ſucceſſionem vt e⸗
mancipatos ab in
teſtato et cognatoſ
leꝛ ¶ Mer ſe. con. ter.
et oꝛfi.

ſolus uocat pꝛetoꝛ ad heredi⸗

renon fiunt. Mam pᷣtoꝛ here

gis confirmandi gratia pᷣtoꝛ

pollicetur bonoꝛum poſſeſſio
nemænaʒ illis quoqʒ qui recte

teſtamento facto heredes in⸗
ſtituti ſunt:dat ſcðtabu.bo.
poſ. Item ab inteſtato ſuos

hr̃des ⁊ agnatos ad bo.poſſ.

uocat: ſed et remota quoqʒ
bono.poſſ.ad eospertinethe
uos aũt

—

tatem:heredes quideʒ ipoiu

¶onſtituuntur. 2 = 227 5
eeunntnt. autẽ tantũ uel ſimilẽ iuris con

l.ꝗũ. ſtitutõʒ hrdesfiũt:ueluti ꝑ ſe

nm ¶ Duamplures. natuſcõſultũ et ↄſtõnes pꝛĩci

.xij. tabi eE
S ir. pales. Sʒ cũ eis ptoꝛ dat bo.

2 lieuis. ſef. poſ.locoheredũ ↄſtituunt᷑ et
de interꝛog. act. et
ui.
o ¶MHam in angu23l
ſtiſſimis. nã ſui be⸗/
redes et agnati tm̃ ſuccedebant deiure ciuili ius integrum habẽ
tes.quia non ſunt emancipati.dealijs eniʒ nõ dici vt.S.dehe⸗
re. ab inteſt. S.i. de le.ag.ſuc.in peunn.
P ¶ Dunt pꝛeteritis.ſiue emancipatis ſiue non. vt. C. de lib. pꝛe.
małimum. circa pꝛin.

q ¶ Abulas. ſed quare datur ſuis cõtra ta.cuʒ ipſo iure nullũ ſit

De aſſignatione libertoꝛum.

KRZ De bononꝝ poſſeſſione. .

teſtamentũ.vt.S.deexbe.li.in pꝛin.Rñ.duas habet vias.vnã deiureci

uili:per quã nõ põt dici nullũ:ſed annullandum.tñ necſieri nec deſinere
poſſit babere deiure p̃to.vt.C. deli.pꝛe.ilfi.et.5ẽ.e.S.quos autem. Itẽ
quare cõtra ta.dicitur ex teſtamento: cũ magis ð teſtamentũ dici deberet
cum rumpit teſtamentũ.vt.C. de col.yt liberis.Rñ.ideo ſic dicitur.quia

uocãtur bo. poſſeſſoꝛes. ld-
hucautem et alios q;pluresꝰ

gradus pꝛetoꝛ fecit in bonoꝛũ

poſſeſſionibus dandis: dum
id agebat ne quis ſine ſucceſ

ſoꝛe moꝛiatur.Mamꝰin angu
ſtiſſimis finibus conſtitutum

per legem.xij.tabu.iusperci-
piendarum hereditatum pꝛe
oꝛ ex bonoet equo dilatauit.
Sunt autem bonoꝛum poſ⸗
ſeſſiones exteſtamẽto quideʒ

he. Pꝛima que pteritis libe⸗
ris datur:nocaturq; contra ta
bulas Secunda quam omni⸗-
busiure ſcriptisheredibus pᷣ
toꝛ pollicet᷑. JIJdeoqʒuocatur

ſcᷣm tabu.teſtamenti.Et cũ

de teſtamentis pꝛius locutus

eſt:ad inteſtatostranſitum fe

cit et pꝛimo loco ſuis heredi⸗
buset hisqui ex edicto pꝛeto
ris inter ſuos connumerãtur

dat bonoꝛum poſſeſſionẽ que

uocaturunde liberi. Secun⸗

do legitimisheredibus. Ler

cio decem perſonis: quas ex-

traneo manumiſſoꝛi pꝛefere/
bat. Sunt autem decem per

ſone he.pater. mater.auus.a
uia.tam paterni:qᷓʒ materni.

item filiꝰ. filia.nepos.neptis.

taʒ ex filio:q; ex filia frater ſo
ꝛoꝛue conſanguinei uel uteri-

ni. Quarto'cognatis pꝛori/
mis.Quintotanqᷓʒ qui ex fa

milia. Sexto patrono patro⸗

—

ſine teſtamento competere
non poteſt. Itẽ quare hoc
pꝛemiſit cum ſcõᷣm tabu.di⸗
gnioꝛ ſit.Rñ.quia dõec iſta
compeiit illa dari non po⸗

teſt. vt. ff. de cõtra ta.l.illud

ſimum.i.Rñ. Item nunqͥd
hec parenti datur ontrac ta
bu. filij emancipati.Rñ. ſic
adinſtar patroni. vt.ff. ſi a
pa.quis ma.l.i.⁊ argu.ff.ð
bo.dã.l.fi.ſic.ff.ſi ta.te.nul.
extant.lei.
r.·¶ Scom ta. ſic. ff. ſi ta. te.
nulle ex. l.i. Item boc quan
do teſtamentũ factum eſt in
ſcriptis.alias ſcõm nuncu/
pationem. vt. C. de ſecun.

7

ta. li ij. —
ſ.(Fecit.ſic.ff.ſi ta.te.nulle
el.

8 E pꝛimo loco. ſq; inter
eas que ab inteſt. deferunt.
Et nota hunc oꝛdinex qui ſe
quitur in edieto fuiſſe:ſʒ nõ
in obſeruando. vt.j.ſeqni⸗
t (Eoͤnumerantur. vt. . de

ti.

v uodelibe quid erit e

contra filio emãcipato moꝛ

tuo.rñ.pater habʒ bo. poſ.

vnde parentes vel vndeli⸗
beri vtiliter cum equa ratõe
vocent patrem ad heredita

tem filij. vt. ff. de ino ffi. teſt.

nam et ſi. et. ff. vnde li. ſcri⸗

pto. Ael dic vnde legitimi

cum ſemper contracta fidu

cia eum emancipet. vt. S. de

le.agn. ſuc. S. fi. Item nun·
quid filio in bonis matris
datur bec bo.poſ.rñ.nõ.vt
C.ð ſuis et le.here.l.fi. Itẽ

nunquid in alijs vlterioꝛi⸗/

bus ex linea deſcendentibꝰ

bere. ab inteſt. SF. emancipa

ſupꝛadicta ſeruant᷑.ſcilʒ vl

tra filios.rſi.ſic cum omnes

inferioꝛes dicãtur libe. vt
ff.de verbo. ſignifi. libero⸗

rx ¶ Secũdo legitimis. id eſt

agnatis et eis qui eoꝛum lo
co ſunt. vt. S. deleg. ag. ſuc.
§S. i. et. F. hec etiam. et. ff. vñ
le.l. ij. F. hoc autem. et. l. ij.

„ Eaco extraneo. id eſt ei qui emebat flliũ a patre et poſtea eummanu,/
mi

ebat. nam ſic fiebat olim emancipatio.vt.g. quibus mo.ius pa. po.
ſol. S. pꝛeterea.vel melius.vt.j.e.O.que autem. “
5¶ Quano cognans.qui iure ciuiii non vocantur.vt.ff. vnde co.l.i.i.rũ.

et. S. de ſuc. ag. i. rf.

⁊ ( Ex familia.quedabatur patrono liberto moꝛiente inteſtato.ſequẽs

dabatur eid em liberto moꝛiente

LZiber

eum teſtamento. ſcõm quoſdam. vel dic

ꝙ bec familie. ic eſt agnatis tranſuerſalibus patroni datur vſq; ad qͥᷣn
tum gradum.vt.ff.de verb o. ſig ꝓnunciatio. 5. familie. et. ſ. e. F. quicun /

q;.et.S. de ſuc.li. S. multis ſequens patrono etdeſ⸗ cendentibus et aſcen⸗
dentibus. vſq; ad quintum gradũ.pꝛima enimmon valet cum bic tracte

tur tm̃ de his que ab inteſt.
deferuntur. –
a exto patrono.q̃re pꝛi⸗
mo agnati patroni vocant᷑
qᷓ; ipſi patroni.ſRñ.hic oꝛdi
nem edicti ſeruat non quali
liter ſuccedide facto debeat
et hic erroꝛ in alijs caſibus
inuenitur. Ac·
b ¶ Septimo. deficiente pa/
rentela.etiam fiſco exdluſo.
vt. C. vnde vir et vxoꝛ.l.i.
c Sed eas. ſ.ſupꝛadictas
x.bono.poſ.

d Vucunoſum. id eſtfine

cura.

e?e (Koſtitutionibus. quere

manſerunt in greco.

f ¶ Meceſſarias.i.vniles. ſic
g ¶ QAuinto. ſq conumerak

bono. poſ.ex teſtamento et
ab inree.
b ¶ Manumiſſoꝛi. erpone
vt. S. SF. iij. vel dic ꝙ extra⸗
neus manumiſſoꝛ eſt iße pa
ter quando nõ exr contracta
fiducia enancipat.
Sed ſi queras quareſibip
ſi p̃fertur. r. ſane intelligaſ
vt pater auum emancipan⸗
tẽ nepotẽ pᷣcedat. vel ſi ipſe
pater emancipauit inueniũ
tur tamẽ nouẽ perſone que

eum pꝛecedun. —
i ¶ Lonſtitutio. C. de eman /

cipa. li. l. fi.

lꝛ ¶ WManumiſſoꝛibꝰ. id eſt
ecmancipatoꝛibus
¶ Eiducia.id eſt ſaluo iure
ſuccedendi..
m ¶ Manumiſſionez. id eſt
emanapationẽ.

Declit id eit conceſſit.
Hanumiſſio.id eſt emã

r. perſone.····⸗
q Lunq;ʒ. con ſtitutionem.
de qua habuimus mentio/
nene õ. de ſucceſ.li..ſed no
r ¶ Poſuimus. vt. S. de ſuc.
li. S. multis.

¶ Bufficit eis. ſcllicet tam

cognatis q; agnatis patro

t¶ Hliam altioꝛi. hinc trahe
dignioꝛes altioꝛi loco ſe⸗
dere debent. et eſt altioꝛ qꝛ
pꝛoximioꝛ domino eſt. tiro⸗
nes vero poſterioꝛi.vt. C.
detiroñ.l.fin.et.ff. de aqua
plu. ar.l. i. F. pe. et. C. de of⸗
fi.rec.pꝛo.l.potioꝛes.

ne liberiſqʒ eoꝛum et paren

tibus. Septimoꝰuiroet uxoꝛi
Octauo cognatis manumiſ⸗

ſoꝛis.Sedeas quidem pꝛeto

ria introduxit iuriſdictio:a no
bistamen nihil incurioſum p

termiſſum eſt:ſed noſtris con

ſtitutionibus omnia coꝛrigẽ⸗

tescontra ta.quidem et ſcõm
tabu. bonoꝛum poſſeſſiones

admiſimus:utpote neceſſari
as:conſtitutas:necnõ ab inte⸗
ſtato undeliberi etunde legi⸗
timi bonoꝛum poſſeſſoꝛes.
Que autem in pꝛetoꝛis edi⸗

cto loco quintopoſita fuerat
id eſtunde deceʒ perſone: eã
piopꝛopoſito et compendio⸗
ſo ſermone ſuperuacuã oſten

dimus.Cum eniʒ pꝛefata, bo
noꝛum poſſeſſio.x. perſonas
pꝛenõebat extrãeo manumiſ⸗
ſoꝛi noſtra conſtitutio quam
de emancipatione liberoꝛum
fecimus: omnibus parentibꝰ

eiſdemqʒ mãumiſſoꝛibus cõ

tracta fiducia mãumiſſionẽ

facere dedit ut ipßa manumiſ

ſioeoꝛuʒ hoc in ſe habeat pꝛi
uilegium et ſuꝑuacua fiat ſu⸗
pꝛadicta bonoꝛum poſſeſſio.
Sublata igitur pꝛedicta qui
ta bonoꝛũ poſſeſſione:in gra⸗
dum eius ſextam ante bono⸗

rum poſſeſſionem induximuſ
et quintam fecimus quã pꝛe/
toꝛ pꝛoximis cognatis pollice
tur. Cumqʒ antea fuerat ſe⸗

ptimo loco bonoꝛum poſſeſ⸗

ſiotanqʒ ex familia: et octauo
undeliberipatroni patroneqʒ
et parentes eoꝛum utrãq; per
conſtitutionem noſtram quã

Enumeratas.S.e.S. cmq;.

e

ecima. bene dico ſexto poni et boc dico ſublata derima.

¶ Septima. introduxerunt. vt. ff. vt ex.l. et ſe. con.l. i.rñ.

ʒ ¶ At detur. ſ; bono.poſ.Et nota duo eſſe neceſſaria vt hecbo.
poſſ.competat.ſ.vt lege caueatur.vt bo.poſſ.detur.et ꝙ deiure

de iure patronatus fecimꝰ pe
nitus euacuauimus. Cũ eniʒ

ad ſimilitudinem ſucceſſiõis

ingenuoꝛũ libertinoꝛum ſuc-
ceſſiones poſuimus.q̃s uſqʒ
ad quintum gradum tantum
modo coartauimus:ut ſit ali⸗
qua inter ingenuosct libertoſ

diferentia: ſufficit eis tam cõo⸗

tra tabu.bonoꝛũ poſſeſſioqᷓ;
unde legitimi et unde cogna⸗
ti ex quibus poſſunt ſua iura
uendicare:omni ſcrupuloſita
te et inextricabili erroꝛe iſtarũ
duarum bonoꝛum poſſeſſio⸗

num reſoluta. Aliã uero bo⸗
noꝛum poſſionẽ que undeuir

et uxoꝛappellatur: et nonolo

cointerueteres bonoꝛum poſ

ſeſſoꝛes poſita fuerat ⁊ in ſuo
uigoꝛe ſeruauimus:et altioꝛi
locoid eſt ſexto eam poſuimꝰ
Decimasuero bonoꝛum poſ⸗
ſeſſione que erat unde cogna
ti mãumiſſoꝛis ꝓpter cauſas
enumeratas?merito ſublata:

ut ſex bonoꝛuʒ tantummodo
poſſeſſiones oꝛdinarie pꝑma-

neant ſuo uigoꝛe pollentes.

— —

eptima eas ſecuta: quam
optima ratione pꝛetoꝛesintro

duxerunt. Mouiſſime enim ꝑ

mittitur his etiam bonoꝛum
poſſ. eſſio:quibusut detur le⸗
ge uł ſenatuſconſulto uel cõ

ſtitutione compꝛehenſum eſt
quam neq; bonoꝛuʒ poſſeſſio
nibus que abinteſtato ueniũt:

neq; his que exteſtamẽto ſũt

pꝛetoꝛ ſtabili iure connumera

uit. ſed quaſi ultimum et'exx

traoꝛdinarium auxiliuʒ pꝛout
res exigit accomodauit. ſcilʒ

ciuili non poſiit ſuc
cedere.alias cõpe/
titvnde le.vt.ff.vn
ð le.l.iij. et. ff. vt ex
l. et ſe. con. l. i. F. ſi.

a Nege.bonunt
quidam exempluzʒ

ex teſtamẽto.vt.C
de inoffic. teſt. l. iij.
F. ſed cum eam. ex
eo ꝙ filius natus
in puerperio inſti⸗
tutus pꝛeſumit᷑ ab
inteſtato.ponũt ex

emplum in agna⸗/

tis feminis: et in q

buſdam cognatis

qui eſſiciũtur agna
tis ſimiles. vt. S. ð
leg. ag. ſucc. F. hoc
etiam Vtrumq; re
pꝛobo. quia nulla
lex erpꝛeſſe dat ſu⸗
pꝛadictis bo.poſ.
ſed eos ſuccedere
dicit. ergo non da⸗/
tur bec ſeptima: ſʒ
vndelegitimi. vt. ff
vnde legit.pone er

go exemplum ex te

ſtamento in poſtu
mo alieno inſtituto
vt. z. eo. S. i. Iten
tam a teſtamento
; ab inteſta. pone
exemplum in eo 4
deceſſit apud bho/⸗
ſtes in cuius bõis
datur bono. poſſ.
ex.l.noua coꝛ.vt. ff
de bono. poſſ.l. iij.
§. ſed et eius.

b Genatulcon.
oꝛfi. et tercul. vt. ff.

vngele.l.ij. in pꝛin
cipio.S.fi.nam eis
datur bo. poſſ. ibi
et non ſucced ebãt
ð iure ciui.vt.s.ad
tercul.in pꝛin.debʒ
ergo dani hec. vt. ff
vnge le. l. iij.

c (Eonſtiunone.
ponunt exempluʒz.

3. de leg. ag. ſuc. F.

boc etiam. Itẽ. ¶
de eman. l. fi. Ded
hocrepꝛobo cuʒ. l.
non caueatur eis
dan bonoꝛuʒ poſ.

—

c
Ter zuns De acqui.per anogat.
4 vnde habent vndele.vt.ff. vnde le.l.ij. Poteſt tamẽdici ibi excluſus vt agnatus admittatur vt cognatusyt ſibi ſuccedere videatur
ſubaudiatur maxime. Vel melius dic.ſi aliqua noua conſtitutõ vt. ff. d e ſuc. e. l.i. F. ſed videndum. .
rb fieret de nouo:que daret bonoꝛum poſſeſ. ex ea daretur hecſepti 3 Rchnc auerir iuf ſnumtenpuo.
t (Er rvoꝛclmarſi,no duobus modis fieri bo.poſſ.extrao. q ¶In petenda vnles. in quibus mia cõcurrere orer manie co⸗
6 quia vaga. vt bic. pia ſit. Item actoꝛis. Itez
fnn Item non tribuit areediner vref te
dl venrer wm his qui ex legibus ſenatuſue nuʒ poſſeſſione dies utiles ſin poſſei ſerlnin puin er .
d halag agno⸗ conſultis conſtitutionibꝰ pꝛi Guli conſi iderantur. ſed bene 6. 2iĩcpes. E. qui admit.
ſcegelinsꝛque da⸗ cipum ⁊ nouo iure uel exteſta antenioꝛes Pencpes er huic 490,1lhe k—r—
tur ſine cuſe voni mentonel ab inteſtato ueniſt cauſe ꝓuiderunt: nequis ꝓ s Wilaadedc ne⸗
nl elij 5. cauſe 5 ſe— Qu igiturplures ſpecies ſuc- petenda bonoꝛum poſſeſſiöõe 2muipꝛetoꝛis cõpetebat. bac
n dunn eibe moffic. Oʒ ꝑ oꝛdinẽ diſpoſuiſſet: ⁊in admittentis eamad iudiciuʒ aliag demr quen pꝛetoꝛevi
teſta.paß. Slera unaquaq; ſpecie ſucceſſioniſ intna ſtatuta tpaoſtẽderit ple RSè0——
i eag cauſe eoin 4 Popline⸗ extẽt diſpari ge⸗ num habeat earum beneficiũ cmo dicarſe velle agno⸗
ae ij. C. ſi lone: nes . ,, 2 ſcere. que et iudicialis dici
e⸗ el . .aic i n dikerankilteelekghe Dee acquiſitiõe arrogatoez. potejt qui in iudicis pᷣſen
gan bo. poſſ. ſer.l. ij. . tia agnoſcitur.vt hic.et. C.
ugt dies. et. 5. ĩbono / quos conuemirent: et ne facile l , qui admit. ad bonoꝝ poſſ.
8 nmn. fuin bonoꝛum poſſeſſionem de · ¶ St et alteriuſ generis ꝑ EETe Tre ntdto⸗
ng e Tan aina din functi mittantur: et eo modo ¶ Auniuerſ itatem ſucceſſio bet. Kñ. ſic. nam et eas pꝛo/
hnli ſerrenanſerunto: ſibiconſulerent: ideo peten- queneqʒ ege.xii.tabularum poonere quis poteſtet rdra
e dinane. Nt. 5.S. de bonoꝛum poſſeſſionis cor- neqʒ pꝛetoꝛis edicto: ſed eo iu eceſoria eram eſt ie
aba⸗ aliam. vſq; ad. FÖ. õs Tibe ; eqͤ conſenli . emãapato et pꝛet noi
D ſpring. 6 tum tempꝰ pfiniuit Liberi re qò conſenſu receptum eſt: vncevir er oror nereſſonia
aſun a, itaczetharentibustamnatu⸗ intocnctaeſt. Ecce enin cd „demagrvroin endt
inf q; defaco ompe alibusq; adoptiuisin peten paterfamilias ſeſe in arroga⸗ eas tamen vti poſſumus:cũ
Deat tant. vt dirimus.S da bonoꝛũ poſſeſſioneãniſpa tionem dat: omnes res eius donus moaus ſoelgengi
eS. xvxv. ciim: ceteris autez agnatis ul coꝛpoꝛales et ĩcoꝛpeꝛalesque abinan pertonſhe .
ſtnn (Difranfſf cognatis centum dierũ dedit cũq; ei debite ſunt: arrogato⸗ M
bAbars natura et ſi intra hoc tps bonoꝛuʒ ali⸗ ri antea quidem pleno iure ac ſ aatcnumcorain quocũ/⸗
iot ds ct auanetbati⸗ qun eheeckionen non Hene⸗ quirebantur. exceptis his dne 7ͤ7 St eſt alterius ſuc/
4 bus. vt f. deſuc. . It: eiuſdem gradusperſonis (apitis diminutione pereunt. — ceſſo vr.if pro ſocio
i li·f. acreſcit. uel ſi nullus ſit dein quales ſunt operarum ſcilic; ⸗ d1t:an
anel ʒLECLebps: ceterisbonoꝛum poſſeſ- que patronis debentur obſe gantis er anogatt.
¶ Unni in bono⸗ ſionẽ pide ex ſucceſſoꝛio edi⸗ quiales obligationes et iusa (Ennes eo. gatam ſi
4 en ſangurni ln cto pollicetur: ac ſiis qui pꝛe gnationis. Mſus eteni ⁊ uſu/ iij. vt. . deadop. 5. illud.
arandi cumvelut cedebat er eonõ eſſet nume- fructuslicet his antea connu 1¶ Antea quidem. id eſt iu⸗

kSeo k: ad ꝓpꝛa bona ve ¶ ro. Si quisitaq; delatam ſibi re veteri.

ppꝛia bona merabantur:attamen capitis
niant. vt. ff. e. l. i. F.

uni largius. et de libe. bonoꝛum poſt. eſſionem repu⸗ diminutione minima eos tolli ¶ Percap. di.ſ. minimam.
me poſthumis. l.e n diauerit nõ quouſqʒ tempus bꝛohibuit noſtr a conſtitutio nanßSantde ſen ogan
ht⸗ e. bonoꝝ poſ. pfinitũ exceſſerit Nunc autem noseandem ac ir. vt. s. decapi.dimi. mi
l· ¶ Accreſcett. par · expectat᷑:ſʒ ſtatim ceteri here quiſitionẽ que per arrogatio⸗ nima.
enf tanr gereſengrpe⸗ deser eodem edicto admittũ nẽ fiebat coartauimuſ ad ſimi ; Pperaruz. bocintallie
rentibe. vt. C. af ſ tur In petenda autem bono litudinẽ naturaliũ parentum debpens quea libenis de
non pe. par.pe. ac⸗ bentur:⁊ nõ tranſeũt ad he
. crel. l.i. DJ redem extraneuʒ vt ſunt ob
nnon. ſequiales:que in faciẽdo cõ
anlc⸗ ſiſtunt. ſ. aſſurgere et ſimilia
