ra denegat lʒ plus ſit in ea.⁊ ecõtra.ſec in act.tutele ⁊ furti.ff.

de tu. ⁊ ra. diſt. l.i. F. in tutela.
ARubꝛi. ¶ De auctoꝛitate tutoꝛum.
Actoꝛitas.vt.C.de contraben.⁊ cõ.ſti.l.neq;.
s ¶ ihHeceſſaria. in duobus caſibus obligatur pupillus ſt⸗
ne tutoꝛis auctoꝛitate.yt.ff. de act.⁊ oblig.furioſus.vbi ſcʒ exre
actio venit. — l
t. Pꝛomittant. quia tunc eſt veriſim e q male agat.⁊ facit ad
hoõc.j. quibꝰ ali.licet vel non.S.nũc admonẽdi.⁊.S.ſed econtra
rio.⁊.j.de inuti.ſti.S.pupillus.⁊.ff.de acquir.re.do.pupillꝰ. et
ff.ð pactis cõtra ius. Idem demuliere ſuꝑ dote pacſcẽte.vt. ff.
de pac.dotali.l.de die. Idem in alimentario trãſigẽte.vt.C. de
traſac.l. c hi. S. quid ergo.. Itẽ facit.C. deõ. ⁊ cõ.ſti.l.neq;.
v ¶ Aenditònibus.ſi aut pupillꝰ petat rem ex venditõne.l.neq;

ris cui adminiſtratio ſit conceſſa in teſtamento:alioquin non valet.naʒ

utoꝛis.i. adminiſtrato

⁊ ſi ab eo qui tutelam non gerit ſciens alium gerere emã:dñis nõ efficiar.

vt. ff. e. l. iuij. Itẽ nũquid curatoꝛis ſufficit auctoꝛitas ad adeũdã beredi

tatẽ vł bonoꝝ poſſ.delatã pupillo.Rh.nõ.vt.ff.ð ap.cũ invna.S.tutoꝛ
vſq; in fi. legis.

—

d Lucroſa ſit.i.licd appareat lucroſa ne occaſione lucroſe adeat dãno⸗
ſam. lucroſa.qꝛ adeũdo oneratur legatis ⁊ fideicõmiſſis ⁊ alijs oneribꝰ
⁊ ita obligat᷑.ſed non põt obligari ſine tutoꝛiſ auctoꝛitate.vt.S.e,in pᷣn.
QAel ſt obijciatur.ceſſante cauſa ⁊c.hoc raro accidit ꝙ hereditas non ſit

oneroſa.⁊ ad ea que frequẽtius accidũt adaptant᷑ iura. vt.ſf. dele.⁊ ſe.

.

con.nam ad ea.

e ec ullum. eſt alia ratio etiam ſi ſit lucroſa.quia litibus ⁊ ſumptibꝰ
der

aretur. vt. ff. de minoꝛi.l.minoꝛibus.xxv.an.⁊ his eiſdem etiam ratõ

nibus nec in iudicijs ciuilibus vel criminalibus poteſt eſſe ſine tutoꝛis

auctoꝛitate.vt.C. ſi aduer. rem iudi.l.⁊ cum minoꝛes.⁊.C.de auc.pᷣ.da
rũ.niſi in quatuoꝛ caſibus.vt in poſſeſſiõe momẽtaria.vt.C.ſi per vim
vel alio modo.l.i.⁊.C.qui legit.ꝑp.momentarie. Item in violato thoꝛo
minoꝛ ſine curatoꝛe accuſat.vt.ff.de adul.ſi maritus.S.lex. Sed bhoc in
adulto. Item ſi veniam etatis impetret.vt.Q. de his qui ve.e.im.l.i.et
ij. Atem in interdico delib. ho. exbib. vt. ff. de libe. bo. exbi. ꝙ etlex. 5.

ſed ſimulier.

. —

.repellit᷑ exceptõne doli mali:niſi pᷣciuʒ dare yvelit. vt. ff. de rei uẽ.
l.li id qð. 5. vl. in fi. .
x ¶ Bepoſiti.pupillus tñ doli capax tenet᷑ depoſiti ſi quid doli
cõmiſit vel locupletioꝛ facus.yt. ff depoſitil.i. Fei in pupilluʒ⸗

9
lctiam.

¶Mab eãt. qꝛ foꝛte ſubeſt es alienũ latensgs.
utoꝛ. qudoꝛ fieri.i.pꝛcbare ⁊ laudare quod fit ꝑ pupillũ. xt.ff. eo.

c

a ¶ Eimauerit. als filius non poteſt adire hereditatem ſine voluntate
patris.vt. C. de bo.queli.l.fi.S.pe.non em̃ compellit᷑pꝛimo quia eſt ini
quum.ſecundo quia tenetur pupillo damnũ reſartire tutoꝛ.vt.ff. eodem

ſi tutoꝛ 2

b ( Poſt tempus.ſ.non modicũ.alłs valet auctoꝛitas.vt.ff.de acquirẽ.
heredi.ſi quis mihi.S.iuſſũ
que eſt contra.⁊ eſt rõ.quia
videntur ineſſe que inconti
nenti fiũt. vt. ff. ſi cer.petat᷑.
l. lecta.
c¶ PBer epiſtolann. nota cau
te ⁊ redde ſingula ſinguliſ.
nam dixerat duo. ſ. ſtatim.
ad quod refert᷑ poſt tẽpus
⁊c. Item in ipᷣo negocio pᷣ⸗
ſens ad quod refertur hoc
per epiſtolam que inter ab/
ſentes mittitur.vt.j.de ob.
ex conſenſu. S.fi. Idem ⁊ ſi
alio modo inutiliteꝛ aucto⸗
riʒ et.vt.ff.e.l.i.G.fi. et.l.vl.
ſqʒ ſi inuitus detinetur.
d (Si autem iudicium. ſcx
rei ven.vel alterius perſo/
nalis vel realis acti.pꝛeter
actõnem tutele vel neg. geſ.

quecontra turoꝛem erit di, % „
da. que durante offi.nõ da Quibꝰmodistutela finitur
tur. vt.ff.de tu.⁊ ra.diſ.niſt

fieri ſihoc pupillo ꝓdeſſe ex
iſtimauerit .poſt uero tẽpus
uel pernunciũ aut epiſtolam
interpoſita auctoꝛitasnihila⸗
gt. ¶ Si autẽ intertutoꝛẽ
pupillũue iudiciuʒ agendum
ſit:quia ipᷣe tutoꝛin rem ſuaʒ
actoꝛeſſe non poteſt:non pꝛe
toꝛius tutoꝛ ut olim conſtitui
tur:ſedcuratoꝛ in locuʒ eius
dat᷑: quo cuatoꝛe interueniẽ⸗
te iudiciuʒ ꝑagit᷑:⁊ eo ꝑacto
curatoꝛ eſſedeſinit.

H. fi. ⁊.l.ſi cum adhuc.⁊ idẽeẽ r k „
in vtili generali nego. geſt. ¶P Mpilli pupilleqʒ cum
que datur contra curatoꝛe-
adultis.vt.ff.de admi.tut᷑.
l.cum curatoꝛe.⁊.C.ð ad⸗
mi. tut᷑.l.ij.⁊.l.rõnes. Sed
certe nec alievident᷑ interim
poſſe intẽdi. vt.ff.ð̊ tu.⁊ ra.
diſ.l. ſed non dant. ſed illõ
int ellige vt ipſemet exerce⸗
at non dant᷑:ſed pꝓcurato
rem ſic.vt hic dicit. Itẽ nũ
quid hec coꝛrecta ſũt hodie
per aut᷑.vt in autent᷑.vt hi
qui ob.p. re.mi.S.i.colł.vi.
cũ nullus creditoꝛ vel debi
toꝛ poſſit eſſe tutoꝛ vł cura⸗
toꝛ. Rñ. ſic niſi ĩ tutoꝛe teſta
mẽtario in quo poterit ad
huc hodie hic.S.loqui: cuʒ
fides talis tutoꝛis ab ipſo
teſtatoꝛe ſit compꝛobata vt
j. de ſatiſda.tu.vel cu.S:i.⁊.C.de epᷣali au.decreationibus.vel idem in
eo quod in alijs.vt in pꝛedic.aut᷑.d.ximus.ſed magis credo cõtrariũ.vt
dixi in aut᷑.vt hi qui ob.per.re.S.i. Itẽ ⁊ circa reales actões hunc.S.ho
die Raimus loqui:cuʒ in eis non ſit obligatio.vnde ceſſat actio.vt.j.de
oct. pSiiii..c
e¶ In rem ſuam.⁊ pupilli que ſua dicit᷑ cũ bene admiſtrat. vt.ff. de furt.
l. interdum. S. qui tutelam.
f¶ Actoꝛ. fa. ad b.ff. ð v er.ſig.l.quod dicimꝰ. ⁊. C. nequis ius inſua cã
l.vna.⁊. C. deteſtibus.l.omnibus..ff. e.l.v.i.rñ.ar.contra.C. defidei
com.li.l.fi.ibi iudex ⁊c.ne ſequeretur incõueniens vt in eodẽ negocio eſ
ſet actoꝛ ⁊ reus.nam olim in tali caſu dabat᷑tutoꝛ pᷣroꝛius qð bodie nõ
eſt vt hic dicitur.

a tutela liberãtur. ¶ Puber
tatẽ autem ueteres ꝗqdem nõ
ſolũ ex annis:ſed etiam ex ha
bitu coꝛpis in maſculis exti⸗/
mari uolebãt. ¶ Moſtra autẽ
maieſtas dignũ eſſe caſtitate
noſtroꝛum tempoꝛuʒ bene pu
tauit:quod in feminis etiã an
tiquisimpudicum eſſe viſuʒ
eſt:id eſt inſi pectõnem habi⸗
tudinis coꝛpoꝛis.hoc etiam

Sed curatoꝛ. C. de in litem dan. cu. l..
b¶ Et eo pacto. ſ.iudicio.

lubꝛi. Auibus mogis tutela finiatur.
Dic videndũ ẽ quibꝰ modis tutela finiaf. nouẽ modos ponit.puberta
te.arrogatõne. ſeruitute.ↄditõe.moꝛte.capitis diminutõe. ſi ad certuʒ

tempus datus ſit:⁊ ſit finitũ tpᷣs ſuſpicioneexcuſatõne.

Ypuberes eſſe ecent .
.

—

ver. ob.l. fi. S.ſ pupiulus.

. —

Apilli. pupilli ſunt qui deptãte patris impuberes erierũt
bel moꝛte vel emãcipatõne. vt. ff. de ver. ſi. l. pupillos.i.rñ.
lʒ impꝛopꝛie dicat aliquando pupillus qui eſt in ptãte. vt.ff. de

a ¶ Habitu. i.· aſpectoͤne vtrũ haberet barbã vnã vel alteraz. vt

ex habitu in maſculos exten⸗

dere. ⁊ ideo ſancta conſtituti⸗

one pꝛomulgata:pubertareʒ

in maſculis poſt. xiiij. annuʒ
completũ ilico initiũ accipeꝛe
diſpoſuimꝰ:antiqu itatisnoꝛ
mam in feminisperſonis be⸗
ne poſitam ſuo oꝛdine relin⸗
quentes:ut poſt duodeciʒ an
noscõpletos:uiri potẽteseẽ
credant᷑.¶ Itẽ finitur tute⸗-

la ſi amogati ſint adhucĩpu⸗
beresul depoꝛtati. tẽ

ſi in ſeruitutem pupillus redi
gatur: uel ſi ab hoſtibusca⸗

ptus fuerit. ¶ Sedꝰ ſiuſ

qʒ adcertam conditõneʒ da⸗
tus ſit tutoꝛin teſtamento:

eque euenitut deſinateſſetu

toꝛ exiſtẽte cõditione. ¶ Si⸗
mili modo finitur tutela moꝛ
te pupilloxuel tutoꝝ.¶ Sʒ
⁊capitis diminutõne tutoꝛis
per quaʒ libertas uel ciuitas

rit.¶ MMinima autẽ capitis di

minutõne tutoꝛis:uelutiſi ſe
in adoptionem dederit: legi⸗
tima tantuʒ tutela perit:cete

ſ. innuit. ⁊ fa. ff. de
minoꝛ.l.mĩoꝛ.xxv.
an. uel adito pᷣſide

ex aſpectu coꝛpoꝛis

⁊c.⁊ no.ꝓ opi.AD
q̃ ſᷣm conſciaʒ dice
bat iudiceʒ debere
iudicare.⁊ fa.ff.de
fer.l.ij. in fi. et. ff. fi.
reg.l.ſi in ruptõne
H. fina.

b Moc etiam. ſcq

ꝙ ſit iudicandum
impudicum.

Q.qñ tu.uel cu. eſſe
deſi. l. .

d (Aregant᷑ fa. iald

tẽ finit. impu
beres.i.in pupilla
ri etate adhuc exi⸗
ſtentes.ut hic.⁊. ff.
de adopt.nec ei.ꝗ.
eoꝝ.⁊ hoc cũ cõſen
ſu oĩm tutoꝝ.vt.C
de aucto. pꝛeſtan.

E

f G tẽ ſit redigater
ingratitudine ſi ſit

doli capax:non au
tẽ ex venditõne. vt
ſ.peꝛ quas per.no.
ac. S. pe.qꝛ non ni⸗
ſi ſit maioꝛ.xx.an.
põt ꝑ venditione
ſaiſeruns r..
iure ꝑſo.S.pe.oↄtra
EDeioht al.
ſi quis.S.fin. Sed
ibi de eo dicit q do
li capax non ẽ.

g (SSed ſi vſq; icd

vt qſ Liaꝰ erit cõ
ſul .

b ¶ Zeſtamẽto. no. ꝙ dirit in teſtamẽto. nam a lege vel a indice
nõ ſic. vt. ff. de re. iu. l. acꝰ. i ¶ AMoꝛte naturali.nã de cuili

iã dixit. S. ꝓxi. ſ. vbi dixit de depoꝛtato ⁊ buo facto ꝑ ingratitu⸗/
dine.qꝛ moꝛs oĩa ſoluit:nedũ tutelã.vtĩ aut᷑.denup.S.deiceps

l: ¶ Sed ⁊ capitis libertas.⁊ tũc maxima.

I¶ Ciuitas.⁊ tũc media.vt.5. de ca. di.ꝗ. maxima. ⁊. S. minoꝛ.
iu ¶ Ois tutela.i.teſtamẽtaria vel datiua.cũ ea que ſũt iuris na
turalis tollat.vt.S. deca.di.S.qòQ at.
n ¶ Si ſe in adoptòe.ſed emãcipatõne filij legitima tulela nõ fi⸗
nitur. quia filiuſfa. legitimꝰ tutoꝛ eſſe non poòt: cũ.ſ.pater eũ p̃ce
dat: vt. S. de ca.di. 5.fi.niſi ĩ cau.vt cũ mãumittit ſuũ mr̃nuʒ de
latũ ſibi.vt.s.de legi.pa.tu.S.ſed foꝛte.⁊ tũc defert᷑: cũ ſui iuris

erit.vt.ff.fami.her.ſi maritus.

0 ¶ Eegitima. ſ. ed quare hic legitima tñ̃ perit. Rñ. qꝛ agnatio pe

rit minima capitis diminutõne.vt. z. del
tima inter agnatos tm̃ ↄſiſtit.vt.S. de le

egi.ag.tu. .fin.⁊ legi
g. tu. i. ri.

P ¶Eexere. ſalicet teſtamentaria ⁊ datiua ſcõᷣm.m.
q ¶ Licet minima.vt quia detur in arrogationem.vt. . e. F. i⸗

. —
. . .
4 dcenu idẽſ ad incenũ ts. ſad ↄditõnem. vt.s. es. S2“ n (Sed ſolent (agnatis deficientibꝰ vel nõ babilibus oſtitutis ut.
ue conditio ad eſſe ⁊ ad nõ eſſe ſe babere põt. vt.j. dever. ob dech. fu. l. f.. .. ſinautem. „ .
lrg ditönes. H o ¶ Enquiſitone. ⁊ bocrõne furoꝛis vel demẽtie:niſt iſte ꝑſone ſint mino/
bo Seſintit crenſantin ppetuũ. vt qꝛ mums. qo dic vt. ff. de mi res.xxv.an.⁊ tunc rõne etatis tu.vel cu. accipiũt.vt.ff.de ite.qui babet
—N—N———ʒ” tpᷣs:non deſinunt eẽ tutoꝛes.ut.j. §. ꝙ autem. Item niſ ſint in ptãte.vt. C. de Gt bis ar—
deenſthece n: mo o in ſupioꝛi. S. dixim?.
, nsz auitepubi naui idone. vel ra
ſecti infert ree Derern sE dilli non accipi- tione pauptatis. vel quia
(Sumea inin re nonbereuntSed pupilli ſcentes amatoesnonacfipi. e aufrans elaut⸗
R us⸗ aſo denn hef. ⁊pupille capitis diminutio li unt:pterq;iñ itẽ curatoꝛ eni, cer: fidels tamen eſt ꝛ dili⸗
. decrcauſa. m.. cu⸗ ceæt mMima ſit: oẽs tutelas tol- ⁊ad certa cam dan põt.( Fu gens te elere hens:
mna. vnora ed lit. ¶ Meꝛeterea quiad cer noſiquoq; ⁊ ꝓdigi maio- vedeſuſpee m l bieraril .
o e dobezrpn tum tempusteſtamẽtodãtur res.xxv.an.ſint:tñ in iratöe beene dico cu. ⁊ non mu. quia
de vra telam. (Beſinũt aũt tuto bula. ſed'ſolent rome pꝛefe- regula in oaſtbus ſer pri
Ladultoꝛum vo u res eſſequel remouenturatu ctiurbis uel ptoꝛes: ⁊ inpꝛo/ dem wuroꝛ loc turerilin
eoeratn Keheer tela ob id ſuſpecti uilſi ſüt uncis pꝛeſides exinquiſitõ⸗ de tte.l. pe. Item? ſi bebz
. cõpleuerit minoꝛ.ſ. Ul ꝗq exiuſta al⸗ eexcuſãt: æ ne eis dare n lores⸗Src⸗ nnaren ueram End
ryv · an. vr f. demi onus adminiſtrade tutelede- mentecaptis ⁊ furdis ⁊ mu- oͤnereum quas babetin
eKine ten ponũt ſm ea queinferꝰ ꝓpo he enheeeno mosho la⸗ aredegnenl beo⸗ .
certam cãm vel ſe nemus. boꝛant: quia rebus luislupeꝛ Enlabaca. tu. ba. da. th.
eeſi d geges De curatoꝛibus. eſſe nõpoſſunt: curatoꝛesdã lK. Iteyr mareranech nu
Aurofiau. vr . dDdiirſunt. ¶ Interdum aauteʒ basmerſtes alin Pen „-
l. . fi cura , iiis At, ee. tutoꝛem dari.vt in .
lg k Jren ne Aſculd quidem pube ⁊pupilli cuꝛatoꝛes accipiunt: nup. §5. ſi vo nutelam. ſy ra ⸗
Granoſter.F. allo⸗ Hres ⁊ femine uini potẽ· utputa ſilegitimus tutoꝛ nõ noeſt. qui abitenuncſbe⸗
1.rF ſe emente tesuſq; ad.xxv. an. cõpletuʒ ſit idoneus. quoniam habẽti Fig. Irem 1 quondoadte
aſkſ namerepal⸗ curatoꝛes accipiunt:qui licet tutoꝛem: tutoꝛ dari non põt. pus eſtrelegatus vel erau /
e plone reipiüt. pubereſ ſint: adhuc tamẽ hu ¶ Itemi ſiteſtamẽto datus ſaius vel remotus. nam in⸗
h erdeen ſulli 5 pubeſe n: aquu — . 4 terim tutoꝛ datur. vt. C.e in
Pen el 5. ius etatis ſunt ut ſua negocia tutoꝛ uela ptoꝛe aut a pꝛeſide gyibugcn webal penult.
Rubꝛica. Dean tuerinon poſſunt. (Htur idoneus nõ ſit ad aelminiſtra Pig ſduis wuren ſrand. .
Braü an. autem curatoꝛes ab eiſdẽ ma tionem: nontamen fraudulẽ legatus vel wanſfuga al? „
a unpetrenta giſtratibus a quibus ettuto- ternegocia agminiſtret: ſolʒ darur vrif derutr ſas
peineipepenaz ea res. Sed curatoꝛ teſtamento eicuratoꝛ adiũgi. ¶ Itez lo⸗ bs rorug onmnuref.
annis ſmiei rvi. Non datur: ſed datus confir- cotutoꝛum qui non in ppetu urckl ueſunn er f.oe
ui⸗dehis re. matur decreto pꝛetoꝛis uel ſ um: ſed adtempꝰ a tutela er- uſber eul i F. ce ant
e Vntur amiem lidis . ¶ Item inuiti adole- cuſant᷑:ſolẽt curatoꝛes dani. bus taſibus unozp uraro
— a magiſt:atibus.i. vedertin ec regula nõ
etoꝛe:pſide: ⸗ fallit. ſed cum litera in om̃i
hte ſre, — ſreg bus ſupꝛgderſ legms 8
—„ pti. vt.ff. detu. 7 ch.1. i. irem. o vꝛbis ⁊ a defen. ciui. v tutoꝛe faciat mentoͤnem ab ea non diſcedamus.vt.ff. de leg.iij.nõ aliter
rr e ninergt Eetaialtag Bedii kee naulrt ⁊.ff. de exer. l. i. F. igitur/ Sʒ que eſt ratio cũ vbiq; dari poſſit curatoꝛ ba
de defen. ci nulla colkij 7.ff. de offi. pꝛefec. vꝛ.l.i. 5. ſolent. benti curatoꝛem vel tutoꝛem. ſed nõ tutoꝛ poteſt dari hñ̃ti tutoꝛem. Rñ.
f atwrcger K ꝙ tutoꝛ qui pꝛius dabatur habebat plenam poteſtatem.j.ti.ij.F. datus
etoꝛis.l.in vbe. .5. detutel. §. i. T ita ꝙ alium ſecum in eade plenitudine admittere nõ
3 Reſicis. in puincia. poteſt. ſed non ſic in curatoꝛe qui rebus datur. vt.C. de nupt᷑.l.in copu. **
¶ Iten accipiut. ſecus in tutoꝛe. vt ff. de tu. ? cu. da. l. necnon. vndetutoꝛ auctoꝛiz-atur hereditate; adeundo. quod in curatoꝛe pupilli
⁊ de tutel.l ſkordi imus. 5. detuteb. F5. eſt autẽ. item videt ↄtra non eſt. vt. ff. de ap. l. cum in vna. S. tutoꝛ Sedq nonne tota die inuenim·
ff demino.liin finen⸗ ed quod ibi digit non cõmitti eis adultis vnũ pupillũ plures pabernuotez urdidegandnuerli Kialud, 2 ε½. nite.
res ſuas bene gerentibus ante. xxv. dn. verum éyt ſint rata uue quando ſimul dank. nam quedam fiunt ſimul bene quenon valent ſi fl
ſiunt ꝑ eos:cõmittũtur tñ vt bic:ſed reſtituunt᷑.vt ibi.⁊.j.de ac. 2an ſeparatim:vt duoꝛum reoꝛũ obligatio.vt.j.de duobus reis ſtipu.S
15, Yalneganeen oog kfe pupillus inlicz nö ogk vrfꝛde s Feem dteſtama poſur eranpli delegitimno:nicdedanino Tteſta
In litem. tũc em̃ cogit᷑:ſed pupillus in litex nõ cogit᷑. vt.f. de s ¶ Ntem ſi teſtamẽtoꝛp pplu. nmo: nuc * ten
4 ui habet. S. ſi pupillus.qð expone vtibi. mentario minus idoneo.
I(¶Vurator a: di,non dubites de hoc:lʒ aliud ſit in tutoꝛe.vt.Tõ. t ¶ Adoneus.i:ſuffif=ens. . .
qui tu.da.poff.S.cete. „ (Ftẽé. ad tp̃s erxcuſant. nã aliquis qñq; in ꝑperuũ.qñq; ad tpᷣus. vt
. m (urioſi.nota hos duos accipꝑe curatoꝛẽ a lege.alij oẽs ſunt patet ꝑ multa exempla.j.de excu. tut. ⁊ cu. F.i.⁊ð quaſi ꝑ torumn. debc
datiui. vt caute hic colligit᷑.⁊.j.pxi.S.⁊.C.de epᷣa.audi.l.decre x Curatoꝛes.vel etiam tutoꝛes.vt..pxi.ꝭ.dixi.ſ; ꝓut iudie videbi
ationibus.a c. vrt. C. in quibus ca. tu. ha.l.i.⁊.ij. Sʒ quid ſi tutoꝛ pupillo nrande
ſD
„₰ D

Aber

ripollit quratoꝛ. r ſic. vt ar. a contrario ſenſu ſumitur. vt. ff. de tu. et cu.

da. ab. l. curatoꝛ. q eſt validũ. vt.ff. de offi. etus cui man. eſt iuril. l. . Fi.

a ¶ Quod ſi aduexſa.i.in finnitate que valitudini et ſanitati cõtraria eſt

b ¶ MHeceſſitate.vt qa lõgo

tpe abfuturuſ eſt vel ſua maioꝛa negotia ba

bet pertractare.vel alias ſimiles neceſſitates. yt. ff. de pꝛocu.l.ſiliuſt fa. 5

fi.et.l.ſequen.et.l.poſt lites⸗

decreto p̃toꝛis vel pᷣſidis.vt.s.ti.pri.ꝭ.ij.ettunc liberant᷑a ſa

tiſdando vt tutoꝛes. vt. hic.et. ff. de cõfirma. tu. l.ſi filio. et. l. in
conſirmando. et.l.ſe.et.l.vtilitatẽ.ſecus in dato a matre. vt. ff.
cõfirman.tu.l.i.ad finẽlegil.ał.C.e.ti.l.i. Sʒ qreſe egerne g

. firmũ eſt cõſilium patns etnon mams.yt ar.ſ.qui.ali.licʒ.ĩ

H. i. et qð dict inte
er ſtamento:idem et
T.l. ſe uſch ad.l. que ommla e mie ſier in tutoꝛibus et in
cet niſi hmõi necelſitas ſit i de ſitutoꝛ aduerſ⸗ 4 uali⸗ idonei electi ſunt. Sed ſier cdicillifoatis di
tſzm quoſdam. vt. C. q 2 Elne , lu 0
Barin el ul uratoꝛen tudine uel alia neceſſitate im teſtõ uel inquiſitione duoplu (yt deteſt. u.
el emlaror imhmſ cere 1 ſi 1 . d tur: qu ominus negocia reſue dati fuerint urcoe⸗po . l ii allas. .l.
enc la e d n. upilli adminiſirarepoſſit: ? teſtunusoffene ſatſdatõnẽ ciad boe de
modo. vt.ff. de almi. pupilli adminiſtrare poſſit:⁊ . Udat ci. audi. decreat
rderfco bereaden iͤt Pappline uel abſit uel infans ve naenuit ne vun ii a⸗ onibus.
in curatoꝛe.vt. C. de app. E ed peri⸗ Sdoleſcentis et contutoꝛi ſuo =M
R ſ ehrell n⸗ Packoenel nuel cõcuratoꝛi pꝛeferri:ut ſo⸗ m (ran inqui
. cu er en 5 itõn e. id eſt dati a
im pꝛcſens ſt qui pꝛouincie pꝛeerit decreto lus adininiſtret et cõtutoꝛ ſa⸗ iudice cum inquiſi
c¶ Abſit. li enim pꝛeſens ſi:· quip eden igofferens pꝛeponatur ei: ut tione. vt. S. de at⸗
et habet intellectum enam conſtituet. tigogfeſenne —R t 1 rili u. 5 iſec doc⸗
pꝛocuſ atoꝛem cum auctoꝛi ⸗ De ſatildatigne tutoꝛum uel eti ſeſo us 9 mim ret. — iur dicitnr.
tate tutoꝛis facere poteſt.v-t 10 P er ſenõ poteſt ec⸗ ( donei ideſt
j.1 erroa ear abu⸗ (moeum. tere ſatiſdationẽa contutoꝛe pſumptione ch, .
„ 7. esgee eeeeee.. · kere enn .Po EFer, ta quam non ad,
„e ſeaninmn quodbie⸗ Etamen pupilloꝛuʒ ſao hel e – Far —————
dictuur acoꝛ alias adiuto Voupillarumue: 2 coꝛ re oᷣbet ute cecdan t. (iconna apparer
ale ni we nre demr. qui queuein curatiõe ſunt ne iidet uel contutoi ſuo: utrri rarchimrileguis⸗
Aiae ar d lerwani ia a curatoꝛibꝰ tutoꝛibuſ lelit ſatis accipere uel ſatiſ- dit vt.ſe. 5. ſien/
Tcura. da. ab hiſ.l.ĩ omnę gocia a curatoꝛib tutoꝛibuſ 1S CHee Jun ſed bocfalli
elas hnaraeve . de ne conſumãtur: uel diminuã dare. Quod ſi aiace. in curatoꝛe furioſi
ꝛocu.l.neq;.et no.hic vg⸗ 2 „ e = Pnnt ,z, säs
hanomma mtum duiali tur: curet pꝛeto: ut tutoꝛes æ ſatisofferat: ſiquidem aſcni quiſanideriinon

ruʒ facta agunt vt actoꝛ vt

1

bic dictum eſt. Atem tutor

datur ab epiſcopo cum conſenſu fratrum. vt. C. de ſacro ſ.l. iubemus. ?

C. de epi. er cle.l. omn es.

§. boc pꝛo culdubio. Et nihilominus dicitur x

pocriſarius.vt in aut᷑. quomodo op.epiſ..non aliter. ⁊.S. neq; autem

et. SF. ſi vero vt pꝛeſertim.

men actoꝛ et ſindicus ꝓ

§H. ſi ve Iten ſindicus qui ſic grece dicitur larine ſingu
loꝛum cãm dicens. vt. ff. de mu. ⁊ ho. l.muneruz. 5. defenſoꝛes. qñqʒ ta ⸗/

eode pon uütur. vt. ff. ꝙ cuiuſq; vniuer.l. als.ij. ſ.

H. quibus. et. pe.⁊.l.item eoꝝ..actoꝛi.fa.ad hoc.C.de auc.tu.vel cu⸗
ra. p& totũ.vel etiam dic ꝙ differunt. vt et ibi nota.ſ.in dicta.l.ꝙ auuſ.

vni. cc.
1i4 Deſanſdatione tutoꝛum vel curatoꝛum. Rubꝛica.

1n Etamen. diximu

ne tamen c. f ¶ Lonſumãa ur. in totuVnm.

vt. ff. rem pu.ſal.fo.non
qui ſanſda.co.l.i.

Diminuantur. pꝛo parte.

Hꝛetoꝛ. ſicet pꝛe. vr. et pꝛeſes ꝓuintie. vt. S. ti i. S.ſ.
atiſdent.rẽ pu.ſal.fo.vt diximus.. de tutel. S. i. vel cu

sO dandos tutoꝛes et curatoꝛes rariõe etatis

5 fideiuſſoꝛe

quaſi. in pꝛin. et.ff/ de pꝛeto.ſti.l.pꝛetoꝛie. er.ff.

, „, .
k ¶Perpemum. i. generale. ſic. C. de eden. l. edita al
tur.vt.ff. pꝛo ſocio.l.i.et.j.de ver.

ias ꝓ tempoꝛe poni

obli. 5. at ſi quis.

nou dentur in teſta

¶ Ap pꝛobata. idem in curatoꝛib

bus in reſtamento datis. licet curatoꝛes

mano regulaniter: tamen ſi dati ſuerint confirmant᷑

curatoꝛes eo nomine ſatiſdẽt

in curatoꝛibus plurib

ptũafuerit a teſtatoꝛe quis ge

nus pꝛo liberto. ff. de Kurel.l. le

imos. F. i. J

babeat idoneam

1caſu. ſcilicet patro

do nõ fiunt cũ inquiſitiòe. vt. C. de auc. pꝛe.l.fi.⁊ miſi ſatiſdent
non adminiſtrant. vt. C. detut. vel cu. quiſans non S.l. i. et fi.
et ſcõᷣm hoc ſunt quattuoꝛ genera tutoꝝ ſalicet teſtamentanij.
Item legitimi. Item datiui cũ inquiſtione. Item datiui ſiue

inquiſitione. vt dictum eſt.

S Kertetamero duo ponitervnum tantum nuncpſa uif

eteſtamentano. ſed in fi. . dicit de alio. Item bec eadem

us locũ habent. vt.ff. de admi. tuto.l.iij.

§. ꝙ in tutoꝛibus. Item quid in legitimis. rũ.idem cum ſit ea/

dem rano.nedeterius negotia per
admi.tu.l.ſi plures.S. apparet igitur.

plures exerceantur.vt.ff. ꝭ

p ¶ Itaq; vel ſanſdare. ſic. j.deinuni.ſti..alteri.in fi.

¶ Aſcnpnun. l. in reſtamento. vel aliter apparet eius volũtal
euident.qꝛ dixit in ſanſdanonequis pꝛefern debet.

r ¶ Maioꝛ. dümodo omnes ve
enim nõ cõpellerẽt᷑.ſed omnes
admi.tu.l.ſi plures..fi. et.l.u
maioꝛi ꝑti.ſic.ff.

gerere poſſun

int ꝑ vnum adminiſtrare.aliaſ

it ſi velint. vt. ff. de

el in pantes. et no.bic ar. ꝙ ſtat.

depac.l. iuriſgen. 5. vl. a. l. maioꝛem. 7.l. pꝛece
dente. F. ſi. et, ff. ð teſti.l. ij. F. ij. ibi. alias num

& teſtiũ ⁊c. Ar

tem datiui qurn

rat ille gerere debet. Quocd ſubſtannanm de
1 Dilli . Hoc ſt gen pe⸗ Det. 6οdd. üſtt ann inquiſitöe
ganrpubils Sdem ſechoaponelt geneleper. GTnöficiir aſcnptmnduema Taarstdcrd
tek Feſt auten. Mten petuum (Mam tutoꝛesteſta lin it fu. 1.ſi. et. . fi quiͤ
etr u darun aanis: mento dati ſatiſdare non co- ioꝛ pars elegerit ipſe gerere gede Lnguis
Pees aſonnibe: guntur: quia fides eoꝛũ et dili debetut edicto pꝛetoꝛis cale lis ten debetiu
* ſed mentenptis. gentia ab ipſoteſtatoæe pba tur. Sinautẽipſitutoꝛes diſ enl mne de
nl ncgoaa unumen, ta eſt. Gtem erinquifitide ſenſenint circa eligẽduʒ eim tunſncenelit
varbev.ete pꝛocura. l.i. tutoꝛes uel curatoꝛes dati ſa uel eos qui gerere debẽt:pꝛe⸗ no facere in Eruis
ſgen negoneum gelee d laenanaſe k: quia toꝛpartes ſuas interponere resp min.
memandato gent.vr. .de tiſdatione non onerant᷑: quia topartes luas in deresb r
obli.ex quaſi contrac.s.i. . an eu nn eg
en rcononus cqui res ecx- en trnnlga
Aenaſticn gubernaga man qui erunt illi qui ſatiſqant.rñ. legitimi niſi in ca

2.. „
*
△
Pꝛimus Decf euſa. tu. et al.
5 contra.ff. de ſerui.ruſ. pꝛedi.l. fundum. et.ff. cõia. p..l. fl. c &8 donee. aduerbium eſt. et facita dboc fͦdemagiſtracom.l F. ſcien,
ſ¶ It edicto.ꝙ ſi non fuerit aſcriptum quẽ maioꝛ ꝑs elegeriit dumn. et. S. erigre. “
ille gerere debet. SJM d ¶ Que quidẽ.ſ.tiutele actio ſubſidiaria vel neg.geſ.vt dixcimus.acc.
t¶ AUt edicto pꝛetoꝛis.ſ.qð non babemus Acc. E? Keſpoͤſis. vt. ff. demagiſtra. con. l. i. ſciendum ..l. ; ad heredem.
v artes ſuas.i.ſe et officiales ſuos et milites iuſticie. Sʒ cur F Exconſtitutõibus.yt.¶. de magiſtra.cõ.l.ij.⁊. i ali 8 heas eoſim
nõ cõmittit᷑ foꝛtu⸗ 4 tonibus: ſʒy aliter heres te⸗
ne. vt aliaſ. C. cõia netur. quia de dolo et lata
de le. l. fl. i. rñ. et. . , . . .——— , „·A(Alllpa tm̃. aliter defunctus
dele. §. adoptõis debet. ¶ Jdemꝰ⁊ in plunbus respignoꝛibus captis coher⸗ uiala⸗ del leut lpe tere
. 0 „ 2„ . 2 —B . If. mn .„CO. l.
Kannallan er inquiſitione datiscompꝛo ceantur. Meqʒ autem pre ſin Uitanec.
ſunt ſoꝛte comit/ bandum eſt: ur maioꝛ parseli fectus urbis neq; pꝛetoꝛ ne s Anbus coͤſtitutöibus
rere vt ſuuz hobi gere poſſit per quem admini ʒ pꝛeſes pꝛouĩcie neq; quiſ- Eaunnt finpul .
fr de leg.i. bu⸗. F§. ſtratio fiet ¶ Sciendum aũt q́z alius cuitutoꝛesdandi ius pox
ſter t de vſunuc eſt: nõ ſolum tutoꝛesuel cura elſt:hacactõnetenebitur: ſed i(Eoberoank . bor
HH toꝛes pupillis uel adultis Cce* hitantummodd R ſatiſcha⸗ de dam. in kec.l. iij. F. ſij. et
in eti. quotiẽs du teniſq; ꝑſonis ex adminiſtra tionem exigere ſolent. f deli. agß. ſiquis ali. . ſi
obus. i. rñ tionereri 1 ſam in Is er his. et. Q. de ſuſpec.
—Mẽ tione rerũ teneri: ſed etiam in De ſ. 2 ——— tu. l. ij. et. f. de ven. inſpeci.
r Cdene uplᷣ eos qui ſatiſdationẽaccipiũt . exrcuſationibus tutoꝛum Lc. ſ quid ergo.na.
oia. vt . niſiquia ſubſidiariam actionem eſſe: tAateum. „ ——
—— que ultimuʒ eis pꝛeſidiũ poſ — Xcuſantur autẽtuto 45 . ce nbio.rdnae
gereret: cum nibil ſit afferre. Subſidiania autẽ Aeesuel curatoꝛes ua- ha. §ſed quotiens. Item
quiſitione ſi emſſent mno atutoꝛibus ſatiſdare nO pter. liberos: ſiue in poteſta⸗ ff de admini. tu.l. emilius.
teſtamẽtarij. vt. S curauerint:aut nõidonee paſ te ſua ſint: ſiue emancopati . Ded diſtingue tria genera

de attił. tu.i.x.rn.

* =
niſq;. vt furioſis ⁊
mẽte captis.vt.S.

ſʒ emente tantis.
5 ccipiunt infe⸗

nioꝛeſ. vt magiſtra

tus. qð dic vt dixi

ſi eſſent caueri:que quidemꝰ
tam ex pꝛudentum reſpõſis
q́; ex conſtitutionibus imperi
alibus in heredes eoꝛũ exten-
ditur. Muibus conſtitutio

nibus et illud expꝛimit᷑ ut ni⸗

ma e. neq; auar ſi caueant tutoꝛes ⁊ curato⸗

¶ Si enim tresliberos ſuper

ſtites romequis habeat.uel

in italia. iiij.uel in pꝛouincijs

v.a tutela ul curapoteſt excu

ſari:exemplo ceteꝛoꝛũ mune⸗

rum. Nam ettutelãet curaʒ

placuit publicum munus eſ-

iudicium quidam poſſunt
dare tutoꝛem:et non exige⸗
re ſatiſda.de quibus bic lo
quitur. Alij ⁊ dare et exige⸗
re.de quibus ibi dicit. Alij
exigere et non dare vttabel
liones et aliquis miles iu⸗
ſticie cui talia cõmittãtur ⁊
iſti tenentur in ſubſidium.
vt. S.de attił.tu. F. pe. et. ¶

2 Subſidiariam de magiſtra. con.l.fi. Item
ſcʒ tutele vtilis cõ extimatoꝛes patrimonij pu
tra eum qui male pilloꝛum pꝛopter quoꝛum

pꝛauam extimationem vilioꝛes fid eiuſſoꝛes accepti ſunt.vt.ff.de magi⸗
ſtra.con.l.i.ꝗ.diuus qui erant dandi ꝓ rei qualitate.vt.ff.de in ius vo/
can.l.i.et qui ſatiſda.co.ſi vero. .i.
olent. alias debent. ſʒ iſti nõ debẽt nec ſolẽt. vt diximus. acc.
ub. De excuſationibus tu.et cu. Nunc dicit qð.s.quibus mo.tu/
te. fi. F. fi. pꝛomiſit.
Eauſant.liberos ſuperſtites ⁊ incolumes.vt.ff. de vaca. mu.l.ij.
¶ Emanapati.niſi pater filio emancipato curatoꝛ petatur.tunc enim
nõ excuſat᷑ a cura enancipati.vt.ff.e.amiaſſios.s.fi.vel dic ꝙ licet faci⸗
at cõtra ſtimulos naturales:tamen poteſt bene vt ibiĩnuitur.
p ¶ Rome. hoc eſt in ciuitate romana:et vſq; ad centeſimũ miliariuz. vt
ff. de offi. fec. vꝛ.l.i.alias.iij.ꝗ. cum vꝛbem.
q ¶ In ꝓuincijs.quinq;. Sʒ nũqͥd ille ꝓuintieque alias habent ius ci. .**
italie ⁊ hoc habebunt.rñᷣ.nõ.quia illud pꝛopter tributa conceditus eis
vt.ff. de cenſi. l.i.⁊. l. fi.
r ¶ Munerum.i. onerum ciuiliũ.vt decurionatus.ſecus ſi patrimonij ſit
onus.vt.ff. de va.mu.l.ſextũ.S.numerꝰ.⁊.S.q patrimonioꝝ.⁊.l.hiſ one
nbus.i.tñ.. C.qui mili.nõ poſ.l.ilix. Itẽ ſecꝰ indneribꝰ. vt. ff. de va. Heeꝛ.

dederit tutoꝛem.vel vtilis neg.geſ.quando malum curatoꝛes
nã eadem vtilis in magiſtratum datur que in adminiſtratoꝛe
directa datur. et vſure veniũt vt in pꝛĩa.vt.ff. de magiſtra.cõ.l.
fi.⁊.C.e.l.pe.Subſidiaria aũt dicit᷑ penalis aptitudie.vt.l.ac l
qꝗ: actio ðꝛ penalis aptitudiĩe.vt.j.ad.l.acqͥ. S.is autẽ.nã necdil m
la ſy penalis ẽ.nec hec ſenpꝑ in ſubſidiũ dat᷑:qꝛ qñq; agit᷑ ante
qᷓ; cõueniant᷑ oẽs tutoꝛes.vt colligit᷑ ex his que dicunt᷑ in hac
gloſa circa f. Quare ad boꝝ euidẽtiã diſtingue.aut fiat unus o
tu.vel cu.aut plures.pꝛĩo caſu cõuenit᷑ pꝛiꝰ tu.vel cu.et poſtea
magiſtratus vt hic:ſi vero plures:tũc aut oẽs geſſerunt tutelã
aut curã:aut nullꝰ.aut alt᷑ mm.pꝛĩo caſu oẽs cõueniũt᷑ ante ma
giſtratum. vt. ff. de admi.tu. lucius.S. penul.⁊ demagiſtra.cõ.
l.duo.in ſcðo idẽ.vt.ff.de admi.tu.ſi plures.in tertio ſubdiſti
gue.aut fuit diuiſa tutele adminiſtrano ꝑ iudicẽ vel teſtatoꝛem
aut nõ.pꝛiĩo caſu ꝓ ſua geſtõe quilibʒ tenet᷑:et nõ ꝓ alterius et
poſtea magiſtratꝰ in ſubſidium.vt.ff. de admi.tu.lucius..pe.
⁊. C. de diui. tu.l. ij. Sʒ tñ in quatniꝛ caſibꝰ vnus ꝓ altenius
pte tenet.tñ poſt magiſtratũ.ſ.ſi tutoꝛẽ vt ſuſpectũ remouẽdum
non remouit vel tarderemouit vel remouendo iura pupilli mu.l. iij. et.l.in honoꝛibus. Item ſecus in oneribꝰ que hbonoꝛi inherent
didit.vel nõ exegit ſanſdationeʒ rẽ pu. ſal.fo.cũ videret eũnõ iſf vt!: de va. mu. l. ſextum. S. numerus.
ſoluẽdo. ut in d.l.C. de diui. tu. l. i. ?.ff. de admi. tu. luciꝰ. F. p. a Celbdunus publicum auctoꝛitate.nã datur inuitis.vt.C.de cur.l.nul
In ſcðo caſu conuenit᷑ pꝛio gerens.ſcdᷣo magiſtratꝰ.tertio nõ lus. li. x.⁊ facit.ff.de ver.ſig.l.ſi huhilua⸗ F. munn e cõtra.ff.e.at
gerens.niſi in dictis quattuoꝛ caſibus:vbi cõuenitur etiã qui hlete. S. turela. Sʒ non eſt publicũ munus vt ibi dicit᷑ vtilitare:lʒ aucto
non geſſit ante magiſtratũ.vt.C. de diui.tu.l.ij.⁊.ff. de admi. ritate ſic. vt hic dici᷑.ſʒ vtilitate publicũ ẽ ſecũdario.qꝛ expedit rei publi
n. l. etam et. l. emilius in fi.⁊.l.tutoꝛes tres. ce ⁊c.vt.S.de his qui ſunt ſui vl ali.iuris..fi. Atẽ ↄtra.ff.e.ſpadonẽ.
b Eitem eis.ſ.pupillis.et ſimilibus. q̃ accepit.et.l.non tantum.S.nõ omnia.Sʒ liq; ibi generalit᷑ remiſſiões⸗

G H c iij
OP Perfrrnr--F ne .
D

b

publicoꝛum munerum babuit:

tamen er generali remiſſione nõ continet

.. e

—

q̃ poſt.xx.exeuſationẽ ppetuaʒ babet. vt dictů . 1.ff. e. ſz et ſimi

tutela vel cura fauoꝛepupilloꝛũ et adulmꝝ. ſicut et alias de geu erali di luel. 5.i.⁊.ij. .iij..iij. ⁊.v.⁊..quãqᷓ;.uſq; ad. F. quamquidẽ

cto quedam excipiuntur.vt.ff. ð le. iij.l. vxoꝛem. S.feliciſſimo..ff. de pꝛo
aurelio. S. gaius.

in neceſſanos.

üunnfinr rbarode⸗

adopnuo.vt hic.⁊.ff.ðᷣ va.
inu.l.ſextum. S. adoptiui.
maxime hodie:cuʒ nihil ad
patrem adoptiuum tranſe⸗

ſcðᷣm hoc fiet mentio illius
noui iuris et punctabis ibi

Hon ꝓſunt.et hoc dico a

d excuſationeʒ. ſy bene acquirebãt eul. parn

g.

Be s
ſe ( Sed adoptiui liberi nonꝰ

eſſe ceperint:a tutela et cura

ctieautem non pꝛoſũt.¶ Sʒ bent ad nouastutelas uocati

ſi in bello anſiſſi ſunt:queſi⸗ et qui poteſtatem aliquaʒ ha

p (Exculantur. ſi hoc poſtulauerint. ⁊ pꝛius aliũ actoꝛem vł en

ratoꝛem petierint. alias non.yt. C. ſi tutoꝛ rei publice cã.l.i. et

ff. 5 admi.tu. tuto

res. S. qui ſe.
q ¶ Ptãtem. vt qꝛ

ſit pꝛefectꝰ vigilũ

8 (¶ Item pꝛopter

„

dienr. .deadop. 5ſed bo pꝛoſunt: in adoptionem au- ercuſantur quatinꝰ reipubli- Y aanone er Fe.
¶ ¶ Haturali. lictt adopti tem datinaturali patri ꝓſũt cecauſa abſunt:et inteꝛea cu ſini eſqutpoteſia
re Nenn. Remnepoteſerfiſio Wunt rariocoemumdarur dnid egednee
ibi dari. Vel dic dati. ad Utin locũ patris ſuccedãt. ex reuerſi fuerint: recipiũt onus eos. ſecus ſi ſir cir⸗
optione naturali patr.i.a filia nepotes non pꝛoſunt. tutele.nam nec anni habent latuseinchis
ſne amogann Eili autẽ ſuperſtites tantuʒ uacationeʒ: ut papinianus re Opleuiteyt. rol.
cum franſeant in fanuliam ad tutele uel cure munerisex ſponſoꝛum libꝛo quintoſcri- iuriſpitos. ac.
bagee ze g ugeg⸗ cuſationem pꝛoſunt: defun- plit.¶ Mam hoc ſpaciuʒ ha l ee pias

naturali patri.acc. “ð e P. re e. lites. niſi foꝛte. imo
mmeſtan pꝛoſint.et conſtat bent: ſe excuſt are poſſunt. ut erſineſorte valen
e¶ Uren nepotes pamis. eos ſolos pꝛodeſſe:qui ĩ acdie diuus marcusreſcripſit.ſeld am ſi maioꝛi pte
aarerg eomerm aaeg ainittuntur¶Hieni qui pꝛo ſuſceptam tutelam deſerere Lanard vutuitit
Raoſunt vt bic um dici in le publica ceciderunt: in per- nõpoſſunt. Itẽ ꝓpter liten item i ru. er fücis
loeum barnis er Cdebis petuummpꝑ g loꝛiã uiuere inrtel quã cuʒ pupillo uel adultotu Krrallehes⸗
ndut omnes ocd vi, 1liguntur. (Etdiunsmarcus toꝛuelcuratoz habet: ercuſa 2ai a ino.
us computan tur rũdẽt qui /in ſemeſtribuſ reſcripſit eum rinẽo pᷣt:niſi foꝛte domnib? l. cechtons. i bo
das quod non. Sʒ conra ·qui res fiſci adminiſtranenit: bonisuelde hereditate con- die non boreſt cre⸗
dicunt leges expreſſe. nam g — 3. „ ditoꝛ vl debitoꝛ eſ
loco vn Ruintrant quot a tutela uel cura q;diu admi⸗ rouerſia fiat. Item tria one⸗ ſetutoꝛ. vt in aut.
Anch ſur prin grecalegeff niſtrat excuſari poſſ e¶ Iteʒ ra tutele non affectate uel cu⸗ Er ulu ob. per.
.ij. F. quotcũ q;.n E S E . . = . colla.i.
ſucef loelocc vnins com ij. qui rei publice cauſa abſut re Pſtant uacationeʒ quãdiu ¶ Hereditate. ſo
pütaumr-yr jbefiae que gtutela et cura excuſantur 7 adminiſtrãtur.ut tñ plurium ip inupile⸗ a pa⸗
ab inteſta.S.cum filius. 6 ir. rag ₰ tre ðᷣlata vl aquo
f ¶ Mon ꝓſunt. qꝛ non ſunt ſi fuerint tutoꝛes U cun⸗ to⸗ pupilloꝛuz tut cla uel cura eo⸗ cunq; non curo ꝓ
ĩpoteſtate ſua. vt.s.depa. Fes dati: ſi rei publice cã ab rundẽbonoꝛũ ueluti fratrum prter magnitudinẽ
po.S.fi.Hec ratõ non ẽ bo — èMUĩ eniʒ litis ponit de
na.vt.S.e.in pꝛĩ.dicit enim . hbereditate.

1 tem tria one
ra.nota dicit onera.quatuoꝛ enim poſſet habere tutelas que ſi
bi excuſationem non darent:ſi ſint leues uel leuiſſime.vt bic.
Item nota ꝙ dicitur tria onera.tres enĩ poſſet habere et tamẽ
ꝓ vna cõputant᷑.puta fratrũ vt ſequit non eĩ numerꝰpupilloꝝ
plures tutelas facit.ſʒ patrimonioꝝ ſepatio.vt.ff.e.tria.et.l.ſi
is. Itẽ qð dicit nõ affectate.nota.nã ſi dediſſet opam ⁊ ſic affe
ctaſſet eas habere.ar.ff.ſi quis cauc.l.ij.S.fi.nõ ꝓdeſſet.qꝛ nõ
viderent᷑ oneroſe vt et alias qui data opa reipu.cã abeſt. vt. ff
ex qͥ. cau.ma.l.⁊ qui data.et fa.ᷣff.ſi quiſ cauc.l.ij.S.ſi tamen.⁊
ff. ad. l. coꝛ. defal.l.vxoꝛi.S.i. Itẽ hectria onera in domo vna

de enanapato vnde dicsss
non pꝛoſunt auo matemo.qꝛ alij pꝛoſunt.vt.C.de mili.teſt.l.v.⁊ ſi.
g¶ Buperſtites. i. vlui.

b¶ Befuncti.idem ⁊ in nõ natis: licet conceptis. quia quo ad bunc caſũ

—

non ſunt ꝓ natis.vt.ff. e.l. ij. . qui autem in ventre.
ui in acie.ſ.pꝛincipis.vt.S.deadop.S.feminim.
Der gloꝛiaz. nota moꝛtuũ vinere ꝑ gloꝛiã.vt.ff.ad.l.acqui.l.qua ac
tione.S.ſi quis in colluctatione.⁊ ecõtra quis fingi᷑ moꝛtuus qui viuit
per vituperiũ.vt de poꝛtati.vt.ff. de contra ta.l.i.S.i.⁊.S.pe.in fi.et.ff.
de dona. inter vir.et vx.l.cum bic.S.ſi donatoꝛ.alias.S.ſi ſeruuſ.vbi ſer
uus viuit:et ꝓ moꝛmo reputatur quo ad ius ciuile.ff.de reg.iur.qð atti/

** net. gt.l. ſeruitute ” .ſelllle ſufficit. vt ſi pater vel filiꝰgerat oẽs excuſent᷑.ſʒ nõ cõputen
¶ Et in ſemeſtribus.i.in ſex menſibus quibus dabãt oꝑaʒ ſtudio.nã a tur:necad alium turoꝛẽ teneant.vt.ff. e.l.diximꝰ. F. fl.et. ff. de ri
