lationibus edilicijs.vt ſanum eſſe ſeruum venduum:vel non fureʒ ⁊ ſila
vt. ff. de euicti.l. ſi aq; quis. Itẽ in ſtipulatõerẽ pu.ſal.fo.nã cum ſit pꝛe

dicas debuo fructuanio. idẽ de vſuario. Iden

„

de conirahen. ſti. l.

fi. licet contra ſit ſi

non põt ꝑ alium fi⸗
eri. vt. ff. eo. centeſi/⸗
mus.S. id quod.⁊

C.de cadu.tol.l.i.

§. vt aũt. Rñd.non
eſt alius hereſ qᷓ; te

ſtatoꝛ: immo idem

pꝛeſumitur.vt ĩ au
tẽ.de iureiur.a mo.
p. S.i.coł. vi.

Effecturum. tüũc

enim ſuum factum

mãifeſte pꝛomittit.
idem ſi dixit ſe crra
turum vt fiat: vt. ff.
ſi certum peta.l.fi.

§.· fi. Ac.

Si quis alij. iu⸗
ri.i.dominio: vt ſer
uus domino cui ac
quirit.vt.S.per q̃s
perſo.no.acqͥ.S.itẽ
ſerui. Item reue
rentia paterna vt
filius patri.vt.s.ꝑ
quas perſo.no.ac⸗
qui. S. i. Item obe⸗
diẽtia vt monachꝰ

mõ aſterio cui que /

rit ⁊ ſe ⁊ alia.vt in
auten. de mona. F.

illud.colla.i. Ide;
de ſeruo bona fið

poſſeſſo:⁊ libero bona fide poſſeſſo:qͥ ex duabꝰ cãis q̃runt.vt.S.

Hibil agit. ⁊ eſt rõ qꝛ muente ſunt ⁊c.vt.j.e.S. alteri. :.ff de v.

quas ꝑ.no ac.S. de bis.⁊. S. idem plact.
0

ſi ſtipulanns interſit: quia ſit tutoꝛ eius cui ſtipulatur rem pupil.

i.ſtipulano iſta.S. alteri. fallit tñ in caſibu

s8.xvi. In pꝛimiſ vt

ſal.fo. Secundo qꝛ pꝛocuratoꝛi ſtipulatur dominus.Zerno fi ſti
puletur creditoꝛi. vt.ſ.e.S.ſed ſi quis.⁊.ff. de verbo. obli.ſtipula/

nio iſta.S.ſi ſti ſtipuler.⁊. .ſi quis inſulam. Quarto fallit in ommi

bus pꝛetoꝛijs ſipulationibus.vt.ff. depꝛe.ſti.in oĩbus.ut eſt dã
ni infecti.vt.ff.de dã.infe.dãni.S.fi. Atẽ iudicatum ſolui ⁊ ſiles.
vt. ff. de ꝓcu. in cã e.S.fi. Item fallit in ꝓcuratoꝛe pñitis. vt.ff.de
verbo.obli.ſi pꝛocuratoꝛi.⁊.ff.de ꝓcu.l.ꝓcuratoꝛ. Item fallit in

actoꝛe muniapum ex cuiꝰ pacio queritur mun

icipibus.itẽ in cura

toꝛe furioſi ⁊ ↄſilium ꝑſonaꝝ ⁊ tuto.vt.ff.de ↄſei.pe.eum qui.j.
ſi actoꝛi. Atem fallit in inſtitoꝛe.nã ſibi actõ ex pacto inſtitun que
ritur.vt.fr.de inſti.l.i.in fi.⁊.l.ij. AItẽ fallit in iudice vł in notania

vel in ſimili perſona publiea ex quoꝛum pactis ⁊ ſtipulationibuſ

alteri queritur.vt.ff. rem pu.ſal.fo.l.ij.⁊.iij.⁊.iiij.i.rñſo.⁊ in aut᷑.

de execut. ⁊ his qui cum.S.i.colla.viij.⁊ in auten.de heredi.ab/
inteſta. S. ex his. colla.ix. Item fallit in creditoꝛe ex cuius pacto

qu eritur acno debitoꝛi.ff. de pigno. actio.l.ſi cum venderet.i.rñ.

Item fallit ſi auus paciſcatur dotem reddi nepti:quam er am in

poreſtate non habet.vt.ff.ſolu.matri.caius ſeius. Item fallitin

pꝛocuratoꝛe vendentis.vt.ff.de acti.empt.iuł..ſi pcuratoꝛ. Itẽ

fallit in deponente ſi paciſcatur alij rẽ reſtitui. Itẽ fallit in com /
modante faciente ſimile pactum.yt.ff. depoſiti. pubiia.⁊.C.ad

Zamius

De inuti.ſlipula.
rſtf exbi.ſi res. (AYran fallitin donante ſimile pactum faciente in e⸗ empti.l. fundi. Sed dic vt ibi.

–—

oce L rrrund alienls conoitnuto: r A-br aena gueſu mͤ⸗ quoti k vcuns. cff Recroh trfe ſeruũ ?.ff de Zbe coͤmit⸗
ens. Item fallit ſi pater ſtipuletfilio vł alij poſito ſub ua ptãte ten. ſtipula.l.ij.⁊.ff.de pac.⁊ herede.F.nõ.
N.M.—ʒ filio quentur licet heres nõ ſit. l Eilij. cum vna ꝑſona cenſeantur prĩ ⁊ filius.vt. ¶. de ünpu.⁊ ali.ſub.l.
inßf vt. ff. de ver. obli.l.quodcũq;. .ſi quis ita.ſi vero pure ⁊ nõ poſt fi.fic ⁊ in ſemuo ⁊ dſo eſt eadẽ vox.vt.j.e. poſtmoꝛten.
Uint moꝛtẽ: ip̃i ſtipulãti in ¶ Acquiri.vt in pꝛofectitõ
dcent quentur. vt. ff. de vᷣ peculio ⁊ aduẽtido quo ad/
lanat⸗ bo. obli. l. dñs ſer/ l .. . vſiun fructuʒ. vt. S. per q̃s ꝑ
ul .. His enim aſ⸗ ſpondesut obligatio quidem terrogatus fuerit non reſpon ſo. Bracant Nee
ð bus er pacto v ſi . ſiani. J ꝛeterea inutilis. inter/
in pulationealtenꝰ al ſtipulatoꝛi acquiratur ſ. oluit deatueluti ſiquis decem au⸗ 6lirtorgintenntp.
onn teri queritur: non a tamen ſeio etiam inuto eore reosa te dariſtipuleturtu qn⸗ (Kf. deat. (congre. Dili⸗-2
rin asriea. cepoſſit : ut liberatioipſo iu qʒ pꝛomittas: uel cõtra. aut ſi gaentertſ attende: ꝙ vbicũ/
n Midn enin in recontingat: ſʒille aduerſus ille pure ſtipuleturtu ſubcon⸗ n dne ſenn blucgenu⸗
nni ſemalos nan ſun ſeium habet mandatiactio- ditione pꝛomittas. uel contra toti valearſtipulatio. vt ff.
bin quentam vt d⸗ nem. Quod ſi quis ſibi Talij ſimodoſq; id erpꝛimas. ideʒ Baerltliaun ace
Rin leg. v ſenatuſcon.l. cuiusiuri ſubiectusnon ſirda ſicui ſub conditioneuel in di ſi qualiate autin quanti⸗
ferni quod vero. ſed. m. i decem aureosſtipulatus eſt em ſtipulanti tu reſi pondeas tate aut in ſpecie diuerſitas
zuli diccbat bos caſus Sõs pulatõ. ſ⸗ ti die ſpondeo., nam ſj in pmo caſu nullo modo va 5
lcæreregulam. rſt Ualebit quidem ſtipulatõ. ſed pꝛeſenti die pondeo. nam ſi ſnbmo caſu nullo modo va
— HNiind pedien Utnum totum debeatur ſtipu⸗ hoc ſolum reſpõdeas pꝛomit freo.lcF.um adiatr 5. ſt
quod bic regula, katoꝛi: quod inſtipulatione ð to: bꝛeuiter uideris in eandeʒ Aäeefahlaeſ va⸗ ich⸗
uar Ean ae ductuzeſt: anueroparsdimi diemuel conditionem ſpopò valet ſiue detrabar ſiue adij
Snk Voratenmgl te dar dia dubitatum eſt: ſed placu⸗ didiſſe.n enim neceſſe eſt a e fr deven ob lir ſ
ii bat iuredirecro ns it non plus qʒ dimigiam par · in reſ pondendo eadem om⸗ nii nonthle bi ann ⸗
enan valere:ſed vtilit ac tem ei acquiri. (Ei ueroqui nia repeti que ſtiplatoꝛ ex ꝛeſ Siaiüt in ſpecie aut ꝓmitti
qui.põt. ⁊ ſic ᷣm e,ß , . B T inutilis eſt ſtipn tur vna ſpẽs p altera ⁊ tũc
ine ſanp er pacto alte tuoiuri ſubiectuseſt: ſi ſtibu⸗ſ. eritr. tem inutilis eſt ſtipu non valer vr. c ſis ann
ſun aucnur gua latꝰ ſistibi acquinis: quia uoxr latio ſi ue ab eoſtipuleris: qui aut alia adiccra t ira copu⸗
Nens nntereſterdiremo vk tula tanquã filij ſit: ſianti uor tuoiuniſubiectus eſt: uel ſi iis karnertnuc galer mali
di vungeneerenn filij tanquã tua intelligitur in ateſtipuletur. ¶Sed ſennus le S. ſed ſi. Si autem plurel
nonſ cacur. hisrebus que tibi acqn poſ quidem non ſolumn domino lennemuar Stile .
id Acquiratun ſali ſ. unt. E ꝛeterea inutilis eſt ſuo obligani non poteſt :ſed 1 vyalet in eo quod reſponſũ
in cE tantum. — ſtipulatioſi quisad ea que in- necquidemulli alij. filij ueno eſt: aut diſuncnuevtillam:
S b (Beio. nõ tamẽ — — aut illam pꝛomittis: quo ca
beredi eius. vt.f.8. ſu valet ſiue ad vrrumq;ʒ ſi⸗
1firn perbo. ob. cum qs.

iſe S ue ſimpliciter reſpondeat⁊
Nnl Item boc intellige ſtatu buius adiecti non mutato. als contra. in vtraq;. Si vero in vna non vʒ ẽt in ea lx in ſũmis nõ vicief alternatttie
nt, yvt. f.de ſolu. um quis. Itẽ boc intellige antelit᷑. ↄte.a ſtipulan ſi rſideat ad vnam nm. vt. ff. de . ob.l.. F. ſi qs. .l. iterſtipulãtem.
te. als contra. vt. ff. de ſolu. ſi qͥs ſtipulatꝰ fuenit. x. S. i. Ite lʒ ſol p (Expꝛeſſenit. ecn meuttuns dicunc in Zcibus repetita dicuntur
e⸗ ui poſſit adiecto:non tñ agere põt adiectus.vt.ff. de ↄſtit᷑ pe.ſell vt. ff de per. obli.l. ti .H. id em rfn. WWW .
ltnan L ſi filie.in fi.a.l. ſi vero. q ¶ Btẽ munlis.qᷓ;tum ad ciuile vinculm:ſʒ naturale contrahit᷑ vt.ff. ð cõ

ngl Eo iuito. qui ſtipulatur. d olnit. l. ſtipulatoꝛ. di.inde.ſi id quod. .l.frater a fratre. S.i.vnde fideiuſſoꝛ accedit. vt.ſ.ð fi/
its (EKontingat. niſi ĩ caſu. vt. ff. de eo certo loco. l. ij. F. idez itt. aeiuſ.in pᷣn. ⁊ bec vera ſunt niſi in caſtren. pecu.vel q̃ſt.nã tunc ẽ loco priſ
Irn ibi facta fuit ſolutio alibi qᷓ; ſien debuit vñ uenit intereẽ. ut.j.cd fa. vt. ff. ad mace. l. i. x.ff. de col. bo. l.. .. neccaſtrenſe. tunc. n. ⁊ cum pfe
phllin actio. 5. loco. in quo nõ potuit dſio pᷣiudicare accipiendo ſoꝛtem obligat ⁊ agit cum effeetu. vt. ff. de iudi.l.lis nulla.
teincn adiecus.vt. ff. de reg. iur. non dʒ. lʒ ⁊ ipſe dñs poſſet.vt.ff. deeo r ¶ Sed ſeruus. fili vero obligan ex omni cã. vt. ff. deiudi. tam er vᷣcnbus
unun qõð certo loco.l. certũ.in fl. ⁊.l. fi. in fi. f Elgle ccipuiade conuenini inſolii um durante pa.po.auctoꝛitatetñ patris interuenien⸗
fuse g andati.nunqͥd adiect' mandatiſp tenet᷑. M. dicit ꝙ ſic te ad quod pater compellitur officio iudicis.vt.C. de bo. queli. qudd nõ
nng ut bic. x.ſf. de ver. ob. iul. ..fi. n ſp tacitu mandatũ ⁊ ſinõ expᷣſ⸗ ſolum. F. . ? poſtea niſi in ſex caſibus qui ſunt.ff quod cum eo l. ij. ercipe
hnnttl ſum interuenire dicebat:⁊ ĩ abſñtia ⁊ ſine nuncio uel epla.qð ẽ z duos caſus:vt in mutua pecunia ex qua non tenetur cum effectu pꝛopter K*
1nd. ff. de ꝓcu. l.. F. i. qre dicemus ꝙ mandan agif ſi ĩterceſſit manda exceptionem macedonia. neq; pater. vt. C. ne filius ꝓ patre.l.i. Item iin
cidn tum.vt qꝛ pnᷣte adiecro fuit ſtipulatꝰ. vt hic ⁊. ff. de v. ob.l. iuk. F. voto uel deo uel reipublice faco.vt.ff. de pollici.ſt quis rem. 5. voto.naz
1s cn fi.⁊.ff.man. qͥ fidem. als agit nego.ge.cũ non ſit ꝓcuratoꝛ.vt.ff. licet als.ſ.ex contractu vel quaſi conueniatur a pꝛelato lociillius: hic ta/
ce de ſol. interdu. 2. ſ. de ob. que ex q̃ſi Zc. in pn. men non conuenitur. vt. C. de epiſco. ⁊ cleri.l. nulli. ⁊ in aut. de eccleſi. n.
ncunt b dſiqs. valebit.ſ. ꝓ pte dimidia.vt ſubijcit. vt. ff. dee S. ſi quis. colla.ix. Accurſius. G 4 R
ntatt qð cento loco.l.iij.S.ſi quis.Et co ige ꝙ non viciat vtile ꝑ inuuin g Stipuletur. vt. C. de pac. con.l. pactum do. contra. Sol. maxime ibi
me le. ſic. ff. de ver. ob. l. i 5. ſed ⁊ ſi mibi.ar. ð.ff. de arbi. l. parui. als po ſitum abundat.ſic. C. de teſta. manu.l.fi. F. i.
lrincn pedius.5. i.⁊ dic vtibi.ac. t Funoſus.negocium.ſcilicet obligatoꝛium. idem in ꝛodigo cui bonis
1404 ¶ Mon plus.t.f.de ver. obliſi mibi. Sed contra. de contrab. merdictum ell eitz cui. quia funoſo ſimilis eſt. vt. C. de curato. funo. l.

i üiij

u
1

li. rñ. . ff de resn iun mmion Jden mẽte capto.vt.S. decura. S.tei.
K.

el alic ſimiliter.

hʒ. vt. ff. de regu. iu. l. in ne

uctoꝛitate.ſic.S.deau.

upillus. l. pubenaripꝛorimus vt ſequitur. ⁊ eſtratõ. quia intellectũ
ocijs. Ac. cä

* Sr
.

pn. ſic. ff. de pac. l. ð iu
ris ciuilis.
a ¶ Infanti.i. vſq; ad ſepti⸗
mum annũ.vt.C. de iur. de
li. l.ſi infanti.i.xnũ.

familias alijobligam poſſunt.
¶ Mutuʒ neqʒ ſtipulari neqʒ

„

b ¶ Pꝛorimus.i. vſq; ad.x.

e

iX

an.⁊ dimidium. ⁊ ſic ꝓxiniꝰ
reſpicit.j.ſed cum dico pub⸗

tati ꝓximum a. x. an. ⁊ dimi
dio.S.intellige.naʒ ſicĩ ma

„ „ 22

ſculis debet fieri dimidiatõ

in feminis in nono ⁊ dimi /

dio.vt.S.qui ma.non poſſ.

F. fi. 1. S. qui.mo.tu. fi. rñ. ac

curſius. .

c ¶ Multum. nam diſtat ali

quantulum. ut in hcredita/

tequam tranſmittit infans.
vt. C. de iure deli. ſi infanti.

F. i. ſecus in funoſo. vt. C. ð
cur. furi.l. fi. F. ſinaũt. ⁊ hoc
ßſm aʒo. Sed certe ſic poſſet

diyxilſe. quia vnus paruuſ al

termagnus: alter continuũ
tempus. alter babet ĩterual
la dilucida. Dic ergo diſtat

in ſtipulando in hoc:quia ĩ/

fans ſine intellectu interdũ
ſtipulatur:ſed furioſus nun
qᷓ;. vt.ff.rem pupil.ſal.fo.ſer

uum pupilli. Item dicit nõ
multum ꝓpter pꝛoximuʒ in⸗
fantie qui intellectum babʒ
id eo coꝛrigitur ſtatiʒ quod

hic dicitur. ibi. ſed in pꝛoxi/
mis.

d (Wenignioꝛ. . . dictüz

ꝛoximi.vt alios ſibi ob
ligent: alijs vᷣonon obligẽ/

pꝛomittere poſſe palaʒ eſt: qdðd
⁊in ſurdo receptum eſt: quia
⁊is qui ſtipulatur uerba pꝛo⸗
mittentis:⁊ isqui ꝓmittit uer
ba ſtipulantis audire ðᷣbet. un
deapparet non de eonos log

(Kure ſcen ſine conditione. etiam ſi dies eſſet appoſita. vt. ff.
e.

.in ſtipulatione..fi.
ui poſſit. vt. . e. F. fi. 7. ff. e. eu qui
obli. S. omnis ſtipulano. m
nem inpoſſibilem:ita ꝑ abñtiam

* 5

uidem patre obligatur.
. b ,„wn „ 77
impoſſibilis cõditioob⸗

ligationibus adijciatur: nihil

ualet ſtipulatio. mpoſſibiliſ

natura impecdimento eſt quo

minuseriſtatueluti ſi quisita

dixerit:ſi digito celum attige⸗

qui tardius exaudit: ſed de eo gerodare ſpondes

gqui omnino non audit. (Eu
rnioſus nullum negociuʒ gere⸗

rere poteſt: quianõ intelligit

quid agit.¶ Mupillus omne ¶z ſtatiz petere

negociuʒ gerit recteta tamẽ
ut ubi tutoꝛis auctoꝛitaſ neceſ
ſania ſit adhibeatur tutoꝛ:ue/
luti ſi ipſe obligetuy. Nam
alium ſibi obligare etiam ſine
tutoꝛis auctoꝛitate põt. Sed
quod dirximusðe pupillisutis
q; de his uerum eſt: qui iam
aliquem habent intellectum.

pꝛorimusꝰ eſt:non multuma

furioſodiſtat: quia huiuſmo⸗

dietatis pupilli nulluʒ habẽt
intellectum:ſed in pꝛoximisi⸗

mur ſinerutose.vr.. pr.. fanti pꝛopter utilitatem eoꝛu,ʒ

f¶ Gmpubes. aliud ſi p
nam obligatur ac ſi eſſet ſui

iuris. vt. ff. .l. fi. F. i. niſt ĩ du
obus caſibus. vt. S. e. F. iteʒ
inurilis diximus.

g (ane. ſed que eſt ratio
de hoc ad pupillum.cũ tuto

re aſctoꝛe obligetur.Rñ.qui

dam ꝙ ob boc ipſum datur

mtntnuto. ſed pa.po.eſt ad coꝛni⸗
gendum: ⁊ eſt p eis.C. de bo. ꝗ

benignioꝛ iuris interpꝛetatio
facta eſt: ut idem iuris habe-
ant quod pubertari pꝛoumi.

(Sec qmiin poteſtateparen-

tum eſtimpubes: necauctoꝛe

*

lil.f. 5ſinaut. Vel dic q; tutoꝛem babet

obligatum ſi inale auctoꝛaf: parem non. vt. . debo. queli. cum opo&et
5§. ſub hac tamen. verſi. ſi non aũt hypotheca.

hb ¶ Giimpoſſibilis. obligatiombus quibuſe cũq;. vt. ff. de actio. ob. non

ſolum.ſe eſt ĩ vltimis
bere. inſti. S. penulitt.

.2 * A7—
4

ui natura.no uia

voluntanbus:

qꝛ tũc ꝓ nõ appoſita hẽtur. vt. ö. ð

Auinat ſi verboꝝ pplerio ſit. vt.f de condi.inſti.ſi ninꝰ. Jo.
3. tunc enĩ qnq; non diceretur impoſſibilis:lʒ non poſſet exiſtere:vt.ff. de

yerbo. obli.l. ſi tiaꝰ. Fm azo. ⁊ facit ad hunc.5.ff. ð re. iu. l. impoſſibil. F. i

Eu ſi ita
ſtipuletur:ſi digitocelum non
attigero dare ſpondes pure
facta obligatio intelligitur: iõ

uerboꝛum obligatio inter ab⸗

ſentes concepta inutilis eſt:

ſed cum hoc materiam litium
contentioſis hominibus pꝛe⸗
ſtabat:foꝛte poſt tempus ta⸗

tales allegationes opponen⸗/

tibus ⁊ non pꝛeſentes eſſe:ulł

ſe uel aduerſanios ſuos contẽ
Habe lectum. gentibus: ideo noſtra conſtitu
Nam infans et qui infannt

rio pꝛopter celeritateʒ dirimẽ
darum litium introducta eſt:

quam ad ceſarienſes aduo⸗

catos ſeripſimus: perquam

diſpoſuimꝰ rales ſcr pturasꝰ
que pꝛeſto eſſe partesindicãt
omnimodo: eſſ e credendas: . W Poſt tempus.
niſi ipſe qui talibus utiturim⸗
pꝛobis allegationibus mani⸗

feſtiſſimis pꝛobationibusuel

per ſcripturam uel per teſtes

vV 8.
ↄnineatur ↄhentes

—

poteſt. ( Itẽ

L.¶ Statim. cum ſpacio cũ quo ſol
Klis.⁊ de hoc dixi S. de verbo.
3 tem verboꝝ.ſicut ꝑ ↄduio
inutilis ſtipulatio.

n ¶ AÜbſentes. ira in

tellige abñte; vt au
dire non poſſit: vñ

ſiðẽ in turri vel a re⸗

motis ⁊ camet va⸗
let ſtiplano ſi ſe an

diant. ar.ff. ad ſit

l.i. F. ea.als accipit

autem conditio habetur cui vever moͤs. vkl ff.

de ver. ſig. l. abſen⸗
tem. ⁊ no. in aut᷑.de
fideiuſ..i. Sed ʒ

eſt

elſt. ff. de dona. inter
vi. 1 vx. l. ea que. ſʒ

ibi interceſſerat ſti⸗
pulatio ante abſen
tiam cuius verba e
tiam inter abũtes
nunc repetunt᷑. Itẽ
contra.ff.de pac.l.

labeo. in pn. Dʒ a⸗

„.

0 (R ꝛeſtabat. anti

P

liud in pacto quoli
bet alio: quod ſine
huiuſmodi ſolẽnita
te fieri poteſt: ſʒ ſti⸗
pulatio non. yt. ff.
de pac.l. i. in fi. 7. .
de acti. F. de oſtitu⸗
ta. Itez Z. ff. ð ſpõ.
l. iij. . l. v. Ded pt

dici ibi ſpeciale vt
valeat inter abſñiteſ

vel dic ꝙ 2⁊ per ſti⸗
pulationeʒ tieni poſ

lunt ſpõſalia.⁊ tũůc

inter pꝛeſentes. vt

bic. Item conſenſu

ſ.ſolo nien poſiunt
ſponſalia.⁊ tunc ẽt

iinter abſentel. vt di

cta. l. uij.

pꝰ i0 dicit: quia qñ
conueniuntur poſt

tfps ↄtractus talia

opponuntur.

Eernonee

cripturas. Sed qind ſi vnus ꝓferat inſtrumentum in quo
eſſe pñtes rome tali die alter boñ. Dicũt qui⸗

dam ꝙ neum credit᷑ Alij ꝙ bonus iudex debet anim aduertere
cui potius credendum ſit:vt ſtipulatoꝛ ipſo tpe tenebat ſcholas

boñ. ſtabit᷑illi inſtro quo contin et ipᷣm fuiffe boñ.
x ¶ Pꝛeſto. i. pntes.

ſnpiureniſi contra gbet ſic. C. de pba cum abus. .) e. F ſn

“”

Kales .quales
ſubijcit ſtati . ⁊ no

on ſtitutio. vt. L. de Z. ⁊ cõmit. ſti. optimat mganones.
t ¶ Diſpoſumus. loquitur Juſtini. auctoꝛ illiꝰ oſtitutiõis.

Omnimodo. nota ſtandum

D
Tertius BDeinuti ſtipoðD.
. ſaiptum. 1.ſ. ti. . F. fi. 1 boc qñ̃ foꝛmem bʒ publicã. als ſi puata ſtrumento: vel in eo ſcripti v el non tot vel plures erũr neceſſarij eir⸗
ſ ꝓſcenbente non valet.ſi ð ſenbentem vʒ li eſt cũ cã. vt in aut.x Frnenn. apencdeankngſoonan mnonmamon en Kefton
iureiuf. a mo. 5. i.J. . denõ nu. pe. generaul. ſum ſunt ꝓbatões vt pomis. vt. ff de pig öhitur. Iẽ qð dicit eo dieideʒ
3 ¶ Impꝛobis. I. pma facie que foꝛte ꝓbe apꝑebũt tandẽ. ſic.C. dicas ſi alio tali:qð bic eẽ non potuit.vt ar. S. de ver. ob. S. loaa.
de r de lane quucktapnin Jo. . e ¶ Quo. vel et alio.dũmõ ſit tm remotus locus in quo dicitur fuiſſe tem/
ſii a (Wäifeſtiſſumi poeꝛe quo dicitur inſtrumen /
b e ſridinratl. tum ec factum. Rñ.nõ potu⸗
lif b Sanpturam. ſ. . . „„ „ „ . it e. vt.ff. de ver oblil. vlt.
21n tmelk: doe aptaol auanin ipſo aſia uenerit hodie dareſ pon⸗ in de der ob. F. loca.
ſa oiĩ ex rotodie quo conficiebaturi ſmmitilig erar ſii . i1 dtt eẽ. i. fuiſſe. ſic. S. de
l Panenaaenil nmirun⸗ 4 nſii drerſa desinutilis erat ſtipulatõ: qui his qui ſunt ſui vel alie.iuf.
n Anuls cse ſi n ſeſe uel aduerſa a pꝛepoſtereconcepta efſt. Sin prjte. —
en es oppont vt nunmn ſuum in alijs lociseſſe. Sed cum leoinclite recoꝛda- foſt morren. Liure veru⸗
ha coinmit ſtipu. opti, Poſt moꝛtem ſuam dan tionis in dotibus eandem ſti ⸗· inno nolecoigiu.
. mam. ſibi nemo ſtipulari poterat: pulationeʒ qus pꝛepoſtera nũ g Eius. piis veldſi. —
i non magisq; poſt eusmoꝛẽ cupatur non eſſe reiſciendam ſGaget nn lur ireear
. nquaſtipulban. Elcr mnauct hob⸗ placuit ⁊ hu ſtipulatio inutilis: ita ⁊ ſer⸗
d (JYZoto die. nota: is qui in aliena poteſtate e ic perfectuʒ robur accomod uo talia verba dicente: vl ſi
t dies debenen polt moꝛteʒ eius ſtipulanpo re: ut non ſolum in dotibusſʒ re e eieſibſtilen.
lia ſunt neceſſaria rnt ohu kae nel (Bea etiam in omnibusꝰualeat hu⸗- Aeauſirs. nec. .
t dixi in aut. vt pp⸗ oce oquiui etur. De iuſcem di orſti 1 ded cũ ia.ſ. nuc coꝛrigtt.
e . onatur nomen im ce n i SDed ulcemodi concepno iipula- KkSPꝛidie.i. die cedẽti moꝛ
pe- facit. C. di Xli quisita ſtipuletur: pꝛidie „/ tionis .(Gta autem ſtipula⸗ tem. vt. ff. de fer. pꝛidie.
ii einb acna. Omonar uelpaidieq monie· tiocõcepta uelutiſitic dicart lic himum ie s deven ob
gian pbabitur cum diel Lis dan ſpõdesiutil erit ſtipu cum moꝛiar dare ſpondes uel liga. 5. ſed hbic.
ie ſnſumenn non de latio. Ged cum iamut dictũ cum moꝛieris:⁊ apð ueteres mAgacu vr de Pijs.
Ntf eat exhiberi. vt. ff. ſi 2 7cmit. ſtipu. l. crupuloſa
i bet erbbe vfeſter conſenſu contrahentiũ utilis erat: nuncualet.(¶Itẽ Valeanfſtat. AKicaxät
ureEn i ſeno⸗ ſtipulationes ualent:placuit poſt moꝛtem alterius recte ſti⸗ eſpoſt mans;: vnd ab he
föhe is petitur inſtru⸗ . ρα1 8 3 t — èòð rede ⁊ contra heredem inci⸗
Hßft mentum edi. Pꝛi / ein m nobis in hunciutis arti pulamur. ¶ Si ſcriptum ini prient actionẽ hodie qðᷣ oliz
nu mo vrfunder inten cu neceſſariam ſuhteete ſtrumento fuit pꝛomiſiſſe ali⸗ non erat. vt C. vtack ab be
Kbfil tionem ex inſttumẽ emendationem: ut ſiue po DBeri re.⁊ otra.l.i.
1a bh to rei actoꝛ:vel reuſ nd tem ſiue pꝛidie be 1ques perinde habetur atqʒ ſi 0( enefi Poſt boc verbũ
nengl innſtrumento actoꝛi Moꝛten liue padlie q; moꝛlaꝰ interrogatione pꝛecedente re venerit ẽ punqum. ſubau o
aii fndet ereptione tutr ſtipulatoꝛ ſiue pꝛomiſſoꝛ ſpõſum ſit. ¶ Quotiens plu dlqſcuq; vl vſ; ad anni
nes cum neutro cãu ad ſtipulatio concepta eſt: ſtibu⸗ . ſi aũt eẽt poſt illam dictionẽ
cnſal⸗ uerſariuſ vteret: að . Fece — pu⸗ fres res una ſtipulatione com⸗/ hodie non eẽt ſtipulanio in⸗
coſunt nangebeat eſſe: et latio valen . ¶ Item ſi quis pꝛehenduntur:ſi quidem pꝛo utilis amn iure veteri:ſʒ vti
uuncar tunc nulla pars in⸗ ſta ſti ſi ſe . „ 2 lis ⁊ ↄditionalis.vt.S.de dᷣ
inn ſunenigeber e ita ſtipulatus erat: ſi nauisex miſſoꝛſi impliciter reſpẽdeat. bo ob.ſub ſtene.
beri. vt. C. de eden. p Pꝛepoſtere. pꝛimo.n. dʒ
bnn l. fi. in fi. ⁊. C. dete. venire nauis ſᷣm naturã cõ/⸗
c ſta. l.minuſ.ſcdo.ſ. ditionalis ſtipulationis v el

—

nps

qñ aduerſarius vtit᷑.naʒ tunc edit᷑ vt videat᷑an aliqͥd eipoſſit op

conditionis qᷓ; dari bodie.

q ¶ Eriſtim auit. ſ. cü ita ſtipulabak mulier ſi ſine liberis deceſſeris :ꝓmit /

guuf poni:⁊ tunc exbibetur. ſʒ ſine die ⁊ conſule.ne matenia detur fal⸗ . ne li
rt ſum fa bꝛicandi. vt. d. ff. de eden.l.i. F. editões. .ff. quẽad. te. pbi tis mihi dotem redd ere vt de ea poſſim teſtani cũ pus teſtari pꝛoponebat
no an. l. i. F. i. LZertio vt de falſo accuſetur. ⁊ tunc ẽt cum die et oſule ea moꝛtua dotẽ reddi.vt.C. deiure do.ſi mulier. Ael dic fm Jo. cũ ſti⸗
eſt expib endum. vt hic. ⁊. C. de contrab. ⁊ commit.ſtip.l.optimã pulatur marit.ſic ſi dabis mihi.x. ꝓmittis te mibinupturam. pmo enim
m.— 2. C. de fi. inſtru. l. fl. Alijs autem modis petunf inſtrumẽta edi nubere poſtea dare debebar. r ¶ Placuit. C. de te. l. Ppoſteni.
s vel tradi ꝑ vana genera actionum. vt.ff. de eden. q dam ꝑſone ff s n oĩbus.ſ.obligationibꝰ. Erceptio.exactio.als ↄceptio.
iß 1 ſed dictis tnbus modis petunt edi.i.demonſtrari. Itẽ quõ hoc mñ ſir pꝰ ↄduõem exntem. vt. C. d eteſta. ppoſteri. in fi.⁊ facit ad büc.F. ſ.
— eſt ꝙ bic ꝓbat reus ð iuris oꝛdinem.vt. C. de eden.l.qui accuſ. non ſit curandus oꝛdo ſ. criptu re. ff. de pecu. le.l. quidꝗ. 1. S. de lè F. añ
ari ſñ.boc ꝓpter pᷣſe umptionem q eſt ð eũ ꝑꝑ ſcripturã.vt.ff.ð pac. 7. ff. de ſolu. non eni. ar. . ff. de vſufru.l.quotiẽs.ff.de fideicõ.li.l.genera
pums iure gen. 5. qð fere. Itẽ nunqͥd duo teſtes hbec ꝓbantes.ſ.alterũ liter. F. ꝙ quis ergo. cum ſilibus.. So. aut queris de pᷣlatione ꝑi one: et
1. vbentiu m abfuiſſe ſufficiunt. Rñ.ſic. vt.ff. de teſti. l. vbi. Sed nõ hic tunc ſeruatur oꝛdo ſcripture.⁊ eſt rõ.qꝛ pᷣlatio ex oꝛdine conſideratur.
ninc ne inſtrumentum vicẽ duon tenet. vt. C. de fi. inſtru. ĩ exercendiſ. aut qras an valeat ſcriptura vel teſtamẽtum: vel in quantum debeat ac/
Hicren quare videt᷑ ꝙ in dubio ꝓ inſtrumento ſtaretur.ſed certe non di/ cepto ferri: ⁊ tunc non ſeruatur oꝛdo ſed ius ſolum ſeruatur. als vt ſoluit
Gdt recte dr̃inſtrumento:ſʒ ꝑ obliquum.,ſ.ſe fuiſſe in ſcriptura quõ/ dictũ:qꝛ aut ↄſtat de ſnia legũ tradi voluntateteſtatoꝝ:⁊ hoc cũ oꝛdo nõ
ſcto dam facta rome:vel vt teſtis:vel vt ↄtrabens.ſi vero ð eũ dire⸗ ſpectatur. ⁊ ẽ rõ:qꝛ ſenſum ⁊ non vᷣba ſpectamꝰ.ff.de adim en.le.l.iij.aut
cto dr ples qᷓ; duo exiguntur vt vincant ſeipturã.vt.ff. ð teſti.l. dubitat᷑:⁊ tunc ſpectatoꝛdo ſcnpture.⁊ eſt rõ.qꝛ in dubijs.
tan iij. C. de contra. ⁊ cõmit. ſti. l. optimam. ibi. ali? numerus ⁊c. Vel a aüt erat. v t.ff. de bo. auc.iu. poſ.lI. bereditarum.
iſaß⸗ dicas ẽt bic erigi res. Sed nunquid ſi aliqui teſtes dicant ꝓ in?/ y ¶ Gaiptuʒ. nunquid idem ſit ſi teſtes dicunt aliquem ꝓmiſiſſe vt ẽt tůe

pena. vt hic dicitur. Atẽ no.

intelligatur interrogatio. videt᷑ qꝙ; ſic. C. de fi.inſtru. in exercendis. Sed

tamen contradico.vt. C. de vſur.l.i.⁊ eſt ratio ſm Jo.quia teſtes non ſic
in iure inſiræcti ſunt vt inſira que a iure ꝑitis ſiunt.

poſſibilis vel ꝓbabilis vel non. vt. . e. F. ſ ſpoſſblis. 7. .eo. F.
ꝙ turpi. Quantuas vero que ſic ĩſpictur: vt q;tacũq; ſit petat
certi ↄdinone ſi eſt certa. als ſi ſtipulatio eſt incerra acnone ex ſti

a ¶ Perinde.niſi contra ꝓb etur.vt.ff.de pac.iuregen. S. ꝙ vere. pulatu. vt hic. 7.8. de ver. obli. in pn. Iſta eniʒ no ĩa quis ⁊ que
b ¶ Spoponderit.als reſpondeat. Accurſi. ſubſtantie ſunt ſignincatiua non qttatis.ſ.cere vel taxate vłta
c ontrabit᷑. immo videt rande: ⁊ boc ʒ qʒ.
non valere cũ ſit diuerſitas Sed vt. ſ. de act.
in rũdendo. vt. S. e. F. pꝛeter . „ „ H , HKomnes. Sol. ut
ea. Sed diſtingue vribi di· dare ſpondeo pꝛopter omnes iecerit penam niſi dederit tot ibi. Itez conma. ff.

Iuus. Ac. . tenetur: ſi uerounaʒ ex his uel

aureos dare ſpondes tunc cõ

de euicti.l.ſi dictuʒ

Brannonternnnenet, quaſdamdarurumeſpopon lmittturſipulanos Sel ens Sectaenid 2
tnemm tanunm bis ing cdent obligatio in his pꝛo qui am ſi quis ſtipuletur alij cum ſo.lenuef ſeve,
tue ſcenſnmmrerrnſiov. busſpopondenit cont abit᷑ . eius intereſſet placuit ſtipula⸗ rematrimonij: nei
dirimus au equipareur ea (Er pluribus. enim ſtipulatio tionem ualere. NHam ſiis qui inßnium pena rͤ
Gäadonpende ſief. mibusuna uel quedam uiden- pupilli tutelam adminiſtrare edene Caie in
r̃di. .s. e. ptere.. tur eſſe perfecte. ſingulas eni ceperat: ceſſi it adminiſtratio⸗ Ab. dicut vſ; ad
e¶ Alten. ſic f de veb. obl. reg ſtipulan ⁊ ad ſingulas re- nem contutoꝛiſi uo: et ſtipula⸗ ſhunn eunces
. (WBenaite e ſpondere debemus.¶ Alten· tus eſt rem pupilliſ. aluam fo- „xr duplum non er,
uis ali hocr fultimni ſtipulani ut ſupꝛadictu eſt ne ræ: quoniam intereſt ſtipulato R——
ninenin wohoret Zantecnsſtun nis fiai auod ſtnulens ed rietgre
ai eiſiomnnr nonm ilen, Huiuſt modi ſtipulationes uel cum obligatus futurus eſſet lij vt Jo. dininaut
dum directam acquirimus obligationes ad hoc:ut unuſ⸗ pupillo: ſi male res geſſeritte peomuien nirmm on⸗
H quiſq; ſibiacquirat quod ſua net obligatio. ¶ Ergo et ſi plum ſe non teneri
uus dno T econta vt ö eo intereſt. ceterum ſi aliſs detur quis pꝛocuratoꝛi ſuo dari ſti⸗ ehe reſan,
.ſtauis alte. .. eiqaf⸗ nihil ĩtereſt ſtipulatoꝛisiſla pulatus ſit:uires habebit ſti⸗ au. ſed ſi quis 5
r peul eae de nnann ſtipulani conueniet: utni- quis flipulatus ſit quod ſua der eriencl erno
ſhea enzauid pe r ſiita factum ſitut eſt compꝛe⸗ intereſt ne foꝛteuel pena com⸗ plus. vt.ſ. de actio.
. al.fo.l.iiij. interdũ , — eere. N,I1. F. omn es. pꝛima ve
nullam. tuncneceſſana eſt henſuʒ:committatur pene ſti mittatur: uel pꝛedia diſtrahan ae⸗

pulatio:etiã ei cuius nihil iter tur: que pignoꝛi data erant

ELaucnan e egaen eſt. penam enim cum ſtipula⸗ ualet ſtipulatio(Nerſaui⸗ K (gn ndnone:
hlunt ſormar tnbus mo tfur quis nõillud inſpiciturqðᷣ ce qui alium facturum pꝛomi gatin paeteſ D
mubi dabis uln d eada. interſit eius: ſed queſſit quan- ſit: uidetur in ea cauſa eſſe it ditionalis.ſ. ſinon

modo penaʒ. aut ſic pꝛomit
tis illi ꝙ dabis ei ⁊ eodem
modo penam. Et in his du

„E, ,„ K. H I1. ii x— iſſoꝛ pr
titas in conditione ſtipulatio⸗ non teneatur niſiipſe am BoeAhn
nis: ergo ſi quisita ſtipulatur pꝛomiſent. ¶ Ntem nemo rez Eibe e
obus caſibus non valetr ne ticio dari nihil agit: ſed ſi inad ſuam futuram in eo caſu ens Hore me
q; ſoꝛtis neq; pene pꝛomiſ/ èMMäl mn4 Beaſt adtece,

ſio:ſed aliud quando debeWd« 1

ret vtilis vel directa acquiri
vt in pꝛimis duobus caſibus. vt. ff. deconſti. pe.l. eum. S. ſi gctoꝛi. ⁊. F. iu⸗
lia.⁊ hic. Aut ſic ꝓmittis mihi ꝙ dabis illi: aut penam mihi tm̃ ſupuloꝛ.

qꝛ ⁊ tunc hʒ locum qð hic dr. aut quano mõ dico ꝓmuittis ꝙ dabis mihi
reapienni noĩe eius quo caſu vʒ vtrũq;.⁊ ego illi cedaʒ cuiꝰ noĩe ſtipulatꝰ
ſum. vt.ff. man. ſi ꝓcuratoꝛem. . fi.

4 SAX tiam ei.ſ. ſtipulanti. cnius tñ non intereſt dan ei cui fuit ſtipulat⸗ nec
mirum qꝛ ibi fuit ſtipalatus penam vt mõ diximꝰ. ⁊ fa.ᷣff. de arbi. l. cñ pẽa

Ded õ.ᷣff. de ar.l.aduerſus.S.ſed ſi eũ. ſed ibi nõ diꝛecto ð arbirrium itur

2 inſpicitr an interſit ẽt in pena. cum ad ea que frequenter accidunt iu
ra ſe referunt. vt. ff. de lega.nam ad ea. Item contra.ff ſi quis in ius vo.
l ij. F. f.ſed ibi in pena ꝓpꝛia bic aũt in ↄuentõali dicit. Vel ideo ibi non
committitur qꝛ non debuit venire:qꝛ aduerſarij nõ intererat:⁊ ita per ob⸗/
liquum illa ratio redditur. L

—

denam ſtipulaf᷑ no. ꝙ caute ponit ſtipulatur. nã ſecus ẽ cum paciſcit᷑
tin:cu pena ex nudo pacto ẽt incontinenn appoſita ſicut vſura non poſſit

. peti.vt. ff. de ſer. expoꝛ. l. ſeruus. ⁊. ¶. de vſur. l. ij.

.

ue ſit. . que ſit quantitas ⁊ que ſit oditio inſpicitur: oditio vtrũ ſiti⸗

ne eo non dante. non autem illa inunlis effi

illi ſtatur. vt æ als. C. de ar.l.i.

nt ſtipulatio ſc; p.,

cit: ſed penemetu: et

n¶ Sopondes.ſ.mibi.als non valet vt mõ diximus.

o Bed 1 ſi quis. eius.ſ.ſtipulantiss.
Eeſſit. ſic. S. de ſani.iu.⁊ cura.S.ij. als. iif.
Obligatio.nã vtił actio pupillo dat᷑.ff.de ma. ↄue.l.i.F.pe.

P

r

dit. vt. j. man. §. tua gra 1 mandantis.

Nte ipſi ſtipulanti directa acquint vt bicd’̃. ””JM
Aires.intereſt.n.mea ꝓcuratoꝛi meo ſolui q̃ in rem meã expen/

1(MAö.Da. —

t¶ Snpulatio.non vt ꝓcuratoꝛi vel creditoꝛi ctõ cõpetat: ſz qui
ſtipulatus ẽ aget actione ex ſtipulato adintereẽ qᷓti ſua intereſt
qeditoꝛi vel ꝓcuratoꝛi fuiſſe ſolutũ.vt.C. de inun. ſtipu.l.fi.⁊.ff.
de ver. ob. l. liber hõ. F. fi. . C. de dona. cũ res.vel ſᷣm nos aget
certi ↄdi.ad interee. qð ꝓbauimꝰ. S. ð ver. obl. in yn.

S ſi data.ab iſto q nunc ſtipulat᷑.

vy Ra ſaulce acd ſupioꝛe F. alren.
penam mm tenet, ⁊ facit.. e. S. ſi quis.

enã. ſ tunc ad
tẽ nemo.fun⸗

glmnd
on to
tun
1ffſt⸗

ſten ſ†/
ntS

glon
Gaon
ſdend⸗
Piuuſe

Gitone.
aliſinn
hectoon
ſſeön
atiK
NnN
ianih⸗
ocler,
ſoſo⸗

nen:6

dpen

—

rßßn
nac
iat
o6 9

8

Noni

ram: vt partum anallle vel fetum alalium ſe uoꝛuʒ que ſua futura
ſunt. vt. S. de re. di. S. item ea. Itẽ mulromagis ſi ſtipuletur rẽqᷓ

nunc eſt. vt. S. e. F. i. ”8ü H
5y¶ Quo ſua ſit. boc ideo qꝛ in eo caſu quo ſua futura non ẽ valet

ſupulatio.vt.ff. de ver.ob.l.ſi rem meaʒ.

(Sipularus en
dari. ⁊ eſt ratio . .
quod ſuuz e ampli quo ſua ſit: utiliter ſtipulatꝰ
no ſus garnondo eſt Sů de alia re ſtipulatoꝛ
na ennm ſenſerit de alia pꝛomiſſoꝛ pꝛo

pſit ſtipulan. vt.ff. inde nulla contrahitur obliga
dene ob.l nemo · tio: at ſi ad interrogatum re⸗
quẽadmodũ ca..i. ſponſum nõ eſſet:ueluti ſi ho
ſed qð dirinus. minem ſtichuʒ a teſtipulatus
1 ¶ Sidealia credi quis fuerit tu de pamphilo ſẽ/
dens boe vaun ſeris: quem ſtichuz uocari ce
nſiſe vrft veye⸗ dideris. (Quod exturpi cuu
bo. ob. coninuus. ſa pꝛomiſſum eſt: ueluti ſi ꝗs

F. i.als autem ſi po HHñ e
teſt ßm vtriuſq; in⸗ homicidium uel ſacrilegium

tellectu valere: va⸗ ſe facturuʒ pꝛomittit: non ua-⸗

Feae relleani let ſtipulatio. ¶¶ umquis

verbo. obl.l. qui er ſub aliqua conditione ſtipula

pluribus. .l.ſtiu txus fuerit:licet ante conditio-

latio iſta. F. eum qᷓ. . .
nerolndantdd: nNem deceſſerit: poſtea exiſten

aitur minoꝛem pꝛe / te conditione heres eiusage⸗

eo repotelt:idem za pꝛomiſlo-
quia mioꝛ eſt ; da ſtis parte eſt. Muihoc anno
nor ni i⸗ aut hoc menſe dariſtipulatus
terea. Giautemb eſt: niſi omnibus partibus pꝛe

vnius intelletum texritis anni uel menſis non re

valere põt:ſᷣm ei —. 7. . P. „ 6
rclewan valck. ſe ctepetit Si fundum dariſti⸗ id qð ſibinaturalr debet. Fi

vt hodie dare mibi
bono. x. pmittis. ſi
ſi eni de hac bono⸗

nia in qua ſumus intelligat᷑ valet.als non.vt.ff.de v. ob. l. quo⸗/

tiens in ſtipulatõibus.⁊ derebus dubijs.l.quotiens.ij.
a ¶ Pꝛomiſſum. ſiue dicaʒ ꝓmittis homicidium facere:ſiue dicã
Pꝓmitto.x.qꝛ ꝓmittis facere homicidiũ.yt.ff.de ver.ob. gnůalr.
b ¶ Mon valet.hmõi.n. ↄditiones turpes impoſſibiles pꝛeſumũ

tura iure.vt.ff.de condi.inſti.l.ſi filius.vñ non vʒ ſtipulatio. t

ʒ.e.S.ſt impoſſibilis.circa qð tñ dic: ꝙ aut ipſum quod ꝓmitti⸗
tur eſt turpe vt facere homicidium:⁊ tũc non valeret ẽt pena ap/
poſita. vt. ff. de ver. ob. l. generaliter. ⁊.l.veluti.⁊.l.ſi plagij.ide⸗
dico ⁊ ſi ſub conditione turpi.vt hic.aut ſi boneſtum ꝓmittarur
ſed tñ turpiter.vt dare.x.ſed ꝑ metum vel dolũ.⁊ tunc valet pꝛo
miſſio facta:ſʒ exceptione elidit᷑.vt.C. deinuti.ſti.dolo. in fi.niſi
in caſu vbiipſo iure non valet tꝓmiſſio facta ꝑ metum.ff.q met⸗
cã.l.ſi mulier.S.qꝙ ſi dos.ſᷣm Jo.
c ¶ Cum quis agere.hocin ↄctibus vt hic.⁊.S.de ver.ob.S.ex cõ
dinonali. aliud in relictis.vt. C. de ca.tol.S. ſinautem aliquis.⁊
ff. de ma. te.l. ſi ita ſcriptum fu. in fi.⁊ facit ad hunc.5S.ff. de peri.⁊
cõ.rei ven.l.ꝙ ſi pendente.i.rfn.
d ¶ QAui hoc anno.ideſt qui ſtipulatus eſt his verb. ꝓmittis hoc
anno. vel hoc menſe.
e ¶ Pꝛeteritis.ideſt elapſis. ſed ſecus eſt in relictis fauoꝛe vlti/
me voluntatis. nam in caput anni pꝛeſtatio fit.vt. C. quan.di.
le.ce. l. .yel diſtingue: aut Pmittitꝑ bec ᷣba boc anno yvel quoli

bet anno:⁊ tunc in fine anni fit ſolutio.vt bic.⁊.ff. de ver.obli.qui hoc an
no.⁊.l.eum qui certarum.aut annuum:⁊ tunc in capite anni fit ſolutio.ſi
ue legatum fſit ſiue in Zctu fiat ꝓmiſſio ſm ꝗo. ⁊ bo.vꝑ ff. de condit᷑.⁊ de⸗
mon.il.ſi in annos.⁊.ff.qñ di.le.ce.necſemel.vñ verſus. Annua ſi debes

De fideiuſſoꝛi.

tunc inſpicies caput anni,. Anno ſi debes in fine renebens anni. de boc

dixi. S. de ver. ob. in pn. Sʒ
qͥd ſi vſq; ad foꝝ rem ꝓmi⸗
. ſenit.videt᷑ ꝙ ſtatim incepto
puleris uel hominem non po-⸗ fſoꝛo poſſitagi.vt.ff. ad tre/

e . e e ¶ Si fundũ.poſſit.modo
tum ſ Pacium pꝛeterierit quo ꝓmiſſoꝛis.vt.ff. de Per. ſig.

traditio fieri poſſit. l.nepos pꝛoculo. nec tamẽ
nimiũ expectat᷑: lʒ tñ pꝛius
De fideiuſſoꝛibus. non poſiit ſoluere. vt. ff. de

ver.ob. continuus. S.illud.
Item ⁊ ſi incontinenti poͤt:

tit ſolent alij obliga ff deſo. ꝙ dixim. quoddaʒ

i , „ ergo tempus medium exigi
ni qui fideiuſſoꝛes mus. ſſ. decem dieꝝ bᷣm quoſ

appellãtur: quos hominesac dann vr.ſtoeconſtr bel p⸗
ipereſ 8,/ rãt: . miſſoꝛ.vel dic arbitrio iudi⸗
cpere ſolem dum meſie hn cis.cum..l.non ſit determia⸗

ligentius ſibi cautumſit. Inn im. vt ff deiure deli. ij. in

omnibus autem obligationi⸗ ſqui uder ſtauer rempus
. , uoddam nec mimiu
busaſſumipoſſunt:ideſt ſuuue Riolann vieſkde ſo. l. ratũ

re ſiue uerbis ſiue litteris ſiue æren 1. 1 g 2 4. §.
conſenſu contracte fuerint. nunquid idem in quãtitati⸗
Ac necillud quidem intereſt bus:quod in ſpẽbus hicdĩ

„ ml n Rñ.non immo tpetanto qᷓ;
utrum ciuilis an naturalis ſit tum iudicatis datur expecta
