¶ Eegatario.idem manumiſſo. . .
(adaenoena tpa ante moꝛtem teſtatoꝛis et poſt ante tñ aditã he⸗
reditatẽ. Item et poſt in pᷣmo tꝑe.i.qͥ inuenit᷑ ceſſiſſe dies legati oẽs ſũt
legatarij pares. Ham quicqͥd eo tpe acqᷣrit ſeruus talis:ei cui boc pecu/⸗
lium eſt legatũ acq̃rit:ſiue ipſi ſeruo:ſiue alij er̃neo ſit relicuz. qꝛ non ce⸗
dunt legata ſiłr in ternio.ſ.ſũt pareſ.in ſecũdo diſtinguit᷑ eẽ̃neꝰa ſeruo: vt
b.nam qð legatũ cedit eneo a moꝛte.hic ſeruo ab adita hereditate.quia
neclibtas ſibi pus debet᷑ vt. C. deca.tol.cũ igit᷑. et.S.in nouiſſimo. 7.ff.
qñ dies le.ce.l.ij. int᷑ q legatũ ſeruo manumiſio relictũ eſt vnũ.vt hic cõ
ditõalia vel in diẽ incertũ relicta:ex die vel cõditione exiſtẽte cedũt.id eſt
trãſmittunt᷑ ad heredes.nã ante cõditionẽ vel diẽ venientẽ:ſi decedit le⸗/
gatamnõ trãſmitut:vt.C. de cadu.tol..ſinautẽ. Hiſi in tribꝰcaſibus.
Pꝛimꝰ:vt.ff.de cõdi.et demõ.cõditiones. Secũdus.ff. e.l.iij. Zertiꝰ.ff.
qñ di. le. ce. ſi cũ pᷣfininone. Itẽ verbũ cedere duss hʒ ſignificationes.i.

nas heres meus eſto domum

t Parinone niſ teſtatoꝛ fuerit bꝰ oſuetudinis vt redderer ſuo
q ſibi debebat.vt.ff. de pec.le.dñis ſticho.S.i.in fi.
¶ Gidẽ.reſcp ſerũt.cũ ronibꝰ.q.d.ſi Fuo relinqͥ libtatẽ rõnibus
ab eo redditis: eoipſo et peculiũ legare ſibi videoꝛ. aliud eõ ſi li⸗
bertatẽ relinqᷣ: et rõnes reddere veto.qꝛ nõ videt legatũ peculiũ
yt. ff. dele. i.ſi ſeruus vetitꝰ. rõnes aũt reddere ðᷣꝛ qũ amoto do⸗
lo et raude reddit.vt.ff. de fideicõ.li.l.thays.S.ſtichus.
t (Reliqua. als reliqs. i.aliq que erant edenda reddere cũ iaʒ q⸗
dam reddiderat:vel etiam ſi nihil.vt.ff. de m. ſt. l. ceteroꝝ
d (¶ Inferre. repeteiuſſus eet.
F Incoꝛpoꝛales.i.actiões et ſuitutes.vt.ẽ.de re.coꝛ.et incoꝛ.et
de le.i.l.i. et. l. cetera in pn.
Eater. ine ceſſione tamen vtiles habet legatarius.vt.C.e.
exlegat.
Exegenit. nam ſi exegerit ſemper in dubio pꝛeſumo voluiſſe le
gatũ extingui.vt.ff.de adimẽ.le.l.pe.j.fi.et de li.le.non ſoluʒ..
liberanio.niſi ꝓbet᷑ Zꝛiuʒ vel qꝛ debitoꝛ vltro obmlit eo nõ petẽ/
te.vel qꝛ exact ꝓ legatario depoſuit.vt.ff. de leg.iij.l.fideicom/
miga. S.len. .
C(Bec tale. alieno liberare. nam vtilitatem babet.
b (Bi generaliter res. vt equus.
egatarij.a pꝛinepio et ex poſt faco ʒ. H.vt. ff.e.l. ſi ſeruus

Secundus

le atus F. cum bomo. Sed rñ.a pᷣncipio dabat electionem he⸗

„

VBelegatis.

—

da que dat a iure. hic autem nõ cõpellit in eo qð dat᷑ a teſtatoꝛe.

cteris eſtimatione, pꝛeſterſnaru portium. vt. C. c,
ãſferrebat᷑ in legatariũ.ðar. ff. de ſerui, ſi cui 1Sentenra rri ais eſtimationez pꝛeſtet maruͦpartium. vt oe⸗
. . 5 ig re ee ni .l. fi. in pꝛin. ac. MV
in e lu e o diſtingunaut in genere generaliſſimo vel ae oli r ebn⸗ idez ſolus legat. vt.ff. ..lij.
een⸗ ſrſub⸗ vel coꝛpꝰvel animal quo calu n aearaſpe Si in paſſiua fignificatione accipe. vt. S. de herecfee ES 4
4 ubaltno. ando lib eret. vel eo genere qð dy end. mmDenti. ſʒ qui ſüt iſti qͥn
. feſtucã vel muſcam dan D bent teſti factionẽ.rũ.incer⸗
J ciem appellant: vt ta perſona.vt.j.ꝓxi.S.item
1 bomoret ſimilia. et . Wata nech —— ſtue gai rre
. diſtingue. Ii De E .L. de here. inſti. l.i. Atez
aurnabenmbere illiusreficereuelillum ere ali- ro Eerhonisecle Gdincad rcaneetntie tne
i dltateſenos ne enoliberare. i generali fideicommi a Ol bis qͥ ꝓ aõ ſcrip.ha.l.ſi me⸗
e legatan eligit dů, iel res alia legetur conceſſum erat. ¶ Mam nec tallin Yraß De aannltetie
os modo non melioꝛẽ ter ſeruus ue res 4 ia! 8 7i lle 8 uidem incerte perſo⸗ cũ dñia cõmiſſo accuſatꝰ.vt
unl nt bie. er fe l le electio legatarij eſt:niſi aliul miles 4 i ir e ſrinte 3. de bere. inſti. F. ij. Atẽ col
. gato Liß erl du teſtatoꝛ dixerit. TE tiõil ne poterat reliquere:ut diuus legiũ nncbee len ert. .
. ein. . P . . S fü. Frs
Fnenbede legatum. id eſtubiteſtatoꝛ er adrianus reſcripſit. S drieſr lcollcgin ⸗
4 at et tuncheres eli ſeruis ſuisuel alijs rebꝰ opta certa autem pecſona . te⸗ no. eal..vl. Iten horee,
rnlene rii. 8— relegatariũ iuſſerat habebat tur quam incerta eunces . gael. H
4 iñ er liiß ſt aute⸗ olim in ſe conditionem ido ſtatoꝛ animo ſuo ſubiſciel al. apoſiate. vt. . de apoſta.
i teſtatoꝛ ex certisre legatarius uiuꝰ opta nelutiſi quis ita dicat:quicun biqui ſancram. Item muli
lingur ncert an nili ipſe legatanii 5 cz fili filiam ſuam ĩ ma ernubens.. annum a tem⸗
ipſeſenſit de cro. nerit ad heredem legatuʒ nõ qʒ filio meo filiam deſtcollo Poremotnſmnonti vrin au
nod patce eſinittebat ſed ex cõſtitu/ tnimoniodederit.id eſt co 5iemfdenup. Feii.
nene ionen in melioꝛẽ cauerit eiheres meusilluʒ fü oVncers vo concen
len tunc eligit heres et tione noſtra ethoc in me e dum dato Illudůquoqʒ bodie contra etiam an
eius voluntatẽ int im refoꝛmatum e et da ae 2 te.ſ. grecam inferioꝛeʒ ĩ pau
pꝛetatur. aut nõ ſẽ/ ſtatum refo⸗ etheredilegata qðhiſ relinque atur qui poſt peribus. vt. C. de epil. et de
ſit. ettunclegatari ½ ta eſt licentia et heredil Gat e. . n. id quod
16 eligit. vt. ff. .i. rij optare ſeruum:licet uiuus teſtamentumſt criptum pꝛimi umnecmliles end ſy
nauis ⸗ lo 1 legatarius hocnon fecit.⁊ di conſi ulesðᷣſignati erant eque miulitis voluntas ſeruaf ꝓ
be za donbane ligentioꝛe tractatu habito et inceneperſonelegari tic lege lae Sede reemill
in genere legara ſi cin noſtra conſtitutiõe ad tur et deniq; multe alie huiuſ g⸗ is ianuarij ſoꝛtiebat.
te o⸗ hoc in noſtra conſtiti — Liber⸗ in ktis ianuarij
babeteſenen De ditum eſt: ut ſiue plures lega⸗ . modi ſpecies ſüt. —Oe, id eſt incidlebant honoꝛes
mos: . reti . — DM r 2 epPerſa 0 admini are:et ante ꝑ tres
eligit beres . ſi non tarij extiterint quibꝰ optio re- tas ochwoatten e da le mnmenſes deſignabantur. vt
bate ren ellzaui⸗ licta eſt:et diſſentiãt in coꝛpo uidebaturpoſſe ſeld e ndierel Dublins
deriſoꝛium el eere inatim ſeruos libe er C. demagiſtra. mu.l.oi. „
tux. vr fteeſ dom ⸗ reeligendo:ſiue uiuuſ legata cebat nominatim ſeruos libe H
infundo in genre n 1 heredes ſint ⁊ intra raritutoꝛ quoqʒ incerteperſo r (Libertas darl. vr ſi dicart
legato: dienon va ⸗ rij plures heredes ſint ⁊ intr ri non poteſt ub! 8 liberum elle volo
lorvoan ſe ſecica optancdumn diſcuia dan Fomonik atione i. qnicapnelimunbine aſcẽde
us digeipeſne ne⸗ lio aliud coꝛpuſ eligere cupi certauero de certe per, nt vel ſimile fecerit. vt. . p/
ninndns rde al nnd qu certis perſonis incerte per-⸗ entenis vel tinc ih
iure do. cum poſt. ente ne pereat legatuʒ quod ex Sbenor nti * fle volo cũ habeat du
gaereum 5 pleriq; pꝛudentiuz contra be ſonerecte legabatur uelutier osſicbos. vr ſtbe martel.
Vtaa. niuolentiã introducebãt. fo cognatismeis qui nunc ſunt osf Eunbng
n 83 Fonditonan. tnnam eſſe huius optionis in ſi ah en fiiamnineſdin S rcmebine denms
ſicligereacgd. „ eſſe dirimendũ xerit ei heres me S le. i.l. ſi ſernus legatuſ. §. bo
bus e ¶ Etido. bona r5 dicem ſoꝛte eſſe neniatillis dato. ¶ Incertis autem E ffere. du. l. uidem, ſi
li vt. C. de ca. toll. . nt ad quem ſoꝛsdeueniati. i dato lfideicominil erilesgt. e .n.
ſnaurem aliqanigd. ententia in optõne pꝛecellat ſonis legata ue Geicoenn rcctbacarzl. gna,
er Anſamade Legani autem illis ſolu, ſa relici et pe rozenn laln iageglan ar ke
6 delellf· in pin. poteſt cum Senlene , arehe n autumerat enel vonius mn ſe n
o,crri s ue tiom . t ¶ Legabatur. ſed nec inſti/
fa oſtõne. Gti factio eſt. ¶ Incertisue ſtitu 8 egabatur. ſed nec inſ
g Myniaolöne ſ tifa J tueb atur iure ciuili. vt. ff. de
n (une libe. et poſthu. l. gallus. .
4 b ¶Kupiẽre. et alio . . illecaſus.
4 ſri . — s = . — — .
atete or. Wel oſimtone eqiff de le.i.l. f. in ön. v ¶ Suos. ſ. nanelalli qnfeanandpafionem vt ſequitur
i Beniuolentiam. .. equttaté ſec, aiainam deüe ſicgo 4 Sid ner , mon ſolum in poſtbumolſß oia üpts icta ab illo. 5. in⸗
3 P re deberent. vt. ff. e i. l. b?. F. fi. — .l . . ff. l. hoc le atum. i. rñ et.l.ea tamen.
el, Kk ( Et ſoꝛte. vel cum taxillis vel alio modo ſic.ff. de iudi. in tribꝰ certis:coꝛrecta ſunt.vt ar. ff. e.iij.l. gatum. i. rm.
Ra antare it eos ae iendũ 2 Conſtitutio. quam non babemus.
n ed quare iudex non compellit eos ad dſentiendũ.vt.ff. e bꝰ? a onſtitutio.quam n
iu fi. t. immo hoc modo cõpellit. vel ibi compellit in acti. eligen / b ¶ Muic.ſ. poſtbumo.
4

LZLiber

c ¶ Zutoꝛ per noſtram.ſ.ſopꝛadictã cõſtitutionem grecam. nec veteri luf

vt. f, de teſta. tu. tutoꝛ.

cc Incertus. vt ſi ita dicebat:illum tutoꝛem do qui pꝛius de tuſcia vene

E

oterat.ſ.de iure pꝛetoꝛio no

be et poſthu. gallus. 5. ille.

ee ( Moſtro.i.romano.
f Non porteſt. ſed que ẽ illa
que vxoꝛ eſſe non poteſt.tñ.

multe ſunt ille.vt.S.de nu⸗

pti. diximus. S. ſt aduerſus.
C. de teſta.l. iiſ.
ff
l.ſi quis in neie.
n nomine. nomẽ eſt ge
nus. ſed ponit᷑ hic ꝓ ſpecie
ſui. vt albertus qui dicitur

4*

ꝓpꝛium perſonenomen.co⸗

gnomen quaſi commune co
gnationis nomen. vt aſinel

ſus.pꝛenomen quod cauſa
differentie ponitur vt ſi ſint

duo tullij vni ſupaddatur
marcus vt dicatur marcus
tulius.nam marcus eſt pꝛe
nomen. Agnomen eſt qð i⸗
ponitur ab euentu. vt affri ⸗
canus quivicit affricã. Ala
manicus.et goticꝰ.vt.S.in

rubꝛica ꝓbemij hui libꝛi.

h¶ Legatũ. ſic.f. ſi cer. pe.l.
certum. C. e.ſi ſoꝛtidianum
i¶ eredibus.ſ.ſi erret ĩ eo

rüum nomine.

Kk Inrtelligankl.ateſtaͤter

boc in pꝛopꝛijs.in appella
tiuis diſtingue ſm io.an pa
rum erret vt libꝛoſ membꝛa
nos appellet.quo caſu va⸗
letmaxime cuʒ fuenit conſue
tuſ ſic appellare.vt. ff. dele.
iij. liberoꝛum. F. qð tñ caſſi⸗
us. an multum erret: 1 tunc

labeo.in medio...·
I(Vnurereſt. vnde liber ho⸗
mo ſibi nomen mutare pot
licet ſeruus nõ poſſit.vt.¶
demu. no.l. i. et. f. de fal. fal
ſi. accurſius.

Si quis.ſic. C. deteſta.

xrit.

n ciuili. vt. ſ. de bo. poſ.i.rñ.S.et.ff.de li

Noſthumo quoqʒ alie 4

no inutiliter antea legabatur

¶ Eſt autem alienuspoſt

humus quinatusinter ſuos
heres teſtatoꝛs futurus non

eſt. ¶ IJdeoq; ex emancipa

to filio conceptusnepos ext⸗

neus erat poſthumus auo.
Sed nec huiuſmodi ſpecies
penitus eſt ſineiuſta emanci⸗
patione relicta:cum in noſtro

codice cõſtitutio poſita eſt ꝑ

.

quam ⁊ huic panti medemur
non ſolum in hereditatibꝰ: ſʒ

eriam in legatis et fideicõmiſ

ſis:quod euidenter exipſiꝰle
¶ Lutoꝛ autem nec perno

ſtram conſtõeʒ incertus dari

debʒ. quia certo iudicio debʒ

Poſihumus au

e.ſi ſit. S.i.ceirca hec quattuoꝛ ſic dicas.et pꝛimo.falſa cauſa non
nocet.vt hic.conditio nocet ſi deficiat.vt hic.ðet.ff.ſi cer.pe.cũ ad
pꝛꝛeſens. et.l.itaq;.modus idẽ qð conditio operat᷑ excepto ꝙ id
qð datur ſub modo etiam anteq; modus impleatur petit᷑ cauti:

one tamen interpoſita de modo implendo.qð non eſt in cõditio

Sarunoimi nelut ſi ꝗs ita
legauent: ſuchum ſeruuʒ me
um uemam dolego:licet eni
nõò uerna ſʒ ẽptus ſit:ſide ſer
uõ tamen cõſtat utileeſt lega-⸗

tum ct conuenienter ſiita de⸗

monſtrauenit:ſtichum ſeruuʒ
quem a ſeio emi:ſitq; ab alio

emptus:utile eſt legatuʒ ſide

ſeruoconſtat. (Longe ma⸗
giſ legato falſa cauſa adiecta
non nocet.ueluti cuʒ ꝗs ita di

xerit:ticioqꝛ meabſẽtenego⸗

cia mea curauit ſtichum do le
go.uel ita:ticio quia patroci⸗
no eius capitali crimine libe/
ratus ſum ſtichum dolego. li
cet enim neqʒ negociateſtato

risunqʒ geſſ erit ticiꝰ neqʒ pa

õ debz trocinio eiusliberatus eſt: le⸗
ꝓtuteia quis ſue poſtentan gatum tamen ualet.
Ncauere.

tez alienus heres inſtitui ⁊ an fuent cauſ. a aliud iur eſt uelu
tea poterat etnuncpoteſtniin tihocmõticõſinegocia mea
in utero eius ſit queiure nſo · curauerit fundum dolego.

in nomine cognomine pꝛeno
mine agnomie legatarij teſta⸗
toꝛ errauerit ſide perſona cõ⸗
ſtat nihilominus ualʒ legatũ

m (Dernam. vemna eſtbu? ( ¶ Idemq; in here ibꝰ ſer

er ancilla teſtatoꝛis natus

n ( Si de ſeruo emptus. idẽ

et ſi non emit. vt ar. ff. de v⸗

ſuca.nonnunß. S.fi. ſecus
in venditione.vt. ff. de ðhẽ
da empti.ſi quis fundum.

latur et recte. NHomina enim
ſignandoꝛum hoim gr̃a reꝑ/
ta ſũt.qui ſiquolibet alio mo⸗
dointelligatur nihil intereſt
Huic ꝓxima eſt illaiuris re
gula:falſa demonſtratione le

o ¶ Longe. ideo dicit magis. quia ba falſe demonſtrationis ſũt de ſub

ſtãtia ipſius legati.vt cũ dico ſi

— . —

nõ ita.item qꝛ ca

cũ dico ſichũ vemam do lego. ſz Hba falſe cauſe
e legãdi nõ coherẽt legato.vt.ff.de condi.et de.cũ tale.

§. falſa ca. iẽ qꝛ h darepſumit. vt.ff. de con. inde. in ſũma. 5. ei qy.
Wed ſi cõditionaliter. no.coditio ꝑ ſi apponit᷑ vt h.et. ff. de Odi. inð.
4 ꝓPfniſit. et ꝑ cũ.vt.ff. de ver. obli.quocũq;.S.nõ ſolũ.niſi in caſu.vt.ff.

de tutel.l.muto.S.ſub cõdi.modꝰꝑ vt.vt.C. de bis que ſub mo.l. ij. cã h
quia.vt bic.demonſtratio fit oſtendẽdo aliqͥd qð nõ ẽ.vt.s r

„7. *°

„*½

uxoꝛ eſſe non poteſt. ¶ Si gl

. vt. ff. e.l. iij. et de ſup. le.l.

¶ An ſeruoheredis recte
legamus queritur et ↄſtat pu
reinutiliter leganinec quicq̃;

pꝛoficere ſi uiuoteſtatoꝛe de

poteſtate eius herdis exierit
quia quod inutile fueritlega⸗
tum ſi ſtatim poſt factũteſta

mẽtum deceſſiſſet teſtatoꝛnõ

debet hoc ideo ualere quia di
utiusteſtatoꝛuixerit.¶ Sub

conditioneuero recte legatur

ſeruo ut requiramus an quo

tem teſtatoꝛis alienata.
et. ſic. ff. ad. l. fal. l. ſi a ſeruo.

ſi conditionaliter enumerata

v

x¶ Hrtredis non ſit nann ſieſt adbuc ſemus. nõ valælegats al.
V

ne. vt. ff. de condit᷑.

et de. qui heredi.ꝗ.

fi. et de adimen. le.
liberto.S.lucius.t
ff. e.l. ſ cui. In de⸗·

monſtratione diſti

gue. vt. ff. e. ſi ſit. F.
pp ¶Fundum. ſalzʒ
dominium q fit be
res ꝑ ſeruum.quia
adhuc non eſt.
q ¶ Inutllit. ſic. C.

de neceſſarijs bᷣuis

here.inſti. quid am

F. illo. ð. ſed ibi nõ
imponit᷑ neceſſitas
dangi vel in mini⸗

mis loquitur.vt.ff

de ali. et ci. le. buos
nam cum ſit puruz
a moꝛte teſtatoꝛis
cedit.vt.C. de ca.
tol. F. cum igitur.

r ¶ Legari.pꝛopt᷑ 9/

fuſionẽ hereditatiſ
⁊ legatarij.qꝛ eadẽ
pſona ſibijp i debe
re nen poteſt.

S8Pꝛoficerẽ. quia

actuſ moꝛientiũ nõ
poſſũt eſſe in ſuſpẽ
ſo. vt. C. cõia.pꝛe.
l. fi. in fi. et ꝓpter re
gulam catonis q̃ ſe

t enant eruuſ le
9

tarius.quia hec
eſt regula catonia⸗
na. ac.

ss

vt cum reſ tua ſit ti
bi legata et añ moꝛ

nſtituto. ſeruo.i.do ex ꝑſona ſerui.vt.. ꝑ qᷓs ꝑſo.no. acqᷓ.

gn ſerui. ſed idem dñs erit beres.ergo non v alet legatum.qꝛ
idem non poteſt eſſe heres et legatari.vt.ff. de le.i.le gatũ E. F. i.

à (Meres ſit. i. dicere moꝛtuo teſtatoꝛe ſtatim poſt teſtamentum

non ideo ſtatim dñs ſerui erit beres ꝑ ſeruum et legatarius ꝑ ſe.
et ita non erit apud eum.i.eundem beredem bereditas ⁊ legatũ

Talere crccpt! V

i
ſo
i.

4

ſe

de⸗

6

.

ſh⸗
tbe
i

is
an
ins
1
hln
Nif
los
lnz
onss
d
r.

tant
ade
ebe

ris
ſuhi
ee
ſe

Kle
per
nis⸗

5

Secundůus

ad erat ſuperioꝛi. S. immo ad bocvt ſit beres p ſeruum duo pꝛe/

cedere oʒ.iuſſus dñi et obedientia ſᷣui ⁊ iteri pui ↄditio potertva dias beredum inſtitutiones.

„₰„

riari.ſed legatum nñ̃ interim habebit dſis. ſunt ergo ſepata bere i Canonabilior nit in duobus caſibus. vt. ff. dema. teſta. cuz er plurib?ꝰ
et dele.i. ſt quis a fi.S.pe.et.l.ferre.et ad treb.ſi patroni.S.ſed ſi non fru⸗

K

ditas et legatum interim cũ legatũ apud dominum. hereditas

apud nullum donec ſeruus vel manumiſſus ſibi vel iuſſu aliuu cnbus. ac.

ius domini eaz ad
b Intalligk naz tempoꝛe dies legati cedit: in cumheresmeusmoꝛtuus fu⸗
nanoeſt beres a poteſtate herediſ non ſit. ent: dolego. ( Item pꝛi-
buccune vommi ¶ Erdiuerſo herede inſti die q;; heresaut legatariꝰ mo
at ſequi voluntas. tuto ſeruo quin dominorecte rietur eodem ſimili mõ et hec
e rre haeain etiam ſine cõditione leget᷑ nõ coꝛreximus firmitatem hui?⸗
ſeun dhona d dubitatur ( Mam et ſi ſtati bꝰ modilegatisad fideicõmiſſo
ſcedat:ea addiia factum teſtamentum deceſſe rum ſimilitudinem pꝛeſtãtes
angrhnre a lit teſtatoꝛ non tamen apðᷣ eũ nein hoc caſu deterioꝛ cauſa
vt E decadu. tol. qui heres ſit dieslegati cede legatoꝛum q́; fideicommiſſo
in nouinmo vß reintelligitur'cum hereditas mum inueniatur. (Pe
mum fen bereditas alegato ſeꝑata ſit:et poſſit * neuod; nomine inutiliter le
apud nullam apa eum ſeruum alius hereſ effici gabatur et adimebat᷑ ueltraſ
bunc vel apð ulux ſi pꝛius qᷓ; iuſſu domini adeat ferebatur. Pene autem noie
ſi alienabitur. ſal,; in alterius poteſtate tranſlatꝰ legari uidetur:qꝙ; cohercendi

cEnte legabatur efficeretur: quibus caſibus magis aliquidfaciat: aut nõ

aliud in tutoꝛe enã ntile eſt legatum. Mðᷣſiin ea faciat. ueluti ſi quis ita ſcrip-

mu pel ad onu dem cauſa permanſ erit: ⁊ iuſ ſerit heres meus ſi filiam ſuã
VFaudanenan⸗ ſu domini. ſcili legatarij ad in matrimonis cum ticiocol⸗
cum ſine illo nulli ⸗ 1— erit uel er diuerſo ſi nõ
dicatur. vt.. de in 1 ierit euaneſcit legatum n⸗ locauerit uel er diuerſo ſi nõ

recodil.ſ .ſ.t. ij te heredis inſtitutionem lega collocauerit dato decem aure
Fin bane a de batur inutiliter. ſcllicet qate· ol ſeio: aut ſiita ſnpſerit: he

lpenk wicalpbur ſtamenta ui erinſtitutione he res meus ſiſeruum ſtichũ ali⸗
Eundan t oſ⸗ redum accipiunt: etobidue enauerit uel erdiuerſo:ſinon
qutfit beres perſer luti caput atq; fundamentũ alienauerit ticio decem aure⸗

um. qꝛ adbuenon intelligiturtotius teſtamenti os dato. intantum hec regu
e dinem no.o: ¶heredum inſtitutio. ¶ Wa la obſemabatur: ut per quaz-
dinem ſcrpruren? ri ratione neclibertas ante he pluribus pꝛincipalibuſ conſti
ſeuandun cfÿredisinſtitutionem dari pote tutionibus ſignificet: necpꝛi-
ſideicom. li . gene / rat. ſed quia inciuile eſſe puta cipem quideʒ agnoſcere poſ
mlter auc ero nimusſcripture oꝛdinem qui ſe: qd eipenenomine legatuʒ

ſal S inoꝛdinaum dem ſequi quod etipſi antiꝗ-
ioluneran re tati uituperandum fuerat ui⸗
hae viuperandu ſum: ſpemi autem teſtatoꝛis
uoluntatempernoſtram con
ſtitutionem etiam hoc uitiuʒ
emendauimus:ut liceat ⁊ an⸗

te heredis inſtitutionem ⁊ an

ſit: necex militiſ quidem teſta
mentotalia legata ualebant:
quãuis alie militum uolunta⸗

tis ualde obſeruabantur qui⸗
etiam neclibertates pene no⸗
mine dari poſſe placebat.eo

b ¶ Vonſtitutionez
quam nõ habemꝰ

ſane Peina veſe⸗ ſituel manumiſſusipſe hereſ heredis canſa relinquit᷑: quo

tes hisoꝛdinandis teſtamen⸗

In auordevadie teintermecdiaſ hereduminſti amplinecheredem peneadl
de ea queeſt in. C. tutioneslegatum relinquere: ijci poſſe. Sabinꝰ eſtimabat
HHS et multomagis libertatem cꝰ ueluti ſiquisita dicat:ticiꝰ he
arnon ermente re uſus fauoꝛabilioꝛ ẽMmoꝛ⸗ reseſto ſi iticius filiam ſuam i
ſran ncicii . ad tem quoq; herediſ aut legata matmonio ſeio collocauerit
Albeglias auia ö, lij ſimili modoinutiliter lega ſeius quoq; heres eſto. nihil
mum inſtinit bere batur. ueluti ſi quis ira dicat enim interat qua ratione ticiꝰ

—

8

BDelegatis.

—

dem et poſtea legauit. et poſtea alijs bered em inſtituit.et ita legat int᷑ me

—,— .êòẽ
Loꝛrexim?. vt. C. vt ac.

¶ AZegatis.in ſtipulationi⸗

bus idem. vt dicta. l. C. vt

ue tamen.quia legatum in⸗

ac. ab here. et ↄr here.l.i. c⸗

cipit ab herge vł heredi da⸗/

ri.qð pꝛimo nullo modo fu

it. ſed ſtipulatio fuit:licet in

cefficax. vt. ff. de euicti. qui a

pupillo.et.l.ſi ꝑx impꝛuden/
tiam. S. non mirum.

m (Inueniat. vt. ff. e.l. et

3. c.ti. S.ſed nonvſqʒ.

n (Adimebatur. becvba ex
pone. vt. ſ. titiil.

—

o¶Aliqᷣd.qð fieri vult. hm

io.hoc adiecto.ſ.in penam

peredis ſe cõmittere. als eſt

ↄditio.et valet.vt.ff.de his

qqui pe.no.l.i.et.ij.et inſtõe.

quia pꝛimo poteſt legarerẽ

ct poſtes beredem inſtitue⸗

re. gc.

p on faciat. quod fieri

non vult

volo

r ¶ Mon collocauerit. ſcilicet

qð fieri nolo.ſcilicet eazʒ col
loe u.
¶ Alienauerit.qð volo a⸗
lienauerit. nam vt alienat

volo. W–——
v Agnoſcere. ſc poſſe. vt

5.quibus modis teſt.infir.

—–

S.qdhdñg.
x. ofewanmmn vt Ede

v ¶ Collocauerit.ſ.qð fieri ĩ

a (Eonſtimimus vt E.5

bis que pe.no.l.i.

Anpnbda Fenct,
1.F.

i.ð.ſo.ibi non erat im⸗
poſſibilis.poterat enim eſſe
ꝙ diu viueret. ⁊ infra tridu
uʒ poſt id fieret qð volebat
Ael dic eꝙ ibi voluit teſta⸗
toꝛ beredem conſtituere ſe
ſoluturum ſi deced eret,ſ.te⸗
ſtatoꝛ.j.triduum.qð potuit
non autem ſoluere. Item
contra.ð.de hereð.inſti.S.
impoſſibilis.ſo.quidam di
cunt non valere ſicut teſta⸗
toꝛ voluit.vt bic.valet tam̃
pure.vt ibi. Vel diſtingue.
ſm io.aut apponit᷑ conditõ

impoſſibilis beredi:aut le ⸗

gatano:ſi heredinõ valʒ le
gatũ.vt hic.ſi legatario va
let. vt ibi. et quere exempls

Xher

C. dehis que pe. no.l. impoſſibilia. de impoſſi ibili dic: pꝛecipit heredẽ tnſ m ( St ſeio ſed ſi ſeius Atnon caparx:nunq̃d adenptio: a pꝛimo
ferri mon tẽ vel adiecit coheredẽ vel ei alia penã impoſuit vel pᷣ cepit hberre n⸗ ʒ. rfi. ſic. vt. ff. de le. i. plane. in pꝛin.
di vel legatario vt daret inqͥlinos ſinepᷣdijs. als penã impoſuit:naʒ in R b. Delege falcidia. Qualiter minuank legata adem⸗
p̃dictis:et ſilibus remanet heres et legatarꝰ.nec tenet᷑ ad impoſſibile y ptione vel tranſſatione dictuʒ eſt: nunc gugluͤer⸗ l. falcidia minu
c bbrald um:nt etiam ad penã igeo p unpoſſiůͤe vł ꝓbꝛoſũ nõ impleuitt ank. et ideo dicit ſupereſt ꝛc.

c ¶ Interdicta. vt ĩquilinos = Apereſt. fal /
ſine pꝛedijs.vt.ff.e.ſi quis idia. ideo ſic
uilinos. Z ,. . dicta. qꝛ vt falx fe⸗
cdaſen veſtimẽta Coerceatur utrum legati dati⸗ tum patrimoniuʒ legatis ero nü ſic b. l. legata re
in

nus. vt. ff. e. i. l. ſeruo a⸗ . ſecat. vel dic a falci
lieno. 5. firelias in mni. One an coheredis adiectione gare: quippe cũ in ea lege cau dio aurenteielgye

vt.ff. de condi. inſti.l. pe. in Sed huiuſmogli ſ ſcrupu tum eſſetuti legaſſet ſue rei erpubliciana a pu

zin. aucc — bict din. vt. ſ. S
il Gerate qui ſegno⸗ loſitas nobis nõ placuit ⁊ ge⸗ quiſq; ita ius eſto uiſũ eſt hãc igie. .
in

ciam boctpe non pati⸗ neraliter ea querelinquũtur li leganci licentiaʒ coartare:id-⸗ Aua. l.falcidia

5
oꝛ.ſic.ff.de pac.l.fi.in fi G Delp eriam.
Ku, Weagamttone cet pene nomine fuenint reli· q; ipſoꝛum teſtatoꝛum gr̃a p inn eba

legarorum. AQuia ambula⸗ cta uel adempta uel in allum uiſum eſt: ob id qð plerumqʒ eiſta —=

torin enenmenrolumgs. tranſlata nihil diſtare etiam a inteſtati moꝛiebatur recuſan- s ¶ Bue rel·ide; in
mun vtak, eamiee ceteris legatis conſtituimus tibus ſcriptis heredibus pio lenametvclti iße
§.fl et.l ſe ideo poſt datale uelin dandoul in adimendo nullo aut minimolucrohere⸗ enauit. nam et alie

gata enã de eis adimendis na rel legari poteſt
Sna al de eis aduͤn uel in trãſferẽdo exceptis his ditates adire. Et ſuper hoc nate ercſ aal

. N Denptio. adimank Uidelicʒ que impoſſibilia ſüt tam lex funia quaʒ lex aconia Un inpn. 7,5. dele.

ſq legata.acc. non ſolum.
N Giallro. te⸗ ul legibus interdicta aut als late ſunt quarum neutra ſuffi §. non ſolum

ſoꝛ „
ſramento Poclalli m qPpꝛobꝛoſa Puiuſmodi enim te ciensad rei conſummationeʒ ſe⸗ ſlicetteh

Idam non aliter. ſed nos cõ⸗ ſtatoꝛum diſpoſitionem uale uidebatur nouiſſime lata eſt ſtaroꝛibus eam re⸗
tra.vt in aut.de reſti.fidei/ nunciare niſi in ca⸗

m 5. manifeſtum. col r. lIe ſecta meoꝛum tempoꝛũ nõ lex falcidia: qua cauet᷑: ne pl Mvr ſte p de bo

patitur. legare liceat qᷓ; dodrantem nis. 5. fi. i, 4. liebi
toꝛ. ar. ac.
De ademptione legatoꝛun.. totoꝛum bonoꝛum.id eſtut ſi 0 e dar⸗

ueunus heresinſtitutus ſit ſi gula ſit ⁊c ſed bo⸗
J N DHemptios legatoꝛũ ueplures apud eum eoſue ꝑs Oieha eut. an
ARſiueereodẽ teſtamẽ quarta remaneat. Et eum ael ſal .
to adimant legata ſi queſitum eſt duobus heredi⸗
7 ue codicllifima eſt ſiue cõ⸗ businſtitutisueluti ticioet ſe
trarijs uerbis fiat adẽptioue⸗ ioſi ticij pars: aut tota exhau⸗
¶ Einna. vt ſt eodẽteſto ſf ·luti ſi quisita legauent: dole ſia ſit legatisque nominatim

at videt necdatum. ſi alia goita adimatur. nondo. non abeo data ſüũt: aut ſupꝛa mo⸗ „Cuareani

Bokenadetmeuw. pr. n lego.ſiue non contrarijs:ſed dum onerataa ſeio uero: aut 6 Geropare ,

de his qui in tel. de. l. i et.ff. glijs uibuſcunq; uerbis. nulla flicta ſint legata: aut ꝛ coanaa legz⸗,
de le.i. ſt ita ſcriptuin. ſz við N. ranſferri quoq; legatũ partem eius dumtaxat in APar⸗ uckne l

tur ꝙ nulla talis voluntaſ 5.
valeat cuʒ vid eat ſbi reu ab alio ad aliũ poteſt ueluti ſi tem dimidiam minuunt: aut o.

gare.vt. fde regu. l. vli gjita dixerit:hominẽ ſtichu, quia isqnartam hartenitoti Eigarendl eia;

repugnantia.que eſt huic õꝰ cauſa moꝛtis dona
nin.ſed biep mi diet der, quem ticiolegaui:ſeio do le- ushereditatishabet aut am re nam eribi locuz

paanamia anefephegnm/ go. ſiue in eodẽ teſtamento ſi pliushaber: ticio nihil ex le bʒ kl eeima⸗
konch⸗ inſtl ſ rinfeti habʒ uein codicill 5 00 fecerit.quo gatis gue ab eo relicta ſunt re QAa kpezire

locum pꝛedicta regula quũ caſu ſimul et ticio hoc adimi tinere licer et placuit ut quar-⸗ hac q̃ͥdaʒ pᷣdicãt.⁊

ä uideturet ſeiodarſi. tam partem ſuepartis ſaluaʒ aehiſihe
ſi autem apparet vltima va habeat et placuit poſſe quar⸗ cõ. vt. C.e. l.ij. ite
i⸗ e. npi ſpbiba⸗ .— G Pelege . alcidia tam retinere ¶Etenim in Dottarione inter
Alijs. ſ. vt adimo. vł pe i tec
Pnlted euo ad dedipal ſilſ pereſt ut de lege in ſingulis heredibusratiole Rmncsdnorihns
immo etiam nuda vol fal idi iſ 9 gis falcidie ponen LCe
volunta Q.e. in donat. i
teßſumpta. runmnetde⸗ alcidia di piciam Gs alci ieponenda eſt. . bis by loch as bie

deacmen. le. l.i. in fi. et. lo melegatisimpoſituseſt. CQũ trimonij ad quam ratio legis a Dograntem.id
1E nuiſfemiſnek feri, eni. xij. tab lege libera a falcidie redigitur moꝛtis te eſt nouen vnnas
lario ac. Gidiporeſtast ut liceret ul to ſt pectatur. Iaqʒ uerbi gra ſi n. dodrãs dꝛ. vt.

.
Secundus De ſideicom. heredi.
nn, dehereal inſtt 5 bidirae ſ a go ſiat in contrarſum eſn h⸗ o4 reania barccl deboemd tpemoꝛtis: lʒ confuſiõe ſit fa/
em uen ſee amemnt ſlinf 7.1 plautuis, E .l. ij. iã ergo ctum indebitum. vt.ff.e.qui fundus.⁊.C.i˖.irritum.niſi exgꝛeſſe pꝛobibe⸗/
ü nã nõ at. yt. ff. eo. ſi debitoꝛ creditoꝛem.
nſtſ. non eſt queſtio an beres poſſit retinere faladiam in vna re.nã nõ Gunene won mwonminentvtſk eletSeff.
i poteſt. vt in dicta. l. plautius.ᷣ ſed aliud quando quiſ legat patt p (Guneris. non mor M. e. li. ⸗ q (Sauorum. mos eratan
ſiti bono:um. runc. n. tiquitus: vt qui ſeruos non
garnte ſuccurnit bidldne habebat Bennn vel paures e
„ ſimattonen dare is qui centum aureoꝛum patri rum Fan in vumenmede aerdaner Autit
maluerit. vt. ff. ð le ium in boni t cen mum inre cederent:quo facto ſtatim ĩ/
ln ganb aplo. 5i. Monium in bonis habeat . tur: ut ex eoquarta pars apd talligunurmanumiſſt r ſi⸗
dl tlltum aufos legauer at nihil „ Aur urckeod illoꝝ manumiſſoꝛum detra⸗
let b. Eraum qſtum. gatarijs ꝓdeſſe ſi añ aditã he heredem maneat. tres uen oꝑpꝑ büur pꝛeciuz. ⁊ facit ad bãc
in ſit .el in ingu reditatem per ſeruos heredi- tesinter legatarios diſtnibuã⸗ Nocttnen ceNeleete,,
min Wopar ini llaru, tur pꝛo rata: ſalicet poꝛtione S.ſz r? qui dñi· Ael dic te/
c ¶ Bupꝛa moduʒ. taqnios:aut expartu ancilaruʒ DrPzorata: Ilice ſtatoꝛ alicui.x.legauit:vt ali
ine quarta. Hereditariarux: fetu pe- eius:quod cuicumqʒ eoꝛuʒle- enum ſeruum redim eret le/
D . hereditaniaruʒ: aut ex fetupe- ”õcü
iut d ¶ Ainuunt. alts Coꝛum tantum acceſſerit here gatum fuenit· Itaqʒ i ge Fermus ena Bubu rera⸗
nti miuatur. ꝛſierema litati ut centuʒ aureis legato⸗ musquadringẽtos aureosle biur laclar uidee a
Nort ſunt auamaranus? um nomine erogatis beres gatos eſſe:⁊ patrimonij quan ſpecerarhhac auprto
i (AAa bis. ſall⸗ quartam partem hereditatis titatem er qua legata erogg⸗ decem. ⁊. ff. e. ſed ⁊ ſi non ſer
En ng. n ptẽ habiturus ſit. ſed neceſſe eſt ri opoꝛtet quadningentoꝛum vui Euran Gum vpro
, arram ptẽ. i· WDuin 5.2 .
l E vndas ut nihilomin? quarta pars le· ecq̃na ps ſingulis legatariſs paum muncnullam paritur
8 Maber hociter⸗ gatis ðtrahaturEx diuerſo deber detrahi. ꝙ ſi trecentos falcidiam legatanus c
nn deftonger dia, fi ſeptuagintaquinq;legaue, quadragitalegatos fingam Beiens dednchen vrfel⸗
N ct rꝛ. mt: ante aditam hereditatẽ octaua debet dtrahi: ꝙ ſiqn⸗ ſauus clliulg.
inn. eeinee aner in tantum decreuerint bona: gentos legauerit:inino quin⸗ rKonobe genrk fühns
lo iis hi iuebidua cædiſſ foꝛte autnaufragijs aut ta deindeqta ꝑsᷣtrahpi dẽet. Nnefemm non de affen⸗
n no bʒ non aut de/fmnoxte ſeruoꝛuʒ: ut non ampli· Ante enim detrabendum eſt el pꝛccia. S
ã adimplen . —R—— 1X. . ata. vt ita quarta
8 inemaiitoba usquũ,ſeptuagitaquinq; au- quodl eum bonorum Ja Aetaameneet⸗
liquo iputabit ſoi reoꝛum ſubſtantia uel etiãẽ mi- tatem enn deinde quod ex bo⸗ mileratteſatos e ſt aliaa
in qᷓrtam:niſi in ſta . .ſoli is apud heredem remanere cærarreſiduum penes euz a
tulibero eſſet datus nusreliquatur: ſolida le 31 e cecem emane huc derrabit ad ſuppleto, o
ditaria ð qua eido ſt heredi cui liberum eſt non . milleſimam. vt. ff. e in quan
nare pmittit. vt. ff. ( ire ber Sirseen t oef De fideicõmiſſaria hr̃ditate. nitate.S.fi.⁊ facit ad hoc.C.
id añ ereditatem.que resef B., e al. phanting,
triſt .e. id aut. ⁊ de as⸗ adire hereditatem. 5 ..1. . . te e.. piqunusg.
ods⸗ moꝛ. ſtatulb. ficit ut ſit neceſſe legatarijſ ne H t¶ Itaq; ſi ngamus. reften
ei⸗ 2nereſen die deſtituto teſtamento nihil con Vnc tranſcanm 8 rrn babcbatin bonii
iputer vr f el. 5 ſequantur cum herede in poꝛ- Jad fideicomiſſa:l5 „ Hasha ſai ca duadnt,
je 1 7 . AſS 0 — . — . 2 . E
eut rna Fma tione paciſ. c'. (Cum autem — utde Hcle „ Etaun uect guingua⸗
D ¶ DQuantitaſ mo: ratio falcidie legis põitur:an- tatibꝰ fideicõmiſſarijs uidea Smaqmacölnaer bir atͤ
nnn aevete H. be tededucitures alienum. Ite,ʒ mus/S — itaqʒ ſ unatagnta nnctrſi
olga. ⸗ „ pP/ . . 1 entum.
bibo; ibi remanet ſeuus funeris impeſa ⁊ pꝛecia ſeruo fideicommiſſa pꝛimis tꝑibu
iaine⸗ quaſi peculij domi ðJ
hine nug, dcccarr.. 1x Quingentos. retento ca
lon K (Legauerat. ſlll SS bbat in bonis dradi it vllra q; br̃et contum.
dciat AKes partes bereditatis:⁊ quanta remanet.ita bʒ locuʒ fal. bebarin voni, argannts r elegeui ued ceogit. dn geus
Nftl quia centum hẽbat in bonis. vt.. dictum eet. „ (Denabi. impꝛope po ſicſemel poſitum verbũ pptie ? inpꝛope põi
tefi ¶ Ex diuerſo. legata dicunf. als dent. boc locũ bʒ qñ res beredi/ ad quartã que ẽ in bonis.⁊ ſic ſem bonn daceſetin muleio aſilna
Aliis tarie non legatepierint. ſi aũt legate peant. diſtingue aut erãt p? mn. vt. de of peon... Zrzvo Sle lbemenebis, caldus
oeinn dere nũero vel menſura. ætunc idẽ ẽ ꝙ bic dr. aut non ⁊ tunc aut quos dicas vt diximꝰ in aede Juſtinis pemadatũ legatoꝝ. dele fal.
6 S minem: ? tunc i uod hic. aut incertum ¶ Rub. De fid ecõ. br̃ditatibꝰ. Juſtinia. eG. Lela.
nan mcerum vmputa bominen: m unc iden q kſz deſigeico tr tauit.qꝛ lex falcidia in legatis pꝛius fuit inuẽta qᷓ;
1lst ex certis:vt vnum de ſeruis ſuis:⁊ tunc ſi om̃s pereant legatarij pꝛuſqᷓ de dcconra Ede le. Far defdcc iums pollicin diece
ii dohnun aSSeSareeis Ten erucheni ene ineegirangnds ⁊ iõ de fid eicõ. tractemꝰ. qꝛ de fideicõ.alið
gaöne vt ſtichus:et tunc ꝑit legatario:vt.s.de le.ꝭ.ſi res . vt. 5. dele. §. . co. ipꝛimo pidea⸗
m (Ea iie Hdertacreobiecnontq d nonncent imquum com /⸗ Sanerolefalluc eceſe gea terd dignius. de generali pꝛimo vi
m anerVonuger ne areperentptackentri Lnc. ſeam⸗ ſciẽdũ. q. d. ractaturis nobis de fideicom.quia eo
6 n aciſci.i.aliquid oʒ eos dare heredi vt adeat.⁊ ita nota ꝓñ Vnctranſeamꝰ. . ianiranſ
it e etiã bodieſann Fequars ſideicommiſſa legatis. nam fi· ¶Amm apud antiquos aliter ſe habebat tractatꝰ:nequid antiqui
d deicommiſſarius compellit beredem ſcriptuʒ adire.⁊ nibil eidat.

penitus ignoꝛetur: quare dicamus de fideicom. generalibus ⁊ ſpalibus

8

vt ar. S. deteſta. in pꝛin.
a ¶ Duibus. vt ſpurijs.⁊ in h

Liber

is nil innouat᷑ nã nec bodie vʒ fideicõmiſ⸗

6 „ . B ⸗ „ . ⸗ „ . „ . i.
ſſun. e Fdeni, frenon intelligit. SF. i. . ij. .iij. ⁊.C. de naturali.li.l.i.⁊

ij. 7. C. ad.l. fa

l. ẽt. ſm aʒo.ſunt ⁊ alij qui caꝑenõ poterant nec poſſunt

vt. S. dele. 5. legari diximꝰ. ⁊ in his oĩbus nil innouat. vt in muliere que

tranſit ad ſecunda vota in⸗
fra tempus luctus cui ab ex
traneo relinqui non poteſt.
vt. C. de ſecun. nup.l. i. ⁊ de

infirma eſſe: qꝛnemo inuitus

——=

ſunt pſecutoꝛie.vt.ff. de ac. ⁊ oblig. in onerar
ſecus in penalibus.vt.ſ.de ac.ꝭ.penales.

ijs. ?.ff. e.l. i. . ;uiſ

x ¶ HMereditatem.non facta ceſſione actionum. als.n. etiã directaſ

babet ex nomine cedentis.
x abant. ſic. S. titu. i. in pꝛin.

citici: ut cum pꝛimum poteris

5Konſulibus. ſs

exntibus.

a Exlege. i. dieere ·

Ni . „1. , . cantur ſpecialia le⸗
A d t en cogebatr pfareid ð quoroga- bereditatem meam adire ea, gata vt gmmu i.
one accu. tuserat. ¶ Quibus enimnõ Gas ſciofeadas 7 reſtlngs. vonneme füſtn
c ¶ Ainculo. actione. ſed ꝑ itaten (Moteſt autem quiſqʒ ⁊ de gencaale nideicõ.
leergelk de 5 boicrant Hercditaen velle G ſtit gah Sm ro Ofalcatur per pega
bo. ſignifi pecunie verbum. gata relinquere: ſi reliquebat parte reſtituenda here ſianum ſena. conſ.
Sacioms. — I ficdei committebat eoꝛum qui gareliberum eſtuel pureuel Pien Kendaftne
caſonar em aſens capere erteſtamento poterãt ſub conditione'relinquere fi- pna dr ure nann⸗
capaces de quibus ſupᷣ lo⸗ ⁊ ideo fideicõmiſſa appellata 4 eicõmiſſum uel ex certo die. detits r⸗ e dbe 4
cutus e diebſoan aruũda. ſunt: quia nullo uinculoeiunis Reſtituta autem hereditate urf eniable
e ¶ Intponere ſ. vt figeico. oꝛe eoꝛum ꝗ isquidem qui reſtituit nihilo- perioꝛibus ⁊ buſ⸗
P e gencalr in oibus. ed tantum pudo 4 59 BBa tranſuerſalib⸗
e¶Kr populare populo x rogabantur continebantur. minus heres penmanet (G. etruſleiali⸗
