nislegittime ab inteſtato uo⸗

cari ſecundum ſui gradus pᷣ⸗

. Bele. ag. ſuc.

¶ In capita. s. titu. . in f. contra. Sol. ibi de deſcendentibus loquitur

hic de collateralibus.

t ¶ Siplures ſint. in aut. de here. que ab inte. §. ſi veroneq; fratres. coll.

ix. .ff. de ſuis ⁊ le. here.l.ij. F. beredinas.
vx ¶ Mẽtur. boc coꝛnigitur. vt. ð. dixi per aut. ceſſante.
X¶ Pꝛoximus. ſic. S. tit.i.F.

plures ſint eiuſdem gradus

omnesadmittunt᷑. Naʒ ⁊ ꝓ⸗

pꝛie ꝓximus ex pluribus gra
dibus intelligit᷑: ⁊ tñ non eſt

dubiuʒ quin licet unus ſit gra

rogatiuã:neciõ excludẽdas. dus agnatoꝛum: ptineat ad e
q; ↄſãguitatis iura ſicut ger os hereditas. Pꝛoximus au

ni exiſtimauimus:ut tranſfe/

ratur unꝰ tantummodo gra
dusa iure cognationisin le⸗

gittimam ſucceſſioneʒ: ut nõ
ſolum fratris filius ⁊ filia ſᷣm

ciaʒ diffiniuimusad ſucceſ

ſionem patrui ſui uocentur:
ſed etiam germane conſan/

guinee: uel ſoꝛoꝛis uterine fi⸗
lius ⁊ filia ſoli: ⁊ nõðinceps

perſoneuna cum his ad iura
auunculi ſui perueniãt:⁊ moꝛ
tuo eo quipatruus quidem ẽ
ſui fratris filij ſuccedant:auũ

culusautem ſoꝛoꝛis ſue ſobo
li ſimilimodo ab utroqʒ late-

re ſuccedant:tanqʒ ſi omnes

exmaſculis deſcendentes le⸗
Gittimoiure ueniant: ſcilicet

ubi frater ⁊ ſoꝛoꝛ ſuperſtites
non ſunt.hisetenim perſõis
pꝛecedentibus ſucceſſionem
admittentibus: ceteri gradꝰ
remanent:penitus ſemoti ui
delicet hereditate:non in ſtir-
es:ſed in capita diuidenda

Si plures ſint gradusagna⸗

toꝛum:aperte lex.xij.tabu.p
ximũ uocat. Itaq; uerbi gra⸗
tia:ſiſint defuncti frater ⁊ al⸗
terius fratris filius aut pa⸗
truus frater habetur potioꝛ.
Et q;uis ſingulari numero
uſa lex.xij. tabu. ꝓximum uo
cet:tñ dubiuʒ non eſt quin ſi

tem ſi quidem nullo teſtamẽ

to facto quiſq; deceſſerit per

hoc tempus requiritur quo

moꝛtuuseſt is de cuius here-
ditate queritur:q; ſi factote⸗

ſtamento quiſquã deceſſerit
per hoctempusrequirit᷑ quo
certum eſſe ceꝑit nulluʒ ex te-
ſtamento heredem extituruʒ
tunc'.n. ꝓpꝛie quiſqʒ inteſta

tusðceſſiſſe intelligitur qð ꝗ
dem aliqñ longotꝑe declara
tur:i quo ſpacio tꝑis ſepe ac-

cidit ut ꝓximioꝛe moꝛtuo ꝓ⸗
rimus eſſe incipit:qui moꝛien

teteſtatoꝛe non erat pꝛorim
¶ Milacebat autem in eo ge
nere percipiendarum heredi

tatum ſucceſſionem non eſſe
ideſt ut quãuis pꝛoxrimusqui

Fʒ ea que dirimusuocaturad
hereditateʒ:aut ſpꝛeuerit he

reditatem: aut anteqᷓʒ adeat
deceſſerit:nihilomagis legit

timoiure ſequentes admittũ

tur:quod iterum pꝛetoꝛesim
perfectoiure coꝛrigentes:nõ
in totum ſine auunculo relin⸗
quebant:ſʒ ex cognatoꝝ oꝛdi
ne eos uocabãt utputa agna⸗

tionisiure eis recluſo.¶ Sed
nos nihil perfectiſſimo iure ð
eſſe cupienteſ noſtra conſtitu
tione ſancimus:quam deiu⸗/

re pronatus humanitate ſug
gerente pꝛotulimus ſucceſſi⸗
onẽ in agnatoꝝ hereditatibꝰ

aũt queritur. ſic. S. e. F.
non taen.
y ¶ Zunc enim. ſc; cum non
aditur hereditas ex teſta/

mento. Accur.

5 ¶ Zempoꝛe. i. poſt moꝛten
9 lacebat. ſcilicet ex.l.xij
rabulariu
b ¶ In eo genere. ſcqʒ iure ſuc
ceflionis. ac.

c¶¶ Mon eſſe.i. ſucceſſoꝛium e
ictum inter agnatos locuʒ
non habet. I. ð perſona in p
ſonam: ſed inter cognatos
ſic. vt.ſ.ſequitur.vt.ff.dᷣ ſuc.
e.l.i. F. quibus. ſed de oꝛdie
in oꝛdinem ſeu de capite in
caput ſic vt ð liberis i agna
tos:⁊ de agnatis in cogna⸗
tos ⁊ poſtin virum ⁊ vxoꝛẽ
vt ſequitur.vt. ff. ſi ta.te.nł.
d ¶ Wibilomagis. i. nõ ideo
magges.
e ¶ Ded nos. loquitur Juſſi
nigiugs. —
¶ ꝛotulimus.ſcilicetĩ grre
co. Accur.

Eum ſatis. ratio pꝛima.

„ O △H

us qð ius non tollit᷑ ꝑ ca.d.
ſicut nec inter fratres. vt hic
2. C. de le.tu.l.iiij.qð non e
rat rectum.vt.ff.de re.iur.l.
equũ eſt.vt.S.de le.pa.tu.in
r peyl-anpl. ſi pꝰ ẽp⸗
tionem. Ac.
¶ Succefſionem.i.ſucc. edi⸗
g Parens. ſecus eõ.vt.S.

——————————

tel. AEES —
b (onſtiure. vt. L. dee⸗
manci. li.lrf.
i Eiducia.ſic dicẽdo iuſ ſuc
cedendi in bonis tuis mibi
reſeruo:vel etiam ſic emanci
po te ↄcta fiduaa.ac.
kꝓãꝑ(lanumiſiſſet.i. emanci
paſſet. ſic. ff. qñ de pe.ac. eſt
an. l. i. F. alienatio.
natuſconſulto tercu⸗
liano. Rubꝛica.
. Ex ꝓponebat. im⸗

pꝛope.nam cogna
pyat vt ſequit

tos nullo mõ voca
m En bleum. t .
in Pꝛin. .
n Meceſſitudinem.i.cogna
tionẽ. nã dicunt᷑ cognati ne
ceſſarij. vt.ff. de iu. ⁊ iur. l. fi.
0 Cuun q̃ adinuicẽ ſunt
cognati.vt.j.de ſucc.cog.F.

—

vulgo. — „
* p Angullieno us die an
guſtioſum vel iniquũ. vt. ſ. ð
ſuc. lib. in pꝛin. ⁊.ff. ꝙ cuiuſ
q; iux.l.iij.in pu.
q ¶ Poſtea. ſ. poſt. l. xij. ta.

diuũ daudium ⁊ ꝑ ſenat.
conſul.tercu. vt ſequitur.

r Anin oꝛum. ſ. acie pꝛinci⸗
pi vt ar. S. de excu. tu.ĩ pᷣn
ci. Vel dic ꝙ generaliter ſta
tuit.vt.C. de inof.teſ.liberi.
pᷣma verioꝛ et.
8 (Eoꝛum. ſ. filioꝛum.
t ¶ Nuie. etiã hodie auia ſuc
cedit ſicut mater.vt in aut.

de here. que ab inteſta. SF. cõ

ſe ens. ———— 3
vy ¶ Pabens.i.tres babens
filios:non afit in poteſtate.

vt. ö. de adop.S. femĩe.quoſ

tres hr̃e videtur ẽt ſi ires ge
minos pepit ſᷣm Jo. vt. ff. ð
ver. ſig.l.cum enira.
x (arentis.ſ.matris ⁊ ita
nota de iure romanoꝝ vxo/
rem alicuius eẽ in poteſtate
parentis:nõ maniti niſi quo
ad debitum carnis.aliud ð
iure longobardoꝛum.vt hic

in lucro permiſſuʒ

.—

Ziber

——

pertum ẽ. ſ. ſucceſſoꝛiũ edictũ deꝑſona in ꝑſonã.

Bꝛadu. agnatoꝛum. Accurſius. . . “
Ag legittimã. eſt.n.filius agnatus patri ꝓximus.vt. ff. de ſuis le. fili

non eſſeeisdenegandaʒ:cuʒ

ſatis abſurduʒ erat qð cogna

tiſ a pꝛetoꝛe apertum eſt:hoc
agnatis eẽrecluſuʒ.maxime
cum in honoꝛe quidem tutela
rum ⁊ pꝛimo gradu deficien⸗
te:ſequens ſuctedit:⁊ quod
in honoꝛe obtinebat: nõ erat
d legit-
timam autem ſucceſſionem

nihilominus uocatur etiaʒ pa

rens qui contracta fiducia fi-
lium uel filiam: nepotem uel

neptem:ac deincepsemanci-

pat quod er noſtra conſtitutõ
ne omnino inducitur:ut emã
cipationes liberoꝛuʒ ſemper
uideantur qᷓſi contracta fidu
cia ieri cum apud ueteresnõ
gliter hoc obtinebat: niſi ſpe⸗
cialiter contracta fiducia pa⸗
rensmantimiſiſſet.

De ſenatuſcõſijttoterculiano.

Ex. xij. tabulanuʒ
itaſtricto iure ute⸗
batur ⁊ ꝓponebat

maſculoꝛum pꝛogeniem: et

eos qui per feminini ſexus ne
ceſſitudinẽ ſibiiũgũtur adeo
expellebat:ut neqʒ quidem ĩ
ter matreʒ ⁊ filium filiaue ul⸗
tro citroq; hereditatis capiẽ⸗
de ius daret: niſi ꝙ pꝛetoꝛes
expꝛoximitate cognatoꝛum e
as perſonas ad ſucceſſionem
bonoꝛuʒ poſſeſſione:unde co
gnatiaccõmodata uocabant
¶ Sed he iuris anguſtie po⸗
ſtea emendate ſunt:⁊ pꝛimꝰ

2. C. decondi.inſer.ſi vxoꝛem. v in longobarda qualł mulieria⸗
lienare permiſſum ſit. l.ii. y ulu.l iure antiquo cum qli
vt. ff.

bet hereditas pfñi per filiũ querit᷑.

de bo. queli.l.fi.S.ſi non econtrario.

quidem diuus claudius:ma⸗

tri ad ſolacium liberoꝛũ amiſ

ſoꝛum legittimam eoꝛum de
tulit hereditatem:poſtea aũt
ſenatuſconſulto terculiano:
quod diui adriani tempoꝛibꝰ
factum eſt:pleniſſime de tri⸗
ſti ſucceſſione matri non etiã
auie deferenda cautuʒ eſt: ut
mater ingenua trium libero⸗
rum ius habens libertina qt

tuoꝛad bona fdioꝛum filiarũ

ue admittatur inteſtatoꝛum
moꝛtuoꝛum:licet in poteſtate
parentis eſt:ut ſcilicet cima
lieno iuri ſubiecta eſt:iuſſu e

ius adeat cuius iuri ſubiecta
eſt. (Mꝛeferuntur autez ma

tri liberi defuncti qui ſui ſunt

quiqueue ſuoꝛum loco ſunt:

ſiue pꝛimie gradus ſiue ulteri
oꝛis:ſed ⁊ filie ſue moꝛtue fi
lius uel filia pꝛeponitur ex cõ⸗
ſtitutionibus matri defuncteꝰ

ideſtauie ſue ¶ Pater uero
uero utriuſq; non etiam auuſ

ater uero

et pꝛoauusmatri antepõitur:

ſcllicer cum inter eos ſolos

hereditate agitur. (Erater

autem conſanguineus tam fi
lij q; filie excludebat matreʒ.

*. ¶ Sed ſi fuerant
frater ⁊ ſoꝛoꝛ conſanguinei ⁊
mater liberis onerata ſit: fra⸗
terquidem matrem exclude-
bat. G
erat hereditas ex equis parti⸗

busfratnibusaſe oꝛoꝛib?/Sʒ
nos conſtitutione quam in co

dice noſtro nomine decoꝛato

ommunis autem

du de acquir. here.qͥ in aliẽa
ſed hodie in ſola ꝓfecticia non aduenticia.ſ.] öräo, vt. C.

5 Pꝛeferunk liben
etiã adoptiui.⁊ ita
demum ſt ipſi ſucce
dere velint.vt. ff. e.
l.ij. F. lib eri. ⁊. SF. ita

demum.

a Defunti. . filij
Ce beregltate

nunc agitur.

b ( Suoꝛũ. qð dic
vt. S. de here. ab in⸗

te. F. i. 7. ij. 7. F. emã

cipati. ⁊. F. diui.

c imt gradus.

d Ataourvrne
potes ⁊ ſimiles.
e (Et filie. q. d. non
ſolum nepos ex fili
o maſculo excludit
matrem deſuncti ſ
7 nepotes er filia.
f ¶ Pꝛeponitur.i.p⸗
g ¶ Defuncte.l. filie
b f.non ado.vt
ff. .l. ij. . ſ nʒ auꝰ
¶ ¶ Atriuſc;. l.q filij ⁊
filie hoc ẽ maritꝰ hu
ius mulieris volen
tis ſucceder̃ filio ſu

k (S olos.ſ.auum
iĩem defuncti.ſi

aũt ſit auus ⁊ pr et
mr defuncti pᷣfertur
auus mr̃i ⁊ et patri
vt. ff. e. eqͥſſimuʒ.F.

i.⁊.no. ꝙ bic fallit

regula ſi vinco vin·
centẽ ⁊ c.vt.ff. ð di.
⁊ tẽ.pꝛe.l.de acceſ.
nã auus pfi defun⸗
cti pfert. vt. ff. e. l. e⸗
quiſſimũ.s.i.⁊ pat
mri.non aũt auꝰ pᷣ⸗
fertur mr̃i qñ ſoli ſt

ſic fallit in aut. de e
qli.do. . is oñſ.

tem in aut᷑.qͥ.mod.
na. ef. ſui. S. diſcretiſ
Item. ff. qui. po. in
pi.ha.l.claudius.
ſic. ff. de iniuſto ru.
te. F. pe.
IExdudebat. ſed
ig 1e hodie. vt.j.e·
* dcum.
m ¶ Admittebat et

b vt.ſ e. F. lec cu.

n ¶ Sʒ ſi liberis. tri
bus vel ꝗttuoꝛ. vt
p. eo. 5. poſtea autẽ

—⸗ —-

ço , ——

falli

O Pitn

f 5d

gc.

jdefin/
ſel⸗
..4 in
l,
ſſoltf
K dee
,
gnah
Mln
ihon
uans,
Ro
N
6re

ſda.
cisn
worN
cho

Tercius Deſena. c ter. De ſena. ofi ·
4 ed. codice.ſ.quem uon babemus: ſinpꝛimo. Eremanſit r ¶ Sopꝛoſperimus.in ſucceſſione.
C. de iure deli. l. ij. acc. 8 Lonſulere.ſ.in tutoꝛe petendo.acc.

be r itũ. ſ. habere uel nõ babere tot filios cũ ex diuina grnra t

boc deſcendat. tu.
ee Peccauit. nam ſi peccatuʒ eſt: magis ſuiſetmont t. . de aduerſus delic.l.ij.

cituris. ſ. matnbus negligentibus. aliaſ nõ perdunt. vt. C. qui pe.
cum a matribus et maioꝛibus.alias ſimiliter non perdunt.vt.C. ſi

mpubemm. aliud ſi
lene leafl inſi. dp G moꝛiantur.vt. C.
ae eparten. niſi vee haſſe
cepti. i ui dem x ¶ Queſitus. niſi becmater
= poſuimus matriſ ubueniẽd dem ſole ſoꝛoꝛes agnate uel F Mueſius nin beemate.

Sed cum antea

ec tiöões quas

non habemus ſe /
cundum Jo.

f ¶ Perſonis. pa/
truò ⁊ filio ⁊ nepo
ti patrui. vt. L.e.
l. fi. in fi.i. rñ.

8 Faciebant. idẽ
aacher niſi p ip

dictis. act.
b ¶ Diſum eſt. vyt

4. e.l. fi.

Alinie detrimentuʒ ¶ Si eni tnbus ſolisuel etiam cum ſo

eſſe exiſtim auimus:reſpicien cognate et mater defunctiu fflius iluſtn marni non ſuc

tesad naturam et puerperiuʒ dekfuncte ſi uperſint: dimidiaʒ girgfec. ad oꝛſi.ſi qua il

et periculũet ſepe moꝛtem ex quidem mater: alteram uero Rubꝛica. Deſenatuſc

hoccaſu matribus illatam. dimidiam partem omnes ſo⸗ ſulto oefcand.

econtrario.nam
mus caſum foꝛtuitumein eiul tre ſ uperſtite et fratre uel fra⸗

ſupꝛa.ti.i.tractatũ
qualiter mater filio ſuc/

deoq; impium eſſe credi- roꝛeshabeant. Si uero ma ſ. Er oontrarium. id

cedit:nunc dicit ecõtra.vn⸗
ingenua ter uel liberta quater roꝛibus ſiue legitima ſiue ſo⸗ de vverſus. Succedit matri
nõ peperit: immerito defrau- la cognationis iura habenti⸗ Glins de eainne: Juut
dabatura ſucceſſione ſuoꝛu, businteſtatus quiſ uel inteſta lanum.

filioꝛũ. Quid enim peccauit ta moꝛiatur: ĩ capita diſtubu- 3 (Aiberiſtnicte ponitur

Perſonis. etiaz

i⸗ tri defuncti. niſi
in vſufruc. et toto

quando babebat
defunctum in pote

ſtate aliaſ in veſcẽ
do tantum. ſed et ĩ

Hoc caſu hodie in
totuʒ habet. vt.C

ee.l.fi.et de le. here.

l. de emancipatis

AIZure vero auten.
deſcendentibus ð

fertur equaliterpa
ternis et maternis
vt in auten. de he⸗
re.ab inteſt. F. con

ſequenlſ. 7. 5. boc q;

dem.

k (Diminutione.

que fiebat ꝑ agna
tos ſupꝛadictos ĩ

pꝛin.iſtius.XA.
¹ Auanagnail
q..d. quiin vno bo

noꝛatur ĩ alio gra⸗

uetur. ſic. ff. de iure
iuran. eum qui.

m ¶ Eam. ſalz ma

n.
n Gimiä aum
matre.—

—
H oꝛoꝛes. hoc ca

hodie idem

. Nuocl in ſequenti.
S. vt ĩ aut. de nup.

§. penul. 7. HH

p (Sivao.n maf

legitima. quia ſũt

q (Lognationis.
quia ſunt tantum

cxmatre ſoꝛoꝛes.

contranũ facie bant nobis au Er õtraniuʒ aũt fit: ut
tem uiſum eſtrecta et ſimpli liberi ad bona matruʒ

ſi non pluresſʒ paucos pepe atur hereditas eiꝰ Sed quẽ- Alſſe anuum . vt ſ. cHl .
rit:et dedimus ius legitimuʒ admodumnos matribus ꝓ⸗ liberoꝛum.
plenũ matribus ſiue ingenuiſ ſpeximus:ita eas opoꝛtʒ ſue
ſiuelibertinis ⁊ ſi nõ ter enire ſoboli conſulere ſcituris eis:
fuerint ul quater: ſed eũtm̃t ꝙ ſitutoꝛes liberisnon petie
eam qui queue moꝛteinterem runtuelin locum remotiul ex
ptiſunt:ut et ſicuocent᷑ in li· cuſatiintra annum peterene
beroꝛuʒ ſuoꝛum legitimã ſuc glerxerunt:ab eoꝛum impube
ceſſionem. ( Sed cũantea ꝰ mummoꝛientium ſucceſſione
ſtitutiones iura legitima ſuc⸗ meritorepellentur, ¶Licet
ceſſionis perſ. qutãtes: pantiʒ autem uulgo queſitusꝰ ſit fili
matreʒ adiuuabant:partiʒ ei usfiliaue:poteſt ad bona eiuſ
pꝛegrauabãt:et non ſolũ inſo materextercul.ſenatuſ. Go/ ad
Rn eaʒ Baeabautiſet ed ing⸗ mitti.
uſdam caſibus terciã
ei abſtrahentes ceneslerais De ſenatuſcõſulto oficheno

dabant ꝑſonis.in aliis autem

legitimis antepõiet ſine ulla tuſconſul.oꝛfi.qð oꝛficio ⁊ ru ieinmo ancllarumd,
m odo ſit ſibi facta moꝛ in
diminutione filioꝛum ſuoꝛu, foconſulibus effectuʒ eſt: qd fidecom.libertate vt. C.e.

ſucceſſionẽ accipere:excepta latumeſt diui marci tempoꝛai l.K.

fratris et ſoꝛoꝛis ꝑſona: ſiue bus et data eſt tam filioqʒ fi⸗ 5 (Eeginma. nonqida ler

xij. ta. daret: unmmo—— denega⸗
conſanguinei ſint ſiue ſola co lie legituma hereditas etiam batur. vt. S. t.·i in pꝛinci.ſj

gnationis iura habentes. ut ſi alieno iuriſubiecti ſi unt: 2 ſnannKor.dargs vuee
que madmodũ eã toti alii oꝛ feruntur conſanguineis' ag eboccrempluat

dini legitimo pꝛepoſuimus: natis defuncte matris. ¶ Sʒz c 18 r aſaunenl ſcilicet f⸗

ita omnes fratres ⁊ ſoꝛoꝛes ſi cum exhoc ſenatuſconſulto ang nineio ü ſt
guineis id eſt
moc Parente. — ue legitimiſint ſiue nonad ca nepotesad auie ſucceſſioneʒ de

atis
piẽdas hereditates ſimiliter legitimo iure nõ uocabantur Poriiunonbna aual
uocemus. Itatamẽut ſiqui- poſtea hoc conſtitutionibus

a (n atrum ingenuanmn
ciuia matrem omnibepfonis Inteſtatau admittant᷑ erſena-⸗ vallbenamm. ptf cl. i.

Liber

tollen. F. is ita. et. S. de vul. ſub. F. .Itez nunquid eſt neteſfbite
ruʒ adire.Rñ.non.niſi quando ex alterius perſona puta ſerui
fiat. mibi augmentum. vt ff. de aqui. h ere. ſi ſolus in fi.i. rů1 1
fin. l. t ¶ Et licet. anteq; accreſceret eis vł anteqᷓ; iſti qui re
pudiauerunt non autem antec; ſuam pantẽ adirent immo adi

arn epotes.idẽ in alijs deſcendentibꝰ ex haclinea. Sed quid ſi nepos
iſte fuit conceptus poſt moꝛtem auie. Rñ. vt. . de here. que ab inteſta. F.

cum autem diximus.
9 ciendum diminutione. ſed minima. nam per alias omne ius etiamm

cognationis tollitur.vt.S.de capitis dimi. F. quod autem.

b Regulam. tenoꝛ cuius uerant ut ſequitur
hic. et. ff. de capi. di. tutelas alias nõ tranſinit
onſo⸗ terent olim vel ho

ed ille ſole. ff vnde li.
1 in fi. contra. So. bic di⸗
cit ſole vt excludat eas tan
tum que ex ſenatuſcon. de
feruntur ñ pꝛetoꝛias ſucceſ
ſiones.vt.ibi.

lꝛ ¶Duogecim ſic. ff e. li. §.

pꝛincipalibus emendatuʒz eſt

ut ad ſimilitudinem filioꝛum

fiiarumq; nepotesmnepteſqʒ

juocentur. ¶Sciendum auteyʒ

ẽ huiuſmodi ſucceſſiões que

rum numeroſunt agnati: ete

hi quosin loco agnatoꝛum tã

ſupꝛadicta ſenatuſconſulta:
q́; noſtra erexit conſtitutio:

pꝛoximos ↄgnatos pꝛetoꝛuo

die. ut. C. ca. tol

len. l. mouiſſimo,

niſii perſonis libe
roꝛum.ut.C. ð hiſ

q̃ ante aper. ta. li

augmentuʒ ſupꝛa

capitis. ſic f de ſuis et lel. q terculiano et oꝛficiano ſena- cat:qua parte naturalis vgna dran De
pus. fuſcon. deferuntur capitis di⸗ tio ſpectatur Mazʒ agnatica ſucceſſone cogna
eferunnmn quaremagis minutione non perimi ꝓpter pite diminuti: ꝗqqueue ex his ¶ toꝛum.

rxij.ta. data here.pditur per

ca.di. minimam. qᷓ;ᷓ ſenatꝰ
conſul.delata.Rũñ. quia il
la agnatis defertur que a

illam regulam :qua noue he⸗

reditates legittime capitis di⸗

pꝛogeniti ſunt exlege duode⸗
cim tabularũ inter legitimos

ber. ab inteſt. S.i.

gnatio p ca di. minimã tol Minutione non bereunt. ſed non’ habentur: ſed a pꝛetoꝛe. . „E Wr
ſeureae nanſs⸗ ts qui ille ſole que ex lege. xii *. tabu⸗ tertio oꝛdine uocantur. exce- apar.
E —
tio no tollinn per a. dimi. larum deferuntur ¶ Noniſſi⸗ ptis ſoliſ tantummodo fratre (Cöͤſtitutiones.

vt. S. de le. ag. tu. S. .
m ¶Houiſſime. vulgo. quia
non habent certum patrem
vt. S. de nup. F. ſi aduerſus
multomagis i in naturali tã

mer ſciendum eſt etiam illos
liberos qui uulgo queſi iti ſunt
ad
enatuſcon. admittiSed

atris hereditateʒ ex hoc

et ſoꝛoꝛe emancipatis:non eti
am liberis eoꝛuʒ quos lex ana

ſtaſiana cum fratribus inte⸗
gri iuris conſtitutis uocat qui

: diui

ut. S. ð he. ab inte.

u ertiner. ſalz

gnati. ut. .
doe le. ag. ſu. in pꝛi.

b CEt bi quos.i.qᷓ

—

tum. vt. C. e.l. pe. 9 ſut ð numero le
n Deregitpten ſvna cuz, erp uribus legitimis here⸗ demad legitimamf fratris he⸗ timo. S
l iſi ℳ Conſulta. ut. 85.
leort nie nilicrat⸗ nat e dibus quidẽ omiſerint heredi reditatem ſiue ſoꝛoꝛis non e⸗ e¶ Konſult⸗ ek.
teſtaro non veninnr ſecen katem uel moꝛte uel alia cau⸗ quis tamen partibus ſed cum g Vanntinnu
naturalibus exlicitacoſue ſa impediti fuerint quominuſ aliqua diminutione: quam fa eleg. ag. ſuc. S
vSie acdcant: reliquis qui adierint glle eſt ipſius conſtitutionis F ſal⸗
dmitti. nũquid hodie accreſ. cit illoꝛum poꝛtio/ et li uerbis colligere. ¶ Alijs uero cet quos nemo ro
dekne Veigadente. cet ante deceſſerint qᷓ́; adierit agnatis infenioꝛis gradus: li= Srarairiinevins
na. . ſui. F. eertter ad heredes tamen eoꝛum mnber capikis diminnionem pal ſit ſiue plures ⁊ in
* iocognatis
terij. raen ⁊ ſimili. quo caa coset pwocul ui oꝛe quo bo. pol.
ſu nõ ſuccedit cũ ob hocipʒʒ De ſucceſſion? conaafſf Cos etiam qui ber feminini kara vt. ff. e.l.
damnãdꝰẽ vt in dicta aut. e luccelione conatoꝛũ erſ ſuerſe S. pꝛoximus. et. F.
et. ff. ſo. ma.ſi ab hoſtibus x ſexus p onasex tran u 0 gradatim.
aut no ettüc ſuccedit matri Oſſ ſuos hr̃des eos cognatione iunguntur: tercio t ¶Kognatio. nun
1 . nan pata. n am⸗ X Yq5 quosinter ſuos he gradu pꝛorimitatis nomine ntea ine ſe
Haran naurln, non ta edes pꝛeter Ragincnde rie ſucceſſi ionem ocer noꝛuz boß. i e ceti
mẽ ſuccedit ei niſi in duabꝰ C nt: cr oſl egitimos uo uo ui in a opti am ſi fiat poſtea li
vncijs ab inteſtato non et 8 c 4 4 c bun ber nõ datur. ut. ff
* tantibus legitimis. alias ĩ 3 èòè e.l. i. F. pertinet. et
nihilum. ut in aut. qui.mo. l. his qui.ſed nun
na. eff. ſui. S. diſcrets. quid adoptiui.ſalli
PPeg ſi er plunbus. iſte. cet quia non uidet᷑

cõis ad omnes tit u los quos in boctercio libꝛobabuimus. non tãtũ
ad bunc nitulum. et de iure acereſcendi inter legittimos tantum tractat.
vt hic. ⁊.ff. e.l.. S. ſi nemo. 2. C. decadu. tollen. 5. is ita. idem eiam ẽ in
bisguien iure Ppꝛetoꝛio ſuceequnt. vtaf. 6 bo. poſt. iſfinfi erl iſe et. v.

9 (Bla⸗ canſa vtſid⸗ defecerit. conditio ſub qua hiiſttun crant vro auib⸗

mo. teſt. infir. F. poſtenioꝛe.

——

(Egiennt. ſic ff dele i ij. cim pater. 5. libertis. ibi. ceterü put⸗ ꝛc.
ccreſcit. ſed pꝛo qua parte.Rf. pꝛout erant inſtituti. vt. C. Ldecadu

Annr r El. F. cognatiõzʒ.
Ham quiqʒ. bꝛeue debet eſſe.

3 Mon babentur. ut. S. ti. i. 5. ſciendum.

. inotialis Suſe. Reſpon. ſic. quia quibus agnaſchun crcs

i¶ Zercio oꝛdine.n am ſunt quattuoꝛ oꝛdines ſuceedendi. ueſf.

nulle. ex. li.

1d Sn

dele.tu. l. ij. et de leg. bere. l. fi. F. i.
n (Vutegi.i. non emancpati.

tis.nam iſti inter legittimos n numerantur.
8. ſcilicet fratres emancipatos. et ſoꝛoꝛes. ᷓR‚—
naſtaſiana. quam nõ babemus:ſed de ea babetur. mẽtio

n p
4

in a ¶Bꝛadus. cogna

ſnt tiohMis.
Ibe b (Eber vt. S. de

u bere ab inte.S. ad / ua familia ſunt: ad naturaliuʒ
nn. monench.
le c¶ Eodẽ gradu. ſs /Pal
haanu⸗ cogna⸗ dem gradu uocantur. ¶ Nul
ul ounuis. RZ P. —
f d S aũt. ſpecies G0 queſt itos haben enullosa⸗
ine nã cognatio ge, gnatos manifeſtum eſt: cum
nnr a löſan gimmt agnatioa patreↄgnatioa ma
N fratres tantũ eſt.vt tre eſt:hi u habere nul 1
H trem intelliguntur. Eadẽra⸗
pꝛino. tione nec inter ſe quidam poſ
iſi e⸗ ¶uneſbl ck. ſunt nideri conſanguinei eſſe
N .ſiſpurus. aum riearis
faq; oibus. in Quia conſanguinitatis ius ſpe
tra ſe:et cum matre
1 cies eſt agnationistantũ ergo
Bener os. bac cognati ſunt ſibi ſicut er ma⸗
in 8 Hocloco. iſte tre cognati ſunt. Itaq; omni
un. ſt oru ni busiſtis er ea parte competit
ni ag ſirſic ti l. ... bonoxꝝ poſſeſſio: qua primi⸗
di b ¶ Ceginmis. ſcal tatisnoĩe cognatiuocantur.
9 cngnatis. — NHocs locoet illud neceſſario
ꝛoximitatis. ⸗ .
i.- . Veonmduns. admonendi ſumus agnatõis
n u¶etoe cauteta quidẽ iure admitti aliqueʒ ad
ognan de ine ea. hereditatẽ: ⁊ ſi decimo gradu
. . non vocantur. — ſit ſiueð lege. rii. ta. queramꝰ
in oviſiue deedicto quo pꝛetoꝛlegi-
ift tũtantu vocentta, timis heredibus daturum ſe
nnasd agnati ꝙᷓ cognal. ponoꝛum poſſeſſ.pollicetur.
315 vt. ff. de vete a. mi. 1 LE je bis
ge ſue.l.i . Sy f. Pꝛorimitatis uero noĩe his
hm Ala etiã in caſtreſ,/ ſolispꝛetoꝛ pꝛomittit bonoꝛũ
dor bꝰ loquit᷑ hecĩ alifſfſ! oſ. quiuſqʒ dſ . .
el vel dic ꝙ ibiitae⸗· Poſi.qui uiqʒ ad ſextum gra⸗
6 õ dum cognatõis ſunt: et ergra
unto ad. r du. vii .Aa ſobꝛino ſobꝛiaq na
Cerſchenoib t0 nataue.
2 (araueb m. De grudibus cognationiz.
ſal aind nutaiineri —— ́MBM
4 gradu. Rñ.multi e
ul alij eſſe poſſunt vt Ocloco neceſſarium
in colligit. .t..i. 5. vi. eſt exponere:quemad⸗
i Itẽ et quare magiſ .
u, bi vocant᷑ qᷓ; aliin
hit vii.gradu.rũ.quia
ne bi reſpiciunt infenꝰ lineã trãſuerſalẽ. alij omes ſuperius. vt ar.

iminutione. tertie partis foꝛte.
nteponit eos.ſ. fratres emancipatos
Lognatis. ſ. anteponit et ſic vocantur cũ fratribus et agna⸗
lle tis et cognatis vlterioꝛibus pᷣferuntur.
Eos. etiã nõ ſolos agnatos capite minutos ⁊c. Accurſius.

ff. vnde li.l. ſqipto.in fi. ſed nunquid coꝛnigit᷑ hodie diſtinctio hu
ius. S. per aut.de he.ab inteſt.S.i.vbi nulla inter agnatos et co
gnatos differentia fit. P. dixit omnes in infinuum ſuccedere. et
uf⸗ ſiccoꝛnigi qʒ hic diciur.nos omnes vſq; ad deimum gradum
voeamus.nõ autem trabimus agnatos ad cognatos:cuʒ extẽ
dere ſucceſſiones debeamus. i. v elimꝰ. vt. . de bo. poſ. S. gdpuc
4 gr. cotra. . de pac.l. lege.et in aut. denup. S. deinceps.
hin (SDegradibus cognationuz Rubꝛics.

l.i. ſed tñ. conrana. .
d ¶¶ Filia. iſti nominatiui regunt ſupcnoꝛes geniniuos ab illo uerſiculo.

icenda. vt. ff. e. l. iurecõ.

De ſuc. cog
De gra. cog.

Ocloco neceſſarium. Sed quid ad nos dehis. Rñ. ꝓpter heredi
tates que per gradus deferuntur ertutelas: et ꝓpter teſtimonia

P HBꝛadus. quid ſit: dic vt. j. e.F. hactenus. .

¶ Admonendi.ſic. ff, e.lii.

modum gradus cognatõnis

arentum hereditateʒ hoceo numerentur: quare impꝛimis

admonendi ſumus:cognatõ
nem aliam ſupꝛa numerari:a⸗
liam infra:aliaʒ ex tranſuerſo
que etiaʒ alatere dict᷑. Supe
rioꝛ cognatiotſt parentuʒ:in⸗
ferioꝛliberoꝛum. Extranſuer
ſofratrũ ſoꝛoꝛũue et eoꝛuʒ qui
queue ex his generant᷑et con⸗
uenienter patrui amite auũcu⸗
limatertere.Et ſuperioꝛ qui

dem et inferioꝛ cognatioa pꝛi

mogradu incpit. at ea que ex
tranſuerſo numerat᷑: a ſecun⸗
doeincipit. Pꝛimo gradu eſt

ſupꝛa pater mater. ifra filius

filia. Secundo gradu ſupꝛa
auus auia.infra nepos neptis
extranſuerſo frater et ſoꝛoꝛ.
Tertõ gradu ſupꝛa pꝛoauuſ
pꝛoauia.infra pꝛonepos ꝓne
ptis et ex traſuerſo fratris ſo
roꝛiſqʒ filius filia:et conueniẽ
ter patruus et amita: auuncu⸗
lus ⁊ matertera. Patruus eſt
frater patriſ:qui grece patroſ

appellatur. auunculus eſt fra

ter matris:qui grece matros
dicit᷑.et pꝛomiſcue theios di
citur. Amita eſt patris ſoꝛoꝛ:
materteraẽ matris ſoꝛoꝛ.utra
q; euia ue apud quoſdaʒ eui⸗
tus appellatur. Quarto gra

du ſupꝛa:abauus abauia: ifra

—. —

r

¶ Zercio ex trauſuerſo. no⸗

5 Panm oꝛoꝛ. unde uer/
ſus. Sunt patrui patris fra

tem a

r. vt. ff. e. ſtignata. cõ
tra. So.ibi in directa linea
tantũ loquit.hic ĩ indirecta

8¶ Aſecũdo.ſʒ quarenon a

pꝛimò.Rñ.cũ ego patri meo
ſim in vno gradu: et ipſe pa

ter fratri meo in alio:ſumus

ergo in duobꝰ gradibꝰ ego
cum fratre facto aſcenſu ad
patrẽ quaſi ꝑ quendaʒ gra
dum. ut. ff. e. l. iuriſconſul. F.
gradus.ſed nullus extranſ
uerſo ꝓximioꝛ fratre inueni
tur.ergo nõ põt inueniri pꝛi
mus gradus a latere. ut hic
et. ff. e.l. i. in pꝛin.

t Mꝛimo aterermater ſ

pater ẽ mihi in pꝛimo et ego
ſibi in alio pꝛimo ergo ſumꝰ
in duobus.Rñ.nõ ſequitur

naʒ ſum ei in pꝛimo ita ꝙ in
eodem: et inter me et ipſum

unũ nñ gradũ facimus ad ſt

militudinẽ feneſtre. naʒz due
colũne exlateribus unaʒ fa

ciunt feneſtram. tertia etiam
adiecta fiet alia feneſtra. et

ita ĩ gradu perſona adiecca

etiaʒ una deinceps facit gra
dum. ut. j. e. S. hactenus.

u Flius qu lic multi ſint

omines patri ſunt in pꝛimo:
inter ſe autem in ſecundo.ut

ff. e. iuriſcon. S. tranſeamus.
x Ex tranſuerſo.nũc ð hoc

gradu incipit.cum nemo ex
hoc oꝛdine pꝛimo gradu in/
ueniatur.ut. ff. e. l.i.in pꝛinci

—

ta caute ꝙ etiaʒ illi qui ſunt
extranſuerſo diuiduntur in
ſuperioꝛem et inferioꝛem li⸗
neam:et ſicreperies in ſequẽ
tibus gradibus et quando
q; in parentibus.ut.j.eo..

tres amiteq; ſoꝛoꝛes. Frater
auunculus eſt ſoꝛoꝛ ſtma⸗

tertera matris.
(Quano abnepos. hoci

ferlus reſpicit.

8. bocrefertur ad ſuperioꝛem lineam tranſuerſalem
uunculus. hoc autem conſtat ꝙ qui eſt mei patris:pa truus mi

bi erit magnus panuus.qui mee matris auunculus:mihi erit magnus
auunculus.ſed quid ſi erat patruus matris meeuel auunculus mei pa⸗
tris.Rñ. Jo.omnem illum mihi eſſe patruum uel auunculum magnũ qui
eſt meo patri uel mam ſumplex.ut.ff.e.l.iuriſcon.S.patruus.et.C. de ſuc.

Item ſratns ⁊c.et ſunt iſii omnes in quinto gradu linee collateralis re⸗

b ij

5 rãſuerſo. bec ſuperflua
vi⸗

—

Liber

1 vt. ff deß
parentes. et quia ſu ad queʒ n gt k non faclle. et. . iõ
D aec c x algid-If vlterius numerare: nõ
60 aloꝛuin emonſtra . ſcant.
vtil itani

— ee, dicit pꝛopi
raheglio atur kinro nertmumde auld iain
iſunt ubau di apanul mei magni: et
f¶i ſcilicet filius
dentium ſci

Modo. ſ. adie⸗
m Ded cũper au
eſt vndeoauins.
iabendhrune abamita: ic Sebnms mi per
et liiſ. tranſ,· ter abpa r et ſoꝛoꝛ abauu durte rllnann,
Saebaentintarri epos abneptis. Extranſ⸗ abaui frate i. abauie fra valis ſubiena /
MHactenꝰ. ge ſi vna . 089 nep A nepoſ 9 bmatertera. ſo⸗ delibus.
de npleson vns ncn fratris ſoꝛoriſq; ter pa- cul iſror Item ſolbenn ſo⸗ denanrodipiſil
dvnainenſip nerſo: enienter pa ret loꝛoꝛ. Nem e ex vnge quidan
vt. ff. e. iun ſt verun er om neptiſue: amita magna bꝛineqʒ.id ẽ quiq atruelib⸗ be cabren.
hoce 8 b US: 9 . ibusp e e De ſeru .
Morgine Foletnend truus i ater et ſoꝛoꝛ. Zir, Hidndrci uel amitinis ⸗ e
Enaeknam do id eſt ul magnuset ner nel labn Iteʒ ppatrui p⸗ 8 lud alial
Uerlo alu in ſecundo: auunc id eſt auie . eneran . pꝛomater-⸗ . ſt hec ru⸗
mnerte ſpſtin e Keyg cõſobꝛinus con ‚amite pꝛe ſobꝛineq; eoꝛu se
Porerneveſmoute, nede erſo oͤſobauls ſnan. wreſebeuſo tnbus nel micognonde al
aers r gekrcje led bona. ic fratribus ꝓcn ios ;qui q atruelibus uel cõ⸗
eoꝛũ conſtderor noſtra eti⸗ bus aut . econſobꝛĩ ſoꝛoꝛibusp itinis pꝛogene
itatel! m rect x H mitinis pꝛe 9
zmnbona ppterbereditate ſed quidam ree tant: qui e bꝛinisul am Hacten
ambon uprer deferuntur ie dici pu rã ſo ius filia. (M⸗
EON 20 Ppedia ogenera 10 :filius filia. ad⸗
que per gr oſ. F. quos au eoſp ſoꝛoꝛibus pꝛoge ratur: . Pcat quem 1
vt. de bo. iuriſcõ. in pꝛin. uabus 9 os. Eos endiſſe ſu tionis
Aerle turnualt e änaacnscgrune
BecGenerndrg pd a 5 munreranuund ere quemad
ꝛogen 1. Si a eſtin rioꝛes gra⸗
pꝛog uocan. Si a⸗ palam lterioꝛes gra⸗
a⸗ U
be fratnbus ckege⸗ mochit netafe debeamus.
duo ſoꝛoꝛes patrueles dus numerare d enerata que
ſcuntur: ſoꝛꝛesp qui ex fra uippe ſemp ge diiciate:
pellantur e rint ß perſona edſ
tre et ſ deobrie wapauant. larefa dius ſn⸗ ſit:
imemr nli onſobrinun requoto gradu aßpells
Amitetue tuiillos amitinos pꝛopꝛie cognati re.
nplinen sma anen nuni; denrus.
uintoſupꝛaa neptis tionem tiois quoq; gra Sy*
. nf Ntnelan ſoꝛoꝛiſ⸗ Agnand nneanen ie
a. ſo fratr zͤ dem is ueritas ocu ms eĩ
uerlo 1s: et cõ⸗ Suentasoallata ni dicti. ſunt
Extranſue aceptcce dend animsbom. „Ent Ren an
pꝛonepospꝛone 8,Pami- cumt eraures ani eſſarix quatm ab inteſta
ganiecet pꝛopatruu moroe H ideo neceſſa ſſneis abi⸗ .m⸗
nen aui frater ter numint us poſt narrationeʒ to. vt. I.l.acarar.
uunculuset p. ete aduum etiam ſint bp. ation
et pꝛoauu nie frateret ſe aduum eti vpoſſin idaſt ognanionis
:ꝛid eſt pꝛoau is patrue gr. inſcribi: quatenꝰ pe irur. et vt.“
Rtera:id eſt pꝛ ris patru libꝛo inſcribi:q m inſpe vt ſequ per
(Adiſciat bic poteſt colli r02. oꝛis patrue itinj et et auri tes perfec tinet. Acc ere. ſeg
Cae gencna vrdes lis nel ſaoſchene nnſant o clione nd lelcc doctrinam Adernanans
gi eſt numer eini et con lliaapꝛopioꝛ . raaumn docennam .—————
tur. Bꝛadus ſonarum co⸗ bꝛinie efilius filia pꝛop iſimam g eee vt vl ipſe ſuce r
ſingularum p ffinitate con mitine filius itſunt patrui piſci. glaſnoredatur⸗ ,.
matſone vel a vna am ꝛina. hi. g adip e ia de ſuc.ſer
Anamni uot- Balianon bꝛinus ſob itemagne: auun ſi cognatione. arinn webeca
natrabalegaos magni:et am tertere magne De ſeruili cog us ue ga ſt⸗
lanideus gadus veſke⸗ culi fls.(Senogranſi⸗ H eſtad ſer eleopubeis
tanou⸗ Nadu⸗ ve de, filiusflia. mitaugg gnk: . Alcrtun Rad ptẽ 4 adorf,l fi.
¶Quoto. .. ꝛa tiitauus tiite Erx tranſ⸗ Iaen cogugtoel! omie Zccur⸗
onlenawen ghr ſinepos Tinforoeſſ aone⸗ cdictiqua pumitatis n
tinepotemvel neine ‚RglUexno: iſq;. et conuenien
tmin⸗ M non inueniun be⸗ os abneptiſq
daiſed Rpetonne I. P
aesvoehurveffe ln⸗

her o
1
toe

7

et. S. de capi. di. 5.

tum vnum alteri ei

tra. p̃fert enim pa/
tronuʒz fratri. vt. ff

Zercius

s omputabatur. bee vicetur mala ratio: cum magis iurepto

no qð naturalẽ cauſam intuebatur deberet computari.vt.ð. de
here ab inteſt. S. emãcipati. qᷓ ciuili. Sed dic ꝙ etiã ad alia.vt
ad tutelas et ſimilia.niſi quo ad nu Sas S. denup.S.illud. et.ff.
de niu nup.l. adoptiui.S. ſeruiles. Sed nunquid domin ex ſui
pſona ſuccedit co/
gnatis ſerui. Rñ.
non vt bic dicitur.

b ¶ Lenpoꝛa. loq bonoꝛum poſſeſſio permitti/
ruſennanus, tur non pertinere. Mam nec
charentus. ulla antiqua lege talis cogna-
nbe i tio computabatur. Sed no-
eſt donec ſerui erät ſtra conſtitutione quam ꝓiu⸗
¶eneunt. pa trepatronatus fecimus: quod
Venun aliud iusuſq; ad noſtra tẽpoꝛa ſa⸗
ſi liber factus ſer· tis obſcurum atqʒ nube ple⸗
uus iterum manu⸗/

num et undiqʒ confuſum fae

mittatur. vt.ff. vñ
rat:et hoc humanitate ſugge

cog.l. is qui cõtra

qð autẽ. quia ẽ ibi

qð ſibi mputetur. in ſeruili cõſtitutus conſoꝛtio
Beanunaul W liberum uel liberos habuerit:
cederernaturali ci ſiue ex libera ſiue ex ſeruili cõ
nſpena. yr. Soe ditionis muliere:uel contra ſi
uis et legi. heredi. mil
auten. ſtwrellione. lerua mulier ex liberouel ſer⸗
Kñ. non ſcõm Jo. Uo habuerit liberos cuiuſcun
quia pꝛetoꝛ natu⸗ .
eua inne A ſexus et ad libertatem his
batur. et tamen nõ perueniẽtibus et hi qui ex ſer
ocn ſt We Brdi uili uentrenati ſunt: libertatẽ
na Cocſus ale HMeruerunt: uel duz mmulieres
grl. erlibera. So. libere erant:et ipſiin ſeruitu
ic nouuʒ ius
ilogunuraquan⸗ ke eos habuerũt et poſtea ad
do nec facto erat libertatem pernenerunt ut hi

matrimonium ẽl k
bi quo ad bono⸗ olmnes ad ſucceſſionẽ patris

res loqtur bic quo lel matris ueniant: patrona-
ad ſucceſſines. tus iure in hac parte ſopito.
b Eleenus vpa⸗ Hos enim liberosnon ſolum
conma excluſo pa⸗ in ſuoꝛum parentuʒ ſucceſſio
nono. e bocſedn nem: ſed etiam alterum in al⸗
omnes. Itez liber
terius ſi ucceſſionem mutuaʒ
uocauimus ex illa lege ſpecia
liter eos ſuos uocãtes:ſiue ſo
li inueniantur qui in ſeruitute
nati et poſtea manumiſſi ſunt

deʒ fratri ſuo:⁊ ita
frater liberti pꝛefer
tur patrono.⁊ hoc
ſcom quoſdam. vt
bic. Sed. Jo.con

de bo. li. l. liber. et .
ff. de ſuis et le. he. benatem barentum concepti
inteſtato. e.·. ti. -. ſunt: ſiue ex eodem patre ſiue
§. ſinautem. ex eadem matre: ſiue ex aliis
i(Erxilla. ſſupia⸗ nuptiis ad ſimilitudinem eo⸗
R. e rum qui er iuſtis nuptis pcre
eb eritis . ic gati ſunt. Repetitis itaqʒ om
Onnes titu. ö. bot

rente conceſſimus:ut ſi quis

ſiue una cum aliis qui poſt li

Deſeruili cog.

tertio libꝛo Poſacretiden in ſequenti tiner, ſec alias. de ſucc.

cog. S. vltimo.et ad oꝛſi.S.ſi.
i ¶ Tradidimns.a pꝛincipio tercij libꝛi.

à Enumerauimus.vt curie datos a ananeſpatos. vt. . de bere.a b in

F. i. et. F. emancipati.

nibuſ que iam tradidimus:ap
paretnon ſemper eos quipa/
rem gradum cognationis ob
tinẽt pariter uocari:eoqʒ am⸗
pliusnec eum quidem qui ꝓ⸗
vmioꝛ ſit cognatus ſemꝑpo⸗
tioꝛem eſſe. Cuʒ enim pꝛima
cauſa ſit ſuoꝛum heredum et
eoꝛum quos inter ſuos here-

des enumerauimꝰ: apparet

ꝓnepotemuel abnepoteʒ de⸗
functi potioꝛem eſſeq;ᷓ fratrẽ

aut patrem matremq; defun⸗

cti. Cum alioquin pater qui⸗

dem et mater ut ſupꝛa quoqʒ

tradidimus pꝛimum graduʒ
cognatõnis obtineant: frater
uero ſecunduʒ:pꝛonepos au⸗

tem tercio gradu ſit cognatio

nis et abnepos quarto.necin

tereſti an poteſtate moꝛientis
fuerit an non:qui uel emanci

patus uel ex emancipato aut

ex'femineo ſexu pꝛopagatus
eſt. Amotis quoq; ſuis here
dibuset quosinter ſuosuoca

ri heredes diximus agnatus

qui iintegrum iushabet agna
tionis etiam ſi longiſſimo gra

du ſit:plerumq; potioꝛ habe

