l. eum. ⁊.l.ꝙ ſi neq;. Item ꝙ ſit certa ſpẽs.qꝛ ſi ſub incertitudine eſſet tra
dita:lʒ ſit ſpẽs:non tamen ſpectabit ſemper periculum ad emptoꝛem pu⸗
ta.vendo ſtichum aut pamphilum.pꝛimus.n.moꝛitur periculo vẽditoꝛis

4. Cen0 achin effundere. vt. ff. ð pi. ⁊ cö. rei vẽ.l. i. F. f.⁊ ſicidi
vt.ff. de contrab. emp.ſiin empti.5. penul. Item ꝙ alio modo pereat qᷓᷓ

ſurã ẽ venditoꝛis. in (Ita nunc ponit exempla.

teſtate ẽ:cũ poſſit denũciare ẽptoꝛi vt deguſtera acaptan al hot

tun
ſonen,

.
6

g .

c⸗
nope
entitc
gun⸗
tſp
Nun
nczi
iſon
et ne⸗
one
thoeie
ſuere
anpns
nflenen
tfdee
Klr
gugan
Pnli

un ſi

Non ſS

ſhonen
yrpin
iſmi
dlingi
ndanrt
cpoli
eneſyr
wmpdons
getn
lacſoit
wlspen
degttnne
aſuepe
ßn
Nant
no,

n.4,H,

dicht 4
tſpeine
ſnaog ro

tonn ente⸗

chen et

haiuin

—
1
Ggnitl
gialun
gader
Nino e
ſornn

NGn e

nͦh

cſüſe
S
vanh
ſuhons
lae
1A
a

vt certo. S. ĩ
uuAlululullluuionem acceſſerit: ad em
Aüganaen. ptoꝛis commodum peninet.
dum. Nam et cõmodũ eius eſſe dʒ

Tertius

¶Meeial um ben fr vehel on eivenid qd et deregu.
iu. m naturam. et. S. dele. pa. tu. 5. ſi.
b ¶ Henijt.i.venditus eſt.

„ —
—

c·¶ Meq; culpa.etiam talis qualis in cõmodato gra vtriuſq; ꝑ⸗
tis cõtracto venit.vt.ff.de peri.et com.rei ven.l.cuſtodiam.et.ff.

e¶ Buſcepent. ad ui periculi eſt. Qdᷣſi fuge⸗

Pr aier i rit homoqui uenijtꝰ aut ſubꝛe
res .et. f. de peri. t ptꝰ fuerit:itaut neq; dolꝰne⸗

com. rei ven.l.i. FHt. qʒ culpa uẽditoꝛis intuenerit

¶s caſus.etiam

lanfſina alpa c⸗ aniaduertendũ enit an cuſto⸗
tingens. m io.no die e traditianz
de rro⸗lzem diam eiusuſqzad mahſiane
5. vt. C. depig ac. eius uenditoꝛſuſceꝑit.ſane
qua foꝛtuinis. enim ſi ſuſcepit ad ipſiꝰperi⸗

g ( Londitione;. ſ.

furtiuam. que.ſ.ſo⸗

culum is caſuſ ꝑtinet.ſinõ ſu

n

hominem liberum pꝛo ſeruo ce
Delocatione et conductione

hi intelligitur ſi merces cõſti-

Delo.et ↄduc.

¶ Aureis tot. puta. F. m (Yoca ſacra. que ſuntiſta babes. 5. de re.

5Aummna e.s nulliage. religioſum. V
iuatis.redde ſingula ſinguł.nam pꝛiuata cðᷣtraria eſt publice⁊ ꝓ
phana ſacre et religioſe.et facit.ff.e.l.et liberi.et.l.qꝛ.et.l.liberi.

0 (258 non.id eſt quia emerit ignoꝛans.vt.ff.de pᷣhen.em.l.liberi bomi

s. De locatione
iductione.
Ocatio.ff el.i,j.
pconina a
tractatum et q ad ſententiã
q ¶ Sipcio. vt. õ. ti.. F. Pci⸗

, Ree Lee,. um autem. ac.
O cano et cõductio P- r ¶ Si merces.ſ.certa etĩ pe
Rrxrimajreſt emptioni et uẽ ¶nia numerata vt.ff. depo

ſiti. l.i. F.ſi quis ſeruuʒ.et.ff
de pꝛeſcrip. v.naturalis.S.

ditioni.¶ Ijſdẽq; iunsregu⸗

lis conſiſtunt.nam ut emptio at cum do. vnde parciariuſ
ese colonus qui partem domi⸗
et uenditio ita contrahitur ſi no reddit fructuum impꝛo⸗

de pꝛecioconuenerit:ſicet lo⸗

EI pꝛie dicitur ↄductoꝛ: immo
catio et conductioita contra⸗

ſocius magis.vt.ff.e.ſi mer
ces. .vis maioł˖:ö·
8 uidem locati.ſicut vẽ

li dño dabatur. vr ſceperit ſecuruseſt. ¶ IJdem tuta ſit. et competit locatoꝛi q ditoꝛi er vendito. ita Eptoꝛi
b ¶ Erbibere ſ; ce q; rebusintelligimꝰ ¶ tiqʒ ueroconductiactio. ¶ Etqꝗᷣ m innn.
endnase tamen uendicationemrei? cõ ſupꝛa'diximusſialieno arbi- t Bupꝛa dirimus. v..e.
itin culpa als nõ dictionem exhibere debebit trio pꝛecium pꝛomiſſuʒ fuerit y rbumo.ſfe, i merces.
. derun ralendd emptoꝛi quia ſane qui nondũ eadem ⁊ de conductione ⁊ lo = nin ziri
. R lo. in pn. que eſt ð. lem emptoꝛitr adidit: adbuc catione dicta eſſe intelligim? * m debere Peechun ine,
P s e pſe dominus eſt. dem ſitn alieno arbitrio merces p uenie.
V α i Et damni. puta ¶ Bi fulloni. eſt autez ful⸗

r ſifuerit res vendi/
„ 2 gq venditoꝛi ſubtra

cta. vel in ea datuʒ 1 nditiged » C5
ſ pommm vt tam ſub conditiõe q; pure cõ
pᷣn. buius.j.naʒ h trahi poteſt. Dub condi
Dars da pntipini tione:ueluti ſi ſtichus int᷑ cer⸗
acquit Itẽ mala. tum diem tibi placuerit: erit

videtur ꝙ in alteri
us contrahentiſ ar
bitrium conferatur

emptio:qð eſſe nõ

poteſt. vt. C. e. l. in
ementis.als in vẽ⸗
dentis. et. ff. e.l. ꝙ
ſepe. S. i. que ſũt cõ
trarie.ſed dic rẽ ip⸗

ſam hic conferri ar
bitrio emptoris:a⸗
liud ſi commertiuz

vt ſit tibi empta:ſi
vis vel pꝛecium ꝓ

iniurie actione.

, 7 PeE
enam eſt de furti et de damni milla fuerit. an de cau⸗ loqui lauat:ſiue tingit:ſiue
ſa ſi fulloni pollienda curan- pollit. Garginatoꝛ ſt qͥ fa
cta veſtimẽta reſartit:vt di/ꝰ

¶ Emptio

tibi emptusaureis tot.¶ ¶Co⸗
teʒ
publica ueluti foꝛum baſilicã

ca ſacra uel religioſa.

fruſtra quisſciens emit.
¶ Que tamen ſi pꝛo pꝛo
phanisuel pꝛiuatis deceptuſ
a uenditoꝛe emerit:habebit a
ctionem ex empto.q; non ha
bere ei liceat ut conſequatur

cꝙſua intereſt eum deceptuʒ dã tibi aliꝗs dederit: et inuicẽ
noneſſe. ( Idemiuris eſt ſi atealiã rẽutendã ſiue fuẽda d

ueſtimenta quis dederit nulla
ſtatim mercede cõſtituta.ſed
poſtea tantum daturus q̃ntũ
inter eos conuenerit:non pꝛo

quanto voles vt dictis legibus contrarijs. Item opponitur
hec dictio que hic fit non videtr conditionalis. vt.ff. e.l.iij. que
eſt contra. Sed certe ibi fuit emptus pure. ſed ſolutio debebat
ſub cõditione fieri.at hic ſub conditõne facta fuit.vndenon pᷣt
uuhlen niſi impleta conditione.yt.ff. e.venditio.in pnincipio.ac
ius.

daue:aut ſarcinatoꝛi ſartiẽda veſtimẽta reſar
cemus.ſj.dðeman.in fſi.

pꝛius re non ſecuta.id ẽ nõ
dum tradita ad reaptandũ
actio non daret᷑. vt. C. ð re⸗
rum.pmu.ex placito.

pꝛie locatio et conductiointel e liomme auaſler nono
ligitur:ſed eonomine actõp ſſc. v. cl.
Iſſcnptis uerbis datur.Pꝛe b ebis. ſ. man. F. . 5.SS

diſtingue an certa merces ĩ⸗
teruenerit:ettunc agitur lo
cati.vt.S.e.in pᷣn.aut incer

terea ſicut uulgo querebatur
an permutatis rebus emptio
et uẽditio ↄthitur:ita q̃ri ſole
bat de ↄductiõe ⁊ locatione ſi
foꝛterẽ aliquã utẽdã ſiue fruö

bic.aut nulla:et tũc eſt mã/
datum. vt. ff. de pꝛeſcri. v. ſi
tibi pollienda.& in ↄꝛio.
c ¶ Aulgo. querebat. vt.ẽ.
ti.i. . item pꝛecium.

impꝛopꝛie ponit᷑ vt ſequit᷑.

e wos perit. ſua culpa.als non tenetur cum vtriuſq; gratia contractũ
ſit. vt hic. et. ff. de pꝛeſcnip. ver. ſi gratuitam. 5. ſi marganitas. et.ff. cõ. ſi vt
certo. S. nunc videndum.
¶ Mon fuit. bo na ratio.vt.S.qui.mo.recon.ob.S.cõmodati.
g Pꝛeſcriptis verbis.que cõpetit ex ↄctibꝰtribuſ innoĩatis.do vt des.
facio vt facias.do yt heiad. vtiſ. depꝛeſatip. ver.naturalis H. .. c i.

5Poſtea. no. poſtea. nam

ta:et tũc pᷣſcri.vᷣ.agitur.vt

oues commod arenk

als datur er pactis incontinenti appoſitis. vt. E. dere. mu. rebus als

—

datur quando dubiñ
et.l. ij. et.iij. et. iiij. ĩc.

K ¶ Aenditio.ſ.ex vna pte
l¶ Et conductio.ſ.ex alia

batur cum talis datio alie⸗

P EEE
q ( Redditus.in ſpecie.
r

natio ſit. vt in aut᷑.de nõ ali
enan.S.alienationis.col.ij.
qð locatio non facit.vt.ff. e
l.nõ ſolet.

tur cũ mercedem ſoluere te⸗

—

o ¶ Perpetuo. aliter accipit

vt. ſt p ſo. &i.
denſio. in pecunia.

lien auerit. cum multi

ſüũt modi alienãdi. vt.ff. de

publi.l.ᷣiij.et.iiij.et.v.et.vj.

interdum in tertiã ꝑſonam
vel gen erationem:cũ om̃ia
pacta ſuper hoc contractu
babita valeant. vt. ſ. ꝓxi.
ſed eccleſia dat in emphi.vſ
q; ad tertiam gen eratione⸗
tantuʒ. vt in aut᷑.de nõ ali.
colla.ij.F.emphi.vel vt pu/
to etiam in perpetuum da⸗

bit vt quilibet pꝛiuatus.vt
Hic. et in aut᷑.de non ali.em⸗
pbi. S.licentiam. col. ix.
8enoniana. vt. C. de iuĩ

ſterilia dabantur. vt melio⸗

rarent᷑.ſed hodie nõ tm̃ ſte
rilia dantur ſed etiam ferti⸗

lia:niſi in eccleſia que ſola

dat ea que congrua vident᷑
iconomo et alijs guberna/

toꝛibus eccleſie.ſic. C. de ſa

croſan. ec.aut᷑.ꝑpetuo q;.

p Meobnam. agitur ergo
1.

condictione ex.l.ad omnia

obſeruanda que conueniũt
ſed nunquid emphi.poteſt

„

Atruz emptio. qd vide-

eſt de noĩe contractus.vt.ff. de pꝛeſcrip.v.l.i.S.ſi.

h ¶aeo autem. hiſdem regulet queſtionibꝰ cõ ſiſtunt. multa ergo bñt in
ter ſe cola. i Aliquã. als non eſt in Ira aliqum.

acceperit et placuit non eẽlo⸗
cationem et conductioneʒ:ſʒ
pꝛopꝛium genus eſſe cont᷑ctꝰ

ueluti ſi cim unuʒ quis bouẽ

haberet:et uicinus eius unuʒ

n Et cõductio.qð videba

8 ¶ Afferreliceat. interdum
autem dakt ad certũ tempuſ

t (Emphiteoſeos. emphi
grxece latine dici᷑ melioꝛatõ
hoc ideo.quia olim tantuʒ

alij dare in emphi. rñ. ſic. vt in

placuerit inter eosut per de⸗
nos dies inuicem boues com

modarent ut opus facerent .
et apud alteruʒ bos perijt:ne

q;locati:neq; conducti:neq;

commodati competit actio.
quia non fuit commodatum

gratuitum ueruʒ pꝛeſ. criptis?
ſuerbis agẽdũ eſt.

Adeoꝰ
autem aliquam familiaritateʒ
inter ſe uidentur habere em/
ptioet uenditio Iteʒ locatõ

penſio.ſed ibi in pecunia tm̃.vt hicſcripſimꝰ. Item hic poſſidet
naturaliter ſicut fructuanius. vt. ff. de acqui. poſ. naturaliter. ſefs
cõductoꝛ nõ.vt.C.cõia.de vſu.l.i.item hic habet dominiũ vtile
ſed cõductoꝛ nõ.vt. ff. e.l.non ſolet.item hic ᷣctus fit in immobi
libus tantũ:ille etiam in mobilibꝰ.vt in aut᷑.de ali.et em.S.licen

catio ⁊ a abuſdã uẽditio eſſia
bat᷑ lexʒenõiana lata ẽꝗqᷓ ẽphi
teoſeos contractꝰpꝛopꝛiãvſta
tuit naturam:neqʒ adlocati⸗
onem neq; ad uenditionẽ in⸗
clinanteʒ.ſed ſuiſ pactionibꝰ

fulciendam. et ſi quidem ali⸗

quid pactum fuerit hicita ob
tinere acſi naturalis eſſet con
tractus. Sinauteʒ nihil de pe

riculo rei fuerit pactum:tũc ſi

quidem totius rei interitusac

ceſſit ad dominum ſuperhoc

redundare penculuʒ. Sinau⸗
tem particularis ad emphite
otecariuʒ huiuſmodi damnũ
uenire quoiure utimur

et conductiout in quibuſda,ʒ ¶ Item equentur ſi cum au

cauſis queri ſoleat:utruʒ em
ptioet uenditio contrahatur.
an locatio et conductio:ut ec
ce depꝛedijsque perpetuo ꝗ

buſdam fruenda traduntur:
ut qʒdiu penſioꝰſiue reddituſ

pꝛeſtetur pꝛo his domino:ne
qʒ ipſi conductoꝛi:neq; here
di eiuſ cuiue conductoꝛhereſ

ueeiuſ id pꝛecium uendiderit
aut donauerit:aut dotis noĩe
dederit:alioue quocunqʒ mo
do alienauerit afferreꝰliceat.

ſʒ talis contractusqꝛinter ue⸗

tereſ dubitabat᷑ agbuſdã lo⸗

vaͤre in enp boc. S. etin aut. denon alie. aut per. F. alie
nationis.collł.ij. Item nunquidillud vtile dominium quod ſoluʒ habʒ

tranſfertur in eum. rñi.ſic. cum rei ven. vtilis.ſibi detur.vt.ff.ſi ag.vec.l.i.
et.iij. Sed qualiter aget pꝛimus empbiteo. contra ſecundum vt eum ex/
pellat.rñ.rei ven.que licet de iure ſibi non competat.exceptio tamen op⸗

poni non poteſt. quia replicaretur. et ſic non dominus dominuʒ vicit. vt

¶Q. detranſac. vbi de facto tantum agitur et vincit.vt.ff. de excep.rei iu.
ſi quis rem. Vel verius agat pꝛeſcrip.ver.vel dic ex legeenonis ad mer

cedem.ga.—

x(Ead locationem. immo differt in. vij. nam bic etiam in ſpecie pꝛeſtatur as punctũ in dictioneſuo.

rifice ticius cõuenerit ut is ex
auro certi põderis certeqʒ foꝛ
me anulos faceret et accipet:
uerbi gratia decem aureos:u⸗
trum emptio et uenditio an lo
catio ⁊ ↄductio ↄtrahiuideat᷑

CLaſſiꝰait:materie ꝗdẽ ẽptõʒ
⁊uẽditõnẽ ↄthi:oꝑe aũt loca
tionẽ ⁊ↄductiõeʒ.Sʒ placuit
tm̃ ẽptionẽ ⁊ uenditionẽ ↄthi
ꝙ ſiticiꝰſuũ aurũ dederit meꝛ
cede ꝓ opꝑa cõſtituta:dubium

nõ eſt ꝗn locatio ⁊ ↄductio ſit
Conductoꝛ autẽ oia ſᷣm legẽ

cõductionis facere debet:etſi

.et. E. e.l. I.

e¶ AUnmur. ſunt ⁊ alia duo naturalia ſiue tacita pacta in bo

tiam. coll.ix. item H

agitur ↄdicti. ex.l.
ibi ex ↄducto.item

eſt hic Zctus iuris
ciuilis:ille naturał
vt hic dicitur. itẽ hᷣ
in ſcp tura:ille etiã
ſine ea. vt. C. de iu⸗
re emphi.l.i. et. ö.ð
ob. ex ↄſenſu.et.ẽ.
e. in pᷣnci.

y¶ Ad venditionẽ
quia bic penſio pꝛe
ſtatur:ibi reſ libere
tranſit. itez ob boc
res reuocat᷑.ſed ab
emptoꝛe nõ per vẽ⸗
ditoꝛẽ. vt. C. de rei
ven.l.inciuile.item
bic vtile tranſit do
minium ibi directũ
traditionen. .
5 Maturaliſ..id eſt
iuregen. qd natura
li ratione eſt indu⸗
ctum. vt. S. de iure
na. S. ꝙ vero. h em̃
ẽ de iure ciuili. et vt
als. ſ. de ac. F. deo⸗
ſtituta.

2

ſionez non babeat

b Warculeerk
megietatis vel mi⸗
nus ſᷣm.m. et io.ar
gu. ff. de vſufr. etiã.
et de ver. ſt. nomẽ ſi
liarum. S. poꝛtioniſ
et. ff. de dam. infec.
inter quos.S. dãni
et deð. em. domuz
NMNoſ dicimus ſi ali
quid ẽt pauꝝreman
ſit dã nũemphiteo⸗
te eſſe. argu. buius.

ctra

ctatu. vt de reijciendo emphiteotam ſi non ſoluerit penſionem ꝑ
tennium. vt. L. e. l. i. F. l. et in aut. de non alie. 5. ſcire. coll. ij. in
emphiteota autem eccleſia ſine colono pꝛiuati:dic vt ibi. no. ſc; P
biennium. Item et ſi velit emphiteota vendere ꝙ dſo pᷣmo de“½

nungare debet. vt. L. e.l. fi. F.i. dD

tẽ querit᷑ ſuo.ſ.artiſicis

e ¶ Foꝛme. ſ. demoͤſtrate. ſz qd ſi certa non eſt materia demonſtra
ta. tñ. non intereſt. vt. ff. de Z. emp.cõuenit.et.l.ſabinus.vel faci

e ¶ Eõductoꝛ.legẽ.ipacta.vt.ſf.

Hõðü H

Delocs. :condu. Delocte.
DWZ fuiſſe capitale.
MM ff. e. ſi non Aaele nac⸗eeFunns.
d. r mt. f Kaus vteluras poſt mon bo p (£ enn e ſelliertalig damni. ſilueruzivnarein
i. F. ſi ↄuenerit. conductoꝛ agi 4 C . ſcilicet pars luq enn dita fiat. vt ſi lu otigerit: vt
oſtti.l.. F. ſi econtra.nam extia. ſcilicet utatio hic erpedita num onigenit: vt
e⸗ * e pneſeng igan e⸗ e.ex conducto. ſic exponitur. vt. ff. e. ſi . dlla ad nainm domp lia vero wotnum⸗ lucruʒ
tobi = Kalg fiat locatio:nõ ſuneraſenn us in dnashen
ſen ¶ Dui p v r nam cuvt res . . in tertiam p ;
n 54 erces. 5. qui columinam mneãt: damni terti enrulrs in titt lucri:ſi re
rl vẽit exactiſſima. vt . artespertineãt:dða SS tnderns l ſupere
fon Krrand S. quid in lege pꝛetermiſſi nurfi ad ſeium due Penee is glim du bun quen
ns nunc viden r: quidi h Pꝛeſta :lucri tertia: an rata drt ferre deber i rebu ci⸗
ntal g pprleponunt. rid exequo ⁊ von Te⸗ ni:lucr n tedee ¶Quin⸗ erſunt tantum vn 2 r1 n
i dnr c chai pñt re debet. Qui Meancin : haberi H naturaʒ ſo Farmh: enonats aiünte vt
dAnnan zao⸗ ueſlinend merceclen ad eus as ralem Pactionem cẽ Vernus hirenns bi
b ¶¶ Amilerit. 5 aut iumenti merce ſto⸗ cietatis ta Lobidnõeſſera- . eruius. hic iderur. vt
25nuiderinõ poterat aut pꝛomiſit: ler euſtimar Seruius ſu m ius. ſed non eſt v
Balnd roren dit a is deſideratur qualem tam habendaʒ. Seru ff.e.l. mutlus. efacto boc
ſed dedane dia talis deſiderat erfamili- tam habendaʒ. Sen õ n
yr ſe . le am⸗ tam Ha ius ſententia p ? renon poſſe ſeiliet ro
n oͤducroꝛe di diligentiſſimus pat n picuscuiusſenten ſepe qʒ eénon po ſitĩ eadem ſo
pe⸗ tatis. ſecꝰ in wen ſi di ge⸗ s adhibet: quam luit cõtra ſentit:quia nnum ⁊ lucrum num lucro
bet vt. L. de vſu ibi as ſuis rebus iquo caſu foꝛ- lui ita pꝛecioſa eſt opera erorenn dom damno§
e dna Lie⸗ viet ſern volahocaſi re uchzi pae eosiuſtum ſi it . dcearan ri dr. et
6 ſir reiaunent e in ſocietare: ute in ſocieta⸗ duco in
ri⸗ Ae. nutocamn teinan ebitur. in ſocie melioꝛi in ſocieta- ſ.e 5. adeo.
.vt. ₰.. ontenel „ nditione re
d k Suceadit n, ſtinenca ennonte ctoꝛe itra conditionen aʒ Tita coi
ten e. viam. ſed m lte doꝛtuo con ucte ſ tem admitti¶N 2 dubita
n nente ſcholan vkt⸗ Ee uctionishereſ ocietatem nond ,
Pereh ain eten tneoejannde in conductio Raatate⸗ pecunum t Eragebefaenia,⸗
Loteit. ctionis: ſz eius eo ſe e. jferat: 7 ne e tunc demum locü
— agunsgbi ne ſuccedit. l eiglteins os oſunnene ſit batu grelins nerr
N lz vbi cer lucrum ite ſcuius pꝛo ere vel induſtni e⸗
unn gue pꝛeuaiz ä e licuius pꝛo ap fuenit.. ſi ve⸗
ona eligitu H iiſa era ali = ff. e. ſi non fu .
nu n haten ſoluitur. 2₰ ſocietate. quia ſepeobe Er* adeo 60 blaenerr ven Buo. n ſo⸗
l — ire pecunia ualet ¶ rẽtiam o etas iit fraternitan a
auemende he rinccuendne eeirnür
H . m qua nre:ut q nen: maxin ꝛiure con⸗
Defocfetate R mm bonoꝛun er nitpoſſeconuei damno nõ J0.5 modeleinenen wai
eſocietate. Ru ſpecialiter ferat ð dam . entionis valent ſig
ene ead b alicnins enpaamen uod'zipſuʒ ſerni nennonie. depoſili. i
ud Zanllun duoi. ppenunk⸗gurunles manct* oct ibi eſtins⸗ Warre non wrn aleckle,
dlutinuencrid be neg ndendoꝛum emen uit: quod tamen ita onna. ſi non fuent. 5.fiñ.
beit oꝛem queſtũ mqʒ aut olei aut u di⸗- pottet: ut ſi in a lllatum ſit Waegrfettnef dietnd
oidessſon doꝛumoa di uendendi- poꝛtet adamnum illatum „AEorodtmoaſ.
mencd uend aliqua ione facta ſolum epꝛoruno cauaunu.
i frumenti ſinihil de b malt ſatione facta ſo Ahochp nienter.i.ↄueniẽs
Etquidem nominati coinpell atone relligaturlu 1 Fenine⸗ uam dirit. . e.
ii ſ(ſſch. damni nominaii ſupereſt intelligaturl⸗ fnaſſied
i Socdetatẽ —— equales ſcilicʒ ared. luude⸗ hrci en laienan normfe
umn..conuenerint: Tin damno ſſen eſſt. a cauſa parſ fue v en Selchum ſeife dae
ſ . S: nla indamnd ſt: ſiinun uti in ſolo lucro ronem 9: .fami. herc. ſi
bi Peſſe F f enli. F. antur ¶ H ſi expꝛeſſe erpꝛeſſa: ueluti in ſol ne a tepopn ar F.ſf deli.
nß ealer: naz boc ſpectantu he ſeruari de⸗ eipecnd in altera lia. 5.itp odiſſime. ⁊.ff.
F. i. 2 . . L . amno. „ oſtbu.l.comodu. ene. ge
gi ſcil .5. nta tu. int partes! E 4 uel iſolod qʒ in quo pontou. l. n. 7.ff. dene. ge.
nomen. l. tot fuer m un 5dubinʒz guc; . loca.l. ea.i.tñ.
4 ſrriraten ad vnam bent. Mec cinm tea ntn rOo omiſt 3 ſnue eandeʒ Par⸗ ſi quis eorri. rcaunc,
. ren ſ di. Item fuit quin ualeat eo nt: ut ad pꝛeterm E ¶ anet autẽ ſAeucran non ablenti.
1KEe; ſi duoĩter ſe pacti ſi nies t tem ſeinan: donec in eo⸗ vieſhe racis gani.
n aly ſimplici quidem due partes e letas eouſqʒ r llideidem eſt iime
um bonoꝝ ei numquidem n ſocieta craue? H 3 ⁊ ſi ex
ka we ſee lecorn r HH . nni pertineant ada dem conſenſu perſeuet ig-⸗ pe utnolrmb dnz vrd
Gunat-. lium pentineat tione auaſti nuraein n ſoluitur ſ. den⸗ ne Liebeo. k ij
.4 Aacete „ff. . ane conuen õäü uenit lociet⸗ ſi aui al⸗ ſoaus. 5. fi.
1 Equales . ſic. ff illa ſan 37 re ſi quis
4 ,(rara ne, eſt: ſi ticius ⁊ ſeius ſonn tas.( Sed plane ſiq
egee ee venge⸗ cti ſunt: ut ad ticiuʒ
inſt u. F. ira demũ.

=

etiaʒ ex pacto.vt.ff.e.l.adeo
T.l.nemo.niſi in ſocietateve
ctigalium. vt. ff. e.l. verum.
.F. in beredem. et.l. adeo.i.
r.⁊ niſi denuo conſentiant
vVt. ff. e.l. plane.
¶ Ntem ſi alicuiꝰ rei. vt duo
tabernarij de vendendo vi⸗
nũ in foꝛo.

g ¶ Publicatione. quepubli

catio fit ꝑꝑ delicta. vt.ff. de
bo.dã.l.i..fiiñ.

b (Alius. ſ. fiſcus.

¶ Pꝛo moꝛtuo. ſic.ff. e. actõ

ne. F. publicatione.

k (Hẽétur. Sed quid ſi bic

ſoci cuius bona publicata
ſunt rõne oꝑis ſocius erat ſi

ren:quod eẽ põt.vt.S. eo.F.

nam ⁊ ita.Rñ.idem cũ liber
tatem vel vitã vel ciuitatem
amittat. vt.ff. de bo. dã. l. i.

cere põt.ne in carcereʒ detru
dat᷑.vt.j.de act. .fi.⁊.C.de
ceſ.bo.liil.
m Debita.qꝛ fiſco vel pꝛi⸗
uatis debebat. vt. ff. e. actio
u ¶Aeneat.i. vendatur.
o ( Sed boc caſu.q.di. non
ſicut ſuperioꝛi ꝓxi.ſ.qñ bõa
fuerũt publicata.nã viuens
⁊ in ciuitate exñs ſibi poſte/
gacquirere põt.vt.ff.de ceſſ.
bo. J. v.
p ¶ Socius. actione que eſt
directa ab vrraq; parte. vt

j. de pe.te. li. F. ex quibꝰ.⁊ fi-/

nita ſocietate naſcitur. vt. ¶
e.tam diu.niſi in caſu. vt.ff.
e.actione.S.nonnunqᷓ;.

¶ Ntem ſi alicuius rei cõtra⸗
cta ſit ſocietas ⁊ finis negocij)

ſ. ꝓxi.S.innuitur.in f.
enütenentasͤ ,,

locum alius ſi

ro aliud lucrifaciat quod non
captauerit ad ipſum ſoluʒ ꝑ⸗

ſtinet. Ei uero cui renunciatũ

eſt quicquid omninopoſt re⸗

uitur: adhuc ſocietas etiam
moꝛte ſocij:quia qui ſocieta⸗
te m contrahit certam perſo⸗
nam ſibi eligit. Sed ⁊ ſi con⸗
ſenſu pluriũ ſocietas contra/
cta ſit moꝛte unius ſoluitur:⁊
ſi plures ſuperſint niſiĩ coeũ⸗
da ſocietate aliter cõuenerit.

impoſitus eſt finitur ſocietas

ſcilicet ſi uniuerſa bona ſocij

publicentur. Mam cuʒ in eiꝰ

exſocij smole ðᷣbiti pꝛegraua
tus bonis ſuisceſſerit:⁊ ideo
pꝛopter bona publica aut pꝛi⸗
uata debita ſubſtantia eius
ueneat :ſoluitur ſocietas:ſʒ
hoc caſu ſiadhuc conſentiãt

in ſocie tatem: noua uidetur

ꝗ ¶ PHaſſus. qui de ſolo dolo tenetx lata culpa qᷓ dolum repſitat. vt. ſ de
poſi.l.ꝙ nerua. ⁊.ff.ſi quis te li. eẽ. iuſ.l... . non aũt.
. Kenar nin alter tanta culpa pſtiterit q;ta x iſte x affen ʒ par danũ quo

caſu ↄpenſat culpa.Itẽ dolus cũ dolo. vt. ff. de cõpen. ſi ambo. 7 de do /

—.—

cõtra⸗

pe nomine teneri eum. Cul

pa autem nonad exactiſſimã
diligentiam dirigenda eſt.
¶ Sufficit enim talem diligẽ
nunciatam ſocietatem acqui tiam cõibus rebus adhibere
ritur ſoli conceditur. ¶ Sol

ſocium:qualem in ſuisrebuſ
adhibere ſoletꝰ. Maʒ qui pa
rum diligentem ſociuʒ ſibi aſ
ſumit:ðe ſequeni debet:hoc
eſt ſibi imputaredebet.

BDemandato.
Andatum contra
hitur quinqʒ mõis
ſiue ſua tantuʒ gra

tia aliquis tibi mandet: ſiue
poſitus eſt ocietas ſua ⁊ tua:ſiue aliena tm̃: ſiue
¶ Publicatiõe quoq; diſtra ſua ⁊ aliena:ſiue tua ⁊ aliena
hi ſocietatem manifeſtum eſt At ſitua tantum gratia man

datum ſit: ſuperuacuũẽ man
datum:⁊ ob id nulla ex eoob

50
tenet. vt.ff. e.ſi remun erandi.ꝗ.i.

t ꝓpmoꝛ ligatio: nec mandatiiteruos

tuohabeture. ¶ Itez li quis naſcitur actio. Mandãtis

atis
tm̃ gra inteenit mandatum
leluti ſi quis tibi mandet ut
negocia eiꝰ gereres uelut fÜ⸗
dum eiemeres:uelut pꝛo eo
ſponderes. ¶ Lua gr̃a ⁊ mã
dantis: ueluti ſi mandet tibi
ut pecuniã ſubuſunis crede-

to

l mandatuz
Meſt officluz

gratuito ab eo qui
ſuſcepit exbibendũ
niſt. n. fiat gratis i⸗
cipit eẽ locatio ſi nõ
erat facturus.alł.ta
le factum iõq; loca
ri ↄſueuit. vt. .e. .
fi. ⁊ fit ꝑx verbum ro
go: volo: mando:

ſupplico.⁊ ſimilia.
x ¶ Quinq;. iĩmo vi

detur ꝙ. vi. vt ſeqͤt
ſʒ dic. v. ſqz obliga⸗
toꝛijs.vltimum eni
non eſt obligatoꝛi /
um. vltimuz eniʒ eſt
qñ tãtuʒ tua gratia
non eſt obligator /

fi. Item ßm Joã. ẽ

quoddam alið.vi.

obligatoꝛiuz: vt cũ
ſua gra ⁊ tua ⁊ alie

3 (Zoro⸗ olum. ⁊ boc expᷣſſo. vt.ff e.l. ij. S.i. als 5. vt. f. e. nec adiecet. lo.l. ſiduo. [(Solet. añ Hctam ſocletatẽ: in boc diſere
2 EE ukhacat iauſccn ſe icr ui au npol a ftanius H„. er cn are — rin bſel et a Sparf, ad gewa ſ
a eanaſur. ſe H rrreges. SF. non tantum. , aſ.de
b (¶onceditur. no. v.modos ſoluende ſocietatis bic ⁊ ſequentibus q̃ttu ¶ Quipaꝝ.ſic.ð.qui.mo.re cõ. ob. . pꝛeteres·
oꝛ.F. ſunt ⁊ alia duo vt inter . Gäü . tDe mãdato. ob⸗/
. enprlonene Botnrg Mnc Uatonum. lee
ciuiliuz. vt. ff. e. ven. F. penl. — E — BSbuntur: alie ve:
Ite aiz ab oninr ais lide in hoc renunciauerit ſoci incipere ſocietas. ¶ Socius lie lfis: alie conſe⸗
nouandi:vel iudiciũ cuʒ ali⸗ 1 ron, ſwrs 1 nimnme ſ4lu. vt. 8. de ob. item
quo dico aĩo nousdi vrff. Etati ut obueniens aliquod lu ſocioutrum eonomine tanti carreite Knin:
eactioue. rf. (qiuũ ſolus habeat: ueluti ſito⸗ teneatur pꝛo ſocio actione: ſi alieꝑ venditionen
olut mour deni toꝛum bonoxſ. oci n; ab ali quid dolo commiſenit ſicutiſ leß loera cdu⸗
dato. vt. f. bis qui no. iſa. quo hefs eẽt relict ihocrenũ qui ðᷣponi apud ſe paſſus ẽ: Alieꝑ mandati: vt
aluntellud. ccialentt ſodetati ut heredita an etiaʒ culpeideſt deſidie at 5deob roonſen/
Panackaustrrourat tem ſolus lucrifaceret: cogit q; negligentie nomine queſi- Pimus oirirnnnns
ter ſupſtites:ẽt vno moꝛien· hoc lucrum cõicare.ſiegd ue tuʒ eſt:pꝛeualuit tamen ⁊ cll quano.ſ.demãda/
te:non aũt ad heredẽ trãſit 94 o

na aliquis tibimã⸗

dat vt emas fundũ

Hien pꝛo te ⁊ ticio

tem vltimum põt

dici. vij. modis. Et
ſi ꝓcuratoꝛ.F. ſi tu⸗
toꝛes.vbi tutoꝛ mã

dat ↄtutoꝛi ſuo: vt
ſeruum neceſſariuz

cmat pupillo. 2 ſic

gratia mandantis
7 mandatanij ⁊ pu

pilli eontrabit ma /

V ¶ Obligatio. niſi dol c calliditas intcedt. pt.f dere iu. oflij
Pandãtis gereres.⁊ tunc qꝛ ſuſcepit mandatũ:non qꝛ geſſt

⁊ (Lug gfo. ſub yſuf in bocẽ ynlitas mutantis: ppter pſuran

— — —

ſrnn
ſdeni

Zue

☚

ttfii
Nchans
Ebben
ngune,
Cannoſe
nnsatn

a

etſe

orn

ornnnt
otſl
lii.

gg ine

ſclis
inmond
bligan

uzenit

agt
dblipen
fenliß
in i
nelog
oinzKd
umetkn
otſfn
mmsſu
otentn
inungt
zodts
. Nt
nſiin

hiſetnn

wiſoe

acni

AE
tutts
n en.

cbend

fe 6ℳ
S

Teritus

lucrũ. Sed cõtra.ff. de vſur.cũ quidã.S.ſi pupillo.in fi. Sed ibi

e¶¶ Mandet. ſq ſi ·

deiuſſoꝛ: et hoc ca⸗
ſu agetur contra ſi
deiuſſoꝛẽ mandan
tẽ actione mãdati.
nõ ex ſtipulatione
pꝛima:ſi nouandi
animo hoc manda
tũ interceſſit. vt. ff.
e.ſi mandato meo.
in fi.l.ft autem non
innou andi animo
agit᷑ ex pꝛima cau⸗
ſa. vt. ff. de ꝓcur. li
cet. S. ea obligatio
in fine.

d (Gug et aliena

mandet. hic agipo
teſt duabus ac. mã
dati. ſ. cötra mãdã
tẽ.et neg.geſ.ↄtra
ticiũ )̊ quẽ dat᷑ ma
dati. vt. C. deneg.

(Yrederes. äm

dauit.

f(Eua gracia bie

autem addunt do/
ctoꝛes.vi.mõs.qðᷣ
dic. vt. S. e.in pꝛin.
in glo.ĩmo videtur
Lc. in fi. glo.

neri.fallit tñ in caſt
bus qui his legibꝰ
dicunk. vt. ff. de do
lo.ꝙ ſi cũ ſcires.et
ff. de pſene.l. ij. ſed

certe ibi fuit frau⸗

dulentum conſiliũ
vt. ff. de re. iur. l. cõ
ſilij. Item fallit. vt
ff.ad.l.acquitł᷑.l.li⸗
ber bomo.i.Rñ. et

ff. de iniur. l. nõ ſo/

lum. in pꝛin. et.l. ꝓ
culꝰ.et.ff. ꝙ vi aut
clam.ſemper.S.i.⁊
ff. de fur. ſi qs vxo/
de ſer. coꝛ.l.i.i.rñ. ⁊

§. perſua dere. ſed

debet ſubaudiri tm̃. Vel dic:nõ ſunt ꝓpter lucrum inducte.ſ.pꝛin
apaliter vt ibi. ſecundario tñ ſic vt hic dictur.
Ei. puta ꝓcnratoꝛi mandantis. Accurſius.
pſius.i.mãdãtis.et in boc eſt vtilitas mãdantis.

res ei quiin rem ipiusmutua⸗

retur.aut ſiuolẽtete agere cũ

eo ex fideiuſſoꝛia cauſa man/

det tibiut cum reo agas peri⸗
culomandantis: ul ut ipſius
periculo ſtipulerisab eo queʒ

buerat. Nliena auteʒ cauſa in
teruenit mandatũ ueluti ſi ti⸗
bimandet ut ticii negocia ge

reres: uel ut ticio funduʒ eme/
res:uel ut ꝓticio ſponderes.
Sua eet aliena ueluti ſi de cõi⸗

bus ſuis et ticii negociis gerẽ⸗

dis tibi mãdet: uelut ſibi etti
cio fundũ emeres:ul ut ꝓeo⸗

ticio ſpõderes. QQua et aliena
ueluti ſitibi mãdet ut ticio ſbſᷣ
nſuris crederes ꝙ ſi ſineuſu
ris pecuniam crederes aliena
tantũ gracia intercedit mãda⸗
tum. Zuaſtantuʒ gracia inter

uenit mandatum: ueluti ſitibi
s (Eroſilio. nota?? Mandet ut pecuniastuasĩem
bonã regulam qu? 1
de conſilio non te⸗

ptiones potius pꝛedioꝛuʒ col⸗
loces:qᷓ; feneres:uel ex diuer⸗

ſo:ut pecunias tuas feneres

potius q; in emptione pꝛedio

rum colloces.cuiꝰ generismã
datum magisconſiliuʒ qʒ mã

datum eſt:et ob id non eſt ob⸗
ligatoꝛium:quia nemo exÄ con

ſilio mandati obligatur etiaʒ

——

ſinon expediat ei cni manda⸗

tur. cũ liberum cniqʒ ſit apud

ſe exploꝛare:an expediat con⸗

oc in maleſicijs: ideo nõ datur man.tenetur tamen vel de dolo
vel alijs actionibus. Item alias facturus non erat in pꝛedictis
caſibus: alias obtinet bec regula. vt bic.et.ff. e.l. ſi remun erandi
H. plane. Sed certe nec his caſibus videturteneri.vt.j. pꝛoxi.F.
Sed dic non teneturilli cui tale cõſiliũ pᷣſtatur. vt ibi.ſ illi in cu
ius leſionem cõſuluit. vt bic dicimꝰ. AUnde dici poteſt ꝙ nec bis

Demandato.

caſibus fallit dicta regula:cũ dicat nõ teneri illi. ſ. cui caſtliũ pſtitũ eſt ni

ſi in caſu illius legis.ff.

h ¶ Mandati.ſcilicet actione.

de dolo ſi cũ ſcires. et illius.l.ff. de ꝓſene.l.ij.

i ¶ Aberũ.ſq; ſuſcepto cõſilio:ſʒ ſuſcepto mandato neceſſe eſt conſũmari
ſcðᷣm Jo.niſi congruo tempoꝛe renũciet.yt.j.e.O.mandatũ.et.ff.e.man⸗

ſilium. Itaq;z ſi occioſam pẽ

cuniam domite habenteʒ hoꝛ

tatus fuerit aliquisut rẽ eme⸗/

res aliquam uel eam crederes
qʒuisnõexpediat eẽtibi emil
ſe uel credidiſſe:non tamen ti

tibidelegeritiĩid quod tibi de bimandati tenetur. Et adeo

hecita ſuntut queſitum ſit an
mandati teneatur qui manda
uit tibi ut pecuniam ticio fene

rares:ſed obtinuit ſabini ſen⸗

tentia obligatoꝛiũ eſſe in hoc
caſu mandatum:quia non ali
ter ticio credid ſſes q̃m ſi tibi

mancatum eſſ. et Gllud quo-

qʒ mandatũnon eſt obligato-

⸗ — = —
——

rium quod contra bonos mo-

res eſt:ueluti ſi ticius de fur⸗
to aut de dãno facẽdoaut de
iniunia facienda mandet tibi.
licet cnim penã iſtius factino
mine pꝛeſtiteris: nõ tamenul
lam babelnen us ticiumꝰ

actionẽiꝗs qui exequitur mã

datum non debet excedere fi⸗
nes mãdati .ut ecce ſiquisuſ
q; ad centum aureos manda⸗
uerit tibi ut fundũ emeres uel
ut ꝓ ticio ſponderesneqʒ plu
ris emere debesneq;ʒ in ampli
oꝛem pecuniam fideiubere.a⸗
lioquin non habebis cũeomã
dati actionem. Adeoquidem
ut ſabino et caſſio placuerit e⸗

tiam ſi uſq; ad centum aure⸗

os cuʒ eoagere uolueris inuti

d

dauero. F. fl.et. ff. cmo. l. in
cõmodatum.S. ſicut.

le ¶ Itaq; ocioſaʒ.nõ aliter

boc eſſe videt᷑ pꝛo opi.pla.
qui dixit duo.ſ.vbi conſulo
certe ꝑ[ſone mutuari:teneoꝛ
ita demũ ſi alias facturus
nõ eras.vbi aũt nõ eſt deſi⸗

grnata pſona non teneoꝛ eti

am ſi alias faqurus non e⸗
ras. Sed Jo. in vtroq; ca
ſu dicit cõtra. nã pꝛimo idi/
ſticte teneoꝛ:ſiue alias eras
mutuaturus ſiue nõ.ſecun⸗
do autem cũ diſtinctiõe: nõ
alias.xet facit ꝓ eo.ff. e. ſi re
munerandi.S.plane.S.e.F.

tua łt aliena.in fine.⁊.ff.

..

ne. geſ. l. iij. in fl. et. l. iiij. n
ob. qð bic dicit. qꝛ et ſi aliaſ
etiã facturus erat:tenet᷑ qui
mandauit:vt dictum eſt. vñ
poteſt ſubaudiri maxiĩe. qꝛ
non S
¶Gllud quoq;ʒ. obligato⸗
rum. etiam ſi iuramentũ in⸗/

K .

tercederet.vt in auten.vt ſce

nicas non ſolũ.j.i.col.ij.et
facit.ad hũc.s.ff.e.ſi remu⸗
nerandi.S.rei turpis.et.l.ſi
mandauero.S.qui edem. et
ff. ð arbi. l. ſi cum dies. S. in
compꝛomiſſo.et.õ.de inuti.
ſtipu.S. ꝙ turpi. et. ff. de ver
bo.oblig.l.generaliter. et.l.
ſe. et. ff. de condi.inſtitu. con
ditiones..

m oꝛes. bic querit d

ſi mandaui tibi vt illi nomi
ne meo iniuriã ĩferes: an te⸗
neoꝛ.Rñ.vtiq;.ar.ff. de dã.
infec.l.damni.S.ſi manda/
to..
n ¶ Pꝛeſtiteris. ſcilicet ei cui

cõmiſſum eſt maleficium:vt

penam dupli. et ita licet in /
terſit mand atarij tamẽ non

agit:quia nec intereſſe fingi
tur. vt. ff. de condi. inſti. fili⸗

us.et melius.ff.de reg qur.l.

quod quis culpa.in fi.

o (Xicium. id eſtmandan/

tettii —

p ¶ Is qui mandatũ. ſcilic;

cerłe foꝛme.nam quandoqʒ
habet certã foꝛmã:et tũc ha
bet locũ qð hic dicit᷑.et.ff. e.

diligẽter. qũqʒ non:ettunc bona fide facere debet.vt. ff.e.l.iij. ꝓbatur
etiam hec diſtinctio.vt.ff.e.ſi quis pꝛo eo. H
Cdangac actione Sʒ certe nec neg. gel. Im. B. et Jo. etẽ ꝓ eis.C¶
eneg. ge.l. vl. et. ff. de neg. geſ. qui aliena.S. libertis. et. ff. de pecu. ſic cre

ditoꝛ. S. i. Sʒ. M. dabat vtilẽ neg.ge.actionẽ: et rĩũd ebat illi.l.fi.ð neg.
ge.qꝛ ſpec ialis ibi fuit ꝓbibitio. Sʒ certemiroꝛ de bac opi.cuʒ videatur

„*

le üüj

Liber

n ſumma i bꝛeuiter ammodo buncti. expediamus.
legocij. id eſt contractus.
ſercede.ſ.vt mercede.vt quia alias non eratpariturus mã

lex erpedita qᷓ etzã vtilẽ denegat exp ſſe. vt. ff. e. ſi te. et. ff. ðͥ edẽ. l. i. . cã . p
b

e tem ſi adhbu

d Euaneſcit. ſpeciale eſt in
mandato:vt ſic facile reuo/
cetur per voluntaten vmꝰ
partis tantum.in alijs eniz
contractibus non ſic vt. C.
de act. et obli. ſicut. que eſt
contra.huic.et ẽ ratio.quia
bic non ſtatim ĩtereſt:et iðo
non ſtatim hincinde naſcit᷑
obligatio que ex ĩitereſſe da
tur. vt. ff. e. ſi pꝛocuratoꝛem.
S. mandati actio.et facit ad
punc.5F.ff. de iuriſdic. omni.
iudi. quia.et.ff. de miñ.ſi mi

a ¶ Cũ eo. actionẽ ꝓ pcio dato. vt. ff. de in rẽ ver. ſi fundum. .
Emeretur. eſt antẽ illa rõ: qꝛ maioꝛi ſũme minoꝛ ineſt. vt. ff. de ver. ob r.
li. li. F. ij. et. l. inter ſti. F. ij. et. ff. de arbi. diem. F. ſi plures. .
c (Recte.nã ſi nõ recte non eſt neceſſereuocari.vt.S.e.S.illud.

noꝛ. F. ſceuola. et. C. de re⸗/

pu. here.l.fi.et. ff. de ritu nu.

ſed vſq;ʒ quo dicitur integꝝ
Rñ.ſi fuit mandati actõ do
nec arras dederit. vel alias
ſe emptoꝛi obligauerit:⁊ idẽ
in ſimilibus.et vt bꝛeuiꝰ ac/
cipias:ſi iam ceperit intereſ
ſemandatarij nõ eſt res in⸗
tegra.alias ſic.ar.ff. e.ſi pꝛo
curatoꝛem.S.mandati.ſive
ro non eſt res integra nõ fi/
nitur mandatum niſt in iu⸗
dicio. vt. ff. de iudi. taʒ ex cõ
tractibꝰ.S.fi. Sed quid pꝛo
deſt ſi non finitur mand atũ
re non integra.Rñ.quia per
peredem cepta negocia de⸗
bent conſumm ari. vt. ff. pꝛo
ſuo.l. fi. licet noua inchoare
neceſſe non ſit. vt. ff. de neg.

cintegro.

habebis ſcilicet cum eoman⸗

literte acturũ:ſʒ diuerſeſcho⸗ re depuerindalancarun n
le auctoꝛesrecteuſq; ad cẽtu, ſuſcipere cuilibet liberum eſt.
ſuſceptum autem conſũman
dum eſt:aut qᷓpꝛimum renun
ciandum eſtut per ſemetipᷣm
aut per aliũ eandẽ rem manda
toꝛ exequatur. Maʒ niſiita re
nuncieturut itegra cauſamã⸗
datoꝛi reſeruetur eandeʒ rẽ ex
plicandi nihilominus manda

aureoste acturum exiſtimant
que ſententia ſane benignioꝛ
eſt. Quod ſi minoꝛis emeris

dati actionem quoniaʒ qui mã
dat ut ſibi centum aureoꝛum
fundusemeretur is utiqʒ mã
daſſe intelligiturut minoꝛis ſi

poſſi it pꝛecio emeretur iſſmRec tiactiolocum habet niſi iuſta

geſ. nam et ſeruus. F. ſivino

et.ff/ ꝓ ſocio heres ſocij. qð
non eſtre integra: cuʒz ceptũ
non ſit.

ſceperit ſoluitur mandatum.

te'quoq;ʒ mandatum contra- cauſa interceſſerit: aut non re
ctum ſiduʒ adhuc integra res nũciandi: aut intẽpeſtiue renũ
ſit reuocatuʒ fuerit euaneſciti ciandi/ Mandatum etiam in
Item ſi adhuc integro man/ diem diffeni poteſtet ſub con
dato moꝛs alterius interueni ditione fieri/ In ſumma ſciẽ
at id eſtuel eius qui mãdaue- dum eſt: mandatũ niſi gratui
nt uel eius quimandatum ſu- tũ ſitin aliam foꝛmã negocii
cadere. Mã mercede cõſtitu
ſed utilitatis cauſa receptum taincipit locatio et conductõ
eſt: ut ſiedð moꝛtuo ꝗtibi man eſſe.etut generaliter diximus
dauerat tuignoꝛans eũ deceſ- quibuscaſibus ſine mercede
ſiſſe executus fuenismandatũ ſuſceptoofficio mandati aut
poſſe te agere mandati actiõe ¶ depoſiti cõtrahitur negociuxʒ
alioquimiuſta cauſa et pꝛoba- hiscaſibus interueniẽteꝰmer

biis ncarti tibi danuʒaf · cede locatio et conductio ĩtel
ferret Et huic ſimile eſt q ligitur contrahi.et ideo ſi ful

¶ Hlioquin. ideſtſinõ poſ⸗

ſer agere.
ob abil que eſt in
facto alieno.vt hic.et.ff eo.
idemq;.S.penult.alias nõ
