rem. ⁊ de peri.⁊ cõ

ipeauo. ſegd ſipꝛeclamauit: neq; ille fuiſſet ſi ultra damnum nun mo teiv eml fi.

b ¶ Quanti. eo anno.ma⸗

terialiter hec verba ponũ
tur. ⁊ babes ea.S.in pnc.

di.

curauit pꝛecauere:extra cł pã
eſt putatoꝛ. ¶ Eque extra
culpam eſſe intelligitur ſi ſe⸗
oꝛſum auia foꝛte uelĩ medio
fundo cedebat:licet non pꝛe⸗
clamauit: quia in eo loconul⸗

li extraneo ius fuerat uerſan⸗

—
7

1

¶ Mꝛeterea ſimedicus
qui ſeruum tuum ſecuit dere⸗
liquit curatiõem:⁊ ob idmoꝛ
tuus fuerit ſeruus: culpe reꝰ

5 lis eſtimareturꝰ*.
non exuerbislegis:ſed exin
terpꝛetatione placuit.non ſo
luʒ perempti coꝛpoꝛiseſtima
tionem habendaʒ eſſe ſᷣm ea
que pꝛediximus:ſed eo ams

plius quicquid pꝛeterea per-

empto eo coꝛpoꝛe damni no
bis illatum fuerit.ueluti ſi ſeꝛ
uum tuũ heredem ab aliquo
inſtitutum antea quis occide

(BIöð o

ſqò quãti fueritĩ an
no retro. vt. S.e. in
pꝛin.

Liberum. danu

. ent. Impenitia quoq; culpe rnit q;ᷓ isiuſſu tuo hereditatẽ
. annumeratur: ueluti ſi medi- adient. ¶Mam herecditatis
¶ oͤſtat. in bered. niſ (usideo ſeruum tuuʒ occide quoqʒ amiſſe rationem eſſe

re debeat. vt in hoc exem⸗·
plo aliquis nõ videt vel
non ridet actualiter:tamẽ
aptus ẽ ridere vel videre
naturaliter. vt ar. ff. ð aqᷓ
quo.⁊ eſti.l.i.ꝗ. quotidia
7.ff. de flu. l.i. . item inter
dum.

pꝛopterimperitiam ſuam re- jjeſt .apite tercioð omni ce

7

nerenon potuerit/ Mis aũt
uerbis legis quanti id in eo

anno plurimiue fuerit illa ſẽ

tero damno cauetur. (Ita

qʒ ſi quis ſeruum meum uel

eam quadrupedeʒ que pecu

ex damno locupletioꝛ fa rir:quia in t: V i
Tbanmno loeuhlerꝛ f nit: quia male nn ſecuert: habendam konu Reinl. b (Eoptalisai
qius 5. banc. quia dupla aut ꝑperam ei medicamẽtu; expan mularum unam uel ex minis. legis coꝛ.
lucra ab beredibus ſut e dedenit. Ompetu quoqʒ mu quadrigisequoꝛum unuz ls oeſica. vtefr eo.l.
toꝛquẽda vt.ff. de calum. li idenit uel dis unꝰ inde neracius.ꝭ.ſʒ
I.iij. vel ſi lis fuerit conte⸗ aruʒz quas mu io pꝛopter un occidenit ue ex come 18 un⸗ ſi dolo ſeruus.⁊.)
ſtata cum defuncto. vt. Peritiam retinere non potuit ſ eruusocciſ us fuerit: nõ ſolũ ſed ⁊ ſi nam et pꝛo
yr beres deſuncrimnchtis ſi ſeruustuus oppꝛeſſusfue occiſi fit eſtimatio ſed eoam ſnerce, lege
e¶ Eſiimaretur opponiẽ Nit: culpe reus eſt mulio.¶ Sʒ pliusid quoq; computatur: vr ff.ad. l.oꝛn. de
Hõ plunniſ⸗ ſipꝛopter infirmitateʒ eas . quanti depꝛeciati ſi unt quiiſu rca le i. done
aliquo. nam non videtur tinere non potuerit: cum ali Nper ſunt Liberum aut eſt el terit agi reliqua vt
oecaln eſe penale⸗ firmioꝛ eas retinere potuiſſet cuius ſeruusocciſuſ fuerit ex foe emdilid.
ctio. ergo videt᷑ tranſire zas uig . i. ff. vi bo.rap.l.ij.
deberenn voccalh ad be⸗ ſeque culpetenetur. Eadẽqʒ iudicio pꝛiuato legis aquilie S.l ſed pacto vno:
redes:ſed non le unurl placuerunt de co quoq; q cu damnmn ꝑſequi⸗ capitalis cii aget eliano⸗v. 5.
cet em̃ reperiatur ĩ bocca/ DHerermirsi us nis eñ t Añ aui. ac. pꝛeiuð.
ſu ꝙ non ſit penalis:tam̃ equo ueheretun impetu aus Fimnuns cureuz fcaciabi cxri.l.i.⁊.ff. vi bon.
non eſt apta nata vt trãaſi Nt pꝛopter infirmitateʒ: aut ſcðm legis aquilie inu unon rap. l. ij. Ki.

q (Lapue. daͤno.

quod.ſ.non conn/
netur in pꝛimo ca⸗
pite.vt.S.e.ĩ pꝛin.

—— * —

—

2 — MMB — — — — — 2r

b

a (Rupti.quod verbum eſtlegis tercij capiis.
Eunaaazeer eſt nouum vt ſpecialiter quibuſdã enume

ratis generaliter ſubijciatur verbũ in quo ſingula complectãtur
vt. ff. .. ſi ſeruus ſeruum. 5. inquit lex.

c (iluc aureuſtadimm leuiſſima.vt.ff.e.in lege acquilia.l.le⸗
uiſfli

ma. alias non
vt.S.e.iniuria.

d ¶ Ex hoc.ſcilʒ ter

ciò quod eſt loco ſe
cundi.

e ¶ Dono. id eſt dã

no dato in ceteris
rebus—
f Erqginta. ſcilicet
quare minus ſpaci
um in tercio capite
qᷓ;ᷓ in pꝛimo appo/
nitur. Rñ. quia in
pꝛimo grauius de/

liquit. et ideo gra⸗

uius punitur. vt. ff
de offi. pꝛe. l. diuus
et meliꝰ facit lex p /
cedens.

g ( At nec verbum

adijcitur. id eſt nõ
eſt poſitum in hoc

terco capittte.

b ¶Romanazʒ. ergo
eſt plebiſcitum qð
verum eſt. vt. ff. e.
l. i. et.ð.de iure na⸗
tu. F. plebiſcitum.

dicuntur in contra
ctibus rep etita cre
düutur. vt. ff. de ver
bo. oblig.l. titia. F.
idem.i.rñ.et.l.ꝙſic
et. ff. de re. du. l. fi.
et. C. fa.her.l.quo
tiens. et.ff. de con⸗
di. inſti. l. cu; ſeruꝰ
et. ff. de actio. emp.

l.ſi venditoꝛ homi

nis. et. ff. de contra
hen. emp. qui fun⸗
dum. et de le. iij. l.
repetẽdis.et de cõ⸗
di. et demõ. l. auia.
et.l. lib ertis. et. ff. ð
leg.ij. latinus. et.ff
de fun. inſtru. l. iij.
et.l. ſeie. S. gaio.et
ff. de pac. do. cũ pa
ter.ſed argumenta

cõtraria ſunt.ff. de
an.leg.l.ſeio. aliaſ
ff. de adimen. le. l.

ſeia. et. ff. de fidei/
here.inſti. l. ſabinꝰ

ſcõm Jo.

le atenm placu
it.quia qui occaſio

nem damni dat dã
num dediſſe vide⸗

tur. yt. ff.e.l. qui oc

Peina parte. q
enim in pꝛefatione

dum numero eſt uulnerauerit

ſiue eam quadrupedẽ que pe

cudum numeronon eſt.uelu-

ti canem:aut feram beſtiã uul

nerauerit aut occiderit: hoc ca
pite tercio actio con ſtituitur:
in ceteris quoq; omnibus ani

malibus. Iteʒ in omnibus re

bus que anima carent damnũ
per iniuriam datum hac parte
uendicatur:ſi quid enimuſtuʒ

aut ruptum aut fractum fue-

rit:actio ex hoc capite conſti⸗
tuitur quanqʒ ſola rupti ap⸗
pellatio in omnesiſtas cauſas

poterit ſufficereꝰ Ruptũ eniʒ

intelligitur quod quoquomõ
coꝛruptum eſt. unde non ſolũ
fracta aut uſta ſed etiam ſciſ⸗
ſa et colliſa et effuſa: et quo⸗
quomodo perempta atq; de⸗
terioꝛa facta hoc uerbo ↄtinẽ⸗

tur Neniq; reſpõſuʒ eſt:ſiꝗs

in alienũ uinũ:aut oleuʒ id mi⸗

ſcuerit quo naturalis bonitas

uiniaut olei coꝛrũperet᷑ ex hac

Aelegodecl icenn teneri.
Illud palã eſt:ſicut expꝛimo

capite ita demũ gſqʒ tenet᷑ſi
dolo aut culpa eiꝰhomoantqᷓ
dꝛupesocciſusocciſaue fue:
rit: ita ex hoccapite de dolo
aut culpa:et de ceterodãno

quẽq teneri.ex hoctũ capite
nõquãti in eoãno:ſed quanti

in diebus. xxx. ꝓrimis res fue
rit:obligaturisꝗ dãnũ dede⸗
rit. At nec plurimiquidẽuer⸗
bum adiicitur.ſed ſabino re⸗

cte placuit perinde habendã

eſtimationem lac ſi etiam hac
parte plurimi uerbuʒ adiectũ

fuiſſet. Nam plebem roma-

namque acquilio tribuno in⸗

aidit. F. in bacquoq; qctione.

¶ Actio datur.l.l. acql. et nibilominus in factũ. vt. ff. e.l. ſt obſtetrix. 5F. ſi

quis bominem.

m d ſi quis. nõ di

terrogante hãc legem tulit cõ

tentam fuiſſe ꝙ pꝛima parte
eouerbouſa eſt. (Ceterum

placuit ita demum directaʒ ex

hac lege actionẽ eſſe.ſi quis
pꝛecipue coꝛpoꝛe ſuo damnũ

dederit:ideocq; in euʒ qui alio
modo damnuʒ dederit utiles
actiones dani ſolent.ueluti ſi
quis hominem alienũ aut pe-
cusitaĩcluſerit:ut fame neca⸗
retur:aut iumentum ita uehe
menteregerit: ut rumperetur
aut pecusin tautum exagita⸗
uerit ut pꝛecipitaretur. aut ſi
quis alieno ſeruo perſuaſerit
ut arboꝛem aſcenderet:uelin
puteum deſcẽderet:⁊ isaſcẽ/
dendo uel deſcendendo aut
moꝛtuus aut aliqua ꝑte leſus
erit: utilisactio in eum datur
¶ Sʒ ſi quis alienam ſeruuʒ

aut de ponte:aut de ripa in flu

men deiecerit ⁊ is ſuffocatus
fuerit eo ꝙ ꝓiecit coꝛpoꝛe ſuo

damnuʒ dediſſe:non difficul⸗

ter intelligi põt:ideoqʒ ipᷣa le

ge acꝗlia tenet᷑. Sʒ ſi nõcoꝛ⸗
poꝛe damnum fuent datum:

neq; coꝛpus leſum fuerit:ſed
alio modoalicui damnum cõ⸗

tingit cuʒnon ſufficit neqʒ di⸗
recta:neq; utilis acquilia:pla

cuit eum qui obnoxius fuerit
in factũ actõne teneri. ueluti
ſi quis miſericoꝛdia ductꝰ ali

enum ſeruum compeditumꝰ

—
. ente facit. ff. e.
l. pꝛima.

ſoluerit ut fugeret.
Seinuriſss.

G Eneraliter iniuria dici

refit. Specialiteralias contu
melia quea contemnendo di⸗

V

Delege acquilia.
De iniurijs.

* ₰ . ⁶ „ *
quis.nõ difficulter immo facile.vt.ff.e.l. qua actione. in flne.
n ¶ Acquilia.ᷣid eſt directa actione legis aenn

—,

o (¶ In factum. actione.id ẽ
ſubſidiaria:quein damnis
datur:quelege acquilia nõ
compꝛehenduntur vel non
tenentur.vt.ff.e.ſi ſeruum.
et. 5. flet videtur bec eſſe p⸗

toꝛia. vt. ff. de pꝛeſcri. ver.l.

actionum.

p ¶ Siquis miſericoꝛdia.ſʒ
lon ductus miſericoꝛdia
datur furti. vt. ff. de dolo.l.

et eleganter. S.i dem labeo.

q ¶ Lompeditum. eſt enun
dold ꝓxrunum. vt. ff. depo. l
ſi bominem.i.Rñ.

1 ¶rmugerer bie no. ꝙ qn/

amnum datur a coꝛpo /
re in coꝛpus:et tunc locũ ha
bet actio legis acquilie di/
recta. quandoq; a non coꝛ
poꝛe in coꝛpus vt patet per
multa exempla.S. ꝓxi.S.qũ
q; econtrario de coꝛpoꝛe in
non coꝛpus. vt ſi anulũ ex/
cuſſi vt in aquaʒ caderet.vt
ff. e.ſi ſeruus ſeruũ.S.ſi quiſ
de manu. et in his duobus
caſibus habet locum vtilis
actio legis acqͥlie.et nibilo
minus in factum ſcoᷣm Jo.
vt. ff. e. l. quẽadmodum.S.
magiſtratus.alias munici/
paleſ cũ in vtroq; caſu vtrũ
q; reperiam dari.ſcᷣm Jo.
vt. ff. vi bo. rap. l.ij. F. ſi pPu /
blicam. Quandoq; a non
coꝛpoꝛein nõ coꝛpus:et tũc

ſubſidiaria in factum com -

petit.vt. ff.e.ſi ſeruum.. fi.
de qua actiõe in factũ quot
habet naturas dic vt dixi /⸗
mus.ſ. de interdic. F. i.
(ve liurijs. Poſt alia pꝛi
uata delicta et de ĩiurijs po
nit quod priuatum eſt deli⸗
ctum. id eſt non publicum.

nec enim ciuilibus comperit

ſed iniuriato tantum. vt.ſ.
e.S.in ſumma.et.C.& iniu⸗
riarum. niſi in caſu. fallit p
famoſum libellum. vt. C. ð
famo.lib.l.ita.

Iniuſticia. id eſt iniqui/
tatèm cõmittit iudex quan/
do contra equitatem ꝓnun
ciat.iniuſticiaʒ quando con

tra ſtrictum ius.iniquitate,

et iniuſticiam quando con⸗/
tra vtrumqʒ ꝓnunciat.
l ij

Alber

vel alie. inris.l. ij. et. . de bis qui ſunt ſui vel alie.iur. .fl. q ſunt

T (Accepiſſe dicitur. ſcllicet ille contra quem eſt iudicarum.
y (niunaa. hic ꝓſequitur pꝛout hoc titulo accipitu.

3

onuitiũ. quaſi conuotium. cũ in vnũ plures voces ꝓferuntur. vt. ff. e.
item labeonem. S. conuitium. Accurſius.

a ¶ Duaſ debitoꝛis. cum non eſſet vt hic. et. ff. e.l. iniune.
b O

cctu em̃ fit iiuria.vt. ff. e. l.iij.

ui intelligeb at. ex affe

Sed quid ſi erat vere debi

toꝛ.adhuc videtur idem cuʒ

nihil adeo durum eſt q; fa ⸗/

miliaritatem pompaqʒ oſtẽ
di. Quid enim tam durum
tamq; inbumanum: qᷓ; pu⸗
blicationem pompamq; re

rum famil. et paupertatẽ de

tegi et vilitatẽ ſi eſt. vt. C.
quando et quibus debetur
quarta pars ex bo.de.l. ij.
i.ſed dico contra ſi iure eum

ꝓuocaui:vel meũ debitoꝛeʒ

appellaui cum eſſet. vt ur. ff
e.eum qui.in pꝛin.

c ¶ Keret. niſi nocẽs erat.nã

peccata nocẽtium nota eſſe
expedit.vt.ff. e.l.euʒ qui.in
pꝛincipio.

d (Alatremfamilias. ma⸗

tremfamilias dicimus que
eſt note auctoꝛitatis et ho/⸗
neſte vite in domo ſua.vt.ff
de libe. exhi. l.iij. F. fiñ. et. ff.
de his qui ſunt ſui vel alie.
iuris.l.nam ciuium. Accur⸗
ſius—

e ꝛetextatuz. pꝛetexta ge

. .

nus eſt veſtis qua nobilio/
res ciues romani ſolebant

cta eſt quam greeci appel-/ et mariti nomine. Contraau

lant. alias culpa quam greci
dicũt ſicut in lege ac

qjuilia damnum iniuria datuʒ

accipitur. aliasiniquitas etin- non uirosab uxoꝛibus equũẽ

iuſticia quam greci

quocant. Cum ehim pꝛetoꝛ ul

iuder nõiure contra queʒ pꝛo-
nunciat:iniuriã accepiſſe dici

n ¶ Per liberos.id eſt filios.
o ¶ Atrocius. qᷓ; equum ſit.
P

tẽ ſiuiroiniuria facta ſit: uxoꝛ
imuriarum agere non poteſt.
Defendi enim urxoꝛesa uiris

Sʒet ſocernurusnomine cu
ius uir in eius poteſtate eſt in⸗
iuriarũ agere poteſt. Seruisꝰ
autem ipſisquideʒ nulla iniu⸗

lur. Iniuria autez cõmittitur ria fieri intelligitur.ſed dño ꝑ

nõ ſolum cuʒ quis pugno pul

ſatus aut fuſtibus ceſus:uel
etiã uerberatus erit ſed et cui

conuicium factuʒ fuerit: ſiue

cuius bona quaſi debitoꝛisꝗ
nihil deberet poſſeſſa fuerint
ab eo qui intelligebat nihil eũ
ſibi deberi.uel ſi quis ad infa

miam alicuius libellũ:aut car

men:aut hiſtoꝛiam ſcripſerit:

cõpoſuerit: ediderit: doloue

vti.vnde ſi alius qᷓ; cui per
miſſum erat deferebat in ali

cuius perſone certe ignomi⸗
niam iniuriarũ tenebaturil

li quẽ inſectabatur.Aſſecta

ri eſt frequenter ſequi ſic ple
rũq;. Sed attentare eſt blã
do ſermone pudicitiam ali⸗
cuius impetere. vt. ff. e. item
apud labeonem.§. aliud.

f Luius.i.alicunius.

g Plunimis modis.qͥ no/

tantur.ff.e.per totum.et.C¶

2

e.per totum.

bet ſi ille qui iniuriam facit
ſcit egs eſſe in poteſtate:liq;
ignoꝛet in cuiꝰpoteſtate ſint
glioquin non ſicut marito:
ſi mulierem viduam credat
vt. ff. e.l. eum qui nocentem
F. finail.

i (er vxoꝛem. vel ſpoͤſam
vt

.ff. e. item apud:S.ſpõſuzʒ
quoq;.
Alꝛ

malo fecerit:ꝙ quicquid eoꝝ

fieret ſiue quis matremfami⸗

lias:aut pꝛetextatum pꝛetex⸗-

tatamue aſſectatꝰ fuerit:ſiue
cuius pudicicia attentata eſſe

dicet᷑:⁊ deniqʒ alijs plunimis
modis admitti iniuriã manife
ſtum eſt MDatitur auteʒ quis
iniuriã non ſolũ per ſemetip⸗
ſum:ſed etiã per liberos ſuos
quos in poteſtate habet. Itẽ
per uxoꝛem ſuam. id enim ma
gis pꝛeualuit. Itaqʒ ſi filiea-
licuius que titio nupta eſt in⸗

iuriam feceris:non ſoluʒ filie

I(¶ Q uius. ſcilicet femine.
m ¶ Geruis. nulla iniuria qᷓ;tum ad hoc vt agant.ſcʒ

nomine tecum iniuriarum agi
poteſt:ſed etiaʒ quoq; patris

Braq;.ſed etiam patris.licet in poteſtate patris eius non eſſet. pt. ff. x

inſpecto iure cuili

ſed ſicinſpecto iure naturali.pt.ff.e.eum qui. .i.et.ff. de bis qui ſunt ſui

eos fieri uidet᷑. nõtamẽ eiſdeʒ
modisquibus etiã ꝑ liberos
et nxoꝛes:ſed ita cũ quid atro
cius commiſſum fuenit.⁊tqð
aperte ad ↄtumeliã dñiareſpi
cit ueluti ſi quis alienũ ſeruuʒ
atrociteruerberauerit:ĩhũc

caſum actio pꝛoponitur. It

ſi quis ſeruoconuitium fece⸗
rit:ul pugno eũ ꝑcuſſerit:nul

la in eũ actio dño cõpetit. Sʒ

ſi cõi ſeruoiniuria facta ſit:e⸗
quũ eſt nõ ꝓ ea ꝑte qua dñs
quiſqʒ eſt extimationẽ iniurie
fieni:ſed erxdñoꝝpſona qꝛip/
ſis fit iniuria. Qð ſiuſuſfru⸗
ctus in ſeruoticij eſt ꝓpꝛietaſ
meuii eſt:magis meuioꝰ iniu⸗
ria fieri intelligit᷑. Sʒ ſi libero
homini ꝗ tibi bona fide ſeruit
iniuria facta ſit:nulla tibi actõ
dabitur:ſed ſuonomineis ex
periri poterit.niſi incontume
liam tuam pulſatus ſit:tunc
enim competit et tibiiniuria⸗
rum actio Idẽ ergoeſt in ſer
uo alieno bona fide tibi deſer
uiente:ut totiens admittatur

ſivſufruc. et. item ſi liberum.
¶ QZibi. non ſolum ei. Accurſius.

q

cIcontrarie

p Et as aperte. repete.et cum idem cõmiſſum fuerit quod æc. ſ
gutem non in domini contumeliam ſed ſerui tantum:tamen ad/

huc non debet inul
ta relinqui a pꝛeto

re. vt. ff. e. item apð

labeonem. 5. ſi js
ſic fecit.
Domini reſpi
cit.his duobus ca
ſibus domino da⸗
tur actio.hoc eſt ſi⸗
ue ad eius cõtume
liam fiat iniuria ſi
ue ſeruus atrociter
verberetur. et tunc
dominus aget pꝛo
pter iniuriam ſeruo
factam. non tamen
ſerui nomine qua/
ſi ſeruo competat
actio.ſed in pꝛimo

caſu ſuo nomineꝓ

ſ

iniuria ſcilicet ſibi
cõmiſſa.

r ¶ Munc caſnz. nõ
ſolum in ſuperioꝛi
caſu quãdo ad cõ⸗/
tumeliam domini
facta eſt iniuria

(Dominus imno.
pꝛo parte domini
vt. ff. e. l. ſed non eſ
ſe.contra. So.nõ
contradicit ſi recte
intelligatur. nã qͥ
libet agit ratiõe di

micgclie. vt ſi duo ſüt

vnus nobilis: aliꝰ
ignobilis: ſi ſeruuſ
eſſet totus nobilis
ageret iniur. in. xx.
nunc ergo ageti.x.
ignobilis aũt age⸗
ret. in. x.ſi eſſet totꝰ
ſuus ſeruus.nunc
ergo agit ĩ quinq;
et ita quilibet pꝛo
parte ſua. et ratio
dignitatis habet᷑
vel ibi erant pares
per omnia domini

t S Sed er domino
rum quaſi diceret

non ex ſerui perſo⸗

v„ (MWegis. q ti⸗
cio.

Menio.niſi ad cõ tumeliã vſufructu.ᷣ facta ſit. vt.ff l. item.

5 In contumeliam. nec minus ipſe iniuniarum aget. ideo tij u⸗
cusno diſtingui opoꝛtet. pt. ff. e item. F. item liberum.

„

.

ini
oblseg
lnode⸗
vecſkt
Gtune
fiuna
Anocte
atli
ron
nſen
Utanen
gecn
nper
Ppin⸗
onnen⸗
leſh

ri
ſpen
dadch
donrct
giene

sin
doin
ror
Oon
te
ni
noed
duoſß
ſis:
nbis
r a
agei⸗
gitoe
Aern

. MNR

gina

bet i
et tand
baobs
rns
Norit
nien
4 et

6.,G

Aldagna. bec

Honoꝛaria.facit
S. deiu. na. gen. §.
ꝓponebant.

g Eſtim atio. ꝓpo/

ſita actione iniuria
rũ pᷣtoꝛia:q̃ anno 5

tinuo tollit. vt. C. O¶ facta eſt. ſadenaananmn⸗
iuriarum ex lege.xij.tabu.in⸗
troducta eſt: ꝓpter membꝛũ
quidem ruptuʒ talio erat pp
ter os uero fractum numma

e.l. ſi non ↄuicij.ni⸗
ſi in caſu vbi anno
vtili dat. vt. ff. qd
Pe i ni excep.
Spo annũ.
b Eaoꝛe i caſtal⸗
..
i ¶ Hoie. qͥ modeſti
nꝰ vel mediaſtinꝰ.
als meſonauta dẽ
vt. ff. nau. ca. ſta. l.
.. Fech.
K TEiaopedfsrt
eo leruo q nullã ali

am affert vtilitatezʒ
ſz tm̃ ligat? ſtat.

¶ Sed ⁊ lex coꝛne

li.iõ ſic dicta qꝛ coꝛ
neliꝰ ſilla pᷣfectꝰ pꝛi
eã fecit. vt. ff. de ac⸗
cu. l.hos accuſare.
in fꝛ.
m hnnoduritfdi
cta.l.coꝛne.in q̃ᷓ a⸗
ctione ↄdẽnatio fit
eſtimatõe iudiai iu
reiurã. in litẽ. vt. ff.
e.in oↄſtoibus. Sʒ
nũquid his caſibꝰ
qui tres ſũt ex.l.coꝛ
eſt perpetua heca⸗
cctio. dicunt quidazʒ
vt. M. qꝙ ſic. cum
om̃is actio ex.l.de⸗
ſcendenſ ſit ꝑpetua
vt. j. de ppetu. ⁊ tẽ.
act. in pn. Sʒ Jo.
3. dicit enim ſemꝑ
eam anno continu⸗

otolli. vt. C. eo.l. ſi 1tuatur.

non conuicij. Et no
ta ꝙ his tribus ca
ſibus eſt ciuilis. al.
eſt vbiqʒ pꝛetoꝛia:
cũ a pꝛetoꝛe ſit ĩdu⸗
cta.vt. ff. e. l. ptoꝛ.

dofoe
o ¶ Uerbatũ ſ. cum
doloꝛe. vt. ff. e. l. coꝛ

ne. S.i. —
p ſn. facit. ff.
8 his qͥ deie. vlet. l.
i. F. bitare.
9 ¶ Atrox. i6 atrox ĩ
iunia ab alia ſepat
que ſiut minoꝛ yt per

Membꝛum. puta manum pvel pedez.
uidem ruptum. i. detruncatum.
Zalio.i.ſimilitudo ſupplicij.vt membꝛũ ꝓ membꝛo. .
rõ nõ ad ꝓximũ:ſʒ ad illð qð erat pẽa taliõis
ginauan ſacrn taxatione iudicis.
1

tuam contumeliam iniuria ei

riepene erant conſtitute qua⸗
ſiin magna ueteꝝ pauperta⸗
te. Sed poſtea pꝛetoꝛes per⸗
mittebant ipſisqui iniuniam
paſſi ſunt eam exiſtimare: ut

iudex uel tanti reum condem

net quanti iniuriaʒ paſſus exi-
ſtimauerit: uel minoꝛis pꝛout
ei uiſum fuerit. Sed penain⸗
iurie que er lege.xij.ta.intro⸗
ducta ẽ indiſſuetudineʒabijt

quã autem pꝛetoꝛes introdu/

xerũt que ẽt honoꝛaria appel
latur:in iudicijs frequentat᷑
Nam ſcᷣm gradũ dignitatiſ
uiteq; honeſtateʒ creſcit aut
minuitur extimatio iniurie.
¶ Qui gradus condemnatiõis
⁊in ſeruili perſona non imme
rito ſeruatur: ut aliud ĩ ſeruo
actoꝛe: aliud in medij actus

pedito ius eſtimationis cõſti

que de iniurijs loquitur: iiu⸗
riarum actionem introduxit
Que competit ob eam rẽ q;

ſepulſatum quis uerberatũ-
n (Pulſatum. ſine

ue uel domũ ſuã uiintroitaʒ

eſſe dicat. Somũ autem acci

pimus ſiue in pꝛobꝛia domo
quis habitaret:ſiue in condu
cta uel gratis ſiue hoſpitiore

ceptus ſitiAtrox iniuria exi⸗

ſtimatur uel exfacto: ueluti ſi

iniuriarum actio:quotiensin

¶ Sed ⁊lex coꝛnelia

De iniurijs.

hoc magis puniat᷑ vt. ff e 5. pena aut. ? facit.ff. e. l.̃toꝛ edicit. . atrocez
2. F. pe. ⁊.l.vulneris.⁊.l.ſe. Ex facto magis qᷓ; ex pqo rei.vt.ff. de incẽ.

ru.nau.l.pediꝰ.F.i.

r ¶ Humili. q ſit bumil die bt. Q. deince. nup.

libens. quibus aduerſus ꝑentes ⁊ pr̃onos agere pmit a.bumilẽ
tit: ſi ſit atroxiniuria faca eis a parentibus ⸗ patronis.vt.ff. eo.l.pꝛetoꝛ

quis ab aliquo unlneratus ſit
uel fuſtibusceſus:uel exloco
ueluti ſi cui in theatro: uelin
foꝛouel in conſpectu pꝛetoꝛiſ
iniuria facta ſit: uel ex perſõa
ueluti ſi mag ſtratus iniuriaʒ

paſſus fuerit:ul ſi ſenatoꝛi ab

humiliperſona iniuria facta
ſit. autparenti patronoqʒ fi⸗
at alibens uel libertis: aliter
enim ſenatoꝛis ⁊ parentis:pa
troniqʒ aliterextrãei ⁊ humi⸗

lis perſone iniuria eſtimatur.

Monnunq; ⁊ locus uulne
ris atrocem iniuriam facit:ue

luti ſiĩ oculo quis percuſſus

fuerit. (Maruiautem refent
utrum patnifa. an filiofa. tal
iniuria facta ſit.nam ⁊ hec a⸗

trorx iniunia exiſtimabitur.
(Gnſumma ſciendum eſtò
omniiniuria eum qui paſſus
ẽpoſſe criminaliter agere uel

ciuiliter: ⁊ ſiquidem ciuiliter
agitur: eſtimatione facta ſᷣm

qð dictuʒeſt: pena reoimpo⸗

nitur. Sinauteʒ criminaliter

edic. S. pꝛeterea illo.
t ¶ Monnunq;.i.aliqñ. ⁊ ſic
due negationes faciũt vnã
affirmationem. .
v ¶ In oculo. vel ĩ oꝛe. vt. ff.
e. l. pᷣtoꝛ. SF. fi. ⁊.l.ſe.
xEFiliofa. niſi qꝛ facta iniu
ria a filio due actões naſcũ/
tur:⁊ vtriuſq; exercitiũ cõpe
tit pri.vt.ff.e.ſi vnus.S.fili⸗

ofa.⁊.l.pf.ſed facta iniuria

papri non iõ fil aget.
y¶ Agere. ſictollit vnuz iu
diciuʒ ꝑ aliud:cũ tñ vnũq;
ſit ꝓductuʒ ad vindictã. vt
ff. e. ptoꝛ. F. i. .l. ꝙ ſenatus
ſecus ſi altera eẽt dere fami
liari.vt. C.qñ ciui.actio cri.
pꝛeiu.l.i.⁊ iõ ſi deiniuria a⸗
rtrrodi actum eſt in iure:nihilo
minus poteſt agi.l.aqui.ad
damnũ.⁊ ecõuerſo. nec.n. ĩ
actione iniuriarum agit᷑ ad
dãnũ: vt ad dãnum ſed ad
ↄtumeliam.vt.ff.e.l.itẽ la⸗
beo. F. ſi qs verberato.

pena.inff. —
a ¶ Pena. pecuniania actoꝛi
danda. ůcc.
b ¶ Extraoꝛdinaria.ſ.capi/
tis vel ſtatꝰ ſi iudici ſedeat ł
pecuniariaʒ inferendã fiſco
non actoꝛi.vt.ff.e.l.ſi.
c (onſtoõ. vt. C. e. l. fi.

d ¶ Illuſtres. hi ſunt qui tm

noĩe illuſtres ſũt ⁊ nõ digni
tate.illi aũt ſũt ſup eos qͥ ⁊
dignitatem admiſtratõe
hyñßit:ſupꝛa quos nemo ẽ niñ
impatoꝛ:qð dic vt notaui ĩ

E i lech. officio iudicis extraoꝛdinaria aut. vt ab illuſtri. ⁊ qui ſup
homine:aliud ĩ uiliſſimo cõ/ pena reo irrogatur.( Mocui

gelicet obſeruando qð ʒeno⸗

niana conſtitutio introduxit:
ut uiri illuſtres quiq; ſupere-
os ſunt ⁊ per ꝓcuratoꝛes poſ
ſint actionem iniuriarum cri
minaliter uel perſequi uel ſu⸗
ſcipereſᷣm eius rei tenoꝛeʒ q

Angrſelte apparet.

on ſolũ aũt is iniuriariʒ te
netur qui fecit iniuriaʒ.i.qui

Pcuſſit:ueꝝ ille quoq; cõtine

bitur qui dolo fecit iniuriam

uel ꝓcurauit:ut cuiꝰ mala pu

e Plasanlgimlröen e
eſſt ſpãle.alłs S. vt. ff. de/ pcu
ra. l. Iʒ. F. ad actiones. 27.ff.
de pub. iu. l. pe. F. ad cnimẽ.

f Wooarer dir a go bic c⸗

ſui eius legis ſi i’s. .
At cui.i. alicii.
Mala.i.⸗marilla.
Hercuteret. ſz videt q; ex
tali ↄſilio non teneaf. vt.S.
deobli. q er deli. naſcu. F. o⸗
pe.i fi. F. ſy dic vt ibi diximꝰ.
itẽ ar. ð.S mã..tua tm̃.ibi
qꝛ nemo ex conſilio.

k &E õ
luſſi vel comedi cũ eo poſtea.
AItem tollit nudo pacto ipᷣo
iure. vt. ff. de pac. ſi nbi. H. qᷓ⸗
dam actiones. Sed mundc

5 (Os dictum ẽ. vt. . eo. F.

Zte

necob. hec aũt.qꝛ nihil erit ei.i.arbitro pᷣter ſacim ⁊c.ſ.vt poſſit

Aſt nata ctiam ſtatim facta iniuria. an ira demum ſi dicat ad animum re /
uoco qð vltimũ dixit. B. vt dicunt. Sʒ certe ĩmo eſt nata ſtatim iniuria.
nec. n. er reuocatiohe ad aĩum vel verbis talibusj naſo bec actio ſʒ ex co /

mumelia. vt.ff. de pac.l. ſivn. 5. pactus. Ite quò abolet bec niſi eẽt nara

certe nullo mo. vt. ff. deiniuſt. rup. teſta. l.nã ⁊ ſi poſt. 5. poſt delectu. . ff.

de ver. ob. l. decem.

Hon reuocauerit.i.abole

uerit.non enĩ opoꝛtet dicere
ad aĩum reuoco: ſed ſufficit

ſi remaneat iratus ⁊ ei non

reconciliatur. Sed qͥ d ſi in
vltima voluntate in pnia re
mittit quaſi coactus moꝛte:
7 poſtea conualet. nunqͥd re
naſatur. vid et᷑ ꝙ ſic. vt ar.ð
dedona. cã moꝛt᷑. S. moꝛtis
cã. Item qꝛ coactus remiſit
vude pᷣtoꝛ ratum non babʒ
vt. ff. me. cã. l.i. Sed con
tra dico. qꝛ fuit ſemel extin⸗
cta.vndein perpetuum reſu
ſcitari non põt.vt.ff. de ſok.
qui res. S. aream. Item pꝛe
ſumo ꝙ perpetuo voluerit
remittere ſiue conualuerit ſi⸗
uenon.naʒ als non poterit
bene penitere.pꝛeſumam er
go eum non fuiſſe immem
reʒ diuine ſalutis.vt.C.ad
l. iuł. repe.l. fi. Item eſt con⸗
tra ad id qð hic dicit nuda
voluntate tolli banc actio⸗
nem. ff. de ne. gel. l. põp. ibi.
nã quõ ⁊c.ſed certe ab initõ
tollit nuda voluntate ⁊ ſim

plici.vel vniꝰ tm̃:ſed ſi ſenł

ad aĩum reuocauerit:non re
mittitur per nudam volun
tatem ſed ꝑ voluntatem nu
dam verbis vel pacto expᷣſ/

ſam. ſic ẽt ipſo iure vt dictuʒ

eſt per.l.ff. de pac.ſi tibi..q̃
dam.ac.

Rubꝛica. Deobligationi
bus que ex quaſi maleficijs
naſcuntur. Quia de obliga
tionibuſ ex maleficio diximꝰ
ſequitur de his que ex quaſi
maleficio ſunt.
iudex.ſiue ſit pa
terfamiliaſ iudex ſi
ue filiuſfamilias:ſʒ
guango eſt filiuſfamiliaſ pa
ter de peculio tenetur inquã
tum fuit in peculio.cum fili⸗
uſfamilias litem ſuam fecit

ui aut liberi. ¶ Cui

gno percuteretur/ Sed hec

actio diſſimulatõne aboletur
ideo ſi quisiniuriam dereli⸗
querit:hoc eſt ſtatim paſſus
ad animum ſuum non reuo⸗
cauerit:poſtea ex pñia remiſ-⸗
ſã iniuriã nõ porerit recolere.

SBeobligationibus queer

quaſi maleficisnaſcunta/

iuder litem ſuã
fecerit: non ꝓpꝛie
ex maleficio obliga

Itusuidetur. Sed qꝛ neqʒ ex

maleficio:neq; ex contractu
obligatus eſt:⁊ utiq; peccaſ⸗

ſealiquid intelligitur:lʒ perĩ

pꝛudentiam. ideo uidet᷑ qua
ſi ex maleficioteneri.⁊ inquã

tum de ea re equum religioni

iudicantis uidebitur: penam

ſuſtiebit/Otem is excuiusce

naculo:uel pꝛopꝛio ipſiusuel
conducto:uelĩ quo gratis ha

bitabat deiectum effuſũuea⸗

liquid eſt: ita ut alicuinocerʒ:
quaſi ex maleficio obligatus

intelligitur. ( Iceo auteʒ er
maleficionon pꝛopꝛie obliga
tus intelligitur:qꝛ plerũqʒ ob

cogere partes ſuo ſtareiudicio.vel eis.i.partibus.nam vocabit

alieram partem per iuramentum.ſed ⁊ contra arbitrum aget vt

diaum eſt per actionem in factũ. vt.j. e. F. fi.

n Fecerit.i.male iudicauerit.

is qui ea parte qua uulgo iter
fieri ſolet:id poſitum aut ſu⸗
ſpenſum habet quod poteſt
ſi ceciderit alicui nocere:quo
caſu pena decẽ aureoꝝ ↄſtitu
ta eſt. ¶ De eo ueroquodð
iectum effuſuue eſt dupli dã
num datum ſit:conſtituta eſt
actio. ¶ Ob hoiem uero li⸗/
berum occiſum.l. aureoꝝ pe
na ↄſtituit᷑.ſi uero uiuat noci⸗
tũq; ei eẽdicetur:quantuʒ ob
eam rem equũ iudici uidetur
actio/ datur.iudex enim com⸗
putare debet mercedesmedi
cispꝛeſtitas ceteraq; impen⸗
dia que in curatione facta ſũt
pꝛeterea operaruʒ quibusca⸗

ruit: aut cariturus eſt ob id
cinutilis factus eſt. ¶ Sifi

liuſfamilias ſeoꝛſum a patre
habitauerit:a qd ex cenaculo
eius deiectum effuſũue fue⸗
rit:ſiue quid poſitum ſuſpen
ſumue habuerit:cuiuscaſus
periculoſus eſt iuliano placu
it in patrem nullam eſſe actio
onem ſʒ cum ipſo filio agen⸗
dum eſſe: qð ⁊ in filiofamili⸗

as iudice obſeruãdũ ẽ q liten
tem 1(¶Quinquagita.

alterius culpam teneturaut ß ſuam'fecerit. ¶ Item exerci⸗

vtita ſint duo ſpecialis: ⁊ quia datur de peculio licet ſit quaſi maleficium
qð non eſt ałs.vt.ff.dehis qͥ deie.vel et.l.i. . ſt filius. Itẽ qꝛ inſpicitur tẽ
pus quo fecit litẽ ſuam in ↄdẽnando.lʒ als rei iudicate tpᷣs ſpectetur.vt
ff. de pecu. l. queſitum. ꝓbat᷑ hoc.ff. de iudi.l. ſi filiuſfami. vel dic ꝙ fili⸗
ↄuenitur. vt no. in dicta.l. ſi fliuſfa.

m ¶ Nitem ſuam. i. ↄtroue

iam vel linigiũ:vt in id teneat᷑ipſe in quo leſit a

liquẽ. ⁊ boc qñ p ignoꝛantiam vel impitiã.vt.j.ſequitur.nã ſi dolo: tunc
non habet locũ hic ti. ſed ex mal eficio tenet᷑ ⁊ fit infamis.vt.. depena iu
di. qui male iudi.l. fi. Sed nunqͥd hecoĩa in arbitro locuʒ hñ̃t. Dicit Jo.
ꝙ ſic. vt. C. de pac.l.ſi quis in oſcnibendo. Alij S.cuʒ poſſit pena peti tm̃
⁊ necſũia valeat.vt.C. delarbi.l.i.⁊.l.ij.? maxime ſᷣm noua iura quelo/⸗
quuntur cum eſt iuratum ab arbitro vel a ptibus ſjm quenihil eis enit p⸗
terſacrm. vt in aut deiudi. S. qꝛ vero colł.vi.ſed certe pᷣma ſententia va ẽ

ſimilis ẽ toꝛnauis:aut caupõe: aut ſta

0 ¶ Erconrract. ve

quaſi.

p Go vdeur ven
dubitauit circa le⸗

gẽ fuſiam caninam

duriꝰ punit. ſi autẽ

in.l.illa gallꝰ acqᷣli
us miti puniat᷑: et
hoc qñ non fuit da
ta pecunia iudici vł
ꝓmiſſa.als graues
pene ſequerẽtur. vt
Q. de pena iudi. qᷓ
male iudi.aut᷑.no/⸗
uo iu.⁊ facit ad hoc
rñ. ff. de va. ⁊ extra⸗

oꝛ. cog.l. fi. als.eiil.
q ¶ Utem is. habita
b

bãat. hoſpes plane
non tenet᷑: ſʒ is qui
hoſpiciũ dederit.vt
ff. de his ᷣ deir. vel
effu. l. i. F. pe.
r ¶ Ic poſitů. lʒ iß e

non poſuerit.
ſ¶¶ Si ceciderit.non

cni ſpectatur vtno⸗

ecẽ aureoꝛum.
vẽ ſolidoꝝ.vt.ff. ꝰ
his qui dele. vel et /
fu.l. fi vero. S. pᷣtoꝛ.
1.S. fi. ⁊ tunc dicas
actõ em in factuʒz fo
reannuam. vt. ff. ð

v e eo.eſt actõ ꝑ

petua ꝗͥ beredi da/
tur ſʒ in heredẽ nõ
datur. vt. ff. de his
qui deie. vel ef. l. ſt
vo. SF. hec aũt actio

⁊iõ certa pena ſta⸗
tuitur. qꝛ nõ poteſt
eſtimatio lib eri coꝛ⸗
poꝛis fieri. vt. ff. ad
ij. ⁊ competit bec a⸗

ctio intra annum. nec heredi nec in bered em datur cuʒ ſit pena
lis ⁊ popularis que pᷣus datur ei cuiꝰ magis inteſt. vt. ff. q deie⸗

ce.vel effu.ſi vero.S.que autem.

y¶ Acto datur. ppetua ſibi.ſed alij puta be redi pꝛo eo ſi moꝛtuꝰ

eſt annalis datur. vt. ff. de bis qui deiece. vel effu.l. ſi vero plures

actus eſt. qꝛ difficilimu ẽ eſtimare futuras opas.
⁊ ¶ SDi filiuſfa.ſeoꝛſum.i.ſepatus a pfe.

4

9 ¶ Hullã eẽ de peculio.vt.ff. de his qͥ deie.vel ef.l.i. ?.l. ſi flius.
Suam fecerit.i.ſi ſine pre hbabitauerit. als pater de peculio te
netur. vt. ff. de iudi.ſi filius.bm Joan.vel dicidem.ſ.vt teneatui
ipſe filius habitet vel non cum patre. Sed ẽt ᷣm Aʒo.pater hic
tenetur de peculio yt dictum eſt. perl.ff. de bis qui deicce. vle.l.

— — —᷑ —.

Nℳ
b

en.

Neff

Sd

Pörn
cdicn
aiyf
tfD
.
gad
Cid/
tid
debi
4l
ſtud

ggn.
ℳN.
aſt
orck
eichn
ific⸗
.
ban
ſhn
d

Quartus.

i. F. ſi filius. filio vo condemnato et ibi pater tenet᷑ de peculio cũ
videatur quaſi contrabi cuʒ filio ꝑ ſniam. vt. ff. de nox. ac.l.enã
ſi condemnatꝰ. ⁊.ff. de pecul.l.ü H.idem ſcribit.iteʒ exercitoꝛ qͥd

a ( Ex maleficio.i.actione in factum in duplũ.yt.ff. nau. cau. ſta.

L ga rneſurod-
uerſuſnau.cau.ſta „ R
bu.lfi. Item eſt e buli de dolo: aut furto quod
gli trune innaui:aut caupona: aut ſta⸗
u derecepto. vrſf bulo factum erit quaſiex ma-

nau. ca.l.lin ön. leficio teneri uidetur ſimodo

„ — „
b,Nnnaeu. ipſiusnullum eſt maleficium

c¶ Aliquatenꝰ l, ſed alicuius eoꝛum quoꝛuʒo⸗/

pe.fa.ff. ad.l.acqᷣł. . .
ea adN&, pera nauem: aut cauponam:
culus.er ff fur. ad, aut ſtabulum exercet: cum n.

.i. F. pe.

ſupꝛadicis oibus futa hec actõ:et aliquatenus
eheredi.pa/⸗
tienti iniuriam.ſed
in caſu de ſuſpenſo
non datur heredi.
vt diximus. S. e. F.
ob homins. ⁊ no.
hic driaʒ inter acti /

onem erx maleficio et quaſi.nam vbi eſt ex maleficio ſi plures ſũt

quilibet inſolidum cõuenit᷑ſed ſecus in hac actione ex quaſi ma
leficio.vt.C. de condi.furti.l.i.et.ff.nau.cau.ſtab.l.i.et.l.fi..ſi
plures. Item in actione ex maleficio vnus ſoluendo nõ liberat
alium. ſed in hac ſic.vt.ff.nau.cau.ſta.l.lʒ.S.poſſumꝰ. Item fu⸗
ri non conceduntur actiones ex maleficio.vt.ff. nau. cau.ſta.ſʒ et
ipſi. ſed in actione ex q̃ſi maleficio oↄcedunt᷑.vt dicto.S.poſſumꝰ.
datur etiã hec actio nõ cõceſſa.vt.ff.de his qui deie.vel effu.l.ſi
Ho plures. F. cum ante Nanhe generalius dantur heredibus
actoꝝ vt bic.qᷓ ille que ſũt ex maleficio.vt.ſ.de ppe.et tem.act᷑.
duerſus heredẽ. vt.ff. de iu.l.iuli.ait.et .S.ſed heredibꝰ.
ff. nau. cau. ſta. l. fi. . penul. HHHl ð
Rub. De actionibus. Ideo ponit in plurali.quia płes acti
ones ſunt.vt.j.e.ꝑ totum.ſed cum ſint płes quare in ſinglłari nu
mero diffinitur. vt. ſ. e.i. rñ. licet ſit numerꝰſingłaris: tñ ponit᷑ vt
genus: vt in alijs diffinitionibꝰcõtingit. et ſub ſe omnes cotinet
actiones.itẽ qᷓre nõ dixit de agẽdo.rñ.qꝛ illud eſt facti hoc iuris.
Abpereſt. ſz qͥd ſuꝑeſt.rñ.foꝛma.vt.S.de iure na..fi. Vel
Doke ſupꝛa tractatũ eſt de obligationibꝰ:quarũ filie ſunt
actiones. vt. ff. de pcu.ll. licet. S. ea obligatio.et.S.de ver.obli.in

pan.ideo defilia poſt matrẽ ponit quaſi oꝛdine ſucceſſoꝛio.
i ¶ Herõ autem nihil. no.ꝙ actio qñq; ꝓ actu ponit᷑.vt in aut.de
non alie. S. ſi minus.in fi.et. C. deſa.ſã.ec.aut.hoc ius poꝛrectũ
et de dona. inter vi. et vx.l. iij. F.ſciendũ.circa medium. Quãdo
q; pꝛo accuſatione criminali.vt.C. quando ciui.actio cri.pꝛeiu.
l.i. Qñq; ꝓ iure agendi vel perſequendqi.vt hic..ff. e. l. nihil. itẽ
no.ꝙ illud qð de actionehic dicitur voluit Pla.dicere de cau⸗
ſa.ſ.qꝙ cauſa ſit actio.vt ſicut apud dyaleticos dicitur argumen
tum qð ex ꝓpoſitione.aſſumptione.et concluſione cõſiſtit nõ tm̃
concluſio.ſic apud legiſtas actio cauſa agendi dicitur. vt ſi dicã
cõuenio te ad.x.quia vendidi nibi equũ pꝛo.x.ſit idẽ ac ſi dicerẽ.
ago contra te actione ex ven.ſed aʒo dicit ꝙ verum eſt aliud eſſe
cãm et aliud actionem. nam obligatio eſt cauſa et mater actiõis
vt. ff. de ꝓcu. l. ʒ. F. ea obligatio.ſicut ergo aliud eſt obligatio ⁊
aliud eſt actio:ſic aliud eſt cauſa et aliud actio. Item qꝛ vẽdidi
eſt factum. ſed actio eſt ius.vt.ff.de cu.fu.l.oſilio.S.fi.et hic.ites⸗
poteſt eſſe ꝙ vendidi et non competit mihi actio.qꝛ mibi ſolutuʒ
eſt. vel quia remiſi.vnde hec verba.quia vendidi non ſunt actio
Item nomins certa actionuʒ ſunt a iure inducta.ſcʒ vt exempto

qvquaſi et maleficioteneri uide
tur. ¶ In hisautem calibus ĩ
factuʒ actio competit que he
redi quidem datur:aduerſus
heredem autem non cõpetit.

— Mpereſt ut de actioni⸗

d. ¶ Aut caſibus . tractu ſit aduerſuseum e em nihil aliud eſt q; ius p iuns.lj S deinde erbis.

culpereuseſt quiopera malo debetur/ Oinnium aüt actõ
rum hominumuteretur:ideo num quibusinter aliquosa-

Deob. q ex q. ma.na. De actionibus.

et ſimiles:nec hoc eſt inductũ vt cauſa ſit actio.ſi quis ergo hoc velit dice

re non poteſt cum lex non dicat. vt.ff. de ſup.le.labeo.in fi Item ſi cauſa
eſſet actio fruſtra diceret lex mutari acnonis nomẽ cum agit᷑ de dolo p?o⸗

ni vel parentis vellſimiliũ ꝑſonarũ.de quoꝝ dolo non agit᷑ per actione⸗
de dolo. ſed per actionem in factum. nam ad quid mutaretur nomen cuʒ
tñ cauſa maneret eadeʒ cuʒ
eſſet ius in ſola cauſa. Con
cludo ergo et dico ꝙ aliud
eſt cauſa:et aliud eſt actio.
Item licet dixerim ꝙ noĩa

ſunt actiones:ſed actionuʒ
nomina:ſicut hec dictio hõ
Deadlionibus. bominem.
olim aliud erat. go eniʒ cõ
ceptio veboꝛum foꝛmata a
us loquamur. Actio magiſtratibus.vt. ff. de oꝛi.
S. omnium. vnde foꝛmula
vulgaris dicebatur.vt.ff.ð
fur.l.ſi ſeruus nauem.ſʒ ho
die hec ſolẽnitas eſt ſubla⸗
ta.vt. C. de foꝛmu. et impe.
l.i.et.ij. et etiam circa inter⸗
