iõ aũt as ponit has ꝑtes.qꝛ quelibet põt in aſſe ↄtineri.bac ra
tione ⁊ hbomo dicitur riſibilis.⁊ actio.l.aquil.penalis dicitur.
vt. ſ. ad. l. aqui. F. bis verbis. Itẽ nota iſta tria nomina as. põ
dus. libꝛa idem ſignare. Item qſih; as ponit᷑ ꝓ obolo. VUñ illð
Möne duo paſſeres aſſe veneunt. vñ verſus. As obolus pon⸗
dus. as ẽ poſſeſſio tota.i.hereditas.vt bic.ſed ⁊ pondus large

* Sextans.i. due vncie.
5 ¶ Quagꝛas.i. tres vncie.
a ¶ Triens.i.quatuoꝛ vncie.
b ¶ QAuinquuns.i.quincq;.
c¶ Demis.i. ſex vncie.

d Septuns. i.ſeptem. ¶ Bes. iocto.

dici oẽ quod ẽ in ſtatera poſitũ.ſed hic ſtricte accipit᷑ ꝓ ponde
re.xij. vnciarũ.vñ dipondiũ quaſi duplex põdiũ.ſ.xxiiij.vnci
aru. vt. ſ.e. S ſi plures. T facit ad hũc. 5f . el. buu meüu. S.fl.

Secũdus

— — .

odrans. nonem. g (Pextans. idecem.
euns.vndecim. I ¶ As. i. duodecin. .
Cotus. nam in totum pᷣſumit᷑ inſtituiſſe defunctus cũ alium

non inſtituit. vt hic. ⁊.ff.e. interdum.S.i.idẽq; pᷣſumitur in mi/
lite. vt. C. de teſt. mili. l

boc ſuꝑius ꝓximũ
rñ.ſed ad id qð ſe⸗
quitur refertur ſq;.
neq; em̃ ⁊c̃.ſʒ ſi fe/
cit miles teſtamen
tum in caſtrẽſibus
põt decedere inre/

ſtatus in pagani /

cis.vt.C. dete.mi.

1
videtur ꝙ ſic. vt. ff
de inoffi. te. l.nã et
ſi parẽtibus.S. p.
que eſt contra.ſed
boc everũ ab initõ
ſed ex poſtfacto po
teſt. vt. C. de inof.
teſt. l. lim duobus
Et nota hic idẽ iu
ris non eẽ in parte

quo ad parte qð 3

eſt in toto quo ad
totũ.ff. fam. herc. l.
in hoc iudicio.ar.
contra.ff.de pac.l.
iuregentiũ.S.adeo
7. S. ſeq . ⁊ facit ad
bunc. .ff. de regu.
iu.l.in teſtamentiſ
m (Ailes. nã mi⸗
les bene põt ꝓ ꝑte
teſtatus decedere:
ꝓ parte inteſtatus
vt. C. de teſta. mi.

l. i —
Muantaſcſch.
id ẽ quotcunq;. et

faat.ff. e.l. interdũ
§. paterfa. ⁊.l. ſeq.

—

iij. .boc ergo.niſi qð bic ſequit᷑ non ad

inteſtatꝰ decederepoteſt: ni-
ſi ſit miles : cuius ſola uolun
tas in teſtandoexpectat Et

econtranio poteſt quis inq̃n⸗

liaec. taſcunq; uoluerit plurimas
IParderinna ncias ſuam hereditatein di

uidere.ſed ſipluresinſtituã⸗
ſtne heredesita demumĩ hoc
caſu partium diſtributioꝰne⸗
ceſſaria eſt:ſi nolitteſtatoꝛe⸗
os ex equis partibus her̃des
eſſe.ſatis enim conſtat nulliſ
partibus nominatis ex equis

vſcq; ad.l.ex facto.

aſſignatio partiuʒ
quã partẽ velit te/
ſtatoꝛ quẽlibet ha
ber ee –

P Ex equis parti

bus. fa. ff. e. l. quo⸗
tiens. S. heredes.
q ¶ Meres ſit. eadẽ

rõ in dipondio

vt. ff. e. ſabinus. et

uacęet: nectamẽquiſqᷓ; ſine ꝑ

ſonis expꝛeſſis ſiqs alius ſi-

dem aliqua parsaſſis deerit
ex ea parte heres ſit. ⁊ ſi plu
res ſine parte ſcripti ſũt:om⸗

runt. Si uerototusas cõple⸗
tus ſit in dimidiam partem
uocantur:⁊ille uel illi omẽs
in alteram partem dimidiaʒ:

us an nouiſſimus ſine pte he
res ſcriptus ſit:ea enim pars
data intelligitur que uacat.
N¶ Nigdeamus ſi pars alid

te ſit heresinſtitutus:ꝗd iu-
ris ſit: ueluti ſitres ex quartiſ

ſ.e. F. ſi plures. Item eſt hoc ven ſi teſtatoꝛ non ignoꝛal. vt. ff e.

uo loco. S.i. que eſt contra.
r ¶ Dunidiã. aliter em̃ ſi ex aſſe

beres eſto. tũc em̃ cũ

—

ſch qj

eſt. vt. ff. e. l. item

ni

expleto ſenippſit: erreliqua parte
hil reliquu ſit ex nulla ꝑte beres inſtitu⸗

L ꝙ ſabinus..ſed ſi aſſe.
ocant.ſ.illi qͥ erant inſtitutiĩ tora hereditate ꝑtibꝰ expᷣſſis
Es qͥ erant.vel erant inſtituti ſine partibus.
ec intereſt. hoc refert non ad ꝓrimũ caſum: ſed ad ſupioꝛẽ
ꝑs vacat.idem m in ſecũdo.ſed non haberet locũ ro que

reddit᷑.ea em̃ ⁊c.vel dic ꝙ ad ꝓximũ.⁊ ſtatim cũ ſic fit inſtitutõ
intelligit pars vacare.⁊ fa.ad hoc. ff. e. l. quo loco. i. rñ.
x¶ CUideamus. ff. e. l. interdũ. S. paterfa. vſ. q; in fi. l.
¶ Dipondlo. diat᷑ aũt dipondiũ pondus ſiue hr̃ditas ĩ.xxiiij.
vntiqs diuiſa.ſicem̃ ponqus dicitur ea que in. xij. diuidit᷑ ⁊ mi/

Bnb c heredes eẽ Dar j fuiſſet. Et ſiplures uncie qᷓ;
tibusautem in quoꝛundã ꝑ-

ne parte nominatus erit:ſi pondio deeſt habebit. JIJdeʒ

nesin eandem partem cõcur int pluniuʒ unciaꝝ.

haberipꝛoſuperuacuoplacʒ

—

De bere inſtituen.

erxvi. quadripondiũ qðò in. xlv iij. ⁊ ſic de ſingulis

3 Boeg, erit.i. quod diximus ſi quis expleto aſſe fuit inſtitutus hereſ
in dimidiam vocat᷑ vel non expleto aſſe in vacantẽ parte vocatur.vt
S.e.parnbus autẽ.vel trãſcẽdente in vacantẽ vſq; ad dipondiũ.idẽ

eſt enam ſi dipondiũ ſit expl

partibus heredesſcripti ſũt:
⁊ conſtat uacantem patrẽ ſin
gulis tacite ꝓ hereditaria ꝑ-
te accedere:⁊ perinde habe⸗
riac ſi ex terciis partibꝰ ſcri
pti eẽnt. Eter diuerſo ſi plu
res heredes ſcripti in poꝛtio⸗
nibus ſint:tacite ſinguliſ de
creſcere:uerbi gratia:ut ſiq̃
tuoꝛ ex terciis partibushere⸗
des ſcripti ſunt:perinde ha
beantur ac ſi unuſquiſqʒ ex
quarta parte ſcriptus Naes

rij. diſtribute ſunt:is qui ſt ine
parte inſtitutus eſt:quod di⸗

qʒ erit ſi dipondius expletus
ſit:queomnes partes ad aſ-⸗
ſem poſtea fuocanturq;uiſ

res ⁊ pure⁊ ſub conditõne in
ſtitui poteſt. ex certo tempo
re aut ad certum tempus nõ
poteſt: ueluti poſt quinquen
nium qᷓ; moꝛiar uel exkalẽdiſ
illis: ueluſqʒ ad lꝛalendas il
las hereseſto: diẽqʒ adiectũ

⁊ perinde eſſe debet ac ſi pu

Nre heresinſtitutus eſſetiIm
poſſibilis conditio in inſtitu

tionibus ⁊ legatisuel fideicõ

menti. vnde interpᷣtandũ eſt yt magis val

⁊ ¶ Impoſſibilis. tribus modis poteſt dici condinio imp oſſibilis.vel

„

de natura.vt ſi celum di

i.ſed contra. ff. e. item ſabi. in fi.l. vbi di
cit expleto dipondio non

habere ꝑtem vacantẽ vſ⸗
qʒ ad tripondiũ.ſed certe
immo dicit ꝙꝙ ſic ſi recte il
la littera intelligit᷑. et ita

coꝛdat. Itẽ vid et cõtrra
ff.e.l.ex vncijs.vi.ſed cer

te ⁊ illa eſt concoꝛdantia
ſi recte ibi fiet computatoõ
vnciaꝝ.ſed magis videt
contra. C. de le. l. cuʒ qõ.
vbi dicit non fieri trãſitũ
ad dipondiũ vel t ipõdi
um:ſed tãtũ vid eri adimi

3 pꝛimo quantũ confert ſe⸗
cũdo.ſed diſtigue.autvo⸗U

luit teſtatoꝛ exced ere aſſe⸗
vel dipondiũ quod põt.
vt. S.c.S. non autẽ. et ita
bic intelligitur.aut nolu⸗
it ⁊ tũc habeat locũ lex cõ

traria. Itẽ ⁊ tunc quãdo

dubiũ eſt ſimiliter locum
babeat.l.cũ queſtio.que ẽ

conna. Alij dicunt banc
coꝛrigipꝑ illam..
7 euocant᷑. hereditas

6 ideo auget᷑ ꝙ ĩ plu
res diuidatur vndias ſi⸗
cut ⁊ libꝛa lʒ ꝑ ſoliduʒ vł
aliũ numeꝝ diuidatur. et

iõ quotam partem qͥs de

bet habere in dipondio:
totam põt partem habere

de aſſe. vt hic. ⁊.ff. eoðᷣ.exꝰ

vnciss.

2 ¶ Ercerto ſed in diem ĩ
certũ quis põt inſtitui he

res.puta cuʒ ipᷣe potuerit
capꝑ e ex teſtamẽto.vel cuʒ
ipſe moꝛietur: vel Zicius

moꝛietur. vt.ff.eo.l.in tẽé⸗
pus.et.l.qui filio.i.rñ. et

ff. de li. T poſth. filio a pa⸗
tre.i.rñ.⁊.C.e.l.extrane⸗
um. miles aũt põt etiã ex⸗
tran eũ ex certo tꝑe: uel in
certũ tꝑs inſtituere.vt.ff.
de mi.te.l.miles. ⁊ fa.ad
bũc.S.ff.e.bereditas.ar.
tñ eſt contra.ff. de reg. iu.
l.actus.ſed ibivuon eſt de
hoc actu.ſ.factõnis teſta⸗/
eat qᷓ; pereat.vt.ff.de rebuſ

gito tetigeris heres eſto.vt.j.de inunili ſtipul.

§. ſi inpoſſibilis. Item de iure. ut ſi patrem ab hoſubus non redeme⸗
nis vel ſimilis.nã hoc facere nos nõ poſſe pꝛeſumit ius.vt.ff. de cond.
inſti.l.conditõnes..l.filius.⁊ in bis duabus baber locum iſte. F. im⸗/
poſſibilis. Item de facto.vt ſi montem aureum dederis heres eſto. et
hoc caſu non valet inſtitutio vel libertas: cum nec animus dangi fue
rit iuniſ pꝛeſumptõne.vt.ff. de ſtatu li. l. cum heredes. F. i. item eſt que/
dam quarta impoſſibilis pꝛopter perplexitatem que viciat. ut.ff ð cõ/

di. inſti. ſi tieus.que lex eſt huic contra. ſed certe hic de impoſſibilitate

nature dicit.ut.j.de inuti.ſtipu.S.ſi impoſi

ibilis. ſed certe idem videt

⁊ in pꝛimis duabus ꝙ vicietur inſtitutio.ut.j.de le.S.fl.qui eſt contra

Fy

Liber.
ſed ſol. utibi. Itẽ facit ff. de le. . ſi mibi. F. i. .cf. de codi inſti. li. r. Diparbus bura vnd in l yncoraliß in quatuoꝛ: alium
a ¶ Scripta. Sed cur ſecus in ↄtractibus vbi vitiat Zctum impoſſibili in duas inſtitutũ ponas.nã ſi nõ adeat inſtitutus in.vi.vnciaſ

tas.vt.j.de inuti. ſti. Kſi impoſl..ff. de ac. ⁊ obli. l. nõ ſolũ.Rñ.hoc ſo⸗ quatuoꝛ accreſcũt habẽti q̃tuoꝛ:⁊ due habẽti duas.vt hic.⁊.ff.
lũ ẽ fauoꝛe vltime volũtatis. e.l. ſi ex teſtamẽto. .l. ſ plures. 7. C. e.l. .
b Earendũ.ſi ſit poteſtatiua vt bie: ſi.x.dederis.vel mixta: ut ſi uenri Ss ¶ Exßſiit. cotra.f. ad tre. quot.l.nunq. ſed bic cũ nõ expꝛeſſit

de condi. ⁊ de. p fideicõ.⁊

l. ꝙ traditum. bm Joh.
facit ad hũc. S. f. deverb.

ob. ſi ita q;s ſtipulel.
d (Eilios. vel etiam ſuos

rare ſatis eſt. ¶ Mi quos nũ-
ʒ teſtatoꝛ uidit heredeſ i
tui poſſunt: ueluri ſi fratris fi

lios peregrinantes ignoꝛans

nũ- ſtitutione expꝛeſſe it: ita Di⸗
ſinſti uuspiusreſcripſit.(¶ S edſi

inſtuuto heredi et coheredi

ſuo:ſubſtituto datoaliꝰ ſub⸗

y ¶ Alius.ſ.meui?.
5 iſtinctõe. ſ. oꝛ

diunis pupillariſ vl

romã. vt. ff. e.l. ſeruus. §. ꝓpꝛia nomia ex e
puto generałr. ſi aũt caſu qquis parnbus ſub
alis: ⁊ tũc ſufficit pꝛimm , 7 , “ ſtitutos dare iuſſit
cxiſtere. vt.f. de cod. inſt. miſſis ⁊ libertatibus pꝛonon ſubſtituiuel unusin pluniſ: t Zuſtuuno auß
„W ctia condi. idem in legato conditiones in in itutiõibus heredes inſtituti ſunt tſi des ticuus Deio
ſauatnr dabi i inin aſcripte ſunt ſiquidem cõiũ- ex diſparibus partibu here ſbſius un ſdo
. ſs wennbus teſamenin⸗ Ctimn: utputa ſiillud villud fa desſcnptos inuicem ſubſti- uius: paino ticius
ſeratunnouiſſimeo; ob/ cctum fuerit: omnibus paren⸗ tuerit:⁊ nullam mentiõemin Kecndd⸗ ſeno repn.
teperari.Iʒy in h̊ ertate di b⸗ KEce 2 * . . 3 . ittit a
nekra eullider obtempari dum eſt. Si ſeparatim uelu ſubſtitutione habuerit parti· in ꝑreʒ vtriuſq; be
ſuſfiat vr f deconditt e ti ſiillud aut illud factuʒ erit: um:easuidetur in ſubſtituti⸗ recls. uebaber .
de. ſub diueꝛſis. in fideicco cnilibet conditi Par . n in e.l.ſi ticꝰ.⁊.l.oobe
debanenna vni⸗ cuilibet conditiom obtempe onepartes dediſſe quas in in reqi inpun.

. ads en, n qui eſſent heredes inſtituerit ſtitutus fuerit:diuus ſe eueraſ vulgans ſubſtitu⸗
e —–—– aꝛ: ignoꝛãtia eni teſtantis inutilẽ ⁊ anthoninus ſine diſtinctõe⸗ dinnguit ſnns
Ranimmureſent ans inſtitutõem nõ facit. reſcripſerunt ad vraq; ptey pyupil. vel vul. ſub
ratus:tuncem inſnunrno èòèGM I n quis patrem ſtitutio vel ſubſti⸗
ℳ „ . , . . A
rr felin H are anten quisi te mi. arbitratus heꝛedey reſcri utio videin vul⸗
ditione .ſolenus. Ite, Atamẽto ſuoplures gra pſerit: ⁊ ſiberesnoneſſse bant Cutag. ar der
ſanrr eii inan enerele Odul facere heredum: utpbuta mumen ſubſtituenit iſqʒ ſer beetibi eſſe oꝛdo vt
nodi erteſtamẽto qus ſillle beres nonterit ille beres uus iuſſu domini adiernit he⸗ n aintſtin,
notaui. . dele. 5. incerts. eſto: 7 deinceps inc;tum ue⸗/ reditatem: Meuiusſi ubſtitu nofiat. vt. ff.vul.
(ubet) Devnloon litteſtatoꝛ ſubſtituere poteſt tusin partez admittitur (N du e. i, he
eorcne Doe di/ T nouiſſ imo loco in ſubſidiũ la enim uerba ſi heres none-⸗ us coꝛngik perſe⸗
ctum eé deinantön bus uel ſeruum neceſſariumbe rit:in eo quidem quem alieno uentes. in
pꝛimis. vt. S. e. ti. i. nüc . ſtie1, ſbiorri; eſſp ſet n. dicte. l. ſed ego
is aueſubliiuriöes /redem inſtituere poteſt. Et iuri ſubiectũ eſſeteſtatoꝛ ſcit bocrepꝛobo. ada
dicũtur ſiue pꝛmo gradau pluresin uniuſ locum poſſi ut ſic accipiũtur:ſi neqʒ pe he⸗] non ẽ bec huius li
vel alio fiant. vt. ſ.e.ĩ pᷣn. . MG tere int entio:ſed h
⁊ quia vulgaris ẽ magis L 1 quia ſic fuit de fa⸗

p nnuicen. Kſir e ſulituitur. ent. Riñ. quidam ꝙ ſubſtitutus habet inſpecta opiniõeteſtan/
q ¶Bunn.l. poſſunt lubſtitui. tis.ſ. qui cediditinſtitutũ lib eru fuiſſe: ⁊ ra ꝑ cõſeqns credidit

cõmunis.qꝛ ⁊ a quolibet

cuilibet fien poͤt. iõ de ea vulgari p̃ᷣmittit.ace. .
MHreſt autẽ. in teſtamẽto. In alia aut volũtate qᷓ; in teſtamẽto vt
in codicillis vel aliqua alia non fit.ſ.hmõi ſubſtitutio ut directo vale⸗

at: ſicut nec inſtitutio fieri põt. vt.ſ.de codicillis.S.pe. ⁊. C. de codicilk

1. bereditatem. fit tñ in codicillis ex certa ſcĩa.vt ꝑ fideicõ.ſaltẽ directo

ſubſtitutus ꝑ hec verba admittat᷑.vt.ff. ad tre.l.ſceuola.i.rñ.niſt teſta
toꝛ putaret ſe facere teſtamẽtum:⁊ facere codicillos non deſtinaſſet: lʒ

poſſet. nam tũc ſubſtitutus in his nec directo nec ꝑ fideicom. admittat

lʒ poſſet.vt.C. de codicilł.l.i.⁊ facit.ff.e.l.põt.

In quãtum.i. in quot.
Bubſtituere. l. poteſt.

b ¶ Bradus. ad ſilitudinẽ. n. graduũ ſic dicunt qui faciut ſcalas. ſicx?
dicit gradus ↄſanguinitatis.vt. ff. de gradibus.l.iur. ↄſul.S. gradꝰ.

)

IHouiſſimo.i. vltimo. ſic. . d e ſuſpe. tu. F. nouiſſime. ſed nũquid in
alis niſi in vltimo fieri põt. ñ. non. cum em ipe ſeruus oino eẽ beres
compellat.vt hic ſubijcit.⁊.j.de here.qua.⁊ dif.G.i.patʒ alium q̃ eẽt ei

ſubſtitutus non admitti.vt. C. e.l.poſt aditã.

Wel./ ꝓp ſaltem.

ubititui ſ. poſſunt. o ¶Blurium. l. ſubſtinn poͤt.

cto ꝙ non diſtin⸗

rerunt cum ab eis quereret tamẽ diſt tin guendu a nobis. ſic et
als. ff. de iudici. non põt. in fin. l. .ff. de poſtu.l.imꝑ atoꝛ.in ſi.
itẽ non dicitur hic de pupillari ſed de vulgari tiñ. vt patet ex ſe⸗

rie ti.p quod etiã repꝛobat᷑ ſuꝑioꝛ ſentẽtia. ſ. quia in pun. gloſe

fuit dictũ bm quoſdã nõ diſtinguit᷑ an fuerit pu. anx ul. ſubſtõ.

diſtingue ergo vtrum inſtitutus adierit:
vel nullus.ſi em̃ vterq; adiuit:ſubſtitutu

vel coheres.vel ambo
s repellitur.ſi coheres

tm̃.ſ.ſeius:idem.ſ.qꝛ meuius repellitur. item ſi neuter:habet lo
cum quod bic dictſ. q meuius babeat totũ.ſi aũt ticius tm. ſ.
pꝛimus heres adeat:⁊ ſeius in ꝑtem repellitur.ſ.meuius. Haz

in ptem repellitur quã adijt Zicius. vt. C.e.l. poſt aditaz. 7.ff.

ð vul. ſub. qui babebat filium.i.rñ.

.

b

9 rzrantunnnortk⸗ =
b

e.l. ſi quis mihi. . iuſſum.

uſſu. quẽ iuſſum neceſſario opoꝛtet pᷣcedere. vt.ff.de acqᷣr.

c¶ In partem. ſed in quã. Rñ. hereditas in duas ptes diuidik.

terotius. 1 vnam ban partcularũ babet dñs inſtituti:ali ſö/
ſtitutus. vt. ff. ð bere. iſti.l. ſi pꝛfa. in pun. ſed ð alio ſemiſſe qd

2 iteruz vnus ſemis diuiditur in duas partes:que ſunt due qr⸗

2

Secũdus

ſubſtitutum admitti ſi bereditatẽ ſibi inſtitutus non acq ſierit:
uel alij cuius iuri poſtea ſubiectus foꝛet.vt in fin.huius.S.ergo
ſi aliqͥd iſtoꝝ duoꝛũ nõ cõtin git:debet habere ſubſtitutꝰ ſᷣm opi
nionẽ teſtantis totã hereditatẽ.ſed qꝛ non erat liber ut teſtatoꝛ
credidit:de equitate dat᷑ dño ipᷣiꝰ quarta bereditatis.⁊ facit ꝓ

PH illð generale opi
nionẽ ↄſiderandã
⁊. ff. ꝓ emp.l. ij. F. ſt
quiſ a pupillo. ⁊.ff
de acqui.here.l.is
q̃ putat.alij dicunt
c dño dat conſið

rataveritate magiſ
̃ᷓ; opiniõe.qꝛ v ere

ſeruus eius domi/
ni factuſ erat lleg
inſtitutus fuit:q
verius eſſe videtur
venitate magis at⸗
tenta. vnde facit ⁊
illud generale veri
tatem ſpectandam
vt.j.de leg.ſi quis
rem.

d erba. nũc mu

tat caſum. nam. S.

dixit quãdo aliud

arbitratur teſtatoꝛ
alið erat. In hiſ
aũt duobus rñſis
que ſequũtur idem
eſt quod arbitrat᷑.

apponũtur in ſub⸗
ſtitutionibus vul⸗

als em̃ non dicere⸗
tur ſcire niſi ſic eſſʒ
vt. ff. de aqua plu.
ar. l. ij. F. iteʒ lab eo

girr. —
8 Enit. lliber ſa⸗ tur q; in ſuam tutelam uene-
adgůcf. — lene⸗
h ¶ Aliuz.i. ſi neqʒ
ſibiſi liber fieretvł
dño ſuo vel etiã futuro querit. acc.

i ¶ Effecerit.nam tunc
mittitur ſubſtitutus.

l: (Arbitra

eres. ſ. dño qᷓ

es erit:neqʒ alium heredeʒ
effecerit. In eouero quẽ pa⸗
Nemfem Rembinadr il
ſignificant: ſi hereditatez uel
ei uel cuius iuri poſtea ſubie⸗
ctus eſſe ceperit non acquiſi⸗
erit. Idq; Tiberiusceſar
in ꝑſona parthẽnij ſerui con
ſtituit.

bus quos ipoteſtate ꝗſ
habet: non ſolũ ita ut ſupꝛaꝰ
diximus ſubſtituere põt:idẽ
ut ſi heredes ei non extiterit:
alius ſit eiheres:ſʒeo ampliꝰ

ut ſi hdes ei extiterint:⁊ ad/

hucimpuberes moꝛtui fuerit
ſit ei aligs heres:ueluti ſiꝗs
dicat hoc modos Zicius fili⸗
us heres mihi eſtoꝰ: ⁊ ſi filiꝰ
meus mihi heres non erit:ſi
ue heres erit et pꝛius moꝛia⸗

quãdo non eſt aliquod iſtoꝛũ duoꝛũ ad/

ubaudi ⁊ verũ arbitratur.

1 ubiectus. puta qꝛ vendidit ſead pᷣeum ꝑticipandũ. vłqꝛ

dedit ſe in arrogatõem. quod pot

m ¶ Acquiſierit.ſupple in littera.at in noſtro caſu pꝛimo.ſ.huiꝰ
§. aliud eſt ? aliud arbitratur. vndeibiin ptẽ admittitur. vt ibi
diximus.⁊ hec oĩa ſic diſtinguendo ſeruauit pꝛinceps quando
ſeruus ſuus fuit inſtitutus ⁊ alius ſubſtitutus. vt bic dicit. ⁊. ff

„

de here.inſti. l.

ta. collige ergo talem diſtinctõnem. quia cum

beredem aliquẽ inſtituo: ? ſi beres non erit ſubſtituo. aut ſcio li/
berum aut ſoo ſeruũ.⁊ tũc ſeruatur quod in.ij.⁊.iij.rñ.huiꝰ..
dicitur. aut puto liberũ falſo cum ſit ſeruus.⁊ tũc ſubdiſtinguo
aut ꝑ eum volui aut nolui alium fieri beredem.quia hoc expᷣſſi.
T: tunc ſeruatur mea volũtas.vt.C. e.l. cum ꝓponas.que eſt hu
ic contraria.aut eſt dubium.volui vel nõ alium fieri heredem p

eum:⁊ tunc ſeruatur
to ſeruum cuʒz ſit lib

beres. n
KRubꝛica.

cextraneo ſubſtitui no

quod in pꝛinci.buius.S.dicitur.ſt autẽ pu
er. hic caſus indubitabilis eſt. ſ. ꝙ erit liber
erui.i. inſtituti.
De pupillari ſubſtitutõne.
Ibenis.no.ex baclra tria eſſe neceſſaria vt pupillaris ſub
tio teneat. Mꝛimũ vt ſit de libenis qui ſubſtituitur. naz
n pot. vt..e. F. extraneo. Secundũ ꝙ ſint

impuberes.nam puberibus non poteſt ſubſtitui. vt.j. e. SF. ma ⸗

Billan ſubſtitutione.
Iberis ſuis impuberi⸗

De pupil. ſubſtitu.
pupil. ſub ſitu.

ſculo. Item tercio ; habeat in poteſtate vtin baclr̃a ꝓbat᷑ꝑ oꝛdinẽ.
Emãcipatis autẽ non põt ſubſtitui.vt.ff.e.l.ij. F.i. Atẽ eſt neceſſariuz
quartũ ꝙ filij ſint inſtituti vel exheredati:alłs nullũ eẽt pꝛincipale te,
ſtamẽtum.vt.5S.de exhere.li.in pꝛin. ⁊.ff.e.l.i.in fi nde nec pupillare
valeret.vt.j.e..liberis.⁊ bec oĩa ſimiliter in nepotibus oĩbus ſeruã
tur ſi non ſint recaſuri in
ſui patris ptãtem.vt. ff.e.
l.ij. F. poſtumus.alłs cum
ſint recaſuri non valer te/
ſtamẽtuʒ cũ in eo cãu ſint
ut eoꝝ teſtamẽta nõ vale⸗
ant. ⁊ ſi ipᷣi eẽnt maioꝛes
p (Supꝛadiximus. ſ. vul
atiter. S.ti.i.⁊ hoc idem
ic ſubijci t.
q ( Modo. hic cautenot.
ꝙ; pꝛimo ponit verba iĩſti

rit:id eſt anteq; pubes factꝰ
ſit:tũc Seiꝰhereseſto.quo
caſu ſiquideʒ nõ entitenithe⸗
res filius:tunc ſubſtitutꝰ he⸗
res ſit patri heres.ſi uero ex
titerit heres filius et ante pu
bertatem deceſſerit:ipᷣi filioꝰ

. . r tutionis.ſecũdo ſubſtitu/
ſit heres ſubſtitutuſ. NHãa mo nonis vulgans tarob is
ri nſti⸗ . itutönis pupillaris.
ribus inſtitutum eſt:ut cum ..———

lius. ecce vulgaris.
Zeres. ecce pupillaris
Pubes. bene facit qgGd
nit. als interduʒ pro

eius filii etatis ſint in quaipi s
ſibiteſtamentum facere non „
poſſunt:parentes faciãt eis.
ua ratione excitati etiam iif annne nradu g.ky.
conſtitutionem poſuimusin mn ſud mirdl venit vrif
noſtro codice: qua pꝛoſpectũ? deleiil..ci flio.
x ¶ Quo caſu. ſupꝛadicto

eſt: ut ſiqui mente captos ha
beãt filios uel nepotesuel ꝓ pbeat bona.m azo.

uiunſcennas ſerus 3 (Filio. ⁊ nihilominꝰ pii
nepotescuiuſcunq; ſerus ut zenn bõa pu⸗

Frachuis Ncrzr, eiset ſi ſint pu pyilivndecũq; qſira ſunt
eres xe vt. ff. e. ſed ſi plures. S. ad
h exremplum pupilla ſubſtitutos.niſi in duobꝰ

ris ſubſtitutiõis certas perſo
nas:ſubſtituere. Sinautem
reſipuerintieandem ſubſtitu
tionem infirmari:⁊ hocad ex

caſibꝰ vt in teſtamẽto mi⸗
litis ⁊ arrogatoꝛis. vt.ff.
eoð.l.ſi plures.s.ſi in ar,/ ⸗
rogato.et.S. ad ſubſtitu⸗

— SH 2 , tos. iunf.
e upillaris ſubſtõnis: a (Doꝛibus. als maio⸗
nnndbüs. vt. C. de impube. ?

ali.ſub.l. humanitatis.
H b ¶ Etatis. ut maſculi ãte
piiij. annũ.femine aũt añ.xij.annũ.vt.ff. detei.l.qua etate.⁊.s. qB ma.
non poſ.S. cum ergo.
c ¶ Excitati.ſ.nos. .
d¶onſtõnem. L. de impub. ? ali.ſub.l.bumanitatis.

e ¶ Perſonas.ſ.ſilios mentecaptos ſi babeat.ałs tunc fratres mente
Ra⸗ dicta.l.humanitatis continet᷑

eſipuerint.ſ.cũ compotes mẽtis vel ſani facti fuerint.
g (Ad exemplum.⁊ ita hec vocatur exemplaris ſubſtitutio.vſñ vt ple⸗
ne dehis habeas noticiam diſtingue quinq;ʒ genera ſi ubſtitutõnũ. q a
alia ẽ vulgaris alia pupillaris alia exemplanis alia bꝛeuiloqua alia
compẽdioſa. Pꝛima.ſ.vulgaris ſubdiuiditur. qꝛ alia expᷣſſa vt q̃ fit
verbis negatiuis vt ſi heres non eris ticius erit heres.vt.S. ꝓxi. Alia
tacita que fit verbis affirmatiuis vt hic.vos inuicẽ ſubſtituo.vt.ff.de
here. inſti. cum in teſtamẽto.S.i. Itẽ hec.quiſ. q; erit mihi heres ſit filio
meo ünpuberi heres.vt.ff.e.l.qͥ liberis..hec verba.hec vulgaris adi
ta hereditate expirat.vt.C.e.l.poſt aditam. Secunda autèᷣ pupilla⸗
ris ſimiliter ſubdiuiditur. quia alia expꝛeſſa que fit verbis affirmati⸗/
uis ut hic.ſi heres eris ⁊ moꝛieris in pupillani etate ticius ſit heres.vt
ʒ.pꝛox i. Alia tacita ſallicet ſi vulganiter tñ pupillo ſubſtituat᷑qᷓ caſu
tacita ſub intelligit᷑ pupillaris.ſic ⁊ ſub pupillari tacita v ulgaris in⸗
telligit. ut.ff. e.l. nã b iure. in pꝛin. ⁊. C. de impu. al. ſub. l. ;uis.naʒ
pᷣ adueniẽte pubertate expirat.ut ĩ fi.huiꝰ.. Zercia.ſ.exẽplaris ſiciõ
dꝛ. qꝛ ad exẽplũ pupillaris ẽ inducta. vt h̊ dꝛẽ. in multi s t differũt. qꝛ
B t in maioꝛibꝰſit.ſʒ illa tm iĩ puberibꝰ. Itẽ vſq; ad certã etatẽ fit pu⸗
pillaris.ſ.xiiij.an.iĩ maſ.ył.xij.an.i fe.ut.j.e.O.maſcło.vł ẽr minꝰ tp̃s

y ¶ Heres.⁊ ſolius patri

ſigilla de cera. ideo dicit ꝓpꝛio lino:qꝛ ſi alieno vẽdicaret dñs:
⁊ ita aperiret cõſiliũ legis nullũ eẽt.vel dic ꝓpꝛio.i.ſepꝑato ab
alijs partibus teſtamẽti.ſed nõne magis inſidiabit᷑ ſubſtitutꝰ
cũ tatã ↄſtructõem.i.inoꝛdinatõnem videat ⁊ ꝓpter ſe.Rñ.hoc
ignoꝛabat an ꝓpter ſe an ꝓpter aliũ facta fuerat illa oꝛdinatio

certũ non maius. vt. ff. e.l. ſi ita quis ſubſtituerit. ..l. in pupillari. at hᷣ
exemplaris in incertũ. AItẽ in hac.ſ.exemplari certe pſone ſubſtituũt ur
vt. Le.l. bumanitatis.in pupillari aũt cuilibet põt ſubſtitui. Auarta
gũt.i.bꝛeuiloqua fit ira duobus heredibus inſtitutis:vos inuicẽ ſub/⸗
ſtituo.⁊ ſi ambo pupilli ſunt.nã quatuoꝛ ſubſtitutões his verb is bre

ubus comp bendũtur. et Cauere. idẽ ẽ⁊ ſi
appellat lex hãc recipꝛocã Pᷣ non caueat dum
gensen eliel na . d.- bucimpubere ape jank (BH⸗ tñ ſeꝑatim ſignet.
voc iure. F. i. Quinta. ſ. c5 que ne l. eapenant N⸗ ʒ=
pcdioſa ſir bis vbis. ald nteinfirmatur. (Igitur er lud palam eſtno ideo minꝰ?* inus aual.
inſtituto quandocũq; de — „ E, diceret diximus
cæœſſent nau ſubſtiuo.ſi in pupillari ſubſtitututõe ſm ualere ſubſtitutõem impube ſic cauteſieri pot.
Qden hoc fiat a miite a Sfatum modũ oꝛdinata duo risfilii qð in eiſdem tabulis ſnz ſea fecelt vu⸗
pupillo vel non pupillo ⸗;—⸗———U . . quid valet iõ minꝰ
valer iure directo qñcũch quodãmodo ſunt teſtamen⸗ ſcripta ſit:quibuſ ſibi quiſq;ʒ c utbicdict.
dececariniarns gri ta:alterum patris alteruʒ fili heredẽ inſtituiſſet: q;ʒuis pu- n Zabulis. l. a/
Gi niſi mater ſiri medio: Canq; ſi ipe filius ſibiheredẽ pillo hoc periculoſum ſit. o tionſoln, eabe
quo caſu iurefideicomiſ inſtituiſſet:aut certe unumte 36 1olũ autẽ heredib? redatis. lubſtiru⸗
Palerſ pubes am naul ſtamentum ẽ duarum cauſa inſututis impubenbus libe epotcN.
ep̃abus.ᷣ ſi vero paganꝰ rũ:id eſt duarum beꝛeditatu. nisita ſubſtituer parẽteſ pñt:
ſaenon ulnes ficin x? Sinautẽquis ita fonmi- ut? ſiheredes eis extiterint:
inſtitutꝰ in ea erate pupil doloſus ſit ut timeret ne fili ⁊ante pubertatem moꝛtuifu
dar ſpe⸗ altegelen⸗ useius pupillus adhuc ex eo erint ſit eis heres isquem ipi
Uinant tũc trabitur ad fi palam ſubſtitutuʒ accepit . uoluen int: ſz etiam exher eda⸗
deicomiſſaniam. vt. ff. ald Poſt obitum eius periculo in- tis. ¶ Itaqʒ eo caſu ſiquid ex
neb ſceuola. aub heete ſicdliaruz ſubiiceretur: uulga⸗ beredato pupillo ex her̃dita
ciq; nbr lum faao bere rem quidem ſubſtitutõnem tibuslegatiſue aut donatoni =“
dem. berns valet vl.jf. palam facere: et in pꝛimiste⸗ bus ꝓpinquoꝝ atq; amicoꝝ p. iach e⸗ caſu
(Dueſipupillans. ſtamenti partibus debʒoꝛdi⸗ ul fuenit id omnedd gigel
Wnare: illam autẽ ſubſtitutiõe, / ſubſtitutũ pertineati Quecũ as Fuerit. vt quia
aolaut Jenſun paquam etſiperesei ertiteit q;dinmus de ſubſtitutõ im upilieareido⸗
tione impuberis. vt ff de pupillus T inera pubertatem puberum liberoꝛum uel here nareur vdl legare,/
adop. nec ei Irem ſipꝛis deceſſerit ſubſtitutus uocat? dum inſtitutoꝛum uel exhere
non fuit hereditas adita. —eer, 2: „ . . rIg omne. imm
vt. ff. co.ſed ſi pupillares ſeparatim in inferioꝛbus paꝛ datoꝛum eadem etiam depo Videtur q, tantus
Kſed ſi eraſſe. Itez ſina ⸗ tibus ſcribere debʒ: eãq; par ¶ſthumisintelligimus Libe⸗ in eis bonis vale⸗
ſcitur poſtumus teſtatoꝛi 71 H . at ſubſtitutõ que a
or ffol.paterfilii. Jté tem pꝛopꝛiolino ꝓpꝛiaq;ce ns autem ſuis teſtamentum patrepuenerut ad
ſecundi renamers dom T conſignare ⁊ in pꝛioꝛe par nemo facerepoteſt: niſi ⁊ ſibi Miiũ erberedatum.
valeat. vt t. e. .ſi is eus. te teſtamenti cauere: ne infe- faciat'.nã pupillare teſtamẽ vriſ demilb eſtl.
F. fi. Itẽ ſi teſtamentũ pa e „*¹ „* 5 „ miles.S. exhereda
danuͦ rumpaturp qrrlam tioꝛes tabule uiuo filioetad⸗ tüpars et ſequela eſt paterni tro. que eſt buiccon
in totum:aliud ſi ꝓ parte L traria. So.ibi mi⸗/
vt. ff. e. inſtitutõne. ⁊ ð in ⸗ les emancipato ſbᷣ
offi. teſta. l. papᷣ. SF. ſed nec ſtituebat quod in

in alio.ſ.pagano nõ tolerat᷑.vt.e.S.qð erneo.⁊ iõ cũ vnũp eo
inducet᷑ſ.ꝙ põt ſubſtituere emãcipato ⁊ aliud ð eum inducat᷑.
ſcʒ ꝙ nõ põt ſubſtituere emãcipato niſi in bis bonis q ſibi de/
dit. vt ar. ff. de iureiu. eum qͥ. in pꝛin.

impuberis. ſed contra ta. bo. poſſ.mota non facit pupillarẽ ſubſtitutõ
nem ceſſare.qꝛ ibi nõ loqtur de viribus teſtamẽti.vt.ff. e. ex duobul. F
ſi. .ff. de inoffi. teſt. fllius. Feii. OUVUW
* c ¶ Igitur. p fatum. vt. S. e. in pꝛint. Z
s ¶ Bubſtitutũ. qui ſubſtitutus nullo põt grauan legato: etiaʒ
in eã rẽ q pupillo fuit relictavt. C. de le. c qdã. ſʒ ipe expr̃datꝰ
ſic in re ſibi relicta.vt.ff. e.l.coheredi.S.cũ filio.in fi..⁊ no.hũc
G. nõ poſſe hodie br̃elocũ: niſt talis ſit impubesq poſſit eſſein/

d Duo. no. ꝙ duo dicũtur quo ad quid quia duobus fit. nam inſtitu

itur beres duobus pri.ſ.: ſilio. Item duanũ bereditatũ. vnũ vero dici
tur quia ab vno factum.⁊ fa.ad hoc.ff.e.l.patnis ⁊ filij. ⁊. ff.de cõdi.⁊

demõ.l.hec ſcriptura.⁊.ff. de bo.poſ.ſᷣim tabu.ſi ita ſcriptum. S. fi. et.l.
ut bonozum. P gratus: ut ꝓximus pubertati.vt no. S.qͥ. mo. te.infir. . itẽ ſi in
e Sifoꝛmidoloſus.i.doloſus multifoꝛmiter vel timidus. Fuitutẽ. als nõ pᷣt exbr̃dani.ut.C. ð inoffi.te.ſi qs ĩ ſuo.S legiſ
¶ Subijceretur. quibus inſidijs eũ ſubijceret ſubſtitutus vel haberet t Inſtitutoꝝ. vt. S. e. in pꝛin. vſq; ad ꝓxi. F.
eius hereditatem. ſicut fecit vacarellus. . „ (Exberedatoꝛũ.vt. . ꝓxi. F.
g ¶ Subſtitutõ em. ſ. cum ipa inſtitutõne. nam bic eſt oꝛdo vt pꝛimo in · nota
ſuitutio:ſecundo vulgaris ſubſtitutio.tercio pupillaris fiat.v t.S.eo.t.

„

Ziberis. ⁊ ſibi. bicnota qꝛ ⁊ ſi fili erheredat cui ſubſtituit:
pꝛius ſibi:deinde dʒ facere filio teſtamẽtũ.ſi autẽ eum inſtituat

in pꝛiuu. tũc uel añ vel pꝰ valet inſtitutio vel ſubſtitutio. ut. ff. eo. l. ij. F.
hb¶ Uocatur. que eſt pupillaris = pꝛiꝰ.⁊. S. ſed ⁊ ſi quis.⁊. S.ſed ⁊ ſi.⁊.S.fi. .— .
i ¶ Sanbere. vel etiã alia carta.qꝛ ⁊ hoc ſieni põt. vt.ff.e.l. patris⁊ filij. x gaaat Varhllit in milite qui põt ſubſtituere pupillo lʒ non
lꝛ ¶¶ Eino.linũ appellat ipᷣam coꝛdulã que fit delino.vt vidimus ſieri ĩ inſtituat ſibi aliquẽ beredẽ. vt.ff.de vul.ſub.l.ij.S.quiſds.
luteris domini pape:in quibus coꝛdulis teſtamẽn apponebantur.vij

5 ¶ Pars.·ſic lf. quadinodũũ teſta. ape.l.pe.

Secundus Qui.mo. teſta. infir.

eſſe deſtnunt. vt. S. qᷓͥ. mo. teſ. infir. in pn.ſʒ.j..hos oᷣnos pᷣt ſubſtitui.vt. ff

a ¶ Aaleat. ſ. a pᷣncipio. vt quia filius fuit pᷣteritus. vt.f .l. ſi qᷣſ
E i l e.ſi ita qͥs.et.l.ſi pltes.

eum.in fi.l.vel ats.ſ.non valʒ teſtamẽtũ a pᷣnci.cũ multi ſint mo .
di qbꝰteſtiñ nõ v alet. vt. f. de iniuſ. rup. tel.l..idẽ ena ſi er pᷣfa⸗ m ¶Subſtitutio.ſ.directo.ᷣ ſi m aliqua verba inueniont᷑ fideicom. in teſta
cto rũpaf intotum.ſ.teſtĩ patris.ſecſi ꝓ ꝑtemm.qꝛ tũc ſubſtiuu / mẽto lurefideicõ. valebu. vt. C. de ſideic.l.ſi pater tuus.
tio remanet. vt.ff.e. in ſubſtitutõe.⁊.ff.de inof.tel.l.pap.S.ſ¶j ne n ¶ Commiſſũ.quod ſempꝑ feciſſevidet᷑:cũ dicit.ſi fili? me? qñcunq; deceſſe

aut. Itẽ no. hic
de alienis rebꝰ qͥs

omnes unpuberes

puberi:aut nominatim ueluti

neouerouel filio puberehere

AVſtamentum iure
benzlazaleouu⸗

ſterioꝛe ueroteſtamẽto quod

Item bec ſũt va ſt a ſubſimo ei ala ver
iure ciuili epugne ä 1. bum ſubſtituo cũ ſit genera
tur eſtfi aie aüt teſtamenti adeout ſipa Ste ſolum permiſſum eſt: ut eum le verbuũr ad direcram 2 94
GFroneen ſtamentuʒ no ualet herfl õ teſtatoꝛ aern reen,
mẽtum qe remanet/ quidem ualebit. Singu obliget alij hereditatem eius qð eſt rei aptius.id eſt ad fi
bſtiutd vrite lis autem liberis:uel ei quieo uel rotam ul pꝛo parte reſtitu Fagen nn auis at no
Pm gnebniel aſ rum nouiſſimꝰ impubeſ moꝛi a duo ius quale ſit ſuo lo ceqir r pꝛobatur boc ode
ſüt. ſed certe alud etur ſubſtitui poteſt. Singu cotrademus?. impu. 7 alijs ſub. l. pcibꝰ.
eatedeer lisnoegenneztor nes 3eh a, rraff
ud cũ iure pꝛetoꝛio ecedere uoluent: noulli⸗ uibus modig tsſtamé dele.⁊ ſena. cõ.l.in abigua
vriblnapecoꝛns ſimo ſiius legittimarũ heredi s! ocdis teſtamẽtum foꝛteidem ſi dicat vitaiiſ be
— iR. lus egi lari ere 1 infi 7 .= õ
pörfacereeé nede NaLri mmnrmatur. res eſto.naʒ trabit fidei⸗
ſinere heredẽ. vt.ſ. Latu integruũ int eos cuſtodiri com. quia de hereditare re/
de bo.pol.ꝗ. quos uelit Gubſtituiturautem im ened egae videvr

ſceuola. Sed eſt. yt no. ð

t. ¶ Rüpuur.ſi qutem pꝛiꝰeuʒ

revult porerit. ſi at diinſtituto:ita ſi ubſtituerene⸗ iure perfectum eſt ſuperiuſm nltainc ner ar 5
pinmo loeo mone, mo poteſt ut ſiheres extitenit pitur:necintereſt:an extiteriit e polib lig . l i aur un
ti:⁊ hoc põt.vt bic n ſant ripers djberedatfiliemacipatet
arFelingullo et intra aliquod tempꝰ decel⸗ aliquis heresexpoſterioꝛete⸗ poſtea arrogaktune non rũ
boc caſu vno moꝛi ſerxrit aliusei ſit heres.ſed hoc ſtamento an non. hoc enim pitur. aut exrraneus qui po
enredefertſua dox .JMMM r ſten arrogatur: 2 tunc rüpi/
tio iure legittimo. l. tur. vt. ff. de contra tabu.l.

teſtatun vt pat de titius: aut generaliterut quiſ- Alet donec rumpatur in diſtincrone.
bonis er is quismihi patniberes ent qui initumue fiaat. (Rumpi « duge voonndo ayr
vr cĩ bic 5. ſles ? buſſ uerbis'uocanturex ſubſti turautem teſtamentu cum in p Ein denus veſ deno
.. Sfete mutione impuberemoꝛtuo fi eodeẽſtatu manente teſtaroee nus Znbus mo. tel. in⸗
1S lio. §. . 2 0— „ 23 H 110.tel. in
i ſtuurei⸗ ali lio qui eiſcripti aces an mpſinsteſtamen nsuinat ſinuat pſc nuncualit 5
uſcaſ⸗ ßᷣm qͥſdã.vt runt ⁊ pꝛo qua parte deredel ꝗgsaute poſt fact teſtamentu rmentk teſta. nũc qliter in⸗
muni alit eſvt if ſculo igitur uſqʒ ad quattuoꝛ Sroerm cuz Aeſt ſulini: u nup. §. ltrabienr caltin.
deral aund1. decim annosſubſtitui põt: fe ppꝛetoẽſin noſtrã cõſtõneʒ NEVſtĩ acoptaucnt.
. et de codicillis.l. . n ee EE. „ Aeonn i.ꝗqrrogauerit.
nfaunr.li p. mine uſq; ad duodecim inoſ eum quiin poteſtatepñsfue- Wſiutiong.
ES a geba⸗ et ſihoctempus exceſſerit:ſb ratteſtm eius rumpiturquaſi dres sͤ Hdorarrr.
bearplurel ſlios ſtitutio euaneſcit. ¶ Extra agnationeſui heredis⸗Do⸗ deadopt.5. boditee.

— — — —

non putauit. 5.ſi quis emancipatum. extraneum autem nepoten accipe
in non eſt ſuus heres cum alius eum pꝛecedat. als fruſtra. ⁊ tunc exhe/
redaretur. vt.ff. de ver. obli. quidam cum filiũ.⁊ delibe.⁊ poſthu.l.ſi qͥs
poſthumus..ſi filuu.
n ¶ Agnatione.i.ſicut natiuitate alicuius poſthumi.nam tunc certum eſt *
rumpi.vt.ff. de iniuſ.rup.teſ.l.i.in fi.⁊.l.iij.in pᷣn.et.l.verum.⁊ hoc ĩma
ſculi teſtamento. ſecus in teſtamento femine.vt.ff. de lib. ⁊ poſt. l. gallus.
.S.nunc de lege velł.in fi. S. Et eſt ratio qꝛ pꝛeteritio matris habeur ꝓp
exheredatione. vt. a. deexhere.li..ſi quid.ſed deinoffi.tel.agit talis po
ſthumus. vt. Q. de inoffi. tel. l. iij. ..
x ¶ Poſterioꝛe nimpuur. boc verum pm quoſdam.quando ſecundũ non
concoꝛdat cum pꝛimo.als durat pꝛimum.vt.C. deteſta. ſancimuſ.ſʒ cer
te hoc ſtare non poteſt. nam ſi valet ſecundum non valet pꝛimũ. cum idẽ
non poſſit duoteſtamenta facere.cum ex ſecundo tantum adeatur heredi
tas:econtra in ſententia.nam valet pꝛima non ſecunda ab eodem et ſu⸗
per eodem lata.vt.ff.de reiud.l.iunder
¶ Exiſtere.no. non conſid erari quod eſt ſed quod eſſe poteſt. vt bic. ⁊. ff
de here.inſti.l.pater filio.et.ff. de iniuſ.rup.tel.cum in ſecundo.in pꝛinci.
⁊. S.in futurum.ſed contra.ff.de libe.⁊ poſthu.ſi filius.in pꝛima charta.
Solu.ibi teſtamentum ſecũdũ non valuit etiã in pꝛin.hic aũt valun licz

p.l.xij. ta. ad fratres. vt hic.et.j.delegi. ag.ſuc. .i.ſed certe ex eo
ꝙ vltimo moꝛienti ſubſtituit: videtur eos inuicem ſubſtituiſie vſ
qʒ ad vltimum. ita iure ſubſtitutiõis magis qᷓ; legittimo inter
eos ſuccedi videtur. vt. ff. de le.iij.l.ticia ſeio.in fi.S.que eſt dꝛia
huic.ſʒ certeibi dixit plus.ſ.ꝙ nõ alienarẽt ꝙ teſtatoꝛ eis dimit
tebat. ⁊ ex hoc ðꝛ ibi iure ſubſtõnis ſuccedere.nõ qꝛ vltimo tãtũ
ſubſtituit. vt. ff. de le. iij. l. is qui. in fi. M
c ¶ Houiſſimꝰ.i.in vltimo.puta his vᷣb.qui ex liberis meis impu
bes vltimus moꝛiet ei tig beres eſto.
ubſtituit. ſ. pupillarit.
oĩatim. ſic.S.de exhere.li.S.noĩatſis.
Erit ſubaudi. ſit beres filio meo. g ibꝰ.i.generalibuſ
Heredes.ſ.patrris.ſic.ff.de exhe.li.l.i.O.noĩatim. vbis.
i¶ Exnterũt. ſibimet heredes.na ſecꝰ ſi alij qrant.vtputa pfi vel
dDhzo.nam tales.ſ.dſis vel pr q ſũt beredes:p filiũ vel ſeruum ex
pijs v̈bis generalibꝰnon admittunt᷑ ex ſubſtõne.idem dicas de
