rũ vin ſequitur yxoꝛ.yt.ff.ad muni.l.fi..ij. Sed ſecꝰ eſt in oon j.e. .ſunt et alie.acc.
. b
*

„*

li

b otentes.i. maioꝛes. xij. an. vt. ſ. qui. mö. tu. f. . Rñ. Sed in ſponſa

a raninguekaſe zrlauniada

8.vij. anni ſufficiunt. vr. ff. ð ſpon.l. in ſpõſalibus. Dʒ nũqa bodie

xv. anni ſunt neceſſarij ad matrimoniũ.vt in aut.de tem.non ſo.pec.S.
general iter. colla.vij. Rñ.lex illa. conſuetudinem et frequẽtiam bominũ

ponit. Itẽ qͥd ſi aliquis aã

iſtud tps ſit inuẽtns ſuffici
ens ad matrimoniũ. videt᷑
ꝙ nubere poſſit.vt.ff. quã /
do di. leg. ce. l. pen. q̃tfelici
duplomate vſ;. vt. ff. ð ver.
ob.l. cõt inuꝰ. F.cũ ita.ſʒ cõ⸗
tradico ĩmo.l.iuł.ð adulte
rio ⁊ ſtupꝛo cõmiſſo poterit
puniri.vt.ff. de adul.inter
liberos.i.rñ.et eſt ꝓ hoc.ff.
de concubi. l.i. F. fi. ſi autes
de facto intra dictũ tempuſ
vxoꝛem quis acceperit: tũc

erit vxoꝛ cũ ad etateʒ pꝛedi/

ctam pꝑuenerit. vt.ff.de ritu
nup.l.minoꝛem. Acc.
c arentum. ſcʒ qui ſunt
iuris ſui:cuiuſcuuq; etatis
ſint.ſic ⁊ ma.fa.ſʒ filij ⁊ filie
familł.qui ſunt in poteſtate
cuiuſcunqʒ etatis ſint.vt.ff
de his qui ſunt ſui iuris.l.
nam ciuiuz.
d (Unptãate. Quid ergo
de eqmancipatis.videt᷑ide⸗
vt. L. e.l.vidue.ſʒ illud cõ
ſiliũ ẽ:non pꝛeceptũ.ꝙ au⸗
teʒ poſſit filiuſ emancipatꝰ
dicik. ff. de contra. ta. l. iij.
ſi emancipatus.et.ff. de ri⸗

tu nup.l.flr⸗ emãcipa. Ac.
e

et ciuilis. quia ẽ in po

teſtate ð iure ciuili romano

rum. vt.S.ti.i.ius.

f Et naturalis.quia pater

vt. ff. de iuſti. et iure. l. ij.
g ¶ Debeat. alias non valzʒ
yt.ff. de ſta. boĩm. l. pauluſ
i.rñ.videtur aũt conſentire
niſi contradicat expꝛeſſe. vt
ff. de ſpon. l. in ſponſalibuſ
in fie. —

b ¶ Unde queſitum. qꝛ paH

tris conſenſus exigitur.

¶¶ Poſſit. cim pater nõ po

ſit conſentire.vt.ff. de iure

K Super filio.naʒ de filia

facile conceſſum fuit. quia
foꝛte calidoꝛ ſanguis eſtin

ea. vt in aut. denon eli.S.
cum igitur. collati.i. vł veri
us ꝓpter fragilitate; ſexus

ar. ſ.quibus alie.li.in pꝛin.ſed pꝛima non placet.
¶ Deciſio.i.ſententia vel lex.vt. C. e.l.ſi furioſi.

m zugedeeiſtone. u Aſfn
p trienniũ:vel ſi neſcit an vi

gum coeunt, maſculi quideʒ
pubereſ :femine autẽ uiri po

tentes ſiue pr̃eſfamilias ſint

ſiue filijfa.dum tamẽ ſi filij⸗
familias ſint:et cõſenſum ha
beant parentum quoꝛum inꝰ

poteſtate ſunt. ¶ Nam hoc

fieri bere:⁊ ciuilis et natura

lis ratio ſuadet intantũut iuſ
ſus parẽtis pꝛesedere ðᷣbeat⸗
nde queſitumẽ.an furi

oſi filia nubere:aut furioſi fili
us uxoꝛeʒ ducere poſſit:cum
qʒ ſuꝑ filio uariabat᷑: noſtra
ꝓceſſit deciſio:qua ꝑmiſſũ
eſt ad exẽpluʒ filie furioſi fili
um quoqʒ furioſi poſſe ⁊ ſine
patris interuentu matrimoni
um ſibi copulare:ſecundumꝰ

datum exnoſtra conſtitutõne
modũ. ¶ Ergo'non omnes

nobis uxoꝛesdicere licet.
¶ Mam a quarũdaʒ nuptijs
abſtinendum eſt. inter easeĩ
perſonas que parentum libe
roꝛumuelocum intra ſeobti⸗

nent:contrabinuptienõpoſ⸗

ſunt.ueluti inter patrem et fi
liam:uel auum et neptem:ulłl

q (Mon oẽs. ſI.mulieres. r

here matrimoniũ.ſicut ⁊ intrare monaſteriuʒ.vt in aut᷑.deſanc.

epi. S. nunc autem colla.ix.

—α

adeo uera ſũt:ut quãuispad

optiõʒ:parentũ libeꝛoꝛũuelo.

co ſibi eſſeceꝑint:nõ poſſũtĩ
ter ſe matrimonioiũgi.intan
aũ ut etiã diſſoluta adoptiõe
idẽ iurismaneat.(¶ Itaqʒ eaʒ
que tibi ꝑ adoptionẽ filia uel
neptigeſſe ceperit:nõ poteriſ

uxoꝛẽ ducere:q;;uis eã emãci
paueris. ¶ Inter eas ꝗʒ pſo/

nas queex tranſuerſo gradu

cõgnatõis iũgunt᷑:eſt quedã
ſimilis obſeruatio ſʒ nõtãta.

Sane eni inter fratrẽ ſoꝛoꝛc
ue nuptie pꝛohibite ſũt.ſiue
ab eodẽ patre:eadẽqʒ matre
nati fuerint: ſiue exalteroeo⸗
rum. ¶ Sed ſi qua per adop
tionem ſoꝛoꝛ eſſe tibi ceperit
q;Diuquidem conſtat ad op/
tio:ſaneinter te et eam nup⸗/
tie conſiſtere non poſſunt.
¶ um uero per emancipati
onem adoptio ſit diſſoluta:
poteris eam uxoꝛem ducere.
¶ Sed et ſituemancipatus
fueris:nihil eſt impedimen⸗

to nuptijs.et ideo conſtat ſi
quis genemim adoptare ue⸗
matrem et filium:uel auiam ? lit:debere eumP antea filiam*

nepotem:et uſqʒ ad infinitũ ſuam emancipaꝛe. et ſi quis
Et ſitaleſ ꝑſone int᷑ ſe coierit uelit nuruʒ adoptare:debere
nefarias atqʒ iceſtas nuptiaſ eum antea filiuʒ ſuum eman

—

zurioſi. idẽ et ſi captus fuerit et abfuit pater
at vel non.vt. ff. e.l. ſi nepos.S.fi.⁊.l.ſi ita.

o ¶ Scʒ datum. ſ. cum auctoꝛitate curatoꝛis patris et doteſcᷣm quãni
tate; primonij patris data. vt. C. e.l.ſi funoſi in fineſed iurecanonũ ſuf
ficit conſenſus eoꝝ de quoꝝ matrimonio agit᷑.ſed illud foꝛte in alijs nõ

n lijſfa. intelligiur. yel credo ꝙꝙ boccoꝛrigik. qaꝛ boneſta res eſt contra⸗

contraxiſſe dicunt. (Ethec cipare. (Fratrs uerouelſo

v

p ¶ Ergo. quia ſm pꝛecepta legũ fiunt matrimonia. ergo. ⁊c.
n ¶ Quarũdam. ſ. mulierum.
¶ Inter eas ad infinitum.ad eõ vt ſi adaʒ bodie viueretñ poſ

ſet habere vxoꝛem
bᷣm Jo. vt. ff. de ni⸗

„

tulnup.l.nnptie.

poſſint cõiungi.

ta.F.vſq; ad grað
vij. ᷣm canões. vt
xxxv.q.iij. ꝓgeni
E&. ⁊.c.ð cõſangui
nitate.⁊.c.in copu
latõ e ⁊.c.nulli.ſed
ßʒ.l.vſq; ad quar
tũ.vt.j.e.G. fratriſ
ideʒ hodie iure ca
nonico.vt er de cõ
ſang. ⁊ affi. c. vl. ſʒ
tamẽ aliter accipit᷑
gradus ſʒm cano
nes q;ᷓ ſym noſ. vt

dices. j. 8R gradibꝰ
ð ver. ob. ſi ſupul. .

Quãdiu. ſic. ff.
in fi. ſic. ff. de lib. et
poſthu.ſi quis po
ſthu. in i.

— — —–

1 Picolura ui
ipſa eſt emancipa
ta.vt differat a ſe⸗

t ¶ Idẽ iunis.vtñ

nter. ſʒ ſitan

4

quenti caſu.

3 ¶Benerum. i. ma

ritum filie.

a ¶ Eu.ſ. patrem.
b nte.i.pꝛimo.

c Kliaʒ. boc ideo

qꝛ euãcipatõne fa

cta deſũt eſſe agna

ta patri.ergo ꝑ pa
trẽ ñ pᷣt fieri agna
ta tli adoptiuo vt
ff.ð adop.l.qͥ in a
doptõe. hodie ve⸗

ro ſi deſinit. vt. ſ.

leg.ag.ſuc.S.fi. et

ita hoc coſiliuz ho

die non valet.

d ¶ Muruz.i. vxoꝛẽ

filij.vt pꝛobat᷑.j.e.

aui vel auie ñ poſ⸗

ſum ducere:tamen

neptem poſſum que t mibi conſobꝛina.vt.j.e.ꝭꝗ.duoꝛum.Rñ.

banc regulã ſtnicte intelligi in eo caſu in quo oquitur. et in om

ni ſimili.ſc;. quando ego et illa euus filiam ducere non poſſuʒ
ſumus in gradu ſeuindo ad ſtipitem. et in poteſtate eiuſdem ⁊?
ſiccuius. ſ.fratris vel ſoꝛoꝛis mee filiam ⁊c.et boc in naturali⸗
bus.ſecus in adoptiuis.vt.j.ꝓxi. .Acc.
i. ¶ Eius. ſicconſtrue. non videris impediri du.vx.fi. ..

RK iuili iure, de naturali cõſtat. ð cinili ſic pbo. illa filia ſoꝛo

S.affinitatis.

. °
Pꝛimus. W De nuptijs.

ſubdiuiditur in tres ptes. ſupra.infra. et ex latere vt.j. de gradi. S. ij. . iij
⁊.iiij.⁊.v.⁊.vi.et maioꝛ eſtabſtinentia verſus ſuperioꝛes vt hic et inferio
res pr. e §. putris c; rranſuerſalium pr.5. 5 dugum acc.
q ¶ Affinitans. eſt autẽ affinitas regularitas pionaꝝ er nuptijs coniun

3.

ctarum omni carens parentela ſaguinis.pt.ff. de gra.af. non facile.S. k·

is adoptiue non ẽ in ptãtematris. vt.ſ. debere.qua.et diff. .
trem:licet mater tranſeat.quia illi tranſeunt cũ alijs qui ſunt in .
poreſtate. vt.j. ti.i.F. illud.et.ff. de adopti.ſi pater. at ipſa mar

teſtate eſt. ff. de ad fines. et. S. ſcendum eſt.
1 Aunun. oris filiam uroꝛẽ ducere non pta eſt filio tuo:alia ratione poreſt ſe ſem canones en/
inandia ee licet, led necneptem fiatrtis uronem cam duceee nonpoſl auſuenurie Ben
dic hunc. 5. logui Uel ſoꝛoꝛiſ quis ducerepoteſt ſi is quia eadeʒ duobus nupra Auarepenmimturmatrumo
de adoptiuis ſe quamuis quano gradu ſint. eſſenon poteſt. ¶ Item ſi ad mnio vti. mñ̃. non eſt affinis .

ſec cauſa affinitaltits.

in naturalibus. ſec af —
8 r Quarundaʒ. mulierum

¶ Luius enim filiam uxoꝛeʒ huc pꝛiuigna tua eſt:id eſt ſi

ducere non licet:neq; eius ne mater eiustibi nupta eſt:iðõo s Rpꝛiuignã. bec noiĩa ex
——— res berrsttirr. Ece ſ= n r s ducerenon ote. ponuntur ſtati ꝓxi. in ver.
õä
que ſoꝛoꝛ panis Tomulierisquam pater tuus ris:quia duasuroꝛes eodem ſ¶ Eoco fũt facit ꝗd boce
n ¶Adoptiuè. ab adoptauit filiaʒ: non ſidenris emptoꝛe haberenon licet. ma au⸗ o o
(Biem matene, neqʒ naturali:neq; ciuili iu- cam pꝛohibitum eſt uxoꝛen -=ð
raʒ.no.caute quia 2J) Srde ——— D 1 —FR—— v (Hurus eſt. que contine
non repent adop. retibi coniungitur.¶ Ouoꝛũ ducere:quia matrisloco ſunt ꝰꝗ brappallanone ſtarz 8*
umnmnarenan vr autem fratrũ uel ſoꝛoꝛuʒ libe quod et ipſum diſſoluta de⸗ ic. vt. ſ. el. adoptiuus. J. * ».
auunculus nõ fi i: uel fratris et ſoꝛoꝛis coniũõ⸗ mum affinitate pꝛocedit. alio x eennr Jl,ar. ſumitur
opnne, vehe gi poſſunt. (Rtenamitalicx quin ſiadbuc nouerca eſtid lenber anun
eütqug .Kalleo adoptiuam : ducere uroꝛem eſt ſi adhuc patri tuo nupta bæ gancrae aninim De¹
Ladopto. Sed c? non licet (Item nec mateꝛte eſt communi iure impeditux henottlein eanle a deyer.
de nin nuptiarum am: q; in loco parentum ha- tibinubere: quia eadem duo obll doli erff deedenl q
l. per adoptonẽ. ꝓ betur. ¶ Qua ratione uerum busnupta eſſe non potet. (Aliaran ione non ſoſtſf
w . 4 . Blia ratnone.non ſolum
nerlad awei eſt magnam quoqʒ amitaʒ et Item ſi adhuc ſocrus eſt.i. ſupiadica ſ
eſllanan vłin. beri uxoꝛem ducere. 2 ff⸗ eſt: ideo impediuntur tibi nu * l. eum qu.
borenaro erilig:. tatis quocq; ueneratie: qua pptie quia dins uroꝛes haber „2„
as poſſum ſicut ſ rundam nuptijs abſtinere ne nõ potes.(Maritirtamẽ fili Soau ueſint bepa-

nullũ haberẽ filiũ .

ceſſeeſt:ut ecce priuignam: usex alia uroꝛe:ect uxoꝛis filia ſont: dic vt.f. . t. rirunu

vt. ſ. ti. i. F. licz. tũc

ensz ſoor efrater aut nurumin uxoꝛem ducere exaliomarito uel contra ma- bpert adopuuus. .nunc vi
tioeſtmaterea er (o/ ſunt quod ita ſcilicet acc licet habeant fratrẽ ſoꝛpꝛẽue nS. æad bocreſferur iülud
auuncuus . Alij pi debʒ ſi fuerit nurusaut pꝛi ex matrimonio poſtea con- 5: ſuma⸗ -—
re aſicnoninha Uigna tua. Haz ſi adbuctua tracto natos. (Etſquaur- BKnastehernrgen.
tur naturam. qauias nurus elſt: id eſt ſiadhuc nu- oꝛtua poſt diuoꝛtium ex alio difloluta eſt affinitas: non
aliter nepos er i·· MMM MM eEeergo debent nuptieratione
lia namrali ⁊ legitt affinitatis ſeparari vel im
nma non eſt in po pedini ſed dic diſſoluta c.

teſtate. bic aur cũ ſuis concoꝛ. loquit᷑: quãdo aliquam adopto

filia naturali ⁊ legitia. Ged queẽ ratõ diuerſitans.rñ. quia al
tero caſu.ſ.quando adopto in nepotem erx ſilia:ẽ comodum ma

tertere et auunculo.qꝛ maioꝛes quidẽ parentes imperant mino

nibus. qð ſecus eſt in aduerſo caſu et ex ꝑacpendet alia:vt na/
turales 7 legitim i ſint adoptiuo ſubiectiet eſt ridiculum. econ/
trario caſu eſſet quum

— —–

p Et materterã. magnã. magna matertera ſoꝛoꝛ auie materne
eſt. amita magna ſoꝛoꝛ aui patemni ẽ. vt.j.ð gra.affi. F. iij. ⁊ iiij.
Sed quid de fratre aui materni.rfi.eſt patruꝰ magnus. vt. C

de ſucceſſo. edicto.l.i.licet Pla.contra.vt.ibi no. Sed cum ſint

in quarto caſu quare ꝓhibentur. vt. S.e..fratris. Rñ.quia be

pſone ſunt de ſuperioꝛibꝰ iranſuerſalibus que habent᷑ loco pa
rẽtum.vt in hoc.S.⁊.quia ipſa ẽ in pꝛimo gradu ſtipitis.vtno.

S.e.S.ſed nec nepotẽ. et ſicnota caute:quia oꝛdo tranſuerſaliũ

0

re. D d eſt diſſoluto matrimonio pꝛopter qð contingit affinitas.ſed ipſa affi .„
in filiam. becquide non erit matenters filijs natis ex alia mean een ,

nitas non eſt diſſolua. „
d ¶ Mouerca.ſic dicta.quaſi nocẽs areus.vel quia noua eſt arca ſine mm
ctu.⁊ fa.ff.de inoffi.teſt.l.iij.in fi.et.l.iiei. S
Hon potes. alias nõ poſſis. ſc; eodem tempoꝛe ſubaudi.vt. S̊ ꝓxi. S.
Hantti. lʒ inter ſe frater et ſoꝛoꝛ ꝓhibeãt᷑vt.S.e F.ĩter eas quoq;

Ael econtra. id eſt econtrario. ”M.
b Habeãt. illi minozes. i Er matrimonio.maioꝛum.
lꝛ ¶ Poſtea. ſ. poſt natiuitatex iſtoꝝ.et ſic aduerbium poſt determinat di
gionem contracto.vel dic ꝙ ðöterminet verbum habeant. ⁊ dic cõtracto
ſq; pꝛius.nam qui ex matnimonio ſq; maioꝝ naſcuntur fratreſ ſi ut ex par

te matrns illi qui natus eſt vel nata pꝛiꝰex femina. idem dicas econtra ꝙ;

erit frater vel ſoꝛoꝛ ex parte patris illi qui fuerat ex illo patre natus et ta
men iſti nullo iure ſibi inuicẽ iungunt᷑.viro eni cognan vxoꝛis iungunt
et non alijs cognatis viri.. Id em econtra ꝙ nani vin vxoꝛ iunguntur:
non autem alijs cognatis vxoꝛil.vnde reprobatur quoꝛundã dbimo 4
jj

△
△

—

Liber

dixerunt ꝙᷓ nullus de arboꝛe ducit alium. nã in ea continentur cognati
piri et vxoꝛis. et tamen iunguntur vt hic dicilenec inter ſe antematrimo/
nium inter duos cognatos vini et vxoꝛis cõtractus ſuccedũt.vt. C. cõia
de ſuc. amite. nec Poſtea niſi ſicut facit vir vxoꝛi ðſiciente omni parẽtela
duſo fiſco. vt. C. vnde vir et vxoꝛ.l.i.et in aut᷑.ibi ſignata.acc.
Et ſi qua vxoꝛ. non eſt S

in aut᷑.vt li.de ce.S.ſi quis aũt.col.v l.Nonus ẽ vt inter pꝛeſidẽ
et ſibi ſubiectam ratione iuriſdictõis.vt.C. de nup.et ſicontra
et. C. ſi quacunq; pꝛe.po.l.i. Decimus eſt per conſtitutionẽpn
cipis.vt cum ea quã quis deſaco fonte leuauit.vt.C. de nup.
ſi quis alium.in fi. Idem ſeruatur de ipſa cũ matre.licet noſtro

pꝛiuigna.quia illa eſt pꝛiui
gua mea que ex mea vxoꝛe
eſt nata anteqᷓ; eſſet vxoꝛ.⁊
femineille eſt pꝛiuignus ꝗᷣ
erx marito natuſ fuit anteq;

ſuus eſſet maritus.vt.õ.e.

S. affinitatis. et. SF. ſocruʒ. ſ

bec poſtea fuit nata. tamen

dicit iuł. abſtinendum rati

one honeſtatis vt ſubijcit.
et. ff. e.l.ſi qua. .ſi vxoꝛ.et

l. ſi vxoꝛ.et. l.ſemper.et ad
hoc inducit duo argumen⸗
ta. nam ⁊c.

——.—

—

ſa:tamen non eſt nurus an
teqᷓ; fiat vxoꝛ.et econtra li⸗
cet ſit ſponſa patris.quia
vxoꝛ non eſt patris ad huc
ideo nõ eſt filij nouerca. vt
hic.⁊.ff.e.ð ritu nup.ſi qua

S.i.et tamẽ licet nulla ſit af

hinitas eſt abſtinendum vt
b ¶ Rectius.aſimili conclu
dit in caſu pꝛopoſito pꝛimo
in hoc. F. aco ..—

C (Faccturos.ſ. ſcimus.

rantſeruicc.
e ¶ Lognatões.i. coſangui

nitates que ſũt inter ſeruos

At impediunt nuptias inter
ceos. Itẽ affinitates. vt hic

et. ff. e. adoptiuus. S. ſerui⸗
les. Sed quomodo hoc cũ
nulla cognatio ſit inter eos

filiã ꝓcreauerit:hec nõeſtꝗq/
dẽ pꝛiuigna tua:ſʒ iulianꝰ ab

hmõi nuptiji abſtinere deber

ait. Mã cõſtat necſpõſam fi⸗

lij nurũ eſſe:necpatris ſpõſã
nouercam eſſe.rectius tamẽ
ziure facturos eds qui huiuſ
modi nuptijsſe abſtinuerũt.
Illud certũ eſt ſeruiles quo⸗

; cognationes nuptijs im⸗
pedimentoeſſe ſi foꝛte pater

et filia: aut frateret ſoꝛoꝛ ma⸗
numiſſi fuerint Sunt et alie
ꝑſone que pꝛopter diuerſas

ri. uel ægreca uoce ſpandon

rationes nuptias contrabere ptias contrahunt et alias pe⸗

prohibentur:quas in libꝛis di

geſtoꝛum ſeu pandectarum

exuereri iure collectarumenu

merari permiſimus. ¶( Siacd

uerſus ea que diximus aliqui

Coierint: necuir: necuxo:nec
nuptie:nec matrimoniũ:nec
dos intelligitur. Itaqʒ hi

„

qui ex eo coitu naſcuntur:in

curieidatꝰ:ptãti patris ſubijj⸗

iure cautuʒ non re
periatur. Undeci⸗
. mus eſt ratõne ho
poteſtate patris non ſunt.ſy neſtatis. vt. . e. F.
tales ſunt uantumad' atri⸗ ſi vxoꝛ.et. ff. e.l. ſi
talesu 9 IE Pe qua. Eſt ⁊ duode
am poteſtatem pertinet:qua cimꝰ ratione oꝛdi
nis anneri. vt cuz
les ſunth quosmater uulgo cdlericis ĩ ſacris oꝛ⸗
concepit.nam nec hi patrey dinibus conſtiru⸗
habere intelliguntur: cm et αe . nes
his pater incentus en.Cin gutan zinaut der
ſolentfilii li la⸗ lſaniepiſ. S. ſi quis
de ſolent filij ſpurij appella 1 ſn nis

mus.vt in mona⸗

ig eſt uulgo concepti:ul qua ig tonenige md
ſiſine patre filij ſequitur er· glintin ſacnis oꝛdi⸗/
gout diſſoluto tali coitu nec bug elinn
goratinnieſc in aut. de mona.
dotiseraction le locus ſit. . antepenulti. col. i.
Qui autem pꝛohibitas nu- erin aut de nup. 5
per ons el
nas patiuntur que ſactis con Auamue m mulie;
ſtirntionibus continentur. GWotaqueptopal
ſe temeneni nubet raptoꝛi qð
iliquando autemeuenit: ut pbbemt vtineu
liberi qui ſtatim ut nati ſunt ten. de rapt. muli.
in poteſtate parentum non fi Que p. a. u. .ai
ant: poſtea autez redigantur
in ptãtẽpa tris.qualis eſtisg Dirimus. vt. 5
dum naturaliofuerat:poſtea e. per totum. et etia
adiecimus in ꝓxi.

vt. ſ. de capi. di. F. ꝙ autez

Sed illud in iure ſuccedendi et in tutela ułhereditate dicimr.hoc autẽ a
iureſanguinis quod nulloſure ciuili tolli poteſt. ve bic. ꝛ. ff. dereg.iur.l.
iura ſanguinis. et per conſequens eſt in pꝛohibitione matrimonij. Sed
nonne et alia ratione inter eos matrimonium impeditur. quia ſunt ſerui
vt. S. e. F. i. i. Rh. et. C. de inceſt. nup. cum anallis. Reſpon. durante ſerui
tute hic ſunt duo impedimenta:et eis manumiſſis durat hoc vnum vtſe

f4 Manumiſſi fuerunt: vel ambo. ettunc vnum eſt impedimentum ſan /
guinis vel vnus tantus. et tunc duo ſunt que impediũt vtmodo diximꝰ
(unt er alie enumeran. pfi aũt enumerari.xiiij.modi cũ his quos.ſ.

cti.babemus. Primus eſt ratione ſeruitutis.vt.S.e.i.rñ. ⁊. C. de in⸗
ceſt. nupl.cuʒ ancillis. Scõs eſt ratione etatis vt mares minoꝛes. xiiij.
an. ſemine minoꝛes. xij. vt. S.e.i.rñ. Zertio ratione ſanguinis qð in tria

diuiditur. aſcendẽtes. deſcendẽtes. ⁊ collaterales.vt. S. e. H. ergo. et. F. in

ter eas.⁊.S.fratris.⁊.S.eius.⁊.S.duoꝛuʒ.Quarto ratõe adoptionis.vt
S.e.S.ergo.⁊. .inter eas.in fi.vtriuſq;.Quinto ratione affinitatis.pꝛe
ſentis pᷣtenite et fuke.vt.S.e.S.affinitatis.et..ſocer.et.S.ſi vrxoꝛ. Sexto
ratione matrimonij.nã ſi habet vnam nõ debet babere alterã eodẽ iꝑe
als eſt inſamis.vt.S.e.S.ſocrũ.in fi.et.S.affinitatis in fi.et.C. ad.l.iuł.
de adul. eũ. Deptimo pꝑ ſena.con.qð vetat fieri matrimonium inter tu.
⁊ cu.⁊ filios eoꝝ aq:quandã pupillam vel a dultaʒ ſuã vel patris.vt.¶

deinterdic. ma. inter tu.l.i. Octauo p.l.pap.et iuł.ſ.inter ſenatoꝛes et e

oꝛũ libenos et libetas:vel alias vilis còditionis feminas.ut.ff. de ritu
uup.l.pap.et.C. de nup.l.ſi libenã.qð capitulũ bodie coꝛrectum eſt. yt

1Fiaa⸗. benein /
k ¶ Ad pamiam poteſtatẽ ꝓpter bunc caſum poſuit de nuptijs
poſt tirulum de patria poteſtate.
¶ Aulgo. ſ. qui patrem demonſtrare nõ poſſunt.vłillicimz vt
ff. de ſta. ho. vulgo. m ¶ Mec hi.ſ. vulgo concepti.vel dic bi
de quibus loquitur.ſ.illicite conceptiiis.
n ¶ Incertus eſt. cui pater eſt populus pater eſt ſibi nullꝰ.ei om
nis cui pater eſt populus non habet ille patrẽ.et ſcm hoc dic.
his.ſ.vulgo cõceptis.vel dic bis.ſ.inceſiuoſis.et tunc tu dic iu
ris fictione eſt incertus. acc.

o ¶ Agrea ſpãdon.ſpandon grece dicitur latine ſine patre filij
p ¶ Quaſi ſine. iure auili inſpecto.
q ¶ Dequitur. beneinfert. cum enim ſine matrimonio eſſe non
poteſt.ſ.dos.et vbi non eſt dos:actio dotis non c.vt.C.ð do
na. ante nup.l.fi.ibi.ſicut eninunn.
r· ¶ Exactioni.ſ.per actionem er ſtipulatu que datur ex dote. vt
j. de act. S.fuerat. Sed quid ſi per conditionẽ ſine cauſa vel ob
cauſã quaſi ob cauſam datũ fuerit nec cã fueri ſecuta.Rñ. P.
ſic ſiue ignoꝛans ſiue ſciens dederit.vt.ff. de condi.ſine.caula.
l. fi. ſoõm Jo.datur conditio ignoꝛanter non ſcienter danti.vt
Q. decondi.ob cau.l.i.et.ff.de condi.ob.cau.l.i.S.fi.⁊.l.ij. nec
immerito:cum turpiter danti nulla ſit repetitio.vt.ff.de condi.
ob tur. cau.l.ſi ob tur.acc.
ſQui autẽ ꝓbibitas.per aliquẽ de.xiiij.modis.licʒ. Ir.has
qꝗs impoſuit tĩ eis qui iceſtas nuptias faciũt vel nefariss

t (Lontinẽtur. vt eſt amiſſio bonoꝛum ?⁊ infamie. C. de inceſt.
nup.l.qui cõtra.᷑et.l.ſi quis inceſti.hodie vero et confiſcatõ bo
noꝛum:et auxilium:et cinguli ſiue dignitatis poſitio:et verbe

rala 4 2nn interdictum fuerat: ſad ad ſiue pꝛimum Snculn incr⸗ CSe med
reſtatepatnis non quanmn pater conſuetudinem num obtinent qualis eſt filiuſ lis actio ad ſolatium eoꝛuz
eſt vt bic. et. . t..i. habuerat: poſtea ernoſtracõ filia. ſiue infenoꝛem :qualis ieros non babentpe
ſaroctn ſui ſtitutione dotalibus inſtru⸗ eſtnepos: nepfis: pꝛonepos: cenecr abbis au ibe⸗
tio imperatoꝛis v½ Mentis compoſitis in Rote⸗ pꝛoneptis. ed hodie ex we kaben — vt
ann iriae ſtarcpartiscffann. Quoch noſimaconſtirutione mfil ⸗ Leluerag rantath.
meriti pamns efii et aliſs libeꝛis qui er eodem uſfamili. a pati naturali ex prliciter diffiniri. Acdoptio
ldiliebe(eati: ſimiliter noſtra coniti- datur iuna poteſtatis natura-⸗ nenamram imitans e&
ſur d auis igm tutio pꝛohibutt. lis patnis minime diſſoluun⸗ SERADElir.
Nrr Sdtitecns dnrc sdopcs. u necquic;adpatremad Katmete hocatvh an
ponitur aliud exè/ De Pd. Ooptiuum tranſit:nec in pote· ipſum pꝛinapem vel ante
plum. NOn ſolum autem na ſtate eius eſt: licet ab inteſta⸗ adraratn Paege

nañm aliam vxoꝛz quedi imus in poteſtate no⸗ tributaꝰſint. Soueropa Eeafoganoneg Ga
cither⸗ ſtra ſunt: uerumetiã hi quos ter naturalis non extraneo: poratftent Acg daperid
vt. E. de cõcu.l... adoptamug. Adoptiosau- ſed auo filij ſui materno:uel ſit vtin aut᷑ quõ opoꝛ. epi.

— . „ D
. Denuptijs.
NPꝛimus Beadoptoib⸗.

non alias inutiles.vt in aut᷑.de inceſt.nup.S.i.colla.ij.

ratio ſi vilis eſt imponit᷑.vt in aut.de inceſt.nup.S.i.coll.ij.
v ¶Aliquando pa r

rentum.hoc mira⸗
bile ꝑ duo pꝛobat
exempla.

x ¶ Matuaralis. ſ.

tantum.

a (Interdictum

b onſtitutione.
vt. C. ð na.li.l. cũ

qui —
e Wunmmemis.

citur. nemon is qui a mulie⸗
re libera pꝛocreatur:cuiꝰ ma⸗
Kune. cum eni tmimonium minime legibus

tem duobꝰ modis fit:aut pꝛĩ

cipali reſcripto :

turales liberi ſcᷣm ea

matrimonio nati.vt hic.⁊. õ depa.po.in pꝛin. Alij naturales tantuʒ vt
nati ex coneubina.vt. ð. ti.i.F.fi. Alij legitimi tm̃.vt adoptiui dequibus
hic ti.loquit᷑. Alij nec naturales neclegitimi iunis pꝛeſumptõne:vt ince
ſtuoſi.vel alias illiciten ati. vt in aut᷑. qui. mo. na. eſ. ſui. fi. col. vij. Alij
ſunt qui pꝛius non fuerũt legitimi.ſed nunc ſunt.i.efficiunt duobus mo

Imperiomagiſtratus adop
tamuseos:eaſue:qui queue
in poteſtate parentum ſunt:

toiura ſucceſſionis ei a nobis

ſiipſe pater naturnlis fuerit

emancipatus etiam auo uel

dis. vt in autẽ.qui.mo.na.
effi. ſui. F. i. ⁊.S.ti.i.in fi.
f lopiamus. ſ in ptãte
noſtra ſunt.et hoc iure vete
ri. vt hic.et. ff. e.l.i. ſed ho⸗

die diſtin guitur. vt. ſ. e. F. ſy
bodi

pꝛincipe. vt. L: e.l. ij. in fin.

Aagtuamellizar
iuſcunq; oꝛdinarij ẽt defen

Gnſtumenns. Magiſtratus'(Smperatoꝛis pꝛzoauo ſimili modo paterno ſr euf de lnanny.
munſhumeils etma Auctoritate ad tare quiſpo uel matemo filium ſuum de⸗ nulla. necmirum aun ſitde
niimoniũ tale. Di teſt eos:eaſue:qui queue ſui derit in adoptionem:in hoc Renſſpeng aſeln.
yr a ns iuris ſunt: que ſpecies ado· caſu quiaconcumunt in unaz iee Piocon. .leli,.
Decoꝛati manmis Ptionis dicitur arrogatio. perſonam et naturalia et ad· l
dignitanbuſ faaadaltt . ”” ogarlo. aꝛndopes
matrimoniũ. vtin ðMUẽ toꝛ interrogatur an velit eũ
autẽ,yvt liceat ma. V quem adoptat ſibi iuſtum
et aui...quia vero legem dudum. colla.viij.melius autem qui. filium eſſe. et adoptatuſ an id fieri patiatur. vt.ff.e.l.ij. vnde verſus.Ar

mo. na. ef. le. F. hec ergo caſta. col. vi. Sed dic ꝙ matrimoniuz
nud o conſenſu perficitur ſineſcniptura.vt in aut denup.S.nu

piias. colla. ij. et. ff. deregu. iur.l. nuptias. Sed ſilij pꝛimoge⸗/ 1
niti nõ ſüt legitimi ſi doralia inſtrumenta non ſunt facta. vt hic

et facit ad boc. C. de na. li. l. cum quis.⁊.l.nuptias.⁊.l.imꝑa.

t02. . l. fi, et in aut. de bere. que ab inteſt. defe. 5. i. et in auten. de

H filijs ante do. inſtru. natis. colla. iij. in aut᷑ de inceſt. nup.S. fi.
lnerſ. H

col. ij. er de

niſ. H. fi

Ite

—

d on. vt. C. de na. li.l. nup. ſz ſmmon fecerit ſibi vxoꝛe ad
uc hmoi naturales ſut alendi a pre. Item ſuccedũt ex teſtõ in

toto ſi pater vult legitimis nõ exiſtentibꝰ:vel parẽnbus iaʒ de

fũqis.ᷣ alias libeni in vnã vnciam mñ̃ pmittunt naturaleſ fucce

dere ſuperioꝛes.qñ ipſi tm̃ ſupſunt non impediunt eos niſi in

„

ſua legiti

ma: que ſuꝑioꝛibꝰ debet᷑ ab in:eſtato vero duas bñt

vndas pf̃ne ſubſtantie:cũ matre eoꝝ viriliter diuidẽdas qñ ſi
ſunt aſcendẽtes:nec d eſcẽdẽtes alũt et ipſi patrẽ.⁊ hoc in licite

natis.ſʒ ſi illicite nat
ſi vt in aut᷑ qui. mo.na

col. vij.

ſunt:non.imno omm b eneficio ſunt exclu
o.na. ef. ſui. F. diſcretis. vſq; in finẽ conſtõis.
Rub. De adoptionibus.

C Mnekiekngrl diſtĩgue

qꝛ filioꝛũ alij ſunt naturales et legitimi. vt ex legittimo

n

rogo qui ſuus eſt: ſed habet meus eſſe neceſſe. Matnis adopio ſuum: ſʒ

patris pemnanetiden.
Inferioꝛem. i. ſequentem.

m
aturali. et legitimo.

„

0 ributa.i.i

teſt. F. aliquẽ. alias.

.

ed hodie conſtitutione. vt. C. de adop. cum in adoptiuis. acc

n pꝛedicta conſtitutiõe. et facit ad bũc. F. ſ. de bere.q̃ ab in
inuenimus.et.j.de exhere.lib..circa adoptiuos

P ¶ Si vero pater. m aterno. in cuius ptãte pꝛius non erat. ſed modo eff

citur. vt ſubijcitur.vt.Sẽ.depa.po.in fi.
q ¶ Haturalis. et legitimus.

r Emanapat?.alias cũ eſſet in ptãte aui.quomodo adoptaret eũ que
habet. cene non põt plus eſſe qᷓ; filius vel nepos.yt hic. et. ff. e. ſi pater.

S. qui duoſ. ⁊ intellige emanapationis

tpe filiũ nõ eſſe conceptuʒ q nũc

dat in adoptionem. alias in ptãte aui remanſiſſet. vt.j.ti.i.. fi.

imili modo.i.ſimilẽ facias diſtictões.nã m aterno ꝓauo indiſtincte

paterno vero ſcm ꝙ modo diſtinxit in auo da tur in adoptionem.
t Pon um ſed ſi ego adoptq filiũ fratris mei.nunquid poteſtari mee
ſubijatur. Rñ. ſcõm Jo. ꝙ non. et qð hic dicitur naturalia expone.i.na
tiualia quia ab eo auo contrahit n atiuitatem et oꝛiginem quod nõ eſt in

o filio fratris mei. Acc.
₰

b iij

Wara vndeßfer c eiin quẽ vna tantũ cõcunit. et ſic due ratiões
pꝛ alent vni. ur in aut deconſang. et vter. fra. i.coll. v. . C. de edic.
di. adri.tol.l.fi.niſi vna ſit melioꝛ duabus.vt colligitur.ff. ð ĩ of teſt. nã

et ſi.et.f. vnde liberi.l.ſcript

——
2–

b ¶ Lum autem relcriptum. vt
c. ¶ Lognita. que autem in
cauſe cognitione vertuntur

p oꝛdinem ſcripta ſunt. ff.
l. ſi pater. S. in arro gationi
bus. ⁊.l. ſe. vſq; ad:. S.fi.et
quedam etiã bic dicuntur ĩ
pſona ĩ pluribus que et ibi

dicuntaur. –

d ¶ An boneſta. id eſt no
eo pꝛopoſito.vt eius res de
uoꝛet. vt. ff. el. nec ei. S. eo /

t quia ſui iuris ẽ. vt..e.in pꝛin.

optionis iura:manet ſtabile

ius patris adoptiui: et natu-
rali uinculo copulatum:et le⸗

gitimo adoptiõis modo con
ſtrictum ut et in familia et in
poteſtate huiuſmodi patris

adoptiui ſit.·¶ Eum autẽ

Ziber

1 Bonon. aͤd ergo ſialios ſtlios ſey vel plurel habeat. nũqᷣd

bic pluſqᷓ; alij hbabet.rtñ.ſicſcõʒ Bul.quaſi debeat imputari ei
quarelarrogauerit. Aeldic vt puto quartã ſue partiſ.ꝑ condi.
ex.l. diui pij petit. vt bic.et.ᷣ ff. ſi arrogatoꝛ. et.ff. deĩoffi.teſta. pa
pi. 5.ſi quiſ.alias ſi quis.impuberes ð bis. et boc ad inſtar na

acquiſiuit.¶ Minoꝛem natu

turalium er legiti ⸗/

ſacum emancipauerit: ube viait nup ali
tur quartam partem ei bono 2. Coeinoff reſt.
rumilſuoꝛum relinquere: uide. uerteelpa⸗
licz pꝛeter bona que ad patrẽ cſtentz bunc legiti
adoptiuum tranſtulit. et quo vus gus ur lon
rum commodum ei poſtea erlegitimum. vt.

co. §. ſed bodie in

ſpon. quod ſequitur. 4 ——= 3
i ¶ Sed et ſi exberedauernit.vel pꝛeterijt.vt.ff.e.ſi arrogatoꝛ.
ubet᷑. no. non cauet ſe ſic relictuꝝ.tũc enĩ non valeret.vt.C. ð inuti. x

e Vtcaueat i vtcaunons impubes ꝑpꝛincipale reſct- maioꝛem non poſſe adopta- m (Coͤmodum. re
piomirat uum fid eiuſione ptum arrogatur cauſa cogni re placet. Adoptio enim na- petèet pretea bo⸗
aia ve oeneS*6 ta: arrogatio fieri permutti- turam imitatur ꝛcrpꝛo mon⸗ 1 ſers gen
——— II: 4 exquirſtur cauſa arro/ ſtro eſt: ut maioꝛ ſit filius q nz fll anogatuſ
f(Gatoneuſ enus a gatiomis: an honeſia ſi: er. pater. (ebet itachis duai adcut pamde
as ens ſeruus pums tabel pedianc nupilo⸗ E⸗ cum ſibi filium Per moßhone ul ſummnc naz bic
lio eſſenon põt.vt.C. de ta U am conditionibusar arrogationem fact pl U acquiſita reſtituit
bel. mernher.t r,fed cer⸗ am l . —- te, oga * 5 aartplena p non dico vſũfru.
terioſie dicitur. quia pub rogatio fit. id eſt ut caueat ar. bertate:id eſt decemocto an⸗ ipſum quem debʒz.
en Drogatoꝛ ꝑſone publice: hoc nis precedere. ¶Zicet auteʒ luaan pr r.
g (Reſtitutun. alias vẽtuni eſt tabellioni ſi intra puberta et in locum nepotisetpꝛone- e. que lrch opo;
ſucceſſioni . . . .⸗ tet. S. nõ auteʒ.ad
mero reRortorelg tem puplllus deceſſerit reſti· potis: uel neptis uel pꝛone⸗ ſe mariti in re⸗
vel ſingulari vt letzatariſs tururum ſe bona illis qui ſi ptis:uel deinceps adoptare s doenlcha v⸗
bunnbus enim anſulm acloptiofacta noeiſet: adlſuc q;uis fllium quis non habe la erſthoed
Seteinupniai ate gli ceſſione;e eius uentun eſſent. t. ¶ Ettam filium alienum bampzaer nan e
as ſi poſtea pupillaris ſu 2 4 . ſai L . cludit.vt hic.et.ff.
ſtitutõ eaeſue, . tem nonaliasemancip a quisin locum nepotis adop⸗“ de pig.ac.l.i.in fi.

re eos poteſt arrogatoꝛ: niſ
cauſa cognita digni emanci⸗

eo. nõ aliter. . l. bis verbis
et. j. de pu. ſub. F. i. Sed nõ
ne ſine bac cautione facta

admittuntur ſupꝛadicteꝑ⸗ . ug 0O
ſone er tena ment⸗ Reſo. na eis reddat(¶ Sed et li de⸗
non. cum teſtamentuʒ ſit ru .
ptum minima ca. di.ſq; ar⸗ cedens pater eum exhereda-⸗

rogatione.vt.ſ.qui.mo.te/
ſta. infir. S. non ren. Rie
nunquid legitimi ſine hac
cautiõe admiterentur. Rñ.
non. quia pater arrogatoꝛ oĩa iura peculiſ occuparet. vt. ff. de caſtren. pe
cu.l.i. Hec tamen cautio omiſſa ꝓ facta babetur. vt. ff. eo. l. his verbis. iĩ
fi. vt et alias.E. de rei vxo.act.l.vna.S.i.Sed quare legitimi non ſtipn
lantur etiam vltra pupillarem etatem: cum et poſtea ſunt admitendi ad
ſucceſſionem ſi ad optõ faqa non eſſet. Reſpon.illud eſt de ſoꝛtuna et ad
uentitium erat. vnde non fuit conſi ideranduz. vt. ff. qui eta quibuſ.l.iuł.
potuiſſet enim poſt pubertatem teſtamentum feciſſe.vt.Sꝭ.quibus excau.
5§. cum ergo.
b·¶¶ Veẽ cauſa. veluti ſi ita beres inſtituitur:iſte ad optatus ſi emancipat⸗
fuerit: ⁊ tunc quanam perdit quam deberet baberede bonis arrogãtis
vt. ſ. ꝓxi.rñ. et.ff. e.ſi quis in fraudem pa.l.ſi.ſcõm quoſe dam. Tlel dic ꝙ
tuncnon perdit quartam. vt.j. ꝓxi. r/ ꝓbat᷑.qð cuʒ iſto continuat.et qð
dica.ll. cotin ek: intelligitur quado erat iuſta cauſa contra filium. vt quia
pꝛouocabat patrẽ ad iraʒ:et in tantum vt etiaʒ exheredari potuerit:⁊ be
neficium collatũ vel cõferendũ reuocari.vt.C. de reuo.do.l.fi. et in aut᷑.
vt libe. de ce. S. illud. ver. quibus etiaʒ.coł.vi.et ſcõm boc intellge ꝓxi. re

uerit: uel aiuus ſine iuſta cau⸗

ſt p.l. ex eo. et. C. ð inoffi. teſt.ſi quãdo.i.tñ.ſʒ ei iubetur ꝑ.l.vt ſic faciat

△

patõne fuerint. ⁊ tunc ſua bo

tare poteſt:q; nepotem in lo- e.f.de ꝓcura. ſed

tamen non. vt. ſ. eo. §. ſed et illud. 2.5. in plurinis.
VPꝛo monſtro eſt.i.non ſcz naturam:ſed coutra natura. yt
et glias. ff. de ſta. bo. non ſunt liberi.
aioꝛ.ſ.tempoꝛe non perſona. .
r ¶ Annis.i.tot annos debet babere plus adoptãs qᷓ; adopta
tus:qui faciunt vnã plenaʒ pubertatẽ tanti tpis. Sed nun qᷣd
ui plures adoptat dʒ pluribꝰ viabꝰ pꝛecedere in tanto tpe.
ſi. non vt puto cũ ſcᷣm naturam eti in vno anno ex diuerſis
feminis vel etiã vna poſſit babere filios plures.et in bocado/
ptio imitatnaturãvt bisEt no.pluribus modis dici plenã pu
bertatẽ.nã interdũ.xiiij an. vt. ſ. qͥ. mo. tu. fl. F. i. . Z. tl. i. . iñ. a
lias.xv.an.vt in aut᷑.de tẽp.nõ ſo.pec.ſiꝑ dote.j. generalit col
la. vij. als. xvij.an. vt.. quima.nõ poſ.S.fi.⁊.ff. depoſtu.l.i.
pueritia.interdũ.xviij.an.vt bic.⁊.ff.de alimen. ci.le.l.mela.
¶ Licet quis nõ babeat.vet licet vxoꝛem non babeat.quo cãu
tamen eſt contra naturã.vt.ff.e.l.qui vxoꝛem.
t In locũ. Itẽ nepotẽ ex vno quaſi ex altero natũ. vt. ff. e ſi pat
qui duos. nõ qũt loco fratris. vt. C. de here.inſti. nec apud.
onſentire. Sed videt᷑ ꝙ ſic.nã leditur filius in duobꝰ. ĩ
beleditate ſiue in bonisque ad filiũ ſuũ ꝓponebat ex voto trãſ

Fiſi Si gnanianoeti be. §. penul. 1 facit
cofſiBea ſiquisnchori⸗ edal ſub.
loco adoptet: uel quaſiexreo lures. 5.in ano)
filio quem haberiam adoprta 1nnoreg nom —
tum uel quaſiexilloqueʒ na- iq ſt natiuiateſic
turaleʒ in ſua poteſtate habz ff. demino. l. . . ·
rumq;.quandoq;

△
9 . 9
△
Hèð
Pꝛimus. Desdoptionibus.
2 AQAui, mo. ius pa.

mittere. vt. ff. vnde lib.l.ſcripto here.qð non facit.vt.j.de here.
que ab inteſt. de.S.at hi.et quia in poteſtatẽ illius tranſit: qua
rein patris ſui naturalis ptãteʒ nõ redit vel recidit iure iſto ve
teri.vt.S.e.i.rñ.Et ad pꝛimũ reſpõdeo.qꝛ alio mõ põt euitare

inſtituẽdo eũ.Ad ſcõᷣm dico ꝙ nõ põt eſtimari patria poteſtaſ pꝛomiſcue appellantur. l
vt. ff le. i. fliuſſ. B „ ee (Canine non poſſunt. ſed
Sſezulreten in eocaſu ⁊ filius conſentire non ſolum ipſe in poteſtate ip onaganipomm:.vt.
moꝛ ceſſat. nan et debʒ: ne ei inuito ſuus her es ar rogatoꝛis ſubijcitur: ſ 5ct i⸗ f 7 Mabent, nota feminas

ſuccedet et in ſua
poteſtate recidet.

7 . . . . f.⸗ . .ff. . .
vr Ceadop e no:ſi auus ex flio nepotem unt poteſtate tanquam nepo iafaatad hor fibeluis .
ahmitis et. det in adptionem: noneſt ne tes. Sic etiam diuus augu⸗ ect diff. 5. extranei. et. ff. de
ſe bote. Ccceſſefilium conſentire In ſtus non antea tiberium ado⸗ trata. .ilud. ad teſtame

Conſentire. a
non eſt in alijs co

gnatiſ qui poſſent

ſperare ſucceſſio⸗

nem. vt. ff. e.l. cuzʒ

l. ſi quis nepotem
Si auteʒ nõ oſen
tiat filius:tunc ag

naſcitur.i.appꝛo⸗

pinquatur:ſeu ag

agnaſcatur. ¶ Sed ex contra

plurimis auteʒ cauſis aſſimi

laturis qui adoptatus:uel ar

rogatus eſt:ei qui ex legitti⸗

momatrimonio natus eſt. et

ideoſi quis per imperatoꝛem

et illud utriuſq; adoptionis

commune eſt:qet hi qui ge⸗

nerare non poſſunt: quales
ſunt ſpadões :adoptare poſ

poſſunt ideſt caſte ſic natos:vt nunqᷓ; potuerunt generare.

d¶ Spadões. quibꝰ genitalia abſciſa ſunt cultello vęl ſpata poſñ unt ad

optare.⁊ eſt ratõ.quia foꝛtius impedimentũ eſt natife qᷓ; accdentis. vt

bic. ⁊. f. de poſtu. et libe.l.ſed et queſitum. 5. i. .ij et nota ꝙ vulgariter

am liberi eiusin eiuſdem fi-

