. Peüguncl ate extrane? heres fit:ita cõ⸗
te certus de con⸗ 6
Stoneteſtater es traria deſtinatõe ſtatim abbe
debet ff. de acq. be gereunurs (Enz q
na ſfi... ſurdusuel mutusnatusẽ u
— poſtea factusnihil pꝛohibet
pꝛoherede gerereet acqrere
ſibi hereditatẽ:ſi i tñ ttelligit
b eo domino.
eberes.i.dſůs.

P. legatis.

tatẽ res nobacqrũt: ſʒ cũ om ę/

nino deteſtamẽtis ⁊de here⸗

dibꝰ gin teſtõ inſtituũt᷑ locu⸗
ti ſumꝰ:nõ ſine cãſe equẽti lo⸗
co pᷣt heciunsmateriatracta

ſolennitas huiuſinodi uerbo

mus. S. de dona. §. i. in fi §
Item a donatione inter vi

uos cũ legatũ reuocari poſ/

ſit vſq; ad moꝛteʒ. vt.ff. de
adim en. le.l. iij. in fi. 7. l.iiij.

Oſt hec nideamul ſed nn donatoneint ino⸗
non eſt ita. vt. Z. de dona
legatis 14 ps iunis ett alie. Iteʒ differunt ab be
. ext ꝓppoſita adẽ ma uenaelarlung dnvn
P. tt ſine onere ſit: illud vovni
. enã u E alogmur ð bis ueer ale et cũ onere. vt. ff. mã
iuris figuns ꝗbuſ ꝑuniuerſi dat ſi beregitatem. et ar ſt

deeden. quedam. S. nil.
nedam verba. vt ſi di

r legatario vẽdico tibᷣi

temtalen vel heredi dicat
damno teilluʒ ere alieno li⸗
berare. vt. j. e. F. ſed et tale.

Item ſi ſic dicat. ſinite illuʒz

babere talem rem. Itẽ ſi di
ri. Legatũ itaqʒ eſt donatõ qᷓ HH
da a defucto relicta ab hereð illam. rarenvurcheip rare
P ada. Foliz gdẽ erat ega dt .ff. e.. ſin plibus in ſccu⸗
toꝝ genera qtuoꝛp uẽdicatõo, · (Einnöncua zons isnöbe
ꝑ dãnationeʒ ſinẽdi modo. p boönugũ.
5pceptionẽ cenadqdã uerba (ublata eſt l duchs duuz ſe.
cuiq; genen legatoꝝ enecnſe t onſtõ. C. omunia de
ta erãt:ꝑq ſingula generale leilpuma.
gatoꝝ ſignificabãt. Sʒ er cõ Anrineneunſnangaſg
ſtitutionibꝰ diuoꝝ pãncipuʒ Fm phos.luna dicit habere

J radios lugubꝛeſ: ſed ſol cla

ros. ſic in aut.vt iudi. Ane
rum penituſ ſi ublata⸗ eſt. Mo 4 lutin
alidioꝛes.interdũ no
ſtra autem coſtitutio⸗ quã cuz eeſt doluntaſ validioꝛ ſcptu
magna fecimuslugubꝛatiõe ra. xt. ff. de vſuftuc.l. alij. et
defunctoꝝuoluntates ualidi ſoe ſ de. lbenetn⸗
oꝛes eſſe cupientes: ⁊ nõ ner voluntas ſitvalidio:

bis ſed uoluntatibus eoꝝfa
uẽtes diſ Poſt uit: ut oi olbolega⸗

ſcriptura:qð non eſt verum

vt. f. de le. ij. cu pater. F. coi
imperfecta.⁊ de le.i.l. iij. yS5
io.et hoc niſi ſit imp oſſibil:

pr ff ad.l.acquił.item mella. F.l. acqᷣk.i iten dicũt ibentonicit be⸗
7 i.domini.
eſtinatione. dummodo et hoc actu extninſero. declaretur. ar.

tñ õ.ff.de pecuł.le.l.non ſtatim.
eidaterdn vel funioſus.
de legatis. Kubꝛica.
ſt hec. ſ.qᷓ dixim?. S. de teſta. ordt. hbucvſe .
n Pars. ſ.qᷓ ẽarca legata ⁊ lõga ẽ. vt pʒ.ff. pimttas m.
o ¶Pꝛopoſitam. S. ꝑ qs pſo. no. ac. . fl.
Loquimur. i. locuti ſumꝰ. et ſic tẽpꝰ p tpe ponit᷑ vt.C. de ſc.
7 poſſidoniũ. vel loqͥmur.i.loqui debemꝰſi materiã Pſeq ejremur.
ſic in aut.de cõſã.⁊ affi..ſi igit᷑.col.vj. J

4 ¶ Kiguris. . pa i. partibꝰvel foꝛmis que qᷓttuoꝛ ſũt.p ſucceſſionẽ ciui

lem.p pᷣtoriam. ꝑ arrogationẽ. ꝑ adiectionẽ okuãde libertatis
cauſa.vt.S.p qᷓs ꝑ.no.ac..ſfi.
Omnino. i. diligentifſime.

cpta. vt. F⸗ e.l. ſeruo alieno. F. .
Cupientes. quam verba ſollennia.
f (Negatis.i.omni generi legatoꝛum.
g Matura. quantum ad boc vt debeantur. ſunttſi qued fauoꝛabilioꝛa
alifs. vt. ſ. de ob. que er quaſi ĩ contractu.S. fi.

erſonalel.ſ.ex teſtamento.
Kk ¶ Per rem.i.per rei vendi.nam recta via trãſit dominium i in legatarius
rei legate. vt. ff. de fur. l. a tieo.
l Hypothecariam. ſ.in rebus alijs que fuerunt defuncti.⁊ no. ſilega

ſit in ſpecie ⁊ ſit res teſtatoꝛis competunt ille treſ actiones ſi in gene

re vt ſeruum competunt due.ſ.tẽeſtamenti ⁊ hypothᷣ.ſed in caſu tantũ v⸗

na actio.ſ.ex teſtamento.⁊ vna exceptio competit. vt ſi lego debitoꝛi libe
rationem. vt. ff. de liberat. le. qdᷣ mihi. et. ff. vt in poſ.le.l. i. F. ſi debitoꝛi. ſi
autem ſit res aliena due tantum comperant. ſcʒ perſonalis et hypothᷣ. vt
Q. com. dele.l.i.non tamen omnibus agit.i.act᷑.in rem ⁊ ex teſtamento.

vel hꝛobꝛols. i . eß. fi. vel in

ne aptis tomẽ ad hoc. ſic.ff. de conſti. pe. qui autem. in fi. et.l. ſe.

amentis. vt. S. de teſta. et tribꝰ ſeti.

ſed vna quam elegerit. vt. ff. de le. ij. cum filius. 5. vorhs. ſed ſi legatari

f uij

„

ſit dfis qualiter ꝑſonali aget.vt.j.deacti.S.ſic itaq;.tñ.rõne poſſeſſio/⸗

nis.vt. ff. de cõdi.tri.l.ii.·

a (Perpenſum. i. deliberaauu.“
dicta ↄſtõne.ĩmo ⁊ aliã fecimꝰ ð iſtam et
eande materiã. vt. C. cõia dele.l.ij. pma tñ remouet driam quattuoꝛ ge

b ¶ Rd eaʒ.l.non fuimꝰↄtenti.ſ.

neruʒ legatoꝝ.ſ.in quo erat
dria inter ſe. ſecunda vᷣo re⸗
mouet driam inter legata ⁊
fideicom.

c ¶ Stricte.i. ſtricto iure, ſic
vt ex teſtamentõò tantuz de⸗

beankt. vt. ſ. de fid eicõ. here.
H. pterae.
d ¶ agis. ſ. ;ᷓ legatavt
. ab inteſtato etiã debeantur
vt. ſ. de fid eicõ. here. S. pter
ea. Vel dic ex volũtate ma⸗
gis qᷓ; ex ſollennitate teſti.

e¶¶ Exequori.quantũ ad ſẽS⸗

tentiaʒ tractatũ.nõ quan
tum ad verbũ.nam nõ dici
tur hodie legataria libᷣtas:
licet fideicõ.appelletur.ites
ꝓpter legatũ nõ cogit᷑ quis
adire:ſed per fideicom. vni
uerſaleʒ ſic. vt.j.ad.l.fal.S.
ex diuerſo.et.ff. ad tre.quia
„ poterar e. oeſtgeneo bere

f
vt. ſ. e. F. poſt moꝛtẽ. ⁊. j. ð fi
Ddeicoõ. here. §. pterea. et. j. de
ſinguł re. ꝑ fideicõ.re.ĩ pᷣn.
g ¶ Amplius. ſ.vt neceſſita⸗
retur.qð nõ erat in fideicõ.

vt. jj. de ſidldics berein ßn.
id e

b (Sed neq; cunabul.
boc volumine. vt. S. e. in ꝓ⸗
bemio circa medium.

re vt dicit ĩi ſaluſtio.
nterim.i. anteq;ᷓ venia
mus ad illam conſtõez; vbi
tractãtur cõia eoũl
¶¶ Delegatis. vt bᷣ ti. et du ⸗
obus ſequentibus.vt in fi⸗
deicõ. here.et alio ibi ꝓxi. t.

¶ Logmnira. ſ. ſepatim.

iure. F. bis generaliter.

n (Mon ſolus res. ct in bis

nil refert ſi ſcierit vel ignoꝛa

i ¶ Operep auʒz.i. pulchꝛuʒ
k

tis una ſit natura et quibuſ⸗
cunq; uerbis aliquid dereli⸗
ctum ſit liceat legatarijs id ꝑ

ſequi non ſolum ꝑactioneſ ꝑ
ſonales ſʒ etiã ꝑ in rẽet ꝑhy⸗
pothecariam. cuius conſtitu⸗

tionis perpenſũ modũ exipᷣi⸗
us tenoꝛe ꝑfectiſſime accipe

poſſibile eſt. Sed non uſqʒ

ad eam ↄſtitutionẽ ſtandũ eẽ

eriſtimauimus.¶ Cum enim

antiquitatẽ inuenimuslegata
quidem ſtricte concludentẽ:
fideicõmiſſis aũt que exuolũ/
tatemagis deſcendebant de
functoꝛum pinguioꝛẽ naturã
indulgentẽ neceſſariũ eſſe du
ximꝰomnia legata fidicõmiſ⸗
ſis exequan ut nulla ſit inter

ea dña ſed quod deeſtlegatiſ
hoc repleatur ex natura fidei⸗
commiſſoꝛũ.et ſi quid ampli

us eſt in legatis:per hoc cre/
ſcat fideicommiſſinatura.

äl

niſt in alio caſu. vt ſi lið bõ leget᷑.qᷓ fuerat redemptuſ ab hoſtibꝰ
quo caſu a pignoꝛe eximit᷑vt.ff.e.ſenatus.S.fi.ſi autem cõmerti
um eſt in cõmuni. ſed non eſt ei ſq; a ꝗ relinquit᷑ v alet vt ipſuʒ de
tur. vel extimatio. vt. ff. e.l. moꝛtuo boue. 5. labeo. ij. rñ. et ſic intel
ligitur. ff. e. in.l. ſy ſi res.ſi autẽ tantuũ ei non eſt ceu pᷣſtare dʒ:ſi ꝓ

ſtare.uel ſi eã nõ pᷣtredimereꝰ

dierſunm delictuʒ
„ 1.. en vl ſecte diuerſitatẽ
mixtionem eoꝛum eruditi ſõ vrin iudeo t maa⸗
tilioꝛibus aundus accipere. Ppio chaiſtii⸗vt. C
NN Mon ſolum autem teſta mancthin vale
toꝛiſ uel heredisres:ſed etii nec enunaro dak.
° r ſif vt. ff. de leg. ij. moꝛ⸗
aliena legani poteſt itaut he moboue F.labe⸗
rescogatur redunere eamꝛ p irñ̃. cet ð ver. oblig.

multum intereſt. ſʒ

¶ Sechne in pris leguʒ cu⸗/

nabilis ꝑmixtedehis exponẽ
doſtudioſis adoleſcentibꝰq̃n
daʒ introducamꝰ difficultatẽ

operepcium'eſſe durimusin bit illiqui agit. ¶ Sed-
terim ſepatim pꝛiusdelega⸗ rem ſuam obligatam credito

tiget poſtea ðe fideicommiſ⸗

ſis tractare ut natura utriuſq;

iunis cognita facile poſſint ꝑ

nerit hoc defunctus. vt. ſ. e. F. ſi as rẽ ſuã. et. ff. de le. ij. l. vnũ er familia. F.
ſiqs rẽ ſuam.idem derecõi legata.ſᷣm Jo. vt. ff.e.l. v. F. i.et.ij. ſed certe

ibi non valet legatũ niſi ꝓ ea parte ꝓ qua non eſt erroꝛ.

o ¶ Aliena. etiã hoſtiũ.vt.ff. e. etiẽ ab omnibꝰ. F. etiã.
bus capta.vt.ff.eę.ſeruus ab hoſti.et.l.ad quod.

m io. item ab boſti

p Poteſt. ſic et. . deiuſti. et iu. F. his igitur.
¶ Redimere.ſpeciale ꝓpter cep.teſtatoꝛis. ſic. ff. cõidi.cõi diuidundo.

Sfi regulariter Z. vt. C. deõ. emp. inuitum.
r ¶Kedimere vllo modo. ꝛ nõ vult vendere. vdl ſipt mñ nimiũ petit pp /
do. vt. ff nõ dubiũ. 5. fi t delei apud iuli. . cſtat. A
8 ¾ ariiv pot n ea rectus hbaben.
t Edipiſci.paſſiue accij

AEd ue accipe extimatio.ſi apud eos nullum eſt comercium.
vel etiam eſt ſed cũ grandi difficultate non valet legatuʒ. vt hic. et. ff. e.l.

apud iuli. 5 fi.niſi teſtatoꝛ voluerit ↄᷣriũ manifeſte. vt.ff.e.ſi qͥs inqlinos

. . , ter ſtatus cõdi
eſtimationem eius dare. Ruempkceramai⸗
ed ſi talis res ſit cuius nninaluc toa⸗
„„ ltia contra⸗
commerciũ non eſt nec adipi ao leget ſtipendiũ
piſci pᷣt nec eſtimatõeiꝰdebe ¶ urſous ſi teſtatoꝛ
turueluti ſi campũ martiann ccn vinu inenſe dat
. „ en 2 matio als nõ.
uel baſilicas/ uel templa uel q vr ſf dele iij ſidei
publico uſuideſtinataſuntlle com F.l ſeno alie
gauerit. nam nullius momen mii S.ſi qd alicui.
ti tale legatumeſt. ¶ Qð v Baſtlicas. baſt
lis grece latine do⸗

auteʒ diximus alienã rẽ poſſe mus tegis dicim.
legari:ita intelligenduʒ eſt:ſi x (Beſinana ii⸗
defunctus ſciebat alienã rem Publica.
eſſe nõ etiã ſi ignoꝛabat foꝛſi⸗
tan eni ſi ſciſſʒ alienã rẽ eẽ:nõ

legallʒ. et ita diuꝰpiꝰreſcrip-⸗ x/ gnorabat aue
ſit. etueriꝰ eſtipᷣm qui agit. i. ſtpiuncrepſone ſi
legatanuʒ ꝓbare opoꝛtere ſeii relieu vr Lee um
uiſſe alienã rẽ legaſſe defüctã taliguiunlibentaß
non heredem pꝛobare opoꝛte Kud alimo vrſe
„5 de ſideicom.li.pau
reignoꝛaſſe alienas quia ſem- ius ſequa ſielle
per neceſſitas bandiincum gara Ran euicta.
rñ.ſi in ſpecie nõ te/
Sed⸗ 1 neni heres de euick.
rem Ata vt. ff. de euictioni.
n aliꝗs legauerit:neceſſe ha⸗ kaen rerdele,
bet heres eam luere: ꝛinboc heres ſed ſiin gue
quoq; caſu idem placet qðin ſiue extra iudicium
1. oe. lIſlſiue ĩ iudicio tradi/
ta fuenit legatario

non ſtipulanti. de euicti. agit. acſi nihil ſibi datum eſſet. ſi eſt exi⸗
neus.ſ.iſte legatariꝰ.vt.ff.de le.i.l.ſi domꝰ.S.i.et.l.non quecũq;
er de le.iij. ͥ cõ cubinam. F. ſi beres. et. ff. de euic. ſi heres. ſi de co⸗
iunctis eſt legatarius vt ſi vni de fratribus eſt pᷣlegatuʒ nõ agit
necreſcat inuidia inter eos. vt.C. de bo.queli.cũ opoꝛtet. et.ff.
dele.ij. cũ pat᷑. SF. euicti.ſed ſi oĩbus eſt pᷣlegatũ oẽs agũt ſiue di⸗
ſtributio pᷣlegatoꝝ ſit ꝑ iudicem facta:ſiue ꝑ partes.ſiauteʒ a te
ſtatoꝛe excipiendo ſeruant non agendo. vt. C. cõia vtriuſq; iuð.
l. ſi fratres. et.ff de le.ij. cim pat᷑. S. euict.
z ¶ Si ſaſſet. in eo caſu quo ignoꝛauit.

qui accuſare volũt. C. de excep.ſi quidẽ.j.de interdic. S. cõmoð.
C. de acti.et obli.l.negantes.et.. de ꝓbatio.actoꝛ. 2
a ¶¶ Qui agit. niſi qui negat neget ius et niſi pᷣſumet ius ꝓ actoꝛi

—

. Secundus Delegatis.
at reus negans. vt. f. de pba. ex ea pte.et.ff. de don. iunk H. ſi ead em. vſq; ad illũ.. ſt diunctim. J H
bnen mnererans. 6 o ¶ Mon pt. vt. ff. dele. i. plane. . ſed ſi duoꝝ.ð yt ſequit᷑ ex eodẽ teſtamẽ
hhn b ¶ Sed ſi luere. tribus caſibꝰluit heres.ſi ſciebat teſtatoꝛ rem ee to. ſo. illa intelligt hm by.5. diſtincionen.
ſen bligatã. vt bic. Itez ſi ignoꝛabat: ſed reliqt piũce ꝑſone.vt. ¶ p ¶ Eger. ff. de le. i. buiꝰ. S. i..ſo.ibi.teſtatoꝛis et heredis teſtantis eſt ea
Nſ de fid eicõ.lib.l.obligata.als eſt.l.pᷣdia.vel ſi ꝓ tãto erat res ob dem pſona.vt in aut᷑.de iureiu.a mo.in pᷣn.col.v.vel ibi in ſecundo lega
ligara quãtũ valet W o emorin redſrarienioß
cſini 1p maioꝛi ſũma. MM ðMDUB , — mi legati relictũ videt᷑.vt.ſ.
1nai⸗ vr oeleg..ſͤres fe alie na ut ita demum luere hʒ eaʒ ex cãlucratiua ſieſtima e.er contrario.quia non vi⸗
obligam neceſſe habeat heres ſi ſcie⸗ ſtionẽagere pᷣt. ¶Ea quoqʒ dermlegelt bis i duob
ini⸗ Can t bat defunctus rem obligata, resque in rerũ natura non eſt: beebit piſi ſenel.
ſtpoſt moꝛtẽ. vt ar eſſe.et ita diui ſeuerus ⁊ , ſi mõ futura eſt recte legatur as ſ ſdeleih 1
an gu. ſ. e.S. ſi cui inus reſcripſerunt Si nueluti fructus qui in illo fũdo Pe
ebe⸗ gi. .c. . ſicul. mnusreicnplerunt. Di Rerin S qiim ulo uido r ¶Rodo. ſi ät nec fuit res:
ralt tamen defunctusuoluerit le/ nati erunt:aut qð ex ülla ancil⸗ nee eſt in rerü natura: nece⸗
Iinarium luere: et hoc erpꝛeſ )ſlanatum’erit. (Sieadlem r deb nernuens d. .
hnih (Eonſequi nota ſerit: non debet hereseamlu⸗ res duobus legata ſit: ſiue cõ legan vt. ſ.ve inuti.ſtipu.t in
u⸗ antepon rol; ere. Sinres aliena legata iunctim:ſiue diſiuncti ſiam - ubn. Sianect arian
ec 2 9„ „ „ . .
pnti poteſt: ſed reʒ qᷓ ti fuenit:et eius reiumo teſtato bo pueniant ad legatum ſan cauet heres de pꝛoſequẽdo
itn en obli nidane⸗ relegatanius dominus factus ditur inter eos legatum ( Si enan egerenſer
iſcs⸗ deleug ta e ed ptioms ex teſtamenti agctione rit legatum:aut uiuo teſtatoꝛ gecamentumn alind in eo qͥ
noii her obliſſauum. Peecium conſequi poteſt. Si re deceſſerit: uel alio quoque deon ulo lenararf.
fl. S. effeguſ. ſed otra Pee conſequi poteſt. Si re decellent: uel alio quoq qui.ſ.eſt periculo legatarij.
W nos eſt. ff. de le. iij. Uero ex cauſa lucratiua ueluti modo defecerit totum ad col vt. ff. eo. ti. l. taʒ ſeruus. et.l.
lrenheri vi erdonatione ueler alialuem- legatanium ptinet Coniicti. iani iuneeSgentſbi
ner petẽdi et pᷣumpta tiula ſimili cauſa agere no pt. autem legat᷑ ueluti 198 dicat ¶exacno. vt. ff. de ver. obli. in
naſi — ¶ Mam traditum eſt duaſ ticio et ſeio hoĩem ſtichuʒ do Ska. S
ee te luctatiuas cauſasin eundem lego, Ziſiuncti ita ſi qs dicat dicardlli aurulilego ride⸗
voluntare de vominem et eandem rem cõo⸗ ticõ ſtichũ hoĩeʒ do lego ſeio duo rii ſtipulandieſſe vidẽ
— do Quida; i oi⸗ Currere non poſſe. (Ma⸗ ſtichu dolego Sed ſiexpſſit zurd eolai tich
bug cunt eſtinatonem ratione ſi er duobus teſtamẽ eũdẽ hominẽ ſtichũ:eque diſ v ¶ Loniunciim. ſ. per con
f iein bligatone. tis eadem reseidemdebeat: iunctim legatum intelligitur. unetonscopulatiud vtff. -
cann refuriua F.zvrri intereſtutrũ rẽ an eſtimatõe, .Si cui fundus alienusle x Diſinnct.Lſchanz vptſ
iſ. Eno uau erteſtoconſecutuseſt. Ham gatusſit:et legatanius eme- gamo⸗.
. . rem ere nõ võt t * I J inditur. virilit niſi ſio
tf⸗ to id qð babeo.pꝛi ſirem habet agere no pot qa ni pꝛopꝛietateʒ deductouſi u Bein tur. vin ,
E HW uo coniuncti eſſent qꝗͥ
nlipnn mus eſt vbi res mi = ͦ́ͦÿ”U?fet?«ℳ locn ne
lce bi data por auferiuiui rä locum vmus obtinẽt. vt. ff.
vrff deſolutſ rem. et.l. qui res.i. reſpon. Item ſi bab eo ex alia de bere.inſti. ticius. et in. l.interduz.
genos cauſa quam debeo babere.vt qua nonvidear habere cum pꝛeci z ¶ Aiuo. naʒ ſi teſtatoꝛe moꝛtuo legatari decedat ad heredes ſuuʒ lega⸗/
Naif um abſit. vt bic. Item ſi aliquid iuris rei deeſt adbuc eſt traden, tu tranſmituit. vt. C. de ca. tol. F. cum igitur.
inon⸗ dumm. vt. f. de ſolu. eriam. et de verb. obliga. iulianꝰ. 5. fi. Itey ſi a ¶Eeſtatoꝛe. poſt teſtamentũ tñ vt differat a ſequenti.
fdelei res deterioꝛ eſt dolo dantis er cauſa ſtricti iuris datur de dolo. b ¶ Pefecentt. l. legatari vt ꝑ moꝛte ciuileʒ. vel dic legatuʒ qð tribus ca/
nnno⸗⸗ licet habeat rem. vt. ff. de dolo. et eleganter. F. non ſolum. ſed in ſibus deficit et accreſcit legatanio pter duos qui ponunt᷑ bic. Pꝛimus ſi
ſin e bona fide agitur ex pꝛimo contractu. vt.ff. como. l.iij. als.iiij. F. non eſt collegatarius in reruʒ natura tẽpoꝛe teſtamenti.vt.C. deca. tol.
ſcicun ſi res. accurſius. JMMM . k1. 1n pꝛin. Decundus ſi mihi et poſtbumo qui aboꝛietur poſtea. vt. ff.
igd f¶ Exr alia vt legati. vt.ff. man.ſi bereditatem. non dotis pꝛomiſ co.ſi duobus. 5. fi. Zertius ſii mihi et beredi ſuo legat. vt.ff.e.l. plane. .
. o ſione. vt. ff. de actio. ⁊ obli. ex pmiſſione dotlis. ſi duobus.et ſic ſunt quinq; caſus.econtra ſunt tres caſus quibus defi /
g ¶ Hon poteſt. etiaʒ ſi ſua poſtea eſſe deſinit. vt.ff. dele.ij.l. me/⸗ cit. legatum ſed collegatano non accreſcit. Pꝛimus ſi mihi et ſeruo ſuo le .
ſiheh uius.S. duobu. MMM gat. vt. ff. e.l. plane. 5.ſi coniunctim. Secundus ſi mihi et tibi res tua le⸗
ſen b Kraditum a iure. vt. ff. de acti.et ob. oẽs.et.ff.e.l. ſi ſeruus loeo- ann vrſhel hulne F. ticio. Zertius ſi mibi et non capaci letatur. vt
gi i ¶ Hominẽ. ff. e. in.l. ſi ſeruꝰ. S.i.ð. ſo.ibi ꝑ obliquũ currũt nõ di/ c ¶ oniunctim. l. re et verb. vt. ff. de le. iij.l. re coõiuncti.
„R recto.vt hic.ar.ff. de vul.ſub.q̃ liberis.S.fi. d ( Diſiunctm. ſ. verb tm̃.nam re ſunt coniuncti.
1ſuen K Rem.i.ſpecẽ. aliud ſi titatẽ. vt.ff. dele.ij. ticio ſeio.ĩẽ prin. e ¶ egato.ſed nõne dando ſeio adimit ticio.vt.ff. de pu.ſub.ſt quis eum
gd le Ron poſſe ccr anf ſecus qñ emit᷑ rñ.quia nec reð hꝛe videt᷑ cuʒ etde adimen.le.l.ſicut.rñ.ſic ii pꝛobatur teſtatoꝛeʒ hoc.ſ.adim ereticio et
dare ſeio voluiſſe. non alias.vt. ff. e.ſi pluribus.S.i.

i pꝛeciuz ei abſit: et loco rei ſucceſſerit. vt.ff.de pe.here.ſi ⁊ reʒ.et ꝙ
me.cauſa.videamꝰ.et.l.ſi ipſa.
m ¶ Ratione.ſ.ſupᷣdicte regule. ac. L
ec n tamentio d. Dnon hominũ.ſi enim vniꝰ eſſet:pꝛimũ ꝑ ſcoʒ
coͦnd⸗ coꝛrigit᷑ vt.ð. qui.mo. teſta. infir. S. poſterioꝛe. Quid ſi in eodem

M bis leggnit. rh. diſtingue ſpeciem a quãtitate. vt. ff. de le.. plane

f¶ Diſiunctim.ſ.verbis tantum.re tamen coniuncti ſunt.vt.ff. de le.iij. re
còiuncti ſunt et alij reet verb diſiuncti.vt ſi dicã lego ticio dimidiã ſᷣui:ſẽ⸗
pꝛonio lego dimidiã eiuſdeʒ ui.vt.ff.e.ti.l.ꝓculo.nec ob.in eodem ti.l.
meuio.in pn. quia illa intelligit᷑ qñ vnam dimidiam vtriqʒ legauit.et in
iſtis non hʒ locũ acceſſio.id eſt ius accreſcendi.yt di.l.pculo.ſunt etiam

X

re diſiuncti.ſed verb cõiuncti.vt ſi dico lego tibi ⁊ ſempnio ꝓ eqͥs poꝛtio
nibus. ſunt ⁊ aliere ⁊ verbᷣ cõiuncti.vt.S. ꝓxi.⁊ cõiuncti vtroq; mõ pᷣfe⸗
runtur diſiunctis vtro qʒ vł altero tmmõ cõiunctis.cõiuncti vᷣo vno mõ

tm̃ ſimul admittunt᷑.ſ.retm̃.cõiuncti vᷣo cũ verõ tm̃ cõiunctis ⁊ diſiũcti/

re ⁊ verb pᷣferunt᷑.vt.ᷣff.de beredi.inſti.l.ſi ita qͥs beredes..ff. de le.iij.l.
re cõiuncti. S. pe.⁊.S. fi.
a ¶ Emerit. l.legatan?.

b Feruenentt. ſ. moꝛte vuu fiuctu et uſufructus ad euʒ ꝑ

agnargvlia dertſimi, uenerit et poſtea ex teſtamen
ſunue. ſnit rſie faäus ? toagat recte eum agereet fü⸗

bralg gpeiafenple dum petere iulianꝰ ait.quia
c ¶ Fundũ.i.ppꝛietatem ple ”õsõsl
aetndtes tamen offi⸗ uſuſfructus in petitione ſui⸗

doo aliter fit.vt.j.ſequi

d Wetere. hᷣ rpete qð diximꝰ iA, „ F
ereeſapete garg gemn officio iudicis continetur: ut

fundum peti ⁊ in plena pꝛo deductouſufruẽt u iubeat e⸗

pꝛietate.ſed opponitur. ple/ ſtimationemepꝛeſtani. (Sz
na ꝓpꝛietas cõſtat ex duo⸗ ſirem legatarij quiſ legauerit
bus. ſtꝛex nuda ꝓpꝛietate et irem legatan qui lega

vſufruau. iam babet par inutile eſtlegatuʒ quia quod

teʒ.i.vſũfru.ex cã lucratiua

quõ ergo pent᷑ fundꝰin ple⸗ pꝛopꝛium eſtipſius: amplius

na ppꝛietate. rñ. vſufr. boe eius fieri non poteſt et liceta⸗

tutis locum obtinet. (Sʒ

ſtamentum factum pꝛedia qᷓ

t (Jdqꝙ. Liuns eſſe. vl iſdem..impatoꝛe2es.
v ¶ Piggnoꝛi dedit.qͥd ſi rem obligatam creditoꝛi debitoꝛ legaue
rit nunqͥd valet legatũ.rñ.ſic.⁊ nibilominꝰpoterit petere debitũ

niſi voluntas teſtatoꝛis oſtendat᷑ ↄ volẽteʒ compẽſare.vt.ff.de

le.ij. l. creditoꝛem. ——
x ¶ Videri. niſi ſub
,„ — diicta diſtinctõne. i.
ſuam legauerit teſtatoꝛ poſt⸗ an babui aim 2
S or mendi vel non.v
eaqʒ eam alienauenit Celſus dienullo mo vb.
putat:ſi non adimẽdianimo 2. C. e qͥ po. B. qꝛ
uendidit:nihilominus debe⸗ nn⸗ alns raurs
S . *Vle ☛ *
riidq; diuus ſeuemset anto tervi.et vx ſi man⸗/⸗

ninus reſcripſerum. (Idem a kgesong
reſcripſerunt eum qui poſtte ſams. 5 ullo.
legata erãt pignoꝛi dedit ad⸗
emiſſe legatum non uideri et

ideo legatarium cum herede

eius agere poſſe:ut pꝛedia a
qeditoꝛeluantur. ( Si

caſu cũ fund perit᷑ in ptena ſienauerit eam non debetur: uero quis partem reilegate a

ꝓpꝛietate:nõ obnnet partẽ . Er,
dominij:ſed vicẽ ſᷣuitutis Nec ipſares neceſtimatõ eius

dialis.q nõ eſt pars rei auʒ iani 2
nõ poſſit eſſe ſine re.et ideo . (Si quisrem ſuaʒ quaſi

lienanerit:pars que non eſta⸗
lienata omnimode debetur:

no viderur peni ea pars re alienam legauerit: ualet lega pars autem alienata ita debe

que obuenit ex cã luci.ſ.xv⸗ rfum.
ſuſfru.⁊ boc de nigoꝛe.ſʒ ð.
de equitate vt ſubijcit.

in ueritate eſt:qʒ quod in opi⸗

(Metioe taliipiedita NMione. (Secet ſi legata⸗

fundiꝑ actione erteſtamẽ rij eſſe putauit ualere conſtat

vakinnunnsoakdam quaertum uoluntasefuun.

aʒ plus ualet qd tur: ſi non adimendi animo
alienata ſit. ¶ Si gs debitoꝛi
ſuo liberatõnẽ legauerit lega

tũutile ẽ etneq; abipᷣo ðᷣbito
reneqʒ abherede eꝰpᷣt hereſ.

qui bona.⁊. S.ſupꝑficiariuʒ. ſ cti habere Poteſt. (Sie rẽ=⸗ peter e neqʒ ab alio heredis 1

et. ff. de bo. au. iu.poſ. ĩ ven
ditione. et. ff. fa. herciſc. ⁊ pu
Seruitutis. ſ. realis.

g educto.i.eſtimatione vſufru.quem.ſ.vſuſu.ex cauſa lucratina bꝛa⸗

bet. ⁊ ideo non debet plus habere.vt. S.eo. .ſi res.

b limationem.ſ.pꝛopꝛietatis.
i ¶ SPꝛeſtari.ſ.ab berede ſuo.
k

egatum. vt. ff. de lib. legata.l. i.ð. ſo. ibi liberatio relinquit que non
erat d ebitoꝛis. 1

1 ¶ Poteſt. ſic. . de acti. S. ſic itaq;. ff. de le. iij. l. cum qᷣs. i. rf. .ff. de excep.

reiiudi.l.⁊ an eadem.S.actiones.⁊.ff.de acqui.poſ.l.iij.S.ex plunibus
m AElnanaeoretacat len, fi. . ſo.ᷣm.b.ibi viuo teſtatoꝛe aliena/
uit. bic poſtea. vel hic purũ fuit.ibi cõditionale ſᷣm Jo. ar.ff. e. cetera. 5. ij
n ¶ Quaſi. i. credens alienam. .
o ¶ Opinionem. no. ſic. ff. de manu. vin. ſt pater. F. quotiens..ff. de iuriſ
⁊ fa.igno.l.regula.S.qui ignoꝛauit.ar.õ.ff.de acqͥ.here.is qui putat.ſo.
ibi de reque conſiſtit in animo. ””
p ¶ Exitũ.i.effectum.vt.ff.quemad.te.ape.l.negare.ibi publice eniʒ expe
dit ſupma hominum iudicia exitum babere.i.res talis legatanio acquini
poteſt. accurſuius .
q ¶ Sirrem alienauerit vẽdẽdo.ſi donando indiſtincte videtur adimere.
nec diſtinguit᷑ an valeat donatio vel non eriam ſi reuocetur.vt.ff. de adi.
le.l.cum ſeruo.⁊.l.rem legatam.⁊.l.legatum ſub conditõne.S.i.ſi ex alia
cauſa a donatione diſtingue animum.vt hic.⁊ in dubio ꝓbat beres mu
tatam voluntatem. vt. ff. de le.iij. fideicõ.S.ſi re m. ⁊.ff.e.l.lucius. .pe.⁊
ff. de ꝓba. eum qui.
P ¶ Adimendi.quia animus ex hoc ꝓbatur.quia ſi neceſſitate rei familia⸗
ris non videtur reuocaſſe.als ſic.que diſtinctio in donatione non cadit.
vt.ff de adimen.le.l.rem legatam.⁊ no.C.e.quipoſt.
8 ¶ Deberl.. rem legatario.ar.S.e.S.nõ ſolũ.vbi ab initio fuit alienata.

☚ en

(S Ro wale detoto ad partem.
egauerit.qð tribꝰmodis fit.pꝛimꝰpeti nolo vł qð dʒ relinqͥ
vd acno.remitto.⁊ h̊ liberandus eſt legatarius ab oĩ debito.vt
bic. ⁊.ff. de li.le.l.ſi qͥs rõ es.⁊.l.aurelio.i.rñ.ſcðs eſt rõnes red⸗
dere nolo.⁊ h̊ ab omni liberatur:niſi ab eo qð penes eum ſit: et
ab eo qð dolo fecit.vt.ff.de li.le.aurelio.S.fi.tertiꝰ ſi damnauit
beredem ne exerceat actiones q caſu ſi bonam cauſaʒ hʒ teſtatoꝛ
litis euentus ⁊ ſumptus ab aduerſario facti legati videntur.vt
ff. de lib. le. petitoꝛ. ſi malam cauſam nibil videtur legare. vt in
ea.l.accurſius.
b tile. licet res ſua ſibi legari videatur.vt.ff. de li. le. l..j. rf.
oc verum niſi teſtatoꝛe viuo exactio fiat. vt.j.e.ti.S.tam aũt.
⁊. ff. e.l.fideicõmiſſa.S.ſi rem.
Beres. vel heres beredis. vt. ff. de lib. le. l. ij. in fi.

— „

d ¶ Petere. cum effectu pꝛopter exceptionem.vt.ff. de lib. le.l.iij.

. nunc de effectu. ac.

e ¶ Heredis. ſic eſt bonoꝝ poſſeſſio ⁊ ſideicom. vniuerſale.j.de
bono.poſſ..qͥs autem.⁊ de fideicom.heredi.S.reſtituta.
¶ Liberet. per acceptilationem.ſi ſolus eſt debitoꝛ ſi habet con⸗
reum ſocium idem.als conreus:ſiue ſocius pacto eſt liberatus.
vt. C. de libera. lega. l. uij. HF. nunc de effectu. in fine.

Econtrario debitoꝛ. ſecus ſi aliꝰ quia intereſt creditoꝛis pli⸗

b

g Panlicochterin ſolum noſtrum. F. ij.

reos babere.vt.ff. de liber. lega. ſi quis decedens.5.finali.

accurſius.

i no ſanuiren onaruralea cum effectu ⁊ pure.als. vz. vt. ff

e.l.ſi creditoꝛi.⁊ ꝑ totam legem.⁊.l.ſinautem.

tilis.ſo.hoc coꝛrigi 2 et. 5F. pe. e. F. fi. Item ſi fuit
tur. vel bi dicit in gad tempꝰ iub erene heres pe nus legatꝰnõ factoheredisꝰ neelted re P⸗
ueleonent tat. ¶ Econtrario ſi debitoꝛ manumiſſus fuerit:nõ tenek? enus. er dicfacko⸗ ic eſt cul⸗
tamen iſta ag. vt creditonꝝ ſuo'quod debʒlega heres. ¶(Siueroheredis pavamoa.
pioc:. uerit inutile eſtlegatum.ſini- ſeruꝰlegatꝰſit:etipſe eũ ma⸗ b ¶Meredis. contra de leg.

o Cſtitit. i. valuit

—.— ,,—

Secundus

(Eimpliusſed nunquid bodieſempet eſt pl'c babeatſtatim

reilegate dominium. et hypothecariã aliarũ rerum defuncti. Rñ.

non. vt. ff de le. iij.l. ij. F. ſi rem. quia pluſ tĩ quattu oꝛ modis di
citur. vt. ſ. de acti. S. plus.iſte autem modꝰnon eſt aliqͥs de bis.

EEi. ſe; geditoꝛi.
m ¶ Legauerit. ſ. de

bito. —

dele. ij.l. debitoꝛt.· Cconueniri ut liberet eum.
pꝛin.d. vbi eſt inu /

il plus eſtin legatoqʒ in de⸗

tem fugit.alłs.i.ſi in vita ſumptibus legatarij.vt.ff.de le.i.cum res. .itẽ

ſi res.de le.ij.ſi quis ſerpuum.

¶ Becedit.quia qui in ſpecietenetur eius interitu liberatur. vt bic.et.ff.

de verbo. obli.ſi ex legati.

6 ¶Bine facto.in boc quoq;.ſ.ſuo alieno poteſt admitti culpa.puta nõ

lomim⸗ f. locoẽ. ſed poteſt a debitoꝛe re legatũ Sirres legata ſine
teum. facto heredis perierit legata
¶ Noteſt autem quis uel ro decedit ¶ Et ſiſeruꝰ alie

qui ſi ſciſſet ſepoſſe vendere
nõ manumiſſet.ſed foꝛte cũ

certificauit heres dominum

videret velle manumittere.
vt. ff. e. l. cum res.S.ſi alienꝰ

pꝛe, I. namdqd.

uia. ratio illi⸗ 1 Pi numiſit: tenen ĩpſũ iulianus e HWanmtiſsRaiftd
uslalſe opinionis bito: quia nibil amplius ple · ſcnpſit. nec intereſt ſi ſcierit rnnieſtmarud
Mon r ige . gatuʒhabet. ¶ Qð ſi indi hereſ anignoꝛauerit aſelega d Zenetur. . ad eſtinaroʒ
Nibeeefr o emuel ſub conditione debitũ tum eſſe. Sed et ſi ali dona⸗ e uis munno F.
bo obll ano eipure legauerit utileẽ lega uenit ſeruumæet is cui donatꝰ ſed bicnon dicittenerema/
pheent adebisq tum pꝛopter repꝛeſentationẽ eſt euʒ manumiſerit tenetux numiſſionen. ſed dic j mi⸗
Pnon Erit Ha. MQ õð ſi uiuo teſtatoꝛe dies ue⸗ heres qʒuis ignoꝛauerit'aſe nasſticnanonem S
metallum.S.itez li ,. ; 4 5 . —
ſemoerpetanmn. nenit: uel nl iant a egatuen eſſ. e Seaſ as e Eier tereleur ec vbt
pbane. pinianus ſcripſit uule eſſeni ancllas cum ſuis natis legd“ mm quis manumiſert. vt
Ba vronipie⸗ hilominus legatum. quia ſe uerit:etiam ſi ancille moꝛtue ff oecondi indebl in ſum ⸗
nius.ſc in commo ri . int: le ſit. ma.S.ſi ſeruum.que eſt con
do repñtationis cũ mel con ſtitit qð et uerum eſt fuerint:partuslegat 0 cedit . tra. Ao.rñ.quia d ebuit ſci⸗
leganũ ſtatm. dos non enim placuit ſententia ex Idem eſtet ſi oꝛdinanij fui reanm faaum ſuum cenſea
da ennna bino die timantium extinctũeſſe lega cum uicarijs legati fuerint: I Qir. vrin aut. de iureiurj
annun nobi⸗ tum. quia in eam cauſam per moxtui ſint oꝛdinarij tamẽui: CtVonauert.lberes.
la. ſy imobilia ſta⸗

uenita qua inciperenon põt. ꝗcarij legato cedunt.

edſi
ein der v1o, Ded ſi uroꝛi maritusdotem-

ſeruus fuerit cum peculio le/

et.ff de do.li . legauerit ualet legatu. quia gatusmoꝛtuo feruouel mãu „
paum et. Jee de pleniuseſt legatum q;; de do miſſouel alienato ⁊ peculille
quantũ maritꝰface te actio.Sed ſi quam non ac ꝗgatum extinguitur ¶ Idẽ

rept vel eus here.· cepenit dotẽ legauerit diui ſe eſt ſifundusinſtructus uł cũ

vt. ff. ſo. ma.etiã.i. . „ .
i A legari inſ⸗ ueruset antoninus reſcripſe- inſtrumento legatus fueritt.
lidũ niſi in falcidia ſ qaii impnlid fur Nin⸗
4 Pbnas muctanf runt: ſi chnchen ſi⸗ nkliaic le Manm fundo alienato n⸗
i vtin aut debere. . gauerit: inutile eſſelegatum. ſtrumenti legatum extinguit
fal ſivono ece ·Si uerocentapecunia uel cer ¶¶ ¶ Si grex legatusfuerit: ⁊
peaadin Pindang tũ coꝛpus: aut inſtra dotisin poſtea ad unam ouem perue
mnmnmnuliens facta lut plegãdodemõſtrata ſũt uale nenit:quod ſuperfluit uendi⸗
1 õ icgatt tol ð”ů!
it luntur. vt. ff. de do l
tepꝛe.l.i..derf. %2 (BSeruumg teſtatoꝛelegatum. et erat heredis.
8 (Votem. iillam dotem quam non recepit legatanuſ. b (Leneturad eſtimationem. v t. S. ꝓxi.dixi. .

Inſtrumento dons. ſ. in quo confeſſus fuit ſe recepiſſe dotem i ¶ Ignoꝛauerit. ſ. beres.
quam non recepit.vt. ff. de dote pꝛeleg.l.fi.et.l. cim ſcniptum. X. k Duis natis. ats ſuo no.
„ Item qui.accurſiuus. — I NSBiquis. cedunt. quia duo legata ſunt ſeꝑata.vt.ff.de pecu.le.l.iij.et
v En pꝛelegando.i.legando. abundat enim pꝛe.vt.ff.de dote l. lancillã. ſed 5.ff. de ven. inſpi.l.. . ex boc. vbi dicik ꝙ ptus eſt poꝛtis
p:ele..I.e .errl. viſcerũ matis.rñ.ibi loquitur donec in ventre eſt.
4 x (Bi res. puta ſeruus ſtihus. m ¶ Idem. ſic eſt.ff. de pecu. le..ttüüſſſſ.
Facto.i.moꝛa quo caſu deinteritu tenetur.vt.ff. de verb. obli. n ꝛdinarij. qui ſunt hij. dic vt.j. qð cum eo. S. cum autem.
ſeruum. pᷣmo rñ.et dele.i.cum res.S.fi.vel quia ſine cauſa occe o ¶ oꝛtuo.ſ.viuo teſtatoꝛe:non ſi poſt. vt. ff.de pecu. le.tunc inutle.
6 dit: vt dicta.l. ſi ſeruum. aliud ſi cum cauſa.vt. ff. de le.l. qd ergo pè Extinguitur. quia acceſſio eſt. vt.f. depe.le.l.i.et. i. DOed quare non
4 . ſi beres. tenetur enim de dolo et lata culpa et leui. vt. ff. e.ſi cu ita ĩ ſuperioꝛi caſu.rñ ꝓpter bominiſ dignitate;. quia non ita accedit.vt

res. . ſi cllga. M fff. de edi. edic. iuſtiſſime. in pꝛin. Item qᷣd ſi vicarij erant tm̃ in peculio et
4 5 Kerern el non compareat quo caſu caueat beres de dĩdo: legatus eſt cũ peculio.ſ.idem vt expᷣmere peculiũ noceat.vt. ff. de condi
Z ſi ad eum redierit:et ſuis ſumptibus recuperatur quãdo pꝰ moꝛ ti. et demon. ſi ĩ diez. in fi.

è ””ä “M

¶ Igem eſt inſtruct. buic pꝛimo articulo Zᷣdicit.ff. de fundo inſtructſi⸗
cut.in fi.ſo.ſᷣm ax.hᷣ ſimpłi ꝓpter rudes ſicloquit᷑.vel dic ꝙ ſit idem qð
in partu et vicarijs.⁊ qð ſequit᷑ cũ inſtro:referat ad ꝓxi.de peculio.vłſſ
tilius refert ſnter inſtn fundi qð perit ſemꝑ pempto legato fundi:et in⸗
ſtrumentũ patriſfa.qð non perit:licet legatũ fundi pereat.et hoc caſu lo/⸗
quit᷑.l.ðꝛia.in eo.ni.l.i.ar.ð
ff.de fun.inſtru.l.queſitum

S. ſed ſi fundꝰ.et. S.ſi inſtru cari pot eſt G ꝛege autem le-

——

co. vel dicillaz eſſe pauliſe gatoetiam oues eaſ q pꝰteſta
tentiã.iſtam labeonis a iu⸗

ſtiniano ꝓlatanxet ſic co- Mentum factum gregi admit
gitur illa. tuntur legato cedere.iulianꝰ

ait: eſt autem gregisunũ coꝛ⸗

pus exdiſtantibus capitibus
ſicut edium unum coꝛpus eſt
ex coherentibuslapidibus.
.¶ Edibusdeniqʒ legatis
a (Einſtrumento. eſtanrten Columnas ? marmoꝛa quep
inſtrumentum apparat r⸗ teſtamentum factuʒ adiecta
rum diutius per menſuram ſvimm
ſine quibus non poſſet exer ſunt legato dicimuscedere.
cen poſſeſſo. vt.f de fido. ¶ Si peculium legatum fue
uatcſn ie nt ſine dubioqulcquid pecu⸗
uandi gratia cõparata. vt lio accedit ul diſ⸗ cedit uiuo £
ff. deſun. in.l.inſtra.queſüt ſtatoꝛe legatarij lucrouel dã⸗

illa bibabes. G . 2
b ¶ Alienatio. ateltatoꝛe. noeſt. ( QOð ſipoſt moꝛtẽ

¶ Bi grex. qui er.x. ombuſ teſtatoꝛis ante aditam heredi/rev.

incipe deberi. vt. ff. de ð. ſi.l.edere. Itẽ cedere q;tũ ad trãſinim,
onẽ. vt acapit᷑. C. de ca. tol. ꝑ tot.ct in vtq; pt bicacapMi.
n uia bona eſt rõ.ſi enĩ pus cederet idẽ eſſet qd in erneo eſt.
et alia ratio.vt.ff.de pecuł.l.deniq;.5.fi.vbi ðꝛ ꝙ veriſile eſt cũ
ei legat quaſi pꝛimoniũ ſuũ ei legat. “Sc
o Peculiß. ſc. C.
. . de pecul.eꝰq li.me.
fuerit non cedere ealegatoni lL.i.

ſiexrebuſ peculianbuſ auctũ b ¶Dua e G

jfuenit peculium. ¶ Pecu, ſu. ſ.qñ interviuos

lium autem niſi legatum fue⸗ eas e uar umif
nit manumiſſo non debetur“ vndecouerſa dõg

ʒuisſiuiuꝰmanumiſerit ſuf tiopᷣſumithm J0.

ſicit ſinon adimatur: etita di Pa vellateßg
uus ſeuerus ⁊ antoinus reſcri boaupanoneinr
tſ. qꝛ pᷣſumit᷑ au
pſenint. Ideʒrel. cniple- reſſporuegende in
runt:peculio legato non ui- aut de mien. etſe.

deriid relictum ut petitioneʒ luc d:tbit⸗ nuſ
habeat pecunie quam in rati pcct. leſa⸗
ones dominicas impenderit. pol. bac conſultiſſ
Idem 'reſcnpſemint pe eorr ſen,
culium'uideri legatum cuʒ raex c liötas fuitle

tionibꝰ redditis liber eſſe iulſ- Sata. aliud ſi exra

. neo.vt.ff. de pec.le.
ſus eſtet ereo reliquas infer⸗ ¶lvj.. ſ. e lſi ſti⸗
Tam autem coꝛpo⸗ cho.

cohnſtat: vel ſer vel quatu, ratem ſ. eruusacquiſierit iulia ralesres legaripoſſunt:q̃z in

oꝛ poꝛcis.yt.ff. de abigeis. AU. 114.
oues. nus ait:ſiquidem ipſimanu⸗

/Ad vnaz ſo ff e auul⸗ miſſopeculium legatum fue

nier.l. ſicut. .eſf. . uII
TSRarck teiirm. rit: omne qð ante aditam he⸗
niel.ſ. 5, 0o malius bak reditatem acquiſitum eſtlega
ve⸗ rfertcheigeel mu. tarioicedere debeni quia hꝰ⸗

et.ſß..l. ſed in grege. ini. moclilegati dies ab adita he⸗

coꝛpoꝛaleset ideo qð defun/
cto ðᷣbetur:poteſt alicui lega⸗
niut actiones ſuas hereslega
tario pꝛeſtet niſi exegerit ui⸗
uusteſtatoꝛ pecuniam. nam
hoccaſu legatum extinguit᷑.

ro . le c grege ſie mrecditate cedit. ¶ Sed erſi Sedrtalelegatum ualet: da

ſbridhd. , O„
sS (Coꝛpus.ria enim ſunt extraneo peculium legatum
coꝛpoꝛa rerum.vnũ quãdo
vno ſpũ.i.elementatione .
tinet vt homo lapis. Secundũ ꝙ ex cobeꝛentibus cõſtat vt domus et
armarium. Tertiuʒ qꝙ ex diſtantibꝰcoꝛpoꝛibꝰ:vt grex et populus.yt hic.
et. f. de vſuca.rerũ mixtura.S.i.et.ff.de rei ven.in rem.S.at in his.
hb Cedere.ſed colũna vel tignũ domus legari pure non poteſt. yt. ff. de
le.i. l. cerera.ne vꝛbs defoꝛmetur.
i Kuerit. ſeruo vel exrano. .
K ¶ Meculio.nam et futurũ peculiũ legari poteſt.vt.ff. de pecu. le.l.ei q;ʒ.
et facit.ð.ad hoc ꝓxi.S.ac.
