adiectionẽ.vt.ff. de ſtipuł.ſer.l.ſed ſi ſibi.vel aliter inutiliter: quia pꝛo nõ
adiecta habetur:et erit tutoꝛ ac ſi nõ eſſet adiecta. vt et alias.j. de bere.in

ſti. F. impoſſibilis. vel dic tertio ſcm. P. non erit tutoꝛ nunc:ſed condi/
tione extãte.hoc nõ placet.qꝛ ſic non eſſet differentia inter ſuũ et alienum
ſed pꝛima v erioꝛ eſt.vt.ff. de reg.iur.l.actus.

m ¶ Furioſus cõpos.ſiue hoc dictũ fuerit a teſtatoꝛeſiue nõ.vt. ff. e.ſi here
ditas.S.cũ funioſus.et facit ad hoc.ff. de iudi.cũ funioſus.i.xrfr.

n ¶Ad certũ tẽpus.vſq; ad paſcha.
o ¶ Ex certo.i.a pachate inatea.vt.ff. de act. et ob. l. obligationũ.

P¶ Ae anteheredis.contra videbat᷑.j.dele. S. ante beredisã.

Ari auté tutoꝛ poteſt

„

4

ſ
tu.

dubitatur. Certe autes reiul

cauſe tutoꝛ dari non poteſt:

quia perſone noncauſe uelrei
tutoꝛ datur.¶ Si quis filiabꝰ

ſuisuel fuiiis tutores dederit

etiam poſthume uel poſthu⸗
modediſſe uidetur.quia filii
uel filie appellatione:et poſt
humus et᷑ poſthuma continẽ

tur. ¶ Quog ſi nepotes ſint
an appellatione filioꝛum rip⸗
ſistutoꝛes dat ſint:dicenduʒ
eſtut et ipſis quoqʒ dati ide⸗
antur ſimodo liberos virerſt
Ceterum ſi filios dixerit:nõ

cõtinebuntnr aliter enim filii
aliter nepotes appellantur.

¶ Plane ſipoſthumis dede⸗

rit: tam filij poſiumi:q;ᷓ; ceteri

tunc erit cim compos mẽtis

totutoꝛ datus non ſit:
is ex lege.xij.tabula.agnati
ſunt tutoꝛeſ quiuocantur legi

timi. ¶ Sunt autem agnati

ſta. tu. l. ſt quis ita. F. l. . l. ſ. quis filiabus.

q vibus :autem teſtamẽ

teſtatoꝛe.nõ a iudice.vt.ff. de reg.iur.l.actis.
E ¶¶ Cerre aũt rei.ſ.rei affrice vel ſiriace vtiliter dat᷑.vt.ff.e.l.ĩ teſtõ
Lauſe. ſ. certe. vt ad rei uen. ſed videtur cõra. C. de in lit. da.
.ad litẽ.ſed ibi tutoꝛ ꝓ curatoꝛe ponitur. Item videt ur ↄtra
ff. de tutel.l.ſi tamen. alias. ſi teſtõ. Sed ib

lvniuerſitan rerum
datur non rei certe.

t Paſone. ſ. pupil

li pꝛincipaliter: vt
eum inſtruat bonis
moꝛibus: et etiã ſa⸗
laria pꝛeſtet magi⸗
ſtris eius. vt. ff. de
admi.tu.cũ plures
§F. in pꝛimis. et. C.
de ali. pᷣſtã. l.fi. ad
hoc em̃ pꝛicipaliter
dat. ſecundario au
tem rebꝰ datur. vt.
de excu. tu. F. dat?.
ſed in curatoꝛe ecõ⸗
tra.nam pꝛincip ali
ter rebꝰ ſecũdano ꝑp
ſone datf. vt. C. de
nup. l. in copulan⸗

dis.

Quia filij. hec di ⸗
ctiò filij cõpꝛehẽdit
poſthumum etr poſt
bumã:cuʒ maſculi⸗
nũ poſſit cõciꝑe fe⸗
mininũ. ſed hec di⸗

x

cxo filienon cõpꝛe⸗

bendit vtrũqʒ.⁊ ſic
nec poſthumũ:cum
femininum non cõ⸗
cipiat maſculinum
yt. ff. de le. i. ſi ita a⸗

ſcrip.et. C. de le.iij.
qui duoſ. ⁊.l. ſeruis

legatis. Item no⸗
ta ap pellationena
toꝛum etiaʒ non na
ti continentur: cum

de eoꝛum commo⸗

do tractetur. vt. ff.
de ſta. ho. qui invte

tem. et facit.ff. de te⸗

ppellant᷑.ab oĩbꝰin vſu vel cõſu etudie.ſʒ ſcom verã ſigni/
ficationẽ verbi. qꝛ filiꝰ dicit᷑ a flos qð eſt amoꝛ: enã nepos dici
tur filiꝰ ⁊ etiã quilibet quẽ aliquis diligit pat᷑na dilectõe. vt.ff.
de per. ſi. l. liberoꝛũ.S.ſʒ ⁊ papinianꝰ.queuidetur cõtra.
b ¶ Duã ceteri.eti nati ſym quoſdã.quod falſuʒ ẽ. ut.ff. deuer.
ſig.nomẽ. dic ergo ceteri.ſ.ex filijsmaſcituni.qͥ fllij ſui poſtbumi
ſunt ꝑ.l.uelł. ut.ff. de iniuſt. rup.teſt.l.poſtbumoꝛũ.et.j. de exbe⸗
re. li. F. poſtumi.et.ff. delib. et poſth.l.gallus.i.rñ.
— Delegitima agnatoꝛum tutela.rubꝛi.

V ¶ Di kilios. ſcilicet dixerit.
3 ( Continebuntur. ſcilicet nepotes.
9

C Ebugſlier updliie . “ .
ij. tabu. quos ipſa lex uocat uerbis et ſnia.et ſi gerãt eo⸗

ſententia legis dãtur: nõ ex uerbis.ut.j.ti.ij. et.iij.
¶ Agnati ſunt.ſi ſint maioꝛes.xxv.an.vt.j.de fidu.tu.in fine.et
min oes.lxx.an. als excuſantur. vt.j. de excu. tu. S. itẽ maioꝛes
i Cosnati nomẽ ergo cognationis generale eſt.agnatiõis no⸗

*

rum periculo agitur.ut.ff.e.l.legitimos.alias autẽ quãdoq; ex

men ſpeciale nam omnis agnatus eſt cognatus. ſed nõ cõueri

tur. vt bic.et.j.de leg.ag.ſuc.i.rũ.et.ff.e.l.ſunt autem.
g ¶Ex eodem. filio fratris. . ”ä
b ¶ Patruus. repete ſi fuerit natꝰ eodem patre cũ patre tuo.alio
.i ¶ Agnati.etiam ſi J
maſculus interue-

niat: vtputa ſi ſint , ,
duo ſones vte/ cognatiper uinilis ſerus co⸗
enit agnatus ſ co patre Dnariruclun ſaicre, D
gnatuſ. inſpecto fe godẽ patre natus:fratris filiꝰ
mineo ſexu: ꝓpter · . A5 9 b
qð ad iualees uer nepoſue exco. Itẽ Patru/ ⁊.
Bar m Jo.— patrui filiꝰ:nepoſue ex eo:aut
Fhicun qui per feminini ſexus perſo
Aasgnata. quiaꝑ pa nas cognatione iunguntur:
en muum tbi con gagnatiinõ ſunt: ſed alias ſunt
¶Hure cognats naturali iure cognati. Itaqʒ
nis. Amnite tue filius non eſt tibi a⸗
Canic idet gnatus:ſed cognatus:et inui
alias multas ba⸗ cem tu illi eodem iure coniu-
benn ſn teanbe geris. quia qui naſcunt: pfis
f dever ſil ꝓnun non matrisfamiliam ſequun
tiatio. 5. familie. fur. Qõð autem lex. xii. ta. ab
veert iteſtatouocatad tutelã agna
n ¶ Oð aut. ſigniſ tos: nõ hac habet ſignificatõ
Senuna⸗ Enẽſi oĩonon fecent teſtm̃ is q
aliud cõnngarqdd poterat tutoꝛes dare: ſʒ ſi q̃n-
tantunde valeaat fñ ad tutelã ꝑtinet inteſtatus
qð diximꝰ. j. de he . ec, ,
re. ab inteſt. . rñ. et deceſſerit. qð tũc quoqʒ acci⸗
fa.ff. ꝙ cuiuſq; vni
uer. no. l. i. F. ⁊ qui
„ dem.
p ( Ded agnatois

q uidẽ ius.no. dliii--
genter bunc.S.eſt autem ius agnationis et ius cognationis ſi⸗

ue cognatoꝛum. agnati enim habent ius pꝛerogatiuum ad coꝛ
gnatos.ſq; vtpᷣferantur in bereditanbus agnatoꝛum moꝛtuo

rum.vt.j.de legi.ag.ſuc.i.rñ. Item pᷣ ferunt᷑ in tutelis agnatoꝝ

paruuloꝛum. vt. S. e.ti.i.tmñ. His autem deficientibus in heredi

tanibus et tutelis cognati ſuo iure admittuntur. inter quos etiã
agnati vocant᷑:quideſierũt eſſe in iure agnatoꝝ vel deſierũt ha
bere iura agnatoꝝ.vt ꝑ capi.di.vt.j.de here.ab inteſt.ꝭ.admo
nẽdi.illud aũt ius pᷣꝛogatiuum qð habẽt a gnati:qꝛ vltra iura
cõia habent per.l.xij.tabu.facile perdunt. .
der omnibus mo dis.i.per oẽm capi.di.vt per maximã vłꝑ
mèdiã. de qͥbus duabꝰ nõ eſt dubiũ:cũ et iura cognatõis ꝑden
tiꝛ. vt. .t.i.. ꝙ a ũt. Itẽ ꝑ minimã tollit᷑ ius agnatõis.vt hic
dicit. et. ff. de capi.di.tutelas.niſi in duobꝰ caſibꝰ tm̃.vt ĩter fra
tres:licet alter emãcipet᷑vt.C. de legi.tu.legitimos..fi.vñ lo/
cus eſt iudicio tute. quia finita eſcapi. di. inter fratres. licet al/
ter emancipetur.vt.C. de legi.tu.l.iiij. Item inter patrem et fili
um. vt. ſ. de legi. ag. ſuc. 5. fi. et ꝓpter hos duos caſus qui de mi
nima capi.di.excipiuntur:dicit hic pl erũq;.at iura cognatõnis
nõ cõmutantur omnibus modis.quia non tollunfminima ca.
di. et eſt ratio vt ſubijſtt. .
r ¶ Mam. ꝓ quia. agnatio nomẽ iuns ſq; ciuilis eſt.i.a lege. xij.
ta.eſt inducta bec pꝛioꝛitas agnatoꝛum.ſed ius cognatiõis eſt
naturale nomẽ.nã rõne ſanguinis hoc nomẽ impoſitum eſt vſ
et vnũ ius ciuile poteſt per aliud facile tolli.yt bic et.ff. de regu.
ur.l. nibil eſt.

Qui in teſta. da. tu. po.
De leg. ag. tu.

ecapi.dimi.

Maturalia.i.iura cognationis.ſic dicta.q ea qͥs ↄſ, eqᷣtur per natiuita
tẽ.vt.S.de adop.S.ſʒ hodt.in fi..nõ ſic defacili tolluntur.
t ¶ AUniq;.i.certe nõ tollũtur cũ ſint imutabilia bec iurg.vt.. de iure nat.
fed naturalia. IAtem nec ea que naturalem equitatem habent. vt. ff. de
cnpi.di.eas.et.l.legatũ. Itẽ no.qꝛ et cognatio eſt ciuilis tm̃.vt per ado/

dereintelligit᷑: cũ his g datꝰ ẽ
tutoꝛ uiuo teſtator̃ deceſſerit
Sed agnatõis ꝗdẽ iusoibꝰ
modiscapitis duminutõe ple
rũq; pimit᷑. Mã agnatõ iuris
ciuilisẽ nomẽ. Cognationis
ueroiusnõcibus mõis cõmu
tatur.qꝛ ciuilis ratio ciuilia ꝗ⸗

dem iura coꝛrumpere poteſt.

naturalia ueronõutiq; .
Pe capitis diminutione.

St aũt capitis diminu⸗
Aio: pꝛioꝛis ſtat? cõmuta
tio Eaq; tribꝰmodisaccidit
Nãaut maxia eſt capitis di⸗
minutio:aut mioꝛ:quã quidã
mediam uocãt: aut minima.
Maxima capitis diminutio ẽ
cũ aliquis ſimul et ciuitateʒ:⁊
libertatem amittit.qð accidit
in his qui ſemi pene efficiun/

ptionẽ.vt.ff.de adop.l.qui
in adop. Itẽ naturalis tm̃
vt ad filios naturales tm̃.
Aſtẽ naturalis et ciuilis. vt
ad Soe qui legitimi ſunt. et
de hac qui legitimi ſunt in⸗
telligit hic. vt. ff. de gra. nõ

fadle. S. i. Itẽ nota quia et

ciuili iure hec ſcilʒ tutela et

bereditas tribus modis de

ferunt. vt ex verbis et ſentẽ

tia legis.xij.tab.vt in agna

tis. Itẽ ex ſnia tm̃.vt.ſ. de
le.pa.tu.et.j.de fidu.tu.ites
ex alijs legibus vetenbus
vel nouis. vt. ff. de ca. di. l.
tutelas.quã quidã mediaʒ
vocant. nunquid ergo hec

opmnia facile perdunt᷑ ꝑ oẽ;

ca. di. Rñ. ſicin duobus pꝛi
mis tm̃.nõ in tertio vt hic.⁊

in. lI. tutelas. Itẽ quero an
futuras tutelas acqrẽdas
ct hereditates tiñ̃ tollat: an

etiã pꝛeteritas adimat.Rhñ.
futuras m.vt.ff. vñ liberi.
l. fi. quid em̃ poterit diuina
re lex deferens bereditatem
vel tutelã de futura cap.di.
vt. C. de teſta. l. iubemꝰ.in
fi. certe nullo mõ.vt. ff. mã.
l.ſfideiuſſoꝛ.i.rñ.hodievers
iſtam differentiam agnatõ
nis querere non opoꝛtet.cũ
agnati ante cognatos nihih
habeant. vt in auten. de be

re. que ab ĩteſt. de. S. ab his

col. ix. Item no. ꝙ licet pꝛe

lantur maxima et media ca.di.ipſa conſan
ff. de reg. iur. l. iura ſanguinis.
De capitis diminutione. Rubꝛi.

dicta iura cognationis tol⸗

guinitas tamẽ nõ tollitur.vt

St aũt ſtatꝰ.hic ſtatus cõ ſiſtit in mibꝰ. in libertate.ciuitate.et fami⸗

ia. cũ em̃ pꝛimũ.i.libertatẽ quis ꝑdit:per cõ ſequens et duo vltima

perdit.et tũc magnã ca.di.pani.cũ vero ſecundũ perdit:et per coſequẽs
Eꝑdit et vlnmũ:ſed nõ pꝛimũ.et tũc diatmedia capitis diminutio.ũve

ro vltimũ perdit᷑:nõ ꝑduntur duo pꝛima.et tũc minimã ca.di.

patiet᷑. vt

ſ. F. l. i. et. iij. et. ff. .l. f.. ſed. P. dixit ſtatũ hoĩs.i. conditionẽ in qua plu⸗/

rimum quis poreft.
r

Cõmutatio. nõ ergo accipit᷑ hic ad litterã
abſcinditur:ſʒ qñ ſtatꝰ mutatur.vt caput ſt

vt dicamr capi. di. qñ caput
atꝰ dicatur. vt. ff. ad tercul.l.

i. SF.cap itis. Ded videtur bec diffinino nõ ↄuerti cũ ſuo diffiniw.nã moꝛ
te patns filius mutat ſtatũ.ðquia fit ſui iuris.pt. e.ꝗq. mo.ius pa. po. ſol.
H.i.nõ tamẽ dicitur ca.minui.vt.ff.ad mace.ſi filiuſta.S.fi. Sed dic ſub/
audini hic:fa cto homiĩs interueniẽte.vt emãcipatõe vel depoꝛtationepa

tris vel ſimili modo.vel enam quaſi facto.q

ð dico ꝓpter filios arroga⸗

ti. quia vna cum patre mutant ſtatũ.vt.ff.e.l. liberos. et. s. de adopt. 5.
pe.ar.contra.in aut.cõſti.que de dig.S.palã.vbi nõ ab homine ſed ale
gequis efficitur ſui iuris.ac moꝛiẽte patre non interuenit factũ bomin is
imo magis dei. Quid ſi interfidatur pater. Rñ.idem. qꝛ moꝛs ſempe dei

diſpoſitione aduenit.
V¶ Mediam. ſic. ff. de auro
bertinoꝛum.

et argen. le. qui lucem.et. S. delibertinis.l.li⸗

3 ¶ CMaxima. atrocitate. eſt autẽ anor er dura hec ſententia licer iuſte fe
ratur. yt. S.ꝗ.mo.iujs ⁊c.ꝭ.pene aũt. ſed bodie pꝛopter bocpenas nene

ingenuus fit ſeruus.vt in aut.de nup.S.ſi vgo.col.iiij.et.S.ꝙ; autem.

a ¶ Aibenis. ſcilicet condemnatis. vt ſubijcit. et ꝙ dicit ingratis.alias

eſt in grati.id ingratitudinis.que reuocatio ſit per ac:.ingrati.v t dicũt
quidam. vt. C. delib. et eoꝛũ li.l.fi. alias penult. vel per vtilem rei ven.

cã moꝛ.ſi moꝛtis cauſa res
cum..l.ſe.vel quod verius ẽ
actio eſt extraoꝛdin aria per
quam officium iudicis im/
ploꝛatur.vt.C. de li.etæoꝝ
li.l. ij. Et fit hec reuocatõ ꝓ
pter omnem offenſam etiaʒ
leuem. vt. C. de li. et eoꝛum

li. l. ij. non autem fit pꝛopter

omiſſionem obſequij.vt.¶

de li. cã. ſolo. niſi in caſu vt

cum denegat alimenta. vt
ff. de libe. ag. l. alimenta. F.

unperatoꝛis.nam tunc ⁊ oc

cidere velle videtur eum. vt
ff. de liber. ag. necare. ⁊ hoc
niſi remiſerit ius patronatꝰ

tunc enim ex his ſolum re

uocatur cauſis ex quibus ⁊
donatum. vt in autẽ. vtli.

de ce.S.illud. colł.vi.et hec

vera ſunt cum quis ex volũ
tate ꝓpꝛia manumittit. vt
Q.de liber. et eoꝛũ libe.l. ij.
ſed dicitur quis nõ reuoca⸗
re.vt.¶L. de lib. et eoꝛum li.
l.i. Sed quid ſi manus in
patronum iniecit.Rñ.dam

natur in metalluz. ſiv ero cõ

uicia dixerit: mittitur in exi⸗
liuz. vt. ff. de iure pa.l.i.que
cauſe ſunt iurate.vt.C. ð re

ſcoͤm alios adinſtar donationis cauſa moꝛtis que reuocat.vt.ff. de do.

tura trocitate ſententie. uelli

bertis ut ingratis circa patro

nos cõdemnatis.uelquiſead

pꝛecium participandum ue⸗
nundari paſſi ſunt. Minoꝛſi
ue media capitis. diminutioẽ
cum ciuitas quideʒ amittitur
libertas uero retinetur.quod
accidit ei cui aqua et ignis in⸗
terdictus fuerit euel ei quiinꝰ
inſulam depoꝛtatus eſt. Mi⸗·
nima capitis diminutio eſt:cũ
ciuitas retinetur: et libertas:

ſed ſtatus hominis cõmutat᷑.

qð accidit in his qui cum ſui
iuris fuerint: ceperunt alieno

inri ſubiecti eſſe: uelecontra

ueluti ſi filiuſfamiliasa patre

emancipatus fuerit: eteſt ca⸗
pite diminutus. Seruus aũut

manumiſſus:capitenõ minui

e. in pꝛincipio. l ”Mc
i Konar vri veſena l.i aboe fuerit reſtitutꝰ ꝓpter turpi
inem non põt iudicare vel teſtimonium

enim cognatio.Mam ſi ma⸗

tu
repe.l.eadem..i.et.ᷣff. deſena.l.ij.

k ¶ QHuod auten diaum eſt. . i Pri. F. t.

te non minuitur. et ideoa ſe⸗
natu motos capite minuinon

conſtat. Quod autem dictũ
eſt manere cognatõis ius eti
am poſt capitisdiminutioneʒ

hoc ita eſt:ſi minima capitis

diminutio interueniat: manʒ

rxima capitis diminutio inter⸗

currat:ius quoqʒ cognatiõis
perit. utputa ſeruitute alicuiꝰ
cognati. nec quidem ſi ma
numiſſus fuerit:recipit ↄgna

tionem. ſed et ſi in inſulã de⸗

poꝛtatꝰ quis ſit: cognatio ſol
uitur. Cum autem ad agna⸗

tos tutela pertineat:non ſiml
ad omes pertinet: ſed ad eos
tantum:qui pꝛoximioꝛes gra⸗

du ſunt. et ſi plures eiuſdem
gradusſunt: ad om̃es ptinet

Aurem. ſed.

¶ELognationis.
id eſt ius ſucceden
di. et ad tutelã vo⸗
candi perit. ſed ipꝑ

ſa cõſanguinitas

nõ perit. vt. ff. ð re

gu.iuriſ.l. iura ſan

guinis cum fit ð in
renaturali.vt.S.ð
iure naturali. SF. pe
nulti.contra. et.S
de nup. illud. Sʒ

qjualiter cognans

defertur imo agna
tis.vt. S. titu.i.in
pꝛiĩ.Rñ.poſt agna
tos. vt. ſ. de here.
ab inteſt. F. admo⸗
nendi.

eſt iis cognatõmiſ
a pꝛetoꝛe introdu⸗
cctuʒ:ex quo ad bo.
poſ.vocanturvnðᷣ
cognati.

m (Sed ſimanu⸗
miſſus. aliud ſire⸗
ſtitutus ſcom Jo.
vt. ff. ad terculł.l.i.

S.qui moꝛtis cau⸗

I¶Cognatio. id

uo. do. l. vlt.

ſa. et.C. de ſenten.

b Paſſ ſunt. bie mlra fͦt

oieccèeſſana. vt.S. deiure per.

tur:quia nulluʒ caput habuit.

Quibus autem dignitasma

ueluti ſiples frẽs ſunt qunuʒ
gradum obtinent.ideo pari⸗

de contra tabu. l.i.

F. penntll
c¶¶ Interdictꝰ. hãc penã in
vſu nõ habemus. ſʒ el lo⸗

pa. po.ſol. S. pᷣterca. in pꝛin. Sʒ cũ hodienõ fiat hec venditio. vtin. e.F.

gisqᷓʒ ſtatus ꝑmutatur: capi⸗

co ſuccedit depoꝛtatio.vt.fr
ad.l. iuł. repe.l.iij.ſed ĩftter
excòmunicatoꝛum babebant᷑ quibus talia denegantur. Sed videt hũc
etiam fieri ſeruum lʒ bic denegetur.vt.ff. de var.cog.l.cognitionũ.in fine
cõtra.ſed perdit᷑ libertas.vt ibi dicitur.vt nõ poſſit facere teſtamentũ cuii
ſic eſt interdictum. vt. ff. de iniuſt. rup.teſt.ſi quis filio.S. eius. non ꝙ fue

rit vere ſeruus.

d ¶ In inſulã. ſecus ſi in metallum. vt. S. ꝗᷓ. mo. ins pa. po.ſol. S. pen e.n

calu tamẽ etiam libertatez perdit dãnatus in inſulã.vt.C. vt nemo pꝛi.
e ¶ Subiecti efle. vt in grrogalis. ,l. ij. F. cum autẽ.
f¶ Gel contra.alias eſt in littera ſi filius a patre emancpatus fu erit ẽ ca
pite minutus.et ſcõm hoc eſt expoſitio huius verbi vel contra.als vero
ro hoc totum deeſt.et tunc idem ſubintelligo. Alij dicunt quando ſui iu/
ris non eſt trãſferat᷑ in poteſtatẽ alterius.puta aui materni vel etiam pa
terni.vt.S.de adop.S.ſed bodie.qui caſus eſt còuerſus illi.qñ qui ſui iu/
nis eſt in arrogationẽ datur. Oʒ quare filiuſfa.dicitur cũ emãcipat᷑:capi
te minui.Rñ ꝓpter imaginariã venditionẽ que fiebat.vt.o.qui.mo.ius

conninetur videt᷑ q hodie nõ minuat᷑ capite.ſed certe illa ſola nõ erat ra,
tio:immo et alia.qꝛ mutat familiã.vt.ff.e.liberos.in pꝛin.
g ¶ Seruꝰ.nõ minuit᷑.i.eiꝰ ſtatꝰ nõ mutatur.cũ pꝛimo nullũ habuerit ſta
tum.vt hic.et. ff. e.l.liberos.in fi.et.l.ſe. SGed còtra eſt. ¶C. de b onis ꝓſcr.
l.i. Sʒ dic ꝙ ibi crie capitali ſeruus accuſatur.i.tali ꝙ eſſʒ alias in liber
to capitale. Itẽ quid ſi qñq; habuit caput.qꝛ fuit liber et nũc ſeruus eſt:
et manumittatur.Rñ.idẽ.qꝛ pᷣſens tpᷣs cõſidero.

b (Qulbus autẽ. dixi aliquem aliquo de tnbꝰmodis capite minui.vt.õ

et.l.ij. Item cõtra
eſt ĩ eo qð hic dicit

ter ad tutelam uocantur.
tolli ius cognatio

nis per maxmam

capi. dimi. ff. de re⸗
bus du. ſi cognatis.ᷣ ſed aliud in legato:in quo vertitur ius natu
rale.vt.ff.e.l.legatum.vel ibi loquitur de cognatione iuris aui⸗

lis que per adoptionẽ conſtituitur. vt.ff. de adop.l.qui in adop.

hic vero de naturali cognatione.vt.ff. de gra.cogna. non facile.
. i. et ſic ibi de minima capi.di.loquitur. Item contra.j. de ſerui
cogna.in fi.i.rn. So.hic loquitur in rebus que pꝛimo fueruutli

beri: et poſtea ſerui.qð eoꝛum delicto contingit. vnde non debẽt
habere cõmodum. vt.ff. ſo. ma.ſi ab hoſtibus. S.i.ct. ff. de min.

l.papinia.S.ðexuli.ibi indignum ⁊c.licet ibidẽ illa ratio coꝛngat

—

i.nõ ſemper fuerunt ſerui.vel illa noua coꝛnigit iſtã.nam ex greca

conſtitutõe illa eſt extracta.vt ibi dicttur.

n ¶ Sed er ſi in inſulã. hic ponit exemplũ demedia. ſed ſupꝛa po

⸗ Cognatio.i.ius cognationis.vt.S.ꝓxi.ꝭ.diximus.
p ¶ ¶um autcm. pertineat.vt.S.ti.i.i.rñ.

q (Bꝛadu. fa. ad hunc. S. ff. de le. iij. l. ſi plures. et. ſ. deleg. agn.

ſuc. S. ſi plures. et. ff. de ſepul. vio. l.iij. F. ſi ad plures. hodie vero
hic. S. coꝛrigitur. quia equalitertã ad agnatos q́; cognatos de/
fertur tutela ſieut hereditas.vt in auten.de here. ab inteſta. F. ex

bis. colla.ix. Accurſius.

um obtinent: ideoq; panter ad tutelam vocantur. ſed ego
bab eo. Accurſius.

DVeleginma patronoꝛum tutela. Kubꝛica.

—

r SS. plures. alias iſti duo verſiculi deſunt. ſi plures ſunt qͥ vnũ
S ni

. lamanos augaunihnagoenamunttane⸗ niſi libertas 1 eres 6 on ent eoꝛü cure n. vt.ff
detur alege. vt. ff. de legin. tu. l. ttela. vſqʒ ad. . fi. J ccuttu:d mianmnnos 5. icius gr. orra⸗i aur .col vii.
e(Due tiplig. Beerr Kian co de.
del Gmineſunt Qenktdenoerre⸗ eaeniel
ſed etiſe. . . ta eſt alia tutela:queet ſequnnunn.
egnr e Delcgittia Patronoꝝtutela?. ipſa legitia uocat᷑. Mãſi quis Aaaethanek nutdat
bis. non tamen ſa ¶ e X eadeʒ lege.xii.tabu. filiũ aut filiã nepotẽ aut neptẽ 54 Siliber. autenzſa:
enReden libenoꝛum et lbbertamj erfilio: er denceps ipuberes cigibent ain
res aut minus bo, tiſtela ad patronos liberoſq;ʒ emancipauentt: legitimꝰ eoꝛũ ſar Nautan tam inpub⸗⸗
evraumma, Eoum pernnet. que et ipſale tutoꝛent. lporeſtareiplo ime tendt
gnum patnimonij EGitima tutela uocatur.hon qꝛ in poteſtatem ſui pætris illi
neauair nama nomminatim in ea lege dehac iducianiatutela. guniine aäfenwren

tutela nimis. aut
quia ſuſpecta per/
ſona.aut quia nõ

eet. ff. de legi. tu. l. tutela. i. rmᷣ

tutela caueatur: ſed quia per-
inde accepta eſt per interpꝛe-

lam. ff. de reg. iur. l. ſcõm naturã. et.j.decõtrahen.emp. .cũ aũt

et. C. de fur.l. fi.

§. ſed cũ in ſecũda. et. C. de cadu.tol.l.i. S. p ſecũ

₰
. . 2
ſ△
°
Pꝛimus. De legi. patro. tute.
SZ elegiti.paren.tute.
X eadem.ſq; per interpᷣtationem nõ ex verbis eius vt ſubij De fiduciaria tutela.Rubꝛica.

N St et alia tutela.id eſt alio nomine vocata. . SDM
Eppellatur. de qua dicetur. . in. F. quo defuncto.
m ( Impuberes. nam ſi puberes non enit eoꝛũ curatoꝛ legitimꝰ. vt.ff. de

EStfet alia tutela que fi-
duciaria appellat᷑ ( Ma

ſemper.vt.S.qͥ.mo.ius pa.
po.ſol.S.i.et.S.de tutel..

giid eugna uen tationez acſi uerbis legisin ſipaterfliüul flii nepoteuat Feiſnn gne⸗
boneſta. aut cauſa troducta eſſet. eo enĩ ipo quo neptẽ ul deinceps ipuberes undenne1l
nude nee hereditateslibertonum: lber manumuſent legitimd cortu Aterete igienekner
l legitinos. 5.. et tarũqʒ ſi inteſtati deceſſiſſent telaʒ nãciſcitur. Quo de fun deercep.laduerſus quect
vt. . de ſatiſda. tu. roſue eoꝛum pertinere: credi, ſtãt:fiduciarii tutoꝛes filioꝛũ terp̃tanonẽ. licet aliud no⸗
ĩ. dDdoerunt ueteres uoluiſſe legẽ ſuoꝛum uel fratris ul ſoꝛoꝛis menbabent. ſaltcerfiäuca
Cnrepꝛetatio, etiam tutelas ad eos pertine- uel ceteroꝛum efficiuntur. Alt bunibivelegttunii ſtanera⸗
oun re cuz eragnatos quos ad be qui patrono lecutuno tutoꝛe numappcltofa. .
uranſen, recltatemleruoczt: eoldem monuo:lben quoqzeiuslegi Aalui g n alagar⸗
le ag r‚’. et tutoꝛes eſſe iuſſit· ¶Quia timi ſi unt tutoꝛes. Quoniam uin peo cate et toppo
ereres. id eſa plerumq; ubi ſucceſſiõis eſt filiuſ quidem defuncti: ſinon ſinoquarefiſiſpatroneium
diVegen. ſq ean emolumentũibi et tutele on? eſſt. et a uiuo patre emancipa⸗ mut rberiſiſflij non ſaeal
deumm. xi. tabu. elſſe debet. IJdeoqʒ autem di⸗ tus:poſt obitum eius ſui iuriſ/½ quod reſpondet quoniaz ſi
4 Fgesrſter . rimus plerumqʒ: quia ſia fe efficeretur:nec in fratrum po Nu iart acrorionont
ſuc F.ii. mina impubeſ manumittatur teſtatẽ recider et.ideoqʒ nec dicuntur recidere in poteſta
Aune vr t de ipſaad bereditatem uocatur: inturelam. ZRibertusautem ſen otrun horune g ſ⸗
erſte vorabis dic. cum alius eſt tutoꝛ .— ſi ſeruus manſiſſet utiq; eo“ ſuniin poteſtatem ergo i tu /
ðð
der.1.. KNooicc. SðYUVNU niis. at ſeruus ſi non eſſz ma
s ¶ Plerũq;. quare boc dicit ſtatim ſubijcit. et facit ad banc regu numiſſus iure hereditanio erat futurus ſemius apud ſilios dñi. er niſi eſ/

ſent heredes nõ eſſent dñ̃i.ſʒ filius ⁊ ſi nõ ſit heres patris:tamen filium
in poteſtate habet.vt.s.qui.mo.ius pa.po.ſol.s.i. Erat et alia ratio iu⸗

do. alias in ꝓ nõ ſcripto.et.ff. de pen.et cõ.rei ven.l.id quod.
utoꝛ.et ita apud alium eſt hereditas:et apud alium eſt tute
laſq agnatũ vel cognatũ.vt hic et.ff.de leg. tu.l.i. F. i. Item mi
noꝛ.xxv.an.manumittẽs ſuccedet ĩ hereditateut patronꝰ.nõ tñ
erit tutoꝛ.vt.j.de fidu.tu.in fi.et.C. dele.tu.l.vlt.ꝭ.fi.Ac.

Pe legitima parentum tutela Rubꝛicc.
R 0 rechtg.ſ interpᷣtatõʒ iuriſcõſultoꝝ.vt.S.cũ deſine
.

re veteri.qꝛ emãcipatõe tollebatius agnatõis minima ca.di.etiõ ĩter pa
trẽ et filiũ. niſi eſſet emãcipatꝰ cõtracta fiducia nedũ inter fratres. vt. ¶.
de leg. tu. l.iij.et.S.de leg.ag.tu.S.fi.ſed hodie coꝛrigitur. vt dicta. l. C.
et. ſ. de leg. agn. ſuc. F. fi. vñ dicunt quidã vt aʒo bodie fiduciariaʒ eſſe le
ginimã ex verbis et ſnia.l.xij. ta.ex quo bec ſecunda ratio ceſſat. Sed po
teſt dici contra. quia remanet pꝛima. Accur.
t ¶ Becideret. dicũt quidã ꝙſi non eſſet emancipatus non erat ſuturus in
poteſtatem patris. et ſicut erat patris. et ideo emancipatus non ita erit
apud fratrẽ ſicut erat apud patrẽ pꝛimo in ſimili tutela. Jo
vV Mec in tutelã.i.legitimã ſʒ fiduciariã.libertus em̃ eſtin
troni iure hereditario.filius in ptãte patris iure patrie po.
4 Ei perfecte.

bateẽ agnatꝰniſi ↄtracta fiducia emãcipet qð hodie ſemꝑ
pᷣſumit᷑.vt.j.dele.ag.ſuc..ſi.vñ hodie eſt ſenꝑ legiimus.
i ¶ ZLutoꝛ ent.ſq; qui emãcipauit ſi ipſe maioꝛ eſt. xxv.an.vt.j.ti.
i. in fine.et facit ad boc.5.ti.i.qui.mo.ius pa.po, ſol.S.⁊ pꝛeterea
ſ impubes.et.j.ti.i/i.mñ.Accur.

tãte filij pa⸗/
. ccur.
rxy. qn.nam quotiens fit mentio de etateperfecta:

—

8 ſtamento. nam quam
⸗D iu teſtamentaria tutela ſu

vt. fl. deteſt. tu. l. ſt quis ſub

1Deſinebat. id eſt ille qui

te vſqʒ ad diem vel cõditio

v Aas ibra benen deſierũt ꝑ has
leges

de maloꝛe. an. de. xxv. an. intelligitur. vt. E. de bis qui ve eta. im. l..
et. ff. de le.iij. cum ſilo. S. fllo. *
Vonſtitutio. vt. C. de leg. tu. l. fl.

WBe attiliano tutoꝛe. 1. de eo tutoꝛe qui dabat᷑ per legem factam ab at⸗
tilio. vt in textu exponitur.
Alcui nullus. ſcʒ ex te

per eſt: non eſt loc alij. Itẽ
nec legitima. nam nec dati⸗
na tunc locum babet. vt.
qui da.tu. poſ.l.ſi ſoꝛoꝛis.

eſſet. Ita tamen hiad tutelã
tis: qð noſtra cõſtitutio in om
nibustutelis et curationibus
obſeruari generdſliter pꝛece⸗

f ¶ Et maioꝛe.id eſt duobus
er nt enim tres. vt ar. . de
offi. . l. ij. ⁊.ff. de oꝛi. iur. l.

i. Kiſdem tenpoꝛbus. Plt’.
s 4 Dierero vta paſchain
antea ſis tuto.
b ¶ Porterat. etvodie datrr Be attiliano tueꝛe uel deeo

dendnione. gerlege uiua ul ntia dabatur
¶ Item nemo. naz er ſi vn⸗ „
de pluribus heredibꝰ adie
ritvalet tutela.vt.ff. de teſt.
tu.l.ſi nemo. Idem in liber

JIcuinullusomnino tu
oꝛz datꝰ fuerat: ei daba⸗

tarcteſtameto relieta vrif tur quidem in urbe romanaa

deteſta. manu.l. teſtamẽto. pꝛetoꝛe urbano et maioꝛe par

le (Erat aliaf ertiterat. Sz tetribunoꝝ plebistutoꝛ ex le⸗

uia iuullus mie im erul⸗ ge attilia. In pꝛouinciis uero
cum pupillo:ſed tantũ pu/ A! relo,e
pullus eſt beres. Poteſt a apᷣſidibus ꝓuinciaruʒ et lege

ci ꝙ auctoꝛitate iudicis ad/ iulia et ticia. Sed et ſi teſtam̃
eat. vt. C. de iure deli.l. ſi in
fanti. et ex tunc valebit tute

la et incipit tutoꝛ admiſtra/

dẽlegibꝰ tutoꝛ dari poterat.

ſic erat datus in ſubſidium Se3 + 1.
deſinebat amn teſtamenta ⸗ Atẽ ſi pure dat? fuerat: qdiu
nius deni deeniſe. ag erteſtanẽtonemo heres exi⸗

ſtat:tãdiu ex eiſdẽ legibustu

nen eriſtenten darus ep· toꝛ petẽdꝰ erat: ꝗ deſinebat
ſe non poteſt. vt. ff. de regu. . — „ , mn .
ſenanbo . eſſetutoꝛ: ſi cõditio exiſteret

olu baebai. aut dies ueniret:aut heres exi
e donag. ſteret. Ab/hoſtibꝰ quoqtu.
o ¶ Dui deſinit. id eſt iſteta L
lis qui erat datus in ſubſi⸗
„ODusnn, SS ,
p ¶ Poſtliminij. quo iure etiam omnia alia recuperat.vt.S.qui.mo.ius
pa. po. ſol. F. ſi ab boſtibus. nec de adminiſtratis interim tenetur bic re⸗
uerſus. vt ar.ff.ſi quis cautio.l.iiij.F.item ſi quis.
Aegibus. ſ. attilia er iulia et ticia.vt.S.ie.ti.in pꝛin.
Rec eaq́;. nunc recitat nouum ius. nam quattuoꝛ ſunt iura que hocti
tulo notari poſſunt. MB/

tx ¶ Ex inquiſitione.ſcʒ inquirendo facultates eoꝛum:an ſint pares oneri
adiuncto. vt.j. de excu. tu. S. ſed ꝓpter. Item bona conuerſatio requiri⸗
tur. vt et als in patre arrogatoꝛe. vt. ff. de adop.l.nec ei.S. eoꝝ.et.S.ð ad
vop. F. cũ autem. ac.
leges tutoꝛes dari poſteaqᷓ; cõſules ded erunt ex inquiſitione.et bonum
fuit ꝓpter duas rõnes quas ponit.nam ꝓ quia ⁊c.
x eenfennnaren pꝛeſtant tu.et cu. vt.ᷣff.rem pu.ſal.fo.l.non qua
ſ. F. i. et, l. ſed etſi ad ſpecien· ñü

Brnauigoneſe ndr

Recepit... vt ſit pfecte etans. ⁊c ro. vt. ſ. excu. tu. S. mĩoꝛes.xxv.an.

nipoſt moꝛtem eius futurus

uocantur: ſi perfecte ſint eta-

totutoꝛſub ↄditõne aut die⸗
certo dat fuerat: qdiu cõdi⸗
tio aut dies pendebat:ex eiſ-

¶ De copellendis. i. captis pignoꝛibꝰ. vt.j. de ſatiſda. tu. F. pe.
5 ed hoc iure vtimur.bic eſt terciũ ius qð erat tẽpꝑe iuſtiniani.
et hodie eſt quartum additum.quod eſt.j. ꝓxi.)

„

a BPꝛefectus. ad ſ fectuʒ cognitões cnminales ad pᷣtoꝛẽ ciuilia

negocia veniebant.vt patet.ff. de offi.p.vꝛ.per totũ ti.⁊.ff.de of
fi.pꝛe.pᷣ.per totum
„„ bit vterc; vt bic.
toꝛe capto:erx hislegibꝰ tutoꝛ kech ,
petebat᷑ ꝗ deſinebat eẽ tutoꝛ·

ſiis ꝗ captꝰerat in ciuitatẽ re· nſdictiovſq; ad. c.
uerſusfuerat. nã reuerſus re-· miliaria:leg hiera
cipiebat tutelã iure poſtlimi- fde offrpꝛe vil.
nit Sʒ ex his legibꝰ tutores i. F. cuz vꝛbem. ⁊ in

pupillis delierũt dari poſten ſen. enant an

qspaioᷓ ules pupillisutriu cum er eiqui dde
L naſito ua iuriſdictiõe. vt
q;ſexꝰ tutoꝛes ex inqſitõe da ſtaeimin pſide no
receperũt. deide pᷣtoꝛesex coj⸗ tabis.
ſtitutõnibꝰ. Mã in ſupꝛaſcn (Erearent ſalls
ptislegibusneq; de cautõea eum quieſt de ſun

tutoꝛibꝰ exigẽda: rẽ ſaluã pu
pillis foꝛe: neq; de cõpellen⸗
dis tutoꝛibꝰ ad tutele admini

vt. ff. de tut. et cur.

vero ibi non inue ⸗

ſtratõz geq; cauebat S hoc mhmln ali loo⸗
iure utimur: ut rome quidẽ p· gquerct epſdinun
fectus urbisul pᷣtoꝛ ſcdᷣm ſu ¶cabit. vt.k. e.l. vl⸗
O n d E e, . uus. Item ei ꝗᷓ ſit
am iuniſdictioneʒ i Pꝛomn de ſus iuriſdictone
ciis autem pᷣſides ex inquiſitõö vlratiõe oꝛiginis
. c pyel ratione poſſeſſti
netutoꝛes crearent.uel magi onis: vel ratione
ſtratus iuſſu pꝛeſidum: ſinõ domialiij. vt.ff.el.
i. F. vlti. et. l. diunus

ſint magne pupilli facultates
Mos autem per conſtitutio

nem noſtraʒ et huiuſmodi die· AUm quand loco

ficultatem hominum reſecan reducendus eſt ad
tes nec expectata iuſſione pie alterum loeun de
ſidum diſpoſuimus ſi faculta telam accipiat. vt
tes pupilli: uel adulti uſ⸗ C. qui pe.tu.vł cu.

q; ad quingentos ſolidos

.. legatur. Sed con⸗
tra. ff. de tu. et cu. da.nec mãdãte.ſʒ ibi mãdatũ eſt qð nõ impoꝛ

tat neceſſitatẽ. bic iuſſus qͥ ĩpoꝛtat.vt.ff. qð iuſſu.l.i.S.i.⁊.ff. mã.

l.i.vel ibi erãt magne facultateſ pupilli hic parue. Sed certe⁊ ſi
ſint parue:adhuc videt᷑idẽ.nã datio mitele eſt mixti imperij.vt.ff
detutelis. mutus. 5. tutoꝛiædatio. vbi dicitur ꝙ tutoꝛis datio il
li ſoli cõpetit cui nominatim boc dedit:vel lex:vel ſenatuſcõ.vel
pꝛinceps.ergo nõ põt delegari.vt.ff.de off. eius cui mã. eſt iur.l.
i.i. Rñ. Sʒ dic ꝙ nõ põtidelegari nõ habẽti iuriſdictõs:ſed habẽ
ti ſic. vt. ff. e.l. ius dandi.vt hic dicik. Sʒ que ſunt magne facul⸗
tates. Rñ. quinquaginta aurei. vt. . de defen. ci. l. i. vel. x. aureo
rum. vt in auten. de app.S.ij.vel.ccc. aureoꝝ. vt in aut.de defen.
ci. S. et iudicare. col.iij.vel verius vſq; ad qͥngentos ſolidos:ſi
ſint parue.ſi vltra ſint mage vri per 5. Nem,
babemus.

ti. ſed tutelam da /

pꝛefectivꝛbis eſt iu

iuriſdictõne dabit

da. l. ius dandi. ſi

ſi autem in altero.
boꝛum trium loco⸗/
rum non inuenitur

eſ — quã nõ be B
f 4 uſſione. id eſt delegatone ſiue pꝛecepto. nam in boc differt a

d (Nuſſu. ergo de,

Nꝛimus .

Moligantur.⁊ ſicnota ꝙ cõtractus cdlaudicat quãdoqʒ. vt hic⁊.ff.
de dct. einp.iuł.S.ſi quis a pupdllo.ar.contra.ff. de arbi.l.litigatoꝛes.S.
pe. ⁊ ſi.⁊ in quten. de non eli.ſcòo nu. S. ꝓſpeximus. Item hoc eſt verum
niſi locupletioꝛ ſit pup ulus:als excipit ſi ag at.⁊ contra eũʒ poterit agi
vt.QL.de admi.tu.ſi minoꝛes.⁊.Q.ꝓ enp.i.fi.ff.e.l.v.S.e.⁊ de reſcin.vẽ

Beauctoꝛitate tutoꝝ.

mãdato.qꝛ mãdatũ exvolũtateẽ:ſʒ iuſſus:neceſſitatis.vt.ff.qð
igutaKcſdeffmarnlei⸗. S .
olidos.i.aureos.vt.j.de pe.te.li.S.fi.quoꝝ.lxx.⁊ duo faci

b ¶ Ana. i. ſinOul.
¶ Ael als. hocqñ
extra ciuitatem vtiĩ
municipio. naz ma Ualeant: defenſoꝛesciuitatuʒ
giſtrat muniapal
le ¶ Alerandrine S li gioſiſſimo antiſtite: uel ali⸗
quãdo tutoꝛ dat᷑in —

unt libꝛã auni.vt. C. de ſuſcep. ⁊ ar. quotiens. .
dabit acc. Unarcum eiuſdeʒ ciuitatis re-
ciuitate alexandri⸗
¶ Vericulo. ſcllich

tabellionũ ⁊ alioꝝ
non vo ipᷣoꝛũ ma⸗

xandrine ciuitatistutoꝛes ul
curatoꝛes crear̃:legitima cau

as publicas perſonas:id eſt
na. magiſtratus uel iuridicũ ale/

non eſt neceſſaria tutoꝛis au⸗

ctoꝛitas. Qð ſi alijs pꝛomit⸗/

tant pupilli:neceſſaria eſt tu⸗
toꝛis auctoꝛitas.nãqʒ placuit
melioꝛem quidẽ conditõnem
licere eis facere etiam ſinetu⸗

toꝛis auctoꝛitate deterioꝛem

di. ſi id quod. S. .

3 ¶Meq; hereditatem. que

ex teſtamento vel ab inteſta

to defertur. ſ. iur auili. vt.ff
de here. pe.l. i. . ij. . ij. Et
bereditas eſt ſucceſſio ĩ vni

uerſuʒ ius quod habuit de

functus tꝑemoꝛtis ſue de⸗
ducto ere alieno. vt.ff. de.

ſig. l.nihil.

a moncriun poſſeſſionez.
ex

amentovt bᷣm tabłas

ſernminc telaſm eiuſdem conſtitutio⸗ ueronon aliter q;tutoꝛisau- vd⸗ nataraneſnrori⸗
dandimht. vt. nisnoꝛmam pꝛeſtanda uideli ctoꝛitate. Vnde in his cauß nes ð iureptoꝛio.ut·j.ð bo
Kr ehennn cet eoꝛũ periculo qui eaʒ ac ex quibus mutue obligatões vo onadFe aennun
Pe. 7. §. un ſ1* 1 *
Spe. q ſunt cipiunt. Inmpuberes autem naſcũtur: ut in emptionibus: ſequendiretinendid; parni

m (Hun eam.ſſan in tutela eſſe naturali iuni cõ
tiſdation. . r
a (Fmpuberes. 5 ueniens eſt:ut is qui perfecte
§. eſt generalis ad
emnes ti. p ceden /
tes ti. de tutelig.

tat. gocia gerunt: poſt puberta-

p ¶ Gert. als ege, tem tuteleiudicio ratõnẽred

etatisnon ſit: alterius tutela
regatur. Cum ergo pupillo-
(Gur i eſt eaund rum pupillarũq; tutoꝛes ne⸗

uenditõnibusꝰ:locationibus

conductõnibus:mãdati:de/
poſitiſi tutoꝛis auctoꝛitaſ nõ
interueniat:ipi quidem ꝗ cuʒ

his contrahunt: obligantur/
acdinuicem: pupilli nõ obligã
tur. Neq; tamen heꝛeditatẽ

monij qð cuiuſq; fuerit cuʒ

is moꝛitur.vt.ff.de bonoꝛũ

poſſe.l.iij. F. bonoꝛum. hoc
tamen in bonoꝛũ poſſeſ.fal
lit in caſu cum pupillus nõ
habet tut. tunc enim pꝛetoꝛ

auctoꝛitatem tutoꝛis poteſt
ſupplere.vt. C. qui admit.
ad bono.poſſ.l.bonoꝛum.

runt.i.geſſerur. ·. erd. aIE! E Igeé; in hereditate. vt. C.
Bubertaren ſg dent. adire:neq; bonoꝝ poſſeſſio⸗ deiure delibera. ſi infanti. ĩ
⁊ ante ſi finita tutte . nem vpetere: ereditaté fine. .
lafuert pꝛ. vnf/f. De auctoꝛitate tutoꝛum. reſi Petere: nec; ſalenlülai
detu. rro.diſl. niſi ęær fideicõmiſſo ſuſcipere ali- b Erſideicommiſſo. vt ꝑ

ſinita. als niſi ſrf- Mctoꝛitas autem tuto

ter poſſunt:niſi tutoꝛiſ aucto

ſe.con.tre.vt.j.ð fideicom.

nitaurdla nouna ]Mrisin ꝗbuſdam cau ne nitate: q;uisillislucroſa lit: bete n uele Nage ne
alie actiones nate ꝗ Ceſſaria pupillis eſt: in qbuſ⸗ nec ullum damnu habeant. kſaſemandarum libertatü:
ſantſen non trece/ dam non eſtneceſſaria: ut ec ¶Qutoꝛ autẽ ſtatim in ipſo nun aikonmeefotdn
ra. dill. ſitutoꝛ F. (e ſi quid dani ſibi ſtipulẽtur: negocio pꝛeſens debet actoꝛ uerſum ius. vtſ. p quas ꝑ.
fi.⁊.l.ſed nõ dant. l ”MB no.acquiri..fi.

r Judicio.i.actõe = =ððl
ele que datur in ſimplum ⁊ ꝓpter dolum ⁊ culpam latam et
leuem. ceſt et alia actio qua tutoꝛ tenetur.ſ.de ratoònibus diſtra⸗
hendis. ſic em̃ nominat᷑.vt.ff. de contra.act.tutetł.l.ij. ⁊ datur in
duplum 2 ꝓpter dolum tm̃ ⁊ in duplo continet᷑ rei ꝑſecutio.pꝛi⸗
oꝛ tamen cotra tutoꝛem ⁊ cõtra heredes: poſterioꝛ cõtra tutoꝛẽ
tm.vt. ff. de tu. ⁊ ra. diſt. l. i. F. pe. ⁊.l.ij. Item vna intẽtata:alte⸗

