ſtẽ lapilli.ſy publica nõ ſolũ nõ cõcedunt᷑ occupann:immo interdicta ꝓp
ponunt᷑: ne qͥq in eis fiat.yt.ff.ne qͥd in lo.pu.et de flu.⁊ de alijs ti. Pꝛe
terea quõ põt eẽ qꝗd ait. P. cuʒ in diuiſione.s.poſita velur due ſepecies
oppoſite ponunt᷑cõia ⁊ publica.vt.S.e.in pꝛin.et qð dicit hic publicus

8

i. ois vł publicus quo ad vſum.cõe quo ad ꝓpꝛietates.
n Huregentium.i.de iuregentiuun.
o ¶ Maris.ſcllicet elt. p ¶ Gicut retia. yſteron ꝓtheron.i.oꝛdo cõ

De rerum diui.

ed quid ſi piſcatoꝛ vult ligare dominus vult incidere

uerſus. vt. f. e riparum.

q (Eoꝛum. ſ. litoꝝ. acc.

9 (Mlullius. ſ. hominis ſingulans. oim Autem ſunt. et ſic differt ab illo.

G. nullius.·].ſtatim poſito.

b ¶ AUniuerſitatis. que enas publice qñq; dicunt.i. vnius populi. vt. C.
de ſac.ſa.ec.l.fi.in pꝛin. Dʒ aliter accipitur. ö. e. S. flumia. na loquit ibi

deillo qð eſt publicum om
nium populozum.

„

C n ciuitatib us.et ciuit

d (heatra. a tbeoꝛando.

i. miſpiaẽdo vt in àrena ve
ronen/ſi.
e ¶ Stadia.ſtadium eſt oc

taua pars miliarij quã her N

cules currebat vno anbe⸗
litu. vt legit᷑ in hiſtoriss.
f Gimilia. que ſunt ad de
lectationem populi.vt late
vie et picture in palatio.

g ( Er ſi qua.aliaſ ſiquene

ceſſtatis cauſa facta. vt cu

ria cõis. palatiuʒ nauigiũ

et ſunt ſupꝛadicta vniuerſi
ratis dñio et vſu.ſj Pla.
dixit vſum tantum eſſe vni⸗
nerſitatis.Alia ſũt que do
minio et fructu effecta ſunt
. vniuerſitatiſ:non vſu.vt fũ
di uitatis et ſerui. vt. ff.
de in ius vocan. ſed ſi hac
§S. qui manumittitur. et de
ver.ſig.l.inter publicam. et
de contra. emp.l.ſed celſus
H. i. acc.

ſcllicet hoĩs vł hoĩs:nec pt
eſſe:ſed ſũt in b onis dei cẽ/
ſura ſiue diſpoſitione.et ſic
o non obſtat quod poſſet di
ci de cõibus et publicis re⸗
bus vniuerſitatum que vi⸗
dẽtur nulliuſ eſſe: qꝛ eẽ pol⸗
ſunt et ſunt hoĩm:licet n bo
minis ſingularis. Item cõ
tra. ſ. e. S. fere. So. vt ibi.
i onniezi papas et
epiſcopos. Sed nunquid
imꝑatoꝛ dedicare pot. við
tur ꝙ ſic. vt. ff. e.l. ſacra. F.
i.vbi dedicat.i.poteſtatem
dedicãdi dat.nam olim im
peratoꝛes erant ſacerdoteſ

rum itoꝛum põtintelligi nul

lius eſſe:ſed eiuſdes iuris eſ-

ſe cuius et mare:et que ſub⸗/

iacent mari ut terra uel arena

non ſinguloꝛum. ueluti que

in ciuiratibugſũt ut theatra

ſtadia et ſimilia: et ſi qua alia
ſunt communia ciuitatum.

in boniseſt.
que rite perpontificeſ deocõ
ſecrate ſunt.ueluti edes ſa⸗
creet dona que rite ad mini⸗
ſteriuʒ dei dedicata ſũt. que
etiam pernoſtram conſtituti⸗
onem alienari et obligari pꝛo

hibuimus:exceptacã redem

ptionis captiuoꝛum. ¶ Si gs
autem auttoꝛitate ſua quaſi

ſacruʒ ſibi conſtituerit: ſacrũ

non eſt: ſed pꝛophanum.

Locus autem in quoedes

ſacreſunt edificate etiam di
rupto edifioo:locꝰ ſacer ma

net adhuc: ut papinianꝰ ſei
Keligioſuz aut locuz

pſit.
unuſquiſq; ſua uoluntate fa-

vt in canonibus diat. vel die dedicat alij.i.epo ꝑmittendo ſine requiſi
tione vel concedit.ſ.requiſitus.

l: ¶ Edes ſacre.bic locus dicitur ſacer. vt bic. et ſanctus.vt.C. deſa. ſan⸗

ec. la. Item religioſus.vt in aut᷑.vt religioſe domus. .
et donaria. i. thuribula.et cuces et calices.

—

1
m (Aue ct.ſ. donaria. nõ autẽ referas ad edes ſacras.nã ille nullo mo
do poſſunt alienari.vt in aut᷑.de ali.⁊

hi. .F. et qꝛ cognouimꝰ coll.ij.

Genſirunenen-vr T. deſaland fancmns⸗
o ¶ Excepta. nã boĩm anime qͥbuſlibs rebus ꝓponendeſunt.vt.C. ð ſa.
ſan.ec.l.ſanamus in fi. Item ꝓpter debitũ ſi ꝗð hʒ eccdleſia.vt in aut᷑.

de ali.⁊ emphi.S.⁊ bic enaʒ ſuper his colla.ij

.

perum.vt.xij.q.ij.c.aurum babet eccleſia.

77

Item ꝓpter alimẽta Pen

2ophanum.i.non ſacrum.
q ¶ Kemanet. deſinit tñ eſſe ſacer ſi ab hoſtibus capiatur.vt.j.de inuti.

ſtipula. S. i.et. ff. de religi.cuʒ loca.S.ſed ſacramentarius. Item locus eẽ

religioſus deſinit qñ ea remouẽtur que talem eum regdebant. yt. ff. er ſa⸗

Aniuerſitatis autem ſũt

Mulliusꝰ qutem lunt res
ſacre et religioſeet ſancte qd poſtea ratũ nõhabuerit ante⸗
enim diuini iuris eſt:id nulliꝰ q;illatꝰ ẽ moꝛtuns:tamẽ ſine
acre res ſũt

qjuia iquid in muresſanctol raghl.ij.F. li vſuf.

a,F. illud et dereligi.l. añpenul.in fi. acc. 4
r ¶ Keligioſum vnuſquiſq;. aliud in ſacro.vt.S.e. S. ſaccte.
8 ¶oꝛtuũ.ſ.totuz. vel ſaltẽ caput cuiꝰ imagine cog oſcimur
vt. f. de religi.cũ in diuerſis.Quid ſi paroaliter caput eſt in di

uerſis locis.rũ.illũ eẽ religioſum vbi eſt maioꝛ pars.vt.ar.ſ.de

vul. ſub. S. ſed ſi ex
diſparibus. ſi aut
equaliter neuter:ſe

cit:dũ moꝛtuũ infent in locuʒ FPBrnd

ſuũ. In cõmunẽ aũt locũpu t·
— ., „ 1 ro iuitis.hoc fe
ru inuito ſocio infene nõ licʒ rercligeonis *
ncõmuneuero ſepulcrũ ealag con vr
etiaʒ inuitis ceteris lʒ inferre. dineiabinnc
tẽ ſi alienusuſufructꝰeſt v uiarenor, li
/. i gen P 72 cet extraneos.naʒ
Peletatin; plac; niſiſentiẽ ipſe ſociuſ recte ibi
te uſufructuario locũ fligio ſepelin pot enam
ſũ ñ facere.¶ In alienũ locũ ſincconſenſu cee⸗
. , roꝛuz. maxime cuʒ
ↄſentiente dñolʒinferre.⁊ lyʒ non eſt aliuſ locuſ
in ꝗ ſepeliret᷑.vt.ff
L*2 de reli. et ſump.fu.
e l. ſi plures.
oſenſu eius locus religioſus x ¶ Iten vſuſfiu
fit. (Sancteres quoqʒ uelu aus lcoehur ber
timun et poꝛte ciuitatis qd brif. —
amõ diuini iuris ſunt: et ideo x ¶ Pꝛopꝛietariuz
nulliꝰ in bonis ſũt.¶ Ideoãt aiſt conſentlar ſiu
muros ſanct os dicim : quia daroran vſh⸗
pena capitis cõſtituta ſit ĩeoſ fiucuzʒ legauit ve

lit ſepelire. vt. ff. ð

dliquerunt. ideoet leguz ens aanſanaue
partes quibus penam conſti⸗ ud ſi pꝛimo cõ⸗

. te ſenſit:poſt peni⸗
tuimus : aduerſuseosqui cõ ttanteſllationem.
tra legem fecenint ſanctiõee luffiet ſemel vo
„ . 4 . 2 e. V. r. de
uocamus. Sinsulouz att plu. aweml.n die
hominũ multis modis res fi⸗ er.j ꝓri. 5.

unt. quarũdam enireruʒ do
miniuʒ nãciſcimur iure natu

rali qð ſicut dixrimuſ appellat᷑
iuſgẽtium. quarũdaʒ ueroiu

S ancte quoq; muri ſ ciumtatiromane quid decinitate alia
aſtro. Rh. nec ibi quicq;ᷓ facere licet ſine auctoꝛitate pꝛeſidiſ
vt.ff. e.ſacra.S.muros.vel foꝛte vniuerſitati licet nõ pꝛiuato.vt
C. de opibus publi.omnes.
b ¶ Sanctos.i.firmos.a ſancio ſancis.nõ calce vel lapidibus
ſed.l.firmati.vt. ſequitur.
e ¶ Peliquerũt.ſ.tranſcensendo vel rumpendo:ſicut fecit ren
frater romuli.vt hic.et.ff.e.l.fi.vndelucanus. Fraterno pꝛimi
maduere ſanguine muri. 8
d (E onſtituimus. vt. C. dele. et con. l. nõ dubium.
e¶ Ban ctõneſ. in ſtricta ſigniſcatione. Qñq; ponit᷑ largius ꝓ
qualibʒ impial ilege.vt.C. ð no. C. fa. ibi. colligentes vero ⁊c.
quãdoq; largiſſime pꝛocollectione totius iuns ciulis.vtin ꝓ⸗
be.ff. in pꝛin.
¶ Sin guloꝛuʒ. diximus ſed vbi.Rñ.S. deiur. natu. 5. i ibi qoᷣ
vero nathrali. yel. . deitj na. 5.ſz naturalia. pel melius 5./e

n comune ve⸗

Seamdue

34 Nure. vt vſucapione arrogatõne ſucceſſione depotatione

5 A aronede quibus incipiet dicere.j.de vſuca.
b Eletuſtioꝛe. ſic. ff. de iure unmu.l. ſemꝑ.
i¶ Matura. i. deus.
le ¶ ᷓHeꝛodidit.i.ſta
tim eenl de
us gẽtes ſtatim fux „„ 777
ſn retciuili. Commodiuseſtita
ere. q à uetuſt 7 . „ „
errirtan qʒ auetuſtio ꝛe iure incipere.

palam eſt autem uetuſtius eẽ
iusnaturale quod cuʒ ipo ge

70. 2

Celo. i. aere.

imul atq;. i.
Ralim poſt t. S, nere humano rerum natura
nnuciuldres ſare pꝛodidit ¶ Ciuilia autez iura
des nulnus. Cceperunt eſſe cum cinitates
Ri res oiakin nal condi ⁊ magiſtratus creani et
lus bonis ſex v Ni .
ſeptem modis.Ha leges ſcribi ſenel⸗ Ee⸗
rure dgtare re igitur beſtie: uo gcte⸗ pi⸗
.e. H. pe. Itẽ tẽpe. . mni
vt. ff. de acquir. re. ſces: oa mima 1 S in
do.l. nunc. Ftbe⸗ Mari: celo: in terna naſcun⸗
ſaurus. rin bisni tur ſiml atq; ahaliquo capta
reckla no⸗ pibe fuerint iuregentiuʒ: ſtatim il⸗
ſankos auaredt lius eſſe incipiunt. (Q8
mqi dno oe im ante in nullis boniseſt:
tuit᷑.vt.j.e.theſau enmm antemnuns bonselt „
ros. zi cenſura. id naturali ra tõne cenbant
vt. S. e. F. nullus. coceditur. &Q Mecintereſt
Itẽ caſu. ut in heĩ coceditur. AlMec intee
ditate iacẽte quevi fer as:beſtias: uolucr es ut-
van dutch ſentar. ſuo fundo quis capiat:an ali-
vn . eeeno. (Plane qui alienuʒ
pꝛin. Itẽ ailpa ho ai.
minis. ut ſi eis ſer fundum ingredtiur uenandi
uum egrotantẽ. vt 1† g:
i. F. ſancimus eti⸗ E S
am in hoc. Itẽ iu Piberine inærediat᷑.¶ uic
naturalis ↄſtituti⸗ hiben Ne ingrediat (Q„ nic
one. ut liber hõ. vt quid gutem eoꝛum cepens .
ſedeve dobll inra eouſqʒ tuum eſſeintelligitur
o Ehecinterei. ꝗ donec tua cuſtod a cohercea
ad acquirendũ do tur. ¶ Cum uerotuaʒ eua⸗
l evenzdi. ſerit cuſtodiam: in naturalẽz
rendi fugiiuũ men eſſe deſinit: ⁊ rurſusoccupi/
ij.vel glandis col⸗ 2e Eer N, 3 aute ⸗
ligenceci. vr ff de bertatẽ recipere intell gi᷑ cũ
glã. le.l.i.uel ut re⸗ t-mel
cipiã pecuniã quã uel oculos tuos effugerit: uel
ibi abſcondi.vt. f. ita ſit in conſpectu tuo:ut dif
ndeletl cſourus
vel ſi vĩidemiã quã 8 .
emttelleremeven B lud queſitum eſt an ſi feꝛa be
diroꝛ pꝛobibeat. vt ſtia ita uulnerata ſit ut capiꝰ
ff. de ac. em. qͥ pẽdẽ
q (¶ Ingrediat᷑.qͥd

ſi pꝰ ꝓhbibitõem qͥs cepꝑ it.Rñ.nõ facit ſuũ.vt.C. de reiuen. ſi fu
du. ⁊.l. certũ.⁊ facit.j.e.S.p lane.cõt rariũ notat glo.ff.de ſer.ru
ſti. pꝛe.l.diuus.⁊ boc ẽverius.accur.—
libert atẽ.i.laxitat ẽ.ut ſtatim ſequit᷑.vt.ff. de acqui.

r¶ QAuicqᷣd

re.do. naturale.. l. pomp. acc.

poſſit : ſtatim tua eſſeintelli⸗
gatur. et quibuſdam placuit
ſtatim eſſetuam: ⁊ eouſqʒ; tu

tuum: poteris eum iure ꝓhi
bere ne ingrediatur. ¶ Exa

ficilis ſit eius ꝑſecutio ¶ Il re ſolent. Mam ⁊ apesidem

n

De rerum diui.

8¶ Maturalẽ. diffialis.i.impoſſibilis.ᷣſic.ff ꝓ ſo.l.de illo. Ecõtra.ff. de
bis qui deiece.vel effude.l.ij.
Perſecutio.ſic.ff.de acqui.poſ.l.iij.F.nerua.accur.
cy ¶llud.ſi,f.deacqui.re.do. naturalem. 5. lud.

„
r ¶ Capi. ↄſiderata natura
bominis ⁊ animalis: non
diuina poſſibilitate.ſed nec
oĩno facultatẽ ↄſidero.
oſſit. ſic. ff. de acqr. re.
do. naturabé. §. illud. 2
5 Sed poſterioꝛẽ.fic. ff.

in anen⸗
a ccid
vn

am uideri doneceam ꝑſeque
ris.Nõ ſi deſieris perſequi:

ere. lʒ em̃ ꝓbetur

deſinereeſſetuaʒ: ? rurſus fi vni rei vulncratſ:non c
eri occupantis. alii ueroputa een al neß. Bn mialeg:.
uerunt non aliter tuam eẽ q3ʒ b Eipias ner⸗ qy ibi in⸗
ſpicit᷑ quod euenire pot. ſie

ſi eam ceperis.ſed poſterio-
rem ſententiam nos cõfirma qntt ſi ſũptus. vr.ff. ad tre
mus:quia multa accide re ſo aneS.eracnlalckiͤ⸗
lentut eã non capias .¶ Api can ma ſeg a ſtpß. F. ſ
um quoqʒ natura fera eſt. ferie.⁊.ff de ſer. uſtl. P. qui
Itaq; que in arboꝛe tua con-

ff. loca. ſi quis domũ. S. idẽ

ſella. F. ij. de dã. infect. qᷣ
bona.§. inter. ar. tñ S. ff. de

ſederint: anteq; ate alueo cõ peeau.l. o tpeiem̃.
cucanun:nonmagiatuein. (ghü geor dezeren
telliguntur eſſe 95 uolucrel qᷓ doll. naturale. S. apiũ.
in arboꝛe tua nidum fecerũt. d

era.i. nõ mãſueta.
ę Alueo. vas eſt ubi apes
manent.qñq; pꝛo loco vbi
flumen currit ponitur.vt.ſ.

Ideoq; ſi alius easincluſe-⸗
ru: is earum dominus erit. nenan
fauos quoc̃ ſi quos effece⸗ f¶ Incluſerit.quod bul. fa⸗
rint:exumere quilibet „poteſt. cere voluit in his ⁊ ſiſabus
Plane integra repꝛiuſ dicens magis timeo ſcãda
„ . C,luz qᷓ; futuꝝ iudiciũ. vtno.
q́; eximantur ſi pꝛeuideris a-

AnII e1 q fff. de acqui. re. domi.l. ĩ la⸗
liquem ingredientem fundi queum.

. .

mẽ quoqʒ quod ex alueotuo

ntegra.i.anteqᷓ; intret.
1 ekäma AQud ſi fue
rit in greſſus an poterit reti
nere eum vt det quod acce/
perit.cũ homo quilibet poſ
ſit ꝓhibere ne quis intret fũ
dum ſuũ. Rñ. cum dominuſ

euolauerit: eouſqʒ intelligit
eſſe tuum:donec in cõſpectu
tuo eſt:nec difficilisperſecu⸗
tio eius eſt: alioquinoccup-

tis fit. ¶ Pauonuquoq;d Rs e denhareeo
columbarum fera naturae ſt: minus.ar. buius.S.qui imñ̃
nec ad rem pertinet q exr cõ buidenti coſulltt.

lꝛ ¶ Examen.i. vniuerſas
apium.als pꝛo pꝛobatõne
capitur.alłs pꝛo iudicio.vt
.Cde aduo.diuer. iudic.l.
neminem. et foꝛte ſeruatur
aliud de conſuetudinein hᷣ
. S.et in ſuperioꝛibus duo⸗

(Vauoni fero. i. nõ pꝛoꝛ/

ſuetudine aduolare ⁊ reuola-

faciunt:quarũ conſtat feram
eſſe naturam. ¶ Ceruosꝰ

ſus domeſtica vel mãſueta. acc.
m ¶ Heclad rem.i.non ob.his que diximus.

Auarum. ſ. apium.
o ¶Ceruos.quoꝝ.ſ.ceruoꝝ in gen

ere.

„ ⸗ — „ 5 2 .
⁊ excepta actõne doli.vt di tium ſtatim noſtra fiüt. adeo nullius enim eſſe E credit᷑. At ta cruſtam terre foꝛ
ctum eſt. Item excipe qð ẽ .ð ðòèUòGUU è te vineate⁊ inarbo
ff. de dam. infect. ex damni. rate.
.„ in pꝛin. gccee. è . ” ¶ Eõ gioꝛi.i lögo
b Penad hoſtibus.vt quibus populus romanus bellum indixit.vel ſq; tanto ut faciãt radices vt ſequitur.vel etiã ipᷣa terra appo⸗/
ipſi populo romano.yvt.ff. de capt.boſtes..ff.de ver.ſig.hoſtes.⁊.l.qᷣs ſita vnitatẽ alteni terre fecerit cui apponit᷑.vt.ff.de dam.infec.l.
nos boſtes. boc amplius.s.ita demũ.Sed quo ſcit᷑ qũ; hecvnitiovł ĩmixtio

fSEiubatl vep vulpe ve re:etiã tua eſſe deſinũt:⁊ fĩũůt tur. ¶ Pꝛeterea quod per t ( Adieci ponen
g muilncrandi ſvtbabe occupantium. ¶Reuertẽ alluuionẽ agrotuo flumẽ ad, do inta mupdiu
lganna vdoua. als em̃ di autem animũ uidẽtur deſi- iecit iuregentium tibi acqu ꝰ nrement.
nnenalnmnne inrerne nere habere tũc: cũreuertẽdi ritur. Eſt auteʒ allunioincre x ¶ntelligere. lic;
niat. vt.f. de furt.l. .5. ſin. cõſuetudinem deſeruerunt. mentũ latens. ꝑ alluuionem H
Sed nunguid dolus ſiein (Gallinarũ quoq; ? anſeꝝ autid uidetur adiici quodira inbcallitats natu
non agitur inreminoꝛi du/ non eſt fera natura: ideoqʒ ex paulatiʒ adiiciturutintelligi Pliswilns guira⸗
gbus gureis vf.eee eo poſſumus intelligere ꝙa noõpoſſit quãtuʒ quoquomo poteſt elnenan
quarenon agiurdedolo: lie ſunt galline quas feraſuo mẽtotpꝑis adiiciatur. (ö bita pater quecro
eiepie⸗ ot t icl camus.iteʒ alij ſunt anſeres ſi uis — e tuo pꝛedio non por qua ui ge
urrͦ fit pleq; t ieo èuos ferosuocamuſ. ideoqʒ aliquã ꝑteʒ fundi tui extraxe-⸗ ſcitquoquo momẽ
dudebene aur dan. anſ erestui: qut galline tue rit ⁊ uicino pꝛedioappulerit dan ga nec in doo
Ki rackemeponn aliquomodo turbati turbate palam eſt eam tuam perma ccſſatius alluno⸗
mo daf. vt ff de dam. infe. qʒ euolauerint: cõſpectum nere. Plane ſi longioꝛi tẽpe ne vrin aguis un
bberanus in ri ne tuũ effugerit: quocũq; tamę fundouicini tuiheſerit: anbo apunape ianolna
li.l.i. F. illud. ſ. ed fallit in a loco ſint:tui tueue eſſe intelli reſq; quas ſecũ traxerit:in eũ tati dicuturvt. ff. e.
ſibus. ece eñ commodo ri · gunt᷑.⁊ quilucrãdi animo ea fundũradices egerint: exoo gns. queſi r

bi ſeruũ ⁊ tu eum a lis:non

repetis a me expenſas mo/⸗

dicas. vt. ff. commo. in re⸗

bus. S. poſſunt. ⁊.ff. de im ⸗
pen.in re.do.fac.l.⁊ añ oĩa

aialia detinet: furtum cõmit /½
caq

tereintelligitur. (Item

ab hoſtibus capimus iuregẽ

¶ Si euaſerint. ⁊ẽ animo ⁊ coꝛpe. vt. ff. de capt. l. nibil. in pꝛinc.

li ¶ Recipiüt.iure poſtlimij.vt.S.qui.mo.iuſpa.po.ſo.S.ſi ab hoſtibus. ꝑmu. .qð aũt dictum eſt · ol.ij. “
¶ Itẽ lapilli.ſ.pᷣcioſi.⁊ que ſit inter eos lapillos ⁊ gẽmas differentis ꝰ a ¶ Acqſite.vtilis tñ rei ven.pꝛioꝛi dño datur ſm. A(.vt. ff. de

margaritas dic vt.ff. de auro ⁊ ar.le.l.i.⁊.l.ſi non ſint.S.fi.

m ¶ Inueniütur. que tñ non ſunt alicuus.alłs dtra. vt..e. F. ſi. extimatõnem damni.vt. ff. ð rei ven.l.in rẽ.S.itẽ.ſed rei ven.nõ
n ¶Maturali.i. gentiũ. vt. S. e. . ſingulox. . MU dat. vt. ff.de dam. infec. hoc amplius.S.alppenus. 1
o ¶ Inuẽtoꝛis.ita demũ ſi occupat ſiue appᷣhendat:non alłs ſᷣm aʒo.nã b (Inſula.dicit locus vndiq; circũdatus aqua. vt hic.⁊.ff.e.

. Liber

bium ſimilitudinis qð eſt in pꝛinci.S. aperte dat intelligere aliðᷣ

ta ſunt: eodẽ iure tibi acꝗrũ⸗ =
8 Man .ſ. gentiũ.

tꝑevidẽt᷑ uicini fũdo acqſite
eẽ. Inſula q in marinata eſt
qð raro accidit occupãtis fit.

diuerſiratis:dic vt
e.l. in fi.

v¶Epplicauerit. vel

appulerit.i.appo⸗

ſuerit vt ſubijcit pu

enit facta.Rñ.ꝑ ruſticos qui talia ſciũt. vt in aut᷑.de nõ ali.aut

rei ven.ſi frumẽtum..de arboꝛe.ſed nos cõtra.ſed in factũ ad

Krmneſngeed ere an imaliũ mãſueta vt galline in j eie in theſauro cuius tractatus ẽ valde ab bocſepatus.yt.ſ. e.
34 Paberlonam hec regula. vt vbicũq; ſunt:dñi eſſe intelligũtur. vt.j. S. theſauros.⁊ iõ pꝛimũ vidẽti ⁊ inueniẽti:⁊ nõ occupãti q̃nt᷑
15 Item fe a ꝓꝛſus.⁊ in his haber locum alia regula.quia occupi p ¶ Item ea. nũc mutat ſtiłũ ⁊ materiã.⁊ dicit de bis que acqui⸗
A eahtur. vt. Se F. fere 7.F. llud. 2.5. apium. . §. examen. Atem fe⸗ rũtur ꝑ acceſſionẽ diſcretã.⁊ in ſequẽt i.. pᷣterea dicet de acceſ⸗
ra non naturaliter: ſed acci = naherocae⸗ bu.
dentaliter manſueta. Et in . a Er animalil ua
his obtinet bec pꝛeſens re⸗ — — D ÜU—— Ir. . eminini generis
gula. cfact ad boc f oodẽ quoq; quidam ita mãſuetos quidemut ⁊ liberi hoĩesĩſer veronabilibus v
naruralemp tou vſch ad Habent ut in ſiluam ire æredi uitutem noſtram deducãtuꝛ. (me p. 5 ſeut ſine
Befialn ain dnio re ſoleant:quoꝛum ⁊ ipoꝛuj quitamẽ ſi'euaſeꝛint a noſtra iratonabilibꝰ. vt
indicant animi ſecra ine⸗ feram eſſenaturam nemo ne poteſtate? ad ſuos reueꝛſ⸗ ifu aanen leſl ſe⸗
Pirgtgen de⸗ ‚gat. ¶ In his autem aiali erint: pꝛiſtinũ ſtatuʒ recipit ven. F idez ſenbit.
b (Ballnaum Lommidd bus que exconſuetudine abi rein lapill gemme? fio uo t ſſ—
eRarn Ar r dic ſn reqredire ſolẽt: talis regula cetera que in ſitoꝛe inueniũt ſqdes aial ironale
As gras. vt faſianoos. Ccõôpꝛobata eſt: ut eouſq; tua iure naturali ſtatim inuento⸗ . vrff deacgur ran
atniſle dome eẽ intelligãtur donecanimuzy ris fiunt. Gtem⸗ eaꝗer dabonifn.
e Balimeſalier dome, reuertẽdi habeant.nam ſi re aialibꝰ dñio tuo ſubiectiſ na ſe F. in peu. ctẽ
ſtice.. leertendi aim deſieꝛint habe

in ſuꝑioꝛi.S.⁊ in alijs pᷣcedẽtibus de bis que ꝑ occupatõ em queruntur
tractat ꝙ idẽ ꝓſeqͥtur hic vicinitas ſcripture innnuit.vt.ff. de teſtamen
nis.l. beredes.S.ſed ⁊ ſi notan.⁊.ff. dele.i.ſi ſeruus pluniũ.S.fi. ⁊ aduer

l. adeo.S. inſula..l.inſula.alłs qñq; ꝓ domo in mari poſita q
in ſalo.i.in ſalſo poſita eſt ſᷣm Iſido. Item quandoq; ꝓ quali .
bet domo. yt.ff de eo quod certo loco da. l. i. F. ſt quis inſulam.

Seamndus

p ¶ Qum facta. facta aũtintlligit etiã o
qꝛ que in oꝑeinſunt ineſſe vident᷑ ff ſi c

Item nota diligenter. vi. rñ. vſq; ad. S. alia ſane ?v7.
Credimr. anta.
n flumine.i.in medio fluminis.
uod frequẽter. ſed opponit᷑. nam ad ea que frequẽtius ac/
cidũt potius iura ad aptant.pt. ff. dele.⁊ ſe. cõ. nã ad ea.Rñ.qꝙ
illud verbũ potius
aurnan meuckr
nã bñ infert potiꝰ· .
ago ad alia. inſula in flumine nata quod

¶ Mediam ptè. frequenter accidit:ſi quidem

„☛R ſ☚ ◻

ſq; quod poterit ſc A
nacrepra choꝛdar mediam ptem fluminis tene
pũcto poſito in me 0C06
dio inter vtrũq;ʒ a⸗ al conuntiscſe coxg abu iia
grumxtuncſi er ; ꝑte fluminis ꝓpe ripã pꝛe
dna bke gn dali dia poſſident.ſ. ꝓmodo lati
ranuch e tuchinis cuiuſ qz funcli que la
collr. f. e int eos. titudo ꝓperipam ſit. M
Sbad ſialteni parti pꝛorimioꝛ ſit:
inſulam: 7 nab ent ecoxꝝeſt tantũ qui ab ea pte ꝓ⸗
dñium circũdãtes o.Ii. XE
flumen.yt.ff.e.pꝛo penpam pꝛedia poſi idẽt. P

fegloec. ſiin aliqua pꝑte diuiſũflumen
¶Kantudinis.ex ſit: deinde intra unitũ agruʒ
iſtentis ab vna ꝑ⸗ . ˙*.7
alicuius in foꝛmam inſule re⸗

te:cũ plures ſint ex I Cc.
Eua öer vnsfn degerit:eiuſdem permaneat
dus latioꝛ eſt q; fu . r
dus alterius . ⁊ in is ager cnius ⁊ fuerat.¶ Qð
hoc tñ̃ fonte agr ſinaturali alueo in uniuerſuʒ
9ſid ero.vt. ff. eo.l. . .
ta lnpncs . derelicto ad aliam parteʒ flu⸗

ere ceperit: pꝛioꝛ quidem al⸗
ueus eoꝛum eſt qui pꝛopeeiꝰ
ripam pꝛedia poſſidẽt: ꝓmõ
ſcʒ latitudinis cuiuſqʒ agri:q

b Parn. l. ſupioꝛi.
i nfra.i.in infe⸗
nozept.
l: ¶ Anitũ.i.in flu⸗
mine coadunatuʒ.

voralamn ae latituco, ppenipaz eſt.(
runcpuncta ibi. uus autem alueus eius iuris
infra oodẽé c. ſniit. ii
Alueus a ſie eſſe incip „chus ? mn flu⸗
vlimo receſſitt klu· men:id eſt publicũ.( Quod

n em rem alueum reuerſum fuerit

ad ſtictam rò nem
nã de equitate vir flumen:rurſus nouusalueus

obtinet. i.non obti Ineipitr-ani
net. vt.ff.el. adeo. C0ꝛum eſſe inapit qur Pꝛope
F. mſula. in in. Et ripaln eius pꝛedia poſſident
nora bic ꝙ flunia (Allia ſane cauſa eſt: ſi en.
vicẽ iudicũ tenent. ⸗ . 9
1dat t auferĩto ius totus ager inundatatꝰ fu
ninia vrbic. e. f. erit: neq; inundatio agriuel
eo. ergo. F. alluuio
n ¶ Alia. ſane ſpeci
em.i.faciem fundi.

Sed contra.ff. deflu. ⁊ ne quid in flu. pu. . ſi foſſa. in fi. F. ſok.

„.

ibi totũ occupauit:hicꝑtem.vel bic eodʒ impetu receſſit quo ve
nit ibinõ:ſed diu cooꝑtum tenuit.
(hanae fuit ergo dñs etiam tũc tpis quãdo aqua inunda
bat. Sed ↄtra.ff. qui.mo.vſufru.amit.l.ſi ager. So. ibi impꝛo
pꝛie dicit amitti.ſ.q;tum ad ↄmodũ fruendi.vel dic inundauit
ꝓpter impetum aquarũ vt ibi faceret alueũ.vt ꝓbatur pᷣdic.tit.
.l. quid tñ. S. ager. ⁊ hec vera ſunt q́;‚tum ad ꝓpꝛietatẽ. ſʒ poſſeſ
ſio indubitanter tpe inundatõ nis amittik. vt. ff. de acqui. poſſ.
l.ij. F. labeo. 7.l. vniuerſas.la.ij.⁊.l.põ.i.rñ.tñ aqua receden
recẽt poſſeſſio reſtituẽda eſt. vt. ff. iti. actuq;: pꝛi.l.i.S.ſʒ ⁊ ſi qͥs

0

ar.l. ⁊ ſi nõ fuit.S.qd ergo.acc.

De reum dini.

epta lʒ non pfecta. rõ huius eſt
pet.in.l.lectq. ⁊. ff. de auro et

q ¶ Ab aliquo.ſ.bona ſide.vt.ff. ad exhi. de eo. S. ſi quis er viuis. ſuo
nonine.yt.ff. de acq.re.do.adeo.s.cũ quis.in pꝛin.⁊.l.quicquid.S.ij.

fundi ſpeciem cõmutat:⁊ ob
id ſi receſſerit aqua:palaʒ eſt

eum fundũ eiusmanere cuiꝰ
⁊ fuit

P . —
fuit (Cum eex alienamate⸗
ria ſpecieſ aliqua facta ſit ab
aliquo queri ſolet: quis eoꝛũ

naturali ratõne dñs ſit utruʒ

—

is qui fecerit: an potius ille
gmaterie dñs fuerit. utecce
ſi quis ex alienisuuis autoli⸗
uis aut ſpicis uinum aut oleũ
aut frumentuʒ fecerit: aut ex
alieno aurouel aꝛgentoul ere
uas aliquod fecerit:uel ex ali

enouino uel melle miſcuerit
mulſum: uel exmedicamen⸗

tis alienisemplaſtruʒ aut col
lirium compoſuerit:uel exa⸗
liena lana ueſtimentum fece⸗
rit: uel alienistabulis nauem
uel armarium uel ſubſellium
fabꝛicauerit:æpoſt multã ſa
binianoꝝ ⁊ ꝓculianoꝛũ ambi
guitatem placuit media ſen⸗
tentia exiſtimantiũ: ſi ea ſpe⸗
ciesad rudem materiaʒ redu

cipoſſit:eum uideridñm eſſe
quimaterie dñs fuerit.ſinon
poſſit reduci:eum potiꝰ intel
ligi dñm qui fecerit: utecce

uasconflatum põt ad rudem

maſſam eris uel argẽti uel au
rireduci. uinũ aũt ⁊ oleuʒ aut

frumẽtum aduuasuel oliuas

t ¶ Alulſum. i. nectar ſiue

tem ⁊ tercũ.ſ.ꝙ nõ poſ
ſit redire ad pꝛioꝛẽ mate⸗
nam bᷣm Jo. vt in fi. huiꝰ
H. Quid ſi duo ſpeafica⸗
uerunt: vnus bona fide:
alius mala fide.Rñ.cõis
eſt domini ⁊ ſpeciſicantis
bona fide non autẽ mala

fide.vt.ff.qͥbus ad li.pꝛo

cla.non licet.ſi duo. Aʒ.
eodẽ modo quero ⁊ ſoluo
ea que ſequũtur. Quid ſi
ex diuerſoꝝ materijs ſpe⸗
ciem fecit:⁊ in vna habu⸗
it bonam fidem: ⁊ in alia
malã. Item quid ſiĩ ma/
teria vnius ꝑtim bonam
ꝑtim malã fidem habue⸗
rit. Iteʒ quid ſi ꝑtim ſuo
nomine ꝑtiʒ noĩe domini
ſpeciſicantis.

r ¶ Maturali.i. iuregentiin
8B ecerit.i.detexerit quo

ad ſpicas.vt.ff. e.l.adeo.
S. cum qͥs.in fi.ſic. S. deli
berti. F. i.

Iladi¶aauam.

y (olliriü.i. vngentum

x¶ Et poſt ſabinoꝝ.i. ſabi ⸗

ni⁊ ſuoꝛũ fautoꝝ qͥ dixe⸗
runt ſpẽm cedere domĩo
matene.ſed ꝓculus cũ ſu⸗
is ſequacibus econtra. ſ.
ut ſpecificãti tñ cedat. vt

ff. eo. l. adeo. . cum quis.

V¶ Placuit. ſ. nobis.

5¶ Aledia. que necvniin

totũ nec alteri ↄcoꝛdat vł
diſcoꝛdat: ſed diſtin guit
vt ſeqtur. ⁊ nota medium
ſeruadũ. ſic.S.q manum.
non poſ.S.pe. ar.cõtra.ff
de neg. ge.l. neſennius.

a (Fecerit. ſed ⁊ alia dus

inreruenerũt que in pꝛin.
buius.S. diximus.
b Et ſpicas. ⁊ ita appa/
ret ꝙꝙ frumentũ cedit ſpe/⸗

ciſicanti.ſed contra.ff ed. .
l.adeo.S.cum quis.in fi.

§. Sol. hec poſuit gratia
exempli pꝛo pueris ſm p.

Quedam enim gratia docendi dicuntur que als non dicerentur. vt. ff
de ac.⁊ obli.l.obligationũ ſubſtantia.s.fi. AUel dic ßᷣm Aʒo. illam per

iſtam coꝛrigi. Item dic ßm Aʒo. ad hec omni

„

a exempla in quibus iam

dicitur ſpeciem ſpecificanti cedere:eſt otra regulã que dicit ꝙ ex remea
eſt vel naſatur:meum eſt. vt. ff. ad exhiben. de eo. §F. ſi quis.in fine. et
de rei ven. ſolum. SF. meum. So. illa regula locum habet in quinq; caſi
bus:ſcilicet vbi dominus ſpecificauit. Item vbi alius eius mandato

Item vbi ſine mandato:ſ- ed ratum habet. item vbi alius mala fide et
ſuo nomine. Item ſi bona fide ſed res poteſt ad pꝛioꝛem materiam re⸗

duci. quoꝛum nullus eſt h. Itẽ ſi hec vera ſunt ꝙ ſpecificanti cedant.
Contra eſt regula que dicit nemineʒ cim alterius iactura fieri locuple⸗

tioꝛem. vt. k de condi. inde. nam uatura. hñ. licet fiat ſua ſpecies quo
ad dñiũ:ramen actõne in factum tenet ad eſtimnatõ em. vt. ff. de reiven.
l.in rem. S. item ſi quecũq;. ⁊.ff. de dona. inter vi. ⁊ vxo.l.ſi mulier. F. i.
X. l. ſelicee.
a (Ex aliena.i.materia.
b¶Et alieno.ſ.klana.
c liena. hic incipit di⸗
cere de acceſſione ꝗᷓ fit bu/
inana natura opante.
d ¶ Dominü. ſed ſi poſſit
reduci ad pꝛioꝛẽ materiaʒ
fit cõmunis habita ratõe
materiarũ: ⁊ nõ cedit ſpe/
cificanti. vt. ff. e. l. quicqd
F. fi. in fi. IAdem foꝛte erit
⁊ quãdo mala ſide fecit lʒ
reduci nõ poſſit. vt. ff.ad
exhi. l. de eo. F. ſi quis.
e (Gi tamen purpurã. vt
manicam vel gironem. ſi
autem ipſiius fili puta in
tela: tunc alia ratione eſt
dominus factus purpure
ſcx iure ſpeciſicatõ nis.vt
8 ꝓxio.S. pᷣcedenti. hic
autez. 5. aliquid vult adi
cere ſupꝛadictis ſallicet
acquiſitõne iure acceſſio⸗
nis. ne ergo nihil operet:
adiũgit hoc quod nũc di⸗/
xi. vt. ff. de le.i. ſi quando

f Pregofornor⸗ pꝛeci⸗
oſius accedere vilioꝛi. ſic
ff. de contraben. emp. ſi in
emptõne.contra.ff. edi.
edi.l.iuſtiſſime.ſʒ ibi ſpe/
ciale in bomine. Sed con
tra.j. de fideiuſſo.S.fide
iuſſoꝛes. So. ut ibi. Iteʒ
loqur bic. F. quando di⸗
cta purpura gratia oꝛdi
nandi veſtim enti fuit ap⸗
poſita:ſinaũt ecõtra vtve
ſtim̃tũ buirʒ purpurvt foꝛ
te eã buarʒ tůc caldeſn
mixtura. 5§. qͥd ergo. 2. ff.
8 au. ⁊ ar.le.l. ⁊ ſi nõ ſint.
ESpueniamꝰ.ſi aũt neutꝝ
cã alteriꝰ apponat᷑: tunc
neutrũ alteri cedit ⁊ vtrũ/
q; poſſidet᷑.vt.ff.de vſuc.
l. ren mixtura.S. qͥd ergo.
g ¶ Surripuit. ſi ſurripuit
als iſtis famoſis actõibꝰ
non tene. . .
Et cõditõnem. ..furtiuam. vel ſine cã. vt.ff. de õdi.ſine cã. ꝑ totũ.
Fiue ip̃e. ſ. fur. nam foꝛte erat ſartoꝛ. V
xtincte q;tum ad dñiũ qð perdidit dſis eius.⁊ iõ quatũ ad eum
extinctũ eſt q;diu ẽ intexra ⁊ purpura extincta. necpõt vẽdican ſed agi
põt ad exhi.vt exhibeat᷑ ⁊ poſt vẽdicet᷑.vt.ff.ad exhi.l. gemma. ⁊. ff. de
rei ven.l.in rem actio. SDJèòM
l¶ Poſſeſſoꝛibus.veluti a pdonibus ⁊ a malefidei poſſ.vt iſte fuit.vt
Hic. ⁊. j. deac S.ſic itaq;.a.ff. vſufruc.quẽad modũ ca.l.fi.in fi.
in ¶ Si duon. acquint dñum non ſolů ſpecificatõne. vt. S. e. F. cum ex
aliena. . F. ſi. ſed acceſſione. vt. S. e S. ſi tamẽé. ſed eti cõfuſiõe vt H.
Item in miynone.vt. . ꝓxi.S.ꝙ ſi frumentũ.

uel ſpicasꝰreuerti non põt:
aut nec mulſum quidẽ ad ui/
num ⁊ melreſolui põt..Qð
ſi partim ex ſua materia:par-
tim ex alienaſpeciem aliquã
fecerit ꝗs uelũti ex ſuouino
⁊valienõ melle mulſuʒmiſcu⸗
erit:aut ex ſuis et alienisme/
dicamentis emplaſtrum aut
collirium compoſuerit aut ex
aliena? ſua lana ueſtimentũ
fecerit:dubitandũ non ẽ hoc
caſu eum eſſe dñm ꝗ fecerit:
cum non ſolũ oꝑam ſuaʒ de⸗
derit:ſed ꝑtem eiuſdem ma/

enam purpurãueſtimẽto ſuo
quis intexuit:licʒ pcioſioꝛ ſit
purpura:tñ acceſſiõis uice ce
dit ueſtimento:et gꝗ dñs fuit
purpure:adduerſus eumꝗ ſur
ripuit hʒ furtractõem:⁊ con
dictõem ſiue ipe fur ſit que⸗
ſtimentum fecit: ſiue alius.
Nam extincte res qʒʒ uẽdica⸗
rinon poſſint:cõdici tamena

Si duo

cõfuſe ſint:toiũ id coꝛpꝰ qð
ex cõfuſione fit:utiuſqʒ cõe
eſt ueluti ſi quiuina ſua cõfa⸗
derint: aut maſſas argẽti uel

„

i ¶ Dominoꝛum. bene dicit dominoꝛum volũtate. nã ſi vnus dominꝰ

terie pᷣſtititt. Si tamẽ ali

cõicatatſunt.

furibus⁊ a ꝗbuſdã alis poſ-

— „ Rr
rũ materie ex uolũtate dñoꝛu

fecit indeſpeciem.i.mulſum vel vas er argento meo ⁊ tuo ſua ẽ
iure ſpecificationis:nõ cõis.yt.S.e.S.cum ex aliena.⁊.ff. de rei

ven. l. ſi rrumentum. F. i.
o (Confuſe.i. ſimul fuſe.

p ¶ Aectrum. genus eſt vaſis vel ſpecies metalli.⁊ ad hbocẽ. ff.

auri conflauerit. Sʒ ſi diuer⸗
ſematerie ſint:⁊ ob id ꝓpꝛia
ſpecieſ facta ſit:foꝛte ex uino
æmelle mulſum:aut ex auꝛo⁊
argento electrum': ideʒ iuris
eſt. nam ⁊ hoccaſu cõmuneʒ
eſſe ſpeciem non dubitatur.
Mõ ſifoꝛtuitocaſu ⁊ nonuo
luntate dñoꝝconfuſe fuerint
uel diuerſe materie uel q eiuſ
dem generis ſunt:idem iuris

—ren.
. 5

eſſe placuit. ¶ Qð ſi fru⸗

mentũ Ticij frumẽtotuo mi
xtum fuert:ſiꝗdem fuerit ex

uoluntate noſtra:cõmune eſt

quia ſingula eoꝝ coꝛꝑa:ideſt
ſingula grana que cuiuſqʒ
pꝛia fuerint ex cõſenſunoſtꝛo

mixtũ fuerit: uel Liciꝰ id mi
ſcuerit ſine tua uolũtate:non
nidet᷑ cõe eſſe.qꝛ ſingula coꝛ
poꝛa in ſua ſubſtãtia durant.
Sʒ nec magisiſtis caſibꝰ cõ
mune ſit frumẽtũ qᷓʒ grexĩitel
ligitur cõis ſi pecoꝛa ticii tuis
pecoꝛibus mixta fuerint. Sʒ

ſi ab alterutro ueſtrũ totuʒ id

frumentuʒ retineatur: in rem
quideʒ actio ꝓ modo frumẽ

ti cuiuſqʒ cõpetit. arbitrio ãt

iudicis continetur:ut ipᷣeeſti
met quale cuiuſq; frumẽtuʒ

Dõ ſi caſuid

de auro ⁊ argẽ. le.
l.pediculis..nera
cius. —
q S iuris. vt
it cõe vt ſubijcit.

r ¶ EPlacuit. ſcy vt
ſit cõe niſi ſeparari
poſſit:veluti ex ere
meo vel plũbo.vel
argẽto tuo ſpecies
facta ſit.qͥbus caſi
bus ſeparari põt ⁊
quilibet vẽdicat ſu
um. vt. ff. de rei vẽ.
ſi frumentüů. S. ſʒ ſt
plumbum. 2. ff. de
acqui.re.do.l.lacꝰ
7.l. ſtagna.S. fi.

8 (Quogd ſi frumẽ

tum. diximus quã⸗
do confun luntur
itavt ſeꝑari nõ poſ
ſint nunc videndũ.
eſt quãdo ſingula
coꝛpa ĩ ſua ſubſtã⸗
tia durant quo ca⸗
ſu dicuntur immi⸗
t ömunicata. Et
ideo locum habet
cõmunidi.actio.vt
ff. de rei vendi.l.ſi
frumẽtü.ij.rñ.

v (Suonana du⸗
rant.ſed nunquid
ideʒ ſi de noſtravo
luntate fuiſſent im
mixta.videtur eniʒ
ꝙ ſic. noſtra enim
contemplatio vel
voluntas non po⸗
teſt mutare ſubſtã⸗
tiam granoꝛũ quin
ſemper diſcreta et
diuiſa ſint a ſeinui
cem.quod videtur
eſſe contra. S. pꝛece
dentem. Sed rñd.
non eſt mirum. als

em̃ ſimile reperimus.nosnetempus continuũ eſt ſuinatura: cũ
tpᷣs ſit menſura motus pꝛimi mobilis qui motus eſt vnifoꝛinis
⁊ continuus.vt dicit Ariſtote.in.viij phiſicoꝝ.⁊ tamen partes
in ipᷣa contemplatõne diſtinguimus ⁊ aſſignamus dicentes ;
quoddam pꝛeſens. quoddam pᷣteritum. quoddam futuꝝ.ſic in
granis frumenti.q licet eoꝛum coꝛpoꝛa ſint diſcreta in ſuis ter⸗
minis cõmunia ea poſſumus facere:ita ꝙ aliqua non ſit ꝑticu/
la in tuo grano quã iu non cõmunices mihi nulla in meo quaʒ
ego non cõmunicẽ.qð non eſſet deficiente noſtra volũtate ſicut
nec mihi tꝑe diſtincto generarent᷑ he diuerſitates noſtra ſigniſi

catione vel reſpectu deficiente.

x (oma. qa fitꝑ erroꝛem quo caſu dñium non trãſit.vt. ff.e⸗

1

0
n
i;

0,

hun

is
s
in
ſe⸗
ſch
ng

jat

nn

actio

Secunds

Lſi ꝓcuratoꝛ.vel ut melius paſcantur.⁊ fa.ſ.ead l.acqui.in pᷣn.
vbi dicit gregati paſcitur. ed cõtra.ff. de ſol.ſi alieni. So.ibi
ſpeciale eſt in pecunia numerata.ut ibi dicitur.yvt.ff.ſi cer. pe ſin⸗

quantuʒ fuit ſuum

quando non appa

ret qð fuerit ſuum
et hoc pꝛoppter im
poſſibileʒ diſcretio
nẽ. ut. ff. de uſufru.

l.vſufructuariũ..

ſiĩ vinarijs.ſi autẽ
apparet quod cu/
iuſq; fu erit:hoc iu/⸗

derx extimet ut ſub⸗

ijcit ſcõm AHonem
et ſcõm boc dicit:
quale id eſtquod.
et ſic cuilʒ ſua gra⸗
na reſtituantur. vl
dic pꝛoxi.Rñ.arbi
trio ⁊c.eſſe de eo ð
quo eſt iſtð ſcilicet
qñ nõ apparet ꝗð
ſuũ fuerit ⁊ hocinu
it verbũ q̃le.nõ enĩ

dicit qð ſed quale:

ut in qualitate offi
ciũ uertat᷑ ⁊ quanti
tate non coꝛpoꝛe.
cum illud ſit ĩpoſ/
ſibile diſceruere. et
ſic pꝛobabit qui di
cit ſuũ fuiſſe meliuſ

Et nota triplicem

eſſe differentiam in
ter hunc. .. et ſupe⸗
rioꝛe.ſpecies enim
dicuntur miſceri. ut
hic.materia confũ⸗

gi. ut. . ſel P. oõ/

tra. Item bic remanet in eadem ſubſtantia. ibi non. Item con
fuſa fiunt cõmunia etiam ſiue dominoꝛũ uoluntate. ut pꝛoximo
Frumentum. non

vy ¶ Pꝛo modo.i.menſura. gularia.
53 ¶ Arbitrio. id eſt ꝙ; cuilibet tantum frumentum reſtituatur:

fuerit.¶ Cumin ſuo ſoloali
quis domum ex aliena mate/

naedificauerit:ipſe intelligi
tur dominus edificij.quia om
ne qð in eo edificatur ſolo ce⸗
dit. Nectamẽideois qui ma

terie dominus fuerat deſinit

eſſe dominꝰ eius. ſed tan iſꝑ
neq; uendicare eã quiſ poteſt
neqʒ ad echibenduʒ de ea re

agere ꝓpter legem. xij. tabu

larum qua cauetur ne quis ti⸗

gnum alienum edibus ſuisin
iunctuʒ eximere cogatur.ſed
dupluʒ pꝛo eopꝛeſtet per acti
oneʒ qneuocatur detigno in
iuncto. Appellatione autẽ
iuncto. ¶ A

tigni omnis materia ſigmifica
tur ex qua edificia fiunt⸗Q ð

ideo pꝛouiſum eſt:ne edifici⸗

umrſecindi neceſſe ſit. 83

ſialiqua ex cã diruptuʒ ſit edi
ficium:poterit materie domi⸗

nus ſinon fuerit duplum iam

—

dũ bona fide cõſumptũ.tunc enĩ in factũ

aretur. ut. ff. ad. l. acqui. qui occidit.. ſi q́s alienũ vinuzʒ.

b¶ Quʒ in ſuo. ſuũ eſt etiã ſi alius habeat ibi vſumfru. ut.j.ð be
re. iſti. F.i.ubi ꝓpꝛiꝰ ſemꝰ dici᷑ i quo ꝓpꝛietatẽ nudã bʒ teſtatoꝛ
c ¶ Edificauerit.ſ.bona fide.aliaſ nõ.immo tignũ ſuũ uẽdicaret

ut. ff. de reiuen. l. in rey. S. tignum. ar. a cõtrario ſenſu. uel ex es ex
ceptione que ibi ponitur.et iurabitur in litẽ ut ibi nota.

d nedificat᷑i.in ipa terra configit᷑. quid ergo de domo non af

fixa ſolo.Rñ.nõ cedit ſolo.ut.ff.e.l.ſi ticiꝰ.et facit ad banc regu⸗

lã.C. de edi.pꝛi.l.i.idem in ſatis et plãtatis qð hicin ediſicatis
dicitur.ut.j.e.S.ſi ticius.et.ꝭ.qua ratione.vñ uerſns.Quicquid
plantat᷑ ſeritur uel inedificat᷑. Omne ſolo cedit radices ſi tñ egit
