lijs ſex menſibus dabant oꝑam imꝑatoꝛes bello ⁊ ſtudio.vt.ff.de oꝛig. tm nup.ſi quis tutoꝛ. Itẽ bonerarius hoc noĩenon conputa⸗
iur.l.ij.F. ex bis in pꝛi.vltime carte.vel dic ꝙ nouẽ eraut libri in illis ſer tur.vt.ff.e.l.ſpadonem. Sſi ciuitatis.⁊.l.ſi quis tutoꝛ.acc.
menſibus com poſiti qð in idem reciill.
m ¶ Adminiſtrat.qui dicitur pꝛocuratoꝛ fiſci.⁊ facit ad hunc.ꝭS.ẽ.de eaua v ¶ Imparem. id ſi nõ habeat tm̃ in bonis quã tũ et pupillꝰ cui
rato.S.item in loum. . datur tutoꝛ.vt hic.⁊.ff.e.l.pauꝑtas.aliaſ aũt dici᷑ pauper qui
n ¶ Atem qui abſunt.vel abfuturi ſunt.vt.ff.de ꝓcura.l.filiuſfa..fi. nõ habet quĩquagita aureos in bonis.vt.ff.de accuſa.nõ nul

o Excuſantur.hoc pꝛimũ.rñ.loquit᷑ qñ eo exiſtenteĩ abſentia reipu. cã
fuit datus tutoꝛ vel curatoꝛ:quo caſu perpetuo excuſatur:ſi per.xx.ãnos
militauerat vel compleuerat militie ſpacium ⁊ nõ ignominioſe ſubmiſſꝰ
eſt. alias qui.j.quĩquenniuʒ miſſus eſt:puta quia infirmus nullam bʒ
excuſationẽ.qui poſt quinq; annos habet annũ.qui poſt octo annos
babet biẽniũ.qui poſt.xij.hʒ miẽniũ.qui poſt.xyi.babet quadriẽn ium

li. vel dic verius eũ eſſe bic pauperem et imparem oneni qui ſic
laboꝛibus eſt implicitus pꝛopter paupertatem:vt tutele ſuper
eſſe non poſſit cum foꝛte in agro tota die eſſe opoꝛteat.nec eniʒ
placet pꝛima expoſiuio:cum hoc munus magis obſequio per/ſo ⸗
ne qᷓ; in aliqua erogatione conſiſtat.vnde paupertas talis nõ
nocet dimo poſſit ſupereſſe tutele. vt.ff. de mu. et bo.chra. J.

5D Meſciret. boc ſi

teſt:ercuſatiolocum habet.

ut nec excuſatione opus fiat

lium et filiã. F. i. alias non
eſſet maioꝛ.vt.ff.de mino.l.

ſimplices ſunt vel n . 117
tucestalu ſiſint . umilitereum qui litter a8 ne qua conſtitution cauetinr ut iij.. minoꝛeʒ.ſed in ald
ſoaees inegoes cit eſſe excuſanduʒ diuus pi nec pupillusad legittimaʒ tu lulckun ne ivralind. Ix⸗
cuſaimn vrſubijir Us reſcnipſit: qʒuis et imperi telam uocetur: nec adultꝰ cũ annoꝛuʒ. vt. C. qui ctate.
muis ⁊c. vt.ff. o. tilitterarũ poſſuntad admini erat inciuile eoſ qui alieno au fli... et nota rate ſeuectu
atblete. . penul. 2 . . I .. . ArSIis aliqua fieri que alias ñ
ſtrationem negocioꝛum ſuf. nlioin rebus ſuis adminiſtra ſient vt bic c ifd iure in

li. et nota litteratũ

ad aliqua admitti fficere. (Ite⸗ ſi pꝛopterinimi
ciciã aliquẽ teſtamẽto tutoꝛeʒ

ad que non reapi⸗

disegere noſcuntur:et ſuba
lijs reguntur:alioꝛum tutelã

mu.l.ſemꝑ.i.rñ.et. C.ð po

ſſtu. rouckenchuu
b (arll in larga ſigni

° △
.
Pꝛimus BDe ereuſa . ecu.
inops. et. ᷓ.ti. i. F. ff. 4 quidam. t.l.licet aũt ⁊.ff de lilæer. cau. ſi pariter. namm inimicus iudet eſſe
a daiogme Aer Ao. non põt. vt. ff. de ꝓcura.l.filiuſfa. S.fi.⁊.l.vel.exilio. =
y¶Utem ꝓpter aduerſam. vt ſi eſt ſurdꝰ vel mutus:vł ppetus e (R tutela.vel datiua vel legitima.ſi aũt teſtamẽtaria:di? vt..in glo.
valuudine detentus.vt.C.qui moꝛ.l.i.qui moꝛbus pꝛout du⸗ vt quia et cetera. . .
rauerit excuſat.ſʒ furoꝛ nõ excuſat.ſʒ in tenʒ curatoꝛ dat᷑ ſeruits f¶ Gtem ⁊ pupilloꝛum.vt quia pater pupilloꝛũ qũq;ʒ dirit hunc quẽ dat
vt. ff. e. l. non ſolũ odo rutcen ſuuʒ ſnuun
RRgirtiten, bpꝛounacomputemu. (Secl ſuicontrouerſiama pupillo⸗ munſe va buc temg
tem. Sed quidam et pꝛopter paupertateʒ excu rum patre paſſ us eſt:excuſa-⸗ ſ. deact. . pꝛeiudiciales et
Fuehergaanung ſationem tnbui tam diui pa- Tturatutela. (Item maioꝛſe Nanonutamoꝛns geu⸗
mr. vt ſurd ⁊ mu tresq; per ſediuus marcꝰ re ptuagita annis:a tutela et cu- vr ff. mec iſtr Fer Jas
. ⸗ 7 , ,. „ 2— — 4 „ –—
kendencf ſanpii ſiquisimpare ſeone tle pot ercufare. (Addin: aanal dienotach
quaredic ꝙ quan Niiũ cto poſſit docere. Itᷓ autem. xxv. annisolim quidẽ ¶lis. vt ff e. atblere 5. ampli
tum ad cos inho paopter aduerſam ualitudi, excuſabatur. anoſtra autẽcõ ngrzic ſcprmogintaſll,
aivt eomi Nem: pꝛopter quam nec ſuis ſtitutione pꝛohibeturadtute om drngint. i
noʒzes. gquideʒ negotijs intereſſe po- lam uel curam aſpirare:adeo immuni. l.iij ctad tre. qui ſ

Bie paſtulch pater dederit: hoc ipſum pꝛe el curam ſubire. ESen. wnecriamquig bibent
in aut ve udi H. ſtat ei excuſationem. ¶ Sicut et in milite obſemandumeſt: H H
oꝛis conditioniſ eẽ per contr anum non excul. an⸗ utnec uolens ad tutele Onus ſi er facit ad hoc.ff. de reg.
ſapiens q; ſtutus fur qui ſetutelam patri pupil admittatur. Item rome grã iur.l. e nolle. ace.
D loꝛun adminiſtraturos ꝓmi matici rhetoꝛes et medic ˖e˖et .
8 (ien ſ ppter ſerant.¶ Mon eſſeauteʒ ad quiin patnaa ſi ua. hanc artem i (Lonſtitutione L.legt.
vt qꝛ ſicdixit: ideo mittendam excuſationẽ eius exercent: et intra numerum n 1.· arfheit.. de fidu. tu
dne ſupponat qui hoc ſoloutiturq ignotꝰ ſunt atutela et cura habent Brbne Parasbeeimi
caſibus uſar ia tles reſcripſerũt.¶ Item ꝓ⸗ nuult ſe excuſare ſiplures ha GrS.pesliasf.

imicitia. vt ſi ideo

pter inimicias quas quis cũ

menum ſi tamen ſcuſare. (Item is qui ſtatus

beat excuſationes:et de qui⸗

appellant: ſed intra quinqua

¶ Igdeʒ et in milite.ideſtnn

Ndtincumet patrepupiloaum uel adulto- buſdam non pꝛobauent: li- müacnſiare en nn
doimauenit poſt um exercuit: ſi ĩ capitales fue isuti intra tempoꝛa conſtitu 5. e. §. Ften qurra publiee
e calaner nur nec teconeilialo intene ta non prohibem. (O ndntermeernan n.
quando anteteſta Mit:a tutela uel cur 9 ſolent ex gutem excuſare ſe uolunt:nö diyximus in auten. deman.

fuit capitale certa⸗ m (Volens. et ita ipſo inre
mẽ. In quarto ca non tenet datõ. vt hic. C. **
ſu nõ vt ſi aute te⸗/ qui da.tu.poſ.l.militumni
3

ſtamentum facta fuit et nõ capitalis qꝛ videt᷑ remiſiſſe er quo ·
teſtamento dedit tutoꝛem.vt.ff. e. athlete.S.dat remiſſionem ꝓ⸗

ut eſt ibi in lr̃a pꝛius.vt.j.e.S.inimicitis

—

b ¶ Pꝛomiſerant.licet alias habẽt excuſati

cta.l.ex ſententia. ⁊.ff.ad.l.coꝛ.defal.vxoꝛi.S.i.ac.
c ¶ VBonoms. ſed i
datus eſt. vt. ff. e.l. fi. in fi.

d Si capitales. capitales accipe. vel quia aceuſabat eum de
aliquo crimineqð in gerebat penam capitis.i.ſtatus.vel quia

iſidiabat moꝛti ipiꝰ m azʒ. Et nota hic fieri aliquid ratione ini
uicitie qð nõ ſieret alias.ſic.ff de arbi.non diſtinguemꝰ. F. cuʒ

nez. vt. hic. et. ff. de
tutel. er ſententia in fl. et hoc vbi pꝛomiſit vel ſicſe iactauit.qd
aut ſi in teſtamento ſe toꝛem ſeipſit.Rñ.nõ erit tutoꝛ.niſi vel
euidenter idoneus appareat:vel pater eũ cõfinnauerit. vt in di

8 excuſatur qui ibi domialium nõ babet vbi

ſia cõmilitone detur. vt. ff. e ppter magiſt

ratũ.S.fi. Aliud in celeſti mili,⸗

te.vt in clenico:qui admitut᷑ vſq; ad quartum gradũ.vt in aut. deſanc.

epiſ. 5. pꝛeſbyteros quam babes. C. de epi. et cle. ſup.l.generaliter.

n ¶ Item rome grãmatici.i.magiſtri de grãmatica.et ides dicas deſequẽ
tibus.et adiunge his ſophiſtas..i.dialeticos.ita vt oẽs qui docent tri⸗
uium excuſentur.vt hic.et.ff.e.ſi duas.S.i.et hoc ſi doceant rome vbi eſt
cõis patria.vt.ff. ad munic.roma.et hic. Item ſiin patria ſua:vt hicſu
bijat. Item opoꝛtet ꝙ ſit intra numerum. habebat eniʒ quelibet ciuitaſ
numerum ſcõm quãtitatẽ.et ſophiſtas et grãmaticos et dialeticos.rhe
thoꝛicos et phiſicos ſiue medicos.ita tamen ꝙ nulla vltra.x.haberet

quibus hanc immunitatem daret. vt. ff. e.ſi duas. S. fi. Sed aliud vide
tur in his qui docent quadriuium. vt muſicam et aſtronomiam et geo⸗

metriã ⁊ arithineticã.nãꝗ nõ videntur babere excuſatõnẽ.vt.ff.e.geome

tri. Quid delegũ doctoꝛibus. Hõ excuſant᷑ niſi rome.pt.ff. e.ſed repꝛo ⸗

c iüij

I ¶ Quod tantum. repete debẽt ſe eteuſare intra illos. xxx.dies.
Computari.caueas ne fallaris in bac cõputatione.ſi enim per centũ

miliaria abeſt vel minus:tm habet dies quinquaginta.ſi auteʒ abeſt vl

ege ronoeſ legittimum crimen.nũquid ſcribet qui ac

it. Rñ.põt dici ꝙ ſic. vt.ff. de pꝛiua. delic.l.fi.et de mu. et

bo.reſ cipto.S.ſi quis.Alij contra.vt.ff. e.l.iij.S.pe.Sed illud

poteſt intelligi quodo ſine qcciſatoꝛeres ꝓcedit aliud eſt ſi ci

ſ i conſſlium puncipis ſint aſſumpti. vt. ff. eoõ tra etiam p er vnum miliarium babet pꝛo quibuſiibet x milia
bon F.ſre.S pe vi uiſti dnn uauefiaſn⸗ nan duno gorfar ribus zn. diẽ. et ſic ꝓ centũ miliaribus bʒ quiqʒ dies.cũ quin
luriſperitos. vltra numerũ autem x ee ban S. amplius. Atẽ ppbi quies. xx. faciant centũ. Item foꝛte ꝑ vnũ dieʒ. quia vltra eſt ꝑ
D ſinrmulm drſaplinat vr k. nar cuſt⸗ ationem baber e. vt. ff. miliarium vnum veil parum plus. Itẽ.xxx. dies habet. et ſic ha
loſophos qui docent in naturalibus coſtat excu DbDoõ. xxxvi dies. et ita eit in deterioꝛi conditione qui remonioꝛ eſt.
ęæ.ſed repꝛobari.. i. — ſed tamen vt ſubij
a Aarra wa. oiiman cit ita eſt facienda
anmhen Hꝛohoſuen. . computatõ ne ſint
ſecundum quoſdam alias er eEDn wöZeire et tumutr licet minus qᷓ;ᷓ quiqua
nõ pot. vt.f. . cre opoꝛtz ginta dies continuos ex quo pellitur:in tan nics pe Püntaoeke ſie a
Sſomlordi aes cognoueruntſe eſſe tutoꝛes terfami.qui teſttutor ege parz ꝙ mſiß. v.
eſt ſeom io. dic ꝙ illud qGd ſo or.1 — ine cura dietas vel plus ſit
tbidiar. c ſimdls eſt eiquni ul curatoꝛes datos: ſe excuſa nt aieent Leun nnt neping begten⸗
ſe non Sauladin dc re debent cniuſcunq; gene toꝛem dare funn en ee muzʒ miliariũ non
pꝛius non pꝛopoſuit: ve is ſint:id eſt qualitercũqʒda eum curam ſuſdapere non pdeſt adiectõ.xxx.
cſtquo ad non nominatos ig ſnecanainru enchunda me ſcgernoe an icnun vt bic ſ
quia opoꝛtet ꝙ adbuc pꝛio ti fuerint tutoes. ſiintra cen gene SEee e ee e te F. 3li au
ponatſi non eſtlapſum tẽ teſimum lapidem ſunt abeo toninus reſcripſerunt. Nted tan.
Hus t bic e: bohle dati ſunt. ſi reſeripſerunt maritum uxoo
lirem. 5. .et.f. de excep. no loco ubi tutoꝛes dati ſunt.ſi reſe neem unen (Warnd. paonf
contra ma. Sed ibi ab ini / dem habitant dinumeratiõe boſſ e:licet ſe n⸗ Terr Heodee lin Fl
tio duas peoponere nõ po facta uiginti milium diurno- quis aute fal is alleganod. da. tu. pol. 5. certe.
ar uia oi eſer connan mm et amplius triginta die- excuſationẽ tutele meruentt: Valub vribi
d. mm 'quod tamenut dicebar nõeſt liberatꝰ onere tutlee.
affceuola ſic debet computari 292 uitutelam⸗
b (Eenmpa. que ſuntiſta tt rr⸗ ſirs quin agita De ſuſpectistutoꝛibus. Curn quafi
poibabes. pa F. — eilnnus qun ern ſufficiat ei ttii ſer⸗
e A Karnanophellant. dies. ¶ Datus autem tutoo:· nd yeſt ſuſpecſi uille vt. C.dene.
in vna. 5. tutoꝛ. Ded ibi ap ad uniuerſum panimoniũ da⸗ A “ en ſuſpeci ntoe g.
pellatum fuit ab ipſa ſentẽ Ntuseſſ. ecreditur DQuitute⸗ enet lege duodeci Wlene Ve tl.
ria lata coutra ercuſari e, ſam alicuius geſſit inuitus cu /tabu deſcẽdere.¶ Da uraroꝛ. Sed con
landygr orpie e aa rator eiuſdem fieri non com- tumeſt autẽ ius remouẽdi tu racſtad buneß.
lari non põt. vt bic erff. a; ratoꝛ eiuſdem fieri non com- mumeſt emouẽdi tu ma tad bune .
ap.ſit.l.i.G.ſi quis tutoꝛ.ſjʒ . M Sead ſpeciale eſtt
in alijs muneribus ane llibeno. vt non ex⸗
uia a datione appellaut ⸗ . ss een e n
r beap,lbi qui A. detenp. rreli et. & Becur ili . S eur liee thtor nertt aee onto-pt FettSDecc.
d ¶ Intra quinquaginta dies:ita tamen ꝙ infra.iiij.menſes contineant q nrictm weſponle Afirpt. Decpenral. ms
iſti quinquaginta dies:licet cognouerit ſe foꝛte datum circa finẽ.iiij. maen r ¶ Sue curatorem. ſe neurar pot eſſe. Ede zaeüpa
ſium. vt. ff. e. quiquagita.ar.eius qð eſt.ff. ad. l. iut. de adul. l. mariti. F. riden aurez ns ponitur hic tutoꝛẽ:quia a i a vro eſtpi
3z nenertarirn gi „„ 4 Ehcntoreinnkeope onitur. nam ⁊ ſi vdlet nõ admitteret.
gnitionis: ſicut in quinquaginta et boc ;ᷓum ad curſum cauſe:ſed ini,/ s (Ercuſare imp gnen geg ranto, dus, der akectuz
bec cauſa durare poſt quiquaginta dies. ſic intelligit᷑ pᷣ dicta.l.quĩqua ongntnanſne n din veig: fürtundepelch.
ginta. Et qd ibi dicit in fa die nominatõis intra ſubaudi.⁊ cognitoss poſtq; ee oen f inaruus, Hõ d ma. perto⸗
s vero regulanre tneulo duri: ue r A- peiudi ppeidäam yv. Ronpoger Doſtea, Hemanus. pr-Cοmtadic. ma-perto
e¶¶ Lognouerũt. ſed nũqd in dubio pꝛeſumet euz ſare vel ignorare ſan- tum ti. Item bic manitus qui po Sõ Cramplil⸗
Rñ. videt᷑ ꝙ ſemꝑ repeſenartie iePenignosſengn Eene tar⸗ H foꝛte alium debʒ petere ſub i. vt. C. e. amp
uãdo ad eum notitia venire potuit:niſi pꝛobet ſeignoꝛaſſe.vt.C.d 53õse Reſns Ha E,
ekbeſl mutor Gec tamen ontradico. vtpicſumeatur ſenp eum igno t mmiſeent Eſiulinsſede nredla gni Zenſatioeni, 4
raſſe: niſi pꝛobet᷑ eius ſciẽtia.vt.ff.de admi.m.bic autẽ.et. . qui mili. ß bet Sinmiſautenonno et eexcu agre. vt. C. e B 9 Ai.
poſi.ſuper ſeruis.li.xij.⁊.ff.de pꝛoba.venꝰ. Hecob.pꝛeð:l.ſi tutoꝛ.quia ¶ Gi quis falſis.vbi veritaſ õ uz ni rere
ibihublice erat noti. vñ neciſtetutoꝛ potuit ignoꝛare.vt.ff. iuns erfa. ugd eſt q; imutatio veritatis. vt ĩ au. de fi inſtr RKerfal alle.
f (S e badotnus arnlanomer m dinm'credtgendo enin nins.r.Aiſicrful in ⸗ Geu n. Quud eñ ſie imiuſta erculanoͤlx
ciptis ꝑ libellũ.vt. ff. e.ſcre opoꝛtet. nõ tamẽ ſolus libellꝰ bic ſufficit ni cet non falſa vel gratioſa. Reſpõderi põt. adbucidem vtnon te
ſi et pꝛobet excuſationẽ que ibi continetur.vt.ff.e.l.excuſari. neat in minoꝛis pꝛeiudiaũ.vt.¶. ſi ex fal.alle.l.i.quid ſiꝑ igno
Datifiuenint. ſiue gteſtatroꝛe ſine lene line a indie. , ti.i. F. lii,. anciaz. Rñ idé. vt. C. ſi exfal. alle. l. vlti. lz alias ſnia groſa te⸗
5¶Dati fuerint. ſiue ateſtatoꝛe. ſiuea lege.ſiue a iudice..ti.i. S.ij. ranciaz. Rñiĩ ſiex .l;
b¶ Zapidem.i.miliarium.lapidibꝰ enĩ ſignabãt miliaria. neat. vt. ff. ad tre.ſeruo inuito.S. cum pꝛetoꝛ.
Bigine med vnagnach die pigiſt milianis con niteheigtent m tirpennient rius criminis aecuſatio.ſ.ð
ſi quis cautionibus.l.i.acc. . . t ſupecn.ideſ ninis aecuſatio. ſ.
le (Pienzto dani termin? infra quẽ ſe excuſent. Ael dic excuſare ſe de ſuſpecto.vel ſimplicus crimen ſuſpecti.i.ſuſpitionis.
4K4. –N— —ð *

Pꝛimus .

accuſatoꝛe vt dictũ eſt. S. DSed que erit hic pena talionis cũẽ aa pulica.i.cuilʒ de populo cõpotens.vt. . de publi iudi.5. i.
cuſatoꝛ non ſit tutoꝛ vt remoueatur. Rñ.infamia. vt.ſ. e. F. ſuſ, l ¶EPꝛocedunt. etiam publice. ⁊ fa. ad hoc. C. e pietatis. 5. fi. ct. ffel. fi.
pectus. Itẽ qꝛ qq; erat puniendꝰ vltra remotionem. vt. ]. e. YA. 2. f. el. i.S.conſequens. .f de pcura. l. feminis. Gʒ Zeff de reg. iur. l ij
ſed ſi quis pꝛeſens cũ ſuis cõcoꝛ.So.hoc ẽ ſpeciale. Itẽ in eo qð dicit matrẽ admitti eſt cõ⸗

Deſuſpec.tu.

a (Rome. ſic in autẽ. de defen. aui. F. nõ babente colla. iij.

ra.ff. dein litẽ iur. videamꝰ.s.ſʒ nec.ſj certe ſi iuraret in litẽ pꝛo filioplꝰ

b etoꝛi. et illi matri cõmittit᷑:qꝛ quaſi eſſʒ
cuia ptoꝛe manda iudex: qᷓ ſi filij nomĩe accu
ta eſt iuriſdictõ. vt f „ ſaret:cum magis ſit iudiciſ
ff. e. l. i. . ij. Bʒ di coꝛes ſuſpectos rome pꝛeto⸗ utputa mater nutrix quoqʒ et arburio vtrum ſit ſuſpectuſ
bn 1uügicandus vel non. ſed ñ

cunt quidam quã
tum ad cognitõnẽ
non quantũ ad re

niet in puincijs pꝛeſidibus

arum ⁊? legato pꝛoconſulis.

auia poſſunt poteſtet ſoꝛor.
Seld et ſiqua alia mulier fue

ſic ſacramentũ ẽ in arbitrio
iudiciſ maxime iure nouo ſe

motionem. ⁊ dicũt (.W . Leffft int rit cuii in cunduʒ ꝙ nõ refrenatur ſe *
tantũ eſſe ſpeciale ſ. ſtendimus boſſunt rit cunns P 2etoꝛ perpenſam cundum quoſdam poſtq;ᷓ ẽ
in legato a pꝛocon de uſpecto cogno cere: nuc G pietatem intellexenit non ſe E⸗ Pſtitus. vt in aut de iudi. .
ſuer vrißle poſi· uideamuſ ꝗ ſuſpecti fieripoſ xus uerecundiam egredien- Wanar wdleare vetlnanns
. “ D 2 . „1 „ 2£ ltea taxetur.raro ve
Igatoa pꝛcſide:ſed ſr unt. Et omnesequidem tu⸗ tis .ſed pietate pꝛoductã nõ min ſcc ao ſurall.
cognoſceretantuz toꝛes poſſunt fieri ſuſpecti:ſi continereꝰ iniuniam pupillo⸗ m (Papenſam imagnaz
porck. ne ſint teſtamentarij ſiue non rumadmittit eam ad accuſa⸗ n grecſetis ̈ ſec lal
„ „eg . 2 .. 4 pburnia. vt. ff. de poſtu. l. i.
ſiue altenius generistutoꝛes tionem. (Impuberes nõ ſerum.
e¶ Pꝛeſidibus. l5 quare ⁊ ſi legitimus fuerittu- poſſunt tutoꝛes ſuosſuſpe⸗ 9 WConhee. ſubaudipoſ⸗
boe voeabulo oon toꝛ accuſ an potent. ¶ Quid ctospoſtulare: puberes autẽ p gam feminam.
voebNασι ſi patronus: adhucidem erit curatoꝛes ſuos ex conſilione- q (Smpuberes neceſſano⸗
vefpde offl ß laiil. , SS rum.ſ.parentum. xet facit.ff.
.d (Eu legato.·. de dicendum: ' dũmodo memi⸗ ceſſarioꝛum ſuſpectos poſ- ein ſbe ian l. vidcam⸗
Ean pae out nerimus famepatroni parcẽ ſunt arguere: et ita diuusſe- adoleſcess.
oꝛdinariaʒ iunſfſi dum eſſe lic ut ſuſpectusrfe⸗ uerus et antonius re ſcripſe- uPectus Koſ. no
gnetewm:. motus fuerit.¶ Conſequẽs runt. ¶ Suſpectos autem 8 zrſtdeſ hona. —
ad turpil l.xS. ſu eſt ut uideamus qui poſſunt eſtqui nonex fide tutelaʒ get nnraruit enu
en⸗ s etos ſuſpectos poſtulare. Et ſci- rit licet ſoluendo ſit:ut iulia⸗ ali rchinlenr c unf
a. Sed dicunt . . ſit vt. ff. e.l.iij.F. ſi auteʒ.et dic
dam nomen pꝛeſi⸗ encdum eſt quali publicam eſ mn 85 quoq;r eſcrip ſit. (Sed remoueri:ſed non accuſari
dis bigencralee ſe hanc actionem:hoc eſtom anteqʒ incipiat tutelam gere vxr fr. e.l. be in ftquebuie .
vt. j. ð le. vt ſic om P .quini ſſ . contra.vel ibi non poſſunt
nem delegatuz cõ nibr⸗ Patcrc' huhuinge mu re tutoꝛ poſſe 1 quaſiſ uſp 5„ accuſari ſuſpecti ex verbis
pꝛehendat. vt. f. lleres admittũtur exrelcipto ctum remouen idem iulian le.xij. ta. ſed ex ſententia ſic
ril.lſec ve⸗ diuoꝛum ſeueri et antonini ſʒ ſcripſit:⁊ ſcᷣm eũ cõſtitutu, rbiedlctat: va die g an
„ , 7 . u -— ex
moouo pcaaa be ſole que pietatisneceſſitu eſt. ¶ Suſpectus autẽremo aeher ſiſpeans ur 2
vnũ ẽ vt debocai dine ducte ad hoc pꝛocedũt. tus ſiquidem remotus ob do ..ij. pꝛo culpa non. et qð
mine poſſit cono M dicitur in dicta. l. he. hoc ve
ſcere et diffinire. vt rum eſt quando ob ignaui
hic. . fl.e.l.i. ..rTxx am fecerũt.i.adminiſtraue⸗
§. cui autẽ. et. ff. de off. ei? cui man. ẽ iuriſdic.l.cognitio. I7tem · rũt.poſtqᷓ; vero cepit gerere et pꝛopter dolum ⁊ ppter culpam poteſt ac
aliud vt de omni crimine cognoſcat:licet nõ ꝓnunciet.vt.ff. de cuſari ſulpectus.vt.ſ.ꝓxi.. J .
of. ꝓcon. ſolent. reſtat ergo vt per aliũ delegatũ hoc fieri nõ poſf v ¶ Guſpectꝰ.ob dolum expꝛeſſum in ſententia puta ſic.remoueo te quia
ſit: niſi per iſtum et pꝛetoꝛis.vt.S. ꝓxi.dixi. in dolo tali fuiſti.
e¶Aſtendimus. vt. S. ꝓxi. .ff. de ſuſpec. tu. l.. S. oſtendimus. x a moſnd exeept patrono.vt.S.e.S. oſtendimus.in fi. . et.ff. e.l. i. K.
f Cutoꝛes.i.omnis genenis tutoꝛes ſiue ſnit teſtamentarij.ſiue oſtendimꝰ. Sed quid ſi remouet᷑ ſimpłr nõ expꝛeſſo dolo vel culpa. Vi .
datiui. ſiue legitimi.nõ autẽ oẽs.i.boni ⁊ mali.qꝛ boni etiaʒ ſi detur ꝙ ſemꝑ remaneat integre fame.vt. ff.e.l. ij. in fi. et. l. he. S. quid er
pauꝑes ſint:non remouentur.vt.j.e.S.vlt.ponit ergo gña ſin go.põt tamen diſtingui vtrũ accuſatꝰfuerit ob dolũ an ob culpã aut ob .2 *

vtrũq;.in pꝛimo fit famoſus.in ſcõo nõ eque.in tertio ĩtdlligi᷑ ſenꝑ ob
culpã:niſi in cõtrariũ ꝓbetur.pene eĩ non ſunt augende ſʒ demoliende.
vt. ff. de penis.l.pe.⁊.ff.de excep.rei iudi.l.ſi ex teſt.⁊.ff. deli.et poſtu.l.

guloꝝ tutoꝝ: T non ſingula ſub generibꝰ poſita ſeu ſingula ge
neꝝ.ſic ⁊ al.S.qui.mo.tu.fi.S.ſʒ ⁊ capi.⁊.j.ð fideiuſ.in pᷣn.⁊.ff
depecul.qᷓ; tuberonis.ꝭ.peculiux.et.ff. de iuſti. ⁊ iur.l. i. F. ius
naturale. Sʒ nũqͥd eadẽ ſeruãtur iñ quolʒ alio curatoꝛe puta cum quidam. et. f. el. iiij.i. ij. et. iij. rñ.
ſunoſi vel ꝓdigi.Rñ.ſic. vt. f. e.l.i. 5. nõ tatu. et. . ſed er quisv p ¶ Pb culpam. ſ. leuem vel leuiſſimã. ſecus ſi ꝓpter latam. qꝛ tũc videt᷑
Alrerius. puta datiui. infamis.vt.ff.e.l.impuberibus.S.ſi fraus.et eſt ratõ.quia dolo cõꝑatur
Dicenduz. ſ. vt poſſit accuſari er remoueri. Sed certe imo vi vrt ff. ſi meſſoꝛ. falſo mo. dixerit. l.i. . bec actio. et. ff. de de pꝛecar.l.iiij. F.
det debere curatoꝛ adiungi tã prono qᷓ; cuilibʒ legitimo nõ aũt eam quoq;.ff.depoſiti.l.quod nerua.niſi in duobus caſibus.pꝛimus in
remoueri.vt.ff.e..l.ſi tutoꝛ que ẽ huic cotra.Rñ.illð eſt conſiliuʒ criminibus publicis.vt.ff.ad.l.coꝛ.de ſicca.l.in lege. Scos in ſacramẽ
non pꝛeceptum. ſicet al. C. de nup.l. vidue. ti delatione in litẽ. vt.ff. de in litẽ iur.l in actionibus.S.ſed iudex in fi.hiſ
Harcendũ. ſʒ qualiter parcet᷑ ci cõdẽnatus ob dolum ſtatis enim caſibus lata culpa dolo non cõpatur. vel dic ſcm azo. et delata e
ſit infamis. vt. .e. 5. ſuſpectus aũt. rñ. qꝛ cauſa non expꝛimitur tiam intelligi. vt ſicut in perditione ꝑſone dolo non cõꝑatur vt dictũ eſt
in ſe ententia. vt. ff. e. he. in pꝛin. i. r. ſic in perditione fame non fiat infamis.nec obſtat dicta.l.ff.e.impuberi
le ( Conſequẽs. publicã.ideo dicit quaſi.qꝛ nõ cuilʒ indiſticte bus.qꝛ de dolo intelligitur. vt. ſ. ſtatiʒ dicã in glo.j. et non ſimilrin fi.
de ea accuſare permint yt ſtati ꝓbat᷑. publica aũt ðꝛ qua ſipe a ¶ Hon eque.i.nõ ſumiliter ſit famoſus danatus ob culpam leueʒ ſicrt·
.

ale qui remoueturob dolũ. fit tamen infamis de facto. ſic et alias quis
fit famoſus de facto ſolo.vt in conditionibus et turpi cauſa deſcẽdẽnbꝰ
vt. ff de act. et obli. l. ceſſat. Itẽ interdictis er famoſa ſinuli cã veniẽtbꝰ
vt. ff. de vi et vi ar. l.neq; vnde vi. Ded videtur ꝙ etiã ex culpa leui qs
ſit infamis. vt. ff. de bis qui no. infa.l.liberoꝛum.S.notatur.que eſt buic

contra. in eo qð dicit ibi ig
norãtiã iur.nõ excuſare ab
infamia. Sed certe põt dici
ꝙ iuris ignoꝛantia ſit lata
culpa.qꝙ ſic ꝓbo.quia om⸗
nes debent ſcire iura.excep
tis paucis.ſcilicet mulieri⸗
bus minoꝛibus et militibꝰ
vt. ff. de iuriſ et facti igno.
l. regula.⁊.C. de le.et con.
l. leges. et. C. deiur.et fact.
igno.l.conſtitutõnes.ergo
ſi qͥs ignoꝛat ẽ in cłpa la:a
cuʒ culpa lata ſit id ignoꝛa
requod omnes ſciunt.vt.ff
de ver. ſig.l.late culpe.non
eſt ergo miruʒ ſi eſt infamis
vt. ff. eo. impuberibuſ. .. fi.
vel venus ſecundum Azʒ.
lata culpa non infamat ꝑ
ſententiaʒ damnatũ.ſed ip
ſo facto ſic.ſi eſt tale factuʒ
vt in dicta.l. liberoꝛum.F.
notatur.et ſic ſunt tres caſꝰ
vbi lata culpa non compa

non eque. ¶ Si quis autẽ
ſuſpectuspoſtulatur quoad
cognitio eius finiatur: inter⸗
dicitur ei adminiſtratio ut pa
pinianouiſum eſt.ſedꝰ ſi ſu⸗
ſpecti cognitio ſuſcepta fue/
rit:poſteaq; tutoꝛuel curatoꝛ

cti cognitio.¶ Oi quis tutoꝛ
copiam ſuinõ faciat ut alimẽ
ta pupillodecernãtur caue⸗
tur in epiſtola diuoꝛũ ſeueri⁊
antonini ut in poſſeſſionẽ bo
noꝛũ eius pupillus mittat᷑ et
ratur dolo. vnus bic. duom ꝗ moꝛa detenioꝛa futura ſunt
glo. ſuperioꝛi. ſalicet euem datocuratoꝛe diſtrahi iuben⸗
Sia ren er I', Lur. er go lit ſuſpectus remo-
Si quis autem interdi⸗ .
tanv: doner peclams aa leri potentt qui non pſtat ali-
cuſatur ꝙ non obeat alni mMẽta. Sed ſi quispñsnegat
. nrargeeleſaſaen hon. ꝓpter inoꝑiã alimenta poſſe .
a. aao.α ⁄„b„ decemi ſi hoc ꝑ mẽdacium
l. fi.et. ff. e impub de 1 e
e.l. euz quem vt ſuſpec.⁊. f dicat remittẽduùm eũeſſe ad
dol oare.d. ·Pſfectũ urbispuniendum pla
d ¶ Sed ſi ſuſcepta. ideſtin cuit: ſicut ille remittitur qui
Wecerert gccnſafone Data Pecunia miniſterium tu
Arelat cuſanone teleacquiſierit uelredemerit
f¶ Exiinguit. qꝛ nõ niſi ab
ea remoueatur intenditur.
ſʒ ex quo moꝛtuus eſt vere
remotus eſt. et qð hic dicik
ſi tutela moꝛte tutoꝛis finiat᷑:idẽeſt ſi quocũq; alio modo finita tutela ſit
vt. ff. cel. pe. S. pe. .
g Biauis iutoꝛ vtin poſſeſſionan. ⁊ mulcta indici poterit.vt.ff. de
arbł.l. non diſtinguemus. §. ſi arbiter. et fa. ff. et impubenbus. 5§. fi.
ecernantur. per iudicem.
ius. alias eſt tutoꝛis in tertu. aliaſ nò ẽ ſed tñ ſubaudit᷑.vt.ff.e.l.ĩpu

beibus.ſʒ alij dicũt eius.ſ.pupilli.vt ita admin iſtratio turoꝛi auferat᷑

2△⏑ b
i

lꝛ ¶ Mittat᷑.ca cuſtodie.nõ vt ex eis alat᷑:ſed vt cautũ ſit pupillo ſi male

gelſit tutoꝛ.ſed de ſuo.vt.ff.vbi pu.edu.l.fi.in fi.
¶ Bi quis pꝛeſens.ſ.tutoꝛ.
m ¶ VDecerm.puta ſi negat alimenta poſſe decerni.i.dari.et quod ſequit᷑
ſcolper mendadum rcſit dereſponſione.
C endatiũ.Quid ſinõ dicat per mendatiũ.iĩmo verũ dicat:nunqͥd
de ſuo alere tenetur. Ri.non. vt.ff.vbi pu.edu.l.iij.S.fi. .
o ¶ Remittendum.ſʒ non remouendũ.vt. ff. e.l.tutoꝛ. S. tutoꝛ.
p ¶ Placuit.bocideo quia maioꝛ pena imponet᷑ qᷓ; remotio.vt.ff. de off.
pꝛẽ. vꝛ. l.i. F. item ſolent.
q ¶ Remittitur.ſ.puniẽdũ extraoꝛdinẽ.vt.ff. de tuteł.l.in eos.et nota hic
ar.cotra eos doctoꝛes qui pecunia data ſibi acquirũt ſcholareſ.vt.ff. de
offi pꝛe.yꝛ.l.i..itẽ ſolent.⁊ in aut.vt ea que dicunt inſinuata. F. l. col. y.

r (Remittunt ob boc etiã ut magiſtratus accuſari poͤt. vt. C. ð
liberti. et eoꝛũ libe.liberti.et fa. C. e.l.i.⁊.ij.al.ff.e.l.libertus.
S¶ Mouiſſime.i.in vltima pante huius ti.ſic.ff.ðᷣ inſti.l.nouiſſi

me. nã et ibiĩ vltia parte tractatꝰſui vulpianꝰponit nouiſſime
t Eraſſandi.i.animãdi ad delinquẽdũ.ſic.ff. de peñ.l.capita
liũ.F. craſſatoꝛes.

inde craſſoꝛ ris.i.

lum famoſuseſt ſi ob culpi

deceſſerit:extinguiturſſuſpe

¶ Libenus quoq; ſi fraudu

lenter tutelaʒ filioꝝ uel nepo
tũ proni geſſiſſe ꝓbet᷑:ad pꝛe

. EN E1 quia ſatiſdatio.et
fectum urbis remittirur puni ſa Lar ad lno
Wi „ talem ſi emi libruʒ
endus. Mai ime autem antecß ſoluaz ß
ſciẽduʒ eſt:eos qui fraudulẽ⸗ Qium comperiaʒ a
tertutelã ulł curã adminiſträt lienn wicolun
etiã ſi ſatis offerãt remouen· Paium qꝛ erpedit

dos eſſe a tutela.qꝛ ſatiſdatõ
tutoꝛis pꝛopoſitum maliuolũ

non mutat: ſed diutiꝰ craſſan euiciõis vel vien
fliarif o ſ recipere.quibꝰ cõ⸗
di in e famnlian facultatez bß enar koe coͤpen⸗
ſtat· ¶ Suſpectum enim eũ ¶ſatil. i. alias. ij.
putamusqui moꝛibus talis ẽ Pꝛeterea. ler dicit
wv non debz quis

ut ſuſpectusſit. ¶ Enimue

ro tutoꝛ ul curatoꝛ qᷓ;ʒuis pauu

nitoꝛ ad malum.

vy ¶ Pꝛeſtat. factt
Paeſtag Het

potiꝰ non ſoluere
quam cautionem
de reddẽdo in cãʒ

ſe committere fra .

gilitati cautionis

perſit: fidelis tamẽ ⁊ diliges en ere cog d
remouendus nonẽquaſi ſu⸗ gui ca. int. rel· fi.

ſpectus.

Incipit liber ſecundus

⁊. L.vt vnicuiqʒ

liceat. l. ij. alias. i.
x ¶ Suſpectum. na

tutoꝛem ſuſpectuʒ

—

,. nõ facultates pue
r renim vunſionc ſd audulanta -
callida cõuerſatio
e . in rebus pupilla
Np erioꝛe libꝛo ndbuſcõmendat.i.
de iur perſonaꝝ pꝛobat.hereſ vero
D expoſuimꝰ: mo ſolis õ
a / paruis ſuſpectus
—..— do uideamuſ de hꝛabetur creditoꝛi⸗
rebus queuel in noſtro patri bus. vt hic et. ff.
d . pꝛiuił. cre.l. ſi cre⸗
monio uel extra patrimonid ditoꝛes.
(Krenouend'f

eſt. immo videtur qᷓ ſic.vt. C. detu. et eu. quiſa.nõ de.l.ij. que

eſt huic cõtra. So.ibi non repellitur pꝛopter paupertatem. ſed
quia non ſatiſdabat.hic autex ſatiſdedit. poſſet tamen iſteſe ex

cuſare qð dic vtdixi.5S.ii.i.G.ſʒ ⁊ pꝛopter paupertatẽ.Eſt tamẽ

buiccuratoꝛ adiungendus.vt.S.decur.

etatis.et.C.de pi.tu.l.i.
Rubꝛica 3

ererũ diuiſione. Ex qu

o dictũ eſt deperſoniſ

ſequitur derebus ut pꝛomiſit. S. deiure na. gen.⁊ ci. .fi. de qui
bus dicit vſq; ad ti.deob. Et in hoc med o dicitur qualiter ac

quirunt᷑ res iure naturali.vt.S.ſin guloꝛũ.v
e qualiter iure ciuili.vt abinde in antea.

ſq; ad.ti. de vſuca.
tem qualiter iure

ingulari vſq; ad ti. ð teſtamentis. Itẽ qualiter per vniuerſita
tem.vt ex teſtamento vel inteſtato:vel ſimili modo.yt a ti.de te

ſta.vſq; ad ti.de obligationibus.acc.

per.vſq; ad hunc.

Vperioꝛe libꝛo deiure perſonamʒ. ab illo ti. deiu.

Modo.ſicut pꝛomiſimus.S.de iurena.S.ſfi.
nio. ſcilicet aptitudine.a pte enim ſunt eſſe in patri

—

patrimõio: alie ex
H que videtur in
ufficiens. nam a⸗ , K,. d. I e,
lie ſunt nec ĩ patri⸗ Nm habentur. Quedã en
msiorali⸗ gnent naturali iure coĩa ſũt omniũ
eruitutes.vt. ff. 5 . .
vſuffuc.lel..on, Qqued publica: quedam uni
s. gload uerſitatis quedam nulli ple
cit hic pueriſ loqui . ſf.
mrſinpliaernag Tac; ſinguloꝛuʒ que ex uanijs
quedam pꝛo docẽ ul ng⸗
dis puens dieun / ex ſubiectis apparebit/Et
dicaentur vrif quidẽ naturali iure coĩa ſunt
Konmm aWus omniũ hec.aer.aqua pꝛoflu⸗
tionuʒ in fi. Pn r
eſt veriſimile p ens .et mareet perhoc lito
pter pueros male ra maris ( Memoigitur adli
ul vndens tusmaris accedere pꝛohibe⸗
bic decoꝛpoꝛalib? turduʒ tamẽa uillis ⁊ monu⸗
rebus tantum log mẽtis et edificijs ſe abſtine-⸗
quod eſt falſum. . juriſ. „„t
Að colligitur er cõ At.quia non ſunt ur gentiun
nnuanone buius ſſicut et mare. (Flumina'au
ead quanuoꝛ ſe tem omnia et poꝛtus publica
quentes. Hos di⸗ na et po
en ſeruitutes elſ⸗
ein bonis: cuʒ ea xy 2 n oe
rum nomineaga⸗ om nibus commune ein boꝛ
mus et excipiamuſ Lu fluminibuſ. E Eſt autez
vr.f. deacquir. r. litus maris quatenus hiber-
do. rem. ⁊.l.ſtatu⸗ .
as. ꝙ autem in d.

Secundus

monio.vt res ꝓ derelicto babita.

vt ſunt res ſacre vł religioſe.vt.j.e.S.nullꝰ. Interdum tñ dicte
reſ ſũt ĩ pr̃imio.vt ſi ab boſtibꝰcapte ſint.vt.ff. ð reli.l.cũ loca
d Habentur. talis diuiſio hic ſumitur. rerum enim alie ſunt in

l. dicitur eas non B
eſſe in bonis vel extra:dicit ideo quia per ſe non cenſentur: ptẽ?

poſſeſſio tigni in domo poſiti quia non intelligit tignũ dum du
rat domus per ſe.vt.ff. de vſuca. eum qui.
Quedam. hic fit alia diuiſio.
¶ Eomunia ſunt. non tamen agitur cõi di. ſcõm Pla.

g ¶ Omnium. ſ. vſu non pꝛopꝛietate. vt dicitur..e. F. ⁊ quides.

8

conſequẽs.⁊.jſ.e.S.flumina.alias dici᷑ publicũ qð eſt huiꝰ po
puli vel illius tm̃.vt campus martiꝰ.vt.¶. de ſac.ſan.ec.l.fi. et
bic dicitur magis vniuerſitatiis .
i ¶ AUmiuerſitatis.j.e.S. vniuerſitatis.
nllius.vt.j.e.S.nullius.

Et quidẽ naturali iure.i iuregen. qð naturali ratõe indu⸗
3.vt.ff. deiuſti. 7 iur. omnes. F. q vero. dequo hic loquitur
vt.ſ. e. S. ſinguloꝝ.⁊ in fi.huiꝰ.S.nã iurenaturali pmeuo etiam

alia eſſent cõia. nõ tñ agit cõi di. ſem pla.niſi poſtqᷓ; facta fue
rint occupantiũ. Et ꝙ dicit oĩm. ſ. vſu nõ ꝓpꝛietate. vt pꝛedixi

ꝛofluens.i.de celo cadens. o

p ¶ Et mare.ſi iniur. I. iniuriarũ. 5. ſi quis ꝓhibeat.
q Et per hoc.i.pꝑ cõſequẽs.cuʒ ſit acceſſio mariſ.ar.j.e.S.ſi tñ
Sed cõtra.ff. ne quid in lo.pu.litoꝛa. vbi dicilitoꝛa eẽ ppli.
romani. Sʒ illõ ẽ verũ quo ad iuriſdictõeʒ:veretñ ſũt cõia.vt
bic. ſic. C. de quadri.p.l.bñ la ʒenõe.ſecus in nppa flumis que
nõ ẽ pbᷣlica:lʒ flumẽ ſit pubicũ.vt.j.e.S.ripaꝝ. ibi. ſʒ ꝓpꝛietaſ
⁊p̃t eẽ r.qꝛ inũdatõ flumis raro vẽit:⁊ ideo eẽ põt vtilitas in
ꝓppetatenipe.at mare aſſidue inũdat᷑ vñ ꝑ puula momẽta eẽt

vtilitas.nõ ergo ꝓpꝛietas quenit. vt.C. debo. que li.l. fi. F. fi.

c (Lil extra.ſ.aptitudine.qꝛ nõ ſunt apte vt ſint ĩ patrimonio

men nauigare. Sed pꝛopꝛie

ſa arboꝛes quoqʒ in eiſdem

ſunt. ¶ Ideoqʒiuspiſcandi liberum eſt caſam inibi pone

uedaʒ publica.i.quaſi populica.ſ.oĩm ppłoꝝ. vt. . ti.i.

Auc er nariis queſunt ſingulon necc ad ſupioꝛa referf
Er ſubiectis..e. S. ſin gulorum. vſq; ad finem. i.

r· ¶ Ulllis.ᷣ ab alio ibi poſitis. bʒ duas ſignificationes. ð eĩ caſa vel inſu
la quedã in qua nõ habitatur. Ted vel recia ponunt᷑:v el ꝓpter aquã ibi
confugit:vł fructus reponunt᷑.vt hic.⁊.ff. de vſufruc. arboꝛibus inpn.
ſi vero ibi habitaret᷑:eſſet pꝛediũ vrbanũ.t.j.de ſerui.ruſ.ꝛedi. Iteʒ di

citur villa:congregatio bominum. s
ſ (E monumentis. Md
ſitmonumentum.habet.ff.
de religioſis.l.ij.F. monu⸗
mentum. acccd.
8 (Eaificijs. ſ. alſi.
t ¶ Auregentiuz. i. cõia ð iu
Wre ns dn
mo eoꝛum qui ibi edificaue
runt.vt.ff.e.l.intantum.
vy ¶ Sicut mare. hic conti

nus fluctus maximus excur
rit. Rippanum quoqʒ uſus
publicus et poꝛtus iuniſgen⸗
tium eſt ſicut ipſius fluminis
¶ Itaqʒ naues ad eas ripas

umina. autem oĩã.ſ.P
ua. vt padus et rhenum
quedam eniʒ ſunt pꝛiuata:
vt foſſata in agris poſita:q̃
quandoq; currunt qñnqyñ
vt.ff. de flu. ⁊ ne quid in flu
mi.l.i.⁊.ij.⁊.ff.e.nemo.in
fi.acc.
y¶ Dmnibus. nec qui fuit
pꝛimo longo tempoꝛepiſca
tus alium ſuperuenientem
repellere poteſt.vt.ff. ð vſu
ca.l.fi.niſi foꝛte.xxx.an.vt.
ff. ð diuer. et tẽpo. pꝛeſcnip.
ſi quiſq;.vłſcòm Jo. intel
ligo hanc legẽ ſi quiſq: qñ
erat in poſſeſſione piſcandi

natis religare: onus aliquod 5
in his reponere cuilibet libe⸗
rum eſt:ſicut per ipſum flu⸗

cauſiſ cuiqʒ acquirũtur.ſi tapplicare funes arboribꝰ ibi clknaueme 7c.

tas earum illoꝛumeſt:quoꝛũ
pꝛedijs adherẽt qua decau⸗

nate eoꝛundem ſunt.¶Lito
rum quoqʒ uſus publicus
iuriſgentium eſt ſicutet ipſi
us maris: ⁊ ob id quibuſlibʒ

re in qua ſe recipiant: ſicutꝰ

retia ſiccare:et ex mari dedu- 6e.ideſt in cõmuni om

nidus pʒ non auteʒ eſt com

cere.pꝛopꝛietates autem eo⸗ muneimmo publicum.
„ à ((Eſt autem litus. vt. ff. 8
benus ine biema
lis.q.d.quantũcũq; mare aliquo tempoꝛe plu

tenditur in hieme vel
eſtatetantum eſt litus eius. aca. ”MMVM
c ¶ Excurit.hic continua qð eſt.j.e.S. litoꝛꝝ.
d (Riparum.i.fluminnis.
entiũ.i.deiure gentiũ vel.i.omnibus gentibus publice patent.
f¶ Earum. i. riparum. ¶ Illoꝛum.i.hominum quoꝛum.⁊c.
hb ¶ Adherent. Sed quid ſi via publica eſt in medio inter flumen et agrũ
ſñ.idem qð bic.vt.ff. de acquir.re.do.l.martius.

2

i In eiſdem. ſ. ribis.
le⸗ Bosurnclend⸗ —
videtur dominus pꝛeferendꝰ.vt.S.ð his qͥ ſũt ſui vł alie.iur.in fi.ibi nec
cuiqᷓ;.⁊c.⁊.C.de iudeiſ.nemo.et.ff.ſo.ma.ẽt.S.lʒ. Sʒ cõtra credo.vt.ff.
de vſu ⁊ ha.l.fi.⁊ de vſufſu.ſi cuius.. Item nerua eſt.acc.
I¶ Litoꝛum.ſ. maris.vt ſequiunur.
m ¶GPublicus.S.e.S.et quidẽ ibi.⁊ ꝑ hoc ⁊c.cõtra. So.dixit Plato oĩa
cõmunia eſſepublica.ᷣet ecõtra.ſ.ratiõe quoꝛũdaʒ vſuũ.vt ecce tam ma
re qᷓ; flumina et litoꝛa ⁊ nipein vſu oim animantiũ ſüũt et in bibẽdo:⁊ vᷣab
luendo ⁊ cõmoꝛãdo ⁊ ſimilia que exigit natura.ſʒ ius piſcãdi qð in his
eſt ſolũ cõpetit hominibus:⁊ recia ſiccandi:⁊ quedam ſimilia. Poꝛtꝰtñ
dixit eſſe publicos:nõ cões. Sʒ Jo. dicit nulla cõia eſſe ꝑublica vel cõ⸗
ta.ea.n.demum ſũt cõia.quecũ ſunt:in vſu oim aiantiũ occupantibus
cõceduntur.vt lapilli ⁊ gẽme et lioꝛa maris.vt.j.e.S.item lapilli.⁊.ff. e.
