ta ꝙ; matrimonium quo ad oꝛiginem &t de iurenaturali.ſ.deo ter dic pꝛoponemus.j.e.ti.O.penul.vbi dicit alterum vanabile vt auile.

vt bic dicitur. Ve iuregẽ. etiam dici poteſt. qꝛ ab eo receptũ eſt. alterum non vt gentium. et ſᷣim hoc non refert ad ꝓximuʒ diaũ:ſed ad id
De iure ciuili etiam dici poteſt. quia foꝛmam ei adiunxit et ſolẽ/ qð dixit.s.nam ⁊c.et etiam.qð vᷣo ⁊c.
nitatem. vt patet.j.de nup.p totum titulum.cum dicit a quibuñ d ꝛppon emus.ſed vbi.rñi.foꝛte.j.de re.di..ſinguloꝛum.ät refert᷑nõ
nuptijs ſit abſtinendum. er.ff. de ritu nupti.per totum. vnde de ad ꝓximum dictũ ſed aded qð diqaum eſt. nam qð quiſq; ⁊c.⁊ ibi.qðvo
bet dici de iure ciuili.vt. ff. de iuſti. et iure.l.ius ciule. e (Degd ius quidem ⁊c. dixunꝰ aũt pplos cõmune et ꝓpꝛium ius babere.
p inc liberoꝛum.nam deus operatur ad liberoꝛum pꝛocrea- ſed ius quidem ciulle.
tionem et naturalis inſtinctus. q ¶ Educano. nam bociure ſ Appellatur. id eſt nomen illius ciuitatis vbi factum eſt ius ciuile de/
ſq; naturali mouetur parens ad educatonẽ filioꝝ ſuoꝝ potiq betei impom. a uij

g (Solonis. nomina ſunt compoſitoꝛuz ſtamtoꝛum in illis

„„% KA 1„

nitatibus

ſiaut ſi appellat qͥs ius ciuile bonoñ.ſtatutũ a ↄpoſitoꝛibꝰ inuẽtuʒ et cõ

cilio confinmatum. b (Mõ errauerit. immo benedixerſt. 1

i Sic enĩ ius.quod ꝓ ſe tantũ compoſuerunt.alias eſſet generalis lex
vt. ſ. e. F. lex eſt. 1 de boc ſcllicet iure ciuili generali poteſt bic loqui.

a ¶ Ius quiritũ.pꝛo eodem
licet nomina mutet.
b ¶ Aquirino.qui fuit eoꝛuʒ
rex. dictus a quiris qð eſt
haſta. quia magna haſta ĩ
bello vtebatur. .—
c¶¶ Liuitatiſ.ſed ſimpliciter
dicitur ius cuule.
d Koſtrum. ſ. romanoꝛuʒ
per excellentiam.
e· ¶ Jus.ſ.cinile romanoꝛuʒ
ꝓpꝛium ſi eſt ꝓpꝛium. vl ge
ner eſtaſt ſmnaum vt ſit ge
nerale—
f (iraliul Igdem in apo
ſtolo.pam paulus in diui⸗/
na ſcriptura intelligit᷑. Itẽ
vbi dicitur ſapiens. intelli⸗
gitur ſalomon.
. g (Jus autẽ. autem ꝓp ſed
et repetit ð iuregent. vt ali⸗
quid adddat.
bMumano. ſed nunquid
pluira humana genera ſunt
Rñ.nõ. expone ergo.i. om⸗/

pauci erant homines. et in
diguerunt tamen aliquo cõ
muni vſu.et quãdo plures
fuerũt tunc magis ſuas cõ
ſuetudines habebant ⁊ ſta
tuta:puta vt nullus vineã
vel oꝛtũ alterius intraret.⁊
hoc ſequitur. et ꝓbatur. ff.
Oe iuſti. et iuf.l. ex hoc iure.
K ¶ Gella. ſed quomodoa
iuũr deſcẽdit bellũ cũ ſit a iu
re ꝓbibitum.vt. ff. de vſul.
l. equiſſimum. Rñ.loquitur
de eo qð a pplo romano ẽĩ
dictũ hoſtib?. vt. ff. de cap.
⁊ poſtli.re.l.hoſtes..iĩ bel
lo. Itan pulſare violentiã
qð eſt licitum. vt. ff. ð iuſti.

ſicuticum poetam dicimus:

dðpoſitum: mutuuʒ:et alij inu

noꝛum appellamus: uel ius
quirituʒ quo quiritesutunt᷑.
¶ Komani enim a romulo:
quirites a quirino appellan⸗
tur. ( Sed quotiens non ad
dimus nomen cuius ſit ciuita
tis: noſtruʒ ius ſignificamꝰ

nec addimusei nomen ſub⸗
auditur apud grecosegregi⸗
us homerus:apud nos nirgi
liust. ¶ Jus au Em gentium

omni humano⸗ generi com⸗
mune eſt. ¶ Mam uſu exigen

te:et humanisneceſſitatibus:
gentes humane iuraquedam
ſibi conſtituerunt. bella etenĩ
oꝛta ſunt:et captiuitates ſecu

te: et ſemitutes: que ſunt na
ure

eniʒ naturali omneshomineſ
ab initio liberi naſcebantur.
Et e hociuregentiũ:omẽſ
pene contractus introducti
ſunt: ut emptio et uenditio:
locatio ⁊ cõductio: ſocietas

1
+

merabiles .¶ Conſtat enim

ius noſtrũ quo utimur:auterx

et iure. l. vt vim. et. ff. de vi et vi ar.l. i. F. vim vi. cum moderamine tamen
vt. C. vnde vi.l.i.et.ff. de iuſti. iure.l. iure. Acc.

¶ Ab inino.ſed nunquid bodie.Quidam dicunt ſic.nos contra.nã ſer
uus naſcit᷑.vt.j:deiure ꝑ.S.ſerui.et dena.reſti.l.interdum.

m ¶ Pene. pene dicit ꝓpter quattuo: contractus. vt ſtipulanionem. vt.)
de act. 5§. ð cõſtituta. Itẽ litteꝛaꝝ obli.vt.j.de litteraꝝ oblig. Itẽ pꝛopt

contractum emphiteoticũ:vt.j.loc.S.adeo. Itẽ ꝓpter ſpon.lar.ſ.de do

na. ꝓpt& nup.vt in aut.vt ſpon.lar. S.i.⁊.ij.colla.x. Serbooer bic dictk

omnes cõtractus eſſe de iure gentiũ:ſed non oẽs obligationes.naʒ que
ex maleficio vel q̃i ſũt:nõ ſũt de iure gentiũ.ſʒ vel a lege.xij.tab.vł alia.l

n ¶ Innumerabiles.i.non facile ad numerandũ abiles. vt.j.derebꝰ coꝛ

poꝛalibus et incoꝛpo.inpꝛin.

o CLonſtat eni ius noſtrum.i.ciuile ro.de quo diximus.S.e.S.ſed ius.
Large vocatur ius ciuile ius quicqͥd ſcriptũ habemꝰde iure naturali.vt
diximus..e.in glo.vt ſunt ſtatuta terraꝝ.⁊c.ibi.quinto ⁊c. Itẽ quicqͥd
babemus de moꝛibus bic conpꝛehẽdit.ſ.gengralibus.vt patet ex inferi

a (Erſai

—

pto. de boc dicit vſq; ad. S. ſ. ex non ſqipto. et denon ſcripto.

ibi diat Acc. 4 (Vr.pro ſicat.

r ¶ Apud grecos. nam er gred vtebantur iureſenppto etnon ſen

pto.vt.j.e.S.et non ineleganter.

.· Lex eſt. hec diffinitio quo ad ſenten

tiã cõcoꝛdat cuʒ ea q̃ eſt

ff. dele. et ſe. con. l. i. licet quo ad verba iſſentiat. Diffinitur et
alio modo Lerx eſt ſanctio ſancta:iubens honeſta.pꝛobibẽs cõ

ſcripto aut exnon ſcriptout
apucegrecos fonai monoi
Scriptum auteʒ ius eſtlex
plebiſcita. ſenatuſconſulta
pꝛincipum placita magiſtra⸗

tuũ edicta.reſponſa pꝛuden⸗/

tium. ¶ex eſt quod popu⸗
lusromanus ſenatoꝛio magi

ſtratu interrogante ueluti cõö⸗

ſule coſtituebat.
ſcitum'eſt:quod plebs plebe
io magiſtratu interrogãte ue

luti tribunoconſtituebat.

traria: que ſumi᷑
ex lege greca.ff. de
le.et ſen.con. l.ij.
Item diffinit ter⸗
tio modo:vt ĩ alia
.lege greca colligit
in.eo i.
t· ¶ Deluti. exempli
ficatiue ponit᷑.na⸗
facta cõuocatione
populi ro. ingr̃atꝰ
ſciliq; ſenatꝰ nõ to
tus ſed qui maioꝛ
erat omnibuſ inter
rogabat populuz
ſcz cõſul:an ſic pla
ceret:et ſic ad libi⸗
tum ppli fiebat. vt

WPiebe autema populo eo lwreſenbe⸗
differt: quo ſpecies a genere pꝓptz.r ſicipfi ſena
Ham appellatione popu⸗ toꝛes videnturin⸗ ꝰ

li uniuerſi ciues ſignificantur
connumeꝛatis etiams patri⸗

cijs et ſenatoꝛibꝰ. ¶ Olebis

autem appellatione ſine pa⸗

tricijs et ſenatoꝛibus ceteri ci

ues ſignificancur. ¶ Sed et

plebiſcita lege oꝛtenſia lata

non minus ualereq leges ce

perunt. ¶ Senatuſconſultũ

eſt quod ſenatus iubet: atqq
conſtituit. ¶ NMam cum au⸗

ctuseſt populusromanus in
eum modum ut difficile ſit in

terrogare.naʒ qui
ꝑ aliuʒ facit per ſe
facere videtur. vt
f. de vi et vi. ar. li
F. deieciſſe. et. ff. ð
admini.tu.l.ita ãt
F. geſſiſſe. nã recte
oñmnia noſtra faci
muſ quibꝰa nobiſ
auctoꝛitas impar
titur.vt. C. de ve.
iu.enu.l.omnia.

Olebiſcituz. ve
luti exemplificati⸗
ue ponitur. vt. ö. S
ꝓxi.erat enim vnꝰ
nomine tribunuſqͥ
pᷣerat plebeioꝛum
ingr̃atui qui interꝰ
rogauit plebeios.

vt. ff. Z oꝛig. iur.l. ij. etmultas leges habemus de his. vt de. l. ac
quil.vt.j.ad.l.acquił.ꝭ.ceterũ.⁊.S.hoc tm̃.et ne pᷣſides accipi
ant niſi eſculenta. vt. ff. deoffi / ꝓcon.l.ſolẽt.S.fi.et. ff.deoffi. p

ſi.l. plebilcito.

y¶ Bpedes a genere. ẽ aũt genꝰ qð pᷣdicat dᷣ

frctenbisineanadind alið rõnale. alið irrõna⸗
le. ⁊ ſicſe hʒ pplłs vt ſequit᷑ ad nobiles ⁊ ignobiles.ſpẽs aũt q
p dicat᷑ de plunbꝰ differentibꝰnumero. vt hõ.alius tinꝰaliꝰſeꝰ

ſic ſe habet plebs.nam minoꝛes tm̃ cõpᷣhendit.vt ſequitur.

5 Etiam. q.d.nõ ſolum plebei appellatõe ppli ↄnumerant᷑ ſʒ⸗
etiam patritij. a 4ammicrs du erant quaſi patres pꝛinci
8 p2

pis.vt.ſ.qui.mo.iu

po. ſol. F. filius.

b ¶ Sed ⁊ plebiſcita. pidebatminꝰ valere quaſi loco ſumpto
ab quctoꝛitate.quia maioꝛ ẽ patritioꝝ et ſenatoꝝ auctoꝛitaſ.vt
C. de leg. humanũ.et.ff. de eden.l.ſi quis ex ar.S.i.ſed bocſub
latũ eſt ꝑ legem latã ab oꝛtenſio Gruchn tacbpeſs oꝛig.

iur. l. ij. . deinde cum eſſent. c ( Dꝛ

tenſia.ſcʒ cõpoſuit inter

nobiles et plebeios. etinter. eos ſic ſtatuit ꝙ valeret plebiſatũ

d (Benat

et ſena.con.l.non ambigitur.

cöſtituit. nam poterat facerelegẽ vt bic et. f leg.

ff. de oꝛig. iur. l. ij.
„ (Eaniuenan

. H .
. „ .
*
— △

Eegis. nam idẽſi alia. qꝛ difficlle erat tot bomines conue

9
§. p

ebiſcitũ. vt ſecut

onſuli.i.interro gari.nã antea ppli iterrogabat. vt. z. e. ti.
ppꝓls interrogabat pꝛiꝰ:ſic poſtea ſenato/

res qui centũ erut num?ero interrogabant a cõſule.vt.C. depe.

bere.l. fi. in pꝛin.
b. (Sed et quod
pᷣnapi placuit. cã
faciendi cõmunem
legẽ alias nõ eſſèt
lex cõis vt ſequit᷑.⁊
Q. de. ſen.l. ex ſti⸗
pulatione.naʒ ibi
dicit᷑. nõ oĩſ vox iu
dicis eſt ſententia

umum eum conuocare legis

ſanciendecauſa:equũ giſum
eſt ſenatum uice populi cõſu⸗
li¶Sedet qð pꝛincipipla-
cuit:legis habet uigoꝛem cuʒ
lege regia que de eiꝰ imperio

erſic non ois vox lata eſt populus ei etin eum

—„

ꝛincipis eſt lex.
i¶ Habet vigoꝛeʒ.
ideſt lex eſt et pꝛo le

geſernatr.
K ¶ Regia. bac lege

cautũ fuit vt pote⸗
ſtas legiſ faciende
trãſiret de populo
ad pꝛinapẽ.vt hic
et. ff. de ð oꝛig. iur.
l. ij. F. deĩde cũ eẽt
2. HF. nouiſſime. fa
cit ad hoc.ff.de cõ⸗
ſti. pꝛicipũ.l.i.vbi
ſunt eadem verba
et hanc legem regi
aʒ nõ habemꝰ. nã
facta fuit ſuper re⸗
gio.i. imꝑio tranſ

¶ Populus ei. ſ.

pꝛiapi quo ad ho/
nat⸗ in eum quo
m ¶ Imperiũ. i. trã
ferendo ð populo
ad pꝛincipem.naʒ
fuit facta ſuper re⸗
gio.i. ĩperio tranſ
ferendo.

n ¶ Lonceſſit. i. traf
tulit.ſic vt ipſe populus ammodo non habeat ſibi hoe ius. ſic

.
——

—

omne imperium ſuum et po

teſtatem conceſſit.¶ Quod ris honoꝛarij poꝛtioeſt.

cunq; igitur imperatoꝛ ꝑ epi
ſtolamconſtituit uel cogno⸗
ſcensdecreuit uel edicto pre
cepit:legẽ eſſe cõſtat.( e
ſuntꝰque conſtitutões appel/

—

lantur. Plane er hisque⸗
dam ſũt perſonales: quenec
ad exemplum trahũtur:quo
niaʒ non hoc pꝛincipes nult.
Nam qð obmeritum in⸗

dulſit alicui:uel ſi cui penam

irrogauit :uel ſi cuiſt ine exem
ploſubuenit: perſonaʒ nonꝰ

tranſgreditur. ¶ Alie autem

culdubio tenent ¶ Pre
quoq; edicta:non modicam

C. de ve.iu.enu.l.ij.S.ſed hoc. et deleg.⁊ ſen.con.l.fi.ſed alij di
cũt ꝙ ⁊ adhuc populus poteſt facere legem.et quod dicitur ſo/
lum pꝛincipem hoc poſſe:verum eſt ſolus.i.nullus alius ſolus

ſecundum Rich.

o¶ Per epiſtolam. vtſ de hisqut ſunt ſuivkalic iuris. 5. domi
noꝛum. et.ff. de conſtitu. pꝛincipũ.l.i.Acc.

p ¶ Decreuit. vt. C.e.ſi imperiallls.
q ¶ Edico. vt. C. e.l. ij. deſecundis nup.l.bac edictait.
r ¶ Eegem. generalem quam potes cognoſcere quattuoꝛ modis
vt. C. delegi. et con. l. leges. vel ſpecialem vt ſequitur.
8¶He ſunt.ſailicet que conſtituit imperatoꝛ.
t¶ Perſonales. dummodo iuns coꝛpoꝛe non ſint clauſe.alias

v ¶ Ob meritum. quia multum ſeruieſat pꝛĩcipi.et ideo aliquã;

penaʒ quam dẽbebat ille pati pꝛopter delictum qð foꝛte fecerat

ei remiſit.

xlicui. penam mereun.
¶ Irro gauit. ſalicet non merenti vel merenti:ſed maioꝛem qᷓ;
dignus. vt pena eius metus ſit multoꝛum.yt.ff. de penis

aut facta. F. finali.

3¶ Sine exenplo.i. vt alij caperent exanplum.

7 —

a ¶ Dubuenit. vt denciſ in qu

ibus multa ſunt ſpecialia.vt in

cum generales ſint omnes ꝓ
reton

aut.yt cleri.apud pꝛopios epi.et.C. de epiſ.et de. cum clericis.et.l. om̃s
qui et curie alijs. vt. C. de leg. et con.l.ij. Sed nũquid intelligitur ſine
exemplo ſubuenire ſi cui ſunpliciter reſcribat.Rñ. ſic dũmodo non ſit ibi

aliquod ſignum ex his quattuoꝛ que dicuntur. C. de leg.et con.l.ij.
b (Mon tranſgreditur.ff. ꝙ quiſq; iuris.l.i.otra.ſʒ diſtingue:au ad ſui
poſtulatõnez ſit conceſſum
quo caſu tranſgredit᷑. vt ibi
alias nõ.vt hic. vt. ff. ꝙ qᷣſ
q; iuriſ.l.iij.ſed ſic ſoluitur
aliud cõtra.C.de fruc.⁊ li.
enl.fi. vel ad vtrumq; con
tra quod ad aliud extendi⸗/
tur hoc non eſt dicere vt ali

obtinent iuris auctoꝛtatem.
¶ Moc etiam ius honoꝛariuʒ
ſolemus appellare: ꝙ qui
honoꝛes geruntideſt magi
giſtratus auctoꝛitatem huic
iuridederũt ¶ Mꝛoponebãt·
et ediles curulesedictũ ð qui
buſdã cauſis:qð edictum iu/

ſonam. nõ ẽ tamen genera⸗
le ius.nec videtur alius.ſ.
aduerſarius ꝓꝛoꝛſuſ cuʒ ſit
CcCcontingens occaſione con⸗

KReſpõſa pꝛudentum ſunt elie⸗ Raan
ſententie et opiniones eoꝛu, d Sꝛctoꝛuʒ quoqʒ edicta
quibus pemniſſum erat iu⸗ que ſcripta erant in albo p
ra cõdere (Mam antiquitus toꝛio.vt.ff.de iuriſd.om.iu
cõſtitutum erat:ut eſſent qui

e ¶ Mon modicam. ſed ma
iura publice iterpꝛetarentur:

f ¶ Dð qui.i.ideo quia.

us habeat pꝛiuilegium. vel
melius licet egrediatur per/

di.l. ſi qᷣſ id qo. ĩ pꝛimo rñ.

quibꝰa ceſare ius reſpondẽé⸗ g AWagtſiraus. ſc; iiß
didatum eſt. qui iuriſconſulti ¶toꝛes. vt. ff. deiuſti. et iur. .
ius autem pꝛetoꝛiũ.⁊.l.ſcʒ

appellabantur:quoꝛum om⸗
nium ſententie et opiniones
eam auctoꝛitatem tenebãt:ut
iudici recedere a reſpõſoeo⸗
rum non liceret:ut eſt conſti
tutum. ¶Erx non ſcniptoiaſ.
uenit qðᷣ uſus appꝛobauit.
¶ Ham diutum moꝛes con⸗
ſenſu utentium cõpꝛobati:le I¶ Raſpo
tia eſt firma et indubitata

reſponſio.ſcm Jo.
m ¶ Opiniones.opinio eſt

hb ¶ Dederunt. vt.ff. ð oꝛig.
iuris.l.ij.ꝗ. eodẽ tempoꝛe.
ꝛoponebant cauſis.
vt ðe moꝛibus et moꝛboſis
et vicioſis animalibus. vt

K ( Honoꝛarij.qualiter.rñ.
quia ediles erant ex pꝛetoꝛi
buſ.vt. j. de di. ſti. F. pꝛetoꝛi
as. et. ff. de ver. obli. l. v.
pꝛetoꝛie.

„/ꝛ⁴; .
cundum Jo. — . ——
ublice.i. quarum interpꝛetatio fiebat Pab lica auctoꝛitate conceſſa

n ¶Mublice iquamm interpꝛetatio ſcbau
a pꝛincipe.vt vulpia.papiñ.et ſimiles qui
ij. F. poſt oꝛiginem. et.S.iuris ciuilis ſcientiam.
o ¶ Eceſare auguſto.vt.S.i.reſponſo.Acc.
p ¶ Et iudici.ſcilicet nulli. Mͤ
q ¶ Lonſtitutum.i.ſicut ipſi conſtituerunt. r E non ſcripto ius ve
nit.de iureſcripto vidimus ꝙ in ſex partes diuiditur.ſequitur ð nonſcri
pto.vt.S.e.S.conſtat.

eſponſa ſententie. ſentẽ

—

—

cuʒ dubitatõe reſponſio. ſe

ecerunt leges.ff. de oꝛig. iul.

ſ An turni. ſed quãto tꝑe vſus facit moꝛes vł conſuetudino Rñ.x. an.

vt.ff.qui et a qui.ma.li.l.cum fideicõ.S.ariſto.licet ſcdᷣm quoſdam exigi
tur tempus cuius non extat memoꝛia.ar.ff. de aqua plu.ar.l.i.in fi.⁊.ff.
de aqua coti.et eſti.l.iij.ꝗ. ductꝰ.⁊.C.q ſit lon.conſue.l.ↄſuetudines.et
C.de ſaoſanc.ec.l.fi. Itẽ que dici᷑ longa:patʒ in rubrica. A. e.⁊.ff. e.
longa aũt.x.an.dicif.vt.j.de vſucap. .i.ſequitur.q.x.an.ſit robuſta.
Sed nũquid ſemel ſufficit.vt.j.x.annos.rhñᷣ.nõ.imo debet ad minꝰ bis
ſcm eũ iudicare.vt.C. de epi.au.il.iij.in fi.vel querimoniã: vel libelluʒ
poſitum cõtra cõſuetudinẽ talem ſpernere.vt.ff. de leg.⁊ ſena.con.l.cuʒ
de cõſuetudine.Nũquis ergo iudicat᷑ exempliſ.rñ.nõ. vt.. de ſen.l.ne
mo iudex.⁊ fa.ff.de offi.pſi.ſʒ licet.ſʒ ex cõſuetudine que appꝛobat᷑ exem
plis.et ſic cõceditur aliquid per obliquũ quod directo nõ cõcedit᷑.ſic et
ff. que reſ pig. ob. poſ.l.ariſto.in fi.ſic econtra peto ex ꝓmiſſione quepꝛo
miſſio pꝛobatur ex longo vſu.vt. ff. de yſuf. cum de in rem verſo.

t
a 4 mitat᷑.i. tantũ valet vbi lex ſcripta nõ eſquantũ vbilex ſceripta eſt
Er nota tres virtutes conſuetudinis imitandi legẽ vt hic. interpꝛetandi
legem vbi lex eſt dubia. vt. ff. e. ſi de interpretatõe. in fi. Item coꝛigendi

do. et erroꝛ couſuetudinem impediat. vt. ff. de leg. et ſe. con. ꝙ nõ ratõne

vt. ff. de leg. ⁊ ſena.con.l.ð
quibus.in fi.et.j.e.S.ea ve
ro.quod diſtingue: aut eſt
generalis conſuetudo ꝑ to
tum mũdum: ⁊ tunc vincit
legem vbiq;ʒ. vt. ff. e. de aui
bus.S.fi. Aut ſpecialis: et
tũc vincit legem in eo loco
vbi eſt. vt. ff. coia pꝛedioꝛũ

l.venditoꝛ.S.ſi conſtat.dũ
modo poſt legem fuerit in-

ducta. alias vincitur a lege
ſuperueniẽte.vt.ff. ð ſepul.

autẽ loco cõſuetudo ſpecia

lis nom vincit legem. vt. ¶
e.l. ↄſuetudinis.⁊ hoc ſcðʒ
Jo:et Py. licet alij aliter
diſtinxerunt.

b ¶ Et idcirco. bic. F. cõis ẽ

ad duo ſcilicet dicta ſupra
ad ſcriptum ⁊ non ſcriptuʒ
ideo bene eſt bic. K.

e Vus ciuile. large accipe.

PYt no. in. F. conſtat.

d Oꝛgo. i.lex. xij tabu. qᷓ

fuit origo toniꝰ iuris et pᷣn⸗

e ¶ Inſtitutis.i. oꝛdinamẽ/
tis.nã romanus populꝰ. x.
viroſ ꝓ iſto iure miſit qui ð
cem tabu. eburneas retule⸗

7
4

gem imitant . ¶ Et non ine⸗

leganter in duas ſpecies:ius

ciuile diſtributum eẽ uidetur

nam oꝛigo eius ab inſtitutis

duarum ciuitatum: athenaꝝ

ſcʒ et lacedemonioꝛũ fluxiſſe

ijdet᷑. ¶ In his enim ciuitati
bus ita agi ſolutum erat:ut la

cedemonij quidem magis ea

que ꝓ legibus obſeruarent

memoꝛie mãdauent. atheni-

enſes uero ea que in legibus
ſcripta comprehendiſſent cu
ſtodirent. ( Sed naturalia
quidem iura que apud omẽs

gentes pereque obſeruantur

diuina quadam pꝛouidentia

conſtituta: ſemꝑ firma atq;

immuutabilia ꝑmanent. Ea

uero que ipſa ſibi queq; ciui⸗

onſenſu. allas ſ põt eſſe cõſuetudo. cũ dicatur quaſi cõis conſuetu· oꝛa pponéda ſũt.̈ ſic ſ. de bo. poſ. S. alia vero. et p hoc facimus

młtas foꝛmatõ es titulon. q ¶ De iure ꝑſonaꝝ. Rubnica.

lent ueltacito conſenſupo⸗

N¶AUmma.i.pꝛima.quia ⁊ aliè ſequũtur.vt.j.de bis qui ſũt
ui vel alie. iur. in pꝛin. et.ſ. de tutetł. in pꝛin. Vel dic ſum⸗
ma.ideſt maxima. quia ꝑtim eſt de ſure

naturali:vt liber⸗
tas.et ꝑtim de iur
gentium: vt ſerui⸗
tus. quoꝝ vtrũq;

ſcʒ ius naturale et

puliuck aliapoſtealege lata. Gurd auid neſe
Bimne autem ius quo uti de re. diui. 5. ſingu
mur: uel ad perſonas pertin orum Cal die in⸗
uel ad res:uel ad actiones deobli. SA.
Et pꝛius de perſonis uiden“ Pomies. Sed
mus. Nam parum eſt ius no Wen bic fuerũt

ſcere:ſi perſone quarum cau

beri ſunt aut ſerui ¶ Et liber
tasquidem ex qua etiã liberi

duo hoĩes. vnus

T., , liber:⁊ alius ſeruꝰ
ſa cõſtirutũ eſt ignoꝛentu?. mnc ber ptopoſi⸗
UU nioenle. Dic ꝙ
uralis oꝛatio cõ
DZeiure perſonarum. Paritur a iffugnis
2 .. rẽ et tunc ẽ vera et
VEmma itaq; diuiſio non lallit vr ſ. e
deiure pſonarum hec falſa. §.fi. et. ff. de
q omẽshomines: aut li hen. hee. diuus in
fi. et de oꝛig. iur. l.

ij. F. exactis. et de

ver. ſig.nõ eſt. ecõ

cedemonioꝛum. Sed quia

nienſium:qᷓ; non ſcriptola ⸗
Soſtea aliquid ðᷣ erat quod .
emendationem deſid erabat:data fuit poteſtas per vnum annuʒ his de
cemviris: vt ius et leges coꝛigerent. addendo et detrabendo.et ſi opus
eſſet interpꝛetarentur et vt ea facerent:qui duas tabulas addiderunt:⁊

ſic lex.xij.ta.ex accreſcenti dica eſt.vt.ff. de oꝛig.iur.l.ij.S.i.

f¶ Sed naturalia.hic.S.põt intelligi de iure naturali pꝛimeuo quo mo/
uentur omnia alia ad aliquid faciendum. vt notauj.s diin pn. ſed
qð dicit eſſe immutabile:eſt contra id qð de ſeruitute dici᷑ que ẽ contra
ius naturale:et tamen pꝛeualet.vt.S.e.S.ius aũt.ſed dicnon derogatur
ob hoc:licet non ſeruetur in alio caſu.nam nibilominꝰ equũ ⁊ bonũ eſt.
Et eodem modo rñdeo ad illud qð dicitur.j. de capi. di. F. ꝙ autẽ. qðͤ ẽ
cõtra.vel ibi non tollit᷑ cognatõ ſed ius ſuccedendi. Item eodem modo
vt pꝛius rũdeo ad illud qð de vſuc.dicitur.j.de vſuca.in pᷣn.quod con⸗
ſtat eſſe g ius naturale.vt.ff.de condi.inde.l.nã natura.vel dic ꝙ iſte. .
loquitur de iure gentium.quod patet ex illa littera.qð apud omnes gen
tes. S.e.S.quod vero naturalis.
onſtituit. ſ. de conſuetudine ſpeciali: vel lege municipaliſcripta.

— &

el alia.i.contrario ſtatuto.et ſic redduntur ſingula ſingulis.
mne. Quid ſit ius:et qualiter diuidatur dixit.nunc differen tiam ĩ
ter ipſa iura ponit. ¶ Del ad ꝑſonas.de hoc dicit᷑.j.in toto pꝛimo
libꝛo vſq; ad ti.de rerum diuiſione.
m ¶ Id res.de hoc dicetur.j.libꝛo.ij.et.iij.vſq; ad ti.de obli.
n ¶ Ad actiones.de bis dicetur.j.de actionibus.

o Perſone. nam bomo eſt res digniſſima creaturarũ.vt.ff. de edił.edic.

l. inſtiſſime. vñ. Ouid. Pꝛona que cũ ſpectãt animalia cetera terrã: Os
homini ſublime dedit:celumq; videre Juſſit ⁊ eretos ad ſidera tollere
vultus. Et in virgilio. Celeſtiſq; oꝛigo illi eſt.
p ¶ Jonoꝛenl. etſt ic ſtatim ponit deiure perſonarũ. Et no. bic ꝙ digni⸗

acito. ſ. cötraria conſuetudine. vt. ff. de leg. et ſena. con. l. de qᷓbꝰ ĩ fl.

M te iral tra ſingularis pꝛo
nocan tur:eſt naturalis facul plurali.vt eo.titu.
tas eiusqð cuiq; facere libet lin ſũma.f. dete⸗
niſi ꝙ ui aut iure pꝛohibetur ſtaeu i guctin
õ Ste 0 i. Et dic bic qoͤneſ
Seruitus autẽ eſt conſtitu poſitas.·fel. ij⸗
f Peraul. Sed
quid de ſtatu libe⸗

ro.videt᷑ liber. vt

ſi ex noxa. cã agatur.l. fi. Sed cõtra &,vt. ff. de ſtatulib ero. l. ſta

tuliber. Itez quid de aſcriptitio vel cenſi ito. videt᷑ ꝙ ſerui ſint.
vt. L. de agri. et cenſi. l. fi.li. xi. et. C. in qui. ca. co. cen. 1. fi. Ded
contra eſt ſcõm Jo. licet alij aliter diſtrinxerunt cuʒ poſſũt fieni
derici et contra dominoꝛum voluntatẽ:qð non eſt in vereſeruiſ

vt. C. de epiſ. et deri.iubemꝰ. S.ſeruos.et in aut.deſancniſ. epi.

5S.aſcriptinos.colla.ix. Item in dubio ꝓ libertate iudicanduʒ

eſt. vt. ff. de reg. iur. l. libertas. et qð in contrarijs legibus conti

netur:loquitur quo ad ſeruitia quibus eſt aſtrictus.quare potu
erunt facere teſtam entũ ⁊ ferre teſtimoniũ:et alios actus ciuiles

exercere. Hec alienari pſit ſine ſolo.vt.C. de agri. et cen.l.quẽ/

admodũ li.xi. Item qͥd de monacho vel regulari canonico.m̃.

liberi ſunt: et ideo poſſunt reddere teſtimoniũ.qð dic vt diximꝰ
in aut.de mona.S. cogitandũ.coll.i.licet quo ad actus quoſdã
fin gantur moꝛtui.vt in aut.demona.S.illud.et.S.ſi quis autẽ
colł.i.et in aut᷑.denup.s.ſed occaſionem.colla.iiij. 1
t Zibertas. bec diffinitio tribus modis poteſt legi. Pꝛimo
ſʒm Ir.vt diffiniat libertas eo iure quo inuẽta c.i.naturali.et
ſic enã ſerui ſcõm boc ſunt libgi. nam et ipi poſſũt facere qð vo
lunt niſi qð vi.id eſt de facto.vel iure:ſq; quolibet ꝓhibeantur.
et bec verba.ex qua liberi ⁊c.poſſũt eſſe de diffinitoe.nã et ipi li

beri vocant᷑ ſom idem ius.vt.j.delibe.S.i. Mlij dicunt diffini

ri libertatẽ liberi.nõ libertatẽ ſerui.qꝛ ex pꝛima vocant.ſ.bodie
liberi:non ex ſca.ſ.quam habent ſerui.Eſt ergo libertas alia
in ſeruo:alia in libero.et ſcᷣm eos verbũ vi exponitur vt pꝛius
Sed nec pꝛima nec ſcðᷣa placet ꝙ ſerui ſint hodie aliquo iure li
beri:cum iuſgentiũ in boc derogauerit iun naturali.vt.j.S.ſer⸗
uitus. et expone vi.i.iuregentiũ qð quadam neceſſitatemduxit

„
. —

—

. . .
△
☚ . *
△
Py . De iure pſo.
Pꝛimus. Deingenuis.

lennitas. et quia nõ eſt locus reſtimtioni vbi res mutat ſtatum pꝛoꝛſus
anmittendo vt.ff. demi.ſi extau. . pomp.et.ff. de in inte. reſti. l. diuꝰ. Sʒ
nunquid patri vel affini permittitur reuocatio. vel pæfficiũ iudicis. vel
per re ven.vtilem.cum ad eoꝛũ ignominiã reſpiciat᷑.vt.ff. de rei ven.l.i.
T de libe. cã. l.i.et.ij. et.ijj. .iiij.rñ.nõ.vt.ff.ð capi.di.l.tutelas..ſi liber

ſernitutem. ſ. per captiuitateʒ.vt. S.ti.i.F.ius autem.⁊ iure.ſ.ci⸗
uili quando maioꝛ.xxv.annis vendit ſe ad pꝛeciũ participãdũ
vt. . F. ſerui. q. d. quilibet liber ẽ niſi fiat Fuꝰ iure getiuz vel cui
li. et bec verba:ex qua dn lib eri ⁊c. nõ opoꝛtet ꝙ ſint de diffini
tion e:ſed quendam effectum libertatis demonſtrant.

u ¶ Lonſtitutõ.ii. . .

vnum de ſtatutis — D tra ar.dictarum.l.ſed certe
iuriſgen. nà eralia . . N,„ non mutauerat ſtatum ſed
multa ſtatuit uſ / tioꝰiuriſgentiũ quia quis do⸗ Ngenuꝰ eſi isquiſta-⸗ mutare elchoert
Eiuauatigte . minioalienocitrus naturam () timutnatuseſt:iberẽ baſt enerent auelbe
die dici poteſt ſer ·ſubijcit᷑. ¶ Serui auteʒz exeo ſiue exduobus ingenuisma⸗ in alium. qð ẽ verũſi aliqd
ematbeni aua abpellati ſunt: , imperato · trimonio conſtante edituseſt lum ſeurat vt delcde⸗
olim erolial oche res captiuos uendere iubent ſiue ex libertinis duobul ſiue ¶cz. ſiminiſterin. H
ecC . . ₰. 1 1 * . . diffe
ſecsoaar ei ncbe, Docſeruare nec occl⸗ ex alcro libarino ꝛct alea eſenummnate
vk alie. iut 5. pen. dere ſolent: qui etiam manci- ingenuo. ¶ Sed et ſi quise en geann iunt m dagni
et f. qre eſt de iure Pia dicti ſunt: eo ah hoſti⸗ matre naſcit᷑ libera pre uero tate.quidam non.vt.j: de

gentiũ inuentione
ſed ciuili foꝛmatio

bus manu capiunt .¶ Serui

ſeruo:ingenuusnihilominꝰꝰ

tate.licet quidaʒ dixerũt cõ

iniu.S.ſed pena.et.&.ð vſu

ne. vt.f. deiuſti er autem aut naſcunt᷑: aut fiunt naſcitur quepadmodum qui fuecgniaelt,geer
elus auen. (Maſcunt er ancilliſ noſtriſ exmatrelibera: et inceno pa nd er ea enn do n
iurenaturaliliber. Flunt auteʒ iuregentiñ ideſt tre natuseſt:quoniam uulgo nouich. vt. ff. de edili. eai.l
naſechantur. Re ex captiũitate aut iure ciuili: conceptus H au Go oepublil iredum
o alignen cum homo libermaior viguu tem liberam fui ematremeo Srdninchnnlaectma,
deren di. l. . F. et Li annisad pꝛecium participã tempoꝛe quo naſcitur: licʒ an ad actus ⁊ quo admilitias
ekadetoeſtn. dusz leſeuenncan paſſuseſt cilla concepit. Et ccontra⸗ aſmdiaft iſ rti e,
ſer.l. ſeruj. . f. In ſeruoꝛũ conditionenul nio ſilibera conceꝑit: deinde cſſerſeru vt. Lde mu iuf
Cns naui laeſt diff erentia in lberis aſt ãilla facta pariat: placuit eñ Dnirbebanrnucine ti
i contra ius natu· Multe differentie ſunt. aut ei qui naſcitur:libeꝝ nal. Cl. quia minium in ſeruis: quidam
eeo tilecno⸗ ingenui:aut libertini ſunt. non debet calamitasmatnis pllenũ: quid ſemiplenum.
deliben. Fi. er. Zeingemn einocerequiinntereoet.
tit.. ius autem. Be ingenuls. CEt ex his illid queſitum eſt: k ¶ Multe. quidam ponũt
. . ”M”MMV . JYMV bic falſaʒ notã.vt duo ſiſt

mlta. an. ff. ad ſill.l.i. F. hoc

a (Heruare. nota —*R
ſeruũ dici a ſenando et non a ſeruiendo bm yſi. ſed tabellio di⸗
cit ſeruus publicuſ a ſeruicẽdo.vt.ff. de adop.l.nec ei.⁊.l.nõ ali
ter. et.ff. rẽ pup.ſal.fo.l.ᷣij.qui ramẽ ſeruꝰnõ põt eſſe.vt.C. ð ta
bellio. generali.li.x. b ¶ Lapiunk. ff. de ſta. bo. l. nij. in /fi.
c ¶ Fiunt ex accidenti ſerui. Acc. H
d Ex ancillis. licet patreʒ liberum habeãt. vt.j.ti.i.et. . dere
ven.l.partum. Quid ſi ex aſciptitio et libera.Rñ.ſequit᷑ ventrèᷣ MZMU
vt in aut.con. que ex aſcripti.et li.mu.S.i.colla.. 1 i Hgenuus. quãdoqʒ aliter. quia ꝑ ſentẽtiã. vt. ff. de ſta. ho. l. in⸗
e ¶ Captiuitate.que occaſione belli contin gunt.quod eſt de iure genuuz. Item p reſtitutionẽ natalium. vt. ff. de reſti. naralium.

bus ingenuis editis ⁊c.et ſic expone omnia ſequentia capitula.

rñ.poteſt. ſed certe ibi ſunt
tria appellata nõ duo tãtum. Dic ergo ꝗꝙ; quattuoꝛ ſunt differennie libe
roꝝ hominũ.vt in genui:et libertini ⁊ latini:et dedititij.vt bic.et.j.ti.i.de
liber. F. libertinoꝝ. ar.ff.vi bo.rap.l.iiij..i.ſco rñ.pꝛo pꝛima parte eſt
in autẽ.de depoſitis.et de denũciationibꝰ:ibi.cum et multa.Ace.

De in genuis Rubꝛica. 2

Ex duobꝰ. ſic conſtrue.ſiue ex. matrimonio.ſubaudi:conſtante duo/
ure. et eſt tertius modꝰ. vt. C. de aſſer. tollenda.l.i.S. pen.
e t quartus.vt ꝑ ingratitudine reuocatiòis in ſeuitutem.vr n ( Erx altero. ſic. C. de operis liber.l.ꝙ ex liberta.
in aut. vt liberti de cetero. S. i. in fi. et. SF. illud vero. % TMafcitur.ecommme. „.
¶ Maioꝛ. in quo facto ſunt quattuoꝛ neceſſania. ſ. q; ſit maioꝛ p Mibilominus. qꝛ ventris ſtatus ſemꝑ cõſiderat᷑. vt hic.ð et i aut que
xx.an.vt hic.⁊.C. delibe.cã.l.ſi ꝑ miniſterium. Itẽ et vt eo aĩo / =conſtirutio ex aſcrip.S.i.colla.v.et.¶. de rei ven.partum.niſi in caſu. vt
vt pꝛecij capiat partem.vt hic.et.C. delibe.cã.l.nõ ideo. Itẽ ⁊ Q. de ſer. fugiti.l.fi.et niſi in murilegulo.vt.C. demurilegulis.l.qui cus
ꝙ vere habeat partẽ.vt.ff. quibad liber. ꝓda.nõ licet. l.i. Itẽ paire.li.xi.et.l.hi qui.et boc iure romano.ſecus iure longobardoꝛum.qꝛ
ꝙ vendatur ignoꝛanti conditionẽ venditi.vt.ff. de libe. cã.l. li⸗ ſemper in deterioꝛem parteʒ ſtatuſ contrabitur.niſi ſit matrimoniũ.alið
beris.S.ſi quis ſciẽs. Itẽ et quĩtũ vt hi ſaat cõditionẽ ſuã. vt

in E Aumn . ina ſi concubinatus.nam tunc ſeruatur ius romanum.
ff. ſi quis ingenſ eſſe di. l. ij. et ſi quid eoꝝ defuerit iure commu q ¶ Libera. puta meretnce.
ni/puocat ingenuitatẽ.alias nõ poterit ꝓuocare ingenuitatez ſr

pꝓpuoc l 1 ufficit. quantũ ad conditioné᷑. ſecus quantũ ad honoꝛes. vt.ff. de
etiam ſi manumittatur. vt.f. de ſta. ho. l. vomo liber. et. ff. deli ¶j ſenato.l. filiam et liberos.5. fi er ſecus quo ad patrid. vt.ff.ad munic. l. Der
be.cã.l.cim pacto.niſi redderet pꝛeciũ ⁊ dũſ ſponte accipet.nec aſſumptio.S.filius.et.ff.man.ſed pꝛocuratoꝛem.S. ꝓ ſocio.⁊.l.id quod.
etiaʒ dominꝰ accipere compellitur pꝛeciũ.licet quidam contra F. ſi filiuſ. ⁊. ff. de neg. geſt. ſed an vlto. —
dicãt. vt. ff. ſi inge. eſſe di. l. ij. i. ̃.et. C. quãdo licet ab emp. di. ſ Calamitas. quaſi cadamitas. qꝛ iterum fuit facta ancilla.
l. i. ⁊.j.ti.i. in fi. Sed nũquid habet in integrũ reſti.cũ ſit minoꝛ Ex bis. bucuſq; dirit qualiter contingat ingenuitas. nunc qualiter
xy.an.maioꝛ tamen.xx.an.ri.nõ.quia nõ ẽ mutãda tanta ſo⸗ perſeueret.

*¾ π △½

Liberam matrẽ facit ad hoc. C. ſi man. ita fu. ali. vt ma.l.fl.ſi iuſta.
MMedio ſpe. ff. de acqui. re. do. a deo. F. cinq; ſpectanda.
Gfficit. niſi poſvmanumiſſionẽ talẽ quinquenio ſteternit. vt. ff. ſi inge. aal½
ſe di.l. ij ſed illud bodie coꝛrectum eſt. vt bic. et. C. ybi cã ſtatus.l.ſi.·
d ¶ In ſeruitute.i. in ſtatu ſeruillii. . .

Liber

bere quartũ: et pꝛiꝰ?habebas tres.ergo ſeptẽ quod falſuʒ eſt.qꝛ

quod pꝛimo erat cõputatur in ſequentem numerum. Acc.
acris.ſcilicet lub aſpectu populi et antiſtitis.et interueni⸗
ente qualicunq; ſcriptura vice actoꝛun:. vt. C. de his qui in ec.

manu.l. i. et.ſj.

e hannn um. ſcilicʒ de
facto. Acc.

„
5

—

I. Hatalibus.i. ingenuita

ti que pꝛobatur ꝑ natales
Erant auteʒ natales ſcrip /
ture cũ anniſ domini et pᷣco
niſate que dicebant lucium
eſſe natum et ingenuũ ⁊ de
inceps ſic erat. niſi tunc cõ/
tradiceretur. VUnde et in le⸗
gendis ſanctoꝛũ intitulat
natiuitaſ ſancti nicholai qñ
moꝛit: quaſi tunc naſcatur

nunqᷓy moꝛiturꝰ.et ſcribunt

geſta ĩ vita ſancti nicholai

Et ſcriptura illa dicit᷑ nata

lis eius.⁊ qð fecerit in vita
intitulatur talis ſancti. vel
dic ꝙ natale appellat᷑ pꝛĩa
natiuitas que eſt de iure na

turali:et omnem hominemn
dic eſſe liberum. vnde dicik
ſeruus iſte reſtituitur nata

libuſ.i. illi libertati quã ha
bet ð iurenaturali.ff. dena
ta.reſti.l.ij. ⁊.ff. de ſta.ho.
l.impatoꝛes.

g ¶ Bfficere: niſi vendide/

rit ſe. vt. S. ti.i.F.pen.tunc
enim non redit in ſtatũ pꝛi
mum. vt. ff. de ſta. ho. hõ li⸗
ber. que eſt contra.acc.

h¶ Delibertinis. Rubꝛica.

Ibertini ſunt qui ex
iuſta. i. vera. ſic econ

tra. vt. ſ. ti. i. .ſemel. vel iu⸗

ſta. quia adeo iuſte ſeruiert

domino vt meruerunt ma⸗

numitti. Vel dic iuſta quia

eſt de iuregeñ. vt. S. ti. iF. P

uitus. et. ff. de iuſti. et iur.l.
manumiſſiones.

k (Deruitute. et buius ma

numiſſi filius eſt ingenuus
vt. S. ti.i.in pꝛin. licet gram
matici dicant eum libertinũ
Sed et manumiſſum liber
tinum dicunt. Acc.

ſi ancilla pꝛegnans manumiſ

faſit: deinde ancilla facta pe-

perit: liberum aut ſeruum pa
riat. et marcellus ꝓbat liberũ

naſci. ¶ Sufficit enim ei qui

in utero eſt: liberam matrem

uel medio tꝑe babniſſe: qðᷣ
uz aut inge

dtuerum eſt.
nuus aliquisnatus ſit:nõoffi
cit ei in ſeruitute fuiſſe:et po
ſtea maũiſſũ eẽ
enim conſtitutuʒ ẽ natalibus

non officere manumiſſionẽ.
1.Delibertinis.

Obertini ſunt qui ex iu
‚Iſta ſeruitute manumiſ
ſi ſunt. Aanumiſſio autẽ
eſt datõlibertatis.nã quã diu

aliquisin ſe eruitute eſt: manui
et poteſtati ſuppoſitus eſt.
etr manumifſ liberatur domi
nipoteſtate.

e. (Queres aiu
regentium oꝛiginem aſſump
ſit. ut puta cum iure naturali

omneshomines liberi naſce⸗
rent᷑:nec eſſet nota manumiſ
ſiocuʒ ſeruitus eſſet incogni·
ta: ſed poſtquãiure gentium

ſeruitus ingenuitatem inua⸗
ſit:ſecutum eſt beneficiũ ma⸗
numiſſioniſ.

epiſſime

Et cumuno

per teſtamentuz: aut alia qua
libet ultima uoluntate manu

dis libertas ſeruo competere ſtes vt. A. de lat.
poteſt:quitam ex ueteribus: liber.l.. F. ſcimus
et. SF. ſi quis. acc.

qᷓz ex noſtris conſtitutionbꝰ

introducti ſunt. ¶ Seruiue

roa dominis ſepe manumitti

ſolent a deout uel intranſtin elemtp
manumittant᷑:ueluti cum pꝛe ger rhlioevr. 5
F N* . de telſt. hac conſul⸗
toꝛ: aut pꝛeſes: aut ꝓconſul mima. . crimper
in balneumeul in theatrũ eẽt fecac.

(ibeninoꝛi mit ſtatustnp

amg

titus antea fuerat.

manumittebant᷑ modo maio⸗

. . r (Eindica. cau
m „ — 9 00 t
cõinoĩe oẽs hominel appella morechneide iat
rentu::iure gentium tna ge dan vidica. auia
neraeſſehominum ceperunt . mun in viee üloꝛuz
liberi:et his contrarium ſerui pimo ſicfut ma⸗
ettertium genus libertini: q H §.
deſierant eſſe ſerui. ertis initium. vel vt qui
autem modis manumiſſio ꝓ dam wicun ſoom
cedit:aut er ſ acris conſtituti car virga pꝛctoiſ
onibugin ſacro ſanctis eccle quater pcucicha⸗
ſijs:aut uindicta autinter a drcbal peeron ter
micos :aut per epiſtolaʒ:aut aiote liberum. ar.
Z Q.ſi aduerſus li⸗

berl. iiſjj.

t uall et. vt in
codicilł.vł inteſta

„ (Sed alijs. pꝛe⸗/
ter ſupꝛadictoſ.ac.
¶ Aui tam. ſcilicꝰ

modi.

7 5 = . 2
rem ⁊ iuſtaʒ libertatẽ ↄſeque calicer erlegib im
bant᷑:et fiebant ciuesromani patoꝛũ. vt. C. pꝛo
modominoꝛẽ c latini exlege Qulaa. ſe toi
Rr , 5 ¶ Moſtris. vt. C.
iunia noꝛbana fiebãt:mõinfe ¶ dia demanul. fi
rioꝛem: et fiebant exlege elia ein ut wollail.
ſcentia dedititioꝛuʒ numero. km bemongg⸗
Sa ß.ij. col. i. et in aut.
de monachis. F. i.
colla. ij.

3 Amicos. et in

Ex verenbus.

1 Araen io ⸗darort ſcoᷣm IJr. et. ff. de acqui.re.do.l.adeo.S. cum
quis.in fi. Tlel dicſcõm Pla. J0. er Aʒo. quia dat libertatem quã pꝛiꝰ
ille ſeruus non habebat. alias nõ diceretur dari.vt.ſ. de act. . ſic itaq;
Sed opponitur. aut quã habebat ei dabat:et ſicilli quidẽ nulla rema⸗
net: cum non habeat niſi vnã.aut quã nõ habebat:qð eſt abſurdum. ſʒ
dic ꝙ dat qð non habebat. et hoc plerumq; contingit ꝙ; quiſ dat quod
non habet. vt. j. qui. alie.li.S.i.et.ff.de vſufruc.l.q noſtu. 7. ff. de acqui.
re. do. hennos. Ac.

m (Et. pꝛo id eſ. ==
n ¶ Poteſtati. ff. de iuſti. et iure. alias manunnſſiones ex boc.
1

o ¶ Aue res.i.manumiſſio.Acc.
p ¶ Et eum. tria genera. ſed erat vnuʒ. et addita ſunt tria:ergo ſunt quat
tuo:. Ri. ñ ſequit. n ſi babeas treſ ſilios ⁊ naſcat᷑ bodie vnꝰ incipis ba

