ptauit q́; is germanicuʒ ad⸗
optauit:ut pꝛotinus adopti-
one factaꝰ:incipiat germani/
cusauguſtineposeẽ/lpud
cathonem bene ſcriptum re⸗

one etiã eum ſeruũ queʒ dũs
actis interuenientibus filiuʒ
ſuuʒ nominauerit:liberũeſſe

conſti tuimuslicet hoc ad ius

nõ habere filios in poteſta

ta. gc.

g ed ex indulgennia. de

nono concedenda.vt.C. e.
l. mulierem.

b¶ Amiſſoꝝ. in acie pꝛinc⸗

pis.vt hic innuit.⁊.j.de.ex
cu.tu.S.ſed et ſi in bello.ff.

adoptio. et ſi qui⸗ õz r de inoffi. teſta.l.ſi ſuſpecto
dem ſilius conſean lel apud pꝛetoꝛem uel pꝛeſi i⸗ fert antiquitas.ſerui ſi a do⸗ n Sad nunuic er mne
tiat bene eſt et reci nci ne mi Pſnt⸗er Reos babebit in poteſtate. vi
arbchecta dem pꝛouincie non extraneũ mio adoptati ſint:exr hoc ip⸗ phsampencnas ſin ey⸗
uus in poteſtaten Adoptauerit poteſt eũdem in ſopoſſe liberan. ¶ Nnde et mdenchar in durch ron.
ſuaʒ ſcilʒ filij moꝛ⸗ . ij . 0O⸗ ti in noſtra oſtitnti que de dig. .. pe. et. ff. de cõ
mazlal ai mo⸗ adoptionem alij dare. ( Ged noseruditi in noſtra ↄſtituti⸗ duenedig Shea Edees

tradico ad inſtar. ſciliq; na
turalium.nã naturam imi
tatur adoptõ.vt.S.e.mino/

reʒ.et facit ad hoc.C.e.mu

natu s ſit ei.i. auo . ſoni 2 lij gccipi en on ſufficir i(Gilud pꝛopꝛiũ. oꝛaculuz.
Krnerorearfune ſunt caſtrati enim non poſ⸗ filij accipiẽdũ ein on ſufficit. becr Paapemevr dees
nieiur bereſ en ſunr. gerne quoqz alo⸗ Quibusmodisiis patrie po e d deo raſt
filio inuito nec reci . e Oe ia ie in poteſtatem
dit in poteſtatẽ eiꝰ ptare non bo umt Qina nec, (Eltatis ſoluitur. grrogatoꝛis. vt. . e. in pn.
ſiue dicas eum ſuc Naturalesliberos in ſua pote . WWüo ſicdictu. duia oram,
cedere vtflium y ſtate habent:ſed ex indulgẽ NIdeamusnuncqui · ſae dchentnr euz. vt in ta
enepdimn auaf tia paincipum ad ſolatiumſi Abusmolisbig alie =ð
eraltero flio hmo: beroꝛum amiſſoꝛum adopta noiuni ſunt ſubditi: eoiure li ſcitun er ena reuerſi ab bo
tmo admittit. vt.j adoptionisulius: que per moduzʒ liberantur ſeruia ppoooo —
denerea v . ſacruʒ oꝛaculum fit:qis qui teſtate. Et his intelligere 1 (Siuus. bic inpoto⸗ vo
antbocrome en liberosin poteſtate habet:ſi poſſt umusque de ſeruis ma⸗ Wmrenegennantengnetbieckn
iuito id eſtfino in ſe ad arrogandum dederit: numittendis ſuperius expo-⸗ mantus noluit conſentire
nito. et agnaſcitur H vude non poterat pꝛocede
idẽ iuxta eum qua H S re adoptio.vt.j.ti.i..ſed ſi
ſi naſcitur quo ad pater. ⁊. ff. e. l. ij. in pꝛin. vn

—

ſucceſſio nem quod ſatis in idez redit. Alij hoc totum eo inurr de auguſtus callide ſuaſit cuidam nomine tiberio:vt illum germanicuʒ
ideſt auo inuito qui voluntate filij pꝛopoſuerat adoptare. nic agdoptaret. quod fecit: e buncniberiũ poſtea arrogauit. quare et per con **
autem contra ſuuʒ ꝓpoſitum facit.⁊ ſic dicitur innuitus ratõne ſequens habuit germanicum loco nepoliis. „½
ꝓpoſiti pꝛimi. ⁊ ſcom iſtos hic nepos inuito auo et filio adop m uam is.tiberius. n e pꝛotinus.ideſt ſtatim.
atus nõ ſuccedit vna cuʒ filio.ſed demuʒ eo moꝛtuo. pꝛima ve oFacta. a pꝛincipe p 1 optati.ſ.a domino. ab extraneo autẽ nõ
rioꝛ eſt. Sed quare hic filius impediret matrimoniũ ſui filij ẽt poteſt etiam libertus.vt.ff.e. ſi pater in fi.
auo volẽte et nõ impedit bũc ciuilẽ actũ.vt.ff. de ritu nup.l.oꝛa q onſtitutiõe. vt. C. delati.li.tol.l.vna.S.ſimili quoqʒ modo.acc.
none. 5. i.Rñ. qꝛ matrimonium ẽ vincnlũ magis indiuiduuʒ. vt r Paana iudice dicendo hec verba.veni buc fili.ſcʒ aʒo.vł vt pu
5. de pa.Po.i.n. S H to coꝛã iudice agebatur vt filius fieret adoptiuus:et inde fuit facta ſen
? ¶ Inplurimis.qñq; eĩ contra. vt.ſ. de here. ab inteſt. F. min⸗ ptura.nõ tñ res puenit ad pfectionẽ. vt differat a pxi.cãu ſupꝑioꝛi. aliud
ſeom Azo. Itẽ in eo qd adoptiuus pater non tenet᷑ eũ inſtitue ſi extra iudiciũ talia fierẽt vł agerẽtur. vt. C. ð li. cau.l.pe.⁊ ſic collige ex
hoc ⁊ ſuperioꝛi vᷣſu: ſi id qð ago nõ valet vt ago:vʒ tñ vt valerepõt.

re. t. ſ. de bere. ab inteſt. S. aliquã. et. S. ea differentia.
traneũ. pt ſictranſeat in ſuã ptãtem. vt. e. e.5. ſed hodie. A ſic. C. de la. li. tol.l.vna.S.ſimili quoq; modo. ar. ð.ff. de iur. codicil.l. i.

tuſq;. vns eſt quarũ hodie vocat᷑ anogatio. alia adop Rubᷣ. Quibus modis ius patrie poteſtatis ſoluitur.
v Igeamus.et quidẽ.q.d.quid ſit crrca ſeruos ð abſolutione pote
ſtatis eoꝛum diximus.ð.de liber.S.i.et.S.multis.

tio. vt. S. e. . in pn. C ¶ Mõ pñ̃t caſtrati.qui omnes eunuchi
vocantur.ſʒ ab boc genere detrabit caſtratos.qꝛ generarenon
b üij
●

1

Liber

a Poteſtateſunt. ſubaudi. dominic -. 1
b ¶ Mi parentis.ſtricte accipeꝓ bis qui ſunt ſuperioꝛes ex linea maſculi
na. naʒ femine non habent in prãte filios. vt. . ti.i. . femine. generalius
ipitur. S. ti. ij. F.i. Eo.ſalicet parente.acc.
accipitur. S. ti. ij. S. i. c ¶ Eo. ſalicet parente. a⸗ GB
d ¶ Diſtinctõnez. l. ꝙ dixi moꝛte ſuperioꝛis inferioꝛes effici ſui iuris.

e ¶¶ Watre. ſc; fa. ſubaudi.

ſupꝛa quem nullus eſt rari

onepoteſtatis..⸗
. D

4mnandco egene ſuimus.¶ Niuero qui in po
g Sed ita. fiunt ſut uns teſtate parentis ſunt: moꝛ-
is auntugn tuo eo ſui iuriſ fiunt.ſed hoc
re neg non diſtinctionem recipit. Mam

nam ſi exiuit et poſtea non
redijt qꝛ eſt arrogatus: no

recideret filius in poteſtatẽ

eius.vt.ff. de adop.ſi pater

filiũ.et eſt ratio vt ibi no.

Ns. lL.qfllius pꝛediaus.
1 oꝛtuus eſt. ſ. flius pᷣ

m Et iuris.niſi caſu vt
d

quando p dignitatem filiꝰ
ſui iuris factus fuiſſet.vt in
auten. conſt. que de dig. §.
n Qum autem. dictum eſt
qualit᷑ ſoluit᷑ pa.po.
moꝛte naturali.nunc ponit
quando moꝛte ciuili.

o Depoꝛtatur. hicno. qy
hec ſententia depoꝛtatiõis
vt valeat.i.ſtatum et ciuita
te perdat:non põt dari ni
ſi aquattuoꝛ iudicibꝰ.ſ.ab
impꝑatoꝛe:vel ab eo qui eiuſ

moꝛtuo patre:ſane omnimo
dojfilij:filieue ſui iuris effici-
untur. ¶ Moꝛtuouero auo:
non omnimodo nepotes:ne⸗

pteſqʒ; ſui iuris liunt: ſ⸗ edita

ſipoſt moꝛtẽ aulin poteſtate

patris ſui recaſuri non ſunt.

¶Itaq; ſimoriente auo pa-
ter eoꝛum uiuit:et in poteſta-
te patris ſui eſt:tũc poſt obi/

tuʒ aui in poteſtatepatris ſui

fiunt. ¶ Si uero is quotem
poꝛe auus moꝛit᷑ aut iam moꝛ

tuus eſt: aut per emancipati⸗

onem exijt depoſtate patnis:
tunchi qui in poteſtatem eiꝰ

andicattet aprep. erp o Cadere non poſſunt ſui iuris

fecto vr. ut. ff. depenis. l. ij. fiunt
F.i. et de le.iij. l.i. F. a pꝛefe⸗
ctis.et.ff. de inter. et rele. l. ĩ

¶Cumautem isqui
ob aliquod maleficium in in⸗

ter p enas. S. i. Idem crelo ſulam depoꝛtaturꝰ: ciuitatem

in ſenatoꝛibus qui parem . f ei .
ſententiam. i. parẽ babent amittit: ſequit ut quieo mo-
effectũ pꝛincipi: vel maiorẽr
qᷓ; predicti..vt.ff.q ⁊ a qui. „D3ʒ z‚q

ap. non li.l. i. F. i. ſi autem a
lius iudex talem ſententiaz .
det non valet nec mandatur executioni niſi pꝛinceps appꝛobet eam vel

iuſt. rup.et ir.te.l.ſi quis.S. eius. Que autẽ ſũt delicta pꝛo quibus ĩ inſu
lam debeant depoꝛtari:dicemus.j.de pu.iudi.ꝑ totum titu.ſed relegare
põt quilibet qui babet merum imperiũ.vt.ff de inter. et rele.l.relegatoꝝ
i.rñ. Et no. ꝙ pꝛimo. demedia:ſcðo demaxima:tertio de relegatõe dicit
pꝛima et vltima tollunt paternam poteſtatem: ſed relegatio non ſic.cuʒ
ibiſtauis non eſt mutatio.nec ca.di.
p ¶ Eo.i.per iſtam depoꝛtationem in inſulam. =
Si moꝛtuo. nota de poꝛtatũ moꝛtuũ:ſciliq; ciuiliter.ſic.ff.ð cõtra ta.
l. i. F. filium. ⁊.ff. ꝓ ſocio.l.verum.S.ſocietas.

inſſula ſiue locũ aſſignet. vt. ff. de le. iij. l. . F. ij. et. F. poꝛtatos. ⁊.ff. dein

r (ar⸗ bic no.vbi eſt eadẽ vel ſimilis ratio idem ius cõſtituat᷑ ſic. ff. de

ver. obli. l.a titio. in fi.⁊.j.qð.cum eo qui in ali.po.S.iſtas.et.ff.de edẽ
do.l. quedam.S. nũmularios.et.ff. ad.l.acqui.l.illud.ar. .ff.de col.bo.

ſi quis in fii.rñã. ſ¶¶ SPꝛincipis.als pꝛincipali. Sed nunqd per aliũ

—,

poterit reſtitui.Rñ.n on.niſi foꝛte per ſenatoꝛẽ quipoteſt reſtituere ſtatũ.
vt.ff. de poſthu.l.i.S.de qua.et.S.an autem.

8 (Eraid .quaru ad bonoꝛes vel oꝛdines ⁊ ſimilia.vt.C. ð ſen. paſ.

l. l. go et patria poteſtatem. et boc vult hic dicere Sed contradicũt. ¶
de ſen. paſ.l.inſulam.⁊.l.ſi pater. So.bhic ſpãliter ad omnia fuit reſtitu⸗
tus ſcᷣm M.et ſic facis punctũ ibi.per omnia.banc repꝛobo q; ſemper

D
intelligit᷑ ad oĩa reſtitui niſi contradixerit erpꝛeſſim. nam verbũ
reſtituo generale eſt. vt. ff. de vſu. videamꝰ. . ⁊ in fauiana. Alij
hoc intelligunt ad patrẽ reuertentẽ tantũ referendũ.cui debz re
ſtitui in poteſtate.ſed fil io reſtituto nõ ſic.qꝛ ſic noceret ei reſtitu
tio. ar. C. dele. et con. qd fauoꝛe.ſed hanc opinionem repꝛobo.
. nam libertus de⸗
poꝛtatus et reſtitu
tus in lbgiane re
do ex numero cuium roma⸗ Ponk zs pansldie
noꝛum tollitur perinde ac ſiẽ · go intereſſe vn
eo montuo deſinant liberi in biecher gituo re.
poteſtate elus eſſe. (Pa⸗ 4 tũcad omnia re⸗
riratione:et ſi isqui in pote- enninsviad
ſtate parẽtis ſit:in inſulaʒ de geo tibi. quo caſu
poꝛtatus fuerit:deſijt eſſe in de pena tantus ſe
R 2 ,„ 1,1 mittenda cogitaſ⸗
ptãte parẽtis: ſed ſiex indul- ſevidearur vtĩ e
gentia principis reſtituti fue tarijs arg. C. de
n ia pꝛiſtinus ſta⸗ ſen. pal.l.gen erali
rint: per ommia paſtinuʒ li· 2.l. mtoꝛ. alias cũ
tum recipiunt.Relegati a=t indulgennia. vt. ¶
patresin inſulaʒ:in poteſtate desgenerall abo.l. .
liberos retinẽt.econtrario li⸗ ſge Fart,ſehner.
beri relegati:in poteſtate pai⸗ n 1 diffarnnam .
rentum remanent. ¶ Mene inret er daege
autẽ ſeruus effectuſ:filios in quoad familiam.
poteſtate habere deſinit. ſer⸗ 3 biea dir 4.
ui aũt pene efficiuntur: qui in Sct ille non. vtff.
merallu damnãtur: et qui be de rereſclebn
ſtijs ſubijciuntur. Eiliuſfa tem retinet:ille nõ
milias ſi militauerit: uel ſi ſe vVr.f deinter et re
natoꝛ:uel cõſul factus fuerit: leſlenentamm, d. .
man et in poteſtate patris. mi ad tenbus, Iten
ſrig eni ilarig diani ꝙ bic adtpᷣs velĩ
litia eni ut Oſularis digntſs perpetuũ:ille autẽ
de patris ptate filium non tll⸗ tantũ in ppetuum
depoꝛtatur. vt. ff.
de inter. ⁊ rele.l. re
legati. erracga⸗ ⸗
toum. §. ec diffe
rentia. ſed in libertate n eſt differentia. nam vterq; liber rema
net. vt. ff. de bo. dã. l. ſed ſi. Sed bãnitos noſtri pis quibꝰ oõ .
paramus. rñ. ſi ꝓpter maleficium: vt etiam cũ ciuitate et bona
ſua publicentur vel deiure vel de cõſuetudine ceuitatũ: tunc. 5
poꝛtato còparabo.als relegato.vt.ar.ff. de bo. dam.l.i.nõ aũt
dico poſſit depoꝛtari a pꝛeſideð iure.vt.S.S. ꝓxi.diximꝰ nec
relegani a defenſoꝛe ciuitatiſ:cũ ſit deimperio mero.vt in aut᷑. 8
defen. aui. S. nulla. in fi. F. acc. .
p (¶ Pene.ideſt ſupplicij. ſuppliciũ enĩ ſuus dñs eſt non fiſcus.
vnde ei nihil querit. vt.ff. de his qui ꝓ non ſcrip.ha.l.iij.ſ no
no iurenemo ingenuus fit ſauꝰ ex ſupplicio.vt in aut᷑. denup.
§S. ꝙ autẽ. et. F. quia vero. colla.iiſſ.
x BB n metallis.i.in ðꝑe metalli ad fodiendũ metallũ.vel etiaʒ
depoꝛtandum. et vt ẽt ne fugerent ligabant᷑:⁊ pondere quodã
oppꝛimebantur: vt ferro vel alio modo. Alij vero erãt qui dice
bantur damnari in oꝑemetalli:⁊ bi nõ tanto põdere oppꝛime
bãtur:et qui binc fugiebãt ĩ metallũ ponebant᷑. Alij vero erãt
qui in miniſteriux vel in ſeruitium metalloꝝ ponebant᷑.⁊ hoc ſi
pPpetuo fieret erat ſeruꝰ.alias cõtra.vt.ff.de penis.l.aut dã.S. .

inter eos. 7. F. quiſqͥs. ⁊. S. in miniſtenum. Sed qͥd ſi ꝓuinda

nõ bhabeat metalla aliqᷓ ul ferri vel ſimilis conditionis. Rũ.in

Pꝛimus.

bicinam Puinciaim mittebantur. vt ff. de penis.l. aut dam. F. ẽ
pena metalli. Alij ſunt in opꝰ publicũ ꝑpetuo dati vel ad tpᷣs

qui ſunt ſüniles relegatis.vt.ff.de penis.quideʒ.ſj hmõi pene

ercitio militie fue⸗
7 Chon liberat.

erat enim patritiꝰ

bodienon ſunt in vuu.—
¶ QAuibeſtijs. deducẽdis foꝛte vel eriã ut comederet cũ eis.vł
alia beſtialia face
kr erbee, eqᷓ berat. Sed ex conſtitutione
vltimo. nort. — noſtra ſumma patriciatus di
(uucmiia gnitasillico imperialibus co
aus fuenit. ad d cillis pꝛeſtitis filium a pa⸗
multa ſun nereſa tria poteſtate liberat. Quiſ·
man. pꝛi. F. f. colt. enim patiatur patrem quidẽ
ii. dirimus. vl die poſſe per emãcipationis mo⸗
militauerit.i.in ex

dum poteſtatis ſue nexibꝰ fi⸗
lium liberare. Imperatoꝛiaʒ
auteʒ celſitudinem non uale⸗

hoc iure iſto. nam Leein ee -
nulla dignitas 5 re eum queʒ ſibi elegit patrẽ
ter pamciatuz rle ab aliena eximere poteſtate
uat filium a ptäte = 1— . 2
karna rinbier Secdd ſi ab hoſtibus captꝰ fu
roaie i mer erit parensq;uis ſeruus ho-
berant alique, au ſitium fiat tamen pendet ius
dialene pali liberoꝛum pꝛopter ius poſtli⸗
anl irll r cilebe minij. Qua hi qab hoſtib⸗
redem lberatapa capti ſunt:ſi reuerſi fuerint:
tria poteſtate.vt in omnia wiſtina inra rœiniſit:
de dig. §. i. 7. F. ge Iclreo reuer
neraliter. ooll. vi. pos habebit ĩ poteſtate, quia
drden poſtliminium fingit eum qui
bie deeo dictur. captus eſt ĩ ciuitate ſemꝑ fu⸗
iſſe.Si uero ibi deceſſerit ex
3 — — 2
¶ onſtimtione.· inde ex quo captus eſt pater:
Ede conſull. filius ſui iuris fiiſſeuidetur.

Ipſe quoqʒ filius nepos
ue ſi ab hoſtibus captus fue

uabelehi p nit: ſimiliter dicimus pꝛopter
Opatres conſri ius poſtliminium: ius quoqʒ
pti.nã ſcripta erãt

eoꝛum nomina in
aliquo loco vel in
coꝛona capitis eo

poteſtatis parentis in ſuſpen
ſoeſſe¶ Sictum eſt poſtlimi

Qui. mo. ius pa.

f ¶legit. q raro fi:. vt. C. de conſubl. f. li xijꝛſcdmim.

g Di ab hoſtibus. hoſtes ſunt quibꝰ populus romanũ belluʒ indixit
vel 4 i populo romano.vt. ff. de capt. et poſtli. reer. l. hoſtes.
b Zamen pendet. hic colligũr quidaʒ quoddaʒ hoim genus eſſe in pẽ
denti vt diximus. 8. de bis qui ſunt ſui vel alie.iur. S.i.ſʒ certe qð hic di

qui ab hoſtibus captuseſt:et

in fine snoſtros poſtea perue

nit poſtliminio reuerſum re

ctedicimus.nam limina ſicut

in domofinem quendam fa⸗
ciunt:ſic et imperij finem li⸗

men eſſe uęteresuoluerunt.

¶ Minc et limeſ dictuseſt:qſi
finis quidem et terminus.ab
eo poſtliminium dictum eſt:

quia ad ide; limen reuerteba

tur quod amiſerat Sed et ſi

captus quis uictis hoſlibꝰ re

cuperatur:poſtliminioredijſ

ſe extimat᷑.¶ Pꝛeterea emã

cipatione quoqʒ deſinunt li-
beriin poteſtate eſſe parentũ
ſed emantipacõ antea quidẽ
uel perantiquam legis obſer
uationem pꝛocedebat : que

per imaginarias uenditõnes
et intercedentes manumiſſio
nes celebꝛat᷑ uel er imperiani
reſcripto. ¶ Moſtra auteʒ; ꝓ

uidentia et hec in melius per
conſtitutiõem refoꝛmauit ut
fictione pꝛiſtina exploſa re⸗
cta uia apud competentesiu
dices uel mgr̃atus parentes

intrentet filios ſuoset filias

uel neporesuel neptes:ac de
inceps a ſua manu dimittãt

—

cit:pendet.veruʒ ẽ pꝛopter
iuris fictionẽ. nam quo ad
veritatem ſui iuris eſt filiuſ
vt. ff. de teſta. l. coꝛ. in fi.⁊.ſf
de libe. et poſthu.l.penult.
ct. C: ſen.paſ.l.fi. ſed ibi
eſt quod maxime ⁊c. vt.ff.
ad mace.l.i.G.i.nam pater
ſeruus eſt hoſtium. vt. S. de
iure perſo..ſerui.ergo aliũ
in poteſtate habere non pᷣt
vt. ff. ad.l.iuł.de adul.l.ſic
eueniet. Dic ergo ꝙ nulla
pꝛeterita vel pꝛeſentia pen
dent inſpecto ſtatu pꝛeſenti
ſed futuro.vt.j. de vyer. ob.
§. conditiones. è
igoſinnmnum ei ufe)
poſtliminiuz ius amiſſe rei
recuperande ab extraneo
moꝛibus et legibus conſti
tutũ.vt colligitur.ff.ð cap.
et poſtli.re.l.poſt liminium⸗

Idcirco. quia reuerſi
omnia iura re ant.
1 aptus et reuerſus. vt
ff. de cap. rerro.
m ¶ Di vero victis.infra ſi⸗
nes noſtros.nec vltra du
ctos.et ita impꝛopꝛie reuer
ſus dicitur poſtli.vel dic ca
ptuſ fu erit vltra fines:ũc
dicitur etiam rediſſe anteq;
ad limina redeat.quia ſic re
cuperat ſtatum:licet impꝛo
pꝛie.et fa.ad hunc..ff. de
cap. in bello. F. i. Item ad
idem. ff. de vi et vi ar. l. qui
poſſeſſionen.
n ¶ Pꝛet crea. non ſolum ſu⸗
pꝛadcis mõis:ſʒ pᷣterea ⁊c.

o ¶ Quoq; liberi. generale

nomẽ eſt ad omnes inferio

res. vt.ſ. ti. ij. F..
õ demũ
4

effectum pducebatur.

tann cerni o niuya limine et poſt. unde eũ
c llico. ho ceſt
ſpãle in patricio et
conſule.hodie etiã vt ſola collatione vel datiõecodicilloꝝ et di
gnitatis ſcripte:vel ꝑ aliquod pꝛiuilegiũ fiat ſui iuris etiaz ſine
adminiſiratiõe. In alijs dełẽ tunc demũ cũ ceperit adminiſtra
re.vt in aut᷑.conſti.que de dig.S.i.colla.vi.que eſt.C.de epiſ.⁊
cle.aut᷑.ſed dignitas.vt.L. de cur.l.fi. Iten intertio caſu cũ oꝛ
dinatur ep̃ᷣus qui eſt etiam vltra ſupꝛadictos caſus. vt in aut᷑.
conſti.que dedigni.S.palam.cola.vi.
d Libertas.i. dignitas. Sð
e ¶ Quis enizʒ. q.d.ſi quilibʒ pater etiam viliſſimus filium ſuu⸗
ãcipat qñ vult.vt.j.e.SO.admonẽdi.⁊.S.pꝛeterea quare hoc
imꝑatoꝛ nõ poterit facere.vt hic in caſu electi patritij.q.d.cuʒ
ipᷣepater patritij poſſit emancipare ⁊ ad hoc copellit᷑ cũ alapis
⁊ verberibꝰ.vt ĩ aut᷑.ↄſti.qͥ ð dig.i.rñ.quare ⁊ ipᷣe imꝑatoꝛ ⁊c.

8

. „ „ d
ettuncex edicto pꝛetoꝛis in

q ¶ Perimaginarias.i.ficti
cidqs.ſic.et.ff.dereg. iur.l.i⸗
. maginana.nqpat᷑ vẽdebat
filius ꝓ vno nũmo foꝛte:et emptoꝛ eũ manumittebat.vt hic.⁊.ff. decap.
l. liberos. F.i.⁊. C. e.l.fi.i.rñ.⁊ ſa.ad hoc.j.deteſta.S.i.⁊ ꝓpter hoc dice
baft.filius capite minui.ſed cuʒ hodie talia nõ fiãt vt ſequit᷑nũqͥd ðꝛ ca
pite minui.rñ.ſic.qꝛ ſtatümurat adminꝰ.vt.S.ð ca.di.i.rñ.⁊.S.minima.

r(Heſcipto. et boc modo ẽt ſine venditione fiebat. vt puto.vt.C. ð enã

——

Exploſa. i. expulſa. ſic.ſ. de fidecõ. bere. S. ſed quia ſtipulationis.

S K ſictione.als functione.i.vſu.alias fictione ałs factione·

t Recta via vel indirecta.non curo.vel dic.i.recto iure.
v¶ Tlel mgratꝰ quoſlibet eriã ſi nõ habẽt merũ imperiũ vel mixtũ.vt in
aut᷑.de defen.ci.F.nlła.et etiã extraoꝛdinarios vt duo bonoñ.coꝛã iudi
ce mutineñ.vt.ff.d ema.vin.l.etiã.S.fi.⁊.C.de iudi.l.vlt.als.penulii.

x¶ Inrrent. ſi iudex eſt in domo. idemq; vbicunq; ſit dũmodo nõ in loco

. .

idor

bi nunc collatis.

eeManumilzus Lanan
patus.impꝛopꝛie enim po⸗

nitur. vt. f. qn actio de pec.
eſt an. l. i. . alienatõ.

(Hatrono. patronus aũt

uccedit liberto in toto ab ĩ
teſtato filijs non extantibꝰ
ex teſtamento in tertia par⸗
te bonoꝛũ liberti.liberis ex

fue.ma.l.i.S.fi.ſecus eſt in
filijs patroni. Iteʒ quãdo

Ziber

ſic. ff. ð pig.l.ſi fidedeiuſſoꝛ. S.pat᷑⁊.ff. ſo.ma.l.ij.S.fi.ar.ↄtra.ff

turpi. vt. ff. de iuſti. et iu.l. penl. ff. de arbi. l. ſi cum dies. F. penk.
Buamanul. ebʒ capere euʒ ꝑ manũ:et relaxare eũ ꝑ verba ad hoc

buuntur patrono iu bonis li⸗

berti. ſer harteie ſi impu⸗

bes ſit filiꝰ uel filia uel ceteri
ipſe parens ex manumiſſiõe
tutelam eius nanoſcitur.
¶ Ammonendi autem ſumꝰ⸗
liberum arbitrium eſſe ei qui

tões ſuꝑ his habitas in adop

de adop.l.ij.S.i.et de pcu.filiuſfami.S.i.

¶ Lranſit. ergo nõ tollitur pa.po.ſed tranſt fert. Ad quid ergo

in huiuſmodi parentẽ adop⸗
tiuum in cuius perſona adop

tionemeſſe pleniſſimã antea
diximus.¶ Illud autẽſcireo

poꝛtet: ꝙ ſinurus tua ex filio
tuo cõceperit et filiũ poſtea e
mancipaueris uel in adoptio-

ea. Vel dic mauu.i. poteſtate.nã qñq; et nõ capta manu emãcpa. .
tur.vt. C. de emãci.li.l. pe. .— hic caſus hoc ti.ponit.rñ.quia et ſi nõ tollitur in cõmutabiliter
b EE tunc.i.ex tunc.nam pꝛius occuparet pater oĩa iure peculij.vt.j. tollitur tamen quo ad pꝛimũ.ideo dico in eo qui iudicat᷑ in pta
qui.nõ eſt permiſ.fa.teſta. te mea non eſſe. na
H. i. et eſt ſimile. ff. ð condi. . non effictur ſui iu
cet de.l.iiij.in fin.et.ff.ſi cer. . ⸗, „„ — „ „ ris:cũ ſententia ſi
Helioa er e vul. ſb. huiuſmodi filij: uel filie: uel tentẽ iudicem manifeſtauerit HPeiariulannde
in pupillari. S. i. . g. oric si&α 5 manz in po
. cdicto. ſpoſiro f i epotis: uelneptis bonis: q pꝛeſente coqui adoptat᷑ nõ clicer quo ad me p
quis a pa. fu.m. i. in ine queuea parẽte manumiſſus cõtradicẽte : necnõeoꝗ ado ananapato habe
if uel manumiſſa fuerit: endem ptat: ſoluit quidem iusptatiſ urbimlnrpice
d (In bonis. acquirendis ſurg , . a .l. ul. in pꝛin.
„APeruiline:vd apareſi illra pꝛeſtantur parẽti quetri patnis naturalis.tranſit a=ut er.lxlt.

r ¶ Diximus. vt. 5

ti.ł in pᷣn.ꝭ.ſi v ero
8 us. hic. F.

tradit duo pꝛece⸗

prta.vt.ᷓ. de ado.

F. ſed hodie.

t Er filio. ſcilʒ8 na

turali et legittimo
ſecus in legitimo
tantum.vt in ado

iſtencbus iu nihil :s olin filium ex eo nepotemuel ne nẽ dederis pꝛegnãte nuru tua Pngraratna
. ag ergſtcnoſtr ſucl. .i ptem in poteſtate habebit fi nihilomin? qðᷣ exea naſcitt in nepos er o enan
bicin parre ſed becſitiudo lium quidem de poteſtate di- poteſtate tuanaſct᷑ · ¶ OQð abpars viderut ſe
Riterd . . t. cundũ quoſdã.vt
inteum falli namne mittere: nepotem uero uel ne ſi poſt emancipationem uel F deca. di.l. liber⸗
g urpem perſonaͤ inſuun ptem retinere: uel econuerſo: adoptioneʒ conceptus fuenrit es. 5. emancipa
it vt f. ia pa. qs fue. ma. filiũ quidem in poteſtate reti patnis ſui emancipati uel ani o: e f.. deadol
l.patronꝰ.in pꝛi. Interduʒ . e, 1.., Cuer ſed etiã nepos.vel
neil er uccehon: v alis ere nepofem ul neptem ma adoptiui poteſtati ſubijcitut ¶mab diein eoidẽ
modo in ſer caſibus. vtaãn numittere.eadem et de pꝛo⸗ Et'quidem neqʒ naturales nenarnralt. „
Eicpoterantoe Irange Mbotecet pꝛonepte dicta eſſe liberi neq; adoptiui pene ul- deadop.l. libemũ.
ſliug eſt miles erbz caſrren iſitelligantur: uel omnes ſui lomodo poſſunt cogerepa⸗ deran a vol
eileadecg ſmm ma. iuris efficereuel qoſdam re rẽtesde poteſtate ſua eosdi· gerſime.
lius. et. ff. de te mili. i a mi⸗ tinere. ¶ Sed et ſipater filiũ mtters . 2 De tutelis in analla pꝛegna/
lite 5. f. er.l. ſe. Item filiss quem in poteſtate hʒ auo uael ela itemanumika v
alijs patris licet heredibuſ uo naturali y nr̃as ſtitu 9e alienata. vt. . de
non datur. vt. f. ſi a pa. s DPallo naturan by nras 3 Ranſeamꝰnũc ad inge.5. ſufficit..f

de acquir.re.do.l.
fi.et.C.de pꝛoba.

emancipauit coactus. vt. toez dederit: id ẽſi hoc pzac n Wiamex his herſo msorran.
ſi a pa. fu. ma.l.f. Itẽ calu tCisinter ueniẽtibus apð cope nisque in poteſtate non ſunt r as. ie lſe⸗
ſiana nõ ita patri vt parrrro ”UMU dum pꝛeceptũ

ne dak. vt.ff. ſi qs a pa.fue.
ma.l.i.ꝗ.ſi parens.⁊.l.uon

vſq;. Ite nec opas a filio vt a liberto patronꝰ bzʒ. pt.ff.ſi a pa.fu. ma.

l.penl.licet hec pꝛedicta ſpeualia in patrono vera ſñ̃ ſint vt colligitur ex

generali capite illius ni.ſi quis a pa.l.i.i.rũ.et.ij.et in ſpecialibus caſibꝰ
qui in illo ꝛ.ponunt᷑ vt dictũ eſt.ſed ſcʒ boc ſemper videtur pate amit
tere:cũ ſemꝑ pꝛemiũ emãcipatõis habeat hodie.vt.ſ.ꝑ quas perſo.no.
ac. S. boc quoq;.et. C. debo.que li.cũ opoꝛtʒ. .peſed dic illud legale ñ
conuentõnale pꝛemiũ eſſe ⁊ ideo licitũ nec puniendũ.vt.C.de admi.tu.l

ſancimꝰ. ⁊. C.ad.l.iuł.de adul.l.graccus.
sAErmeniemekeanancharse hb
verbo.j.de legit.paren.tu.⁊.j.de fidu.tu.in pꝛin.

i ¶ Admonendi.liberũ eſſe.niſi in caſibꝰ.vt.j.e.in fi.dicemus.et facit ad

MWanumutere.i. emancipare. m ¶ De oẽs. repete liberũ eſſe.

lanciſcitur. concoꝛ. huic

5
P

et repetes ſcire o⸗
poꝛtet.

ene vllo.bic no.taleʒ regulã:qꝙ nullꝰ ſltus pot coͤpellere

¶ Maturales. ſubaudi et legitimi. nam naturales tĩ nõ ſunt
trẽ vt emancipet eum.qð fallit in quattuoꝛ caſibꝰ.et ideo di

cit pene.vt ſi pater agnou erit legatũ ſibi relictů bac cõtempla
tione vt liberos emanciparet.na tunc ↄpellit᷑ extra oꝛdinẽ enã
cipare.vt.ff. de condi.⁊ demõ.hſi cui. AItẽ ſi titius adoptauit
pꝛiuignũ ſuũ:cõpellit᷑ emancipare eũ eo pubere facto:ſiꝓ baue
rit ſibi non expedire eſſem ptate.vt.ff.de adop.l.nũqᷓ;.⁊.l.ſe.
dẽ in quolibet adoptiuo.vt.ff.demino.l.iij.F.ſi quis minoꝛ
tem ſi filie peccandi neceſſitatem imponat.vt.C. de epi.au.l
ſi lenones. Itẽ ſi filiuʒ male et contra pietatem affecerit. vt.ff.
ſi quis a pa.l.fi. Atem econtra filius nõ põt cõpelli vt emanci

nc. 5. ff. de adop. l. libertini. e aca ebeibe igik.

n ¶ Sed et ſinoſtraſ còſtitutões.vt.C. de adop.cũ i adoptiuis.et.Söᷣ. de peetur.vt in aut᷑.qui.mo.na.eff.ſui.O.generaliter.col.vij.
adop. 5. ſed hodie..F. ſi vero. “ hubꝛica. Detutelis. .
o ¶ Patre pᷣſente.niſi ſit in famis.vt.C.de emanci.l.penul.ac. ℳo. t KRanſeamus. aliã:nã diximus duas.vt. S. e. de iure ꝑſo.
ontradicenteno. pacientiã cõſenſui cõꝑari.ſic qui tacet affirmat. C õ ſunt ſyi vel alie. iuris in pꝛin.·

ı● . *
●⬤
ꝛzimus. .

ex bis. nota ergo ꝙ bi c diſtinguit illud membꝛum. quidaʒ
ſui iurnis ſunt. qð eſt oppoſitum. quida alieno iuri ſubiecn ſunt
vt. S. his qui ſunt ſui iuns uel alieni. s
iNon ſunt. qui ergo in tutela vel cura ſunt ſui iuris ſunt. fili
uſta. ergo non põt babere tu. vel cu. vt hic. et. C. de cu. lu.l. f. in

c — tu⸗
tela necura. telaſſunt.

d (Pebije. alijs
auteʒ dicet. j.de cu
ra.
e (Ita eni. qꝛ con
trarioꝛum eadẽ eſt
diſciplina. vt hic.
et.S. de his qui ſũt
ſui vel alie. iur. in

pꝛi. Sed chna. C
de ſen. paſ.l. fi. F. i. —
dufäms Fa quedam uel in tutela ſunt uel
Rtahnd heles curatione:quedaʒ neutro
noneſt uiiuris vr lure tenentur. Videamus er
3. t..5.ſi ab boſi go de his que in tutela uel cu
7 9 E 7 . —
bus ſe hi ven ratione ſunt. ita enim intelli⸗
ter adoptatus eͤt gimus ceteras perſonas que
vt dirmus. S. n.i gneutro iuretenentur.ac pꝛius
§S. cumautem. —

deſpiciamus de his que in tu
ſt autem tute⸗
laut ſeruius diffininit:ius at⸗
q; voteſtas in capite libero
ad tuendum euʒ qui ꝓpter
etatem ſe defendere nequit:
iure ciu lidata acpenmiſſa.
Tutoꝛes auteʒ ſunt:qui

f eird ſunt. de Eam iimac poteſtatẽ habent

is dice.i· dew ex qua re ipſinomen accepe⸗
3 Eſtauten tute Uunt. Staqʒ appellantur tu
a vt ſeru nomẽ toꝛes:quaſituitoꝛes atqʒðfẽ
Niuncnſilt. e ſoꝛes'. ſicut editui alias editi-
eo cti. tij dicunt qui edestuentur. .
Asnamdar (emnumn itaq parẽ
mieiuirpa:wuim “ o ſiberisimpuberibus qs
enim non ſit mun? in poteſtate habent teſtamen
hblm e to tutoꝛes dare. et hoc in fili⸗
pꝛin. ergo innius os filiaſue pꝛocedit omnino.
datur. vt. C. dede
cu.l.nullus.li.x.
Iteʒ inuito datur

vt.ff. detu. et cu. da. ab bis. necnõ. ff. de tutek. l. i. vnde patet
bic eſt alia ptãs qᷓ; patnis in filiũ. et domini in ſeruũ.cũ illa ad
cõmodũ.vt.j.ꝑ quas ꝑſo.no.ac. S.i.⁊.S.ð his quiſui vł alie.
iur. ſunt. F. ij. bic vero ad onꝰ.tenct᷑ eĩ de dolo et lata culpa.vt
C. ar.tu.l.ij. Item per hoc ꝙ dat᷑ inuito differt a curatoꝛe qui
volenti datur. vt.j.de cur. S..item inuiti.et.ff. e.l.iij. S. ſi pupillꝰ
vel dic. vis ad cogendũ: poteſtas ad imperandum.
i ¶ Aibero. nam nili ſit liber pupillus nõ pot habere tutoꝛẽ̃. cũ ſi
ſexruus ſit nõ ſit ſui iuris.qð eſt neceſſe. vt. S.e.in pꝛin · Atem ⁊ ſi
dubius ẽ pᷣt habere curatoꝛẽ.vt.ff.ð tu.et cu.da.ab hiſ ei qui.ẽ
tamen caſus vbi ſeruo dat᷑ tutoꝛ.vt.ff.detu.⁊.cu.da.ab.l.ſi im

puberi.i.rñ.cui tamen legi ſignatur cõtra.ff.ad tre.l.ſi res alie/⸗
na. ..ſi ſeruus.⁊.l.cogi.cfi.et his duabꝰ eſt alia õ.ff.e.ti.l.mu
lier. §8 non eſt. que legũ cõtrarietas ita ſoluitur. cũ libertas fide
icõ.et hereditaſ relinquitur ab eodẽ pꝛeſtãda poterit ſemꝰ coge
re vt inſtitutus bereditatẽ adeat:et tunc datur etiaʒ ſeruo tutoꝛ
vbi vero ab vno bereditas ⁊ ab alio libertas relica eſt:non po
teſt niſi pꝛius pꝛeſtita ei libertate.tunc enĩ coget alium heredeʒ
hereditatem adireet ſibi reſtituereſcõm Jo.
lꝛ Ed tuendũ ꝓpter hoc etiã remouet pa.po.quenõ eſt ad iu
endum ſed ad gubernandum ꝓut vult: vel ſibi ad acquirendũ
in ¶ Pꝛopt etatẽ. ad differẽtiã curatoꝝ qui dant᷑ furioſis?⁊ mẽte
captis:qͥ ꝓpt᷑ mo:bũ ſe defẽdet ñ poſſut.vt.j. ci...itẽ furioſi

n ¶ Jure ciuili. nota tutelam eſſe de iure ciuili:licet omnes fere cõtractus
ſint de iuregen. vt. S. de iure na. F. ius autem. —
o Bara. l. a lege vł iudice. p ¶ Permiſſa. vero a teſtatoꝛe dicitur. vt
ſ. F. permiſſum. vel dic data perſone pꝛincipaliter. permiſſa ſc ano re⸗
bus vt. ſ. ti. i. F. certe.⁊.j.de excu.tuto.ꝭ.datus. .

—

—

q ¶ Lutoꝛes. eamque dicta
eſt. S. pꝛoxi. 5. =

Nepotibus tamen neptibuſ r ¶ rqua re vi ptãte.
qʒ ita demuʒ parentes poſſũt e& reb ſen boe
42 .y s
tem eoꝛumm poteſtate atris. ſic appellantur. vt. ff. dele.
ſuinõſuntrecaſuri. ¶Rtaq, i n li Flcr ſidemino.
ſi filius tuusmoꝛtis tue tpꝑei t ( Quiedes. vteſt pꝛcfect
p oteſt at 4 tua ſit nepotes ex ri r aurann eo e or
eonon poſſunt teſtõtuo tuto viebii; Seſeſenaum. Pee.
res habere qᷓ;ʒuis in ptãtetua v¶ Penniſſum eſtirach.
teſtateʒ patris ſui recaſuni ſͦüt eſtvreſtamentanaa vl da
¶ Cum autem in compluri mua vel legiuna loch hain
. „ 8 de teſtametaria:vt pote
bus alijscauſiſ poſthumi pꝛo de dignioꝛe videamꝰ i hoc
iam natis habentur:et in hac terſe. Deleginma aurem
cauſa placuit: nõ minus poſt dti e anim. Bedo
humis quaʒ iaʒ natis teſtamẽ nua dicetur. . de attil. tu.
totutoꝛeſ dari poſſe:ſi modo
in ea cauſa ſint:ut ſiuiuis pa
rentibusnaſcerentur ſui:⁊nn eem biere en va ab bis
poteſtate eoꝛum fierent. l.neer mandante.S.d i.
¶ Sed et ſi emancipato filio „Er pereſtarf nannall
usetia dare poſlunt inbis
tutoꝛ a patre datus fuerit te⸗ que ſibi relinquuntur.vt.C
ſtamento:confirmandus vſt

totum. ”M
x ¶ Ympuberibus. etiam in
de con fir. tu. l. W.
er ſentẽtia pꝛeſidis omnimo elamemro teſflent.
do:ꝛid eſt ſine inquiſitione.

uitis.vt.ff.de tu. muto.hoc
etiam pretoꝛi et pꝛeſidi licet
teſtamento confinnalls. vt
ff. teſt. tu. l. iij.
a (Tutoꝛes. ſed nõ curato/

res. vt. ſ. de cur. in pꝛin.
bᷣ (Dakt ſilius. licet mileſ ſit teſtatoꝛ. vt.ff. deteſta. tu. l.ij.

c¶ AZua ſit. ⁊ nunqᷓ; exiuit filius:alioquin non recidit.vt.ff. de adop.l.ſi
pa er. et. l. ſi filius. et de hoc dixi. S. ti. i. F. i. . J

d ¶ Autoꝛes. ſi auꝰ emancipatus eſt vel moꝛtuꝰ:tũc nepotes ex eo fũt ſui

iur. moꝛtuo quo. vt. S. ti.i. i fi. vñ exteſtõ aui pñt bretutoꝛc. vt hie innuit.

e E n cöpluribꝰ. vt quotiens de commodo eoꝛum queritur. vt.ff. de ſta.
ho. qui in vtero.non ſi de cõmodo alioꝝ. vt. ff. de ver. ſig. qdð dicimus. vyk
ſide incommodo matris.vt.ff. ð ſta.bo.l.imꝑatoꝛ.
f¶ Fierẽt. vtquia ex vxoꝛe naſciturꝰ erat.vel num.aliud ſi ex concubina
nilt in bis que ſibi dimitteret. vt.C. de confir. tu.l.fi.tales enim non na
ſcerentur in poteſtate.S. denup.F. i. „
g (Sed ſi emancipato. confirmandus. nõergo valebat datio ꝑ ſe cũ no
&in ptãte. vt. s. e. S. permiſſum. Sed nunquid bic tutoꝛ ↄfirmatus di
citur teſtam ẽtarius qð.ſi eſſ pꝛeferret᷑ legitimo.vt.j.ti.ij.in pꝛin.an dati
uus quod põt admitti et fa p boc.ff. de ver. ſig.l. lege. et in aut.ð defen.
ci 5. ſi decerero. cokii. ita legitimus tutoꝛ buic pꝛefert.vt...ð atnit tu.
in pꝛin. et ideo gloſauit. P. i ſineinquiſitione. nõ ꝙ vellet eu cofinnan
ſi alius eſſet legittimus.ſed quia non queritur an ſit locuples vk non. ſy
gr. contra. ff. de cur. fur. ſi furioſo puberi.

2

b ¶ Inquiſitione.i.quia non ſatiſdat.ſ. rem pu.ſal.fo. Atem locuples ſit
velnõ. hoc enim non queritur. vt.ff. de cõfir. tu.l.i. Ded aliud in matre
dante tutoꝛẽ filio.ibi eĩ et ſi non ſatiſdet᷑:tñ et cuʒ inquiſitione dat᷑.vt di
cta.l, dicik. 7. C. de c fir. tu. l. Sʒ quare diuerſum in matredate tutoꝛẽ

Ee

P
ꝰ ſiomiſit libertatis dationeʒ

2*

Alber

filio.rñ. in memoꝛiã pꝛecedẽtis poteſtatis.vt.ff. de queſti.l.v niꝰ. F. ſeruꝰ.

et. ff. de cur. l. fi.et fa.ad hoc.ſ.de ſatiſda.tu.ex cu.upꝛin.et.ff.de li.ag.l.i.

de turelis. l. i. Kpe. et. F. fi.

c ¶ Viliuſfamilias. cum eni,

tutela ſit ius publicum. vt.j
de excu.tu.in pꝛin.non cura

tur ius pa.po. vt.ff. ad tre.ꝰ
nam qð.i.rñ.⁊.ff.de his qui

ſunt ſui vel alie.iur. filiaſfa.
quo caſu pater de peculio te
netur:mſi agnoſcat.tũc eniʒ
ſcilicet quando agnouit iſo⸗

lidum. vt.ff. de tutel.l.ſi fuiꝰ

d (Leſtamento. intelligas.

ſed a pꝛeſide tutoꝛ dari non
poteſt ſeruuævt.C.qui da.

——

o hoc ꝙ ſinelibertate det

vt.S.qui manu.non poſ..

f¶¶ Directam. imo videtur q;

deicõmiſſariam. vt. C. de

fideicõ.li.et ſi non aſcripta.

contra. Sed certe bicteſta/
mẽto doc fit.ibi alia volun/
tate.puta codicillis.vel per

cpiſtolã. Vel dic qð ibi alie
nũ credebat:hic ſuũ ſciebat

Item alia ratione non vide

tur valere datio.qꝛ ille ſolꝰ

datur tutoꝛ qui teſtamẽti hʒ

factioꝝẽ.vt.ff. de teſta.tu.l.

teſtamento. alias incipit ſi
quidem. Rñ. illud intellige

in paſſiua ſignificatione: in
qua etiã ſeruus dicitur ba⸗-
bere teſtamenti factionem.

vt.ſ. de here..quali.et dif.S
teſtamenti.

us leruus.licet hoc nõ ſit ve

riſimile. vt. C. dereſcin. vẽ.l.ſi q; e foꝛte ex c hereditaria nouiter babe

tu. poſ.l.in ſeruili.
Tin libertate. non ex⸗

iul.et. C. de epi. au.l. de creatõibꝰ. Sʒ ar. ↄtra.ff.i utẽ iurã.l.vid eamꝰ
Aul in teſtanſlento tutoꝛes daripñt.Rubꝛi.
Ari autẽ.paterfamilias.i.niſi ſii mutusvel
qui et audirè debet. vt

ſurdus. quia tutoꝛ 1

Quiin teſlamẽto tutoꝛesda

oſſunt.

INteſtamẽtonõ ſoluʒ pa
terfamili. ſed et etiam f liuſfa

mi. ( Secket ſeruus ppꝛiꝰ te
ſtamento cum libertaterecte
tutoꝛ dari poteſt. Sed ſciẽdũ

eſteum er ſineliben tetutoꝛẽ
datum tacite libertatem dire⸗

ctam accepiſſe uideri:et per
hoc recte tutoꝛem eſſe. Plãe
ſiper erroꝛeʒ quaſi liber tutor
datussſit: aliud dicendum eſt
eruus autez alienus pure

inutiliter teſtamenro datur tu

toꝛ.ſed ita cũ liber erit utiliter
datur. ꝓpꝛius autem ſeruꝰ in

(Runon usꝰul'mioꝛ xxv. an.
tutoꝛ teſtamento datus:tutoꝛ

utiliter eo modo datur tutoꝛ.

aut maioꝛ. xxv. an. fuent factꝰ
Ad certum tempꝰ uel ex cer
to tempoꝛe:uel ſub conditi

ne:uelante heredisinſtitutio

nem:poſſe dari tutoꝛem non

bat. vt. ff. dere. iur.l. qui in alterius.ðet.j.de vſuca.S.qð aũt.

b ¶ Dicendũ eſt. ſ. vt neqʒ liber neq; tutoꝛ ſit.idẽ multo magis in alieno.

vt.ff. de fideicõ.li.l.generaliter. .ſi quis tutoꝛẽ.et.ff. e.ſi quis utoꝛem.
¶ ¶ Sernus inutlliter.l. vt ſtatim ſit: ſed c liber erit dat᷑ quia directo non
erit liber:ſed per fideicõ.vt.ff. de teſta.tu.l.ſi bereditas.j.ſi.et. C. de fidei

com.lib.l.et ſi ſon aſcripta.

lꝛ o modo.nã nõ erit tutoꝛ.inutilis enim dici᷑ ſtipulatio ꝓpter inutilẽ
