eſt pꝛobabiliſ. vt. ff. ad velt.
qmq;. C. de reſcin. ven. qſ⸗
quis.et.ff. de edil.edic.l.i.
cauſa.

b ¶ Ufferret. quod eſſe non debet.
et huic. ſcllicet pꝛoximo caſui.

— 2 —

iberto. pꝛimo diſpenſatoꝛi. , R⸗⸗ʒʒ
t huic. liberari eos. facit. ff. ſi cer. pe. eius qui.et. C. de ſol. ſi cũ ſeruis.
Mib erari. niſi in caſibus. vt.ſ. qui.mo.tol.ob.in pꝛin. dicemus.
Handatum. pꝛimum poteſt fien. G
uſta cauſa. puta caſus foꝛtuitus.nã de dolo tenetur et lata culpa lont ſilo gra lauat et tingit pannos:et etiaz pollit ele
et keui et leuiſſima ſym. B. et. Jo. ut. C. e. l.in remãdata.et.l.a ꝓcurato uand .
re. Alii dicũt de leuiſſima mãdataniũ nõ teneri.ſʒ de dolo tm̃.qñ gracia
im mandantis fit. vel de leui culpa quando vmriuſq; gracia adinſtar ali
oꝛum contractuum. vt. ff. de reg. iur. contractus. Sed pꝛimuʒ videtur ve
nus cum bic contractus in multis diſcrepet ab alijs contractibus.

loni pollienda curandaue ꝗs
dederit ueſtimẽta aut ſarcina⸗
toꝛi ſarciẽdanilła mercede cõ
ſtituta neqʒ ꝓmiſſa mãdati cõ

„

petit actio.

placuit ſi debitoꝛes manumiſ
ſo diſpenſatoꝛeticii per igno
rantiaʒ liberto ſoluerit libera=
ri eos:cuni alioquin ſtricta iu⸗
ris ratione nõ poſſint liberaniꝰ
quia alii ſoluiſſent q; cui ſolue

—

et ſeruo.

do.

dato.ſi autem alias pariturus erat et conſtituatur aliquod ſala
rium gracia remunerandi:non ideo minus erat mandatuʒ.vt.ff.
e.ſi remunerandi.i
rñ.et ad eiꝰ rei eui⸗

dentiam diſtin gue
tur.quia aut eſt in⸗
certum re et genere
puta ſi dicam tibi
bene retribuam ti /
bi hoc ſeruiciuʒ vel
recognoſcã:et tunc
non poteſt peti qᷣc
qᷓ;.vt.C.e.ſalariũ
et. ff. e. qui mutuaz.
S. ſalarium. aut cer
tum genere licet in /

certuʒ ſpecie.vt da
bo tibi equum vel
par veſtimentoꝛuz

et tũc poteſt dici ꝙ

valeat ↄuenno ſa⸗
larij cum nõ ſit pꝛ⸗

ſus incertum. vt.ff
e.ſi pꝛo fideiuſſoꝛe.

ſecus ĩ bis que põ

dere numero conſi
ſtunt. vt. ff. dele. i.
l.ſi hominem. ſi au

tem certum omnĩio

tunc aut ſtipulatio
ne ꝓmittitur: et tũc

certi condi.petitur.

ſi autem ſine ſtipu

latione et incòtinẽ

ti ante mandatum
vel poſt perit᷑ act.
ex eo contractu ſcʒ
contraria manda/

ti infoꝛmata. ſi au⸗
tem ex interuallo.

ſcilʒ poſtq; contra

hentes ad alia di/

uertiſſent negocia
petitur officio iudi
cis.vt. C. e.l. i.et. ff
e.ſalarium. et. C. ð

pactis.petẽs.et.ff.
de duo. reis.l. du /

os.in ſi.

¶ Interueniente mercede.ſcilicet in pecunia numerata.ᷣ vt dixi/
mus.S.loc.in pꝛinci. Item hec regula generalis vera eſt niſi ſit
talis perſona que non conſueuerat locareope as ſuas:vel res
talis que non conſueuerat locari.tunc enim non locati:ſed pᷣſcrii.
ver. agitur.vt.ff. de pꝛeſcriptis ver.ſi tibi.et.l.naturalis.S.at cum

o ſuperflua.ſed ſarenatoꝛ ecõtra qui ſarcit addit vbiẽ ſciſ
ſum veſtimentũ vel pannus et conſuit.vnde et dicitur iſte babet
ſarta tecta.quia cum eſſent fracta ſunt reparata ex quibuſdam
adiunctionibus.vt.ff. de vſufruc.hactenus. =

tr ¶ Vaio.immo videtur pꝛeſcriptis verbis compe⸗

—
— — — —

— — — — —.. —ÿ —,

ltc
lcain
eytd
hun
enen
ſolig
anoſn
oſep⸗
n tf
euſce
gtepi

delei
nu
oni
r
Netit
hen⸗
ſteton

.

kincdine

NIdedn.

veninn
focn’
maven

nn

com

e

rnegct
foi

R
661.

e d

Zentius.

tere. vt. . loca. S.i.ſo.vt bſbi·

obli. §. fi. vſq; buc. acc.

ſ. d Ab:auger dad
b ¶ Igit qꝛ de bis

obe era .ſr ox Oeobligationib?que exqua diligentiam adhibere: qualeʒ
eredchen neh⸗ cObi Nre du ſuis rebus adhibere ſolet: ſi

am⸗ de bacq er ſo ſi cõtractu naſcuntur. 5 ORE 1et:
la ꝓuenit amicicia. e modo alius diligentioꝛ eo cõ⸗

. I.

bincinde poſſibile .

ctuum enumerata di negocia. (utoꝛes quo⸗
eas naſci.naʒ exv⸗

fr⸗ citroq;.i. S Oſt genera contras modius admimſtraturuseſſʒ

na pte tm̃ qiq;d as HI—ð . . . .
de vrſtalea tgon ligationibus:que quidem no nNon pꝛopae excontr actu obli

int aſit.ſed ſua im. pꝛopꝛie naſci ex contracu in- gati eſſe intelligũtur.(¶ Mul⸗

on geſt cee e acn ⸗ rir. Lin
viſecaae nd ne telliguntur: ſed tamẽquia nõ lum enim negocium inter tu⸗

gociuz ſit geſtů. vwy ex maleficio ſubſtantiaʒ capi- torem et pupillum contrahit

enonagel iiic. unt: quaſi ex cõtractunaſa ui ſed quia ſanenon ex malefi-

no. rap. ſn Ber dentur. Igiturcum ꝗsnego cio tenent᷑ quaſi ex contractu
vi bo. ra.l. ij. F. 5

Urprero. aa abſẽtis geſſerit ultro citro teneriuidentur.hoc auteʒ ca-

qʒ inter eoſ naſcuntur actiõeſ ſu mutue ſunt actiones.non
que appellantur negocioꝛuʒ; tantum enim pupilluſ cumtu
e ¶ WMandato ſe geſtoꝛum. ſed domino quidẽ toꝛe hʒy tutele actionẽ: ſed ex
aunegocia geſſe· rei geſte aduerſus eum q geſ- contrario tutoꝛ cum pupillo
rrde ig er, ſit directa cõpetit actio:nego habet contrariam vtutele: ſi
tum que eſt oonra. cioꝝãt geſtoꝝ ↄtria qs exnul- uelimpenderit aliquid in rem

f (Vitilitatis. ſcy vt . 12 mzig as wtse õsl
ao impen, l0 Pictu ꝓpꝛie naſci mãifeſtũ pupilliuel pꝛo eo fuit obliga-
dit niſi denücatio /Eſt.

¶¶ Quippe ita naſcunt᷑ tus: aut rem ſuam creditoꝛi:

inbibeat. vt. C. l. i ionesſi ſine m e ein . k.
vdpatanaaffo iſte actiones ſi ſine mandato? buseiusobligauerit.

mevt Cee ſipa· gquiſqʒ alienisnegocijſ geren

ee anb ruz negocia geſta fuennnt etiã ueluti ꝙ pariter eis legata do
benus pioni gerr ignoꝛanteſ obligantur. Idqʒ nataue eſſent: et alter eoꝛum
egocha aieon utilitatis cauſa receptum eſt: alteri ideo teneatur commu⸗

bus nil repent ali · ne abſentium qui ſubita feſti- ni diuidundoiudicio ꝙ ſolus

oan añch eheenatione coacti nullidemanda frnuctꝰ exeare percepenit: aut
&t vtdicem.ſpri ta negocioꝛum ſuoꝛum admi q ſocius eius ſolusin eam rẽ

mo. 5. act. niſtratiõe peregre pꝛofecti eſ- neceſſarias impenſas fecerit

ſent deſererentur negocia:qᷓ non intelligitur ex contractu
ſane nemo curaturꝰeſſet ſide pꝛopꝛie obligatus eſſe:quip⸗
ene nen lam habitnuseſſct actioneʒ

¶ Sed quia ex maleficio

noceret. vt.f. el.. N(Bicut autem is qui utili- non tenentur quaſi excontra

b Mullam. euz ne ter geſſerit negocia dominuʒ eiu teneri uidentur. (Idẽ
mins ſit veiſimle habet obligatum negocioꝛuʒ iuris eſt de eoqui coheredi fa
lrae dl effundere geſtoꝛum ita et cõtra iſte quo⸗ milie herciſcunde iudicio ex
vt ff depba. c de qʒ tenetur ut adminiſtratiõois his cauſisobligatuseſt.
indebito.S.i. 2 . E quoqs leca
reddat ratõnem:quocaſuad ¶ Meres quoq; legato
eractiſſimam quiſq; diligen- ruʒ nomine non pꝛopꝛie ex cõ
SR**== –tiam compellitur reddereras tractu obligatus intelligitur
Gicut aute ob —— nin
liggtuz. ſc; iſolidäã tionem. Mec ſufficit talẽ neq; enim cũheredeneq; cuʒ

ſpiciamꝰ de ipſis ob q; quitutele iudicio tenentur

m

¶ Item ſi inter aliquos cõ
no. et.l. ꝙ in vroꝛ dis ſe obtulerit:ex q̃ cã hi quo munis res ſit ſine ſocietate:

eoquod quiſ impendiſſet nul penihil interſe contraxerunt

r G tẽ ſi inter. ſocietate.tũc
emm ageret᷑ ꝓ ſocio.ſ.ſi eſſʒ
ſocietas.vid etur tamen ꝗ;
hic. §. ſibijpſi or̃dicat. nam

Deob.q erq otra.na.

H MM dũmogdo ſit vtiliter ceptum negociũ.lʒ diuerſuſ exitus ſit ſecutꝰ.vt.ff. e. ſʒ
ub. Beob. que ex qua. con. naſ. . „ an vltro. F. i. In caſib?tñ nõ tenetur inſoliduz. vt ſi pupdllꝛeſt cuiꝰneo
Oſt genera.i. maneries vel diuerſitates vᷣctuum.vt.S.de cia ſunt geſta. Item ſi anio depdandi geſſit. vt. ff. e.ſi pupilli.i.rñ. et. S. ſiñ
quis negocia mea. Ite⁊ ſi ad noua negocia gerẽda acceſſit.vt.ff. e.ſi s
Exmaleficio. ſubaudi vł quaſi. vt ſit bona argumentatio. ſi negocia. Item ſi pacto hoc actum eſt. vt. C. e.negocium. item et ſi fuit in

culpa gerens. vt. ff. e.l. ſine

hereditaria.item ſi fuit ĩi mo
ra.vt.ff. dele.i.ſi res.ꝭ.fi.

rem interdum de dolo ſolo
et lata culpa teneri.vt ſi ad
deßta negocia acceſſit.vt.ff
de nego. geſ.l.iij. F.interdũ.
qñq; de dolo lata culpa et
leui. et hoc reglariter.vt.¶

e.l. tutoꝛ.qñq; de leuiſſima

vt qñ aliꝰdiligentius vole⸗
bat adminiſtrare:vt hic ðꝛ.
et.ff. e.ſi pupilli.S. videamꝰ
qñq; de caſu.vt in his caſi
bus vbi agit᷑ inquãtũ dñs

locupletioꝛ eſt. vt modo.S.

diximus in eo. XK.
Ei. ſ. geſtolil.

uã diu eſt tu.non oꝛit᷑ obli⸗
gatio.vt.ff.de tu.et ra.diſ.
ſi tutoꝛ.S.fi.et.l.ſed nõ dan
tur. azo.

n ¶ Ex maleficio. ſubau. vel

quaſi.vt bona ſit illatio.

00 ¶ Actionẽ.l. directã. tenek

etiam alijs actionibꝰ tutoꝛ.
vt diximꝰ. S.ð attil.tu.S.fi.
et ita habes hoc.S.actionẽ

tutele directã et cõtrariã eẽ

ex quaſi cõtractu. Quid de
actione ꝓtutele.rñ.idem cũ

gginſtar actionis tutele ſit

iducta. vt.ff. de eo qͥ ꝓ tu. ne
go. gel.l.i. p tutoꝛe.

p ¶ Contrariã. quam finita
tutela demũ intendit vt mõ

diximus de directa. vt. ff. de

S.acti. tu.l.i.G. finito.
q ¶ Obligatus. vnde abfu⸗/

turũ eſt. qd perinde eſt:ac ſi

iam abeſſet. vt. ff. dene. ge. l
ij.in fi. et. l. ſi quiſ mangato

in fi.

„R
—

nunc dicit ꝙ nõ eſt ſocietaſ
et poſtea dicit ſocius eiꝰeſt.
Seld dic ꝙ non eſt ſocietaſ

vera.ſed quedam incidens

nam vera contrabitur cõſẽ
ſu. vt. S. de oblig. ex conſen

ſu.in pꝛin. hec autem pꝛeter

ſpen. vt. in hoc. 5. dicitur.
kw iiij

—,wà(O—

K Eraciiſſimam. no. geſto

—

oꝛes.ſ.quõdaʒ. nã

t ¶ Ex maleſici

5

o. lubaudi vł qua

Ziber

s (Eius.ſ(conſeꝛs eius. impꝛope enĩ ponit᷑ vt modo diriing.
ſi vt ſit bona illatio.vt.S.e.ĩ pn.etfa.ad

buc. 5. f. famil. ber. beredes. .nõ tm̃.ᷣin fi. S. et. ff. coi di. l.i. in fi. . rñ. ⁊.ff
ꝓ ſocio.vt ſi ꝓ ſocio.et.l.actione.S.ſi poſt diſtractum. accur.

competit.hicaũt ad vniuer

ſitatẽ.vt.S. ꝓxi.et.ff ꝓ ſo.l.

ꝓ ſocio arbiter.item iuperiꝰ

plunes intendi poteſt. b ãät

ſemel tmvt. ff. fa. hr.l. ſi fil ia

rx Erx bis cauſis.qᷓs ſuperi

oꝛi.S. diximus

cio. ſubaudi vel quaſi.

Winetiin leg. F. noſtra.
rei vendicatio autem q̃ dat
vt in eo. F. ðꝛ: nunqͥd ex q̃ſi
contractu.rñ.non puto.qͥa

Zhbere videtur. vt. ff. qui. ex

cau.in poſ.ea.apud iuli..

eleen adeg trahat. (Se tamen pe- non omniblegataniſs hocbß mmn her vamnum
aau. cum is non vxeritqͥ po inde is qui accipit obligatur: buit:ſed tm̃mõ ĩhis legatis ? vr ſr ad.l. acquil.
ſidetꝓ berede vt ꝓ poſſeſo ac ſi mutuum ei daretur ⁊ iðjo fideicõmiſſis:q ſa.ſan.eccle- indeneraciuſ. efi.
ꝛe. nec etiam deliquit vel qᷓ/ ü Z 7. n, il,1.91,— et. l. ſeq. .ff de ink.
ſi vnde ſequit᷑ ex argumeni condictõne indebiti tenetur ſijſa ceterniſ uenerabilib· lociſ act᷑. qui ſeruũ.S.i.⁊
que fiüt in bocti. ꝙ ſit er ⸗ ¶ Exꝗbuſdã tñ cauſis repeti q̃ religiõis Hpietatiſ ĩtuituho S.ij.in fl. Sed nun
ſi contractu. ſtem ad de acti SI 2ðè quid hec ſunt vera
one fi. regũ.rñ.idẽ.qꝛ ⁊ illa ſiue in iure ſiue ĩ fa
bʒ ſilitudines multas cum cto erret is qui ſol /
acti. fam. Hꝛ. et cõi di. et cum uit. rfi. cũ.l. illa. C.

ntelligitur.ſ.actione ex

v Aeeree obligatus. vkma
lefi

4

vV ¶ Idem iuris.non per oĩa.qui

Bitur

ia ſupioꝛ. ..ſ. cõi di. ꝓ rebus ſingularibꝰ

def unctoullum negocium le
gatarius geſſiſſe pꝛopꝛie dici

poteſt. et tamen ꝗa ex malefi

cio non eſt heres obligatus qᷓ

ſi ex contractu deben intelli⸗
tem is cui quis per er
roꝛem non debituʒ ſoluit:q̃ſi
ex contractu debere uidetur.
a deo enim non intelligitur ꝓ

inhoc dareuidetur ut diſtra-
hat potius negocium q̃ʒ con-

peti. heredi.j.de acti. .quedam. et.ff. de peti. bere.ſine bone ſidei. F. peti/

tio hereditatis.

ſas. accurſiuſ.

a (Ex contractu. quia nullus erberditania accepit: vel ſolus fecit inpẽ/

b (renm is cui.nam eoipſo ꝙ ſoluit aliquid negocij contrabere videtur
vt. ff de condi. inde.ſi in area. cum ergo ſit ex quaſi contractu ad quid po
nitur hec condictio indebiti inter actõnẽ ſiue obligationem ex contractu

—.

creſcit. vt.ff. ..l. elegant. . fi. et. C. e. ea que.et bic dici jtem cau
ſa pietatis ſolutũ indebitũ non repetitur.vt.ff. de condi.inde.cũ

ſtea. F. i. Irem quando ſoluitur in cauſa queper inficiatione ac .

his. S.ſi mulier. Item ſi eſt ab alio debitum.licet ſit indebitũ ab

eo qui cedit.vt.C.de peti.here.de hereditate.

nõ pᷣt qð perroꝛẽ nõ debituʒ
ſolutum ſit.Sicnãq; diffini⸗

erũt ueteresex quibus cauſis

inficiãdolis creſcit:exhiſ cau
ſis non debitum ſolutum re⸗
peti non poſſe:ueluti ex lege
acchniia, ſtan ex legato qð

uetereſ quidem in hislegatiſ

locuʒ habere uoluerunt: que

õ tere. ſicut nec mihi
commiſſis extendi uoluit:ſed
mea ſi a nullo da⸗

e.ti. l. ea que non diſtin guit. nec ego diſtin guam. et eſt argumen.
ff. vt in poſſeſſi.leg.l.i.ſj quidam dixerunt vt ſi errauit in iure nõ
repetat.ſi in facto repetat.pꝛime tamen ſententie ſto.vt.ff.e.ſʒ et
ſi me putem.ſed contra hunc.S.eſt.ff.de condi.inde.l.et elegant᷑
S. fi. Solu. illa erit penalis a pꝛin. hec autem ex inficiatione vt h

non eſt obligatio vnde nõ =
debet dici er vel quaſt. pꝛie ex contractu obligatꝰeſſe ecerta conſtituta per damnati⸗ p Erlere acqlia⸗
eSa lgereſig ic ut ſicertioꝛem rationem ſeqᷓ onem cuicunq; legata fuerůat ſoluendo daͤni
qaue ſiliter egatanijs damur Mur magisut ſupꝛa dirimus Noſtra autem conſtitu ego degifem viae⸗
4ae n. erxrdiſtractu qer conactupoſ tio cum unam naurramomni Rauntenin as
a edz vevns ſitdici obligatus eſſe: nam ꝗ buslegatiset fideicommiſſii abaliodatum aſ⸗
naſcit actio erteſto.rñ. ade ſoluendi animopecuniaʒ dat indulſu:huiuſmodi augmen nã ſia nllo datũ ẽ.
o in Kae in tum in omnibꝰ legatis et fidi non inbediar repe

pᷣiudicat confeſſio

dicitur. cet.j.de acno.S.ſi furtum.item ex legato.quia et ipſum per

infitiationem creſcit.vt.j.de ac.S.item mixta.

5. qui. mo. re contra. obli. .i. que eſt buic contra.rñ. vt ibi.in fi. F. dirim? i n bis legatis.ᷣſallicet indebite ſolutis quantum ad ſ. oluentẽ
c ¶ Diximus. vt. S. qui.mo.re contra. ob. . is ꝗ5. .—. Dÿ̃itum tamen quantum ab alio vt et modo diximus in.l.acqͥ.
d eVWed tamen. ſ. benignitate inſpecta que pꝛeualet.vt. C. de iuð. plau et hocſ̃m quoſdam.ſed. G. contra. dicit enim de indebito a qli/

it. mam nemo debet locupletari cum aliena iactura.vt.ff.de condi.inde.

—–☚
l. nam vera.

e¶ Tondictione.ſ.indebiti.et ita tranſit dominium in accipiente. Lalis

enim condictio non daretur niſi contra furem.vt.ff. vſufru.quemadmo.

ca.l.fi.ſed contra.ff. de acqui.re.do.ſi ꝓcu.ſo.multuʒ intereſt:an erroꝛ in

obligatione ſit an in re.pᷣmo caſu tran ſit dominium.vt hic dicitur.et con

dictio oꝛitur. ſecundo non: nec tranſit dominiuʒ: nec oꝛitur actio.vndea/
gens excep. repellitur. vt. ff man. puum ticij.

bet. et ſic differt a ſuperioꝛi pꝛoxi.caſu.et eſt ſpeciale ĩ hoc legato
de quo bic dicitur. als autem.id eſt in alio legato diſtinguo.aut
ſoluiturſcienter indebitũ legatum quocunq; modo.et tunc non

repetitur.vt.ff.de condi.inde.fideicom. Si autem per erroꝛeʒ iu

nis idem eſt vt non repetatur ſi eſt debitum naturaliter. ſed aiuili
liter indebituz. vt. C. ad.l.fal.l.erroꝛ.niſi ſit minoꝛ.qui repetit ⸗
troq; caſu per reſtitutionem in inte.vt.C. ſi aduer.ſolu.l.ij.ſi vo

per erroꝛem facti:repetitur.vt.C. de conditio.indeb.fideicom

nioꝛis doctrine ad ꝓximam materiam de indebito. K ((Kuiq;. als cuicunq;.vt per bec verba damnas eſto beres il

f¶ Erx quibuſdam.iſte.S.non facit ad bunc ti.ſed ponitur bic gratia vbe dle⸗ .
lum ere alieno liberare. vt. ð. dele. F. ſed et tale. Accurſius Foꝛẽ

g ¶ Quod per erroꝛem.licet ponat vnum caſum tantum in quo ſolutum
per erroꝛem indebitum non poteſt repen:tamen et alij ſex ſunt vt ſi ſeient tinus legumdoc.· .—
ſoluit indebitum. nam non babet locum repetitio.vt.ff.de condi.indebi. l ¶ Lonſtitutio. vt. C. cõia. de le. l.dij.
l.i. Item ꝓpter ſententiam ſolutum etiam indebitum non repetit᷑.vt. C. m ¶ Ommbus. id eſt omnibus generibus legatoꝛum quoꝛũ q̃t/⸗/
tuoꝛ eraut genera. vt. S. de le. Oll.
n Leggtarijs. vt eis ſolutũ indebitũ non repetatuur.
o Keligiois. vt mõaſterijs. p ¶ Pierai. vt boſpitalia ſilia q̃ no

de con. inde.l.i. Item ꝓpter tranſactioneʒ.vt.ff.de condi inde.in ſũma.
S. et quidem. et. C.e,l.ij. Item ſi iurauit qͥs ſibi deberi etiam indebitum
defereute aduerſario:et fuerit ſolutũ non repetitur.vt.ff.de iureiu.nã po

õ

ng
tmcan
lec,
hiüh

—

eerfſt
odind
un i
nd
ſteine
lecs
nunck.
datli⸗
korhe

let teei.

Clicſt
lode/
hanpun
aguii
iuſ K.
deitt
ii

d nn

N ven
ſueltt
uil/
aC.
guncn
ineno
ſche
degon.
Neprb
unpe

veni

las
o

minant.vt in aut᷑.de non ali.S.nos igitur.
zub.p. Per quas ꝑ. nob acq. ob.
Xpoſitis.que.ſ.obligatio.ſed qͥd differt hicti.a ſuperioꝛe.
AS.p quas ꝑ.no.ac.rñ.ille dicit de rebus acqrendis.bic au
tem de obli. vt ibi diximus. Item quid differt iſte ab illo.S.ð ſti

pula. ſer. cum bi xꝰ vſuarium. ſic enit in littera
z. dicatur. rñ. ille D confuſio.ſicut.C. de colb il⸗
Peallsel i obli l . lam. et. S. qͥ da. tut᷑. poſ... ſt
ſanibaſtis ꝑ noꝛãtur derelicta ſunt: que ſi ſſionẽ tẽ pliberos hoĩes et qs. ted m alijs libꝛs no eſt
pulationen die debita ſol Pp. eo alſen — 4 vel vſum. et tunc planuʒ eſt
autez in omni gene in uantur:non repe alie s uos quos bona fide etnullum eſt conira.
reobliganionlloa tuntur. poſſiðtisacqnt᷑ uob:ſʒtĩ ex i ¶ Loͤmunem ꝓ dñica. niſiſ
rerantſene oꝑfi Duab cauſis. id eſt ſi quid cum ꝓpꝛia noia eoꝝ ſupła⸗
ium a eruum p Per quas ꝑſonas nobisac⸗ . 14.tel s 4 nioni inſeruit vbi ꝓ virilibꝰ
terch iſnt ereaſtr? uinturobudato. oꝑibus ſuisuel exreura acq pooꝛtionibus acquirit. vt.f.
ſpeenl del an d quuruturo 10. „rant Mer eum quoq; uum er egis ieug
caſibuſ nil , r 1., rENS..„ 1 tipulatus.ſ..alteri ſim
piopaie ate nerad Xpoſitis generibuſ in quouſumfructũ habetis ſi ꝓl ie ve ſibivſtorvr natl
erhardi, obligationuʒ que er militer ex duabusiſtis cauſis lſequiun als naliſeſter dn⸗
de bo. q li. TIne aſ AI s blum. vt. S. de ſti. ſer. 5. pe.
ſcunt᷑ admonendi ſumꝰ acꝗri dnica ꝑte dñis acqrere certu pſe S.prerea.
nan non ſolum per uoſmet eſt:excepto eo qð noinati un midnobligelktete oße
„„ ipfos: ſed etiã ꝑ eas quoq; ꝑ ſtipulando:aut ꝑ traditione, naſcitur de cetero. vt.ff. de
a ¶Anmñ̃. als eſt vt 5 ſolu.qui res. S. aream.et de

tñ ꝙ ꝑ ſeruos ⁊c.
als eſt vt tm̃. et hic
ſilr ſubaudit᷑ tamẽ

b ¶ Acquiritur. niſt

ab alio poſſideat

ſonas que in ueſtra ptãte ſũt:

uelutiper puosur̃oset filios.

uobis acquiriturꝰ:totum urſjm

sennn fat. (Ouocaurtemperli
poſſeſſione querit beros quos in poteſtatehabe
ſi non ex reeus cõ tilſ ex obligatione fuerit acqui
paui e oben ſitum: hoc diuidaturin ima
bone fidei poſſeſſo ginem rerum pꝛopꝛietatis et
Ar aniaegnö po⸗ uſufructus: quam noſtra de-
ſidet. vt.ff. de acj. Creuit conſtitutio : ut qð aba⸗
re. do. ſi ſerud.i.rin. ctione commoduʒ perueniat
et. l. lib bõ. §. fi. az.

Szm imagineʒ

hmõi uſufrucrum quideʒ ha⸗

q·d. ſiat bec diuiſio beat pater:pꝛopꝛietas autẽ fi
imaginaneet intl lio uet᷑.ſ.pr̃e actionẽ mouẽ⸗
lectualiter.nam vwi 22
ſibiliter fieri nõ po⸗ te ᷣm nouellenr̃e ↄſtõniſ diui
teſt. cum ſint incoꝛ⸗ M
poꝛalia que nõ di⸗/

uidunt᷑.vt.ff. de acq;.re.do.pᷣuus.S.incoꝛpoꝛales.et.S.de re.coꝛ

„

po. rtiaſer gjde vſuhu intrin.
d (CLonſtitutio. vt. L. de bo.qᷓ li.l.fi.S.vbi autem.

SPer qs p.no. ac.ob. Quib? mo. tol. ob.

yt.ff. de acq. poſ.l.q vniuerſas..i.et.ff. de pba.ſi qͥs liberũ.
der eum qʒ vſũfr. in quibuſdã libꝛis eſt in lr̃a vſfru. vel vſuz. et bm
boc videt᷑ ꝙ ꝑ eum pᷣuũ in qͥ bʒ vſum ex duabꝰcauſis acqrat.ſʒ cõt᷑ff. de
vſu. et ha.per ſeruum.in pꝛin. ſo.dicunt quidam illud coꝛrigi. vel dic ᷣm
io. ꝙ illud verbum.ex duabus.referat᷑ ad ſolũ vſufr. alterũ vo.ſi ex re ad

accipiendo:illi ſoli acꝗrit:ue⸗

er⸗ luti cũita ſtipulet᷑:ticio domi⸗
ut tamẽ qð per ſeruoſ ueſtroſ nomeodare ſpõdes.ſʒ ſi dñi

uniꝰiuſſu ſᷣuꝰfuerit ſtipulatꝰ

lʒ antea dubitabatur: tamen

poſt nr̃am deciſionem res ex

pedita eſt:ut illi tantum acq/

rat qui hec ei facere iuſſit: ut

ſupꝛa dictum eſt. d 4.
up ſt eur. ale tollit᷑ al.
9 mõistollit᷑ obligatio Aolniur.
Quibꝰ m tollit liga n ¶ Obligatio. ſiue re ſiue v

Ollitur aut oĩsobli
Ssatio ſolutiõe eꝰ qd
debetur: ueluti ſi qs ↄſẽtiẽte

creditoꝛe aliud pꝛo alio ſolue

ſed nunqͥd auilis tm tollitſolutione eiꝰqð del
q boĩem.S.fi.et hoc quidã dicũt.ſʒ pdico.ſi enĩ ſeẽs me debere ciuilit᷑ tiiũ

noxa.l.ſi alienos.et.C. de
remiſ.pig.cũ ex cauſa.⁊.C.
de ſẽ. paſ.ſi debitoꝛ vbi ma⸗
gis ſuſciratur ſolutio eiꝰ qð
debetur qᷓ; tollatur. vt. ff. de
nox.l.electio.S.fi.ſed ibi eqͥ

tatis ratione nec ſublata di

citnur.

bis. ſiue lris.ſiue conſenſu.

nam de his. S. dictũ eſt a ti.

deob. vſq; buc. Sed nũqͥd
eſt idem in bis q̃ ex maleſi/

cio ſunt.vel quaſt.rñ.ſic.itẽ

Hᷣ ſunt vera:ſiue ciuiliſ ⁊ na
turaliſ fuerit obligatio ſimk

ſiue naturalis tantũ.vt hic

⁊. ff. ad.l.fal.ſi pupillꝰĩ pᷣn.

debet᷑. videt᷑ ꝙ nõ. vt. ff. ð ſo

ſoluam.ſicut ecõtra.ſi nudo pacto tibi decẽ debeã et ſoluã cã mee ſideiĩ/

e ¶ Actionem. pꝛopꝛietas tamen eſt filij ipſius actionis.vt bic di

cltur. et obtinet boc bodie in omnibus aduenticijs.ſed olim tan⸗
tum quinq; actiones filiofamilias cõpetebant ratione ꝓpꝛietaſ̃
vt iniuriarum.ꝙ vi aut clam depoſiti.commodati.et actiones ĩ
factum.vt.ff. de acti.et ob.ſiliuſfa.et.l.in factum. has tamen pat᷑
exercebat.vel ſuus ꝓcuratoꝛ non filius.vt.ff. deiniu.ſed ſi vnuſ
§. ait pꝛetor.et. F. filio.et.l.pater.in fi.niſi pater abeſſet. vt.ff. de
audi.ſi longius. .i.qð etiam in mutuo erat.vt.ff.ſi cer.peta.cum
filius.ſed hodie ex omni cauſa aduenticia acquinit᷑ ipſi filio ꝓpᷣe
tas.vt hic dicitdur.
¶Miuiſionẽ. quã diuiſionẽ longũ eſſet hic dicer.ſʒ ðꝛ pleneꝑ oꝛ
dinẽ. in d. l. C. de bo. q li.l.fi. ððM
g Item per liberos.no.ꝙ lib homo qñq; bona ſide poſſidet᷑.
vt qᷓñ poſſeſſoꝛ credit eũ ſuũ eſſe.et ſuũ.qnq; mala fide.vt quã⸗
do credo eum puum eſſeſcio ⁊ meũ n eſſe.vt.ff.de acqͥ.poſ.l.i.S
ſ ꝑ eü.qñq; nullo mõ poſſidet lʒ derineat᷑ vt qñ ſcit liberum eẽ.

plende:q̃re non liberoꝛ.vt.ff.decõ.inde.l.fideicõ.Qð aũt in dic.l.qͥ bo⸗

minẽ ðꝛ ideo eſt.qꝛ aliud oꝑabat᷑ ſolutio qᷓ; crederet ſoluẽs.ſ.repetitiõeʒ

cum errabat credẽs ſe teneri naturalit᷑.nõ ergo mirũ ſinõ facitqð erede-

bat ſoluens.ſ.liberationẽ. Itẽ eſt ð ad hoc.i.rñ.in aut.vt hi qͥ ob.ꝑ.res
S. qui non tacuit.col.ij.ſo.illud ſpeciale eſt.item õ.ff.de ſolu.l.ſi rem meã
Itẽ d.ff. de ver. ob. iuli.S.qui fundũ. Itẽ õ.ff. cõmo.l.iij.S.ſi reddita.ſʒ
bis legibus licet fuerit facta ſolutio.non tamen facta fuit ſicut debuit fie
ri.vnde ꝓ non facta quantum ad hoc habetur. Item ð ad id qð ſubijcit
ꝙ demum ſciente creditoꝛe ſoluit᷑ aliud ꝓ alio.ff.de le.i.non ãpliꝰ.S.fi.⁊
l. ſi domus. F. ij. et. iij. et. ff. de au. et ar. le.l.i.S.fi. et. C. de dona.l.ſi qͥs ar.
ff. de ſolu. qui hominem. et. ff. de ver. ob. inter ſti. S. pe.⁊.l.ſi ſeruꝰ.in qui⸗

bus.ll. dicitur: ꝙ liberatur quis ſoluendo aliud pꝛo alio.ſed bec ſpecia⸗

lia ſunt.hoc autem regulare.
o ¶ Conſentiente. interdum tamem etiam aliud pꝛo alio ſoluitur credito/

„—„

ri enam inuito.vt diximus in auteñ.de fideiuſſo.S.pe.et qͥſdaʒ ex bis no

tauimus.S.ꝓri.

.
“K
è==
.

Ziber

d Solutio ſtat. patet bic q, beneſiciuz infert in inuitũ.ſy Z. f. dere. iu.l.

inuito.ſo.illa regula in puilegijs loquit᷑.hᷣ in alijs. Vel dic ꝙ nõ poͤt di

reco poteſt tamen ꝑ mediũ.pma verioꝛ eſt. Sed nunquid econtra põt
fieri alij ſolutio inuito creditoꝛe.rñ. non. vt.ff. de noua.l.ſi ſtichum. 5. fi.
niſi creditoꝛi creditoꝛis ſoluat.vt.ff.de nego.gel.ſilibto.vel pꝛocuratoꝛi

At Bul. totũ ↄtrarium ⁊ erat ꝓ eo.ff. de acceptił.que inutiłi.xſiᷣ
et. f. de conſti. pe.l. i. . eum qᷓ. ſed nos dicimꝰ idẽ qð mar. vbiſfit
inutilis rone rei vt dictũ eſt. itẽ idẽ qð. B. vbi eſt inutil roͤne co/
ceptioniſ.et facit ꝓ nob.ff.de acceptił.ſi acceptti.
b ¶ Conſentaneu. fa. ad hoc.j.e. S.fi.et.ff.de reg. iu.nihil eſt taʒ ⁊

Oaanorig vle a extiterit . . anltab empt.
heres creditoꝛ vel futuro de . , 1 5 dil. l.i et. ff. de ba
bironi val ſunilibus pſonis rit: nectamen intereſt ꝗs ſol? acceptilationem diſſ⸗ olui/ Si digab anpnone.
e uneeeneBeretd uat: utrum ipe gdebet: an ali· cut autem qued debetur pꝛo Se c
lutum. 5. ſolutam. uspꝛo eo:liberatur eniʒ ⁊ alio parte recte ſoluitur: ita in par- Diſoli =
— — ſoluente ſiue ſciẽte ſiueigno- tedebiti acceptilatio fieri po- de itum. Et nota
a . us ſütefüeſe⸗ . , . . . .
(Granrasirmene, rantedebitoe: ul inuto eoſo teſt. Eli autes ploditaſtipu- onemnanlannd
toꝛes. 7 ſponſoꝛes. vr. f.e ſlutio vfiat /Item 1 ireus ſolui latio que uulgo acquiliana 4p pateretur cõtractuſ
gcehlinnes . a. C.dens tur:etiam hiquipꝛoeoinine. pellatur: per quam contingit mund aung ae⸗
b Ipſe liberatur. l. fid eiuſ nerunt liberantur.¶ Idẽ ecõ ſtipulationemut omniumren ccprlanonen deci⸗
ſor erſi qudem ſoluat noie trario ↄtingit ſifideiuſſoꝛ ſol obligatio in ſtipulatum dedu puur et deduturi
ſuo lib erat ipſo iure. reuz it· bInali e Auendam non pꝛ/
liberat per exceptionem. v lUerit: non eni ipſe ſluge⸗ catur: et ea per acceptilationẽ ſus cõtrarium actũ
fr man. ſi quis.ct.l.papi.er ſratur ſed etiam reul. tẽ tollatur. Stipulatio enim acx vrin ſtipulatõeqð
ff. de pet. bere.l. ſi qs poſſeſ Aeer iS , , Sobligatoꝛiũ. ? li
ſnthttaenmde rai⸗ Paccptilationem tollit obli quiliana renouaromne⸗ obli· Rroano monn
beratipſo iure tei v de gatio. ¶ Eſtautez accepti gationes: et a gallo acquilio ceiure iſoyt ſes
nego. geſ. ſoluendo. xet.ff. de rS Nin D K, 1 . ꝛetea. et. ff. de ac.
nego . gec ſoluencho c de ſatõunaginaria ſolutõ. qðn. ita compoſita eſt. Quicquid obt obliganiond
ſibocveruz eſt ꝙ liberakre exuerboꝛuʒ obligatione ticio temihi ex quacunqʒ cauſa da fere .. ſi c ipſa ſti/⸗
ulſolemeſideiuſſor aus debetur: id ſiuelit tici? remit- re facere opoxtetuel opoxte pulon hannl,,
crederet act᷑. creditoꝛ fideiuſ en d 7 A tolli per acceptila/
ſoꝛi. quod facere debet. vw tere poterit ſic fieri:ut patia⸗ bit pꝛeſensin diemue aut ſub nonem. vt bic dici⸗

de ſolana. wogeſtanr., fur hecuerba debitoꝛem dice conditione quarumcunq; re⸗ reutans W
Nie . 2 „ — 7 200 1 10
nbus. queſunt banc.. tñ re.qð ego pꝛomiſi tibi habes rũmihitecum acto eſt. queqdy unur.l. volente cre⸗
illud poreſ ſien ante ſe oluti ne acceptum.et ticius reſpon abste petitio uel aduerſus te ditoꝛe. Sʒ Auna
onem. ſ.ceſſio.vel etiam pꝰ⸗ Jeoi eo inuito debuips
ea hoc acto pꝛius. quia við deat habeo. S ed etlaz grece pꝛoſecutio eſt uel erit. quod- ſoluitur. Rñ. aut cõ
muriucfſe vt hobarur ſo⸗ acceptilatð pᷣt fien:dũmõ ſic tu mecũ heres: tenes:poſ. itetur detoto debi
iuna f deſdaun aundis, fiatutlatinisuerb ſolet eigi ſides: poſſidereſue: doloue oaeniſitoum.
monen parere płes liberai Grecum. ¶ Quogenereut malo feciſti quominus poſſi⸗ vt ff de vſur. tutoꝛ
egerlack e, daene ita diximus tantum he ſoluũs deas:quantumcũqʒ earumre 5.lua⸗ aqneelt vu⸗/
ras. 5.erpluribus. ct. f.de tur obligationes que ex uerb rum res ent: tantam Pecum · cclnprh ot
arbitisſidno. m ne e er aCi E ti creditori.vt hᷣ di
c (Bieꝑ accetlarſonen. conſiſtunt: non etiam cetere am dari ſtipulatus eſt:aulus turaut diffieuur.
imaginaria.i.nicta.lic. de SS bori 2.. . 1 et tunc pars con
ag lamannarlo⸗ald di Conſentaneum enim uiſũẽ: augeriusſ popondit numeri-/ Srat ,Ruen feiſpl
Atur imaginaria.i per mo Uerb factꝗᷓ obligationem alijſ us negidius. Iteʒ ex diuer aur ab iuito. vt. .
mentum duratura. licĩ auk poſſe uerbis diſſi. oluiiSed et ſonumeriuſ negidiusinterro ſice-pemd. quides
pſalmo. In unagineptran id qð ex alia cau a debetur: pt gauit aulum augerium: quic· ecaʒ caſi poreſtin
ſibit bomo ꝛc. in ſtipulationem deduci: et ꝑ telligiqð bic dicit.

— r——

d tibi hodiemo die ꝑ acꝗli⸗
d (St patiatur.et etiam re⸗ S
ſpoꝝdeat ei vt ſequitur.ſ.e.
8.non eſt autem. in fi. F. nam ſola patientia non pꝛodeſt. ac.
e (Sed etiam grece non ſolum latinis.ſed etiã grecis verbis. dum tamẽ
aptis ad boc. vt ſequit᷑ et facit. S. de ver. ob. l. i. F. i. acere ſufficit
¶ Quo genere diximꝰ. vt. Z. F. e. lbi. qð enim er verboꝛum Tc. ſ.darecũ ſolũ qð erat dandũ in hacſtipłone deducit.vt.j.ibi tã
Cetere. ſ. que ſunt de iure gen. cũ acceptik.q eſt ciuił actus.vt.ff.de re. tꝗᷣ peou. ⁊crñ.ſic.ar.S.ð v. ob. ſy b ſa ollẽnia. et. C. de dona. l. fi.
iur actus. non poſſit iura gen. tollere. vt. .. de le. ag. tu. F. fl. q ſüt vetuſti⸗ n Perer bi dz dniuz trãſferre. vt. j. de ac. S. ſicita ;. et. S. de .
oꝛa et firmioꝛa. vt.S. de re.di. S. ſinguloꝝ.ſʒ nunqͥd alias obligationes ob.nõ apparet. F. fl. Oo ¶ Actio in ꝑſonã.ac petitio in rẽ perſe
iuris ci. tollet accepti. vt r̃arum et emphi.et ſiles.vt diximꝰ. 6. de iu. na. cutio vtrũq; cõtinet. vt.ff. de ac et ob:. actio in pſonam.
gen. et ciui. F. ius autẽ. rñ. nõ. cũ ſolã obligationẽ verbᷣ inductã tollat.vt P R etitio.in rem. q ¶ Deꝓp vel. r ¶ Kes. i. eſtimatio.
5 dꝛ. ſz certelz nõ poſſent tolli iure acceptilationis.ſ.obligatio iur. gẽ. et S Btipulatus. nunc mutat pſonas. deſe da enĩ trãſit ad ter
alie ciuiles. tñ pſñit iure pacti. eriã acceptilatiõe facta.ᷣm io. vt. ff de reſc. tiã. Et nota ꝙ etiam realis actio deducit᷑in ſtipulatiõe facta rei
ven. et emp.l.cum ẽptoꝛ.qdð generalit enã dicebatma.ꝙ vbicunq; fiere eſtimatione. et ita ipſa pecunia ſiue rei eſtimatio deducitur in ſti⸗
acceptilatio inutilis ꝙ bẽat vim pacti.et fa ꝓ eo.ff. de pac.ſ ſi ynꝰ. pe. pulationez er in acceptilationẽ.nã ipſa res non pt.cũ nẽore ſus

m ¶ Atautẽ pdita. i.ccoͤpoſt ita eſt his verb queſ⸗ equunk. quicaͤd
te ⁊c. Et nota ꝙ non poteſt ſic legi quin aliqua vᷣha ſunt h ſup⸗
flua. Itẽ nũqͥd vnũ ſoluz er bis duobꝰ. ſ. dare vel facere ſufficit

nri
,

odel
onpt
un.
N
Kb/
ſnd
tbdi
fone.
f
glh
nf⸗
oß
nb
nckin
cdck.

gch

poſſit ſtipulari ſibi dari. vt. S. de inuti.ſti. . ij. ſed quõ deducam
eſtimationẽ cũ nõ debeat᷑.Rñ.ĩmo quaſi debita ẽ.liberat᷑ em̃ exce
ptione quaſi rei vẽ.ſi pſtat eſtimanonẽ. vt.ff. de rei ven. eius rei.
et. l. ſe. ſi autẽ ipſam rem ĩ acceptilatõnẽ deductã valet iure pacti
ſcᷣm. B. vt diximus. S. e. F. quo genere. H

a earcren non⸗
ſolum ſolutione vł

eriam acceptilatõe
vt dictum eſt. .

b (Monatoöne. ſifi

at per ſtipulationẽ
vt ſubijcit: ſiue per
iudicium: vt ſi aliꝰ
nomine meo iudi/
cium ſuſcipiat ani⸗
mo innouãdi. vt.ff
de ſolu.l. ſolutionẽ
et. ff. de in rem ver.
ſi pꝛo patre.et.ff.ð
verbo.obli. ſcire de
bemus. in fi. i.rñ.

c Houe perſone.

etiam ſi hoc non a
gitur vt fiat noua⸗
tio iure iſto. hodie
contra.vt.ſ. e.F. ſ
cum.

naturaliter tenetur
vt.ff. de noua.l.i.ĩ
fi.ſi eſt maioꝛ ĩfan/
te:aliaſ nec natura
liter. vt. ff. de ac. et
obli. l. pupillus.

e ¶ Mulla eſt. Sed

nũquid reſtituitur
creditoꝛ in pꝛioꝛem
debltoꝛem. Quidã
dicunt ſic. vt. ¶
de repu.l. i. in. S. i.
et. ff. de fid eiuſſ.l. ſt
ticius.F. huic. que
eſt contra.⁊ qð hic
dicitur res admit/
tatur.ſcʒ iuẽ cõmu.
ſed non per reſtitu
tionem vt dictũ eſt
Alij vt pla. dicunt
hanc in impubere
quaſi ſtulte accepe
rit hic creditoꝛ tam
paruulum: illaʒ in
pubere loqui. Vel

7

anam ſtipulationẽ ſpopondi
id ne omne habes acceptum

reſpondit aulus augerius ha jſpꝛioꝛ obligatio/ Sed cuz hoc
beo: acceptumqʒ tuli⸗ Pꝛete

rea nouatione tollitur obliga
tio:ueluti ſi id quod tibi ſeyꝰ
debebat:a ticio dati ſtipulatꝰ
ſis. Nam interuentu noue ꝑ⸗
ſone noua naſcitur obligatio:
et pꝛima tollitur trãſlata in po
ſterioꝛem: adeo ut interdum
licet poſterioꝛſtipulatio inuti
lis ſit:tamẽ pꝛima tollitur no⸗
uatõnis iure.ueluti ſiid quod
tu ticio debes:a pupillo ſine

18 Atate ſtipulatus
(Apupfla- aut tutoꝛis auctoꝛitate ſtipula

fuerit:quocaſu res amittitur
nam et pꝛioꝛ debitoꝛ liberatur
et poſterioꝛ obligatõ nulla eſt
Noniidẽ iuris eſt ſi a ſeruoꝗſ
fuerit ſtipulatus.nã tũc pꝛioꝛ
perinde obligatꝰ manet:acſi
poſtea nullus ſtipulatus fuiſ⸗

ſet. Sed ſi eadẽ perſona ſit 4 japentiꝰ cognol. cere⸗ oCc am
plius he obligationes que cõ/
ſenſu contrahuntur: contras

qua pꝰea ſtipuleris:ita demũ
nouatio fit ſi quid in poſterio
re ſtipulatõne noui ſit.foꝛte ſi
cõditio aut dies aut fideiuſſoꝛ
adiiciatur aut detrabat᷑. Qð
autem diximus ſi cõditio adii
ciatur nouationem fieri:ſicin
telligi opoꝛtet ut ita dicamus

verius refert an minoꝛ iuuetur vt non teneatur per beneficium re
ſtitutionis:et tunc etiam reſtituitur creditoꝛ in veterem credito/
rem vt ibi.an vero non reſtituatur:quia non eſt neceſſe cum tan/
tum naturaliter ſit obligatus.vt.ff.de noua.l.i.in fine.et tũc nec
creditoꝛ reſtituitur.vt hic.nec etiam tunc quando dolo credito/
ris minoꝛ fuit obligatus.vt.ff.de fid eiuſſ.ſi ticius..finali.vnde
huic doloſo non ſuccurritur:quia fruſtra.et eſt.ff. demino.l.au⸗
xilium.in fi.et.l.ſi ex cauſa.S.nunc videndum.et ad vellł.ſi decipi
endi.Quod etiam in muliere diſtinguitur.nam reſtituitur in pꝛi⸗
mum debitoꝛem actio ea ſubducta per velł.vt.C. ad velł.ſimu⸗
lier. niſi fuenit dolo inducta.vt.ff. ad velł.quidã.et dicta.l. ſi tici.
us.in ſi. At ſecus eſſet vbi nulla eſſet ſecũda obligatio.vt ĩ ſeruo

fante dicã qui ſecundo ſe obligauerit.nã cum nulla ſit non tollitur pꝛia

ſubijcitur qui nõ põt etiam naturaliter teneri fideiubendo vel intercedẽ
do quoquo modo.vt.ff. de fideiuſſ.ſeruus inſcio.et.l e. Idẽ etiam in in

cum nõ habeat in quem tranſeat. Quidã tamẽ dixerũt uaturaliter ſeruũ
teneri etiã ſideiubendo qð falſum eſt.nã nec alite tenetur niſi naturalit᷑
cuius occaſione tenetur do

factã nouatõʒ ſi cõditio extite
rit.alioquin ſi defecerit:durat

quidẽ inter ueteres conſtabat
tũc fieri nougtionẽ cũ nouãdi

animoin ſecũdaʒ obligationẽ

itum fuerat. Per hoc autem
dubiũ erat qũ nouandi animo
uideret᷑ hoc fieri:et quaſdam

dehoc pᷣſumptiões qlii ĩaliis
caſibꝰ introducebant. Ideo

noſtra ꝓceſſit cõſtitutio que
apertiſſime diffiniuit: tũc ſolũ
nouationẽ pꝛioꝛis obligatõis

fieri:quotiẽshoc ipᷣm inter cõ

trahentes expꝛeſſuʒ fuerit ꝙ;
ꝓpter nouationẽ pꝛioꝛisobli⸗
gationis cõuenerũt.alioquin
manere et pꝛiſtinam obligatio
nẽ et ſecundaʒ ei accedere ut
maneat ex utraqʒ q obligatõ

ſcõðm noſtre ↄſtõnis diffinitio

nẽ:quã licet exipſius lectione

ria uoluntate diſſoluuntur.
