Nam ſiticiuset ſeiusinterſe
conſenſerunt: ut fundum tu-
ſculanum emptum ſeius ha-
beret.c.aureoꝛum demum re
nõſecuta:idẽneq; pꝛecio ſo⸗

le ¶ Mouationẽ expꝛeſſe vel tacite.

minus de peculio: at hicnõ
tenet. vt. ff. de pecul.
ſi filus.et fa.ad hũc.S.ff.ðꝰ

l. iij. F.

fideiuſ.ſt ticius.s.huic.
f (Mõ idem. Sed que eſtrõ
diuerſitatis inter hunc.S.et
ſuperius rñſuʒ.Rñ.quia ibi
ſaltim naturalis obligatio
fuit hic nulla in ſeruo: vt di
ximus. Iteʒ hic quia pupil
lus potuit obligari natura
liter et ciuiliter cum auctoꝛi⸗
tate tutoꝛis:et per eum. ſcili

cet creditoꝛem ſtetit:

quare

ſibi ĩputet.vnde pꝛioꝛ actio
tollituret poſterioꝛ non ma
net. ſeruus autem nulliꝰ au
ctoꝛitate põt obligari ciuili
ter.ideoq; non imputat᷑ ſq;
creditoꝛi: et actio pꝛioꝛ du⸗/

rat.

g (hullus ſtipulatus. id ẽ

interrogatus. ſtipuloꝛ enis

id eſt interrogo ſcᷣm pꝛiſci.
ſic accipitur.S.de condi.in/

de. ſi non ſoꝛtem.. ſi.x.

b uatõ fit. nota hic tria
iura circa nouac. antiquiſſi
ma:vbi etiã ſi nihil noui in⸗
terueniret fieret tamẽ nona⸗
tio. vt.ff.de ac.et ob.obliga
tionũ fere.S.fi. Item noua
vbi nouatio pᷣſumptiue fie⸗
bat quotiens noui quid ĩter
ueniret: et ſemper intellige/
batur hoc a gi. vt bic. et. ff.
de nouac.l.ij. Itẽ tercia qñ
hoc expꝛeſſum diceret. vt. ¶

denouac.l. fi. Uel dic tãtuʒ

et verius duo eſſe. pꝛimo fie
bat ſi hoc agebat᷑ expᷣſſe vel
tacite.vt.ff.e.l.iij.⁊ nouo iu

re ſi id expꝛimat.vt.ſj.

§. ꝓx.

et in dicta. l. obligationũ fe
re.nouũ interueniebat.ſ.ſti
pulatio penał.et fa.ad hoc
S.qui.mo.teſ.infir.S.i.et.ff
de re iudi.l.iij.S.ſi ex duuen

tione. et. F. ſ ſipignae
i ¶ Duod aũt. fa. ff. ð
quotiens.

2
noua.

I¶ SBed cum hoc.introducebant. et alij in alijs.vt qꝛ foꝛte aliquid noui
in ðbligatione erat adiectũ.vt.S.e.S.ſed ſi eadem.

m
n

ccedere.fit tñ exactio tm̃ ſemel de eodẽ.vt.ff.de reg.iur.bõa fides.

o Woc amplius.que ↄſenſu.ſ.ſolo. Ss queſunt be. Rñ.numeꝛãt᷑.S.de
obli. ex cõſenſu. Idẽ in quibuſdã ex maleficio:vt nudo cõſenſu ẽt tollã
tur ipo iure:vt iniuriaꝛũ. Itẽ furti et ſimiles.vt.ff.de pac.ſi tibi.x.S.que⸗

dam actio.alias non ipſo iuretolluntur.

¶ Conſenſu.ſ.pacto denõ petẽdo:ſed per excep.vt.ff. de pac.l.ſi vnꝰ

S. pactus.

P SPꝛecio ſoluto. Sʒ nunquid ſi ꝑtẽpcij ſoluet. Rñ. non eſt res integra

Liber

ct ideo nõ reſcindit᷑ nudo cõſenſu:ſʒ ira demũ ſi hincinde fcã ſit retro tra⸗
dDitio. vt. ff. qñ li. ad emp. diſ.l.i.et.ff.ð pac. ab emp.et ẽ rõ vtrobiq;:quia
nihil eſt tam cõueniẽs naturali eqtati:qᷓ; eo genere qð q; diſſoluiquo li⸗/
gatũeſt. vt. ff. de re. iuꝛ. nihil.

dqẽeeſt. vt. S. e. S. Et no. in fi. hui ti.xij. eſſe modos ꝑ quos tollit᷑ob /

de ſolu. l. ſtichum. 5F. naturaliter. ipſa etiam ciuilis ſic eliditur vt non ha

tt ſine eo nõ fit furtũ:lixet volũtas vel alia verba vel ſenpka ĩter

ueniat. vt. ff. ſi qs vxoꝛi. S.neq; verbo.et.l.inficiãdo.in pꝛin. et.l
i. F. ſola. Qñq; tñ ſine cõtractatõe:vt in charta raſa. vt. ff. e.qᷓ ta
bulas. .. fi et.l.ſi qͥs vxoꝛi.S.ſi quis aſinũ.ſʒ certe ibi cõtractatõ
interceſſit:cũ generaliter cõtractationẽ accipiamꝰ licet nõ fuerit

ligano ta ciuilis qᷓ; natura ibi amotio.
lis ipo iure vt nulle remane l Rei. ſuba. mobi⸗
ant reliqᷣe. p ſolutionẽ.vt. S . .. 2 , 4 „. m m. lis:naʒ de ĩmobili
e in d Dgaerprtae⸗ lutoneq; fundo tradito: pla⸗ tio rei frauduloſa uel ipſinus no boͤrfiai ſunur.
nẽ: vt. S. e.S.itẽ ꝑ acceptila⸗ iteon 2 arm asi er vt.S.de vſucap.S.
tionẽ. Itẽ ꝑ nouatõʒ volũ cuenit inter eos ut diſcederei rei uel etiam uſt us eius poſſel qð aũt.niſi in tan
tariã. vt. ð. e. S. pter. et. S. F. ab ea eptoe et uẽditõe inuiceʒ ſioniſue:quod lege naturali vtt in creta. ſ certe il
Pr. Ze nonare ſta liberant. Idẽ eſtin cõductõe pꝛohibitum eſt admittere. liam eſt mobllis
nẽ litis. vt ſi alius meo noĩe et locatõe et in omnibus tra⸗ urtum enim uel a fumoid Item ſubaudi coꝛ
ſbeat ue ld riihn ccibusqui ex cõſenſu deſcen- eſt nigrodictum eſt: eoq; claz Poꝛalis na de lce:
anr rzvebpéſanione vt.. dunt: ſicut iam dictum eſt. et obſcurefit: et plerumqʒno umum ai neccon⸗
de gcr. 5 pe er inbo kor. S cte:uel a fraude:uel a ferẽdoꝰ tractatio in his eſ⸗
ege ne⸗rzt s Incipit liber quatus. ideſtauferẽdouelagreco ſer ahactſrn⸗
funone vehilvr edeſie. Heobligationibus que exde Decla quo fures gb Snanle,
iuſ.l.ſi debitoꝛ creditoꝛi.ite, Iicto naſcuntur pe antur rtoꝛũ duo ſun tẽ ſubaudi: alie/⸗
p oblationẽ cõſignationeʒ . 4 . ne: quia rei meenõ
R ocpoſitione. vt. C. deſo. genera:manifeſtum et nõma a umin eo ai
igainea E ZImnſt ervolitumſu mieſtun Mam concepinzet narnife ſc
cuniã.in fi.S.itẽ ꝑ interituʒ Nbenoꝛe libꝛo de obliga ol atum pecies potius actio us. ideʒ etſteſt nul
ſpe vrf de er oblil. ier tionibus ex cõtractu eter qua nis ſunt furto coherentes q;ᷓ luius. vt bereditane
itẽ maleficio ſuo m 2 SSõ 12 ſiernti on fit furtü. vt. ff.
e onnuu ſicotractu: ſeqt ut obligatõ genera furtoꝝ ſicut infenab- aob her ut ne e
ronẽ ſids intant. vel her nibꝰex maleficio ⁊ qi ex male /parebit Manifeſt? furẽ quẽ iqeo din ſubaudi/
fr ꝙ met l. eat etftDid ſuo loco tradidimusin quat- ſolum is quiin ipſo futo de- in raudilale.
we vrperepe At⸗ tuoꝛ genena diuiduntur?: heꝰ pꝛehenditur: ſed etiam is qui hoc do dicit. quia
. . tẽ nudo pactb.prin male Uero unius generis ſunt (Mã in eo loco depꝛehenditur quo .———
ſeig. Gen aebemge d omnesex renaſcunt᷑.id eſter funtum fit: ueluti qui in do⸗ kers guis tamẽ
Olnt . J. 1 „ „ . — t
naturalis:ſʒ interdũ ciuilis ip ſo maleficio. ueluti ex furto mo funum fecit: et nondum ten pmiſtüru: no
rantu crananer naruralis rapina aut damno:aut iniuria egreſſusianuam depꝛehẽſus fact funum. vt ſ.e.
vt p ſnĩaʒ.vt.ff.de cõdi.in. nken fuerit. in oli iuaz placuit.
l.iuł. Interdũ remanet ciui urtum enm eſt contracta- fuenit et quuin oliueto oliuax mearaſceae
lis et tollit᷑ naturalis.vt ꝑ .— turfültum fien etic
pactuʒ et cirographi reddi neſfangeſmaͤ.
tionem et iuſiurandũ. vt.ff. vtin eo qui ſacenm

peccunie ſurripuit. nã etiã ſacci noĩe furti tenetur liq; ſaccũ nõ/p
poſuerit furari ſy peccuniã.ut.ff. e. qui ſaccũ.ſʒ certels nõ pricipa

beat vigoꝛẽ.. de act. S. pꝛeterea. Item ſunt et alij modi quibus tollit᷑ o
liter ſcᷣario tñ uoluit ſaccũ ſurripe.Alius caſus ẽ ut.ff.de cond.

ligatio p excep. quos hẽmus.ſj.de excep.p totum. AMNcc.
b ¶ He obligationibus Rubꝛica. hic continua vt in pꝛincipio huius titu. ob cau.l.pe.Itẽ ſubaudi ad diffinitionẽ que fit inuito domino.

tinetur. .„ . — = nã eo uolẽte non poteſt cõmitti furtũ.ut.j.e.S.placnit.
. Vm ſit expoſitũ.ex cõtractu.vt.S.de obli.ex contractu. n ¶ Ael ipſius id eſt pprietatis ipſius rei.
d ( Ex quaſicõtractu. vt. S.de obli.ex quaſi conaert⸗ g
Ex malęeficio.caue tibi:qꝛ licet! hic ꝓmittat dicere de bis oibus: nõ tñ quadruplicat hic. Rñ. vſus eſtimatio tmñ quagruplicahpis ntn
dicit iſ bocti. de bis que ſunt ex q̃ſ maleficio.ſed dic.vt.ſ.de obli. er qſi 5
malefi. nec etiã de omnibus que ex maleficio:ſed de ſolo furto agit᷑ ĩ hoc

o ¶ Aſus.ut habes exemplũ.j.ẽ.ti.S.furtũ aũt fit. Sʒ qualiter
ti.ſicut et alias rubꝛica eſt gen eralioꝛ q; ſit tertus.vt. ff. ſi cer. pe. et de cõ
di. inde. et. C. de rebus cre. et iureiuran. nam non dicit ibi derebus credi
tis: ſed in ſequen. n. poſt illum.

plus extẽdat᷑ pena qᷓ; delictũ.vt.C. de pep.l.ſancimꝰ. et fa. ff. e.
l.vulgaris.et.l ſi qͥs fur.i.tñ.et. .i.et.ij.et.l.verũ eſt. Alij dicunt
ẽt ip am ꝓpꝛietatẽ debere eſtimari:qꝛ nõ põt ſepari vſus a ꝓpꝛie
tate. vt.ff. e.l.qui iumẽta.et.l.ſi vendidero.S.cum auten.
p¶ Poſſeſſionis. et hoc dico ipaʒ poſſeſſionẽ duplican:cum ali⸗
ud ſit pᷣciũ rei:aliud poſſeſſionis.vt.ff. vti poſſidetis ſi duo.. fi.
nbaudi ꝙ hoc fecerit animo lucrandi:alias non eſt furtum.vt

f¶ Sed ile. ſalicet que ſunt ex contrac. non autem repetit eas que ſunt ex

quaſi contrat. .
g ¶ Diuiduntur.ſ. re verbis litteris et conſenſu.vt.S.de obli.S.fi.
b ¶We. ſo que ſunt ex maleficio vel quaſi. .“
i ¶ Iniuria. ſed nõne fit iniuria verbis vt conuitio.vt. ff. de iniur. l. i. F. in

iuria. Itẽ lris infam atoꝛijs.vt.ff. de iniur.l.lex coꝛnelia..ſi quis libeꝝ
et. j. de iniur. F. i. Sed certeet tunc ex maleficio fit:et ſicre fi.qꝛ maleficiũ
fit verbis vel lris.et ſic habet locum quod hic dicitur.
lꝛ (Fur eſt cõtractatio ⁊c.et fa.extra de elec.c.dudũ.hoc exigit᷑ in funo.

9 ee naturali.i.diuina. vnde illud. non facias furtũ ⁊c. Itẽ
illud. quod tibi non vis fieri:alij ne feceris.
1

.

Anaf.
Ageed
lrave god Fainai.
eod 2.5. et⸗ ij.
Deo 1nenore eltaand
ee nnpe⸗ 4
rij. 1 ea e X
= zalezi nd⸗
MD a⸗
rtus cerri . Der gnl dſers. KWRü
Qna rctrer⸗ der r mune .i ducen
=ð Krrend .
pſo⸗ an eſhinm HDW racß Rdemeede
h lberzs blo⸗ iai D uen⸗ k ( giurme⸗ Ppe necſ
arli vt. ,. ud ſe q- it 4er dau argin. „
ingiregt er n — pucſe Hibue ſebagdan R lin/
rema ſaliecro j. —
erwen e ſeb rinanann ſa dibt⸗ eſ =
ho Ppꝛioch Atautell M fu inue ione P lbiti i r mhleſta. e er
rtun tam ſbe Nairnin. erleſb d n di
r ibie de ſolu ſu. iueto r ti?c abit tio⸗ coꝛn te.
W inet ae – linmnd Pete
Rtrae⸗ in 15 e nſu jan Li: let iſi n 0 COn
ſe ff. d iaranun aut in u ãdiu he m n 5 ſſu equi em ito ex dões
ſun ſu uni. . 92 260 tu diſt re tere U cte .:
i eſt iom ſern ete/ in ui ult nde ns! in di nanker celle nce
n us. niale in te en ue mnd ia rec
5§. = fe rem ſus tou o ꝑ 9 uſuc ifeſtuz fu uni ne
i eggee ſrt in eam en ꝛiua qze bu amtel em :furt e⸗
i pd diu ꝛeh ipꝛ tẽ ðpo⸗ 4 man sre ef noli
n bSer⸗ erſe ldep iueĩp an nt ðp 1 mm te lauen int tupl
tum nne te: ue ico ſi alio cal ertu⸗ quſchen cde xij ſu ladn. zor,
n Frdeze ubli lab efer dſipe 4 ſi qui enit ⁊ nori Abenper
n Poeſ ſdun b mnoue aeteſe ennt⸗ ſcepe eſtiob funi liben e.
bls 2pprd- nanmenun mi rit: q̃ aff. r⸗ tam furt 1 anife ifeſti eren ſo⸗
nee, H uenen eſtin⸗ aun umnre r. Im e erienn feſt non ſe i
e aratn i —— nifeltus fin i nm er nanmfeſtn endi
pn eſt Rar – n nr e
ſ v.ne⸗ ane tez. od r. na ſclli capin cau er ito ſiue cr re
ian l sbrure⸗ llligitu ſtid ſo l ud „ ed gen nnt ſi ue⸗ iue
mfe S e cumap „ eae mi 5 8 : ſiue
r nerts hciau tel Inon eſt mirn ir. ſu bit ̃
“ ſalle ſtu ſtum ſ:nn ta 82 cta is ſiu aren fanr i
nl ER ende ſi Pig oſi an nannnde fu rgẽ ——
in E dque: is fur . der ir um en is ar⸗ uiqſiboc
tin in e :qua once Qae llium 69 uti it: que et — n nnulun
Nhndl ſinnn a ealedt Galnce D tibi unn it: uel nantumme ſi
itu ella fu liquo cu itti ſ ace itatu ut gidit.. äabene t bie
KE uen⸗ enant apudte en. unitenaiin nn ſan com =
lenen po⸗ — lancl ine ſma⸗
ie j. t: eaqy a bo nicosac geſtan. ala e are de tiyal ti
gue a
⸗—M ob ſit: it: ut m iapð id! eq ſib ter e a⸗„ ſiis. cend S niſſuru
tdo/ ta fueri umq tibi ad . atuʒ ue ta⸗ kbeneren ata. vlik ve
n rep ata ud e am. pꝛia oda quod in laan oda lben eünartedan
ſ. bid ap r. N ꝛpꝛo uan m erit: qni in omin 6 Biammmb Here vi
ndo ius; retu a ſit: ulit q ſta dur e t. GWn tehae nnanann
i ftcoeche iobtul teſte achndſen nenn e in guir
in. . con coc u nſtitu lati. pendiuni quire turg coõm no ſn.l.
un ſchuenn. ſerii on llat ti fu men terut tafun mnuite tnõ
nalſodon⸗ ne rn bi ifurtu S ali inti ztid iſſe
i⸗ ennar mert, Leßt c 8 ſus Pꝛe it. Pꝛ⸗ iſi eũqʒſi
ie Eſt duer ibus uerit. icto re: e: en
S . ctio rae raiihe fant facer
ocH er. 0 foꝛ .2. er 1 „ itu 1
1 n
Pr merkan cueſn
. ars ber
18. .3 boct 2
Ni Vt.).

W
—
=

o (Curandi niſi in duobus caſibus vt dixi. . e. F. i. „ . furtiua. vt. ff. de vſuca. ſequitur. ñ. ſi rem. ꝛ.ff. pꝛo empt.ſiren.
5 Furandtn n de naſcatur: furtum mñ fit m quoſdam: fed certei⸗ vnde dic ꝙ quandoq; eſt res furtiua ⁊ fit funuʒz ⁊ naſeitur acö
10 hec furtu fit. vt. ff. e. l. inter oẽs. J. pe. ffurti. vt fere in toto boc ni. 2.ff. e. ⁊. C. e interdum nullum eoꝛum
. i meulo. 1 eſt:vt ſi remea vtar.interdum furtum fit ⁊ res furtia:ſed actõ fur

omino.i. meuio.

Einde pertul erit.i.dño bic renunciauerit. vt. C. de fur.l. ſi uis perſu n non naſcitur. vt. ſ.e. S. bi qui.interdum furtum fit ⁊ actio naſci ·
. ac.. zuriſec Ban ſi res
¶ Ad eum . ſ. ticeum. . ”M lurnua.vt bic dic /
6 ſt aspſuaſent. Kas permiſſurum :ac ſi penniſ Hnuſtodtinunitder Sl d Forergum Re
v. ¶ Actoneʒ. ſpeciale eſt as rum credant extra crimen ui um ſeruum qui facile poſſet tur:non manifeſti:
bic dicitur. ałs non fit furi ilt &, „ rr n . . ,19 licet etiaʒ depᷣbẽda
volenti⸗ vr.5, Pri F. F de ri optima ſane diſtinctio eſt: coꝛpi tale facinus a quibuſ emrwrſralg aa
dona:inter vi. vrol de quia furtum ſine affectu furã dam pemerret᷑. Interdum e e (Elluc had boe
enerhoeaſu dbent ee di no committituy.ſed ſicre- tiam liberoꝛum hominuzfur · mus ſauem Ft a
mhahle. Loe ſe en dat aliquis inuitodominoreʒ tum fit: ueluti ſi quis liberoꝝ densre k. .
quicũq;. S.fi.ſed ibi in in e. l. in furti. F. pen. ⁊
alteea vüio:hic autem b Commodatam ſibi contracta noſtroꝛum quiin poteſtateno . cere⸗ e

ſtra ſunt ſubꝛeptus fuerit. ¶ x Sed ſi ad. p la⸗
liquandoetiam ſue rei furũ ſautz vdl ſultiei
quiſq; committit:ueluti ſi de 5 Ku ſan Re

bitoꝛem rem quam creditoꝛi leſa. alioqͥn ſubſſidi

re:domino autem uolente id
fiat:dicitur furtum non fieri.
ndeillud queſitum eſt cuʒ
ticius ſeruum meuij ſolicita⸗

ipſo comrumpennte.
x ¶ Licet.i.quãuis.
yKRegule. quas regulaſ hẽ
mus.ff. de ſer. coꝛ.l.i.in pᷣn.
⁊ per totũ ti.

ſet ſeruuscoꝛruptus:et neex

Paricem. deſtico nenit: ut quaſdam res domi- pignoꝛis cauſadᷣderit ſubtra ra vt ſadlaaͤt
2Bnganſtate ſcji S. no ſubripiat:et ad eum per xerit terdum furti tener b At vbi adueſas
ed nedũ rallia. Ve ſr. tur pꝛoximo dicto:
a (Aubuſdam. Item? Ferat. ſeruusid ad meuiuum qui cipſe furtum non fecitq biee dire⸗
ntus pena firmetus multo⸗ pertulerit Meuius autem lis eſt iscuius ope ⁊ conſilio aum. —
An arboct pamtie, dum uult ipſum ticium inip⸗ factum eſt: in quonumeroeſt OPOpe ſuppont:
fectum:⁊ ſinon equatur ef ſo delicto compꝛehendere: ꝑ qun ribi nummosexcuſſit ut a lium ſolo facto.als
ſecrus. ſic. C. de epi. de miſit ſeruo quaſdam res ad liuseos raperet aut tibi ob⸗ diatur conſtiuz 0
eeen oen lpfn. u. eum fere: utrum furtiaut ſer ſtitenit ut alius rem tuam ex⸗ igrnnif eſſ
eonno depanis. ogia, ui coꝛrupti iudicio teneaturti aanck net oues el bouestu Auis fur 511 Ften
tionis.ſed certe hbec cogitato cius:an neutro æcum nobi Is 08 gauerit:ut a ius eas acci iatur conſiliuz ꝗ
iam deuenerat ad aliquẽ a⸗ . Sõ . alij datur bonum
ctum: vnde non erat nuda. ſuper hac dubitatione ſugge peret:⁊ hoc ueter es ſcripſe D v malum vt fe⸗
. tium ſuper hoc altricationes gauit armentum. Sed ſi qd Quod capitur a m
pꝛoſpeximus: quibuſdamne coum per laſciuiam ænõ da. ns vt. Cedele. 29
qʒ funi neq; ſerui coꝛruptia/ taoperaut furtum admittere ſtil bumanum.
dionem pꝛeſtantibusquibuſ tur factum eſt in factum actõ
b Wurerdum funun. nen cam furti tantummodo nos /jdari debet ieltubi ope meui
erboemaleſico non audie huiuſmodi calliditati obuia, ticius fecit futum: ambofur
ſe nminalitr agiurnam cuntes per noſtram deciſio⸗ /titenentur. ¶ Ope et conſili⸗
nn nah yr. nem ſancimus: non ſolus fur oeiusquoq; funum admitiè
ob. quecr quaſi dclic. . ob ti actionem: ſed etiam ſerui uidetur qui ſchalas feneſtris (Eare, am aaf
honnen aiminal eer aute coupti comtra eum dan: ly ſupponit foꝛte: autipſaſ fene areun linf
el f. ⁊ depꝛiua· dliol.ffñ. enim idem ſeruus deterioꝛ a ſtras uel hoſtium effregit it aiam ſine oſilio bu
Aarer veo nonage. Sy ſollicitatoꝛe minime factus aliusfurtu faceret: quuuefer us ade ten nur r,
ürnna:cumitſa ad poſſeſ. eſt: ideonon concunant re⸗ anann d eigencu aut w. rdever ſig. lale
onem vel ad ꝓpꝛietatem c? gule que ſeruicoꝛrupti actio ſchalasut feneſtris ſuppone be aliud videturin
bet un nais n nem introducerent: tamencõ renturcommodauent ſciens avor eenaut enr⸗
aecF.ſ gineeemorc in ſilium coꝛruptoꝛis ad pemici cuiusrei gratia commodaue- ſiats a Banmis
Un. 7. l. Rr .7. ff. de . . Ta 4 2 .— N. 0
hu poll om bereges . n. ein pꝛobitatis ſerui introdu· rit. cene qui nullam opem auga maliciam.
Pa:r ſtde reai ver l pe ctum eſt:ut ſit ei penalis act ad furtum faciendum adhi - vr.j. ad.l.aquilu.
PDann- t 1 X I e T * ls W ceterum. 27.j.de act.
uli uando ſubirarerr. Umpoſita tanq; ſire ipſa fuiſ⸗ buerit: ſed tantum conſilium cin Qadobpiuc
ed hec res non efficitur dederit atq; hoꝛtatus eſt ad ⁊:.·ff. ſe.. corriul.i.

.
net

e,
ci⸗

9

5§. perſuadere. Sed que eſt ratio.rñ.qͥa bic agit ex delicto ſecuto

poſt ꝑſuaſionẽ.nõ autẽ exipſa perſuaſione:et ideo diſtinguitur

an erat ałs facturꝰvel nõ.ſed in alijs caſibus ex ipſa ꝑſuaſione

agitur qᷣcqͥd poſtea ſequaf.vt.S.e.S.vnde illud.dummodo non

ex interuallo nimio ſequat᷑.vt.ff.de ſer.coꝛ.l.in boc.et.l.neraꝰ.

item econt᷑.j.de in /

ibi non erat als fa⸗
I¶ Hiq.nec ob id.

qð veruz eſt niſi liſ

fuerit eſtimata. vel

dñs vendiderit fu⸗/

ri. vt.ff. e.l.q;uis.

furtum faciendũnon tenetur
ſyjfurti. ¶nuquiin parentũ uł
dñoꝝ poteſtate ſũt:ſi rem eiꝰ
ſurripiant:furtũ quidẽ faciũt
ſed et res in furtiuã cãm cadit

nec ob id abullo uſucapi põt:

antreqᷓ; in poteſtateʒ dñi reuer

tatur.ſed furti actionõ naſci

tur:quia nec ex alia cauſaulla

poteſt inter eosactionaſci.

¶ Siueroopeet conſilio alteri

us furtum factũ fuerit:ꝗa uti
qʒ furtũ cõmittitur cõuenient
ille furti tenetur:quia uerũ eſt
ope et conſilio eius furtum fa

cum eſſe. ¶ Furtitautẽ actio

ſit filius hñſ caſtrẽ
ſepeculiũvel quaſi
caſtrenſe vbi filiuſ
tenetur pꝛi.et pat᷑ fi
lio. idem et de vxo
re qð bic de filio di
citur. vt. ff. eo. ſi qᷣs
vxoꝛi.in pn.

tereſt etiã modice.
vt. ſ. ti. F. fl. et. ff. vI

bo. ra.l.ij. F. T gene

raliter.item opoꝛtʒ
intſit ex iuſta cã
et ꝓbabili. naʒ ſi ẽ
malefiði poſ.vł hbꝰ
rei fur:furn nõ agʒ
vt. ff. e. l.ittaq;. circa
pn. et.l. eum qᷓ emit
§. bi autem. ſʒ ſi bo

num initiũ habuit

vt qꝛ ſibi cõmoda/⸗
ui vel locaui habet
actionẽ furti.et h ẽ
caſus in qͥ fur furti
ager poteſt. vt. ff. e.
qui vas.S.ſi ego ti
bi.ac.

¶ Ectio. res tamẽ

non furtiua.vt dixi
S. e. F. aliqñ.

eſſe:licet dñs non ſit. ¶ Itaqʒ
nec dño aliter cõpetit q; ſieiꝰ
interſit rem non perire.unde
conſtat creditoꝛem de pigno⸗

re ſurrepto furti actione age
(snafanrnn repoſſe:etiam ſiidoneũ debi

toꝛem habeat.quia expedit ei
pignoꝛi potiꝰincũbere q; in ꝑ
ſonã agere.adeo quidẽutq̃;
uis ipſe debitoꝛ eaʒ rẽ ſurripu
erit:nihilominꝰ creditoꝛi com

lopollienda curãdaue aut ſar
cinatoꝛ ſartienda ueſtimenta
mercede certa cõſtituta acce⸗
perit eaq; furtoamiſerit:ipſe
furti hʒ actionem non dñs.qꝛ
domini nihil intereſt eam rem
non perire.cum iudicio loca⸗
tia fullone aut ſarcinatoꝛe rẽ
et bone fidei ẽptoꝛi ſubꝛepta
requam emerit q̃ʒuis dominꝰ
non ſit omni mõcõpetit actio
furtiquẽadmodũ et creditoꝛi

Fulloni uero ⁊ ſarcinatoꝛinõ

aliter furti actionẽ competere
placuit:q; ſi ſoluendo fuerit

—

ei cõpetit cuiusinteſt rẽ ſalui

petit actio furti. ¶ Item ſi ful

b Furti autẽ. cꝰin⸗

qſuam perſequi poteſt.( GSed

Sed et bone. facit. ff. e. l. ita ſoluere.

tem ſi fullo.ſarcinatoꝛ. Qui ſunt di

Deéob.queer de. vłqſi de.na.

õpetit. contra debitoꝛẽ qui ſurnpuit. ac.

oſſit. immo videt᷑ ꝙ ſꝑ dñs debeat furẽ cõuenire.vt. ff loca. et con⸗

duc.l. cũ in płes. .veſtimenta.ſʒ ibi de actione in rem. vel condi.furtiua

hoc eſt ſi domino rei eſtimatõ

nem ſoluere poſſint.( Mã ſi
ſoluendo nõ ſunt qʒuis cuſto

dia ad eos ꝑtineat ꝓpter qð
eis actio furti cõpetit:tuncꝗa
ab eis ſuũ dñsↄſeꝗ nõ poſſit
ipſidominòfurti cõpetit actõ
quia hoc caſu ipſiꝰ intereſt rẽ
ſaluam ei eſſe. Idem ẽ ⁊ ſi in
ꝑte ſoluendo fuerit fullo aut

et ſarcinatoꝛe diximꝰ:eadeʒ ⁊
ad eum cuicommodata ẽ res
tranſferenda ueteres eſtima⸗
bant. Naʒ ut ille fullo merce
dem accipiendo cuſtodiam pᷣ
ſtat:ita is quoqʒ qui cõmoda⸗
tum utendi cauſa acceꝑir ſiłr
neceſſe habet cuſtodiaʒ pᷣſta⸗
re. ¶ Sʒ nr̃a ꝓuidẽtia etiam
hoc in nris deciſionibꝰemen-⸗
dauit:ut in nuolũtate dñi ſit:ſi
ue commodati actionẽ aduer
uerſus eum ꝗrem cõmodatã
accepit mouere deſiderat:ſi⸗
ue furti aduerſuseũ ꝗ reʒ ſur⸗
ripuit et alterutra earuʒ electa
dñm non poſſe ex pnia adal⸗
teram uenire actionem.ſed ſi
quidem furẽ elegerit:illũ qui
rem utendaʒ accepit penitꝰ li-
berari. Sinautem commoda
toꝛueniat aduerſus eum ꝗ rẽ
utendam accepit:ipſi quideʒ
nullo modo competere poſſe
aduerſusfurem furti actionẽ

¶ Eum autem quipꝛore

commodata conuenitur: poſ
ſe aduerſus furem furti habe
re actionem ita tamen ſi do⸗
minus ſciensrẽ eſſe ſurꝛeptã
aduerſus eum cuireſ commo

data fuerit peruenit. ¶ Siãa

neſcius et dubitans rem non
eſſe ſurreptam apud eum cõ⸗

dicit. hic autẽ de actõe furti

b ¶ Igem in parte. vt furti

actõ cõpetat dño ⁊ facit ad

1.ifulillo.
i ¶ Bed noſtra. in deciſioni⸗
bus.vt. C. defur.⁊ ſer.coꝛ.
l. fi. F. tales iraq;. acc.

k Ad alteram. vnde actio

furti hoc caſu non eſt ambu

ſarcinatoꝛ. ¶ Quede fullone

„

m (MHabere actionem. ? pe/
nam exactam dño reſtitue⸗
re nõ cogitur.qꝛ vbi pericu⸗
lum ibi et commodũ.vt.C.
de fur. l. fi. S. ſed cum.
n eruenit. agendo Z euz
one cõmodati.

bunc. S.ff.de condi.ſine cj.

—

—

1Epſi.ſ. modatoꝛ.

Liber
(Eb eo. coͤmodatario: Guppoſitum ſ. ſr/ren—? ganus. et. l. chꝛiſtianꝰ. qᷓ eſt buic ð. ſy illo ſpecialeẽ.
p ¶ XEi qui.ſ.cõmod ałario. ꝗ Lu manifeſtilſimü. vnde dico q; eligs d ¶ Atilis.i. efficax et directa.vel dic ꝙ directa competit qñ płes
do vnã repellitur ab altera ſi ſciens a pᷣncipio fuit. ” res rapte ſunt.ſed vnilis quando vnum tantum bonũ raptũ eſt.
¶ Sed is dolo.S.qᷓ. mo.re ↄᷣbit ob.S.pterea.et. EC. depoſiti. l. i.et. l. pe. x id eſt vna res rapta eſt et facit ad hᷣ ꝙ plis oꝛatio.ſ.raptoꝝ that᷑
l. fi. et idem qd bicbabemus. ff. e. eum qui.S.is autem. ad ſinglarẽ. vt.ff. de cõ. et de.l. falſa. F. vl. et. f. denego. gel. lij.
.— n ſumma.i.vt bꝛeuite: .negoc .et. ff. de
unc n. expediamus ̊ ,„ , „ .„ ere.peti.l.regula⸗
¶ Pꝛoximꝰ. ꝗ decimo ãano Mocati actionem inſtituir:pꝰ 7T eſEunti actio ſiue dupli ſiue nter. et. l. lict.

et dimidio.ſ.vt.s.dixi dein
uti.ſti.S. furioſus.et fa.ad
bunc. S. ff. e. l. impubereʒz. et
ff. ad ſilł.l.excipiuntur. ⁊. ff.
de reg. iu. l. pupillus.
v„* rn.vendicando.i.do

e ( Exrra penaʒ. re/
peètenõ manifeſti
f Dirimus .vt. S.

q̃drupli tm̃ ad pene ꝑſecutõʒ
ꝑtinet. Mãipſius rei ꝑſecuti
onẽ extrinſecus hʒ dñsquam.
aut uendicãdoaut cõdicẽdo Rrunz quopt ro

ea autẽ re comperta uoluit re
mittere quidem cõmodatiac/
tionem:ad furti autem actiõʒ
peruenire:tunc quidem licen

miniũ petendo ſi extet.

falſum.quia ibi erat acrum

tia ei conceditur: et aduerſus

rem cõmodatam acceꝑit ſed

poteſt auferre. ſed rei uẽdica⸗

extra penam rei ꝑſecutio eſt:

ptoꝛ nõ depᷣdendi

x ¶ Condicendo.i.in ꝑſonã i . J ,cuʒz dic atur eriꝑe qᷓ
endopdmonefontus ſi furem uenire obſtaculo nullo tioaduerſus quidẽ poſſeſſo⸗ ſisemanu auferre
Aumpti ſunt. x fat ad bü ei opponendo quoniamincer rem eſt: ſiue fur ipſe poſſidet vriſ neq eum i
Kornenr ⸗ ſre tus conſtitutus mouit aduer- ſiue aliꝰ quilibet. Cõditio au H
ac. S. ſicitach. et. C. de ſul ſus eum qui rem utendam ac tem aduerſi i⸗ neipſigane ferent vt ſi erat ani
aualle. cepit commodati actioneʒni demue eius l non poſſideat mu⸗ eipald et qua
ub. De vi bo. rapt. emni . ſe ſi ꝑ vim auferendi
N nen⸗ rpe pomina ab eo lariſtaccin⸗ competit. cde nonme iue
na. et conſequent᷑ vt potes eęſt. tunc etenim omnmnno fure .. niat.tñ eſt raptoꝛ.
vigere.S. ti.i.in pᷣn. ceren furti . Deui bonoꝛum raptoꝛum. ſed fur eſt qui babʒ
Vi alienas.large ac⸗ a domino quidem turti actio animüvt faciat cla
abbervt aia; ſiſntc/ ne liberari.ſuppoſitum auteʒ vi alienafi t3ßiinterdü depben /
mmunel idem ſit quo ad ſocij ęſſe ei qui pꝛo re ſibi commo⸗- i res alienaſ rapit datur. exqua dep⸗/
partẽ. vt. ff. de fur. l. ſi ſoauſ .- , . 4 ErS benſione efficiatur
3 (Furn. l. non manifeſti et data domino ſatiſfecit. cum tenet᷑ gdẽ etiã f. uru mnmanifeſtus. vt. ar.
ſidepbendat m.p. qd fal ·⸗ manifeſtiſſimum eſt etiã ſi ab AQuis enimagis ali· S.u 5.furum au
ſum eſt. ĩmmo ſi dependa miri i9 rienginirti 5 ſra dß tem a funo.
tur manifeſtus eſt:et in qua initio dominꝰ actionẽ inſtituit ena er nulto dñno prctat: qᷓ q b KRigiculũ. bene
dempli⸗ Bötconnantr vr commodati ignarus rem eſſe õ eſt ue nsridien
efur. ſivendidero. .c ra ſurreptam: poſtea aute, boc eũipꝛobũ furẽ eſſe.ſʒ tũ ꝓPꝛi· ¶ Muidam i n
toꝛ.ałs ſi non depᷣbendat P anm. eʒ —„ νπ„°ErE iüi ui dam. i. fur
on manifeſt renck acto ei cognito aduer ſus furẽ tra⸗ 5 actiõʒ eiꝰ delicti noĩe ptoꝛi Arannan
iataaiala,o, ſient:omninoliaricſ arẽ cõ moduut dueappellaurut nnsikkr
ff. e. l. i. jtem in caſu nec ma modatã acceꝑit. Quẽcunq; noꝝ raptoꝝ. et e intra annu manifeſtus in du⸗
nikeſti gerne manifeſti tene cauſe exitum dñs aduerſꝰ fu⸗ qdrupli poſt annũ ſimpli:q a piumn tantuʒ e
tur.vt ſi quis ex domo in e. Pimei, antikſt⸗oriꝗᷓ . phlum cum re.
tum Rac aotoneyivonch. ne obtinente: ſiue in pte ſiue / rem lʒ mima wpnerr. us dun eſt in pluſ tene
teneturſᷣm.p.vt.ff.de fur.l. inſoli Pi 5 Slüãärno . q; raptoꝛem. cuʒ
ſi quiſ de domo. ſed boc eſt inſolidum ſoluendoſit is qut dꝛuplu atno totuz penae in quintuplum cuʒ

furti non manifeſti. et igo ig gpud queʒ res depoſt ita eſt ſi icut in actõne furti manifeſti K ¶ Quia tamẽ. iſt
fẽðẽ
rap. quia excedit. : in id qaö obnoxiꝰ eſt ſi gd ipſe dolo ma ſecutio:ut pena tripli ſit: ſiue pꝓ ſed.alij ita tame
gerro delicu⸗ lo fecerit. qua ð cãſiꝛesei ſur cõpꝛehendat᷑ raptoꝛ ipſode czunceſtplamor.
ſ.. cui epta fuerit. qꝛreſtituẽde eiuſ lictoſiueñ. Ricdiculi eieſt le
rei noĩe depoſiti nõtenet᷑:nec uioꝛis ↄditiõis eẽ eũ qui rapit
obid eiꝰmteſt rẽ ſaluã eẽ: fur·qᷓ ꝗ clã rẽ alienã amouet Oꝛ
ti agereñ pᷣt: ſfurti actõdño tñũ ita cõpetit hecactõ:ſidolo
(Dutvtrobit d ull czper rſünn ſciẽdũeſtq maloquis rapuent: nam ain
vt bic a.f ꝙ me cau.. ſi c ſitũ eẽ: an ipubesrẽ alienaʒa- aliquo erroꝛe inductusſuã rẽr —ð —
en Fau vin. y, mouendofurtũ faciat:⁊ pla⸗ eſſe eſtiet:⁊ ipꝛudensiuriseo ſet ddee⸗
bEnnene Cecuit. qefurti eraffectu oſiſtit animo rapuerit: qſidſoliccat hio. udiciaſnia vt
penuli. itaqʒ ömũ obligari eo cieim⸗ etam per uim rem ſuam au⸗ uan deev
e Auadupleniſ in a puberẽſi prim pubtati ſit: ferea poſſeſſoꝛibus: abſol⸗ ſbe publua vec⸗
ſa nng. vi⸗L.de Pacndpo et ob id intelligat ſe delinque ui debet. cui ſcilʒ conueniens L.cõmiſſa.

ta

ſe

onſtõnibus. vt.

&

ed nedũ. pꝛo tamen m quoſdam. vel pone ppꝛie.
nueniatur. ſic.

.ti. i. F. vnde illud. 1.
C.vñ vi.ſi quis in tantã.⁊ in alijs ſequen

tibus vſq; in fi. ti. ſed hic ꝓſeqͥtur tm̃ tenoꝛẽ illius.ſi quis in tã⸗

„

tam. ⁊ in alijs ſequẽtibus uſq; in ſi.ti.ſuꝑ qua materia longuʒ

eſſet hic dicere:cũ⁊
xxi. conſtões ibi no
tent᷑ ſuꝑ p̃diqa le⸗/
ecee.
d (Soli. pꝛopᷣeqñ
qʒ tñ impꝛopꝛie.vt
QLL. de ac. em. l. ij. ſ
rei mobilis dicitur
occupatio:lʒ qũqʒ
etia ĩmobilia dicã
tur occupari. vt. E
de rei ven. l. domũ
e ¶ Sane. actiõ e.ſ.
vibo. rapt.
f¶ In bonis.i. ĩ do
minio. vt. ff. acqͥ.
re. do.l. re in bo.⁊
7. l.tatuas. . ff. ð
ver. ſig. l. bonoꝛuʒ
appellatio. v lſi ẽt
bona fide poſſide

eſt: necfurti teneri eum qeo⸗
dem hoc aĩo rapuit. Sed ne
dum talia excogitentur: inue
niatur uia ꝑ quã raptoꝛesim⸗
pune ſuam exerceant auariti
am:melius diualibus conſti⸗
tutionibus pꝛo hac parte ꝓ⸗

rapere:uel rem mobilẽ:uel ſe
mouẽtem: Iʒ ſuam eandẽreʒ
exiſtimiet.ſed ſi quiscõtra ſta
tuta pꝛincipum fecerit:reiꝗ⸗
dem ſue dominio cadere co⸗

antur:idem ẽ. — AEE ee
9 ES ex bonts. t gitur Sinautem aliena res

ſi aliqð ius habe⸗
at ut ſtatim ꝑ exem
plapbat. .
Hec actio.ſcʒ ui
bo.rab.
h Bppoſtra p/
miſſa cuſtodia a ð/
poſitario. vt.S.t.i.
F. pe. vel etiã cõmi
ſit culpam vt ſeqᷣf.
vel etiam ſi pꝛeciuʒ
accepit depoſitõis
non tñ quaſi merce
de tenetur eideʒ.ut
ff. e.l. ij. F. dicet ali⸗
quis.alioquin eſſʒ
locatio.vt.S.man.
i ¶Hanc actönem.
facit.ff. vi bo.rap.
l. ij. K. 7 generalr.
lꝛ ¶ Dñium.i.domi
ni èſtimatõeʒ. vt.ff
ꝙ metus cã.l. ſimi
liter. S. ꝙ poſſeſſio
nem. 7. ff. vti poſ. l.
penul.

BDelege aquilia.
oſt mal eficiũ ra
pine ſequit òð dam
no quod per.l.aqͥ.
punitur.
¶ Muni. iniurie
actio.i.actio le
gis aquil.que com
petit pꝛo dãno da⸗
to:id eſt pꝛo deſtru
ctione alicuius rei
facta.nam ſic dici⸗
tur damnum dimi
nutio patrimonij.
vt. ff. de dam. infe.

ſit poſt reſtitutõnem eius eti⸗
am eſtimatõnem eiuſdem rei
pꝛeſtare debet qðnon ſolum
in mobilibus rebus: que rapi
poſſunt conſtitutões obtine/
re cenſuerũt:ſed etiam ĩinua
ſionibus quecirca res ſoli fi-

untut ex haccauſa ab oĩ rapi

na hoĩes ſe abſtineant¶ Sa ⸗
S
ne in hacactõne nonutiq; ex
pectatur reʒ infbonis actoꝛis
eſſe. Nam ſiue in bonis ſit ſi
ue non:ſitamen ex bonis ſit:
locũ hecactio habebit. Qua
re ſiue locata:ſiue commoda
ta:ſiue etiam pignoꝛata:ſiue
depoſita ſit apud titium res

ſicut interſit eius eam rem ꝑ

uim non auferri:ueluti ſiide/

iigaue. poſita reculpam quoqʒ pmi

ſit ſiue bona fide poſſideat:
ſiueuſumfructum quishabe

at in ea:uel quid aliud iuris:

ut interſit eius non rapi:dicẽ⸗
dum eſt ei competere hãcac-⸗
tionem non ut dominium ac⸗
cipiat:ſed illud ſolum quod

Devi bo. rap.
Dele. acqui.

l.iij. ſ auteʒ rem alterius ſurriperes:lʒ videaris damnũ inferre: tamẽ

non infers tale ꝙ per bunc ti.tenearis.ſed ac. fur. yt. ff. e.l. ſi ſeruꝰ ſer⸗

uum. S.ſi oliuã.⁊. .idem ⁊ in ſilua.

m ¶ Pꝛimo capite. habebat enim bec tria capita ſiue capitula. de pꝛi

mo capite dicitur hic. Secundũ aũt non eſt invſu. detercio dicitur.j. .

ex quibꝰ cauſisfurti actiocõ⸗/

petit in re dam facta:ex eiſdðẽ
cauſisomẽshabere hãcacti⸗
onem.

Delegeacquilia.

. darte p⸗ ¶d Amnuiniurie actio con
ſpectumẽ: ut nemini liceatui ¶ itui᷑ ꝑlegem aquiliã

culius pꝛimo capite cautũ eſt
ut ſi quis alienũ hominẽ alie⸗
nãue quadrupedem: quepe
cudum numero ſit iniuriaoc
ciderit quanti ea resin eoan
no plurimiafuerit:tantum do

mino dare damnet. (M d
autẽnon pꝛeciſe ð quadrupe

de:ſed de ea tantũ que pecu⸗
dum numero eſt cauetur eo ꝑ
tinet:ut neqʒ de feris beſtiis:
neq; de canibuscautum eſſe
intelligamus:ſed de histan⸗
tum que gregatim ꝓpꝛie pa⸗
ſcidicuntur:quales ſunt eꝗ:
muli:aſini:oues:boues:cap
De ſuibus quoqʒ ideʒ placu
it.nam ſues pecuduʒ appel
latione continentur:quia? hi
gregatiʒ paſcũtur.ſic deniq;

⁊homerus in Odiſſea ait.ſi

cut diuus elius marcianus in
ſuis ↄſtitutõnibusrefert gre
cum: (Imniüuria autem oc

cidere intelligitur: qui nullo

iure occidit. Itaqʒ qui latro⸗

nem inſidiatoꝛem occidit:nõ
tenetur:utiq; ſi aliter pericu

lum effugere non poteſt/Ac

necis quidem haclegetenet
qui caſu occidit: ſi modo cul
pa eiuſ nulla inueniatur. Mã
alioquin non minus exdolo

exboniseius quirapinaʒ paſ q; ex culpa quiſ q; haclegete

ſuseſt:idẽ quod exſubſtan/
tia eiusablatũeſſe ꝓponatuꝛ
Et generaliter dicenduʒ eſt

ꝙ netur. Itaqʒ ſi quis dum ia⸗
culis ludit uel exercitat᷑ tranſ
euntem ſeruuʒ tuũ traiecerit

ſ

S. caput. ᷣm aʒo. ⁊.F. ca⸗
pite. . ff. e. l. ij.
n· ¶ Iniuria.i.nõ iure.vt.j
e. ꝙ iniurie.

ð

rit.nam ſi alio modo leſit

ex tercio capue agit᷑.vt.j.

eo.S. capite tercio.
p ¶ In eo anno. ſ; pꝛete⸗
ritõ.

tione non affectiõ e ſin
guloꝛum:ſed cõmuni exti
matõue.vt. ff.e.ſi ſeruum
meum.

rDomnino. vr f el i
mella. F. legis. vl qſi do⸗
mino:vt fructuariovł alij
qui habet ius in re. vt.ff.

Plunmt babna err⸗
in

e.item mella.S.fina.⁊ l.ſe

qjuenti.

tur.facit.ff.deleg.iij.l.le⸗
gatis ſeruis.S.pecoꝛibꝰ.

t ¶ Iniuria. fa.ff.e.ſed ⁊ ſi

quecũqʒ.S.iniuriam.

v ¶ Lanonẽ. ſc diurnum
vt tamen clam ⁊ ſe defen⸗

dat. ſed furem etiã ſi ſe nõ

defendat.vt hicſubijcit.⁊

x ¶ Elioquin. ſi culpa int/

ueniat.

V ¶Mõ minus.i.nõ plus
cæ dolo qᷓ; ex culpa: cũ eti
am leuiſſima culpa in hãc
actõnem veniat. vt. ff. e.l.
ſt in lege.vel ꝓpꝛie lege ⁊
cõuerte literam. nõ minꝰ
⁊c̃.id ẽ non minus erx cul⸗
pa qᷓ; ex dolo.ſic⁊ als.ff.
ð pac.l.iuriſgen..pacto/
rum. ⁊.ff. de ſcõᷣis nupt.l.
cum aptiſſime.⁊.ff. ð pig.
paulus.S.damus.⁊ eſt fi
gura bypbaton: m In.

3 ¶ Diſtin guitur. vtru cõ⸗

miſerit dolo velæulpavel
nieon.
Mulla cłpa.niſi data

n
3 9
opera factum ẽ. vt. j. e. l.ſt

obſtetrix. in fi.⁊.l.nã.

b (Reus.quia bocnõ ẽ e.

deputatum. ar. in aut. vt
hi qui ob.per.reſ mi.S.ſin

idem iuf.in fi.

uod autem paſoin⸗

„
—

c¶ Item putatoꝝi pu/ diſtinguitur¶Mã ſi id amili tentia expꝛimitur:ut ſiqsho⸗/ 1 Slluce anedi
aeg wem ubuneg gen⸗ te qui in campo eoubi ſolitꝰ minem tuum quihodie clau nins P votn büc⸗
ris ſunt. vdl et ias ar eſt exercitari admiſſumẽ:nul dus:aut mancus: autluſcus m ue⸗paatal
boꝛes na c arboꝛes bu/ Iaeculpa eius intelligitur. Si ernit occiderit: qui in eoanno in ege en Wgunt
d ¶Pꝛeclamauit. niſi fo, aliustale quid admiſit: cuſpe integer aut pꝛecioſus fuerit: amiſiſſe diamur
Boref el turet reuseſt, Ickemiunis eſtmi nontanniteneanm uantio auddba ean⸗
apige⸗kdges. ſiteſin iolocd id ⸗ vdie ſ quanti edAnopi mur defe o
l.ſi quis fundũ.ꝑS.celſus.“ eęrcitandum militibus deſti? rimi fuerit Qua ratõne cre⸗ inde.a.l. ſi ſeruum
en dFraſna Fnid natus eſt:id admiſit. ¶ Ite ditum eſt penalem eſſe huiuſ Ga.1 en n
tur. ff deſuſpec.tu.i.tu⸗ ſi putatoꝛ ex arboꝛediecto ra legisactõnem.quia non ſolũ medi qui catabãt
grace eeng, moeruum tuumtranſeuntẽ tantiquiſq obligatur: qun Seanacennnne
deßer infimitatem ſuam occiderit: ſi pꝛopeuiaʒ publi tũ damni dederit: ſed aliqu⸗ neſciebat.
in altenus leſionẽ cõuer ·cCcam aut uicinalem id factum dolonge pluris ¶Ideoq; cõ n. ¶ Qui ſupſunt.
tere. vt. ff. e. idem iuris. . . 2 facit ar. contra.ff.
¶Aeberetur. puta in e eſt: neqʒ pꝛoclamauit ut caſ ſtat in heredem eam actionẽ deac.em. ſiſterilis
da vel vebiculo vel eias euitari poſſit:culpe reus eſt. non tranſire: que tranſitura S. oum per vedito⸗/

