mam cauſam habet per quã
queritur an aliquis liber ſit:
an ſeruus. Cetere exipᷣi⸗
us pꝛetoꝛis iuriſditõe ſubſtã⸗

ẽ pꝛeiudicialis.vt.ff. ð li.
cau.liberis.S.fi. JIdeo di
co ſiue patronus vẽdicet
libertum in libertinitateʒ
ſiue libertus ſe vendicet ĩ
ingenuitatẽ vtraq; ẽ pᷣiu
dicialis.vt.ff. ſi ingenu⸗
us el.di.l. fi. in pꝛinc.⁊. X5. l
ſi. Intendit᷑ etiam hoc caſu officũ iudicis.᷑vt.ff de iureiu. ſi duo patro
ni. in pꝛin. ⁊.ff. ſi inge. eſſe di. l.i. . ij. .ff. derei vend.l.i.S.i.idem dicaſ
in tercia. vt ſiue agat pater petẽdo filium in filiatõem. vel filius ſe di⸗
cat non filiũ.⁊ erit pᷣiudicialis⁊ directa bincinde. Quidã dixerũt ꝙ di

O i,1 pe ntendi . . —kKE —
tio in rem que intenditur ſtiam capiunt ic itaqʒ d·

ſcretis actõnibus certum eſt
non poſſe actoꝛem ſuam rem
ita ab aliquo petere: ſiappa-⸗

recta datur patrono parenti ⁊ dño:ſed illa que datur liberto filio ⁊ ſer

uo eſt cõtraria qð nulla lege cautũ inuenit᷑:lʒ alie quedam inu eniãtur
directe ⁊ cõtrarie:vt mandati.depoſiti ⁊ ſimiles. Sed qualiter foꝛmã
tur libelli ĩ his. Rñ. ſic. peto iobãnẽ in filiũ meũ iudicari vt mihi pater/
nam debitã pᷣſtet reuerentiam ⁊ alia que patribus a filijs debentur.⁊
idem in patrono.⁊ ex tunclata ſentẽtia pꝛo actoꝛe alimẽta patri et pa⸗
trono pꝛeſtabũtur.vt.ff. delib.agno.l.ſi quis ali.in pꝛin.⁊. .ſolẽt.qa
ſnĩa ꝓ veritate accipit᷑.vt.ff. ð ſta.hoĩm.l.ĩgenuũ.⁊ ꝓbat᷑ ̊ libelli foꝛ⸗
matio. C. de fideicom.l.i. In ſeruo ⁊ dño ſic. peto tidũ in ſeruũ meum
qꝛ eum meũ dico. Ecõtra ſeruus vel libertus vel filius dicet. peto me
non inquietari a ticio qui meut ſeruum vel libertum vel filiũ tenet.qa
me in tali vinculo non ſubeſſe dico.vt.C. de ingenuis ma.l.diffamari.
vel ſic.peto ut ingenuus vel liber vel non filius ꝓnũcier contra ticium
qꝛ ſic ſe rei veritas habet.Et differt hec ab ea qua petit pater filium in
ptãte exiure romano.cum ibi tm̃ de poteſtate queratf.hic autẽ de ſiliati
one.ut. ff. de rei ven.l. i. F. ⁊ hic dicitur. Item hec pᷣtoꝛia vt hic.illa ciui
lis.Quibus aũt modis filius poſſit peti:diximus.õ.de pa.po.S.ius
autẽ poteſtatis.item quare dicũtur pᷣiudiciales.Rñ.ſᷣm quoſdã qꝛ in
modum exceptõis ꝓponũtur ⁊ ita pᷣiudicant.vt ſi agas contra me be
reditatis petitõne:⁊ ego obijciam tibi ꝙ ſeruus ſis defuncti.vel quia
ipᷣe defunctus ſeruus fuit.ut.ff. de peti.bere.l.ſi quis libertatem.⁊ fa⸗
cit ꝓ hbac ſententia.¶. de oꝛdi.cog.l.ij.⁊ de here.pert.liber.⁊.ff. ſi qͥs in/
ge. eſſe di. l. fi. Alij dixerũt ideo dici pᷣiudiciales.quia ſentẽtia lata ſuꝑ

bis ſit pᷣiudicum omnibus alijs queſtionibus.vt.ff.de ſta. ho ingenu

um. 7. ff. de lib. agn. l. i. S. fi. ⁊.l.iij. Sed certeſ̃m boc etiam querela in⸗
offi. teſta.dicitur pꝛeiudicialis.qꝛ pꝛeiudicat alijs queſtionibꝰ.ut.ff.
inoffi. teſta.papᷣ.S.fi. Sed contra hanc ſentẽtiã eſt.ff.de libe.cã.ſi ſer⸗
uus.ſed ibi non fuit pꝛonunciatus ingenuus.vel colluſio ibi fuit. VUel
dic ſm Jo. ꝙ pᷣiudiciales ideo dicũtur. quia omnes alie queſtiões q̃ᷓ
interim inter eas perſonas mouẽtur debẽt ſilere. C. de oꝛdi.cog.l.i.et
iij. ⁊.ff. delibe.cauſa.l.oꝛdinata.⁊ ad hoc fa.ff.de noxa.l.penul.i.tñ.
niſi eſſet talis cauſa que ageretur:etiam ſi cõſtaret eũ foꝛeſeruuʒ qð ẽ
qũq;.vt.ff.de iudi.vix. Sed ſᷣm hoc cũ q̃rir inter patronũ ⁊ libertuʒ
de libertinitate non eſt hec queſtio pᷣiudicialis: cum alie queſtiones in
tærim inter eos poſſunt exerceri venia tamẽ petita. vt.S.eo.S.⁊ in euʒ.
Sed dic ꝙ ille queſtiones quieſcunt que non competerẽt ſi conſtaret
eum libertum.vt.ff. de in ius vo.l.ſed ſi hac vi.S.penul.⁊ fi. Iteʒ quid
ſi nulla alia queſtio mouetur. nonnetũc iſte dicũtur pᷣiudiciales: cum
non habeant eui pᷣiudicẽt.Aʒo dicit ꝙ non. Sed Jo. dicit contra.in
ſpicitur em̃ aptimdo.qꝛ abilis eſt eſſe pᷣiudicialis. ſicut auguſtus diat

lʒ nõ ſp augeat.vt.S.in rubꝛi.ꝓhe. Itẽ nunquid ſunt plures pᷣiudici

ales niſi hetres.Rñ.ſic.vt hereditatis petinio.nam ⁊ tũc ceſſant omẽs

alie queſtiones donec ipſa intenditur. vt. ff de pe. berel. ſ quis
libertatẽ. ⁊.l.diuus.in ſi.lʒ hodie contrariũ ſit. vt. C. de bered.
pet.l. fl. F. . x. j. Itẽ q iure aſcripticij coloni cẽſin: ſimiles petũ
tur. iñ. vtili piudiciali. direcra non. ? ipi coloni ſeperũt ĩ liber
tatem contraria pᷣiudiciali vtili:non directa. ideo qꝛ liberi ſunt
ſi ſerui.vt ĩ autẽ.de
ſanc.epiſc. S. aſcri⸗
pticios.⁊. S. ſi Fᷣuꝰ

ret euʒ dare opoꝛtere. nec eni Jẽ ideo piudiciali

quod actoꝛis eſt: idei dareo- Abarũ a ſeiuis di

„„* ſtant quo ad ſerui⸗
poꝛtet quia ſollicet daꝛi cuiʒ na que facreot.
intelligitur id quod ita datur ar. dcagrir c
ut eius fiat. Necres queiaamm Sd aliſ dionnt
actoꝛis eſt:magis eius fieri ofddo iudicis pe⸗
poteſt. (Mlane odiofu-⸗ Aal herit vt
rum quo magis plunbus ac⸗ donmios accuſ. po.
tionibus teneantur effectum lli.x. Sed cene
, er officiuʒ iudicis nõ
eſt: ut extra penam dupli poſſet babere locũ̃
ad futuras pꝛeſta⸗
tiones.yvt.ff.vvſu.

l. i. Alij dixerüt ha
berelocũ negatoꝛiam ⁊ cofeſſoꝛiã vtile.vt que dat᷑ directa ſer⸗
uitutibus alijs.hec vtilis dic datur quod nihil eſt. Itẽ ſi quis
ad aliq̃ annua ſeruitia teneat᷑.quo iure petit᷑ut ↄdẽn etyt pᷣſtet
in poſterum ⁊ ipᷣe quo iure petit abſolui.rñ.ſatis puto ꝙ iudi⸗
cis officio hoc fiat.ſiue ꝓmiſſa fuerunt hec ſeruitia ſiue ex cõſue
tudine debeantur. Sed ⁊ ſeruitia ipſa ipſa poſita longo tem/

poꝛe ex pꝛomiſſo petuntur. ut.ff. de uſuris.l.cum de in rem ver/

—( ——=W—

g Er quibus. ſ. ibus p̃iudicialibus. que ꝓmiſſiqpbabit er

lon go vſu. utibdi. .
h (Fere.ideo dicit.qꝛ in ciuilibus queſtionibus quattuoꝛ conſt
derant.ſ.act oꝛ.iudex.⁊ reus.⁊ ipᷣa res.hic autẽ idem qͥ cõuenit
⁊ ↄuenit᷑ vł iõ qꝛ pᷣtoꝛ introduxit de partu agnoſcẽdo.⁊ ad ſe.

conſul.confirmant᷑.

i ( Yegitimam.i. de iure ciuili.

le ¶ SDic itaq;.foꝛmatur.hic itaq; ex alia diuiſione quefit.S.e.S
pamo.q.di.dictum eſt que ſunt in rem actõnes ⁊ quein ꝑſonã
itaq; ſic eis diſcretis.i.ſeꝑatis ⁊ diuiſis patet ꝙ hec regula eſt
vera.qꝛ ꝑſonalis actio que competit ad dandũ nõ competit p
re ſua alicui ut hic.ideo dixi ad dandũ.quia ad tradẽduʒ bene
põt dari actio ꝑſonalis.ut cõmodati ⁊ depoſiti ⁊ ſimiles.Et ẽ
ita vis inter dare ⁊ tradere ut hic ſubijcit.⁊.ff. de act᷑. empt᷑.l.ex
empto.in pꝛin.⁊.ff.de ver.ob.vbi autem.in fi.⁊.l.ſi rem tradi.
⁊.l.nemo.⁊ boc eſt quod ſubijcit.ſt apparet eũ dare opoꝛtere.⁊
ita agit in ꝑſonam ut aliquid detur. Sed qͥdam dicũt ut Pla.
ꝙ bec verba ſi apparet eum dare opoꝛtere ſint nomia cuiuſdazx
gcionniiiiKis.
¶ Opoꝛtet. id eſt opoꝛtet ꝙꝙ non detur. eſt enim impoſſibile ꝙ
detur ut ſubijcit. quia dare eſt accipientis facereut ſubijcit. nec
res quevc. J
m (¶ Magis.ſed opponitur pluries deberi põt. ut.ff. de except᷑.
reiiud.l.⁊ an eandem. .actõ es.in fi. .ergo pluries do miniũ
poteſt ſieri meum. Sed non ſequitur. nam licet pluries d ebeat᷑:
tamen ſemel facta ſua non debet plus fieri ſua.ut ibidem dici⸗
tur. ⁊.ff.de acqui.poſ.l.iij.S.ex pluribus.⁊.S.dele.ſi rẽ legata⸗
rij.niſi iterum deſineret eſſe ſua vel mea. vt.ff. de verbo. obli. ſi
rem meam. ä
n iane odio.Sed in quo vertit᷑ iſtud odium.Rũñ.qꝛ in cõdi
tione furtiua quis de facto infamat᷑ apud bonos ? graues. vt
ff. de obſe.l.honoꝛi. licet non infamia iuris. vt.ff. de act᷑. ⁊ ob.l.
ceſſet.ſed in rei vẽdicatõne neqʒ de facto neqʒ de iure infamat᷑

Itẽ multa veniũt in cõdictiõe furtiua que nõ veniũt in rei vẽdi.

vt qꝛ interitu rei non liberatur ſed in rei vendi.vt.ff.de condi.
furt.l.in rem. ⁊ iᷣo malũ eſt furi ꝙ bac actione teneatur. JItem
ſicut pꝛodeſt alicui plures habere reos debitoꝛes.vt.ff.de li.le.
l.ſiqs decedens. 5.fi. ⁊ẽ habere plures actõ es.vt.ff.ð le.ij.cum

—

— —

a —

Quanus.

ſilius. 5. varijs ita econtra deber dici nocere ſi plunbus teneatur
actionibus: licet etiam nulla alia eſſet vnlitas. Item nunquid
vna tollit ꝑ aliã. Dic ꝙ ſic. vt. ff. de odi. fur. ſi fure.S.furti.

—

a (Siapparet.i.qꝛ apparet eos ⁊c.idem dicitur de actione in ꝑ

ſonam. Sed videtur boc ſtarenon poſſe. nam certum eſt eũ qui

agit dominũ iſine
ergo et nunc eſt. qꝛ
ſine facto ſuo do⸗ „ „ .
meinz ab eo diſte Alt quadrupli rei recipiende
enon parnlv nomine fures etiam hac actio
d naſide. . neteneãtur ſi apparet eos da
de pba.l. ſue pol · reopoꝛter quis ſit aduerſus
ens ego node cos etiam hec in rem actioꝑ
tur quod eſt ſum quam rem ſuam quiseſſepe⸗
et tamẽ hic dicit eir A lnpellamus ſ
ſic. Sed dic relatõ nt. Appellam mentregicg
nem cſefacienda, rem quidem actiones uedica
aa genus: non ad tiones. In perſonam ueroa⸗
e per auam allas ctiones: quibus dare aut face
agiur ad dandux reopoꝛtere intenditur:ſq; cõ⸗
ſq perſonali. ſy hic
non ad dandũ in⸗ Cn . , H
tenditur. et ira ẽmi denũciare pꝛiſca lingua. NHũc
rabile ꝙ rem meaz
per perſonalem ac . 7 D
tione; pero reſtiui Ctioneʒ actionem in perſonaʒ
alias contra.vt.ff.
vſufruct.quemad/

dandum. ſcilz poſ⸗/
ſeſſionem dandaʒ
quam amiſeram ꝑ
furtum. vt.ff. de ach
qui.poſ.l.rem que
a nobis.et.f de condi. tritica. l.ij.

„ „

b ¶ In rem. actõnes.i.reiuendicationes que pꝛo dominio iure ci
uili vel gentium queſito intendunt᷑.vt.ff. de reiuen. l. in rem. Itẽ
nota ꝙ bic. F. locum habet in quolibet maleſidei poſſeſſoꝛe alie
ne reinõ ſolũ in fure.vt. S.de reꝝ di.S.ſi cũ.et.ff.decòõdi.triti.l.i.
in f.et.l. i. in pꝛin. Interdũ etiã cõtra bone ſidei poſſeſſoꝛem dat
conditiõ ratione poſſeſſionis.vt.ff. de condi.inde.l.indebiti.F.
ſz ſi nũmis. Sed nunquid rem ſuã poteſt quis etiam a non fure

ꝑ cõdi.ſine cauſa repetere.vt.ff. de ↄdi.ſine cã per totũ. Rñ ſcom

quoſdam ibi dicituꝛ competere actio perſonalis: nõ tñi talis per
quã intendat᷑ vt aliqͥd def. Alij dicunt ꝙ ſi alicubi inueniat con
ditio ſine cauſa ꝓ ſua re cõpetere:de vtili intelligendum eſt.

c (Laaicarones ineres coꝛpoꝛaliũ de quibus dictũ eſt. C. de
reiue

2p totũ.et.ff. e. ꝑ totũ.ſiue rerũ incoꝛꝑaliũ:de quibus ven
dicationibus eſt. ff. ſi vſufru. pe.per totum. et.ff. ſiſemi.vẽ.ꝑ totũ
ſiue ſint directe ſiue vtiles iſte vẽdicatões.vt.ff. de publi.per to/
tum. et. ff. ſi ager vec. per toti.

iſte non appellant᷑ oditões in ſtricta ſigniſicatione acceptovoca
bulo. vt bic dicit. Vel dic ꝙ in actione cõmodan et depoſiti et ſi
milibus intendit᷑ dani vel fieri.ſq; ipſa detentatio rei quaſi ipᷣm
factum poſſit qͥs in ſtipulatione deducere.vt.ff. de ver. ob.l. vbi
autem non.S.id.quod non fieret niſi aliquid daretur: cuʒ ſue rei
nulla eſſet ſpulatio:ſed aliene tĩ.vt.S.de inuti.ſtipu. .i.
e ( Yondictiones.ſ. appellamus.
f ¶ Benũciare. dicũt qͥdam ꝙ qui volebãt aliũ ↄuenire pꝛimo ſi⸗
bidenũciare debebãt. vt ar.ff. de ſerui.vꝛ.pꝛedi.l.quidam. Sed
boc non placet.quia ex voluntate aut bonitate vel yꝛbanitate

d ( Auibꝰ. igeo dicit qbus.qꝛ ſunt et alie quibus nõ intendimꝰ
dare facere:ſed reſtitui.vt cõmod ati actio et depoſiti et ſimiles.⁊

pene perſequende: quedam .
7„ KR „7 ð
mirxte ſunt.¶ Rei perſequen
de cauſa comparate ſunt om⸗

De actionibus.

boc fii: non neceſſitate. ſed dic ꝙꝙ bec denu nciatio fiebat per magiſtratuſ
cum actões coſtituebant vel dabant. vt. ff. de oꝛi. iuml.ij. F. omnium. qdðᷣ
eſt hodie ſublatum. vt in fi. buius.S.dicit.et. C.de foꝛmu.ll. i. et. ij.

g Abuſiue. vere abuſiue dicit᷑ condictio.i.actio in perſonaʒ. quia nõ be

ne conſonat nomen rei quam ſignat:qð fieri debet.vt.õ.de donat.j.eſt
et aliucd.
hb (¶ Bequens. bec eſt tercia
diuilſio actionum in boc ti/

gratia comparate ſũt: queduũa mlo.

i ¶ Compate.i. adinuente.
Hixte. ſed nonne que/
dam ſunt que nullum hoꝛũ
babent. vt ſi ago ne quid ſi
at in loco ſacro vel ſancto:

nesin rem actiones. Earum vlnſacrum et tollarun.
moro oemni ,. alie ſimiles que neq; ad re
uero omniimm actionum que necq; ad penam necs mirnz
in perſonam ſunt he quidem ſe habent: ſed vel ad rei re⸗
que ex contractu naſcuntur fe nerentlam 14 ac doblican.
mI— 7 „₰ £ en Nre⸗
re omnes rei perſequende ca adrei perſecutionem ſc; di⸗

comparate uidentur.uelutiꝗ
56⸗ busmutuam pecuniam: ul in
dictiones . Condiccrecnĩ eſt ſtipulatum deductam petit
actoꝛ. Item cõmodati.depo
uero abuſiue dicimus condi/ ſiti.mandati. ꝓ ſocio.ex em/
pto. uendito.locato.condu⸗
eſſe:qua actoꝛ intendit dari ſi cto Plane ſi depoſiti agitur
Nuenade biopoꝛtere. Nulla enim hoc eonomine ꝙ tumultus incen
decondi ndel. i tempoꝛe quo pꝛius fiebat: eo dii.ruine. naufragii cauſa de⸗
ale vr pirdieln nomine denunciatio fit. ( Se poſitum ſit:in duplum actio⸗
Ad agi etiam ad quens illa diuiſio eſt ꝙ que- nem pꝛetoꝛreddit ſi modocũ
dam actiones rei perſequẽde ipſoapud quem depoſitũ ſit

l.generaliter. 5. illud erit norandum.
6

uine rei vel publice pertinet
cuius nomine agere videoꝛ
vel etiam meo nomine. cum
cuiuſlibet interſit deũ vene⸗
rari.vt. L. de heret. l. üiij.

¶ Actõ es.ſ. que decẽ ſunt.
vt diximꝰ. S. e. F. Item ſer⸗
uiana. Sed certevidetur q;
ſunt omnes penales: nã in
eis iuratur in litẽ. vt. ff. ð rei
uen.l.qui reſtituere.et.ff.de
in litem iuran.l.in actõnibꝰ
ſʒy dic ꝙ illud non fit iure a⸗
ctionis.ſed officio iudicis.
vt. ſ. e. S.pᷣterea.in fi.S.vnð
non dicuntur penales. Alij
tamen dicebant ꝙ idco nõ
diceb antur penales:qꝛ non
oꝛigin aliter illud fit qð cre/
ſcat per ſacramentũ in litem:ſed ex contumacia. vt.ff. de in litem iuran. l.
i.et ideo magis attendebant qð naturaliter erat qᷓ; qd incidenter. Sed
certe actio depoſiti in quattuoꝛ caſibus ab initio eſt rei perſecutoꝛia: ⁊ tñ
penalis dicitur inſpecto ꝙ creſcit ex contumacia. vt.j. pxi. et.j.e.S.qua/
drupli.vñ pꝛimã reſponſionẽ appꝛobo. ́M
m Faeige dicit ꝓpter acnonẽ ex ſtipulatu per quã pena petitur nec in
ſpłatur ꝙ interſit.vt.S.de inuti.ſtipu.s.alten.ſcdᷣm quoſdam qð eſt fal
ſam. imo ꝓpter actionẽ depoſiti in qttuoꝛ caſibus.vt.j.ſubijcit. Itẽ pꝛo
pter actionẽ redibitoꝛiã que datur in duplum aduerſus vẽditoꝛẽ:qui ne
qʒ pᷣciũ neq; acceſſiones ſoluit.vt. ff. de redibi.l.redibitoꝛia.
n Pen actoꝛ.ad vtrũq; autẽ.ſq; ad mutuum et ad eam pecuniam que
in ſtipulatu deducta eſt certi ↄditio dat.vt.ff.ſi cer. pe.l.ſi quis cenum.
et. S. de ver. ob. in pꝛin.ita ꝙ ad mutuũ det᷑ cõdictio ſpecialisde mutuo.
vt.S. qui. mo.re.còtra.ob.in pꝛin.Ad pecuniã deductã in ſtipulatõede
tur cõditio certi generalis ſi certũ ſit.vt.s.de ver.ob.in pꝛin.
0 (C qucto. B; nõ oẽs iſte dant᷑ ad intereſſe.etiã qð eſt extra rẽ.vt. ff.
de act emp.l.i.in pꝛin. ergo peto aliquid qð tibi nõ adeſt. ergo ſunt pe/
nales. Sʒ dic tribus modis dici actõz penalẽ. Pꝛimo illa que bincinð
eſt penalis vt furti et ſimiles:quãdo peto qð mihi nõ abeſt et qð tibi nõ
adeſt. Secũdo qñ eſt penalis ex ꝑte vna.ſ.ex ꝑte rei t̃:qð eſt vbicunq;
actoꝛis intereſſe excedit id qð reo adeſt.in hac ſignificatõe actões iſte di
cunt᷑ penales.ſ.ex empto et ſiłes.et etiã reiuen.qñ in litẽ iurat᷑.et iuſpe
cta perſona tantũ rei penales dicuntur ꝓbat.ff. de eo ꝑ quẽ fom eſt.l.i. F.
ſi plures. et.l.fi.et. S.e. S. penales. LZercio diet᷑ penalis inſpecta perſona
actoꝛis tantũ.vt ſi accepiſti ab aliquo aliquid vt me accuſares ꝑ calũni
am. nam repeto:licet nibil mihi abſit a te.ſ.oui adeſt. vt ꝓbat.ff.de calũ.

n duplũ.ſc; ſireus inficietur. vt.. e.5F. ſed furit.
Holo ipſius. ſallicet heredis. ex dolo em̃ defuncii in ſimplũ tãtũ.vt. ff

ℳ —
. „*
22 *
— —

pei. et cõmo. rei uen..illud. Item quid ſinõ inficietur: ſed dicht
nõ valerervel alia pponat ronabilem cãm. Rñ. quidam ꝙ puni
tur ne inueniatur via per quam negantes ſuã exerceant auarici/
am. vt. S. vi bo. rap. S. quia tamen. Alij cõtra quod verum puto⸗
vVt. ſ.S. at ille. Item nunquid hoc in legato gene ali et ſpecialilo

depoſi. l. i. F.i. Et ratio quarein his caſibus datur in duplum:et alijs in
ſimplum eſt. quia Gic ex neceſſitate depomit᷑:nec potuit pᷣuidere apð quẽ
oneret. vt. ff. depoſi. l. . F. inuito. Accdur. —
aagtcel⸗ Sed quare plus manifeſtũ furtũ punit᷑ ꝙᷓ nõ manifeſtũ
cum dlam facta magis punienda ſunt.yt.ff.de admi.tuto.l.non exiſtimo
et. ff. de ritu nup.l.vlti.Rñ.

l.i.et. l. v. et.. de ob. que ex
delic. naſ. F. ſ.
x AAuadfuplum. vſcs. ſch
ad annuʒ: poſt annũ in ſim

Hins vrg vbortopt ĩpu. dꝛupli ſiue non manifeſti du⸗ mirta eſtactio aduerſus eos poed une ſed alis
tra chꝛiſtianum agat: tunc Pli:de ſola pena agi. Ham quirelictaſ acroſanctis cccle-⸗ dam adbue idan
dublum tantu agiur. vt ipſam rem pꝛopꝛia actione p⸗ ſusuelaliis uenerabilibus lo ——l
Sec nunquid etigs naptoe ſequiturquisid eſt ſuam eſſe cis :legati uel fideicõmiſſino Ire in dubgs pe
maura noneße petens:ſiue furipſe eam reʒ mine daf diſtulerit: uſq; ado neſuuut mollince
quia m dupli ranum tene Poſſideat: ſiie Aigs Pulliher ut etiam in iudicium uocaren perfenehelan en⸗
l.i.niſi ĩ cãu vbi necĩ duplũ n n Ae ne. Iis It, moa et ipſa re, id
renetur ſcom eum. vt. ff de bonoꝛum raptoꝛum actio mi⸗ re compe luntnr:et aliud tan⸗ eſt ſine interpalla/
ſurt.lſ quis er domo. xtg eſt. quia in quadruplum?* tũ pꝛo pena:et ideoin dupluʒ tione dicam moꝛẽ
certe ibi erat actum actione P no Ccommitti adinſtar

vibo. rap. vnde ſublata e⸗

id mixte ſunt. NPenam tantũ

perſequitur quiſ actione furti
ſiue enim manifeſti agat qua⸗

reiperſecutio continetur. pe

eiu sfit condemnatio OQ

quanti plunmmi ⁊ magni pꝛecii
is homoin eoãno fuerit ſcðʒ
iam traditam diuiſionẽ. Iteʒ

ue⸗

dinnn0 magis inaul au ſcom Jo. cũ vtrü⸗
palam q; qui dam amouet , ð ¶; fit legatuʒ. vt.
vt. z. vi bo. rap. in bem vn⸗ aut cum herede eius de doloꝛꝝꝛ ſiaduerſus inficientem in de fercom. bere.
deoffi pfi ninus ipſius ageretur. quocaſu mi plum agatur:ſed interdum et dade ſae⸗
(erens. reine. OMa eſt actio Exmaleficisue ſiñin ſimplum quiſqʒ agat.ue Itẽ quid ſi duplũ
A; cr es. deob .ꝗ ro ꝓdite actiones ſunt:alie tã luti ſi quis hominem clauduʒ en hora aucre
v» ondicto.ſiſfunina qaue tum pene perſequende cauſa aut luſcum occiderit quiineo frdepel. de gen
. koo oatmr erparctic⸗ comparate ſunt.alie tam pe- anno integer et magni pꝛecii· altter er⸗ C. S ſer.
redem. vt f decondifuni. Ne q; re perſequende: et ob fuenit. tanti enim damnetur: gulunch *E

d In indicio. qᷣd
ſi in iudicium non

minoꝛum quibus

tat acrio ſunn non manife⸗ na autem tnpli eſt. Sed et le dam actionesmixtam cauſa,ʒ legata debetur. vt
r efevibo aptla.f. gis acquilie actõde damnoin obtinereuidenturtam inrem Ain quibuſ ca in
de act. et ob.l. qui ſeruum. PeE . . —„ . inte.reſti.nõ eſtne
ſed ſatis videtur ꝙ etiw ma iljria dato mixta eſt:non ſolu,y q́; in perſonam:qualis eſt fa-⸗ ccſ.l.in minoꝛum.
nifeſti furti noĩe cõoueniatturr l DMV Iteʒ quid ſi reipu
et in quadruplum. vt ar. ff. blice vel fiſco relin
defurt᷑.l.ſi vendidero.S.cũ quatur. Videt᷑

⸗.

Wen .l. ſi quis ex domo. li

y/ domo. licet Pla. contradirerit. vt dictum eſt.
n ſimplum. vbi côtra confitẽtem datur:nam tunc in ſimplũ:et cõtra

negantem in duplũ. vt hic. et. . e. F. acille. et. C. ad. l. cquil. contra. et.l.
conttra negantem. xet.ff. de iureiur. eum qu.

3. (Zraditam. vt.s.ad.l.acquil.in pꝛincipio.nam ibi diuidit pꝛimuʒ ca⸗

put.l.acquil.a tercio capite:ex quo tercio fit condemnatio qᷓ;tum res re⸗
. tro valuit.in.xxx.dies.vt.s.e.ti.S.ex hoc capite. Item adiunge actione
ꝙ me. cauſa. nam er ipſa mixta eſt. vt. ff. ꝙ me. cauſa. l. ſi cum ex. F. i. Ac⸗

19 — —

a ¶ Kontra eos.ſq; beredes vel alios qui legatis vel fideicõmiſſis gra⸗/

uari poſſunt:quoniam onerati ſunt pecuniariter. vt.j. de ſingu. re. per fi⸗

deicom. relic. in pꝛin. et.ff. dele i plane.in fi.

bᷣ¶Locis. ꝗᷣ multa ſunt:et enumerantur in auten. denon alie.S. non igik
Diſtulerint.ſ. fraudulẽter vel ſineiuſta cauſa. alias nõ puniũt᷑ vt.ff.
ſicer. pe.l. ꝙ te. et.ff. de vſur. l. ſciendũ. et. ff. de peti.here.l.illud. Ct nota

quem punin ex/ pcraſtinatione vel dilatione illicita.ſic. f. de eqen.l. pꝛe/

toꝛ. ,/ ſed et ſi ſeruus.in fi.et eſt ſpecialein his legatis. In alijs legatis
vel fideicõmiſſis pᷣſtat duplũ.ſ vſure currunt exmoꝛa vel ſaltẽ poſt cõ⸗
teſtationẽ litis.et fructus rerũ reſtituũt᷑. vt.C. de vſur.leg.ſeu fid eicõ.l.i.
Itẽ hec legata habent in alio pꝛiuilegiũ:vt ſi indebitum ſoluatur nõ re
petatur. vt. s. de ob. que ex qᷓſi cõtra.ĩ fi. Quid ſipꝛĩo negauit poſtea cõ
fiteatur. rñ. põt penitere cũ exoneret actoꝛem a ꝓbando. vt.ff. de iureiuf.
l. eum qui.ar.cõtra.ff. de edil.edic.l.qͥd ſi fugitiuus.in pꝛin. Itẽ quid ſi

cõfeſſus eſt et poſtes negat.rñ.punitur:cum yltima moꝛa noceat.yt.ff. O

.. .
21

—

idem ſit: cum ius diuinum et publicũ ſimile ſit. vt. C. de ſacr. ſa.
eccle.l.fi.et in autẽ.de non alie.S.ſi minus.colł.ij. Sed dico cõ⸗

tra. quia pene ſunt molliende.vt diximus.ff. de pe.l.penult. Itẽ
quid in redẽptione captiuoꝝ. videtur idem: quaſirei venerabili
ſit relictum. Sed certe non extendã cum ſit pena. Item quid ſi
deo vel alicui ſancto vel adminiſtratoꝛi: que idem valent. vt in
auten.de ec.ti.S.ſi quis in noĩe.et.ff.ad.l.fal.l.i.et.ꝭ.ad munici
pium.rñ.locũ habet hic..quia venerabili loco eſt relicum.vt.ff

de an. leg.l.qannua.S.a tissño.

e¶ Pꝛo pena.ſi hec eſt ratio vt ſit mixta:patet q conditio ex.l.il
la f quis in tautaʒ ſit mixta.vt.C. vnde vi.ſi quis in tantã. Itẽ

ctilla cõdictio que dat᷑ ex.l.conſtantini.vt.C. finiũ regun.l.ſi cõ

ſtitenit. et omnes ille actònes vbi et res et aliquid ꝓ pena petitur

quod verum ett.
f. ¶ Duedã actiones. hic adi

.

jcitur tercium membꝛum illi diuiſioni
quam habes.s.e.S.i.vt ibi diximus·

g ¶ Namilie. actio iſta ſic dicttur:qꝛ familia ꝓ berrditate ponitur.
b ¶ Heraſcunde.i.diuidende.quaſi diceret actio diuidende bere
ditatis. Itẽ ideo dicitur mixta.quia in ea petuntur dominia reꝝ
coꝛpoꝛaliũ non dani.ſed tradi vel aſſignan ꝓ parte ſua. et in boc
dicitur realis. Itẽ petũtur fructꝰ ſi alter eos nñ percepit. vel iße
ſolus ĩpenſas feat.et bec petũtur dan.i.vt fiãt ſua cui danturnet
ꝓpter hoc ðꝛ ꝑſonalis.vt.ff. fami.herciſ.litem labeo.S.familie

*

— 52 . 4.

et.s. qe obli.que ex quaſi cõtrac. S. iten. et. S. e. S. ſicitaq;. Sed

Gai
ſſe
ni
5Nö
hbr.
eſcc⸗
inc⸗
dupli
dlete
pore
we
N
ig
ole

nſi
a
G
tic
bſone
loe.
Linn
On
Hürn
hng
eed
no
lbſtar
lbus
e t
ain
Kye⸗
Nunn.
fein
ſe
coch
J
biii
dſi
in
mici
vif

niie

quanto tempoꝛe durat. Rn. xxx. annis inſpecto potius ꝙ ſit ꝑſo
nalis. vt. C. de an. excep. . i. Item quero ex quo naſat.R. ſcom
Zʒ. ex voluntate agentiũ. vt.f. famil. ber.l.i.ſed cene imo ex qua
ſi cõtractu. vt. S. de ob. que ex quaſi ↄtrac.S. idem. .
a ¶ Tõmuni diuidundo.que ſunt hic loco perſonalium pꝛeſtatio

5. —,
De actionibus.

clauum de naue abſtulit quaretota nauis perijt. nam ad totum damnũ
tenetur. qdð etiam quadruplũ et vltra excedit.vt.ff. deincen.rui.nau.l.uij
S. ſenatus. Item aliud contra in actione ex enpto vbi occaſiõe pecoꝛis
moꝛboſi totus meus grex condẽnatus eſt.vel occaſione nigni vicioſi to/
ta domus coꝛruit.yt.ff. de act.em.l.iuł.in pꝛin. Sed certe his tibus cõ

num et que loco re
alium dic eodẽ mo
do vt pꝛoxime dir rj e V ”l
musin narone fa / mMiliesherciſcundeꝰ actio que
mil. ber. et idem in do di⸗
mt came competit coheredibus de di⸗
ad bunc.S.ff. om Uidenda hereditate. Item cõ
mu. diui p hociu/ muni diuidũdo que inter eos

ne ſciliq; ſine ſocie

tate vel eum ſocie⸗ — eh , 5
tate. vt.ff pꝛo ſocio ctio qua iter eos agitur quico/
Anns a aueẽ fines agros habent. In qui⸗
lieranaſlconna. bustribus:iudiciis permitti⸗=
S. ſiinter aliquos. tur iudici rem alicui ex litigato

e ¶ Item finium re
gundoꝛum. ſcʒ eſt

b ¶ Aliquid comu/

»„ 9 9 b
redditur:inter quos aliquid
commune eſtut id diuidatur.
Item finium regundoꝛuma⸗

ribus ex bono et equo adiudi⸗

mirxta. vt bic et. f. (are:et ſi unius parspꝛegra-

ega lra eloe nariuidebit: eum inuicem cer
d (Eoͤfines ſdo- ta pecunia alteni condemnan
non haber locuz ſi ſimplũ cepte ſunt ul iduplũ
bincideſint domꝰ nł ĩ triplũ ul iquadruplũ.ulte
vt. ff. finiũ regun.el. tem nulla actio exten⸗
iiij. in fi. Si autem nus autem! —E, .
er altera parte m ditur. In ſimplum enim agi⸗

ſit domus: er alte⸗ frur: ueluti ex i pulatione uel

ra fundus:tũc vti/
lelocum habet iu⸗
dicium finium reg.
in pꝛin. et adiunge his tribus actionibus mixtis qnandã aliã.ſ.
here. pet. vt. C. de bere. pet᷑.l. hereditatis. et.ff. de pet. bere.l. ſine
bo.fi. S.fi. Item quid de omnibus noxalibus actõibus.videtur
enim ꝙ ſint in rem.qꝛ contra quẽlibet poſſidentẽ ſeruũ dant᷑.vt
j. de noxa. act.S.oĩs aũt. Itẽ quid de actõe detigno iniũcto: nã
et bec datur contra quẽlibet poſſidentẽ. vt.ff. detigno iniunc.l.i.

in fi. Itẽ quid de actõne qð metus cauſa.nam et bec quemlibet

poſſidentem ꝑquirit.vt.ff. q; metus cã.l.ſi cũ ex.S.pedius. Ite⸗
quid de actione in factũ que datur contra eum qui babet aliqͥd
in loco publico poſitũ.vt. ff. ne quid in loco publico.l.ij. S. ante⸗
penult. Itẽ quid de actione in factũ ſiue interdicto qð vi aut clã
nam et bec conna poſſidentem datur.vt.ff. qð vi aut dam.l.com
petit.in PS tẽ qͥd de actõe ad exbibendũ.naʒ et illa poſdentes⸗
perſequit᷑ ſicut et cetere ſupioꝛes.vſi videntur om̃es in rem. vt.ff
de ac. et obli.l. obligationũ genera. Quidã dicunt eas anoma/

las.i.nec in rem necin ꝑſonã. Sed dic om̃es eſſe perſonales.et
eſt ratio.quia pꝛincipaliter fuerũt introducte in perſonam.ſed ex

conſequenti ex quadã equitate.vt.ff.ꝙ me.cauſa.ſi cũ exceptõe.
§. aliqñ. in fi.et ſic apparet ꝙ nõ ſunt iniuſte:qꝛ nõ reſpiciũt vtrũ
qʒ equalłr in cõponẽdo. vt patet in actõe ad exbibendũ.vt.ff. ad
exhi.l.iij. S.eſt autem ꝑſonalis hecactio.
e ¶ Anbus. ſ. fa. ber. oõi diui. finiũ regun. —-
¶Bermittitur. a lege. .”ł
g Adiudicare.et quod adiudicatur ſtatim fit eius cui adiudica
tur. vt. j. de offi. iudi.S. i. JòMẽ—
h Omnes aũt. bec eſt quarta diuiſio que fit in hboctitulo.
ctio.ſ.vltra quadruplũ.Sed cõtꝛa in.l.acquił.vbi occaſiõe
vilis ſerui interfecti agitur ad vnam bereditatem perditã que va
let cẽtũ marcas.yt.ð.ad.l.acquil..illud. Itẽ cõtra de eo qͥvilẽ

6 eſ

mutui datione: aut ex empto
uendito.locato. cõducto. mã
dato. et deniqʒ ex aliis qᷓ; plus

micanſes daln Buolu⸗ agi
mus.ueluti furti nec manife⸗

ſti. damni inuurie exlege acꝗ

lia depoſiti ex quiuuſdã cau⸗
ſis. Item ſerui coꝛrupti que

competit in eum cuius hoꝛta⸗

tu conſilioue ſeruus alienus

fugerit: aut contumar aduer-
ſus dominum factus eſt: aut

luxurioſe uiuer̃ ceperit:aut de

niqʒ quolibet modo deterioꝛ

factus ſit. In qua actione ca
rum etiam rerum quas fugiẽ

do ſeruus domĩoabſtulerit ex
timatio deduci᷑ . Itẽ exlega

to qð uenerabilibus locis reli

trarijs non agitur ad aliqͥd
qð ſit pena inſpecta perſo/
na agentis ſed totum eſt ſu
um intereſſe.nam hunc. F.
intellige quando penalis ẽ

actio ex vtraq; parte. Item

contra in eo qni manumiſit
ſeruum alienuʒ in pꝛeſentia
pꝛincipis.nam duo manci⸗
pia domio ⁊ tria ſimilia dat
fiſco. et ita in quintuplum
damnatur. vt. ¶. de his qui
a non do. ma.l. fi. Item cõ/⸗
tra in eo qð dicit lex.ſi dedi
tibi pecuniam ne mihi calũ
niam faceres: et ab alio ac⸗
cepiſti. vt mibi calũniam fa
ceres:in octuplum mihi te/
neris. vt.ff. de calũnia.l.et
gener aliter. et. S. fi. Dʒ cer⸗

tepꝛimo caſu pᷣſtatur pena

diuerſis. et bene dicit gloſa
diuerſis. nam ſecus eſſet ſt

vni.ff. de act. et obli. cum ex

vno.poſſunt enĩ plures ac/
tiones ex eodem crimineac
quiri diuerſis.S.de iniur.

patitur. nec vna remiſſa al⸗

tera tollitur. ff. deiniur.l.i.

S..fi. facit ꝓ pdictis. ff. ac.

ctũ eſt:ſcðᷣm ea que ſupꝛa dixi riaere pKa plir
musꝰ/Zripliuerocuʒ quidaz quadmplum. Inſecundo
r agautem caſu non vna actio⸗
nebhabeo quadruplum ſed

duabus. Item contra in
eo quod dicitur ſi dediſti pecuniam nemihi fieret calumnia. nam tu re/
petis quod dediſti. et ego in quadruplum ꝓſequoꝛ. vt.ff. de calũ. ſi quis
ab alio.in pꝛin. Sed certe duobus fit pᷣſtatio et neutri vltra quadruplũ
Itẽ contra in eo qð dicit lex ſeruũ in ſeruitutẽ reuocari occaſione leuis
offenſe: et ita pena in vniuerſum excedit. vt.C. de lib. et eoꝛũ li.ſi manu⸗

miſſus. Sʒ dic ꝙꝙ illa eſt accuſatio nõ actio.vel dic ꝙ nõ pᷣſtat᷑ pena ha
bito reſpectu ad rẽ. Itẽ ↄtra eũ qui ſurripuit ſeruũ fiſcalẽ.nã danati.xij
libꝛis argẽti ⁊ ſeruo reſtiruẽdo.vt. C. deſer. fugi.ſi quis ſeruũ. Dʒ ibi no
ſit relatio ad ipſam rẽ vel ad ſimplũ.eſt em̃ bic. S. intelligẽdus quando
actio eſt penalis. et in pena ad ipſam rẽ habet᷑ reſpectꝰ. Itẽ cõtra. ö. de
inuti. ſtipu. S. alteri. nam ibi nõ inſpicit quanta ſit: ſed tota exigit.ſed ibi
nõ habet᷑ reſpectus ad ipᷣam rẽ.vel dic aliud in pena ↄuennionali vt ibi
q in legali vt bic. Item cõtra in eo qð dicit᷑ eũ qui emit adminiſtratõs.

nam qui accepit quadruplũ reddet: et ſua bona cõfiſcant et cingulo pꝛi⸗
uat᷑.vt in autẽ.vt iudi.ſine quoquo ſuffr. . ſicigitur. in fi. col. ij. Sed ü/

lud fit per accuſationẽ: non per actionẽ.

lꝛ ¶ Funi manifeſti. vt. S. de ob. que ex delic. naſ. F. pena.
Acquilia. puta per inficiationẽ. vt.j.e. F. At ille.

Ex quibuſdã. veluti qð tumultus incẽdij.ruine. naufragij cã depoſt
tum eſt. vt. 5. e. S. rei pſequenler.
n/ Eſt. ſ. in mente.nã ſi in coꝛpoꝛelocũ babet lex acquilia.vt.s.ad.l.ac
quil.in pꝛin.et hoc ſiue fiat de bono malꝰ:ſiue de malo deterioꝛ.vt.ff.de
ſer. coꝛ. l.i. F. ſuadere.vſq; in fi.⁊.l.fee.

A ducif᷑ vt om ne cũ ipſa re damnũ duplek:ſiue peruenerit res ipſuʒ
0

icitatoꝛẽ ſiue ad aliũ.vt.ff.de ſer. coꝛru.l.in hoc iudicio Sed nũquid
iure actionis fit hec exiſtimatio vel iudicis officio. Rñ.fit iudicis officio
ſcdᷣm Ir.ita fit in actione q; metus cauſa.ff. ꝙ me.cauſa.ſi cũ ex.S i.⁊.
quadruplat. Ded pꝛo filio coꝛrupto pel ꝓ filia qualiter agitur.rñ.habʒ

banc vtilem action em. ff. de ler. oor. l. in tantů. F. i. vnde dicunt ꝙ veniet
intereſſe patris conſiſtens in opis filij.qꝛ modo vult operari:et cũ ſit coꝛ
ruptus aliud qᷓ; opera non poteſt eſtimari. quia liberum coꝛpus.nõ reci⸗
pit eſtimationẽ.ff. de his qui deiece.vel effude.l.ſi.habet enã iſtã vtileʒ
ac ſi eſſet nobilis:et erit in eam ſq ſummã quã ipſe eſtimauerit ſuo iure⸗
iurando. vt de actione iniu/
riarum dicitur. vt.S.de in⸗
iurijs.S. pena. et.ff. de iniu⸗ —„
rijs.l. conſtitutionibus. ve maioꝛem uere extimatomsqʒ
mm halna arrimat wud er titatem in libello conuentio⸗

ſummam ad quam compe⸗/ . 111, J .
Itt. vt ar f. decuſt reoꝛuz. l. Nis inſeruit: ut ex hac cauſaui
ſiquis reum. atoꝛesid eſt executoꝛes litiuʒ

P (Dirimus 5. eo.temmi, anplioꝛem ſummam ſpoꝛtu⸗

bank eyecutoꝛibꝰ dabankañ lik. conti. poꝛrecto libelloꝛiſte alie

in ↄteſtatione cauſe dabant᷑ iudicibus.vtin autẽ.de exhi. F. ſan
mus. l. v. et de iudi. . ne autem laboꝛ. col.yM..
t (¶Lonſequit.conditõe ex hac lege greca. vt ſubijcit que erat in
alio codice:nõ autem eſt in eo quẽ babemus. et pati actoꝛ banc
penaʒ mipli ſiue ſi
ne dolo ſiue cũ do⸗
—,ʒN A lloiſeruit. ſic can/
tione oꝛitur: in quadruplum ande vel eonſe,
. ſm tiue dicitur. Sʒ nõ
condemnationem ump onens ne etiam cauſama
his executoꝛibus litiuʒ qui cõ mitti vt ¶ depl·
tra noſtre conſtitutionis noꝛ⸗ petl. .ſed cateibi
plus deliquit. qꝛ ĩ

mam a reis quicquaʒ exegerit cenamine negocij

aFihn ie⸗ larum nomine exègerint. tunc Segd funi quidem nec mani⸗ cautionem de pen
no y libellus eſt tie enim id ꝓpter quod eoꝛũ cau feſti actio et ſerui coꝛruptiac⸗ nms pournt venr
dus in cauſa. quod eſt vru ſam damnum paſſusfuerit re tioa ceterisde quibus ſiml lo gurff de offic pꝛe.
Ptclc,omuktacnctait e; :id in triplum abactoꝛe cõ cuti ſumus eo differt ꝙ heac nampvigeng aig,
c. C. deli cont. auten. offe⸗ ſequatur ut in hoctriplo etij tioneſ omnimodo dupli ſurt reannguo angne⸗
Pemn F. licul colech,. Alind ſus eſt cõnumeretur. Quod lege acquilia: et interdum de⸗ doctotes dabnat.
de edẽ.l. i.niſi in caſu. vt. C. in noſtro codice fulget: quaʒ in confitentem emʒ in ſimplũ tiquitus cauſam a
de dig. quotiens. Atem ſe⸗ pꝛoculdubio certum eſt ex le⸗ 4 dantur. Sed illa que de his mitrent. ſi penam
nonielig camcken, Je cõdicticiañemanare/ Qua competit que relictauenerabi buus 5. vellan⸗
denda. velres rita enan dauri SHH ſin ma ſonslci ſe u norrlolen in on. i. nam poſten⸗
cre cerificaner aun vhie Nifeſti. Item deeo quod me- ficiatione duplicantur: ſed e-⸗, òẽꝙ.
n arat neſtte adt tus cauſa fachum ſit: et de ea niam ſi diſtulcrint relicn ſolu⸗ , oge tien
cludendum. col. viij et. f.5 pPecunia que in hoc data ſit ut tionem uſqʒ quo iuſſu magi- x¶ Condicticia. lex

reiuen. ſi in rem. S. et ſi veſti⸗
menta. Tercio nota ꝙ ſpoꝛ
tule vel ſalaria que daban
tur executoꝛibus.id eſt nun
cijs qui faciunt homines re
p̃ſentari:et alias qui faciũt
uiuſmodi exactões pꝛo ſu
is officijs dabantur ſcom
quantitat& petitam.vt bic ñ .
dicit. ſed hodie magis ſcdᷣm conſuetudinem yvel longitudinem itineris.
vt. L. de epil. et cleri. auten. ſed bodie. Veꝗl dicas ꝙ bic dicitur er hac cã
eſſe cauſatiue non conſecutiue dictum. ſed ille ſpoꝛtule que iudicbus da
bantur certe ſunt nec creſcunt:liq q;titas petita ſit magna.nec decreſcũt
licet ſit pamua. vt in auren. de iudi. . ne autem. col.vi. Item nota ꝙ reus
ſoluebat huiuſmodi ſpoꝛtulas.vthic et. C. de epil.et cle auten. generali
ter. ſed actoꝛ ei reſtiuebat. niſi iuſta cauſa eum vocaſſe et. vt. ff. de iudi. euz
qui. Item nota adhuc ꝙ huiuſmodi ſpoꝛtule quibuſdã pꝛoꝛſus remittũ
tur.vt pauꝑibus.vt in aut᷑:deman.pꝛin. .opoꝛtet.col.iij.a quibuſdam
paucioꝛes exigebant᷑.vt a clencis.vt. C. de epi.et cle.qut᷑.ibi poſita. ſed
hodie Alijs autẽ ꝑ pꝛiuilegiũ pꝛincipis viuentis remittuntur in totũ ul
ꝓP ꝑte.vt. ¶. de fruc. et li. expẽ.l.ſi. Sx quero ſi be ꝑſone que habent pꝛi/
uilegium ne ſpoꝛtulas ſoluant an habeant actionem in triplum. Dicunt
quidã ꝙ ſic.ne fauoꝛ noceat eis.vt.. de le.et conſti.qð fauoꝛe.Alij di/
