Sz ra bdacreguli ẽ.ff. de rerũ di. l.ĩ tm. So. illud ſpeci ale eſt
S

ec. deſinit. ſq; ex cauſa edificationis:ſed alia cauſa poteſt

deſin ere. ut. ff. de vſuc. l. rerũ mixtura. S. labeo. que buic regule ſi

gnatur contra. f-
g E exhibendum.ſcʒ ut extimetur niſi mala fide fecerit.ut.ff.
deeiuendi.l.in rem.S.tignũ.et.ff.detigno iniũcto.l.fi.ſgj tũc nõ
eximit᷑ ſed in litem iurat᷑.vt.ff. de ſoł.qui res..fi.quia arbitrarie

„

ed lantiſp.i.interim.

ſũt iſte act. ut.ff. de in litẽ iurã.l.ĩ actionibꝰ.et.j.de act.S.pᷣterea

„

b ¶ Eij. tabularũ.lex quedã fuit de qua dic ut.sS.de iure na.S.et
non ineleganter. .. &

i R tigno. qua actione tenetur et qui iniunctũ babet licet non

conſecutus :tunc eam uendi

eſſe alienata:utiq; ſi nõ igno⸗

lifſpelli: utiqʒ ſibonefidi poſ⸗
ſeſſoꝛ fuerit qui edificauit:

lo. l. ij. F. iulia.

.

De rerũ diui.

iniun xerit:et qui iniunxerit licet nõ poſſideat.ſed alteto ſoluente alter li⸗/
beratur.ut.ff.de eiec.et effu.ſiuero. .poſituʒ.⁊ de flu.l.i.in fi.et quod vi
aut clam.l.competit.S.fi. Sed quid ſi veli magis rem redd ere et exime
re:qᷓ; duplũ pᷣſtare.Rñ.nõ auditur.qꝛ ꝓpter publicam utilitatẽ hoc fuit
ſtatutũ.ut.j.e.qð ideo ⁊c.et.ff.deoꝑ.no.nun.l.pᷣtoꝛ.ct.ff.de le.i.l.cetera
§S. ſi duobus. Item nun⸗
quid bec actõ competit etiã
contra eum qui bona fide

n, iniunxit.Rũñ. ſſic. ut hic.li⸗
re et ad exhibendum agere cet contra dixerint quidam
de eare. ¶ Etexdiuerſo. ſi¶Sed coͤma male fid ei iũgẽ⸗
quisin alieno ſoloex ſua maz tẽatta hꝛerer bee nurilia c6
teria domum edificauerit: illi bepi tem ſuni irem furtiua

condi.item bec actio deti⸗
gno iniuncto.ut.j.de actðõ.
S. ſic itaq;.et.ff. de tigno in
iuncto.l.i.in fi.et.l. ·

us ſit domus cuius ſolum eſt
Sed hoc caſu materie domi⸗
nus pꝛopꝛietateʒ eius amittit
uia uoluntate eius intelligit
4 S Ei Kk Appellatione. facit ad
hoc. ff. de vᷣ. ſig. l.tigni. ⁊. ff.
e.adeo. .cum in ſuo. I9tem
qð in domibus dicit idem
dic in campis ut ſubijcit
ideo ⁊c.ad hoc.ff.de ver.ſi.
l.vꝛbana pꝛedia.quidaʒ tſi
contra. Item ides in vinea

rabat ſe in alieno ſolo edifica
re:et ideolicet dirupta ſit do⸗
mus materiam tamen uendi⸗
care non poteſt.Certe illud
conſtat:ſi in poſſeſſione con-
ſtituto edific atoꝛe:ſoli domi⸗ ut.ff. de tigno iniuncto. lei.
nus petat domũ ſuã eſſe:nec 1 * aeria ur cementa et

ſoluat pꝛeciũ materie:et mer m ¶Konſecutus biceſt con
cedes fabꝛoꝛum:poſſe euz cõ tra. ff. de tigno iniuncto. l.

. E. fi.alias in fi.ſed ibi nò cũ ef
ſtat per exceptionem doli ma fecm fuit cõſecutꝰ duplum
qꝛ licet exegit:non tñ pꝛece⸗
pit adhuc dupluʒz. ut. ar. ff.
i e⸗ de eiec.et effu. l. ꝑceptum.
Nam ſcienti alienum ſolum

„

reiuen. ut.ff. de reiuen.l.in

rem. S.fi. quia nec pꝛius agere potuit. ut.C. de an. ex.l. i. F. fl. aliud ergo
ſi mala fide iniũxit.quia tunc agere potuit.vnde.xxx.an.repellitur a rei⸗
uen. ut. C. dep ſcniptione. xxx. an. ſiact.
o Ex diuerſo. intelligitur.ſic. C. de edifi.pꝛi.l.ſi is Otra qum.
p ¶ Non poteſt. qꝛ alienata eſt nõ poteſt uendicari. Sed ↄtra.Q. de rei⸗
uendi.l.ij.in fi.ſed ibi ex aliena materia et in alieno edificauit.hic de ſua
in alieno.quare dic.aut de mea materia et in meo ediſicio et tunc planuʒ
eſt. aut de alieno in meo.ut.S.ꝓxi.S.aut demea in alieno.ut hic.aut de
aliena in alieno.ut in dicta.l.otraria continetur.

— . . „☛

q Lerte fabꝛoꝛuz.i.magiſtrorũ deligamine murorũ.ſic.ff. de eo qð cer.

dn n ( Nendicare. nulla tem,
eſſe poteſt ohijci culpa ꝙ eci pᷣſcipnõe obſtãte in

r ¶ Per exceptiõ .q̃ locũ bʒ ubicũq; equũ ſit excep. locũ babere ſiue alia
Vanae nõ.ut.ff. de excep.do.l.ij.S.generaliter.et ar.j.e.S.lfſe.

8 Wonefidei.ſ.ab initio:et ex poſtfacto cũ edificauit.nã ſi anteq; ediſi
cet ſit bonefidei:et cũ edificat malefi.ſit:eligitur quedaʒ media uia:ita ut
nee malefidei puniatur:neq;ʒ ut bonefidei expenſas conſeruetquia per
mittitur abraſio.ut.ff. de reiuen.l.iulia.S.ſi in aliena.que eſt huic contra
nia.et facit ad hoc.ff. de mino.l.intra.S.uendentibus.
t Edificauit. cũ de nouo edificat.et ut plene bec ſciant᷑:die cum impẽdo
in lem alienã: aut ſuo:aut meo nomie. Pꝛimo caſu loquit᷑ti.ille de neg.
ge. et. ff. e. et. C. e.ſi meo.tunc aut fructuũ gratia et tunc ex fructibus de⸗
ducitur:et alias nullus fructuctus intelligitur.ut.ff.ſo. ma.l.fructꝰ.et.ff.
fam̃.her.fundus.aut qui cauſa rei ſeruande:et tunc aut denouo faciendo
au nõ.pꝛimo caſu ſi bona fi.habeo exceptionẽ nõ actionẽ ſᷣm Jo. ut. S.
ꝓxi.S.et.ff. de cõdi.inde.ſi in area.et.ff.de excep.do.paulus.ſed. M. eri
am actionem dabat. et eſt pꝛo eo.ff.de pe.beredi.l.hereditas..i. ſed ibi

.

ſpſo geſtu negociũ fuit bereditariũ neceſſe habuit facere vnde babuit
acti.vt.ff. ſi pars here. pe.l.fi.et. C. de reiuen.l.ij.et.l.domũ. SDed Jo. õ.

qui tenetur:etiã ſi poſitũ ab alio babeat vel teneat. vt dixim? ã.
e. .cũ in ſuo.pꝑ.l.ff.de eiec.⁊ effu.ſi ᷣo.S.poſitũ.et eadeʒ queſtio

vt dictũ. et facit etiam /ꝓ eo.ff. dereiuen. ſumptus.et.ᷣff. de ac. empt.idẽq;.
et. ff. de pen. here.l.plane.ſi ᷣd mala fide:tunc nec excipiendo nec agedo
conſeruo.vt hic ham nemiuem mibhi volui obligare.vt. ff. communi. di.

boc iudiciũ ſᷣm Jo.ſed.Aſ⸗
etiam hic dabat nego. geſ.
acti. vt. ff. de nego. geſ. ſi pu
pilli. S. ſed et ſi quis.ſed ibi
nomine alieno gerebat. itezʒ
etꝓ eo. C. de rei ven. l. ij. ſ
ibi loquitur quand ex ali⸗/
ena materia et in alieno im/
pendi vt ibi plene notatur.
ſi vo in reficiẽdo:aut bona
fide:et tũc neceſſarias et vti
les.per doli exceptioneʒ vo
luuntarias per abꝛaſionẽ ſer

uamus:niſi dñs vellet tan⸗

tum dare quantũ poſſet ha
bere his ablatis ⁊ coꝛraſis.
vt. ff. e rei ven. l.in fundo.
ſ vᷣo mala fide impẽdat ne⸗
ceſſarias per officium iudi/
ciſ:cum tamen poſſideo vti
les per abꝛaſionem conſuo
vpoluntarias nullo modo.
vyrtnt. L. de rei yen. domũ. hic
. eſt ꝙ dixit Bul. hic ꝙ expẽ

ſas repetam quandoq; per

a.i.per actionem.vt.ff.ð ne
go. geſt. l. ſi pupilli. F. ſed 2
ſi quis. Item et per.e.i.per
exceptionem. vt bic. Atem ⁊
per. o. id eſt per officium iu⸗
di. vt p.l. ff. de rei ven. l. do⸗

mum. et modo diximus. et

hec in rei ven. locum babẽt
in pe.vᷣo hereditatis bo.fi.
poſ.ſeruat omnes.at ma.ſi

dei. poſ. neceſſarias ⁊ vtileſ

„9 „

per officium iudi. als per ex

ceptioneʒ doli re exiſtẽte me
lioꝛi in qua facte ſunt. volũ
tarias vo abꝛadit.yt.ff. de
pert.here. plane.

videtur non oõmutari cum
pꝛimo dño vnlis rei ven. de
tur. vt. ff. de rei ven. ſi ſrumẽ
tum. F. de arboꝛe. que eſt .
ſolu.licęt ibi dicat varijs et

a S ticius. cõmutstur. ſ

d
b
C

—

ficauerit temere in eo ſolo qd̊
intelligebat alienum eſſe ,
Si titius alienam plantaʒ in
ſolo ſuo poſuerit:ipſius erit.
et ex diuerſo ſi ticius ſuã plã
taʒ in meuij ſolo poſuerit:me
uij planta erit ſinodoutroq;
caſu radices egerit. ante autẽ
q; radices egerit:eiusperma⸗
net cuius fuerat.adeo autẽ ex
eotempoꝛe quoradices ege⸗
rit planta:pꝛopꝛietas eius cõ⸗
mutatur:ut ſi uicini arboꝛ ita
terram ticij pꝛeſſerit:ut in eiꝰ
funduʒ radices egerit:ticij ef
fici arboꝛem dicimus. Ratõ⸗
enim non permittit ut alteriꝰ
arboꝛ eſſe intelligatur:q̃z eius

cuiusin fundum radices egiſ

er crigeopꝛope coufiunar
boꝛ poſita:ſi in uicini fundu
radices egeit cõis ſit.¶ Qua
rõne auteʒ plante queterre co
aleſcunt ſolo cedunt:eadem
rõe frumenta quoqʒ que ſata
ſunt ſoloe
¶ Ce terum ſicutis qui in ali
enoloco edificauerit:ſi ab eo
dominus petat edificium:de
fendi poteſt per exceptionem
doli mali ſcðᷣm ea que diximꝰ
ita eiuſdem exceptiõis auxilio
tutus eſſe poteſt:qui in alie⸗

f x Sſer ] ryafrn) —

varia damus non tamen nos damus vel damus de extimation eſed nõ
eplanta vt diximus.S.e.S.plane ſi lõgioꝛe tempoꝛꝛe.
KRadices. oẽs vt differat a ſequẽti. .
icimus.immovidetur eius in cuiꝰfundo oꝛiginem duxit.vt. ff. ar. fu.

ce. ſi plures.5. fi. ſo. hic coꝛrigit illam. vel dicibi poterat viuere arboꝛ ex
fundo pꝛimo.hic non.vel effiaticij ꝓ parte.ſcilicet vt hic.ñᷣ in totũ vt ibi

—.

d ¶ Katio. facit. ff. e.l.

deo. in fi. et.l. fi. et. l. qua ratione.

e¶ Qua ratione ſolo cedunt.vt.S ꝓxi.S.

fe

ixim?. S. e. 5. certe. ſz qͥd ſi aliqͥs ex ſemĩe meo in alieno fundo ſenia

uit: contra quem agam. reſpon. contra ſeminantem. non quia poſſidet:
nec dolo fecit quominus poſſideret. Item nec contra poſñdenteʒ.quia
eius facto nil actum eſt. ſed tamen dic eum tenen adinſtar tigni iniuncri

cedere intelliguntur

ſit in plantatis: et eodẽ mõ ſoluit᷑ cum ſit ratio ſimił. vt. ff. mã. lu⸗

cius.in fi.i.rñ.

num funduʒ ſua impenſa bo⸗

quoqʒ licet auree ſint perinde
cartis membꝛaniſue cedunt:
acſi ſolo cedere ſolẽt ea que
inedificantur aut inſeruntur.
Ideoq; ſi cattis membꝛaniſ⸗
ue tuis canmmen uel hyſtoꝛiaʒ
uel oꝛationem titius ſcripſe⸗
rit:huius coꝛpoꝛis nontitius
ſed tu dominus eſſe uideris.
Sed ſi a ticio petas tuos li/
bꝛos tuaſue membꝛanas eſſe

necimpenſasſcripture ſolue-

re paratus ſis: poterit ſe ticiꝰ
defendere per exceptionẽ do⸗
li mali utiq; ſi earum cartaruʒ
membꝛanarumue poſſeſſionẽ
bona'fide nactuseſt. ( Si
quis in aliena tabula pinxerit:
quidam putant tabulam tpi=

(Si⸗

—

cture cedere.alijs uidetur pi

cturam qualiſcunq; ſit tabule

cedere. ed nobis ui-

detur meliuseſſe tabulam pi-⸗

cture cedere. ridiculuʒ enimẽ
picturam appellis uel ꝑraſis

in acceſſionem uiliſſime tabu
lecedere. unde ſia domino ta

bule imaginem poſſidente is

qui pinxit eam petat:nec ſol⸗

uat pꝛecium tabule poterit ꝑ
exceptionem dolimaliſbmo⸗

(Si quis pinxer

. .

g Lonſeuit. ic eſt plantauit vel ſeminauit.

b ¶ Littere. cartis.
yäyt de bombace que
de piſis veniunt.
¶ Mẽbꝛanis. que

na fide conſ. euit?. ¶Littere/ de mẽbꝛis animali

kꝓq ( Si ſolo. vt. S. e.
m (Miſtoꝛiam. vete
ris et noui teſtamẽ
ti.idem dicam in fa
bula vel romantia
vel quolibʒ libꝛop
ſaico.

ꝛationem. ad
deum vel ad popu
lum vel ad pꝛinci⸗

——

o ¶ Loꝛpoꝛiſ.i.libꝛi
p on ticius. ſec, —
ſciptoꝛ bonefidei.
aaloranii
em.

.
rBiona. ft ant .
mala laboꝛem do⸗
naſſe videtur.vt.S
e. §. certe. ſed nũqᷣd
act. ſcriptoꝛ habet
reddito libꝛo.rũ.ſic
ſi bonam fidem ba
buit.acti. dieo. ſ. in

4

factum. vt. ff. de rei

ven. l. in rem. F. ite
ſi quioinq;. ſi ma⸗
lam habuit nõ ha⸗
bet exceptioneʒz. qa
nec exceptionem bʒ
yt bic. ſed cum bo⸗
die pᷣcioſioꝛ ſit ſcri⸗
ptura q;ᷓ carta nun
uid mutatur bic.
ſident quidaʒ vt
Azʒo.ꝙ ſic. nos q;

non. ar. C. de teſt.

ſancimus. et. C. de
appel. pᷣepimus.ĩ .

t (Zabnlam. amd ſi in marnxꝛe.rñ. ſeruari foꝛte.ar.tamẽ ð.j.

de teſta. F. penul.

v ¶ Ledere.ff. de rei uen.l.in. rem. 5.ſed id qð in carto. contra ſoł-

bic coꝛrigit illam. vel diſtingue an pꝛecioſioꝛ ſitilla ſ. criptura qᷓ;
tabula. om. p. qui ait locum babere qð hic dicitur: ſi pictuſ eſt ho
mo non vſus bono coloꝛe non atramento.

r ¶ Appellis. pꝛopꝛia nomina pictoꝛum.

Eam petat. . directa rauen. vt.f. dere.do. l. qua ratione. J.2

5 ¶ AEt vnlis acno. in rem non directa. quia deſijt dominus eſe:

— —.. ę —— y—

Secundus

ſie eſt mirabile ; nõ dſis a dſo vẽdicat. ſictingit als in pubł

in quibuſdã caſibus.vt not.j.de actio.S.alie.

3 Finpo uerit. bic mirabile cõtingit ꝙ cõditio poſſidentis eſt
deterioꝛ qᷓ; petentis.als õ.vt.j.de intdic. S. cõmodũ.ſic et alłs.ff
de noxa.ſi quis a multis.et.ff.ſi ex noxa.cauſa.a.l.i.in fi.et.l.ij.

et. ff. de petiti. here.

cum idem.ſed ad h̊

rñ.quia ĩ cauſa no

xali eſſe poterit

ſeoundo agens nõ
pꝛobabit. Item in
petiti.bere.ſi bona
iura babuit in vin⸗

cendo:hec eadẽ ha

buit in defenden /
do. et ſic non eſt eo⸗
rum conditio dete /
rioꝛ. Item cum bic
habeat act. pictoꝛ
ſi nõ poſſideat:mł⸗/
tomagis exceptiõʒ
debet habere ſolu ⸗

to pꝛecio.vt.ff. ð ſu

perficiebus.l.i. F.
quod autem. et.ff.
de regu. iur̃.cui da⸗
mus.ſed nunquid
domino quondaʒ
tabule idem conce⸗/
ditur: ſi poſſideat

ſi pꝛeciũ picture ſol

uat. rñ. ꝙ ſic. cuz ſi

bie act. detur. ego cõ

tra. vt ſit differẽtia
inter dominuʒ ⁊ pi
ctoꝛem. Item quis
pꝛefertur ſi amboõ

extraneum poſſidẽ
tem agant. rñ. is qᷓ

directam habz acti
onem.i.pictoꝛ.ſᷣm
io.ſed nũquid ſi ta

bula fuerit abꝛaſa

remanet pictoꝛis.
rhð.ſic.vt.ff.de rei
vẽ. in rẽ. F. ⁊ qð ſeł
ſz q̃re aliud ĩ pictu

ſideat: quene
lis actio dominotabule aduer

ſequens eſtut uti⸗

ſus eum detur. ¶ Quo caſu

ſinon ſoluat impenſam pictu
re: poterit per exceptionem

doli mali repelli utiq; ſi bona

fide poſſeſſoꝛ fuerit ille qui pi

cturam impoſueri. ¶ Il
lud enim palam eſt:ꝙ ſiuẽ is
qui pinxit ſurripuit tabulasſi

ue alius:competit domino ta fereet decolono dicuntur.
ybularum furti actio. ¶ Sr⸗
quis auteʒ a non domino quẽ

dominum eſſe crediderit:bo⸗

na fide fundum emerit:uel ex

donatione aliaue qualibet iu⸗
ſta cauſa eque bona fide acce

perit naturali ratione placuit

fructus quoſ percepit eiuseſ

ſepꝛo cultura et cura.et ideo

ſipoſtea dominus ſuperuene
rit:et fundum uẽdicet:ðe fru⸗

ctibus ab eocõſumptisagere
nonvpoteſt. ¶ Siuero quis

alienum fundum ſcienſ poſſe
denit: nomidem conceſſumẽ.

ris qᷓ ĩ ſtuniſ.rñ.quia pictura pꝛecioſioꝛ ẽ qᷓ; ſciptura.ſᷣm io.
Bumipuit. anteq́; pingeret. aliud poſt picuurm.
c Labularũ.et ſubaudi.nam et pictoꝛi contra er̃neũ furem dat᷑.
ßim aʒo.vel meliꝰvt mibi videtur.bic loquitur quando fuit ſub/

—

repta anteqᷓ; eſſet picta.ſed etiam dñm tabule ſibi ſubꝛipiẽte

ob. que ex deli

pooſſet dani pictoꝛi furti actio facto furto tabła iam picta. vt. ſ. de
d Bi quis bona fide.que initio exi

git.ſ. vt credat ſibi dantẽ ba

„

bere ius diſtrabendi. vt. ff. de vſur. qs ſit. F. fi. nec obſtat qð ẽ.ff.
de acqj..re.do. l. in boneſidei..in ðꝛiũ. qꝛ ibiopponẽdo loqᷣt᷑nõ

ponendo.

e Ruſtã multe ſunt cauſeſiue tituli acqrendi. vtin. ff colligi/
tur

in varijs titulis ſub titul de vſuca. vſq; ad ti. de re iudiideʒ
tñ et ſi itulũ nõ babeat. vt ar.ff. fi.tegũ.l.iij.S.ſed ante.

fſ(¶ Maturali.iire genni. de quo loquit h ti. cui naturalrõ inſi
6 uctꝰ.ſ. induſtriales.ð aliud ĩ naturalibꝰ. vt. ff. de v /a eſt.
ur.

r.l. kuctꝰ. nec obſtat. ff. de acq. re. do. l. bo. fi. in pn. qd eniʒ ibi
dicit oẽs: exponit᷑ ſine facto poſſeſſoꝛis:ſiue alterꝰ percepti indu⸗/
ales tñ. vt. ff. de vſu. qui ſit. S. pꝛeterea. ſy naturalibꝰ fructibꝰ

cõſũpris:an teneat᷑ p

oſſeſſoꝛ.rñ.non tenet᷑ poſſeſſoꝛ rei ven. quia

nõ poſſidet:nec dolo deſijt poſſidereſed cõdi. ſine cq tenet᷑ in qn.
tum locupletioꝛ eſt. ar. ff.ſi cer. pe.ſi ⁊ me.

ni⸗ qui pirxit poſ
con

q

K ¶ Hon põt.nec ad pᷣciũ.vt.j.de offi.iu

Dere. diui.

di. S.ſi vᷣo. et. ff. fi. regũ. lꝛiiij. F. ſ

ogarezſen E ais Ftlöerpilirlaua .

ante.ſi tñ extent.nõ rei ven.qꝛ papientis ſũt.ſed of.iudi.tenetur reddere

vt. C. de rei ven.certũ.S.bona fide.
lI¶MHon idem. yt ſaciat frucus ſuos.

itaq; cum fundoetiam fructꝰ

reſtituere. ¶ Is ueroad quẽ

—.—

m ( Cogitur. diſtin gue tam̃
qꝛ ſi babet titulum male fi.
poſſeſ.de conſumptis cõdi
ti.ſine cauſa:de extantibus
rei ven.de percipiendis pꝛo
pten ti. excuſat᷑.vt.C. de rei

licet conſt i ſint: cogitur

uſufmuctus fundi pertinet nõ
aliter fructuum dominuseffi⸗

citurq; ſi ipſe eoſ perceperit.

et ideo licet maturiſ fructibuſ

nondum tamen perceptis de
ceſſerit:ad heredes eius non

p ertinẽt: ſed domino pꝛopꝛi⸗

Inpecudum fructu etiã

fetuseſt ſicutilac pilus et la-

na.itaqʒ; agni edi ⁊ uituli ete⸗/

quuli et ſucculi:ſtatim natu⸗

raliiure domini fructuarij ſũt
Hartus uero ancille in

fructu non eſt:itaqʒ ad domi⸗

num pꝛopꝛietatis peninet. ab
ſurdumPenim uidebatur ho⸗
minem in fructueſſe cum om

nes fructuſ rerum natura'gra

tia hominum comparauent.
Secd ſigregisuſumfi
ctum quis habeat:in locũ de⸗
moꝛtuoꝛum animalium capi⸗

—..,ĩ⸗k⸗⁰e

oꝛ caſibus.quãdo emit ab
eo quem ſcit vẽdere in frau⸗
dem creditoꝛum.vel qñ vẽ⸗
dit qui metu compulſus eſt
et cũ emit contra interdictũ
deinde coꝛrumpi fructꝰpati
atur.vt.ff.que in frau.cre.l.
ait pꝛetoꝛ.S.ꝑ hanc.xet.ff. ꝙ;

ven. ſi fundũ.niſi in quattu

metus cã.ſed et par.et. C.

de agri.et cen.quemadmo⸗
dum. idem in quarto. vt. C
de fi. inſtrumẽ. et iure haſte
fi.l.i.ſi non hʒ ti.de conſum
ptis condi.ſine cã.de extan
tibus rei vẽ.vt.C.de cõdi.

erx le.l.pe.et.C.de rei ven.ſi
fundum.de ꝑcipiendiſ offi.
iudi.vt.ff.de rei vendi.ſina

uis. F. fi.

lio enim pcipiente nõ fiunt
ſui.ſed ſi bo.fi.poſ. fuerit ẽt
ſi eos alius percipiat. vt. ff.

de vſur. qui fit.S.pꝛeterea.
vel aliter ſi ipſe percepit.nõ
etiam heres eius nec enĩi ad

beredẽ tranſmittit.

n 85 8 o. ad quem ipſen,

o ¶ Perceptis.vt ſi in hboꝛ o

rreo poſiti ſunt facit ſuoſ fru

ctuarius.ſed bo.fi.poſ.ſta⸗

tim vt a ſolo ſeꝑati ſunt. vt

ff. qui. mo. vſufruc. amit. l. ſt
vſufructuan.ðeſt et alia dif
ferentia.quia fructuariꝰ fa⸗
cit ſuos naturales ftuctus.

boneſ· vo poſſeſſoꝛ non. pvt f deſuf. lvſufmucrl egato.tde vſuns.

ecolono.qui nũmis colit.nã omnes fructus facit ſi uos. vt vſufruc.

p etege act. r. ꝑ rei vẽ. cũ dñs ſit. vk cũ dicit: er bac lege.
ſed differũt.qꝛ colonus tał facit fructus ſuos vt a ſolo diſcerpn ſũt. vt. ff

de ur.l. ſi apes. 5.fi. ſecus de vſufru. vt bic dic᷑ vel dicas de partiarijs.

vt. ff. loc. et con. cum in plures.S.meſſem. ſᷣm aʒo. Item dicit fere pꝛopter
aliud.quia colonus tranſmittit ad heredem.vt.j.locati..fi.ſed fructuaʒ

rius non.vtbi.
q ¶¶ In pecudum. fetus.q.d.ita fetꝰ ſicut ⁊c.
r ¶ Pilus. bouis vel etiam capꝛarum ad boꝛrã ſdlarũ.
8 Et ſucculi.i.parui ſues..
¶ Maturali.i.gentium de quo loquit᷑.S.e..ſinguloꝛũ.
r

c.le. vt. ff. de vſufru. fetuſ.

x ¶ In fructu

artus.pertinet qᷓntũ ad plenã ꝓpꝛietatẽ.niſi etiã et in parm ſit vſu⸗

* Penn eſt. ſic. ff. de vſufm. in pecudũ.

u. ſ. vt ipſe ſit fructꝰ.ſj tamẽ in eo relinquit᷑.

x atura. i. deus. ſic. . deiurena. in pn. vnde ðꝛ apud Oui. Pꝛonaq;
cum ſpectat aniĩalia cetera terraʒ:Os bomini ſublime dedir: celumq; vi

dere Juſſit:et erectos ad ſidera tollere v

ultus.ſic.ff.de edił᷑.edic.l.iuſtiſ⸗

ſime. et. ff. de fur. qͥ vas. .ex furtis.et.ff. de pe.here.l.ancillarum.
35 Gea ſi gregis grer eſt numerus.x.ouiũ yel.v.poꝛcoꝛum ſimul et con.

d ij

4

FPTC

Ziber

ſiſtentium. vt. ff de abigeis. l. oles. ⁊ facit. ff. de vſucapio.l. rerũ miytura bus alie. liq vel nõ. ſy boc eſt tegulare. vt bic. ?.ff. e vditid.
SF. tertium. 3 ¶ Alienat. id eſt dominium tranſfertur. 1..ð
a ¶ Exfetu. aliunde enĩ non ſubmittit᷑ ſm quoſdam. vel foꝛte ſubmitteret a. Stipendiaria. ſ. que militibꝰ pꝛo ſtipendijs dant᷑.vt. ff. de rei

etiam aliunde. anff. de vſufru. quid ergo..ſed qð dicitur in ſi. ven. Item ſi verberatũ.S.i.⁊ de euicti.l.lucius.⁊ de acqui.re.do

b Bubmittere. que ſubmiſſio non fit ſi in ſingul capitib? ſit vſufruc. yt b ¶ AEnbutoꝛia.·q tnbuta rome reddunt. mi. in agris.
ff. e. quid ergo. S. ſed ꝗdð döꝛ. c¶ Alienãt. pertra⸗
Cc ¶ Ebeſauros.eſt autẽ the/ . — ditionen.
ſaurus pecunia ab ignotis d ¶ In ꝓuincijs. q.

dñis vetuſtioꝛi tempoꝛe ab tum ex fetu fructuarius ſum⸗ ti:q uoluntate domini uo di. talia pdia non

fſcõdita.vt.C. detheſau.l. i. „ oeee . α 2 ſunt in italis.
l wͤ.n pꝛĩ.vel depoſitio pe mittere debet:ut etiulianoui lentis rem ſuam in alium traſl e nter que.ſ. pꝛo
aunie memoꝛian erdt.· ſum eſt: in uinearum demoꝛ fene ratam haben..etideo cu an inn rr.
. belo nos. nzaoch tuarum uel arboꝛ Am locum a⸗ iuſcunq; generis ſit coꝛoꝛ de vſucapi. traſ
3 impnopevir vr ſtoe aech lias debet ſubſtituere. recte e⸗ lis restradipoſſet:et a dom e —
. poſ.l.peregre.ĩ pn. 7. ff. nſee lore di ſe 2 .
bel toelumd.ninm colere debet et quaſi bo⸗ no tradita alienatur¶ Itaqʒ Aent de

d En anure Ritero ve nus paterf amiliasuti debet. ſtipendiarnia quoqʒ et tribura münn Gephertone
vtili.vt feudatarius v in . Q. deyſucapio.
pbiteotccanius vr ſimuloll beſauros quos ꝗs in ſuo⸗ ria pꝛedia emmodlo aliec⸗ tranſfoꝛ.l. vnica. ſ
leplo aliud divent inbis. loco inuenerit: diuus adrian nantur. Mocãtur autem ſſi quantum ad mmbu
ZE ſimerenarme dum naturalem equitateʒ ſecutus pendiaria ⁊ tributaria pꝛedia 8 Priſartid E
laboꝛat in alieno vel credi· n l ſzant⸗n Dẽ deepil.et de. de bis
mrum. rñ. dimidium eius eſti Idemqʒ ſtatuit ſi quis in ſa⸗ necnon et italica pꝛedia ex no . va ennl eſtoñis.
uite ſunde nocnium . cCcro aut fligioſo loco foꝛuito ſtraconſtitutione nulla eſtdit (Eradantſtip?
. „7 „ . „ „ *„ G D: „ 28 18 e1. Pe
vt ff. de acqui. rerum domi. caſu inuenerit. At ſiquis in a ferentia ſed ſi quidem ex c? dianaa pꝛedia et tri

gui e lereator. lienoloconon data ad hoc o⸗ donationis: aut dotis: aut li ede. e nr t
f (Raligioſo. vr f deiuref. pera ſed foꝛtuito caſuinuene bet alia ex cauſatradantur: ſiuicialia pdia ſcut
ralem rationẽ. vt pz er litte- ceſſit et dimidium inuentoꝛi. ¶ Nendite uero res ⁊ tra ptura necelſaria ſit
ra.ibi ſm ciuillem rationem Et conuenicnter ſi quis in ce dite non aliter emptoꝛi acgru hbm Jo. vt. L. dev
Arcßale ieln vſuca ot ſaris loco inuenerit: dimidiuʒ . tur: q; ſiisuenditoꝛipciũ ſol· ſeaffilce .yne
2 Fornuno calireſt waſ inuẽtoꝛis et dimidium eſſece- uenit: uel aliomodoei ſatiſſe ¶ſunt vera ſi gccipi⸗
. inopinate rei euentus ex di⸗ ſaris ſtatuit: cui conueniensẽ cerit.ueluti ex ꝓmiſſione:aut ens inducaf᷑ in va⸗

nerſlis cauſis pueniens ob „ e . E n . cuã poſ.ſᷣm qſdaʒ.
aliad 1 aliud meepts. Ur ſi quisin fiſeali loco uel pignoꝛe dato. quod quide, vr depb cun
b ¶hon data n.gla fore publico uel ciuitatis inuene/ cauet᷑ ex lege.xij.tabularum res io⸗ vrii fü
. , L , „ 2 N——— .⸗ — „ „ do do. ſi .
Pporeſt opers dareno m ma lit: dimidium ipſius eſſe debʒ trectedicit᷑ iure gẽtiũ.i. il“ deacq re do bo li
“ gicaane als ei⸗ fiſci. vt. E Koimem fiſoa uel ciutatis re naturali id effici.ſed ſiisg ber acd. ufian
detheſau. l. vnica. rD.1 Jiets oe e, QAitrfidë 4 enĩ induciĩ poſ.lʒ
iSao.ed per quã actio. O CUV er taditionem quo- en didit fidẽ emptoꝛis ſecu⸗ nõ vacud. ab̈ auti
rñ per rei ven. c ds ſit. y qʒ iure naturali res nobis ac tꝰfuerit dicẽdũ eſt ſtati rẽ em dicl. de pba. e de

condi.ex hac.el. j 3, Ritonim ig fieri.¶Mihil autẽ int mõſtratiue ꝙ ſic e⸗
k ¶ In ceſaris locum.ſ.pꝛi⸗ quiruntur. 2 ¶ Mibil enun Pecalgkien. ¶ Mihil ane nt uenerit nõ cauſati⸗
moſialen. tan conueniẽs eſt naturali eꝗ eſt utrũ ipſedñs tᷣdat alicuirẽ uedi.
. ¶ In publico.i.publice de . òòGMU S I¶ Bẽdite vo. p ſʒ.
putato. m Fiſcali. 25α r sn F. vr . n Res.q loco pi
no tñ publice deputat. 2 OèLè8VU —2. gnoꝛis a vẽditoꝛe
n ( Eiſci.ſed ſi fiſci partem ſupꝛeſſerit altero tñ reddit.ff deiure fiſci.l.ij. tCeeneripoſſunt.vt.ff. de acti.emp.iuł.S.offennn.
o ¶Ael auitatis. loco pᷣuatoꝝ ſüt.vt.ff. de v. ſi. ſi euz qͥ¶ nec. . F. fl. n ¶ Pignoꝛe. qð ſic intelligo ſi placeat vẽditoꝛi aliud qᷓ; pᷣciũ ac
„ PpPer rraditionẽ qz.nõ ſolũ inuentione. vt. S. F. pi. a n veA Palgr ”s
. a ie ſturali. i. gentium. vt. ſ. F. pxi. — 0 aro Poran eg⸗ vẽdicare vẽditoꝛ rẽ ſinõ fuerit depᷣcio ſa⸗
r ¶ Acquirunt᷑ cã pᷣcedente vera vel putatiua.als non. vt.ff. e.l. nuch. . iſfactum. vt. ff. de tribu. l. ꝓcu. §. ſi dedi mercẽ. niſi emptoꝛ pᷣa
Pooc. F. ibi. ſed ſi quida. um tunc offerat.vt.ff. man.diligenter.S.i.ĩ fi.et.ff.de p̃ca.l.ea q̃.
27 s¶¶ Hihil.immo deo ſeruire.ſed byperbolice loquit᷑.ſic.ff. de pactis.l.iekin p ¶ Erx lege. xij. tabularum.que eſt ius ceuile.vt.ff. de iuſti. et iure
HR—“ ppsin. et.ff. de ac: emp.l.ex empto.in pꝛin.⁊.C. detranſac.nõ minoꝛem l. ius. S. bec igitur non ſolum gentium.

t ¶ Noluntatem. dum tſ legittimã. na cum bonis intdiaum eſt. non alie · q ¶ Jure naturali.ſic dictum eſt ꝙ ranione naturali fuit inducũ
nat. vt. ff. de cu. fu.l.. in pꝛin. 4 vt. 8. deiurenaturali. S. qdᷣ vo. et. S. ꝙꝙ naturalia.
v ¶ Quiuſcũq;.i.ſiue mobilis ſiueſoli. 4 r (Aendidit. er radiddtt. =
r (E. depalis meo pales enim tradi non poſſunt.vt.ff. de acquir.re.do. s ¶ Emptoꝛis.quid ſi dedit diem ad ſoluendũ.rh.nõ facta ſolu/
Fuus. H. incoꝛpalel. tione vendicat ſᷣm io.vt.C. de pac.inter emp.et vẽ.l.cõmiſſoꝛie.
¶ Adomino. boc quãdoq; fallit.⁊ eius öꝛium inuenit᷑ verum.vt.ſ.qui pooteſt tamen contra dici, quia aliud eſt ſimpl: dieʒ ſolunioni ſta

2

☛ — — — ——

△
, Secundus De rebus coꝛ. ⁊ incoꝛ.
1 15,. rE e 3 1ſ e N ge . 2 capiſtr vt dominiu naſear
aeueimapdd cftiſe eana Jes aates. dsee tneg uns min nnnigr
ſentem babere pecuniã. vt ar.ff. de pig. ack.l. ij. et ar. . de tri f nbertã. ar. 5.j. dele. 5. tutoꝛ. Smüttank, ine nijinnk vtuͦluc anert
but᷑ pcuratoꝛil.S.ſed ſideei. 88 õäs phti winreleſceiſnnkrtltcauere
8 Fien. niſtin caſibus. vt. fß deiure fiſcl.l.ſt curatoꝛ. 5.ſl e.ff. niudiepo int pᷣtoꝛes yel ↄſules ꝑtrãſi ED ne ntba⸗
Se EPe ag,zinei
t ( ibil. ꝙ eniz qf eius alius cui rei eiꝰ poſſ. eſſio quiauolunt cpquiſ qʒ eoꝛũac e Söluliong irii 5.ber
aliunm art iſe penmiſſa ſit. qua ratione ſicui ceperit eius eſſe: ſtatim eũ do p¶olu. vere ve legis ink
neruanlusz. libera umiuen oꝛum negocio-⸗ minum efficiunt. Quaratioz pichanome vrm aut den,
daciſe.a.oeimn · num adminiſtratio ꝑmiſſafu neueriuseſſe uidetur: ut ſi r̃ berges mulio poaus.1..
enir.isond. diderit ideri auerit aui ieñf i ſijt. ſi abiecit vł habe⸗
.feeiſſe. rem uendiderit nagicent tam occupauent qꝗ uisſtati eũ — re eſhereminunobllen ai .
n 5 ern n cit eam accipientis ntduʒ dominum effici. E 20 dere 1 oquin poſſeſſionem perdere
ab alio domini uo auteʒ ſine traditionenudauo cto auteʒ enn annin⸗ poteſt. onltug: v .
e emn — untasdſiſ⸗ nikiei ad rẽ trãſfe menteabiccaitirtdin d: —————
ierali peuratoꝛe rendam. ueluti ſirem quam ti merorerum ſuaruz eſſe nolitt liiſ. .
Auinon haberlbe bi aliquis commẽdauerit: aut ideoqʒ ſtatim dñs eius reieſſe x Sa tceratad ie,
lam urene l. locauenit: aut apud te depoſu delſijt. ¶ Alia ſane cauſa ẽ ſtgueur. e
Faugdor toroum. erit poſtea uẽdiderit tibi: aut earum rerum quein tempeſta , nerbue vnaſ alc.
adiirriik donauerit: aut dotis nomine temarisleuiande nauiſ cauſa Mum Z. ſo. diſtigue ani⸗
Rebrerunimalorn dederit qʒuis eniʒ ex ea cauſa eijciuntur. Nec eni dñoꝛuʒ p/⸗ ni piaentis as bare vt.
q nuda tibi non tradiderit eam: eota- manent. quia palaz eſt eas nnö5 della colle
uren nud menipſo ꝙ patitur apð te rẽ eo animo eiſci:qꝙ quis eas ha gitur. et arg. ff. ð dam. infe.
Q. . de pac.l. raditi eſſes:ſtatim tibi acquiritur Pp⸗ bere nõ uelit:ſed magis cũ 1 uia 4 aums mer he
onide. Ire in aliis pꝛieras: perinde acſi eo nomi ipſa nani maris periculum ef⸗· Aloe f deincen. rui nau riy
ſine madiionedak ne tradita tibi fuiſſy. Item ſi fugiat.quað cauſ. aſiquis eaſ Hocloen haberauand 33
eerien. pori gquismercesin hoꝛreo ſuopo fluctibus expulſasuel etiain hm ibl milo naufi⸗
Fñiuſſcr. x· .iõo ſitasuẽdiderit: ſimł arq; claa ipſomari nactuslucrandi ani gio-vt. fr de incei: fui nau. .
er.la neo S. nes hoꝛrei ſuitradiderit em mo abſtulerit fuĩtum cõmit⸗ B dat ic
ſ e l ptoꝛi:tr anſfer pꝛopꝛietatem tit. nec longe uident diſcede n. Longe. nam in aliqᷣ dO
a.poſ. minus,7, £ mercium ad emptoꝛem. re ab his quea reda currente Rn dui Hor ſſenente. Aind
eenrde (NMoc amplius et intduz non intelligentib dñis cadũt Aurbocliuugaun. .
bi radere domini⸗ inincertam perſonam collata Pé rebus cozpoꝛalibus ctin 9 Aſa ta. i.de curru du⸗
mümanponde uolumnasdonini nanſfen d e er es be. Mngalſhaubu
reuel conducam a pꝛietatem rei ut ecce pꝛetoꝛes £ edã pꝛeter ea fes eſt non videntibus. D
te.ut. fde acqurẽ et conſules qui miſſilia iactãt coꝛꝑalesſũt:⁊ qda ubꝛicn. De rebus

da poſ. qdᷣ meo. et

icoꝛpales.

derei uẽdi.quedaz in uulgus:ignoꝛant quid eoꝝ ⸗ D. —E o oꝛpo:alibus et incorpora
muliee. q quiſq; accepturuſſit: ettamẽ esſũtq ſui natura tangi poſ lbus.

—

Vedam pꝛeterea.i.ꝓpter pꝛedictam diuiſionem. S. ti.i:in pꝛin. eſt .
et alia.quia quedam cõia.quedã publica. quedã vniuerſitatis.q̃ RM —
dã nullius. quedã coꝛpoꝛales.et qdam incoꝛꝑales vt.ſubijcit.
NXoꝛpales.ſic.ff. de re. di.l.i.S. quedam.
uedam incoꝛpoꝛales. quid de bac diuiſione nos iuniſconſulti ege⸗
mus. reſpon.quia multa in coꝛpoꝛalibus locum habent:que non ſeruã⸗
tur in incoꝛpoꝛalibus.incoꝛpoꝛalia enim non traduntur.non vſucapiũ⸗
tur regulaniter.vt.ff.de acqui.re.domi.l.ſeruus.S.incoꝛpoꝛales.et de v⸗
ſucapio.l.vſucapionem.non vendicantur.vt.ff.de rei vendi.l.vendicaa
tio. acnon tranſferuntur penitus. vt. ff/ p ſocio.l.ij.et. iij. non poſſident᷑

¶ Luam rem eſſe. ſi res pñᷣs eſt. ut.ᷣff. de rei uen. eiꝰ.et.l.bec ſi. uel
pic iu uera uenditione. ibi in fica. ut.ff ꝓ emp.l.ij. Item boc eſt
nerum ſi pꝛeaum ſit ſolutum uel ſaniſfactum. ut. .e. F. uendite.
9 ¶ Iten ſi quis. et eſt caſus ubi in poſſeſſiõe tradita acquinitur
dominium.et glios habes notatos.ff. derei uen.l.ſi ager. s

bPoſttas-trepoſtas. .
c¶ Alaues. aliter de conſuetudine datiein qua cuz aliqͥs uultle
8

euel dare fundum eccfie:ſumit parũ terre in panniculo ⁊ po
nit ſuꝑ alrare.et ira ranſfert dominiũ.ut er de coſue.c.i.eſt iñ ca⸗
ſus mirabilis in quo ſine omni uoluntate tranſfertur dominiuʒ
neq; ipſo iure.ut. C. de doñ. l. is. . veſa. ſan. oo ur interdum vt fl. de acqui. poſ.l.iij. in pꝛin.
d Eranſfert/ ꝓpꝛietatẽ et poſſeſſionẽ.et qð dixi de ppꝛietateue,⸗ t
rum eſt ſi dominus eſt tradens als cauſam vſucapiendi.ſi becſi
* ant coꝛam hoꝛreo.et hoc pꝛopter pꝛeſentẽ viſionẽ rei.vt.ff. deðöð. a
enp.clauibus.et deacqui.po ſ.lii.9.ſi iuſſeri.et ſũt bec ĩ a.yt b

ui natura.nam ſecus ſi ꝓpter difficultatem vt res in ꝓfundum ma⸗
ris vel celo affixa.Acourſiuius.
nnumerabiles.i.non abiles ad numerandum. Jo. H
ncoꝛpoꝛales.que in iure.i.ſub hoc pꝛedicabili ius continentur. in qᷓ

d tij

nun diffinitionibus ponikbee dictio ius in pꝛedicato qlia ſunt omnia iu
ra.ſ.inooꝛpoꝛalia. vt.ff. dere.di.l.i. . quedã. H
æ ¶ Hereditas.vt. ff. dev er. ſig.l. nibil.
d ¶ Aſufructus. ſ. de vſufru. in pꝛin.

viã põt raberetrabẽ t lapides rertz fene baſis: quenõ pmir

tuntur habenti actum. vt. ff. de ſerui. ruſti.p.l.qui ſella.S. . Ite
certa via latitudo eſt. viij. in directuʒ.in anguł.xvj.niſi maioꝛvł
minoꝛ placuerit facere cõſtituentibus.qð non eſt in actu.vt.ff. de

f oquo modo.i.ſiue ex
contractu vel q̃ſi.vel male

ficio vel q̃ſi.vt.j.de obliga.

g MHec ad rem. rſidet tacite

obiectiõi.qᷓſi diceret qůmo
do hereditas eſt incoꝛpoꝛał
cum in ea ſint res coꝛpoꝛa⸗
ies

b Ex fundo. in quo vſum
fruttũ habemꝰ.
que per actoneʒ vel obliga
tionẽ debetur. vt. ſ. de acti.
S.ij. et ꝓpter actionis ceſſio
nem. vłff. mã.l.ſi ꝓcurato/⸗
rem. S. fi. et de rei vẽ. l. ſi ho⸗
minem. F. vſq; adeo.

K (Mam † ſed.
¶¶ JIus bher̃ditatis.i.ipſa he

reditas.⁊ ſic intrãſitiue bec
tria legũtur.

.m (ruendi.i.vſufruc.
n ¶ OBbligationis.i.obliga

toipſa.

d Fraemnumocinen . creduatis er ip
⅞1jius utendi et fruendiret ipſuʒ
ius obligationis incoꝛpoꝛale
eſt. ¶ Eodem numero ſunt

coꝛrpoꝛalia.
(Eeenr umerne
q (¶ Nocantur. de quibꝰ. j. t.
Pri.dicitur ſtatim de qbuſ/
doã queritur licet ad nos nõ

pertineãt. vt de aere. fumo.
2 fiatu animał.rñ.pᷣm phił.

bec eſſe coꝛpoꝛalia. Itẽ qͥd

O de angelis bonis ⁊ malis ?Yẽ
anima hominis.rñ.hec ins-

coꝛpoꝛalia eſſe.

tutes.et nota bic

dã a perſona ꝑſone debent
de quibus dicitur. S. de iuf
pſonaruz. quedã ab vna re
alteri rei.de quibꝰdicitur in

lerũqʒ ꝓpter ſeruitutẽ

Aſticoꝛum. ſic et
ff. e. hAA.

Itria genera ſeruimtum. que

bulãdi hoĩsñ ẽtium̃tũ agẽdi q

ſuntueluti fundushomoue⸗
ſtis aurũ argentum:et deniqʒ
alie res innũerabiles ¶ Incoꝛ
poꝛales autem ſunt que tãgi
non poſſũt.qualia ſũt eaqueĩ
iure cõſiſtũt.ſicut hereditas
uſuſfructus..uſus et obligati
oneſ quoquomodo contracte

NMecꝰad rem pertinet:q ihe

reditate res coꝛpoꝛales conti⸗-
nentur. nam et fructuſ qui ex
fundo ꝑcipiuntur coꝛpoꝛales
ſunt.etid quod ex aliqua obli

gatione nobis debetur plerũ⸗

qʒ coꝛpoꝛale eſt.ueluti fundꝰ
homo pecunia. ¶m
ſum ius hereditatis et ipſum

iurapꝛedioꝛum ibanoꝛum ⁊
ruſticoꝛum que etiam ſeruitu-
tes uocantu.

Deſenuitunibusniticoꝛum.
ſticoꝛũ pᷣdiorĩura
Mut hec:iter actꝰ uia a-
ductꝰ. ¶ Iter eſt ius eũl ã⸗

uel uehiculũ. ¶ Actꝰ ẽiuſ eũdi

bocti.queda a re ꝑſone.vt vſufru.et vſus æt habitatio. vt.. ti.i. et. ij .po
teſt ⁊ quartũ dici.vta ꝑſona rei debeatur.vt.ff.de condi.et demõ.ticio.

H.ticio.⁊ de ali.et ci.le.l.ſeruos.

8¶ IJus eundi.ſolus.vt ꝑ boc diſcrepet aſequenti.

t ¶ Ambelãdi.ſ.cum alio.

„6Eanenri atum a ſe vel annenta ſepata a ſe ſz ſup eq irepoͤt. vt
ff. de

ſerui.ruſ.p.qͥ ſella.in pꝛin.et.l.iter.qñq; iter non eſt ſeruitꝰ.vt ſi fru

quario det᷑ a dño alterius pᷣdij
ſe dicit quelibet via ꝑ quã itur.

vt. ff. ſi ſeruitus ven. l.ij. F. ij. Lerno groſ

umentũ.ᷣvel ſubtus vel anteſe.et idem ſi in vebiculo.
ctũ.habet ꝑ cõſequentiam.

E
5¶ Nterbʒ. quo ad cõmodum nõ quo ad huitutem. Sunt enim due ßui/
tes diuerſe. vt. ff. ſi ſerui. ven. loci. F. i. et. ff. de adimẽ. le. l...
a ¶ Eoq;.i.itinere contento ſub actu. J
b ¶ Nia eũdi.hec verba expone.vt.ð.e. .i.
c

Comlinet. ſed que eſt differentia m hoc inter actum. ⁊ piã. rf.qͥ habet

am et ip⸗

dã computari recte putant aqͥ

Fui.rujl.p.l.vie.et. l.certe. .latitudo.et.l.via ↄſtitui.

ſueduende.
„„„ „ „ ue inuente:ſiue in
ãbulandi hoĩs agẽdi iumẽtũꝛ beniende. vt fel.

uel uehiculu. Itaq g hʒ iter

actũ nõhabet:ſed ꝗhʒ actu,z

Pꝛedioꝛum.in
villa non eniʒ locꝰ

iter habet. eo ꝙuti poteſt ẽt¶ſed materia laarv:
ſine iumento. ¶Viaveſt ius die vt ſl vever il
eundi et agendi ⁊ ambulandi vꝛbana pᷣdia.

hominis.nam iter ⁊ actuʒ unia
in ſecontinet .

vieni. -
econ lauedu 8 Eeuaatz as
ctus eſt ius aque ducẽde per ſtillat. et intduʒ di⸗

fundumalienum. (Mꝛeclio⸗

recto cadit intdum

. . non ꝓpter ventum
rum urbanoꝛum ſunt ſeruitu- wrre ſed flumndi
tes queedificiſſ inberent.80 mepær ocia ie
urbanoꝛum dicte ſunt: quoni nale.pt. ff deſerui.
am edificia omnia urbana pꝛꝛ mb .ß. lauitutel

ſtillicidium.

b/ Mon reapiat.
