f naſſinaz.. vt afſidue Soſtea diuus pꝛimus au- ueroqui recipit hereditatem: queniur.-lparen
Aa ius reddatur eiam Giſſius ſemel iterũq; gratia ꝑ aliquando heredis aliquãdo lus:dbeel aucee
5is a nne— ſonarum motus: uel quia per legatarij locohabebatur. cin meuk mien⸗ E
nidieius deboc reqdereur. ipſius ſalutem rogatus quis neronis quidem tempoꝛibuſ bium bonoꝛunſb
r ideico ion. , . „Ly, „ — . 1 .vt. ¶. de
1 or. Hdeminaltog. diceretur: aut obinſignem ꝗ/ trebellio maximo ⁊ anneo ſe⸗ cictella. droras.
Lij 5.poſt deinde diuus. aa fũdam perfidianriuſſit conſu neca conſulibus ſenatuſcon- Alia que debetur
nd. jz libus auctoꝛ tatem ſuaz inter- lultum factum eſt. Quo cau⸗ unmiunote. r
ni Pdrve ſinni Bew,quo ponere:quod quia iuſtum ui⸗ tuz eſt ut ſi hereditas ex fidei gatis ⁊ fideicõmiſ.
niam aut fideicommiſ. vni⸗ debatur ? populare erat pau⸗ cõmiſſi cauſ⸗ an eſtituta ſit om dieb tie Blin aue
alale nnn n ammam latiin conuerſum eſtin aſſidu nes actõnes queiure ciuili hPe oiotur nebalani⸗
terigr ꝛ de eo in pꝛimis no. am iuriſdectionem tantuſqʒ e redi ⁊ in heredeʒ competerẽt. lier fuentt pegaſt
„ andan ſedind os oꝛum fauoꝛ factuseſt: utpau ei et in eum darenturcui erfi Brrhamegt
1Bainmat por eria abin/ latim etiã pꝛetoꝛ pꝛopꝛius cre deicommiſſoreſtituta eſt he vt quedebetur er?
teſtato. vt. e. 5. pꝛeterea. q aretur:qui de fideicommiſſis reditas. Poſt quod ſenatus ſünnon⸗ dini i
m aunle nora non va iusdiceret que fideicommiſ- conſultum pꝛetoꝛutiles actio Geadogato:vrs,
lee teſim ſinebercde. ſc.f. ſarium appellabant. Sn nesei: in eumui recipit he ten. Itcz iz ala
eli ed ege re misigitur ſciendum eſtopus reditate: quaſiheredi ꝛinbe vemaue aui mo
. (Eon duõe. qᷓ Ta quo fũt eſſe:ut aliquis recto iure teſta N redem dare cepit.¶ Sed quia quis igitur. collat.
undlede dic viſeefaa. . mento facto heres inſtituatur heredes ſcnpti am aut totaʒ deng,tdn
ermamerno.aö ſand eiuſ q; fidei commitratur: ut hereditatem: autpene toram Agernni ni
rſp cr ſe ſvoe mnole eam hereditatem alijs reſtitu plerũq; fſtituere rogabãt᷑ adi nnmn one at be
ſi ſine. S. ſed ꝙ papini. ff. de . Ii in en eiin . 5ÿJirasz „ m„ ſed .
heredi.inſti.l.ei qui ſolusdo At: alioquin inutile eſt teſta⸗ rebrditatẽ obnllz uelmimuz rio grauato alij da
. 4 fine. mvnux ins vr Mentum in quonemo heresi⸗ nierſtan abant atʒ obid exti tetteimuc vtdie
p ¶ Aliqñ.i.ſʒmvnuʒ ius.t lmnien & O nmm ſ WF Efideicoõmiſſa. . ſ. ti. i. K. il.
i rſrann dices. ſtituitur. O um igitut a igs Luebant Rdeicmiſſa. Molt c¶¶ Poſt qð ſe. cõ. ſ.
nam oĩa rranſiebant. ſcripſerit lutiusticiusherese eauero ue aot Pn te Bunubert
e S . ſto: ſcere: oꝛbus pegaloet zuſtinebat. ſc
¶ Auaqñ i. Gm aliud ius lto: poteſt adiſcere: rogotelu poꝛibuspegaſoet Puſione einanergt⸗
non erit loco heredis: ſed le YM WM e (Panem. ſcalice
gatarij vt per pegaſianum. . dodrantem. accur⸗
ſzym quod retet inſtututꝰ q̃r⸗ ſius floꝛentinus.

tqj. vt. . e. F. ſy qꝛ. ⁊. . poſtq;
Trebellio. ⁊ hinc dictum fuit trebell. ſe. con.
Hone. vt. ff. ad macedo. l.i. accurſius.
6 Baneninne tannnes⸗

vt macedonianum a mace f Golcbaͤr ſigre vetuſtiſſimo ſym pla.naʒ legatarius non ſuſii
“ nebat onera.⁊ ideo hec ſtipulatio interponebatur.ſed eum hodie
legata fideicom. ſint adequata. vt. S. dele. 5. i. in fid eicommiſ. di⸗
uidãtur onera inter heredem ⁊ fideicõmiſſaniũ.vt.j. ꝓx.S. ergo.⁊
§. ſed qꝛ ſtipulatõnes.pʒ ꝙ hec legata vlia ſeu ꝑticularia ſineſti
pulatione debent tranſire cum onere.⁊ faat ad bunc.F.ff. deleg.
ij. ſi quis ſeruum. S. fi. ⁊.l. ſe. accur.
g ¶ Interponi. puta quando legabatur dodrans.

t ¶ Dmnes.immo non omnes ẽt per trebel.vt.j.e. F. ergo con tra. Sol.lʒ
hic dicat omnes:non tamen diacit tote vel in totum ſʒm Jo. vel dic ꝙ qñ
detoto erat rogatus:habebat locum quod hic dicitur.ſi aut eʒ retenta Ir
ta eſt rogatus habet locum quod dicitur infra.

v ¶ Liuili. vel etiam pᷣtoꝛia dumõ tales ſint pᷣtoꝛie que ſint tranſitoꝛie vt

—

Secundus

H b ¶ Yommune ſit. ſed bac ſtipulatione nõ interpoſita omnia one
D ra erant heredis rogati occaſione quarte quam retinebat. vt.j.e.
n §at ſiplus. accurſlus. „ g
¶ ¶ Ergo. quia tunc demum locum babet ſenatuſcon. pegaſianuʒ
quando vel totum vel vltra dodrantem beres rogatus eſt reſti⸗

K ant⸗ Fen. .
H reſtituta.ↄtra. So GN .
tapribi e conſulibus ſenatus cenſuit ut
14 Tſupulanone ſu ei qui rogatus eſſet heredita-
l pꝛadicram intepo tem reſtituere perinde liceret
ad t rbfat. quartam partem retinere: ſi⸗
cut ⁊ ex lege falcidia ⁊ ex le⸗
er eG I.
gatis retinere conceditur.
ckh ¶Ex ſingulis quoq; rebusqᷓ
—— per fideicommiſſum relinquũ
“ tur: eadem permiſſavretentio
eet: poſt quod ſenatuſconſul⸗
ae tum ipſe heresonera heredi/
fald 15 .
i RH taria ſuſtinebat. Ille autem
n qui ex fideicommiſie o recipie⸗
i bat partem hereditatis le ga⸗
n tarij partianij loco erat.i.eius
d legatarij cui pars bonoꝛumle
ens gabatur que ſpecies legatiꝑ-
den ;— titiouocabatur:quia cum he⸗
enyide legatanꝰ partiebatur he
. redlitatem. unde que ſolebãt
“ ſtipulationesinter heredem:
i Lpaltiarium legatanuʒinter⸗
l poni eedẽ interponebanturiĩ⸗
ig; treer euʒ qui ex fideicommiſſo
1e9 recepit hereditateʒ ⁊ heredẽ
inn i. ut lucrum ⁊ damnuʒ heredi
dixk tanum ꝓrata parte inter eoos
n cõmune ſit. ¶ Ergoĩſi qui
npluſq; dodrantẽhe
lie frecitatis ſcriptus heresroga
6CGͤ tus ſit reſtituere:tũc ex trebel⸗
nſl lllieno ſenatuſcõſultoreſtitue⸗
he “ boeatur hereditas:a inutrumqʒ/
E 1 Si vero retiu actiones ereditarie pꝛo rata
i eret. ſpoͤte. na vwo parte dabantur. In heredeʒ
quartam reti⸗ een .
nereper pegaſianñ quidem iure ciuili ineuʒ uero
i vr. Genalt ar qui recipiebat hereditatem
. 8 nte⸗ bdan E .
AGure oneban ex ſenatuſconſulto trebellia⸗
ſie Raedior ema., no tanquã in heredem. At ſi
⸗ ¶ Sy ſ danoſaz. lipluſq; dodrantem uel eti⸗
t non aſigner amtotam hereditateʒ reſtitu⸗
Nꝛ vorie ſunt homi g.
6 nuz voluntares vr ere rogatus ſit: locus erat pe⸗
ff. ad trebel. qꝛ po. Gaſiano ſenatuſcõſulto:ut et
. 4 terat.
ſneſi

dinibus q;ᷓ differentijs utriuſ

p (Lum caſu.i. cum per trebelł.reſtituat᷑tota. Vel dic per pegaſtanum.ſ.ĩ

7.

caſu pꝛopſito.vbi coactus adijt.ſi vero non coactus ſed ſponte ſecus.vt

8.e. S. ſi vero totam. Accurſius.
q ¶ Atroq;.ſalicʒ trebelleis.quia nil retinebat.⁊ pegaſiano:quia coge⸗/

batur:⁊ ita quo ad ſentenniam concurrunt:quo ad verba enim non con⸗

currunt cum alio caſu vnuʒ
⁊ alio aliud loquebatur.

Accurſius floꝛentinuus.

heres qui ſemel adierit here- r ¶ Sed quia. dixi interponi

ditatem ſimodoſua uolunta ſtipulationes ſenatulcen

rend —7122 ſulto pegaſi.⁊c.
te adierit ſiue retinuerit quar⸗

tam partem: ſiue retinere uo
luent: ipſe uniuerſa onera
hereditana ſuſtinebat:( Sʒ
quarta quidem eal, quaſi
partis ⁊ pꝛoparte ſlipulatio/
nes interponebantur tanquã
inter partiarium legatariuʒ; -
heredem. Si uerototam he
reditatem reſtitueret:empte⸗
uendite hereditatisſtipulatõ
esinterponebantur. Sed
ſi recuſet ſcriptus heres adi⸗
re hereditatemob id qð dicat
eam ſuſpectam eſſe quaſi dã

noſam cauetur pegaſiano ſe- .

natuſconſulto:ut deſideran⸗
te eo cui reſtituererogatuseſt
iuſſu pꝛetoꝛisadeat ⁊ rſtituat
hereditatem. perindeq;ei ⁊ĩ
eum qui recipit hereditatem
actiones dantur. ac ſiiuris eſt
ex trebelleiano ſenatuſconſul
to:quo caſu nullisſtipulatio-⸗
nibusẽ opus:quia ſimul ꝛhu
ic qui reſtituit ſecuritas datur
⁊ actiones hereditarie ei et in
eum tranſferuntur quirecipit
hereditatem utroqʒ ſenatuu···
conſulto in hac concurrente aſtbe ſalvet ppter ſo⸗
,A ennitatem verboꝛum vt di
ſpecie. ¶ Sech quia ſtipulati cunt. Alel tunc qudo is auf
ones ex ſenatuſcõſulto pega antmra grarnon erarſolns
ſianodeſcendentes: ipſian Hapngeueliegarſt,
tiquitati diſplicuerunt:⁊ qui? oſos modos neſcimus qui
buſdã caſibus captioſas eas ſint.Acurſuus.

homo excelſi ingenij papinia t ¶ Simplicitaſ nota ſimpli

nus appellar: ⁊ nobis in legni ctatem amicam legis. ⁊ fa⸗
Ete Pli cit..ð legi.ag.ſuc..nos ve
bus magis ſimplicitas q; dif ro. fr dedolo.li. in pꝛinc.

ficultasplacet: ideo omnibu Acurſus.
modiſ ſuggeſtis tam ſimilitu S
in

uggeſtis. bicnota q;
ententia ſunt allegatio⸗
9 1

Defideicom. beredi.

xs repetende. Accurſius.

C. eo.ſed ſineſci

ad.l.fal.ſi vt allegatis.ho/
aie foꝛte cõtra. ſʒm quoſdã
vt in aut. de here. ⁊ fal. .. ſt
vero expꝛeſſe.
a Solurum. pꝛopter facni

non iunis ignoꝛantiam. vt

L. de ad.l.fal. erroꝛ

b ¶ Actionibus. I. creditoꝛũ

non legatoꝛum ſʒm.b. vt. ff.

tlxl. .l.i. in fine.. l. apud. irñſo⸗

ſed ⁊ legatariiis reſpondet.
cuʒ eis fidecommiſſaria poꝛ
tio non ſufficiat:ſic tamẽ vt
totius hereditatiſ quarta ſt
bi reſeruetur.vt.ff.ad trebe.
l.i. §. ſi is qui. bm Jo. ſed A
50.S. C. ad trebel.l.ij.ſed il⸗
la ſᷣim ſupꝛadictam diſtincti
Aen intelligitur.
i vero rſtitueret. que re
en fit re ⁊ verbo:re vt ſi
patiatur res hereditarias a
fideicommiſſario poſſid eri ł
totas veł aliquas earũ hac
mente vt reſtituatur heredi/
tas.verbo autem ſic reſtitu⸗
to hereditatem tibi licet coꝛ⸗
poꝛaliter rerum poſſeſſionẽ
non tradam:⁊ ex tunc res fi
unt fideicommiſſarij in vtro
q; caſu.vt.ff.ad trebellei.fa
cta. Sed nunquid etiaʒ an
te factam reſtitutionem eſt fi
dacom miſt arius dominus
vt. C. communi. de lega.l. i.
§. ſed quia.Rñ.nõ quia an/
te reſtitutionem omnia facit
heres: ⁊ etiam manumittit
ſeruum hereditarium:quod
non faceret ſi alius eſſet do⸗
minus.vt.ff.ad treb el.mar⸗
cellus.S.res..l.ſi heres in⸗
ſtitutus. S. ſi beres. nec ob.
dicta. l.communia de lega.
que dicit dari rei ven. fid ei/
com.generali.nam eſt intel/
ligendum ex quo hereditas
eſt reſtituta.vel ſpeciale in re
bus alienatis.vt ante reſti⸗
tutam hereditatem detur fi⸗
deicommiſſario vtilis reiuẽ
dicatio. accurſuus.
d Lompetũt. quia per om /
nia eſt vt heres. vt. ff. ꝙ cuz
27 l. ſi flius. F. fi.
eEuaar⸗ ,vt. 5 eo. 5. ſʒ ſi re
t. accurſius.
lpud heredem. cui etam
Ebandcdemmnahe⸗ dep
ſtando eum indemnem futu

rum occaſione bereditatis.
yt. ff, ad trebelleia.cum here

omnem auctoꝛitatem trebelli⸗
ano ſenatuſconſulto pꝛeſtare
ut ex eo fideicommiſſarie he⸗

od poſtea.quia pꝛius 8 fuit trebel. accur.
uartam. ſe ineolboniob. hereditatis:detracto tamen alieno ere. vt
tura. accur.
5 (Liceat. etiam contra vol untateʒ defuncti iure iſto.ſ. inſtitutionũ. yt. C.

qʒ ſenatuſconſulti placuit.ex
Por oſenatuſconſulto pegaſi
ano:quod poſtea ſuperuenit

reditates reſtituantur: ſiue ha

beat heres ex uoluntate teſta-⸗
toꝛis quartamſiue plus ſiue

minus:ſiue nihil penitus: ut

tunc quandouel nihil uel mi„

nus quarta apud eum remane
at:liceat ei uel quartaʒ uel qd
deeſt ex noſtra auctoꝛitate reti
nere uel repetere ſolutuʒ qua⸗
ſi ex trebelleiano ſenatuſcon⸗

ſie ultopꝛo rata poꝛtione actiõi⸗ ſtituere.
cq altero caſu ideſt cim dedu
cta ſiue percepta aliqua re ſiũ
pecunia reſtituitur hereditas
inſolidum:ex eo ſenatuſcon/
ſul.actionestranſferuntur: ⁊

busꝰ:tam in heredem qʒin fi-
deicommiſſarium competen

tibus. Si uerototam heredi⸗
tatem reſtituerit ſponte.om̃s

hereditanie actõnes fideicom
miſſario vnduerſi us eum com

ſpetunt. ¶ Srd etiam id qðᷣ
pꝛecipuum pegaſiani ſe Ataref

conſul.fuerat:ut quando re⸗
cuſabat heres ſcriptuſ ſibida

tam hereditatem adire neceſ-

ſitas ei imponereturtotaʒ he⸗
reditatem uolẽti fideicominiſ
ſario reſtituere: ⁊ omnesad e/
um ⁊ contra eum tranſire acti
ones:⁊ hoc tranſponimusad
ſenatuſconſultũ trebellianuʒ
ut exhoc ſoloneceſſitas here/
diimponatur: ſiipſo nolente
adire fideicommiſſarius deſi⸗
derat reſtitui ſibi hereditateʒ:
nullo nec damno nec commo

do apud heredez remanente.
¶ Mibilsautem intereſt utm

anckis 3 alſeheres inſtinunſ

ditas:⁊ etiam ꝓ futuris habet erceptionem. vt. ff. ad trebel.l...F.
quã ꝙᷓ. Sed hec cautio de qua bic dicitur qualiter fit.Rñ. per offi
cium iudi.poſtulante eo cui eſt reſtituenda hereditas: vel quota
pars:non autẽ ſic ſi ſingulare fideicommiſ.ſit relictum. vt.ff. ad
trebel.l. nam quod.5.non omnes.vel enam poſtulante pꝛocura⸗

aut totã hr̃ditatẽ aut ꝓꝑtere

ſtituere rogat: an ex ꝑte hrsi⸗

ſtitutꝰ aut totã eã partem:aut

partem partis reſtituere roga
tur. NHam ⁊ hoc caſu eadem
obſeruari pꝛecipimus que in
totius hereditatis reſtitutio⸗
nediximus. (Sie quis unaa
liqua re deducta ſiue percep/

ta que quartam ↄtinet ueluti

fundouel alia re rogatuſ ſitre

ſtituere hereditateʒ:ſimili mo

do ex trebelleiano ſenatuſcon

ſulto reſtitutio fiat perinde ac

ſi quarta parte retenta rogatꝰ

eſſet reliquam hereditatem re

¶ Sed illud intereſt

res que remanʒ apud heredẽ

ſine ullo onere hereditario a⸗

pud eum manʒ:quaſi exlega⸗
to ei acquiſita.altero uero ca⸗

ſuideſt cum quarta parte retẽ

ta rogatur heres reſtituere he

reditatem:⁊ reſtituit:ſcindun
tur actiones:⁊ pꝛo dodrante
quidem tranſferũtur ad fidei

commiſſarium pꝛo quadrãte

remanent apud heredem:ꝗn
etiam licet unare aliqua dedu

cta aut percepta aſtittuercal⸗
quishereditatem rogatuseſt

in qua maxima pars heredi-
tatis contineatur eque inſoli

dum tranſferuntur actiões:⁊?
ſecum deliberare debet is cui
reſtituitur hr̃ditas an ſabecli

ſat ſibi keſtitui. Eadẽ.ſ.ĩterue

toꝛe eius cui ſit mã
datum: nec ſufficit
cauere ð rato.vt.ff.
ad trebel. quidam.
F. i. accur.

g Wbäd diximus.

e. F. ſed qꝛ ſti⸗
pulationes. ,pxi.
§. Et no. qð iuris

in toto quo ad rotũ

idem eſt in ꝑte quo
ad partem. vt. ff. ð
acqui.here.ſi ſeruꝰ.
⁊.ff. de vſufruc. qui
ſcit. in pꝛinci.ar. cõ
tra.ff. de euictio. ex
mille.ac.

b ¶ Si quis quar /
tam. vel etiam mi⸗

nus quarta: ſed ta

m een agitur ad ſup
plementum:vel re⸗
tin ebit. vt. ff. e.l. i.

ſi heres ex percepto

ĩfi. accur.
i¶ Remãet. facit. E.
de ere inſtitu. quo
tiens. acecur.
Kk ¶ Actiones. ſclʒ
creditoꝛum. non le
gatoꝛum.quod dic
vt. S. e. eo. F. ſed ꝗ qa

in fi, accur.

Secundus De ſideicom. beredi.
16. H licet. i. quãuis. Accurſtus. x Zurauerit. nam in omni caſu erat olim iurandum: ⁊ in omni capitulo
ere i codicillis. Accur. vvrt. C. de iura.calum.l.i.in pꝛin.hodie ſufficit ſemel iurare.vt in aut. ð bis
“ 6 Glmmartol poteſt ab bis ſideicom. relinquere: qm̃ ſua ſponte quiingrediun. ad appella. 5. fi.
r inquereleginimam bereditatem videtur non inſtiruendo ali u, y abere ſed numſtis Nodie Fahtereg hoceum nullspetastur SHS
il , i ,1. . yrt. C. de iureiuran. l. fi. .l. generaliter. ſinautem.Rñ.non quia hec
vrt. C. deiure co. l. conficuntur. 5. . Accur. r. C. generaliter. Pe leia Zunmind ve 8
ffi en de fid eicom.l.fi.⁊ ita eſt iſte
*4 Aole — . ſpecialis caſus in quo quis
1 antiquo non. vf· niunt: æ ſiduabus plunibuſue exfacto anodinbiniameui — an,
— dele1. Nemn deductis perceptiſue rebus excelſus:a queſtoꝛ ſacii pala mimaciam non iitonno eus
munin dele l. die reſtituere hereditate; rogatꝰ aj ſuggeſſit conſtitutionez te Andemneir de . oeürra.
ergo antiauiai u j ſit. Sed ſi cerra ſumma peci camusper quam diſpoſuumꝰ 1l. ij.5.
tni Kadriur. v4 dr nie deducta perceptaue: que ſi teſtatoꝛ fidei heredis ſui cõ
6 diea..elei, quantam uel marimam par⸗ mil it: ut uel hereditatem uel
m que equpana tẽ etiam hereditatis continet ſpeciale fideicõmiſſum reſti⸗
i ſunt legara iates rogatus ſit aliquis heredita tueret: 7 licet neqʒ ex ſcriptu⸗
na vic. AMecr temn reſtituereidem iuniseſt. raneq; er quinq; teſtium nũe
ſius. ¶ Que auteʒ diximus deco roquiin fideicommiſſislegt-⸗
qui ex aſſe inſtitutuseſt eadeʒ tunnerſ e noſeninnol it res
Bum reſliengt. ferimus:⁊ ad eum qui en nifeſtari: ſed ſi uel paucio⸗
eum reſtiuat. tranſferimus: ad eum li er manifeſtani: ſec
1A quantum o N parte Heres ſ. criptꝰ E. i Dꝛe resqʒ quinqʒ uel nemo penit⸗
aer jm y. terea Ainteſtatus quoqʒ; inoꝛi- teſtisinteruenenit: tũc ſiue pa
boe ſolum. ſea nun turus poteſt rogare eum ad terheredis ſiue alius quicũq;
en Naen. guez bona ſua uellegitrimo iu ſitqui fidem heredis elegent
boc ſolum. reuel onerariopertinere intel- æ ab eo reſtitui aliquid uolue-
S . ligit: ut hereditatem ſuam to ntt: ſiheres perfidia tentuſ ad
Ranen onoi tam partéue eius aut rem aliꝰ implere fidem recuſat: negan
vt. 5. de dvonat. ꝓ. quam: ueluti fundum homi dorem naeſſe ſubſe r uni
eſt aliud. uniaʒ alicui reſtituat fideicommiſſarius iuſiurãdũ
nem pecuniaʒ alicui reſtituat fideicommiſſarius iuſiu
r ¶ Deraxit. beciu ⸗ cum alioquin legata nl⸗ erre⸗ ei denlen⸗ cum in ipt eð
ra ſunt.. ei paiun. ſtamentononualeant.¶ Euꝰ calumnia iurauent neceſſe eñ
Erfaao.i. F j⸗ cui aliquid reſtituitur pabere uel iuſiurandum ſubi
8 (Erfaco.. qquoqʒ cui aliquid reſtituitur hat fen n ſudr
ſtonedefano. poteſt rogare: ut rurſum alij reqꝙnihil tale a teſtatoꝛe audi
t onſtirutons. totum aut partem: uel etiama uit uel recuſantem ad fideicõ⸗ (Erden . vt compellar
vr C. ſdecs... liquid alid reſtituat. (Et qꝛ miſſiuel uniuerſitatis uel ſpe⸗ iurare hſelnre
Naginmus. no. baimna fideicommiſſoꝛumcu cialis ſolutionem coartan ne ,uod ſr dui augdo oo⸗
1 K. uneh ano nabula a fide heredũ pendẽt: depereat ultima uoluntas te-⸗ quandoiurauir⸗ per ſacra/
ett egio re * . vis fideik . i mentum fuit confeſſus: vel
a derracin ⁊tam nomen ;ᷓ ſubſtantiam ſtatoꝛis fidei heredis commiſ etiam anteq; iuret: ſed pꝛiuſ
reſ deſtere. acceperunt:ideo diuusaugu⸗ ſa. Eadem obſeruan cen⸗ negauerat relicrum: vt in ſi⸗
li ibrſed ine qui ſtusad neceſſitatem iunisead ſuimus⸗ ſi alegatario uel fi uctulis tiu diccnus ſta,
u, ,dc. traxit nuper ⁊ nos eũdem bꝛi gdeicommiſſario aliquid ſimi ei
cipeʒ ſuperare contendentes liter relictum ſit. ¶ Quod ſi
le
dſ
le/
eli⸗
chn
cno
ſ
vont
d
de⸗

a ¶Subtilitatem. que ẽ vr ex quo voluntas nõ ſolẽnis:non valeant ea
que facta ſunt. vt. C. de ideicõ.l.ſi veritas.?. C. de teſtamentis non du /

b E5 oluere cogendus.ſed quõ coartatur ex non ſolenni voluntate: ſic er
go ſoluuntur inutilirer relicta:ſicut? vtiliter:qð eſſe non debet: vt. C. de

cipiendo quantitatem vt ex eadem lege colligitur. Item õ. ff. ad
l.fal.ſʒ ⁊ ſi non ſuus.in pᷣn.ſed ⁊ ibi eodẽ modo. Rũñ.qꝛ q;titas
erat legata:⁊ onus erat poſitũ ĩ faciendo. Sed cum quãtitaſle⸗

gatur ⁊ in quantitate grauatur:ſicut hic loquitur. nunquid quar
tam iur.falci.poteſt oneratus retinere:ſiue ſit legatarius ſiue fisði

debet. vt. ff. ð tn. illud. F. pe
nultmo. dic ergo ßʒ Jo. an
ab initio confiteatur relictũ
⁊tunc non tenetur ex nõ ſo⸗
lenni voluntate. vt in.l. illa
contraria.aut negauit ſʒ pꝰ
ea fuit per ſacramentum vel
per pꝛobationes conuictus
vel delato iuramento confi⸗
teatur relictum: tunc iurare
compellitur: vt ita ratione
ſui mẽdacij teneatur:vt hic
⁊ ar. in aut᷑.de trien. ⁊ ſe. F.

eſt. nom poteſt a quolibet qᷓ

quãuisa legatariolegari non
poſſ. it. Pot aũt non ſoluʒ p⸗/

pꝛias res teſtatoꝛ ꝑ fideicõmiſ

ſum relinquere: ſed heredis
aut legatarij aut fideicommiſ
ſarij aut cuiuſlibet alterius

Itaqʒ; ⁊ legatarius ⁊ fideicõ⸗

miſſarius non ſolũ de ea rero⸗
gari põt: ut eaʒ alicui reſtituat

commodum quocũq; modo habet legari ⁊ fideicommitti.vt.C. cõi.ð le.

l. i. F. fi. T hoc ſtatim ſubijcit.

g ¶ Altenus.refert tñ an leget rem extrã

ei an heredis.pꝛimo caſu diſtigui/

recepitꝰ:non ſtatim extingui

tur fideicommiſſaria libertas
ſed differtur: quia poſſit tem
poꝛe pꝛocedente ubicũq; oc-

caſio ſerui redimendi fueritpᷣ

ſtari libertas. ¶ Qui autem
ex fideicommiſſi cauſa manu⸗
mittitur nõ teſtatoꝛis fit liber⸗
tus: etiam ſiteſtatoꝛis ſeruus

fideicõ. l. ſi veritaſ. que eſt õ commil. qui ſit gra
So. quidam dicunt ꝙ vbi grauamus. Qutdͤ
ſolenniter teſtari voluit ⁊? nñ.· .„ S .—. „ „„ „ „„ dicunt ꝙ ſic. vt. ff.
fecit haberlocum ler oonra isꝗ quo relictum dr poſtqne ſtare: aut eſtimationẽ eiꝰ ſol deaa ialo vena/
narals uoluittetan dele. gauerat afitent gdeʒ aliuid uere. (Nibentas quoq; ßnuo ma vtih emmu in
dicitur. vt ar.ff. de codicil.l. a ſe relictũ eẽ:ſed ad legis ſb⸗ ꝓ fideicommiſſi um dari põt: al. ſi cer. . nanch.
lnefnſachnua ehe niitatem decurat: omnino ut beresenm rogerur manu⸗ vaczuſſe
lenniter facit: vt ibi. ſi teſta⸗ ſoluere cogendus eſt. mittere uel legatarius uel fidi Accurſus.
. nor gaa bee id Eli vre. Deſt bgulstehue per fidei commiſſarius ¶ Mec intereſt AEin anten iß
an dicat beres non eſt voj O renee utrum de ſuo pꝛopꝛioſeruote ab ermanei licete⸗
nbilevarurn aſe . quo cãau N Oteſt aũt gs etiã ſtatoꝛ roget:an de eo qui ipſi⸗ tiam crediderit ſuũ
lengevtin oontrario:eo⸗ ſingulares res per usheredisautlegatanij ui eni depauts nhe
ſaluo vt ſi deferatur ſacram̃ . fideicõmiſſũ relinq am extranei ſit. taqʒ 7 alie⸗ l. alieno. in pꝛin. ſʒ
tum iuret. vt.s. pꝛori. , an Mre: ueluti fundũ:hoĩem ueſtẽ: nusſeruusredimi ⁊ manumit in pecuniano lega
dicat non poteſt petere: qui / S 76 . iidebet: ſidomi „t diſtinguitur: ſci⸗
a eſt minus ſolenne in uuo argentũ pecuni numeratam tidebet: ꝙ dommusenyno uent vel ignoꝛaue/
caln cogeraur vt k hoc uel ẽt ipᷣm heredeʒ rogare:ut uẽdat:ſi modo nihil ex iudi⸗ egen alienam. vt
. 2 4 1 . 19 4 .£ 6 P ig 2 . „H. .
gGer Atnegarerachocd ? alicui reſtituat uel legatariuʒ cio eiusqui relinquit libertatẽ Spon ſoricne

mil.beredi.deberi.⁊.l.ſi rẽ donatam.⁊.C.ad.l.falcidi.ſi ea cu⸗

ius ſeruum. Accurſus.
o (Recepit.ſailicet dominus iſtius.

—— —

p BDiffertur. q differk non aufert ſic ff deiudi cu furioſus. an 5

tur an ſciuerit alienam vel credidit ſuam. ſco non vt.õ.de lega.õ.ꝙ au
tem. ⁊. ff.de le.ij.l.vnum ex familia.S.ſi rem.ac.
hb ¶ Ipſius.ſcilicet legatarij. .—
i ¶ Inunliter. facit.ff. de le.i.plane.ij.S.fi.⁊.l.videndum.⁊.ff. dele. iij.l.i.
ſciendũ.⁊.l.iij.S.iuł.⁊.l.legatariꝰ. Dʒ in.d.l.plane.s.ſt cui.ſʒ ibi ſte
tit ꝑ legatariũ quo minus melioꝛem acceperi:vel melioꝛ videtur eſſe quẽ
elegerit:lʒ deterioꝛem elegerit.vt ar.j.de act᷑.S.pᷣterea. Item ar.õ.ff. dele
ga.ij. imperatoꝛ.S.i.ibi. eniuero ⁊c. Sed hoc qð hic djr intellige:qñ in qᷓ
titate legatur alicui ⁊ in quanntate oneratur.ibi aũt qñ qᷓ;titas datur ⁊ ĩ

ſpecie grauatur:quo caſu tantũ videt᷑ eſtimaſſe ſpem ſuam legatarius ac

C. de inof teſta. ſanamꝰ. S. fl. ꝛ. ff. de vſufr. ſi vſufr. Item no. qʒ
inſpicitur qðᷣ euenire poteſt.ſic.ff. de iuriſdi.omni.iudi.ſi ideʒ. .
fi.⁊.ff. de adimen.le.l.ſeruno.
q ¶ Alanumitnt.i. heredes vel legatarij vel fideicõ.
r ¶ ODꝛcimus. ſic dict? ab oꝛco..manuminn us ab eo q tendit ad oꝛ
cum.i.infernum. vel ab oꝛco quod eſt rectum. vnde oꝛenus.i.di/
recte manumiſſus. vel ab oꝛce quod ẽ capio.nam ⁊ inde archioꝛ

tus. g: multa capiunt in teſtam entoin quo multa fiunt.
8 (Ex ſuo.non expectata manumiſſione ab alio fadenda.

1 Mon vendat. vl “
etiam ſi vendat vl ⸗

ſtudium r.ad hog. que ei relicta ſit: ſed ẽt de alia ſit: ſʒ eius qui manumittit. Rma iuſtum pꝛecium
erda Degr e /ſſineipſi ſucalienat. Hoc Alris au dieco tellamento nmepande d
eniniend. e ſolum obſeruandũ eſt: neplꝰ libereſſeiubetur: ipſiusteſta- ſinon vedar. pr if,
rit nunc ſpecialibus dieot quiſ q; rogetur alicui reſtitue toꝛislibertus fit: qui etiam oꝛ- deele ii. non dubiu
rreq;ipſe exteſtamentocepit. cinus appellatur. necalius ll 5 Kacur.
NVDicll. ſingulares. Mam quod ampliuseſt inuti lusexdirectoteſtamẽtoliber- m¶ Sed modo in
r lnt cnea⸗ liter relinquitur Cum autey tatem habere poteſt:q; quiu-⸗ poſnoct.
legaraniam. ſelics ro aliena res ꝑ fideicõmiſſũ reli· troq; tẽpoꝛe teſtatoꝛis fuenit: n nibil.ſ enimna
gare vt aliquid alicui reſti- quitur:neceſſ e eſtei qut roga⸗ cet quo faceret teſtamentum ⁊⸗ liquid etiam modi
kear dccſe tuseſt: aut ipſam redimere et quo moxeretur. Directaautt anracnganeile
Alon voſſt. antiauo niſẽ =SèGM M legatum accepit cõ
inſpecto:ſʒ nouo iure aliter pellitur vẽdere.vt
hic. ⁊. C. de fideicõ

— — — -⸗ — — — — — S

E. – — —— –m =

—
—

—

—,

—

—

Belintepͦſd:e. De codial
dus N aber eor tees gt
Secundus Erene detaer mend
—. ger ienorenten prer e uaunur Hcogtai⸗ i⸗
nto cõfirmatis. vt. ff. e ofi⸗ eſt . pb etiam n Yo. Se . fiãt ſp
lamento.nd etam codi :eriam ab vno er pt e (Inon yt.ff.. añ t ident oonfirma t. F. ſi⸗
Zeſtamento. uel e Accur. ita: etiam fũü. ma voluntas. Lige eff. e. ſi quiſ tñ.
us raiartnleis hocdirin ium hoc cinibus eſſe egri · aste karfebeſtogtent
6 . oaln⸗ detur cuʒ ſarium as ⁊ longas keeg⸗ ſineab ue kegaramf be
nt. vt. 8.de ctis idetu . magn ere beredem . vt. ff. eo. l.
4 Ed ade libertas ſene ann manumit⸗ namortn que nneng e; Hrenrceecdl
1 nmu.öleomne. In ab alio ſemum teſtõ nation iſiquis o Her Cebe nen
aiuan ioguluciu araru. temeumcra⸗ Eelunamurezeu⸗
n id trebelleia.l. AIi . eeennuſ ac t 7 9 voeluntates ſi⸗ diſcerni
nle 3 la. –— liberatem eico deicommi icillos poſſet. icillos du a ab alta diſce i
* uola. Deco autẽ fidei Eͦͤ dic beo cod r: vt vn. ſi ideʒ ſign
n. ubꝛica. eſta erba aul . ſ U habẽ⸗ 24 cuʒz la „ . 4. E⸗ m oſſit.nam 1¹ noia
fſe wentar eorum tſoꝛũ hec mar ꝛuolo:mando: iſſet: iaz nemini eoptuno Kegren r. vt. C. e. ſiidem .
identia dicta ſunt ur: peto:rogo: u feci . odicilli iure A— da rentur. llicet vt de iur
ilg u: petonogo: o:que penn quin c Hon ſolum aibi .ſei
iden gepaul fidei tue un:areß ſommai admimngrentu o boet rarraimaut ge
ne de minima an 10% defirma ſſent. auteʒ teſtam e: ſed i En beredus eretur.
ni zuntate. nan ;: eſta en . Steſt. llos facere: ſee i⸗ e codicillis pet l. vt
nl 8 aictlidianur: unum “ codicillis. nsgoaſi Neercens ſider. eua beitlene i dic
it nutkoclre Preaa — ⸗ eſtatu icillis 1 ul tey leli. cuz
wemas Ae ltäa codicilloꝛũ Simn ſirſum umke ad inſtar cſn vt. ff. eo.. ij.
gt, —— ſüt insin uſu nõfuiſſe: m codicilli fac uires ha §.i. Acuur. nditioni
in a nentmez⸗ smu excuiꝰ gunce it non aliter uolũ 5. Acijcere aul kac n0 ba
i ad — ad 2pꝛim? ciꝰ lentulus eëce- manusal ciali poſtea fFra-⸗ K ecteneceſſe par ditionis
lis et ſeapha ad Seaeggeirannſſſe e e erez ſiſpe ESed diui fra⸗ berſed mn eus con onebe
et öben albe htodu N Maarang Bürun rnur
ule ſpmra. E tc r C. np⸗ te eru . illis ꝗ redita . inſti. l. pe. i fi.
ſen une ſaiꝛn perun et ĩ africa ſcri 8 Seuerus? odici eoenNr Reiff.
idaʒ dicunt ÿH 5 er dRe his c ynt f. de c uʒ cogitau
Quidaʒ D co eti naʒ cũ deced ento con⸗ „ ſerunt ex L nt poſ⸗ ſed foꝛte in van
az ſine ſrip oli ſitco :ui sab aug ſtamen ſſum peti ſi ap Wr cto. ſitñ ſubſtit om.
di⸗ pusmn fae⸗ dnaros:anibna o umm ut rnnitbein⸗ 1r rogaſſep ſchaton.
in ſcri .cli.l. fi. ijt per 5 cum diu rrN um q codi reſtiat. vt. ff. .
ut. C.debo. li. ſ er pa nid. Et cum d pareat eun req amincocdſi ed
. „, ſceuola. lures poõt
in pꝛin. faceret 9 14 . tez ausꝰim ta uolunta 2. eſſ iſſe. l. ſe odicillos. p rni⸗
“ . te. cõfir⸗ . uſtus uo u ei l 82 ꝛeſſeratn ⸗ ditas am omnes p⸗ ant vo⸗
el ſeree⸗ de pleſer denchs a commiſ Calaloauand lporeſt. —
t . T NI1 4 7 luntatem. e e. . Pt. 8. ꝗ.
iun moꝛmodlise E acsſeaui füh ganute 4 neq; dari H teſnangen aucere ie
nam pfiauntur. aut.n. ſa pꝛeſtabant: 5debebat ſol nfun . ideo moeſt. iuus. 5.i.
tn Uoncinu on ſap que iure nõ u? neco icilloꝛum: iicit. f.e dinus. 5.
ni nanen udunet⸗ r. (Dichmmon gu⸗ tonnn zcadichlon potell. u Enullas deillis guat
dli mann pᷣus Zan ut. (2 ſſe ſapientes ui exheredatio ſ hereditasco n aninaus da
ictum E quic/ uoc uo Directo au imi po 1qu i.teſtium: vel
qus dicun equie ſtus con cium que ecto aute adimi pe r. vel. vij. janu
X aus ualereuolo: ros inter qi ctoꝛitasma dicill neqʒ deicommiſſũ ſigiloꝛum: el ꝙ ſubſcnibã
odiallifa⸗ I cuiustunc au⸗ oſſz re d per fideic elin ſenbaniur: vel teſta. F. i.
poſtea c in pteri qʒ cun ſiſſe an p 11, teſt. HMam jcillis iure r. turteſtes. vt. . det es bic
r nſunttaur ußt⸗ erat: que iuris itas codidlli turt ſolẽnitates h
ne . dicilli pᷣ gera n8 2 tas . here uedamſ. t quin⸗/
2 aihannſtanans cpihocneren tone uſus eſt rnenaokn har bagenamrin nitu.
al Poſtea confir lalloꝛ . EE ici SS teſtes:
. akalkane Moaih dnum heece. Ginketoe =G Pen
rc caſus zr a.c ſ tre iliſſimum an . inteſtato feru ebo. poſ. vbim e
ger initio. Zertio ue diceret utiliſſi .H Debereditatibus que ab i ad niulum del loquitur tiñ d
ſdan cum tehanano e gubꝛica. Deberedita entes ti. v ſq; d tex. buius ti. at de mutuo
1 atoꝛ ꝗ D ꝛica. es ſequente ato. ſe vbi tract
H — ai ane ibi. ut ille ⁊c. Wens., unnaebucr T/ ſic als.ff.ſi cer.p vel quia non poteſt:v
ℳ5 erlet uim e gilud ricrnerlese U uis bered aaantun. uia non vu lt v
loꝛum rrtinrinu ſimaniucl abu po d mreſtatus erit.n 4
1o) enonarideusd Renganlckeru enro inure d
Lonaalocn ailauick einnn ebebankniſi ex teſtamen
8 e . *
g1 ius. ſcilicet au ta non d
d 5 Di cbat. ar lega
tis

vellẽt teſtaniñ
e: ſi vellẽt teſtan
ti dicunk eẽ: ſi vel
bi impꝛopᷣ e inteſt ati dicun
ioſus. lʒ bi
i lus fuonoſus
i NX

g iij
S.ti.ij erea.
ut diximus.ð.ti.ij. F. pꝛet
antiquo. rimus.

cogicilliſ non valeat. vt. C.

ſpõ. in.l. ab inteſtato.⁊.8S.

Ziber

his duobus.ſ.ſcriptura ⁊ dote. dixit.p.non valere matrimoniũ
qꝛ lex plerũq; de his dixit tali caſu.vt hic.a.Sõ.denup.S.non als
vt. ff. de regu.iu.nup.nos dicimus valere matrimonium. ut.C.
de nup.ſi ceinus.⁊ in aut.denup.S.nuptias.collati.iiij.ſj non
fien liberos legittimos.vt in aut.detri.⁊ ſe.S.fi.colł.i.

olune vt⸗Fdeſuis elel-tin pinn.
b Aut non iure fecit. qꝛ caruit ſolennitate teſtium: vel non bůit teſtamen

„

ti factionem fecet. eeeeennf
cKuptum. arrogatione vel agnatione poſthumi. vt. S. qui.mo.teſ.infir.

eſſet cum pꝛimo caſu.ſ.quan
do rumpitur legatum vt er

rh. æ no. q non eſt per omnia idem quando rumpitur: acſi nullum factũ

neqʒ ſubſtituere directo põt.
Eodicillos aũt ⁊ pluresqſ
facere põt: ⁊ nullaʒ ſolennita⸗
tem oꝛdinatõis deſiderant.

ti.i. S. non ſſ. = .
gnr percapi. di..
teſtatoꝛis.ut.s.qui.mo.teſt. 0,

mamanan..Rontane. Heheredicatibus queab
bo ſign. me inteſtato deferuntur.
de

e ¶ Extint. ſũt ? alij duo mo (X
Nteſtatus dece

de codicilł.l.i.ſecũdo ſic.vt
5J.de fid eicommiſ.heredi.F.
ꝛeterea.⁊.ff. de iur̃ codicil/
oꝛuʒz.ſi qui tamen.iij fi.i.re

diut per querelam uł per cõ
tra tabulas teſtamento reci⸗
ſo. vt. L. de coll. vt liberis.

fBupꝛa diximus. 3. de be Err *
re. rDiffe. .ſuaiiu. dit qui aut omni⸗
5Enerinr. Nralnaget de no teſtamentum
ceſeut nemo eos pᷣcedat v n . h
vid Fſers de bered. non fecit:auu ns
T diff. H. ſiu. R 2 :gutid
b ¶ Eilio.nato. alis ſier flia qð fecerat ruptũ imitũue fa⸗
l ne (tuͦ: aut ſier eo nemoberesi
¶ Eꝛonatus. i. pꝛocul a me E:aut ſli ex eo nemohere

mihi qui vocatur . 1 r . .
uri de gradi. 5ui. vel dix Hereditates er lege. xij. tabu⸗
polinun poni ublici. larum pꝛimũ ad ſuos hereðs
natum uel nataz;. ? ſic pone ei 2 S ””
pꝛo nepote pꝛedicto. VUł die 1 Prinent Suiaũt eredeseſti
maius loquiturde ommb⸗ anturut ſupꝛa diximus: qin
vſh in infinitum ſuccedunt ti filiꝰ filiaue nepos neptiſue:
exfilio ꝓnepos ꝓneptiſue:ex

ut in aut. de heredi.⁊ fal.ab

ena Hrr en ohaee nepote exfilio nato: ꝓpnatus
curſuuus. pnataue. Mec interẽ utrum
ierintcreſnaturalel i. naturales ſint liben: an adop-

tiui. ¶ Quibus cõnumerari
neceſſe eſtẽt eos qui ex legitti
mis mr̃imonijs non ſunt ꝓge
niti curijs tamen ciuitatũ dati

¶ Udoptiui.quo ad hoc vt
ſui dicantur:niſi emancipa/
ti fuerint.tunc eniʒ ĩtereſt cũ
naturales emancipati iure
pꝛetoꝛio ſuccedunt: adopti.
ui non. vt. ff. e.l. i. F. ſuos.

I.e. S. minus. D
m Auibus. ..ſuis berecditdd. ?
n ¶ Ciuijs.erat eni curia ſiue coꝛpus in q̃libet ctate que curia ĩdigebat of

ficialibus vt negocia expedirentur. vt in aut.de defen.ci. S. nulla.ĩ fi. coll.

iij. vñ qͥcũq; vellet naturalem ſuũ filium dareilli curie vel ipſemet filiꝰ pꝰ

moꝛtẽ pfis ſe offerre non extantibus legittimis: uel pf teſtõ illud dicat le
gittim? fiebat. vt in aut.qͥ.mo.na.ef.S.qð vero.⁊. .ſi qͥs igr̃.ſic fit remiſ/
ſio peccaroꝛum his qui vadunt vltra mare.

0 (Ses diualium. ideſt pꝛincipum ideſt tbeodoſij leonis.vt. C. ö na
m. .

Mibe. ſi quis. 7. l. quoniam.
p ¶MHecnon eos.ſ.neceſſe eſt connumerari ĩter ſuos.

.

q ¶Lonſtitutiones. C. dena. li. cum quis. ?.l. nuper.
r ¶ BGuſtul erit. ideſt habuerit. KNc.

s Vnſtrumẽta. in qbus ↄtineatur mñmonium inter ticum ⁊ bertã eẽ /
ctũ ⁊ dotẽ datam eẽ que inſtrumenta dotalia vel nuptialia dicuntur: ⁊ ſi

ſm pꝛincipũ diualiuʒ oſtõnũ

que ſuꝑhis poſite ſunt teno-
rem heredum ſuoꝛuʒ iura nã

ciſcuntur. Necnon eosquos
nr̃e amplexe ſunt conſtitutio⸗
nes ꝑ quasiuſſimꝰ: ut ſi quis
mulierem in ſuo contubernio

copulauerit:non ab initio affe

ctionemaritali:eam tñ cumꝗdq
poterat hr̃e ↄiugiuʒ:⁊ exeali/

beros ſuſtulerit: poſtea uero
affectione ꝓcedente ⁊ nuptia
lia iura ⁊ iſtrumẽta cũ ea fece

rit: ⁊ filios uel filias hũerit:nõ

ſolum eos liberos qui poſt do

tem edicti ſunt iuſtosdicimuſ
⁊in poteſtate eſſe patris:ſʒ eti
aʒ anterioꝛes qui ⁊ his qui po-
ſtea nati ſunt occaſioneʒy legit
timi nomĩs pꝛeſtiteruntquod
obtinere cenſuimus:⁊ ſi non
pꝛogeniti fuerint poſt dotaleĩ
ſtrumentũ ↄfectũ liberi uel eti
aʒ nati ab hac luce fuerũt ſub⸗/
tracti. Ita demum tñ nepos

neptiſue: pꝛonepos ꝓnepriſ-
ue ſuoꝛuʒ heredũ numero ſũt
ſipꝛecedẽs ꝑſona ðſierit ĩ po-
teſtate pentis eſſe:ſiue moꝛte
id acciderit:ſiue alia rõe uelu⸗
tiemancipatione . Mam'’ſi ꝑ
id tpᷣs quoquis moꝛitur filius

tineat. ut in dicto. F. e. Acur.

„

nancipatõe.vel capi

boſtibus.⁊. ff. e.l.i.F.ſi filius. Acc.

ſ¶ Pꝛeſtiterunt. ſci⸗
licet pᷣmi. nam ⁊ ob
hoc retinent qᷣdam
pus concubinaſ vt
experiãtur an ex eiſ
poſſint filios habe
re:ut poſtea accipi⸗
ant eas in vxoꝛes
vel repellant:quod
ſcilicet vt repellant᷑
in vxoꝛe pꝛohibitũ
eſt. vt in aut. quib⸗
mo. na. ef. le. F. quo
niaz. coll. vij.

t (Eenſuimul gui
ſi.d.non ſolũ ſi na⸗
ſcantur poſtea ⁊ ui
uant cum pꝛimis ſi
ue non naſcantura
liqui: ſiue etiam ſt
naſcãtur aliqͥ ⁊ mo
riantur.vt.C. na
tu. libe.nuper.⁊ no
ta ꝙ ſi etiam legitti
mos habeãt ex vxo
re quondam tamẽ
hec valent ⁊ ſiue ex
