HaI21_fol-1_1

H

—

N12511942866 021

UIINUUNIIIAIIIeIIII Ja.

UB Tübingen

S

————

— —— „
. .

chꝛiſtianus fuit. als non poſſet imperare.i.imperij iu⸗
Iiſſdictionẽ gercere. vt in aut᷑.iuſiu.qð pꝛeſtat.in pꝛin.
ibi.⁊ cõmunicatse ecclie.collł.ij. vbi dicitur ꝙ quilibet

agdminiſtratoꝛ debet iurare ſe eſſe communicatoꝛem ſancte et ca

tholice ecdleſie. ſic
gals zabie yt E.
de offi. pꝛefec. pꝛet. . . —
affri. l. in nomine En nomine domini nMri

dominbet in autẽ. jeſu chꝛiſti Imperatoꝛ ceſar

ventre matris ſue.

eollanio vfecy bor flauus iuſtinianus alemani⸗
enim ſe rauunr be⸗ cus gotticus francus germa⸗
uo meglum cropn nicus atticusalanicus uanda
mus fſiniſ.vt in au licus affricanus pius felix in
tc̃ auoms obete cjitus uictoꝛ ac tmnumphatoꝛ
epiſcopᷣ.in pꝛin. n e
collati. ſemperauguſtus cupige le⸗
b ( Imperato Ce gum iuuentuti. Incipũ pꝛo⸗
ſar. a ceſare Augu bemium.
ſto qͥ regnabat tẽ ⸗ emmm.
Rere S chꝛi G MMä
i. vñ illud . Exijt 2 Are
timm a Eaare Mperatoꝛiam
au guſto ntdeſa⸗ maieſtateʒ non
beretur vniuerſus ſg
oꝛb.i. vt qlibet erti ſolum annisde.
maret bona ſua. et coꝛat ſed etig
Eeſar. vl dicceſar S eſſe armatam
quia fuit ceſus de it utrunqʒ tẽpus⁊ belloꝛuʒ ⁊

c (Elauus. quia talis erat coloꝛis.nam rubeus.
d ¶ Auſtinianus. quia fuit filius Auſtini.vt.ſ.de donat᷑.S.eſt et
a liud.⁊.j.qui.nõ eſt ꝑmiſ.fa.teſta.S.penł.ſed in decret.diſ.xvj.
c.habeo liberũ.dicit᷑ ꝙ fuit filiꝰoſtantini.ted foꝛte ibi loquit᷑ de

alio Juſtiniano qᷓ; hic.vel diè ꝙ fuit filius ↄſtantini.quia ſuc⸗

ceſſit eĩ in regno.vel dicita iuſticia quã ſemꝑ coluit ⁊ ſubditis
iniũ xit colendã.vt.C. de ſũ.tri.⁊ fi.cathol.l.i.
e ¶ Alemanicus.hoc nomẽ ⁊ omnia ſequentia noĩa ſunt ab euẽ
tu ſibi impoſita.v tputa quiavicit affricos.⁊ ſic de alijs.vt ĩ au
teñ.de here.⁊ fal.in pꝛin.colł.i.
f ¶ Germanicus. bec ſunt noĩa ꝓuinciarũ quas deuicit.
g ¶ Pius. a pio Antonio.yt in aut᷑.vt lib.de ce. colł. vj. . ſi qs
aute. als eſt. S. ſa cmꝰ. 2ðB
hb ¶ EIc felix. a virtute animi.vel felix.ĩ ꝓſper.qꝛ oĩa ſibi ad votũ
ſuccedebant.
i Inclytus.a geſtis magnificis.ac.
K ¶ Vlictoꝛ. in fugando boſtes.ac.
IZnumphatoꝛ poſt victoꝛiam. gloꝛioſus enim erat in magni
fic is geſtis ſuis.
m ¶ Semper auguſtus.quia buiꝰdebet eſſe ꝓpoſiti quilibet im
peratoꝛ vt augeat.lʒ hoc ſemꝑ nõ faciat.ſic in diffinitiõe matri⸗

conſẽſu.⁊ ſic ĩ diffinitõe iuſticie.vtj.de iuſ. iu.ĩ pᷣn.ſʒm Job.

n ¶ Cupide.ſ.mittit ſuam gratiam ⁊ hunc libꝛum.

monij.vt.j.de pa.po.in pᷣn.lʒ dvrioelnlednn arhn⸗ do

O (Incipit. moꝛe recte ſcrib entiũ pᷣmittit ꝓhemiũ in quo reddit

lectoꝛẽ attentũ.dcilẽ. ⁊ beniuolũ.Attentum cum dict ſummis
vigil ijs.nam per boc ꝙ ipſe vigilauit reddit nos attentos:vt
vigilare debeamus. nam ius ciuile vigilantibꝰ ſcriptum eſt. vt
ff. que in frau.cre.l.pupillus.in fi.⁊ ibi ſũma ꝓuidentia.vt.ſ. ꝓ
xi. . Docilẽ. cum dicit.⁊ cũ ſacratiſſimas ↄſtones antea cõ.⁊c.

vt.j.e. S.oẽs.docilẽ enĩ facit qͥ ſummã rei bꝛ euiter cõpꝛehendis

nã ꝑ hoc ꝙ ipſe abbꝛeuiauit poterũt ãmodo faciliꝰedoceri. Be
niuolũ.i.bone volũtatis ad addiſcẽdũ.vbi dicit.⁊ q̃ in pꝛioꝛi tẽ
poꝛe ⁊c.⁊ ibi.ſũma itaq; ope.yt.j.e.ꝭ.cũq;.⁊.S.ſũma itaqʒ ⁊c.

4

M nomine domini noſtri Jeſu chꝛiſti. Ex hoc nota ꝙ

uiã cũ ſũmis

9

„

dele
pa.po.ſol.

oꝛ non facit qð ſuum

pacis recteꝑoſſit gibemani

et pꝛinceps romanus uictoꝛ

exiſtat:nõ ſoluʒ in hoſtilibus
pꝛelijs:ſed etiam per legitti⸗
mos tramites calũniantiumꝰ
iniquitatem expellat: et fiat

tam iuris religioſiſſimus qʒ⸗

uictis hoſtibus triumphatoꝛ

magnificus. Quoꝝutranq;

e

giliſe l umma
qʒ ꝓuidẽtiaſnnuente deoꝑ

fecimꝰ. Et bellicos quidem

ſudoꝛes nrõsbarbarice en⸗
tes ſub iuga noſtra deducte

cognoſcunt.et tam affiicaqʒ

alie inumeroſe ꝓuincie poſt
tanta tempoꝛũ ſpacia noſtris

—, —

uictoꝛijsa celeſti numine pꝛe

ſtes dicitur. ff. de caper poſtli. re. hoſtes. .
eſunt via geagiendi ſæut trami⸗

a ¶ Per legittimos tramites.i.lpges q

? ¶ Erpnceps.ſ. impatoꝛ.

2

Mperatoꝛiam maieſtatẽ.i.imperatoꝛẽ qui eſt in maieſtate.vt.¶
onſti. l. d igna. ſimilis eſt loquẽdi oꝛnatus.ſ.qͥ.mo. ius
lius. ibi. imperatoꝛiã celſitudinẽ. t no. ꝙ antipo
phoꝛiʒat reſp endo ad tacitã queſtionẽ hanc ſʒ.quare impera
ſq; armis intend ere.cum miles magis arma ſci

reqᷓ; iura opoꝛtet vt.C. de
iuredeli.ſcemus. ad qð re⸗
ſpondet. Imperatoꝛiã ma
ieſtatem. c.

—, — —
q ¶ Hecoꝛataʒ. querit᷑ qua

reqðᷣ erat armoꝝ attribu⸗
it legibuſ et econtra.rũdet
vt oſtenderet alterũ alteriꝰ
auxilio ſemꝑ egere vt. ¶. ð
no.co.conf.in pꝛin. Vł dic
ꝓpꝛie ponit.nã arma ſunt
ad decoꝛem:legeſ ad armã
dum. vnde dicit᷑. militant
nannq; ⁊c.vt. C. de aduo.
diuer. iudi.l.aduocati.vel
ideo ſic poſuit vt euit ma
lus ſonus verboꝛum.ſ.ca⸗

cephaton.i.turpis ſonus.

poꝛtet.i.opoꝛtunũ ẽ.

em que ſequitur. acc.
um armoꝛum.

ſum legum.
x ¶ Bubernari. alteru cũ le
gibus.ſ.tꝑe pacis.alteruʒ
armis. ſ. tpebelli.

— –—

5 ¶ In boſtibus. q ſunt bo

tes eundi ſʒm Io.bene dico caliũniantes puniri per leges.nam in crimi
nibus ſiue oꝛdinarijs ſiue extraoꝛdina.ad ſimilitudins ſupplicij ꝓpuni
calũniatoꝛ.vt.C. de accu.l.fi.et.ff.ad turpil.l.i.et in pꝛiuatis et in extra
oꝛdinarijs criminibꝰ omnes calũnioſi ꝓ qualitate admiſſi plectũf. Ite⸗
in ciuilibꝰmodo pecuniarnia pena.modo ſacramẽto calumne.modo no⸗
ta infamie.vt.j.de pe.te.lſi.p totũ.ðet.j.de act.S.ſiq̃s agens.et.C.de plꝰ
pe.l.vnica.et de iudi ꝓperandũ.S.et ſiquidẽ.vbi punit᷑ ↄtumax in expẽ
ſis. Vel dic ꝗ ſeptẽ genera penaruʒ vocat legittimos tramites.pt.ff. de
penis.il.vj.ĩ fi.et.l.vij.et.viij. Vel dic ꝙ mgratꝰvocat tramites illos per
quos iura reddunt᷑.nam parũ valẽt iura in ciuitate niſi eſſent qnł execu/⸗
tioni mandarent.vt.ff.de oꝛigi.iuris.l.ij.O.poſt oꝛiginem.qui puniunt
in criminalibus puniunt ⁊ in ciuilibꝰ⁊ expenſis ⁊ in viatico.vt.ff.de iu⸗

di. eum quem.que vltima verioꝛ eſt. ac.

b Kaluniantium. caluuiatoꝛ eſt qui falſa cimia ſcient᷑ intẽdit.vt. ff. ad

turpilł.l.i.in pᷣn.et facit ad hoc.ff. de his qui no.infa.athletas.s.calũnia
toꝛ.qͥd autẽ ſit pᷣuaricatoꝛ ⁊ tergiuerſatoꝛ dicit᷑ in pᷣdictis.ll.
c eligietiſin. o. guen ſeri religioſũ ꝑ leges.nã ipſeſũt ſacre.vt.C.
de le. ⁊ oſti.l.leges. Itẽ no.hic quanuoꝛ ꝓpoꝛtionalia.ſ.arma & ſus ar

el
f

Summis.i. cum ſummo laboꝛe.

2 „

moꝝ.victoꝛia.triũphꝰ.itẽ leges.v ſr us legů. calünie pulſio.⁊ iuris religio
4 Auoꝝ vtrãq;. ſi iſta debẽt eſſe in pꝛincipe:tu Juſtiniane quid feciſti.

Rñ.quoꝝ vtrãq; c.

igilijs.quo ad leges.nam ius ciuile vigilannbꝰet non doꝛmientibꝰ

ſcripᷣtum eſt. vt.ff.que in frau.cre.pupillus.in fi.ac.

ꝛouidentia.ſ.quo ad arma.Et no.tres hoĩs ſtatus.memoꝛia pᷣtenri
toꝝ.ſcientia pꝛeſentium. ꝓuidentia futuroꝝ.

h ¶ Annuente deo.deo gratias refert cuius adiutoꝛio triũphũ meruit ob

nnere.vt. C. de offi. pꝛe. peaffri. l.i.in pꝛin.

eer bellicos.qð coniunctim dixerat:dicendo vtrãq; viam ⁊c.nũc diui
dit dicen do pꝛimo qualiter ſe hbabuit circa arma.ac.

b ¶ Deducte.de nouo.

i
a E ani ſunt qui eẽ romanũ impium ſũt ⁊ maxime hoſtes

c am affrica. ſub qua multe ꝓuincie ↄtinentur.que erat vandalis per

3 ij

Et belloꝝ. ⁊ ſic quo ad

Armatam. ſ. ad bãc virs

v Arpacis ſe and ad vy⸗

b ¶ Pꝛomulgatis.l.ꝭ̊ no

nuit quando dicit.iterũ et

centuʒ quinq; annos occupata.liq; ⁊ roma ab ipſis vãdalis erat capta
et oꝛnamenta imꝑalia exinde in affricaʒ tranſlata.vt. ꝭe offi.pꝛelect᷑.
pꝛe.atfh.l.i.circa pꝛzdin.
d8 ꝛouincie.Ac cõſtrue.tam affrica qᷓ; alie inn merabiles pꝛouincie.
e¶ terũ addite.iadiũcte ditiõi romane.i.iur̃dytiõinroqʒ iperio pꝰac.
f ¶Pꝛoteſtãtur. noſtris
victoꝛijs a ce.mu. pᷣſti.naʒ

iſte ꝓuincie pꝛius fuerunt ., ,„„
deromano impio. poſt de ſtitisiteri ditionoromaneno⸗
ſierũt et poſt centũ quinq iran⸗=

ſtroq; addite imperio pꝛote=

annos redierunt.vt bic in 1 .
ſtantur. Omẽs uero populi

oſt tanta tempoꝝ ſpacia
Lc vr , de offi. pꝛe. pꝛe.q/ legibus tam and bis bꝛomul⸗
fri.l.· Accurſus Lgatis q; cõpoſitis reguntur.

g ¶ Oes vero. vſh buc Et cũ lacratiſſimas conſtitu
barule nuc ilgele. oliones antea cnfuſas in liu
omu culentam ereximusconſonan
nam tunc noſtrã extendimꝰ
curaʒ ad immẽſa ueteris pꝛu
dentie uolumiaet opus de

dis et dic ð nouo. ⁊ ꝓmul⸗
gare eſt equitatẽ rudem et
nature occultã iuriſ laque
is innodare in cõponẽdo·
ſecus in pꝛiomulgando cõ

.ponere aũt eſt diffiale pꝛo ſperatum quaſi ꝑmedium ꝓ
mulgata in oꝛdine cõpen funduʒ euntes celeſti fauoꝛe
dioſe regigere

iamadimpleuimus. Cũqʒ
hoc deo ꝓpitio ꝑactum eſt:
tribuniano uiro magnifico:
mgrõ erqueſtoꝛiſ acni palacij
alioꝝ imꝑatoꝝ.ſuas enim mi⸗ necnon theoph noe t do
et pmul gauitet cpoſur. Totheo uiris illuſtnibus ante
k Coͤluſas. ſcy in nibus ceſſoꝛibus nr̃is quoꝛum oĩim
codicibꝰ poſitas gregoꝛia .
no theodoſiano et hermo .° S=

geniano. vt. C. de no. C. (Nlir. li. . in ej. —
4 Ko nſonantiq.ſq; in vnũ codicẽ quem nõ babem ſed er eo factus
eſt iſte quẽ habemꝰ. m ¶ Zũc.ſic tꝑibus releuati ad ſummã iuris
emendationẽ pꝛoperamꝰ:vt.C. de ve. iure enu. cir. pꝛi. n Lunc
no ſtrã extendumꝰ.i.ſtatim poſt cõpoſitionẽ illiꝰ codicis fecmꝰ digeſta.

¶ ¶ Lompoſitis. ſcʒ ab alijſ
quas refoꝛmauimꝰ in me/
lius.vel dic cõpoſitis a no
bis. q.d.cõpilatis a nohſᷣ
quaſi ſimul poſitis a nob
quales ſũt leges.ff.⁊.C.⁊

tudi vt. C. de ve. iure. enu. circa pꝛin.
Volumina.nã erant decies cẽtena milia verſuũ ⁊ duo milia libꝛo.
rum ct alie multe leges. vt: C. de ve. iure enu.l.ij.F. ſed cũ omnia.⁊ in ꝓ⸗
hemio.ff. S. et anna.
q ¶ Eropus deſperatũ.ſq; a cõſtantino. nam et cõſtantinus voluit boc
facere ſed non potuit.
r ¶ Pꝛofund ſ.reperit enĩ omniũ legũ tramitẽ qui ab vꝛbe ro.cõdita ⁊
romuleis deſcendit tꝑibus ita eſſe cõfuſuʒ vt in infinitũ extendat᷑.⁊ nul
lius bumanenaturecapacitate cõduderet.C. de ve.iure enu.l.i.in pꝛi.
ſ¶ Celeſti. ſubaudi deo celeſti mediante.
8 ¶Adimpleuimꝰ. poſt digeſta ergo ⁊ poſt pꝛimam compoſinonẽ. C.
factꝰ fuit hicliber.vnde qð bic diet᷑ qũq; ꝑ.C.coꝛrigit᷑.vt facit de anno
vtili qui obtinet ſᷣm hunc libꝛũ etiã in reſtitutiõe minoꝛũ er maioꝛum vtꝰ
j. de act.S.rurſus.ſecus eſt ꝑ codicẽ in dictis reſtitutionibꝰ.vt in.C. de d
tẽp.in integ.reſti.l.fi. Iteʒ in ſcdᷣa eius cõpoſitione facit mentionẽ inſti/
tutionũ iã cõpoſitaꝝ.vt.C.ð emẽc.iuſti.co.et ſcòa eiꝰ edinõẽ.l.fi.Ac

Lumq; hoc. ſallicet volumen digeſtoꝛum. et codiis.
Pꝛopitio. i. deo coadiunãte. v ¶Peraaum eſt. i. completũ
Tribuniano.hoc nomen et ſequentia ſunt datiui caſus.et etiam di
ctio cõuocatisa.et conſtruũtur cum illo verbo inferius.mandauimus.
V¶ Ex aueſtoꝛi. ꝓ ſuo ſimplici ponit᷑.ſq; queſtoꝛe. Hota ꝙ tnbus medis
dicik queſtoꝛ.pꝛumo ille qui querebat pecuniaꝰ mnbuton ꝑ mundũ et ſer
uabat ſco ille qui perat capitalibꝰ cauſi is, tertio qui ſtabat vt legeret li
bꝛos pꝛincipales qui candidatus pꝛincipis dicebat᷑.et ira hoctertio mõ
accpio hic.vt.ff. de offi.qſtoꝛis.l.i.in.ſi.et de oꝛi.iur.l.ij.G. deinde cim
eraniũ.vel dicm Jo. ꝙ iam fuit in illo off.ſed nuncnò eſt. inde exque⸗

pbp

ſtoꝛ.i.extra queſturã poſitus.vel dicas tertio eſſe nomẽ digni⸗
tatiſ.vt ↄſul.vt.Q. aduo.diuer.iu.l.petitõnẽ.⁊ ibi egrediẽtẽ
5 Hecnon.nota due negationes faciunt vnã affirmationẽ
yt hic. et. ff. de ver.ſig.l.ex duobus.ꝰ
9 ¶ Iluſtnbus. quatuoꝛ ſunt oꝛdines dignitatũ.maximi.vt

.„ „ ſuper illuſtres.ma
J gni vt illuſtreſ. me
½ — dij vt ſpectabiles
ſolertiã et legum ſcientiam · minimi vt danſſſi⸗

mi quos ſpeciſica.
vt in aut.ð appel.
H. i. ij. iij..et uij. col

circa noſtras iuſſiones fidẽ iã
ex multis rerum argumentis

m?c5 . la.iiij. et in auten.
accch in⸗ coöuocanshisman vt ab illuſtribus ⁊
dauimꝰ ſpecialiterut ipſi no- qui.5. eog ſür. col.
ſtra auctoꝛitate noſtriſq; ſua ſunterintintert
ſionibus inſtirutiõescompo mi e magiſiratus
nerentnt liceat uobis pꝛima 2munidpales. v iſti
leguſſ omahula non abanti⸗· no babee marn in
quis fabulis diſcere:ſed ab epsſc.
imꝑiali ſplendoꝛe appetere. e Anteaeſond,
ettã auresq; animiuri nihil n merat em pee
inutile mhilq; perperam po dentib imperato⸗
ſitum: ſed qð in ipſis rerum ibus.
ee e E. — (DQuoꝛuz. bic eſt
obtinet argumentis accipiãt ¶ inlerpoſito vſ il
Et quod i pꝛioꝛi tge uixpoſt luc conuocatis ⁊c.
quadriennium pꝛioꝛbus con Er nota in rn⸗
9 npaozu bus hic cömendã ⸗/
tingebat:ut tũc ↄſtitutiones tur quiſũtbuicar⸗
imperatoꝛias legerent: hoc eerali nnn
uosa pꝛimoꝛdio ingrediami qurin ſelaudabiẽ
vitã ꝓbis moꝛibꝰ
monſtrabit:et do⸗

cendi ꝑitiam facundiam dicendi interpꝛetandiq; ſubtilitatem
copiã diſcernendi ſe habere pꝗtefecerit.vt.C. de ꝓfeſſo. qui in

iui.cõ.l.i.li.xij. Itẽ in fidelitate.nõ ex quo hacenꝰ fideles exx .

titert pᷣſumit ꝓeis.ff.de re.mili.l.nõ omẽs. .a barbaris.de pᷣ

nonei as leam digeſta. tenritis enĩ ſumimꝰ cõiecturã ad futura.ff. de. accu.l. ſi cui. S. bijſ
o ¶ Quri.vt nulla contranietas poſſit reꝑiu.nullaq; ſupuacua ſimlli

dem.et qñq; occultã cõiecturam ſumimꝰ ad pᷣtenituʒ vt.C.ad
l.iuliã de adulte.l.ſi hi qui.nã ſolers a ſolon dicit᷑ qð eſt totuʒ
et ars artis. Item legum magiſter a ſciẽna et fidelit tte.
d ¶ Argumentis.i.ex multis rebus vel uegocijs que ſunt ar⸗
gumenta. vnde dicit ꝓuerbium.opus laudat magiſtrum.ſic in
auten. de monachis. S. ſcimus. colla.i. S
e ccepimus.id eſt recepimus.
Mandauimus.i.pꝛecipius.
f ¶ Suaſionibus.in bona parte.alias in mala.vt.ff. de ſer.
coꝛ.l.i.S.ſuadere.et C. de fur.et ſer.coꝛ.l.ſi quis ꝑſuaſerit.
g & nſtitutiones. ideo ſicdictas. quia in ſtatũ roman. iuriſ
noſtra engũt intelligentiã.vt.j.ti.i.S.is qui.
b ¶ ¶ Ar liceat vobis. loquitur iuuenibus.
i Eänabuln aztnclouſtunet ſicut in cunabulis ĩfantes
pꝛimo mꝛoantur: ita iurnis acceptoꝛ inſtituta pꝛimo legere debʒ
ſic. ff. de offi. pꝛe.pꝛe.l.i.S.hiacunabuliss.
k (¶ Fabulis. quia in antiquis inſtiutionibus erant fabule
que fabule nec vera n& veni ſimilia continebant pm Zulium.

„I ¶ Ab imperiali.i. ab mnperatoꝛe qui ſplen det.

m nutile. quo ad animũ vł nihil iunile. i. inuſitatũ. vt ptʒ
exęo quod dicit.j.pꝛori.ſed quod ⁊c. =
n derpers. quo ad aures. vel dic.i. male poſitũ et j ius.
0 n ipſis.i.in ipſa rei venitate:vłin bis q quottidie emer

Sere pnt nõ aũt ĩueniunt᷑ hic ea quenõ pñt euenire.quia de hiſ
nõ curãt legiſlatoꝛes.vt in autẽ.vt ſine ꝓhi.ma.et debi. et cre.
§. quia vero.col. vi. et.ff. de le. et ſe. cõ.l.iura.et.l.ſe.Accurſius.
Peideai⸗ pꝛincipio legebãt imꝑiales ↄſtitutõ

. △ *
● . *
* * 1
Primus Deiuſticia T iure.
ne ſeinſtitutiões antiquas. vt in phemio. ff. 5. diſcipuli. eſſe compoſitas ex omnibus. accurſfrſſꝰ
9 Beinontioitammun pꝛimo anno pꝛoficietis quantum ꝓfi⸗ ij. nori commentatoꝛis. dico factis ſuper libꝛos inſti. antiquarũ
ciebatis in quattuq.⁊ nota ꝙ adulat᷑ nobis imperatoꝛ. ¶ Quotidian . liber erut ſicappellatus.eo ꝙ; in ſinguliſ diebus ge
r t initiuʒ.ſ.liber iſtes . renda a magiſtratiNs continebat qualiter isdicarens
8 ¶Finis. i. cod ex.nam pꝛimo anno inſtitutiones legi debent.in k ¶ Lum nres. interpo tio eſt. B
quinto legitur co⸗ umma ope. quantum
dex. vt in ꝓhemio. . ad coꝛpus vnde pampbilꝰ
ff. F. pꝛo reſponſis als oꝛatius.laboꝛ impꝛobꝰ

unne iben⸗ . ni:digni tanto honoꝛe:taata⸗ nnoſtri tam isſtitutionum qy re oinis vincr. afeeno nin
incapali. id e Y =1 . AE 1= 4 „ I. „eSE 1ſo eE“ m ct alacrt. .
ernot⸗ * ; reperti felicitate: ut initiuʒ num quotidianarũ alijſ q; m! 4— nomséunpontt. ve
ece nobiset finis legum eruditi- tiscommentarijſ comipoſitaſ CQ.ad.lcoꝛ de ſich. i fe

babet finem.· lis onis auocepꝛincipali pꝛoce⸗ aum tresuin pꝛudenres pꝛe⸗ fur. l. qui iniurie.

in alijs artibꝰ hoc . õ n (Leges. ſ. inſtitutionum. . 8
non lr icer vuuſ,⸗ dat. (S gitur poſt libꝛos qn dicti nobis obtulerunt:et legi Es
me ſint. vt ĩ pꝛobe⸗ nta' di x ã mus L ℳ pieniſ ſtendite.id eſt. ita pꝛo
meline vripꝛebe⸗ quaginta digeſtoꝛum ſeu pa muset cognouimus: æ pleniſ Senh ſeeſne .

y/ , 7 „ „ „
dectarum in quibul omneiul limum noſtraͤrum conſtituti⸗, ribus infoꝛmatiſitis. nam
v 48 H con antiquum collectuʒeſt. quos onum robur eig accomodaui-⸗ bęgni moꝛes plus qᷓ; diuntie
tinua ſm Johan. per eundem uirum eĩalſum mus. ſma itaq; ope⸗ ala operantur.vt.ff.de tuto.et

quia pꝛedictoꝛũ vi En, 4 cura. da. ab bis. ſcirę. S.i. et
roꝛum ſcientiam et tribunianum:necnon et cete- cni ſt. diohasleges nr̃as ac ffde verboꝛum ob ligati. ſi
zmcoꝛitatem pba ros uirosilluſtreset facundiſ cipite etuoſmetipos ſicerndri aus p ſ es ſit
mus.nec per alios . . nbos Aa ne p (Ut ſpes. hec ſpes ſit
poterant cõmodi ſimos confecimus in hos qt⸗ tos oſtẽdite :ut ſpes uos pul de vobis noſtram rempu⸗ .

erpedir: igt man, tuoꝛlibꝛes eaſdem inſtitutio cherrima foueat toto legitti⸗ blicam poſſe gubernar.
dat ꝑ eoſ diuidi vl rri iuſſimu tſintt —— gq (Perffecto.id eſt lectis a⸗
atab impialiſpl’ nespartin iuſſimusut lit to mo opere perfecto poſſe etiis lijg libꝛſ.
recnniul tius legittime ſcientie pama noſtram rempublicam in par Hoſtram. als veſtram.
ideo madardiuikſi elementa quibusibꝛeuiter e tibuseius uobis credendam .

vt melius poſſit in rn
gubeman.

telligi f de v. lig.! Poſitum eſt et quod antea ob dendis lectis etiam alijs li/

ta. qui compꝛehen ſuetudine tinumbꝛatuʒ ab im Se iuſticia et une. muelegitur. boc dico legit

duntur intra. f ve periali remedio illuminatum timo ope pfeto.i. u quin⸗

tus ⁊ infoꝛtiatum 5, 1 .ε. 10 uennio legeritis.naʒ tunc
7 nes panes. F. eſt. 5. uas ex dinlin ati Vſticia eſt con Opuf oſum natur vrin pꝛo
nnminnnoneeſe. . eenenn . en
dicitur. digeſtoꝛuz . 0 utas iu lun ideo eſt.quia multe ſũt pas/
gquia omnia ibi de tes eius.vt pꝛefectura cõſu
cidenda derigunk. MM latus ⁊ alie multe. vt patet
2X ſoluütur. acaur J ex tracatibus. C. de offici.
Seu pandectarum. pan.quod eſt totum:⁊ decten quod ẽſudi.⁊ in.ff.eoodem titulo colligitur. v ¶ Xredendis.id eſt quia credit᷑
doctt7na: quia ibi eſt doctrina omnium iuriſconſultoꝛum. vt. ſzm ehan xpoſitionem. vłſi babetis credendam. dic.vt in glo. ſup. „
AKub. x. (Deiuſticia ⁊ iure. Juſtinianus tractatums lura populi

5 Auos. ſ. quinquaginta libꝛos. ffoꝝ. romani.pꝛemittit de iuſticia ⁊ iure que eſt mater iuniſ.⁊ ideo ab ea incpit.
a (Et ceteros. ſ.xv. exr permiſſu iuſtiniani electos. vt. C. de vet. ſic. obligatio mater eſt actionis.ᷣ vt. ff. de pcu.l. liq;. F. ea obligerio. 0
iu. enu. l. i. F. i. 7.l. ij. .que omnia. pꝛemittitur in tractatu. vt.j. de obliga.in pꝛin.⁊ de acti. in pꝛtu.
b Kaſqan inſtiruriones. i. eadem inſtituta. vnde collige bune y (Et iure. ſalz ꝙ iuſticiam pꝛoſequitur: vt miniſter vel filius. ſed quare
libꝛum ſumptum er volumine. ff. vel ꝓpꝛie dicit inſtitutiões qs de boc ponitur in rubꝛica cum nihil in textu dicatur dickimsgolz diulde diuidẽ⸗
mand auit fieri. nunc mandat partiri.nam partitio animũ legẽ⸗ do. ſic reſpondent quidam.ideo non ponit in textu ð iurene grauaret ru
tis incitat. mentem intelligentis preparat. memoꝛiam artificio/ des animos ſsm Py. qð nibil eſt. vel dic boc plurimumq; fieri vt aliqd
ſerefoꝛmat. vt.jj. de le. F. ſed non vſq;. et.ff. de excep. doli. kti. ponat in rubꝛica qð in textu ñ̃ ponitur.vt. C. de reli. nam nihil in textu.
c nd elenen w auie ſicut ex quattuoꝛ elementiſ omnia coꝛ ibi dicitur de ludo alee.vel dic qð eſt verius vt diffinistur. vt dicemus. ſ.

P a conficiuntur.vt terra.⁊ aqua.⁊ igne.⁊ aere.i. ex viribꝰ ho/ . eogem nitulo.S.iur̃ pꝛecepta.in glo.

cum omnia. in fine: et vt bic ſequik.

rum quattuoꝛ elementoꝛum totus munduſ gubernatur. ita hic Aſticia. bec iuſticie diffinitio põt intelligi de diuin uſticia. qᷓ
liber compꝛehendit omnia iura. Et nota ꝙ terra ẽ frigida ⁊ ſic — ſi di. diuing inſticia eſt volũtas conſtans et perpetua ⁊c.ſʒ bec
ca. aqua frigida ⁊ bumida. igiis caliduſ et ſiccus. aer caliduſa vyerba in ea poſita ſunt plana. ſed nõneiniuſtum ſuit ꝙ tantũ
humidus. pꝛimum hab et naturam męglancolie.ſcõm.ſq;.aqua Sdatrü fuit mercennario in ſero veniẽti quantũ illi qᷣ mane vene
fleume. ignis calere. ſanguis reſpondet aeri. airat: qð tñ dei iuſticia laudat.vt. ff. de an. le.l. ij. ð ð.ſi.S.cuiuſcũq;. rn.

d In quibus.ſ.conſtimutionibus.ac. lllud diuinũ miſtice dict᷑ᷣ. q.d.tm̃ habebit de paradiſo ille qui decedit in
e ¶ Obninebat. idem erat in vſu ⁊ nuncdeſijt. beoc vltimo ſecło ſi fadat bonum: quantum et ille qui deceſterit in pꝛimo
F¶Biſſuetudme nota legem tolli ꝑ diſſuetudinem vel per. cnt ſeculo. Vel die ſzm Johannem. ꝙ de fragili hominis iuſticia loquitur:
trariam conſuerudinem. m iterum candem ↄſuetudinẽ ꝑ ſupue/ q. d. uſticia bumana val que eſt in hoĩe eſt volũtas ↄſtans ⁊c.⁊ ſjm boc
nientem legem tolli. ſic. ff. de ſepul. viol.l. ii. F. diuus. ⁊ in aut. illa duo verba conſtans ⁊ perpetua abijciunt᷑ extra. quia hbomini nõ pnt / õ
debere. 1fal. F. i. als. 5. led qm. 7 ſubijcit ab impiali ⁊c. ⁊ ẽpti conuenire:cum ſcriptü ſit q ſepties in die cadit iuſtus.⁊ ideo nunqᷓ; ĩ eo/

mum exemplum. QL. deiudi. rem non nouam. dem ſtatu permanet. vt in auten. de non alie. aut permu. §. vt autem. ite
¶ Quas.l. inſtiuniones ⁊ accipe legimꝰ⁊ cognouimus. ſcilicʒ quod in fine dicit.ius ſuum vniceuiq; tribuens.intellige q;tũ ad affectio⸗
à ii
△
8⁸
0
*° 9 *
△

Hm conſenſu. vel termo exponelvt in ſumma huiꝰti.vt

nem.quia ad actum nõ poteſt.q.d.babens affecnim tibuendi.ſicut ſup̃
in rub. phenij dicitur de auguſto.ſic ⁊ dematrimonio qð eę indiuiduũ
vt.j.de pa.poteſ.in pꝛin. licet interdũ diuidatur. vt pa⸗
untas.i.menſ con
liꝰ ſic diffinit. Juſti⸗

ſtans.i.bona.quaſi habitus mentis bon⸗,ſed
caa eſt habitus animi com/
muni vtilitate ſeruata ſuazs
cuilibet tribuens dignitatẽ

ßm Pla. Juſticia eſt virt⸗ unicuiq; ttibuena. (Juris.

que plurimum poteſt in hiſ

que nimium poſſunt. gel/p pꝛudentia eſt diuinarum atq; 1
vtego aedo. Yuſtiaa eſta ⸗ humanarum reruʒ noticia iu adid perducemus: ad quod

nimi congrua diſpoſitio in „„ . .. e
ſingulis rebus recte diiudi ſti atqʒ iniuſti ſciẽtia.¶¶ His

gans. ergo generaliter cognitis: et

a¶Zrbuens. vt honeſte vi incipientibus nobis expone⸗

uat ſibi ⁊ ſic alterum non le — . .7
darinmo pꝛoficiat. vel dic J lura populi romaniita ma:

ius ſuum.i.hoĩs meritum
b (hnionicia poteſt reareleg modiſſime:ſipꝛioleuiac ſim
vt illa dictio ſcientia ſit ab/ 1.in‚ AI.
latiui caſus.vel econtra ſit plic uia. poſt deinde diligen
nominatiui caſus.⁊ bec di tiſſima gtaʒ exttiſſima inter

c. ſ. ti. i. in pꝛin, ſed nunqd ee e eed
Fnpocopoeta c anielch ¶ Alioquin ſi ſtatim ab initio

vult iuriſpꝛudens vel iuriſ⸗ rudem adhucet infirmuma⸗

conſultus eſſe debeat theo/

logiam legere.Reſpon.nõ. nimum ſtudioſi multitudine

in coꝛpoꝛe iunis hec omnia ꝗac uanietate rerum oneraueri⸗

nannee ſn. mus:duoꝛum alterum aut de

qo ſa. c. de epiſ.x de.au ſertoꝛem ſtudioꝛuʒ efficiemꝰ2

ter de diuiniſ tractatur. Itẽ
que eſt differentia inter iun /
ſticiam ⁊ ius ⁊ iuniſpꝛuden —
tiam.rñ. Juſticia eſt virtuſ do
us eſt eius virtutisg executitum. Junſpꝛudentia eſt ſcietia illius iuris
tem iuſticia eſt ſummum bonum. ius medium. iuniſpꝛim entia infimum
Item iuſticia vult tnbuere vnicuiq; ius ſuum.ius vᷣo coadiuuat. Juriſ/⸗
pꝛudentia docet qualiter illud fiat. .
¶His ergo. nunc vult dicere qualiter.ll. ſunt docende.
Cognitis.i. poſita diffinitione iuſticie. iuris.ð et iuriſpꝛudentie.

teñ.de multis. vbi r gut cum magno laboꝛe eiꝰſe/

e¶¶Et incipientibus.datiue poſſunt legi cum verbo infra. vident.vel ab
latiue.vt ſupeniꝰ reſpiciat.⁊ bec verioo. ”MU
f ¶ Mobis. loquũtur compilatoꝛes buiꝰlibꝛi perſona. Juſtiniani qui de⸗
bet erpgnere peroeoMlll.
radi.ſ iura populi romani.
eui. quo ad ver.
Bimplici. quo ad ſententiam.
K ¶ Diligentiſſima. quo ad ſubtilia verbo.
I¶ Atq; exactiſſima:quo ad ſubtilem materiam? ſententiim.
m ¶ Interpꝛetatione.id eſt facili ſententia. =èðD
n ¶Que. l. differentia. Rs
0C ertit. no. contra inconſtantiã. ſic. ff. de pcura. in cauſe. in pꝛin. vn⸗

de Dalomon. tria ſunt mihi incognita. quartum quod penitus igno/

ro.via colubꝛis ſuꝑ lapidem.via auis volantis in gere.via nauis ĩ me⸗
dio mans.quartum difficilius via iuuenis in adoleſcentia ſua.vnde dã
tur in inte.reſti. eoꝝ facultanbus. vt. ſ. de here. qli.⁊ dif S. ſcendũ. acc.
aredttto dsaie Qui vadit plane vadit ſane.
9
iſtoꝛum trium. nam nõ omneius pᷣapit. immo quoddam punit.quoddã
vetat.quoddam ꝑmittit.vt.ff. dele.⁊ ſena.con.l.legis.quoddã conſulit
vt.ff. de reiven.l.is qui.quoddã boꝛtatur.vt.C. detranſac.l.age.
r ¶ Honeſte. ſq; quantum ad ſe:que boneſtas ⁊ ca matrimoia eſt. vt. ff
denitu.nup.l.ſemper. ⁊ circa moꝛes ſuatur.vt.ff. detu. ⁊ cura.da. ab biſ
l. ſcire opoꝛtet. S. penul. .

r ¶ Alterum. vndeillud. quod nbi non vis ſien alij non fecenis. vt in de⸗

ct in piin.·

L. de repuö.l.

xime uidentur poſſetradi? co⸗

crio norlcia ſi ablati clius pꝛetatöne ſingula tradantur

t ¶ Due ſunt poſitiotes.i. ſpecies ſm Py. ſed ſym Azo. ſic id ẽ

H
* ff. e.

uniſpꝛecepta.i.iura pᷣcipientia:pcipiunt aliquid qðpꝑtinet ad aligd

8 Buum ius.vt non ſolũ non ledat.ſed etiam adiuuet.nã nõ
ſufficit abſtinere a malo: niſi fiat q bonum eſt. vt ar. in decrek.
lxxxvj.diſ.c. non ſatis. Ged nõne hec verha accipiunt᷑ hic ſicut
ſup̃ in diffinitione iuſticie.in fi.rñ.no.immo ibi hec tma comp̃⸗
hendit. bic autem illud ſolum qð extra duo pꝛima relinquit⸗Et
nota ꝙ in hoc re⸗
pꝛobo opi. Py. et
alioꝝ qui dixerunt

pe etcum diffidentia que ple · in boctuu. non

rumq;ʒ iuueneſ auertit:ſ- eriuſ. diffiniebat ius qð

eſt ars boni ⁊ equi
! aulus merito quis
leuioꝛi uia ductꝰ ſine magno Palcchnasviie m
laboꝛe eius:et ſine ulla diffi⸗ her vai⸗ que hie
ig matuni uci po-⸗ unt tantundem p̃
dentiam atunus perduci po- ſtant. nam qð hic

ſi unt hec:honeſte uiuere: alte Baibor ach ars:⸗
e . . cuʒ ars lit collectco
rum non ledere.ius ſnuum ein pꝛeceptoꝛũ. Item
q; tnbuere. ¶ Huius ſtu- perbocqð dĩcbo⸗
dij due ſunt poſitiões:publi- neeſte viucre alterũ
7 En non ledere:valʒ tã
cumet pꝛiuatum. Publicuʒ tum quantum bo⸗
iuseſt qð ad ſtatũrexromane ogenl. Nen
ſpectat. Pꝛiuatũẽ qdad ſin um hicnich triti⸗
guloꝛum utilitatẽ ꝑtinet hi⸗ ere colligo cuis me
rito quiſ nos ſacer

cendum eſtigit de iure Paua⸗ dotes ap.i.ſacra.
to ; eſt tripartite collectũ.ẽ vxkiura ſua cuilibʒ
emier naturalib pceptis aut murantes vr bie
gentiũ aut cinilibꝰ collectum 2

arns adipiſcende

ſuper duobus generibus nõ ſpetiebus ponitur hec ars ſtudio
diſcenda. nec enim placet ꝙ ex multitudine re młta dicant᷑ iu⸗/
ra.ſic enim diceretur ius aliquod equinum qð ſuper equo tra⸗
ctaret. aliud aſininum. ⁊ ſic deſingulis.ſed ego credo ꝙ iſte nõ
fuit Py. intellecus.ſed ille qui eſt pᷣceptoꝛis mei. 2
NReiromane.⁊ conſiſtit in ſacerdotibus magiſtratibus. vt
i.F.publicam.⁊ in aut.vtli.ma.⁊ aui.S.quia vo.col.viij
2⁊. C. deſum.tri.⁊ fide catho.inter dlaras..ff. de oꝛigi.iu.l. ij.
poſt oꝛiginen.

publicam conſeruari.ac. .
» ¶ Pertinet.ſ. pꝛincipaliter. ſecundario autem ad publicaʒ vti
litatem pertinet. expedit enim reipublice.⁊c.vt.j.debijs qui ſũt

ſui yel alieni iuris. . pe. S
3 Auata⸗ ed quid de publico. r. non dicet in hoc libꝛo. ſed
ff.deiure fil. ⁊. C. e.ti. ⁊ in alijs ti. ſequentibus.⁊ fereper omẽs
mes libꝛos codicis.vbi deiure publico tractatur. Et nunquid
illud eſt tripartite collectum. rñ. ſic. vt ſtatim dianm ⁊ ex eiſdem
pꝛeceptis. Cum ergo eadem ſiut exempla publica ⁊ pꝛiuata qᷓ⸗
re depꝛiuato tantum dixit ꝙ en mipartite collectum.rñ.qꝛ plu/
a erat de eo pꝛiuato dieturus. Item cum feciſſer hunc libꝛum
cauſa rudium:nolebat eoſ mulium aggrauare:qð feciſſet ſt tra
ctaſſet de iurepublico in boclibꝛo.
¶ Endptite. in iure enim pꝛiuato vt in ſuo toto triptita ſunt pꝛe
cepꝛa naturalia. vt hic.neminẽ aim alteriꝰdamno fieri locuple⸗/
tem. vt.ff. de condi. inde. nam natura. Item gentium vt quod
quiſq; ob tutelam ſui coꝛpis fecerit iure feciſſe exnmet. vt. ff. e. l.
i.ij. . ij. Atem ſunt pᷣcepta ciuilia vt pᷣcepta de vſuc. de pꝛiua
ta vtilitate eſt vſucapio.vt.j.de vſucap.in pꝛin.ibi.ne domĩa
⁊c, ⁊ ſic publicũ eſt ex .ſdem exẽplis.⁊ pone eadem exempla. v·

ꝗ —
uns pꝛecepta dicit pꝛecepta iuniſ

rA Sbarar ſᷣ paincipalite: nam ſinguloꝛum eſt vnlitas rẽ

.⸗ . J
△
ι 1 *

ecxcea iurenaturaliut nõ locupletetur cum iactura alterius reſ⸗ alienoꝛum. vt. ff. vnde liberi. ſcripto. in fine. .
publica a iuregen.ut li.reipub. ꝓpulſare mniuriam. Item a iunre xr. Send nimalia nedum homines.

ciuili. ut reſpublica uſucapiat ſicut pꝛiuatuſ:que exponẽturirra s ¶ Iuns. ſa uæc naturalis de quo loquimur.er eo enim q; auis volat.

ſtatim in iure pꝛiuato. Accurſius. piſas natat. gallina oua calefacit:mouẽtur iſto iure maturali.
a ¶Maturalibus.i.iure naturaiu. t ¶ Bus autem diuia tur.i.unum ab altero cognoſcitur. S
b ¶ Aur gentiñ. i. p u ¶ Ermoꝛibus. nam qͥdaʒ
cepta iuriſgen. „ àA ſunt qui reguntur tantũ mo

ribus.⁊ etiam quidam qui

c nkemuibus. i . R h inuz noꝛibus nec legibꝰ . ut
eptis. . re n hom nec moꝛi .
Peersns. eutz muni uncounuuim Doninu„ homiĩes ſilueſtres.et etiam

uenn — Beiurenaturali gentiuz !er utuntur. (Mazquod qu qmdam legibus tantum e
li. dicum eſt ſupꝛa ciuili. JGG qʒ populꝰipſe ſibi iuſ ↄſtituit non moꝛibus.

Dleaincrna⸗ üüpſi Ppaiſciuſtanseſt: “u Knnn n dnece n .
ralibus ptereptis Es naturale eſt qd catqʒ-iusciuile: quaſi iuſ pꝛio ueſniptum ſiſiuenon.
gentium et ciuilib? atura omnia anima pꝛiüũñ ipſ iociuitatis. (Qð ue⸗ ¶ Bus ciuile. ut ſunt ſtatu X. 2—
nunc de eis dicit. ⁊ a docuit. ase ronaturalis fatiointer oẽs g 3 errarum que iura muni⸗
pꝛimo ð iure natu 13 docin Eir Jona s 3 er oesge, cipalia dicuntur. ut. C. de
de n id non ſolum bune tesↄſtituit:id apð oẽs pered cnan. Ll erſie dicuun ad
s gonmt genens P Ppꝛum eſt: e om cuſtodit᷑:uocat᷑qʒ ius getui: et uuriſgentium.et its accipi

tiue et ablatiue pt in terra:que ĩ mani naſcũ bAN; nꝰ prix? ius ciuile lex. xij. ta. ut. ff. de
9 Regt ſos tli ene „ duein teraique iman naſci⸗ tppls inſq; roman Ptiʒ iuſ. et iure.l.ius ciuile.S.hic

datdeus. e noia Nium animalium quein celo iquoiureoẽs gẽtes utun mr bic Secundo mõ dicit
791 . .
ta ꝙ; quattuoꝛ mo tur. ( inc. deſcendit ma⸗ uo ꝓPpꝛlo: Ptiʒ CO lur eomm⸗ igitur, Zertio dicitur ius ci *)

die ius natalepo⸗ ris atqʒ femiĩe cõiugatioquã um hoĩum utit qſingula qlia nieonmeile 4nr b/
nit᷑. r. . — - eg „ — . „„ . „H. e
um.utſdererg nosmatnimomũ appellamꝰ ſt ſuis locis ꝓpõemꝰ⸗ O5 iuſti. et iure.l. ius ciuile. in .
diui. 5. ſinguloꝛuz inc ꝰliberoꝛuʒ pꝛocre iusquideʒ ciuileex unaquaqʒ prꝛin. S. us pꝛeto. Quarto

ñq; ꝓ iure pacto ſagα N Wigemnag cini . a 2⁊ dicgittur diſputatio pꝛudẽtũ:
u Paot aueßs tio ⁊ educatio.¶ Nidemus cuuitate appellatur::uelutia guchntänralu⸗lgiasb⸗

toꝛio. ut.fl de pa.. eteni cetera animalia iſtius iu thenienſium. ¶ Mam ſi g ur ff de oꝛigi. iur. l. ij. F. bec

li anh 3 ) ris peritia cenſen. ¶ Jus uelit ſolonisꝰ uel dꝛaconis le⸗ oreria n Sſpmelg
ſcindit pacta. ut re autem ciuileulł gentiuʒ ta di⸗ ges appellare ius ciuile athe⸗ bemus de iure dicitur ius ci

ſtitioneminoꝛu, nicditur.¶ Omnespopuli qui nienſium:non errauenit. ſic uile. vrcum dicrrarꝛeſt enim

vt.ff. de mino. l. i. n . . — ſanctiſſima res ciuilis ſapi⸗/
Aiñq p intinen legibusuel moꝛibus'regunt᷑ enim etiusquołomanus po⸗ cnti quepiedionummano
nature ut bic. e.ff. partim ſuo pꝛopꝛio:partiʒ cõ⸗ pulus utitur:ius ciuile roma⸗ a non aſt eſtimata. vt.ff. va *
e.l.i.F. iuſ autẽ na ⸗ rn..cog.l.i.S.pꝛoĩde. Sexto
turale.ſʒ ßᷣm cano. L M diicitur quotiens adijcit æi
ius naturale dik ”M quid iuni naturali.vtiĩ mri⸗
As in lege moſay ⸗/ ”MB monio modo diximus uõö5
ca uł in euangelio ä . tabitur iuri naturali. ut in! Ris el.

continetur. vt in pꝛin. decret᷑et iſtud qð hic eſt nominatiui ca/ nſucapionibus.ut.j. de vſuca. in pꝛin. vł additur iurigen.ut in tutela in
ſus:qñ hec dictio natf̃a ẽ ablatiui caſus:et econtra eſt accuſatiui uenta a iure ciuili oꝛigin aliter.vt.j.detutelis.in pꝛin. .i.vel detrahitur

quando natura eſt nominatiui.et tunc dic natura.i.deus. vt in poteſtate ſerueꝛum reſtricta. vt.j.de his qui ſui vl alie.iuris ſũt..
f ¶ Ham ius.bene dico omnia animalia. nam ius iſtud ⁊c.non ſed hoc tempoꝛe.hoc enim ius auile dicitur.vt.ff.de iuſ.et iure.l.ius ciui
ſolum eſt hominum. ſed commune omnium animaliuʒzʒ le.i.rñ.et hec exempla ſunt ibi notata *
g ¶ Humani.id eſt bominum. 5 (5 vo naturalis.no.qꝙ iuſgentium naturali ratione eſt inductuʒ.vt

b ¶ In celo.i.in aere.vt aues que in arboꝛibus et aere naſcunt᷑ hic. et.j.de re.diui.S.ſinglłoꝝ.vñ eſt ius ĩmutabile.vt.j.e.S.ſʒ naturalia.
vt. ſ. de re. diui. F. apium. i (In terra.vt fere beſtie que ſis a runmur.n eſt religio erga deũ.vt parentibꝰet patrie pareamꝰ.vt õ
luſtris.i.cubioulis naſcuntur:et etiam quedam aues. v iol entiam reſiſtamus.vt.ff.deiuſti.et iu.l.i.in fi.et.l.ij. Item conuenti/
Kk ¶ Que in mari.vt piſces.idem dico et ſi in qualibet alia aqua on es:ſiue pacta que apud gentes valent.vt.j.e.S.ius autem gentium.⁊
naſcunk. — fff. de pac.l.iuriſgentium.in pꝛin. b Et populus itaq;.qꝛ oĩs pplus
I¶ Minc.i. ab hoc iure naturali.ſ.deo qui pꝛimo adam eue con/ vtitur partim iure communi ⁊c. Itaq; populus romanus.⁊c. ..
iunxit et in paradiſo deliciarum poſuit. . c e ſingula.ſ.iuragentium et ciuilia quibus vtunt᷑ aueſ ramani ⁊ ef
m ¶ Maris.i.maſculini. . fecfus eoꝛum iuriuz dicetur.j.de re.diui.S.ſinguloꝝ.vſq; ad fi.ti.vbi di⸗
n ¶ Coniunctio.i.animoꝛum.non coꝛpoꝛum.vt.ff de regu. iurii/ citur qualiter acquirunt dominia iuregen. Item.j. de vſuca.⁊ in ti.ſe. q

napriaas „„ . bus dicitur qualiter acqͥrunt᷑ dominia iure euili.et ſm hoc refertur ad ꝓ
0 C ppellamus matrimonium.i.affectuʒ matrimonij. et ſic no ximũ dictum.⁊ illud intelligas deiureciuili romanoꝛum generali.vł ali
