n ¶ Conceſſit. i. trãſ „ „ cuʒ dubitatõe reſponſio. ſſ
tutit.ſic vt ipſe populus ammodo non babeat ſibi hoc ius.ſic cundum Jo. ——— —
C. de ve.iu. enu.l.ij. . ſed boc. et deleg.⁊ ſen.con.l.fi.ſed alij di n ¶ Publice.i. quarum interpꝛetatio fiebat publica auctoꝛitate conceſſ. =
cũt ꝙ ⁊ adhuc populus poteſt facere legem.et quod dicitur ſo/ a pꝛincipe.vt vulpia.papiñ.et ſimiles qui fecerunt leges.ff.de oꝛig.iur.
lum pꝛincipem hoc poſſe:verum eſt ſolus.i.nullus alius ſolus ij. S. poſt oꝛiginem.et.S.iuris ciuilis ſcientiam. HS æ
ſecundum hßicch. O( ceſare auguſto. vt. S. i:reſponſo. Acc. —
o ¶ Per epiſtolam. vt. j. de hisqui ſunt ſui vł alie iuris.S. domi p ¶Vt iudici.ſcilicet nulli. ”sss
noꝛum. et.ff. de conſtitu.pꝛincipũ.l.i.Acc. q ¶Konſtitutum.i.ſicut ipſi conſtituerunt. r E non ſcripto ius v
p ¶ Decreuit. vt. C. e. ſi imperialis. nit. de iureſcripto vidimus ꝙ in ſex partes diuiditur.ſequitur ð nonſa

q ¶Edico.vt. C. e.l.ij. deſecundis nup.l.bhac edictali.
r¶ Eegem. generalem quam potes cognoſcere quattuoꝛ modis ſ
vt. C. delegi. et con. l. leges. vel ſpecialem vt ſequitur. D
8 ¶lHe ſunt.ſalicet que conſtituit imperatoꝛ.
t¶ Perſonales. dummodo iuns coꝛpoꝛe non ſint clauſe.alias
omnes ſunt generales.vt.C. de no.C. confir.l.vnica.in. SF. fin.
v ¶ Ob meritum. quia multum ſeruieſat pꝛĩcipi.et ideo aliquã
penaʒ quam dẽbebat ille pati pꝛopter delictum qð foꝛte fecerat
ei remiſit.
xAliani. penam meren.
¶¶ Irrogauit.ſcilicet non merenti vel merenti:ſed maioꝛem qᷓ;

pto.vt.ð.e.S.conſtat. W
iuturni.ſed quãto tꝑe vſus facit moꝛes vł conſuetudinõ Rñ.x. a
vt.ff.qui et a qui.ma.li.l.cum fideicõ. S.ariſto.licet ſcᷣm quoſdam exi
tur tempus cuius non extat memoꝛia.ar.ff. de aqua plu.ar.l.i.in fi. ⁊.f᷑
de aqua coti.et eſti. l.iij. F. ductꝰ. ⁊. C. ꝗᷓ ſit lon. conſue.l.ↄſuetudines.
C. de ſacroſanc.ec.l.fi. Itẽ que dicit᷑ longa:patʒ in rubrica. A. e..ff.
longa aũt.x.an.dicit.vt.j.de vſucap.ꝭ.i.ſequitur.q.x.an.fit robuſt
Sed nũquid ſemel ſufficit.vt.j.x.annos.rñ.nõ.ĩmo debet ad minꝰ bis⸗
ſcm eũ iudicare.vt.C.de epi.au.l.iij.in fi.vel querimoniã: vel libellu
poſitum cõtra cõſuetudinẽ talem ſpernere.vt.ff.deleg.⁊ ſena.con.l.cu⸗
de cõſuetudine.Hũquis ergo iudicat᷑ exempliſ.rñ.nõ. vt..de ſen.l.n

J

H

————— —

IN NIITL.

dignus. vt pena eius metus ſit multoꝛum.yt.ff. de penis mo iudex.⁊ fa.ff. de offi.pſi.ſʒ licet.ſʒ ex cõſuetudine que appꝛobat᷑ exen 5
aut facta. F. finail. plis.et ſic cõceditur aliquid per obliquũ quod directo nõ cõcedit᷑.ſic e
3Dine exemplo.i. vt alij caperent exanpltum. . ff. que reſ pig. ob. poſ.l. aniſto.in fi.ſic econtra peto ex ꝓmiſſione quepꝛ u.
a ¶ Dubuenit. yt clenciſ in quibus multa ſunt ſpecialia. vt in miſſio pꝛobatur ex longo vſu.yt.ff. de yſur. cum de in rem verſo. .—
2 W u
* 6
. 2 3
=
.
.
. „ 5
m 5