¶ Konſtitutio. ſic ſtrenſia dederunt peculia: ex caſtris acquiſierit miles quii pel.i.. hodie viderur eᷓ
a 7 e noffere ,. qjuoꝛum quibuſdam permiſ poteſtate patris eſt: neqʒ ibʒ reher eſee⸗
ſc aſtreſi: quaſ lum erat etiaʒ in poteſtate de patrem adimere poſſe: neqʒ deſun. colir.

nã in aduẽncio nn? gentibus teſtari quod nr̃a cõ patris creditoꝛes id uendere a ¶ Loe ſic.. p quaſper.
poͤt: y babeat po Riteneiglat! aliter inqui . Rè.ac. Oil.
perateg .⸗ de. ſtitutio latius extendensper⸗ uel aliter inquietare: neq; pa r ( Jure.L. antiquo. ſic. .
bo. q lil. f. . fluſ miſit onmibusibhis tautũmo tre monuo cum fratribus cõ 5 = eie
. = 4 7 „ JI2.6 . . „2 9 . .ſ. Stici
Egmut niſt ſir do teſtari peculiis quidẽ:ſecd mune eſſe ſed ſcilicet pꝛopii Batag,n⸗ acreſiav 4
mlles in caſtnis. v iure communi cuius conſtitu umeiuse eid quod ĩ caſttiis quaſt en lureveren non
en bin Nan tionis tenore perſpectolicen acqlhuilieit: ; iuf cunliom edNeting ndtene
erpugnatur p que⸗ Lq eſt nihil eoꝛum que ad pꝛe nium qiuin poteſtate parẽtũ s (Moſtnis. ⁊ alienex no⸗
ralenn Melkikeſ a fatum ius pertinentignoꝛare ſunt peculia perinde in bõis Beneivr erbas⸗
den e . ubusnon eſt penmiſſuyta Parentumcomputantued ſi .: nunle n ad ab ini⸗
Kubꝛia. Qut (creteſtamentuim. ſeruoꝛum peculia in bois do uof vale ermacu tepig.
tum. An On tamen omnibus ptis uidelicet his gerx ſacris nup. ⁊ ſi cotra. Dolu. ibi
En wne d Bect facere teſtamentũ conſtitutonibuset pcpueno pömetentymenopeme,
ber ſewantẽ ſupꝛa Mtatim enim hi qui alieno iu- ſuis achter dunerlal cauſaſ mimonl.
dicta poſſeteſtari. ri ſubiecti ſunt teſtamenti iuſ nobis ſcilicet patubi S nöact 8—
ſed contrarium eſt — „ (NDeceſſerit. idem deſer
in. xiij. caſibus qui faciendi non habent. adeoꝗ V quirütur. ¶ Mꝛeter hosigi uo teſtãte ſi fideicõ.ſit reli
nilſio pro pane dem: ut quisparentes eis ꝑ tur qui caſtrenſe peculiũ uel oum:valcr ſidurat vali⸗
dandtt honr, miſerunt : nihilomagis iure quaſi caſtrenſe habent ſi ꝗ nrdaetſelcno.
men rc. nota.ſ. e. teſtari poſſunt: exceptis his alius filiun fami. eſa menn 1 ſgedentno die rui
d. Wquos antea enumerauimus: fecerit inutie eſt: licet ſue po/ . aunn ſars auo⸗
e ¶ Gtatim. i. in pi TeL. . e . e re teſtamẽn.vt. ff. e.l. qua
anenget ⁊ militibus pꝛecipue qui ipo⸗ teſtatis factus deceſſerit ettate.idẽ in vſucapi.vt. ff
IE am ſant ſcac teſtate parentum ſunt: ꝗbus ſtn⸗ ¶ Pꝛeterea teſtamentum de vſucabll. in Fines
enmet ſede eo q in caſtrisacquiſierũt facerenõ poſſi unt ipuberes. bus odioſis. vnff ve ack.
donarehoͤthiech, pmiſſum eſtex conſtitutioni· quia nullum eoꝛum animi iu õ
ntiente. vt. ff. de ⸗ i ett E . 4 ſi ((¶²Q( Nᷣus cius qui
bona⸗cana moꝛ. l. bus pꝛnapum teſtamentuʒ 6 iaum eſt. . teʒ funio ind vult ꝓꝛogare vt in cna,
tam bis. in f. T ra⸗ facere.quod quidem ius ab poſſunt.quia mente carent: cmnbus a minoꝛe facni. vt
vuaneais oe initiotantum militantib? da⸗ necad rem pertinet ſiimpu⸗ Noemne e
ro non alieno arbi / tum eſt: tam ex auctoꝛitate di bes poſtea pubes factus aut (Indicii i. diſeretio. t
wie beheergcre. ui auguſti qᷓ;nerue:necnõop furioſus poſtea composmę⸗ e ndeahren E non,
ff. de here. i i i R , j. aüt.
ila inliuns. Kimi imperatoꝛis traiani. poſt nis factus fuerit er deceſſent mavbirai udicateſtdu

(ibilomagis.
id ẽ nõ iõ magis.⁊

habet in ſe negati / . . . nij. vt.C. de iudi.ꝓperã⸗
uam ficut niblom elſt ueteranis conceſſum eſt. furoꝛ eoꝛum intermiſſus eſt dii.p totm. qñq;p acto⸗
ie Leſtren. iure teſtati eſſe uidentur:cer gentiud. an vicg
Zi8. ſ. ceaſtren. . . r i. ut.ſ.de offi. iuð. S. ſi fa
velquaſi caſtrenn. d ca renſi peculio teſtamen teeoqꝙ ante furoꝛem fecenint mi her.ꝛ. J.i.
pet. babentib?. vt tum peꝛtinebit hoc ad eũ quẽ teſtamento ualente:nam ne⸗ ʒ· noſi. bacröne idem
H.·ti. ꝓxi. S.ctii. H d li Sʒteſtamentum recte fa tux in mente capto dico vt ar.
i ¶ Lonſtitutoͤnib? Heledem ſe iquerunt. Si relinl⸗ mu ctIuy f de ver. ob. a tico. in fi.
extrauagantibus. uero inteſtati deceſſ. amirnull neqi- lum aliud negociumꝰ 9 eſtati. C. e. fanoſum

ea uero ſpᷣſcriptõe diui adri
ani etiaʒ dimiſſis a militia:id

(aqz ſiquidem fecerint

liberis uel fratribuſ ſuperſtiti

CEurioſi autem ſiper id tẽ

pus fecerint teſtamentum q

cẽ.vt.C. de reiũᷣdi.l.i.quã

doq; ꝓ inſtãtia cãe trien/

ius.ſ.poſſe teſtari ĩ

bus ad parentes eoꝛuʒ iure

¹

ſterueniens perimit. ¶ Item

— —

2 ¶ Megocium. vt vſue incboatum. vt. ff de vſuca. iuſto. S. eñ. vel pol⸗

ſeſſionẽ queſitaʒ.vt.ff. ð acquirẽ.poſ.ſi is qui animo.ſic.ff.ð pecu.l. G

Pppn.: J. mutum.
. Et eruditi.ſ.in moꝛibꝰ

ſibus ⁊ audiẽdi ⁊ loquẽdi fa

pubes, item furioſus item mente copius itẽ pꝛo⸗
digus. item mutus. item ſurdus. item cecus. vt. S. e. S. pꝛeterea.

⁊. F.item funoſi. S.item pꝛodigus.F. Item ſurdus.=. §. cecus.

ſilentio pꝛetenie 1 it intilit te⸗ (¶ En tamen. 3
ſtabitur. Adeo quidem ut ſi iga obſerua

tuberonis. in pin.“ . L
a (ꝛodigus. ꝓdigus ẽ qui neq; finẽ neq; modum babet in expẽſis. item damnatus ad moꝛtem naturalem vel ciuilẽ. vt.f e. l. eius
1otgus Bergns Equie c =S qui.S. yſ in fitẽ obſes. pt,f ob ſides irẽ de crinine famo
b nractar 4 dicas a P ag . 21. 5
lanũ aguta * M. F. . . l.
Septdemeunenet iit. , V , lege. itẽ ð ſtatu ſuo
ma.cõmiſit: multominus pꝛodigus cui bonoꝛum ſuoꝝ fecit:ſiue . edienit : ualet lure dubafantes. drc
tellalieg a tunc hꝛius ia adminiſtratio interdicta'ẽte poſtliminii: ſiue illicdeceſfe· Eſtatu.x..qu
ctum rumpit᷑.vt.C.ad.l. 2 . „ 2 in domini itez mo
iul. ma. l. i. ſtamentum facerenon põt ſy rit:ualet ex lege coꝛnelia. D aut.
¶ Naru. quid ſi fiat inter, id quod ante fecerit q; inter· Demo. §. id quoq;
dictie 16 fit pdigun 1 * Bee here Her col.i.S.illud.ſʒ ho
Ratoen nen val migeditio bonor ſuopei fiat: ratl.Weredationelibeoanm dießm quola coꝛ
ab his.il.ſeie.ſed cõtrarün⸗⸗ xiz an. epi. 5. ſi q mu⸗
verum eſt:cũ ſit facta con tusnon! mnꝑ teſtamentü fa⸗ . On tamen ut omnino lier item is cui in /
a ius lingatoꝛis tm: njõ5 Ccere poſſunt.utiq; aũt deeo ualeat teſtamentuʒ ſuf dieguf ponls ale
ſen ineaptelinvil lurdoloquimur: quioinonõ ficit hecobſeruatio quam ſu Se r E, E Pehe
Fe &. qudo puo.n5 exaudit: non quia tardeerau pꝛa expoſuimus: ſed qui fili· z adliuli maieſt.
nh. ſelausoch dit. Mã ⁊ mutus is intelligit um in poteſtate habet cura⸗ l.vlni.
.·oothm diſmnaen ſeu? qui eloqui niil põt: nõqtar redebetut eumberedemin gubaa
tem. — de logtur. Sepe enietiã litte ſtituat/:uel experedem nomi Deexberedatiõe
(uq;.ſc.ð inut ſt nati eruditihomiĩeſvanis ca natim faciat: alioquin ſi em beroꝛun.

mmut marimein (ultatẽ amittũt Mnð noſtra iga obſer⸗
pij aduocati. ” neee HS , 1 „2„ tio. S.de teſt. oꝛdi.
eid onintiovt C.aui conſtitutio etiã his ſubuenit uiuo patre filius moꝛtuus ſit ſolennis ſit non ta
velenes rſun, ut certis caſibus modis ſin nemoꝰheres ex eo teſtamẽto men? vel ſeg. 3
dus alu:vaimuns w. noꝛmam eius poſſe it teſtani * exiſtere poſſit. ſcʒ ab initio eſt circa fidem 7 8
Rienarurn anscaſuilflan aliaqʒ facere que eis ꝑmiſſa no conſtitenit teſtamentum. Parionen ſns di⸗
bere nouit ſua manu ſcri⸗ a 5½— So, ſ CQRi„Aeita o Filiabe ſĩA ctum eſt: nunc 5 ea
barteſtametu. ſtaurp alt ſunt. ¶Sed ſi quis pꝰ te· Sed nõita de filiabus? aliis reſ es e⸗

um ſcriberevelit:impetret
hoc a pꝛincipe.vt.ff.eo. ſi

ſtamẽtum factuʒ aduerſa ua⸗
litudine aut quolibet alio ca⸗

puirilẽ ſexũ deſcendẽtibꝰ li⸗

beris utriuſq; ſexusantigꝗtati

tem dicendum eſt.
⁊ licet ea obſeua⸗
tio que circa fiden

aſe Saßſrans t ſumutus aut ſurdꝰ eſſe cepe fuerat obſeruatũ.ſed ſi nöfu cſtſanis diligẽs ſit
z ſivult nhör oan ar/ntt: ratum nihilominꝰ manet erant ſcripti heredes ſcripte- ane e e⸗
Rudrnaruiséſrchermm Geus teſtamentum. ee ueuel exheredati erheꝛedate Scſt odt..
tus:non põt niſi ſit mlles gutẽ nõ poteſt faceꝛe teſtamẽ ue:teſtamentum quidem no v ilium. etiam
t. S. ti. i. F. quinĩimo. es eriſi rS m S anir * militem. vt. ff. ð li.
K Biquie ſic⸗.e5. , tum: niſi perobſeruatönemꝰ infirmabatur Jus auteʒ ac⸗ 2 poſtbu ſiimiie.
tere a Seuneg quam lex Diui iuſtini patris eſechchcicadl Ernont Eer enncli
Cecus. naturaliter vel jnoſtri introduxit.¶ Eius que onem pꝛeſtabatur. Sednec
mine, leuo ſtipno r apud hoſtes eſt: teſtamentũ nominatim eas perſonas ex⸗
de ereu u.l are. quod ibifecit: non ualet iune heredare parentibus neceſ⸗
A ienſce tnahen poſtlimini q;uis redient: ſy ſeeat: ſed licebat inter cete⸗
one:uel alio loco eiꝰſi nõ quod dum in ciuitate fuerat: ros hoc facere. lonnnatum ¶ Hoteſtate. ſecu
inueniatur tabellio dilau Sðèð in emanapato iu⸗
cidius voluntatẽ ſuaʒ de ” re guili.ſed idẽ iu⸗
carer: ⁊ iſ bereditattbbus rep̃toꝛio. ve. . e. F.

⁊ in legans ⁊ ola in ſcriptura

referãtur. vt. C. e. bac cõſultiſima.

emancipatos. .
Inſtituat. vel eis aliqu id quoquo ti.relinquat.quartam iu
re veteri.vt.C.de inoffici.t eſta.l.cum queritur.hodieſemis vel
triens.vt.C.deinoffi.te.a ut.nouiſſima.Et boc ſi fiãt codialli.
qꝛ ſi teſtamẽtum fiat tunc neceſſe habet iure inſtitutõnis aliqͥd
relinqͥ.vt in aut᷑.vt cũ ðap.cog.S.aliud.acc. H
dꝛeterierit.ſc; nec inſtituẽdo nec exheredãdo. vt.j.ð here.
que ab inteſt.S.nec eadem. nec ipᷣo iure valet.vt.C. de li.pꝛe.l.
maximum.
a ¶ Adeo.ſ.inutiliter teſtabitnu.
b ¶ Hemo. ff. ð iniu. rup.te.filio.S.fi. contra. So. ibbi filiꝰ viuit
bic non.vel bic iure ſtricto:ibi equo.
c (Mou conſtiterit.aliud ſi conſiſtit. licet poſtea rũpat᷑ ⁊ iterum

Datris mei. ſic. . de dona. S. aliud.
1. es.ſ.rt eaprus vel obſes. vt. ff. e. obſides.
Aaler. quia ſerui ſunt vel quaſi. vt. 5. de iure perſo.ꝭ.ſemi.⁊.ff.de
li. ho. exhi. l. ij.
voſtliminij. q fingit eum in ciuitare ſemꝑ fuiſſe. vt. ʒ.qui.mo.iuſ
pa.po. ſol. . ſi ab boſtibus. non autem. l. coꝛ. ita fingitur. quod diid ʒ
tur. C. de cap. l. i. .l. aptum. impꝛopꝛie ponit᷑. l. coꝛ. ꝓ iure poſtliminij
¶ Juerat. ante captiuitatem. . =JMM
s ¶ Ex lege coꝛnelia. que fingit eum pꝛima hoꝛa captiuitatis moꝛtuum
⁊ ſie liberũ.vt.ff.e.l.coꝛ.aliud eẽt ſi nulla eẽt ficiio: vt ßuo pene facto.

vt.ſ.qui.mo.te.infir. . non tamen. Altimo notandũ.xiij.eſſe perſõas
ACE que teſtari non poſſunt. ſiliuſfami.vt.ff. e. ſi us.item ſeruus.pt. S.e.

moꝛitur:vt in poſthumo.vt.ff. de iniu. rup. teſt. poſtbumi.ĩ ̃ n. o
⁊. j.e.S.poſthumi.ibi qð ⁊ẽ̃.nec eſt mirum. quia ſi ab initio ri⸗, p
pitur agnatõne poſthumi eo moꝛtuo cõualeſcit. ar. ff de re. iur. ꝗ

l.quod ab initio.

dSed non ita. nota ex vna ꝑte ponit ſilios tm̃:ex alia filiaſa ſi quis.s.legis.
oẽs ex maſculis vł
feminis deſcenden
CHuſtmmabar. autẽ quis erxheredari uidetuꝛ ſunt hiquiin ſui heredis lo⸗
H ſeni⸗ ſiue ita exheredetur ticius fi- cum ſ. uccedendoquaſi agna
f¶ Poꝛooͤnem. ſ lius meus exheres eſto: ſiue ſcẽdo fiunt parẽtibꝰd ſui he⸗
emnciiae ita filius meus exheres eſto: redes:ut ecce ſi quis filiũ ſu⸗
turieſſent. vt. C. 0 non adiecto ppꝛionomie ſc; um ⁊ ex eonepotẽ neptemue
li pie matimuz r ſi alius filiꝰ nõextet. Vo in poteſtate habet: nia filiꝰ
contra ta c=. ſthumi quoqʒ liberi nel Pere radu pᷣcedit is ſolꝰ iura ſui

g. ¶ Sed nec. becẽ
ſecunda dꝛa int p⸗
dictas pſonas.

ĩ¶ ¶ Leteros.ſ. hoc
modo.yv nũ ð filijs
meis exheredo vel
vno inſtituto pꝰſic
dico:reliquos exhe
redo.nam niſi dice
ret ceteros exhere⸗
doꝛlicqʒ; dicat filiuʒz
meũ exheredo cum
plures habeat:ne/

mo exheredatus vi

detur. vt. ff. de li. ⁊

le Ener i alijs

modis ut oẽs libe

ri ſint erheredati.⁊

ſic vnus tm̃ inſtitu
atur. vt. ff. de lib.
poſthu. tici.in pᷣn.

Itẽ ſi dixerit alia

verba quecũq; dũ
modo certa. vt.ff.
ſi cer. pe.l. certuz. ⁊
ff. de iniuſ. ru. teſt.

poſthumũ.S. nomi

natim. ⁊.ff. de lib.
⁊ poſthu.l. i.⁊.ij.ſʒ
ſecus ſi dicat filiuz
meũ inſtituo:cete⸗
ros libeꝛos exhere
do. vel ſeium extra
neũ ĩſtituo liberos

aüt exberedo. ⁊ hic
nõ dicit om̃s ut nõ

contradicat pꝛinc.
glo. nã dicoꝛ exbe⸗
redare filium inter
ceteros.qꝛ mixtio
fit cum ceteris ĩ re⸗

motioꝛibus gradibus cõſtitutis. vnde non valet cũ debeãt er,· e
beredari noĩatim vt bic diii.
(uſtuul iſta inſtinnoͤne er pñ̃ti mrimonio naſcituri ⁊ ex futu
ro inſtituti videntur.vt.ff. ð li. poſthu.l.placet.⁊.l.ideoq;.qᷣd
in exrheredatõne poſthumoꝝ an oẽs ſiue hi qui ſunt ĩ utero tm̃.
an alij qui ſunt naſcituri ex pñii matrimonio vel futuro intelli⸗/
guntur exheredati.Rñ.nõ.cũ maſculi debeãt neiatim exhereda

Secũdus

——

eꝛedis habet:quãuis nepo
quoqʒ ⁊ neptis ex eo ĩ eadem
poteſtate ſint.ſed ſi fuiꝰ eiꝰ
uiuo eo moꝛiatur aut qualibʒ
alia ratöne exeat de poteſta⸗
te eius:incipitnepos neptis
ue in locum eius ſuccedere:
⁊eo modo iura ſuoꝝ heredũ

des inſtitun debent uel exhe⸗
redari:⁊ in eo par omniũ cõ
ditio eſt: qd ⁊ in filio poſthu⸗
mopterito ⁊ in quolibʒ ex ce
teris liberis ſiue feminini ſe/
xus ſiue maſculiniꝰ In pꝛete
rito ualet quidẽ teſtamentuʒ
ſed p eſten agnatoe poſthu⸗
mi ſiue poſthume rumpit᷑ et
ea rõne totũ infirmat᷑ Ideo⸗
qʒ ſimulieꝛ ex qua poſihumꝰ
aut poſthuma ſperabat᷑ ab⸗
oꝛtum fecerit:nihil ĩpedimẽ
toẽ ſ. criptis heredibꝰ ad he-
reditatẽ adeundã. (Sed
feminini quidem ſexus ꝑſo⸗
ne noĩatim uel inter ceteros
exheredari ſolebãt:dũ tamẽ
ſi inter ceteros exheredarent
aligd eis leget᷑: ne uideantu?
pobliuionẽ pᷣteriti eẽ.¶ Ma⸗
ſculos uero poſthumos.i.fi
lios:⁊ dinceps placuit ñalit
recte exheredari:niſi nomia⸗
tim exheredentur. hocauteʒ
modo quicunqʒ mihi genitꝰ
filius fuenit: experes eſtto.
CVoſthumo autẽ loco/

eergo eo mõ rumpat
eius teſtamẽtum ſicut ipſum
filiũ uel heredẽ inſtituere uł
nominatim exheredare debʒ
teſtatoꝛ nenoꝝ iure faciat te
ſtamẽtum:ita? nepotẽ neptẽ
ue ex filio neceſſe ẽ ei uł here
dem inſtituereuel exheredar
ne foꝛte eo uiuo filio moꝛtuo
ſuccedẽdoin locum eius ne⸗
pos neptiſue quaſi agnatio⸗
ne rumpat teſtamentuʒ. Id⸗
ʒ lege iulia uelleia pꝛouiſuʒ
eſt in qua ſimilis exheredatõ
nis modus ad ſimilitudinem

„

t

poſthu.l. gallus..ſi quis filium.

quaſi agnatõne nanciſcũtur

d ¶iuo. ſecus ſipoſt. vt
oſthumoꝛum demonſtrat᷑.
Emancipatos liberos iureꝰ
ciuili neqʒ heredesinſtituere
neq; exheredareneceſſe eſt:

De erbere liberoꝝ.

ſaſculini.i. ſiue ex maſculo ſiue er femina.
Ignatone. i. natiuitate. ſic. . qui. mo. teſt. infir. F. .
Rumpitur.ſi vᷣo exheredatur de inofficioſo cketur vt. . de inoffi. te.
poſthumi.hodie vero exberedarinon poſſunt.yt. C. de inoffi. teſt. l.

qð eſt. ff. de teſt. mili. l. ſi fi
lius. JM
8 (Aboꝛtu s eſt ꝓ non
nato.vt. ff. de ver. ſig. l. qͥ

t ¶ EPHerſone.ſ.poſthume.
nam iam natis femis nõ
erat neceſſe legari.vt. ¶.
deli. pꝛe. l. maximuʒ.ĩ fi.
7.5. e. ſed non ita.

v nter ceteros. hodie

ꝑ conſtõnem oẽs nomia⸗
tim.vt.j.S.noſtra.ſed no
uiſſimo iure nõ⸗cũ nõ ſint
ingrati.vt in aut᷑. vt cum

ð ap.co. SF. aliud.col. viijſ.·
x voibumord ſe id

liuſt.rup.te.poſthumoꝛũ
y. ¶ Yoco. non tñ veni poſt
humi ſunt. vt.j.e. S. hoc.
in fi.
5¶ WMeredis.j.de here.q̃.
dif. F. ſui.

a ¶ Agnoſcẽdo.i.ſubtus

vel poſtea naſcẽdo ſicut
poſthumus verus.nõ.n.
naſcitur cum natus ſit. ut
5.de adop.S.i.vel dic ag
naſcendo.i.incipiẽdo eſſe
agnati quo ad effectum

ſuccdenii.
b arentibus.ſ.maſcis
lis. nã teſtamẽtum femie

nõ rumpit᷑ ꝑ.l.velł.vt.ff.
deli. ⁊ poſthu. l. galluſ. S
nunc.⁊ de le.i.naʒ ⁊ ſi ira

verba ſunt. ſ ꝑ querelaz
irritat. vt. C. de inoffi. te.

l. iij. ⁊.j.e.S. mater. —
c ¶ Meceſſe.cauſatiue ſ.ne
rumpat᷑ teſtamẽtum ut ſe

quitur non pᷣciſe.vt. C. ꝭ
adop.il.pe..quein filio.

— -–

ff. de imiuſt. rup. te. ſi quis
filio.⁊ in hoc differt a ve⸗
ro poſthumo. Itẽ differt
ab aſcendentibus vt. ff.
de inoffite. patr ſilium.

S q; velleia.nomen ẽ cuiuſdã noue legis.ſed ius galli aquilij an⸗/
iquius eſt. ⁊ loquitur in vero poſtbumo vtſtatim dicã. vt. ff. ð lib. ⁊
f Similis in veris poſthumis talis erit modus vt ſime moꝛtuo
naſcet᷑ mihi filius infra.x.mẽlſ. es. vt. ff. de li. ⁊ poſt. gallus.i.rñ F7. H. i.
ij. iij. .ij. ſicergo ⁊ hic. ꝑ.l.vell.ſi ſuus heres deſierit ſuꝰ eſſe viuo.
vt.ff. ð li.⁊ poſth. gallꝰ..videndũ. in H bʒ locũ.l.velł.ſic etiã etiã ẽ

ri. vt.j.e. S. maſculos. paritas ab inteſtato. vt. ſ. de here. que ab inre. . cum autẽ.
m ¶ In eo. ſ. quod ſa eqᷣtur qdð ⁊ in filio ⁊c᷑. 8 Bure. ſic. . de bere. que ab inte. S.emãcipati.
n mniß. l.poſthumon erſenaſaturoꝛũ er liſs ſuis licz in bᷣ Heceſſec᷑. nam nihilominus tenet teſtamẽtum.aliud in eo q̃ eſt in
iam natis non ſit par cõditio.yt.S.e.S.ſʒ non ita. poteſtate.vt.S.e.in pꝛinc. K

—

Lliber.

a ¶ Eeminini. lz in ſuis ellet differẽtia inter maſculos feminas iure ci. ex iure antiquo. ſic.s. qui. ma. poſ. 5. pex hecẽſcarõ. .
48 Aiii. Aident᷑ſ.dãdo filie bo. poſ. ð ta. in totũ Iʒ non poſſit dicere
nullũ vr ⁊ ſuus. vt. C. de li. p. l. maximũ. ibi. ⁊ ſi ptentus ⁊c. et

b eredez ſaphie⸗ qꝛ deſierũt eſſe beredes ſui:als nõ eſſet bona rõ

ris pꝛudentia. vt ſtatiʒ ſe

m (Vntroducebat. diffe redare neceſſe ſit. cum uero ſilentio pꝛeterierit: nonigno ſtamẽti. vt. C. de
e Fa. 15. poſtbumi. c. . tilio patre: tunc incipiunt in tium eius pꝛo exheredatione animi vt ſi fllü ba
ſed faminmi.non autẽ di ⸗/ eg cauſt a eſſe in qua futuri eſ- nominatim facta ualere con vac aſe⸗ neree
etvetio duea ed ſab ſent ſi anaturali patre eman- ſtitunoonibus pꝛincipum cauu ꝗà ienmlieatie..
ansapaſos. pati fuiſſent. ſed hec quides tum eſt. ¶ Mater uel auus den Faara tochqte
HH A de uetuſtas introducebat Ho matemusneceſſe non habẽt pnech nnee eſ
En boe alg a multe ſtra uero conſtitutio interma liberos ſuos aut heredes in-“ terfamilias. nã tũe
diennt. vrſf.deſta.bo. ſculoset fem nas in hoc iure ſtituere aut exheredare: ſed eeicht ſamin
p Vntereſſe in aut a. mo. Nilil intereſſe exiſtimans: qu poſſunt eos omittere. nam Eluſtn⸗ non ba
1 riui Nan uren. utraqʒ perſona in hominum ſilenrium matris: aut auima berer i arela. vt .

r ¶ Bfficio. i. ſimili officio

heredesinſtituere neq;exhe

pꝛocreatione ſimiliter natu⸗

natim non exheredauerit ſy

terni: et ceteroꝛum per max?

lij ebabẽ inſti 6 zes ſui heredes ad fi⸗ E bec tercia rĩõö5.
laran Besnareang ae Pratnter remanet o v unplex. ad dꝛiam antique conſtõnis go digia is he.⸗
Saa no töher⸗ bainlsuid
que ab inte.de. . emanic⸗ .⁊ —Bẽ òèẽł deſcendẽtibus
atic. 5. dele ag. u..cf.· quie non ſunt ſui heredes. nesab inteſtatouocabantur: pfemmind ſrum
cf vebd vol. cump? ſed pꝛetoꝛ omnes tam quod et pꝛetoꝛespoſtea ſecu diminutöe taueß
e Kegan tnte als faminini'ſexus q; maſculini ti eſſeuidentur: etideoſim ts vr iſveer
HH darste. ſi heredes non inſtituant ex pler acſt imile ius et in flis Aren Folilz
pentuit im.. nd quenis. heredan iubet uirilis ſex? no ifiliabus e in cetenis deſccie
Itẽ enã inſtitunis datur. minatim: feminini uerointer tibusper uirilem ſexumper- abezr auo
Siab Lalu m are⸗ ceteros. q ſineq; heredeſ in ſ- onis non ſolum iam natis: iſus preit
plane. v.ft deleg Prl pe ſtituantur: neq; ita ut dixrimꝰ ſed etiam poſthumis intro- tus a dicit nulli: c
a bonds boſ inb i.n erher̃dati pmittit eis pꝛetor duxit. nt omnes ſiueſ ui: ſue dtab. bzlus gu⸗
(abenk. quo ad ado, contia tabulas teſtamẽti bo- emancipati ſint uel hereles terius ẽ ſy enanci
ptiuum paren. ſnoꝛũ poſſeſſionẽ. (Agco⸗ inſtituantur: uel nominatim bpatus mm̃ bʒ ta.
e AGnn eubdyab adopt tiui liberi qdiu ſuntinpote exheredentur: eundem ha⸗ H
f⸗ Eues iafcnie 1 ſtate Parri ndontiii eiuſ dez benn eſfectuin circa HH r Tel
tur ſui adoptiui ad iuris habẽtur cuius ſũt iuſtii taparentum luoꝛumin baedentpſii que
kag cnnnabiban ſub nuptijs acquiſiti. Itaq; heꝛe da: et hereditatem auferen- ras oes.v⸗ fS'5
Aanlen. ee oͤr de des inſtituendi'uel erheredã dam: quem filii ſuiuel eman- Fhauis r nol
8 AUriner qoͦvocat enã di ſunt 'm ea que denaturali cipati habent: ſiue iam nati teſt.tpab.
d rn Brigh ien busexpoſuimus.Emãdpa-⸗ ſint: ſiue adhucin utero con⸗ 3 rRarc abe⸗
naturales nõ pſir deline⸗ ti ueroa patre adoptiuoneq; ſtituti poſtea nati ſint. Lir dirimus. 5:e.5. po
reeſſe fili p emacipatõs iurre ciuili⸗ :neq; quod ad edi- caadoptiuos autem certam ſtbumi.
eſoebae aied uc. ctum pactoꝛiſ Ittiner:interli indurimus diuiſionem: que (Konſine A.ö
. Armantor deon beros cõnumerant᷑. (Qua in noſtra conſtitutione quam aqop.l cñ iĩ adopti
tab.l..S. ſutiuns. ratõe accidit ut ex dõᷣiuenſoqd ſuper adoptiuos tulimus cõ adop raf Re
(Wan eiff. e coatab. qnaturalem parentem atti- ſtinetur. Sed li in expeci v Beeupatnſd
emacipatus. .Pe: in l. znes Uh E E — cupatul. qd
h. (Sed ber.g. ã a net:q;diu quideʒ ſint inado- tione occupatusꝰmilesteſta n⸗ Re u erpeater
piide . . prtilla familia extraneoꝝ nu⸗ mentum faciat: et liberosia, init vt. 5 te mi.
I uſtas i media u, merohabeantur: ut eosneq; natosuel poſthumos nom⸗ .llles.

c Ggnoꝛãs. ſi em

₰„

ignoꝛat nõ valʒz te

eENater. idem in

dna enindiger Nlnetd ad re officio fungitur. Etlege trem aſcendentium tantum aliso in ſilẽrio l⸗
creatõem ſobolis.⁊ ber antiona“ te Pi r mantumer 6 eroꝛum ad mater⸗
eſt pꝛuma rõ legis. xij. ta. antiqua duodecim tabularũů facit : quantum exheredatio nã lineam. vl. fl. O
Puniqua argumentot omnes ſimiliter ad ſucceſſio patns. neq; enimmamn filiũ

Secũdus

inoffi.te.l. cum filuum. ä
eiure. quia non hʒ eos in poſ. vt.ſ. ð here.qua.⁊ dif S. ceti.
g Cdicto. quo emãcipati vocant᷑ vt.S.e S.emãcipatos.qꝛ eos
non põt emãdapare. vnð contra tab. lo cum non bʒ. yt bic ⁊.ff.
decontra tab. illud. S. ad teſtaméeꝛe.
b Eis. ſ.deſcẽdẽ⸗
tibus ꝑ lineam fe⸗

mininam: dat tam̃ ,
alijs Tchis marxj filiamue: neqʒ auo materno
e ii.Co inoſie⸗ nepotẽ neptẽue ex filia ſi eaʒ
i aulo .· v ſ. de eũue heredem non inſtituat:
moffi teleꝑ totum. exheredare neceſſe e: ſiue de
Rubꝛica. iure ciuili queramꝰ: ſiue exe⸗
De beredibus in, dicto pꝛetoꝛis:quo ptoꝛpᷣte⸗
Rinanor dali ritis liberis contra tabł as bo
ad ſplures. noꝝ poſſeſſionem ꝑmittit.ſz
l gus aliud eis adminiculum ſeꝛua
liter debeãt inſtitui 11 AE
e ſblure. tur.qð paulo poſt uobiſ ma⸗
Eredes. inſti⸗ nifeſtum fiet. ””M
Auere. quaſi di De heredibusinſtituendis.
cat dominos intꝰ .
lr bonis ſuis faco v Erede g inſtitu ere per
re.nã heres.i.dñs .
Uidebr ana iſſum eſt tam liberoſ
Dliffe. §. i. Itẽ ideo Do 3.
Dilti intus quia ita omines qᷓ ſeruos: ⁊tꝗ pꝛo⸗

ſbintrat beres n pꝛios qʒ alienos. ꝓpꝛios au

nis rern de fe olim m plunũ ſententias menti habeatur. Alienus acken debd⸗
ſerpſona. vtin au Non aliter q;ʒ cum libertate re ſeruus etiam is int igitur: gquum ꝓpbibet. ſc ff. de co
Er iefau e mo. cte inſtituer licebat:hodie ue quo uſt umfructum teſtatoꝛ H eie,.
crca meſent ro etiam ſine liben tate ex nra h abet * Semus aut 3 do pꝛincpali caſſat qᷣcqͥd ſe
ne, conſtitutione heredes eos? minoſuo heres inſtitutus: ſi qurttereo vel er bis. vt. C
m Bemmiſum. ſ. inſtituere permiſſum ẽ.quod quidem in eadem cꝗ mãſerit ð len con.l. 1 dubiü.
n ropꝛios.l.ſer non ꝑ innouationem induxi⸗- fit ext eſtamẽto liber heꝛel gq3 b Eetator cideono po
elienos ſek ins:ſed quoniam equierat neceſſarius ¶ Siueroa uino cveſtenolimun
enon minus. ⁊ atilicio placuiſſepaulꝰ ſuis teſtatoꝛe manumiſſus fuerit: pain. cotradicit ad bue
(Tngöne libꝛis quos tam ad maſſt uniu, ſuo arbitrioadire hereditatẽ H dree ailel
C.ð neceſ.ſer. her̃. ſe abinũ 95 ad Plaucium ſcri poteſt quia non fit heres ne alia ẽ loco domini non q̃

inſti.l. cim quiga. pſit refert.
q (Eos. ſ. ꝓpꝛios
ſeruos. H

Pꝛopꝛiꝰ aũt

r Perinnouationẽ g d⸗ non indurximus boc denduo ſz apo
antiquos hoc idẽ dixerat Atilicinꝰ: ut ſubijcit. Sʒ contra. 5. ex
qui.cau.ma.poſ.s.idẽ iuris.ibi noua bumanitatis ⁊c. Solu.
iſte Juſtinianus non inuenit: ſed rationẽ reddit:cum non ẽ ve
riſimile ⁊c.vt ibi.vel aliter atilicino placuit paulo: ſʒ in legis
neceſſitatem non dequxerunt. ſic 7. . de teſtamẽtis. 5. ſed neq;
heres. Juſtinianus vo in legis neceſſitatẽ induxit: vt er ipa cõ
ſtitutione liber eſſe videatur. Itẽ nunquid coꝛrigitur quod ałs

dicitur. ſ. ꝙ pure inſtitutus ⁊ ſub conditõn e liber.quiq expecta

tur conditõnis euẽtus. vt. ff. e.l. . eruus. F. i. 7.l. quotiens. F. fi.
7.l. qui filio.S.i.Rñ.non. quia iſtud locum bʒ quod bic dicitur
quando libertas nec data expᷣſſe:nec fuit retardata. at ibi fuit
expſſeretardata.

8 Pꝛopꝛietatẽ. vt iſte liber heres neceſſarius ſit.vt.S. eo.i.

rh.ſy tamẽ vſuſruamuanꝰ pinde vtet ac ſi eẽt buus adhuc.vt. —

coõmu. ð ma.l.i. . ſinaũt ꝓpꝛierarius.
t Conſhiutone. ſ. greca qu non habemus.

v Quius.ſ. conſtitutõnis hec ſunt verba q̃ ſequũtur·
x Adaculatum. accuſatum. nam als Ein lr̃a accuſatum vbi

dẽ perbo ad verbũ ſunt iſta q hic dicũtur. vt. ff. e. his verbis. 5.

ceſſarius:cum utrunqʒ ex do

—
De here inſtituẽcdis.

interdum. ſenilis erpoſitio dicitur in li. Sapiẽtie de Joſeph. maclaue
runt me impij.⁊ alibi in diuina ſcriptura.mẽdaces oſtẽdit q̃ macula⸗
uerũt eum.i.acouſauerũt eum.
V¶ Wanumiſſum.ſ.videni vt poſtea ſub ijcit. die manumiſſuz ſimpkr
no inſtitutüũ. ex hoc infert qð ſeqᷣtur:ꝙ nec cũ inſtitutiõe fieriſe olet liber
vt ſubijcit quare ſequitur

2 — —

ex codẽ adulterio cum ſer
uo /ꝓpꝛio commiſſop quo
grauiter punit᷑ vterqʒ. vt
C. ð mu.q ſer. p.ſe immi.
l.i. in pꝛin. Quid ſt cuʒ ex
traneo commiſit adulteri
um. Rñ.nec tũc manumit
tit vſqʒ ad.lx.dies.vt.C.
ð̊ adult᷑.l.iij.⁊.ff.ð adul.
ſi poſtulauerit.S.iubʒ. itẽ
qd ſi adulteriũ tale cõmi/
ſit non tñ accuſat᷑ adhuc.
Rñ.bñ põt ninumittere
ſʒ in cnimine leſe maieſta⸗
tis ẽ ſpeciale vt poſt com
miſſum tale crimẽ nõ poſ
ſit manumittere vel teſta⸗
ri.vt. C. ad.l.iul.ma.l.fi.
⁊.ff.ð dona.l. poſt cõtra⸗
ctum.⁊.l.donatões.S.fi.

ſemus isintelligitur: in quo
nudam pꝛopꝛietateʒ teſtatoꝛ
habet:alio uſumfructum ha
bente. ¶ Eſt autem calus
in quo nec cum libertate utili
ter ſeruusa domino heres in
ſtituiturut conſtitutione Di
uoꝛum ſeueri ⁊ anthomini ca⸗
uetur:cuius uerba ſunt hec.
Seruum adulterio macula⸗
tum/non iure teſtamento ma
numiſſum ante ſententiã ab
ea muliere uideri que rea fue
rit eiuſdem crimims poſtula⸗

ta ratõnis eſt:quare ſequituꝛ a l Nabeatur e Palg
utio: valeret libertaſ

nt in eüdeʒ a domina collata vt. S. e.i.rñ. ⁊.S.qᷓ ma.nõ
heredis inſtitution lliuſ mo pol.S.i.⁊ ita no. argu. ꝙ;

ad hoc vt poſſit fieri libeꝛ
ſz cum als manumiſſus a
fructuario ſimpłr ſine in⸗
ſtitutione erit tanq; liber
qᷓ;d iu duraturus erat vſufſmc. vt. C. cõmunia dema.l.i.F. ſinautẽ fru

dQuanus. nunquid ⁊ hic erit tanq; liber lz v ereliber non ſit. Rñ. non.

quia ex moꝛ teteſtatoꝛis pꝛotinus erat futurus quaſi liber ſi valeret H̊

5 (Hoſtulara. i. accuſata

quo dageretur.vt.j.de here.qua. dif. in pꝛin. Item ⁊ tunc erat vſuꝰ

fruaus pꝑdendus. vt. S. öpſufm. 5. finitur. vnde ſic eſſet quaſj liber do
nec duraret vſufnu. quia nihil duraret poſt moꝛtem teſtantis nibil va/
let talis inſtitutio vt ſit liber:ſed ſuo dom ino hereditatem querit. vt. j
e.S. alienus. Sed quigd ſi erat vſufruct. repentus in perſona pꝛimi he⸗

redis vel etiam vlterius quod põt.vt.ff.quẽadmo.ſe er. qmit.l.repeti.i

pꝛin. Rñ.tũc erit quaſi liber toto illo tꝑe.vt in dicta.l.C. cõia ð ma.l.
pꝛima.S.ſinaũt fructuarius.
c ¶ Lauſa.i.ſeruus eiuſdẽ dñi. Yo. vt. ff. ſt er no. cã aga. l.i. F. i.
d Kiber. niſi aliqua lex impediat libertaté. vt. ff e.l. ſi no lex vel cõdi ·

tio. vt. ff. el.quotiẽs.S.fi.vel qꝛ ex.l.puenit ad libertatẽ.vt.ff. el.teſta

mẽto.ſᷣm Jo. Itẽ fit liber a ſea emetipo niſi inſtitutus fuerit ita. cũ quis

mihi heres erit ſtichus liber ⁊ heres eſto.n qᷓ tũc a coherede accepit to⸗

tam libertatẽ.ff. ð acqui. here.l.ex Pte.itẽ ⁊ ignoꝛans fit heres ⁊ liber.
vt. ff.ſi cer. pe.l. eum qu.
e ¶ Vtrũqʒ.i.⁊ hereditatem ⁊ libertatẽ. nam liber fit ⁊ heres neceſſari/
ijs. bec duo cõſequi dʒ ex teſtamẽto dñi. vt. j. de here. qua. ⁊ dif. F. i.

lõ
“

in legato ſpectat dies ceſ/

8

b
pabẽéti factõnem teſtamẽ

¶ Alienus.qui ſic inſti

ſti. ſe eruus alienus. 7.l. qꝛ

d (Paaß cedente adit-

ſum.⁊ ita domino querit
als ſi ſeru nolit adire qð
poteſt eẽ etiam domio iu⸗
bente non querit.vt.C. e.

E

¶ Domini. boc in bere⸗

lele . n Monum enim adltanere
(Ei b:lic . c.de ditas perſone uicem ſuſtinet
(Heruus. moꝛtem. ver /

LZibel

1 (Dued ſi alien atus. liber. directa em libertas in ſeruo alieno nõ po

teſt habere locum: ſed inſtitutio poteſt babere effectum vt bic. ſed alidð
in legans que adimuiur hoc ipo ꝙ alienãtur ſerui. v t.ff. de adimen.
le.l. feruo cum libertate. ⁊ ẽ ratio.quia in legato ſpectatur dies quo ce/
dit non autẽ an ſit manumiſſus. vt. ff. qñ di. le. ce. ſi poſt. 5. ſt cum.acc.
Alienauerit.ſ.alicui

ti. vt. ff. e. l. ſeruum meum
in fin.i.rñ.⁊ hoc niſi redi⸗/

qui eum inſtituit ⁊ poſtea
eum alienauit:tunc enim
reuiuiſcit libertas.vt.ff. ð
manu. teſt. l. veruz. 7. ff. e.
quotiens.S.fi.et.l.ſi non
lex. æ. l. antepe.

ui dñi adire hereditatẽ debet
æea ratõne per eum dominus
fit heres.nam ipſe alienatus
neq; liberneq; heres eẽ põt:
etiam ſi cum libertare heres
inſtitutus fuerit. ðeſtitiſſe ete
nima libertatis datõne uidet
dominus qui euz alienauerit
¶ Alienus quoq; ſeruꝰhe
resinſtitutus ſi in eadem cau
ſa durauerit iuſſu domini ei⸗

tut poteſt cum liber ſit: pꝛi
us non. vt. ff. ð condi. in⸗

onẽ. vt. ff. ð acqui. here.l.
ſi quis mihi bona.S.iuſ/⸗

uero alienatꝰ fuerit ab eo aut

l. cum ꝓpponas. U .
uiuoteſtatoꝛe aut poſtmoꝛtẽ

Zeſtatoꝛe.etiam pꝰ iuſ⸗
ſuʒ eins anteqᷓ; tamẽ adi
ret. vt.ff.ð acqui. here. an

tiſtius. 5. i. ſu nouidñit adire. At ſimãu

ditate vt illi acquirat᷑ qui e dbeec
tꝑe aditõnis ẽ dominus: itrio adire poteſt heredita⸗
l ſibi ſiliber ẽtunc. ſed direpo

on v:ur i temporꝛemo⸗ domini moꝛtez recte heres in
tis legantis ſit meꝰ Iʒ ali⸗
enem: tamẽ mihi debetur

legatuz. vr f quando di. Liis ſerlis eſtteſtamẽti factõ

ba legis ſunt om̃ia. ⁊ 'm

poc planũ eſtuel teſtato⸗

i

m C

ris. quia ſi dicat inſtituo Sðð
ſeruuʒ heredẽ poſt moꝛtem dñi ⁊ ꝓbatur heclectio ſecũda.ff.e.qui filio
pꝛim o rñ.nec obſtat ꝙ; vid eat᷑ in diem hec inſtitutio.vt.j.eo. F. heres.
quia incertus ẽ dies moꝛtis.v t.ff. de condtr de.l.i.vnde valet. .ff. e.
l. in tẽpus.in pꝛin. V
actio.ſ. paſſiue nõ actiue.v t. j.de bere.qua.⁊ dif. S. teſtamẽti. iuſ
beredũ ſpectatur: ſi modo cũ defuncto fuit: lʒ cum herede inſtituto
non ſit ttam ẽti factio. vt. ff. e. ſi ſeruus bereditarius.

ſed alicuius.ſ.bereditatis q̃ vicẽ defuncti obtinet.

“ ßuum bereditarium poſſe inſtitui.quia non ẽ nul⸗
1

Defuncti. ẽ foꝛte ratio.quia deſunctus ẽ certus qui fuerit:ſed non
cd herede.quia ⁊ ſi certus ſit inſtitutus:poterit eſſe ꝙ non adeat be
ditatem. quia poteſt deſiſtere multis de cauſis. vt. . qui.mo.teſt. infir.

. poſterioꝛi. ⁊ facit ad bunc. S.j.ð ſtipu. ſer. in pꝛinc. 7.ff. de acquir. re.

ecte. cum nato
qui in vtero. .ff. e.l. eius. . i.

n Ouibus. ſ. dominis.

0

P

C Ab extraneo.ſi vero ab altero ex domin is ſit inſtitutus: acquiritur
ceteris ſocijs bereditas. qd dic vt. ff. p ſocio.l. verũ. 5. ſi ſeruo cõmuni

ff. acqᷣ. bere.l.uus duoꝛũ.⁊.l.in acqrendis.

nminiteſtamẽtonon cõſ egtur
matur ab eodez teſtaroꝛe. ſi alienat? fuerit: iuſſuno⸗

adire hereditatem debet. Si
eius:anteq; adeat:debet iuſ/

miſſus eſtuiuoteſtatoꝛe: uel
moꝛtuo:anteq; adeat ſuoar-

tem. Seruus autẽ alienꝰ pꝰ

ſtituitur. quia ⁊ cum heꝛedita

non heredis futun ſed defů⸗/

ſit habẽdus quo ad cõmodum. vt. ff.ð ſta. bo. l.

ſſu. ⁊ d ic ꝙ ſufficit vna aditio ⁊ vna iuſſio iʒ ſint plures dhi:vt

9

nfinitũ. quid ergo ſi inſtituã oẽs hoĩes quicũq; ſuntĩ mũ

do. videt᷑ nullũ eẽ: cũ effectũ habere nõ poſſit:puto tñ valere vt
bic: ſed nõ poterit ↄfirmari aditõne ꝓpter nimiã difficultatem

vel ünpoſſibilitatem.

r Nelit. cũ ſua voluntas ſit lex. vt in aut. de nupt. F. diſponat.

cti: cum etiam eius qui in ute
ro eſt ſeruus recte heresiſti⸗
tuitur. ( Seruusautẽ plu⸗
rium cum quibus teſtamenti
factio eſt ab extraneo inſtitu⸗
tus heres:unicuiq; dominoꝝ
cuius iuſſu radierit pꝛo poꝛti
one dominii acquirit her̃dita
Item. tunum hominez

⁊pluresuſq;ĩinfinitũ quot

quis heredes uelit facere lic

. Hereditas plerũq; diui
diturin duodeciz uncias que
aſſis appellatõne continẽtur
habẽt enim et he partes pꝛo
pꝛia nomina ab unciauſqʒ ad
aſſem: utputa hec:ſeſtuns:
ſextans quadrans triens qn
quuns:ſemis:ſ eptuns bes
dodr ans:dextans: deunsꝰ:
as. Non autem utiqʒ duode
cim uncias eſſe opoꝛtet.nam
tot uncie aſſem efficiẽt: quot
teſtatoꝛ uoluerit ⁊ ſiunuʒtan
tum quis ex ſemiſſe uerbi gra
tia heredem ſcripſerit: totꝰꝰ
asin ſemiſſe erit. Meqeniʒ
idez in parte teſtatus ⁊ in ꝑte

6

col. uii.
8 ¶Mereditas. ple
rücq;.iõ dicit plerũ
q;.quia qñq; ĩ plu
rel. vt. ſ. eo. . ſi plu
res.qñq; ĩ paucioꝛ
es diuiditur vt.j. e
S. non autẽ.

t ue Lynae HH
mül collecte.

tt ¶ Appellatone.i.
ſignificatõe.
v lartes ſoſ
te in quãtitate dif⸗
ferẽtes.v el dic me⸗
lius heꝑtes.ſ.vn⸗
cie.xij. ad ꝑtes re⸗
dacte. ẽ em̃ ad ſupi

oꝛa faciẽda relatio

x (Seſtuns. als
ſextans.i.vncia et
dimidia. vt. ff. ð in
offi. teſt. papᷣ. F. ꝗ
niam quarta. Sʒ
quare non poſuit
nomẽ qð vnciaʒ ſt
gnaret. Rñ.qꝛ plu⸗
ra ſunt negocia ᷓ
vocabula.vt. ff. de
pꝛeſ. ver. l.nã natu
ra. Et no. ꝙ pᷣmuʒ
⁊ ſecundũ terciuʒ⁊
quartũ nomen int᷑/
pᷣtatõnem ſumit ex
eo ꝙ ſᷣm quotaʒ ſt
gnat br̃ditatis poꝛ
tionẽ. ſeſtuns eni,
dicit quaſi ſemivn
cia ⁊ vncia: ⁊c̃ ter⸗
cia lr̃a eius ſ:nõ x.
ſextãs.qꝛ ſextã ꝑtẽ
ſignat.i.duas vn⸗
cias.quadrãs.qͥa
quartaʒ.⁊ ita tres
vncias ſignat. tri⸗

ens. qꝛ terciam partẽ:⁊ ita quatuo: vncias ſignat.ſequẽtia ve/
ro nomina ethimologiã babẽt ex eo ꝙ certũ numerũ vnciarum
ſignãt. dicitur. n. quinquuns nõ qꝛ quintã ptem bʒ:ſ quia quĩ
q́ᷓ; denotat vncias.ſemis.qꝛ ſex.⁊ ſic de ſingulis ꝑ oꝛdinẽ Ite⸗
no. ꝙ i oẽs vncie que ſignant᷑ ꝑ iſta nomina continẽtur ĩ aſſe:
lʒ hoc innui videat᷑.ſic.n.continet as. lxxviij.vncias ⁊ dimidiã.
