fint audire Sacrum, 3. Oecalio itizeris utcom«

n p

lum

modius fiat , Henriq. apud La Ctoix n, 224.

jp

quod tamea Layman , Quarti tantum admit-

g

tuntincafü, quo v. g. populus iret peregrinae

non I

tum , fedetiam admitci poieít ,

fi tu alioquin

deberes, &

non pofiss folus proficifci. La Croix

yetnt

2Clt.

aciendum |

J

Jl

y n

Inter caufas exípectaodi & differendi roft

gin l

tas,.

Si

meridigm Sacrum eít etiam folemni

!

qucn'

! Miffa

N

96

43 XCo X gb

3

Miffa folemnis & concio diu durant , poít eam

dipd

Milfam dici folere privatam ob commoditatem

£m

populi, confirmat praxis, nec non fupplicatio

tiafe

vel proceffio publica poft meridiem protracta,

üipl

pralertim (i adfint die Fefto ; qui non audic-

runt Sacrum.

Si Sacerdos propter iter impe-

L

ditus fait ; etlam integra hora poít tneridiem

celebrare poterit, faltem die Feito vel Domini-

co, - Layman, c. 4.n. 2, Nec nou qui habent

Privilegium; pofle celebrare-usque ad tres ho-

ras poft meridiem : poít tertiam vere minime.

t

Navarrus ; Diana apud Sporeg.

RS(

ant ]

elle

$. LXXIV- An ablutio digïtcrüm þöft-

purificationem Calicis cum vino debeat

( Cin

-

fieri cum vino & aqua?

s

&tet

Quam cum vino adhibendam f'eïï.'e .in

Tora

pollicum ac indicum ablatione fuüper

Tent

calicem poít hujus purificationem in finc

&g

Miffz conftat ex Rubr, contra quas proia-

mhvl,

de peccant faltem venialiter ;

qui ilïam/l"olo vi*

defof

no; velfola aqua fäciu,:zc,

Ws |

Iw

$. LXXV, An fi celebrans evomat. fþe-

cies confecratas ftatim poft fümptionem;

poífit, vel teneàtur iterum confecrare

ad iterum fümendum ?

c debere , nec poffe j quia "Sactifi-

RNEÉ

cium completuür fubílantialiter pet

ntio

fumpcivoïxem, & non rquiritur rete

^

digc-

Sp;

»£93 Ca ( 8403-

97

L ein

digeftio -fpeCi,

erum ad perfectionem Sactificii,

littem

co magis quia ex comm, A.A, fententia gra-

Jicitio

tia feu effectus Sacramenti confertur fümere

t

aul

ti !'p'!amet Sumptione , feu dum deglutituþ,'

j

5." LXXVI, Quiä agendum fit , fimus;

dtidien

vel aliud animal comederit Hoftiam

)omit

hao

ex iis , quz affervantur. in Ta»

- bernaculo ?

res ho

ninime

y.—g! capi poteft, effecapiendum. — Ita Comm,

circa id deinde quod agendum , vari-

ant À. A. Aliqui enim dicunt' aperiendum

i pOü

effe ànimal ; & extrahendum Sacramentum;

2

& in aliquo loco. reponendum , donec fpe-

.

cies corrumpantur

5

alii econtra tenent exe

enterationem illam non effe decentem , nec.

d i

!

moraliter utilem ad recuperandum — Sacra-

35

j

mentum , ideo comburendum efle animal;

j i

& cineres in Sacrarium projiciendos, quod

j ]'Giü'

nihilaliud eft nffi locus in parietate feu terra

(olo

defoflus, & ab aliis uibus prófaois fepara-

tus, in quem lotio & (imilia projici folent ob

E

reverentiam,

ul

netty

qpati

r

r

À

j

»

4

fgz äï

'ï

3

OY

—

X'V,-.—'

t Vr

Mi

OXSS

UA

Y

m

(U LE UEEDUIED

AA

,

ic r

;gnlio öi

j

/ :Spmglei ie Sacrifeio. G : LAXX,VIH.

b

98

-843 X o )C $&2

j

Ti

XVII, De Defc&ibus & erroribts,

$. LX

lem

qui in Miffa conti*pgere folent,

füx

Tlnt

I.

8'

fati

Rror e(t facere Gghum Ct;uöis, dum te-

E

netur AÀm

90

!

ante

i&us . dextera ,. utvximponatu

capiti.

l0

2. Ín egrefï'u ax Sacriftia Cruci non fa-

C0f

at

cere reverentiam jS profundam in?linatio-

nem,.

[

l]

3. Facere inclinationem (implicem , raedio-

T

crem vel profundam immediate , antequam

fat

fa&ta fuit genuflexio ; ad Altare , ubi aflerva-

tur Sandtilfimum Sacramentum.

t

4. Adorare Venerabile Sacramentum ele.

vatum vel patenter expofitum , íi celebrans

LT

prius denudat caput ;

quam genufexerit ;

P

fl

prius fe erigit , quam capuc texerit , & ma-

num dextram Calici fuperimpofuerit , expo-

l

1983

nens fe periculo ; quo in terram cadere poffit

Patena vel burfa.

j. Si fignum Crucis non protráhatur ad

utrumque humerum ; íed dccurrætuþ'lincis

!

brevioribus.

p

6. Ad initium Miflz. facta Venerabili Sa-

cramento in ÁAltari exiítenti reverentia ge»

li

l

nuflexionis. " reverentiam quoque exhibere

s Grbucl.

tcrr;

B 7-/ Si

À

D

— wHBOLO X bb

99

|. 7- Si dum Cozfiteor dicitar. //obds & vos

RTH

Fryatre$ caput inclinetar. versus Miniltrantes,

ltem, fi dicto Coz/íteor non continuetur pro-

funda inclinatio , donec Miniftrant

e5 aþfolvc-

riat Mi/eveatur,

8. Non inchoare Miffam in plano tefræ Al.

lum ( .

taris ,, ubi duo vel plures gradus,.

pontil

9. Dicere Orationem Oramus te. Dominge ;

antequam manus füper imponantur Altari,

00 f

10, Incipere /yrze E/eifoz ítatim. adhuc in

cornu Epiftolz , aatequam íte

Jinatio

taris,

t in medio Al«

11. Si Altari infigatur ofculum. , non in

gl

medio, fed ad latus : vel (i loco realis ofculi nom

yequa

fiat nifi approximatio oris,

alv

-I12. Si ad G

oria im Excelfís (urfum leven-

tur oculi,

Ql d

13. Si fub claufula colle& per Domizum

slebnti.

&oflrum non teneantur manus

jund ufque

Beyert

ad tinem , fed in

ola.

quiratur alia goileäg vel Epi-

& m

, ep

14. Ad snda cor fmeum . non elevare ocue

ie Püm;

0s ad principium,

1j. Si loco V'ule Dosniue

6en€di;äre dicatur

yatt i

Jule Dosmne beuediceve,

"

16. Si füb acceíflu ad. medium

Ql ]ndi

Altaris du

piatur Crede,

17, Genufle&ere utro

rablh b

qu; genu ad zzcarga-

ytit f

us ej?,

18. Item fi non curvetur

exli

genu usque ad

terram,

19. Inclinare tunc caput Cmci ; Don plicas

2

j

re

jl

N

w

190

33 0 X $8 N

dub

re velum Calicis, fed reponere illud , ut eft fu

(

pra Corporale.

2

20, Inclinare caput a

d Sandiffima Nomi-

pna YESU &? MARLA in Oratione fu/cipe S.

X

fi0n

Trinitas , & in fimilibus occaGionibus, quan-

j

do &it mediocris, vel profunda incliaatio,

f0v

21, Ad furfum corda non elevare manus,

US(]J

22. Ad Gratias agamus Domi)no non jun-

Vtür

gere manus,

QUf

23. Et cum dicitur

Deo nofiro noni clevare

D

oculos ,, & non fiatim inclina

P caputiad ver-

ba /Jeo zoffro.

flnä

24. Ad fe zgitur iu principio Canonis non

elevare oculos & manus, & illis flatim demif-

»

ia i

fis, & iftis jun&is, pofitisque fuper Altare pro-

funde inclinatus dicere Ze zgztur.

la,

tànt

2y. Etrant , qui nominant Snperiorem fu.

of

um immediarum, in ordine Epifcopali n

fticutum.

an CoD*

j

Don

26, Error eft non jungiere manug-antequam

trad

fiant Cráces fuper oblata, tam an:e , quam

v

poft Confecrationem , e. g, non jungere rpa-

31

nus, antequam dicatur : bec doma , bec um

nevra: ficut etiam ad illa verba

*

.

fíat. dile-

LT

Gifumi Filii tui Domiümi mofiri , antequam

j

Y

accipiatur Hoftia in manum pro Confecratio-

ne,

-

3)

27. Cruces facere inconcinnas fuper obla-

n

|

V

ta inftar hiftrionum aut pugilum efformando.

ag. Si dum elevatur Sacra Hoftia; ocu i non

j

'hgben-

:

æB)( ox)( fbde- .

1o0t

habentur eleváti ad Sacram Hoftiam vel Cali-

tll

€em , quando o(tenduntur populo.

. 29. Si Calix clevatus ponatur füper caput.

Noni

if

3o. Si füb Memento - Defun&orüm : oculi

non hsbentur inteoti ad 5S, Sacramentum.

, QUi

10

.. 31. Si fub Memento manus jun&tx vel ad-

moveantur ori , vel teneantur fupra faciem

nanus,

usque ad oculos , fi Particula S.

Hoftiz immi-

n ]u*

Hoec

tatur in- Calicem ,. priusquam dicitur.

commixtio, vel(i ad oomen 9'ESU Chriffr ca-

: elevat

7

put non. inclinetur,

ad ve

2

», Si füb. Domine ton fum dz'gn*usïc

2

,/u.bitus

finifter imponatur Altari.

y; 0

34. Errant , qui ad. Zomige mon fum dignus

j deni

ita toto corpore a medio Alraris recedunt,

at p

ita, ut dimidiam faciem ad populum conver-

tant, & totam afpectabilem Hoftiam non fine

yem I

offenfione circumítantdium exhibent.

non a

34. Si dum S, Hoftia fumenda eft; cubiti

*

*

' vel fi pedis re-

non ponabtur fuper Altare

yrequm

tractatione , aut incurvatione fiat reverentia ;

) qUäm

vel fi indecenter contorqueatur corpus.

ec D*

35. *iloco facrarumReliquiarum nil nifi pul-

Jac

vis colligatur ; &in Calicem mittatur,

j

36. Si indices & pollices abluantur folo vi.

lr[cqüm

no, vide $, LXXIV.

il

Je

37. Si claudatur liber needum

| completa

orationi$ claufüla per ommia [æcula /æcu(q-

et OM;

^ yus.

;

T

r

fle&ere verfus Crucem ,

38. ER drrog genu

3

g

hi

102

-£93 OC o XC &&

& non verfíus Evaogelium ad illa penultima

verba Evangelii S. Joan. E? Veräum Caro fa.

531(,

um eft.

49 Ett error in Miffis votivis dicere E-

;

ä

$

K

vangelium Miffa currentis ïæco Evangelii S,

*

]oan'ns.

.40. Nec nonin fine MiíTz ofculari librum ,

f'cut ad'primurm,

41, Eft error finito ultimo Evangeho , dum

2libi elevatnr, genufleere in medio Altaris:

flare enim debet.

N

42, Eft error accipere Biretum fübito ter.

minata Miffa, antequam defcendat in planum

terrz, imo antequam faciat folitam genuflexio-

nem,

vel inclinationem. profundam.

(

43. Eft etror tenere Biretum pofitum fupra

buri"am.

Reliquos defectus facile benevolus

[

i

Lector deprehendet perlegendo compcndmm

Rubrlcarum.

J/—!., R

P

N-

TTR

u

——

N

z

—

o x

UA

VE

Ug o

s

ET

*«ïvqy

MC

M

'x)

Qt-x

A

:)

a

AA

,,y

a

N

, MA

NV2

N

zNS

J

N

N

.

"

O

N

Bl

r

Tf

f

Yi

&

PARS

/ Q

-u

-R2 )

æä?ää&äægï;&( C5 309 *'gäääää'

-fsää

multim

2

X .

ä

i f

b

xfä?

m».aä?f

'Zäfïïää&äïf ï&

w

E

qä'*æ

Eu

sz,

v E

j p

ä

'(3( (. ;./ää ,ä-(-iäg

U

[4 1 TEOW

FL&*

*äïäää*äzä d

zP

gl $

[ibrom,

PARS. H

, d

i

Altati

thibus , ac CerCmonus.

yto L

planum

ANNOTATIO

aflrio

m (upt

Cevemoaias, ac Ritus, , 4uos þræ/äm Oþu/culum

continet, defumpftex Rubricis Miffalis , Dar-

nwulu

£bolomeo Gavanto, Martizo Quarti , To-

yovdt

dia Lobzer, Claudio La Croix Foanna Da-

ptzäa Hálden, :

.S. l. .De obligatione fervandi thus

ex Concilio Romano.

u

m invifibilia Dei per vifibilia Rehgloms,

acPietatis figoa, qux* Ceremoniarum

C

nomine cehíeotur : intelle&a cönf'pl-

ciuntur , paítoralis noftri muneris cu-

ram ad hoc intendimus ;

& ab omnibus ita

ficri' volamus, & mandamus, ut in Sacra-

mentorum videlicet adminiftratione, in Miffis,

& DlVldlS Officiis celebrandis, aliisque- Ec«

G 4

cefa.

N

19:4'

-&$5 9( o 2( 88

cleiafticis functionibus obeundis , non

to li-

bitu inventi, & irrationabiliter indudli ,- fed

eHl

recepti, & approbati Eccleie Catholicz Ri-

m

tus, quiin minimo etiam (ine peccato negli-

& À

gi» omitti , vel mutari haud poffunt ; pecu-

liari (tudio , ac diligentia ferventur,

)

Q

fet

S. ;l. De ngando:feipfum Cruce.

4To

b

1. Adinitium Miffze

; dicens A&utorium, In-

[ M

dulgentiam.

*

Q

2. Ad /ztroitum extra Miffam Däfun&orum.

6 Md

3. Ad finem Hymni JIngelici

li

4. Ad initium utriusque Evangelii fignat fe &

librum, velfihic non adfit, tabellam, aut

Altare minore Ctuce, qua tamen Crux fu-

per Altare non forrratur, quando in €o

oU

proftat Venerabile Sacramentum,

8

A(

$. Ad finem Symboli.

t

6. Ad Éenediflus , qui venit. -

$N

g. "d Supplices te vogamus

quando dicit, fH-

fin

ui benediéfione repleamur, -

1

9. Ad Lifera no

?

$, quändo diciF: da þropitju/s

4Í

pacem,

U

9. Ad fümptionem Corporis, &

ij anguini.s

fignat fe Ho(tia , & Calice^ad illa verba

In

Corpis D. N. 9. C. Sanguis D. N. 3. C.

1

[

tenens tunc

i

^atenam locatam füpra Alcare

k

tt

intra indicem , & digitum medium fini-

Ia.

^

f(

$. lL

1

-a X o X $&&

of

| pl

d f

S. III De fignarido Calicem, & Ho&iam.

licz R

1. Ad veni San&lificator,

t g

dicit: bec dona.

2. Adinitium Canonis cum

p

3. Ad qui pridie : cum dicit Benedixit ; ltem

cum eándem vocem paulo poít ante Con-

fecrationem Calicis vepetit;:

h

*

rüc.

4. Poft Confecfationem , dum di

cit : Hwim

"

pburam.

r 1

$. Ad Supplices te rogamus cu

m dicit ; Qaypus

&? Sauguiuem.

donum.

6. Ad fer quem becomtia , dum dricitha(g&i-

ZCa$.

mf

m apr

De modo formandi —tal.es Qruces. j

Crüx Ál

1. Cruces non fiant manu plicata , vel Iian'.,

hj ne

xa , fed redta , & diígitis conjundlis,

2. Cruces formentur non fignando manu qua-

tuor quati punda in aere,

.

4. Nec manu ducta in circu

lum fed 'p/er duas

lineas , alteram rectam verfus Saccrdotcnï,

d[, [2

alteram diametraliter transverfam,.

Quzx (üper Calicem fiünt, non excedant

ynpit

4

P

alle magnitudinem , qua: autem fiunt fu.

per Calicem , & Hofti

am usque ad fpacium

anguinii

lg vil 1

imminens primz parti Hoftiz verfus Sacer«

dotem , non debet tamen deprimi ad Ho-

! ] .

fiam, fed recta trahitur bzc Crux «quali-

ä j

jl

E

/

Hoftiam.

;

"terí

upra Calieem , &

y *

ad bauc igitur o

batio«

2

5. Qaando füb Canone

nfmf'

37

306

*£95 )C o C £e2-

E

nem palme apertx füper oblata extendun-

1. !

-tur pollices fupca palmas. in formam Cru-

. 4

cis. ponendl funt,

ld

, à

5 IV, De obfervandxs Ritibus .

(

manuurm,.

Ho

De tenendis manibus )un&ls.

3, Quando accedit ad hbrum aperxendum, &

m

resedit.

4 Ài

2. Quando defcendit ad gradum infimum.

D

3. Quando dicit ingreffum , & co di&o afcen-

[

dit. ad Altare,

4010

4. Dum a medio Altarisad cornu Epiftola: ac-

0

cedit , & recedit,

hi

$. Dum dicit Ayrze, & Humanum A?ngelzcum.

$ d

6, Dum vertit fíe ad dicendum Oremus, -

7. Ad AMurzda cor meum.

N

$. Quarido dicit Evagge/zum , Sym&alum, 0/-

w fertorium.

Io Al

$9. Ad z [pivitu bumilitatis, & fufcipe SS.

4 À

Trinitas,

)À

Io. Ad Sau&us , utrumque Mernento.

w

31. Ad Supplices te rogamus.

4

32. Ad Üremus ante Orátionem Dommxcam

] 59

usque ad hujus ipitium.

, A*

a3. Ad Zgnus DE/ in Miffis Defun&oram,

14. Ad Orationes ante Commuoionem,

15. Ad paufam poft fumptionem Hoftiz,

36, Ad Poít - Communionem,

17, Ad

tendon

-BX oX fehe

107

17. Ad placeat , & ultitmum Evatigelium,

m Cu

18. Ad per Domiuum nofirum ia omnibus col-

:

e

le&tis,

19. Autequam alios , vel Hoftiam, aut «Ca!i-

u$

cem benedicat , nifi altera manus in cenenda

. Hoftia, aüt Calice.(it occupata,

J

Man?s eX'te;n('æ tenentür,

um, &

1. Ad Colle&äs omnes per Miffam,

2. Ad furfutt corda , & vere diguum eff &rz,

uT

3. Ad Canonem usque ad hanc 2gitur oblatio-

yateh

uem excepto Memento.

4. loft Confecrationem usque ad per quetm 6&0

tolg dt

o9inia excepto: Megzento

« fupplices Te vogamus.

pro yd«cfun-&is ; &

poi

$. Ad thz'onem Doflli?l'Czïm.

à

'Manus elevandz, ac jungendz fünt,

in, l

1. Ad Gloria zz Excelfis , €? Credo,

3. Ad Feni Santitficatov,

'];W s s:

. Ad /urfum corda ,. €?

t&fatione.

ngzztias agataus ig

. Ad Initium , Canonis,

$. Ad Memento utrumque,

gt

6, Ad Bengdiäionem populi,

J[amv

n

h

CO

d

Manuä

1o$

-a x o Cfb

M

Manus fünt Jungendæ f ne eleva-

[j

tlone.

z

Y

[

l. Quoucs dicitur Oregus,

2. Quando ad popalum dicitur Dommm' vo-

li

biscum.

3. Ad claufulam fer Dominutm velper Chrz-

Jeum Dosimum , vel fi Oratio claudarur per

ui vivis , autv?vzt, cum dicitur in uzztate.

4. Ad Orate Fratres , & Sancius,

(5

$. Poft, Confecrationem ,, quando dicitur de

At

Zuis doms.

À

6, Ad Supplices te mgrzmus, & quando dicitur:

À

Sacrojantium Filii tui Corpus.

p

4D

Manus jun&z tenentur füper Altare,

I

m

1.

Ad Ovamus te Domznue.

l

2. Ad n /fzrztu bumilitatis,

8.

Ad /fafcipe SS.. Triuitas,

S

4'

Ad Jnitzum Canouis,

j

Ad Supplices te vogamus.,

Q

6,

Ad. Placeat. tibi $5. Trinitat, —

&

(

Manus extenfz faper Altare po-

[

nuntur.

1. Quoties ofculatur Altare,

2. Adper oimuia fecula feculorum ante Præfa-

l

tionem ; & Orationem Domiínicam. -

3

I

n

109

, -&39 ( 0 )(.äir/ä--

3. Quando legit Epiftolam,

leve

ex Miffali , & fnaA

2

?

num libro noa applicae.

4. Manus poft Confecrationem femper tenen

de funt fupra Corporsle, aui deponuntur

f

jj 0

: fuper Altarc pro.ime ad Corpora'!e,

Manus finiftra ponitur fuper

her (

Altare.

darürpi

»

yuttiti

L ontïes faper Calicein ; aut Hofliam Cru.

cesmanu dextra facit,. & finitra Calicem ,

jdtur d

aut Hofítiam tenere.non debet,

M

2, Ad Lileva uós quafumus.

odidtr

3. Ad gzus Dei , dum alte

;

ra manu pe&üs

, percutit,

.

4. Dum porti

git Caluicer/n. ad- infundendum vi-

nutm.

lat

y. Dum facitCrucem fuper Altare ad initium

E

Ev:../ngelii 5, Joannis.

Siniftra manus pe&ori ädn*ïovciur.

1. Quoties feipfum fignat Cruce.

2. Quoties aliis. Beocdictionem impertit,

3. Quando füb Confi

"

teor ad mezf culga Re&-usïs

-pc,r'cutit,

p

.Manu antem p—e&us fper.*cutit./

I. xAdx aea culpa fab confiteor,

Mec Bu

t P[æfä'

re juns

n

percuffio fit tribus digitis manus dext

)

és ,

IIO

2232 3( o X( $63-

&is , & clau(is,

Cum 2utem a Rubrica nihil

]

expreffe ordinatum , non erit defe&tus percu-

nj

tere pectus manu aperta.

Q

2, Ad Nobis quoque peccatovitus,

fis,

$; Ad Agnus Dei extra Miffam Defantterum,

Qu

4 Ad Domíne &on fum diguus..

10n)

9 Md

Notandum, quod ad A'gmzs Dei, & Domzne

zo&[um digmus percuflio fieri debet tribus di-

p

(n

gitis inferioribus, ita utpollex , & mdcx non

tangant cafulam,

(N

Manus jun&z- ante pe&tus habentur ,

& non füpra Altare,

p Ad Munda cor smeum,

ld)

Qu

2. Ad Sandus,

W

To

$. V, De faciendis genuflexionibus,

P

3. Quando tranfit , vel recedit ab Altari, ubi

p

ni

aflervatur venerabile Sacramentum.

fi

2. Antequam dlcacmgrefïum in. Altarl, ub1 eft

)

SS, Sacramentum,

3. Quotiescunquein Epiftola, Tractu,autEvan-

ql

Y

gelio ad murgmem imperatur genuflexio,

fi

4. In fymbolo ; ad zzcarzatus eff,

jf

$. Quoties ab elevatione movet Hoftiam , aut

à

Callcem , ante , & poft facit genuü»xxo-

X

nem,

"

41

6. In

Pa

-$83 )C o X É&- -

IIl

T

6. In fine Evangelii S, joanms ad Ferbuum Ca-.

p

vo fatlum eff.

7.. Quando acwdxt, velrecedit emedio Alta-

m, ubi expo(itum eít SS. Sacramentum.,

Voru,

$. Quando tranfit Altare , ubi Confccratw ,

non tamen fümptio peracta eft,

9. Ad FZeclamus

[«]

genua in Miffis quatuor tem«

Dutm

porum privatis, fi enim adeft DlaCOBUS , hic

tibüs d

& non Sacerdos genuflcétit,

l

lr m

5 VI, De ganufiexmmbus in M:Hä pti-

vata coram San&Giffimo Sacramento,

at

1. ando Sacerdos venit ad Altare pro Cc-

lebratione, facit genuflexionem utroque ge-

nuinterra plana , & profunde inclinato ca-

pite.

Quoad genuflexionem utroque genu

non ubique eft confüetudo.

3b

4. Afcendens ad Altare, & pofito Calice ex

parte Evangelii, antequam extrahat Corpo-

atl

rale ex buríà, genuBu&:t uno tantum genu

. fineinclinatione capitis , & (ic debent fieri

h Vi d

omnes genufléxiones aliz , excepta ultima ,

quando Sacerdos difcedit ab Altari finita

Miffa rediens ad Sacri(tam, que genufiexio

ub

jetlo

fit ficat prima,

3, Fit genuflexio. ante. difceffum de] medio

Altaris ad córnu Epiftolz , ubi quæutur ia*

jf g

troitus,.

nul

4« lxedxens ad medium Altaris, ut dcfcendat

ad

íh

112

$39 ( o )( &&2

*jr

tIof

ad planum , ubt advertendum , ne obvertat

teu

dorfum Sacramento, recipiens fe hunc in

Ad

6 Yem ex parte Evamrellx facie reveríà ad cor-

&

nu Epiftolz,

i,

f. Adnümum gradum ante initium Miffz,

6. P'oftquam Sacerdos afcendit ad Altare, an-

p

tht

tequam incipiat , orazaus £e Domine.

Sac

7. Finita dicta Oratione,

164 G4

$. Antequam dicat Ayrie Eleifoz, poftquam

*

li.

venit ad Altare.

I h

9. Finito Ayrze Elezfon, & Gloria in Excelfts

DEO €&?c, o'culatur Áltare; & deinde ge-

[Cl'g

pet

nufle&it, ut dicat populo Zormzuus vobiscum:

& hic obfervandum eft, quod Sacerdos non

bis

]

debeat falutare populum in medio, fed ex

parte Evangelii , ne Sácramento obvertat

Til

f

, dorfüum, revertens ad medium dcnuo genu.

. fle&it.

al

hi

IO.

Genufle&tit ante & poft guzda. cor meum

elevans oculos ad Sacramentum auate pri-

1j

Tij

'mam genuflexionem,

lr. Finito Evangelio veniens Sacerdos ad me-

Ant

Z

dium,

&

12, Ad Dominus vobiscum ante & poft.

W

lx

i3. Fit genuflexio, quando difícedit de medio

N

ad cornu Eputolæ ad infündendum vinum

Àl

Calici.

14. Reverfus ad' medium Altaris ,. anthuam

li

i i

faciat oblationem Calicis,

"r f. Di&to vezi San&ificator, & benedi&a Ho-

t

J

flia, & Calice, absque eo., ur jungat ma*

nus ad finem San&ificator, &(ine inclina-

Y

»d

cione

1

«&95 X( o X ?Oä us

113

Qbyertt

tiohe capitis, cum debeat renere mantis ex-

füoc t

tenfas fuper Altare , & deinde genuflectere

d ad'co

ad di(cedendum de medio Altaris , & ad

eundum ad lavandas manus in cornu Epifto-

lr, quod fit extra. Altare /inferiori gradu

Miffy,

Faf d

prz:dell facie verfa ad populum : ubi adver-

If

tendum , ne in illo a&tu obverfatar tergum

Sacramento,

16. GenufleGtit poft lotionem mantium revers

yliqun

fus ad medium Altaris, .

,

, d Ante & poft Orate Fratres ; "(j'ü(')d dicitue

Eu

inde gt

tergo obverío verfüs cornu Evangelii fine

perfedto circulo, ficut fit ad Dominus vos

vijtteum

biscum,

ES

d05 00l

18. Poftquam |Sacerdos fump(it Communio:

fda

obvetta

nem, & Purificationem in eodem loco genu-

flectit, ut eatad cornu Epiftol , & ibi faciat

Q gen

ablationem digitorum , qua fa&ta redit ia

. medium, genufleGit & accipit eblutionem,

7 i]]lh'flfl

19. Antequam eat ad dicendam Poít - Com-

jnte pI

munionem , genufle&it , & id ipfum facit

ante & poft Dorminzus vobiscum, item anté

; ad t

& po(t Orationes.: zte Mr/fa eff dicitur im-

mediate poft Dorminus vobérscum in eodem

l

Aoco. Beuedicamus Domiuo autém dicitur ;

e mC(HU

poftquam Sacerdos eít reverfus ad medium

y vinil

Altaris ,, & poftquam i

t

bi fecit genuflexios

. Dem,

nteqll?f"

ào. Finita p

laceat tibi /'Zmäa Trinmibes ofcula:

' tür Altaré ,. dicit; Pezedicat vos Omnazpotens

um

DEUS, iüclinans capit ad vocem EUS,

g m

Velfine inclinatione genufle&tit , fe vertié . .

jncliaï'

H

ad

;,;005

l

!

' 'S?englery-de Sacrzficio

N

T

K ed

»e

$9*

J

C o )C t

X!I4."

. ad populum ex parte Evangelii juxta di&ta ,

n

dat Benedié&tionem (ine perte&ro circulo, ,nec

redit ad medium, fed dicit, Zomzzus volis-

"

um in cornu Evangelii ,^ & legitültimum

i

Evangelium , advertens, ne figaet Altare ;

1 Q

ItC

ícd tantum librum , vel&tabellam Evangelii

S. Joannis, fi ibi fint , in abfentia utriusque

efh

Ad Fevbum Caro

fignat folum 'feipfum.

cel

non genüfleGit juxta folitum verfus cornu

rj

Evangelii, fed aliquantulam verfüs Sacra-

) Qu

mentum , quod pariter fitin quacunque alia

i

fixiili occa(ione , quando Sacerdos debet ge-

nufle&ere , five in cornu Evangelii, five in

(

inni

cornu Epiftole , excepto; quando diceret :

:

N

Flettamus geuua.

i

(f2

21. Finito Evangelio veniens ad medium genu-

6

- fle&tit s accipit.Calicem & defeendit in pla-

[oA(

num ex parte Evangelii , & ín medio Altaris

genufle&tít, ficut in principio in terra plana

i(

In

utroque genu profunde: inclinàns caput.

aC

^Nide di&a n. 1.

L

)d

.22. Poftea dccipit Biretum , fed non prius

tegit, quam ex presbyterio , vel e Capella

IU A

egreffüs, (it , codem modo , quando Cele-

)u

brans accedit Altare , flatim. ac presbyte-

u

riumi ,. vel Capellam ingreditur , ubi Sacra«

lg

mentum eft expofitum , detegit caput.

lg

W

COR

ti

WRX

lái

-

|$. VII.

N

—

fOXFc:Z!-

Ilj

! dlm;

5 VII,. De faucnda profunda , feu me-

la

N

dii Corporis inclinatione,

TT

Vtimut

I. anndo a loco Parátentorum recedit,

Alut

2. Quando ad Altare quodcunque accedit, vel

a

recedit ; vel ante Altare majus, autin quo

triusu

eít infignis Reliquia San&i , de quo feftum

j Go

celebratur, tranfit , fi non fit ia talibus Al-

4

15 COIIi

taribus SS. Sacramentum,

s Sacr

3i anndo a medio Altaris ad librum acccdlt

que al

in cornu Epiflolz aperieadum,

bet g

4. Quando inde iterum ad medium rediens ad

(ive i

infimum gradum delcendit.

dicetet

$. Antequam principium Miffe dicit ad infi-

i

mum gradum Altaris, ubi non eft SS, $a-

cra uiBentum;

E

m g

"Ad- Coufiteov

tD p.ü'

7». Ad Muzda cov meim.

D n] (

$

«umdo ad cornu Ep!ftole vinum &aquam

m p ^

in Calicem infufürus . ; àut manus lavaturus

NO0

- accedit , iterumque ad medium. redit,

9. Ad £e zgitur clemeutiffme Pater.

y pru

10. Ad/Upp/zces te vogamus poft elevationem,

Canc":

o (,Ck'

11. Ad fumptioném Corporis Chri(ti.

yedt

12, Quando poít fumptionem Specierum a

bi Oi

medio accedit ad cornu Epiftole pro . Com-

PU[I

mumone dtcendm

E

13, Quando poft ultimum EVanocim m ad me-

'dium acceditad planum dafwnfurus.

14 Qxando ab illo plano recedit.

H

f

D

' VH:

n»

( n

i16

33 )C o XC G

Gz^e

15. Quando in Sacnftxam ad locum. Paramcn-

p

torum redit,

jl

Si füb Sacro confecratæ f'aermt Hofhæ, eae

Jh

que poft' Confecràtionem ' maneant füpet

]

Altare , fervandzg etiam tunc genuflexio-

&

nes , quz obfcrvarl debent in expoütione

San&l(ï' mi.

$C

li

5 VIII. .De facvenda Humerorum

C&

inclinatione,

j

À

Y.

Ad DEUS tuconver[us,

di

Ad J4doramus te Domiue pev tüevztas

)!

Ad z Spiritu busilitatis €e,

hi

4«

Ad fufcipe $S. Trinitas,

&T

$

Ad Senzé£us usqüe ad Pezedz&us exclufive,

10

6,

Ad /jgnus Dei juxta ordinem Mll"sæ, &

l

Orationcs

[ *W(.

i*

uentes,

n

fi

1I,

Ad Dotaiue uou futn drg;'zus.

t

n

sï IX Be facienda capitis mclma-

(

tione,

lj

-1. Ad Gloria Patri in Pfalmo Judlca.

2. Ad Gloria fatri in introitu , fed hgc írt

clinatio, verfüs Crucem fit,

3. 'Gloriain Excelfis , cumdicic DEO, miom-

Jus , gvatios agasius , ad J-b:»U (,/J;yfe',

' fufcipe deprecatzonem,

m

b

4« Quotiescunque dmc Oremus , inclinat. cae

P

put

-£95 )( e )C &6

117

Atamet

put verfus Crucem, ni(; jam ante habeat

inclinatum 5 quod idem fit, quando $, /Vo-

flie, t

qmen 7E5U prónuntiat extra. Evangelium ,

nc fu.

um

- jbi enim fi proferatur ; vexfushbrum Evan.

gelii fit inclinatio.

pohwne

$. Cüm profertur Nomez MR LE ,aut San-

&i , de quo celebracur Miffa , aucüt(pecxa-

lis Commemoratio, aut Papæ.

Qtüm

6. Ad Credo , cum dicit z unum D.EUM,

SEfum. Chriftum , adovatur,

!

7. Ad Gloria Patri in Pfalmo Javafo, quz in-

clmauo etiam fit verfus Crucem,

i

$. Ad DEO nzoffro , cum dicit ante prafatio-

nem Gratias agamus.

9. Dum facit mesmenztó pto vivis,

ex du

1o. Ad Tili Gratias agens ante. Confecratio-

hfsæ: J

nem Panis & Vini, itemn füb ipfa Confecra-

i

ne utriusque:

r

11. Ad.per Chriftum Dominum poft memeh-

to pro Defunc &is.

13

Ad £umzliate capita ve/lwz DEO in qua«

Ti

dram fiima,

d placeat & Benedictionem ; curn dicit

150

Qu lzzpnteizs DEUS.

li

f

qhac

6- X, De exevandls oculis & dimit:

]

tendis,

j i

L F'f.:*'arn de

t od gmuuda cor sieum,

] (

2. Àd Fenmi San&ifcator,

ü

d

3. Ad oblationem Ho//ie €? Calicis , fed. cum

P

E.

3

th..rl-

N

7

na

«£49 )Co X C

difcrimine, utinoblatione Hoftiz celebrans.

g Jl

TOX

vX

M

demittat oculos, inoblatione Calicisad

if

Deum.et

eck

V

&

M

0$ ;tencat usque ad finem. Ora-

tionis, & tunc folum , & non prius oportet

d

':*-;'zf,rm Crucem fupra Cor

d

dio

]

icem ambabüs .manibus,

porale tenendo

60

Á

d fuf/ezpe SS, Tvinitas.

lu

$

d 7e :ggtuy C'Z'emeiztz;fnïe,,f

E

pe

; * Gr

agamus, dum. di

cit Deo. kü-Q/ZVt/h

D

G

M

i nridie : dum dicit, €7 elevazzs oculis,

VE

dofliam & Calice elevat : nam

LY

'$tenet , donec

eu

t iterum,

Hofliam & Cali»

I

qt vos Ormmuzpotens,

-

la

m quod quamvis Rubr

ica pfäe-.

—

; ut eleventur oculi , nunc ad Cos«

.

[/o]

; nunc ad Deum, intelligi debeat ver-

$ Crucifixum,

4

Á

;; Qculos demiffos tenet, du

" accedit, vel

J

recedit ab Altari ; quandocunque fe vertit

Com

ad populum ; füb utroque memento : poft

Confecrationem plerumque conjiciuntur in

Eend

Hoftiam ,. ni(i Ooccupentur in legendo,

$. XI, De ofculando Altari,

1. Sacerdos ofculatür Altare

x

a,d;illg, v?rba, qi0»

rum Éeliguim bic funt,.

2. Antequam dícat JJomimus volescum : poft

JKyrze eleifon , Evaugelium ,

szmzmzforïzem,

& ultimam Orationem,

3. Ante Qrate Fyatyes,

4. In Canone poft Orationem: Jupplices te va»

gamus *

"

-B o)CPEe -

119

*elebtat

-- gamus, Ad illa verba : ex &ec Zltaris par«

Calicisal

ticipatsone.

« On.

f. Poft placeat. tibi fancia Trinitas. Notan-

«dura ; quod oporteat ofculari Altare in me»

$ opori

dio.

j

tencnd)

-. . Ofculatur Miffale finito Ev

ang&!io, & ofcu.

]um fit verfas ipitium Evan

gelii , dicendo :

per Evangelica di&ta, &c.

n äa/lm

7. Debet Sacerdos ofculari Patenam ad illa

Hiraculi

verba : da propitius pacem in diebus noffvis,

4 : Dat

$. Vel(tieas fe Sacerdos facris Paramentis of*

culatur ZZmi&um , Mauipulum ,' & Stolam,

1 Gl

in med!o, ubieft Crux; exuens veltes ofcu.

A

r

latur itcrgm;

ríca r

ad

S. XIl. Compendit;ïn ,Ricuurd in Ce

:

at vt

lebratione Miffz,

dei[ j VCt

S

Olent pii Sacerdotes ante Miffam legere

. V Rubricas, aut faltem partem ; hoc. , ut

fe veti

commodius fieri poffit , fubjungo earum com-

!to : 90'&

;

iüntar A

l

gendium ex .Qiarti.,

ldgt

E.

x

EM

l

&&

m

AO

nrba) jj

3.

s

As

N d

(2o

DISU

eQSD

[

3

K

[é

a p

wjws

H

As2

ERY

qui

$*

25

Ic]

-

u t

De

H 4

gzïl/la'lf'

126

"OTETS

äi

cotig

n

De egreffu Sacerdotis ad Altare,

Alïärf:

Acetdos facris Paramentis indutus acccfïu-

S

rus ad Altare accipit manu finiflra Calis

De

cem' , quem portat elevatum ante pe&us ;

manu dextra burf2m füper Calice tenens , &

fa&ta ;reverentia imagini Principali ,' quz eft

in Sacriflia , procedit capite cooperto oculis

SA;:;

demiffís , inceffu gravi, "Tran(iens ante Alta-

Alar

re majus capite cooperto (juxta confuetudi-

It

nem vero Germanix capite dete&to ) faciat

füm,

ad illud reverentiam , fi ante locum Sacra-

Inne

menti genuflctat , nec caput alicui detegat;

füm

niüi contigerit eum tranfire ante Altare , ubi

poli

€elebratur Miffa, in qua elevatur, vel tunc mi-

durq (

niftratur Sacramentum , in quo caíu genufles

hii

&grq debet , & deceäo capite i»llgd adorare, -

t

(hs

Cum perve—nerät ad Altare , caput detegit ;

tür

biretum miniflro porrigit, & Altari profun-

Qidu

de' inclinat : /fi autem in .€o fit Tabernacu-

I )

lum Sanctiffimi , genufleGit, ,Statim afcendit

hl

ad medium Altaris ; ibi ad. cornu Evangclii

(f

fiftit Calicem, | Extendit Corporale in medio

dlilge

Alaris,' & fuper illud Calicem ;velo. coopets

(

tum collocat demiífo velo usque ad planitiem

Altaris , burfam vero gradui Altaris admovet

Pïof?

in cornu Evangelii : tunc absque alia reve-

rentia accedit ád cornu Rpiflolz , Miffale-fü-

per cuffino aperit , & redit ad medium Alta-

xis. Ubi facta Cruci reverentia vertens fe ad

«ermw

m

-

83 XC o X gbl

I231I

cornu Epiflole ( id.eít facie converfa ad. cor-

LT

nu Epiftolz )

, dci?em,dic poft iafimum gradum

accdfi

Alïajt'is-

r Ol

Mifïæ , & Confefione

: A;Dc' principio

j

peäusl,

facienda,

1605 U

qui d

QAcerdos ftans in näe,dio jun&tis määïbus aüs

to-ocul

te pectus converíus ad. Altare, faCta. prius

te Al

Altari protunda reverentia , vel genuflexio-

fiecod

D€ 5

fi ibi fervatur fan&iflimum . Sacramen-

) facit

tum.

Ere&us incipit Miffam ,- & dicit in no-

Y iC

mine Patris ,

&c.

a

Producens füper'fe fig-

deigii

num Crucis; tum jun&is manibus ante pe&us

ge, Ui

pblh,ce dextero fuper finiflrum pofito per mo-

tünc n

dum Crucis, profeguitur reliqua. Ad G/erza

-

| gcnuHc-

Patri capot. Cruci inclinat ; cum dicit adjuto-

lorir.

vium uofirum , producit fuper fe fignum Cru-

cis, Deinde profunde inclinatus dicit coz/z-

detegh

£eor CPc. Ítans inclinatus donec .a Miniítro

rofun.

dictum 6t AM/ereatur, Cur dicit sea culpa

bennacte

ter pedtus dextera manu percutit ,. finiítra

infra pectus pofita.

Cum incipitur a Miniftro

a[ccndif

x

coufiteor , celebraus fe erigit ; cum . dicit /z.

in n

dulgentiam €7c, producix fuper fe ignum Cru-

qupe

cis ; deinde jun&tis manibus ftans inclinatus

J

profequai,tur, Deus tu converfus €c, & cum

yimiti

: Qicit Oremus , extendit , & jungit

IDanus.

jj iv

jf L

j Ah:

Ens 4520

W g

gs;!n*l

i

122

E oD )( o X $8

De Introita 'usque ad Orauones.

/

f"ï'lm dicit.. a2

4

(fv a tobis Cr'c,

G elcbrans

A o

n

DI&

R—

tis rianibus afcendit ad medium Al« -

tarís , & ibi inclinatus manxm:

s item jundis

lhra

ít

eo Un! -m 5

ita ut doxu

parvi

fron.

lus

fopnm

ah

ZXk

rart

);,Sl& ünt 3 QUO

.c mper fervatur,

TAf 0

cum

IX

ï.);

H are

ponuntur ,

nerse !L]P

jin

íe

reto-

aic

it oramus te !Jom; ae

CTc, Et cum

ofculatur Altare

jind

dicit guorum w!zf]azæ .

m

in

&i

La

i, tnaniDus. extenfis fuper.eo poftls

puu

ee g

i*

ter hinc inde ofculato," Altari

accedit

eMen

ao

nu Epiftoiz , & producens fibi 6 Fänum

Ws

inc 'DIE

voce. Íntroitum

iotelligibili,

Dem

13

CX

&r

pmfm,u:zur jundis manibus ad

g«m.

jvia Putri Caput inclinat verfus Crucem;

lHS (

& ircpetit introitum absque novo figno Cru-.

Vsqui

cis ;

tunc junctis manibus accedit ad medium -

[

Altaris ; quo cum pervenetit, & non prius

Tenty

dicit alrernatim cum Miniftro /yrie &c. Si

AU

dicendum (it G/oréa zm

Excelfis ad verbum

Gloria.manus exiendit ; ad verba in Excel-

rj

r

cum di- .

.

Jf

eos elevat usque ad humeros ;

cit DEO , manus 1unäcns capm Cruci i

"

clinat

*

