dlaílis , Patrono primario loei titu

la

;

fe

; d

ri Ecclefiz;

iid D

Dedicationi Ecclefim proprit, ita tamen ut

femper de occurrente hujusmodi Dominica fie-

Q y

m D

ri comimemoratio in Laudibus & Miffa cjus-

fnodi Pelti primz claffis debeat ; nec non de

eadem Dominica dici 9. L.ectio in Officio ,. ac

nglnl

ultiimum Evangelium in Miffa; Feífla autem

quecungue alia novem Lectionem etiam du«

u

N

Domml'

plicia fecundz claffis in ,Dominicis Majoribus

Ü

omüdJ ]

fecundz claffis occurrentia etiam ipfe hx Doe

; fgqUEB

tinice excludunt , adeoque trausferri ea. de«

bent in.diem aliam proximam non impeditam,

)

f

m

l

Commemorationem vero in Laudibus, & Mil.

fade Feflis fimplicibus admittunt nom mga

i I)

lgl

&

SFfüglfr de Sacrificio.

þdö

146

"U

do. Dominicz Ma;ues fscunde claffis. ,.

fcd

Dor

etiam plerzque Dominicg Majores;. fi quod

IQ

Feftuin fimplex occurrat.

Excrpltur Domini-

àdhil

ca i'almarum, in cujus. Miffa non, fit commee

Miff

moratio de Feíto fimplici occurrente , efto de

pl

eo fac&ta fit ; ac fieri omnino. debeat in ejus

dies

Officio nempe in. Vefperis, ac Laudibüs, Ex«

Tora

cipiuntur etiam Dominice Pafchz , & Pente-

& in

coftes cum duobus primis fï.quenmbus dlebus,

( 0C

in quibus nec in officio , nec in Miffa fit al liqua

h of

commemoratio de fefto. fimplici.

Litrti

Ml fa,

l

5 XX!V De Dommxc:s poft O&A-

Sti

t fel

vam Eplphamæ.

s

li (i

lls ad

Iffa dicitur. cam G!

otia. & Cre(!ä, óra-

M

& Mi

2*

üo 2da (niíi occurra

(cftum. fimplex )

Thitor

a

3

eus qui //!/utzs eievaua.

Ecclefiz. vel pro

fen

Papa, dicunturque etiam- in reliquis. dein-

ii ff

ceps Dominicis usque ad. purificationetn ; ' fi

li

de iis fiat officium ; poít Purificationem ve-

ath

i

Xoor wrïü

2..4 cuntas,

:3. ad libitum , nifioce

Ti

currat feftum fimplex , aut fit Dominica infra

ij

Um

'octavam 5 nam i occurrat feftum. (implex ,

2

&

oratio 2/

ic de illo.

-3. DEUS qui falutis

L

& ei corrzfpondens. Poft - Communio térmi-

E

nabitur per verba: per eundem 4Jotmitum €c.

E

Qpl

Si vero (Git Dominica infra oGavam , 2. elt de

lst

OL.A 4Va $

3. autem . non -dicitur,

Pracfatio

Coinm. tiii occurrat octava babens propriam,

In &ine zze 4z//a efd,

IT

Color viridis usque ad

refum

oini-

D

ETg

145

$. (d

Dominieam in Septuagefima exceptis Do

tnís

fiqui

nicis infra oCtavas occurrentibüs

in his enim

Domii

adhibetur colór octav&é conveniéns etiam ad

COR

Mitffam de tempore,

Si in dictis Dominicis

elodi

i

po& Epiphaniam occurrac feftum duplex , aut

in g

diesoctava alicujus falti,fit de illis cum corhme-

jts, D

morationé Dorninice ín Laadibus ac Miffa;

k Pettt

& in fine hujus legetur Evangelium Domini-

, dicb

ca& occurrentis, dé qua dieitur etiam o. [e&tio

ic ii

in officio, Silümuüloccurrat féftum fimplex ,

etiam hujds fit commemoratio ià. Laudibusae

Miffa, nifi feftàm occurrens in tali Dominica

fit primi& aut fecundz clalfis, nam juxta di&ta

Qd

in feftis primz claflis nülla fít occutteatis fe-

fti fimplicis commemotratio ; bene vero in fe«

ftis adz claffis lolanimodo tàmen in. Laudibus.

, 0

àc Millis privatis,

Si in alïïqua ex Dominici&

Emplcxï

tinoribus pet aünum occurrat extra octavam

» yept

feftüm femiduplex; transfertur in primam diem

uis dïm:

die feto duplici vel femidüplici non impedi-

neliy ]

tam : fi autém occutrar in. Domínica infra

pem V

aliquam octavam; in qua fit de feftis óccar-

nl

tentibus ; tunc in fequentem feriam 2damr

yca if

cum . Commem. ocave,; omiílis ad' primam

üm' k]äï!

& completorium precibüs ; nec non füffragiis

I /JA!

ad Laudes & Veíperàs, transfertur : quzm fes

ip t

ria 2da; (i füerit alio fefto duplici vel femis

wzlm(/ !

duplici impedita , predictum feftum í&midua

At

i

o

fau

plex transfertur. poít ódavam, .

Pa

?

Tn feriis poft octavam Epiphanix Miffa tuné

)fOP['

u

refümitur Dominice pr&cedentis ; attamed

K2

po

fing -

148

!3 X o X fiRe-

^

fine Gloria & Credo. Oratio-2da usque ad

| diii

fefla

Purificationem : eus qui f/alutis eterue €ve,

nifi ratione men(is, aut Ferix 2. dicendum fit

Ed

Pzdelium. | Tunc enim. hec dicitar 23do feu

nf

penultimo loco , 3tia autem Zeus qui falutis,

trati

ls ,

Dixi.nifi ratione menfis aüt ferie 2. dic'an*dä

papi

fit oratio Fzdelzum,

Convenit enim , ut pri-

lul

ma die cujuseunque men(íis ( extra Adven-

Qrrel

tum ;. Quadrage(imam , ac tempus Pafchale )

ttnda

non impedita officio duplici, velfemiduplici ,

Ü

fiat falem commemoratio Generalis pro De«-

Doni

fun&tis per orationem ; Fidclium in Miffis pri-

tis D

vatis de Fefto fimplici , aut feria dictis ; item

geliu

in feriis fecundis refpective (( extra tempus

tamen Quadrage(imale , & Pafchale ) in qui-

lh

bus non fit of&cium duplex vel femiduplex.

Qon (

Sabb,

$. XXV.' De tertia & reïlïquirs ,Domiþe

loit

Qurri

nicis poft Pentecoften usque

a

p

ad Adventum.

/

tcmp

denr

*

fa cum Gläriä & Credo oratäo 2. a Cun-

tl

;

&is ( que in Miffis tam de Zempore -

p

quam de Sezás dicitur üsque ad' Adven-

ls,

tum , nifi fit duplex vel infra oCtavam ) 3.

fhim

hie B(

ad libitam Sacerdotis ,. nifi facienda fic com-

memotatio. de Fefto fimplici , tunc enim 2da

"

oratio erit de ifto , 3, autem a. Cunéfzs ; aut

nifi it Dominica infra octavam aliqaam tunc

h

em non

Then

eüi?x 2. oratio e(t de o&gva* » tertia aut

dici-

ld

P —

-B» X oX UM

149

sque al

dicitur, vide $. Preced. &ili '(imul occurrac

t U.

feftum (implex , aut nifi mandato füperioris

lm f

IJeus

Eccle(iaftici dicenda fit infuper 'oratio.

do &

vefugium nmoffrum wcl alia (imilis,

Quando

fül

oratio a. Cunézs (in qua Nomina SS. Michae-

lis ,, & Joannis Baptiftzibi, ubi funt Patroni ;

dicend

preponenda funt homiaibus Apoftolorum ?

, ütpre

eft ultima ex illis ; .qua dicuntur, tunc cum

du

correfpondente (ibi Pof2. Communio conclu-

a(chalt)

denda e(t per. verba : per euzdem. Dotninum

€rc,

Prafatio Comm. ni(i Miffa dicatur de

iupli

pO De

Dominica infra octavam alicujus fefli haben-

ltem ; & Evan-

hfs pr

tis propriam Prafat. in fine.

jj i

gelium $, Joannis, *Color Viridis.

^

j tenpo

p ql]l

In Feriis usque ad Adventum, in quibus

:

' picx.

non fit de aliquo Feíto , aut de B. V. M, in

Sabb. aut de Dominica aliqua anticipata, nec

- Don

legitut Miffa voriva, vel.de Requiem; necoc-

currit aliqua Vigilia , aut feria aliqua quatuor

temporum ,. refümitur femper Mifsa przce-

dentis refpedtive Dominice ; cum ejus Gra-

duali , attamen fine G/ovza & Crvedo, | Ora«

/ü

MC

tio 2. 4 Cuz&is, 3. ad libitum nifi ratione men-

Tunpt

J

fis , autfet, 2, dicendum (it. Zideltum ; tunc

hi

u

enim oratio 3, eft Pidelium. 3. « Cuntlis. in fi-

vam

)

he Benedicamus, Eva

i

ngelium S. Joaunis, Co»

Á qn

enit

D

lor -Viridis.

' au[

()

ln Oratione a Cu«Es littera. N. cxfgit No-

n U

men Patvonz

feu' Titularis Ecclefiæ',v » in qua

(it

celcbfatur«

K 3

St ESXLVI..

3fo:

Calic

$, XXVI, De Feriis,

V

violz

Yim,

Eri* nomine ftrictius afceptæ d intcfl,ligimþ :

Corp

dies, in quam nullum officium [de Sazo ,

dnnis

fl a

aut alicujus Fefti Ocva ,^ nec de JDominica .

Ritu Dup/iei aut. Semiduplici celebrata , nec !

prita

denique deé Vigilia

j aut de D. V.,. in Safbþzj.tq

tecitandum cadit,.-

$i

tür À

Dividitur in Mojorem , & Minorem; dilfes

dnor

runt inter fe ; quod Ferig cuicunque Majori -

&ind

nonmodo cedat, quodcunque Feftum /Zzplexs

Qu

fed' etiam de cali Feria; femper fieri debeat

hf

jo Officio & Miffa ( (altem privata ) cujus

u

fefti occurrentis commemoratio,

É

À

y

liþcc

hN

UET

- Ferie aut,.em Maiorgcs., de qüibu;. femþef

ld

fit commemoratio fuis locis, aut officium, funt

Qe i

1. Ferim omnes Adventus, 2, Ferim omnes

fitign

Quadragefimz.

3. Feris omnpes

guatuor Wm' ;

porum, 4. Feria 2da Rogationum,

.

aïicuïm

$, XXVII, De . Vigiliis

hl

ls

r

) Ratermiffis aliis notandum, ut in 'Vigiïlii'g

lm

& Feriis 4, Temporum , Fería 2 Rogae

in

tionum , quz veniunt infra octavam , Mif*

Qu

fà dicatur de Vigilia cum comm, octave , &

Dig,

fi quidem Officium fuerit de currente odla-

dupliu

và , color Altaris tunc fequitur officium , at

l à Lai

vere color Paramentorum Sacerdotalium & -

Qu

Qafi-. ,

I

N

2 T

»aa»» X oxt

(s

ROE

53

Calicis debet e(fe Miffz: conformis, adeoque

violaceus.

Notanter dictum de die iafra octa-

vàm , non de die octava.

Excipitur -octava

teliptu

Corporis Chrifti e, g. occarrente Vigilia S. Jo-

Satd,

annis Baptiiz infra octàvam Corporis Chri-

Domiti

fti non tantum officium ), fed 'etiam Miffa

Qu M

privata dici debet de octava: Corporis Chrifti, ,

Satba

$i Vi,giiia' occurrat in Dominica , tranisfer-

tur Mifía in Sabbatum antecedens, dummo-

do non (it impedituri officio 9. lectionum, tunc

y; dife

[j Maieri

enim de Vigilia veniente extra..Adventum &

v finplt

Quadragefimam , fit tantum commemoratio

j t

in.officio ac Miffa Fefti cum 9. de eadem lectio-

aisb

ne & ultimo Evangelio,

Excipiuntur Vigi-

lia Nativitatis Domini, ae Epiphaniz, quz

etfi yeniant in Dominica , fit nihilominus de

E

s f

iis eadern , quaoccurruntdie ; & tunc in utra-

que illarum Vigiliaram in Mif$a dicitur Credo

1unt u

tationg l").()minica'zlz

tuor &t*

3 Sl Vigilia Miner occurrat in Feflo '("olemni

alicujus loci , aliove Fefto duplici t. clatfis

nihil prorfüs fit de Vigilia in officio & Mifsa il-

liusdiei , ne quidem Commemoratio , ne fo-

lemnitas imminuatur.

V igiliz, dividi pofsunt

j V

ii

in Majores & Minores.

Majores. dicuntur,

l?»R

[u

]

quzx fub Ritu femiduplici ( ut. Vigilia Epiphae

?lmx»1

nieg, & Pentecoítes ) vel omnino. füb Ritu

VAU i

duplici uti Vigilia Nativitatis Domini , faltem

nte Oaþ

a Laudibus celebrantur,

Minores. . autems

p

qu& non nifi ritum fimplicis ha

bent,

;a]illm

4

$. XXVIIL -

ob

1j2

i

od

$. XXVII—L De Graduali,

h M

G

Raduale femper dicitur , Praterquam in .

hiban

Sabbaro ante Dominicam in Albis, & re-

f aut

Jiquo tempore Pafchali cujus loco dicuntur dug

h00 j

verfus cum fuis Alleluja,

h;m |

CIR]

In. Mi(sa de F&tiis in Ad»venm omkittitur«i

Alleluja cum fno Verfu , fed non in Vo

ktiVing /

s

Reä

qu& dicuntur €o tempore,

Confel

itih:

Si infra oCtavam Pafchz dicitur Votiva pri-.

ltl

vata , vcl folemnis pro re gravi, non debet ia

tis, ]

ea dici Graduale , quia hoc tantum illi octava

ütün

convenit , eebent ergo dici duo Verínscum

Allelüja ficut reliquo tempore Pafchali, Tra

t

[rn Cï[

&us non dicitur in feriali Mifsa a Septuagefitna

Tatei

u$que ad Quadragefimam , quando repetitur

Miísa Dominice : dicitur tamen in

$ Mi

W Votuvis, -

tcnda,

qua. o tempote dicunt,uþr.—

A

& XXIX; Quando dicöhdum' fi'e-

Symbolum.

CR

edo dicitur. in omni Dominica, qualee

les

cunque fit Officium , etíamfi Milsa fit

f |

Votiva , dummodo non fit de Requiem 1

item in folemni Votiva pro re gravi , velpu-

i.Ci(a |

blica Ecclefia caufa , v.g, in precibus 4o.

B u

D

horarum : in omnibus Dedicationibus. Item

Wi

habentes

in Eci)fig incidentibüs infra oGavas.

€« 05

m

o

"

13

[

-&2 )C o X se»z—-

Credo , non tamen in Vigilia incídente infra

oGavam, nec in Rogationibus : item dicitur

in Mifia de San&to, cujus infignes Reliquiz

quu i

habentur in Ecclefía ; in qua legitur Miffa,

j &t

jntar di

fi autem Mifia fieret extra hanc Ecclefiam ,

f

non ideo dicitur Credo,

'Q&avge totx. ha-

bent Credo , j Feftum babeat , quamvis Offi-

cimn*r*n'onï fiat de o&ava—,

omititt

f Votit

R&gularicar Ma—rcyres " Virgïnc—sr C & Viduz)

Confelsorzs ( nifi (int. Do&ores ) non habeot

Credo: tamen . Crédo diciar in Fefto- Patrozz

xiva p

titalaris Ecclefiz , non:autem Capelle Alta.

debet t

ris, ltem dicitur in Fefítis principalibus San-

li odent -

€torum apud Regulares : non tamen Beato-

otfns QU

rum , nifi it Mifsa-folemnis,

Nec ideo dici-

li, T

tur Credo , quod expofitam fit Venerabile Sa.

gl

cramentum. .Nec dicitur in Sabbato , quan«

pepettt

do Miísa le

gitur de Dominica alioquin. omit»

Votit -

tenda.

e obfecvandis Ritibus in Mif

1fit

gï XXX,» D

fis; Votivis privatis,

ES

M

f5a votiva eff , que ex Voto , feu Arbi-

1

trio Sacerdotis legitur preter direGtio-

yiis

nem Rubrice , & diferepanter ab Officio :

xquiett ^ )

licita eft autem votiva , (i adüit. rationabi»

vt

lis caufa ; alioquin .non: eft temere receden-

dum

jpos ^

J

[teti

niale.

a Rübrica ,. eftque uinc gcccatum Vs

habcnläs

K $.

Proe

(gdl'l

v

174.:

83 X o XC 89

Prohibentur Votivz 1mo diebus I)omïnïcïsg

$

& Fef(tis duplicibus ; ni(i fint ad libitum , tum,

vd d

ením licent , quia Privilegium orandi Officiam

Voti

poteft acceptari fine Privilegio le

[o)

x-e

V

ndi Mifsam,

lus F

2. Infra oCtavas Epiphauie, Pafche Cv Pente-

frhali

coffes , infra oCctavam Corporzs Gbriffe, - 3. Die

ii

Ciuerutmi , & foptimana fan&fa, in Vigilia a*

Alil;

tzvitatis Chrifli & Pentecoffes , in. Vigilia Epz-

phauie,

In Votivis Pfalmus Z'udzca se. Deusy

IN

& Glovia.Patriinintroitu, & ad /ava£o di-

Offci

cuntur in omnibus Miffis

fel Mi

yotivis: excipe 'Mi,,F-

fas de requiem.

tlt in

Gloyia 22 Exce

/fis nunq«u'am dicitur, nifi in

fjüs Ee

Mifsa Zugeloruzá , & in Mif S. MARIR,

tioues

in quocünque Sabbato etiam Adventus ,. &

$, d

Quadragefims:/, non vero extra Sabbatum ,

il 2

licet fit tempus Pafchale ,' vel infra odtavam :

Mif

neque íi Ecclefía vel Altate fit füb nomine

il d

$. MARLA,. nifi adüit , fpeciale Privilegium,

Mln

Przfatio propria dicitur , fiadeíl : aliter, vel

Vittüs

deteimnpore , vel de O&ava, vel communis

EU

dicitur etiam communuicautes, ,' & banuc ágitur ,

Ql li

fi Votiva dicatur i

bet pro

i.h.l

"el

a.

nfra octavam ; qux illa : ha-

]

Mifsa votiva de San&o fumitur

dc xeiu'sdem/

Tefto, i habet propriam : alioquin de. com-

-2 92

muni', babita ratione temporis Pafchalis, feu

non Pafchalis,

Et fa&a convenienti mutatio-

ne in introitu & Oratione, e. g. pro zatali«

2:0, & (imili verbo dicatur commemoratio. ,

& taceantur ill

a verba, Hodie, »6u1:u; dieis h0s

dievua die,.

Si

p

»£23 )€ o X $62«

d5f

Jfutid

Si exigatur .Mifía Votiva de Afïumpuüne *

m t

vel de alio Fefto B, V. dicatur. Miffa, ut in

Offur

Votivis de tempore cum intentiobe cultus il«

(Milar

lius Fe("hv.ïm:s, feu Myfterii ; tempore Pa-

? n

fchali adduntar ia fine lntroitus duo Alleluja,

M

& .in fine Offertorii ,. & Commumoms addlcug

s

ojlia M

Alleluja , ubinon habetur,

['7'113£

(b D

In Miffa de Sandto, de quo nec recitatue

u o

Officium , nec in ifto fit commemorano de eo,

g Mi

fed Miffa tactum die illo , quo in . Calendario,

o

io notatur , celebratur die

aut in Martyrolo

o

n m"m

C;ua Fefto ad ipfius Altare ,

dicuntur tres Ora-

de Ji'o SanCo.

TAR

UOD€S, nempe prlm

2, De

1tUS y ]

€o , de quo die illa fit Officium.,

$6 Qua

jbbatu

alias 2do loco dicenda : erat :

eft énim hgzc

D&Mffl»

Miffa ex Ritu 7ofivo & Peffivo mixta , &

; nori

ideo dicitur in ea Hymnus Angehgus ; at Syme

bolum non dicitur , nifi fiat in Deminica, . Ga«

aten V

vantus Tom, 1. p, T. tit, 8. n. 4, litt, b. Pifarr,

apud Halden tenet talem Mlifæm celebrandam

j 1gt Af

e(le Ritu duphcx.

-

/] 1"21 h

'u!'

ei

74;?

g o &Qäïnæ&oææ

cCIud

[*1

?ïg

£'ye.

. s.

ä y;. -4- deICiRIt. 2;&«6331 (3

de q

!

EL U.

L:

& Q;W"

i£pe) ass

ha!lSQ r

CX2

CXSCO

£«

æ

n?)(ga

$6 :

m j

€9.

cee

yo t^

ese

cx»

CR

»emor""

ii (jlft! "

j

$. XXXI,

156

-83 XCo X fl

h;ä.. XXXI. De Tabula,

[

Fotita- Y^ Culok. M/z' " .'-G/om.

—

—

Oinit,.

m

gg. 'Tri:j. Albus. ^ Tfroprig.

s

—S Spir. —guber. - Propria.

Ot;xt 1

(aretm

; .—Albus.

SS. Euch

Propria.

/ Omit.

u

ri(tia, -

]

——

Omi

Omit,

g— Paffio, Viol.f Propria.

-

EE

Oni

7 ps

| Ruber. —Propria.

S, Cruce

Ü

1 D& B.

ömit-. ex.

Virginc.

"—Albusf *[;ropyia.

Onj

E

tp Sabb'.qï

" De SS "Albus.- - Propria.

Dicitur.

n

Angelis.

—

DeSS. | Ruber

Prppria.

On

Apoftol.

Q'O;mit.'

—

x—

—Omit. E

Ün

—'l'ehnþ.

—V—Vicl.-

P'ropria.

Bell, &c.

:

IE

—

: ^

Pro

—'—Ni;ger. *«-—P"ropria.

Omit,

Bo

| *!'Dcfun&; :

-

LE

39 X((0 X $894 .

157

)

Pro Miiis vctivis,

d

—

Gl

|

Credo,

Prafatio, | Beuediciio

Oratzones,

- a—À|

|

A —Á—À——

-—

Omit.

Benedi-

Oi

Propria,

28 3

l

l

camus,

diei cur, 1

l

—

—

Omit.

Benedi-

Onit

Y

Propria.

2; & 3,

m À—— Ó

—

eamus,

diei cur,

—

m

d

Omit.

De

Benedi.

Ornlt

2: & 3.

Nativit,

——

camus-

diei cur,

—

Omit,

De

Benedi.

Onit,

20803.. .

—

Cruce.

——

camus.

gl

diei cur.,

Ormit.

De

Benedl-

Q

camus.

z&;.

—

LFUCCQ

diei €ur,.

Omit;

Propria.

Benedi-

21 Dj

cur.

— Ó

eamus.

Jnit, &

—— ——

ji3» de S.Sp.t

.....—.......-.p— D

Omit,

It SZhb

Commu-

Ite.

2.& 3.

DIS,

diei cur,

.

s

— Á

DlCltur-

Benedi-

Omit.

De

2. & 3,

S. Apoft

camus,.

diei.cur.

D

Omit,

Commu-

Benedi«-

Oml[o

2.&3.

|

ms.

camus,

diel cur.

—

Omit.

Commu-

Requie-

Un. vel p

Qu

nis$.

fcapt,

pr. qual

Mifsg.

—

Onf

-/

—

I -054. 3

Duï

$. XXXII, De Prafatione,

t5 Ch

libent

j Fetef communem Præ'fationem numerán

tur decem fpecialés.

i, Scilicet Zefurres

3 ftu$,

Dun

&ioni$; .4/cenfiowis , Pentecoffes , Nativie

Tiend

tatis, Epiphauie , de 4poflolzs , de dYinitatey

de Cruce , de ngndï*gge/zmä » de B. F.

. Prafationes, qus in Quadragefima ; & in.

L

fra oCtavas &c. affigoantur proprim , dicune

tur etíam in Dominicis, & Feítis, nifi propri-

: Merd

am habeabt, qu& merito pr&ferti debent,

T

.&[M

hac taimmen regula excipiendum eft Feftum S,

Dl prop

Joannis Evaogelite, in quo dicitur Prafatio

&t n

de Nativitate,

lm MW

Excipitür etiam Miffa de Fe-

:

ria privilegíata, ut Liraniarum majorum in

ln

^dato

Fefto S. Marci , & fimiliter Miffa, Feri. 4

Temporurm: eccurrens in ocbava Nauivitatis

r Ctian

B. V..in quibus dicitür Prefatió comm. &

; , Cün[ing;

etiam Miffa Vigilie $. joannis Baptifte, vel

! Bifti

Apofítolorüm intra octavam' Corporis Chtifti,

^ tl

Hf

Ratio eft, quia predicte Miffie (unt Fetiales ;

& Feriæ,quibus alligaantur , funt afflictionis,

S B

4 dfï

& pornitentiz , quibus non congruit folemnie

tas aliarum Prafarionum Feltivarum,

(

LT

— Si infra oCtavam alicajus Fefti babentis Pra

V

fationem pto

Ls

tiam occurrat Feftum e& Majo-

ribus non ha

b

ens propriam Prefationem ,. di»

Et idém fervan-

catur Praefatio de octava;

dum eft in Miflis votivis i in Miflis Defün:

in,

€orum fempet dicitur Præfg;tio Com

Du.

T

-BX oX CH

159

Dabitari P

oteft, |fi infra octavam Nativira-

tis Chrifli occurrat celebrari Miffam votivam

Ietant

babentem propriam Prafationem , ut de Spi-

titu S, vei de B, V, utrum dici debeat Priz-

tirià

fatio propria ; vel potius de Nativitate, g,

Miti

TT

Dicendam effe Prafationem de 'Natisfi;aþ;e.

1

/

j &ln'

Communicantes.

dicità

Nterdam conti

propte

l

gït: 'Varia'ri, Coigzmunim:zteä $

& bauc igitur id eftin Eeflivitatibus , uc

m H

UM

in propriis Miffis adnotatur; interponuptur

Preitil

etiam nonnulla Verba ad Majorem expreffio-

, de f

nem Myfterii, Dubitari hic poteft, üirum

itum ii

fi intra octavas Feftorum , que propriam ha-

E

bent Orationem predictam Commuzicaztes ;

eig d

& etiam Przfationem propriam , (i inquam

vt

contingat aliud Feftum ; qnod divcrfam habeat

iil

il ii

prefationem ; queritur, utrum dici ;debeact

nibilominus Com/mumicautes dc oGtava e. g. (i

Chri

etiales

infra octavam. Afcenüopnis occurrat Feítum

SS, Philippi ; & Jacobi, in quo dicitur Prefae

iCriony

tio de Apoftolis . quaritur , an dici debeat

(ler

Conmmunicantes de Afcenfione ?

:

W. Affirmative : quia affjgnatur pro ilia

T

OCtava.

i p

quE) v

| fqu

ä*;c;? $ ä»'ää :

! [)efül«'

jífh

gk XXXHL j

j

160

g X oX

BI

$, XXXI

l. De 'Purificatione ,& Ablip

. kop

Íffze in Nativitate

- (here

,t'ione Mi

Domini,

&

4

: Mil

! li eo

N (Pfïmä", & íecunda Miffa Celebrans de«

lüran

I

bet abluere digitos nom in Calice, fed in

tilter ]

dliquo vafe mundo , vel in alio Calice ,- &

- lpuir

omitti. Pürificatio Calicis , qu& alias fit folo.

: lernacu

vino ; non tamen omittuntur preces , qua

10 ngr

in Purificatione Calicis , & ablatione digito»-

!tl Coty

rum recitati folent,

Ablatio illa , qux conti«

ECl

netur in vafe , vel alio Calice , juxta aliquos

Std qz

poteft in pifcinam mitti : fed melius eft, ut

i,

ablutione. przdicta relicta ex. primis Milfis

alll St'ïæ['

purificetur Calix, & ea a Celebrante fuma-

KT

tur , ut communiter fervatür hoc poft Purie

s ]Pfu

£fidüm

ficationem Calicís cgrh vino in tertia Miüa.

1 VQ[C D

Difficultas eft ,. quid agendum li. fi .tres

Qd

Miffze prediCtz in die Natalis celebrentur nou

j "Ut

fucceffive, fed interpofito aliquo temporis.

j Verdpi

intervallo , ut contingit in Miflis. folemnie

; ü:üm fu

bus.

hn u

Ad hoc refpondet Caftaldus , tunc poft

Y

D)

quamlibet Mifsam purificandam efse Calicem

Wi

li

cum vino, ipfutnque Purificationis vinum cum

IV

digitorum ablutione.in aliquod vafculum ree

Wt Cff

fundendum, ac in ultima Mifsa loco ablutio»

Wf

ARK

nis füumendum., Sed quia cum vino illo Pu«

U

rificationis rifcentur aliquz pàrticuke San-

1

Mnda

CCRXWF

guinis relicte in- Calice ; & minus de

äpud LH

Á

po*-

spengz

E

dC o od

iéi

poftea refer

vati poffünt intra illud vafcalum ;

Ablu-

& oporteret a

Ílio

Es

z

nare locum ,. ubi confervari

deberet idem valculüm ;

usque àd tertiam

Miffam. | Hinc dicendüm videtur cum Quar-

ti in eo cafa hatfto dilizentius Sanguine a Ce-

ans d

:

lebrante in primis Miffis Calicem ( ià quo mós

, fetit

raliter loquendo femper remanet aliqua (lilla

I j

Sanguinis ) reponendum eífe , vel intra Tà.

f (oh

bernaculum , vel reliequendum füper- Altare,

T qll'l

ubi non impediat alias functiones ; füppofito:

: digo

ei Corporali contra Gavautüri afferentem,pof-

q conti'

fe Calicem reponi de more füper credentiam.

a aliquos

. Sed quid agendüm ; fi predi&ta fervari nod

efh u

póflunt, quia forían eodem Calice i

:

ndigeqt*

Y

l MIMS

alii Sacerdotés interim celebratuti ?

ie ome

W. Tunc haufto diligéntius Sanguine Cali«

t Pri

cém ipfüm. non premiffa Purificatione exters

gendum Purificatorio , ablutis prius digitis ii

Mi(ïa.

vale mundo. là2, & 3. Mifla ad Offertorium

du

noü abítergitur Calix purificatorio.

'laàndem

ptur Q

advertendum , fiin primá; vel fecunda Miffa

Sacerdos loco vini confcerandi pofuerit aquam;

(olemu

& eam fampferit ; tünc poffe quidem novuni

vinüm confecráre àd. perficiendum Sácrficium À

bon poffe tamen celebrare eodem die aliam

"T.

Cl

Miffam; eódem modo fi fuimpferit purificatio- '

o o

nem Calicis ; vel ablationem ; quia amplius,

*

yon ?

non eft

jejunus

vel fcandalum,:

; ünififotfían obftaret neceíIttass -

al

— In no&e Nativitatis Laicis non effe mini:

j

b

ülrandam Communionem , tenet Pigaatelli -

at

apud La Croix n 525.

D

il

.;peng!e'r de Sactifício;

| h$ XXXM

1 65,

-»g(?,:)—g )( 'o ).Ckgöþg." 7 X

, De obfervandis Riti

bu; ïfl

'Ol

$ XXXIV

Mi(fs de Requiem,

tütünj

- Untot

1. Non dicitur Pfalmus S'udicd C?c, Et ve-

quiem atertam donza ei$ , in tota Miffa dicitut

o Qu

*

femperin numero plurali.-

- ttinda

T

3. Non'fignat fe Sacerdos in Íntroitu , fed

facät fignum Crucis fuüper librum, .

tiyit

[f

- — 3. Non dicitur GZorza ie Exce/ffs, —

m

4. Unica oratio dicitur in commemoresione

ht d

Omnium Fidelium Defunctorum , in die De.

^ p

potionis , & 'Tertio , Septimo , Trigefimo

& Anniverfario Defuncti,

BI

x:.'lim Q

y./Nunquam neminatur dies Quartus ,

W

i

G

Quintus, Sextus, Nonus , nec alii inzra Tri-

ii, 4

i

gefimum in oratione,

6.. Quando plures dicuntur orati

bnes x 9.8.

M

|

fecundoloco pro Patre & Matre , ultima cít

f05

f

Fidelium generalis pro omnibus.

4

J

j

.7. Si 'Miffa de Requiem dicenda fit inter

! tim |

Tertium , & Septimum, vel' intet Sepiimum

| n [

& Trigefimum diem Depofitionis , tunc Miffa

P

quotidiana Defün&, non aute

:

quuü h

di&tis dici debet,

m Fma eg ngra

jfb ]

8.

In Tertio, S

eptimo , *'Tr.igefïmo, :& An-

n

. niverfarío Epifcopi & Sacerdotis dicitur oratio;

Z

DEU

U

quz in die Depofitionis.

9. Cum in oratione' notatur lir. N., proïer?

73 [ï'A

- ttti

tur jomen proprium Defundti, fi elt per(ona

| Ptj

Nobilis vel infignis, vel fi confuetudo obtinuit,

16.(

(

ut omnes n-ominencur.

10, Se«

tif

p

N

*

7

burt

822 ) 6 ( &&5»

P

t6. Séquen

tia dicitur

femper, quando dici.

tur unica oratió,

In aliis Miflis, ubi

Bw

pl'urþs di:

cuntut, ad libitum ea recitatür,

à dicltu

Quzri hie pote(t

» àn omitrens Sequentiam

ex indn(lria ad vita

ndam prolixitátem, quando

t j i

jüxta Rubricam n.

4« dici debét, dütín die obi-

tus, in Anniverfario , & die (cc

cet mortaliter,

unda Nov, pec-

R. Probabile effe peccare fo!'um/

Qrasitt

venialiteg

die Do

juxta dida $, XXIV. Part i, C

^

J&terum in

actione Sacrificii tam 'Treme

tigm

ndi omae peccá-

tum, quamvis minimum cav

ere debemus; prze-

s.

fertitri cüm in hoc cafu pluré

^

dicant cómmitti

uatus

peccatum mortale, Diana p

« 9. tr.

i T

E

8. refol. y3,

11, Ánte Evangelium dicit

ur quidem 4uz.

44 CoY fheum C?c, non tàme

n petitur be

nedictig

8 6p

pet verba Zule domiue beuedicere,.

Nec Gele-

Kima &

braus ofculazur librum ; u

eque dicit per Evan:

l

gelica di&ta &c,

lii tàm librum

At vero in Principio Evange-

( ind

; quam feipfum pollice dextrae

manus fignat

Sacérdos , üt alias.

opum if

nc Mil

12. Non dicitur Credo , nec benedicitue

aqua ib Calicem infündenda

j fupri

oratio DEUS , sui €,

: 'dic*ä;ur autemi

13. Ad Lavalo omittitür G/orza Paírvi, ne«

" g

que vice illius dicitur Peguzegi Czc.

l gra

i

14, Prafatio femper coramunis-dicitur.

15. Ad 7Zenus Dei dicitur doz

4 eis veguiém,

p

& tertio additur

: C,*mlli

Xjänzþiteïifaziz » üeque pf:ötus

percutitur,

gj

i6,

Omittitur prima XO'l'ätiO'DOWZZ:?)e QES Ü

C ïz'/t*e'

, ,ncque datu

rf pax;

p*

L 3

1*77. lá

-

164

-$89 ( o X( fE.

17, In fine dieitur (emper Ateguze/caut 11 pa«-

: Regl

i

H

cein p

urali, licet pro uno applicetur Miffa.

litur

Nec illud dicitur verfüs populum ,. fed verfus

^ hc id

Altáre facta prius Cruci revereqtia compe-.

Wif |

tentér,

*

ig. Non datur.benediQio, fed di&o f/z-

»

ceat efculatoque Al

d

tati j dicitur Evaugelium

$. Joaunis.

»

". COSI(m

19. ln Mi

ffis pro Vivis, ati jam infïm/llatum,

commemoratio pro Defunctis

& cn

&penukimgm fetrf-

per habet locum.

*

li g

(ihrb

; Ptl

* , De ultimo Evangelio in' Mi(fa,

h

: Witfe

Vangelium . S. Joannis nunquam prater-

mittitur in Miffa , nifi quando fit de fefto

üpitwi

in aliqua. Dominica , vel feria ,- qug habet

-

Evangelium proprium , quod legitur ejus loco,

- Mf q

Excipitur Dominica quarta Adventus , cujus

r lt y

Evangelium non legitur in fine Miffz , quando

| d

in ea occurrit Vieilia Nativitatis Domini , quia

| hr

nec in officio le&tum eft.. In tertia Miffa Nativi-

(t i

tatis Domini, legitur in fine Evangeliutn de

lly

PX

omie

Epiphania ; cuuzzatus effét 7Efus, Ecinl

J

f

nica Palmarum i Miflis privatis legitur Evan*

T

: tf

gelium, quod ponitur in benedi&tione Palmae

201

rum, quod etiam le&tum eft in officio. . n Vi-

t

giliis , qux occurrunt ih. Quadragefima ; vel

W M

quatuor temporibus, non legitur Evangelium

Wa

Vigiliz in fine Mie : & (imiliter in Votivis

matum

nunquam legitur in fine aliud Evangelium, nifi

hy

S. jovannis. Kubr, Miff,

Ti

Regdla

Z

!

"43 X0o X &&

165

t tj

Regula generalis et'; ur quoties in officio

t Mil

ed va lu,

legicur aliud Evangelium pro nona Ledione ,

hoc idem Fvangjwum fit dicendum in fine

| COR

Miffz loco Evangelii $, Joannis,

ido jl

9 XXXV. De Coloribus Paramen-

z

torum,

uga

Olor Paramentorum Celebrantis , Aitans)

fUR

& me&mrum debet regulariter loquen-

pum Á«

do convenire officio , & Mifíz diei cutren-

tis fecundum . üfum Ecclefie , que quinque

Coloribus uti confüevit, 7Z/Zo, !?u//'ro, //zïzdz,

Id

Fiolaceo , €? INigro.

Color violaceus adhibetur in Adventu, qua.

tuor temporibus, & Vigiliis omnibus non ex-

] F m

[ d !vl'

cipiendis : Fe(to $

S. Marci ; & in Rogationibus,

W v)anq

a Septuagefima , &; per Quadragelimam.

In

eJus I)

Miflis de Pa(fione , tempore belh , pro pace,

;

iter agentibus , infirmis, & pro aliis (imilibus

quaü j

neceffitatibus : Fefto S, S, Innocentum, fi non

qu

incidat ia Dominicam

r)rla

oGtava cutem, fi in-

R

cidat in Dominicam , habet rubrum.

d

àm v

Albus color adhibetur die Jovis San&o ; a

Sabbato S. inclüfive usque ad Vigiliam Pen.

. inutP

tecoftes,

tUL DL

li

Vigilia Epiphaniz ,. & in Epiphania;

Feftis SS, Trinitatis, Chrifti; &'B, Virginis ;

ne Päll]

) [nïul'

Angelorum, Omnium Sanctorum, San&toram

ii

non Martyrum , Converfionís S. Pauli, S. Pe-

f

(2 y

Vaqu Jl

tri ad Vincula , & utriusque Cathedrz , Stig-

f WUW

matum $, Francifci , SS. Joan. Evnnoenüæ

& Baptiftz ,^ omuibus Dcdlcauombus , pro

qiun^ ,

Sponhs.

À

ii

E

R.uber ;

K

g

Y

2195 þ)( oX Sä*-f*&'-*

;

[

. Ruber , Vigilia Penteco

les , per Penteco-

«c»-

ften, quatuor tempotibus poft Pentecoften :

m

——

de Spiritu Santo,, de Cruce , de Apoftolis ,

de Martyribus, in Decollatione S. ]oannis

w

-

«

gLscsmen [l

Bsptifte , Fefto Sandti Joannis Evangeliftz ad

eu—.

portam

lar:z"na,mr ; in. Commemoratione $,

N

——

n

Pauli.

Viridis ab Octava .läpiphani& ad Sepn&agc;

fimam exclafive, Ab Odva Pentecoftes ad

Adventum exclu(ive, -

Niget in Commemoratione Omnium Fi-

delium

$

*

die Veneris Sancto , pro Defunáis

Íemper,

"Color Ee

fti fervatur per octavam , quuando,

fit de Ocava; & in Dominicis occurrentibus

lm

infra octavas ,' quamvis officium. & Miffa fit

l

de Dominica, excipe, i Dominice infra o&ta-

o

vam occurrentis Color efl

/

lin $

enim adhibetur violaceus

*

et viola-;cus ; tum

Quzti bic poteft : utrum hxc Rubrica de

Coloribus Paramentoram fit preceptiva vel

n

directiva ? g. Effedirectivam , neque induces

Pofle nihilominus hic cone

ti

1e obligationem.

ljl

tingere culpam venialem , (i absque caufa ra-

u

tionabili communis Ecclefig Ritus circa Co-

lores ex negligentia vel fimili miotivo non fera

Uf

1 [llndo

vetur,

Quod ífi ex cireumftantiis. timeretur

ia

grave fcandalum , e. g, fi'in die Pafchatis quis

Ilüna

celebratet in Paramentís nigris in publica Ec-

clefia ,

ln

Atf

non excufaretur a peccato morlt.a,li,q

Q&tia,lxjtg-ifx

tn?

AP

fftnsw

uugö

8

(

X $83

167

enteq

e»es

DA

Pr

APE

4 R

A

À.

v

A^NSE

colleni

3b

oftoli,

d

Ka sqyn

*

(';(13

ie

Av

*

o

sX f

p

)';!-

Jomi

sv

«—tj*ïrf: '"&6'

b

Xitsi

H

d

lt

il d

£X o 97 AR X

W g a us

i Coys

»

)

ione Y

A

TA

4?

A

—

p[l ao

APPENDIX

o[ttsal

E

De

um P

elundii

Preparatione ad Miffam

De Contritionibus,

;

quando

rentibus

Rima contritio elicienda eft Sacerdoti. exi«

P

if u

fteate in peccato gravi , & non habenti

(iaotie

copiam Confeffarii nece(fitato tamen ad dicen-

, n

dum Sacrum,

jia d

A&us Contritionis.

j V

Omine JESU Chritte , refpice oculis mife-

jpdute

D

ricordig tux miferum iftum peccatorem;

*

jc eo

& vide, quibus in anguíliis verfer

*

parte

yfa r

una urget- neecílitas divinum peragendi Sa.

( (

crificium : parte altera me'agnofco io pro«

gon t

fundo peccati mei , ac promdc in ftatu plane

merttt

omnium miferrimo inimicitix tux, Qua igitur

Atl qu

lingua ac voce e ccelo evocare te audebo? ? qui-

j d

bus manibus audebo tangere Carnem illam

moïfa l

püriffimam ? cujus in- cordis finum te admit-

tam? An non merito timebo , ne me d«hi-

fccns tellus abforbeat, nc me Beati Spiritus ,

p

L4

qui

L

'zää

448 X« oX f

qui circum(tanr, cum ferre tantam temerita-

tem non poffint, przcipitem ipfi agant , tan-

quam novumn Luciferum, in inferni abyffum?

Mi Servator ! -libenter. Confeflionis balneo

ln

j

'

hi

fordes meas a,bftg;rgetem ; fed nec hoe mihi

conceffum eft.

Aliud mihi-proinde non fu-

l

t

n

gcreü » Quam ut coram te me abjiciam ,. &

ditor

opem tuam potentiffimam quanta valeo con-

DA

tentione, implorem, uttuin me dcflruas exe-

pertid

crabile hoe peccatum ; quod tu . tanto odio

fiere

profequeris,

Da mibi ;; o bone JEfa ! contri-

moi

*

tionem mari non ablimilem

3

tantam enim

rb

effe oportet, quz ad foeditatem noxarum mea-

fiita

rum eluendam f[ufficiat,

Da mihi hanc pet

fln,

amorem illum , quo te ipfum amas, per illos

n

cruciatus, per illa vulnera, per illam Crucem,

ii

quam tulifti propter me : & non pettitte, ut

pb

te prodam , Juda. deterior , dum indignus te

4

W

fumo,, Spero hanc gratiam a bonitate tua in»

TETIS

finita; & interim proteftor ,. me nihil defide-

] &fe

rare magis, quam ne te pro ulla re totius mun

: Wne

di offendiffem.

Deteftor hoc malum a me

OLU

