tám modica aqua corrumpaturt , fed modo vina

non fint nimium diluta ab Ocnopolis: unde tu-

!

tius. eft parum affundere , fufficit guttuldm ;

dummodo hzc fit fenfibilis, quando affunditur,

/ Si mixtio hxc juxta jam dita (it omiffa, idque

.notetur ante Confecrationem Calicis, adauc

:j

facienda e(t , íecus, Gipoft. iNon tamen tunc

etiamn facienda ,.five repetenda oblatio Calicis

Probatur ex Rubricis,

contráLa Croix n. 45 i.

. ubi fic Babetur:. fí celebrans' ante Confecta-

tionem Calicis advertat, non fuiffe appofitam

aquam, ftatim ponat eam , & proferat verba

Confecrationis ; ex quibüs verbis manifefte

colligitur, non effe prxmittendam oblationem,

mpura,

.. Dec&tero, noto; iilxicitum c!ïeqt-ivaquai

ve

«52 X( o 3( $&5

-gü

X

Qel turbida in h

oc Mylterio, unde fi effet nota-

d

biliter impura, velftida, ita, ut gravis irreve-

rentia contra Sacramentum oriretur, peccatum

effec mortale, veniale vero ; (ilevis indc*ccntia

Qio

appareret,

a

$. XXXVII,

Quid

3

i

*gehäufü sf fi Sac"er(iOä

fub Mi[ïa deficiat,

Ádet

lunt

contingat , aliquem Sacerdotem deliquium

-

non

pati, deficere (üb Miffée Sacrificio, vel ome

Dino mori, , Si hoc accidetet ante Confecra«

(

tionem, nihil fupplendum ab alio Sacerdote ;

fed relinquenda Miffa ; quia Sacrificium quo-

yt

ad fübftantiam & partes effentiales nohdum eft

ho

inchoatum; idem dicendum , íi deficiat-céles

le il

braüs femiprolatà forma Cóufecrationis;

Si

yvin

Vero celebrans deficiat poft Confecrationem

je

Corporis nondum prolata vel faltem non com:

li,

pleta Confecratione Calicis quoad fub(tantiam;

fitut

pofterior Sacerdos debet confecrare folam vi.

num,d& ïncipere ab illis vetbiss /zzm/z s0do,

ique

Jhuc

Si primus celebráns , qui moritur. vel iafirma-

gY

tür , jam confecraverat ütramque fpeciem; fed

jl

nondüm pervenerat ad fumptionem , debet

ríci

Compleri Miffa ab alio Sacerdote , quia deeft

t

pats fuüb(tantialis, vel falcem integralis ; videli«

(iom

eet fumptio Sacrameüti : debet autem fecun-

;-erba

(

dus Sacerdos incipereab illa parte MiTze,*in quá

[ffixä

alius defiit,

nett

Si primus Sacerdos ütramque fpeciem fums

pufl!

pit; & ftatim deficiat ; .nov

n opus ctit füppleri

?

|

&

á

*

hs

^

$2

-£33 X o 0C G6

abalio id , quod remanf(it , quia jam completa

[

[

'erat tota fübflantia Sacrificii , nec refert,quod

dem: allquld accidentale,

Si dubium fit ,^ & perplexitas circa- partem

eF"ennalcm Sacrificii , videlicet , an, quando

prior Sacerdos defecxt, peneicnt, nec ne, Con-

fecrationem panis , vel vini, debet alter Sacer-

ä

dos eandem materiam conlecrare, non abfolu-

Si vero (it dubium de

'te, fed füb conditione,

partibus accidentalibus , a videlicet prior Sa-

cerdos recitaverit , nec ne, aliquas orationes,.

feu partes Canonis, vel fimiles, eligat Sacerdos

fecundus partem tutiorem , & inde incipiat ,

unde convehnientius , v. g. ficertum fit; primum

celebrantem coníecraffe Hoftiam, & Calicem,

in certum vero; quid deinceps dixerit, aut feces

rit, incipiat Sacerdos fecundus ab illis Vcrbls'

Unde €79 memores.

N

&i Sacerdos -in ,infirmitatem lapfos pofiet

fümpto juículo ad vires revocati ,. melius ef(et

hoc fieri , & ab eo etiam non jejuno complurl

Sacrificium, quam (ubüxmxalxum, quamv:s je-

junum,

Gobat..

POPT ESREST P UBEP TRRBSot prm i E v m mRI

De cxtero ifta füppletio debet Beri flatim: "

adeo, fi notabile (pauun*-

& notabilis mora

M

interpopnatur, nec poterit nec licite, nec valide

expleri Mifsa in ordine ad finem intentum per-

Difficultas

"ficiendi idem numero Sacrificium,

cít, qualismora & fpatium tem poris cenfeatur

4

gotabile ? aliqui putant, pofäe perfici usque ad

fequentem diem ; (i defit, qui Miífam explcat

€o-

a

-95 )(0 X $83«

A

$3

kl s

eodemdie 5 alii vero tenent , poffe perfici ia-

i

tra eundem diem etiam longe pott meridiem , fi

prius inveniri non potuit Saccrdos, alii nimiam

(

dilationem putant. eífe integram horam , alii

itd

paucas horas, v, g, duas , alii folum excludunt

tempus poft prandium , & meridiem,

Quarti

Ulb

[is0

P. 3.,ur. 10. D. 3. fccl. 1. dub, 3.

ol

n de

g XXXVIIL De interruptione

o

Miffze,

l,

Iffam inchoatam absque- gravi caufà ab«

(05

'A[j

rumpere non licet,

Cau(z. autem ju(tz

uml

Sacrificium , vel relinquendi, vel intercrum-

pendi funt,

1. Si Sacerdos recordetur fe non

Hf

((

eífe jejunum , vel excommunicatum, vel'ir*

regularem , & Canon nondum captus fit.

2.

Dis)

Si excommunicatus, & non toleratus MiffzSa-

f -

erificio intere(Ie pref(ümat,qui expelli nequeat;

dummodo Canon Miflz nondum (it cxptus,

eit

an

3. Ob magnam proximi utilitatem , aut necef-

fitatera, uti, (i alicui-morti proximo. Sacramen-

]C

tum fit miniftrandum , hinc poteft Sacerdos

Miffam inchoatam , etiam poít Confecratio-

imi

nem rs*linquerc, fervante incerim al;quo S5.Eu-

TOf

chariftiam ,* & moribundi «confeffionem CXCI-

lil

pere ; idemque dicendum ,. fi infirmo.morti

t

propinquo ob pbrene(in , v. g. nullum aliud

Üi 25

Sacramentum , prztcer ex 'tremam UnGionem

z

conferri poffit,

x Zd

$i Sacramentum ïnfirmo mm&randum non

PICA-

D 3

fit

$4

x i

fit tantz nece(fitatis ; pura SS. Euchariftia per

modum Viatici miniftranda fit ei,qui paulo ante

confeffus füerat , tugc non decetSacrificantem

poft fadiam oblationem , vel certe poft-Ca-

nonem ceptam, exutis veflibus Sacrificium re«

linquere,.Si tamen homo in ipfo temploó exi-

ftens Sacro Viatico ipdigeat, quia fubito more

bo qofïcpgus, mox moriturus timetur , debet

Sacerdos etiam poft Confecrationem ab Altari

t

dií(cedere, & Sacramentum miniftrare,Layman,

l? y' tr66- C- I.Q

]i

Tà

» Ante fadtam leatïonem., &

z

iux'ta f.a Croix

P* 248. ante Confecrationem poteft tantisper

J

li

relinqui Miffa , ut miniflretur extrema Unctio,

P

quamvis moribundus receperit alia Sacramens

tà,

Sunt & aliz caufz Miffam interrümpendi ,

videlicet,' ut poft. Evangelium fiat pradicatio

j

ad populum. Deinde i Epifcopus, Dux, vel

Proceffio populi advenit, quos integram Mif:

famaudire deceat; fas erit hoc cafu, fi alius

Sacerdos non (it, Miffam acapite inchoare, (i

Oblatio nondum facta fuerit, Laymann loc. cit.

!

Pafq, vero putat. effe grave peccatum Miffam

etiam necdum ad offertorium perdu&tam defe-

rere, & ab initio repetere ob Adventum Princi»

pis, alii putánt effe veniale tantum , alii omnie

no nullüm juxta dicta,

Interrnptio pet quadrantem ,. vel mediam

bhoram, non eff notabilis, La Croix. Si tem-

pore Miffz fiat concio sb alio , non debet cele-

o minus

brans kvc.fïe,s; Sacerdotales exuere, mult

exite

1

-£93 )C o X( $&«

5$

pit

exire e templo, quia tantum fieri poteft , de-

ante

bet moraliter permanere in Celebratione, Go

bat. m. $10

Yelrl

s

nf

$. XXXIX. Qualc peccatum (it di(tr a&ho

Qb

ante Canonem,

HO

d

Uamvis longa eft tantum peccatum . venia-

le

lat

"Tambur, Quarc, Diftractionem ve-

ndfh

ro fub Canone diuturnam, probabilius eft, effe

peccatum morrale faltem ob pcr.culum Et«

randi ; quod vix aberit, Incipit autem Canon

(

juxta Communiorem ab illis vcrbxs ss de g.

q

£ur Cgyc.

Quamvis aliqui velint illum incipere

&10,

Dd

ab Oratione Cormmuuicautes , velab alia quz

*

pridie,

ndly

Qu

Extendit autem fe juxta probabxhowm fen-

tentiam folum usque ad Orationem Domini-

«

Mi

cam exclufive , & compleri illis verbis per zp»

S

Jum €P cum ipfo omuis bonor.

Quarti,

]ios

: Probabile .eft ^diftractionem internam fub

]

j

Confecrauone ; vel Cominunione effe pecca-

[uIO

fum

tum veniale, Quiaetiam Laicus communicans,

& voluntarie diftra&tus peccat tantum vcmah-

[ll

ter.

*

Quarti.

nade

il

S. XL De Forma Con('ecratxoms Pa-

nis ; & Vini,

J

Anis eft hzc : 7oc. e]l enim Covpus meum,

(7)

p

Prater to ezzz omnia funt de effentia; cu-

d

jus omi(fio effet peccatum veniale,

Vlm

ii

Y

6

433 300 € $&« .

e(t : Mic eff enim Calix Seupuinis mei, novi &*

eterii Tejamenti,Myflerium Fidei, quipro vo-

h

Pis, & pro multis effuudetur in Remiffonem pec-

catorum, Mebentautom proferri formz in per-

$

fona Chrifli formaliter , & fignificative, five

aflertive , & non rantum recitative, fivc;hifto-

rice, tunc autem proferentur verba recitative,

five materialiter tantum , quando referuntur

:

tanguam ábalio didia ,' ut fit ab. Hiftoricis ,

nec loquens intenditipfe aliquid affirmare, vel

fí

.

|/

ncgare

.

econtra epuntiative , & formaliter

li

proferuntor verba , quando per verba ipíe lo-

üt

quensintendit aliquid affirmare ; vel negare.

f

Onmittens. ex verbis 200 £?

gterui T. giamgnti

fin

peccat graviter,

Comm,

j

j

Qui fotmam Confecrationis ita proferunt ,

utunum verbum bis terverepetere, unam vo«

j

q

cabulam din poft aliam recitare folent, de his

e

ita fentit Gobat. n. 94, Qui iraunum verbum

li

bis terve repetunt , per fe loquendo peccant

Vi

raviter. quia inducunt povum Ritum circa

d

actionem digniimam, imutant formam Sacra-

menti, réprzefehntant nobis Chriftum. ridicule

loquentem: credo tamep,; inguit , tales coram

DEO non peccare graviter , quia fcrupuli eos

adigunt ad hanc parvam ftultitiam, — Eft. error

£tiam eorum; qui os proxime admovent , ut

anhelando balitum in l'anem ,. vel Calicem in»

í

fpirent: nec non illorum , qui dum Sacrofans

€tam hofliam ele

»

vant, eam inl omnem partem

bis terve vc;r"þfavm.;

De

P

*

"

$93 )( o OC G-

d

W ^

Dc obfervandis h.mbvs in a&tü Confeuaü()-

1000

' nis , vide g. ieq

if

injt

$, XLI, De mtsbus in a&u. Confecratio-

lilv

mc circa Particulas Communican-

(

tium.

i

Dd

SAcerdos , antequam accipit Hoftiam confe-

crandam, & priusquam dicat : u7 pridie

JIUS ,

quam patevetur ; vemovet poft Calicem Mitlz

l

ul

I

; Vas Particularum , quod ponit fupf"* Corpo.

rale ex parte fi Fm&ræ Hoftie, & eo detecto di-

l

I"n

t r

ha

ide

. cit:.qui pridie quam patevetuv . €yc.

gare.

fa&ta Confecratione H() li, & Particilarum

n

fimul , anteqnam aliud agat, folita genufiexio-

ne adoret Hoftiam , illam elevet , atque re-

tütll,

ponat fupc; Lorporalc ; & b,enuficn.us adoret;

mvo

quo fa&o cooperit. Vzs particularum . confe-

de hi

cratarum , & reponit in füum locum polE Ca-

dul

licem. :

Vafa quo Sacerdos confecret tantum

&CCan

unam.;; vel duas Particulas , advertat , ne eas

- CItCi

clevet fmul cum Ho&:a.

9*

C

iC

*

$ XLH, An valide , & licite confecren-

Qorat

tur Ho(tix five Pamculæ in Ciborio. claufo,

yle

Pyxxdc, vel Vafe, in quo Hoftiw con«

m

fccrandæ contineatür.

t

validam Confecrationem

Cfr f

. AD

requiri ,

r

& [fufficere ,

-quod matéria conf'e.

at

&

cranda ( Panis , & h*mm ) fiita vici-

na confecranti, ut moraliter. prudenti judi.

cio hommum cenfeatur ei praíens per pro«

D

nos

p

»

a

E 704 3

Lj

$8

nomiun Hoc £? Hic, & neceflenon eft, utvifü

dua

[uit

percia atur, INam quando confecrantur multe

Hoftia cumulo fuper Corporali pofito ; plures

fit

Lal

ab alüs tegubtur, & non apparent , & nihilo-

minus certum éft omnes confecrari ? quia fa-

Wt

of

tis fari prafentes rationc totius cumuli,

Com-

munis,

Y

obl

Qar

Ad licitam xametm Confecrationem requiri-

tur, ut Ciborium- Pyxis ,. Vas ;

in quo Hoftix

qui

coní2.2tand« continentur, aperiatur, Difficul-

qUC

tas eit, quommod,ö ergo, angravitcr, velvenia-

(l

litet peccetur, Sporer n, 172. ait peccari gravi-

T

tet; fit enini habet, u prozude omnrum couleu-

fu graviter peccaret, qui fcieutev. Calicem con-

c

fion

fecraudum , vel vas, in quoHoffie coufecranda

cout liegtuv, gon apeviret, E contra Avetfa,

om

nec

& Qvarti tenent. peccari venialiter ; eo quod

Tiot

A. À. dicant mclius effe, ut difco operiäncup

€on

il

$. XLULAn iüzentib celebrantis fieri de-

It

Y

beat iþ materiam qer;am? & definitam ?

r

/

f

h [ Ffirmative , ita nimifum. ut Confecran- .

4

Q

TA

.4

. us intentio ,.

vel atualis ,^ vel virtua- -

lis ; vere tendat in haüc certam ; & deter-

m

minatam in individuo materiam , éugc Pa«

e

zem, €vboc Fiuum,

Ab hac enim inten-

te

tione Sacerdotis res tota eflentíaliter pen:

l

det, Hinc regulariter valida eft Confecratio

cr

quande Sacerdos cenfecrans habet in

manibus

d

duas

[

$93 (( 0 )C $89

«9

Itv

duas Hoftias compa&as, putans effe unam tane. -

nuitg

tum, aut (i putat Holliasa (e, vel ab.alio appo»

fitas ad confc*crandum, efle tantum tres ,' curh

J

Yl

tamen fint quatuor,

Ratio eft ,

quia regulari«

j l

ter intentio confccranns folet efïe conf»cmndl

C

totam matcrlam.

Error autem fperu!auvus , & privatus non

obítat intentioni pla&xcæ ; & abíoluta: confe-

1111(11

crandiomnem materiam plæ'eatem, quam [á»

ol

quam Eccleiz . confuctudini conformem qwb-

fU

que cenfetur babere implicite.

J

ï'ïü-/

Cmü'

, E contra, fiquis habeat. prafentes 10.

ülas, & mtcnd acconíecrare g, ex illis no:

D Go-

de

gml'

p

terminando in particulari , quas potius conte-

| (

cráre velit, eum nihil eflicere: quia miteria

T

non eft definita

non enim dici potcít , quod

vetl

omnes confecraverit

quia hoc non intendit ,

neque haspotius quam illas : quia non Cfi. mi-

quod

Xf

nor ratio de his , quam de illis: érgo nulia eft

confecrata.

Si vero duas e&cludat dc. ignando

illas in particulari , & reliquas octo confecra-

1

(

re determinet , valida erat Coníecratio: octo

l

Hoftiarum ,

tenebitur tamen illas dvas non

confecratas fegregare ,. ne poftea comundan-

tur.

A

)

Ti

jf

Quare monet Sporer n, 167, confulufh-

-

du

mum eí(e adtollendos (crupulos , & anxietae

tesin hac re frequentifbmas, ut Sacerdos an-

"u

j

te velin ipfa Miffa , aut femel pro femper ex-

2

pre(ïe dicat 4 eífe füam intentionem confe-

rat)

crandi omhem materiam prafentem licite, &

j

debxccconfecrabxlem ; quæ ipfi tempore

Cone

f

j

M

V

60

3 0 o X B-

fecrationis preíens erit, & quam juxta inten-

yli

tionem. Eccle(ie deberet. hic , & nunc con-

qu

fecrare, — Qua intentione pofita ,. $i contingat,

Q

li,

ut five in füis manibus , five pro fe, five in

Ee

Corporali pro Conimunicaturis, poft Confe-

crationem reperiantür plures Hoftiz, quam pu-

füc

Cit

tabaótur, noh eíi am

i

biggndum , »quin omnes

E

G

fint ;pnfecratæ,

fi

&, XLIV,'An hoftiz. minores pö(itæ pro

10f

Confecratione faper Altare, fed extra Cor-

,Xd

.. petale fint confecrate ; nec ae?-

tior

( ^Afaüm pooit Tambur, Sacerdos celebraturue

5!3"

babet ia Sacriflia: intemtionem confecrandi

Vitt

Particulas pro . Communicautibus.

"Accidit

CQ

auteur, ut tlle inclufz in confueta Pyxide collo

catz (uper Altare fuevimt a Miuifive, nom autem

I

fuper -dvam coufecratam feu fuper Corporale ,

Wt

fi

procefftt ia Sacvificio Sacerdos , confecravitque

Hojffiam majorem frae ulla prorjus predictarum

d

Particularum memovia,reman[eruntque ba Par-

fü

ticule coufecvatie , vec ne ?

q

.&, Communem ac proba

biliorem fanten-

tiam docere eas. non confecrari.

Probatur $

quia non przfümitur Sacerdos velle confecra-

pw

tionem facere modo indebito , & contra Ritum

gravem Ecclefiz, alias peccaret; fed confecra-

[

re Hoflias minores depofitas extra. Corporale

[

eft contra Ritum gravem Ecclefiz. ^ Ergo noa

f

extenditur ad eas Sacerdotis intenrio, ; Major

[

probatur, nam Sacerdos intertogatus , ut ex-

4

fi

plicet

Bs

-303)(0)*'9:?:-

61

In(et

plicet fuam intentionem , an in prædxf'ïo Cafu,

; 0U

extra

quo per oblivionem, remaeent Holl

Angat

Corporale , velitnihilominus eas con(e ratum

n

iri. Si affirmet, ergo vult facere contra Ritum

Jonie

Ecclefiz, & fic peccat; fi neget ; qula non vult

np

facere cóntra Ritum Ecclef'æ ergo intentio li-

cita , & debita non cxtendxmr ad illas Hoftias,

*

Qtund

Caüropalao : Gavantus, & alii,

l)dem dicendum, fi ex pluribus Particulis po»

fitis fnpez Corporalealiquz ex illis in commo-

pn

Cot

tione-aeris afportentur extra Corporaley & ibi

s

vel füb Corporali maneant tempore. Confecra-

tionis , ;Sacerdote minime advertente : non

WL

epim ilize con(ecxantur ob rationem explicae

cntti

tam.

x

Ári

Pofito autem cafu, quod -quis: umfueveut

T

confecrare. Particulas collocatas extra Corpo«

T)

fale , fed fufficienterfibi pre(epntes , putans ex

Uüi(dl)

invincibili ignotantia id rire fieri ? . "'unceas

T

futuras confecratas, quia is Sacerdós per aeci«

fl

dens ratione fug ignorantis nec habet, aec prae

fumitur babere aliam voluntatem non confe-

"

crandi in illo fitu,

'Tambur.

(«mtal

" Notandum , Hoftias feu- Pamculas extta

,baw: j

Corporale pofitas: fümendas efse a Sacerdota

p

poft (ümptionem Sanguinis, , vel decenter fer-

vàndas, utabaliis Sacerdotibus eodem modo

n

m(cc[ü;

furantur; quiacum oppofita féntentia , quam

j À

tenenr Leandcr, Præpoi tus; ia.nnezus, Cene

901

fentes in propofito caíü Particulas fore confze

Y

cratas, fit probabilis , dubium '€ft , an reveia

j

fint confecratz ; nontamea pofse dari Laicis

Com-

lt

i

L

4

62

7

-£$2 Y o Y 83«

communicáturis, ne forte priventur Sacramen-

: deh

et

to, & ejas fru&u , vel fi fuerit Pyxis plena Par-

ticulis, confecrati poterunt in fequenti Miffa

xdc

:

non abfolute , fed füb conditione.

il

[

$. XLV. An Hortiz minore*sïüätïm '.o[t

Confecrationem reponi poflint in Taber-

Pat

li

naculum; velalteri Sacerdoti dari pro

hil

communicando po'!puk?./

lii

Afüm 'pönit iterum Tambur. — Sacerdos qui-

Yi

e

dam flatím, poffquam Particulas Hoffzatn-

)

que graudiorem con[fecravit , Pyxidem 1

Qve

Tor

Wi

ticulas dilas continentem iutra Sacrarium; [eu

ATaberaaculum inclufit, . [mo aliquaudo lat

p

eas dedit alteri Sacerdoti,quas populo cotinuni -

d;i

caturo u alto Altavi difvibueret ,. €? fic omifà

ali

fuit fupey eos confueta /z'gfmz* » &v orationes , fas

GQumnue id vette ?

M

Y

R; Quod noa : Probatar, in Rubrfcïs precr-

pitur, ut Particula pradicte ponantur;vel ante

Calicem, i int absque vafe , vel retto poft Ca-

licem , fi fint intra Pyxidetn; & fa&a Confecra-

32.5

tione ibi relinquantur, videlicet fuper Arulam j

vel cotporale, & non amioveantür a fuis locis

t

niüi fadta Communione inclufive ; ergo. - Ra-

n

tio eft, quia ipf&e minores Hoflie fimul cum Ho-

Q

ftia graddiore pertinent ad idem Sacrificium ;

li

& omnes fimul una victima fünt; & per modum

il

unius offerantur: ergonon debentante Sacer-

)

dotis Communionem, quando Sacrificium com-

i

z

P

vcfïc*

L

Jleturs di'ürahi a (acrificio, fed fuper Aram

85

-

^

R )(/fo )& p

* 6)r

EAC

^.debent, & Orationes & Rirus ad ornatum, Sa-

mb

ctificii pertinentes ; ad totam rmateriata dirigi

Y

i N

'debent,

'"Non puto tamen s ait Tanïbun Sacerdotem

illumpeccaffe mortaliter4 nam quamvis , cgerit

1 þo[k

contra Rubricas difponentes , quod tura ill

Particulie ponantur fuper Corporale, ante Ca-

jb

licem, aut in aliquo vaíe retro poft Calicem,ni-

J

hilominus; cutri remaneat Hoflia grandiorj, ve-

:

luti czteras repezíentans , non videtur res gra-

!

"m

vis abefie patvas.

)

jf

'Quod fi adit nece

ffitas äXþedieädi Cormmu-

- li

nionem populi, predictum Sacerdoten ,excufa-

TM

tum omoino fuiffe, - Seclufa tamen tiécullicate

) [Z(I[!?il

j

permittendum non eft; ut prius a'ii parzicipeat

de Sacrificio, quam ipfe celebrans, qui refpectu

j

aliorum eft Principalis offerens,

-

m

jj

$. XLVLI/AnHoftiz pofize füper Altare

vel etiam-fuper Corporáale Sacerdote omni-

j prïCl

«tl a

no infcio fint confecratg ?

;OR Ga

(

B. QI quis Sacerdore infcio fcu. minime . adver-

lag

tente. Particulas confecrandas fuper AI-

j

tari vel etiam Corporali ponerct, prolata for-

; lod

, M

ia a Sacerdote eas non efle Confecratas :

Quia non tit Confecratio fine ipteritione virtua*

nb

li5 fed nequit excendi intentio confecrsadi ad

f

o

illas Particulas.in cafu . propofito; quia illg

u

Particule / (uat/ omninó incognite. Confecraü-

Ehss

ergo,

Layman, -lib. . vact. 4 e. 3.

iil q

D. 24. QuUarti p, 3, tit, 8. de defedt- iotent,

d

[

dqþ.

e

64 -

HS9 300 X GR

dub. 7. Ecentra quando Sacerdos ipfemet plu-

fc

res Hoftias confecrandas ad. Altare pofüit ( &

«

maxiime fi in Offertorio jam obtulit ) aut ipfo

U

Ti

jubente , vel voleate alius attulít , & repofuit

aut faltem rationabiliter advertitab alio afferri

«

confecrandas , aut ab alio monitus fuit de con-

f

Áecrandis' Particulis jam in Altari repofitis(dum.

!)1

modo Íaltem tempore Confecrationis fint fu.

Q

per Corporale pofitz , juxta dicta (upra,velin

fc

Sacro Vafe repofite ) etiam(i earum Particula.

la

rum tempore Coníécrationis , vel etiam Oblae

"

Q

tionis rninime recordetür, néceas videat, ad.

- huc tàmen eas omnes valide confecrat,

SPO*

Tk

rer. n, 169. quia intentio expreffa, vel impliei.

lN

, ta eat confecrandi antea habita adhuc virtua-

[

- liter perfeverat, &iftze Particule debiram pra:

[u

fentíam ad validam & licitam Confecrationem

* habent, nimirum tempore Confecrationis re»

pofitse fuper Corporale, vg:l*in vafe Sacm. !

j

$. XLVII, and ägenäum; Gco;ltih

gat.

Particulas aliquas non confecratas con- /

m fundi, feu mifceri 'cum Hoftiis

S

thffm:atïä ?

V

] Atio dubitandi eft : quia. cum non digno-

ü

fcantur , non videntur poffe deügnari &

li

demonfirari per pronomen £oc, Aliqui ne-

te

gant., alii probabilius. affirmant poffe confe- -

2,

crati' validc.; quia fatis eft , fi Saeerdos

Qu

fciat-

Ve

p

[

32 X o X tej-

6y

t plt

fciat contineri in illo cumulo Partículas non

(

confecratas, — Ita Layman. Tandem alii aocent,

I if

non poffe confecrari, ab(olute folas particulas

poüi

non confecratas ? ccterum pofle coafecrari fub

af

conditione , id eft 4 fi Sacerdos iíntendat con«

E

fecrare totum ; quod eft in illo cumulo, .vel in

(dun

Pyxide, & (ngulag (i pon (int confecra:x s

n lt

quia etfi non conftet plures, & fere ómnes cf-

yrdit

fe confecratas , de nulla tamen affirmar! poteft

dul

hanceffe confecratam ! pofita contufione

Cre

Obl

go üngule poífunt confecrari fub conditione ;

n

cenfequenter omnes fimul : quia prono-

$p

men oc cadit füpet omnes & fingulas diflribu-

npli

tive, Quod fi con(laret de aliquibus eas eífe

(irtta

confecratas feponideberentin aliud vas, ut fiat

npm

confecratio aliarum ,. de quibus non conflat,

tionet

Hzc fententia tutior videtur,

Vide Dianam

) t

& Quarti p. 3.1 tit. 7, defet, intenfc. dub, 6,

t

$. XLVIIL Quid agendum fit , fi I-ïm'-';

tingi

guis cadát fuper. tetram &c,

(

iL cöntïngat- cadere aliquid de Sanguine

Chrifti fuper terram ,. feu füper tabulam ;

vel fuper lapidem Altaris, tunc r, terra, vel

dggnf

tabula , vel res ille , füper quas cecidit Chri-

;nari l

fti Sanguis; debent prius a Sacerdote diligen-

ter lambi ; fifitibi ftilla ,^ quz fotberi poffit.

i

2, Abradi,

; COP*?'

3. Lavari.

4. Abrafio comburis

quando fcilicet ex(iccata eft, ita ut non perfes

Ti

fit

Verent fpecies vini , nec ibi fit Sanguis Chri(li,

E

CA

Speugler. de Sacrii?czjo.

66

$

«2 00 Y fbte.

j. Cinis in Sacrarium mittatur ; fi vero ceci-

derit Sanguis Chrifti fuüper lapidem Altaris

f

5. Lo-

confecrati, Íorbzat Sacerdos ftillam.

p

YO

cus bene ablustur, 3. Abluudo in-Sacrarium

ff

a

mittatur , non eft tamen nece

i

ie

, ut radatur

ef

Iu

Altare ; cum fit locus facer; fi ceciderit fuper

1m

Linteamina Altaris, finguja ; ad quz pervenit

aliqua (lilla, rer ablui debert, füppofito Calice,

T

Tl

& aqua ablutignis in Sacrarium proJiciatur ;

itaque fi primum tantum Linteum appareat

,3!2

madefactum, hoc folum,. & non alia purificari

&i

Q'J«

debent , quodí .ulterius penetraverit ; & ad

2dum , etiam illud, & fic de cxterius.. Eodem

Tiec

modo, fi fuper Corporale , vel veftes Sacerdo-

tit

-Xales;

NT

Effque obiigatio gravis hzc facere ,

omiífio tatm

iCiI

? ( 15

di

i

fer

tizg debite. quoad modie,

ln

cam partem., cíttahtum veniale, v.g. Si Sa-

cerdos bis lavaret linteüm , & 3t

vam lotionem

Omitteret.

,

S. XLIX, Quid agendm&,l(ï Mufca cect-

R.4

derit ,. vel aliquid aliud in Calicem ?

*«l hoc contii

erit ante Confecrationem, de«

h

-^bet effundi vinum, & aliud. poni con-

Ü

fecrandum

pramifla oblatione fahem meue

tali.

l

'Si poft. Confecrationem 'aliquid cadat. ín

K

h

Sanguinem , & Sacerdos poteft fine periculo

vomitus totum fumere , ita erit exequendum ,

U

fi vero fine incommodo , veipericulo vomitus

mal ;

hoc fieri non poteít , debet excrahi ani

«

Le48 XCo OC

67

qu

& lavari vino, finita Miffa comburi, &combu- :

Lt

du

ftio aelotio in Sacrarium projici,

Qisia veró

lo

plerumque contingit, nullum fubeffe

periculuai

atl

vomitus ,. fumendus eft Sanguis ( quod fecus

AU

eft, fianimaleffet ve

13

iil

jdit

nofüm,) Sed quianon-

d

M

nulli delicatioris fünt ftomachi , & vehementis ,

TOU

imaginationis; nec pofluntabsque periculo vo-

al

)

mitus liquorem fumere , in quo fuit immería

iA

W

mulíca, ftante tali periculo non debet fümi San-

pare

guis , [cd coafecrari debstab co novus Sanguis;

iftcat

-

&Ííumendus, nv Sacrificium manceat imperfe«

&um, alter vero Calix confervandus erit, do-

Qednd

nec vel áb alio Sacerdote , . qui vormiítum noü

tü

(v

timeat, fümipolfit, ideít, inalia Milfa poft

TE

Sanguinema fe confecratum; vel do

nec Ipecies

nl

UM

l

vini fuþrint deficcate,

J

Ji v*

[

tigied

$, L;'ind áàgendum , fi pcl&'Canecrä:«

. tionem Sanguis effündatur ? -

*

jf

M

&. Gl aliquid , vel param remanfit n Calice ;

H

illad fümatur, nec opus erit nova Con-

f(

fecratione » quia talis fumptio etiam inimae

partis fpecierum | Sacramentalium füfficit ad —

j

Í Com

l ftit

perfe&ionem Sacrificii

; cum (üb qualibet ftil-

la fit totüs . Chriftus,

Si vero nibil. omnino

remanfit, iteranda e(t Confecratio, facta ptius

] da[ [i

V

Y

Iu

ii

hovo marerie oblatiose faltem mentali,

Tams

1j il

Ü

bur. Gavantus, Quarti,

,omllüï

p

É à

$t

as

68

-£83 )C o OC $9

wf

$

;LI. Qui

d agendum fit, (i Hoftiae ma-

VO

ng'decidät in. Sacrum Sangpinþm.*

Yé

dun

&& Hoftia tota madefiat , non debet exttás

Gol

—^ hi , fed dicantur omnia de more , fiant-

hit

dat

que utraque ceremoniz füpra Calicem , &

LI

fimul fumantur hz. fpecies dicendo

.

. Corpus

Sur

€7 Sauguis Domimi noflei. Quod (i poffet,

Qu

deberet recipi pars Hoftiz non madefadiz ad

ftt

ceremonias otnnes circa illam perficiendas,

TilQg

cpt

&, LII, Qualem diligentiam teneatur ad-

Vlnl]

f«

Ü

hibere Celebrans in colligendis Frag-

mf:ntis ?

perf

Inen

vd

W."D Eneri. Celebrantem «adhibere 'di!ige.n/-

.* tíam moraliter. poílibilem in colligen-

[tin

tioi

dis fragmentis ,-qualis adhiberi debet a Sacer-

dotibus piis & timoratis , & in Rubricis prz«

n

hi

Ícribitur , quod fi eam omittat , & culpam

latam advertenter cominittat ; p

l0s

;CVCZ.C. fnaïrta-

Tüih

liytc'ir. Comm.x

$. LiII, Quid agendtwlm,, f; Particula I—Iö-

/ftiæ inixta C

um Sanguine remancat in

fundo Calicis ?

Am Particulam adducendam effeïdi-

"E

gito ad labinm Calicis ,

& Íuümen.

dam

'ánte

ut

ermit.

purificationem ,

tunt Rubricz , vel infundendum effe vinum

^

ut

"-

-£223 )Y( o ( $82«

69

ettt

ut fic eum vino deglutiatur, qui modus decen-

tior cft , (i non fufficit femel , infunde bis ter-

ve. Suarez apud Gobat. Quod pariter facien-

dum e(t Laico, quando Hoftia palato adhzret.

u

Gobat cafu 13. Nec obft.t prae zeptam jeju-

y lt

nii: quia folum eo pracipitur, ut quis acce-

l

&

dat jejunus ad integram Communionem ,

(

Sumptionem Sacramenti:abfolute & per [e.

poft

Quod (i aliquid ex fpeciebus fumendum füper-

d

fit tanquam circumflantia, & reliquia Commu-

49

nionis jam inchoate 5 non obítat eidem prz-

cepto illud fümere cum vino, vel'po(t aliquam

T

vini partemjam hauftam, non per (e & directe,

fed in Ordine ad Sacrameéntum, & ad decenrius

perficiendam & complendam ejusdem Sacra-

menti perccpnonem.

Hinc (í quid dentibus

vel palato Sacerdoti adhzferit'ex majori! Ho-

l gcn-

li

ftia, inde liagua, non digito divellat, quod f

non pofï't , ne diu immoretur cum admiratio-

Sacd

J v

ne adítantium, fumat Sanguinem , & ahlutio-

ypin

nibus trajiciat, & quamvisnon peccaret Sacer-

nortar

dos , (i digito vellet Hoftiam a palato divelleres

minus tamen decens e(t , Laico tamen . id abfo«

lute prohibitum, fcd debet ablutionibus

etiam iteratis il'am extrahere ,

|o

& deglutire.

X oxe X XR

l

À dl'

qu

ER AE

tV

jnuf

E3

$. LIV.

il

e

s

7

«£33 )Co X

G

^

LIV.

Qu

brens ad-

p

$

s

id agendum , fi cele

vertat Vipnum noh. effe oppofitum

W

Tà

. fed zzuigu?;'m; 25

Jt

p

Hancäouxdeg':ii:fxi;enäätuï pracdictus defehus

Vini poft Sumptionem Corporis , du-

k

Primus

li

plex proponitur modus füppleudi.

eft, ut confecretur de:novo alia /Hofüa, &

C0

vinim. cum aqua, d& utrumque, fumatur ,

&

etiamfi. Sacerdos. non lit jejunus ob Sumptio-

t

f

nem aquz , qug loco vini per errorem fuerat

confecrata,

Tis

"

Siccundusmn-:äïus eft, ut folilm, viínum, q:.wd

&

defüerat , coníceretur cum aqua;, & (tatim fu-

hi

matur , qui modus aptior eft , & expeditior ;

P

prefertim cum in hoc caíunon invertatur ordo

de

Lonfecrationis, | Quarti p. 3, tit. 4. de defe&t,

di

vipi,

Pro.hac fententia flare dicit:. La Croix

j

n. f4y. 40. AÀ,

l

'- Si Sacerdos tunc primum adverteret defe«

Gum, poftquam ab Altari difceffit ,. redire non

]i

debet, nec aliquid füpplere, quia prior aétio

de

N

Q

jamxccnfe,mï cgmgic;a? La Croix. n 543

h

$ LV, De modo miniürandi Commus *

nionem Fidelibus intra Sacrur;ng

f

S

Umpto Saïïguins , antequam accipïaf pue-

rificetionem ,. relinquit Calicem , füper

Corporale , & contegit illum fua-Palla , &

ä

porale $.

& particule funt fuper nudum Cor

' Eriä*

z

-

Eu

»:93-)( o X( 83«

1

ZI

al

prlusquam eas tangat ;

enufle&tit uno.genu ,

pomt eas magna

cum reverentia fuper. pate-

nam, & po.'t íecundam geouflexionem , dum

interea. dicitur a Miniílro Coz/iteor , vertit fe

fs

ex parte Evangelii facie verfus cornu Epifto-

Q]

l]z , ne Sacramento dorfum obvertat , & dicit $

Mileveatur veflri C c

Quaimnvis (i tantum.unus

Pris

ld,&

communicandus.

xoü Mifeveatur. dicit zuduls

fam &c.Benedieens fimul. commuuican-

VAUE Y

geu

tes faciens verfus ipfos fignum Crucis, quo

mptuo

(üetat

fa&to , convertit fe Sacerdos ad medium Alta-

ris verfus Sacramentum , genunc&t tertia

NiCQ.

Deinde accipit Patenam intra indicem,

qud

& digitam medium finiftre , & upam Particu-

dm li

lam indice ; & pollice dexterz , quam tenens

ditt y

aliquantulum elevatam fuprs Patenam vertit fe

itod

denuo ad pepulum , fed humem veríis ad'me-

deid

dium Altaris, etiam(i Sacramentum effet ex-

160

ofitum, & Communicantes eílent in cornu

Epiftolz , vel Evangelii, & dicit :. Ecce 44gnus

T

DEI €rc.

lina tantum vice, tribus vicibüus:

re 00

z.

Domine uou fum digaus Cc. Poft hzc deícen-

sdii

dens ab Altari ad cornu. Epiftole incipir ibi

)

commwunicare ; fed antequam porrigat Particu-

lam, facit Crucem fuper Patenam altam circi-

m

ter medium palinum;-non per transverfum Pa-

tena

» fad eodem modo , quo feipfum fignaty.

non tamep excedat limites Patenz , fac-f-ns li-

neam transver(íalem Crucis, & dum: efformat.

fit

"

(.,ruccm dicit: Corpus Douui uoffri JESU

fupcf

H' )

bïä/ll 8.,00

)0!3! !

Purrxgans deinde partxculam , indice &

4

pol-

j

*

78

-9 )C o X fb

pöïlidelbenc adverr.* , ne tangat faciem illius,

quem communicat, reliquis digitis, tenens cos

g;O

-

hunc in finem bene claufos,

Finita Communione, (i remaneat aliqua

Particula, reverfas ad Altare, reverenter illam

fumit (ine reverentia prius facienda , quia cen-

fetur unà actio continua; fed fi Particule re-

ftautes effeot füpra Corporale , & non füpra

N

Fatenam, qua communicaveraát, fa&ta genu-

de.

v

flexione , accipit illas Particulas füpra Pate-

nam ,

lm

mit.

& (ine alia gþnuücxione eaä,-cpnfug

bet;

Si Particulz . confecratz fuiffent in aliquo

Cudi

Calice, vel Pyxide , fumpto Sanguine ut fu-

vl

pra, & fua palla cooperto Calice Miffz,addu-

Sin

cit ad fe Pyxidec. vel Ciborium , hoc eít intra

ve

fim;

peQus, & Calieem, & illa, vel illo dececto

genufledit. FaGa genuflexione , vertit fe ad

Ts

P H

populum, ut dicat ; AMifereatur. €'c. reliqua

.

ut füpra.

Dubitant hic A. À. an Sacerdos dum ce-

tem

lebrat , poffit ad communicandum Laicum da-

li

re illi Partem füx Hoftiz ? Plures negant: quia

«f

Sacerdos debet confumere totam materiam

Tüy

Sacrificii , quam fibi deflinavit fumendam.,

tiy

Nihilominus licitum effe, fi non (it in prom-

Qu

Xtu alia Hoftia confecrata , ne communicatue

T

rus exfpedtare cogatur , tenet comm.

Tier

apud Dianam,

bs

MT

l

pat

d

*5. LVFQ

—

/

73

43 X o X fbf

milliy

€n$ 00

$. LVI. Quid agendum . f ceciderit vi-

^ mnum, velaqua parificationis Calicis,quge

: *aquua

fit immediate poít (umptionem

er il

[

Sanguinis,

olattt

lt r

Egant aliquiinæcefïariam effe eandem . di-

n fip

1

ligentíam, quia Rubrice folum loqnuntur

