Gi989_3
author: Spengler, Johann Georg

2

A

t

-

-

z5

i os du

a

2

43

s

z

gt

á :.»..: ..6.. .r..? —

-!. des

*s biuar a ii n AE

x

Cs

a

N ARA RE RIUPEUR wm»hk:rf...

5

$

EX

E

a

PA SUPPAVIE

RPE IN

dasie t

—

m

b

ais

ii st

s taidta d

w u

J at

.

ii

Ea

p

x

MA

z

s

a

«f

$

W

*

p

m

N.

*

&

:

ii

*

d

W

w

b

d

E

"

5

s

...rA

.

2

M

*

"

W

x

z

i

E

ieres

sE

"a^

4 .r../æ.

WK MUa gr

Ádesius st ^ "i at

b

DN :

. Bv

1 m

b oromhds — l WE

m V

D. A R — . N

L

"

Lav

I a BC g.

n QR

:x H

EX IV

BR a

gneaon

LL

d

$oso.

ur:..

m

"s,

d

rea '&4-»

"M m u r

"——

;

CCDAMZT

UC A sst aM . 9

D NB DPo t E

DOA

RTE

— d m ii

r

-

WW 55 M

LE

E a

as

A AF E -

A

- C OM ais R.

BW ANPCÓEC -

EM

M

m

À

N

23

-

"GR ais

hs La R N TA

VOW

rf saettyey

?

-

H- du

NENDOII ANENO-

a pen

RECLASXESEISMSENU: - WUo iv

ERN n

r

w

VA

x

Datentráger .. 5«

M

ER

Bitte im Buch belassen

L.

a

**

N12«511937646 021

p

-

[2 d

rf

X

L

E

-

VULULLUURLLEEAUM

L

*»

INSTRUCTIO

PA

EHI

CIRCA

TREMENDUM MISSAE.

SACREHCEUM

PRIVATUM

COMPLECTENS

E

VARIA CONSCRENTUE

DUBIA, OBLIGATIONES,

RITUS AC CEREMONIAS,

NEC NON

PR.EPARATIONEM

AD IDEM,

IN COMMODUM ET USUM

ü

SACERDOTUM

AUTHORE

R. D JOANNE GEORG!O SPENGL ER ,

SS. Theol. Do&, Ven. Cap. Rural. Linzgov,

p.t. Dec. ac Parocho Marchdorffii,

.Editio guavta covvecior,

CUM PhRMISSU SLU)HUOR[IM

Em a N UT . MM

AUGUSTZAE: V[NDEL/(.O/( UM.

Sumptibus Marthzi Rieger Bibliopolz,

MDCCLVII.

-

T

EE

AR

- À

as

-

-

;/

"

1352

o

PA

-

Es

AA

al

- Q»o

Xe

»

]

o

d us

$

n

H

V

o

d

)

d

Agyï

-

p

ä

9

de2s

A

A

ä

A

ä

:

2

(x'D'IL

iA d

-ü.vvfïk

w

OC

-q)-

*

GR GR URS ( us

Va a r

ZA

$

Z

76 a

PA

Qu

AD LECTOREM.

UENIS

Onftat C&lebrantibus fub

— Miffa $Sacrificio fubinde

E

' Varios accidere cafus, cir-

ca quos fe refolvere tunc non pof-

funt, ideo fiunt perplexi, harent,

perturbantur , 'alii ( ubi Sacerdo-

tum copia) vocari tunc curamnt

unum ex illis ad Altate pro confi-

lio vel refolutione, quam tamen

pro illo inftanti dare nequit. Hinc

inSacriftia percurritur Miffale, le-

gitur de defe&tibus in celebratione

—— ——

Miffarum occurrentibus, fed non

ratio«

kabs-q.uet murmuratione , admi

acaxra at

ne

N

-

L

4

-&03 X-e-X ?«cä«

ne & fcandalo populi.

Huic ma-

lo, ut obvietur, compofui hoc

opufculum in commoditatem Sa-

cerdotum, contirens potiora con-

fcientie dubia. circa tremendum

Miffz Sacrificium , eorumque te-

folutionems. nec non Ritusac Ce-

remonias, de quibus tamen non

L

paucis cura minima eft non ob-

—

ftante;, quod jam pridem a Jere-

mia Propheta cap 48. maledi&tus

fuetit proclamatus, 4ui facit cpus

DEInegligenter.

Utere hocopu-

fculo diligenter, & fic inftru-

*&us'(ätis celebrabis,

£2

E

j*n

£

Af

u

WE

E

Z

|

m

el

h i

7N

X

Q^

2

P

ub

A S

55*?3

p ari.

E

S

QG

d

e

—— 0 RR

CEN-

um

n -ïj)( o )C G6*

M

RA

Ff

ll

PA A

féoe3ito

N

t o o o5 o :»(;ï:)o 5

o0«20

i.

a

l.

G

driedpaqrus

f:

2

i

CH

as

QO

O

o

iparers

E

[l

^4CENSURA

.OR

INARKIT.:

*

Uartum hoc jameft, quod Clari:fi-

mus Author indefella diligentia

ex Authoribus Clafücis pro In-

ftru&ione Parochi confcripfir opufcu-

lum, mereturque eandem, quam tria

antecedentia, laudem, & zxftimationem ,

id e(t, maximam, — Agit hoc de tremen-

do Miffz Sacrificio exa&te juxta przfcri-

tum Rubricarum, &Sacrorum Rituum

celebrando,

Additis refolutionibus in

praxi tutis dubiorum circa tractationem

diviniffizi hujus Myfterii occurrentium ,

hinc meretur publica typi luce frui, Irà

cenfet. Conítantiz 25, Novembr, 173 y.

FR, IGNAT. INSELIN,

SS, Theol, Lic, & SS. Can,

Cand,Rev. & Celfif, S,R.I,

EE

Princ.& Epifc. Conft,& Au-

guít. Con(il. Ecclefiaft, & ad

$. Joan. Par. &

Can, Lwixb»r'.'

Cen(; Ordinar,

PARS L

EO0

x

EE

m

E

O

Q

Rf

/»F/j

2 €

4

z

^

e»

:

;

U

ipt

[

&-

A

rA

SRCA

;

m m

ARS !

$& L Quid fit Mif -

Iffa eft Sacrificium Corpolri's, & Sangui-

nis Chrifti Domini füb fpeciebus panis,

& vini in memoriam faz Paflionis ab

eodem Chriílo inftitutum, Trid, Seff. 22,c, 2. &

. Dicitur Sacrificium loco generis , in quo

convenit. Miffa cum Sacrificiis veteris legis. Di-

citur Corporis, in quo differt Miffa a Sacrificiis

veteris legis, & longeillisfupereminer, Primo

ratione rei oblatz, quz eft ipfe Chriftus, victi-

mz autemin Sacrificiis antiquis erant animaliay.

& aliz res hujusmodi, Secundo quoad (ignifi-

cationem ; quia facrificia antiqua fignificant Paf-

fionem Chriíti futuram ; in Miffa autem reprz-

fentatur Paffio Chrifli jam exhibita, Tertio dif-

fertin rita & modo colendi DEum longe fan«

Gieri, "Tandem differt ratione principalis offe-

rentis ; qui e(t ipfe Chriftus, adeoque Chriftus

e[t non felam victima & res oblata; fed etiam

Sacerdos feu offerens principalis.

Celebrans

vero Sacerdos & facrificans offert Miffa Sacri»

ficium , ut proximus Minifter Chrifti in ejus

pcr(oua offerens,

Por-

»æs X o 5( Q

7

Porro , quanta cura adhibenda fit , ut Sa-

crofanctum Miffz Sacrificium omni Religio-

nis cultu ,:ac veneratione celebretur , quivis

facile exiftimare poterit, qui cogitaverit male-

LA A aL

di&um in SS, litteris vocari eum, qui facit opus

DEi negligenter.

Quod-fi neceffario fate-

mur, nullum aliud opus adeo fan&tum, ac

Divinum a Chrifti fidelibus tractari poffe, quam

hoc ipfum tremeudum Myf(terium ; quo vivifi-

ca illa Hoftia, qua DEO Patri reconciliati fu»

mus , in Altari per Sacerdotes quotidie immo-

latur ; fatis etiam apparet, omaem operam, &

diligentiam €o ponendam efle , ut, quanta

maxima fieri pote(t, cordis munditia, & puri-

tate, atque exterior devotione , ac pictatis

-

SlE

Ípecie pcragatgr: 'Trid, Seff, 22,

)

0

S. Il De neceffaria fcientia Sacerdotisin

l«

ordine ad Sacrificium Miffæ.

/

Uilibet Sacerdos tenetur. füb peccato mor-

'tali fcire ca, quz fpe&tant ad effenti-

.

am Sacrificii, & fíanctiffimi Euchariftig Sa-

cramenti , & quibus deficientibus non con-

ï

ficitur Sacramentum , nec Sacri&icium, . Hu-

]

jusmodi funt primo materia, nempe pauis,

,

& vinum,

Secundo forma ,. id cít, verba

Confecrationis.

'Tertio

intentio. Miniftri,

'Tenetur etiam (cire faltem confufo modo ,

quid (it Sacrificium , & in qua parte con-

:

fitat ratio effentialis Sacrificii , nempe in

Confecratione, -vel etiam in Communiona

x

4

iPüus

|

4

z

8

tdg Xco X ge-

ipfius celebrantis.

Item cui offeratur Sacri

fi-

"

cium, quid in eo offeratur, & quale Myfteri-

um coneineat Sacrificium MiíTz, non enim po-.

teft offerri. Sacrificium ,

: nifi foli DEO, um

fit actus latrix,

'Tenetur infuper füb peccato mortali fcire

ea, qua ex precepto requiruntur ad celebra-

tionem , tum ex parte Miniflri , quoad difpo-

fiionem animz, & corporis, tum cx parte

loci, & altaris , tum quoad veftes, & vafa

Sacra,

Eadem , ratione tenetur Sacerdos fcire

Ritus omnes, & Ceremonias in actu celebra-

tionis exercendas, tam eas, quz in verbis ;

quam quz in actione confiftunt,

$, II De obligatioaä 'ferv'anäi Ritus

in Mifla,

R

Übrice f;:u Regule Miffales prafcribentes,

ritas fervandos a Sacerdote in ipfo actu

celebrationis funt preceptive , quare in ma-

teria gravi obligant füb mortali, & folum ra-

tione parvitatis materie, vel in advertentiz,

earum transgreffio eft venialis

n

*

, Sic omittere

aliquas benedictiones , genuflexiones , deof-

culationes Altaris inclinationes , fünt tantum

veniales ; cum non fint Ritus graves.

Excipe Primo

; hifi conftituant partemnota-

ï

bilem Miífz,

Quarti, La Croix n. 422. llud

certius , mortifere peccare illum, qui tam

multas ceremonias negligit ; ut' morall homi-

. num

-£33 )C o XC &&2

9

1

num ;udlc:o cen(eatur ob(ervare Ritum alium

quam fit in Miflali pracfcripcus,

Exeipe fecun-

do , nifi fiat ex contemptu faltem implicito, ut

fi quis ordinarie , aut ut plurimum nullam cu-

raret Obfíervare ceremoniam , vel Rubricam

negligentia iatolerabili.

Gavantus.

Gobat n 747- docet , raro delinqui morta-

)

liter. non faciendo profundas reverentias , for-

mando inconcinnas cruces $ non con)ung?nuo

I:

debite manus &c.

Omittere tamen figna

muka, qug fieri debent (üper: oblata, culpam

continere morzalem, nec non omittere Ritus ,

& ceremonias majoris momenti , ut funt mixe

tio aguz cum vino, Elevatio Hoftiz & Calicis

poft Confecrationem , fractionem Hoftiz , &

mixtionem particulz ejusdem cum fangume,

Purificationem Uatenz & calicis, tandem fi;ali-

quid fiat cum fcandalo , quod coram populo

facile oriri poteít, a mortale excufari non pof-

funt.

$. IV, De intentione confecrandi,

Ntentio. confecrandi , cum fit. confediiva

Sacramenti, utique debet fieri aute , vel

in ipfa a&uali Confecratione,

Ad coníe-

crandum |vero fufficit

intentio virtualis . di-

reQa , & exercita , cóntenta in aGtionibus ,

quibus lavat manus , apponit Ho(tiam , in-

duit veftes, accedic ad altare, hxc enim fa.

Aj

.

C1Cts

19

p

N

ciendo nihil aliud vult, quam facrificare, &

confecrare. . Neque illa intentio impeditur per

diftradtionem,

Securiffimus tamen erit cele-

brans quoad intentionem , fi ante Miffam re-

citet orationem :- Ego volo celebrare MifJam

€c, Quod (i faeít, lucrabitur etiam indulgen-

tias ex conceflione Gregorii XIIL, . Tunc ut

monet Tambur non eft confultum , ut cele-

brans tempore confecrationis amplius. eliciat

intentionem actualem, Ego vo/o celebvave, fed

MÉ

longe meliuseft, utcogitet defenfuü

-

: vcrboxfum ,

& ipfo Mylterio a fc faciendo,

^. '&, V, De facienda Miffz appli-

x

n

cationef*

T fdeles eonfequantur fru&um Sacrificii

fjecialem, neceffaria eft celebrantis appli-

catio , ante Cónfecrationem utriusque fpeciei

finitam & completam , probatur, quia inten-

tio applicativa Sacrificii neceffario debet fieri

ante illud tempus completum , quo confertur

fru&tus Sacrificii precipuus ex opereoperato ;

& recipitar in ipfa eflentiali adtione , & ob-

latione Sacrificii, qux confiftit in fola Confe-

cratione utriusque fpeciei: Ergo ante finitam ,

& completam confecrationem utriusque fpeciei

debet fieri applicatio, feu intentio applicativa

i

fru&usSacrificii coatra nonnullos, qui dicunt;

füfficere applicationem ante fumptionem com-

pletam, eo quod etiamà. fump

tio fit de efïeafia,

fcu pgrä effencialis Sacrificii,

ï

N

l A&u"

R

N

F.

432 C o X f83-

II

i

" AGualis applicatio utiliffime fitante

'Sacrum,/

Q

vel in primo Mo-m'e—nto.

7)

l

$. Vl Sacerdos an teneatur ei, qui ti-

h

pem dedit, non folum applicare fractum

It

fatisfactionis, fed etíam impetra-

$

tionis.

: "

n

Acriäciüm Miffz non folum fe extendit ad

i

remi(lionem culpz & pocnz, fed iofuper ha-

,

bet maximam vim impetrandi , quzvis dona

^

& beneficia tum f

"Tridi feff; 23. c,2.

piritualia ,- tx,ïm temporalia.

Quzritur jam, an Sacefcdos'; qui flipendium

accepit ab aliquo , teneatur non folum appli-

"

care fructum fatisfaGtionis, fed etiam impetra-

l

lr

tionis , qui con(iflit in certis orationibus

precibus Miffz ?

E

&

d

,

Prima fententia füftinet, non teneri Sacerdo-

i

tem applicare nifi fru&tum ex opere operato

provenientem ex (üb(tantia facrificii, non vero

[

fructum orationum & precum , qua non per-

tinent ad fübftantiam ejusdem.

Ita Pallavici-

nu$, Coninch, Hurtadüs & alii spud Dianam.

Secunda fententia docet teneri Sacerdotem

D

1j

applicare etiam frü&um impetrationis, Pro-

1

batur : Sacerdos tenetur applicaré fecuadum

intentionem poítulantis Miffam, ha&c autem

,

intento frpiffime dirigitur principaliter ad

obtinendam aliquam gratiam ex vi facrificii ,

& forte.plures nihil cogitant de. fru&u fatis»

facionis , quamvis implicite hunc quoque

V6s

ts

£)

12

£

$

)

z

( o X g

velint, & quidquid boni ex oblatione Sacrificii

illis pwveïnier? poteít. Ergo.

lebrans debet effe jejunus -

.$. VII, Cc

od

1 jejunio/ 'natur»a'li.

Ejulnium naturale eft carentia cibi & potus

fafeept in flomachum, vel in via ad fto-

machum,

Jejunus ergo jejunio naturali et,

quía a media no&e nihil fumpfit per modum

eibi & potus: Sumere autem aliquid per mo-

dum cibi & potus eft aliquid ore ab extrin-

feco fumptum per fe a&ione vitali in ftoma-

chum demittere edendo vel bibendo,,

Dixi

per modum cibi , officula enim , fruftum

ligai , folidi, vel i, diglutias ungues abrafos ,

plumbum &c, non violant jejunium ,' quia

non funt cibus, & non. mediocre fignum ,

quod ia ftomacho noa alterentur. - Tambur,

Sporer.

Nec violat jejunium ; qui fümum

tabaci per os contrahit, íimo nec, qui ore

tenet ;

dentibus. terit folium tabaci , nec

violari, quidquid per modum falivz fümitur,

vel in ftomachum demittitur,

. Communis,

Illud autem dicitur per modum fàalivz fumi vel

trajici , quod, cum fit minimum quid; &a

faliva infeparabile inadvertenter, & preter

directam intentionem trajicitur, ut fi abluen-

do os deglutiatur ítilla prxter intentionem.

ltem quando os eluifti ,^ vinum , jufculum

preguüa(ti, & totum ejecifti , preterquam

parum aqua , juf;uli ; Vini, quod fal

iv2 ad«

Inix-

p

*

439 )(o X B9 -

; 13

j

mixtum deglutifli caía , fecus,, fi velin mag.

na quantitate, velin parva quidem, non cae

fu, fed ex propofito : Si videlicet iftud parum

potuiffes a faliva diflinguere , & feparare,

Gurgizare autem & aquam diutius in ore deti-

nere, periculofum efl, "lempore contagiofo

/

aliquid aromaticum ore circumferre nihil-de-

glegiendo ex intentione , nifi forte minimum

quid per modum fucci infeparabiliter faliva: ad-

-

, mixtum, jejuninm non violat, neque violat ,

qui reliquias pridianz cceng , faltem minutas

dentibus implicitas cafü deglutit, . imo etiam

TAí|

advertenter , & dedita ope

&t

Neque frangit,

qui deglutit fàánguinem , vel humorem ex ca-

pite defluentem , aut humorem ex puftula in

Ore rüpta , cum ifia cenfeantur fumni per mo.

dum falive ; & nihil accipiaturab extrinfeco,

idem de pulvere rabaci naribus attra&bo fubine

de in os per guttur. defcendente.

Dixi , ali-

quid ore ab extrinfeco fümptum , hinc fi in

ftómachum ínvolet mufca , non frangi jejuni-

T;

um , quia non defcendit

per a&ionem vitalem;

tenent Gobat ; Sporer.

Econtra frangi jejunium , fi quid etiam mi-

nimum per modum cibi aut potus deglutiatur

dedita opera , etiamfi effet unica gutta aqug,

imo violari a modico anifi gràno , i:em.ífaa-

guine, quem quis fagerer'ex fuo digito vulne.

T2to, néc non per tabacum per os fümptem ,

fi deglutiatur, tenet communis,

Per papy.

rum , feu chartam & ülqm ex lino

trangi je.

JJuni—

-—

14 |

- X o X $£2

jejunium ,. cenfet Tambur,

Quia originem

ducunt ex herbis, — item per fznum, paleam,

creatàm , quam fzminz ob delectationem co-

medunt.

A cera non violari jejunium 3. nec

Naturale nec Ecclefiafticum etia:in in magna

quantitate fümpta ;

þcen(et Diana ; .cqn-tradicit

r

'Tambur.

äiunium .a media, nodcte ,

[*

Obligat hoc j

eft, a primo fonitu (ive i&tu de(ignantis 12,

LU

nocis. Duodecima fonante, auditoque primo

i&u tenetur Sacerdos celebraturus abílinere

Commu-

immediate ab omni cibo & potu.

nis,

Ita ut totum craterem ; quem jam prius

ori admovit, non audeat exhaurire, quamvis

aliqui probabiliter cenfeant horam 12, durare

moraliter usque ad ultimum fonum,

? 'Qdatldö in civitate funt plura horologia

fxpe inter fe convenientja , fequere ,- quod

vis, ait Sporer, modo non illius, quod lcis

Si dubites ,

communitér nimis tarde gradi.

an aliquid comederis vcl biberis poft 12. ex

rationibus in utrumque. partem - occurrenti«

bus, poteris celebrare , vel cominunicare ;

quia poffeffio ftat pro libertate ex communi

Íententia,

s

p

À naturali jejunio prater cafus alibi notan-

dos. in celebraturo excufat neceílitas vitaodi

fcandalum publicum , aliudve grave malum;

apud Sporer n, 473. ut , (i obligatut ex offi-

cio celebrare , v, g. Parochus de Dominica,

mpllus ?

ïcl fefto ; cgfu vel culpa non icjt;nuia

non .

x

r m PTR AMU U UEES

—

-

«X2 OC oO Ge3e

15

non poffit Sacrum omittere fíne gravi fcandalo,

x

& obmurimuratione .populi , aut (ne proprio .

gravi incommodo in communicando , vel ex .

parte commumcaturl.

E:

5 VlII Celebrans debet efTe in ftatu

- gratig,

Parocho, vel Curato , habenti confcien- .

S[

tiam peccati mortalis incumbat neceffitas

Sacrum peragendi ; & Copiam Confeffarii

non habeat, ut proinde in ejusmodi eventu

Sacrllegmm caveatur ad tria, ut attendat ,

neceffe eft; primo, ut non fit' cop!a Confeffa-

rii, quz non effet, fi autlongo itinere, autalio

gravi incommodo effet quareuadus,

2. Ut ne«

ceffitas urgeat , quahs effet , fi feriato die po»

pulus alias fatisfacere non poffet precepto de

Sacro audiendo ; aut fi. Sacerdos non facrifi-

cando grave famz periculum mcurreret, non

vero fi folum amitteret modicam, quod fa-

cienti Sacrum impenditur ftipendium.

3. Ut

a&u conteratur de peccato, ut, antequamSa-

cerdos ad Sacrum faciendum accedat ; pecca-

tum detefletur füuper omne malum, eo folum

nomine, quod fitoffenfa DEI , prz quovis alio

bono amati,

Tandem requirit Trid, quod fi aliquis Sa-

cerdos neceflitate urgente absque previa Con-

feilione celebraverit , quamprimum confitea-

tur,

Perro

!*

2

16

-£42 X( o )cge»z-

'

Porro jam difficultas con(iflit in explicatio-

ne ilorum verborum, 4uataprimum coufitea-

zur , videlicet

uanta poflet effe dilatio Con«

fellionis poft Miffam finitam , & habitam copi-

d

am Confeffzrii citra violationem precepti hu-

jus; aliqui enim. nimis rigide obligant Sacerdo-

tem ad confitendum ftatim, feu immediate poft

Miffam, depofitis Sacris vcítibus, alii nimis la-

xe dicunt, eum non teneri coüfiteri, nifi cum'

primum iterum celebraverit , etiam(i perplue

res meníes non effet celebraturus , ut videre

e(t apud Dianam, P. 5. tr. 7. reífol, 23.

"Communior véro fententia eft, quz docet;

Sacerdotem teneri confiteri poít twiduum.

Quari hic poteft , an qui prius confeffus fue-

rit, poítea recordetur peccati, mortalis, quod

jam confitéri non poteít, quia e.g. e(tin Al

tari, teneatur elicere novam contritionem ante

Confecrationem , vel Communionem , luppo-

fito, quod prior, Confeflio fuerit valida, R.

probabilius effe , quod non, nam illud peccae

tum jam fuit indire&to remiflum per Confelfio-

|

nem: antecedentem , adéoque ceffat naturalis

obligatio conterendi.

Diana, Prepofitus Grae,

nado, de Lugo apud Quarti P. 3. tra. 8, Sect.

'30 düb- 70

*

i

Nec non probabilius eft , celebrantem, qu

recordatur in Miffa, quod fit in peccato mot-

tali, non teneri ftatim elicere conuitionem ,

fed ad. vitandum peccatum grave [ufficere, fi

celebrans conteratur , ;antequam coafecret;

quod fi memorige occurrat/poít Conlecratio-

nems

—

PX

[

|cet93 X

o Y E&«

Q

I7€

nem » po

terit fimiliter celebra

Jl«

ns profequi Mi

am , modo coateratur ante fü

mptionem, de

[e.

Lugo & alii apud Quartil. ci

t, Contradicunt

J

Ludovicus de Pont

€; Cajetanus, cenfeütes ce-

]e

ebrantem tenerí ftratim cont

Cb

(

graviterque

peccare, qui deliberate dicit ia mo

rtali partem

aliquam notabilem ; düm

commode il

h

lico po-

te[? per contritionem juflificari,

T

]e

g."".lX.- An liceat dicere Miffàs Votivas

diebus Don?inicis vel feftivis

j

li

icere » quando ez folemnit'&r dicuntux'-6

pro regravi , v

el publica Ecclefiz caufa,

& quidem . quacunqu

l

€ die ctiam Dominica ;

l

vel fefto , dummodo

qualia funt Fefta Pafc

non fit duplex 1. claflis ,

(j

hatis, Alcenfionis , alia-

que fimilia , excepta in Rubr,

genetalibus de

p

translat. feftorüm.

h

Momine autem rez

j

L

gravis &e pysäl/c& Ecclg/iæ"

la

caufe intelligitur. vié

J

toria parta contra infide-

l

les ; bonum alicujus

Patriz commune, autRe«

r

ligionis , necefli

tas pluviz , belli , auc cujus-

l

cunque mali communis

j

&

ns,

quzlibeg neceffi«

tas bonum commune refpicie

l

Huc reducuntur expofitio SanGti(fimi tam

in di

ebus Bacchanaliorum

» Quam 40o, hora-

rum, falus Pontificis ,

*

Epifcopi aut. fnagni

Principis periclitantis

5

comitia Regularium

tam Generalia quam P

Electio

rovinctalia ,

Epifcopi ,. Generalis Ordinis , Abbatis aut

B

Speugler de Sacri]ääz'of

Prio«

P d

^

4

18

"T0

In hac Mif-

Prioris &c, Pifcar, apud Halden.

fa folemni dicitur regulariter unica oratio fin&

f

ia

commemoratione Dominicz;aut fefti occurten-

tis,excipe Miffam votivam, quz dicitur pro gra-

tiarum actione, vel de Sanctiffima Trinitate; vel'

de S. Spititu, vel de B. V.' Nam orationi pro-

prim tali Miffz gratiarum actoriz additur alia.

^

2

& incipit : Deus cujus mifericordia non eff nu-

qunevus Cv ,

& exítat in fine Miffzee votivie de

SS. Trinirate fub unia tamen eademque conclu-

fione,ita üt ex 2. fiatuna, Dicitur etiam G/o-

4ià & cvedo cum . Prafatione competente ; ac

cum ite AMi//7 e? , fi fittalis, in qua utitur co»

lorenon violaeceo , fed albo aut rübro 5 at ve-

to (ine Gloria & Credo ac cum Prafatione. in

cantu feu tono non foleínni, atque cum Zegedi-

caimus iü fine , fí dicatur in colore violaceo; nifi

hzc dicatur in Dominica; tunc enim ctiam in

tali Miffa folemni dicitur Credo ,. non autem

Gloria ia Excellis, néc ite Miffa eft , [ed Bene-

dicamus , & xam in ifta q

^

üam m alia /E*Vange-

lium S, Joannis in fine.

Quando pro comprecatione 40. horarum vel

fimili caff exponitar Venerabile Sacramentum;

& ea propter cantanda eft de eo Miffa votiva

affumi debet ea-Miffa, quz exftat intet votivas

ad finem Miffalis, non autem feftiva Corporis

'Chrifti, nifi infra octavam ejusdem fefti calus

EM

accideret, & tempore Paítbaliaddendum erit

«dlleluja , ut fit in aliis votivis,

Dicitur una tantam oratio cum G/eria; ,Cf'edo

um

19

l

& Prafatione de Nativitate, at (ine hujusCosi.

i

sunicantes,uti & (ine fequentia ZLauda Sioz Saf.

h

^

vatorem €c, niliinfra ip(am Octavam "Corpo-

ris Chriffiloco Miffz votive folemnis dícatur

1

(1D

fe(tivaj ac denique in fine hüjus Miffze Votivd

folemnis dicitür 7/e Mz/fa e in tono folemni ac

li

Evangeliam S. Joannís ,, noa autem Domibicee

Vu.

aut fefti occurrentis: Color Albus ; Gavantus,

i

Notandum imo. ia expofitione Venerabilis

|e

D

Sacramenti 40, horarüm &c, tunc ín Miffis pri-

Vatis faciendam effe commemorationem de Ve.

nerabili Sacramento , qux tamen ommittenda

j

eí(t in feftis 1. & 2.claífis; di&ta vero commemo:

ratio facienda eft ultimo loco ; adeoqüe poít

!l

Omnes Orátiones pro die carrente

preícriptas ;

"

nifi 3. Oratio fit ad libit

üm, tunc enim pote(t

l

€o loco podi;

3

E

M

'2. Ia Altari

; in quo äacratiäïma Hofitïa' (it

)

expofità, celebrari pería lo

:

lg

Ceffitater non deberi,

queéndo àc citrá nþ-—

g

,.3« Vi decteti S. C. R; non licere celebrare

Miffam de Requiem durante expofitione SS,

Sacramenti etiam pro implenda mente teíta«

d

toris ; aut fatisfaciendo anonivetfatio ; licee

J

curat officium ejusmodi Miffam alioquia ade

H

inittens,

!

4. Nes licere tecitate Symlolum (eu Credo

i

in Miffis privatis ob folam folemnitatem eXpoa

Ü

fiti SS, Sacramenti,

Ü

f. In Miffa de Venerabili Sacramento t«

clinandüm caput ad illa verbacollecte; Es

qui tiolis ub Sacrasento &'e. Gobat,

'

E.

6.

[

20

-£48 )C o X( &&

6. Siante velpoft Miffam , autalias fit ex-

ponendum; vel reponendum Venerabile'ad 7^

Panem de caelo (emper addendum . Alleluja ;

praterquam a Septuagefima ufque*ad«Sabbg-

1

tum S.

7. Quando in fine alicujus comprecatienis ;

aut proce(fionis &c. datur benedictio cum Ve-

nerabili Sacramento ,- eam . daturus præmäfüs

przmittendis afcendit ad 'Altare, genuüflectit, &

velatis manibus accipit Monftrantiam , & ver-

tens fe ad populum per latus füuum dexterum,

ut alioquin ad Zomzzus vobiscum folet ; tenet

manu dextra ejus nodum, Éiniftra vero pedem ;

ficque (taos. ad populum , eandem Monftraa-

tiam tenet ante pe&us, facie $. Hofliz ad eun*-

dem populum verí(a, quem. benedicturus de-

centi moraelevae Mon(lrantiam, non.equidem

füper caput, fed cantum ad oculos, & eodemn

modo eam demittens infra pectus, mox ite-

rum reGta attollit usque ad pectus,& deinde ad

"

fini(trum humerum ducit, & reducitad dexcrum

& hinc rurfüm ante pectusreducit, nihil dicens;

ubique aliquantulum fiflit, tumgyrum feu cit-

culum integrüm perficiens vel períe, vel Dia-

conum, fi adfit, deponit fuper Altare , aut in ip-

fum Taberoaculum majus eandem reponit,

De extero mutare Miffam prafcriptam-&

defignatam , & legere aliam fine gravi cauía

v. g. de San&o aliquo alio votivam ,. vel de

Kequiem ia 'Feflo duplici, aut die Dominica

péccatum eft, at (eclufo (candalo

VBC gbntemptu

veniale tantum,.

.X

p

'2»1

B XCo X B-

$. X. An Sacerdos fiecularis volens ce-

lebrare Miffam in Ecclefia Regulatium

e

poflit legere de Fefto Ordinis ;

quo ibi celebratur ; &

viciffim ?

X. NOn folum pbfïe fe conformare, fed te.n'e-'

ri ibidem legcre pro ratione fefti ; ait

Gavantus tom, 1. p. 3. tit, to. adn. 16. Rubric.

de defzé&tu Miffz, patetque ez decreto $. R.

Sacerdotes

C. de Anno 1701. die ti, Junii.

exteri confluentes ad. aliquam Ecclefiam par-

ticularem ( Ordinis v, g. alicujus Religiofi ) in

quacelebratur O£tava alicujus Fefti , celebran-

tes inDominica infraOGtavam de ipfaDominica;

poffuut uti colovibus. l'avamentovum , quitus

utuntur Sacerdotes illius-Ecclefte vatione OGa-

va, C viciffum Religioff dlli celebvantes im tali

Dominica 22 alieuis Eccleftis, poffunt uti ibi co-

Jovibus juxta Ritum eovundem : Poífunt quo-

que juxta idem decretum tam exteri celebran-

tes in Ecclefiis, v. g. Religioforum, quam Reli-

giof. celebrantes in Ecclefiis alienis apponere

Commemorationem Octavz concurrentis, fer-

vataRubrica de duplici tantum oratione haben-

da in Dominica ipfra Octavam ; intellise , nifi

occurrat infüper feítum fimplex , aut alía infu.

per dies infra Octavam, aut nifi dicenda fit ia-

fuper Oratio ad Tempus pro publica neceffita-

te a Superiore Eccle(iz injuncta,

$-

Ín eodem decreto mox fub initium ftatui-

endum exteris Sacerdo.

tur; non efic permitt

B;;

tibus

P

x

-

22

A

æoa X o X &«

tibus ad Ecclefiam Regularium confluentibus ,

ut in Dominicis, aut aliis diebus , in quibus in

horum Ecclefiis celebratur Miffa de San&is Or-

dinis fub Ritu. duplici, ipfi in iisdem celebrent

de Deminica, vel alio Fefto, vel etiam de Re-

quiem, tunc, quando Feftum illud ordinis Re-

'ulares celebrant cum folemnitate & coneuríu

populi: additque : Secerdotes exter: ejustaodi

diebus ad Écclefras Regulavium confluentes , C?

de Sauélis Ovdinis lovum cclebrantes poffe fev-

vatis fervandis in Mif fe uniformare cum Re-

gulaïüu&quwd Credo, €? quoad uumerutm ovae

tionum move dupliciusm. |Quod ff viciffrm Regu-

Javes 1llis diebus, quibus ipft. propria officia cele-

brant fub vitu duplici , celebrent in alieuis Ec-

clefüis , nou poffunt illiin bis celebrantes dicere

Maiffüs cum diélis fuis oäïciz'syconcordqnte& , fed

delent [ conformare Kitui eavumdem Ecclefia-

vUHi. Quod ultimum tamen folummodo intel-

ligendum videtur de feftis duplicibus, — Vide

E

Halden. p. 1. tit, 33. de Domin, 3. poft Pente-

coften.

Notat tamen Ga

Vantus L. cit. a talí extero

;

Sacerdote neceílario dicendam effe approba-

tam Miffam pro omnibus , non vero unam ex

jis ; quz certis Regularibus tantum ; puta de

ipforum San&is eorum Ordini , aut aliis ,

duntaxat conceffz, nec habentur

in Miffali Komano,

R

um

x

dN

&. Xl,

.23

»£92 ( o X $22

$. XI, An liceat dicere diebus Domini-

cis ; ac Fe&ivis Miffas privatas de Re-

quiem, nec non an folemnes ?

ff« Votivg private de Requiem etiam cum

MI

prafens eft corpus; feufunus per Rubricas

non poffunt dici, Primo in Dominicis, 2. Nec

3. Nec

[

in feflis duplicibus , etiam translatis.

j

infra octavam Epiphanig, 4. Nec ipfra oQta-

vam Páíchatis. $. Nec infra octavam Penteco-

fies. G. Necin feria Cinerum, 7. Nec infra to-

tam hebdomadem majorem, $8. Necin v igilia

Nativitatis Domioi , & infra totam hujus octa-

vàm, 9. Nec' in Vigilia Pentecoftes, 10, Nec

infra octavam Corporis Chrifti.

Valent vero dici in Dominicis , ac diebus fe»

ftivis de precepte Miffz folemnes in Exequiis

]

t

LY

.rzfente corpore, five fünere in Ecclefia. Rit.

Rom. : Modo Dominicz non fint privilegiatz ,

aut Fefta majoris folemnitatis, puta 1. Claffis,

Videntur etiam excipi Dominice ; & Fefta 2.

claffis. Halden.

Conftitutiones noftre tit, 9.'p. 212. quoad

«

Miffas (olemnes in diebus Dominicis, ac Feftis

de precepto fic jubent.

Diebus Domiuicis, ac Feflis. Miffa folemnis

propter mortuorum Exequias pro defuunclis non

dicatur, uti ba&lenus in rure pa[frm fattum fuifé

intelleximus, fed in alium diem Exequia vel dif-

fevantur , vel ff propter populum Exequie cele-

bravi delent , Miffa de. Dominica , aut. Peflo

egatur.

guta colle&a'(ïgfünäïi ]

B 4

Po(s |

24

-?-02 )CO« X Scze

iiireme. a

Poffunt autem dici Miffz folemnes de Re-

quiem cum cantu io /Exequiis ,& anniverfa-

E

riis ex di(pofitione: teflatorum ,. etiam(i dies

anniverfaria incidat in Feflum . Ritus etiam

duplicis. majoris modo , Fe(tum non fit

:

d.e

precepto,

Dum celcbranda eft Miffa pro defundlis, in

Altari privilegiato, & occurrit Feftum duplex ,

vel (imilis dies prohibitus , poffunt tamen per

Miffam de die currenté ad Altare privilegiatum

celebratam obtineri indulgentiz,animabus pur-

gatórii de Sedis Apoftolica coufeflione applica-

——

biles , cum collecta

ftis prima clailis,

pro df:ftxn&o exceptis Fe-

Decztero , (i Miffe de chïuicm* ex obli-

gatione aut Bencfadorum przfcripto cele-

braudz incidant in aliquod Feftum Ritus du

plicis , tunc minime transferantur.Miffe de-

l

fun&to , aut defünctis applicandz in diem ali-

am.non impediram, ne dilatio animabus fuf-

fragia exfpedlantibus (it detrimento , fed di-

cantur in tali cafu de Fefto., aut die curtente,

Si illud Feftum fit duplex, non eft opus,

ut inferas colle&dtam funcebrem , imo nec. li-

cere quidem ait Gobat, n, 6aj.

Eo . quod

Kubrice non permittant iis diebus plures

Orationes , aut (i

plqrcsf tunc non nili prge

Ícriptas,

Si veto Rubrice patiantur legi Miffam de

Requiem , tunc Sacerdos obligatus pro de-

fündtis celebrare; nullum aliud Sacrum, quam

z

ä

/ de

j

-

w - Sc &æ«

ag

o

de Requie:

"

»i faciat,nam licet valor effentialis &

primarius Sacrificii fitidem, ia quacunque Mifs

$]

1à; fecundaríus tamen non e(t idem, fed varius

j

pro varietate Orationum ab Ecclefiaad peculia.

. rem Finem inftitutarum..

Hinc fatentur otbries, illas preces pecui!iareä,

ll

que in Miffis defun&torum notantur, ex inflitu.

tione Eccletiz habere.majorem efficaciam in or-

?

dine ad íub!

E.

!

habent aliz,

evandas animas purgantes., quam

-

H

$. XIl, .þ*Vocis* elevatio an obli

Y

N

get i"uä

peccato ?

Ü

Riplex in Miffa vox adhibetur. 4fta, Aodia,

L

la

G fubmifla. Alta voce dicupntür 1. Ingref-

fus, introitus, Kyrie, Glovia in Excelfis, 2. Do-

n

gninus voliscum , Oremus, Golletle, Epifiola ,

"

;

Graduale. 5. Evangelium, fymbolum , Offerto-

vium, Praefatio, 4. Ovatio JJominica , 67 per

omnmia [ecula [eculorum pracedens, & (obfe.

quens, Pax Domini, y. "dguus Dei, Comaunio,

)

Pofi-Commutsio , ite M.

ufa eft , ,5'?326;!1'*?!0 3408

Ewngelg'um $. Joanuis.

Media voce dicuntur, 7.Órate Fïï?tws. $-s

Santius , & quz fequuntur usque ad Canouem,

ER

N

Vobis quoque peccazoridus. [)omz'ïze du fum

deguus,

À

- Subimiffa voce dic

untur dmnïa , quz vel al.

- tà, vel media. voce non dicuntur,

Ín Mif-

- fafolemni omnia, quz vel noa cantantur &

Y

Bj

: aii(;;-X

L

26

d o X fl

1

alioquin in Miffa privata alta voce dicuntur,

Lohner,

.

]am quxritur an Kubr. p

,2, tit, 16. n 3. ita

difþx()nerxces fint directivm , ve

l græccptivæ 1,,

id eft , obligántes in confcientia ?

Y

.R. Siquis omnia , quz dici debent a/fe, le-

gat fajmiffe, non peceare mortaliter. Comm.

,

Pafqua. apu

d La Croix . 439. probabilius dicit

lebrantem , dummodo

nullo medo peecare ce

itaalte exprimat verba, qus alte dici debent,

ut excedant terminos fecrete oratienis , licet

populus audire non poffit , eo quod Rubr. id

ordinans nullum coftineat pxæccpcum,

Martinus Quarti tenet Rübricam illam conti -

nere quidem praceptum, attamen effe nonnul-

los timoratos, qui voce-omnino depreffa cele-

brant. Quodfi quis celebretnon in fümmo Al-

tari, (ed in laterali, excufant aliqui eum ab omni

peccato, (i omnia fübmiffe dicat. Nam quoad

elevationem vocis ei deberi , qui in Ara Prin-

cipe celebrat, niíi eodem tempore primarium

officium , adeoque, & Sacrum in Ara fecundas

ria fiat.

:

Circa pronuntiationem forme facramentali

facrificans obfervet , quod habetur in Rubr,

dittin&e , reverenter, & fecreto verba proferat

confíecrationis, Proinde (i formam Sacramen-

z

talem adeo füblata voce proferre foleat , ut ad

