tunc erectus Ítans junctis manibus

ph

ante pedus profequitur usque ad finem,

fi

cum dicit adoramus ze , Gratias agimus ad

lum

verba VESU Chrzfe, & /zfcz;"e deprecatio-

'Tandem ad ver«

Qul

sem capat. Cruci inclínat,

Q

i W

ba cum S$audo Spiritu

Q'e. feipfam fignat.

Thani

De

AU

)

£2 X o X A

123

MAT

De Orati;önibus...

u

PA

selet

Ido Hymno Gloria in- E;vcelfï ADEO , |

dium A

vel eo omiífo, fi non fit dicenaum, Ce-

; j

lqbrans ófculatur Altare ut fupra , tum ma-

i du

nibus ante pectus jundis , & demiffis ad ter-

fervitit

tam oculis vertit fe ad populum , extendens,

onuntity

& jungens manus dicit Dozzzus vobzscum ,

B

jundis , ut prius, manibus revertitur ad li-

r Altit

brum ; ubi eas extendens , & jungens , cae

( POBU

putque Cruci inclinans. dicit Oregus , tum

j at

exten(is manibus ante peQus, ita ur palma

hi fpgnum

unius manus refpiciat alteram dicit Oraiio*

[ntroid

nem: ; cum dicit per. Dozzmum noffrum jan«

qibus &

git manus , cum nomiinatur JESUS. caput ver-

r

tüs Crucem inclinat, & junctas manus tenet

vono G!

usque ad finem , fi alirer concludatur Orazzo

| mellit

u2 tecutn , . vel qui vivis non fit alia reve-

TRU

rentia , fed ad verba m uuitate , jjunguntue

»2

2:02.

manus,

| verbi

i Emfï

3 kDQ, Epiftola , & aliis usq

^

a ?

ue ad

Offertorium;

C

mani !)

Piftola legïtufikpo,fït;is füper liErufn . vel

E

i Hnemjs

'

füper. Altare manibus ;

ita ut palme li-

7»717/'1

(j D!

j

brum tangant , & eodem modo dicitur Gra«

j

duale &c. Quibus finitis accedit Celebrans

"i

ad niedium Altaris-, ibique ítans junctis

; i

manibus , elevatisque ad DEUM oculis , &

üätim demiflis profande inclinatus, non tan.

r

gens

N

s

124

-&93 )C o )E 90'5

| Cift

ens Altare , dicit fecreto AMuzda eov. meum ,

& jube Domiue , uou Domne €gc,

potdt

Ad Evan«.

ador

gelium di&o JDomizus voliscum . pollice dex

Tnatm

terz manus figno Crucis fignat primo librum

fuüper principio Evangelii ,* manu finiftra fu«

que.a

ad D]

per librum pofita , poftea feipfum in fron-

te, ore, & pe&ore , manu fiiílra pofita

Su/nþ;

utraqu

infra pe&us dicens Seguentia S, Evaugelii €?c,

Crici

'Tunc jun&is iterum manibus ftans profequi-

m

tur Evangelium , quo finito elevans parume

per librum ofculatur principium Evanaelii ,

tfe,

pl

dicens per Ewvunugelica di&la €vc. mou fig.

naos. libram,

Dido Evangelio accedit ad

fetor

medium Altaris , ubi incipit Credo ( (i-dicen-

dum fit) elevans, & extendens manus , &

Dd

Calice

ad verba illa z uezum Deum jungit manus , &

caput Cruci ioclinat , & erc&us ftans jundiis ,

pitam

em,

manibus profequitur usque ad . finem,

A Á

Ferba Jefum Chriflum, & adilla Zzu ado-

Qügj

vatur caput Cruci ioclinat ; cum dicit, &&

il

incargatus ef genufle&it usque ad ea , &

lnfünn

lu q

Homo fa&us efl , cum dicit €? vitam ventu--

$

W.

v2 feculi «duen, Gghai fe,

PCWQV«

iplim

. De Offertorio , & aliis üsque

dclim

Canonem.,

'ad

I q

PC!' [

Oft Symbolum , vel fi non fit .dicendum,

P

BQ

poft Evangelium ofculato Alrari , & di-

0

€&to more folito Domigus voliscum , & Ore-

$ru$ , flaus in medio Altaris dicit^ junclis -

(s Q

*

ianibus Offertorium

e

deinde . di(coeperit

Tiedi

E

a.

abä X o X Soä

12f

" h,

Calicem ,. & repofito velo.plicato extta cor-

Ad Eun

porale prope gradum Altaris fiflit; Calicem

ad cornu Epiflole , & amota palla accipit Pa-

ylice de

50 lbrit

z

tenam cum Hofítia, & ambabus manibus us«

ue.ad pectus eam elevatam teneos oculíis

ünifra

n fv

ad DEUM elevatis ,. & flatim demiffis dicit

Qra pilt

Su/cipe [aue Pater Cr'c,

Quo dicto Pàtenam

utraque manu tenens cum ea facie fignum

Voti Ü

Crucis fuper Corperale; & deponit F'oftiam

pf

circa medium anterioris partis Corporalis, an«

ys patüb

te fe,. & Patenam aliquantulum . fübtüs Cor«

Bungti

porale ,

p l

ficatorio,

quam abfterfo Calice cooperit pur?a

ycedit d

j

( diceql

| beinde accedit ad &ömü )Epiüo!äej,- a

fanus y )

ccipi t

Calicem , & finiftra tenens illius nedum accis

1005 ; ,'

pit ampullam vini, & ponit vinum in . Cali.

3as ]i *»

cem, nihil dicens , deinde producit fignum

m,

i

Crucis fuper ampullam aquz ,. & dicit DEUS;

| þ;;;y,/[ [

qui bumane falflautis Crc. & accepta ampulla

diCih

g

infundit parum aqux in Calice, & profequi-

18

tur; dicens da zobis per bujis aqua,C7 vini €"e,

hn a

'Tunc accedit ad medium Altaris , quo, curi

perveuerit , & non prius accipit Calicem j &

ipfum ambabus manibus elevatum tenens ,. vi-

delicet finiflra pedem , & dextera nodum in«

que i

Interim fem-

fra cuppam dicit offerimus &c.

per tenens oculos elevatos , fea intentos ad

DEUM , cuppa autem Calieis non excedat

oculos : qua oratione finita facit fignim Crus

atl ) í

l"

cis cum Calice (aper Corporale , & ipfum im

UE J

)

medio poít Ho£iam coi.ioxcat ; & pal

la. coopea

d

tit

Ül

T

-£33 )C o X( &&

t,

Deinde junc&tis manibus

füper Altare

"

YOtt;

-

»s

ofitis aliquantulam inclinatus dicit fecreto

tiones |

n Spiritu buwslitatis €c, Poftea -eredtus.

Thanibu

elevans oculos, roanusque expandens , &fta- -

w füpt

tim jungens ante pe&tus dicit ezi SauZificas —

Cum

for , €?c, cum dicit ; C Zemedic fignat manü

dextera communiter füper Hoftiam ; & Cali-«.

Qu

cem; finiftra pofita (uper Altare,

Tum jun-« ,

Gadem «

€tis manibus accedit ad cornu Epiftolz , ubi

intelligib

ftatüs Mioiftrro aquam fundente lavat extre-

bus ine

mitates digitorum utriusque pollicis, & indicis,

d d

iaterim dicens Lfalmum Javazo ; ftatimque mae

(rgttoi

nus tergit ( nonos, &labia ) & junctis mani- .

dt o

busrevertitur ad medium Altaris interim Dfal-

ipoti

mum pradi&um abfolvens $5 &.decet ut Glo-

Vitis

sia Pütri dicatur in. medio Altaris inclinato

profeq

jiitm

capite ; fiillum dum lavat, & tergit manus ,

non compleverit.

Stans Sacerdos adwmedium

tl

Altaris, antequam iucipiat Orationcm fajci-

Q i |

e faucla Tvmitas oculos ad Deum celevat ;

& ftatim demittit ; manibusque junctis fuper. . |

lt

Altare aliquantulum inclinatus ,. dicit fecreto

Orationem ,. fu/cipe fantla Trzmitas ; qua

di&ta manibus hinc inde extenüs, & fuper.

ül

QH

Altare pofitis ofculatur illud in medio, tum

füpï(

junctis manibus ante pectus , demiflisque ocu-

Vat maw

lis ad tertam vertit fe ad populum, & verfus

h devo

eüm extendens , & jungens manus dicit intel«

t Al

ligibili voce Oraze Pratres , & fecreto prófe-

hi (

quens reliqua per&cit circulum revertens june-

Uhl r

&is manibus.a manu dextra ad medium Alta-«.

Dl

fübmiffa

ris, P Ofï,räiþonqgngm Miniftri dicit

vocé .

E

y

-

s XeXtM-

j

: Men

voce, Ámen: mox dicit orationem , velora-

feertt

tiones$ fecretas fine orernus; .eas aut

enm

i

dicit:

ered

manibus extenfis cum fÍolitis incliodtionibus, '

; ) & na'

ut füpra in þr('imis orationibus,

&

t

r

yat Ininl

Cum pervenerit ad conelufioném Drï;næ*f'sQ

&Gi

Ccretz , àd verba per omnza [ecula fieculorus

A

72

um ju

eadem verba pro initio Prafatiobis pronun

:

olg,

intelligibili voce , depofitis füper Altáre m

at o

bus hinc inde exten(is : cum dicit /ur/üz C

kindid

,.-

da clevat manus usque ad pectus : cum dici

t

)quä n

Gratias agamus €£ci jungit manus ?. cum ' di-

s a

cit Zeo z0//ro oculos elevat, & ftatim Cpouct"

ïtim N l';'.!'

caput inclinat , poft Miniftri refponfionem ele-

x at

vatis , & extenfis maníbus üusque ad pesctus

inclind

prófequitur prefationem : cum dicit Sozus,

1

jt rpan)

jungitmanus, & caput inclinat 4 cum dicit Zz-

jayett

uedicius q

l

il

it? venit CPc, erigit (e, & figautn .Cruo

e j

cis (ibi prüducig

y dent

z

i

$i

PI

De Canone Miflz , us

que ad äCon-:

it ,PCNO

*

Áecrationem.

B qn

& ht

Accf?doä inceptürus Canonem ; fians ut .

Q

Wi

vtl

fupra ante miedium. Altarís , primo ele-

j defU

vat manus ; & oculosad Deum , & fine mo-

ra dévote demiffis, manibus jun&is,/& fu-

g

lii

um

per Altare pofitis profundeque ipclinatus in-

2 P[Ok*

cipit Canuonem diceüs , e zgifur, Cv*

l

Ubi advertendum predi&os geíius debere

[[enS p

" A]p.

prolationem eorumdeim verboram Ze zgétur,

(ubmwl

nec prius incipienda , quam manus pofitz fint ,

v

üper

1238

"TT

;e ï'ncxli-

faper Altare, & a Sacerdote. profund

inï&f

na'o & profequendo Canonem particulari ad-

attip

z

vertentia , & diligentia debet Celebrans proe

timp

huntiare verba, & exeQui geftus , vidc!iceg

tínen

ofcula, figna Crucis , inclinationes , genufle-

xiones, manuum extenfienem & copjundio-

Qu

nem eo przcifo tempore, & modo, quo

f

exa&te & diftin&te notantur fuis quibusque lo*

Us, -

cis ia ipfo Canone in Ordine Mifsz, | Sunt aus

m, à

tem aliqua , qu& ibi non exprimuntur,

tad

I

fitiy

Primo in Memento pro Vivis tenendos efse

D

oculos demiífos ; vel etiam fi placet claufos;

fed in. Merento pro Mortuis intentos effe dee

Qu

bere ad Sacrameütum : ficut etiam fieri fem-

Qllend

per debet poít

qumm

li

Cotjfecrationem " Suoad ejus

fieri poteft,

Qu

t (j

. Secündo ad Jane zgiluy ol*lnt-io;zw;*z non efsé

Qbor

disjungendos pollices, nec infra palmas tenene

dos fed fapra , pollice dexteto füper (iniftro in

$i

modum. Crucis pofito

e

LÀ

,palmg autem. (int

àd

apertz veríus ac Íüpra Calicem, & Hoftiam,

Q

usque ad verba per Gbrifum Domisum uo

Vr

Jivum,

Dtaj

1

l

l4

7

N

E

Q

Tertio Sajcc'rdasv cum pervenerit a

d i!'fa vere

Dooj;

a » qui pyidze quam pateretur , antequam ac.

li

cipiat Hoftiam, extergit, fi opus fuerit digitos

LIUT

fuper Corporale; & leviter premens Hoftiam

pit i

pollice manus finiire , ut ex alteva parte elee

&ïelu

manus

ATQ

weturj eam accipit pollice & indiee

finis

:

z

t

L

wæ—ä i25(e 3(?0—9

129

de d

. Ut ex altera parte elevetur; eam

cularia

accipit vollice & indice manus dexterz , & fta«

ans p

tim pollice etiam & indice (iniftre manuseam.

videlca

tenens dicit l'lCCB[?jt Pauem €vc,

g

yyund?

ögafto, cum celebrans profert verba Con«

do, i

fecrationis , eubitos ceneat füper Altare pofi-

uqu l

tos, Antequam autem eadem verba profe-

Sunt d

rat, affüeícat babere intentionem actualem :

n

& a&dum voluntatis explicitum eliciat con-

fecrandi juxta Ritum S, R.

vos df

intentio virtualis,

, E. quamvis fufficiat

- chuoloy

x d

Quinto, ad Eïcirätionem-, cüm Sacerdos

fiert t

oftendit Hoftiam populo adorandam elevet »

yoat qi

quantüm commode potéít , intentis ia eam

oculis , quod & in elevatione Calicis facit ,

& Ííola manu dextr

'; gud

D

)

B

a Hoïl-iag reponit *fupcr

corporale,

yas Lt

f ni!'trüfï

Sexto » repofita fuper Corchra!'e.'Ho-&i-æ/

& adorato Sacramento , tunc & non prius

HUHEH.TJ

diícooperit Calicem ; in quem fi opus (it ex-

tergit digitos, — Cum dicit acczpiems C? buac

yimmf p

preclarum Calicem , àmbabus manibus accipit

eum ; & aliquantulum elevat , & (tatim. de-

i 'Hä "

ponit. Dum dicit zl Grafias agezs , capuc

[ gum»

lnclinat, & reliqua obfervans, ut'notantuc

i d

in Canone , cubitis [uper Altare pefitis, & ca* .

1

jl

pite inclinato profert verba Confecrationis

& reliqua pariter obfervat, ut notantur in ipfo

pgf[c [

Canone,

i mgnhl

fjj

1

De

Sþenglef' df' Sacrifício.

[

-

1

;36 - -*.ää")('yo )(S;e?-—

De Cano

ne poft Confecrationem " ad |

D«(

Orationem Dominicam,

&ter ea, quzx in Canone notata (ü'n—t , at«

PR

ADo

t

tendendum : primo non effe incipieada

illa verba. Üzde £? memores ( niüi repotito

t C

Calice & adorato Sacramento , feu facta ge-

lt fot

nuflexione : cum autem fiunt benedictiones

Ts

füper oblata, , & manus finiftra ponenda eít

d /

fuper Altare, femper intelligitur intra Corpo.

At (üg

rale , nec unquam manus extra Corporale ef-

Bof

fe debent a Confecratione usque ad Commue

üm t

fionem exclufive,

Thento

-

Titloht

Secundo , cüm ad illa verba;omni benedi-

CGione &c, fe fignat Sacerdos, finiftram ponit

ipci

a

infra pectus , nec debet fe tangere pollice ,

& indice unitis, quod etiam advertere debet ,

4

LU

dum dextera (ibi percutit pectus, ut fe tangat

aliis digitis liberis , non autem pollice , & ine

Cer

dcinde

dice , quibus nihil debet tangere

4

, v",iü Sacra-

mcntqm.

Ui (

?Iobi.;'-.

Tertio, ad per :z'p/üm, accipiatur Hoftia.

Ynljy |

non a parte inferiori , fed a latere alíqüantu-

Cürp(

Q j

lum intra rmedium , ut aptius cum ipía figna

efformentur , ter a labio ad labiam Calicis ;

t

non.tamen tangendo ipfüm Calicem ,. & fic

D

de aliis fignis, qua rcéta linea fieri debenty

SHC'*r

absque Holli« inclinatione,

tenam

ltclin

,

De

/

db XoXiM-

130

m 4

e Dominica, & ali

1

Dc Oration

ad Communionem.

is US(iFe

,x'

i (ant t

A Dorato Sacramento ftans Sacerdos & mà-

À

inopi

nibus exteníis hinc inde fuper Altare in-

j nqui

tra Corporale pofitis , dicit per omzaia fecu-

TT

Ja feculorum 5 & cum dicit Oremus jungit

yedidius

manus , & caput Sacramento inclinat. Cum

yendà &

dicit Pafer zoffer , exte

*

ndit manus, Reliqua

i C

ut fuo loco,

fporale t

Hoflie divilio a fummo. deoríum ; paula.

] Comin

tim tamen & ita leviter fieri debet, ne írag-

mentum extra Caálicem exiliat4 & hac eadem

ratione particula przcidenda eít non a parté

yi hd

füperiori ; fed ab inferiori dim

1

idiatæ jam Hoï-

lm p*

132

t pülii[(»

Zigmus Dei ter dicitur , & dum dicit Mifä-

tete d

yere nobis , percutiens fibi pe&tus Sacerdos

yt ho

lie, 0^

dextera , finiftram ponit füper Corporale, &

deinde non juogit manus; fed iterum percu-

nii t

tit (ibi pectus ; cum dicit fecundo 4Zi/erere

Zobis: quod & tertio facit 4 cum dicit doza

wobis facem,

ur E

f

Deinde manibus jun&tis füper

]i

Corporale, pofitis , oculisque ad Sacramen-

W

tum intentis ; inclinatus dicit Orationes ante

I[g u

Communionem,

J( 1

n

u J

. Di&is Orationibus & äaorat*o Sacramehto,

y

Sacerdos utramque Hoftiz partem fuüpra pa-

tenam tenet inter pectus & Calicem , parum

inclinatus dicens , Dowsme uon [um diguui ,

»

432

2289 Y( o ( $83

-& percutiens fibi pe&us, interim nonretrae

De(

hens neque elevans pedes fumit Sacramentum

cubitis super Altarg pqütis &c.

.Pof colle&ionem f;tagmcmorum , & exter-

G

- fionem patenz junGis pollicibus & indicibus

lh

Calicem dextera manu infra nodum cupp£ ac*

mediu

cipit, finiftra vero patenam , dicens Ca/icem

pl

falutavis &rc. & fignans de (igno Crucis cum

[

. Calice dicit Szzguis Domini uoffvi Gc, & ma«

pu finiftra fupponens.patenam Calici reveren-

)lcl [o

Ti ptin

ter famit totum Sanguinem cum particula;

Caudi

& alia exequitur , ut in ordine Miflz,

Wi e

üt vt

SSumpta prima purificatione deponit Sacer«

&infe

dos patenam füper Corporale , & accipiens

ho

.ambabus manibus Calicem tenens pollices &

&ren

indices fuper ore ejusdem Calicis procedit ad

tb

cornu Epillolz , & fuper Altare in extrema

3 jl

' ejus parte ; non autem extra, fuper Calicem

UET

pollices & indices tenens vino & aqua abluit;

; & in medium rediens , patificatorio digitos ab-

d€inds

: "

flergit, cavensque ne gutta aliqua fuper Cor-

d

^vorale cadat, & fumit ablutionem fupponens

Calici manu finiftra purificatorium , & eodem

(

*

M

' extergit os.,. & Calicem

*

quo fa&o putifica«

d

torium extendit fupee Calicem , & defüper

f

& feu

patenam, — Reliqug(«uc fuO 1oco.

J

hei Q

di&lo

P2

Q

De

x

-0 , 3 XX o X fb

133

On tetth

onibus poft Communionem &

T

: De Orati

reliquig usque ad finem,

&exd

C

Ollocato Calice Ain medio Altaris celebrans

accedit ad librum in cormu Epiftole , &

jdictu

le&a junctis manibus Communione redit ad

nj ppæ u

medium Altaris ; & co ofculato. vertit. fe ad

Cuhot

populum, & dicit Domzzus vobiscum : deia-

qcis u

, mb

de. reddit ad librum , & recitat Orationem ,

vel orationes ,; eodem modo. & ordine , quo

Tevera

ticul

in priacipio- dictz (ant collectz : quibus finitis

claudit librum , revertitur ad.medium Altaris,

"

ubi eo ofculato vertit fe ad populum , '& di-

ji at

cit verfus populum , zte Mifa efü, & per

éandem viam revertitur ,ad Altare.

Dido

accipta

placeat C?c, proucin ordine Miffe , Sacerdos

ol d

extenfis manibus hinc inde fuper Altare pofi-

-ocedi[ 4

tis , ipfum in med/o ofculatur , & ftans ver-

| CX[[C(M

sus illud elevat ad coslum oculos, & manus y

j CairCCm

quas extendit , & jungit, caputque Cruci in:

H 3bh1if1

jpito5 9

clínans, dicit Zenedicat vos Orunsipoteus DEUS;

deinde vertens íe ad poputum manu dextera

p t

benedicit populo , (iniftra infra pectus pofita

Ll onti

dicens Pater C? Filus, €7c, & circulum perfi-

& godf(ü

?

atl

ciens accedit ad cornu Eyangelii , legit Evan-

geléam produé&is (ignis Crücis füper librum

vidip

& feipfum , ut in primo Evangelio ,. non ta-

immern ofculatur

:

dictío, .

in fine » nec prius petitur bene-

olutis Sacerdos accïpif

! Qäïbüxs omnibus abf

l3

p

Cali-'

4

-£52 ( o X( &«

Calicem , defcendit ante infimum gradum Al.-

pbl

taris , & ibi in medio verrens fe adillud, ca-

1t, fi

put inclinat , vel íi in eo fervatur Sandiffi-

Clo

ditum

mum.Sacramentum , genuflectit : deinde &

non prius ca

it Cu

put coopetit. guarci P. 3. lit. 13

d.ubg 42-«!

£

N

$. XII, De Pfalmo Judica,

P

Salmus S'udica femper dicitur, praterquam

N

in Miffa pro Defündtis & a Dominica Paffios

Écdo

nis usque ad Pafcha.

Si tamen extra hoc teme

pus votiva de Paffione Domini , vel Cruce,

la ota

Totati

aut infra idem tempus aliz quzvis ; aut Miffa

hf

de Fefto dicatur omitti non debet,

I n

Temor,

oS. X!ng De Hymno. Angälic;O.

f«

Leria in Excelfis dicitur, qtäando in mätti-

p lbe

Tch

—— tino didtum eft 7e Deutn laudattius excipe

2

Md

Feria 2. & 3. Rogationum,

iorgi

Item fi Miffa non cancordat cum-offiqioho-

in(xïg [

rarum , uti in Vigiliis, Votivis, de Requiems

dicitur tamen in' Voti

vis Angelorum , & B. V.

hi

M. in Sabbato.

d

m

In Votivis B. V, extra Sabbatumf absque

ln

privilegio non dicitur : item dicitur , quando

fl

legitur de Sancto, die , quo obiit , aut de

CUn[uI

Ed Du

San&o , qui eít titulus Altaris , licet. de his

&on fit didtum officium.

Qu

e gravi &

i

Dicitur quoque in.v Votiva pro r

publica -

-65 )( e X ?w"

13f

ydum A

publica eaufa, itemin folemoi gratiarum actio-

illud, c

ne, (i non fint parameanta violacea,

Sandili

Gloria non dicitar , quando in Matutino

|cinde d

di&um non e(t ze DEUM /audamus ; excipa

m

in Cena Domml ; & Sabbato S

5 XV De numero Orationum f've

n

Collectarum in Miffa dicendarum.

gteq

N Feftis duplicibus , & diebus od tavis, pef

ita Pal

!

f? loquendo tantum e(t una oratio , ni(i Pe«

|hoc tet

fta occurrant , de qu.sus addi debet commee

d Crüdi

moratio,

au[MIl(

In fcmnduphc:bus ordinarie. funt tres tane

z

tum , nifi plures fpecialiter faciendz fiat. come

memorationes , nec addatur collecta ob publi-

0

cam aeceffitatem , vel ad Altare pnvxlegutum

pro liberatione animz.

pin at

Tempore Paffionís ,

item

infra. octavam

TA

Pafchz & Pentecofles, íi occurrat comme-

moratio de (implici ia MiíTa de Tempere, aut

ficiol

infra octavam tertia colle&ta omittitur,

quulemx

*1n omnibus autem Dominicis infra octavas

ul

«ommuniter fit folius octava commemoratio,

In Miffa de fe&to fiiplici ( idem eft de feriis )

Ti äbsqm

Ü

excepta feptimana Paffionis & Palinarum, di-

7 quan

cuntur tres vel quinque vel feptem orationes ,

L y

li

fed numero femper impari,

( ^

Quando tertía eft ad libitum , etiam in ['cml-

duplicibus , fumi poteft oratio. Fidelium , aut

ml&

ii

14

quae.

pll

*

135

-Hg o X fb

quzcunque alia ex Miffali: illa autem,quz eft.

$d

Bu

libere affumpta, femper eit ultima, excepta Pi-

delium, quz in Miffa de Feflo & extr

fud

3

a MiHam

de Aeguiem femper eft penultima,

aut i

Quando contingit a Summo Pontifice , a

ut

Onati

ejus Epifcopo Dioecefano mandari, ut pro

tul

publica Eccle(is caufa quotidie poft orationes.

lus

diei dicatur certaoratio, v. g. Deus vefugium,

Comi

autalia, tunc hzc fapernumeraria oratio, vel

T i

dicenda eft loco orationis tertig ad libitum F

g V

vel addi pote(t pro quarta , veladdenda in du-

Pt

plicibus tanquam commemoratio,

Decrevit

Ttenf

tamen $. R, C, omitti re

gulariter deberi in fcf

lum

ftis prime & 2, claífis.

vt

s

eà

Quando in Miffa dicuntur plures orationes,

fico:

ante primam & fecundam tantum dicitur Ore-

lul

$. — Ante primam dicitur euam 4Jomznus .

U

voliscum.

Ad Orationes Secretas femper ,

da 0t

omittitur Domzgus vobiscum, €? Oremus, Cum

lp (

plures dicuntur orationes , non tantum ulti«

Thg)

ma ; fed etiam prima oratio. integre termina«

lüt

tur cum tota conclufione,

z

Conclufio ia Orationibus tam in Officio ;

uam in Miffa eft varia pro earum qualija*:

Y

te ; nam (i dirigatur ad. DEUM Patrem, cone

cluditur per verba : per Zomimum moffrum

$

r

€c. Si ad Filium , tunc. per verba

qui p

vis C? vegnas cum Deo Patve ; fi in principio

H

orationis fiat mentio Filii , dicitur io fine ora-

Ti

tionis per. euzdem .

Si vero fiat mentio

Um(

Filii folummodo in fine orationis , tunc in hue

"Sm;

&

jus ünc ilicitu.r, quitecum vivit & regnat

$i

Í

-

"

'

N

43 XoX$5€-.

137

d

Si denique in oratione fiat meotio Spiritus

p

$andi dicitur Zz umitetem . ejusdem Spivitus

fauéái: C? c. " Qratiopes duz fimiles, (i in Miffa,

t Mihn

aut in officio coincidunt , tunc, ne cadem

ffee , at

oratio bis dicatür, füunt mutándz , & quidem

u

regulariter loquendo pofterior , fümendo in

: Qratitn

hujusmodi cafibus alteram orationem , vel de

t izm!

Communi Sandtorum , vel ex alia Miffa proxi-

yatioy Y

ma fimili, v.g. in cafu , quo Feftum S, Aga«

- ibitun,

thz . V. & M. oboccurrens g. Februarii Feflum

ndainde

Patroni transfértur alicubiin diem 9. ejusdem

men(s, quain Ecclefia univerfali occurrit Fe-

Deerri

beri ii

ftum fimplex . Apolonie , dequa dicendatunc

/.

eft $, Lectio, & facienda commemoratio in of:

onationti

ficio S. Agathz , tunc enim in primis Vefperis;

g U

Laudibus, ac Miffa S..Agathe pro facienda

T

comme : oratione de S. Apolonia non eft dicen-

s lat

da oratio: DEUS, qui iater. ceteva potentia

qy, O

tue (utpote jam di&a radone officii S, Agas

prum d

tbz ) fed dicenda eft oratio: Zadulgentiam no-

Ts

bis &e, ex Mifïag, de Communi Martyrum,

| Of

5; XVI. -Quasnam admittat , aut ex.

u

- cludat commemorationes Feftum .

telty qu

. duplex prime claífis,

; W/fï M

:

1 51!!1 '*':;'

N Feftis primz claffis nulla fïf commemos

yu infip'*'r

]

ratio alicujus diei infra oCtavam , ^ nifi trie

gf

Um currentium octavarum privilegiatarumä

" mer;läö

jl

Psmpc Nativitatis Dom

ini, Fpïphaniæ ; & Core

lg

'poris

'fjh'f!

T

j

!

138

«52 )0o ) f&3e

poris Chrifti ,. nee ecsm fit in iisdem comme-

morat/io Fefti fimplicis, nifi quod ia 2. Miffa

*

Neativitstis Dotnini fiat cómmemoratio S Ana.«

ftafie Virginis.

Fit tamen. commemoratio

l

jn Fetis duplicibus r. claffis occurrentis , cujus-

xll

cunque diei oCteve , item occurrentis cujus«

cunque diei Dominicz ,-cum Lectione, & ul-

"

!

tüm j

timo Evangelio in Miffa, & cujuscunque Fe.

rig majorís, ac demum Vigilim Epiphaniz ;

v (

Qfri

non autem aliarum Vigiliarum,

runqm

'Fefta autem primz .cla(ïïs funt. , Na'ivi-

(lone

DT

tas Domini, 2, Epiphaaia Domini, 3. Pafcha

Refürrectionis cum tribus antecedentibus ,

ladih

& duobus fíequentibus dicbus, 4. Afcenfio

CltTer

Domini,

f. Feftum Penteco(ítes cum duobus

diebus, |6. Feftam Corporis Chrifti, . Na-

I

tivitas S. Joannis Baptiftz.

8. Feftum SS$.

Ua

Apo(tolorum Petri & Pauli.

9 Affumptio

Bu M.

B. M. V.

1c, Fefluam. ompnium San&orum.

Conq

1r, Dedicatio proprix Ecclefiz,

12, Patro.

Atj

müs, veltitulus Ecclefiz.

13. Dedicatio Ec-

Di, d

clefiz Cathedralis , attamen cum limitatione,

at

Patronus titularis Ecclez vero eft i.JIe

f

San&us , a quo titulus feu Eccleíía materia:

lin:

lis füb illius invocatione confecrata (aam de-

T&j

nominationem habet , quz v. g. ab illo deno-

|

tninatur Eccle(ía S, Michaclis

; aut $, Martini,

aut Sq NiCOlaio

$. x'vn.

-95 X oX 863"

139

| Comm.

ER

A,'XVII. Quasnam admittat, aut eigg

j0$ Am

cludat commemorationes Feítuin

vemorrt

(ccuqdæ claffis,

tis CU

tis CU

D

Uplex 2, cla(ïïä excludit cmkhmemora»tïo;

16 &lll'

nem tamin Officio , quam.in Mifla die-

rum infra oCtavam , bifi currens illa dies o&ta-

nqie P

Yphanizi

va (it, una ex privilegiatis.

Admittit vero in

Officio , & Miffa commemorationem cujus-

cunque diei currentis Dominicas cum 9. Le-

^ NZ'M'

&ione, & ultimo Evangelio in Miíla, ac diei ^

l szthi

OGave, item Fefli fimplicis , fed. hujus in

laudibus , & Miffis

«dcniïbüäl

currentis,

privatis cgncum eodem dif.:

]

Afcenit

Eu

; Fefta duplicia 4. claffis fube : Circumcifio

Domini.

Feftum SS, Trinitatis, Purificatio

m $

Affumpr:o

B. M. V. Annuntitio ejusdem B. V. M. &

andori

Conceptionis ejusdem. — Natalitia SS. Apofít,

, Pa

Andrez ; Thomz, Joarnis , Matthiz , Philip-

jcstio

pi» & Jacobi, Jacobi Majoris, Bartholomzi,

jtatio

Matthzi , Simonis , & Judz Thadzi,

Fefta Evangeliftarum Marci & Lucz, Fe«

ii

ftum S, Jofephi , Inventio S, Crucis , S. Laue

j malcm'

fion

rentii, Dedicationis S. Michaelis Archangeli ,.

ogeli Cuftodis in hac

il d

Fef&um S. A

Dicecefi.

! Maroh

u8 6 g

i. XHL

15,1 XVül —

1jo

--'*/53 YX oX $53

LÀ

TioC |

Q XVIII, De Feíto dupacns Ma;ons.

icR

Eftum majus admittit in Laudibus,' & Mif-

plici

FE

fa commemorationem de quacunque Do-

minica per annum occurrente cum g. LC&!O'

$A

ne , &'ultimo Evangelio in M;ifa ; p de

quoque infra odtavam. ( excepta illa, in quam

iacidit.Fe(tum Nominis B. V. ) item de qua-

MH?

cunque Feria majore, nec noa de Hgiha, aé

fil to

Fcíto fimplici,

ho or

Duplicia autem majora. funt ,^ 1mo Trans-

1tfra o

Exaltatio S.' Crucis : Fe:

Ocutt

figuratio Domini

infta

ftum B, V. ad Nives,

Vifitatio B, M. V,

Præe

fentatio ejusdem ia Templo.

Fe ftum ö NO-

Yam (

minis Mariz,

de $p

Appatitio S. Michaclis -Archan-

ïh( fdl

geli.

Cathedra Romana $, Petri. Apoftoli,

(,athedra ejusdem ArntiocB. Feftum 5, Petri

pia,

ad vincula.

Converfio , S. Pauli.

Feftum S;

elt l

tita (

jJoannis ante Portam latinam,

Feftum S, Bar-

nabe Apoft.

Feftam SS. Patronorum rminus

1. 0

108

prmcrpahum ; quibus addi poffunt dies octave

Ti d

Epiphamæ , Paíchz , Afcenfun.s ? & Corpo-

ris Chrifti, ;

d5

g

Achr

Vi

S. XIX. De Fefto duphcus Minoris.

l'lätau

N Laudibus , & Miffa admlmc I*eüum du«

lo |

I

Ál

plex minus . commemorationem de qua-

€unque

Dominica occutrente per annum,

Yd h

kem — de quacunqae dic infra. oCtavam ,

nec

—

4

33 ( o X eæ

[

141

;pec non de quacunque Feria majore , Vigilia,

M

ac-Fefto. fimp'.-i , (idie, quo fit de Eefto due

,&Mi'

plici xpitïo?e ; occurrant.

que Dv

Ó Le&äa-

De Miffa , -àc 'Oraitionibvujs- in-

: $. XX,

du

| fra oäftaVas dicendis,

dnqu

Iffa de die infra o&avarjn dicit'ur' ut ia

) d qi

-V* Feflo, quando proprià non affignetur;

füb eo Ritu, fub quoó Officium, 'cum vel fi-

lälha j aF

ne commemotatione Fefti , aut al.erius diei

infra octavam , aut etiam Ferie majoris fimul

Trtv

occurrentis, . De c«tero , quoad Orationes

dR

infra octavas dicendas B. V. M. & intfra odta-

[

'Sam omnium Sanctorüm,

2. Oratio dicitue

n5

de Spiritu S. 3. Ecclefiz , vel pro Papa ;

; Ardtan

nifi facienda (it commemoratio de Felto tim-

Agolül

plici., aut Feria majore tunc enim Oratio 3.

e(t illa ; qua alioquio effet 2. nempe de 5pi-

elium »

ritu (anQbo. lufrà czteras, denique octavas

n3

q

1. Otratio eft de die cucrente infra ostavam?

ym nl

2, Orátio ( nifi facienda fit aliqua commemoe

ratio de Fefto implici , aut F'eria majore 5 eft

& p

de S, Maria pro diver(itate temporis ( nempe in

Adventu JEUS , qui deé B. M. F. poft o&ta-

vam Nativitatis Domini vero usque ad Pu»

j on

rificationem D E US.,' qui. falutis eterue,

Pott

Purificationem | usque

ad |Adventum

,num (

Concede uos Famulos ) ac denique 3. Ecclefiz;

d quï

yel pro Papa,

agnuml

um

5i

D

!

3542

43X oX M

Si autem facienda fic cgzpmem()ratio' de

pton

-dunt

fimplici , aut Feria majore , r.rtía erit, quz

alioquin eflet, 2. In Feítis (emiduplicibus infra

Cine

oCtavas occurrentibus 2, Oratio eft de octa-

Q0;

va.

j. Ea , quz alioquin fecundo loco infra

aum

ocavam dicenda foret; (i Officium , & Mif-

0a

fa fieret de Octava,

In Dominicis démum

fibfe

infra octavas ( etiam Epiphanie ) occurren-

alteri

tibusy dicuntur tantum duz Orationes juxta

lesni

jam di&a , unade Dominica, fecunda de octa-

va tantum , nifi tertia fit dicenda ratione fa-

M

ciendz commemorationis de Fefto. (implici

Ut f

occurrente , de quo omnino ea fieri debet

LR

tertio loco. Idem eít de Fefto duplici infra

Qdv

Donj

oGavam non privilegiatam Ooccurrente , nam,

& tunc prima Oratio eft de Feíto , fecunda

Qnde

de oCtava tantum , niíí facienda fit tertio loce

pate

commemoratio Feíti fimplicis,

ii

i

lio , 1

QUs

$. XXI, De Mfïa diei o&ave & fa.

ciendis in ea commemorae

$in

tionibus,

düdu

es oGave nunduam tràansfertür ,. elto

d

D

(lem

forfan ipfüm Feftum fuerit translatum ;

fed de ip(a fit officium , &

(itgy

1

t:omm*cmor'atioö

Mifïz;z' vel .falt/cm

tipl

DT

Accidere poteft , k'ut otava inchoata ali.

NY

quando non compleatür , (ed abrumpatur id«

*j

Qque in tribus cafibus,

Primus eft , (i adve«

hiat dies 17. Decembris » a quo usque ad Epi«

.. phaniam

'

-2 ( 0 )C Es

l

143

ao d

þhamam omnes o&tava particulares.| füfpen-

lüntur, -

tit, qi

2. Quandóo adVepit Ferià quatta

bos infa

Cinerum ;

feclufo namque fpeciali Privile-

de 00h

gio , toto tempore Quadragefimz non fit Offi«

JC0 I

cium de oCtava ullius Fefti,

Tertio quando

advenit Vigilia l'entecoftes :

hxc f.nlm cum

j & Mi

s demut

fubfequente octava Penteco[tes cu;uscunque

alterius Fefti odtavam propter Pentecoltes fo«

YCcattel

lemnitatem excludit,

nes ]u

de odv

itone i

Si in die octava occurrat. Feftum prims ,

2aut fecuudz claílis, fit cfüiicium

& Mifla de

(impl

illo ;

-fieri tamen debet

coómmemoratio de

etl d

octava,

idem eft; f dies octava occurrat in

Jici 1

$, 00

Dominica: aliqua pmvxkglata primz , aut fe-

, f

cunde claffis ; in his enim, de die oCtava fit

patiter folummodo comiemoratio in Officio ,

tcrmo [j

& Ml[ia , nec dicitur tunc in Miffa tcrtia Orae

tio , nili facienda fit fimul -.om,memorauo ali«

€ujus Feíti fimplicis,

æ&f&'

Sin autem in die octava occurrat folammos

do duplex per annum (five majus, five minus )

regulariter transfertur ejusmodi Feftum íin

Ub Ü

diem aliam' Officio s. Lectionum non impe-

ynslitil

ditam,

Officium autem , & Miffa füb Ritü

qd

t

duplmmmorc fiunt de die octava, cum com-

memoratione diei infra octavam aliam ,. fi quze

D]

OcCurrat, nec non feriz majoris, vel Vigilig.

n

fi c;usmod: G CCUITAL,

li

|

j!

(

d E«[»

j

$. XXIl.

Pmamn

144

-£33 )C o 0C S83e

li,

.. &, XXlI. De Dominicis Majorlbus

| Kde

five privilegiatis prima

Fellu

ClalTS-

fnt di

Iodui

Ominicze "Majores: primz claffis funt Do«

tendit

D

Toüinica prima Adventus: Dominica pri«

biph

ma Quamage(mæ Dominica Pallionis : Do:

Ctrpo

minica Palmarum : Dominica Pafchatis : Do«

mmzca in Albis :

Dominica Pentecoftes: Do- .

Y

minica Trinitatis ex fpecmh Privilegio partici«

patcum Domiüicis prime claffis: admittens

tamen in Laudibus & Miffa commemorationem

lt

Feíti (implicis , fi quod in ea occurrat,;

D

TUge

Vocantur h& Dominice Majores prim&

4

claffis , quia ipfie ; eztumque Officia ita (aot

prxvtleglaxa ; ut nunquam omittantur proprxo

Dor

íuo , íed ipfis occurrentibus cedere débeat

tf

quodcunque Fe(tum , & officium aliud no«

Detiea

vem LeGionum, atque in aliaim diem non im-

»mper

pcdltam hoe transferri, five (it Fe&um Dedi-

!l U

cationis , five.Patroni,

od E

&tm

Imo quibusdam illarum ;

nempe Domint /|

Ui

€à prima Adventus : Domlmca prica^ Quadrae

Qücn

ge(mz cum Feria Quarta Cinerum ; Dominie

plti

ca Palmarum cum tota majore hebdomada :

feCUnd

Dominica Refürrectionis cum duobus fequen-

lii

tibus diebus ; & denique Dominica Penteco*

btj

ftes. itidem. cum .duobus diebus 1mmed1ate

C()mm

fäde]

äubfequcnubus, illud quoque competit Privi«

- legii

"

CITTPTN

N

14f

legii , at ia il

lis ne ibi quidem, ubi eft Titulus

ribus

Eccle(ig , vel coricurfüs populi ad celebrandum

Feftum , quod traosferri debet ,. cantari -

pof- -

fint due Milfz , una dedie, alterade F

€efto per

tmoódum Mifle Votive folemnis,

Id ipfum at-

funt Dv

tenditur etiam ad diem. Nativitatis Domini ,

inica p

Epiphanie , &. Afcenfionis

; nec non Feftum

nis D

L:

&

Corporis Chrifti,

ts Di

ls; Dv

Der Dominicis. mäjoribüs

j partit

| g;.-xxml;j

fecunda . claífis,

N

drittett

rajonem

Ales fant Dominica 3. 3, 4. Advenltus/,

ü

T

Dominica Sexagefimz ,

Dominica. Quin.

quage(im

It

4 .

:f, Dominica an»drageqümæ. EL

;

[in

;l

a

Dominiee enarrate cedunt Feflis primze

j

