6. vel 9. paffus exaudiri poffit, venialiter delin-

qui volunt, mortaliter etiam , fiad 40. Gobat.

m pat-

Ex univerfaliter quamvis ad decem tantu

Au$

p

»&95 )( o OC G8

27

W.

füs audiri poffint verba confecrationis, (i tamen

mágna pars populi foleat effe intra totidem

I

DP

fus , erit mortale,

0

$. XIII, An Iotio/maduum ante Miílam

Ia

n

cadat fub præä;epw?

d

di

SI Cele'bra,turus, mundus habeat manus, noi;

"^" peccat, fi eas nonlavetimmediate aate Mif-

u

fam.

e

Quia Rubrice de his , quz pertinent ad

przparationem , fünt dire&ivze, & mera' in-

W

ftruQtiones, - Si vero Sacerdos celebrans manus

habeat immundas, & fordidas, vel peccat mor-

Ü

taliter, fi fordes fint notabiles , vel venialiter,

il

fifint modicze & leves, contra reverentiam^a«

1

cramenti, Quarti dub. j. p. 1, tit, 1. fect. 2,

l

!)

$. XIV,' De requifitis veftibus Sacerdo-

»ad

I

talibus pro dicenda Miffa.

d

,Equli'runtur»fex. Humstale feu Ami&us» ,

**fAlba, Cingulum, Manipulus, Stola, Cafa-

li

la feu Plantea, fine aliqua barum , excipe Cin-

:

gulum;, Sacrum dicere eft peccatum grave,

ln

(

Inca(u neceffitatis , & per accidens poteít (iae

una'altérave , v.g. fine Stola , aut mauipulo, fi

lÜ

quis V; g. oblitus fuiffet," & primum adverteret

!

defe&tum (üb tempus Evangelii ad vitandum

notabile murmur populi , aut fcandalum Miffa

enetur

dici : Si vero 'gafuci, intereffent Miffz , t

füpe

[

28

-92 0 o )C Set--

fupplete dcfe&um* aut 'cv:s pertarbatio tan-

tum, aut mürmuratio tineri poteft. Leymuaa,

4

Caíus Eoifcopo refervatus "non incurritur ,

nifi quis cciebret fine Plantea ,. & Alba.

Paramenta nen debept fümi de Altari pro

Á

Celcbratione Mnmfum, cum id competat folis

Epifcopis juxta Decretum 5

, R. Ci Ex cujusde-

Í

N

claratione ea pro folis Epl[w pis, & Qardinali«

f

bus ponenda fünt ia medio Altari , in quo Mif*

[

fa eït facienda 5 pro aliis vero ; qm puvxlemo

&

nongau dent,collocanda, & af'umendaiunc in

p

ipfa Sacufna ; quod fi hac deficiat; tuncin eo-

dcm Akariquidein, ià quo ceicb:andum, fed

(

non in hujus medio, neque in cornu Evangelii,

$. XV. De

Benedidione Veftium , five

Paramentorüm ;pro. dlccnda fo?a.

^Ales veftes debeat. efle Benedi&e ab Epz-

fcopo , vel adhabente Privilegium bene-

:

d!cendi , « quldem füb mortali,

bxcxpe par-

vitatem materiz v,.g. Si quis cingulum non

benedidum adhibeat, Tambur. Imo Gobatte-

net intr, experim. n.323. Parochum non ha-

bentem ullam Albam benedictam pofle die

feflivo, celebrare in non Bs«

nedidta,

&Qgggä s 7&*7», cääg

i-«

E

o

h

3

gläv

ïï

ET.

n

N

l

u3b oO Ra Á

29

A

Z

!-. Dc;. Execratione SS: Ve—

h,

5! X(v

' Riumï.

TO

»I

Y

TEftes Gcfæ. execrantur , quando ita de.

firuuntür, ut perdant füum ufum » fic

e

fi cinguli parte te non poteris am

plius cinge-

|

[

|re , vel i Manica ab Alba feparatur , eti-

amfíi poftea reparetur : non perdunt tamen ,

;

l

etfiattritis pars aliqua affuatur, vel cinguli

parti aptz adhuc ad cingendum altera anne-

5-

&atur, quia tunc acceflorium fequitur prin-

l

g—ipale.« Zambur. La Croix n, 25j.

$. XVII, De requifita munditia facra-

D

7

: v'rum Veftium,

]

C

Elebrare Cu,m' veflibus enormiter immun-

/

dis, & attritis , quod & de Corpotali-

bus intelligi debet , eft peccatum grave,

precipue fi adhibeantur Corporalia , & r'urifi-

catoria. notabiliter immunda.

Hinc juxta Ga-

vantum omni octiduo, vel ad füummum omnibus

15. diebus alia adhibenda Purificatoria, quz fer-

.

vatí , & reponi debent eparatim ab aliis linteis

panuis, Corporalia, & Purificatoria laventur in

proprio vafe, Poft primam lotionemilavari pof-

füat a Monialibus, vel Laicis, convenientius ta«

^men eít, ut tribus lotionibus laventut a perfona

facra. Non cft mortale,fi laicus prima lotione la.

Vet, neque peceatumjeü, fi feclufo contemptn

aqua

"]

30

-$49 ( o )( B&« ..

aqua primz lotionis non injiciatur in Sacrartum,

fed in locum aliurn decentem, unde non erit

mortale (í abluantur in fluvio currente,

',La-

Croix n, '3'3-3?.

Lintea om*n'iä,, Alba, Amï&us; »Mapp:;u, Pan»

ni &c, & fi quid aliud (it Divini cultus gratia pa-

ratum , feparatim ab indumentis Domefticis

laventur;, quod dituis maxime inculcandum;

& inípe&tio, an ita fiat; per Parochum , Capel-

lanum , velProcuratorem Fabrici fubinde fu-

menda, Urceoli fingulis men(ibus diligenter

purpentur adhibitó ovorum cortíce bene con.

trito cum ligaeolo ; äliOqþc in&rumento;

ä

$, XVIII, De Altari , ejus

. tione,

que &xecmj

!

D celebrandum requiritut Altate" confecia.

À

tum ftabile ; ; vel portatile,

Eítque cafus

refervatus Epifcopo Conftantino ia Altati no

confecrato celebrare ; utrümque ex lapide

integro, quantum ad fuperiorem meníam, qua

confecratür, debetqne efle tanta , ut poffit ca-

pere Calicem cum Patena, — Deperditur Altatis

confecratio , quando lapis füperior ab inferio-

ribus , quibusaegglutinatus eft, amovetur ; non

tamer deperditur; fi frangatür figillum; vel re-

moveatur fepulchrum cum Reliquiis, n hac

Dicecefi moriseft, ut violato figillo atque exeme

CcOri-

ptis &elfgþuiis alix imponantur;fed fine nova

Á

Íe.

mmem.

«£49 X o X £&3-

31

Il

fecratiofe, Altare fixum coníecratum deftrui

a

non potelt incon(ülto Epifcopo. Gaäat. 44 232.

$, XIX, De Benedi&ione Mön&mntiæ,

Lunulz, Pyxidis , ac Ciborii, & anm hec

1l

obliget füb peccato ?

N

P

((

Onftrantiz benedi&tio non requïfïmr » nec

M

At

eft in ufu,

Layman, tamen innuitbene-

g.

dici Lunulas, . quibus imponitur Hoftia con-

[j

fecrata , & Quarti confülit , .üt benedicatur

u

eadem benedidione, qua Pyxis, non tàmen

ofii

obligat füb peccato, — Nec eft obligatio, ut Ci-

borium & Pyxis benedicaptur , licet decenti(li-

imum [it, ut etiam ifta ,

quodlihet vàs irame-

tu

díate tangens Euchariftiam benedicantur, cum-

que talis benedictio fiat fine unctione, fieri po-

terit ab eodem, qui poteít. benedicere cetera

cidi

Paramenta, Nec eft neceffe, ut in Pyxide vel

Ciborio non benedi&to ponatur linteuim 5ene-

J

jon

didum , etfi decentiffime fieri folet.-

xöyþoref

£. 149.

idé

Si extrahatür illud linteum continsnis adhac

]UZ

ld

micas, ponatur fupra corporale extenfüum,; quia

miez minutiffimg penetrabt , & folent extra

lH

cadere.

j

Dicaftillo putat effe quidem decens,

non tamen obligationem ullius legis, ut Cibo-

10

f

rium continens Sacras Particulas collocetur fu«

per aliquod Corporale, fed G'oZat. 2. 3 36. dicit

j

lml

effe confuetudinem apud Germianos, & reipfa

fl

eft obligatio. Lq Croix,

L]

&, XX,.

32

LeB o X EE

In

uale

peccatum fit ta&us Re-

[t

$ XX Q

rum cön(ecrgtarq—æ.

[

A(a facra , Calix , Pätäna, 'C'iïl)oriurh,—. Cor.«

t

porale , dum iu iis adtu. coatinentur Cor-

us & Sanguis Chrifti, a'nemine preter Sa-

cerdotem & Diaconum , fing gravi culpa tan-

pi poffunt, adeo, ut etiam omnis Cleticus in»

ferior Diacouo ea tangens peccét gravitet,

f

Conmi, apud Sporer . 403.. Dixi vafa facra

tángens , dum in iis continetur corpus vel

Sanguis Chri(ti, Nam Laicus ,. faemina, Mo-

nialis absque neceffitate vel rationabili- cau(a

nuda manu tangens res facras Chrismate deli-

L

butas, ut Calicem , Patenam , Ciborium , Lu«

hi

nulam, peceati venialis damnatur, Layman, a.

H

1. S ozfer 8. 405.

lll

ée , ejuxsqu'e 'EXecra;

g

6. XXI. De Cal

)

sione.

n

M

quiritur etiam Calix & Patena , quarum

RE

materia debet effe auréa velargentea ; vel

hea,

ex cüpro ingprato .tamen , vel fal;em ftarig*

Calix execratür ; i nocabïlitqr frangatur;

velitafiat inutilis.ad ufüm facrificii v, g, — Si

ï

foramen (it in fundo , licet minutiffimum ; . ve

fi figura deftruatur, rion*tamen ; *fi in tornatili

pés fcparetur a cupa , quia in tornatili confe-

Q

li

, CESEMIE fola cupa ; neque- execratur , fi p

?rcat

in-

"m

Y

-

-t93 )( o XC 889

3

Ü

inauratio, unde licetcommuniter Calix &1

22e

tena poít novam inaurationem , quoad eam

partem,qua Chriíti Corpus & Sanguinem con-

tinent, denuo confecrentur,idx tamen necelffa-

h

iU

rium non eft juxta Durandum & alios apud .

la Croix, etti deceat ,

"

ut abxluatxur aqua be;

il

ncdi&a.

I

dl

$. XXII. De requxi(kita reliqua fu

E

f

pellch-

d

:

li Sacra ad celebranduin.

Qs

fl

Ltarci, in quo celebrandum , requirit tres

Mappas , duas tamen (üfficere , tenent

l.

Laymann , Gobat: Sine neceffitate celebrare

Ü

absque Mappa ulla , mortale eft , non

1

tamen

necefle eft',

ut fint benedi&tz,

Kequiritur ,

etiam lucerna ardens non

neceffario benedicta ,

licet dug accendi foleant

; füfficituna j & ia

f

gravi neceffitate füfficitex oleo vel (ev.

o. Con-

venit , ut ia Feftis folemniorib

us 6. regulariter,

& in minus folemnibus 4..

Gavantus,

/ Caudelz u»ardeant.

Afl

d

Celebrare fine velo Calicis ,. q(uanäo nullum

j

babetur ; non eft peccatum, nam velum , ma-

nutergium,pulvinarrequiruntur—ad decentiam

Jl

tantum , nec benedicuatur,

Burfà five theca

M

Corpo:alis poteft omitti. Sporer. n. 400,

d

Requiritur. Miffale , Corporale lineum be- ^

jl

nedi&um , Palla ad cooperiendum calicem ,

Ü

quz linea effe debet circa partem, quá ca-,

licem tangit -& benedicta, Purificatorium;

C

etíi

$ pe.ï;glfr flex;aþriþbio.

-:43 )C 0 X f&2-

24

* etfi celebrate (ine

Puriüicatorio ; quando non

d

facile haberi poteft , mortale non fit. . Gobat.

Cum Purificatorium 00on requirat benedictio:.

h

nem ; decens tamen eít , utbenedicatur , po--

K

teft pro eo adhiberi ftrophiolum ; quo tamen

di

poftea non amplius tergende nares. Corpo«

z

rali Crux parvulaacu in anteriori parte pugnae

pi

tur, Purificatorio Crux parvula inmedio. Ga-

t

vantus.. Tandemrequiritur Crux in Altari, li-

cetnon fic mottale fine fcandalo eam omitte-

d

re, SiVenerabile(it expofitum , non eftopus

Ti

Cruce.

Lohner,

ali

Si inter celebrandum

una candela extingua-

M

tur , non eft (iftendum , fed monito Miniftro;

Wl

utrcaccerdat, pergendum , econtra , fi utraque

Y

candela extioguatur , & poflit reaccendi , fed

non ftatim , non effe fiftendum , fed pergen-

u

dum , cenfet Quint.

apud La Croix n. 394.

Dummodo ad Altaré ardeat lampas clei ; fiau-

j

tem hzc defit , dicit, ante confecrationem effe

l

exfpectandum ad mediari

horam , poft confe-

li

crationem nequidem ad quadrantem, Claves

l

'Tabernaculi nec relinqui debent in. Sacriftia ,

&

neca Laico fervari , fed a folo Sacerdote, . S.

[

Congregat, 22. Febr. Anno 1 y93».

$, XXI. De "Tabertntulo:

ernaculi , juxta jam di&a , nulli

CLaves "'Tab

laico

ipfi sdi-

unquam

»

nequidem

SI

W

tuo-dantur.: Unde nec in Sacriftia relin«

quen-

Y

1

- aEl C o v)(

Ay

j

quendz fant , fedillarüm folus Re&or feu Paro-

bit

chus , vel alius Sacerdos de illias licentia curam

li

babeat : Nec unquam permittát ab ullo, qui

1

non eft (altem Subdiaconus , claudi, &aperiri

nïüx

dictum Tabernaculum.

fpü'

Tandein Tabernaculi ftratum (it füper Cor-

J

porali mundo , & candido , (ine quo nünquam,

u

*

& nuüsquam Venerabile Sacramentum, vel Va-

i, h'

Ículum illad continens , deponi, vel collocari

L

debet, "Vacuus fit etiam hic £.ocus Sanctiffi-

pHS

mus , äquibusvisRcliquiis » Sacti Qlei vaículis,

aliisque rebus quibuscunque, adéo utne Pyxis

Ut

inanis ; multo mínus quavis Mon(trantia ibi

1KO»

ulla remaüeat ,. fed folum ipfum vas , in quo

g

Venerabile Sacramentum continetur , aífer-

[

vetur,

"

Quod (i tamennullus plane loc&s vel in Sa-

h

criftia ,. vel in Templo , Oleis Sacris affervandis

av

aptus haberi poílit ( quem, tamen haberi ac fie-

e

ri, maxime conveniret ) perimnittitur, ut Vafcu-

jlee

lum , in quo dicta Olea continentur , intra Ta-

ves

bernaculum una cum Venerabili Sacramento

liày

ádlatus tamen , & juxta , non fupra afferem feu

$

tabulam ?1lam Corporali inftratam reponatur,

ä XXIV, De Monürahtia.

3

N Monftrantia nunquam affervetur .Vcnä-

yil

rabile. Sacramentum ,

nili iper Ocavamn

y

Sandiilimi Corporis Chrifli , & cum Ora-

i

quadraginta

! horarum

tiones' d;ccm vel

:

( 3

aut

$6

-£32 jc o X &

aut Miffze folemnes cum Proceffionibus de eo-

dem Venerabili Sacramento , aut aliahujusto-

Q

diofficia coram «o habentur, tunc enim tane

[

t

tum Monítrantia reponi poteft in Tabernacu-

lo, una cumPyxide illa, inqua continuo affere

P(

vatürSS.Sacramentum. - Finitis autem Octa-

ií

vayOrationibus , Miffis , Proceffionibus , & of-

]u

f

fi.iis diCtis , Hoftia illa ftatim deponatur in Py-

xidem, vel Ciborium , vel Calicem bene mun-

dum, & a Sacerdote proximam Miffam cele-

braturo , decenter conlumatur , Monítrantia ;

W

di&ta in nullum alium ufüm, atque adeo ne Re-

di

liquiarum quidem , quam ad predi&dum adhi-

Md

beri debet, Si, dum Venerabile Sacramentum

Ti

in Monftrantia füper Altare expofitum eft; con-

Q

tingatfieri concionem , interim velo cooperia-

Y

j

tur, ni(i Concionator (ït apfzd Altarf:.

L

l

$ XXV. be vMini&ro.

D celebrandum requititur fub. 'gravi" Mini-

A

fter, nifi excufet neceífitas gravis , fi po»

pulo alias die feftivo deeífet occafio audiendi

Sacrum , vel quia viaticum deberet pro mo-

ribundo confici, Forte etiam , quando efiet

obligatio facrificandi ex fundatione , ut conce-

duntaliqui ex AA, apad Sporer. Quando et-

gotunc non poteft haberi , qui refpondeat , ha*

beatur faltem, qui reliqua Miniftri Officia pre-

fiet, & intruatur de rebus

[ TU TP RRR N APE O m UCH m - À

porrigendis ; ; Sacef'-

£s

dote fibi ?pü rvefpbnd.eme,

Ime

4133 XCo X £&-

3

(«

.. Ymo Eaymann permittit,fi habeatur Minifter,

-

(

qui poffit omnia facere , przter refpondere ,

lu

quales funt editui ruftici , ex fola devotione

(le

tunc poffe celebrati. Curz autem effe debec

u

Parocho, vel celebraturo , ut non permittat

j

i(tos imperitiores edituos vel puero$ adimple-

il

re vino & aqua urceolos, fed ipfemet hoc prz-

Pï'

ftet;perfepe enim graviffimi & eflentiales com«

MY

mittuntur errores , ut ab experientia con(tat.

l:

Scio contigiffe in celeberrimaaliqua Ecclefía ,

4

quod quidam luridus puer per integrum me-

e

dium- annum quotidie.ab edituo prius vino

]l

adimpletos urceolos omnes ebiberit usque ad

M

medictatem , & aqua iterum adimpleverit, De

Qf

cxtero monet Gobat & Spprer , errare Sacer»

fi

dotes, fi exiftiment, fuaniliil intereffe Offici-

um Miniftrorum, feu bene feu male peragant;

maxime in refpondendo, etíi minifter vix plus-

quam venialiter peccet ob paucitatem Materiz

inrefpondendo, -

^.

Maículus denique debet effe Minifter ,. fce-

mina vero ab Altaris Minifterio arcetur ob

ff

"

periculum alicujus motus .incontinentiz , C,

Inbilendum de cobalitatione Cleric, ? mulier,

al

n

Et ideo permittere non debent Parochi , utab-

fentezdituo ab ejus muliere facris veftibus in-

i

t

duantur , urgente tamen neceffitate permitti

)

poffe, uc mulier refbondeat a longe absque eo,

]

quod miniflret, & prefertim Mohialis a. cho-

ro, vel Collocutorio , feu feneítra ad latus,

J

n

u

Sporer.

0

C 3

'Erro-

£52 ( 6 X £s2

38

Errores Miniflri noa fünt facile in Miffa

corrigendi, nam corrigendo turbabit ordinem

Miffz, velfeipfüm, vel circumftantes , fi ta»

men Minifter aliquid non refpondeat ; Sacerdos

— L — — C 09

ipfe fappleat. La Croixn. 390.

$. XXVi. Quale peccatum ^fit al

partis in Miffa Omiffio.

icujtlg

; D

Unt aliquz partes in. Miffa , quz 'hon fem-

peringrediuntur ejus Compofitionem , íed

adduntür quandoque ad majorem Solem-

[

nitatem , vel ornatum , hujusmodi funt : G/o-

ü

viain Excelfis , Credo,féguentia poft Epiftolam,

2.. vel 3. Collecfa , dicta jam principali , &

quandoque dicuntur plures Epiftole , item in

Canone ad Orationem Communicantes ,

&

bancigitur Oblationem dicuptur in pracipuis

Feíftis nonnulla verba,

Pradictarum partium ,

l(lïj

ficat & P(almi S9udict Omiffionem probabilius

eftexcufare apsccato mortali, Suarez, de Lu-

go & alii apud Quarti , Sedt, 2. Punct, r. Omit-

tere autem Cozf/zeor , & omnes preces illas ,

qua& dicuntüur a »acerdote ante gradus' Altaris

cum Miniflro , ;e(t peccatumgrave , multo ma-

gis, fiomittatur Epz/fola , Evaugeltum , Obla-

tio tum Hoflie tum forima verborum oj*erim*us

tibi Domine ,. l'refatzo.

&

'/e, g. to-

Ea, que continentur in Canone,;

tam Orationem Comimunicantes , velbanc gt*

£ur, item fitot verbaomittantur , ut deflrua:

tur, vel minuatur, notabiliter fignificatio, velres

&

s

pr

z.

æg X oX $$-

39

1f

j

prafentatio Myfterii cujuslibet ex Orationi-

bus. przdicis Omiffionaem | fore, peccatum

Vs

(5

mortale , tenent communiter À. A. Quia

perinde eft , ac omittere eandem Ortatio-

nem,

J

$. XXVII, Qualé peccatum fit al

Millz addete,.

([fln

"

[ additio fiat animo inducendi novum ritum

contra Rubricas Miffalis , eft peccatum fnor-

tale ex genere fuo , five fiat additio pre-

l.

cum, five Rituum , qui in actioneconfiftunt,

my

Dicitur autem aliquid'addere animo inducen-

&

di novuro Ritum , qui fuo arbitrio addit ali-

j

quid tauquam partem ipfius Miffe , eque ac (i

8.1

effet ritus in- Miffali prefcriptus; dixiin ge-

erS

nere. fuo ,.

fl

Materizm, :

quia a mortali excufàt parvitas

lus

Sivero Sacerdos aliquid Miffe addat, & fe-

[«

-

cretodicat , velfaciatnoneo animo inducen-

nits

dinovam Ritum , fed ex privata devotione 3

ry

peccatquidem, fed folum venialiter,

at

Addere vero quandoque brevem tantum ali-

Dd

quam Orationem jaculatoriam omnino fecrete ,

J

przfertim , quando nihil przfcribitur dicendum

lfhïlf

in Miffali, e. g. in Elevatione Hoftiz , 74dora-

gnus te Chriffe ; velin Elevatione Calicis, 7e

i

- ((

ergo quafurus tuis famulis fübveni 5 vel poft

J

fumptionem Hoftie , /4aima Chriffi &c. non

eít illicitum. .' Non eft licitamm in. Canone Mif

Jf

fz addere , & pro

nuntiare Nomen alicujus

C 4

San-

40

-$95 5C ok)( Gbde

Y

San&i , ibidem non defcripti , etiam Patroni

b

loci, quamvis oppo(itum non excederet culpam

f

venialem. Similiter non e(t licitum addere no-

men Imperatoris ; Regis, (ine fpeciali indulto,

f

: Addere in Confeffione Generali Sanctum Ci-

]

vitadis , Patronum , vel Fundatorem propriz

Religionis, a peccato excufat confüetudo bona

fideintrodudta. Tambur. opu

,

^ 2. C $.

.2

iC (»leVSacrifx. ?ib.

,

lw

$, XXVIII, Defc&us in Miäa quomo&o

$

f

fapplendi , (inon fint circa fübftantiam.

3l

Efe&us , qui non funt circa fübflantiam

. Miffz , non funt füpplendi, fiquis longe

P

progreffus fit ; — vel per hoc deberet inver-

tere ordinem Miffz. Hinc longius progreffus

non ténetür füpplere Omiffionem Orationis

etiam in Canone , Gobat , La Croix n.' $31.

Necnon (i quis omiferit ex inadvertentia natu-

rali ia iiffa e, g. Introitum , vel Gloria, vel Epi-

ftolam , & aliquántulum progreffus non debet

refümere , quod omiffum fuit , regulariter lo-

quendo , (ed profequendam fuo ordine Miflam,

quiarepetitio potius perturbat , quam aliquid

boni confert

; & vix fine nota fiet, Quarti 5ed,

6, Puacto 6.

Dixi regulariter ; nam ea , quz pertinent

ad fübftantiam Saerificii , neceffario fuppleri

debent ,' imo füppleri quandoque debet ali-

quis Ritus pgravis quamvis accidentalis , e. g.

pleri de.

mixtio aqux curf) vino,:; qu& femperfup

VUCL.

.

^£2 X( o ( f&«

"

ftni

betante Confecratione

Dam

fecrationnm,

u

m, non autem poft Con-

ho

Si Sacerdos paulo poft advertat fe pretermi-

lt

fiffealiquam partem notabilem , e. g. Evange-

(

ium ; & inchoaffet Symbolum , vel Offertori«

yfit

J004

um , debet flatim refumere ,. quia quod parum

diftat , nibil. diftare viderur. Quarti loc, cit,

li,

. Si Sacerdos omiferit aliquam Orationem ;

quam dicere debeat, addat illius Secretam, &

Poft. Communionem ; (i autem omiferit etiam

o

Secretam , voluntGobat , Lohner, etiam pof-

fe omitti Poft. Communionem.

In dubio , an

aliquid non effentiale omiffum , non eft obli-

a

gatio repetendi- , confültum tamen eft , (i it

v

aliquidgrave , &n

u

d

ner.'

on longe prggrcffum. Loh-

[üs

J

)

$. XXIX, De k'ü:pplenkdis dbfc&ibüs

Ortrna.

(

»

[

i per/crrof;:m omifï";: fuit forma Confecra-

l

tionis vel panis , vel Calicis , quampri-

[f]

mum advertitur defe&tus ,

debet fuppleri

jl

neceffari

a

O , & proferri integra forma fuper

ïav

materiam:, etiamíi unicum folum verbum

omiffum fuerit ex illis , quz pertinent ad ef-

j

fentiam formzx. lIdem intelligendum , fi tae

a

lis mutatio facta eft in. verbis Confecrationis ,

l.

quz neceffarium forma fenfum abílulit : Quia

j

defiructa fignificasione de(truitur forma, —So-

7)

fuit

a tamen forma , guæ

Qmiifa ; repetenda ,

5'

non

-

4

42

-£353 )C o XC 883«

non autemintermedià , quz pertinent ad ritus

accidencales.

: Debet autem refumi. forma

Cozecrationis Panis ab iliis verbiss quz prz-

die €&gc,

Et forma Calicis ab ii

li :8odo €?c.

D

lis verbyis— , fiii-

ä

Anautem cadat fub præceptb- incipere ab

illis verbis, quz pridie &'c. & fimili modo &c.

1

negat Suarez apud Quarti:

Dubitari bic poteít, fi quis v. g. confecra-

9

verit Calicem oiiffis illis verbis,zovz €» eterut,

usque ad remz/fromem peccatovum , an refu-

menda effet forma ; quia fecundum probabilem

fententiam przdicta verba funt de eflentia Con-

fecrationis,

L-— d

E. Probabilius: effe in rigore non. teneri

cclebrantem quidquam repetere ; Quia com-

—

munis, & probabilior fententia docet ea non

pertinere ad effch:iam Coníecrationis.

À

&, XXX, Qlidadendüm, Gändo Sacer-

dos dubitat, an commiferit defeCctum füb-

ftantialem circa formam Confecra-

, — Jigup r i E D

tipnis ?

u

idubitat, an confecraverit , ex co pre-

u

cife , quod non recordatür , turbari non

debet , nec aliquid re

peter; » quia dubium

eft carens füundamento.

Si dubium oriatur ex fufficientibus , & gra-

vibus indiciis , tenetur Sacerdos interare for-

mam illam Confecrationis , füb conditione ta-

men , faltem mente concepta,

Mo-

p

/

-£93 X o 0C G8

43

Monent tamen AA. Sacerdotem non debe-

tüs

T

re adtoittere hu;usmodl dubia , fed regulariter

Itl«

debere exiftimare fe integre verba protuliffe ;

il

qma Rubrica dicit iterandam effe formam in

dubio, nonfimpliciterin quolibet dubio ; fed

Ü

fi Sacerdos. valde probabiliter dubitet fe ali-

Y

quod etffentiale omitiffe.

Ts

$. XXXL De condznonc, ac quahtate

Ill

Hoftiz oFerendæ,ac confecrandaz, nec nón

[l«

^ de modo offerendi particulas.

ATl

J

Oftia , ut(it confecrabilis , debet effe triti-

H

Cea, & non corrupta

quare fi Sacerdos

dt

hoc advertat aote Confecrationem ,. remo-

(f«

tailla debet aliam ponere ,. & facta oblatione

profequenda eft Miffa. Hinc apparet, oblatio-

0

nem .quæeüptæparatm materiz facrificandg ,

nunquam effe penitus omittendam , cum fit

gravis . Ceremonia :

Sufficit- autem obl:mo

T

mente concepta extra proprium locum absque

elevatione , velfgno Crucis , ne- perrurbetur

rdo Miffz,

'lTenetur ectiam celebrans aliam Hoftiam

Ua

poaere, &confecrare , fi poft Confecrationem

advertat priorem Hoftiam effe corruptam ,

[

Jf

vel non triticeam ,

quia prior Confecratio

fuic ipvahda

.

.

Faciat ergo oblationem verz

maicriz , ut füpra , faltem mente conceptam,

-

(

)d

& eam confecret ab illis verbis, guz przdie. Poft

Communionem debet Sacerdos fumere | illam

"

pfæ-

priorem invalide confccratam Hoftiam,

ter

!

E

44

833 Y o YX £&3-

ter conditiones ad valorem Sacramenti neceffa.

rias,debet Hoftia effe rotunda; five orbicularis ,

integra , (ive non fra&ta,candida absque macu-

la cum.imagine Cruciüxi , & major iís, quz

coníacrantur pro Communicaturis, etfi feclufo

0

fÍcandalo,& po(ita jufta caufa nullum foret pec»

al

catum, e, g. in die fe(to, ut fideles poffint im-

D

plere preceptum audiendi Sacrum ( facta prius

moníitione ad vitandum fcandalum ) fi Saeer-

fi

dos loco majoris Heftie confíecraret minorem ,

C

imo tenetur,

Quod fiSacerdos celebrare velit

d

ex devotione in privato facello przterimpoten-

n

tiam nulla alia requiritur caufa,

W

Matchantiqs

in Candel, tract. 4. c. 5.

al

)

Si Hoftia fit fraCta , five carens aliqua parte,

aut fciffuram habens, fi Sacerdos hoc adver-

]i

tat apte Confecrationem , alia offerri debet

li

juxta Rubricas , poít Confecration

3l

gm autem

nulla—debcc fieri mutatio,

Qualiter aufem peccet ante Confecrationem

!

predicta non obfervans ? W. Per fe loquendo

& feclufo fcandalo vel contemptu , hoc non ex-

cedere culpam venialem, Dixi per fe loquen-

do, quia i fra&tura effetenormis , unde reful-

taret gravis irreverentia contra Sacramentum;

vel Hoftia redderetur inhabilis ad executionem

Rituum graviorum , e. g. divifionis ejusdem

-Hoftix, qus debet fieri ante. mixtionem cum

Sanguine , vel tandem poflit effe fcandalum

.populo, peccatum foretgrave talem Hoftiam

I,

confecrare, — Quartip, 3. tit. 10, n g, dub.

Qs

p

'--æä)(o)(&:ez«

4$

1

Modus offerendi particulas eft ifte, « Impri-

lfis,

mis, quandoillaz fünt pauce, uti y. vel fex, de-

(«

bent . poni füpra "'atenam,& fübtus Hoftiam ad

q

offerendas illas una cum Hoftia fimul , & poft

J

oblationem ponantur füpra Corporale feparatze

n

ab Hoftia, & fecundum ufüm magis commu-

J

nem ex parte finiftra celebrantis , & conformem

Yil

Rubrice apte . Calicem.

Secundo,: Si magna

edt

fit Particularum quantitas , poffunt poni fuper

oImy

Corporale feparatz ab Hoftia, vel intra Pyxi«

clit

dem , vel Calicem : Quando funt fuper. Cor«

Glle

poralc-, nunquam moventur, nec ad oblatio-

tU

nem, neque ad Confecrationem : Si fünt ia

aliqua Pyxide,vel Calice cooperto Patena, vel

j

Palla,vel etiam proprio Pixidis operculo , Ca-

lt

lix, vel Pyxis Particularum collocatur poft Ca-

eu

licem , tempore dein oblationis , immediate ,

It

antequatm accipiat Patenam Calicis ad offerens

dam Ho(liam ,' detegat Pyxidem , velCalicem

Particularum ad offerendum illas fimul cum

nett

Hoftia, absque eo, ut moveatur Dyxis, vel

ndo

Calix a fuo loco,

o

x

$. XXXII, Qlouslque adrhitei poffint a

il

Celebrante novz Particulz cdnfecrandæ.,

gt

-allatæ po

ft oblationem Hoftia :

na

grandioris,

i

ti

Upiek eft fententia, prima fuanet , pofie

T

admitti usque ad prefationem exclufi-

j

ve

.

.

Videlicet poffe celebrantem accipere

l

uz defe.

'

eonfccranfias eas Particulas ; q

j rugtgr

H

46

-$32 )( o X &&5«

runturante ceptam przfarionem , fecus ve-

C

t

ro polt captam prefationem', probatur, Quía

usque ad initium przfationis durat moralitet

Q

oblatio M.u:cnæ confecxandæ À & non uitra;

Ettos

K

Antecedens probatur, quia omnes oratio-

e

(

[!

nes,quz dicuntur usque ad initium præfauoms

fs

pertinent ad oblationem , quibus petitur , ut

dlgnetur DEUS eam acceptare , ergo omnes

[r

T

fünt veluti complementum oblaucms, & in eis

durat moraliter oblatio,

Gavantus.

tig

T

Alterafententia docet , admitti poffe ad con-

fecrandum, etiamli deferantur Parcicule com-

]

pleta. p/ræfatlone, fed ante Confecrationem , ut

(

lo

poffint confecrari (imul cum Hoftia majore cum

oblatione faltem meute concepta. Rationem

VC

&

dat Tambur, Sufficere , quod ejusmodi oratio-

qU

nes, aQtionesque exhlbxtæ fuerigt füper Hottia

grandiore ; ad quam allate hz Particule funt

f

[/]

acceflorig,

ld, quoda culpagravi excufàbit ,

li

a veniali vero , (1 qua effet popuh commoditas

communicaturi , nibilominus prima fententia

[

tor

videturprobabilior, & magis conformis Ritui

Miffalis, Quarti, p.2. tit, 7.- fe&t, 1. dub, 3.

t

li

de Offertono.

&

$ XXXIIL De Materia Calicis.

t

Materia Calicis fit con(ecrabilis ,

&

f

UT

transfübftantiari

pofit in '/Sanguinem

Chri(li ;

debet effe vinum de vite ;

ett

f

de íide.

Hinc excludendz a materia valida

D

Con-.

-£39 X o X $3-

47

[

Confecrátionis omnes alii liguores, qui füb-

Qu

ftentialiter non funt vinum ex. vite , utpote

Aier

Cicera, Cerevifia , & omnis liquor;, vel fuc-

i

cus expreflus ex aliisfructibus , vel herbis, ut

pomis, pyris ; agrefta , feu fuccus expreflus

i

ex immaturis uvis, lora, quod eít vinum fe-

IQ

cundarium ; liquor ex uvis jam antea expref-

,l

fis, & effüfa aqua denuo expreffus ; quod fi

n

tamenliquotrille exuvisantetenuiter expreffis

effs

165

modica effafa aqua expr

i

lus multum. fübftan-

ti viti retinéret ; effet materia valida, non ta-

men licita ob periculum j & irreverentiam.

0n

om

Muftum , id e(t, liquorex uvis maturis re-

ju

center expre(fus, e(t materia valida Confecrae

&onis : Íta Communis.

in Mufto tamen con-

curt

neft

iecrare effe peccatum erdve tenet Cavantus

atl

& alii (ine'neceffitate, fecus fi fit neceífitas ali-

qua confecrandi, & defit vetus vinum.

Ca-

olli

[ünt

fum ponit Sporer n. 156. — Zz pago mullum eff

bt

vinum , babet tamem Parochus civca domum

fuam peudulas e vite uvas maturas : m boc. ca-

j

QtiA

funon peccabit. Parochus , Jf unzam s. altevative

jul

comprimat pro fuo (acro, pofito quod Sacrum fa«

ciendum fit ex obligationedie Domiuico, vel Le-

n 3'

ffo,€? maxime pro viatico moribunde , & ideo

excufant apud Sporer l,cit, Laymann;, Tannerüs,

Gobart,Sacerdotem in aliquibus locis celebran-

tem io Muílo ex devotione populi , & pia con-

fuetudine.

i

Peccat Sacerdos graviter celebrans in slio

QU

d

quovis vino notabiliter impuro , feu fizculen.

;!;di

to ; etfi valide,

,Ad hQCae&'itanöunu Opore

Ü

[F,fE

48

-£42 )( o )( B&«

tet dolium vini , fifit parvum , fübinde curare:

ad

apetiri, & benedilui , acpurgari.

Wt

Gatt ad infufionem viui , & aquz Calici

di

infperfie abfterguritur Purificatorio , vel Calix*

h

circum agitur, ut cum reliquo vino continuen-

qu

tut.

Gavantus,

Si tamea utrumque negliga-

Sa»

tur , nullum effepeccatum, tenet Tambur, ae«

po

que convenit, uc illa abíter(io fiat. immediate

tü

ante Confecrationem.

Qui iatendit confecra.

[

reguttas vini Calici adhxrentes exterius, pec-

caret gï;avic?r. ^ La Croiþx.

S. XXXIV, De vino acetofo,

Cw

Mil

Utatio ,/Teu,tränütusk vinj in acerum inci«

fl

M

pitab alteratione accidentium ,. qua. pau-

de

latim deftruuntur accidentia propria vini ; &

&

introducuntur qualitates aceti , quz alteratio ,

f

& accidentalis mutatio re

irit tempus longi-

V

us , vel brevius juxta vini conditiones , &

Ü

caufas extrinfecas alterationis; interim manet

f

forma vini , quousque deftructis di(pofitionibus

W

neceffariis vini , & introductis difpofitionibus

l

aceti fit in inftanti fub(tantialis mutatio vini in

q!

acetum. Toto ergo illotempore, quo vinum

alteratur,& paulatim acefcit usque ad ultimum

t

inftans, quo fübftantialiter mutatur, & fit pe-

l

nitus acetum;(i confecretur , conficitur quidem

Sacramentum , fed conficiens peccat graviter.

f

Vigum aliquantulum acefcens deficiente alio

D

ait.Gobat apud Sporer n, 157. finc fcrupulo

a.

[

Y

Qate

T BCbe

49

adbiberem ,

at valde notabiliter :acido. non.

i

Oil

uterer. .Quodfi viautn ita fit alteratum ,. ut

difcerni neqdeat,. & vere fit dubium, num ad-

Cl

huc fubftantialiter vinum, velacetum fit nun-

LU

quam licet in eo confectáre citta gravillimum

gli

"

Sacrilegium , ne quidem in neceffitate,

V.g. üt

,

populus audiat Sacrum die Fef

(att

lo, aut ei de.

tur Communio

&T

Pafchälis ) aut moribundo via«

ticuþm. 1

pe

[5 .XX*XV.. De Vino conge/lato.

H

COmmapis & probabilior fenteptia eft, vi.

num congelatum valide confecrari , quia

vinum per cengelationem. non mutatur füb-

ii

ftantialiter,

lid

Probatur ulterius . ex feníü Ec.

,

clefie ; quia fi poft Confecrationem aécidat "

lj

congelatio , adhuc

permanet ibí Sanguis, ut

*an'e..

füpponitur in Rubr,

De defect. tit; 10,n, 1 t,

Ubi dicitur,Zzvolvatur

Ug

panuis calefatlis Calixy

& af

Hlütur, nec opus effe aliud vinum con«

j

fecrare, Eft erge vioum congelatum valida

YUs

materia Confecrationis , non tamen licita,

Yibus

imo ob cotitrariam opinionem

?

multerum AA. -

at i

ques videre licet apud Quarti

düub, Z« p. 3. Cit.

jinum

4« de defe&, vini, al

iqualiter dubia , unde pec-

m

caret graviter

; quiin. vino plene congelato ce-

,[ P "

ebraret,

j

Hinc vinum Congelatum neceffario V'debetï

T

folvi , priusquam confecretur , folvi autem

! ähü

peteft comple&endo Calicem manibus , vel

ignem , aut calidos pannos applicando.

Né

JPU[U

i

D

&8ue

nggler ;-ie Sncrf]?bio

»

*

jo

"TT

autem fiat congelatio , poterunt carbones ac

cen(i ad latus Corporalis admoveri , & qugn—do-

7

que illis obvérti Calix,

P ROE OT TR INBUNDL T Z POT

quantitate admifce

$. XXXVI, De

/

aquz.

?

hed

-

Otat de Luþgo apud La Croix i quinta vel

N

fexta Pars aquz admiíceatur; non videri

1

faciendum fcrupulum, fed hoc intelligi volunt

alii de locis calidis , & vinis generofis , & non

pro locis frigidis ,. prö his vero 4 fi admifcea-

tur octava vel decima,

l

|

Gobat cenfet etiam pro locis Germaniz,pof-

fe vino mediocri mifceri quintam partem, non

effe enim credibile; vinum adeo effe debile; ut

?

