admiffum füper omne aliud malum , quia illud

Qrtin

agnofco effe injuriam graviffimam , inexplicae

r

bilem Majeftatis tuz infinite, & quia fcio ;

i

quod tu illad odio quodam immenío profe-

f

quaris.

Ratum proin fixumque mihi eft ,

potui

!

quamprimum potero, noxam hanc Sacerdoti

put

aperire ; & fi tua me gratia juvat, in hac deine

n

ceps voluntate, & decreto animi immotus

Qf

períeverabo , moriendi

potius millies , quam

10j

denuo peccandi, Amen,

*

i

m

iA.l.ia

p

j

169

333 X o X £&82-

mrerito

Alia Contritio extra. prafatum ,

[ J Um'

Cafum,

ylüm!

balneo.

QI nunquamalias, nupc certe tempus eftex-

oc nili

- .hibendi te mihi DEUM . mifericordiz ; ac

non f

benignitatis ; '] ES U . mi amantiffime., Con-

im, &

ditor , ac Red/emptor , atque omne bonum

3

(

!

e9 Cl

meum,

Ecce4 mon(ítrum ii

?*603

aratitudinis j .ac

ja5 &

perfidig , (itit fe divino confpe&tui tumo, Quid

to odl

facere poteras amplius in grariam mei , quam

cobtt

mori in. Crüce ? Poterasne majori pretio reg-

? enim

nurf tuum , acpoteftatem mercari, quam quo

n mo

falutem meam redemiltti ? Qgid dizerint Sera-

j

phini , cum DEUM viderent inter duos latro-

yr Ils

nes cruci affixum ? Mori DEUM, & mori qui-

um

dem inter tormentatam immania, inter op.

ytte, It

probria tam nefanda, flu&ibus dolotis obru-

ignus u

tum decumanis ? Nunquid parerat ; ucexcel-

a i

fx ille mentes, attonitz obflupefcerent tam in-

| dcüdee

exfpe&ato charitatis exceílu , cujus capax

us t

non erat cor aiiud , quam Divinum ? Sed en!

main

nova admirandi materies ! en prodigium i

uia il

gratitudinis , fupra ' bonitatis exceffum ,. no-

)CXPHCE'

vum , atque in(olens ! poft tot perpefliones ,

poft tantum (anguinis prodige effufüm , quos

fractus refers mi DEUS ? Nondum expugpare

potuili ingratum boc cor meum ? Vah! pro-

ii d

xcdil

pudium meum , & dedecus abominandum !

ycdt

poft mortem mei caufa exantlatam , potui

contemnere te , potui renovare vulnera tua ,

novisqué fceleribus tuum conculcare Sanguis

" quäm

nem ? Ah ! ut nunc faltem pagemingratimndig

pi

Jii

zi

170

-£32 )C o XC $88

ni mez fentirem dolorem ;:ut pesnitentiam

Qu

fi

faitem pre amore , pro Sanguine lacrymas

redderem ! fed & illhic deficio mifer,.neque

aliud mihi reftat , quam ut ad te confügiam

mi DEUS! & defiderem hjnc dolorem , & ex

Lle

toto corde flagitem.

Vides Domine , &. fcis;

me hunc noa mereri , fed & fcis, confequi

dit

ibeo

me eum hon poffe absque te ; ex me cadere

poffum , at non refu

Y o

ere ; averti.a te ,. fed

AnIfmg

*o

h,

non redire.ad te , peccare , Íed non pocnitere.

(

Tu Amator auimz hujus fidelitlime, reliquis

miferationibus tuis etiam hancadde, utoperi

inido

Titton

manuum tüarum porrigas dexteram , meque

milecum fübleves, atque füftentes; ego amo-

Me a

d

ri tuo victas domanus, zftimo & amo te fu-

lg

per omae bonum, & propter bunc folum

amorem tui ; abominor peccawm füper omne

C

maium

».

*

deteftor illud , & execror , velut

Wn

caufam paílionum tuarum , tuzque mortis

Wtf

unicam orw mcm.

M

Patrocinentur ;am mihi-

vulnera Ha, pro mea falute patentia , impe«

Eunqu

I

ireot mihi mifericordiam , gratiamque abune

1 Q

dantem' , ut moriar prius , quam te rurfus

gfïcndam. Amen,

Thütge

DT

äww

Q*Wä

od

SéX VORW ämïï

e3fse. g.:.

Qu

C)r(.. S-z iä

'ï—'*'ï'fï' ïï?«ïä de ä?ä'æ?ï?

6**

D

m

I

LIDUIUS

Niten

QPQQ

ä's, x

10

Q

DT

T.

Quám

n

p

Y

Es '20-3 )C o XQO'S" "

d7i

entium

Quam horrendum fit, SS, Miffie Sacri-

qma

ficium.in peccato mortali offerre. Kevel,

Atqit

S. Brigittglib. 1. c.. 47. lib.

4 €,13j..

fugit

« lib. 6. c, 9.*

u

Y fCiS)

]

Lle Presbytär x pro*q."o tü oras, cum. accel-a

yfeqi

dit ad Altare, tunc averto faciem meam

us

ab eo & adílaat ad lat

era ejus Doemones, cujus

64 fed

animam inhabitant , q

mne.

uia E'p;kfa eít mortua ante

iteft

Cur imponit fibi fuper!mmera!e y hoceft ,

diqus

[opcri

amictum, Doemones obumbrant animam ejus,

A

ut non/cogitet, & nonit

i

telligat, quarm terzi-

mquüö

bile eft, accedere ad Alr

are meum , & quam

0 ao

mundus eífe debet

yte f

ohum

ftare debet.

!

? qui mihi muadiffimo ad-

N

NU

Cum induit fe Alba, dariti

a 6or-dis & in de-

votione induitur, quia cogitat peccatum' füum

, viit

pon effe grave ,. fapplicium eternum füturum

; martiï

Ü mihl

non magnum, & quale gaudium eft eternum ,

nunquam venit in-mentem ejus,

i*

: ab

Cum cingit fe cingulo , tuncligatur volun-

tas ejus cum diabolo , ira, ur velit, &proponat

fu[füï

morariin peccato, & tunc diffolvitar Charitas

mea ab eo , quia voluntas cjus eft ad omne id ,

quod diabolus ei infpiratin mentem,

;

i

j

Cum imponit fibi Manipulüm , omniaopera

^

ad Deum fibi fiunt gravia & onerofa, terrena

m

-

s

autem levia,

Cum imponit fibi Stolam , diabolus grave

jugum imponit collo ejus , & fic onerat ani«

mamejus , quod non (init eum iogemifcere ,

Cum

vel eonfiderare peccasum füum,

w

172

«£25 X( 0 OC £ex

Cum induit fe cafula ,. tanc

erfidia induit

M

hn

eum diabolus , quando autem 1«-,5,!5, (,mftcoz,

nt

doeinones- refponder

Dnt

P mentitus .

[5774

Ms

nos fu-

Mfert

mus te(les , tiuod Conféflio. ejas fimilis eft

M.

Contelliont !udæ » Qua dicit a!!ud ore , &

hu

!

aliud. habet ia c«-arie.

Titidi

M

Quando vero. confecrat Comus mmm, tunc

fumu nt Dcemones ab eo , & Cor"us ejus rema-

dhbu

n6t , qvau U.'UFRCUS, leaamma CjUSïDOTCUa G&

M

ante oculos meos.

dorg

, Quin auütem Corpus meum qppucac ad os

Q

fuum , ex pezefümtione illa , omnis turba doe-

( n

monum revertitur ad eum; quxa charitatem

pte

pnullam. ad me habet.

Mi

Ecce tales Sacerdotes non (unt moei Sacerdo-

iif

tes., fed veri proditorss, ipfi enim & me ven-

Pwi

dunt, quali Judas & me produnt,

Ego con.

Verin

fpicio Paganoa & Judzos , fed nullos video eis

bunty

deteriores

; quia ipfi Sacerdotes füunt in eodem

Tin

|]

peecato , quo cecidit Lucifer,

um

Maledi&tus fit cibus & potus eorum, quiin-

trat in os eorum, & paícit. corpus iu cibum ver-

lg

mium , & animam in iafernum,

N

1

m

Maledictum fit ergo omne , quod de terraad

L

utilitatem fuam réceperint , quia nen laudant

li

Deum , & Creatorem faum.

lil

Malednrocl fint a coclo & terra ; & ab omnibus

n

crcatutris infenfatis, quia ipfie obediunt. Deo, &

z

[it

laudant eum , & ifti fpcrnunt.

lo

Maledi&ta fit hora, quz incipit eis ia mfer-

W

no , & nunquam finietur;

j

Maledidi fint anni eorum , quibus vixerint

"

Bu viliter,

Male-

l

p

4

i

"Ee2)( 6 5'—92'

U

indul

Maledi&us (it vifus eorum , quiía non vidz-

fitet,

bunt vifionem Dei in me, fed tenebras & peoeas

D

ys (ü-

inferni,

ils dl

- Maledi&tus

Gt guítus eorum, q'u,ia non guffa.

bunt.de bonis rneis &ternis

T

gaudigm ; fed ama-

ritudinem eternam,

1, tunt

Maledictus fit ta&us eorum ,. quia hoi]r tra-

st

Gabunt me , fed ignem perpetuum,

d

Maledi&us (it odoratus. eorum , ^quia non

odorabunt odorem illum fuaviffimum in regno

ad 0

meo, excedentem omnia aromata ; fed fceto-

y de-

tem in ioferao habebunt,

amïn*forem f£clle , &

qanen

pejorem fulphure,

Maledictus fit corpus eoram , quod 'r'efm'gct

ycetdo

ininferno fine fine arfaruim.

A

je Vi

Propterea jüuro in veritate mea , quia fuüm

(

J

205

[

f

i (icimoriuntur, (ine fine damna-

Q 00

Veritas, qu

ileo at

buptut,

Vz talibus, quod unquam nati fue-

epdetn

rint: ipfi eni

profundius eadunt in inferrium;

aiius;

quam aliquis

TU

ANNOTATIO.

iN

m t

Monetur Sacerdos tit. F. im Rübr.ut aliguantu.

lum ovatioui vacet, id eff , muemtal: , quag

emd

ThaXiSue [evoovém, CT devotiomem excitat,

]audant

INecton vecitet Pfalinos ? Orationes in Mif-

fali prefcriptas ,. €y antequam ad. AItave

acceda£ Sacevdo$ , accipiat Miffale, €P Mif-

yonió

po;'

fam perquivat, nefuper. Adltare movetur cum

tedio ad/autzum 22 Miffa perquiveada, Bez

neficiatus preter vefiem talavem babeat fu-

jf

perpelliceum & fic zudutus Miffam

! 'cc*/'eämtz:s

Vixerïn!

rusj accedat. Eccfefratni.

w

! Exer«

174

-£39 X 2 X fe3-

Exercitium prac.. Virtutum — "'heo!

ogi-

afapa!

D

carum ex S, Auguflino.

p

Summa Trinitas, Virtus una, & 'inrdi-k

COI:

O

fcreta Maje(tas, DELIS nofter, DEUS om-

DN

nipotens ! Confiteor tibi ego ultimus Servo-

li

rum tuorum , & exiguum membrur Ecclefize

dempt

tüc, confiteor tibi, & honorifico te debito

Quem

Sacrificio Laudis, pro fcire &

E

poffe, qu?)d, tni-

hi tantillo donare dignatus es,

Vrüm

Et quia exteriora mihi munera defunt ; quz

poffim offerre, ea, qus in me fünt vota Lau-

d i

iltyc

dauonis exdono Mifericordiz cuz ; ecce libens

atque ovans offero tibi de fide non fidta , &

fieny.

EO

P

[

conícientia püra,

25

lim.

ts

EEDBS.

Jpet

^*Redo igitur de toto corde, Kex Coeli &

nte

terrz Domine ; & ore te/confiteor , Pa-

Atl

trem , & Filium , & Spiritum Sandum, in

n

Perfonis Trinum , & in fubftantia linum verum

!QUI

Deum: in Magnitudine Ínfinitum, in virtute

lts ]

Oinnipetentem., in bonitateSummum, in Sa-

h

l

pientia Ineftimabilem , in Confiliis terribilem ;

UL

in Judiciis Juftum, in Cogitationibus Secreriffi-

Ti

murm; in verbis Veracem, in operibus San&tum;

Qu

in Mifericordiis Copiofum, erga delinquentes

te hii

Patienti(fimum , erga poenitentes Piifhimum ;

CUT

Ífeémper eumdem ipfum ZEternum ac Sempiter-

num, lmmortalem atc

lg hbw

jue Incommutabilem.

! lte

Credo , a Te miffam Deitatem ; meam fu-

Ieendlf

ic*eplifiþ Humanitatem ; in qua dignum duxit

Vl

818«

RR

-&3 X o X Bb«

175

alapas, vincula, fputa , irriüiones perferre ,

l!bgi-

nec non Crucem ; clavos, telumque . füfci

'-

perc.

| inai'

. Cognovi enim, Te verum DEUM & Domi.

Son

num noftrum TESUM Chriftum Filium DEI

Vetto.

Unigenitum, Creatorem , Salvatorem, & Res

udfe

demptorem meum , & totius humanr generis;

delito

quem confiteor ex Patre genitum ante' fzcula;

Yi*

DEUM de DEO, Lumen de.Lumine, DEUM

verum de DEO vyero , non fa&tum ,. fed geni-

j qu

tum, Coofubítantialem & Costernum Patri ,

Lat*

& Spiriru Sancto , per quem omnia facta fünt

ls

a l'rincipio: firmiter credeus, & veraciter cone

fitens Te DEUM unigenitum , JE(am Chri-

ïa,&

ftum , propter flutem boxínum a tota Tri-

nitate communiter Incarnatum; & ex MARIÍA

perpetua Virgine Spiritus San&ti coopcra:ione

vl

Conceptum ,' verum hominem facium , ex

D

auima rationali

[j1*

tem,

& humana carne iizbf/i!.'ifcu&

:

, "

Óloe

ver

il

Qui cum fecundüm Divinitatem Ui

..bu

ni«

t

tus DEI impatlibilis fis pariter. & immertalis ;

propter nimiam dilectionem tuam , qua dile-

hr

ylem

Xifti nos, " idem ipfe DEI Filius fecundum Hu-

reil

manitatem factus es paflibilis & v:orcalis.

7

Quipropter Salutem humani generis, Uni-

yxduty

gjen

-

ce Fili DEL, in ligno. Crucis pau. dignatus es

mun i

Paffionem & Mortem , ut nos a &orte perpe-

tua liberares , atque ad inferos , ubi fedebant

ypit*

jort

in tenebris Patres noftti , Author Luminis de-

m ^

Íeendifli , & dietertia gloriofus Victor ab u*

feris ad Superos refurrexifti ,^ refümens Sa*

d

gl

crum

cHPX oX B-

, Hrüm

crum Corpus , quod pro peccatis noftris mot-

tuum jacuerat in fepulchro , & vivificans fe-

lt

cundum Scripturas die ter

E

BEU

tris dextra collocares;

ta, utipfum in Pa-

.

1 8pant

Affumpta namque tecuüm ex inferis captivis

a

dicit

tatc , quam captivaveratantiquus ho(ítis, hd«

mani generis inimicus, ver(üs DEI Eilius cumi

fitt

: àoftra carnis fub(lantia, ideff, cum anima &

Dos

TC

carne bumana ex. Virgine gloriofa affumpta;

füper omnes /Coelos afcendifti , transfcendens

hod |

omnes Ordines Angclorum ; .ubifedes ad dex-

Cj

teram Patris, ubi eft fons Vitz & lumen iü«

iij |

acceffibile, &

- Teadi

Pax DEl, qu& exuperat o!n'mem

fenfüm.

1 l qu

lbi Te DEum verum & hominem JEfum

.| Gtüte

Chrittum adoràmus , & credimus , confiters

* tUæ, l

tes "Te Patrem habere DEum ; inde ventus

Qu

rum judicem in fine f&culi exípectamus ,. u£

; nili

judices Vivos '& Mortuos, & reddas omti-

TT

-bus, bonis & malis , fecunduim opera fua ;

li, |

quz operati fuüt in hac vita ; vel proemiium ;

N

vel fupplicium ,

prout ünusqüisque dignus

df

I6

. fuerit Réquieé , vel &umna :

Axlgg

Kefuürgent enim in illa die; in Voce Vittue

s

tis tuz ; omnes homines ; quotquot humanam

-animam accepetunt, in carne fua; quam hic

habnerunt; üttótus homo

pro meritis gloriam

fufcipiat , vel gehennarh.

fs

Ml

Cognovi Te DEum & unum Spiritum Sai-

f

li

&um Patris; & Filiiy ab utroque pariter pro»

Pü* [

cedérdtem Confuübftantialem & | Coxternum

Patri & Filio; Paracletum & Advocatum no-

/- d rþ

' ftrum j

3

"

m

-&43 )C o X ?M-

177

$Ib

ftrum; qui (üuper eandem DEam & Dominum

ins f&

nofirum-JEfum Chritum in. Columbz fpecie

n

defcendif&ti . & fu

per Apo["ïo!os inilinggïs igneis

apparuifti.

ET

- Hzc indubia fide ten&o,

Hac & alia multa

:aptwi-'

$, hi

docuit me S, Mater Ecclefía ; cujus fa&tus fum

É

s C

membrüm per gtatiam tuám,

i &

, Domine DEUS,; Cognitor meus j cognovi

jmpuy

Te ! Cog'novi 'Té folam verüm

7

DEum; & quem

ehdeni

inififti JEfum Chritam,

d deie

Cognovi Té perfidem tuam, quam inlpirafti

e in

inihi; Lux mea, Lumen oculorum meorum !

Te adorent & glorificent omnes Creaturs tue!

?111ncm

Et ego Filiusancillz tad per fidem tüam.fle&to

Dfur

cetvicem cotdis tnei fub pedibus Majeflaris

yiftefe

tuz; gtatiasagers, quoniam dignátus es per

tuam mifeticordiam illumináre me.

Tuentiu

vt

1 u.[

derà Luy ,^ Lmuen Fevidicum, amtiione tud

doce$ uo$ omimémh veritateim.

Spiritus Feris

; Ormt

( fiti

datis , /jue quo impoffibile eff placere DEO,

Lux, qu& íemper luces

qiiant

3 & hungu*am

Obfufcaris , illamina me !

dl

:

Auge qdzfo; Luminis Áuthor

; auge qua

Viiti

fq, quod interlücet in me!

qud

s

SPES,

"s

glorizm

(ericotdiffime DEUS ; in Te 'EOhHäo*,

MI

)

fpero ,. & totam Spem meam pono ;

jt MU

per quem refürgam; vivam , & requieícam,

i[c[ Pm;

Ego Creatuta tua;. füb umbra alarüm. tua-

jl

füm fperabo , in bonitate tua , qua creafti me;

M

4 A q

i

jum)

Sgeng!er de Sacrifíció

m

-£32 3C 0 X( &t2

x

h qllb

Adjuva creaturam tuam ,

quam creavit Be-

Thtit

nignitas tüa : non pereat in malitia mea, quod

tting

operata eft bonitas tua : non pereat in mi-

n

feria mea , quod fecit fumma Clementia tua,

&t

Multum Domine de tua. Bonitate prefumo ,

)

&l

telja

quoniam Tu ipfe doces petere , quarere &

pullare.

Et ideo tua Oratione admonitus

/&Iþ;(

X

peto, quaero , pulfo, Et Tu Domine; qui

tht

jubes petere, facaccipere : coníulis quarere ,

Mif

da &invenire : doces pulfare, aperi pulíanti;

ür,

& . confirma me infirmum , reftaura me perdi-

s

tum , fufcita me mortuum,

lim,

- Delperare utique potuiffem propter nimia

li iq

Wln

peccata miea, infinitas negligentias meas ,

Wer

nii Verbum tuum DEus Caro fieret, & habi-

taret in/nobis,

Sed defperare jam- non audeo,

Vemn

quia cum inimici, effemus ; reconciliati fümus

lte

ii

per mortem Filii tui. , Quande magis reconci-

liati falvi facti fumus per eum? omnis nam-

ül)[) t

ddd

qué

fpes, & totius fiduciz certitudo mihi elt

us , qui effufus e& prop-

in pretiofo fanguine ej

in

ter nos , . propter noftrem falutem,

U

ipfo refpiro ; & in ipfo confius , ad Te per-

venite defidero , non babens meam Juftitiam ;

]

Allien

fed eam ; qu: eft in Filio tuo Do

E

miþoïsno(.ïro

JE5U Chrifto,

W [

Ü

Qui de venia peccatorum

1 ,i"uoru«m defperat ;

Magonam

SCII

negat DEUM effe Mifericordem.

dlt'qu

injoriam DEO facit ,. qui de ejus Mifericordía

lïldlgn

diffidit, Quantum in fe eft , negat DEU

[Fm 3

fumT

habere charitatem ; veritgtem, & poge&a

in

x

v

43 X o X fb

179

aäit l

- n quibus t

ofa fpes mea coníitit: [cilicet in

3 qui

chatritate adoptionis , in vcritate promi('ionis;

)

J

& in pote(tate redemptiouis,

- jn ml

Ya t

—

Murmurst jam , quantum voluetit ; infipiens

- €ogitatio mea, dicens: quís enim estu, & quan-

lum

ta eft Gloria illa, quibusve meritis illam obtine«

vere d

reperas ?. Et ego fiducialiter refpondebo :

montui

feio , cuà. cvedidi ; quia.im Cbarztate uimia

XHC; qUi

adoptavit me iu filium ; quia Fevax. eff in pro-

Uüet t

qmil/roue ; poteus ia exbibitioue ; €v [icet. ez fa-

)ulfänlil

cere , quod vult,

e perdi:

Non poffum terreri multitudiné peccato.

rum , (i mors Domini in.mentem meam vene-

4 nimi

tit, quoniam. peccata mea illum vincere non

; )

poffunt. .Clavi & làncea elamant mihi, quod

vere reconciliatus fum Chriíto, (i eum ama-

& hi

Nvero,

; d

. Inter brachia Salvatóris mei & vivere volo $

j füni

.

feoont

& moti cupio,

Ibi fecurus decantabo

*

exals

M

js ni

tabo te Domine , quoniam (ufcepilli me , ne

nihie

delecta(li inimicos meos fuper me

z

f p

OC HARITAS

g, 4

T

A

MO Te , Deus meus, amore magno, mae

gisque Te. amare cupio,

Da mihi $ "ué

(litum

amem Te femper , quantum volo, ,& quan-

.'tum debeo , ut Tu folus fis totaiatentio meas

& omnis meditatio mes;

M

Ef em

Scio Domine , ício & fateor , quianon fum

Y

]

dignus , quem tu diligas : fed certe Tu non es

r

indignus, quem ego diligam, Indigaus quidem

b

j

non es indignus fervi«

fum Tiþi (ervire, fed Tu

E

2

tig

:üälizm'

^

190

-&33 )C o XC 80'3'

n

8«

iio Creatüre tux., Da ergo mihi Domine,

(lione

undé tues dignus , & ego ero dignus, unde

Z

füm indignüs,

- adte

. Dukci(Iinre, Benigni

(fime, Amantiffime, Chae

füva

riffime, Potentiffime, Defiderati(Time, Pretio-

fifime, Amabiliffime ; Pulcherrime! "Tu melle

u

dulcior , lacte & nive candidior , nectare (ua-

qo (

f

vior, cunétisque terrarum diviuis & honoribus

s

mihi chàárior.

nr.

dponfi

Scis occültorum Cog

nitot DEUS ; qruoniam

coclo, tetra, & omuibus, quz in ea fünt, turai-

poml

hi acceptior , tu mibi amabilior €s: diligo

Duk

Ttya

enim te fuper coclum & terram , "& catera

omnia, quz in eis funt, imo ( uifi amore iNo-

: ovl

^ ia

sminis tui ) que tranfitoria (uat , proculdubio:

amanda.non funt,

L ümí

Minus enim te amat :

: qui tecum a!iqui;i

ÀQ g

| ïllmme(

amat , qued non propter Jeamat, . O Amor;

4 preon

qui femper ardés ,^ & nunquam extingueris,

Charitas , DEUS meus, accende me!

- hfün

f Qp

. Nihil, quefo , /zze T? mihi dulcefcat, nihil

complaceat, nil pretiofüm , nil pra£er Te mihi

nj

arrideat fpeciofüm.

Vilefcant, obíeero ; as-

lmem,

ue Te , mibi omnia ; 'fordeanr univerfa, quod

tig,

'Tibi adverfüm eft, fit mihi moleítum: & tuum

n l

TQygn

beneplacitum , mihi ibdeficiens defiderium.

'Tadeat me gaudere/zzge Te, & delectet con-

ulis (

triftaripro 72, fit obedire Tibi; mihi.afnabile 1

Ca(i()n

& re(itere Tibi , execrabile,

- "Utin

Immenfus es Domine , & ideo (ine menfura

T

W

debes amari & laudari ab iis, quos tuó prCtïO'

ln

Ío Sgnguine redemifti,

$

p

18I

t

-£39 ( o X £&3-

JOminey

.. Si enim homo hominem tapta diligit dile-

&ione , ut alter alteram vix patiatur abeffe z

, n

fi fponfa fponfo tanto conglutinatur mentis

eS C

ardore , ut prz magnitudine amoris nulla per-

frui valeat requie ; Chari fui abfeatiam non (ine

Dreti

v n

magoo moerore ferens: qua ergo dileQtione ,

larelit

quo ftudio, quo fervore, anima, quam de-

Iponfafti Tibi fide & miferationibus , debat di-

onordbs

ligere.Te verum DEUM , & Pulcherrimum

t

1

idiV

afti 5 qui

qumiam

Sponfüm , qui nos fic amafti &

ronobistor, tanta, & calia fecilli?

; (tt

.Daleis Chrifte; bone JESU, Charitas, DEUS.

. dl

a

meus, accende metotum ignetuo ,-amore Tui:

füavitàte & dulcedine ta3 ; ut totus dulce-

TR

xldubit

dine amoris tui plenus , totus flamma Charita-

tis tug fucceofus, diligam Té DEum meum ex

toto corde meo, tetisque ieduliis przcordio-

1 a]iquid

rum meorum , habens T'e in corde, in ore, &

) Amt;

gt

pre oculis meisfemper , & ubique.

lnfunde, obíecro, multitadinem dulcedi-

J

nis tuz pectori meo , ut nihil terrenum ; nihil

;läïl mhd

carnale defiderem vel cogitem : fed 'Te folum

| Tgmiihl

amem, Teíolum habeam in corde ; & in ore

Jp [

meo. Scribe digito tuo ia pectore meo dul*

rfä, qlï()u

cem memoriam tui mellidui Nominis, nulla

&uln

unquam oblivione delendam.

Scribe in ta-«

,,lqdefium.

E

bulis cordis mei voluntatem tuam, & jufti-

g d

ficationes tuas , ut Te immen(ze Dulcedinis

! mab]lle j

Dominum , & przceptatua femper, &ubique

Succende mentem

(it

habeam pre oculis meis.

a

méam lIgaeillo cuo ,. quem. mififti ia terram

Ó Prcria'

r accendi , ut Sacrifici-

& vqlui(ti vehemente

utrna

j

M3

-

1812

«£49 X( o J 8

Xllum

um Spiritus contribulati , & cordis contriti ;

ntmpe

obortis lachrymis quotidie offeram Tibi. Dul.

lomer

cis Chrifte , bone JESU , (icut défidero, ficut

P'ecc:

tota mente inea peto, da mihi .amorem Tui

(ines,

fanctum &,caítum , qui me

: rep!??t $ teneat

totumque poffideat,

- Noset

Fateor heu ! fateor non

folum ; quæ pofh;-

lo , non debentur dona , fed multa &, exqui*

Qs tor

. Mdeit

fita. fupplicia.

Ego enim , Domine , ego in»

100 od

gratus , multa commifi illicita , multa perpe«

dusinm

travi nefanda: & ubi peccata emendare de:

fifetico

bui, peccata peccatis a:ddidi !

DEUS meüs, cornu falutis mez, & Sufce.

-' ü tgt'ms

Lt

ptor meus , ego infelix ; ego Te irritavi , ego

: Qub

malum coram Te feci , .

:fmforem Provoc?vi» j

N

iram,promerui. -

Heu me! de quanto

Qb(mo,- in cjuantum :

QUopio

m d

malum cecidi? quo tendebam, & quo deveni?

V nl

lra Omnipotentis , né irruas. fuper me:

quia nunquam capi poffes in me.

Certe non

& (

p

eft in toto me , quodpoffet tolerarete: Mife-

rere., ne defperem , fed fperando refpirem,

W IU

m

Et fiego commi(i , unde me damnare potes, Tu

non amififti , unde falvare fales,

ZX

| m

- Fateor, quia.peccavi, & confcientia mea

meretur damnationem , & poenitentia non füf-

. fl

ficit ad fatisfa&ionem: fed certum eft , quod

um

Mifericordia tua füperat- omnem offenfio*

hem,

W

'Tu .enim

.F'a*&or omnium D EU $ ,- licet-

QOj

in cunctis operibus tuis fis mirabilis ,, Mirabi-

lfdem

o

lior t&men crederis eíle in Operibus Pietatis, -

Nul-

.]83

; »eea)c sX 2

vontrid

Nullum enim fpernis , neminem abjicis, nemi-

nem perhorre(cis ;

j D

'ni(ï forte, quiamens 'Te ex-

horruüerit,

.

0 lt

Peccavi

, & paffus es; deliqui , & adhuc fa-

rem Tu

flines. Si poeniteo , parcis : 6j revertor, íu-

teneity

fcipis : infaper dum differo, praítolaris. Re-

"NOcaserrantem , invitas repugnantem , exfpe-

z pl

&as torpentem , amplexaris redeuntem.

( exqpi-,

idcirco obfecro , & fuppliciter rogo , ut

( I

non facias mihi fecundum peccata mea , qui-

; perpe

hre de

" busiram tuam merui ; fed fecuodum magnam

mifericordiam tuam, quz fuperat etiam pecca-

;

: ta totius mundi,

x Sufce

Si me pro mea , ut dignum eft , defpicis ini«

yi;

quitate , refpice me laltem Mifericors pro di-

JVOCRVI )

- le&tz Sobolis Charitate.

Attende in Filio ,

.quo pFopitieris (ervo. — Vide Carnis Sacramen-

l]iilmtl[ïl

tum, & remitte Carnisreatum, Quoties Bea-

) deVCm.

/

tz Prolis Tibi patent Vulnera ; delite(cant ob-

facro fcelera mea.

Quoties rubet pretiofus

ertc od

pio de latere Sanguis , diluatur obfecro labes

71 j

mez pollutiohis, - Multum namque eft , quod

efpircm«

.mea meretur impietas , longe autem majus,

j !t

quod Redemptoris mei repofcit jure pietas,

Magna eít mea injuftitia; fateor , verum ma-

yda a

u

id enim deliquit

jor Redemptoris Ju(titia.

E

non9^

homo, quod non redemerit ilius DE!,

-

ii e

fa'fï?c us

JAhomo ?

le tua Miferi:

Quis unquam , Bone J ESU , «

cordia diffidat, qui cam inimici tui effemus ,

YU

redemi(li nos in Sanguine tuo , & reconcilia«

yo

1

U

i nos DEO ?

| Kfïcgc

p

| Jiet

M 4

N

a

184

-£33 X o Xt &5

Ecce fuüb tuz. Mifaricordie lImbra prote-

fs

-Qus ad Thronum Glorix veniam poftulans

Ticat

curro, clamans & pulfans ,. donec milerearis

bis,

Amihi.

:Si enim ad veniam,;nos vccalli , veniam

EC

J gen

non quzrentes , quando magis veniam impee«

üe d

trabimus poftu!mtgs :

GHI

Ne; memineris

$, dulciffime JESU ; tug Ju-

fitin

ftiti& adverfus peccatorem tuur , /fed efto me«

Tionef

| mor Benignitatis tue adver(íüs creaturam tuam.;

peti

Ne memineris irz adverfüs reum , fed memor

Qs ]

e(to Miferationis tüux adverfus miferum : Obll-

(

vifcere füperbum provocantem , & relpice mi«

ferum,invocantem,

Placare obfecro & miferere mei ,& non avere

tas faciem tuama me , quipro mé redimendo

i

f

non advertifti faciem tuam. ab mcrcpanubus ,

(

& confpuentibes ia Te,

üenus

;Pie & Mifericordiffime Domine , ne efficia»

Vey

ris mihi inexorabilis propter peccata mea , fed

R,

D

propter bomtatem tuam fülcipe preces Servi

tui, & da mihi effe&um petitionis mez,& de-

fiderii mei, intercedente , & orante, & impe-

DR

Qf

trante gloriofa Virgine Genitrice tua Maria ;

[

Domina inea ,

'cum Ommbus SanGis EUISe

Amen.

j

lo

Dntr

Formz reGz intentionis,

aj

Dd

EGO volo celebrare Miffam , & conficere

N

Corpus & Sanguinem Domini noftri IE-

Vete

SU Chrifti ;. juxta lxm-m San&de Romanz

T&

Ecclefie , ad laudem Omnaipotentis 'DEI to»

Y

Cihq

tius-

-

æä)(o)(äeï*

18;

- rote

uusque Curim triumphantis , ad utilitatem

ofulus

Jereat

meam , totiusque Curiz militantis, pro omni-

bus, qui fe co:nmendavcrant oratmm'pus meis

VEDIAD

in genere , &in (;*euc, ; & pro felici [tatu San-

ninpe

,Qe* Romanz Eccl

e(fi:e Amen.

Gaudium cv

' ace, emendationem vitz ,

Qüg

|

n

fpstium Veræ poenitentiz, gratiam & Confola-

(lo m

tionem S. . . Spiritus , pex(wemnuam in bonis

1 UR

opetibus tribuas nobis Omnipotens & Mifprl-

fnemot

- Cors Dommus. Amen,

Qbl

Orauo ante Miffam , a CAROLO . 'Tho-

iC ml

mafio illuftrata,

navee

EGO

m

N fceleribus a juventute mea ? mifer, vilis,

YibUs,

& immundus , terra & cinis ; putredo &

üercus, vermis & non homo, qui DEUM

effti

toties offendi , proxlmum lz6 ,. mihi non pe-

3, H

PCECI.

$ SC

I

N

VOLO

d

DÉI voluntste , DEI beneplacito , DEId;-

Jnpe

Vatia s

Ipenfatlone, mifericordia,gratia & bemgmmte,

Ml

Q,ELBRARKIE

s tl

Rem maximam ,. Angelis non conceífam ,

contre&tare , e cozlo DE! Filium advocare, in

mambus, velut in vifceribus matris, ipfüm com-

*

pledi & coar&tare , (pmrum Chrifti fufcipere ;

f

Divina mvüerxa contemplari ; Angelorum re-

li

ii [l

verentiam & obfequinm admirari, Paffionis

memoriam recolere , futurz gloriz pignus 4Q.

o

EU

gxpcre j vivos & mertuos adjuvare,

M ;

S.

um

186

&43 X o X $&

MISSAM,

nl

Paflionis Chtifti reprzfentationem; Unigeni-

TMS i

$punf

ti DEI Filii facrificium , humani generis re-

fülator

medium , omnium Sacerdotum opus ultimum,

Trore(

'Trinitatis gloeriam , Angelorum latitíam , Ju-

Áinima

florum folatium 5 peccatorum veniam , vivoe

rüm fub(idium , mortuorum refrigerium.

I5, 6

ET CONFICERE

]i

Transfubftantiare in Chrifti Corpus , pa-

; Cui,c

nem; & in ejus Sanguinem , vinum ; omnt

ttentione , devotione ,

nj

poffibili humilitate ; a

frtiter

puritate, inbocentia ,

7

Icafïitam , reverentia s

UT

& tremore,

CORPUS

LT

T'ortem

Divinum , verum , vivum , & immortale ,

Thonitos

impaffibile, gloriofum , "viatorum firmamen-

r

tum , debilium robur, a

nüimarum nutrimene

l

tum, manba abíconditum , cordis gagdium.

?

NT

- ET SANGUINEM

BU

ui eft peccatorum pretium

, infirmorum

A

medicina vi«

lavacrum , macularum ablutio ;

ün f

tiorum , refectio laborantium ;

fons vitz, fa-

Tuy

J

condi«

lus mundi , tribulationum. omnium

Wt d.

mentum fuaviffimnm..

'.

T

DOMINI NOSTRI JESU CHRISTI

(he

. Qui eft verus DEUS , & verus homo, cu-

fimu j

jus Perfona tota in coe

lo , tota in terra, tota in

p

DT

univerfo eft: Omnia 1

mplens , omnia conti»

n

ofpiciens;

nen$; &æni»a compleN&cns, omnia pr

omnía

mi[fmn

!

^

um

82 X o X fb9--

187

i;s

omnia fciens , omnia difponens, omnia guber«

l

l

nans: qui cít Pater nofter, Frater nofter ,

Inigen:

eris r

Sponfüs , & Amicus nofter , Medicus , Con.

limum,

1

folator , Magifter, Dominus, Dux, Paítor;

*

my JU'

Protector & Defenfor nofter

[

Amor, Mens,

, V

Anima, Caro, Vita, & Effentia noflra ; DE-

I

/'US * & Omnia,

Juxta Ritum S, Romanz Ecclefiz,

i, p

» p

Cui corde, verbo & opere fempcr. intenda

otiont

me fuübjicere , & conformare : in qua propono,

'gyenïih

firmiter vivere, fideliter fervire, & fiducjaliter

mori, pro qua (Dei munere ) tormenta fubire

& fànguinem fundere j ac, fi opus, adbue

mortem tolerare; Fide, $

nomlC!

munitus , non recufabo, -

pe ,. & Chgtiþ&tc

rmamcn'

qtrimtt

Ad laudem Omnipotentis Dei.

ydim

Qui eft , qüi futurus eft in zternum , ab

omnibus laudandus , bencdicendus , glorifi-

jgmort

candus , qu&rendus. & cognofcendus ; quï

ia

'eum fit fpes, amor & defiderium animx fufpi-

" rantis , totus eft dele&abilis , totus amabilts ,

d7 )

T

totus. deüdergbiiis » & totus omnia deügicräa.

"Totiusque Curiz Triumphlantis.

i

Quæxeft Mater noftra, hzreditas noftta;pof-

(

móy

feffio , habitatio , felicitas & beatitudo noftra ;

,

ubi multitudo laudantium ; pfallentium, bene-

j

dicentium & glorificantium Deum /fine inter-

|ztantug.

ji?, miffione : qui exultant , jubilant ; &

&

omnll

"

PQIQQ j

*

3900 X fbb

188

perennitate, jacunditate & faavitate illius glo-

lt

rix (empiternz.

- d

7

I

Ad utilitatem meam ;

prid

Spirituslem & corporalem , fecundum velle

tonk

nig

& beneplacitum divine Majeftatis ; de eujus

mlíericordia omuis utilitas & bonitas , omnis

lüry

BU

ordinatio , difpotitio & pe

4

&

ifeGtio vi;æ meeg

Procccïir,

mBgIS

hm |

-

A ätiusque Curiz Militantis ,

Qhita

Qm

Quz eft vallis lachymarum , miferia , cala«

tOntj

mitas & militia noflra ; ubi eft multitudo- lan*

quà

guentium , coecorum , claudorum & arido-

puud.

rum exípe&tantium cocleftis miferationis mo-

Ctün

tum , confolationem , pacem s 'tort?tudinem' :

TOtür

T.

& medicingm.,

p

Pro omnibus , quife commendaverunt

orationibus meis, in genere & in fpecie.

— Ut habeant lumen ad cugnof'ccndum,"mcmo-'-

riam ad recollenduni, intelle&um ad difcurren-

N

dum, voluntatem ad appetendum, & virtutem

1 bonum, quid-

UP

ad operandum femper, quidquic

(

quid fan&um, & juftum eft :

ut liberentur a

&

Af

malis praefentibus , preteritis ; & füturis »

l

omni tempore colant ;

& obfervent prxcepta

Domini, & facíant ejus veram . f:

Dldun

1

an&am &

Al

&ternam, veluntatem,

&

Et

P

/

; 003 M o ,G(*,,,.--»-

189

T

Et pro felici (tatu Sac; Romanz Ecclefiz,

r

i

Amen,

.Ut Summus Pontifex, Vlammus,pxus,;u&us,

prudens, fapiens & difcretus in fuo regimine

nvdt

confervetur; ut hgrefum tem peítates, calum-

: quis

nix & impietates penitus profligentur, elimen-

Qmus

tur, & fedentur ; ut Principum Chriítianorum

p m

concordia perpetuo fervetur :

Catholica fides

magisio dies augeatur, & per ubiverfum or-

bem propagetur

: Regnorum , Provmcmrum,

civitatum, terrarumque Tribunalia ac regimina

omnia,-tam Ecclefiaftica , quam Secularia ,

N

continuo candore , Juftirie reGitudine, &

do ln

qua decet fidelitate exerceantur : denique ut

atido

gaudeat, jubilet , & exul

tet

VM

omnium Harezi-

j5 m

corum ; lurcarum , Infidelium & Schismati-

ormpyniumque

Q y

corum , peccatorum ,

perdito-

rum homiaum converfione , totiusque orbis

pace , concordia & unitate fempiterna,

yenU

Preparatio ad. Miflam,

(do

(

. Pfalmus- $3.

m

llam dilecta tabernacula

-thà Domme vir-

(eurtet

tutum ! concupifcit & dP(*ïmc amma mea in

jpu

attia Domini,

1 qull'

-

'Cor meum ,. & caro mea ; exukaverunt id

.rcnm

Deum vivum.

J

)

Etenim paü"er invenit domum od turtur

p

nidum fibi , ubi ponat pullos fuos.

naam

Altaria tua Domine virtutum ;

Kex meus ;

& DEUS meus.

Beati ;

-£42 )(0 X f&«

190

Beati 5 qui habicant in doino tua Domine :

N

in fzcula fzculorum laudabünt te,

tend

Beatüs vir ,. cujus e

(t auxilium abs te: af*

Dem

( €enfiongs in corde fuo difpofa

it, in valle la«

ti|

crymarum , in loco quem poíuit.

ttenim benedictionem dabit L.egislator ,

ibunt de virtute in virtutem ; videbitur Deus

tf

Deorum ia Sion.

n

Ài

Domine Deus vl

rtutum exaudi orationem

Den

meam : autibus percipe Deus Jacob.

lm

Protector nofter afpice Deus: (&*refpicer in

lt

faciem Chrifti tui.

Yett

a in atriis tuis fuper

Quia mg:lior/y eít 'dies un

millia..

i

Elegi abjectus e

(fe in domo Dei mei: määis

M

»

uam habitare in tabernaculis peccatorum.

MR

atem - diligit

Y

. Quia mifericordiam. & verit

bit Dominus,

Deus : gratiam & gloriam da

10 p

qui .ambulant. in

)

Non privabit benis €os ,

,

n

beatus homo

innocentia , Domine virtuturn ,

R

l

qui fþcra?c in te. quria Patri,

prel

/

píalmus 84.4

ne(;lixïüi Domíne terram tuam ! avertilli

*

captivitatem [acob, .

RemiGfti iniquitatem p

lebis tug : operuiffi

lNc

omnia peccata corum.

Mitigafti omnem iramtuam : a

vertifti ab ira

indignationis tuz.

(im

