; gett

de Sanguine , vinum autem Purificationis ,

4 Ditt

vel ablutionis Calicis-noà eft Sauguis Chrifti :

-ul

Ergo &c. preceptum illud iioime extendi de-

bet ad hunc cafum , quando. effünditur , vel

diquo

cadit vinum purificationis , & quamvis hoc

eut lt

vioum habeat forte admixtam aliquam (tillam

Sanguinis, hoc tamen , vel non eít certuro ,

ipadly

eft at

vel fpecies illius ftilla di(per(e , & in-minatif-

gedi

fimas pattes divifie facile evanefcuat in cffüfio-

ia

ne, ita ut definat ibi effe Sanguis Chriih.'

Ti

. His non obílantibus, 9. Sacerdotem fàl-

jum &

aE

tem jure naturali teneri adhibere aliqua» di»

qunt

ligcptiam » qualem redia rauo dictat effe ne-

ceffariam ad obviandum irreverentix fpecíe

) qmä

uuern

rum confecratarum , qux cum vino purifica«

üonis probabiliter funt admixte , & ideo. fi

o

purificatio prefertim prima cadat füper fter-

n ron.

TOU

ram , veltabulam , eííe neceffariam abrafio«

nem , & eandem fere diligentiam effe adhi-

m

bendam , quz precipitur in cafü effufionis

Sanguinis,

Si vero ceciderit purficatio fu.

per Corporale, velfüper linteum , diítinguen-

dum eft ; nam (i antequam exüiccentur fpecies,

E g

fig

h

74

PT

fit abfolutum Sac

AT

rum , videtur neceffaria uni«

€a lotio , fi vero exficcatz füunt ; non videtur

da,

Gl

necef(laria alia diligentia, anrci p. 3. tit 10,

ni

ao

hJ

N

tüm

N

N

Vet

tra

us þuräfäbmdi Cib

ofiüm

ä L VII, Mod

p2

eft duþiaxt

Cb

Rimus morius,v quern tradit Gavantus p.2.

(i

t

Colle&tis in ejus fun»

10. n, 7. lit. P.

do fragmentis mz:m«iämsþdiï*igamsfizme cum in«

$

dice dextue mauus, & cum ecodem indice

D

B

fümi poterunt admoto eodem lingue , velad

labium Pyxidis fragmentis deductis, & ore ei«

dem admoto ita nullunr remanest fragmen-

Sh

tum; deinde infundi- poteft paululum vini ,

quo eircuma&to intra Pyxidem, & rergente in-

bio

dice tota pars interior abftergatur ; quo hau-

tün

fto exficcabitur Pyxis interior unde quaque pu-

It

rificatorio : non debet deinde vacua Pyxis te»

of

$

i Velo.

l

quem. tradít —Qiuarti "

dtm

Secundus modus eft ;

ut poft fumptionem . Sanguinis ' colligantur

qt

fragmenta , &ex Ciborioin Calicem mittan.

li

tur ; deinde infufo vino in ipfum Calicem fu-

qle

mantur cum víno, & (i opus fit purificari cum

at

vino , vel aqua Ciborium, ea ablutio pariter

ht

eft mittenda in Calicem , & ex Calice , non

ex Ciborio haurienda ; quia Calix eít magis

dif

aptus adtutius, & decentius füumenda, tum

*

?

quod fi in-

fragmenta , tum abluütionem

r:xta $

vfa Calicem adhuc remaneant fragme

ita

48 XCo X 889«

2

i n

iterum vinum, velaqua infundenda, & fumen-

D)

(detüt

da. Tandem extergi debet

&

)9

urificatorio, tum

t.10

Calix, tum Ciborium, negue obítat pra

Eu

tum jejunii , quod enim i

lu&um eft in ..Rfc.-'

verentiam Sacramenti, non debet obligare con-

Ym

tra Reverentiam Sacramenti debitam. :« Quarti

liis,

p. 2« tit. 1e, fe&, 3. dub, r, cum pluribus

-

Ciborium omni menfepurificandum, —Gavan«

n

iM

CU;SQ,

sT

im j

. LVIII. Quid agendum, fi in Altari ,

indict

-jnquo celebratum efl, peradia Commue.

«l

nione inveniatur aliqua Hoftia,

x

lgmcn-

SI

in:Alïari, velin gradu , feu etiam in pla«

j vit

noinveniatur aliqua Holftia, de qua du«

nteit

bium fit, an poft Coníecrationem ceciderit ,

o hat

tune in loco decenti- absque ulla folemnitate-

u p

reponatur , & in fequenti Miffa a Celebrante

oft Sanguinis fumptionem immediate ante

jjs

P

urificationem füumatur ; quod. fi amplíus eo-

püard»

dem die nonfit celebrandum, pro fequenti die:

intra Tbernzculum, "in quo 55, Sacramentum

ganwï

at

aflervatur, a Sacerdote absque luminibus cufto-

dienda deferatur, & ubi $S. Sacramentum non

aol

o

affervatur intra Corporale loco decenti usque

Pa[l(fl'

in craftinum cuftodiatur, & proximo fequenti

n

- diea celebrantsjejunio poft Sanguinis fümptig«

m

nem ante purificationem fumatur,

CQa-

ii

4j l

ftaldus apad Quarti,

Y

LP

ii

lt

li

N

L

26

20 "t35 )(.0 X $t

m

$. LIX,

Quid agendum , fi poft fü

obü;

Dati

pram ablutionem Reliquiz ex facra

Hoftia iaveniantur ?

9

»p

poh

[v

R.

Uando Sacerdos paft fdmptam ablutio-

L. nem invenitaliquas Particulas, feu Re-

N

live

liquias ex Hoftia , five parv fint ; five mag.

7

& aliter fatis reverenter affervari non pof-

r

ng,

la

funt., idque etiam(ü integra hora interim ,

qua

etiam pofl. Sacrum commwunicantis aliis occue

patus fuerit ( tora enim 2&tio cenfetur pertinere

ttl

WE

ad idem Sacrificium ) imo etiam(i poft Sacrum

rimo advertat in Sacriftia , nondum tamea

"t

Q

depofitis veítibus facris, imo etiam depofitis

facris vellibus, & modicum cemporis eft, quod

tjus

hità

eas exuerit, debet cas fümere.

At quid, fi Re-

liquix (int ex alio Sacro ? &. Si hoc advertat

ell,

m

yd

ante ablutionem , fumautur , fi poftea primu

reperiantur, reponendz

fünt in Sacrario, &

D

l |

fequenti die fumendz. At Bonacina , Caftro*

cefl

palao apud Sporer etíam tunc permittunt cas

ün

fumere, faltem per accidens , quando in Sa-

13

erario conimode poni non poflunt.

l'ü'a

in$

ä..LLX.: Quid age—näum', fi Hoftia confe-

€rata ceciderít in terram , vel fupra ve«

Dun

ftes Communicantium ?

Mi

e

; dum 6it.Communio , aliqua Hoftia exci-

C

:

dat in terram , reverenter eam Sacerdos

t

derit ,

accipiat , locusqueä, in quem ceci

Q0»

Qd

p

"93 )C o X Eïü*'»

77

fun

obfignetur, atque aliquid interim füper impo«

natur , ne atranfeuntibus forte conculcetur ,

opportuno pofimodum tempotre abradatur, &

pulvis, feu abrafio in Saerarium projiciatur. Si

jb

cecideritfuper Mappam vel'velum hujusmodi ,

( e

Mappa vel velum obfignetur, ac poftmodum

t mag.

lavetur, ipía.vero lotio in Sacrarium projicia-

r?

mp*

tur , fi fupra veftes communicaatium ceciderít,

yerit

locus fignetur, ac poflea diligenter lavetur ;

T

quod fi commode, vel decenter fieri non po-

rtinere

tell, fi forte aliquam mulierém tetigerit, cidem,

ut veftem , vel locum a Sacramento isélum la-

acrm.

um

vet, Miniitro committat & lotionem in Sa-

epcfllis

erarium projiciat,

$i Particula confecrata, vel

h qüod'

ejus fragmentum cadat fuper «ianunr conimue

nigantis , vel fuper Barbam, iojungcnduua illi

L M

(dvett

cít , uc ipfemet in aliquo vafe i:upndo, manus

)[tmum

vel barbam diligenter lavet ; prafertim fi fuper

manus mulieris ceciderit Sacramentum , & lo-

rioy

V

tio in pifcinam Sacram pro?iciatur, quia tunc

ceflat preceptum Ecclefie probibeeus conta-

T

€&tum facrarum rerüm exua . iflos calus , quan

do aliquid lavaadum ex ractu Sacrz Hoftiz, id

lavandum eítabi

in Sacris,

ple Sacerdote, vela Minif?;io

E

qoilt

Quzri hic poteft, an etiam manic

a fï»vc pàárs

| Vi

manice illius poít contactum Hoftiz Sacra. in

Mi(fe Sacrificio lavari debeat,

Vidi in hoc

ca(u plures Sacerdotes parum follicitos. W.

"T

Cum in Rubrica przcipiatur', ut quotics Sa-

g

cramentum extra Corporale, res fuper quam

d

adeoque

p

cadit vcl tangit ; diliggx:Fcr lavanda ;

,euam

-

E

Y

78

ä:)* X e )( g*

tun

etiam pars illa manice a.bæ. Oppofitum te-

nent aliqui apud Dianam,-

p

J

yv

pu

(-A

[21]

&. LX

Quid aggnäum, fi Ho[ha con-

Íe

ata, w*l ejus Fmgmentum dilabatur in-

&«

Ta

5'?'« c&us mulieris communicantis .

lando Saeramcntum cadit intra pectus

t

àd,

Q

Er zuï.ms, ipfam, & non Sacerdotem de-

bere scc xpærc Ha&zam, vel fragmentum, & fe

Qit

fuis manibus communicare, vel ia Pymdnm ime

Q

d

mitere, & demum iavare digitos , & lotio-

nem porrigere Sacriftz proj jieiendam in Saéra-

j

l

rium; quod fj major diligentia reqmratur, quam

m

non deceat fieri ià Ecclefía:

ftatim mulier il-

Int

t

la fe recipiat vel in propriam domum , - vel i

domum alicujus vicinx , & inventum frag-

lm

mentum , fi ficjejuna recipiat, fi non ht,e;una,

leg

xyeverenter fervet, üta Sacerdoce fecteto ad Ec.

cle(iam portetut. '

qu

Lt

Tambur. Opufcul, de Sacrif. L 2. c.8.$. 8. n.

lbi addit ,. fj folus Sacerdos vidit

parvi frag-

f

menti cafum, & probabiliter advert fore no-

&

tabilem mulieris turbationem ; vel adftantium

T

offenfionem

Gdc tali cafü fzemina TOneá-

tur ; mïm (MCat Sacerdos, totum Deo come

di

mzw*ns,

al

^t

€

1

iminl&fand& Communio:

6, LXIL D

h

n

w

e

r-d :ium . extra Miffam;

DA

N Alrari accendantur düs ca'melæ, deíti«

Ye

T

de prepsrata buría hpra Altare juxta €0:

fad

lorem — officii currentis , & pofia burfi

qu

cum

a

g

"9s VX eX

[6$ r

x

£

:f

ROT

79

eum Corporali-intus ex parte Evangelii &

ls ( ;

PA

preparato quoque folido vafcu!

ï)

qua ,

cum

]

g

:z

purificatorio ex parte Ej

quo facto

& G

exit Sacerdos ex Sactiítía indutus füperpelliceo

ürir

cum S:olà coloris offieii te&tus Birero , junctis

iS;

manibus , precedente Miniflro, pariter indu-

1

£

| peä'li

to fuperpelliceo & rnanibus j

:

is adveniens

imi

Í

tem d

ad Altare porrigit Biretam. M

PESTES

iro , genufle-

sa

La

n, ul

&icin terra'plana ,; facit.in ultimo g

X

?

du. ali«

|

de

Yv

i

.quam Orarionem, ditigens a DEU

VA Ve

At

im fàn-

j lotio

&am aCuonem , inde aícendens ad Altare eXa

o

trabit ex burfa Corporale , illud extendit fu-

r quai

pra'Altate , & dum Minilter ex parte Epiftolze

vlic i

ip terra plana devote dicit Coz//teor , aperit Ta-

yuli

bernaculurm, genufletit, accipit Pyxidem, il-

naüe

n frte

lam detegit , & dénuo gen

M

H

,i-.

;

6ïgna totum pro»

itjeant

fequitur juxta füpra dicta,

tp aob

Quo (atto reponit Corporale in burfam ,

quam relinguit in eodem loco , quo prius

f

::j:' g' M

erat, defcendit in terram planam., ibi genus

fle&it upo folo genu, ficut quando advehit,

vi g

ore m

& pollmodurm modeíle revertitur ad Sacri-

iatn,

&

duntit

Netandum , quod nunqu

am fit Nrel'inqu en.

monei'

o a

dum apertum "Tabernaculum , quando im illa

aliqua. confecrata Hoftia affervatur.

Quando

'vero Sacerdos communicat ; ubi SS, Sacra.

ur

mentum eft expofitum , tranfiens per.unam

partem àd aliain , non deber ullam facere re-

Verentiam verfus Sacramentum expofitum ,

?j (

fed folummodo attendere ad. Sacramentum ,

bl

quod tenet ia manibus : & (ic pariter cít ob-

qn

Ic::r-x

$o

32 x oX f&

fervandam , fi fiat Elevatio Hoftie , vel Cali«

feq

cis inaliqua vicina Miffa ; aut fi traü.ürctairius

(

Sacerdos cum Viatico,

n

Quoad Benedi&ionem

fic 'r.!ifþ(mit. Rituale

noftrum. —offea coratu. Fenerabila Sacvamen-

$j

to genufletlens y dc utrague mamu Ciborium ,

fat

D

feu Pyxidem apprebeudens , vertit [e ad. popue

Jum , €P dis , qui communicarunt, iusuodum

DT

Crucis benedicit uibil diceus,

.

S'SCüna

i

Hanc tamen Benedidionem , quoti

(

que intra Miffam Communionem populi pera«

git; omittit.

Qu

tl

d

Rituale fol, 97.-

uoad. preces fugdcqndas vide

t

Cum communicantium fit

concurfus , &

o

numetrus , tünc Sacerdos Ciborio fuper Cor*

l

I

,porale depofito , & difcooperto , faciat pro-

Wj

fundam genuflexionem , & fe ad populum in

corou Evangelii vertens illum germanice fiuis

n

li modo alloquatur.

LUE

t

n

Spbádtíat !

(f

".,gyüüuä, SGfus ber Cingebolvie

W

f

45 (obn G. Otfes nod) tor feinem bit?

fern £epben nb Giferben , gv Gebad)t

d

nu(i abet beffelbigen Daf eingefeBt Da8

0ni

5

oeiligfte Cacramenf Des8 9fItavs , alfo

sioat, fobalb Der 9Drieffer riber bie Sub-

[

íftanz ünb SfGeefenDeif be8. 2BroDS umb

li

e Con:

:äegnä ausfpridt þïe ?ïäovt b

16652'

sþg

j

ao

-t$3 )Co C $88-

; 31

fecrátion, fo t»írb bur

& Dbíe 9fflmacdpt

ial

(5tte8 bas 25y

029 ub 5

N

ev ZSeit oerz

Atude

fvanblef in bett toafren ?

eib nb S5Iu£

MUA

( brifti X&fu,foba ein SYtira

cul alfev i

horily

racleníit. €8 oerbivget fich aber G5.ot£

d p

T

unfer Die. Gacramentaltíe Gefralten

barum, Damit ev befto (üglicher

juuneiu

tfescu

unfere JDerg

ett fomme, unb fi) mit na8

auf bag pollfommnifte bereinige.9[b bifer

yliptte

$ Vidi

unenblic)en giebe (6.2tfe8 gegen. Denen

SWenícben erftauneu bie Gberabin unb

I) &

Gerapbitt, Sife Gnab ermeifet .Ott

er O

jat

allen 9Xenfcen, 9teicb, unb 2frmen , ub

ulum 1

fclieffet Éeinen. 000 biefem G

oftlicben

Gaftmabl aug: fo bebendf

f

E

s*

van

n tvobl,

It fj

ibr Sbriftlide Gvelen! mas ibr

jebuub

empfaagen toecbet,

Syor empfatgef einett

G 2t£, toeldyevia

feiner 2tuftvortb baf

faufenb unb abermabl faufenb,

foiebere

um sebenimabl faufenb , Duubert ma

bt

v

faufenb ber &nalen, G»a

tt. 7. foeletbe mif

bebeditem 2Ingefi

cbf auf Dem 359ben [iez

1 cba

)

getib

immerbar rüffen. , 'Socilig, Jb

eiia ,

j

Seilig . Dtt berJocerfc)aar

en. inen

N

G2Dft ber sitgleicb in bem Jimmel , unb

D

in euren Dergen fid) befinbef. — Mutertes

Q

u

De fid) nur niemanb Difen fo aroffeq

ii

: Spgng!ær de rSac;:z'/ïeim

E

-

(ägt:

83

"fO?) )(

K (904* "T

&t in einer &

&obfünb st etpfattáett j

mu

dan

Dani eví(et binein bie emige SRerbamme

Cort

nug, Louf benm OBorteit De8 Joetl, 21p02

üæ

spault: £

fcr iffet uno trind'et bíneini

XlIr

SSereitef euevé

dbrit felbft oae (Bert(bh

óÓerten 3u folder Gmpiangung mif

aGrofier 9inbacbt ,. Gpfer , unb 9 eiz

niafett be8 DerBens, vuff mitbem Coarn

t

gelifcben Sauptmafi it tteffe&erzemutb*

Err! fc binnidt xoürbig, oaf ou einger

toni

, beft unter meín Cacb. . nb nad)bem IE)B

Vele

fir

biíe$8 unenblicbe Guf erbet empfanz

tiali

. gen baben , balfet eud) eim Qett lang

Qttn

auf it Sctrad)tung bífe8 fo groffe Gez

Qf

A

beimnag, erftatfet GGff ben febul big/

- ften Qand bor biefe nnenblid)e £icbe ge7

du

qem eud), üibef euaï) i Denen Hbumgen

Diem

üe

bes Göäauber-ä , S:effnung , wb Dér

D

fiebe; Den &ag foft ibr subritgen itt

C2

9Inbórung beS95ortS O Otfes, in 3Sefi/

TRW

ld

€uug Der Sircben , ín 2Inbettung De8

allerbeiliaften C^acratmenta, ub anbe?

ven auten Z3Serdfen,

J

l

o

Notandum, fi Sacerdos advertatPartlculas

non füfficere ,' poterit aliquas: lermgere.

Hie notetur érror eorum , qu1 acc1pxentes

I)A]

«um Py*(zde etiam purificatorium , fa pius ab-

ftergunt in eo duos digitos , quibus alios com»

re)

mum-

aac ts

R

--ä?))'CODC

8b

83

Mf

municant , non (ine manifefto periculo, ne

Ca*

t

dant in terram multa fra

gmenta , quz in illa

lt

communione adhzlerint

ipforum digitisy ma-

hitti

xime in C oxnmunipnibus

numerofiís.-

A

u

i

$. LXIII, De Comintnicantiu

Aä-

g n

m ab

lutione, »

j

"

TU

;

ABïutïö,

uam fingtlis poft modicum inter-

D

i

vallum

E

fumpto Domini Corpore offzrri

convenit ; in

T

aliquo Calice dari non deber,[sd

t i

Vel ex eyatho argenteo vel inautato ,. Cálicis

figaram neutiquam imitante, & ad hoc ; e-

TU

cialiter confe&to , vel certe ex poculo vi

treos

J

l

forma ab illis, quibus ín menfa utimur non

nihil

differente ; & ad hanc folura ufü

u

Iï

m deputato,

ittli

Alterà vero manu Minifter ]

inteuin candi«

du

dum explicatum offerat ; 4

ao is , qui ablotio«

nem fumpfit, labia,

'& deinde Mini

ft

e

er poculum

[b'

TU

exea pátte ; qua Communícans ablutionem

n

haufit , abftergere poffit. — Ne autem alíis nau-

mb

Ícam excitet , cum tot ex &

odeim vafe bibunt,

nl

fxpius abftergendum; & fe

nfim in orbem Vere

6

tendum, .

lij i

/

T

$. LXIV, Àn Patochiis feu Ctr

atus te«

neatur diebus Dominicis & Feítivis

de pra-

yritti

are ?

15[64

ceptó Miffam pro Ovibus applic

)Aróchus feu Curatus tenetur per fe, vel

?cipicnlö

per alium omnibus illis diebus celebraa

j

jost

Te ; quibus plebs fibi fübjc&ta x prza

g"

a

cepg

84 ,

r 5( OA)VC $

cepto Ecoclefiz tenetur. Miffam audire, Come»

.qui

'munis.

bur,

Num autem omnibus dictis dicbus

teneatur Sacerdos Curatus applicare Miffam

Iem;

alii

populo, controvertiturinter A.A, Layman, lib,

y. tra&t, $: c. 3. n, 3. W/iefiner lib. 3. tit, 41. de

fs

Cenf

celebratione Miffz n,39. pluresque alii graves.

A. À. ceníeat Parochos feu Curatos Germanig

nat

non teneri diebus Dominícis & Feftis fru&dtum

fitim

hianis, fed

bere

Sacrificii ordinarie applicare Paro

pofle (tipendium acceptare,

Exci

*

nifi for-

bend

Íàp exfundatione, confuüetudine , lege Dicece-

pend.

fana, pacto aut alio titulo' obligatio habeatur ;

tepetur tamen Miffz Sacrificium ovibus applie

QOLX

^care f/ubinde juxta boni viri arbitrium.

Bar-

pi

bofa p. t. de of Par. c.. 11. n, 16, vel ut vult

Navarrus diebus folemnibus, aut a/Zguotzes at«

tenta copia vel inopia Reddituum , magna aut

Àe

nà

parva necellitate Paro;hianorum ) t vult Go-

bat,

tar|p

»

inali

Tellt

$. LXV, An Capehanuä, jfï-pe; aliquä-

le tempus fit infirmus , teneatur.

Altri

at

j

fu?plö:e' Miffas ?

f

€

Apellanus habens obligationem — ex fíi

Azar'r

pendio celebrandi quotidie ; aut bis vel

ter.in feptimana , fi aliquibus diebus noa

T

poffit celebrare ob infirmitatem ex- probabi-

düm

liori. fententia non tenetür fupplere , fed ex»

L

cufatüur per modicum tempus ex benigna in*

Confi

terpretatione mentis fundatoris,

Excipe il«

üsí

itudinem s

lum ; :qui fu;? culpa Fontra?zic egr

fl pr

: gqam-

i

D ,)(v " X £t2

8;

(0.. - quamquam & hunc probabiliter excufat Tam--

qichü

bur. variant autem A. A. circa modicum illud

Mifam

tempus 5 aliqui enim concedunt 9. vel 10 dies;

, l

alii 1y. aliiiacegrum men(em, alii duos men-

t

$85 €o quodin Jure fpacium daorum menfium

Í g

cenfeatur modicum, ita Navarrus, Vegd, Dia-

ematit

na & alii. Econtra Gobatn, yg2. tenet , fi in-

(rdu

firmitas duret ultra rnenfem , Capellanum de-

mis» L

bere fubftituere alium , ni(i inrmus tam tenue

nif

bencficium polífideret , ut omnes redditus im-

: Diceco

pendendi effent in ejus (afteatationem.

/

ia

us

$.LXVI. Obligatus celebr»a;"e in Altari

privilegiato j fi celebret. in alio ,

m

quo-

| u

modo peccet ?

yotua t

ag(]a lell

SAcerdos/, qui accepto ftipendio manualï vei

ratione Capellaniz tenetur celebrare in Al-

vl G

tari privilegiato , peccatmortzliter , (i celebret

inalio Altari non privilegiato , & tenetur ad

reftitutionem legendi videlicet al

iaz: Miffam in

Ti

n

$

n

Altari privilegiato ; quia talis Sacerdos non

lucraretur. dafuncto indulgentiam plenatiam

féu liberationem e

g!

l

purgatorio. Ita Navarru;?

Azarius $ &c,

C bij Vul

Tambur, autem talem ad iterum celebran-

JDus n

l

dum in Altari privilegiato non obligat fub no-

plO

Ü

vo peccato, quamvis , ut id faciat , omnino

fdd

il

confulit; Qaidquid Gt, tenetur talis Sacer-

;m

gl

dos faltem hoc compenfare aliis proportiong-

u

tis pre;ibus. Kazenberger id fupple,m. Spor,

j

.

Q«

qu

$6

-3 00 X $899

Modus petendi Roma Altare pri'vilegia-i

$

cum eft fubfequens,

Petitur bumillime Altare privilegiätum pro

M

Ecclefía Parocbiali , Nicolai Civitatis March-

W

dorifeufis, e.g. Provincie Moguntina, €? iu ea

fün

Jfta "ltari Coufvatevaitatis D, M. fine lale

nidi

Coucepte pro uua feria cujuscunque feptimaue

gatio

ad avbitrium Coz

Tertü

ufratrum eli,geizdrf/ de coufenfu

Qrd.'imriz'.

d)d()l

Thise

In Bu'lïa conþeüïonis datur Privilegium ad

(ipu

feptennium tantum; hocfeptennium incipit non

j

a die publicátionis ; fed a die dateBulle five

JBivevis vi Decreti

Sed

per Bgnsdi&ug Papam VX-IHü

fl :

emanati.

Bpil

Obtenta Zreve five Bulla nEccharia requïfï-.

TT

tur Bullz promulgatio vi Trid, feff. 21, proptee

LU

xea Bullz ad extra adí(cribi folent hec verba :

D

Promulgentur , ut fonant,

Requiritur. etiam

fi fg;

Ordinarii apProbatio, ideo fi talis Bullaab alio;

quanmi a Reverendiflimo Officio , aut ejusdem

Corz.ä

Procuratore , vel Advocato procurata fuerit ,

i

pro approbatione Conflantiam debet mitti, Si

Eccle(ia, in qua tale eft Altare, deftruatur,ma-

nente Altari perit Privilcg»ium.»»Goþa,t., n, 657.

EffeQum illum liberätionis animz non effe

abfolute infallibilem, fed tantam ex benigna ac»

À

ceptatione Dei docent plures A.A. contra alios

f

ggud La Croix n. 524.

D

Li

æg X o X $&&-

$7

Vihpt

$, LXVII, uDe redu&fionä MiH'aruml.

Agiftratus loci ; vel quicunque ali !z?cd-

at

M

lares nihil poffunt circa reductionem

: lia

Miffarum , etiamí' effent Capellanie , vel

TU

Fundationes mere fzculares,. Neque Capella-

f

ni diminutis redditibus poffunt moderari obli:

onrithnt

gationem, & redücere Miffas ad minorem nu-

TL

merum in Anniveríariis, vel beneficiorum fun-

dationibus, nam ut bene advertit Gobat , ni-

mís enim inconcinnz mu

olüm d

tationes peragerentur,

fi permitteretur arbitrio privatorum , cum fo-

Qyitnot

ullg f*

lemus effe nimis partiales in' caufa propria,

Sed in his, & fimilibus cafibus juxta flatuta no-

um il

ftra Synodalia p, !. tit. 9. n. 2 1. recurrendum ad

Epifcopum, ve! ejus Vicatium Gene

pn

Ed

lem, Ubi

greqüi!il

mumevus Mijavum ita maguus ef , ut. juxta

Fuudatovis difpofitionem dici non poffrat , aut

p

( ETU

eleemofyue , €» veddatus ita tenues funt,ut. ome-

vi fevendo non [uficiaut , Nobis , Facario, €P*

fb

Coz/iliavtis Ecïc/g./z'rgfz'icis Tïgfärazïuzf.

e;usdc'

a fügm

$. LXVIII. Quale peccatum fit Mifl

as

mit

€x oblieatione dicendas

À

differre,

u

")

l1

MI

ffas-;cx flipendio dicendas nimium dif-

Ti

d

ferre. eft peccatum grave,

Ita Cg óm.

gjpnit"

A. A. Difficultas eít, quale [fpatium cen-

TUit] 3]'05

nimia:

fendum fit modicum , &

P

q*uæ dilàtio

nam

n -

-

"

49 X o OC fgR

Nam Ín hoc variant. A. A. Aliqui-enim nimis

tent

rigidi affigpantfpacium $. velio, dieru;n.. Alii

lug,

.écontra nih

i

s extendunt, ut videre.eft ajRud

Dianam.

y

omit

Dicendum .cum communiori ap

ud Quart

teht

fenteutia,fpacium duorum menfium cenleri.mo-

cenf

dicum, feu moderatum ,. feclufa tamen fp&ciali

tüm

conventionc, & ideo poffe acceptari a quolibet

hn

Sacerdote flipendia pro 60. Miflis, pro quibus

üüsg

fatisfieri. poteft intra bimeflre : econtra fieri

u

pofíe, ut etiam unius diei dilatio fit nimia ra»

Qu n

tione imminentis neceffitatis , e. g. Si quis pee

liong

tat Miffam hoc mane dicendam pro infirmo

ofen

periclitante, tel pro lite ea die decidenda.Quin

quim

imo tenctur ctiam ad compenfationem .pro

nin

damno ex dilatione fecutum , ut , fi accepi-

fnt

fti f'ipendium pro Miffa legenda ad impetran-

quo

dam Íanitatem infirmi, isque. decedat e vivis;

tion

antequam fatisfeceris obligationi tus,. Sporer

i

J

itan

n. 35 f«

lati

tum re.

Damnum autem ex dilatione fecu

BWant

parandum-efle , fi repatari poffit, ex bonis

CtQ

fpiritualibus, & illis ipfis , pro quibus petitz

um

erant Miffe : adeoque ( Miffz petite erant

BN

pro defunctis przter debita Sacrificia ,. offe-

1

renda etiam füffragia efíe precum ,. indulgen-

x)J

tiarum, & fimilium,

Si. vero pro vivis, V. g«

0

pro falate infirmi , pro felici partu, aut expe-

ditione alieujus nc

gotii, preter debitas Mif

fas aühuc perfolvendas ,

efarciendam ja&tu.

ram efle aliis Orationibus ordinatis ad illum

lTa

änömï;" qui rationabiliter videtur effe in

á

brfat]

FCH'

a

442)(e0 ( 89 —

89

n tit

tentus ab illis, quibus debebantur Miffz di-

/

n,. Al

latz,

l

9

[

D

De c&tero upicum tantum Sacrum omhïne

omittere,eft peccatum grave ex communi fen-

Qu

tentia, nec obüat*üipeddium unius Miffx leve

feri i

cenferi , nec effe materiam füfficientem ad fur-

| fpeciali

tum mortale ;; quia licet. damnum pecunis

quolibei

nonfit grave , dampum tamen fpirituale eft

) quibus

fatis grave, etiam tünc, quando Miffa debetur

t f

ex promifIone liberali,

Notent fibi hoc ali-

jmia I

qui nimis liberales Sacerdo:es, qui ad alterum

bonorandum, e.$g. ad. Natalem ipfius plures

quis pe

inftrmo

offerunt Miffas , interne tamen nil minus ,

Potito

h Q

quam promiflum fervare cogitantes,

an p

enim, quodilli , quihas oblationes acceprant,

at

fint ex voto, velex flipendio-obligati ad'ali-

quot Miffas dicendas, & hi propter tales obla-

1p€[ï30'

j eViViSI

tiones enus celebrandi in i(los .promictentes

p

transferant , exinde five proprer oneris trans-

lationero , five ob damnum alias emeérgens te-

Z

mum

z

nentur promittentés in fimili cafü füb gravi pec-

cato easdem celebrare , aut celebrari curare ;

g ho

; peti

quamvis ficte animo , v

lentia obtulerint.

c] ex quadam benevo-

3

9 e a

»GH:'

ol

$. LXIX. An in die Commemorationis

omnium Fidelium Defunctorum Sacerdos

ii

u a

3

tencatur pro iis appïicarg?

a cenfet Gavantus cum Communiori tom,

"T

lT

j il

1

l.p. 4 tit. 15, D. 18. a quovis,' qui cele.

Ecclefig , omnibug

dih

brat 9 €X tintentione

-

g

j

: Fldöm

2

-& X o X f&«

Fidelibus defunctis ; ctiam abillo, qui forte

gm

.jhabet obligationem quotidie celebrandi pro

[unii

lm

' determinata perfona, una , vel pluribus; con-

traríum tàmen fentit Tambur, Quarti, Go-

Tet

(battom. 1,tr. 3,n. 633. ex eo capite . qu

p

non fit inponendum onus , nifi clare de eo

Vor

conftet , adeoque poffe per. fe loquendo illius

lj

dici Sacrum applicari a Sacerdote alicui parti-

dht

culari defundto ;

N

À

fequcenda tamen pia Gavanii

que

fenteatia,

J

N

j

Ti

d

$. LXX, An Caþ,cllanus í ;-'s,rfel Stipändïa-

um

rjus teneatur füb peccato mortali celebrae

quia

re ii loco defignato a Fundatore , vel

toif

* dante ftipendium, videlicet in ta« *

li Ecciefia, vel Altariab illis

. expreffo ?

]

bpi

neri Sacerdotem pradi&ium per fe

Hs

T

EY

quéndo celebrare füb peccato mortali

ted

in ea przcifa Eccle(ia , quam defignavit Fun-

dator ; & dans (tipendium,

Ita Comm., apud

ho

Bonacinam, a

pud Quartiin Append. Quaf(t,

[

4. Pundt, 4.

j

Dictum per

f& loquendo : nam ratione par';

N

vitatis materiz fieri poteft , ut folum venia-

d

litec peccet , ut fi bis, vel tet in anno omittat

Tüt

celebrare in ea Ecclefia abs

Wi

tione.

que gravi /perturba-

loü

Si variatio fiat Altaris intra eandem Eccle-

fiam , ita diftinguendum eft,

Si hoc Altare

precifum , & particulare defignatum eít a

Fundatore , vel dante flipendium ob caufam

gra z

1

a k a od

121

ii f

tavem vel magni ponderis , faltem in aíti-

Mi p

matione ejusdem Fundatoris e, g. ob fpecia-

T

lem cultum Imagiois, feu San&i , vel propter

ti, GO' j

memoriam Familim , ad quam illud. Altare

9l

pertinet, aut quid fimile, dicendum eft. varia-

ed o

vdo ii

tionem per feloquendo effe peccatum morta-

le ; quia notabiliter opponitur voluntati Fun-

ii pani-

datoris, quz pro lege habetur,

Gavii

$1 vero abs:

que fimili caufa facta fucrit defippatio , fed ex

mero arbitrio absque peculiari fine, dicendum

e(l variationem Altaris intra eandem | Eccle-

endi

fiam facilius excufari poffe a peccato. mortali :

(rts

quia non cenfetur violatio

gravis faciz pro-

mifHonis..

v;l

!

Ex. diCtis fit 1. Si fiat x/;'ariatï"o äuïhor?tate

Epifcopi , fatisfaciet Sacerdos fuüz obligationi

"1

absque ullo peccato, non vero de confeníu ha«

ml

redum , quianon pofl

ünt hærqäcsl derogare di-

qit D

fgoütioni teftatoris,

ym 4

i Qlæft

Fit 2, Si Sacerdos legitimo: impedimento

detentus non poffit celebrare in. Ecclefia, vel

n« p

Altari deGgnatis , & alibi poffit ; poteft, &

debet in alio loco celebrare : quia hzc cenfe-

; oniti

tur interpretativa voluntas Fundatoris , qui

principaliter voluit Miffam , & circum(tantiam:

Pgrultbä'

1

loci accefforie , quatenus adimpleri moraliteg- -

" m

oteft, Ita Azorius, Sà, Bonacina;

T

Averfa apud prefatum

( d

. Quarti, |

j czllfïll

,

i

923

PIMC :

Qi

. LXXL An fa&a variatione Ecclefiz ,

Then

vel Altaris defiznati teneatur Sacerdos

ol

7

D

gd aliquam reftitutionem ?

utiqw

Ontroveriii'tur(hoc inter A, À. Frimo fen-

lm

C

tcptia. affirmat,

Secunda fimpliciter ne«

fer?

gat ;.nifi Sacerdos teneatur celebrare in Altari

feti

privi!egïato, (ed hoc cafu excepto , non agno-

fcit hzc fententia obii

gatigqerþ reftituendi. ex

M

a;io capite.

Probstur :

$

3

quia.ex violatione promiffionis

non oritur obligatio re(tituendi ,. ni(i fequatur

C!

damnum promiflario : fed non fequitur ( ex-

cepto cafu pradicto ) vel faltem non fequitur

j

damnum; quod compenfíatione indigeat : ere

[/7

90 &c.

Probatur minot , quia damaum hic

dim

attenditur penes fructum Sacrificii , veletiam

penes indulgentiam , fi ad eam refpexerit, qui

füb

dedit ftipendium ;; fed ex variatione Altaris ;

iij

vel Eccle(iz'non minuitur fructus Sacrificii, fed

l)

folum perditur indulgentia in caíu exceptQ -

li

Altaris privilegiati ; ergo excepto hoc caíü

Nec refert ,

i M!E

non eft obligatio reftituendi.

D]

quod privatus füerit, e. g. populus commodi-

(

tate audiendi Sacrum in loco defignato ,. ve

Ciä[i

fubtractus fuerit cultus alicujus Sancti in Fefto

lu

ejusdem &c, quiaaliis, diebus id compenfari

j

nonpoteít, deficit enim, & ccifac occafio finis

.

Qün

intenti,

,

tipa

m

muni$ - apud

aL

. Hæc fententia efl. vere . co

;

LÀ

Quar-

D

N

N

33 X o X £&t»

93

Quarti in Appendicede Sacrificio, 'Patitur ta-

lf

men limitationem.

Nam Ííi' Sacerdos tatione

dos

obligationis celebrandi in. tali loco. acceperit

majus ftipendium ; fa&a variatione, tenetur

utique ad reftitutionem illius exceilus dati fo«

no (tt

lum intuitu circum(tanti talis loci : & non ali«

ter

ter: quia alias effet inzqualitas ,. & Sacerdos

j At

retineret illum exceffum fine titulo,

1l agnO'

endi &

$. L*XXH..--An Sacerdos retenta. parte

- fipeadii Miffam alteri. celebrandam

poffit committere ?

( :Aïdm ponit Tambur, Saczrdos , tun Vecepe-

I (CX'

rit a Pideli avgenteum integrum,ut Miffam

equlti

pro illo celebret , dat avgeuteum snedium Fetro

TU

faniliter Sacerdotà , ut fuo loco [atisfactat; me-

ütii hic

dium vero fibi retiuet, poteffue 1d licite fuceve?

d etii

W. Non poffe, ita decidit S, Congregatio

jj 0i

fub Urbano VIiL 1625.his verbis: ac [mmliter

Alranis

oue dasmuabile lucvum ab Eccleffa removere vo-.

(j

Jeus probibet Sacerdoti , qui Miffam ufcopit ce-

xxcfpfo

lebvaudam cum cevta. eleemofyna , ne eaudem -

y al

Miffam altevi pavte ejusdem eleemofyna fili l'é«

Zenta celebrandam coumittat,

te gt

. Quaritur hac occafione ulterius ; an Benefí

01 "

ciatus, qui potcft peralium celebrare, teneatur

f

huic dare ftipeadium ad vationem Bedeficii ?

li

Qp

Yi

R.. Satisetle ; fidet ftipendium congruum fe--

AU fni

cundum morem Regionis, íialiud in funda.

tione' cautuin. non fueric,

Card, de Lu

go»

j

Tambur. Quarti , Averfa, &c,

H

r

äQ?æ.

94

j

"

Ll

-3 X o X Épl

' Qusritur tandem , an ergo Capellani pof-

qué

fint (atisficere per. alios fuz obligationi cele-

1

drar,

brandi Miffas ?

n

R.. Affirmative,

Probatur ex €o ; quodl'

3

obligationi ' celebrandi fatisfiat per fubftitu--

jusc

tum , nullum fequitur damnum creditori &.

G

fundatori Capellanie ob squalem valorem

l

omnium Miffarum : ergo modus fatisfaciendi

latd

per fübftitutum eft juftus, & licitus, Excipe .

f

nifi cautum fit in fundatione , ut titularis pee

toti

feipfum inferviat , & celebret ; tunc eum pec-

li

care , fi absque rationabili caufa alium füb(ti-

tegra'

tuat; hon Videtur tamen peccare grayiter fee

IT

clufo fcandalo , vel dámno illorum , nec tenés

UT

tur ad reftitutionem aliquat , quia non violat

Gob

juftitiam cum damno alterius

]

Ità Bonacinà

ly

apud Quarti,

qeli

À

o tempore facrifican-

li

'6. N.vaxm. Qu

dum ?

2

li,

lice

Rubr. quacubque hora 'pb(t autorar

(am

i;:.Vi

& ante meridiem poffe Miffam pri-

D

vatim dici, per auroram intelligendo pri-

f

i

mum diei crepufculum , fcü articulum il

f

lum temporis quo primum apparet in cxlo

!9

veftigium adventantis dici ; eít autem jüxta

Tünt

Gobat & Quartí aurora accipienda non ma. ,.

tüm.

thematice, fed moraliter, ideoque Germaniss

(l

alisque feptentrionalibus nullüm faciendum

L

ld

Íicrupulum péccati , licet in hyeme multó

lh

ánte auroram factrificent;

Et generatim lo*

&i

quer'x-

&

ld YX e OC l-

95

hni p

Qu&ndo,fx S

áctificium finiatur feptem horz qua-

ni cde

drantibus vel duabus horis ante ortum folis "

non timendum effe peccatum , tenet Dicaftello

j qUOd

apud Gobatn, 199, Attendenda tàmen eft cu«

(bf

juscunque Dicecefis confüetudo. '

fitori &

Generaliter vero loquendo peccat , qui"abs-

valotet

que Jufta caufa, aut longius ante auroram, aut

vfaciend

tardius poft meridiem celebrat, hotabili taen

Exiy

fpatio interlaplo : Azoriusapnd Sporer n. 447.

luris pt

tertiam horz partem, Layman. mediam ho-

üm peo

ram , Bonacinatres quadrantes , Sylvefler in-

s fübll-

tegram horam .requitit ," ut quis peccet,

ster fe

Jam quatitur an gráviter ? Affirmant Azorius ,

x

Gavantus, Fagundez, Verum S; Thomas apud

n vt

Gobat & Sporer loc, cit. Suarez ,. Tannerus ,

Boradinl

Layman non meminerunt ulliu

s peCCati gravis

Anticipare Miífam ante tempus prafinitam

atl

licet féquentibus cafibus, . 1. In cafü neceffitae

tis, ut morituro detar Viaticum, Quo cafü

licet facrificium inchoare etiam ftatim poft me-

gürorad

diam noctem.

2. Ubi eít confüetudo ratio«

Ó p

pabilis , ut opifices & famuli fumino manepol-

