1Dieirur autem mortis Articulus non tantùm, u ſa
quando pœnitens jam agonizar, ſed, tamerſi vi- mücen,
vat, & vivere poſſit, eſt tamen ex vero ſimili Eagunn
Medicorum judicio aut prudentum virorum, in nnr i
Propinquo mortis periculo. Veluti ſi peſte in- Cen n
fectus ſit, ſi in ipſo conflictu bellico, aut peri- a lncg
culo naufragii conſtitutus, quando quis ex mor- S“
. Crhlunaen
bo vel ſenio confectus, vel habet vulnus letha- ldnen en
le; quoties eſt aliqua vicina partui, vel etiam balinn
ſequentibus, ſi in prioribus experta eſt pericu- * cdd
lum mortis, vel eo anno ſoleant parturientes 1 6 nlel
eommuniter periclitari, quando iter prædo- tug mi⸗
nibus expoſitum, quando adeſt periculum in- Gaenh
cidendi in amentiam, quoties quis haber inimi- maſſlili
cum, à quo quæœritur ad mortem &c. Engel ia n ehliatn

Man. 12. Paroch. DAbreu. H
Pnhinger l

fruletu

e

„=
= =
S
=

Uuun uneht.
ARnl
Uunmmnnent
icn ſeluiteke
Gnbin belin une
u ncqiuer o
NAhbephhnuleh
n i, Nän
Punduehen⸗
nd, hlen Mu
tni, ul in

n, Erlläthriüſt
Ura men k bil
Ne

. (125) 808
§. XII. De Caſibus reſervatis Pontifici
in Gulla Cænæ.
Billia iſta continet caſus viginti. Primus &

fermè unicus in his partibus eſt, Excommu-
nicatio in Hæreticos, Apoſtatas à fide, Recepto-
res, fautores, & Defenſores Hæreticorum, legen-
tes eorum libros de religione tractantes, inpri-
mentes, defendentes. Ideo caſum hunc ſo-⸗
lum declarabo. Ult caſus quoad hæreticos incur-
ratur, requiritur Primè Ut aliquis fir forma-
liakæ reticus, ideſt ſcienter & pertinaciter eligens
vel credens aliquid contra veritatem Eccleſiæ Ca-
tholicæ, non autem ſufficit aliquem eſſe hæte-
ticum materialem, qui ſcilicet ſine perti-
nacia, & ex ignorantia licèt craſſa hæreſin
ſequatur. Engel, in Man. Par. p. 3. Cc. 2.
Quales ſunt plerumque homines plebei, &
ruſticani, rudes & ſimplices, apud hæreticos
educati, quos malè Confeſſarii & Parochi inſcii,
aut laborem ſubterfugientes ſtatim remittunt
ad alium habentem poteſtatem abſolvendi ab
hæreſi, non ſine eorum confuſione & terrore;
ſed ipſimet prius examinare debent, & ſi ſolùm
errantes, vel ignorantes ignorancia ſaltem mor-
taliter non culpabili, adeôque mareriales hæ-
reticos deprehendant, in neceſſariis fidei in-
ſtruere, confeſſos abſolvere debent. Sporer tr. 2.
c. 3. n. 2 I. in præc. Decal. 2doò Requiritur, ut
hæreſis non ſolùm in animo conſiſtat, ſed verbo
aut facto extrinſecùs ſignificetur: Ideo talis hæ-
xeticus pure mentalis à uolibet Confellario ab-
0lVz

E 9 126) 2S
ſolvi poterit. 3tiò Ut actio externa ſit mor.
taliter mala, & fiat animo profitendi vel defen.-
dendi hæreſin, atque ita ab aliis accipiatur. Engel
I. cit. Dubitantes in aliquo fidei Articulo, pro-
babile eſt, non quidem à peccato, ſed tamen
à formali hæreſi exuſari. Barboſa in d. c. I. de
hæret. n. 2. & 3.
Per Receptores, faut ores, defenſores intel-
liguntur illi, qui hæreticos in cauſa hæreſis re-

51 . . 136 nee
cipiunt, favent, defendunt, adjuvant. Sporer nzſ
tr. 2. C. 3. n. 28. nmmanennn
. woffcinelen
Quo ad legentes libros baæreticos nda. ahutin

L. Sens librum talem peccat graviter & in- Mings leet
currit cenſuram, requiritur tamen Imèò ex dü ihen
parte libri lecti, ut ſit Authoris hæretici, 2dò, a m lacwei
ut verè liber cenſeatur ſive magnus, ſive par-
vus, ſive impreſſus, ſive manuſcriptus, ſi ſcrip-
tura tamen foret brevis v. g. epiſtola, vel con-
cio, quæ non ſit pars alicujus libri vel in for-
mam alicujus libri, vel tractatus redacta, vel ehtanhnunn
minor ſaltem decem foliis, ur vult Tambur. Piüniatien
Cenſuram juxta probabilem non incurrit, quam- (.. Mlleſeua
vis graviter peccare poſſit ratione periculi. 3tiò. üinllnnt
Ut hæreſin contineat, ſi verò obiter & per ac- ulinoctſcenel
cidens hæreſes & errores contineantur, juxta ,iungteine
Layman excommunicationem non incurrit, & ,lenegf
etiam à peccato gravi excuſari putat Sporer ceſ- unnn
ſante periculo, ſiquis Schleidanum aut Minſte- Gltlmite
rum legat. 4t0. Aut ſaltem de religione tra-
ctec, etiamſi hæteſin manifeſtam non contineret.
Legi audiens librum hæzeticum, probabilius

incurrit cenſuram. Lacrxoix.

=2

I.
nGS E6 (127) 88
eemi Retinens librum hæreticum admiſſa tamen
nfnftendie Parvitate maretiæ (requiritur enim notabile
ucpe tempus, quale non eſt unus aut alter ſolumodo
iirel, dies) peccat graviter & incurrit cenſuram, &
nihil differt, utrùm quis in ſua vel aliena do-
mo, item num ſuo vel alieno nomine, denique
utrùm cauſàâ legendi vel non, tamen librum
apud ſe retinear, hinc talium mercaturam fa-
ciens peccat graviter, & cenſuram incurrit. La-
croix I. 7. n. 353. nec non & imprimens.
Dicitur autem imprimere ille, qui eſt Do-
ms officinæ, item qui ponit typum, humectat
chartam, imponit atramentum, premit prælum.
Bibliopegis licet libros compingere pro
illis, qui habent facultatem legendi eos;,
aliss non. Lacroix I. cit. excuſat ta-
men eos Leſſius. In Germania intereſſe concio-
nibus hæreticorum ſecluſôò ſcandalò, periculo,
prohibitione, & ſi ex cauſa juſta fiat, licet. Buſ-
ſenbaum I. 2. tr. I. c. 3. n. II. licet etiam lege-
re Biblia in lingua vernacula Echii & Dieten-
bergii, niſi obſtet conſtitutio Ordinarii. Sporer n.
48. Adoleſcens autem mechanicam profitens
vel famulans apud hæreticum, ſi ſit in periculo
proximo deficiendi à fide, tenetur ſtatim diſcede-
un re, quocunque incommodo; & licèt periculum
Iabſit, ſi tamen famulans impediatur ab obſer-
vatione præceptorum Eccleſiæ v. g. quia debet
carnes comedere diebus vetitis, feſtis labora-
re, Miſtam negligere, ſervitium illicirum eſt;,
niſi excuſet notabile damnum; ſi verò rarò im-
pediatur ab obſervatione feſtorum, licet ſervi-
IE 2

2*

Hiert .

E (128) 68
re, dummodo nihil aliud obſter. Dixi, nifi ex-
cuſet notabile damnum, cenſetur autem nota⸗
bile damnum, ſi deberet amittere ſalarium ſu.-
um, vel non poſſet invenixe Dominum Catho-
lIicum, à quo reciperet ultra dimidium illias,
quod ab hæretico accipit; ſi tamen à Catholico
tantum accipere poſſet v. g. ſex florenos, & ab
læretico ſeptem, non eſſet notabiie damnum.
LacrOix I. 2. n. 103. Reiffenſtuehl. tr. 4. diſt. 4.
q. 4.
Antequam quis addicat operam hæretico, de-
bet expreſſè apponere conditionem, ut =
mittatur obſervare præcepta Eccleſiæ.
Si quis ex juſta cauſa ſervirer hæretico, &
diebus vetiris habeat unum ferculum quadrage-
ſimale ultra panem v. g. offam, vel loco offæ,
olus vel pulmentum, non licet veſci carnibus,
graviterꝗque peccaret edendo, niſi tales famuli
ſincerè dicant, ſe non eſſe pares conſueto ſuo
labori, niſi plus uno ferculo edant, in caſu dein,
ubi neceſſiras adeſt, comedendo carnes, non
licet ei comedere, niſi expreſla proteſtatione;,
quòd ex neceſſitate facere debeat, alioquin a-
geret in contemptum DEI. Gobar. tr. 5. E. 34.
n. 120. In dubio in locis mixtis petat famulans
Diſpenſationem à Parocho Catholico. Poſſunt
etiam diſpenſare P. P. Soc. JEfu.

F. XIII. De Abſolutione à Caſibus Bul-

læ Cænæ.
Ablſolutio eſt reſervata Papæ; ita ut extra

Articulum mortis nec ullus Prælatus in⸗
ferior

1
lnlorese
menpelegen
nrulale lcenti⸗

IIlmcenmniun,
Mantrinieg
ee liCnen
gilochee
6

.
iſe⸗
Alr aten,
ſeire ſalnn,
ernintcn
etlhinikim lliu
n leneCntor
4 1 Alrenoe E
0 Alunie Gunnun
Keifellt

Nutenirn⸗

1e Mlinen .

l hnie laein
Hinlun gug⸗
lün;re odete,
tler ſeſiundu,
enn i ls imd
le utet colltenn i
loelmincäthenn
eknn ndr
N Mekue,

len Met, Il
N

E (129) 9.
ferĩor per ſe loquendo, nec Regulares ab illis ah-
ſoivere poſſint; ſi tamen caſus ſunt occulti, &
ad forum Contentioſum non deducti, poſſunt
jure novo Trid. Ieſſ. 4. c. 6. Epilcopi abſolvere
ab hæreſi occulta, aliisque contentis in Bulla Cæ-
næ. PrO caſibus etiam publicis ſolent aliqui Epi-
ſcopi ſibi in Germania procurare Româ ad quin-
quenmum abſolvendi facultatem aliis co muni-
cabilem, Ampliores adhuc habent Nuntii Apoſto-
lici pro tempore legationis ſuæ, iolent inſuper
ſibi procurare licentiam quinquennalem abſol-
vaadi à caſibus publicis Bullæ & hæreſi, Ordi-
nes Mendicantium, in qua tamen ordinariè ex-
cipiuntur in hæreſes & ſchismata relapſi, aut de
eis in Judicio delati, vel condemnati, Per re-
lapſum in hæreſin intelligitur relapſus poſt hæ-
reſin ejuratam. Lacroix I. 6. P. 2. n. I. Layman,
Gobat, docent quoscunque Approbatos in Ger-
mania poſſe abſolvere ab hæreſi & lectione li-
brorum prohibirorum; alii ramen com̃uniter
ſentiunt contrarium.
Præter viginti caſus in Bulla conrentos, ad-
huc ex aliis Canonibus, Bullis, & Authoribus
octορiιta οπιt refert Barboſa de offfc. Epiſc. pA
3. alleg. 50, quorum tamen Cenſuræ plurimæ,-
vel ſpecialiter Religioſos Ordines, vel ſtarum, &
terras pontificias concernunt. Norioreshabet

Buſſenbaum. Nora tamen, tam in caſibus re-
4 „ . . .
ſervatis in Balla Cænæ, quàm in ſequentibus

annexam eſſe cenſuram.

7.. F. XIV.

69 (130) 8
F. XIV. De Caſibus reſervatis Ponti-

fici extra Zullam Cænæ.

I. In incendiarios.
2. In habentes litteras Apoſtolicas falſas, &
non deſtruentes, item in falſarios littera-
rum Apoſtolicarum.
3. In effringentes, ſpoliantes Eccleſias.
4. In communicantes eodem crimine cum ex-
communicatis à Papa.
I. In vexantes eos, qui cenſuram in alios tu-
lerint. —
6. In abſolutos excommunicatione ſub condi-
ditione, & non implemes.
7. In violantes interdictum papale.
8. In dantes, & recipientes aliquid ex pacto, ob
admiſſionem ad Religionem.
9. In ſimoniacos reales, circa ordinem vel bene-
ficium.
10. In committentes ſimoniam confidentialer.
1II. In impedientes executionem litterarum ſa⸗
cræ Pænitentiariæ.
12. In dantes & recipientes aliquid pro gratia ,
aut juſtitia apud ſedem Apoſtolicam.
13. In committentes duellum;, & ad id coope-
rantes, ſuadendo &c.
14. In Mulieres ingredientes Monaſteria Regu-
larium.
15. I Euppugnantes Inſtitutum Socieratis ]Eſu.
16. In facientes jurare illicita, & contraria liber-
tati Eccleſiaſticæ.
17. In rapientes bona Eccleſiaſtica, item in exi⸗
gentes tributa ab Eccleſiaſticis. 18.

lsgiilerun
Semmn
Hien ine
lleisKio
rdrs lern
Uigzacl.
hpertſone

bul/

np Hondiie
iam, Kpol
C Ilert
Monmuntence
Un h
ieedc
Pbmecerinn
Uebineliee
1,C en
ODelunzell,
et Faonian
ſui lten⸗

10 i

enerl.

Spliel

ngir .
B

hi ſlla

ein ltis ligen

liumig
Centi n en
11.
nicalnan un

itine id

ulgid a ine0
en.
ictacnenie der

mmim zMbteie
icen Ineaum

Soctern /
1
Kcanmm

A

Palin
len⸗

5 (131) 608
IS. In violantes libertatem Ececleſiaſticam, quo
ad fugientes ad Eccleſiam.
9. In docentes poſſe fieri confeſſionem in abſen-
tia.
20. In eos, qui alterutram opinionem de Concep-
tione B. V. damnant peccati mortalis, vel hæ-
reſeos, item in eos, qui in concionibus, aliis-
que publicis actionibus, aut lectianibus, con-
cluſionibus aſſerunc B. Virginem conceptam
in Originali.
21. In percuſſores Clericorum.

Declaratio Caſuuin Principaliorum.

Ad 1I. æ. Incendiarios non ipſo jure excommu-
nicatos, ſed poſtquam fuerint denuntiari.
Card. Toletus I. 1. c. 35.
Ad. 3. poſtquam ſimiliter ab Ordinariis locorum
excommunicati denuntiati fuerint. Engel in
Man. Par. p. 4. c. 2. Quòd ſi absque violen-
tia res de Eccleſia ſubrrahatur, non incurritur
ipſo jure cenſura. Barboſa. Per Eccleſiam
verò intellige etiam Hoſpitalia, & alia pia lo-
ca. Card. Tolerus.
6. Declaratus eſt ſatls.
Ad. 9. . Simoniam debere eſſe realem cum
actuali traditione, & acceptione rei tempo-
ralis pro ſpirituali, non de ſola mentali aut
convemionali. Engel.
Quoad 10. cùm caſus ſit rarus, vide Laymann
I. 4. tr. 10. c. ult.
Ad. I3. Subintelligi duella ex condicto. Ex
2 ſpectan⸗

9 (1¹32) S
ſpectantibus incurrunt illi, quorum præſen-
tiaâ duellantes redduntur audaciores, non
qui obiter in tranſitu non figendo pedem, vel
clam, aut occultè aſpiciunt. Engel.
Ad 14. Contra Mulieres ingredientes Monaſte-
ria Virorum non haberi latam cenſuram.
Quamvis interim talis ingreſſus ob circum-
ſtantias ſcandali, vel periculi poſſit eſſle pec-
caminoſus. Engel.
Ad 17. Caſum iſtum pertinere hodie ad Bullam
Cænæ Toletus, D Abreu, & talem exactionem
debere fieri ex poteſtate laica. Engel. —
Quoad 21. Vide Buſſenbaum I. 7. c. 2. art. 4.
Quoad reſervationem norta, ſi percuſſio ſit e-
normis, qualis eſt, ſi membrum præſcindatur,
copioſus ſanguis effundatur, eſt caſus papa-
lis.
Quando percuſſio etſi ſit mortalis, & tamen
prudentùm judiciò levis comparata cum e-
normi, v. g. ſi fiat palma, pugno, aut lapide
non relinguente veſtigium, imèò etſi pauculæ
guttæ ſanguinis effluant, modò non notabi-
lIem injuriam & ſcandalum pariant, de jure re-
ſervatur Epiſcopo. Parirer ſi percuſſio enor-
mis ſit occulta. Hac cenſura tenentur etiam
mandantes conſfulentes (ſi percuſſio ſecuta
ſit, nec mandatum priùs revocatum) conſen-
tientes, non impedientes, ſaltem ſi ex offi-
cio impedire teneantur. Engel.

§. xv.

emm
gelemnot
nnnon
llletea
gien Ccdium
ſendi ſrepo
Mc EN
nolpeceni
in drenem

glupeneune

Utiakuna N.
umninged

ℳ

1 leel
Tlauipllun

hn .

tänncläge
in

Um, Gorum
dr Aiciont
Umigloelen,
.
einhens Monts
hidenn cenln

ſi gic

anili, An
i npu M
ymulß .
gmindel un
DRMNNNN

1/.

(133) 68R8
§SF. XV. De Cauſis excuſantibus a
Cenſaris & Caſibus reſervatis Papalibus.

I. Ut incurratur Cenſura & reſervatio, pecca-
tum debet eſſe mortale, ita ut ſi reſervatum ſit
homicidium, non ſufficit ſolùm inflixiſſe vulnus
etiam lethale, niſi reipſa ſecuta ſit mors. Gobat.
P. 1. t. 7. Ceſ. S. n. 352.
II. IIlud peccatum mortale debet eſſe certum,
non item dubium tantùm, ſive dubium ſit juris,
ſive facti, ſive poſitivum, ſive negativum. Spo-
—p. 3. c 6. n. 734. Ideò ſi poſt Confeſſionem
ejusmodi peccati dubii reſervati apud Confeſſa-
rium carentem poteſtate in reſervata depre-
hendas peccatum certèò & revera fuiſſe reſerva-
tum, non teneris noviter confiteri. Sporer loc. cit.
III. Excuſar etiam ignorantia reſervationis,
etiamſi ſit vincibilis, nota tamen quoad caſus
Pontificios, de Epiſcopalibus dicam infià.
IV. Exceuſat gravis metus mortis, mutilatio-
nis, infamiæ &c. ob quem legem Eccleſiaſti-
cam transgreditur ſub cenſura impoſitam. Engel.

A N NO 7 ATIIO.
Qo ad ſæculares plebeios non eſt multùm

ſcrupulizandum in excipiendis confeſſio-
nibus circa materiam cenſurarum, vix enim au-
dies eosdem aliquam incurrere, dummodo tres
caſus excipias, percuſſionem Clerici, hæreſin, &
uando pro excommunicato quis ſententialiter
denuncinus. Engel.

1 3 §. XVI.

69 (134) 60
H. XVI. De Caſibus reſervatis Epiſco-
palibus Diæceſis Conſtantienſis.

Caſus reſervati Epiſcopales ſunt univerſim
43. quos ſubiungo.

Caſur reſervati Clericorum Conſtant.
1. Fornicatio cum filia Confeſſionis.
2. Revelatio Contfeſſionis.
2. Celebratio in Eccleſia interdicta.
4. In Altari non conſecrato ſcienter.
5. In Altari pottatili ſine licentia.
6. Sine ſacris veſtibus.
7. Et à Sacerdote non jeiuno.
8. Reordinatio ſcienter ſuſcepta.
9. Item Celebratio & Miniſtratio non Ordinati.
10. Diæceſam, qui ad ſacros Ordines per alienum
Epiſcopum ſine proprii Diæceſani licentia
promotus eſt.
11. Qui furtivè.
12. Qui per ſaltum.
13. Qui extra Tempora à jure ſtaruta.
14. Qui ante legitimam cujusvis ſacri Ordinis
ætatem promorus eſt.
15. In Cenſura Eccleſiaſtica ſuſcipiens ſacrum
Oidinem.
16. Scienter ſepeliens Corpus excommunicati
in Eccleſia vel Cæmeterio.
17. Vel etiam non excommunicati tempore in-
terdicto.

Declaratio Caſitum Principaliarum.
Quo ad I. vide infrà.

Ad

X
K

g

Enen

ublm i
ℳ etiem
eherhoor
ginbeßllon
andd delno⸗
zilget, Kinn
aenechniſten⸗

pellts enon⸗

vuden. 4
Cuunzetlohmnt
Gelrkreyll
heſnn La,
Derth nnitel
urpnshelgois
ronkſenaton
burtiare
uſedeni,
MACkbumi
li, unpat

nreline, g

Aarkllusca

Rinto, win
Cununen gnay
Iinnii,
Uupie con
70 ligo.

( Elanr

(13 55 88

utſin,
tr e . 5
1 5 Ad II. à. Quèd Caſus reſervatus incurrarure
Jlmniyh. licèt tantùm indirecté revelerur Confeſſio.
ſentln ine Gobat. D Ahreu.

Ad IV. Non ſolùm incurrit caſum reſervatum

Clin, Cte celebrans in Altari ab Epiſcopo non conſe-
Cai crato, ſed etiam execrato, execratur autem
„R Altare per notoriam Eccleſiæ pollutionem &
, fanguinis effuſionem. Layman I. 5. tr. 5. e. G

ea we . .
Secundè per notabilem fractionem, quæ cen-

W ſeri ſolet, ſi in nulla Altaris parte Calix cum
tlich patena conſiſtere poſſit. 3tiè fi Menſa Alta-
ris ſtabilis removeatur à ſtipite, ſeu inferio-
re ſtructura. Alrare tamen ſtabile non exe-
cratur per ſolam fractionem, vel amotionem
Sigilli, feu ſepulchri, in quo ſacræ Reliquiæ
conditæ ſunt. Layman, Gobat. In hac tamen
Diæceſt moris eſt, ut violato Sigillo, atque
exemptis Reliquiis aliæ imponantur, ſed ſine
nova conſecratione Altaris totius, at non
ſine Benedictione ſeu nova Conſecratione ip-
Kfn. ſius fepulchri.
cied iih Ad V. Celebrans in Altari portatili ſine licentia
bis, térve, poſtquam expiravit trjennium in
neceſſirate, quia ſcilicet alioquin vel de-
beres populus carere ſacro, vel quis mori ſine

CAneelien

hi iaglni leni

40 Atunnte Viarico, non incurrit caſum refervatum, pec-
cavit tamen graviter agnoſcens imminere fi-
4 . —. — . . 1
rmiani tht nem Triennii, & non ſupplicavit maturèé

pro gratiæ continuatione. Gobat. P. 1. tr.
uchin Ad Vl. Veſtes ſunt ſex Humerale, ſeu amictus,

2

9 (136) 6
Alba, Cingulum, Manipulus, Stola, Caſula,
ſeu Planeta;ſine aliqua harum, excipe cin-
gulum, ſacrum dicere, eſt peccatum grave.
In caſu neceſſitatis & per accidens poreſt ſine
una alterave v. g. ſine Srola, aut Manipulo,
ſi quis v. g. oblicus fuiſſet Stolæ, & primùm
adverteret defectum ſub tempus Evangelii
ad vitandum norabile murmur populi, aut
ſcanda lum, Miſta dici: Si verò pauci intereſ-
ſent Miſſæ, tenetur ſupplere defectum, aut ſi
levis perturbatio rantům aut murmurario ti-
meri poreſt, Layman, non incurrirur tamen
Caſus refervatus, excipe, niſi quis ſacrum
diceret absque Alba, vel Planeta.
Ad XVI. Eccleſiam Germanicam ſepulturà ali.
cujus Lutherani, vel Calviniſtæ non profa-
nari, tenet Layman. I. 5. tr. SF. c. 5. Reliqui
caſus funt faris clarè expreſſi.

Caſus Reſervati Laicorum.
I. Matrimonium conjuge adhuc vivente ſcien-
ter contrahens.
2. Antequam certificaretur de Morte conjugis.
3 Aut clandeſtinè.
4. Sponſalia de futuro contrahens, nec obfer-
vans.
y. Machinatio in Mortem conjugis, ſi mors ſe-
quatur.
G. Baptizatio propriæ prolis, excepto caſu ur-
gentis neceſſitatis.
7. Vel ejusdem in Baptismo & Confirmatione
ſuſceptio.
De-

An

C)

leluml

uConſinn
1 aCalusin
umeiteMn

,Mhioutrun
K.

el bieie
SEnAAconnik
igemtequirun
m Cenido NMau
idſufeteden
en tend eſe nl
Munnn vel 3, ,.
Il Artclatfin n.
inmcduceſtumn
lordedumtfine aro
leebtleenu, A n
ocoun Mucrdo
Puniwtenpritian
Ktuumanomet,e
Abneldugece
Geminnmden d
eu Codn,
NelI. Cii N 7
ne lonn & M⸗
U clnerpet
Daltun ſo,
num W unmne
ulihalenͤb
I Plkii Tini
ia,milin Tir
Mehimgten bi

9 (137) S
Declaratio Caſuum Principaliorum.

Ad II. Stantibus Conſtitutionibus noſtris. p. r.
tit. 16. n. 26. Caſus iſte non facilè contingit;
Interim certum eſt, Matrimonium contrahen-
tem cum dubio, utrùm ſuus, aut ſua conjuæ vi-
vat adhuc, vel obierit, Caſum reiervatũ incur-
riſſe, quia ad contrahendum Conſtituriones
certitudinem requirunt, ſaltem mora lem. Eſt
autem Certitudo Moralis illa, quæ prudentis
arbitriéô ſufficit ad credendum priorem Con-
IUgem certò efſe mortuum. Bonacina de
Matrim. quæſt. 3. p. 10. n. 12.
«? Ad III. Aut Clandeſtinb noſſe oportet Matrimo-
CrinI, nium clandeſtinum duplex eſſe, Imò quan-

Aiien Jdo celebratur ſine Parocho, vel alio Sacerdote
lerte i de ejus licentia, & ſine teſtibus. 2d Quan-
do coram Parocho & reſtibus „ non tamen
. præmiſſis denunciationibuůs. Imô modo ce-
ilucwrun, lebratum certum eſt, eſle caſum reſervatum⸗,

EeAnn whene 2d modò neglectis denunciationibus caſum
reſervatum tenet D Abreu. probabilius ne-
enn g Lat Gobar.
De IV. Caſu vide opuſculum de aſſiſtentis
damie, lir⸗ ſponſeliarum, & Matrimonii.
V. Eſt ſatis clarè expreſſus.
mA VI. Oeclaratut facto. Ceja uxor Titii parit in-
fantem vità ſumméè periclitantem præſenti-
gehncl bus duabus Mulieribus. Nulla ex his po-⸗
h uig tuit perſuaderi à Titio, ut infantem bapti-
zet, in tali caſu Titius obnoxius non fuit
propriam prolem baptizans Caſui Epiſcopa-
I 5 li.

lenmnths,

.
t Cotind⸗

Eip)

Ahentumc

9 (138) 2
li. Idem dic, ſi rationabiliter dubiravir „ an ((del mehnolt⸗
utraque eſſet ſatis perita hujus muneris, fe- I phn Uulesn
cus ſi alterutri probè peritæ potuit perſuade. ulhin⸗
re. Idem eſt de Matre baptizante, de ſuſcep. ſientt
tione, ſicut enim non delinguit, qui in ne. nd n
ceſſitate fit patrinus propriæ prolis, ita etiam Numun

ſit immunis à caſu refervato. Gobat. 19 hnilet,
an elſgioſn
Cafus reſervati Clericie & Laicis Plcl4
Cmmunes. Nerer 4..

I. Homicidium voluntarium, facto, præcento, g, Tnr ooen
conſilio, vel conſenſu deliberato commiſtum. qmm iltchll

2. Procuratio aborts, vel ſterilitatis. nlclo 2conep
3. Incendium Eccleſiarum, domorum, aut ſe- da hllioprzleni
getum malitioſè & ex propoſito factum. Pubeengtone, n
4. Sacrilegium, ſeu futtum facræ rei. .. n Nl Coh
5. Peccatum beſtialitatis cum brutis commil- hze tzen ohl
ſum. ivnun enrto⸗
6. Coitus cum Infideli, vel Judæa. Peſlani ben

.. Commixtio carnalis cum Sanctimoniali. dmnanha
an Cuinef ; Huneauäne
8. Inceſtus cum Conſanguineis & Affinibus us: ainie A

. . 7 1
que ad ꝛ dum graduminecluſivè. Ulrcealia in

g. Adulterium. nthonn
10. Raprus. , .. niln. el ſm⸗
I1. Perjurium in Judicio factum. Peulſetliure
11. Pollutio Eccleſiæ, vel Cæmeterii; effuſio⸗ dei i
ne ſanguinis, aut ſeminis. .WRü 4
13. Hmmunitatis & libertatis Eceleſiaſticæ vio- Riunin
latio. 1 g .
14. Falſiſcatio litterarum Epiſcopi & Epiſco⸗ lrihnl
palis Cuxiæ: vel Monctæ. IN ulanir.

15. N NRlk

.
niahri (139) 8
aig nn 17. Percuſſio Parentum enormis.
n, 16. Abuſus Sacramentorum, & facrarum re-
zum ad Magicas artes, veneſficia, & ſuper-
ſtitiones.

z . 2 .
unp rgii 17. Rebaptizatio ſcienter collara, & ſuſcepta.

icend EXS. Injectio manuum violenta in Clericos, Mo-
labe⸗ nachos, Moniales, vel quamcunque etiam
iii la Perſonam Religioſam, aut Eccleſiaſticam.

Gum. DECLARATO.
I. Patet ex gF. XV.
Ad.II. &. Tunc procuratio aborts eſt cafus re-
ſervatus, ſi ſit de fætu animato poſt 40. dies
in maſculo, à conceptione, in fæmina poſt

lnuein eien
SS
llui

4 ul 30. In dubio præſertim quando non fatis con-
nn. ſtat de conceptione, non eſt caſus reſervatus.
gümtaati Palaus apud Gobat. Engel. Matcantius

ſatamn bruis D Abreu tenent contrarium docentes, quèd
incurratur reſervatio, ſive fætus ſit formatus

ille 8 ſiwe informis, ſive animatus, ſive inanima-
Akcnänkintill tusʒ3 ſi tamen animatus fue rit ſfætus, homi-
iugine Aüns cidium eſſe, & eſſe caſum reſervatum, etiam-
unnmeht ſi ſit occultus, incurritur etiam irregularitas,

& quidem ab omnibus, qui huic rei coope-
rantur. Vel ſerilitatis intelligi poteſt de per-

Pn petua ſterilitate non de una, vel altera concep-
ie ACeneitilt tione impedita. Engel.
Ad III. Per incendium procuratum intelligi de=
lbens lalalie bet etiam mandans effectu fecuto: An etiam 2
. qui conſiliò, vel auxiliò remotâ concuzxrunf;
. hig dubitatur. Lacroĩix.

n Ad IV. Per kem ſacram non intelligitur, niſ
16 l⸗

(140) 688

illa, quæ ſit benedicta, vel deputata ad Or-
natum Eccleſiæ, divinümque cultum publi.
cum.
Ad V. Beſtialitas tunc eſt caſus reſervatus, quando
penetratur à vaſe naturali viri vas beſtiæ, aut
præpoſterum ſi ſit mare, aut naturale ſi ſit
fæmella, quam circumſtantiam in Confeſſio-
ne addendam, cum immiſſione ſeminis tenet
Lacroix.
Ad VI. VII. VIII. IX. à. Tunc eſſe caſus reſer-
vatos, quando vas mulieris narurale; pene-
tratur à vaſe naturali viri cum ſeminis immiſ-
ſione. Gobat.
Ad X. Per Raptum intelligitur abductio Virgi-
nis invitæ cum intentione peccati, aut etiam
Matrimonii, ſive quis per ſe abducat, ſive per
alium. Lacroix.
Ad XI. Per perjurium debet intelligi in Judicio
factum, ut ſonant Conſtit. vel falſum Teſtimo-
nium in eo datum. Gobat.
XlII. Patet ex dictis de Altari execrato.
XIII. Declarari hic non poreſt ob materiæ pro-
lixitatem. .
Ad XV. Enormis debet hoc loco intelligi eo
modo, quo intelligitur Clerici percuſſſio enor-
mis reſervata Pontifici, & oppoſita mediocri.
Nomine parentum non veniunt Vitricus, aut
Noverca. Gobat. Sð
Ad XVI. Solus ille abuſus Sacramentorum, uti
& ſacrarum rerum hic intelligirur, qui ad-
hibetur ad res magicas, veneſicia, & ſuper-
ſtitiones; ut quando quis juhbet fieri ter
Mi-=

neltinn
aliqui⸗
eConheman
ANNNNO
Fiineiß 14 on
mbiptlenkegt
npenum, Her
alurſeetnets 5pi
11766,Codnn 1 6
1linelaisonn
Pusklinumetuncal
mgun euumum,
ttlammiau nli
eganseimmerberin
onmucülmedeewn
loEullemaſpon
Clu hilgpce
li anchn honti
Iumpunianone uch
ien Coccletio

WD⸗ lon

1 4

tlonn,nl en

—

3

ecic⸗ r
connt .
Me cllun

ernellh
ẽ Aiitakbelie
ie n nunne
lcun;

Ninlzir c y
Maünpeketi Main
ikt Nirr den

einelig i i
dluſelielun ectn
G.
Muitnerud
mpod Uute

Plelemmennin

16

eneſt t⸗
. G.El
1 ſohe
N1

(141) 6
Miſſam ad reperiendum furem rerum ſuarum;
aut geſtet ſacram Hoſtiam ad id, ut fiat invul-
nerarus. Gobat.
Ad XVII. Tunc rebaptizando peccatur & in-
curritur caſus reſervatus, quando quis abſo-
lutè rebaptizat deſtitutus rationabili dubio,
an præceflerit aliquis legitimus Baptismus.
Idem dic de Confirmatione.

A N NO TA VO.

. Di ſuperiùs ad incurrendum caſum reſerva-

tum Papalem requiri notitiam reſervatio-
nis in pænitente. Hæc tamen non procedunt
in caſibus reſervatis Epiſcopalibus. Diana. Spo-
rer. n. 73 5. Gobar. n. 360.
2. Erſi in reliquis omnibus caſibus Epiſcopa-
libus ad incurrendum caſum requiratur pecca=
tum grave externum, non tamen in Materia
Sponſaliorum, ita ut talia contrahens & non
obſervans etiam ex levitate & peccato veniali,
incurrat caſum reſervatum juxta dicta in opuſcu-
lo de aſſiſtentia ſponſaliorum &c. § 26.
Caſas Epiſcopales non reſervari, ſi ſunt oc-
culti, excepto homicidio voluntario & majori
excommunicatione judiciali innotato, quo ad
Laicos. Quoad Clericos vide Conſtir.

J. XVII. De Confeſſione Generali.

PR dolor! nimis, quàm certum juxta dicta
§. 1. plures eſſe, qui per vitam irritas fecêre
Confefſiones, vel etiam verum dolorem &

6 (142) 6R
propoſitum cavendi de cætero peccata non
conceperunt, vel malè parta non reſtituerunt.
Quare Paſtoris ſacri eſt exquirere, an indigeat
moribundus Confeſſione Generali, & ſi indiger,
ipſi blandè ſuggerere, ut non ſolum ab ultima
Confeſſione, quæ conſcientiam premunt, ſed
& alia anteactæ vitæ peccata, maximè ſi circa
ea peccata conſcientiam non habent; revelet
& præteritas Confeſſiones repetat. Et in hoc
puncto deſunt plures ex Curatis, ſubterfugientes
moleſtias in excipiendis Confeſſionibus Gene-
ralibus & ſic animas immortales negligentes,
facili aliàs labore Iucrandas. Ideò pro juvan-
do pænitente & reducenda peccatorum memo-
ria in commodum Confeſſarii pono Catalogum
peccatorum ex libello Viennæ impreſſo Anno
1650. Nota tamen, non omnes interrogationes
facienâas, ſed eas tantùm, quæ ſunt ſtatui pæ-
nitentis communes, & accomodate.

Erſter

Niine
ebrſt

zltclenin in

GOt rittlberohe
Gerter Soch⸗
Gtueveſſten.
rsNonen rp
WOr naren.
Ctredotarſere.
Nuſrs Baee
Piſchreduenctten
Aeveit Gncor⸗
Nhunzndec
11 AdeDonnh
1, guncltenene
1Gelitenre
i Rſeuſhbe
4

Irenndonc
6 Aenn iche
n ögrgmneden
1 Efimr Pnhe
5 V nciſ
Mnſahri

ſen
N C9 (143)
n vN⸗ S
SRSEASES R, WESES

Erſter Beicht⸗Form

Uber

lin
aani Die Heilige zehen Gebott.
. Das Erſte Gebott.
ten Du ſollt allein in einen Gitt glauben.

1. GOtt nicht uͤber alles lieben.
iu 2. GOtt in einer Sach verſuchen.
nd 3. An GOtt verzweifflen.
Aun 4. GOttes Namen mißbrauchen.
ſmmingnhn ie F. Wider GOtt murren.
neen gengim 6. GOtt undanckbar ſeyn.
ngelar lß 7. Auf GOttes Barmhertzigkeit ſuͤndigen,
ronde. 8. Falſch und unrecht glauben.
9. Aberwitzige e n brauchen.
10. Zauberer umb Rath fragen.
e⸗ 11. Auf die Traum halten.
199 12. Zum Gutten ein Verdruß haben.
1 13. Göoͤttlicher Einſprechung nicht ſtatt geben.
14. Sen Beſſerung von Tag zu Tag aufſchie⸗
en.
135. Im Glauben wancken und zweifflen.
16. Verbottene Buͤcher leſen / behalten ꝛc.
17. Teigren verthaͤdigen.
18. Erkannter Wahrheit widerſtreben.
19. Vom Glauben diſputieren, wann / oder
welchem es nicht zuſtehet.

30

(1)

(144) SR
20. Ketzeriſchen Predigen zuhoͤren.
21. Sich GOtt ſelten befehlen. *
22. Nothwendige Stuck zur Seeligkeit aus eig eeſini
ner Schuld nicht wollen wiſſen. ie N

23. J Truͤbſgal kleinmuͤthig ſeyn. *
24. Sich des Catholiſchen Glaubens ſchaͤmen. edit
25. Den Glauben verlaugnen: Wie? ltden
26. Irrthum lehren. aee
27. Verbottene Kuͤnſten begehren zulernen, higkene
Hanen ehren. ecia De
28. Am Gutten verhinderlich ſeyn. Onnnnngn
22. Aufferlegie Buß / nicht / oder unfleißig ver⸗
richten. Pe
30. Nicht rechte Reu und Leyd haben. lekü
Gegſen Demnrde

Das ander Gebott. c
Du ſollt den Namen Gottes nicht ey⸗

hind

tel nennen. ſrir n
1. Ohne Noth / und aus Gewohnheit ſchwoͤren. ſtlnbrit
2. Faͤlſchlich ſchwoͤren. WN
3. GOtt und die Heiligen laͤſteren. 1 Toddenee

4. Anderen uͤbel wuͤnſchen.
5. Verloben / und nicht halten.

6. Von Heiligen Sachen leichtfertig reden. WN
7. Geweichte Sachen mißbrauchen / von ſich Ncſitngtie
werffen. „Plſanucdrunrte
8. Gotts⸗Laͤſterer nicht ſtraffen. ikcinrein

2. Letzten Willen der Verſtorbenen nicht vollziehen.

10. Fuͤr die Abgeſtorbene nicht betten. RR
11. Anderen vorluͤgen. ſ̃e
12. Etwas ohne rechtmaͤßige Urſach verſchwoͤren. Rlutchngeee

13.

e
gengn
nbete
tuctez ,,,
hmmutenn

lglir Be.

ſſen ge Meen

hrdehfte
N ,innize

Aulſeg

rhet
noCttesitg
en.
brchtetſiren
ntn.
ſce

(145) 62

12. Sich dem Teuffel ergeben.

14. Heimlich / oder offentlich Pact mit ihm machẽ.
15. Seine Ouͤlff vorſetzlich begehren.
16. Wahrheit wiſſentlich verhalten.

Das dritte Gebott.
Du ſollt den Feyrtag heiligen.

1. Feyrtaͤg uͤbel zubringen.
2. Mit ſchlechter Vorbereithung zum Heiligen
Sacrament gehen. .
3. Kein Meß / oder kein gantze an Sonn / und
Feyrtaͤgen hoͤren.
4. Knechtliche Arbeit an Feyrtaͤgen verrichten.
5. Chehalten / Diener daran zur Arbeit zwingen.
6. An Meß hoͤren verhinderen.
7. An Faſttaͤgen Fleiſch eſſen/ oder ſonſt nicht faſts.
8. Zehenden nicht / oder nicht voͤllig reichen.
9. Kauffen / und Verkauffen an Feyrtaͤgen.
10. Raths und Gerichts Laͤg halten.
II. Nicht alle Jahr auf oͤſterliche Zeit beichten.
12. In Todtſuͤnden wiſſentlich zum Heiligen Sa⸗
crament gehen.
13. Vor Empfahung des . Sacraments eſſen.
14. Verbottene Speiß auffſetzen.

155. An Faſttaͤgen zufruͤhe / oder zu offt eſſen.
16. In eſſen und truͤncken zukoͤſtlich ſeyn.

17. Geiſtliche Guͤtter einziehen / mit Unrecht inm
halten.

ne 19. Unter dem Gotko⸗Dienſt unnuͦtz Geſchwwaͤt

treiben.
19. Zu verboltenen Zeiten Hochieit halten.

20

60

E (146) 899 pif
20. Untergebne zur Heil. Beicht / ꝛc. nicht treiben. Pffin
21. Im Gebett mit Willen ausſchweiffig ſeyn. Atn
22. Ohne Vorbereithung beichten. giten
23. Kein Fuͤrſatz haben ſich zubeſſeren. 1 e dera
24 Gelegenheit zur Suͤnd nicht meyden. eoge.
2½. In Lebens Gefahr nicht woͤllen beichten. ſ enEhen
26. Wiſſentliche Todtſuͤnd in der Beicht ver⸗ uuten
ſchweigen. ecngi
. N ſen
Das vierdte Gebott. ſriGed
Du ſollt Vatter und Mutter ehren. Pſgchunurnfe
1. Den Elteren ꝛc. ungehorſamb ſeyn. Pkohrnpepr.
2. Sie verſpotten / und auslachen. rEindam⸗
3. Ihnen boͤſe Wort anhencken. Don Waonigt
4. Nach Vermoͤgen nicht helffen. Ackchrtochne
5. Ihnen fluchen und boͤß wuͤnſchen. WN

6. Sie verkleineren.
7. Ihren Todt begehren.
3. Sie ſchmaͤher / ſtoſſen / ſchlagen ꝛc.
9. Gegen ihnen lang zoͤrnen. llranndn.

10. Sie gar zu unordentlich lieben. AchantcheGocde
11. Sie zum Zorn bringen. 9 Erancheden
12. Wider ſie murren. 1 Mhne nctmn
13. Sich ihrer ſchaͤmen. 1Dr enernie
14. Ihnen gebuͤhrende Ehr nicht beweiſen. Nuondre

15. Fuͤr ſie / und andere Gutthaͤter ſelten betten. chign 3
16. Alte und Arme verachten. ine
17. Anderen Aergernuß geben. ech
18. Der Haußſorg wenig nachfragen. Oeſlriht I
19. Das Ubel und Suͤnd nicht ſtraffen. mmg

=

. ene nite
rtſchreſfee
hunren R

Niiece

tnge.

(147) S.

Das fuͤnffte Gebott.
Du ſollt nicht todten.
1. Feindſchafft haben.
2. Zanck und Hader anrichten.
3. Unbillich anklagen.
4. An Leib / Gutt / Ehr ꝛc. verletzen.
5. Todtſchlag begehen.
6. In undbillichem Krieg dienen.
7. Dem Feind Waffen / wider die Catholiſche
verkauffen.
38. Mißgeburt verurſachen.
9. Rachguͤrrig ſeyn.
10. Zur Suͤnd anreitzen.
11. Vom Boͤſen nicht abhalten.
12. Leichtlich argwohnen.
13. Freventlich urtheilen.
14. Geiſtliche ſchlagen.
15. Nachnamen geben.
16. Leibs Maͤngel vorwerffen.
17. Ubel nachreden.
18. Heimliche Suͤnd offenbahren.
19. Ehrabſchneyderen zuhoͤkren / helffen ꝛc.
20. Andere nicht verthaͤtigen.
21. Den Armen nicht helffen.
22. Ab anderer Ungluͤck ſich freuen.
23. In ihrem Gluͤck trauren.

Das ſechſte Gebott.
Du ſollt nicht Unkeuſchheit treiben.

1. In unreinen Gedancken ſich beluſtigen / ver⸗

willigenꝛc.
2 2°

N

68 (1¹48) 60. eaden
2. Die Ehe brechen. Naieven
3. Blutſchand begehen⸗ . Se
4. Jungfrauen ſchwaͤchen / nothzwingen ꝛc. E
7. Sie mit Gewalt entfuͤhren. iritar
6. Mit Troworter / Verheiſſungen ꝛc. uͤberreden. iwitig e
7. Aeuſſerliche Sinn uͤbel bewahren.
8. Sich ſelbſt unzuͤchtig beruͤhren. Dsſiben
9. Ein Beſleckung verurſachen. Olſlitni
