quantitas, ad hoc ergo, ut peccet graviter, &
ſub gravi obligetur ad reſtitutionem, deber
auferre florenum cum dimidio. Tandem ſi
Titius auferat civi per minuta furta florenum
cum dimidio, & intercedat interpolatio duorum
annorum, vel plurium, necdum peccavit gravi-
ter, & ſub gravi non tenetur ad reſtitutionem,
quia in furtis ſucceſſivis, ſi intercedat interpola-
tio duorum vel plurium annorum, requiritur
quantitas duplòô major, ſcilicer duo floreni.
Imò tanta poterit eſſe temporis interpolatio, ut
unum furtulum cum altero neutiquam conjun-
gatur, ſi ſcilicet ſpatium unius anni inter quod-
liber interveniſſet. Lacroix n. 10 11.
Notandum inſuper quoad reſtitutionem Ti-
tium in poſito caſu non teneri reſtituere totam
ſummam ablaram ſub peccato gravi, ſed ſatis-
facit, ſi reſtituat illam quantitatem parvam,
puta unum vel alterum denarium, qué priùs
furtum grave complevit. Lacroix l. 3. p. 2. n. 49.
Zettel p. I. inſtruct. 6. n. 23. cum pluribus con-
tIa

(174) 8
tra alios. Abſit tamen, ut hanc praxin ullus
Confeſſariorum conſulat.
Si auferens plures res leves per furta minuta
non habuit intentionem diteſcendi, nec ullam
fecit in auferendo reflexionem, quòd concreſcant
furta hæc antecedentia & ſublequentia ex parte
obiecti, ſeu materiæ ablatæ in ſummam nota-
bilem, tunc talis auferendo non peccavit gra-
viter, tenetur tamen ad reſtitutionem, ſaltem ſi
res illa coaleſcens adhuc exiſtat in ſpecie, vel in
æquivalenti, ideſt, ſi inde factus eſt ditior.
Sporer tr. 5. in Decal. 55. ſect. 2. F. 3. n. 40.
Reiffenſtuehl. tr. 9. diſt. 5, in præced. Decal. q. 2.
Si verò committens plura furta minura habuit
intentionem eadem continuandi usque ad ma-
teriam gravem, in quolibet parvo furto commit-
tit peccatum grave ratione voluntatis graviter
damnificandi proximum. Communis, mitiùs
Leſſelius cenſens unum tantàùm committi pec-
catum.
Parva furta coaleſcunt, etiamſi fiant in diver-
ſis negotiis, uti ſi fraudes Titium ſemel vendi-
tione, ſemel furando & c. Lacroix. n. 1008.
De furtis diverſis factis, vide de Caupone.

N NO A TZO.

Onfeſſarii, non facilè in furtis etiam minu-
tis, & quæ ad peccatum mortale non per-
tingumt „diſſimulent; ſed pro conditione, & pro
capacitate perſonarum ſemper aliquam reſtitu-
tionem injungam, quæ fiat, vel reddendo rern
eandem

6(15
dazu,veſel
malunpenli
Aultleſten
anconten

Il. eßt

,ens menſun
Piticum, 8.
gbexcelic, d
tinrt funs i

1,1
uemnotabllem

orincveſob gre
im regii,
Uurmmiunpolto
een. Mllnaap
Eemin dud
Migenienünntn
meüt ühnd
2Wtllene, eltun
uaninn eſet, N
rr, 1 altanr
Uituencunlttven
ptumnmunae,

40N0

Cmiuumn
UNKitit n

Wscen

1

4

minli

(i5
en
lola⸗ Mni

les N,. .
Ra foni
enn

Nerl

Aude.
Umpofunotonni⸗
ſolunnignnn
Conmuni, mit
nun onmninipe

Cn nonlkimß
ſenconliini
lextalcae

9 (17 5) Se

eandem, ſi extat; vel ejusdem ſpeciei, vel pre-
tium rei, vel compenſando majore obſequio,
quàm ex contractu teneantur; vel ſi creditori-
bus non poſſunt, conferendo tantum in paupe-
Tes. Leſſius.

H. VI. De furtis Canponir.

Aupo utens menſuris diminutis, vel vinum
ſophiſticatum, & variè mixtum vendens
vel pretiéò exceſſivéò, duplici utens cretâ &c. &
ſic per minuta furta intendens diteſcere, aut
quantitatem notabilem congerere, peccat gravi-
ter, tenerurque ſub gravi ad reſtitutionem. Ma-
jor tamen etiam requiritur quantitas, ſi plura
furta minuta ut in poſito caſu diverſis fiant, quàm
ſi eidhem. Molina apud Sporer. tr. 5. ſect. 3.
n. 44. determinat duplò, vel adhuc majorem
quantitatem requiri in furtis diverſis Dominis;
quàm uni factis. Layman excuſat aliquando
eum, qui à triginta Mercatoribus ſingulos pa-
zios auferret, etſi uni ablati ſine dubio mortalis
quantitas eſſet. Sanchez apud Reiffenſtuehl
putat, ſi auferatur à pluribus, qui unam com-
munitatem conſtituunt, unum aureum ſufficere
ad peccatum mortale.

A N NO LA TTIC.

CAupo illata damna majori menſura;, aut po-
tu meliori vel ſimili modo hoſpitibus, &
quibus damnum intulit, compenſet; ſi iſtud com-
mo-

3 (176) 8
mod fieri non poſſit, iniqua parta in pauperes
& cauſas pias diſtribuat. Comm.

§F. VII. De furtis Lignatoris.
Civs vel Ruſticus moderate Icindens ligna in
ſylva proprii oppidi, communitatis (eadem
eſt ratio de picuis) non peccat graviter, & ſub
gravi ad reſtitutionem non tenetur. Ita Comm.
Neque lignans in ſylvis non proptiæ, ſed a-
lienæ communitatis v. g. vicinæ (eadem ratio
de paſcuis) excipe niſi ſylvis aut paſcuis, ſive
propriæ, ſive vicinæ communitatis grave aut
notabile damnum inferatur.
Porro quædam quantitas requiratur, variant
AA. Molina requirit damnum extraordinarium,
illud autem prudentis judicio & arbitrio, nec non
attentis circumſtantiis judicandum eſſe. Lopez
apud Zettel ruſticum peccare graviter, quando
inſigne dat damnum, unde aliis incolis malum
notabile proveniat: Secus eriam illum non ob-
lIigat ad leſtitutionem, qui ad domum fabrican-
dam ligna groſſiora ſubrrahit. Sanchez, Henriq.
apud Lacroix. n. 254. non fore peccatum in dies
ſcindere unam ſarcinam ad comburendum,
quamvis ſcindens ſit dives, qui poſſit emere,
dummodo non ſcindat arbores, ſed ramos; item
non fore peccatum ſcindere ſingulis ſeptimanis
duas ſarcinas ad vendendum.
Lignans in ſylva ſpectante ad privatum, te-
netur reparare totum damnum, etiam tunc, ſi
communitas alicui privato elocarit ſylvam alio-
quin communem, Lacroix, I, cit. Ei

ll
EIgen Mguunen

Kln

0

uholld pl
ens, nonde
NN0
ſtelpameddt
Cllges: Exumi
tmrampenionen
nirpintinen
las: Emen,
Denſehi

3,
A

ninild mne,

UDCben

üimmen
Deumen ht
Uefllanznliei
ele, uncie,

Küemi,nontane
Auumumin he
n regle nni

Un
nl,iz

ſeS
eNen

rn enlin in
Denolinuum,
Catbigiomeenan
nlln de Lye
Nuſiel,gtune
ls iwols nelon
eimilun mno⸗
Abnm ihner-

Wdmn. Arbenkenng

mfn umot
un nee

,

gluinn

en
.

el ocummt

Arnit icd

*

(177) R2

Eſt tamen Sententia probabilis apud Zettel
p. 3. inſtruct. 3. de obligar. ruſt. n. 44. non pec=
care graviter lignantem moderatè in Iylva etiam
ſpectante ad perſonam particularem (idem de
paſcuis) dicta porrò procedunt de ſylvis, &
paſcuis apertis, non de circumſeptis.

ℳNo N NO 7 T0O.

Qæ de lignaroribus dicta, ſupra tetum ne
evulges: Examina ciccumſtantias, & cir-
cumſtantiam perſonarum; ſi poſſint aliquam
damni reparationem facere, vult Molina „ ut
perſuadeas; & meritò, quia præſtat ſequi tutio-
ra. Quèòd ſi pænitenti nimis difficile id accidar,
abſolve, quin ad ullam damni reparationem
obliges: Aliqua tamen bona opera quaſi reſti-
tutionis locò injunge. Zettel.

H. VIII. De Cooperantibus ad damnum.

Mdi ſunt novem, quibs damno alieno co-
operamur, Imè jubends, mandandé, Nomi-
ne juſſionis intelligitur, qui damnum aut ex-
preſſè, aut tacitè, dictò nempe vel factò man-
dat inferri; non tamen tenetur ad reſtitutionem,
qui ratum tanrùm habet opus ſuo nomine fa-
Gum, neque mandans, quando revocat ver-
bis, litteris, vel internunci ſuum mandatum
ante executionem damni, idque mandartario in-
noteſcat. 2dò Conſulend’. Nomine Conſilii
venit, qui ſuaſit damnum inferri; vel ita horra-
tus eſt, ut alter inde morus damnum dederit,
Con⸗

3 (178) 888
Conſulens tenetur ad reſtitutionem damni ſuô⅛
conſiliò efficaci illati, non obſtante, quèd ante
factum revocaverit conſilium. Comm. apud
Sporer. Mitius aliqui apud Buſenbaum excu-
ſantes à reſtitutione Confſulentem, ſi ante exe-
cutionem conſilium ſuum retractet; & quan-
tùm poteſt; contrarium ſuadeat, etſi non perſua-
deat, maximè ſi cum, cui damnum paratur;,
moncat, ut caveat. 3tid Conſentiendo. Nomi-
ne conſenſus, qui approbat; vel ſuffragatur
damno inferendo, & eſt cauſa efficax. 4
Palpando. Nomine palpantis, qui laude, adula-
tione, vel exprobratione ignaviæ, alitérve ali-
um ad damnum inferendum excitat, animat.
ytòèò Prabendo recurſum. Nomine recurſus, qui fa-
culratem, occaſionem, patrocinium offert
damnitſicanti, qui rem ipſam furtivam recipit

celandi cauſâ: Quare peccant Caupones, qui à

Filiisfamilias acceptant pecunias, aliâsve res
6tι Participan-

ſurreptas ad tales prodigendas.
do. Nomine participantis, qui alteri ad dam-
num inferendum quocunque auxilio, vel con-
ſilio præſtito formaliter cooperatur, uti ſunt;
qui furem juvant fores effringere; qui ſcalam
applicat, exploratorem agit. Faber ferrarius
ſubminiſtrans clavem, præſertim univerſalem
ad furandum qui aſportat rem alienam &c.
7timèò. Non obſtando, non Jlamando, non maniſeſtando.
Nomine obſtantis &c. qui, cuùm verbô, icriptòô,
opere damnum impedire poſſent, & ratione
officii, vel pacti ex juſtitia impedire deberent,

dolé, vel negligentiâ intermittunt. Supradicti
non

nmand
ule: Qii

in Eenis. Bullen
Mbeyrt

Pumde Suuſſc
el, golchen
oere, 4lud
un: ginet, g
leenuceguirtl
Eehuuseu igitt
Ultgimnmn, elle
nnn A
ehn
Dlmn Deinnulte
Mnisrrin, cni N
umm, Auniden
le,Nalneceſhnt,
Ninlceſedioneze
Nenlonm e

n N 4
ne leleurelle
Dedonpnt nern
(Aennchhen

ünſmein

ni
Teſfkiden nt
Mlſme, C
donn Conn,
leillenbeum .
ONmn, ſanr
unttt, Eg

rnne,
n mit man.
is eantid düſe⸗
Ortocninn An
kuniem rint
nClponet, i
ni, 1e i
NNetullt,Kin

N9 179) 288
non tenentur ad reſtitutionem, quando non fue-
runt cauſa efficax damni, imò probabile eſt
etiam deobligar à reſtitutione, ſi non morali-=
ter certum eorum mandatum, conſilium effi-
caciter influxiſſe: Quia in dubio melior eſt con-
ditio poſſidentis. Buſſenbaum.

§. IX. De bretio Moercium.
PRerium der Kauffſchilling / quod definitur eſ=-

ſe id, quod ab emprore venditori promit-
titur pro merce, aliud dicitur juſtum, aliud in-
juſtum: Juſtum eſt, quod attentis circumſtan-
tiis hic & nunc æquivaler rei venditæ: Si ill 114 à
lege ſtatuca, aut Magiſtratu taxatum eſt, dici-
tur legirimum, vel legale, & eſt indiviſibili-
ter, ita ur absque injuſtitia à Conrrahentibus
auger', vel minui nequeat, niſi ſit evidenter
injuſtum: Sic in multis locis taxarur prerium
Panis, vini, camis &c. Si non eſt dicto modo
taxatum, ſed conſiderata rerum natura utilita⸗
te, vel neceſſitate, abundantia, penuria ipſa ho-
minum affectione, vel expenſis in mercem factis
menſuratur, vocatur naturale vel vulgare, ne-
que conſiſtit in indiviſibili, ſed habet quandam
Iatitudinem; videlicet ſummum, der hoͤchſte
Preyß oder Anſchlag / medium, der mittlere /
infimum der geringſte Preyß e.g. Si pretium ſum-
mum cenſerentur eſſe decem floreni juxta Engel,
medium conſtitueret novem, & infimum octo.
Eòôdem modé juxta Molinam apud Sporer, ſi
Pretium ſummum ſint centum & quinque flore-

2 ni„

E (180) SR

ni, medium eſſe centum; & infimum nonagin-
ta quinque. Si pretium medium ſint decem,
ſummum fore undecim cum dimidio; & infi⸗
mum novem vel odto cum dimidio. Juxta
Alex. apud Matthæucci ſi ulna panni habear

pro pretio ſummo decem aureos, Pro medio
octo, pro infimo ſex. Juxta Palao apud Zettel.
Si merx ſit talis, cujus pretium ſumum repu-
tantur eſſe centum quinquaginta floreni, medi-
um erunt centum, & infimum quinquaginta flo-
reni. Verùm hæc diſtantia videtur meritò ni-
mia. eporer putat ſtandum eſſe judiciò pru-
dentum, ſecundùm circumſtantias fori, & com-
munem ſenſum Negotiatorum. Eôdem modèô
Reiffenſtuehl.
Juxta aliquos, quos citat, & ſequirur Eſco-
bar, Corro apud Tamb. explicat, Decal. I. 8.
tr. 3. & Carella; excuſantur à reſtitutione &
gravi noxa, qui in contractibus emptionis, ven-
ditionis, locationis, conductionĩs & c. aliis dam-
num intulerunt, emendô viliori, aut venden-
dé cariori pretio, ſi exceſſus ſe non extendat
ultra dimidium juſti prerii rei, nec interveni-
ant fraudes aut deceptiones. e. g. res aliqua
valet ſexaginta, vendirur pro nonaginta, quod
eſt dimidium excedens valorem & juſtum pre-
tium: Vel emitur pro triginta, quod eſt dimidi-
um ejusdem pretii.
Interim Communis Vox Theologorum in
foro conſcientiæ omnem venditionem, qua juſti
pretii latitudo notabiliter exceditur, eſſe ini-
quam, & lædentem alterum teneri ad reſtiru-

in ſebobtn.

ar isal ke
izcin Corume
enaleekllüln
gunleue Et
SCumolcetcen
loyerxn, glad
nie Deg. De
Ael c ſelesyen
Mcnmmeimerß
Ndfimd endun
Grälrtimn 6
Perr,ſutin
nkcehnehlnain
MWid e
en Augenünei
Iumer ſendnor⸗
m Cienphn
uinguumen
Eingan oiine
anlen Koe⸗
Ericen Tot
Umrkie
WeRN

ſn. .
Mrfueniginene
1

tI0

nftifmun ,
nin ſore
nginio;
Ninido, n
en eg, r
unhlapndzZet

en

4Kleguimn in
lcn, Decnl1
eliucone

(181) 80

tionem, niſi læſio ſit modica, aut liberalis da-
tio, aut remiſſio ejus, qui deceptus fuit, ſaltem
præſumpra acceſſerit. Dixi in foro conſcien-
tiæ, quæ in foro externo ob multitudinem li-
tium evitandam non ſuccurrit alicui, niſi ſu⸗
pra dimidium juſti pretii deceptus fuerit. Dixi
ulteriuùs, niſi læſio ſit valde modica, nam tunc
non tenetur quis ad reſtitutionem ob levitatem
materiæ, quia durum eſſet in Contractibus ſem-
per obſervare exactiſſimã juſtitiam. Reiffenſtuhl.
Supra vulgare & juſtum prerium, juxta ſupe-
riùs dicta non licet cariùs vendere merces ex eo
ſolo prætextu, quèòd res vendatur creditèò, vul-
go auf die Borg. Sic peccabit Mercator, ſi à
ſtudioſo, cui veſtes vendit creditò, aliquid ſu-
pra juſtum pretium exigat, eò quèd ſciat primùm
annéô finité ſolvendum eſſe prerium, renetur-
que ad reſtitutionem. Communis. Dixi eo ſolo
prætextu, ſecus enim dicendum, ſi in vendi-
tione creditò facta alius Titulus accedat accipi-
endi aliquid ultra pretium juſtum. Potiſſimæ
Autem augendi pretii cauſæ ſunt Primò dam-
num ex venditione emergens, & lucrum ceſ-
ſans. Exemplum damni emergentis eſt: Si
Cajus in gratiam amici vendat equum, quèé ip-
ſe indigerer pro itinere, ita ut alium ſibi equum
conducere, & pro conducto mercedem expen-
dere debeat: Quo caſu vides illi damnum emer-
gere.
Exemplum lucri ceflantis eſt: Si Cajus ami-
co vendat equum, cujus pretium ſummum jam

ſunt fioreni quinquaginta?; ita tamen, ut ſi ſer-
2 va-

69 (182) 6.

varet in adyentum Comiſſarii bellici equos pro
exercitu coementis, facilé ſeptusginta florenos
in pretium obtinere poſſet: quòô caſu vides Caio
ceſſare lucrum viginti florenorum ex carenrtia
pecuniæ. zdè periculum recuperandi pretium;
idque à fortiori, ſi cum moleſtis, & expenſis
conjunctum ſit: Periculum autem debet eſſe
non fictum aut imprudens, ſed morale. Cæte-
rum ceſſat periculum , caſu quo empror pro
aſſecuratione periculi certum pignus vel fide-
juſſionem offerr.
3t S Mercator ſuas merces fuiſſet alièò trans-
laturus, ubi plus valent; vel alio tempore ven-
diturus, quando plus valebunt. Sic negoria-
tor prævidens auctum iri frumenti pretium, non
tenetur ad reſtitutionem, ſi centum ſcaphas,
quas in illud rempus afſervare voluit, amico
roganti vendat, & præter conſuetum pretium
pro quavis ſcapha aliquid juxta probabilitatem
lucri ceſſantis exigat. Sporer tr. 6. c. 4. ſect. 2.
n. 43. item plures A. A. apud Zettel p. 2. in-
ſtruct. 6. n. 15.

Mercator tenetur ſignificare emptori Titu-
lum, quèê ſupra conſuetum pretium exegit, alio-
quin fortè noller ab ipſo emere cum hoc onere
compenfandi lucrum ceſftins, & damnum emer-
gens ex dilata ſolutione, & ſi non admoneat
ignarum, teneri ad reſtitutionem. Comm. apud
Spurer.

ℳNN

n
mNlum,

ron l.
endele
incemlin
rlqi
npeuuum ld

ylemonet
me E W U
geni, mohlet
mnminuu: Qu
otehpoleinepen
Uunmn uichen,
lenzihle ltei
blgtlacanc,
tincucheu M
uum A mrabte
nhem an eni
uun ndtliu
Ueimclor.

1. 5

Nhler d
Imunel in
ypenm mll
mefingennin
Aelkennend
antit kel
lun dirte
eNtm nnen
ennnin

5
n e
Cuniiteli⸗
lacie Npine
ſen 1
Pelee genc lg
Mii ſenn er cnn
nel
cul gren Pe⸗
une, g
, Gen
len, imie
1,4 Panpnrnn
l em mfe tc

n beemmm ſagin
Anr Clin nin
eunonſſenm hrin
inn gobsdliuen
Men dcale
LNAani

e,ll we Aenen

iunen,CM /

69(183) 6.
ℳ N NO 7 A TIO.

Deer Layman I. 3. tr. 4. c. 17. H. 2. n. 15.
etiam in pondere, & menſura vini, alia-
rumque rerum venalium aliquid demi poſſe à
caupone &c. & reliquis venditoribus, ſi pre-
tium lege taxatum ſit certò nimis modicum, &
manifeſtè injuſtum, ſed his non facilè fidem ha-
bendam eſſe monet Zettel p. 3. inſtruct. 2. de
Caupone & vix unquam concedendum eſſe
pænitenti, ur ob prerii taxati parvitatem pon-
dus imminuat: Quamvis enim lanio v. g. mo-
dico tempore in eoemendis vitulis leve aliquod
damnum pati debeat, reliquo tamen anni decur-
ſu ſemper ipſi à Magiſtratu præbeatur occa ſio
moderatè lucrandi. Idem dic de piſtore: Nec
enim opus eſſe, ut Magiſtratus ſtatim immutet
raxam, ſi merces brevi tempore cariùs compa-
rari debeant; cùm etiam non ſtatim immutert
taxam, quando alia vice longè viliore pretio
haberi poſſunt.

F. X. De vitio mercium.

TRiplex eſſe poteſt rei venditæ vitium.
Imum eſt in ſubſtantia, ut quando vitrum
pro gemma, mulſum pro vino datur. Alte-
rum eſt in quantitate, ut ſi menſuram diminuas,
atque adeò res vendita minoris ſit quantitatis,
quàm velit, & æſtimet emprtor. 3tium eſt in
qualitate, & circa accidentia, ut ſi equus ignavus
vendatur pro generoſo: Item ſi quis venderet

domum, præ dium, cenſum tanquam liberum,
M 4 cum

. (184 682

cùm taman alteri obligatus ſit ſeu hypotheca-
tus.
Hue reducitur venditio rei adulteratæ, qualis
eſt venditio frumenti paleis involuti, & ceræ
ſevò permixtæ.
Huc pariter à plerisque referri ſolet vinum
aquàâà dilutum. Zettel p. 2. inſtruct. I. q. 2.
Vitium ſi verſatur circa ſubſtantiam rei, ne-
ceſiariò manifeſtandum eſt ; aliàs contractus ir-
rirus & nullus erit.
Sed petes, quid hic propriè nomine fubſtan-

tiæ intelligatur? & certum eſſe, non debere acci-

pi phyſicè & abſolutè, ſed moralirer, & in or-
dine ad voluntarium actum contrahentis; ut
proinde nomine ſubſtantiæ in contractu intelli-
gatur illud obiectum, quod per ſe principaliter;,
& verè adæquatè eſt intentum à contrahente.
Certè ſi velles emere equum ad longinquum iter,
aut ad gignendam proſem vel pullum, & locèò
equi juvenis darerur tibi equus annoſus, emarci-
dus, certè non eſſet deceptio in ſubſtantia phy-
ſica, reverà tamen eſſet error in ſubſtantia mo-
rali, quia nimirum variat ab equo cogitato &
intento ab emente. Tambur. Sporer.
Quòd ſi vitium verietur circa quanriratem
ſeu menſuram & pondus, ut ſi vinum aquâ di-
lIutum vel triticum cum aliis ſeminibus mixtum
tradas, quia reverà minus tradis, quàm deberes;
aut circa qualitatem accidentalem, ut ſi vendas
equum ignauum pro generoſo, vinum Acronia-
num pro Rhenano, cenſetur emptor conſentire-
& velle, ut poriùs aliquid fubtrahatur de Hreri

4

An

iamui⸗
3, aonttal
e genim
nmn iene
,Reie,netn
pentumon
tenciolen
Küiercehile
irendehndr.
ltcrld
P nleglie
it Daßet
rerctcuoltintis
frunn,
enennontone
Ghe. Ienmmmun
loarticnuätens
arlete loimene
Dpnigethlun g
LGnx,wäanad
üenk gekengd
Onnopanek ui
endxunmet
gune Cenench

icoreuciri

Nein

Nulrlarh

iinlie
uini, t
pin iſler
teiulinn 1e;
nekenmngl ,

ürir iten,
enuncſenlini.
Aangie ,,

1
len, Ulbſelt
,MMundant

antorta e,
Crume
ll

9 (185) 602

& alia damna compenſentur, quàm ur aperia-
tur vitium, & contractus irritetur. Dixi vi-
tium occultum, ſi enim vitium manifeſtè patear
omnibus, vel facilè adverti poſſit, à quoliber
non omnino negligente, nec ſubdolè occultetur,
nec illud aperire, nec monere emptorem neceſſe
eſt, idque non tantùm in foro externo, ſed etiam
conſcientiæ, modè res juſtô preriô vendatur, v. g.
quòèòd calcei ex debiliori corio facti ſint, modè
minoris vendantur. Vel ſi equus emendus pa-
tenter ſit cæcus, luſcus, claudus &c. ſibi enim
emptor imputet, quòd rem non diligentiùs in-
ſpexerit. Excipe pro foro interno, niſi ven-
ditor ex circumſtantiis probè advertat, empto-
rem tam rudem, ac ineptum eſſe, ur vitium
per ſe patens non agnoſcat ʒ tunc enim monere
deber. Tenerur inſuper venditor vitium, quod
verſatur circa accidens manifeſtare 1. Si empror
expre ſſe de illo interroger. 2. Si ex vitio imineat
emprori periculum gravis damni, ut ſi equus
ſitr ferox, ovis morbida & ſcabioſa, quæ poſſit
inficere gregem. 3. Quando res vitiofa parùm vel
omnino non eſt utilis ad fmem emptoris, ut ſ
vendas pannum aduſtum pro firmo, pannos la-
ceratos ſed emendatos & c. ac ſi non haberent
talem defecdum. 4. Si empror expreſsè alliget
ſuum conſenſum certæ qualitati aut conditio-
ni. 5. Vi conſuetudinis vel tacitæ conventionis in
vendirione equorum aperienda ſunt die Haupt⸗
Maͤngel. Pichler I. 3. tit. 17. de empt. & vend.
n. 38. Ex dictis
.PFir I. ſi quis vinum, fericum, vel pannum
M fF mni⸗

unius loci, pro vino ſerico aut panno alterius
loci diſtrahat, non peccare graviter, nec teneri
ad reſtitutionem, ſi prudentis viri judicio, vi-
num & reliquæ merces tam ſint utiles, tamum-
que reverà valeant, quantùm merces valent ex
aliis locis ad vectæ, nam iſtud mendacium, cùm
non ſit pernicioſum, non erit peccatum contra
juſtitiam. Dicaſtillo apud Zettel.
Fit 2. Acronianum regulariter peccare gra-
viter, & fub gravi teneri ad reſtitutionem; ſi
vinum aquâ liberaliter dilutum vendat, quamvis
in pretio deſcendar. Quia vinum aquaà libera-
liter dilutum plerumque periculoſum eſt emp-
tori primo vel ſaltem ſecundo, quia rale vinum
citiùs acceſcit, & longè faciliùs corrumpitur.
Tamb. Sporer, Zettel.
Dixi regulariter peccare & ſub gravi obliga-
tum eſſe ad reparandum damnum. Nam fſt
Acronianus ſciat vinum ab emptore brevl, & ad
uſus communes, ad quos omnino urtile eſt, con-
ſumendum eſſe, liberaturà peccato & onere reſti-
tutionis, eò quèòd tali caſu nullum damnum in-
ferat, ſi cum pretio deſcendat, & tali modo aquæ
mixtionem concedit Layman. c. 17. S. 2. n. 1 5.
ſi vinum ob ſusam meracitatem difficulter di-
ſtrahi poſſit, qualia vina in aliquibus locis ſunt
Acroniana.
Eit 3. Cauponem, ſi in civitate vel oppido vi-
num menſuratim diſtrahat; non peccare graviter,
nec teneri ad reſtitrutionem, ſi vinauam mixtum
aquâ certò adhuc æqualis bonitatis & utilitaris
ſit cum aliis communibus excipe tamen, ſi vi-
num

Esenit 4
um vin

.l. N

ninum, 4
Givom e E.
orrri
Gjkumn de Auno

1pl.

Porüan umen el
llemengumn
Uelehigen.
Deid, enol
hi Geud
Ealtanmkclendn
Görimmnmar
llstonnelere,e
beler Cieiu

Lidunne.

ninde
Eenmnwerin
(ſtal imn ſe
Uulckal

in

9,)
,
ena Pinne 5
nguiier, ne
nun iiſcii
lai Uilesn
uunmere⸗ Ae
Nlneciln
lonen Maatm

h, u akenum
dicommpin

b
Vbgur ſp
Amnum. Nn!
plue heiill
gnind ulbtelc
Ked Aoneketel⸗
WNendumuri
Kuimohhe
nnen ⸗
n AGere d⸗
1en C

gend de
,pernniuſt
Vln I
itane ulu
„ns tunte/.
ie ng
nn

(187) SR

num ad cæreros uſus medicinales peteretur, ita
plures apud Zettel n. 26. ſed hæc ſententia, ne
aperiatur, via fraudibus, divulganda non eſt.
Sed quid ad fraudem Acronianis familiarem ?
Cajus Hoſpes venit ad Acronianum intendens
emere plauſtrum vini, de Anno 1726. valens
communiter 60. fl. Acronianus verò dat ipſi ad
guſtandum vinum, de Anno 1727. aſſeveran-
do hoc vinum eſſe de Anno 17:6. hoſpes hoc
credens ſolvit ipſi pro plauſtro 6o. fl. cum ta-
men vinum de Anno 1727. communiter vale-
batr. 30 fl. .
Quæritur an Acronianus peccaverit contra
juſtiti am, & an teneatur ad reſtitutionem ?
Quamvis ex ſupra dictis caſus jam ſit ſolurus,
pro maiori tamen claritate pono Regulam uni-
verſalem, ex qua non ſolùm caſus iſte ſed & alii
facilè ſolvi queant.
Deceptio, error, dolus verſans circa ſub-
ſtantiam rei, ſive accidentia & qualitates poteſt
eſſe aut antecedens, & dans cauſam contractui;
quia nimirum ex ſola deceptione provenit, quòd
velis contrahere, alioquin ſi deceptio vel error
abeffet, & veritas conſtaret; nullô⅛ modò con-
tracturus.

Aut poteſt eſſe incidens, vel concomitans
tantum contractum, non autem dans cauſam 5
quando nimirum deceptus errore vel dolo exin-
de non moverur fimpliciter ad contrahendum,
ſed ad fummum ſecundùm quid, ad libentiùs
contrahendum, cariùs emendum, ita ut etiam ſi
M 6 de-

9 (128) 846

deceptio, error, vel dolus abeſſet, adhuc con.
traheres.
Jam ad propoſitum caſum. Si qualiras vini
de Anno 1726. fuit cauſam dans contractui per ſe
intenta & in contractu ab hoſpite appoſita, con-
tractus eſt irritus. Si autem dolus iſte circa
qualitatem vini de Anno 1727. non fuit dans
cauſam contractui hoſpiti, quia errore cogni-
to adhuc fuiſſer empturus, contractus non eſt
irritus, ſed comperit hoſpiti actio contra Acro-
nianum decipientem, & huic obligatio, ur ſol-
vat, quantò intereſt dolum non fuiſſe comiſſum.
Si verò Vinum, de Anno 1727. fuit certò æ&α qua-
lis bonitatis & qualitatis vini, de Anno 1726.
tunc Acronianus ad nihil tenetur.
Fit 4. Mercatorem licitè poſſe merci admiſce-
ve ſubſtantiam alienam v. g. piperi juniperos,
ceræ picem, & merx idonea maneat ad con-
ſuetum uſum, nec reddatur dererior, quàm illa,
quæ ſimili pretio venditur ab aliis. Mol. Lay-
man Sporer apud Lacroix. n. 957. Addunt Leſf.
& Cop. Ibid. Si materia ſecundùm ſe deterior ita
per induſtriam adrniſceatur, ut res meliùs tem-
pererur; poſſe vendi conſuetô pretiò; contradi-
cunt tamen rectè pro praxi Caſtro palao & alii.
Et ſic contradico ego pro vino medicato.

§. XI. De Cautelis tempore peſtie in
excipiendis Confeſſionibus ſumendis.
1.CNree ne ad infectos jeiunus accedat, ideo

convenit, ut maturè celebret. 2. LIt in-
fectos

cCosmamum
4 olicne
ir Klune
meiadnoreet
enegnmnfon
. Alten
ahmngnill

1 ſche hum

4
4
.
6
4

Paecoeci ke⸗
Unin Vecnite
. Uolnere
Pn eneöis
arconidedie
0. Waneiin
ini Knecii

ſouschre.

—
Lenena

epr
9%

l

glalie

Ole netiniſe⸗
Pipen inßenn,
4 Muhett 10 n
Lenonaunil
AAis Molle,
6l. Mhrlel
NNmnſeleriar

ect⸗

1

l,
ne 1cceN, *
1s ,

Ort. 11.
6

heſe 2)

9 (189) 688

fectos aditurus habeat veſtem attritam; laneæ
enim novæ vel villoſæ pelles plus periculi ha-
bent; interiores convenit eſſe ex corio, quàm la-
neas, omnes verò veſtes, poſtquam redierir, igne
purgentur. 3. Curet, ut ante ingreſſum ſuum
æger in lecto ita componatur, ut commodè con-
ſiteri poſſitzattendat inſuper, ne æger multùm
ſe moveat in præſentia ſua, aut lectum aperiart.
4. Sacerdos manum ſalutandi gratiâ non porri-
gat. 5. Sollicirè curandum, ne ægri halitum
excipiat, & ſupra ægrum ne ſe inclinet, neque
aurem ei admoveat, ſed potiùs ad vocem ela-
tiorem ægrum horterur, ad latus vel à tergo con=
ſiſtat. 6. Ad ſedendum utatur ligneéô ſcabellô,
ſella ex panno villoſo omnino non eſt admitten-
da,. 7. Inter ipſum & confitentem non procul
ab ore candela accenſa intercedat, probantur
maximè illæ candelæ, quæ majorem ignem fo-
vent. Lohner in converſ. Apoſt. de Præſerva-
tivis ac remediis, cùm peſtis diverſas habeat ra-
dices, conſule Medicos, & lege librum de peſte
P. Athanaſii Kircheri, præſertim de præſerva-
tivis & remediis ſimplicibus tractantem. Vulgo

Hauß⸗Mittel.
2
. PARS

2(190) S2

M

eREREEREERE AAREAENR

PARS IV.

De Sacramentis Euchariſtiæ, & Extre-
mæ Unctionis.

H. I. De obligatione ſumendi Euchari-

Ntiam ſive E laticum.

VIPæcepti Divini tenentur omnes adulti
uſum rartionis habentes inſtante morte, ſi ve
mors inſtans ſit ex infirmitate, ſive ex violen-
tia. Imèò quoties imminet periculum mortis;
ut in prælio, longà & periculoſâ navigatione;
tempore peſtis & c. Etſi Gobat, Lohner & alii
teneant Parochum non reneri miniſtrare Eucha-
riſtiam tempore peſtis, contraria ſententia eſt
communior. Lacroix n. 484. Excipe circum-
ſtantiam, in qua Parocho, qui morbô corripe-
retur, non poſſet ſubſtitui alius, tunc enim non
debet miniſtrandéô aliquibus Euchariſtiam expo-
nere ſe periculo deſtituendi totum populum,
eumque relinquendi ſine aliis magis neceflariis
Sacramentis. Infimus, ſi convaluit, & in no-
vum periculum reincidat, iterum ad ſumendum
Viaticum tenetur. Tambur. cum Comm. c. 5.
N. 2.

Qui

. wlet
emr.
a in
ei

cstlnl ten
1 Mor Nod⸗
4 ſohar,

en,penn
Irwicne un

miet Al
Uieimmnſe

el
MwCrtn

Lli,guun
rmillenn
llCyrlendn
Mmeminde
(Anninin l
Hehlemen
n uirnn
li, Clen
bienr

1 omnes Klli
lemenoreſoe
1e, He tr ſolen
Uerellim nonn
Allinngndne,
;Lohner all
Wüwmuſtanbuch⸗

6Gari⸗
Wreninn

Sunn glum,
nugs NIi

meſen, Kne
fumn Ilonen

,cun Conn)

69 (191) M
Qui rice Viaticò refectus eſt, ſed poſt ipſam
refectionem incidit in mortale, putant aliqui
adſtringi iterum in eodem mortis periculo com-
municare, ſed de conſilio eſſe docet Tambur.
cap. cit. 5. 7.
Qui v. g. duobs, vel tribûs, vel octo die.
bús, antequam in mortis periculum inciderunt,
communicaârunt, teneri ad Viaticum, tenent plu-
res. Negant probabiliùs, Layman. 1. 4. rr. 4.
c. F. Tambur. c. 5. F. 2. Marcantius. Con-
ſulendum tamen, ut denuo SS. Euchariſtiam
per modum Viatici accipiat. Idem ſi unò, duo-
bus, tribs, vel etiam octo dieb⁴s poſt Com-
munionem incideret in periculum mortis. Elap-
ſis octo, ſeptem, aut ſex diebus poteſt itrerum
communicare infirmus, ſi deſideret, vel poſt
duas dies. Layman. Imò ſequenti ſtatim die, ſi
moraliter adhuc videatur inſtare periculum
mortis etiam non jeiunus juxta infra dicenda.

F. I. De Phreneticis, & Mutis, &

Surdis d nativitate, & Ebriis.
ILlis, qui uſum rationis habuerunt, nec ſcian-

tur amiſiſſe in mortali, dandum eſt Viaticum,
& ad dignoſcendum hoc ſufficit, quòd aliquis
ante amentiam bene vixerit, & pro bono viro
habitus fuerit. Lacroix. l. 6. p 3. n. 656.
Hoc ipſo autem, quòd neſcias eum amiſiſſe
uſum rationis in mortali præſumitur eſſe in
gratia. Gobat. tr. 4, n. 157.

Si dubitetur, an delirans aut phreneticus irreve-
Ien⸗

2 (192) 22
tenter ſit ſuſcepturus S. Hoſtiam, probetur priùs
in Hoſtia non conlecrata; ſi non ſuccedat in
una, probetur in altera, aut pluribus, & ſi ali-
quam reverenter ſuſcipiat, dectur Conſecrata.
Lacroix.
In dubio, an aduki amentes utantur ratione,
dandum eſt Viaticum. Gobat. I. cit.
Adultus à nati vitate ſurdus, & mutus eſt ca-
Pax Viatici. Tambur. non verò ſurdus, mutus
& cæcus ſimul, quia cenſendus eſt veluti infans,
aut perpetuò amens, adeéôque incapax.
Viaticum non eſt dandum ebrio, ſi conſter
ebrierarem fuiſſe plene voluntariam, de qua, ſi
dubitetur, dandum eſt, dummodo abſit pericu-
lIum irreverentiæ.
Quòd ſi ſolirus ſit ſe inebriare, præſumiĩitur ſe
inebriàſſe voluntariè. Gobat. n. 19 5.
Non tribuatur iis, à quibus ob p breneſin, ſive
aſſiduam tuſſim, aliumve ſimilem morbum, ali-
qua indecentia cum injuria tanti Sacramenti
timeri poteſt. Rir. Rom.

S. III. De Pueris.

Plleris Viaricum dari poteſt, præſertim ſi pe-
tat puer octennis vel novennis, quia, cui Sa-
cramentum Pænitentiæ conceditur, Sacramen-
tum Euchariſtiæ negari non deber. Gobat. n.
92. Modè ſciant diſtinguere Euchariitiam ab
alio cibo. Vide g. 3. de Extrema unctione. In
dubio an puer habeat plenum uſum racionis, po=
teſt dari Viaticum, non eſt camen obligatio. lu
n⸗

“

1 i

WA
Mei⸗

1

ktüin, goben,
1enon uccd
tinllibig,,
lolg Cern e

6menunurtate

ſr⸗
N re
A

Clbun, AA

n Wn ument

S(193) 812
JNSTAICTYIO.
Mein ZBind!

Frag. Was wird enthalten in diſer Heil.
Hoſtia?
Antw. Chriſtus der HErr.
Frag. Wie wird er enthalten?

Antw. Mit Leib und Seel, mit Fleiſch

Vrd Blut,mit Gottheit und Menſch⸗
eit.

Frag. Die Heilige Hoſtia ſihet ja wie ein
Brodt?

Antw. Es iſt ein Brodt gelveßt aber keins

mehr, ſonder iſt nur die Geſtalt des
Brodts vorhanden.
Frag. Kanſt du mir diß erklaͤren?
Antw. Ja. Bevor der Prieſter die Heilige
Wort der Conſecration daruͤber aus⸗
geſprochen hat, war es ein Brodt, ſo
bald aber uͤber das Brodt die Heilige
Wort der Conſecration ſeynd ausge⸗
ſprochen worden, iſt das Brodt ver⸗
wandlet worden in den Leib und Blut
Chriſti IEſu.
Frag. Wie iſt es moͤglich?
Antw. Durch die Allmacht GOttes ge⸗
ſchicht ſolches.
Frag. Seynd wir diſes ſchuldig zuglauben?
N Antw.

9 (194) SEEww
Antw. Ja freylich Krafft unſers Heiligen
Glauben.
Frag. Suͤndigte dann einer, wann ers
nicht glaubte, oder daran zweiflete ?
Antw. Freylich, und zwar toͤdtlich, ja ein
ſolcher waͤre ein Ketzer.
Fratt. So glaubſt du dann feſtiglich, daß
du empfangeſt unter denen Geſtalten
des Brodts in der Heiligen Hoſtia
Chriſtum den HErren die anderte
Perſon, ſo fuͤr uns Menſch worden,ge⸗
litten, gecreutziget, und geſtorben?
Antw. Ja ich glaub.
Frag. Wer hat diß heilig Sacrament ein⸗
geſetzet? .
Antw. Chriſtus der HErr ſelbſten.
Frag. Wann?
Antw. Am letzten Abendmahl.
Frag. Warum?
Antw. Zu der Seelen Speiß.

S. IV. De Iejunio in infirmo requiſito,
ejus E. xemptione.

INfſimus Ecc leſiæ præceptô tenetur eſſe jeju-
nus. Comm. Non eſt tamen ſcrupuloſè præ-
dicta neceſſitas expendenda. Tambur. Imò Ec-
cleſiæ confuerudo videtur abſolutè eximere pe-
riculoſè infirmos, ſi commodè, non poſſint ma-
nere jejuni.

Hine

ſ

N
e

ſl⸗ kinhm
l incohnd
Nale inrin
cnon polel
kuen lie
um 1d mwd

4

u tim din
eln, eed

SNonſefmmnumce

Malmn⸗

Nlhklunmedn
MeMegmmden
WN, MWNNNN
Aluhihen
. . Kd
Utninſenn Mird

M 68 (125) 80
kHinc ſatis eſt, ut infimus non communicer
jejunus, ſi ipſi incommodum ſit absque cibo
& potu exlpectare à media nocte usque mane,
Averſa q. 8. apud Lacroix.
Si infrmus non poteſt Hoſtiam traiicere ob
linguæ ariditatem, licet 'pſi prius præbere vi-
ſſicN num vel aquam ad madefaciendam linguam.
ee Bonacina.
uniten Exculatur etiam Parochus, qui impeditus
manè in Eccleſia, expeditiùs ſerò accedirt ad
ægrotum non jejunum communicandum. Tam⸗-
bur. n. 20.
Probabile eſt Sacerdotem poſſe non jejunum
celebrare, ſi non adſint aliæ Particulæ conſecra-
tæ ad dandum alteri Viaticum. Tambur. I. cit.

S.V. De modo porrigendi SS. Viaticum,

GAcra Hoſtia manu danda eſt, nec licet rem-
N. Pore peſtis porrigere medio aliquo inſtru-
mento, multò minùs deponere alicubi in ſcu-
tella, ut ab ipſo ægro ſumarur. Lacroix. Con.
