Tandem in exſpiratione moriens, ſi poteſt, dicat, vel
ſi non poteſt, Sacerdos pro illo clara voce pronuntiet
JESUI, J3ESU, JESI. Rit. Rom.

Poſtquam verò egreſſa eſt anima, dicilur hoc Re-
ſponſorium.

Subvenite Sancti DEl, occurrite Ange-
li Domini, ſuſcipientes animam ejus, of-
ferentes eam in conſpectu Altiſſimi.
v. Suſcipiat te Chriſtus, qui vocavit te,
& in ſinum Abrahæ Angeli deducant te.
Suſcipientes animam ejus, offerentes eam
in conſpectu Altiſſimi.
v. Requiem æternam dona ei Domi-
ne,

Flri
Cetun wen
ceu Aui.
Deink.
on. Cnite
er polet.
,noSinducssn
ſbernnosand
giemeremmd
hepemalwe
mainter,.
zDomine aun
ielat, inpae⸗
Nen⸗
Dynine exudi or
dxwormensaut
Dimpuorobicunn.
Hounſrtno.
rati
Domine coßre⸗
ml iN
tſceinche)
WMeltzen
Pncomenſ
etnig i
Ummmn nolt
S

=

lelen ,

in / n
rgin
p
hn,

e,

CMerN

rſi

Ecem

Ofelenend

ne N
8

9 (303) .
ne, & lux perpetua luceat ei. Offerentes
eam in conſpectu Altiſſimi. .
Deinde.

Kyrie eleiſon. Chriſte eleiſon. Kyrie e-
leiſon. Pater noſter.
v. Et ne nos inducas in tentationem.
N. Sed libera nos a malo.
v. Requiem æternam dona ei Domine.
N. Et lux perpetua luceat ei.
Y. A porta inferi.
W. Erue Domine animam ejus.
Y. Requieſcat, in pace.
B. Amen.
v. Domine exaudi orationem meam.
N. Et clamor meus ad te veniat.
v. Dominus vobiſcum.
N. Et cum ſpiritu tuo.
Oratio.
T Domine comendamus animam†
famuli tui N. (famulæ tuæ N.) ut †
deſunctus (defuncta) ſæculo tibi vivat: &
quæ per fragilitatem humanæ converſa-
tionis peccata commiſit, tu veniâ miſeri-
cordiſſimæ pietatis abſterge. Per Chri-
ſtum Dominum noſtrum, Amen. Rit.
Conſtant.

§. XIII.

9 (204) 68
S. XIII. Adbortatio ad Defuncti Dome-

ſeicos „ Cognatos, & alios Achiantés.

ES iſt kein heylſammere, kein nachdruck⸗
,. lichere Lehr auf diſer Welt, als welche
mittheilet auch nur das Anſehen, und An⸗
ſchauen eines entſeelten, und verſtorbnen
Menſchen. Alſo zwar daß der Heilige
Chryloſtomus von dem Adam meldet.
Fili corpus ante oculos tabeſcens intuitus
magnam cepit ex hoc aſpectu peeniten-
tiæ diſciplinam. Daß Adam, als er den
Leichnam ſeines von dem Cain ermordten
Sohns Abel geſehen, die erſtarrete, und
eyßkalte Glider, die verſchloßne Augen
die unbewegliche Zungen, und das verſtel⸗
te, und forchtſamme Angeſicht ihme ein
Beiveg Urſach geweßt ſeye ſeiner vil hun⸗
dert jaͤhrigen Buß. Joſeph Genet. §o.
befahle ſeinen Bruͤder, daß wann er ſollte
geſtorben ſeyn, ſie die Bruͤder ſeine Gebein
ſollten mit ſich aus Egypten fuͤhren, und
wie es ausleget Diez con. I. Dom. I5. Pen-
tec. nur darinnb, daß, ſo offt ſie eine Ge⸗
bein anſeheten, ſich des Todts Joſeph ih⸗
res Bruders erinnerten, und zuglei h di⸗
ſen Schluß mit ihnen ſelbſten machen ſoll⸗
ten, Quid de nobis erit, nunquid & ioS
mo⸗

SlrfN
„Perordos
Fuch ſtelen
rgs lten
lineſter e
begenkung N
Neronde
dan ſtatt N
uncbcheuichen
Tſchen van,
ſchen Unrath,
eWottheran
ſenehſeen:
nen Geſtalt
Pfen Gende

1d
fften / die bih
ictende gen
Neſſe Iurn des
ſiche Nunſ
ſchent n⸗
Apter/ und 4
Wiemn fut
Utdenclchen
1 dis i
Rapmſelt
hnigihechoff
ſſchen nein
Aderen/ h
henrretki⸗

1

6

68 (305) 207
moriemur? Wie wird uns ergehen? Muͤſ⸗
ſen wir nicht auch ſterben: Der Heilige
Franciſcus Borgias Hertzog in Gandia, und
Obriſt Stallmeiſter des Kayſers Caroli
V. als bey Begrabung der Kayſerin Iſa⸗
bella der Deckel von der Sarg abgehebt

ein wurde, und an ſtatt der allerſchoͤnſten

ngudd⸗
NNe. .

Kahſerin ein abſcheulicher, und uͤbel geſtal⸗

ter Coͤrper zuſehen ware, betrachtete den
unbegreifflichen Unrath, und ſtieſſe end⸗
lichen in diſe Wort heraus: Biſt du die
wunder ſchoͤne Kayſerin? Biſt du die Iſa⸗
bella / an deren Geſtalt die gantze Welt
ſich vergaffet? Seynd diß die Corallen⸗
rothe Lefftzen / die bluͤhende Wangen/
die helleichtende Augen? Iſt diß die Ala⸗
baſter weiſſe Stirn / das unvergleichliche
annehmliche Angeſicht? O Eytelkeit!
Eytelkeit! ſchaue Ire neiſce! nach getrag⸗
nem Scepter/ und Ceonen / nach ge⸗
habter Bedienung mit gebognen Knyẽ/
nach all erdeneklichen Shren/und Reich⸗
thumen / diß / diß iſt endlich der Aus⸗
gang! O der Armſeeligkeir diſes Lebens!
O du betrugliche dofftnng wie bethoͤreſt
uns Menſchen! nein! nein! ſterblichem
AKayſer zu dienen / hab ich der Sach ge⸗
nug gethan cdelolaielte ſich auf der ſeen⸗
en/

8 (306) 86
n kunte / der Welt Ur⸗
Ott allein zu die⸗
JIEſu ein⸗

len / ſo bald es ſey
zugeben / und G

nen / und in die Geſellſchafft
zugehen. Ribadeneira.

Andaͤchtige
O lehrnet dann von dem
Todtbeth ligenden, daß

ſiatutum eſt omnibus
lehrnet, daß alles,
lt iſt zergaͤnglich und eytel, ie
horheit ſeye dem Leib mit
giſten Gebott GOt⸗

da auf dem
ihr auch zu⸗
ſterben habt,
minibus ſemel mori,
was auf der We
und die groͤſte T
Ubertrettung der heili
tes die Wolluͤſten zu geſtatten.
gluͤckſeeligen Todt dur
und communicteren, und ſo
hl geſchehen, durch ein Ge⸗
und Widererſtattung der
oder Guͤtter.
ſo ich euch zuermahnen
Huͤlff dem Verſtorbnen
Goͤttliche Gerech⸗
diſte, und allerkleinſte n
geſtrafft laſſet: Amen
de, donec reddas no-

* euch zu einem
teres beichten
es noch niema
neral Beicht,
entfrembdten Ehr
Deß andern,
hab, iſt, daß ihr die
nicht verſaget, da
tigkeit auch die min
Suͤnden nicht un
dico tibi, non exies in

viſſimum quadrantem. Matth. c.
Dahero biß zu vollk
aller Straffen die arme

ommner Abze 8
Seelen in dem en

tuſtt
ſechnetge
ale tdroet
N Da
n tuntt

1
(307) 802
erain. Jegfeur aufgehalten werden. Tertullianus
if nennet das Fegfeur ein zeitliche Hoͤll: Dann
nl die zwey groͤſte Peynen, ſo in der Hoͤllzu
finden, nemlich die Empfindlichkeit der
4 Schmertzen, und die Beraubung der An⸗
Nlelaf ſchauung GOttes ſeynd auch in dem Feg⸗
ruc⸗ feur; der Unterſchid unter einem und an⸗
ln dern Orth beſtehet nur in diſem, daß in der
s Hoͤll gemeldte Peynen ewig, in dem Feg⸗
feur aber nur eine Zeitlang dauren: Im
uͤbrigen iſt es ein Feur, ſo die Verdammte
dund die arme Seelen qualet: Eodem igne,
ſagt der Heil. Auguſtinus, purgatur juſtus,
W & torquetur Damnatus.
Betreffend die ſo lange Beraubung des
nn Goͤttlichen Angeſicht, und Himmliſchen
mtel. Glory, wie ſchmertzlich denen armen See⸗
cumm k len ſolche falle, koͤnnet ihr leichtlich abnem⸗
in men aus der Begebenheit des Abſolons.
hunt Zumahlen, vermittelſt des joab, diſer von
ſannmn David ſeinem Vatter zu Gnaden aufge⸗
iitnin nommen worden, doch mit diſer Beding⸗
alin nuß, daß er vor dem Angeſicht ſeines Vat⸗
t in ters nicht erſcheinen ſolle (revertatur in
e domum ſuam, faciem autem meam non
, Videat) uͤber diſen Ausſpruch iſt Abſolon ſo
mthe, betruͤbt worden, daß er ihm lieber den
. Todt außertwaͤhlete, 1105 beraubt ſeyn 2.

Elg

O 0 2 4
(308) Gllefrin

Angeſicht ſeines Vatters. Obſecro ergo, c gidßh
uat Wictcam faciem Regis: quòd ſimemor eſt ihn.

iniquitatis meæ, occidat me. Umb wie olliioe

vilſchmertzlicher wird fallen denen armen unn⸗
Seelen beraubt zuſeyn des Angeſicht Got⸗
tes, der unendlichen himmliſchen Glory. od ſen
uia finiti ad infinitum nulla eſt proportio. Qoreio
Dahero Andachtige ſeyd ihr uberzeuget heoſh
dem Verſtorbnen NN. Huͤlff zuleiſten, zu⸗ annluchite
mahlẽ er mit dem Schmertzvollen Job euch mwaͤli
bittet: Miſeremini mei, Miſeremini mei, in
ſaltem vos Amici mei, quia manus Domi-
mi tetigit me. 6
Erbarmet euch uͤber mich, erbarmet nf
euch uber mich, zum wenigſten ihr meine “
Freund, dann die Hand des HErren hat wenn nul

* 1
mich beruͤhret. ehe pon⸗
UeChrih,0
Ex Scriptura & Sanctis Patribus. mzachldi
Sciſſisque veſtibũs indutus eſt cilicio. Geneſ. Eunai
37. v. 34. Mors aliena nos docet vivere. Gepul- ne
chrum ſcala bene vivendi eſto; ubi Jacob Filii H
inunincinem
5

mortem animéô volvit, ciliciò ſeſe induir. Prô! dl
quàm eloquens eſt alienæ mortis inſpectio. Al- uelics
varez. Ante obitum uxoris Saræ frequenter ,Cenie,
DEus apparuit Abrahamo, & cum eo loque- int,le
batur; documenta præbens probæ vitæ. At umunan
poſt mortem ejus non legimus ei ultra ap- Qiahüfn
paruiſſe,. IIxoris defunctæ conſpectus Vires ,nnseiln
Ap-⸗

(309) 63
ſupplevit: Sepulchrum illud ſcala f uir, in qua
diſcere poſſet, quid fihi ſalutare & DEO pla-
citum eſſet. Idem. *
Deſperata conditio eſt eorum, qui næec viſa
morte emendantur. Idem.

4
7
Ouo ad ſecundam artem.

Facta collatione duodecim millia drachmarũ
argenti miſit Hieroſolymam offerre pro pecca-
tis mortuorum ſacrificium. v. 43.
Sancta ergo & ſalubris eſt cogitatio pro de-
functis orare, ut à peccatis ſolvantur.
Faciat Dominus vobiſcum Miſericordiam, ſi-
cut feciſtis cum mortuis. Ructh. 1.
l ni Qus menſur? menſi ſueritis, eddem remetietur vobis.
Luc. 6 v. 35. Poteſt oſtendi, non eſſe effica-
NE cins medium evadendi purgatorium, quaàm ſi“
quisque conetur, multas ex purgatorio animas
liberare, idque probari poreſt triplici ratione.
I. Ex parte Chriſti, qui perinde reputat hoc
Beneficium, ac ſi ſibi fuiſſet exhibitum, ac pro⸗=
inde meritèò eximit à purgatorio illum, qui ip-
ſum toties in animabus exemitr. 2. Ex parte
animarum liberatarum, quæ agnoſcentes be-
neficii magnitudinem, tum ex gloriæ accelera-
tæ magnitudine, tum ex pænarum abbrevia-
tarum acerbitate, non ceſſabunt orare pro ſuo
benefactore, ut ne ipſe quoque veniat in lo-
cum illum tormentorum. 3. Ex parte æqui-
tatis: Quia æquiſſimum eſt, ut quà menfura
menſi ſumus, eadem remetiatur nobis. Montlord.
C◻3 A N-

an
EC8 (310) 80 Leunl

ANNO TA TI0. gan l

A Sevpultura Eccleſiaſtica arcendi ſune Imà 1 enisele⸗
Judæi, & gentiles, quibus etiam annu- elunii
merantur infantes Chriſtianorum, qui ante Bap- o qumn

tismum deceſſerunt; ſi tamen infans ab obſte- Pieſtel
trice, vel cum materia, aut forma dubia, aut umbunt
etiam dum de ejus vita dubiũ erat, baptizatus ſit, is Cinon
ſepulturà Eecleſiaſticà privari non debet; item eeleiin.
ſ in utero Matris unà cum Matre moriatur, una cnito cert
eum illa ſepeliendus eſt l 1,cn
2. Hæretici, eorumque in crimine hæreſeos uellci, 5
kredentes, receprores, defenſores, ac fau- glt, ſele⸗
tores. Comminatio gravium malorum hæreti- ſhen Ea
corum facta Parocho, niſi hæreticum ſepeliar eſeptinnn

in loco Sacro, excuſat eum, modòè petitio ſe- ilidlin
„pulturæ Eccleſiaſticæ non ſit in conremptum ainmſei
Eccleſiæ, ſed ex alia cauſa!, v. g. ad ſplendo- ſenginn
rem familiæ; ceſſlante tamen periculo tale iiſtunn!
cadaver, ſi ab aliis dignoſci poſſit, iterum ex- urh hl
humari deber. Engel in Man. Par. n. 17. u ni i
3. Excommunicati ſaltem vitandi, dixi WHl ſan
ſaltem vitandi,„ quia probabile eſt, quòd nencohæyn
excommunicatis etiam notoriis, ſed nondum ſenmhedegl
denuntiatis, ſi piè mortuos fuiſſe præſumi poſ- ulez len
ſit, Sa cram ſepulturam concedere fas ſit. Layman utiffei
T. I. l. 1. tr. 5. P. 2. c. .4. D. 9. E
4. Nororii & denumtiati Interdicti. en Telne

5. Qui ſponte, ferrô; laqueòé, præcipitiéô Aöluph
in pureum: ant flumen mortem fſibi ipſi intule- uumn &
runt, ſuicidæ cadaver, ſi per ignorantiam in ſen
„ L - Sacro ſepultum fuiſtlet, comperto errore ipdludh
ex- nh Mi

05 (311) 86
exhumandum, & extra locum ſacrum proiicien-
dum. Wieſtner n. 8. I. 3. t. 28. Dixi ſponte-
ſecus eſt, ſi mentis alienatione hoc fecerint; in
dubio potiùs præſumitur caſu vel per vim, aut
inſidias ab alio, quàm ſponte & à ſeipſo inter-
fectum eſſe. Wieſtner l. cit.
6. Qui occumbunt in torneamentis, & ha-
ſtiludiis à ſacris Canonibus prohibitis: Eriamſi
pænitentes deceſſerint. Vel in duellè, etiam pri-
varo, ex condicto certò locò & tempore infti-
tutò. Trid. ſeſſ. 2 5. cap. 19. de Reformat. Cen-
ſet tamen Engel I. cit. Si aliquis in duello letha-
liter vulneretur, ſed extra illud receptis Sacra-
mentis vel ſaltem datis pænitentiæ ſignis mo-
riatur, non eſſe privandum ſepulturâ Eccleſia-
ſticà, quidquid alii contradicant.

tte
Uumnh

7. Uſurarii manifeſti mortui, antequam re-

1 Ae ſtituerint, vel de reſtituendo caverint; ſed cùm

den Nichht
polt, Kemn
. Mun!

hæc materia uſurarum ſit altioris indaginis, &
multi contractus ab uſura excuſari poſſint, ideo
non facilè concedendum Parocho, ut propriâ
authoritate ſine prævio judicio Eccleſiaſtico tam
gravem pænam exequatur.
8. Raprores, Incendiarii, & decimas Eccle-
ſiæ debitas iniuſtè derinentes, niſi fecerint re-
ſtirutionem, aut de iſta facienda præſtiterint
Cautionem. Wieſtner.
9. Religicſus proprietarius, & qui confeſ-
ſionem annuam, & communionem paſchalem
voluntariè negligunt. Niſi de confilio Sacer-
dotis prorogaſſet-Garboſa n. 46. de off. & po-
teſt. Parochi. An autem hâàc pænàâà affici poſ-
U 4 ſic.

ſit, qui quidem tempore paſchali omiſit com.
munionem, ſed intra annum ſemel ‚ aut ſeæ⸗
pis eàm peregit, cenſet Engel, quèòd non.
1o. Blasphemantes publicè DEum &c. ſi
pænitentiam eis iniunctam non egerint. Et 1.
Patricidæ. Barboſa. .
I1. Tandem quiliber notorius decedens in Totius
ipſo peccato mortali, & impænitens nullo da-
to ſigno contritionis. Barboſa. I. cit. cum Com̃. 1 A

0 Narione

. . . ⸗ ele,
Hiſce finem impono operi, quod unicè Auiio d

ſit ald Majorem El Cloriam. ermlſmnit
lre
Noduchone
. Eenigne folni

=en . — Anonito adin
D „ * Lineninne ad
TE SS * (Wonend dd!
üentianinbn

WS ahene conf

lerreſumce
inn dlance id
I. ührmus
Aligenuteluc
Deindmis
1 Delbimis)

Cnohen
8S V- Pabpegan.

ſat

A.,

— — 2=2

9 (0) 6'R

ò
DAARAAe

J₰NOLYDNISJ

Totius opuſculi

PARS I.

§. I. De Viſitatione & cura Infirmorum in

genere. 7
II. Admonitio ad infimum, ut DEum pro
impetranda ſanitate (ſi ſit DEl voluntas)

imploret. 8
III. Modus diſponendi infirmum, ut ſe Divi=
næ reſignet Voluntati. Pz
IV. Admonitio ad infirmum de facienda bo-
na intentione quotidie, 20
V. Adhortatio ad Infirmum ad perferendos
patienti animòô morbi dolores. 24

VI. Si apertè conſter morbum per peccasum
vel exceſſum quemdam ortum, expedit in-
firmo blandèe id exprobrare, modo ſequen-

ti. 29
VII. Si infirmus tempore infirmitatis ſuæ
affligatur de lucro ceſſante. 33
VIII. De infirmis Hypocomriacis. 36
IX. De Infirmis Maleficiatis. 32

X. Quomodo conſolari poſſit infirmus preſ-
ſus paupertate. 4⅜
U

63 (o) 88

XI. Adhortatio ad domeſticos & infirmis in-

ſexvientes. 46⁶
PARS II.
G. I. Adhortatio ad Parochos. 51
II. Adhortatio ad infirmum volentem pro-
craſtinare Confeſſionem. 72
III. Deſperabundus quomodo conſolandus
ſit.
IV. Nolens reſtituere, quomodo ad reſtitu=
tionem inducendus. 68
V. Adhortatio ad infrmum nolentem igno-
ſcere ſuo inimico. 76
VI. Adhortatio ad infirmum, deditum adhuc
laſciviis. 3
— PARS III.
g. I. De Confeſſione in genere. 9
II. De diſcuſſione conſcientiæ. 96

III. De Contritione ejùsque præſtantia. 97
IV. De Morivis eliciendi Contritionem. 98

V. De variis Contritienis Actibus. 104
VI. De Confeſſione integré facienda ab in-
firmo. 108
VII. Quibús Caſibûs Confeſſio infirmorum
non mtegra ſit valida. 112
VIII. De Abſolutione Moribundis impertien-
da. 117
IX. De Confeſſione Moribundi ignorantis
Mylteria Fidei. 118

X.

ce
lkonepel
ltet
öbu lelen

Abloluione

) Crlbin veſ
m Cene,
) Cunſs exen
Punleruanu be
De Calbus
ennConſiann
De Conkellion

ltaodas

es annecto.
1ltione ma

Dlnoingeden
Defuno Uvord
Deſonobilüͤ
Drforiss Dom
Mefurtis minn
Oefuri Cin
efunis 1
ldenher
den Meio
de Vnohere
ldecaues
6Corfebn

9 8 () 6
nkiin X. De Confeſſione pueri moribundi. 121
XI. De Confeſſione moribundi habentis
caſum reſervatum. 123
XII. De Caſibus reſervatis Pontifici in Bulla
d. Cænæ. 2 5
mnn XIII. De Abſolutione à Caſibus Bullæ ca.
en næ. 128
nd Alr⸗ XIV. De Caſibus reſervatis Pontifici extra
t Bullam Cænæ. 130
grhlin XV. De Cauſis excuſantibus ACenluri⸗ .
n 4 Caſibus reſervatis Papalibus.
XVI. De Caſibus reſervatis Epiſeopalibae

ene Diæceſis Conſtantienſis. 134
1 XVII. De Confeſſione Generali. 141
1 ANA
Al facilitandas Confeſſionum exce-
I ptiones annecto materiam de Reſti-
tutione magis obviam,
„. . I. De furto in genere. 167
enie. II. De furto UxXoris. Ibid.
Mepeimi III De furto Filii familias. 169
CiCoaitonn IV. De furtis Domeſticorum. 170
nAcbu V. De furtis minutis. 172
8 R VI. De furtis Cauponis. 17 5
VII. De furtis Lignatoris. 176⁶
Prelo itie VIII. De Coo perantibus ad damnum. 177
IX. De prerio Mercium. 179
Cebuocin X. De vitio Mercium. 183
XI. De Cautelis tempore peſtis in excipien-
ubuti ⸗ dis Confeſſionibus ſumendis. 188

U 6⁶ PARS

9 (0)
PARS (IV.

§. I. De obligatione ſumendi Euchariſtiam

ſive Viaticum. 120
II. De Phrenericis, & Mutis, & Surdisà na-
tivitare, & Ebriis. . 191
III. De Pueris. 192

IV. De Jejunio in infirmo requi ſito, & ejus E-

xemptione. 124.
V. De modo porrigendi SS. Viaticum. 195
VI. De vomitu poſt ſuſceprum SS. Viaricum.
. 196
WVII. De reſervandis Hoſtiis confecratis pro
Moribundis. 197
VIII. De Præparatoriis pro 88. Viatico fa-
ciendis. 198
IX. De Ordine miniſtrandi Viaticum. 192

De Sacramento Extremæ Unctionis.

G I. De Miniſtro hujus Sacramenti, 21 E
II. De Ieratione hujus Sacramenti. 2 12
III. De Subiecto hujus Sacramenti- bid.
IV. De Oleo Sacro. 215
V. De Uncetionibus. 216
VI. De Forma., 2517
VII. De Ordine miniſtrandi Sacramentum
Extremæ IInGctionis. ILbid.

P AKS V.

g. I. Quomodo conſelandus Infirmus de morte
volunt ariè ſubeunda. 225
II.

Vleltamen
voextlen⸗
Tentaton

eActibus

De Conttin
mitate cum
Mictione.
.Otationes
Moluminte
ir Medcin

.Onntonem

Drum, Enot⸗
hoelqosa
Delolllgene
Quomodo)
Alupremunn
U De Comm
II. Adhorta
Mgnurot,

üaanun

Winom.

ne Unde

Cumreni,
Darlepen.
Ctawent. N

.
.
4
.

d Kam⸗

2s „O2

II. Quomeodo conſolandi Mariti, quibus
Mors eſt dura ob amorem Conjugis ,„ 8
Liberorum. Et viciſſim &c. 229
III. De Teſtamento ab Infirmo con lendo. 232
IV. An Parochus teneatur alliſtere Moribun-

do pro extrelna lucta. 236
V. De Tentationibus Fidei. 239
VI. De Actibus Fidei, Spei,; & Charitatis.

241
VII. De Contritione pro Moribundis, Con.
formitate cum divina voluntate & Gratia-
rum actione. 258
VIII. Orariones cum infirmo recitandæ. 267
IX. Multùm intereſt, ut Parochus ruri, ubi
copia Medici non habetur, aliqualem in-
formationem habeat morborum periculo-
ſorum, & notas ſciat morituri. Ideo ſubæ
jungo aliquos aphorismos Hippocratis. 273

X. De Indulgentiis. 278
XI. Quomodo Moribundus per pia ſuſpiria
ad ſupremarn luctam animandus. 285
XII. De Commendatione Animæ. 298
XIII. Adhortatio ad Defuncti Domeſticos,
Cognatos, & alios Adſtantes. 304

FINIS.

Dtcumn At
Ane An
um,
Am pub
loundnu.

MN.

CENSUIRA

O RDINARII.

Um Opuſculum hoc, Inſtructio
Parochi intitulatum non ſolùm
nihil Orthodoxæ Fidei, & Chriſtia-
nis moribus adverſum habeat, ſed
doctè & ſolide doceat exercere in
praxi Artium Artem, ſeu Curam Ani-
marum per Adminiſtrationem Sacra-
mentorum, meritò in multorum
commodum publici lIuris fit, & ty-
pis demandatur. Ita cenſet Conſtant.

16. May. 1731. -

Franc. Ignat. Inſelin,
SS. Theol. Lic. Celſiſ.
& Reverendiſſ. S. R. I.
Princip. & Epiſc. Con-
ſtant. ac Coad. Aug.
Conſil. Eccleſ. Coll. S.
Joan, Canon, & Par.

ulos, gde
imegtumo
Aun PExltenna

4 hoſit⸗ 8

HMM Omiſrln
ereleos Conſte

ehin Crf
Snnguchln
uſher, durch
. Inſerer E
. Ne . Gn
ſfln. N.
1 guffereu
udlchfen
umnt da
I und das G
hrn t .
tunſeinge
—
ſmnſn
nnn hhteg,
rengimdhr
unürn
und c

4

(o) S&*½
A N NO YT- A TTC.

AUthor perſuaſus, quòd opus nimiùm ?cre-
ſcat, ideo integrum ordinem adminiſtran-
di Sacramentum Extremæ Unctionis ex Rir.
Conſt. non appoſuit: Quia verò pro eo locus
adhuc ſufſiciens, omiſſa ſupplet in commodum
V. Cleri Diæceſeos Conſtant.

Noaͤchtige in Chriſto dem HErren,
V weil dann auch Unſer Lieber HErr und
Seeligmacher, durch ſeinen H. Apoſtel
Jacobum in ſeiner Epiſtel am 5. Cap. hat
alſo von dem H. Sacrament der Letzten
Oelung befohlen: Iſt jemand kranck un⸗
ter euch, ſo beruff er zu ihm die Prieſter der
Kirchen, und laß ſie uͤber ihn betten, und
ihn ſalben mit Oel, in dem Namen des
HErren, und das Gebett des Glaubens
wird dem Krancken helffen, und der HErr
wird milteren ſein Kranckheit, und hat er
Suͤnden begangen, ſo werden ſie ihm ver⸗
geben; So iſt nun ſolchem Befelch diſe ge⸗
genwaͤrtige krancke Perſon, wie einem ge⸗
horſamben Kind Chriſti, und ſeiner Heili⸗
gen Kirchen gebuͤhret, gehorſamblich nach⸗
kommen, und mich deßhalben zu ſich be⸗
X ruffen

(°) S
ruffen. Weil dann auch ihr in dem Na⸗
men GOttes, zu Heyl und Wolfahrt diſer
gegenwaͤrtigen krancken Perſon, beyſa⸗
men verſamlet ſeynd, ſo laſſet uns ſie ihrem
Begehren nach dem Allmaͤchtigen elvigen
GOtt, durch die Fuͤrbitt ſeiner Allerheili⸗
giſten Mutter Maria, und aller Außer⸗
iwaͤhlten Lieben Heiligen, befehlen, und bit⸗
ten, daß er ihr das Heyl beyder, Seel und
Leibs, gnaͤdiglich verleyhen und mittheilen

woͤlle. Diſes von ihme zuerlangen, ſpre⸗

chet zuvor mit mir ein andaͤchtiges Vatter
unſer und Engliſchen Gruß.
Flectantur hic genua, & recitatis Pater noſter, &
* Lalutatione Angelica, Sacerdos pergat dicendo Lita-
nias ſequentes:

Brevis Litania apud agrotos, geni-
bus ſlexis, recitanda.
VYrie eleiſon.
Chriſte eleiſon.
Kyrie eleiſon.
Chriſte audi nos.
Chriſte exaudi nos.
Salvator mundi, adjuvanos.
Sancta Maria, ora pro eo (ea)

Omnes, Sancti Angeli, & Archangeli, orate

pro eo (ea)

Om-

6
— P
pweol
eM Ae
eoeole
SGdt Man
epeoge⸗
Pncde ug
oles)
SDci, &
ele)
to. Lar
Gim,
slahol,
ue, Kinn
Wiimmunctitu

rhepetu,
li
entummtuun
iUtnem tun
Men, Ke
unectionem
u
elcj
en Kluin
anch

eſ de . E9 () S
ne Omnes Sancti Patriarchæ & Prophetæ,
Mn⸗ orate pro eo (ea) —
n h Omnes Sancti Apoſtoli, & Evangeliſtæ,
uſt orate pro eo (ea)
Omnes Sancti Martyres, & Confeſſores,
rate pro eo (ea)
Omnes Sanctæ Virgines, & Viduæ, orate
pro eo (ea) HW
Omnes Sancti, & Sanctæ DEI, orate
pro eo (ea)
Propitius eſto. Parce ei Domine.
Ab omni malo,
Ab inſidiis diaboli,
Aſubitanea, & improviſa morte,
Ab omni immunditia mentis, & cor⸗- 8.
poris, *
A morte perpetua, S
Gint, Ab ira tua E
* Per Adventumtuum, *2
Per Nativitatem tuam, 8
Per Crucem, & Paſſionemtuam,.
Per Reſurrectionem, & Aſcenſionem S
tuam S.
„ aN, b. .
PerAdventumSpiritus Sancti Paracliti, S
In die judicij,

a] Peccatores, Te rogamus, audinos.
M Ucpacem, & ſanitatem ei dones, Te ro-
gamus, audi nos.

X2 Ut

S5

Ut ſpatium, & locum pœnitentiæ ei dones,
Te rogamus, audi nos.
Ut gratiam Sanctispiritus cordi ejus infun-
dere digneris, Te rogamus, audi nos.
Ut pœnitentiam & remiſſionem omnium
peccatorum ei dones, Te rogamus,
audi nos.
Ut in dolore patientiam, & in fide perſeve-
rantiam ei tribuas, Te rogamus &c.
Ut nos exaudire digneris, Te rogamus.
Fili DEl, Te rogamus, audi nos.
Agnus Dei, qui toſis peccata munch, Par-
ce ei Domine.
Agnus Dei, qui tollis peccata mundi,
„ FErxaudi nos Domine.
Agnus Dei, qui tollis peccata mundi, Mi-
ſerere nobis.
Chriſte audi nos. Chriſte exaudi nos.
Kyrie eleiſon. Chriſte eleiſon.
Kyrie eleiſon.
Pater noſter. ſecretò.
Y. Et ne nos inducas in tentationem.
ꝶ. Sed libera nos à malo.

Y. Salvum (ſalvam) fac ſervum tuum

(ſervam tuam)
ꝶ&. Deus meus ſperantem inte.
Y. Mitte ei auxilium de ſancto.
&. Et de Sion tuere eum (eam)

geunsſe
1 ncl.
Ponclar
Psiniguit

.

Cunſortun
ie bomi
Rrlamn tuanm.
uten, & 4
Dmallient

ihetum (ſan

UNokrun

Uiltaen enn
t,elin
(
Comnine⸗
ke. In

kntedie

eevmdin
endo.

enurohen

eKrm:

nbo⸗

(o) S8.
y. Eſto ei turris ſortitudinis.
N. Afacie inimici. .
v. Nihil proficiat inimicus in eo (ea)
N. Et filius iniquitatis non apponat noce-
re ei. .
v. Domine exaudiorationem meam.
w. Et clamor meus ad te veniat.
v. Dominus vobiſcum.
N. Et cum ſpiritu tuo.
Oremig.
Ripice Domine famulum tuum (ſfa-
mulam tuam) infirmitate corporis
laborantem, & animam refove, quam
creaſti, ut caſtigationibus tuis emendatus
(emendata) continuò ſe ſentiat tuã mede
cinâ ſalvatum (ſalvatam); Per Chriſium
Dominum noſtrum. Amen.
Praædicta tamen omnia, i tempus non patiatur, pe-
terunt ex parte, vel in totunt omitti, prout ſupra dictum.
Tum factà de more Conſeſſione generali vel ab ipſo in-
Irmo, vel eius nomine a miniſtro, Sacerdos dicat: Mi-=
ſereatur tii &c. Indulgentiam &c. Quæ Conſeſ-
ſio generalis omititur, Ei ſtatim poſt ſumptum ſacrum
Viaticum detur Extrema Unctio.
Deinde Sacerdos lotis manibus, eisque abſterſis, dicat
ſuper infirmum:
IN nomine Patris † & FBli†, & Spiritus †
Sancti, extinguatur in te ommis virtus
X 3 dia-

diaboli per impoſitionem manuum no-
Rrarum, & per invocationem Omnium
Sanctorum Angelorum, Archangelorum,
Patriarcharum, Prophetarum, Apoſtolo-
rum, Martyrum, Confefſorum, Virgi⸗
num, atque omnium ſimul Sanctorum.
Amen.
Poſtea intincto pollice in Oleo ſantcto membra quinq;
ſenſuum inungit per modum Crucis, aptando proprio,
loco verba ſormæ in hunc modum.

Primoè ad Oculos.

Ngo † oculos tuos, oleo ſacro; Inno-
mine Patris, & Fili, & Spiritus fancti:
.Et per iſtam ſanctam Unctionem, & ſuam
Süflimam milericotdiam indulgeat tibi
Dominus noſter ESUS Chriſtus, quicquid
deliquiſti per illicitum viſum. Amen.
Deinde miniſter, ſi eſt in Sacris, vel ipſemer Sacer-
dos poſt quamlibet Unctionem abſtergar ſemper locum
inundtum novo globulo bombacii, vel ftupa, vel rei ſi-
milis, eaque in paſe mundo reponar, & ad Ecclefiam
poſtea deſerat, comburar, cineresque proiiciat in Sacra-
Riuttte. .
Seçundad Aunes.
VNeoI aures tuas oleo ſacro; In nomi-
ne Patris &c. Et per iſtam ſanctam
Unctionem, & ſuam piſſimam miſericor-
diam,

i, B

on ulpet

Gehs, gt

ert
e
ris

mMoratum

ſpieen
Urs.
en, Kſem
ninleertl
b, icgi
m. Men
ugne
terilt,
Motmun
Iebai

N

billiden

Wunmn
tnen 01
N
kn An

tlum mor
Chriſtus

Sicn. Me

Mes
ulcl
et Mum
mns

diam, indulgeat tibi Dominus noſter E-
SUS Chriſtus, quicquid deliquiſti pes illici-
tum auditum. Amen.

Tertio ad Nares.

VNgo nares tuas oleo ſacro: In nomi-
ne Patris &c. Et per iſtam ſanctam
Unctionem, & ſuam piſſimam miſericor-
diam, indulgeat tibi Dominus noſter E-
8US Chriſtus, quicquid deliquiſti per illi-
citum odoratum. Amen.

Duartò ad Or.
Ngo † os tuum oleo ſacro; In nomine
Patris &c. Et per iſtam ſanctam Un-
ctionem, & ſuam piiſſimam miſericordi-
am, indulgeat tibi Dominus noſter ESU
Chriſtus, quicquid deliquiſti per illicitum
guſtum. Amen.
Quinto ad Manus.
Nota, ſi ungendus ſit Sacerdos, unbar ei manus exte-
terius, aliis vero interius.
VNaoj manus tuas oleo ſacro; Inno-
mine Patris & coEt per iſtam ſantam
Unctionem, & ſuam päſſimam miſericor-
diam, indulgeat tibi Dominus noſter E-
SUS Chriſtus, quicquid deliquiſti per illi-
citum tactummanuum tuarum. Amen.
X4 Po-

Poſtea medullà panis, vel ſale defricatis digitis, &
manibus lotis, isque terſis, Sacerdos dicat:
. Domine exaudiorationemmeam.
N. Et clamor meus ad te veniat.
v. Dominus vobiſcum.
N. Et cum ſpiritu tuo.

Oremus.

OVnipotens ſempiterne Deus, qui per
os B. Jacobi Apoſtoli tui, hoc myſte-
rium, infirmis omnmibus facere præcepiſti,
conſerva famulo tuo (ſfamulæ tuæ) tua-
rum dona virtutum, ut medelam tuam
non ſolum in corpore, ſed etiam in mente
Dercipiat; Per Chriſtum Dominum no-
ſerum. Amen.

Poſtea benedicat ei hoc modo.

Bnedicat te Deus Pater, qui te creavit,
benecdicat †te Filius Dei, qui pro te
paſſus eſt in cruce, benedicat † te Spiritus
ſanctus, qui in te effuſus eſt in baptismo.
Benedicat te Deus Pater, ſanet te Filius
DEl, illuminet te Spisitus ſanctus: Cor-
pus tuum cuſtodiat, animam tuam ſalvet:
Cor tuum irradiet, ſenſum tuum dirigat „
& ad ſupernam vitam te perducat; Quivi-
vit, & regnat in ſæcula ſæculorum, Amen.
Mis

(ervorde

g
Dur,
2 arllerehe
e , K,.
i lni
ſuhnkiut
(Mdh
dle,
hlthoten d
Ottes

8
.

etbenuner
Pedencken
hltieG⸗

Se

lenden
erennſeei
Aptonente
ucditer
ienot⸗
uchtlehe
ts duſe

(°) 22
His perachis Sacerdos, pro qualitate perſona, ſalutaria
monita breviter prabere poterit, quibus hbortetur infir-
mum ad patientiam, & ad reſiſtendum ſortiter dJiaboli
I tentationibus: ac, ut paſſionem Chriſti jugiter in men-
te retineat, his, vel ſimilibus verbis.

Ch ermahne euch abermahls, Andaͤch⸗
J₰ tiger (Anduͤchtige) in Chriſto dem
HErren, daß ihr wollet gedultig ſeyn;
GOtt umb diſe, und alle andere empfan⸗
gene Gutthaten dancken: Euch in den
Willen GOttes gaͤntzlich ergeben: In
dem heiligen Glauben, Hoffnung, und Liebe
euch uben: In GOtt euer Vertrauen ſe⸗

tzen: Die boͤſe Gedancken ausſchlagen;
und an ſtatt diſer an das bittere Leyden,
und Sterben unſers Erloͤſers und Seelig⸗
machers gedencken; und getroͤſt ſeyn, daß
euch der guͤtige GOtt nicht werde verlaſ⸗
ſen, ſonder vor dem boͤſen Feind beſchuͤtzen,
und endlichen durch ſein unendliche Barm⸗
hertzigkeit ein ſeeliges End verleyhen. Ruf⸗
fet auch vornemlich an die Seeligſte Jung⸗
frau und Mutter GOttes Mariam, euern
heiligen Schutz⸗Engel, und euere Patro⸗
num nen, auch alle Heiligen und Außerwwaͤhlten
mms Gottes, daß ſie euch treulich wollen bey⸗
et ſtehen, GOtt fuͤr euch bitten, und Beſtand⸗
m” hafſtigkeit in allem gutten, und ein ſeeliges
End von GOtt erlangen. De-

A (. 82

Denique Aquam benedicam . & Crucem coram ee

relinquns, ur frequenter eamn aſpiciat, E& pro ſua de-

votione oſculetur, & amplectatur, eidem niſi mors im-
miueat (ſi enim immineret, tunc ante duam diſcedat .

animam Deo rite commendabir) mart benedicat, di-

cendo: .
Benedictio Dei omnipotentis Patris †
& Filii, & Spiritus ſanéti, deſcendat ſuper
te, & maneat ſemper. Amen.

Ordo inungendi Infirmum tempore
ſummæ neceſſitatis, ve Peſtilentiæ.

Ingrediendo locum, ubi jacet inſirmus,

Enedic Domine domum iſtam, & om-
nes habitantes in ea, quia tu Domi-
ne dixiſti: Pax huic domui. Benedic Do-
mine timentes te, puſillos cum majoribus.
Benedicti vosà Domino, qui fecit cœlum

Gacerdos dicat.

) Pax †Thutc domui.
w. Et omnibus habitantibus in ea.

Ankiphona.

& terram,. .*

Oremut.

O oidotens, & miſericors DEus, qui

Sacerdotibus tuis tantam, præ cæœ-
teris

uteentinn
ricms, 41

eNera M⸗

ltns, ii
uke hum
tombDom

Phon usad

Aterriüun

Atackn

er
Pplltti
iwints,

Rre

4 ,.
nbas e

.
wommihun,
da, gan
imni Deen
oscummn
o,Ait
.
ℳ.
ſeicons
tantan,

8 (o)
teris, gratiam contuliſti, ut quicquid in
tuo nomine ab eis dignè, perfecteque agi-
tur, à te fieri credatur, quæſumus imen-
ſam clementiam tuam, ut quicquid mo-
dòè viſitamus, atque benedicimus, interce-
dente Beata Maria Virgine, cum omnibus
Sanétis tuis, viſites, & benedicas, fiatque
ad noſtræ humilitatis introitum, fuga doœ-
monum, & Angeli pacis ingreſſio; Per
Chriſtum Dominum noſtrum, Amen.
Tunc lotum poilicem, vel ſpatulam intingat in ſacrum
oleum, & per modum † crucis liniat obvium ſenſis or-
ganum, & ad unctionem magis expoſitum, pel oculos,
vel aures, vel nares, vel os, vel manus & dicat:
PEr iſtam ſanctam unctionem † & ſuam
püſſimam miſericordiam, indulgeat
tibi Dominus noſter Eſus Chriſtus, quic-
quid per viſum, auditum, odoratum, gu-
ſtum, & tactum deliquiſti. Amen.
Deinde homhacio, vel ſtupäa, abſtergat locum inun-
itum, & pollicem, vel ſpatulam, & ſubjungat hanc be-
nedictionem.

PBnedar † te Deus Pater, qui te crea-
1 vit; Benedicat † te Filius Dei, qui pro
te paſſus eſt in cruce; Benedicat † te Spi-
ritus ſanctus, quiin te eſſusus eſt in baptis-
mo; Benedicatte DEus Pater; ſanet te

X 6 Fi-

(°) 6
Filius Dei; Uluminet te Spiritus ſanctus,
corpus tuum cuftodiat, animam tuam
ſalvet, cor tuum irradiet, ſenſum tuum di-
rigat, & ad ſupernam vitam te perducat;
Qui vivit, & regnat per cuncta ſæœcula De-
us. Amen.

Ulletimo valedicat ei dicendo.
BEnedictio Dei Patris † Omnipotentis,
& Filii, & Spiritůs Sancti, deſcendat
ſuper te, & maneat ſemper. Amen.

—

16

VierarbSelector Standard* -Euroskala Offset

15
O Salance Q

14

PRO VISIVAIIONE

INFIRMORUME
EORUNM C6Nτ⅝ Nτ

PRO
ADMINISTRATIONE

84XXW Nτ+Hwͤ 1 e

EIICHARLSTILA

ℳ ETY bAIA RE„

EXTREMA UNCTIONE

PRO ASSISTENTIA

EXTREME LUCT

I N
USHM ET COMMODIHM

VENERNADBIrLSI CLE“
DECESEOS CONSITANIIENSISZ

AUTHORE
JoANNE GEORGIO SrzNe

8S. TH. DOCT. V. C. R. L. D EE
AC PAROCHO MARCHDORFFII. E
PERs5 SnicnX0οε

13

Focus

Nn Ti
1²

8

i
7

nn

3

INNNN fif
3 S5 6 7

mn

. Copyright 4/1999 VXMaster Gmba wWwwWw. νaster. com

IIG Aimpcm