wann nichts anders waͤre, als daß er ſich
uns auf diſer Welt zum Pfand in dem Hoch⸗ Dokamt
heiligiſten Sacrament des Altars gibet, „ Fnmmſtr
und von uns Menſchen ſo ſchandliche Un⸗ Mluf N
gebuͤhren,und Beleydigungen uͤbertragt , nugemden
und zwar mit einer ſolchen Gedult, derglei⸗ Nl

Neegteire
chen nirgents, als in GOtt zufinden. Es ſctpnmn,i
ſagte Joſeph: Wie kan ichs uber mein mnnckur un
Hertz bringen / daß ich meinen Gtt n inſ,
verletzen und beleydigen ſollte? Geneſ. Efiueizk
39. v. 3. Nichts deſtoweniger aber O Mahtetere
Suͤn⸗

eſgr (101) &2
girſihn. Suͤnder haſt du es thun koͤnnen, indeme
du ihn beleydigen daͤrffen umb ein geringe
“ und ſchlechte Sach, umb ein jrrdiſchen
. Gewvinn, der doch auf Erden nach deiner
Unlygtet e zuruck bleiben muß, umb ein ſchandlichen
dinnee Wolluſt, um einer angegriffner Ehr hal⸗
n iehh ber, mit einem Wort, du haſt das Gutte
lkhaguerſqf mit dem Boͤſen vergolten. Hier. 18. 20.
On t as Kein dergleichen Undanckbarkeit gibt es ſo
egm: „gar unter den Teuffel nicht in der Hoͤll, als
unictt unter denen Suͤnder. So ſchlage dann
g Vnnteg⸗eon. Q Suͤnder reumuͤthigiſt mit dem offnen
6reincun Suͤnder an dein unmenſchliches Hertz, da⸗
eutenem mit es Menſchlich, und durch unaufhoͤrli⸗
PblcheGte he Onithaten zur Gegen⸗Lieb erweichet
chpſno wWwerde.
6NrGnn Duoad tertium Motivum.

NW BEdencket wohl bey euch die allervoll⸗
Shmnnmn, kommniſte und reiniſte Liebe GOt⸗
e M tes gegen euch. Iſt nicht Chriſtus JEſus
wegen euch von dem hochen Himmel geſti⸗
gen, die Geſtalt eines armſeligen Knechten
an ſich genommen, in einem Stall geboh⸗
ren worden, in Armuth, Verachtung,
inn Hunger, Durſt, Verfolgung, und
nen e Schmertzen das Leben zugebracht 2 An
nſi dem Oelberg hat er Blut fuͤr euch geſchwi⸗
eigtien G 3 tzet,

S 10
tzet, der bitteriſte Kelch ſeines Leydens ne ſit.
und Todts tribe ihm den traurtgen Lodten⸗ Geeg nin

ſchwarß aus: Aber wer hat ihm einge⸗ wegende
ſchenckt, als ich, ihr und anbere Suͤndere rade
Vor die er, damtt ſie lebten, ſterben muͤſſen. rbarg⸗

Was unausſprechliche Schmertzen ha⸗ ⸗
ben nicht verurſachet, die uͤber die fuͤnff h 4
tauſend toͤdtliche Geiſel/und Ruthenſchlag Ne in⸗
dem Allerliebſten Heyland, ſo er von de⸗
nen allerſtaͤrckiſten, und wohl mn ſeſigrr

gottloſen Henckers⸗Buben empfangen,“*
welche mit beyden Haͤnden nach aller ihrer
Macht, und Staͤrcke auf ihn, als wie die
Schmid auf den Amboß geſchlagen, und
wegen noch groͤſſerer Peyn einander abge⸗
wechslet, alfo daß allzeit paar und paar mna
mit eyſenen Scorpionen, Ruthen, und WwEmnfn d
grauſamen Geißlen, ſo mit eyſenen Hacken, EEerdhete
und Spoͤrlein eingeflochten, auf den ge⸗ Wmmn
dultigiſten IEſum ſchlugen, und zivar al. ſ, Nyt ſt
ſo erſchroͤcklich, daß ſie ihm gantze Bro⸗ Mehom
cken Fleiſch aus ſeinem Heiligen Leib her⸗
aus riſſen, alſo erbarmlich, daß man ihme
biß auf die bloſſe Beiner hinein geſehen, al⸗
ſo grauſamm, daß ſein gantzer Heiliger
Rucken, und Schutteren nichts anders
waren, als ein eintzige groſſe abſcheuliche
Wunden, des geſchlagnen, und biß Werhf rak'N.
. ein 6

N e

e ſens 90 103) 80
—– Bein und Nieren hinein verwvundten, und
e ae zerfleiſchten IEſu. Ach was Schmer⸗
inm tzen verurſacheten⸗ nicht ſeinem heiligiſten

eim Haupt die zwey und ſitzbentzig ſpitzige Di⸗
— ſtelund Dorn, in demeeetliche weit groſſer,
nad lenn und ſcharpffer waren, als die ſpitzige Nad⸗
nir eim len, wweiche durch ſein Heiliges Hirn und
h Schlaff mit ſo grauſammen Schmertzen
ſſes irinc⸗ durchrrungen, daß er natüͤrlicher Weiß
umtiſmu „erben muſſen, wann er nicht ſein Leben
in mnn *wunderbarlicher Weiß ſelbſten aufgehalten
Eruflrn hatte, daiit er fůr uns arme Suͤnder
nin ne noch mehr leyden koͤnnte. Nach diſem
ſchang allem, haben ſie ihme erſt auf ſeine verwun⸗
wanmmie te Schulteren den ſchweren Laſt des Hei⸗
nr um ligen Creutz aufgeladen, und zwar mit ſol⸗
ichem Schmertzen, daß er alsbald darmit
vor Schivachheit auf die Erden gefallen.
Endlich ihn gar an das Creutz ausgeſpan⸗
net, damit ſie ihn creutzigten. Seine
heiligiſte Haͤnd mit groſſen aͤgel durch⸗
bohret, und an das Creutz genaglet, und
iſt alſo an dem Creutz mit Freuden unter un⸗
ſaͤglichen Schmertzen geſtorben, damit ihr
von dem eivigen Todt erlediget, in ewiger
Gluͤckſeeligkeit lebtet, und alſo aus reiniſter
eſtiA Liebe euer Schuld mit ſeinem Blut und
den Todt bezahlt. N. N. Ihr muͤſſet ja eines
n G 4 wil⸗

ſchen

ſr)

ichts

(104) 8

ner Gegen⸗Lieb Chriſti IEſu koͤnnet ver⸗
moͤget werden, und die Suͤnden, ſo ihr be⸗
gangen, nicht verdammet, und bitterlich
ewveynet. Dann der Heilige Glaub uns
lehret, daß die Suͤnd die Urſach gegeben
zu dem bitteriſten Todt: Und ein jeder,
der ein Suͤnd begehet, ſchuldig daran iſt.

§. V. De variis Contritionis Actibuc.

Cherubin, und Seraphin. O Hei⸗
lige Engel, die ihr mit bedeckten Angeſicht
vor den Fuͤſſen ligend des Allmaͤchtigen
Gottes zitteret, und unaufhoͤrlich ſchreyet:
Heilig,/ Heilig, Heilig iſt unſer GOtt. Ach
was habt ihr doch gedencket, da ihr geſe⸗
hen, daß ich Staub und Aſchen mich un⸗
terſtanden hab eueren, und meinen GOtt,
das Allerhoͤchſte Gutt zubeleydigen je⸗
nen GOtt, der Ewvig, Alliviſſend, Allmach⸗
tig, und alles Liebens werth alſo ſpoͤttlich zu
verachten? O Unſinnigkeit! Ach wo nimm
ich Zaͤher genug ſolche verdammte Ver⸗
meſſenheit zubeiveynen. Ich hab geſuͤn⸗
diget, ich hab geſuͤndiget. Allein es reuet
mich aus dem innerſten meines Hertzens
aus Liebe gegen dir, und bekenne vor dei⸗
nem

wilden Hertzen ſeyn, wann ihr nicht zu ei⸗

le
enehri
Ein en
GO
aausLece
tlce Got
cſeattſee
adeshdeſ

O Jr von Goͤttlicher Lieb angeflamete Oichmmn

Penuſeſoche,
hrichen, N
oſelhhrdſcn
Udn r, d
Uimanten

lut
ſnntn
nhenhaie
6urloennee
ßgt. N te
ſtfian ſo
tann.

Se ,

Noltieſtdbe
lutrinnn
emmmh,

(105) 6
nem Allerheiligſten Angeſicht, ivann du
mir mein Leben ſolleſt friſchen, dich hinfuͤro
keines Weegs mehr zubeleydigen.

Ein andere.
Groſſer GOtt! es iſt mir hertzlich
Leyd, aus Liebe gegen dir, daß ich
dich unendliche Goͤttliche Majeſtat, das
. Allerhoͤchſte Gutt ſo offt, und vil beleydi⸗
r det hab, daß ich dir ſo vil Schmach, und
eAlnbild durch meine Suͤnd angethan hab;
engt Os ich widerruffe ſolche, und verfluche ſie. Ach
in ſtt koͤnnte ich machen, daß es nicht geſchehen
Unhun waͤre; weilaber diſes nicht moͤglich,ſo nim⸗
gfitictan me ich mir fuͤr, dich hinfuͤran nimmer
. N mehr, nimmer mehr zubeleydigen, Amen.

.
Ahtlen4

Ein andere.

Ben aus diſer Urſach reuet es mich von
gantzem Hertzen, daß ich dich, O hoͤch⸗
ſtes Gutt! jemahl mit einer Suͤnd beley⸗
diget hab. Ich verwirffe und verfluche
alle Miſſethaten, ſo ich wider dich, O
GOtt! begangen. Es reuet mich, daß
n ich dich meinen freygebigiſten Belohner,
dm und Exrloͤſer ſo offt beleydiget, und alſo den
eshe Zuſpruch zur himmliſchen Glory verloh⸗
ennet. “ ren; es reuet mich, daß ich dich den gerech⸗
G §5 tiſten

Aln!
oenerit
KCec

. (106) SR
tiſten Richter ſo ſchwaͤrlich verletzet, und
alſo die twige Pey jnen verdienet. Aber
noch vil mehr, ja eintzig und allein reuet es
mich meiner Sunden, weil du biſt das 6e
hoͤchſte unendlich⸗liebwuͤrdigſte Gutt, und 1allt, nn
lveilich dich wegen deiner ſelbſt uͤber alles n n
liebe. Eben darum mache ich einen kraͤff: vern ahen
tigen Vorſatz, mit deiner Gnad alle Suͤnd msnan
und Gelegenheit der Suͤnd alle Zeit uͤber il ,onorei
alles zuhaſſen, und zumeyden: Lieber ſvill m
ich tauſendmahl ſeiben Lals die ch, O hoͤch*

ſtes Gutt! einmahl mehr beleydigen. AXXo
Actus Contritionis. lmilii t
mmiuenelete

EUS meus, & Dominus meus, cum
ſis ſumum, infinitum, & perfectifſi-
mum Bonum, amo'Te ſuper omnia, & ideò

inhummnze done
lalkneb nndnt
b dlen

me peenitet, & extoto corde doleo, quòd gkinme
Te toties offenderim peccatis meis. Abo- Quihim dmn
minor ea omnia, & deteſtor ſuper omnia, mmiiikim
maxima cum diſplicentia, & rogo humili- main dbCmni
ter veniam cum firmo propoſito, tuâ ſan- Wi kaſiii

tâ gratiâ auxiliante, Te impoſterum non Aarke
mecon⸗ htbcon

amplius offendendi.

Xhoc eodem Tui amore, 0 DEUS! de mWin
teſtor omnia peccata, quia Tibi ſumèé Anfiufunl
Bono diſplicent: Doleo de omnibus, non ee n
tan- mio ghl
6

. (167) 6
tantùm, quia demeritus ſum proemia, &
gratias tuas, ac econtra à Divina juſtitia
promeritus ſum pœnas; ſed maximè ideò,
quia diſplicui, & malum feci Tibi, qui, licèt
nec Cælum eſſet, nec infernus, nec prœ-
mium vel pœna, attamen propter infini-
tam bonitatem, & perfectionem tuam eras,
& es dignifſimus non offendi, ſed ſemper
amari, coli, honorari: Propono per gra-
I tiam tuam impoſterum non facere am-
WPlius.

Hey

r M .GD
Nrntggr 1N No T 1TTGO
nis. Æοerientiàâ didici, eo tempore, quéê infirmus
uinsneb,drr . Cntritionem elicere deberer, eum atali eli-
Ullh 1 l

m. Edät cienda nom rarò per domeſticos impediri cum eo
Imm, ,hefeſl. confabulandé, tractandò́ de hæredum inſtitu-
gomne tione, & c. Modò aliter compenendé lectum
Ncecengi ipfius, aſturi4 planè non aliâ, niſi diabo ficc.
HZ Confeſſarius ad interim ſuperveniens infir⸗
ürfem mum ſuæ obligationi ſatisfeciſſe ratus confeſsio-
E nem ejus ob Contritionis defectum invalidam
a. excipit, & abſolvit.
Peſtoris ſacri proin eſt, tollere impedimenta

.

mnn Ealutis, adhortando conjunctos, domeſticos, pri-
vatim & publicè in concionibus, & Catech eſi,
ne in re adeò neceſſaria ad ſalutem infirmis ſint
4 „ impedimento. Pro majori verò fecoricate co-
00 nabitur ipſemet Parochus elicere Contritionem
gun d⸗ cum ægro ante peccatorum enarrationem, non

quèd ſentiam, quèd dolor zequiſicns (ſive ſic
G 6 attri-

(108) 22

attritio, ſive ſit contritio) debeat neceſſariò præ-
mirtti narrationi Sacramentali peccatorum, ut
plures renent apud Gormaz, ſed quia facilè ſolet
obliviſci Confeſſari us Contritionis eljciendæ cum
ægro poſt narrationem peccatorum, inſuper quia
dolor conſuetèò, & utiliſsimè præmittitur con-
ſeſsioni. Sporer n. 286.

§. V De Confe ſſione integré facienda

renß,
a Inſirmo.

NAvarcli eſt exorta periculoſa tempeſta

curare, ut ſtatim navis exoneretur; idipſum
præſtare debet Parochus conandô, ac curandô,
ut navis ægri, id eſt, conſcientia ejus per integ-
ram, ac validam Confeſsionem exoneretur, re-
monſtrandéô illi hanc neceſsitatem ex Trident.
ſeſſ. I4. c. I. juxta quod Confeſsio peccatorum
debet per ſe & ordinariè ſemper eſſe integra ma-
terialiter, id eſt, pænitens poſt diligens exa-
men conſcientiæ ſuæ, debet confiteri omnia
mortalia memoriæ occurrentia, nondum con-
feſſa, eorumque numerum, & circumſtan-
tias ſpeciem mutanres. Numerus dicatur cer-
tus, ſi is conſtet, ſi non, dicatur probabilis,
addendo plùs, minàs. Quèòd ſi nec iſte haberi
oſſit, dicatur conſuetudo, tempus & frequen-
tia de die; ſeptimanà, menſe, vel anno. Sic
Meretrix v. g. ſufficienter ſe accuſat, dicendo ſe
er annum omnibus, tam conjugatis, quàm
ſolutis, tam Clericis, quàm laicis, fuiſſe expo-
ſitam. Quamvis quidam ſatis benè hoc limi-
tent,

6 10
, dl
1n gin is
1 glemtel
,Gehuditun
7 riesſb
glellotioi
em ecole
Aledun
Lonpſtenmdinn
zeNeikenavehl
Uneruun a
upiun cog

knein edi
MINdu’nopen
1Cnidl Seni
ioik, ginnti:
vbleemid ai
nipuigllie
tuntedar,
Cnienfeemn
Aumnne uillo
euihmimican
inenn kua
ligenin,
ntteniglelean
–M

6 ●
igleree 2. (109) 60
tent;, dicentes, addi debere numerum actu-
um externorum in iis ſpeciebus peccatorum,

1

Egbiafar 8 . = .
gen quæ non ita frequenter occurrunt; ur quoties
ne„cum Religioſis, Conſanguineis &c. peccaverit.
Nomn inipeg 5 5„ P
1.

Idem dic de fure habituali, de eo, qui paſſim
concupiſcit fæminas ſibi obvias, de habente domi
concubinam, de illoti oris hominibus, qui con-
nerenl ſueverunt tota die colloqui de rebus turpiſſimis
citra ullum delectum circa materiam, vel ſo⸗
cios, de conſuetudinariis blaſphemandi &c.
„Tapmbur. Reiffenſtuehl. Sporer.
+M Circa numerum actuum internorum, quales
ſunt odii, turpium cogitationum &c. non eſſe
habituales peccatores cogendos ad explicandam
frequentiam & numerum per hebdomadas,
aut dies: Sicut cogi debent circa frequentiam ip-
ſorum actuum externorum: v. g. fornicationum,
ut ſcilicet dicant, ſi recordentur, quoties plùs mi-
nùs peccaverint per dies & hebdomades &c. te-
net Tambur. in opuſcul. de exped. I. 2. c. 1. F.
7. Confeſſ. Segneri. in inſtr. Confeſſ. c. 2. Ra-
tio eſt, quia in his actibus internis videtur im-
poſſibile eos ad aliquem numerum ſine magni
erroris periculo ſive per exceſſum, ſive per de-
fectum reducere.
Confitens peccatum non teneturx exprimere
actus omnes, qui illud comitantur, ut qui con-
. flietur actum fornicationis, non eſt opus confite-
E ri amplexus, & tactus ſimiles, qui actum mo-
Ne ralicer comitantur; & qui occidit, non eſt opus
“ confiteri, quèd gladium præparaverit, vel inqui-
uben α ſierit inimicum, ſat eſt adum præcipuum confi⸗
terxla

liaeniim

upgin⸗
en etoneden e
iatem erlüte
fCnelid eunnn
lenpeleheimegun
en dol n
er Cnnkrt enn
eniu, WMn
eun, Laiutis

&⁹ 110) 88.

teri, niſi aliquis actus inſolitus ſit amexus. To-
letus. I. 3. c. 7. Sporer cum Comm.
Peccata externa numeròô diſtinguuntur;,
quando ejusdem peccati plures actus diverſis
vicibus committuntur, id eſt, quando inter
actum & afétum tantum intermediat temporis,
ur unus actus non cenſeatur fieri dependenter ab
altero: Sic v. g. ſunt duæ numero derractio-
nes, ſi poſterior detractio non habeatur ex vi
prioris, fiatque independenter abilla: At, ſi in-
ter actum & actum tam breve tempus interiicia-

tur, ut prudenti judiciò unus actus cenſeatur hasa

beri ex vi prioris, adeôque und eodémque
veluti impetu & calore ejusdem peccati actus
ſæpiùs repetatur, in genere moris, ſeu in orx-
dine ad confeſſionem non erir, niſi unum pecca-
tum, v. g. qui unò eodemque impetu blaſphe-
mar; jurat;, detrahit, percutit, licèt poſt par.
vaminterruptionem, blalphemiam, percuſſio-
nem, derractionem &c. in eodem impetu bis, ter
aut pluries repetat, unum moraliter peccatum
committit, adeéque ſufficiet dicere in Confeſſio-
e: Semel blaſphemavi, ſemel alterum gravi-
ter percuſſi.
Nec dicas: Ergo etiam erit unum continuum
morale, & conſequenter unum numero pec-
catum, ſi quis eodem æſtu libidinoſo adhuc
perdurante committat tres pollutiones, vel ea-
dem nocte cum una tres fornicationes, aut plu-
res perdurante eâdem irà, & furore ſucceſſivè
occidit.
Diſparitas eſt, quia ex communi Prndemrum
æſti⸗

Glu

gtiek⸗ .np
n

. e lonesit⸗

nem
oartetiam
Pralbecthin
SGulumkeyet
zlpolumariuma⸗
unon loltim
nieracunr d
etee erplcn,
lerns.

undinen
arhn Nend
Portneh

alm

1neg
iuſtanen,
eralumn,
ngl ltinonn
caage
1, A guanco
mn innle veppn
Ealllätchencente
(ume Enali⸗
nGnlheer,
dencentll Alin
mdlertunit.
Gnnudittelentce
Athk 1 ANn
e dln kl of
Nemmplis fin
nei tintnmnetr
Cime inen Niht
Neci/ler ot ,e
Muhtemim Knllt
necleminheniütt
on MMier Kuu
õ
ii,ſmddamgn

imeinmmenniinn
eut un hiisn
11 lDCnid An
euenlntoi,
er oanoltzy

(ole adn
IIIKN uon

==⸗
2

(111) 2
æſtimatione illæ completæ pollutiones, forni-
cationes, & occiſiones ita ſunt in ſe ipſis actus
perfectè completi, ut unus cum altero ne-
queat conſtituere unum morale, ac continuum,
nec cenſentur in genere moris dependere ab in-
vicem. Comm. &c.
Peccata interna numeréô diſtinguuntur,
quando per contrariam voluntatem, & propo-
ſitum abſtines ab actu interno, & poſteà liberè
ad eundem actum reverteris: Quia per delibe-

raram & voluntariam ceſlationem ab actu inter-

hiactus non ſolùm phyſicè, ſed etiam in ge-
nere moris evadunt diſtincti: Numerum au-
tem oportere explicari, quando innoteſcitr, eſt
Doctrina Concil. Trid. & docet ipſa fidelium
praxis. Sed quia & hoc plerumque eſt mora-
liter impoſſibile, ideo ordinariè ſufficier expri-
mere moram temporis v. g. integrô menſe per-
ſtiti in propoſito & volunrate fornicandi, occi-
dendi, furandi, non reſtituendi, quod ſæpiùs
revocavi, antequam conſummarem. Layman,
Sporer. n. 430.
Si involuntariè v. g. per ſomnum, aliàmve na-
turalem diſtractionem eundem actum ſæpiùs in-
terrupiſti, ſatis eſt, ſi dicas tempus, exprimâs-
que raritatem aut frequentiam eorum actuum
v. g. per unum diem frequenter;, aut rariùs con-
cupivi puellam. Cùm inimici memoria oc-
currit, actus odii exercui fermè in ſingulos dies,
vel ſingulas hebdomadas; quia hæ involunta-
riæ interruptiones inordine ad Confeſſionem
non faciunt plura, ſed unum numerô pecca-
zum. Rectè

. (112) 63
Rectè tamen additur fræquentia & raritas
actaum; quia ob numerum horum actuum
multùm vel parùm à parte rei, aut phyſicè ex-
creſcentem notabiliter mutarur judicium Con-
feſſarii. De Lugo apud Sporer, & Biesmann.
Contraria tamen opinio aſſerens per quam-
libet interruptionem mulrtiplicari numeré
pPrædictos actus, unde & debere; ſi memo-
ria teneatur, aperiri, eſt probabilior. Tam-
bur. l. 2. c. I. SJ. . n. 3 in opuic. de exped.
Confeſſ. ,

F. VII. Quilur Caſibà Confeſſo inft- ug

morum non inregra ſit valida.

Onfeſſio, quâà aliqua peccara propter cau-

ſam impotentiæ phyſicæ vel moralis in-
firmorum (dicta aliàs formaliter integra)
Caſibůs particularibhůs infrà explicandis o-
mittuntur, ſufficit ad legirimam abſolutionem,
ipſiusque Sacramenti Pænitentiæ validam,
fructuoſam, ac licitam ſuſceptionem: Quàâ ni.
mirum quis directè abſolvitur à peccatis confeſ-
ſis, & indirectè ab omiſſis, cum onere tamen
& obligatione eadem omiſſa, cùm facultas ade-
rit, ſubiiciendi clavibus.

Cſ I.

Qid agendum Parocho loci, qui vocatus
pro danda abſolutione poſt conflictum in
pago, ad milites, uidus enmixr ſunt acatho-
e

lici, quorum alii periculoſe, alii leviter ſauciati.
R.

wenelatin
Ppenen Ponn

E

linkemiine

CnetNMei
eNenale turhiemat

Il hmoriie
lnn eeent, e

inſe

1nr entir WMõ
hnumg horumn 3

bani ů
rin leiimn l
pud bee ienen
Dünnigr per gi⸗
in diiani gune
e Ae ſnen.

4

npanintttn
ntſkerel nols i
htligkerwalie ineg,
trint enlens
Vinin iiclinn
4 Dxünnie MIin
nünginnen Eln
chine eumn ri⸗
onlianmnu
orl,ir in ul
bun
ℳ
Pundl le⸗ 4 4
—
An uirti MN
buelrtl n
li letieto
al ti lelici

4

ε (113) 88
R. breviter hæreticos ad relinquendam ſectam,
& generaliter omnes ſuccinctis, efficacibůs ta-
men verbis ad dolorem, & propoſitum exci-
tandos ſubjungendo, ut, ſi poſſibile, hune dolo-
rem percuſliene pectoris vel gemitůs, aliéve
ſignô ſenſibili manifeſtent: Exinde antequam

ſingulos in particulari pro exigentia neceſita-

tis accedat, generatim ſupra vuineratos præ-
ſentes ſequentem Formulam Abtolutionis pro-
nuntiet: Ego ex vobis omnibus, hos, qui capaces ſunt,
abſolyvq ab omnibus cenſuris, & peccatis in Nomine Pa-

n &. Elii, & Spiritus Sancti Amen, Reiffenituchl
6

tr. 14. q. 2. n. 39.
II. Si duo infirmi in eodem lecto decumben-

tes, ob gravem infirmitatem ſic ab invicem ſepa-

rari non poſſint, ut alter alterius confeſſionem
neceſſariò ſit auditurus, uterque in hoc
caſu ſatisfaciet, ſi omiſlis mortalibus, quæ ,
præſente ſocio ſecum infirmo, ſine gravi ſua
diffamatione confiteri nequit, unum, alterum-
ve veniale confiteartur. De Lugo Diſp. 26.
III. In morali periculo ne infumus, ſi nar-
ret plura peccata, velmoriatur ante abſolutio-
nem, vel nimiùm debilitetur, vel mortem ac-
celeret, ſatis eſt unum peccatum dicere Ita
Comm. illud unicum tamen peccatum deber
eſſe mortale, ſi tali aliquo gravaretur infirmus.
De Lugo diſp. 5. art. 2. & 4to. Cæterùm inter
plura mortalia non eſt neceſſe exprimere gra-
viſſimum, ſed ſufſtcit exprimere quadcunque.
Caveat tamen pænitens plura peccata retice-
Fe, quàm poſtulet juſta caala, aut periculum
Im-⸗

K(114) 6
imminens; quia confeſſio integrè facienda eſt,
quantùm moraliter fieri poteſt. Bonac. tom. 1. Wu
fol. 212. n. z0. iwivn

IV. Parochus vocatus ad Infirmum pro exci- hnee
pienda ejus Confeſſione, ſimulque ſecum de- wnd
ferens SS. Viaticum deprehendens autem plures olmnoll
confeſſiones invalidas in pænitente poteſt dimi- unnnalel
diare confeſſionem ad vitandam notam infa- miconlll

ge
miæ, ſuppoſitô quèd talis adſit, & abſolvere lnmanl
infirmum, perceptâ verò Euchariſtia denuò eum (mmamm,
accedere, ut confeſſionem inceptam Perſolvat. nera
Comm. AA. . Cuncoer
Ad vitanda tam gravia inconvenientia Paro- Hmſedumun
chus vocatus ad infirmum pro excipienda ejus
confeſſione non deferat ſecum ſtatim SS. Via-
ticum, niſi neceſſitas, vel loci diſtantia, vel ra-
tio aliter poſtularit.
V. Jacet in platea moribundus, qui vulnus
lethale accepit, Parochum inclamar; verim ſi
conſitenti aures accomodaverit, medicina jam
neceſſaria adhiberi non potetit; ſi verò adhibea- (Admli wnſch
tur, confiteri poſtea non poterit. In tali caſu Pa- hnlhgn
rochus peccatum unum arque alterum ſecretèò
audiat, eumque ſtatim abſolvat; ubi verò Me-
dici, Chyrurgi medicamenta ſua adhibuerint, in- hpan,
tegram vulnerati confeſſionem (ſi ſuperſtes mumg ,
erit) iterum audiat;, irerumque abſolvat; ſi ve- imd yen
rò Medici tantiſper deſiſtere nolint, aut abeſſe
non poſſint à vulnerato, tunc ſatis erit infirmo
dicere, ſe peccatorem eſſe. Diana. p. 5. tr. 3.
reſol. 56. apudservitium.
Notet tamen Parochus vulneratum iſtum le.
e*

T
nn
1

IIler
Urgrekatiggf
1l Kt Bomc

itimum e,
e Mre ſecnnt
ſ0e keklas

Sltnagltem d

Mre Doreſt

0

ce

n Kaum Nin

1
eicllannurr⸗

tinns, gli nin

4
Meleme; ennmn

ln, ede,
clais en M⸗

(115) 8
bere ex animo odium deponere, eò non depoſi-
t6 non poſſe abſolvi, intuper teneri exhibere
ſignificationes communes amoris, non autem
ſpeciales; non tamen tenetur remittere jus,
quod habet, agendi coram ſudice, ut ſatisſfiat
injuriæ, & damno illato. Quamvis oprimum
conſilium ſit omnia remittere proprer DEum,
non tamen ei conſulat, ut remittat damnum
illatum, ſi uxor aut filii ex ejus morte injuſtè
data illud patiantur, ad quod occiſor tenetur.
Poſſevinus apud D Abreu l. 11 c. 5. n. 2.
I. Quando ex Confeſſionis integritate Con-
feſſario grave damnum eveniret v. g. tempore
peſtis, vel morbi cont gioſi, quando nimirum
excipiendò totam confeſſionem, incurreret pe-
riculum vitæ, poreſt audicis non omnibùs pec-
catis confitentem abſolvere. Imè quando præ-
videt ex morbo à ſe contrahendo vel morte ſu-
beunda alios deſtitutum iri beneficio abſolutio-
nis & reliquorum Sacramentorum, renerur
dictò modôò confeſſum abſolvere. Coninch.
diſp. 7. dub. 9. n. 75. apud Badenſtuber.
VII. Parturientis, moribundæ, quæ deſeri non
poteſt ab obſtetrice, aut aliis fæminis, peccata au-
diat Parochus, quæ poterit faciendô aliquas inter-
rogationes ad aurem, & ad eandem recipiat re-
ſponſum, vel per nutus & abſolvat admonendé,
ut, ſi periculum evadat, confeſſionem, perfi-
ciat, & adſtantes teneri ſe ad Sigillum de audi-
tis, ſi forſan quid percepiſient. Poſſevinus
apud D Abreu.
VIII. Moribundum, qui loqui non poteſt;,
H z in

9 (116) 642 e
interroget Parochus de peccatis communioribus aleiudo⸗
ſtatui pænitentis, & nutibs excipiat confeſſio. cin, u
nem modéô, qué poteſt; numerum verò pecca- en contriti
torum per oſtenſionem digitorum, ſi id fieri conkelt
queat. DAbreu. nre et
IX. Etſi ignarus idiomatis per ſe loqueno, elliſun.
quando urget præceptum, vel neceſſitas conkf-.
tendi, & Confeſſarius linguæ peritus haberi (he A
non poſſit, non teneatur per interpretem con- 4
fiteri, ſed peccata ſua exprimere, prout morali-
ter poteſt, etſi non recte intelligatur: Tamen
in Articulo mortis de vera contritione dubixan
ex lege charitatis erga ſe, pænitentiæ item a0
ſatisfactionis erga DEum obligari videtur ad
confitendum Per interpretem. Laymann. Saltem
aliqua minora ac minuùs infamantia peccata. Spo-
rer n. 483.
X. Si immineat confliétus, vel ſi mulritudo
moribundorum v. g. in naufragio, in publico
nosocomio non poſſent omnes audiri. In hoc ca-
ſu poſſent etiam omnes ſimul dicto uno peccato,
quod minùs infamat (vel etiam ſecundum
quosdamy ſi aliter fieri non poſſet, dicendò in
genere ſe eſſe peccatores, aut etiam ſigno ali-
quo vel genuflexione ſignificant ſe peccàſſe, ab-
ſolvi. Buſſenbaum 1, 6. tr. 4. c. I. dub. 3. Hau-
chius, Hurtado apud Reiffenſtuehl.
AℳNNNO A T10.
Golent quandoque infirmi patientes deliqui=
um, imbecillitates & vehementiſſimos do-
lores absque contritione, & non integrè
confit exi (cxede pluries experto) ideò requirit
Pa⸗

Mp

lculeni
mlilotftcienti
Nau certa un

Metteonhnni,
tctanipir con,
benm end e
en Eunm, e

nin lenn,
m, Nellis lt
libe uine hehe
lult R Uheken (Cl.

11.

Ne

Enr, vell rlivd
nuntge in hhin
Gnesudni lnhoea,
Cooſetn
(MAeim kan

imn volzlin

4

/T
1/110. . ,
6 Mtenn
Lerominn)

en .

(117) 6S

paſtoralis ſollicitudo, poſtquam tales infirmi ſe
meliùs habuerint, ut iterum accedantur, exami-
nentur quoad contritionem, & an ipſis conſter
de peccatis in confeſſione enarratis, & hoc
maximè obſervare debet Parochus, ſi non ipfſi,
ſed alteri confeſſi ſunt.

§. VIII. De Abſolutione Moribundir

impertienda.

. Riplicia ſigna ſunt ad Abſolutionem Mori-

bundi ſufficientia, Certa, Probabilia,
Dubia. Signa certa ſant; quæ ex natura ſua or-
dinantur ad confeſſionem, ur, ſi infirmus dicat
coram Confeſſario, vel aliis, ſe velle confiteri, do-
lere de peccaris & . & tunc non eſt dubium, eſſe
ſufficiens ſignum abſoluté dandi. 2. Signa
Probabilia ſunt, quæ quidem ſignificant dolo-
Tem ac pænitentiam, ſed exhibentur ſine men-
tione, vel clara relatione ad confeſſtonem: Ut
ſi infirmus pectus tundat „ vel dicat: Miſerere mei
DEus,propitius eſto mihi peccatori. Et tunc tutiùs
eſt, ut Abſolutio derur ſub conditione. Signa
dubia, quæ de ſeſunt indifferentia: Ut ſi infir-
mus rogatus, num velit confiteri, ſolùm lachry-
merur, ſuſpirer, oculos attollat „ manum Sa-
cerdotis ſtringat; & tunc Abſolutio dari debet
ſub conditione. Sporer. n. 641. Non ſolùm
ſtantibs iſtis ſignis abſolvi debet Moribundus,
ſed etiam ſi nulla omnino exhiher (& quidem
non tantùm ex charitate, ſed etiam ex juſtitia
Parocho) ur qui ſubitò in phreneſin lechalem
H 32 in⸗

9 (1I8) GM
incidit, vel apoplexiâ tactus &c. modò con-
ſter eum priùs Cheiſtianè vixiſſe. Reiffenſtuhl
cum Comm. diſt. 7. q. 4.

H. IX. De Confeſſione Moribundi ig-

norantis Wyſteria Tidei.

Arochus meminiſſe debet, alia eſſe ſcitu ne-
ceſſaria neceſſitate medii, alia neceſſitate
præcepti; neceſſaria neceſſitate medii ſunt, cre-

dere explicitè, & ſcire, DEum eſſe, eug ue
NG

Remuneratorem, & ex probabili ſententia
eſſe in Deitate Perſonas, Patrem, & Filium,
& Spiritum Sanctum, DElI Filium eſſe incar-
natum, paſſum ad redimendum, & reſurrexiſ-
ſe. Ignorans hæc abſolvi non poteſt, prius-
quam inſtruatur. Bonac. diſp. 3. q. 2. p. 2.

Praxis eliciendi actum PFidei ex-
plicitum.
N. N.

Laubt ihr, daß ſeye ein Einiger, wahrer
GOtt, ſo das Gutte belohnt in dem
Himmel, das Boͤſe ſtraffet in der Hoͤllen;
und drey Goͤttliche Perſonen, nemlich
GOtt Vatter, GOtt Sohn, GOtt Heil.
Geiſt, und aus diſen drey Goͤttlichen
Perſonen ein jede wahrer GOtt ſeye?
Ich glaub.
Glanbt

N O
ſetnin d
ſtder J

ynd geb

M (119) 6R
ene. Glaubt ihr, daß JEſus Chriſtus der
nl wahre, Eingebohrne Sohn GOttes ſeye:
Wahrer GOtt, und Menſch: Menſch
ſirleihugz iſt er worden in dem Reinen, und Unbe⸗
, fleckten Leib der Allerſeeligiſten Jungfrau
MARME., und gebohren, damit er uns er⸗
oͤſe; ſonſten waͤren wir alle verlohren wor⸗
den, theils wegen der Erbſuͤnd Adams,
auch wegen unſeren ſelbſt eigenen Suͤnden?

c glaub.
B bt ihr, daß er vor uns gelitten, ge⸗
creutziget, geſtorben, und begraben, abge⸗
ſtigen zu der Hoͤllen, am dritten Tag wide⸗
rumb auferſtanden von den Todten: Auf⸗
gefahren zu den Himmlen, ſitzet zu der Ge⸗
rechten GOttes des Allmaͤchtigen Vat⸗
Sublia ters : Von dannen er kommen wird zu
richten die Lebendigen, und die Todten?
Ich glaub.
1 Glaubt ihr an ein Heilige, Allgemeine
geur. Chriſtliche Kirch, auſſer welcher man nicht
kan ſeelig werden? Ich glaub.
in Glaubt ihr, daß in der Catholiſchen
e Kirchen der Gelvalt ſeye die Suͤnden nach⸗
„Goht zulaſſen? Ich glaub. .
)Gt Glaubt ihr an die ſiben Heilige Sacra⸗
er Got ment? Ichglaub. .—
Glaubt ihr, daß in dem Allerheiligiſten
H 4 Sa⸗—

dh

(120) S.
Sacrament des Altars ſeye der Wahr⸗
Leib, und Blut Chriſti IEſu unter denen
Geſtallten Brodts, und Weins mit GOtt⸗
heit, und Menſchheit, mit Leib, und Seel?
Ich glaub.

Quèòd ſi ad ſingula cum pio affectu prompt?
reſpondeat, credo, vel ita mi Domine, quantumvi
ignarus ſit & rudis, cenſebitur ſufficienter eli
cuiſſe actum Fidei explicitum ad ſalutem nece-
ſarium: ac proin cum propoſito ejusmodi ard-
culos meliùs adchſcendi, ſi ſupervixerit, q
tùm ex hoc capite ſatis diſpoſitus eſt ad Abſo⸗
lurionem. Sporer tr. 2. in Præc. Decal. c. 2.
Rect. 1
Neceſſaria neceſſitate præcepti ſunt, ſcire ex-
plicitè fubſtantiam eorum, quæ habenrur in
Symbolo Fidei, Præcepta Decalogi, & Eccleſiæ;
item Sacramenta maximè neceflaria, reliqua
autem tunc, quando ea vult ſuſcipere.
Non callere memoriter Symbolum, Orario-
nem Dominicam, & Salutarisenem Angelicam⸗
nec non & facere Crucem, peccatum venisle
efſe cenſet Navarrus, grave Barbola, ſi per neg-
ligentiam fiat.

A N NO YT A TIO.
PArochus talem infirmum, ſi ſuperſtes fuerir,
repetitis vicibs inviſat, & inſtruat conſi=
derandé navim non ſatis fumatam facilè mergi

§.X.

6 ¹
ſeſi
M
wunbitni
Paeknnellis,
,agslant)
1t, nuñ ſ
eienten de
Andhn
SSultne, 9
lirendente
Unon ui
ereccen
Uagllets lep
eluncume
Widan moni
t. Uunl f,

betente,

SNd

.
4

yzple utee
ln ſol

ng Mun

htwor

e
teie a n.
al det de⸗
iſerumen

% (121) 802
§S. X. De Confeſſone pueri moribundi.
unmnt Arocho incumbit non ſolum curare de adul-
deiune tis, ſed etiam de Pueris periculoſè decum-
bentibus, & puellis, ut confiteantur (ſi Abſolu-
tionis capaces ſunt) quod judicare debet non
ex ſola ætate, num ſeptennium exegerint, poſt
illam enim ætatem de rationis uſu præſumptio
eſlſe ſoler, ſed multèò magis ex ingenii, & edu-
cationis qualitare; quia mulrti poſt eam æta-
tem, alii verò ante rationis diſeretionem con-
Kuntur, utnon tantùm venialiter, ſed eti-
am mortaliter peccent: Quèd ſi autem omni⸗-
bs conſideratis de pueri capacitate dubium
manet, inclinandum eſt in favorem animæ, &
abſolvi deber in mortis Articulo ſub Condirio-

ne. Laymann. I. 5. tr. 6. c. 5. de Sacramen-
to Pænitentiæ.

Praxiz, quomodo pueri diſponi debeant

Contritionem.

Fratz: Mein Kind, ſvas iſt die Suͤnd?
Antwort: Sie iſt ein Ubertrettung der
Gebott GOtte;s.
Fratgz: Wo kommen die jenige hin nach dem
Todt, die ſuͤndigen?
tfe Antw. In die Hoͤkl oder Fegfeur.
flee Srag: Was leyden ſie alldorten?
icl, Antw. Erſchroͤckliche Peyn des Feurs.
rrag: Wie lang leyden ſie ſolche Peyn?
§ Antw.

α

( 122) 6S
Antw. Die in der Hoͤll ſeynd, leyden in t
Etvigkeit, ohne End; die in dem Feg⸗ urn
feur, bißweilen lange Zeit, und vil enf
Jahr, bißtveilen kuͤrtzere Zeit nach rn
Geſtallt der Suͤnden. epdin
Frag: Getraueſt du dir ein ſo erſchroͤcklit.
ches Feur zuuͤbertragen,und in dem WCe
ſelbigen zu brinnen, und bratten? n i
Antw. Nein. he
Frag i: ſtraffet die Suͤnder ſo erſchrog⸗ Wraum

4 ne, ctan Fere
Antw. GOtt.
Frag: Warumb ſtraffet er ſie?
Antw. Weil ſie GOtt beleydiget haben.
Frag: Was iſt dann GOtt?
Antw. Er iſt das Allerhoͤchſte Gutt, ein
Erſchaffer Himmels, und der Erden,
und wegen ſeiner Allmacht, Schoͤn⸗
heit, und Unendlichkeit alles Liebens
wuͤrdig. N
Frag: So iſt dir dann hertzlich leyd, daß
du einen ſo groſſen GOtt, das Aller⸗
hoͤchſte Gutt beleydiget haſt?
Antw. Ja freylich. Urſunetbte
Mein KRind/ ſpreche dann mir die Reu, e
und Leyd nach.
O Groſſer GOtt! Es iſt mir hertzlich
leyd, aus Liebe gegen Dir, daß ich
Dich

. 2 (12;) 6R
Dich das Allerhoͤchſte Gutt durch meine
Suͤnden beleydiget hab, daß ich Dir ſo vil
Schmach, und Unbid angethan hab.
Ich hab einen krafftigen Fuͤrſatz Dich nim⸗
mermehr zubeleydigen.

HG. XI. De Confeſſione moribundi ba-

bentis caſum reſervatum.

Nmortis Articulo quilibet Sacerdos etiam ſim⸗
ex, imò excommunicatus, irregularis, de-
gradatus, etiam hæreticus, ſchismaticus ha-⸗
ber poteſtatem abſolvendi ab omnibus caſibus
& cenſuris cuilibet reſervatis. Trid. ſeſſ. 14.
c. 7. ſed non niſi cum duplici onere, & condi-
tione, ſi ca ſus reſervatus habuit annexam cenſu-
ram ſive excomunicationem Prima condirio eſt,
ut non abſolvatur, ni ſi præſtitê juramentò, quèòd
ceſſante periculo adire velit Pontifßcem ejus
mandato pariturus. Idque pro qualibet excom-
municatione Papali. Corduba apud Sporer.
Diana verò pro omni & fola excommunicatio-
ne infli ca ob magna crimina, ut hæreſis, incen-
diarii, falſarii: percuſſoris Clerici. Sed rectiùs
ſolos percuflores Clericorum obſtringendos
hoc jurzmentéô tener Tambur. opuſc. de confeſſ.
e 1. 3. c. 6. n. 3. Gobat. P. I. t. 7. n. 14. Idque
ſolùm probabiliter pto foro externo, quando
„tfes deducta ad forum contentioſum. Altera
conditio eſt, ut qui eſt excommunicatus ob in-

j3uriam alteri illatam v. g. ob Clerici percuſſio⸗
H 6° nem

EC. (124) 6 8
nem, non abſolvatur, niſi ſatisfactum parti, ſi
commod fieri poſſit, alioquin ſufficere deber
juramnentum, etſi præſtetur cautio pignoratitia,
vel fidejuſſoria de ſatisfactione poſteà præſtan.
Ga, idque rurſus probabilirer pro foro exrerno.
Abſolutus à caſu ſimpliciter tantùm reſervato,
ſi poſtea reconvaleſcat, non renerur ſe ampliùs
ſiſtere Superiori, quia jam directè & plenè ab-
ſolutus eſt. Conſtitutus in mortis periculo po.
teſt etiam pro caſibus reſervatis eligere ſuum üunt hin
Parochum prætermiſſo Privilegiato. Gba giaſeetſie
Sporer n. 130. l louiscon
