trarium ſentit Marchantius. Refero ejus verba.
Ego licet conſuetins & ſecurius non dubitem, ſi propriis
manibils miniſtrari poſſit, non video tamen, cur in pra-
enriſſimo periculo aliqui alit modi reprobari debeant,
cenn le en adiuncia tali reverentid, quæ hic & nunc adhiberi po-
laguſe. reſt ſine periculo in tali rerum ſtatu. .
rbe ⸗ In caſu, quo ægrorus non poteſt deglutire SS.
Hoſtiam, danda eſt minima particula cum vi-
,norpeln o⸗, vel juſculo in cochleari. Tambur. n. 21.
MAIn dubio, an infimus poſſit deglutire S. Ho-
N 2 ſtiam,

63 (196),0.
ſtiam, poterit priùs per Hoſtiam non conſecra-
tam experimentum ſumi.

H. VI. De vomitu poſt ſuſceptum &d.

laticum.

Gromachus ſumentis Viaticum, vel etiam or-
dinariam Communionem, ita debet eſſe di-
ſpoſitus, ut porens ſit retinere, & conſumere
ſacras ſpecies: Unde ſi continuò evomat, vel
ſtatim per ſeceſſum emittat omnes reliquos ci-
bos, planè immutatos, gravis irreverentia eſt.
Gobat. tr. 4. n. 16 5. Quarti.
In dubio, an ſumens Viaticum, ſit euomitu=
rus, negant probabiliùs A. A. licitum eſſe; in
hoc tamen caſu licitum eſt ægro dare minimam
particulam in liquore vel juſculo. Gobat. n.
164.
Qui ſubinde tantùm per diem vomit, non eſt
in morali periculo, ut eo præciſè tempore eve-
niat vomitus, ideo poteſt ei dari Viaticum. Go-
bat. n. 170. in ſimili.
Peccat graviter Miniſter præbens Euchariſti-
am ſub periculo, ne infirmus vel ex tuſſi, vel ex
alia prava diſpoſitione eam ſit evomiturus.
In caſu vomitũs, ſi appareant ſacræ ſpecies, &
combuterentur, eſſet Sacrilegium. Sed repo-
ni debent in loco aliquo ſacro in corporali, &
ubi corruptæ fuerint, in ſacrariam condantur;,
niſi ipſemet Miniſter, vel alius Sacerdos, etiam
non ſjejunus ſumere velit, modè neutri fiat

nauſea: Quia Sacramentum non deber exponi⸗ ſ
novo

Kn
nenonin
guirmmins, S
a Cunil cl
,mücelam ne
crſona di
alunel in
(Rocrerlun
Siswivomun
neſ, Mpeſſrt
Heit, & Mrur
lenkmmmeu,
Nefomimmun: N
ei Tmnu.
Uimnnikiot

ineonnmuen
i ebie aud

Nbe
Gtin
Ole allene
„Ulkenem
Ulimnen Cont
mnineerbar
igenineſci
nnſenalihne
eann enſeer
ng, linte
e n

Hünewn in

ſpun 4

n

inin letun,
nen ulhereſſen
ne oonlonen
nind nint, el
uemarinc
un Unemmitk,
i

,Kaunin
Rmele, i
godueniinn

Clulo Crhet

en ſonigvonel
ſumnor ene
uiNuncn 60

Meer lCui⸗

N
,NA

i frind
60 Gunrlid
on cumn
Crelig tin
Noeb ven 4

Ne
n

63 (197) 8R
novo periculo vomitus. Quarti tr. 10. p. 3.
n. 14. d. 13.
In vomitu, ubi ſpecies non apparent, combu-
rendus eſt vomitus, & cineres in ſacrarium re-
ponendi. Quarti l. cit. Si infirmus modicum
cibi, vel particulam non conſecratam (quacum
experientia juxta dicta fieri poteſt) retineat;
concedendum eſt Viaticum.
Quòd ſi non ex ſumpto cibo, ſed ex ipſa æg-
ritudinis vi vomitum patiatur, communicandus
non eſt, niſi per ſex circiter horas vomitus ceſ-
ſaverir, & Medicus vel adſtantes judicaverint,
ſaltem per horam à ſumpta Euchariſtia infirmum
non evomiturum: Nam tunc communicari po-
terit. Tambur.
Infirmus Sacràâ Hoſtiâ ſemel ſumptàâ, & traje-
ctà in ſtomachum, fi irerum integram evomat;
fructuoſe communicavit, quia reverà manduca-
vit. De Lugo apud Sargar.

§. VII. De reſervandir Hoſtiis conſe-
cratis pro-⸗Moribundis.

Hoſtiæ conſecratæ pro morientium Viatice
tot reſerventur, quot Parochus ſufficere
exiſtimaverit. Conſtit. p. I. n. 19. Tir. 8.
Si contingeret Parocho ſacrificanti in aurem
dici, quempiamè ſuis Parochianis ſubitèò cor-
reptum periculoſò morbò, nec habeat Hoſtiam
conſecratam, conſecrer unam, ſi moneatur ante
oblationem, ſi autem poſt, particulam à ſua
iffringat. Gobat. tr. 4. caſ. 21. n. 410.
N 3 Ho.-

218 (1r98) 88 RE
. eer
Hoſtiæ renoventur ſingulis menſibus bis aut ün Ecemer
minimùm ſemel veteribus in Communione Miſ- daen Eecnn

ſæ ſumptis. Conſtit. I. cir. a
Modum purificandi tradit Quarti p. 2. Tir. wihſn ni
10. fect. 3. dub. I. Videlicet, ut poſt ſumptio- ahel piemi
nem Sanguinis colligantur fraginenta, & ex ffunniiit

vaſculo ſeu pyxide in calicem mittantur, & ſi den
opus ſit purificarĩ cum vino vaſculum, ea ablu-. .
tio in calicem pariter mittenda eſt, quia calix —
eſt magis aptus ad tutiùs, & decentiùs ſfumen. (toreduen
datum fragmenta tum ablutionem: Quèd ſi un günkung
intra calicem adhuc remaneant fragmenta, ite= inekkcnpenn,
rum eſt vinum, vel aqua infundenda & ſumen- I, Einm Ui
da. Tandem extergi debet purificatorio vaſcu-⸗ Aemmini ſoen

lum vel pyxis. iinhinchoe
uiſs
F. VIII. De Præparatoriis pro. Via- lndbaiſef
tico ſac jendis. Abjmis aencnindd

n Neni
P Arochus proceſſurus ad comm unicandum in- unnn
firmum aliquot campanæ ictibus jubeat con- Rumnknen
vocari Parochianos, qui Sacram Euchariſtiam Aumudlmmn
comitentur. In promptu habeatur burfa cuam mmnmnigenen
corporali, quod ſupponendum erit vaſculo SS. (igalinilin
Sacramenti. 2. Linteolum purificatorium ad ß n
digitos Sacerdotis abluendos. 3. Liber Ritualis. hyulae,
Campanula. . Lumen ex cereo in laterna. liſfi e⸗
6. Paldachinum fitale haberi poſſit. 7. Curen- ln
tur in Altari maiori, antequam aperiatur Taber- mcgbnn
naculum, accendi duo luminaria. idn
Domeſtici in ædibus infirmi præmoneantur; f l
ut ægri cubiculummundetur. 2. Paretur men , zinnn

—
=

r.
ſa

ü enſbu
utConmunian
eni . n
Anrhok ſini⸗
n igrentt, i

Nete

utt ſi cal
Kirin len.
Alinm Ii

Alnn.

WARCMO.NKl⸗

e

nlticntnin
Eſher

AKlem l.

1.

ſtnnt.d .
beciliu.
Alem

olt Cnen
Dieimig
n.
1 Memen
ubunl

(199) S2

ſa Ilinteo mundo cooperta, in qua Sanctiſſimum

Sacramentum decenter deponatur. 3. Paren-
tur duo luminaria. 4. Duo vaſcula: Alterum
cum vino, alterum cum aqua. 5. Aqua bene-
dicta cum aſperſorio. 6. Linteum mundum an-
te pectus communicandi.

IX. De Ordine miniſt randi Viaticum.

Anctiſſima Euchariſtia ad ægrotos ſuma cum
Religione à Sacerdote ſuperpelliceo & ſtola
induto (qui in ſtatu gratiæ eſſe debet) cum lu-
mine & campanula, quâ fidelibus ſignum de-
tur, deferatur. Ubi laudabilis viget conſue-
tudo cum maiori ſolemnitate, videhicet cum
pueris in habitu chorali vexilla & lumina por-
tantibus, atque cantantibus, cum vicinorum &
aliorum Chriſti fidelium comitatu, aliisque piis
& devotis ceremoniis Sacrum Viaticum ad æg-
rotos deferri volumus, ut conſuetudo hujus-
modi in illis locis, ubi eſt, non tantùm impo-
ſterum obſervetur, ſed etiam vehementer de-
fideramus ad promovendum & augendum cul-
tum tanti Sacramenti, ut talis mos etiam alibi;
ubi nondum inſtitutus eſt, introducatur. Con-
ſtir.
In neceſſitate, ſi alioquin negligeretur SS.
Euchariſtia, poteſt deferri, & dari ſine Sacra Ve-
ſte, luménque omitti, quando fertur ad ægro-
tum longè diſtantem, ita ut lumen commodè
deferri nequeart. Marchantius.

Vi receſſus Viſitationis Generalis, de Anno
17

29. fecitetur à comitantibus Roſarium.
N 4 Præ-⸗

(200) 82

Sacerdotem in habitu cum Sacramento per pub-
licum currere (etſi feſtinare valde debeat) ſecus
eſt in Baptismo & Pænitentia, ſi probabiliter ti-
meretur, ne ægrotus decederet in mortali, tunc
enim currendum eſſet. Buſſenbaum.
Viaticum debet deferri aperto capite Pasqual.

ee Mn b
Gmmnli ⸗
ein beneht

Glun)

. . . (E. Euchn
Præſtat ægrum incommunicatum mori, quàùm araned
.

nngrele

(x

riſtia.

ulmmntd 60
n, Gftoonnmt

apud Lacroix, & ſi abs cauſa juſta fiat, eſſe mor- Einti Alu kari
tale. Licitum tamen eſt Parochis & Curatis in SNKc.
pagis & villis, ubi longiùs diſcedendum, tecto Pemedon

capite deferre Viaticum ſecluſo ſcandalo. e ſwebsme,
Ubi propter locorum diſtantiam, aut viæ in- tw.
comoditatem Parochi Sacrum Viaticum ad in- iae n .
ber mei D

ſrmos equitando portare debent, curent dili-

genter, ur Sacræ Hoſtiæ in loculo, quem ex En nirumdm
collo bene claulum, & cum forti ligarura ge- Wepsmonmne

ſtabunt, ita ſint compoſiræ & incluſæ, ne ex

agitatione equi in fruſta vel concidant, aur

commiſceantur, aut Venerabili Sacramento
aliqua alia irreverentia contingar. Conſt. I. cit.
An Parochus Benedictionem cum SS. Eucha-
tiſtia etiam in plareis, ubi populum congrega-
tum viderit, vel etiam ſuper privatas perſonas
impertiri debeat, attendenda eſt loci conſuerudo.
Rituale Rom. & Conſtantienſe ſolùm facit men-
tionem de Benedictione impertienda in Eccleſia
in exitu & reditu, item ſuper infirmum in ad-
ventu & abitu. 4
Ad ædes infirmi cùm perventum fuerit, curer
Parochus per ædituum, ne pueri & puellæ ad-
mittantur in ejus cubiculum, magnæ enim ſfolene

eiſe moleſtiæ ægrotis & impedimento;, ne dun ſtiſint
ebita

Munm

n
1 Cketdren

6.Donre tonk

4 Rdnumorne

Domimsre
kamßii
.
Omniens

ertgengnch
ahcichir

flamin, uieire
n imr.
er, aer .
lell, ene
ui lunng
Linelle, Ne
A auniin, 5
bil Gumem
t nl.hel
utn Bbnh.
Mplmonge
mun eſun

W
gubcne
ühumum

runfkeih
ei Mle

lnnen,9n
i

S / 201) 6
debita devotione SS. Euchariſtiam valeant ſuſci-
pere. Parochus ingrediens cubiculum infirmi

dicat pax † buic domui & ommibus habitantibus in ea,

impertiendo dein benedictionem ſuper infirmũ
cum SS. Euchariſtia.
Depoſito Sacramento in Cborio vel pyrlde incluſum
ſuper menſa ſuppoſiro corporali genu flexus illud adorat
& möx acceptà aquà benedicta infirmum & cubiculum
aſpergit dicens.
Aſperges me Domine hyſſopo, & mun-
dabor, lavabis me, & ſuper nivem deal-
babor.
Miſerere mei DEUS ſecundùm ma-
gnam miſericordiam tuam. Gloria Patri.
Aſperges me Domine, &c.
v. Adjutorium noſtrum in nomine Do⸗
mini.
. Qui fecit Cœlum, & terram.
. Domine exaudi orationem meam.
N. Et clamor meus ad te veniat.
. Dominus vobiscum.
N. Et cum ſpiritu tuo.

Oremus.

ENaudi nos, Domine Sandte Pater
Omnipotens, «Æterne DEUS, & mit-
tere digneris Sanctum Angelum tuum de
Colis, qui cuſtodiat, foveat, protegat, vi-

ngnebm tet, atque defendat omnes habitantes in

N 5 hoc

hoc habitaculo, per Chriſtum Dominum “ ucotſil
noſtrum. Amen. n h
His dictis accedat agrum, ut cognoſcat, qualiter ſit 7a
diſpoſitus, eltmque hoc vel ſimili modo alloqutur ger- i, Gentt
manicd, ,6cG odo
Euer Kranckheit, Anduͤchtiger (An⸗
baͤchtige) in Chriſto dem HErren iſt 6koong
mir hertzlich Leyd. Dielveilen aber der N
Allmaͤcht ige GOtt euch, mit ſolcher heim: Mtqgdan
geſucht, ſo wollends ihr mit Gedult von o
ſeiner Vaͤtterlichen Hand auf, und annem⸗ Gebrir rf
nen, und vor allen Dingen euer Hoffnung )acg dr en
in ihne ſetzen, und gedencken, daß er aus Eecearturene
lauter Gnad und Barmhertzigkeit euch di⸗ Peamtigtite

ſe Kranckheit zuſende, und Vaͤtterlich an⸗ t keteie
mahnen wolle zu rechter wahrer Pænitenz Eat eene
und Buß, ſwelche in dem beſtehet, daß ihr tkemnrcnn
mit Reu und Leyd neben einem ſteiffen Fuͤr⸗ H
ſatz GOtt die Taͤg eueres Lebens nicht nne.
mehr zubeleydigen, alle euere Sund beich⸗ insdurin
tenthut. Derohalben, wann ihr ſolches fareſe
noch nicht verrichtet, ſondern zu beichten Urſiuanfte
begehrt, will ich gegen waͤrtiges Volck ein upne
enig laſſen abtretten, und euch zu Beicht ſir tnd
S. inſirmus repondeat: Ja NHerr * Moneat popu- ntenmi
Ium,ut parumper diſcedat, & agrum conftentem au-

=–

2

e,
H Nſinh

inkdere
diat, & abſolvat. euniag
uautem jam ſit conſeſus, quod ſuadetut. ut . Mlite
at,

4

210
Rltume. . 8 (203 6 ..
fat, niſi neceſſitas aliter urgeat, petat, an nihil peccave-
vit, à tempore ſactæ conſeſſionis, vel nihil ultęrius ha-
beat, quo ſuam conſcientiam gravatam ſentiat E& ſi oc-
currerit materia abſolutionisz eum abſolvat.
His ita peractis, Sacerdos jubeat redirepopulum, eum-
que hoc vel ſimili modo alloquatur germanice.

Ermahnung zu den Umbſte⸗

henten bey den Krancken / vor der
H. Communion.

GEliebte in Chriſto dem HErren, dem⸗
nach der Allmaͤchtige GOtt, in wel⸗
ches Gewalt wir alle ſeynd, gegeniwaͤrtige
Perſon mit ſchivaͤrer Leibs⸗Kranckheit an⸗
Kiſſen, hat ſie diſe Heimbſuchung zu der
uß und Beſſerung verſtanden, derowegen
ihre begangne Suͤnd in Reuigkeit deß Her⸗
tzens gebeichtet, und iſt darauf ordentlich
nalin ite abſolvirt vorden. Nun iſt ſie auch Vor⸗
Lumeng habens das Heilige Hochwuͤrdige Sacra⸗
humgs ment des wahren Leibs und Bluts JEſu
II Chriſti zu empfahen.
eMin Damit derolvegen ſie diß hoche Werck
tucbee zuihrer Seelen Wohlfart deſto wuͤrdiger
verrichten moͤge, ſo hat ſie allen Men⸗
ſchen, die ſie jemahls beleydiget haben, von
Grund ihres Hertzen verzyhen, und verge⸗
tie Den, demuͤthig bittende maͤnniglich, welche
A N 6 ſie

C8 (204) S8:
ſie beleydiget haͤtte, ihro auch umb GOt⸗
tes wjllen zuverzeyhen. Dann ſie ſich hie⸗
mit till gaͤntzlich aller zeitlicher Sachen

entſchlagen, und gantz geneigt in den Wil⸗
len GOttes, und ſeinen Schutz, und
Schirm ergeben; wie es der Allmaͤchtige
GVOtt will, alſo will ſie willig, und gehor⸗ n
ſamb ſeyn, iſt ihme alſoꝛc. Nun iſt wohl

der Geiſt bereuͤt, das Fleiſch aber iſt
ſchwach, bedarf ohn Unterlaß der gnaͤdi⸗
gen Huͤlff, und Beyſtand GOttes, beſon⸗
ders in letſten Noͤthen, da die Anfechtun⸗
gen am groͤſten ſeynd.
Derowegen damit gegentvaͤrtige Per⸗
ſon diſe Heimbſuchung GOttes mit Chriſt⸗
licher Gedult uberwwinden, auch in dem
Catholiſchen Glauben, Liebe, und Hoff⸗
nung, ſtandhafftig beharren, und alſo rit⸗
terlich biß an das End ſtreitten, und nach
diſem zergaͤnglichen Leben die ewige Freud
und Seeligkeit erlangen moͤge; ſo wolle
ein jedveders von GOtt dem HErren ihro
ſolches zuerwerben, mit Andacht betten
ein Heiliges Vatter unſer, und Ave Maria
Quibis flexis genibis recitatis, ſurgat, & moneat
infirmum, ut confeſſionem generalem per ſe reciter vel

Cſundige
en Mnn
ftoven,
1 Hectrmn
See elcrc
ee Vgenonn
tenud imt
1 Winn Vec
Eggte rc,
trekrrd⸗
Merd hereh
NGtend Ho
emnchwen
ſin hrd o
Ukpeichenn
r hirs
MCldee

liileſien

Memt
Art id⸗

latinè vel germanicè, vel ipſum pradicentem ſequatur, ſ
poteſt ore, vel ſaltem corde: & autem ipſe infrmus

ſ-

e
Eε9 (205) S*
h unt, ſaere nequeat. ab alio ejus nomine conteſſionem gene-
Aum ſei ralem fieri curet.
ſcer

hirn

urin Brevis Confeſſio Generalis Germanica.
eecit (XCh armer ſundiger Menſch, bekenne
gerlim — GOtt dem Allmaͤchtigen, Maria der
lergern reinen Jungfrauen, allen ſeinen Heiligen
tnfte und euch Prieſteren an ſtatt GOttes, daß
1 Mir ich layder, vil geſuͤndiget hab, von meinen
lmnen kindlichen Tagen an, biß auf diſe gegen⸗
ſnlonen waͤrtige Stund, mit vilen boͤſen Gedan⸗
1NMihgm cken, Worten, Wercken, und Unterlaſſung
viiler gutter Werck, dasſelbig alles reuet
wmnem he mich, und iſt mir Leyd, von Grund meines
Otonthe Hertzens, ich verzeyhe auch allen den je⸗
1,hnk nigen, ſo mir je Leyds haben gethan, auf
y die Gnad, und Barmhertzigkeit GOttes,
un uclete daß er mir auch verzeyhe, und vergeb alle
nm meine Suͤnd, und Miſſethat: Derohal⸗
rke u ben klopffe ich an mein ſuͤndiges Hertz, und
niy s ſprich: O HErr GOtt biß gnaͤdig mir ar⸗
hme men Suͤnder.

Facta Confeſſione generali Sacerdos dicit

* Miſereatur, &c.
w, Indulgentiam, Abſolutionem, &.

d eVe

ε9 (106) S
AN NO TA 710.

AbP Secirandum Fidem realis præſentiæ Cor-
poris Chriſti exiſientis ſub ſpeciebus Panis
infrà poſita pofſunt ægroro proponi. Inſuper
& cum eo elici Virtutes Theologicæ, præcipuè
ex eo fine, quia perſæpe contingit, quèd per-
ceptis Sacramentis, vel paulè poſt illis neglectis
moritur.
Deinde lotis manibis vel ſaltem duobis digit?s, facta
genu ſlexione, aperit Cboriun, & accipiens Sacramen-
tum de vaſculo, atque illud elevans oſtendit infirmo, di-
cens clara voce:
Sehet an das Lamm GOttes, welches
hinweg nimmt die Suͤnd der Welt.
Erdemuͤthiget euch noch einmahl / und ſpre⸗
chet mir nach die Wort der Heiligen Demuth.

Deinde more ſolito ter dicat
O HErr ich binnicht wuͤrdig, daß du
eingeheſt unter mein Tach, ſonder ſprich
nur ein Wort, ſo wird geſund mein Seel.

Quæx eadem verba infirmus cum Sacerdote dicat, ſal-
tem ſemel, ſi ter non poteſt, ſubmiſſa voce: chm Sacer-
dos dans ægroto Euchariſtiam faciendo cum ea ſignum
Crucis ſuper pyxidem dicat,

bi Viaticum ad vitam æternam, Amen.

lu⸗=

Corpus Domini noſtri Eſu Chriſti ſit ti-

J1„„: 7
Poſtea Sacerdos reponat Ciborium cum Sacramento 3
ſuper Corporali, & cooperiar, ac ſacla genuflexione abt Waatg,

4) (10
ſEe lußs 1

P6s0ul.
Aam
cunn)
sweceſhe
0necrl
IHrcomormen
Donmns obi
Uhoumßhiimt

en

de!
ene,
unttoifenit
deoln
ienchriin
Unenſtykre
coumfit
Emkels
n NMn

7

wet
. 6 (207) 8.

luat digitos nihil dicens; Et inßrio detur ablut o.

Gene peln Deinde ſubiungat: . 4
leilheie . OSacrum Convivium, in quo CNiſtus

nn mnni l ſumitur, recolitur memoria P aſſionis ejus,
te,e Mens implet ur gratia, & futuræ gloriæ
;nobis pignus datur.
lkhtlleet v. Salvum (ſalvam) fac ſamulum tuum
(famulam tuam)
F. DEus meus ſperantem inte.
v. Domine exaudi orationem meam.
N. Et clamor meus ad te veniat.
v. Dominus vobiſcum.
N. Et cum ſpiritu tuo.

detes

NNEN
ume n ſe Oremus.
Aereng . .
DOmine Sancte er omnipotens,
teriet æterne DEUS, te fideliter depreca-
an mur, ut accipienti fratri noſtro (ſorori no-
3 ſiræ) Sacro- Sanctum Cor Ppus Domini no-
a ſtri Eſu Chriſti Filii tui, tam corpori, quàm
hNgſdnbe

animæ proſit ad remedium ſempiternum:
„A tecum vivit, & regnat in unitate Spiri-
tũs Sancti DEUS, per omnia ſæcula ſæcu-
lorum. Amen.
His expletis moneat infirmum, ſi periculos? decum-
bat, ag Sacramentum Extremæ UInctionis ſuſcipiendum.
5 verò periculosè non laboret, hiſce vel ſimilibus ver-
eum alloquendo diſcedat: Di
ie⸗

(208) 80

Develſich nun dann der Allmaͤchtige
Vguͤttige GOtt, Anduͤchtiger (An⸗
dächtihe) in Chriſto dem HErren, von
euer Seel Seeligkeit wegen ſo vil geſvuͤr⸗
diget, und nicht allein darumb Menſch
worden, und an dem Stammen des Heil.
Creutz gelitten, und geſtorben, ſonder auch
allbereit ſich ſelber wvahrhafftiglich im Hei⸗
ligen, und Hochwuͤrdigſten Sacrament
des Altars, euch zu einer Geiſtlichen Speiß
und Tranck, ja zu einem Zehrpfenning ge⸗
geben, damit ihr nicht auf der Reiß, ſo
euch, und uns allen, nach ſeinem Goͤttli⸗
chen Willen, zuverrichten iſt, erliget, ſon⸗
der in Staͤrcke deſſelbigen himmliſchen
Brodts, reiſen, und kommen moͤget in die
eivige Freud, und Seeligkeit, ſo ſollet ihr,
wie billich, ihme wegen deren, und ande⸗
ren vilfaͤltigen Gutthaten, Lob, Ehr, und
Danck ſagen, auch in diſer gegenwaͤrtigen
Kranckheit nach dem Exempel des HErren
gedultig ſeyn, und euer Seel, und Leib
jederzeit in ſeinen Schutz, und Schirm be⸗
fehlen, deſſen will ich mich in alle Weeg
gegen euch getroͤſten.
His finicis, ſi altera particula &c. usque ad

finem omnia ex Rituali de verbo ad verbum. me

(0
Aexe
nG
ſhigerl:
enun B
mner
Ceplorihrſ⸗
Ooren )
vebeVb
AaEud
ſtgeſee
r Nheh
Petrintfer
(rorerreche
ſcecegenche
Geiengdece
Prcsjudteen
Prden d
R
Plſcnage
Speßſchn,
Pleras
6 cler e

en
Geadſeshu
aflezluten
orhe N

fainbent

Ad

ur g ( 209) 62
hie Ahortatio ad excitandam in iafirmo
t ſen Fidem, & devotionem.

.. ll,
ehn blge⸗ Andaͤchtiger ( Andaͤchtige ꝛc.)
Eil ihr nun Vorhabens ſeyd das Heil.
ednr o⸗ Sacrament des Altars zuempfan⸗
eriurt gen, ſo glaubt ihr ja feſtiglich, daß unter
nchnfutin denen Geſtalten diſes Brodts enthalten
m ſeye der wahre Leib, und das wahre Blut
mit der Seel und Gottheit unſers Erloͤſers
Chriſti IEſu ſeibſten. Ja eben der jenige
ſich in der Heil. Hoſtia befinde, in welches
e Gegenivaͤrtigkeit die Saulen des Himels
erzittern, vor welches Angeſicht die Himm⸗
liſche Geiſter nicht rein genug ſeynd, wel⸗
cher ſitzet zu der Rechten des Himmliſchen
Vatters, und kommen wird zurichten die
Lebendigen, und die Todten. Diſer ſo
m Groſſe GOtt aus reiniſter Liebe gegen euch
Nir eggortee Wwill ſich nun jetzunder euerer Seel zu einer
nien Speiß geben, und ſich mit euch in euerm
reNb Hertzen auf das vollkommniſte vereinigen.
eme So erfordert ja euer Schuldigkeit ihne
n W uber alles zulieben, in ihn zuhoffen, und zu⸗
Alauben. Wir wollen daherd kuͤrtzlich er⸗
ilhiel wecken die dren Ubungen der Liebe, Hoff⸗
nehoisſen 1 nung, und des Glaubens.

SS=⸗

burſthen

4 O Ubung

C (210) S62
. Ubung der Liebe.

Sott! ich liebe dich uͤber alles, die⸗
O weil du biſt Allmaͤchtig, Allwiſſend,

und von Ewvigkeit her, dieweil du biſt das

hoͤchſte und unendliche Gutt, und alles
Liebens wuͤrdig.

Ubung der offnung.
Ch verhoffe, O GOtt! durch deine
J Gnad, und meiner Mitwurckung zu⸗
erhalten die Verzeyhung meiner Suͤnden,
und das elvige Leben, dieleil du es ver⸗
ſprochen haſt.

Ubung des Glaubens.

Ch glaube alles, was die Catholiſche
J Kach zuglauben befilcht, und das
darumb, dieweil es GOTT die Eivige
Wahrheit, ſo nicht irren kan, geoffen⸗
bahret hat.

—
SE

nin
Nexcomhdni
Uluamen
icins r

Aieniseeen

lurnlepei,
nieml anel⸗
Nlin urt
egeneellut i
Mlglkn ul
ren,glnnine
wredwn⸗
Mririkemed
ychus el
Urepetſehee
lon.

Uſt

t d

2.
Pfe
W
VRN1N
w.

e

WV
n w Nr⸗

ſ

Cu

Urs,
Miſt

N r r A ege 45 384: 48 3 7: 78 75 73 7r 3: 4 378zs
§.

acramento Extremæ Unctionis.

J. I. De Miniſtro hujus Jacra-

méenti.

PRo Valore quilibet Sacerdos, etiam Simplex
licèt excomunicatus, vel degradatus, pro
licito uſu autem debet eſſe Sacerdos non excom-
municarus & Jurisdictionem habens. Si ſine
ulla licentia Sacerdos alterum inungeret, extra
neceſſitatem ſæpe id faciendo, videtur res gravis,
non item, ſi ſemel aut iterum. Tambur. c. 3.
F. 1.
Religioſi adminiſtrantes hoc Sacramentum
absque neceſſirate incurrunt excommunicartio-
nem P'apalem in Clem. I. de Privilegiis; intellige
tamen, quando ſine licentia, vel expreſſà Paro-
chi, vel ſine Pontificis Privilegio id faciant.
Adminiſtrans debet eſſe in ſtatu gratiæ.
Parochus negligens adminiſtrare live tacitè „
ſive expreſſè petenti peccat graviſſimè Catech.
Rom.
Etiam ſi differat cum probabili periculo, ne
infirmus moriatur. Lacroix.
Conferre hoc Sacramentum, dum ſenſus in-
firmi non ampliùs ſani, pariter graviſſimum eſſe
Peccatum tener Catech. Rom. Sed rigoroſè
ait Tambur. Mitius Suarez non agnoſcens
culpam gravem. Excipe, quando aliud Sacra-
mentum non ſuſcepit, vel contritionem non
O 2 elie-

(212) 6S
elicuit. „Interim concors eſt Theologorum vox
Extremjn Undionem eſſe conferendam, quan-
do ſenſus, & mens recipientis vigent, ur ni⸗
mirum reverenter, & cum majori diſpoſitione
recipiatur.
Parochus tenetur hoc Sacramentum admini-
ſtrare etiam tempore peſtis, abs periculo vitæ
tamen, cum eo non teneri docent plures apud
Marchantium. Addit Suarez, Parochum obli-
ari adhibere remedia convenientia, quibus poſ-
ſit ſine morali periculo Extremam LInctionem
miniſtrare v. g. urtendo aliqua oblongiori virgâ
ad ungendum, obligando infirmum, ut in loco
uro, & patenti collocetur, tum ſumendo an-
tidora, & præſervativa &c. Sed benè advertit
Marchantius morale periculum tamen perma-
nere. Ideo ſi peſte infecti ſint confeſſi, unde
cenſentur eſſe in gratia, Extremam UInctionem
poſſe abſolutè omitti, Plures apud Tambur.
docent.
In neceſſitate ſine habitu Chorali hoc Sacra-
mentum adminiſtrare licet. Buſſenbaum.
Parochus moneat populum in Catecheſi &
concionibus, ne vas Olei, quod ſolum & absque,
Euchariſtia defertur ad inirmum, non adoretur,
& coram eo genuflectatur.
Parochus cum OleoSacro benedictionem non
det, ſed inſirmum manu benedicat.
Infirmus dum inungirur, ſi decedat, Presby-
ter ultra non procedat. Rit. Rom.

Quèd ſi dubitet, an vivat, adhue Unctionem̃
Pro-

yati

7

Gumos
leri⸗
eple con
eAlcüme
irumenin
nii, demen
u01 de
ccolledeowa
imueton
genn ahahlt

4

1

4
W

nnohek
Ciruns non
ſentemnhn
u .

uit
n umen em.

eman Uhcfonen
1ild Tmbu,

ennon

Uene
Heun.
lCeelnkuif
Moo.,

(ar3) £R

proſe quatur ſub conditione pronuntiando for-
mam dicens: Si vivis, Ungo oculos. Rit. RBom.

H. II. De Iteratione hujus Sacramenti.

Ilòd ſi infirmus poſt ſuſceptam Unctionem
convaluerit, iterum hujus Sacramenti ſubſi-
dio juvari poſſe conſtat ex Trid. cùm in aliud
ſimile vitæ diſcrimen inciderit.
Nequit tamen in una eadémque die bina vi-
ce inungi, bene autem in una hebdomada. Bar-
boſa de Off. & Poteſt. Par. c. 22. Si videlicet
judicio Medicorum vel hominum prudentm
infirmus poſt priorem Unctionem fuit conſtitu⸗
tus extra probabile ſeu propinquum mortis pe-
riculum.
Si in eadem infirmitate diu durante v. g. hy-
dropiſi, phriſi notabiliten ſtatus morbi varie-
tur, ita ut æger evadat periculum mortis, licèr
non à morbo, & relabatur in tale periculum,
poſſe Sacramentum iterari, iteratum verò in eo-
dem morbo & periculo eſſe irritum, tener Com.
Curatus non ſit nimiùm ſcrupuloſus circa
iterationem hujus Sacramenti, quia non temeritas
intervenit praſumptionis ubi eſt diligentia pietatis. Go-
bat. tr. S. n. 886.

GS. III. De Subielto bujus Sacramenti.

INüñfrmus ſi graviori morbo affectus non ſit, Sa-
cramentum hoc ilk dare non licet; ejus col=
latio non ſolùm illicita, ſed invalida.
003 Quèd

9 (214 S8
Quèd ſi ſit dubium, an infirmus ſit in dicto pe-
Eculo, adminiſtretur. Præſertim fi locus ab
Eccleſiadiſtet, ac propterea accreſcente repen-
tè morbb Parechus tam citò & expeditè adeſſe
non poteſt. Lohner. .
Ad validè ſuſcipiendam Extremam Unctio=-
nem non requiritur, ut, quando fuſcipitur, ſu-
ſcipiens habeat actua lem rationis uſum, ſed ſuf-
ſicit, quèòd aliquando habuerit, dummodo cer-
tò conſtet eum, antequam ufum rationis amiſit;
non fuiſſe in peccato mortali. Catech. Rom.
Si dubium ſit de morrali, detur.
Dandum eſt ebriis deſicientibus, niſi conſtet
eſſe in mortali. Lohner.
Item Vulneratis in duello, ſi poſt illud ſuper=
fuerit empus pro contritione; quod in dubie
eſt præſfumendum.
Muti, ſurdi, cæci à nativitate funt capaces hu-
jus Sacramenti. Comm. .
Amentibus & furioſis, qui habuerunt uſum
vationis, ſi abſic periculum irreverentiæ, deturz
ad eam cavendam tales homines ligari poſſunt.
Rit. Rom.
Inungatur puerpera, ſi fœætus ſit extrahendus;
vel mors ei ob ſpecialem rationem timeatur in
hoc partu. Lacroĩx.
Ungendus eſt ille, qui eſt in mortis periculo,
eò quòd ſiſti non poſſit ſanguis per nares ef-
fluens. Gobar.
ltem ſenio confecti. Rit. Rom.

Item illis, qui decuimnbunt ex veneno. Lacroix.

Reus rotæ affixus adhuc vivens potelſt in-
ungte
„

Mulie
lligeion
eemiadae
VNNNuete
Uumnnetſden
luardioanpa
imumgenelse
beondtole, h
Indu.
Nubemmuit
anm
ummn

mnInnulid
SInmie.
Uupnenen
o,uninmn
exconnuneet⸗
ulikinne

IV

Danei
ulain
hinn

KS (ꝛ215) 62

ungi, non verò decapitandus vel ſuſpendendus.
Comm. apud Kazenberger.
Inungendus debet eſſe adultus, hogeſt talis,
quòd ad uſum rarionis pervenerit, quare infan-
tes & perpetuò amentes non ſunt capaces hujus
Sacramenti. Comm.
Pueris & puellis, qui ad ætatem & rartionis
uſum ac diſcretionem pervenerint, ut Sacramen-
ti Pænitentiæ ſint capaces, quamvis SS. Eucha-
riſtiam nondum receperint, nec adhuc idonei
ad illam recipiendam, dari poteſt. Layman.
Iu dubio, an puer vel puella habeat rationis
uſum ungendus eſt, ſed conſultiùs, ut inungatur
ſub conditione. Lacroix. Imèò debere inungi.
Tambur.
Pro Germania ita ſentit Gobat puellis commu-
niter poſt, non autem ante octennium: Pueris autem
poſt, non ante novennium prabendam in agone Sacram
Euchariſtiam petentibus; ideo aſſero idipſum de Sacra-
mento Extremaæa Unctionis, non damnans tamen praxin
contrariam. .
Ex parte recipientis requiritur per ſe loquen-
do, tum immunitas à peccato mortali, atque
excommunicatione, tum voluntas ſaltem habi-
tualis & interpretativa.

G. IV. De Oleo Sacro.

HAbeat Parochus locô nitidò, in vaſe argen-
teo ſeu ſtanneo diligenter cuſtoditum Ole-
um ſacrum infirmorum, quod ſingulis annis
fer. j. in cæna Domini ab Epiſcopo benedictum
4 vete⸗

(216) 6R
veren eombuſto, renovandum eſt. Id tamen, ſi
fortè infta annum aliquo modo ita deficiar;, ut
ſufficerd non poſſe videatur, neque aliud bene-
dictum haberi queat: modicò Oleò non bene-
dictò in minori quantitate ſuperinfuſò⅛, repara-
ri poteſt. Rit. Rom.
Urgente neceſſitate licet nti Oleo benediſto
præcedentis anni, at ea non urgente, validam
quidem fore adminiſtrationem, ſed ita illici-
tam, ut periculum ſubſit peccandi mortaliter.
Tamdbur.

§. V. De Unkcionibuc.

Nétio oculorum incipit ab oculo dextro, ſt
militer à dextra manu &c. in modum Cru-
cis. Ad os ſiat compreſſis labiis, Infirmus ſi ſen-
ſu aliquo careat v. g. naſo, deber pars proxima
inungi. KRir. Rom.
Manus, quæ reliquis infirmis interiùs ungi
debent, Presbyteris exteriùs inungantur. Exte-
viorem manum Sacerdotis tamen non inungere,
grave peccatum non eſt. Tambur.
Si ungatur pars corporis infecta leprâ, vel

gangrenàâ, expedit Oleum; ne totum inficiatur,

accipere calamò vel feſtucà & applicare pollici.
Lacroix. Vel virga oblonga vel ſpatula Sacrum
ſumat Oleum & eo inungat ſenſus Rir. Conſtant.
Invertere Ordinem LInctionum, ita ur prius
ungantur aures, quàm oculi, effe grave pecca-
tum docet CagsebPalaus Bonzc. Sed rigoroſé.

Mitius Tambur Tocens non eſſe peccatum gra-
ve

vUecke
lg 1ti
len, Ale
ſnunn E c⸗
lgonn ͤl
Aumentus
i. Clun.
Doncelot, al
a geſtuſin
lunhinmin
Gunniudhu
Mmimmnlngen

ſuint

UDe

nurn
Plehugen

i
nnlzmehla

—

lt nn
iiſ,

9 beyect

Ned milie,

WN
i,

ellCend b⸗
O0inmodun .
B,Hohmmushlen
der a Munnn

ni meiin ug

2 (217) SR

ve excepto contemptu & ſcandalo; neque gra-
ve eſt quocunque digito exhibere Undionem.

Tambur. .

§. VI. De Forma.

Orma Romana & communis eſt: Per iſtam
Sanctam Iinionem † & ſuam piiſſimam Miſeri-
cordiam indulgeat tibi Dominus quidquid per Viſum de-
liquiſti. Amen, & ſic de cæteris ſenſibus.
A Romana & communi fenſu modernotum
Theologorum diſſider forma Obſequialis no-
ſtri, illà tamen tutò ureris, donec aliter ſtatutum
fauerir. Gobar n. 403.
Dum oculos, aures, & alia corporis mem-
bra;, quæ paria ſunt, Sacerdos inungit, caveats
ne altero ipſorum inungendo, Sacrament for-
mam priùs abſolvat, quàm ambo hujusmodi

paria membra perunxerit. Rit. Rom. & Con-

ſtantienſe.

F. VII. De Ordine miniffrandi Sacra-
mentum Extremæ Unctionis.

Arochus Sacramentum miniſtraturus, qua-
tenus id fieri poteſt, parari curer apud in-
firmum menſam mappâ candidâ coopertam ,
itémque vas, in quo ſit bombacium, feu ſtup-
pa, leu quid ſimile in quinque globulos di-
ſtinctum ad abſtergendas partes inunctas, quod
deinde comburatur, & cineres in ſacrarium »„
aut alium locuminiiciantur, ne pedibus cal-
centur; medullam panis, ſalem ad detergen-
O f dos

6 (218) 602

dos digitos, & aquam ad abluendas Sacerdotis M!
manus, Rit. Conſt. .
Sacerdos veſte Chorali, & ſtolâ violace4 n

ſit indutus, decenter accipit vas Sacri Olei infr- Dponn
morum, cautè illud deferens, ne effundi poſſit, qgin
ac miniſtro veſte Chorali induto, ſine lumine &N
ſequente, & aquam benedictam cum aſperſorio, 1
ac Librum Ritualem portante reverenter in toro 1eule
itinere recitat pro ſua devotione Pſalmos Pœni- tonln
tentiales unacum Litaniis &c. Rir. Conſt.

ANNO T 1TIO.

inne
R Ecitatio Litaniarum majorum, & Pſalmo- ünee
rum pœnitentialium eſt tantùm ſub conſilio, Kann
omittentem reliquas preces aut antecedentes,; Vmndhnu
aut ſequentes damnat noxæ lethalis, Lamb. S. 4. Mii hisd
Gobat. niſi excuſet materiæ parvitas, aut ne- eEichn
ceſſitas, poſtea tamen ſupplendæ, ſi fupervivat nCenene
infrmus. Palaus & Granado tenent apud Buſ- ſemtetate
ſenbaum, etiam cæreras preces omirtere extra r
neceſſitatem non eſile mortale. n. I0. de Extrem. 1

e

Unct. DAsisvi
Olm igitur Sacerdos ad locum, ubi jacer infrmus, per- Anhernn
venerit, dicat cubiculum ingrediendö, Morun 4

Pax huic domui, & omnibus habitanti- (WInon
bus in ea.
Deinde depoſito Sacro Oleo ſuper menfſam aſpergit
agrotum in modum Crucis Aqud benedicd, & cubicu-
Iun, & circumſtantes dicens Antiphonant:

Afſperges me Domine hyſſopo, Etu
A-

1) 6*

llee

hon l

nu Gen 0
e ekan

. in, ſne

Munnn, Mine

Cunnibcato,
Pin unglenet
kdhltLang
e dalfint, zun.
Ne,Ilenin
Glerenipd1
naele e
N Enna

R

Nhu tinn⸗

4. ,*
ir is el

r:

nte
7 .

(219) 202
dabor: lavabis me, & ſuper nivem dealba-
bor.
. Deinde pergit dicendo.

Benedic Domine domum iiſtam, & om-
nes habitantes in ea, quia tu Domine dixi-
ſti pax huic domui; benedic Domine ti-
mentes te, puſillos cum majoribus; bene-
dicti vos à Domino, qui fecit Cœlum, &
terram.
Oremus,
Mnipotens, & miſericors DEUS, qui
Sacerdotibus tuis tantam, præ cæte-
ris gratiam contuliſti, ut, quidquid in tuo
nomine ab eis dignè perfectéque agitur,

à te fieri credatur: Quæſumus Immen-

ſam Clementiam tuam, ut quidquid modò
viſitamus, atque benedicimus, interceden-
te Beata MARIA Virgine, cum omnibus
Sanctis tuis viſites, & benedicas, fiatque
ad noſtræ humilitatis introitum fuga dæ-
monum & Angeli pacis ingrefſio. Per
Chriſtum Dominum noſtrum, Amen.
Hic jam, ſt viſum ſuerit Sacerdoti, dieuntur Eſalmi
Panitentiales, ſi non ſunt dicti unacum Litaniis. & verò
agrotus tam mall haberet, ut tanto tempore fortaſſis non
lr ſupervicturus, ftarim petat ab eo, omnibus omiſſis etiam
Liraniis, utruùm habeat aliquid confirendum, ſi annuit,
eundem audiat, & abſolvat. o yerè nihil habeat ad
. con-

—

(ꝛ20) SR
confitendum, petat ab eo, an velit inungi: quo affrmante,
ſtatun mungat modo inſra poſito.
Er poſtea ſuppleat Litanias cum erationibus adjunctis;
ſ verd nullum ſulſit periculum, ſic pergat, & infimum
primo alloquatur hoc vel ſimili modo:
Begehrt ihr zu empfangen das Heilige
Sacrament der Letſten Oelung?

Quo reſpondente Ja HErrxr.
NN NO 7 A 710.

H“ porerit Sacerdos hujus Sacramenti utili-
tates, & effectus infrà notatos infirmo ex-
plicare.

Dein petat ab eo.

So glaubet ihr auch Zweifels ohne, daß
der Liebe GOtt werde euch, und uns alle,
die wir hier beyſamen verſamlet, durch die
