imò per invocationem ſandtiſſimi, ac tremendiſſimi
nominis) Eſu f, qui DEO Patri factus obediens us-
que ad mortem crucis, exaltari, tribuique illi no-
men meruit, cui omne genu flectitur, cæleſtium,
ter⸗

,. Ein
“ El
,
4

G,
ie in

lun tuun ,

Goincvoron n
GenOmnihoten

Cereotne eunen,

unindigrihmen⸗
ea ANada W

ſher ernoromn
es Kin nittuke 6

os onnes abyſ
lan, helo bapt
sKbkelaris,
len duino jebel
Cornnuura cre
4Proihi, te
liam urkioble⸗
Leopeshettrob
unfuſonentiram
6natcbellrn, 6
neſus itace
1 facieninbil

ereluetne

n eſcnis

niint 1
t, Eihen
Mne Nie
l ad
de iplin
eelitmun

l

narf ihe
Cpolninns he

l

tilac,,

4

nnnems ⸗

ſe nne

e,

e Cnud,

in hebdom. Paſſ. & Feſtiv. & Crucis 471
terreſbrium, & infernorum. In nomine Patris f,
& Filii †, & Spiritũs ſancti , Amen.
Oremus.
Eſpice, quæſumus, Domine, ſuper hunc famu-
lum tuum N. à demonibus vexatum: pro quo
Dominus noſter Eſus Chriſtus no dubitavit ma-
nibus tradi nocentium, & crucis ſubire tormen-
tum. Qui tecum vivit, & regnat in unitate &c.

Exorciſmus.
Go, iniquorum omnium peſſimus, DEI ta-
men Omnipotentis benignitate, ad ſublime
ſacerdotale culmen, ad ipſiuſque Domini miniſte-
rium indigniſſimè provectus, auctonitate mihi præ-
ſtita à ſancta Romana Eccleſig, ejusdem ſponſa,
ſuper infernorum aſpides, ſerpentes, atque draco-
nes; & in virtute ejusdem Altiſſimi, aggredi audeo
vos omnes abyſſi demones, qui hanc Dei crea-
turam, ſacrô baptiſmatis ſigné munitam, vexa-
tis, & infeſtatis. Id circò per potentiam ejus-
dem, qui vos rebelles ſpiritus, rectos, arque per-
fecos in natura creavit, in primis exorcizo &
adjuro ut mihi, tanquam Miniſtro Chriſti de-
bitam præſtetis obſequentiam in cunctis, quæcun-
que opus fuerit à vobis exigi ad honorem DEl, ad
confuſionem veſtram, & ad proximi hujus leva-
men, atque ſalutem. Conjuro vos ergé per no-
men ejus, qui eſt excelſus, magnus atque terribi-
lis, & faciens mirabilia, ut, velitis, nolitis, mes
juſſa exequamini, quæ ſemel pro millies ſint vdbis
Cognita, ejiciendi vos omnes ex hoc corpore ‚& à
6g 4 qua-

4722 Ezgorciſmus II.
qualibet ĩpſius parte ſive intrinſeca, ſive extrinſeca,

cum omnibus maleficiis veſtris, atque facuris quo.
modo libet conſtructis; ita ut relinquatis illicò cre.

aturam hanc ſanam, qualem inveniſtis, neque am.
plius eam impoſterum invadatis. Adſtringo vos j

per eandem ſummi DEl mei virtutem „ut citiſſimè
pareatis. Cogo vos per Altiſſimi Majeſtatem ut
omni fraude, atque nequitiâ veſtrà remotà, cedatis
mihi cedatis Miniſtro Chriſti, cedatisque DEO/
qui vos de cœleſtibus depulit ſedibus. T

Verùm, ne ulla ante DEl tribunal adſit vobis
excuſatio, explico, quid ſentiam in hac cauſa; liga-
re videlicet volo caput, ac ducem veſtræ iſtius co-
hortis, hic vel alibi commorantem, cunctoôsque
ipfſius ſectatores, yel intus, vel procul exiſtentes.
Item cogito, omnes iſtas conjurationes, atque præ-
cepta, à me DEl nomine fulminanda „cCadere non
tantum ſupra, vel contra vos, verùm etiam ad-
verſùs omnes, ſive corporeas poteſtates, quò mi-
nuùs verbum DEl atque mandata mea impleantur,
obſtantes: proptereâ namque efficaciſſimè abſolve-
re reſolvere ᷣ delere T atque ad nihilum reducere
decerno quodlibet veneficium, pactum, ligamen,
Icriptum, ſignum vel maleficium à quacunque po-
tentia, ſive implicitè ſive explicitè, quovis modò,
& folmà conſtructum: In nomine Dei batris F, &
Filii k, & Spiritüs † ſancti. Tandem cogito, te ca-
Pput nefandiſſimum, ac ſocios tuos, & quoscun-
que alios tartareos ſpiritus, impedientes, remo-
rantes. vel huic meæ obſiſtentes voluntati, cun-
is pænarum generibüs gravare, quibus à divi-
na

Craturt,

Uinieehfi
ugein Annd
Ventun ekefun ke
tE ios m⸗
n Kida, Agna
ſio Nelemgors
etet Wendum d

Per egrelindert⸗

Ubi ergt kortis,
WDlilos .
cvlgrelis ſlit
Uglenn, E0s
Plnlu in Caly
Cnkeneet, a
ſeits, olebi:
Mjtu ifin ,n0
lenelläimniia
tegit Mäirun
Lalidins
loenliſerm
es Topeni ntr⸗
erepb ihnien

AUuren ſlinut

6

ulnemtine
cbeiche 8
utichen
nidern
Enp
tem, Uthne
Mjeltm 1
tennotzcectttt
atbgnet

Alit od
Mclllaj iga.
hreltins co⸗
n, Mele
Atlaln.
GtineztleN.
luck,Atetn
Gen 4n 4
nthrc ll.
reinptenton
SrKinethoe
Gbiluntelue
bun igue
Ouuenlnſi 7
te, aadſin⸗
D
em clg

in hebdom. Paſſ. & Feſtiv.' S. Crucis. 473

na potentia de momento in momentum gravari
poteſtis, uſquequò DEO, & mihi ejus Miniſtro
ſatis peculiariter faciatis. Ad cuncta autem hæc
præcepta, conjurationes, ac cruciatus ſemel pro
milies vos obligare puto, atque conſtringere, in
virtute † ejusdem ſanctiſſimæ, atque potentiſſimæ
Trinitatis † in nomine EsU cui omne genu
curvatur.

Idcircò, 6 ſceleſtiſſime, & peſſime tartarorum
princeps, jam admirabile crucis † Chriſti Sacra-
mentum adeſt: jam ſacratiſſimus ejus ſanguis con-
tra te, & ſocios tuos pertinaces duram, ac ju-
ſtam ſcribit, ſignàtque ſententiam: jam denique
paſſio Redemptoris vos ad obediendum, ac velo-
citer fugiendum urget. Conjuro vos itaque †
per egreſſum Servatoris trans torrentem Cedron-
ubi erat hortus, in quem introifle dicitur iple
TESUS DEl Filius cum diſcipulis ſuis: quæ ingreſ-
ſio congreſſus fuit validiſſimus, & primus contra
Luciferum, & vos omnes tartareos; per quem,
poſt multa, in Calvariæ caſtris fortiter pugnando
vos proſterneret, ac diſſiparet. Verè ſcriptum
ſcitis, ſuperbi: Nova bella elegiſe Dominum,
t portas fortium ſubverteret: Et enim paſſionis
ſuæ præludiis horti januas intrans, inferni portas
confregit: Deliciarum locum primo ingrediens,
quid aliud Dominus ESUS ſignificare volait, niſi
quod jocando ipſe arma veſtra retunderet, vôsque
ludens ſuperaret? Intrat in hortum, ut pro homi-
nibus capi, atque vinculis alligari, delitias ſibi eſſe

oſtenderet: ſicuti multò jam anté prædixit in ſa-

Sg F Cris

474 Exordiſmus. II.

cris litteris: Delitiæ meæ eſſe cum filiis hominum: cum ls

illis ſcilicet, quibus ſalus non erat: cùm non venerit
vocare juſtos, ſed peccatores ad penitentiam.

Conjuro vos † per efficaciſſimas illas preces,
quas Eſus ad Patrem effudit in horte Getheſmani,

1 . . △ .
cùm procidens ſupra terram, oraſſe dicatur, ut ſi
fieri poſſet, calix ipſius paſſionis ab eo tranſiret: ubi

veſtra confunditur petulanti, qui ſemper, ered
collòo Deum Creatorem, atque effectorem veſtrum
ingratiſſimè deſeruiſtis, & ante illum procumbere
renuiſtis honorem, ac gloriam ſibi debitam abne-
gantes. Lucifer ille veſter ſuperbiens, Altiſſimi la-
teri aſſidere conabatur, & iplemet DEl Filius, pro
hominibus homo factus, in terra non eſt dedigna-
tus genua flectere, atque humiliter procumbere
docens, nos unguentô humilitatis tumorem curare
veſtræ elationis. Sicque DEl celſitudo proſtrata de-
jecit diabolum, altum humiliavit, exaltatum ſup-
plantavit, confudit fortem, & deformavit elatum.
Per eandem igitur Chriſti genuflexionem vos con-
juro per quam Deus exaltare illum voluit, & dona-
re illi nomen ſuper omne nomen, ut in nomine JElu ad
veſtram confuſionem, omne flettatur genu, caleſtium
terreſtrium, ac veſtri, ô deæmones infernorum.

Exorcizo vos† per illum timorem, pavorem,
atque moœſtitiam, quâ DEl Filium percullum fuiſ-
ſe legimus, vel quam ipſemet in parte ſenſibili,
atque inferiori pati voluit; cùm dicitur, ccœpiſſe

pavere, tædere, ac mœſtus eſſe: Aqua mœſſtitia fallax

veſtra confundatur lætitia, quam, antiqui ſer-
pen-

lireni
Cirunkite 1
lule Krünn
Cnitorodi ü
n,A GOti d
uckfuln Uins
ſiriis Veunrentisi
predlden eiis
alunuiſinn:
Dono iN enti
unkrunoilere
Uorimmonere prel
eeblitdne eurnis
tincienitiod
Crononinrælu
enonelenote c.
elminttinea
lro nobetne
(od *
Inphani G
os ucbane
nute

i⸗ Uunneen
n heref⸗
Pitenti.

ines ees
Otte Celſut,
Ale cienne u
beotranitttnl
iſenper ertit
ectorem vettrnn
Um proconben

hdetitmahne

ee Alilkmile
Wriins pro
nunkkkinn
nine one
tstmgenende
chrumtrute
4

7

9

ntolit in
,ut genl
fenmon

el

noren, i⸗

in peter

in an n
hdicn c.
gvu e
n, N

yt eateunio-
immit elatun
orenelse

in bebdom. Paſſ. & Feſtiv. §. Crucis. 475
pentes, veſtris ſpondetis clargiri aſſeclis in hac vi-
ta, ut eos omni penitus lætitia ſpolietis; illà vide-
licet, quæ à DEO rectis corde promiſſa, & vobis
miſeris in æternum ablata fuit, etenim DEUM
ſicuti oportet timens homo, & in ipſo confidens,
voluptatis radicem lucratur, omnémque habet læ-
titiæ fontem. Quinimo, icut in mare decidens im-
menſum ſcintilla brevis facile deletur; ſic quanta-
cunque DEUM timenti illi dantur inferni mala, ve-
luti in vaſtum lætitiæ pelagus excidentia extin-
guuntur, atque perduntur.

Conjuro vos † nefarios, per illam Chriſti ago-
niam, à mortis cogitatione manantem, per quam
Jactus eſt ſudor illius ſacratiſſimus, veluti guttæ ſan-
guinis decurrentis in terram: quam etiam multò an-
te prædidam ſcitis cuùm per Iſaiam dicitur: Jorcu-
lar calca vi ſolus: quando videlicet ejus diſcipuns
ſomno indulgentibũs, atque horam unam nequa-
quam ſecum vigilare valentibis, ſolus Angelorum
Dominus onere preſſus, acerbitatis futuræ paſſio-
nis, ab illibatæ carnis ſuæ nube, ſanguineum illum,
ſacrumque emiſit ſudorem, guſtando quidem Chri-
ſti Caro mortis præludia, ſed impaſſibilis Dei vir-
tus non exeundo de corpore; qui ſudor, ſicuti tar-
tareum intenſiſſimè accendit ignem; ſic & ros ex-
titit pro nobis ſuaviſſimus: etenim verum eſſe ſci-
tis, quòd igneam illam, qua vitæ regio erat inclu-
ſa,xromphæam, ſacer Chriſti ſanguis extinxit. Ex-
orcizo vos † per verba illa ſuavia Eſu Domini no-
ſtri, quibus ſuo alloquens Genitori, dixit: pater, ſi
Poſibile eſt, transeat aà me caliæ iſtes aon mea tamen,

Jed

476
17 Exorciſmus. II.

ed
Ra tua ſat voluntas. O verè pri
ciſtis; quꝗmque D rarisariptimud honnins vir. g
qui inobediendo 41 uce Dei Filius nos cdocct fe. ſbolhet
à lupernæ paternæ Patricrſ ut dl ſru
riæ. ſubli⸗ Ger 4 7
. lecye

mitate cecidi
. . idimus, ad hæ
dientiam de exilii d hane verſi veſtigs
5 ejecti . er obe. GisPenm
Jectione rediremus, r obe- Giele D
. . . ,
nrocen,
Gleities
Ne. n

Per h
anc igitu .
ic 1 r Altiſſimi . .
gantiæ fontes: & ppoſitam, ò dæmones, 6 vici- lerlis n
cedere DEO contumaciæ Magiſtri e5, O arro- nunſcn l
dientiam ⸗ Cedere mihi Minid ri, vos exorciz0 0remdeſ
ræl iſtro ej ſdd
vVeſtruim P arE præceptis Chriſti ejus, & obe- ſrut, ſe tinenc⸗
C. „7 iſti circa exitum . uru notien
dei onjuro vos † dæmones S
demptoris vocem: Amice § per ſuavem illam CCoimo Weki
manfuetudinemilie mice, ad quid veniſti Re- acs (dcl
Xüin inem illam immenſa veniſti! Et per Gennoid udn
S enddet nein ſe DEl alam, dua ude annle- tbckunede
16 mque traditionis, ſ' 21. 1Uins prodi permilſit: irmeeredi
0, præbuit . NIævVIOre omn buᷣ . 1t: „ de.
cxXce le it: confundens vos mali ibũs biis olcu. mei heind⸗
ber & ntiſſimæ charitatis vosmaligno⸗ „ acu iſto celanter ooliuti
P&α amicum a ‚amans, ampl! & .
V ell. . Plectens, inlu-
enditorum warftic ans proditorem beihi ſu⸗ ummn if
mum homih plenum, diſci mum, Mininiri relt
mum, ut t inem ſacrilegum ini lum falacifſi- Wenmilmmeil
ſe converter ectionis exempléô ill nequifſi- Imhinin yeſr
ſourcimi re, ac ſerv plô illum forſitan ad
purciſſimos: per rnir tentaret. Exorcizo a4 ſalien mn her
terriplem cüm ſud mirabilem voccmilla, vOS † tnonnn 1 den
ſen JEſus Wzary gis interrogantibu⸗ it 1g/ ligni nt,
iam infe 5*.: ad quo Ego um dl
rorum mini quorum verb Aum allgetlen
— m ir. Oru e Rr
rn P *W timore, niir retrorſum Decldtile dieun- Khredintn hb
zamn ſeitts per prophetam: hn quoniam un ſorin- giar⸗ 0
Pomint in magnificenti Vox Domini in virtute, vox unnhain
ajeſtatis intonuit. un Wni
1. Ercarn Ai
Quæ 8

W 2 17

. in hebdom. Paſſ. &. Feſtiv. ”&. Crucis. 477

fiminmme Quæ vox, cùm ſæpiùs intonetur vobis à Sacer-
nunimni dotibus, Chriſtique Min ſtris, vos ad inferos proji-
Snatlket, cientibus in virtute Altiſſimi, pertinaciores tamen
etne neſli ſemper ad nos redire conamini cum maleficiis, ve-
neligurche neficiis, peſſmisque operibus veſtris. Attamen ad
elen illam vocem Judicis, quem nos ſimul, & vos tre-
mendum expectamus, certè inſurgere amplius non
entim ens valebitis, cum audituri eſtis: Ite maledicti in ignem
emonedun Aternum, paratum diabolo, ejusque aſſeclis. Sed væ
Krirosenu vobis damnatis, væ vobis damnatis! quanta enim
oensA ſperanda, vel timenda eſt poteſtas judicantis, ſi
licten eim apparuit tanta morientis?

Conjuro vos † damnatos per potentiam illam
tdd Redemptoris, qua extendens manum, aurum ſervi
rih Ne Pontificis ſanâſſe ſcitis: contra veſtram, ô lupi, 6
neſbaſe diriſſimæ tygres, inſtitutum, & artem, quâ ſemper
flufrienn maQdatis, perditis, rumpitis, torquetis, atque in-
iemuiiti ceſſanter occiditis &c.
000 6, A N .
nae Exorcizo vos † per ardtiſſima vincula, quibus
nc imn nefarii miniſtri veſtri comprehenderunt JEſum, &
n i ligaverunt illum : illum inquam, qui ligavit draco-
Up n nem Principem veſtrum, Luciferum, catenà magna,
hültn 8 ſecludens eum per manus Angeli in carcerem
pöilun vw tartarorum, ne gentibus diutius malum infer-
=W ret. Ligari voluit, ut captus, caperet; ut
een veſtrum alligeret Leviathan hamo, quod & ſan-

unt! in
n verta ſ n ſtenditur, aculeus occultatur: hunc ergò Pa-

nc” ter Omnipotens hamo cepit; quia ad mor-
S tem illius, Unigenitum incarnatum miſit, in
Mini ui quo & caro paſſibilis videri poſſet, & divinitas

ren an Re⸗

4

= = Z
= = 2

er. Qus prædixerat lob: In hamo autem eſca o-

6

478 Exorciſmus II.

impaſſibilis videri non poſſet. Cumque in eo, tu !
ferpens, per manus perſequentium eicam corpo- )
ris momordiſti, divinitatis te aculeus perforavit. 70
Sicque comprehendi à malignis patitur, qui con- Mel
tinet mundum, & eorum manibus necti, quorum (Wühl
corde non capitur. Ligari voluit, ut vos omnes gin
interni belluas indiſſolubilibs verborum ſacerdo- Mreno iüi
talium vinculis quotidie vinciret. Sed ligaverunt " eriucn⸗
Eium Judæi, quia ſic ipſe à ſacrilegis conſtringi uuſtlen
voluit, ut nos à peccatorum ligaminibus redderet inengn
abſolutos; ſcriptam eſt enim: Oblatus eſt, quia n Untiin
ipſe voluit, & non aperuit os ſuum, velut ovis ad Pntſnuntt
vittimam deſtinata. zlehlalnenten
6sorun inmenar
Conjuro vos fœtidiſſimos, per confuſiones, Wilimß
& opprobria, quibus gloriæ Dominus ſubjici vo- Aonrodumin
luit, cùm ad præſides varios & iniquos ducere- mhiltkionene
tur captivus, & tanquam reus interrogaretur, ut tetmn Aogre!
prædidum fuit per Pſalmiſtam: Quæ ignorabam, imiinis un⸗
interrogabant me; & aliàs: Principes convenerunt miiner tebere
in unum adversus Dominum, & Chriſtum ejus Filium. rnr renoti
Itidem & admirare, funibus involutum eum, qui nligerrte al
ſuò imperiò Lazari faſcias ſolvit. Vide eum li- ilnm, ngis
atum, qui non ſolvit matris Virginitatem. Vi- bun Wrunbumnit
de Pilato ſiſti eum, qui &limo terræ ipſum effor- ie hiit D
mavit Pilatum. Verùm ipſemet Eſus DEl ge- nt ngan
nitus, qui modòô humilis, vinctus, ac manſuetus 5
apparuit, in die noviſſimo contra vos miſeros, nſnon i⸗
t, Ans ta

Rlicn ln

veſtrésque ſectatores fulgebit, ſedens juſtus Ju- nen;
dex, fortis, & irracundus, cum poteſtate ma-
gna, & Majeſtate, ad pœnas veſtras, veſtraque
ſupplicia absque fine augenda: quoniam DrE;
ipſe

.
4
Clnpehenn
tlunttmnceng
elleneſonn
Patim ani en
sed gon
Uit, Utiginne
etbofunleect
1. Lel ieve
Piegis dnti
minibus recter
lnu c,
1, Mlt Ni

enftiones
Wnnkinido⸗
Ninser
dpinenchrent,

tn a i
lo u

zitei nnlein
FChhngi Ein
ltun eun,
. We eu
ſrginitnen
terne ſlnei
et Eloen

ne Job prædictam, Eæprobrantes pereuſſerunt maxil-

in hehdom. Pap. & Feſtiv. & Crucis. 479

ipſe ultionum, & Dominus, uti modo veſtra cor-
ripiens ſçelera, veluti vinculatim ſe gerere vide-

tur: tandem in die judicii magno, liberéè, atque

acerrime vobiſcum agat, condemnans vos, fortiter-
que vos puniens.

Exorcizo vos † per trinam illam negationem,
quam per ſuum diſcipulum, Apoſtolorum Princi-
pem, manſuetiſſimus Agnus iſte divinus paſſus eſt;
quando interrogantibus tertio, reſpondit: Non novi
hominem: illum ſcilicet, quem Deum, & hominem
ſæpiſſimè jam antè confeſſus, & magnalia operan-
tem in ſe ĩipſo fuerat expertus; ipſe verò poſteâ be-
neficiorum immemor, gratiam fidejuſſoris ſui oblitus
eſt, qui dabat pro ſe animam ſuam. Verumtamen,
vidit poſtmodum in eo Dominus non fidem fictam,
non dilectionem averſam, ſed conſtantiam fuiſſe
turbatam, Ssicque fons charitatis ipſius lavit verba
formidinis, & tandem ipſemet nec mundi domi-
nam timere debere Romam, qui in Cayphæ domo
expaverat ſacerdotis ancillam. Sed vos, qui tantam
Petro ſuggerere auſi fuiſtis, infidelitatis notam;
vos, inquam, magis ingrati fuiſtis, cůùm DEl ver-
bum adhuc non humilitatum, nec paſſum, ſed ſubli-
miter in altifſimæ Divinitatis ſinum exaltatum,
ſpontè, atque arroganter deſeruiſtis, nec converſi
eſtis.
Conjuro vos † viliſſimos, per Chriſti man-
ſuetudinem fingularem, quam in alapa, ab nno

miniſtrorum in-faciem illius fortiter inflicta,

oſtendit, antiquitus tamen per patientiffimum

lam

7

48⁸8⁰ Exorciſmus II.

lam meam, ſaturati ſunt pœnis meis, & alibi per l,
Iſaiam: Dabit percutienti ſe maxillam, ſaturabitur ,t 1
opprobriis, quoniam quantô erat Dominus poten- Putit⸗
ttor, tanto maluit eſſe patientior, admittens in ſe liventiin
impias manus furentium: quæ dum veſtro, ac teihn
proprio, incumbunt ſceleri, famulatæ iunt Re- undl
demptori. “
Exorcizo vos l canes nigerrimos, per falſas mtiu in
contra JEſum à Judæis conſtanter delatas accuſa- elt aumii
tiones, ut illum reum facerent mortis; quod præ- alandk Eine
dicdum ſcitis per Jeremiam: Mittamus lignum in klzinh⸗
anem ejus, & eradamus eum de terra viventium, Seltnisthina
nec ejus nomen amplins memoretur: Et per Oſeam: 66nitis, AN
Eoo redemi eos, & ipſi locuti ſunt contra me manda- one⸗ luür
cium. Illud inquam, mendacium, 6 mendaciſſimi etodios
ſpiritus, cujus vos patres eſtis, ac primus in Para- R 8
diſo ſocius veſter protulit, cùm ad noſtros fallen- —
dum protoplaſtos, effatus eſt: Eritis ſicut dii, & Dene Mietins
nequaquam peribitis ESc. Cmimſutel
Conjuro vos † tartarorum bubalos, per duriſ- ölekenptorisf⸗
fimam coronam ſpincam, quam plectentes mi- mmuſib ere
lites inpoiucrunt capiti JESU, ad lacerandam, am lninen
ac veſtram deponendam luperbiam, dum arro- uſnbaibi or
gantid pleni, ad latera Aduilonis ſedere, ac ſimi- Ginme Eauten
fes in gloria Altifſimi Filio effici ſtulte tentâſtis. vint eat
Sed æ coronæ ſuperbiæ veſtre, quia de throno, Wl
uem affe ctaſtis, irreparabiliter cecidiſtis, & pro ſanan 6
diademate, quod præſumpfiſtis, cornua recepiſtis. “ .
Proptereà, iniqui nolite exaltare cornu; nolite * is .

8 . .
adversus Deum contendere, Omnipotentis reſi- ſee ecolu

ſtendo præceptis, qui de ſummo vos in miſeria- en er h

rum barathrum dejecit.

gt let, pe
Exor- luehen, i

tiz l
SS
omins oe
t,Aninnin
2 Cunnin, 4
Amulate l

inos, e
Celatas ol.
Nts, ole
tum, Aonni
ja Nideptins
lher Cen.:
n ne aner.
n drteflini
unirdh

I M.
r ebenten
4 acerunde⸗
/
Chun, Un 1
gilelete,
fei Kalte ſet
(uia Ge
11 ai
ceciciſi 4
vcotnunn in

Aue e
lutis æternæ profluxit, per quod humanum genus

in hebdom. Paſ. & Feſtiv. S. Crucis. 481

Exorcizo vos † per opprobria, irriſiones, ac
ſputa, quibs DEI Filius poſt coronæ ludibria, à
Judæis fuit affectus; de quibus propheticè per Pſal-
miſtam lamentabatur: Factus ſum opprobrium bomi-
num, & abjetctio plebis: Et iterum per Iſaiam: Cor-

pus meum dedi percutientibus, & genas meas vellenti-

bus: faciem meam non averti ab increpantibus, G&£
conſpuentibus in me. Sed cœperunt contra eum
ſpuere, ut ſpuraminibũs ſuſcepiis, faciem animæ
noſtræ lavaret, & velamen cordium noſtrorum au-
ferret, quod à vobis impoſitum fuerat dæmonibusz;
& alapés, quibůs expalmatus eſt, maxima laus ejus
noſtris manibüs, labiisque plauderet. ut dicitur:
Omnes gentes plaudite manibus.

Attamen ſic deluſus, & contemptus, eſt terribi-

lis valde vobis, ò dæmones, atque tremendus
Deus ipſe Majeſtatis & gloriæ.

Conjuro vos belluas tartareas per duriſſima cor-
poris Redemptoris flagella, quorum numerum de-
lcriptum ſcitis per os David, cum dixit: Supra dor-
ſum meum fabricaverunt, prolongaverunt arantes
ſulcos ſuos: Et alibi Conſcidiſti ſaccum, humanitatis
ſcilicet meæ: Ipſe autem benignus vulnerari, atteri-
que voluit propter peccata noſtra, ut ipſorum ſanaret
vulnera, quæ à diabolica veſtra acceperamus invi-
dia. Veruùm, non modo medendi nobis exhibuit
curam, ſed ipſe nobis factus eſt medicina. Intra
marmoreum quippe columnæ mortarium tritus eſt
cœleſte pigmentum, ex quo ſcilicet antidotum ſa-

tuum, antique ſerpens, virus evomuit.
H h Ex-

482 Ervorciſmus II.

Exorcizo vos † per confuſionem denudationis il. .

lius, qui ſolem ſplendore induit, ac radiis aſtra con-
tegit: Qui operit cœlum nubibis, ornatque terram
floribs; imo, & qui tetra regna veſtra etiam pal-
pabili, atque æternâà involvit caligine.

Conjuro vos † per notam Chriſti oſtenſionem 4
Pilato inditam, cum dixit de eo ad turbas: Ecce .
u 1l

Homo; ſtultè dividens ab eo divinitatis formam,
cum humanà hy poſtaticeè junctam natura, ut à luci-
fero dodore fallaciſſimo jam didicerat, qui in cœlis
adhuc exiſtens, gloriam humanitati tribuendam
eſſe negavit, quam perceperat cum Deo fore copu-
landam. Verùm, hunc huminem, qui ab homine
ob veſtram inſtigationem ſic illuditur, à Deòôque ſic

fallaciter dividitur (cùm vere & hominum, & An-

gelorum ſit unus Deus, & Dominus) nos homines
vos nefandiſſimos dæ?mones condemnaturum vide-
bimus à divina Majeſtate non ſejundum.

Exorcizo vos † maledictos, per æquiparationem
innocentiſſimi DEl geniti cum homicida, ac fure
perverſo; quando videlicet vociferantes turbæidi-
xXxerunt: Non bunc dimittas, ſed Barabbam: ut im-
pleretur ſermo, qui ſcriptus eſt: Cum iniquis eſt re-
putatus.
Conjuro vos † proditores, per iniquiſſimam
condemnationem, dicdtatam à lucifero, atque ab
iniquo judice contra innocentifſfſimum DEl Fi-
lium impie latam, ut morte efficerctur; cuùm
tradidiſſet eum Pilatus judæis, ut crucifigerent:
ſed bene propter hoc ſcelus pœnam ſuam lue-

runt

et, he rdos
ohninent une
grenoß Nen
eniam derhela
Dno nnn
ſend dlnitn dn
ſNed, un contrt
Nteru: clein er
alleryun, eal

htereyeit 40

alal nas,
lſcis hedls in
Aka aui rep
annhm monoſci
nltnm ius, &.
n, Unlulienos
nlioheinter p
licrine oſte
cledh ham

ſtbein initran
cen

Urinierfdos

A, cde⸗

H:

ndetliont,.
endit.
Orhanttertn
Velutn-
tine,

i obenoren
A u: n
iniuts inn
nutorobtal.
etatuiincaßs
at trihvencen
ndeoborecopr⸗
n nhtonine
du Degete
rnm Xr.
ocinu) adand
Aontemmmtun le⸗
Gbnn
cegihminen
miit
lentes undel
rltban:
lin ninuigt
e.
er ite⸗
Ucifeto/ .
ifimun n
eſirenn
Ut er⸗ .
geum a

in bebdom. Paſſ. & Feſtiv. & Cruci. 483
runt ſacrilegi, & veſtra inſerni clauſtra ipſorum
perpetuò fremunt gemitibds. M
Exorcizo vos iniquiſſimos l per ſacratiſſimam

Crucis Chriſti bajulationem usque ad montem

Calvariæ; & per anguſtias, oppreſſiones, per-
cuſſiones, atque dolores, quos ipſe cœlorum Rex,
& Dominus Angelorum, tanto gravatus pon-
dere pro nobis pati voluit, ut nos peccatorum
ſarcina, quam vos impieè impoſuiſtis, dulciſſime
levaret, vôsque invidos pœnâ duplici in æter-
num opprimeret, atque damnaret: imô, ut no-
bis per crucis clavem cœli portam reſeraret, vo-
bis autem illam perpetuò clauderet: quia ſcriptum
eſt: Dabo clavem ſuper humerum ejus, aperit,
& nemo claudit, claudit, & nemo aperit. dæ-
mones, jam contra vos incipiunt ligni metuenda
myſteria: etenim crux iſta, quæ regem præmi-
ſit ad ſceptrum, eadem & nos ejus milites ſub-
ſequenter evexit ad regnum, vôsque Deirebelles
dejecit ad pœnas. Jam hoc idem ſignum nos
oves à vobis hœdis in extremo examine ſegrega-
bit, & judex, qui reprobos neſcit, hunc in ſuis
caracterem recognoſcit. Jam my ſticus David ex-
tendit manus ſuas, & apprehendit crucis cytha-
ram, ut vos malignos ſpiritus à Saule, id eſt, à
mundi orbe, ſuaviter pulſans, fortiter pellat, jam
ſignificari voluit, & oſtendit vobis Filius DEl, qui
ante occultabatur: nam ſicuti ſignum dignitatis,
alii baltheum, alii mitram portant, ſic & Domi-
nus crucem.
Conjuro vos † perfidos per amariſſimam Chri-
ti ftientis potionem, de quâà prophetice eum
h 2 que-

484 xorrciſmus II.

querentem audiſtis: Dederunt in eſcam meam fel,
&& in ſiti mea potaverunt me aceto. Quando ni-

mirum, vob's ſuggerentibs, acetô potatur fons
vitæ, propinator fontium: quando mellis dator
cibatur felle, flagellatur remiſſio, condemnatur
venia, illuditur Majeſtas, ridetur virtus, per undi-

tur largitor imbrium ſputis. Sed Deus benignus. "
o

& clemens, duram hanc. ſibique amaram menſam
in cœleſtem cibum nobis convertit, Angelorum
eſcâà homines nutriens; vobis autem dæmonibus

fel draconum, aſpidümque venenum ſuggerens

inſanabile.

Exorcizo vos † maledictos, per acerbiſſimam
Chriſti ESU crucifixionem; cùm videlicet ſapi-
entiſſimé ſalutem facere ipſe diſponens in medio
terræ, coram omnibus populis, gentibus & natio-
nibus in patibulum ſupra montem poſitum affligi
voluerit; lavans in cruoris vino ſtolam humanita-
tis ejus, & pallium ſacratiſſimæ carnis ſuo tingens
ſanguine, ex acerbiſſimis plagis manante, quando
scilicet veſtrorum tartararum mancipia acutiſſimis
clavis, manus, & pedes illius duriſſimé fodientia,
fixerunt in ligno, corpusque divinum cum fuürore,
& ità fortiter extendentia, cuncta ejus oſſa dinu-
merari cœperunt. Sed exaltatio hæc, 0 ſuperbi,
ut noſtra elatio, ſic veſtra fuit depreſſio; ſicut &
ipſe prædixit: Si aſſumptus fuero à terra, omnia ad
me ipſum attraham. Suſcepit nâmque ipſe Domi-
nus ſecum triſtitiam noſtram, ut nobis ſuam læti-
tiam largiretur; & veſtigiis noſtrâs deſcendit usque
ad mortis ærumnam, ut & nos ſuis veſtigiis revo-
Caret

gereken
trontuidnend
Heftlsrienr
eokeredut 5
Alus: NRo
Mr eiidn W
Reteted ideen
Perrbmn novum;
rbeenur heret
c6 Anct Ha
uminmuculatus!
liti.

Cuſn oe, inte
glu nunt kentalti
noni eammnes hi
Uoromumpenm:
Mamehemvost
Almelnten jan

.

erze oſa
erſliiiis ci
li en, O

in ebdom. Paſ. & Feſtiv. § Crucis. 48 5

Annng caret ad vitam, quam vos miſeri damnati jam
n ente . amilfiſtis Inſuper & in hac aſcenſione ejus in .
Cetopotnrfon crucem nos milites Chriſti contra vos inferni ho-
do e ſtes, vires accepimus: nam ibi fortitudo DI
0, Nlee infirmata eſt, ut nos infirmi roboraremur., Ibi lu-
VrHemd. cifer humani generis inimicus fortis extitit, ut in-
Denknen firmaretur: ibi prævaluit, ut dejiceretur. In hu-
mmarinpeia jusmodi etiam charitatis vinculis captivam duxit
t, Anpeum captivitatem, largiter donans dona hominibus, &
en enondn Dbenter ſuſtinens mala pro hominibus, ad veſtram,
un Loperen 6 invidi, confu ſionem, qui nunquam capaces fuiſtis
copioſæ ipſius redemptionis. Quoniam & illàmet
cluce offerebatur DEO pro ſaſute mundi hoſtia
übhmun fingularis „& occiſio Chriſti veri Agni per tot
. ſæcula prædicdta, nos tandem promiſſionis nilios in
ihhmanu libertaten fidei transferebat; confirmabatur teſta-
Rmdm mentüm novum; Chriſti ſanguine æterni regni
Cterhlin ⸗ ſeribebamur hæredes: ingrediebatur ſummus Sa-
inlinncir. cerdos Sancta Sanctorum; & ad exorandum
emniotſgen Deum immaculatus Pontifex per velum ſuæ carnis
6arnt,n in troivit.

Dhzemniktnt
ufiſthen Conjuro vOS, inferni fures † per infamiam,
emcuniim Qquam inurere tentâſtis Excelſi Filio, aſſociantes
n ie morti ejus latrones homines, & nequam, ut ini-
eſ Sete quorum numero eum aſſociari monſtraretis. Ve-
ſ D & rumtamen, contra vosmetipſos veſtra ceſſit iniqui-
Ehre g tas, dum eum, quem jam inferni clauſtra premere
ie⸗ videbatis, Dei benignitate raptum illicò cœlum
qeſet. pofſidere beatum, ac ſupraſedem illam, de qua meri-

1no 10 vos expulſi fuiſtis, cum Chriſto ſedentem invidè
se Gr aſpexiſtis, complens, quòd ei promiſerat ante, di-
õ Hh 3 cens-

486 Exorciſmus II.

cens hodie mecum eris in Paradiſo. Verum tu
expuliſti, diabole, de paradiſo Adam; Chriſtus
vero latronem impulit etiam ante Apoſtolos, ne
quis noſtrum poſt errores, veſtrâ ſuggeſtos malitia,

introitum deſperaret. Sed, felix peccator, cujus

latrocinium, etſi damnationem meruerat, & ſup-
plieium; cor tamen contritum pœnam mutavitin
martyrium, & ſanguinem in baptiſmum. Magna
virtus! confitetur, quem videt humanãâ infirmitate
morientem, quem negabant Apoſtoli, qui viderant
miracula divinâ virtute facientem. Sed confeſſio
iſta brevis vitam aquiſivit longam, felicem, beatam,
veſtræque oppoſitam damnati. Quoniam Cru-
cifixum ipſe latro aſpiciens, Dominum profiteba-
tur; condemnati videns figuram, regis prædicabat
dignitatem, mille malis imbutus, poſtulavit juſti-
tiæ fontem obliviſci ſuæ nequitiæ, intuebaturque
ipſe reus latens Regnum, & ipſe Dominus aver-
tebat ſua publica ſcelera, acceptans fidem inten-
tionis occultæ.

Exorcizo vos mendaciſſimos ꝙ per veſtium Chri-
ſti partitionem, de qua ſcriptum eſt: Diviſerunt ipſi
Veſtimenta mea, & in veſtem meam miſerunt ſortem:
quò ſignificaretur ejus Eccleſiam ſemper unam, ſa-
nam, integramque ſervari debere inter ſciſſuras,
falſorumque dogmatum diviſiones, atque hæreſi-
archarum doloſas ſententias, à vobis, 6 ſceleſtiſſi-
mi, ortum trahentes, dum ſequaces veſtros peffi-
mos intendere facitis arcum ſcripturæ, & parare
ſagittas ſuas in pharetra, ut ſagitis ſuĩs ſagittent in
obſcuro redos corde: & quæ Dominus Perfecit
1

en ei
,weNNN
, 7 NM.

ransNe

17
. ini, . .

s ketni 10
cuir an ier
Gi Etn 3
zmentakkin
, nonlertc⸗
ſiorhamſun
mitendaim

er dena⸗

xoreizo M
rs, Nſtkeris
1Dlcdnen, .
ica, Ave v
Dbints vemb
Nari wione
iufentwon
Iler Canitan
nbin rn
unpton 0n
le r.

io Pelrn
AAn tte
te Atlie n
Uppttunatt
1ecenbt
eruenn, An
Cenam mbrnte
flnon, N

4„ .
mandindrnie

l, guinicennn
Eec contehe
klcen bentn
nimCrr.
inmghoftebe⸗
terlebbr
ntſt⸗⸗
Gie mmmere
ebonmng dr.
gnun Cen loltr.

untindt

16. Diuſerusf

nierut /
glenpernu/
e inter n

Uerſ.
1es, u l⸗

obis, ol 7

aces ſeie
ſpture,
6len
6 ſuls Re,
Donin

in hebdom. Paſſi. &Eeſtiv. & Crucis. 487

id eſt perſe dè fecit, & per doctores expoſuit, de-
ſtruant, & ad ſuum errorem inflectant.
Conjuro vos ſanguinarios † per benigniſſimam
illam IESUvocem, veniam inimicorum ab æterno
Patre, ac Domino miſericordiarum deprecantem,
quando eum ſic loquutum fuiſſe ſcitis: Pater di-
mitte illis, quia neſciunt: quæ vox, quâàm intimè
vos transfiXerit, jam experti fuiſtis, & quotidie ex-
berimini, cum in oratione Dominica, à Chriſti
ndelibus recitari audiatis verba Magiſtri: Dimitte
nobis debita noſtra, ſicut & uos dimittimus debitori-
us noſtris. Etenim talis virtus ſic transfuſa diſci-

pulis mitem nobis ſupernum judicem per humani-

ntem in conſervos reddit. DEUS enim noſter

milericordiam ſuam hac conditione promiſit, ut

remittenda ſibi is nõſſet peccata propria, qui remi-
iſſet aliena.

Exorcizo vos nefarios † per illa verba Redem-
ptoris, myſteriis plena dicentis ad Patrem: DEUIS
meus, DEllS meus, ut quid dereliquiſti me? quando

ſcilicet, abs que ullo ſolaminis genere ſacroſancta

ejus divinitas membra ſua, & infimam, quam ha-
bebat ipſe portionem, reliquerit, ac ſi jam tunc

purus homo, & non jam DEUS inſimul, & homo

fuiſſet. Clamavit tamen ipſe, ut notum faceret
omnibus, quantùm optaverit eum non erui, non
defendi, ſed ſævientium manibus derelinqui: hoc
eſt Salvato'em mundi fieri, & omnium hominum

Redemptorum; non per miſeriam, ſed per miſeri-

cordiam, nec amiſſione auxilii, ſed definitione mo-

riendi. Sed vos, vos6 infeliciffimi, omnino 4⁴

Hh 4 Deo

488 Exorcismus II.
Deo ipſo relidi eſtis, æterndque erit deſolatio ve-
ſtra; quoniam & vos ipſi effectorem veſtrum,
& Creatorem, qui vos ex nihilo genuit, impièe de-
Teruiſtis. * “

Exorcizo vos fætidifſimos † per verba illa JEſu,
commendantia Diſcipulo Matrem, ac Matri vicſſ-
ſim Diſcipulum dilectum, ut undique veſtrorum
dæmonum cervices rumperent, contunderent, nec
nmon & vos omnes verbis, dictis, facs exempli,
ac meritis absque fine præcellentibũs diſſiparent.
Conjuro vos perditiſſimos † per illam Chriſi
novifſimam vocem, qua fortiter ipſe clamans: Pa.
ter, in manus tuas commendo ſpiritum meum, cum
incurvatione venerandi capitis divinum emiſit ſpi.
ritum. Moritur ergòô Chriſtus, moritur DEUS: C
rem ſtupendam! immortalitatem, quam ipſe habe-
bat, per ſuam mortem nobis conciliat. Moritur
Chriſtus, ut præcipitet mortem noſtram in ſem-
pPiternum, vòsque dæmones cum ipſa. O quàâm
indebita miſeratio, quâàm gratuita, quàm in-
opinata dignatio, quàm ſtupenda dulcedo, Filiam
DEI ſic affligi, Regem gloriæ in lacu miſeriæ eru-
cifigi pro hominibus, & mori; non autem pro vo-
bis angelis. Sed moriens Deus homo, in manus
Dei Patris ſpiritum commendâſſe fſcitis. Ii manus

enim Domini ſpiritus bonus, ſpiritus Däl, ſpiri-

tus ſanctus: contràâ verò foràâs vos, dwamnati ſpi-

ritus tenebrarum, & nequitiæ; procii vos 4 DEO

ſpiritus maligni, & à DEl Miniſtris currite velo-
ces ad inferni fauces, & ite præcipites ad flam-
ma-

el,

Gglii⸗
Anlin
glos proe .
lli ls
Ceunſeitl
jenpi Gi
trn nan
ikber ltd
AiNe
Oornutin id
Un, Apgehe
Pplenna dhert⸗
Aueititdee
fincchri N
tenſogteienl
lilümi der we
liseiconcition⸗
Mspjrno aſi
W eenon
rs, 10lo n.
Nrlnosſit; on
ſets herun vobis
genmtmu cune
Letanlel ig,1
ſto, unſig
Eintue
Mciorun Uera
Meſaſelmn in
Aro:luie

etie

.

detktlit,

klorn ſfm

genliititcd

erethaln et
n, 4c Marlief

didveſelmn

ontunderenne
ce exem
lslpren,

Prlan Chrid
ſſedemm: .
tnn wun cun
