Surgens Sacerdos, ſtans legit ſequentia:

Lectio libri Regum 2. C. 6. .
Habitavit arca Domini in domo Obededom Ge-
— theæi tribus menſibus: & benedixit Dominus
Obededom, & omnem domum ejus. Nunciatum-
que eſt Regi David, dixitque David: ibo, & redu-
cam arcam cum benedictione, in domum meam, tu
autem Domine, miſerere nobis.
J. Deo gratias.
Exorciſmus.
EXorciĩz0 te, immundiſſime ſpiritus, omnisque in-
curſio ſatanæ in nomine Patris 1 & Filii † & Spi-
ritũs † ſancli, ut recedas ab his locis habitationis, &
quietis fidelium, nec deinceps quidquam moleſtiæ
aut infeſtationis inferre audeas, adjuratus. San-
GusAngelus Raphaël, qui te repreſſit à Tobia &
Sara, te etiam diſperdat de domo & loco iſto, de
angulis, lectis, & univerſis locis, in quibuscunque
famulantes DEO habitant, & quieſcunt, dormi-
unt, & vigilant, aut conſiſtunt. Nec audéas, maligne
ſpiritus & immunde, inquietare, aut moleſtias &
maleficia ſuſcitare contra eos, qui ſancti Chriſmatis
unctione ſunt undi. Per eum, qui ventorus eſt ju-
dicare vivos & mortuos, & ſæculum per ignem.
y. Amen.
Poſtea aſpergat aqud benedictdà loca, quæ poteſt

K-

292 Benedictio Domus
Secundus Exoroiſmus.
O Mnipotens DEUS, qui eſt rerum Creator, cu⸗
ſtôsque fidelium, clementer reſpicere dignetur
ad noſtræ fragilitatis miniſterium, ut ad introitum
noſtrum per benedidiffimi & tremendi Nominis
IESU invocationem, in quo flectitur omne genu,
cæleſtium, terreſtrium, & infernorum, mundetur,

benedicatur, & ſanctififcetur habitatio iſta, cum

locis adjacentibus, diſcedat omne phantaſma, & ne-
quitia, ac verſotia diabolicæ fraudis, omnisque im-
mundus ſpiritus, & ſi quid eſt, quod incolumitati
inhabitantium invidet, aut quieti, noſtræ humilita-
tis ſaffragiis effugiat per interceſſionem totius cœ-
leſtis exercitůs, Apoſtolorum, Martyrum, & om-
nium Sanctorum, quorum prælentiaâ. & aſſiſtenti
ſuffulti in nomine Salvatoris noſtri) EsU Chriſti
adjuramus, & urgemus hinc diſcedere, per ſignum
ſanctæCrucis immundum ſpiritum, præcipimus,
ut impoſterum ceſſet omnis infeſtatio ejus, & cun-
Gæ ejus præſtigiæ, & phantaſmata eradicentur, ter-

rorque venenofi procul pellatur, per eum, qui ven-

turus eſt judicare vivos & mortuos, & ſæculum per
ignem. B. Amen.
Exprobratio.
TIme jodicia DEl, maledicte de?mon, ex-
paveſce iram Omnipotentis, perſpice ini-
quitates tuas, quibus graviter deliquiſti, &
verum bonum neglexiſti: da locum volunta-
ti Dei, qui tibi jubeat, ut ſtatim ab hac domo re-
cedas, nec eam temerè invadere, & moleſtare præ-
ſumas, & habitatores ejus inquietare: Quapropter
adjuro te per Deum omnipotentem, qui cunda ex
nihi-

Ppbun

sris
erdald) 8
corerdarkin

1. Nen,
eusbte

ſtnnkatss
Cokli ned

Gelnockenn

ſemt in
keligon
Uſtſopen
W Nbir

4

(uonn
etinenn
ltroitun
dNonins
omne genn
Munetu
o ith eun
raine E
nögbein
comitat
omilitr.
otis.
Kon.
enit
WCGk
vrignn
Prerpins
cjoslar.

d malis ſpiritibus vexatæ. 293

nihilo creavit, & ſuperbiam tuam fregit, per IE-

SUM Chriſtum, Dominum noſtrum, qui eſt ſpes
noſtra, & ſalus æterna, qui facit bonitatem cum ſer-
vis ſuis ſecundùm mulditudinem miſericordiæ ſuæ,
qui ex panſis in cruce manibus & nudo corpore pro
peccatis noſtris, Deo Patri ſpontè ſe obtalit, eujus
Paſſionis merita, & virtus nobis ceſſerunt ad glori-
am, tibi veròô in confuſionem, ut recedas ab loco iſto,
& habitatoribus ejus intelligens, & ſentiens vires
tibi fratas, & dominationem quam antea tyran nicè
in genus humanum exercuiſt?, tibi ademptam. Er-
o humiliare ſub manu Altiſſimi, qui abEccleſia ſua,
uidquid eſt noxium, ſua virtute depellit, & quod
iutare eſt, eidem largitur, qui ſuos fideles contra
inſidias veſtras potenter defendit, & fuâ (quæ non
oteſt falli) gubernatione conſervat, quod & nobis
concedat Pater † & Filius † & Spiritus † fanctus.
B. Amen.

Aſpergitur iterum, & proſequitur.

Eto, Domine, per tuam bonitatem, ut hæc domus
& locus ſit benedictus à tua ſancta dextera, ut
ſit ignis ardens d'monibus, qui ſemper fugiant
confuſi, nec ullo modo poſſint ſtare & latere die,
vel nocte: ut omnes habitantes ſecuri ſint, & qui-
eſcant in ſua pace, ſine turbatione, ſine ſtrepitu, &
ſine aliquo nocumento diabolico, ſed tua benedi-
Qio ſit ſuper hanc domum & locum iſtum, & fuper
omnes habitantes in eo. . Amen.

5*

T 3 Bem-

294 Benedictio Domus à malis ſpirit. vexatæ.

Benedicat denique omnes habitatores genuflexos
hoc modo:

Fratres Chariſſimi. Deo Gratias.

Mäanete pacificè in domo veſtra, & cor veſtrum
ſit jucundum, det vobis requiem Dominus, &
pacem & conſolationem undique ab univerfis ini-
micis veſtris. Aperiat Dominus theſaurum ſuum
optimum cælum, & tribuat pluviam in tempore ſuo
terræ, & benedicta ſit ipſa terra ad reddendos fru-
Gus, & ad cunctorum abundantiam, quæ uobis ſunt
in uſu, abundaréque vos faciat omnibus bonis ſicut
abundare fecit 'opulum Iſraél perſeverantem in
mandatis ſuis: Bene dicat ves DEUs in throno ſuo
ſtantes, ambulantes, & conſedentes, ac dormien-
tes, ut in numero prædeſtinatorum, & domus veſtra
vigeat usque ad tertiam & quartam generationem,
ac in ævum felix conſervetur, & omne conſilium
cordis veſtri, ſuâ virtute corroboret, & glorietur

in vobis ſancta jeruſalem & ſint nomina veſtra in

numero ſanctorum & juſtorum, & domus veſtra in
ſanctificatione permaneat, & tandem bene didio
Dei omnipotentis Patris & Filii & Spirits †
ſancti deſcendat ſuper domum iſtam, & ſuper om-

nes habirantes in ea, ut poſſint devotè orare, qui-

etè dormire, bibere, & alia naturalia agere, & li-
beré exercere, per Dominum noſtrum IESUM
Chriſtum, qui judicaturus eſt vivos & mortuos, &
ſæculum per ignem.

Apergatgenufiexos aqud benedittda.

4. Be-

gtind
neNNN
6. Manm
1 Hurch

1 DN

Goramure
LMMon
KAgipnrid
erenſonh
reperen
kisfeatan
ahan lat
ſue uenn
ineeng
Lanpercn

Uucft.
ulfexn

niin.

Crfemnn

Dinin

Nietis in⸗

Urum ſuun
enporel
kencostt,.
nobislot
onis ſelt
rintem in
ono 100
rwien⸗

üetrr

Wrudoen,

ne crden

9

ram ſemper cuſtodiant. Per Chriſtum &c.

Benedictio Domũus ab igne non comburendæ. 295

Benedictio Domus vel loci, ne ab igne
comburatur.
z. Adjutorium noſtrum &c.
z. Sit nomen Domini &c.
N. Ex hoc nunc &c.
Ei, Heloim, Sother, Emmanul, Sabaoth, Agla,
Tetragrammaton, Hagios, Otheos, Iſchyros,
Athanatos, ehova, Adonai, Saday, Meſſias, inérea-
tus † Pater, increatus † Filius, increatus † Spiritus S.
IEſus Chriſtus Rex gloriæ f̈ venit in pace. Ver-
bumCaro factum eſt † DEUS fadtus eſt homo. Chri-
ſtus † vincit, Chriſtus regnat, Chriſtus imperat,
Chriſtus à flamma ignis, & percuſſione fulguris
hanc domum defendat, atque cuſtodiat.
y. A flamma ignis, incendio, ac fulgure,
y. Hanc domum libera, Domine.

Oremus.

E DEUM batrem omnipotentem ſuppliciter
exoramus pro hac domo, & habitatoribus ejas
ac rebus omnibus, ut eam benedicere, ſancti ficare,
& per ſignum S. Cru cis protegere, à flamma ignis,
percuſſioneque fulguris conſer vare ac bonis omni-
bus replere digneris. Belnedic igitur Domine, &
ſanctipfica domum hanc, ſicut benedixiſti domum

Ahbraham, Iſaac & jacob, & intra parietes ejus An-

geli tuæ lucis inhabitent, eàmque & habitatores
ejus ab incendio, fulgure, & malignitate ſpectro-

T 4 Be-

296 Benedctio Praxwatorii, Horrei.

Benedictio DEl omnipotentis Paltris, & Fifii,
& Spirits h ſancti deſcendat ſuper hane domum &

ſuper habitantes in ea, & maneat ſemper, Amen. n

Apergatur.

Benedicdtio Praxatorii, vel alterius Officinæ.

Convenit cum benedictione domus novæ, vel loci,
mutatis mutandis, vidi etiam benedictionem ud

Monaſterii, ſi coquinam G. benedicere velis.
. 4

2. Adjutorium noſtrum &c.
y. Sit nomen Domini benedictum &e.
y. Domine, exaudi &c.
y. Dominus vobiſcum &c.

Oremus.
O Wnipotens & miſericors DEUS, qui ubique
præſens es: Majeſtatem tuam ſuppliciter exo-
ramus, ut potentia tua huic Horreo adeſſe digne-
tur, quæ cunda adverſa ab eo repellat, & abun-

dantiam bene didtionis tuæ ei largiter infundat.
Per Chriſtum & ..

Oremus.
DOmine DEUS omnipotens, qui audientibus
mandata tua, per Moyſen famulum tuum
promiſiſti benedictionem tuam, dicens: benedicta
horrea tua, & benedictus fructus terræ tuæ: Boni-
tatem tuam humiliter imploramus, ut horreum

iſtud dextrâ ſanctâ tuâ benedicere, & ab omnibus
ad-

–

Benedictio Horrei. H

(Cvenunne

zemme D.
glon
uun d
iumierech
liclo
ſintitltll
EbusKun

Iunboniun

unckd⸗)
ſamn
Nhni
ute, ddinn
Ulationben
n Fikiunt
ntorunke
elis hie
tociein

“
.
G
4

1

Benediſctio Stabuli Equorum &&. 297

h adverſis tueri digneris. Defende, quæſumus, Do-
ſani mine, horreum hoc cum omnibus rebus ſuis ab

4igne, tempeſtate, fulgure, ruina, & ab ominibus
tribulationibus inimicorum, ut famuli, qui illud
benedici expetierunt, de tua cuſtodia glorientur,
ſhin, & benignitatem tuam ſine fine collaudent. Per

e el Ne Chriſtum &c. .
Tnen g. Apergatur.
eli⸗

Benedidio Stabuli Equorum, Boum, &
Aliorum armentorum.
y. Adjutorium noſtrum &c.
Eaudi nos, Domine ſancte, Pater omnipotens,
”dU æterne DEUS, ut ſicut domos Hebræorum, in
gypto ſanguine agni aſperſas cuſtodiſti, in eo-
rum exitu de 5Ægypto ab Angelo percutiente:
ita mittere digneris ſanctum Angelum tuum de cœ-
lis, qui cuſtodiat, foveat, protegat, viſitet atque de-
fendat ſtabulum ſeu locum iſtum à maleſficiis, frau-
dibus & ab omnium inimicorum inſidiis. Per Chri-
ſtum Dominum noſtrum, Amen.
Oremus.
BEnefdie, DPomine, locum iſtum, & defende
illum, cum omnibus jumentis (vel pecoribus
&c.) ab omni mala tempeſtate, ab igne, & infirmi-
tate, ab ira ventura, & ab omnibus diabolicis tri-
bulationibus & inſidiis: & tu. DEUsS, qui unigeni-

.
*

nlpinn tum Filium tuum ac Redemdtorem noſtrum, in ju-
A mentorum ſtabulo naſci, & collocari voluiſti, ejus
l eſſe velis habitator & cuſtos, sumque ab omni ma-

Ntu lo cuſtodire digneris. Per Chriſtum &c. . Amen.
Pnus Aſpergatur aqud benedidtd.
1. TI Exor-=

298 Benedictio Stabuli Equorum Gc.
Exorciſmus.

S& ſtabulum ſit infeſtum.
NXorcizo te, dæmon maledicte, immunde & ma-
ligne ſpiritus, quicunque ſtabulum iſtud & ani-
malia iſta, utpote DEl vivi ac veri creaturas afflige-
re, & vexare præſumis, & adjuro te per Deum † vi-
vum, per Deum † verum, per Deum † ſandum, ut
exeas & recedas ex hoc loco ſeu ſtabulo, nec un-
uam huc reverti præſumas. Neque hic, aut alibi
exiſtentibus jumentis damnum aut pavorem im-
mittas, aut quodcunque maleficium in detrimen-
tum vitæ, ſanitatis & utilitatis illorum inferas. Per
eum, qui te in pati bulo crucis vicit, & arma, in
quibus confidebas abſtulit, ſpolique diſtribuit, qui-

que ſtatuto tempore venturus eſt judicare vivos &

mortuos, & ſæculum per ignem, Amen.
Aſpergatur.
Terum adjuro vos, ô maligni ſpiritus, per crea-
torem cœli & terræ: per incarnationem D-N. E
. . 1 . .* . .
ſu Chriſti, ejusque circumciſionem, baptiſmum, &
jejunium; per crucem, clavos, & lanceam; per paſ-
ſionem, mortem, & ſepulturam, per reſurre-
Qionem, alcenſionem, & futurum judicium: per
glorioſam V. Mariam; omniümque 88. merita &
interceſſionem, ut nunquam amplius habeatis ac-
cefſum ad hoc ſtabulum in detrimentum homi-
um, animali 1 erur
num, an malium aut quarumcunque rerum huma-
næ utilitati à Deo indultarum. In nomine Paj-
tris &c.
y. Domine exaudi &c.
v. Dominus vobiſcum &c.
Ore-

lodrelen
Det Donini
Nenedl
Kniti
n & uuica

4

Pmdliod
in

(Acuttn
ODomminun

ſ

We
hel
m nerd

nnle Kn.
lillKane.
bruckge.
tbeink⸗
ſndun,
0, teeu
ic, altait
VOrem inr

letrinen.

eris Pet
Iina, in
nigu,

Ree

N

Benedictio Columbarii &α.. 299
Oremus.
DOmine Deus, Pater omnipotens, rerum omni-
um Creator, & Conſervator, defende nos &
pecora iſta, defende dona tua, defende familiam tu-
am, defende, & beneldic hoc ſtabulum per virtu-
tem aquæ à te, miniſterio Eccleſiæ tuæ benedictæ;
& per invocationem ſacratiſſimæ Trinitatis, Par-
tris, & Fi Flii, & Spirits ſancti, ſanctificatæ (Aßer-
atur) exterminetur diabolus, & omnia malencia
ejus à loco iſto, & à terminis Fidelium te invocan-
tium, per virtutem S. nominis tui, & per merita

omnium S8S. Patriarcharum, Prophetarum, Apoſto-

lorum, Martyrum, Confeſſorum, Virginum, omni-
umque Sanctorum, nôsque & pecora hæc ab omni
malo præſervare, cuſtodire, & liberare, digneris.
Per Dominum &c.
Et Benedidio Dei omnipotentis Pa'tris, & Fi-
lii, & Spiritüs † ſancti, deſcendat ſuper hoc ſtabu-
lum & maneat ſemper, Amen.

8.
Benedictio Columbarii, Gallinari, & ſimi-
lium receptaculorum pro
avibus.
y. Adjutorium noſtrum &c.
y. Dominus vobiſcum &c.
Oremus.
EUs æterne, ante cujus conſpectum aſſiſtunt
Angeli, & cujus nutu reguntur univerla,
qui etiam neceſſariis humanæ fragilitatis rebus, tua
Pie-

300⁰ Benedittio Piſcinæ.

Pietate confulere non deſinis: quique das eſcam
omni carni, & imples omne animal benedicdione, te
ſuppliciter imploramus, ut hoc columbarium (vel
Gallinariam, vel habitaculum anſerum, vel anatum
&c) tua benedidione perfundas, ut ejusdem be-
nedidtionis † copiâ in nos ſervos tuos redundante
cum gratiarum actione, tuæ Majeſtatis gloria exal-
tetur. Per Dominum &.
Oremns.
DEs univerſæ creaturæ, ui inter cætera diver-
ſarum creaturarum ſpecies, & pro humani ge-
neris ufu, etiam volatilium genus ex aqua produ-
cere dignatus es, ex quibus Noë de arca egredi-
ens, holocauſta tibi offerens placuit: & qui popu-
1o tuo ex Egypto educo per Moyfen ſervum
tuum, munda ab immundis ſegregans, edendi
præceptum dediſti: te ſupplices rogamus, ut has
mundarum avium carnes benel dicere, & ſanctif-
fſicare digneris, ut quicunque ex eis comederint,
benedictionis tuæ abundantia repleantur, & ad
æternæ vitæz gaudia pervenire mereantur. Per
Chriſtum Dominum noſtrum, Amen.

9.
Benedictio Piſcinæ.
z. Adjiutoriom noſtrum &c.
y. Domine exaudi &c.
y. Dominus vobiſcum. &c.
Pſalm. 8& Domine Dominus noſter, quâm admi-
rabile eſt &c Ex Matut. Dom. vel noct, 2. ult. Con-
feſſ. G&c. Cum Cloria Patri &c,
L Kyrie

ta

lel
nlenoncd
oeponch
ngleſeng,
Amdncen
4 Centchon
SsG

e⸗

((Nertard, I

Gnridacnie
öredigne
turumzdone
(riun-on
Eurne⸗
) Doninute.
eimn
Mornne
Cioſud⸗
ſe: Lrantel
ſcitor Dins
ilee, A

Diciteh

enimukn
Uinnariari,
Een a

Utseen
ucſnm, 1
llenetun
eltten de.

Tthnlne
gleiuer.

teri Ciref
lummnige.
roc,.
Achtel.
tgüen.,
eaſernn
, Ke
unlg in
coheent⸗
nE
relir le

Benedictio Piſcinæ. 3 01

Kyrie eley ſon, Chriſte eleyſon, Kyrie eleyſon.
Pater noſter. ſecretò Ge.
z. Et ne nos inducas in tentationem &c.
y. Domine, exaudi &c.
y. Dominus vobiſcum &é,

Oremus.
Agnifica, quæ ſumus, Domine DEUS, ſuper nos
miſericordiam tuam. Et ſicut multiplicaâſti
quinque panes, & duos piſces in deſerto, ex quibus
ſatiaſti turbam quinque millium virorum: Ita nune
tua potentiſſima & providentiſſima bene dictione
has aquas (vel piſcationem) & in eis contentos
Piſces (vel qui in eis generantur) benefdicere,
conſervare, & ad humanos uſus multiplicare & ab
omni faſcinatione, & inimicorum infeſtatione cu-
ſtodire digneris, ut tua liberalitate refecti cum gra-
tiarum actione nomen tuum laudare valeamus: Per
Chriſtum Dominum noſtrum, Amen.

Si placeat ſequens Evangelium addere, dicat:
y3. Dominus vobilcum &c.
equentia ſantti Evangelii ſecundum Joannem.
N illo tempore: manifeſtavit ſe iterum ESUS
diſcipulis ad Mare Tiberiadis. Manifeſtavit autem
ſic: Erant ſimul Simon Petrus, & Thomas, qui
dicitur Didymus, & Nathanaël, qui erat à Cana
Galilææ, & Filii Zebedæi, & alii ex diſcipulis ejus
duo. Dicit eis Simon Petrus: Vado piſcari. Dicunt

ei: Venimus & nos tecum. Et exierunt, & aſcende-

runt in navim, & illa nocte nihil prendiderunt. Ma-
ne autem facto ſtetit ESUS in littore: non tamen
cogno-

302 Benedictio Piſcinæ.
cognoverunt diſcipuli, quia ]Eſus eſt. Dixit ergo
eis Eſus: pueri numquid pulmentarium habetis.
Reſponderunt ei: non. Dicit eis: Mittite in dex-
teram navigii rete; & invenietis. Miſerunt ergo
& jam non valebant illud trahere præ multitudine
piſcium. Dixit ergo diſcipulus ille, quem dilige-
bat Eſus, Petro: Dominus eſt. Simon bPetrus
cùm audiſſet, quia Dominus eſt, tunica ſuccinxit
ſe (erat enim nudus) & miſit ſe in mare. Alii au-
tem diſcipuli navigio venerunt, (non enim longèe
erant à terra, ſed quaſi cubitis ducentis) trahentes
rete piſcium. Ut ergo deſcenderunt in terram,
viderunt prunas poſitas, & piſcem ſuperpoſitum,
& panem. Dicit eis Eſus: afferte de piſcibus,
quos prendidiſtis nunc. Aſcendit Simon Petrus,
& traxit rete in terram, plenum magnis piſcibus
centum quinquaginta tribus. Et cùm tanti eſſent,
non eſt ſciſlum rete. Dicit eis Eſus: Venite,
prandete. Et nemo audebat diſcumbentium inter-
rogare eum: tu quis es? ſcientes, quia Dominus
eſt. Et venit Eſus, & accipit panem, & dat eis,
& piſcem ſimiliter. Hoc jam tertiò manifeſtatus eſt
JESUS diſcipulis ſuis, cùm reſurrexiſſet à mor-
tuis.
Oremus.
DEUS, cujus providentia, in ſua diſpoſitione
non fallitur, à quo bona cuncta procedunt,
ſine quo nihil eſt validum, nihil ſandum, Te
ſupplices deprecamur, ut benedicendo, cœleſtis
gratiæ tuæ rore hanc aquam bene dicere digne-
ris, ut ad uſus fidelium tuorum, contra omnes
inimicorum & maleficiorum inſidias, piſcium
mul-

,Egen
Ml ſe
U
uen
Nen

Men
ginen.
Gein Gen
iberelige.
Antigb ben
Neyjne loc

Amen.
Peneckio

((Giriis u
Elhernostun

Denecch

Acjutorun

Rtnomehn
Arhoenk

Cllaeint
klia.
enin on
trihente
termm,
toſtun
glbes,

gltiunuer
liaDun
, Nus,

Ditroch

Elalnn

Benedidtio novi Patei. 203

multitudinem ex ea extrahentes, te, ſummum
creatorem & diſpenſatorem, cum gratiarum acti-
one, agnoſcant & venerentur. Rogamus etiam te,
Domine, ut labores manuum ſervorum tuorum non
deſpicias, ſed tua ſanctiſſima benedictione ab eis
cuncta noxia ſubmoveas, & omnia eis bona pro-
futura concedas. Per Dominum noſtrum, JEſum
Chriſtum, Filium tuum, qui tecum vivit & reg-
nat in ſæcula ſæculorum, Amen.
nic addi po eſt Antiph. Beata Mater & inta-
Gta Virgo, giorioſa reginamundi, intercede pro
nobis ad Dominum.
Poſtea
Magnificat.
Interim aſpergitur piſcina, vel piſcationis locus
aqud benedittd. Repetitur:
Antiph. Beata Mater & intacta Virgo, glorioſa
Regina mundi, intercede pro nobis ad Dominum.
Amen.
Benedidtio DEl omnipotentis Partris, & Filiif,
& Spiritũs † ſandi, deſcendat ſuper hanc aquam,
& ſuper nos omnes, & maneat ſemper, Amen.

10.

Benedictio novi Putei, vel Fontis.

y. Adjutorium noſtrum &c.
y. Sit nomen Domini benediétum.
N. Ex hoc nunc & usque in ſæculum.
y. Domine, exaudi &c.
J. Dominus vobiſcum, &ec,

. Ore⸗

304 Benedictio Furnelli.
Oremus.
GUpolices deprecamur, Domine, clementiam pie-
—.tatis tuæ, ut aquam putei hujus cœleſti bene-
diclione ſanctifices, & ad communem vitæ ulum
concedas eſſe ſalubrem: Et ita ex ea fugare dig-
neris omnem diabolicæ tentationis incurſum, ut
quicunque ex eo hauſerint, vel biberint, vel in
quibuscunque neceſſarüs uſibus hauſtâà aquà uſi
fuerint, totius virtutis ac ſanitatis dulcedine per-
fruantur, ut tibi, Sanctificatori & Salvatori, omni-
um Domino, gratias agere mereantur. Per Chri-
ſtum &c.
Oremus.
DOmine, DEUS omnipotens, qui in hujus pu-
tei altitudinem, per crepidinem fiſtularum co-
piam aquarum manare juſſiſti, præſta, ut te juben-
te, atque benedicente, per noſtræ officium fundio-
nis repulſis hinc phantaſmatibus, calliditatibus,
atque inſidiis diabolicis purificatus, atque emen-

datus ſemper hic puteus perſeveret. Per Domi-

num noſtrum, JESUM Chriſtum, Filium tuum,
qui tecum vivit & regnat &c.
Apergatur.

Benedictio Furnelli, ſeu Fornacis fuſoriæ
metallicæ, vel Coctoriæ lapidum.
Primò aſpergatur fornax aqud beneditta der cir-
euitum, deinde dicitur: .
y. Adjutorium noſtrum &c.
y. Domine exaudi &c.
y. Dominus vobiſcum, &c,

Nrlbiog
CcGwian
Docice,
6. Dowinds e

Onidees
itetbens,
inciosbnu
iulmcien
Cent, Ilun

teniatuumuncd
Tolri, Eurden

1rtu⸗ uniit
Noſtitruea
Annte, nen
ſinmmn,

Pirett n

tlimg,
ellibene
1fee Ulun
D

entlun

rin n
PiA
elinee
Uti omi

Rrhn.

r.

launte⸗
Greſcher⸗
K

Cbtnſt

Aicicd
Ugleen,.
Dern-

N

Benedictio Ignis in fornace. 30 5
Oremus.

O'mnipotens ſempiterne DEUS, effande bene-

dictionem tuam, ſuper hunc furnum, eumque
bene dicere & conſervare tua pietate digneris: ut
er gratiam tuam, & bene dictionem noſtram ad
ummam perfectionem ſuam perveniat, Per Domi-
num noſtrum Eſum Chriſtum Filium tuum, qui
rcum vivit & regnat in unitate Spiritůs ſancti
DEUS, per omnia ſæcula ſæculorum, Amen.
Si furnus jam accenſus ſit.

12.
Benedictio ignis in fornace, vel in
officina alia.
g. Adjutorium noſtrum &c.
y. Domine, exaudi &c.
z. Dominus vobiſcum &c,

Oremus.
omine Deus noſter, Pater omnipotens, lumen
indeficiens, conditor omnium hominum,
exaudi nos famulos tuos, & bene †dic hunc ignem,
qui tua ſanctificatione, atque bene † dictione conſe-
cretur. Tu illaminas omnem hominem venien-
tem in hune mundum, illumina tenebras cordis

4

noſtri, & conſcientias noſtras igne tuæ charitatis,

ut tuo lumine igniti, & accenſi expulſis à cordi-
bus noſtris peccatorum tenebris, ad vitam, te
illuſtrante, pervenire mereamur, per Chriſtum
Dominum noſtrum, Amen.
Oremus.

omine ſancte, Pater omnipotens. æterne DEns.
in nomine tuo, & Filii tui Domini noſtri
U IESU

306 Benedictio Campanæ.
ESU Chriſti, & Spirits ſancti bene dicimns, & ,nd,

ſanctifficamus hanc creaturam ignis: Tu quoque
eam virtute tua corrobora, & ad noſtram ſalutem as 6r
provenire concede. Per Dominum noſtrum) Eſu 4 unc
Chriſtum &c. 1 Coit
. 13⸗ . . emk .
Benedictio Campanæ dum ære conflatur. uühe
4 ehge

z. Ad jutorium noſtrum &c. .
Deinde dicitur pſalmus 150. Laudate Dominum irhieſenr
in ſanctis ejus: Ex Laud. Dom. Znnſenuc
Quo finito Sacerdos dicat clara voce: zunan

Kyvrie eleiſon. Chriſte eleiſon. Kyrie eleiſon. eeliſizun

Pater noſter &c. e
y. Et ne nos inducas in tentationem &c. n 6e
„. Sit nomen Domini benedidum &c. denünd,
y. Domine exaudi &c. Darld ten
jetenͤ holti,

y. Dominus vobiſcum &c. er
Cjeotes Muian

Oremus. ees, Ceßsre
BEne? dic, Domine hoc metallum ignitum, quod Muaunce
benedicere ſtatuimus. Quæſumus Domine, tuzâ i⸗ mer
gratiâ perfundere digneris, & tua virtute obum- ndus in
bres, ut tuâ clementiâ favente, quod deſideramus, lncb,pme
attingamius ad laudem & gloriam DEl omnipoten- r
iis, & ad honorem ſancti N. vel ſanctæ N. (hic ex-
primitur nomen ſandti, cui campana dicanda, & cujus meccal

nomine intitulanda eſt,) per Chriſtum Dominum no- c
Krum, N., Amen.
Aſpergatur. .„M
ſperg Pmiad

n min

efttinne
II Cog
Tunfuen
ohrnſtln

Cobkn.
Dominn

:
dleiſon,

nſol
Donim,u
n
rtuns de

Benedidtio Furui. 307
Càùm jam conflata, ſeu perfecta campana fuerit,

dictis Pſalmo, & verfibus, ut ſapra Sacerdos dicit:

Oremus. .
DEUs „qui per ſanctum Moyſen legiferum fa-
mulum tuum, tubas argenteas fieri præcepiſti,
quibus, dum levitæ tempore ſacrificii clangerent,
ſonits dulcedine populus monitus ad te adoran-

dum fieret præparatus, & ad celebrandum conve-

niret: præſta quæſumus, ut hoc vaſculum ſancæ
tuæ Eccleſiæ præparatum (à Biritu ſancto) per no-
ſtræ humilitatis obſequium ſanctipficetur, ut per
llius tactum & ſonitum fideles invitentur ad ſan-
Gam Eccleſiam, & ad præmium ſupernum. Et cùm
melodia illius auribus inſonuerit populorum, cre-
ſcat in eis devotio fidei, procul pellantur omnes
inſidiæ inimici, fragor grandinum, & impetus tem-
peſtatum, temperentur infeſta tonitrua; proſternat
aëreas poteſtates dextera tuæ virtutis, ut hoc au-
dientes tintinnabulum contremiſcant & fugiant
ante S. Crucis vexillum in eo depictum; quod ipſe

Dominus noſter Eſus Chriſtus præſtare &gnetur,

qui abſorpta morte per patibulum crucis, regnat
in gloria DEl Patris, cum eodem Patre & Spiritu
ſancto, per omnia ſæcula ſæculorum, Amen.
Aſpergatur.
Benedictio alia longior Furni, ſeu Fornaeis
. coctoriæ vel fuſoriæ.
z. Adjutorium noſtrum &c.
Y. Domine exaudi &&cKc.
y. Dominus vobiſcum &c.
— U2 An⸗-

308 Benedictio Furni.
Antiph. Emittet verbum ſuum, & liquefaciet
ea.
Pſalmus 126.
iſi Dominus ædificaverit domum, in vanum
laboraverunt, qui ædificant eam.
Niſi Dominus cuſtodierit civitatem, fruſtra vi-
gilat, qui cuſtodit eam.
Vanum eſt vobis ante lucem ſurgere: ſurgite
peſtquam ſederitis à, qui manducatis panem do-

loris.
Cùm dederit dilectis ſuis ſomnum: ecce hære-

ditas Domini, fili; merces, frudctus ventris.
Sicut ſagittæ in manu potentis: ita filii excuſ-

ſforum,
Beatus vir, qui implevit deſiderium ſuum ex

zplis: non confundetur, cum loquetur inimicis
ſuis in porta.

Pſalmus 147.

Lauda, Jeruſalem, Dominum: lauda Deum
tuum, Sion.
boniam confortavit ſeras portarum tuarum:
bened'xXit filiis tuis in te.
Qui poſauit fines toos pacem: & adipe frumenti

ſatiat te.
Qui emittit eloquium ſuum terræ: velociter

currit ſermo ejus.
Qui dat nivem ficut lanam:; nebulam ſicut ci-
nerem ſpargit.
Mittit criſtallum ſuam ſicut buccellas: ante fa-
ciem frigoris ejus quis luſtinebit?

Emit-

Benedann
ernm.
Meuinn
iifrin
Muernoten
.Unhafn
. We mi,
Nbi dn
ho i l
1 4 kue
Miniu
Etſliutit
Domine!
Rolkenee
ine,in
aunveri

Uiee

1un
,

. flhrt .

e: uze
Dinen co⸗

cehere⸗
Ntri.
liexell.

NTnN
W

Benedictio Furni. 309

Emittet verbum ſuum, & liquefaciet ea: flabit
ſpiritus ejus, & fluent aquæ.
ui annunciat verbum ſuum lacob, Juſtitias
& judicia ſua Iſraòl.
Non fecit taliter omni nationi: & judicia ſua
non manifeſtavit eis.
Gloria Patri &c.
Pſalm 133.
cee nunc benedieite Dominum, omnes ſervi
Domini:
ui ſtatis in domo Domini, in atriis domus
DEl noſtri.
In noctibus extollite manus veſtras in ſancta,
& benedicite Dominum.
Benedicat te Dominus ex Sion, qui fecit cœlum
& terram.
Poſtea dicuntur Litaniæ omnium Sanctorum; qi-
bus finitis.
Pater noſter.
Y. Et ne nos jndu cas in tentationem &c.
Z. Mitte nobis, Domine, auxilium de ſancdto.
. Et de Sion tuere nos.
5. Eſto nobis, Domine, turris fortitudinis,
y. A facie inimici.
y. Nihil proficiat inimicus in nobis.
. Et filius iniquitatis non apponat nocere nobis.
z. Domine Deus Virtutum, converte nos.
. Et oſtende nobis faciem tuam, & ſalvi eximus.
z. Domine, exaudi &c.
y. Domimus vobiſcum.
U 3 Ora-

310 Benedictio Furni.

Oratio.

OMni potens ſempiterne DEUS, cujus natura bo-

" nitas, cujus voluntas porentia, cujus opus mi-
ſericordia eſt: qui hominem ad imaginem, & fimili⸗
tudinem tuam feciſti, terrenâque ſub pedibus ejus
omnia ſubjeciſti: ſolitam Nomini tuo abundantiam
humiliter imploramus quatenus tu, qui altare tuum
de lapipibus conſtructum levigare calce Deutero-

nomio juſſiſti, hunc clibanum ſeu furnum calcea-
rium (vel fuſorium) fru duoſum reddas, & aptum,

ut per ignem, vim virtutis ſuæ exercentem, ap-
tatores hujus operis, calcem (vel ferramenti ma-
teriam) recipiant congruentem: nos quoque glo-
rioſam Majeſtatis tuæ potentiam imploramus, quam
præſentem ubique ſuffragantem, miſericorditer
ſentiamus. Per Dominum noſtrum IESUM Chri-
ſtum Filium tuum, qui tecum vivit & regnat in uni-
tate Spiritũs ſan i Deus, per omnia ſæcula ſæculo-
rum. L
Oremus.

DEs. qui corda fidelium ſanctispiritũs illuſtra-
tione docuiſti: da nobis in eodem ſpiritu reda
ſapere, & de ejus ſemper conſolatione gaudere.

Omnipotens ſempiterne DEUS, ædificator & cu-

ſtos Jeruſalem ſupernæ civitatis, cuſtodi locum
iſtum, & omnia loca noſtra cum habitatoribus ſu-
is, ſit in eis domicilium incolumitatis & pacis.
Fidelium Deus omnium Conditor & Redemptor a-

nmimabus famulorum famularumque tuarum, remiſ-

ſio⸗

4 Gnan 7

ℳ .
ine

geni⸗
. irli
Nmni

,

Pet⸗ n

nkriind
faone el⸗
willel
e S 4
ui .
re XN

Nenedici⸗
4
Acorun.
..Dorine en
..Donnuetti

Sige
Deratfin
conokka
Aad lun
betere
—
Ylionan,

ntnebo.

Uulhleni.

en kini.
ikuc
duntnin
Auuretunn
Deuer
n calen⸗
Eptun
ten 49.
enti na.
Neg.
Nnn
feirdien
WMNON
Puntrut
ulnl⸗

tteſcke
Ptundh
geN:
cHH
onn

;

Benedictio Camporum, ESc. 311

ſionem cunctorum tribue peccatorum, ut indul-
gentiam, quam ſemper optaverunt, piis ſupplica-
tionibus conſequantur. L
AQiones noſtras quæſumus, Domine, aſpirando
præveni, & adjuvando prgſequere: ut cundcta no-
ſtra oratio & operatio àâ te ſemper incipiat, & per
te cœpta finiatur. Per Chriſtum Dominum no-
ſtrum, Amen. .
Oremus.

BłEne fdic, Domine, hunc furnum ad recipien-
dam materiam calcis (vel ferri fructuoſam, tua
benefdictione cæleſti, & aſſiſtat ſuper eum virtus
Spiritũs ſancti, & ab eò longè recedat virtus ini-
micçorum, & ſpiritus procellarum. In nomine
Partris, & Fi lii, & Spiritûs l' ſancti, Amen.
Aſpergatur.

Benedictio Camporum, Pratorum, Pa-
ſcuorum, Alpium.
y. Adjutorium noſtrum &c.
y. Domine, exaudi &c.
3. Dominas vobiſcum. &c.

Oratio.

DEUs. à quo omne bonum ſumit initium, & ſem-
per ad potiora progrediens percipit ineremen-
tum: concede, quæſumus, ſupplicantibus nobis, ut
quod ad laudem nominis tui inchoare aggredi-
mur, æterno tuæ ſapientiæ munere ad terminum
perducatur. Per Dominum noſtrum JESUM Chri-

ſtum, Filium tuum &c. Amen.
U 4 Ora-

312 Benedictio Camporum.

Oratio.
O Mni potens æterne DEUS, qui ſacerdotibus tuis
præ cæteris gratiam conferre dignatus es, ut
quidquid in tuo nomine, ab iis digne & perfedè
agitur, à te fieri credatur: quæſumus clementiam
tuam; ut quod modò viſitaturi ſumus, Tu quoque
viſites, & quod benedicturi ſumus, Tu quoque be-
nefdicas, & ad ea, quæ acdturi ſumus, tuæ potentiæ
dexteram extendas: ſit ad humilitatis noſtræ in-
greſſum, Sanctorum tuorum meritis, & interceſſi-
onibus fuga demonum, & tuorum ingreſſus An-
Zelorum. Per Chriſtum Dominum &c. “
Dicantur Litaniæ omnium Santctorum.

Et poſt verſum: ut animas noſtras &c. Sacerdos
ſargens dicat:
Ut hos campos, alpes, & paſcua (vel agros, vel
prata &c.) benedicere digneris. Te rogamus,
audi nos.
Ut hos campos (vel alpes, vel paſcua, vel agros,
vel prata &c.) benedicere, & ſanctipficare dig-
neris. Te rogamus, audi nos.
Ut hos campos (vel alpes, vel paſcua &c.) be-
nedicere, ſanctifficare, conſervare †, & ab
omni dæmonum infeſtatione cuſtodire digneris.
Te rogamus, audi nos.
Ut dæmonum maleficia diſſolvere, extirpare,
& in nihilum redigere digneris. Te rogamus,
audi nos.
Ut fulgura, grandines, ſævas tempeſtates, &
noxias aquarum inundationes à loco iſto clemen-
ter expellere & offugare digneris. Te rogamus,
audi nos, Deinde

ctus .
iceen
limi,
nntaſe⸗
nitte ie⸗
E cnonsl

Neintil
hinti
Duir. “

runnl

S= SS

ſiannd
Cumnahin
ſcn)cre uen
me dereli
thcenspopin
ler Nruis
eNtiun aminas
1Eeipent
Amen.
Mer wenne
Zutmnlenen
Cculggln
Tyre geinch
er olerl
Ete mie
Dominen
Umin e

,: .
ir HS
ſu

4

ihune

u S UI
el Netee
ckeertin
TI ode
dlogtehe
poſente
Nolre in
interoelt⸗
FelsAn⸗

Waht

NN
Lenhnt,

Vel N

lnt

ubek.

—
——
—

e

—
=
=S

Benedictio Camporum. 38313

Deinde proſequitur, & abſolvit Litanias.
Ut fructus terræ dare &c. Poſt
Kyrie eleiſon. Chriſte eleiſon. Kyrie eleiſon.
Pater noſter ſecretò.
y. Et ne nos inducas in tentationem, &c.
y. Emitte ſpiritum tuum, & creabuntur,
N. Et renovabis faciem terræ.
y. Dominus dabit benignitatem.
Bt. Et terra noſtra dabit frudtum ſuum.
y. Domine exaudi orationem meam &c.
y. Dominus vobiſcum &c. e*
Oremus.
ietatem tuam, Omnipotens Deus, humiliter im-
ploramus, ut hos compos (vel alpes, vel prata, vel
paſcua) quæ aëris temperamento nutrire dignatus
es, tuæ benedictionis imbre perfundere digneris,
tribuens populo tuo, de tuis muneribus, tibi ſem-
per gratias agere, & pulsaâ ſterilitate terræ, eſuri-
entium animos bonis affluentibus replere, ut ege-
ni & pauperes laudent nomen gloriæ tuæ in ſæcu-
la, Amen.

△ . „ .* .
Poſtea Sacerdos circuit campos, vel agros, vel paſeuaæ

quantum licet aſpergendo & recitando aliquos Pſalmos
Graduales, poſt ultimum Gloria Patri dicitur.
Kyrie eleiſon. Chriſte elei ſon. Kyrie eleiſon.
Pater noſter &c.
Z. Et ne nos inducas in tentationem &c.
y. Domine exaudi &c.
J. Dominus vobiscum &c.

Oremus.
Bnetdic, quæſumus Domine, & ſanctipfica hos
campos (vel alpes, vel paſeua, prata &c.)
U5

4
314 Benedictio Jumentorum &c.

& omnem ubertatem eis concede in centuplum, &
multiplica fructus ejus, ut viventes ſervi tui in ex-

ultatione mamipulos colligant, & te ſemper lau-

dent, & benedicant. Per Dominum noſtrum IE-
ſum Chriſtum, filium tuum, qui tecum vivit & reg-
nat in unitate Spiritus ſancti Deus, per omnia ſæ-
cula ſæculorum, Amen.
Beneditctio. .

BFnedidio Dei Patris †, & omnium Angelorum.

Benedictio Dei Filii , & omnium Apoſtolorum,

Benedictio Spirits ſanctip, & omnium cœleſtium

Virtutum. Benedictio beatæ Mariæ Virginis †, &
omniumsSanctorum. Benedictio Eccleſiæ Catholicæ
, & omnium fidelium. Et Benedictiones omnium
Sacerdotum † Dei, quas formârunt & formaturi

ſunt, veniant ſuper hos campos (vel agros &c.) ut

virtute harum Benedicdtionum ſitis ſalus omnibus
frugibus & fructibus: in nomine Patris & Filii †
& Spiritũs ſancti † Amen.
Hæc Benedictio etiam adhiberi poteſt pro agris ſolis.
CAPUT SEXIUM.
Benedictiones Animalium pro utilibus,
& contra noxia, nec non contra maleficia
Lacdtis, Butyri &.

7
e

Benedictio jumentorum, & Pecorum,
Boum, Ovium, Caprarum, Porcorum,
mutatis mutandis.

„.Ad-

“

ſenn⸗
ctnsi

4

ein 4

Unend
imns min⸗
gelueiinn

Painaſ
OrRen
No ſ
Otente oltb⸗
Angelon uun
tectlntr
erite, te
ohl, lic-
18ewo, Neni
Onpivn fülun
rum donan⸗
feneheiig bon
Mve no
wnifor,
Aber Donm
en.

nunint
Glliinen.
lnperlr
Mrun I. .
iibr.
ronngle⸗

Ueln.
ololorun
ccleſtrn
gnisf, 8
Cholce
Nongivmn
umenti
WE
Aend
müikki

i

Onih

Benedictio Jqumentorum o. 315
y. Adjutorium noſtrum &c.
