hæc eſt: manus DEI, & virtus eſt, quæ tangit,
omnipotentis. Quod opus igitur producturam pu-
tatis illius dexteram? Is enim, qui tangit, Eſus eſt,
Deus admirabilis eſt, atque terribilis valde; qui in-
ſimul & homo eſt verus, in unius ſingularitate per-
ſonæ; à quo admirabilia ſoluùm effici poſſunt in cœ-
lo, & in terra. Hic eſt Eſus, Altiſſimus ſuper
omnes deos: Judex à Deo Patre conſtitutus vivo-
rum, ac mortuorum: Hic eſt Eſus, cujus nomen
eſt admirabile in univerſo terrarum orbe. Hic eſt
IEſus, qui regnare dicitur in æternum, & in ſæcu-
lum ſæculi. Hic eſt Eſus, cujus imperio ſfuper vos
duriſſimos peccatores, ignis, laquei, ſulphur, &
procellarum ſpiritus indeficienter pluit. Hic eſt
JEſus, qui iræ ſuæ ſagittas potenter emittens, diſ-
ſipabit vos. Hic eſt] Eſus, nobis vindictas tribuens,

ac tartareos populos veſtros potentiſſimè nobis
ſubdens. Hic eſt ESUS, qui exultavit veluti gigas,

ad currendam viam à ſummo cœlorum habitacu-
lo. Hic eſt ESUS, ſcutum veſtrum, 6 dæmones,
gla⸗

An Ale
1 Vrnican
Inn. Biceke
1aare hnd A
1.& ns, eihl
Dond os Uperde
ntes; Al erclt
le el is, Eern
nkemi vtenter
Prehengens arma,
n okrun contr
Eec ſele, 4pod
nnntte Con; &
n,l morbati
Elos, el ſpe
vet lug vi⸗
nimonznensne
ten iricitate
eieniginir
n kekel
dleinnt

— —

en

ls
Wraru

WM 1 PFeſto Corporis Cbriſti. 529
ante gladium, c um fortiter confringens, quod
inun l contra eum Lucifer Princeps veſter tentare auſus
e n Mi fuit. Hic eſt Eſus, refugium noſtrum in tribu-
e, itin jationibus, quibus vos dæmones nos torquetis
il, de mis undique. Hic eſt Eſus, Unigenitus DEl Filius,
attenc ten. cujus verbo cœli firmati ſunt, & ſpiritu oris ejus
Menes omnis virtus corum ſtabilis eſt effecta. Hic eſt
unim n TEſns, peſſima veſtra diſſipans conſilia, contra
uumum ipſum, ejusque fideles ad ſui Conditoris imagi-
hlemnens nem, & reprobans cogitationes veſtras perver-
lb ieir Af. ſias. Hic eſt IEſus immittens Angelum ſuum
Wüd, geug ſanctum, atque perfectum, in circuitu eorum,

Frpwimmg eum formidant & eripiens eos de manu veſera
amEsd durifſima. Hic eſt Eſus, cujus oculi ſuper juſtos,
emintedlin auresque ipſius ad eorum ſunt preces intentæ,
unm. Hic eſt IEiſus, cujus vultus terribilis eſt valdè
Eddm contra vos ſuperbos, ac ſemper nequitiam effici-
e Mm entes; ut perdat de terra memoriam veſtram.
Delkmaninmm Hic eſt Eſus, fervorum ſuorum animas de ma-
Peeb,aistn Nnn inferni potenter redimens. Hic eſt Eſus,
emnt. apprehendens arma, & ſcutum, atque in adjuto-
hr ne rium noſtrum contra vos dæmones exurgens.
oeio ii Hic eſt Eſus, apud quem indeficiens vitæ fons
aſe Wanare. dicitur; & cujus lumine videmus lu-
I. men, quô vos orbati fuiſtis in zternum. Hic
net eſt Eſus, ſedens ſuper altitudinem Cherubim.
— Hic eſt Eſus, quaſi vir pugnator adversus vos;
ilch α quoniam omnipotens nomen ejus. Hic eſt Eſus,
ſoeln magnificus in Sanctitate ‚terribilis, atque lauda-
Sltantt, bilis, faciénsque admiranda prodigia in cœlo, &
D in terra. Hic eſt Eſus, cujus nomen, Dominus.
Cekrumd , Altiſſimus in toto terrarum orbe. Hic H

539 Exorciſmus IV.

[uavis, & mitis ac multæ miſericordiæ omnibus,
ui invocant illum. Hic eſt Eſus, ac DEus virtutum,
qui facit ſuper nos ſignum † in bonum, ut vos invi-

di aſpicientes, confundamini. Hic eſt Efus, qui

deprimit ad ima, ſicuti vulneratum, Frincipem ve-

ſtrum Luciferum, ſuperbiãs tumidum. Hic eſt 'E-
ſus, cunctas numerans cogitationes veſtras, ac ſciens
vanas eſſe. Hic eſt Eſus, ante cujus conſpectum
præcedit ignis, inflammans in circuitu omnes vos

adverſarios noſtros. Hic eſt Eſus, DEus, &
Dominus, fortitudo noſtra. Hic tandem eſt E-
ſus, cujus virtute, nomine, atque poren-
tia ego indignus Sacerdos, atque miniſter, ite-
rum vos aſpides ſurdos conjuro † ut omni
fallaciâ, atque obduratione remotâ, mihi JEſu
miniſtro cedatis, obediatis, atque in omnibusob-
temperetis, hinc recedentes, nec amplius reverſu-
ri, &c. Exorcizo igitur vos † per tot nomina,
tantâsque Chriſti)Elu Salvatoris, ac Redempto-
ris humani generis, potentias, & virtutes, quas
inter innumeras alias recitavi. Urgeo vos ad
obediendum, eâidem mente, formàâ, conditione,
atque ſub eiſdem pœnis ut ſuprà. Coarcto vos †
millies, verbis Eſu, DEl filii Omnipotentis; &
in virtute ejusdem accipientis in manus ſuas pa-
nem admirabilia pro nobis de ſua diviniſſima car-
ne operandum; ut omnes moras præcipitetis,
rebelles, peſſimi, 6 ſceleſtiſſimi! & mea exequa-
mini mandata, nomine Omnipotentis vobis in-
junda. Iſte denique Eſus Adonai vos liget †.
Iſte Eſus Otheos vos proſternat †. Iſte Eſus

Athanatos vos acriter cædat †. Iſte] Eſus Iſichyros
—= vos

1910 col
bom v pennj
r feibaer,
Eutor, Dens din
usOnidtend,
anen.

er gent

Ferlmn 6 ſyure
Ielinifinan f.
n in Mamet nock
Umadiſe agnose

nniu D50 Patr

ſohuiszan nigel
Wmiittggas vt
guunimenilicnt
beenctinckor
rlinuriiuetſe,
ſeneiſinrie
imalitnlit⸗
hre eanos.
1 Enne nſte⸗

neſih iſ

1.

ktinchain
D
ſbonun hain
Hie Ein
Atun Jiſnpen
micton Hedh
Dnegpellrueee
e ciſnscolitin
lcheuinorden
us, Dkus
Hie uncen e⸗
in alte hotet
une niiller ir
Amn Iu n
drt, l
n NuiN
tptflt
u ufkrn e
Cen eleen
pyutes
1e i
Ert, con tie

6.
E

1 4
Adon

P

4 Heſ,

ketvitt,

in Feſto Corporis Chriſti. 531
vos debilitet † Iſte IEſus Homouſion vos con-
demnet † Iſte IEſus Tetragrammaton vos com-
primat †† Iſte Eſus Agla vos fuget ? Iſte JEſus El
vos compurat † Iſte Eſus Eloim vos conveniat 7
Iſte Eſus Eloa vos confundat Iſte JEſus Agyos
vos diſſipet F Iſte Eſus jehova vos terreat † Iſte
Elus Emmanuel vos dilaceret Iſte Eſus Sy-
mandolum vos exorcizet † Iſte Eſus Alpha &
Omega vos comprimat † Iſte Eſus Nazarenus
vos peſſundet † Iſte Eſus ex Maria Virgine mira-
biliter genitus, vos conterat † Iſte Eſus, DElI
verbum, vos premat † Iſte Eſus Sacramentorum
auctor, fidei Pater, ſalutis diſpenſator, gratiarum
elargitor, DEus verus, DEus unus, DEus caro,
DEus Omnipotens, vos ad fugiendum potenter
inducat.

Verum, 6 ſpurcifſimi, 6 invidi, immenſam &
præſtantiſſimam JEſu charitatem animadvertite:
dum in illàmet noctis hora, in qua à nequiſſimo
Juda tradi ſe agnoscebat, accepiſſe dicitur panem:
& gratias DEO Patri agens, fregiſſe, dediſſéque
diſcipulis: cùm videlicet vos maledicti, cor prodi-
toris inſtigabatis, ut DEl filium, Altiſimi verbum,
Agnuminnocentiſſimum impiis venderet Judæis,
utque Sanctus Sanctorum morti daretur; tunc, tune
potiſſimùm ipſemet ſe nobis ſub panis, & vini ſpeci-
ebus ſemetipſum tradere feſtinabat. O ſumma DElI
benignitas! liberalitas Redemptoris! ad omnia ſe
nobis præſtat, cuùm nos ipſi inſtigatione veſtràâ peſſi-
mâ, ò dæmones, præſtemus ei mortem. Sive igitu r
Ornari velitis (ait ipſe) ornatum meum accipite;
LI 2 ſive

532 Exorciſmus IV.

ſive armari, arma mea, ſive indui, veſtimenta mea,

five ambulare, viam meam; ſive hereditate
7
poſſidere, hæreditatem meam, ſive patriam in-
gredi, civitatem, cujus ego ſum artifex, & Crea-

tor, ſive domum ædificare, in tabernaculis meis;
ſve veſci, menſam meam, imò & meipfum vi-

vum: eorumque, quæ ipſe præbeo, mercedem
non exigo. Quid huic æquale ſit largitati? Ego
Pater, ego frater, ego ſponſus, ego domus, ego
veſtimentum, ego radix, ego fundamentum, ego
altor, & cibus. Quidquid vis, ego; nullius indi-
geas, ego quoque ſerviam: non enim veni mi-
niſtrari, ſed miniſtrare. Imo & tunc ipſe vitam
propriam miniſtrabat, cùm vos dæmones, illi
mortem permanus iniquorum veſtrorum parare
non ceſſabatis. Referri cogebatis ei per prodi-
torem mala pro bonis, odium pro diledtione,
maledictionem pro benedictione, vulnera pro
ſalute, ac tandem pro vita, morte turpiſſimâ; ut
ille damnaretur, ſuaſiſtis judæis. Noxiſta, nox
perennis, perpetuis perfuſa tenebris fuit vobis in-
feliciſſimis: ſed lucidifſimis circumornata ſplen-

doribus perpetue luceſcet nobis; dum juxta

Sophoniæ Prophetiam, fidelibus ſuis Dominus
præparavit hoſtiam ſempiternam, illôsque ſan-
Qiſicavit: dum Angelorum Dominus, & Crea-
tor carnem ſuam, panem de cælo verum largi⸗

tur nobis: dum non ampliùs in fermento veteri,

nequi in tritico malitiæ, ac nequitiæ veſtræ nos
epulari permittit, ſed azymis ſinceritatis, & veri-
tatis veſci, atque nutriri decrevit, ut figuratè di-
citur: Impoſuerunt arcam Dl ſuper plauſtrum no=
vum,

lennOnei

ℳ
Een
6,
4 rohotn
ptus;6 e
U. M

We

retis .
, dobs N
. ni Meoenn

4 NR
2e one nteldl
Grtihn
ur tnflie
,, nerti. dbn
oſinan curnen⸗
Migleniane
Nodis Wrm

ſenn ſot
gelenn ul

n anducaurn.
r ergottadlti
Pos enanatit iur⸗
ſer et Chritus
1l 1Or, in hu
ernaebla, carn
lecrntur: nox

W Ontitie .
Nor grenchritea
teyteh inſſomnet
rlit inimn

Ul, in qu bono
lnn un nmmit
. Vor in
li, ukinum
iltineohezli

1

I.

i, ſettumn
ie keiee
mn, lye kint
Umartiſer, cn,

tbermelin D eDG. 40; 1
tum nobis largiſſime DEI Genitus impertitur:

ind Eeiſu
Drede, heltit
le itlugitti h
s eo onnbt
liadanentunt,
egn lis n

Inn tnin veni M

ALuwigetin
nWleN, U
owuunmta

.
Kqe We⸗
SSZ
„ R 9
. Wn InTther,
, OU 8

Em, tuen ,
ier vt Nhiiti
1 Nulkt,

.

4
enec

4
4
1

cgrornt .

„
*

CCN. .. ſaent
“ ſos D

conlecrantur: nox, in qua figurarum tenebras

1 In qua altitudo humilit

in Feſio Corporis Chriſti. 533

vum, dum nos, dæmonum calicem bibere, aut
veſtras ſpurciſſimas partieipare menſas, non fſinit
Chriſtus; cum jam vidimus manipulos veſtros, 6 im-
ii dæmones, adorare manipulum noſtrum; dum,
ſub diverſis ſpeciebas, mirò modô, ſeipſum to-

dum panis Angelorum fſit pro nobis cibus viato-
rum in cœæleſtem patriam: dum ipſemet novum
præbet dogma ſidelibus in DEl fubſtantiam vera-
citer tranfilire panem, ac vinum in ejus ſangui-
nem converti: dum denique manducantes DEI
vivaciſſimam carnem, nosmetipſos in DEO, ac
DEIUM ipſum in nobis manere jubet: quapropter
etiam nobis vitam policetur æternam, quoniam
dum manducatur ipſe, reficit, ſed non deficit,
vivitque manducatus, quia ſurrexit occiſês. O
felix ergé traditio, ex qua talis, ac tanta homini-
bus emanavit largitio! 6 qualis refectio, ubi da-
pifer eſt Chriſtus, pincerna Spiritus fan dus! &
beata nox, in qua credentium animæ, vera DEI
tabernacula, carne, & ſanguine Altiffimi Filii

novo Euchariſtiæ Sacramento fugavit Dominus.

Nox, quæ in Chriſto credentes, Chriſtumque ſu-

mentes, cum ipſomet Chriſto jungit, ac nectit, At
prædixit figuratim ſponſa: Eſeiculus myrrhæ di-
ledus meus mihi, inter uhera mea commorabitur.
Nox, in qua homo vitalem ſumens cibum, ac
potum, jam non moritur, mors illi ultra non domi-
nabitar. Vox, in qua immortale commiſcetur
mortali, ut ad vitam ducat ſempiternam. Nox,
tati, for titudo imbeeillitati,

L. I. 3 dul-

534 Exworciſmus IV.

duleedo amaritudini, lux tenebris, atque caligini
mirabiliter copulatur. O verè beata nox, de qua
dici poteſt. Nox at dies illuminabitur, & nox il-
luminatio noſtra in epulis noſtris; quia præparatur
nobis menſa Domini exercituum, & panis fortium
Chriſti fidelibus diſpenſatur; ut & nos tanquam

leones rebuſtiſſimi, ignem ſpirantes, inde ſurga-

mus vobis diabolis terribiles, horribiles, ac valde
feroces, & tu occultus hoſtis, videns labia noſtra,

Chriſti cruore rubentia, territus perhorreſcas, & l

mox in tenebrarum tuarum latibula paveſcendo iadmnden

diffugias. Quod enim nos per viſibilem panis & vini
ſpeciem ſuſcipimus, tu, velis, nolis, dominici cor-
poris ae ſanguinis intelligis veritatem.

Per hujus igitur ſandtiſſimæ nodis virtutem,
contra vos, ò dæmones, iterum inſurgo † per
ſacratiſſimam hanc menſam, vos ab integro con-
juro † per potentiam ſacratiſſimi Chrifti ſangui-
nis, per ejusdémque carnem ſuavifſimam, atque

divinam in hac felicifſfima node, & in hac cœna

nobis traditam, vos exoreizo † per tanti, tàm-
que venerandi myſterii efficaciam pro nobis ef-
fedi vos adjuro † per gratiam, quæ in hoc vene-
rabili Euchariſtiæ Sacramento Eccleſiæ fidelium
diſpenſatur, vobis efficacifſimè impero, ut meis,
Deique præceptis, jam vobis injunctis, pareatis.
Per immenſam charitatem, quâ Chriſtus adeò
dilexit nos, ut traderet ſeipſum nobis ad mandu-
candum, ac bibendum, compello vos, ut ceda-
tis miniſtro Chriſto † per virtutem, quam omnes
Sandi adepti ſunt ob digniſſimam tanti Sacra-
men-

letothes, d
Sealctun
ige, N
õ
wb dlhebe
Uirerorun ho
rorieecittin
Stgedoummr

llen im 1
ln Alifme d.
nn hpae
Ktenrmn ete
Cetlouumnan
utiet is o
ſeti an tan
lauecrig
liimit,
1.

den In Peſto Eorporis Chriſti. 53 5
Aluag 2* „ .
unſt vos cogo ]†† vos ad obediendum, & molleſcendum
I urgeo † in nomine Eſu, qui etiam ſe ipſum obtu-

4
0IIs: . . .
unn lit nobis, ut contra vos infernales belluas forti-
ter pugnaremus.

Verùm attendite vos nequifſimi, quid ampliùs

bntis,e Oei ſapientia in hac venerabilis refedione myſte-
lnAed riioperetur. Cum gratias egiſſet, ait Apoſtolus: fre-
RKR 3 panem, c& Aixit Accipite, G comedite. Qimmen-
dihii ueit a DElI liberalitas 16 ware, 0 pelagus „ altiſſima
rihlernih miſericordiarum abyſſe! Quis loquetur potentias Do-
w inincia Wini, && auditas faciet omnes laudes ejus? Animam
*“ namque, corpus, divinamque ipſius eſſentiam tra-
didit ad vitam nobis æternam communicandam.

Dialtin, Accipit, ut tribuet: modicum ſumit nobis, ut
NAn maxima nobis largiatur: recipit materiale, ut ſpi-
M Enifi rituali diſpenſet: temporaneum acceptum habet
nN univerforum Dominus, ut concedat ſine fine du-
lenin Ciii ratura: recipit tandem à nobis fructum panis, ut ſe
ammalniim iplum, Deum, & hominem, in quo, & per quem
zuti kite exiſtere dicuntur omnia, nobis ipſe communicet.
un , Sed ecce jam divinæ Majeſtatis intonat ver-
eee bum, & Altiſſimus dat vocem ſuam, dicens: Hoc eſt
ete e orus meum. Expaveſcite, contremiſcite poteſta-
lment tes tenebrarum: etenim vox DEl terribilis, per
ens oher, Sacerdotum ora tonantis „Contra vos 10 tat, ut vos
gilnli / percutiat † ut vos conſternat ut vos viriliter
eſi(, madet' quia jam tam validis verbis adhibitis,
nNR, panis fadus eſt Chriſti caro; mirum in modum
,l,, de ſubſtantia in ſubſtantiam tranſiens, ut Chriſti

6 . 2 .
aen, ſ, ſdeles tali eſcâà nutriti, per gratiam ipſius in DEO.

536 rrrorciſmus Il.

& DEUS in eis ſemper maneat; attamen ut fem-
per ad verſum vos tartardrum ſpiritus, & contra
veſtram ſuperbiam, atque obſtinatam perfidiam
efficacius pugnaremas. Terrore enim coneute-

. . — . .. ..
ris tu, & omnes adverſarii noſtri, cùm Chriſtia-

ni labia, ac Sacerdotum verba hoc divinum con-
ficientia Sacramentum, afſpicitis Chriſti Domi-
ni cruore rubentia. Agnoſcitis enim jam præ-
ſtò eſſe perditionis veſtræ judicium, & divimæ
victoriæ, qua captivati eſtis & obtriti, non tole-
ratis inſtrumentum. Hoc namque eſt corpus il-

lius, qui fuit, & cum DEO Patre eſt coæternus,

& incomprehenſibilis, immortalis, & indiviſibilis,
ſapientiſſimus, atque omnipotens, Creator excel-
ſus, ac Dominus Dominantium; unus DEUS
in ſubſtantia, Trinusque in Perſonis, paternæ Dei-
tatis gloriæ indeficiens ſplendor, atque ad dexte-
ram illius immobiliter ſedens: Verbum DEl Pa-
tris inſeparabile, illique ſemper coæquale; Pilius,
qui dicitur Patris in Patre & ex Patre, non pro-
Huens foras, ſed aut quaſi 4 ſole ſplendor, aut
quaſi ab igne inſita ſibi caliditas. Hoc eſt corpus
illius, qui poſt temporum curricula, cùm elſſet

DEUS, deſeendens de Patre luminum, in Mariæ

Virgineo thalamo noſtram ſibi aſſiociavit carnem,
duas in ſola copulans perſona naturas; ut homi-
nem peccatis obnoxium DEUS homo liberum
redderet: ex quo proptereà Patre minor ipfe di-
citur; quia pro nobis hominibus factus eſt ho-
mo & mortuus eſt, ut nos à mortalitate libe-
raret, & cœleſtis vitæ participes faceret, quam
vos impii perdidiſtis, Hoc eſt corpus illius, an jus
adven-

„

Atich ini
lus eibuin

. f/
ttun

pniklulhe
, gbi C N
es Negeitnne,
Cponi aſti
et. Hoeetco⸗
lice el egse
neſionilegen
N Aind, Inn
Celerivoroit i
crdeßts⸗
Mame. Hoce
GWihterentno
Glurtunilier
lins gi in te
eonis loidarc
Uobilins, Gvi
evtimnen
Hut cor
niaſneirieſ
kenchn .
aenitis Ny
ell non

V.

heat; Airat
nlhietnden
Ottintm Pe

Elrore enintgn
nolri, ncts.
n oe hinnng

=5

.

S

eits Crii

Heiis eninin 8

5

ohirti,Non e
ungneck onnul
Uen el corternnt
i Kingriibiis
Rrorerce

min WIDtS
ArNaſeri
ten Tenn A
eleryaltefi
Tre la An, M
ld Nehenl,
3 e Mecko

,lint, nn N

mris;

ee in int

5.

=

1
4
4

nort

.
dicn, K ie.

in Feſto Corporis Chriſti. 1837

adventus in utero Matris ab Angelo fait prænun-
ciatus, Hoc eſt corpus illius, qui abſque viri ſemi-
ne ex intacta Virgine naſci voluit. Hoc eſt cor-
pus illius, cujus nativitas Pacem, & gaudium cun-
Gto annunciavit terrarum orbi; dicente Angelo-
rum cœtu: Gloria in altiſſimis DEO, & in terra
pax hominibus bonæ voluntatis. Hoc eſt corpus il-
lius, qui, cum eſſet dives in omnibus, ac ſuper
omnes Reges terræ; in ſtabulo naſci, cum jumen-
tis reponi, atque inopem traducere vitam non re-
cuſavit. Hoc eſt corpus illius, qui octavo Nata-
lis ſui die etſi legis effector, legi ſe ſubmifit, ut
circumciſionis legem humiliter impleret. Hoc eſt
corpus illius, qui jam mundo manifeſtus ESUS
appellari voluit, id eſt Servator; ſicuti jam prius-
quam conceptus eſſet, ab Angelo fuit divinitus ap-
pellatus. Hoc eſt corpus illius, cujus apparitio 4
cœli ſydere adnotari, cujùsque occulta Majeſtas 4
Regibus humiliter adorari decrevit. Hoc eſt cor-
Pus illius, qui in templo præſentatus, & piiſſimi
Simeonis ulnis arctſſimè complexatus fuit. Hoc
eſt corpus illius, qui vix natus, paſſus eſt impii Re-
gis perſecutionem, atq ue unà cum Matre fugam ar-
ripuit. Hoc eſt corpus illius, qui cùm eſſet DEl
ſapientia ſingularis, ſapientes docere voluit, & ſori-
bas interrogare. Hoc eſt corpus illius, cujus in-
numeras virtutes, & vitam per diuturna annorum
curricula mortalibus occuitavit Omnipotens; ut
vobis diabolis DEI filius jam mundo ortus abde-
retur. Hoc eſt corpus illius, qui à Joanne, ſuo
Præcurſore dgniſſimo, in peccatoris morem ſe ab:

1

538 Exorciſmus I. Gr
. .„ .0 .* . . Ilis, . 4
lui voluit, atque in Jordanis flumine humiliter niſinaſei
baptizari. Hoc eſt corpus illius, qui ob pœniten- chrchl
e

tiæ nobis proponendæ ſpecimen, pris ipſe in de- lyedn
ſertum ſecedens, jejunavit, ſéque quadraginta die- e
rum ſpatio variè afflixit, ibique, à ſatana conſocio
veſtro peſſimo, atque fallace tripliciter ſe tentari binth
paſſus fuit, illiumque fortiter debellavit. Hoc eſt wer du
corpus illius, qui ob mundi converſionem & inferni ie und
everſionem milites ſuos convocare voluit piſcato- ni
res, pauperes ſapientiæ expertes, atque invalidos, m ain
ut fortes, ac ſapientiâ præditos glorioſius vinceret, alei
conſterneret, confunderet, ac penitùs ſuperaret. alin iin B
Hoc eſt corpus illius, qui aquam in vini ſubſtantiam Jum kien 1
ſolo nutu mutavit. Hoc eſt corpus illius, qui cœ- eckeorhosilins
corum oculos ſputo liniens, incunctanter aperuit bid

0

e nink
miltertehtn

=

.

erceſus,

claudos erexit, ſurdis præbuit auditum, mutis lo- sinſotächmece

quelam reſtituit, ægros reddidit ſanitati, roboravit glennickun
imbecilles, obſeſſos à vobisdæmonibus, imperio ſuæ ll xeten
potentiſſimæ vocis, illicò liberavit; vità functos ad ufeniuatl 1
vitam revocavit; tandem duros, & pertinaces pec- liguigi
catores ad ſe, ſolo verbo, exempléêque convertit. Ninencenone
Hoc eſt corpus illius, qui mirum in modum cibos uiiip io!
multiplicans, innumeras replevit turbas. Hoc eſt in, nii voe
corpus illius, cui venti, & mare obediunt feſtinan- Whnenileer
ter. Hoc eſt corpus illius, quem fugam in montem icſſidhhſiem
arripuiſſe ſcitis, ne à mundi gloria fallaciter cape- Wononkindi,
retur. Hoc eſt corpus illius, qui verbo tantum, pa- limirnitem
nem ac vinum, in arnem & ſanquinem mutavit; Vernen ttyi
tradens poteſtatem ſimiliter faciendi nobis Sacer mMiciiintein
dotibus, ut ipſemet nobiſcum in cibum; & ſpiri- tonin
tualem potum perpetuo remaneret. Hoc cuj un
cor-

.

.

nig fumnm
lin i
iren iliet
gnealgfn
be, dlatmne
tnigleſerbe
Cebellni, Nn
Onveronenkie
Nere Mlt hin
ettes atgve inelil
gercigiine
epins pen
un ntinillotant
Krmaluu iet
rd olrmrdern
G nilartau⸗
bckennigieil
lelonigtumt
len vebyennce

4

iugrftfceeni

en

in Feſto Corporis Chriſti. 539
eorpus illius, qui prodi à diſcipulo, & ab inimicis
ſe emi viliſſimò permiſit pretio. Hoc eſt corpus il-
lius, qui cùm eſſet Deus ac Dominus omnium, ex-
celſusque ſuper omnes terræ Reges, piſcatorum vi-
liumque mortalium pedes proſtratus lavare voluit,
& humiliter tergere. Hoc eſt corpus illius, qui in
horto attentiùs orans, ob mortis agoniam, ſangui-
nis guttas in terram uſque miſit. Hoc eſt corpus
illius, qui ſe comprehendi, ligari, atque à Judæis
inferni miniſtris, trahi voluit. Hoc eſt corpus illi-
us, qui ante judices falsò affectus infamia, alap
percuſſus, iniquorum numero aſſociatus, ſputis ſa-

tellitum fœdatus, illuſus, atque deſpecus fuit.

Hoc eſt corpus illius, qui ſpineâ coronâ eſt corona-
tus, acriter cæſus, aceto potaſus, ac felle, utque
reus injuſtifſimè condemnatus. Hoc eſt corpus illi-
us, qui cruci affixus fuit, & unà cum latronibus ap-
penſus. Hoc eſt corpus illius, qui pro crucifixori-
bus fervidas ad Patrem preces effudit. Hoc eſt cor-
pus illius, qui virginem matrem ſuam Virgini Diſci-
pulo in eruce moriens commendavit. Hoc eſt cor-
pus illius, qui pro iniquis patiens, in cruce mo-

riens, magnaâ voce glamans, ſpiritum Deo Patri
reddent, expirâſſe creditur. Hoc eſt corpus illius,
in cujus obitu ſolem obſcurari, terram contremi-

ſcere, montes ſeindi, ſarorumque templi velum di-
vidi firmiter confitemur. Hoc eſt corpus illius,
cujus carnem, licèt vitali aurà viduam, nunquam
tamen à divinitate ſejunctàm, trium dierum ſpatiò
in alieno voluit humari tumulo. Hoc eſt corpus
illius, cujus animam nàmque ſeparatam, 33 in-
eros

540 Exorciſfmus IV.

feros deſeendiſſe, piòsque viros ibi detentos eri-
puiſſe teſtamur. Hoc eſt corpus illius, qui pro-
ria virtute, tertio poſt obitum die à mortuis reſur-
rexit. Hoc eſt corpus illius, qui primum poſt re-
ſurrectionem ſuam quadraginta dierum ſpatio, Ma-
tri ejus ſandiſſimæ, ac poſtmodum Dilcipulis in
terris apparere voluit, und cum illis eibum capere,
& cum eisdem de cælorum Regno ſuaviter allo-
qui. Hoc eſt corpus illius, qui absque alieno aq-
jutorio, ſed propriâ adjutus potentiâ, ad cœlorum
veſtigia aſcendere viſus eſt, poſt Sacramentorum
omnium completam inſtitutionem, Diſcipulorum-
que ſuorum ordinationem. Hoc eſt corpus iliius,
quem ad excelſi DEl Patris dexteram, unde vene-
rat, gloriofiſſimè poſt tartarorum veſtrorum vide-
riam, ſedere pro certo credimus. Hoc eſt corpus
illius, qui ad cœlos reverfus, ſpiritum fancdum,
Spiritum Divinitatis unum cum Patre, & Filio ſub-
ſtantialiter exiſtentem, fuper Difeipulos, ſuâmque
Matrem, in linguarum ignearum forma, atque in
Ecclefia ſua perpetuò permanfurum, emiſit. Hoc
eſt corpus illius, quem poſt peracta ſæcula (quo-
rum finem non eſt noſtrum ſcire, poſitum à Patre
in ſua poteſtate) venturum eſſe ſcimus, ad judi-
candum terrarum orbem, cum virtute magnâ, ac
Majeſtate. S

Tandem attende, 6 diabole, magnum Sacra-
mentum: Filius Dei totus & integer eructatus eſt
de corde Fatris in uterum Virginis; de ventre Ma-
tris in gremium Eccleſiæ. Quantus in Patre, tan-
tus in Virgine; quantus in virgine, tantus in Eccle-
.S iæ

*

i; inge

inte. nl

„zcvals 1
cnimitul
hreruneki
onn DElmm
Une oni

1 os Ced⸗
Enicanobes,
,AUulte pena
6Cobiberecaß
Necdleliade⸗
la a örme
Intettidomon⸗
termnun: guin
Dels ek, Caro
ſeel, eigel
6 Cniur, fo
Eutunpinpve
uzcuitteliba
Unladunrecon
Anunſelenn,
Umcoraſuutle
ncdlamicdnmn
mmunitkch
Mes conian
kimnu pe
Utale leti⸗
Arepeie l

Iy.

tos kilee.
brhlziſin tin

in Feſto Corporis Chrifi. 5S41

ſiæ unitate. In Patre ineffabiliter, in Matre mira-
Untetnme⸗ biliter; ſingulari in Eccleſii. Cum Parre ejus-
eain dem & æ qualis ſubſtantiæ: cum Matre ejusdem &
Ilprnin qiviſæ: cum Eccleſia ejusdem & occultæ, ſub ſpe⸗
nucennfen, ciebus nimirum Euchariſticis. Sic, ſic, G damnati
necinm Men qiſtillaverunt cœli miſericordiam ſuper nos: ſic &
un Hieumg verbum DEl transfuſum eſt, & effuſum ubique to=
hepo Aunt tum, ſine quo nihil totum.
iehcde iſet
eti,en Et vos, & defectores, 6 pertinaces, ô infortu-

4

Anmenm natiſſimi demones, hoc cœleſti orbati Sacramen-
ADEi t0, àa talique menſa in æternum ſecluſi, taatæ au-
Nameii detis obſiſtere Majeſtatiè tot potentias, tot virt tes,
Meret tôtque cœleſtia dona vos non paveſcitis? fiat igitur
Ge menſa iſta divina coram vobis in laqueum, in ama-
ram retributionem, in ruinam & in lcandalum ſem-
um piternum: quia cibus, qui in ea nobis apponitur,
Deus eſt, caro divina eſt, caro Chriſti eſt, Eſus
a ipfe eſt, Deique Unigenitus, qui totus ab omni-
bus ſumitur, totusque à ſingulis comeditur; qui
mke! virtutum pinguedine animas digne ſumentium ſa-
ei ginat; qui fidelibus ſuis in ſpiritualium tentatio-
Wel num luctamine contra vos, & Luciferum Principem
veſtrum peſſimum, vires ſuppeditat; qui comeden-
tium cordibus eœleſtem auget gratiam: qui viro-
rum calamitoſorum vulneramirificèé curat; qui de-
bilium munit pectora, ne in malis labantur; qui
/ viatores comitatur in cœlorum ſemita, quò cun-
, nnc di tendimus: per cibum namque à paradiſi ſumus
orge amGnitate dejecti; per cibum ꝗuoque ad paradiſi
nis,e gaudia reparati. Cibum comedit kva, per quem
n05

NNN
R;

542 Exorciſmus UW.

nos æterni jejunii ſama mulctavit; cibum Mari
didit Eccleſiæ, qui nobis cæleſtis convivii nris e-
atefecit. Hic cibus credentium illuminatm itum
d cœleſtia; veraque noſcenda, hic pio calore nos
ſtra imbuit pectora; hic ut terrena fugiamus ſub
limiaque appetamus, nos monet; hic Cuncka ba 8
ſumentibus parat, Hæc denique Cæleſtis menla

ſublimis, atque mirabilis, contra vos poſita eſt

ſemper, ô dæmones, ut vos tereat: in ejus nàâm
circuitu nunquam adeſſe ceſſant angelicæ potclia
tes, venerantes, colentes, utque coram tanta Dei
Majeſtate humiliter ſe proſternentes, cum canti .
ac laudibus Deum ſuum, factorem ſuum ſaumqut
Creatorem ſub hominis ſpecie indutum extollunt,
atque inceſſantur canunt: Sanctus, Sanctus San⸗
dus, Dominus Deus Sabaoth, Deus fortis Deus
exercitum, Deus admirabilis, Deus magnus 8
que terribilis. at⸗

Eujus virtute ego ipſe ejus Miniſter, ex officio
vos denuoò ſpiritus tenebrarum exorcizo per cun-
Gas jam numeratas myſteriorum potentias † vos
adjuro † vos inferni cives conjuro † Iinò conjuret
vos validiſſimè corpus iſtud ſacratiſſimum, ac di-
viniſſimum Redemptoris. Conjuret vos † cor us
IEſu Chriſti Filii Dei vivi: cogat vos Zactamemum
Altaris: adſtringat vos † mecum memoria Paſſionis
Chriſti; quæ in hoc ipſo recoliturSacramento. Ur-
geat vos ad recedendum admirabile Euchariſtiæ
myſterium. Conſternat vos † quotidiana Sacerdo-

tum conſecratio, in Dei Eccleſia celebrantium. Com-

pellat vos fugere † communicatio fidelium, tam ſa-⸗
cra-

Utioenben
cogtto nnd
ebunonrſen
nveunetache
ſetrorumn ar⸗
Cs n!
is goe
Iirmte eoro
uch de wdiſti
lom velros erue
elros, ommnivm
ia ut nullusſ
Peret in tor
lunse

y.

nitcinli
Lelig nii,
üümilihtune
Ne bie)dine
kmem kliinn,
Wbet;kieondn
enige cleltn
Contri os ie⸗
en neiune
ntagrlce utn
nnenran tn)
Emntgouncante
rn bnn tunge
r Wonerolvon
Ann A .
nini anſ

pe utezen

9

gmt,
ntgemd,
6
in,
PCinnle /
e, otiin .
ivi

6

in Fſto Corporis Chriſti. 543

eramentalis, quâàm ſpiritualis hujus divini corpo-

ris. Ex pellat vos poteſtas conſecrandicorpus Chri-
ſti, ab ipſomet Domino ſuis primum Apoſtohs, ac
per ipſos omnibus Eccleſiæ elargita Sacerdotibus.
Cædant vos † adepta fidelibus merita per ſacroſan-
dum hujus conſecrationem myſterii. Coarctent
vos obedire, miteſcere, cedere, ac deprimi ſubma-
nu, & voluntate Sacerdotis Deique miniſtri, ommis
Chriſti operatio, omnis Chriſti nutus, cuncta Chri-
ſti cogitatio, omnis Chriſti motus, omne Chriſti
verbum, omne vitæ mortisque Chriſti Eſu myſte-
rium, cunctaque Chriſti Eſu Redemptoris noſtri,
& veſtrorum deſtrudtoris acerrimi excelſa meri-
ta: Qui Eſus, in pænam tantæ proterviæ, defe-
dionis, atque obſtinatiſſimæ conditionis veſtræ
in virtute eorundem exorciſmatum, & myſterio-
rum, quæ audiſtis, augeat de momento in momen-
tum veſtros cruciatus, dolores veſtros, ærumnas

veſtras, omniumque vobiſcum participantium;

ita ut nullus ſpirituum damnatorum vos ſu-
peret in tormentis. In nomine Dei
Patris † Dei Filii † Deique Spiri-
tũs ſanti † Amen.

Exor-

544 Exorciſmus V. in Feſto Mlnti

Exorciſmus V.

In Feſto Annuntiationis B. Mariæ bwni
Virginis. Item in Sabbatis, ejusdémque lans ibl

Deiparæ feſtivitatibus, cum earumdem VyLvge

Octavis. Pruntffien
. AIlutiz Uii
Præparatio ut in primo Exorciſmo Ppræteren, Huiunn
quæ bic ſunt propria. 4

† Sequentia ſancti Evangelii ſecunduùm Lucam, F† (buun reſiin
g. Gloria tibi Domine. E ei lta
In illo tempore: . iſſus eſt Angelus Gabriel à Deo aAſutbis,ed
in civitatem Galilææ, cui nomen Nazareth, ad mher, Trgo
Virginem deſponſatam viro, cui nomen eratoſeph, ilcten uulht
de domo David, & nomen Virginis Maria. Et in- Quonum n
greſſus Angelus ad eam, dixit: Ave gratiâà plena: j. Mlerete nol
Dominus tecum: Benedica tu in mulieribus. Quæ, Gtumlun
cum audiſſet, tur bata eſt in ſermones ejus, & cogi- Mrere nol
tabat, qualis eſſet iſta falutatio. Et ait Angelus ei: Cerunch
Ne timcas Maria, inveniſti enim gratiam apud De- eeige nog
um: ecce concipies in utero, & paries filium, & Elnplnnn int
vocabis nomen ejus Eſum. Hic erit magnus, & Fi- ſotenimoprum;
lius Altiſſimi vocabitur, & dabit illi Dominus Deus himnontean
ſedem David Patris ejus: & regnabit in domo Ja- in wont
cob in æternum. & regni ejus non erit finis. Dixit Htoni ir
autem Maria ad Angelum: Quomodo fiet iſtud, ceiiinn
quoniam virum non coghoſco; Et reſpondens An- hülmn
gelus, dixit ei: Spiritus ſanctus ſuperveniet in te, Ziinne
& virtus Altiſſimi obum brabit tibi. Ideôque & quod r “
naſcetur ex te San um, vocabitur Filius Dei. Et en
ecce Eliſabeth cognata tua, & ipſa concepit filium Knn

= =
=

Annuntiationis B. E. M. Gin Sabbathis. 54

V. in ſenectue ſua: & hic menſis ſextus eſt illi, quæ
.. vocatur ſterilis: quia non erit impofſſibile apud
onsD Deum omne verbum. Dixit autem Maria: Ecce
Ancilla Domini, fiat mihi ſecundum verbum tuum.
. Laus tibi Chriſte. ðèð
neen Per Evangelica dicta extinguatur † diſſipetur
& deſtruatur † in te omnis deæmonum virtus. In no-
. mine Patris † & Filii † & Spirits ſancti Amen.
ofeſmmgen, Recitentur Eitanie Be ,
nie 1v Litaniæ Beatæ Virginis.
ld Antiphona.
ilbeminlun Sb tuum præſidium confugimus, ſancta Dei Ge-
nitrix; noſtras deprecationes ne deſpicias in
neceſſitatibus, ſed à ſpiritibus immundis libera nos
Gumunsct ſemper, Virgo glorioſa, & benedicta.
unanetgen, v. Milerere noſtri, Domina, miſerere noſtri.
Ur N. Quoniam in te confidit anima noſtra.
„. Milerere noſtri, Domina, miſerere noſtri.
y. Quia multum repleti ſumus deſpedtione.
Y. Miſerere noſtri Domina.
N. Quoniam conculcavit nos ſatanas,
. Præcinge nos, Domina, virtute ad bellum.
N. Et ſupplanta infurgentes in nos ſubtus nos.
y. In te inimicorum noſtrorum ventilabimus cornu.
g. Etin nomine ſancto tuo ſpernemus inſurgentes
in nobis.
v. Eſto nobis, Virgo, turris fortitudinis.
. A facie inimicorum omnium.
5. Nihil proficiant inimici in nobis.
. Et filii iniquitatis non apponant nocere nobis.
y. Ora pro nobis ſancta Dei Genitrix.
N. Ut digni efficiamur promiſſionibus Chriſti.

1id, e.

1

546 Eworciſmus V. in Feſto
„. Domine exaudi &c.
v. Dominus vobiſcum. &c.

Oremtis.

D'fende duælumus Domine, beatâ Mariaâ ſem-

—per Virgine intercedente. iſtam, ab omni ad-
Verſitate familiam, & toto côrde tibi proſtratam,
ab hoſtium propitius tuére clementer inſidiis: qui
vivis, & regnas cum Deo Patre in unitate Spiriiés
ſancti De us, per omnia ſæcula ſæculorum, Amen.
Canticum beatæ Virginis.
MAgnificat anima mea Dominum: Et exultavit
ſpiritus meus in Deo ſalutari meo. Quia re-
ſpexit humilitatem ancillæ ſuæ: ecce enim ex hoc
beatam me dicent omnes generationes. Quia fecit
mihi magna, qui potens eſt, & ſanctum nomen ejus.
Et miſericordia ejus à progenie in progenies ti-
mentibus eum. Fecit potentiam in brachio ſuo,

diſperſit ſuperbos mente cordis ſui. Depoſuit

potentes de ſede, & exaltavit humiles. Elſurien-

tes implevit bonis: & divites dimiſit inanes. Suſce-

pit Iſfraël puerum ſuum, recordatus miſericordiæ
ſuæ. Sicut locutus eſt ad patres noſtros, Abra-
ham, & ſemini ejus in ſæcula. Gloria Patri &&c.

TLeklio Waiæ Prophetæ.

IN diebus illis, loquutus eſt Dominus ad Achaz,
dicens: Pete tibi ſignum à Domino Deo tuo, in

profundum inferni ſive in excelſum ſupra. Et di-

Xit Achaz: Non petam, & non tentabo Domi-

7

edeute
hn⸗ l leben

Puotuun, As

geollitilrel

2
,Ceniticen Dei
iterni necoidins
Gplem Domanam
n toum E.

A.
1¹ M.
Atave
Felix
Kmensil
Cabrie
Tunda
Mtan
e rin⸗
Uoler

Crleti otte
dennenterichlie

leellorun, AnR

Dennktennlan

Annuntiationis B. V. M. & in dabbathis. 547
nbe). Et dixit: Audite ergo domus David: Nam-
quid parum vobis eſt moleſtos eſſe hominibus, quia
moleſti eſtis & Deo meo? Propter hoc dabit Domi-
nus ipſe vobis ſignum. Ecce Virgo concipiet, &

pariet Filium, & vocabitur nomen ejus Emanuel.

Butyrum, & mel comedet, ut ſciat reprobare ma-
lum; & eligere bonum. . Deo gratias.
Oremus.
Eus, qui de beatæ Mariæ Virginis utero, ver-
