y. Dominus vobiſcum &c.
y, Et cum Spiritu tuo,

Oremus.

DOmine ſancte, Pater omnipotens, æterne Deus,
qui feciſti cæelum, & terram, & omnia

quæ in eis ſunt: Rogamus te in nomine JESU

CHRISTI, unigeniti Filii tui, ut ſanctificare †
& benedicere † digneris cereviſiam iſtam (potum
iſtum) ſicut benedixiſti ſex hydrias in Cana Gali-
lææ, ita convertere digneris materiam iſtam potus
. in

.
204 Benedictio puerorum primum
in ſuavitatem & hilaritatem lætitiæ ſpiritualis, ſer-
vis tuis, qui in fide catholica crediderunt. Per
eundem Dominum &c.
Oremus. “
DOmi neDeus, Pater omnipotens, ſtatutor omni-
um elemontorum & fructuum, qui per Jjeſum
Chriſtum, Filium tuum, Dominum noſtrum, ſub-

ſtantiam hanc in refocillationem ſitis, & corporum

ſalutem eſſe voluiſti, te ſupplices deprecamur, ut
exauditis orationibus noſtris, eam tuæ pietatis aſ-

pectu ſanctifioes †: atque ita omnium ſpirituum im. iil

mundorum ab ea recedat incurſio, ut quicunque
ex ea ſumpſerit, ei gratia tuæ benedictionis † ad-
veniat, & mala omnia te propitiante ab ea procul
recedant. Per eundem Dominum noſtrum, Amen,
Aſpergatur.
Benedictio puerorum, ſeu infantium cùm
primùm in Eecleſia præſentantur
à parentibus.
J. Adjutorium noſtrum &c.
y. Domine, exaudi &c.
y. Dominus vobiſcum &c
Oremus.
(Qaſumus, Omnipotens Deus, Pueris iſtis (vel
Puero iſto) pro quibus (vel quo) tuam depre-
camur clementiam, benedicere digneris, & per
virtutem ſancti Spirits corda eorum (vel cor ejus)
corrobora, vitam ſanctifica, caſtitate decora: &
ſenſus eorum (vel ejus) in bonis operibus munire,

d
jte 1 4
. Einenin
SrerDu
. Pimunt
Din
ſtencon
Culngdit
e;cinc
6 Doxinks

—

Orine l
os, X
Gt nonuuire
impotuite
Prmulos Fette
funckeninmn
lenhericergi
Nus,acbuued

elpvelannt
Mparenmere

(er minken
il niſeritin
eligant lii

winzn
fehitni

reclten D

nt,Kattront
n guiſrinn
tn noknn i.
tis Kenen
deprecanln,
ntuepiettte
in piritvonir
t Cicnd
ckionis A
e der prhel
Nniſken keren,

iotntion
Zlentannt

in Eccleſia præſentandorum. 205

& informare, & ab omnibus diabolicis ac huma-
nis fraudibus & inſidiis tua protectione & virtute
tueri, & tandem ad Requiem æternam perducere
digneris. Per Chriſtum &c.
Pſal. Laudate, Pueri, Dominum, ex Veſp. Dom.
cum Gloria Patri &c.
Kyrie eley ſon, Chriſte eley ſon, Kyrie eleyſon.
y. Et ne nos inducas in tentationem &c.
5. Bnedic, Domine, Pueris iſtis (vel Puero iſti.)
N. Et invocetur ſuper eos (veleum) nomen Do-
mini Dei noſtri.
J. Videte, ne contemnatis unum ex his puſillis.
x. Quia Angeli eorum ſemper vident faciem Pa-
tris mei, qui in cælis eſt.
y. Dominus vobiſcum &c.

Oremus.
Omine IESU Chriſte, qui parvulos tibi obla-
tos, & ad te venientes complectebaris (hic po-
nat manus ſuper capita puerorum) manuúsque luper
illos imponens benedicebas, atque dicebas: ſinite
parvulos venire ad me, & nolite prohibere eos, ta-
lium eſt enim regnum cælorum, & Angeli eorum
ſemper vident faciem Patris mei: reſpice: quæſu-
mus, ad Pueri vel Puellæ(ſi fueritunus) ſeu pueorum
vel puellarum præſentium innocentiam, & ad ſuo-
rum parentum devotionem, & clementer eos ho-
die per miniſterium meum bene? dic, ut in tua gra-
tia & miſericordia ſemper proficiant, te ſapiant,

te diligant, te timeant, & mandata tua cuſto-

diant & ad finem optatum feliciter peryeniant,

S
206 Bened Puerorum veſte induendorum ex voto.

per te, Salvator mundi. Qui cum Patre & Spi-
ritu ſancto vivis & regnas Deus in ſæcula.

Be⸗ A men.
Oremus.

REſpice, quæſumus, Domine, ad præſentium
puerorum (vel præſentis hujus pueri) devo-
tionem: ut in tua gratia & miſericordia proficiant

& creſcant, & cum ſancta bene! dictione tua in gra-

tia cœ leſti conſerventur, & poſt hanc vitam ad æ-

ternam ſalutem perducantur. Per Chriſtum Do-
minum noſtrum, & c.
Sacerdos imponens manus ſuper eos (vel eum) cum
figno crucis dicit:

— —

,MMpere
.
..Der Au

Benedictio DEI omnipotentis Partris, & Fiflii,

& Spirits † ſancti, deſcendat ſuper vos & cuſto-
diat, & dirigat, & maneat ſemper, Amen.
Aſpergantur.
Benedictio ad pueros induendos veſte
ex voto.
Primò benedicantur veſtimenta.
y. Adjutorium noſtrum &c. -
y. Domine exaudi &c.
. Et clamor, &c.
y. Dominus vobiſcum &&..
V Oremus.
DOmine JESU Chriſte, qui pro noſtra ſalute
ſuſcipiens humanam naturam, te veſtimento
carnis induere dignatus es, benedictione ſanctâ tua
bene dic iſta parvula veſtimenta, quæ pro gratiis
tuis exſolvendis cum omni devotione, ſanétôque
Voto, ac veneratione B. Virginis MARIE, vel
(S. N.)

⸗ cö
uidodb
mnewiunnu
ginecorpusdn
Donnini ncti
Andemm Dennun
Arlern 4
Alritle iui
(Doverd eren
Dihin uin
renunttkinn

M bi,

inigtotn
Uipe nelin
tgentibuine
nege gen
6whlinungen

“ Ui lke

ng, õ
W Benedictio Cinguli. 207
Oinkl (S. N.) infans iſte ſuper ſe ſuſcepturus eſt. Infun-
Qe in eum, quæſumus, tuam ſanctam bene didio-
nem, ut cùm primum induerit hoc Religionis ſi-
mile veſtimentum, intercedente beato Patre noſtro
Franciſco, deſcendat ſuper eum gratia tua, & pro-
tegat illum ab omni malo mentis & corporis. Qui
vivis &c.

Ain
us Puei dern
Corllantenn
lone lanen

Enteng Benedictio Chordæ, ſeu Cinguli.
„. Adjutorium noſtrum &c.

IAo Y. Domine exaudi orationem meam &c.

Etrs & F:ni Oremus.
Rwallo⸗ EUsS, qui, ut ſervum abſolveres, Filium tuum
Ghn. 1— funibus ligari voluiſti, benefdic, quæſumus,

funem i ſtum, ut famulus tuus N. qui eo velut liga-
mine corpus cinget, vinculorum ejusdem Filii tui,
tlenloe Domini noſtri ESsU Chriſti, memor exiſtat. Per
eundem Dominum noſtrum &c. “W
nenta⸗ Aſppergat aqua benedittà viſtimenta & chordam,
adoledtque incento. 2
Cum verò eum ewuit ſuis veſtimentis, dicat:
Fripiat Dominus de corde tuo pompas, quibus
abrenuntiaſti, dum Baptiſmum ſuſcepiſti.
Prfſal. Eripe me, Domine, ab homine malo: 4
ro nobte viro iniquo eripe me.
„teed Eripe me de inimicis meis, Deus meus: & ab
Gionü inſurgentibus in me libera me. L
e Eripe me de operantibus iniquitatem: & de vi-
ed ris ſanguinum ſalva me.
n, 0 Gloria Patri &c, ia

l

208 Benedictio Cinguli.
poſteà induit eum habitu, dicens:

Immittat in te Dominus ſanctum Religionis amo-
rem, ſanctque fervore ſuccendaris, & ardeas cœ-

leſtium bonorum deſiderio.
PEſal. Laudate, pueri, Dominum &c.
Poſted cingat eum, dicens:
Præcingat te Dominus zonã juſtitiæ, ut imma-
culatus conſerves omnia mandata ſua.
Prfſalmus.
T audate Dominum in ſanctis ejus: Laudate eum
in firmamento virtutis ejus.
Laudate eum in virtutibus ejus: LEaudate eum
ſecundùm multitudinem magnitudinis ejus.
Laudate eum in ſono tubæ: Laudaàte eum in Pſal-
terio & Cithara. B
Laudate eum in Tympano & Choro: Laudat
eum in Chordis & Organo.
Laudate eum in cymbalis beneſonantibus: Lau-

date eum in cymbalis jubilationis; omnis ſpiritus

laudet Dominum. Gloria Patri &c.
Deinde det ei candelam acceuſam, & dicat:
y. Domine exaudi &c.
3. Dominus vobiſcum. &c.
Oratio.

omine Eſu Chriſte, lux vera de vere lumine,

—◻ quæſumus clementiam tuam, ut per interceſ-
ſionem beati Patris noſtri Franciſci mentem parvu-
li hujus illumines, ut, cum ad annos diſcretionis ad-

venerit, ſancto tibi animo corporeque deſerviat.

ui vivis &c.
Poſteà benedicat puerum, offerendo eum ad altare,
dicens:
Confirma, Deus, in puero, quod operari feciſti

à templo ſancto tuo. De-

„.*
ins 1

ctel
ein ehh
4

ecci⸗ un

ot
toriun w
Deine eilll
DMinns

1

Oriwedde
Reyreece).
Xlperbarcin

,Llupetu

ojexorehat
Cun, & lennni
toariio,An
nieeneftre,

Ehun oneto

ſagut iiczt
fr das ,
Umist, KAala
rmiat, ent
undus Me
lnta, imnr
alolibeſnde
Rona⸗

D

phelfintn.
is Kuleg

um Ke,
es
kitie, u im
la, .

Laucateent

audate enn
nies
Uneuminbia-.

Con Vacre

4oraotidun l
, ommni ſpn

.
n, Gl

de wen⸗,
ut et.
men/
dleti
aneANa
Dreq
,GG
wigt

Benedictio Thalami, Thori & Ledti. 209

Deducat eum ſpiritus tuus bonus in terram rec-
tam, & benedictio tua ſit ſuper eum ſemper.
Deinde reddat eum parentibus, & converſus ad
circumſtantes, dicat:
Benedicat vos divina Majeſtas Palter, &Fiflius,
& Spirits † ſanctus, Amen.

16.
Benedictio Thalami, Theri & Lecti cum
Exorciſmo. J
y. Adjutorium noſtrum &c.
y. Domine exaudi &c. ððèSð
y. Dominus vobiſcum &c. “

. Oratio.
Dmine ſancte Pater, qui caſtigando nos ſalvas,
— deprecor Majeſtatem tuam, ſuper hunc lectum,
&ſuper hanc domum, & ſuper omnia, quæ ſunt in
ea, & ſuper has plumas, quæ omnia bene dico, purĩ-
co, exorcizo, atque ſanctifico, per nomen ſanctum
tuum, & ſervi tui N. quem deprecor, ut ſit in no-
ſtro auxilio, & omnium creaturarum: ſic, & tu, Do-
mine, benedicere, & ſanctifficare digneris hunc
lectum, domum & omnia, quæ ſunt in ea, & plumas
ſuas, ut quisquis, & præcipuè hæc creatura N. ſu-
per has plumas, & lectum proſtrata fuerit,
dormiat, & tuam ſanctam benedictionem recipiat,
& dormiat, & ſecura quieſcat, imô omnis ſpiritus
immundus, omne phantaſma, omne maleficium,
vel fadtura, ligatura, ſignatura, & omne opus.
quomodolibet diabolicum, in lectum, vel plumas
has, vel domum factum deſtruatur, annihiletur,
“ ſ⏑ exter⸗

210 Benedictio linteaminum &S. letti.

exterminetur, difſipetur, expellatur, elongetur,
1
quantuùm eſt elongatum cœlumaà terra, lux à te- p
nebris, nec amplius revertatur, & Ego N. ſacer-

dos DEl deſtruo, & extirpo, & annihilo, ut non

revertatur, & ſpiritus maledidi thorum, domum,

tuas creaturas violare volentes, contero, & diſper-
do, & tandem, Domine, multiplica tuas ſanctas be-
nedictiones ſuper lectum, & has plumas, & domum
& ſuper creaturas, quæ habitant in ea, nam ego om-
nia bene dico, ſanctifico ſacerdotali auctoritate †
qua fungor in nominebPaltris, & Firlii, & Spirits
ſancti, Amen. “
Aſpergatur aqud benedittd, & bonat ſacerdos incen-
ſum ſuper ignen: benedictum, ut fumigetur domus, vel
cubiculum, vel lectus, ponatur in letto Cera, Agnus DEh
oliva palmarum benedidta cum ſale exorcizato, Gin-
ceuſo cerei, cum auro, & myrrha.
17. .
Benedictio veſtimentorum vel indumento-
rum, & linteaminum lecti, & ſimilium
mutatis mutandis.

Xorcizo vos, creaturæ diverſæ indumentorum,
— per eum, qui vos paravit ad ornamentum
generis humani, ut ſitis indumenta benedida†
pura & munda † ab omni virtute diaboli, & mini-
ſtrorum ejus, & ab omnibus facturis & maleficiis,
cujuscunque generis ſint: & vires diaboli retinere
non poſſitis, ſed ſitis indumenta pura †, benefdida,
& ſanctificata: Quæſumus, Domine, ut hæc indu-
menta puri ficare, benel dicere & ſanctificare
digneris,

rlumu
arekenieriee
toege⸗
Munenta Rd
nckchcere
ſathto Ke
Der ioron,
entis vetenun,
hioſis niß,
Unarecoeh
Crumtrigrein
In s lar
nnett,lin
n ſtlaner
emoneirti
ent
cke: he
ii, ineut
an, ig

4

dtu ngen
terri lux
lxl her
innihio, Athon
norun Unun,

hterokttie.

tuas ſcse.
has NConun

bNanegoo.
liauctoriune

liEcPirii

ſrercrirer.
n Anmms 1
n Mu,

e indunr
& ſimm

.

.
induvemn,
ad ommo-
enta be

Benedictio lintezminum E&&τ. leci. 211

digneris, nam ego ſacerdos tuus hæc indumenta in
tuo nomine benefdico, purifico † & ſanctifico,
concede, Domine, ut qui ea portaverit, & indue-
rit, cœ leſtis gratiæ, & benedictionis plenitudinem
valeat accipere, ut ab omnibus dæmonibus & fac-
turis ſit liber & defenſus. In nomine Paftris, &
Fiflii, & Spirits † fancti, Amen. L

L Oremus.

mnipotens æterne DEUS, qui inter cætera mi-
rabilia tua creaturas diverſis ornamentis de-
coraſti, & tunicas pelliceas Adæ & Evæ feciſti, nés-
que veſte miſericordiæ in hoc ſæculo, & in futuro
regno ſtolà gloriæ circumdas: quæſumus, ut hæc
indumenta pro tui nominis honore puri † ficare &
benedicere digneris, quæ & ego in nomine tuo
purifico † & benedico, tudmque clementiam ſup-
Plex invoco, ut creaturam iſtam, quæ his indu-
mentis veſtietur, ſub tua protectione conſervare, &
copioſis meritis, diversisque virtutibus ditare, &
ornare digneris, ut cum ſenſeris horum veſtimen-
torum fragrantiam, des eidem creaturæ tuæ oſcu-
lum pacis, & benedicas eam in anima & corpore.
Concede, Domine, ut odor horum veſtimento-
rum ſit ſicut odor thuris, qui Angelos lætificet,
dæmones verò in fugam convertat. Da quoque,
Domine, ut famulus tuus (famula tua) qui hæc
veſtimenta portaverit, cœleſtis gratiæ plenitudi-
nem, & tuæ protedctionis munimen mereatur
accipere: utque ab omnibus inimicorum ma-
leficiis, incantationibus, & inſidiis incolumis
Permaneat, téque DEUM ſuum omnipotentemn
„ . glo-

erZ Bened. Anmali ſponſalit. Vini in ſolemnit. Nupt.

glorificet in tempore & æternitate, per Dominum
noſtrum & c. L neſcn
Benedicdtio DEI omnipotentis Patris &&.. uue
18. jer riguin
Benedidio Annuli ſpontalis. Penniue
3. Adjutorium noſtrum &c. ieſt i⸗
z. Domine, exaudi &c. Dorinn
J. Dominus vobiſcum, &c. (NCnα⁰
Benedick, Domine, annulum hunc, quem nos in iſikenn
nomine tuo & in honorem B. MARIE Virginis Cerhion
atque S. Joſephi, ſponfi ejus, benedicimus, & præ- 4 linlſten
ſta, ut quæ eundem portaverit, fidelitatem in- unene.
tegram ſuo ſponſo tenens in pace & fide tua per- glnKbn
maneat, in mutua Charitate ſemper vivat, & ſe- ätteſtln
neſcat, atque in longitudine dierum multiplice- unlargcen
tur. Per Chriſtum &c. (nrcrunbo⸗
AMen N

reator & conſervator humani generis, datorx
gratiæ ſpiritualis, conditor æternæ ſalutis, Do-
mine, emittere digneris Spiritum ſanctum tuumPa-

ngliy i

raclitum de cœlis; & tuam ſanctam benedictionem lumlgeſn
ſuper annulum hunc, ut ſit armatura potens contra
omnes virtutes diabolicas, & ego in nomine tuo
eum benefdico, & ſanctif̃ſico in nomine Patris, 1
& Fiflii, & Spiritũs ſancdti, Amen. Au
* 19. (lut.
Benedictio Vini in ſolemnitatcibus kluti
Nuptiarung odn
„.. Adjutorium noſtrum &c.
y. Dominus vobiſcum, &c, eua
Ore. Auni

olnni

Daborinn

atti e

ntali.

1e, quen nohe

RI Virginn
cinds Kone
icelitten in⸗
Litetper.

K, Ele.

Wligic.

erne Me
anctunet-
n benddhen
ra Porph
in MMn

nomin!
len,

nnieds

Benedictio Infirmorum. 213

. Oremus.
oOmine ſande, Pater omnipotens, æterne Deus,
bonorum omnium dator, & conſervator; qui
inter reliquas creaturas tuas vinum, in hominum
ſuſtentationem & lætitiam, ex frudu uvarum pro-

dire juſſiſti; quique per unigenitum Filium tuum,
Dominum noſtrum Eſum Chriſtum, in nuptiis in

Cana Galilææ, aquam in vinum mirabiliter permu-
taſti, & Sacramentum protioſiſſimi ſanguinis ejus-
dem Filii tui in vini materia ſanctificari feciſti: te

ſupplices deprecamur, ac petimus, ut hanc crea-

turam vini bene Idicere & ſancti ficare digneris, ut
famuli tui & famulæ, ex eo guſtantes, animæ & cor-
poris recipiant ſoſpitatem, & teomnium gratia-
rum largitorem ſine fine collaudent. Per eundem
Chriſtum Dominum noſtrum. y. Amen.

Aſpergat aqud benedictà, in modum crucismi-

irneiu hil dicens. Poſtea vinum diſtribuitur per manus laico-

rum in mundo profano vaſe, primum quidem ſponſis,
tum aliis Chriſti fidelibus, qui nuptiis interſunt, omni-

bus modeſtè guſtantibus.

20.

Benedictio Infirmorum.
Vgcerdos intrans domum infirmi cum aqua benedicta
dicat:

z. Pax huic domui.
m. Et omnibus habitantibus in ea.

Oremus.

Ntroeat, quæſumus, Domine TESCU CHRISTE,

domum hanc ſub noſtræ humilitatis ingreſſu,
03 . xXter-

..

214 Beneditctio infirmorum.

æterna felicitas, divina proſperitas, ſerena lætitia,
charitas fructuoſa, ſanitas ſempiterna; effugiat ex
hoc loco acceſſus dæmonum: adſint Angeli pacis:
domumque hanc deſerat effugata diſcordia. Magni-
fica, Domine, ſuper nos nomen ſanctum tuum, be-

ner dic converſationi noſtræ, ſanctifica noſtræ hu-

militatis ingreſſum: qui ſanctus & pius es, & per-
manes cum Patre & Spiritu ſanto in ſæcula &c. A,

Poſtea dicitur

Pſalm. De profundis clamavi &c.
J., Dominus vobiſcum. &c.
Sequentia ſancti Evangelii ſecundum Lucam.
N. Gloria tibi, Domine.
Nillo tempore, ſurgensEſus de ſynagoga introi-
vit in domum Simonis: ſocrus autem Simonis
tenebatur magnis febribus, & rogaverunt illum pro
ea, & ſtans ſuper illam imperavit febri, & dimiſit
illam: & continuo ſurgens miniſtrabat illis. Cum
ſol autem occidiſſet, omnes, qui habebant infirmos
variis languoribus, ducebant illos ad Eſum. At
ille ſingulis manus imponens curabat eos.
Quo dicto ſubditur:
Kyrie eleiſon. Chriſte eleiſon. Kyrie eleiſon.
Pater noſter.
7. Et ne nos inducas in tentationem &c.
y. Miſerere mei, Domine, quoniam infirmus ſum.
H. Sana me, Domine, quoniam conturbata ſunt
Oodlſſa mea.
y. Salvum fac ſervum tuum.
. Deus meus ſperantem in te,

y. Egoe

AXKxronk/,
Eena
bos hnie
lennt Cri
Nr umun
tegie h
G.
zans, meidd
i Kombhun
üd.
n
Dornin
Eit: innnte,
(Etler fir
kedeneicie,l
(in
ſenper,

We

nedichele

itoin

Kr
ſue
n ei⸗

corli Meni

S

Ummtun d.e.

Norekte.
1s e he.
Eellede

4

Lcſ.

dunnro⸗
Wen Irdn
Verunnſnngre
lebti, Nnit
bet ilis
ebantinnm
2d E4
4t elGA0

rie eEeta

Ac,
inhirm

ntupn

penedictio Medicine, Unctionis, Balnei E&c. 215
y. Ego dixi: Domine, miſerere mei.
3. Sana animam meam, quia peccavi tibi.
y. Domine exaudi &c.
z. Dominus vobiſcum &c.
Oremus.
REſoice, Domine, famulum tuum, fratrem no-
I8Krum, in infirmitate ſui corporis laborantem:
& animam refove, quam creaâſti: ut caſtigationi-
bus emendatus, continuò ſe ſentiat tua medicinâ
ſalvatum, Per Chriſtum Dominum noſtrum &c.

Ponat manum ſuper caput infirmi, & dicat:
Superægros manus imponent, & bene habe-
bunt †, ESUS, Mariæ Filius, mundi Salus, & Do-
minus, meritis B. M. & B. Franciſci, Confeſſoris
ſui, & omnium Sandtorum ſit tibi clemens, & pro-
pitius.
B. Amen.
Dominus Eſus Chriſtus apud te ſit, ut te defen-
dat: intra te, ut te conſervet: ante te ſit, ut te
deducat: poſt te ſit, ut te cuſtodiat: ſuper te ſit, ut
te bene dicat: Qui cum Patre & Spiritu ſancto vi-
vit & regnat in ſæcula ſæculorum, Amen.
Benedictio Dei omnipotentis Partris, & Fiflii,
& Spirits † ſancti deſcendat ſuper te, & maneat
ſemper, Amen.
Aſpergatur.

4

21.
Benedictio Medicinæ, Unctionis, vel Bal-
nei, vel Brodii medicati, mutatis
mutandis.
5. Adjutorium noſtrum &.
4 y. Do-

-

216 Benedictio Medicinæ, Undctionis Balnei, Brodii.

y. Domine exaudi &c.
y. Dominus vobiſcum &c.

Ornemus. V
Uæſumus clementiam tuam, æterne DEUS, us
R,hanc medicinam (vei unctionem, vel balneum
vel brodium & c.) ad expellendas omnes ægritudi-
nes, & fugandas diabolicas virtutes, & malenco-

rum infeſtationes, imo & ipſos dæmones à corpo-

ribus humanis, quam in nomine ſancto tuo, & fan-
Gi N. beneldico, & ſanctipfico, ſic tu omnipo-
tens, & clementiſſime DEUS, bene dicere, ſan-
NHiłficare, piiſſime DEUS, digneris, & in omni, qui
Eam biberit, extingue febrium infeſtinationes, viſce-
rTum tormenta cura, cordis & capitis dolores &Epaſ-
ſiones cunctas diſſolve, gravitates pectoris remove:
infeſtationes cunctas à quibusvis partibus cor-
poris reſolve: phantaſmaticis adeſto periculis, tu-
morésque compeſce. Sit hæc Medicina expulſio
præſentis morbi: & fugiant diaboli cum omnibus
ſuis ſociis, facturis. & armis, exorcizo te , creatura
medicinæ, in nomine ESU, ut virtutem naturalem

retineas, ſupernaturalem recipias adjurata in no-
mine Chriſti. Beneldic, 6 Domine, hanc medi-

ciam, & virtus Spiritus ſani fit ſuper eam, ad eva-
cuanda, & deſtruenda, annihilanda, & eradicanda
à corpore humano maleficia cuncta, cujuscunque
generis ſint: & ſimulad expellendum ipſum dæ-
monem.
Prout ego N. Sacerdos tuus bene dico, exor cizo,
& ſandifo, & benedictiones cunctæ ſervorum
Dei ſint ſuper te,0 medicina, & ſis potens ad effu-
gandos

arnti
Put,
Dufüüit
unt cem.
ulkruduN:
Atrotrig in
r levacrdn
Pttis ſadi
cmidconmu
ſanliteeruurt
Duncorunhinn
monnint
eNtermninatone
gcrivciiwin
un An ens
ſeellun Peſen

“
.“

Feckounmmn
Emcilen
a grä
iclin

i NH Benedictio Balnei pro maleficiatis. 217
gandos dæmones cum ſuis facturis & armis diaboli-
cis. andem benedictio Sancti N. ſit ſuper te † in
nomine Pa'tris, & Filii, & Spirits †† fancti, Amen.

Aſpergaatur.
terneln
LeMuin 222
nesenil. Alia Benedictio Balnei pro ma-
E niei leficiatis.

onts cnh EXorcizo te, unda balnei, per Deum Partrem,
bod den T—Deum Fiflium, per Deum Spiritum † ſanctum,
iu onm per Deum, qui ſimile lavacrum Moyſi ſervo ſuo fieri
Gcere, ͤur mandavit, dicens: facias labium æneum cum baſi
nomél ſua ad lavandum: per Deum, qui lavit nos à pec-
insiſt catis noſtris in ſanguine ſuo; per Deum, qui nos
s per levacrum regenerationis, & renovationis
NNeeREe Spiritüs ſancti in filios adoptionis accepit, ne tibi
Spribum aliquid commune ſit cum ſpiritibus immundis, ſed
lopenlitt⸗ ſanctificeris, ut ſis Chriſti fidelium purgatio, & im-
eind anu mundorum ſpirituum abdicatio, atque maleficio-
Gcum e“ rum omnium ab homine, ſive à diabolo factorum
otelmn exterminatio, ita, ut quicunque ex te corpus ſuum
temmmm laverit, divinam in te virtutem ſentiat affuiſſe. Per
djumne Eum, qui venturus eſt judicare vivos & mortuos, &
e, Nus ſæculum per ignem, Amen.

Amr
,CEiut — . .
,A.. OVni potens ſempiterne DEUS, ante cujus con-
um Ne ſpectum tremunt Angeli, infernus ululat, qui
„ Iudith ancillæ tuæ, quæ corpus laverat, & ornave-

4 N . , .
oee rat, tantam gratiam donare dignatus es, ut fieret
le g. Holofernicida, & populum ſuum ab obſidione libe-
oten .

G L ◻5 raret,

218 Benediktio Medicinæ cujusvis. ,
benedice re, & ſancti lficare dignare hoc ablutio- uliii⸗
nis genus, ut quisquis ex eo corpus ſuum laverit, Mylpon
valeat Holofernis infernalis interimere virtutem, &
ab ejus vexatione liberari, atque ab omni malefſi-
ciorum genere miſericorditer, te præſtante, ſalva- prelio 6
ri. Per Dominum noſtrum ESUM Chriſtum, fili- Miftns
um tuum: qui aquâ in pelvim miſsà diſcipulorum cenwithi
ſuorum pedes humiliter lavit, & tecum vivit & eDonicn
regnat in unitate Spiritũs Sancti Deus, per omnia lenehummog

ſæcula ſæculorum, Amen. ltuikinl
23 r nten inn,
Benedictio alia Medicinzæ ekiüi,
1 Anen.
cujusvis. .

zy. Adjutorium noſtrum &c.
y. Domine exaudi &c.

y. Dominus vobiſcum. &c. enedictio
. ſe
. Orenus. Acjutim
CUmme DEUS, qui ſumma & media, imâque cu- Dominenue

ſtodis, qui omnem creaturam intrinſecùs am- (Diningii
biendo concludis, ſanctipficare & benefdicere di-
gneris hanc Medicinam, & benef didionem tuam

ſuper eam infundere digneris, ut per tuam ſanctiff-

—

Orinen.

mam virtutem & copioſiſſimam benedictionem, per (Aehni
ſignum S. Crucis impertitam, omnis virtus diabo- enc, ii
lica ab hac creatura, quæ hanc Medicinam ſumptura oris len
eſt, expellatur, & annihiletur, tantam virtutem olnun
merito paſſionis tuæ, & vivificæ Cruſcis recipiat, ut üklance,
omnes immundos ſpiritus, incantationes, ligaturas, erezalri
ſignaturas, facturas, & omnia maleficia poſſit ex- lucdiNar
pellere, & divertere à famulo tuo, qui ea utetur, kh

ſ

ex-

ltni, Benedictio panis c. pro infirmis vel malefic. 219
reikeihti⸗ exhibe4tque ei plenum ſanitatis effectum. Per Chri-
lun gen ſtum Dominum noſtrum. Amen.
hetefinten

b omimlet Oremus.

relentellte Błnedico te, creatura Medicinæ, in nomine
ACeni Daltifimibaltris, & Fiflii, &Spiritũs †† ſancti, qui
Nehlim te creavit pro tutela humani generis: & rogamus
teeunii te, Domine DEUS noſter, ut hæc creatura hujus me-
els, per omm dicinæ famulo tuo, qui eãâ utetur, in nomine SS. Tri-
nitatis efficiatur ſalutare remedium, sitque perfe-
da medicina in viſceribus ejus: Qui in Trinitate
. perfecta vivis & regnas, per omnia ſæcula ſæculo-
ine rum, Amen.
Aſpergatur.

L 24.
Benedictio Panis, Farinæ &c. pro infirmis.
vel maleficio affectis.
x. Adjutorium noſtrum &c.
ebin e v. Domine exaudi c.
nntie y. Dominus vobiſcum &c.
benn Oremus.
idun DOmine JESU Chriſte, benedicere digneris
er tnat⸗ —hunc panem, ſicut benedixiſti quinque panes in
ned deſerto, ut ſit omnibus ſumentibus ſalus mentis &
nis in corporis: atque contra morbos & univer ſas inſidi-
Hicinae . as diaboli remedium efficax. Bene dic igitur, Do-

ul
Aten . . . X 2
tanu mine, & ſanctifica panem hunc dexterâ tuꝗ ſanctaà,
rtulcid Juem & ego ſacerdos tuus in nomine tuo, & in no-
kion, uImine ſancti N. exorcizo, benefdico, & ſancti; fico. Et
leicſn ſicut S. Elias Propheta benedixit farinam in hydria
1KN 5

, * viduæ,

220 Bened Panis α° pro infirmis vel maleficiatis.

viduæ, & comedit ex ea in tempore ſamis, ſic & ego
hunc panem in nemine tuo, & in honorem ſandi
N, bene' dico, & creaturæ tuæ trado, ut accipiat

. . 1
& comedat ex eo ad eradicandum à corpore ſuo

omne maleficium, incantationem, ligamen, ſignum,
philtrum, & omne opus diabolicum. Nec non

2 7
ipſosmet de'mones, & maleficos, omnemque fe-

brim, & qualemcunque naturalem ægritudinem,
qua premitur.

O Domine Eſu Chriſte, qui es panis natus in

Bethlehem, panis vitæ & æternæ ſalutis: panis vi-
vus, qui de cœlo deſcendit, & dat vitam mundo:

benełdic & ſanctifica hunc panem, quem & ego
per nomen ſanctum tuum bene dico & ſanctifico,
& virtutem tui S. nominis in ipſum infundens, de-
ſtruo omnia maleficia, & facio ĩpſum efficacem con-
tra omnes vexationes diabolicas. Dominus igitur
tecum ſit, ò panis benedicte, ut venena extinguas,

noxia comprimas, dæmonia ejicias, febres repel-

las, & ſanſtitatem tribuas cunctis pié te ſumenti-
bus. Per Chriſtum Dominum noſtrum, Amen.

Oremus.
B?nedic f, quæſumus, Domine ſanctePater, æter-
ne DEUS, per amorem filii tui in virtute Spi=
ritůs ſancti panem iſtum, benedictione cœleſti,
ut quicunque ex eo comederit in nomine tuo, &
diledi Filii tui, atque Spiritůs ſancti ab omnibus
operibus ſatanæ ſanetur, & bene dictione tua ſan-
cta repleatur, per eundem &c.
Apergatur.
25. Be-

ocninumden
ts Klman
cis en
Geuticonreri
inenef en
jette hini⸗
XConNtuN.
un noKrn,
(eicelntt
eſuu,
1 N Nenee
Donire, zin
r, Cibietn
Hiritbum
mnis pirtum
1I Domin
. Ohri
ſinm ile

nlſin

ſindlke
thonenlai
o, edi
na anpne

banmeun.

Ommnenhlete
n egrituden

nis t
Utb: anidi
im mundo.
uln eo
NNe,
Omichmcdes, ⸗
Cinekerenor.
Donmimaßir
enena ennun

Bened. Vini &&. pro infirmis vel male ficiatis. 221
25.
Benedictio Vini, Aceti pro infirmis vel
maleficio affectis.
xorcizo te, creatura vini, in nomine Paftris,
& Fiflii, & Spiritũs † ſancdti, ne ſis communis
ulli ſpiritui immundo ad honorem S. Mariæ & San-
Gi N., ut, qui te devoteè biberit, & guſtaverit,
omnis ſpiritus immundus ab eo recedat cum factu-
ris ſuis, itaque exorcizo †† & benedico te, creatu-
ra vini, in nomine ESU Chriſti, & S. N., ut ſis
purgatio omnium maleficiorum. Dignare, 6 §S.
N. hoc vinum bene dicere & ſanctificare, ad libe-
randas & ſanandas creaturas DEl ab omnibus ma-
leficiis & deæmoniis. O Domine JESU Chriſte,

ficuti convertiſti in Cana Galiææ aquam in vinum:

ita bene dicere, exor cizare, & ſancti ficare tua
pietate digneris hoc vinum, ut ſit remedium effi-

6, kebet Cax contra omnem poteſtatem omnium inimico-
.

e tetnn.
loltr

Anctelte.
Gi ini
Gi
nom
nk nni⸗
iche“

rum noſtrorum, & etiam contra omnes facturas,

quæ factæ ſunt, & factæ erunt, & nullus ſpiritus ma-
lus cujuscunque generis poſſit latere in hac creatu-
ra N. quæ guſtaverit hoc vinum benedictum. Peto,
Domine, per tuam ſanctam Paſſionem & Crucem,
ut, qui biberit ex hoc vino benedido, mundetur
à ſpiritibus immundis; & ab omni maleficio: &
omnis virtus diaboli exterminetur, & poteſtas
tua, Domine, in virtute verborum tuorum præ-
valeat. O Domine, infunde tuam ſanctam bene-
dictionem in hoc vinum, ut alligata ſint vulnera
ſatanæ: & ego bene †dico hoc vinum, & ſancti fico
in

222 Bened. aquæ cum Reliq. &S. contra maleficia.

in nomine ſancto tuo, ut vulpes infernales demo-
lientes hanc vineam tuam, ponentes eam in deſer-
tum, una cum operibus ſuis, maleficiis & factu-
ris deſtruantur, confringantur, & annihilentur.
Succurre ergo, Domine, & benefdic, & ſanctirfi-
ca hoc vinum, ut ſit vinum gratiæ, ſcientiæ, ſa-

pientiæ, fervoris & amoris ad ſanandas tuas crea-

turas ex eo guſtantes, bibentes, corpus reficiat,
& corroboret, intelledtum clarificet, cor lætificet,
dolorem & triſtitiam quamcunque expellat, ma-
leficia cuncta deſtruat & annihilet à creaturis tuis

ex eo bibentibus, per Chriſtum Dominum noſtrum,

Amen.

Beneſ dico hoc vinum, & ſancti fico, ut ſit tan-
quam vinum, quod Chriſtus dat ſuis devotis in
convivio ſuo ſpirituali. Adhuc, bone ESII, dic
verbum, & benedic, & ſanctipfica hoc vinum.
Tandem benefdico illud, & per hoc ſandum vi-
num deſtruo omnia maleficia, & fugo dæmones
per eum, qui torcular calcavit ſolus, Amen.

26.

Benedictio Aquæ contra maleficia, cum
Reliquiis 88.
y. Adjutorium noſtrum &c.

y. Domine exaudi &c.

y. Dominus vobiſcum &c.
Oremus.
LDEUs, qui ad ſalutem humani generis maxi-
ma quæque Sacramenta in aquarum ſſb.
ſtan-

retlamder,
DECSNoni
Aticcdins
(entes Neor
Pilſvirtuehene
oterceſtinenee
GOdi NAen
Perrt,tuagt
A atetnn al
hnſtonDren

Depec

. jutoriur

Unmine eul
nins i,

fangge

nlemnie ſa
ennlt
leidtkng
L anihlenen
ie, klafff
, leinie l
ndustle Een⸗
orpus rien
kCor letfſeer
epeliat,

Creathris tu

numnolrun;

chuſttue.
RE
Wre,
forboernn
hoc ſandunn.
fgo n
lus, n

eficii

.

7

Benedictio aquæ contra malehicia. 223

ſtantia condidiſti: adeſto propitius invocationibus
noſtris, & elemento huic aquæ, quam SS. NN.
Martyrum tuorum virtute conſignamus, virtutem
tuæ benedictionis † infunde, ut per merita & inter-
ceſſionem eorundem Martyrum tuorum, ſit fideli-
bus tuis in remedium ſalutare, dæmonum malitias
& inſidias, morbos & infirmitates corporis & ani-
mæ ab eis repellens: præſta, ut quicunque eam
ſumpſerint, vel eà aſperſi fuerint, ab omni adverſi-
tate animæ & corporis liberentur, & utriusque re-
cipiant ſanitatem. Per Chriſtum Dominum noſt-
rum, Amen.
Oremas.
Mmenſam clementiam tuam, omnipotens æterne
DEUS, humiliter imploramus, ut fidelestuos, ad
Reliquias SS. N N. Martyrum tuorum devote acce-
dentes, & eorum fuffragia poſtulantes, tua ineffa-
bili virtu: e bene † dicere digneris: ut per merita &
interceſſionem eorumdem Martyrum tuorum (vel
ſancti N.) ab omni ægritudine mentis & corporis
liberati, tuaque hic & ubique miſericordiâ cuſtodi-

ti, ad æterna gaudia mereantur pervenire. Per

Chriſtum Dominum noſtrum, Amen.
Aſpergalur.

27.
Benedictio Aquæ contra maleficia.
z. Adjutorium noſtrum &c.
vy. Domine exaudi &c.
. Dominus vobiſcum, &c.

Exwor-

224 Benedictio aquæ contra maleficia.

Exorciſmus.
Eorcizo te , aqua. per illum, qui te creavit, & qui

in te baptizari voluit: qui te in quatuor flumina
de Paradiſo exire juſſit, & totam terram irrigare
præcepit. Exorcizote per illum, qui Naaman Sy-

rum è lepra mundavit, Exorcizo te F, aqua, per eum,

qui te per
tit in vinum. Exorcizo te † per incarnationemfilii
DEI vivi, per Nativitatem, Circumciſionem, per
baptiſmum & ſanctum jejunium ejus, per paſſio-

nem, mortem, & ſepulturam ejus: per reſurredio-

nem & aſcenſionem ejus: per adventum & gratiam
Spiritũs ſanctiParacliti: & per beatam Mariam Vir-
ginem, Matrem Domini noſtri ESU Chriſti, & per
lac ejusdem Virginis Mariæ; & per omnes Angelos,
Archangelos, Thronos, Dominationes, principa-
tus, Poteſtates, Cherubim & Seraphim: per omnia
Sacramenta Eccleſiæ Catholicæ: per ſanum Joan-
nem Baptiſtam, per omnes ſanctos, Patriarchas,
Prophetas, Apoſtolos, Martyres, Innocentes, Con-
feſſores, Virgines, Viduas, & Continentes DEl,
& virtutem omnium Sanctorum, & Sanctarum
ejus: ut in virtute JESU CHRISTI deſtruas
omne opus nefarium diaboli, & miniſtrorum ejus,
omnésque incantationes, ligaturas faſcinationes,
ſignaturas, facturas arte diabolica factas, inventas
eontra famulos & famulas DEI, ita, ut ad nihi-
lum redigantur: & ſicut divina potentia expo-
Hiavit infernum, ita expoliare valeas illos ab omni-
bus facturis: per te extinguantur omnes ardores,
calores & frigiditates, cæteræque peſtilentiæ factæ,
ſive faciendæ contra famulos & famulas DEI
In

ſuam poteſtatem in Cana Galilææ conver-)

Ornunel
7

ſett 6 I
Gitne⸗

Itonn

Armme
uttötin
, Glennag
zo bnnnd
Selteund
orne d!
Ierut, elgen
tmsel ola

Ppen 41n.

R

Hutiirin
yprinchte

beldet
guiriien
nalonm, Art,

ote ulei

malefciit
irte diabeal
Aperomln
lite, ſmn,
inlarut

naliti.

teenntKn
Auulurſfunin
terrmn inie
uiNundf.
,2ngte.
lilezcnnte.
rhatioenfil
cifonen, N
s Per uſi
,3
Rrekorreckio⸗
.⸗.
1n Egratian
Mariam Ni⸗
Orlki Kper
GNNnec⸗
fonts Nne

Phim:ſeum

erhnennher.

mnocener.

ontinmnel
n, Kon
SI En
niſtronne
8 faleint

1.
M

1
ta, .
1, .

Beneditctio aquæ contra maleficia. 22 ½

in omnibus facturis. Per eum, qui venturus eſt
judicare vivos & mortuos, & ſæculum per ignem,
Amen. ””
. Exorciſmus.
terum exorcizo te, Aqua, per DEUMF vivum, per
DEUM f verum, per DEUM f ſandum, per
Dominum noſtrum Eſum Chriſtum, qui fecit cœ-
lum & terram, mare, & omnia, quæ in eis ſunt,
ut omnes virtutes adverſarii, omnis exercitus dia-
boli, omnis incurſus, & omne phantaſma inimici
eradicentur, & effugiant à te, ut ſis ſancta, ſaluti-

„ 4. » . 1 . . . . .
fara, & ignis ardens adversus omnes inſidias inimi-

ci, ut, quicunque te biberint, ſeu guſtaverint,

ſis eis ſanitas & medicina animæ & corporis, & in

virtute ſanctæ Trinitatis effugiat omnis infirmitas,
& omne opus nefarium diaboli potatione tui ſepa-
retur, effugiat, & elongetur. Per eum, qui ventu-
rus eſt judicare vivos & mortuos, & ſæculum per
ignem, Amen. “
Initium ſantti Evangelii ſecundum Joannem.
In principio erat verbum &c.
Oratio.
Błnedicat te †, Aqua, DEUS Pater omnipotens.
qui te ſuo verbo creavit, & det tibi ad omne

malum, & maleficium virtutem, ut quicunque te

devotè ſumpſerit, & guſtaverit, liberetur ab omni-
bus maleficiis, incantationibus, ligaturis & factu-
