mincltuge
Unnto onzrſos
cbletote ſre
Peleo gebe

Benedictio Olei contra præſtigia demonis. 138

3 D nedicti accipiant hæc Numiſmata virtutem repel-
fln lendi de'mones, & omnes inſidias eorum in nomine
gunin Par tris & Filii † & Spiritus † ſancti, Amen.
Ooplnnn
, Kinct⸗ 2.
ſi uiſenn
eline Benedictio olei miræ virtutis contra quas-
tindre cunque infirmitates & præſtigia diaboli.
.
un Hin h Sacerdos ſuperpelliceo & ſtola indutus, fans ante

Altare, in quo eſt &. Sacramentum, dicit à cornu Epi-
ſtolæ.

ülateneref Autiph. Tulit autem Samuel lenticulam olei, &
unn htti effudit ſuper caput ejus, & oſculatus eſt eum.
Wöc Ade Dratus
leauruncen .
Lereiim , Audite cœli, quæ loquor &. qui habetur in Sab-
eperceptiit batho ad laudes.
luntb, CTCetio libri Levitici c. 2.
denetden A Nima cum obtulerit oblationem ſacrificii Do-
nicve in mind; ſimila erit ejus oblatio, fundétque ſu-
erentor Per cam oleum, & ponet thus, ac deferet ad alios
te tuo, Aaron Sacerdotes: Quorum unus tollet pugillum

ntnundus Plenum ſimilæ & olei, ac totum thus, & ponet me-
enden moriale ſuper altare in odorem ſuaviſſimum Domi-
eno. Quod autem reliquum fuerit desacrificio, erit
liun Aaron & filiorum ejus, Sanctum ſanctorum de obla-
edife tionibus Domini. Cuùm autem obtuleris ſacriſium
ul Coctum in clibano: de ſimila, panes ſcilicet absque
henelii, fermento conſperſos oleo, & lagana azyma oleo li-
ſub W ta. Si oblatio tua fuerit de ſartagine, ſimilæ qeon-
unimd ſperſæ oleo, & absque fermento, divides eam
M li mi-

140 Penedictio Olei contra præftigia Aæmnonis.

minutatim, & fundes ſuper cam oleum. Sin autem
de craticula fuerit ſacrificium, æque fimila oleo
conſpergetur: quam offerens Domino trades ma-
nibus ſacerdotis. Qui cum obtulerit eam, tollet
memoriale de ſacrifidio, & adolebit ſuper altare
in odorem ſuavitatis Domino. R. Deo gratias.
Antiphona. Inveni David ſervum meum: oleo
ſancto meo unxi eum.
Manus enim mea auxiliabitur ei: & brachium
meum confortabit eum. .
Nihil proficiat inimicus in eo, & filius ini quita-
tis non apponat nocere ei.
Et concidam à facie ejus inimicos ejus: & odien-
tes eum in fugam convertam.
Et veritas mea & miſericordia mea cum ipſo:
in nomine meo exaltabitur cornu ejus.

Lectio Epiſtolæ B. Jucobi Apoſtoli.
INürmatur quis in vobis, inducat presbyteros Ec-
1cleſiæ, & orent ſuper eum, ungentes eum oleo
in nomine Domini: & oratio fidei ſafvabit infir-
mum, & alleviabit eum Dominus: & ſi in pecca-
tis ſit, remittentur ei. Confitemini ergo alteru-
trum peccata veſtra, & orate pro invicem, ut ſal-
vemini: multùm enim valet deprecatio juſti affidua.
y. Deo gratias.
y. Paraſti in conſpectu meo menſam, adverss
emnes, qui tribulant me. Impinguaſti oleo caput
meum: & calix meus inebrians, quàm præclarus
eſt.
Et miſericordia tua ſubſequetur me: omnibus
diebus vitæ meæ.
Et

3
605 v.
n nſ

N WN
me
n tnc
.

ern. NN
Ioped ig
m, K Wnun-
ſuuon nti
Ateri Gnunl
10, & 1ann
eterognne .

Plaustilrin

Peyetulye
ACiurnot
Dovivenrdi
Doninuntieen

äipunkn
grammnu

61A o
ia keſnei⸗

Benedictio Evangeliorum & Joannis. 141
Dleumn 6 3 . . . . . . . .
“l Et ut inhabitem in domo Domini: in longitudi-
Wundmie⸗ nem dierum.
noncte à cornu Evangelii dicitar
lerit en in 8
e Dominus vobiſcum &c.
grrin. Sequentia ſantti Evangelii ſecundum Lucam.

S INillo tempore, ſuſpiciens ESUS dixit: Homo
àdquidam deſcendebat ab Jeruſalem in jericho, &
i:& bei incidit in latrones: qui etiam deſpoliaverunt eum,
„ & pläagis impoſitis abierunt ſemivivo relicto. Acci-
flins inigi dit autem, ut Sacerdos quidam deſcenderet eéàdem
visz, & viſo eo præteriit: ſimiliter autem & Levita,
eu: Kole cum eſſet ſecus locum, & videret eum, pertranſiit,
Samaritanus autem quidam iter faciens venit ſe-
kareranin cus eum: & videns eum miſoricordià motus eſt, &
n ,. appropians aligavit vulnera ejus, infundens ole-
uunm, & vinum: & imponens eum in jumentum
A, ſuum duxitin ſtabulum, & curam ejus egit. Et
Apresbym alterâ die protulit duos denarios & dedit ſtabula-
gentes en rio, & ait: curam ejus habe, & quodcunque ſu-
ſei ſawatt pererogaveris, ego cùm rediero, reddam tibi.
5: & ln H. Laus tibi Chriſte.

nini enh Sacerdos oſculato libro vadit ad cornu Epiſtolæ.
invicen 29.
catio olli⸗ Benedicdio Evangeliorum S. Joannis.

v. Adjutorium noſtrum &c.
venlin“ „. Domine cxaudi &c.
gualice y. Dominus vobiſcum &c.
Jon Oremus. .
w Q Mnipotens & miſericors DEUS, te ſuppliciter
ur me⸗ deprecamur, ut bene dicere, & ſanctipficare
dignes⸗

142 Benedittio Chartæ contra Dæmones.
digneris hæc ſancta Evangelia, in tui nominis ho-

norem per dilectum tuum Apoſtolum Joannem

Evangeliſtam, dictante Spiritu ſancto conſcripta, ut
meritis ſacratiſſimæ Incarnationis tuæ, interceſſio-
ne ejusdem beatiſſimi Evangeliſtæ tui, quicunque
eis uſus fuerit, vel cum reverentia ſuper le porta-
verit: ſalutem animæ & corporis à te recipiat, & 4
viſibilium atque inviſibilium inimicorum inſualti-
bus præſervari mereatur. Qui vivis &c.
Et Benedictio DElI omnipotentis Partris, &
Fiflii, & Spirits † ſancti, deſcendat ſuper hæc
Evangelia, & maneat ſemper.
Aſpergantur aqud benedictd, & incenſentur.

30.
Benedictio & Exorciſmus Chartæ contra
dæmones, & ſpectra, quæ infeſtant, &
vexant homines, vel jumenta, vel
domos &c.

Accipe chartam, edmque exorciza & benedic haec
formula:
y. Adjutorium noſtrum &c.
Eworciſmus Charté.
EKorfcizo;- & conjuro te, Charta, per titulum
Domini noſtri Salvatoris (JESUS Nazarenus
Rex Judæorum) per omnia verba & nomina, quæ
de creatore omnium creaturarum dicuntur, & per
eum, qui tribuere, & facere poteſt, ut omnia, quæ in
te ſcribentur ad effectum ſalutis æternæ perducere
valeas, & ut omnis fallacia, & virtus diaboli exeat
de te, &intret in te omnis virtus prædicta ſine mora
in

Meln,
=
Pürmſhinch

rereadid
mron .
WCitun
ſetkengn t
inkepun

Plelſton .
hiutud 4

nmd iah
nelicho nor⸗
U, rlreb⸗
cim,
Eettorimor,
Meinicu

Demm Beneditlio Chartæ pro Agnus Dei. 143

Ituimiist in nomine Pa'tris, & Filii, & Spirits ſancti,
ftolun ſan Amen. .
Gocinh Aſpergitur aquaà benedictà, α in ea ſeribantur
ie, immf ſequentia verba in modum erucis.
tui, glann —
lneen N. † R. Qui verbum Caro factum eſt, & habitavit
te reeſhinl J. in nobis, naſcens ex MARIA Virgine, per
icorum imm ineffabilem pietatem, & miſericordiam ſuam piiſſi-
is ., mam, & per interceſſionem B. Virginis MARIE.,
Uis iftis, Angelorum, Sanctorùmque omnium, & maximè
dat ſipert Apoſtolorum, & Evangeliſtarum Matthæi, Marci,
Lucæ, & Joannis & ſancti N. Martyrum, virginum
& viduarum, ipſum quæſo, ut dignetur me liberare,
& conſer vare ab omni infeſtatione Satanæ & mini-
ſtrorum ejus. Per eundem Dominum noſtrum
ChE TESUM Chriſtum, qui cum Patre & Spiritu ſancto
z intelen vivit & regnat &c. Amen. L
Deinde accipiatur ſal exorcizatum, & benedictum,
item modicum ceræ de cereo paſchali, vel alterius be-
nedictæ & ruta beneditta, & omnia aſperſa per aquam
ia Gu henedittam, ponantur in præditta Charta benedicta
complicata, & ſuſpendatur in collo patientis vel in loco
vexato & infeſtato & DEIgratia conſervabit.

incenſenru,

mmeyte, N

.
5SOSN Benedictio & Exorciſmus chartæ pro Agnus
& n DEI, vel aliis rebus ſanctis ad fugandum
ien . diabolum, & deſtruendum
vton ⸗ maleficium.
nerne⸗ y. Adjutorium noſtrum &c.
tus n y. Dominus vobiſcum &c.
redicm, Exor-

144 Benedictio chartæ pro Agnas Dei.

Exorciſmus.
Eorcizo te, creatura chartæ, quæ in uſum hu-
mani generis ad reſerandum etiam magnalia de
lege Domini digna viſa es, & per divinam volun-
tatem chartæ conjugii à Raphaele inter Tobiam &

Saram celebrati; in quo etiam opere Angelico dia- R

bolus extitit victus, per Dominum Deum uni-
verſi, Patrem, & Filium, & Spiritum ſancdum,
ui extendit cœlum ſicut pellem, in qua ccœleſti-
bus ſplendoribus quaſi characteribus ſcribens, cæ-
los facit ſuam gloriam enarrare, ut bene† dicaris, &
ſanctificeris ad omne opus diaboli deſtruendum,
ſive illud præſentiæ, ſive potentiæ, ſiv e maleficii, ut
quicunque te ſacris rubus reſperſam, vel ſacram
rem concludentem ſuper ſe portaverit, ab omni in-
feſtatione diabolica liberetur per eum, qui ventu-
rus eſt judicare vivos & mortuos, & ſæculum per
ignem, Amen.
Oremus.
Omine, potens in prælio, Deus ultionum, & Pa-
ter patrum noſtrorum, qui per Moyſen & Pro-
phetas antiquorum voluminum ſcriptores, etiam
divinæ tuæ bonitatis myſteria divinitùs revelaſti, &
per SS. Evangeliſtas & Apoſtolos tuos novi teſta-
menti Filii tui paginam ſcribi voluiſti: quique per
Jeremiam Prophetam tuum, cadaver oachim Regis

Juda projiciendum ad æſtum per ſolem, & ad gelu
per noctem eidem nunciaſti, quoniam tres pagellas

vel quatuor cum uda legiſſet in libro à Baruch filio
Neri ex ore eremiæ ſeripto, eundem in ignem inje-
sit: atque comburi fecit: beneſ dicere & ſancti ficare
digne-

Pri
berden
el dh
Csrmihn
cend rirng
ineutio ar⸗
onns ſüut⸗
ſen etun
ſeclla heum?

ato
4Acioriv
Doninbie⸗

s Un,
Gui inctiſi
ſchzcmuiſkl
Cüifolii⸗ i

nes De,

que iln
tlam uli
r divinaſcl
inter Mhin
ere Angelool
num Deua t
biritum ſandn
inquucet
bus ſeribens,
benepkien

Nl Geſtruenda
2me malefcih⸗

em, Wber
NReik on
, & lEellu

15 ultionut
er Morealkn
ſeriptone/⸗
vinitustent
tuos MI
luiſti: ,
er o
ſolem

–W
rl
dem oſen
erelol ⸗
*

==

Benedidtio Chartæ & Atramenti. 145
digneris hanc chartam, ut quicunque eam vel ſacris
ſeriptam, vel ſacra coneludentem ſuper ſe portave-
rit, ita miſericordiam tuam gaudeat adfuiſſe, ut &
ipſe ſatanas & ab ipſo immiſſæ oppreſſiones tam
maleficiorum, quàm incantationum omnium con-
fundantuùr, conterantur, amoveantur, & in infer-
num dejiciantur. Per te DEUS Trine in perſonis,
unus in eſſentia, æ qualis vivens in ſæcula ſæculo-
rum, Amen.
Aſpergatur.
. 32.
Benedicio Atramenti.
B'nedic Domine, hoc atramentum benedidctio=
ne † cœleſti, & aſſiſtat ſuper illud virtus Spi-
ritũs ſancti, ut ubicunque uſurpabitur, longè re-
cedat virtus inimicorum, umbra phantaſmatum,
incurſio maleficiorum, pereuſſio diabolicæ artis,
omnis ſpiritus ſagarum, téque ipſum omnipoten-
tem deprecamur, qui vivis & regnas per omnia
ſæcula ſæculorum, Amen.

33
Benedictio Chartæ & Atramenti.
y. Adjutorium noſtrum &c.
y. Dominus vobiſcum &c.
ODremus. L
— qui in dilediſſimi Filii tui titulo triumphali
Sancdæ crucis (Eſus Nazarenus, Rex judæorum)
ſeribi voluiſti, ipſiusque jElu nomen in corde
§. Igna-

1

146 Benedictio Atramenti.

S. Ignatii literis aureis ſoripſiſti, quæſumus, ut hanc
creaturam chartæ & atramenti benedicere † & ſan-

mina ſuper ea cripta devoté portaverit, vel ſi in
plumis laneis, vel paleis, vel lectis, domibus &

non poſſint latitare d'mones, ſed adſtricti dare ſi-
gnum reale ſuæ potentiæ, & contra dæmones ſint
armaturæ ſanctæ, & benedictg, potentes ad de-
ſtructionem cunctorum maleſiciorum, incantatio-
num, ligationum, ſignaturarum, facturarum, falſ-

nec habeant poteſtatem inquietandi, vel perturban-
di creaturas tuas ſanguine pretioſiſſimo Filii tuire-
demptas, ut poſſint devotè oraræ, quiete dormire,
comedere, bibere, ac alia naturalia libere exercere:
jdeo exorciz0 te † chartam & atramentum, bene-
dico & ſanctifico te, per eum, qui dixit Moyſi:
ſcribe hoc in libro, & trade auribus Joſue: delebo
enim memoriam Amalech ſub calo, per eum, qni
ipſemet Moyſi præcepit, ut ſcriberet in tabulis
verba fœder's decem: & Tobiæ, utaccepta charta
faceret conſcriptionem conjugii. Per ipſum E-
ſum Chriſtum Dominum noſtrum, Amen.

Aſpergantur aquà benedictd

34.

Exorciſmus ſupra atramentum.

Xorciz0 te, Creatura atramenti, in nomine Pa-
— tris P& Filii T & Spirits ſandti, ne com-

Gificare † digneris, ut, qui orationes vel ſancta no-

indumentis, vel in quibusvis locis collocata fuerint,.

cinationum, & omnium inimicorum inviſibilium,

mu-=

Ommntee e
Oumer Ein
ſer on
üuboun
eln, Ken
wenſ e
ckronſting
Ne Nrge!
her omnueud

Diam ul
hentur Kute
. Ki
MAten
Uutmni

lril
riz arezt
etiXs
Untlitien inc

.

necicerikt
les velinden
tayeritſed
Gis, arie
vollocatulten
Hadſtrickice
ra demones!
votentes ad !
um, incantan
ſadurarum,1
uun invibjliun
ivelpenurben
Cmnortlüituire⸗
dües Wrnin
Nuideaerenee
Erimennun, N
gicirit
dus ſolue: ee
10, per enn
lberet in
utaccepi
Per l
„Alnen

icti

weſonnt

mentun

inno⸗
ndi, 1

4
4
1

5

Benedidtio Calami. 147

mune ſis ulli ſpiritui immundo, ſed dabis hono-
rem viventi atque regnanti Patri †, & Filio ', &
Spiritui † ſancto, ubicunque uſum vel per te ſceri-
ptum fuerit, ſpiritus mox ab eo loco recedat, at-
que idcircò ſanctifico te, creatura atramenti, in
nomine Eſu Chriſti Nazareni, Filii DEl vivi, Regis
& Judicis noſtri, ut ſis purgatio & ſanctificatio ho-
minum; quos DEUS ad ſuam ſanctam gloriam vo-
care dignatus eſt, te invoco, Domine ſancte, Pater
omnipotens, æterne DEUS, ut hoc atramentum
exorcizare & benedicere atque ſanctificare †
pro tua pietate digneris, ut omnis immundus
ſpiritus locum in eo ultràâà non habeat, ſed ubicun-
ue uſum, & ex eo ſcriptum fuerit, Angelorum
Aorum ibi deſcendat exercitus. Per Dominum
noſtrum JEſum Chriſtum, Filium tuum, qui tecum

vivit & regnat in unitate Spirits ſancti DEUS,

per omnia ſæcula ſæculorum, Amen.

Dieatur poſtea Pſal.67. Exurgat DEUS, & diſ-

ſipentur &c. ex fer. 4.

Pſal. 90. Qui habitat in adjutorio altiſſimi &.
Pfſal. 58. Eripe me de inimicis meis &c.
Litaniæ de omnibus Sandtis.

Exorciſmus Calami.
Norcizo te, creatura calami, in nomine Pa-
—◻tris P & Fir-lii, & Spiritüs ſancti, ut per hanc
Exorcizationem individuæ Trinitatis, ac unius
. K 2 vir-

148 Benedidtio Calami.

virtutis Deitatis, omnis nequiſſima virtus adver-
ſærii, omnis malitia diaboli, omnis violenta in-
curſio, omne confuſum, & cæcum phantaſma era-
dicetur, fugetur, & diſcedat ab hoc calamo, ut om-
nis, qui eo uſus fuerit, & ſcripſerit, fiat per divi-
nam omnipotentiam ſanus ab omni malencio dia-
bolico, nec poſſit illi nocere ulla nequitia malig-
norum ſpirituum; dignare ergo, Domine, pro tua
Pietate hunc calamum benedicere F& ſanctificare,
ut quicunque ex eo ſeripſerit, ſit punctus dolore
pœnitentiæ, & ab eo eradicentur facturæ, male-
ſicia, incantationes, tumores, dolores, & ligatio-
nes quomodolibet factæ contra creaturas Dei ,⸗ſit
deſtructio omnium operum ſatanæ in nomine im-
maculatæ Conceptionis B. M. V. ſancti Antonii de
Papua, & ſanctiUbaldi, benedico † & ſanctifico hu-
jus calami virtutem ad obſeſſos liberandos, ad re-
ſtituendam valetudinem, ægrotantibus ſanitatem,
ad extinguenda venena, tumores & dolores, ad re-
ſkituendum conjugii amorem, & ad depellenda &
comprimenda omnia adverſa & noxia, & quicun-
que per hunc calamum ſcriptus uteretur, ab omni
languore & infirmitate ſanetur, & ab omnibus in-
ſidiis inimici liberetur, Amen.

Oremus. L
MUItiplica, æterne DEUS, benedicttones tuas
ſuper hunc calamum ſieut ſtellas cœli, dum
ego N. N. indigniſſimus Sacerdos per Eſum Chri-=
ſtum benedico † & ſanctifico †† hujus calami chara-
deres, deſtruo omnia maleficia, languores & do-
lores, & vexationes diabolicas, atque irrito omnes
3 acio⸗

afidimn
goeni erdad
AnGrnad
tdsne, A
nncrme ſronn
Muncad u/
elas u onhen
erlatur ne
n imudnn
Intiun, iine⸗
.utntorurgunen
Oberun ri
UEM Yhs
ini, llg, d
ſeri, Küitrla

ſnominel gaa

ſye vurel
eſye kuni
Mlecrerauni
Uprkurcdamn

naitgiie
nis ienn
Phaniuen
aland lnn
lt, nit ehi
hi maleneot

Dequitia ni

vomine, Mo
Klanditen
punctos do

ſacture, mi

dres, Kligati

tenurasDei,

Kdndce

ondd Nordri
Kndſen
8lerando,
untibos ſaiit
EColoret⸗
aA deelen
oxia, A
leretut inn
Lab omin!

necd d
lellas Gnn
perſ0
jus &α
ngunnn
1
que Inn .

NN

Benedittio Calami. 149
actiones demonum, malignorum ſpiritium, atque
ſagarum. In nomine Fatris † & Filii „& Spiri-
tus ſancdti, Amen,
36.
Exorcismus alius ſupra calamum.

Itaq ue adjuro te, creatura calami, iterum per ſep-

titormem ſpiritum Dei vivi, adjuro te per novem
Ordines Angelorum, adjuro te per vocem tonitrui
coruſcantis tremendi cœleſtis Regis, adjuro te per
lignum ſanctæ crucis & per tres clavos, & per ſn-

guinem pretioſiſſimum in cruce effuſum, adjuro te

per omnia merita paſſionis Chriſti, adjuro te per
eum, qui omnia creavit, ne contemnas vocem hu-
militatis meæ, adjuro te per ſeptem verba Chriſti.

in cruce prolata, adjuro te per verbum hoc (ver-

bum caro factum eſt, & babitavit in nobis) ut ex-
pellas mox omnem umbram, omnes ſatellites ad-
verſariorum, machinationes diaboli, ſive ſpiri-
tuum immundorum, five damnatorum, ſive er-
rantium, ſive invocationes magicæ artis, ſive præ-
cantatorum argumenta, ſive draconum & omnium
volucrum, vel viperarum, quod imperat tibi
DEUS & Dominus ESUS Chriſtus, Filius DEl
vivi, quòd mox, ut qui hanc calamum uſurpa-
verit, & in ſchedula verba ſcripta ſacra ſcripſerit.
in nomine DEl Sabaoth, ſive homines, ſive do-
mus, ſive pecora vel quæcunque animantia, five
vineæ, ſive ſeminati agri, aut campi, ſive qualis-
cunque creatura univerſalis, ſive qualiscunque lo-
cus per hunc calamum ſcriptam ſchedulam & ſacra
* K 3 no-

150 Benedittio Calami.
nomina, & characteres ſoriptos ſumpſerit, ab ho-
mine in ægritudine detento, maligni ſpirits infe-
ſtatione percuſſo, mox expellas & exclúdas omne
maligum, ut poſſit homo velociùs ſalvus fieri per
virtutem Domini noſtri JEſu Chriſti, quia neque
dici, neque ſcribi, neque cogitari poteſt, cui no-
men DEl eſt, tu autem, Domine, qui per divinam
voluntatem Moyſi & Prophetis antiquorum volu-
minum ſcriptoribus etiam divinæ bonitatis myſte-
ria divinituùs revelâſti, & per Evangeliſtas & Apo-
ſtolos novi teſtamenti Filii tui paginas ſcribi volu-
iſti, benedicere † & ſandtificare ? digneris hunc
calamum, ut quicunque vel ſacris nominibus per
ifſtum calamum ſcriptos characteres, & verba ſacra
concludentem ſuper ſe geſtaverit, vel potu aut li-
quore ſumpſerit, ut ab ipſo ſatanæ oppreſſiones, &
maleficiorum omnium turbines evaneſcant. Per
JEſum ſanguine in monte Oliveti manantem, fla-
gellatum, ſpinis coronatum, & crucifixum, & ago-
nizantem & mortuum. Qui tecum vivit & regnat
in unitate Spiritũs Sancti DEUsS, per omnia ſæcula
ſæculorum, Amen.

Orremus.
VErè ſanctus, verè benedictus atque metuendus,
& adorandus es Domine DEUS noſter, ab
occultis noſtris munda nos, & ab alienis parce ſer-
vis tuis, ut cum fiducia valeamus dicere orationem
illam regalem, quam Dominus & Salvator noſter
per Evangelium ſuum orare decrevit, dicens: Pa-
ter noſter &c. Sed libera nos àmalo, Amen.
Libe-

(inen
Daos
e, IMunn
numtenbies
Zrumennkea
ſecraleiftmen,
ii, vi Aum
Mervirftod
ickenimia,
nilun i
ermmmntdel
Neris MnA
cclettig unone

uenpteunte⸗

fonem Aptai
lples kond
in lel tele
elu ure⸗

Benedictio Chartæ, Atramenti & Calami. 151

lne lbera nos, quæſumus, Domine, ab omnibus malis
ln

rerien . præteritis, præſentibus & futuris, libera nos,

ſali quæſumus, Domine, famulos tuos & famulas tuas
tlſi, une gladio, à fame, à fraude & tentatione diabolica „4
na percuſſione ſæculi, ab infirmitatibus malis, per li-
oge beratorem & redemptorem noſtrum Eſum Chri-
Nrim ſtum, Filium tuum, qui tecum vivit & regnat in
AdonnoI æecula ſæculorum, Amen.
onitatis mi.
geliſas 37
inas eribia .. 2 *
dignert hhI Benedictio ſuper chartam, atramentum
oinihasg & calamum.
KXrerdrlet?⸗

dWWa O Vnipotens æterne DEUS, qui dediſti Sacerdo-
eg — tibus poteſtatem ſuper ſerpentes & ſcorpio-
ernecm. nes, invocamus nomen ſanctum tuum potentiſſi-
Wnmmamtn. mum, terribile & formidabile, ſuper Chartam hanc,
rveifxumkh atramentum & calamum, quem benedicere con-

n vivit ſecrare † virtutem potentiæ tuæ infundere? digne-
gerom“ ris, qui es Dominus Exercitium, Dominus fortis &
potens in prælio, & ficut miſiſti Angelum de cœlo,
qui catenã magnâ apprehendit draconem magnum,
antiquum, qui eſt diabolus, ſatanas, & ligavit eum
per annos mille ne ſeducat gentes, ſic mittere dig-
ℳ neris, Michaelem Archangelum, principem militiæ
tque cleſtis, ut dæ'mones creaturas pretioſo ſanguine
eS 4 redemptas vexantes ad uſum & ſcriptionem, ſum-
Nienae ptionem aut potationem ita liget, ut eorum manus
ſicetten & pedes ſint compedibus aggravati, ut tuis mi-
zalg niſtris ſeſe adeſſe publicent, obedientiam præ-
reyih A.

„ ſtent, corum pareant præceptis: ut creaturas
lo, Aℳ K 4 tuas,

172 Benedictio oharte, atramenti & calami.

tuas, famulum vel famulam N. N. ſtatim relin-
quant, & in ſumptione hujus benedictæ ſchedulæ
ſcriptæ, cum pavore, gemitu, mœrore, fletu,
terrore & formidine in nomine ſancto tuo ad
exeundum, & ſanum relinquendum hominem fint
adſtricti. Nlin

Enedico igitur has tres materias: conſeoro † &
ſuper has potentiam divinam invoco †, ut ſit
materia fletũs †, materia conculcationis †, materia
zerroris † materia formidinis †, materia ge mitus &
dobloris †, omnibus dæmonibus humana corpora
vexantibus, ita ut ſieut Eſus Chriſtus in cruce po-
ſuit frenum lucifero, & ſuis lequentibus, ſic, ſacra
mat eria, ſis frenum dæmonibus ſuper frænum equi,
muli, aſini, & omnium jumentorum, & ut ad tuum
uſum adeſſe ſuum in continenti relinquant, nec ullo
aut quovis modo vexare valeant. Sis, 6 materia
benedida, frænum fortiſſimum & oriſcipula, in ore
& labiis & maxillis eorum, potens, & terribilis,
refrænans & expellens ſuperbos, ut mox cedant &
cadant in conſpedu noſtro invocato Nomine om-
nipotentis DEl, ſicut ceciderunt muri in Jericho, ſis
materia quaſi catena contexta operibus mirabili-
bus, & vineulis fortiffimis tanquam manus potens,
& fortis. Dominus exercitium ſuper ſuperbiam &
arrogantiam eorum, ſis quaſi catena per merita
hujus ſanctæ † Crucis Domini noſtri 'ESU Chriſti.
Sis catena triplex per virtutem Sanctorum trium
Clavorum Chriſti, ſis catena quintuplex, per merita
gquinque plagarum Chriſti. Sis materia quaſi catena
ſeptuplex, per ſeptem verba dicta à Chriſto in cruce
Sis

n Firicdrun,
nmuihilen
CmimdMermn
unck ddie
Celletkehne
Silnat ate
ft ihrunn
Milen limen
likof ntuſi
lles crt hun
tnonmn kin
ontirk rthl
Einatennridha
herhinn ing⸗
ita, Atium
ernant umin
allgianinde

umtum, Ainnn

uuine kni,3

G Calin
N lnn
ecich de
nletor, D
de ſanch t

un horin:

9: conſeen

inrocoß, 1

fonis f, nit
terig genien
lumans cort
lus in rvee 5

Ködesdeolet.

Gperikennnen
NuN Vt
ftehinguemgen
Nt. 5s, 0
Koriipuhin
ens, N leni
ut moN
cato Nuun
muri inſin
peribuuni
m mMan
uper uhet⸗
atena hen
lri ENn
Sanctonit
uplexg
terin icn
Crinne

Benedictio chartæ, atramenti e& calami. 153

Sis materia quaſi catena multiplex per flagella dura
Chriſti, ſis frænum fanguinis exeuntis de latere
Chriſti omnibus ſpiritibus immundis, ut cum
timore mox à creatura humana vexata ad aby ſſum
inferni deſeendant, ad hujus ſacræ materiæ uſum
& ſumptionem, ad hominem vexatum relinquen-

dum fint adſtridti, nec ſit, qui auxilium præſtet.
Per Chriſtum Dominum noſtrum. Amen.

Iterum benedieo † vos tres materias per eum,
qui juſſit fieri in rationali catenas aureas ex auro
puriſſimo, per eum †. qui confregit catenas cer-
vicum inimicorum, per eum †, qui in camo &
fræno maxillas de'monum conſtringit, ne quem-
quam impoſterum ullo modo lædere valeant, per
eum †, qui ſuper aſpidem & baſiliſeum ambulat, &
coneulcat leonem & draconem, per eum †, qui
diſſipat gentes, quæ bella volunt, per eum †/, qui
juſſit ligare hominem non habentem veſtem nu-
ptialem, & in tenebras exteriores mitti, per eump,
qui faeit mirabilia ſolus, per eum †, qui fuit à
Judæis captus, ligatus, flagellatus, conſputas, ſpi-

nis coronatus, & in cruce confixus, occiſus: per

omnia †, quæ fecit, dixit & adimplevit Chriſtus, ut
ſis materia benedicta †, eonſeerata Tad damnandam
ſuperbiam & arrogantiam obſtinatorum dæmo-

num. ita, ut ad uſum & ſumptionem maleficia ſua

proſternant, hominem innoxium relinquant, tan-
dem fugiant, ad laudem DEl omnipotentis, ſalutem
hominum, & omninm dæmonum confuſionem,

in nomine Patris F, & Filii, & Spiritũs ſandi.
K F5 Zue⸗

9

15/4 Beneditctio chartæ, atramenti & calami.

Uper vos jterum invoco virtutem duplicis cate.
næ Divi Petri Apoſtoli, Principis Apoſtolorum
cui & collegis ſuis potiſſimuùm data eſt 4 DEO&Do. WI
mino virtutum poteſtas calcandi ſuper ſerpentes
& ſcorpiones, & dæmonia ejiciendi, liberadq de Frant 1
facultas & authoritas ligandi & ſolvendi animas Stnn
fidelium à peccatorum nexibus, & p er Catene ur
& vincula, quibus ligati ſunt ſancti DEl Martyres ae
dum teſtimonium perhibentes -ESU CHIRISTI H 0
verbera & ſupplicia à tyrannis, tormenta, paſſio- vilnn,
nes & mortem fortiter ſuſtinebant, ut hæredes ſie- 1
rent in domo DEl: ut dæmonum ſeu dæmones ni Rin
maleſicia, & faſcinationes, atque artes magicas N' Aul u
famulum vel famulam DEl vexantes, liget, in no- e)udn
mine Patris Fomnipotentis „ im nomine JE §U1 Non
CHRISTI fſalvatoris noſtri, & in nomine Spi- enerme . D
ritũs † ſancti paracliti, & hanc creaturam D ElI Mn MAiei
à laqueis cunctis ſpirituum malorum, & corum 1 Elniſäer⸗
ligaturis & vinculis univerſis, per virtutem ſandæ: Egelaleiy tl
Grucis penitus abſolvas, es enim ut Sacerdotale ndſint
ornamentum, es velut funda David contraGoliath, atimniſknun
es lorica ſacrorum DEl miniſtrorum, & aurea le, Doni nr
torques & monile agri aurei velleris Regis ſæcn- iicorunidis
lorum, es denique ea, quæ omnia vincula dæmo- nmelmiscon
num disrumpis, per nomen ESU CH RISTI üüNN
Nazareni, & nobis ſis materia benedicta, jucundi- Aun am nh
tatis, candoris & innocentiæ, atque immortalitatis, un. Qmr.
Amen. . 4
iim
Aſpergantur aquà benedittd.

—

iclingn
enzefigien
tinnnink

38. Be-

iGenn

en e
sehitdn
n o

1 4
l, . Uer lene
encl, Nen .
. Adjutorium noſtrum &c.

RK y. Sit nomen Domini benedictum.

ſolrenejin

ebl en

ESCN

Orinente,
ut herede
n leu ceno

Wlgdhin
NNNeNN N
Ainnonine!
ecreaturmn)
4orum, Ne
rirtutentu
n ut Nontt
d contuult
orum Iun
leris lß
1 vinelit
6U CHI
e imne“

Benedictio ſagittarum & Sebaſtiani. 155
38.
Benedictio ſagittarum S. Sebaſtiani, vel alio-
rum ſignorum alicujus Confraternita-
tis, vel Sancti.

N. Ex hoc nunc & usque in ſæculum.
y. Domine exaudi &c.

Oremus.

Q Mnipotens ſempiterne Deus, largitor bono-

rum omium, ſalus & vita noſtra, te ſupplices

Ntsuge exoramus, & petimus, ut has ſagittas (vel hæc
ſigna, &c.) quibus Domini Redemptoris noſtri,

in cruce pro nobis pendentis ſignum, & imago in-

temeratæ V. Deiparæ MARIE, & S. Sebaſtiani
Mart,. (vel alteriusSancti) impreſſa eſt, bene'dice-
re & ſancti fficare digneris, ut qui has ſecum devo-
te geſtaverint, vel domi aſſervaverint, per merita
ſanctiſſimæ MARIE, & per interceſſionem S. Se-
baſtiani (vel aliorum Sanctorum) ab omnipeſtifera
lue, ab omni morbo contagioſo & ab omnibus

inimicorum inſidiis præſerventur, & corporis &

animæ ſanitatem continuam conſequantur, Per Do-

minum noſtrum, Eſum Chriſtum, Filium tuum,

verum animarum noſtrarum corporumque medi-
cum. Qui tecum vivit & regnat in ſæcula ſæcu-

lorum, Amen.

Aſpergantur ommia,
Benedictio Imaginis, Numiſmatis, vel mo-
netæ effigie S. Georgii inſignitæ.

By. Adjutorium noſtrum. Ore-

156 Bened. Numiſm. §. Georg. Cinguli & Thom. Ag.

Oremus.
O Mnipotens ſempiterne DEUS, largitor bono-
exoramus, & petimus, ut hanc monetam &c.
cui imago S. Georgii M. tui impreſſa eſt, benefdi-
cere & ſancti † ficare digneris, ut qui eam devoté

geſtaverint, vel domi affervaverint, per merita &

interceſſionem S. Georgii ab omni graviori corpo-
ris lapſu præſerventur, ejusque, uti & animæ, ſa-

nitatem continuam confequantur: Per Dominum
noſtrum Eſum Chriftum, Filium tuum, veram 1

animarum noſtrarum corporumque medicinam.
Qui tecum vivit & regnat in ſæcula ſæculorum, Am.

Aſpergatur.

40.
Benedictio Cinguli Militiæ Angelicæ
S. Thomæ Aquinatis.
y. Adjutorium noſtrum &c.

Oremus.
DOmine JEſu Chriſte, Filii Dei vivi, puritatis
— amator & cuſtos, obſecramus immenſam
clementiam tuam: ut ſicut miniſterio Angelorum
ſanéttum Thomam Aquinatem cinguléô caſtitatis
cingere, atque à labe corporis ac animæ præſerva-
ri feciſti: ita ad o norem & gloriam ejus bene di-
cere & ſancti ficare digneris eingulum iſtud, ut,
Qquicunque illud circa renes reverenter portaverit
ac tenuerit, ab omni immunditia mentis & corporis
Purifoetur, atque in exitu ſuo per manus ſancto-

rum

rum omnium, ſalus & vita noſtra, te ſupplices

mebtiade⸗
id
.. Mawiun
Donieelud
Domudale
Rentecii,
O.en
Coluominene

„ 4,e
Newütirgi

Koren kuap
ſorum traGs
Enenterittere
inuum Nn ſel
lcum eoſkrte⸗
l
Nilennnin
Momninlh
e,

guli 6 lZ

ſrlrzdi
Atrat D
c MONN
eſſa el, D
1 ient
n, Per mei
igraviorionn
uti Tanine
t Per honi

n tuum, ren
gle meein
Alecakotkm 4.

ſie Aogle
ii⸗

ei vini n
mus Unn
kerio A
nguo 41
anineſen
am ee
ulun 4
renteſtn

Benedictio Cupſarum pro Reliquiis. 157.
rum. Angelorum tibi digne præſentari mereatur.
Qui cum Patre & Spiritu ſancto vivis & regnas
Deus, per omnia ſæcula ſæculorum, Amen.
Aſpergat cingulum aquà benedictà, & poſtulanti
equenti oratiunculd diſtribuat:
Præcingat te Dominus Eſus Chriſtus cinguloô
caſtitatis, & meritis ſancti Thomæ Aquinatis, ex-
tinguat in lumbis tuis omnem humorem libidinis,
ut maneat in te virtus continentiæ & caſtitatis,
Amen. J
Si plura ſimul benedicenda ſint, dicantur omnia in
plarali.

Benedicdtio Capſarum pro Reliquiis & aliis
ſanctuariis includendis.
y. Adjutorium noſtrum &c.
y. Domine exaudi &c.
y. Dominus vobiſcum. &.
Q Remus;, dileciſſimi. nobis Deum bPatrem omni-
—☛ potentem, ut, qui omnia per unigenitum Fi-
lium ſuum in virtute Spiritũs S. valde bona creavit,
ipſe nobis indignis ad conſecrationem & benedi-
Gionem harum Capſarum reliquiis Sanctorum
ſuorum recondendis paratarum, rorem gratiæ ſuæ
clementer infundere dignetur. Per eundem Do-
minuum noſtrum Eſum Chriſtum, Filium ſuum,
qui cum eo vivit & regnat in unitate Spiritüs ſandti
Deus. S
Deinde manibus junctis ante pectus dicitur Præfatio.
Per omnia ſæcula ſæculolum,
R, Amen,
y. Do-

158 Benedikctio Capſarumpro Reliquiis.

4
y. Dominus vobiſcum. ſue⸗ .
y. Surſum corda. genm n
. Habemus ad Dominum. unnn is
y. Gratias agamus Domine Deo noſtro. a u
& nce s
y. Dignum & juſtum eſt. de
6 MI,;

VErè dignum & juſtum eſt, æquum & ſalutare, W en
nos tibi ſemper & ubique gratias agere, Do- mneken
mine S. Pater omnipotens; æterne Deus ineffabi. 6, n
lis Deus miſericordiam, & Deus totius conſola- jenmst
tionis; Qui Moyſi famulo tuo præcipiſti, ut jux- cf küin
ta exemplar, quod ei in monte demonſtraâſti, Ar- Ataeno
cam de lignis imputribilibus conſtrueret, & eam nn enna
auro mundiſſimo circumdaret, in qua vala aurea fündemdonnd
mannâ cœleſti plena, cum tabulis Teſtamenti, di. men.
gito Majeſtatis tuæ conſcripis, in teſtimonium fu- 1
turis generationibus ſervari deberent: quique no-
ſtris ſæculis, eadem ſacratiùs intelligenda manife-
ftàſti: dum corpus unici Filii tui, ope Spirits S. de ſpninelhon
incorrupta Virgine conceptum, & anima rationali ianigel en
vivificatum omni plenitudine refudiſti: Te ſuppli. mn ibi an
citer imploramus, omnipotens Deus, Pater Domi- tidmeinak
ni noſtri Eſu Chriſti, ex quo omnis Paternitas in ſefitantgein
cœlo & in terra nominatur, ut hæc vaſcula San- mlts trnußt
Gorum tuorum honoribus præparata, eisdem ſan- 1 Chriee ri
Gis tuis intercedentibus, cœleſti bene dictione Ameluet
perfundere digneris: quatenus, qui horum patro- cre nide
cinia requirunt, ipſis intercedentibus, cunda ſibi ciftengn

tualium

adverſantia te adjuvante ſuperare, & omnia com- ingann
moda profutura, abundantià largitatis tuæ mere- Kunntun .
antur invenire, & ſicut illi, te inſpirante, ſpiri- kirfin

elini Benedidtio Caupſarum pro Reliquiis. 159
tualium nequitiarum verſutias cavere, & hama-
nitus ex quiſita tormenta, non ſoluùm contemne-
re, ſed etiam penitùs evincere, Chriſto Domino:
confortante, potuerunt; ita ipſorum merita vene-
noin rantibus, & Reliquias humiliter amplectentibus,
contra diabolum & angelos ejus, contra fulmina,
fulgura, & tempeſtates, contra corruptum aerem,
m Cllt & morbos hominum, vel animalium, contra mala-
tis gereh rum beſtiarum, & ſerpentium diverſiſſimas for-
eus efd mas, contra malorum hominum adinventiones
otins nHpeſſimas, eoörundem Sanctorum tuorum precibus
eſpiti ntin complacatus, dexteram invictæ potentiæ tuæ, ad“
volttik, Adepurgationem nocivorum, & defenſionem pro-
munt, Nen ficuorum ſemper & ubique propitius oſtende.

NANA Per eundem Dominum noſtrum. 1.
lchmen . Amen.
nteltimonun
Eent: iſen . Oremus.
ligendla ni
e ini P) Omine DEUsS omnipotens, qui, ut murmur

animann — inſani populi compeſceres, & ſacerdotium
diſti: i Aaron tibi placitum comprobares, virgam ejus
O5 Pulm aridam germinare, & flores frudtiferos producere
s Patnn feciſti: eamdémque in arca Teſtamenti pro ſigno
zc v virtutis tuæ poni juſſiſti: ſed & nobis eodem præ-
ata,ede ſagio Chriſtom in ara crucis arefactum, citifſima
Ubenee Reſurrectione refloreſcere, & in Eccleſia noviſſimo
Gibomin tempore reſuſcitanda per mortem ſuam, die ac no-
du, guß Gte fructificare demonſtraſti; Te. quæſumus, indul-
Kornr gentiſſime generis humani proviſor, ut hæc vatcula
ttis ele Sanctorum tuorum receptaculo præparata, ita gra-
r , tia tuâ ſanctifices, ut ubicunque in tuo nomine pro-

piranen
in lae

160 Benediktio indumentorum Sacerdotalium.

lata fuerintintercedentibusSanctorum tuorum me-

ritis, cuncta adverſa depellas & nullifices, & omnia

utilia multiplices, atque cuſtodias: quatenus fide-

Ies tui, magnitudine ſine univerſitate beneficiorum
