t e. Omnes ſancti beatorum ſpirituum Ordines, Orate
ſirttler⸗ pro nobis.
inclo“ Sancte Joannes Baptiſta, ora pro nobis.
en. Sande Joſephe, ora pro nobis.
Sbmn Lu? Onnes ſancti Patriarshæ & Prophetæ, orate Peo
„ obis. äl
mmhi Ddancte Petre, Or 1.
rei. . Sancte Paule, „ Oi*
agen Rande Andrea, Ora.
Ne ancte Jacobe, Ora.

LAns e
. 4

C.

AS11 -

430⁰ Exorciſmus. I.
Sancte oannes,.
Sancte Thoma,
Sancte Jacobe,

Sancte Philippe,
Sancte Bartholomæe,

Sancte Matthæe,
Sancte Simon, .
Sancte Thadæe,
Sancte Matthia,
Sandte Barnaba,
Sancte Luca,
Sancdte Marce,

—

sqou ond vO

Omnes ſancti Apoſtoli, & Evangeliſtæ, orate dro

nobis.
Omnes ſandi Diſcipuli Domini, orate pro nobi
Omnes ſandti Innocentes, orate pro nobis .
Sancte Stephane, ora pro nobis.
Sancte Laurenti, ora pro nobis.
Sande Vincenti, ora pro nobis
Sandti Fabiane & Sebaſtiane, orate pro nobis
Sancti joannes & Paule, orate pro nobis e⸗
Sancti Coſma & Damiane, orate pro nobis
Sancti Gervaſi & Protaſi, orate pro nobis .
Omnes ſandi Maieres, orate pro nobis.

Sancte Sylveſter,
Sancte Gregori, dra.
Sande Ambroſi, ora.
Sancte Auguſtine, ora.
Sande Flieronvyme, ora-
Sancte Martine, da.
Sancdte Nicolae, er..
n 2 ra.
Omnst ienciiko ontifices & Conteſſores, orate pro

S=

Omnes

1

dvih

Aoto,
beet c
ehemd
bo⸗
⸗ funn ⸗
Umeid 69
Nni
Onns 4

=

S
S

7
=S ==

oxt
el⸗
uin gui⸗
chrgtr,
Allnen,
e Me,
dr Crainn⸗
Gaoda Cahard
nce Annliin,
Ouvetlandke i
Oonestncll
ohitiugcko,
mhfileto, en
Deomimo, Lit
RAeuro,
iun
litmater rc
nſci⸗
lomninltg N
nlerndk
crentann
Putinnn anam
Kom
rkfünn

—

=

+☛

— —

— –— –—

7

Ule art hre

banptutt
nea
is
6
pr i nicg
1, 6.
ront NCi
1o nobi⸗ 4

4

t⸗

Ota

O

014,
0t.

In die Circumciſionis Domini. 431

Smnes ſancdti Dedores, orate pro nobis.

Sande Antoni, Ora.
Sancte Benedide, DPra.
Sancte Bernarde, Oora.
Sancte Dominice, ora.
Sancte Franciſce, ora.

Omnes Sancti Sacerdotes, & Levitæ, orate pro
nobis.

Omnes ſancti Monachi, & Eremitæ, orate pro

nobis.
Sancta Maria Magdalena, ora.
Sancta Agatha, ODra.
Sancdta Lucia, orgz.
Sancta Agnes, Ora.
Sancta Cæcilia, Ora.
Sancta Catharina, Ora.
Sancta Anaſtaſia, Ora.

Omnes ſanctæ Virgines & Viduæ, orate pro nobis.
Omnes ſancti & ſanctæ DEl, intercedite pro nobis.
Propitius eſto, Parce nobis Domine.
Propitius eſto exaudi nos Domine.
Ab omni malo, Libera nos Domine.
Ab omni peccato, Libera nos Domine,

Ab ira tua, libera.
A ſubitanea & im proviſa morte, libera.
Ab inſidiis diaboli, libera.

Ab omni maleficio & vexatione diaboli „ libera.
Per myſterium ſanctæ incarnationis tuæ, ibera.

ber adventum tuum, libera.
ber Nativitatem tuam, libera.
Per Baptismum, & ſanctum jejunium tuum libera.
Per crucsm. & Paſſionem tuam, libera.
Pek

432 Exorciſmus. I.

Per mortem & ſepulturam tuum, libera.
pPer ſanctam reſurreclionem tumi,. libera.
Per admirabilem Alcenſionem tuuam, libera.

Per Adventum Spiritus ſancti Paracliti, libera.
Peccatores, Te rogamus, audi nos.

Ut nobis parcas, te rogamus.
Ut nobis indulgeas, te rogamus.
Ut ad veram pœnitentiam nos perducere digne-
ris, te rogamus.

Ut in bello contra dæmones nos munire digneris,
te rogamus.
Ut oculos miſericordiæ ſuper nos reducere digne-
ris, te rogamus.

Ut omnes Sanctos & Sanctas tuas pro nobis oran-

tes exaudire digneris, te rogamus.

Surgens imponat manus capiti obſeſſi, ac dicat:
Ut hanc creaturam tuam N. tuo pretioſo ſanguine

redemptam, ab infeſtationibus de'monum eripe-

re †, digneris, te rogamus.
Ut hanc ereaturam tuam N. magno pretio redem-
ptam, à crutiatibus dæmonum liberare †, dig-
neris, te rogamus.
Ut hanc creaturam tuam N. in ligno Crucisà tere-
demptam, à poteſtatibus de'monum liberare f†.
benedicere †,; & conſervare † digneris,
“ te rogamus.
Genuſiectens percutiet leviter ſtold obſeſſum, ac dicat:
Ut hos peſſimss inferni diabulos, & animarum ra-
ptores fugare digneris, te rogamus.
Ut hos temeraricos, cCallidéòsque ſerpentes, de no-
ſtra damnatione ſollicitos, affligere digneris,
te rogamus.

Piner⸗

Vhntn de
ſccnrege
puhumnte
Sia Aceſor

Prlglei
a nCikmi N
einrocduund

= =

gners,
INheedrelone

bg Npſe⸗
Ir hoinpente.
ennth hei
nneoſlbicen
ol tengen
guc eiot
Dunte
enis Mk exa
ublle nie
he Alathri
Pattrid Fe
e otl
vm
an

I, ben
laun, Iben
raclii Uber,
no.
tetmumes.
tetchenns.
erneeteige
tetopmn,
önitechgren
te togann
ellrereonr⸗
fe 1opalus
nnncheotan⸗
Memus

„ee
1

1
.

.
Anhrithienn
teronnene
Nhuel 410N
e tovinis.
unnrto kn.
oſtetne dg.
tognns
oCnokte
orun ſbenre
e,
re 1 0 3
tie
NN
Ain 4

leno⸗

Sner.

In Die Cireumeiſionis Domini. 433
Ut hos inſidiantes aſpides, & maledidos co-
lubros, de noſtra ſalute dolentes, torquere
digneris,
Ut hæc pabula mortis, & peccati fomites
confundere digneris,
Ut has frementes beſtias perſequi digneris,
Ut hos Majeſtatis tuæ defectores & fuper bi4

tumidos diſperdere digneris, 3
Ut hos apoſtatas, & æternæ maledictionis fi- S
lios cruciare digneris,.
Uthorum draconum dentes, faucésque fœti- [S
diſmimas, nos devorare volentes, confrin- 2„
gere digneris, =
Ut hos ſanctiſſimi Nominis tui blaſphemato 3„
res in Cruce ſancta illaqueatos, deprimere &

digneris,
Uthos prædones peſtiferos, & excommuni-
catos, in puteo abyſſi claudere digneris,
Ut hos impœnitentes, atque contumaces
pPeccatores, obedientiæ ſacerdotali in no-
mine tuo ſubjicere digneris, 1
Fili DEl, te rogamus audi nos.
Agnus DEl, qui tollis peccata mundi, parce no-=
dis Domine.
Agnus DEI &c. exaudi nos Domine.
Agnus DEI &c. milerere nobis.
Kyrie eleiſon. Chriſte eleiſon. Kyrie eleiſon.
pater noſter &c.
7. Etne nos inducas in tentationem &c.
y. Deus in adjutorium meum intende.

J. Domine ad adjuvandum me feſtina.

R
—

Ee „., Eſto

434 Exorciſmus I.

y. Eſto nobis IESU, turris fortitudinis.
N. A facie inimicorum omnium.
„. Nihil proficiant inimici in nobis.
N. Et filii iniquitatis non apponant nocere nobis.
y. Miſerere noſtri, ESU, miſerere noſtri. W
. Quoniam in te confidit anima noſtra.
z. Apprehende arma & ſcutum.
J. Et exurge in adjutorium noſtrum.
y. Miſerere noſtri, Domine ESWDND.
N. Vide humilitatem noſtram de inimicis noſtris.
y. Judica JESU nocentes nobis.
. Expugna impugnantes nooss.
y. Domine exaudi & c.
y. Dominus vobiſcum &c.

Oremus.
DEUS, qui glorioſiſſimum Nomen JESU, Filii
tui, Domini noſtri, feciſti fidelibus tuis ſummæ
ſuavitatis affe u amabile, ac malignis ſpiritibus tre-
mendum, atque terribile: concede, ut qui hoc no-
men] ESU devote veneramur in terris, Cœ leſtis gra-
tiæ robur contra inferni hoſtes conſequi merea-
mur. Per eundem JESUM Chriſtum Filium tuum

Dominum noſtrum, qui tecum vivit & regnat in

unitate Spiirits ſancti Deus, per omnia ſæcula ſæ-
culorum, Amen.
Dicatur unus ex ſequentibus Pſalmis.
Pſalmus 3. Deus in nomine tuo ſalvum me fac &c.
ex prima diei Dominica.
Eſaimus 35. Notus in judæa Deus &c. Ex Matut.
er. §.
Lectio Epiſtolæ B. Pauli Apoſtoli ad Philippenſes 2.
Fra-

Segentedn

=

Mins Rs

Dogridtg

Ui daan

Porutn cocnn
Zere nobe, jl
pru hleelk

r
Mnent
urn
uin eſt,
(nndate
I N
Clen
lnnnhen
NNnreme

toci

dis,
Ant nounnobis
e noh
Anokn.

Un,
Nümieisvokrie

Wn W
eedtuns m
Aplniut .

In Die Cireumciſionis Domini. 4³⁵

FPRatres: Hoc enim ſentite in vobis, quod & in
Chriſto jESU: qui, cùm in forma Dei eſſet,
non rapinam arbitratus eſt, eſſe ſe æqualem Deo,
ſed ſemetipſum exinanivit formam ſervi accipiens,
in ſimilitudinem hominum factus, & habitu inven-
tus ut homo. Humiliavit ſemetipſum, factus obedi-

ens usque ad mortem, mortem autem Crucis. Pro-

pter quod & DEUS exaltavit illum, & donavit illi
nomen, quod eſt ſuper omne nomen: ut in nomine
JEsU omne genu flectatur cœleſtium, terreſtrium,
Einfernorum; & omnis lingua confiteatur, quia
Dominus )ESUS Chriſtus in gloria eſt Dei Patris.
„. Deo gratias.
Oremus.
Xaudi, Domine JESU Chriſte, preces ſervorum
tuorum contra hos malignos ſpiritus, & miſe-
rere nobis, qui cum Patre, & Spiritu ſancto, vivis &
regnas in ſæcula ſæculorum, Amen. 1

Mymnus.
AMor JESU dulciſſime,
Quando cor noſtrum viſitas,
Pellis mentis caliginem,
Et nos reples dulcedine.
Qudàm felix eſt, quem ſatias,
Conſors baternæ dexteræ;
Tu veræ lumen patriæ,
Quod omnem ſenſum ſuperat,
Splendor Paternæ gloriæ,
Incomprehenſa bonitas,
Virtutem contra Satanan,
Da nobhis per præſentiam,
“ Z. 2 Glo-

436 Exorciſmus I.

Gloria tibi Domine,
Qui apparuiſti hodie, te.

Cum batre & ſancdo Spiritu,
In ſempiterna ſæcula, Amen. . uenßn
y. In nomine JESU omne genu fle tatur. us
. Cœleſtium, terreſtrium, & infernorum. n
. . Gonts
y. Dominus vobiſcum &c. OW?”JM
Manu ſuper obſeſſi caput impoſitd, dicatur ine
Evangelium. , lunne e
† Sequentia ſancti Evangelii ſecundum Lucam. k
Gloria tibi Domine. † “”Z rNin ſe

†
IN illo tempore: deſcendit EsUS Capharnaum,
Nibique docebat illos, & ſtupebant in dorina ejus, urilhikad
quia in poteſtate erat ſermo ipſius. Et in Synagoga emrhnlen-
erat homo habens dæmonium immundum, & excla- Cbchaicariin
mavit voce magna, dicens: Sine, quid nobis, & tibi Nnerſtil
JESU Nazarene, veniſti perdere nos; Scio te, qui ſi, enhim n
Sandus DEI. Et increpavit illum JESUS, dicens:
Obmuteſce, & exi ab eo: Et cùm projeciſſet illum
dæmonium in medium, exiit ab illo, nihilque illi lüümm ii
nocuit. Et factus eſt pavor in omnibus, & collo-: vhitisr
quebantur ad invicem, dicentes: Quod eſt hoc ver- Dtemdwot
bum, quia in poteſtate, & virtute imperat immundis i kimdeis
ſpiritibus, & exeunt? Et divulgabatur fama de illo Unia
in omnem locum Regionis. . Laus tibi Chriſte. l
Per Evangelica dicta, extinguatur f, diſſipetur f, i⸗ N
& deſtruatur in te omnis diabolica virtus. In nomi- Muſin
ne Patris †, & Filii †, & Spiritüs ſancti , Amen. 4
. Oremus.
O Mnipotens ſempiterne DEUS, dirige adtus no-
ſtros in beneplacito tuo; ut in nomine JESU
dile-

CoMrärl
ffümpen
ſen go

1
Prir,
Apen

fearn

nlernotun.
ſti, dum
dum Lucun.

Captarnaung
gnintreſo⸗
. Drönno,
omnmrkent
e, Anki
umiti
n lhdan
4 Geolttllun

Aqua benedicta extinguat & ſeparet A te N.

gritlel

In Die Circumeiſionis Domini. 437
dilei Filii tui, mereamur malos dæmones effuga-
re. Per eundem Dominum noſtrum Eſum Chri-
ſtum &c. =B
Aſpergens creataram dicat:
mnia demonum fida, in nomine Patris † & Filii †
& Spiritûs ſancti †, Amen.
M Exorcizatio ob ſeſſi.
NXorcizo te N. creaturam Dei à dæmonibus op-
— preſlum, per Deum æternum † per Deum u-
num per Deum verum † per Deum Trinum † per
Verbum Patris & per virtutem Spirits ſancti ut
te puram exhibeas contra omnes diaboli vires, fias-
que robuſta ad expellendum à te omnes dæmones,
ac diabolicas virtutes, & artes; per potentiſſimum
nomen ESU, cui omne genu flectitur, cœleſtium,
terreſtrium, & infernorum † Amen.,

ʒ9remuas.
flidionem hujus ſervi tui N. quæſumus Domi-
ne, propitius reſpice, ut, qui juſte pro delictis
ſuis à dezmonibus obſidetur; pro tui Nominis glo-

ria, & virtute ab eis, miſericorditer eruatur, Per

Dominum &c.
Miſi adbuc in lingua appareat, proferas excitatio-

nen ſequentem, & indicas præceptum, ſæpins iteran-
um. 4

Go Miniſter DEl omnipotentis, in nomine ſan-
Qdiſſim æ, at que individuæ Trinitatis Aucdtoritate
ejusdem, quò fungor: & in virtute Domini noſtri
Ee 3 8U

438 FExorciſmus I.

JESU CHRISTI, vos immundos ſpiritus, qui quo-
quo modo in hoc corpore, vel in ejus parte, vel
extra latitatis, cito, voco, adſtringo, compello, .α6=72α+
ut nullam moram protrahentes, realiter & perlo- Puime
naliter in lingua hujus creaturæ N. apparere coga-
tis ſupremum tenebrarum bPrincipem veſtrum, al-. uiſrllenn
tiorem qui inter vos locum obtinet, ſive unus, ſive mſlul
plures ſint: ut ante DEl Tribunal fateatur gloriam c aurd
Conditori ſuo, & mihi ejus vices indigne gerenti ben e
obſequjum præſtet. Meis ergo præceptis pareatis. el
Per LDEl potentiam † per ESU clementiam. Et mm
WYNWN

ille vel illi aſcendant ſtatim, alti
ti aſcendant ſtatim, atque altiffſimum per- memimt

timeſçant, qui omnia, quæcunque volui it e
Sant, qu quæcunque voluit, fecit, & tpirmtions

cui omnes obediunt creaturæ. Maledicte coluber, „ga (aun
& tenebrarum Princeps, audi DEl mandatum, Plko
quod tibi ejus nomine indico: oui, ſi tu, & ſocii
1odo Rrr

tui gontumaces eritis, interminatæ maledidtionis 17
excommunicationem illico incurratis, quam toto laenenofi
cordis affectu, nomine ejusdem Altiſſimi ego con- rpontiht
tra te, vosque Omnes Dei rebelles jaculor. Item t, Niſnen
corpus iſtud ſit vobis deinde novus infernus, cun- emrunotri.
Gacue verba à me profſerenda fint carbones ignis mauun
MNEron ſen ro

accenſi, & idus oculorum noſtrorum jacula per-
3cuta: & augeantur ſupplicia veſtra ſingulis qui- Elln n .
busque temporis pundis, per virtutem Incarna- Mnumn
tionis Verbi Domini, ejusdem Nativitatis & Cir-

nre ons JESU, cujus nomine vos citavi, † Met
r ee enteſrn
lum ſim en
MNi aſcendat, recitabis orationem ſequentem, nudt
66 P. 4 âρa ſited
lepoakhita

Oremus. 4 Kallel

piin gig
ineſ N
ingvn gomhenn

redliett herl

N. Pitkeor
penninn 1.
let, ſhein llile

Iſeatdn.

Singigne ei
Feceptispautent
Nleinentianm,
Atiſinun pe⸗
ſollit eci
ladcecoſober,
wunlarun,

ikhei

Arernrr

nwNrisun

Eerräinchan⸗
eelsenin een

7tuten nen
ſcfiuni ie

=

inn ſch.
Aaſiglsi

In Die Circumeiſionis Domini. 432

OQÖiremis.

D'uS qui niconſpicis, quia ex nulla noſtra virtute
confidimus, concede propitius, ut contra hos
pertinaces Majeſtati tuæ rebelles, firmiſſima Nomi-
nis tui protectione muniamur. Per Dominum no-
ſtrum Eſum Chriſtum, &c. Amen.

eundum præceptum, ſeu excitatio altera.
E- nequa in die judicii à vobis afferri queat ex-
cuſatio ante illud tremendum Tribunal Dei Al-
tiſimi, invoco cœleſtem curiam Angelorum, San-
dorumque omnium, ut ſi forte aliquo maleſicio, ve-

neficio, incantatione, detentione, vinculo, interdi-

do, pado, factura, vel arte veſtrorum principum,
vel peſſimorum hominum, aut mulierum aliquo
modo ſtructâ, vel nuncupat4 detineamini, omnia
illa enervo † irrito † demolior † diſſolvo † deſtruo †
40 pro! nihilo haberi volo, prædicdâque Audorita-
te, quàâ fungor, Dei & Domini noſtri Eſu Chriſti
Salvatoris noſtri, ac veſtri deſtructoris: rursusque
præcipio, ut ad linguam aſcendatis, juxta primum
mandatum jam vobis indidum.

di adhuc non apparet, adde orationem ſequentem .
aigre br cceptam.

Oremus.

Moſterne, quæſumus Domine, vires adverſario-
rum iſtorum, per invocationem ſancti Nomi-
nis tui, quemadmodum i inferni miniſtros proſtra-
viſti, auditàâ formidabili Eſu voce: qui tecum vi-
vit & regnat in unitate Spiritůs ſancti DEUS, per
Omnia ſæcula ſæculorum, Amen. ð
Ee 4 Ter-

440 roreiſmus I.
Yertia excitatio && præceptum.

VObis autem dæmonibus, ſic divinâ virtute ſolu-

. tis, iterum validiſſime mando, ut nullum favo-
rem, vel auxilium accipere conemini quocunque
prætextu, vel caus à malignis ſpiritibus ex tra hanc
DElI creaturam N. commorantibus, vel fraudelen.-
ter à vobis requiſitum vel ab eis ſponte vobis præ.
ſtitum. Et ideò ego iple, eàdem divinâ fretus vir-
tute, Etqur porenii lemilline præcipio, atque ala-
criter mando omnibus cujuscunque ordinis, digni-
tatis, & prælationis, extra corpus exiſtentibus, ur
hinc faceſſere feſtinent, & quâm citiùs recedere:

in nomine ſanctiſſimæ Trinitatis †T in nomine & vir-
tute JEſu Chriſti Domini noſtri † neo vobis vel mi-

nimum auxilium quoquo modo præſtare conen-
tur: Ecce crucem Domini † noſtri Eſu Chriſti †
fugite partes adverſæ vicit Leo de tribu Juda radix
David † Alleluja, Alleluja, Alleluja.
S§ verò in linguam, vel partem corporis deſignatan
demon aſcenderit, vel apparuerit; & boc prius, quan
citetur, vel inter orandum; ligabis illunn, ne abſcedet,
donec dimittatur a acerdote. Meoque in hujus con-
Krictionis ſignum circumcingas collum obſeſ,. ſtola be-
nedidtdà, ligans illam triplici nexu.
Dum netctitur ſtold obſeſſus, dicas:
Qamodem Dominus )Eſus Chriſtus, Ju-
dæorum funibus necti paſſus eſt, clavisque
affigi ligno: ſic verborum meorum vincula vos for-
tiſſime adſtringant ſub hoc ſacræ ſtolæ jugo, ut
meis præceptis non recedatis; in nomine, & virtu-

te DEl Patris † & Filii † & Spiritũs ſani†, Amen.

Aliud

1

grieht⸗
6 lleiun
leneii,
ces lndii
ptrurente⸗
“
Omentu
Nnclan
ſor⸗ 0
tmmaboune
Cieivon teün⸗
Grns, in nonin

li, Mren.

U eWeel
Pnsinlin
(rveis Chrilit
oneis erbis
Ureelecinilera

(unlicteelem

an urn me⸗
Tünlucfenn Pr
i s
enealn

Wroluntsen
un ſaneel
en Onen
Ttam, ni

.

Ix Die Circumciſionis Domini. 441
enſh Aliud ligandi genus.
kwinifetet Glcut in vVer bo) Eſu laxatum à Diſcipulis rete ube-
Gunin ” rem piſcium numerum traxit in terram: ſic ſto-
hneiighune la iſtäebenedicta in nomine Paftris, & Fiflii, &
iibuamme. Spiritüs ſancti à me vobis circumligata, trahat
bus NItun. Vos tartareos Cœtus ad mea capeſſenda juſſa, Amen.
ſpontemgine. Alia ratio nectendi obſeſum ſtold.
crntifeue (Onnecto te hâc immortalitatis ſtolà, quæ ſig-
feligoaen num obedientiæ ſit, mihi DEl Miniſtro præ-
leornsd ſtandæ: ſicut DEUS ipſe magnus, & mirabilis Mi-
Henſentheen niſtrorum ſuorum verbis ſub Euchariſtiæ ſpeciebus
srece, detineri non dedignatur; obediente Domino voci
unmieen- hominis, in nomine Paftris & Filii † & Spiritůs
Gundbremi. ſancti I, Amen.
Mlcam. Alia nectendi ratio.
nnuſet LIso te hâc ſacrâ ſtola, quæ ſit tanquam rudens
erieundh funis in lingua tua; ut in virtute Paſſionis, &

Al Crucis Chriſti te adſtringat, ac detineat, ut pror-

prgeitſuin ſus meis verbis obtemperes, & ne diſcedas ab ea,
Wn donec te dimiſero: ſicut DEUs noſter per Archan-
EeNe gelum Michaélem duris compeſcuit vinculis, liga-
vitque catenà magn, atque in abyfſo ſuperbiſſi-
mum Luciferum principem clauſit: in nomine Pa-
tris , & Filii , & Spiritũs ſancti f, Amen.

Eet Aelia formula ligandi ſtold deæmonem.

s Ct Wernadmadum DEus noſter per Archangelum
kul NNe Michaêlem duris revinxit vinculis, atque in
in⸗ I. tenebroſum abyſſi carcerem detruſit ſerpentem an-
Im 7 II tiquum, ſignavitque ſuper eum: Ita ego Auctoritate
luiee cejusdem Omnipotentis necto te N. ereaturam DEl
innolmn,

n nn damnatam, ſacrâ hc ſtol, in nomine Patris 1&
lstend o Ee 5 Filii

442 Exorciſmus I.

Filii ? & Spirits Sancti ac ſanctiſſimæ crucis ſig-
no confirmo; ut cedas, atque proſternas te cum
ſatellitibus tuis, & pareatis ſimul Deo viventi, mi-
Hic petas, quæ petenda ſunt 4 dæmone, juxta ſancle
Romanæz Eccleſiæ inſtitutum: quòd ſi noveris ipſum
detineri in obſeqi corpore per aliquam fadtupam; præter
omnia præcepta peculiaria, qus in quolibet Exoreiſmo-
rum ferè ſemper ponuntur utaris ſequenti ſormuli tri.-
ta pro malefciorum Jſolulione.

„

57

Generalis malefciorum ſolutio ſuper obſeſſum, venef⸗
ciò affedtum frequentins recitauda.
Eοα indignus Chriſti Sacerdos, ac DEl Miniſter
adjuro vos l'omnes angelos tartareos in nomi.
ne ſanctiſſimæ atque individuæ Trinitatis Patris †
& Filii † & Spirits ſancti T tam præſentes, quàm
abſentes; per eum, qui vos de ſupremo ejecit cœ-
lorum habitaculo: qui humano generi malum in-
ferre audetis, quique fabricâſtis, & ſervatis malefi-

cium huic creaturæ DEl N. à venefico, vel venefica

procuratum, vel aliquo alio modo ei inflidum: ut

ubicunque illud ſit poſitum, ſtatim, ac nullâ inter-

poſità mora, ex illo loco amoveatis, & in virtute
DEI Omnipotentis illud deſtruatis, & omnem obi-
cem illi injectum, feſtinanter ad nihilum redigatis,
ut libere, ac prompteéè intellectu ſuo uti poſſit ad
honorem DEl omnipotentis, qui vos & illum crea-
vit †. =
belle Domine DEUS omnipotens, per virtu-

tem ſandam tuam ab hac creatura tua N, om-

nes

hique ejus indigno Miniſtro.

eſiter, leß
aliſe enet

eut i eini

Cecen, Walkern

en⸗

Noender i
Dos wanco, u
Slre cunckation
etkcunch nzeet
tmnd onne
Ancneelhonin
n guoncne n

Wnlmn ken

Nrollntalgan
lichicleeti
slieik eni
Ent itei 44
uhentn
ntzan,⸗

4

iſin mitt
Proltnstkeen
UlDeoeriti
unng inii
,nſe
lftin nte
lolet kentſr⸗
13

.

Olefiſitnun

Nſſin un⸗
iteale .
11D0 Miter
ramunnomi.
Grtienuelmie?
n Nnd
Glinenndgend
nn peinint 1
cki hymöter-
ott 3 ſeheleit
teinin⸗
Mine⸗
s Kniun
i Nomtme

ihilum let,

S.

=

S==

4

rentun

N

In Die Circumeiſionis Domini. 443

nes veneficiorum vanitatęes, & incurſus d'monum,
per hoc ſigaum ſanctæ Crucis † Salvatoris noſtri
JEſu Chriſti, Filiitui. Tolle poteſtatem, tolle im-
perium ſatanæ, & angelorum, atque maleficiorum
ejus, & ne ſinas illos nocere huic facturæ tuæ N.
Memento, quæſo, Abraham, Iſaac, & lacob ſervo-
rum tuorum, & miſerere illi, atque libera eam ab
omnibus maleficiis, veneficiis, ligaturis, ſignatu-
ris, & fa ris, ſibi arte diabolicâ factis à quocun-
que malefico, vel malefica, in quacunque materia;
Per virtutem, atque potentiam Agni divini imma-
culati, qui potenter ambulat ſuper aſpidem & ba⸗
ſiliicum: qui æternaliter conculcavit leonem &
daconem „ Iuciferum ſcilicet, inferni principem,

† Potenter igitur, & ſtrictifſime vobis dæmo-
nibus mando, ut amotâ omni pertinaciâ, ſtatim,
ſine cunctatione deſtruatis, & ad nihilum redi-
gatis cuncta maleficia, veneficia, ligamina, ſigna,
leripturas, omneque opus nefarium, 4 quocunque
mone, vel homine malefico, vel maleſica, compo-
ſitum, quacunque materiâ, quocunque in loco ſit

feconditum, & à quovis malo genio cuſtodiatur;

non obſtantibus ligaminibus, quibus hæc creaturg
ei ab actu, exercitio, ac libero arbitrio prohibea-
tur. Quæ omnia per virtutem ſanctiſſimæ Paſſio-
nis Domini noſtri )Eſu Chriſti, & per cuncta alia,

quibus ligari, excruciari, & ad varias pœnas, atque

ormenta infernalia damnari poteſtis, vos compel-
lo f anathematizo † adjuro † & cogo ut ſine ulla
repugnantia, omnia prædicta exequamini. Alioquin

444 Exorciſmus. I.
er virtutem ejus, qui orbem tremere facit, & mur
titudini ſtellarum nomina vocat. Ego zierin.
go, .
dignen Bacefclos, vos ad tartareum condemno fub
plicium, in ſtagnum ignis, & ſulphuris ub-.
Petud igul
4 1

obruo, & ad alios infimos, dirôsque inferni cru-
ciatus vos mitto; unde fumus aſcendet in ſ. cru- S
ſæculorum, Amen. S cula
. . el
Alia brevis maleficii ſolutio, ſuper obſeſſum ei *
recitanda. “ r i
eunin

et ras, facturas, aut li n i⸗
verbo, nutu, ſigno, ſcripto, a fa Saturas, tnargrnan
libet arte dinbolici inito, te drn 0 Augmollo⸗ utglngünet⸗
immunde, ſive unus, ſive plures ſicis, dl Renci miitrt
zndirec ſuper hanc creaturam Dei N ireſſe vel TOürhatdi
Ariruo mihi tradita, à ſan da Romana mneniſtenn
eſſe decerno † in enervo abſolvo ? & diſſoluta S
Spirirs ſancti. nomine Dei Patris l, & Filii , & i tnn
ndi. Amen. fum friei
V mmn,

Inſuper tibi, & ſociis tui .
,& ſociis tuis præcipio, ut (illi
. illis r
Ranrihus) exeatis ad deſtruenda d nenle. mu mnater
& maleficia contra hanc creat n, kn
Jus alinm Gaaſtructa & ordinata, ac conſirnenda ſmu temn lx-
inant a; oe per virtutem, atque Potchti- le leten ilcer
noſtri iſti, qui priahy
miſerĩcordi . EſuChriſti, qui propter magnam Ehcha
am ſuam venit in hun . wen
beatæ Mariæ Virginis . C mundum, & in Wen
. æ Virginis utero eſt incarnat §, ut ho- phiheuci
mines perditos, qu 3 4; us, ut ho- Denni
damnaverati qu8 veſtrà diabolicâ perverſitate on Nemin
pellendi ümchülte

emerttib n
4. o ſchtr
Umcontenotn.
ſlnhinzhen
CoCle hemern.
Aenlainen

wli

erſumaeic,

4 At iittur
no voroce
brn E Pinius
Eisink el

Cndee
Errn
Pckloonn

talt,nNd
rt Clot

. “ , X

6. dt No

3 Pee
nonr
ti0 Un.

In Die Circumciſionis Domini. 445
pellendi vos, cunctsque malignos ſpiritus ab ho-

minibus, & ejiciendi vos omnes in profundum

abyſſi. Ecce Crucem † Domini noſtri Eſu Chri-
ſti fugite partes adverſæ vicit Leo de tribu Jjuda,

radix David: Alleluja, Alleluja, Alleluja.

Oremus.
E adoraàmus, te laudamus, te glorificamus Do-
mine ſancte, Pater omnipotens, æterne Deus,
ne hunc, obſecro, famulum tuum N. à diabolo op-
preſſum, perire patiaris, & vexari: ſed ſalva, &
adjuva eum grati miſericordiæ tuæ, quem Filii tui
pretioſo ſanguine redimere dignatus es. Qui te-
cum vivit & regnat in unitate Spiri tus ſancti Deus,

per omnia ſæcula ſæculorum, Amen.

DSi maleficium abſit, & praſentialiter tantuùm à de-
mone torqueatur obſeſſus, tunc neceſſario Pia omnibus
exigere debes ab illo obedientiam, & vi extorquere il-
lam mediüs exorciſmis ſequentibus: quam obſequentiam
confirmari facies ſolemni juramento, prout in ſequenti
babes formula. S

forma juramenti extorquendi à daæmone; manibus ob-
ſeſi ſuper Altare, vel librum Evangeliorum, aut
Jupra dexteram Exorciſtæ, vel Crucifixum poſitis 5
De obedientia ſcilicet preſtanda, de veritate dicenda,
de ſigno dando diſceſus ſui, ac de loco, H
tempore liberationis oreaturæ.
QOnni penitus tacità deceptione remotâ, ego dæ-
—mon N. nomine omnium malignantium ſpi-
rituum, hinc quomodolibet commorantium, tibi
Miniſtro Chrilti libere ſpondeo, efficacique jura-
men=

*

446 Exorciſmus I.

mento ſuper hoc ſacro ſtigmate confirmo, me poſt-
hac ſponte occurrente, vel te interrogante, ac præ-
cipiente, vera dicere, & ſine fraude, juxta tuam
mentem reſpondere: nec non Deo, & tibi ex offi-
cio mihi præcipienti, in omnibus obtemperare.
Quòd ſi irritum fecerim, Dei furorem invoco con-
tra me, iramque ejus provoco, ut mei vindicem
mittat Principem exercitũs ſui Michaelem Archan-
gelum, qui me in manibus inimicorum meéorum

tradat, intrudatque in ſtagnum ignis æterni, cum

augmento pœnarum infernalium de momento in
momentum, usque ad diem Judicii magnum,
Amen.

Oremus.
DEUS, qui miro ordine Angelorum miniſteria,
— hominumque diſpenſas; concede propitius,
ut à quibus tibi miniſtrantibus in cœlo ſemper aſſi-
ſtitur, ab his in terra contra maligno“ hos ſpiritus
vita noſtra muniatur. Per Dominum noſtrum E-
ſum Chriſtum, Filium tuum, qui tecum vivit & re-
gnat in unitate Spiritůs ſancti DEUS, per omnia
ſæcula ſæculorum, Amen.

Exorciſmus.
Vveterate dierum malorum audi terribilem jugi-
ter, ac jucundam Sancdæ Matris Eccleſiæ vo-
cem, ex Ilaiæ Prophetia deſumptam, ſacrisque
miſſarum ſolemniis propalatam, Puer, inquit, na-
tus eſt nobis, & Filius datus eſt nobis. O vox in-
ferno terribilis, cunctisque tremenda dæ monibus!
O vox mundo ſuaviſſima, & Chriſti fidelibus
per-

Pekuitmmm

ſustneiniue
eigetin

AONNNuNn.

thegordur
ae tlumno⸗
gelun uniit⸗
rlolatrer ins
tigemituod
tlligeoott r
nunciectns
kam mtenn
Cknrticnegrtl
Vnkisvkiritve
Uteteelne,
Pleorteſo
Ut veſtra vi

lenteuks

allloesinin
ulintheieſen

S, Unine

Uus ltrmete
foremninnenan.
Ut meitindſor
Gchuelkemdtdr.
tjcoromn mneonn
ni, temm,, eun
1e nonento n,
ACei nagron,

6
ulrmmiki
s citepid
ttunahenne.
muptlhrin
runtlim .
tumfit 1

6 4¹˙ 3 4
4 enſthi,
littis be⸗

.
„4 ,
leh l⸗

ni “
enkide

4

In Die Circumeiſionis Domini. 447
perjucunda! geme, geme ergo, & contremiſce,
0 abyſſe tenebrarum, ac per coneavas regni tui la-
tebras perſonent mœrentium ejulatus, & ſine fine
gemitus. Luctum facite, & vos, 6 tartarei cives,
quaſi ſuper Unigenitum, ſuper admirandum hune
Dei Genitum, qui, cùm in forma eſſet excellentiſ-
ſimæ Divinitatis, exinanivit ſe, accipiens formam
parvuli; ut vos nequitiâ, ac perverſitate longævos,
atque fallaciter elatos abbreviatæ manus ſuæ po-
tentiâ conſtringeret, diſſ1iparet, ac potentiſſimè per-
deret. Dignum erat, damnati, ut ipſe excelſus
humilitatis formam aflumeret, ut fortiſſimus imbe-
cillitatis arma indueret, veſtram quærens contun-
dere ſuperbiam, veſtràmque proſternere chimeri-
cam vanitatem. Ut gigas properavit ad nos (gratia
ſuâ) dilectos parvulus Deus ipſe magnus & ſublimis,
atque è ſummo cœlorum faſtigio celerem fecit e-
greſſum, humilibus occurrens, ut ſanaret infirmos,
conſolidaret imbecilles, confirmaret debiles, ve-
ſtràque malitia obſeſſos homines. Verùm brevis, &
darvulus contra vos perverſos apparere decrevit
in mundi caſtris David ille cœleſtis, ut confunderet
lubſtantia tam tenuis carnis elationis veſtræ atque
obdurationis perfidiam. Puer iſte noſter tenellus,
& mitis vos vincit, vòsque proſternit, 6 belluæ, fe-
rocitate pleniſſimæ, vos tauros indomitos ligat, ac
jugo ſuæ potentiæ fortiter edomat. Ubi eſt ergo
robur veſtrum, & virtus, 6 leones robuſtiſſimi

qui lactentis manibus, quaſi luſu victi, ruiſtis; Va-

gitus dulces atque ſuaves divini hujus Infantis tor-
menta ſunt bellica, veſtram turrim, 6 infernales Ba-
bylones, funditus evertentia, & comminuentia.

4

448 Exorciſmus I.

Vagit infans in cunabilis, & veſter tremit lucifer in

latibulis. Plorat infans in præſepi, & vos tartaro-

rum monſtra, horribiles præ timore mugitus emit-

titis. Vagit infans ſtrictus faſciis, & proſtratus
ruis tu, draco truculentiſſime, catenis undique ob-
volutus. Vagit Eſus infantulus, & cunda dæ-
monum turba aſſiduè trucidatur. O magna cœle-
ſtis hujus infantis potentia! O qualia operaturas el-
ſe putatis manus ejus robuſtiſſimas, dum tot mira-
cula prodeunt é tenui, atque infirma voce lactentis?
Bene etenim ſcriptum eſt: Sagitteæ parvulorum fa-
tta ſunt plaga eorum: quia ſacratiſſinæ hujus par-
vuli benedictiones, quibus nos digitulis ſuis ſandi-

ſicare ſolebat, vos perfidos inferni cultores homi-

nuúmque invidos deſtructores acriter transverbe-
rant, occidunt, lacerant. Benedictio enim Domini
JIEſu ſuper nos cadit ſemper, ut nos ad ſuam imagi-
nem effectos & ſanguine ſuo redemptos protegat,
ſervet, roboret, atque defendat; cùm certum ſit,
quòd inde ſurrexit ultra ſe infirmitas noſtra, unde

fub ſe infirmata eſt firmitas DEl. Super vos au-

tem pertinaces, & contra vos maledictio erit, æter-

nâque damnatio, fugans, diſſipans, atque inceſſan-

ter vos perſequens. Veræ plagæ facæ ſunt vohis
jacula ipſius ESU Redemptoris, dum ſub benedi-
Qionis ſigno, docet manus noſtros ad prælium, G
digitos noſtros ad bellum contra vos, & peſſimos
aſſeclas veſtros ſapienter inſtruit. Signum etenim
hoc † benedictionis illius vos torquet † hoc ſignum
pueri ESU f vos deprimit. Hoc ſignum par-
vuli JESU † vos vincit. Hoc ſignum DElI E-

ſu l vos ligat. Hoc ſignum fortiffimi 1Es f
v08

Plegtur
ſti tonun.
nikr maifin
Nentanm, Rden
Ufringote
neto, Ang
Ppreſeoeltere⸗
nisehiis eye
tate tumen mini

ilſin /l
Ei nlenndo

s eonten te,
Weineuten cel

Nhius, igkeſue

ejeibeb h
Ungabekiner⸗
ſos enmo⸗
ſeinceſleſ

ifAii

(Ur guie
inte ⸗

I

krtaiit⸗
ePbntmnn
boremtuent
cii, Enhen
ateniöle.
us, Aann te.
1. Ommuant.
llaoperuntuts
ni, Cunn wotair
NavOce dknth
tterunlrin,
Iine u ius Dr.
inlsllinck
nionmreskoni⸗
unmmete⸗
acinmnduri
ommllan,
hekehimne⸗
nthnnn
Gountt
. eigir

1

ſſtig

in Die Circumciſionis Domini. 449
vos fugat. Hoc ſignum Altiſſimi)ESU vos ter-
ret. Hoc ſignum terribilis ES† vos flagellat.
Hoc ſignum potentiſſimi ESU vos dilacerat.

Hoc ſignum admirabilis ESU † vos verberat.
Hoc ſignum † vos debilitat. Hoc ſignum † vos

cruciat. Hoc ſignum † dulciſſimi ESU vos com-
burit. Hoc ſignum denique † ſacroſancæ Crucis
& benedictionis, quod validiſſima manus ES U
ſuper nos conſignat, vos jugiter condemnat .

Per hoc igitur potentiſſimum hujus divini in-
fantisEsU ſignum, & benedictionem † & per
ejusdem ſanctifſimi ESU vagitus virtutem, atque
potentiam, vos perfidos, DEl rebelles, exorcizof
conſtringo † cago compello † & vobis viriliter
impero, ut meis obediatis præcep is, ab hoc cor-
pore velociter exeundi: qui, licet indigaus ſim,
vilis, debilis, ac peocatorum ſarcinâ preſſus: auco-
ritate tamen mihi traditàâ à ſancta Romana Eocleſia,
in ſolidiſſimà ESU infantis virtute, ac merit s fun-
datà, applicando omni conamine mentis, & cor-
poris eontra te, tuéòsque peſſimos ſectatores &

Tocios easdem cæleſtes hujus pueri ESU voces.

vVagitus, atque ejusdem dexteræ benedidtiones,

vos ejicio & ab hoc tempore, ſive intus, ſive

foris adeſtis: vos eradico †“, vos fugo f, vos flagel-
lo , vos extermino ††, vos enervo †, vos maledico,
atque indefeſse vos contemno †, in nomine DElI

Patris †, & ESU Pilii †, & Spirits ſancti †.

Ut quid ergò infernales beſtiæ ſtatis, & ob-⸗
tantæ potentiæ? ſi de parvulo Chriſti præ-
Pf cus-

450 Exwvorciſmus I.

curſore adhuc in matris clauſo utero, dicdtum ſci-
tis: Quis putas puer iſte erit: & hoc: quia manus Do-
mini cum illo aderat: Quid vos dicendum exiſti-
matis de puero iſto ſublimi, ac præcellenti, qui
dicitur ESUS; in quo non tantùm dextera, ve-
rùm & cuncta DEl virtus, cunctàque potentia eſ-

ſentialiter ac indiviſibiliter continetur? Quis pu-
tas, 6 peripſema tartarorum viliſſimum, quis pu-
tas puer iſte ſit? Hic eſt enim excelſus ille, at-
que terribilis, qui ob noſtram infirmitatem ex-
tenuavit ſe incapacibus, & ſui velamine corpo-

ris, ſplendorem Majeſtatis ſuæ, quem viſus homi-
num non ferebat, obtexuit. Hic eſt, qui factus

forma ſervi, forma DEl eſſe non deſtitit, nec al-
ter cum altero, ſed unus in utroque. Hic eſt
ille magnus, & admirabilis, fortis, & impaſſibilis,
qui ſuſcepit triſtitiaam meam, ut mihi ſuam læti-

tiam largiretur. Debuit ergo dolorem hominis

ſuſcipere, ut vos vinceret, demones. Neque
enim habent fortitudinis laudem, qui ſtuporem
magis vulnerum tulerint, quàm dolorem. Hic
eſt ille ſublimis, qui de infirmiori ſexu fortior
gignitur: quando de altera quaſi Eya, quæ ve-
ré Mater eſt omnium verè viventium, ſecundus
Adam generatur. Caput veſtrum, & princeps
lucifer illius quondam expertus eſt vires; & vos
omnes, ſectatores peſſimi, adhuc falces fer-
tis cicatricum, quas à validiſſimo ejus brachio,
miſeri, retuliſtis, ſoriptum eſt enim: Fecit poten-
