Sumat DEUS, quod ſuum eſt, corpus de terra
formatum eſt, ſpiritus deſurſum infſpiratus eſt.
Et ſtatim illud aſpergit aqud beneditta & thurificat.
Deinde palà ter ſuperinjiciat terram dicendo: Me-
mento homo, quia pulvis es, & in pulverem re-
verteris.
Jam dum ſepelitur dicat Sacerdoas
Antiphonam Benedicite.
Canticum trium puerorum Dan. 3.
Benedicite omnia opera Domini Domino: lauda-
te & ſuperexaltate eum in ſæcula,

Bene-

ererleit 10
tesh,
Nenehicte
esd es!
Penetiete
lerannd
Penecicntte
.omin kreuli

Bexecieiten

nnertzgermin
Benecite .
EKorinabomi
eneliit te
Alis Dommd:
Domfno.

enelicite

mecieteflite
Benecſet lrs
geum inleevl⸗
Dweclite a
lelrpihoini

ſepeliendi parvulos. 745
Benedicite An geli Domini Domino: benedicite
tgi cœli Domino. 3

itet Benedicite aquæ omnes, quæ ſuper cœlos ſunt,
Domino, benedicite omnes virtutes Domini Do-
mino.
Benedicite ſol & luna Domino: benedicite ſtellæ
Ha cœli Domino.
ig,n Benedicite omnis imber &ũ ros Domino: bene-
dqicite omnes ſpiritus Dei Domino. ðDð
I. Benedicite ignis & æſtus Domino: benedicite
frigus & æſtus Domino.
ignit Benedicite rores & pruina Domino: benedicite

litii gelu & frigus Domino. 8
n bin Benedicite glacies & nives Domino: benedicite
Däuoan noctes & dies Domino.
Benedicite lux & tenebræ Domino: benedicite
mn fulgura & nubes Domino.
Benedicat terra Dominum, laudet & ſuperexaltet
Gic eum in ſæcula.
Benedicite montes & colles Domino: benedicite

net: univerſa germinantia in terra Domino.
dlen Benedicite fontes Domino: benedicite maria
ud A. & flumina Domino.
Gcrinn Benedicite cete, & omnia quæ moventur in

N aquis Domino: benedicite omnes volucres cœli
Uieee Domino.
Benedicite omnes beſtiæ & pecora Domino:
benedicite fili hominum Domino.
Benedicat Iſraẽl Dominum: laudet & ſuperexal-
tet eum in ſæcula. . L B
Benedicite Sacerdotes Domini Dommo: benedi-
cite ſervi Domini Domino.
Aaa 5 Bene-

746 Ordo

Benedicite ſpiritus & animæ juſtorum Domino.

benedicite Sancti & humiles corde Domino.
Benedicire Anania, Azaria, Miſael Domino: lau-
date & ſuperexaltate eum in ſæcula.
Benedicamus Patrem, & filium cum ſandto Spiri-
tu: laudemus & ſuperexaltemus eum in ſæcula.

Benedicdtus es Domine in firmamento cæli: &
laudabilis & glorioſus & ſuperexaltatus in ſæcula.

Antiphon. Benedicite Dominum omnes electi e-
jus, agite diem lætitiæ & confitemini illi.
Kyrie eleiſon. Chriſte eleiſon. Kyrie eleiſon.
Pater noſter.
y. Et ne nos inducas in tentationem. Kc.
v. Sinite parvulos venire ad me.
. Talium eſt enim regnum cœlorum.
z. Dominus vobiſcum &c.

ODremus.
Qimnipotens ſempiterne DEUS, ſanctæ puritatis
amator, qui animam huius parvuli ad cœlo-
rum regnum hodie miſericorditer vocare dignatus
es: digneris etiam, Domine ita nobiſcum miſeri-
corditer agere, ut meritis tuæ ſanctiſſimæ Paſſionis,

& interceſſione beatæ Mariæ ſemper Virginis, &

omnium Sanctorum tuorum in eodem regno nos,
cum omnibus Sanctis & Electis tuis ſemper facias
congaudere:

Deus in cujus miſerafione animæ fidelium requi-

eſcunt, famulis & famulabus tuis omnibus, hic &
ubique, in Chriſto quieſcentibus, „da propitius ve-

niam peccatorum, ut à cunctis reatibus abſoluti, te-

cum ſine fine lætentur. PerChriſtum Dominum no-
ſtrum, Amen.
y., Requiefcant in pacec. E. Amen,

1

Dein-

ohe .

wu ,
Pit tnönt
une⸗ esle ben
nersete
ltgtcan
Cronder en
1 and
Dien rh
ihe N
Id. Cprehe

cMigtues

6,0lo

urochis inn
te, al cnemen
Nökdihe
M nen
Uhn ſch
fent de
Ut

V
ofiotich

1 N E
tiche

nhrnc
Uelmnis
nnien
Mns,

copulationis Matrimonii. 747
Deinde cruce ligned ſignat ſepulchrum dicens:
Signum Salvatoris Domini noſtri JEſu Chrifti
ſit ſignatum ſuper te, qui in hac imagine † rede-

mit te. Pax tecum.

Aſpergat ſepulchrum, & exbortetur populum, in
hanc vel ſimilem formam.

ANdaͤchtige in Chriſto dem HErrn! dieweil uns
auch durch diß unſchuldige Kind die menſchliche
Sterblichkeit fuͤrgeſtellt wird, ſo laſt uns GOtt den
HErrn um ſein Goͤttliche Gnad treulich anruffen

und bitten, damit wir hie auf diſer Welt ein unſchul⸗

diges reines Leben fuͤhren, ein gluͤckſeeliges Stuͤnd⸗
lein unſers Abſterbens, und endlich ſamt diſem Kind,

auch allen lieben Heiligen und auserwaͤhlten Gottes

die Cron der ewigen Freud und Seeligkeit erlangen
moͤgen; ſeynd auch ingedenck aller deren, ſo allhie
in diſem Orth begraben ligen, inſonderheit aber,
welche aus diſem Geſchlecht in GOtt verſchiden
ſeynd. Sprechet uns und ihnen zu Huͤlff und Troſt
ein andaͤchtiges Vatter unſer und Engliſchen Gruß.

6. Ordo copulationis Matrimonii.

Parochus ſtans ante ſponſot clard & intelligibili
voce, ad circumſtantes dicit:

Aus erwaͤhlte in Chriſto dem HErrn.
ſe zwey gegenwaͤrtige Braͤut⸗Perſohnen
haben ſich gegen einander zu dem Heil. Sa⸗
crament der Ehe verſprochen: Sie ſeynd auch
ordentlicher Weiß zum drittenmahl auf der

Cantzel offentlich verkuͤndiget: und ob zwaͤr biß
gte

748 Ordo

dato kein Irrung oder Verhindernuß fuͤrgebracht
worden; wofern aber noch jemand allda gegenwaͤr⸗
tig, deme einige wahrhafft oder beglaubte Urſach
diß vorhabende H. Sacrament der Ehe zu verhin⸗
deren, bewuſt waͤre, derſelbe wolle alsbald bey
Chriſtlichen Gehorſamb ſolches offenbahren, und
keines Weegs verhalten.
Und diß zum erſtenmahl.
Zum andernmahl.
Zum drittenmahl.
Aliquantulum pauſat, & ſiquis adeſt, impedimen-
tum certò vel veriſimiliter SSõ ulterius Parochus
in actu copulationis non procedat, ſed omnia ad Or-
dinarium pro deciſione remittat.
Si autem nemo impedimentum opponat, alterius
pergit dicens:
Dieweil dann auch anjetzo nichts vorkommet,
ſo diß Heil. Saerament der Ehe hinterſtellig ma⸗
chen konnte, als haben beyde Braͤut⸗Perſohnen vor
deſſen Schlieſſung folgender maſſen ſich zu erinne⸗
ren.
Admonitio Sponſis à Parocho facienda.
Und zwar vornemblich iſt wohl in acht zu neh⸗
men, daß die Ehe ein von Chriſto eingeſetztes Sa⸗
crament: dahero nicht allein wuͤrdiglich hiemit zu

empfangen, ſonderen auch Zeit Lebens von bey⸗

den Ehe⸗Perſohnen nach Chriſtlicher Maß und
Ordnung gebuͤhrend zu beobachten ſeye.
Warum aber GOtt die Ehe alſo erhoͤhet,
und geheiliget, ſeynd vornemlich drey Urſachen.
Fuͤrs

retſte
ſit ſ 6

— —— =—
=S
SE=
E
S=

—
— —
= S

Omtn
tu0.

.1
e. ene
W

eekeceee
ihnen

copulationis Matrimonii. 749
Fuͤrs erſte, damit durch die Eheliche Beywohnung

die Kinder rechtmaßig erworben, mit beyder Ehe⸗

Perſohnen geſambten Beyſtand Chriſtlich erzogen,
das menſchliche Geſchlecht auf Erden erhalten,
und hinnach die beſtimbte Zahl der Auserwaͤhlten
in dem Himmel erſetzt werde.
Fuͤrs ander, damit unter den Chriſten, als
einem durch den Tauff geheiligtem Volck, die un⸗
zulaßige Fleiſch⸗Geluͤſten, alsdann allerhand
hieraus entſpringender unehrbarlicher Wandel und
Laſter, wormit das Reich GOttes, nach Lehr des
Heil. Apoſtels Pauli keineswegs kan ererbt wer⸗
den, vermittelt, und zum Theil der Schmachheit
des Fleiſches geziemend begegnet werde.

Furs dritte, damit ein ſichtbarliches, unauf⸗
hoͤrliches Zeichen der wunderbaͤhrlichen gnadenrei⸗
chen unſichtbarlichen Vermaͤhlung Chriſti mit ſei⸗
ner allhie ſtreitbaren, in jener Welt aber trium⸗
phirenden einigen Kirchen, mittelſt der H. Ehe, auf

o diſer Welt ſtets vor Augen ſeye, zu einem Vor⸗

bild, daß gleichwie Chriſtus ſein ihme von GOTT
dem Vatter verehelichte Kirchen beſtaͤndig liebt,
ſchuͤtzet, und niemahlen verlaͤſt ingleichen die Chriſt⸗
liche Ehe⸗Perſohnen unaufhoͤrlich ſich gegen einan⸗
der lieben, als getreue Mithelffer, eines das ander
gebuͤhrend ſchuͤtzen, und in allerhand diſes Lebens
uͤheſeeligkeit und Truͤbſaalen einander niemah⸗
len verlaſſen.
Schließlich, wofern der Eheſtand jetzt er⸗
zehlter maſſen angetretten und gehalten wird,
alsdann gibt GOTT ſeinen Seegen von ad⸗

7570 Ordo

herab, mehret die zeitliche Guͤter und Nahrung,
verleihet gottsfoͤrchtige und gehorſame Kinder, und
endlich mit ihnen die ewige Seeligkeit, Amen.
Deinde converſus ad circumſtantes, dicit:
Damit aber gegenwaͤrtige Braͤut⸗ Perſohnen
wuͤrdiglich das Sacrament der Ehe antretten,
und hierdurch deren von GOtt bey Einſetzung di⸗
ſes Sacraments verſprochnen Hilff, und troſt⸗
reichen Gnaden jetzt, und Zeit ihres Leben theil⸗
hafftig werden, wollen wir geſamt neben ihnen mit
gebognen Knyen GOtt in Stille anruffen mit ei⸗
nern andaͤchtigen Vatter unſer, und Engliſchen
Mox ſurgunt omnes, & Parochus converſus ali-
quantulum ad Sponſum, interrogat illum de conſenſu
per verba de præſenti, hoc molgo:

Wann nun gegenwaͤrtige Braͤut⸗ Perſohnen
zn ſolchem GOTDT gefaͤlligen Vorhaben ihnen
getrauen: ſo frag ich euch pramittatur titulus con-
veniens) ꝛc. Hochzeiter, ꝛc. nimmet ihr aus gruͤnd⸗
lich⸗ freyen, wohlbedachtem Willen euer gegenwaͤr⸗
tige Hochzeiterin hiemit zur Ehe nach Geſatz und
Ordnung der heiligen Kirchen GOttes? So
ſprecht: Ja.
Wollt ihr derſelben getreulich vorſtehen, als
das Haubt, wie Adam unſerer erſten Mutter Evoͤ,
und ſie lieben, wie euch ſelbſt? So ſprecht: Ja.
Wollt ihr ſie auch in aller Noth diſes arm⸗
ſeeligen Lebens nit verlaſſen, ſondern bey ihr ver⸗
bleiben, biß euch beyde der Todt ſcheydet? So
ſprecht: Ja. 8
6*

=
=
S
=
=
=
=S
=

-
= =
S-

=–s
— —
— =
—
=
S=
—
—

= =
=S.
S==
SS
=☛
S=
=£
=

„ =
=
E
S
=
S=- —
=
—

uenahng
e
onſaßfette⸗
guilen Een

fne in rle,

neueltenn
pundi Mci
itu itir
lertor elutte
u nehee B
n heilgen be,
1d de Hane⸗
Nie hoane
Alinifatindl
1 nlvel h
enin wejn
EIn omine
nnn,

n on

copulationis Matrimonii. 75⁵51

Deinde converſus eodem modo ad Sponſam, inter-
rogat illam de conſenſu per verba de præſenti hoc mo-
do. (præmittatur titulus conveniens)
Deßgleichen frage ich ꝛc. Hochzeiterin, ꝛc. Nimbt
ihr gleichermaſſen aus gruͤndlichem freyen, wohl⸗
bedachten Willen, euren gegenwaͤrtigen Hochzeiter
hiemit zur Ehe, nach Geſatz und Ordoͤnnng der hei⸗
ligen Kirchen GOttes? So ſprecht: Ja.
Wolt ihr demſelben in allen billichen Sachen
gehorſam ſeyn, wie Eva unſer erſte Mutter dem
Adam, und ihn ehren, wie Sara den Abraham?
So ſprecht: Ja.
Wolt ihr ihn auch in aller Noth diſes armſeeligen
Lebens nicht verlaſſen, ſondern bey ihm verbleiben, biß
euch beyde der Todt ſcheydet? So ſprecht: Ja.
Won ſuffcit conſenſus unius, ſed debet eſſe amborum,
& quidem de præſenti, expreſſus aliquo ſigno ſenſibili,
five fiat per ſe, ſive per procuratorem, qui tamen paſſim
ſine urgente cauſa, & Ordinarii licentia extra Prin-
cipum & Illuſtrium Nuptias admitti non debet.
Mutuo igitur contrabentium conſenſu intellecto,
Scerdos jubeat eos invicem jungere deætras, dicens:
Zu mehrer Beſtaͤttigung der hiemit geſchloſſe⸗
nen heiligen Ehe, gebt einander den Maͤhl⸗Ring,

und die Haͤnd.

Tunc Sponſus vel ſponſa pro more loci, acceptum an-
nulum infigit in didito annulari (ſeu quarto) iniſtræ ma-
nus Sponſi vel Sponſæ.
Interim Sacerdos, manu ſuper eos Jormans crucem,
dicit: In nomine Patris † & Filii, & Spiritũs ſancti.

Amen,
Durch

752 Ordo

Durch die Zuſambietung der Haͤnd, beſtaͤttiget

ihr hiemit gleich als mit einem leiblichen Ayd, daß
ihr Zeit eures Lebens woͤllet gegen einander treu
verbleiben, beſtaͤndig einander helffen, und in der
Truͤbſaal keines das andere verlaſſen.
Poſtedà rurſus dicit: .
Gleicher Weiß durch den Ring, als einem geiſt⸗
lichen Unterpfand beſtaͤttiget ihr hiemit, daß gleich⸗
wie diſer Ring rund, unzertheilt, ohne Anfang
und End iſt, alſo auch euer Eheliche Treu, nie⸗
mahlen durch frembde Lieb, oder gegen einander
faſſenden Haß ſolle zertheilt, ſondern im Nahmen
und Ehr GOttes, welcher keinen Anfang noch End

hat, angefangen, und biß an das End veſt und un⸗

geaͤndert zwiſchen euch jederzeit gehalten werde.

um amborum manus ſtold ſud in modum crucis cir
cumvolvit, ſuämque dextram ſuperimponens, dicit;
Matrimonium in facie Eccleſiæ inter vos contra-
Qum, Deus confirmet, & auctoritate Eccleſiæ Dei
ego illud approbo, perficio, atque ſolennizo: in
nomine Patris & Filii † & Spirits † ſancti, Amen.
Vel Germanicé.

Die Ehe, welche ihr hiemit vor der Chriſtlichen

Gemein beſchloſſen, wolle GOtt beſtaͤttigen: die⸗

ſelbe aber an ſtatt der Kirchen GOttes gut heiſſe,
und beſchlieſſe ich: Im Nahmen GOtt des Vat⸗
ters und des Sohns? und des H. Geiſts † Amen.

His dictis ſtolam removet, dicens:
Gratia & benedictio Dei ſit vobiſcum, Amen.
vci

gott oe
..Anen.
in t
gieneshil
Conbrnm
,Ateny
tie elelo
Pater nol
z.ltnene
Goß 4
eloen
..Mite
t edi
J. Moees
. A hiie
, Domit
5. Domin

klhiee, n⸗
tuos, inl
Uumadi genet
ubgre in
ler Chritun
Muugon
ulhr ſhumni
nunnue ter i
Piinar
llercicen

omtti

eeleceſene
adlenn.

vatis omnibus, quæ ibi præſoribuntur.
B bb

Copulationis Matrimonii. 753
Vel Germanicè.
GOtt geb euch ſein Gnad und Seegen.
R. Amen.
Tunc (ſiuterque vel ſaltem Sponſa ſit vidua) dieit
ſequentes preces ſuper conjuges genufle xos.
y. Confirma hoc DEus, quod operatus es in nobis.
v. A templo ſancto tuo, quod eſt in Jeruſalem.
Kyrie eleiſon. Chriſte eleiſon. Kyrie eleiſon.
Pater noſter.
y. Et ne nos inducas in tentationem, &c.
z. Salvos fac ſervos tuos.
B. Deus meus ſperantes in te.
y. Mitte eis Domine auxilium de Sando.
N. Et de Sion tuere eos.
y. Eſto eis Domine turris fortitudinis.
N. A facie inimici.
y. Domine exaudi &c.
y. Dominus vobiſcum. &c.

Oremus.
R Eſpice, quæſumus, Domine, ſuper hos famulos
tuos, & inſtitutis tuis, quibus propagationem
humani generis ordinâſti, benignus afſiſte, ut, qui
te audtoere junguntur, te auxiliante ſerventur.
Per Chriſtum Dominum. N. Amen.
Poſtmodum aſpergat novos conjuges aqud benedictit,
ambos ſeparatim, primo Sponſum, deinde Sponſam,
utrumque ter in modum unius crucis, nihil dicens.
Primarum Nuptiarum Benedictio.
Si benedicendæ ſint Nuptiæ, Parochus Miſſam pro
Sponſo & Sponſa, ut in Miſſali Romano, celebreter-

4
6
*

754 Ordo

DHSi autem extra Miſſam Matrimonium celebratuni
fuerit, aut etiam ſupradictus ritus in Romano Miſſali
ræſeriptus, pro loci e& temporis opportunitate, commo-
Js opſervari non poteſt, poterit ſe Parochus conſuetudi-
ne, hactenus in Diœceſi Ratisbonenſi vel alia receptæ,
conformare, & peractd ſupradictd exbortatione, nup-
tias, prout ſequitur, benedicere.
„. Adjutorium noſtrum &c. . Qui fecit &c.
Deinde ſubjungat Pſalmum 127.
Eati omnes, qui timent Dominum: qui ambu-
lant in viis ejus.
Labores manuum tuarum, quia manducabis:
beatus es, & bené tibi erit.
UXor tua ſicut vitis abundans: in lateribus do-
müs tuæ.
Filii tui ſicut novellæ olivarum, in circuitu
menſæ tuæ.
Ecce ſic benedicetur homo, qui timet Dominum.
Benedicat tibi Dominus ex Sion: & videas bo-
na Jeruſalem omnibus diebus vitæ tuæ.
Et videas filios filiorum tuorum, pacem ſuper
Iſraèl.
Gloria Patri, &c. Sicut erat &c.
Kyrie eleiſon. Chriſte eleiſon. Kyrie eleiſon.
Pater noſter.
. Et ne nos inducas in tentationem &c.

y. Salvos fac fideles tuos. . Deus meus ſperan-

tes in te.
y. Exaudiat vos Dominus in die tribulationis.
N. Protegat vos nomen Dei Jacob.
y. Mitte eis Domine auxilium de Sando. x. Et
de Sion tuere eos. —“
5. Do-

e1

Mine
Drinus ſe

nitinee
litotis th
Heris orini
e ivagbbil
Aonn Don

4
Eus, gi 1
rtoli. 4
0wii Ad inag
jers ſo
Gideviriidl
Aon Dicri
Deus, gwi
Gpplan conl
Bentunpref
Deis per
Sprineſpalite
1, (weſolan
eper lnmie
leſpiee ppop
1e pariteli en
1otelkone nn
Lpaes fefs
rOvehncann
Eriro, Ut N

nd ſeels,

NW inea
orpetnex

ttie z.

katt,

7
7⁷
1

ons⸗
Ndrn

elorr.
Tileur
7

,

kalk

glinr

Copulationis Matrimonii. 75 5

5. VDomine, exaudi &c.
y. Dominus vobiscum &c.
L Oremns.
PRopitiare Domine ſupplicationibus noſtris, &
inſtitutis tuis, quibus propagationem humani
generis ordinaâſti, benignus aſſiſte, ut, qui, te au-
Gore junguntur, te auxiliante ſerventur. Per
Chriſtum Dominum noſtrum. . Amen.
Oremus.
Eus, qui poteſtate virtutis tuæ, de nihilo cun-
Ga feciſti: qui diſpoſitis univerſitatis exordiis,
homini ad imaginem Dei facto, ideò infeparabile
mulieris adjutorium condidiſti, ut fœmineo cor-
pori de virili dares carne principium, docens, quod
ex uno placuiſſet inſtitui, nunquam licere disjungi.
Deus, qui tam excellenti myſterio conjugalem
copulam conſecraſti, ut Chriſti & EFccleſiæ Sacra-
mentum præſignares in fœdere nuptiarum.
Deus, per quem mulier jungitur viro, & ſocie-
tas principaliter ordinata, eâ benedictione dona-
tur, quæ ſola nec per originalis peccati pœnam,
nec per diluvii eſt ablata ſententiam.
Reſpice propitius ſuper hanc famulam tuam,
quæ maritali jungenda conſortio, tuàâ ſe expetit
protectione muniri: ſit in ea jugum dilectionis,
& pacis: fidelis & caſta nubat in Chriſto, imita-
trixque ſan tarum permaneat fœminarum: ſit ama⸗
bilis viro, üt Rachel: ſapiens, ut Rebbecca: lon-
gæva & fidelis, uüt Sara.
Nihil in ea actibus ſuis ille audor prævaricatio-
nis uſurpet: nexa fidei, mandatisque permaneat, uni
Bbb 2 tho-

756 Proceſſio in Feo
thoro juncta: muniat infirmitatem ſuam robore
diſciplinæ : ſi verecundiâ gravis, pudore vene-
rabilis, doctrinis cœleſtibus erudita; fit fœcunda
in ſobole, ſit probata & innocens: & ab beatorum

requiem, atque ad cœleſtia regna perveniat: & vi-

deant ambo filios filiorum ſuorum, usque in ter-
mam & quartam generationem, & ad optatam per-
veniant ſenectutem. Per eundem Chriſtum Do-
minum noſtrum, Amen.
Oremus.
DEus Abraham, DEus Iſaac, DEus Jacob ſit vo-
bilcum: & ipſe adimpleat Benediꝙ ctionem
ſuam in vobis, ut videatis hilos filiorum veſtro-
rum, usque ad tertiam & quartam generationem:
poſteà vitam &ternam habeatis fine ſine, adjuvan-
te Domino noſtro [Eſu Chriſto, qui cum batre
& Spiritu ſando vivit, & regnat DEus, per om-
nia ſæcula ſæcuùlorum. g. Amen.
Et ſtatim aſpergit eos aquà benedictd:

proceſſio in Feſto SS8. Corporis Chriſti.
Evangelium primum.
Poſtquam ad primum Altare perventum fuerit, Dia-
conus, ſi adſit, cum debita reverentia & genuſtewione
accipiet de manu ipſius Sacerdotis ſtantis &§. Sacra-
mentum: E&& illud ſuper Altare collacabit; interim ca-
nitur aliquod Mottetum, vel Reſponſorium.
Circa finem Motteti vel Reſponſorii &c. Diaconus
unus ex quatuor defert, SÆMW ponit librum ſuper Altare:
Officiator benedicit, & imponit interim incenſum; Dia-
conus verò genuflexus ante venerabile Sacramentum

di-

MeſMelr
loltiwin ſant
erin n. L

unn tipnii⸗

gebeke
Abrcham.
mnit ſacch.
i. udus⸗
Nur. Phares
Mitram:4
labaten g.
Nalmnom SAn
vtenj enit
ſe:ſeſe aut

m her penli

lomon auten
zenvit Abian:
Eenvitſoltphn
tmantem gen
tum: ſathan
Pnvitbrechin
muſeszuten
n: ſalas
Win nnem

Hulerh-

H.
fCorrn
nnetto⸗

. 4
dicit: Munda cor meum &c. & habitä benedictioné
reverentiis debitis ante Oficiatorem dicit: Jube Do-
mine benedicere &c. &W acccbto libro, decantat,
alio Diacono librum tenente, Evangelium primum.
y. Dominus vobiſcum &c.

Et ſignans librum, & ſe ipſum in fronte, ore, &
pelctore proſequitur.
Initium ſancti Evangelii ſecundum Matthæum.
Interim dum. N. Gloria tibi Domine. Iacenſat lie-
brum triplici dudta.

Lber generationis Eſu Chriſti, Filii David, Filii
Abraham. Abraham genuit Iſaac: Iſaac autem
genuit jacob. Jacob autem genuit Judam & fratres
ejus. Judas autem genuit Phares & Zaram de Tha-
mar. Phares autem genuit Efron: Efron autem ge-
nuit Aram: Aram autem genuit Aminadab: Amina-
dab autem genuit Naaſſon: Naaſſon autem genuit
Salmon: Salmon autem genuit Booz de Rahab. Booz
autem genuit Obed ex Ruth: Obed autem genuit
Jeſſe: Jeſſe autem genuit David Regem. David au-
tem Rex genuit Salomonem ex ea, quæ fuit Uriæ:
Salomon autem genuit Roboam: Roboam autem
genuit Abiam: Abias auten genuit Aſa: Aſa autem
genuit Joſaphat: Joſaphat autem genuit joram: Jo-
ram autem genuit Oziam: Ozias autem genuit Joa-
tham: Joatham autem genuit Achaz: Achaz autem
genuitzechiam: Ezechias autem genuit Manaſſen:
Manaſſes autem genuit Amon: Amon autem genuit
Joſiam: Joſias autem genuit Jechoniam & fratres
ejus in transmigratione Babylonis. Et poſt trans-
B bb 3 mi⸗-

75 8 Proceſſio in Feſto

migrationem Babylonis jechonias genuit Salathielf:
Salathiel autem genuit Zorobabel: Zorobabel aux-

tem genuit Abiud: Abiud autem genuit Eliacim:
Eliacim autem genuit Azor: Azor autem genuit
Sadoch: Sadoch autem genuit Achim: Achim au-
tem genuit Eliud: Eliud autem genuit Eleazar.
Eleazar autem genuit Mathan: Mathan autem ge-
nuit Iacob: jacob autem genuit Joſeph, virum Ma-
riæ, de qua natus eſt Eſus qui vocatur Chriſtus.
Sacerdos oſculatur librum, fibi delatum dicens: Per
Evangelica dicta deleantur noſtra delicdta, Amen.
Et incenſatur more ſolito à Diacono. Eacta in-
cenſatione, cantat Officiator.

per iſtos ſermones ſanécti Evangelii, & merita,

ac interceſſionem ſandti Matthæi Apoſtoli & Evan-
geliſtæ indulgeat nobis Dominus univerfa crimi-
na ac delicka noſtra. N. Amen.
Rinc officiator cum Diaconis duobus aſſiſtentibus re-
dit ad venerabile acramentum, & factäà reverentid
ante illud ſtat, caniturà Diaconis vel Cantoribus.
N. Panem de cœlo præſtitiſti eis Alleluja.
Chorus. B. Omne delectamentum in ſe habentem,
Alleluja.
Oficiator canit ſtans verſus Altare.
Oremus.
DkEus, qui nobis ſub Sacramento mirabili Paſſio-
nis tuæ memoriam reliquiſti, tribue, quæſu-
mus, ita nos Corporis, & Sanguinis tui ſacra my-
ſteria venerari, ut redemtionis tuæ fructum in no-
bis jugiter ſentiamns. Qui vivis & regnas in ſæ-
cula ſæculorum, y, Amen.

De-

mo iu
Reco
fuli Zoidas *
Noltrucn.
Deina
henedic⸗
Neru
Pirithzhne

leme, Gna.
5

Dominds
Initumtn.
o Ev
ſetigum e
ſgelunmen
in toam an
UchiamDon
ſhezinel
aniten

Unr
Nlaz
enliteer
nug
hinl.
rChiite.

exN

, Anen

Plwt,

Uhetkamz⸗

SS. Corporis Cbriſti. —yezy5
Deinde Offciator, thurificato Sacramento ut ſuprà

accipit Monſtrantiam cum debitis reverentüs, & ſtans

verſus populum & omnes alios genußflexos canit re-
ſpondeute Choro.
V. A falgure & tempeſtate. . Libera nos Domi-
ne Eſu Chriſte.

y. Fiat Miſericordia tua, Domine ſuper nos.

H. Quemadmodum ſperavimus in te.
y. Domine exaudi &c.
y. Dominus vobiſcum &c.
Oremus.
A Domo tua, quæſumus, Domine, ſpirituales
nequitiæ repellantur, & aërearum diſcedat
malignitas tempeſtatum. Per Chriſtum Dominum

noſtrum. N. Amen.

Deinde dat populo benedictionem cantans.
Benedictio Dei omnipotentis Patris, † (implex

Saerdos producit unam tantim erucem) & Filii, &
Spirits ſancti deſcendat ſuper vos, & ſuper fructus

terræ, & maneat ſemper. . Amen.

Evangelium ſecundum.

7. Dominus vohiſcum. Kc. .
J. Initium ſancti Evangelii ſecundùm Marcum:
„ Gloria ti bi Domine.
Iitium Evangelii Efſu Chriſti Filii DEI. Sicut
ſcriptum eſt in Iſaia Propheta: Ecce, ego mitto
Argelum meum ante faciem tuam, qui præparabit
vian tuam ante te. Vox clamantis in deſerto: Pa-
rateviam Domini: redas facite ſemitas ejus. Fuit
Joames in deſerto, baptizans, & prædicans bapti⸗
ſmun peœnitentiæ in remiffionem peccatorum. Et
= Bbb 4 egre⸗=

7560 Proceſſo in Feſto

egrediebatur ad eum omnis Jjudeæ regio, & Jero-
ſolimitæ univerſi, & baptizabantur ab illo injorda-
nis flumine, confitentes peccata ſua. Et erat Joan-
nes veſtitus pilis cameli, & zona pellicea circa lum-
bos ejus: & locuſtas; & mel ſilveſtre edebat. Et
prædicabat dicens: venit fortior me poſt me, cujus
non ſum dignus procumbens ſolvere corrigiam

calceamentorum ejus. Ego baptizavi vos aquâ,

ille verò baptizabit vos Spiritu ſancto.

Sacerdos oſculatur librum dicens: Per Evangelica/

dicta deleantur noſtra delicta. Amen. Et incenſatur.
Sic etiam fit poſt reliqua Evangelia.
Chiciator vero canit.
Per iſtos ſermones ſancti Evangelii, & merita, ar
interceſſionem ſancti Marci Evangetiſtæ, indulgeat
nobis Dominus univerſa crimina atque delicta no-
ſtra. & Amen.
Deinde offciator redit cum duobus aſſiſtentibus Dia-
conis ad venerabile Sacramentum, & faltq reverentiz
à Diaconis canitur.
y. Panem de cœlo præſtitiſti eis. Alleluja.
Chorus. B. Omne delectamentum in ſehabenten.
Alleluja.
Oremus.
DES qui nobis ſub Sacramento mirabili Paſſi-
nis tuæ memoriam reliquiſti: tribue quæi-
mus, ita nos Corporis & Sanguinis tui ſacra mmy-
ſteria venerari, ut redemptionis tuæ fructum in
nobis jugiter ſentiamus. Qui vivis & regns in
ſæcula ſæculorum. . Amen.
Incenſato, & aſumpto Sacramento Offciator vrsus
bopulum ſtans canit. 4
y. A

ele,
NuCrl
fiat wile
*

Penie
ſit ineo
glits, e
Xgrrtinun
c
Ceun, Klu
lorom.
1
Denedig
X iritis
&maneat

.. Dominus
.. lritiund
1 Cloriatt
Fiimc
guilun,
Uorilis
beth, ran
Eentes in o
brinineg
leblichett
u lis dacke
uZcluri

k e
li⸗
du
HK
ce
Alnen
e fe
Niſath
,
rliuree
ireſſte

A. 1
Kunur
enraer

eidn

5§S. Corporis , riſt. 761

Z. A peſte, fame, & bello. Libera nos Domine
JEſu Chriſte.
7. Fiat miſericordia tua, Domine ſuper nos.
y. Quemadmodum ſperavimus in te.
y. Domine exaudi, &c.
y. Dominus vobiscum, &c.
D= Oremus.
Benedic, DEUS omnipotens, locum iſtum, ut
ſit in eo ſanitas, caſtitas, victoria, virtus, hu-
militas, bonitas & manſuetudo, plenitudo legis,
& gratiarum actio DEO Patri, & Filio, & Spiri-

tui ſancto, & hæc benedidio manęat ſuper hunc

locum, & ſuper habitantes in eo, nunc & in ſæcula
ſæculorum. g. Amen.
Deinde populum benedioat cantans.
Benedictio DEl Omnipotentis Patris † & Filii †
& Spiritũs ſancti † deſcendat ſuper fructus terræ,
& maneat ſemper, Amen.

Evangelium tertium.
Jy. Dominus vobiſcum &c.
y. Initium ſancti Evangelii ſecunduùm Lucam.
„ Gloria tibi, Domine.
Fuiti in diebus Herodis Regis Judææ, Sacerdos
quidam, nomine Zacharias, de vice Abia, &
Vz illius de Filiabus Aaron; & nomen ejus Eliſa-
beth. Erant autem juſti ambo, ante Deum, ince-
dentes in omnibus mandatis & juſtificationibus
domini ſine querela. Et non erat illis filius, eò quòd
eſſet Eliſabeth ſterilis, & ambo procefſſi iſſent in die-
bus ſuis. Factum eſt autem, cuùm ſacerdotio funge-
retur Zacharias iĩ in ordine vicis ſuæ ante Deum fe-
BbbS5 cun-

762 Proce ſſio in Feſto

41 . ..
cundum conſuetudinem Sacerdotii, ſorte exiit, ut M

incenſum poneret, ingreſſus in templum Domini.
Et omnis multitudo populi erat orans foris horâ in-
cenſi. Apparuit autem illi Angelus, Domini, ſtans
à dextris Altaris incenſi. Et Zacharias turbatus eſt
videns, & timor irruit ſuper eum. Ait autem ad il-
lum Angelus: Ne timeas Zacharia, quoniam exau-
dita eſt deprecatio tua; & uxor tua Eliſabeth pariet
tibi flium, & vocabis nomen ejus joannem: & erit
gaudium tibi & exultatio: & multi in nativitate
ejus gaudebunt. Erit enim magnus coram Domi-

no: & vinum & ſiceram non bibet: & Spiritu ſan-

Go replebitur adhuc ex utero matris ſuæ: & mul-
tos filiorum Ilraél convertet ad Dominum Deum
ipſorum: Et ipſe præcedet ante illum in ſpiritu &
virtute Eliæ, ut convertat corda Patrum in filios &
incredulos ad prudentiam juſtorum, parare Domi-
no plebem perfectam.
Ommnia ſerventur, ut ſuprà poſt primum Evangelium.
Ohciator canit.
Per iſtos ſermones ſancti Evangelii, & merita ac
interceſſionem ſancti Lucæ Evangeliſtæ indulgeat
nobis Dominus univerſa crimina atque delicta no-
ſtra. R. Amen.
Diaconi aſſiſtentes Venerabili Sacramento ſactd re-
verentia canunt.
y. Panem de cœlo præſtitiſti eis. Alleluja.
Chorus. H. Omne delectamentum in ſe habentem,
Alleluja.
Oremus.
DEUS, qui nobis ſub Sacramento mirabili Paſ-
ſionis tuæ memoriam reliquiſti: tribue quæ-
ſumus;

5 itn
ſteria e⸗
(yoſlla 1

ele

1
U
6 d

libenn
Qeml
. Dunire⸗
/Doninus

Mrind
loco
oherars .
loci, cujus
eo neuiti
Spiritiis i
Arum grat

ſer Chriſtun

lſtacre
inſiciain
Nelituiſund
dlant & ben
Chriton De

..dominus
7. Nitiun la
1Oorutibi

ftulnt.
ucninge
lirte
bnem'Eit
nuußie

TEDN.

Nriutr.

Nr.

onded
Wumuolannad

Arriuu

§§. Corporis Chriſti. 763

ſumus, ita nos Corporis & Sanguinis tui ſacra
my ſteria venerari, ut redemptionis tuæ frudtum
in nobis jugiter ſentiamus. Qui vivis & regnas
in ſæcula ſæculorum. Nà Amen.
Incenſaio & aſſumpto Sacramento Oſtciator ver-
sus populum ſtans canit.
y. A ſubitanea, improviſa, & perpetua morte.
N. Libera nos Domine Eſu Chriſte.
y. Fiat miſericordia tua Domine ſuper nos.
x. Quemadmodum ſperavimus in te,
y. Domine exaudi & c.
y. Dominus vobiſcum &c.
Oremus.
O Mnipotens, ſempiterne Deus, qui in omni
loco Dominationis tuæ totus afſiſtis, totus
operaris: adeſto ſupplicationibus noſtris, & hujus
loci, cujus es fundator, eſto protector, ut nulla in
eo nequitia contrarietatis obſiſtat, ſed, virtute
Spirits ſandi cooperante, fiat hic tibi ſemper
purum gratumque ſervitium, & devota voluntas.
ber Chriſtum Dominum. . Amen.
Oremus.
Iſita, quæſumus, Domine, locum iſtum, & omnes
inſidias inimicorum ab eo longè repelle, & An-
geli tui ſancti habitent in eo, qui eum in pace cuſto-
diant, & benedidio tuaſit ſemper ſuper eum, Per
Chriſtum Dominum noſtrum. N. Amen.

Evangelium quartum.
y. Dominus vobilcum.
y. Initium ſancti Evangelii ſecundùm Joannem.
Ne Gloria tibi Domine.
In

764 Proceſſio in Feſto
IN principio erat Verbum, & Verbum erat apud
1Deum, & Deus erat verbum. Hoc erat in prin-

cipio apud Deum. Omnia per ipſum fada ſunt:

& ſine ipſo factum eſt nihil, quod factum eſt, in
ipſo vita erat, & vita erat lux hominum: & lux
in tenebris lucet, & tenebræ eam non comprehen-
derunt. Fuit homo miſſus à Deo, cui nomen erat
Joannes. Hic venit in teſtimonium, ut teſtimonium
perhiberet de lumine, ut omnes crederent peril-
lum. Non erat ille lux, ſed ut teſtimonium perhi-
beret de lumine. Erat lux vera, quæ illuminat om-
nem hominem venientem inhunc mundum. In
mundo erat, & mundus per ipſum factus eſt, &
mundus eum non cognovit. In propria venit, &

ſui eum non receperunt. Quotquot autem rece-

perunt eum, dedit eis poteſtatem filios Dei fieri,

his, qui credunt in nomine ejus: qui non ex ſan-

guinibus, neque ex voluntate carnis, neque ex

voluntate viri, ſed ex Deo nati ſunt. Et Verbum

Caro factum eſt, & habitavit in nobis: & vidimus
gloriam ejus, gloriam quaſi unigeniti à Patre,
plenum gratiæ & veritatis.
Reliqua omnia fiunt, üt ſupra, Oficiator verò canit.
Per iſtos ſermones ſancti Evangelii, & merita ac
interceſſionem ſancti oannis Apoſtoli & Evange-
liſtæ, indulgeat nobis Dominus univerſa crimina,
atque delicta noſtra. N. Amen.

Deinde à duobus Diaconis aſſiſtentibus canitur.
z. Panem de cœlo preſtitiſti eis. Alleluja.
. Omne delectamentum in ſe habentem. Alleluja.
Oficiator. .
Ore-

os .
0 ſont⸗
ld iti 1
leia fenet
dobisjogit
alalteulo
..AMon
.Fiun
1Cen
,/Domn
„ Domi

Eleli
ac con
agri gvo
Fllij &

n

oinni
lutis tertt
Uanelersan
Alricun;
Celrucn o

geo rcen

nocerente
Untibie ee
Neul pe⸗
Peknuntra
Alalbetinſi
tnu mlie

n.

ſnoneen

1616

A

enn ele

Bun xi
inor.
in /
,

an We,

SS. Corporis Chriſti. 76 5
Oremus.
Eus, qui nobis ſub Sacramento mirabili Paſ-
ſionis tuæ memoriam reliquiſti; tribue quæ-
ſumus, ita nos Corporis & Sanguinis tui ſacra my-
ſteria venerari, ut redemptionis tuæ frudtum in
nobis jugiter ſentiamus. Qui vivis & regnas in ſæ-
cula ſæculorum. Amen. L
y. Ab omni malo.
F. Libera nos Domine JEſu Chriſte.
y. Fiat miſericordia tua Domine ſuper nos.
Br. Quemadmodum ſperavimus in te.
y. Domine exaudi &c.
y. Dominus vobiſcum &c.

. Oremus.
cleſti benedictione benedicatur, cuſtodiatur,
ac conſervetur locus iſte, & in eo habitantes,
agri quoque & terræ fructus, in nomine Patris, &
Filii, & Spiritüs ſancti, Amen. L
Oremus.
Q Mnipotens ſempiterne DEus, qui das eſcam
omni carni, qui operis cœlum nubibus, &
paras terræ pluviam, & januas cœli aperis, qui
transfers auſtrum de cœlo, & inducis virtute tua
Africum; qui rigas montes de ſuperioribus ſuis, &
de frudu operum tuorum ſatiabitur terra; quiAn-
gelo præcepiſti „ut terræ, mari, & arboribus non
noceret: parce metuentibus, & propitiare ſuppli-
cantibus. Te etenim Domine, ſupplices exoramus, ut
procul abſcedat incurſio turbinum, calamitas tem-
peſtatum, fragor grandinum, percufſio fulminum, &
quælibet inſidiæ inimici temperentur, infeſta toni-
trua, noxiæque pluviæ, & ventorum flamina ſiant
mo-

766 Glaubens⸗Bekandtnuß.

moderatè ſuſpenſa, omnis quoque ſpiritus procel-
larum & aéreæ tempeſtates dextera tuæ virtutis
proſternantur. Deſcendat, quæſumus, Domine,
deſuper Spiritus ſanctus, ut fugatis omnibus con-

trariæ poteſtatis virtutibus, fruges manus ſerver
Angelica, &, poſt ſopitos nubium impetus, in lau-

dum & devotionum ſpiritualium augmentum tran-
ſeat comminatio tempeſtatis. Qui vivis & regnas
Deus per omnia ſæcula ſæculorum. Amen.

finita oratione, Sacerdos, thurificato. t ſuprà Ve-
nerabili Sacramento, && ſuperimpoſito humeris velé,
ſurgit, ad Altare aſcendit, fadtaque ſolita genufiexione,
d& accepta Monſtrantia, ſtans versus quatuor mundi
lagas cantat, ac ſimul benedicit, dicens versus Orien-

tem: A fulgure † & tempeſtate. N. Libera nos Do-

mine eſu Chriſte. Versus Meridiem. A peſte, fame †
& bello. . Libera nos Domine Jeſu Chriſte. Ver-
sus Occidentem. A ſfubitanea, improviſa †† & per-
petua morte. N. Libera nos Domine ſeſu Chriſte.
Versus Septentrionem. Ab omni malo. x. Libera
nos Domine eſu Chriſte.

Deß wahren, und Catholiſchen Glaubens⸗
Bekandtnuß.

J N. glaube und bekenne mit ſteiffen Glau⸗

ben ſambtlich und ſonderlich, alles was in

dem heiligen Glauben, den die heilige Roͤmiſche

Kirch braucht begriffen iſt, nemblich: Ich
glaube an einen GOtt Vatter, den Allmaͤchti⸗
gen, Erſchaffer Himmels und der Erden, aller
ſichtbaren und unſichtbaren Ding!, und in den
HErrn JEſum Chriſtum, den eingebohrnen

benonerten
voch de
rhietnck
d wirden

cen dedee

Eid ſeyn
Heunud
let und
Sokraume
ucft t.

h gnnb n

Moſilcche⸗
