beatis poteſtatem ſuper populum Chriſtianum fun-
dere poteſtatem †, adjuro vos per ſanctum Petrum,
& per S. Paulum, qui ſuis orationibus dejecerunt
Simonem Magnum. Et per S. Andream, & per S.
Joannem, & per S. Bartholomæum; & per quatuor
Evangeliſtas, S. Matthæum, S. Marcum, S. Lu-
cam, & ſanctum joannem †, vos adjuro per com-
munionem & ſocietatem civium Chriſti, & per
duodecim legiones Angelorum, & per viginti qua-
tuor ſeniores, & omnes virtutes Angelorum, &
per ſeptem Thronos, & per ſeptem candelabra
Chriſti, & per ſeptem donationes, & per ſeptifor-
mem gratiam DEl, & per ſingula merita ſingulo-
rum, & per Agnum DEI immaculatum JEſum
Chriſtum, eui eſt honor, & virtus, & per eos An-
gelos, qui ſtant in Paradiſo †, adjuro vos per verum
DEUM vivum cœli: DEUM Angelorum, Patri-
archarum, Prophetarum, Apoſtolorum; DEUM
Martyrum, DEUM Confeſſorum, DEUM Virgi-
num, ut non habeatis potentiam, neque virtutem
in nubibus cœli nobis nocere, neque flagellare
ſuper campos noſtros, ſed in loca deſerta, ubi

arans non arat, nec ſeminans ſeminat. Amen †

Amen †
fI Increatus Pater f increatus Filius † increatus

Do-=

386 Exorciſmus contra tempeſtatem.

Domini: fugite partes adverſæ, vicit Leo de tribu

Juda, Radix David Alleluja † Alleluja † Alleluja †
dixit Dominus ex Baſan convertam, convertam in
profundam maris: Domine ] Eſu Chriſte, qui cœ-
lum & terram fundâſti, & flumen Jordanis bene-
dixiſti, & in eo baptizari voluiſti, bene 'dicere, &
ſanctilficare pro tua pietate digneris has nubes,
quas video ante me poſitas, & ut deficiant, &
tranſeant in aquam ſalutarem, aut tempeſtatem
faciant in locis deſertis, & non noceant aliquibus
perſonis domeſticis Chriſtianis, neque domeſti-
cis animalibus, neque agris, neque frucibus vir-
tute Spirits ſancti, & oratione omnium Sandorum
& Sanctarum † Dei Amen in nomine Chriſti A-
men † Emanuel Paraclitus † Sabaoth Iſchyros †
Athanatos. In nomine Patris †, & Filii †, & Spi-
ritus † ſancti, Amen.
Exorciſmus.
ADjiuro vos, nubes & grandines, ſeu tempeſta-

tes, ac vobis præcipio per Deum Patrem T, per

Deum Pilium †, per Deum Spiritum † ſanctum, qui
ſunt in ſubſtantia unus DEus. Per potentiam Pa-
tris P, per ſapientiam Filii , per amorem Spiritũs
S. †, procedentis ab utroque, per ſacram obedien-
tiam ESU Chriſti, per ſacram hümilitatem Virgi-

nis Mariæ, Dominæ noſtræ. Per virtutes Apo-
ſtolorum, per paſſiones terribiles martyrum Chri-
ſti, per novem choros ſpirituum cœleſtium: per

fidelem & ſacram vitam Confeſſorum: per omnes
ſanctas Mulieres, famulas, & martyres Chriſti, per
omnes animas beatas cœli; per ſacram obumbra-

tionem, quam fecit virtus altiſſimi beatæ Virgini

Penedici⸗

uf fmi a
piinn ant⸗

r itene

Pteroker.
nemire
. MDaun
Etetthpe
(heribere
Naumg
4 Droctarn
Eerbamtein
mine an
cinusnin

deha
vict late tin
ſeleſlerze
an enneftann
Chik ice.
en ſorlatdene.
i, bere eeeE
neris Mkndds,
1 Ir eſcind A
alt tenelnten
ceint ailb
Negve oneti
e kuckibus vi⸗
um Ancorun
Nie Chriti 4.
Nahtlagte
WdG

4
Gies 41 erhekr

7
4

Nurhuene
4 .
gun,lochmgil
M . .
docnin
,moren Ylin

lacran drie
niltien i,
er Nittate
n ccrlel 1
e
1in vhre⸗
lenu i
mi

Benedidtio pro petenda pluvia. 387
Mariæ, Dominæ noſtræ, per imperiale verbum,
quod fecit Chriſtus ventis, ut ceſſarent; per divi-
ſionem mirabilem maris rubri, quam fecit poten-
tia divina populo judaico; per omnia iſta ſuprâ

ſcripta, adjuro † Præcipio vobis, 6 nubes, ſeu
grando, ut in ſigno hujus ſacræ erupcis, quam

contra vos facio, indiviſæ repentè recedatis à no-
bis, & ab hoc loco ſine læſione alicujus hominis,
ſive navis, ſive terræ, evaneſcatis per aerem, Amen.

Iterum adjuro vos † grandines & ventos per
quinque vulnera Chriſti;: per tres clavos, qui ejus
manus & pedes perforârunt. Ut in aquam reſo-
lutæ deſcendatis. In nomine Pa tris, & Filii,
& Spiritůs † ſancti, Amen.

6.
Benedictio aris ad petendam pluviam.

Poteſt ſeri cum proceſſione publica, ex Parochia,
vel privatim, ante valvas Eccleſiæ vel domi. Prims
icuntur Litaniæ omnium Santtorum. In fine
Pater noſter.
J. Et ne nos inducas in tentationem &c.
J. Riga Deus montes de ſuperioribus tuis.
N. Et de fructu operum tuorum ſatiabitur terra.
I. Operi Domine cœlum nubibus.
„. Et para terræ pluviam.
V. Et producat in montibus fœnum.
N. Herbam fervituti hominum.,
„Domine exaudi &c.
Dominus vobiſcum &c.
B b 2 Ore-

388 Benegictio pro pluvia.
Oremus. “
EUS, in quo vivimus, movemur, & ſumus,
Hte ſupplices deprecamur, ut terræ congruen-
tem pluviam tribuere digneris: ut præſentibus
miſericordiæ tuæ auxiliis ſufficienter adjuti, ſem-
piterna fiducialius appetamus. Ml
EUS, qui conſpicis, quia nos undique mala

noſtra perturbant, concede, quæſumus, ut Donit

beatiſſinæ Virginis Genitricis Filii tui Mariæ, &
beatorum Martyrum tuorum Joannis & Pauli, at-
que beati N. aliorumque ſanctorum Patronorum
noſtrorum interceſſio glorioſa nobis ſuccurrat.

PReælta, quæſumus, omnipotens DEUS, ut qui

in afflictione noſtra de tua pietate confidimus,
contra omnia adverſa tuãâ ſemper protectione mu-

niamur. Per Dominum noſtrum Eſum Chri-

y. Dominus vobiſcum, &c.

Exaudiat nos omnipotens & misericors DEUS
Parter, & Fiflius, & Spiritus † ſanctus. Interim
verſus aërem ſpargitur aqud benedictd & additur
y. Fidelium animæ per miſericordiam DEl requie-
ſcant in pace. E. Amen.

Benedictio pro aêëris ſerenitate.
Hæc benedictio poteſt etiam fieri poſt publicam cum
populo ſupplicationem vel privatim, ante EKecleſiam “
aut domi à ſacerdote, recitatis Litaniis omnium Sn.
Rorum. In fine Pater noſter ſecreto.

y. Et

z

ſemf,
roph⸗
1 goNN
nrebit
4 eb

e.
16,

ntun
. t denche,

—

.Dene

m ln l
Sei ſehe
ſns nhekn
Die ,Do
ctenianen
ſhe No
rüinmahre
Ozlnuss,
Qan bil
Gaitiad
erebenen ,
WNelvch
otcanrll
Piarun ni
ODran ncbtene
lercere kan
Dominune
edicnh
bogrit
Uncdlitn

4.

enterihti,en.

s Incice mi
e, Celcls, 1
ii tui Marie,
Onis Ebaoli,.
nn Lutronoron
biſccurrt.
NCg et gui
emtanfünn,
EPKwnnr.
Vinn ndi⸗

uetun
yhu. Midn
iNen.
lanDn

inis

Benedictio pro aéris ſerenitate. 389
z. Et ne nos inducas in tentationem &c.
y. Exaudiſti Domine ſpiritum tuum.
. Et prohibitæ ſunt pluviæ de cœlo.
Cùm obduxero nubibus cœlum.

.. Apparebit arcus meus, & recordabor fœderis

mei.
y. Illuſtra faciem ſuper ſervos tuos.

k. Et benedic ſperantes in miſericordia tua.

y. Domine, exaudi &c.
y. Dominus vobiſcum &c.
Oremus.
Domo tua, quæſumus Domine, ſpirituales
nequitiæ repellantur, & aérearum diſcedat ma-
lignitas tempeſtatum.
AP te nos, Domine, clamantes exaudi, & aéëris
14 ſerenitatem nobis tribue ſupplicantibus, ut
qui juſte pro peccatis noſtris affligimur miſeri-
cordia tua præveniente, clementiam ſentiamus.
Qrelamudomouipotens Deus, ut, qui omnium
rerum tibi ſervientium naturam, per ipſos mo-
tus aéris ad cultum tuum majeſtatis inſtituis: per
interceſſionem ſanctiſſimæ Virginis & Genitricis
Dbl Mariæ, ſancorumAngelorum, Patriarcharum,
Apoſtolorum, Martyrum, Confeſſorum, Virginum,
Viduarum, omniumque Sanctorum, tranquillam
auram nobis concedere, & nocentium imbrium
coërcere abundantiam miſericorditer digneris.
Per Dominum noſtrum &c.
7. Dominus vobiſcum. &c.
V. Benedicamus Domino.
J, Deo gratias.
Eyxaudiat nos omnipotens & miſericors Do-
B b 3 mi-

390 Exorciſmus contra ignem.
minus, Paßpter, & Fiflius, & Spiritus † ſancus.

Amen. en ſ
Interim in aérem aſpergatur aqud benedictà, & ad- ton
datur: Et fidelium animæ requieſcant in pace. Am. Mend,
Exorciſmus contra ignem. inni
Sacerdos indutus ſtold violaceà (ſi publioè, ſi verò rna miin
privatim ſine ſtola) ſtans verſus ignem, aſpergat une meft
aquam benedictam contra fammam ter dicens. kinntn

In nomine Paßtris, & Fiklii, & Spiritus † ſan- uh
Gi. Amen. Mha

y. Adjutorium noſtrum &c. util
3. Domine, exaudi &c. D Deutküins:
y. Dominus vobiſcum. &c. utn
Oremus. aftin.
nrihdeite,

DEUS5. qui ſacerdotibus tuis tantam gratiam N
conferre dignatus es, ut quidquid in tuo no- Elusamn
mine digneè, perfecdteque ab eis agitur, à te fieri 1
credatur: quæſumus immenſam clementiam tu- ſpkult
am, ut per virtutem divinitatis & vmnipotentiæ güni
tuæ, & per virtutem bene dictionis ſacerdotalis Uenediue⸗
hunc noxium ignem extinguere, & plebem tuam umnn
ab imminenti damno liberare digneris. Per Chri- fimmmiis
ſtum &c. Yofleud
Aſpergat iterum aquam contra ignem, deinde exor- Memolilr
cizet eum dicens: V

2 2⁹ . . . 4
Xorcizo te, creatura ignis, in nomine DEl Pa- lago nit⸗
tris † omnipotentis, & in nomine Eſu Chri- l hun
imnixns An

ſti †., Filii ejus, Domini noſtri, & in virtute Spiri- l cone
tũs ſandti: ut extinguaris, & diſſiperis, & ad ni Aconig
ki. wlin

neni
rntlmnn

leantie, A

ignen.
Nllle ion
Pgten, gen
tr Ace.

Epiritsͤfle⸗

4

s kunn pdn
lrgötgut imnd
deitin li
lrcenennim
6 umniotente
ind enthlt
,& Ndren un
gneri le

Exorciſmus contra ignem. 391

hilum reducaris. Audi ergòô ignis, adjuratus
per nomen D. N. Eſu Chriſti, & protinus recede
de loco iſto: & non præſumas ultrâ nocere homini,
aut jumento, aut cuicunque rei ad uſus hominum
procreatæ. Nam ego ſacerdos DEl, liceèt indignus,
in virtute Ordinis ſacerdotalis præcipio tibi, ut
quantociùs pro gloria Dei, & Sanctorum ejus vim
tuam amittas, & in temetipſo conſumaris. Per eum,
qui venturus eſt judicare vivos & mortuos, & ſæ-
culum per ignem. Amen.
Iterum aſpergat aquam. Deinde dicat:
EXtinguat te, ignis, Deus † Pater: extinguat te
Deus † Filius: extinguat te Deus Spiritus ſan-
Rus: Deſtruat te, ignis, DEus † Pater: deſtruat te
Deus † Filius: deſtruat te Deus † Spiritus ſanctus:
annihilet te, ignis, Deus † Pater: annihilet te Deus †
Filius: annihilet te Deus †Spiritus ſanctus. Amen.
Iterum aſpergat & dicat:
Andtus Mathæus. S, Marcus, S. Lucas, & S. Joan-
nes, qui Chriſti Eypangelium per quatuor mun-
di partes divulgarunt. Ipſi ſuis meritis & preci-
bus hunc ignem à termino iſto & ab omnibus Chri-
ſtianorum finibus in quatuor mundi partes ſine da-
mno fidelium ab eodem Domino noſtro Eſu Chri-
ſto removeri & expelli obtineant.

Er ego Chriſti ſacerdos, & miniſter, licèt pec-
cator maximus, non meis meritis & poten-
tiæ innixus, ſed meritis & potentiæ D. N. Eſu
Chriſti confiſus, præcipio vobis, immundiſlimi
ſpiritus, ſi forte per vos ipſos, ſeu per veſtros
b 4 mi-

392 Exorciſimus contra ignem.

miniſtros, aut quocunque modo hune ignem exci-
tâſtis, ut eundem protinus extinguatis, & ad nihi-
lum redigatis. Et hoc ipſum præcipio vobis per

ejusdem D. N.]Eſu Chriſti SS. Incarnationem, dul-

ciſſimam Nativitatem, ſacratiſſimum Baptiſmum,
ſtrictiſſimum Jejunium, doloroſiſſimam Paſſionem,
glorioſiſſimam Mortem, glorioſiſſimam Reſurre-
Gionem, gaudiſſimam Aſcenſionem, & tremendiſ-
ſimum Judicium. Nec non per merita Beatiſſimæ
V. Mariæ, SS. Apoſtolorum, Martyrum, Confel-
ſorum, Virginum, & omnium Sanctorum, ut
amoveatis hunc ignem ab hoc loco, & diſperga-
tis eum in locis incultis, ubi non poſſit nocere
hominibus, nec animalibus, nec arboribus, nec

herbis, nec quibuscunque rebus ad humanos uſus

deputatis. Per eundem D. N. JEſum Chriſtum, qui
venturus eſt condemnare, & ad ignem infernalem
dejicere vos malignos ſpiritus, & judicare ſæculum
per ignem. Amen.

Apergatur aqud benedictä.

Oremus.

EUsS infinitæ Bonitatis & Clementiæ, qui,
cùm iratus fueris, miſericordiæ recordaris:
qui per preces famulorum tuorum MoOy ſis & Aaron
Placatus abſtuliſti plagam incendii à populo tuo:
exaudi preces ſervorum tuorum, & aufer incen-
dium hoc à fidelibus tuis, ad te totà cordis devo-

tione clamantibus, ut ab imminenti damno libera-

ti gratiarum tibi in Eccleſia tua perſolvant actio-
nes. Per Chriſtum &c.

Ore-⸗

Gyen G

Nenecich

Cenagen

y gu fun

lon
ellgeuil
i, Culiu,

ſlenene jt

.Alras
Nhemeg
,. Sahottel
. DElrns
Domin n
Pobis

Eetribuug
Utte !

lde Kn
hmine an
Muinnen

1

Pphuikadn
recſinbi
Curmfiemn l⸗
Inunmbyiſnun,
Gimenkänn,
ſüiman lenn.
emn, Atrerentl.
menitabeniin⸗
tprun Can
Gnckorum,

n oſt nocert

eumndls, hee
Dũ
hnnaruls

Pndrim
Uinentcrnen
1Notcnelen!in

=

Oenenie, g
Urdie “S
nMoyliln

ſi n
n, A .
lot ten
li⸗ ilo⸗

Pen 1

Benedittio oontra inundationes. 393

Oremus.
DEUS; qui ad oſtendendam virtutem potentiæ
tuæ miſiſti Angelum tuum, qui excuſſit flam-
mam ignis de fornace, & fecit medium fornacis
quaſi ventum roris flantem: imploramus immen-
ſam Bonitatis tuæ Clementiam, ut ad amplifican-
dam gloriam nominis tui eundem Angelum mitte-
re digneris, qui excruciet flammam hanc, & ex-
tinguat incendium, quod ſævit in bona ſervorum
tuorum. Per Dominum &c.
Aſpergatur aqud, & projiciatur panis & ſoehedulæ in
Feſto & Agathæ benedictæ in ignem.
Benedictio contra inundationes &
incendia.
Contra periculoſas aquarum inundationes & incen-
dia, quæ fammis ingraveſcentibus nullo humano auxi-
lio ſopiri poſſe putantur: Parochus indutus ſuperpel-
leolg elt⸗ albd procedit ad locum cum tribus mini-
ſtris, duobus uxta crucem candelabra geſtantibus
ubſequente uni verſo populo, & Deum deprecante.
y. Adjuva nos DEUS ſalutaris noſter.
y. Et propter gloriam Nominis tui libera nos.
y. Salvos fac ſervos tuos.
J. DEUS meus ſperantes in te.
J. Domine, non ſecundum peccata noſtra facias
nobis. N. Neque ſecunduùm iniquitates noſtras
retribuas nobis.
J. Mitte nobis, Domine, auxilium de ſancto.
J. Et de Sion tuere nos.
y. Domine exaudi &c.
Vy. Dominus vobiſcum. &c.

WD . Ore-

394 Benedidtio militum.
4
Oremus.
D*s „ qui juſtificas impium, & non vis mor-
tem peccatoris Majeſtatem tuam ſuppliciter
deprecamur, ut famulos tuos de tua miſericordia
confidentes, ab his aquarumcignium)periculis pro-
tectione conſerves, ut tibi jugiter famulentur, &
nullis tentationibus à te ſeparentur. Per Chriſtu
Dominum noſtrum, Amen. m
. Extendens manum Juper aquas (ſfammas) & fa-
ciens ſignum unius tantum crucis,s dicit cantando:
Benedictio Dei omnipotentis Patris, & Filii
& Spiritũs ſancti deſeendat ſuper has aquas (flam⸗
mas) easque coërceat clementer.
. Amen. .

5s
X .*
* * 2* * e 73*-76*°-7S * * * 8 FeS
N
4

GAPUTDECIMVUM.
Benedicliones militarium

Inſtrumentorum.

Benedictio militum ad bellum ſeu præ-
lium euntium.
Antiph. Domine, Domine, virtus falutis meæ;
obumbraſti ſuper caput meum in die belli.

Pſalm. 143. Benedictus Dominus Deus meus &c.

ut ad Veſp. Sabb.
Pater noſter.
y. Et ne nos inducas in tentationsm &c
B., Sed libera nos à malo.

5. Sal-⸗

lerodt
Gunkll
leucwetend
n ktian
lhiſclgondi⸗
Ad⸗
Nerd ponne
bus,Otpen
enielentti
yexz cor
ülhenoc
ulektiueg
fonnuntre
rolkcubee
Celelifhake

oyemn tttrt

Usaugoenn

ſiter Km

fentim,

ſreant, n
ent, ſan

Benedidtio militum. 39
y. Salvos fac ſervos tuos.
x. Deus meus ſperantes in te.
z. Eſto eis, Domine, turris fortitudinis. .
N. A facie inimicc.
. Nihil profciat inimicus in eis.

Kmnti m.
tlantylete
etll niiorcr

um petellegro⸗ F. . .
W M. Et filius iniquitatis non apponat nocere eis.
u Nerchtn y. Domine exaudi &c.
y. Dominus vobiscum, &c.
Fummn, Oremus.

5t cfnute
5 .
mmi, Kkii Dmine ſande, Pater omnipotens, æterne Deus,

qui cuncta ſolus ordinas, & recte dilponis: qui-
que ad coërcendam malitiam reproborum, & tuen-
dam juſtitiam uſum gladii in terris hominibus ſa-
lubri diſpoſitione permiſiſti, & militarem ordinem
ad populi protectionem inſtitui voluiſti. Deus, qui
per S. ]oannem militibus ad ſe in deſertum venien-
tibus, ut neminem concuterent, ſed propriis con-
tenti eſſent ſti pendiis, dici feciſti; clementiam tuam
ſupplices exoramus, ut ſicut David puero tuo Go-
e liath ſuperandi largitus es facultatem, & Machabæ-
um de feritate gentium nomen tuum non invocan-
„ tium triumphare feciſti: ita & his famulis tuis, qui
lumn a! pro juſtitia & veritate ad bella procedunt, pietate
n. (vvleſti vires & audaciam ad fidei & juſtitiæ defen-
tn lli⸗⸗ fionem tribuas, & præſtes eis fidei, ſpei, & chari-

Nuadiſfan

die del tatis augmentum. Da eis, Domine, tui timorem
Detol pariter & amorem, humilitatem, perſeverantiam,
s obedientiam, & patientiam bonam, ut neminem
injuſte lædant, ſed omnia juſta & recdta defendant,
RnS te timeant, & recte colant, perfidorum conſor-

tia vitent, ſuam in proximum charitatem exten-
dant.

396 Benedidtio Vexilli.
dant, præpoſitis ſuis in omnibus recte obediant,
& ſuum in cundtis juſte officium exequantur.
Per Dominum &c.
Oremus. .
Mnipotens ſempiterne DEUS, ſuper hos fa-
mulos tuos, qui pro gloria tua & propugna-
tione juſtitiæ ad bella procedunt, gratiam tuæ
benedictionis infunde, & eos dexteræ tuæ vir-

tute fretos fac contra cundta adverſantia cœleſti-

bus armari præſidiis, quo nullis in hoc ſæculo
tempeſtatibus bellorum turbentur, ſe te auxiliante
hoſtibus ſuis fortiores evadant. Per Dominum &c.
„ .

Benedictio Vexilli ſeu Signi bellici.

y. Adjutorium noſtrum &c.
y. Dominus vobiſcum &c.
Oremus.
Mnipotens ſempiterne DEUS, qui es cundo-
rum bededictio, & triumphantium fortitudo,
reſpice propitius ad preces humilitatis noſtræ, &

hoc vexillum, quod bellico uſui præparatum eſt.

cæleſti bene †T dictione ſanctifica, ut contra ad verſa-
rias & rebelles nationes ſit validum, tuôque muni-
mine circumſeptum: ſitque inimicis Chriſtiani po-
uli tui terribile, ac intercedentibus Sanctis tuis ſo-
lidamentum, & victoriæ certa fiducia: tu enim es

Deus fortis, qui conteris bella: & cœleſtis præſidii

ſperantibus in te præſtas auxilium. Per Chriſt. &c.

Aſpergatur aqud benedictà, & tradatur ei, cui con-
ſignatum eſt, dicendo:
Ac

Pele

Uine enlen.
Arveiolpran
kocha weni
üries e⸗
APitu L
6 Eufennd
Acehrenten
Eiicstlin
klrbee
Nintun enes
Ouununmen
Ninenintke
Eiur, günn

Petbu

enect

nuntar inn
lf.

nd lelin
lun muen

G, ebntr.
u Enr.

11, gruim e

leytere la ii.

erlintiacelet⸗
iN hoc ſzee
eteauxliane

tDominuun e

Wirli

. 14
aneo⸗
, gun otiut⸗
lurs otre,

4 Vehueune
Lonmin

Un, ogben⸗
es Cn,
(,0⸗
bus Ganl
e

ducii

,

vcclet,
h. Nehthe
c.
Aduti 4

*

Benedidtio Cladii. 397
Accipe vexillum, cœleſti benedictione ſancifi-
catum, ſijgnum inimicis pôpuli Chriſtiani terri-
bile; & tibi det Dominus gratiam, ut ad ipſius no-
men & honorem cum illo hoſtium cuneos, poten-
ter penetres incolumis & ſecurus. Addit: Pax tibi.

Benedictio Enſis ſeu Gladii.

y. Adjutorum noſtrum &c.

„

y. Dominus vobiſcum &c.

. l

Oremus.
Enefdicere digneris, quæſumus, Domine,
hunc enſem, & iſtum famulum tuum, qui
eum te inſpirante ſuſcipere deſiderat, pietatis tuæ
cuſtodiâ munias, & illæſum cuſtodias ab omnibus
inimicis ejus. Per Dominum &c. Amen.
Apergitur aqud benedictd, & traditur ei, cujus
A aſea i endo:
Accipe enſem iſtum in nomine Paftris, & Fiklii,
& Spiritüs † ſancti, & utaris eo ad defenſionem tu-
am, & ſancte Dei Eccleſiæ, & ad confuſionem ini-
micorum crucis Chriſti, ac fidei Chriſtianæ: &
quantum humana fragilitas permiſerit, cum eo ne-
minem injuſte lædas: quod ipſe tibi præſtare dig-
netur, qui cum bPatre & Spiritu ſancto vivit &

tegnat DEUS in ſæcula ſæculorum. E. Amen.

Benedidtio armorum in communi.
Ponuntur ſuper menſam, vel dltare, vel ab aliquo
tenentur.
. . „, Ad-

398 Benedittio &lopetorum & Bombardarum.
y. Adjutorium noſtrum &c.
z. Dominus vobilcum. Ge..ä p v

Oremus. S
GlIgnaculum & Benedictio DEI omnipotentis

Paptris, & Fiflii, & Spiritüs † ſancti, deſcen-

dat ſuper hæc arma, & ſuper induentem, quibus ad
tuendam juſtitiam induatur: rogamus te, Domine
Deus, ut illum protegas, & defendas, qui vivis &

regnas Deus, per omnia ſæcula ſæculorum, Amen.

Oremus.

LłEus omnipotens, in cujus manu victoria plena
confiſtit: quique etiam Davidi ad expugnan-

dum rebellem Goliath vires mirabiles tribuiſti, cle-

mentiam tuam humili prece depoſcimus, ut hæc ar-
ma almificâ pietate bene pdicere digneris, & con-
cede famulis tuis (vel famulo tuo) eadem geſtare
cupientibus, ut ad munimen, ac defenſionem
ſanctæ Matris Eccleſiæ, pupillorum, & viduarum
contra viſibilium & inviſibilium hoſtium impugna-
tionem, ipſis libere & victoriosè utantur. Per
Chriſtum &c.
Aſpergatur aqud benedidtd. & ad unum tantim
ſpectent, ponitur in ſingulari.

Benedictio Sclopetorum & Bombardarum.
Fiet prædicta benedictio armorum, mutatis mutandis.
Aſpergatur.
Benedictio pulveris tormentarii, ſeu jacu-
latorii. Item globorum plumbeorum vel
ferreorum cum Exorciſmo.

h eid n
uoun s⸗
4 isfimud
ſons bunnaäion
Dei,Ns Chore
G, Nd
jerſtizi
,l huefci⸗
onori Huna
00 MlUS er
Cnnolcene
Puien
RNaK

Meffabierten
NeDENn
aunns inehre⸗
Cum, Apen
n clenei

Eelgnenit

Uigoborun

Pongtenti

Anl,Eten.

Ulenlknidtl
nus te onnt
is glifiieh

Moram, Aren

jicorin pen
AMerpognar-
6trbuikicle.
inhecar⸗
ei Konr⸗
elnr.
9,1 CWennn
n Kfdunn
luninngr⸗
euund. ler

Vnn n

oenbitte
utatu

i, Nr.
ru, 4

Benedictio pulveris torm. globorum &c. 399

z. Adjutorium noſtrum &e.

z. Domine exaudi &cKc. “
y. Dominus vobiscum &c.
FEFExorciſmus.
EXorciz0 vos, creaturas pulveris tormentarii
(globorum plumbeorum & ferreorum) per De-
um † vivum, per Deum † verum, per Deum † ſan-
dum, & per ſanctiſſimam Trinitatem, Paltrem, &
Fiflium, & Spiritum † ſanctum: & per Deum, qui
omnia creavit ex nihilo: qui rebelles Angelos de
cœlo ad inferos præcipitavit: Et per Eſum Chri-
ſtum Filium ejus, Dominum noſtrum, qui daturus
eſt prædeſtinatis feliciter regnum æternum, & re-
probis damnationem; & per omnia nomina ſancta
Dei, vos conjuro, & exorcizo ††, & per omnia mo-
dò dicta, ut ſint in defenſionem noſtram, & Eccle-
ſiæ Chriſti, ac in diſſolutionem omnium præſtigio-
rum, maleficiorum, & ſuperſtitioſarum illuſionem,
corporis humani: ita ut nihil impedire valeant,
quò minùs per has creaturas Dei, inimici noſtri,
& Catholicæ fidei hoſtes offendi, penetrari, & ſu-
perari valeant. per eum, qui venturus eſt judica-
re vivos & mortuos, & ſæculum per ignem. Amen.
M Oremus. ”JJMUß
[Neffabilem clementiam tuam, omnipotens æter-
ne DEUS, humiliter imploramus: ut ſicut tu
es unus in eſſentia, & trinus in Perſonis, Pater,
Verbum, & Spiritus ſanctus; ita per eandem im-
menſam clementiam & pietatem tuam bene di-
cere digneris has tuas creaturas pulveris tormen-
tarii (gioborum plumbeorum & ferreorum &c.)

40⁰⁰ Benediclio pulveris torm. globorum &&.

ut ſint omnibus Chriſtianis fidelibus ad defenſio-
nem, juſtis ea uſurpantibus protectio, & defenſio
perpetua contra omnes ſpiritus malignos, incanta-
tiones, præſtigia, & maleficia: sintque perpetua
malignorum ſpirituum & maleficiorum expullſio,
annihilatio, eorumque ac omnium præſtigiorum
ac ſuperſtitioſarum illuſionum diſſolutio & diſſipa-
tio: ut quemcunque locum humani corporis ac
hoſtilis tetigerint, nulla ſpirituum malignorum
poteſtas eorum vim retundere vel debilitare poſſĩãꝗt,
quo minus pro fideicatholicæ, ac fidelium ſervorum 6 E
tuorum defenſione, vel propugnatione, iniquorum
hoſtium cuneos penetrare, in fugam propellere, tones,.
& ſuperare poſſint: idque, benigniſſime Deus, Oads,
pro tua miſericordia præſtare digneris. Per vir- *
tutem ſandiſſimæ crufcis Domimi ac Salvatoris
noſtri Eſu Chriſti, qui tecum vivit & regnat in
unitate Spiritüs ſancti Deus, per omnia ſæcula ⸗ Nep⸗
ſæculorum. Amen. L 6

Aſpergatur aqud benedictd dicendo: ini ſe
In nomine Pajtris, & Fiflii, & Spirits f ſan- e,
Qi. Amen.
NB. Hæc Benedictio adbiberi poteſt gladiis, ſelope. I
tis, bombardis &. mutatis mutandis. i 8
L Nprinirri
R(cvnn fletan
ſAA munntte
IInexor

ii, ſedini
krile hi
Eehten,

„ SOE e Y
klonufen. G ☚ E
uete een EE

—

.
. HEEH
aA R Re ,
S

fonmnenhli, A
Olutioeile .
ni “KM P A § I I.
m aloronn c ti
ebiltuepol, . 0n n
ineu Varias & Selectiſſimas Con-
Oeinignorun . . .
ne jurationes, Exorcismos, Abſolu-
iüm hens tiones, Ritus, Adminiſtrationem
n k ⸗ Sacramentorum &c.
it Wtnnd
iitk Win CAPUT I.

Ccismi ſuper Perſona obſeſſa àdæmo-
httit l ne, aut makficiata & .

KH Regula pro Exorciſta.

nprimis neceſſe eſt, ut ipſe Exorciſta maxima
cum fide, conſcientia munda, cum humilitate
ad munus hoc præſtandum accedat.
2. In exorcizando non requiritur excellens ſan-
Qitas; fed firma fides, & certa fiducia, quam qui-
libet facilè habere poterit, cogitando ſe verum eſſe
ſaeerdotem, ſibique veram traditam eſſe poteſta-
VVM Cc tem

402 Regulæ pro Exorciſta.

tem exorcizandi: intendat ergò uti poteſtate ſua,
non in ſua privata perſona, ſed in perſona Chriſti,
& Eccleſiæ, cujus miniſter eſt. .
3. Diſponat obſeſſum vel maleficiatum, ut con-
tritione ac confeſſione mundet conſcientiam, &
ut frequenter oret Deum, ut ab eo flagello illum
liberet, ſi ad ejus ſalutem promerendam ex-
Pedit. .
4. Aliqui Doctores putärunt apud Valent.
Tom. 8. diſp. 6. q. 8. poteſtatem exorciſtæ, quan-
tum ad Dei legem ordinariam ſpectat, nunquam
effedtu ſuo carere, quòd ſi re ipſa dæmon non
obediat miniſtro, ajunt ex aliquo fidei defectu id
ſemper oriri. Quod igitur non ſemper accidat,
ut in vocato nomine Eſu dæmon non egrediatur,
minima fides invocantis eſt in cauſa. Ait Caſtro
V. Exorc.
5. Hoc manifeſtè cognoſcitur in reſponſione,
quam Chriſtus Dominus dedit diſcipulis, cum in-
terrogatus fuit, quare ipſi non potuiſſent expel-
lere de'monem ab illo lunatico, ſicuti ejecerant ab
aliis obſeſſis: quare nos non potuimus ejicere
illum? Matthæi 17. Reſpondit: propter incre-
dulitatem veſtram, quia ſi habueritis in veſtro
corde tantam fidem, quantum eſt granum fſinapis,
dicetis huic monti, id eſt, ut interpretatur Be-
da, huic obſtinato, & ſuperbo dæmoni: diſce-
de hinc, & ſtatim diſcedet. Nomine autem fidei
ſignificatur, juxta Suar. de fide, Diſp. 8. Sedt,

3 35 P . 1 di . . . ind bi .
I. n. 3 rImO divinam omnipotentiam indubi-
tate credere, & veritatem promiſſionum ejus:

cùm enim Chriſtus ſuis Proôpriis verbis promiſe-
xit

rtiicsfenhun

Iruri Hore
erer eüſfüne
(Vienergoe
pen Lxoteſe
6tcvrſradtis
Es chyiberatio
Gunringoni,
ſtiur in voni
entttionen,,
PüinsCere
Uuninedguoris
shtechim.
Chrſonnnnt
onigeejig Nn

icgoicignen

on inentar
ſiroraphohe
Dlorum Uibr

oreikt

üdun begn
miturante

4

biihetuetn
nhetuhet

fcinnn toon
nleinin,
eo fgallen
Onmerenten er.

Ad Ilet
Creiſte, gr.
t, MIngi
Cenon non
ejgeleco it
necolet,
NWitüntr,
cl. Nn

Gri ewin
ütfi, anf
pniint.
icſtenimn
Ceuinusdete
Pohen e
Uenits in N
igrenon

.
ngterpr“,
ntetſi e.

Regalæ pro Exorciſta. 4⁰3

rit Eccleſiæ, & per illam Exorciſtis, non defutu-
rum ſuum auxilium; illi præcepto, quo impera-
bitur d?'monibus nomine ſuo, ejus divinum pro-
miſſum deficere non poteſt. Secundò, quod in
hoc vocabulo fidei continetur, eſt: indubitate cre-
dere prædictam omnipotentiam DEl, & veritatem
ejus promiſſionum hac peculiari in re, quam exor-
ciſta præ manibus habet, nempe ſibi obedien-
tem fore dæmonem; ſatis itaque eſt, ſi Exorciſta
certò credat cum hac conditione à dæmone vide-
licet ſibi obediendum, ſi adſint ea, quæ requirun-
tur tum in Exorciſta, tum à maleficiato & ſimul
prudenter exiſtimet hæc omnia re ipſa adeſſe.
6. Ut energumeni liberatio fiat, opus eſt, pote-
ſtatem Exorciſtæ adhiberi cum diſpoſitionibus &
circumſtantiis debitis. Una autem ex circumſtan-
tiis eſt, liberationem hujusmodi eſſe utilem bono
tum privato animæ, tum publico Eccleſiæ. Non
petitur in nomine Salvatoris, quidquid petitur
contra rationem ſalutis, ait S. Auguſtinus; & ita
poſſumus dicere etiam nos. Non præcipitur in
nomine Saluatoris quidquid & contra rationem ſa-
lutis præcipitur. Formula imperandi dæmonibus
à4 Chriſto præſcripta ſuis miniſtris, eſt imperare in
nomine ejus. In nomine meo dæmonia ejicient.
Quidquid igitur contrarium eſt huic nomini ſalu-

tis, non includitur in formula præſcripta, & in
chirographo illo, quo ſtabilita eſt à Servatore no-

ſtro ſuorum miniſtrorum jurisdictio.
7. Exorciſta habeat fidem in gradu heroico,
etenim dum ſe agnoſcit veluti miniſtrum Chriſti,
qui munitur armis cœleſtibus, deſtinatus eſt ab Ee-
Cc 2 oleſia

40 ½ Regulæ pro Exorciſta.

cleſia ad pugnandum contra tartareum hoſtem,
7 . . —— . .
quam generoſitatem ſpirits & fidei animo non

concipiat? Tu venis ad me cum gladio & haſta &

clIypeo: ego autem venio ad te in nomine Domini,
poteſt ille dicere, velut alter David huic giganti
tartareo. I. Reg. 17. Tu venis contra me inſtru-
Gus armis tuæ nequitiæ, & tuarum fraudum: hæc
ſunt arma prorſus vitrea, ſi comparentur cum illa
inſuperabili virtute. qua DEUS afſiſtet juſſis meis,
quibus tibi imperabo in ejus nomine, cujus nunc
vices gero.

1

8. Licèt abſolutè neceſſarium non ſit interro-

. . .
gare d'monem: primò de ſuo nomine, attamen

prodeſſe poterit, ut exorciſta ſciat, quem ex illis
execrandis ſpiritibus alloqui debeat. Secundéò in-
terrogare de numero prodeſſe poterit; ut ſciatur,
an ſigna maleficii plura ſint, an unum tantum.
Tertiò interrogare de cauſa invaſionis prodeſſe po-
terit, ut cognoſcatur, an maleficium factum ſit
ad tempus, an in perpetuum. Quarto interro-
gare de die & hora diſceſſionis prodeſſe poterit,
ut ſciatur, quomodo inter demones, & malefi-
cium conventio facta ſit & pactum: pariter ſcire
ſigna maleticii, & ea deſtruere, & comburere pro-
deſſe poterit, tum, ut diſſolvatur idem pactum,

ſi hac conditione fortè initum fuit, tum, ut diſpo-
natur meliùs maleficiatus, certamque putet ſuam
liberationem. Cæterùm nihil horum neceſſarium

eſt Exorciſtæ, qui benè inſtrucus eſt fide, & no-
vit poteſtatem, quàm à Chriſto, & ab Eccleſia re-
cepit, dum ſacro ordine initiatus fuit. Quare
ſcire negligens nomen dæmonis, cauſam ejus in-
grreſſs,

Pamnmd its

mmrlennolee
iinco⸗

rlüem

lern erinam
mnerſohtanor
dernoni in virt
ſin emplom
Utekes 6
Horeies, non 4
atednikecita
wabuor⸗
Minuälanen, 4
eroöunte
UtinCubin h
Enoni innene
nutti, An
WnI N
Kconfiner

ſica copin

nuns, ghi

ier

artaken hole

–
n ghcekkhat
innonmrhonn
Daid üfent
contrimicher.
Gn frautln de
hparentoteunt.
AUiketiolone⸗
ine, cujvsnn

Uon ſt intertn
orine, ottamet
en generili
Wnir⸗
ſemretkün,
I, 01 Uuntn
ininigttſi,
etiin , un
1 Cn inene

Regulæ pro Exorciſta. 405

greſſus, numerum, conventiones factas in ma-
ſeficio & alia hujusmodi, magno impetu adus

ejusdem fidei aliquando abſolutè imperabit in no-
mine Eſu Chriſti omnibus ſpiritibus, qui corpus
illud exagitant, licèt ibi adeſſent omnes diaboli,
riſu excipiet omnes eorum conventiones, nihil
faciet ſigna maleficii, quærere, nec ulla in re vo-
luntatem dæmonis obſecundet, qui per hujusmo-
di artes & machinamenta tueri contendit poteſta-
tem ſuam, & remorari vel impedire Exorciſtæ
poteſtatem, cui ſubeſſe cogitur. Ita refert D.
Hieronymus in vita S. Hilarionis; aſſerente dæ-
mone ſe non poſſe exire de corpore cujusdam pu-
ellæ, niſi ab oſtio domus, quam hæc incolebat,
ſublata fuiſſent ſigna maleficii, quibus obligatus
fuerat fœminam cruciare; his neglectis, & nullâ
interpoſità mora ſanctum virum imperaſſe nefario
dæmoni in virtute nominis Eſu Chriſti, eumque
ſtatim expulſum fuiſſe.
9. Poteſtas ejiciendi dæmones, quæ facta eſt
Exorciſtis, non ſita eſt in longis precibus prolixis
exorcismis recitandis ſuper energumenos, exci-
pe preces & exorcismos, & formam traditam in
Rituali Romano, quæ omnia maximi facienda ſem-
per ab Exorciſtis, nemo ſanæ mentis unquam voca-
bit in dubium; ſed hoc unum requirit, ut imperetur
dæmoni in nomine JEſu Chriſti, vel ſa niſſimæ
Trinitatis, quod neceſſarium vel utile eſt propo-
ſito fini expellendi ab obſeſſis corporibus dæmo-
nes: confirmante interim Exorciſta hæc præcep-

ta vivida cognitione, cum authoritatis ſuæ, tum

muneris, quo fungitur tanquam miniſter Dei,
Cc 3 tum

4C6 Regulæ pro Exorciſta.
tum demum victoriæ quam Chriſtus Dominus ab

omnibus infernis hoſtibus reportavit. Sancitas

autem morum, jejunium, & oratio, de quibus
ſit mentio, cuùm dicitur: hoc genus dæmoniorum
non ejicitur, niſi in oratione, & jejunio Matthæi
17. eò uſque neceſſaria ſunt, ut fides hæc validiſ-
ma impetretur, quæ omnibus tartareis poteſtati-
bus dominatur.
Exorciſta non facile credat, aliquem à dæmo-
ne eſſe obſeſſum, ſed nota habeat ea ſigna, qui-
bus obſeſſus à dæmone, ab iis, qui atra bile, vel
morbo aliquo affecti ſunt, dignoſcitur. Certiſſima
ſigna hæc ſunt: ignotâà linguâ bene & diu loqui,
aut diſtantia, aut occulta patefacere. Probabilia
autem ſigna ſunt, ad ſacra verba contremiſcere,
torſiones, motus, furores inſolitos, ac repentinos
ſentire, horrere ac deteſtari divina, & doloreob
ea affici, corporis vel alicujus membri inſolita in-
flatio, vires alioquin ſupra ætatis, vel conditionis
naturam.
Si exorciſta nullum evidens, ſed ſolum proba-
bile vexationis diabolicæ ſignum deprehenderit,
verumque, ſicuti neceſſe eſt, agnoſcere voluerit,
ut maleficiatum diſponere poſſit ad veræ fidei a-
Gtum, ita ſe geret. Poſtquam brevem precationem
unacum ipſo maleficiato ad Deum effuderit, &Apo-
ſtolorum ſymbolum recitaverit, & Spiritum ſan-
QRum invocaverit, aſpiciens fixis oculis infirmum,
manumque ejus capiti imponens, ſecretô præci-
piat dæmoni hac conditione, ut ſi ipſe illius mali
eſt author, ſignum aliquod edat, agitando tunc ho-
minem illum coram ſe. Præceptum iſtud ita ſerm⸗
eri

ennme
peniantecenon
Eefniuleneh
Eilum det
und ſrdin!

be, Nöd

fimhetmturin

theetit, hon
li iin, ſege
loheropere no
ei Lcenone c.
Tndenccendn

Grarhntn

Nerſpritunbr.
ſlmteien
nchniarten
nulat
hunſionunttn
An ⸗
Minperenn
eKenen
tle nantee

ditn
nüſtuhnin
ortu unce
Orid e gin
ennkietnoen
Kjeinilntte
ltcestanlei.
trtrregutti

Aicenten.
entea ſonn, g
gliam ble,
Cetor. Certihn
en E i ſol
ek. Dobthil
omeniere,
de vnpnros
idenre
