tuorum, in parte modica Reliquiarum, integrata
Sancdtorum corpora ſe percepiſſe gratulentur, &
per temporalia loca ipforum precibus impenla, ad
æterna cum eis gaudia poſſidenda fiducialiùs ani-
mentur. Per eundem Dominum noſtrum gce.

Aſpergantur.

SeSG O3 635e EG :6r- BGSr B6 50

CAPUT TERIIUM.
Benedidiones Veſtium ſacerdo-
talium & aliorum ad cultum di-

vinum ſpectantium.
I.
Benedictio Sacerdotalium indumentorum
in genere à Superiore Regulari, vel
alio Privilegium habente.
z. Adjutorium noſtrum &c.
3. Dominus vobiſcum &c.
. Driremis.
O Mnipotens lſempiterne DEUS, qui per Moy-
O ſen, famulum tuum, Pontificialia atque ſacer-
dotalia ſeu levitica veſtimenta ad explendum in
conipedu tuo miniſterium eorum, & ad deco-
rem leu laudem nominis tui, fieri decreviſti,
adeſto propitius invocationibus noſtris: & hæc
in⸗

0.

Gimirin

ar Emdä
enokraN
Cngbhn lm
rine fün,
Eerdotüptme nin
ore Eieer,¹

Mtiglt rlell

1is derctelad
Cüa nne

Alnm ,

Alia 6
POririh omn
Donitt, ſcen
mzolliris nece
Alrerili, ehn
tenerhkeiſt
lnnikeniui P

Nrerhnin cri B 1.
*Kj Benedictio veſtimentorum ſacerdotalium. 161
onn

llitegen indumenta ſacerdotalia deſuper gratia tua irri gan-
: ut di benedictione, per noſtræ humilitatis ſervitutem,
atebenen Pu ilficare, bene dicere & conſecrare l digneris:
W ut divinis cultibus, & ſacris miniſteriis apta & be-
grunkg nedicta exiſtant. Hisque ſacris veſtibus ſacerdo-
disin 4 tes, ſive levitæ tui induti, defenſi & muniti ab om-
aſd i nibus impulſionibus, ſeu tentationibus malignorum
i ſpitituum, eſſe merantur, tuis que miniſteriis apte,
olnumdt & condigne ſervire, & inhærere, atque in his pla-
cide & devotè perſeverare, tribue, Per Chriſtum
HHl Dominum noſtrum. Amen,

UMN. Alia Oratio.

lerl D?US, invidæ virtutis auctor, & omnium rerum
— creator, & ſanéctificator, intende propitius ad
Rculum . Preces noſtras, & hoc orarium, ſeu amictum, al-
J bam, cingulum & manipulum, ſtolam, planetam,
n ac pluviale, ſtrictam, & dalmaticam leviticæ ſeu
ſacerdotalis gloriæ miniſtris tuis ferenda, tuo pro-
indumemn prio ore benedicere, ac ſanctifficare digneris,
omnesque eis utentes tuis miniſteriis aptos, & tibi
in eis devotè, ac laudabiliter ſervientes, gratos
effici concedas, & nunc, & per infinita ſæcula ſæ-
culorum. Amen. 1.

egularit
bente

Alia Oratio.
s, gvitt Omine DEUS omnipotens, qui veſtimenta
cialiad“ Pontificibus, ſacerdotibus & levitis in uſum
de“ tabernaculi fœderis neceſſaria, Moyſem famulum
um, tuum facere juſſiſti, eumque ſpiritu ſapientie ad
W id peragendum repleviſti, hæc veſtimenta, in ulum,
hen &E A peragendun kerc- menimini
noſti & cultum miniſterii tui præparata, ſanctificare be-

162 Benedictio Amictus, Albæ.
nedicere † & conſecrare l digneris, atque mini-

ſtros altaris tui, qui ea induerint, ſeptiformi Spiri-

tũs ſancti gratià dignanter repleri, atque caſtitatis
ſtolà præcinctos beatâà facias cum bonorum fructu
operum miniſterii congruentis immortalirate ve-
ſtiri. Per Dominum noſtrum Eſum Chriſtum, &c.
Poſtea aſpergantur.
. 4
Benedictio Amictús.
y. Adjutorium noſtrum &c.
y. Domine exaudi &c.
y. Dominus vobiſcum &c.

Oremus.
[Mmenſeæ pietatis, plenitudinis gratiarum infuſor
DEUS, qui per os prophetæ tui dixiſti: expan-
di amictum meum ſuper te, & operui ignominiam
tuam; plenitudinem gratiæ, & benedictionis tuæ
ſuper hunc amictum, quæſumus, propitiatus exten-
de, ut omnes, qui eò uſi fuerint, perfectam, quam
deſignat amictus, caſtigationem vocis & gulæ ſen-
tiant, fiàntque perfecta virtute decori, ut ex
amictibus ipfis reddantur tihi Deo omnipotenti

moribus & gratiâ ſpecioſi. Qui vivis & regnas in

ſæcula ſæculorum.

Benedictio Albæ.
Oremus. L
LDOmine DEUS omnipotens, qui Aaron, &
filios ejus, tunicis lineis in decorem & glo⸗
riam ſacerdotii indui præcepiſti, cum quibus ipſi
L ſan⸗

H 0

lam
Sochl en
,el ſel
eN . 2
MUl
nl

4

Simkli i fn
ckie⸗
UN

jeneti⸗

0
ummmar
Gt, Jund

eealzeri
cnlunbonm uau
entie t 4
ns,Deigaiz
Ddi enka l

Atgerununt, d
Srre an mun
Mrikiklec
ſuum

Z
di

Pr. 0
15 Cinr
alncegeraſu⸗
eremnduni

Penteig⸗
.

–

1bononnſt
Inmnoniſgen
nChnikun

=–

sawinfl
iGrſk en
Cperui ſpnni

bene,dichint
Dropitigtdn

, perlellas
ſocis &l⸗
te decuiit
heo omſt
vivis Erp⸗

Benedictio Cinguli, Manipuli. 163
ſanctificati, tibi etiam in ſanctuario miniſtrarent;
hanc, quæſumus, lineam tunicam tuæ virtutis ſan-
ctificatione bene dicere, & ſanctifficare digneris:
quatenus omnes, qui eâ induti in ſancto miniſterio
ſuo uſi fuerint, digni fiant altaris tui miniſtri, ip-
ſòsque ſeptiformi gratia Spirits ſancti repletus, &
caſtitatis Zonã præcinctos, facias cum miniſtris An-
gelicis immortalitatis fruitione veſtiri. Per Chri-

ſtum Dominum noſtrum, Amen.

4
Benedictio Cinguli.
è Oratio. s
DEUs innocentiæ reſtitutor, & puritatis ama-
— tor, qui utriusque teſtamenti patres lumbos
ſuos præcingere inſtruxiſti: quo videlicet carna-
lem lumborum luxuriam diſcerent ſobrietate con-
tinentiæ coarctare; ſancti fica, & bencdic †, quæ-
ſumus, Domine, cingulum iſtud, ut omnes, qui eò
cindti fuerint, & ab æſtu voluptatum carnalium,
refrigerium ſentiant, & Spiritüs fancti rore per-
fuſi, quæ tua ſunt, mundo corde, & caſto cor-
pore deſiderent, & ſectentur, Per Dominum no-
ſtrum &c.

Benedidtio Manipuli.
Oratio.
DEUS, qui de frudtu operum, terram ſatias, &
ſecunduùm opera ſua tetribuis, & judicas unum-
quemque; manipulum iſtum, per quem fructus bo-
norum operum deſignantur, tuæ bene dictionis

164 Benedictio Stolæ, Caſule.

dono ſanctiffica, quatenus miniſtri altaris tui ipſo
utentes manipulo, per bonorum operum fructum,
digna ſe gaudeant aſſequi præmia meritorum. Per
Chriſtum Dominum noſtrum, Amen.

6.
Benedictio Stolæ.

Oratio.

TNeſfabilis benignitatis, & clementiæ DEUS, cujus

jugum ſuave, onusque leve eſſe, tu ipſe perhibes,
quique per os ſapientis, collum nos ſubjicere jugo
tuæ lapientiæ docuiſti; benel'dic, quæſumus, &
ſancti fica, ſtolam iſtam, jugum manſuetudinis præ-
ſignantem, ut ſacerdotes & levitæ tui, qui eidem

ſtolæ humeros, & colla ſubmiſerint, ſuavitatis tuæz

ſentiant lenitatem, quatenus inter illam magnam, &
innumerabilem turbam, quam beatus Joannes vidit
in conſpectu Agni ſtolis albis amictam, ſtolas ſuas
lavare in ipſius Anni ſanguine mereantur: ac tan-
quam formoſi in ſtola ſua, & in multitudine ſuæ
fortitudinis gradientes, ſtolâ induantur gloriæ
æternaliter cum electis. Per Chriſtum Dominum
noſtrum, &c.

7

Benedictio Caſulæ.

Oratio.
DEUs, fons bonitatis, & juſtitiæ, qui tui operis
miniſtros ad extremum veſtimento, calulæ,
cujus munimine interius omnia tegerentur, veſtiri
ſanxiſti, bene dic, quæſumus, & ſancti fica caſulam
iſtam,

olnhirn
liin d
4 eent M
Ghrrtünn
cntis inltis
nn Orad,X
tommwond

Lvetin

1.
do
e
ünm do
Onnrecictio
ietteng een
We kiiionis
lenocino
bbeniiene ſin
1 Kain cam
unbeminier
ſchulndi3

lle.

ef
rialtitt

ar
opernn n

meninmn
en,

tieDre
ileerti
lobicereſt
Guælmus,
lumneinpr⸗
2W, G ee
Nund Wtnist
terilammgne
deitls oamne
ican, Ktob
nereantur/
1 multitudn
Oduantin
riſtumun

1.

4
8
4

S5

je, guit
mente
actik

E

—2
=

=

=

—

Benedictio Tunicellæe, Dalmatick. 165

iſtam, & concede petitionibus noſtris, ut omnes
hac caſulâ induti, enumeratis intùs omnium virtu-
tum ornamentis vinculum perfectæ Charitatis ſu-
per omnia habeant, quò deſiderare, ‚& quô pro-
ſicere, te præſtante, valeant. Per Chriſtum &c.

8. .
Benedictio TunicellzYz.
O nipotens ſempiterne DEUS, qui Moy ſi fa-
muli tuo levitica indumenta, quæ ad cultum
ſanctuarii pertinent, facere præcipiſti; bener dic,
quæſumus, hanc ſtrictam, ſeu Tunicellam, ut ſub-
diaconatůs miniſteriis, quibus famuli tui decen-
ter ſunt ornati, & virtutum percipiant incremen-
ta, & vitiorum monſtra devitantes, ad te, qui
via & veritas, & vita es, gratioſi valeant perve-
nire, Per Chriſtum &c. B
Benedicto Dalmaticzæ.
ODratio.
DEUS omnipotens, bonarum virtutum dator, &
omnium benedictionum largus infuſor, ſup-
plices te rogamus, ac petimus: ut mentibus noſtris
opem tuæ benedictionis infundas, & hanc Dalma-
tiam digno cultui tuo prœæparatam, virtute ſandi
Spiritůs bene dicere, ſancti ficare, & conſe fcrare
digneris, & omnibus eam portantibus gratiam ſan-
Qificationis ſacri miniſteriitui benignè concedas, ut
in conſpectu tuo ſancti, & immaculati, atque irre-
74 L 3 pre-

166 Benedittio pluvialis, orucis ſuper Veſt. ponend.

cordiæ acquirant. Per Chriſtum Dominum noſtrum.

Benedictio Pluvialis.
, Orato. =

DOmine DEUS, Pater omnipotens, Rex ac mag-
nificus triumphator, qui per ſanctos Patres
noſtros, qui tibi in ſacerdotali Ordine placuerunt,

diverſi generis ornamenta, & veſtimenta lacerdo-

talia feri & in his ornari ſacerdotes, tibi ſervien-
tes, voluiſti, eaudi propitius orationem noſtram,
& hanc Cappam, ſeu Pluviale, dextraà tuâ ſancà

bene dicere, & conſe Fcrare digneriszquatenus hoc

veſtimentum Miniſtris, & Levitis, Sacerdotibus ac
Pontificibus ad divinum cultum ornandum atque
explendum proficiat, ſandtisque altaribus mundi,

& ornati in hac veſte miniſtraturi irreprehenſibiles

in actu, & dicto interiuùs exteriusque appareant, &
tibi ſoli DEO puro corde, & mundo corpore om-
nibus diebus vitæ ſuæ, irreprehenſibiliter ſancto-
rum Patrum exeinpla ſequentes ſêrvire valeant, iis-
que ſacris miniſteriis ſecundum tuam voluntatem,
quando tibi placuerit, expletis cœleſtis regni glo-
riam, cum omnibus nobis, ſibique commiſſis perci-
pere mereamur. Per Chriſtum Dominum noſtrum,

Amen. II. 2
Benedictio crucis, quæ ponitur ſuper
veſtimentum.

BEnetdic. Domine IESUChrilſte, hanc crucemeper
quam eripuiſti mundum à poteſtate d'monum,
ſu-

prehenſibiles appareant „ & auxilium tuæ miſeri-

Atio Mayr
. N

ooran N
Donionshiou

6

Nnchhrir r

Oteamincidtat
NeKlnckre di⸗
Ki⸗
rirc om
Elintndeere
rginicvi
Gt in a min
uchiie dene
tb hamumin⸗
ate orioi
(, a

N 1 h Beonedidtio Mapparum. 167
IIlu . ,A⸗ . 2 1
ninen & ſuperaſti paſſione ſuggeſtorum peccati, qui Sau-
Guhn debat in Prævaricatione primi hominis per ligni
vetiti ſumptionem. Qui cum DEO batre & Spiri-
tu ſancto & c.

Alia Benedictio ejusdem.
GAndi ffica, quæſumus, Domine, iſtud ſignaculum
Paſſionis tuæ, ut ſit inimicis tuis obſtaculum, &
credentibus in te efficiatur victoriæ vexillum. Qui
cum DEO Patre & Spiritu S. vivis & regnas in 1æ-
cula ſæculorum, Amen.

jalis

tens,Rexzen
er ſuncos
rdine phaclen
timentalacen
Otes, tibilerie
Mionen not 12.
einien Benedictio Mapparum, ſive Linteaminum
Wdddoden Alctaris.
umGnmim 4 y. Adjutorium noſtrum &c.
Gle dutbeun y. Dominus vobiſcum &c.

riirreprehe V
lisgbeaPan — Otemge.
do core TXaudi, Domine, preces noſtras, & hæc ſancta
henſibiitt Hlinteamina ſacri altaris uſui præparata bene di-
lervirenn cere, & ſanctificare digneris. Per Chriſtum &c.
tuam won Alia Oratio.

gkeſe Do mine DEUIS omnipotens, qui ornamenta
econn 4 & linteamina facere Moyſen ſervum tuum per
Dominun quadraginta dies docuiſti, quæ etiam Maria texuit,
& fecit in uſum miniſterii tabernaculi fœde-
ponitu ris, ſanctil ficare, bene dicere, & conſe crare
digneris hæc linteamina ad tegendum, involven-
n. 4 dumque altare glorioſiſſimi Filii tui Doômini no-
ehancet, ſtri IESU Cbriſti, qui tecum vivit & regnat in
eſate 1 4 em⸗

168 Benedictio Linteaminis, quo ſervatur Corpus Dom.

unitate Spiritũs ſancti DEUS, per omnia ſæcula
ſæculorum, Amen.
Poſtea aſpergatur.
13.
Benedictio linteaminis, quo tegendum &
ſervandum eſt Corpus Dominicum.
y. Adjutorium noſtrum &c.
O Mnipotens ſempiterne DEUS, bene ' dic lintea-
men iſtud ad tegendum, involvendumque Cor-
pus & ſanguinem Domini noſtri ESU Chriſti.
Qui tecum vivit & regnat &c.
Apergatur.
14.
Benedictio Corporalium & Pallarum.
gJ. Adjutorium noſtrum &c.
y. Domine exaudi &c.
y. Dominus vobiſctum.

Oratio.
Lementiſſime Domine, cujus inenarrabilis vir-
tus, cujus myſteria arcanis mirabilibus cele-
brantur: tribue, quæſumus, ut hoc linteamen tuæ
protectionis bene 'dictione ſanctificetur ad conſe-
crandum ſuper illud corpus & ſanguinem Pilii tui
Domini noſtri, Eſu Chriſti. Qui tecum vivit
& regnat & c. èê
Alia Oratio.
QVnipotens ſempiterne DEUS, benefdicere,
„ ſancti fiare & conſe crare digneris linteamen
iſtud ad tegendum & involvendum corpus & ſan-
Suincm Filii tui Domini Noſtri Eſu Chriſti. Qui
vivit & regnat in ſæcula ſæculorum,
k. Amen. Alia

=

SDene, ol 1

o

=

omint

wenort
vüntotrmn
umlani

lad Donit,
Ewe⸗ Xhee)
leetialuniae.
initſi enin⸗
conlejnreoznen
In nolre
1 Anen
4i
Aüeuenpite
Immn upan
nuclunteliet
Mingoen ut
Uilketiig eibi
Hsinn con
Kienefägen:
lrislreſet
Wtug

nuinen Benedictio Vaſorum ſacrorum. 169
eroni Alia Oratio.
Mnipotens ſempiterne DEUS, manibus noſtris
opem tuæ benedictionis infunde, ut per no-
ſtram benedictionem hoc linteamen ſanctificetur,
9 tegenin & corporis ac ſanguinis Redemptoris noſtri no-
ominian, vum ſudarium Spiritüs S. gratiâ efficiatur. Per eun-
dem Chriſtum Dominum noſtrum.
benekkli w. Amen.
endlunqell I5.
II Benedictio ſacrorum Vaſorum & aliorum
Ornamentorum in generc.
y. Adjutorium noſtrum &c.
Y. Dominus vobiſcum & c
W. Oremus.

EXaudi, Domine, preces noſtras, Pater clemen-
tiſſime, & hæc purificanda vaſa, & ornamen-
ta ſacri altaris, atque Eccleſiæ tuæ, ſancti miniſte-
rii tui uſui præparata, bene dicere, ſancti ſicare
Siemarri & conſecrare digneris. Per Chriſtum Domi-
pirabia“ num noſtrum.

ſoc lintan w. Amen. .
fſicetutankd Alia Oratio.
ificeturt . ſein rs. .
nngninend e Mnipotens ſempiterne „à quo omnia

i ren immunda purgantur, & in quo omni pur-
gata clareſcunt ſupplices filii tui tuam omnipoten-
tiam invocamus, ut ab his vaſis, ornamentis &
Us, benn miniſtexiis, quæ tibi offerunt fam uli tai, omnis
„D He ſpiritus immundus concuſſus longeè diſcedat, & per
gnenn tuam bene dictionem ad uſum & miniſterium ſan-
un con⸗ Qdi Altaris & Eccleſiæ tuæ ſanctificata permaneant.
EIOαPer Chriſtum &e.
n, 1 L 5 16.BC-

170 Bened. Tabernaculi, Ciborii, Lunulæ, Thuribuli.

16.

Benedictio Tabernaculi , Vaſculi (id eſt „ 9

Ciborii, Monſtrantii & Lunulæ pro Sacro-
ſancta Euchariſtia conſervanda.
y. Adjutorium noſtrum &c.
y. Dominus vobiſcum. &c.

Oremus.
Mnipotens ſempiterne DEUS, Majeſtatem tu-
am ſupplices deprecamur, ut vaſculum hoc pro
corpore filii tui Domini noſtri ESU Chriſti in eo
condendo fabricatum benefdicdtionis tuæ grati3
ditare digneris. Per eundem Chriſtum Dominum
noſtrum. . Amen.
Deinde aſpergit.

17.
Benedicto Thuribuli.
Oratio.
DEUS, ad cujus ſepulchrum cum aromatibus in
ſpecie animarum ſanctarum virtutes ſanctorum
operum geſtantium diluculo mulieres veniſſe me-
morantur: & in cujus conſpectu Angelus, habens
thuribulum aureum ſtetiſſe, & datis incenſis de ora-
tionibus omnium San ctorum ante thronum Domini
adoleviſſe, cœ leſti juſſone divulgatur, adeſto pro-
pitius invocationibus noſtris, & hoc thuribulum

cœleſti bene'dictione perfunde, ut quicunque ex

eo thimiamatis, vel thuris fragrantiam ſenſerint,
tua donante immenſa clementia odores orationum
ante conſpectum Majeſtatis tuæ per manus ſancto-
rum emittant Angelorum. Qui vivis & regnas cum
DEO Patre in unitate Spirits S, DEUS &c.

CA-

wehri
exell

,iun es:

netl

9

eDonnid
,Frper
c Nun
Elonininrnm
Ntqumm Nen
1eOuth.
Lximdonir
ntooumpiin
mntuan A bdi
Atennstttare
wrbe tee
Kanm tlhrit

,
4

e.

MaKhricio
rftüKrst
Nehest , Am
ikgi
eltti lee:

4

Aule i

.
7

Kule CAIVL QAE LUU.
E PEE NE DIC TI0ONES
lrrand pro bominibus.

Benedictio Peregrinorum ad loca ſancta
Mjelttten exeuntium.
raleolumnho y. Adjutorium noſtrum &c.
SChrIH Poſted unte Dominus vobiſcum dicitur
Ronis te gn Antiph. In viam pacis: & canticum.
Uritun Dnin Benedictus Dominus DEUS Ifraél &c. cum Gloria
Patri, & repetitur

. Antiph. In viam pacis &c. cum verſibus S oratio.
nibus, icut in itiuerario in fiue Breviarii & Diurnalis.
nurbul. Poſt quartam orationem, Præſta, quæſumus, dicitur
pæc Oratio:
cum aromet Exaudi, Domine, preces noſtras, & iter famulo-
rutesim rum tuorum propitius comitäre, atque miſericor-

diam tuam, ſicut ubique es, ita ubique largire,
ſerts td quatenus à cunctis adverſitatibus tua opitulatione,
1Angelue & bene dictione defenſi gratiarum tibi referant
iinci⸗ adtionem, Per Chriſtum Dominum noſtrum,
rthronun Amen. B
grur, pax & Bene dictio DEl omnipotentis Pa'tris,
hoc ihu & Fiplii, & Spiritũs †† ſancti, deſcendat ſuper vos,
ur aee & maneat ſemper, Amen.
une nc Aſpergantur aquä benedidtd, dicendo:
Per nuns Procedatis in pace: In nomine Domini ESsU
nis X Chridi, Amen⸗

DEOSt, K.

172 Benedidtio Peregrinantium, Redeuntium.
Si ſit, mnus ſolut peregrinaturus, omma dicuntur in
ſi ugulari ſi Lacerdos ſimul iturus, in prima perſona
Pluralis.
2.
Benedictio poſt Reditum n Pereg:inorum
z. Adjutorium noſtrum &c.
Antiph. Ecce ſic benedicitur homo, qui timet
Dominum.
Pfſal. 116. Laudate Dominum omnes gentes, vel
Pſal. 127. Beati omnes, qui timent Dominum, cum
Gloria Patri, &c.
Ev veſp. fer. Juarte repete
Antiph. Ecce ſic benedicetur homo , qui timet
Dominum.
Kyrie eleyſon, Chriſte eleyſon, Kyrie eleyſon.
Pater noſter Ec.
y. Et ne nos inducas in tentationem, &c.
z. Benedicdti, qui veniunt in nomine Domini.
. Benedicti vos à Domino, qui fecit cœlum &
terram.
J. Reſpice, Domine, in ſervos tuos, & in opera tua.
N. Et dirige eos in viam mandatorum tuorum,
vy. Domine exaudi & c. . Et clamor &c.
v. Dominus vobiscum. . Et cum Ppir. &c.

Orenue,
Arzue, ulumus, Domine, famulis tuis §S indul-
gentiam placatus, & pacem, ut pariter ab
omnibus mundentur offenſis, & ſecura tibi mente
deſerviant.
Omnipotens ſempiterne DEUs, noſtrorum tem-
porum, vitæque diſpoſitor, famulis tuis continuæ
tran-

4
Nin
ai

te
2 ndren

priiidtmin

erid Mi
ntochubr en

ncaileve
ltin ein

ACjurum t lrn
acn Nllan
1 DeCSnheran
Moiilihne, te
1 Made .
„„Mipirinim
1 rKlatatis
Mie dnine,

tt de Ruere e⸗

oninen Kc,
Ppninuticum,
0
nn hhotnemhite
Altuionlet

Rehe ltl

nmmir l

Arhu,
cregrinonn
no, gui t

mnes genten
Dominun, a

chete

hnond, glitin

n it A

rem, Ac,
Mmine Domin,
i ſecit cali

0sK inoen
rum tuonn,
Hamor A.
um Spit

wulti
kcura 6

. noſtro mmn
is mizan i⸗

Bened. mulieris præguantis in partu periclitant. 173

tranquillitatis largire fubſidium, ut quos incolu-
mes propriis laribus reddidiſti „tua acias prote-
Gione ſecuros.
DEUS humilium viſitator, qui n- nos Sipaterna di-
lectione conſularis, prætende ſocietati noſtræ gra-
tiam tuam, ut per eos, in quibus habitas, tuam in no-
bis ſentiamus adventum. Per Dominum noſt. Ec.
E eng gantar. c1
Pax & benedi io DElI omnipotenti⸗ Paftris, &
Fiflii, & Spiritũs ſancti, deſcendat upet vos &
maneatſemper, Amen.

Benedictio mulicris Prægnantis, ubi aut
Matris, aut infantis vita periclitatur.
parochus hac benedittione non utatur niſi rogatus:
EG tum cautè obſervet, ne quid, præſente ſe, contra ve-
recundiam, quavis neceſſitate committatur.
y. Adjutorium noſtrum &c. ſi
y. Salvam fac ancillam tuam.
. DEUS meus ſperantem i in te.
5. Eſto illi Domine, turris Portitudinis.
N. A facie inimici. 2
y. Nihil proficiat inimicus in ea.
. Et flius iniquitatis non apponat nocere ei.
y. Mitte ei, Domine, auxilium de ſancto.
B. Et de Sion tuere eam.
z. Domine exaudi &c, F. Et clamor &c.
y. Dominus vobiſcum. . Et cum spir. &c.
Oremus.
Oaabautei ſempiterne DEUS, qui dediſti 1-
mulis tuis in confeſſione veræ fide æternæ Tri-
nitatis

9

174 Benedictio mulieris pregnantis tet
nitatis gloriam agnoſcere, & in potentia Majeſta. e ywun
tis adorare unitatem: quæſumus, ut ejusdem fidei in Gotio
firmitate hæc famula tua ab omnibus ſemper mu. i
niatur adverſis. Per Dominum noſtrum &c. nhe
Oremus. iite po
DOmine Deus, omnium Creator, fortis & ter-· hune eer
ribilis, juſtus & miſericors; qui ſolus bonus a N
& pius es, qui de omni malo liberas Iiraél, qui Mam
electos Patresimunere Spiritüs tui ſanctificaſti, qui eln
glorioſæ Virginis MARIE corpus & animam, ut Cuh inmn
dignum Filii tui habitaculum eſſe mereretux, Spi- 4
ritu ſancto cooperante præparäſti: qui Oannem “ e⸗
Baptiſtam Spiritu ſancto repleri, & in utero ma- glelis nun
tris exultare feciſti: accipe ſacrificium cordis con- cuncchemnn
triti, ac fervens deſiderium famulæ tuæ N. hu- Donint Gndi
militer ſupplicantis, pro conſervatione prolis de- Oorinus ſobicet
bilis, quam ei dediſti concipere; & cuſtodi par-
tem tuum, & defende ab omni dolo & injuria
antiqui hoſtis, ut obſtetricante manu fœtus ejus it gimmh
ad hanc lucem veniat incolumis, ac ſanctæ rege- Lomns Mdss

nerationi ſervetur, tibique in omnibus jugiter de-
ſerviat, & vitam conſequi mereatur æternam. Per
eundem Chriſtum, Dominum noſtrum.
. Amen.
Poſtea aſpergat aqud benedictà in modum crucis,
recitans ſequentia:

Pſalmus 66.
D*sS miſereatur noſtri, & benedicat nobis,
illuminet vultum ſuum ſuper nos, & miſe-
reatur noſtri. L .

Ut

4

ſmlltun npe

aera te

lt noritſeulo

N, nmnen

Eeretididomn

Utiiszil, gel
DAm.

Ailen

nuyt, in partu periclitantis. 175

0t
uennltt Ut. eognoſcamus in terra viam tuam, in omnibus
gentibus ſalutare tuum.
uker CLConſfiteantur tibi populi, DEUS: confteantur

aſtut tibi populi omnes.
Lætentur & exultent gentes: quoniam judicas
popalus in æquitate, & gentes in terra dirigis.
or, fanidt Confiteantur tibi populi DEUS: confiteantur
duiloe tibi populi omnes: terra dedit frucum ſuum.
Eris a Benedicat nos DEUS, DEUsS noſter, benedicat
lndifcil, nos DEUS: & metuant eum omnes fines terræ.
Nanmun, Gloria Patri &c.
Aeetnel J. Benedicamus Patrem & Filium cumS. Spiritu.
Hi:diſunne N. Laudemus & ſuperexaltemus eum in ſæcula.
Nwenn y. Angelis ſuis mander de te. 2
hänneee H. Ut cuſtodiant te in omnibus viis tuis.
Ihmdade V. Domine exaudi &c.
enatonend V. Dominus vobiſcum &c.

ere; & cule
mi dolo 8 Oremus.
emund fen VIata, quæiumns, Domine, habitationem iſtam,
ac liutin & omnes inſidias inimici ab ca, & à præſenti

nnibus ift famula tua longe repelle; angeli tui ſancti habi-
ur ztem tent in ca, qui eum, & fœtum ejus ab omni adverſi-
Alrum, tate & mortis periculo tua beneldictione cuſtodi-
ant. Per Chriſtum Dominum noſtrum.

iu modem y'. Amen.
Benedictio DEl omnipotentis Paftris, 8 Fiflii,
& Spiritůs † ſancti, deſcendat ſuper vos & maneat
ſemper, Amen.
benellen Aſpergat illam in modum crucis,
her non⸗
4, Be-

176 Bened. Chriſmalis, mulieris purifi. poſt partum.

Benedictio veſtis baptismalis, quæ Chriſimale

dicitur.
y. Adjutorium noſtrum &c.
y. Domine exaudi &c.
y. Dominus vobiſcum &c.

Oremus.
enl

DOmine JESU Chriſte, benedic, quæſumus, hane
veſtem, tuo baptiſmate regeneratis imponen-

dam, quatenus adoptionem filiorum adipiſcentes,
amicti ſtolis albis, cum omnibus his, qui laverunt
ſtolas ſuas, & dealbaverunt eas in ſanguine tuo,

hoc ſæculo, & laudent, ac glorificent in futuro,
Per omnia ſæcula ſæculorum, Amen.

Aſpergatur.

5.
Benedictio mulieris purificandæ poſt

Partum.

S qus puerpera poſt partum, juæta piam ac lauda-
bilem conſuetudinem ad Eccleſiam venire voluerit pro
incolumitate ſua Deo gratias actura, petieritque aà ſa-
cerdote benedictionem, 1e ſuperpelliceo & ſtola indu-
tus cum miniſtro aſpergillum deferente, & ſacerdoti re-
ſpondente, ad fores Eccleſiæ accedat.
Deinde illam foris ad limina genufiettentem, vel
¶ubi commode fieri nequit) ſtantem & candelam ac-
cenſani in manu tenentem, ſtans ipſe intra fores Ec-
cleſiæ aperto capite, ter in modum unius crucis aqud
benedictd aſpergat, nihil dicens

7. Adjudorium &c. Au-

rens
D lmsaid⸗
umut
n 10.
Ghederenn

7 e N
te per ſemitam mandatorum tuorum ſequantur in Vint N
ecn Kberud

Ihcen
Mollte ons
horte eteni
(uis ette ler
ens, Moinns
Atolirfts ri

ihne eus,

ettkergl
eckhenre,
Chorark.
Aißl. kerip⸗
,GEmilertm?
kgener e
Hinte engD
nſolent ti
llſenin:

.

fheen

Iulii

quelomnsl

eratis inpn.

tum acipileen
Ris, gli uren
inluglinet
Win Echumtdt

Giftenen I.

1 MN

nifcande

rtupian
venire Mlnl
ura, petienth
Aliceo G
eute, ²
lt.
enufelteni
e ium/

Benedictio Purificandæ poſt partum. 177

Antiph. Hæc accipiet benedictionem à Domi-
Pſalmus 23.

LDmini eſt terra & plenitudo ejus: orbis terra-

— rum, & univerſi, qui habitant in eo.
Quia ipſe ſuper maria fundavit eum, & ſuper
flumina præparavit eum.
Quis aſcendet in montem Domini? aut quis ſta-
bit in loco ſancto ejus? 4
Innocens manibus, & mundo corde, qui non
accepit in vano animam ſuam, nec juravit in do-
lo proximo ſuo.
Hic accipiet benedictionem à Domino: & miſe-

ricordiam à DEO ſalutari ſuo.

Hec eſt generatio quærentium eum, quæren-
tium faciem DEl Jacob.
Attollite portas principes veſtras, & elevamini

portæ æternales: & introibit Rex gloriæ.

Quis eſt iſte Rex gloriæ? Dominus fortis &
potens, Dominus potens in prælio.
Attollite portas principes veſtras, & elevami-
ni portæ æternales, introibit Rex gloriæ.
uis eſt iſte Rex gloriæ ? Dominus virtutum
ipſe eſt Rex gloriæ.
Gloria patri & c. .
Antiph. Hæc accipi'et benedictionem à Domi-
no, & miſericordiam à DEO ſalutari ſuo, quia
hæc eſt generatio quærentium Dominum.
Deinde porrigens ad manum mulieris extremam
partem ſtolæ, eam a ſiniſtra indroducit aliquantulum
in Eccleſiam, dicens: .
11*

17 8 Benedittio purificandæ poſt partum.
Ingredere in templum DEl, adora filium beatæ
MARIE Virginis, qui tibi fœcunditatem tribuit
rolis. L
Caveat ſacerdos, ut, ſi quid mulier pro benedicione

offerre vult, illud non, dum Stolam ei porrigit ſed finita

primùm benedidtione accipiat.

Puerpera ingreſſa genuſtectit coram altari Eccleſie?

in aliqua illius capella, & orat gratias agens pro be-
neficiis ſibi callatis.

Sacerdos autem, ſtans ante altare, converſus ad il-

lam dicit:
Kyrie eleiſon. Chriſte eleiſon. Kyrie eleiſon.
Pater noſter,
y. Et ne nos inducas in tentationem &c.
Z. Salvam fac ancillam tuam, Domine.
v. Deus meus ſperantem in te.
Z. Mitte ei, Domine, auxilium de ſancto.
. Et de Sion tuère eam.
y. Nihil proficiat inimicus in ea.
N. Et Filius iniquitatis non apponat nocere ei,
3. Domine exaudi &Zc.
y. Dominus vobiſcum. &c.
Oremus.
Onipotens ſempiterne Deus, qui per beatæMa-
riæ Virginis partum fidelium patientium dolo-
res in gaudium vertiſti: reſpice propitius ſuper hane
famulam tuam, ad templum ſanctum tuum pro
gratiarum actione lætam accedentem: & præ-
ſta, ut poſt hanc vitam ejusdem beatæ MARIEme-
ritis & interceſſione, ad æternæ beatitudinis gaudia
cum prole ſua pervenire mereatur. Per Chri-
ſtum Dominum noſtrum. Amen.
Deinde

U
hen

geun

7 9
4 fe

gtui 4 .
heniv ⸗) D

rnen

,aVNH
Miͤr
vrh 1

M e .

— — =
=ð

ſigetunde

n, frlküm
lüia nmnimm
rtimmmran
ſentgenn 90
Alkuutſoltri
Dehne Nnelin.
1. Muonnr
z.Aruntenum
1, Deu uperan
, Mieämine
Erce Krere
Mihinrii
Etfliutittti
Poeilrie,
llcieine,

Minemndig

ein wien

buntn

koniin
nditnnti

e. ybuiſt

iſornetei

unaltnie
os Penpnl
ta Eccleſiam ingredi poſſit, non obſtante mortis periculo:

Crveſſur
Ejri eeſt

a.
M.
.
n e hubd.

64
onat nocet

gui hertn
hatientin
itivsli⸗
ntum u
entem 3
eatẽ⸗ M
eatituciih⸗
atur,

Benedi tio conjugum maleficio impeditorum. 179
Deinde illam aſpergit iterum aqud benedidtd ter in
modum unius crucis.
Poſteà extexta manu faciens crucem ſuper illam dicit:
Pax & benedictio Dei omnipotentis Paptris, &
Filii, & Spiritus † ſancti, deſcendat ſuper te, &
maneat ſemper, Amen. “
Mulier poſt partum adverſa valetudine impedita
differat purificationem, donet utcunque viribus reſtitu-

purificatio enim absque licentia extra Eccleſiam fieri
non debet.
“” 6.
Benedictio & Exorciſmus Conjugum
mmaleficiò impeditorum.
Fit interdum (Deo hominum vindicante ſive infdeli-
tatem, ſive libidinem) ut vir & mulier maleficiò impe-

diti,à matrimonii uſu impediantur. Ad quam depel-

lendam no xam conjuges, primum omnium diligenti con-
ſcientiæ examine, & Confeſſione ſacramentali præmiſſa,
adibunt ſacerdotem; qui, letta Miſſa despiritu & aut
Deipara Virgine Maria ſequentes ſubjiciet orationes:
y. Adjutorium noſtrum &c.
J. Salvum fac ſervum tuum, & ancillam tuam.
N. Deus meus ſperantes in te.
y. Mitte eis, Domine, auxilium de ſando.
w. Et de Sion tuére cos.
y. Nihil proficiat inimicus in eis.
y. Et filius iniquitatis non opponat nocere eis.
J. Eſto eis, Domine, turris fortitudinis.
v. A facie inimici.
y. Domine exaudi &c.
y5, Dominus vobiſcum &c.
M 2 OCOre-

180 Benedictio conjugum maleficio impeditorum.

LDOmine E8U Chriſte, Fili DEl vivi, qui in
P

aradiſo terreſtri matrimonium inſtituiſti in
& poſtmoduùm pro nobis Homo fadtus;

officium;
& ex Virgine natus, etiam in Sacramentum; & tuâ

ræſentiàa ac miraculorum tuorum primitiis dig-

nanter illuſtrâſti: quæſumus, ut per merita bea-
tiſſimæ Virginis MARIEÆ, Matris tuæ, beatorum

Apoſtolorum Petri, & Pauli, Wolfgangi, omnium-

que Sanctorum & Sanctarum tuarum hos conjuges,

Matrimonii Sacramento copulatos benel dicere,
& ab omni ligamento, faſcinatione, & maleficio ſo-

tanæ, ſœcunditatem, & ſalutarem ſobolis propaga-
tionem eis impertiendo tua pietate liberare digne-
ris. Qui cum Patre & ſancto spiritu vivis &c.
Deinde Pſalmi ſequentes dicuntur.
Pſalmus I.
Eatus vir, qui non abiit in conſilio impiorum, &
in via peccatorum non ſtetit, & in cathedra
peſtilentiæ non ſedit.
Sed in lege Domini voluntas ejus, & in lege ejus
meditabitur die ac node.
Et erit tan quam lignum, quod plantatum eſt ſecus
decurſus aquarum, quod fructum ſuum dabit in
tempore ſuo. “
Et folium ejus non defluet: & omnia, quæcun-
que faciet, proſperabuntur.
Nun ſic impii, non ſic: ſed tanquam pulvis, quem
projicit ventus à facie terræ. .
Ideo non reſurgent impii in judicio: neque pec-
catores in concilio juſtorum.
Quo⸗

lucdaxene
ehtenehtg:
(rdentlluere
rs lis⸗tell
Ferunmen den
Mtoneieaunn
Gonintes
Vikireten
W d!
Vrhuet 2a.
Corrtveli
diant kinidus
Inmmizortab
ſben hunun
Ppereink
niri ne .

Kumn, iian

Nlen Benedictio conjugum maleficio impeditorum. 181

Quoniam novit Dominus viam juſtorum: & iter

Del a impiorum peribit.
ün I Gloria Patri. Sicut erat & .
dis Hone . Pſalmus. ””MB
r 43 . . . . . . . 2 . 7
menn Q habitat in adjudorioAltiſſimi: in protectio=
n rindt — ne DEl cœli commorabitur.

per mem Dicet Domino, ſuſceptor meus es tu, & refugi-
tue, um um meum: DEUS meus, ſperabo in eum.
tgng⸗om Quoniam ipſe liberavit me de laqueo venanti-
kumbosce um, & à verbo aſpero.
es benetean Scapulis ſuis obumbrabit tibi: & ſub pennis
e Xmaefce ejus ſperabis. L
s Secuté eircumdabit te veritas ejus: non timebis
Gueldueee à timore nocturno.
Münede A ſagitta volante in die, à negotio perambulan-
dunn. te in tenebris: ab incurſu, & dæmonio meridiano.
Cadent à latere tuo mille, &decem millia à dex-
tris tuis: ad te autem non appropinquabit.

ee Verumtamen oculis tuis conſiderabis: & retri-
butionem peccatorum videbis.
dejos, K intz Quoniam tu es, Domine, ſpes mea: altiſſimum
poſuiſti refugium tuum.
bantuuns Non accedet ad te malum: & flagellum non
1e n appropinquabit tabernaculo tuo.
un lu Quoniam Angelis ſuis mandavit de te: cuſto-
iant te in omnibus viis tuis.
Komn, In manibus portabunt te: ne forte offendas ad
lapidem pedem tuumm.
gramu⸗ Super aſpidem & baſiliſceum ambulabis: & con-
tculcabis leonem & draconem.
icio: Quoniam in me ſperavit, liberabo eum: prote-

kam cum, quoniam cognovit nomen meum.

182 Benedictio conjugum maleficiò impeditorum.

Clamabit ad me, & ego exaudiam eum: cum ipſo
ſum in tribulatione: eripiam eum, & gloriſcabo
eum.
Longitudine dierum replebo eum: & oſtendam
illi ſalutare meum.
Gloria Patri &c. Sicut erat &c.

bſalmus 127.
Bran omnes, qui timent Dominum, qui ambu-
lant in viis ejus.
Labores manuum tuarum quia manducabis: bea-
tus es, & bene tibi erit.

Uxor tua ſicut vitis abundans, in lateribus 4.

mũus tuæ.
Filii tui ſicut novellæ olivarum, in circuitu men-
ſæ tuæ.
Ecce ſic benedicetur homo, qui timet Domi-
num.
Benedicat tibi Dominus ex Sion: & videas bo-
na Jeruſalem omnibus diebus vitæ tuæ.
Et videas filios filiorum tuorum: pacem ſuper
Israel. .
Gloria Patri &c. Sicut erat &c.

Deinde preces ſequentes:

Kyrie eleyſon. Chriſte eley ſon. Kyric eleyſon.
Pater noſter.
Z. Et ne nos inducas in tentationem &c.
y. Salvum fac ſervum tuum & ancillam tuam,
v. DEUS meus ſperantes in te. 1.
7J. Mitte eis, Domine, auxilium de ſancto.
B, Et de Sion tuere sos.

M
4 in ℳ
nes 5 4 8

lict i⸗

nſe cn
Do⸗ Mul

mn
n unmon 1
misnhiin
grinoti wun
enDomirunm d
on, Clittnn
Dut ku
—
nrinont erelo
ſlieminite pet
Neahektliren d
lrtgreihie
en epinen
la,inpoangtris
Mutzniu

laBendos
cio
Maum

ninum, gin

mapdocabisl

inlterbs 4
Iis tuis, matrimonii nexu conjundtis, ſublato omni

Wirrüre
no, gi inad

Hon, E N
Uite tuæ,
tum: Pacn

Xe,

ſtes:
.. Kyriet

obem

ie ſnd

1

Benedictio conjugum maleficiõ detemorum. 183

. Nihil proficiat inimicus in eis.

m. Et filius iniquitatis non apponat nocere eis.
z. Eſto eis, Domine, turris fortitudinis.
N. A facie inimici.
y. Domine exaudi &c.
y. Dominus vobiſcum. &c.

Oremus.
Mnipotens ſempiterne DEUS, qui beatæ ſem-
per Virginis Mariæ uterum mirabiliter fœcun-
dâſti, ut de Spiritu ſancto verum DEUM & homi-
nem, Salvatorem noſtrum IEſfum Chriſtum conci-
peret: imploramus Clementiam tuam, ut his famu-

dæmonis impedimento & maleficio, ſalutarem
matrimonii frucdum largiri digneris. Per eun-
dem Dominum noſtrum jeſum Chriſtum, Filium
tuum, qui tecum &c.
Deinde benedicens utrique, ſubjiciat:
Creator eœli & terræ, qui primis parentibus
matrimonii ſœdere ſociatis dixit: creſcite, & mul-

