latus manifeſtet ſe ſtatim, obediat ſacerdoti, &
tandem fugiat cum omni immunditia- & malitia
ſua confuſus, recedaâtque à corporibus humanis,
per JESUA Chriſtum, qui pro nobis ad columnam
acerbiſſimè flagellatus fuit, &virgis cæſus, & pen-
dens in cruce percuſſit Luciferum, & omnes ejus
ſequaces. In nomine Paftris, & Fi flii, & Spiritũs †
ſancti, Amen.

Oremus.

Q Mnipotens æterne DEUS, qui incor porale vir-
tute tua corporibus ſubdis, & virtutes natura-
les transmutas, & ſupernaturales creaturis tuis
mirabiliter infundis, ſecundùm beneplacitum Ma-
jeſtatis tuæ, ut cognoſcamus te ſolùm DEUM oOn-
nipotentem; humiliter deprecor Majeſtatem tu-
am, ut has virgas & flagella bene 'dicere digneris.

Bene dic itaque, & ſanſti fica has virgas & flagel-

la, ſicut benedixiſti virgas & flagella, & lignum ſan-
Gæ crucis pretioſiſſimo ſanguine Filii tui Domi-
ni noſtri ESU Chriſti, ad flagellandos, & fugan-
dos dæmones creaturam tuam vexantes. Per eun-
dem Dominum noſtrum. Amen.
Apergantur aquà benedictä.

7. Be-

Bebt

torimn
☚

.

einre
ipreti
Unulſ ui⸗
ore Mne
oivcntte⸗
helmul,
rilingefi
Ethuifoter
Ueniam
Gn, E. N

SI⸗

Perecicdio
oye⸗

N (toeel
ſiet eoe
renat Xe

Reoei

Senenn

ſronlepnig

1 vinelen

li UN tine
leceſſttus⸗

: cedun
Mpron

ertni

fe K nl
dus hunnt
Ccolunnr
nnes gi

hits

üin.

coe.

inte

Benedi»tio Cilicii, & pro rebus amiſſis recup. 363

7.
Benedictio Cilicii geſtandi.
3. Adjutorium noſtrum &c.
g. Dominus vobiſcum &c.

Oremus.
Q nipotens & miſericors DEUS, bene dicere
digneris hoc Cilicium, & Indumentum, quod
famuli tui pro humilitate & pœnitudinis ſuæ devo-
tione inddere appetunt: ut ſicut Ninivitarum po-
pulo in cinere, & Cilicio pœnitenti peperciſti, ita
& hic famulus, humiliationis & profeſſionis ſuæ
hoc indutus veſtimento, à te creatore ſuo, omnium
percipiat incrementa virtutum, & cunctorum in-
dulgentiam conſequatur delidorum. Per Chri-
ſtum, &c. Amen.
Aſpergatur.

Benedictio S. Antonii de Padua, cum Ora-
tione ad recuperandas res amiſſas.
Ecce Crucem † Domini, fugite partes adverſæ,
— vicit Leo de tribu Juda, Radix David, qui mi-
ſereatur, & benedicat nobis. Amen.
Reſponſorium S. Antonii de Padua pro re perdita.
Si quæris miracula, mors, error, calamitas, dæ-
mon, lepra fugiunt, ægri ſurgunt ſani: cedunt ma-
re, vincula; membra, resque perditas petunt, &
accipiunt juvenes & cani, pereunt pericula, ceſſat
& neceſſitas: narrent hi, qui ſentiunt, dicant Pa-
duani: cedunt: Gloria patri &c. cedunt.
y. Ora pro nobis, Beate Antoni.
x. Ut digni efficiamur promiſſionibus Chriſti.

Ore-

364 Benedikctio novæ navis.
Oremus.

ECcleſiam tuam, DEUS, beati Antonii Confeſſo.-
ris tui deprecatio votiva lætificat, ut ſpirituali-
bus ſemper muniatur auxiliis, & gaudiis perfrui
mereatur æternis. Per Chriſtum Dominum &c.

9*
Benedictio novæ navis.
Pſal. 28. Afferte Domino. ex Matus. fer, 2.
g. Dominus vobiſcum &c.

Oremus.
R biee omnipotens DEUS, de cœlo ſandto tuo,
*& cœleſti benedictione benedic hanc navim,
& S. Angelo comite, navigantes in ea proſpere
dirigere, & ab omni infortunio præſervare digne-
Tis: ut ad Patriam & portum ſalutis reverſi te eum
alacritate mentis exultantes collaudent. Per Chri-
ſtum &c.
y. Dominus vobiscum &c.
Sequentia S. Evangelii ſecunduùm Matthæum.
B. Gloria tibi, Domine.
n illo tempore juſſit Eſus diſcipulos ſuos aſcende-
Are in naviculam, donec dimitteret turbam. Et di-
miſſa turba, aſcendit in montem ſolus orare. Veſpe-
re autem facto ſolus erat ibi. Navicula verò in me-
dio mari jactabatur fluctibus: erat enim contrarius
ventus. Quarta autem vigilia noctis venit ad eos
ambulans ſuper mare, videntes autem eum ambu-
lantem ſuper mare turbati ſunt dicentes: quia phan-
taſma eſt. Et præ timore clamaverunt. Statimque
IEſus locutus eſt eis dicens: Habete fiduciam: ego
ſum. nolite timere, Reſpondens autembetrus aal

SS=
=
= =
E-—
Se
—

PorinDens
genieed
okco
nahum Prr
ne nxyin,
ni beveci
ne Lcotpo
henclere

reſceh⸗
Eificgln

Aebntegk,
niſtamt

uubeneft

spercu

Prine
Mlian n

Vir

tnbi ne

Hel Derb
uhent

Benedictio novæ navis. 36 5

Domine, ſi tu es, jube me venire ad te ſuper aquas.
At ipſe ait: Veni. Et deſcendens Petrus de navi-
cula, ambulabat ſuper aquam, ut veniret ad ) E-

SUM. Videns autem ventum validum, timuit:

& cùm cœpiſſet mergi, clamavit, dicens: Domi-
ne, ſalvum me fac. Et continuò ESUS exten-
dens manum, apprehendit eum: &ꝓ ait illi: Mo-
dicæ fidei, quare dubitaſti? Et cùm aſcendiſſent
in naviculam, ceſſavit ventus. Qui autem in na-
vicula erant, venerunt, & adoraverunt eum dicen-
tes: Verè Filius Dei es. „. Laus tibi Chriſte.
Oremus.

DOmine Deus noſter, qui gubernãſti & incolu-
mem ſervaſti Noë ſuper undas diluvii, & Petro

Apoſtolo tuo ſuper mare ambulanti & mergenti

manum porrexiſti: extende dexteram tuam ſuper
hanc navim, & ſuper nauclerum, & omnes in hac
navi benedida navigaturos: iisque ſanitatem ani-
mæ & corporis concede, eosque ad portum ſalu-
tis perducere digneris illæſos. Qui vivis &c.

Oremus.
BEnefdic Domine, hanc navim, ſicut benedixi-
ſti filios Iſraẽl de £Ægypto per manum Moyſis
exeuntes, & per mare rubrum tranſeuntes. Sic na-
vim iſtam & famulos tuos in ea navigaturos dexte-
ra tua bene dicere, & ad deſtinatum locum inco-
lumes perducere digneris. Per Dominum noſt. &c.

Oremus.

DOmine JESU Chriſte, qui per corporalem præ-
ſentiam tuam naviculam Petri ſanctificaſti, &
in

366 Benedidtio vaſorum, ignis domeſtici.
in captura piſcium miraculoſa benedixiſti, digna-
re quoque hanc navim, & famulos tuos in ea na-
vigantes cum omnibus ſubſtantiis ſuis per virtu-

tem divinitatis tuæ benepdicere, & abundantii?

pietatis tuæ ab alliſione & ſubmerſione præſerva.
re, ut ope miſericordiæ adjuti ad loca deſiderata
ſalvi perveniant, & in Eccleſia tua gratiarum ti-
bi referant actiones. Qui vivis regnas &cc.
Benedictio Dei omnipotentis Paptris, & Fiflii,
& Spiritũs † ſancti, deſcendat ſuper hanc navim,
& maneat ſemper. Amen.
Apergatur.

I O.

Benedictio novorum Vaſorum.
y. Adjutorium noſtrum &c.
y. Dominus vobiſcum &c.

Oremus.

Rotedor fidelium Deus, & ſubditorum pecto-

rum habitator, quæſumus, ut ſerenis oculis

tuæ pietatis hæc vaſa reſpicere, & illuſtrare dig-

neris, ut ſuper ea deſcendat larga tuæ gratiæ be-
ne dictio, ut cum ſalubritate utentes iis per gra-
tiam tuam mereamur effici vaſa Spiritũs ſancti.
Per Chriſtum &c. .

Aſpergantur.
II.
Benedictio ignis domeſtici in foro,
vel fornace.
y. Adjutorium noſtrum &..
Ore-

i
ugiec
gtaneanr⸗
nunde Nd
us V We
d e bel
W Nr.
Aullprunn
(nirler⸗

——,,ðP—
—.—

0
Nuelc

i

rs Ai
Hn iin

Certr
nnio
Ulkrnc

egte

teise
Pirtu

Benedictio contra Febres, tempeſtatem. 367
Oremus.
BEuefdico te, creatura ignis, & ſanctifico te
per eum, qui te creavit, & apparuit Moy ſi in

An rubo ardente: & rogo Meſtatem tuam, Domi-
ne LDEUS, ut eandem tua benedictione & ſandti-

ficatione bene dicere, ſanctificare, tutari & 10ve-

re, ac ab omnibus inſidiis ac maleficiis munire dig-

neris. Per Chriſtum &ec.
Aſpergatur.
Benedictio B. Salvatoris ab Horta Franeiſca-
ni contra Febres.
POtentia DEI Pa’ptris, Sapientia Dei Fi lii, Vir-
tus Spirits † ſancti liberet te ab omni Febre
tertiana, quartana, & continua. Beato Salvatore
orante pro te famulo ſuo (vel famula ſua) Domi-
nus te N. benedicat † ab infirmitate & ab omni
malo te defendat, Amen.
NB. & hæc benedictio ſchedæ inſeribatur, antequam
collo appendatur,, ſcheda benedicitur, & conjuratur
ut ſupra in benedictione 30. Capitis ſecundi.

CAPUT NONUM.
Benedidiones, & Eorcismi po-

tentiſſimi contra tempeſtates, ignem
& inunnationer.
. I.
Exorciſmus contra tempeſtatem.
Per ſignum crucis † de inimicis noſtris libera
nos DEUS noſter. „

*

—

368 Exorciſmus contra tempeſtatem.

In nomine Paftris, & Filii T, & Spirits † ſan-
di, Amen.
Credo in Deum. Dicitur totum.

Deinde Kyrie eleiſon. Chriſte eleiſon. Kyrie
eleiſon. Pater noſter &c. totam.

y. Adjutorium noſtrum &c.
j. Sit nomen Domini benedictum &c.
B. Ex hoc, nunc & usque in ſæculum.
y. Exurgat Deus, & diſſipentur inimici ejus.
N. Et fugiant, qui oderunt eum, à facie ejus.
y. Exſurge Chriſte, adjuva nos.
N. Libera nos propter nomen tuum.
y. Domine exaudi &c.
y. Dominus vobiscum &c.

DOmine JEſu Chriſte, qui feciſti cœlum & ter-
ram, mare & omnia, quæ in eis ſunt, quique
flumini Jordani benedixiſti, atque in eo baptiza-
ri voluiſti, & tuas ſanctiſſimas manus, & brachia
ſanctiſſima in cruce †† extendiſti quibus aerem ſan-
Gificâſti, obſecramus immenſam pietatis, & boni-
tatis tuæ abundantiam, quatenus has nubes, quas
ante me, & poſt me, & ſupra me, à dexteris, & 4

ſiniſtris video, aẽrem perturbantes, diſſolvere,
& annihilare digneris, ut alligata poteſtas dæ-

monum impie deſeævientium deficiat & turbetur,
ad laudem ſanctiſſimi nominis & potentisſimæ
Majeſtatis tuæ. Qui vivis & regnas cum Deo
Patre in unitate Spititus ſancti, &c,

Exwor-

lmg
1iuenurne
gns N
orniom den
Uerkisn
nocete!
Undidshe

1 lbuste

um M
K oxco⸗

wrn
Cnneigte
Medfur
euf her
auce, Kenn
ſe, An
er on
menele ,
lehennn
nrit, 4

mis le⸗

ſpeſte

iuf

tun,

ke dif
8 len.

1 e⸗

on.

binbiein
lakei

pelllt alt

Exorciſmus oontra tempeſtatem. 369

Exorciſmus.
E ego præco, & Chriſti ſacerdos ſeu miniſter li-
cèt indignus auctoritate & virtute ejusdem Dei
& Domini noſtri ESU Chriſti, ſummi imperatoris,
non meàâ potentiâ innixus & confiſus, vobis præci-
pio immundiſſimis ſpiritibus, qui has nubes, ſeu
nebulas concitatis, in virtute ejusdem Dei & Bo-
mini JESU Chriſti † per ſanctiſſimam ejus incarna-
tionem, per ſanctam nativitatem, per baptiſmum
& jejunium ipfſius, per ejus ſacratiſſimam crucem
& paſſionem, per ſanctam reſurrectionem, per ad-
mirabilem aſcenſionem, per tremendum adventum
ejus & judicium; per merita intemeratæ, & ſem-
pPer Virginis Mariæ, & ſanctiſſimi N. & per meri-
ta omnium Sancdtorum, ut exeatis ab eis, & eas
diſpergatis in locis ſylveſtribus & incultis, quate-
nus nocere non poſſint hominibus, animalibus,

fructibus, herbis, aut quibuscunque rebus huma-

—

nis uſibus deputatis. Per eundem Dominum no-
ſtrum IESUM Chriſtum, qui venturus eſt judica-
re vivos & mortuos, & ſæculum per ignem. Amen.

Ipſe vobis imperat, de-mones, qui has nubes
commovetis, de quo de nube lucida fuit dicum:
hic eſt filius meus dilectus, in quo mihi benèe con-
placui †. Ipſe vobis imperat, qui ſua ſanctiſſima
cruce, & corporis ſui ſandtiſſimi in ea extenſi-
one, aêrem purgavit †. Ipſe vobis imperat.
qui per mortem ſuam vos, principem veſtrum,
mortémque devicit, & ligavit, atque æter-
næ gehennæ mancipavit ignibus †. Ipſe vobis
imperat, qui inferno ſpoliato, furrexit à
mortuis f. Ipſe vobis imperat, qui poſt quadra-
A à Ein-

370 Exorciſmus contra tempeſtatem.

ginta dies nube ſuſceptus, virtute ſua aſcendit in
cœlum. † Iple vobis imperat, qui venturus eſt ju-
dicare vivos & mortuos, & ſæculum per ignem, A.
Et poſtea oſtendat cerucem in aéra dicens:
Ecce ignum ſanctiſſimæ Crucis fugite partes
adverſæ, vicit enim vos & mundum Dominus no-
ſter, ESUS Chriſtus, Filius DEl, imperator ſum-
mus, Leo de tribi Juda, radix David.

Poſtea aquam benedictam in modum crucis aſpergat,
& ſi Litaniæ non ſunt dictæ, poſſunt dici hic, ſi e⸗ſer
quievit tempeſtas.
Symbolu m ſantti Athanaſii.
Qvicunque vult ſalvus eſſe, ante omnia opus
eſt, ut teneat Catholicam fidem:
Quam niſi quisque integram inviolatamque ſer-
vaverit, absque dubio in æternum peribit.
Fides autem Catholica hæc eſt: ut unum DEUM
in Trinitate, & Trinitatem in unitate veneremur.
Neque confundentes perſonas, neque ſubſtanti-
am leparantes.
Alia eſt enim perſona Patris, alia Filii, alia Spiri-
tũs ſancti.
Sed Patris, & Filii, & Spirits ſancti una eſt di-
vinitas, æqualis gloria, coæterna Majeſtas,
Qualis Pater, talis Filius, talis Spiritus ſanctus.
Increatus Parer, increatus Filius, increatus Spi-
ritus ſanctus.
Immenſus Pater, immenſus Filius, immenſus
Spiritus ſanctus.
Eternus Pater, æternus Filius, æternus Spiritus
ſanctus.

Et

june

penne
non 4
(müctennn
gliteron
holens
1 umennd
end.
Paben⸗
limmmu
rMnl
Ghenihmains
Httahen
,
laben!
WNGd
D Grelimn
(tofcih
ilter u
Uuler
n
G in
Nedenner
Ument
onnſ
Pirtushi
Hinkee
Unjusani
biſort
avt Per
iin Tin
tt.

Hat
dui Tennge
luun irn
sn,
um hor
Upenurie

a
nzfet

ktontir Nun

ing
Hndi und
Miſeh⸗
hiti 1
Hinen

lis, 1

gerin
D

Uen,

un
NH

Exorciſmus contra tempeſtatem. 371
Et tamen non tres æterni: ſed unus æternus.
Sicut non tres increati, nec tres immenſi: ſed
unus incre atus, & unus immenſus
Similiter omnipotens Pater, omnipotens Filius,
omnipotens Spiritus ſandus.
Et tamen non tres omnipotentes; ſed unus om-
nipotens.
Ita DEUS,Pater, DEUS Filius, DEUS Spiritus
fanctus.
Et tamen non tres Dii: ſed unus eſt DEUS.
*Ita Dominus bPater, Dominus Filius, Dominus
Spiritus ſanctus.
Et tamen non tres Domini, ſed unus eſt Domi-
nus. .
uia ſicut ſingulatim unamquamque perſonam
DEUM ac Dominum confiteri Chriſtiana veritate

compellimur; ita tres Deos aut Dominos dicere,

Catholica Religione prohibemur.
Pater à nullo eſt factus, nec creatus, nec genitus.
Filius à Patre ſolo eſt: non factus, nec creatus,
ſed genitus.
Spiritus ſan dus à Patre & Filio: non factus,
nec creatus, nec genitus: ſed procedens.
Unus ergo Pater, non tres Patres: unus Fili-
us, non tres Filii; unus Spiritus ſanctus, non tres
Spiritus ſancti.
Rt in hac Trinitate nihil prius aut poſterius, ni-
hil majus aut minus: ſed totæ tres perſonæ coæter-
næ ſibi ſunt, coæquales.
Ita ut per omnia, ſicut jam ſuprà dictum eſt, &
unitas in Trinitate, & Trinitas in unitate vene-

randa ſit. .
A a 2 Qui

372 Exorciſmus contra tempeſtatem.

Qui vult ergo ſalvus eſſe: ita de Trinitate
ſentiat.
Sed neceſſarium eſt ad æternam ſalutem: ut in-
carnationem quoque Domini noſtri Eſu Chriſti
fideliter credat.
Eſt ergo fides recta, ut credamus, & confitea-
mur: quia Dominus noſter Eſus Chriſtus DEl
Filius, DEUS, & homo eſt.
DEUS eſt ex ſubſtantia Patris ante ſæcula geni-
tus: & homo eſt ex ſubſtantia matris in ſæculo
natus.
Perfedus DEUS, perfectus homo: ex anima
rationali, & humana carne ſubſiſtens.
qualis Patri ſecundùm divinitatem: minor
Patre ſecundum humanitatem. .
ui licet DEUS ſit & homo: non duo tamen,
ſed unus eſt Chriſtus.
Uaus autem non converſione divinitatis in car-
nem: ſed aſſumptione humanitatis in DEUM.

Unus omnino non confuſione ſubſtantiæ: ſed

unitate perſonæ.
Nam ſicut anima rationalis, & caro unus eſt ho-
mo: ita DEUS, & homo unus eſt Chriſtus.
Qui paſſus eſt pro ſalute noſtra, deſcendit ad
inferos: tertia die reſurrexit à mortuis.
Aſcendit ad cœlos, ſedet ad dexteram DEl Pa-
tris omnipotentis: inde venturus eſt judicare vi-
vos & mortuos.

Ad cujus adventum omnes homines reſurgere

habent cum corporibus ſuis: & reddituri ſunt de-
ſactis propriis rationem.

Et

un

. 1 ale⸗
rdlit
lzümien
Cre Reyn
Abun
Cnticurt

Nenebher
.,Deruud
Mf
. no Ni
1 gickh
bunend
1 Dinpent.
f. bunee,
. Ubenn
,, lImurln
hmpnt
Domine en
Donimne

ipe

Ullect
Tinitnd
tris Aor
lifrmite
es.
omo
nite tepe
ſu keret

nnete

n l
tiſc

ng, kann
1 Chiin

Mte gole
Wutrbinleng
er ain

Wen, inor

A e⸗
WW

e Mune kt

ſwnnuet⸗
Cnrd,
1, Ad
ortis.
ewetun
ninee

eddin 4

Exorciſmus contra tempeſtatem. 373

Et qui bona egerunt, ibunt in vitam æternam:
qui verò mala, in ignem æternum.
Hæc eſt fides Catholica: quam niſi quisque fide-
liter, firmitérque crediderit, ſalvus eſſe non poterit-
Salve Regina &c.
Sub tuum præſidium confugimus &c.
Canticum trium puerorum.
Benedicite omnia opera Domini Domino &c.
y. Benedicamus Patrem, & Filium cum ſancto
Spiritu.
N. Laudemus & ſuperexaltemus eum in ſæcula.
y. Ora pro nobis, ſancta DEl genitrix.
x. Ut digni efficiamur promiſſionibus Chriſti.
y. Exurgat DEUS, & diſſipentur inimici ejus.
y. Et fugiant, qui oderunt eum à facie ejus.
y. Exurge, Chriſte, adjuva nos.
N. Et libera nos propter nomen tuum.

y. Irruat ſuper dæmones formido & pavor.

N. In magnitudine brachii tui.
y. Domine exaudi &c.
y. Dominus vobiſcum &c.

Oremus.
Q Vnipotens ſempiterne DEUS, qui dediſti fa-
mulis tuis, in confeſſione veræ fidei æternæ
Trinitatis gloriam agnoſcere: & in potentiæ ma-
jeſtatis adorare unitatem: quæſumus, ut ejusdem
fidei firmitate, ab omnibus ſemper muniamur
adverſis. .
A domo tua, quæſumus Domine, fſpirituales
nequitiæ repellantur, & aerearum diſcedat ma-
lignitas tempeſtatum.

374 Conjuratio contra tempeſtatem.

Ad te nos Domine clamantes exaudi, & aéris ſe-
renitatem nobis tribue lupplicantibus, ut qui juſtè
pro peccatis affligimur, miſericordia tua præveni-
ente, clementiam ſentiamus.

Largiri, & conſervare frudus terræ dignare
Domine DEUS: ut temporalibus gaudeamus au-

xiliis, & proficiamus ſpiritualibus incrementis.
Tribulationem noſtram, quæſumus, Domine,
propitius reſpice, & iram tuæ indignationis, quam
juſtè meremur, averte. Per Dominum noſtrum. &c.
Poteſt etiam dici oratio Sancti, vel Sanctæ vel
Sandtorum propriæ Eccleſiæ.
7 2.
Alia conjuratio efficaciſſima contra immi-
nentem tempeſtatem.

Primò dicatur Antiph.
Aſperges me Domine, & miſerere mei.

Deinde ſequitur.
Pater † te confundat, Filius † te dividat, Spiri-
tus † ſanctus te tranſeat. In nomine Partris, &
Filii, & Spirits † ſancdti, Amen. Ecce crufcem
Domini, fugite partes adverſæ, vicit Leo de tribu
Juda, radix David. Alleluja, Chriſtus ? vincit,
Chriſtus regnat, Chriſtus † imperat, Chriſtus
ab omni malo’, & tempeſtate nos, & omnia bona
noſtra defendat, Amen. Confjuro te tempeſtas

mala, per nomen Domini noſtri ESU Chriſti, &

per nomina trium Regum, quorum nomina ſunt

Caſpar, Melchior, Balthaſar, qui Dominum in

Bethlehem viſitare voluerunt, & obtulerunt au-
rum,;

3
s, X,

Cnii
Giriwo 1
Piren ei⸗
Eet kond,

n

eg en
nnligr
ti n CNn
micue
thetenudt
rCrſid
Wcuder
Auodecin

er res

Cyerguenue
CuN, AMan
tseren
in mtiſt
Conoſar
Dertemunn
Gtonen en
fonen, mre
ncn
Utteneſie
rdolorn!
o Mai
iti ge Dð
ſehllr⸗

Peſu
exzn
nnii
r⸗ 4
tenn Ne
Agullem:
Veinereneni,
um De
nuimnde
hnpolrun e

m imn.

A

Conjuratio contra tempeſtatem. 37

rum, thus & myrrham. Tibi impero, ut procul
fugias, & citò recedas à finibus noſtris, nec noce-
re valeas ullis finibus Chriſtianorum. Amen. Con-
juro † te tempeſtas valida per ſanctiſſima nomina
JEſu Chriſti. Conjuro'te per Patrem, & Filium,
& Spiritum ſancum, & per beatam Mariam
Matrem ejusdem Domini noſtri JESU Chriſti,
& per Angelos, & per Archangelos, per Thro-
nos, & Dominationes, Principatus, & poteſta-
tes, per Cherubim & Seraphim. Conjuro te
tempeſtas per ſeptuaginta duos diſcipulos Domini
noſtri) Eſu Chriſti. Conjuro te tempeſtas, per
omnia, quæ DEUS fecit: & per virtutes cælorum,
& per ſeptuaginta nomina ejusdem Domini noſtri
JEſu Chriſti, hebraicè, græcè, & latine, quibus
nuncupatur DEUS. Conjuro ? te tempeſtas per
duodecim Apoſtolos Domini noſtri Eſu Chriſti,
per tres Patriarchas Abraham, Iſaac, & Jacob:
& per quatuor Evangeliſtas DElI, Matthæum, Mar-
cum, Lucam, & Joannem. Conjurof te tem-
peſtas per Annuntiationem & Incarnationem Do-
mini noſtri EsU Chriſti.,, per Nativitatem, &
Circumciſionem, per apparitionem, per jejunium,
per tentationem, per transfigurationem, per tra-
ditionem, captionem, collaphizationem, flagella-
tionem, irriſionem, & paſſionem ejus, per cru-
cem & clavos, per lanceam, & vulnera ſua, per
mortem ejusdem Domini noſtri Eſu Chriſti, &
per dolorem, & lachrimas, quas habuit beatiſſima
Virgo Maria Mater ejusdem Domini noſtri Eſu
Chriſti de filio ſuo Domino noſtro Eſu Chriſto,
& per ſepulturam ejus, & per reſurrecdtionem &
, Aa4 aſcen-

376 Conjuratio contra tempeſtatem.

aſcenſionem, per Spiritum ſanctum paraclitum Do-
mini noſtri Eſu Chriſti, ut procul fugias, & citò
recedas à finibus noſtris. Conjuro ? te tempeſtas
per ſandtiſſimam mortem Eſu Chriſti »& per cru-
cem, in qua pependit pro nobis peccatoribus, A-
gios, Iſchiros, Athanatos. Conjuro T te tempe-
ſtas per heæc nomina Heloy, Heloy, Heloy, Alpha
& Omega, principium & finis, Vita, virtus, ſalva-
tor, Rex, magnus, DEUS Sabaoth. Conjuro † te
tempeſtas, per ſanctos Monachos, & eremitas, per
virgines, & per continentes, & per omnes Sanctos,
& Sanctas Dei, & per omnes miſſas, quæ ſunt can-
tatæ, & per omnes illos, qui eas cantaverunt, &
per omnem poteſtatem Domini noſtri Eſu Chriſti,
& per omnia, quæ ad honorem DEI, & Beatæ
Mariæ Virginis, & omnium ſanctorum dici poſ-
ſunt. Conjuro † te tempeſtas, ut non cadas in ter-
ritorio noſtro, ſeu in finibus noſtris, nec in alio
loco, ubi nocere poſſis Chriſtianis. Conjuro 'te
tempeſtas, per omnia ſuprà dicta, ut non noceas,
nee nocere poſſis animalibus, nec bonis noſtris, ſed
cade in loco deſerto, ſeu eremo inhabitabili, vel
in tali loco, ubi nemini noceas, Amen.

Oremus.
Mnipotens, ſempiterne, & miſericors DEUS,
parce metuentibus, propitiare ſupplicantibus,
& da, ut poſt noxios nubium, & procellarum
ventos in materiam laudis tranſeat comminatio
tempeſtatis. .

Ore-

tb
eNtlünsk
6CoNdimnt
Meküini⸗
as, Meen.

culi
cMnan
Hynelun o
nnihlist
ClVErminit
udg dd e⸗
Genotictire

4

Veneciin

ln ntiit
1

ut onn
un arnn

kentdi

Mumnpn

Wekann

Nkurng
uroten
Chiüte⸗
rpecennig
broif n
e indl⸗
1. (nnir⸗
Gerniag
foezſini
Teſtoten

ototike

ünnchli

Beneditctio contra tempeſtates. 377

Oremus.
Mnipotens ſempiterne DEUS, qui dediſti fa-
mulis tuis in confeſſione veræ fidei, æternæ
trinitatis gloriam agnoſcere, & in potentia maje-
ſtatis adorare unitatem, quæſumus, ut ejusdem
fidei firmitate ab omnibus ſemper muniamur ad-
verſis. Per Dominum noſtrum &c.
poſted conderſus ad nubes, ſignet eas ſignoò crucis
icens:
ircumdet te, nubes, DEUS Papter, circumdet
— te DEUS Fi lius, circumdet te DEUS Spiri-
tũs † ſanctus. Deſtruat te DEUS Pater †, deſtruat
te DEUS Filius †s deſtruat te DEUS Spiritus † ſan-
Qus. Comprimat te DEUS ? Pater, comprimat te
DEUS Filius , comprimat te DEUS Spiritus † ſan-
GQus, Amen.

Obſecratio.
Anctus Mathæus, ſanctus Marsus, ſandus Lu-
cas, ſanctus Joannes, Evangeliſtæ, qui Chriſti
Evangelium, per quatuor mundi partes divulgâ-
runt, ipſi ſuis meritis & precibus hanc tempeſta-
tem à termino iſto, & ab omnibus Chriſtianorum
finibus ab eodem Domino noſtro IEſu Chriſto
removeri obtineant, & depelli.

Benedictio & Exorciſmus contra tem-
peſtates.
Mox, at videt tempus tempeſtuoſum levari, Sacerdos
aſpergat aquam benedittam contra tempeſtatem per
quatuor latera in modum crucis, & ſepe hoc faciat.
Et quia Agnus Dei habet virtutem contra tempeſtatem.
exorcizans poteſt eo ut uti ſignando ad ſingulas oruces.

378 Benedittio contra tempeſtates.

y. Adjutorium noſtrum &c.
y. Oſtende nobis Domine miſericordiam tuam.
N. Et ſalutare tuum da nobis.
y. Adjuva nos DEUS ſalutaris noſter.
N. Et propter gloriam nominis tui libera nos.
z. Vox Domini ſuper aquas multas.
J. DEUS Majeſtatis intonuit.
vy. Exurgat DEUS, & diſſipentur inimici ejus.
q. Et fugiant, qui oderunt eum à fecie ejus.
y. Domine exaudi &c.
Z. Dominus vobiſcum. &c.

Oremus.
Domo tua quæſumus, Domine, ſpirituales ne-
quitiæ repellantur, & aẽrearum diſcedat ma-
lignitas tempeſtatum. Per Dominum noſtrum E-
ſum Chriſtum &c. .
Oratio.
O Mnuipotens ſempiterne DEUS, parce metuen-
tibus, & propitiare ſupplicantibus, ut poſt no-
xXios ignes nubium, & vim procellarum in materi-
am tranſeat laudis comminatio tempeſtatis.
Oremus. =ðG
Rex æterni imperii, omnipotens DEUS, qui das
eſcam omni carni & operis cœlum nubibus: &
paras terræ pluviam; qui mandas nubibus deſùper,
& januas cœli aperis, qui transfers auſtrum de cœ-
lo, & inducis in virtute tua africum; & de fructibus
operum tuorum ſatiatur terra; qui Angelo præce-
pPiſti, ne terræ, mari, neque arboribus noceret: par-
ce, Domine, metuentibus, & propitiare ſupplican-
tibus, te enim, Domine, ſupplices exoramus, ut pro-
eul abſcedat incurſio turbinum, calamitas tempeſta-
tum,

ntes hen

Me 4

Sigenm 1
(Doninon
1n, Cöiedn

10. e.

Neneln it
Llnpe

.

e
GN1
Miertm.
Mdc
CStonen
Crituuf

N Chri 14
ufl⸗

uolne

e1N
e AKNN

Benedictio contra tempeſtates. 379

tum, fragor grandinum, percuſſio fulminum, &
quælibet inſidiæ inimici temperentur: infeſta toni-
trua & noxiæ pluviæ: ventorum flamina fiant mo-
deratè ſuſpenia: & omnis quoque ſpiritus pro-
cellarum, & a7reæ poteſtates dexterâ proſternatur
virtutis. Deſcendat quæſumus, Domine, deſuper
Spiritus ſanctus, & ſicut Samueli cornigerum ag-
num in holocauſtum tuum madanti fragor aura-
rum tuarum repulit adverſantem, ita fugatis om-
nibus contrariæ poteſtatis virtutibus, fruges, men-
tes, & corpora fidelium manus ſervet Angelica
protedione ſupernéâ, & poſt ſopitos nubium im-
petus, in laudis, & devotionis, ac ſpiritualis amo-
ris augmentum tranſeat comminatio tempeſtatis.
Per Dominum noſtrum Eſum Chriſtum filium
tuum, qui tecum vivit & regnat in ſæcula ſæculo-
rum. &c.

Benedidta ſit ſancta & individua Trinitas
Papter, & Fiflius, & Spiritus † ſandus, nune
& ſemper, & per infinita ſæcula
ſæculorum, Amen.

Sande DEUS, ſande fortis, ſande immortalis,
miſerere nobis. G
JESUS Chriſtus †Rex gloriæ venit in pace ?
DFEUS homo fadus eſt, verbum † caro factum eſt.
Chriſtus vincit † Chriſtus regnat †† Chriſtus im-
perat † Chriſtus ab omni malo † nos defendar.
Crux Chriſti ſalva nos, Crux Chriſti protege
nos, Crux Chriſti defende nos, nunc & in hora
mortis noſtræ, Amen.

IE.

380 Benedittio contra tempeſtatem.

IEſus NazarenusRex judæorum, Titulus trium-
phalis benedicat & cuſtodiat nos ab omnibus malis.

Exorciſmus.

ECce crucem † & nomen Domini, ens entium DE-
US, cauſa cauſarum DEUS, vita viventium DE-
US, à quo omnia DEUS, de quo omnia DEUS, ex
quo omnia DEUS, in quo omnia DEUS, & per quem
omnia DEUS, DEUS deorum DEUS. Agla, poten-
tiſſimus DEUS, Adonay Dominus DEUS, Heloim
juſtiſſimus DEUS, Eloim excelſus DEUS, Eloa Do-
minus DEUS, & fortiffimus DEUS, Saday omni-
potens DEUS, ſanctus, ſanctus, ſanctus Sabaoth
DEUS, DEUS deorum DEUS, Adonay, Tetragram-
maton &c. quod nec lingua explicare, nec mens
necſenſus hominum capere poteſt, nec indigniſſima
ego tanti DEI & creatoris creatura dignus ſum ſci-
re, proferre, aut ſyllabas conjunctas pronunciare,

nec minùs ad cælum oculos levare, ſed vix audeo

divinatione litterarum perſonare, Jod, Hevau, He,
fugite partes adverſæ, fugite dæmones, fugite ini-
mici generis hùmani, fugite rebelles creatoris ve-
ſtri, olculamini dæmones maledicti hoc glorioſiſſi-
mum magnum, & admirabile creatoris veſtri no-

men Adonay, Tetragrammaton &c. Oſculamini

& genuflectite devoteè ſpiritus teterrimi, dracones
execrandi, nominari indigniſſimi; aliàs per hæc ſa-
cratiſſima Dei nomina, per ſandam crucem, & pre-
tioſiſſimum ESU Chriſti ſanguinem, validiſſimis

qui buscunque exorciſmis hoc ipſo conjuramini, ſi-

cuti actu ipſo vos exorcizo ut ſine mora ceſſetis
ab omni incurſu I terrore † tempeſtatibus nocivis
. VeXA-

Greamuf
bolon MW
Me R
eit wiiel
Men,
n
(inkil
etaker
Knp
pllkrünsb

Peeninliier

beblin
Uli Dontat
kennctebe
TWorotinier

orundlr

mun did
Ce

endee,

Mnm Exorciſmus contra grandines. 381
le , . . . 4
n vexatione mei † aut cujuscunque creaturæ, & ho-
rum locorum. Ita ſanctiſſima Trinitate jubente †;

4 Virgine DEI Genitrice MARIA cum omnibus An-
gelis & Sanctis intercedente, & ſancto Michaéle
I Archangelo exequente, in nomine Patris †, & Fi-
uI lii †, & Spiritüs † ſancti. Amen. † Amen. † Amen. †

infniepain
In er

R Fiat † Fiat. †
N Aſpergantur aqud benedidtâ.
K N
Exorciſmmus & cunjuratio contra gran-
lurn dines & tempeſtates.

uhr G

Sacerdos manus ſuas in modum crucis extendat con-
tra nubes, & piè dicat Pater noſter, Ave Maria,
Symbolum Apoſtolorum, & S. Athanaſii: Qui-
cunque vult ſalvus eſſe & . fol. 370. Cum benedidti-
one in nomine Partris, & Filii & Spiritüs † lan-
ti, Amen.
Conjuratio & Adjuratio.
Onjuro & adiuro vos nubes & tempeſtates, &
præcipio per DEUM Paftrem, per DEUM
Fiflium, per DEUMSpiritum † ſanctum, qui ſunt
uid in ſubſtantia unus DEUS, per potentiam Patris, per
N fſapientiam Filii, per amorem Spiritũs ſancti proce-
enimi dentis ab utroque: per ſanctam obedientiam Eſu
. Chriſti, Domini noſtri: per ſanctam humilitatem,

„ ſ. e a
dn & fœcunditatem Genitricis DEI Mariæ: per no-
me⸗ vem choros Angelorum, per virtutem & paſſionem
n Apoſtolorum ac Martyrum: per merita omnium
Mo co

„Sandtorum, & Sanctarum DEl, per imperiale ver-
bum Eſu Chriſti, quo ventis imperavit, ut ceſſa-

—

382 Exorciſmus contra grandines.

rent: per diviſionem maris rubri à Dei potentia
factam, adjuro, & præcipio vobis nubes, grandi-
nes & tempeſtates, ut in hoc ſigno ſanctæ l cru-
cis, quod contra vos facio, indiviſæ repente re-
cedatis à nobis, & ab hoc loco, ſine læfione ali-
cujus hominis, vel locl, vel terræ, & deleamini
per aẽrem, Amen.
Iterum adjuro vos grandines, & tempeſtates,
per quinque Sacroſancta vulnera Chriſti, per tres
clavos, qui manus & pedes ejus perforârunt; ut
in aquam reſolutæ deſcendatis, & abſcedatis, id-
que in nomine Pabßtris, & Filii, & Spirits ſan-
ti, Amen. .
y. Dominus vobiſcum &c.
Oremus.
Dmine Eſu Chriſte qui feciſti cœlum & terram,
mare & omnia, quæ in eis ſunt, quique flumini
Jordanis benedixiſti, atque in eo baptizari vo-
luiſti: & tuas ſanctiſſimas manus, brachia ſa-
cratiſſima in cruce extendiſti, quibus arem ſancti-
ficãâſti, ſupplices obſecramus immenſam bonitatis
tuæ clementiam, ut has nubes & tempeſtates, quas
ante me, poſt me, & ſupra me video aërem pertur-
bare, olementer diſſolvere & annihilare digneris,

ut alligata poteſtas d'monum, ac maleficiorum im-

piè in tuos fideles, ac fructus terræ deſæviens defi-
ciat, turbetur, & diſſolvatur ad laudem ſanctiſſimi
nominis tui, & omnipotentiſſimæ tuæ Majeſtatis.
Qui vivis & regnas &c.

Exorciſmus.

Iterum converſus ad nubes cum ſigno crucis dicat:
=è Cir⸗

ſerns
Ndtd le

Aonar.
ur nu

tiisfln

chn⸗
Divhnrlexcs

momnieh
Moſtronte
li ee
Minin

K!

Exorciſmus contra tempeſtates. 383

“r Clrecumdet te DEUS Pater Lcircumdet te DEUS
e 8 Filius , circumdet te DEUS Spiritus fanctus.
cdrce⸗ Benedicat te DEUS Pater † benedicat te DEUS
leiet † Filius, benedicat te DEUS Spiritus † ianctus. Di-
o ſn vidat te DEUS Pater †, dividat te DEUS Filius †,
ſere en dividat te DEUS Spiritus † ſanctus. Deſtruat te Deus
Papter, deſtruat te Deus Filius †, deſtruat te Deus
n Spiritus † ſanctus. Annihilet te Deus Pater †, an-
iCHI/ nihilet te Deus Filius F, annihilet te Deus Spiri-
Eyehn tus † ſanctus. In nomine Paptris, & Fiplii, &
Pütd, Spiritůs † ſancti, Amen.
hniie Poſtea acceptam crucem cum Benedictione oſtendat
in asëre à 4. lateribus dicens:
Ecce ſignum ſandctiſſimæ † crucis, fugite partes
1 adverſæ: vicit enim vos & mundum Dominus
Wim, noſter Eſus Chriſtus Filius DElI, ſummus impera-
us tor, Leo de tribu Juda, radix David, Amen.
Aſpergantur aqud benedidtâ in modum crucis per
quatuor latera dicendo: In nomine Partris, & Filii,
& Spiritũs † ſancti, Amen.
netundni ¹

77
.

erttts 1J.
in nnn Exorciſmus ad fugandas tempeſtates.
miloo Primum benedicat aquam & ſal in hunc modum &&
endleih exorcizet.
me , Exorciſmus ſalis & aquæ.

4 luten In nomine Domini noſtri Eſu Chriſti. Adjuto-
ne m“ rium noſtrum in nomine Domini &c.
Xorcico te, creatura ſalis & aquæ, in nomine
Domini noſtri Eſu Chriſti Nazareni, Filii
Daei

384 Exorciſmus contra tempeſtates.
Dei vivi ut ſis purgatio & purificatio in his locis, in
quibus aſperſa fueris, ad effugandos immundos &
hæreticos ſpiritus, omnémque nefariam vim diabo-
li pellendam, & omnes figuras, & minas phantaſma-
tis ſatanæ exterminandas, & fulgura, & ſidera, qui
mitti videntur in domos, arbores, agros, poſſeſſio-
nes, turres, vel quamcunque habitationem, ne ho-
minibus, aut pecoribus, aut frugibus noceant, ſed
abſced ant, & fugiant, per invocationem nominis
Domini noſtri Eſu Chriſti, qui venturus eſt judica-
re vivos & mortuos, & ſæculum per ignem. H. A.

Et mox aſpergat aquam benedittam contra tempe-
ſtatem in modum crucis.

Extendat manus in modum orucis contra nubes, G&G
dicut Pater noſter, Ave Maria, & Credo.

. Exorciſmus.
Djuro vos, angeli tartarei, per Patrem, & Fili-
um, & Spiritum ſanctum, & per illam lanceam †
adjuro vos, qua Dominus noſtęr IESUS Chriſtus
fuit vulneratus in cruce; & per illos clavos, qui
membraDomini perforaverunt, & per illam aquam
& ſanguinem, qui de latere Chriſti effluxit, &
per illam ſpineam coronam, quæ in capite D. N.
ESU Chriſti poſita fuit, & per ſanctam reſur-
rectionem ejus & aſcenſionem: per gratiam
ſancti Spirits † adjuro vos, ſpiritus maligni,
ut non habeatis virtutem, neque poteſtatem ſuper
sampos noſtros aliquid malefacere F, adjuro
vos, maligni ſpiritus, per Patrem Domini noſtri E-
SU Chriſti & omnes Sanctos ejus †, adjuro vos
per

in kvo
lentes,S.
lehen In
Mili Xrr
Vengum
n, Eyer⸗
ylum, auie
ogiikrin
Winco
tAmmn hy
Memmm N
un nrbe
7 nobiduni
Ercamnnl
EnonNa

wertute

Alockn

iige
lgrre an
regtgl
oltntonener
D
atioen vn
entmuet iut
lpergnen .

in ont

Do, Spiritus ſanctus † Hagios . Hagios; Ecce crucem †

Exorciſmus contra tempeſtatem. 38 5
per ſanctam Mariam matrem D. N. JEſu Chriſti &
Per S. Michaeélem & S. Gabriélem, S. Raphaélem †
adjuro vos & contradico vobis per iſtos exorcis-
mos, ut non habeatis poteſtatem in nubibus cœli
nobis nocere, neque in iſta provincia, ut non ha-
