ris arte diabolica factis, & ab omni ſpiritu immun-

do, & per omnia ſancta nomina tua, Domine Eſu

Chriſte, ſana cor, & omnia membra famulorum
& famularum, & ipfos libera ab omnibus malis
4

1

22⁶ Benedictio Aquæ contra maleßecia.

anim & corporis. Qui cum Patre & Spiritu ſanc%

vivis & regnas, in ſæcula ſæculorum, Amen.
Hic exſuffatur in aquam, dicenlo:
Exſuffio te, omnis legio ſatanæ, in nomine
Patris , & Filli 7, & Spiritũs ? ſancti, Amen.
è Exorciſmus.
Xorcifzo te, creatura aquæ, in nomine Parßtris,
& Filii, & Spirits LHſancti, ne ſis communis
ulli ſpiritui immundo, ad honorem ſauctiſſimæ, at-

que individuæ Trinitatis viventis, atque regnantis,

Tinde

omnes ſpiritus immundi cum omnibus facturis ſuis

ab eis recedant: itaque exorcizo te †s creatura

aquæ, in nomine JES Chriſti Nazareni, Filii DEI
um maleficiorum & incantationum facfarum crea-
turæ DEl, quam ipſe ad imaginem, & ſimilitudinem

ſuam creavit, & ad baptiſmmum, & gratiam ſuam vo-

care dignatus eſt. Te ergo invoco, Domine ſande,
Pater omnipotens, æterne DEUS, ut hanc aquam
exorcizare & benedicere pro tua pietate digneris,
ut omnis immundus ſpiritus locum in ea amplius
non habeat, ſed in virtute Spiritüs ſancti, omnes,
qui biberint ex ea, recipiant ſanitatem corporis,
& animæ, & ab omnibus ſpiritibus immundis, ac o-
peribus eorum ſanentur. Per eundem Chriſtum
Dominum noſtrum, Amen.

è Oratio.

Diggnare, Domine ESC Chriſte, exorcifzare,
bene 'dicere, & ſandtil ficarc aquam iſtam ad

libe-

Dls tanin
Se,rn

igta
ſrt Gotar
Gorſtin
Aurotiun
fum tuanum
cantatintus
iktorunite
eriitutenn
isKiguur
MNNONro
eptiuntuk
ls,Ut, cann
averit inr
, Crelun
unnoc
aE maier
lkep ermen

leti

Kchelatt
m Anen
Ceſih
E, N nin
ci⸗ Auen⸗

Dminelunt,
is conmmn
Acliäine
ereonuoti,
glaternn,
facunsus
ctentur

NNNdDI.

upäadnn.
Dhdnmet-
XEmiimdm
tiam len
Domimert;
Ut hunſe
ſetarigti⸗
in außi

ſancli on

E

temn a

5

B Benedidtio Aquz contra maleficia. . 227
liberandos, & ſanandos famulos, & famulas tuas ab
omnibus maleficiis, incantationibus, ligaturis,
ſignaturis, & facturis ſibi arte diaholica factis, ut
ad nihilum redigantur. Et ſicut tuâ potentiaâ infer-
num ſpoliaſti, ita ea dem exſpoliare digneris ipſos
abomni machinamento diabolica arte facto, qui
redemiſti nos in manu forti, & brachio extento.
Da, Domine JESU Chriſte; ut, quod fideliter peti-
mus, efficatiter conſequamur. Per te, ESU Chri-
ſte, Salvator mundi, Amen.

T? igitur, Domine JESU Chriſte, qui es fons,
1 &&aqua ſalientium in vitam æternam, ſup-
pliciter exoramus, ut hanc aquam benefdicere,
& cxorci †zare pro tua pietate digneris in ſalutem,
adjutorium, & liberationem famulorum & famula-
rum tuarum, & ipſos tueri ab omnibus maleficiis,
incantationibus, & illuſionibus de'monum, ac mi-
niſtrorum ejus, & ab ipſis potenter illos defendere
per virtutem tuam, de cujus latere fluxerunt ſan-
guis & aqua, in remedium & remiſſionem peccato-
rum noſtrorum; ita nos, Domine, famuli tui, Cle-
mentiam tuam, & nomen ſanctum tuum implora-
mus, ut, quicunque ex hac aqua biberint, & devoté
guſtaverint, abluantur ab omnibus ſordibus dæmo-
num, & reddantur ſuæ incolumitati: nec eis in fu-
turum nocendi habeat potentiam adyerſa dæmo-
num & maleſicorum poteſtas. Qui ſanctus & pi-

us es, & permanens in ſæcula ſæculorum, Amen.

28.

Benedictio Prandii vel Eœnæ pro malcficia: H

tis, aut à dæ'mone vexatis.
y. Adjutorium noſtrum in nomine Domini,
. . . 5*
y. Domine exaudi & c.

z. Dominus vobiſcum. &c.
Oratio.

N nomine D. N. JESU Chriſti ego N. ſacerdos

DEl bene Idico, atque exorfcizo vos, creatur-
anis & vini, carnis, fructũs, cujuscunque com ni
dilis, per illum, qui benedixit panes in deſert E
multiplicavit. Et per illum, qui aquam in vi &
convertit, quimana patribus dedit in deſerto, omm
delectamentum in ſe habens, ut ſitis fortitndo E

ſanitas, & purificatio huic, & omnibus creaturis

DEl (umentibus, ad effugandos omnes ſpiritus i
mundos, omnêmque nefariam vim diaboli S taciu⸗
ras ſuas, & figuras omnes, & minas ſatanæ ext ⸗
minandas, per eum, qui venturus eſt judicar vi.
vos &c. Purificare, 6 Domine JESU Ch ine,
neeede. ſancti ficare digneris has creaturas
& pots, quas e 0 N. Sa us i
nomine benedico, Saigcot, ar ſanctiie t
quicunque comederit, vel biberit ex eis, per dil ai
onem B. M. V. & omnium Sandorum Ebat & .
medat coram Domino cum omni lætitia, & ſat
contra maleficia & inſidias diaboli, quæ ealeſtei
per nr horabilia, & comedibilia deſtruo, & anni-
bi . etiam fugo dæmones , & omnia diabolica
omine IESU confringo, & eradico, & ejicio ²
cor-

228 Benedidio Prandii . pro maleßciatis gc. .

Icriunonn
Gitilikuſ
,ollonben,
en ugrls
ANeces 1
ifrni,en:
yereyr⸗
lun N N.
Unosnertis S
Cnwhiikl
Lugetke
umds Mn
Urtantnno
„ Dormuſol

&—

Mniporm
X Mamnl
n, Fratrlh
an Ni

EPrlr fieiüm

1
ſ

Alii.

ati
inenii,

N Lerda

05, creatune

gbe comeſi.

delerto, &
Cmnwiman
Weroonn⸗
Rtwunt N
nnibus genns
mesſpiimi⸗

Gaboli M.

8ſatanur⸗

eſt unt

is hasceum
os tlu⸗/

ſancfin

eis⸗N

n be.

gitur, Fratres Chariſſimi deprecemur, ut huic fa-

1

Remedium contra Febres. 229

corporibus humanis. O creatura DEl, tolle has
creaturas cibi, & pots, quas miſit tibi DEUS, &
quas ego N. ſacerdos DEl exorcizo f, purifico .
benedico & ſanctifies †, in nomine ſancto ejus, &
S. Mariæ Virginis, Requieſce ergo & comede, bibe,
& in nomine ESU recedat àte latan, cum omnibus
ſuis facturis. In nomine Patris F, & Filii †, &
Spiritus ſandi, Amen.

29. G
Remedium contra Febres ex S. Ambroſio.
Infirmus confeſſus, & S. Euchariſtia refectus quinque
continuis diebus jejunus in Eccleſia genufiectat, teneat-
que condelam benedictam accenſam in manibus, ſacer-
dos verò ſingulis diebus ſtola indutus legat ſuper eum
Jeg. preces. Primò quidem ponat manum ſuper caput
infirmi, dicens:
Super ægros manus imponent, & bene habe-

bunt, ESUS, Mariæ Filius, mundi ſalus, & Do-
minus, meritis Sanctorum ſuorum ſi tibi clemens

& propitius: & liberet te ab omni febri, qui vivit
& regnat &c.
Juſtus es, Domine, & redtum judicium tuum.
Fackcum ſervo tuo ſecundùm miſericordiam tuam.
z. Dominus vobiſcum &c.

Oremus.
Mnipotentem DEUM, qui per 88. Apoſtolos
& Martyres ſuos diverſa ſanitatum dona lar-

mulo ſuo N. (famulæ ſuæ N.) qui febris vexatione

fatigatur, fidelifſimi famuli ſui Sigismundi precibus
P 3 „Cle-

230 Remedium contra Febrex.
clementer occurrat: qui dum nobis illius patefecit

merita, iſta conferat medicinam per Chriſtum &c.

Letctio Epiſtolæ B. Jacobi Apoſtoli.
Chariſſimi, triſtatur aliquis veſtrům? oret: æque
animo eſt? pſallat: infirmatur quis in vobis? inducat
presbyteros Eccleſiæ, & orent ſuper eum: ungen-
tes eum oleo in nomine Domini, & oratio fidei ſal-
vabit infirmum, & alleviabit eum Dominus: & ſi
in peccatis ſit, remittentur ei. Confitemini ergo
alterutrum peccata veſtra, & orate pro invicem, ut
ſalvemini. Multum enim valet deprecatio juſti
aſſidua.
B. DEO gratias.
y. Domine, refugium factus es nobis à genera-
tione & progenie. Alleluja.
y. Dominus vobiſcum &c.
Sequentia ſancti Evangelii ſecundum Lucam.
In illotempore: ſurgens de Synagoga introivit in
¹ domum Simonis: ſocrus autem Simonis teneha-
tur magnis febribus, & rogaverunt illum pro ea. Et
ſtans ſuper eam imperavit febri, & dimiſit illam:
& continuò ſurgens miniſtrabat illis. Cuùm autem
ſol occidiſſet, omnes, qui habebant infirmos variis
languoribus, ducebant illos ad ESUM. At ille
ſingulis manus imponens curabat eos.
B. Laus tibi Chriſte.
Det ei librum oſoulandum.
Infirmorum propitiator, abjectorum protedtor,
deſperatorum ſalvator, DEUS Patris mei, & DEUS
hæreditatis Ifrael: dominator cœlorum & terræ,
crea-⸗

.. Donmin.
,. Sutln⸗
.. Htenu
, Gniist
. Dignel
Vrcerr
Wilennt
(Ee, etui,
Doninmtt
orporelnut
I: cljldin
mone colf
urinonin
rus copn
I. Nung

13.

iliunie
errtin
okt.

Um Uet eole

robſiſnct

et eum: Ihene
oratiofteh.
hominns: E
nfteninien
oinyicen
Prectio l

Migenenr⸗

Cunlen.
Nog innmin
Gmoniteer.
illumnel
& dirlo⸗
is. Cniuen
ti nhtnund
N
05.

grunebr⸗
1 l,
iS
loreſ⸗
oln e

Remedium contra Febres. 231

ereator aquarum, & Rex totius creaturæ: axaudi
preces noſtras, & ad aures miſericordiæ tuæ ſup-
plicantium vota perveniant.
y. Adjutorium noſtrum &c.
Oremus.
Omineſancte, Pater omnipotens, æterne DEUS,
qui contuliſti fidelibus tuis remedium vitæ poſt
mortem, ut ſanos ſe eſſe ſentiant, quibus parady ſus
patet: præſta, quæſumus, ut quod fideliter in nomi-
ne electi tui Sigismundi pro infirmitatibus peti-
mus, famulus tuus, qui febrium patitur moleſtiam,
celerem medicinam conſequatur. Præſta ergo, Do-
mine, ut quicunque ſub conſpedtu nominis tui no-
men famuli tui Sigismundi invocaverit, ad ſanita-
tem priſtinam ex tua gratia ſe perveniſſe protinus
ſentiat. Per Dominum noſtrum Eſum Chriſtum, A.
v. Dominus vobiſcum. &c.
v. Surſum cora.
N. Habemus ad Dominum..
y. Gratias agamus Domino DEO noſtro
. Dignum & juſtum eſt.
VErèe dignum &juſtum eſt, æquum & ſalutare nos
Vtibi ſemper &ubique gratias agere, Domine ſan-
Ge, Pater omnipotens, æterne Deus per Chriſtum
Dominum noſtrum, qui peccata noſtra portavit in
corpore ſuo, cujus vulnere plagarum ſancti facti ſu-
mus: cujus tactu vis febrium mox receſſit: cujus
ſermone confeſtim ſurdus audivit: cujus juſſu mu-
tus fari non diſtulit, claudus cucurrit, cæcus vidit.
ægrotus convaluit, quatriduanus de ſepulchro ſur-
rexit. Nunc ergo, Domine donum Majeſtatis tuæ
4 . agnoſ-

2

232² Remedium contra Febres.

agnoſcimus, requiem eſſe homini pacifico. Tu
namque omnipotens æterne Deus, qui inter bella-
torum tumultus, & adverſariorum perſecutiones
famulo tuo Sigismundo triumphum Martyrii con-
tuliſti, ſecutus gratiam, ſecutus miſericordiam, ut
poſt mortem oſtendat virtutem, quam ante mor-
tem firmavit, In fide enim tua dona ſunt, Domi-
ne, ut in nomine eledti tui Sigismundi per commu-
nicationem Corporis & Sanguinis Domini noſtri
JESU Chriſti tempeſtatem frigoris excutias, feb-
rium ardorem repellas, & præſentem famulum
tuum N. ad ſanitatem priſtinam revocare digneris,
per Chriſtum Dominum noſtrum, per quem Ma-
jeſtatem tuam &c.
6

Ut in præfatione &c. Sanctus, ſanéctus, &c.
Non eſt aliud refugium, niſi in te ſperare, Chriſte.
Precibus ſupplicum tuorum libera nos, Domine.
3. Dominus vobiſcum. &c.
Oremus. .
O Mnipotens ſempiterne DEUS, quæſumus cle-
mentiam tuam, ut benedicendo ſanctifices,
& conſecrando conſecres hoc oleum: ut quicun-
que ex eo uſi fuerint, bene dictionis tuæ opulentia
corda & viſcera eorum repleantur, & cundta mem-
bra eéorum per gratiam S. Spiritũs à veneno anti-
qui ſerpentis liberentur. Per Chriſtum &c.

Et ego ſacerdos tuus bene dico, & ſanctiffico
hoc oleum zad reſtituendum obſeſſis liberationem,
ſebrieantibus valetudinem, & ægrotantibus ſanita-
tem,

elulie
atiucittnl
tene A Do⸗
ohiunkon⸗
erle le, n

SKnenn,

er

eerdoth
Aen

Feutlocns⸗
Nini ſochiins
Cumezonnt
Vnninftont
Gonenbuna!
nalgniler
ctiones iern⸗
ifactos in
innteciicz
Ehoe neint
tionem rn
elennihte

hhintt

5.

iin
intrbelr
eteniong
Mrniiene
enionlim
aninenar-
4 ſum Den.
iperaummn.
Domini nol
exclltiſg led
tem ſaunulun
ellonerit
tren M..
Ne.
ehermſiin
ndDonn

Remedium contra Febres. 233

tem, ad comprimendos tumores, ad leniendos do-
lores, ad reprimenda noxia, ad reſtituendam con-
jugii amorem, & ad expellendum malignum adver-
ſarium; & quisquis eo uſus fuerit ab omni pariter
languore ſanetur, & à morſu antiqui ſerpentis nun-
am lædatur. Fundat petra rivulos olei ſuper ve-
vatos à diabolo, &ungat eos Deus oleo lætitiæ in ha-

Litaculis juſtorum, multiplicet DEUS benerdictio-

nes ſuas ſuper hoc oleum ſanctificatum, & perfi-
ciat fanctificationem ſuam in ſalutem noſtram ſem-
piternam. Per Dominum noſtrum JESUM Chri-
ſtum, Filium ſuum, qui mundum unxit oleo miſe-
ricordiæ ſuæ, quique cum eo & Spiritu ſancto vi-
vit & regnat, &c.

Aſpergatur & thurificetur.

Saserdos hoc oleo aliquem infirmum uncturus
dicat:

Sicut ſanctus ſancorum undus fuit ſpiritu Do-
mini, ſic Spiritus ſanctus ſit ſuper te, creatura Dei,
quam ego ungo olei ſacrati liquore (hic ungat infir-
mum in fronte) & per iſtud ſanctum oleum & un-
Gionem ſanctam libero & abſolvo te ab operibus

malignis ſatanæ; ac deſtruo omnia maleficia, incan-

tationes, ligaturas, dolores, & tumores arte diabo-
licà factos: ut in omni parte olei ſancti, & S. Cruſcis

virtute diabolicos impetus contemnere valeas, at-

que hoc medicamento ſando omnem dæmonis in-
feſtationem procul repellere poſſis, prout ego re-
Pello, annihilo, & deſtruo, in nomine Patris, & Fi-
lii T, & Spiritũs ſancti, Amen.
“ 1 5 nic

234. Benedictio Thuris.

Hic ungat fſingula membra infecta, vel ſaucia, quan-
tum honeſtas permittit, & adſingulas unttiones dicat:
Per iſtam ſanctam unctionem, & benedictionem
reſtituat te Dominus in ſtatum priſtinum, & con-
ſervette in omni ſanctificatione & virtute. In no-
mine Patris †, & Filiif, & Spiritũs † lancti, Amen.
Peratta unctione dicat: 4 1
y. Domine exaudi &c.
y, Dominus vobiſcum &c.
Oremus.
Omine JESU Chriſte, qui es ſalus & medicina
vera, équo omnis ſanitas & proſperitas di-
manat: qui inſtituiſti, ut languidos olei liquore
in ſalutem ungamus, quæſumus clementiam tuam,
ut diabolica vexatione laborantem ſanare digneris:
fiatque hæc olei ſancti peruncdtio morbi præſentis
expulſio. Et ſicut ego oleo ſancdto tuo creatu-
ram tuam unxi, ſic & tu divinãà medicinâ digne-
ris eam ungere, & ab infirmitate ſua liberare. Qui
vivis & regnas &c.

30. Z
Benedictio Thuris ſive incenſi.

y. Adjutorium noſtrum &c.
EXorciz0 te, creatura incenſi, per Deum verum,
per Deum † ſanctum, per Deum, qui omnia
ex nihilo creavit, & pravos angelos de cœlo ad
iſta inferiora expulit: utſis in defenſionem no-
ſtram, & efficiaris fumigatio & creatura bene-
dicta in perpetuam pœnam omnibus malignis ſpi-

ritibus, & in ſolutionem omnium ligaminum.

Per

Dynemrt,

let e, iul

s kan⸗

neſcl
cart hen
un nelil
ocbeni⸗
hentton en
Uie utnon
ſnoßrt⸗
ſpunnce ant
6 C ſlis!

Cramdtt
Eaco, Kben⸗
corroborne
cunis iefi
lieo te, Creinnnl
ur Comb e
udrnllostin
Dolt kaene

Echbicvtrini

nni benelone
16 &Jloeusten

ngeſonn !

eturi benede
sn

1n Granafri
Uimn Se

el ſrint
nidef tſen
ericione
nn K co,.
Irtte Inno.

E nechen
Heritg (.

dei ipore

Mhan wwam,
öneik
noni Mens

Go t en.

ecjeinithr⸗

—

liberen S

¹¾Benedidio Thuris8. 23 5

Per eum, qui venturus eſt judicare vivos & mor-
tuos, & ſæculum per ignem.

17

Oremus.
omine ESU Chriſte, bene dicere & ſanctipfi-
—care per tuam clementiam digneris hanc crea-
turam incenſi; ut in quemcunque locum odor ejus
pervenerit, ibi nullus ſpiritus, nulla incantatio, nul-
lumque maleficium poſſit perdurare aut conſiſtere.
Et ſicut fumus Jecoris piſcis à Sara d'monium ex-
pulit, ita fumus incenſi hujus expellat omnes ma-
lignos ſpiritus, cum omnibus maleficiis ſuis, per
fignum lanctæ crurcis tuæ, in qua redemiſti mun-
dum. Qui vivis &c.
Oremus.
eprecor te, Domine Eſu Chriſte, ut hanc crea-
turam odoriferam, quam in nomine tuo pu-
rifico, & bene dico, tuâ ſanctàâ virtute digneris
corroborare, & odore ejus omnes dæmones cum
facturis ſuis effugare. Et ego ſacerdos DEl bene?-
dico te, creatura odorifera, ut in odore tuo benedi-
catur domus, locus & cubile, ubi accenſa fueris;
ita ut nullus ſpiritus malus odorem tuum ſentiens
poſſit ſtare aut perdurare. Nam domum, locum
& cubiculum, ubi odor tuus fuerit, bene dico, &
omni benedictione cœleſti repleo; ita, ut ſit do-
mus & locus & cubiculum DEI, &ñ habitaculum
§S. Angelorum. Et quisquis fumigatus fuerit hac
creaturà benedictâà, ſanctificetur & benedicatur à
D. N. JESU Chriſto, & ſit liber ab omni infeſta-
tione ſatanæ & miniſtrorum ejus. Per eundem
Chriſtum &c.

236 Benedictio Rutæ contra Dæmoniacos.

Oremuis.

PEr interceſſionem B. Michalis Archangeli ſtan-

tis à dextris altaris incenſi, & omnium Electo-
rum ſuorum, incenſum iſtud dignetur Dominus
benedicere, & in odorem ſuavitatis accipere. Sit,
quæſumus, Domine, famulis tuis pretioſo ſanguine
tuo redemptis defenſio perpetua contra omnes ſpi-
ritus malignos, & omnes incantationes, præſtigia

& diabilicas vexationes. Et in quocunque loco

odor hujus incenſi fuerit, nullum maleficium, nul-
lꝗque moleſtatio diabolica poſſit perdurare. Sed
ſtatim tuâ immenfa potentia & virtute tollatur, &
abigatur per ſignum S. crucis tuæ. Qui vivis &c.
Aſpergatur aqud benedictd.

3I.
Benedictio Rutæ contra dæmoniacos.
y. Adjutorium noſtrum &c.
J. Dominus vobiſcum &c.

. Oremus.
BłEnetdic, Domine IESU Chriſte, hanc creatu-
ram Rutæ, & infunde ei per virtutem ſanctæ
crucis, tuam benedictionem cæleſtem, ut ei, qui
ex ea fumigatus fuerit, vel ſuper ſe eam habuerit,
nullus inimicus nocere poſſit. Et in quibuscunque
locis poſita vel portata fuerit, ab eis diſcedat &

contremiſcat diabolus, fugiatque pavidus: & non

præ ſumat amplius inquietare vel illudere creaturis
tuis. Proinde ſupplico tibi, Domine, ut S. An-
gelum tuum Raphaélem mittas, qui expulit à Sara
& Tobia dæmonem mortiferum, ut illam conte-
räat

zt 6
. le n⸗
Ges tiu
nt, Ne
ner

cri ier
Finth s
lran hiſell

lo,eellmm

nhate
lumn Eter
heneftictrecl
her enn e,
am ſandhlintn
Ueicickionen
EosneXalten
Dmmnls tiicntn
Chiifün
ler eundadn

Omineſek
gli inee
Eninare hetn
ugenuslinn
ſüebonittin

otut.

dreingeite.

emnin ech.

eturonine
Sactier N,
tioſolngine
traonneiſl.
nes, Mrelig
Oebncveloo
lefcim,on.
corne, gel
elollttur, 8
inini ,

emonu

Hme dAr
1. e
irtuta M

eamn Me

guibte⸗

eis

Bevedictio Rutæ contra Dæmoniacos. 237
rat & diſperdat de cunctis animabus colentibus
DEUM: & de balneis, & de angulis, & de lectu-
lis, & de omnibus locis, in quibus DEO famu-
lantes habitant, & requieſcunt, vigilant & con-
ſiſtunt. Nec valeat amplius inquietare, vel pavo-
res immittere ſuper illos, quos ſancti Chriſmatis
tui unctione feciſti munitos. Benedicaris igi tur
Ruta in nomine SS. Trinitatis, Patris omnipo-
tentis, & Filii unigeniti Domini noſtri USU
Chriſti, & Spiritũs † ſancti paraclyti, ut ſis exter-
minatio diaboli & omnium contubernalium ejus.
Per eum, qui venturus eſt judicare vivos & mor-
iuos, & ſæculum per ignem, Amen.

. Oremus.
Q Mnipotens ſempiterne DEUS, qui feciſti cœ-

lum & terram, mare & omnia, quæ in eis ſunt:
benedicere digneris hanc creaturam Rutæ, & ſu-
per eam bene dictionem tuam effunde: ut per
tuam ſanctiſſimam virtutem, & copioſiſſimam be-
neldictionem, quemcunque dæmonem famulos
tuos vexantem, torqueat & fatiget: ipſumque à
famulis tuis pretioſiſſimo ſanguine Domini N. E-
SU Chriſti Filii tui redemptis, arceat & expellat.
Per eundem Chriſtum &c.

Oremus.

LDOmine ſancte, Pater omnipotens, æterne Deus,
qui inter cætera virtutis tuæ opera, terram

germinare herbam virentem, & facientem ſemen

Juxta genus ſuum mandaſti: quæſumus clementiam
divinæ bonitatis tuæ, ut benedi Cere & ſancti fica-
r&E

238 fumigatio Dæmoniacorum.

re digneris hanc Rutam; ut quicunque illam ſuper ſe
portaverit, vel etiam tantum olfacto ſenſerit, ab
omni invaſione diabolica atque malefica ſit liber &
ſecurus. Dæmones quoque & omnes malefici odo-
rem hujus Rutæ benedictæ ſentientes fugiant pro-
cul, & quemadmodum olera herbarum citò deci-
dant. Per Dominum noſtrum Eſum Chriſtum, &c.
Modioum hbujus Rutæ, und cum Thure benedicto, ad
collum maleficiati appenſa valet ad maleficium infir-
mäandum && diabolum coarctanudum. W
Fumigatio Dæmoniacorum ad expellen-
dum diabolum & malefieia
8 ſolvendum.
Accipe Rutam, Thus, & Grana Juniperi, & he-
medic illa, ut ſequitur, ſicut hubetur in Theſauro
Exorciſmorum pag. 185.
y. Adjutorium noſtrum &c.
y. Domine, exaudi &c.
N. Et clamor &c.
y. Dominus vobiſcum &c.
Xorcizo te, creatura Rutæ, Thuris, & Graniuni-
peri, per Deum vivum, per Deum '† verum, per
Deum † fanctum, per ſanctifſimam Trinitatem Pa-
trem †,d & Filium †, & Spiritum † ſanctum. Per
Deum, qui omnia creavit ex nihilo: Per Deum, qui
expulit praves Angelos ad iſta inferiora. Per Eſum
Chriſtumbpilium ejus, Dominum noſtrum, qui dabit

prædeſtinatis regnum æternum, & reprobis ignem

infernalem perpetuum. Per omnia nomina ſancta
Dei conjuro & exorcizo te; ut ſis in defenſio-
nem

eiunfni
Nn lgonnun
S
Verelum
ſuntlihſeit
Eigere ſc
tn.

Nektbien
Deus huniit
erin, Anin
un Kirin
Guecignerier
Wentuun kK.
onnbusiliet

etlu Conmonne

Gcantationere

Lexpulionte

ilti, D

mulefcihn

hervenen
Unmalefin
ulitci

n.

eiln let
tobtert,
faitſbert
Snlefrioo.
5 lgr
un cbler.
Chrimn Ne.
benrit i
Ninn iff

erpeleen.
ii

ur i Wſen⸗

7

,Anini⸗
m' ſeumn
Triniae-

ſannn

Perleſn
jort!

n

. Eren

FJumigatio Damoniacorum. 239
nem noſtram, & efficiaris perpetua fumigatio ex-
orcizata, bene dicta & conſe crata in ſalutem no-
ſtram, & omnium fidelium Chriſtianorum: sisque
perpetua pœna omnibus malignis ſpiritibus, & for-
tiſſimus ignis eorum, magis quam ſit damnatis ſpi-
ritibus ſulphur & ignis infernalis. Et omnia ſupra-
dicta ſint nobis defenſio, & perpetua expulſio, at-
que fumigatio omnium ſpirituum ac ſolutio omni-
mm ligaminum, & facturarum ac præſtigiorum: ita
ut nihil prædictorum nos, nec hanc creaturam DElI
N. neque locum, in quo moratur, modo aliquo of-

fendere & impedire valeat. Per eum, qui venturus

eſt judicare vivos & mortuos, & ſæculum per ig-
nem. W
N. Amen.

Oremus.

Neffabilem clementiam tuam, omnipotens æterne
Deus, humiliter imploramus, ut ſicut es unus in
eſſentia, & trinus in perſonis, ſcilicet Pater, Ver-
bum, & Spiritus ſanctus ita benedicere † & conſef-
crare digneris per immenſam clementiam & pie-
tatem tuam, hanc creaturam ſuffumigationis: ut ſit
omnibus ipſam ſentientibus odor & defenſio per-
petua contra omnes malignos ſpiritùs, omnésque
incantationes, præſtigia & maleficia. Sitque perpe-
tua expulſio malignorumſpirituum, præſtigiorum
annihilatio, ſolutio ligationum, & diſſolutio omni-
um maleficiorum. Et in quemcunqne locum odor
ejus pervenerit, nullus ſpiritus, nulla faſcinatio,

nullum maleficium, nullâque moleſtia maligni ſpi-

ritus poſſit durare ne que ſtare; Et quicunque odo-
rem

2

240 Benedidkio profumigationis contra malefi.

rem hujus ſuffumigationis ſenſerit, à quorumcun-
que malignorum ſpirituum invaſione ſiberetur, &

b omni maleficio quomodocunque fado evacue-

tur. Per Dominum noſtrum &c.
Aſpergatur & detur maleficiato ,ut omni
ex illo odore Jumigetur.
Benedictio Herbarum, ſive Profumigatio-
nis contra maleficia, vulgo Hexen⸗Rauch,
odder Pulver.
3. Adjutorium noſtrum &c.

y. Domine, exaudi &c.
Yy. Dominus vobiſcum &c.

gie ſepins

Oremus.
EUS omnipotens, qui in creatione univerſi in-
ter mirabilia opera tua dixiſti: germinet terra
herbam virentem, & facientem ſemen, & lignum
pomiferum, faciens frudtum juxta genus ſuum, cu-
jus ſemen in ſemetipſo ſit ſuper terram, & eam
dediſti nobis in eſcam & uſum, quia valde bona:
Sic propter nomen ſan um tuum laudabile & be-
nedictum, magnum, & glorificatum in cœlo & in
terra, pone dexteram tuam plenam largàâ benedi-
Gione ſuper has herbas, & reple eas cundtis be-
nedictionibus, prout ego in nomine ſancto tuo
Jehova eas exorcizo ††, benedicof, & fanctifico †,
& ubicunque collocatæ fuerint ſive in lanis, vel
plumis, vel paleis, vel lectis, vel in domibus, cu-
biculis, habitationibus, & in quibuscun que locis vel
fu-

eumn Gienk
Usluitn)
etenilins
zelun tfuc
ſkulfugnd
ftlendum, &
Nleßcium,n
NRaNuris 10
Nlguibonb
Uelfendln,
Nula ſtiinei
Monen, Kitt
häbertih
Gcntitätr
Ulendonnge
Litentlankle
fſeutploinm
0, Eirnin
rIam
mntes, u

ſt efenl

aumn eh
Juocti

nui Benedittio profumigationis contra maleficia. 241
iſnumn Tuper ſe habuerit, vel portaverit, vel ſi quis fuerit
eeen ex eis fumigatus, vel in balneo locus, per omnipo-
neee. tentiam tuam, & virtutem Paſſionis D. N. JEſu Chri-
ſtiilii tui, elongetur ab eis omne malum, omne pe-
oniiei riculum, omnes virtutes & opera ſatanæ, ſicut elon-
gatum eft cœlum à terra, lux à tenebris, veritas à
mendacio, nec habeant poteſtates ipſi adverſariĩ
noſtri latitandi, nocendi, veritatem tacendi, nec
permanendi in ipſis locis & creaturis, & ideo per
n Nalh, eum, qui dat herbam ſervituti hominum, & per vir-
tutem ſanctiſſimi Nominis tui Tetragrammaton, &
per vocem ipſius dicentis: Pater, ignoſce illis, qui
neſciunt, quid faciunt, has herbas benedico ſancti-
fico † ad fugandos dæmones, ad deſtruendum, & an-
nihilandum, extirpandum & eradicandum omne
maleficium, incantamentum, ligationes, ſignaturas
nenmeit. facturas à corporibus humanis & aliis creaturis,
& à quibusvis locis omne opus diabolicum factum,

ofümipni⸗

e vel fiendum „ ita ut ibi nulla habitatio „ & virtus
enels. uulla ſit inimici. Sed in Nomine ESU, cujus S8S:
en en Nomen, & virtutem, & potentiam invoco ſuper:
liaſttemm: has herbas, recedant maledicti, & vadant præcipi-
te tes confuſi in barathro, in tartaro, in gehenna, &
k dl inferno cum operibus ſuis hæreticalibus, & inha-
inchn bitent ſandi Angeli DEl, ut recipiant ſanitatem; &
. ſicut pluviis germinat herba de terra, ſic ros de cœ-
64 W

n 1o, & virtus Spiritüs ſancti pluat ſuper herbas, &
ne per ſuam ſanétam benedictionem † fiant herbæ
X virentes, paſeua pinguia ſuper montes Iſraél. Re-
quire, æterne DEUS, quod perierat, redue, quod
nn abje dum eſt, alliga, quod confractum, & con-
E ſolida, quod infirmum eſt, cuſtodi, quod forte &
Pin-

242² Beneditctio profumigationis contra maleficia.

ingue eſt, & paſce oves tuas, & accubare facias in
Sinu Abrahæ per IESUM Chriſtum, qui languores

noſtros & dolores portavit, qui vulneratus eſt pro-

iquitates noſtras & attritus eſt propter ſce-

pter in as & .
ſtra & livore ejus ſanati ſumus, Amen.

lera no
Exorciſmus.
Xorcizo te, creatura profumigationis, per
DEUM verum, per DEUMT ſanctum, per
DEUM, qui Moyfſi ſervo ſuo altare aureum ſub
tecto teſtimonii contra velum ad adolendum ſuper
eo incenſum aromatum ponendum imperavit: ut
benedicaris † & ſanctificeris T divina deſuper ad-
veniente virtute, ut quicunque te ſuper ſe porta-
verit, vel odoratu ſenſerit, fiat ſacrificium Domi-

ni in odorem ſuavitatis ad expulſionem diaboli, &
maleficiorum deſtrudtionem, ut confortatus ab

Angelo Domini bono ſemper exiſtat, ſicut Zacha-
. , ⸗-⸗ 1 .
rias ſacerdos Domini, cùm ſacerdotio fungeretur

in ordine vicis ſuæ ante DEUM, & ſorte exiit, ut

incenſum poneret. Per eum, qui venturus eſt ju-
dicare vivos & mortuos, & ſæculum per ignem.
Amen. .
. Domine exaudi &c.

Oremus.
Fortiſſime DEUS ſpirituum univerſe carnis,
quia aperte fuiſti revelatus domui Eli, cum
eſſet in Egypto in domo Pharaonis, & elegiſti
eum ex omnibus tribubus Iſraël in ſacerdotem,

ut aſlcenderet ad altare tuum, & adoloret incen-

Infndum,

ſomeſos
Ninats lelen
jegnumiten
alaocttifins
Nromniiet
lrm, Lefi
1denedie

nnn, E unl
Detpetiam

(rtiſinur

Uim ſi ife

lrnali, le
tnobis ien
Kio, fuen
Miumli gann

1, nin

niſei
Alreſtic
Gilngrore

erautt.

honethe.
, nen.

tfioni, Ne
Anckun de
alhreunm ſo⸗
encunmſope
Perwwit: ut
leluper al.
Elſorte⸗
cun oni⸗
NendinX
confokttidn
6, ſeula
tofunerm
ſorte eni
entund⸗
in

Benedictio profumigationis contra maleficia. 243

ſum tibi: & portaret Ephod coram te; dirigatur,
quæſumus, oratio ſicut incenſum in conſpectu tuo,
& propitius ad noſtræ clemens reſpice officia ſer-
vitutis, ut benedicere & ſandtificare digneris
hanc creaturam incenſi, & quicunque in nomine
tuo eam ſuper ſe portaverit, vel odoratu ſenſe-
rit, ab omni infeſtatione diabolicæ tyrannidis ma-
leficii opprefſione ſalvus ſemper exiſtat. Per
Dominum &c,
H Exorciſmus.
terum exorcizo te, creatura, per DEUM† vivum,
per DEUM f verum, per DEUM ſanctum:
Per SS. Trinitatem Patrem Filium † & Spiri-
tum † ſanctum, & per DEUM, qui creavit omnia
ex nihilo, per eum, qui expulit pravos Angelos
de cœlo ad iſta inferiora; Per Eſum Chriſtum
EFilium ejus Dominum noſtrum, qui dabit præde-
ſtinatis feliciſſimèregnum æternum, & reprobis
regnum infernale perpetuum; per omnia Nomi-
mna ſancta ipſius Dei conjuro & exorcizo † te, &
per omnia ſuprà dicta, ut ſis in defenſionem no-
ſtram, & efficiaris perpetua fumigatio exorciza-
ta † benedidta † & conſecrata † in ſalutem no-
ſtram, & omnium fidelium Chriſtianorum, &
perpetua pœna ſis omnibus malignis ſpiritibus,
& fortiſſimus ac infinitus ignis eorum & magis,
quàm ſit infernalibus ſpiritibus ſulphur, & ignis
infernalis, & omnis pœna, & omnia ſuprà dicda
ſint nobis defenſio, & perpetua fugatio & ex-
pulſio, fugatio omnium ſpirituum, ac ſolutio
omnium ligaminum ac facturarum & præſtigiorum,
ita, ut nihil prædidorum nos, nec aliquam

Q 2 cre-

244 Benedictio profumigationis contra malehcia.

creâturam DEl, neque locum aliquem ullo modo iahe .

offendere, & impedire valeat, per eum, qui ventu-
rus eſt &c.
Oremas.
INeffabilem milſericordiam tuam & clementiam,
omnipotens æterne DEUS, humiliter implora-
mus, ut ſicut tu es unus in eſſentia & trinus in per-
ſonis, ſcilicet Pater, Verbum, & Spiritus ſanctus, ita
benedicere † & conſecrare † per immenfam cle-
mentiam & pietatem tuam digneris hanc creatu-
am ſuffumigationis, ut ſit omnibus Chriſtianis ip-
ſam ſumentibus odor & defenſio perpetua contra
omnes malignos ſpiritus, & omnes incantationes,
præſtigia & maleficia; sit que perpetua expulſio
malignorum ſpirituum, & omnium incantatio-
num facturarum, & præſtigiorum annihilatio, ac
ſolutio perpetua omnium ligationum, & diſſolutio
omnium maleficiorum, & in quocunque loco odor
ejus venerit, ſive affuerit, nullus ſpiritus, nullâque
incantatio, diabolorum nulla faſcinatio, nullum
maleficium, nulla moleſtia maligni ſpiritus poſit
perdurare, neque ſtare modo aliquo, ſed ſtatim tuàâ
immensà virtute & potentiaâ fugiant perpetuò, &
procul expellantur omnes inſidiæ latentis inimi-
ci, ac eorum inhabitationes diſſolvantur, & anni-
hilentur per ſignum ſanctæ Crucis † Domini no-
ſtri )ESU Chriſti, qui cum Patre & Spiritu ſancte
vivit & regnat &c.
Conjuratio.
In nomine ſanctæ & individuæ Trini tatis, Patris?,
& Filii ?, & Spirits ſancti, Amen,
Ego

6

1

ſetbus ſuame
Nlinicder
ſat, Rec Flle⸗
Retminumm, a
Uileitonnen

1084 matibe

lelertum: kes
ettaa Chana
ermdelend
Lophrne, in
niVit omn t
Iumipoten
mit lucenin,
muament.
, & tenu
ln unun
un & lar
Mterminnu!

nnhei

Gen llo Ne

Uni ſenn.

Lckenetin,
liter horr.
trinnaher.
tnsſintdi

menkam kN.

hane crenn.
Hrikünisi).
etua contri
Cuntationes,
menlio
W Menklic⸗
Ummähro,A
n, Küldui⸗
Nguelonotr
rritus,lge
natio, An
ſpiirnt
ſelninli
perkmd

lateninn?

antuul⸗
Shiinh

rieini

Benedictio profumigations contra maleficia. 24 5

Eα Miniſter Exorciſta S. Eccleſiæ Apoſtolieæ
—⅓Rom. per Authoritatem fundatam in bPaſſione
& cruce Domini noſtri IESU CHRISTI mihi
conceſſam ſuper ſerpentes & ſcorpiones, ſuper aſ-
pides & baſiliſcos, & ſuper leonem, draconem, ter-
mino omnia maleficia, incantationes, ligationes,
& ſignaturas, facturas, rumores, infeſtationes, in-
quietudines, perturbationes, dolores & tormenta
quæcunque qualiterque & quomodocunque crea-
turæ DEl arte diabolica facta, ubi hanc materiam
fumigationis vel ſecum portaverit, vel odore
ſenſerit, & ſicut æternus DEUS conſtituit homini
terminos dierum & menſium, quos præterire non
poſſunt: ſic terminum & finem impono omnibus
operibus ſatanæ, ne de oætero aliquam creaturam
DEl iniquietare, moleſtare, nec perturbare poſ-
ſint, nec valeant, per eum, qui circumdedit aquis
terminum, quem non transgredientur: per cum,
qui fecit omnes terminos terræ, & poſuit termi-

nOSà mari usque ad mare, & à deſerto usque ad

deſertum; Per eum, qui terminavit & fine clauſit
terram Chanaan: per eum, qui terminavit omnem
locum à deſerto, & à Libano, & à flumine magno
Euphrate, usque ad mare occidentale, & termi-
navit omnem terram trans Jordanem, & ſicut
omipotens DEUS in creatione univerfi termi-
navit lucem à tenebris, & aquas, quæ erant ſub
firmamento, ab his, quæ erant ſupra firmamen-
tum, & terminavit aquas, quæ ſub cœlo ſunt in
locum unum, & herbam & lignum, ut ferrens
frudum & ſemen ſecundum ſpeciem ſuam: &

ſicut terminavit luminare majus, ut præeſſet diei,
Q 32 & lu-

246 Benedittio profumigationis contra malefica.

& luminare minus, ut præeſſet nocti, & ſtellas
in firmamento cœli, & omnem animam viven-
tem in aquis in ſpecies ſuas & omne volatile

beſtias terræ ſecunduùm ſpecies ſuas, & ſicut hæc
omnia creata terminavit omnipotens ſub ho-
minis poteſtate, quem formaverat ad imagi-

DEI, & per virtutem, quãâ omnia terminata
ſunt, definio, ac termino omnia maleficia, incan-
tationes, ligationes, ſignaturas, ac faſcinat'a-
nes, rumores, infeſtationes, inquietudines, per-
turbationes, dolores, tormenta cuncta diabo-
lica ſuper creaturas DEl facta: & ſicut DEUS

monum liberentur: benedicat † DEUS, & ego
in nomine ſancto tuo termino omnia maleficia

& ſemper benedidta, ſicut DEUS benedixit diei
ſeptimo, & ſanctificavit eum; ſicut benedixit
Noë & Filius ſuis: ſicut; benedixit Abraham, &
magnificavit nomen inter Sanctos: ſicut be-
nedixit Melchiſedech offerenti panem & vi-
num. Benedicat te DEUS, corroboret te
bene dictione ſancta ſua contra infeſtationes
diabolicas, prout termino omnia maleficia, &
benefdico te DEO excelſo, quo protegente
hoſtes in manibus tuis ſint: ac omnia malefi-
cia, incantationes, ligaturas, ſignatuùras, factu-
ras, rumores, infeſtationes, inquietudines, per-
