Gi920
author: Cilia, Gelasius de

N12511985816 021

UIIIIIIIICEIIuIIIAIII

UB Tübingen

re e reen

94
Varias & ſelectiſſimas Bene-

dictiones, Conjurationes, Exor-
ciſmos, Abſolutiones, Ritus, Adminiſtratio-

nem Sacramentorum, aliorô umque Munerum
Paſtoralium,

Ad Utilitatem Chriſti Fidelium, £

commodiorem uſum Parochorum, omniúm-

que Sacerdotum, tam Sæcularium, quàm Reli-
gioſorum Curam habentium.

Ex diverſis Ritualibus & probatiſſimis Autheribiis
locupletior GS cort etctior redditus

GELASIO DpI CILIA,

CAN. REG. ORD. 8. AUGUSTINI, ET DE-

CANO ADSS. ANDREAM EIT MAGNUM.
PXFDEPONI Sal

ſe. ars Ekadi am H “

EDITIO SEGTINA.

Jumptibus bus Egidii Gaſtl, Bibliop. Fpoma-
vulge
Stadt am Hof.

Ratisbon. P bs⸗ Joan. Bapt. Eang, Aul,
& Epiſc. Typogr. 1750.

CEMWSUEA.
Ibrum ſic intitulatum THESAU-
RUS BENEDICIIONUM ab Admo-
dum Reverendo, Eximio ac Doëtiſſimo
Domino GELASIO di CILIA⸗ Canonico
Regulari ad &. Andream & Aagnum,
Ordinis & Auguſtini, ſummo labore .
ac induſtriã congeſtum legi & rele-
gi, quem pro ſpeciali totius Cleri

utilitate & commoditate digniſſi-
mum cenſeo, qui ſub prelo fudet.
Ex Commiſſione Reverendiſſimi Conſiſtori»W-.

P. BARIHOLOMEUSLANGIUS,
Minorita Conventualis p. t. Guar-
dianus Ratisb. 88. Thęologiæ
Doctor.

. 4 õ 4
J’”“ .

05,
al⸗

gie

BENEDICTIONUM

CAPUT PRIMUM.
Benedictiones certis diebus Feſtis
Per Annum in Eccleſia fieri ſolitæ.

I.
Benedictio Salis & Aquæ, diebus Domini-
cis per annum facienda,
Ecworciſmus Salis.
. Adjutorium noſtrum in nomine Domini.
. Qui fecit cœlum & terram.
y. Dominus vobiscum. N. Et cum Spiritu tuo.
Semper in omnibus benedictionibus ſic eſt dicendum.

J Oremus.
Xorcizo te, creatura ſalis per Deum † vivum,
per Deum †† verum, per Deum? ſanctum, per

Deum, qui te per Eliſeum Prophetam in a-
quam mitti juſſit, ut fanaretur ſterilitas aquæ, ut
efficiaris ſal exorcizatum in ſalutem credentium,
& ſis omnibus ſumentibus te ſanitas animæ & cor-
Poris: & effugiat atque diſcedat à loco, in quo
aſperſum fueris, omnis phantaſia, & nequitia, vel
verſutia diabolicæ fraudis, omnisque ſpiritus im-
A2 mun-

4 Benedictio ſalis & aquæ diebus Dominicis.

mundus adjuratus per eum, qui venturus eſt judi-

care vivos & mortuos, & ſæculum per ignem, Am.

Oremus. X

Immenſam clementiam tuam, omnipotens æterne

Deus, humiliter imploramus, ut hanc creéatu-
ram ſalis, quam in uſum generis humani tribuiſti,
bene dicere, & ſancti ficare tua pietate digneris,
ut ſit omnibus ſumentibus ſalus mentis, & cor-
poris: & quidquid ex eo tadum, vel reſperſum
fuerit, careat omni immunditiàâ, omnique im-
pugnatione ſpiritualis nequitiæ. Per Dominum
noſtrum Eſum Chriſtum &c.
FPxorciſmus Aquæ.
xorcizo te, creatura aquæ, in nomine DEI †
Patris omnipotentis, & in nomine JEſu Chri-
ſti f, filii ejus Domini noſtri, & in virtute Spi-
rits † ſancti, ut fias aqua exorcizata ad effugan-
dam omnem poteſtatem inimici, & ipſum inimi-
cum eradicarc, & explantare valeas, cum angelis
ſuis apoſtaticis per virtutem ejusdem Domini no-
ſtri) Eſu Chriſti, qui venturus eſt judicare vivos &
mortuos, & ſæculum per ignem, Amen.
Oremus.
DUS „qui ad ſalutem humani generis maxi-
ma quæque Sacramenta in aquarum fub-
ſtantia condidiſti, adeſto propitius invocationi-
bus noſtris, elemento huic multimodis purifica-
tionibus præparato virtutem tuæ Bene dictionis
infunde, ut creatura tua my ſteriis tuis ſerviens, ad

abigendos dæmones, morbôsque pellendos divi-

næ gratiæ ſumat effectum: ut quidquid in domi-
bus, vel in locis fidelium hæc unda reſperlerit,
careat

UIII
14

Bene dictio ſalis && aquæ diebus Dominicis. 5
. careat omm immunditia, liberetur à noxa: non
Id. illic reſideat ſpiritus peſtilens, non aut corrum-
min. pens: diſcedant omnes inſidiæ latentis himnici, 8r ſi
quid eſt, quod aut incolumitati habitantium invidet,
aut quieti, aſperſione hujus aquæ effugia; ut ſalu-

Et
nen britas per invocationem ſanctitui nominis expetita,
bri, ab omnibus ſit impugnationibus defenſa. 'er Domi-
neri num noſtrum JEſum Chriſtum Filium tuum, qui
or. tecum vivit & regnat in ſæcula ſæculorum, Amen.
erlun mic mittat ſalem in aquam in modum Crucis dicens:
e im. Commixtio ſalis & aquæ pariter fiat in nomine
linuin Pa[tris, & Filii & Spiritũs † ſancti, Amen.
Oremus.
EUs invicdtæ virtutis aucor, & inſuperabilis
Nl Imperii rex ac ſemper magnificus triumpha-
(hti. tor, qui adverſæ dominationis vires reprimis: qui
3. inimici rugientis ſævitiam ſuperas: qui hoſtiles ne-
ien. quitias potenter expugnas: tel omine trementes,
dini. & ſupplices deprecamur, ac petimus: ut hanc crea-
gels turam ſalis, & aquæ dignanter aſpicias „benignus
o. illuſtres, pietatis tuæ rore ſanctifices, ut ubicun-
5 que fuerit aſperſa, per invocationem ſandi nominis
tui, omnis, infeſtatio immundi ſpiritüs abigatur,
terrêrque venenoſi ſerpentis procul pellatur, &
nr⸗ præ ſentia ſan Ri spiritũs nobis miſericordiam tuam
8. poſcentibus ubique adeſſe dignetur. Per Domi-
ni num noſtrum IEſum Chriſtum &c. in unitate
ſca. ejusdem. . .
Dnt Sacerdos aqud benedictâ aſpergit ſe & circumſtan-
49 tes dicens: „22
vi. Aſperges me Domine hyſſopo & mundabor,
lavabis me, & ſuper ni vem dealbabor. Pſalm.
mi⸗ A 5 Mi-

etit⸗ SèM .
ren

5 Benedictio Panisin magnis Feſtis.

Miſerere mei Deus, ſecundm magnam miſericor-
diam tuam. Y. Gloria Patri &c. Repetitur Aſperges
mne. Paſchali tempore: Vidi aquam utin Miſſali.

2.
Benedictio Panis in magnis Feſtis.
Sacerdos ante Miſſam indutus Paramentis Miſſæex-
cepta planetd, cum cruce &S aqud benedictd procedit
adlocum, ubi Panem heneqicturu eſt, & dicit:
v. Adjutorium noſtrum Kc.
y. Qui fecit &.
y. Domine exaudi &c. N. Et clamor &c.
y. Dominus vobiſcum &c. . Et cum Spir.

Sequentia ſancti Evangelii ſecundum Joannem.
In illo tempore: Subiit in montem Eſus: & ibi
ſedebat cum diſcipulis ſuis. Cum ſublevâſſet er-
go oculos Eſus, & vidiſſet, quia multitudo maxima
venit ad eum, dixit ad Philippum: Unde ememus
pPanes, ut manducent hi? Hoc autem dicebat tentans
eum: ipſe enim ſciebat, quid eſſet facturus. Reſpon-
dit ei Philippus: Ducentorum denariorum panes
non ſufficiunt eis, ut unusquisque modicum quid
accipiat. Dicit ei unus ex diſcipulis ejus, Andreas
Frater Simonis Petri: Eſt puer unus hic, qui
habet quinque panes hordeaceos „ & duos piſces:
ſed hæc quid ſunt inter tantos: Dicit ergò Eſus:
Facite homines diſcumbere. Erat autem fœnum
multum in loco. Diſcubuerunt ergò viri nume-
ro quaſi quinque millia. Accepit ergò Eſus pa-
nes: & cum gratias egiſſet, diſtribuit diſcumben-
tibus: ſimiliter & ex Piſcibus, quantum volebant.

Ut

dricnr.

ſee 4

ſeer.
cezit

.
Kibi
eter⸗
Wima
emus
tans
von-
unes
nid
1eas
gui

a⸗
⸗
nt.
Ut

Benedictio Panis in magnis Feſtis. 7
Ut autem impleti ſunt, dixit diſcipulis ſuis: Col-
ligite, quæ ſuperaverunt, fragmenta, ne pereant.
Gollegerunt ergo, & impleverunt duodecim co-
phinos fragmentorum ex quinque panibus hordea-
ceis, quæ ſuperfuerunt his, qui manducaverant. IIIi
ergo homines cum vidiſſent, quod fecerat JEſus
ſignum, dicebant: quia hic eſt veré Propheta, qui
venturus eſt in mundum.

r., Laus tibi Chriſte.

Antiph. De quinque Panibus, & duobus piſcibus
ſatiavit Dominus quinque millia hominum.
5. Diſperſit, dedit pauperibus.
x. Juſtitia ejus manet in ſæculum ſæœculi.
y. Beatus, qui intelligit ſuper egenum & pauperem.
N. In die mala liberabit eum Dominus.
y. Nunquid panem poterit dare.
B. Aut parare menſam in deſerto.
y. Pluit illis manna in deſerto.
. Et panem de coœlo dedit eis. V
5. Panem Angelorumn manducavit homo.
. Miſit eis cibaria in abundantia.
y. Domine exaudi &c.
x. Et clamor &c.
y. Dominus vobiſcum.
. Et cum Spir.
Oremus. .
Dmine JESU Chriſte, panis Angelorum, panis
vivus vitæ æternæ, bene dicere dignare pa-
nem iſtum, ſicut benedixiſti quinque panes in deſer-
to, ut omnes ex eo dignè guſtantes, inde corporis
& animæ percipiant ſanitatem. Qui vivis & reg-

nas cum Deo Patre in unitate &c.
A4 Ore-

3 Benédidtio Domorum in Vgil. Nativ. D. N. J. C.
Oremus.

Omine ſandcte, Pater omnipotens, æterne Deus,
benef dicere digneris hunc panem tua ſancta
benedictione, ut ſit omnibus ſumentibus ſalus
mentis & corporis, atque contra omnes morbos
& univerſas inimicorum inſidias tutamentum. Per
Dominum noſtrum filium tuum Panem vitæ, qui
de cœlo deſcendit, & dat vitam, & ſalutem mundo:
& tecum vivit & regnat in unitate Spiritüs ſandti
Deus. Per omnia ſæcula ſæculorum. . Amen.
B. Brevitatis causd poteſt poſt Adjutorium, omiſſo
Evangelico, & Benedictio inchoari ab Ant. de quinque
Panias.

Benedictio & Thurificatio Domorum in
Vigilia Nativitatis Domini noſtri JEſu
Chriſti.
1. Poſt veſperas ſacerdos indutus ſuperpelliceo &
ſtola alli colofis ex Eccleſia modeſte procedis ad domum,
E&& ingrediens illam dicit:
Pax huic domui, & omnibus habitantibus in ea.
2. Tum aſpergit aſtantes demeſticos aqud benedictd
in modum Crucis dicens: Aſperges me Domine

hyſſopo & mundabor, lavabis me, & ſuper nivem

dealbabor.
3. Deinde in principali vel alio commodo domuüs loco
onit incenſum in thuribulum, & illud benedicens dicit:
Ab illo benedicaris, in cujus honorem cremabe-
ris, Amen. Et moæx incipiens dicit:
Antiph. Hodie ſcietis, quia veniet Dominus, &
mane videbitis gloriam ejus.
Miſe-

Aun
E
Tnum
ſel
Meh
en,
ede

en

1

1e.

tden,
lance
5 lals
vorbos
. Der
&, gui
undo:
lanbi
en.
oniſi
Mingue

n in

o G
num,

Benedictio Domorum in Vigil. Nativ. D. N. j. c. 9

lſerere mei Deus, ſecundum magnam miſeri-
cordiam tuam. “
Et ſecundum multitudinem miſerationum tua-
rum, dele iniquitatem meam. 4
Amplius lava me ab iniquitate mea, & à peccato
meo munda me.
Quoniam ini quitatem meam ego cognoſco: &
peccatum meum contra me eſt ſemper.
Tibi ſoli peccavi, & malum coram te feci: ut juſti-
ficeris in ſermonibus tuis, & vincas, cum judicaris.
Ecce enim in iniquitatibus conceptus ſum: & in
peccatis concepit me Mater mea.
Ecce enim veritatem dilexiſti: incerta & occul-

ta ſapientiæ tuæ manifeſtâſti mihi.

Aſperges me hyſſopo & mundabor: lavabis
me, & ſuper nivem dealbabor.
Auditui meo dabis gaudium, & Iætitiam: &
exultabunt oſſa humiliata.
Averte faciem tuam à peccatis meis: & omnes
iniquitates meas dele.
Cor mundum crea in me DEUS: & ſpiritum
rectum innova in viſceribus meis.
Ne projicias me à facie tua: & ſpiritum ſanctum
tuum ne auferas à me.
Redde mihi lætitiam ſalutaris tui: & ſpiritu
principali confirma me.
Docebo iniquos viastuas: & impii ad te con-
vertentur.
Libera me de ſanguinibus Deus, Deus ſalutis
mexæ: & exultabit lingua mea juſtitiam tuam.
Domine labia mea aperies: & os meum an-
nuntiabit laudem tuam.

A è5 Quo⸗

0. Benedictio Domorum in Vigil. Nativ. D M. J. C.

uoniam ſi voluiſſes Sacrificium, dediſſem uti-
que: holocauſtis non delectaberis.
Sacrificium Deo ſpiritus contribulatus: cor con-
tritum & humiliatum Deus non deſpicies.
Benigneè fac Domine in bona voluntate tua Sion:
ut ædificentur muri Jeruſalem.

Tunc acceptabis ſacrificium juſtitiæ, oblatio-

nes, & holocauſta: tunc imponent ſuper Altare tu-
um vitulos.
Gloria Patri & Filio &c.
Sieut erat in princ. &c.
MAgniſicat anima mea Dominum.
Et exultavit Spiritus meus in Deo ſalutari
meo.
Quia reſpexit humilitatem ancillæ ſuæ: ecce e-
nim ex hoc beatam me dicent omnes generationes.
Quia fecit mihi magna, qui potens eſt: & ſan-
Qum nomen ejus.
Et miſericordia ejus à progenie in progenies
timentibus eum.
Fecit potentiam in brachio ſuo: diſperſit ſuperbos
mente cordis ſui. V
Depoſuit potentes de ſede: & exaltavit hu-
miles.
Eſurientes implevit bonis: & divites dimiſit
inanes.
Suſcepit Iſrael puerum ſuum, recordatus miſeri-
cordiæ ſuæ.
Sicut locutus eſtad Patres noſtros, Abraham &
ſemini ejus in ſæcula.
Gloria Patri & Filio &c. .
Sicut

70.
en ut.

Or con.
nu dion

blatio⸗

are tu.

lutari
ecee⸗
tones
EKlar.
genies
erbos
t hu.
iniit
leri⸗

n

Gjovt

Benedidtio ſalis & aquæ in Neſto &. Stpbam. 11 D
Sicut erat in princ. &c.
Antiphon. Hodie ſcietis, ꝗquia veniet Dominus, &
manè videbitis Gloriam ejus.
z. Dominus vobiſcum.
N. Et cum Spiritu tuo.
Oremus.
Dus „qui hanc ſacratiſſimam noctem veri lumi-
nis feciſti illuſtratione clareſcere: da quæſu-
mus: ut cujus myſteria in terris cognovimus, ejus

quoque gaudiis in cœlo perfruamur. Per eundem
Chriſtum Dominum noſtrum. . Amen.

v. Divinum auxilium maneat ſemper nobiſcum.
G. Amen. .

4
Benedictio Salis & aquæ, in die Sanci
Stephani Protomartyris.
In Feſto §. Stephani Protomartqris manè hora com-
petenti præparatis in cornu Epiſtolæ ſale & aqua bene-
dicendis, Sacerdos indutus Juperpelliceo, item ſtola &
pluviali violaceo, fatta Altari reverentia, genuflectit
ante medium Altaris, & dicit Litanias, quæ alias di-
cuntur in Sabbatho Santto.

Einitis Litaniis, Sacerdos accedit ad cornu Epiſtolæ
Altaris, abi abſolute incipit:
v. Adjutorium noſtrum in nomine Domini.
H. Qui fecit cœlum & terram.

Deinde ſtatim incipit exorciſmum ſalis.

Exorciſmus Salis.
Eorcizo te, creatura ſalis, in omine DEl Pa-
tris † omnipotentis: & in Charitate Domini
noſtri

—

12 Benta:tio ſalis & aquæ in Feſto S. Stephani.
noſtri IEſu Chriſti, & in virtute Spirits † ſandi.
Exorcizo te per Deum † vivum, per Deum verum,
per Deum † ſantum, qui ad tutelam humani gene-
ris te procreavit, & populo venienti ad credulita-
tem, per ſervos ſuos conſecrari præcepit. Proinde
rogamus te, Domine Deus noſter, ut hæc creatura
ſalis in nomine ſanctifſimæ Trinitatis efficiatur
ſalutare Sacramentum, ad effugandum inimicum,
quam tu ſanctificando ſancti fices, benedicendo
bene dicas: fiatque omnibus ſumentibus perfecta
medicina, permanens in viſceribus eorum, in nomi-
ne ejusdem Domini noſtri) Eſu Chriſti, qui ventu-
rus eſt judicare vivos & mortuos, & ſæculum per

ignem. . Amen.

Deinde ſubjungit Exorciſmum Aquc.
xorcizo te creatura Aquæ, per Deum verum.
per Deum † ſandum, per Deum † totius ſæculi
creatorem: ut mundam te exhibeas contra omnem
morbum, & inſidias inimici; ut ubicunque fueris
aſperſa, ſit Deo propitio defenſa domus ipſa: &
ſicut defenſæ fuerunt domus Hebræorum per ſig-
num ſanguinis, ſic defendantur, Domine, domus fa-
mulorum famularumque tuarum. In ipſius nomine
exorcizo te, qui verbo ſuo fontes emanare præce-
pit. In ipſius nomine te exorcizo, quem Joann. bap-
tizavit in te, ut te mundam & aptam ad benedicen-
dum exhibeas, ut & omnis ſpiritus erroris, & om-
nes phantaſiæ dæmonum per tuam aſperſionem ef-
fogentur & ſeparentur, per eum, qui venturus eſt
judicare vivos & mortuos, & ſæculum per ignem.

B. Amen.
Ore-

1

ier
uN
g
uu
ron
ll
fren

on⸗

lani.
ſiod
fyerum
migene.
redulita.
Proinde
Creature
efßiatut
nimicun,
dicento
perke
innoni.
i ventu.
lum pet

erun,
Is leebl
omnem
e fueris
la: &
er ſig
Omusta⸗
nomine
Preet.
nn bap⸗
jedicen⸗
Kon⸗
onen 4
turuset
rigrenn

0e

Benedidio ſalis & aquæ in Feſto &. Stephani. 13
Oremus. .
(Cantando junctis manibus.)
Omine ſancte, Pater omnipotens, æterne
Deus, te ſuppliciter deprecamur; ut opem no-
bis mittere digneris, & ſacerdotali officio da vir-

—

tutem ad hanc creaturam ſalis & aquæ benedicen-

dam: quam tu Domine, deſummo Majeſtatis tuæ
throno reſpicere, & per manus potentiæ tuæ bene-
dicere dignare: ut quisquis ex ea guſtaverit, nun-
quam moriatur, ſed in æternum te ſapiat, de te
roboretur, de te ſanitatem recipiat atque ad æterna
dona per tuam gratiam pervenire mereatur. Per
Chriſtum, Dominum noſtrum.
B. Amen.
Et ſtatim in peculiart vaſe mittat ſalem in aquam,
in modum Crucis ſine cantu, dicens: Hæc commix-
tio ſalis & aquæ per virtutem individuæ Trinitatis
& ſignum ſanctæ Crucis ſalutifera efficiatur ad ſa-

nitatem animæ & corporis. . Amen.

Oremus.
(Cantando junctis manibus.)
Mnipotens ſempiterne DEUS, qui aquæ vi-
vidæ creaturam, nobis à te conditam, mira-
biliter diſtinxiſti, ut liquorem ſimpliciter ad lava-
crum, ſalſam ſoliditatem præberes ad condimen-
tum, quatenus & ſordita poſſent ablui, & fatuæ
imbui; quo & noxia tollerentur, & originalis er-
ror corrigeretur ad viam ſalutis: te officii noſtri

fundione (quamvis immeriti) deprecamur, ut
heæc ſalis & aquæ in nomine tuo fadta permixtio,

clementiæ tuæ dono ſanctifficetur: neç ullo con-
tagio reddatur immundum, quod tua fieri credi-
mS

14 Benedicio ſalis & aquæ in Feſto ”. Stephani.
mus Majeſtate beatum: ſed ita per te plenum
præbeat ſanctificationis effectum, ut, ubicunque
invocato tuo nomine manu fuerit miſſa, vel quo-
liber modo aſſumpta, exploſis manibus, expulſis-
que inſidiis contrariæ poteſtatis, non ſolùm dia-
bolica machinamenta ex eodem loco fugata defici⸗
ant, ſed etiam Sanctorum Angelorum cuſtodia ſem-
per inibi manſura conſiſtat: præſtante Deo, qui

cum unigenito Filio tuo, & Spiritu fancto vivis
& regnas.

Mox cantat more in Benedictionibus conſueto, ex-
tenſis ante pectus ar Sn Mroartonen ſequentem.
v. Per omnia ſæcula ſæculorum. . Amen.
y. Dominus vobiſcum. . Et cum Spiritu tuo.
z. Surſum corda. Nà. Habemus ad Dominum.
7. Gratias agamus Domino Deonoſtro. B. Dignum
& juſtum eſt. Vereé dignum & juſtum eſt,
æquum & ſalutare, nos tibi ſemper & ubique
gratias agere: Domine ſancte, Pater omnipotens,
æterne DEUS: cui ſuper Cherubim & Sera-
phim ſublimi Throno ſedenti omnis profunditas a-
byſſi & maria, terræque latitudo perſpicua eſt: De-
us, cujus æternis legibus omnis creatura concludi-
tur: Deus, cujus voluntati quidquid reſiſtit, infir-
mum eſt; & quidquid ſævit inimicus, & immun-
dus ſpiritus tuis ſermonibus ſanctis evictum eſt:
Deus, qui malignorum ſpirituum deſtruis vires, &
adverſantia eorum tentamenta per famulos tuos
Potentes extinguis. Te, Domine, ſupplices exo-
ramus, ut ad defenſionem noſtram placatus aſpici-
48: &hujus ſalis & aquæ creaturan gratiâ tuæ be-

nedi-

e
nut
eti
Uihes
ron
un
in

ain

hee
otenre
li

1

ui.
Dlenum
ennqle
ve quo.
Xpollis.
un dia.
aleßtei
Aia ſen.
eo, gli
0 vinis

eto, ey.
lem.

Amen.

iu tuo.
inum.
Dignun
n ett,
nbique
votens,
Sera-
itasa⸗
lr De-
neluc⸗
‚iur.
mun⸗
mn en:
esE
tuos
exo⸗
ſpiei;
e be⸗
neci⸗

Benedictio ſalis & aquæ in Feſto §. tephani. 15
nedictonis ſanctiffices: & neceſſariis purificatio-
nibus facias effcacem: ut quidquid fuerit liquore
ejus aſperſum; ab omni immunditia ſpirituum im-
mundorum vacuum fiat, & liberum: nihil ibi pe-
ſtilentià moribundum, nihil ullo errore inquietum:
omne illic demonium, omnis adverſaria poteſtas
per hujus ſalis & aquæ aſperſionem deprecatione
tuæ invocationis procul pellatur: nec ullas ibi dia-
boli miniſtrorùmque ejus inſidias nocere, vel latere
permittas, ubi de tuo auxilio præſumitur, & vir-
tus tui nominis invocatur.
Quod ſequitur, dicit planè legendo, ita tamen, at à
circumſtantibus audiri poſſit. Per Dominum noſtrum
IEſum Chriſtum, Filium tuum, qui tecum vivit &
regnat in unitate Spiritus ſancti DEUS, per om-
nia ſæcula ſæculorum. . Amen.

Oremus.
Cantando junctis manibus.)
SAnce Domine, Creator omnium creaturarum, &
totius naturæ artifex, & unus Magiſter gignen-
tium, origo nationum, utilitàsque virtutum, cujùs
prudentia in hac quoque natura liquentes aquas
cœleſti igne ſolidavit, ut hæc creatura humanis
uſibus admixta condiret, & in longiorem uſum
incorrupta ſervaret: da ei, Domine, exoran-
tibus nobis, eam ex tua benedidtione ſubſtan-
tiam, ut, cujuscunque viſcera penetraverit,
effugiat ex his, atque expellat, quidquid erro-
ris, confuſionis, malignitatis, ac fraudis diaboli-
cæ, tentationis, malignitas infuderit; omni hoſtis
noſtri infeſtatione depulſa: ut in homine tan-
tum, quod à te fadtum eſt; relinquatur. Per Do-
mi-

16 Benedictio Vini in Feſto ”&. Stephani.
minum noſtrum Eſum Chriſtum, Filium tuum,
qui tecum vivit & regnat in unitate Spiritũs ſancti
Deus, per omnia ſæcula ſæculorum.
R. Amen.
Deinde converſus ad ſalem & aquam ſine cantu dicit:
Benedictio Dei Pajtris, & Fiplii, & Spirits †
ſancti, deſcendat ſuper hanc creaturam ſalis &
aquæ, & maneat ſemper.

N. Amen.
Imponit incenſum in thuribulum, benedicens more
ſolito:

Ab illo benedicatis, &c.
Poſteà ter incenſat in modum unius Crucis.
Denique ex aua, in peculiari vaſe ſale permixta
hat aſperſio ſalis & homiuk m arcunsſtautianr.
5.
Benedictio vini in die ſancti Stephani Proto-
Martyris. HZ
„5 Adjutorium noſtrum in nomine Domini.
y. Qui fecit cælum & terram.
y. Dominus vobiſcum.
N. Et cum Spiritu tuo. .
y. Sequentia ſancti Evangelii ſecundum Joannem.
g.. Gloria tibi Domine.

In principio erat verbum, & verbum erat apud

Deum &c.
Pſalmus 66.
Deus miſeratur noſtri, & benedicat nobis &c.
Benedidtio.

Bnedico te, creatura vini, in nomine Paptris,
2NDKFiflii, & Spiritüs † ſancti. Et per virtutem
Do-

tuum,
Llandi

1 Gieit
lritli⸗

ſalis

Me

mixta

Proto⸗

nnem.

mul

ktr 3,
Utenn
Do⸗

Benedictio Avenæ &c. in Eſto ”& Stephani. 17

Dominicæ Paſſionis & Reſurrectionis à mortuis,
ut ſancti ficata Verbo Dei † benedictionem aſſumas,
omnéesque invaletudines & infirmitates membro-
rum noſtrorum repellas, & quicunque ex te ſum-
pſerint, & guſtaverint, ſis eis in tutelam mentis &
corporis. In honorem Domini noſtri) Eſu Chriſti,
& per interceſſionem Protomartyris divi Stephani,
qui primò fudit ſanguinem ſuum pro nomine ejus-
dem, & Catholicæ fidei, conſtantiſſiméque per-
ſeveravit in finem uſque. Sic una tota Trinitas per-
ſeverare faciat nos nunc & ſemper, per infinita ſæ-
cula ſæculorum Amen.
Aſpergatur Aqud benedittd dicendo:
Benedictio Dei Patris, & Fiflii, & Spiritus †
ſandi deſcendat ſuper hanc creaturam. . Amen.
Deinde in propinando vinum in calice, dicit:
Bibe fortitudinem fancti Stephani in nomine
Partris, & Fi lii, & Sꝑiritus † ſancti. Amen.

6.
Benedictio Avenæ, hordei &c. in Feſtò.
ſancti Stephani.
y. Adjutorium noſtrum & c.
&. Qui fecit eœlum &c.
y. Domine exaudi &c.
R. Et clamor meus &c.
y. Dominus vobiſcum,
., Et cumSpiritu tuo,
DOmine JEſu Chriſte, qui es Conditor &
Creator eunctorum, qui univerſa ex nihilo
greâſti: exaudi preces noſtras, ut hane avenam
Fune

18 Benedictio Avenæ &. in Feſto §. Stephani.

cunctaque ſemina, quæ populus attulit, bene dice-
re & ſanctipficare digneris, ut quodcunque ani-
mal ex ea guſtaverit, in tua benedictione ubique
maneat, & per eam ſanitatem & fortitudinem cun-
Gis temporibus adipiſci mereatur. Inſuper cle-
mentiam tuam ſuppliciter deprecamur, ut ubicun-
que ſeminata fuerint, ſive in hortis, ſive in cam-
pis, nec ærugo, nec rubigo, nec tinea, nec ver-
mes nocturni, nec grando, nec aliqua tempeſtas, vel
aura corrumpens eisdem tua benedictione prote-
gente nocere valeant. Per Chriſtum Dominum &c.

Exorciſmus.
P Xorcizo te, creatura avenæ (hordei, ſiliginis,
— & aliarum frugum) quas populus Domini ad
benedicendum in hac ſacra die attulit, in nomine
DEI † Patris, qui eſt ſine initio, & ſapientis

ſanctiſſimi Filii, qui aſſumens carnis noſtræ for-

mam, redemit nos de diabolica poteſtate, & in
nomine Bonitatis Spiritis † ſancdti Parachyti, qui
virtute ſua totius mundi machinam gubernat.
Item exorcizo te univerſum ſemen quodcunque
apportatum eſt ad benedictionem, in nomine SS.
Trinitatis unius, ad cujus imperium cuncta ſunt
creata & creantur omnia præſentia, præterita &
futura, ut ſit ſemen exorcizatum & conſecra-
tum ad utilitatem humani generis, ut ex eo ſemi-
nantes multiplicem frucdtum percipere merean-
tur; inſuper animalia ſua ex eo paſcentes. Quæ-
cunque ex hac avena, vel univerſo ſemine quod-
cunque in hac conſecratione fuerit, guſtaverint,
perkulum quodcunque per circulum anni ſon.

4 t
1

lu⸗

Prortn

ae
. Wun

1Corig

hie

ni.
neßdliee
le ai .
e ubie
emcun.
Uper cle⸗
tubjicun.
in cam.
nec ver.
eſtas, e
eprote.
nume⸗

Benedictio Vini in Teſto & Joannis Evangeliſte. 19
ſentiant ſibi nociturum, adjutorio Domini noſtri
Eſu Chriſti, qui venturus eſt judicare vivos &
mortuos, & ſæculum per ignem. Amen.
Oremus.
LDEus, qui temporibus Eliæ Prophetæ cælum à
nubibus reſtringendo clauſiſti, & rur ſum ape-
riendo te mirabilem oſtendiſti: exaudi preces ple-
bis tuæ per Unigenitum tuum, quem ſubſtantialem
& coæqualem tibi in Divinitate credimus, & per
Spiritum ſanctum Paraclytum, quem ab utroque
procedere confidemur, & per merita beatiſſimi

pProtomartyris Stephani, cujus hodie Feſtum coli-

ſlliginis,
mini ad
Nothune
ſapienti
lre ſor⸗
te, in
Nti, gu⸗
nbernat.
Leunque
Wine 80,
nca unt
teriu &
vrleera⸗
eolemi⸗
merean-
(E.
ge got⸗
zmerint
gnni d,.
ſen⸗

mus, ut benedicas, & ſanctifices hanc avenam,
hordeum, ſiliginem, & quæ ſint præterea, ut quæ-
cunque animalia ex eis guſtaverint, adjutorium

ſanitatis & incolumitatis recipiant, per te Domine

ſancte Pater, qui cum Filio & Spiritu ſancto vivis
& regnas Deus, per omnia ſæcula ſæculorum,
Amen.
Et Benedicdtio Dei Paptris omnipotentis, &
Fiflii, & Spiritus † ſancti deſcendat ſuper hanc
avenam (hordeum, ſiliginem) & reliqua ſi præ=
terea ſint ſemina, Amen.

Aſpergantur aqud benedictd.

7
Benedictio Vini in Feſto S. Joannis
Evangeliſte.
Adjutorium &c. Dominus vobiſcum &c.
y. Initium S. Evangelii ſecundum Joanneme
„. Gloria tibi Domine.
lIn principio erat verbum &c, ut intra,
B 2 Pſal.

20 Benedittio Vini in Feſto & Joannis Evang.
Pſalmus 22.
Dminus regit me, & nihil mihi deerit: in loco
—◻paſcuæ ibi me collocavvit.
Super aquam refedtionis educavit me: animam
meam convertit.
Deduxit me ſuper ſemitas juſtitiæ: propter
nomen ſuum.
Nam, etſi ambulavero in medio umbræ mor-
tis, non timebo mala: quoniam tu mecum es.
Virga tua & baculus tuus: ipſa me conſolata
ſunt. B
Paraſti in conſpectu meo menſam: adverſus eos,
qui tribulant me.
Impinguaſti in oleo caput meum: & calix me-
us inebrians, quàâm præclarus eſt?
Et miſericordia tua ſubſequetur me: omnibus
diebus vitæ meæ.
Et ut inhabitem in domo Domini: in longitu-
dinem dierum.
Gloria Patri &c.
Kyrie eleyſon. Chriſte eleyſon. Kyrie eley-
ſon. Pater noſter &c.
y. Et ne nos inducas in tentationem.
N. Sed libera nos à malo.
v. Salvos fac fideles tuos.
. Deus meus, ſperantes in te.
J. Eſto nobis Domine turris furtitudinis.
. A facie inimici.
y. Guſtate & videte, quoniam ſuavis eſt Dominus,
v. Beatus vir, qui ſperat in eo.
7. Et ſi mortiferum quid biberint.
N. Non eis nocebit.
y. Domine exaudi &c. Dominus vobiſcum &c.
Ore-

.
er
Ae

I
nii
vtil
Unir
tenenrn
Unshrn
Nel
frta
cr

Uelre

.

it: in lo
1 animen
Propte
e mor.
Im es. ,B
vonlola
rlus eos
alixr me⸗
Ohmides

lonpite.

e eley

omion,,

Ke.
N

Benediktio Fini in Feſto §. Joannis Evangeliſtæ. 21

Oremus.
Dus &Pater Domini noſtri Efu Chriſti, eujus

—+jimperio cœli firmati ſunt, cui omnis creatura
deſervit, & omnis poteſtas ſubjecta eſt, & metuit,
& expaveſcit: nos te in auxilium noſtrum invoca-
mus, cujus audito nomine ſerpens conquieſcit, dra-
co fugit, vipera ſilet, & ſubdola ilſa quæ dicitur ra-
na, inquie ta torpeſcit, ſcorpio extinguitur, regulus
vincitur, ſqualangus nihil noxium operatur, & om-
nia venenata & adhuc fortiora animalia noxia ter-
rentur. Tu, Domine, extingue omnes diabolicas
fraudes, & omnes humano generi adverſantes ne-
quitias, & hunc liquorem vini, per interceſſionem
S. Joannis Evangeliſtæ, tuã virtute benedicito; &
omnes ex eo guſtantes, meritis & precibus ſanctiſ-
ſimæ Dei Genetricis Mariæ & omnium 8S. tuorum
intervenientibus, ab omni malo cuſtodias, & ad
regnum gloriæ tuæ perducas. Per Dominum &c.

Oremus.
Eus, qui mirabili potentià vinum producis ex
vite, ut inde exhilaretur cor hominis, qui
mirabili potentiâ in Cana Galilææ ad potandum,
nuptiali populo aquam convertiſti in vinum; qui-
que mirabiliſſmaà Potentia per manus ſacerdotum,
clementum vini quotidie in ſacratiſſimum tuum
transformas ſanguinem: Deus, cujus poteſtats Jo-
annes Evangeliſta venoſi pots digeſſit toxicum-,
bene dicere dignare hanc creaturam vini, ut omnes
ex eo guſtantes expulſo toto genere nocivo, infuſo
tuæ benedidonis miſterio, in anima & corpore
7 B 3 merea-

22 Bened. Domorum in Profeſto Circumciſ. D. N.j. C.

mereantur miſericorditer exhilarari. Per Domi-
num noſtrum &c.
Oremus.
Bfkati Joannis Evangeliſtæ, quæſumus Domine.
ſupplicatione placatus, & veniam nobis tribue,
& remedia æterna concede. Per Dominum no-
ſtrum &c. L
Et Benedictio DEI Paptris omnipotentis, &
Fiflii, & Spirituũs ' ſandi deſcendat ſuper hunc
liquorem vini & maneat ſemper. Reſp. Amen.
Aſpergatur.
Deinde ſacerdos tradens populo ad bibendum dicat:
Bibe amorem S. Joannis, in nomine Patris, &
Filii, & Spirits ſancti. Amen.

8.
Benedidtio & thurificatio domorum in Pro-
feſto Circumciſionis D. N. JEſu Chriſtl.
Ant. Eoce Maria genuit nobisSalvatorem, quem
Joannes videns exclamavit, dicens: Ecce Agnus
Dei. ecce, qui tollit peccata mundi, alleluja E. 50.
Miſerere mei & c.
Magnificat. &o. Ut ſuprà in Vigilia Nitivita-
tis. fol. 9. & 10.
uibus finitis ſubjungitur.
Antiph. Ecos Merin Ne Fae
y. Dominus vobiſcum. . Et cum Spirit. &c.

Oremus.

Eus, qui ſalutis æternæ Beatæ Mariæ Virginie
tate fœcunda, humano generi præmia præ-
ſti⸗

Meond
9Dn
Aen.

ror
ilir
auins
lbang

er Don

Domie
is tribie
Inum no.

entis, 8
per hune
Umen,

1dieat:
ttris, &

lin to⸗
riſt.
n qben
eAgnus
aſo.

Nitlvitr⸗

e.

Virgeon
lia i.
1.

Benedictio Domorum in Vigilia Epiphaniæ. 23.
ſtitiſti, tribue quæſumus, ut ipſam pro nobis in-

tercedere ſentiamus, per quam meruimus auctorem

vitæ ſuſcipere Dominum noſtrum Eſum Chriſtum
filium tuum, qui tecum vivit & regnat in ſæcula
iæculorum, Amen.
y. Divinum auxilium maneat ſemper nobiſcum.
N. Amen.
L 9.
Benedictio & thurificatio domorum in Vi-
gilia Epiphaniæ Domini.
Antiph. Apertis theſauris ſuis obtulerunt Magi Do-
mino aurum, thus & myrrham, alleluja.
Ppſalmus. Miſerere &c.
Magnificat &c. ut ſuprà.
Autiphona. Apertis theſauris &c.
y. Dominus vobiſcum &c.

Oremus.
Dkus, qui hodierna die unigenitum tuum genti-
bus, ſtellà duce, revelaſti: concede propitius,
ut, qui jam te ex fide cognovimus, usque ad con-
templandam ſpeciem tuæ celſitudinls perducamur.
Per eundem Chriſtum Dominum noſtrum. . Amen.
y. Divinum auxilium maneat ſemper nobiſcum.
Amen.
10
Benedictio Cretæ.
y. Adjutorium noſtrum in nomine Domini.
. Qui fecit cælum & terram.
Y. Dominus vobiscum.
N., Et cum Spiritu tuo. -
e B 4 Ore-

24 Benedidio Aquæ in Vigilia Epiphaniæ.

Oremus.
Enedie † Domine Deus creaturam iſtam Cretæ,
ut fit ſalutaris humano generi, & præſta per
invocationem nominis tui ſanctiſſimi, ut, quicun-
que ex ea ſumpſerint, vel eâ in domũs ſuæ portis
ſcripſerint nomina ſanctorum tuorum Caſpari,
Melchioris, & Balthaſari, per eorum interceſſio-

nem & merita oorporis ſanitatem, & animæ tute-
lam percipiant. Per Chriſtum Dominum noſtrum.

Reſp. Amen.
Aſpergatur.
11.
Benedictio Aquæ in Vigilia Epiphaniæ,
vel rrium Regum.
IIræ virtutis contra diabolum & omnes tam nati-
rales quam innaturales infirmitates atque præſti-
gia à ſancto Chr ſoſtomo Homil. de Bapt. hrißi com-
mendata, ut inter alios meminit Gretſerus & J. l. 2.
Benedi&. Cap. 10. ideo conveniens foret, ut fieret etiam
in Dominicis quatuor temporum, quibus plebs curat ſa-
lem beuedici, vel alio quocunque die.

7. Hodie cœli aperti ſunt: & mare dulce fadum
eſt; terra exultat, montes & colles lætantur, *
quia à )oanne in jordane Chriſtus baptizatus eſt.
v. Quid eſt tibi mare, quod fugiſti: & tu Jorda-
nis; quia converſus es retrorſum! Quia

Finito Reſponſorio dicatur.
Antiphon. Vox Domini ſuper aquas alleluja: De-
us Majeſtatis intonuit: Allel.

Pſal-

e
ſie
t

ſal
th.
a0
hir
ohe
Dins

1 A
GW

N
Mon
Dor
Cten
Ponius
hori

Meehe⸗

ſer
Neen

le.

ten Cte
Praſta e
1, quiorn
lue port⸗
n Calpri
nterceſſio⸗
nime tute
noſtrunn

anir

tann ot,
eſe
Prifi com
67.12
eretetian
cufat⸗

lce lalun
Tturtut,
tiutusele
n orde

⸗
elvjr e

.

Benedictio Aquæ in Vigilia Epiphani?. 2

Pſalmus 28.
A Fferte Domino Filii Dei: afferte Domino filios
„ arietum.
Afferte Domino gloriam & honorem: Afferte
Domino gloriam nomini ejus: adorate Dominum
in atrio ſancto ejus.
Vox Domini ſuper aquas, Deus Majeſtatis into-
nuit: Dominus ſuper aquas multas.
Vox Domini in virtute: Vox Domini in magni-
ficentia.
Vox Domini confringentis cedros: & confringet
Dominus cedros Libani.
Et comminuet eas tanquam vitulum Libani: &
dilectus quemadmodum filius unicornium.
Vox Domini intercidentis flammam ignis, Vox
Domini concutientis deſertum: Et commovebit
Dominus deſertum Cades.
Vox Domini præparantis cervos, & revelabit
condenſa: & in Templo ejus omnes dicent gloriam.
Dominus diluvium inhabitare facit: & ſedebit
Dominus Rex in æternum.
Dominus virtutem populo ſuo dabit: Dominus
benedicet populo ſuo in pace.
Iterum reſumitur Antiph. Vox Domini.
Antiphon. In Eccleſiis benedicite Dominum, al-
leluja, de fontibus Iſrael, alleluja.

Pſalmus 67.
Xurgat Deus, & diſſipentur inimici ejus: & fu-
giant, qui oderunt eum, à facie ejus.
Sicut deficit fumus, deficiant: fſicut fluit cera à
facie ignis: ſic pereant peccatores à facie Dei. 1
B t

26 Benedittio Aquæ in Vigilia Epiphanig.
Et juſti epulentur, & exultent in conſpedtu Dei:
& delectentur in lætitia. .
Cantate Deo, pſalmum dicite nomini ejus: iter
facite ei, qui aſcendit ſuper occaſum: Dominus
nomen illi.
Exultate in conſpedu ejus, turbabuntur à facie
ejus, patris orphanorum, & judicis viduarum.
Deus in loco ſancto ſuo: Deus, qui inhabitare
facit unius moris in domo.
Qui educit vinctos in fortitudine: ſimiliter eos,
qui exaſperant, qui habitant in ſepulchris.

Deus, cùm egrederis in conſpectu populi tui,

