zolnüor Gim

unt † i Uls inte e
um † ignea columna, veſtra ſubvertens caſtra, lhn o
infernorem incolæ † fidelium Remunerator i ee
Nanamos, at

animarum † Splendor mentium † fſuperna aſ-
perſio, arida corda fœcundans †† dulcis hoſpes SS
animæ dulce mœrentium refrigerium † vera Eiigäfmi,
dans gaudia † gloriæ jucunditas † Pater pauperum niſeo vo⸗
Numen ſine quo nihil extat innoxium largiſſi- neuker
mus dator munerum † à Patre, Flliôque deſuper ndhent,,
D pro- Nblalis, 5
umnembor⸗

I.
in die Pentecoſtes. 509

tNkie, procedens F† Remiſſo omnium peccatorum †
lImber matutinus, atque ſcrotinus † collapſa re-
Eiurltim Parans & reparata conſervans Divinarum per-
vkn, Tonarum nexus indiſſolubilis †† ſacri Dictator elo-
nigiiie quii charitatis ſeminarium’ electorum frumen-
o ndre tum ſpirituale merum † potio germinans virgi-
dlb Aiter⸗ nes †vinum Chriſti fideles inebrians 1. ſanctarum
ulſtten, it refectio 3 nimarum i moris divi mn ſuavitas F do-
kletur,ne num Dei omnem ſuperans plenitudinem † virtus
neiuin nos ex alto corroborans †† affluentia divinæ largi-
anperoteran⸗ tatis † oſculum ex ore altiſſimi fervor Profici-
Künmſeu entium ] viſitator animarum, & mentium † cha-
nnak. ritas indeficiens ? gaudium pleniſſimum T Arido-
e rum irrigator cordium F Inſpirator optimarum vo-
rſänkie, luntatum ' piorum auctor operum verum An-
nr gelorum gaudium? inſpirator Prophetarum †
guee Magiſter Apoſtolorum † Doctor Evangeliſtarum ?
tnmmusirſt Fortitudo Martyrum † Lumen Confeſſorem † pu-
gie inhen ritas Virginum ? Juſtificator fidelium † curator
Mihiutn, infirmorum † cæcorum illuminator Sacerdotúm-
Gum que digniſſimus Conſecrator &c.
an Kerertte
lunii Cujus virtute ego etiam DEl Sacerdos, tanti
etti muneris largitate per ejusdem Spirits S. gratiam
Sm Nen, ſpiritualiter munitus, atque indigniſſimè initiatus,
mf , iterum ac validiùs vos exorcizo? per dona,
ni b⸗ Perque iſtius altiſſimi, ac div'niſfimi, conſecra-
ergeti toris munera, urgeo vos convenio vos ? coge
sk Pueni,. Tosl compello vos † coarcto vOS . impero vo-
4 is † efficaciſſimè, ut, velitis, nolitis, pareatis
Præceptis Sacerdotis, Spirits ſancti oleo liti,
ejusque virtute corroborati: in nomine & potentia
eius-

510 Exorciſmus III.

ejusdem DEl Spiritus, quem omnipotentem, ex.
celſum, atque terribilem, unàâ cum D EO Patre,
Deôque Filio in æternum permanere certiſſi-
mum eſt.
Sed, præter venti ſpeciem etiam in lingua-
rum ignitarum formis, excelſus hic Dei Spirnus
electis ſuis dignatus eſt apparere, ut vos dæmo-
nes audiſtis: Apparuerunt illis diviſæ Eα tan-

quam ignis; videlicet, qui ſacris prænguratus fuit

litteris, cùm dicitur deſcendiſſe de cœlo, & devo-
räâſſe holocauſta, & victimas: Ille ignis, quem
mittens Dominus de excelſo in fidelium ofſibus,
eos in lege ſua eruditos effecit, & in eloquiis di-
vinis; quæ etiam juxta David Prophetiam, ignita
eſſe dicuntur vehementer: ille ignis, qui juxta A-
poſtolum, fidelium intrans corda, eorum emundat
conſcientias ab operibus mortuis: qui aurum probat
virorum illorum, quos ærumn's premit: qui lux
eſt vera illuminans omnem hominem venientem in hune
mundum: qui fervore fovet mentes: qui charitatis
amore fidelium accendit pectora: qui ad cælorum
iter currendum, deſides urgere dicitur; quique dat
verbum evangelizantibus virtute multa; ut de eo-
dem afflatis Spiritu prædictum ſcitis: In omnem ter-

ram exivit ſonus eorum, & in fines orbis terræ verba

eorum. Sic igitur hujus ſancti ignis gratia lege non
ſtringitur, neceſſitatis vinculo non tenetur: ſed
ſicut ubi vult, ſpirat; ſic & quibus vult gratis
ſua dona diſpenſat. Tantummodo, ubi à carna-
libus cordis vaſa vacua non fuerint, oleum ſandti
Spiritüs ſtare ibi non habet. Et ideò ignis iſte, 6
teterrimi inferni incolæ, non deſcendit ſuper vos,

ne

zie
6 Uodan
eclaqen
gofeond
rinconibl⸗
Geegoſer. 6
nporunco
gtonidtg
carcerdibſein
Gtorzbiütmt⸗
Canteraninid⸗
ruefuai 1
unrii 1¹
Fenoeſeniknn
H 4
Udr hiun
ekrorun,
mhran:
ra. Mered e
DMMorun egiißi-

ileranmam:
Ulantekutien e,

lite vos omnes,
incelertores;

emnn.

ituteigftur, &
ii, gliggnis
1, rtateos
momdinne, &
4, Monein vos
ttrerdlſen
ſen irg
mmimn, mi
Re Ciiit

I

bnnſchnhe,
Neindlher

n Cian Ninn
lus hieihh
rere, Ut oen
liſel
Neignrmn
tecrl Kin
Me ini, gle
ittlan oftbil
Anecgnieci
Creſein init
Hern n.
Grnd an
mmini mpt
zmmigrnt üt
hcuntin
emmichin
i allen
miänn luge
ornniuc⸗
it. Imm

N Ohüttenn

19, 9

ns gruiif

S =—

NO len

n
lecend,

/

in die Pentecoſtes.

neque unquam opacas veſtras latebras/ occupa-
bit: nequaquam obſcuras, atque tenebricoſas
veſtras circumdat ipſe ſedes, ut illas illuſtret; ſed
tantuùm in domibus DEl calor ejus, & lux iſta ſub-
limis cognoſcetur, cùm ſuſcipiet eos: In domibus ſan-
dis, in piorum domiciliis ac pectoribus, in con-
gregationibus, conciliis juſtorum; non autem ter-
ris carceribus veſtrorum deæmonum impiorum mo-
rabitur; niſi tantùm ad vos cruciandum, atque in-
ceſſanter comburendum, circumfundit namque
gratiæ fons malos, ſed non infundit; lambit ejusdem
ignis, non urit; quia ad corda eorum non pertin-
git. Sic vos peſſimi tentatores concluſiſtis, & vos,
aditumque ipſius damnaviſtis, ſerris ferreis pecca-
torum veſtrorum, ne ad vos penetrare valeat luæx
divina. Idcircò conſolator hominum tortôrque
angelorum nequiſſimorum, ſanctus hic dicitur ig-
nis: quia poteng eſt DEl vox ejusdem fortiter in-
tercidere flammam: item naàmque ignis in die furo-
ris DEl ante faciem ejus præcedens, inflammabit in
circuitu vos omnes, inimicos ejus, ac cœleſtium
ſedium deſertores; juſtis autem lætitiam adducet
ſempiternam.
In virtute igitur, & per virtutem ejusdem ſancti
Spiritüs, qui ignis de cœlo deſcendens eſſe di-
citur, vos tartareos demones iterum conjuro †
eadem conditione, & ſub eisdem cruciatibus, ut
ſuprà, exorcizo vos † per merita Apoſtolorum,
cuncorúmque Diſcipulorum; ac præcipuè per
Deiparæ ſemper Virginis Mariæ merita, quæ pri-
ma omnium, tanti ſpiritůs gratiam, & donum
recipere digna fuit. Conſtringo vos, ut ſugam
. pare-

512 Exorciſmus. WI. 4

paretis † per innumeros iſtius cœleſtis ignis fru- Cels
Qus, & efficaciam, quæ per totum diffuſa eſt terra .
rum orbem; Impero denique vobis conſtantitſime? N eühu⸗
per contradictionem, & repugnantiam illam, quam rinem .
leſtis hæc flamma cum lucifero, vobisque omni- an g
bus luciferinis ſpiritus habere certum eſt: ſed l,
quemadmodom fluit cera à facie ignis; ſic perea- lc
tis & vos à facie excelſi iſtius Spirits, qui ignis lhiſu⸗

⸗
conſumens eſt. Tandem, attendite miſeri, quan- M

tum ejusdem Spirits ſolamen cordibus in pace herl
MII, 1

4

ſedentium fuerit infuſum: quod cùm illius ſe ſen-
ſerint calore ferventes, illicò exeuntes vultu neint liii
hilari, lætantes corde, atque gaudentes, voce lmſin
magna DEl magnalia eructare non ceſſabant, ut llihülzer
audiſtis: repleti ſunt omnes Spiritu ſandto, variis- lercortignid Kuln
ue linguis ſermonem facere cœperunt, pront cœleſtis Cnridos: hecanr
i DEI Spiritus dabat eloqui illis. O miram ſan- dilns pallaim,
Gi Spirits ſapientiam! varia linguarum gene- Cileninst, I
ra, non, variam, ſed ſimplicem DEl veritatem iulut, De)
erudant; quæ os reſerat, & invitam linguam iule igertt,
conſcium ad eloquendum pedus impellir. Dei- utnkn
que magnalia: illius, inquam, DEI, qui unus, & Animaliat fe
verus eſſentialiffime dicitur; contra tuum præci- aſagna; 0
puè, qui in lingua perſiſtis, peſſimum inſtitu- emalison
tum, 6 N. fallaciæ, & nequitiæ ſpiritus, qui uni- M s &
co tantum organico linguæ inſtrumento in hac mn nej 1
creatura, quam obſides, inceſſanter falſa, ac ſem- vneir elng
per mendacifſima, atque à vero valdè remota ob- ein
ſtinaté proferre ſoles; pacem cum proximo lo- obri
quitur Spiritus ſancti ignita lingua; ſed jurgia, iie
lites, contentiones, rixas, atque blaſphemias ſug- era ſeni
geris. Docetilla DEl juſtiſicationes, hæc autem hilunen
lin-

3

Eihe Pirit⸗

Il.

cathee
tun Cftückn

ſobscniſs

gnantimnine
kn,ſbigte
ete certune
Nie ignige
6 Hirtls glin
Ulte miei, u
1 cores iſe
Acln ilbsele
gleuntes puln
lnes, ſoe
Orrindlbnt,
Onane
rnlgunn e
ſmnhen N wnn
eu tmu
gtkr et 1
N,Cids
n tuungt
mon

N

e

S
S=

el⸗
itnna,
he e
, Antet ℳ.
1

agv;
Alion ⸗
d 8
Sgiong p

1 nnt g⸗

in die Pentecoſtes. F713

lingua, quem tu doloſe ſerpens vaniſſimè vibras
mala inſtruit aſſidueè, ſuggeritque culpas. Amatur
DEUsS in concilio Sanctorum, non niſi divina hac
igneque impellente lingua, & calefaciente: Spiri-
tus ipſe amor eſt; non enim quisquam poſſet
DEUM diligere, ſi eum, quem diligit, non habe-
ret. Hac ductrice lingua DEl mandata ſervantur,
dum monſtrat ipſa per flammarum incendium ſur-
ſum tendens, DEUM videlicet ſolum, qui eſt in
cœlis, eſſe ſuper omnia diligendum; eique obtem-
perandum. Sanat illa, linitque vulnera: pungit
iſta, trans verberat, occidit. Congregat illa, & in
unum DEUM nos Chriſtianam profitentes religio-
nem copulat: ſed iſta diſperdit & ſegregat. Loquens
illa fideliter corripit, & ad viam veritatis inducit,
quæ eſt Chriſtus: hæc autem infernalis lingua fal-
laciter ſibilans, paulatim venena effundit, & mala
undique diſſeminat. Illa tandem DEUM laudat,
DEUM exaltat, DEUM glorificat; dum iſta ma-
ledictionibus ſe ingerit, jaculaturque blaſphemias
contra Omnipotentis creaturas, ipſumque omni-
um effectorem, irradiat fidelium mentes hæc ſancti
Spiritus ignea lingua; obtenebrat caligine tetra
lingua veſtra infernalis omnes, qui poſt ejus abeunt
fallacias: contra quas & nos firmiſſimum ejus im-
ploremus auxilium, ne in præſenti cauſa ipſius fal-
lamur mendaciis, neque in hoc inviſibili bello ejus-
dem caligine penitus obruamur. J

Veni ergo, ſancte Spiritus, & emirte cœlitus lu-
cis tuæ radium. Veni, Pater pauperum, veni da-
tor munerum, veni lumen cordium.
KK Con-

—

inordinati appetitůs; ſpiritus ignominiæ, dede-

14 Exorciſmus III. ²

Conſolator optime, dulce refrigerium In labore md
dæmonum requies, in æſtu diabolicarum tentatio- AMltad

41

Syn

num temperies, in fletu ſolatium. (eNn
O lux beatiſſima, reple cordis intima tuorum 1 tg
fidelium, à DEl hoſtibus oppreſſorum.
Sine tuo numine, nihil eſt in homine, nihil eſt imitr
innoxium. Lava, quod eſt ſordidum, riga, quod ommiehe
eſt aridum, ſana, quod inferni manibus eſt ſau- ranſene

4 ſ,
zeeson
Mhne 4
. N
RK

1

Fledte, quod eſt rigidum, fove, quod eſt frigi⸗ n, Eln, ſe
dum, rege, quod eſt devium. VNK)

Da tuis fidelibus, in te confitentibus, ſacrum Gekeahnin
ſeptenarium. Da virtutis meritum, da dæmonis õ
exitum, da perenne gaudium, Amen. 1 uutieedin
Contrà verò maledictus ſis tu ſpiritus tartaro- malnit
rum ſpiritus doloſe, ſpiritus ſuperbiæ, ſpiritus va- Meszendin
nitatis, ſpiritus ſordium, ſpiritus libidinum, ſpiri- ilihlt
tus maledi ctionis; ſpiritus contradictionis, con- inncl in
fuſionis, & nequitiæ; ſpiritus perverfſitatis, & in⸗ Kaag iuß
obedientiæ; ſpiritus defectionis, obdurationis, ni ſehpnins
& proterviæ; ſpiritus inſatiabilitatis, gulæ, & uietni
n inere germi
coris, & infamiæ; ſpiritus dolorum, invidiæ & urerhani
diſerepantiæ; ſpiritus contumeliæ, jurgiorum & run
litium; ſpiritus avaritiæ, inconſtantiæ, impru- inn, n.
dentiæ; ſpiritus deſperationis, mœroris, & lu- Anciles
Güs; ſpiritus deſolationis, turpitudinis & mon- 4 fileas d
ſtruoſitatis; ſpiritus odii, vindictæ & diſſenſionis, "
ac tandem ſpiritus malorum omnium & vitio- ecahre⸗
rum. Maledicta ſit lingua tua tartarea & peſti- AAnme
fera: maledicta as millies maledicenda ſingulis n
1

momentis ſit colloquutio tua, ſerpens inferna- 1
lis, n N

II.

fetigtigilin⸗
bolien n
Ui,
Ndis intmn n
rellotun,
in homine iit
rlcun t
Gi manibus eie

ne glol eki
ſenibes, Acru,
IIiun Cut
tt.
gönſibtnn.
Nigthtietr
fimftnſt
mbn⸗
eſunſevenntmchn
ker uinnin
Gblts,

in die Pentecoſtes. 715
lis, qui tantas adverſus DEl facturas audes perpe-
trare nequitias, contra fideles, Chriſti languine re-
demptos, Chriſti languine lotos, ad Chriſti ima-
ginem effectos, Chriſtique ſpiritu imbutos, &c.

Qui quidem ſpiritus non ſolùm perbProphetarum
ora incarnandi verbi prædixit myſteria, poſt futura
tempora complenda; ſicut jam ſcitis fuiſſe impleta,
quæ per ſanctum job, per David Prophetam, Salo-

monem, per Oſeam, per Joëlem, per Amos, per
Abdiam, per jonam, per Michæam, per Nahum, per

Habacuo, per Sophoniam, per Aggæum, per Zacha-

riam, per Malachiam, cæterôsque Prophetas pro-

nunciata fuere; verùm etiam, quæ Evangeliſtæ no-
tarunt, iplemet ſanctusspiritus veraciſſimâ dictavit,
ipſe DEl Spiritus Martyribus vires ſuppeditavit, vi-
gorem illis indidit, robore eorum pectora firmavit,
uùt ſeriptum eſt: Tbant gaudentes a conſpectu concilii,
oniam digni habiti ſuut pro nomine JESll contume-
lan patt. Ipſe Spiritus conſilii, & fortitudinis etiam
vili fragilique ſexui victoriam martyrii contulit;

mnullum timere permittens mulierculas armorum

incurſum, nullumque tyrannorum cruciatum tre-

pidare, non ferrum, non ignem, non aquam, noa

præcipitia, non lapides, non ferreas ungulas, no n
immiſſas feras ad eas dilaniandas accinctas, noan
verbera, non laniatus, non rotas fugere, non enim
vident pericula Martyres, ſed coronas? non hor-
rent ob plagas, ſed numerant bravia; non vident
inferni flagris cædentes lictores, ſed Angelos ſu-
pernè benedicentes imaginantur; non conſiderant
Periculorum brevitatem, ſed præmimorum ſanct
. Kk 2z . hu

516 Eworcismus III.

„ .
hujus Spiritüs æternitatem. Ideò & nos ob eorum

obitus nunc exultamus: triſtium enim natura poſt
crucem transmutata eſt. Non amplius lachrymis

Sanctorum mortes proſequimur, ſed tripudiis divi-
nits inſpiratis ſuper ſepulchra choreas ducimus.

* . . . . 1 . 1 67,. 5
Somnus autem eſt juſtis mors ipſa: imo potiùs ad ein

meliorem vitam profedio.

Hinc exultant Martyres, dum mackantur. In- ” i⸗
ſuper dictante ipſe divino Spiritu, verbi DEl pro- mn ed

pagatores zelantiffimi, virtute multa, in cundas alt

orbis terræ partes divina divulgavere mandata;
perſuaſerunt bona diſſuaſerunt mala; amorem ve-
rum, amorem ſan dum docuere gentes; virtutes ho-

minum animis inſeruére, vitia præcidere, ſicut e-

nim canum lingua volnus, dum lingit, curat; ſic &
ſancti Spiritôs præcones iſti, dum in confeſſione
peccati noſtri nos inſtruunt, quaſi vulnus mentis
per linguam tangunt. Prædicandi quidem ſcientia
eſt quodammodo, ut ſcitis, angelica, utrovis modo
juvans, ſeu per manum, ſeu per linguam operetur.
Piis etiam invigilantibus precibus Spititus iſte divi-
nus adeſſe nunquam deſtitit: cuncdtos enim orare
edocet, magnisque poſtulare facit gemitibus; Deus
nâmque ſolus edocere potuit, ùt ſe vellet orari.
Ab ipſo igitur ordinata religio orationis, & de Spi-
ritu ipſius jam nunc ex ore divino fertur animata,
ſuo privilegio aſcendit in cœlum, commendans Pa-

tri, quæ Filius docuit: contemplantibus lucem

elargitur inviſibilem: cognitionem ſui, agnitionem
DEl largiter ſuggerit. Humilitatis fundamenta
juſtorum cordibus firmiter ipſe jacit; ne veſtræ
ſu

1
1
nen Kohe D
zAwabane et

udonikpeſt
ltru u mo.
”
ihrrcumley
Leln Ppiritu .
ler geß e
Uutherono,
4 n erunt
ükrbertate

6

.

n,ter cord
alin frem
Eteruet,l

r.

8

Enſer

l

Imenint fſuperbiæ, O damnati ſpiritus, perculſi vento, pe-

indie Pentecoſtes. 517

— nitùs moveantur, ſed ſemper ſtabiles in DEI ſoli-
ſehtiglit ditate bernuneent; quemadmodum & mitiſſimum
8 clorin David poſtulare ſcitis, dicentem: Et Piritu prin-
iherin ci ali confirma mé. Pias DEl inſpirationes quis-
l nam etiam pedtoribus ingerit, niſi Spiritus hic
digniſſimus, & principalis? quotquot ad primam
gratiæ lucem, hoc duce, atque motore primo,
unminn devenéêre? implet Eccleſiam, replet & univer-
ſetilin fum terrarum orbem ſanckiſſimus inſpirator ani-
nntainnd marum, qui eſt DEUS ipſe immenſus, & infinitus.
Ipeenne Deique Spiritus. Vera pœnitentiæ virtus abeſt,
uumdnde niſi ductore hoc Spiritu fieri incipiat, dirigatur,
tüntie atque ad finem usque perducatur: quoniam DEI
elrſene. ſpiritüs perfetta ſunt opera, nec quidquam extra
hummet ipſum bonum eſſe poteſt; ſcriptum eſt enim per
iimmmin Prophetam: Fons de domo Domini egredietur, & ir-
Emu rigabit torrentem ſpinarum. Ideòque vos miſeri,
nit vos infelices, qui extra ejus gratiam eſtis, ac ſi non
1
1

—

Uunt.

1
en Sienn
AI

=

R Wim fuiſſetis, permanebitis ante illum cruciatibus ve-
ru ſtris undique circumſepti. Converſio iniquorum
Sluft ab hoc eodem Spiritu ortum ſumit; ut ſcriptum
Rautds enne ſcitis: Wemo poteſt dicere, Dominus JESUIS, niſi
6aeenihet hoc didante Patrono. Omnes, qui à faucibus
eſele“ veſtris tartareis fuerunt erepti, hoc duce, perfe-
Ggions Gam habuerunt libertatem per Sacramentorum
mſerlt/ medelam, aut per cordium dolorem vehemen-
m“ tem, qui contritio nuncupatur. Quoties de ini-
n quorum præda veſtra fremuit abyſſus, qui ad Deum
genp ſeſe verterunt, & ab hoc divino Spiritu potentiſ-
W ſimé (licèt ſuaviſſimèe) fuerunt erepti; Millies
in ſuper centena millia experti eſtis raptum iſtum di-
e Kk 3 vini

enltionih

518 Exorciſmus III. 1

vini Spirités, & absque ullo ſolamine ejulaſtis cum herd,
Iucifero malum veſtrum; ſic & David amiſiſtis mert
adulterum; ſic & Petrum, jam in fide labentem; gini
ſic Magdalenam quondam libidibus involutam; untl’
ſic Iatronem nequitiis plenum; ſic Thomam infin- örtmnne
delitatis hamo jam captum; ſic Paulum falsô reli- l
gionis alligatum zelôò, ſic Matthæum, negotiorum
vinculis irretitum; ſic Dionyſium Areopagitam,
ſtudiorum fallaciis obnubilatum; ſic Cyprianum dt
vefir's magicis artibus à vobis allaciſſime conſopi-
tum; ſic Auguſtinum, ſic Guilielmum, ſic Mariam geetu a
Fgyptiacam, ſic Irenem, ſic Taidem, ſic pelagiam,
ſic cæteros, quorum non eſt numerus: quia repen- i mmo ens
te Spiritus hic Dei ſublimis, atque excelſus, de cœlo- eleletore
rum ſedibus veniens, in eorum duritiem ſuaviſſime zin eut
intrans, dulciter erudivit eos in ſpe, illosque ad eſn
n iſericordiarum DEl fontem quâm benigné per- ardie
duxit, vobis dæmonibus veſtrisque pompis nun- nlen
cium remittentes. üre ncl
8 nynmn, 4
Ite igitur confuſi ite maledicti † ite perverſi nihe
dæmones † cedite, ac ſub altiſſimi cadite pedibus: Reimnchli ll
obedite præceptis meis † miniſtri ejus, ejùsque
ſacro muniti ſpiritu, qui jam vos iterum exorcizo' NNabger tar
vos adjuro ac potentiſſime vobis mando per Gircorn
altiſſimum DEl ſpiritum coarcto vos fortiùs † per
potentiam efficaciſſimam verbi DEl in cunctis Pro- *
Phetis, Evangeliſtis, Apoſtolis, Concionatoribus, Mifmin 41

ſacrisque Eccleſiæ Scriptoribus, atque Doctoribus, Iini hnonit
qui fuerunt, qui ſunt, quique in ſequentibus ſæculis ieſthles ſi
in ea futuri ſunt. Compello vos † per ſanctarum illmiſerll
munera linguarum, quæ quotidie ab hoc DEI ſſint
“W ſpi- ehenent
a

Melin, neguinn
lln Aeoneer
n; ſe Chir
Alofſineonn
non Ke Mare
ilen ſe elgzn
menn: lürepen
grunluceoet⸗
ndriabefäre

tenn ebe 1
Gen un ie

ſehageonſe⸗

fie herte
aehent⸗
S1 Gs eli
2 geruanelie
4 . 4
4. bis mand
3 bisn 83

, wos o

⸗
el incll

Coec,

NH

/
V.
.
47

manelͤ
lequen

f 1 S
nile

in die Pentecoſtes. 519

ſpiritu in cœlo, & in terra diſtribuuntur. Cogo
vos † ut mea juſſa exequamini, per cundta ejusdem

Spiritus ſancti nomina, my ſteriis referta divinis, ac

litterarum diſperſa paginis. Urgeo vos † per ejus-
dem Spiritus ſancti fructus ſublimes, atque mira-
biles, qui in DEl Eccleſia operari videntur ab ipſo
in fortitudine Martyrum, in potentia Confeſſo-
rum, in continentia Virginum. Urgeo vos † per
omnes cruciatus vobis cunctisque malignis ſpiriti-
bus, cujuscunque generis, ab Altifſſimo inflictos
Spiritu, ob veſtra prava opera, tentationes atque
ſuggeſtiones, adverſus nos, & DEUMipfſum auda-
cifſime à vobis intentas. Recedite ergò tentato-
res † recedite ſeductores 'recedite maligni ab hac
creatura atque ad deſertas terrarum plagas ite
veloces, ubi nulla ſit vobis cum DEl creaturis,
ejusque facturis communicatio. Te verò, nefan-
diſſme iſtorum dæmonum dux, te præcipuéè verbis
Omnipotentis, & nomine altiſſimi Spiritus allo-
quor: rede ocyùs vade fœtidiſſime lupe vade
bellua terribilis viſu † cum omnibus ſatellitibus,
atque ſordibus tuis. Vade coluber ſinuoſe † præ-
ceps abeas onager tartaree l fuge corve nigerri-
me † fuge vultur cornivorax † fuge Leo rugiens †
fuge à facie ignis Dei admirabilis ut fulgur contra
te deſuper cadentis: ſed veluti ros & pluvia cœ leſtis
ſuper nos voluntaria, à ſummo omnium conditore
beæreditati ſuæ benigniſſime ſegregata, ut à calore
nequitiæ veſtræ in dies ſingulos protegamur; utque
obſtinatiſſimum luciferum, vôsque ſequaces ſuos
peſſimos, vi, efficaciâ, atque potentiâ ignis divini
Spiritũs expellamuszut jam expellimus †Tfugamus †
Kk4 cædi-

520⁰ Exorciſmus WW. 8
cœdimus '† cogimus exorcizamus † adjuramus † leiſ i

ac tandem validiſſimè vobis præcipimus, ut omni mn
mor ſeclusâ pareatis, atque ex hoc corpore egre- sfeſiin
diamini. In nomine DEl Patris I, & DEI Filii nen
ejusdémque Spirits ſandi † Amen. unr in
.êú
Exorciſ⸗ mils I V. H Ehuddl
. .„A: rcen
In Feſto Corporis Chriſti, & per Octavam 1
nec non quotiescunque exponi Husum

illud contigerit. elnniftil

1.

4
.7

=
S=

—

„

Preparatio ut in primo Exorciſmo; præter ea, quæ Uininketun
beic hbabes propria. Medonmürd
† Sequentia ſancti Evangelii ſecundum Joannem † WEüſ
B. Gloria tibi, Domine †. lukenbis 8.
N illo tempore, dixit IESUS turbis judæorum: rr ni
Caro mea verè eſt cibus, ſanguis meus verè eſe Nlä
potus. Qui manducat meam carnem, & bibit meum uihealniil
ſanguinem, in me manet, & ego in illo. Sicut miſit ſotrej
me vivens Pater, & ego vivo propterPatrem; & qui Aiu hiin
manducat me, & ipſe vivet propter me. Hic eſt
Panis, qui de cœlo deſcendit: non ficut manduca- Mirdbis ſ
verunt Patres veſtri manna, & mortui ſunt. Qui Miapeno

manducat hunc panem, vivet in æternum. Nn inn er e
.* .* „ . .
g. Laus tibi Chriſte. frulanbus
Per Evangelica dicta extinguatur † diſſipetur lnctritis;
. . .„RL 4
& deſtruatur in te ? omnis &c. AInmn
Dicantur Litanie Sanctorum, it ſuprà in primo n
Exorciſmo. en
Pa-

1
ern.

1

Uled

ly,
unle dg,.
Nracihing e,

43

AThoeen eg

ust, A D

Anen.
5V.

Kperan
ne eponi
et
ihn etr en e
w.
E .
Wükmnſum!
Dan,
1 Wihen
es zerünen e
meunm
etdptil Futt
ſiorhelunc,
„eer e,
ine
n falnn
autortu
Llerknun
4
N
. uturk

it

—

CPiton

in Feſto Corporis Chriſti. 521

Pater noſter. z. Et ne nos inducas in tentationem.

N. Sed libera nos à malo.

y. Salvos fac ſervos tuos.
N. Deus meus ſperantes in te.
vy. Eſto nobis, Domine turris fortitudinis.
B. A facie inimicorum iſtorum.
y. Sicut deficit fumus, ſicut fluit ceraà facie ignis.
x. Sic pereant dæmones iſtià facie Dei.
y. Ad nihilum deducti ſunt in conſpedu ejus ma-
ligni.
B. Timentes autem Dominum glorificati.
y. Bene omnia fecit.
. Et ſurdos fecit audire, & mutos loqui.
y. A facie Domini mota eſt terra.
N. A facie Dei Jjacob.
J. Tu terribilis es, & quis reſiſtet tibi ?
E. Ex tunc ira tua.
y. In Deo faciemus virtutem.
H. Et ipſe ad nihilum deducet inimicos noſtros.
y. Domine exaudi &c.
J. Dominus vobiſcum &c.

Oremus.
DEUS, qui nobis ſub Sacramento mirabili paſ-
ſionis tuæ memoriam reliquiſti; tribue quæ-
ſumus, ita nos per corporis & ſanguinis tua ſacra
myſteria à dæ-monibus liberari, ut Redemptionis
tuæ fructum in nobis jugiter ſentiamus. Qui vi-
vis, &regnas cum Deo Patre in unitate, &c.
N. Amen.

Pſalmus 83.

Qam dileda tabernacula tua Domine virtu-
K 5 tum

B 41
522 Exorciſmus W. Gwne
tum! concupiſcit, & deficit anima mea in atria Do- ine
mini &c. ex Matut. fer. ſextæ. Mn
Vel Pſalmus 147. nlnen
LAuda Jeruſalem Dominum: lauda Deum tuum leum
Sion &c. ex Veſp. diei Sabb. Olemd
Lectio actuum Apoſtolorum. (tere⸗

N diebus illis, Philippus deſcendens in civitatem (nute
1Samariæ, prædicabat illis Chriſtum. Intende- lin
bant autem turbæ his, quæ dicebantur à Philippo, ahnend
unanimiter audientes, & videntes ſigna, quæ fa- ahenne
ciebat. Multi enim eorum, qui habeant ſpiritus fgelnet
immundos, clamantes voce magna, exibant. Mul- pulelius
ti autem paralytici, & claudi curati ſunt. Factum Aimen
eſtergò gaudium magnum in illa civitate. Tu au- Wriles
tem Domine miſerere nobis. g. Deo Gratias. Tunwn en
B Oremus. Venelen
COncede quæſumus, Omnipotens Deus, ut qui haniql
protectionis tuæ gratiam quærimus; liberati à roce
malignis ſpiritibus, ſecura tibi mente ſerviamus. letſea
Per Dominum noſtrum Eſum Chriſtum Filium llhum d

tuum &c. Centori, 0e
ymnus. la Ejui
Ange lingua glorioſi n bono
Corporis myſterium, il bene
Sanguinisque pretioſi, Mttenti⸗
Quem in mundi pretium Ceſt l
Fructus ventris generoſi L ſiliinhecz
L Rex effudit gentium. betllehr
Nobis datus, nobis natus Mminnene⸗
. 72 . . . Kam
Ex intacta Virgine: ſentiſg

Et in mundo converlſatus,

y. in Feſto Corporis Chriſti 723

ninanute, Sparſo verbi ſemine:
lMr. Sui moras incolatus
iu Miro clauſit ordine.
nebllrt, In ſupremæ nocte cœnæ
. Recumbens cum fratribus,
* Obiervata lege plene

Cibis in legalibus: Sð
Milun Pn Cibum turbæ duodenæ
üftn. irt Se dat ſuis manihus.
immi Verbum caro, panem verum,

Poengeninctite

maſgn, Nel Verbo carnem efficit:
lltten hui Fitque ſanguis Chriſti merum:
ůõ Etſi ſenſus deficit; .
ümin kin Ad firmandum cor ſincerum
ntlift, lil Sola fides ſuſficit.
WMis Tantum ergoô Sacramentum,
Sem. Veneremur cernui:
Onmerhu H Et antiquum documentum
tnäm ind, „Novo cedat ritui,
Lelrbͦl n Præſtet fides ſupplementum
* gelilunf Senſuum defectur.
m E. Genitori, Genitoque
Laus, & jubilatio, .
i, Salus, honor, virtus quoque
1* Sit, & benedictio:
e Procedenti ab utroque,
een . Compar ſit laudatio, Amen.
tinn y. Poſuiſti in conſpedu noſtro menſam.

l B. Adverſùs dæmones, qui tribulant nos.
. y. Dominus vobiſcum &c.
1 Sequentia ſancti Evangelii ſecundum Matthæ-
. um. T y. Gloria tibi Domine. †
cglans In

N

524 Exorciſmus IV.

N illo tempore: dudus eſt Eſus in deſertum 4
ſpiritu, ut tentaretur à diabolo. Et cùm jeju-
nâſſet quadraginta diebus, & quadraginta noctibus,
oſteà eſuriit. Et accedens tentator dixit ei: Si Fi-
lius Dei es, dic ut lapides iſti panes fiant. Qui re-
ſpondens, dixit: Scriptum eſt: Non in ſolo pane
vivit homo, ſed in omni verbo, quod procedit de
ore Dei. Tunc aſſumpfſit eum diabolus in ſandam
civitatem, & ſtatuit eum ſupra pinnaculum templi,
& dixit ei: Si Filius Dei es, mitte te deorſum-
Scriptum eſt enim: Quia Angelis ſuis mandavit de
te, & in manibus tollent te, ne forte offendas ad la-
idem pedem tuum. Ait illi IEſus: Rurſus ſcriptum
eſt: Non tentabis Dominum Deum tuum. Ite-
rum aſſumpfſit eum diabolus in montem excelſum
valde: & oſtendit ei omnia regna mundi, & glo-
riam eorum, & dixit ei: Hæc omnia tibi dabo, ſi
cadens adoraveris me. Tunc dicit eiEſus; Vade
ſatana: ſcriptum eſt enim: Dominum Deum tuum
adorabis, & illi ſoli ſexvies. Tunc reſiquit eum
diabolus, & ecce Angèli acceſſerunt, & miniſtra-
bant ei. N. Laus tibi Chriſte.

Per Evangelica dicta extinguatur † diſſipetur '

& deſtruatur † in te omnis dæmonum virtus. In

nomine Patris † & Filii , & Sppiritus ſancti † Amen.

Oremus.

INeffabilem miſericordiam tuam, Domine, cle-
menter oſtende, & hunc famulum tuum N. à
peccatis omnibus exuas, & à dæmone, qui eum
torquet, potenter eripias. Per Dominum noſtrum
IE-

4

4 Ne .
gpiiu⸗
igevearirt
ibolerten
rocau
nnferin,
Achngeot
, AMtöhrn
innni
uaDe. Mn
ndrt Nen

RNotechrtoben
unn Mnal⸗
iy ronn e
e iüi nente
lube.
Dibiirs ta
geiklogtde

bti Mro
nchent,
g ſmn nemn
Uen ulr ert
WCnteli

nlrinen Pi

GIV. . .
in Eſto Corporis Chriſti. 52 5

d Eſum Chriſtum Filium tuum, qui tecnm vivit &
rd regnat in unitate &c.

Aadriginng
Etuorciie Aſpergens obſeſſum dicat:
Pnes . Adua benedicta extinguat, & ſeparet à te N. om-
NNN, nia deæmonum maledicta. In nonine Patris & Fi-
gloloti lii † & Spiritũs ſancti Amen.
rCtbeinode Eorcizatio dæmoniaci manu ſuper eum impoſitd.

pinnectiunter EXtinguatur in te N. creatura Dei, omnis virtus
tet te — diaboli, per impoſitionem manuum noſtrarum;
önmdete nec non per invocationem ſuper te omnium Ange-
Lirr oſeneadt lorum, Archangelorum, Patriarcharum, Prophe-
tarum, Apoſtolorum, Martyrum, Confeſſorum,
Virginum, cunctorumque ſimul Sanctorum & San-
Qdarum Dei. In nomine Patris & PFilii † & Spi-

.

ritůs ſancti E Amen.
KE PhRotedor noſter, aſpice nos, & hunc famulum
tuum N. à malignorum ſpirituum defende peri-
NNculis, ut omn? dæmonum perturbatione remotâ,
1 A „ . . . .
liberà tibi mente deſerviat. Per Dominum no-
ſtrum &c.

Ure Exorciſmus.
— Uò ibitis vos tartarorum dæmones? quò per-
getis? amodò enim deficietis, & absque fine
peribitis. Menſa vobis quondam præparata ſubli-
mis, jam cibo caret, & vinum non habet; & vos
omnes famem patiemini veluti canes, & circuibitis
civitatem noſtram Jeruſalem, Eccleſiam videlicet
mlun 59 ſanctam, quam cæleſti tritico abundare, ac ſuaviſſi-
lere, mo torcularia noſtra vino deſuper redundare con-
arori ſpi-

526 Exorciſmus W.
ſpicitis. Sapientia enim Dei miſcuit in ea potum,
& poſuit nobis menſam ſuam. Verumtamen,
quod vos miſeros validiùs cruciare non deſinit, hoc
inprimis eſſe videtur, quod ob veſtram ſuperbiam
indigni cæleſti convivio exiſtimati eſtis ac vices ve-
ſtras mutavit Altifſimus, panem Angelorum lar-
giens, & cibaria mittens nobis affienter. Ecce

igitur, & Dei defedores, ecce appropinquavit jam

exitus veſter. Quid ergò inter nos commorati quæ-
ritis? cur ergo à nobis declinare non feſtinatis, 6
maligni ſpiritus, & præcipue ab hac Dei creatura
N. omnes vos cur longè abire cun damini, qui te-
merarièe illam occupare, veſtrâque obſtinatâ nequi-
tiâ continuò torquere, atque infeſtare auſi eſtis?
Nonne quod Altifſimi ore pronunciatum eſt, per-
cipitis: Qui acceſſit ad ea, quæ conſecrata ſunt, in
quo eſt immunditia, peribit coram Domino? jam iſti-

us anima ad imaginem Dei effeda, multoties An-

gelorum eſcâà nurrita fuit: jam ſæpiſſime de cœlo
Dominus in terram deſcendens, domum ipfius,
ac pectoris tectum dignatus eſt habirare: tu verô,
ſociique tui peſſimi, ac maledicti, ejecti de paradi-
ſo, & ab hominum, Angelorumque conſortio per-
petuò disjuncti nobiſcum comilcere vos pſos non
erubeſcitis, ac ſanctum, Deôque fſacrum, & be-
nedictum, veſtra fœtidifſima præſentia, velimbe-
cilli virtute profanare? Quomodo ergô huc intrâ-
ſtis non habentes veſtem nuptialem? Maledico igi-
tur vos omnes ſacrilegos † nomine ejusdem DEI
Omnipotentis, Patris † & Filii † & Spiritũs ſanctif,
qui hanc creaturam ſibi in juſtorum ſe gregavit par-
tem. Exorcizo vos † conjuro vos hagelio † & al-
ligo

ner ooe
urle⸗
ſemininh
ine ſe mn
mii &
: a oet⸗
Morlatene
56 nonit 4 1
1ento Mun
ANckus Uupolt
ArNultt hu
len lun ut
Peicks, Agve
Gſe wali n
cpehetrmnid.
Nher cigee
„Choso on
wed,onnehe
Cocungue contt
0s conneto, ſi
iſuna inereme
ngbe epognan
Urento in monen
i, gitn ibi,go
mboe narpor
e, ae (aerorun
moti lghent
ihujus boen,
mam conlinem
6Kis hrolan
ehini

V.

miſeri ne
D
Care notintt
velrin Ui
itiekisreſn
Een Anpeonn
dsafflentt
4propimgunte
oconnmorut
Ne non Eeliuns
Obe ei crenn
Panbemini it
Gellntk degl⸗

ein Uelis,

aThInEr

Dei eſchr nit
eCerens nßt
nabetl hint 6
nelc eſet in
gumſe n 3
,aüilcereth
erelentt 4

Ie—l

1

1

in Feſto Corporis Chriſti. 527
ligo vos per potentiam Omnipotentis, qui vos

exterminavit, atque juſtiſſimè à Sanctorum com-

munione ſejunxit. Ejicio vos † Dei, & Chriſti
potentià, & præcipites detrudo in tenebras exte-
riores: ac per eandem potentiam vobis firmiſſime
mando obſequi mihi miniſtro ejus in omnibus, quæ
vobis, nomine ipſius, injunxero † & ſub hoc
præcepto, non tamtùm vos ligare cogito, verum
& cundas illas potentias, quæ adverſantur, aut
repugnaturæ ſint mandatis Altiſſimi, per me Sa-
cerdotem ſuum, atque miniſtrum indignum, vo-
bis indictis, atque iadicendis; ſive ſi poteſtas ho-
minis, ſive mali angeli, quomodolibet hoc faci-
nus perpetrantis. Inſuper, eàâdem mente, nunc &
ſemper ego ipſe, eàdem DEl potentiãâ, atque virtu-
te, diſſolvo T omne maleficium (ſi interſit) omne
ligamen, omne pactum, atque nequitiam, quomo-
docunque conſtructam: & hoc eodem præcepto

vos connecto, ſi pertinaciter agatis, ſub pœna

graviſſima incrementi veſtrorum cruciatuum, om-
niumque repugnantium, uſque in infinitum, de
momento in momentum ad mei nutum. Præci-
pio † igitur tibi, qui es caput ſpirituum nefando-
rum, hoc in corpore commorantium, ut tuo no-
mine, ac cæterorum omnium, debitam præſtes
Sacerdoti obſequentiam, ob/ DEl gloriam, pro-
ximi hujus levamen, veſtrorumque infernalium
eternam confuſionem. Impero vobis in virtute
cœleſtis hujus, & Angelorum panis ? ut cedatis.
Mando vobis per potentiam Corporis Chriſt. Ad-
ſtringo vos † ad obediendum per ſubſtantiam cœ-
leſtis hujus, ac Divini pabuli; & in nomine ad-
mI-

528 Exorciſmus W.

mirabilis, ac venerabilis Euchariſtiæ Sacramenti, 9

quam adorant Angeli, venerantur Archangeli, &

absque fine collaudare non deſinunt. Verùm, at-

tendite jam, tartarorum belluæ, quid Apoſtolus

Paulus, divino dictante Spiritu, de auguſtiſſimo Me
hoc cibo enarrare aggreditur, attendite, & contrze- ”
Ego enim accepi à

miſcite potentiam Salvatoris.
Domino, quod & traditi vobis: quoniam Dominus

Ikſus, in qua nocte tradebatur, accepit panem, Do-
minus Eſus inquit. Oadmirabile nomen! no-
men ſuper omne nomen! poteſtas igitur Altiſſimi

