Adjuro vos igitur dæmones infernales, cujus- Zümte

endn
cunque generis, præſentes, & abſentes, vocatos, & ulnt, anma
invocatos. Per eum vos adjuro, qui in Iſaac eſt tyos en
immolatus, in Joſeph venundatus, in agno occiſus n unig
& in homine crucifixus: ut ſemota diabolica frau- lſgrotmtet⸗
de veſtra quantocius recedatis, nec ullatenus cre- Ameln ein
aturam iſtam moleſtare valeatis, nec in corpore, Feruſlin
nec extra corpus, nec per viſionem, nec Per ter- 14 gorin Im
rorem: neque de die, neque de nocte; neo dor- gimiihtuiini
miendo, nec vigilando: nec comedendo, nec bi- latslltaneredt
bendo: nec aliquod ſpirituale, aut naturale opus Nepoth n
faciendo. Alias vobis infundo omnes maledidtiones eigt egli
& pœnas tormentorum, atque detruſionem in ſtag- enimten hon,
num ignis & ſulphuris, per manus inimicorum ve- zu, Gen!
ſtrorum: ſanctiſſima Trinitate jubente, Michaeèle Aher ere
Archangelo exequente. As Mare fil
Nam ſi tenemini aliquo vinculo præcepti inno- cyifsomniumd
dationis, ſuffumigii, artis, aut facturæ ad quem- opifs An⸗
cunque perverſum finem, & effectum compilato vlcdonen
& fabricato: ſive in verbis, herbis, lapidibus, aut e mniimms
elementaribus: aut in nominibus magni DEl, aut ,9 .
Angelorum: ſive in horis, diebus, menſibus, aut
annis ſuperſtitiosè obſervatis, cum pacto expreſſo e ſictioni
aut tacito, etiam juramento firmato: omnia illa lellogi
irrifto, anfnullo, & deſtru'o, per omnipoten-
tiam Patris, per ſapientiam † Filii, per bonitatemf Nec ſetnn g
Spiritũs ſancti. Per eum, qui † eſt, qui erat, & inenl iun
qui †venturus eſt; Omnipotens, Hagios, Otheos, ußn ih un
Iſchyros, Athanatos, Tetragrammaton, Jchova, Ahn na
Alpha & Omega. Pen
Re-

nalicro, u

l
torliunn

—

nes ilens.
lentesz
W
htls inigc,
enota iigte
Reeblatenese
, r iane
onen Nrſet
e le, er
Netenlo, Nes
Anunge n
Przrulkones
rkrunic
Nunsfumn

nur er e

N

0 nn
MrYNer
dhane
“

R

cap. .

De diſpoſitionibus in maleficiato requiſitis. 683

Recedite igitur maledicti diaboli cum omnibus
maleficiis veſtris. Et ſicut fumus jecoris piscis com-
buſti diétante Raphaële ſpiritum à Sara fugavit; ita
exorciſmi, adjurationes, & benedictiones iſtæ ex-
pellant vos, ut non audeatis ultrà accedere ad cre-
aturam iſtam inſignitam (Jfaciat crucem in fronte
ejus ſigno ſanctæ † crucis. Quia mandatum meum
non eſt meum, ſed ejus, qui miſſus eſt à ſinu Patris,

utopera veſtra deſtrueret: nobisque dedit poteſta-

tem ad gloriam ſuam & utilitatem fidelium vobis
imperandi, prout imperamus & præcipimus, ut non
audeatis ultra accedere, in nomine Patris †, & Fi-
lii . & Spiritũs ſan Rti I Amen.
Aſpergat aquàâ benedictâ, & poſteà ponens ex-
tremitatem ſtolæ, & manum dextram ſuper caput
ejus, dicat:
Super ægros manus imponent, & bene habebunt.
Elus Mariæ Filius, mundi ſalus, & Dominus,
meritis omniumsanctorum ſuorum ſit tibi clemens,
& propitius, Amen.
Benedicdtionem olei miræ virtutis, panis, vini,
&c. pro infirmis, & maleficio affectis vide ſuprà

De diſpoſitionibus, quæ requiriuntur in
mmBarleficiato, ut liberetur à maleficio.
UIæ diſpoſitiones, quæ requiruntur in exorcſta, ut
cacem reddat ſuam poteſtatem, requiruntur in ma-
Aeiato magis, S in quolibet alio: nos verô, ut
re

rem aliquo pacto ordinemus, eam in quatuor partes
liſtinguemus.

684 De diſpoſitionibus
Eæxponemus, quomodo maleficiatus diſponi debeat in
jis, quæ ſpectant primò ad Deum, ſecundò ad Exorci-
ſtam, tertiò ad demonem, quartoò ad ſeipſum.
X iis, quæ ſpectant ad DEUM, fides, & fidu-
cia neceſſaria multò magis eſt maleficiato, quàm

ipſimet Exorciſtæ; quam ob rem, cùm Chriſtus

Dominus dixit Apoſtolis, eorum incredulilatem
fuiſſe cauſam, cur non potuerint ejicere d'monem

à puero illo lunatico: propter incredulitatem ve-

ſtram, ut ante obſervatum fuit; multo acriùs in-

crepuit poſteâà parentem ejusdem pueri, & qui eum

comitabantur, appellans eos generationem incre-
dulam, & perverſam, ac tædio affectus cum illis ver-
ſandi, eòs que diutiũs tolerandi ait: generatio incre-
dula, & perverſa, quousque ero vobiſcum, uſque-
quò patiar vos. Interea debet maleficiatus attentè
conſiderare, DEUM eſſe ſummè potentem, ut ex-
pellat repente mille legiones deæ'monum, etiamſi
à totidem vexaretur, absque minima eorum re-
ſiſtentia; & eſſe infinitè ſapientem, ut cognoſcat
omnes fraudes & actus, quibus celare ſe vellent illi
hoſtes infernales; & eſſe infinite bonum, ut res à
ſe creatas eruat à quolibet malo; & eſſe ſummè fi-
delem, ut ſtet promiſſis; quare cum fidem ſuam
obſtrinxerit, affirmans ad expellendos ſpiritus re-
belles ab obſeſſis corporibus ſe opem ſuam præbi-
turum ĩiis præceptis, quæ à ſuis miniſtris in ſuo no-
mine proferrentur: in nomine meo dæmonia
ejicientur: dedi vobis poteſtatem ſuper omnia
dæmonia: dubitari non poteſt, quin hæc pro-
miſſa ſit impleturus. Ab hac conſideratione o-
V rietur

mule⸗

Auug⸗
ſcur ſonſnin
. lenioren

ſdei,P

ein lelech

6 babet, A didt
. .
ihiboe ddn
ltumt.

ec altem di
ndolccotn
Imele nininn
t: gvare em
in maobegiren
M Moinde
n ttite iblo
fcienuchofitu
Ulbentmmmale
er behtithoiit
continenrec
, letfiuſwp⸗
mreila autinel
ſiglteneg

i
Kutin de
in, ſannde
nal e
Alnieicn⸗
ven, lndin
Nrun irrelcee
nteſcretann
Fincreclitnert.
1 nuvanbr.
nplnieflien

Geeerignuer
urnenmt
oneenunn tin
Pertundn
ſona, aple
rerlil
Leumnut
eutch in⸗
Gain iin⸗
Sloet
iyhen le,
rinicrsr,
oniti,
he niln

1

6

„0⸗
5

=☛ S=
E =
=
=

.

S

1
en ſ

col N

in maleficiato requiſitis. 68 5

tietur illa fiducia, quam etiam ſuperiùs diximus ſi-

gnificari nomine fidei, & eſt quædam robuſta ſpes

auxilii divini orta in voluntate ab actibus repetitis

ejusdem fidei, per quam anima pro certo habet,
DEUM non ſolùm poſſe ob ſuam omnipotentiam,

ſed etiam velle ob ſuam bonitatem, & fidelitatem

concedere, quidquid expediet ſaluri noſtræ. Lan-
dem hæc ipſa diſpoſitio fidei & fiduciæ ſemper au-
gelcet, ſi maleficiatus confugiat ad implorandum
precibus divinum auxilium, magis enim, magisque
in dies confidet, DEUMadfuturum auxilio ſuppli-
cantis, & impugnaturum tartareos illos hoſtes, qui
odio habent, & blaſphemant creatorem ſuum, &
incitati hoc odio ad res creatas lædendas ſeſe con-
vertunt. .

Hæc autem diſpoſitio fidei, & fidueiæ debet ſe-
eundo loco à maleficiato extendi erga Exorciſtam:
illum eſſe miniſtrum DEl & ejus actiones præcipué
tribuendas DEO, in cujus nomine ille agit, & im-
perat: quare deæmones cogentur illi obedire; ſi

enim non obedirent miniſtris DEl, non obedirent

ipf DEO. Proinde ſicuti DEUS certoò concurrit
cum Sacerdote abſolvente pœnitentem, cùm hic eſt
ſuficienter diſpoſitus; ita pariter certò concurrit
ad liberationem maleficii, quotiescunque nulla de-
ſit ex debitis diſpoſitionibus; neque verò, ſi quan-
do contingat, ut præcepta Exorciſtæ ſuo careant af-
fedu, debilitari proptereà debet fides, vel fiducia in
Exorciſta, aut in maleficiato, imò debet potiùs au-
geri; ſiquidem quòd dæmones, vel illi parere cun-
Sentur,

686 De diſpoſitionibus

entur, vel parati ſint, vel, omnino detredent
lanc obedientiam, prorſus oritur à maj Keur
„Prorſus oritur à majori, vel

minori eorum diſpoſitione. Quod autem non

ſemper fiat, ut invocato nomine LSU deæmon e-
grediatur, minima fides ipſius invocantis eſt in cat-
ſa, nam ſi perfecte credidulet, hæc & majora fe.

ciſſet. Ita affirmat Alphonſus de Caſtro magnino-
minis Author, & probat adnotando p omiſionem

illam: in nomine meo dæmonia elicient, pertine-

re ad perfectam fidem juxta antecedentium ver-
borum ſenſum: ſigna autem eos, qui crediderint,
hæc ſequentur. In nomine meo &c. & ad hos ſo-
los in fide perfedos DEl promiſſio pertincre vide.
tur. Eodem modo ſantus Cyprianus, adjuratl
dæmones, ait, vel exiliunt ſtatim, vel cvanclcunt
gradatim, prout fides patientis advocat.

Præterea ergaExoreiſtam perfecta intellectũs, &
voluntatis, & ex ecutionis obedientia neceſſaria eſ
Et ita agnoſcendo eum, ut miniſtrum DEI, & om.
nia illius juſſa diligentiſſime exequendo volunta
tem ſuam ad Exorciſtæ voluntatem accommoda-

re debet maleficiatus, expoliando ſe, ut ita dicam,

omni propria voluntate, ut majora adimat dæmo-
ni arma, quibus nos oppugnat, nempe noſtram in-
ordinatam voluntatem; proinde etiam ipſe male-
ficiatus confirmet integré præceptum quodlibet
quo Exorciſta imperet dæmoni; nec quolibet in-

terno animi motu averti ſe ſinat ab eo, quod Del

winiſter proponit, vel imperat, imò expedit eti-
am, hos ipfos animi motus apertè manifeſtare, ut
dæmon

mtie
run cleatin

icdnntt

lreno leiſoe⸗

CWNNANeNadn
äörmeromidett
tmen ſwun à
it ioshei
D guireguſtun
oad effeacian
Itri emonen,
mn iun proter
Nent ocltaten al
Neinnenm aleuj
kmmicanine &
1 lolnemem
Torun Kiias 4
1 Gebe, leer
di Crpni tre
Il a 5 Kiſci
1, Mhin lib
8 er ils ijes
1, Ge A

fini⸗

. omigte
Gorir 11
ndde ſehir
gindenzet,
et, herlen
Ce (Avnrn
Nnthgni
id ſenn n
Afecctentine
WG, arlitni,
le gt⸗.
füneirti
wirt
tnmdn
Minnten
Kar athrt 4
iscLenirtne

in maleficia to requiſitis. 687
dæmon majori probro afficiatur, ejùsque machi-
namenta ad nihilum redigi pofhint.
Tertio loco extendet maleficiatus hanc ſuam fi-
dem erga vires dæmonis, ſibi in animum inducens,
etſi malignus ille naturaliter tanta poleat vi, ni-
hilominus proprter peccatum ipſius; à )Eſu Chriſti
pœnis, & morte imminutam eſſe hanc illius pote-
ſtatem, ita ut exerceri non poſſit juxta furorem
& rabiem dæmonis, ſed ſolùm juxta divinæ pro-
videntiæ permiſfionem, ad divinam gloriam, &
ad rerum creatarum bonum, & commodum, ut
antè dictum eſt.
poſtremô de ipſo credere debet maleficiatus, ma-
lum fuum à vexatione diabolica oriri, quando id
illi affirmatum fuerit abExorciſta, alioquin ſi infir-
mitatem ſuam à cauſis naturalibus partem putare
velit, illos fidei & fiduciæ actus producere non po-
terit, qui requiruntur, ut vidimus, tanquam diſpo-

ſitio ad efficaciam præceptorum, quæ ab Exorciſta

contra demonem, ſed potiùs unà cum dæmone
contra illum proferuntur. Et quoniam plerumque

evenit, facultatem aliquem vexandi factum diabolo

eſſe in pœrnam alicujus criminis; maleficiatus dili-
genti confeſſione & repetitis contritionis actibus
non ſolum omnem culpam gravem, ſed pec-
catorum rèeliquias deſfruere omni ſtudio cu-
rare debet. Refert Joannes Diaconus in vita
ſandti Gregorii, tres à dæmone agitatos, qui
Gümul ac S. Pontifici crimina ſua confeſſi fue-
runt, protinus liberatos fuiſſe; cum vero
unus ex illis octies negâſſet furtum à ſe fa-
dum, ait idem Author, odties ab agitatione
dia-

688 AMethodus diſponendi.
diabolica vexatum fuiſſe, donec patefacto crimine,

redditâque re per furtum ſublata dæmon rfeceſſit.
uòôd ſi curandum eſt, ut veteres culpæ deleantur,
multô magis cavendum, ne novæ admittantur:
quare malefciatus non ſinat ſe à demone decipi,
credens maleficium, ab hoc, vel illo homine ſibi
factum fuiſſet. Primô, quia non ſoluùm facile eſtin

hoc decipi, imòô etiam in re tanti ponderis, & quæ
ſecum trahit tantum dedecus & infamiam, facile

eſt temerè judicare, deinde, quia facile eſt odii,
vindictæ actus concipere; tandem, quia, quicunque!
fuerit maleficus, ſi maleficiatus fidem & fiduciam

ante explicatam habuerit, & Exorciſtæ mandatis
perfecte obedierit, omne maleficii ligamen ſtatim
lolvetur, atque omnis diabolica vexatio ceſſabit.

Methodus diſponendi maleficiatum ad liberationem.
IN hac ſecunda parte magis quàm in qualibet alia
* jaborandum eſt Exorciſtæ, ut finem ſibi propo-
ſitum obtineat liberandi maleficiatum: excitanda
proinde eſt in illo fides, & fiducia in duplici via,
nempe tum cognitione vivida cauſarum, unde di-
ximus oriri fidem & fiduciam hujusmodi; tum ex-
perientia. Revocet itaque in memoriam exorciſta
isnunus miniſtri Dei, quod obit, certamque credat
promiſſionem illam, quà Deus ſe potiſſimè auxilia-
turum ſpopondit præceptis in ſuo nomine fadtis,
& memor ſit poteſtatis ſibi communicatæ in Sacra-
mento Ordinis; & ita pro certo habeat dæmones
J reſiſtere

,, Soir aUeRd
Nilreagendt
Alan Nee nodo⸗
non, A

Ceden d

eint, M Cell
Geggellt Kb
, maletcitto bebi
ec entiania
flen nzen

Cun coll

Cnmes egere!
tmien t tis obe
lie,Lins pot
ere ein holſe
elkentttlſa!
nes ohütidemm
Peprechnirus,
16 Polieneis
ſen npen ita
Ui gerti da
in kiharte

.

. 1
uneſetit
lbluitenns
Gertzelee

le nore li,

lelcenn
el lohnti
fon lnittt
üntiponteie
6Eintnin
gui eie ic
Aenlugintt
Gflen tnnn
Onnte nodes
mkiganttin
Gindwanrdlt.
II.

ncsunn
inmn aunt
Vn ga⸗
giamm un
lpiinnlin
nt
eoiln⸗
6 lo n⸗

teſiſtere non eſſe, quando neque ex parte Exorciſtæ,
neque ex parte maleficiati ſides deſit; eodem modo
magnam in maleſficiato ſiduciam excitare curet, qua
ille cortò credat adfuturum ſibi auxilium divinum.
Memorare itaque poterit, quanto amore Deus pro-
ſequatur res à ſe creatas, quàm facile ſit illi eas ad-
juvare, quomodo promilſerit à ſe id præſtitum iri
oportuno tempore; quomodo dum in terris dege-
rit adhuc mortalis, nullum unquam relecerit, qui
adillum confugerit imploraturus auxilium, præ-
fertim contra dæmones. Hæc eadem diſpoſitio fi-
dei & fiduciæ augenda eſt in maleficiato per expe-
rientiam hoc modo: Imperetur, uüt dictum eſt,
dæmoni, ut aliqua ex vexatiônibus aliàs con-
fuetis torqueat hominem illum, poſteà verô im-
peretur, ut deſiſtat: tartareus enim ſpiritus
exequetur id ſubitò, quando adſit in Exorciſta, &
in maleficiato debita fides; hic, itaque videns hanc
obedientiam ita promptam, magis magisque auge-
Dit fidem, majorémque ſpem concipiet liberatio-
nis ſuæ, dum conſiderat, eum, qui obedientes ſibi
dæmones reddere poteſt in re illa partichlari,
ceandem ab illis obedientiam exacturum eſſe in
alia re, & ſi eos poteſt cogere, ut aliquid agant,
cogere etiam poſſe, ut omnino recedant; imò
hac eadem de cauſa poterit Exorciſta jubere dæ-
mones obedire eidem Energumeno, qui proinde
hoc præcepto nixus, & viva fide munituùs, for-
mans pollice crucis ſignum ſupra vexatam illam
bartem corporis, ita dicat: in nomine JEſu
Chriſti impero tibi dæmon maledicte, ut diſce-
das ſubito ab hac parte, in qua modô me vezas,

5

690 Methodus diſponendi

ita ut ceſſet repetentè omnis dolor. Huic præcep-
to obediet demon, & ita obediendo magis magis-
ue demonſtrabit Exorciſta authorifatem & ipſe
maleficiatus diſponetur magis ad liberationem.

Non erit verò ſemper in omnibus hominum ge-
neribus par hic labor, ut in eos inducatur debita
diſpoſitio, in aliquibus enim, ùt in rudioribus erit
minor, in aliis major, præſertim in tribus hominum
generibus, ſcilicet in magnis peccatoribus, in ho-
minibus duræ cervicis, & naturaliter obſtinatis, &
in iis, quià primis ſuæ ætatis annis ſunt à dæmo-
ne obſeſſi; ab his poſtremis incipere placet.

Ideò Chriſtus Dominus interrogare voluit pa-
trem juvenis à dæmone, & quidem muto vexati,

quantùm temporis eſt, ex quo ei accidit; ut infe-

lix genitor, dum confiteretur, filium ſuum hujus-
modi calamitati aſſueviſſe, tanquam aſſueto naturæ
morbo, cùm usque à primis annis in eam incidiſſet,
majorem agnoſceret neceſſitatem ad Chriſtum con-
fugiendi, & magis vivam fidem conciperet. Si po-
tes credere, omnia poſſibilia ſunt eredenti. Proin-

de cùm genus hoc maleficiatorum aſſueverit aſſen-

tiri cuicunque rei, quam excitando phantaſiam
objicit demon, & cùm habitum fecerit oppoſitum
fideĩ & docilitati in maleficiato requiſitæ, neceſſe
eſt, deſtruere hujusmodi habitum actibus contra-
riis valdé intentis, & iteratis, & præcipuéè his duo-
bus.
Primò confugiendo ad Deum; ſecundò dete-

ſtando dezmonem, & ejus fraudes. Plurimùm
ta-

fe
(Mo
gwintin
, getatisANS
geniinn
,urchetl e
S
SS
ns werin one
5 0e ol
enten agr ſorl
ulbhut nendet
lurnkßitrnii
lgnsiinicineid

V

tuectes V

menle witertr
Leravmte uudnt

Purteer epenſe
ere ehbenter 6
efere noo⸗
Dexrecrangeanim
ciotis hois nn
ſtruogtcen nabe
neibonncn Chr.
Cno⸗
etenrtormm.
Mekingu⸗
nonnennt ru
Metot AUteratie
fitei giſßei,
n the roi
akinß thgd

ſau
blalr
elience ni⸗ .
Afolte

S-=

Pallberi

mnibutenn;
ob inctemn
Utin tldtiget
inttburtenen
ecctorhue,ine
Unlikrobbintit
hunglnt /cen⸗
fnſue

Nrü
m
1 mititiie
et, än hun
e,kamiimun
nboteuili,
eſptlmnmm
ongen,
b Pgitn
eſein⸗
mtohu⸗
keutoß⸗
Geüſt,

e uto⸗
rai

Ee⸗
.
CN; 4 n

lds

= S⸗

4 Abo

maleficiq tum. 691
tamen proderit, ſi Exorciſta aliquam precatione'n
inſtituat, quæ ab ægroto ſæpe ſæpiùs recitetur, na-
ximo pietatis & religionis ſenſu: ſatis autem ad rem
videtur eſſe ea, quæ proxime ſequitur:

Domine, mi JEſu Chriſte, refagium meum,
conſolatio mea, meæ que animæ ſpes, per tui ſan-
guinis merita ab hoc execrando ſpiritu me defen-
das, neque tantas illi vires permittas, ut meamn
mentem aliasque potentias meas inferiores ſuis
fraudibus & mendaciis turbet. Cordis mei imbe-
cillitatem reſpice: malumque habitum conſentiendi
malignis inimici mei perſuaſionibus averte; & quo-
niam tuæ crucis virtute eum viciſti, oro, ut tuæ
immenſæ miſericordiæ effectus experiar, ut in
æternum te laudare valeam, Amen,
Pariter expediet aliquod breve dicdtum deſcri-
bere, frequenter dicendum, quo ille deteſtatur

hoc fere modo:

Oexecrande animarum deceptor! Omei & tui
Conditoris hoſtis, nunc àme diſcedas; tuis enim
mendaciis fidem habere nolo; diſcedas in nomine
mei Domini Eſu Chriſti, cui cor meàmque animam
dono.
Hoc tempore formet ſæpe pollice ſignum crucis
ſupra cor, & fupra quamlibet aliam partem, quam
dæmon vexaret, atque his actibus aſſiduè iteratis
diſponetur ad liberationem.
Alii verò, qui difficilè liberantur, quia difficile
ſinunt ſe rectè inſtrui, ſunt ii, qui natoraliter
ſunt obſtinati, eò quòèd nunquam induci poſſunt.
XX2 at

1

h/

692 Methodus diſponendi gutken
ut credant, morbum ſuum oriri à dæmone, ac pſon n⸗
ſenmn

roinde & medico, non ab Exorciſta petendam at)enled
eſſe curationem. Et quidem, ſi quæ remedia ſpi- “ 4
ritualia admittunt, ſi quos Exorciſmos adhiberi ſi- leo. n
nunt, utrumque præſtant in gratiam conſanguineo- aie
rum, & amicorum hujusmodi remedia proponen-
tium, non impulſi deſiderio, ut per ipſa ſanentur, mus
deſiciente prorſus in illis ea fide & fiducia, quæ eo- en)
rum curationi eſt neceſſaria. Quòd ſi convidi ab iumkn
experimentis, quibus Exorciſta detegit diabolicas lsuſi
operationes, hanc fidem concipiunt, vix diſceſſit andn S
ille Exorciſta, cum eorum fides deficit, & iterum m iner
credunt, quæ ſibi placent. Contra hujusmodi ho- Gterclltellhni
mines, præter orationis remedium, experientia ad- ienetinen
hibenda eſt, præcipiendum videlicet eſt dæmoni, ut asmimande
modò hominem illum vexet, modò ceſſet à vexatio-
ne, & ita evidenter demonſtrandum eſt, operatio- dana⸗
nem illam penitus eſſe diabolicam. Ita quidem agen- rzſerbenti
dum eſt Exorciſtæ, ut maleficiatus aſſuefiat revoca- ſakeeciuin
re, & removere talêm vexationem, imperando dæ- 43 1o nuefi⸗
moni in nomine Eſu Chriſti, & conjungendo ſuam ler⸗
voluntatem voluntati Exorciſtæ, ſin autem aliquan- z miin .
do dæmones prompté ſibi obedire non videat, vi- nir tini &
tio tribuat ſuæ modicæ fidei, à qua dæmon reſi- P hnr H
ſtendi vim accipit. Proderit etiam ab Exorciſta ma- nerne te 3
leficiati domeſticos in fide erudiri; ut ipfi quoque itlen
perſuadere poſſint miſero homini id, quòd reye- * ut .
ra eſt, eumque adjuvare, ut infelicem conditionem . iledip
ſuam agnoſcat. M n n nale
Porturis devid
Tandem tertium hominum genus, quod pe- gen luddin
culiari inſtructione maximè indiget, ſunt magni Kaceh
pec- .

ei
oritil a,

Droreſk en

N
den
Pteiſos lut
Niamconlns
tenelinnnn
ther ln
etcsgrn

1
6

u Gcon
1letgtdibt
Ffun, rclek
Alet Eienm
Orhipmito⸗
gingpnil
Mwwänatmit
Gphictlr
nirrrkhegt⸗
rhglaf
leicsenie
Nn 8
n ataen

maleficiatum. 693

peccatores, iſti enim validis poſſidentur à dæmo-

ne in ſuorum criminum pœnam. Horum remedi-
um eſt pænitentia tùm interior, tùm exterior, quâ⅜
divinæ juſtitiæ ſatisfacientes, ſuam obtinent libera-
tionem, diſponendo ſe ad recipienda illa efficacio-

ragratiæ auxilia, quæ requiruntur ad concipien-

dam vivam fidem, & robuſtam fiduciam, quas toties
diximus neceſſarias eſſe, ut præcepta contra dæ-
monem pronunciata vim ſuam habeant. Præſcribat
igitur Exorciſta huic hominum generi, ut contri-
tionis actus ſæpiſſimè eliciant, præterita ſcelera de-
teſtando; præſcribat jejunium aliquod, vel aliam
corporis afflictionem ipſius viribus accomodatam;
mandet, ut frequentiùs ſeſe exerceant, ſacra templa
inviſant, Sacramenta adeant, aliaque imperet, quæ
magls animam Deo conjungunt, & corpori ſunt
moleſta. ⸗

2 . . 0 .* 2£●
In præſcribendis verò his, aliisque animi corpo-
risque exercitationibus caveat ſem per Exorciſta, ne
plùs æquo maleficiatum oneret, alioquin illi ani-

mus, lalutisque recuperandæ voluntas defici-

et; imo animum ſemper illi addat, & cum eo

agat vultu hilari & læto, non imitando illos,

qui ſolent Energumenos verberare, & injuriis
onerare dolorem dolori addentes, debitòsque
modeſtiæ terminos excedentes. Appareat igitur,
eaà nobis præſcribi potius, ut conculcetur dæ-
mon, quâàm ut maleficiatus affligatur. Proinde
opportuniùs eſſe videtur contra dæmonem ip-
ſum agere, illum objurgando, eique ſua damna,

fuasque pœnas exprobrando, quod cuùm audierit

XX 3 ipſe

694 MAlethodus diſponendi

ipſe maleſiciatus, fidem ſuam excitabit, & augebit.

Aliquam hic formulam adjicere mihi placet.

Nonnée recordaris execrande dæmon, te prop-

ter tuam ſuperbiam æternâ ignei carceris pœnâ

damnatum eſſe? an ignoras, te merum nihil eſſe,
te nihil poſſe, & ne capillo quidem rerum crea-
tarum nocere poſſe, niſi per DEUM tibi liceat?

Nonne recordaris, te à cruce Chriſti Domini vi-
ctum fuiſſe, nec eſſe, cur tuas fallacias formidet,
qui in divina protectione confidit? licèt ſim pecca-
tor, nihilominus non ignoras, me eſſe DEl mini-
ſtrum, eàque poteſtate præditum, ut etiam invitus
mihi cogaris obedire, & me timere.

Hæc aliaque ſerè dicta prodere oportet, ut pu-
dore afficiatur malignus ſpiritus & ſimul diſpona-
tur is ad liberationem, qui diffieiliùs curaretur,

Concludam hoc argumentum tradendo duo mo-
nita Exorcĩſtis, qui adhuc eſſent inexperti. Primum
de loco, alterum de tempore exorcizandi, Quoad
locum, ſicuti immorandum non eſt cum fæminis
vel in loco ſolitario, vel remotis arbitris, ut omne
periculum, & omne peccandi exemplum evitetur,
ita non expedit eligere publicum templum, quo
magna concurrat populi turba, viſendi magis, quàâm
pietatis &religionis ſtudio, & ubi modica multorum
nides poſſet facilè inſervire dæmoni, ut validè ac
diutins reſiſtat. Proinde videtur locus aptior eſſe
aliquod templum ſolitarium, vel niſi aliunde
pro⸗

tenmale
wien efun
ieninin l
lenrhn tonn
igeit inleen
ziter wanggrum
ſein, Nonhol
wno,a dettin

ur ſeit ſet,

ileroeroroel
extra anecire.
Oandouih
aten authorit⸗

Uinn gandini⸗

eirgiünt, H
untnnenpos,
le nhenn eo t
Aleennis, t
Uteninlntoni,
1v negle nbet
nino. kgte e⸗
lhramptune
ttnansene

g

nexeſtlile,
ne nii ſe

nte Genint,
ignei ene
tenehn i
Gbien en,

in

DoNtbt

deChrikieni
leir inte
leringe.
Ureele nit
n Veiuinnna
i
RmNNe.
Chin kinh⸗
giltünumn

penitutnt
cebirhniinm
otul
gun kue ſnin
enttirhins
rmMön le
n ergin
lnodian,
al⸗ 1
66
1

=☛

4

ori,
eurlo⸗
,Vn

S=
—

⸗

maleficiatum. 69 5
prohibeatur, ſecretum oratorium, aut ejusdem
maleficiati domus. in qua ante aliquam ſacram ima-
ginem, & adſtantibus aliquod ægroti amicis, & con-
ſanguineis facilé poterit tam hos, quam illum,

& in fide erudire, & habere amicos non contrarios

operationibus & præceptis, quibus adjurandus eſt
dæmon. Quoad tempus verô exorcizandi, nolunt
aliquid id fieri æſtate, neque autumno, timentes,
ne de'mones aliquam contra campos tempeſtatem
excitent: ſed hac in re iſti nimis tribuunt dæmoni;
quaſi veròô, ſi vim ille non habet, ut contra Exor-
ciſtæ præcepta eo in corpore permaneat, quod ſe-
mel inſedit, inde expulſus nocere poſſit, & ſi DEI
miniſter malignum illum ſpiritum cogere poteſt, ut
diſcedat, non poſſit eundem cogere, ut absque ullo
damno, ac detrimento diſcedat. Quemadmodum
igitur, ſicuti vetitum ſit, ne palam & publico mi-
niſterio exorcizetur, obediendum eſt eo tempore,
ita extra hanc circumſtantiam non eſt vanè timen-
dum, quandoquidem ea fide, iisdem præceptis,
& eadem authoritate adeò dæmoni formidanda,
turbinis, grandinis, procellarũmque nocumenta
impediri poſſunt. Hoc quidem obſervandum eſt,
quantum ad tempus, ne præceptis demonem adju-
rare incipiamus eo tempore, quo maleficiatus eſt
valde perturbatus, tunc enim ille animum non ad-
vertens inſtru Rioni, neceſſariam fidem non conci-
piet, neque incumbet. ut par eſt, ad ſperandum in
Domino. Eadem de cauſa neque Exorciſta hujus-
modi præcepta enunciare tunc aggrediatur, cùm
ipſe eſt turbatus, vel mente ſummoperè vagatur, ſ. e4
XX 4 Priùs

696 Methodus ejiciendi demonem

priùs ipſe ſe colligat, re vocétque in mentem pote-

ſtatem in ſacro Ordine acceptam, poſtulet à DEO
fiduciam inimico ſuperando neceſſariam, & inpri-
mis animi demiſſonem exerceat Chriſtianam, pro-

priam agnoſcens indignitatem, neceffitatéemque
aluxilii fupernaturalis, ut ab hoc bello victor redeat,
atque his armis munitus, audax & alacer ad pugnam

contra infernos tyrannos proſtliat.

„

XrIII.

Methodus ejiciendi dæmonem per ulti- „

mum præceptum expulſivum.

Flnis omnium Exorciſtæ operationum eſt ex-
P

ellere demonem per authoritatem in Ordi-
ne acceptam, ut per præceptum in nomine EsU
CHRISTI pronunciatum; ideô, mutlò magis cauté
procedendum ei eſt, ne intempeſtivè præceptohu-
jusmodi prolato, fua hac authoritate abutatur.

At quomodo tempus hoc agnoſcetur? duo-
bus modis agnoscitur. Primò, fſi facile & aſſiduè
dæmon obediat alteri præceptorum generi, nempe
lenitivo, à quo tum maleficiati diſpoſitio con-
jicietur, tum imminutio virium, quibus dæpon
reſiſtere poſſet. Sin autem ſtatim ac Exorciſta
ſpiritui maligno imperat, ut in partem ſecedat,
vel in aliud obſeſſi corporis membrum ſe trans-
ferat, ille obediat, & ſi hujusmodi obedientia vi-

deatur ſtatim, ac ipſe quoque maleficiatus hoc

ipſum imperat, fignum erit, omnia eſſe in ultima
diſpo-

ao.
bjusnoci .
anino nuefe
ſs rellker nalt
uimeciolin
ne Apits n
ſen bas ip⸗
eholiniis dar
poekcin nolle
Eebeliniuerit.
xxrechniil ſo
lum meei ſi
Ilim cnienia
nione err B
Nhernoslrum
ad ſtentgem

Alenn
lgteineg,
Man, lten
erelitin,,
teat Chikta,
1n . Nelie
dedeſonihe

1Ai

oſlia.

Wnen Mll⸗
mlinn
Eüm .
E Amnnili
NeNe
D: tümiugie
tenittumt⸗
cAin

Mun tr
Prinrte rin
erkeleiief
ler hoin
ſe Cbu
aetin 1

.

4hren

Urii

det⸗
nuere!

D

enbron .
3 eVr.
NN

per ultimum præceptum. 697
diſpoſitione ad perfedam liberationem. Secundoò:

dhac diſpoſitio agnoſci poteſt interrogando ipſum
Energumenum, & eam colligendo ex illius re-

ſponäis. Prius igitur Exorciſta interroget, quid-
nam in phantaſia objici ſibi ſentiat à d'mone, &
quomodo ei reſſtat; dæmon enim ad conſuetas
füas fraudes confugiens maleficiatorum menti
ſuggerere ſolet; primò ipſum eſſe obſtinatum, &
nunquam fidem habiturum; ſecundòô, de'monem ſi-
mulaturum diſceſmſionem, nunquam autem verè
diſceſſarum; tertiò, diſceſſurum quidem, ſed non
modò; quartò, nolle Deum, ut diſcedat; quintò,
oportere priùs maleficii ſigna reperire, quibus al-
ligatus eſt demon; ſextò denique, ſidiſcedere
coa Rus fuerit, allaturum lethales dolores malefi-
ciato.
Hujusmodi opiniones excitat malignus hoſtis
in animo maleficiati, ut fidem impediat, ſi autem

illis reſiſtet maleficiatus, clare conjicietur, eum

proximeè diſpoſitum eſſe, ut liberetur: ſi enimdæ-
mones amplius non timebit, ac contemnet riſu
concipiens has ipſas opiniones, nullòque pacto
reſponſum illis dare curabit, & contra dæmonem

proteſtabitur, nolle ſe loqui cum Apoſtata rebelli,
bene diſpoſitus erit: præterea, ſi liberari maximo-

pere obtabit, & ſpontè & humiliter de hoc Exor-
ciſtam rogabit, & ſi mentem ſemper magls tran-
quillam, conſcientiam ſemper magis quietam, ima-
ginationem ſemper magis claram, loquendi uſum
ſemper magis liberum experietur, indicium erit
eum ad liberationem benè eſſe diſpoſitum.
XX f Pa-

—

698 Methodus ejiciendi deæmonem
Pariter ejusdem liberationis ſignum certum col-

ligi poterit ex modo, quo Energumenus ſe gerit
erga Exorciſtam, nempe ſi magnam illi exhibebit

reverentiam, quoties eum videt, ſi illi facie læta ac-
cedenti obviam ibit, ſi gratias aget laborum, quos
ille, ad eum liberandum toleravit, ſi de ſua libera-
tione loquitur, tanquam de re certa, deſiderans, ut
tempus illud citò adveniat, ſi demonſtrabit eum Dei
miniſtri loco habere, magnique facere, ut par eſt,
authoritatem ejus, & in malignos ſpiritus poteſta-

tem; tandem eadem diſpoſitio conjicietur ex iis.
quæ ſpedtant ad DEUM, nimirum, ſi maleficiatus

indignum ſe putet, qui liberetur, ſeque commenda-
bit piorum virorum precibus, ut hanc gratiam ob-
tineant, ſi Domino gratias aget, cum melius ſe ha-
buerit, ſi libenter ſermones audiet de illis cauſis,
quibus augetur in corde noſtro major, ac major
confidentia in divino auxilio, & in divinis pro-
miſſionibus. Hic eſt ille ſtatus, in quo conſtitui
debet maleficiatus, priùs quàm Exorciſta utatur
contra dæmonem ultimo præcepto expulſivo. Cùmnm
igitur huc pervenerit maleficiatus, & ab examine
antecedenti, & ab experimentis factis agnoſcatur
tum ejus diſpoſitio, tùm obedientia, que maligni
ſpiritus parere coguntur præceptis Exorciſtæ, ſta-
tuetur dies lilberationi deſtinata; multuum autem
expediet præmittere ipſi aliquod jejunium, vel
aliquam aliam corporis afflidionem & pium ali-
quod orationis exercitium, ut impetretur tum
Exorciſtæ, tum maleficiato totum id, quod de-
ſiceret fidei, & fiduciæ, quæ inferno hoſti expel-
len-

eS
,Arrnlieg
Domian .
Ks

19
Cin mlenaei
,ukehecend
oeleteſetnor
i U lodeſn
enegncden
min iacicere.
ur icker l
Gehoctum Maxi
orcitam Ader
1 en d /
It, Mmilenge
Pn ernem!
6an. Mernkaus et
Iberene utes ad
Unnis dugi r⸗
Un Cvolenltur
ben golez lu
ntelizantebi
UnineſAchri
tnin ſr un in
ti⸗ 4 Mine

lln
ns ſhnne .
lnegnnn,
ugnen DSZ
ler ilitt,
agen linn
kranit i e *
ſe eru ling
kenonitüte
be koere Uhrd
Mwshiin
ncwnienrai
unn aueftin
wiguonnel⸗
tarind
iu anier.
Orsalakheeke
ewwlnnr uin
Criin Luhii
ſe to ncpent
lagfninn
dMremminli
Negikun

imn Alln

beatis ab hoc homine diſcedere, eum in ſtatu na-

per ultimum præceptum. 699

lendo eſt neceſſaria; & ita intelligendum eſt, quod
Chriſtus Dominus dicit: hoc genus dæmonio-
rum non eſicitur, niſi in oratione, & jejnnio: quam-
vis enim abſultè loquendo ad ejectionem hujusmo-
Gi ſufſiciat poteſtas conjuncta cum diſpoſitionibus,
de quibus hactenus locuti ſumus; nihilominus ne-
cefle eſt, aliquando prædictas piſpoſitiones deeſſe,
niſi aliquo voluntariæ caſtigationis, & pietatis ex-
ercitio locus illis præparetur.

Cum tandem aderit hora perficiendæ rei, duabus
fraudibus ſolet d?mon opus perturbare; prima eſt,
varios ſerere ſermones, loquendo per os Energu-
meni, ut, quod ejus fieri poteſt, Exorciſtam illa-
queet, cogàtque mente vagari, quare proderit ſilen-
tium illi indicere, imitando Chriſtum Dominum,
qui, ut refert D. Lucas, non ſinebat ea loqui; at-
que hoc tum maxime agendum eſt, cum dæmones
Exorciſtam laudarent, quod facere plerumque ſo-
lent, ut eum ad jactationem & ſuperbiam indu-
cant, ſimileémque ſibi reddant, atque adeò in-
dignum, per quem Deus miracula & prodigia effi-
ciat. Altera fraus eſt, maleficiati phantaſiam per-
turbare, ne aures advertat, eôsque producat vo-
luntatis actus, qui requiruntur. Hoc impedimen-
tum quoque tollitur præcepto, & ut majorem vim
habeat, proderit illud vulgari lingua pronunciare,
ut intelligatur, & ab ipſo maleficiato confirmetur.
In nomine ESU Chriſti impero tibi, 6 execrande
dæmon! ſive unus, ſive plures eſtis, ut, cùm de-

turæ

700 Methodus ejiciendi deæmonem

turæ ſuæ conſentaneo relinquatis, ejus potentias
non turbetis, neque ſenſus interiores, neque exte- un

riores, nec ullam ejus corporis partem crucietis,
neque ullum ſive Illi, ſive aliis, vel ante vel poſt

diſceſſum damnum, & noxiam inferatis. Tandem
utile erit curare, ut maleficiatus fidei ſuæ breviter

& frequenter innovet adtus hoc feré modôò.

Credo à ESU Chriſto, & à ſancta Eceleſia

traditam eſſe Exorciſtæ, cum Ordinem ſuſciperet,

poteſtatem in vos omnes, execrandi dæmones!

& per ipſum, quando ego meis partibus non de-

. X „—„ .
ſim, vos omnes hinc certo ejiciendos eſſe, ita, ut
nullam me amplius vexandi vim habeatis.

Credo etiam, vos, 6 nefarii ſpiritus, cogendos
eſſe, ut etiam mihi obediatis, vòsque diſceſſuros eſſe
in virtute illius promiſſi, quo Chriſtus Dominus pol-
licitus eſt, de'mones expellendos eſſe à quolibet,
qui in ejus ſanctiſſimo nomine vivam fidem habeat.
In nomine meo dæmonia ejicient. Credo inſuper,
vos, maligni, victos eſſe pœnis, & morte Eſu
Chriſti, nec habituros vim ullam, me deinceps ve-
xandi, ſi ego in ejus nomine divina firmatus prote-
Gtione perfedè confidam. Credo, DEIMüut omni-
potentem poſſe, ut infinite ſapientem ſcire, ut in-
finite bonum, & fidelem in ſuis promiſſis, velle li-
berare me4 veſtris viribus. O tartarei & axecran-
di ſpiritus! qui adeò ſtudetis, nocere tùm corpori
tùm animæ meæ, ſcio, me omne malum meruiſſe
meis peccatis, ſechmodo eorum me Pœnitet: e
ac

*

Jeoctennunh,)
Cis, degee⸗
twinduman,
Cthuspott⸗
Mperoinpon

nrrepunfe
ODkxoreiſe
Wrlipro⸗
ngoogtiimmne
inicolücnin
