qua dona, quibus ornati eratis, ſic etiam vis, &poten- iuklige
tia, quãâ præditi fuiſtis, infirmaretur: & vobis boni Mi noſir
Angeli, ut & aliis donis, ità etiam viribus ſuperio-
re

lun am boni
n lineram e

Ienig ingra
atkenm ſpi
I hertim.

I.

unglan n
dbiliume,
4el:gull.
nit e len
noniun dounr
ntones, lt⸗
Dotetgerigin.
n irhe, ſt

e iri lni
arlherrltheno

eücd
Uan

6

Grteneſe
nn plin⸗ 6

Ni, ote
ſeei
. erh,

imi

,

ſtlniene.

In Feſto S. Archameli Michaelis &&c. 643

res efficerentur. Et licèt contra nos homines ve-
ſtras conamini oſtendere vires, pro comperto ta-
men habetur, vos fortes non eſſe, niſi quia nos de-
biles ſumus; in eòsque taarummodo, qui arma ſibi
Deo collata abjiciunt, & ſe ſpontè debiles faciunt,
vos poteſtatem veſtræ exercere tyrannidis.

Conjuro vos, deſertores ſpiritus ? per ſancto-
rum Angelorum erga nos fidelem cuſtodiam; qui,
etſi Deum ipſum ubique fidifſimum habeamus pro-
tedorem, ad noſtram tamen ſublevandam imbecilli-
tatem, ſuos etiam miniſtros, & numero & virtute
validi ſſimos ſpiritus, quaſi præſidiarios milites, no-
bis adjungere voluit; eòsque ſemper adeſſe ordi-
navit, ut indefeſsè nobis proſint, ut contra veſtro-
rum tentamenta, perfidi, nos fortiter tueantur,
& protegant. Quinimò etſi nos illos ad noſtri cu-
ſtodiam deputatos multipliciter offendimus, & of-
fenſam negligentià cumulamus; ipſi tamen, licèt
à nobis frequenter injurias patiantur, ſuſtinent, &
sompatiuntur peccantibus: nec minore circa nos
utuntur Vigilantia; imo majorem exhibent ſolici-
tudinem; cum boni cuſtodis ſit infirmis magis,
quàm ſanis operam exhibere.

Impero vobis, ingratiſſimis ſpiritibus hinc re-
cedere, per piorum ſpirituum erga hominis ſpecia-
lem beneficentiam. Ipſi enim tanquam DEl ſui
ereaturas: ac Filii ejus Eſu Chriſti imagines, ſum-
moperé diligunt, diligenter inſtruunt, ac interis
mente illaminant; noſtrüm compatiunter miſeriis,
§ 2 nos

644 Exorciſmus VIII.

nos conſolantur, nos ad bonum exhortari non de-
ſinunt, ad ſancta nos promovent, preces noſtras
ac gemitus ante Dei conſpedtum deferunt, ejusque
erga nos munerum gratiam fideliſſimi referunt; nos
non minus, quaâm ſe ipſi pio amore compledtun-
tur, noſtram diſcupiunt ſalutem, & ut eam conſe-
quamur, nihil non agunt; de noſtrorum ſalvatio-

ne exultant, noſtrâque reſipiſcentiâ verè delectan-
tur: &, econtra, ob noſtra crimina valdeè, ſi poſſent,
triſtari videntur: ſciunt enim ipſi, ad ipſorum
quodammodo pertinere felicitatem, ut nos in lo-

cum veſtrorum dæmonum deficientem, qui êcœ-

lo in locum tenebrarum dejedti eſtis, ſuccedamus.
Vos verô, vos totius invidiæ ac livoris fontes,
quòd JEſus DEl Filius noſtram mortalitatem, non
veſtram naturam aſſumpſerit, ſummoperè doletis;
quèd, ad noſtra reparanda crimina, ſacramenta-
lia inſtituerit remedia, vos ipſos diſcerpitis; quod
in nobis quotidie operetur ſalutis beneficia, crucia-
mini; quòd ſua benignitate noſtram operatus ſitre-
demptionem; quòd nos ipſos vocaverit, juſtifica-
verit, glorificaverit, ultrà quàm dici poteſt, deſpe-
ramini; quòd tandem nos, Dei gratia, per ſangui-
nem Filii ejus nobis merità, glorificaturus ſit, æter-
no mœrore torquemini.

Exorcizo vos, inobedientes ſpiritus † per An-
gelorum ſublimium promptitudinem, atque ala-
critatem in DEl exequenda miniſteria ad homi-
num ſalutem pertinentia; nec non ad divina
myſteria hominibus propalanda; ut viſum eſt in
Abrahamo, in Lotho, in Jacobo, in Gedcone, in
Sam-

loeki 1l An
iusColrnioes
igelecainent
sſmioh
rivctipina, e
eenen Neim
Corſhtovsn
icrorun huniit
Nnztorvrhonin
eurben conemy.
tltior iniiaſe
nheripgo ſed
IOium, 40 Re
ummlele elſit
In buninſ nun
Uncktmum pari
Urtiwinaccen
Uueimnorum
uftltäintion
daris

8s 3

.
eunnmerlong,
Mweht, re d
dun kekrn
kiſiin
anote
en, E te
tenolronng,
ſeeniiten k.
inin ltetie
tinii A n

Uten, Atoe h⸗

ſenen gher.
Kätrrm.
erewäſner,
urummin

hetfemnte

nud tmnm
,Crſeeii

ketthitn

iuteunttt

n

Uri

☛◻
—
— =
—
=
=.
E

in Peſto & Archangeli Michaelis &.h. 645

Samſone, in Davide, inlia, Eliſæo, Esdra, Iſaia,

Tobia, Sidrach, & ſociis, Daniele, Zacharia,
Machabæo, Joſepho, Mariæ ſponſo, Mariaque
Deipara Virgine, in paſtoribus, in Chriſto, Magda-
lena, Apoſtolis, cæterisque ſanctis viris. Cum vos
ſceleſtiſſimi, DEO, ac Sacerdotibus, qui Angelorum
perſonam DEl gratia, induunt, & ejus nomine vos
exorcizant, vobis imperant, obedire reluctamini:
nec præſto eſtis, niſi ad mendacia, furta, rapinas,
odia, rixas, contentiones, vanitates, ſacrilegia, blas-
phemias, execrationes, deſperationes, homicidia,
pertinacias, infamias, ſpurcitias, libidines, ſtultitias,
opprobria, crimina, maleficia, & ad omnium ſce-
lerum genera nefandiſſima.

*Conjuro vos malos genios † per DEl cœleſtium
mimſtrorum humilitatem: cum tam ſublimis eo-
rum natura, ut hominibus inſerviret, Cœlo deſcen-
dere, urbem contemptiſſimam ingredi, paſtoribus
gratulari, ac ſimilia facere non erubuit: cùm tamen
non propter ipſos, ſed propter nos homines natum
fuiſſe Dominum, ac Redemptorem, certò ſcirent,
nec eorum obeſſe celſitudini loci vilitatem dubitâ-
runt. Etenim ipſi nunc quidem ruri, nunc inter
privatos domorum parietes, nunc in templo, nunc
in hortis, nunc in accenſa fornace, nunc in carceri-
bus, nunc in mortuorum ſepulchris, nunc in locis
deſertis apparere dignati ſunt, nullà perſonarum
diſcriminis habitâ ratione: equidem Judæis, genti-
libus, Chriſtianam profitentibus fidem, mulieribus,
viris ſanctis, barbaris, nobilibus, ignobilibus,
. 8s 3 omni-

645 Exorciſmus VIII.

exhibuerunt: imo aliquando ab homine adorari

reſpuerunt. Oexcelſorum ſpirituum manſuetudi-

nem! Overeè fortunatifſimos nos, quibus Angeli

ſublimes, excelſi, cœlites, Deique miniſtri humili-
ter inſerviunt, gratulantur! & 6 infeliciſimam ve-
ſtrorum ſpirituum damnatorum turbam! quæ ſem-
piternis caliginum detenta involucris, ad lucem ve-
nire nusquam poteſt; ſed nemorum, ſylvarumqie

horribilia antra, foveas, cloacas, terraque infer-
norum latibula quærens, in tenebris ſemper latitat
malignorumque humorum fœtoribus inhæret ut
vos ipſi hoc corpus occupantes, liquido oſtenditis.
Et ſi quando ad vetularum, ſagarum, magorumque
veſtrorum nutus apparere coacti eſtis, monſtruo-
ſas, teterrimasque irrationabilium animantium for-
mas, larvas, ſpectràque horribilia frequenter indui-
tis.
Adjuro vos peſſimos inferni ſpiritus † per feli-
cium Angelorum contra dæmonesEccleſiæ oppug-
natores certamen: dum vos quotidie humano ge-
neri inſidiantes repellunt, & conſtantiſſimè mala
perpetrare impediunt: imò, ut in terreſtri paradiſo,
flammeo munitum enſe Cherubim miſſum fuiſſe cre-
dimus; ſic etiam in foribus militantis Chriſti Ec-
cleſiæ fidiſſima Angelorum cuſtodia veluti anima-
to muro, à DEO deſtinari certum eſt; dicente
Propheta: Immittet Angelus Domini in circuitu ti-
mentium eum, & eripiet eos. Idcircò vos malitiæ
fontes, quoties ſub hæreticorum perſonam in eam
ingredi tentaviſtis, toties procul expulſi fuiſtis, to-
ties maximo cum dedecore confuſi, terga vertiſtis,
toties

omniûmque generum hominibus ſeſe ſpedandos

Oklouneotun nu
wetaiunnumeto
ie dcm.)
ces centens lin⸗
Ceitunſcti⸗ 1
Aöoswütin Win

gotes giritod en

uo rinri⸗
oreio s ahjee
Unmentiumordin.
m: ( fit
iaſetd,, nullus
emeimnsveſter
Uegnintlempit
Cunfun beſtiale
1 Dt hreſich
Kiiezune rere

Otettindd eort

nconmtorum
ſili uum cert
5 5 L

ſenn.
toties æternæ morti damnati fuiſtis, atque in tarta-

hiinunn
un, gle
Uigteniitn
Koinelittn
runtuthan
npolvenizzſtn
Morun, Alhen
ens, tenri
uetrſenrn
Unndhsiktar,t
Puifnitlett⸗
mirauunnte

CenthkEdtdn.
inbzmtnengr.
elottünfentr

Neng,

in Feſto §. Archangeli Michaelis &c. 647

rorum barathrum conſepulti eſtis.
Exorcizo vos, obſtinatifſimos ſpiritus † per
eandidatorum Angelorum pulchritudinem, atque
decorum, omnem tranſcendentem mentis confi-

gurationem, & veré veſtrorum oppoſitam tur-

itudini. O infernorum horribilia monſtra, ad
quorum aſpectum mors inſpedoribus ſequitur
ſempiterna. J
Conjuro vos ſpiritus peſtiferos † per ſummo-
rum DEl nunciorum numerum omnem exceden-
tem materialium numerorum commenſurationem;
dequibus dicitur: Millia millium miniſtrabant ei,
&& decies centena millia aſſiſtebant ei: & iterum per
Job ſcriptum ſcitis: Non eſt numerus militum ejus.
Et cujus militia vos inſenſati, vos ignavi, vos de-
ſertores ſpiritus, perpetuò ejecti eſtis, gratiarum
cingulo privati &. Ml
Exorcizo vos abjectiſſimos ſpiritus † per ſuper-

narum mentium ordinem, & pacem in cœleſtibus,
it legitur: Qui facit concordian ſublimibus ſuis,

cum vice verſa, nullus inter vos ſervetur ordo, ſe
ſemper infernus veſter diſcordias, odia, rixas, hor-
rorèsque foveat ſempiternos.
Conjuro vos, beſtiales ſpiritus pe Angelica-
rum poteſtatum præſidentias regnis, provinciis,
Eccleſiis, cunctisque rerum generibus, peculiariter
1DEO deſtinatis ob eorum præſidium, atque tu⸗-

tamen contra veſtrorum iniquorum inſidias, atque

inviſibilia demonum certamina.
§ S 4 Exor-

—

648 Exorciſmus VâIII..
EX 2* 2 „ . 8 t 10
orcizo vos, ſpiritus confuſionis per Ange- * Ckeenn

los, DElI vindices, quos in Apocalypſis revelatio- iminls
nibus enarratos, ac deſcriptos eſſe jam ſcitis; du nſe
ſanctus DEl Spiritus ad veſtrorum excidium ac er hintein
petuum beſtiæ illius interitum, quæ ſatanam duben, iini
veſtrum in Antichriſti perſona deſignat, monſt S
re intendit. e ſgint
Adjuro vos, ſpiritus deformitatis † per cœlites im otn
DFlminiſtros, veſtrorum dz-monum contradido- In ntatſe
res ſapientiſſimos, debellatores fortiſſimos, vi cores Cennt
glorioſiſimos, fugatores inclytos in bello humanæ cindooln
mortis, cum rationalis anima, DEl grati?, P Ntdn der
pPœnitentiæ lavacrum ſanctific DPer mnn inanen
ata, atque mundata, Dihum Vn

—.

naturali ſe i iſſimi entari
eceſſu in conſpectu Altiſſimi præſentari inmimddit

neceſſe eſt, atque in ſi
manus rashorreni. . Ahrahæ per Angclorum kornnd W
. Impero vobis nequiſſimis ſpiritibus † meis obe hat
dire juſſionibus, per lanctas cœ orum Virtutes linnf
DEI ſui gloriam in ſublimi contemplantes DEIE ili- Cmino ſoerep
um ſub Euchariſtiæ Sacramento in terris piiſſimè run atgveeh
venerantur, ac ſacrificiorum ſolemnitatibus & lau- in, in niͤb
dibus jugiter aſſiſtunt: à quibus & vos venefici, vos un llgorin
Fanesvor infernorum fœtidiſſimi ſues, teſte Apoſto- munn elun
arderi z dernini L Honnns ſpir⸗
modfllesne oe dirirus nigerrimi† per invictiſſiy- rmium ju
mmn &leſtes Spiritus, quos ſacra Scriptura, uiffeininaby
ar⸗ in de Dei „ tuùm novo teſtamento commemo- arine,
ar:lu; si magnalia in terris perficere aſpexi- Merdſn 0
8;qui tandem coram Altifſimi Majeſtate inceſſan- iurinin,
ter aſſiſtere dicuntur : è quorum felici ecllan- nn
wos infeliciſſun e quorum felici conſortio MWiaii
ciſſimi, vos miſerrimi longe ſecluſi eſtis. olſt
Con- hontanch
5

ni,n

y

onſlont

NS

toriiin
ungelit,
tone leigut

☛ –

rnieneßin
Aoun connte⸗
nesſoniinngti
toin kelotnn
nn Nlgnti

N

Utne nndt
Nihäimnenni
mtrakWhenn

liſniipinzend
nckuinsſintee
initenm
rauiii
Grveitilir
130 umil
legtiktef .

tuenth
Gianlann⸗
nendt⸗

iin Feſto §. Archangeli Michaelis Eëc. 649
Conjuro vos contumaces larvas † per cuncta
coœleſtium myſteriorum arcana, per Angelorum
miniſterium hominibus propalata, ac fidelium Ee-
c eſiæ divinitus oſtenſa; quæ longè veſtram, exce-
dunt, impii, capacitatem.
Conſtringo vos, infidifſimi ſpiritus, ad miteſcen-
dum † per Angelorum ſancdtorum zelum erga DEI
gloriam & honorem; ſemper malo culpæ contra-
dicendo, quod ex adverſo ipſorum oppugnare vi-
dent Creatori.
Exorcizo vos, obſtinatiſſimos ſpiritus per An-
gelorum ſublimium erga ſanctos viros, & præcipue
erga Deiparam Virginem, ipſorümque Reginam
& Dominam indefeſſum obſequium: ad æternam
veſtrorum confuſionem, quos ſub ejusdem concul-
catos pedibus tenens, veſtra capita, veſtræque ela-
tionis cornua quotidie conterere ipſa non deſinit.

Conjuro vos reprobos ſpiritus per cuncdta An-
gelorum, atque Archangelorum, tùm in cœlis, tůùm
in terra, tùm in abyſſo, ad noſtrorum hominum
ſalutem, DEl gloriam, veſtrorumque dæmonum
damnationem, enunciata myſteria. 4
Eyxorcizo vos, ſpiritus contemptibiles † per ex-
celſorum ſpirituum juvamen, atque ſolamen, quod
piis fidelium animabus, in purgatorii loco degenti-
bus, usque dum in cœlorum ipſæ evocentur ſedes,
deſuper afferre, ſolent: adversùs quas vos invidi,
vos ſivore pleniſſimi, nullam penitus partem habe-
re cruciamini.

Conſtringo vos tandem tabificos ſpiritus † per
55 F An-

650 Exorciſmus VIII. irl
Angelorum tubas, & voces, in extremo judicio Semd
ſonaturas, & fortiter clamaturas: Surgite, ſurgite mt in
mortui, venite ad judicium: quando etiam vos im- gſye en
pii, non ſurgentes nobiſcum in judicium, nec vos iis hotn.
obſtinati peccatores in juſtorum concilio apparen- S.
tes, ut juſtificemini, ſed ut debitum pœnarum ve- N. ni⸗
ſtrarum reportetis complementum, contra vos ip-
ſos tuùm abAngelis, tum ab hominibus ſupremojudi- Crn
ce latam audituri eſtis ſententiam; cum ſcriptum Iele
ſit ab Apoſtolo: An neſcitis, quòd etiam Angelos judi
cabimus? tunc etiam hanc ipſam DEl creaturam, mind ,hi.
quam in hac vita vos gratias cruciare nitimini, con-
tra vos ipſos, ad DEl ſui mandatum, dirum audie- jenüimindin
tis ferre æternæ mortis decretum: &, quam modò qunmn il ke
maleficiorum veſtrorum vinculis alligatam tenetis, ilkorun dori
ſempiternis poſtmodum compedibus, igneisque ca- moiin men
tenis vos ipſa liberè in inferni barathrum vinctos, Kmi dummi,
ac damnatos recludet. Ut & ego DEl miniſter, og Chitus, un
præfatâà auctoritate mihi conceiſâ: in nomine ac vir- erkcynerb
tute præcellæ illius, ac Trinæ Majeſtatis, quam ſiginöltemca
tremunt Angeli, atque Archangeli, vos damna- menr; aluncti
tiffimos iterum atque iterum condemno; vos in- maemingbe,
gratiſſimos æternis cruciatibus deſtino, ultra quos miaſn utis
ferre non valebitis. DEUS Meſſias vos in abyſ- nenimm ba
ſum mittat † DEUS Eloym vos maledicat † DEUS ghunimum .
Athanatos vos cruciet † DEUS Jehova vos con- –
culcet † DEUS Tetragrammaton vos æternis gnnt

comburat incendiis † DEUS Angelorum † DEUS l los

Archangelorum ? DEUS Thronorum † DEUS Do- be 1
minationum † DEUS Poteſtatum † DEUS Virtu- ſkümnit
tum † DEUsS Principatuum † DEUS Cherubim † m .
DEUS agen

Kilnege thr

in
amntuiſi DEUS Seraphim † vos dæmones, vos diabolos,
Vglunch eig, vos damnatos, ac damnabiles tenebrarum ſpiritus
Alioceinn absque fine diſperdat. In nomine Patris † & Filii
nmoniz, & Spirits ſancti † Amen.

in Veſto Sanctorum omnium. 651

Wentun conn, 4
rnieien WDwD Exorciſmus IX.
enin dra In Feſto Sanctorum omnium, & per
itainAAA Octavam.
folkl n preparatio ut ſupra. 2
muenſinigkr Exorciſmus.
mma (ApientiamSanctorum narremus omnes, & laudes
ueND Oeorum in DEI Eccleſia alacriter propalemus;

uub quia juſtorum nomina vivent in ſæculum ſæculi:

lhnrgeder . A,k . — A
mmschr memoria autem veſtra, 6 iniquiſſimi dæmones,

=

0 Aiutunih peſſmi damnati, pereat cum ſonitu: quoniam
UeNI PEſus Chriſtus, unicus DEI Genitus, Beatorum
Hiemm bater, & caput œlorum, Angelorumque Dominus,
IAA de Virginis utero carnem ſumens, Sancdtorum San-
be AvehNeen dus vocari, ac ſanctitatem ſuam homi nibu s com̃u-
eenir nicare, æternâàmque gloriam, à vobis ſpiritibus im-
AII nmundis amiſſam, juſtis elargiri voluit; alios permit-
Nezsnent tens ante ſui ortum Patriarchas, & Prophetas: alios
z poſt ſuum adventum creans Apoſtolos; alios poſt
ſeern glorioſum in cœlosaſcenſum deſignans Martyres;
eif n alios Pontifices, alios ordinans Confeſſores atque

engonn Dodores, aliòsque Virgines & continentiâ præ-

ll otr ditos; de quibus omnibus à Joanne audiſtis, tur-
Sro⸗ bam vidiſſe magnam, quam dinumerare nemo
ni valeret, ex cunctis gentibus „tribubus, populis,
“ 5 linguis: ſtantes ante thronum, in conſpectu Agni,

4 ami-

652 Eworciſmus IX.
amictos ſtolis albis, habentes nomen DEI Tetræ-
grammaton ſgriptum in frontibus; palmasque in
eorum manibus, in ſignum victoriæ tenentes, quam
de vobis inferni hoſtibus referre digni fuerunt. ?

Hanc igitur feliciſmſimam, lucidiſſimam, inclytaâm- ebinni wa
que Beatorum copioſam turbam, & cœleſtium ar- iibiix
matorum exercitum invictiſſimum, in noſtrum au- ls ernenn
xXilium humiliter invocantes, ut vobis hanc D EI ethertmi⸗
creaturam infeſtantibus occurrat, vos mecum cozegilein
conjuret † vos adjuret † vos exorcizet † ut vir- waineſgenuin
tute Omnipotentis DEI Patris † DEI Filii † Dei- rermn Konm
que Spiritüs ſancti cagamini (ſive unus, ſive n Mrirchun
plures ſitis) Sacerdotis obedire voluntati, & ad Mactum,
mei nutum, atque præceptum, tanquam excelſi aoreno ah
DEl miniſtri (licèt immeriti) incunctanter cedere, dehruol int
ut videlicet, ſi hic ſimpliciter maneatis, illicô, abs- imd
que ullius læſione creaturæ, procul, abſcedatis, &
veloces fugiatis, ampliùs ad eam non reverfſuri. uifnm
Si verò ſub alicujus maleficii atque incantationis doeneseunet
detentione, hle, ſive intus, ſive de foris commo- aaltnb in
ramini, per aliquod ſignum, pactum, didum, biutti herh
ſcriptum, opus, & artem, quomodolibet, ſive ant ern
ab homine, ſive à ſpirituali potentia compactam, nnne
initam, efformatam; ſive mediatè, ſive imme- hſnginoob
diâtè: per auctoritatem ſacerdotalem mihi con- Dwaſdie cla
ceſſam, & in nomine DEI Sother † Sabaoth † manrurun
Adonay † Tetragrammaton † & per merita San- nnin ſng
Gtorum omnium, vos omnes exorcizo † adjuro † nlltaumſos ſe
cogo † nec non cundtis vobis faventibus, vos fininkuffm.
juvantibus, ac impedientibus impero ? huc illa rulgiiobi⸗
adducere: vel cuncta mala figmenta veſtra præ- eoſth

r ut i
di- Adtgen

elinn,
din K ert⸗
Kinum inochee.
8, Ntobekacr,
bllttat, og Nel
Wenreiet;ni⸗
ufoeli.

zi Meun,ie
rnd A
enn nn arel

weifuhme,

une nultti
i iu ul
lletit u
tutetiaar
n,Uen.

In Feſto S. Sandtorum omnium. 6 53

dida omninòô evertere, uti & in præſentia ego ipſe.

eadem ſuperna Dei mihi tradita virtute, & in Al-

tiſſimi nomine deſtruo ſolvo † abſolvo deleo

Fatque ad nihilum redigo f†.

Si verò intrâ, vel extrà hoc humanum corpus,
aliqua viſibilis, vel inviſibilis adſit potentia, quæ
Dei juſſis, per me injunctis, & injungendis reſiſte-
re audeat, opem ferendo, obſtando, aut aliter præ-
cipiendo; ego ipſe Dei miniſter, Deique inſtrumen-
tum, nomine potentiſſimæ, atque individuæ Tri-
nitatis, nec non & omnium Angelorum, Archan-
gelorum, Patriarcharum, Prophetarum, Apoſto-
lorum, Martyrum, Confeſſorum, ac Virginum,
illam exorcizo † adjuro † debilito , deleo ' ac pe-
nitùs deſtruo † in nomine & potentia ſanctiſſimæ
Trinitatis. L

Quòd fi tum vos, tum ſoci veſtri ubicunque
commorantes, conſuetâ veſtra, atque diabolicãâ du-
ritie, ſacerdotalibus inſtitutis, atque præceptis re-
ludari audeatis: iterum ego ipſe, nomine Dei ex-
celſi, qui mundum ex nihilo condidit, & rebelles
ſpiritus jure optimo ob eorum ſuperbiam in infer-
niſeptis æternaliter clauſit, condemno vos & illos
adaugmentum pænarum veſtrarum infernalium ac-

cicdentalium: ita ut ſingulis quibusque momentis
uaugeantur contra vos ſemper, donec mihi, excelſi

Dei miniſtro ad amuſſim obtemperetis. Verbai. gitur
conjurationis meæ vobis ſociisque veſtris, cujus-

cumque ordinis, velut ignis, ſulphur, ac ſpiritus

Procellarum de cœlo cadentium ſint, ad veſtrum
“ omni-

645 Exorciſmus IX. z
omnium cruciatum, flagellum, ardorem, ac ſine zuwte⸗
fine tormentum. 1 utit
rler Re

Sanctorum igitur exercitus in cœlo gaudentium enelk
vos damnatos mihi parere cogat vos turpiſſimos ker (murs
juxta præfatum meum propoſitum & ſententiam ithehnd,
obtemperare coarctet vos coërceat † vos exor- l keem
cizet † vos adjuret † vos conjuret † vos ad ceden- n nnpen
dum compellat † Et ego iterum, nomine tremen- nd uonuitn
diſſimæ Majeſtatis, in throno divinitatis excelſo ſe- 1 i
dentis, vos conjuro in nomine Agni, ſtantis in en Cn
cœlis, tanquam occiſi, vos flagello nomine Dei te din
Jehova, vos debilito I nomine Dei Agla, vos incen- “l Oer
do nomine Dei Sabaoth, vos peſſundo † nomine unn nnt
Dei Agyos, vos percutio † nomine Dei Otheos eneN
vos fugo nomine Dei Athanatos, vos jaculis Con- nanid N
fodio † conjuro vos per DEUM vivum ’ ver Deum ge *
verum † per Deum ſancdtum † per Deum unum ſcöft Cant
conjuro vos † per Dei Majeſtatem, quæ ab Ange- haſdontaen
lis & hominibus adoratur. Adjuro vos † per San- acler er
Rum Sanctorum, qui promiſit Abrahæ, ſemen ſu-
um ſe aucturum ſicuti cœli ſidera, & veluti arenam
maris, quæ numerari nequaquam poſſunt. Conju-
ro vos† nigerrimas belluas, per Deum ſummum, Elumen tet
qui poſuit animas ſervorum ſuorum lapides vivor enlite 6
in templo gloriæ ſuæ, vòsque damnatos ſpiritus, la- ickreniotte⸗
pides duros. & mortuos, in inferni barathrum præ- ueſſin oni⸗
cipites labi juſſit. Conjuro vos infames dæmonesf Cnelleſtnm,
per DEl ſapientiam, qui permiſit ſervos ſuos ele-
dos in paucis vexari, ut in multis benè diſpoſi-
ti virtutum probationibus, illos dignos ſe inveni- ſeninlan vos
ret; vos autem in malo pertinaces, absque fine, & 10n Ke lin
præmio, perennibus afhici cruciatibus. richenible
Con-

lalten hprinst⸗
Nelenpſem
ChuroroseX

1

Bunnntg
ehufwmn
Moſktun e
Nchereert,ie
Whfüret,tlle
erumn, Moninet.
ciriniutzent⸗
Mine goni ertn
Meelo! wnirl
nMige nuir,
Atnf arr
uinindOten,
Dülhunſthi.
VenMn
indnskmm
NMufnſeg
Nunt n Ne

oe/

“
ecgit C
Rbel⸗
4

ced

lo gee
aran e
6

rinn
1

in Feſto Sanctorumomnium. 655
Conjuro vos † per DEl clementiam, cujus gra-
tia & miſericordia eſt in ele tos ejus tantummodo:
non autem erga vos, qui in æternum omni bono

privamini. Canjuro vos per Dei pulchritudinem,

qui poſuit ſpeciem cœli, gloriam ſtellarum: ſervo-
rum videlicet ſuorum in ſupernis, Dei lumine Iu-
ceſcentium in perpetuas æternitates: illo inquam
lumine, Q damnati d'mones, quod vos peccantes
perpetuò amiſiſtis, atque indeficientibus tenebris
convoluti eſtis. Conjuro vos? ſceleſtiſſimos per Dei
magnificentiam, qui laudabiles viros glorioſos, pa-
tentes noſtros, in generatione ſua effecit: opprobri-
um inducens ſupra vos protervos ſpiritus inferna-
les, qui ante D. Majeſt. vos ſupplices proſternere
renuiſtis, & Creatorem veſtrum, 6 ingratiſſimi,
reliquiſtis. Conjuro vos ſpurciſſimos dæmones †
per Dei bonitatem, qui elegit juſtos ex omni carne:
dealbavit eos, & veluti aurum igne probavit illos:
Vos autem ſpritus tartarei regni reprobavit, flam-
misque ſempiternis concremandos meritò deſtina-
vit. Conjuro vos execrabiles † per Dei gloriam,
quæ uti æthereus refulgens ſol in clypeos aureos,
Sandorum montes ſplendere fecit; ex qua exar-
ſiſtis & vos Dei hoſtes, Deique rebelles tamquam
ignis in ſpinis: quoniam magna ſunt excelſi opera

in concilio juſtorum, congregationeque Sancto-

Hi enim ſunt, quos delegit Dominus in chari-
tate non ficta. Hi ſunt, qui ſuum ſuper cunda di-
lexere factorem, & Eſum Redemptorem, in vita
ſua

—

,.PS 7
656 Exorciſmus M. .
ſua, ex tota anima, ex toto corde, ex tota mente, i- enlnn
tem & proximos tam quam ſe ipſos, propter Deum enniſt ni

ardentiſſimo proſecuti ſunt amoris affectu. Hi ſunt, nelilen 6
qui ſuum ſequuti ſunt Dominum Redemptorem in
morte ſua. Hi ſunt, qui ad cœlorum venerunt Aidonn
culmen de tribulatione magna, laveruntque ſtolas hicn
corporum ſuorum in ſanguine Agni: IIlius, in- ens etien
quam, Agni, quem magnus præmonſtravit Bapti- 1, Aulin ui
ſta, dicens: Ecce Agnus Dei, qui tollit peccata n gente it⸗

mundi. Mundi crimina ſuſtulit Dei Filius Eſus, imer HMd

hominum videlicet, non Angelorum apoſtatarum, elt Himh
non ſpirituum immundorum, non veſtra, & dæ- Mm tedle cano
moônes perverſi, qui obſtinati, atque radicati in amis: din
ſceleribus veſtris permanfiſtis. Hi ſunt, qui for- Whrmmdhes
titer cum JESU in tentationum, paſſionum ſu- Wlant, Jüde⸗
arum certamine perſeveravére. Hi ſunt, quorum f huon ern
ſublimia opera voces ſuas in omnem effuderunt AntestChrilli
terrarum orbem. Hi ſunt, quorum dodrini, gier oio
uti ſolis ac lunæ ſydera, ſancta refulget Eccle- * en r
ſia. Hi ſunt lucernæ, ſuper ipſius Eccleſiæ can- ite jlir⸗
delabrum poſitæ, ut lucem irradient omnibus, qui nggeinsterra
intra DEl habitant domicilium: non autem vo- dimet
bis obſcuriſſimis, teterrimis, nigerrimis, qui te- HW
nebras dilexiſtis magis, quàm veram DEl lucem. anin hn
Hi ſunt, qui magna excelſi opera pleno ore annun- „
ciaverunt, & facta illius valdè mirabilia intelleu Kelii
firmiter perceperunt. Hi ſunt, quorum os inde- kenaer
feſſe DEl ſapientiam meditabatur, & aſpernabatur kerlmcergi
mundi ſtultitiam. Hi ſunt, qui nefandorum, ac
tyrannorum principum juſſa fortiter contemnen-

Gind cntiine it
nle niſert
tes præmia meruere perpetua. Hi ſunt Nazarei can- en

unhele
CElctunde
n lyeninnt

ne gni h

Merorluiig.

,inllin
ſte Hiut
un ogtn
Wnſeke,.
e en
it gitn.
n .
tn Müun

antumGm

7„
in Keſto Sandtorum omnium. 657

didi, ſplendorem DEl Eloym dantes, & adver-
ſus tenebras veſtras jugiter concertantes. Hi ſunt,
qui non eſurient, neque fſitient amplius, nec ſeveri-
tatis, atque juſtitiæ ſol ſuper illos cadet, ſed nec
uilus affli ionum æſtus eos tangere poterit: quibus
& vos infeliciſſimi d'mones meritò fine fine ardetis
in pœnis veſtris. Hi ſunt, qui fide vincentes
regna, Altiflimi adepti ſunt cœlorum promilſa.
Hi ſunt, gentes mites, tranquillæ, hibitantésque
conſdenter. Hi ſunt olivæ fructiferæ in domo Dei
in exceiſis. Hi ſunt, qui neque mortem, neque
ludum, neque clamorem, neque dolorem guſta-
bunt amplius: quia ipſemet omnipotens omnem
jam lachrymam ab eorum oculis tergere dignatus,
eſt. Hi ſunt, qui beaditudine pleni, in domo Do-
mini Sabaoth perpetus commorantur. Hi ſunt
palmites, à Chriſti excelſa vite germinantes, Hi
funt, qui ex toto corde DEUM ipſum exqui-
fierunt, quem & vos, beneficii immemores, de-
ſeruiſtis. Hi ſunt paradiſi fontes, qui exemplis,
atque do Qrinis terram deſertam, & ſterilem irri-
gare non diſinunt. Hi ſunt nibes, rorem ſtil-
lames gratiarum à Deo deſuſer ſuper orbem: atta-
men in ignem, atque tonitrua contra vos peſſimos
inferni cultores validiſſime erumpentes. Hi ſunt
lapides pretiofi, quibus plateæ Jeru ſalem cœleſtis,
atque fublimis ſterni dicuntur. Hi ſunt ſtellæ.
maxime cum ordine in cœleſtibus motum haben-
tes: unde & vos miſeri dejeci fuiſtis poſt lucife-
rum principem veſtrum. Hi ſunt; quorum ani-
m in manu eo l repoſitæ; ideoque eas mor-

658 Exworciſmus IX.
tis tormentum, ac cruciatus tangere nunquam poſ-
ſunt. Hi ſunt aurum in fornace tribulationum pro-

batum, acceptúmque à Deo, quaſi holocauſti ho- 4
ſtia in ſublime recepta. Hi ſunt, quorum capita

coronâ aureâ à Domino redimita fuêre in ſignum
ſanctitatis, in gloriam honoris, opusque fortitudi-
nis ſingulare: quæ quidem corona, 6 infeliciſſimi
ſpiritus, cecidit, jam, jam cecidit de capite veſtro
elatione pleniſſimo: cumque ingratè contra Deum
veſtrum peccäſtis, illius loco, cornua, veluti bru-
tis animalibus, germinata ſunt vobis, in oppro-
brium falſæ veſtrorum arrogantiæ. Hi ſunt, quos

replevit DEUS ſpiritu ſuo, & intelligentia, & ſci-

entia: quæ omnia vos dæmones, ictu oculi, mi-
ſerandum in modum amiſiſtis, cùm conditorem
veſtrum colere renuiſtis. Hi ſunt, qui velut im-
bres miſerunt nobis eloquia ſapientiæ, & in ora-
tione confeſſi ſunt Domino; quem vos impii reli-
quiſtis; ac per terrarum gyrum mendacia, hæreſes,
falſa dogmata, peflſimasque promulgare doGrinas
nequaquam deſiſtitis. Hi ſunt, qui operati ſunt.
ac parvulos docuêre cœieſtia; factis videlicet, &
ſermone DEUM jugiter confitentes: ideoque
magni & excelſi in cœlorum regno vocati ſunt:
unde vos miſeri, qui quondam eratis magni, præ-
cipites corruiſtis. Hi ſunt, qui contra veſtrim

luciferinum inſtitutum elucidaverunt DEUM: &
ideò æternæ cum iplo vitæ ſortem fuerunt ade-

pti: quam etiam cum ipſomet principe veſtro
vos miſeria miſiſtis. Hi ſunt, quorum ſemen 4

Deo nunquam deſertum fuit; ſieuti dereliquit
8*

N

jurte⸗

nunthokreen⸗
6 guorianlagu
1e arllis,
Uarſerunt, l

Ietennum conge

nnomine igitur

Veſineledtorun

(Prtegs Regun
dd terum
melkelt hacte
lilini anrcizo
venis unts,
endls bwreize
kun kietart
tlan (ätam
rellonaer ſu
lnrnen, e.

el

e
uken,
lugetnblitin⸗
tlte,

lnt alng

iniuſfin
rCtigle
Oronu ti

wict tectn
. 1
kinorrann
eoroug, ſelit⸗

ht, Nenn
elllnc

l
migoriii
uecen
Perit.
* hiun5
6 Ein
gn
0 WARN

t ,
nn ng

in Kſto Sanctorum omnium. 659

& ipſemet vos ingratiſfimos in æternum: ideòque
corpora eorum fuerunt in pace tumulata, atque fe-
pulta. Hi funt, qui quaſi ſplendor firmamenti, &
veluti ſydera in perpetuas fulgent æternitates:
quorum lumen nunquam veſtris in latebris coruſ-
care videbitur. Hi ſunt, qui de mundi Libano ad-
venerunt, & coronam adepti ſunt ante Regem, at-
ue honorificè in ſedibus, ubi vos per modicum
ſedebatis, collocati fuere. Hi ſunt, quorum me-

moria mortis eſt expers, & apud DEum & homines

valdè inclyta: veſtra autem, dæmones recorda-
tio cum ſonitu periit, atque icdtu oculi in inferni ſe-
dibus conſepulta fuit. Hi ſunt tandem, qui adducti
fuerunt poſt regem, de veſtris triumphantes verſu-

tiis: quoniam laquei, quos ad deceptionem illorum

. . A: — . 1 .
impié parãaſtis, contriti ſunt; ipſi verò libere re-
manſerunt, & cum Deo ſuo, ac Redemptore jEſu
in æternum congaudere cernuntur.

In nomine igitur ejusdem Eſu Nazareni †† in no-
mine Eſu electorum capitis T in nomine ac virtu-
te Eſu Kegis Regum, & Domini Dominantium †
vos diabolos iterum conjuro iterum adjuro Pite-
rum eodemque pacto, conditione, forma, mente,
qua ſuprà, exorcizo coarcto urgeo ut meis
pareatis mandatis, jam vobis inj undtis, atque in-
jungendis. Exorcizo vos damnatos † per JEſum
Chriſtum, Prophetarum objectum exorcizo vos
per Eſum Chriſtum Patriarcharum Principem t†.
Exorcizo vos per] Eſum Chriſtum, ſumum Apoſto-
lorum Præceptorum, exorcizo vos tartareos civesſ
T t2 Pes

7

7

660 Exoreiſmus IX.

per ESUM Chriſtum, Evangeliſtarum Dodorem.

Exorcizo vos execrandos per JESUM Chri⸗
ſtum, Martyrum Præcurſorem, Exorcizo vos
belluas † per JESUM Chriſtum, Confeſſorum

Exemplar. Exorcizo vos monſtra iufernalia †

per JFSUMI Chriſtum, Pontificum normam. Ex-

orcizo vos infames † per ESUN Chriſtum, Virgi-

num ſpeculum, Exorcizo vos malignos dæmo-
nes † per ESUM Chriſtum, continentium forti-
tudinem. Exorcizo vos turpiſſimos † per JEſum

Chriſtum Doctorum Magiſtrum. Exorcizo vos

ſceleſtifſimos † per JESUM Chriſtum coronam
Sanctorum omnium. Exorcizo vos mendaciis
aſſuetos † per MARIAM almam DEI Ma-
trem. Conjuro vos tartareos per MARIAM
Virginem, Patriarcharum Reginam. Conjuro
vos lupos infernales † per MARIAM Virginem,
Prophetarum Dominam. Conjuro vos ſcarabæos
† per MARIAM Virginem, Apoſtolorum Magi-
ſtram. Conjuro vos abyſſi dæmones † per Ma-
riam Virginem, Evangeliſtarum lucem. Conju-
ro vos canes rabidos † per MARIAM Virginem,
Marryrum ducem. Conjuro vos veneficos ?
per MARIAM Virginem, Confeſſorum Princi-
em. Conjuro vos ranas fœtidiſſimas T† per MA-
RIAM Virginem, Virginum caput. Conjuro vos
bubalos † per MARIAM Virginem, Sanctorum
Imperatricem, ut mea cundatione exequamini
juſſa, nomine Altiſſimi vobis mandantis, præcipi-
entis, atque validiſſime fugam ab hoc corpore
imperantis =k.

Sed

Nent
lepellens en⸗
Neern

.

imcoreuit,
ſere eitut.
Zehl etete
ereonetrennn
6I0 Neniet
Der andumn
e Gorlchun
6tamſtaens id
,idusautd Od
Urſolnum
en, Ocnli aute
nbraad Mo/
rozovosingr.
tren, gui
Welinonem 4
IMianttctit, er
üngthnum in
Morinſenequi
eoo kripes
Uuts lncoran
orkperlabs 4.
be hahhüterun
verſtiln infea
ngice o e
loten nos

n⸗ Uune
Monſra w
fcum nomm
UCrtu
os naignefe,
contitencunti
ſinos; er ,u
n. Mlorhon
Crilen cuvun
Wninenti
Me NN.
r

6

(en
D M

4

lte e
n Aen
1 0 ent
PPnn ki

In Feſto Sanctorum omnium. 661
sSed ulteriùs, exorcizo vos diabolos per ſan-
dorum Angelorum choros, & præcipue per ſan-
dum Micha7lem, Principem ccœleſtis militiæ,
potentem in prælio, quique contra luciferum,
vôsque pertinaces dæmones fortiſſimam fecit vi-
Qoriam, ac validiſſimè cunctam veſtram inferna-

lem depellens potentiam: ad cujus de cœlo deſ-

cenſum concutitur mare, terraque ſimul contre-
miſcere dicitur.
Hlic DEI Eccleſiæ præpoſitus fuit, ut pugnet
cum dracone acerrimè, atque in adjutorium DEI
populo veniat. Exorcizo vos perverſos diabo-
los † per ſanctum Gabrielem, Virginis Mariæ,

Deique ſponſalium nuncium ſingularem. Hunc

veſtitam lineis vidiſſe teſtatur Daniel, & accinum
renibusauro obrizo, habentémque corpus veluti
chryſolitum, ac faciem, quaſi fulgurem coruſcan-
tem, oculi autem ejus lampadi ſimiles; aliaque
membra ad modum æris candentis deſcribuntur.
EFxorcizo vos ingratiſſimos ſpiritus † per ſandum
Raphaelem, qui DEl potentia apprehendit, liga-
vitque d'monem EÆgyptium; oculorum lumen
Tobiæ reddidit, eripuit filium à piſce devorante,
illumque domum incolumen duxit, atque reduxit.
Exorcizo vos nequiſſimos dæmones † per ſanctos
Angelos, Principes operum DEI, præſtantiſſimæ
virtutis duces coram Altiſſimo. Exorcizo vos ne-
farios? per ſanctos Angelos, qui apparuerunt Loth,
atque hoſpitio fueruut ab eo recepti. Exorcizo
vos verſutiſſimas inferni vulpes † per illum An-
gelum, qui de cœlo clamans, vocabit Abraham †
per illos etiam, quos vidiſſe narratur jacob † per
S Tt 3 illum,

662 Zyoreiſmus IX.

