tiam in brachio ſuo, diſperſit ſuperbos mente cordis
ſui. Non vos pudet, fœtidiſſima ſtercora, pa-
nem animarumà DEO effecdtarum, & præcipuè
iſtius

zipminmn
in Uintun
Crrinuiſhinns,
netrmn aodid
nat N 10

en Wehe⸗

del imn al
lemmis, ali nin
,Eitena: 0.
mtu garmos
Pulbgienite ..
1is Menento
mel knp
a, Meren 1c
Uun, degniisn
Wallm iun
pet ls

oCinieni

ſetial ne
an conett

leo, even
do, eſt,

tero,hints.
. gun.
Gicenln i.
Dreelei, gi
lin denr ſe⸗
ige anut.
inenu) iehe
Eum, git⸗
elus iſe,
nirmittenter
lacnie⸗ corp 4
en 6losbomi.
Eck,gti ſchu
icin eal.
aorne 1 4
sLrk
n, uun Nr

el Nen nn

fom, & s

In Die Orcumciſionis Domini. 4 51

iſtius creaturæ, veſtrâ peſſimâ obſidi ne conſpur-

care? nôsque Sacerdotes Altiſſimi, ejùsque Mini-
ſtros, atque Paſtores impedire, quò minùs illum
frangere poſſimus, cum ſciatis, parvulum DEI
Filium ESUM vagitibus, atque lachrymis illam

præ fame inceſſanter appetere? Quapropter niſi

hoc domicilium occupare ceſſabitis, creaturam
iſtam (quæ eſt panis purus & mundus qualem
inveniſtis, relinquentes; panis veſter, & potus
ſint vobis à DEO ipſo, ignis, grando, nixæ, glacies,
iritus procellarum, ſulphur, pix, abſynthium,
reſina, plumbum, venenum aſpidum, botrusque
cypri amariſſimus, ad mille gradus augenda ſu-
pra veſtram quotidianam in inferis portionem:
ſic mando, ſic volo, ſic jubeo, & in nomine Al-
tiſſimi ESU efficaciter impero Amen.

Sed jam ad cæleſtem parvulum IESUM re-
deamus, qui mirabila magna ſolus efpicit in cœ-
lo, & in terra: quique humilitate, ac vitæ inno-
centiâ parvulos ad ſe advocat, dicens: Sinite
Parvulos venire ad me. Puer inquit, natus eſt
nobis. Memento creatura damnata, reprobata,
atque à DEO ſempitermis repleta maledictioni-
bus; Memento, ac meditare, hunc eſſe puerum
illum, de quo aliàs modulatur carminibus: Suſce-
bit Mraël puerum ſuum, recordatus miſericordiæ ſuæ.
Ovoces dulciſſimas? cantus ſuavitate pleniſſi-
mos! divina carmina, ſublimi afflata ſpiritu, ac
ſapie tia! canit de puero, quæ puerum ipſum in-
violata concepit; quæ puerum illibata geſtavit
'n utero, quæque caſtiſſima peperit, atque ube-
Ff2 rum

4⁵2 Exorciſmus.

rum ſuorum la
nobisque ex intacta Virgine datus. Suſcepit, in-
quit ipſa, puerum ſuum Iſraël. Cum videlicet
PDEUS Pater omnipotens, memor in ſæculum te-
ſtamenti ſui, verbi quod mandavit in mille gene-
rationes, multa poſt ſæcula, multaque annorum
elapia curricula quod promiſerat, fideliter exhi-
buit? verbum ſcilicet caro fadum; Semen illud
Abrahæ verum; de Spiritu ſancto Virginali utero

ineffabiliter conceptum; nobis hominibus præa-
„ . ., *2 X
buit: in quo non modô Iraëlitarum, veruùm &

gentium ſalus effecta eſt, ad veſtram, 6 dæmo-
nes, ternam perditionem: non enim quia in
vili, terreſtrique venit Altiſſimus paupertate, re-
gium depoſuit Principbatum. Non quia huma-
nitatis ſuſcepit formam, divinitatis in ipſo mi-
nuitur auctoritas: quoniam ſummæ benignitatis

demiſſio, non erit ſubſtantiæ transmutatio: ne-

que ab excelſo Patre ſeparatur, cùm à terrena
matre portatur.

Per hanc ergòô, per hanc ſublimem mulie⸗
rem, ad tam grande opus à DEO eledam, vos
exorcizo † 6 rebelles cœlorum. Per Mariæ ver-
ba ſuaviſſima, atque concentus, vos adſtringo †
per ejusdem Mariæ illibatam Virginitatem vos
compello † per infallibilia DEl promiſſa, in ejus-
dem Virginis completa viſceribus, vos cogo †
Per DEl Verbum, Caro fadtum, vobis impero †
Per ſalvationem hominum, iſtius pueri miſſione
manatum, vobis firmiſſimé mando ut, velitis,
nolitis, virtute omnium prædicdorum, ac dicendo-
rum,

ge aluit: quia nobis foit natus.,

Giͦt unen
n le us⸗
i ſan an.
rNlad r

imeis, Nin

Cenori no,
ope to kt
en· ſm mn
Kem er A
Cunnebilemn in
ls, llre
Centere in
oratmitior
Negerlione

(irolett un
begegan
nclan iid
6, chemnetu

KKemi d
. .
Uepaninnil

ileime

nobstnn,
us. Ant i
(lo feio
Nrin pun t.
t i nm.
lticbe unnn
4, elietean⸗
m; Kenen
Virgindl uen
hominibus e
run, ſenun
un, bem.

enin gun in

Nſinue, le⸗

Ndr

s nin⸗
IVe Vr

, ge

6

gins gligis

nco aN.
or

in Die Circumciſionis Domini. 453

rum, veſtra frangatur durities, veſtrâque ſuper-

bia retundatur, obediendo præceptis meis, ad
DEl omnipotentis honorem. Da igitur gloriam
DIO Parri, da gloriam Verbo DEl Filio: da glo-
riam DEO Spiritui ſancto: da gloriam unà cum
tribus divinis Perſonis etiam Deiparæ Virgini,
per quam humana natura DElI Filium gratiosé
ſuſcepit, natum in ea de ejusdem Spiritüs Divi-
Litate & c.

Fuiſti jam, & tu 6 miſerrima creaturarum,
fuiſti de numero filiorum Altiſſimi, dum ſcri-
ptum eſſe ſcias: Iyſe eſt principium viarum DEl,
qui fecit eum. Verum, cùm adhuc tener, ac
parvulus eſſes, atque omnipotentis manu ſuſten-
tareris, fruſtra tuæ fiſus ſuperbiæ, terga vertiſti
Creatori tuo, ingratiſfimè fugiens: & cum prin-
cipe tuo ſtulté locutus es: Aſcendam ad Aquilo-

nem: ſupra montem teſtamenti recumbam, & gran-

dis ero ut Altiſſimus. O riſum, 6 plandum, 0
damnabilem in æternum ſtultitiam! adhuc recens
ortus, proſilire præſumpfiſti, ac fortiter cecidi-
ſti: aſcendere in cœlum Divinitatis tentâſti, ſed
propriæ cognitionis ſcalam, milſer, ſubſternere
neglexiſti. Quoinodo gigantis æqualitatem conſe-
qui volebas, dum calceamentis infimæ humilita-
tis nequaquam uti conſueveris? ſoleas deje Rionis
nunquam in pedibus tuis habuiſti: & ſupra cre-
Ditas, elatus, ac tumens, greſſus facere auſus fui-
ſti: & ſic meritò ad infernas ſedes, ſeclusà omni
ſpe reparationis miſerrimè corruiſti. Idcircò enim
non ſuſcepit, neque unquam ſuſcipiet te manus
FPf 3 Om-

4 ⁵4 Exorciſmus. I.
Ompipotentis, ſicuti fuſcepiſſe jam vidiſti pue-
rum ſuum Iſraél. Non extendet ad te, nec ſuſten-
tabit te Altiſſimi brachium; quia liberè, nemine

opprimente, atque impellente, tuum reliquiſti Con-

ditorem, tuique oblitus es Creatoris. Nos, nos,
inquam, rationales creaturas ſuscepit, & quoti-

die ſuscipere non deſinit, Sacramentorum ample-
xibus, validiſſimus Samſon ille cœleſtis, qui veſtrâ

nos pulſos invidiàâ, veſtrâ tentatos nequitiâ, veſtrâ
fallacià deceptos, veſtràâ ſuggeſtione deluſos, ve-
ſtraque nequitiâ proſtratos videt. Ideo canitur:
Puer natus eſt nobis, id eſt, non vobis; nobis D EI
filiis, non vobis DEOadverſariis; nobis eledis,
non vobis maledictis; nobis hominibus, non vobis
dæmonibus; nobis cœlorum civibus, ac DEl do-

rum perſecutoribus, Empyrei deſertoribus, Dei-

que rebellibus: magnum, magnum quippe eſt hu-

jus muneris Sacramentum, & omnia dona exce-
dit hoc donum, ut DEUS ipſe, hominem, non

Angelum vocet filium, & homo DEUM vocat
Patrem.

Per illam ergô Altiſſimi potentiam, te, &
ſocios tuos hine exire compello qu ex nihilo
te, tuaâmque effecit naturam. Per illam virtu-
tem te exorcizo' quâ te ingratum, atque ſuper-
bum fortiter ad ima depreſſit cum lucifero, ejus-
que ſectatoribus. Per inflexibilem DEl juſtitiam
te urgeo'† qua te deſertorem gratiæ ipfſius forti-
ter dejecit; ita ut omni ſpe remotâ, nunquam il-
lam aſſequi valeas. Per illam miſericordiam ma-
gnam

keuiner
nenid ſnn

NA;ded.
Uectiu,rerd
meſticis, non vobis inferni cultoribus, Sanco-

detgenent
gihte acell.
Materlerleiß⸗
ciut? Mur u
cllven/ oer e
Nlsele: gite
erligeipon,
gichclrin⸗

enijen boe
Enilemino

unputnmrke
teternoitno
Utgue Donust
Nos recleng a
bſne, Mi
itats Ul

e jann i N
Ge Ule.
in lib hemi
Uumreigiicon
ltorit. Ne
nacehit Eini.
mentorunmnge
lelis giint
Pegliti, et
kove gelolos ⸗
1 Meo cmniun
ſhi;nobiͦ Del

ie nobeechi

uikn nnobi
Uii Nc.
rm Ar.
Grabhemmd.
ngis ſigttit
Cuan-

4 M0

ge Nirn, on

,nenien,/
enſere
nt glie⸗
Uet Uun,

In Die Circumciſionis Domini. 4 5 5

gnam te ligo † cujus DEUS ipſe recordatus, ſuſce-
piſſe dicitur Iſraël puerum ſuum JESUM., Redem-
ptorem noſtrum. Per- cuncta denique jam dicta,
atque dicenda, quibus compelli, ligari, adſtringi,
atque fugari poſſis tu, & ſocii tui: ac per virtu-
tem. & efficaciam omnium ipſius DEl GenitiESU
operum, atque ſermonum, te. & vos omnes dæ-
mones compello, ut omni moràâ poſtpoſitâ, ceda-
tis DEO, cedatis Altiſſimo; atque divinis manda-
tis per me Chriſti ESU Miniſtrum vobis indictis,
atque indicendis; incunctanter obtemperetis, rece-
dendo tum realiter, cùm virtualiter ab hac DElI
creatura N. ſanguine Filii ejus ESU Chriſti re-
demptâ; atque ad loca vobis ab omnipotenti DEO
deſcripta, præcipites ruatis.

Sed perpendite, 6 ſtulti, ac nequiſſimi ſpiritus,
quid de excelſo hoc parvulo ESU, eadem ſanda
Mater Eccleſia, DEl edocta ſpiritu, ſuaviſſime con-
cinat: Puer natus eſt nobis. O miraculorum mi-
raculum! Puer effe Qus eſt ille, qui ſemper fuit ple-
nus ætate: qui tempora moderatur, dies & annos,
ſæculâque diſponit: qui fuit ab initio absque initio;
qui eſt, quique in æternitate permanſit, ac nunquam
finem aſpiciet. Puer factus eſt ille, ante cujus ocu-
los mille anni tanquam dies heſterna, quæ præteriit,
computantur. Puer natus eſt ille in tempore, qui
abæterno à temporum conditore fuit genitus, per-
tulitque Dominus veſperam temporalitatis noſtræ,
ut nos reduceret ad lumen inocciduum perenni-
tatis ſuæ. Puer factus eſt ille, qui cum unus ſit
in Deitatis ſubſtantia, ineffabilis, inæſtimabilis,
Ff 4 in-

456 FFProrciſmus I.
incomprehenſibilis; imminuit ſe tamen, fa dus par-
vulus utnos parvulos, magnos, Deoque ſimiles eſ-
formaret. Puer factus eſtille qui, cùm eſſet Verbum
Patris ingeniti, ab eò que inſeparabile, ac Patri lu-
minum co quale, & omnia cum illo diſponens; car-

nem habere voluit nobis ſimilem, paſſibilem, par-
vulam ac mortalem. Puer factus eſt ille, qui, cùm eſ-
ſet ſplendor cæleſtis gloriæ, & figura præcellentis-

ſimæ Deitatis ſubſtantiæ; cui omne genu fleditur,
em nis lingua confitetur, Altifſimo æqualem eſſe;

ſeipſum nihilominus exinanire complacuit, acci-

Piens ſervi formam & corpus. Puer facus eſt ille,
qui cum eſſet ante ſæcula Rex Regum, & Dominis
Dominantium, cujus regnum non eſca, & potus,
ſed juſtira, Pax, & gaudium in Spiritu ſando;
humiliari tamen, conſtringi, ar dari, atque angu-
ſtiſſimo Virginis ergaſtulo fe mancipari voluit ori-
ens nimirum Creator ex creatura, factor effedus
ex factura: In Virginea puellæ vulva conceptus,

qui vaſtiſſimâ totius mundi amplitudine non tene-

tur Jacens intra maternos amplexus parvulus,
qui cum coæterno Patre, rerum omnium jura gu-
bernat immenſus.

Per hujus igitur virtutem Altifſimi, qua ſe,
Ccontra vanam, ac temerariam veſtram elationem
exinanivit, vos iterum, ac fortiùs adjuro †.
Odæmones, & vos ipſos deprimatis, proſterna-
tis ac coram tantæ Majeſtatis Divinitate, atque be-
nignitate, veſtram agnoſcatis ſuperbiam, exeuntes
ab hoc corpore. Per ejusdem DEl ſapientiam,
quâ humanitatem Deitati conjunzxit, cämqitc: ad
. 4*

nNkane
n nodde
unmn:
onhinn Ee
uüatus indii
lenatf k liſ
Alriurt te 4
emmnuto ſerbi
VtorCe
4
AApmuter
opetemn Put
nebllslnncei
unituinzri
ſve Princßi trti
Elrinitsaren
tmann wi
is inconii n
En nun i,

. temn gun
Decginſeit
bolmeltſere
biſeelmi
llocllorer.
, Nbie
A legicnt⸗
Pur ertleit
ne genn ſeein
, Zgldenel
onphcit a
Mertachusektil .
nden Kotn
Unieninko;
di M.
bmmſäiſinte
arun, Oriind
r nntnl
6, M Alld
wain lugr

Aiſimi, 6
nutis⸗ e⸗
nitt/
etbin n
n Del en
„i
ant, 1

in Die Circumciſionis Domini 45⁵7
Patris dexteram in cæleſtibus collocavit, vos ex-

orcizo †† ut recedatis ab hac creatura emittendo,
ſeu deſtruendo (ſi adſunt) omnes ligaturas, ſigna-

turas, facturas, maleficia, aliaque fimilia ſolven-

tes; & iſtam ſanam relinquatis, ſuo ut poſſit de-
ſervire Creatori, quem vos ingratiſſimè deſeruiſtis,

per ejusdem pueri Eſu divinitatem, hypoſtaticè
noſtræ carni conjunctam, impero tibi † ſpurciſſi-
me caput iſtorum ſpirituum, ut pareas & obedias
præceptis meis, DEl nomine tibi indictis, ſub pœ-

na centuplici, pœnarum tuarum æternalium. Ur-

geat te † DEUS Pater generans. Urgeat † te Ver-
bum à DEO Patre genitum. Urgeat te † Spiritus ſan-
dus ab utroque procedens: Humiliet te poten-
tia Patris: Opprimat te ſapientia ESU PFilii:
Comprimat te † virtus ſancti Spiritůs, ac tota
Trinitas, indiviſibiliter in Chriſto manens, te pro-

ſternat † te diſſipet † fuget † torqueat † deleat †

adſtringat † te denique ad parendum compellat Dei
incarnatio Verbi, & hinc fugere te cogat humilitas

Salvatoris, & Caro ex Virgine ſumpta &.

Sed jam ulteriùs ad divini pueri ESU laudes
properemus. Puer natus eſt nobis. O partus ad-
mirabilis! Oprincipium ſine principio nati. Hu-
manitas quidem principium habuit, divinitas verdò
ſine Principio extitit: ſarma farmam aſſumpfit,

nec Trinitas excrevit in quaternitatem: duarum

naturarum unio in unius filii partu, verbi &
carnis inconfuſa unitio: & is, qui ſecunduùm
carnem natus eſt, DEUS eſt ex parte, & ho-
Ff S— mo

458 Exorciſmus I. S

mo ex Matre. O Sacramentum, & admirabile
myſterium! quis unquam vidit Regem, rei ha-

bitu indutum? vel qui oculus univerſum prorſuùs u
9 P u8S

comprehendit ſolem. Et hic, hic idem nobis

natus eſt Puer. Non meruit veſtra ſuperbia,

atque temeritas, 6 angelica turba damnata, non
meruit veſtra perfidia . Deum Verbum veſtram
aſſumere formam, ut veſtro lapſui remedium ad-

hiberet: quia, cùm faiſſetis ab Omnipotenti ejus

virtute creati, recti, ſtabiles, atque perfedti,
decori virtute, fortes potentiâ, perſpicaces intel-
ligentiâ, boni, malique notitiam habentes: quod

appetendum, quôdve reſpuendum rectèe noſcen-

tes; malum potius, quâm bonum liberè ele-
giſtis; falſum, & non redum amplexati eſtis:
tenebras & non lucem amaâſtis, amarum de-
glutiſtis, dulce reſpuiſtis, luciferùmque ſecuti,
Deum verum, Deum veſtrum deſeruiſtis. Er-
raſtis omnes ab utero creatricis Divinitatis ejus
& locuti falſa, imò iniqua, dixiſtis: Super aſtra
cœli exaltabimus ſolium noſtrum. O ineptia, æter-
nis lugenda gemitibus! Quæ fuit iſta transgreſſio?

cur reliquiſtis Dominum Deum veſtrum ‚ & difi-
cantes altare ſacrilegium ineptiæ veſtræ, atque ab

Altiſſimi cultu recedentes? ſed quia dereliquiſtis
ſandum, meritò & ipſe dereliquit vos. Dele-
ruiſtis Ducem pubertatis veſtræ, pactique DE
veſtri non eſtis recordati; idcircò iongè factus eſt
4 vobis excellus. Perverſa cogitatio veſtra ſe-
junxit vos à Deo, & averſio veſtra, inſenſa-
ti parvuli! interfecit: & perdidit vos, ab iſtiusque

divini infantis gratia vos in æternum ſejunxit,
0⸗

hriti

rl, ekr⸗

Alelſettal
Crerdoi Wa
6ternodniis
lenmenm, Re
pituenm, m
alälchmemane
ioo rerecani
ntm w hot
incoeimn
oat o 109
un fneinecone

Eel nefueten

lenibͤerliere
fonem, hin
r beclea ite
Uineffebla)t.
cusimmee

—
——

nitmt,
Kelſh

.

tun, künete
it Neren teit.
Uniyeria Molt
e, hie len do
it velnulgriin
rbadannn wi
1 Verbon dhre

Nireneluna

Onnipotenifd

,alle hellt

ſelhicreesint

lbbentes: C
1
n dele poler
unn ihee el⸗

n enilo:
Gn nnt.

Mmikl
jelnnn ent -
s Mnitit⸗
dne Nl
Obeptundtet
1ühtnul

velt
lit ſon M
Zen W

In Die Circumeiſionis Domini. 459

Noſtram, ò invidi dracones, noſtram dignatus eſt
Deus naturam aſſumere, noſtramque induere mor-
talitatis carnem. Etenim cùm veſtro videret livore
rimum hominem deceptum, ut Dei transgredien-
do mandatum, fallaciter adverſaretur, ſcutô Divi-
nitatis ſuæ validiſſimòô protexit nos, & brachio
fortifſfimæ ſuæ virtutis de cœlo miſſò, noſtram
protexit fragilitatem, erexitque ruinam.

Igitur per juſtiſſimam ſummi DEl vindictam,
contra vos, & veſtram ingratitudinem operatam,
atque ſuperbiam, vos iterum conjuro † ut cedatis
mihi Sacerdoti Miniſtro Chriſto. Per ineffabilem
DEl circa nos miſericordiam, quâ noſtram aſſump-
ſit carnem, vos exorcizo per infinitam Dei beni-
gnitatem, atque clementiam, vobis impero ac
validiſſime mando, ſub pæna ſine fine augenda, ut
illicò recedatis ab hac creatura, aliàs ira Dei ſit
contra vos † potentia Omnipotentis puniat vos †
Altitudo Dei humiliet vos † Fortitudo Dei com-
primat vos vòsque diſperdat, mittens in gehen-
nam ſine fine concremandos.

Sed meliùs attendite, 6 tartarei ſerpentes, quid
ulteriùs, ex Iſaiæ vocibus ad veſtram intonet con-
fuſionem, noſtramque exhilarationem ſancta Ma-
ter Eccleſia, ait enim: Et filius datus eſt nobis.
O ineffabilem DEI benignitatem! 6 mare! 60
pelagus immenſæ charitatis; de qua ſcriptum eſt:
Sic DEUS dilexit mundum, ut Filium ſuum
Unigenitum daret. Filium dedit nobis de cœlo
Pater cœleſtis, non ſervum, non domos, non
præ-

460 ELExorciſmus I.

prædia, non argentum, non aurum. Sumant

hæc omnia tenebrarum principes mundi hujus,
voôsque tartarea mancipia cum omnibus avaris aſ-
ſeclis veſtris: Sumite, inquam, vos lutea ilta,
atque fictilia, infernales ſues; quia nobis tan-

quam dilectis filiis, Dei largitur Filius, cœorum

Dominus, ſyderum Dominator excelſus! cum

ſocriptum ſit: Cœælum cœli Domino, terram autem de- G

dit filiis bominum. Sed unà cum Dei Genito præ-
ſtatur & nobis cœlorum regnum; quia cum illo
Empyrei poſſeſſores efficimur: illius, inquam,
Empyrei, 6 damnati, ex quo vos ej ecti fuiſtis:
lius, inquam, Empyrei, quod vos veſtrâ amiſi-
ſtis ſuperbia; illius, Empyrei, in quo veſtras ſedes

primé collocavit Altifimus, ſed quia amplius I ſric
aſcendere auſi eſtis: æqualitatem Dei Geniti ap- Erid ae M

petentes, idcircô inde evulſi, fortiter corruiſtis,
atque igneas iſtas, inferâsque ſedes occupãſtis,
ubi inceſſanter ignibus ardebitis ſempiternis. Ve-
ruùm ſi nobis DEl Filius datur, quis adversus

nos conſurgere audebit? quomodo pugnare con-

tra creaturam iſtam, tartarei, veſtra vale-
bit crudelitas? Inſidietur infernus animæ juſti,
illdmque livore nequiſſimo ſuis magicis artibus,
operibus, ligaturis, veneficiis, fœtidisque com-
poſitionibus deglutire tentet; nihil tamen penitus
ipſe proficiet; quia inané à DEl manu extra-
hi tentatur, qui tam ſublimi, validéque robora-
tur præſidié, atque protegitur. Pratis & vos
aliquando lux, æternæque lucis Filii, cuùm de ve-

ſtra creatione enuntiatum fuiſſe ſciatis ab Omni-
potentis voce: Hat lux, & fadta eſt lux: Lux il-
la

0ie Dec .
ſnenatum:
ſlros Wradei

cHum, d Nül
incuntationem e
ſnu, un jur
o Lohenbis,
gleineenlri
Pit apreloe
Cängtis kont
DIlonnds umme
Nus, Dicidnnr,
iles enand ſort
dinterritickii
umhennt ita
biad un
ain abn

! uin Die Circumciſionis Domini. 461
n un n la videlicet matutina, quæ Lucifer appellabatur;
Wèpeni h veſter videlicet Princeps cum omni cœleſtium ſpi-
momtinsm rituum exercitu. Verumtamen, cùm retroverſi,
un, Nat dilexeritis magis obſcurum, quàm lucem; fal-
e initn ſum potis, dum loqui æquitatem volueritis:
iurkiiam ideo felicitatis, atque ſublimitatis veſtræ gloriæ
uor erees mutatæ ſunt vices, ſortesque convolutæ; dum
in ynmmut vVOS, qui ſuper na quondam at que 11Üſtia on-
nDeGeiop templabimini, nunc ad ima dejedti, ſedetis 1n te⸗
Punebin aun nebris, & umbra mortis. Vos, qui primò lux
ln, inn eratis, tenebræ evaſiſtis. Vos, qui Altiffimj Pri-
Weciit mogeniti dicebamini, nunc abjectiſſima evaſiſtis
in etimi mancipia; nec DEI tantm, ſed & hominum,
ruehaͤfit & jumentorum: cum non tantùm per nos Dei
RHK Miniſtros torqueamini, & ad noſtrum nutum fu-
We Nee Lemini, ac fortiter verberemini: ſed, quod ridi-
Kü culum, ad viliſſimarum muliercularum leviſſima
eeſli 4 incantationem verbula, vanaâsque ſuperſtitiones, &
et tbneſ ſigna, tam in jumentis, quam in plantis, lapidi-
ig bus, pulveribus ‚ metallis, ſeminibus, elementis,
e aliisque inſenſatis inſtrumentis immiſſa, atque dis-
d Poſita, vos præſto eſtis „-& ad parendum vos ipſos
i in , accingitis. Econtra, o beata Sors! 6 ſummum
uId d , DEl munus, ſumma potentia! nos, qui ſervi era-
„ mus, Dii dicimur, Excelsique Filii: Nos, qui im-
erle becilles eramus, fortes effedti ſumus: nos, qui o-
di Rer lim in terris dejecti incedebamus, nunc ſuper ven-
,Ol , torum pennas equitare aſpicimur; cuùm ieriptum
4 ai ſit: vidi ſervos in equis, & dominos ambulantes:
ur. ie. Nos, qui ad ima poſiti, miſeri premebamur; tan-
1es Hli,e. dem in cœlorum faſtigio ſupra veſtros thronos,6
tule ſ an

462 Exorciſmus I.

angeli deſertores, triumphatores ſedere ſpera-
mus; ſicuti copioſiſſimum, atque invictiſſimum San-

Gorum chorum conſidere jam ſcitis, & meritèò:
etenim ſi ille, cujus gloriam vidimus, gloriam
quaſi Unigeniti à Patre, ille dicitur butyrum, &
mel comedere: ecce igitur tremenda illa poteſtas
poteſtatibus Angelicis, comedendo, & bibendo,

ſe communicavit hominibus, & jumentis. Si Do-

minus itaque Angelorum, propter homines factus
eſt particeps jumentorum; cur e diverſo, homo
per ipſum non multò magis fiat particeps Angelo-
rum? De cujus ſoliditate veritatis dicant nunc ipſi-
met, qui redempti ſunt à Domino, quos de manu ve-
ſtra ò inimici, ipſe relemit: & de orbis terræ re-
gionibus congregati ſunt in cælorum faſtigiis. Di-
cat nunc igitur ſacer Apoſtolorum ſenatus, quæ
ipſi in cœlis veſtrüm miſerorum ſedilia occupent.
Dicat nunc invidiſſimus Martyrum exercitus: e-
narrent piiſſimi Eccleſiæ Pontifices: prædicent præ-
clariſſimi Dei Eccleſiæ Doctores: dicant conſtantis-
ſimi Confeſſores: eructent inelytæ Dei Virginis, ac
Viduæ: teſtificentur tandem de lucidiſſimis ſuis ſe-
dibus, quas Dei munere poſſident, excellentiſſimus
Eccleſiæ Dodtor Hieronymus; ſanctiſſimus illeAn-
tonius, beatiſſimus ille Benedictus, piiſſimus Anto-
nius Abbas, Hilarius, Bernardus, Franciſcus, Do-
minicus, Vitus, Ubaldus, Zeno, Carolus, Caje-
tanus, Andreas Avellinus, cum omni militia cœ-
leſtium civium ſuper veſtras, quas amiſiſtis æthe-
reas ſedes, 6 miſeri, exaltati. Et vos omnes,
diaboli, olim cœleſtes ſpiritus, nunc inferorum
L ci⸗

eiellokes) u
mds,ekconun
o, nüneis hart
iokroscomenn

n, ſer onen
ahlroiteſ

cn, Dodis in cat
ſeelatis, perimm
juten li talen
n ſhinatbra e⸗
tunellenus C
Eerenlam, atqe⸗
hadnptiſotuiſt
Vertt;Uügeiumt
nobizalit,
ptoresaimmum,
Veequaltun C

Weper cnlunde

unen ,uſtern
liorentethe
h per Danſi,

1.

utorezie 1
beinnikünnt
n ſeiid keit
nn witſnn oin
cjeiur binnn,
renenkaie

eGen0, lte

Nilnents D
Mer honineite
echetb in
4 Mriceps 4 N
tnstian miri⸗
muni 1
kcietre
emaiäge.
Wörniend E
Grmmkluue
u nn denii,
elkinznniſie
Dobsiamnind
Peſtelignige
olintlit

, alleniſe

in Die Circumciſionis Domini. 463

cives; olim æternæ addicti glorlæ, nunc veròè
ob veſtram damnati perfidiam: olim jubilantes,
nunc perpetuò lugentes; date gloriam DEO, da-
te gloriam Altiſſimo, ac contra vosmetipſos ſin-
ceram jam ferte ſententiam, dicentes: Meritò hæc
patimur, quia peccavimus in Patrem noſtrum,
in Conditorem DEUM, omniumque Crea-
torem.

Et ego, ejusdem Altiffimi nomine, atque
(ut ejus Miniſter) auctoritate ab eodem [Eſu mi-
hi tradita, excommunicationis jaculo vos millies
ferio, niſi meis parueritis mandatis: vos anathe-
matizo 'vos contemno † vos exorcizo † vos ite-
rum, per eundem DElI Unigenitum † adſtringo.
Vos adjuro † per Eſum, Dei Verbum, nobis da-
tum, nobis in carne natum. Cogo vos † ut ab-
ſcedatis, per immenſam Dei Patris, circa nos cha-
ritatem, quâ talem, ac tantum præbuit nobis Fi-
lium, ſibi natura æqualem, ut & nos Dei Pilii per
gratiam eſſemus. Conjuro vos † per Dei erga nos
clementiam, atque benignitatem, qui cuùm multa
nobis elargiri potuiſſet, ut nos à peccati nece redi-

meret; Unigenitum tamen Filium ſibi naturâ æqua-

lem nobis præſtitit, ac donavit. Conſtringo vos †

Oraptores animarum, per ejusdem Dei Geniti cum
Patre æqualitatem, Compello vos ?̈ canes niger-
rimos per cœlorum Regnum, per cœlorum Domi-

natorem †, per ſyderum effectorem †, per Empy-

Nrei Rectorem †, per Deum verum †, per Deum ſan-

dum?, per Deum vivum, per Deum Trinum f,
R per

464 Exorciſmus I.
per Deum unum ?, per Deum Eſum ? deſuper
ab Angelis ſic vocatum † per Deum Chriſtumf
per Mariæ Filium F per Eſum Mariæ integerrimis 1
incarnatum viſceribus † per Eſum, Mariæ candi.
diſſimis brachiis amplexatum † per IEſum, Mariæ
ſuaviſſimo lacte potatum per Eſum, Mariæ ma-
nibus in præſepi collocatum † per Eſum, Mariæ

traneſe

. . .
2 . reiCARY
ſacratiſſimis labiis exoſculatum per Eſum, cir- rlbni li

ti inie

cumciſionis lapide vulneratu .
P tum Urgeo vos pomni otrifnuſi

côrdis, mentisque conatu, atque ejusdem ESU
virtute munitus, per ſplendidas illas ſedes, quibug (Svener n
nefandiſſimi, ingratiſſimi, infeliciſſimi, vos merito Mun Iuhom
ejecti fuiſtis, quasque, veſtrũm vice Beatorum oc- Pe
cupat chorus, gaudentium, ſuaviterque ca entium. õ
Sanctus, Sanctus, Sanctus, Dominus De 8 fortis, l⸗
Deus omnipotens, Deus exercituum. Cædo vos † W
ejicio vos † diſſipo potentiam veſtram per San- eNon
Gorum gaudium, iliorum præcipuè, qui eosdem rjori In
veſtros ſortiti ſunt lucidiſſimos thronos. Expellant Eualbe
igitur vos [ ſancti Patriarchæ & Prophetæ. Ex- mummir ſin⸗
pellat mecum vos l Sanctus Chr ſti Præcurſorjoan-

nes Baptiſta. Expellant vos ' mecum ab hoc cor- a g
pore Sancti Apoſtoli. Cogat mecum vos obedire Vglerin lncti
invidiſſimus chorus Martyrum, nec non EConfeſ- 1Ghri
ſorum, Eremitarum, Dodtorum, atque Virginum NNonunpe:
candidiſſima turba: illorumque maximé Beatorum Acencſtntglon
ſocietas vos mecum exorcizet † contundat diſſi- Mnoniſ gi

pet quorum virtutem, atque potentiam fortius 6 exaltafttlnen

validiusque pavetis. Concutiat vos tandem perti- Portet Plliurion-

nacia plenos, primus Chriſti ſanguis, pro nobis In Non kit,
largiter effuſus Coarcdtet vos fugam arripe-

nmnin Derdexi
re. Epritunen

4

n intin
Uemmiitn

iNletkeizni
Ulon, Mueeng
kper Ain in
rſtlun, Mien
er pln, Nn
n perſbonn, d⸗
Dgeonoszotl
ne einden l
laeley gli⸗
ln, wos mertn
aiis Nonuno⸗
Pimttueniun,
Maurcheeints,
eumnn ma,
üinthn E
Hn neſte Men
lenamiu
rtrre tr.
ninß
10 zentorſon
pun dne d
mfel
cv-NonNE
A,,1.
Cuxie/

g.
Aqle

in hebdom. Paſſ. & Keſtiv. & Crucis. 46
re dolor Chriſti ESUS † expellat vos tartarêos
Circumciſio ESU infantis † eliminet vos menda-
ciſſimos vulnus ESU parvuli duriſſimum †. Per-
terreat vos obduratiſſimos culter, carnis JESU
Redemptoris percuſſor I. Feriat vos nequiſſimos
Mariæ dolor, Mariæ inviſibilis gladius, ſuam ip-
ſius transverberans animam † fugent vos vagitus
ſuaviſſimi Chriſti ESU infantis, ſic pro nobis per-
cuſſi T ſimulque Mariæ, ac JESU lachrymarum
imbres in Circumeiſionis myſterio pro hominibus
effuſi vos potenter incendant, vos crucient „ VOS
torqueant. In nomine Patris , &c.

Exorciſmus II. .
In Hebdomada Paſſionis, & in
majori. In Feſtivitatibus ſanctæ crucis,
& qualibet ſexta feria per annum.
Præparatio ut ſuprà in primo Exorciſmo, præter ea,
quæ hbic ponuntur propria.
† Sequentia ſancti Evangelii ſecundàm Joannem †
N&. Gloria tibi, Domine, .
IN illo tempore: Dixit Eſus Nicodemo: Nemo

aſcendit in cœlum, niſi, qui deſcendit de cœlo
Filius hominis, qui eſt in cœlo. Et ſicut Moy-

ſes exaltavit ſerpentem in deſerto, ita exaltari

oportet Filium hominis: ut omnis, qui credit in
ipſum, non pereat, ſed habeat vitam æternam.
Sic enim Deus dilexit mundum, ut Filium ſuum
Unigenitum daret, ut omnis, qui credit in eum,
6 g non

466 Exorciſmus II.

non pereat, ſed habeat vitam æternam. Non enim

miſit Deus Filium ſuum in mundum, ut judicet

mundum, ſed ut ſalvetur mundus per ipſum. Qui
credit in eum, non judicatur: qui autem non cre-
dit, jam judicatus eſt; quia non credit in nomine
Unigeniti Filii Dei. Hoc eſt autem judicium, quia
lIux venit in mundum, & dilexerunt homines magis
tenebras, quàm lucem: erant enim eorum mala

opera: omnis enim, qui malé agit, odit lucem, &

non venit ad lucem, ut non arguantur opera ejus;
qui autem facit veritatem, venit ad lucem, ut
manifeſtentur opera ejus, quia in Deo fada ſunt.
B. Laus tibi Chriſte.
Per Evangelica dicta extinguatur †“, diſſipetur †,
& deſtruatur Tin te N. omnis diaboli virtus. In
nomine Patris F, & Filii T, & Spiritůs ſancti †,
Amen.
Dicantur Litaniæ Sanclorum ut ſuprà in primo
ExXorciſmo:
Pater noſter. u. Et ne nos inducas in tentationem
. Sed libera nos à malo.
y. Per ſignum Crucis † de inimicis noſtris.
N. Libera nos, Deus noſter.
v. Salvos fac ſervos tuos.
H. Deus meus ſperantes in te.
y. Eſto nobis Domine, turris fortitudinis.
B. A facie inimicorum infernalium.
y. Nihil proficiant inimici in nobis.
v. Et filii iniquitatis non apponant nocere nobis.
J. Pluat ſuper peccatores laqueos.

N. Ignis, ſulphur, & ſpiritus procellarum pars ca-

licis eorum.
5. Lo-

1 Mie tes ne
6Mnde ENadhde
Doions vodien

DeloDonice
(meblerrik
ſohosenoescd
lrum/0N .

tn veſomn

Ceizucbiin en
Cfünufn hac d
lello Aiun fra
inmiglnns
Prtielins,
R.
17
Mlens
gelgieey,

e

ckecitinnni
Nenicſin gi
tunthontang
eninn eorun nl
git odr van
uunturopen et
nitad cen,1
neo tn.

in hebdom. Paſſ. & Feſtiv. & Crucis: 467
z. Loquere eis, Domine, in ira tua.
B. Et in furore tuo conturba illos
y. Diſperde, DEUS, labia iſta doloſa.
y. Et linguas eorum magniloquas.
y. Humilia ſicut vulneratos ſuperbos.
N. Et in brachio tuo diſperde inimicos tuos.
J. Virgam virtutis tuæ cmitte, Domine, ex Sion.
u. Et dominare in media inimicorum tuorum.
Ty. Fac mecum, Domine, ſignum in bonum.

y. Ut videant, qui oderunt me, & confundantur.

y. Ecce Crucem Domini FJ.
M. Fugite partes adverſæ.
y. Domine exaudi &c.
y. Dominus vobiscum, &c.

Oremus. .
A Deſto Domine DEUS noſter: & quos ſandæ
Crucis lætari facis honore, ejus quoque con-
tra hos dæmones defende ſubſidiis. Per Dominum
noſtrum ESUM Chriſtum, Filium tuum &c.
Excita, quæſumus, Domine, potentiam tuam;
& veni; ut qui in crucis, & Paſſionis tuæ virtute
confidimus in hac de'monum ludt fortiter reſi-
ſtendo, ab eorum fraude miſericorditer eruamur.
Qui vivis & regnas cum DEO bPatre in unitate
Spiritũs ſancti DEUS, per omnia ſæcula ſæeulorum
Amen.
Prfſalmus 21.
DEUS, DEUs meus, reſplce in me: quare me
dereliquiſti? exprima Feriæ ſexætæ.

ιg. 2 Lé⸗

468 Exorciſmus II.
Lectio Libri Eccleſiaſtici.

Ileva, Domine, manum tuam ſuper gentes alie-
nas, ut videant potentiam tuam: ſicut enim

in conſpecdtuù eorum ſanctificatus es in nobis; ſic in
conſpedu noſtro magnificaberis in eis, ut cogno-

ſcant te, ſicut & nos cognovimus, quoniam non

eſt DEUS præter te, Domine. Innova ſigna, &
immuta mirabilia. Glorifica manum, & brachium
dextrum; excita furorem, & effunde iram: tolle
adverſarium, & afflige inimicum: feſtina tempus
& memento finis, ut enarrent mirabilia tua. In
ira flammæ devoretur, qui ſalvatur; & qui peſſi-
mant plebem ſuam, inveniant perditionem: Con-
tere caput principum inimicorum, dicentium:
Non eſt alius præter nos. Tu autem Domine
miſerere nobis.
B. Deo gratias.
Oremus.
PReæſta, quæſumus omnipotens DEUS, ut, qui

noſtris exceſſibus ab hoſte maligno inceſſanter

affligimur, per Unigeniti tui, Paſſionem miſericor-

diter liberemur. Qui tecum vivit & regnat in uni-

tate Spiritũs ſancti Deus, &c.
Hymnus.
VExilla Regis prodeunt,
Fulget Crucis myſterium,
Quo carne carnis conditor
Suſpenſus eſt patibulo,
Quo vulneratus inſuper
Mucrone diro lanceæ,
Ut nos laveret crimine,
Manavit unda, & ſanguine.

=
— –
= S
=
=

Gatetatdn
Mzdunc
0CtANNe
Ibor
ge
Mel
JTe lumm

. Cola

Cos
Elyast
. Detecenonit
1 n boninus
. Mnim vobiſ
Recnuinci
1. Gorit, Don
Nlotmeci
mnima minbata
Uifcimethohe

4 1
nbane el⸗

Pvoxnb die
tkeabe lbe
lit: Cunmn e

in hbebdom. Paſſ. & Eeſtiv. & Crucis. 469
Impleta ſunt, quæ concinit
art⸗ David fideli carmine,
Geiintdg Dicens in nationibus;
6 “ Regnat à ligno Deus.
nehtahe Arbor decora, & fulgida,
ng öiant Ornata Regis purpura,
mmoa H Electa digno ſtipite
un, Ktuin Teoeam ſancta membra tangere,
finteinn il Beata, cujus brachiis
:lehin kemnn Ssecli pependit pretium,
Urbhilitin Statera facta corporis,
m hihel Prædamque tulit tartari.

O Crux ave ſpes unica,
In hoc mæroris tempore z5
Auge nobis conſtantiam,
. Obſeſſis dona veniam
Te ſumma Deus Trinitas
Collaudet omnis ſpiritus,
uos per Crucis myſterium
Salvas rege per ſæcula, Amen.
y. Dicite dæmonibus.
. Quia Dominus regnavit à ligno.
4. y. Dominus vobiſcum &c.
1 † Sequentia ſancti Evangelii ſecundum Joannem.

B. Gloria tibi, Domine †.
nt INillo tempore, dixit Eſus diſcipulis ſuis: Nunc
erinh anima mea turbata eſt, & quid dicam? Pater
enlim ſalvifica me ex hac hora. Sed proptereà veni in ho-
. ram hanc. Pater clarifice nomen tuum. Venit
et ergo vox de cœl0 dicens: Et clarificavi, & iterum
e,. clarificabo. Turba ergo, quæ ſtabat, & audierat,
ne, dicebat: tonitruum eſſe facdum. Alii dicebant:

pwgin „2= 6g⅛ 3 An-

47 0 Exorciſmus II.

Angelus ei locutus eſt. Reſpondit Eſus, & dixit:
Non propter me hæc vox venit, ſed propter vos
Nunc judicium eſt mundi: nunc princeps hujus
mundi ejicietur foras. Et ego, ſi exaltatus fuero
à terra, omnia traham ad me ipſum: hoc autem
dic ebat ſignificans, qua morte eſſet moriturus.
G. Laus tibi, Chriſte.

Per Evangelica dicdla extinguatur † diſſipetur †

& deſtruatur † in te N. omnis diaboli virtus. In no-
mine Patris †, & Filii T. & Spiritũs ſancti , Amen.

Oremus.

Ds „qui pro nobis Filium tuum crucis pati-

bulum ſubire voluiſti, ut inimici à nobis ex-
Pelleres poteſtatem; concede huic famulo tuo N.
à dæmonibus obſeſſo, ut ejus meritis ,& paſſionèe,
liberationis gratiam cenſequatur. Qui tecum vivit
& regnat in unitate &.

Aſpergens oreaturam, dicat: “
Aqua benedicda extinguat † & ſeparet à te ſom-
nia dæmonum ficta., In nomine Patris 1, & Filii †,

& Spiritũs ſancti f, Amen.

Exorcizatio creaturæ obſeſſe.
ITEtinguatur in te N. creatura DEl vexat omnis
— virtus diaboli, per ſanctiſſimæ Crucis † ſignum:
