mihi præbeat Dei ignita verba, vos inflammantia † & orüiun ertit
vos flagellantia ? vos percutientia vòsque diſipan- ldh ie lguil
tia ego etenim indignus Dei Sacerdos, & miniſter iumne aui n
Chriſti, auctoritate à ſancdta Romana Eccleſia mihi Me, Ounccum
commiſſa, per eamdem Altiſſimi virtutem & po- Aln ulent vel
teſtatem, ac de mandato ſummi Dei, qui dum Il ſelit v.
carnem noſtram dignatus eſt ſumere, de Virgine Endiuſae, .
naſcens, Virgini ſponſum elegit, virum inter cun- IIn' toro
ctos piiſſimum atque integerrimum, audeo vos om- Min the e
nes nequitiæ ſpiritus convenire, aggredi, atquée intnd kromi
compeſcere. Idcircò jugiter cum Sanctis omnibus, ie ſo tnoliu
& præcipue cum beatiſſimo Joſepho, Mariæ Vir- Pſtslien robn
ginis Sponſo, viro æquiſſimo, Deique timore hn 8
Pleniſſimo, vos demones execrabiles exorcizo iiiſt „.
adjuro conjuro ut omni morâ depoſita, Wen
omnique fallendi arte remotâ, Altiſſimo reddatis eul
glo⸗

—
S
—

—

Uen 1

1.

ntuön ſelt
un tbi fileg
Otuo N annlt;
thneinenetn
Commicnnn⸗
WenDonian

I.

ſun Run
uſehrmu
aelten ſeli
chamulii
odiuutte
4 imal
eA,
A ele, 1
osfun n
An ANeili⸗

Aminſnet
N

S=

—
—
= =

Elin

8 4
gren
a de

in Neſo & Joſeppbii. 6oſ
gloriam, Joſeph honorem, mihique indigno DEI
miniſtro obſequentiam. Exorcizo vos inferni dia
bolos † per ſan Riſſimum virum ſoſeph, continen-
tiæ virtute inſignem, cujus præconii laudes ſandus
DEI Spiritus per Evangeliſtarum ora inprimis
perſonat, electum fuiſſe à DEO in Genitricis ejus
Virginis ſponſum digniſſimum. Cam eſſet, ait
Matthæus, deſponſata Mater JEſu, Maria, Joſeph.
Per hunc vos compello † iniquos demones, qui
hoc in corpore, vel extra habitatis; ſive hic ſitis
ligati aliquo maleficio, pacto, conventione, vel
ſigno; ſive ſimpliciter; ut omni ſoluto, ac deſtructo
veſtrorum, hominumque figmento, vel artificio;
ad mei nutum cedatis, omnino vos miteſcentes,
meaque ſigillatim exequamini mandata, nomine

altiſſimæ Trinitatis vobis injuncta. Quòôd ſi vo-

bis forſitan fuerit interdicta poteſtas diſſolvendi
prædicda; vel ſiqua ſuperior infernalis potentia,
vel humana; aut ſi naturalis aliqua virtus, ubi-
cumque, quandocumque, & quocumque modo
impedire audeat, vel aliter exequi cogat, quâm
quod à me fuerit vobis præceptum: ego ipſe
eadem audoritate, virtute, ac divina potentiaâ,
diſſolvo † abſolvo † debilito † deſtruo † omnia
ſuprà relata: atque efficaciſſime impero per
virtutem DEI, & nomine ac meritis ſancti oiephi,
Mariæ ſponſi, ut nullum contra, vel ſupra vires
oppoſitas obtineat robur: quæ tantum debiliten-
tur cogantur † & compellantur † à voce &
mandatis Altifſimi, per me vobis injunctis, atque
injungendis. Et, ne ulla vobis. veſtrisque fauto-
ribus,

Exorciſmus VII.

606
ribus, auxiliatoribus, atque impedientibus adſit ex.

cuſatio: ego ipſe Chriſti inſtrumentum, præfatà

auctoritate, & per virtutem & merita ejusdem præ-
clariſſimi oſephi, centies, ac millies compello vosf
cogo vos IIlôêsque omnes; ut inceſſanter cedatis,
ſub pœna illicò à vobis omnibus indifferenter in-
currendâ, cum ſuppliciorum veſtrorum in centu-
plum incremento, fingulis quibuúsque momentis.
Et hoc imprecetur vobis, vobisque faventibus, aut
juvantibus ipſemet Mariæ ſponſus Joſeph: ipſe er-
gò vos compellatfipſe meritiſſimus oſeph vos mihi
obedire coarctet † eo modo, & forma, quam ſu-
prà audiſtis. Ipſe oſeph excellus DEl ſervus vos
flagellet † ipſe Joſeph, à DEO ſummé diſedus.
vos terreat ipſe Joſeph electiſſimus vos com-
primat † ipſe joſeph meritis pleniffimus vos con-
vincat † ipſe joſeph vos deprimat † ipſe Joſeph

vos eliminet fuget † atque perpetuò exorcizet †

nomine ſanctiſſimæ Trinitatis.

Tanti ergô viri dignitas præcipua vos mecum
eonjuret 'atque coerceat † qui cuſtus, ſocius, co-
mes, alumnus, conſors, ac tandem Dei Genitricis
ſponſus eligi meruit. Ipſi etenim Joſeph electo ex
millibus Virginem Matrem Deus ipſe commiſit Ipſe
cum beata ac Deipara Virgine Maria perexcelſa ha-
beat colloquia. Idcircò nec ſe pollutum labiis aſſe-
rere poterat cum Propheta, dum ab eis, qui polluti

erant labiis, procul abſceſſerat. Ipſe joſeph unâ cum

illibata Maria victum ſumebat: Ipſe Joſeph cum ſa-
cratiſſima Maria Dei ſemper magnalia agebat: Ipſe
Jo-

ernfe⸗
mlkugin
Guuds nn
Obene Ahen 1
,lebuſttren
Gütrsetuenßtes
Geſcelti aun do
Atunorenten eet
r umuen 0e⸗
Munden mndang
Vtgfitgiiwditihi
Mtis enget in
dbar. dN Virpnün
Kotemeondisenn
Gocolunbarvn
inorun rtenti
Gobepetlecifimnan
unn vencovost

II

rlla il yin

unpefcumanct
elneius, dum
WrWinaenſer

nnn orlima t

enltfin aratl
ie ulelea, 4
an ln.
adſen ett
44 Uennn hoc

4. 4h4

I

eletiet
Punenn

netiueſltan

hliesconee

kinetlimeret
itftrene;
fetorun tat
ſbitgte ntt
belentn
lu penr e
u leprruni
mm (un
lrMenns n
Minhiche
Cin feſt
cneten kl
niel
Uuernd Nen
,pſeſtet
ra en,
G eiſe⸗
ſe
nle i
oAnai

6 Cont

in Feſio S. Joſephi. 607
Joſeph, conſortio tantæ Virginis, in mente illu-
minabatur, in corpore lœleſtium amore incendeba-
tur, in corpore perfectiſſime purgabatur, regeba-
tur, mundabatur: nec mirum: ſic namque popula-
ribus turbis non admixtus, imo & Deiparæ con-
ſortio benè diſpoſitus, mundo ſemper corde ſacris
ipſe valebat intereſſe myſteriis; in quibus videlicet
terribilibus Sacramentis cœlum aperitur, & virtu-
tes angelicæ ſimul cum hominibus diverſantur. O
munditiam carentem exemplo!O nunquam in ter-
ris viſam puritatem! O caſtimoniam, Angelico æ-
quiparandam candori! quæque illibatæ DEl Geni-
tricis Virginitati uniri, ſociarique meruit. Virgini-
tatis Mariæ ſemper intacta ſponſi ſui munditiem
firmabat: ac Virginitas Joſeph illibatum, Mariæ
candorem cunctis explicabat. Fideliſſima hæc con-
junctio culumbarum, in DEl ſummum amorem, in
proximorum ardentifſimam charitatem, in ipſo-
rumque perfectiſſimam ſanctitatem continuò exer-
cebatur. Quando vos terrore concuſſere, 6 damna-
ti, ſponſalia iſta divina: contremuit aby ſſus veſtra
ad tam pacificum Sanctorum conſortium. Fremuit
Lucifer ſuperbus, dum MARIA & Joſeph fibi in-
vicem puriſſimè aſſenſerunt. Luxit de'monum ve-
ſtrorum impuriſſima turba nuptiarum divinarum
ſplendidiſſimo apparatu, võsque, 6 diaboli, ad
verba illa Evangelica, à me jam prolata; videli-
cet: Cùm eſſet deſponſata Mater JESII MARIA
Joſeph: absque mora retrorſum cadere cogimini,
atque ad tremendum hoc, divinumque trinarium,
ſeilicet: IkösU, MARIA, Joſeph, fugam quâm
ci-

608 Exorciſmus VII. „u
citiſſimè arripere neceſſe erit, Deſponſatio hæc cæ- lerſaiun
leſtis, & pax Sanctorum, Joſeph videlicet & Ma- nſne n
riæ, bellum regno veſtro intulit infernorum. O enii n
diſcordiæ ſatores, 6 turbulentiæ motores, rixa- (Onyt,
rum inventores. Nunquam conjundtio, ac ſocie- SS
tas iſta in lati bulis veſtris viſa eſt; qui vos invicem 140 Ain
inceſſanter mordetis, invicem incendiis veſtris Gonnd
comburimini. Mirantur cœleſtes ſpiritus hanc illi- dlin 4
batam deſponſationem, perfectiſſimè in ea contem- unſe 3
plantes Angelicum elucere candorem: ideò voci- “ iüt⸗
atque laudibus nuptias iſtas celebrare non de- lähnitto
munt, ac ſponſos ſum̃is extollere laudibus, canen- eths int

tes: Sanctus Jlſu, ſantta Maria, ſanctus Joſeph. gimtnmn dd

Et ego, ejusdem Trinitatis roberatus potenti4,
inprimis virtute Altifſimi nominis Eſu, vos dam-
natos iterum exorcizo'vos obſtinatos iterum con-
juro † vos ingratos iterum adjuro ut meis ob..
temperetis mandatis, hinc exeundi. Cogo vos . 1iy ilſus l
in nomine Eſu, quod eſt tremendum, ut cedati; lnchun een
Sacerdoti. Compello vos † in nomine Eſu, quo I abliii hei
eſt admirabile atque terribile, ut prorſus, quod vo- illcht,leer
bis injunxerim, exequamini, Urgeo vos † damna- euulhejun pro
tiſſimos, per Deum Eſum, ut omnino meæ vo- Wpumnouci
luntati ſubjaceatis. Mando vobis ſpurciſſimis † urmare no
per Mariæ ſponſalia cum Joſeph integerrimo caſtiſ- Mittus quo
ſima. Impero vobis, Dei defectoribus † per Joſeph Untigne, d
Dei Genitricis ſponſum digniſmſimum. Conjuro vos ifiiſſipen
abiref per unionem ſi aviſſimam, atque concordem, A iellant B
quam Maria & oſeph ejus ſponſus junctim habuére. ithigervere
Vos ſuperbiſſimos ad ima deprimo † per poten- lni eree
tiam tam nobilium ſponſalium. Conjuro vos f† lnliinen

G

Maleim mind
giscepen megu⸗
NViro byanpelien

.

na
leſhniltat
nlit WDl
Mnienin/
lchnſncigcn
1elignin
fen iMentigt
eleshiinie
Ailimeigaan,
dnen iten
Uuetkberenan
rluctne, cne

.

n i

mimment,
Amn
edunree
Hüirdat n
ctmnr, Utl

ennie)

rbemniln
mif GeC
Gn ndonet)

E
Nudts Cnk

egeno⸗

vibust ee

r.

In Kſto S. Joſephi. 565609
nefarios, per virtutem tantæ conjunctionis, ac pa-
cis. Conjuro vos † turpiſſimos, per communi-
cationem puriſſimam Mariæ cum Joſeph ejus ſpon-
ſo. Comprimo vos † mendaciſſimos per myſte-

rium ſublime iſtorum ſponſalium, quibus contigit.

ut partus admirabilis Virginis nuptæ, incognitus
eſſet vobis de'monibus, ac lucifero principi veſtro
nefandiſſimo. Per hæc omnia ſupra relata, atque
in virtute prædictorum denuò exorcizo vos Dei re-
belles † mando vobis † ac validiſſimé impero ?E
ut ſubdamini Dei miniſtro, ac cedatis Altiſſimi præ-
ceptis per me vobis injunctis, atque injungendis
circa exitum veſtrum ab hoc corpore.
Sed præſertim animadverte tu, tartareum hujus
cohortis caput nequiſſimum, & attende, quid de
tanto viro Evangelica prædicet veritas: Joſeph,
cum eſſet vir juſtus, voluit occulte dimittere ſponſam,
ſpiritu ſancto jam plenam, licet nondum illi notam.
O inflexibilis viri Dei juſtitia! accede jam & tu
juſtiſimeoſeph, de excelſis, atque ad perfidos iſtos
condemnandos jam propera; qui jugiter cum peſſi-
mo eorum tyranno lucifero, Dei ſedem in cœleſti-
bus injuſte occupare non erubuerunt. Increpa im-
pios iſtos, injuſtitias quotidieg hominibus ſuggeren-
tes in terris: quique, dum e ſyderum projecti cul-
mine, atque in abyſſi penetralibus juſtiſſimè retruſi
ſint, adhuc non ceſſant cum mortalibus, Deique
imaginibus ſuam exercere ty rañidem; Dei plaſma-
ta occu pantes, & in credentium corpora invide in-
redientes, illa uachauevcrantraiil gunt,torquent.
èMG 4q „Lor-

6I1O0 Exorciſmus VII. 4
Torqueat igitur vos † piiſſimus Joſeph, proſter- gnt l
nat vos potentiſſimé vir Dei joſeph. Exagitet Pien ſeſ
vos † incly tus Dei electus Joſeph. Urgeat vos ur n
ſponſus Mariæ Joſeph. Verberet vos † virtus ſrefieli .
potentifſimi joſeph. Imperet vobis ? ſublimitas Hinglumn H
fandi Joſeph. Cruciet vos acerriméè caſtitas; ſoaniten
puritas Mariæ ſponſi oſeph. Condemnet vos † Dsbchteun
integritas Joſeph. Colaphizet vos 'Joſeph, quo- gud
ad usque adversùm vos juftitia in judicium con-
vertatur. 4 Cisringhind
eronpius,ſKeruch
Verùm, apparuiſſe narratur Angelus DEl in jafmtli nent
ſomnis Joſeph, mœrore confecto, eum hortans, Mtelgzitelet
eique arcanum incarnationis myſterium in puriffi- ne in knmt
mo ipſius utero ſponſæ futurum aperiens: quoniam ſo e miehri
juſtis apparitio cœleſtis, non damnatis conceditur, ni nii D
non reprobis, non vobis demonibus; communi- neſntis, E
catur Sandis lux ſancta, lux divina, lux in tene- aenißhmo hen
bris, viſio in nocte, claritas in tentationum caligi- dniun
ne; ut dicitur: Luæ orta eſt juſto: rectis corde le- cſſinu ſeciu
titia. Vobis horror, vobis caligo, vobis diabo- rlii “
lis indeficiens pavor, terror, confuſio, atque mœ- e eb⸗
ſtitia; Inſuper & Angelus Dei miniſter in æternum dcclo ce⸗
perſequens, & coarctans vos ingratiſſimos. Juſto- unne ,an;
rum enim nox obſcurum non habet, ſed cundta il- “ nltis
lis in luce clareſcunt; nox autem veſtra, damna- illarie
ti, perpetua obtegitur inferni caligine, ſempiterno tat ilame
horrore obeæcaâtur, atque obvolvitur. O infeliciſſi- ie eare 4
mi, quid facietis, quoniam nunquam orietur vobis niang
ampliùs lucifer matutinus? poſt luciferi veſtri dirkiritin
nutum abeuntes, lucem veri ſolis, ſummi ſolis, lne
excelsique ſolis, miſerrimi, amiſſtis. O noctem uck
Fter- le i 14

4
S

=

— S
—

etnbskliie
1emin ait

Cncenur,

1 fſehe⸗
iin dei⸗

In Feſto §. Joſephi. 611
æternitate metiendam! noctem infeliciſſimam! no-
ctem flebilem! in qua DEl vultum requirere vobis

non datur ampliùs, nec ſolamen vobis hac nocte

deſuper erit expectandum. GaudeantAn geli, electi-
que ſpiritus luce præclara: fruantur Sancti divina
coruſcatione perfuſi, ac præcipuè Joſeph Mariæ
ſponſus, in choro juſtorum de tanto lumine lætari
nunquam ceſſet. ðO

Cujus præſidio ego indignus DEl miniſter ,&

. „ . . 7.1 . . .
Sacerdos minimus, iterum ac validiùs exorcizo vos

ineis Ml
,eun horun
nteminpunf,
Mmuptäſiun
lenimin
—
,mudiu
tmimuti
zuhel

ſu
Gnene

obſtinatiſſimos † ut mea exequamini juſſa. Adjuro
vos DEl rebelles L'cedere per joſeph ægritudinem,
eo tempore, quo de dimittenda conjuge cogitabat.
Compello vos, ut deprimatis † veſtram audaciam,
per ſanctiſſimi viri DEl Joſeph ſomnium. Cogo
vosf nefarios, per angelicam apparitionem in
ſomnis piiſſimo factam joſeph. Compello vos †
viliſſimos, per divinum ſolamen, quo in ſomnis vir
iſte ſanctiſſimus affectus fuit. Mando vobis peſſi-
mis † per divinam Sanctorum illuminationem, qua
DEl vultum in cœlo cernere credimus.

Verum optimé nſtis, inferni cultores, ipſum

Joſeph in cundtis Mariæ itineribus, fidum ej fuiſſe
ſodalem: unde & illam eſt comitatus, quando in

montana feſtinanter ei abire contigerit ad inviſen-

dam Eliſabeth, nuncians DEl verbum jam ſponſæ
utero clauſum. O felix itinerarium! Oſacrum con-

ſortium! O peregrinationem ſanctitate refertam!

O divinum congreſſum! O charitatem, ſummis

extellendam laudibus! Abiit in montem Joſeph

612 Exorciſmus VII.
,iher

cum uxore Virgine prægnante, & DEI Filium en
ecjusque Dominum in utero geſtante. Benè enim Eei
experimento probans, quod de ore Veritatis di- qti
Qum eſt: ubi duo ſunt in nomine meo congregati, 5
ibi ſum in medio eorum: ubiChriſtus eſt medius, e
ibi magna erat multitudo. Ubi Chriſtus, ibi neceiſa- l
rium erat Angelos eſſe, neceſſarium & Archangelos un
& alias virtutes: non enim ſola aſcendebat ſocietas genen,
iſta Sancorum, omnium habens Dominum &
auctorem. Sed longè aliena hæcloſeph fuit aſcenſio,
à veſtra illa luciferina, ac fallaciſſima; cùm aſcen-
deret ad montem teſtamenti, ibique ſedendo, DEl r
& conditoris veſtri thronum perfidé occupare ten- lhnii
taſtis. Aſcendit joſeph corpore; ſed corde humili- lu u⸗
tatis ima premebat. Vos autem ſpirituales ſubſtan- lu in⸗
tiæ, ſemper profunda ſpernentes, atque ſublimia
ſuperbè appetentes DEO vos ipſos æquiparare co- Ins
nati eſtis. Quapropter ille, qui ſe humiliavit, ad nſſuen
ſublimia extollitur; vos vero qui in ſublimi ſedes nhonin
veſtras collocare quæſũſtis, deprefſſi eſtis. Cum fe- d ſ⸗
ſtinatione aſcendiſſe dicitur Joſeph in montem, ut helint
ſine fine in Altiſſmis moraretur domiciliis. Vos Küric
autem ſuberbiſſimi d'mones, moram capere ad umde
DEI latus auſi fuiſtis, & miſerandum in modum in niuheil
abyſſi penetralia corruiſtis, ibique perpetuis com- uclnj⸗
buſti ignibus, pænas luiſtis. Gefelit
. Inatue
Per hanc igitur ſancti joſephi aſcenſionem, ite- loninls
rum vos adjuro † ut meis ſubjaceatis præceptis. umrcin
Per Joſeph cum MARlIA conſortium, vobis præ- illne
cipio „ut mihi cedatis. Per Joſeph cum MARIA UA/NW
ſalutationem, & viſitationem Eliſabeth vos con- Dnannc
ju⸗

lalupen⸗
4Clus

ee

WI.
unte, d

lol keeſit
ninenenen
Ubichritna

DbiChrikr ie
eluriun klrie
Dlaentchgte
bwens Donnn
ebepbnittt
iüimcln
milllende!
lenpret
cekonit

—

len

nelle,
de gin
3 AMili
.
1

in Peſto S. Joſephi. 613

juro per Joſeph & MARIE. gautium in eadem
Eliſabeth viſitatione, vos exorcizo' vos parere
coarcto † vos ſubjici cogo vobis impero † vobis
fugam arripere mando † aliàs condemno vos ad
æternæ execrationis pœnas, à me DEI nomine
omnipotentis vobis injunctas, per IESUM Naza-
renum DEl Filium, qui per ignem venturus eſt
judicare nos, & vos maledictionis jaculo perculſos.

Inſuper, vir DEl piiſſimusjoſeph aſcendiſſe fertur
à Galilæa de civitate Nazareth, in Judæam, civita-
tem David, quæ dicitur Betblebem, eò quoòd eſſet
ipſe de familia David; ut profiteretur cum Maria de-
ponſata ſibi uxore prægnante. Jam bellum tarareis

ſedibus indicturus accedebat præco iſte divinus:

jam cœleſte illud æterni verbi incendium, ſponſæ
Virginis utero divinitus clauſum, in mortalium
cordibus accendere nitebatur: jam Angelorum pa-
nem hominibus impertiri feſtinabat, cum fidelifſima
Virginis ſocietate, ſublimis hic, ac fidiſſimus
diſpenſatur. In quo progreſſu, perpendite vos ſu-
perbia tumidi, nefandiſſimi, ingratiſimi dæmones,
quanto ejusdem extiterit humilitas, Mariæ benig-

nitas, Deique verbi manſuetudo, atque clementia:

quia, Cuùm jam cœlorum cultores, ſyderumque ci-
Ves effecti fuerint; imo, cum Angelorum Domi-
num atque effectorem ſecum certò experirentur⸗-
nihilominus nequiſſimi, impiique hominis juſſa
transgredi non recuſârunt: Veſtram; dæmones,
confundentes ſuperbiam; qui cuùm ex nihilo jam
vos creatos fuiſſe percepiſſetis, atque à ſummo
omnium conditore ad nihilum reduci potuiſſetis,

Q 3 ei

Exorciſmus VII.

614

ei tamen æquari auſi eſtis, ſecumque in ſublimi ſe-
dere eſtis conati. Idcircòô, canes infernales, bubali
luduoſi, ſuésque ſpurcifſimi; eja, inquam aſcendite
jam, imò potiùs deſcendite, ut profiteamini & vos
cum omnibus contribulibus veſtris pertinacibus, in
obſtinatis, atque perverſis, cujuscumque ordinis, s
ſitis: quia à ſummo cœlorum moderatore, atque &
omnium effe dore edictum exiit, ut cedatis ac 1
ſacerdotalibus meis humiliemini præceptis, nomi-
ne ipſius omnipotentis, ac ſacratiſſimæ Virginis

ſponſi Joſeph, vobis injunctis. In qua quidem pro-
feſſione, ego Chriſti miniſter cogo vos ac mando
vobis efficaciter † eadem virtute & potenti, ut vos
ipſos ad parendum accingatis, ac nullatenus reſi-
ſtere audeatis; ſed nomina veſtra peſſima, de libro
quondam vitæ jam deleta, ſcribantur in terris pro-
ſternantur, proterantur & ab hominibus, ac beſtiis
penitùs conculcentur, &c.

Exorcizo vos igitur †† per obed'entiam piiſſimi
DEl viri Ioſeph. Conjuro vos † per humilitatem
Joſeph † adſtringo vos ad obtemperandum I per
regalem, atque inclytam Joſeph proſapiam. Præ-
cipio vobis conſtantifſime † per integerrimi Jo-
ſeph, & DEl Genitricis laborioſum itinerarium.
Impero vobis ut ab hoc corpore recedatis per
manſuetudinem MARIE, & Joſeph legalibus
præceptis obedientiam. Mando vobis, ut fugam
capiatis per incarnati verbi benignitatem, huma-
nis ſe præceptis ſubjicientis, atque humiliter ce-
dentis &c. .
Verùm, tantæ humilitatis profunditas præcer
0

müntom X
Gfefiügnun
,Kkäihi norendt
nhtitts unden
Eianin.
Is. Dertiqnitis
herhenerit

önioter olk⸗
(lebruun ngien

ſerna iletsdan

Wis, in gem

In fuetteterna,
kinttus reſtri
1 her ncti
Meikik oeleſti:
ucſeptbos, 4
rheinetruat

(ehit lemor

te

nn lei in Feſto §. Joſepphi. 61 5
ence ſe digna fuit ſolatio munerari, dum terminus la-

. .n Igents

Weeine borioſæ peregrinationis prima fuerit incarnati, mô
unie jam nati verbi contemplatio, jacentis in ſtabulo;
e, l cuùm de paſtoribus ſeriptum eſſe ſciatis Invenerunt
DH Mariam, & Joſeph, & infantem poſitum in præſepio.
ä Quantô jam 6 dæmones, gloriæ fulgere eum in
tarft “ cœleſtibus perfrui exiſtimatis, qui in terris, oculis
niinr in carneis, meruit incarnati Verbi lucem primus aſpi-
leiln cere? quam occupare ſedem dignatus eſt ſuper ſy-
* D dera, qui unà cum Dei Matre, Deique Filio, ad uſ-
lugtenn que ſtabuli profundum voluit inclinari: ubique
NI Deus ipſe ſuis dignatur aſſociari Sanctis: etiamſi
mipentile inter beſtias ipſi morentur. Vobis autem, 6 infe-
uII jiciſſimi ſpiritus, nunquam divina fuit elargita ſo-
3 Whfakim cietas, ac viſitatio. Longe exaltatur à vobis Al-
EhrmII tiſſimus. Dereliquiſtis vos veſtrum opificem ipſe
unmtü vero perpetuô dereliquit vos in pœnis veſtris. O
le ſivobis viſio hæc DEl lactentis, in præſepi jacentis,
iinterque bruta vagientis largiretur ; non utique
urkfptanii ſempiterna fuiſſetis damnatione perſfuſi. Lux enim
Minezmnn vultüs illius, in quem cœleſtes Angeli proſpicere
GaAEAK cupiunt, vita eſt æterna, non habens finem: quà vos,
n n, 1 6 miſeri, in reatus veſtri pœnam meritò orbati fui⸗
m ſtis. Aſpiciant Sancti divinum aſpecdtum: gau-
müm deant electi luce cœleſti: oſeph, unà cum Maria,
e tee mitibusque paſtoribus, Altiſſimi vultus beni gnitate
pene atque ſplendore perfruatur: ſuperbi verô, repro-
bi, atque obdurati dæmones ab hoc dulci conſor-
to arceantur. Væ vobis igitur infeliciſſimis; væ
vobis obſtinatiſſimis; væ vobis ingratiſſimis; quia
doum ſublimia creatoris munera agnoſeere noluiſtis,
A4 in

616 Eyxorciſmus V'II.
GeN

in æternum horrorem, ac tenebrarum caliginem *“
corruiſtis: ita, ut nec DEl Filii vultum in carne
aſpicere vobis licuerit.

per hanc ergò ſandi joſephi gratiam, qua Chri- Aſebt

ſti natali adſtare meruit, vos exorcizo † per gau- uite cn
dium, quo affectus fuit ſancdtus joſeph, DEl Fili- HMand
um oculis contemplans, vos conjuro † per lucem, inte- ge dii
quam ſandus Joſeph in prima Chriſti apparitione nune

Semmneelen

aſpiceremeruit, vos adjuro † per Angelorum con- suk

centum, quem ſandus Joſeph in partu ſuæ ſpon- Ainin on
ixæ, ac Virgineo flore nitentis audivit, vos fortiter ſeigkünlnch,l
ad parendum compello † vos cogo vos ligo † lnwimm,
vos urgeo †T per eum denique vos cogo, qui cùm iMäklig mn
verus eſſet DEUS, caro fieri, & cum hominibus eifemni Anmd e
verſari non eſt dedignatus. = elderezmarefton
M Uöpiacolegetmin
Sed ulteriuùs, 6 perfidi tentatores, ſacroſanctum i jeſnb, bleon
iſtum Joſeph, DEl Filium Eſum, unà cum Matre huſblinier co⸗
ejus Virgine, in Jeruſalem tuliſſe jam ſcitis, ut ſiſte- iſilis Mper
rent eum Domino, præſentantes illum in templo: Eknvorun ſal
non autem uti præſentavit, & duxit illum im piiſſi- ülarseebliar
mus ſatan, dæmonum princeps, ut in tentationis ainsfuit, .
laqueos eum præcipitem ageret; ſed ut legis man- emfamim el
data impleret; non, ut in terram collideret, ſed ut eimumn, mo
Deo Patri obſequentiam redderet. In qua ſacratilſ- nunn ömnilite
ſima præſentatione quanta divo Joſeph divinitus jfnuunm, d
fuerint impartita munera, vel inde fas erit agnoſce- niliugnej
re, quòd quemadmodum Mariæ ſponſus, ſic Chriſti nem iin e

Genitor vulgò haberi cœperit, & vocari. Hono- geif
DElor Ie c nls inronven
rificavit enim illum Spiritus ſanctus Patris vocabu-

; mentwe,to
* Loole

G

nbn

Wetniinn
Ehi nin;

Phlignin 8
AAlreinie
uin pet 0
dWchnindf,
Ens Chiliche⸗
Aerdnkonm
Vgi rleß⸗

—

eallig ortate

Prneni

1

aimiih
känn

xii i

ſdenin
gen
Knuiin
nun 1 4 35
e aEluig,
. 5 ie
e 1
ginftn .
pen
e
Leluͤti

7 ſpon
8 on⸗

—

—
S=

-

S=

S=

—
——
— = =
=

et Ouske

in Feſto & Joſepi. 617

lo; quia nutrierat Salvatorem. Verumtamen, cùm
dilectos ſuos ſæpius inviſere ſoleat DEUS: etiam
Joſeph gratiãâ tribulationis, atque mœſtitiæ viſitare
decrevit, mittens Angelum ſuum, qui ei Herodi-
anam perſequutionem mox futuram nunciaret, ei-
que ſuaderet fugam in alienam regionem, dicens:
olle puerum, && matrem e jus, & fuge in E.gyptum, G£
eſto ibi usque dum dicam tibi. Semper vos iniquo-
rum corda pervertere nitimini, invidifſimi ſpiri-
tus, ut affligere non ceſſent juſtos, Deique ſervitio
addictos viros: attamen ſuper vos veſtrorum cadit
ini quitas, & in laqueos, quos occultare conamini,
vos validè incidimini. Fuga enim iſta Joſeph cum
Maria & Dei Filio irriſio fuit impiiſſimi Herodis,
atque inferni veſtri ſolemms everſio. Ex illa nam-
que uberes martyrum primitias in lactentibus par-
vulis pia collegit mater Eccleſia, eripiens illos e fau-
cibus veſtris, leones peſſimi, atque in cœlorum
ſedibus ſublimiter collocans, unde vos, elatiſſimi,
ejecti fuiſtis. Inſuper & Ægyptiorum multorum,
atque ethnicorum ſalvatio fuit. Nec non & per
ipſius labores, peculiareque humilitatis exemplum,
tandem dignus fuit, quem idem Angelus conſola-
retur poſt annorum curſum, dicens eidem: Rever-
tere interram tuam;, mortui ſunt enim, qui quærebant
animam pueri. Similiter autem & hanc ſolabitur
Altifſimus creaturam, dicens ei: revertere in ſalu-
tem priſtinam, atque in libertatem tuam antiquam,
5opus meum N. jam etenim proſtrati, victi, ac
penitùs in fugam converſi ſunt perverſi demones,
quærentes te vexare, torquere, perdere, atque de

medio tollere.
L Q 5 Et

Exorciſmus VII.
Et ego miniſter Chriſti, indignus ejus Sacerdos
nomine ejusdem DEl Patris, & Filii, & Spirits
ſancti, & in virtute meritorum ſanctiſſimi

618

prorſus remota fallacia, ſub iisdem pœnis jam ful-
minatis, ac nomine Altiffimi fulminandis. Cogo
vos cedere † per aſportationem JESU, factam 4
pPiiffmo DEl viro Joſeph, in templum, cum Ma-
ria conjuge, ut ſiſteret illum Sacerdoni. Compello
vos † per obedientiam Joſeph in obſervatione le-
galium præceptorum. Compello vos † ſpurcimi-
mos per devotionem beati Joſeph, quà ESUM
portaſſe dicitur in DEl templum. Urgeo vos †.
teterrimos, per reverentiam, quàm virum DEI
Jofeph habuiſſe creditur erga ſanctum DEl Sacer-
dotem Simeonem, eo tempore, quo ei infantem
JESUMLobtulit: quæ quidem reverentia vos rebel-
les, atque obſtinatos dæmones confundat † ipſa
vos contundat † ipſa vos conculcet † ipſa vos
flagellet † vos percutiat † vos liget vos diſſi-

pet vos fuget † vos confringat † vôsque pe-

dibus meis ſacerdotalibus proſternat. Item præci-
pio vohis, ut veſtros auſus deprimatis † per An-
gelicam viſionem, quâ ſæpiùs vir Joſeph in ſomnis
fruitus fuiſſe fertur. Mando vobis † per ipſam Jo-
feph, Mariæ, Deique Geniti infantis fugam. Impe-
ro vobis † per labores multos,
iEſus, Maria,
EvVa-

Joſeph,
Virginis ſponſi vos denuò conjuro † adjuro
exorcizo † ut nulla morâ interpoſitâ, veſtras ſub-
datis duriſſimas cervices, ac verbis meis obedien-
tiam præſtetis illicò, ut Chriſti inſtrumento, omni

n riMi

quos paſſi ſunt ſan-
& Joſeph, Herodis tyrannidem

p n
entusſinch
nt cie⸗

(anmn heritcr
eeciomiuein
IUn bominem
ohenarcendiuut!
ſeiteromhüſhm
duoren, imde
ren tenture coni
bͤconeselet ut
ſcum ierinte
Eedetvrcun Ma.
NMiikifherint

likſitrlarare

Dier ſero

Ktenletet laoh
ahtt pordiis
Munniitnlt din
6 lente⸗
tr, n veſt
Camu dand
lor

nin n
terholt,, in
iethineze,
ti nene
iahenentſ
Gnnnndie
en N, N
n, aund
l Conyn
ANbnee.

Nmfn

ersin Iun

Greneun).

tenpe Gert
let uht ,
dens All
Kt hann

= =-
= —

in Feſto &. Joſephi. 619

*ð . —-—ʒ—ð . 2 2 —
evadere cupientes. Præcipio vobis † per dolores,

animique ſolicitudinem, quâ joſeph, & Maria in
peregrinatione, & commoratione terræ alienæ, ac
barbarorum commercio vexabantur, Cogo vos,
ut ſubjiciamini † per lætitiam, quà effecti funt Jo-
ſeph & Maria, per Angelicam alteram apparitio-.
nem, ejusdem regreſſum nuntiantem. Ligo vos ?
coarcto vos † compello vos Tut cedatis, per illius
potentiam, qui vivos, & mortuos per ignis flam-
mam reverſurus eſt judicare &c.

Sed cùm vos pervicaciſſimi hoſtes, nunquam ma-

litiæ veſtræ otium faciatis, atque tunc maximè ſæ-

vitis, cùm hominem plené ſentitis liberatum; tunc
plurimùm accenditur flamma veſtra, dum extin gui-
tur; ſic iterum piiſſimum Dei virum Joſeph, Chri-
ſti Eductorem, imò ejusdem Dei Geniti putativum
Patrem tentare conati eſtis: etenim cuùm ſemper
Eſus comes eſſet, illümque parvulum comitaretur,
unà ſecum jugiter in templum aſcendentes, illum a-
miſiſſe dicitur cum Maria Matre ejus: quare, quan-
tà ambo affecti fuerint mœſtitiâ, tanti ſolummodo
amiſſio Filii declarare valebit, non humanus ſer-
mo: itaque per Jeroſolymæ vicos, & plateas
quærentes ibant, lachrymas ab oculis effunden-
tes, atque è præcordiis ſuis ſuſpiriorum amara
ſemina mittentes; ùt dixit illi mater: Ego, & pa-
ter tins Joſeph, dolentes quærebamus te. Gaudet
lucifer, omnisque veſtrorum dæmonum invida
turba damnata de Sanctorum meœſtitia lætatur.,
ſed & modicum temporis ſpatium de ipſorum
ri-

620 Exorciſmus II.

ridet anguſtiis: quoniam ſcriptum ſcitis, triſtitia

juſtorum vertetur in gaudium ipſorum: & quan-
140 majorum illis præbetis tentationis ſuggeſtio-

nem, eò magis merendi eis occaſio per vos au-
getur, & tolerantiæ ſplendor per orbem irradiat:
quoniam certum eſt, quòd ſicut unguenta redo-
lere latiùs neſciunt, niſi commota, & ſicut aro-
mata fragrantiam ſuam non niſi cùm incendun-

tur, expandunt: ita ſandti viri, omne, quod vir-

tutibus redolent, in tribulationis innoteſcunt.

Etenim, etſi Sanctorum hoc ſocietas tam pretio-

. . . Or . . nD 1 eP
ſi pignoris amiſſonem modicum temporis per-

peſſa fuerit: tamen non multo pôſt, divini Hu-
men ſolaminis actum eſt eis, cœleſtem invenien-
tes, quam perdiderant, drachmam; unde &⁊ re-
liquo vitæ ejus curriculo, cum Joſeph & Maria,
IEſum commoratum fuiſſe teſtatur Evangelica
veritas, dicens: Deſcendit cum eis in Nazareth, &£
erat ſubditus illis. O dignitatem! admirabilem
viri Dei ſublimitatem! cui Deus ipſe ſubjici non
dedignatur, Quoties enim inclytus hic Joſeph
verborum CHRSTI ſuavitate refectus, erudare
ſublimia ſolebat? mens enim ipfius tali ſatiata
pabulo, quomodo terrena non faſtidiret? non
divina diu noctuque contemplaretur? flagrabat
deſiderio ad cœleſtia transmigrandi: ideò, quæ
mundi erant, puro contemnebat cordis affedu.

nio non ſolùm non inflammabatur; ſed & cùm
adhuc in terris degeret, cœleſtem in dies gloriam
Præſeferebat. Aſpiciebat facie ad faciem eum,
quem Angeli proſpicere inceſſanter cupiunt;
quem

Erirnon Csäüg
Ngon ſann
elbähetion
rom mplens v
yere Dkl verda
le,ipſumnontn
cſenten voluntat
iciin caſißſel
uele ucidius
Ptübiuniinkat
üni teterrimt
Iufniendo coll
lenteglardotal
Nlbiſtanipote

Tales namque habebat ſocios, quorum contuber- ſos a

em iiudin
it Uunmtad
fiknentmine
r glienitimi

N

nanmn
Kn inn.
Nenttimnt,
Ar erohend,
Alen inren:
commot Ald⸗
mnid anins
ii,, ome 8V
Aonig iote
hotts
auin ennnt

Ngne ud
4 seht
n cue u

in Feſto S. Joſephi.
quem tremunt Archangeli, quem

quem laudant Cherubin, atque

621
Throni adorant,
Seraphim, una

voce dicentes: Santtus, Sandtus, Sanctus, Dominas

PDEIIS exercituum excelſus, ortis,

atque terribilis.

Hunc feliciſſimus vir DEl eledtus Joſeph adora-

bat; hunc familiariter alloqueb
cibum capiebat: hunc obſervare

atur; ſecum unàâ
non ceſſabat, ſive

ſtantem, ſive accubantem, ſive ambulantem, vel
dormientem, vel operantem: & quod eſt vaide

mirandum, cùm ipſemet ESUS,
um, & ſuper omnia DEUs eſſet,

Dominus omni-
præceptis huma-

nis parere cupiebat, Joſeph & Mariæ inceſſanter
deſervire non dedignans. O virtus divina, quæ
DEUM ipſum ſuaviter inclinare ſe cogis, & ex
Rege ſubditi perſonam induere perſuades, ut ſubdi-

torum impleas vota. O veré Ch

riſti virtus, quæ

ut veré DEl verbum monſtrares in mundum adve-

. „½¾ 2.
niſſe, ipſum non tantùm divinam,

ſed & humanam

facientem voluntatem indicâſti; ut non ſolius Pa-

Filius eſſe lucidiùs præſeferret.

tris, qui in cœlis ſed & matris, quæ in terris erat,

Vos autem 6 ſu-

perbi; inani inſlati ſpiritu dæmones, ſpurciſſimi,

viliſſimi, deterrimi, quid hic f
duriſſimi erecto collo, DEl præ

atis, & obſtatis
cepta nihili pen-

dentes, ac ſacerdotalibus dictis aures occludentes?
DEUS ipſe omnipotens & excelſus, humanis flecti-

tur nutibus: vos autem damna

ti, cùm jam ob

veſtram ingratitudinem quaſi ad nihilum redacti
eſtis, ſummo DEOadverſari audetis, mihique ejus

miniſtro, ejus nomine vobis præ
citer obſiſtere nitimini?

cipienti, pertina-

Id-

622 Exworciſmus VII.
Idcircò ipſe eàdem auctoritate, mente, forma,

. 1 . .
& pacto, quo ſæpius ſuprâà exorcizavi, iterum atque

iterum, nomine DEl ſummi, & in virtute divina,

unà cum piiſſimo Chriſti edudore Joſeph & Mariæz

.1 . 17. 4 1 1 .
ſponſo, fortius exorcizo validius vos conjuro

conſtantiſſimèe vos adjuro † cogo † compello † ut
illicò meæ cedatis voci, exitum præcipienti; im-
pero vobis † per Joſeph & Mariæ ſolicitudinem, ob Il

amiſſionem DEI Fili in templo. Mando vobis

fœtidiſſimis inferni mancipiis † per laborem, &

ſudorem joſeph & Mariæ in eircuitione viarum Je-
ruſalem DEl Genitum quæritando: ita ut quodli-
bet eorum pedum veſtigium, quælibet ipſorum

lachryma, ſuſpiria cuncta, gemitus, lamentationes

& verba, ob hanc Filii ſui amiſſionem emifla,
efficiantur, atque evadant vobis damnatis, ſociis-

que veſtris, ignita jacula vehementer: fint vobis
ſagittæ potentis acutæ: ſint cruciatuum veſtrorum

augmentum, ſingulis temporis punctis augendo-
rum, ad menſuram obdurationis veſtræ; donec
extremi judicii veſtri adveniat dies. Cogo vos,
ut mea capeſſatis juſſa † per gaudium illud, quo
Joſeph & MARIA affedti fuerunt: & tandem
cùm CHRISTUMamiſſum invenerunt in templo,
cum ſenioribus illis diſputantem. Compello vos †
per obedientiam ESU, Filii DEl ſummi, erga
parentes, cunctis vitæ ſuæ diebus: quæ quidem
obſequentia obedire vos cogat † ipſa JESU obe-
dientia atque humilitas, vos infames confundat †

ipſe ESU ſubmiſſio vos turpiſſimos ad fugam

convertat † ipſa ESU obedientia vos cædat, vos
alli-

ſoet arohin
onnöſenut,
Anen, wen.
woe

Ledodenc-

Ppprritionis
foiis: pere
umn. ne
ummo /t infn
ihe.
..Moninns vobit
Wurtelnckiva
1Cltuſti, Dom
Mormn.⸗ Dix
Crtpnnzorum
nigener aum c.
nelltelimnes,
tdongimal
neolimne
dun,llene
unmn ptiſier⸗
lahit Crte,

rI
ttute nene 8
okeitliinn
oreſli
laicils Cnr
lgof an i
tunpreeſſeit.
rie lintlng
nplo Mundet
er öutn
iincenine,.
ntd itgl.
n lie un
npind mmntines
Inülnru ſi⸗
AhKmmrini
eRotmwnummtn

