bum tuum, Angelo nuncjiante, carnem ſuſ-
cipere voluiſti: præſta ſupplicibus tuis, ut, qui verè
eam Genitricem Dei credimus, ejus apud te con-
tra inferni nequitias interceſſione juvemur. bPer
eundem Dominum noſtrum Eſum Chriſtum Fili-
um tuum &c.
Hmnus. G
Ae Maris ſtella,
DEl mater alma,
Atque ſemper Virgo,
Felix cœli porta.
Sumens illud ave,
Gabrielis ore,
Funda nos in pace,
Mutans Evæ nomen.
Solve vincla reis,
Profer lumen cæcis,
Hoſtes noſtros pelle,
Bona cunda polce.
Monſtra te eſſe Matrem:
Sumat per te preces,
Qui pro nobis natus, Ds
Mm 2 Tu-

Exorciſmus F. in Feſto.
Tulit eſſe tuus.
Virgo ſingularis,
Inter omnes mitis,
Nos culpis ſolutos,
Mites fac, & caſtos.
Vitam præſta puram,

548

.

Iter para tutum,

Ut videntes Eſum
Semper collætemur.
Sit laus Deo Patri,
Summo Chriſto decus,
Spiritui ſancto,
Tribus honor unus, Amen.
3. Dignare me laudare te, Virgo ſacrata.
F. Da mihi virtutem contra hoſtes tuos.
y. Dominus vobiſcum &c.
†† Sequentia ſancti Evangelii ſecunduùm Lucam. †
w. Gloria tibi Domine. †
N illo tempore, dixit JESUS turbis Judæorum:
cùm immundus ſpiritus exierit de homineperam-

hulans per loca inaquoſa, quærens requiem, & non

KXHrins

eſe eun⸗
atr Murt n
vie conen

—,,
☛

6

=
=.
—
=£

*
Ag letelke
ie Cenonne 1

Luore
ain eNd
Kinnodmd
An E Doninns
Nens in iulifn
Rooun, ſer .
nieumiplungoe
lonre olegt.
Prtinckif

inveniens, dicir: revertar in domum meam, unde

exivi. Et cum venerit, invenit eam ſcopis munda-
tam & ornatam. Tunc vadit, & aſſumit ſeptem
alios ſpiritus ſecum, nequiores ſe, & ingreffi habi-

tant ibi. Et fiunt noviſſima hominis illius pejora

prioribus. Factum eſt autem, cum hec diceret,
extollens vocem quædam mulier de turba, dixit
illi: Beatus venter, qui te portavit, & ubera, quæ
ſuxiſti. Atille dixit: quinimò beati, qui audiunt
verbum Dei, & cuſtodiuntillud.
F. Laus tibi Chriſte.

Pet

Dhaalmul
Eenteten Vin
Dilgriohetdus
lolili ulttens
Utegnas uDb
i
“U
orrir zin
Il Ceiins

nkeſt Annuntiationis B. V. M. in ſabbatis. 549

Per Evangelica dicdta extinguatur † diſſipetur ]
& deſtruatur in te † omnis &c.
Oremus.
PRæſta, quæſumus, omnipotens DEUS, ut qui
beatæ Mariæ ſemper Virginis protectione confi-
dimus, conctos nobis inferni adverſar'os, te adju-
vante, vincamus. Per Dominum noſtrum &c.

Aſperſio oreaturæ.
Aqua benedicta extinguat, & ſejungat à te N.
omnia dæmonum ficta. In nomine Patris, † &
5 Filii, & Spiritüs ſancti? Amen.
ue, Exorcizatio demoniaci. L
ente Xorcizo te N. creaturam DEl infirmam, & per

ſihirn iſtam ſanctam Crucem † & benedictionem, reſti-

ANN inns ig;
“W tuat te Dominus in ſtatum priſtinum, ut perma-
auni neas in ſanctificatione: ac fortitudo DEl, veluti
Nd Signum, ſuper te ſpiritum ſit; ut omne opus ſata-

nicum, ipſumque dæmonem opprimere, eradicare,
ſ ahare ac fugare valeat. In nomine Patris, E & Filii, † &
ee’. A, NAN . . .
Keit Ppiritüs ſancti † Amen.

en de Oremus.
Nnmnn DA- quæſumus Domine, ſervo tuo N. interce-
laſ dente beata Virgine DEI Genitrice Maria, ut à
1 = malignis ſpiriti bus miſericorditer liberetur, atque

iſunt hoſtili nullatenus incurſione turbetur. Qui vivis
Gmnns . „ regnas cum DEO Patre in unitate Spiritũs ſan-

,e. 4.
r de * Exorciſmus. . .
goh * IN nofnine puriſſimæ, ac præclariſſimæ Virginis
ken * DEI Genitricis Mariæ, ego indignus Chriſti
(. .
6

Mm 3 Sa⸗-

550 KEyrorciſmas V. infeſto

Sacerdos, ejusdemque Deiparæ famulus, auctorita-

te mihi conceſſa à ſancta RomanaEccleſia Catholica,

in ſanguine] Elu Dei verbi, ac Matris ejus innixa

meritis, ſupra inferni regnum, ejusque cultores
audeo vos dæmones, qui hanc DElI creaturam

(ſive mediateè, ſive immediatè) obſidetis, exor-

cizare † conjurare † & compeſcere † ſicuti jam
vos exorcizo † conjuro † adjuro t in primis per
potentiamAltiſſimi † qui Angelum ſuum Gabrielem
de cœlorum miſiſſe dicitur habitaculo ad Mariam
Virginem, deſponſatam viro juſtifſimo, atque piiſ-

fimo, Joſeph, de familia David, homini ſecundum

cor DEl; ut ſine ullo temproris intervallo, fraude,
atque fallaci?, vos ipſos voluntati, nutui, atque
obedientiæ ſacerdotali prorſus ſubjiciatis, in omni-
bus, & per omnia, quæ vobis, prædictarum po-

tentiarum nomine, ſum præcepturus; quæ ſint

juxta DEl beneplacitum „honorem & gloriam;
quæque in veſtram confuſionem, damnationem, &
pœnam cedant; nec non ædificationem, atque
proximorum ſalutem ſint ſpedantia. Impero igitur
tibi † præcipuè, qui nefandiſſimum ac viliſſimum
hujus infernalis cohortis ducatum obtines; ſimul-

que præcipio cunctis aliis ſociis tuis teterrimis,

cujuscumque ordinis ſint; qui, ſive intus, ſive
cxtra, huic DEl creaturæ moleſti eſtis: ſive ligati
aliquo ſigno, verbo, nutu, pacto, incantatione,
ac maleſicio; ſive absque ulla retentione extrinſeca,
ſed ſimplciter illam obſidetis; ut ſpondeatis, vel
Rmul omnes, vel ut unus, omnium nomine, vos

præſtaturos mihi DEl miniſtro, & Chriſti inſtru-

mento omnimodam obſequentiam, in nomine
Omni-

le, e

eref Ulchers
fonte tenenciu
n,CCun t
hle⸗ Conoto
ericat. Memi
ippre gecerno
Kroot idn
eeetl⸗

Ppplciorum int

eie excogitare
lelegein iem
NNle noentis
leſnenc esle
NrK enas;
Rucigingcune
Aeonnend ſem
rere, hunine
Uli ii

lerum daro ve
perpurimi
0s niten ſllet
eloe

iſeſo

elanlt l
übeceiſ in
Marsetn
1, elocte ſ
ne Drl grn
e)obſietg en

eloete ſalf 1

3
4
1

uro f in gint

fHeumOerte
htaelo ad Marer

lifino, Agneni.

11,. ·
Domint ſecunchn
mnenalo, rauct

erchunc,
1,Dwrn k ir
Cen Anntne
oNlfaihen,4
Ihennae iin
Cken Ghüneeh⸗
1twe ic
udo, nner,
ventolte
utſhod

=—

9

*
X

Annuntiationis B. V. M. in Sabbathis. FI

Omnipotentis dandam, juxta idem Sacerdotis ar-

bitrium. Præcipio fortius † vobis ſpurciſſimis
ſpiritibus ſub eadem intentione, ac per eandem

potentiam ſummi DEI, ut præcepta vobis injun-
genda etiam ligare, atque obſtringere valeant cun-
das inferni, humandsque potentias vobis faventes,
vos juvantes, vésque mediaté, vel immediate de-
tinentes. Ideòôque etiam ut Cheiſti inſrrumentum,
er eandem virtutem, ac poteſtatem adualiter
abſolvere † difſolveré † delere † deſtruere cogi!
to † omne veneficium, omne vinculum, pactum,
ſignum, dictum, ſcriptum à quocum que, quando-
cumque, quomodocunque, ac ubicunque conſtru-
cta exiſtant. Item in univerſo hoe charitatis opere
obligare decerno quoscumque contumaces ſpiri-
tus; prout actu ſubjicio, atque condemno vos, cun-
Aôsque DkEl, ac voluntati meæ rebelles, ac cuncta
ſuppliciorum infernalium genera, quæ mens An-
gelica excogitare valeat, ac numerare; augenda-
que usque in diem judicii magnum, ſingulis qui-
busque momentis: & propterea etiam duppli-
care intendo eosdem Exorciſmos, eademque præ-

cepta, & pœnas; ita ut unumquodque mille va-

leat: quibus incunctanter obedire debeatis, illis-
que omnes vos, ſemper & ad ſemper humiliter ſub-
jacere. In nomine Patris, † & Filii, † & ſpiritus
ſancti, † Amen.

Iterùm conjuro vos, nefandiſſimos DEl rebel-
les † per potentiam illius Majeſtatis, quæ taies, ac
tantos mittere valet ſpiritus, & nuncios conſti-
tuere, ſive Angelos, atque cælicas poteſtates,
Mem 4 quæ-

552 Exorciſmus V. in Eeſto 5 1

quæque contra vos validiſſimè in ſublimi bellantes ciolhen
ac DEl ſummi tuentes gloriam, extiterunt vicdto- ſon
res; ac Principem veſtrum ſuperbiſſimum, omni "
cum exercitu veſtro conculcantes, de beata illa
Jeruſalem fortiter dejecêre; in qua eſt pax ſumma
atque ſempiterna tranquillitas: ligantes eum duris, , l re⸗
& aſperis vinculis, atque in profundum aby ſſi S
detrudentes, æternis afficiendum ſuppliciis. Con- i. C
juro vos, æ&thiopes, nigerimos † per potentiam rtnbicui
Gabrielis, qui tam ſublimis myſterii ſingularis hrun grichidu
nuncius fuit deſignatus, atque ineffabilis DEI Put Aucke,
pronubus incarnationis. Exorcizo vos teterrimos Ai kateie conl
inferni ſpiritus per ejusdem Archangeli nomen di- ii Dl flu⸗
gniſſimum: etenim ob Incarnationis DEl myſterii ienuniit;, n
diſpenſationem, nominis iſtius nucupationem ac- Phuum urubru
cepit. Gabriel namque interpretatur, DEus homo⸗ ſo uin ern,
quia, cuùm immutabilis DEl Majeſtas, humana nne nerithei
inter homines apparere voluiſſet forma prævertens parients, oi
tempus, in Angelico miniſterio glorioſum ſui ipſius priwipi, ri
adventum præſignavit, quo ab infidelibus quidem iprammonutn
exiſtimaretur ut homo, à fidelibus autem declara- Aumniun pere
retur ùut DEUS. Hæc quondam ſe vidiſſe teſta- GWnnhonit
tur Propheta Daniel, lineis veſtitum candidiſſimæ iilun gen
puritatis, ac veritatis (qua ſtolâ vos miſeri in æter- Ienuen ex.
num orbati eſtis ob veſtram ſuperbiam) & accin- Nt rkin
Gum tenibus auro obryzo fortitudinis, atque de- Trni ſch
coris. Cujus corpus erat, quaſi chry ſolitus, & —RHB le
vultus veluti ſpecies fulguris, oculique ejus ut lam- ton nn
ades accenſæ; is videlicet i nneskmetion
b⸗ enſæ; amoris videlicet in DEUM Con- ( ing
ditorem ſuum: brachia autem, & quæ deorſum nn c

ſunt, usque ad pedes, quaſi ſpecies æris candentis: Arur tre
& Aprati

1

in leh

4.
ein lhlut
n, etien 4
herbifinn
duntes, Ele
ngackſuln
geliguntesennin
n Molnaclngg
mſpſti l.
oöf ber potnt
jleri ſingie
ne hefecdils N
neim tostetemine
Uüngeivonende
umsAlnyteri
Kumminrnae.
Upren r
DA Mdun
Chlgimgertr
ltergriinſin
obhhſteitos:
eusmuen l.
cunbefilſet
neidun ndt⸗
mnſeit
glethan 4
vninidet
zuuſcei ,
et in .

; a⸗ 66

tesen

Annuntiationis B. V. M. & in Sabbathis. 553

& vox ſermonum ejus, ut vox multitudinis; ob
ejusdem ſcilicet ſapientiam, ac myſteriorum reve-
lationem Altiſſimi. Exorcizo vos, canes rabi-
dos † per Mariam, Virginem integerrimam, mun-
di Dominam, cœlorum Reginam, & Angelorum,
ad quam miſſa dicitur Gabrielis poteſtas excolen-
dam, utque DEI Matrem elecdtam humiliter vene-
randam. Quantum igitur eſſe putas tantæ Majeſta-
tis, puritatis, ſanctitatisque celſitu inem, cui unus
de cœlorum principibus mitti, eique ſubjici non
dedignatur? Hæc eſt enim lignum vitæ in medio

Paradiſi Eccleſiæ conſitum, à quo vitalis vita

Chriſtus, DEl filius, ac ſuaviffimus uteri ſui
frudus emanavit; mortalibus vitam præbens, in
perpetuum duraturam; ut de eodem ait Joannes:
In ipſo vita erat, & vita erat lux hominum. Hine
ndmque meritô Beatifſima virgo Maria dicitur pa-
riens parientis, oriens orientis, fons fontis vivi,
origo principii, & vitæ vita: quia illum ex ea pro-
duxit per carnis naturam, qui caput eſt & initium
rerum omnium per eſſentiam Deitatis. Hæc eſt
canticorum ſponſa, quam præparavit DEUS filio
uo in puriſſimam genitricem, matréêmque caſtiſſi-
mam, quæ veterem exuit tunicam, & legales pedes
lavit, ac ſacroſanctum ſponſum in ſuo ipſius thala-
mo venerabunda ſuſcepit. Hæc eſt, quam, ad
veſtrorum d'monum confuſionem, beatam di-

. . 1
4 cunt omnes generationes, tùm terreſtres, tum

cœleſtes, tum inferæ. Hæc eſt mulier, de qua

prædictum fuiſſe ſcitis, Dominum dote bona,

cunctarum ſcilicet gratiarum, illam ornâfſe: quâ
MMm 5 dote

554 Exorciſmhs V. in Feſto

dote vos miſeri, vos infeliciſſimi orbati eſtis initio

electionis, atque ſuperbiæ veſtræ. Heæc eſt arca

illa, compacta de lignis Setim, extrinſecus deau-
rata, & intus: puritatis videlicet mentis, & cor-
poris: quinimò ipſa eſt fiſcella figurali illita bitumi-
ne intrinſecus & extrinſecus; prudentiæ nimirum
ac pietatis exornata virtutibus: in qua ſpiritualis
Moyſes à myſtico ſervatur Pharaone, nempe dia-
bolo; cujus filia (gentilis videlicet Eccleſia) in vir-
gineis ulnis eum enutriens, promiſſionis accepit
recipiendæ vitæ mercedem. Hæc eſt propitiato-
rium de auro mundiſſimo, in quo vos, Angeli
tenebratum, oculos figere nequaquam valetis. Hæc
eſt perlucida ſtella, orta ex Jacob. Hæc eſt ado-
leſcentula Virgo, regi Domino præparata, contra
caput veſtrum, tartarei „veſtrêùmque excidium.
Hæc eſt domus Domini DEI, repleta gloria in
ſublimi. Hæc eſt vas novum, in quod ſal DEI
ſapientiæ juſſus eſt mitti: quam vos cæci & inſi-
pientes amiſiſtis, cùm lIuciferi verbis, ac ſententiæ
firmiter acceſſiſtis. Hæc eſt tabernaculum, quod
ſanctificavit Altiſſimus, divinitatis ſuæ ſpiritu; à
uo vos, nefandi ſpiritus, procul ejecti eſtis. Hæc
eſt ſol, in quò idem Dominus excelſum ſibi poſuit
domicilium, quemque vos miſeri contemplari ne-
quitis. Hæc eſt terra viventium, ex ſe fructum
germinans ſuavitatis, & vitæ; valdè amaritudini ve-
ſtræ obnoxium. Hæc eſt Dei diverſorium eledtum,
in quo ipſi habitare placuit: é cujus umbra ſalu-
berrima vos dæmones ipſe perpetuò ſecluſit. Hæc
eſt ſoror, & amica dilecti pulſantis, ut aperiatur
ſibi

eeentet

öbeninan hn
1,0 fgolen 4
e, Alle Flian
i Cinhium
zrOne ſndns be
thecenore 4
n, Ciwkerti M
lhlam edrfuge
ANlbn pereſpi
enii etifenn,
,e conlornti
Ibosercitatibo
Ppienitreti H
lhherteram, un
lmjteium vo.
Mertrunhnine
ul, oar
1 lamecrin 3
Ver ean erit
eſtaummln
ü rehneen ett
ehn,

1 na.

finicrtt
ſeſre be
n, extitſeute
lcet nenii t
fnr Aliilfahrr
Prucentee tinn
gsringu hin
hariohe, henl
loetbacleicin
Proniſtonsr
ler el opiit
n evo Ng, 4An
ucumm tgetiſ
Aſeh Hek ad
Wünngeßrtncntr
zi wſegenie
Nnit,n
: n li
lchietbelen⸗
rlentllin,,
aats e Hin
lcſeli
aelunhl

N
rpete
glutc,

ele dum, & ſingulare. Virgo enim ipſa inter ani-

Annuntiationis B. V. M. & in Sabbathis. 555

fibi oſtium gratiarum, & gloriæ; à quibus vos
longè diſtatis. Hæc eſt Virga, de radice jeſſe, à
qua flos aſcendere viſus eſt ESUS ſcilicet Naza-
renus, terribilis, atque tremendus veſtrorum vin-
dex. Hæc eſt nubes leviſſma, ſuper quam Do-

mino, qui Angelorum aſcendit pennas, equitare

complacuit, ut vos deſertores ſpiritus perpetuò

condemnet. Heæc eſt oliva, quam vocavit Do-

minus uberrimam, pulchram, & fructibus gravi-
dam. O Virginalem fœcunditatem, decoram ſan-
Gitate, atque gratiarum copiꝗ, verùm in campis
poſita; quia in planitie ſæculi præſentis; quia in
latitudine ſanctæ Eccleſiæ ubique terrarum diffu-
ſæ; ut peccatores ad ipſam liberè, & absque veſtro-
rum, inferni hoſtes, impedimento reſpiciant,
ad ipſam confugiant, ab ipſa conſilium quærant,
auxilium percipiant; per ipſam Deo reconciliati,
venià lætificati, gratia locupletati, fide illumina-
ti, ſpe confortati, charitati juſtificati, aliis vir-
tutibus excitati, bonis operibus exornati, &Etandem
glorià beatificati. Hæc eſt mulier nova, à Deo crea-
ta ſuper terram, ut circumdaret ſine viro virum:
quod myſterium vos ſtulti intelligere non valetis
obtenebrato lumine mentis veſtræ. Hæc eſt janua
clauſa, quæ nunquam aperietur, nec vir tranſibit
per illam; quoniam Dominus Deus Ifraël ingreſſus
eſt per eam, & erit clauſa infernorum principi.
Hæc eſt aurora conſurgens: attamen veſtro tene-
brarum regno perpetuam adducens noctem. Hæc
eſt pulchra, ut luna. Ec eſt veluti ccœli jubar

mas

756 Exorciſmus V. in Feſto

mas Sanctorum, & Angelorum choros ſuperemi- j
nens, & evedta, merita Angelorum, & omnium
titulos antecedit; ſicuti, quantumlibet aliæ ſtellæ
reluceant, luna tamen, & magnitudine præemi-
net & ſplendore. Hæc eſt terribilis, ut caſtro-
rum acies ordinata adverſus luciferum, vôsque
tartarorum milites Hæc eſt, quæ de carnis aſcen-
dit deſerto, cœleſtim affluens deliciis gratiarum, q
à quibus vos infeliciſſimi perpetuò elongati fui⸗

ſtis. Hæc eſt regis cellaria, in qua Chriſti fide-
les intrantes, exultant, atque lætantur digniſſimæ
vino perfuſi charitatis: de quo vobis impiis nun-
uam ſaturari, aut refici datum eſt. Hæc eſt illa
Jaël tam puſilla, quæ Siſarum contrivit, veſtro-
rum nimirum inferni Principem, 6 damnati ſpiri-
tus, fortitudine mallei virtutis ſuæ contundens.
Hæc de manu Pharaonis (luciferi videlicet) ſuum
ſalvat maſculum: absque peccati labe Deum mun-
do pariens. Hæc eſt diverſorium: caput ſuper
hanc inclinat non habens tugurium, Rex æternæ
gloriæ. Hæc eſt palma, cujus ramos aſcendentes
ſancti, piique viri, de fructu ipfſius affatim appre-
hendunt: cujus vos, 6 damnati, veluti rabidi ca-
nes, famem patimini ſempiternam. Hæc eſt ce-
drus Libani, rurſum ramos ſuos potendens, & Cy-
preſſus montissyon, quæ prius profundiſſimas ra-
dices immiſit humilitais, ut in excelſum erigi me-
reretur: vos autem, cùm primùm exaltari conati
fuiſtis, dicentes cum lucifero: Conſcendamus
ad Aquilonem, ſuper montem teſtamenti oxtol-
lamus ſolium noſtrum; Similes erimus Altiſſimo:

me-

4) 6
oniris mue,

“ et vmniekan

Ut. Her- i
ſernd orled⸗
gere uidelcd d
us dcicuarum
is ſemher Re

KKa, ad Dll

ernnunens,1obis

r el mulier, ſol
un hebens: attt
meunckorum gen
nes lenher beat⸗
fundemet: guon
nignmn tfecit i
Abe Ceiiten ſen
Neminplheneſt

6leund ln

Nchifein dhre⸗
thalandign
unſbicehtitan
1geneſiar

tun chon l

Pelorun, R
nuntnlbeie
Nignitucnn
tertidiſs, ct⸗
6 lueferun ie
Ur le cnilt⸗
delcis gin
rpetnd elonnit.

ingls Chritik.

tleuntur gniin
robisinpisn
Unmn d. Hec et
Cnn Gntit rettto
naen dtaniitr
eus mnien⸗
ds wckeiitthun
le hertielun
Qvenin ar
enstgrun, leren
cs nn Ncen
ikfuin
. e ſelut ul
demmn. Hr
ru telen
5 oluncktn
uni 1,
eNcelun,
e
eo: e
en tel G
s enin,

Annuntiatiomis B. V. M. & in Sabbatbis. 557

meritò deſcendere, imò dejici, imò præcipites agi,
atque in ima loca detrudi meruiſtis. Hæc eſt
cœleſtium armorum officia, in qua loricam fibi
DEl verbum de noſtra fragilitate compoſuit; in
qua exultans ùt gigas potens & fortis in prælio,
veſtras poteſtates aereas debellavit. Sicque de

infirmitate conſtantia, de captivitate victoria, de-

que ruina eſt aſcenſio procurata. Hæc eſt fene-
ſtra, per quam oſtendebatur Dominus, qui cùm
eſſet inviſibilis naturæ, per ipſiusmet carnis ſub-
ſtantiam eſt manifeſtatus mundo, Angelis, & ho-
minibus. Hæc eſt fons hortorum, rigans vi-
delicet in DEl Eccleſia eledorum plantas: ſed ter-
ræ veſtræ tribulos potenter exſiccans, Hæc eſt
hortus deliciarum cæleſtium, cujus ingreſſus vobis
beſtiis ſemper videtur occluſus. Hæc eſt cæle-
ſtis ſcala, ad DEUM aditum ſemper nobis &
iter muniens: vobis veroò damnatis ſemper abdens.
Heæc eſt mulier, ſolis contecta radiis: pro calceis
lunam habens: atque ſydereo ornata diademate:
quam cunctorum generationes, conſona voce lau-
dantes, ſemper beatam, felicem, ac ſine fine in-
clytam clamant: quoniam omnipotens, & excel-

ſus magnam effecit illam, eimque DEl ſponſam,

Deique Genitricem ſemper ſervavit intactam. Hæc
tandem impollutus eſt Virginttatis theſaurus; ſpiri-
tualis ſecundi Adami paradiſus; unitionis natura-
rum opificina; celebre ſalutaris commercii empo-
rium; thalamus, in quo verbum incomprehenſibile
carnem ſibi deſponſatam hahuit; animatus naturæ
rubus, quem divini partus ignis non combuſfit;
mun-

558 Ecxorciſmus V. in Feſto

mundiſſimum vellus, ex quo paſtor induit ovem.
Ancilla & Mater; unicus ipia Dei pons: ſacro-
ſanctæ œconomiæ textorium jugum, in quo ineffa-
bili quodam modo unitionis illis tunica confedta !
eſt; cujus quidem textor extitit Spiritus ſanctus;
nectrix virtus obumbrans ex alto; lana, vetuſta,
villosdque Adami pellis; trama impolluta ex virgi-
ne caro; textorius radius immenſa geſtantis gratia;

X

artifex verò verbum per auditum illabens.

Ter omnia igitur digniſſima piæ hujus Virgi-

nis nomina; perque cuncta eorumdem nominum
ſignificata piiſſima ac per virtutem gratiarum, &
munerum præcelſæ Virginis, Deique Genitricis
MARIE, vos tartareos iterum ùt ſupra, exorcizo †
conjuro † adjuro † atque ut pareatis, vos cogo †
præceptis à me vobis indicdtis, atque indicendis,
eadem mente, forma, & conditione, ut ſuprâ. Item
Præcipio vobisobedientiam † per cæleſtem illam
ſalutandi formam, à Gabriele Deiparæ Virgini præ-
ſtitam, dicente illi: Ave, gratid plena. O dulciſ-
ſimum, 6 ſuaviſſimum Ave! ſuaviſſimum Mariæ,
ejusque famulis perjucundum: vobis autem dæ-
monibus & quàm amarum! 6 quàâàm terribile; hoc
ipſum Ave: væ vobis miſeris extitit, atque tor-
mentum; væ infeliciſſimum; væ æternum; væque
interminabile, & ſine fine duraturum. Contremiſcat
ergo abyſſus veſtra: expaveſcat dux lucifer veſter,
cunctique vos, tartarei, ad tam tremendum illud
Gabrielis ore prolatum Ave retrorſum cadite: quod
etli dulciſonâ voce manaritzattamen illud cælorum,
An-

lmtcunmini Vir

SViettisrede⸗

tatone aoa
Rere aocuntut
n Vrarunn N

ut gns naleol⸗

nanare itenturid
lutitenper ren
relttireſtrunt
relceab omni
K, donipuncii,
s obvekram ve
eſcentes,d Lamn.
Hini Cgiute m
Tper,Caro
lititen nie gu⸗
UAltem (inndan
te uſerin ,0
ulnquen icon
Mndun ve⸗

l Annuntiationis B. V. M. & in Sabbathis. 559

n haſer iien Angelorumque Domina reverenter percipiens
H Un valde eam pertimuiſſe ſcimus, & conturbatis viſce-
fognn tei ribus illud audiiſſe; dum dicitur: turbata eſt ſer-
6 lis tuigen mone ejus, excogitans qualis eſſe hæc ſalutatio qua-
Iitt iiteis lem terrorem incutiet vobis, qui omninò excluſi,
o lnn e ò invidi, atque ab hac præſtantiſſima ſalutandi digni-
minpolina zate orbati eſtis, & ipfius loco, maledictioni s of-
enlageting ficio fungimini, ac peſtifero blaſphemandi miniſte-
fiuunilies rio occupati perpetuò detinemini: dentes enim ve-
firi, leones tartarei, arma ſunt, & ſagittæ; & lin-
in die inid i gua veſtra, gladius peracutus, ſermonibus odii cir-
hnuncen nonn cumdare conamini viros juſtos, illòsque perditio-
mengiturum nis, & interi ts præoccupare laqueis. Idcircò longè
e Ceniit à ſalutatione ſancta ſublimi, angelica atque divinâ
CI tendere audiuntur increpationum, & maledictio-
Gumit num veſtrarum peſſimarum verba. Fumus, ſul-
TleueN phur, ignis maleolentia à gutture veſtro tartareo

8
dinI manare videntur; diſſipantia, affligentia, piorumque
entun Walknt ſaluti ſemper adverſantia. Veruntamen gladius
uli oris veſtri veſtrum transverberat cor; & arcus lin-
uOCE guæ veſtræ ab omnipotente confringitur. Angeli,
Am. id eſt, boni nuncii, vos quondam ² Deo creati
3 rbs utn fuiſtis ob veſtram verô inſipientiam, idu oculi,
n endle deficientes, damnati, à tam magna, tàâmque
tt, 4 ſublimi dignitate miſerè cecidiſtis; nunciantes
enmd, ſemper vos mala pro nobis odum Pro didione.
“ iniquitatem magis, quâm * goitatem. Cum fuiſſetis
ad ſalutem differendam deſignati, evaſiſtis inanis
Wgloriæ uſurpatores, ac peſſimi mortalium ſeducto-
res; nunquam ad conſolandum, ſed ſemper ad
T inſtigandum, atque nocendum acceditis. Deſcen-
„ dere

560 Exorciſmus V. in Feſto MM

dere audiiſtis ab alto, ad Dei Matrem cœleſtem e onbin
nuncium, ut illam ſupplex ſalutaret, dicens: Ave oly 0 *
gratiarum pleniſima: Dominus tecum. Vos autem pa- vrun
riter ad Dei nlium appropinquare non erubuiſtis, hnio
ut eum fallaciter decipere conaremini, ac quotidie un
ad nos Dei aſſeclas ſimiliter acceditis, ut nos a re- bolel
Ga vivendi ratione avertere tentetis. Veruntamen juole, anf
ſuper vos veſtra cadat deceptio; & in foveam, grſtnuf
quàm rationalibus creaturis parare conamini, ſem. dle Mennindn
per, DEl juvante gratiâ, vos iplſi ruitis, atque de- Eihn aitun
victi præcipites agimini: quoniam Virgo illa, quæ
omnipotentis ſemper eſt plena muneribus, cuique rMehtmigftut
Deum ipſum perpetuò adhærere jam ſcitis, forti- j6 Miie iün n
ter pro nobis pugnans, nos tuetur, nos protegit, Ahloſtetumend
nos munit, de vobis ſuperbis referre nos vicdo- Muncoeodtone
riam edocet. Plena eſt enim ipfſa cœleſti virtute, i etiin
juxta Gabrielis vaticinium: imô, veluti fons uber- n cdetſio lob
rimus impertimur nobis munerum ſuorum, atque im eſoum n
virtutum rivulos, quoniam, dum tantarum copia eiinie taln be
gratiarum per ſandum illum Deique Spiritum, qui geof her ange
eſt largitor munerum, in ea ſuperſedit, ſuperno- Iltortösmandetun
rum bonorum sbundantiam, eorûmque innume- add,ſer un
ram mulditutinem ipſamet nobis auget, ex quo ita. nniiumdof
que dignum quippe eſt, ut, quæ laudum præconia inn, Woble
meretur ab Angelis, obſequiis etiam frequentetur nn Slla ſi
humanis: cique poſt Deum totus orbis exhibeat weniotnee
laudem, per quam ſuſcepit ſalutis Authorem. Opti- 6p conle E
ma ſanè ſpes noſtra eſt apud eam habere confugi. morn in
um, quæ inter omnes cœleſtis curiæ ſenatores im- me KM
petrandi apud Deum primum obtinet locum. Acce- cructnte
dit enim ipſa illud aureum humanæ reconeiliatio- Mlgten
nis

N .

1r

el Matten ⸗ ſ. 14 .
nis altare, non ſolùm rogans, ſed & imperans;

lutuet len
keun et⸗
arenclenini
hrenini rnn
Neliti, ltngi
Netis Fennng,
o; E inſher
Nrutecotamnis
Pitnitg ne
en ito lue
nnperbu, ouig
Wemeitis

lenn

un, W rotegi

Wemtuid.
Cin ſancin,
n nd Wtlenmer
Nlvenntonm t
lun untmune
loleiehnng
Nulyeteln
enungle 1e
öngeterge
hudunhi
etimteſkt
9ans ordiſs
tsAuthan
keum habeni 6
Geurie ,
Cbtireit
Mmane i

4

.

—
= —–
= =—

Annuntiationis B. V. M. & in Sabbathis. 56r

Domina, non Ancilla. Ad veſtram confuſionem-
ad noſtrum verô auxilium, 6 livore pleniſſimi. Di-

cit ipſa filio: moveat te natura, potentia moveat:
quia quantò potentior, tantô miſericordior eſſe de-
bes. Poteſtati enim cedit ad gloriam, injurias ul-
ciſlci nolle, cum poſſit. Dicit, & impetrat cuncta,
quæ rogat: in manibus enim ſuis jam ſcitis theſau-
ros eſſe miſerationum Domini, & ſolam electam
fuiſſe ipſam, cui tanta concedantur.

pPer Præfatam igitur Angelicam vocem, quæ tam
ſuavis Mariæ fuit, quàm vobis, 6 dæmones, for-
midabilis, ite rum exorcizo iterum urgeo Literum
veſtram cogo proterviam, ut meis pareatis ſermo-
nibus per vim mittentis Altiſſimi, vos ad ceden-
dum coardo † ſub pœna augendorum tormento-
rum veſtrorum, millies, per eſncaciam præcepti
DeibPatris; talem demittentis nuncium, vos viriliter
urgeo † per Evangelicæ obedientiæ robur, Dei, &
conditoris mandatum adnutum exequentis, vos
coarcto † per tam ſublimem Gabrielis prærogati-
vam, vobis mando † per Mariæ plenitudinem gra-
tiarum, vobis obſequentiam indico f per arctiſ-
ſimam ejusdem Virginis cum Deo copulam vos
convenio vos flagello vos oito † vos conculcof
vobis conſtantiſſimé præcipio † ut vos ipfos, abs-
que mora, ſacerdotalibus verbis ſubjiciatis. In
nomine IEſu Nazareni † Salvatoris noſtri, veſtri-
que deſtructoris potentiſſimi.

N n Sed,

662 EXorciſmus V. in Feſto Anntu
Sed, quid ulterius Gabriel ad Mariam loquatu Optumri,
attende: ait enim: Dominus tecum: quoniam ſicut ip. zeln muneti
ſamet ab initio, & ante ſæcula præelecta fuit, & ab ricahete
æterno ex Altiſſimi ore prodivit, omnem culparum calenhetl
umbram procul exciudens; && etiam luce Clarior, Goramotise
atque ſplendidior in ævum ipſa permanſit: in cujus iͤmieltie
viſceribus omnipotens ille, qu lucem inhabitare "fotenthhen
dicitur inacceſſibilem, ſuum poſuit tabernaculum, ſiut⸗
& veluti ſponlus de ſuo proceſſit thalamo. Verè au. ees iie
tem cum ea Dominus adeſſe dicitur: etenim, ante 4 Ehnu te
temporum conſtitutionem in ipſa eſt commoratus Alm füfti
ipſe temporum conditor; communem in ea præve- s *
niens mortalium lapſum: in tempore vero intrail. n Eye ner
lam ſuum dignatus eſt domicilium ponere, dum ip. ur Ii tam
ſamet eum, quem cœli capere non poterant, ſug c giett,
contuliſſe gremio, compertum eſt: ad tandem poſt ſatend ei
temporum curricula ſecum contulit illam, ejusdem Brun
præparans in cœleſtibus habitaculum, ſuperque ſtiliiine
Angelorum choros ſublimiter illam exaltans. Ha. iiincren
bitat quidem & Deus in Angelis, ſed non cum An- ſmmai
gelis, quia cum illis ejusdem non eſt ſubſtantiæ. Wl 1
Habitat Deus in Virgine, habitat & cum Virgine, liiden
cùm qua unius naturæ habet dentitatem. Hoc eſt inna
ergòaurum fulvum nimis, quo thronus Salomonis *)W e
eſt veſtitus: quia tali modo Deus Matrem Virgi- un nicien
nem induit, & in Virgine indutus eſt, ut melior hnen
non poſſet. Benè etiam de vobis ſpiritibus tartareis 4 inde
in veſtra creatione dici poterat, Dominum extitiſie * Manin
vobiſcum: cuùm tam affatim veſtræ naturæ fuam Nlnan
cumunicaverit eſſentiam, pretenderit potentiam, s hunk
ſpoponderit præſentiam, tantamAngelicæ ſubſtan- Re i,
L tiæ üllherbi⸗

like
GlNNn Annuntiationis B. E. M. & in Sabbathis. 563
n Ni, tiæ gratiam diſtribuens, tot dona ſublimia, tôtque
Urerſeilit cœleſtia munera largiendo. Veruntamen unde an-
itemenif ſam vos capere debebatis gratiſſimæ ſervitutis, ut
Pelinlits majora lemper à largitore dona referretis atque
etnuitin arctior amoris copula vos cum eo jungeret; inde
nclen ale ingratiſſimi altius ſuperbientes „Pertinaces effecti,
Pdik nbena omnipotenti Deo ſimiles eſſe conati eſtis quæ cau-
fitkennſe ſa fuit, ut ab ipſo tam longe disjuncti ſitis. Ac-
ceſſiſtis, impii, ad cor altum, & à vobis exalta-
tus eſt Deus. Receſſiſtis, à dæmones, ab eo, qui
eſt Creator, & miſerandum in modum periiſtis,
diſperſi eſtis, quia fornicati eſtis ab illo: acceffiſtis
vobis vane, & ipſe meritò receſſit à vobis in ſem-
piternum. Eſtis, tamquam ſi non eſſetis, absque
eo, qui eſt, qui erat, & qui futurus eſt in æter-
num. Vacui ergo Dei bonitate, quid amplius vo-
anckeſ bis reliquum erat, quâm omni repleri malo, quod
Minin E nihil eſt apud ipſum, qui cuncta operatus eſt bona:
ümiriaalt miſerrimi, inter creaturas vi tam deſeruiſtis liberè,
Aren & vjvaciſſima morte interituque perenni conſumi-
usmitt mini. Vané contra DECUM conditorem veſtrum
lan loquuti fuiſtis: proptere omni bono privati, pe-
Prenten. rennibus obpreini cruciatibus, rem anſiſtis :&, quod
bvmonde deteriùs eſt infelicifſimi, quoòd Dominus nun-
uMud quam erit vobiſcum. Maria ſemper Dominum
rn che ſecum habet: Maria tantummodo gratiarum plena
elitie, dicitur Maria duntaxat in ter omnes mulieres, imo-
14Domin inter omnes creaturas beatiſſima ſemper; Reſpexit
naeltre cnim DEUS humilitatem ejus, ideoque magna-
1 engeliſg lia effecit illi, qui potens eſt. Vos immundiſh -
GAN/â,; mi, vos ſuperbia tumidi, vosarrogantes, à Deo
Nn 2 ſejun-

leiur etenin,
Ackconnors
Enlreninen rer
en uefetoinni
Glnuntun i
rt uden
Enndtunt
curontl ori

„

564 Eworciſmus V. in Feſto
ſejundi, atque in æternum ſegregati, vos cunda-
rum gratiarum munere orbati, vos ſpurciſſimi, vos 7
nequiſſimi, vos diaboli damnati, atque damnandi,
perpetuis maledictionibus inter omnia mundi hu- .
jus, cœlorumque figmenta repleti eſtis.

Per præfatam ergò Mariæ cum Deo ſuo piiſſi- len
mam unionem iterum vos dæmones exorcizo †
per mitiſſimam Mariæ diſpoſitionem ad tantam
cum Deo unitatem, vos conjuro & augeo centies, 4
ac millies pœnas veſtras † per ejusdem Virginis u- ſar⸗
terum, in quo, veluti thalamo, requieſcere dictus ια
eſt DEl Filius, vos cogo † per cunctarum Mariæ tſtiidu
cumulum gratiarum vobis fortiter mando per memalt
merita Deiparæ Virginis, quibus ad tam ſublimem Nslignt
dignitatis gradum eſt provecta, vobis, ut obtem- unNrumg
peretis, imperof per ubenrimas Mariæ ſuper mu- ul,Nlone
lieres benedictiones, vos compello † vos urgeo? fi rin
vos, ut cedatis, cogo Deo ingrati, atque rebel- ſecitr alen
les. Aliàs, ſi mea juſſa transgrediemini, ego in- Mkeitenn
digniſſimum Chriſti inſtrumentum, & miniſter Al- iiacumiti
tiffimi, nomine ejusdem, unà cum Archangeleo ift ate
Gabriele, imo cum ipſa DEI Genitrice Maria, ilini, pl
conſtantiſſimé vos maledictionibus repleo ? vos uluimd
acriter deteſtor † vos fortiter conculco † vos tur- uniige
pPiter vitupero vos nomine tantæ Virginis, toto'mchiin her
cordis affectu blaſphemiæ jaculo perfodio ] vs hii
contemno ? vos proſterno † vos peſſundo Fvos miei is,
ejicio † eradieo † crucio † verbero † ac viriliter.
centies, ac millies vos contundo. †

4 ſtdorom

,N
W

☛

Verùm ad præfatas ipſas Angelicas voces, ac uni
lan. di
N

ſ⸗

gregti ſgat,
tn vosſlnin
1tl atgle inn
ter omninnntit
egletieti

2 en Deo iunt
Cennes eli,
poftonen dlin
ro Kalzeo tn
Neſugcen ſipni
n tlilcere
andmm Mn
Bmenmcofh
Ceiuilinen
wekwön ene
bekire ininer
os anſetwwu
riprine
tapriimni,6,

4

.

n Loin

=

4
.

en em inn
ebltkice
, deneen
hndls ſeſit
Sunneſ

elo Perk,
ai⸗
. .
9 vos eiel
erbero!
Ando.!

ſu⸗

el

Annuntiationis B. V. M. S in Sabbathis 56 5

laudes humilem DEl Genitricem conturbatam legi-
mus, ac mente per voluntatem, qualis hæc eilet
ſalutatio. Adeò namque incomprehenſibile hoc
erat myſterium humano captui, & adeò mirabile
hujus arcani partüs miraculum, ut ipſamet etiam
Virgo:qu DEUM verbum portare debebat, de
Angeli ſermone penderet animo, de incarnando ex
ipſa exultabat intrinſecus, etſi extrinſecus ipſam al-
loquenti repugnaverit. Theſaurum vitæ contine-
vet, & ſalutationis vocem diſcutere non cefſabat,
atque dicebat, quomodo fiet iſtud? ſi non perci-
pio tuorum verborum ſenſum, quomodo agnoſcam
divinam myſterii hujus Majeſtatem; vos autem,
ôarrogantiæ magiſtri, ad illas tam inauditas veſtri
principis ſuggeſtiones, quibus adversùs DEUM
veſtrum, veſtrumque effedorem vos concitare ni-
tebatur, non ſolùm econtràâà conturbati nequaquam
fuiſtis; verum (quod perpetuis lugendum gemiti-
bus) velociter aſſenſi eſtis, atque applauſiſtis: imò
etiam poſt ejusdem nutum, veluti effrænes belluæ,
præcipites cucurriſtis: unde, infelices, milſeri,
damnati eſtis, atque in perpetuos cruciatus cor-
ruiſtis. Oingrati, pluùs ponderis apud vos habuit
inſana illa vox, inanisque impulſus luciferi fallen-
tis, quam tot, taliaque à conditore veſtro vobismet-
ipſis mox exhibita beneficia? diaboli falentis ſer-
monem plurimi feciſtis, & omnipotentis munera
impiè neglexiſtis?

Negligat igitur vos DEUsS Pater Omnipotens †
negligat vos Eſus Dei Filius negligat vos Deus
Spiritus ſancus † negligat, atque peſſundet vo s
Na 3 no-

566 Pxorciſmus V. in Fetto MNiN
nomen DEl terribile, Agyos augeat pœnas ve- endi⸗

