ls dolend
iuls e,

l kl.

nioun do⸗

Nemn.

Ni

tein

r.

0

ingimn

61
.

—

Actus Baptiſmi Parvulorum. 721
». Abrenuntio. Ich widerſag.

.

Deinde Sacerdos intingit pollicem in oleo catechu-

menbrum, & infantem ungit in pectore, & inter ſca-

las in modum crucis dicens: .
Ego te lineo † Oleo ſalutis in Chriſto T Do-
mino noſtro, ut habeas vitam æternam.
B. Amen.
Subinde pollicem, & inundta loca abſtergit bomba-
cio, vel re ſimilisy deponit ſtolam violaceam, & aſſu⸗-
mit aliam albi coloris, & iuterrogat expreſſo uomi-
ne babtizandum, Patrino reſpondente:
N. Credis in Deum Patrem omnipotentem,
Creatorem cœli & terræ?
N. Glaubſt du in GOtt Vatter allmaͤchtigen
Schoͤpffer Himmels und der Erden?
. Credo. Ich glaub.
Credis in IEſum Chriſtum, Filium ejus unicum,
Dominum noſtrum, natum & paſſum;
Glaubſt du in JIJEſum Chriſtum, ſeinen eini⸗
gen Sohn, unſern HErrn, der gebohren iſt, und
gelitten hat? 7
x. Credo. Ich glaub. “
Credis in Spiritum ſanctum, ſancdtam Eccleſiam
Catholicam, Sanctorum communionem, remiſſio-
nem peccatorum, carnis reſurrectionem, & vitam

ternam?

Glaubſt du in den heiligen Geiſt, ein heilige
allgemeine Chriſtliche Catholiſche Kirchen,„ Ge⸗
meinſchafft der Heiligen, Ablaß der Süͤnden,
Auſeiſtehung deß Fleiſches, und ein ewiges Le⸗
en?⸗

„. Credo. Ich glaub.
22

Dein-
òòMU

4

722 Actus Baptiſmi parvulorum.

terrogat. .
N. Vis baptizari?
N. Willſt du getaufft werden?
Reſpondet Eatrinus. Volo. Ich will.
ugrat deinde Sacerdos: an, propter periculum evi-
tandum, fit circa bapti ſmum infantis aliquid attema-
tum a quopiam ? & ſi reſpondeatur, nihil ejusmodi
idum, tunc Patrino, vel Matrind, vel utroque
ambo admittantur infantem tenente, Sacerdos vaſeulo
accipit aquam baptiſmalem, & de ea ter fundit ſupra
caput infantis in modum crucis, E& ſimul verba profe-
rens, ſemel tantum diſtincte & attente dicit:
N. Ego te bapti0 in nomine Patris † fundat
primo, & filii † fuudat ſecundò, & Spiritüs † ſancti,
fundat tertidõ. H. Amen.
Si Verò dubitatur, an infans fuerit baptizatus, uta-
tur hac forma. N. Si non es baptizatus (baptizata)
ego te baptizo in nomine Patris † & Filii † &
Spirits I ſancti. H. Amen.
Deinde intingit pollicem in ſacro chriſmate, ungit
infantem inſummitate capitis in modum crucis, dicens:
Eus omnipotens, Pater Domini noſtri Eſu
Chriſti, qui te regeneravit ex aqua & Spiritu
ſancto, quique dedit tibi remiſſionem omnium pec-
catorum (hic inungit ipſe te liniat Chriſmate ſalutis
in eodem Chriſto Eſu Domino noſtro, in vitam
æternam. y. Amen.
Sacerdos. Pax tibi. N. Et cum Spiritu tuo.

X

Tum bombacio, aut re ſimili, abſtergit pollicem ſuum,

& locum inunttum; & laort capiti ejus linteolum
canditum locò veſtis albæ, dicens: Ac-

Deinde expreſſo nomine baptizandi, ter Sacerdos in-

Mrun , n
fint dit:
Uecomn. He A

Otdo com

Lrlen du⸗
arhuie donn
Unllnun &
zunglel enfe
Düteſtbnn mo
ifrmun abien
Alpengen Do
lwlhöne iher
pei Deus, ſeund
Senn E⸗
fitnilncho⸗
Ueut eut innin⸗
0u ſenlonn 4
Uile tri /

.

n

N
piuns.
Auttn.
nlruftn
uiip
lint.
4

Glſnn⸗
clin k
fion i⸗
uig,
ONni
hiſen,
nolto⸗

infirmum: & cubiculum dicens Antiphonam.

Ordo providen li infirmum. 7723
Accipe veſtem candidam, quam immaculatam
perferas ante tribunal Domini noſtri Eſu Chri-
ſti, ut habeas vitam æternam.
HN. Amen.
Poſted dat ei, Patrino (vel Matrinæę) candelam

accenſam dicens:

Accipe lampadem ardentem, & irreprehenſibi-
lis cuſtodi baptiſmum tuum; ſerva Dei mandata,
ut, cum Dominus venerit ad nuptias, poſſis, oCc⸗
currere ei unà cum omnibussSanctis in aula dœleſti,
habeâsque vitam æternam, & vivas in ſæcula ſæ-
culorum. g. Amen. .
Poſtremò dicit: N. Vade in pace, & Dominus
ſit tecum. N. Amen.
Ordo communicandi & providendi
Ingrediens Sacerdos locum, ubi jacet infirmus, dicat:
Pax huic domui, & omnibus habitantibus in ea.
Uum depoſitum Sacramentum ſuper menſa, ſuppoſi-
to corporali, genuftexas adorat, omnibus in genua pro-
cumbentibus, & mox accepta aqua benediche aſpergit

Aſperges me Domine hyſſopo, & mundabor:
lavabis me, & ſuper nivem dealbabor. Miſerere
mei Deus, ſecundum magnam miſericordiam tu-
am &c. fol. 727. & 728. Gloria Patri, & Filio, &
Spiritui ſancto. ððèðð —
Sicut erat in principio, nunc & ſemper, & in
ſæcula ſæculorum, Amen.
Deinde repetitur Antipbona.
2²2 Aſpex-

724 Ordo providend: Infi maini.

Aſperges me &c.
y. Adjutorium noſtrum &c.
3. Dominus vobiſcum &c.
Oremus.
Xaudi nos. Domine ſanécte, Pater omnipotens,

æterne Deus, & mittere digneris ſanétum An- ’,

gelum tuum de cælis, qui cuſtodiat, foveat, pro-
tegat, viſitet, atque defendat omnes habitantes in
hoc habitaculo., Per Chriſtum Dominum noſtrum.
R. Amen.
His dictis accedat ad infirmum, ut cognoſcat, num ſit
benè diſpoſitus ad ſuſcipiendum ſacrum viaticum, S
utrum velit aliqua peccata confiteri, illum audiat, atque
abſolvat, quamvis prins deberet eſſe rite con feſſus, ui/i
neceſſitas aliter urgeat. Poſtea facta de more Confeſ-
ſione gene rali ſive ab infirmo, ſive ejus nomine ab alio
acerdo sdicit: Miſereatur &c. Indulgentiam &c.
Denique facta genuſiewione, accipit Sacramentum de
vaſculo, atque illud elevans oſtendit infirmo dicens: Ec-
ce Agnus Dei, ecce qui tollit peccata &. Et more
ſolito ter dicat: Domine non ſum dignus, ut intres
ſub tectum meum: ſed tantuùm dic verbo, & ſana-
bitur anima mea. Et infirmus ſimul cum Sacerdote
dicateadem verba, ſaltem ſemel ſubmiſſa voce, tum
Sacerdos dans infirmo Evchariſtiam dicat:«
Accipe frater (vel ſoror) viaticum Corporis Do-
mini noſtri Eſu Chriſti: qui te cuſtodiat ab hoſte
maligno, & perducat te in vitam æternam.
Si verò Communio non datur per modum viatici,
dicat more ordinario: Corpus Domini noſtri JEſu
Chriſti cuſtodiat & c. l
—EI! Quda

nn ine N

rol ſuu
Puni atiſi
teunrKA
At exgeit, ,
it ſiag
cromero kocite
Aev, en
hercr, elſtin
NWate Dominvn
untgtlut enpe
Pit elenenum
.
Purenterlo
One tecdume
Doninu ieu

ogiſn
Ustue menri
MWorpeßs
eriuteceyi,
entunne,

küeluenkr
et H
Shubitnet
nuncwten

Ordo providendi infrmum. 72 5

u&ᷣ mors immineat, & periculum ſit in mora, tune
dicto Miſereatur &c. prædictis precibus omnibus, vel eæ
parie omiſſis, ei ſtatim viaticum prabeatur. Poſted
Sacerdos abluat digitos nibil dicens, infirmo detur ab-
ſolutio. Deinde dicat: G
y. Dominus vobiscum &c.
Oremus.
Domine ſancte, Pater omnipotens, æterne Deus,
te fideliter deprecamur, ut accipienti fratri
noſtro (vel ſorori noſtræ) ſacroſanctum Corpus
Domini noſtri )Eſu Chriſti Filii tui, tam corpori,
quam animæ proſit ad remedium ſempiternum.
ui tecum vivit &. =ðð
is expletis, ſi altera particula Sacramenti ſuper-
uerit ( ere autem ſemper debet, præterquam in
cafu jam dito) genuftettit, ſurgit, & accipiens vas cum
Sacramento facit cum eo ſignum Crucis ſuper infirmum,
nihil dicens, & revereuter illud deferens, ordine, quo
venerat, revertitur ad Eccleſiaæ, dicendo Pſalmam:
Laudate Dominum de cœlis, & alios Pſalmos, N
M)mnos, prout tempus feret. Cm pervenit ad Ecoleſiam,
ponit Sacramentum ſuper Altare, adorat, deinde di-
cit⸗ L
Y. Panem de ecelo præſtitiſti eis.
y. Omne delectamentum in ſe habentem.
y. Dominus vobiſcum &c,
Oremus.
EUS, qui nobis ſub Sacramento mirabili Paſſio-
nis tuæ memoriam reliquiſti, tribue quæſu-
mus, ita nos Corporis & ſanguinis tui ſacra my ſteria
venerari, ut redemptionis tuæ fructum in nobis ju-
giter ſentiamus. Qui vivis & regnat &c. Amen.
ZLZ2à3 Dein-

7²⁶ Ordo adminiſtrandi

Deinde annuntiat Indulgentias à ſummis Pontificibus
conceſſas ſanttiſimum sacramentum comitantibus.
Poſteà cum Sacramento in pixige velo cooperto facit
fſignum Crucis ſuper populum nihil dicens. Poſtremò
e⸗ in loco ſuo reponat. Mb
Quòd ſiob diffcultatem aut longitudinem itineris, vel

uia ea, qua decet, veneratione Sacramentum ad Eo-

elefiam commodé reportari non poteſt, ſumpta fuerit una
tantum particula conſecrata, at dictum eſt, tanc ed in-
firmo adminiſtratd, Sacerdosprædittis precibus recita-
tis, eum manu benedicit, & una cum aliis privato ha-
bitu, extindtis luminibus, umbella demiſſa, latente
pixide, Eccleſiam, vel domum quisque ſuam revertatur.

I . 6

Ordo adminiſtrandi Sacramentum extreme

Undionis.
Ingreſſus.
Pax huic domui &c. Aſperges me, at ſupraà ſtans
versus eægrum dicit:
y. Adjutorium noſtrum &c.
m. Dominus vobiſcum &c.
Oremus.

Introẽat, Domine JESU Chriſte, domum hanc

ſub noſtræ humilitatis ingreſſu æterna felicitas,
divina proſperitas, ſerena lætitia, charitas fru-
Quoſa, ſanitas ſempiterna; effugiat ex hoc lo-
co acceſſus d'monum; adſint Angeli pacis, do-
muúmque hanc deſerat omnis maligna diſcordia.
Magnifica, Domine, ſuper nos Nomen ſancdtum
tuum, & benedic † noſtræ converſationi: ſan-
GRifiga noſtræ humilitatis ingreſſum, qui ſanctus

ton/

hen
dh
Vol⸗
—M.
Di Cpin
e Mhieli-
lt ei Augelun
ſerrire Lcon.

1 .
1r Cicun ln
tbensin ſeon

Pud 008,
Zerde Der
Mgelum tuun
rroterit iite:
in hoe bahi

Nru, Amen.

Alitine⸗
in Cretar.
in Pnnin 9
Malnur Merre,

er nidern
olliom un,
Et eenclnnu
nCckeiniglit
pplis kmnne
neomunctne

.

Hmninn

Unitgti

el ine

ℳ
4

len n

Uen iniel
Mneforal
inpttfu
nc,mir
Nvcfumt
imnumke
e en
nſeumten.

mmn

r in

Lonnn .
eln i
1, Gti/
ſigua⸗
—KZ
nalul
nenn
W N
Cneiii
9 4
Mr,

Pſalmus Miſerere.

7

Sacramentum extremæ IUmtdtionis. 727

& pius es, & permanes cum Patre & Spiritu ſan-
Go, in ſæcula ſæculorum. Amen.

Remus & deprecemur Dominum nofſtrum Je-
ſum Chriſtum, ut benedicendo benedicat †
hoc habitaculum & omnes habitantes in eo, &
det eis Angelum bonum cuſtodem, & faciat eos ſi-
bi ſervire ad conſiderandum mirabilia de lege ſua,
avertat ab eis omnes contrarias poteſtates: eripi-
at eos ab omni formidine, & ab omni perturbatio-
ne, ac ſanos in hoc tabernaculo cuſtodire digne-
tur. Qui cum Patre, Spiritu ſancto vivit, & reg-
nat Deus in ſæcula ſæculorum, Amen.

Oremus.
Xaudi nos, Domine ſancte Pater omnipotens,
æterne Deus, & mittere digneris ſanctum
Angelum tuum de ceœlis, qui cuſtodiat, foveat,
protegat, viſitet, atque defendat omnes habitan-
tes in hoc habitaculo. Per Chriſtum Dominum
noſtrum, Amen.
Quæ Orationes, ſi ſtatim poſt ſacrum viaticum da-
tur, omittuntur. Hexis verò genibus coram Cruci-
Fxo (quem prius ægroto oſculandum prabet) recitat

Pſalmus 50.
Mrlſerere mei Deus, ſecundum magnam miſeri-
cordiam tuam. ⸗
Et ſecundum multitudinem miſerationum tua-
zum, dele iniquitatem meam.
Ampliùs lava me ab iniquitate mea: & à pec-
cato meo munda me. G

224 Quo-

728 Ordo adminiſtrandi

Queniam iniquitatem meam ego aognoſéo: &
peccatum meum contra me eſt ſemper.
Tibi ſoli peccavi, & malum coram te feci:
juſtiſiceris in ſermonibus tuis, & vincas, cum ju.
dicaris.
Ecce enim in iniqui tatibus conceptus ſum: &
in peccatis concepit me mater mea.
Ecce enim veritatem dilexiſti: incerta & oc-
eulta ſapientiæ tuæ manifeſtäâſti mihi.
Aſperges me hyſſopo, & mundabor: hvabis
me, & ſuper nivem dealbabor.
Auditui meo dabis gaudium, & lætitiam: *
exultabunt oſſa humiliata.
Averte faciem tuarm à peccatis meis: & omnes
iniquitates meas dele.
Cor mundum crea in me DEUS: 8t ſpiritum
rectum innova in viſceribus meis.
Ne projicias me àâ facie tua: & Spiritum ſanctüm
tuum ne auferas à me.
Redde mihi lætitiam ſalutaris tui: & Spiritu prin-
cipali confirma me.
Docebo iniquos vias tuas: & i impii ad te con-
vertentur.
Libera me de ſanguinibus DEUS ,DEUS ſalutis
meæ: & exultabit lingua mea juſtitiam tuam.
Domine labia mea aperies: & 05 meum annun-
tiabit laudem tuam.
Quoniam ſi voluiſſes ſacrificium, dediſſem uti-
ane: holocauſtis non delectaberis.
Sacrificium DEO ſpiritus contribulatus: cor
sontritum, & humiliatum DEUS non deſpicies.

.

Beni-

lieerien
Aeinn.
Cite uwd
erde CsD
NeRenyr
Pirts lnde
8,Trinitasund
Sanche Mari,
ſanch hei ben
mnch Nipo
rcke Mieheel
ecelͤel
Sande Mtael,
Oones kndi An
eo delen
Onmes kdun

lancke pame Ba
Unnes indltr
cke Nre,
ale le,
uſe Uulrez
Aie ane;

1

4
Goite
enpe⸗

Il ⸗ t.

egulrn
4,
henule.
Clor, tne

ALaeE
Rennes

Wen
hiinlin

Nün

N
fäamu
s wen

lac, ler

con ,
snn

Sacramentum extremæ Undtionis. 72

Benignè fac Domine in bona voluntate zua Sion:
ut ædificentur muri Jeruſalem.
Tunc acceptabis ſacrificium Juſtitiæ, oblationes,

holocauſta: tunc imponent ſuper altare tuum

vitulos.
Gloria Patri, & Filio, & Spiritui ſando.
Sicut erat in principio, & nunc, & ſemper, & in
ſæcula ſæculorum, Amen.
Litaniæ.
Klrie eleiſon. Chriſte eleiſon.
Kyrie eleiſon. Chriſte audi nos.
Chriſte exaudi nos.
pater de cœlis Deus, Miſerere ei.
Fiſi Redemptor mundi Deus, miſerere ei.
Spiritus ſancte Deus, milerere ei.
8. Trinitas unus Deus, miſerere ei.

Sancdta Maria. Ora pro eo vel ea.
Sancta Dei Genitrix. Ora.
Sancta Virgo Virginum. ora.
Sande Michaél, „ Ora.
Sandte Gabriel, ora.
Sancte Raphaël, Ora.

Omnes ſancti Angeli & Archangeli, orate pro
eo vel ea.
Omnes ſanctorum beatorum Spirituum ordi-

nes, orate.
Sande Joannes Baptiſta, ora.
Omnes ſanécti Patriarchæ & Prophete, orate.
Sande Petre;, ora.
Sande Paule, Ora.
Sandte Andrez, Ora.

Sancte Joannes, ora.
“S Z2 5 Omnes

73⁰° Ordo adminiſtrandi
Omnes ſandti Diſcipuli Domini, orate.
Omnes ſancti Innocentes, orate.
Sancte Stephane, 2 ora.
Sancte Laurenti. . ora.
Sandte Sebaſtiane, .R ODra.
Sandte Emmerame, ora.
Sancdte Dionyſi, ora.
Omnes ſancti Martyres, Orate.
Sande Auguſtine, ora.
Sancte Martine, ora.
Sancte Nicolae, Ora.
Sancte Ruperte, orgza.
Sancte Erharde, ora.
Sancte Wolfgange, . ora.
Omnes ſancti Pontifices & Confeſſores, orate.
Sancte Benedide, 1:1 Oora.
Sancte Franciſce, DODra.
Omnes ſancti Monachi & Eremitæ, orate.
Sancta Maria Magdalena, ora.
Omnes ſanctæ Virgines & Viduæ, orate.
Omnes ſandti & Sanctæ Dei, orate.
Propitius eſto. Parce ei Domine,
Propitius eſto. Exaudi nos Domine,
A peccatis ejus, libera eum, vel eam,
Avariis languoribus, libera.
Ab inſidiis diaboli, libera.
A cruciatu & morte perpetua, libera.
Ab ira tua, . libera.
Ab omni immunditia mentis & corporis, libera.
Ab omni malo, H libera.
Per adventum tuum, libera.

Per incarnationem & Nativitatem tuam, libera.
. Per

Alent

geton,
fomtun
foren

1 Mſopen 1
el rioln

ebn

19

Aul, e ee⸗
radninthn⸗
V umn, dee⸗
radkennn i
eun elen
honomidt
ein Doonne.

uctores le⸗

1 nretennf
Geners,
Uharemtuam
Uttontenlach
d 105,
Ukocgiutione⸗
r5,

lIteniſſoven

lenogumos
Utheiunpenit
Adiro
Utleniennim
Aumnd no⸗
Utorrimnt
Netlerogens
linpreentſeri,
gams, 1- .
1d gucitn
anei, len
walllirt⸗

lug e.

16

1
&
4
e
c⸗

Sacramentum eætremæ Undtionis. 731
Per jejunium tuum, libera.
per tentationem tuam, libera.
Per Paſſionem & Crucem tuam, libera.

Per glorioſam Reſurredtionem tuam, Libera
eum, vel eam Domine.
Per admirabilem Aſcenſionem tuuam, Libera
eum, vel eam Domie.
Per adventum Spiritus ſandti Paracliti. Libera
eum vel eam Domine. 6
In hora mortis & die judicii. Libera eum vel
eam Domine.
Peccatores. Te rogamus, audi nos.
Ut præſentem infirmum (am) viſitare & conſolari
digneris. Te rogamus.
Ut pacem tuam ei dones, Te rogamus, audi nos.
Ut fontem lachrymarum ei dones, Te rogamus,
audi nos.
Ut cogitationes pravas ab eo (ea hauferre digne-

ris, Te rogamus, audi nos.
Ut remiſſionem omnium peccatorum ei dones,
Te rogamus, audi nos.

Ut ſpatium pœnitentiæ ei dones, Te rogamus,
audi nos.
Ut ſanitatem animæ & corꝑporis ei dones, Tero-
gamus, audi nos. .
Ut gratiam & conſolationem ſancti Spiritus ei do-
nes, Te rogamus, audi nos.
Ut in præſenti periculo ſuccurrere ei digneris, Te
rogamus, audi nos.
Ut ad gaudia ſempiterna eum (eam) perducere
digneris, Te rogamus, audi nos.
Ut nos exaudire digneris, Te rogamus, audi nos.
Agnus

„732 Orlo adminiſßrandi

. ,vunnn
Agnus DEI, qui tollis peccata mundi, barce & z luhnn
Domine. 1 gruri a,
Agaus DEI, qui tollis peccata mundi, Pparce ei , ſirginun
Domine. . e
Agnus DElI, qui tollis peccata mundi, miſerere inte inini,
ejus Domine. algtin⸗
Chriſte audi nos. Chriſte exaudi nos. “”
Kyrie eleiſon. perſtanluen.
Chriſte eleiſon. ſeiecnin
Kyrie eleiſon. er i leiguit
Pater noſter. hiic fonli
7. Et ne nos inducas in tentationemnm ““ mitt u
. Sed libera nos à malo. S eewnurd.
y. Domine exaudi orationem meam. e
N. Et clamor meus ad te veniat. Per amin
y. Dominus vobiſcum. unmrlercotc
Oremus. id Per Aitun

DEUs cui proprium eſt miſereri ſemper & par-
cere: ſuſcipe deprecationem noſtram, ut nos
& hunc famulum tuum (hane famulam tuam)
quos delictorum catena conſtringit, miſeratio tuæ
pietatis clementer abſolvat.
Concede hunc famulum tuum (hane famulam

Alilii É.

Ner itun landhan
Nltrordu
Hidgui Mocon

4 tsckaklite,
tuam) quæſumus Domine, perpetuâ mentis & cor- Jos
poris ſanitate gaudere, & glorioſa beatæ MARILE Der tan elnn

ſemper Virginis interceſſione à præſenti liberar? n
A,S 4 Sõ . n mikrieatäm.
triſtitia & æternâ perfrui lætitiã. Per Chriſtum nerauvatu
Dominum noſtrum. y. Amen. Ni man
His peractis, ad lectum infirmi accedit, & extens
manu dexterd, facit ter ſignum Crucis ſuper eum dicens: keilin,
In nomine Patris, † & Filii, † & Spirits † ſancti ex- ſ nmgaf
tinguatur in te omnis virtus diaboli per impoſitio- oniun i
nem

. Sacramentum extremæ IInttionis. 7331
UI, nem manuum noſtrarum, & per invocationem
omnium ſanctorum Angelorum, Patriarcharum,
unl Prophetarum, Apoſtolorum, Martyrum, Confello-
fIum, Virginum, atque omnium ſimul Sanctorum,
nde Amen. . n
einde intintto pollice in oleo ſando, in modun-
e Crucis ungit infirmum.
Ad Oculos. .
Per iſtam ſandam † uncdtionem, ſuam piiſſimam
miſerieordiam, indulgeat tibi Dominus, quidquid
per viſum deliquiſti. In nomine Patris, † & Filii, †
& Spirits † ſancti. Amen,
Poſt guamlibet undiionem tergit loca inunda novo
globulo hombacii.
n Ad Aures. —=
Per iſtam ſandam † undtionem, & ſuam piiffi-
mam miſericordiam, indulgeat tibi Dominus, quid-
quid per auditum deliquiſti, in nomine Patris T†
& Filli &c.
Ad Nares. .
Per iſtam ſanctam unctionem, & ſuam piiſſi-
unde mam miſericordiam, indulgeat tibi Dominus,
Qꝗuidquid per odoratum deliquiſti, in nomine Pa-
Cmine tris † & Filii &c.

wetil⸗ Ad os, compreſs labiis.
AX Perj um † & ſuam piifſ
dete er iſtam ſanctam undtionem, & ſuam pilfh-

ei, mam miſericardiam, indulgeat tibi Dominus, quid-
quid per guſtum & locutionem deliquiſti, in nomi-
ne Patris & c.

cen e . Ad Peltus.
ſeee,. Per iſtam ſanctam † unctionem, & ſuam piiſſimam
rofte, miſericordiam, indulgeat tibi Dominus, quidquid
alr, . Per

734 Ordo adminiſtrandi
pPer cogitationes & affectus cordis deliquiſti, in
nomine Patris &KC.
NB. In pectore ſolos viros inungit.
Ad Manus.

Per iſtam ſanctam † unctionem, & ſuam piiſſ.

mam miſericordiam, indulgeat tibi Dominus, quid-

quid per tactum deliquiſti, in nomine Patris &c.

Ad Pedes.
Per Iſtam ſanctam † unctionem, & ſuam piiſſi-

mam miſericordiam, indulgeat tibi Dominus, quid.

quid per greſſum deliquiſti, in nomine Patris &c.
Deinde dicit.
Sit tibi hæc unctio olei ſanctificati ad purifica-
tionem mentis & corporis, & ad munitionem ac
defenſionem contra ſæva jacula immundorum
ſpirituum. . Amen.
Bombacio accenſo aut in ignem projecto, manibis-
que ſale & aqud ablutis pergit.
Kyrie eleiſon. Chriſte eleiſon. Kyrie eleiſon.
Pater noſter &c.
y. Et ne nos inducas in tentationem. &c.
y. Salvum fac ſervum tuum (ancillam tuam)
N. Deus meus ſperantem in te. 3
y. Mitte ei Domine auxilium de ſando.
H. Et de dion tuere eum (eam.)
y. Eſto ei Domine turris fortitudinis.
B. A facie inimici.
y. Nihil proficiat inimicus in eo (ea.)
. Et filius iniquitatis non apponat nocere ei.
y. Domine, exaudi &.
F. Dominus vobiſcum.
RV Ore-

eninne iſe

lſer elle
ad lmt
XSNenuln
Cortum. N.

ecacuel⸗
Xinintrmitate
n kehhſe, Al
Ghenluus (2) l
0n) erCritun

Orinelate,.

Cvibeneciton⸗
corponburtän
Es aimroctin⸗
Eltfamllunm
0 amn) nitard
Girtue cotir

Lleſ
Dnngt
ekntl.

Elrſi

niniit

MnsA

lhute
hlnen ze
Molknn

ſu⸗
lei

„

E
nu)

ndo⸗
ai

4

Sacramentum extremæ Undtionis. 735

Oremus.
Dmine Deus „qui per Apoſtolum tuum Ja-
cobum locutus es: ſi infirmatur quis in vo-
bis, inducat Presbyteros Eccleſiæ, & orent ſu-
per eum, ungentes eum oleo in nomine Domini,
& oratio fidei ſalvabit infirmum, & alleviabit eum
Dominus, & ſi in peccatis ſit, remittentur ei.
Cura, quæſumus, Redemptor noſter, gratiâ ſan-
di Spriritüs languores iſtius infirmi (æ) ejusque
ſana vulnera, & dimitte peccata, atque dolores
cunctos mentis & corporis ab eo (ab ea) expelle,
plenâmque interiùs & exteriuùs ſanitatem miſeri-
corditer redde, ut ope miſericordiæ tuæ reſti-
tutus ad priſtina reparetur officia. Qui cum Pa-
tre & Spiritu ſancto vivis & regnas in ſæcula ſæ-
culorum. y. Amen. =

r. Oremus.
REſpice, quæſumus, Domine famulum tuum (am)
in infirmitate ſui corporis fatiſcentem, & ani-
mam refove, quam creãuſti, ut caſtigationibus
emendatus (a) ſe tua ſentiat mesicina ſalvatum
(am) Per Chriſtum &c.

Oremus.
DOmine ſancte, Pater omnipotens, æterne Deus,
qui benedictionis tuæ gratiam ægris infunden-
do corporibus facturam tuam multiplici pietate cu-

ſtodis, ad invocationem tui nominis benignus aſſi⸗
ſte; ut famulum tuum (am) ab ægritudine libera-

tum (am) ſanitate donatum (am) dextera tuâ eri-
gas, virtute sonfirmes, poteſtate tusaris, atque
Ecele-

736 Ordo
Ecoleſiæ tuæ ſancæ cum omni deſiderata proſpe-
ritate reſtituas. Per Chriſtum Dominum &K.
Aſumpta imagine ſandtæ Cracis facit ſuper infir-
mum ſequentes benedictiones.
DoOminus noſter Jeſus Chriſtus apud te ſit, ut te
de fendat. Intra te ſit, ut te refifciat, circa
te ſit, ut te conſerTvet, ſuper te ſit, unte undique
muniat & benedicat. Spiritus ſanctus deſcendat,
& maneat ſuper te. &. Amen. Propitietur Do-
minus cunctis iniquitatibus tuis. E. Amen. Et
ſanet omnes languores tuos. q. Amen. Redimat-
que de interitu vitam tuam. . Amen. Et faciat
in omnibus bonis deſiderium tuum, qui ſolus in
Trinitate unus Deus vivit & regnat in ſæcula ſæ-
culorum. . Amen. Pax tecum.
Extendit verſus infirnum manum Hexteram dicendo:
Sanet te Deus Pater, qui te cravit in carne. Sa-
net te Filius, qui pro te paſſus eſt in cruce. Sanet 6Otr gn
te Spiritus ſanctus, qui tibi infuſus eſt in Baptiſ-
mate. Sancta & laudabilis Trinitas unus Deus grati-
am ſuam ad profedtum ſalutis animæ & corporis in
te augeat, & ab omni malo te liberet, ac in bono
jugitur conſervet. Qui vivit.
Ad extremum pro perſonæ qualitate ſalutaria monita
breviter præbere poteſt, quibus infirmus ad moriendum
in Domino confirmetur, & ad fugandas tentationes
roboretur hoc modo:

= —
=

= = =
=
==- —
„ =
—
=

- =
S

=

1
ztfn l
ben, N

5
4

=
=
=

=
S
= —ℳ

— = Se
= = —
== ,6C⸗SionãG(c—
S=
=—
=

=
=See

Crdo
ilis
nlttumniificn
lulunut ſmir

Allocutio. Uning
Mach der letzten Oelung. D
JEst haben wir alle heilige Sacrament empfan⸗ Aoe

gen, ohne welche vil tauſend dahin ſterben, iumn
und ewig verderben; ſo iſt derowegen Bin.

Pitend.
Anen
, Nadne
ly ui

hi ean

aiulale⸗
Penke:
6orere
Pclo M
n
kiint⸗
Lorpren
uN

,0 tu

u

min

JNepeliendi adultos. 737
daß wir unſerm allerguͤtigſten GOtt Danck ſa⸗
gen, und uns gantz in ſeinen Goͤttlichen Willen
ergeben, das H. Crucifix umfangen, ſelbes hertzlich
fuſſen (hic demum dat ipſi Crucem oſculandam)
Leib und Seel in die heilige Wunden JEſu be⸗
fehlen, alle unſere Schmertzen ihm in ſein durch⸗
ſtochenes Hertz aufopffern, und unſer Leben,
Leyden und Sterben vereinbahren mit ſeinem
allerheiligſten Leben, bitterſten Leyden und
Sterben, das iſt das allgemeine Geſatz. Nun aber,
was fuͤr ein beſſere Zeit werden wir erwaͤhlen
koͤnnen, als eben diejenige, welche uns GOtt
ſelbſt beſtimmet und ernennet. Zumahlen er alles
anordnet zu unſerm groͤſten Nutzen, Heyl und
Seeligkeit. Iſt es derohalben ſein Will und
Befehl, daß wir laͤnger leben, oder aber anjetzo
ſterben ſollen, ſo geſchehe ſein allerheiligſter Will,
alles wollen wir thun und leyden, was, und wie es
GOtt gefaͤllig ſeyn wird, nur diſes bittend, daß
er uns in der Gedult, und in ſeiner Gnad und Lieb
erhalte biß in den Todt.

4 .
Ordo ſepeliendi adultos.
Sacerdos indutus ſtola nigra & ſuperpelliceo, præfe-
rentibus miniſtris crucem, aquam benedittam, & tha-
ribulum ad funus in ædibus dicat: Si iniquitates.
S Pſalmus 129.
D profundis clamavi ad te Domine, Domine
exaudi vocem meam.
Fiant aures tuæ intendentes, in vocem depre-
Cationis tuæ, .
A aà à2 . 81

738 Ordo
Si iniquitates obſervaveris Domine: Domine:
quis ſuſtinebit?
Quia apud te propitiatio eſt: & propter legem
tuam ſuſtinui te Domine.
Suſtinuit anima mea in verbo ejus: ſperavit
anima mea in Domino. .
A cuſtodia matutina uſque ad nodem, ſperet
Iſraël in Domino.
Quia apud Dominum miſericordia: & copio-
ſa apud eum redemptio.
Et ipſe redimet Ifraél, ex omnibus iniquitati-
bus ejus. Requiem æternam dona ei Domine.
Et lux perpetua luceat ei. Et repetit Antipho-
nam totam. Si iniquitates abſervaveris Domine
Domine quis ſuſtinebit?
Kyrie eleiſon. Chriſte eleiſon. Kyrie eleiſon.
Pater noſter. Reliqua ſecretô.
Interim aſpergit funus, & incenſu adolet.
v. Et ne nos inducas in tentationem. &c.
y. A porta inferi. G. Erue Domine animam ejus.
y. Requieſcat in pace. . Am-n. —
y. Domine exaudi &c.
y. Dominus vobiscum Ec.
Oremus.

Abſolve quæſumus, Domine animam famuli tui
(vel famulæ tuæ) ut defundus (vel defuncta)
ſæculo tibi vivat, & quæ per fragilitatem carnis

humana converſatione commiſit, tu veni miſe-

ricordiſſimæ pietatis abſterge. Per Chriſtum Do-
minum noſtrum, à. Amen.
y. Requiem æternam dona ei Domine,

. Et

ite⸗ bint⸗
entes e

zl uhe
n iueten i
Utſectenen
daradcam

lhemt

iuten ſane
e heigit,
ternan hube⸗

(rattn
vecott, en.

Na crivs
ſunt, duntum
Augelunmn a
Un, Corune
rum dd ombr
rin teſengen
r Chrikum D
Dir raiir
Mkitetur
ikflüßt
lr ſin un

ir he⸗
Unhe
n iit
NLen
1:Kepr
Miput⸗
Dorie.
Itbe
ANNNe,

ſepeliendi adultos, 739
. Et lux perpetua luceat ei.
y. Requieſcat in pace. . Amen.
Jam portetur funus ad Cœmeterium, & dicat Sacer=
gos in proceſſione Miſerere &c. Err⸗
Ad ingreſſum ad Cœmeterium dicat:
Subvenite, Angeli Dei! occurrite Angeli Do-
mini ſuſcipientes animam ejus, offerentes eam in
conſpectu Altiſſimi, ſuſcipiat te Chriſtus, qui vo-

4

cavit te. Et in ſinum Abrahæ Angeli deducant te.

Suſcipientes &c. Requiem æternam dona ei Do-
mine. Et lux perpetua luceat ei.

Dum interea cum funere ad ſepulchrum accedunt,
dicat ſequestem Antiphonam.
In Paradiſum deducant te Angeli: in tuo adven-
tu ſuſcipiant te Martyres, & perducant te in
civitatem ſanctam Jerulalem, Chorus Angelorum
te ſuſcipiat, & cum Lazaro quondam paupere
æternam habeas requiem.

Cum autem pervenerit ad ſepulchrum Sacerdosillud
benedicit, dicens:
Deus, cujus miſeratione animæ fidelium requie-
ſcunt, hunc tumulumbenedicere dignare, eique
Angelum tuum ſanctum deputa cuſtodem, & quo-

rum, quarumque corpora hic ſepeliuntur, animas

eorum ab omnibus abſolve vinculis delicorum,
ut in te ſemper cum Sanctis tuis ſine fine lætentux.
Per Chriſtum Dominum noſtrum. H. Amen.
Didta oratione aſpergit ſepulchrum dicendo:
Sanctificetur iſtud ſepulchrum, in nomine Pa-
tris † & Filii † & Spiritûs † ſancti, Amen.
Tunc funus ponatur in ſepulchrum, dicente cacerdote:
Aa a 2 Sume

740 Ordo

ſuum
deſurſum inſpiratus eſt.
Aſpergatur poſtea funus aqu beneditcta, & dicatar:
Rore cæleſti reficiat animam tuam Deus Pater,
& Filius, & Spiritus ſandtus, Amen.
Et thurificetur dicendo.

Odore cœleſti paſcat animam tuam Deus Pater,

& Filius, & Spiritus ſanctus, Amen.
Deinde Sacerdos pal ter projiciat terram ſaper fu-
nus, dicengo: .⸗.
Memento homo, quia pulvis es, & in pulve-
rem reverteris.
Et ſtatim ſacerdos recitat:
Ego ſum.
Canticum Zacharit.
BEncdidus Dominus Deus IIraél, quia viſitavit,
& fecit redemptionem plebis ſuæ.
Et erexit cornu ſalutis nobis, in domo David
pueri ſui.
Sicut locutus eſt per os Sanorum, qui à ſæ-
culo ſunt Prophetarum ejus:
Salutem ex inimicis noſtris, & de manu om-
nium, qui oderunt nos: L
Ad faciendam miſericordiam cum patribus no-
Kris: & memorati teſtamenti ſui ſandti.
Jusjurandum, quod juravit ad Abraham Patrem

noſtrum, daturum ſe nobis:
Ut ſine timore de manu inimicorum noſtrorum

liberati, ſerviamus illi.
In ſanctitate & juſtitia coram ipſo, omnibus

diebus noſtris. 1

Sume terra, quod tuum eſt, ſumat DEus, quod
eſt, corpus de terra formatum eſt, piri us

Uinper .
genin ane

Ginlm

Gni moro

ctecitindden
Maternoſter
Et ne nosin
A porta in
Erue Domin
Reghuieſatin
Domnine exal
btcamor nen
Donmmmsvobi

4e elnu l
Geſnndo inn
7Kdommfunn
1ige) u
thletun en
Ritlilieeume⸗
lhai kel

Men,

ſepeliendi adulios. 741
Et tu puer Propheta Altiffimi vocaberis: præi-
bis enim ante faciem Domini parare vias ejus:
Add dandam ſcientiam ſalutis plebi ejus: in re-

miſſionem peccatorum eorum.

Per viſcera miſericordiæ Dei noſtri: in quibus
viſtavit nos, oriens ex alto.
IIluminare his, qui in tenebris, & in umbra
mortis ſedent: ad dirigendos pedes noſtros in
viam pacis.
Ręquiem æternam dona ei Domine: & lux per-

petua luceat ei.

Et repetitur Antiphona.
Ego ſum Reſurrectio & Vita: qui credit in me,
etiamſi mortuus fuerit, vivet: & omnis, qui vivit
& credit in me, non morietur in æternum.
Pater noſter ſecretò.
y. Et ne nos inducas in tentationem. &c.
y. A porta inferi.
N. Erue Domine animam ejus.

y. Requieſcat in pace. . Amen.

z. Domine exaudi orationem meam-
„. Et clamor meus ad te veniat.

v. Dominus vobiſcum &c.

Oremus.
Ac quæſumus Domine, hanc cum ſervo tue
defuncto (famulâ tuâ defunc3) miſericordiam,

ut factorum ſuorum, in pœnis non recipiat vicem,

qui ( quæ) tuam in votis tenuit voluntatem, ut
ſicut hic eum (eam) vera fides junxit fidelium tur-
mis, ita illic eum (eam) tua miſeratio ſociet Ange-
licis Choris, Per Chriſtum Dominum noſtrum.
y. Amen.

„42 Ordo

J. Requiem æternam dona ei Domine.
Fe, Et lux perpetua luceat ei.
y. Requieſcat in pace. . Amen.

J. Anima ejus, & animæ omnium fidelium de-

fundorum per miſericordiam DEl requieſcan

in pace. . Amen. S

Tignea cruce ſepulchrum ter ſignat in capite, in me-
dio, ad pedes, dicens: =ðèZMD
Signum Salvatoris † Domini noſtri Eſu Chriſti
ſit ſignatum † ſuper te, qui in hac † imagine rede-
mit te. Et infgens crucem in capite ſepulcbri dicit:

nec permittat introire Angelum percutientem in

æternum. Pax tecum,
Y. Aſpergat ſebulchrum aqud benedictd tum populum,
ut pro gefuntcto oret, admoneat bis vel fimilibus verbis.
AVdͤcheige in Chriſto dem HExrn! dieweil
GOtt der Allmaͤchtige abermahlen ſeinen Goͤtt⸗
lichen Willen an diſer verſtorbenen Perſohn voll⸗
bracht hat, derowegen, da nun die Seel in dem ge⸗
heimen Urtheil GOttes noch einige Straff, um de⸗
ro auf diſer Welt begangenen, und nit genugſamen
aboebſißten Süinden auszuſtehen haͤtte, und aber
GEOit mit derſelben nicht nach der Strenge, ſon⸗
dern nach der Vile ſeiner Guͤte gnaͤdiglich verfah⸗
ren, dieſelbe aus der Oual, und ſchweren Peyn des
Fegfeuers in das ewige Leben, und himmliſche Freu⸗
den aufnemmen, und dem Leib am Tag des letzten
Gerichts mit allen lieben Auserwaͤhlten ein froͤhli⸗
che Auferſtehung verleyhen wolle, ſo ſprecht ihr zu

Troſt und Huͤlff mit gebogenen Knyen, ein andaͤch⸗

tiges Vatter unſer, und Engliſchen Gruß. o

vce lu
Pici⸗
Stwne
leirkalin.
lisortuu
Dnini.
celiasſon
closgorine
Qus feltl
ebitat, A hun
leinsite
nuperen
Ut colheetel
ſdu onl ii
Cöhhne!
floromleunten
Coruben&
uhrinehio, 1n
lorun,
Aißk itne
nee wgvei
ſie eleſon.
ter ller
M

Fin

nillue ]

Anſn

4 ſepeliendi parvulos. 23

K.
Ordo ſepeliendi parvulos.
Sacerdos indutus ſuperpelliceo, & ſtola alba, cum
ad locum vel domum, ubi parvuli funus eſt poſitum,
codem ordine, quo ad funus adulti proceſſionaliter ad-

venerit, ſtans coram eo dicit:

Antiphon. Sit nomen Domini.
Pſalmus 112.

Laudate pueri Dominum: laudate nomen Do-

mini.

H .. Sit nomen Domini benedictum, ex hoc nunc &

usque in ſæculum.
àA ſolis ortu usque ad occaſum, laudabile nomen

Domini.

Excelſus ſuper omnes gentes Dominus, & ſuper
cœlos gloria ejus.
Quis ſicut Dominus DEUSnoſter, qui in altis
habitat, & humilia reſpicit in cœlo & in terra?
Suſcitans à terra inopem: & de ſtercore erigens
pauperem:
Ut collocet eum cum principibus, cum princi-

pibus populi ſui.

ui habitare facit ſterilem in domo, Matrem
filiorum lætantem. =M
Gloria Patri & Filio, & Spiritui ſancto, ſicut erat
in principio, & nunc, & ſemper, & in ſæcula ſæ-
culorum.
Antiph. Sit nomen Domini benedidum, ex hoc

nunc & usque in ſæculum.

Kyrie eleiſon. Chriſte eleiſon. Kyrie eleiſon.
Pater noſter ſecretô. =
Interim corpus aſpergit.
Aaa 4 y. Et

744 Ordo
y. Et ne nos inducas in tentationem &..
y. Me autem propter innocentiam ſuſcepiſti.
. Et confirmaſti me in conſpectu tuo in æternum.
y. Dominus vobiſcum &c.

Oremus.

Mnipotens & mitifſime DEUS, qui omnibus

parvulis tenatis fonte baptiſmatis, dum mi-
grant à ſæculo, fine ullis eorum meritis vitam illi-
Co largiris æternam, ſicut animæ hujus parvuli, ho-
die credimus te feciſſe: fac nos, quæſumus Domine,

per interceſſionem beatæ Mariæ ſemper virginis &

omnium Sancdtorum tuorum, hic purificatis tibi
mentibus famulari, & in paradiſo cum beatis
Parvulis perenniter ſociari. Per Chriſtum Dominum
noſtrum. Amen. ôMM
Deinde aſpergat funus aqud benedictà ter in modum
crucis, & inoenſet ter eodem modo.

Sanctificetur ſepulchrum iſtud in nominebatris,

& Fili, & Spiritůs ſancti. Amen.
QLum parvuli funus in ſepulchrum ponitur, dicit:
