kenpi ui i

dunin i

Aetn Clti
Nin Ahan
I emn Euie
4 8ennte
ſr Coneln
I lwe⸗
l e
e
gmnes

Se
o

i würmer,

. .
a . faräab 1 „ m
in eaminum ignis, ibi erit fletus & ſtridor dentium.

in Feko S§. Archangeli Michaelis Ec. 62 3

alliget I vos fortiter conſternat † vos peſſundet
vos duris ſolitò affligat?vos torqueat voscompri-
mat? vos dilaceret ipſaque augeat pœnas veſtras,
pertinaces, O damnati, ô infernales Dei rebelles:
ipſaque Eſu obſequentia vos liget atque convin-
catf. Ipfi tandem JIEſus, Maria, & Joſeph, veſtram
perpetuò condemnent ſuperbiam, veſtram confun-
dant pertinaciam, veſtram cædant duritiem, ſingu-
lis quibusque momentis; donec ipſe Eſus cum Ma⸗
ria, oſeph, atque omnibus ſanctis, ad judicandum
hominis veniant, vosque dæmomes, ac ſæculum
per ignem, Amen.

6 g F . Re Ge Ee Ee Ee E Be e ee e
Eworciſmus VUIII.

InFeſto Sancti Archangeli Michae-

lis: Apparitionis ejusdem: ſancti Angeli Cu-
flodis: & per Octavas earumdem ſolemnita-
tum: nec non ad libitum.
Præparatio at in primo Exorciſmo præter ea, 4uæ
hic habentur propria. .
. Dominus vobiſcum &c.
ISequentia ſanctiEvangelii ſecundum Matthæumf.
y. Gloria tibi, Domine, †.
Nillo tempore: Dixit) Eſus diſcipulis ſuis: Simile
eſt regnum cælorum ſagenæ miſſæ in mare, & ex
omni genere piſcium congreganti. Quam, cum im-
pleta eſſet, educentes, & ſecus littus ſedentes elege-
runt bonos in vaſa, malos autem foras miſerunt. Sic
erit in conſummatione ſæculi: exibuntAngeli & ſe-
parabunt malos de medio juſtorum, & mittent eos

H. Laus tibi Chriſte. Di⸗=

624 Exorciſmus VIII. 1

gll⸗

Dicantur Litaniæ Santtorum, at ſuprà in primo yohe inn.
Evworciſmo. ſe
Pater noſter.
y. Salvos fac ſervos tuos. = “ ci
N. Deus meus ſperantes in te. dktrstin
y. Eſto nobis, Domine, turris fortitudinis. ſergielſſen
N. A facie inimicorum omnium. rtin en,
Pz. Fiant iſti tamquam tenebræ & lubricum. g leean
w. Et Angelus Domini perſequens eos, u

Tv. Fiant tanquam pulvis, quem projlicit ventus ), aptii

à facie terræ. M.
eNMoricommor
y. Et Angelus Domini coadtans eos. na
Tz. Angelis ſuis mandavit de nobis. .”.V”eU
B. Ut cuſtodiant nos in omnibus viis noſtris. AN
†y. Domine DEUS, mitte Angelum tuum de Nündmthi D
cœlis. “ oRan i
. Et conclude ora leonum. LCkelhni ntn

†z. Immitte Angelum, Dominc, in circuitu ti-Aun elreli

mentium te. Ael cins rali⸗
B. Et eripe nos Deus noſter. ht Aanpelie,
†y. Adorent eum omnes Angeli ejus. Vimentlselteor
Wuctracoem

N. Audiat & lætetur Sion.
zy. Aſcendat fumus aromatum in conſti pedu tuo Vuntlaſds & ſa

Domine. Orl jeckus e
. De manu Angeli. WINnünt. E
z. Domine exaudi &c. MNC None
y. Dominus vobiſcum. &c. MMMD Kp
Oremus. imekinirirat

DEUS, qui miro ordine, Angelorum minike- Munggedu

. .- 2 . .R .
ria, hominumque diſpenſas; concede propi- enn ropte

tius, ut à quibus tibi miniſtrantibus in cœlo ſem- ſutdnirnij
per aſſiſtitur, ab his in terra vita noſtra con- ſain dor
1

e

n Feſto §. Archangeli Michalis c. 62 51

in it ün .
jn. tra dæmones muniant. bPer Dominum no-
ſtrum Gc. .V
“ EUS, qui ineffabili providentia, ſandos An-
nibfnt gelos tuos ad noſtram cuſtodiam mittere digna-
nin ie. ris: ſargire ſupplicibus tuis, eorum contra dæmo-
ahrehiun. nes protectione defendi, & æterna ſocietate gau-
Rbeen at dere. Per Dominu n nolrum &c.
Oden rgigtgrr Pſalmus 90. =ðDBMU
danclaſum Ui habitat in achrorio Altiſſimi, in protectio-
urses, e DEl cœli commorabitur. Dicet Domino &c
Bbis Ex completorio.
Surdniinks. Vel Pſalmus. 137.

tean unte COnfitebor iibi „»Domine, in toto corde meo:
AAuoniam audifſti &c. Ex Veſperis Fer. 6.
H“ Letctio libri Apocalypfis beati Joannis Apoſtoli.
D FAdum eſt prælium magnum in cœlo: Michaêl &
n, Mn angeli ejus præliabantur cum dracone, & draco
. pugnabat, & angeli ejus: & non valuerunt; neque
eus locus inventus eſt eorum amplius in cælo. Et pro-
onneß jectus eſt draco ille magnus, ferpens antiquus, qui
W lche vocatur diabolus, & ſatanas, qui ſeducit univerſum
ais Nh orbem &: projedtus eſt in terram, & angeli ejus
cum illo miſſi ſunt. Et audivi vocem magnam in

1i. cœlo dicentem: Nunc fada eſt ſalus, & virtus, &
. regnum Dei noſtri, & poteſtas Chriſti ejus: quia pro"
o jedus eſt accuſator fratrum noſtrorum, qui accula-

MV bat illos ante conſpectum Dei noſtri die ac noce. Et
bean ipi vicerunt eum propter ſang uinem Agni, & prop-
65) H ter verbum teſtimonii ſui, & non dilexerunt ani-
. mnibun mas ſuas uſque ad mortem. H. Leo gratias.
. Ne N e Rr. Ore-

626 Exorciſmus VIII.

Oremus.
BEati Archangeli tui Michałlis interceſſione ſuf-
fulti, ſupplices te, Domine, deprecamur: ut con-
tra malignos ſpiritus, vires noſtræ cœleſtium ſpiri-
tuum miniſterio augeantur. Per Dominum no-
ſtrum &c.
Vyel alia Oratio. G
GUobplices te, Domine, deprecamur; ut Angelico
pro nobis interveniente fuffragio, à cundctis in-
ferni hoſtibus miſericorditer liberemur. Per Do-
minum noſtrum &.
“ Hmnas.
Tbi Chriſte, ſplendor Patris,
Vita, virtus cordium,
In conſpectu Angelorum
Votis, voce pſallimus,
Alternantes concrepando,
Melos damus vocibus.
Collaudamus venerantes
Omnes cœli milites;
Sed præcipuè primatem
Ccœleſtis exercits,
Michaëlem, in virtute
Conterentem Zabulum.
Quo cuſtode, procul pelle,
Rex Chriſte piiſſime,
Omne nefas inimici;
Mundo corde, & corpore
Paradiſo redde tuo
Nos, ſola clementia.
Gloriam Patri melodis

Per-

Urmn,
ur e⸗

Wel
Norare 4

Onnei A
Dommnuftien.
uo,
N cunchern
mnuihelt
li yDomine

1ͤ Grote: Kell
Gcenes:Tüde⸗
i Q 1a

Munſennen:

1Amundus bon
ni. Liuaitaute

le Aiſeniue

Nconuummato ee
,
t Keut engo e

enNr fr erit

ean dominis
tnntinmnia ſoa
juerdnitent ec

ntitor den

llunem atris
Uustülhiſe,
beihgecſca e
tmutntie. om
kuiifEiit &
Nre⸗
utn gimus

Nr

uu
In Feſto &. Archangeli Michaelis &c. 627
perſonemus vocibus;
Gloriam Chriſto Qanamus,
Gloriam Paraclyto,
Qui trinus, & unus Deus
ErItant ante ſæcula. Amen.
j. Adorate DEUM Alleluja.

nels nleniee
lepreemg
elrecoliti,
erDonug

ti . Omnes Angeli ejus. Alleluja.
kanle;tn j. Dominus vobiſcum.
ffnpio, denn. g. Et cum Spiritu tuo.

beenu K) isequentia ſanctikvangelii ſecundum Matthæumf.
. Gloria tibi, Domine, †.

4 Nino tempore: acceſſerunt ad Eſum Diſcipuli
un ejus, dicentes: Ediſſere nobis parabolam zizani-
rn, orum agri. Qui reſpondens ait illis. Qui ſemi-
hn nat bonum ſemen: eſt Filius hominis. ger au-
Nin tem, eſt mundus. Bonum vero ſemen, hi ſunt filii

nenun regni. Zizania autem filii, ſunt nequam. Inimi-
cus autem, qui ſeminavit ea, eſt diabolus. Meſſis

verò conſummatio ſæculi eſt. Meſſores autem, an-
ee geliſunt. Sicut ergo colliguntur zizania, & igne
nit comburuntur: ſic erit in conſummatione ſæculi.
e⸗ Mittit Filius hominis angelos ſuos, & colligent
geinl de regno ejus omnia ſcandala, & eos, qui faciunt ini-
int, quitatem: & mittent eos in caminum ignis. Ibi
nd erit fletus & ſtridor dentium. Tunc juſti fulgebunt
,n ſicut ſol in regno Patris eorum.
N. Laus tibi Chriſte.
I Per Evangelica dicta extinguatur ? difſipetur †

ertor & deſtruatur in te N. omnis diaboli virtus. In no-
69 mine Patris † & Filii ? & Spiritũs ſancti Amen.
”JÿMW Oremus.
“ VOta noſtra, quæſumus Domine, propitius re-
Rr 2 ſfpiee;

628 Efxorciſmus IIll.
ſpice atque Angelico pro nobis interveniente fuf-

fragio, ab omni inferni hoſtiumſliberemur incur ſu ſirg
Per Dominum noſtrum Eſum Chriſtum &c (el⸗ i
5 oni⸗
3 n, ſortiti
Aſper. ſio creaturæ. n
6,

Aqua benedica extinguat, & ſejungat à te N. ainoin ,

omnia maledicta. In nomine Patris † & Filii † & , deluglte
Spiritüs ſancti Amen. ilmn utel
Exorcizatio obſeſi. nſtnt
unefrn torne

Eorciz0 te † N. crcaturam Dei, à diabolo op- eaſeſne
preſſam, per Dominum Deum excelſum, Vfrti
que terribilem: quem laudant Angeli, quem ado- timknc,ü
rant Archangeli, quem omnes cæli ſpiritus, San- tfrinnenn,
Rum, ſanctum, ſanctum, Dominum Deum Saba- SS
oth, unâ voce proclamant: ut à cuncta demonum htieradidh
labe munderis, & procul abeant inferni nequitiæ, i ilch Aeie
atque tartareæ poteſtates; fiasque Dei tui habitacu- lbrmindus,
um ſanctum, mundum, & immaculatum. In no- tolber vobiſeun
mine Dei Patris & Filli & Spiritũs ſancti? Amen. Hobſiterantes⸗
ODremus. Ench⸗
Ana, Domine, famulum tuum N. in dæmonum giieltolimte
afflidione clamantem: ut Angelorum tuorum knen⸗ eſf
præſidiis roboratus, dignas tibi gratiarum referat mirlg on
Rotegant nos, Domine, ſanctorum Angelorum nrekron
tuorum humiliter invocata præſidia: & hunc tig eron
famulum tuum N. ſatanicà oppreſſum nequitiâ, Nnr nima y0
eorum pia ſupplicatione defende. Per Dominum nine
noſtrum &c. D 1 6 EOEHN 42 Vendln
SS Aenſtnite d

. 6 6

M

kinende

ünſſbern

A
4

faatire.

1b & ſinnr.

ne beniflii

6
1De, ,Cdbe⸗
nMun eutlin,.
Mthnl duna
unigttn Nr⸗
DDandr .
T meRtan
entuiat
Cechiniltn
eni⸗ Nn R
man
liihint

gne bem
gelnnn

fnu⸗

ſi 14

D
nr nnmt e

e
. 2 2 . 2
omne genu curvatur, cœleſtium, terreſtrium, at-

⸗Z 3
I Feſto S. Archangeli Michaelis ESc. 629
FPFPFxorciſmus.
QUiſpiritdun ponderator eſtDominus, quique
Angelos ſuos effecit ſpiritus, ipſe DEUS
Eloym, fortis, & admirabilis, magnus atque ter-
ribilis, vos infernorum cives, cœlorum rebelles,

vos tartarorum incolas, vos dæmones, vos nequiſ-

ſimos, vos damnatiſſimos ſpiritus coërceat † vos
durifſimos compeſcat † vos comprimat † vos forti-

ter ſuperet & ego, ejusdem Dal miniſter, & in-

ſtrumentum, in nomine potentiſſimæ Trinitatis,
Deque fimpliciſſimæ Unitatis, Patris, & Filii, &
Spiritus fancli, vos diabolos aggredior: & in vir-

iute, & per virtutem ipfius DEl jehova, vos va-

ldiflime adjuro † conjuro † & exorcizo, ut, cun-
d veſtrâ ſemotâ fallaciâ, utcumque hie commore-
mini, illico abſcedere feſtinetis cum maleficiis ve-
ſtris, ligaminibus, facdturis, fignis, pactis quo-
modolibet vobiſcum initis; cun daque illa deſtru-
entes, oblitterantes, atque omninò delentes, procul
fugiatis: prout ego ipie, per ejusdem DEl omni-
potentis auctoritatem, ac virtutem, mihſque tra-

ditam poteſtam, efficaciter deleo enervo de-

ſtruo evello † abſolvo, ac penitus eradico: quin
tiam & vos inſtantiſſime ejicio, vobisque hinc exi-
reimpero in nomine ESU Nazareni crucifixi, cui

que veſtrorum deæmonum infernorum. Aliàs, ejus-
dem Altiſſimi contra vos inve co Majeſtatem, ut tan-
tæ obdurationis, ac perverſitatis veſtræ pœnas ſu-
mens, potentifſimum Michaèlem principem cœle-
ſtis exercits mittere dignetur contra vos, & aſſe-
Rr 3 clias

630 Exoreiſmus VIn. 1M
elas veſtros; veſtraque deinceps augere ſupplicia ſmte
non deſinat, quod ferre non valeatis; in nomine mhendn
DEI Patris, & Filii, & Spiritus ſancti. In nomine, maclki /
& potentia DEI Eloha † Saday † Eſerehye † Ell† ,Cenliiciin
Otheos Iſchyros† & Emmanuel. † In nomine cœ- 4 mnelttiſe⸗
leſtium ac ſublimium illarum potentiarum, Michaé- Prbue Eutn
lis † Gabrielis Raphaelis. In nomine cæterorum niid cMommn: .
Angelorum † Archangelorum † Thronorum Do- vmmmmpe
minationum Principatuum † poteſtatum Vir- nfen un
tutum † Cherubim † atque Seraphim † qui eidem grſikmini
DEO & ſummo omnium conditori quotidiè con- nittennnin,
cinere laudes non ceſſant, dicentes: Sanctus, San- uvent⸗
Gus, Sanctus, DEUS Sabaoth. ”ä Kitgeſieſhe
—. .. Vtnigen
Conjuro vos, impuros ſpiritus † ut meis ſubjicia- inmameiunnzn
mini præceptis, per Angelorum electorum oreatio- gſgdiümmndn
nem, quâ ad DEl ſui imaginem ſunt effedi: quæ u
quidem eorum eſt bonitas, in qua primùm condi- ern
ti, DEUM ſanditate ſua retulerunt: cùm videlicet SS
excellentia ejusdem ſpiritualis naturæ per divi- n endaung
nam participationem é creatione eſt conſequuta, liiuſihu
quorum DEUS obſequio nequaquam indigebat: ſed
nunquam eos Crearv ſſet, nid ſupremè bonus atque Aaondb
clemens ipſe eſſet. A qua bonitatis perfectione vos ritmieni
elariſſimi, in juſtitia, & veritate non perſiſtentes, Pininutonſtan
veſtramque cum eis originem nequaquam aſſervan- nmnn te, prav
tes, in mali barathrum meritò decidiſtis. Hinc hühmuſti
eſt, quòd vos quotidiè mendacium loquentes, men- Ilmſititetru
dacium operantes „de veſtro loqui, ac de veſtro jnonittug
operari nitimini; cùm à Deo malum creari, ac uunimlilta
ni cün
Con- NDEC
.

Pin rſenckitste
gegtecionibus

proficiſci omninô repugnet.

Al

Npotentimtt
Ilnnonine ann
Unf Ihopong.
in fhoſclunnt.
erhkintglitn
Ntni iteen

lenes: Annr.

niintutiier
prunthundr.

„ 1 . a
iingmn ün

nig ammnn
a un ite

in Feſto ”. Archangeli Michaelis c. 631

Conjuro vos mendaciſſimos ſpiritus † per ſpi-
rituum Beatorum, & veſtrorum quondam conſo-
ciorum excellentiam, quâà cæteras natura antecel-
lere creaturas certum eſt; cùm ſint ipſi mentes
mirâ intelligentià præditæ, ſcientiã multiplici à
Deo imbutæ, voluntatem quidem divinæ voluntati
omninò conformem; eamque primùm libertatis
dono munitam obtinentes. Cùm certum ſit, quòd

fubſtantia illa ſpiritalis, ſecundùm lumen ſit Ange-

lus, primi illius luminis velut rivulus quidam aut
partici patio, eam rationem habens, ut per propen-
ſonem mentis ad DEUM, intentione, ac defixione,
obſequiòque ſuo, ſplendorum conſequatur. Unde
& per ſimilitudinem quandam benéè dici poteſt
ignis immateriatus, atque incorporeus: nec non &
intelligibilis mundus, primusque DEl ſplendor, &
radius.
Erxorcizo vos, miſerrimos ſpiritus † per Ange-
lorum ſanctorum gratiæ celſitudinem, quâ DEI
Filiià divina ſcriptura appellari dignantur: cùm in
juſtitia, ac ſanctitate perſeverantes pleni ſapientia,
atque perfectioni bus creatori ſuo, ac cœlorum Pa-
triin bono afſimilari conati ſunt. Vos autem inſta-
bilitatis, vos inconſtantiæ fontes, in quibus excelſus
ſummum reperit pravitatem, jure optimo inferni
mancipia dici meruiſtis, æternis ſuppliciorum ve-
ſtrorum vinculis detrudendi.

Adjuro vos, ſpiritus tenebrarum † per cœlorum
ſpirituum immutabilitatem, atque in bono conſtan-
tiam: quâ videlicet, cum naturã ſuâ mutabiles con-
diti fuiſſent, tamen DEO ſuo firmiter adhærentes,
Rr 4 illum-

/

632 Exorciſmus VII. rr⸗
illumque magis quàm ſe ipſos amantes: in ejusdem e⸗
véritate ſoli permanere, quàm veſtrorum exem- (en
plum ſequi maluerunt. 44ͦ4̊̊
Exorcizo vos, nefarios fpiritus † per ſublimium
DEI ſpirituum gretiam peculiarem, divina eis lar-
gitate collatam? ut à ſtatu heatitudinis, in quo ſunt.
in deterius mutari non valeant. Dum vos, miſeri, G
& converſo perpetuò incorrigibilis, de malo in ma- (iunich ter
lum inceſſanter ruitis; quia initio peccantes à ſum- n enun
mo bono receſſiſtis, nec veſtrum voluiſtis ſervare ell ſimmn
principatum. Hine forſitan factum eſt, ò cœlorum l heſriahelens
apoſtatæ, quod veſtrumAngelicum lapſum in ſcri P- IIADind in
turis non inveniamus expreſſum: ne videlicet o beiign ſee
ſcripturæ mandaretur, quod emendari non poterat. lfitens er
2 AntNus ra
Adjuroe vos, ſpurcifſimos ſpiritus † per nun- eoe Ndltdre
ciorum Altiſſimi firmiter apprehenſam DEl ſui Gheknieſuslecn
veritatem; ac ſe ipſos ab eo creatus' agnoſcen- malnproruente
tes, non ſe æquales creatori exiſtimantes, ſed exi- m cligire.
nanitionis virtute utentes, infimum DEl opus ſe mowpene
eſſe incunctanter eonfeſſi ſunt. Vos verò, voS iugnilumicatio
ſuperbiæ parentes, veſtrorum apoſtaſiæ audorem mholleernen
non habentes, totius erroris principes fuiſtis: cum, mnmniint,s
videntes à ſummo omnium conditore vos non me- “H
dioeris potentiæ effectos fuiſſe, aufſi eſtis divinita- enn ie
tem præſumere, ac proprio arbitrio omnes vos leſts e
cum principe veſtro lucifero de DEl miniſterio S
.

2 .„ X
impiè recedere. ecniereo

CUntr,osan
iflitmmdtine
atlifumn

ſes vare, Nr

Exorcizo vos turpiſſimos ſpiritus † per beato-
rum ſpirituum liberum arbitrium, quo incorrup-
tam, integram, quam à DEO acceperunt, naturam

in Feſto ö. Archangeli Michaelis &aa 633

h ſervare, divinôsque caracteres atque in Dominum
effedorem ſuum benevolentiam imitari conati
ſunt: contra veſtram, 6 perfidi, inſolentiam: qui
rtnstei propriâ malitià divinam lucem ſuſcipere nequivi-
laren, it. Ris, & tenebræ effecti eſtis, 4 priorique ſorte exci-
tindnihan dentes, quia ad id, quod deterius erat, concurrere
nt. Dnn, voluiſtis.
iengn. Conjuro vos, damnationis ſpiritus ]† per cœle-
togungr ſium potentiarum, primævo ipforum exordio, in
Hunmliteen verum ac fummum DEUMIiberam confeſſionem;
Annehienn cm, luciferi impellente nequitia, ut anteceſſori
nih eorum, ac Domino invidentes, adversus DEUIM,
NreE qui eos benigné effecerat, rebellare tentarent:
rI. etfi indifferens eſſet arbitrii libertas, à prima,
tamen virtutis gratia non diſceſſerunt necàâ boni,
hfN. lucisque indultore elongari paſſſi ſunt: ſicuti &
ie telai vos peſſimi ejus ſectatores, qui voluntate perverſa

SAanm inmalum proruentes, æterna conſepulti eſtis ma- *

emtinin lorum caligine.
etenl Adjuro vos, perverſos ſpiritus † per ſummorum
ek⸗ lngD ſpirituum illuminationem, quâ verum à falſo, bo-

eun⸗ num à malo diſcernentes, Deum ut Deum glorifi-
Geuise care conati ſunt; ac perſuaſioni peſſimæ luciferi
Walſentire renuntiantes, Beatitudinis donum potiri
e ee meruerunt. Vos autem perverſitatis filii, qui eidem
fallaciſſimo duci veſtro conſentientes, de beatis mi-
rop Di? ſeri effe di eſtis; adeôque veſtra excrevit miſeria,
ut vos cum illo nec recognoſcere, nec miteſcere va-
leatis. Cum tamen vos anteâ conſiderare oporteret,

inrtte in miniſtrandi ordine veſtram conſtitutam fuiſſe
ſ t Angelicam ſubſtantiam, non dogmata Praferil bendie
Glb eri⸗=
Uend , Kr. 5 * *

634 Exorciſmus VIII.
& periculoſum ſanè eſſe non in eo quamquam or.
dine conſiſtere, in quo collocata eſt à ſummo omni-
um ordinatore, ſed ea, quæ ſupra naturam ſuam e niun,
ſunt, aggredi.
Conjuro vos, infeliciſſimos ſpiritus per cœle-
ſtium virtutum contra vos cœlorum apoſtatas in
ſublimi conflictum, ac certamen: cùm videlicet ornt⸗n
præfatus dux veſter nequiſſimus, quamplures in- zuden anin
ra ſe videns ſpiritales potentias (quippe cum in 1uicgeb 2
paradiſo DEl præſtantior eſſet cognitione miſte-
riorum cœleſtium) vana inflatus elatione, D EUS
dici voluit: Angeli verò ſancti, contra ipfius ſuper- Crimſostinn
biam fortiter obſtantes, Deique nomen extollen- Mininm inm 5
tes, ipſius, ac veſtra pariter ruperunt elationis cor- Niinmtem dhun
nua à ſummis cœlorum ſedibus, ipſorumque con- (Ncellos, W
ſortio vos turpiter evellentes. EEcutenis emhin
Conjuro vos, invidos tartarorum ſpiritus † per aeyiwienane
Angelicarum poteſtatum jubilum, lætitiam, atque tunn erß⸗
in DEUM gaudium, quando videlicet fortitudine ,B
gratiæ, à DEO obfirmati, ſuum erexére vexillum, udo Csze
atque per divinitatis gloriam feliciter pervagan- Doicrentura Kati
tes, immenſum illum beatorum orbem reboare fe- NUiiwun be
cerunt, dicentes: Luis ut DEUIS? quis ut DEUIS? Munm hciler
vobis autem miſeris ündique lugentibus, ejulanti- Ajtm im videſi
bus, gementibus, deſperantibus, luciferumque ormemmor.
veſtrum more paraſitorum, apoſtatarum, ac per- ulileirtumn.
verſorum ſatellitum glomerantibus, in profundum ii Chaniiclme
ſuperbiæ barathrum, ictu oculi, miſerè eorruenti-
bus, atque æternis ignibus concremanti bus. longelinetert
Conjuro vos, maledictos ſpiritus † per ſuper- liitclin
narum potentiarum in DEUM ſuum quietem, ac ſanl
ſin-

Nlſgla

4 /1
atem
tlier 7

y

n ine ngn,
.
n lien
neliprt Uunie

nsſriniieg.
Clorun An
tunen: (ln te
ſin, Cuunſigi⸗
ligs (Cihenn,
ſet onitent.
elttone Dell
Ummifinlen
Marmereiber.
Uentimcn.
nARNrald⸗
fete⸗
vo trmm itnin

S

. Prürfer
ASNn

in Feſto & Arehangeli Michaelis ‿ 635

fineeræ voluntatis amplexum, illi liberè libentius-

ue conquiescendo; omni prorſus ſuorummet exi-

„ 1 Sõ
ſtimatione ſecluſa: cuùm, e converſo, propria licifer

veſter arrogantiâ motus, ſe ipſum conſpicatus adeò
ſpecioſæ ſuæ conquievit naturæ (exeluſo DE O)
ut ſupernæ beatitudini conſequendæ, ſe ſuasque
vires ſatis eſſe confiſus eſt; ac vos ipſius aſſeclas,
variis ordinibus, non impellendo, ſed cohor-
tando, ejusdem criminis conſimiles efficere ſtu-
duit, cunctôsque in æternam perniciem ſecum
und pellexit.

Conjuro vos, damnationis ſpiritus, ut cedatis †
per ſublimium illam Angelorum potentiam, vim,
atque virtutem, quâ mediàâ DEUS ipſe omnipotens
& excelſus, vos cum impiiſſimo veſtrôrum prin-
eipe catenis ſempiternæ caliginis duriſſimè ſepi-
ens, ac vinciens in extremum ſervandos judicium,
in tartarum præcipitari mandavit.

Coarcto vos, nigerrimos ſpiritus † ut fugam ab
hac Dei creatura ſtatim arripiatis, per electiſſimo-
rum DEl ſpirituum beatitudinem, & gloriam, poſt
præfatam cum lucifero ludtam, ipfis ab Altiſſimo
elargitam: cùm videliczt veſtrorum refugum An-
gelorum exercitum præcipitem in barathrum da-
tum fuiſſe compertum eſt, atque in æternæ damna-
tionis chaos validiſſimè immerſum.
Compello vos, teterrimos ſpiritus † ut veſtram
emolliatis duritiem † per Angelorum bonorum
juſtitiam, & veritatem : ad quam videlicet (ut
in DEO) ſtabiliter, atque immobiliter ſe con-
ver-

636 Exorciſmus VIII.
vertentes, ſemper juſta, ſemperque vera appetere Uun lin
non ceſſant, contra veſtrum, 6 perverſi demones
inſtitutum, qui à DEl rectitudine, ac veritate li-
berè abſcedentes, numquam falſa, numquam men-
dacia proferre atque operari fatigamini; ut, etiam .
ipſum hominem poſt ea abire aliicientes, à redacæœ- U lerh
lorum ſemita, quæ ad DEUM verum ducit, aberra- la Me .
re faciatis. = pint
Conjuro vos miſerrimos ſpiritus per Ange-
ſorum cœleſtium amorem, atque in DEUMſuum
ſuper omnia ardentiſſimam dilectionem; ob per-
petuæ mortis cauſam, à qua, ſua benignitate, ipſos
reparàſſe pro certo ſciunt. Cùm vos, ingratiſſimi, (ojoshetünin
vos duriſſimi dæmones, vice verſa, contra Deum efer (Wemun
veſtrum, Deiquebilium quotidie graſſari non ſatia- nn,cnt Rde
mini, eum que virulento odio inſequi: quin etiam hhisbihiurbu
& adversùs humanam ſpeciem, ad ejusdem effor- edlunſeii
matam imaginem, maligno livore, malorum ſemi- i/Olen o;
na jactare non defiſtitis. Vix enim primo homini pin, in denln
auram ſpiranti promiſiſtis, ob præceptorum DEI en.
inobedientiam, falſam divinitatis præbere Majeſta-
tem: Vos Caino juſti Abel fratris ſui necem ſug- mrnſobig bir
geſſiſtis. Vobis graſſantibus, perſequutus eſt Iſmaél lummnekingtor
laacum, Eſau Jacobum, pharao IIraëlitas, Saul l Mn herp
Davidem, Hyp ocritæ Prophetas, Gentes Judai- niuncntoriala
cam gentem, ac denique pios impii; poſtquam & beſacenmimd e
Chriſtus advenerat, etiam contra ipſum, omnium Iummmun 4
hominum genera veſtris mendaciis excitare auſi ictmtell,
fuiſtis, donec ad interitum perduci cum aſpexi- rhthhiaim
ſtis. Reetlll tunt
Conjuro vos, neſandiſſimos ſpiritus per ſan- Ktenun inæ
4⸗

R

ahenene
lnm. nene N
Cte ne,
riſchni

tegliieſenten g.
M ⸗
Meron D

hinteß eh.
tein le
Lilckien, dr.
uiheninitzr
nd nenlri
r onnheun
nigimmi⸗
A tnichin
nerd tini
zignohn Anm

lis, Feirpmimi

S
noti⸗ Senlſde
1

Neime

gtivscons 4

in Eſto & Archangeli Michaelis &˙. 639

darum illarum mentium in cælis tranquillitatem

Watque in DEUM ſuum ſecuritatem: cùm certiſſi-
1

mò ſciant, ſe nunquam ab æterna illa felicitate ca-
ſuros. Dum vos, infeliciſſimi, qui veſtra non con-
tenti gratuita dignitate, quam ex divina creatione
habuiſtis, Deo ſimiles eſſe affectiſtis, Deique ver-
bum é ſua Majeſtate impiè deturbantes: quare di-
vino judicio factum eſt, quòd non tantùm, quod v70-
lebatis, aſſecuti non eſtis; verùm, ut etiam præci pi-
tatie cœ lo, in infernum, e ſumma dignitate ad ex-
tremam ignominiam atque infelicitatem meritò ce-
cideritis.

Cogo vos, pertinaces ſpiritus, meis obedire præ-
ceptis per cœleſtium ſpirituum perpetuum domi-
cillum; quod eſt domus Dei, ac divinæ illius Ma-
jeſtatis habitaculum ſempiternum: de qua manſio-
ne didum ſcitis: O Nrael, qudm ignes locus poſſeſtio-
nis ejus’ quem vos, damnatiflimi, ob veſtram ſu-
perbiam, in denſam conſtrictàmque mutãäſtis ca-
liginem.
Impero vobis, ſpiritus turpitudinis †† per Ange-
lorum prædeſtinatorum in cœlis afſiſtentiam, ac co-
ram Altiſſimo perpetuam manſionem; ſummo
omnium conditori alacriter miniſtrantium; Deiba-
tris faciem continuò contemplantium, Deique Filii
vultum ſummo cum appetitu proſpicere cupienti-
um. Quid namque eſt, alas ſuas continua expanſione
ſuper propitiatorium extendere Cherubim, juxta
Prophetarum pronuntiata; niſi omni in loco, om-
nique tempore divinæ contemplationi, & inſpecti-
2è . = Orii

638 Exorciſmus VIII.

oni ſummæ inhiare, & ejusmodi ſtudio vel deſide-

. . 1 . . 8
rio ubique inſiſtere; certé enim aves cum volare
volunt, alas ſuas expandunt. Summi etenim boni

contemplatio, & virtutum certiſſima comprehenſio,

Angelorum theſaurus eſt. Vos autem e converſo,
qui primum veſtrum amiſiſtis domicilium, Dei Pa-
tris, Deique Filii conſpecu orbati fuiſtis: & ſi quan-
do coram Altiſſimo ſiſti vobis permittitur, nequa-
quam ſanè velut coram placido ac miti Domino; ſed i
tanquam in conſpectu irati Judicis, qui aliquid ſe-

cunduùm juſtitiæ ſeveritatem, ac rectitudinem exe-
quendum, ſit mandaturus. Quinimò mitti dicimini
ad miniſteria ſordida, in quibus Deus iram ſuam ad-
verſus vaſa iræ declarare decernit: ſcilicet, ad no-
cendum, ad malosque perdendum,

Urgeo vos, rebelles ſpiritus per Angelorum
bonorum erga Dei creaturas proclivitatem, ut ſuo
eas alliciant creatori, eique bona, tamquam à bo-
norum fonte communicent: amant enim Angeli,
qui Dominum ſuum diligunt: dum vos, invidi dæ-

mones, ſic in malo confirmati, atque obdurati eſtis

ut inſtaurationem nequaquam ſperantes donis, quæ
per naturam habuiſtis abutimini, atque ad malum
contra Deum & homines ſemper convertitis. Hinc
bonum impedire nitimini, excæcantes, impellen-
tes, malòsque ad malè agendum femper juvantes.

Hinc certum eſt, vos diabolos vobis ipſis, non nobis

eſſe malos: non enim, ſi velimus, plura etiam com̃o-
da per vos, perque veſtrorum nequitias conſeque-
mur, vobis adhuc invitis, Q impii, ac penituùs re-
nuen-

ſroruneoainſone
4enhors dmn
Atetnis äicen
öemner rin
eiz veſifi hue n

per nuliplicsb

rbioribuscrucisd
pimm plun⸗
ninpieperpetra
ſtenonnes vos i⸗
nii tenebras
loresccritus in
Ntatotbkanes4 ,

iro m ſtiius.
tinnitz
R ninikeuc
Ugeliilckinzni
tteneiri
S

yl

hl kuline
kenin ne

rifimenet
Conneſiigen.
Tbrifihele.
Permininnen
ornttonnt
ee, aſetr
rleciulener.
Hürdnitceinn
Ghunſungs.
Aanſiehan⸗
Nen

zeenee⸗ peen
Himt 1 en
Alruſontkss/
n mal
cen a
fn elnn
ca liſ
dle Au
itnten ,
boe /,
eipbse,
bigii⸗
Plone⸗

in Feſto S. Archangeli Michaelis Sc. 63 9

nuentibus; quod eſt profedò mirabilis atque divi-
næ erga nos bonitatis compendidm.

Exorcizo vos ſpiritus nequitiæper illamAnge-
lorum gloriam, longe ampliorem futuram poſt ju-
dicii diem; cuùm undique ipſi conſummatam, & in-
tegerrimam accipient beatitudinem, cui ſuperaddi
nihil poterit. Amplificabitur enim eorum gloria ob
Chriſti gloriam, tunc mortis infernique triumpha-
toris: & etiam ob plenam, atque communem ſan-
dorum hominum beatitudinem; ad quos non am-
plius in terram cuſtodiendos mittet, ad veſtrorum
peſſimorum confuſionem, 6 perverſi ſpiritus, qui
tune temporis damnationis vinculis, ignibusque
ſempiternis addicendi eſtis: ut vos ipſi lamentabi-
mini, dicentes Chriſto: Quid tecum, & nobis, Jſu, Fi-
li Deis veniſti buc ad cruciandum nos ante tempus?
inſuper multiplicabuntur ſupplicia veſtra, atque
acerbioribus cruciabimini pœnis, ob flagitia, quæ
poſt primum lapſum veſtrum, contra Deum, Deique

Opera impiè perpetrãaſtis, quoniam., ætſi meruiſſetis
I

quidem omnes vos impii luciferi ſectatores illi-
c mitti in tenebras exteriores; permiſit nihilo-
mins vos Chriſtus in terra verſari: ne abſentia
tentatoris, homines à victoriæ corona privaret.
Adjuro vos, ſpiritus obduratiſſimos † per beato-
tum ſpirituum officia ac præclara erga creatorem
um miniſteria; ob quæ Angeli, id eſt Nuncii, vel
Archangeli, id eſt, ſummi nuntii ſummâque nuntian-
tes myſteria, appellari meruerunt; quibus expe-
diendis alacriter ac fideliter ſemper ſe gerere aſpi-
. ciun-

5640 Exorciſmus yII.. M. 4
eatur ſttenim ſuo obedire Creatori, ac prom- nd. iſe
ditu minittr are, eumque indeficienter collaudare, 1 nmi
unicum eorum finem, ſummoperè dele dantur. rn ſi a
1 elaran autem impiiſſima tartarorum caterva. ne 1.
orum nomen, officium, ac beneficium, D mcubt zn
ter⸗ le am ſeitis; dum DEl ſedem appe- onan n
lere uper cæteros impiè auſi eſtis: ac, vice verſa, Pe nnk
S tenebrarum, & caliginis, ſpiritus damna- les
. enis ae maled ionis. uno ore vocamini, ſpiritus cCkſomerlii⸗
1 ian biting „Oppr obriorum / atque malorum,
piritus ob. inationis, perverſitatis, & nequitiæ, ſpi- (innd
ritus horroris, & turpitudinis, ſpiritus „pi- (ONN&
nis kurorf es irpitudinis, ſpiritus deſperatio- üium no 8
terviæ dedntanſtl ſn⸗ ritus contumaciæ, Pro- ultelddſi
viæ, & inconſtantiæ, ſpiritus odii, mœroris, hiiiünſtl
. :.; 1 „ mœroris, Gofhumwortau
ntqu loloris. bir itus confuſionis, ignaviæ, & con- cte
ſpiri „ Piritus miſeriæ, neceſſitudinis, & inopiæ, mencsiipeum
piritus ſpurcitiæ, abjectionis, & vilipendii, ſpiri- adl) mtecell
tus nequitiæ, triſtitiæ, & fœtoris ſpiritu ſe “ tuna
dinis, ſtultitiæ, & abjectioni § ſervitu- „,Crikiove rate
, & abjectionis, ſpiritus violentiæ,
& rebellionis, ſpiri 5z . violentiæ, eslelſenen
nis, ſpiritus ebri õl
Permicationis, piritus, acedia, irm atqte poride Elorniſini
⸗ 2 „ „» . . 24 7 VIn le *, en .
tandem ſpiritus dicimini tartarorum, fontes malo- le enre
rum omnium, deiedti d . 2- Iuhlentemanitat
cœlorum vertice, atque in ab immO ſe Nen vili
ice, atque in aby ſſi chaos, ob veſtram janmhalittr
ſuperbiam, & in DEUMi itudi rain UTNlier ne
cluſt. Mingratitudinem, æternali- g aliclino,.
ter ſecluſi. » es Nkno, Dr

ndoc
ed

ieeletnepr

Conjuro vos ſpiritus malignos † per ſancto- ueiſigoban
inn Angelorum cum hominibus convenien- cningſilſh
demque conditi ſ noſtri ipfi ſunt; ab uno, eo- Aumaſte
omnes pollſelſi ii ſumus et edore. Inſuper nos uunſnre
nes poſſeſſuros cum ipſis colorum gioriam winfentibe
ſpe-

VII

t Cteni tz
ſceter,
nchent ii⸗
1tartnnottri
vir beeizi
n Del ſ S.
ſeki,aoſt,
Piigſprtime.
NreſCluniniſis
m,alenin
ſiuns Ergltteß⸗

Uittuceſtuir
uonmngee⸗
Uneni mnnti,
ikefeehen⸗
tiabie
ü
SS

ellien ſiiniket

tein 6

,, btir
ef d
lein

Ni

ie

Sneo,

in Feſto S. Archangeli Michaelis . 641

ſperamus. Etiam una Angelorum eſcâ nos nutriri
jam ſcitis, invidi, ſcripturâ teſtante, quæ ait:
Angelorum eſed nutriviſti populum tuum: & panem
Angelorum manducavit homo: qui eſt Chriſtus, Dei
verbum, caro factum. Tandem in divinitatis con-
templatione convenimus, eundémque Dei vultum
aſpicere ſperantes in patria, quem vos, infeliciſſimi
dæmones, nec aſpicere, nec eum comedere valetis,
nec vobiſcum cœ los aſcendere unquam dabitur vo-
Conjuro vos, inconſtantes ſpiritus † per electo-
rum ſpirituum à nobis hominibus diſparitatem;
quzâ, natura excellentiori, loco nobiliori, tempore
anteriori, immortalitatis dono, vitæ puritate, mi-
niſterii facilitate, ac certioris præmii percep-
tione nos ſuperant. Licèt nos, econtra, ipſosDei
gratis) antecellimus. Chriſii videlicet redemptio-
ne, Chriſtique fraternitate: cùm ipſum, nusquam
Angelos, ſed ſemen Abrahæ aſſumpfiſſe ſciatis: in-
ſuper & commiſſorum criminum poſt pœnitentiam
remiſſione; Sacramentorum DEl adminiſtratione;
&tandem humanitatis Chriſti ſenſata in cœlis frui-
tione. Vos autem viliſſimos, non natura, ſed gratia
incomparabiliter à nobis diſtare effecit omnipo-
tens; qui DEl bono, DEl gloria, DEl gratia, DEl læ-
titia, Deique viſione privamini, ac ſempiternis igni-
us, miſeri, conglobamini.
Conculco vos, vilifſimos ſpiritus † per eledto-
rum ſpirituum virtutem, ac robur, divinæ ſub-
ordinatum potentiæ, quo cæteris præſtare creatu-
tis pro comperto habemus: indefeſſe enim adhæ-
“ 58 rent

6

642 EZworciſmus VIII. Ceren zaer

rent omnipotenti, à quo nunquam, ut vos ſtultiſ- dnunin
ſimi, receſſerunt. Idcircòô ob illius roboris præ- hellſi
ſtantiam, ſuum participantes vigorem, potentes vir- mnsznei
tute, à divina ſcriptura appellari ſolent, ac etiam eoliud
potentiæ Dei, Deique virtutis Angeli: quin & ordi- ptekum⸗
nes ipſi, in quos diſtributi ſunt, de ſublimi eorum
ineffabilique potentia teſtimonium dicunt: puta, onnfe And
quòd Thronos, quod Dominationes, quôd Virtu- igmegnd
tes, quòd Principatus, quod Poteſtates ipſi nuncu- een in dne
pantur. Vos veròô tartarorum incolæ; licet ex Ammdilmmun
corum ordinibus confuſim & cœlo ad ima dilapſi eim nin
eſtis; quantò altiùs primò ſedem obtinuiſtis, tanto jimmlhinnd
profundius cruciamini. Etſi robur veſtrum in ma- ngeneCiüt,
lum ſemper impendere cupitis, DEUStamen Omni- minicehen
potens vinculis vos detinet ſempiternis; ut, beſti- enamennd
arum more, ſacerdotalium verborum fræno captos, Eiregel I
ac ſacrorum myſteriorum productione, pavidos ſalincentunen
vos ipſos oſtendatis. ln negleent⸗
Exorcizo vos, ſpiritus execrabiles † per Angelo- kihaen
rum cœleſtium ſuper vos cacodæmones præcipuam n ſſlanizi
auctoritatem, & potentiam, qua veſtrorum cona-
tibus valide reſiſtunt, contra vos pugnant, veſtro-
rũ⁴mque furorem frangunt, convinciunt, ac vin-
cunt. Licèt enim omnes vos æquales natura illis
primùm conditi ſitis; tamen, eùm veſtra facta ſit ſe-
ceſſio, ac reprobi ſponte à creatore veſtro defeceri-
tis, nec in Dei veritate permanſeritis; æquitatis ratio a.
poſtulavit, ut in peccati veſtri pœnam, ſicut & reli- Peliin is
