commoti ſunt: tremor apprehendit eos.
Ibi dolores ut parturientis in ſpiritu vehementi
conteres naves Tharſis.
H 2 Si-

116 Benedictio &apularis B. V. M. de Carmelo.

Sicut audivimis, ſic vidimus in civitate Domini
virtutum, in civitate DEl noſtri: DEUsS fundavit
eam in æternum.
Suſcepimus, DEUS, miſericordiam tuam: in me-
dio templi tui.
Secundum nomen tuum, DEUS, ſic & laus tuz
in fines terræ: juſtitiã plena eſt dextera tua.
Lætetur mons Sion, & exultent filiæ judæ:
propter judicia tua, Domine. .
Circumdate Sion, & complectimini eam: nar-
rate in turribus ejus.
Ponite corda veſtra in virtute ejus: & diſtri-
buite domos ejus, ut enarretis in progenie altera.
Quoniam hic eſt DEUS, DEUS noſter in &ter-
num, & in ſæculum ſæculi: ipfe reget nos in ſæcula.

Pſalmus 132.
Cce quàm bonum, & quaàm jucundum: habi-
A- tare fratres in unum.
Sicut unguentum in capite: quod deſcendit in
barbam, barbam Aaron.
Quod deſcendit in oram veſtimenti ejus, ſicut
ros Hermon, qui deſcendit in mentem Sion.
uoniam illic mandavit Dominus bededidie-
nem: & vitam usque in ſæculum.

Kyrie eleiſon, &c. Pater noſter.

Z. Et ne nos inducas &c.
Y. Salvum fac ſervum tuum.
N. DEUS meus ſperantem in te.
v. Mitte ei auxilium de ſancto.
. Et de Sion tuere eum,

1 AMnen

Nion

nfn,
Bunekmulu
ſyetie

Tine Anrtehel
Celiun, Kiuen
Cigſeisdeni
Clhter elcede
Ittelrgennkro
Magnerit
Noci ſeriins
Atratener
en,
Deiuepn
endenusl
Chlelisod
blbmn

oν Benediktio Sapularis B. E. M. de Carmelo 117

erdn y. Nihil proficiat inimicus in eo.
Ulin 5. Et Filius iniquitatis non apponat nocere ei.
antg, y. Domine exaudi &c. . Et clamor &c.
uni y. Dominus vobiscum. . Et cum Spir. &c.

. Oratio.
ſet. GUſcipiat te, DEUS, in numero fidelium ſuo-
lextent, . rum, & nos licet indigni ſuſcipimus te in ora-
lent le tionibus noſtris: concedat tibi DEUS per unige-
nitum ſuum Mediatorem DEI & hominum tem-
Binini an pus bene vivendi, locum bene agendi, conſtanti-
am bene perſeverandi. Et ſicut nos hodie fraterna
ejis: A charitas ſpiritualiter conjungit in terris, ita divi-
hnpenele na pietas, quæ dilectionis eſt auctrix & amatrix,
Quuſetnete nsS cum fidelibus ſuis conjungere dignetur in cœ-
WEMnei lis. per eundem Chriſtum Dominum noſtrum.
N. Amen.
1 Oremus.
nenncun: AbDeſto, Domine, ſupplicationibus noſtris, &
hunc famulum tuum, quem in tuo ſancto No-
Juodteſeen mine ad participationem omnium bonorum ſpiri-
tualium, & fraternitatem recipimus hujus ſacræ
imentenet religionis beatæ Genitricis tuæ Virgini Mariæ ſpe-
enten in. Cialiter dedicatæ, bene'dicere digneris, & præſta,
bele ut te largiente devotus in Eccleſia perſiſtere valeat
cum augmento virtutum, atque luffragiis hujus-
modi ſacri Ordinis adjutus vitam percipere me-
ernoſen reatur æternam. Per Chriſtum, Dominum noſtrum,

minus
h.

Amen.
Deinde converſus ad habitum dicat?
y. Oſtende nobis Domine miſeric. &c.
, 5. Scapulis ſuis obumbrabit tibi.

. Et ſub pennis ejus ſperabis,
H 3 y. Do-

118 Benedictio Stapularis B. V. M. de Carmelo.

y. Domine DEUS virtutem converte nos.
HB. Et oſtende faciem tuam: & ſalvi erimus.

Oremus.

GUppliciter Te, Domine, rogamus, ut ſuper

hunc habitum ſervo tuo imponendum benefdi-
Gio tua benigna deſcendat, ut ſit bene fdi dus, at-
que Divina virtute procul pellantur hoſtiam no-
ſtrorum viſibilium & inviſibilium tela nequiſſima,
Amen.
Oremus.
Abput omnium fidelium, DEUS, & humani ge-
neris Salvator, hunc habitum, quem propter
tuum, tuæque Genitricis Virginis MARIE de
monte Carmeli amorem atque devotionem ſervus
tuus eſt delaturus, dexterâ tuãâ ſanctifica, & hoc,
quod per illum myſticè datur intelligi, tuãâ ſem-
per cuſtodiàâ, corpore & animo ad remuneratio-
nem perpetuam cum Sandtis omnibus feliciſſime
perducatur. Qui vivis &c.

Oremus.
Reator, conſervator & ſalvator omnium, largi-
tor humanæ ſalutis, DEUS, dator gratiæ
ſpiritualis, benedictionem tuam ſuper hunc habi-
tum immitte: ut, qui eum geſtaverit, cœleſti vir-
tute munitus, fidem integram, ſpem firmam &
charitatem deſideratam teneat, & à te nunquam
ſperari permittas. Qui vivis &c.
Deinde aſpergat aquam benedictam ſuper habitum,
E poſtea ipſum imponat perſonæ recipienti, dicens:
Accipe, vir devote, habitum benedicdum, pre-
camuúrque ſanctiffimam Virginem, ut ejus me-
— ritis

Onnihotend,
MAA E
erniwen (an
contenctut
Namf
Neretinriseu
krune

Nitkiene

Formoole

.
Molhien
lobitlarnnn

lli eins

Obamdg,
Mendun bene
ſt benejtin
ntür holin,
n tela nequic-

8

Khuani
, gen pron
is MANE
Uerdöonenkeren

nRüthen, KN

t inelig, w⸗
a0 remonert
mnibus kelc

orommiun,¹4
§, duor N
nſuper hun
verit, col
, ſpen in

„X ten

lun ſinn
nbenedin

Abſolutio Confratrum & apularis. 119

ritis illum perferas ſine macula, & te ab omni ad-
verſitate defendat, atque ad vitam perducat æter-
nam. . Amen.

Deinde dicat: .Y
Go, ex poteſtate mihi tradita, & conceſſa, ſu-
ſcipio, ac recipio te ad participationem om-
nium orationum, diſciplinarum, precum, ſuffra-
giorum, eleemoſynarum, jejuniorum, Vigiliarum,
Miſſarum, horarum Canonicarum, ac cæterorum
bonorum Spiritualium, quæ paſſim die noctuque
(cooperante miſericordia Es Ü Chriſti) à Religio-
ſis totius Ordinis Carmelitarum peraguntur. In
nomine Patris &c.

Poſtea ſigno crucis benedicens perſonam reci ientem

dicat:
Benedicat te Conditor cœli & terræ, DEUS

omnipotens, qui te eligere dignatus eſt ad B. V.
MARIE de monte Carmeli ſocietatem & confra-
ternitatem, quam precamur, ut in hora obitũs tuiĩ
conterat caput ſerpentis, qui tibi eſt adverſarius,
& tanquam victor palmam, coronam ſempiternæ
hæreditatis conſequaris. Per Chriſtum Dominum
noſtrum &c.
Deinde aſpergatur perſona recipiens aqud benedictà.

21.
Forma abſolutionis S. Scapularis pro
agonizante.
Dicto Confiteor Ec. Miſeratur &c. Indulgentiam

&c, dicit has orationes.
H 4 Ora-

12 % Abſolutio Confratrum §. Scapularis.

Oratio.
DOminus noſter Eſus Chriſtus DElI Filius, qui
omnia horribilia tormenta pro peccatoribus
ſubiit, ut eos ad vitam revocaret, ſalvat omnes,
& neminem vult perire, neque vult mortem pecca-
torum, ſed vitam ſemper inquirit. Ipſe nunc ſuzꝶ
infinitꝭs miſericordiâ te reſpiciat, avertat omnem
iram, & indignationem, atque per indulgentiſſima
Miſericordiæ ſuæ viſcera tibi remittat univerſas
iniquitates tuas: & quascunque pœnas ex rigore
maximæ juſtitiæ ſuæ debitas. Ego autem ipfius
Domini noſtri Eſu Chriſti indignus famulus, &
Miniſter, ex authoritate ſanctorum Apoſtolorum
Petri & Pauli & ſandæ Romanæ Eccleſiæ; item ex
Privilegiis per ſummos Pontifices fratribus & con-
fratribus ſan iſſmæ Matris MARIE de monte Car-
melo concefſis, atque ex licentia, poteſtate & com-
miſſione mihi à meis ſuperioribus impoſita, in

quantum poſſum & debeo, declaro te conſequi in-

dulgentiam plenariam, & remiſſionem omnium
peccatorum tuorum (ſi tamen hac vice è vita non
migraveris, aliàs eandem tibi reſervo pro ultimo
mortis tuæ articulo) in nomine Patris &c.

Ego inſuper eadem auctoritate tecum diſpenſo
ſuper omnes negligentias, ſi quas contraxiſti, iſtum
S. Habitum deferendo, & declaro, atque ſignifico,
te creaturam DEl fore abſolutam hic, & ante tribu-
nal Domini noſtri Eſu Chriſti ab omnibus pœnis
tibi in purgatorio debitis propter peccata, quæ
contra bonitatem DEl vivi & veri commiſiſti, téque
manifeſto reſtitutam illi innocentiæ, quâ in Baptiſ-
mo

rtiulgenda
Gnere NWde
len Cd

Iin de. Meer

Dethnir
Clanrnn 4
Geitmn, toſo⸗
Porteniirt
Mocſtun,
Noynexn
Pimalntte
Efcicereigts.
Ute te le t
ürgteizit
inereigene
Muinum Unn

lltlu

awrertat on
t ind Ugentf
emittat ni
Denas exti
o aten in
nis lamulus,
n Aotoſorn
ddebe; itene

GRruchosN

NRRnonne
1, tekae n
te conlelt
Kionenn omm
1c viceeritn
ſervo hn ulin
Patris .

tecun 4l
contrayſ⸗
atelen
bic Numm
bomndußn
heen,
one⸗

Ahſolutio Confratrum S§. Sapularis. 121
mo per ſacrum Salvatoris lavacrum induta fuiſti:

In nomine Patris, &c.

Oremus.
DOminus noſter ESUS Chriſtus, Pater miſeri-
cordiarum, & conſolator peccatorum, qui
dixit: nolo mortem peccatoris, ſed magis, ut con-
vertatur & vivat, nec veni vocare juſtos, ſed pec-
catores ad pœnitentiam ipſe ſua ineffabili miſeri-
cordia & ſolita pietate ad veram cordis contritio-
nem te vocet, & gratiam devotæ pœnitentiæ inſpi-
ret, ut dignè remiſſionem negligentiarum acquire-
re, & indulgentias hujus ſacri Carmelitici habitũs
obtinere, atque cum Electis ejus ad æterna gaudia
valeas feliciter pervenire. Qui cum Patre & Spi-
ritu &c. Amen.

Oremus.
Abeſto, Domine, ſupplicationibus noſtris, & iſtam
* creaturam ad tuam ſanctiſſimam imaginem
creatam, tuo proprio ſanguine redemptam, tuâ
providentiâ ineffabili conſervatam, gubernatam,
cuſtoditam, & ſalvatam, quam nos in tuo ſancto
Nomine ad participationem omnium bonorum
Spiritualium, & Confraternitatem recipimus, be-
ne' dicere digneris, & præſta, ut te largiente de-
votéè te diligat, te quærat, te inveniat, ad te ten-
dat, atque ſuffragiis hujus S. Ordinis B. V. adjuta
vitam percipere mereatur æternam. Per Chriſtum
Dominum noſtrum, Amen.

MARIA, Mater gratiæ, Mater miſericordiæ &c.
HF Ora-

122 Benedictio annulorum B. V. M. & S§. Joſephi.

Oratio.
Dfende, quæſumus Domine, B. Maria ſemper
Virgine intercedente, iſtam ab omni adverſi-
tate familiam, & toto corde tibi proſtratam ab ho-
ſtium propitius tuere clementer inſidiis., Per Chri-
ſtum Dominum noſtrum. Amen.

. 22.
Benedictio vinculorum ſive catenularum
Mancipatús Parthenici.
y. Adjutorium noſtrum &c.

Oremus.
Mnipotens ſempiterne DEUS, qui vincula pec-
catorum noſtrorum disrumpis, ut libertate
filiorum gaudere valeamus, & qui ad vincula ſalu-
tis hominem advocas, dicens: injice pedem tuum in
compedes illius, & collum tuum in torques illius,
& ne accedieris vinculis ejus; hæc vincula, quæ in
ſignum perpetuæ ſervitutis ad honorem B. V. ſervi
ejus deferre intendunt, benedicere & ſancti?fica-
re digneris, & concede eis, ſic illa devotè gerere, ut
vivendo candore caſtitatis illuſtrentur, ac morien-
do à vinculis peccatorum abſoluti, interceſſione
ejusdem ſanctifſimæ Matris MARIE, tecum, &
cum illa in regno gloriæ congaudere valeant ſine
fine. Per Chriſtum Dominum noſtrum. Amen.

23.
Benedictio annulorum, & armillarum,
quæ in B. V. MARIE, & Joſephi æter-
num obſequium deferri ſolent.

Anti-

(in ie
Vetilhe

dw⸗

ole

emmnun dh
Kocnvm wn
Gntermm r.
Nocdo detord
Clereptiu⸗
MAALhn,
nuln oth
Neum Itpnn)
Nolnterotere⸗
Winottr el
elnden n,

Miherr
tun 0N
Fiſing me
ilno tont
Uuclritin in
er llrine

N

e cltenulr
enici.

dirinenlupe
unna, Elhere
Caddnedal
inſce etentun
un in torqes
becvinenlae
onorem,7.
cere Nlundl
a devotegeren
rentut und
luti, intere
ARIE, te
Odere als
voltrum,

Benedictio annulorum B. V. M. & §&. Joſephi. 123
Antiph. Tulit rex annulum ſuum de manu ſua,

e & dedit eum in manu Joſeph, veſtivitque eum
Stolâà byſſipâ, & collo torquem auream circum-
poſuit.
y. Annulo ſuo ſubaravit eum.

y. Ut præpoſitum eum ſcirent univerſæ terræ.
y. Adjutorium noſtrum &c.
y. Domine exaudi &c.
. Dominus vobiſcum &c.
Oremus. B
Wnipotens æterne DEUS, qui juſto judicio
diſperdis ſuperbos, & exaltas humiles, qui-
que antiquum Patriarcham Joſeph, ob inſignem
caſtimoniam ſuam de ſq ualore carceris eductum,
ſupremum Ægypti Dominum conſtituiſti & regio
annulo, ac torque aurea condecorari, voluiſti, con-
cede propitius: ut qui ſecundi Joſephi caſtiſſimæ
MARIE Sponſi, ac unigeniti tui Nutritii ſacrum
annulum, quo ſibi innocentiſſimam ac ſemperilli-
batam Virginem MARIAM deſponſavit, in terris
noſtra devotione colimus, ejus interceſſione & pa-
trocinio à te in cælis deſponſari mereamur. Per
eundem Chriſtum, &c.

Oremus.

O Mnipotens æterne DEUS, unigenitum Filium
tuum JESUM, per piiſſimæ V. MARIE.
puriſſimas manus faſciis ligari & involvi, à ſan-
Gtiſſimo Joſepho ulnis geſtari, ac manibus impio-
rum durifſimis vinculis fereis & funibus ligari,
crudeliter conſtringi & trahi permiſiſti, ut nos à
clemen-
ter

*%

124 Benedictio Coronarum D. N. J. C.

ter eriperes: bene dic, Domine, annulos iſtos, &
oatenulas, & vincula, quæ fideles tui in ſignum
ſaeræ mancipationis geſtare decernunæ, & præſta,
ut quicunque in memoriam faſcinarum & vinculo-
rum dilectiſſimi Filii tui, ac beatiſſimæ Matris ejus,
MARIE., ſanſtiſſimique Joſephi devote ea porta-
verint, & ſanctiſſimæ Virginis ac beatiſſimi joſephi
ſponſi ejus perpetuo famulatui & obſequiis ſeſe
dedicaverint, in articulo mortis ſuæ ab omnibus
peccatis abſoluti, perpetua libertate donati, cum
omnibus Sanctis coronâ gloriæ perfrui mereantur
in cœlis, per eundem Chriſtum Dominum noſtrum,
Amen.

Aſpergantur.

Benedictio Coronarum Domini noſtri
JESU Chriſti.
y. Adjutorium noſtrum &c.
y. Benedices coronæ anni benignitatis tuæ.
H. Et campi tui replebuntur ubertate.
y. Domine exaudi orationem meam &ec.
Oratio.
EUS, qui redemptionem populo tuo Angelo
nuntiante per unigeniti filii tui incarnationem
miſiſti, eumque triginta tribus annis ſervilem for-
mam gerendo humani generis ſalutem operari
ſanxiſti, per quem poſtmodum B. MichaéliEremi-
tæ Camaldulenſi tot in memoriam annorum illo-
rum orationes Dominicas recitare tibi beneplaci-
tum eſſe ratificaâſti: dignare ergo, Domine, has
60-

eln

e
SS
146 8
i en ,
4 e
toneſi,,
eltun n

8 rbud 1

9
Ginfmidlu
Nenn Nc Vnersin

nlefgtnten

Inrtu i aui
gunninift
tMljrt end
Uingaeſenic
1 Mgeeri e
Airefälrot
n nen S
umti
4
ILPNS
gekelzmisg

1 ne Min en

ſhirkifter,

DX.
je Benedictio numiſmatum &&. contra peſtem. 12 5

coronas benedicere, & ſanctifficare, ut famuli
in tui, qui eas devotè geſtaverint, ac devoteé recita-
verint, indulgentias & gratias per ſummos Vica-
rias conceſſas plené conſequi mereantur. Per

ulllick Mahrize Chriſtum Dominum noſtrum, &c.

deyote ein
heiiſiniſie .. 25⁵.
oblegiin Benedictio S. Zachariæ ad cruces & nu-
ſux ab omn- miſmata contra peſtem.
tate gonatie Relatio.
erlui neren Quando Anno 1546. Tridenti graviſſima graſſa-
minmnotm batur peſtis, referuntur Patres Concilü Tridentini cum
devotione deportſſe quosdam charatcteres in forma cru-
cis dispoſitos à S&. Zacharia Epiſcopo Hiroſol) mitano col-
lectos, & in effedtu deprebendiſſe ipſorum deportatio-
nem ac venerationem eſſe utile remedium contra peſtem:
utpote ſignantiam varias devotas preces jaculatorias &
affectuoſas, vetuſtas & approbatas precatiunculas, pro
L avertendo malo contagionis, uti conſtat ex earum ex-
lanatione infra poſita. Fuerunt autem dicti charee-
gnitatisne res olim ab eodem S. Aatiſtite manu propria in mem-
ertue, brana conſcripti; ac demum in Hiſpanienſi Monaſterio
nean A, de Fraytes rurſus reperti, & in venerationem poſiti
cum miro effettu devotarum perſonarum illos veneran-
pulo tuo tium, deportantium, & eoram ſignata orantihum.
ui incrtu⸗ Explanatio Characterum.
8 ſi 12. kt D. I. A. H B. I. Z. I S. A. B. T Z. H. G. F.
ſiluten B. F. R. S.
.Miched Garæ hælittere à §. Zacharia Epiſcopo Hieroſolgmi-
mn umen, tano ante aliquot centenos annos in membrana manu
ne teih, ſcriptæ, in Hiſpanienſi Monaſterio de Fraytes repertæ
do Donn, ſuut, ana cum earunaem expoſitione & Mraniene⸗
Srux

Domini voh

*

126 Benedictio numiſmatum &c. contra peſtem.

† Crux Chriſti ſalva me.
Z. Zelus domus tuæ liberet me.
Crux vincit, crux regnat, crux imperat, per
ſignum crucis libera me, Domine, ab hac peſte.
D. DEUS, DEUS meus expelle peſtem à me, &
à loco iſto, & libera me.

I. In manus tuas, Domine, commendo ſpiritum

meum, cor & corpus meum.
A. Ante cœlum & terram DEUsS erat, & DEUS
potens eſt, liberare me ab iſta peſte.

Crux Chriſti potens eſt ad expellendam pe- e

ſtem ab hoc loco, & à corpore meo.
B. Bonum eſt præſtolari auxilium DEI cum
ſilentio, ut expellat peſtem à me.
I. Inclinabo cor meum ad faciendas juſtifica-
tiones tuas, ut non confundar, quoniam invo-
cavi te.
Z. Zelaxi ſuper iniquos pacem peccatorum vi-
dens, & ſperavi in te.
Crux Chriſti fuget dæmones, aẽrem corrup-
tum, & peſtem expellat. V
S, Salus tua ego ſum, dicit Dominus: clama
ad me, & ego exaudiam te, & liberabo te ab hac
peſte.
A. Abyſſus Abyſſum invocat, & voce tua ex-
puliſti d'mones: libera me ab hac peſte.
B. Beatus vir, qui ſperat in Domino, & non
reſpexit in vanitates, & inſanias falſas.
† Crux Chriſti, quæ anteà fuit in opprobrium,
& contumeliam, & nunc in gloriam, & nobilita-
tem, ſit mihi in ſalutem, & expellat à loco iſto
dia-

Na A
s aWN
Ner,XN
dennt,
P. rlnvte
1 onulr
tenetceltak,
Dvinralon
Atentild i
n Cctrco⸗
leione
Cnlüet
6 Velenkrunn
oynuscelerie
Verr,
bennn nor
is e ln die
Monr le

ſe

,Contrrz
niye

Benedictio numiſmatum &o. contra peſtem. 127
diabolum, & a&rem corruptum, & peſtemà corpo-

ne, re meo.
Arxi Z. Zelus honoris DEI convertat me, ante-
e, ab nueg, quam moriar, & in nomine tuo falva me ab iſta
le elenin peſte.
F† Crucis ſingum liberet populum DEI, & à
mmengoſit peſte eos, qui confidunt in eo. 4
H. Hæccine reddis Domino popule ſtulte?
1S ert, D redde vota tua offerens ſacrificium laudis, & fide
elte, illi, quia potens eſt iſtum locum, & me ab hac peſte
erpelencm liberare, quoniam, qui confidunt in eo, non con-
eo, fundentur. .
iun Dkl au .. G: Gutturi meo, & faucibus meis adhæreat
N. lingua mea, ſi non benedixero tibi: libera ſpe-
agtaſte rantes in te, in te confido, libera me DEUS ab

lr, nin

n peccaton

les, aerenm con

Domimurc
iberabo N

& voce
hac pelt
Domica 19
falſas
irin opn
riam, ⸗

hac peſte, & locum iſtum, in quo Nomen tuum
invocatur. 3 a
P. Factæ ſunt tenebræ ſuper univerſam terram
in morte tua, Domine, DEUS meus, fiat lubrica
& tenebroſa diaboli poteſtas, quia ad hoc veniſti
Fili DEl vivi, ut diſſolvas opera diaboli, expelle
tuâ potentiâ à loco iſto, & à me ſervo tuo peſtem
iſtam, diſcedat aẽr corruptus à me in tenebras ext
teriores. ti
† Crux Chriſti defende nos, & expelle à loco
iſto peſtem, & ſervum tuum libera à peſte iſta, quia
benignus es, & miſericors, & multæ miſericordiæ,
& verax.
B. Beatus, qui non reſpexit in vanitates, &
inſanias fallas, in die mala liberabit eum Domi-
nus. Domine, in te ſperavi, libera me ab hac
Peſte,
F. Fa-

128 Benedictio numiſmatum &&c. contra peſtem.

F. Factus eſt DEUS in refugium mihi, quia in te
ſperavi, libera me ab hac peſte.
R. Reſpice in me Domine, DEUS meus Adonai
de ſede ſancta Majeſtatis tuæ, & miſerere mei, &
propter miſericordiam tuam ab iſta peſte libera me.
S. Salus mea tu es, ſlana me, & lanabor, ſalvam
me fac, & ſalvus ero.
Hs litteræ debent benedici à ſacerdote poſt Miſſam,
antequam ſacra paramenta deponat.

Benedictio Characterum prafatæ Crucis,
y., Adjutorium noſtrum &c. , Qui fecit &c.
Oremus.
EUS omnipotens, bonarum virtutum dator, &
—– omnium benedictionum largus infuſor, ſuppli-
ces te rogamus, ut manibus noſtris opem tuæ be-
ne dictionis infundas, & hos Characteres & litteras
ad abigendos dæmones, morbôsque pellendos, tua
revelatione præparatas virtute ſancti Spiritũs be-
ne dicere digneris, & omnibus eis utentibus ſani-
tatem mentis & corporis, & gratiam ſanctificatio-
nis benignus concede: ut in conſpectu tuo ſandi
& immaculati, atque irreprehenſibiles appareant,
& inſidias latentis inimici per auxilium miſericor-
diæ tuæ clementer effugiant, Per Dominum no-
ſtrum, &c.

Oremus.
LDOmine JESU CHRISTE, qui voluiſti pro
mundi redemptione, de virgine naſci, cir-
cumceidi à Judæis reprobari, à Juda traditore
elculo tradi, vinculis alligari, ſicut agnus innocen:
a

Gto wbin
Heid ndo
lye, inen

Neixu A
Ss:

cngiher
rd Knngun

eye 4
S Nr, ind

, itfizi
1 miti u
0ESm
E milerer N
lapelte len
XK lanabot

A

1
e.
S—

eſtlte , li

.

ratate Cruch
iteeit Cc.

NVaNddt,
Arpahülarſun
hollris OMente
harackeres Alt
gepelene
eluncki Ppiri
eis vtentiu
Atiann ſandkfen

nſpectumn

ſibiles
Uwiliumm
Per Doni

ui w
jrgin
au gni,

4

Benedictio Numiſmatam contra peſtem. 129

ad victimam duci, atque in conſpedctu Pilati ſpinis
coronari, aculeo clavorum perforari, in cruce leva-
ri, inter latrones reputari, felle & aceto potari, ab
hominibus blaſphemari, lanceâ vulnerari, & tan-
dem in cruce mori. Per has ſanctifſimas pœnas,
& paſſiones tuas, quas ego indignus recolo, ſup-
pliciter te oro, ut de loco iſto, & de domibus
ejus, & de omnibus incolis ejus, & de me ſervo
tuo, & de omnibus, quicunque per litteras, &
characteres hos invocaverint ſandtum Nomentu-
um, expellas omnes inſidias diaboli & fraudes, &
peſtem, & ad priſtinam ſanitatem hunc locum, &
omnes habitatores ejus, me quoque indignum fa-
mulum tuum, & omnes, quicunque ſignati fue-
rint hoc ſigno ſanctificationis tuæ, perducere di-
gnheris fradto vinculo cujuscunque gentis ma-
lignæ, Amen.

Deinde dicat Sacerdos ſequentia verba S. Za-
ehariæ:

MAledici & excommunicati, & blaſphemi dæ-
mones in virtute verborum iſtorum, Meſſias,
Emanuel, Sabaoth, Adonai, Athanatos, Ishyros:
Eleſſon, Tetragrammaton, vos conſtringimus, vos
privamus, vos expellimus ab iſto loco, & ex do-
mibus ejus, ubi fuerint hæc ſigna DEI, & præci-
pimus vobis, ut non habeatis poteſtatem per peſtem
nocere corporibus habitantium in eo. Ite, ite, ite
maledicti in ſtagnum ignis, ite ſtatim ad loca vobis
deputata, & nunquam huc accedatis, Imperat vo-
bis Deus Pater, imperat vobis Deus Filius, Unpe-

130 Benedittio Numiſmatum contrxæ peſtem.
rat vobis Deus Spiritus ſancus, imperat vobis 8S.
Trinitas unus DEUS. Diſcedite maledicti dæmo-
nes in nomine DEl noſtri Eſu Chriſti, qui ventu-
rus eſt judicare vivos & mortuos & ſæculum per
ignem. Amen.

Oremus.

Dkus, qui culpâ offenderis, pœnitentia placaris,
OM preces populi tui ſupplicantis propitius reſpi-
ce, & flagella tuæ iracundiæ, quæ pro peccatis no-
ſtris meremur, averte.
DEUS, qui juſtificas impium, & non vis mor-
tem peccatoris: Majeſtatem tuum ſuppliciter de-
precamur, ut famulos tuos de tua miſericordia
confidentes cœleſti protegas benignus auxilio, &
aſſidua protectione conſerves, ut tibi jugiter famu-
lentur, & nullis tentationibus à te ſeparentur.
Benedidionem tuam, Domine, populus fidelis
accipiat, qua corpore ſalvetur, & congruam tibi
exhibeat ſervitutem, & propitiationis tuæ benefi-
cia ſemper inveniat.
Concede nos famulos tuos, quæſumus, Domi-
ne DEUsS, perpetua mentis & corporis ſanitate gau-
dere: & glorioſa beatæ MARIE ſemper Virginis
interceſſione à præſenti liberari triſtitia & æterne
perfrui lætitia.
Da nobis, quæſumus, Domine, piæ petitionis
effe um, & peſtilentiam mortalitatem que propi-
tiatus averte, ut mortalium corda cognoſcant, à
te indignante talia flagella prodire, & te miſerante
ceſſare. Per Dominum noſtrum Eſum Chriſtum
Filium tuum, qui tecum vivit & regnat in unitate
Spi-

iamuin
4 Mnmna win

Oohe
Purtis

Ki, uni
ebeenit
Teſtim mnif
enefciceslla,
e eennrnd

uiegreonktiin

Isttenn

(ritonbrun.
wuognre e
inde Nriilit

7

Crilea 009
inlteckiedens
lenpor nun

ſtet

Menitentis Dr
gis ropitis
a Mroeccat

m, kypn fünm
twuninnleitrt
de tunieinn
Kdenignuuie
1d idiſezri
iteſeputn,
nir, opulut
r, E Congrn
liationistue

quæſumm
rporisludnte
Plemper !i
ſitriſtitul“
. N
ne, Rrke
tllitatene
orda fe
1n lunmn

„ —

Benedictio Numiſmatum S. P. Beneditti. 131

Spiritůs ſancti DEUS, per omnia ſæcula ſæculo-
rum, Amen.
Deinde aſpergit eas.
26.
Bencdictio Numiſmatum & crucis ſan-
ctiſſimi Patris Bencdicti.
Sacerdos Ordinis ſanctiſſimi Patris Benedicti cotta
& ſtola ſaltem indutus ad altare, vel cruciſixum, &&&
candelam benedictam ardentem poterit modo ſequenti
benedicere Numiſmata, & cruces §. Patris Benedicti,
præparatis oleo, & aqud benedittis.
y. Adjutorium † noſtrum &c.
z. Dominus vobiſcum. &c.

Oremus.

O Mnipotens, ſempiterne Deus, qui Sacerdoti-
bus tuis, præ cæteris tantam gratiam contu-
liſti, ut quidquid in tuo nomine dignè perfecteque
ab eis agitur, à te fieri credatur: Quæſumus cle-
mentiam tuam, ut, quod modò benedicturi ſumus,
bene dicas, & ad ea, quæ acturi ſumus, dexteram
tuæ potentiæ extendas: Sintque ad noſtræ humili-
tatis preces, ſanctiſſimi Patriarchæ Benedicti meri-
tis, fuga dæ?“monum & Angeli pacis ingreſſus, per
Chriſtum Dominum noſtrum, &c.
Invocandum eſt devote Patrocinium ſanctiſſimi Pa-
triarchæ Beneditti Litanüis ſequentibus:
Kvrie eleyſon. Chriſte eleyſon, Kyrie eleyſon.
Chriſte audi nos. Chriſte exaudi nos.
Pater de cœlis Deus, miſerere nobis.
Fili Redemptor mundi Deus, milerere nobis.
1 2 Spi-

132 Benedittio Numiſmatum S§. P. Benedidti.

Spiritus ſancte DEUS, miſerere nobis.
Sancta Trinitas unus DEUS, milerere nobis,
Sanda MARIA, ora pro nobis.
Sancdta DEl Genitrix, ora pro nobis.
Sancta Virgo Virginum, ora pro nobis.
Sancta Maria, ordinis noſtri Patrona ſancétiſſima,
ora pro nobis. J
Sancte Pater Benedicte, ora pro nobis.
Sancte Benedicte, amator caſtitatis, ora pro nobis.

PAmator charitatis,
Amator omnium virtutum,
Bone conſolator afflictorum,
Benigne dilector proximorum, nJ
Bone cuſtos fratrum tuorum, enehau,
Imitator IESU Chriſti, c
Amator crucis, Natemen I
α Contemptor mundi, O ter onn
Calcator ſæculi, 2 Neſleium
8 Contemptor mundanarum voluptatum,
Profligator cacodæmonum, 2½
Dux ſacræ militiæ, 3
E Auctor noſtræ Religionis, 5.
Inſtaurator vitæ Monaſticæ, Eeiehenun
Dodtor diſcipline, emn tetun
ISpeculum perfectionis, niueuch
stella Religionis, Clorilteho⸗
Decus Eccleſiæ Catholicæ, . ſii Nhu
Regula paupertatis, 4 Colen tar
PFlos Caſtitatis, ſidor thien
Magiſter obedientiæ, riie ahr
[Magiſter diſoretionis, 1 wys +*Wü
Excm- annitonn,
Mein,

1 enei

en Bene lictio Numiſmatum S. P. Benedidki. 133
ienee [Exemplum humilitatis,
YMYMUD Præceptor taciturnitatis,
nobs Flos Pietatis.
10N, Flos Religioſitatis,
nd. IFlos ſanckitatis,
ronede Decor totius honeſtatis,
Lux devotionis, 4

Po nobis Lux Orationis,
iis Ora on [Lux contemplationis,
Exemplum fratrum tuorum,
Exemplum Religionis,
Exemplum virtutum omnium,
Templum Spiritus Sancti,
Protector ad te clamantium,
Protecdtor tul Ordinis,
Patriarcha monachorum,
Pater tuorüm devotorum,
Reſuſcitator mortuorum,
un foloptatun Operator Miraculorum,
Aſſecla Patriarcharum, .
Compar Prophetarum,
Sectator Apoſtolorum,
4 Similis Martyrum,
Gemma Abbatum,
IImitator Anachoretarum,
1Gloria Confeſſorum,
Conſors Virginum,
, Collega Sancorum omnium,
IVictor & Triumphator mundi,
Propitius eſto: Parce nobis, Domine.
Propitius eſto: Exaudi nos, Domine.
A prævaricatione mandatorum, tuorum, libera nos
Domine, I 3 A trans-

Sandte Benedidcte.
slqoα Oad e

S

40

134 Benedictio Numiſmatum S. P. Beneditcti.

A transgreſſione votorum noſtrorum,

Ab incurſu omnium malorum,
Per ſanctam converſionem ſanctiſſimi patris
noſtri Benedicti,
Per exemplarem vitam ejus,
Per ſandtam paupertatem ejus,
per ardentiſſimam charitatem ejus,
Per mundiſſimam caſtitatem ejus,
Per profundam humilitatem ejus,
Per ferventiſſimas orationes ejus.
Per ſandta Jejunia ejus,
Per ſancta ſilentia ejus,
Per admirabilem abſtinentiam ejus,
Per merita & intereeffiones ejus,

Peccatores, Te rogamus audi nos.
Ut perfedtum amorem tuum in nobis conſer-
vare digneris,
Ut perfectam mortificationem ſenſuum & pro-
priæ voluntatis noſtræ nobis donare digne-
ris,

Ut veram converſionem morum ſecundum

regulam Sanctiſſimi Patris noſtri nobis lar-
giri digneris,
Ut diſciplinam monaſticam in nobis augere &
conſervare digneris,
Ut continuum in virtutum acquiſitione pro-
fectum nobis concedere digneris,
Ut Ordinem noſtrum amplificare & tueri
digneris,
Ut perſeverantiam in tuo ſancto ſervitio nobis

S”ou ipne snuuzoraIL.

—

o Sou rzqT

*2UIUI

donare digneris,

w

e
lnen d
Grine
nind
ltanc n

ehate⸗
itue
Metin

erN
Ndd
Vind zuc
dobis
(Arileui i,
0 Nts

Kürmunrafi

Leiaerin
hebal
tepleihlea
ſe elen,
kainthe

Autbus lre

eni

mdifiu

els,
;,
gus,

et

W

1
W.

in nobis e

mtenluun E
onare dig

otum ſecunt
oltri nobi

nobis augett
agniſitione ⸗
ener 1

ſcare &in

olerrition⸗

Ut maledicti demones ab humahis corporibus

pPater DEUS piiſſime, Te rogamus & c,

Benedictio Numiſmatum S§. P. Benedicti. 13 5

Ut hæc numiſmata benedicere tuã pietate
digneris,
Ut hæc ſigna prohibeant acceſſum ſagis ad lo-
cum, in quo reponentur,
Ut animalibus veneficio aut maleficio afflictis
remedium exhibeant,
Ut cruces iſtæ morbos ope dæmonis inflictos
cum omnibus maleficiis & ligaturis expel-
lant, .
Ut tentationes, ſpectra & inſidiæ latentis inimi-
ci per auxilium miſericordiæ tuæ abigantur,

in virtute benedictionis ſandiſſimi Patris
Benedicti procul pellantur,

Ssou Ipne swmuur301 9% I.

Fili DEUS dulciffime, exaudi nos Domine.
Spiritus Sancte DEUs benignifſime, miſerere
nobis.
Chriſte audi nos. Chriſte axaudi nos.
Kyrie eleyſon, Chriſte eley ſon, Kyrie eleyſon.
Pater noſter.
Ora pro nobis S. Pater Benedicte. Ut digani

efficiamur promiſſionibus Chrifti.

Oremis.

Xcita Domine in Eccleſia tua ſpiritum, cui be-
atus Benedicdtus Abbas ſervivit: ut eodem
nos repleti ſtudeamus amare, quod amavit, &
opere exercere, quod docuit.
DEUS, qui nos à ſæculi vanitate converſos ad
bravium ſupernæ vocationis accendis, pec-
catoribus noſtris purificandis illabere, & gratiam
I 4 no-⸗

135 Benedidtio Numiſmatum S§.P. Benedikki.

nobis, quâ in te perſeveremus, infunde: ut profe-
Qionis tuæ muniti præſidiis, quod te donante pro-
miſimus, impleamus, & noſtræ profeſſionis execu-
tores effecti, ad ea, quæ perſeverantibus in te
promittere dignatus es pertingamus. Per Chri-
ſtum Dominum noſtrum, Amen.

Lectio Libri Regum.
Abitavit Arca Domini in domo Obededom
Gethæi tribus menſibus: & benedixit Dominus
Obededom, & omnem domum ejus: Nunciatuúm-
que eſt Regi David, quòd benedixiſſet Dominus
Obededom, & omnia ejus propter Arcam DEl.
Dixitque David: Ibo, & reducam Arcam cum be-
nedictione in domum meam. 2 Reg. 6.
Verbum crucis pereuntibus uidem ſtultitia eſt:
iis autem, qui ſalvi fiunt, id eſt nobis, DEl virtus
eſt. I. Cor. I.
Domine, fac mecum, ſignum in bonum, ut vi-
deant, qui oderunt me, & confundantur, quo-
niam tu, Domine, adjuviſti me, & conſolatus es me,
Pſalm. 65.
Ponam te quaſi ſignaculum. Agg. 2.
Signum habentes ſalutis ad commemorationem.
Seieree⸗ 16.
ecit Moyſes ſerpentem æneum, & poſuit eum
pro ſigno, quem cùm percuſſi reſpicerent, ſanaban-
tur.
y. Adjutorium noſtrum, in nomine Domini.
ui fecit cœlum & terram. Pſ. 123.
y. Domine exaudi. &c. Et clamor meus ad te
veniat. Pſalm. IO1. Ore-
y. Dominus vobiſcum &c.

1

,
. SItI

⸗

nrel

S
4
or-
de.

Ule
Hii Tondon
cits. Wot
terwa en
iadi
r5 Efi
ſamcrven
pis Aunne
krun, Ae⸗

1NE
Penericie a ſ

porimo

Autciruk

reizotznutn
Dlpoftte
mi, guenei
iceremnrcird

Deyedn

Benedictio Olei. 137

lunce
teitnn Enn Oremus.
fen .
Z Ogamus te, Domine ſancte, Pater omnipotens,
vermntiu, æterne DEUS, ut intercedente ſanctiſſimo Patre

nb, erl noſtroBenedido digneris benedicere hoc ſignum
Crucis, ut ſit remedium ſalutari generi humano,
ſit ſoliditas fidei, profectus bonorum operum, re-
demptio animarum, ſit ſolamen & protedio, ac tu-
no Obedeh tela contra ſæva jacula inimicorum. Per Chriſtum
edirthom Dominum,
8: Nunciattt Oremus.
flet Domin BEne dic, Domine, hanccrucem tuam, per quam
dtal⸗ eripuiſti mundum à dæmonum poteſtate, &

memln de ſuperàſti S. paſſione tua ſuggeſtorem peccati, qui

e.6. gaudebat i in prævaricatione primi hominis per lig-
Uldenkbüttns ni vetiti ſumptionem.

tni Hic aſpergatur aqud benedictd, & dicat:
n Sanctificetur hoc ſignum crucis in nomine Par-
Nbonun, tris, & Filii, & Spiritůs ſancti, ut orantes ante

ndantit jſtam crucem, portantesque illam Inveniant cor-

onllaicie poris & animæ ſalutem. Per Chriſtum Dominum
noſtrum. Amen.
Gemurdr, „: . 27. . . .
Benedictio Olei ſimplicis, quod adhiberi
„& poll⸗ poterit modo infra memorando.
cerent, J. Adjutorium noſtrum &c.
Exoreciſmus.
mine Dos EXorciz0 te, creatura Olei, per DEUM Patremp
2. omnipotentem, qui fecit cœ lum & terram, mare
mor mMest & omnia, quæ in eis ſunt. Omnis virtus adverſarii,

omnis exercitus diaboli, & omnis incurſus, & omne
I 5§ Phan-

138 Benedictio Olei.

phantaſma ſatanæ eradicare & effugare ab hac crea-
tura olei, ut fiat omnibus, qui eo uſuri ſunt, ſa-

lus mentis & corporis in nomine Lei Patris † omni-

potentis, & JEſu † Chriſti, Filii ejus, Domini no-
ſtri, & Spirits ſancti † Paraclyti, & in charitate
ejusdem Domini noſtri )Eſu Chriſti, qui venturus
eſt judicare vivos & mortuos, & ſæculum per ig-
nem, Amen.
y. Domine exaudi &c. M. Et clamor &c.
z. Dominus vobiſcum. N. Et cum Spir. &c.

Oremus.

Omine DEUs omnipotens, cui adſtat exercitus
Angelorum cum tremore, quorum ſervitium
fpirituale cognoſcitur, di gnare, reſpicere, & bene-
dieere & ſanctificare L'hanc creaturum olei, quam
ex olivarum ſucco eduxiſti, & ex eo infirmos in-
ungi mandâſti, quatenus ſanitate perceptãâ tibiDeo
vivo gratias agerent „præſta quælumus, ut hi, qui
hoc oleo, quod in nomine tuo bene dicimus, bſi
fuerint, ab omni languore, omnique infirmitate,
atque cunctis inſidiis inimici liberentur, & cundæ
adverſitates ſeparentur à plaſmate tuo, quod pre-
tioſo ſanguinerilii tui redemiſti: ut nunquam læda-
tur à morſu ſerpentis antiqui. Per eundem Domi-
num noſtrum Eſum Chriſtum, Filium tuum.

Aſpergat oleum aqud benedicté.

Applicatio olei. Oleo præfato beneditto in modum
Crucis inungenda ſunt Numiſmata ſub pronuutiatione
bhorum verborum
Per interceſſionem ſanctifſimi Patriarchæ Be-
ne-

S Itane
See enn
MN ehe
Uote dludn

Ain w
ino, Alen

Eremokaly⸗

aroa acens (
Perunſiorlaei
Vorigellrine

o. Qocarli

Eflitnene

unbus Douch

