illum, qui præcedere dicitur DEl caſtra † per il-
lum, qui ſtetit contra Balaam † per illum Ange-

lum vos exorcizo † quem vidit Gedeon: per il-
lum, qui apparuit Annæ ſterili per illum eœle-
ſtem Spiritum vos adjuro, qui fuit ultor populi

David illius, occidendo plebem † per illam An-
gelicam potentiam vos infames exorcizo † quæ
loquuta eſt ad Eliam Thesbitem per illam, quæ Me

percuſſit de caſtris Aſſyriorum centum octogin-
ta quinque millia † per illam, quæ piam Judith

cuſtodivit in Holofernis obtruncatione † per i-

lum Angelum vos conjuro † qui deſcendit cum
Azaria ac ſociis in fornacem per illum, qui in
lacum leonum deſcendit, ut Danieli affiſteret †
per illum, quem in vertice apprehendiſſe Haba-

cuc, atque in Babylonem aſportäſſe ſcribitur.

Conjuro vos dæmones pertinaces † per ſanctum
Angelum vociferantem cum ſociis juxta paſto-

rum cauſas, & illis gaudium magnum de inclyta

JESU DEI Pilii Nativitate annuntiantem. Per
illum, qui in ſomnis admonuit Joſeph de fuga,
quam arripere illum oportebat cum puero, &
MARIA ſemper Virgine, ejus conjuge, Deique
Matre † Exorcizo vos per illos Angelos, qui ad
IEſum DEl Genitum acceſſerunt, miniſtrantes illi
poſt triumphum, quem de ſatana principe veſtro
potentiſſimè retulit in deſerto † per illum, qui
aquæ motum in piſcina, à DEO miſſus, faciebat †

per illum, qui DEl Filium confortabatur in horto

ad inſtantis necis agoniam, † per illum vos con-
juro, qui lapidem ſepulchri magno cum terræ
motu revolvit. Per illum, quem Maria Magda-
lena

lod
erore nicn den
Plftislimnd,
nreteiſtiin
1d 7080iadoſd⸗
(tresivilos tur⸗

r Ur neſſnter

pconſortoros.
finobltinatan.
Hinſe herf
innutolie 4
Gelonns utnos 2
longeuaegan⸗
tn, iuent N t
Tnihin irum
mneit breipn
1Anglorbes e
W Colnn te,
Utus hommna

Eel⸗

i DRecke 1
rke,
Niicit Ceke,
kriikheri
gii ſtlhe
nes enni e
ten; Per llr e
n cennnotn.
1, Ce gin ir
mmatiae, ei
ai teleni,an
zieln, gin

An Cketk
rikſir.
aihtl uit.
Ntunffür
cun Mri, .
lrnmn kiſt
e Mliunt
wtt
0 eh⸗
rik,
crc
4 Pinitrun
4 ineft
her

4

in Feſto Sanctorum omnium. 663

lena ſedentem vidiſſe in albis legitur, juxta ESUE
tumulum. † Conjuro vos immundos dæmones †
per illum Angelum qui carceris oſtia petro aperuit,
ejùsque catenarum vincula ſolvit. † Per illum, qui
Paulum etiam illæſum de carcere exemit per il-
um, qui Philippo eſt loquutus, ut baptizare Eu-
auchum † per illos Angelos vos conjuro ? qui
unt præſides Eccleſiarum, &populorum fideliumf
Per illos qui ſtare dicuntur in circuitu throni Altiſ-
imi in cœleſtibus, quique videntes faciem Patris,
hudant Agni virtutem, & fortitudinem magnam. †
Per illos, qui ad diverſa miniſteria à ſumo omnium
oonditore miſſi deſcribuntur à ſancto Joanne in
pocalypſis libro, ad denotandum DEl magnalia
tim præterita, tùm præſentia, tùm futura. † Con-
jiro vos diabolos, per novem Angelorum choros
in tres diviſos turmas, quæ Hierarchiæ nuncupan-
tur, ut inceſſanter divinæ adſtent Majeſtati: è quo-
rum conſortio vos miſeri, ac infelices ſejuncti ob
veſtram obſtinatam ſuperbiam, confuſim cecidiſtis.
Exorcizo vos perfidos † per ſanctos Angelos, ho-
minum cuſtodiæ à Deo ſalutari noſtro benigniſſimè
deſtnatos, ut nos amabiliter inſtruant, dirigant,
hortentur, protegant, tueantur, avertant, conſo-
lentur, ſanent, & tandem ad D EUM ipſum ac
proximum noſtrum perfectiſſimé diligendum in-
flamment. Et præcipuè exorcizo vos nequiſſimos f
per Angelum hujus creaturæ N. cuſtodiæ delega-
tum, quem contra te, vôsque omnes iniquiffimos
ſpiritus in hac ærumnarum palæſtra ſupplex invo-
co; nec non & Angelum meum dileum, cujus
T.t 4 tuts⸗

664 Exorciſmus IN.
tutelæ ſuperna ſum pietate commiſſus, humili et

precor, lbeôque effligito, ac devotiſſimè, quantum

in me eſt, eum veneror, ut una cum Angelis Cuſto.
dibus harum adſtantium creaturarum me validum,
& hoc in bello potentem reddant ad vos compel-
lend Os, ad vos dejiciendo, opprimendos, atque ab mn
hac creatura, Chriſti ſanguine redempta, procul!

pe llendos; ita, udenumng am in ea, vel circa eam

ampliùs locumo tineatis

Conjnuro vos præcipuèé per Axchangelos, qui-

bus altiſſimorum miniſteriorum eſt cura; quique

ſummi nuncii dicti ſunt; ipſi namque à DEl crea-

turis vos diabolis expellunt, & fublimia, atque
occultarevelare aſſolent. Conjuro vos inferni co-
lubros! per virtutes cœlorum miracula perpetran-

tes; præſules & ſummos Eccleſiæ miniſtros edocer-

tes, & cohortantes. Conjuro vos DElI rebelles †

per Angelicas poteſtates, comprimenres vos diabe-
los, C&αον1Üνα apoſtatas, ne veſtra virtute ac volua-

tate perversâ nos lædatis; & juſtos i in via virtuis,
atque laboris hortantes, ne forte à bono deſiſant

jam cœpto. Conjuro vos nequiſſimos † per Hrin-

cipatus, qui cæteros, quibus præſunt, ſpiritis
divinum miniſterium implendum fum̃opere ſpo-
nunt; conſervant in unitate regimina; i

fubditos majoribus exhibere reverentiam; tmntum.

modo ad DEl honorem juſtitiam exequi. Conjuro

vos perfidos † per Dominationes, que nullis

ſfubjici dicuntur ſpiritibus: docent in ſpirtuali cer-

tamine, ac ſervilere jectô prælationis exetc ere offi⸗
cium;

mls un
47 Puck 6
tas, onirecgt
gtlimen .
En glichin 10
1, cklers A
mkone efn,
uumingid
n Nencenn
rontürmtion
1 der Conhenn
Onbrmationem

Exoreio ros
tus, oo pii
nches, Aulei
usſgente⸗
Conrinetes vell
Cedoronmatore
ae Eeſelaez an
ernihtͤgui
Ulnt, tenucnibt
Khreidnl onlem
giini
imrerin
Konunhehzur.

PlA.

Comniſig hz,

eleppifing

Kulnrlnnne
ellanti

oprinenke

lne eken len
nin ea, Nel nr

Prsrinpteg
unctun uin
iumean
AnNinn, N

Verrtdtene

Druntupene

0egtetixükt

Drimnel

e conienpni⸗
Nektiurl
., eintl
8N Sln

in Feſto Sundorum omnium. 66 5
cium; timore, Deo inceſſanter inſtruunt famulari.

Conjuro vos per Thronos † in quibus ſedens Al-

tiſſimus, ſua per eos decernis, ac deſignat occulta

judicia. Conjuro vos obſtinatos? per Cherubim,

divinis præ cæteris perfuſos radiis; & plenitu-
dinem lucis, quam à proximitate cum prima veri-
tate ſuſcipiunt, cæteris transfundunt cœlorum ſpi-
ritibus, hominesque ad divinam ac ſummam du-

cunt agnitionem. Conjuro vos teterrimos perse-

raphim, qui divina ſuccenſi diledtione, eorum ar-
dore, cæteros ad DEUM amandum accendunt.
Exorcizo vos pefſimos † per beatorum prælationes
ſpirituum, in quibus perpetuò absque ulla contro-
verſia perfeverant. Conjuro vos nigerrimos †
per confirmationem ſanctorum Angelorum ex gra-

tia per confirmationem ipſorum ex gloria † per

confirmationem eorundem ex natura. †.
Exorcizo vos tandem F per omnes Angelicos
Spiritus, ac ſpirituales Poteſtates, quæ ſunt cœlo-
rum cives, Aulici DEI Omnipotentis, Paradiſi
Duces; ſapientiæ, & ſcientiæ Doctores veraciſſimi
contra hæreſes veſtras; hominum ad DEl imaginem
effedtorum amatores zelantiſſimi, ductores, patro-
ni, ac defenſores, animarum illuminatores; Cuſtoô-
des pervigiles, qui mala à nobis arcent, dolores
leniunt, tentationibus reſiſtunt.
4

PExorcizo vos damnatiſſimos † per ſanctos c⸗

lorum Spiritus, qui ſunt demonum deſtructores
acerrimi, everſores maleficiorum, adverſatores in-
ſigationum peſſimarum, protectores deſtitutorum,
Tt — miſe-

666 Exorciſmus IX.

miſerorum, ac pauperum; calefadtores tepidorum
in DElI proximorumque diledtione, conſolatores
afflidorum, deſperatorum refugium, oſtenſores

myſteriorum DEl, cohortatores debilium, & in-
firmorum. Conjuro vos reptilia infernalia † per
ſanctos Angelos, qui nos homines, in extremis la-
borantes, in creaturis fide corrroborant, ad pec-
catorum pœnitentiam incitant, ad lachrymas exci-
tant, ad orationes provocant, ad cœleitia noſtras
erigunt mentes, ad ſalutis opera juvant, in paradi-

ſum vel purgationis locum nos perducunt, ibique
animas ſæpiſſimè inviſere non ceſſant, donec purga-
tis culparum maculis, cœlorum januas ingredi DEI
benignitate dignemur; ad veſtras, 6 damnati dæmo-
nes deſertas ſedes replendas: ubi exultantes ſecum
nos excipiunt Angeli ſancti, Angeli lucis, Angeli
Paoie⸗ atque lætitiæ, mirifico gaudio geſtientes
fuper nos peccatores, jam per pœnitentiam de
vobis palmam reportantes.

Tandem, uùt DEl miniſter indignus, & per hoc
ſupra vos per ejusdem gratiam conſtitutus, vobis
impero, ut veſtram frangatis duritiem, ac cedatis,
non mihi, ſed Dei inſtrumento, Chriſtidue famulof
conjuro vos † per piiſſimum Dei Filii præcurſorem
Joannem Baptiſtam, in matris utero ſanctitate dona-
tum, Prophetarum vaticinio prædictum, ab infideli-
bus honore habitum auditum à diſcipulis, ac tandem
ab impiis innocenter occiſum. Impero vobis im̃un-
diſſimis † per ſanctiſſimum Joſe ph Chriſti alumnum
ac Deiparæ Virginis ſponſum digniſſimum, Præ-
cipio

„ aer
hent riu

us e

ntert
„joſuctl
g⸗

We
oen Modrermn 1
daoelethnun

lo gre eietss
doreredolemnen
enDomini pedu⸗
erunt arcana c
ſorem More
ſancken Marthe
ei o Cnnſti
ſemiebis ſuit
eun inctun 5
onikmis ſpi⸗
1dosCrtbſip⸗
Inis teinsbya
7 Mauhnbis p
ro mine

rcihiotinelar
un Mnpmbri
honbiter ſ⸗

in Feſto Sanctorum omnium. 667
elihnat eipio vobis perverſis hinc fugam arripere? per
lecient ng ſanctum Petrum Apoſtolorum Principem, Chriſti
fgin, ESUin terris Vicarium, clavicularium regni cœ-
res diim leſtis, de fluctibus ereptum, piſcatorem hominum
Ueila ieng, effectum, à IESU magnopere dilectum, Spiritu
nine ern ſancto repletum, ac pro Domino cruci affixum.
Urrwbotn e, Impero, vobis diabolis, ut pareatis, per ſanctum
dhi Paulum, Doctorem gentium, vas electionis effe-
dum, prædicatorem veritatis conſtitutum, Spiri-
t6s ſancti tubam, poſitum Apoſtolorum noviſſi-
mum; cui, poſt multas clades, Pro IESU caput
fuit amputatum. Impero vobis nequiſſimis † per
ſancum Andream Apoſtolum, Petri germanum-
cruci quoque affixum; per ſancdtum Joannem, à
Chriſto præ cæteris diſcipulis dilectum virginita-
tis flore redolentem, quique in cœna ſupra ejus-
dem Domini pedcus recubuit, in quo revelata illi
fuerunt arcana ccleſtia. Per ſancdos Jacobum
INRE“ Majorem & Minorem; per ſandum Philippum,
nte per ſanctum Matthæum, per ſanctum Bartholomæ-
um, cui pro Chriſti nomine propria pellis ab im-
eE. Diis carnificibus fuit detracta: per ſanctum Tha-
nſ dæum, per ſanctum Simonem Apoſtolum. Præ-

t, Cklelit
D
ercenn, ,e
Ctlt nreſr⸗
unuuthed
Nedewrd

8

en

g,in i eipio vobis impiis ſpiritibus, ut obtemperetis, per
melrtin D cunos Chriſti Diſcipulos. Præcipiô vobis menda-
rulhine ciſſimis 7 per pios Evangelicæ veritatis promulga-
ulnnil, tores. Mando vobis per omnes Sanctos, Innocen-
linn, tes pro IESU nomine cæſos.
öh 0r d.. . . r— .
u hene Præcipio vobis nefandiſſimis 1† per ſanctum Ste-
nin C, phanum Martyrum Principem lapidibus obrutum.

eT,. Ke — . . . .
Gdg Præcipio vobis † per ſanctum Laurentium, pro
. Chri-

668 Eworciſmus IX.
Chriſti fide in craticula conſtantiſſimè combuſtum.

pPræcipio vobis † per ſanctum Vincentium, pro
Præcipio vobis I per

Domino excarnificatum.
ſanctum Clementem, Ignatium, Theodorum, Vi-
tum, Blaſium, Januarium. Præcipio vobis viliſſi⸗
mis † per divas Luciam, Catharinam, Eulaliam,
Agatham, Agnetem, Cæciliam, Anaſtaſiam, Bar-
baram, Irenem, Ireniam, Dorotheam, Teclam,
Urſulam, ſuis cum ſociis. Præcipio vobis † per
omnes Sanctos, & Sanctas Chriſti Martyres, ce-

7

leberrimas inferni victrices.

Præcipio vobis duriſſimis † per ſanctum Sylve-
ſtrum, Chriſti Vicarium; per ſanctum Gregorium
ſummum Pontificem, & Eccleſiæ Doctorem † per
ſanctum Hieronymum † Auguſtinum, Dodtorem
maximum, atque hæreticorum malleum. Præcipio
vobis † per fanctum Ambroſium, Hilarium, Chry-
ſoſtomum, Nazianzenum, Taumaturgum, II-
num, Alexandrum, Cyrillum, Urbanum, Zeno-
nem, Bonaventuram, Carolum. Præcipio vobis †
per omnes ſancdos Pontifices, & Eccleſiæ Dodo-
res. Præcipio vobis perverſis † per ſanctum An-
tonium, Hilarionem, Serapionem, Moyſem, Co-
lumbanum, £Ægidium, Onufrium, Guilielmum,
Paphnutium, Martinianum, Benedictum, atque
Baſilium, præclariſſimos Monachorum prima-
tes. Præcipio vobis obſtinatis † per ſandum
Antonium Abbatem, & flagellum veſtrorum

dæmonum valdée terribile † per ſanctum Bruno-
nem † per ſancdum Bernardum per ſandtum

elerventenn
,bncun lpn

ladn

lanb
Prenfherian.
mncſeunfu
clenndneiin⸗
Upericiu il
(ſeunun, Nenk

Uerbenlun Mr
its mudten.

aChrläi Corſs

1Derd vnsl

n Maian Migd

Yhiarmmp Min
Ganm Ccthar
Trolnan Then

1i Miobethan ,
litmgem per

(cs voecemor

Atninnt poft
ngltinli obſti
1S, aentii Chr.
anmnttĩſuga

eeihkihrfob;
utnume
Rekenpt
ielenpngf in
ETilne neget vO
ellenfſcte C

(harnn . 1
in, Anitr,
h1, Dorothen

i

acpo nle
Crii uune

Gtoden nan

Leed 4

rloN

14

in Feſto Sandtorum omnium. 669

Aibertum f per ſanctum Ubaldum † per ſanctum
Zenonem † per ſanctum Dominicum † per ſan-

dum Franciſeum, verum, Chriſti pauperem, humi-
lem, ac ferventem Eſu amatorem † Præcipio vo-
bis per ſanctum Thomam Aquinatem, Angelicum
Doctorem † per ſanctum Bernardinum, per ſan-
dum Franciſcum de Paula †. Per ſandos Ignatium,

&Eranciſcum Xaverium, noviſſimos Indiarum Apo-

ſtolos † per ſanctum Philippum Nerium, per bea-
tum Cajetanum, Regularium Clericorum Aucto-

rem per beatum Andream Avellinum, inclytum

Charitatis amatorem. Impero vobis per omnes
Sanctos Chriſti Confeſſores integerrimos.

Impero vobis † per ſanctam Annam † per ſan-
dam Mariam Magdalenam † per ſanctam Mariam
Egyptiacam † Mariam Salome † Mariam Cleophe
†Claram † Catharinam Senenſem † Thaidam f.
Ruphroſinam † Theodoram Brigittam I There-
ſiam † Eliſabetham † Franciſcam † Urſulam Benin-
caſa T ac tandem per omnes Sanctas Dei Virgines
ac Viduas, vos dæmones exorcizo † adjuro † cogo
tut omni morâ poſtpoſità, omni fallacia rejecta,
omnique devictà obſtinationis duritie, voci Sacer-
dotis, ac miniſtri Chriſti obtemperetis, atque in-
ounctanter cedatis, fugam hinc prorſus accipientes.

Præcipiat igitur vobis mecum Verbum Caro fa-
m † mandet vobis mecum efficaciſſime ſanguinis
Chriſti kedemptoris mandet vobis mecum crucis
myſterium ? mandet vobis ſacroſancta Mater Ee-

cleſta, mandent vobis Chriſti Sacramenta mandet
vO=

670 ECEworciſmus IX.

vobis gloriæ Virginis Dei Genitricis Mariæ, ſupra
choros ſedentis Angelorum mandet vobis cedere
rurba cœleſtium Poteſtatum T' mandet vobis mite-
ſcerePatriarcharum fides Prophetarum myſteriap?
Apoſtolorum Charitas † Evangeliſtarum veritas †
mandet vobis ſanguis Martyrum? ſollicitudo Pon- II.
cificum †† vigilantia Doctorum † perſeverantia
Confefforummandet vobis continentia Virginum.

Et ego, nomine, & virtute Altiffimi, auctorita-
te prædicdta mihi communicata, à ſancta Roma-
na Eccleſia, atque in Chriſti ſanguine roborata;
& in virtute omnium Beatorum, ac per merita
eorumdem, iterum ùt ſuprà, & ſub iisdem pœnis
vos diabolos conjuro † vos perfidos ſpiritus ad-
juro vos infames DEl rebelles exorcizo f in
virtute omnium prædictorum, ac millies acerrimè
vobis inſto, ut meis pareatis mantatis † vobis vi-
riliter impero ut ſubjiciamini præceptis ſacerdo-
talibus, illicò recedendo, per Sanctorum merita,
per Sancdtorum coronas, per Sanctorum gloriam,
per Sancdorum gaudium, per Sanctorum lumen, per
Sanctorum aureolas, perSanctorum vitam &c. vos
cedere cogo per ſanctorum animarum ſublimia.
Vos compello per Sanctorum corporum glorifſi-
catorum agilitatem, impaſſibilitatem, ſublimita-
tem, atque ſplendorem: vos coarcto † per cunda
Sanctorum bona ineffabilia, eis a Deo communi-
cata, quæ nec auris audire, nec oculus videre, nee
in cor hominis aſcendere poſſe compertum eſt:
quibus muneribus, & privilegiis vos Infelices

oc-

znlet t huna r
bebryne, l
e llitu henitei
6üntk oetic
möcicaridosto⸗
it Krant
el eorona Nnd
etecigio crenturt
Npreilione D
Ceayit Henedi
necickioeidpiri
lher te crentuta
n ncte, ate
tricnlerret te
imkirdte glor
ulynn.

0
Urcfäfnn bam
leſpin, bher
l Ryltu
lenher inniat.
lun.

nſ
ullenii
Daheninietle
l

Katmutnt
lmanlen
Lbinhleind,
lenbelem .
Aoynunfſoles,

Mionn n
nöcontteneſn

☛

i Aifin ar
Ntigt, 1lnck e

ümmirthu

.
ne epaui
4

n⸗ wnmne

Lum N

⸗ N

N.

in Feſto Sandtorum omnium. 671
damnati in perpetuum orbati remanſiſtis. Verba
igitur Prophearum vos bubalos pungant † virtu-
tes Patriarcharum vos mecum flagellent † Labores,
fides, ac prædicationes Apoſtolorum vos canes cæ-
dant † Dolores, ac patientia Martyrum vos com-
burant. † Perſeverantia Confeſſorum vos peſſun-
det † Pontificum zelus vos tartarorum mancipia
condemnet † ſapientia Doctorum vos viliſſimos
confundat † puritas Virginum vos ad fugam com-
pellat ? lachrymæ, ſudores, gemitus, ſingultus,
atque ſuſpiria pœnitentium Anachoretarum vos
confodiant † vos feriant † vos transverberentvos
æternis criciatibus torqueant: In nomine Patris †,

& Filii †, & Spiritus ſancti † Trini, uniùsque Dei,

qui eſt corona Sanctorum omnium, Amen.
Benedictio oreaturæ liberatæ, cum manus impoſitione.
Błnedidtione DEI Patris Omnipotentis † qui te
creavit: Benedictio Dei Verbi f† qui te redemit:
Benedictio Deispiritus ?qui te ſanétificavit, deſcen-
dat ſuper te creaturam Dei N. & maneat ſemper,
Amen. † Sancta, atque individua Trinitas benedi-
eatte conſervet te cuſtodiat te † protegat te †
muniat te teque glorificet per æterna ſæculorum

ſecula, Amen.

Oremus.

BäEnedictionem tuam Domine, ſervus hic fidelis

accipiat, ut, per gratiam tuam à dæmonum
egritudine, corpore liberatus, & mente, congru-
am tibi exhibens ſervitutem propitiationis tuæ be-
neficia ſemper inveniat. Per Dominum noſtrum
JEſum Chriſtum &c.
Bene

672 Exdrciſmus IX.

Benedicat teigitur benedictione perpetulDEUS

Pater æternus † benedicat
fecit cœlum & terram † te Dominus ex Sio .
ſanctus †, Benedi inus, Pater Filius † & Spirit .
cſt benediétusi icat te benedictione ſancta ſua, u
el ne i zus ſeculu. T Benedicat tibi De Ae!
ſuamtibi, raiſe e 1 oſtendat Dominus ſaeie
manmrl nilereatur tui † convertat Domi ed
uum ad te, & det tibi pacem. † Benedi-

cat te Creator, hcut benedixit diei ſeptimo, & ſ.
„& ſan-

Qificavit illum † Benedicat
Aace n cat te Altiſſimus, ſi .
neeid utd 1 ſtout bencdixi, Abraham 8 ene
zingi ſee dene⸗ ixit lſaac ſicut bened it Devid
Bominemiiet, r ejus † Benedicat te de excellſi
te caro ane dan ſtorum uss Chriſtus, qui Pro
ro ie fepeij e qui pro te mori dignatus eſt
qui ruie ne iri voluit, qui pro te ad ima loca
rſecnaeli Fro reſurrexit, qui te poſt it 4
ublimia evocat Benedtcat te illa uc
3³

fuitinter mulier .
it inter mulieres benedicta, quæ illibata ſemper
lemper

permanens, omnium cta⸗
enuit Cre SS
irgo, que ſu „ quæ eſt
ſablimi næ ſupra Angelorum cho
ritus arkl evecta ' Benedicant te eeß
archarum lorum LDomino Benedicant te Pahi-
cunei † Prophetarum acies † Apoſtono-

7

ſemper candi
ndida turbar Mon-:
eus af Monachoru .
merus . m copioſ
erdsneaurnr, ſancæ Virgines, eunt
nidue er o umiese n weriozdeigtere
mphans, & enedieat & à ſpiritibus jmmun⸗

M N
eta eli
urunhl 1
Anen.
erſon e⸗ .
öhimun. 4
1u Oui ſert
s otafe u
Sababtt Porit⸗
(exilo naob⸗
ciinndnin.
containmnidst
ine N onettin
eelttt Kcelere
Thoretcerhirin
lur. Nd
int N. A te
netoellos tuos
rte, 0 c⸗
enlasDomini
Is tues Mrtin
na Elns apper
nnuetlulden ſ
etunaium,
uummitgone
fatemmnde
bit Pele nos N
cis. ſeineutocd
tuumnde⸗
wſibliſügeli
onis een 8
V

7

Cnepengg
mignegee
letſelnie
rfffluftge
Cionelnie
enelſen tül.
6t Donimier.
CODrerat Dtiu
ietn fu.
Geilaninl
4lMiens ſenkke
Urkunfenen
ubeecri
ells

E “
Urtan gieirl

In Feſto Sanktorum omnium. 673

dis, à quibus per Dei clementiam evaſiſti, perpetuò
te creaturam Dei N. protegat: fortitérque defen-
dat † Amen. H .
pbſtea ſigno crucis creaturam muniens dicat:
SAndiſhmam hoc crucis ſignum † Domini noſtri
Eſu Chriſti liberet te, creaturam Dei N. ne
amplius ab hoſte maligno crucieris. † Dominus
Deus Sabaoth, fortis, & potens in prælio muniat
te N. vexillo ſancto ſuo † ut videant, qui oderunt
te; & confundantur. Sanguis Chriſti )Eſu † præ-
valeat contra inimicos tuos tartareos; ita ut ſi aſpe-
xerint te N. conterriti fugiant à conſpedtu tuo, &
ad te ultrà accedere nequeant. JEius Dei Filius
corroboret caput tuum, N. T ad cogitandum, quæ
1ecta ſunt. ESUS, Mariæ Genitus, fronten tuam
muniat † N. ad reſiſtendum diabolo. ESUS illu-
minet oculos tuos N. † ne unquam obdormias in
morte. ESUS cuſtodiat aures tuas N. † ut ap-

prehendas Domini diſciplinam. ESUS corroboret

nares tuas N. † ut in odorem unguentorum ſuorum
curras. Eſus aperiat labia tua N. † ut os tuum
annunciet laudem ſuam. ESUS manus tuas N. †

doceat ad prælium, & digitos tuos ad bellum con-

tra tartareas legiones, JEſus confirmet cor tuum
N. † ad expugnandos diabolicos incurſus. JEſus
dirigat pedes tuos N. hut abeant in viam ſalutis,
& pacis. JEſus cuſtodiat corpus tuum N. per to-
tum † ut non prævaleat contra te iterum ſatan, cum
exercitibus ſuis peſſimis. JEſus conſervat animam
tuam N. f ut mundam eam inveniat in die retri-
butionis æternæ, qui cum Patre & Spiritu ſan-
W o

X

7

674 xorciſmus

Ro vivit & régnat DEUS, in ſæcula ſæculorum,

Améen.

Præceptum demonibus effugatis faciendum ante

Crucem vel ſacroſanctam Euchariſtiam.

VObis autem maledictis ſpiritibus immundis, qui
potentiſſima Dei noſtri virtute ab hoc corpo-
re fugati eſtis; vobis, inquam, ubicumque ſitis,
conſtanſtiſſimè præcipio] vobis efficaciſſime mando
† vobis firmiter impero in nomine Dei excelſi,
qui vos creavit, qui vos ſuppliciis deſtinavit æter-

nis: nomine, & virtute Eſu Chriſti Filii ejus Do- d

mini noſtri t in nomine, & per merita præcelſæ
Genitricis Dei Mariæ, omniumque ſanctoruùm Spi-
rituum, ac Beatorum † præcipue in virtute, &
per virtutem illarum potentiarum ſublimium, qui-
bus ſuperati, vos Dei rebelles aufugiſtis: ut, nec
immediatè, nec mediatè ampliùs accedere audeatis

ad vexandum, ter fendum, atque hoc Dei opus N.

penitùs perturbandum: ſed permaneatis in locis vo-

bis ab Omnipotente deſtinatis, cum pœnis, ac ſup-

pliciis veſtris, in æternum permanſuris. Fuge igitur
tu, tartareæ hujus legionis caput nefandiſſimum,

cum ſociis peſſimis: fuge ab hoc pedtore, ab hoc

corpore; fuge verſutiſſime DEl hoſtis, à cun-
Gis membris ipfius: fuge ab hac vita fur, ſer-
pens, Beelial, ſcelus, mors, hiatus, draco, bellua,
nox, inſidiæ, rabies, chaos, invide, homicida,
qui primis etiam generis noſtri auctoribus per-
niciem invexiſti; in mentem videlicet ipſis im-
mittens, ut vitium, ac mortem deguſtarent, Chri-

—

(ON

Atmur le eni
un enar Gaan
ihuum iteoßa
ut Akn /ni
olena ct I.
rudn Ch
Qikeudinos.
lter leauheys.
letennn mune
jritus iulheus.
0da Triiamus

Ue Mirie N p

ckaei Gaiix,
ſaſi⸗ nun
neſ, li

7

16

Uſent contra omnia maleficia. 8675
r leellke
ih

ſtus te, cum aſſeclis tuis nequiſſimis, vel in mare,
vel in ſcopulos, vel denique in porcorum gregem,
tſrine quemadmodum illam dæmonum legionem, fugam
ritm. corripere jubeat, absque nullius læſione: proinde

iibusimes liget te, & vos omnes nequiffimos Deus Jehova †
inute cbhent. coërceat VOS Deus Sabaoth pconfundat vUs Deus
n, halmni⸗ Adonay ? comprimat vos Deus Sother † concul-
hmimn cet vos Deus fortis † compellat vos Deus Tetra-
uirkatf grammaton . maledicat vos Chriſtus Eſus † imò
cütimim 8 ſancta atque i ndiviſa Trinitatis † Trina, atque
ili Micist. indiviſa Dei Unitas † Patris † & Filii 1 & Spi-
enen ele tüs ſancti † Amen.

Kene Exorciſmus X.
Contra omnia maleficia.
mſocinin Adſt vas aquæ benedictæ, panis, & vinum benedicen-
enilh dum, crux & candela ardens in Altari, aut ſuper
ſlokinut menſam linteo ſtratam, quibus paratis ſupetpelliceo,
watutte aut ſaltem ſtold violaced indutus, coram cruce
ülgau genuflexus dicat Litanias de omnibus Santtis.
n WVyrie eleiſon. Chriſte eleiſon.
e an 5 MR'Chriſte audi nos. Chriſte exaudi nos.
le, Eater de cælis Deus. Miſerere nobis. (ei)
e iut Fili Redemptor mundi Deus. Miſerere nobis.
l Spiritus ſancte Deus. Miſerere nobis.
h Lancta Trinitas unus Deus. Miſerere nobis.

inn, 7 ancta Maria. Ora pro nobis (eo, ea)
w Landa Dei Genitrix.
4 6 Sanda Virgo Virginum. .
dee Omnes ſancti Angeli & Arcangeli. Orate.
M 4 u 2 Omnes

„

676 Exorciſmus X.
Omnes ſancti Throni & Dominationes.

Omnes ſandti Principatus, & poteſtates. flion en
Omnes ſanctæ Virtutes cœlorum. en inn
Omnes ſancti Cherubim & Seraphim. S
. . enn ſelotte
Omnes ſancti Patriarchæ & Prophetæ. AVron 4
Omnes ſandi Apoſtoli & Evangeliſtæ. nibler inn
Omnes ſandti Martyres & Confeſſores. geriuban ih
Omnes ſandti Pontifices & Dodtores. “ mrrßnhin
Omnes ſancti Sacerdotes & Levitæ. rei lenhn
Omnes fancti Mona hi & Eremitæ. iucs
Omnes ſanctæ Virgines & Vidvaur. (iulgen.
Omnes ſancæ Conjugatæ, & Pœnitente. an lbeken
Omnes Sancti & Sandæ Dei. e
Propitius eſto. Paree nobis (ei) Domine. uI Gords
Propitius eſto. Exaudi nos Domine. eumiddteſen
Ab omni malo. Libera nos (eum) Domine. elmhmiltad-
Ab ira tua, & morbo malo. WWn noc nis
Ab inſidiis diaboli. nn
A vexatione dæmonum. ”” eun nilineln
A poteſtate inimicorum. òMD) serallir
A malitia impiorum. iei
A veneficio malignantium. 4 uuube le
Ab omnibusppericulis. Annieſamnm
A gravibus doloribus. “ Nabanhera
A fſubitanea morte. litramn
Per virtutem divinitatis tuæ * n
Per potentiam humanitatis tuez. 222 Ehe⸗ .
Per ſacra miracula tua. hnnetul
Per poteſtatem ſuper omnia demonia. h .
Per Majeſtatem gloriæ tuæ. ⸗ Niinnein
Per multitudinem miſerationum tuarum, weit

Per tremorem ſacri Nominis tui,

0 1 8
Per Aſotſeum.

2

Dnintone
Lhoteltns
Drun.
eraphin.
Mrophetz
ngelite
onleſoores
Ccborer
Leyite,
emnite⸗
ve⸗
ntenen
Kiar.
ha.
enun
1

Contra omnia Maleficia. 677

per efficaciam ſacræ Crucis tuæ.

Per effuſionem ſacri ſanguinis tui. .

pPer dolorem vulnerum tuorum.

Peramaritudinem mortis tuæ.
per glorioſam reſurredtionem tum.

per mirabilem aſcenſionem tuam.

Per merita beatæ Virginis & Matris tuæ.
Per interceſſionem Sanctorum tuorum.
Peccatores. Te rogamus audi nos.
Ut ei parcas. . L
Ut ei indulgeas.
Ut eum liberes.
Ut eum corpore &'anima ſanare digneris.
Ut eum à doloribus eripere digneris.
Ut eum à poteſtate malignantium liberare digneris.
Ut eum à malitia demonum defendere digneris.
Ut eum à nocivis tentationibus præſervare dig-
neris.
Ut eum priſtinæ ſanitati reſtituere digneris.
Utnos exaudire digneris.
Fili Dei.
Agnus Dei &c.

7. Salvum fac ſervum tuum (ancillam tuam)

B. Deus meus ſperantem in te.
v. Mitte ei auxilium de ſancto.
y. Et de Sion tuere eum.
J. Eſto ei Domine turris fortitudinis.

. A facie inimici.

J. Nihil proficiat inimicus in eo.
M. Et filius iniquitatis non opponat nocere ei.
J. Domine exaudi &c.
. Dominus vobiſcum. gKg..—
Unu 3 Ore-

678 Exorciſmus X.
Oremus.

Lementiſſime DEUS, qui ſecundùm multitudi-

nem ſapientiæ, & miſericordiæ tuæ; quos

diligis, caſtigas, & flagellas omnem filium, quem
recipis: te ſuppliciter exoramus, ut huic famulo
tuo N. qui membrorum debilitatem, & dolorem lli

patitur, gratiam conferre digneris: ut quid quid ab

eo humana fragilitate peccatum eſt, ignoſcere, &

quidquid diabolica pravitate corruptum eſt, purga-

re, reſtituere, & ſanare digneris: nocumento omni

ac dolore ſublato cunctisque malignorum ſpiritu-
um peſtiferis machinamentis procul depulſis. Per
Chriſtum Dominum noſtrum &c.

Oremus.

LDOmine ES) Chriſte, Fili DHl vivi, qui dedi-

ſti Apoſtolis & fidęlibus tuis poteſtatem ſuper
omnia dæmonia; & ut languores curarent: te ſup-
pliciter exoramus, ut per merita & intercefſionem
beatiſſimæ Matris tuæ, omniumque Sanctorum tuo-

rum, quæ nos unà cum hoc famulo tuo devotè im-

ploramus, eundem ab omni poteſtate ſatanæ & mi-
niſtrorum ejus potenter eripere, atque ab omni
ægritudine mentis & corporis clementer liberare
digneris.

Ne deſpicias, quæſo Redemptor meus, me in-
digniſſimum Sacerdotem, miniſtrum tuum, te hu-
militer adorantem & devotè invocantem, ſed
ſicut tradidiſti mihi poteſtatem quotidie offeren-
di DEO Patri immaculatam Hoſtiam ſacratiſ-
ſimi corporis, & ſanguinis tui, ita nunc tribui
mihi

enur
Pinehlenne

Pb, ite
Nrlyungelc
da.

Wus 05 le
gnos, e
I ſehrciſis,
0, nngan at
nenten, gi cre⸗
ſetkiſumejus
ns Cifon.
Nanunbeclitumm,
recorti ut

s Kleums vet

Dl,Kornhs reb
Unimaltten inca
ngvatt lnju.
Natifinundenen
W ſeri do
GBoleibinuk de
len iſturin

I.
1

Coutra omnia Maleficia. 679
Utenite mihi poteſtatem contra nefarium inimicum, & re-
R ple impoſitionem manuum mearum omni benedi-
cotten, dione cœleſti. Qui vivis &c.
onnenindg Sacerdos ſuper infirmum dicit:
nn,IH „. Adjutorium noſtrum Kc.
liuen, lin y. Dominus vobiſcum. “
erteltgi Initium S. Evangelii ſecundàm Joannnem.
mek ie 5Sacerdos ſignet infirmum in fronte, oe, pectore.
omptein, In principio erat verbum &c.
epoelnenmm F. Laus tibi, Chriſte.
nuſroun hir⸗ Det illi librum oſculandum dicens:
Mnencgni:⸗ Per Evangelica dicta extinguantur in te diabo-
nr. lica fada.

4 Exorciſmus.

E Ne AbPjuro vos dæmones infernales, & ſpiritus ma-
uugeng lignos, qui pernicioſum malum huic creaturæ
eunenmnt DEl fabricâſtis, & conſervatis maleficium in es.
e nalintin Vos, inquam, adjuro, per DEUM Paftrem omni-
mmitimmn potentem, qui creavit cœlum & terram. Adjuro
Crt. vOs per Filium ejus uni genitum Dominum noſtrum
Gr Elum Chriſtum. Adjuro vos per Spiritum †
nmen u ſandtum Paraclitum, ab utroque procedentem. &
EPpræcipio vobis, ut omnibus incantationibus, ſigna-
turis, & ligaturis veſtris ſublatis ab hac creatura
DEI, & omnibus rebus ejus recedatis: atque ab
omni maleficio, incantatione, & ligatura liberam

Nort en 1. . . 2—2 .
ienn relinquatis. Conjuro vos, & præcipio vobis per
ncu ſacratiſſimum, tremendum & glorificandum nomen
er IESU (ſeribat illud pollice in fronte ejus) quod fronti

. o 1 7 . . . 2
n⸗ ejusſinſcribimus: & per ſignum ſanctæ crucis ( faciat
oHEA erucem in fronte ejus) quod fronti ejus damus: &
Ju Per

680 Eyvrvoreiſmus X.
per triumphalem titulum in cruce ejus ſcriptum

(Veribat ]. N. R.J. in fronte ejus) ESIIS Nazarenus
Rex judæorum, quem in terrorem veſtrum fronti
ejus imprimimus, ut ceſſetis hanc creaturam DElI

lædere, & veſtris maleficiis vexare.

Adjuro vos per eum, qui eſt Alpha & Omega,

Principium & finis: qui omnia ex nihilo creavit, &
omnipotente virtute ſua conſervat. Adjuro vos per
eum, ante cujus faciem ignis præcedet, & inflam-
mabit vos inimicos ſuos. Adjuro vos per poten-

tiam illius, qui vos rebelles à conſortio ſan dorum

Angelorum excluſit, & ad ſedes tartareas igne &
ſulphure cruciandos damnavit. Vobis, inquam,
præcipio, in nomine Domini noſtri ESU Chriſti,
ut protinus deſtruatis, & ad nihilum redigatis om-

nia maleficia, philtra, incantationes, ligaturas, ſig-

naturas, omnésque veſtras noxias pactiones, qui-
bus hanc creaturam DEl infeſtare, affligere, & mo-
leſtare præſumpſiſtis: eimque liberam & ſanam, &
ſine ulla læſione animæ & corporis impoſterum
permittatis: ut mente & corpore pariter expedi-

vivit & regnat &c, .

Aſpergat eum aqud beuedictà.
ITerum adjuro vos, dæmones maligni, per Deum

omnipotentem † qui diviſit lucem à tenebris, ut

ſine mora amoveatis omnia nocumenta ab hac crea-

tura DEl, & ipſam ſine læſione relinquatis. Adjuro

vos per glorioſum nomen Domini noſtri ESU
Chriſti, qui æternaliter à Patre generarur; ut pro-
tinus recedatis, & non amplius appropinquetis
cCcrea-

creite Konn
vraetocinieſci,
deros 4potolo⸗
tebice lunt in
n wugun: in
ſorantar omd
ſira duic crend
1OVOS Der tt
Chriti, gvicelee
reſtrtanimas,
reyotoο
tis ommnem m.

umlDblonnia
ta liberam ſervitutem ſuo exhibeat creatori, qui

Auets herilam
Areine vorp
lte Doii woſri
Kjuclene kros
nen

ga
Mirci
le ſgnur acti
deſe,iteni

4
ſncklet er⸗
ren D
bane eenl
Uerure,
el Apktir

0

zernifioen
ernat ,innne
rrcett, Ki
nd ia elte
unnrolndhn
Kirhri ige
In Tk innen
di nt
tAinatkrüm-
—ð
1 Mitſhe

1
i

liliknznt

2

t.

N

☛

nctirmln
el nn in
rrirokt.

10 Cenmi,4.

1

igni e/
. lem 4.
meifici⸗
“
vDid .
Ns er

Etenen

cGontra omnia Maleficia. 681
creaturæ DEI, ad ei inferenda aliqua maleficia.

Adjuro vos per vittutem Spirits † ſancti paracliti,

qui in fſlamma ignis ſuper Apoſtolos deſcendit, ut
ſi quid ad deſtructionem hujus creaturæ in ſignum
poſitum ſit, illud ſtatim amoveatis, & ad loca arida,
& inhabitabilia deportetis. Præcipio etiam vobis
ex parte DEl, ut nullam deinceps uſurpetis auda-
ciam obſequendi maleficis hominibus ad nocendum
huic creaturæ: & omnia, quæ poſuiſtis ad læden-
dum valetudini ejus, protinus deſtruatis. Et ſicut
per beatos Apoſtolos Petrum & Paulum ad nihi-
lum redactæ ſunt incantationes factæ per Simo-
nem magum: in authoritate DEl omnipotentis
diſſolvantur omnes ſortilegæ artes, præſtigia, &
philtra huic creaturæ DEl fabricata. Demum ad-
juro vos per virtutem cru cis Domini noſtri IESU
Chriſti, qui deſcendens ad inferos, devicà poten-
tià veſtrà animas ſanctorum Patrum inde extraxit,
ut remoto dolo & omni obſtinatione deſtruatis, ſen
tollatis omnem malignam faſcinationem ab hoc
famulo DEl: omniaque nociva corpori ejus ingeſta
educatis per illam viam, quæ ſit magis expedita
absque læſione corporis, & ſanitatis ejus. In Vir-
tute Domini noſtri ESU Chriſti, qui venturus
eſt judicare, & vos in barathrum aby ſſi dejĩcere,
Amen.
Aſpergatur aqud benedittd.
Proſtea accipens crucem, dicens:
ECce ſignum ſanctiſſimæ crucis, fugite partes
adverſæ, vicit enim vos Dominus noſter ESUS
u py Chri-

682 Exorciſmus X. ni⸗ 4
Chriſtus Filius DEl, Imperator ſummus, Leo de gäteſ
tribu Juda, radix Davicd. s
