greos velros 6

im Ut Celet ,
Prerſtt hent
Prachioſvondtn
runiengteti
nente lils it

annanpertt 4

Eiin anhebitn
Nrdriigſotn⸗
31

1 Un dl

Decunptiiftii
on ni
in ien

Ee

. Pfreign
ſit

ritnlmitin

in Feſtivitatibus B. V. M. 585

Deus manè diliculo adjuvit eam, gratiarum imbre
illam præveniens: unde mirati cœlorum incolæ,
invicem quærere cœperunt: Quæ eſt iſta, quæ aſcen-⸗
dit de mundi deſerto, de terra miſeriæ, & tenebra-
rum, deliciis affluens, innixâque ſuper dilectum ſuum?
quoniam vere magna, atque admirabilis ipſius ef-
fecta eſt gloria in ſalutari ſuo: etenim gloriam, &
magnum decorem impoſuit ſuper eam DEUS, fe-
citque illi magna, qui potens eſt. Hanc igitur il-
lam eſſe mulierem diſcite, tartarei, quæ de turba
ſola extuliſſe dicitur vocem; ſuper omnes videli-
cet Sanctorum cuneos, & Angelorum, altiſonas
DEO reſonantem laudes; pro meritis, ſuper cun-
dorum merita excellentioribus.

Per tot igitur Deiparæ Virginis munera præcla-
riſſima, ac peculiaria, quibus à luciferi unguibus
præſervatam fuiſſe ſcitis, ne ab originalis peccati
fomite contaminaretur, vos dæmones iterùm, ea-
demque forma, conditione, & mente, quàâ ſupràâà
exorcizo † conjuro? adjuro ut veſtram ſuper-
biam deprimatis, vòsque Sacerdotalibus mandatis
ſubjiciatis. Convenio vos nequiſſimos ſpiritus
tenebrarum, per Mariæ gratiam, quâ ab eodem
Omnipotente præ omnibus diligi, atque ex omni-
us diligi meruit creaturis. Cogo vos nefarios †
per Mariæ animam digniſſimam. Impero vobis
canibus rabidis † per Mariæ dilectionem, quà Deum
eſt proſecuta. Mando vobis pertinaciſſimis, ut †

veſtram duritiem per Mariæ integerrimam con-

ceptionem frangatis.

O 5 Cu-

786 Exorciſmus VI.
Cujus ſanctiſſimam animam, ut audiſtis, jam
talibus munitam præſidiis, atque muneribus deco-
ratam, complacuit Altiſſimo conſimili induere tu-
nicâ, effingens illi ex ſtirpe regia Davidicæ prolis
corpus ſuum integerrimum. Quod ſi claram proa-
vorum titulis eam fuiſſe ſcitis, incomparabiliter
elarior generoſitate extitit prolis, Filia ſiquidem
Regum fuit ipſa, ſed inſuper & mater Regis regum 4
cunctis ſpiritibus prædicatur. Item & ſanctorum vi-

rorum genere ſuum conſtipavit ſanguinem: nec non

& in civitate DEl illam oriri voluit; ut tantis antè
ſæculis Prophetarum oraculis prædictam fuiſſe

ſoitis: Qui ereavit me, dixit mihi: in Jacob inhabita;

e& in rael hæreditare; & in elettis meis mitte radices:
E& ſic in Sion firmata ſum, & in civitate ſandta ſimiliter
requie vi, & in Jeruſalem poteſtas mea: & radicavi
in populo honorificato, & in parte DEl mei hereditas

mea, atque in plenitudine Santtorum mea fuit manſio.

Verùm perpendite vos interim, infeliciffimi, tan-
tæ Virginis commorationem, illamque detentioni
veſtræ damnatiſſimæ æquiparate: imoò & peranti-
quæ veſtræ creationi illammet jungite. kuiſtis &
vos quondam initium viarum DEl, & ſummo cœ-
lorum faſtigio concreati. Super aſtra protende-
batur regio veſtra ſublimis: imò, ante omnem ſy-
derum lucem, educti fuiſtis in lucem illam inacceſſi-
bilem gratiæ Excelſi: adhuc etiam in populo, ne-
dum honorificato radicati, verùm & infuper vos
ipſi, vos in Dei populum, gentem, & domum col-
locati fuiſtis, ut unà ſecum ſederetis in gloria, ac
de menſa Altiſſimi ederetis. Sed quia ingrati fuiſtis,
atque in tam vaſto munerum pelago humilitatis
„ an-

nine n

Prugi
Peuihl
Ineethi
eheren et 2
nte lene
ter een
el ti
Delen Keint
See ut aunotion
Zteg anngian
1ienns con

rlenigutn
nocianterums
Derwirimend,
mes uerum aje
In vos nefzrios⸗
arumnvirtutes,
iecorpus & ln
ilnosad humi
Io wobisurceda

Aaoerdbra
Ius ant per y

Ninnale ſin
tuis i Ma
Ndoi eſan⸗
hsnnn Dh.

ncita0t

05 Cote 4 10

knp

n, t
lbe mmnei⸗ 4
Orüiifiien,
legiaenie 1
Gulſar
ig, igeonprii⸗
Pwislleßt⸗
Lmarerleginn
len Alncdonn
tlnptinennen,
Mitzurtuotisen
Ni elen ni⸗
Nitn unti

N

uh
are Muen
Nhmuftu
Ir iiliin
akein
nimr Oetme
lat i
Eomne
7 Enor

4 1

AeecAd

in Eeſtivitatibus B. V. M. * 87
anchoram projicere reludâſtis; idcircò oblivionis
Aquilo fortiter contra vos inſufflans, vosque pro-
pellens, ad duriſſimos ſuperbiæ impegit ſirtes, at-
que in portu ipſo fuiſtis miſeri naufragati, contrà
veroô, Beatiſſima DEI Virgo, quæ, cuùm omnium
mare percurreret gratiarum, ac Spirits ſancti ven-
to flante ſuper illam, ſublimium meritorum ſinus
feliciter peragraret, nequaquam culparum fuit
illiſa ſcopulis; nec tentationum fludibus obvolu-
ta: DEUS enim ipſe in medio ejus potenter affu-
it; ideòque commotionis veſtræ ſpiritus, dam-
nati, illam penitus compellere non valuit.

Per realem igitur Mariæ progeniem, vos inferno-
rum mancipia iterum exorcizo ut hinc fugam pa-
retis: per virtutem puriſſimi corporis Mariæ, vos
infames iterum adjuro' per Mariæ ortum digniſſi-
mum vos nefarios conjuro † per cundorum bPatri-
archarum virtutes, ſanctitates, & merita, à quibus
Mariæ corpus, & ſanguinem ortum traxiſſe ſcimus,
vos viliſſimos ad humilitatem compello & præcipuè
impero vobis, ut cedatis, & veſtrum rigorem fran-
gatis, per opera Abraham per virtutes Iſaac † per
virtutes jacob per virtutes Judæ † per virtutes
David omniúmque ſimulbatriarcharum: quinimò
per virtutes oſeph, Mariæ ſponſi digniſſimi hman-
do vobis † per præſtantiſfmam Annæ prærogati-
vam, cujus in utero, DEUS ipſe, ejus matrem inta-
am concipi voluit, ac tandem vos ligo vos ener-
vo† vos condemno vos concutio vos verbero †
in nomine Eſu, & ſemper pudiciſſimæ Genitricis
ejus Mariæ † Amen.
Na-

588 Exorciſmus VI.

Naſcitur igitur puella hæc regia, veluti roſa, aut

lilium, licet alienorum reatuum aculeis undique

ſepta, à labe tamen culparum ſemper aliena. Con-
ſurgit quaſi oliva ſpecioſa in campis, DEI Mater
digniſſima; oleum miſerationem DElI ſcaturiens
miſeris. Adeoò namque pietate repleta ſunt à Crea-
tore ubera illius, ut alicujus miſeriæ notitiâ tada,

lac fundant miſericordiæ: nec poſſit miſerias ſcire.
& non ſubvenire. Et ſicuti ubicunque fuerit cor-
pus, congregantur, & aquilæ: ita ubicunque fuerit
miſeria, ejusdem Virginis & currit & ſuccurrit pro-
tinus miſeratio. Veluti platanus frondibus ſemper
pravis culpis obnoxios à divinæ juſtitiæ radiis pro-
tegens. Ut cypreſſus ipſa Virgo inſurgit, mentis
ſuæ culmen ad Deum ſemper erigens. Uti cina-
momum, & balſamum virtutum odore redolens.

Quaſi myrrha elecdta carnis corruptionem procul Geentu,
agens. Tandem, ad inſtar fumi virga, ex aromati- kaen

bus incenſi ac thuris, pro nobis videlicet ad Deum
preces effundens. O quâm ſpecioſa hæc Dei Virgo
ſidelium obtutibus ap paruit! pulcherrima enim in-
ter mulieres à cœleſti ſponſo vocari ipſa meruit:
talem enim fore decebat eam, quæ conceptura erat
ſpecioſum formàâ præ filiis hominum; excelfum
videlicet, Deique verbum, hominem effectum.
Inceſſu gravis apparebat Virgo præclara, vultu
decora, verecunda ſermone, abjedta oculorum
obtutu, geſtu ſuavis, fructuoſa verbis, operibus
fervida, atque undique dilectionis igne ſuccenſa:
pede premebat terrena, & cordis affectu fumma
cælorum percurrebat domicillia: ſemper ad
Deum

neſs
gednf
mttnn
irmurticl
ntennete:i D
Gungenmrellic
Uerundeisſen
emninekCenun
7 Ninayunn ii
honmn
Or
Auoigtorcelo
N/OA/NAuti
ertorun mnil
Iu roigium

Mymns mecu
Cun tainf pos
Pps unat
Nihen fora
ifluetginis
n lrinh
per

4 “
un⸗ P

.
in Eſtivitatibus B. V. M. 589
nntil Deum accedere cupiebat, quam Deus ipſe præcipuo
gun roſequebatur amore;dum ejus carnem aſſumptam
Eenperin ejus viſceribus innocentiſſime nutriebat. Miracu-
ncanpe l Ium factum fuit peculiareVirgo Dei Genitrix; unde
men him legitur: novum feciſſe Dominum ſuper terram: mu-
etenenlnie, lierem ſcilicet circumdantem viram: illum videli-
nlereniis cet, de quo prædictum jam ſcitis: ecce vir, oriens
poltmeis, nomen ejus. Induit eam pro tunica, gratiarum
omgeisn ſole, creator: de quibus dictum fuit ei ab Angelo:
ialbienngek Ave gratia plenda. Lunam ſubdit ei pro calceis &
itholmin ſtellæ firmamenti, ac cœlorum ſydera illi diadema
muüfondtuſem regium texuére: ut videlicet, tuùm terrarum, tùm
inſttentisnr⸗ coœleſtium creaturæ illius ſubdantur celſitudini, cu-
Uwh tem jus uterum Deus ipſe ingredi non eſt dedignatus.
Haæc enim eſt Genitrix illius, qui à Deo Patre ante
omne principium fuit genitus, & quem Angeli
confitentur, & homines cunctorum eſſe Deum, &
Creatorem. O Virginem, 6 matrem, uterum,
I 6 pedus igitur cœlo latius! & fœdus, ſalutis ſar-
idn i cinam! Oalvum, luti & figuli thalamum! O thro-
Pnene num, peccatorum mundi redemptionem! O Ma-
riam mundi prodigium!

õ
irtrin auna

Hæc igitur vos mecum devincat tartarei; vos
en mecum debilitet ? vos mecum debellet I hæc
zofmme „ Virgo vos conſternat † hæc vos execrationibus
r 6 affligat F hæc vos torqueat † & ego in nomine
8 zſelt præclariſſimæ Virginis, & tantæ Dei matris virtu-
end, te, vos denuò exorcizo † per Mariæ pulchritu-
Gois P dinem vos conjuro † per inclyta ſancæ Mariæen-
comia, vos ſupero † per Mariæ verba mitiſſima
elli „ vobis fugam præcipio † Per Mariæ greſſus mode-
112

590⁰ Exorciſmus VI.

ſtiſfimos, vobis mando † per Mariæ præclariſſ- intend
. eper, vohl exire impero † per amidam ſole . “
Mariam, vos cædof per calceatam lund Mari: r
vos flagello † per Mariam ſydereâ redimi lam, ffeldn
1 per Mariam ſydereâ redimitam co- m etnii
ronaâ, vos ſuperb bedir CO- C Etend
jib perbos 0 edire urgeo † ac ſacerdota- ielcn
libus cedere vocibus, ejusdém pedibus ſubjici ſub nirll
pœna pœnarum veſtrarum, i SS
. ncrementi ſuper are- „rdn
nam maris. ti fup cr are- erißtton
eelilunm,1
. An non, cæci corde, tantæ Virginis humilitatem unde ie
8 lgicitis quæ creaturam omnium ex animo ſe greſ- Amekmuinſr
ibus proſternebat: unde eam ceciniſſe jam ſcitis: Aeikin i
Reſpexit Deushumilitatem Ancillæ ſuæę. Nonne p er lueßenatertenre
acken ejusdem Virginis obſequentiam ſingularem? iiclermdena
du ngelo ſibi magna, c mirabilia nunciati, ſic fuit drmin) in zer
effata, Eccé Ancilla Domini, fiat mibi juxta verbum Deiimelimn
õ id obſcurus eſi vobis, tenebrarum cul- Nißenlipieun
. vegejus can dor de puritas ſublimis? quapropter AMchanfio
Je dles ipſe rlellis ſummopere eam commenda? fengnm; pobs
Dian: ene Sicut lilium inter ſpinas, ſic amica mea inter ſcibns ang
. ant 1 .
Euente St eo e partum, in partu, & poſt partum, lhern fi
eieten rpore in lempicknum ilibat perman- netg eius cond
Pralum nim recte nôſti, quod animaret te diabolum Ahinun elſe
mere in ea congreſſum partus fæmineus: ve 1NdA Nacid
runtamen terreb greflum partus fæmineus: ve- Ncide,
quamvis Cherae at virpiniras parientis: quoniam t guiere
riſtum Maria, Evæ uti eie
. ue filia epe- en enn
riſſet; non tamen eum contcperat Ad 2 P P S “ de
Propter etſi audiſtis, illam divino Adam Jun nt Pr
piritu; bené etiam . cundaram Mlportun
vobis notum eſſe debet, dn
quod non novi . : eille de et, lier
QAus munditi tificare. Neſcit Spiritus ſan- N ent;
lem 1 1n ”
Virginis minuere, ſed augere; 54.
neſcit

tiof er gen
Reltmn l
Feere Tlatr
gedf rieh
en heiſn ſt
bonnen inen

= =

1

itnishwnie
öimerminoken

atrilleimen P

Al Meye
Ueniammlluen
uknehiri
n Hüptn
denstmrrnt
Cricttin anin
Unmerannhkel
te ymtu
wetMprun

in Feſtivitatibus B. V. M. 591
neſcit fœdare, ſed glorificare. Charitas MARILX
nedum in terris, ſed in tartareis veſtris latibulis ſo-
le clarior dignoſcitur. Interrogate vos nomineAl-
tiſſimi infelices illorum animas damnatorum, quæ
vobiſcum æternis torquentur incendiis, quoties,
dum in hac lachrymarum valle corporeis vinculis
detentæ, illamet adjutrice, gratiarum imbre fuerint
perfuſæ: Quot inſpirationum piarum radiis, quôt-
que cæleſti illa munera, illa media, à Dei miſeri-
cordia, dum hlic degerent, ipfæ perceperint; quot
pænarum æternalium per temporanea eis interjecta
ericula evaſerint? quot pænitentiæ ſtimulis, ipſa
pro illis efficaciter deprecante, deſuper pungi me-
ruerint? quæ tandem animæ (ſic merente cordium
earum duritia) in æternum ruerunt interitum, in
quo vos etiam verſamini. Nec vobis ignota eſt cjus-
dem imenſa pietas atque clementia diſpenſans ege-
nis auri copiam, Filio ejus Infantulo à Magis culto-
ribis erogatam; nobisque pauperibus quotidie de
ſupernis ſedibus largiter dona mittens: unde &
mater pauperum à fidelibus nuncupari meruit.
Nanſuetudo ejus cunctis eluxit creaturis: de ea

namque ſcriptum eſſe ſcitis: deſcendit ſicut plu-

via in vellus: placidé nimirum in placidam Dei
verbum illapſit; quieté in quietam; ſuaviter in
ſuavem; benigne in benignam; jucunde in ju-
cundam, Eſt inſuper prudentiſſima Virgo Maria,
cunctis noſtris opportuna ſuppeditans remedia

malis. Fidelis eſt ſuper omnes: cunctos enim fide,

tum veteris, tum novi Teſtamenti antecelluit ipſa
Sanctos: quæque & ipſum fidei noſtræ aucto-
rem

1 1 /
1

592 Exorciſmus VI.

. Mrupv⸗,
rem fidelibus peperit. Spes ejus omnem ſpem ex- li⸗ alin

uperavit. Sed quis mortalium Mariæ virtutes ora- nd mel
tione proſequi valebit? Potentiffima eſt tandem ſu- Mſl em
per omnes potentes; cuùm ſolo conſenſu, de cæle-
ſti faſtigio traxerit illum, qui magnus eſt, & ex-
celſus ſuper omnes deos, quique mirabilia magna n kuten
operatur ſolus in cœlo, in terra, & lubtus terram. lettunn 4
Sê lreßſeimmn
Per iſtius igitur tam eximiæ Virginis virtutes; glminuim
ac laudes, iterum vos impuros dæmones exorcizoi lmmn ſemoern
ut præceptis Altiffimi, per me ejus Miniſtrum vo- onn Minge⸗
bis injunctis, obtemperetis. Per Mariæ validiſſi- un azatenri
mam potentiam, vos tartarorum mancipia con- a Nelamak, ihe
juro per Mariæ ſpem accenſam, vos cædo † per Alnm idhon
Mariæ fidem firmiſſimam, vos punio † per Mariæ (üorun Wad
prudentiam, vos cædo †† per Mariæ pietatem atque iun, athton
clementiam vos peſſundo per Mariæ erga Deum or aico de
ſuum & homines charitatem, vos canes adſtrin- e olerni oonenio
go † per Mariæ illibatam Virginitatem vos confun- mme ihini il
do † per Mariæ obedientiam, vos ad obediendum , emn ſtel
compello. T†T Per Mariæ inclytam humilitatem vos makte wtec
arrogantes, vos infames, vos damnatos, vos per- geanc,, bi
tinaces humiliari præcipio †. Ai ſgis urilio
M munnn deſtie, 1
Ipſa eſt enim fortitudo noſtra, ipſamet Deipara Eiikeäln.
Virgo eſt ſpes noſtra: Maria ſolamen, Maria tuta- emneen
men eſt noſtrum, Maria noſtra medela, Maria re- ee
fugium noſtrum, MARIA noſtrum robur, & vir- insglefn
tus, MARIA gaudium, MARIA ſors noſtra, Maria klupe

ne⸗
dux noſtra eſt, MARIA ſpeculum noſtrum, MA- “ elo
RlA conciliatrix noſtra, MARIA theſaurus noſter⸗ z, e adcl
MARIA ignavium ſapientia, MARlA ſimplicium is vel
ma- 1

undee
Mieilie
Alifimeitner,
chnlel d,
inagnutt k
gle ninihln⸗
Klubnutnn

e Figiniting
lenoneseronn
teſss Hinkunn

eMie crationum, ipſa potentifſima contra luciferinam

Mun nunopin c
n af
füine ne
Drrfaalde
itutn, N
I

in Feſtivitatibus B. V. M. 592
magiſtra, Maria pax, Maria amor eſt noſter, Maria
fidelium gloria, Maria ſalus omnium, Maria omne
bonum, atque orbis terræ felicitas eſt; unde procul
dubio vos ad obedientiam impellet, veſtramque
ſuperbiam ſuis conteret pedibus, expellendo vos

fortiter ab hac crearura DEl, ſanguine Filii ſui ſig-

nata atque redempta: quoniam è converſo, ipſamet
Maria lux eſt, veſtrarum tenebrarum fugatrix, ipſa
eſt hagellum impurorum ſpirituum, ipſa eſt ſuppli-
cium demonum infernorum, ipſa eſt damnatrix
obſtinatorum, ipſa imprecatrix eſt veſtrarum exe-

perfiqdiam Bellatrix, ipſa eſt oppreſſio tumidorum

DElI hoſtium, ipſa eſt oppugnatrix humanæ ſalutis

adverſariorum, ipſa eſt confuſio obſtinatorum ſer-
pentum, ipſa eſt dominatrix DEl rebellium, ipſa
eſt dolor, afflictio, pavor, tremor, horror, totius-
que inferni concuſſio. Gaudeat igitur terra no-
ſtra tantæ Viyginis illuſtrata decore, ac virtute
defenſa: lætetur fidelium Eccleſia, ejus præcel-
lenti majeſtate protecta: exultent Sancti, ſub ta-
li capite coacti. Jubilemus & nos omnes, ſub
Mariæ Virginis auxilio, de noſtro adverſus vos,

° tartarorum beſtiæ, triumpho. Maria igitur,

quæ eſt potentiffima, validiffſima, nobiſcum ad-
üt, & cum creatura iſta N. ipſaque corroboret
nos contra vos pertinaciſſimos, & præbeat no-
bis virtutem ſuam deſuper, ut verba mea, veluti
DEI Omnipotentis eloquium, ignita ſint vehe-
menter: ita ut ad quascumque ſyllabarum par-
ticulas, accidentales veſtros augeant cruciatus,

.
1*

594 Exorciſmus VI.

„eſtram retundant proterviam, veſtrâsque cervices cs
libenter ad ima deflectant, juxta mei ſententiam, ſenge V
Sacerdotis, Deique miniſtri præcipientis. lpſa eni ſingſe u
Maria, Mater IESU Nazareni, exorcizet vos ſnc it
Maria, DEl Mater Sabbaoth, cruciet vos ? Marie. emifi
DEI Genitrix Eloym, affligat vos Maria Mater
DEI Eloha perterreat vos † Maria Mater DEI ie girlugn
Agyos contundat vos Maria Mater DEl Otheos giiſrin
conjuret vos † Maria Mater DEl Athanathos cedit Areumid
vos † Maria Mater DEl Iſchyros, præcipitet ilcnum ne
vos † Maria Mater DEI Homouſion verberet Peeut: Mree
vos † Maria Mater DEI Tetragrammaton duris ant gleinar
vos adſtringat vinculis †. Deipara Virgo Maria nes ene, M
conſtermat vos † confundat vos † premat vos † mn nunen.
condemnet vos † incendat vos 1 vos jaculis iidd Odurek
confodiat vos feriat † vos præcipitet atque kmnuhtds u⸗
omni execratione, & malorum copia vos undique
opprimer HW carllm ,e Epni
„cas gente virrutſubüminat defuiſſe credatis iliß n imi⸗
B ipſa namque absque culpa- Penun ior werita
rum labe concepta quinimò & ab actuali pecca- In go ine l
rde orum fuit con- Nmm
foſſa gladio innocens DEI M ilii ej acreec
3 ater, ob Filii ejus tor- Wlentinebul
mentorum incurſus: ſcriptum enim ſcitis: tuam aruniiin
ipſius animam pertranſibit gladius: nimirum dolo- “
ris, non materialis. Quo martyrio graviùs & ipſa eu en it
Paſſa fuit, quàm ferro. Quantô enim incom para- Ii enitimn
biliùs amavit, tanto vehementiùs doluit. Unde ien iius,
ſicuti non fuit amor, ſicut amor ejus, ita nec fuit I lan 0
dolor ſimilis, dolori ejus. In martyribus enim r
magnitudo amoris dol ar js:
orem lenivit paſſionis; ſed ing
beata

uieſiie H in Eeſtivitatibus B. P. M. F9 5
Uhania, beata Virgo, quantò plus doluit, tantòque ipſius
Meptiige martyrium gravius fuit: unde quia plus cunctis
ten, eumen dilexit, & juxta magnitudinem amoris erat vis
erneit gili doloris, gravius paſſa fuit mente, quâm martyres
At Nik Carne.
IMr Nr Mariæ igitur dolores vos dæmones crucient †
kü)lierde Mariæ gladius peracutus vos inſenſatos transver-
Delamte beret † Mariæ labores vos diabolos torqueant †
hm,m Mariæ lachrymæ vos mergant † Mariæ ſuſpiria
Muolin ete vobis noceant ? Mariæ tormenta graviſſima vos
unmmmnk meis cogant obſequi mandatis † Mariæ Virginis
Ven ſin Mi afflictiones, pœnæ, amaritudinésque ob filii ſui
AIEPaffionem, & mortem, vos inferni hoſtes dila-
ANGGâ Cerent hvos obduratiſſimos premant? vos peſ-
eits ſimos tentatores urgeant, ac ſine fine vos cru-
ames Lient.
nürnil Verùm hæc digniſſima DEl Mater, & Virgo;
SE poſt hujus tam inclytæ vitæ curſum, licèt crucia-
ſdkenn tibus plenum (ut meritorum alis levius extollere-
ictaien tur ad aſtra) pio igne ſuceenſa ob ſponſi diledtio-
Rl umf nem, in ſuaviſſimo Dei oſculo ſeceſſiſſe traditur, ne
nin deinceps unquam decederet, cuùm ab hac ærumna-
liſi rum valle, veluti nebula, ſolis radio, ab ipſius ſcilicet
N0 66 ſponſo, pertracta fuit in cœorum ſedes ſuper æthe-
GHN Qra collocanda. Sed, an ſcitis, pemimi tentatores, ſci-
tisne locum, quò potiſſimuùm illam Dei manus per-
" duxerit? &ubiDEI Filius, Matrem ſuam dilectam
ſo⸗ collocarit? ubi cœleſtis ſponſus, ſibi nobisque gem-
Gis ii, mam illam pretioſiſſimam, ac valde decoram, ſervâ-
Freſ i/ rit? vos, qui de cœleſtibus cecidiſtis habitaculis,
num̃ vos, qui in cœlorum cives fuiſtis quondam deſtinati,
Hnivt Pp 2 cla-

Exorciſmus VI.

596
sregiones illas, nobis viatori-

claris perluſtrabiti
bus non niſi fide not
que primævas ſedes veſtras ſublimes enarrate. Sed

heu miſeri
rem. Dicam ipſe verbo, quod lætitia cxultans &

gaude

altata eſt, inquit, ſancta DEl Genitrix Juper Cboros
Angelorum ad cæleſtia regna: unde jam de ea dici po-

teſt novum creavit Dominus, nedum ſuper terram.,
ſed ſup
cupat
mulier
aut unicâ tantùm ca
numero redimiri ipſa dignatur; ſed & omnium
cœlorum atque ſtellarum perluſtrans circulos, ipſi

ſedes; caro aſtra premit, calcat cœlorum
globos: neque ampliùs unico ſole veſtiri,

ſoli, lunæ, ac ſyderum catervis, ſplendorem elar-

giens ac radiorum gemmis largiter coronans, An-
gelicis ipſis ſpiritibus decorem impartitur, &glori-
am. Hing canitur: Aſſumpta eſt Maria in cælum, gau-
dent Angeli, α collaudantes benedicunt Dominum.
Dignum quippe fuit, corpore non ſejungi à partu
eam, quæ prærogativam ſingularis gratiæ meruit
præ mulieribus privilegiata, ut non mulierum, ſed
Virgineo ejus lacte aluerit, non hominem purum,
ſed, & DEl Patris Filium, qui ſedet à dextris ejus

in excelſis. Dignum eſt etiam famulos Dominæ

exaltatione collætari, & gloria. DEUS enim Rex,
ejuùsque Creator excelſus, diadema regni in capite
ejus poſuiſſe certiſſimum eſt, fecitque eatn regnare,
atque convivum ei præparari juſſit: inſuper po uit
ſolium ejusſuper omnes principes, quos habebat. ſic
en

4

as: loquimini ergo: dicite, at-

infandum vos jubeo veſtrum renovare dolo-
“

er æthera; dum veſtras Angelicas fœmina oc-

lceari lunâ, vel parvo ſyderum

im

ns concinit nobis beata Mater Eccleſia, Ex-

zellitltiud, i
zelctelhieniſefun
Ounltuen, Xi
Naloceyt een⸗
Eicſehnenn
Kilegnetcslu
cete coolbeleit,
m. Mangbece
ſerk ltit obi

lerperoli eam

ocumritio in æt
Etchinans hos,
d eimolos 4

in kinlgfortite

feonin g veſtra
legte cunc
en i on eſt
n henem at⸗
Ehrii in ſ⸗
Ir ⸗ es
tden rob,

P)

.
milan nie
imini enliz,
lblinet umn
5Nefiuntenn
od ettin eni

1 Maerboekd,

G

lCennir ſe
intenlead,
melunhpertn
Mngelcuskfenin
ntKler cenn
unin heeti
uſiſnohtenn
in Akomin
untirumiil
ooniiult
.

7

devotos, ac famolos à veſtro, 6 ne

in Feſtivitatibns B. V. M. 597

enim de hoc elevationis myſterio prædictum fuit
per Michæam: in noviſſimo dierum erit mons, do-
mus Domini, præparatus in vertice montium, &
ſublimis ſuper omnes colles: inter quos fuiſtis &
vos, veſtro cùm lucifero, & ſuperbi & elati corde!
qui Dei gloriam, juſſumque contemnentes, adver-
sus effectorem veſtrum intumeſcere auſi fuiſtis: id-
circò in profundum abyſſi detruſi eſtis. Commu-
taſtis pro cœlo barathrum: & in ſedium veſtrarum
faſtigium DEl aſcendit puella: ſuper cœlorum aſtra

ſuum exaltavit ſolium, ſeditque Virgo mitis: quo-

niam ex ore ſapientiæ jam didiciſtis, gloriæ præce-
dere humilitatem, & ſic mitem corde Mariam glo-
ria ipſa ſuſcepit æterna. In profundo humilitatis,
atque dejectionis chao ſeſe Virgo abdiderat: atta-
men ille, qui excelſus eſt, quique mites ſpiritu ſalvos
facere conſueſcit, miſit de ſummo, & accepit

eam. Illamque de aquis multis aſſumere, atque

eripere ſtuduit à vobis inimicis fortiſſimis, qui le-
thali ſemper odio eam inſecuti fuiſtis. Sic ergò ipſa-

u met ſuo cumFilio in æternæ gloria ſublimitatis con-

gaudet adjuvans nos, Protegem-vtque nos ejus
andi hoſtes,
livore, & invidiajfortiter defendens: unde & de ea
jure optimo (ad veſtram dæmones confuſionem,
ejusque gloriam) cunctus populus Chriſtianus be-

ne dicere poteſt: non eſt, non eſt talis mulier ſuper

terram mortuorum, atque viventium, in aſpedtu,
in pulchritudine, & in ſenſu verborum, quæ com-
paretur ei. Benedicta es tu Virgo à Deo tuo in
omni tabernaculo jacob, quoniam in omni gente-
Pp 3 quæ

598 Exorciſmus VI.

quæ audjierit nomen tuum magnificabitur ſuper te
LDEUS Ifraéël.
Benedicda tu Filia à Domino Deo Excelſo præ
omnibus mulieribus ſuper terram. Benedicdtus Do-
minus, qui creavit cœlum & terram, qui te direxit
in vulnera capitis principis inimicorum noſtrorum
luciferi. Tu igitur gloria Jeruſalem, tu lætitia
Iſraél, tu honorificentia populi noſtri, Chriſtique
ſidelium; quia feciſti viriliter contra inferni hoſtes,
& ſola interemiſti diabolorum catervas in univerio
terrarum orbe.
In cujus præſenti agone, iterum atque iterum
DEI, ejusque Genitricis ipſe opem implorando, per
illam vos maledictos conjuro ut † pareatis, ac ceda-
tis. Per Mariæ gloriam ſublimem vos fugere com-
pellol per Mariæ Virginis inclytam in aſtris corona-
tionem vos dæmones adjuro † perMariæ peculia-
rem in tanta ſolemnitate exultationem, vos ſoele-
ſtos, vos obſtinatos, vos viliſſimos compeſco † per
Mariæ lucidiſſimam elevationem vobis mandopper
Mariæ nitorem, & gloriam vos compello 'per Ma-
riæ laudes, ab Angelis, ac Sanctis in cœeſtibus de-
cantatas, vos diabolos ad cedendum cogo' per Mæ-
riæ gratiam, & merita in hac ejus aſſumptione elar-
gita vobis impero † per Mariæ munera, quæ, ob
tantam gloriam ſibi datam, ſuis impartiri digna-
tur ſervulis, vobis mando per Angelorum, Ar-
changeloruùmque concentus, & audium in tantæ

Virginis aſſumptione, vos nequiſſimos oxorci-

20 † vobis firmiſſimé adverſor † vobis viriliter
impero, ut mea exequamini mandata, hinc ve-
loci⸗

4
zinilemnin
Erligttanun
9Cerineousen
eeninech
ſn ſekaige e⸗
zdenfitonine
Fiitiniiteig
ebe,1 Mren.

MRN
RRRWe

Lrord

Petto Sand
06
pmutn i n n
ſeh 4
kllenclitrang
1DoathiDomin
Nrchihonſata!
Deltutmyenire
lllulnletez
Utterten

lter⸗

y
rie

no l

ernn, “

lennm giin
hninſcorbunnt,
Prullen iie
li nolti di,
cnmeiheni
ncatergindie

uun me ien
Gnmnlnncon
Nifwiogrcet
eniroen.
npeklu-
An Nun
geehktun Et

NPilemenenente

aimntiun
imeeiſe
Gingind
Gaien
taskungie
uent
Unpatin⸗
r Angere
udue
gſim⸗
† t

1
vuntin 6

in Feſto 5. Joſephi. 599
lociter recedendo: aliàs ſub iisdem pœnis, in no-
mine JEſu Nazareni, ejusque Virginis Matris Ma-
riæ, vos, vobisque faventes, vos detinentes, con-
ſilium dantes, vo bis auxiliantes, in æternum con-
tradico, ut execratio, interdictio, excomunicatio

ccleſtium Angelorum ſint ſuper vos † maledictio
Deiparæ Virginis exterminet vos † maledictio Dei,

Deique Genitricis Mariæ excruciet vos auge4tque
ſupplicia veſtra absque menſura, usque ad judicii
magni diem † in nomine Dei Patris † DEl Filii †
Dei Spiritũs ſancti ꝓ Deique Matris ſemper Virgi-
nis Mariæ &c. † Amen. l
S . e Pe de F N Be Ke 1e 2 Fe Se ge . e Re fe
H Exorciſmus VII.
In. Feſto Sancti Joſephi, & per
Odavaaem.
Præparatio uti in primo Exorciſmo, preæter ea,
Juz hic habentur propria.
Sequentia ſancti Evangelii ſecunduùm Matthæum†.
N. Gloria tibi Dominef. =ð
Um eſſet deſponſata Mater ESU Maria Joſeph:
antequam convenirent, inventa eſt in utero ha-
bens de Spiritu ſancto. Joſeph autem vir ejus, cuùm
eſſet juſtus, & nollet eam traducere, voluit occul-
dimittere eam. Hæc autem eo cogitante: ecce
Angelus Domini apparuit in ſomnis ei, dicens: Jo-
ſeph fili David, noli timere accipere MARIAM
conjugem tuam, quod enim in ea natum eſt, de
Spiritu ſancto eſt. Pariet autem Filium: & vo-
P p 4 ca-

600 Exworciſmus VII.

cabis nomen ejus JESUM: Ipſe enim ſalvum ſa. A
ceiet populum ſuum à peccatis eorum. S N ime muemn
m. Laus tibi, Chriſte. unge
Per Evangelica dicta extinguatur diſſ ĩpetur & urN u,
deſtruatur † in te N. omnis diaboli virtus. In no- ilul
mine Patris †, & Filii †, & Spiritüs ſancti †, Amen. i nel
june

Dicantur Litaniæ Santlorum, it ſupra in Primo en den len inis

Exoroiſmo. olen rbleneos
„. Eſto nobis, Domine, turris fortitudinis. , eratmde
. A facie inimicorum inviſibilium. en enn,
7. Nihil proficiant i inimici in nobis. (c. klun tkaun

H. Et filii iniquitatis non apponant nocere nobis. maticnen, den
. Libera nos de ſanguinibus, Deus ſalutis noſtræ. Günmchtanen
. Et exultabit lingua noſtra juſtitiam tuam. inl
y. Deus deſtruet vos in finem.
Be. Evellet vos, & emigrare faciet de corpore iſto.
7. Dirumpamus in Domino vincula eorum.
w. Et projiciamus à nobis jugum ipſorum.
v7. Apprehende, Domine, arma & ſcutum.

1 b,Cln ens
in Wndote d
1O0. imoennt te.
Verto, 41 fe 0o
e,vte ineuloin

N. Et exurge in adjutorium noſtrum. Uenecklhertert.
J. Vade retròô ſatana. titlie nt pt
. Dominum, Deumque tuum adora. lunmi Dei, &
y. Domine exaudi &c. leret
y. Dominus vobiſcum &c. “ unm
ais

Oremus.

GAndiſſimæ Genitricis tuæ Sponfi, quæſumus, Ore⸗
Domine, precibus adjuvemur, ut, quod poſ- Deſton ð
ſibilitas noſtra contra hoſtes tuos obtinere non va- on) Ene
let, ejus nobis interceſſione donetur: qui vivis, &
regnas cum Deo Patre &c. unad

PBſal-

UI

he⸗ dn

id eo .

igurfnf r
Cdoli Mm

Pirits luäit
n mminn
.

—

ti ſortiuci
Uilbiur.
ündi
humnceelei
hultinotn
ühtikauu
Vn.
Briotenttn

Dootattetctan

4nan pofiu
Dniktkun
Ctorzun.
n
ngaln.
nul

in Feſto &. Joſephi. 6Ser
Pſalmus 10. .
IN Domino confido: quomodo dicitis animæ meæ:
transmigra in montem ſicut paſſer: &c. Magut.

in Dom. I. Noct.

Leltio Libri Tobiæ.

Ndiebus illis, Sara filia Raguelis audierat impro-

perium ab una ex ancillis patris ſui, quoniam
tradita fuerat ſeptem viris, & deæmonium nomine
Aſmodæus occiderat eos mox, ut ingreſſi fuiſſent
ad eam, quæ in oratione perfiſtens, cum lachrymis
deprecabatur Deum, ut ab iſto improperio libera-
ret eam. Factum eſt autem die tertia, dum com-
pleret orationem, benedicens Dom num, dixit:

Benedictum eſt nomen tuum Deus patrum noſtro-

rum; qui, cùm iratus fueris, miſericordiam facies
& in tempore tribulationis peccata dimittis his,
qui invocant te. Ad te, Domine, faciem meam
converto, ad te oculos meos dirigo. Peto, Do-

mine: ut de vinculo improperii hujus abſolvas me,

aut certè deſuper terram eripias me. In illo tem-
pore exauditæ ſunt preces amborum in conſpectu
gloriæ ſummi Dei, & miſſus eſt Angelus Domini
§. Raphael, ut curaret eos, quorum uno tempore
ſunt orationes in conſpectu Domini recitatæ.

V. Deo gratias.

Oremus.

Abeſto nobis, quæſumus, omnipotens & miſe-
ricors Deus, contra demonum iſtorum inſi-
dias: & intercedente Beato joſepho Confeſſore tuo,

eſus circa nos vires propitiatus extende, Per Do-
minum noſtrum Eſum Chriſtum &c.

Pp S5 My)m-

602 Exorciſmus VII.

Hymnus.
Flitum Joſeph decus, atque noſtræ
Certa ſpes vitæ, columenque mundi,
Quas tibi læti eanimus, benignus

Suſcipe laudes.

Te ſator rerum ſtatuit pudicæ
Virginis ſponſum, voluitque Verbi
Te patrem dici., dedit & miniſtrum

Eſſe ſalutis.

Tu Redemptorem ſtabulo jacentem,
uem Chorus vatum cecinit futurum.
Aſpicis gaudens, humilisque natum
B Numen adoras.
Rex Deus Regum, Dominator orbis,
Cuius ad nutum tremit inferorum
Turba, cui pronus famulatur Ether.
Se tibi ſubdit.
Laus ſit excelſæ Triadi perennis,
Quæ tibi præbens ſuperos honores,
Det tuis nobis meritis beatæ

Gaudia vitæ. Amen. “
ſancte joſeph.

y. Ora pro nobis Mariæ Sponſe,
N. Ut digni efficiamur &.
v. Dominus vobiſcum & c.

D npoc
elu nneſciut,
in. vutd
Ebengeitnchne
unti in e N

Ginedauist Xriin

g goontie
volr enorbani

telene benio /ole

†Sequentia ſanctiEvangelii ſecundum Matthæumf.

. Gloria tibi, Domine, †.

INinlo tempore: acceſſit ad]Eſum homo genibus
provolutus ante eum, dicens: Domine miſerere
filio meo, quia lunaticus eſt, & malè patitur: nam
ſæpe cadit in ignem, & crebrô in aquam, & ob-
tuli eum Diſcipulis tuis, & non potuerunt cura-
16

Uenſerieordlter!
uun bde⸗
erſa
Wplck extt
Uni li In

iti i 4Ame

reir

linitrethra
unfnan yiy
fiekchriſt,
VS

“

ege wln
hengue s
ngnos
Klipe a
2
eri.
initrun
Eluntt
Kepten,
Alnnnn.
Uurn
Nunta,
mim de
E.
Aem
eros bun
ber
(uir inn
eſelitic⸗
u

In Feſto S. Joſephi. 603
re eum. Reſpondens autem Eſus, ait: O gene-

ratio incredula & perverſa, quousque ero vobiſ-

cum? usquequò patiar vos? afferte huc illum ad me.
Et increpavit illum Eſus, & exiit ab eo dæmoni-
um, & curatus eſt puer ex illa hora. Tunc acceſſe-
runt Diſcipuli ad Eſum ſecretò, & dixerunt: Qua-
re nos non potuimus ejicere illum? Dixit illis E-
ſus: Propter incredulitatem veſtram. Amen quip-
pe dico vobis, ſi habueritis fidem ſicut granum
ſnapis: dicetis monti huic: Tranſi hinc illuc, &

tranſibit: & nihil impoſſipile erit vobis. Hoc au-

tem genus non ejicitur, niſi per orationem, & je-
junium. x. Laus tibi Chriſte.
Per Evangelica dicdta extinguatur diſſipetur &
deſtruatur † in te N. omnis dæmonum virtus. In

nomine Patris †. & Filii , & Spirits ſancti, Amen.

DEUS. qui conſpicis, quia nos undique inimic!

noſtri perturbant: preſta quæſumus, ut in-
tercedente beato Joſepho Confeſſore tuo, eorum
inſidns miſerieorditer liberemur. Per Dominum
noſtrum &c.
Aſperſio creaturæ.
4 Aqua benedicta extinguat, & ſejungat à te N.
omnia maledicta. In nomine Patris †, & Filii †.

& Spiritus ſancti †, Amen.

Exorcizatio obſeſſi.
EXorcizo te T creaturam Dei infirmam, per Deum
unum † per Deum vivum per Deum ſanctum †
cujus Filius Eſus Chriſtus verus Deus, factus ho-
mo, pro nobis mori dignatus eſt, ut efficiaris mun-

⸗

da ab omni de?monum labe, & virtutum recipias .

604 Exorciſmus VII.

ex alto ad ipſum inferni hoſtem fu gahdum. Amen. ſ ien
ſſbel e aios
Oremus. tleſt, uge

“ n
DEUS, qui per unigenitum tuum, ſecluſa domi- Grtuee
— natione diaboli, populum tibi fidelem aptaſti: “ viin
expelle, quæſumus, à famulo tuo N. cundtas dæ- N
monum illuſiones, & artes, atque intercedente be- Pen, ſe ſ
ato Joſepho, illibatum illum abomni eorum impu- eſenn
gnatione conſerva. Per eundem Dominum no- Mülpif,ſ
ſtrum &c. ziſcloleico,
Exorciſmus. WVUI, NON NMN

tVIrtus Altiſſimi, quæ ex omni carne juſtos eli- MIuun elni

vos † peſſimos inferni cultores, ipſaque efficaciſſima iim Iihſtiſn
