edemmmmirge⸗
Mint
ntngun gette
Partin Mrfu
utnntn 1 en
Amſ Oann
pnia, Cuin
4 rleeco,kiin
ecn fileten

1
Dohautemſe
wiwten

in hebdom. Ppaſſ. Feſtiv. 5 Cruc's. 489

marum amplexus, quia in manus ejus non vos de-

ſcripſit Altiſſimus? imò vos ab illis perpetuò com-
burendos projecit. Voxiſta, 6 dæmones, vox Dei
eſt, quaſi malleus ſaxa conterens; cum jam ad
ejus ſonum petras ſcindi, monumenta aperiri, ve-
lum templi dividi, & etiam ob timorem, atque
meœſtitiam, ſolem, conſuetâ luce mundum univer-

ſum vidu ari vidiſtis. Inſuper, mota eſt terra, quæ

capax hujus morrui eſſe non poterat. Petræ ſelſſæ
ſunt: omnia enim valida & fortia penetrans DEl
verbum, & poteſtas æternæ virtutis irruperat:
& monumenta aperta ſunt; quoniam erant mortis
elauſtra penitùs referata. Vos autem duriſſimi, vos

pertinaciffimi, vos peſſimi, ad tam Dei terribilem

vocem fugite I cadite † cedite parendo præceptis
Altiffimi per me ejus miniſtrum vobis ſæpius indi-
Qis, e conditione, & formâ, qua ſuprà audiſtis &c.
Alias virtus Paſſionis, crucis, ac mortis Chriſti
JESU, nec non & percùſſio lateris diviniſſimi Ser-
vatoris, à quo cuncta manÜâſſe ſcitis Sacramenta,
contra vos ſint; omnésque conjurationes jam re-
citatæ iterum vobis adverſentur: cunctæ partes,
atquemyſteria cundta nuper enunciata affligant,
ac torqueat vos, ſocios veſtras, adjuratores
veſtros, fautorésque in hoc opere veſtro peſſi-
mo, & inducant ſuper vos cruciatus illos, illaque
ſuppliciorum genera, quæ ex Altiſſimi potentia
manare valent cum incremento absque fine per-
manſuro; In nomine & virtute Chriſti ESU T qui
in Cruce pro nobis pati, ac duriſſimè occidi voluit.

Hh 5 . Sed

490 ELxxorciſmus II.

Sed erigite jam mentis veſtræ aciem, 6 inſer-
nales noctuæ, atque, (ſcilicet) DEl Majeſtatem,
in ligno pendentem, in crucis throno ſedentem,
ibique ab inferni miniſtris confixum, dilacera-

tum, transverberatum, ob veſtrum tormentum

contemplamini. Videte, impii, crucem, pro-
pitiatorium videlicet verum, quod duo Cheru-
bim, vers's in ſe invicem vultibus, aſpiciunt;
quia in eum, qui in cruce ſuſpenſus eſt, duo teſta-
menta, novum fſcilicet & vetus, concorditer &
indifferenter intendunt. Ipſa eſt concordia ſcriptu-
rarum, & limes quidem, atque conffuvium vete-
rum & novorum. Ipſa cœleſtia & terrena confoœ-
derat, homines & Angelos in antiquæ corcordiæ
unanimitate reformat. Crux eſt mors vitiorum 4
vobis dæmonibus ſuggeſtorum, & omnium fons
ac vita virtutum: Incipientium ſemita, currentibus
via, pervenientibus requies. Crux eſt tyronibus
donativum, militantibus robur, meritis munici-
pium. Crux mortem ingerit momentaneam, &
vitam compenſat æternam. Nos terrenis expoliat,
& cœleſtibus ditat: eſurire nos edocet, ut ſatiet;
humilitatem præcipit contra veſtram, dæmones,
ſuperbiam, ut tandem exaltet: patientiam contra
veſtrorum ludtum adhibet, ut nos coronet. Solus
igitur ipſius crucis laus eſt, qui pependit in ea.
Ipſa enim decepit te novâà arte diabolum, & red-
didit de victore captivum. Ipſa crux conſueverat
electas vobis dæmonibus eſcas offerre, atque ad
veſtrum inſatiabile guttur, quæque ipfi fierent
obnoxia, deſtinare: noviſſimè autem tale hianti,

40

ns H ſen

npeninm,
dtorerimun

w Ade keeno⸗

ittnin ſelie
Openele: dogeni

Vehram mriican

leſnm ctenate
Aradors rehri,
ſtunm, ancil
Imni me flio h⸗
hiint 4ogele?
luorbie, ſan
10 ets mutun
Gemenn gond⸗
mFinnſent

jeſten nta

en, iren m
11s Cett, ſal
giſanimim
iin oetes
ita, rt
erinmtni⸗

. en 4 .
Del ltin
thronntee
hürun D
trun nunen
l,crlemn,
Gvoc dv Cden.
ibus, Aniin
los eſt, doet.
,CONNOrOter
Oncorchialerit⸗
nkoriunn vete
Clerenn conte⸗
niane oroorlie
QAmmmrtarun
1n, Nwmnrms
Cmlermortte

Cuc Gonnn

Chn, nmibon⸗
Menentn,
eeneibehou
aret, ultie
cem . tendr⸗
Ntientinn
1os corone⸗

deolin ,n
oerle, a
gefene
e Nim
uten *

—
==

N
14
1.

in hebdom. Paſ-. & Feſt. §. Crucis. 491

ac devorare cupienti cibum intulit, qui & fauces
veſtras occultæ virtutis hamo transfigeret, & ve-
ternoſæ malitiæ ventrem his, qui jam abſorpti
fuerant, vacuaret. Sed jam ulterius. Videte
caput in ea pendentis aurum optimum, ſpinis perfo-
ratum: comas illius lanam mundliſſimam ſanguine
ejus conſperſam. Intuemini oculos] ESU, jam
ſole lucidiores, quibus ſuam rapiunt ſydera lucem,
mundus tranquillitatem; qui mœſtis corde ſola-
men impertiuntur; quorum intuitu peccatores
contritionem aſſumunt, & infernus veſter concuſ-
ſionem, atque tremorem; ùt ſcriptum eſt: Qui
reſpicit terram, ſcilicet naturam infernalem & facit
eam tremere: nunc, inquam, mortis velamine ipſos
ob veſtram invidiam obcæcatos aſpicite: conſide-
rate jam, creaturæ damnatæ, Redemptoris noſtri,
deſtrucdoris veſtri vultum ſuaviſſimum jam, atque
decorum, candidum, & rubricundum; ſpecioſum
formâ præ filiis hominum; & in quem cœleſtes
cupiunt Angelicæ proſpicere mentes; ſputis ta-
men, livoribus, ſanguinéque fœdatum. Perpen-
dite os ejus mutum, & labia felle oblita, quæ
aperuerunt quondam ora mutorum, & linguas
infantium fecerunt diſertas. Verba illius jam verba

vitæ fuerunt, præſtantia ſanitatem, hahentia ſua-

vitatem, virtutem manantia, producentia bona,
ignaros docentia, ſalivâ ſuâ oculis captis lucem
dantia, ſantimoniam reſonantia, iniquos ad pœni-
tentiam vocantia, eisque indulgentia, Sacramenta
erudantia, laſſis fortitudinem communicantia,
ſidem veram præbentia: vos tandem inferni prin-
cipes

492 Exorciſmus II.
cipes, vos diabolos, vos pertinaces, vòsque damna-
tos concutientia, cædentia, ac fortiter diſſipantia;
nune tandem mortis ſilentiô tacentia: etenim, Cuùm
nihil jam Chriſto ſupererat ex tormentis, mors
ipſa moratur; qua ſuum eſſe ibi nihil perſenſit,
(ſuſpecta eſt namque novitas vetuſtati) hunc pri-

mum, hune ſolum vidit hominem peceati neſcium,

noxàâ liberum, juris legibus nihil habentem accedit
tamen confæderata judaico mors furori, & deſpe-
rata vitæ invaſit audtorem. è”

4

Per Chriſti igitur venerandos crines vos dæ-

mones iterum conjuro † Per crucifixi veneran-
dum caput, pro nobis ſpinarum aculeis perfora-

tum, vos reprobos exorcizo Per JESU oculos,
convertentes animas, & pro hominibus mortis
ſignaculò clauſos vos iniquos compello † Per
crucifixi vultum mortis pallore voluntarie con-
ſperſum vos malignos ſpiritus conſtringo ? ber

ſacrum crucifixi os clauſum, labia muta, ac lin-

guam filentem vos obduratos DEl deſertores
enervoll per crucifixi voces, & verba, quibüs
olim vos é corporibus, e mundo, & conſortio
ſidelium expellere ipfe ſolebat, vos fugo † vosque
ejicio † per illa præcipuè verba, vos conjuro ſ
cùm dixit Eſus: Vade retrò Satana; ſeriptum eſt
enim, Dominum Deum tuum adorabis, & illi ſoli ſer-
vis; quibsque Princeps veſter peſſimus ad tarta-

rorum regna confuſus abiit. Per illa Chriſti verba

vos urgeo quibũs vos interrogando affatus eſt:
quod tibi nomen eſt? Per illa verba ] ESU. vos ejicio,
quibüs loquutus eſt Apoſtolis dicens: In nomine
meo

ſelodcnld
ſtis) Mas eor
ndbis dopopt
iis, X dtn
uige huyn
erihis elndal
nnbcve levor e
rlei ttelaurort
In laitatum 2
Gdus munpli
ichletonnahr⸗
rlolenta ille
Nchciin.

ltus Chcke
ufrun met,
tſim ckiem
al urens
nden iſig
fnb un

.

ebdintin
Drtiter Z
entintmnenn
Ltorment, nor
bininl gent
eilſttihinngi.
npecciiſfflein
habebtenigrt
rori Adeh⸗

crinet vos 1
oktri fenerat⸗
nehis ethr⸗
NMnhos
AWwünde i⸗
inn onenita
r in
in ontritot

1

.
trl lerm

n
iced

urna,el

in hebdom. Paſ-. & Feſtiv. & Crucis. 493

meo dæmonid etent. Per illa verba jam vos ca-
ſtigo cùm vobis obſidentibus dixit: Ite in porcos.

Per illum ESU ſermonem vos dæmones nunc

expello quo ſpiritum immundum conſocium
veſtrum increpando, dixit: Obmateſce, W exi ab

bomine. Per cuncta denique illa Es verba,

vos, vos dæmones infernales ego compeſco, con-
juro † adjuroꝗ exorcizo † quibus abipſo Domino
noſtro objurgati, perterriti, atque fugati fuiſtis,

per virtutem, & in virtute ejusdem, qui pro nobis

paſſus, & pro nobis hominibus mortuus & ſepul-
ius eſt .
Verum, conſpicite jam ulterius, 6 damnati (ſi
valetis) illius corpus divinum, quod judæorum
manibüs pupugiſtis, & in quod duriffime trans-
ſixiſtis, & videbitis manus ejus tornatiles aureas
plendsque hacnthis; donis ſcilicet, ac divinis mu-
neribüs redundantes, ex quibus cœli, & terra
omnisque decor eorum ortum duxere. Manus
Chriſti theſaurorum omnium fontes ſunt, nec
non & ſanitatum audrices, morborum fugatri-
ces, panis multiplicatrices, cæcorum illumina-
trices, ſurdorum aurium apertrices, paraly ticorum
conſolidatrices: illæ dénique veſtram retundant
audaciam.

Latus Chriſti Crucifixi tenellum, ecce lance
transfixum apparet, viſcera monſirans amoris
pleniſſima charitatem redundantia, igne cœleſti
micantia! ut nos ejus famulos, ac totum terra-

rum orbem divinitùs accendat, qui pro flamma-

rum ſymbolis aquam ſanguine mixtam, etiam
poſt

4²4 Exorciſmus II.

poſt mortem, affluenter emittere monſtrat; &
veluti fluvius ille, à dextro templi latere egre-
diens, eſſe videtur: ut ad quos ille pervenit, di-
vinitùs ſalvi fiant. Sed longe à regione veſtra
deſerta irrigatio hæc ſublimis, atque cæleſti. No-
bis tantùm, nobis Chriſti fidelibus ſors iſta (Re-
demptoris noſtri gratià) largita eſt. Nos hæc
Sacramentorum omnium unda lavat: nos mun-
dat conſperſio iſta ſublimis, nos irrigat, nos vi-
rere facit virore virtutum pluvia hæc paradiſi vo-
luntaria, quam ſegregavit Dominus heæreditati
ſuæ: ex quorum numero vos reprobi, vos ma-
ledicdtione pleniſſimi, vosà gratia ejus ejecti, ob
veſtram defedtionem, & ingratitudinem ſecluſi
fuiſtis. Arida eſt enim terra veſtra, ſemperque
ſterilis permanebit; quoniam cœli hujus rorem
non guſtat. Ignis, ſulphur, pix fœtidiſſima, in-
ferni rigat ſolum: amaritudo, dolor, mœſtitiæ,
ludus, ſuſpiria, ſempiternus horror, inordinata
confuſio, fructus ſuaves agrorum veſtrorum, 6
maledicti, hi ſunt: Bella, jurgia, lites blaſphe-
miæ, pertinacia, fraudes, contumeliæ, odia, rixæ,
veſtræ funt abyſſi ſemina. Nunquam pax, nun-
quam gaudium erit vobis nefandiſſimis; quia
opus veſtrum feciſtis inſtabile, contra DEUM &
Conditorem veſtrum impie peccantes. Ipſe igitur
Omnipotens vos mecum conjuret ? ipfe fortiſ-
Gmus, vos mecum exorcizet † ipſe magnus,
atque terribilis vos maledictionibs repleat † ipſe
vos confundat † ipſe vos contundat ? ipſe vos
verberet † ipſe vos fuget † ipſe mecum virtute
Iuâà validiſſimâ vos conſternat ipſe vos cædat, vos
Incen-⸗

4 lenuſe
zmolmhai
6 ledezcag
1egrelts U
Uiggeni,en
nahentenſhleſn
elet, Morre
n Ablledn,
invos A
beancobrmade
leciens d
; eh
Mem; Cumſe
drum tta gie
ninuningven
cunck, malp
lentiones mitt
Gettoperarin

Cntiler

er coo
1
utiengcis,
orferchn,
unbe n ſe
Klui
nihntor
ie len
fülömm
1O noe
ſoniin,
Bonlta

tere itn
empliler
le Denenit,
edr egone et
te erieli
ibl ſon i
el. Nö 14
lvat: hos ml
irriont, oe
her araci
inus hereditt
theobi, os n
Ptnoßtſecky)
Numünn ſeclui
nr Endle
n N ib
1, juleilhmnt
lo,r, Iuns
Unebonor, otinn
mm ektnn
gi lts l⸗
gunrle, livi
qoam

gaciſimii,⸗

in hebdom. Paſſ. & Feſtiv. § Crucis. 495

incendat vos nunc comburat, atque æternis in-
cendiis vos deſtinet.

Sed genua ſuperbiæ veſtræ flectite jam, 6 ne-
quitiæ magiſtri, atque proſternite vos ipſos ad Al-
tiſſimi pedes, clavis duriſſime confixos, & conſi-
derate greſfſus illius e ſummo cœlorum feſtigio
(veluti gigantis) currentis viam, ut, fidelibus ſuis,
veſtra perverſitate vulneratis, citiùs ſanando oc-
curreret. Diſcurrens enim ipſe per univerſam
Judæam, & Galilæam, Diſcipulos vocabat, ægros
ſanabat, iniquos ad pœnitentiam revocabat, fidem
prædicando firmabat, lapſos ſolidabat; nunquam
otio deditus, ad cœlorum regnum ſuos vocabat
electos; ad veſtram, maligni ſpiritus, confu-
ſionem; dum leonum aut luporum more fameli-
corum, tota die terram veſtram circumvagantes,
animarumque noſtrarum cibum voraciter appeten-
tes, cuncta mala peragere, tentationes ingerere,
contentiones mittere, mactare, diſperdere, atque
perversè operari nunquam quieſcitis. Tandem
corpus Chriſti ſacratiſſimum jam livoribũs, verbe-
ribüs, plagisque coopertum per gyrum videtis,
ita, utà planta pedis, uſque ad ejus verticem, jux-
fa Prophetæ dictum, non fit in eo ſanitas. Vul-
neratus eſt enim ipſe Dominus ESUS, ob noſtra

(delida, & ſauciatus propter nequitias noſtras ſo-

lus ipſe cuncorum hominum portavit iniquitates,
dolorésque illorum ſolus pertulit. O Paſſionem

DrlI Fili!6 mortem Redemptoris mundi expia-
4 tionem! 6 mortem, immortalitatis occaſionem,
Viteque originem! 6 ad inferos deſcenſum, iis,

qui

496 Exworciſmus I.

qui à ſæculo mortui erant, aſcenſionis pontem ad
redivivam vitam! meridiem, à pomeridiana illa
in paradiſo damnatione revocationem 16 crucem,
arboris medelam! clavos, DEl cognitionem
mundo affigentes, mortem que transfigentes 10 ſpi- onet lie
nas judaicæ vineæ botros! 6 fel, quod dulcedi- lncif
nem fidei conciliat, & judaicam accauſat ne- aeese⸗
quitiam! 6 ſpongiam, quæ peccatum mundi de- SS
tergit! arundinem, quæ fideles in cœleſtium ci- yre
vium numero adſcribit, & ſerpentis, auctoris ma-
lorum, tyrannidem conterit Hs igitur inſtrumen- depenteco
tis confixus, & attritus eſt DEl Filius, quæ veſtra nid lop⸗
Judæis ſuggemit, & dæmones, perverſitas. Ideo mnen

omnes nos tantum livore illius ſanitatem adepti ſu- ateen
mus, veſt?ra vero infirmitas levaminis eſt expers: ene 1.Gat

noluiſtis enim reverti: ideò peſſima fuit plaga ve-
ſtra: non eſt obducta cicatrix veſtra, nec pœniten- Rhondor
tiæ ole oblita, ſed obdurata fuit: idcirco inſana- gub eiſfit ne
bilis in ſepiternum effecta eſt, & caro Chriſti non ltey els lye
portabit illam, ſed DEUS i pſe, qui duros corde monn oge
perdit, amodò diſperdet vos uſque in ſæculum. † nſemonez ned⸗
Et ego in virtute ejusdem Dei, & Domini noſtri linmel net
JESUChriſti Crucifixi iterum vos con juro † & per i Huhguuru
manuum illius plagas adjuro Tatque exorcizor per Murfmuurn Spi
latus Chriſti, lance duriſſimâ perforatum, vos ur- Erin nnnneo,
geo, vos conſtringo, ut pareatis †, per ſangui- get lhtni, 9
nem, & aquam ex ejus plaga manantem, vos N. Laus filhrite
verbero per cruc fixi pedes, cClavis ferreis transfi- rimudid
Xos8, conjuro vos † per labores Chriſti in percur- Arumnt
rendo, oppreſſôsque ſanando, debilito vos per imie kunm
verbera corporis Crucifixi, dilacero vos † per
efficaciam ſanguinis Crucifixi, flagello vos
ru⸗

niont D
APorelanuke
oneigauen
Dklentionen
eſgenna
l, Cuos dil⸗
Cam Nenlinſe
dtomn nuntits
in celektunt⸗
is, auchorien

giturinſtnnen
ls, le ſelt

Gits. Eel

unmndeptil.

Ginckcenhers:
Drduden
uweln

Eemciti
e atono c
t Doinine.
conſ
4 Ueercttiß
ruln i,
6s f, ,
. 9 60
man
ilelenn
Chiti P
Ui
deni,
lilren e

6
g 4

reiee
zafin iratt .

rinkeelin

ciſmo,

indie Pentecoſtes. 497

Crucifixi merita, nobis ſalutem merentia, ejicio
vos extirpo vos IH ſaucio vos † vòsque in bara-
thrum detrudo † ſempiternum: per virtutem &
efficaciam Crucis ac Paſſionis Chriſti ESCUI. In
nomine ejusdem DEl Patris † & Filii Deique Spi-
ritůs ſancti † Amen.

V E Pe Be Ee E Ge Be E he ge ge Be S S S,
Exorciſmus III.
In die Pentecoſtes, & perOctavam.

Præparatio ut ſuprà in primo Exorciſmo,
præter ea, quæ hic habentur propria.
† Sequentia ſancdti Evangelii ſecundum Joannem ?
R. Gloria tibi, Domine I.
IN illo tempore, dixit ESUS diſcipulis ſuis: Si
quis diligit me, ſermonem meum ſervabit, &
Pater meus diliget eum, & ad eum veniemus, &
manſionem apud eum faciemus. Qui non diligit
me, ſermones meos non ſervat; & ſermo, quem
audiſtis, non eſt meus, ſed ejus, qui miſit me, Pa-
tris. Hæc loquutus ſum vobis, apud vos manens.
Paraclitus autem Spiritus ſanctus, quem mittet Pa-
ter in nomine meo, ille vos docebit omnia, & ſug-
geret vobis omnia, quæcunque dixero vobis.
N. Laus tibi Chriſte. M
Per Evangelica dicta extinguatur ? diſſipetur †
& deſtruatur &c.
Litaniæ Sanctorum, ut ſuprâ in primo Exor-

*

li Pater

498 Exorciſmus III.
Pater noſter. y. Et ne nos inducas in tentationem.

7. Dominus vobiscum &c,
L Ore⸗

,ar
N. Sed libera nos à malo. zape,⸗
J. Exurgat Deus, & difſipentur inimici ejus. mneen
N. Et fugiant, qui oderunt eum, à facie ejus, n, eve
y. Deum, qui nos genuit, dereliquiſtis. ,Netioneh⸗
. Et obliti eſtis Creatoris veſtri.
y. Ignis, grando, nix, glacies, ſpiritus prodellarum, m,
B. Pars ſit calicis veſtri i in æternum. nn⸗ heni enm
y. Decinate à me maligni †. eichſepe ſnie
g, Et ſcrutabor mandata Dei mei. mterrlſni
z. Erubeſcant impii, & deducantur in infernum. ſrrnmd,
N. Muta fiant labia doloſa. “ tſeenes
y. Disrumpe Domine, vincula eorum. zumun gi
N. Tibi ſacrificabo hoſtiam laudis, & nomen Do- gkägie
mini invocabo. cliatis og
J. Laudate Dominum, de terra dracones „& omnes Müils. Lran
abyſſi. alei,rrirelgi⸗
N. Et omnis ſpiritus laudet Dominum. Picktaten
Z. Adonai, judica nocentes me, expugna impug- enzecontutzel;
nantes me. ltlu lorſo
v. Apprehende arma & ſcutum, & exur ge in ad- neenebb, De
jutorium mihi.
J. Fiant contra Dominum ſemper, & diſperde Nndienen
de terra memoriam eorum. d
. Pro eo, quòd non recordati ſunt facere miſeri- eore
cordiam. unnknp
zy. Fac mecum ſignum in ? bonum, ut videant, qui iummiakln
oderunt me, & confundantur †. “ 5
H. Quoniam tu, Domine, adiuvilti me, & conſo- &
latus es me. h
y. Domine exaudi &c. ſice

nt

Il. in di
in die Pemecoſtes. 499

henihtie Oremus.
rhiniz, DEUú8, qui corda fidelium ſancti Spiritus i lluſtra-
tenn e 1 tione docuiſti; da nobis in eodem Spiritu fir-
edel mitatem, & contra inferni ſpiritus de ejus ſemper
D conſolatione gaudere. Per Dominum noſtrum &c.
piriusrn. Lectio Actuum Apoſtoloruum.

terru. Cm complerentur dies Pentecoſtes, erant om-
nes diſeipuli pariter in eodem loco. Et factus eſt
repente de cœlo ſonus, tanquam advenientis ſpiri-
hemtirtin tus vehementis, & replevit totam domum, ubi
L erant ſedentes. Et apparuerunt illis diſpertitæ lin-
leom guæ tanquam ignis, ſeditque ſupra ſingulos eorum.
uis, Aa. Et repleti ſunt omnes Spiritu ſancto, & cœperunt
loqui variis linguis, prout Spiritus ſanctus dabat
emdkr eloqui illis. Erant autem in Jeruſalem habitantes
Judæi, viri religioſi, ex omni natione, quæ ſub cœlo
debrin eſt. Factàâ autem hâc voce convenit multitudo, &
en mente confuſa eſt; quoniam audiebat unusquisque
lingua ſuâ illos loquentes: Tu autem Domine mi-
glenyhi⸗ ſerere nobis. Deo gratias.
en Oremus.
er, r Dſit nobis, quæſumus Domine, virtus Spiritus
6 ſancti, quæ & corda noſtra clementer expurget,
lotkrenni & à deæmonum ſemper tueatur adverſis. Per Do-
Hin⸗ us minum noſtrum Eſum Chriſtum Filium tuum, qui
un, I tecum vivit, ac regnat in unitate Spiritüs ſancti

ei mei.

11. Deus, &c.
Hmline Hymnus.
Eni Creator Spiritus,
2 Mentes tuorum viſita,
e Ii 2 Im-

A

500 Exorciſmus III.

Imple ſuperna gratĩa,
Quæ tu creâſti pectora,
ui Paraclitus diceris, GDD
Donum Dei Altiſſimi,
Fons vivus, ign's, Ccharitas,
Et ſpiritualis unctio.
TIiu ſeptiformis munere;
Dexteræ Deitu digitus;
Tu ritè promiſſum Patris,
Sermone ditans guttura.
Accende lumen ſenſibus,
Infunde amorem cordibus;
Infirma noſtri corporis,
Virtute firmans perpeti.
Hoſtem repellas longius,
Pacémque dones protinus, HW
Dudore ſic te prævio,
Vitemus omne noxium.
Per te ſciamus da Patrem,
Noſcamus atque Filium:
Te utriusque Spiritum,
Credamus omni tempore.
Gloria Patri Domino,
Natôque, qui à mortuis,
Surrexit, ac Paraclito,
In ſæculorum ſæcula. Amen.

. Spiritus fancti gratia, Allejuja.
H. Illuminet ſenſus, & corda noſtra, Alleluja.
y. Dominus vobiscum, &c.
Sequentia ſancti Evangelii ſesunduùm Lucam, f
B. Gloria tibi Domine. I
In

H uthihe

sſnc
enſiuche

dieitis n beenn

ne

eſcl lont
nddngi
menit aW
3. as,
Der Lrangen
tr ge,

(Onltwe

gitte groe
ewnobotet, ut
Oenienint iber
Notrun Ren Ch.
jint ret inu
Neus ⸗

Preintzer
n in

um,
keio,
orin

en.
H

Deus &c.

in Die Pentecoſtes. 501

INino tempore erat Eſus ejiciens d'monium &
illud erat mutum: & cùm ejeciſſet de'monium,
loquutus eſt mutus, & admiratæ ſunt turbeę. Qui-
dam autem ex eis dixerunt: In Beelzebub, Prin-
cipe dzmoniorum, ejicit demonia. Et alii ten-
tantes, ſignum de cœlo quærebant ab eo. Ipſe
autem, ut vidit cogitationes eorum, dixit eis:
Omne regnum in ſe ipſum diviſum, deſolabitur, &
domus ſupra domum cadet. Si autem & ſatanas in
ſe ipſùm diviſus eſt; quomodo ſtabat regnum ejus,
quia dicitis in Beelzebub me ejicere dæmonia!? ſi

autem ego in Beelzebub ejicio dæmonia; filii veſtriĩ
in quo ejiciunt? Ideò ipſi judices veſtri erunt.

Porrô, ſi in digito DEl elicio dæmonia, profectò
pervenit in vos regnum DEI.
N. Laus tibi, Chriſte. .
Per Evangelica dicta extinguatur f† diſſipe-
tur &c.
Oremus.
(COrda noſtra, quæſumus, Domine, Paracletus,
qui à te procedit, illuminet, ac cœleſti virtu-
te corroboret, ut contra ſatanæ incurſum, perfe-
Gam ſentiant libertatem. Per eundem Dominum
noſtrum IEſum Chriſtum, Filium tuum, qui tecum
vivit & regnat in unitate ejusdem Spiritus ſancti

Aſperſio, & exorcizatio dæmoniaci.
Norcizo te N. creaturam DEl infirmam, & ſan-
guine Domini noſtri IEſu Chriſti redemptam;
per DEUM vivum † exorcizo te per DEUM
Crucifixum † exorcizo te per Spiritum ſanctum
li 3 Para-

502 EXorciſmas III.

Paracletum † ut ſeparetur à te, & fugiat omnis
ſpiritus immundus, & ſatanæ incurſus, & implea-
tur cor tuum ejusdem Spititüs ſancti gratiâ. Re-
aſſume ergo vires ſpirituales, creatura DEl exor-
cizata, ad effugandum phantaſma inimici, ipſůmque
inimicum à te extirpare valeas. In nomine Partris,
& Filii & Spiritũs ſancti, Amen.
Oremus.
Mnipotens, & mitiſſime DEUS, reſpice pro-
pitius ad preces noſtras, & libera cor famuli
tui N. de malignitate de'monum, ut ſancti Spiritus
fieri habitaculum mereatur. Per Dominum no-
ſtrum Eſum Chriſtum, Filium tuum, qui tecum
vivit & regnat in unitate ejusdem Spiritus ſandi
Deus, &c.
Ecworciſmus.
N nomine ſanctiſſimæ, atque individuæ Trinitatis,
Patris ? & Filii & Spiritus ſanctif, ac præ-
cipuè in virtute, & per virtutem admirandam my-
ſteriorum omnium, quæ ineffabili ejusdem Spiritus
ſancti miſſione ſupra Deiparam Virginem, Apoſto-
los omines, atque diſcipulos, completa fuiſſe credi-
mus; ego indignus Sacerdos, DEl Miniſter, & 4
Chriſti Eccleſia indigniſſimè initiatus, au ctoritate
Apoſtolorum Petri & Pauli, per eundem DEI Spi-
ritum ſuper vos, ò dæmones infernales, mihi tra-
ditâ, cum mihi quoque didum fuerit: Accipe Spi-
ritum ſanctum, cogito exorcizare, conjurare, com-
pellere, atque fugare; ſicuti in adtu exorcizo con-
Juro Padjuro cogo atque expello ab hac creatu-
ra Dei N. ſanguine Filii ejus Elu Chriſti redempta,
omne phantaſma, omnem incurſum ſatanæ, omnem

e Xlenher
ahimieh
1, X Jrn
“ urn
declhats han
inbbl itute
pelorinoco vo
e hominisad
6 goenne
ternot, Amag
lheiminiti⸗
Gieetiee in
nundo Annom
ie ciin nrill
m, atgleknſfin
Vntorunneoru
terorunaniun
1 Minikutri
lestutnzin

ii n
nſutnge
Anli,
teeture lene
ninicſng.
hnponiniini
hen,

reſpeen
bern cor iml
ltſancgniei

1Doninwm o.

un, Cli tecun
nchtn nck

Ethitalinti

6
Cius Aodiie

enulrindnc.

„

AAlgicencin
4 ſtirn hotd⸗
mtaluſe get
Mlnite
Pinls ,Ni,tl
eunden l/

ſernales

in Die Pentecoſtes. 503

inferni poteſtatem, omnemque ſpiritum immun-

dum, illam occupantem, infeſtantem, atque in ea

quomodolibet habitantem; ſive foris, ſive intus:

five realiter, præſentialiter, vel virtualiter, ac po-
teſtativè: ſive inſit in ea cum maleficio; ſive ſit

incantatio, ligamen, ſignum, opusque à dæmone,

velab homine effectum.

In nomine igitur prædicdorum DEI myſterio-
rum, ac præſertim virtute ejusdem Spiritus ſandti,
qui rerrarum replet orbem, ego Sacerdos DElcun-
das iſtas diaboli nequitias, atque machinamenta
nunc & ſemper abſolvo † diſſolvo extermino †
& ad nihilum reduco †† in nomine Patris †, & Fi-
liik, & Spiritus ſancti ; item præcipio vobis
præſcriptis ſpiritibus immundis, qui actu infeſtatis-
& occupatis hanc Dei creaturam, cuncta mecum

inDEl virtute diſſolvere (ſi adſint) & eruere, aliquo

meliori modo vobis à DEO cenceſſo absque læſio-
ne hominis ad Dei imaginem eflecti; non obſtan-
te quoeunque pacto, ſcriptura, charactere-
inter vos, & magiſtros veſtros, vel quoscunque

alios ſpiritus initis. Et hoc vobis, ac præfatis ſo-

ciis veſtris ego in virtute Omnipotentis efficaciter
mando. & in nomine Eſu ſub pœna maledictio-
nis divinæ, ſuper illam, quas actu ſuſtinetis, æter-

nam, atque duriſſimam nec non & incrementi tor-

mentorum veſtrorum terribilium, ſupra numerum

cæterorum omnium damnatorum. Obedite igi-

tur Miniſtro Chriſti, & Dei, parete, & cedite ò&

rebelles tartarei, in nomine, atque potentia Altiſſi-
1i 4 mi

7

504 Exorciſmus III.

mi DEl Jjehovah ? Tetragrammaton † Adonai †
Homouſion † Agyos † Otheos I Ischyros † Atha-
natos † Sabaoth ?† & Emanuel † quæ nomina vos
inobedientes DEl rebelles ſingulis quibusque mo-
mentis indeſinenter crucient † vos fortiter verbe-
rent † vos acriter puniant † vos duriſſimè cædant

T vos incelſlanter urgeant † vòsque æterna male- Il

dictone percutiant f.

Verùm, ut vos efficacis DEl virtus compeſcat,
& ipfſius cæleſtisspiritus potentia validiùs obedire,
atque humiliari cogat; audite, ſpurciſſimi rebelles,
verbum DElI: audite & contremiſcite: Cùm com-
plerentur, inquit Apoſtolus, dies Pentecoſtes, erant
omnes diſcipuli pariter in eodem loco. Primum qui.
dem DEl munus, quod fidelibus ſuis in noſtra Chri-
ſtiana republica reliquit unigenitus ejus Eſus Chri-
ſtus, pax ſumma fuit, atque fratrum concordia,
& proximorum unjio; Cohabitare faciens inſimul con-
tra vos unius moris in domo, ut ait Pſalmiſta, ete-
nim paradiſus eſt deliciarum cœleſtium multitudo
in DEl amore ferventium Chriſtianorum. Civitas
multitudine ornata turrium, congregatio eſt id ip-
ſum in Domino ſentienum. Pax vèré ſanca, atque
ſuavis, quæ copulatur Dei juſtitiæ; quæ illam oſcu-
latur, & ab illa procedit, ùt dicitur ore propheti-
cO: Et erit opus juſtitiæ pax: Cujus hoc opus pro-
Prium & ſpeçiale beneſicium eſt, ut jungat DEO,
quos ſecernit de mundo: quam etiam arctiſſima
amicitiarum vincula, & indiſcretæ ſimilitudines
animorum non veraciter ſibi vendicant: ſi non cum
DEI voluntate concordant: illa, inquam, pax,
quam

4

Mrinn
Eelkiinn
rihtun
duesui.

7

4

6,; eect izel

undegcrinte
6Cünnd KN
SCtenocer
Dnlgkenfisi
hiozekmin
Gwin aeeipin
be eeli neg⸗
lun, eeimner
tr auſetis,
lec cln in eade
aneMlcti, 4
ndemnit etii

Uerkarien De
nositatem
lconcie, 4t
nofagſun
eretalnc
orniti
ſirtkut lerr⸗

li

de min
li Glbnene
osforittete
6lriſinemint
e etetmn nle

lituecongett
llcibobein
lellnitebeles
Nlir Oncer.

n Mnte,eun

MNuA.
ruliinnind⸗
eitpeaer
geternn uend
imiuniſin
1iMintu,
1 imnhit
Kronn. Cini
grgtbclli
ven nihif
neltann⸗
Gnroreſti⸗

s hoe

. M

9

in Die Pentecoſtes. = Foz

quam Dominus in juſtis ſuis, ac Sanctis operatur:
quæque eſt ipſamet Deitas, faciens utraque unum:

cùm ſcriptum ſit, & factus eſt in pace Idcus ejus:
pax illa dulcis, quà duntaxat bonæ volunbatis viri
fruuntur in terris, cujus conſilia ineuntes, magnum
ſequitur ejus gaudium: pax illa denique nobis ²½
DEI Filio per Spiritus ſancti miſſionem tribuitur,
quæ nunquam veſtrâ in regione, ò tenebrarum re-
dores, effecta fuit; cum videlicet in vobis ipfſis
fallaciter confidentes, veſtrisque viri bus vos inhæ-
rentes, inſuper & multitudine donorum voſtro-
rum tumide gloriantes, inſipientur dixiſtis: Non ℳ
Deus quinimo & vosmet ad Dei ſublimia erigentes,
illicò divino obcæcati ſplendore, viam pacis ampli-
ns non agnoviſtis; & Dominus pacis Pacem abſtulit
à populo veſtro tumido, atque elato; ita ut nun-
quam in pace ipfſius fuerit, eritque pax veſtra, ne-
que in cœlis, neque in terra, neque in inferno de-
orſum, nec immeritô: illam etenim, cùm vos ac-
cipere potuiſſetis, non tenuiſtis nec exquiſiviſtis:
& ideò, cüm in eadem pace inventi non fueritis,
à batre abdicati, à Filio exhæreditati, & à Spiritu
ſando reprobati eſtis.

Per hanc igitur Dei pacem ſanctam, atque ſua-
vem, vos iterum dæmones exorcizo † cunctôsque
ſimul coadjutores, atque fautores veſtros peſſimos
conjaro cogo † compello ut meis obediatis ver-
bis. Per eandem ſandorum Diſcipulorum, atque
Apoſtolorum in Spiritu ſancto unionem, vos ad-
ſtringo per virtutem illius pacis, quæ in cæleſti-
bus ſpiritibus & in terra in piis perfectisque homi-
Ii 5 nibus

. 1
506 Exorciſmus III.
. . ie jtam, 4
nibus inveniri dicitur, vobis mando †† per eandem Ha osf

pacem, vobis impero qua orbati fuiſtis, vos, G“ ſſn,2
rixarum, ac diſceptationum magiſtri, cuùm in clis? 1 “
tranquillè degere nolentes, ad ima dejecti eſtis, ubi un
nunquam pacem, quietem, nullum ordinem ſed in⸗ u
ſempiternum horrorem inhabitare certiſſimum eſt. c dn 4
1Xrosipo
Verùm attendite jam, 6 belluæ tartarei regni ha- S
accelis M

bitatrices, quid ulteriùs de Paracleto iſto Spiriu
Dei ſermo pronunciet. Et factus eſt repentè de cœlo ich . 6
ſonus, tanquam advenientis Spiritus vebementis, G nohn 8 4
replevit totam domum, ubi erant ſedentes. Spiritus n nan 4
de cœlo deſcendes, & ſuaviter inſufflans ſonum, untmmend
moôdulamina, & cantus in terris audire fecit cœle- muimun Iu
ſtes, atque ſuaves: quinimòô & ſimilia proferre fa- ine Donin 1
cit ſuos, quos ipſe replet, gallus enim ſupernæ lu- iimnind inn
cis nuncius Spiritus ſancétus eſt ait Hieronymus, ind iſs hn
cujus voce in Prophetis Apoſtolis excitamur de Mihoumrm
trina negatione ad amariſſimos fletus, qui malè de , Holocaul
Deo cogitavimus, locuti ſumus ad proximos, feci- migle hettech
mus ad nosmetipſos Sed ſpiritus de tenebricoſa ve- Mi, eriati
ſtrorum exiens abyſſo, ac de tartareis erumpens la- te gyliuore
tebris, non niſi mugitus, luctus, gemitusque horri- lligiur, en
biles, atque feroces reſonat audientibus; ut jam vos iitii ineedan
audivimus, atque emittentes vidimus, geſtu, atque ibe luſra
creaturæ hujus verbis, quam obſidetis & cruciatis. un Siiitns
Suavis eſt enim Dei ſpiritus ſuavi proverens ſigna: In ſioruma
amarus eſt, & durus ſpiritus veſter, peſſimi; id- feiil, ie
circò ſimilia, atque horribilia indefeſſe profari, ad hetdeoennt
ſublimia hominum rapit corda; veſter autem ſtre- euncigeigi
pitus ſemper ad ima contrahit, acuit rixas, bel- mine Cnum
la movet, jurgia parat, & iram accendit: illam,
. in-

I

ncofene
tduiſige n
Bittitagt
nacſeieſiee
Aun Ulen,.
trecertlinnns

btartarel i!
Aeleto itto H
lketta

elenelt,,1

ena. Hirin
Elldinr lonun

uleletcel⸗
Wnhnline .

Abenkmlr
Aütornun
lis mim
Sautens gin

it,tnimd 4

leteiten 4
ebetunhet
enitcle .
enibiut,

(r entd⸗

in die Pentecoſtes. 507

inquam, iram, quæ vos perdidit, cùm ob invi-
diam contra nos fremuiſtis, ob ſan ci Spiritus do-

num emiſſum, atque in tyrannorum pectoribus

acriter illam adversus Sanctos, eodémque Spiritu
plenos viros, accendiſtis. Attamen contra vos
ipſos, ac ducem veſtrum Luciferum corruit ira
veſtra; & vos ipſos glaudius veſter transverberavit;
dum eos, quos temporali morte ſuſtuliſtis, perpe-
tuòin cœlis vivere effeciſtis; cum pretioſa ſit in

conſpectu Altiſſimi mors Santtorum ejus, & ipfi,

dum vobis urgentibus torquentur, occiduntur,
uruntur, interim pænis ipfſis foventur, incendio
refrigerantur, fame reficiuntur, inopiaâ dilatantur;
& id maximum lucrum deputant, ſi gravem de
paſſione Domini ſarcinam portant: tantumque
ſibi imminui timent de præmio, quantum fi-
bimet ipſis ſubtrahi conſpiciunt, de veſtrorum
miniſtrorum tormento. Cùm certèò ſciant, mar-
ire ‚ holocauſta eſſe ratione prædicta, vi-
imaâsque perfectas, oblationes Deo gratas &
acceptas, veritatis præcones, falſæ doctrinæ
veſtræ ſuggillatores, legis, quæ ſpirituali ſen-
ſu intelligitur, exploratores, erroris oppreſſo-
res, vitii iniedtatores, peccati diluvium, mun-
di denique luſtrationem. Inſuper totam implet
domum Spiritus divinus ée cœlo deſcendens, &
vacuum vitiorum abhorret: attamen ſpiritus ve-
ſter fœtidus, atque immundus, lupus eſt rapax,
qui ſuperbe occupat DEl creaturas; diſcurrens,
atque undique inquirens requiem, & non inveni-

nens, animæ domum, virtutibus vacuam, Dei-

que

508 Exorciſmus. III. ”

que gratiâ deſtitutam invadere conſueſcit, ut per- i ce
dat, ut diſſipet, ut torqueat, ut mactet dilectum ld
Chriſti gregem, atque cundta yirtutum germina A
funditùs eradicet. Per iſtius igitur ſancti Spiritus en
ſonum, &per virtutem divini ac vehementis im- 4
petũs, inania veſtra conterentis navigia, inferni jüien
incolæ, vos iterum conjuro † eo modo ac mente, inoli
ut ſuprà; ne ampliùs DEI Miniſtro obſiſtere au- Hommmm,1
deatis. Per ipſius Spiritůs ſuavitatem, atque eiomg Mtn
dulcedinem, quæ cœlos orniſſe legitur, vos exor. SAmarhouns
cizo per ejusdem Spirits ſandti plenitudinem,
quàâ creati cunca dicuntur, vobis impero? per cun-
cta denique ipſius divini Spirits nomina, vos ad chüemiuin
obediendum cogoł ipſe namque (ad veſtrum profe- i emondun
ro cruciatum) Paracletus dicitur † Candorlucis æ. * lnni
ternæ † ſpiritualis unctio fons gratiæ mentis no- un gn
ſtræ refectio pdexteræ DEl digitus † bonitas incom- ſafrretoon
prehenſibilis † animarum piarum incendiumf ſer- niuoinynn
mo piorum ditans guttura † Spes viva pœnitenti- sigiun
um † unguentum ſuaviſſimi odoris, in barbam, ummkeerornn
oram veſtimenti Aaron deſcendens † vera cordis 4 Y 3
dulcedo †r ſacrarium veræ lætitiæ regenerationis “
lavacrum † mœtentium ſolamen theſaurus fideli-

Kmmar
