y. Domine, dilexi decorem domus tiæ.
. Et locum habitationis gloriæ tuæ.

Benedictio Monaſterii. .
Oremus. Gimume
O Mnipotens & miſericors DEUS, qui ſacerdo- ell.
tum miniſterio ad tibi ſerviendum & fuppli- mentet
candum uti dignaris, quæſumus immenſam clemen- nmmete⸗
tiam tuam, ut quidquid modò viſitamus, viſites, & Gniunm
quidquid bene dicimus, bene dicas, sitque ad no- n Arnd

268

ſtræ humilitatis introitum, ſanctorum tuorum me- lbonitk
ritis, fuga demonum, Angeli pacis ingreſſus. Per „oces En
Chriſtum &c. . G emikir ,
Aſpergatur. e mei
Poſtea procedatur ad dormitorium, ibi dicatur Pf.4. ma ume in
Càm invocarem &. Quo finito dicatar. Perine

Antiph. Salvanos, Domine. evigilantes, cuſtodi r: Cnim
nos dormientes, ut vigilemus cum Chriſto, & re-

quieſcamus in pace. lanbeind
y. In pace in idipſum. Tions oramuon
. Dormiam & requieſenm. Lrodelcant
ae— mimieinei:

BłEne fdic „Domine, hoc dormitorium famulo- hefer
rum, qui non dormis, neque dormitas cuſtodi- c
enslfraël, & famulos tuos, in hac domo quieſcentes R
poſt laborem, cuſtodi ab illuſionibus phantaſmatis aet *
ſatanæ, ut vigilantes in præceptis tuis meditentur, uü
& dormientes te per ſoporum ſentiant, & hic & a
ubique defenſionis tuæ muniantur auxilio. Per Funr
Chriſtum &c. n
Ininfirmaria dicatur. I Anin)
Pſalmus6. mea.

Dine, ne in furore tuo arguas me, neque in laipo
ira tua Ccorripias me. H Anipote
Miſerere mei, Domine, quoniam infirmus fſum: unn
Ulsnoln

ſana me Domine, quoniam conturbata ſunt oſſa
mea. Et

D
urien
Nlaenen
l fſtes E
Eltglengto⸗
Htuorunne.

Prells de
tunr

es Nocdi
lo Ere⸗

.

jant Ene.

uxid?

D

Bene dictio Monaſterit. 269

Et anima mea turbata eſt valdè: ſed tu, Domine,
usquequo.
Convertere, Domine, & eripe animam, meam:
ſalvum me fac propter miſericordiam tuam.
Qunniam non eſt in morte, qui memor ſit tui: in
inferno autem quis confitebitur tibi?
Laboravi in gemitu meo, lavabo per ſingulas

noctes ledum meum: lachrymis meis ſtratum

meum rigabo.
Turbatus eſt à furore oculus meus: inveteravi

inter omnes inimicos meos.

Diſcedite à me omnes, qui operamini iniquita-
tem: quoniam exaudivit Dominus vocem fletus
mei.
Exaudivit Dominus deprecationem meam, Do-
minus orationem meam ſuſcepit.
Erubeſcant, & conturbentur vehementer omnes
inimici mei: convertantur & erubeſcant valdè ve-
lociter.
Antiph. Aſpice, Domine, de ſede ſancta tua, &

cogita de nobis: inclina, DEUS meus, aurem tu-

am, & audi: aperi oculos tuos, & vide tribulatio-
nem neſtram.
y. Miſerere mei, Domine, quoniam, infirmus
ſfum.
N. Sana me, Domine, quoniam conturbata ſunt
oſſa mea.
Oremus.
Mnipotens & miſericors DEUS, quæſumus
immenſam pietatem tuam, ut ad intuitum hu-
militatis noſtræ hunc locum infirmitorii (& nos

270 Benedittio Monaſterii.
famulos tuos) fſamulum tuum(in eo feſſos jacentes)
ſalutiferè viſitare digneris; & ſicut viſitaſti, Domi-
ne, Tobiam, ſocrum Petri, & puerum centurionis
jta & iſti priſtinâ ſanitate animæ & corporis recep-
1, gratiarum tibi in Eccleſia tua referant actiones
per Chriſtum &c.
Aſpergantur.
In Refedctorio dicatur
— ò Pſalmus 127.
eati omnes, qui timent Dominum, qui ambulant
in viis ejus.
Labores manuum tuarum uia manducabis: bea-
tus es, & bene tibi erit.
Uxor tua ſicut vitis abundans, in lateribus do-
us tuæ.
PFilii tui ficut novellæ olivarum, in circuitu
mentæ tuæ.
Ecce ſic benedicetur homo, qui timet Dominum.
Benedicat ti bi Dominus ex Sion: & videas bona
Jeruſalem omnibus diebus vitæ tuæ.
Et videas ſilios filiorum tuorum, pacem, ſuper
Iſraéël. 8
Antiph. Oculi omnium in te ſperant, Domine, &
tu das illis eſcas in tempore opportuno, aperis tu
manum tuam, & imples omne animal benedictione.
zy. Edent pauperes, & ſaturabuntur.
N. Et laudabunt Dominum, qui requirunt eum.

Oremus. 7
O Mnipotens miſericors DEUS, qui famulos
rtuos in hac domo alis refectione carnali, ut ci-
bum

. „

n
lun.

6, Nnn
ntn Xl
ſon.
Rritizon
0, glintuent
nrpingaänol
Nrins lahre
Umleriega tn
Cerierter
Ltut inlinin
lnen Gtr
Ati bin 1
C H ſa
. tet,
ltel,iniu

l rente
iicki ont
nenmtn,
Drhorg ece,.
erantiline,

nianboln
elbis ber⸗

ceruns co⸗

metHoninn,
Erida;n

Pun er

.

Uiru“

Gyis
Ner⸗

Benedittio Monaſterii. 271

bum vel potum te bene dicente cum gratiarum
actione percipiant, præſta, quæſumus, ut hic &
in æternum per te ſalvi eſſe mereamur. Per Chri-
ſtum &c. .
Aſpergatur.
In Coquina dicatur.
Pſalmus 22.
ominus regit me, & nihil mihi deerit: in
loco paſcuæ ibi me colloca it.
Super aquam refectionis educavit me: animam
meam convertit.
Deduxit me ſuper ſemitas juſtitiæ, propter no-
men fuum.
Nam, & ſi ambulavero in medio umbræ mor-
tis, non timebo mala: quoniam tu mecum es.
Virga tua & baculus tuus, ipfa me conſolata
ſunt.
Paräâſti in conſpectu meo menſam, adversus
eos, qui tribulant me.
lImpinguũſti in, oleo caput meum: & calix meus
inebrians quàm præclarus eſt!
Et miſericordta tua lubſequitur me, omnibus
diebus vitæ meæ.
Et ut inhabitem in domo Domini, in longitu-
dinem dierum.
Amtiph. In loco paſcuæ ibi me collocavit.
y. Parâſti in dulcedine tua pauperi DEUS.
k. Qui habitare facis unanimes in domo.
Oremus.
EUsS æterne, ante cujus conſpectum aſſiſtunt
— Angeli, in cujus nutu reguntur unlyerſa, qui
etiam

272 c1.
etiam neceſſ⸗ Benedidtio Monaſterii.
ari
conſulere non ie humanz fragilitatis tua pi
ut niblgaenlam iſtiun oi te humiliter implo Pietate
fundas, qu lus Gceinila beneditti ramus,
eremitica Vullüs manus Eliſæi Prophetc in per-
per hic tus b § amariſſimos dulcoraſti * in olla
des tibi ug beneclichioni copia redu nilinte, kem⸗
1 . ervi tui 1 . c, lau
ni, & im ii, qui das eſca au⸗
vator enßfle omne animal benefdiclione;, car-
. „ qui vivi Q e:
brum, Amen. & regnas in ſecula ſaru-

Aſpergatur.
In Cellario dicatur:

Pſalmus I
enedi . 43.
B S Dominus Deus meus, qui do
a rettenn e dligiros meos ac bellum.
mels. Se li dia mea, & refugium m t bellum.
3 bernior, meus: eum: ſuſceptor
rotector in iol
Qlum meus, & in ipſo ſperavi: .
meum ſub me. VI: qui ſubdit po-
omine, quid ef
filius komir deſt homo, quia innotuiſti ei
Homo vani u ibt eum: uiſti ei aut
anitati ſimilis eſt
umn bra prætereunt. factus eſt: dies ejus ſicut
omine, inclin-
montes, & nclin cœlos tuos, & de.
n „& fumigabunt. & deſcende: tange
ura
ſagirtes 1 coruſcationem, & diſſipabi
ras tmee: & conturbabis Los is eos: emitte
anum tuam d
me de aquis muiti e alto, eripe 11
eo utum eſt vani eſet⸗⸗
rum, dextera iniquitatis, nitatem: & dexters
Deus

Gſ
un un en
Nerue 1e
0 onn⸗
rni in
emten
lerym
thten
rmdienimn
66 une
en
NNERMA
Gemorin huei
Deuumdleru
spopuin s
c e eg

(ſhun & Gn

ngſceogen
Wtre
uvelane,

EtſNnum

Mnipest ni
relenllyje
montduimn
ecmnigger
iinbeneigon
in Donnne

e

u gi
girmn,

Pkendl
ſen.

enn l.

dmonmmicen-
Kione N.

ſecbla lect⸗

Wuunus
WüNdhon,
Nondlechon
gbiſotin

Otuitila

oeſiiet
ſcent,

hiae

en
otuN.
1
en

Benedictio Monaſterii. 272

DEUS, canticum novum cantabo tibi: in pfal-
terio, decachordo pſallam tibi.
Qui das ſalutem regibus: qui redemiſti David,
ſervum tuum, de gladio maligno: eripe me.
Et erue me de manu filiorum alienorum, quo-
rum os locutum eſt vanitatem: & dextera eorum,
dextera iniquitatis.
Quorum fiii, ſicut novellæ plantationes: in ju-
ventute ſu.
Filiæ eorum compoſitæ: circumornatæ ut ſimi-
litudo templi. Z
Promptuaria eorum plena: erucantia ex hoc in
illdcd.
Oves eorum fœtoſæ, abundantes in egreſſibus
ſuis: boves eorum craſſlæ.
Non eſt ruina maceriæ, neque tranſitus, neque
clamor in plateis eorum,
Beatum dixerunt populum, cui hæc ſunt: bea-
tus populus, cujus Dominus DEUS ejus.
Antiph. Ecce ego mitto vobis frumentum, &
vinum, & oleum, & replebimini in eis, dicit Do-
minus, ideòque exultate, & lætamini in Domine
DEO veſtro.
J. Emitte, Domine, benediéctionem ſuper cellaria.
. Et ſuper opera manuum tuarum.
Oremus.

O nipotens & miſericors DEUS, qui ubique

præſens es, Majeſtatem tuam ſuppliciter exo-
ramus, ut huic promptuario gratiâ tuâ adeſſe digne-
tur, quæ cuncdta adverſa ab eo repellat, & abun-
dantiam bene dictionis tuæ largiter infundat. Per
Chriſtum Dominun noſtrum, Amen.
Aſpergatur. § In

224 Benedictio Monaſterii.
In clauſtro dicatur:
Pſal. 83. Quam dileda tabernacula tua, &c.
Antiph. Congregavit nos in unum Chriſti amor
timeamus & amemus Chriſtum DEUM: ubi cha-
ritas & amor, ibi DEUS eſt.
z. Ecce quàm bonum & jucundum,
B. Habitare fratres in unum.

Oremus.
Wnipotens ſempiterne DEUS, qui nos ſingu-
lari prærogativa ge ir in hockReligionis clau-
ſtro miſericorditer congregäſti: da nobis famulis
tuis ita in eodem laudabiliter tibi ſervire, & in fra-
ternitatis amore, & ſincera dilectione ac mutua pa-
ce convivere, ut tandem ad illam patriam, in qua
omnia ſecura, firma, tranquilla & ſtabilia ſunt, te
largiente pervenire valeamus. Per Chriſtum &c.
Apergatur. .
Ad portam principalem dicatur: .
Pſalm 147.
Lauda, eruſalem, Dominum &c.
Antiph. Confortavit Dominus ſeras portarum
noſtrarum, & benedixit nobis. .
z. Hæc eſt porta Domini.
N, Et juſti intrabunt in eam.
Oremus.

DOmine JESU Chriſte, qui in introitu porta-
rum Jeruſalem valvas ſanctificaâſti, dum ſplen-
dore gemmarum duodecim totidem Apoſtolo-
rum nomina præſignâſti, & qui per organum
pro-

☚

. Deos

n heng
1 urenk 4

oghalun

7
„

eenns

bltimntin

1Cbintchhl

o rmre.
letieho Leoe

niemenlhi

Arnter oN,
gni loipul
cohncnffee
leerutanus.
Hcien erilt
nanetat ui
Mapefe Ninan
eugeniaimn
1, Cicgn gud
1: hni⸗
, iuyerb
41

viposinr
gionisch
Obis aamul
e, Ein fer⸗

ACcutla Pa⸗

timn in a .

We, V
CAenN.

r!

=

erapun

Domine, do pauperibus: & ſi quid aliquem de-

Benedittio Monaſterii. 20 5

propheticum prædixiſti, lauda Jeruſalem Domi-

num, qui confortavit ſeras portarum tuarum, &
benedixit Filiis tuis in te: te quæſumus, ut ponens
omnes fines Domüũs iſtius pacem, & velociter cur-
rens interiùs ſermo tuus adipe frumenti ſatiet eos,

Spiritus ſanctus defendat illos, ut nunquam nocere

eis prævaleat inimicus: ſed omnes habitantes in ea
interius voce, corde, & opere decantent dicentes:
Magnus Dominus Deus noſter ESUS Chriſtus, &
magna virtus ejus & ſapientiæ ejus non eſt nume-
rus. Qui cum Deo Patre in unitate Spiritũs ſancti in
Trinitate perfecta vivis & regnas in ſæcula ſæculo-
rum, Amen.

T Sequentia ſancti Evangelii ſecundum Lucam.

. Gloria tibi, Domine.
INillo tempore: ingreſſus ESUS perambulabat
Jericho. Et ecce vir nomine Zachæus: & hic
Princeps erat Publicanorum, & ipſe dives: & quæ-

rebat videre ESUM, quis eſſet: & non poterat præ
turba, quia ſtaturâ puſillus erat. Et præcurrens aſ-
cendit in arborem ſycomorum, ut videret eum: quia
inde erat tranſiturus. Et cùm veniſſet ad locum, ſu-

ſpieiens Eſus vidit illum, & dixit ad eum: LZachæe,
feſtinans deſcende: quia hodie in domo tua oportet
me manere. Et feſtinans deſcendit, & excipit il-
lum gaudens. Et cum viderunt omnes, murmu-
rabant, dicentes, quòd ad hominem peccatorem
divertiſſet. Stans autem Zachæus, dixit ad Do-
minum : Ecce dimidium bonorum meorum,

frau-

276 Benedictio Monaſterii.
fraudavi, reddo quadruplum. Ait Eſus ad eum:

quia hodie ſalus domui huic fada eſt: eo quòd &

ipſe Filius ſit Abrahæ. Venit enim Filius hominis
quærere, & ſalvum facere, quod perierat.
Antiph. Beata gens, cujus eſt Dominus Deus eo-
rum populus electus in hæreditatem.
Kyrie eleiſon. Chriſte eleiſon. Kyrie eleiſon.
Pater noſter.
z3. Et ne nos inducas in tentationem, &c.
y. Cuſtodi nos Domine, ut pupillam oculi.
. Sub umbra alarum tuarum protege nos.
y. Dominus vobiſcum, &c.
Oremus.
EUS, qui in omni loco dominationis tuæ dedi-
cator ſemper aſſiſtis, exaudi nos quæſumus, ut
nviolabilis hujus domũs permaneat benedictio &
beneficia tui muneris univerſa, quæ ſupplicat,
mereatur. Per Chriſtum &c.
Cremus.
VIſita quæſumus, Domine, habitationem iſtam, &
omnes inſidias ab ealonge repelle: Angeli tui
ſandli habitent in ea, qui nos in pace cuſtodiant, &
benedictio tua fit ſuper nos ſemper. Per Chriſtum
Dominum noſtrum &,

Poſtea addantur Orationes de ſandta Maria, & de
aliis Sanctis ad libitum.
6 In reditu ad Ecoleſiam.
Pſ. 90. Qui habitat in adjutorio, &.
L Quo finite dieatur:
Kyrie eleiſon. &c.
Pater noſter &.

n,instaid.

lin we
me Alh

nn de nd

„mI

ut, e e

—

luinenk
lunitee
t itgintu.
At leten
lncenena tu.
4

AAagetnil

elendureal

innofrzdor
Unuo Ais
Un noln me
mineleidue⸗
Nrene
igrelzelnn

Aalen,

l

id

fkiſoni
rien
ninueenden
n.

Wiceſe
,Ee

nobeoli,
he nos,

lnecedi⸗
Kdunne
tudecidon

(leſagen

lonen o

ele iin

e m

Daiin

1

Benedidtio Domus novæ. 277

y. Memento Congregationis tuæ.
v. Quam poſſediſti ab initio.
Oremus.
O Mnipotens ſempiterne DEUS, dirige actus no-
ſtros in beneplacito tuo; ut in nomine DEl,
& Domini N. JESUChriſti, Filii tui dilectiſſimi, me-
reamur, ſemper bonis operibus abundare, Per
eundem Chriſtum &c.
2.
Benedictio Domus novæ, vel alterius.
y. Adjutorium noſtrum &e.
y. Domine exaudi & c.
N. Et clamor &c.
y. Dominus vobiſcum &c.
Oremus.

O Mripotens ſempiterne DEUS, qui ſacerdoti-
bus tuis præ cæteris tantam gratiam contuliſti,
uat quidquid in tuo nomine digne perfectéque ab
his agitur, à te fieri credatur. Quæſumus immen-
ſam clementiam tuam, ut quod modèò viſitaturi
ſumus, viſites: quidquid benedicturi, bene 'dicas,
& ad ea, quæ acturi ſumus, dexteram tuæ potentiæ
extendas, fidtque ad noſtræ humilitatis ingreſſum
& introitum Sanctorum tuorum meritis fuga dæ-
monum, Angeli pacis ingreſſus. Per Chriſtum Do-
minum noſtrum, Amen.
Oremus.
Dmine ſancte Pater, per meritas. N. benedic de-
mum iſtam † benedic introitum noſtrum be-
nedie ingreſſus pedum noſtrum, ſicut dignatus es
9 3 do⸗

278 enedictio Dowus novæ.

domum bPatrum noſtrorum Abraham, Iſaac & jacob
benedicere PE. O Domine ESU Chriſte! quæſu-
mus, qui diſcipulis tuis dixiſti, in quamcunque
domum intraveritis, ſalutate eam, dicentes:
Pax huic domui, veniat pax illa ſuper domum
iſtam, & eos, Domine, ab omni infirmitate eri-
pere & liberare digneris, & repleas centeſimo
fructu vini, & olei, & frumenti, & in futurum
illis eternam concede gloriam. Qui vivis & reg-
nas in ſæcula ſæculorum, Amen.
Benepdic, Domine, domum iſtam, & locum
iſtum, cum ædificiis ſuis: & ſit ibi ſanitas, virtus
& gloria, atque humilitas, bonitas, & manſue-
tudo, & plenitudo legis, obedientiâque DEO Pa-
tri, & Filio. & Spiritui ſancto. Hæc benedidio
ſit ſuper domum iſtam, & ſuper locum iſtum, &
ſuper omnes habitantes in eo, per Chriſtum Do-
minum noſtrum, Amen. † Sancti Angeli Dei de-
ſcendant in hanc domum, & eam defendant, &
protegant ab omnibus dæmonibus, & facturis per
pietatem Dei ſemper, Amen.
Conſerva, Domine, domum iſtam in æternum im-
pollutam, quam à ſpiritibus imundis flagellantibus
nunc mundo † purgo † & benedico † & ſandti-
fico, egrediatur fons de domo tua, Domine, ſuper
domum iſtam, ut irrigetur miſericordiâ tuâ, & dic
Angelo percutienti: ceſſet jam manus tua, appareat
Majeſtas tua, & ſanctificet † hoc habitaculum. San-
Ga Maria Virgo, invoco nomen tuum ſuper hano
domum, & locum: benedic eum; quia tu es Ma-
ter miſericordiæ & conſolatrix afflictorum. S. N.
exurge, & per paſſionem Elſu Chriſti bene dic, &

ſan-

“
lonl

Dorine
,NCuſid
igisnlend
prertlone
lnge,kemn

(antinſaſut,
cooummd

lerper per
penmtkiun

ukrto
AENgigon

Ethabitrr d

ermine⸗

e, Galterlli

Crikuinn

14.

mlerke
n Enennn
im, (cente⸗
nhrihnn
infenine et.
eis entin
Kinunen
uifinok

tan, E e
unitas, vit
8, X wanl
iignee O.
Mdedet
Nun dul
NerCitn-
6,Argelle⸗
Ydefenee,l

Kh

namun
10 A
Jome 4
rdii
Sthaſe⸗
tan .

Ee

ſtruantur, & deficiant.

Benedictio Domis novæ. 279

ſanctifiea hanc domum, & locum iſtum, ut demo-
nes, & eorum maleficia non poſſint latere, neque
ſtare in hac domo, vel loco, nam ego N. ſacerdos
DEI, & ſervus tuus in tuo nomine deſtrue † & an-
nihilo † faturas, & omnia maleficia facta, vel fien-

da in hac domo vel loco; & benefdico & ſanctiſi-

co †— hanc domum & locum, ut dæmones & facturæ
non poſſint ſtare, nec durare, ſed nunc omnia de-

In nomine Patris, & Fiflii, & Spiritũs † ſancti,
Amen.

Peto, Domine, per tuam bonitatem, ut hæc Do-
mus & locus ſit benedictus † à tua ſancta dextra, ut

ſit ignis ardens demonibus, ut ſemper fugiant con-

fuſi, nec ullo modo poſſint ſtare, nec latere, vel die
vel nocte; & omnes habitantes ſecuri ſint, & quie-
ſcant in ſua pace, ſine turbatione, vel ſtrepitu, ſine
aliquò nocumento diabolico, ſed tua benedictio †
ſit ſemper ſuper hanc domum & locum iſtum, &
ſuper omnes habitantes in eo.

Pax & benedictio ſanctiſſimæ Trinitatis, & S. N.
deſcendat ſuper domum hang, Amen.

Et habitantes in domo per nomen ESU poſſint
devotè orare, quietè dormire, comedere, bibere,
orare, & alia naturalia libere agere, & exercere.,
Per Chriſtum Dominum noſtrum &c.

Aſpergatur, & incenſetur.
§ 4 3. Be-

4 89 Exorciſmus Domus

Benedictio ſolemnis domũus, ſeu Exorciſmus
vexatæ à malignis ſpiritibus domus.
Sacerdos indutus ſuperpelliceo, & ſtola dicit: In

nomine Patris †, & Filii F, & Spirits I ſancti, Amen.

Fexis deinde genibus bymnum.
1.
yEni, creator Spiritus,
Mentes tuorum viſita,
Imple ſuperna gratia,
Quæ tu creaſti, pectora.
2.
ui diceris Paraclitus,
Arltiſſimi donum DEI.
Fons vivus, ignis, charitas,
Et Spiritualis unctio.
Tu ſeptiformis munere,
Digitus paternæ dexteræ,
Turitè Promiſſum Patris,
Sermone ditans guttura.

4.
Accende lumen ſenſibus,
Infunde amorem cordibus.
Infirma noſtri corporis
Virtute firmans perpeti.

Hoſtem repellas longiùs,
Pacémque dones protinus,
Dudtre ſic te prævio
Vitemus omne noxium.
6. Per

1

ene 1

te⸗
W
1

4
4

Gelk,
1

Grir⸗

Mlmiit
nrein
en

. ree⸗
ub ſderane

3. AMdnmnm
5 Donircie
,Donin ti

nat
Meraka
olnonton

er teciniit

I.

erüitmi

iinercter
ſummnibllrai

Knte ti

à malis ſpiritibus vexata. 231

6.
hin PFper te ſciamus da Patrem,
nt Noſcamus atque Filium;
tetih Tque utriusque Spiritum
lniknen Credamus omni tempore. L
un 7

Sit laus Patri cum Filio,
Sancto ſimul Paraclito,
Nobisque mittat Filius
Chariſma Sandti Spirits.
8.
DEO Patri ſit gloria,
Et Filio, qui à mortuis
Surexit, ac Paraclito
In ſempiterna ſæcula, Amen.
y. Exſurge, Chriſte, adjuva nos.
. Et libera nos propter nomen tuum-
z. Adjutorium noſtrum &c.
y. Domine exaudi &c.
y. Dominus vobiſcum. &c.

Oremus.
Adiones noſtras quæſumus. Domine, aſpirandõ
Præveni, & adjuvandô proſequere, ut cuncta
. noſtra oratio & operatio à te ſemper incipiat, &
per te cæpta finiatur &c.

Oremus.
Efende, quæſumus, Domine, iſtam ab omni ad-
verſitate familiam, & toto corde tibi proſtra-
„ tanm, intercedente Beata MARlA ſemper Virgine
cum omnibusSanctis tuis ab hoſtium propitius tue-
Aℳ rec clementer inſidiis, Per Dominum noſtrum, &c.

5 1 Ore-

282 Beuynedictio Domus.

Oremus.
O Mnipotens ſempiterne DEUS, qui Sacerdoti-
bus tuis tantam gratiam contuliſti, ut quid quid
in tuo nomine dignè pertfecteque ab eis agitur, à te
fieri creatur, quæſumus immenſam clementiam
tuam, ut quod modôò viſitaturi ſumus, viſites, &
quidquid benedicturi, bene Tdicas, & ad ea, quæ
Qilduri ſumus, dexteram tuæ pôtentiæ extendas,
Sintque ad noſtræ humilitatis introitum, ſanorum
tuorum meritis fuga de?monum, & Angeli pacis
ingreſſus. Per Dominum noſtrum &c.
Oremus.
EUsS Angelorum, Deus Archangelorum, Deus
Prophetarum, Deus Apoſtolorum, Deus Mar-
tyrum, Deus Confeſſorum, Deus Virginum, & (Fuwinn
omnium bene viventium, Deus & Pater Domini . Doone,
noſtri ESI Chriſti, te invoco, & nomen ſan dum , Dunmi
tuum, ac præclaræ Majeſtatis Clementiam ſupplex
depoſco, ut mihi auxilium præſtare digneris adver-
sùs nequiſſimum ſpiritum, ut ubicunque ſit, audito mirkike
ſancto nomine tuo, velociter exeat, & recedat per elein⸗
Dominum noſtrum Eſum Chriſtum Filium tu- (Wnm el
um, qui tecum vivit & regnat in ſæcula ſæculorum, ſoninunce
Amen. L lun, la hob
Adjuratio. Biute nit
Go indignus Miniſter, & ſervus DEI, & Domini kxconmmme
noſtri JESU Chriſti, auctoritate, quo fungor, au- Tlliehu
Goritate inquam, Eceleſiæ Catholicæ Romanæ ſan- umikarin
cta adjuro te, ſerpens antique, per judicem vivo- ecenkutt
rum &mortuorum, per factorum mundi, qui habet (inmnie
Poteſtatem mittere te in gehennamut ab hac genno reent
eſti. id

litterhot
nnitgii
eginn te
denentimn
, ſited
enzgr
ertenet,
lancorun
logeli aet

Nunn Deus
DMsN.
Nihnmm
Daer ni
Onenlncdin
Ntianhyyer
gneriu⸗
gde lio
teatute
mn TIn
2 ſaolanv,

à malis ſpiritibus vexatæ. 283
feſtinus exeas, ipſe tibi imperat, maledidte ſpi-
ritus, qui ventis ac mari, & tempeſtatibus impe-
ravit; ipſe tibi imperat, qui te de ſupernis cœlo-
rum in inferiora tezræ demergi præcepit: audi
ergo, ſatana, & time, & victus ac proſtratus re-
cede, adjuratus in nomine Domini noſtri EsU
Chriſti, qui venturus eſt judicare vivos & mor-
tuos, & ſæculum per ignem, Amen.
Quòd ſi Sacerdos Pſalmos graduales, oum orationi-
bus ſuis immiſcere voluerit, valde utile erit, omittendi
autem planè non ſunt, ſi domus inquieta ſit à ſpiritibus,
magicis phantasmatibus, quia iſti Pſalmi præ cæteris
Junt ad iſtam appropriati materiam, quod ſi aliqs omit-
tere velit, accedat ſtatim ad benedictionem, ut ſequitur.
In loco Principali.

y. Adjutorium noſtrum &c.
J. Domine, exaudi &.
y, Dominus vobiſcum &c.

Oremus.

Domine ſancte Pater, per merita ſancti N. be-
nedic domum iſtam:; benefdic introitum
noſtrum: benef dic ingreſſum pedum noſtrorum,
ſicut dignatus es domum Patrum noſtrorum, Abra-
ham, Iſaac, & jacob benedicere. O Domine Eſu
Chriſte! qui dixiſti diſcipulis tuis, in quamcun-
que domum intraveritis, ſalutate eam, & dicite:
Pax huic domui: quæſumus, veniat pax illa ſuper
domum iſtam, & ſuper omnes famulos, & famulas,
& reple centeſimo fructu vini & olei, & frumenti,
& in futurum illis æternam concede gloriam, qui
vivis & regnas &. Amen.
. Bene-

284 Benedictio Domus

. Błnedie †, Domine, domum iſtam, & locuui iſtum,
cum ædificiis ſuis, ut ſit ibi ſanitas, ſanctitas,
virtus & gloria, atque humilitas, bonitas & man-
ſuetudo, lenitas, &plenitudo legis, obedienti4que
DEO batri, & Filio & Spiritui ſancto, hæc bene-
dictio ſit ſuper domum iſtam, ſuper locum iſtum,
& ſuper omnes habitantes in eo. Per Dominum
noſtrum &c. Amen.

Sandi Angeli DEl deſcendant in hanc domum,
& eam defendant, & protegant ab omnibus dæ-
monibus, facturis & maleficiis, ac adverſis, & per
pietatem DEl ſemper, Amen.

COnſerva, Domine, domum iſtam in æternum im-
pollutam, quam à ſpiritibus immundis flagel-
lantibus nunc mundo † purgo benedico † & ſan-
Gifico f. Egrediatur fons de domo tua. Domine,
ſuper domum iſtam, ut irrigetur miſe ricordiâ tuâ:
& dic Angelo percutienti, ceſſet jam manus tua, ap-
pareat Majeſtas tua, & ſanctificet † hoc habitacu-
lum S. MARIA Virgo, invoco nomen tuum ſuper
hanc domum, & locum, beneldic eum, quia tu es
Mater miſericordiæ, & conſolatrix efflictorum.
Sancte Pater Ubalde, exſurge. & per paſſionem E-
SU Chriſti bene'dic & ſanctifica hanc domum, &
locum iſtum, ut dæmones, & eorum maleficia non
poſſint latere, neque ſtare in hac domo, vel loco,

nam ego Sacerdos DEI & ſervus tuus in nomine

tuo deſtruo & annihilo fa duras, & omnia male-
ſicia facta, vel facienda in hac domo, vel loco; &
benedico & ſanéti'fico hanc domum & locum, ut
dæmones,

urrterud
ktnemmn
eletn dumd

elmockume

letenger i
Coriunpen
Ilonior omn
unduNkn
Gusel,Xnun
Juent,
tinentt
fardln
Gimeigi

Ieghettfin
IITLN

ſtinnohiti
Unipenifire
PDOR
ouit i

leen.

leniſtn
tgincie
k n.
Nini
ie bene.
Cennitun,
Doninnn

e donun

mibosde.

ſ Aer

Nrnunin.
müshe
eünniNin.
a Donin,
ulsuc⸗
Oc hui-
tun e
n, WN
etfüum
deliun
ecor!

nile

ſicat, dicens:

a malis Spiritibas vexatæ. 285

dæmones & facturæ non poſſint ſtare, nec dura-
re, ſed nunc omnia deſtruantur & deficiant in no-

mine Patris †, & Filii F, & Spiritũs ſancti, Amen.

y. Dom nus vobiſcum &c.
y. Initium ſancti Evangelii ſecundùm Joannem.
w. Gloria tibi &c.
IN principio erat Verbum, & Verbum erat apud
DEUM, & DEUsS erat Verbum. Hoc erat

in principio apud DEUM. Omnia per ipfum fa-

da ſunt: & ſine ipſo factum eſt nihil, quod factum
eſt, in ipſo vita erat, & vita erat lux hominum:
& lux in tenehris lucet, & tenebræ eam non com-
prehenderunt. Fuit homo miſſus à DEO, cuino-
men erat joannes. Hic venit in teſtimonium, ut
teſtimonium perhiberet de lumine, ut omnes cre-
derent per illum. Non erat ille lux, ſed ut teſti-
monium perhiberet de lumine. Erat lux vera, quæ
illuminat omnem hominem venientem in hung
mundum. In mundo erat, & mundus per ipſum fa-
Qus eſt, & mundus eum non cognovit. In pro-
pria venit, & ſui eum non receperunt. Quot-
quot autem receperunt eum, dedit eis poteſtatem
Filios DEl fieri, his, qui credunt in nomine ejus:
qui non ex ſanguinibus, neque ex voluntate carnis,
neque ex voluntate viri, ſed ex DEO nati ſunt.
Et VERBUM CARO FACTUM EST, & habita-
vit in nobis: & vidimus gloriam ejus, gloriam qua-
ſiunigeniti à Patre plenum gratiæ, & veritatis.
N. DEO gratias.

Ponit ſuper ignem aromata pulverizata (vulgò

Hexen⸗Rauch) aſpersoque aqud benedicta locò thuri-

Licut

286 Benedictio Domis

Gicut ego Sacerdos DEI impleo hanc domum fu-

mo aromatum, ſic repleatur Majeſtate & glo-
ria Domini, ut ſit habitaculum firmiſſimum, tan-
quam ſolum DEl in ſempiternum, & omnes ha-
bitantes in ea adorent, & laudent eum, quoniam
in ſæculum miſericordia ejus.
Deinde accedat cubiculum aliud præcedentibus uno
cum cruce, altero cum candela benedicta accenſa,
gqua luſtrali & carbonibus. Qud ſi pertigerint, dicit
Sacerdos: HD
y. Dominus vobiſcum, &c.
y. Sequentia S. Evangelii ſecundum Matthæum.
. Gloria tibi, Domine.
(um natus eſſet ] ES US in Bethlehem Juda in
diebus Herodis Regis, ecce Magi ab oriente
venerunt Jeroſolymam, dicentes: Ubi eſt, qui na-
tus eſt Rex judæorum? vidimus enim ſtellam ejus
in oriente, & venimus adorare eum. Audiens au-
tem Herodes Rex, turbatus eſt, & omnis Jeroſo-
Ivyma cum illo. Et congregans omnes Principes Sa-
cerdotum, & Scribas populi ſciſcitabatur ab eis, ubi
Chriſtus naſceretur. Atilli dixerunt ei: in Beth-
lehem Judæ, ſic enim ſeriptum eſt per Prophetam:
Et tu Bethlehem terra juda: nequaquam minima
es in principibus juda: ex te enim exiet Dux,
qui regat populum meum Iſrael. Tuné Herodes

clam vocatis Magis diligenter didicit ab eis tem-

pus ſtellæ, quæ apparuit eis: & mittens eos in Beth-
lehem dixit: Ite & interrogate diligenter de Puero:

& cùm inveneritis, renuntiate mihi: ut & ego ve-

niens adorem eum. Qui cuùm audiſſent Regem, abie-
runt: Et ecce ſtella, quam viderant in oriente, an-
tecedebat eos, uſque dum veniens ſtaret ſuprà, ubi
erat

m ſunne

1Do
KI

rll ee

ifſii
vElaiont
ee N d
Dcltmn

Dominnsre

Kleniil
1 Clnitki
usin
CAleral
6holirmmi,
dni hene
Apamach
Nustecln gei
llllet te
(öselleten
eMarire
Meipittir
ucgu
roctd

Kieſtln

tonnt
tekege
un, lan.
nnes hr.
i, onian

lnlunn
lu arnſl,
jilt, kii

Attheumn.

nludr i
doene
D.
Nlelances
Aucjenar.
kinetſ⸗

e

1

à malis ſpiritibus vexatæ. 287
erat Puer. Videntes autem ſtellam gaviſi ſunt gau-
dio magno valde. Et intrantes domum, invenerunt
Puerum cum Maria Matre ejus, & procidentes ado-
raverunt eum: & apertis theſauris ſuis obtulerunt
ei munera, Aurum, Thus & Myrrham. Et reſpon-
ſo accepto in ſomnis ne redirent ad Herodem, per
aliam viam reverſi ſunt in regionem ſuam.
N. Deo gratias.

Ponit incenſum aſperséque loco thurificans dicit:
Et aſcendit fumus incenſorum de manu Angeli
coram DEO, & accepit Angelus thuribulum aure-
um, & implevit illud de igne altaris, & miſit in ter-
ram & facta ſunt tonitrua, & voces, & fulgura, &
terræ& motus magnus.

Proceditur ad cubiculum aliud, ut ſuprà.
y. Dominus vobiſcum. &c.
v. Sequentia S. Evangelii ſecunduùm Lucam.
N. Gloria tibi, Domine.

M'ſſus eſt Angelus Gabriel à DEO in civitatem
Galilææ, cui Nomen Nazareth, ad Virginem
deſponſatam viro, cui nomen erat Joſeph, de do-
mo David, & nomen Virginis Maria. Et ingreſſus
Angelum ad eam dixit: Ave gratiaâ plena: Domi-
nus tecum: benedicta tu in mulieribus. Quæ cùm
audſſet, turbata eſt in ſermone ejus, & cogitabat,
qualis eſſet iſta lalutatio. Et ait Angelus ei: ne ti-
meas Maria, inveniſti enim gratiam apud Deum, ec-
ce concipies in utero, & paries Filium, & vocabis

nomen ejus Eſum. Hic erit magnus, & Filius Al-

tiſſimi vocabitur, & dabit illi Dominus ſedem Da-
vid Patris ejus, & regnabit in domo jacob in æter-
num,

288 Benedictio Domds

num, & regni ejus non erit finis. Dixit autem Ma-
ria ad Angelum: quomodo fiet iſtud, quoniam vi-
rum non cognoſco? Et reſpondens Angelus, dixit
ei: Spiritus ſanctus ſuperveniet in te, & virtus
Altiflimi obumbrabit tibi. Ideôque & quod naſ-
cetur ex te ſanctum, vocabitur Filius Dei.
N. DEO gratias.
Faciens aſperſionem ùt ſuprd ſub thurificatione dicit:
De cœlo locutus eſt Dominus audiente populo,
ac vidente lampades, & ſonitum buccinæ montem-
ue fumantem.
Movetur proceſſio ad aliad cubiculum.
. Dominus vobitcum &c.
y. Sequentia S. Evangelii ſecundum Lucam.
N. Gloria tibi, Domine.
Er ingreſſus IESUS perambulahat Jjericho. Et
— ecce vir, nomine Zachæus: & hic princeps
erat publicanorum, & ipſe dives, & quærebat vi-
dere Eſum, quis eſſet: & non poterat præ turba,
quia ſtaturà puſillus erat. Et præcçurrens aſcendit
in arborem ſycomorum, ut videret cum: qui inde
erat tranſiturus. Et cùm veniſſet ad locum, ſuſpi-
ciens Eſus vidit illum, & dixit ad eum: Zachæe,
ſeſtinans deſcende: quia hodie in domo tua opor-
tet me manere. Et feſtinans deſcendit, & cxcepit
illum gaudens in domum ſauau.
y. DEO gratias.
Aſpergit thurificdtque, & ait:

Totus mons Sinai fumabat, eo quòd deſcendiſ-

ſet Dominus DEUS ſuper eum in igne, & aſcen-
dit fumus ex eo, quaſi de fornca;,
ulterins proceditur. “
„. Do-

Min⸗
ene,
. ſrun
.
ſenn

Gelaiun. Nr
n Weternt
DO—
Perun tt /
Memnel

D5, Acn

Uetens non
de
..Donino
.Nnud
1 indi!
PVikaren
(Aleple
Cllitatatn
lyigernn
iiteißan⸗
ie Hyupnm
luptien i
iz ge

uten i.
dlhniangt
tels cirt
1 Ur ts

.
D

Atoe diet
Ulepohul,
Emonten⸗
1.

lenn.

id. V
i ne
Jentan
Tpnß

ent nit
n dit

on .
nelae,
motuc
t, Kum

1 l

*Rã

Dr.

4 malis Spiritibus vexatæ. 289

. Dominus vobiſcum. &c.
y. Sequentia S. Evangelii ſecundùm Lucam.
ji. Gloria tibi Domine.
INitravit JESUS in quoddam Caſtellum: & muli-
er quædam Martha nomine excepit illum in do-
mum ſuam, & huic erat ſoror nomine Maria, quæ
etiam ſedens ſecus pedes Domini, audiebat ver-
bum illius. Marrha autêm ſatagebat circa frequens
miniſterium: quæ ſtetit, & ait: Domine, non eſt
tibi curæ, quòd ſoror mea reliquit me ſolam mi-
niſtrare? dic ergo illi, ut me adjuvet. Et reſpon-
dens, dixit illi Dominus: Martha, Martha, folli-
cita es, & turbaris erga plurima. Porrò unum eſt
neceſſarium. Maria optimam partem elegit, quæ
non auferetur ab ea.
N. DEO gratias.
Iterum ut ſnprà aſpergens thurifcänsque dicit:
Impletum eſt templum DElI fumoà Majeſtate
DEI, & de virtute ejus exiit fumus exturbans om-
ne genus deæmoniorum.
Itur ulterius.
. Dominus vobiſcum &c.
y. Sequentia S. Evangelii ſecundùm Mareum,
B. Gloria tibi, Domine.
JOvifſime autem recumbentibus illis undecim
diſcipulis apparuit Eſus: & exprobravit in
credulitatem eorum, & duritiam cordis; quia his,
uia viderant eum reſurrexiſſe, non crediderunt.
t dixit eis: euntes in univerſum mundum, præ-
dicate Evangelium omni creaturæ. Qui credide-
rit & baptizatus fuerit, ſalvus erit, qui verò non
crediderit, condemnab,ſtur. Signa autem eos, qui
. 7 CTE-

290 Benedictio Domis

crediderint, hæc ſequentur: in nomine meo dæ-
nt: linguis loquentur novis: ſerpentes
ſi mortiferum quid biberint, non eis
nocebit: ſuper ægros manus imponent, & bene
habebunt. Et Dominus quidem Eſus, poſtquam
locutus eſt eis, aſſumptus eſt in cœlum, & ſedet à
dextris DElI. IIi autem profedti prædicaverunt
ubique Domino cooperante, & ſermonem con-
firmantè, ſequentibus ſignis.
y. DEO gratias.
Fit aſperſio & fumigatio, dicendo:
Totus mons Sinai fumabat, cOô quòd deſcendiſ-
ſet Dominus DEUS ſuper eum in igne, & alcen-
dit fumus ex eo quaſi de fornace.
Peractis omnibus redit ad locum unde exiit, abi
poſitum in apta menſula inter benedictas ardentésque
candelas, Crucifixum genußtexum adorans, dicit:
Adoramus te Chriſte, & benedicimus tibi,
quia per crucem tuam redemiſti mundum.
y. Omnis terra adoret te & pfallat tibi.
. Pſalmum dicat nomini tuo, Domine.

Oremus.

monia ejicie
tollent: &

deſto nobis, Domine, DEUS noſter, ut quos

A §S. Crucis facis letari honore, eos quoque
perpetuis defendas ſubſidiis. Per Dominum &c.
Oremus.

EUS, qui crucis patibulum, quod priùs ſcele-

ratis erat ad pœnam, convertiſti redemptis
ad vitam: concede plebi tuæ, ejus vallari præſidio,
cujus eſt armata vexillo: ſit ei crux fidei firmamen-
tum, ſpei ſuffragium, in adverſis defenſio, in pro-
ſperis

Hitiut D
Prirtun
Neleunken
ect i
mucncw
er nip ni

Dogni,

renoteir
Cotüolormn
tiskandin
güeis glin
tineletoni
esnoriecl
utectintil
hlit ecki
nemtes 00
Uigluu
Pinikimn
efeilin⸗
(ionelund
Me piyorlur
wen,

Mlea ſe

enent
Ekrhere
In non e
en Kdere
egnan
denerin
onen cor

leencil.
EAcen⸗

ſit, i
hns, c
leinu ti
Cun.
diii

tangere, & aſperſio iſta fiat per ſingulos Exorciſmos.
I. 2

à malis ſpiritibus vexatæ. 291
ſperis adjuvamen, ſit ei in hoſtes victoria, in civ'ta-

te cuſtodia, in campis protectio, in domo tutela

contra ſæva jacula inimicorum. Per eundem &c.
