& verſus animalia maleficiata legat ſequentia.
Lectio Jeremiæ Prophetæ. .Y
Sl iniquitates noſtræ reſponderint nobis: Domi-
ne, fac propter nomen tuum, quoniam multæ
ſunt averſiones noſtræ: tibi peccavimus. Expe-
Qatio lſraẽl, Salvator noſter in tempore tribulati-
onis noſtræ: tu autem in nobis es, Domine, & no-
men tuum invocatum eſt ſuper nos, ne derelinquas
nos, Domine, Deus noſter. Tu autem, Domine,
miſerere nobis. . Deo gratias.
y. Dominus vobiſcum, &c.
y. Sequentia † S. Evangelii ſecundum Marcum.
N. Gloria tibi Domine. ⸗.

.
ſ

In

nnehſ

N kempi
etten hei
Heit hbien
grleitunit
tenngle
ls Omnif
uuceſheiß
Cotantin
Pemukee
oroprutt
Ueelrther,
eauſetn.
1luti,
Nr ndd
ninchcdd
UAmn
ahunei
hrnittes

i ſuen

W ao
wetun
MWen
Deſemti
Cnr
lutes er
Uunt Deun
lee eninl
Uikaninen
herte I
lete n
Unteel
Dunn,

1

fi

ſe
hlgten
Ummtonnt,
erbninn

poninnn
fioni,gn

lrunde⸗

tuis cun.
porbo⸗
enicen
Wnlere⸗

Exorciſmas Animalium maleficio afßidtorum. 359
Nillo tempore dixit ESUS diſcipulis ſuis: habe-
te fidem Dei. Amen dico vobis, quia quicunque
dixerit huic monti: Tollere, & mittere in mare, &
non hæſitaverit in corde ſuo, ſed crediderit, quia
quodcunque dixerit, fiat, fiet ei. Propterea dico
vobis, omnia quæcunque orantes petitis, credite,
quia accipietis, & evenient vobis. Et cum ſtabitis
ad orandum, dimittite, ſiquid habetis adversus ali-
quem: ut & Pater veſter, qui in cœlis eſt, dimittat
vobis peccata veſtra. Quòdſi vos non dimiſeritis;
nec Pater veſter, qui in cœlis eſt, dimittet vobis
peccata veſtra.
N. Laus tibi, Chriſte. .V
Per Evangelica dicta tollantur & evertanturx
omnia diabolica facta, Amen.
Vel ſi malit, recitabit initium Evangelii S&. Joannis.
In principio &c. Quod contra omnia maleficia, &
infirmitates recte poteſt adhiberi. Deinde dicuntur Pfal-
mi ſequentes.
Pſalmus 53.
DEUS; in nomine tuo ſalvum me fac: & in vir-
tute tua judica me.
DEUS exaudi orationem meam: auribus perci-
pe verba oris mei.
Quoniam alieni inſurrexerunt adversum me, &
fortes quæſierunt animam meam: & non propoſu-
erunt Deum ante conſpectum ſuum.
Fcce enim Deus adjuvat me: Dominus ſuſcep-
tor eſt animæ meæ.
Averte mala inimicis meis: & in veritate tua
diſperde illos. .
Voluntariè ſacrificabo tibi, & confite bor nomi-
ni tuo, Domine, quoniam bonum eſt.
X 2 Qo⸗

340 Exorciſmus Animalium maleficio affictorimn.

ſuper inimicos meos deſpexit oculus meus.
Gloria Patri &c.
Pſalmus 56.
Iſerere mei, DEUS, miſerere mei: quoniem in

te confidit anima mea.
Et in umbra alarum tuarum ſperabo, donec

transeat iniquitas.
Clamabo ad DEUM altiſfimum: DEUM qui

benefecit mihi.
Miſit de cœlo, & liberavit me: dedit in oppro-
brjium conculcantes me.
Miſit DEUsS miſericordiam ſuam, & veritatem
ſuam, & eripuit animam meam de medio catulo-
rum leonum: dormivi conturbatus.
Filii hominum, dentes eorum arma & ſagittæ:
& lingua eorum gladius acutus.
Exaltare ſuper cœlos DEUS: & in omnem ter-

ram gloria tua.
Laqueum paraverunt pedibus meis: & incurva-

verunt animam meam.
Foderunt ante ſaciem meam foveam: & incide-

runt in eam.
Paratum cor meum DEUS, paratum cor meum:
cantabo, & pſalmum dicam.
Exurge gloria mea, exurge pſaſterium & citha-
ra: exurgam diluculo.
Confitebor tibi in populis, Domine: & pfal-
mum dicam tibi in gentibus.
Quoniam magniſicata eſt usque ad cœlos miſeri-
cordia tua, & usque ad nubes veritas tua.
Exaltare ſuper cœlos DEUS: & ſuper omnem
terram gloria tua.
Cloria Patr; &c., pſal-

uoniam ex omni tribulatione eripuiſti me: &

ſalunen
uweunnh
Uutge Don
tuiowriedt
erdt⸗
rönenll
atte⸗
Et royte
lier r
Plcure
Wontan
Munen
Cunhrlu
Plund
leitreun
Deus
Müioon
W ſoune
kineopn
luefet

lin

erhilin
born 6

eiegnien

eribo Can

DN
tinoppr⸗

fefitatenn
loatlo.

Giuunr.
Kicd
meole

iuß.

Exorciſmus Animalium maleficio affitorum. 34 1.
Pſalmus 7.
Dmine ‚DEUS meus, in te ſperavi: ſalvum
me fac ex omnibus perſequentibus me, & li-
berame.
Ne quando rapiat, ut leo animam meam: dum
non eſt, qui redimat, neque qui ſalvum faciat.
Domine, DEUS meus, ſi feci iſtud: ſi eſt ini-
quitas in manibus meis.
Si reddidi retribuentibus mihi mala: decidam
meritòô ab inimicis meis inanis.
Perſequatur inimicus animam meam, & compre-
hendat, & conculcet in terra vitam meam, & glo-
riam meam in pulverem deducat.
Exurge. Domine, in ira tua: & exaltare in fi-
nibus inimicorum meorum.
Et exurge, Domine, DEUS meus, in præcepto,

quod mandſti: & Synagoga populorum circum-

dabit te. HDM .
Et propter hanc in altum regredere; Dominus
judicat populos.
Judica me, Domine, ſecunduùm juſtitiam meam,
& ſecunduùm innoçentiam meam ſuper me.
Conſumetur nequitia peccatorum, & diriges ju-
ſtum, ſcrutans corda & renes, Deus. M
Juſtum adjutorium meum à Domino, qui ſalvos
facit rectos corde.
Deus, judex juſtus, fortis & patiens, numquid
iraſcitur per ſingulos dies?
Niſi converſi fueritis, gladium fuum vibrabit:
arcum ſuum tetendit, & paravit illum.
Et in eo paravit vaſa mortis: ſagittas ſuas arden-

tibus effecit,
X 3 Ec-

342 Exorcismus Animalium maleficio affictorum.

Ecce parturiit injuſtitiam: concepit dolorem,
& perperit iniquitatem.
Lacum aperuit, & effodit eum: & incidit in fo-
veam, quam fecit.
Convertetur dolor ejus in caput ejus: & in ver-
Confitebor Domino ſecundùm juſtitiam ejus:
& pſallam nomini Domini altiſſimi.
Gloria Patri &c.
Exorciſmus.
— gne ſpiritus, quicunque animalia iſta Dei vivi &
veri creaturas affligere, aut vexare audes, & adju-
ro te per eundem Deum vivum † per Deum verum
† Patrem, & Filium, & Spiritum ſanctum, ut exeas,
& recedas, à loco iſto, nec unquam huc reverti præ-
ſumas, neque eidem loco, vel alibi degentibus ko-
minibus, aut jumentis damnum, vel pavorem im-
mittas, aut quodcunque maleficium in detrimen-
tum vitæ illorum, vel ſanitatis, aut utilitatis in-
feras, per eum, qui te in patibulo crucis vicit &
ſuperavit; arma in quibus confidebas, abſtulit.
ſpoliâque tua diſtribuit, ac poteſtetem tuam in
Elecorum ſuorum ſalutem & conſolationem liga-
Vit, qui & venturus eſt ſtatuto tempore judicare vi-
vsS & mortuos, & ſæculum per ignem, . Amen.

Alius Exorciſmus.
Adjuro vos, ò maligni ſpiritus, per creatorem cœ-
li & terræ, per incarnationem Domini noſtri
ESU Chriſti, ejusque circumciſionem, apparitio-
nem,

Uekelun
NOlie
.
ſſu

ſene

Mnne
D EN
Zeleodetun⸗
ten ada⸗
er inroen
zufms, E.
nmenl din
(dren iu
Wkaniue
Megun
Dedorun
Perre le
Divumn nrn
Merur
iſrian
m comm
Autent

Negen
Deipiejt
Ka⸗
An terun

1.

atoren
n

ℳ.
De Pkrl
,

1

Exorciſmus Animalium maleficio afflitorum. 343

nem, baptiſmum, jejunium, & per crucem ejus, per
pedes Chriſti perferatos, per paſſionem, mortem,
reſurrectionem, & aſcenſionem & Spirits ſancti
miſſionem, & per glorioſam virginem Mariam, &
per merita omniumApoſtolorum, Martyrum, Con-
feſſorum, Virginum & omnium ele torum, ut nun-
quam ampliuùs acceſſum habeatis ad hunc locum in
detrimentum hominum, animalium, & quarumcun-
que rerum humanæ utilitati à DEO indultarum: in
nomnine Paptris, & Fiflüi, & Spiritũs † ſancti.
Et aſpergens Animalia, & locum iterum, aqud bene-
dicta, & adſtantes dicat:

DQOmine DEUS, Pater omnium rerum, defende
H.nos, & pecora iſta, defende, Domine, dona tua,
defende familiam tuam ab omnibus malis, per vir-
tutem aquæ àte miniſteriò Eccleſiæ benedictæ, &
per invocationem ſandi Nominis tui in nomine
Patris, & Filii, & Spirits † ſancti. Et exter-
minetur diabolus à terminis juſtorum, per invo-
cationem ſandi nominis tui, & omnium Angelo-
rum, Patriarcharum, Prophetarum, Apoſtolorum,
Martyrum, Confeſſorum, Virginum, & omnium
Electorum, & nos, & pecçora hæc ab omni malo
liberare, & cuſtodire digneris. Per Chriſtum Do-
minum noſtrum. . Amen.
Poterunt præditcta ſepius repeti, vel aliæ preces &
exorciſmi ex ſuprà & infrà poſitis, vel ex iis, quæ ha-
bentur contra infeſtationes domorum, bis jungi, mu-
tatis mutandis.

X 4 CA-

344 86) 0° (882
CAPUT SEPIIMUM.

Benedictines Fructuum & eo-
rum, gquæ ad éſum vel potum ſpectant.

1.
Benedictio Fructuum, omnis generis in
communi, mutatis mutandis in
particulari.
y. Adjutorium noſtrum &c.
y. Domine, exaudi &c.
y. Dominus vobiſcum &c.

Oremus.

omine JEfu Chriſte, Deus de Deo, qui famulum
tuum (S. Blaſium martyrio conſecrſti, & ſan-
Gtum N.) in gloria tua collocâſti „benedicere, &
ſancti ficare tua pietate digneris hos terræ fructus
(NB. nominentur in ſpecie v. g. Ficuum, Ceraſo-
rum, Fragorum, Pirorum, Pomorum, Nucum, Uva-
rum, & c) quos indigni detulimus, per tui ſancti
Nominis invocationem & Per interceſſionem B. M.
V. & fancti N. ſervi tui benedic T,ſicut & ego in tuo

nomine benedico † & anctifico hos frudus, & ad

profectum præſentis familiæ tuæ, atque omnium fi-
delium præſentium, ac abſantium Provenire conce-
de, ut in quocunque loco po
meé à dolore gutturis, & aliorum dolorum effician-
tur, &omnes iniquitates, & illuſiones dæmonum, ab
Sorum habitaculis, & infectione abſtineant; & qui⸗

cunque

ſiti fuerint, ſalvi, maxi-

Nenelii

. Donmd

yun
elbettute
latimdem
nuconohtd
ocn Oron

Der,
lethuch
Mnezin
ſnciftcor⸗

Morine

Dorir
tſorin
Cpiamn
n glalt
ngProne
nbuspek
Uinisten
kühncte

Hene kod
Un, (en.
hatülm
fkorend)
tKeg⸗
tnnde
necel⸗
ehett.
t, AIl⸗
en.
rs

Benedictio Terræ ſeminatæ. 34 5

7–

eunque ex iis guſtaverint, tua gratia & benedictio-
ne repleantur. Per eundem Dominum noſtrum &c.
Aſpergantur aquà benedicta.

2.
Benedictio Terræ ſeminatæ, ſeu ſementis
in agris.
y. Adjutorium noſtrum in nomine Domini, &c.
Yy. Dominus vobiscum, &c.

Oremus.
Bene f dieat nos Deus, Deus noſter: & terræ no-
ſtræ ubertatem concedat: in centuplum multi-
plicet fructum ejus, ut viventes in exultatione ma-
nipulos noſtros colligamus. Per Chriſtum Domi-
num noſtrum, Amen.

Oremus.
DIignare, Domine, bene dicere terram iſtam, ut
det fructum bonum & ſanctum in tempore ſuo.
Nam ego in nomine tuo & S. N. eam bene dico &
ſan i fico, ut nullus ſpiritus poſſit eam turbare.
In nomine Pa tris, & Filii, & Spirits † ſancti.

O Domine ſande, Pater omnipotens, æterne De-
us, ſupplices te deprecamur, ut miſericordiaâ
tuâ jugitur nobis concedas ſufficientem meſſiuam
copiam, fructuum omnium largitatem tribuas: vine-
arum quoque ſubſtantiam abundantem, arborum

fœtus, proventúsque omnium rerum, atque ab ipſis

omnibus peſtiferum ſidus, tempeſtatis procellam, &
grandinis fragorem, & univerſa mala amovere dig-
neris. Sancte N. rogo te, ut benedicas † & ſanctiff-
1 5 . eee

e

ien

Benediltio Seminum, Olerum, e&.

34
ces hanc terram, ſegetes, arbores, &c. ne poſſit wwe
æmon ſuper hanc terram ſeminatam, & fru- ℳ

den

ullus d ſ
Qus inde proventuros quidquam habere poteſta- enlet
tis. In nomine Paptris, & Fi lii, & Spirits † ſan- velnii
Gi, Amen. lt,nOi⸗
Oremus. eladont,

cordiam tuam, ut ſuper hæc ſata, & fruges mſelnc
veniat ſperatæ bene dictionis tuæ ubertas, & om- etllarißn
nia ad maturitatem fertilitatis perducere dignare, npn
& mitte Spiri tum ſan tum cum ſanctis Angelis tu- uluinl
is, ut defendant has ſegetes noſtras à nox iis beſtiis,
& inimici inſidiis, & eas bene dicant ſicut & ego egcio

O Domine DEUsS, multiplica ſuper nos miſeri· +☚

eas benedico, In nomine Partris, & Filii, & Spi⸗
rits I ſandi. . Amen. örun
Aſp ergantur. .. Dorine
3* . Doninn
Benedictio Seminum, Olerum, &. Legu-
minum, &c. Phrtie
g. Adjutorium noſtrum &c. Vberun ,
N. Qui fecit cœlum & terram. uXre
y. Dominus vobiſcum &c. Purmni
Fy. Et cum Spiritu tuo. Doninnpe
Oremus. “ê

tum, fructuum, olerum, leguminum, & herba-
rum ſemina oculis tuis ſerenis aſpicias, ſicut teſta-
tus es Moyſi famulo tuo in terra Kgypti dicens:
Dic filiis Iſraẽl, cùm ingreſſi fuerint terram pro-
milſionis, quam eis Dominus daturus eſt, primi- Mniten

tias frugum ſuarum offerant ſacerdotibus, & erunt ſnimn
be- eenmeed

TE: Domine, petimus, & rogamus, ut hæc ſege⸗

Se=
—
=
S
=SS.
☛

6.
Mntn A
hit

Dernonie
u, Aing
ertis, Kor
ere Ein
hpelsn
ibbelie
ſategr
b⸗

y, Dominus vobiſeum &c.

Benedictio Frudus Arborum. 347

benedicti: ita & nos oramus Domine, auxilium
miſericordiæ tuæ ſuper ſemina, ex quibus fructus
de terra ſuſcipere ſperamus, ut non grando ulla
ſuccidat, non turbo ſubvertat, non tempeſtas de-
tundat, non aêris aut aquarum inundatio extermi-
net vel abducat: ſed tua ſancta bene dictione præ-
munita cum frudtu largiter pro noſtrorum corpo-
rum vel animalium uſu ad pleniſſmam maturitatem
perducere digneris. Per Chriſtum Dominum &c.
Aſpergantur aqu benedictd. Si unius tantum generis
ſemina benedicuntur, cæteræ ſpecies omittantur.

. 4
Benedictio Fructú⅛s Arborum qualiumcun-
que in communi.
y. Adjutorium noſtrum &c.
y. Domine exaudi & c.
y. Dominus vobiſcum &c,
Oremus.
BEnefdic, quæſumus Domine, frudus iſtarum
arborum (poma, vel ficus, &c.) bene didtione
tua, & præſta, ut quicunque ex iis veſcentur, cor-
poris & animæ ſanitate potiantur. Per Chriſtum
DPominum noſtrum. Amen.

Aſpergatnr aqud benedictd.

5.
Benedictio ipſarum arborum fructi-
ferarum.

y. Adjutorium noſtrum &c.
Y. Domine exaudi &c. .

Ore-

348 Benedictio novorum Frulctuum.
Oremus.

DE“8, qui hujus arboris plantam (vel harum ar-
borum ) tua viſitatione & providentia perfe-
Gam eſſe voluiſti: nunc etiam, ut eandem benefdi-

cere, & ſanctificare tua pietate digneris, te ſup-

lices deprecamur, ut quicunque ex ejus (vel ea-

rum) fructibus perceperint, ſani, & incolumes eſ-

ſe valeant. Per Chriſtum &c.

Aſpergatur aqud benediktd.
6
Benedictio novorum Fructuum quorumvis
in communi.
y. Adjutorium noſtrum &c.
y. Dominus vobiſcum. &c.
Oremus. 4.
DOmine ſande, Pater omnipotens, æterne Deus,
qui cœlum & terram, mare & omnia creâſti: Te
ſupplices deprecamur: ut hos frucus novos (vel
hunc fructum novum) bene dicere digneris, &
multiplicare abundanter offerentibus tibi, & re-
pPlere cellas eorum cum abundantia frumenti, vini,
& olei: ut lætantes in eis ſervi tui referant tibiDeo
omnipotenti laudem, & gratiarum actiones. Per
. Chriſtum &c.
Oremus.
OBamus pietatem tuam, omnipotens DEUS, ut
— has primitias creaturæ tuæ, quas aëris & plu-
viæ temperamento de terra educere & nutrire dig-
natus es, tuæ bene dictionis imbre perfundas, &
populo tuo, de tuis muneribus ſumenti, benignè

tgibuas in tua gratia, & gratiarum adtione in viven-
tes

Ulype 8
Dels, Aden
Ewnm NO
e⸗ ſcors
Netenidi
aonedio
nikii ;
islanch tos
(iter, abe
ſerkibonii⸗
tls art

Genneun
unacnukk

ℳ

juton
5Domine en
oninue

An

Niti e
Geri peln
reinee
inonlnes⸗

Oorumn

Benedictio Pomorum &Sα. 349

tes tibi ſervire; ut egenus & pauper laudent no-
men gloriæ tuæ. Per Chriſtum &c.

Aſpergatur aqu benedictd.

Benedictio Pomorum, vel Pirorum, vel
Ficuum, vel Uvæ &c.

y. Adjutorum noſtrum &c.
y. Domine, exaudi &c.
v. Dominus vobiſcum &c.
Oremus.
E ſupplices deprecamur, omnipotens æterne
Deus, ut benedicas hos fructus Pomorum (vel
Pirorum, vel Ficuum &c.) & qui per eſum inter-
dictæ arboris lethali in Protoparente ſumus vul-
nere mulctati. Tu propitius noſtris poſtulationibus
placatus, intende: & per virtutem tuam & dilectiſ-
ſimi Filii tui, Domini noſtri ESU Chriſti, & Spiri-
tũs ſancti, hos fructus ſancta tua bene didtione ſan-
tifica, atque tua dignatione purifica: ut expulsa
vetuſti hominis, ac primi facinoris incentoris pra-
vitate, ſalubriter ex hac die, de univerſis terræ e-
dendis germinibus, ad tui omniporentis Dei lau-
dem cum gratiarum actione, alacritate & ſoſpitate
ſumamus. Per Chriſtum Dominum noſtrum, Amen.
Aſpergantur aqud benedittd.
8§.
Benedictio Vini novi.
y. Adjutorium noſtrum &c.
y. Domine exaudi &c.

y. Dominus vobiſcum. &c.
Ore-

370 Benedidtio Vini &c.

. Oremus.
DOmine ſancte, Pater omnipotens, æterne DEU
. bonorum omnium dator & conſeruator
inter reliquas creaturas tuas, Vinum in homi dn
ſuſtentationem & lætitiam ex uvarum fructu roch.
re juſſiſti: quique per unigenitum tuum Dorhemung
noſtrum ESUM Chriſtum in nuptiis Canæ Cali
lææ, aquam in vinum mirabiliter permutãaſti & .
cramentum pretioſiſſimi ſanguinis ejusdem l.
tui in vini materia ſanctificari juſſiſti: Te ſu ii
ces deprecamur, ac petimus, ut hanc creatura D
ni hujus benedicere, & ſancti ficare di gneris; ut
famuli tui & famulæ ex eo guſtantes, animæ F. t
poris recipiant ſoſpitatem, & te omnium etin⸗
rum largitorem, cum gratiarum actione, ſi de nae
collaudent. Per eundem Dominum &c ſne iine

Aſpergatur aqud benedictd.

9.
Alia Benedictio Vini, vel i
alt 6
y. Adjutorium noſtrum &c. enne doruͤs.

. Oremus.
Domine Deus omnipotens, ſtatutor omni
um elementorum & fructuum 1 per
Jeſum Chriſtum Filium tuum, Domi Aun o⸗
ſtrum „fubſtantiam hanc vini (vel h ijus po-
1as) ad refocillationem ſitis, & corporuns ſliu.
ten e ſe voluiſti t ſupplices deprecamur, ut
— chen⸗ us noſtris, eam tuæ pietatis
algedu benei- icas, & ſancti fices, atque ita omni-
um ſp rituum immundorum, ac maleficorum b
recedat incurſio, ut quicunque ex ea ſumplerit ei
9
gra-

. Mpenn. .
1 Pori ul

Mnn vin

☛
RaE
Niaraerd
ane creawt⸗
ncteski
tonneſeres
ſeiEmine,
aern
ſüäakreper

ine
Duncri

ligulgun

Cesmmanden
Moyi,
repreng
Mhritin
ile nunde

tatorang.
ſgnerl
necor.
ngei.
nfre

.

14

Benedidtio Carnium. 3 51

gratia tuæ bene dictionis adveniat, & mala omnia
te propitiante recedant. Per eundem Dominum
noſtrum Eſum Chriſtum &c.
Aſpergatur aquä beneditcta.

0I.
Benedictio Carnium, Ovorum, & ſimilium
comeſtibilium extra Paſcha.

z. Adjutorium noſtrum &c.
v. Domine exaudi &c.
y. Dominus vobiscum &c.
Oremus.
DOmine JEſu Chriſte, Filii Dei vivi, qui es ve-
rus ac immaculatus agnus: quique immacula-
tus in ara crucis peccata mundi deleſti: & nos ad
ovile propriis humeris reportäſti, has carnes, (vel
hanc creaturam Ovorum &c.) quas ad uſus homi-
num creaâſti, benedicere & ſanctificare digneris:
ut omnes ex eis ſumentes tuis benedictionibus re-

pleti, & animæ. & corporis ſanitatem, te annuente,

ſemper accepiſſe lætentur. Salvator mundi, qui
vivis & regnas in ſæcula ſæculorum. Amen.

DEUSs univerſæ carnis, qui Noë, & Filiis ejus de
mundis & immundis animalibus præcepta de-
diſti: quique ſicut olera herbarum, humanum genus
carnes manducare permiſiſti: qui agnum in £Ægy-
pto Moyſi, & populo tuo in vigilia Paſchæ co-
medere præcepiſti, in figuram agni Domini noſtri
JESU Chriſti, cujus ſanguine omnia primogenita
tibi de mundo redemiſti, & Angelo juvante,
omne

352 Benedictio Olei pro cibo c.

omne primogenitum in ÆFgypto percuti præcepi-
ſti, ſervans populum tuum, agni ſanguine præno-=
tatum Dignare, quæ ſumus, Domine, DEUS omni-
potens, benedicere & ſanctifficare has carnes
(ovium, vel agnorum, velhœderum, vel avium,
vel quascunque alias carnes) ut quicunque de tuis
fidelibus populis ex eis comederint, omni bene-
dictione cœleſti, & tuâà perenni repleti gratia ſati-
enfur. Per eundem &c.
Aſpergantur aqud benedictd.
11.
Benedictio Olei pro cibo, vel uſu
Medicinæ.
y. Adjutorium noſtrum &c.
y. Dominus vobiſcum. &c.
Oremus.

EMitte, quæſumus, Domine, Spiritum ſancum

tuum paraclitum de cœlis, in hanc olivæ pin-
guedinem, quam de viridi ligno producere dig-
natus es, ad refectionem mentis & corporis, ut tu4
ſancdaà bener dictione ſit omnibus hoc unguento
cœleſtis medicinæ perunctis tutamen mentis &
corporis, & ſi quod illis adverſantium ſpir tuum
adhæreat nocumentum, ad tactum & ſumptionem
hujus ianctificati olei abſcedat: nullus ſpirituali-
bus nequitiis locus, nulla refugis virtutibus ſit fa-

cultas: nulla inſidiantibus malis latendi licentia

relinquatur. Per Chriſtum &c.
Aſpergatur aquabenedictd.
Benedictio Olei, Lactis, Butyri, Caſei &.

muntatis mutandis,

Sonn⸗

etetau
Finiigma
cenmipr
( eN.
meiſel
oceki tot

iiuſgiidn

I

Drnd

Irum
Elknene
nplen,,
gacieentur
orezkac⸗
nnctenn
Tundchi
Vls inwonn
insed
el a, I
bmonnt

unntos ton
Al, con

eongre⸗

Uüimiur

lushie⸗
. 4 *

Beneditctio Lactis, Butqri &e. 353
5. Adjutorium noſtrum in nomine & c.
Exorciſmus.

EXorciz0 te creatura Olei (vel Lactis, vel Butyri,

vel Caſei, vel Lardi &c.) in nomine DEl Partris,
& Fi†lii, & Spiritũs † ſancti: ut per hanc invocatio-
nem individuæ Trinitatis, ac virtutem unius Deita-
tis, omnis nequiſſima virtus adverſarii, omnis in-
veterata malitia diaboli, omnis violenta incurſio
inimici, omne confuſum, & cœcum phantaſma era-
dicetur, fugetur, & diſcedat ab hoc Oleo (vel La-
Ge, vel Butyro, vel Caſeo &c.) ut omnes qui ex eo
ſumpſerint, vel devotè uſurpaverint, ab omni male-
ficio diaboli ſint ſecuri, ut nulla eis nocere poſſit
nequitia ſpirituum malignorum.

COremus.

Disgnare Domine hoc Oleum (vel Lac, vel Bu-
tyrum, vel Caſeum &c.) benedicere, & ſan-
ificare pro tua pietate, ut quicunque ex ee
ſumpferit, tactus ſit dolore pœnitentiæ, & ab eo
eradicentur maleficia, ineantationes, tumores,
dolores, facturæ, & ligationes quomodolibet factæ,
contra creaturas DEl, ſit deſtructio omnium ope-
rum diaboli. Idque etiam ego indignus Chriſti ſer-
vus in nomine Domini jJeſu Chriſti, B. Mariæ Vir-
ginis & S. N. bene dico, & ſancti fico hoc Oleum
(vel Lac, Butyrum, vel Caſeum &c. ad reſtitu-
endum omnibus ſanitatem, ad extinguendos ve-
nenatôs tumores, & dolores: ad depellenda
adverſa, comprimenda noxia, & odia expellenda:
ut quicunque eo utetur, ab omni languore & no-
Xia infirmitate ſanetur, & à cunctis inſidiis ſatanæ
1„. libe-

364 PBeuediktio comeſtibilium quarumvis.
liberetur. Multiplica, 6 DEUS, ſicut ſtellas cœli
benedictiones tuas ſuper has creaturas: quas ego N.
ſacerdos tuo nomine per Eſum Chriſtum benefdi-
co, & ſancti fico, uùt deſtruantur omnia maleficia
& infeſtationes diaboli: Idque in nomine Paptris,
& Fiflii, & Spirits † ſancti, Amen.
Aſppergantur aqud benedidtd.
13.
Benedictio communis rerum quarumvis
tam comeſtibilium, quàm non co-
meſtibilium.
gJ. Adjutorium noſtrum &c.
y. Dominus vobiscum &c.

Oremus.
BEnefdic, Domine, creaturam iſtam N. ut ſalu-
tare remedium ſit creaturæ tuæ, quam in pre-
tioſo ſangaine redemiſti: & præſta per invocatio-
nem tui ſancti nominis & ſancti N. ſervi tui, ut quis-
quis eâ uſus fuerit, benedictionem recipiat & ſa-
nitatem: atque contra omnes morbos, atque uni-
verſas inſidias diaboli, & inimicorum tutamen ſit:
& ego N.tuus ſacerdos, in nomine tuo, & ſanctiN.
hanc creaturam N. beneldico, ac ſancti fico, ut
ſit defenſio creaturis tuis & ignis ardens dæmonio-
rum, & ſit defenſio & expulſio, atque annihilatio
omnium facturarum, & diabolorum, In nomine
Partris, & Fiflii, & Spiritũs † ſancti, Amen.
Apergatur.
Beneditctio Panis, Farinæ, vel Titici habetur ſuprd.

CA-

Neret

Penedl

Mbone⸗

Corle
ſühins
tn gennt
Aalnheint

ſbinemttik
ge,dwoe⸗
minihetun
ſes Elort
sherolſi⸗
Nies tembi
iakendnent
ikinteyt⸗
Mnionet
Pittnencut
Ri Ver eut

ANn
lecichion

Oonne
An
Gerori

rnn⸗
tumenit
oKlrie
hCifi,
nsCen
e mn/
I
4

Benedictio cujuscunque rei. 355
CAPUT OCTAVUM.

Benedidiones rerum di-

verſarum.
I. 4
Benedictio ad quaseunque res.
y. Adjutorium noſtrum &c.

Oremus. B
Dmine DEUS omnipotens, deſcendat benedi-
GRtio Partris, & Fiflii, & Spiritũs F† ſancti, ſu-
per hanc creaturam ceræ (vel ſalis) ut quicunque
ex ea ſumpſerint, vel ſuper ſe portaverint, ſint li-
berati ab omni factura, ligatura, ſignatura, præſti-
gio, incantatione, & illuſione, ab omni tentatio-
ne, timore, & puſillanimitate, ab omni diſcordia,
animi perturbatione, & ab omnibus artibus diabo-
licis, & ſuorum miniſtrorum, & finaliter ab omni-
bus periculis animæ & corporis, & ab omnibus ini-
micis terribilibus, & inviſibilibus, & accipiant
ſanitatem mentis, protectionem corporis, tutelam
ſalutis, integritatem charitatis, conſolationem ſpei,
roborationem fidei, & præcipuè in hora mortis
virtutem conſtanſtiæ, & viſitationem Spiritũs ſan-
Gi. Per eundem &e.
Apergatur.

Benedictio cum Exorciſmo incenſi, Storacis.
vel Odoramentorum mutatis mutandis, ad fu-
gandos dæmones, & maleficia.
y. Adjutorium noſtrum &c.,
Z 2 Ix-

156 Beneditkio incenſi ad fugandos dæmones.

Exorciſmus.
Lzorciz0 te creatura incenſi (vel ſtoracis, vel ſul-
phuris, vel adoramentorum &c.) per Deum p
vivum, per Deum verum, per Deum ? ſanctum,
per eum, qui omnia ex nihilo creavit, & malos
angelos de cœlo ad iſta inferiora expulit, & per
omnia nomina Dei, & per nomen B. Mariæ Virgi-
nis, & ſancti N. te conjuro † & exorcizo † O cra-
tura incenſi (vel ſtoracis, vel ſulphuris &c.) per
omnia ſuprâà dicta, ut ſis in defenſionem noſtram,
& efſciaris fumigatio, & creatura benedida † &
conſecrata † & perpetua pœna ſis omnibus malig-
nis ſpiritibus infernalibus; & ſis ſolutio omnium
ligaminum. Domine IESU benedicere, & ſancdtif-
ficare digneris, per tuam clementiam, & pietatem
hanc creaturam incenſi, vel ſtoracis, ut ſit defen-
ſio contra omnes ſpiritus malignos, & compulſio
facturarum, in quem locum odor hujus incenſi ve-
nerit, ſive adfuerit, nullus ſpiritus malus, nulla
incantatio, & nullum maleficium, vel factura, &
nulla moleſtia malignorum poſſit durare, neque
ſtare modo aliquo; ſed ſtatim omnia diabolica fu-
giant procul per ſignum S. † Crucis. Amen.

BEne fdic Domine hane creaturam incenſi
(vel ſtoracis) ad effugandos de?mones, &
omnia aſpera ejus per ſervum tuum ſandum
N. cui dediſti virtutem ad effugandos dæmo-
nes, nam ego N. ſacerdos bene dico te crea-
tura incenſi, vel ſtoracis, & ſanctiffico per
eum, quem cælum & cceli cælorum capere
non poſſunt; & in odere hujus incenſi (vel ſtora-
cis) benedicatur domus, locus, cubiculum, ita ut
nul⸗

toſlßfen
imetgaid

Prin Nifan

en

Penedi
li
de
ſühtorim
1 Muine
, Moummune

Onintle
Ss gi

vEſeie
ſufuchnn

wunmtwun
neoponete
Uleru

ule

.

eino e
ns deſe
nen ole

derlich

S

o onninn

Xlrjf.
eigt⸗

ſnrere geoe
, ille
e
4Claͤr

M

R
Gems

e
)xben

Beaed. herbarum ad exorciſmos demonum. 357

nullus ſpiritus poſſit ſtare, ubicunque fuerit hic
odor; ſed fugiat confuſus: & domum, locum,
cubiculum, ubi fuerit talis odor, benedico, &
ſanctifico, & benedicdtionibus cæleſtibus repleo:
& ſic domus, & locus, & cubiculum DEI ſit pa-
latium Chriſti, ſit habitaculum Spiritüs ſanéti,
& quisquis fumigatus fuerit his rebus benedictis,
benedicatur, & ſanctificetur. Te humiliter pre-
cor, Domine JESU Chriſte, ut hanc creaturam
incenſi (ſtoracis vel ſulphuris) quam in nomine
tuo puri fico, bene dico, & ſancti fico, tua ſancta
virtute digneris corroborare, ut odore hujus fugi-
ant dæmones, cum omnibus fuis facturis & armis in
nomine Pa'tris, & Fiflii, & Spiritũs † ſancti,
Amen.
Aſpergantur.

Benedictio herbarum, rutæ, abſinthü,
roſæ, & ſimilium pro fumigatione
ad exorciſmos de-monum,

z. Adjutorium noſtrum &c. 1
J. Domine, exaudi &c.
y. Dominus vobiſcum &c.

J Oremus.
DOmine ſancte, Pater omnipotens, æterne DE-
US; qui dixiſti, germinet terra herbam viren-
tem, & facientem ſemen & lignum pomiferum fa-
ciens fructum juxta genus ſuum, ſic propter nomen
ſanctum tuum magnum & glorificatum in terra, &
in cœlo, pone dexteram tuam plenam largâà benedi-
Gtione ſuper has herbas (vel roſas (& repgie eas cun-

3 SRis

358 Benedittio ignis ad maleficia comburenda.

Gdis benedidtionibus, prout ego ſacerdos tuus, in
tuo ſancto nomine Tetragrammaton & ſervi tui,
Sancti N. eas exorci sο, bene dico, & ſanctiffico,
ut ubicunque collocatæ fuerint ſive in domibus, ſi-
ve in lectis, vel cubiculis, vel ſuper ſe habuerit ob-
ſeſſus, vel odoratus fuerit, vel ſi quis fuerit ex his
fumigatus, vel in balneo lotus, vel quibuscunque
locis fuerint; per omnipotentiam tuam, & paſſio-
nem filii tui Domini noſtri ESU Chriſti, elongetur
ab eis omne malum, omne periculum, omnes vir-
tutes, & opera ſatanæ, & per eum, qui dat herbam
ſervituti hominum, has herbas N N. benefdico, &
ſancti fico ad fugandos dæmones, ad deſtruendum
Omne maleficium, & ad annihilandum incantamen-
tum, ligamen, facturas, & omnia opera ſatanæ à cor-
pPoribus hominum, à quibusvis locis omne opus di-
aboli fadum, vel faciendum, ita, ut ibi nulla babi-
tatio, nulla virtus diaboli ſit in his herbis; ſed in
nomine JESU & ſancti N. quorum nomen & vir-
tutem invoco ſuper has her bas (vel roſas) recedant
confuſi, maledidi, & vadant in barathrum cum om-
nibus operibus ſuis hæreticalibus, & inhabitent ſan-
GHi Angeli DEl, ut recipiant ſanitatem, in nomine
Pajtris, & Fi flii, & Spiritũs † ſancti, Amen.
Aſpergantur aqud benedittd.

Benedictio Ignis ad tmaleficiorum inſtru-
menta comburenda.
5. Adjutorium noſtrum &c. .
7. Dominus vobiſcum, &c.

Gllo ſ
4

Helſi

heitt

u 1,
n hohi e
etos muete⸗

Ores

. we
cSlcenne

l nmun
4 onmuge
liranncid
„t, Nutid
zneprelmde
Nignen:
EAiopnid)
Ereionei
XDowal gl
Nenutens)
ez, t ſonri
Onent: 4
Metemeota.
n Criun
Rigen.

Aconin
ſiden
, tantn
lt nond
tiateen
Uetumtrarn

Auben
an K
Wonneßnn
Cerberti
eneflen
Arbencun
wantumen.
cor⸗

bbietin⸗
, Antne
Amen

4

6

run

Benedictio ignis ad maleficia comburenda. 359

Oremus.
Benełdicat te creatura ignis, qui creavit te, qui
. famulo ſuo Moyſi in igne flammæ rubi appa-
ruit; qui in columna nubis, per noctis tenebras
ſuum popolum antecefſſit in deſerto; qui tres
pueros majeſtatis ſuæ cultores in te ſervavit illæ-
ſos, qui judicaturus orbem terrarum, te ante judi-
cis faciem præire jubebit: qui te juſtitiæ inſtrumen-
tum in contumaces ſpiritus delegit, & per te ma-

lignos ſpiritus apoſtatas, omneésque damnatos ju-

ſtiſſimè excruciabit in æternurn. Et ego bene di-
co te, & exorcizo te, & con fjuro te, creatura
ignis, per eum, qui venturus eſt judicare ſæculum
per ignem: & qui tremere facit orbem terrarum,
& qui omnia poteſt. ut adversuùs infernales beſtias,
& prædones ſis mihi adjutorium in virtute DEl,
& Domini noſtri ESU Chriſti affligens, crucians,
& exurens plus centuplo, quàm gehenna ſulphu-
rea, ut ſentiant pœnas importabiles, quæ per ſingu-
la momenta ſuæ protervæ obſtinationis ſuſcipiant
incrementa. Per eundem Dominum noſtrum, je-
ſum Chriſtum, qui venturus eſt judicare ſæculum
per ignem. Amen.

Oremus.

Q Adonai magne, & admirabilis, qui univer-
ſa de nihilo in tua potenti virtute creâ-
ſti, & qui hujusmodi corporeis elemen-
tis, tantam adeò potes communicare virtu-
tem, ut non ſolùm inviſibiles ſpiritus, pro eorum
temeritate perpetuò excrucient, ſed etiam, ut poſ-
ſint rerum transmutare naturas: obſecramus hu-
4 mili-

360 Benedictio Aquæ Ignatianæ.

militer omnipotentem pietatem tuam, ut huic tuæ
creaturæignis eam virtutem conferre tua pietate
digneris, quæ malignis ſpiritibus non ſolùm infer-

nalium pœnarum amaram recordationem efficiat;

verùm etiam eos, pro ſua in te, & nos miniſtros tu-
Os, contumacia excruciet, exterminet, & expellat.
Per Dominum noſtrum Eſum Chriſtum &c. B
Deinde ignem & maleficia aſpergat aqud benedicq:
& hæc in ignem projiciat, dicendo interim (ſi placet)
Pſalm. 67. Exurgat DEUS & diſſipentur inimici &c.
Ex Matut. fer. 4.

F.
Benedictio Aquæ Ignatianæ.
J. Adjutorium noſtrum &c.
Oremus.

PBEner̃dic Domine, creaturam iſtam aquæ, ut ſit
remedium generi humano, & præſta per piiſſi-
mam miſericordiam tuam, per ]Eſu Chriſti ſangui-
nem, ac interceſſionem S. Ignatii, & omnium San-
Gorum, ut quicunque ex ea ſumpſerit, liberatio-
nem ab omnibus malis, corporis ſanitatem „Kani-
mæ tutelam percipiat per Dominum c.
Auniph. Hic vir deſpiciens mundum, & terre-
na, triumphans, divitias cœ 0 condidit ore manu,

;. Juſtum deduxit Dominus per vias rectas,
. Et oſtendit illi regnum DEl.
. Oremus. ðð
A deſto Domine ſupplicationibus noſtris, quas
in S. Ignatii confeſſoris tui commemoratione
de-

efrogtie

1

Colunns eien
in

granN

cwenkcteim
Eintatond
Foretemm
Ditle Win
ulian dn

Otex he
ctumre
le kie i

clogeb

(aianomie

ten

DNorcizon
K

m, Pelen
4 .

urnagen
clmat
is, ni

iuenn 4

1

ntrininit
e,

Win de
Ei
mſert, ir
Plnitatent
oun d.
nodon
ndidito
ias ren

us not/
unnen
5

Beneditctio virgarum. 361

deferimus: ut qui noſtræ juſtitiæ fiduciam non ha-
bemus, ejus qui tibi placuit, meritis adjuvemur.
Qui vivis & regnas cum Deo Patre &c.
6⁶

L Oremus.
DUS, qui glorificantes te glorificas & in San-
QGorum tuorum honoribus honoraris, conce-
de propitius, ut qui ſancti Ignatii glorioſa merita
colimus, ejus pia patrocinia ſentiamus.
EUS, qui ad majorem nominis tui gloriam pro-
pagandam novo per B. Ignatium ſubſidio mili-
tantem Eccleſiam roboraâſti: concede, ut ejus auxi-
lio, & imitatione certantes in terris, coronari cum
ipio mereamur in cœlis. Qui vivis & regnas & c.

Deinde Reliquia, & metallum S. Ignatii mittantur
in aquam, dicatürque:
Confer, benigniſſime Domine DEUS, per con-
tadtum reliquiarum (metalli) ſandi tui Ignatit
aquæ huic virtutem ſanandi corpus & animam, pel-
lendi quoque omnia mala ab hoc loco, ejusque in-
cColis in nomine Patris, & Filii, & Spirits † ſan⸗
Ri, Amen.
6. .
Benedictio virgarum, & flagellorutm.

Xorcizo vos creaturas virgarum, vel flagello-
rum, per eum, qui creavit herbam virentem, &
facientem ſemen, & lignum pomiferum faciens fru-
Qum juxta genus ſuum; ut nulla communicatrio ſit
vobis cum angelis apoſtatis, impuris, libidinoſis,
luxurioſis, fornicariis, adulterinis, ſodomiticis.
5 in-

—

3 72 Benedictio Virgarum.

znceſtuoſis, invidis, acedioſis, iracundis, avaris, ſu-

perbis, guloſis, ſed ſitis virgæ, & flagella exor-
Tcizata, benefdicta, & conj fecrata ad conteren-
dum, humiliandum, flagellandum & expellendum
ſatanam, cum omnibus incitamentis & tentationi-
bus ſuis: ita, ut omnis ſpiritus immundus, in ali-
qua figura, vel in corpore exiſtens, à vobis flagel-
