ſancte, Pater omnipotens, æterne DEUS, cujus ſan-
Gum & terribile Nomen inter cæteras viſibiles cre-
aturas, ligna quoque fructifera laudare & benedice-
re non ceſſant, qui in figuram unigenitæ ſapientiæ
tuæ lignõò vitæ à principio paradiſum voluptatis or-
nâſti, ut ejusdem fructs ſacroſancto myſterio pro-
toparentes noſtri generis mortem cavere, & vitam
admoneres cuſtodire perpetuam, quique nos vetitæ
arboris attactu juſtæ morti addictos ejusdem coæ-
ternæ tibi ſapientiæ DEI & Domini noſtri JESU
Chriſti innoxia morte ad vitam miſericorditer re-
vocare dignatus es. Te ſupplices exoramus, ut
hoc ſingulare ſignum, quod ad exnplun primi
illius ſacratiſſimi vexilli- quo pretioſo ſanguine
Filii tui triumphâſti, fidelium tuorum devotione
compactum, erigendúmque (vel erectum) eſt,
tua

94 Benedictio Crucis ejusque loci.

tua cœleſti bene dictione ſanctificare digneri
omnibus hic genuflectentibus, ac tuirMajcllariſt
plicantibus largior, & cordis compunctio & ad.
miſſorum concedatur remiſſio, atque ipſa inte .
dente victorioſiſſima unigeniti Filii tui Paſſione &
tibi placita poſtulare, & citiùs valeant poſtul
percipere. “
Da, quæſumus, dementiſſime Pater, in quo vivi
mus, movemur, & ſumus, ut quoties triumphum
divinæ humilitatis, qua ſuperbiam noſtri hoſtis .
jecit, oculis intuemur, quotiescunque mente r .
colimus, & contra hoſtem ipſum fiduciam & maj .
rem tibi devotæ humaitatis gratiam conſequamur,
quatenus in illo tremendo tuæ Majeſtatis examine,
cùm paventibus elementis, cœ llorumque tune con .
motis viribus ſignum iſtud glorioſum redem dio.
nis noſtræ apparuerit in cœlo, ipſi de morte l vi-
tam tranſire ‚ ad perpetuæ reſurrectionis gaudia
pervenire mereamur, per eundem &c.

Oremus.
DEUS, qui beatæ crucis patibulum, quod priùs e-

rat ſceleratis ad pœnam, convertiſti redempti
ad viram, concede plebi tuæ ejus vallari Praſit ,
cujus ſt armata v exillo; ſit ei fidei fondamentlnn-
ſpei ſuffragium, in adverſis defenſio, in proſt ri⸗
adjuvamen; ſit ei in hoſte victoria, in civitate cnſo⸗
dia, in campis protectio, in domo fultura, ut er
cam paſtor in futuro gregem conſervet incch
mem, quæ nobis Agno vivente † converſa eſt in ſ. .
lutem †, per eundem &c. ne

Gre⸗

ſesbenel
irenhu B
Gtres, dunc
ſhemei⸗
N Mocdan
gloc Nreto
cun Lam⸗
Kn
Socfeeun
filohti
nnolerin
inRoleron
Deummr
uren, Nulen
lunnarmt

fuel

Pence
linoriun

Eretie Don
inhrektone

le loej

ſcar lgne
mponcio N
gue haien
litui beſinn
leint t

ter, in guon
ies triumnt
noltriholtis
gbe mente!
lciam Amna
leonleqvam
Aais dvamin
Uocteruneon
iolonteleng
ſide morte n
trectiong
n Cc.

mn,gvodei
ertiſtiteten
Vallaripee-
eifandran
ſo, inpn
in civiun
fultumt,
onlerre in

Onyetlelt

Benedictio SS. Nominis JESIl. 95

Oremus.

AnitGca, Domine ESU Chriſte, iſtud ſignacu-

lum paſſionis tuæ, ut ſit inimicis tuis obſtaculum,
& credentibus in te perpetuæ vidoriæ vexillum,
qui cum DEO Patre &c.
Beneditctio thuris.
Oremus.
Dmine DEUsS omnipotens, cui adſtat exercitus
Angelorum cum tremore, quarum ſervitium
ſpirituale & igneum eſſe cognoſcitur, dignare re-
ſpicere, benedicere, & ſancti † ficare hanc creatu-
ram incenſi, ut omnes languores, omnésque infir-
mitates, cunctæque inſidiæ inimici odorem ejus
ſentientes effugiant, & feparentur à plasmate tuo,
ut nunquam lædatur à morlſu antiqui ſerpentis,
quod pretioſo Filii tui ſanguine redemiſti, qui te-
cum & cum Spiritu &c.
ie incenſat & aſpergit, dicens:
Sanctificetur iſtud lignum in nomine Paftris, &

Firlii, & Spiritũs ſancdti, & benedictio illius ligni,

in quo ſacra membra Salvatoris ſuſpenſa ſunt, ſit
in iſto ligno, ut orantes, inclinantésque ſe propter
Deum ante ipſam inveniant animæ & corporis ſani-
tatem, per eundem &c. 4
Imponantur Reliquiæ, recludantur, & erigantur.

5.
Benedictio SS. Nominis JESU.
z. Adjutorium noſtrum &c.
Oremus.
BEnedic, Domine ESU, ſanctiſſimi Nominis tui
impreffionem, & concede, ut ſicut in Mde
S. No-

96 Benedictio Imaginis JESl Chriſti.

S. Nominis tui claudum ambulare feciſti, dum dixit

ei Petrus: In nomine ESU Chriſti Nazareni ſurge,
& ambula: ſic tua creatura hanc S. Nominis tui
imprefſionem apud ſe devotè portans, ab omni in-
firmitate & tentatione diabolica per tuam piiſſi-
mam miſericordiam liberari mereatur. Et in quo-
cunque loco hæc tremendi Nominis tui figura fu-
crit affixa, ibi nullus malignus ſpiritus poſſit intra-
re, aut maleſicia ſua, ſive per alios exercere, præ-
ſtante Domino noſtro ESU Chriſto, qui præ om-
nibus Angelis excellentius Nomen hærediaſti, &
cum Patre & Spiritu S. vivis &c. .

. Oremus.
DEUs- qui ſacratiſſimaum Nomen dile ctiſſimipilii
tui D. N. JESU Chriſti feciſti fidelibus tuis
ſummo ſuavitatis affectu amabile & malignis ſpi-
ritibus tremendum atque terribile, concede pro-
pitius, ut omnes maligni ſpiritus hanc S. Nominis
tui figuram, quam ego Sacerdos tuus ad honorem
tuum bene dico, atque ſancti ffico, aſpicientes di-
vino terrore percuſſi fugiant procul, nec audeant
appropinquare homini, aut loco, in quo, & a-

pud quem hoc benedictum Nomen [ESU fuerit.

Per eundem Dominum &c.
AMpergatur.
6.
Benedictio Imaginis JESU Chriſti.

Z. Adjutorium noſtrum &c.
y. Dominus vobiſcum &c,

Ore-

1tucngteth

inccxeid
Güdtrni
r. W

ſor
er
PV

/

lulto

=
=S

Aonnle
.
Ctitnultr⸗
in etnbus
Felbenen lnp
E
1 V
Punmui

y

MNH

4
Aunmic

Cie
leceiline
Niummiln
e §. Monin
tans, adomn
Per tuam l
dur. Etin 4
nistui ſhnr
ituspoſltint

exetcere,

lo, gipren
n hareciiti⸗

eichmär
W Rdelrs
le N malienin
ſe, concece
lanc 5. Non
Gus ad honm
b, Aicient
ul, nec u
, in giul

en k

Beneditctio Imaginis B. V. Mariæ. 97
Oremus.
O Mnipotens, ſempiterne Deus, qui ſacras uni-
— geniti Filii tui, & Sanctorum imagines & ef-
figies ſculpi vel pingi per Eccleſiam tuam voluiſti,
ut quoties illas oculis corporis intuemur, toties eo-
rum actus & ſanctitatem ad imitandum, memoriæ
oculis meditemur: Hanc, quæſumus, imaginem,
(vel ſculpturam) in honorem & memoriamunige-
niti Filii tui, Domini noſtri ESU Chriſti, adapta-
tam bene dicere & ſanctificare digneris, & præ-
ſta, ut quicunque coram illa eundem unigenitum
Eſum Chriſtum humiliter & ſuppliciter honorave-
rit & invocaverit, ejus meritis & obtentu à te gra-
tiam in præſenti, & gloriam æternam obtineat in
futuro. Per eundem Dominum &c.

Aſpergatur.

7.
Benedictio Imaginis B. V. MARIX.
y. Adjutorium &c, y. Domine exaudi &c.
Antiphona.
Sb tuum præſidium confugimus, ſancta DEI
—+Genitrix, noſtras deprecationes non deſpi-
cias in neceſſitatibus noſtris, ſed à periculis cun-
Gis libera nos ſemper, Virgo glorioſa & bene-
dicta.
Pſalmus 86.
FUndamenta ejus in montibus ſanctis, ùt in Oficio
B. V. M.
Antiphona.
Sub tuum præſidium &c.
G 75, Ora

98 Benedictio Imaginum Sanctorum.

y. Ora pro nobis, ſancta Dei Genitrix.
q. Ut digni &c.
Oremus.
DEUs, qui de B. MARIE V. utero verbum
tuum Angelo nunciante carnem ſuſcipere vo-
luiſti: præſta ſupplicibus tuis, ut, qui vere eam ge-
nitricem DEl credimus, ejus apud te interceſſioni-
bus adjuvemur. Per eundem Chriſtum Dominum
noſtrum, Amen.
Oremus.
O Mnipotens ſempiterne DEUS, qui Clementiæ

tuæ diſpoſitione cuncta ex nihilo creãaſti: hanc

imaginem in honorem piiſſimæ Genitricis Filii tui
Domini noſtri Eſu Chriſti venerabiliter adaptatam
benedicere, & ſancti ficare digneris: & præſta,
miſericordiſſime Pater, per invocationem Nominis
tui, atque unigeniti Filii tui Domini noſtri ]Eſu
Chriſti, quem pro ſalute humani generis, integri-
tate Virginis Mariæ ſervata, incarnari voluiſti, ut
precibus & interceſſione ejusdem ſacratiſſimæ Vir-
ginis, quicunque eandem Miſericordiæ Matrem &
Reginam, coram hac ejus effigie ſuppliciter depre-
cati fuerint, edmque piè honoraverint, omnium
delictorum veniam & gratiam, quam deſiderant,
impetrare mereantur. Per eundem Dominum no-
ſtrum Eſum Chriſtum &c.
Aſpergatur, & thurificetur.

§.
Benedictio Imaginum aliorum Sanctorum.
z. Adjutorium noſtrum &c.
y, Qui fecit &c.
. Ore-

ſeCelon

KNN

Giercbere
4 ee d
4 Ntent
Pmimluinen

unNOktun,
eymn

Heetdoine

fer
l

4.Doneent 8

, Dopnnwtalenl

Myrrem
TUcn kunn in
obos, 1 nt
Unl,, toittord
intun nts
1ſelunns g

bCtrs

niimn

enitrir

4
Uterd ſetk
en luleie,
gul vere en
teinterelt
iſum Doni

gbi Clement
ilocrezttichr
itricis Filiit
lirradihtaten
Nid: N Nel
aionenNorrit
onini nokti
generis inte;
rnari volviſt
laeratiſſime
hrdiæ Matrer
Pplectertr
verint, onn
vamn gelcen

mn Dominu“

tut.

n Kcu

Benedictio Imaginum §. Magni. 99
Oremis.
Mnipotens ſempiterne DEUS: qui Sanctorum
tuorum imagines, & effigies ſculpi vel pingi
per Eccleſiam tuam voluiſti, ut dum illas oculis
corporeis intuemur, eorum actus, vitam & ſancti-
tatem, ad imitandum, memoriæ oculis meditemur:
hanc quæſumus, imaginem (vel ſculpturam in ho-

norem Tui, & ſancti N. Apoſtoli vel Martyris, vel

Confeſſoris, vel Virginis & c.) adaptatam bene di-
cere & ſanctificare digneris: & preæſta, ut qui-
cunque coram illa, glorioſum (Apoſtolum, vel Mar-

tyrem, vel Confeſſorem, vel Virginem &c.) N. ſup-

pliciter colere ac venerari ſtuduerit, illius meritis,
& obtentu à te gratiam in præſenti, & æternam
gloriam obtineat in futuro. Per Chriſtum Domi-
num noſtrum, Amen.

Aſpergantur.
9. .
Benedictio imaginum S. Magni, vel al-
terius Sancti.

z. Adjutorium noſtrum &c.
y. Domine exaudi &c.
y. Dominus vobiſcum &c.

Oremus.
Mnipotens ſempiterne DEUS, qui Sancto-
rum tuorum imagines ſculpi & pingi non
reprobas, ut, quoties illas oculis corporeis in-
tuemur, toties eorum adus, & ſanctitatem ad
imitandum mentis noſtræ oculis meditemur;
has quæſumus imagines in honorem ac memo-
riam B. Confeſſoris tui &g Abbatis Magni adap-
2 ta⸗

100 Benedictio Imaginum ”. Magni.

tatas bene dicere, & ſancti ficare digneris, & præ-
ſtare, ut quicunque coram una ipſarum glorioſiſſi-

mum ſanctum Abbatem, & Confeſſorem Magnum

ſuppliciter honorare, & colere ſtuduerit, illius pre-
cibus & obtentu gratiam in præſenti, ac æternam
gloriam obtineat in futuro per Chriſtum Dominum
noſtrum &c.

y. Ora pro nobis, beatiſſime Magne.
. Ut digni efficiamur promiſſionibus Chriſti.

Oremus.
IMmenſam clementiam tuam, omnipotens Deus,
humiliter imploramus, ut imagines has bene di-
cere & ſanctifipcare tuâ pietate digneris, ut domus
& habitacula fidelium tuorum, in quibus affixæ,
vel collocatæ fuerint, careant omni immunditia,
liberentur à noxa, non illic reſideat ſpiritus peſti-
lens, non aura corrumpens, diſcedant omnes infi-
diæ latentis inimici, & ſi quid eſt, quod aut incolu-
mitati habitantium invidet aut quieti, ad illarum
præſentiam fugiat, ut ſalubritas per ſanctam tui no-
minis invocationem, & per ſancti tui Magni piam
apud te interceſſionem expedita ab omnibus fit im-
pugnationibus defenſa. Per Dominum noſtrum &c.
Aſpergatur aqud beneditctd.

1o0.
Benedictio Candelarum in honorem
8. Magni.

y. Adjutorium noſtrum &c.
Z. Domine exaudi &c.
y. Dominus vobiſcum. &c.

Ore-

iett, u WS
ai.
Prt n

ercelone
Gun tuur
tenn ooſtena io

hn Krne
nt Konlr n
uanhläntetn
Mlttere a eos.
ine tige

Frte (2

omngentis
ſinee ſn,.
in fln er
nlorn Ni
Kerio lue

elloren)ir⸗
lenitiliun
enti, aere

tiſtunbonn

ne,

bus Chrit,

nipotens De
esha beheft
neris utom
cdus afi⸗
nund imiund
leuſhtins
vecantonntit
Ovod autin
Uieti, ad il⸗
erſancamt
tui Magni
bommdlel
tum nolktur

n hononn

Benedict. Candelarum in honorem §. Magni. 101

Oremus.
B Enefdic, Domine ESU Chriſte, Fili Dei vivi,
meritis & interceſſione ſancti Magni, Abbatis
& Confeſſoris tui, candelas iſtas, ſupplicationibus
noſtris, & infunde eis per virtutem S. Crucis cœ-
leſtem benedictionem, ut, qui eas ad repellendas
tenebras humano generi tribuiſti, talem benedi-
Rionem & fortitudinem ſignaculò Crufcis acci-
piant, ut in quibuscunque locis accenſæ ſive poſitæ
fuerint, diſcedant principes tenebrarum, & con-
tremiſcant, & fugiant pavidi cum omnibus miniſtris
ſuis ab habitationibus illis, nec præſumant ampliùs
inquietare, aut moleſtare ſervientes tibi omnipo-
tenti DEO.

EPKRoinde rogamus te, Domine, ut per merita &
interceſſionem S. Magni emittas Angelum ſan-
dum tuum Raphaëlem, qui evulſit, & expulit à
Sara & Tobia dæmonem mortiferum & infeſtan-
tem, ut conterat illos & diſpergat de cundtis habi-
tationibus colentium Deum, de lectulis, de refecto-
riis, & de cuncéctis locis, in quibus Dei famulantes
habitant, & requieſcunt, dormiunt, vigilant, ambu-
lant, & conſiſtunt, nec valeant illos maligni ſpiri-
tus ampliùs inquietare vel moleſtare, aut pavores
immittere ſuper eos, quos ſancti Chrifmatis tui
unctione feciſti eſſe munitos.

Enedico vos † Candelas in nomine Dei † Pa-
tris omnipotentis, & Filii † ejus unigeniti, &

Spiritus † ſancti Paracliti, ut ſitis per merita &

interceſſionem S. Magni Abbatis ubique diabo-
li effugatio, atque omnium contubernalium

102 Benedictio Imaginum &ρα. §. Anaſtaſüi.

ſuorum exterminatio: adjuvante eadem ſanctâ &
individuâ Trinitate, quæ in unitatis eſſentia vivit
& regnat per omnia ſæcula ſæculorum, Ainen.

Aſpergantur aqud benedictd.
II.

Benedictio Imaginum & Numiſmatums-
Anaſtaſii Mart. Carmel. contra
malos ſpiritus & morbos.

Z. Adjutorium noſtrum &c.
z. Ora pro nobis, S. Anaſtaſi, Chriſti Martyr.
q. Ut digni efficiamur promiſſionibus Chriſti.
Oremus.
LDEUS in te ſperantium virtus, qui de Carmeli
ſolitudine ad ſubeundam Martyris Palmam
B. Anaſtaſium evocaâſti: per interceſſionem hujus
glorioſi Martyris porrige nobis dexteram tuæ di-
vinæ Majeſtatis, ut in Virtute illius præſentem be-
nedictionem perficiamus. Per Chriſtum Domi-
num noſtrum.
. Amen. L
L Antiphona.
Sancte DEl Martyr, Anaſtaſi, conſtans contem-
ptor idolorum, qui crucem Chriſti adamãſti: ſe-
quens viam Dei amatorum, præbe nobis, ut tuo
gloriemur in honore.
Pſalmus.
Ad Dominum, cum tribularer, clamavi, & ex-
audivit me.
Domine, libera animam meam à lab is iniquis

& à lingua doloſa.
Quid

Dönne
NaW
ſom ewtſt,
Plehetet
Iwbsionenen

nuenegtn hi
Wungn gel
le .
inut

Auſf
eekir Benedictio Inaginum &o. §. Anaſtaſi. 103

atis ee Qui detur tibi, aut quid apponatur tibi ad lin-
run, n Buam doloſam?

Sagittæ potentis acutæ cum carbonibus deſola-
toriis.
Heu mihi, quia incolatus meus prolongatus eſt,
Umitnmn: habitavi cum habitantibus Cedar, multùm incola
fuit anima mea.
contta Cum his, qui oderunt pacem, eram pacificus,
tbos. cùm loquebar illis, impugnabant me gratis. Gloria
Patri.
Chriti Marn Repetitur Antiphona.
Dnibus Chriti Oremus.
O Mnipotens ſempiterne DEUsS, qui Sacerdoti-
& Carde bus tuis in conſecratione eorum tantam gra-

Mamis Am tiam contuliſti, ut quidquid in tuo nomine dignè
ereefionenm perfecteque ab eis agitur, à te fieri credatur: quæ-
lereunm ſumus immenſam clementiam tuam, ut quod modò
prelenem facturi ſumus, nobiſcum facias, & quidquid bene-
Chritumde dicturi, nobiſcum benedicas: & ad ea, quæ actu-
ri ſumus, dexteram tuæ potentiæ extendas: ut ſi-
cut ego has imagines ſive numiſmata S. M. Anaſtaſii
bene dico & ſanctifico; ſic & tu eadem benep-
onſtanee dicas, & ſanctipfices. Sintque hujus Sanctæ tui
ſiadamk meritis fuga dæmonum, omnium languorum, mor-
borumque ſanatio, cujuscunque maleficii ac damni

e nobis er Ldr 1. l
e na fraude nequiſſimi ſpiritus illati exterminatio & An-
gelorum pacis ingreſſus & fida cuſtodia. Per Chri-
clamas k4 ſtum &c. Amen. L

Aſpergantur aqud benedictd.
Hiint Antiphona.
Saandte Anaſtaſi Martyr victorioſe, qui viciſti
.D C 4 mun-

1⁴

104 Benedictio Imaginum S. Anaſtaſii.

mundum gloriosé; Pugil caſte pervigil, cultor ere-
mi in terra ſancta Carmeli, miles Chriſto conſecra-
tus, ſanguine proprio purpuratus, ora pro nobis,
pugna pro nobis, triumpha pro nobis. Pfſalmus 12 1.
Jer. 3. ad Veſp.
Antiphona repetitur.

Oremus.
EUS Angelorum, DEUS Arch-Angelorum,
— DEUS Prophetarum, DECIS Apoſtolorun,
DEUS Martyrum, DEUS Confeſſorum, DEUSVir-
ginum, & omnium bene viventium, DEUS & Pa-
ter Domini N. J. Chriſti, te invoco, & nomen ſan-
Qum tuum atque præclaræ Majeſtatis clementiam
ſupplex expoſco, ut mihi auxilium præſtare digne-
ris, & mecum has imagines, ſive numiſmata glorioſi
Martyris tui Anaſtaſii bene dicere, ſancti ficare
& conſe crare, ut ubicunque reperta & appoſita
fuerint, inde velociter exeat, & recedat omnis ne-
quitia maligni ſpiritus, & maneat benedictio tua
& ſanctificatio ibi ſempiterna. Per eundem &c.
Amen.
Aſpergantur aqud benedittd.

Oremus.
D Omine ES Chriſte, piiſſime redemptor, caſtif-
ſfime animarum ſponſe, omniumque Illumina-
tor & Rector, qui perspiritum ſanctumEccleſiæ tuæ
in ſancto Concilio Nicæno congregatæ indicâſti,
edque te inſpirante fideliter agnovit, per effigiem
S. Martyris tui Anaſtaſii dæmones morbôsque fu-
gari: Concede per piiſſimam clementiam tuam &
ſanctiſmſmam tuam benedictionem †, ut hæ imagines,

Vel

HH
ncd
orionde
Aetolople

=—

emrola

liokken

Auſtei

eryigilento,
fikoen

odis iin

teh-Angen
Apolkoorr
rum, DEU
n DeSEn
,‚Enonenlit
uis dementiar
Nakecge
ndanu Yorig
cete, dicfer
eperta Nane
ececatonnit
t benedidie
ber eunden

Altti.

edemptor⸗
umque In .
Aumberki
it, heitihen
morheti
mentiantuu
bunhrn

Benediltio Annuli S. Joſephi. 105

vel numiſmata ejusdem S. Martyris tui effigie in-
ſignita ita à me ſacerdotali & conſecrata manu be-
nedicantur, uti in præſenti bene dico, & ſanctifica-
re intendo, ut omnibus eisdem piè & devotè uten-
tibus ſint remedium ſalutare corporis & animæ, &
ſuper ea bibentes tam homines, quàm animalia 4⁴
languoribus ſuis curentur, & priſtinæ ſanitati re-
ſtituantur. Per te, miſericordiſſime ſalvator, qui
febribus imperâſti, mox receſſerunt, qui cæcos,
claudos, leproſos, paralyticos, & omnes languen-
tes ad te confugientes clementiſſimè ſanãſti, adauge
quoque in nobis eandem ſanctam fidem in ſæcula
ſæculorum, Amen.

Oremus.
O Mnipotens ſempiterne DEUS, qui in omni loco
dominationis tuæ totus affiſtis, totus operaris,
adeſto ſupplicationibus noſtris, & omnis illius loci
ſis Protector, ubi hæc imago, vel numiſma affixum
fuerit, ut ibi nulla nequitia contrariæ poteſtatis con-
ſiſtat; fed virtute Spiritũs ſancti & operatione ejus
fiat ibi ꝓromptum tibi ſervitium & afſiſtat devota
libertas, Per Chriſtum Dominum noſtrum, Amen.

Aſpergitur aqud benedictd.

I2.
Benedictio Annuli S. Joſephi.
z. Adjutorium noſtrum &c.
J. Manda DEUS virtuti tuæ.
N. Confirma hoc DEUS, quod operatus es.
y. A templo ſancto tuo, quod eſt in Jeruſalem.
Ny. Tibi offerent Reges munera. ,

106 Benedictio Annuli &. Joſephi.

y. Annulo ſuo ſubarrhavit me & poſuit ſignum in
faciem meam.
. Ut nullum præter eum amatorem admittam.
Antiph. Joſeph, fili David, noli timere accipere
Mariain Conjugem tuam; quod enim in ea natum
eſt, de Spiritu ſancto eſt: pariet autem tibi filium,
& vocabis nomen ejus Eſum.
7. Conſtituit eum Dominum domũus ſuæ.
. Et Principem omnis poſſeſſionis ſuæ.

Oremus.
SAnctiſſimæ Genitricis tuæ ſponſi: quæſumus, Do-
mine, meritis adjuvemur: ut quod poſſibilitas
noſtra non obtinet, ejus nobis interceſſione done-

tur. Qui vivis & regnas cum DEO Patre &c.
N. Amen.

Hymnus.
Joſeph ab ortu Regio, de ſtirpe flos Davidica.
Huic creditur Nutritio Proles Tonantes unica.
Hunc Virgo ſponſum prædicat, Deusque Patrem
nuncupat.
Antiphona. Salve Patriarcharum Apex, cui DEUS
omnipotens omni benedictione ſpirituali in cœle-
ſtibus benedixit.
Oremus.
Q Mnipotens Eterne DEUS, omnium modera-
— tor & inſpedor Cordium, ſuperborum humi-
liator & humilium exaltator „ qui ſanctum Pa-
triarcham Joſeph à fratribus ſuis in ferreis com-
pedibus humiliatum univerſæ terræ Ægypti
conſtituiſti dominatorem, & regio conſignato
annulo omnia Regni bona manui ejus ſubjeciſti,
omni etiam deſuper ei infusâ cœleſti benediclio-

ne,

Censen
lcen Nr

NVrn
Eſherentt
Gebolen omn
lianüint
otton
Gorniodrlre
Urſetett b
Plhmtnszen
n ſolme
Lolliſeuin,
Aritu hef
e, lihnent
llto anarn
Cletilet
Unllienn

Mpti

tem AAnite
li tinetteng
enim inen
utentii

nis ſve,
is ſue,

eſumug,
nod poffbilil
eſſione done
Dharre Ee,

Dwidica.
langtes unien
eusgoe ban

Apex cri
ritvaliinen

mnium wot⸗
erborunk
li ſaadu
in ſernescn.
terre 4
gio ongn
elti rui⸗

Beneditctio Annuli S. Joſephi. 107

ne, quâ populus electus à fame & mortis faucibus
ereptus; & ſimiliter in lege gratiæ ſanctum Joſe-
phum à fabrilibus operibus adThronum gratiæ exx
altâſti, unigeniti & dilecti Filii Salvatoris conſtitui-
ſti Nutritium, eumque glorioſiſſimæ Virgini MA-
RI.Æ unigeniti verbi tui elecdæ Matri annulo ſanæ
fidei caſtiſſimi connubii, & intemeratæ Charitatis
deſponſaſti: proinde & omnia bona pariter ei ve-
nerunt cum illa & innumerabilis honeſtas per ma-
nus illius. Per potentiſſimam interceſſionem &
cumulatiſſima merita horum duorum ſanctiſſimo-
rum & caſtiſſimorum ſupplices conjugum depreca-
mur piiſſimam clementiam & Majeſtatem tuam,
uatenus digneris hunc annulum in honorem ſan-
Ai Joſephi Nutritii incarnati Filii tui & glorioſiſſi-
mæ Virginis MARIEÆ Sponſi benedicere & ſan-
irficare, ut ſit tutamen contra inſidias & contagia
diabolica: omnium maleficiorum exterminatio;:
caſti amoris incitamentum: infirmarum manuum
roboratio: omnium piarum operationum proſpe-
ritas: & illi pie & reverenter portantes liberentur
ab omni odio & mala voluntate, diligantque chari-
tate perfectà. Te, æternum Patrem ingenitum, &
Filium tuum unigenitum, Eſum Chriſtum, Domi-
num noſtrum, ac Spiritum ſanctum Paracletum in
ſæcula ſæculorum, Amen.
Aſpergatur aqud beneditti.
Antiphon. Salve fidelis Ecoleſiæ ſanctæ Dei œco-
nome, cui frumentum elecdtorum & panem Vitæ
pro ſolatio animarum conſervãaſti.
J. Qualis eſt dilectus tuus ex dilecto, ô pulcher-
rima mulicrum-

108 Benedictio Annuli &. Joſephi.

x. Dilectus meus candidus & rubicundus, electus
ex millibus.

Oremus.
DOmine JEſu Chriſte, Candor lucis æternæ, &
Speculum ſine macula divinæ Majeſtatis, Vir-
ginitatis, & caſtarum mentium amator, qui ſan-
Gum Jjoſephum, Nutritium tuum, virgineàmque
Matrem tuam annulo ſponſalitio conjugatos per-
fecto divinòque amore dilexiſti; illis in omnibus
ſubditus te panem vivum Angelorum pro totius
mundi ſolatio cuſtodiendum tradidiſti. Per illum
tuum divinum amorem te, piiſſime Domine, ro-
gamus, præſta nobis auxilium gratiæ tuæ, & hunc
annulum benef dicere, & ſanctificare digneris, ut
omnes reverenter & devotè eum portantes ſecum,
& venerantes, à te cœ leſtibus bene dictionibus re-
pleantur, Tibi, Virginique Matri grati & diledti
exiſtant, atque ad vitam æternam, ubi tecum ve-
ro cœleſti ſponſo uniti vivant in ſæcula ſæculorum,
Amen. .
. Aſpergatur aqud benedictd.
Antiph. Salve, magni conſilii adjutor, qui ſudo-
re vultus tui victimam noſtræ ſalutis aluiſti.
Z. Inveni, quem diligit anima mea,
N. Tenui eum, & non dimittam.

Oremus.
EUsS, in cujus verbo, quod tutelæ & ali-
moniæ ſandti Joſephi commiſſum fuit: ſan-
Gificantur omnia, quæ vel facimus, vel perci-
pimus: effunde, quæſumus, ſanctiſſimam be-
nerdictionem tuam ſuper nos, & ſuper hunc
an-

geigtn
torlüIn I

9
, ltolld

Nun

cOds

Eees,Dommn

delicioorna

gen iunhian
Clpgelwefurn,

Firpeltenuun
Milcumtutn
Pivntboeds
itsye mittele
Ciphislmi

5
Auknee
lccin n
loniueſot

MMpht

4 4

rlueisern,
?Mijeliie
Anator, gll
n, Vitginenn
Conogatoe
llis in omni
rum pro tot
liti, berile
e Domine,
ie tue, Ehun
re (gnerss,
tuntes ecun
ilionibus
hrei & Cie
ubi tecum
bla ſeculon⸗

utor, gliſi
is aluiſti,.
1,

1 tutek ti
lamm Mi
nus, N
ncitlon .
Ser/

Benedittio Candelarum. 109

annulum eidem Sancto dicatum, ut per interceſſio-
nem & merita Beatiſſimæ Virginis Mariæ ac ejus
ſancti ſponſi Joſephi benedicti maneant, & nos,
quæcunque præſentis vitæ neceſſitas pièe poſtulat,
miſericorditer cum gratiarum adctione feliciter aſ-
ſequamur. Per eundem Dominum noſtrum, &c.
Amen.
Aſpergatur.

13.
Benedictio Candelarum.
„5. Adjutorium noſtrum &c.
Oremus.
Dmine JESU Chriſte, Fili Dei vivi, bener dice
candelas iſtas ſupplicationibus noſtris: infun-
de eis, Domine, per virtutem ſanctæ Crufcis be-
nedictionem cœleſtem, qui eas ad repellendas te-
nebras humano generi tribuiſti: talem benedictio-
nem ſignaculô ſancæ Cru' cis accipiant, ut uihus
cunque locis incenſæ ſive poſitæ fuerint, diſcedant
principes tenebrarum, & contremiſcant, & fugiant
pavidi cum omnibus miniſtris ſuis, & facturis ab
habitantibus in illis, nec præſumant amplius inquie-
tate, vel moleſtare ſervientes tibi omnipotenti Deo,
qui vivis & regnas in ſæcula ſæculorum, Amen,
Aſpergantur.

14.
Alia Benedictio Candelarum,
y. Adjutorium noſtrum &c.

y. Dominus vobiſcum &c.
Ore-

110 Benedictio Candelarum.

Oremus.
LDOmine ſancte, Pater ommnipotens, æterne Deus,
qui omnia ex nihilo creâſti, & juſſu tuo
per opera apum hunc liquorem ad perfectionem
cerei venire feciſti: Te humiliter deprecamur, ut
has candelas ad uſus hominum & ſanitatem corpo-
rum & animarum, per invocationem tui ſanctiſumi
nominis & per interceſſionem B. MARI. V. & per
preces omnium Sanctorum tuorum benefdicere,
& ſancti†ficare digneris: quatenus ji, qui eas in
honorem tuum accendunt, aut in manibus ſuis de-
ferunt, ſancto igne dulciſſimæ charitatis tuæ accen-
ſi, in templo ſanctæ gloriæ tuæ repræſentari mere-
antur. Per eundem Chriſtum.

Oremus.
Omine ESU Chriſte, lux vera, quæ illuminat
omnem hominem venientem in hunc mun-
dum, effunde bene dictionem tuam ſuper hos ce-
reos, & ſancti'fica eos lumine gratiæ tuæ, ut ſicut
hæc luminaria igne viſibili accenſa nocturnas de-

pellunt tenebras, ita corda noſtra inviſibili igne,

ſeu ſancti Spiritũs ſplendore illuſtrata omnium vi-
tiorum cæcitate careant: ut ii, qui eos ad honorem
tuum accendunt, aut in manibus ſuis portant, pur-
gato mentis oculo cernere poſſint, quæ tibi ſunt
placita, & ſaluti ſuæ utilia, quatenus poſt hujus ſæ-
culi caliginoſa diſcrimina ad lucem indeficientem
pervenire mereantur. Qui vivis &c.

Oremus.
Dmine JESU Chriſte, Fili Dei vivi, benedic
☛ has candelas ſupplicationibus noſtris, & per
vir-

vliid
Juotuen
Dormteeundd
Dorinas W

Nrarcatnn
Ctkamix,
Ckes dertto
Nebſtucnertger
Puomngrets⸗
UEnmss inurts

cum ris
lunt ilime
Ktlos tvor r

irdlh ſit Kier

en Nettio

Wnhonnnen 1

un.
Benedictio Candelæ pro moribundis. III
ensAenn, Virtutem ſanq& Crupcis tuæ, infunde iis bene di-
, r ctionem cœleſtem: ut in quibuscunque locis accen-
4 ll ſæ ſive poſitæ fuerint, diſcedant principes tenebra-
e rum, & contremiſcant ac fugiant pavidi cum omni-
igen bus miniſtris luis ab habitationibus illis, nec præ-
tutenan ſumant ampliuùs inquietare aut moleſtare ſervien-
entuiſnkit tes tibi omnipotenti DEO, qui vivis &c.
Ahl⸗ 4 2
tur aqu
n benefcie AWergdutar anui Nenedia.

1s ji, e
aheſic 15.
uöezace. Benedictio Candelæ pro moribundis.
klentuimen ½ů. Adjutorium noſtrum &c.
y. Domine exaudi &c.
j, Dominus vobiſcum &c.

le illumin
in bunc mi
ſoper ho
e toc, vtli
noQurnast
inpibilii
ta onmniun
Os ad honon
5portunt,

Oremus.
Omine ESU Chriſte, Fili Dei vivi, qui di-
xXxiſti: ſint lumbi veſtri præcincdti, & lucer-
næ ardentes in manibus veſtris: bene † dicere digna-
re candelam iſtam, & infunde ei per virtutem S.
Crupcis benedictionem cæleſtem, talémque be-
nedictionem ſignaculô S. Crucis accipiat, ut qui-
buscunque in locis accenſa, aut à quibuscunque
infirmis in manibus portata fuerit, diſcedant &
queicontremilſcant principss tenebrarum, fugiant pa-
poſt in vidi cum omnibus miniſtris ſuis. Nec præ-
inden ſumant inquietare aut moleſtare, aut tentare
Kc,. famulos tuos, qui eam ob honorem tuum in
manibus ſuis geſtaverint. Tu, Domine, qui es
lumen ad revelationem gentium, & illuminas
omnem hominem venientem in hunc mundum,
digne-

virihbeßt
Nolts /

112 Benedictio Vexilli Eccleſiaſtici.

digneris, illuminare intellectum eorum, qui lumen
hoc devotè ſuſceperint: ut cognoſcant te ſolum
verum Deum, & Patrem tuum cœleſtem. ui
cum eo & Spiritu ſancto vivis & regnas in ſæcla
ſæculorum, Amen.
Aſpergatur.
16. .
Benedictio Vexilli Eccleſiaſtici pro Tem-
plis & Proceſſionibus.
y. Adjutorium noſtrum &c.
— Oremus. .
DOmine JEſu Chriſte, cujus Eccleſia eſt velut
caſtrorum acies ordinata, bene dicere digne-
ris hoc Vexillum, ut omnes ſub eo tibi Domino
Deo noſtro exercituum militantes, per interceſſio-
nem ſanécti N. Patroni, inimicos ſuos inviſibi es
in hoc ſæculo ſuperare, & poſt victoriam in c& lis
triumphare mereantur, per te, Eſu Chriſte, qui
vivis & regnas cum Deo Patre in unitate Spiritũs
ſancti Deus, per omnia ſæcula ſæculorum, Amen.
Aſpergatur.

17.
Benedictio Roſariorum Confraterni-
tatis Roſarii.
F. Adjutorium noſtrum &... 8
Oremus.
Q Mnipotens & miſericors DEUS, qui propte
eximiam Charitatem tuam, qua dilexiſti
nos, & Filium tuum Dominum noſtrum JESUM
Chriſtum de cœlis in terram deſcendere, & de
bea-

4
eiti Wius
,eotnerte
let; ant⸗
6run Nic⸗
Conſoou
cebelveron,
her uſel
Kin alulo
DElCtroet
0r Mwentt !
oltun, Aa
Nalteifenn
iekerttt

Peyetio
torn

Dir KcC.
0lkennhonine

l

leſa eſt ven
lticere igne
dotibi Domin
erinterceſt
Dos inviſib
Loriamn inc.
ln Chrilte
onitate di
lorumm, An

ontratenn⸗

inn
d; u in
nolris
elceade⸗ 14
4

Bened. Roſariorum & Candel. Confrat. Roſarii. 113

beatiſſimæ Virginis MARIE. utero ſacratiſſimo,
Angelo nunciante carnem luſcipere, crucémque ac
mortem ſubire, & tertia die gloriosè à mortuis re-
ſurgere voluiiti, ut nos eriperes de diaboli poteſta-
te: obſecramus immenſam clementiam tuam, ut hæc
ſigna Roiarii in honorem & laudem ejusdem Geni-
tricis Filii tui ab Eccleſia tua fideli dicata benerdi-
cas, & ſanctipfices, eisque tantam Spiritüs ſancdti
infundas virtutem, ut quicunque horum quodlibet
ſecum portaverit, atque in domo ſua reverenter ha-
buerit, & in eis ad te, ſecundum ejusdem ſanctæ
Societatis inſtituta, divina contemplando myſteria
devotè oraverit, ſalubri & perſeverante devotione
abundet; sitque conſors & particeps omnium gra-
tiarum, privilegiorum, & indulgentiarum, quæ ei-
dem ſocietati per ſlanctam Sedem Apoſtolicam con-
ceſſa fuerunt. Et ab hoſte viſibili & inviſibili ſem-
per & ubique in hoc & in futuro ſæculo liberetur:
& in exitu ſuo ab ipſa beatiſſima Virgine MARIA
DEl, Genitrice, tibi plenus bonis operibus præſen-
tari mereatur. Per eundem Chriſtum Dominum
noſtrum, Amen.
Deinde aſpergantur aqud benedictä dicendo: In no-
mine Partris, & Fiflii, & Spiritus ſandi, Amen.

18.
Benedictio Candelarum 8, Roſarii.
z. Adjutorium noſtrum &.
Oratio.
DOmine Es) Chriſte, lux vera, quæ illuminas
omnem hominem venientem in hunc mundum;
H effun-

I 14 Abſolutio Confratrum & Roſarii.

effunde per interceſfionem B. Virginis MARIE,
Matris tuæ, & per quindecim ejus Rolarii myſteria
benefdictionem tuam ſuper hos cereos, & cande-
las, & ſanctifica eas lumine tuæ gratiæ, & concede
propitius: ut ſicut hæc luminaria, igne viſibili ac-
cenſa nocturnas depellunt tenebras, ita corda no-
ſtra inviſibili igne, id eſt, Spiritũs ſancti ſplendore
illuſtrata, omnium vitiorum cæcitate careant, ut

uro mentis oculo cernere ſemper poſſimus, qui

tibi placita ſont, & noſtræ ſaluti utilia, quatenus
oſt hujus ſæculi caliginoſa diſcrimina ad lucem

indeficientem pervenire mereamur. Qui vivis
& regnas per omnia ſæcula ſæculorum, Amen.

19.

Abſolutio impertienda Confratribus 88.
Roſarii in articulo mortis.

Dicto Confiteor, Sacerdos dicat: Miſereatur tui &c.
Indulgentiam &c.

Dominus noſter JEſus Chriſtus, Filius Dei vivi,
qui B. Petro Apoſtolo ſuo dedit poteſtatem ligandi,
atque ſolvendi, per ſuam piiſſimam miſericordiam
recipiat confeſſionem tuam, & remittat tibi omnia,
quæcunque, vel quomodocunque in toto vitæ de-
curſu commiſiſti, de quibus corde contritus, & ore
confeſſus es, reſtituens tibi ſtolam primam, quam in
baptiſmate accepiſti, &per indulgentiam plenariam
à ſummis Pontificibus Innocentio odtavo, & Pio

quinto Confratribus SS, Roſarii in articulo mortis
Con-

Ncepino.
io mn /
us tufiey

0NSinad
jet ean,
(vorimge
Cceneruntnvn
Hiricens ſe
Crnotiſont re
Hichon⸗
Mtensnger I

oſarß
Virgins
15 Koline⸗
Cereh er
ratie Snn
, igne fiſbi
ras, ita Coc
luncl ſhert
tate careant,
er pofſimns
Utilia, guaten
rinina ad ue

wr. Cui U

orum, Amen.

Ponfrartius
mortis.

Mlilereaturt

6, Filiube!
oteltatenlt
am milerio⸗
mittattce⸗
e in ton/
lecontiinl
n Primpft
entiun en
io clin
in ind

Benedictio Scapularis B. V. M. de Curmelo. II5

conſtitutis conceſſam, liberet te à præſentis, &
futuræ vitæ pœnis, dignetur purgatorii cruciatus
remittere, portas inferni claudere, paradiſi januam
aperire, téque ad gaudia ſpempiterna perducere,
per ſacratiſſima ſuæ vitæ, paſſionis & glorificationis
myſteria in ſanctiſſimo Roſario comprehenſa. Qui
cum Patre & Spiritu ſando DEUS unus vivit &
regnat in ſæcula ſæculorum, Amen.

20.
Ordo benedicendi & recipiendi Scapulare
B. V. M. de monte Carmelo.

Perſona recepturagenufiectat ante Altare majus, vel
ante Altare Virg. & tunc ſacerdos habens poteſtatem,
ſtola ad collum indutus incipiat Antiphonam.
Suſcepimus, DEUS, miſericordiam tuam in me-
dio templo tui: ſecunduům Nomen tuum, ſic &
laus tua in fines terræ, juſtitiãà plena dextera tua.

Pſalmus 47.
MaAgnus Dominus & laudabilis nimis: in civitate
DEf noſtri, in monte ſandto ejus.
Fundatur exultatione univerſæ terræ monssion,
latera Aquilonis, civitas Regis magni.
DEUsS in domibus ejus cognoſcetur: cùm ſuſci-
piet eam.
Quoniam ecce Reges terræ congregati ſunt:
conveneruntin unuum.
Ipſi videntes ſic admirati ſunt, conturbati ſunt,
