tiplicamini, & replete terram; ille ſua benedictio-

ne adversũûs omnes diabolicas infeſtatione fœcun-
det, atque multiplicet, & Chriſtianæ ſobolis ſalu-⸗
tarem propagationem miſericorditer vobis conce-
dat, in nomine Pa tris & Fi lii, &S iritũs † ſancti, A.
Poſteà aſpergat illos aqud benedi 4, & dimittat.

Alia Benedicto & Exorciſmus conjugum
maleficio detentorum.

Xxoreiſta ponens manum ſuam ſuper caput maleficiati

184 Benedidtio conjugum maleficié detentorum.

Jacta ſacris verbis & adjurationibus hoc modo:
Conjuratioo. „
Glaliquis maleficus (malefica) per fua maleficia,
"incantationes, ligaturas, ſignaturas & facturas
ſuas vel aliquo verbo, aut pacto, arte diabolica
inito, vel aliquo maleficio te N. faſcinavit, vVelali=
quo vinculo te ligavit, ut non poſſis uti matrimo-
nio, Chriſtus, Filius DEl vivi, per ſuam Pietatem
& miſericordiam te ab illo liberet & abſolvat: Et

Spiritũs † ſancti, mihi ab ipſo, & à ſancta Catho-
lica & Romana Eccleſia tradita diſſolvo omnia illa
maleficia, quibus tu N. ab actu conjugali impedi-
ris, & diſſoluta eſſe decerno, & præcipio omnibus
ſpiritibus immundis, qui ad inſtantiam aliorum dæ-
monum ſeu maleficiorum impedimenta illa fabrica-
verunt, ſeu conſervaverunt, vel adhuc tali impedi-
mento favent, & illud conſervant, imp diunt
hunc ſervum DEI N aliquo maleficiò, ſeu factura
Atali adtu, ut ſtatim & ſine mora non obſtante quo-
cunque pacto cum malefico, ſeu malefica, inito de-
ſtruant, & ab illo removeant omnem malignam
ſuam faſoinationem, &omne opus nefarium diaboli
& miniſtrorum ejus, per virtutem, & in virtute
Domini noſtri Eſu Chriſti, qui propter magnam
miſericordiam ſuam venit in hunc mundum, & in-
carnatus eſt in utero Beatiſſimæ Virginis MARE,
ut homines perditos ad cœleſtia revocaret, quos,
diabolus ſuâ perverſitate damnaverat, & cauſa de-
ſtruendi, & expellendi omnia opera ſatanæ & ma-
le.

conetur deſtruere facturas, & maleficia contra ipſum

ego authoritate omnipotentis Patris & Filii † &

id
Acudthm

honimt
Pyfſtllstn
EHnun le dl
mpbn, piin
ni Elexalteri,
LUnhuereate
Ndmdbenerad
us hudu eans
Iumn enimni
nmoniotiien
umonicn ii⸗
Aufatellen
elktoto⸗
Rcremn h
int mtin

1 lem Benedidio Thori. 185
jeficia ejus ab omnibus, & condemnandi dæmo-
nes in profundum inferni & abyſſi, Ecce cru-
cem † Bomini, fugite partes adverſæ, vicit leo de
tribu Jjuda, Radix David, ESUS, MARILE Filius,
er ſiuntets mundi ſalus, & Dominus, qui beatiſſimæ Virgini
turas Knge Matri ſuæ felicem partum tribuit, ſit tibi olemens
„arte (d propitius, & tibi N. concedat, ut matrimonio uti
Kinanit poſſis ad generandam, & educandam, atque nutri-
Sufindin endam prolem DEO & hominibus gratam. In no-
rſunpeus mine Patris † & Filii † & Spiritus † ſancti, Amen.
Molnte . n
rif Füie 8.
kecet Benedictio Thori.
y. Adjutorium noſtrum &c.

N
Nrenſne Exonciſmus.
mini PXorcizo te, creatura plumarum, per eum, quem
* vidit Iſaias ſedentem ſuper ſolium excelſum &

Pinn eleyatum; & ea, quæ ſub ipſo erant, replebant
, Einm emplum. Seraphim ſtabant ſuper illud: Sex alæ
eieio, ſas uni, & ſex alæ alteri, duabus velabant faciem ejus,
nonobhtf Sc duabus velabant pedes ejus & duabus volabant,
nilefcui & clamabant alter ad alterum, & dicebant: San-
onnem i Gus, ſanctus, ſantus, Dominus DEUS exerci-
netirimn tuum, plena eſt omnis terra gloriâ ejus: ut nulla
Dropten communicatis; ſed fias creatura benedida † & ſan-
emunde Qificata † ad expellendos & fugandos inimicos no-
firginh ſtros, & eſto inimica inimicis noſtris, & afflige affli-
tevOCNNα£ gentes creaturam hanc N, per JESUM Chr. iſtum,
gat⸗ qui vivit & regnat in ſæcula ſæculorum, Amen.
taH MA Ore-

186 Benedictio Thori.

Oremus.

Lementiſſime Deus, qui affligendo ſanas, &
Cecaſtigando nos ſalvas, deprecor Majeſtatem
tuam & clementiam ſuper has plumas, quas be-
neᷣdico & ſancti fico per nomen tuum, qui juſſiſti
plumas projici prope altare ad orientalem plagam,
qui cortinas Tabernaculi variatas opere plumato
fieri juſſiſti: & qui diceris aquila plena multis plu-
mis: ut ſicut ego exorcizo', bededico & ſanctiſicor,
has plumas, & lectum, & thorum, ut ſit immacula-
tum & mundum ab omni opere ſatanæ: ſic & tu
benedicere & ſanctificare ' digneris: ut quisquis
& præcipue creatura tua N. ſuper has plumas,
lectulum, ut dormiat, proſtrata fuerit, tuam ſan-
Gam benedictionem recipiat, dormiat, & ſecura
quieſcat. Imôò omnis ſpiritus immundus, omni
incurſio ſatanæ, omne phantaſma, omne maleſn.

cium, omnis incantatio, ligatura, ſignatura, fa- Miiruer

Gura, & omne opus quomodolibet diabolicum in
ea N. factum, deſtruatur, annihiletur, extermi-

netur, diſſipetur, expellatur, & ab ea ſeparetur,

quantum eſt elongatum cœlum à terra, lux à tene-
bris: nec amplius revertatur, prout, ego in nomine
tuo Tetragrammaton deſtruo l, annihilo †, exter-
mino †, diſſipo †, & expello †, & ac ca N. ſe-
paro, ut non revertatur: & ſpiritus maledidos
thorum creaturæ tuæ N. pretioſo ſanguine Filii tui

redemptæ, violare volentes contero †R, & diſper-
do † per ſanctum nomen Jehova. Sicut verò
mulier Sunamiditis fecit cœnaculum parvum, &
poſuit in eo lectam, & menſam, & ſellam, & ren⸗
e⸗

benefhn,
4 bont
nten
ten en
emuk .
eninne
ſllelle
N N ul⸗
rainili,
Nidirt
li rc
iit d
Koinſercal⸗

füm demt
In won Eun
un ſhabetal
cenul; inti
N inthnban
unſtidt lwen
necicionn ie
tpanm gnr N

1 ſeclune

hter nela
melun EO

Uri.

ffigenl ie
recor eten
Dluma guu
ntuumn guit
nentelengin

65 Opere un

emz nuſit
lo encir
but ſitimmaet
ſiune ſe l
Netslt gligg
Prda Yunn
adrk nn

Usimmundl
lalna, owne
uri, ſonen
lbet diaben
thiletur, cn
X bea e
lterra,
Cout, egolt
Hanninibe
, & a 4

ntero † 4

Benedittio Thori. 187

delabrum, & recepit Eliſeum virum ſanctum Dei,
qui ibi requievit; ſic plumas & lectulum totum
iſtum bene dicere, & ſanctificare digneris, & ſit
nunc & ſemper bene dictus & ſanctipficatus, pro-
ut ego in nomine ſancto tuo, bene dico & ſancti-
ſico per eum, quem adoravit Iſraël converſus ad le-
Quli caput: Per eum, quem, David adoravit, ja-
cens in lectulo; per eum, qui ſanavit paralyticum
jacentem in lecto: per eum, qui dormiehat in na-
vicula & fecit ceſſare ventos: per eum, qui dixit,

non eſt mortua puella, ſed dormit: per eum, qui

dixit diſcipulis ſuis, dormite jam & requieſcite:
per eum, qui dixit Petro: Simon, dormis? per
eum, qui dixit: Lazarus, amicus noſter, dormit,
& qui vivit, & regnat cum Deo Patre & Spiritu
ſancto in ſæcula ſæculorum, Amen.

Oremus.

O Mnipotens æterne DEUS, ſicut ſuſcitâſti pue-
rum Sunamitidis jacentem in ledto per ſer-
vum tuum Eliſeum: & ſalvâſti Joam per ma-
num Joſabeth in cubiculo lectorum, ne interfi-
ceretur; ſi digneris ſalvare hanc creaturam tuam
N. ab infeſtationibus demonum, & ſicut Su-
namitidis illa recepit gratias à Viro DEI, &
benedictionem: ſic hæc creatura N. conſequa-
tur tuam gratiam & benedidtionem largam, ut
ſuper lectum hunc & plumas dormiat, & fi-
ducialiter requieſcat & inveniat locum Domino,
tabernaculum DEOD Jacob, & aſcendat in le-
Qum ſtrati ſui, & det ſomnum ſuis tanquam in
ſinu

188 Benedictio Thort.
ſinu ſancto tuo, & requieſcat ſicut in lectis ebur-

neis: ſicut in tentoriis Ifraël pacifice, cum pace,
cum Charitate in timore DEl à veſpere usquema-
ne, & adoret te toto corde & mente: nee ſit,

qui eam terreat, lectulus hic ſit floridus, benefdi-
ctus, & ſancti ſicatus ex diverſis nominibus DEl:
ex aromatibus Myrrhæ & Thuris, & ex diver-
ſis pulveribus pigmentarii, & ſicut lectulum Sa-

lomonis ſexaginta fortes ambiant ex fôrtiffimis
DEI potentis, omnes tenentes gladios & ad bel-
la doctiſſimi uniuscujusque enſis ſuper femur ſuum

propter timores nocturnos. Et tu, Domine,
qui dixiſti: ego dormio, & cor meum vigi-
lat: & alibi, ego dormivi, & ſoporatus ſum,

& exſurrexi, qui Dominus ſuscepit me. Sic

hæc creatura N. audiat vocem tuam melliffuam stenod-
Eeidangtin

& dormiat: ſicut Jjacob in Bethel: dormiat ut
leo, & inimicus ſuſcitare non audeat: dormiat
inter medios cleros, & inter columbas, haben-
tes pennas deargenteas: dormiat in ſinu Abiſag
Sunamitidis: & foveat, & calefaciat, ficut Re-
gem David: dormiat ſuper ſtratum ſuum, Kvi-

vat Dominus, qui eruit animam ſuam de omni

anguſtia. Irruat ſopor ſuper eam & dormiat in le-
Qulo ſuo tanquam non timens, ſed quieſcens & ſua-
vis ſit ſomnus ejus: & cùm dormierit, cuſtodiant
eam Angeli ſandi Dei, & mandata JEſu Chriſti: &
evigilans, loquatur cum eis verba vitæ, ut in ledo
ſuo per noctem quærat, quem diligit anima ſua.
Et tandem, benedide Deus, multiplicentur tuæ be.
ne dictiones ſuper hanc creaturam N. vexatam
& ſuper plumas has ſicut ſtellæ cœli & arena ma-

Tis,

inß Uni e

Ngnnspf 0n
ſleicvut ta
eitor ltenpt.
11 Mois
ndo Mmtln
Dedund⸗ lin⸗
Dwürumis
Itrunborinel
WN (ubei⸗
Chrituchommt
ikernii!
alhienil
Uhoneſel
enimn

Nt.
Benedidtio Thori. 189

ſieutitich
—RKZ ris, ſicut jam multiplicâſti ſuper Abraham, Iſaac
ehen & jacob. Per ipſum Chriſtum, Filium tuum, qui
eeee vivit & regnat in ſæcula ſæculorum, Amen.

forduaog Mhpergantur aqud henedicfd.
8 nomtn Quo fatto in medio thori collocantur- menſura ali-
Uris, & eri⸗ cujus crucifixi, & in plamis ipſis, vel lanis, incorporen-
ſort keun tur videlicet Thus, Myrrha, Ruta, Hypericon, Oliva,
ut er inid Cera benedidta, ac divina Nomina ſequentia:
gladioA Ecce Crux †. IEſu Chriſti † cruce Chriſtus vin-
ſvperfemui cit ůChriſtus regnat Chriſtus imperat gAgios †
Itn, Dom Iſchiros † Sother + Sabaoth = Adonay † He-
Ln Mein ’ 10 m † Homouſion † Tetragrammaton ꝓOtheos
Xprtuin Athanathos-Alpha & Omega † Salvator † Prin-
GAN. cipium . Finis Primogenitus † via † veri-
Nen un ut tas † Jehova vita † Sapientia æternus . vir-
benel,tm tus † Paracletus- Ego ſum Qui ſum Meſſias „*
r acet& Agnus † Ovis † Vitulus † Aries † l. eo † OsS.
vlunba, Miſericors Charitas Lux † Omnipotens †
mitiakn Creator † Redemptor Amor * Emanuel P Pri-
alekaci“ mus †. Noviſſimus Janua Petra †. Gloria 2
keum ie Lmago Patris † Unicus † Fons vitæ † Panis .
n obe Brachium-. Dominus . Mons magnus F Clavis
lm David . Dux Domüs Iſraël † Radix Jeſſe Sce-
au 1 Dtrum Domüs Iſraël † Oriens † Splendor † Ado-
kaaute nai †. Sol Juſtitiæ- Rex gentium Expectatio gen-
umiend tium †£ Candor lucis æternæ †+ Rex gloriæ-† E-
lra ſel ſus Chriſtus † Dominus virtutum † Triumha-
tbarite, tor inferni P ESUS DEUS de DEO IEſus æ-
n iligi terna ſapientia † Eſus Patri coqualis † ESUS
Uiplice⸗ DEUS, & homo † Eſus ſplendor paterme gloriæ-
guram IEſus lumen de lumine TEſus, quo cœli firmati
e celi M ſunt

—

190 Benedictio Thori.
ſunt JESUS amor Patris † JESUS brachium
Spiritũs ſancti ꝓ JESUS Thronus Sanctiſſimæ Tri-
nitatis †Eſus Majeſtas gloriæ † Eſus ſemen vitæ
æternæ † Eſus natus de Maria Virgine † Eſus
ſacerdos magnus † Eſus lapis angularis † Eſus
princeps pacis JEſus ſtella ex Jjacob JEſus liber
vitæ † Eſus medicina ſalutis † Eſus vena aqua-
rum P Eſus Scala cœli † Eſus porta paradiſi .
JEſus caput Eccleſiæ ꝓEſus panis vivus ꝓ† Eſus
fides firma PEſus ſpes noſtra Eſus charitas per-
fecta † Eſas fundamentum humilitatis . Eſus
fons pietatis P Eſus Jjudex univerſi Eſus ſanitas
languentium P] Eſus conſolator afflictorum pEſus
oppreſſor ſuperborum † Eſus deſtrudor idolo-
rum Eſus fugatio tenebrarum Eſus depopu-
lator d?'monum † JEſus malleus maleficorum
IEſus jugum ferreum luciferi + Eſus Prædator
tartari † ESUS morſus ſatanæ, & Angelorum
ejus † Eſus triumphator inferni † Eſus illuſtra-
tor paradiſi ꝓ JEſus angelorum ferculum Eſus
gloria Sandtorum omnium Maria Mater univer-
ſorum † Maria arca theſaurorum DEI Maria
paradiſus ☛ Maria deliciarum hortus † Maria ce-
drus † Maria cypreſſus † Maria palma †. Maria
roſa P Maria oliva † Maria vitis ꝓ† MariaPlatanus .
Maria Balſamum Maria Myrrha † Maria Galba-
nus † Maria Lilium ꝓ† Maria ſcala cœli † Maria
porta Paradiſi ꝓ Maria mare † Maria ros ꝓ†Maria
luna Maria ſol ½ Maria terra † Maria arcus cœ-
leſtis † Maria collum † Maria columba † Maria
elephas † Maria ovis† Maria Ebur † Maria dies
Maria fons omnium gratiarum † Maria navis
ſecu-

NN
nlut ⸗
nin
V
6 4)
ſ
rceta ,
in v
Nen eri
elini ie
nt o
irie Mn
esbau

SINMtA NAR
ſericheak N⸗
Ata Mehuri
RCendrunk N
onlohtr fi
Inf Mlte
ſoopytno⸗
itsreingoiin
Ornesdpiruteri
Mhen on
rteredten ne
Ppplraepn

1e Oruenne

ckiolor
ium a
veiheca
gle

1 Benedictio maleficia patientium. 191
ili ſecuriſſima † Maria nubes Maria mons Sinai †
niln IMaria thronus P Maria vellus †Maria lux PMaria
tlut⸗ vas Dei † Maria roſa Dei † Maria ſedes Dei †
irnt Maria civitas Dei ꝓ† Mariace ſtellum † Maria ſtella
inellit! matutina Maria lignum vitæ † Maria ſpeculum
1cob 1it perſectionis † Maria bonitatis metrum Maria
Pluseng puteus aquarum viventium + Maria regula mo-
Dort d rum Maria via ſalutis P Maria Sponſa DEI †.
SyiruII Maria Mater CHRISTI † Maria Spirits ſancti
lchertan templum Maria Palatinum ſuperni Imperatoris
niitts 1äH Maria hoſpitium Deitatis †+ Maria cella DEI
WütIsim aromatica Maria Imperatrix univerſi † Maria
üem,’i dominatrix deæmonum †+ Maria Virga dæmo-
Wrdm ide num + Maria Pavor inferni † Maria auxiliatrix
Inne potentiſſima † Maria advocata prudentiſſima
Nenmm Maria Mediatrix efficaciſſima † Maria medicina
u peccatorum Maria ſalus deſperantium Maria
e, AAα Cconſolatrix affli dorum Maria ſanitas infirmo-
miEim rum † Maria liberatrix captivorum † Maria de-
Ereulun fenſio oppreſſorum PMaria portus ſalutis PMaria
It Mi Civitas refugii tutiſſima Maria Virgo Virginum †
umD Omnes Spiritus beati defendite me † omnes ſancti
rtusl Apoſtoli orate pro me omnes ſandti Martyres
intercedite pro me † omnes ſancti Conteſſores

☚ =

n de ſupplicate pro me †“ omnes ſanctæ Virgines & vi-
4 duæ orate pro me † Amen,
lla cel 5.
Mari Benedictio & Exorciſmus maleficia patien-
1Mrrts tium, aut à dæmonio vexatorum.
colum Ui verbum Caro factum eſt, & in cruce
ur M affixus, ſedénsque ad dexteram Patris, ut

n † cre-

192 Benedidtio maleficia patientium.

credentium exaudiat preces, ille per ſuum ſan-
Gum Nomen, cui omne genu flectitur, ac per
merita Virginis & Matris ejus, non per pre-
ces omnium Sanctorum & Sanctarum DElI, præ-
ſervare ab omni maleficorum ac dæmonum in-
curſu Te N. dignetur, qui in unitate perfedta vi-
vit & regnat: Ecce enim † crucem Domini no-
ſtri ESU CHRISII, in qua ſalus, vita, reſurre-
Qio noſtra, confuſio omnium maleficorum ac
dæmonum; Fugite ergo, partes adverſæ. Nam
ego conjuro vos dæmones infernales, & ſpiritus
malignos cujuscunque generis. ita præſentes, ſcut
abſentes quomodocunque & ſub quocunque
rætexu, aut vocatos, aut invocatos, aut ſpon-
te, aut miſſos; ſeu per incantationem, ſeu per
artem malorum hominum, aut mulierum, pro-
peratis ad hibitandum vel moleſtandum, quate-
nus ſemota diabolica fraude incontinenter debea-
tis E Per DEUM vivum, † verum, † fan-
Gum α Patrem, † Filium † Spiritum S. £
ræſertim per eum, qui in Iſaac eſt immolatus
in Joſeph venundatus † in Agno occiſus † in
homine crucifixus, in cujus ſanguine vicerunt vos,
quando Michal pugnavit vobiſcum, & fecit vi-

Goriam, recedere, appropinquantes retrocedere,

nec valeatis ſub quocunque prætextu moleſtare
creaturam iſtam, nec in corpore, nec extra cor-
pus, nec per viſionem, nec per terrorem, neque
de die, neque de node, nec dormiendo, nec vi-
gilando, nec comedendo, nec orando, nec ali-
quid naturale aut ſpirituale faciendo, aliter vobis

infundo † omnes maledictiones † pœnas tor-

men-

semo meni
Anrdlomn
6,Omni a
endamd dani,
ſhentan Min
Ptis nd, o
t † eraifenun
Athamn ⸗
iAlphalne
ingutnrenuen

Smnatinzer⸗

jNroentinere A
Mmninimn
Jrun, Cwimm
iKommancch
Dib orfsnun
alanck

N

ſecite ,

wi ie

ieztint

lſe Derin
65 ue
hrundl
demunn
nitate Nic
Cen Donimn
Us, pin, ei
mlefcorur
adperle,
nles, hin
tahreſentezie
1nn Ioonne
etmd Atlho
Wäinen en
A Mdden N
Folekendun, ee
ocontivenzert
Pjerun,
Hirim
1n elt im
gno cin
guine Uien
Nlcum,
ntes Teit
retextl 1
te, necel
terroren
onmiend- .
Orandi
gendo, “

Ns †

Benedictio maleficia patientium. 193

mentorum, detruſionis in ſtagnum ignis & ſul-
phuris, per manus inimicorum veſtrorum, ſ ncta
Trinitate jubente, Michaele Archangelo exe-
quente.

Nam ſi tenemini aliquo vinculo præcepti, ado-
rationis, ſuffumigii, innodationis, artis & facturæ
ad quemcunque perverſum finem & effe um com-
pilato & fabricato, ſive in herbis, verbis, lapidi-
bus, elementaribus, ſive naturalia ſint, ſive ſim-
plicia, aut mixta, temporalia aut ſpiritualia, aut
Sacramentalia, aut in nominibus magni DEl, aut
Angelorum, ſive in Characteribus, horis, minutis,
diebus, anno, menſe, ſuperſtitiosè obſervato, cum
pacto expreſſo aut tacito, etiam juramentòô firma-
t6, omnia illa irrito, annulo, deſtruo per po-
tentiam Patris, qui totum mundum creavit ¼ per
ſapientiam Filii Redemptoris † per Bonitatem Spi-
ritůs ſancti, qui totam legem adimplevit qui
eſt erat venturus eſt omnipotens † Agios
† Athanatos † Sother † Tetragrammaton † jeho-
va † Alpha & Omega † Principium & finis. Ex-
tinguatur ergo in creatura iſta, & fugetur omnis
virtus diabolica per delationem ſanctiſſimæ crucis,
invocationéemque Angelorum, Archangelorum,
Patriarcharum, Prophetarum, Apoſtolorum, Mar-
tyrum, Confeſſorum, Virginum, nec non B. Virgi-
nis, & omnium in cœlo regnantium cum Agno oc-
ciſo ab origine mundi, & bene viventium in Ec-
cleſia ſancta Dei.

Recedite ergo, & ſicut fumus jecoris pilcis
eombuſti didante Raphaéle ſpiritum à Sara fu=
N gavit,

194 Bened fumigat. præſente maleficiato faciendæ.
avit, ita benedictiones iſtæ expellant vos, ut non

audea
ſigno ſanctæ crucis, per milliaria centum, quia man-

datum meum non eſt meum, ſed ejus, qui miſſus

eſt à ſinu Patris, ut opera veſtra deſtrueret, & in

ara crucis deſtruxit, nobis talem dedit poteſtatem,
& utilitatem fidelium vobis im-

ad gloriam ſuam,
perandi, prout imperamus & præcipimaos, ut non
audeatis accederé. Per Chriſtum Dominum no-

ſtrum.
TEcce Crucem Domini, fugite partes adverſæ,

vicitl. eo de tribu Juda, radix David, Alleluja, Amen.

Initium ſancti Evangelii ſecundum Joannem.

Benedictio fumigationis aromatum & cu-

biculi, quæ debet fieri quotidie præſente
maleficiato.
y. Adjutorium noſtrum &c.
Exorciſmus.
Xorcizo te creatura ſumigationis ex diverſis
aromatibus compoſita, per DEUM † omnipo-
tentem, qui fecit cœlum & terram, mare & omnia,
quæ in eis ſunt: Et per tres Reges orientales, qui
Chriſto obtulerunt aurum, thus, & myrrham: ut
nulla virtus adverſarii, nullus exercitus diaboli,
nulla incurſo fatanæ, nullum phantaſma tecum ſit:
ſed efſciaris fumigatio benedicta † ſanctiſicata ad
fugandos dæmones àcorporibus humanis, & eorum
habitaculis: & ad eradicandum omne maleficium
4

tis accedere ad hanc creaturam inſignitam

gunlmmn
fonne Od
eraere cobit
lelepti N
Inite, br il ime
nt ſeentbe
Eunqum n
ginmatadenmnt
Muninenien A
hiungens,
4 (we irle,
mnit pruut,
Po deneſd t

Acapen

eben iet

Kiunſt

elantipn
ultam i
entuumn in
eus, lrie
eltrven i
ecitpotte
Geliom dr
cipimds, in
inDominunn

Partes arfetl
AleAren

Awiſamen.

Tommn K

olche in

tionis ei
DEUMIN
n, matell
Grienil
Knjn
exercitus
ntaſtna
–
. Omnen⸗

Bened. fumigat. præſente maleficiato faciendæ. 19 5

arte diabolica factum: In nemine Patris omnipo-
& in virtute Spiritũs † ſancti, Amen. OWUM

. Oremus.
Mnipotens æterne DEUS, tuam imploramus
clementiam, ut ſalvare nos digneris ex ore
leonis: qui circumit, quærens, de unitate Eccleſiæ
tuæ, quem devoret: ſed tu, fortiſſime Leo de Tribu
Juda, contere con rariæ virtutis ſævitiam rugien-
tem, & bene dic, & ſandtiffica fumigationem hance
aromatum ad fugandos à corporibus humanis dæ-
mones, & ab eorum habitaculis: ad eradicandum
omne maleficium, incantationem, faſcinationem,
ſignaturam, facturam, Iligationem, infeſtationem,
& omne opus diabolicum: ne inimicus poſſit
prævalere contra creaturas tuas ſanguine filii tui
redemptas. Sanctiffica, & beneldic hæc aro-
mata, ut ſint tanquam aromata, quibus conditi

ſunt jacob & Joſeph: & quibus utebatur Heſter;

& tanquam aromata multa Salomonis: & thy-
miamata de aromatibus boni odoris ad difſipan-
dum inimicum & vapor, & nebula, & odor
hujus fumigationis ſit ſicut odor Cypri, & Nardi,
& Croci, Fiſtulæ & Cinamomi, Myrrhæ &
Aloes, & ſuper omnia aromata ad deſtruenda
omnia phantaſmata, & in cantamenta ſatanæ. Et
ego bene dico te, creatura fumigationis, &
ſanctiffico per eum, quem cœlum & cœli cœ.
lorum capere non poſſunt: & per eum te ſan.
Giffico, qui tangit montes, & fumigant; ut do
mus hæc beneldicatur & ſanctipficetur, & re:
N 32 D

196 Bened. fumigat. Pręſente maleficiato faciendeæ.
ur fumo à Majeſtate DElI:
dat fumus incenſorum de
& aperiatur templum
&lo: & exeant angeli
ſericordias DEl, veſtiti lapide mundo,
ræcincti circa pedtora zonis aureis,
mo, cuſtodientes hanc
habitantes in ea, & fu-
ſcendat, & eradicet omne
& omnia maleficia, incan-
ſignaturas, & facturas, ab
creatura N. quam in no-
dico & ſancti fico, & be-
us † repleo, ſit hoc cubicu-
ſit palatium

fumigetur, & repleat
& de virtute ejus aſcen
manu Angeli coram DEO:

tabernaculi teſtimonii in c

habentes mi
& candido, & p
& inhabitent in hac do
creaturam N. & omnées
mus hujus fumigatio
genus dæmoniorum,
tationes, ligationes,
hac domo, & ab hac
mine ſancto tuo bene
nedictionibus cœleſtib
& domus Thalamus DEI:
ſit habitaculum Spiritůs ſancti, ſit
tanquam cella aromatum;, & odo-
& impleatur odore
Nardi piſtici pretioſi: Sit tan-
adolendum incenſum co-
d fumiganda aromata, & deſcendat
ſicut in hortum fuum
& quisquis fumigatus

CHRISTI,
hæc domus,
ramentum unguenti Htimi:
unguenti, & fumi
quam domus
ram eo, & a
dilectus in hanc domum,
ad areolam aromatum,
fuerit ex his aromatibus, bene dicatur, & ſanctifi-
cetur, & videat & audiat voces, & lampades &
ſonitum buccinæ de cœ lo, & montem fumigantem:
& loquatur cum DEO, & reſpondeat ei DEUS,
verba vitæ & ſalutis, & ſit ſicut, quæ aſcendit per
deſertum, ut virgula fumi ex aromatibus myrrhæ,
thuris & univerſi pulveris pigmentarii, ut liberetur
ab omnibus malenciis, incantationibus, ligatio-
nibus, ſignaturis, faduris, & a dæmonib

unno 60d
Cnn eii⸗
nav,imnennt
Ctrioridmln
cetorn i en
Vte, Acort
um: Auohr
lunigatouten
Gtelſtbuniik
ſgtondukt⸗
Gkihufuicbe
Dhe n
clonpanram!
nencaconklu
nen,

Patnr al
fwies gin

ſinnie
3 Miien
s incelimn
Derintutnn
& eKenn en
tilipitem
tora zoniun
ltocietes n
ntes in en
Kerackeetan
nalefci, inen
& taclurg,
N Oan in n
niſtneo, Ebe
Kmecnbeer.
W Aünn
mnmun V
QAim Peamt
ei Fretoſi
Gon incen
1t in hond
visguis
catur
Datemm lun
Honden!
,que⸗ i
gonatbi
Pentariiit
gnonde
1 deN

Bened. fumigat, præſente maleficiato faciendæ. 197

vexantibus, iät odor hujus fumigationis aromaticæ,
ſicut odor vinéarum florentium, & malorum, &
mandragoræ: ſit quaſi myrrha, dans odorem ſua-
vitatis libani, ſit tanquam incenſum aromatum,
quo adolebatur altare aureum, ſub tecto teſtimonii
contra velum: Sit tanquam odor holocauſtorum
Noe, quæ odoratus eſt Dominus odore ſuaviſſi-
mo: ſit ſicut odor agri pleni, cui benedixit Do-
minus, & ſicut odor pretioſiſſimus victimæ Do-
mini: ſit ſicut odor Nardi in accubitu Regis. &
ſicut odor divinus effuſus in fundamento altaris
Principi excelſo: & ſicut Chriſtus tradidit ſemet-
ipſum pro nobis oblationem & hoſtiam DEO in
odorem ſuavitatis; ſic in odore illius bene dicatur
domus; fanetur hæc creatura N. ab omnibus in-
feſtationibus ſatanæ, & ejus potentiæ membrà-
que tota ſui corporis ſancti fioentur in odorem
vitæ, & dulcoretur variis odoribus in vitam æter-
nam: & ad odorem & fumum hujus aromaticæ
fumigationis non lateat deæmon, ſed fugiat cum
ſatellitibus ſuis & maleficiis, & incantationibus, &
ligationibus, & ſignaturis, & facturis, & cæteris
operibus ſuis diabolicis ab hac creatura DEI N. &
ab hac domo: & elongetur ab eis quantum eſt
elongatum cælum à terra, lux à tenebris, & veritas à
mendacio. Per Eſum Chriſtum Dominum noſtrum,
Amen.

Aſpergatur cubiculam & fumigatio aqud benedidd,
ictum ponatur.

& ſuper ignem benedi
Species pro fumigatione aromatica,

198⁸ Beue dictio Medicinalium.
y. Storacis calam. drac. I. cum dimidia.
Thuris opt. drac. I. .
Nucis muſc. an. drac. I. cum
Cariofil. dimidia
Ligni alees ſcrup. I.
Ambræ griſ. gra, IJI.
Muſo. eled. gr. III,.
Ladani ping drac. II.
pulverizentur pulverizanda ſecunduùm artem &α
cum modico graganti infuſi, & molliti in aqua roſarum

fat maſſa, && formentur ad formam trociſci, & bene-

dicantur, atque ex dicda fumigatione fumigetur male=
Kiatus pluries in die veſtimentäque & domus, Ge.
Suffumigium ad torquendos dæmones.
g. Carnis vel lmaturæ ungulæ aſini unc. .
Stercoris canis unc. II. vemdD
Sterco'is diaboli unc. I.

Sulphuris
Hypericonis an. unc. III.
Rutæ .
Miſc. & fat ſuffumigium,

II.
Benedidtio omnium medicinalium Undio-⸗
num, Balneorum, & odorabilium,
mutatis mutandis.
y, Adjutorium noſtrum &c.
Norcizo ' te, creatura medicinæ, per medicum
æternæ lalutis, qui à morte æterna genus

humanum proprio ſfanguine ſanitati reſtituit: per

eum te exorcizo †, qui ad curationem hominum

Dihren⸗

eode,
gerrunvent
Utenn,othane
riucin
kekatansme
Crportutit
elunckotuten
ne denfer
yris Nton

Heitſene

ormentcncon
Ueſkunkule⸗
lelinstinmne

(ori,
lUIunoret oe

in ſandrd
IWotmnin9
Tdetſcini

linn.
n dimi
ini

Leum

unhin DIN
Riragiuin,
wie G len
finiet nur⸗
gtmng e.
ulwner
ia

un,
alium !1
Crabiliu

4

.. etert

Benedictio Medicinalium. 199
virtutem medicinalem herbis, lapidibus, ac diverſis
creaturis contulit, ut nulla tibi ſit communicatio
cum angelis apoſtaticis, ſed in virtute Domini No-
ſtri Eſu Chriſti cunctas inimici fallacias à te expel-
lo; & ſicut tu ex diverſis materiis facta es compo-
ſito medicinalis ad ſanandas Dei creaturas, & præ-
cipuè à diabolo vexatas; ſic virtutem tuam natu-
ralem retineas, ſupernaturalémque recipias, adju-
rata in virtute Dei Patris † & Filii & Spiritüs †*

ſandi, cunda maleficia deſtruentis ac regnantis

in ſæcula ſæculorum, Amen.
O Mnipotens æzterne DEUS, qui es vera ſalus, &
medicina; à quo omnis ſanitas, & medica-
mentum venit, quæſumus clementiam tuam & pie-
tatem, ut hanc medicinam, ad expellendas omnes
ægritudines, & quascunque virtutes diabolicas, &
infeſtationes maleficiales: imo & ipſos de?mones à
corporibus & viſceribus hominum, quam in nomi-
ne ſanco tuo benerdico, & ſanctifico, tu clemen-
tifſime beneldicere, ſanctif ficare, & conſe erare
digneris: & in homine, qui eam biberit (vel eâ uſus
fuerit) extingue febrium infeſtationes, viſcerum
tormenta cura; cordis & capitis dolores & paſſio-
nes éundas diſſolve, gravitates pectoris remove:
infeſtinationésque cunctas é quibusvis partibus
corporis reſolve, phantaſmaticis adeſto pericu-
lis, tumorésque compeſce: fiatque illi hæc me-
dicina ſancta morbi præſentis expulſio & pecca-
torum omnium optata remiſſio: ut dum gloria-
tur adverſarius de habitatione percepta, ab hac
N 4 crea-

200 Benedictio Medicinalium.
ereatura N. cum omnibus maleficiis, incantationi-
bus, ligationibus, ſignaturis, facturis &c. ipſe con-
faſus recedat. Per Dominum noſtrum &c.

Oremus.

O terne DEUS, qui tui providentiâ ab initio
cunca gubernas; quoniam dediſti & in mari

viam, & in fluctibus ſemitam firmiſſimam, oſten-

dens, quoniam potens es ex omnibus ſanare etiamſi
ſine arte aliquis adeat mare: nam per hæc viſibilia
medicamenta non ſanatur quis à morſu ſerpentis
anti qui, Domine, ſed per te, omnium Salvatorem,
quia tu ſolus es, qui liberas ab omni malo: & mi⸗
ſericordiâ tuàâ adveniente ſalvas filios tuos, imò tu-
us, Domine, ſermo velociter ſanat omnes ad te con-
fugientes, qui livore ſanguinis pretioſiſſimi Filii tui
totum mundum ſanâſti: Infunde ergo, Domine, tu-
am ſandam virtutem † & benedidtionem † in hanc
medicinam, & ſana, potentiſme DEUS, creaturam
tuam N. quia conturhata ſunt oſſa ejus, & animz
illus turbata eſt valde: ſana etiam à deſcendentibus
in lacum, quia clamat ad te, ſicut ſanâſti Chana-
næam: & Publicanum: ſicut ſanâſti aquas per
Eliſæum; ſicut percuſſos aſpicientes in ſerpentem
æneum; & ſicut. Domine IkSU, ſanâſti hydropi=
cum, & tangentes fimbriam veſtimenti tui; ſana
eam, ſicut qui prius deſcendebat in piſeinam poſt
motionem aquæ, ſanus fiebat, à quacunque deti-
nebatur infirmitate, ſicut ſanâſti ſocrum Petri fe-
Pricitantem; & ficut ſanabas omnes languores &
infi mitates in populo & omnes oppreſſos à dia-
bolo. Nam multitudo ſapientiæ tuæ ſanitas eſt
. 0-

am 1
rhanstm
ANlngbend 4
n. Srror⸗
Ptten E iu
ted Kdenedi
Ctealut ar
et oniitenzef
ores an fß
Ciebolrudan
Snnferſit

Pertishen
Nun, kinus
cerzovanetteſt
uncadonrbu
Lebſueninedi
Mencdnäm
elnckot E
iiNanntienn

iſg ſalie⸗

iun

itinenit
ris Kiſeen
unke

lentigiin
ediſti Enrr
lnan . Uler
ahnn cetint
r heoſichi
wrll ſerpeni
in Alratoren,
nd: Emi⸗
Cerdintl⸗
GNee.
micihnkfüni
egoDontdn⸗
oren kiah
DCScr
ſrejus, iin
delcentn
1t ſanii
hnaſti
tes in ehn
ſanalite⸗
nenti 14

in linf

Benedicti Medicinalum. 201

orbis terrarum, & cùm aqua deleret, terram, ſana-
vit iterum ſapientia, tua, & cujus livore ſanati ſu-
mus; eujus tactu vis febrium mox receſſit, cujus
ſermone confeſtim ſurdus audivit: cujus juſſu mu-
tus fari non diſtult, ſatan fugiit, claudus cucurrtit,
cæcus vidit, ægrotus prævaluit, ſurrexit de ſepul-
chro quatriduanus: ſic ſana eam, Domine ESU, ab
omni ægritudine, & à vulneribus ſatanæ, & mini⸗=
ſtrorum ejus. Et ſicut ſanâſti pluries populumlfraé-
lem, & puerum Centurionis, & curaſti vexatos à
ſpiritibus immundis & ſanaâſti multitudinem copio-
ſam plebis ab omni Judæa & Jeruſalem maritima &
Tyri & Sidonis à languoribus ſuis; ſi huic creaturæ
tuæ N. languenti eonferas ſalutem & veram medi-
cinam. Sint oculi tui Domini ſuper eam, & da illi
ſanitatem & vitam, & huic medicinæ vim & vir-
tutem & Benedidtionem † & ſanitatem, ut ab hac
creatura N. expellat dæmones & deſtruat, & eradi-
cet omnia maleficia, incantationes, ligationes, tu-⸗
mores, dolores, ſignaturas, faſcinationes, & factu-
ras diabolicas: nam veniſti, Domine, quærere &
ſalvum facere, quod perierat,

Oremus.
Bynefdie, Domine, & ſanctiffica hanc medici-
nam, & virtus Spiritũs ſancti ſit ſuper eam,
ad evacuanda, & deſtruenda, annihilanda, & era-
dicanda à corpore hujus creaturæ N. maleficia cun-
Gda, cujusvis maledictionis fint facta, & ſimul ad
expellendum ipſum dæmonem, prout ego in no-
mine ſancto tuo, & in nomine Domini noſtri Eſu
Chriſti Nazareni crucifixi Filii tui exorcizo † be-
nedico †& ſanctifioo I, quia ipſe propitiatur omni-⸗
N S bus

†+

202 Benedidio Medicinalium.

bus noſtris, & ſanat omnes infirmitates noſtras.

Benedico te per ipſum, qui redemit de interitu vi-
tam noſtram, & coronat nos in miſericordia & mi-

ſerationibus. Sanctifico te per ipſum, qui miſit
verbum ſuum, & ſanavit nos, & redemit nos de &

interioribus noſtris, & producit in mondibus fæ-
num, & herbam ſervituti hominum. Benedico
te per ipſum, cujus manus vulnerat, & medetur,

percutit & ſanat: ſancti ſico te per ipſum, qui mi-
ſit Apoſtolos, prædicare regnum Dei, & ſanare
infirmos. Bene dico & ſancti'fioo hanc medici.

nam, ut ſit medicina ſalutis animæ, & corpori hu-
jus creaturæ N. ſit hæc medicina tanquam aqua e-
grediens de ſanctuario DEl, in potum ad expellen-
dam omnem febrim, & ægritudinem, ac tumorem,
& dolorem, & ad extirpandum omne maleficium,
incantationem, ſignaturam, facturam arte diaboli-
ca factam. Sit tanquam cor, & fel, & jecur piſcis
Archangeli Raphaëlis & Tobiæ ad medicamenta uti-
lia: & ſicut ipſe Archangelus duxit & reduxit To-
biam ſanum, ejúùsque Patri reſtituit viſum, & fe-
cit eum videre lumen cœli: ſic tu, ò medicina, per
iſtam ſanctam bene dictionem & virtutemspiritũs
ſancti, quam in te infundo, reſtitue ſanitatem crea-
turæ DEI N. Nam altiſſimus creavit te de terra,

ut ſis medicina ſanitatis, & medicina pacis, conſo-
lationis & benedictionis: ſit ſuper te virtus Spiri-

tũs ſancti, & virtus divina tecum ſit ad ſanandam

creaturam Dei N. ab omni maleficio & infeſtatio-

nibus ſatanæ. Tandem in nomine illius, qui eſt

DEUS omnipotens, DEUS exercitium, qui facit

mirabilia magna ſolus: accipe, ô medicina, virtu-
tem

eilinn
KriätN
ſetgu.

Peelicid
4
Ajtorn n.
cDoninus dic
hdn dn

Printiä
gli khe
Sn eis ſ 1

WII , Uki

.

mlicen ir

Nkut heti
anyenee⸗

1

rmin Uoln
hitct Uerten
leront⸗ En
retening
n mohlae.
Um, herele
t, & neten
ſplon, Glin⸗

Dei . S ſnin

hanc medi
Acorporih
uun g e.
Mnalengelen⸗
Nenendnaren
Cnne nudſin
Uramarkit
,& jeni
necicamu
1 rein/
t vilu t
meliuf,
Virtutnhtd
ſanituet?
aitte

Benedictio Cereviſie, Mulſ &ͤ‿.. 2023
tem Spiritus I ſancti, ut ubicunque attigeris, vir-
tute divina à corpore creaturæ N. expellas omnem
infirmitatem, tumorem, & dolorem, omncquc
maleficium, incantationem, ligationem, ſignatu-
ram & facturam ſibi fadam, & omne vinculum
diabolicum confringe, dimpa, deſtrue, evacua,
extirpa, eradica, vome, vel per ſeceſſum emitte,
prout magis expedierit, ſine læſione aliqua animæ
& corporis: prout ego in nomine Eſu Chrili ex-
pello I, confringo T, diſſipo ††“Ä, deſtruo , ex-
rpof. cradico , & ad nihilum redigo f, à
corpore ipſius creaturæ Dei N. & infundo in te
omnes benedictiones æterni Dei. In nomine Pa-
tris f, & Filii †, & Spiritũs ' ſancti, Amen.
Apergatur.
Benedictio Cerevſiæ, Mulſi, vel
alterius Potůs.

y. Adjutorium noſtrum &c.
