ſpari, Melchioris, & Balthaſari ea ſint nobis con-
tra omnes inſidias inimicorum noſtrorum tuta-
men

48 Bened. auri, tburis & myrrhæ in Feſto trium Reg.
men fortiſſimum; aurum ſit omnibus dæmoni-
bus catena ignea, vinculum indiſſolubile, ſtri-
Giſſimus compes & ſagitta potentis acuta; Thus
redolens, ſi eis odor formidabilis, crucians, &
expellens. Myrrha veroô ſit memoria inſuavis,
amara & tremenda, augensque pœnas eorum abs-
que termino, per virtutem † ſanctæ trium Re-
gum adorationis. Per Eſum † Chriſtum Del
Verbum † Deique † Genitum, qui cum DEO Pa-
tre & Spiritu ſancto † vivit & regnat per omnia
ſæcula ſæculorum, Amen.
Benedittio.
BłFnedico f, itaque in titulum omnipotentiæ,
& ſpem ſalutis fidelium utentium his creatu-
ris, auri, thuris, & myrrhæ, in nomine Patris †
& Filii † & Spiritus † ſancti: & ſicut beatos tre
Magos, Caſpar, Balthaſar & Melchior, eas offe-
rentes ad my ſteria tua cognoſcenda illuminare, &
ad te devotèe adorandum accedere, atque ab inſi-
diis & periculis cuſtodire dignatus es: ita fideles
tuos in tua miſericordia ſperantes, qui eisdem
creaturis tuis, auro, thure, & myrrha in tuo
nomine uſi fuerint, lumine tuo illuſtrare, amo-
re tuo inflammare, & à cunctis adverſitatibus, &
ab omnibus inſidiis & nocumentis diabolicis præ-
ſervare, & liberare digneris. ui cum eodem
DEO Patre & Spiritu ſancto vivis & regnas in
ſæcula ſeculorum, Amen.
Aſpergantur.

. 13.
Benedictio Panis in Feſto S. Blaſii Epiſco-
pi & Marcyris.

Po-⸗

ünoe
otelot
henrfir
Coelenu
dins
ſoneb
enenosle
lncgcone
ileala

lencchch
8 N
leſtori
6Donire
Drinen

ſn fim.
delta,
er eiine
01 linlles
Eoru
2 triam
riſtum

Pper omd

Bened. Panis & Candelarumin Feſto ”. Blaſii. 49

poteſt fieri intra miſſam, ante verba (per quem hæc
Domine, bona creas) vel extra miſſam.
y. Adjutorium, &c. N. Qui fecit &c.
y. Domine exaudi &c. . Et clamor &c.

„. Oro pro nobis beate Blaſi. y. Ut digni effi-

ciamur promiſſionibus Chriſti.

. Dominus vobiſcum. . Et cum Spir. &c.

Oremus.
Alvator mundi DEus, Domine Eſu Chriſte, qui
hodiernum diem beatiffimi Blaſii Martyrio

conſecrâſti, & diverſas creaturas ad ſalutem homi-

nipotentie . . “
7 piſcibus quinque millia hominum ſat aſti, ac popu-

lum judaicum in deſerto miraculosé paviſti; ineffa-

his crest
ine Datris
deost
hior, easof
Iominare/
tgue abi
: ita fide
gui eise
Vrrha in tl
Rrare, ann
eritatbig
abolcene⸗

Cun culent

Xrgrs

num crâſti, quique ex quinque panibus, & duobus

bilem miſericordiam tuam ſuppliciter exoramus, &

petimus, ut hos panes, quos plebs fidelis tibi de-
votè hodie ad ſanctificandum attulit, tua pietate
benef dicere, & ſanctificare digneris, ut qui ex eis

comederint vel guſtaverint, ab omni gutturis pia-
ga, & totius corporis infirmitate meritis interceſ-
ſione B. Blaſii Martyris tui plenam recipiant ſanita-

tem: nos ſervos tuos ab omni corporis ægritudine

ſanos conſerves. Qui vivis & regnas Deus, per om-
nia ſæcula ſæculorum, Amen. Poſtea aſpergatur.
Benedidtio Candelarum in eodem Feſto
S8. Blaſii contra morbum gurturis.
y. Adjutorium noſtrum &c.
y. Domine exaudi &c.
y. Dominus vobiſeum, &c,

Ore⸗

50 Beneditctio Candelarum in Feſto ö. Blaſui.
Oremus. d
Mnipotens & mitiſſime Deus, qui omnium
mundi rerum diverſitates ſolo verbo creãdſti,
& ad hominum reformationem illud idem verbum,
per quod facta funt omnia, incarnari voluiſti: qui
magnus es, & immenſus, terribilis, atque lauda-
bilis, & faciens mirabilia: pro cujus fidei defenſio-
ne glorioſus Martyr & Pontifex Blaſius diverſo-
rum tormentorum genera non paveſcens martyrii
palmam feliciter eſt adeptus. Cui inter cæteras gra-
tias hanc prærogativam contuliſti, ur quoscunque
gutturis mor bos tua virtute curaret: Majeſtatem
tuam ſuppliciter exoramus, ut non intuitu noſtri
rcatüs, ſed ejus placatus meritis & præcibus, hanc
creaturam ceræ bene dicere & ſanctificare tua
venerabili pietate digneris, tuam gratiam infun-
dendé, ut omnes, quorum colla per eam ex bona fi-
de tacta fuerint, à quocunque gutturis morbo ipſius
paſſionis meritis liberentur, & in Eccleſia ſanda
tua ſani & hilares tibi gratiarum referant actio-
nes: & laudent nomen tuum glorioſum, quod
eſt benedicdum in ſæcula. Per eundem Domi-

num &c.

Aſpergat eas aqud benedictd, & iisdem decuſſatin
jundtis tangens ſingulorum colla dioat:
Per interceſſionem ſanctiBlaſii Epiſcopi & Mar-

tyris liberet & præſervet te Dominus à malo gut-
turis in nomine Patris &E. .⸗

Iũ5é5. Be-

en

hpoen
Doine
Doniu
Gieh.
4
nennd
etsrelul
Niced
Tleodrde
dns or
osdeen
Hunet
Mun, A
n el
Cinsln
ongu
labfeen
Clifnut
Anen/

Pleto 61
kuum,

unere
ten

n.

gui omm
verbocket
icen Verbe
Vvoluiſti,
atque lun
idei delent
aſius dinen
ens mart,
ceterasg
quoscunm
Majeſta
ntuitino⸗
1cidose
dicküeere!
gratnm D
eam exbo
morboß
celeſia ſn
elerant 40
iolun, q
Inden Dot

lerinſin

4

Benedictio vini in Feſto &. Blaſüi. PI
15.
Benedictio vini in Feſto S. Blaſui.
vel alterius Sancti.
y. Adjutorium noſtrum &c. x. Qui fecit &c.
y. Domine exaudi &c. . Et clamor.,
y. Dominus vobiſcum &c.

Oremus.
Domine JEſu Chriſte omnipotens, ſempiterne
Deus, qui vinum, quod lætificat cor homi-
nis, in Sacrificio Miſſæ offerri die Cœnæ præcepiſti,
& in Cana Galilæa ex aqua vinum feciſti: Tu, qui
es vitis vera, meritis ſancti tui Martyris & Epiſcopi
Blaſii (vel S. N.) multiplica ſuper nos ſervos tuos
miſericordiam, quemadmodum feciſti cum patri-
bus noſtris, in tua ineffabili miſericordia ſperanti-
bus pietatem, benedicere ac ſanctififcare dignare
hanc creaturam vini, quam ad ſervorum tuorum
uſum, & ſubſidium tribuiſti, ut ubicunque fuerit
fuſum, vel à quibuslibet potatum, divinæ bene di-
Gionis & ſanctififcationis tuæ repleantur dulcedi-
ne, cum gratiarum actione, & in eorum viſceribus
ſanctificetur, per te, Salvator mundi JEſu Chriſte,

qui vivis & regnas cum Deo Patre &c.

q. Amen. Aſpergatur aqud benedictd.
16

In Feſto S. Agathæ Benedictio panis, fru-
cuum, aquæ, vini, candelarum &c.
contra ignes.
Pſalmus 60.
Das miſereatur noſtri &c. Kyrie eleyſ. &c.

Pater noſter &c.,
D 2 y. Ad-

52 Benedickio Panis &c. in Feſto . Agathæ.
z. Adjutorium noſtrum &c.
y. Sit nomen Domini benedictum &c.
y. Ora pro nobis, beata Agatha. N. Ut digni
efficiamur præſervari à periculis ignium.
y. Domine exaudi &c. itn
y. Dominus vobiſcum &c.

Oratio.
Dmine JEſu Chriſte, Fili DEl vivi, qui es pa-
nis vivus, qui de cœlo deſcendiſti, bene dic
& ſanctifica hos panes (fructus, cereos, aquam,
vinum, oleum) & cætera hice poſita in honorem
beatæ Agathæ virginis & martyris tuæ deportata:
& concede per intercefſionem ejusdem virginis &
martyris, ut ubicunque contra ignem comburen-
tem miſſa vel poſita fuerint, illico ignis evaneſcat
& penitus extinguatur. Qui vivis & regnas cum.
Deo Patre in unitate Spirits ſancti Deus per om-
nia ſæcula ſæculorum, Amen.
Benedictio Dei omnipotentis Paltris, & Fiflii
& Spirits ſancti per interceſſionem beatæ Aga-
thæ virginis & marty ris tuæ deſcendat, & maneat
ſuper hos panes, & ſuper omnes ex eis guſtantes
Amen. 5
Aſpergantur aqud beneditta. Poſtea Sacerdos dicat:
Per eundem Dominum noſtrum Eſum Chriſtum
filium tuum, &c. 97
Benedidtio ſchedularum in eodem Feſto
S. Agathæ.
Prius ſeribantur ſuper parvas ſchedulas ſequentia

verba:
Men-

e⸗

lenc
ione
doden
Poporen
ebten
ohlnn
iut, al
Eyunehet
rlehun
eillus
ſtclsre
Nuarmnin
Unentuon
nporalt
nge hoe
MMeenei⸗
Uniineence
nen e
Menint⸗

i, gies
tti beneft
leOs, au
in honor
e deportat
envirginis
en cdoe
nis eranel
Ktegnus!
Deus per

tris, & F
eln beate
ndat, Am
Xeisgulan

Weltlin
Eſum Arln

enken

enioR*

Benedictio ſehedularum in Feſto ”. Agathéæ. 53

Mentem ſanctam †, ſpontaneam †, honorem
Deo †, & Patriæ liberationem.

Ignis à læſura protege nos Agatha pia.

Que ſehedulæ fic ſeriptæ benedicantur hoc modo:

y. Adjutorium noſtrum &c.
z. Sit nomen Domini &c.
y. Domine exaudi &c.
y. Dominus vobiſcum &c.

Oremus.

O'nnipotens ſempiterne DEUS, qui meritis
beatæ Agathæ virginis & martyris tuæ appa-
ritione Angelica tabulam marmoream hoc ver-
ſiculo inſcriptam (mentem ſanctam, ſpontaneam,
honorem Deo, & patriæ liberationem) ad caput
ejusdem virginis & martyris tuæ poſuiſti, quam
populus paganus contra irrumpentem ignem ad-
hibuit, eumque fugavit, & illæſus permanſit:
dignare per tuam clementiam & gratiam benepdi-
cere & ſanctifficare has, eodem verſiculo inſignitas
ſchedulas: & concede propitius, ut populus tuus
fidelis precibus & interceſſione ejusdem virginis &
martyris tuæ Agathæ fugere poſſit, & fugere no-
cumentum omne, & periculum non ſolum ignis
temporalis, ſed etiam ignis æternalis. Et in quo-
cunque loco affixæ fuerint hæ benedictæ, & ſigno
ſancæ crucis † tuæ inſignitæ ſchedulæ, eundem ab
omni incendio præſervent: ubi veròô in noxiam
flammam injectæ fuerint, ibidem per altiſſimam
potentiam tuam, & per merita ſanctiſſimæ Aga-

54 Benedittio ſehedularum in Feſto §. Agathæ.

thæ ſponſæ tuæ flammam omnem diſſipent, no-
ximque incendium prorſus diſperdant per Domi-
num &c.
Antiphon. Paganorum multitudo fugiens ad ſe-
pulchrum virginis, tulerunt velum ejus contra
ignem, ut comprobaret Dominus, quod à pericu-
lis incendii meritis B. Agathæ Martyris ſuæ eos
liberaret.
y. Ora pro nobis Beata Agatha.
N. Ut digni efficiamur præſervari à periculis ig-
nlum.
Oremus.
Deus, qui inter cætera potentiæ tuæ miracula
etiam in ſexu fragili victoriam martyrii con-
tuliſti, conceda propitius, ut qui B. Agathæ V. &
M. tuæ natalitia colimus, ejus meritis & precibus à¾
periculis ignium, & à gehennæ incendiis libere-
mur. Per Dominum &c.
Benedictio Dei omnipotentis Paltris & Filii
& Spiritũs † ſancti, & interceſſio B. Agathæ V. &
Martyris deſcendat ſuper has ſchedulas, & maneat
ſemper. Amen.
Aſpergantur aqud benedicta, & incenſentur.
Hæ ſchedulæ ſuper liminaria afigantur, & tem-
pore incendii alligatæ lapidi bona in ignem proji-
ciantur.

Benedictio Panis in Cœna Domini.
y. Adjutorium noſtrum &0.
z. Sit nomen Domini &c.
y. Domine exaudi c.
J. Dominus vobiſcum &c.

Ore-

1
1

ceis ne
Gno
cdledeiot
ſsineo,
neſnie
enclean
eencon
Nkeetsen
. De
Venunir.
t alt e
ubhte
Smannel
K anent
fütilsns
ltnungven
einneorun
Darins

Alntte,

kklpent, ,
antherdan

Ugienta
eſis con
deri⸗
Fris ſe

erichlis .

Ue mirachl
tyrii con.
Nche V.
N Recdhu
endis liden

tris & Fi
gehe 1
,Kmanet

eytur.

igtent⸗

homii,

. Beneditctio Pauls in Cœna Domini. 55

ſ Oremus.
DOmine JEſu Chriſte, Panis vive, qui de cœlo
deſcendiſti, & das vitam æternam, benefdi-
cere dignare panes iſtos, ut omnes ex eò guſtan-
tes: corporis, & animæ percipiant ſanitatem. Qui
Tectio libri Levitici c. 23.
IN diebus illis dixit Dominus ad Moyſen menſe
primo, quarta decima die menſis ad velperam
phaſe Domini eſt: & quinta decima die menſis
hujus ſolemnitas azymorum Domini eſt: ſeptem
diebus az yma comedetis, Dies primus erit vobis
celeberrimus, ſanctusque, omne opus ſervile non
facietis in eo, ſed offeretis ſacrificium in igne Do-
mino ſeptem diebus. Dies autem ſeptimus erit
celebrior & ſanctior, nullumque opus ſervile lacie-
tis in eo. Et libamenta offerentur in eo, duæ deci-
mæ ſimilæ conſperſæ oleoin incenſum Domini odo-
remque ſuaviſſimum. Panem & polentam, & pul-
tes non comederis ex ſegete uſque ad diem, quãâ
offeretis exeο Deo veſtro. N. Deo gratias.
N. Dixerunt: nunquid poterit DEUS parare
menſam in deſerto? nunquid & panem poterit da-
re,aut parare menſam populo ſuo? & mandavit
nubibus deſuper, & januas cœli aperuit. Et pluit
illis manna ad manducandum, & panem cœli dedit
eis. Panem Angelorum manducavit homo: cibaria
miſit illis in abundantia.
Et manducaverunt, & ſaturati ſunt nimis: deſi-
derium eorum attulit eis.
y. Dominus vobiſcum.
L D 4 SLe-

56 Benedictio Panis in Cœna Domini.
Sequentia ſancti Evangelii ſecundum Lucam.
N illo tempore: cùm fadta eſſet hora, diſcubuit
Eſus, &duodecim Apoſtoli cum eo: & ait illis:
„deſiderio deſideravi hoc paſcha manducare vobiſ-
cum, antequam patiar. Dico enim vobis, ex hocnon
manducabo illud, donec impleatur in regno Dei.
Et accepto calice gratias egit, & dixit: accipite
& dividite inter vos. Dico enim vobis, quod non
bibam de generatione vitis, donec regnum Dei
veniat. Et accepto pane gratias egit, & fregit, &
dedit eis dicens Hoc eſt corpus meum, quod pro
vobis datur. Hoc facite in meam commemoratio-
nem. Similiter & calicem, poſtquam cœnavit,
dicens: hic eſt calix novum teſtamentum in ſan-
guine meo, qui pro vobis fundetur.

G. Laus tibi Chriſte.

Eworciſmus.

Eorcizo te creatura panis per eum, qui bene-
dixit quinque panes in deſerto, & dedit manna
patribus noſtris in eremo, omne delecſtamentum
in ſe habens, & omnem ſaporem ſuavitatis; ut ſis
fortitudo & ſanitas, & purificatio omnium ex te
ſumentibus: ad effugandos omnes ſpiritus immun-
dos, omnêmque nefariam vim diaboli. Per eum,
qui venturus eſt judicare vivos & mortuos, & ſæ-
culum per ignem. H. Amen.

Oremus.
DOmine ESU Chriſte, Filii Dei vivi, qui ho-
dierna die panem non ſolùm benedixiſti,
ſed

Geun len
Pötuenet
rNAn
e

Nir ſne
eſcietr

zimitent
slalg wen
TotdodN d
Ner Domi
tuonene
Git iunm 4
reu. 1
4

ypgtnn,,
Nlſonnu,

Agten

1

l ſe in
nnhen

Mini.
n LMoe

or. 4, ilecbr
: Kaitil
lucare l
igexhocn
n repnoh
zit: cci
, goc n
regnum D
n guocdo
memorati⸗
mn ccnavit,
Wan in ſan

1, gui ben
dedit mant
ledament
Vitatis; ut!
mnium er!
ritus immm.
j. Wan,
rtun Ele

belelint

4

Benedictio Panis in Cœna Domini. 57

ſed etiam in verum corpus tuum convertiſti: hos
panes, quos famuli tui in memoriam ſacratiſſimæ
cœnæ tuæ benedicendos attulerunt, tuã omnipo-
tentiã benel'dicere, & ſanctiłficare, atque eis tan-
tam virtutem infundere digneris, ut quicunque ex
eis cum devotione ſumpferint, corporis & animæ
ſanitatem perciprant, à tenationibus diaboli libe-
rentur, atque in bono tua virtute ſtabiliantur. Qui
vivis & c.
Oremus.
DOmine ſancte, Pater omnipotens, æterne Deus,
benefdicere digneris hos panes tua ſancta
ſpirituali benedictione †; ùt ſint omnibus ſumenti-
bus ſalus mentis & corporis, atque contra omnes
morbos & univerſas inimicorum inſidias tutamen.
Per Dominum noſtrum Eſum Chriſtum Filium
tuum, panem vivum, qui de cœlo deſcendit, &
dat vitam & ſalutem mundo, & tecum vivit &
regnat. &c.
Aſpergatur Aqud benedictd, & incenſet.

159.
Ordo ponendi S8S. Corpus Domini
in Sepulchrum.
FEria ſexta Paraſceves, facta communione, ardenti-
bus adhuc candelisin Choro, pro reverentia Hoſtiæ
in calice relicte, celebrans ſtans, imponit incenſum in
thuribulum absque benedictione; incenſat ter venerabile
Sacramentum genufiexus: ordinatur lugubris proceſſio;
præcedit crux; quam immediate ſequitur clerus lumi-
naria ferens, ultimo loco ſacerdos, caſuld nigrd indu-
tus calicem coopertum velo albo manibus geſtans choro
D inte-

58 Ordo ponendi SS. Corpus Domini

interim cantante ſequens Reſponſorium: thurificante
continuò thuriferario; adhibito quoque malleo ligneo,
cmbali loco.
Hymnus.
VExilla Regis prodeunt,
Fulget crucis myſterium,
Qua vita mortem pertulit,
Et morte vitam protulit.
Quæ vulnerata lanceæ.
Mucrone diro, criminum
Ut nos lavaret ſordibus, !
Manavit unda & ſanguine,
Impleta ſunt, quæ concinit.
David fideli carmine;
Dicendo nationibus:
Regnavit à ligno Deus.
Arbor decora, & fulgida,
Ornata Regis purpura,
Electa digno ſtipite
Tam ſancta menbra tangere.
Beata, cujus brachiis
Pretium pependit ſæculi,
Statera facta corporis,
Tulitque prædam tartari.
O Crux! ave, ſpes unica,
Hoc paſſionis tempore
Piis adauge gratiam,
Reisque dele crimina.
Te, fons ſalutis Trinitas,
Collaudet omnis ſpiritus:
uibus crucis victoriam
Largiris, adde præmium. Amen.
In-

Cunro
Venugetun
Crttasſodh
Coten

Nane

NonAViri
Clbirtunene
Di
Gnitkreke
Moeoznn
cn
imnmen
htr
luh

n,
blit,
it,

ne,
.

ngere,

itus:
jam
ln N

in Sepulchrum. 59

Interim reverenter ponitur calixæx cum Hoſtia in lo-
co Corporali mundo ſtrato: quo facto ter, ut anteâ,
incenſato Sacramento, à cantoribus, vel ipſomet ſa-
cerdote, cauitur ſequens Reſponſorium:
Tenebræ factæ ſunt, dum crucifixiſſent Eſum
Judæi: & circa horam nonam exclamavit Eſus
voce magna: Deus meus, ut quid me dereliquiſti?
Et inclinato capite emiſit ſpiritum. x. Exclamans
Eſus voce magna ait: Pater, in manus tuas com-
mendo ſpiritum meum. Et inclinato capite emiſit
ſpiritum.
Qus ſinité, dicit ſacerdos:
y5. Chriſtus factus eſt pro nobis obediens usque ad
mortem. k. Mortem autem crucis.
Oremus.
Ręſpice, quæ ſumus Domine, ſuper hanc Familiam
tuam; pro qua Dominus noſter Eſus Chriſtus
non dubitavit manibus tradi nocentium, & crucis
ſubire tormentum. Qui tecum &c.
Dicitur hac die ſub ſilentio:
Cum in Eccleſüs ruralibus, aliisque in locis, ubi fidi

cuſtodes, & devotè pſallentes, non reperuntur; rectè

Jaciet ſacerdos, ſi corpus Dominicum poſt finem divini
officii tum in ſuum locum vel Reſervatorium ſolitum
eportaverit, illicque concluſum tutò aſſervaverit.
Ordo recipiendi S8. Chriſti Corpus è Sepul-
chro in ſancta nocte Paſchæ.
ôꝶe ſancta Paſchæ, hora congrua, ſacerdos, indu-
tus alba, ſeu ſuperpelliceo, ſtola & pluviali albi co-
loris, & duo miniſtri, aut plures (ſi haberi poſſint) cum
debitis paramentis, præcedente Thuriferario cum in-
cenſo & thuribulo fumigante, ſequentibus juæta cru-
eem

60 Ordo recipiendi SS. Corpus Domini

cem duobus Ceroferariis cum candelis accenſis, veniunt
ordine ad ſepulchrum, pro deferendo proceſſionaliter
ſanctiſſimo Sacramento. Coram quo fatcta aliquantiſper,
cum genufiectione, ſub ſilentio oratione, Nuas ſinguli
candelas accendunt. Sacerdos ſurgens ac ſtans impo-
nit incenſum in thuribulum absque benedictione. De-
inde genufiexus thurificat venerabile Sacramentum
triplici ductus illudque proceſſionali ritu, præcedentibus
aliis cum luminibus accenſis, & miniſtro continué
thurificante, cymbalisque Resonart ue⸗ reverenter
deportat ex ſepulchro ad Altare majus, vel aliud, ubi
ordinariè aſſervari conſuevit: interim Choro inchoante,
E& in tono feſtivo, interpoſito etiam, ubi fieri poteſt, or-
gano, cantante ſequentem H)mnum.
Hymnus.
Aurora cœlum purpurat,
Ether reſultat laudibus,
Mundus triumphans jubilat,
Horrens avernus infremit;
Rex ille dum fortiſſimus.
De mortis inferno ſpecu
Patrum ſenatum liberum
Educit ad vitæ jubar.
Cujus ſepulchrum plurimo
Cuſtode ſignabat lapis
Victor triumphat & ſuo
Mortem ſepulchro funerat.
Sat funeri, ſat lachrimis,
Sat eſt datum doloribus:
Surrexit extinctor necis,
Clamat coruſcans Angelus.

Ut ſis perenne mentibus
Paſcha-

.
A
ſie⸗
No . V
rt
ne

NN

1

inintr

Ani

1 C 1

,
ynin
iGvontai
un, Cbent
ſeonmin
Cekunbe
i, Mil
neeſorin
Meytunv
Mirmm
üntiknen

lGann

miuhrt
uungign

ontti

tenſo wi
Prreſinni
e, ſun ir
ſutsimn
Gickin.)

Gcrayneſtn

Drecelent

iſro nt⸗ 7. . 211
ln n Hum, & poſuerit ibidem venerabile Sacramentum, fa-

,reverent
elaliud,
hinehunt
Cihoteſ,

Sepulehro. gFtr
Paſchale Eſu gaudium;
A morte dira criminum
Vitæ renatos libera.
Deo Patri ſit gloria,
Et filio, qui à mortuis
Surrexit, ac Paraclito,
In ſempiterna ſæcula, Amen.
Itaque ſacerdos, cum pervenerit ad altare antè di-

cit profundam genufie xionem ſtnsque iterum imponit
incenſum absque benedictione & venerabile Sactamen-
tum triplici dultu, genuſlexus, incenſat. Paſtean cani-
tur à miniſtris, vel ipſo ſacerdote, ipſis deficientibus 2
y. Surrexit Dominus de ſepulchro, Alleluja.
, Qui pro nobis pependit in ligno, Alleluja.
Oremus.
EUS, qui hanc ſacratiſſimam Noctem gloria
Dominicæ Reſurredionis illuſtras: conſerva,
in nova familiæ tuæ progenie, adoptionis ſpiri-
tum, quem dediſti: ut corpore & mente renova-
ti, puram tibi exhibeant ſervitutem. Per eundem
Chriſtum Dominum noſtrum. Amen.

Et factd venerabili Sacramento profunda reveren-

tia, accepto ſuper bumeros velo oblongo albo, quo in

proceſſione uſus fuit, ad altare aſcendit; venerabile Sa-
cramentum reverenter accipiti & ſtans, cum eodem

populo in modum crucis benedicit, nibil dicens: illüd-

que in tabernaculo, absque ulteriore incenſatione, re-
condit & cum ſuis ad ſaoriſtiam vel chorum redit,; in
majoribus Ecoleſtis inchoabitur Matutinum: in mino-
rikus cantari poterit cantio Paſobalis.
20, Be-

62 Benedictio domorum in Sabbatho &. Paſchatis.

20.
Benedictio Domorum in Sabbatho.
S. Paſchatis .
Sacerdos ingrediens domum dicit: Pax huic do-
mui & omnibus habitantibus in ea.
Deinde aſpergens loca præcipua domus, && eos, qui
bhabitant in ea, dicit:

Antiph. Vidi aquam egredientem de templo à la-

tere dextro. Alleluja. Et omnes, ad quos per-
venit aqua iſta, ſalvi facti ſunt, Alleluja, Alleluja,
Alleluja.
L Pſalmus 117.
(onfitemini Domino, quoniam bonus, quo-
niam in ſæculum milſericordia ejus. Gloria
Patri &c.
Repetitur Antiphon. Vidi aquam & c. deinde dicit
y. Oſtende nobis Domine miſericordiam tuam.
Allelua. 4
Bi. Et ſalutare tuum da nobis. Allel.
y. Domine exaudi &c.
y. Dominus vobiſcum &c.

Oremus.
Eaudi nos, Domine ſancte, Pater omnipotens,
æterne Deus, & ſicut domus Hebræorum in
exitu de Egypto agni ſanguine linitas, quod Paſcha
noſtrum, in quo immolatus eſt Chriſtus, figura-
bat, ab angelo percutiente cuſtodiſti; ita mittere
digneris ſanctum Angelum de cœlis, qui cuſtodiat,
foveat, protegat, viſitet, atque defendat omnes
habitantes in hoc habitaculo, Per enndem Chri⸗-
ſtum &c,
21. Be-

yet
inee⸗
6nüiin
cale
Pund

Ker

miad!
reſonrecn

Quni0

4

1

4

Aate
. Donden
,‚Doming

Crine;
Ils imen
inanene
Wintvun
Aligbonin

Nihei

Abbarho,

Par huce

e templon

ja, Alel-
onms, goo
s. Gor

Xc. keinget
Cordiam tu

ommniphn
Jebreudn

riſtus hu⸗
ſti; iuonne
, gioltd⸗

10 quos
B D Eus, qui per famulum tuum Moyſen in libera-
A— tione populi tui de Egypto Agnum occidi jus-
ſiſti in ſimilitudinem Domini noſti JESU Chrifſti, &
utrosque poſtes domorum de ſanguinchujus agni
perungi præcepiſti: ita benedicere & ſanctifi ca-

Bened. Agni Paſchalis, ſeu Carnis in Paſchate. 63

21.
Benedictio Agni Paſchalis, ſeu Carnis in
L Paſchate.

y. Adjutorium noſtrum in nomine Domini.
N. Qui fecit cælum & terram.

v. Domine exaudi &c. N. Et clamor &c.

v. Dominus vobiscum. . Et cum Spir. & c.
Oremus.

re digneris hanc creaturam carnis, quam nos famu-
li tui ad laudem tuam ſumere deſideramus, per
reſurrectionem Domini noſtri Eſu Chriſti, qui te-

cum vivit & regnat in ſæcula ſæculorum, Amen.

Aſpergatur.
22.
Alia Benedictio Carnium.

y. Adjutorium noſtrum, &c. N. Qui fecit, &c.
y. Domine exaudi, &c. N. Et clamor, &c.
y. Dominus vobcum. N. Et cum ſpiritu tuo.

Orremus.
Dmine ESU Chriſte, fili Dei vivi, qui es ve-
rus immaculatus Agnus, quique immacula-
tus in ara crucis oblatus, peccata mundi deleſti, &
nos in tuum ovile reportäâſti: has carnes, quas

ad uſus hominum creaſti, bene dicere, &. ſanci-

fiꝓcare

64 Benedictio ovorum in Paſchate.

ſpcare digneris, ut omnes ex eis ſumentes tua be-

ne dictione repleti, corporis & animæ ſanitatem,
te annuente, ſemper accepiſſe lætentur, Salvator
mundi. Qui vivis & regnas in ſæcula ſæculorum,
Oremus.
DEus univerſæ creator carnis, qui Noë & filiis
ejus, de mundis tantùm animalibus ſumere, &
agnumbPaſchalem olim in figuram JEſu Chriſti, (qui
verus eſt agnus manducare præcepiſti; dignare,
quæſumus, Domine Deus, has carnes ovium, vel
(hœdorum, vel agnorum, vel boum, vel avium
Cc. & c.) bene dicere & ſanctifficare, ut quicun-
que de tuis fidelibus ex eis comederint, omni bene-
dictione cæleſti, & tua perenni gratia repleti ſati-
entur. bPer eundem Dominum noſtrum &ͤ.
Aſpergatur.

Benedictio ovorum in bPaſchate.

y. Adjutorium noſtrum &c. . Qui fecit &c.
„. Domine exaudi. &c. B. Et clamor &c.
z. Dominus vobiſcum. N. Et cum Spir. &c.
Oremus. .
Ubveniat, quæſumus, Domine, tuæ bene di-=
Gtionis gratia huic ovorum creaturæ, de qua
pullos gallinarum procreare dignatus es, ut cibus
lalubris fiat tuis fidelibus in tuarum gratiarum acti-
one ſumentibus, Per Chriſtum Dominum no-
ſtrum &c.
Aſpergantur Aqud benedilia.
24. Be-

in

e
rina
, bcn

Dye
Aaci
cC⸗ Aae
ewertehro
ir, lut
lytinge

en
I. Mn⸗
itni

Gnneſtl
firasK
Deniun
ſeno more
& miel
Uerchritry
4
11 1
6letoni

Neind

Lrftieere

Lte,
Umeltestun
line hnitge
entür, Nalre

ulaſelen
y. Adjutorium noſtrum &c.

ni Moeh
dos ſumere
luChrit
iſti; Cigne
es Ovium,
n, vel avil
te, Ut gbicu
ntommi bene
aeheüle
Arun e.

Achate,
Ci ſeit &
lamor Ec,
umn Hi, .

e ke
atul

us ee
ratictun ni⸗

Donimm-

Bened. Caſei ex lacte & ovis, Panis in Paſehate. 65
24.
Benedictio Caſei confecti ex lacte & ovis
in Paſchate.

y. Domine exaudi &c.
B. Et clamor &c.
Oremus.

Disnare quæſumus, omnipotens Deus bene ldice-

re, & ſanctificare creaturam hujus caſei, quam
ex Ovis & lacte animalium producere dignatus es:
& concede propitius, ut quicunque ex eo comede-
rint, vel guſtaverint, omni benedictione cœleſti
& gratia repleantur in bonis. Per Chriſtum &.
Aſpergatur.
25.
Benedictio Panis, ſeu ciborum.
Z. Adjutorium noſtrum &c.
N. Qui fecit &c.
Oremus.
Domine JEſu Chriſte, panis Angelorum, panis
vivus & æternæ vitæ, bene dicere dignare pa-
nem iſtum, ſicut benedixiſti quinque panes in de-
ſerto: ut omnes ex eo digne guſtantes inde corpo-
xris & animæ deſiderabilem percipiant ſanitatem.
Per Chriſtum Dominum noſtrum, Amen,
Aſpergatur.

Alia Benedictio Panis.
y. Adjutorium noſtrum &c. . Qui fecit &c.
Oremus.
Domine ſante Pater omnipotens, æterne DEUS,

bene dicere digneris hunc panem, tua ipirituali
E be-

Ses Benedidtio comeſtibilis cujuscungue.
benedictione, ut ſit mnibus ſumentibus ſalus
mentis & corporis, atque contra omnes morbos,

& univerſas inimicorum inſidias. Per Dominum

noſtrum Eſum Chriſtum Filium tuum, Panem vi-
vum, qui de cœlo deſcendit, & dat vitam & ſalutem
mundo, & tecum vivit & regnat in unitate Spiritũs
ſancti DEUS, per omnia ſæcula ſæculorum, Amen.
Aſpergatur Aquà benedicti.

27.
Benedictio ad quodcunque comeſtibile,
mutatis mutandis.

y. Adjutorium noſtrum &c. x. Qui fecit &c.
y. Domine exaudi. &c. H. Et clamor &c.
y. Dominus vobiſcum. . Et cum Spir. &c.
Oremus.
PBEneédic, Domine, creaturam iſtam N. ut ſit re-
medium ſalutare generi humano: & præſta per
invocationem ſandti nominis tui, ut quicunque ex
ea ſumpſerint, corporis ſanitatem, & animæ tute-
lam accipiant. Per Dominum noſtrum JESUM
Chriſtum &c.
Apergantur omnia.
Benedictio ſementis ac ſegetum in agris
Poſt Paſcha circa Feſtum S. Marci
Evangeliſtæ.
Acerdos ſuperpelliced &οſtold indutus, cum miniſtris,
Cruce, &o cereis ad agros procedens canit vel recitat
Titanias omnium Santctorum, in fine poſt Kyrie eleqſon.
Paer nonter ecretô. Et ne nos inducas &c.
y. Do-

xluin

migen
önd
ſltennie
nſeriun
ui⸗ 64
Punun 4
1iEnerie
e Mlotpt
lene rc
efeisten⸗
ſerenſter
mul wint⸗
irum t
Knonini a

ilun e

Donnne,
Uun e 4

elingte,

Emenibus
Olhner nonn
ber Donin

Uum bnen .
Itam Klalnt⸗

mitate Hir
Orum, Ae

ömeſtible

unor Ee.
n B, Ne,

ſam Nutſt
o: Aprelti
tgicunqe⸗
‚Xanimen
olrum E

7
4
4
.

7
9.

Ant
cas de,
.

.

Benedictio ſegetum circa Feſtum ”. Marci. 67
y. Domine exaudi &c. . Et clamor &c.

y. Dominus vobiſctum. . Et cum Spir. &c.

Oremus.

Pietatem tuam, quæſumus, omnipotens DEUsS,
ut has primitias frugum, quas aëris & pluviæ
temperamento nutrire dignatus es, benedictionis
tuæ imbre perfundas, tribuens populo tuo de tuis
muneribus tibi ſemper gratias agere, & à ſterilitate

terræ eſurientium animas bonis affluentibus reple-

as, ut egenus & pauper laudent nomen gloriæ tuæ:

per Chriſtum Dominum noſtrum, Amen.

Ai ſecit ee⸗

Oremus.

Qinipotens ſempiterne DEUsS, arbiter throni,
"qui molem terræ ex nihilò pendentem guber-
nas, & ad victum humani generis, corporisque
ſuſtentationem, agros operibus excolere juſſiſti:
miſericordiam tuam ſupplices exoramus: ut quid-

quid in hos agros ſalubris ſeminis ſatum atque

plantatum eſt, oculis tuæ clementiæ reſpicias, ae-
ris temperiem moderari digneris, ut reſecato at-
que abſorpto omnium tribulorum, ſpinarumque
ſqualore ac diabolicæ fraudis incurſu, fruges iſtas
efficias fœcundas, & ad maturitatem perfectam
pervenire concedas, & conſervare digneris, ut nos
famuli tui uberem donorum tuorum fructum, cum
gratiarum actione percipientes debitas & accep-
tas nomini tuo laudes referre mereamur. Per
Chriſtum &c.
Oremus.
Te⸗ Domine, petimus, & rogamus, ut hos fru-
gum, ac ſeminum frumenti, ſiliginis, bor-
E 2 dei,

68 Benedigio ſegetum eirca Feſtum 5. Marci.

dei, avenæ & aliorum, cujuscunque generis fru-
Gus, tuis oculis ſerenis, hilarique vultu reſpicere
digneris: ſicut teſtatus es Moyſi famulo tuo inter-
xa E.gypti dicens: dic filius Ifrael, cum ingreſſi
fuerint in terram promifſſionis, quam eis daturus
Ium, ut primitias frugum offerant ſacerdotibus: &
erunt benedictæ fruges: ita & nos oramus Te, Do-
mine, ut auxilium gratiæ tuæ ſuper nos, & hos fru-
QAus ad bene dictionem proferendam concedas, ut
non grando ſurripiat, non turbo ſubvertat, nec
vis tempeſtatis detruncet, nec aeris æ&ſtus exurat,
non inundatio pluvialis exterminet, non beſtia ma-
Ja, & noxia ulla depafcat vel deſtruat, ſed incolu-
mes & fuperabundantes pro uſu tuorum fidelium
ad pleniſſimam maturitatem perducere digneris,
Per Chriſtum &c. Amen,

Oremus.
LDmine fancte, Pater omnipotens, æterne Deus,
mitte Spiritum ſandum, cum Angelis &
Archangelis tuis & cum omnibus Sanctis & electis
tuis, ut defendant & cuſtodiant has ſegetes no-
ſtras à vermibus, aliisque malis beſtiis, ab omni
maligno incurſu, ac vaſtatione, ut magniſicetur
Nomen tuum, DEUS, in omni loco. Per Domi-
num noſtrum Eſum Chriſtum, filium tuum, qvi
tecum vivit & regnat in unitate ejusdem Spiri-
tũs ſancti DEUS, per omnia ſæcula ſæculorum,
N. Amen.
Tum ſacerdos circumeundo agrum vel partem ejus
aſpergit aqud benedictà, & poſtea eum eruce, vel ali⸗
qua, S. Keliquid, dicat?
Et

el

lerun
,Dumt.

nelnd
Prk
icerenn
den
ererer
ninnele
henelien
Torenncn
el Einte
Nelcione,
Neikhetbu
Ne lwdon
fy beri
liiſnzi
Unſieutusiei
r onnipven
ien
Lonzern⸗
Womwehne
WopreeDen

19Hn
gue benerit
vuluretpt⸗
mulomoine
4, Cuningr
nam eisann
acerdotibe

ramus Ie

nos, & host

imconcel

übyertat,
Seſtus exun
non beſtian
it, ſed incol
rum ſieliun
Nens Gene

6,etetne
uun Angeli
andts E en
has ſegele
eſtis, d
ut magniir
co. PeMn
ſium m
ejusen
zuia halht

Benedictio herbarum comeſtibilium 1. Maji. 69

Et Benedictio DEI omnipotentis Paftris, &
Filii & Spiritũs † ſancti deſcendat ſuper nos & has
fruges, & maneat ſemper. x. Amen.

29.
Benedictio herbarum comeſtibilium primo
die Maji vel alio tempore.
y. Adjutorium noſtrum &c. N. Qui fecit &c.
y. Dominus vobiſcum. . Et cum Spir. &c.

Oremus.

omine ſancte, Pater omnipotens, æterne DEUS,
qui dixiſti: germinet terra herbam virentem,
& facientem ſemen, & lignum pomiferum faciens
fructum juxta genus ſuum: dignare has herbas, quas
ipſemet creâſti, & in uſum hominum è terra ger-
minare feciſti: ore tuo proprio & dexterâ tuâ ſanctâ
benepdicere, & omnibus inde ſumentibus ad cor-
poris & animæ medelam utiles efficere propter
nomen ſanctum tuum magnum & glorificatum in
cœlo & in terra, imple dexteram tuam larga be-
nedictione, & effunde eam ſuper has diverſi ge-
neris herbas, quas & ego ſacerdos tuus in nomi-
ne ſancto tuo & ad gloriam laudis tuæ exorci-
20 †, benedico, & lanctipfioo, ut quicunque
de iis ſumpferit, vel ſuper iis biberit, vel ex his
fumigatus fuerit, vel in domo ſua collocaverit;
per omnipotentiam tuam & glorioſam Reſurre-
Rionem & AſcenſionemFilii tui D. N. JESUChri-
ſti, elongetur ab eo omne malum, omne pericu-
lum, omne phantaſma, & omne opus diaboli. Id-
circo per te Deum omnipotentem, qui das herbam
E à ſervin

70 Benedictio herbarum in Feſto Aſumpt. B. M. V.

ſervituti hominum, has creaturas herbarum virtute
ordinis ſacerdotalis benedico, & ſancti'fico ad
fugandos dæmones, ad deſtruendum omne male-
ficium, ad diffſipandam omnem tempeſtatem, ad
avertendum omne tonitru, & ad annihilandum
omne opus nefarium ſatanæ à corporibus homi-
num. Et quocunque ſumptæ fuerint, ibi diſpe-
reat omnis fraus inimici: & ibidem per virtutem
nominis JESU atque B. M. V. omnimque Sancto-
rum, quorum nomina ſuper has verbas invoco, ſit
omnis bene dictio divina, omnisque deſiderata ſa-
nitas atque proſperitas, in nomine Paftris, &
Filii, & Spirits bſancti, Amen.
Aſpergatur aqud benedictd.

30.
Benedictio herbarum in Feſto Aſſumptionis
B. M. Virginis.
Sacerdos ante Miſſam indutus Alba E& Stold hoc die
benedicit herbas ante ſe, in aliqua menſa, poſitas cum
figno orucis, dicens:
v. Adjutorium, &c. y.. Qui fecit &c.
y. Domine exaudi &c. . Et clamor &c.
y. Dominus vobiſcum. . Et cum Spir. &c.

Oremus.
LDmine ſancte, Pater omnipotens, qui ab
initio feciſti hominem ad imaginem tuam,
condidiſti cœlum & terram, ſolem & lunam,
ſtellas & omnia cœleſtia & terreſtria, Tu, Do-
mine, dominaris poteſtati maris, tu habes pote-
ſtatem abyſſi magnæ, tu condidiſti omnia ele-

men-

Gulboelon

me
Ani
tenmu Aver
unecicmme
Uunanicorp
mfäfere
kelignent
ite eentl
Poptunilrt
Upant
Pyigine
Cleteni⸗

lenn

Puntre,
ule

P.NN.,
erhanminn
lanaſffn
Gm omneme
mpeſtuen,
annibilnd
poribos hor

per Virtote

lmque San

bas inyoc,
Geſiderata
Pajtris,

4
.

Awpui

GSli we
nſu, doſten

ecit Ee.
atnor E⸗
m Spich

tens, 6
aginen un
em d
tin ly
to habesl

ili mi
N

Benedittio herbarum in Feſto Aſumpt. B. V. M. 71

menta; bene dicere, & ſancti fficare digneris has
