turbationes, & dolores, tormenta cuncta per
me

ſecundùm genus ſuum & jumenta & reptilia &

nem & ſimilitudinem ſuam, ſic in virtute ipſius

benedixit illis, ſic ab omnibus cruciatibus dæ-

& benedico ' te, propoſita materia, ut ſis nunc

oscOnrAa
Ztcins, Whhe⸗
erla. Pone!
enam ligte
Lrepleenaten
hi⸗ Poliklt
Gkinagounim
Puricalelligtht
Kn gücetum
feltnenogeit-
ntat,ſeinper⸗
(cio, ubitant
Perceptiing
S ommegt
Iun & Henenn
nbel, ercko
mlichzellire
iekpermrie

it Benedictio profumigationis contra maleficia. 247

,Elet me terminata ſolvo, deſtruo, annihilo, diſſipo &

ninnfine. eradico.
Cn olatie
ull enedicat te DEIIS noſter ex Sion: benedicat
Klenthee te DEUS per ſingulos dies in omni opere

en bhe manuum tuarum: bene dicat tibi DEUS & cu-
1ng. ſtodiat te, oſtendat Dominus potentiam ſuam in
Uintiun te materia ſuffumigationis, bene fdicat te in omni-
a emm bus benedictione cœleſti, ut ſis ſancta & bene-
fei in dicta. Omnipotens benedicat tibi benedictioni-
etleime bus cœli & extendat manum ſuam ad te & be-
ines, er nedicat tibi, ſit benedictio DEl ſuper te, ſicut
dib. ſuper montem Garizim, & ſicut ſuper Obededom,
in es & omnem domum ejus, ſit hæc benedictio ter-
ias d. minus contra aquilonem, ut nullus terreat maleficii
RAN gladius, ubi hæc materia fuerit poſita, vel odoratu
OnNIn ſenſa. Pone, DEUS omnipotens, dexteram tuam
IRHMH plenam larga benedictione ſuper creaturam iſtam,
lenedmmdet & reple eam æternis benedictionibus, ſicut à prin-
ut beit s cipio poſuiſti Adam in Paradiſo, à quo manare fe-
tAu ciſti magnum flumen, & de quo diviſiſti quatuor
ÿ flumina (cilicet Phiſon, Gehon, Tygrim, & Euphra-
dane tem, quibus totum mundum rigare præcepiſti, &
tortietr ſicut nemo potuit, nec poteſt tuæ contradicere vo-
Inlet Iuntati, ſic non permittas aliquem moleſtari per ma-
Ileficia, ubi hæc materia fuerit collocata, vel odora-
tiu percepta, ſic rogo te, omnipotens DEUS, per me-
rita & omnes deprecationes & perfectiones Sanc-
. torum & Sanctarum DEl. Sic rogo te per ſacrifiei-
wcs um Abel, per cuſtodiam Angelorum, per fortitudi-
nem Michaélis Archangeli, per annuntiationes Gab-
„ rielis, & per medicinam Raphaeélis, per oblationes
C.4 Enoch,

248 Benedicio profumigationis contra maleſtcia. nn
n

Enoch, per Iiberationem Noé, per oblationem Viayi,
Iſaac, quem redemit DEUS per Angelum: per eb; n ige

lationem Melchiſedec h. & perSacrificia omnium ſa. 4 eeot D
cerdotum, per caſtitatem, vincula, & pulchritu- gliene
dinem Joſeph, per patientiam Job, per dilectio. inn e
nem & humilitatem Moyſis, per Religionem Aa- mi 120

ron, per orationes, myſteria, & virtutes Pſalmo- N
rum David, Per lameniationes eremiæ, perora: efiali,
tionem Zachariæ, per eum, quem vidit Moyſes –
de facie ad faciem, per omnes Sanctos & San- Eeinl, gihu
Gas inceſſahili voce Deum laudantes, & per vo-⸗ Glgr ane
ces Angelorum canentes: Sanctus, Sancétus, San-. Mlitinllal
Gus Dominus DEUS Sabaoth, pleni ſunt cœli & Eeſſeftrteſti
terra gloriâ tus, qui fuit, qui eſt, & qui ven- ighnmn ac
turus eſt ad judicandum vivos & mortuos. Per Mhn, cn
claritatem Deitatis, & per ſplendorem corporis Ikmianerrt
Chriſti, & luminum cœleſtium, per ſermones lumimn, din
boſ lorue „Per linguas Evangeliſtarum, per Gühmnnf Ann
es Fe ej 1 Benrtnen Martyrum, per oratio- linihted
Taorurge ge wi onfellorum omnium, & Mona= „ (lnte;uten
1 Qritti 1 Soni per Nativitatem D. N. EE Wimtonen i
. di Aril 1, per bapti mum ejus, per vocem au⸗ E ter 6ol
ditam 4 Patre de cclis tonantem & ſuper eum Müine
dicent : hic eſt fili S Per cum tan,
ticentem: hic eſt filius meus dilecdtus, in quo Nermm kg
mihi bene complacui, ipſum audite: & perj eju. ngtnn
nium Chriſti, & virtutem miraculorum ejus, & amtmn iati
er eum, qui converti Mr d dde de. Wann, Ha
per cum;, qui Convertit aqquam in vinum, & per imimilnnen
cum, qui multiplicavit panes & piſces, & ſatia-
vit quinque millia hominum in deſer „. latlan Wper mudl
eum, cui reſurrexi zum in delerto, & per (hincigindon
n, Ccui relurrexit Lazarus quatriduanus, & per uhbem mn
um, dui fecit tramgaillienem in mari, & uai ſmie
ſecit ventos ceſſare, & ambulavit, & facit ambu- iqmm a

lgen

Eileton
eln⸗ er 65
Konnignte
Ehltir
Harllegio⸗
lignen
tuteihlio⸗
ie, Netor

1

dos N

E& per io
nclvs den
Cnt coli 6

diren⸗

un bder
nnnots
Petemcne
ellann, N
n petmeir

NenNl.

per Cen

X n

eCns

rune

ſces e

Benedictio profumigationis contra maleficia. 249

lare Petrum ſuper aquas, & per eum, qui fuit
crucifixus, & ſepultus, ſurrexit tertia die; &
per aſcenſionem ejus, & Angelorum millia mil-
lium, qui cum eo aſcenderunt in cœlum, & per
Spiritũs ſancti miſſionem ſuper Apoſtolos, & per
omnia, quæ Chriſtus dixit, fecit, & adimplevit,

enedico † te, materia fumigationis, & per te
1ſint terminata, expulſa, confracta, diſſipata,
deſtructa, extirpata, & eradicçata omnia malefi-
cia & opera ſatanæ, & miniſtrorum ejus, ſicut
DEUS deſtruxit aquis diluvii omnem ſubſtantiam
de ſuperficie terræ; ſicut deſtruxit Pharaonem, &
Egyptum plagis maximis, & involvit in mediis
fludibus, ſicut Dathan & Abiron & univerſam

ſubſtantiam eorum: ſicut deſtruxit Reges Amorr-

bæorum. Sicut Sodomam & Gomorrham; ſicut
deſtruxit Siſaram, Holofernem, Jezabel, Philiſt-
hiim & Prophetas Baal, ſicut deſtruxit viros ac-
cuſantes Danielem, ſic per te deſtruantur omnes
faſcinationes, ſignaturæ, ligaturæ, omnis virtus,
& potentia diaboli per nomen DEI, qui es
DEUS Abraham, DEUS Iſaac, DEUS jacob,
Rex magnus, & glorificatus, & adoratus, vi-
vificatus in cœlo & in terra, terminentur, diſ-
& miniſtrorum ejus. Conjuro vos maligni ſpi-
ritus per nomen DEl vivi, & per virtutem ejus,
qui principium non habet, neque finem, qui ſu-
ra nubem ambulat, & ſuper pennas ventorum,
ani ferrebatur ſuper aquas. Et per Angelos,
qui coram eo ſtant; uarni facies opertæ ſunt.
S 5 Per

2⁷0 Benedittio profumigationis contra maleficiq.

. . ,6nchof
Per Dominum, magnum Deum deorum, Domi- d etn
num dominantium; qui liberavit filios Ifraél de ut H

ſervitute Egypti, & tres pueros, qui poſiti fue- lnond
runt in camino ignis ardentis, & non eſt combu- 1
ſtus ex eis capillus: quia DEUS deſcendit in medio,
& reſolvit vincula eorum, ita ſolvantur omnia vin-
cula maleficiorum, & omne malum à creaturis DElI, Gninleen
hominibus & pecoribus per officium, & ſacrifi-. l ty
eium, quæ quotidie celebrantur ad Dominum ttKI.
DEUM noſtrum, & per ſanguinem D. N. Eſu
Chriſti, qui effuſus fuit ſuper lignum crucis, per 6rlni,
coronam ſpineam, & flagella, & opprobria illata, Mlil
per mortem & ſepulturam, per reſurrectionem & NMeicn wun
alcenſionem. Diſſolvantur igitur per te, materia .
ſuffumigationis, omnia mala facturarum præſti- ,ihwänm
giorum, faſcinationum &c. Diſſolvantur per te ma- Domine en
lignæ tempeſtates, condenſio nubium, impetus i. Nain o
grandinis & omnis malignitas per malitiam diaboli,
& miniſtratorum ejus in aêre ſive in terra, ſeu in
quocunque loco inſtituta. Per DEUM † Patrem Veffabikenene
omnipotentem, Filium †, & Spiritum † ſanctum, lebbCumd
qui eſt DEUS unus regnans in ſæcula ſæculorum, unehenükt

Amen. er Jerdumtipi
L unkifene l oon
Contra malignas tempeſtates dicatur ter: ventiam Aſtuen

In virtute ſanguinis Verbi incarnati, & in virtute iopempunt
eſſentiæ æterniPatris; diſcedite hinc ſpiritus ma-. ibusodtttel
ledicti in nomine Partris, & Fiflii, & Spiritũs † muin rel
ſancti, Amen. uerpulinie
Vel rentiontn
† Alpha & † Omega, Qui eſt † Adonai Tetra- iid, Etgehe
grammaton IIneffabilis ' IncomprehenſibilisSan- Cinn,

Gtus †

nnlt

lin, Dont
fliglae
GUipotifte⸗
onckconbr.
dtinet
türomurin.
Creirtuic,
n, Klctit
1d Doninet
nD. N
1crucis, per
robrigiliat,
teckovem60
Aid makeri⸗
um, Neli.
nureckre
biom ineus
Delitiumcad
terr Ai

M AH.

tumfuim,
la Eoen.

Benedictio Panis contra maleficia. 25v1
Gus † Sanctus † Sancdtus † Dominus DEUS Sa-
baoth † Verbum incarnatum habitavit in nobis f
& pro nobis crucifixum eſt † per Ipſum † & cum
Ipſo † & in Iplo eſt Deo Patri † in unitate
Spirits ſandi † omnis honor & gleria † omni-
bus autem ſpiritibus malignis omnis confuſio per
omnia ſæcula ſæculorum Amen.
Ite, ite, ite, maledicti ſpiritus, in nomine Pa-
tris & Filii † & Spirits † ſancti, Amen.

7

34.
Benedictio Panis, ex herbis confecti, contra

maleficia, vulgò Hexen⸗Brod, oder
Zeltlein.

.. Adjutorium noſtrum &c.
y. Domine exaudi &c.

y. Dominus vobiſcum, &c.

Oremus.
INeffabilem Clementiam tuam, omnipotens æter-
ne DEUS, humiliter imploramus, ut ſicut tu es
unus in eſſentia & trinus in perſonis, ſcilicet Pa-
ter, Verbum, & Spiritus ſanctus, ita benedicere,
purificare, & conſefcrare per immenſam cle-
mentiam & pietatem tuam digneris hanc compo-
ſitionem panis, & ſis omnibus creaturis ipſum ſu-
mentibus odor & defenſio perpetua, contra omnes
incantationes, præſtigia & maleficia, sitque per-
petua expulſio malignorum ſpirituum, & omnium
incantationum, facturarum, ac præſtigiorum an-
nihilatio, sitque perpetua diſſolutio omnium ma-
leficiorum, ut quando creatura tua, qualiscunque
ex

252 Benedictio Panis contra malefcia.

ex eo comederit, vel in quemcunque locum fumi-
gatio ejus venerit, nullus ſpiritus, nullaque incan-
tatio diabolica, nullâque moleſtia maligni ſpiritũs
poſſit perdurare, neque ſtare quocunque modo.
ſed ſtatim tuâ immensâ virtute & potentià fugiant
perpetuò & procul hinc expellantur omnes
inſidiæ latentis inimici, ac corum inhabitationes
& infeſtationes diſſolvantur, & annihilentur per
ſignum Crufcis D. N. JESU Chriſti: qui cum Pa-
tre & Spiritu ſancto vivit & regnat in ſæcula ſæ-
culorum, Amen,
Oremus. —S=
DOmine ES Chriſte, qui nobis ſacerdotibus
non noſtris meritis, ſed ſola dignatione cle-
mentiæ tuæ præ cæteris gratiam contuliſti, ut
quidquid à nobis in tuo Nomine digne ac perſe-
& agitur, à te fieri credatur; adeſto, quæſumus,
noſtræ officio ſervitutis, & benedicere & ſanctil-
ficare digneris hanc compoſitionem panis, quam
nos in nomine ſancto gloriæ tuæ benedicere con-
fidimus. Qui cum Patre & Spiritu ſancdo vivis &
regnas Deus per omnia ſæcula ſæcuiorum, Amen.

Peto itaque, Domine ESU Chriſte, ut beneldi-
cas hanc compoſitionem panis, ſicut benedixiſti
quinque panes in deſerto, ut ſit ſumentibus ſalus
mentis & corporis contra impoſturas, morbos &
univerſas inſidias diaboli. Nam ego N. Sacerdos
tuus in nomine tuo hanc compoſitionem panis be-
ne łdico, ſancti fioo & exorłcizo, ſicut Elias bene-
dixit farinam in hydria viduæ, & fecit ſubeineri-
Cium

sn
hurunß

Pehetenh
CMtonen

gunlnkimti
fyrhhn lnbe

oN mGiNN

ſnriones
reo Normae
do, rſtend
Gnsperlecl,
Obanüsere;
ugbatyelen

Erlefcia

(tenotise uen

Erſifadii,

emn twamm uine
EAlruatkadrd

Delcenitne

ene Aen.
irtusSi
lanrcifiettn
Eertyelgin
itht

Uliiin

beloumktr
nller D
aigihhiit
Cunqie roc,
Ctentülnin
Antut Onoes
inhabitones
ihilenmn e
(nicunbe
in colle

ſetotibus

inne e⸗
N,
en exn
elo, glelun⸗
cere Ali⸗
hani eun
enedinc.
ſande i 4

lor Uh .

le, uttei⸗

LeaY
elt e

ten
8, G

1d0
10 N 4

zübe⸗

Benedictio Panis contra maleficia. 253

cium panem benedictum Eliæ, qui ambulavit in for-
titudine cibi illius 40. diebus & 40. noctibus usque
ad montem Dei Horeb; ſic hunc panem in nomine
tuo bene dico & ſanctifico, creaturis tuis trado, ut
accipiant, & comedant ad eradicandum à corpori-
bus ſuis omne maleficium, incantationem, ligamen
omnium magorum, ſtrigium, aut divinantium, omne
opus diabolicum & qualescunque corporis mole-
ſtias. O Domine ESU Chriſte, qui es panis na-
tus in Bethlehem: panis vitæ, benedic & ſanctif fica

hanc compoſitionem panis, & ego per ſanctum No-

men tuum & ſancti N. eam benedico & ſanctifico,
& per ipſum ſanctum Nomen tuum terribile de-
ſtruo & annihilo omnia maleficia, incantationes,
ſaſcinationes, ligaturas, & divinationes, & in tuo
ſancto Nomine benedidtione hâc, virtutem infun-
do, ut ſit panis benedictus per te, qui es benedi-
Qus per ſæcula, Amen.

Panis bene dicte, Dominus tecum fit, ut ex-

tinguat venena, noxia comprimat, adverſa depel-
lat, maleficia deſtruat, demonia fuget à cundtis
creaturis eo utentibus. O ſandtiſſima Virgo Maria,
ſanctifica hunc panem per intemeratam Virginita-
tem tuam, ut ſit ignis ardens contra dæmones &
deſtruat facturas, & omnia opera ſatanæ, Amen.
Deſcendat, quæſumus, Domine ſancte, Pater om-
nipotens æterne Deus, in hanc compoſitionem pa-
nis virtus Spiritũs ſancti, & bene dicat, in flam met,
& exorci zet, & ut, quæcunque creatura ex eo co-
me derit vel guſtaverit in nomine tuo, & dilectiFilii
tui & Spiritũs ſancti, ab omnibus operibus ſatanæ ſa-
ne

254 Remedium contra Philtrum.

netur. Per hoc ſignum S. Crucis fugiant omnes
dæmones ſive phantalmata, & quodcunque opus
diabolicum, omnis que virtus maligna omnino ex-
tinguatur, deſtruatur & annihiletur ad honorem
Majeſtatis tuæ excelſæ. Da, Domine ſandte, Pater
omnipotens, æterne DEUS, ut, quod ardentiſſime
efflagitamus, per tuam infinitam miſericordiam
effigaciter conſequamur. Qui vivis regnas DEUS
per omnia ſæcula læculorum, Amen.

Oremus.
B'nedic . Domine, panem iſtum, ut ſalutare re-
medium ſit facturæ tuæ, quam pretioſo ſanguine
tuo redemiſti, & præſta per invocationem Nominis
tui, ut quisquis ex eo uſus fuerit, benedidionem
accipiat, & ſanitatem, atque contra omnes mor-
bos, & infenſas inimicorum inſidias fit tutamen.
Per Dominum noſtrum &c.

Aſpergatur aqud bexedittd.

3.
Remedium contra Philtrum propinatum.
ACcipie I. Rutas pulverizatas, ceram baptiſma-
lem, & partem ex illis quinque granis cerei,
quibus mane & veſpere caput fumiga.
2. Antequam vadis cubitum, intinge linteolum
in ſucco rutarum, & fronti impoſitum per totam
habebis noctem.
3. Accipe malvas, rutas, & perforatas fac ebulli-
re in aqua benedicta (eſt propria bencedictio in
Theſauro) qua per octo aut decem dies continuas
Aavabis pedes & brachia,

Re-

hi
lel
fautoct 1

eelkuitlüik

Wo

(ortcendin-

ienionis,
Peektunden
NM.
Aeonni

ergerirkene

niſn nen

jelrreytinmni

.

n Gabong
Utimlnetnrtt,
ſonltk

umn ſinan

pccicken

rei e

s mini

lgintorn
uge h
Momninoc,.
raltoporen
elnlt Uaten
alentine
ietcartin
regnus

tlalutarere
Oohangvin

en Nominis

edionemn

ANNNN.

Gas wunen,

hroliun 8
erammti
e grübtn
lige.
fingelen
tum v

beſto
oinn

e

Modus conficiendi maſſam ſacram. 25 §

Remedium contra dolores ſtomachi & gut-
turis, quos habuit aliqua perſona poſt
ſolutam maleficam avulſionem.
hrimò; Manéè dum ſurgis & veſpere dum cubium
vadis, accipe duas drachmas benedicti olei &
ſex unicas juſculi vitulini non ſalſi, & ſume.
2. Eodem oleo benedicto te unge, & ſignum
§. Cru'cis forma in ſequentibus partibus: in fronte,
in utroque oculo, in aure, in arteriis manuum, pe-
dumque, in corde, in foſſula cordis, & in gutture,
ſeu faueibus, ubi ſenſeras dolores.
36. :
Modus ac Methodus.
Conficiendi mafſam ſacram è ſpeciebus ſacræ fu-
migationis, & quædam benedictiones earundem
ſpecierum benedictionibus addendæ, ut efficacius
fiat. .
Ante omnia & maximè conſulendum, quod exorciſmi
& herbarum benedittiones & quarumcunque ſpecierum
ad maſſam ſacram & etiam ad fumigationem ſaoram
concurrentium, ſive ad illam ſpecificatarum fiant inlooo
ſacro, & ciborio ſanctiſſimo ſuper altare poſito, accenſis
utrinque candelis, & ſaltem uno vel duobus aſſiſtenti-
bus & ſacerdoti benedicenti reſpondentibus. Sacerdos
verò ſit indutus rochetò & ſtold violacei coloris, ad
manum poſito vaſculo cum benedicta aqua jam ante

conſueto more benedidta.

Benedictio efficaciſſima ceræ pro maſſa
ſacra conficienda.
Xorcizo te, creatura ceræ, quam mater apis
nobis miniſtravit, per DEUM f vivum,

per

256 Benedidtio Ceræ pro maſſa ſaora.
per DEUM † verum, per DEUM Iſandum uI
omnis virtus adverſarii, omnis exercitus diaboli,
omnisque incurſio, & omne phantaſma ſatanæ era-
dicetur à te, & fias omnibus te utentibus medicina
ad expellendas omnes facturas, & fuganda omnia
maleficia ſatanæ, & miniſtrorum ejus, ac ut ipſum
inimicum cum omnibus maleficiis, incantationibus
ligationibus, ſignaturis, & facturis, expellere va-
leas. In nomine Patris 1 omnipotentis, in cha-
ritate ESU Chriſti Domini noſtri, qui etiam de
matre virgine tanquam de caſtiſſima apicula pro-

ceſſit, & mundo, ſicut cergus accenſus luxit illumi-

nans omnem hominem venientem in hunc mun-
dum, & jam vivit in gloria ejusdem DEl Patris, &
regnat cum Spiritu ſancto DEUS per omnia ſæcula
ſæculorum, Amen.
y. Adjutorium noſtrum &c.
y. Dominus vobiſcum. &.

Oremus.

Benedicat ] te, creatura ceræ, Imperialis Majeſtas
protegat te : Regalis divinitas defendat i te:
Immenlſa Trinitas foveat te †: glorioſa unitas diri-
gat te : inæſtimabilis Bonitas regat te : Po-
tentia Dei Patris vivificet te I: Sapientia Dei Fi-
lii dedueat te †: Virtus Spiritüs ſancti, Alpha &
Omega: Deus Sabaoth ſit iſta invocatio, ut det

tibi contra omne malum virtutem. Crux Chriſti

ſalvet te: duodecim Apoſtoli te benedicant: San-

&i Martyres te adjuvent: Sancti Confeſſores te 1

cuſtodiant, Omnes ſandti Sacerdotes Novi & Vete-
S ris

unen

. D
ne
rite
woh⸗ .
in dehe
Puckeuine⸗
D
, doMe
Ertoten, un⸗
erelen ae
nletci, Nnes
rs Fonneo-

uOuniunn

6

ened

5. Adhvtorin
j. Uoxitwe un
. Et Ge atſe
Curteren

neſuntap
iedursf

Saye iovootinen
irtotenDitir

inretetuunt
rlio, Omteunt
keuur fügen
ier eo Ceſel
Nd Onniin
MWeilla eni

4.

lahn 1
reies Cahal
lineen
ibuntien
Ugenkorni
8, Alihlun
Cantiondds
epeleten.
entis, inchr.
ui etian te
Aiellapro⸗
ririllun.
hunc mu-
UDuris, &
mnnilted

oltimuir
pient,
ſci
.
cnei'
nltk
esN 6

—

Beneldictio Olei pro maſſ ſaera. 257

teris Teſtamenti te T exorcizent & ſanctificent: San-

cti Angeli & Archangeli, Throni & Dominationes,
Principatus & Potsſtates, Virtutes cœlorum, Che-
rubim & Seraphim † te defendant: omnipotens
Deus creator, trinus & unus, ad cujus cultum etiam
adhiberis, te T benedicat, & det †† tibi ad omne ma-
lIum, & ad omnes facturas, & maleficia deſtruenda
virtutem, ut per te poſſim deſtruere, eradicare

& evellere de animabus, & corporibus omnia

maleficia, omnes incantationes, ligationes, fac-
turas, & omne opus nefarium diaboli. Per enn-
dem Dominum noſtrum &c. Amen.

Aſpergatur aqud benedictd.

Benedictio Olei olivarum pro
maſſa ſacra.
y. Adjutorium noſtrum &c.
y. Unxit me uncione miſericordiæ ſuæ.
B. Et de poſt fœtantibus accepit me.
E rcize te, creatura †Olei, cujus liquore concin-
natæ ſunt lampades, ante Altare ſanctum, in no-
mine Patris † & Filii & Spiritũs b ſancti: ut per
hanc invocationem individuæ Trinitatis, ac unius
virtutem Deitatis nequiſſima virtus adverſarii, om-
nis inv eterata malitia diaboli, omnis violenta in-
curſio, omne confuſum & cæcum phantaſma era-
diéetur, fugetur, & diſcedat ab hoc oleo, & omnis,
qui ex eo devotè ſumpfſerit, aut ſe eo unxerit, fiat
ſanus ab omni maleficio diabolico, ne poſſit illi
nocere illa nequitia malignorum ſpirituum.
R Pſalm.

258 Benedidtio Olei pro maſſa ſacra.
pſalm. Deus Deus meus ad te de luce vigilo &c.

dicitur totus.
Kyrie eleiſon. Chricte eleiſon. Kyrie leiſon.
Pater noſter. Jecretô.
Et ne nos inducas in ten
y. Domine, exaudi & c.
y. Dominus vobiſeum, &c.
Oremus.
Disnare, Domine, hoc oleum £ benedicere,
purificare pro tua pietate, Cclementifime
Domine JESU Chriſte, qui in monte oliveti ſudore
tuo ſanguineo terram & oliveta conſecraſti, ut qui-
cunque eo uſus fuerit, fiat unctus dolore perfedæ
pœnitentiæ;, & ab eo eradicentur facturæ, malefi-
cia, incantationes, tumores, dolores & ligatio-
nes, quomodolibet factæ contra creaturas DEl,
ſitque deſtructio omnium operum ſatanæ: atque
ego ſacerdos tuus in nomine ſancto tuo bene dico,
m Gifico ?, & conſecro † hujus olei liquorem ad
obſeſſos liberandos, ad reſtituendam febricitanti-
bus valetudinem, ægrotantibus ſanitatem, ad vene-
naextinguenda, ad tumores & dolores ſedandos,
ad reſtituendaum conjugibus amorem, ad depel-
lendum adverſa, & comprimendum noxia, 2d
expellenda odia, & quicunque eo utuntur, ab
omni languore & infirmitate ſanentur, atque à
cundis inimicorum inſidiis liberentur. Per eun-

dem Dominum noſtrum &c. Amen.

tationem & c.

Oremus.
Multiplica, æterne Deus, benedictiones tuas
ſuper hujus olei liquorem, ſicut multiplicſti
gut⸗

colcts Aee
lurs 8
Aſuduera,

Nevenchoizn
/Atuunn
,Uerelcte i
1ucztXl
,DorinusN

Omnipoten
ſamlolv Non
Nigte inunn
Popolomannerl
0e Majettatil⸗
Wde cvizulam
Cicistien ei

Prelerit
hot

frumennn nc

mnesgbe mn
erhutm, Qli
ben.

Inne ſn,

W kei
ninu, 8 ni

lnefivde
Mrebeien

1

benecſeet⸗
lementihn
lvetiſocor
kli,vr g⸗
Ureherkeck
ne, Maleff
WWgtio

Gelcrs ,

Pune: u

ober
ei lignnn

Benedittio ignis pro maſſa ſara. 25

guttas aquæ ſuper faciem terræ, ita ego N. Sacer-
dos tuus perEſum Chriſtum bene dico & ſandif-
fico hujus olei jam à te benedicti liquorem, ut vir-
tutem accipiat, & Poteſtatem deſtruendi omnia
maleficia, languores & dolores, ac vexationes di-
abolicas, & fugandi omnes dæmones in nomine
Patris, & Filii, & Spirits † ſancti, Amen.
Aſpergatur aqud benedictd. NB. Hoc oleum etiam
extra maſſam per ſe magnæ eſt efſicaciæ.
Benedictio ignis pro maſſa condenſanda.
5. Adjutorium noſtrum &c.
v. Benedicite, ignis & æſtus, Domino.
Ny. Laudate & ſuperexaltate eum in ſæcula.
F. Dominus vobiſcum &c.

Oremus.
PEnedicat l' te, creatura ignis, DEUS, creator
omnipotens, qui te ex nihilo produxit, & qui
famulo ſuo Moyſi in igne flammæ rubi apparuit,
quique in columna ignis per noctis tenebras ſuum
Populum anteceſſit in deſertum: & qui tres pue-
ros Majeſtatis ſuæ cultores in ſe ſervavit illæſos;
atque qui judicaturus orbem terrarum te ante ju-
dicis faciem præire jubebit: & qui te juſtitiæ in-
ſtrumentum in contumaces ſpiritus delegit, illos.

omnesque damnatos juſtiſſimé excruciaturus in

æternum. Qui vivit & regnat in ſæcula ſæculorum,

Amen.

. Oremus.
DOmine ſande, Pater omnipotens, æterne
—DEUS, benedicentibus nobis hunc ignem in

nomine tuo, & unigeniti Filii tui ac Domini noſtri

R 2 JE-

Benedictio Vaſis pro maſa ſacra.

260
JIESU Chriſti, & Spirits ſancti cooperari digneris

& adjuva nos contra tela inimici, & illuſtra gratiâ
cœleſti. Qui vivis & regnas cum eodem unigenito
tuo, & Spiritu ſan
Iorum, Amen.
Oremus.
Go Sacerdos Dei per poteſtatem mihi in Ordine
Sacerdotali collatam bene' dico te, exorcizo?

& conjuro te, creatura ignis, per eum, qui ventu-

rus eſt judicare ſæculum per ignem, qui tremere
facit orbem terrarum, & qui omnia poteſt, ut ad-
Versus infernales beſtias & prædones ſis mihi ad-
judorium in virtute DEl & Domini noſtri JESU
Chriſti affligens, excrucians & exurens eos plus
centuplo, quàm gehenna ſulphurea, ut. ſentiant
pœnas importabiles „ quæ per ſingula momenta
ſuæ protervæ obſtinationis ſuſcipiant incrementa,
per eundem Dominum noſtrum, Amen.

Aſpergatur aqud benedittd.
Benedico Vaſis, in quo maſſa coagulatur,
& adunatur.
v. Adjutorium noſtrum c.
y. Dominus vobiſcum, &c.

Oremus.

Protedor ſdelium Deus & ſubditorum, pedorum
piorum Inhabitator, qui gentium Docdtorem A-
poſtolum Paulum à furore dæmonii liberaſti, tibi
gratiæ tuæ præventione vas electionis conſtituiſti,
quod Nomen tuum portaret coram gentibus, & Re-

gi⸗

Ko Deus, per omnia ſæcula ſæcu-

lVvonlen
ge (rel
Vriatum og
u benecicl
Cituroleunden
Pacpantiure.
Noeſtlar
deckeoluetne
cits dinsd i
Caltitenne

ene Caletitin

lo commorke

mittunturtee
Ferilatehen
Atyalat nin

nnideben e
NMiSCrihn

ſun

Netniciene⸗
Ulk Pru
enmndenn
ialeelaſeer

nibiinctiin
te, eMC
n Clirent⸗
ui trennet
otel, utat
ſs mibia
nokri N
nd e Uls ,
Wlennt
nhnele
Ant inetendnn
Amen.

ſi.

2 nun

Beneditctio Laſis pro maſſa ſacra. 261

gibus terræ; quæſumus clementiam tuam per meri-
ta hujus ſancti Apoſtoli tui, ut quoque ſerenis ocu-
lis tuæ immenſæ pietatis hoc vas (vel hæc vaſa) re-
ſpicere purificare † benedicere † & ſanctificare ſ
digneris, ut nihil in eo reſidere vel illud contingere
poſſit diabolicum, vel diabolicâ malitiàs commix-
tum, & aufugiat ab eo mox omne malignum, ſicut
fugit pulvis à facie venti, deſcendatque ſuper
omnes eo utentes gratia Spiritũs ſancti, ut ejusdem
vaſa mereantur fieri electa. Per Dominum noſtrum
&c. Amen.
Aſppergatur aqud bexedidtd.

Not. I.

N hoc vaſe benedicto, vel ſaltem per unam no-
cGtem (ſi teſtaceum eſt omnino novum aut intùs
vitriatum) aquæ fontali immerſo liquefit primò ce-
ra benedicta alba & pura, cui deinde etiam infun-
ditur oleum benedictum, & hæe utraque ſpecies in
illa quantitate æquali (vel etiam plus de cera acci-
pi poteſt, quæ faciliùs indureſcit, quia ſemper plus
de oleo ſuperfundi poteſt) quantum ſufficit ad ſpe-
cies alias priuùs ante benedictas condenſandas in
qualitatem maſſæ cohærentis. Igitur liquefacta &
bene calefacta ſimul cum oleo & cera, & bene ba-
cillo commota & commixta, ac ſi unus liquor eſſet,
immittuntur ſucceſſivè ſpecies jam ante minutim

pulveriſatæ & benedictæ, & moventur bacillô, do-

nec evadat maſſa counita, tamdiu enim ſpecies
immitti debent, donec maſſa ſit ſolum calefactivo
igue ſatis craſſa, nullo modo autem debet ebullire.
V R 3 Not. 2.

Benedictio totius maſſæ.

Not. 2.
Uodſi habeatur cera de cereo ſivo candela Pa-
. ſchali quantitas ſufficiens pro humectatione
ſeu conſolidatione ſpecierum benedictarum & ſi-

262

militer ſufficiens quantitas de oleo ſacro Infirmo.

rum ab Epiſcopo feriâ quintàâ, ſive die Jovis ſano
benedici ſolito, tunc poreſt illa pro maſſa adhiheri
Ioco ceræ & olei ſuprà benedictorum; ſi vero ex
dictis duabus ſpeciebus ceræ & olei ſuprà benedi-
Gorum aliquid remaneat debet reverenter aſſerva-

ri pro effectibus in eorum benedictioni bus aſſigna-

tis, vel debet comburi in lampade Eccleſfiæ oleum,
& cera commiſceri alteri ceræ pro candelis altari-
um faciendis, meliuùs tamen eſt, aſſervari.
Not. 3. H
Gljam omnes ſpecies ſimul cum cera & oleo be-
nedicto ſunt in cacabo ſive vaſe unitæ & com-
mixtæ, dicitur ſupra totam maſſam à Sacerdote ſto-
lam circa collum habente ſequenti ſormâ.
L Benedictio.
y. Adjutorium noſtrum &c. Z
y, Benedicite omnia opera Domini Domino.
N. Laudate & ſuperexaltate eum in ſæcula.
5. Reſpice in ſervos tuos, Domine, & in opera ma-
nuum tuarum.
. Et opus manuum noſtrarum dirige.
y. Domine exaudi &c.
y. Dominus vobiſcum &c..
Oremus. DW
Dſit nobis quæſumus, omnipotens DEUS, dex-
tera tuæ infinitæ miſericordiæ, quæ compleat
bene-

Ultuäinen d⸗
Upnidustiri
netut Nlin
Cnti, gien
untherhmmi

Mlaexte

MWerent, Mai

Luundut, Ain
Enen Clle,
Uuturingun
1o poteit

enleſ
gunettion
Gnn Eſ.
Chohirmo.
orulne
lladitei
ſiener
Dribenet⸗
terallere
salonr.
ie Oeun
is altari⸗
.

W.
Gettaekr
ni⸗

On.
ſele.
in henn

e

Benedictio Coralliorum. 263

penedictionem noſtram, & corda noſtra clementer

expurget, atque ab omnibus tueatur adverfis. Per

Chriſtum Dominum noſtrum, Amen.

Oremus.
Dęſcendat, ſuppliciter rogamus Domine ſancte,
. Pater omnipotens, æterne DEUS, ſuper hanc
maſſam cum ſpe & fiducia tuæ aſſiſtentiæ comporta-

tam, atque congeſtam virtus Spirits ſandti, & per

hoc ſignum crucis fugiant omnes dæmones, five

phantaſmata, vel quodcunque opus diabolicum, ab

omni imagine Chriſti, & virtus eorum omnino ex-
tinguatur & annihiletur ad honorem excelſæ Maje-
ſtatis tuæ, & omnis creatura facta ad imaginem & ſi-
militudinem tuam, per hujus ſacræ maſſæ uſum ab
omnibus ſpiritibus immundis ac operibus eorum
ſanetur & ſalvetur, in nomine Domini noſtri ESU
Chriſti, qui cum Patre & Spiritu ſancto vivit & re-
gnat per omnia ſæcula ſæculorum, Amen.

Nota.

Maſſa ex vaſe extracta, ſi quid ex ea vaſi adhue
adhæreat, ponitur in vas, ignis anteàâ ſuppoſitus,
exuritur, & deinde effunditur ille ignis ad alium
ignem culinæ, ut conſumatur, & maſſa ſacra ſer-
vatur in quocunque vaſe mundo, meliori modo,

quo poterit.

37
Benedictio Coralliorum.
z. Adjutorium noſtrum &c.
R 4 Ore-

₰.

264 Benediltio Coralliorum.
=W Oremus.
DEUS , qui à creatione mundi tempeſtatibus cee-
lorum & fulguri virtutem coralliorum oppo-
ſuiſti, benedic † & ſandifica † hæc fragmenta
coralliorum, & cineres, ut contra omnes diabo-
licas infeſtationes & ejus adjutores tuo auxilio &

manibus divinis fructus noſtri protegantur & con-

ſerventur. Per Dominum noſtrum Eſum Chri-
ſtum, Filium tuum &c.
y. Eripe nos, Domite, ab omnibus malis.
x. Et 4 viris iniquis libera nos.
y. Defende nos ab inimicis noſtris.
v. Et ab infurgentibus in nos libera nos.
y. Erue nos ab infeſtationibus, fructusque noſtros.
M. Et de viris ſanguinum libera nos.
y. Oſtende nobis, Domine, potentiam tuam. .
w. Et mitte nobis in auxilium Angelum bonum.
z. Panem noſtrum da nobis hodie.
. Et omnibus diebus vitæ noſtræ.
5. Qui cogunt ſidera, ut fervi tui fame preman-
tur.
m. Succurre nobis.
„. Qui fulgura & grandines è manibus ferunt.
x. Oppone eis potentiam tuam, ne illudant te.
z5. Oftende illis, DEUS, quòd tu folus ſis DEUS
noſter.
B. Et dirige confilia eorum in vanum & perniciem
illorum.
y. Conſerva, quod dediſti nobis.
x. Et multiplica per gratiam ſemina terræ.
y. Contra turbinem ventorum vel imbrium.

N⸗ Oſten-

7

, Nence nn
. uine b⸗
. N pinusſ

Vlrnn
mnuk,
emottin
GSchueutmi
ratnrl
1⸗ Aut vell
Pinintscon
Men alktene
Prinunſeunn
ncorpodtud
Untaomſang
tenporalter
Eſiiraret 3
ſugnenkei
uifan
Potugetit, 1
Aehnüiahen
Drbhhsfioſe⸗
cachunthten
Uunltiplietgen
uumileriare
tas: dn
Peuum abini
n grantin

dltbte.
Cthmn oppe.
ekinene
Onngciebo
1 ulo d
Anturkcon⸗

ElunC.:

Malis.
nnotos⸗
KnWn.
londwon.

ne n⸗

Usfeun.
iltemt
htus i0

.

Benedictio Corallioxum. 26
. Oſtende nobis ſolem gratiæ vultũs tui.
y. Domine, exaudi &o. L
y. Dominus vobiſcum &.

Oremus.

DEUS fortitudo in te ſperantium, qui contrito-
◻ rum non deſpicis gemitum, & merentium non
ſpernis affectum, qui vis meritò adorari, & ſingulis
diebus oſtendis potentiam tuam, & fructus terræ
non ex noſtro ſudore, labore, & patientia naſcan-
tur, ſed ut perſolam virtutem tuæ miſericordiæ &
benignitatis conſerventur, & multiplicentur, qui
panem in Eremo multiplicâſti, ut quinque millia
hominum ſaturares: qui in ultima tua cœna panem
in corpus tuum ſaçratiſſimum conſecrſti, & vinum
in tuum ſanguinem convertiſti, ut nos ſervos tuos
temporaliter & ſpiritualiter in æternum paſceres
& ſalvares. Suppliciter te deprecamur, ut hæc
fragmenta & eineres coralliorum benedicere † &
ſanctificare † digneris, ut quicunque in corpore
portaverit, vel ubicunque inſperſi fuerint, locus
ille & agri ab omnibus tempeſtatibus, grandine, im-
bribus violentis, ac infeſtationibus ſatanæ, & ejus
adjutoribus ſecuri conſerventur, & protegantur;
Defende nos à tactu fulgurum & omnem locum:
multiplica grana terræ, & fructus noſtros cum di-
vina miſericordia tua, & ut Paſtor bonus paſce nos
oves tuas: Succurre per benedictionem tuam hane
P, cùm ab invidia & vi diabolica premimur: con-
verte grandines & potentiam imbrium in rorem
cœleſtem & divinum, ut frudus noſtri in illorum

R S5 op-

4*

266 benedictio Monaſterii.
opprobrium & confuſionem benedicantur, ſic tua
gratia adjuti liberaliter paſcamur, & tunc tibi DEO
ſoli gratias agere, & te ſolum adorandum cognoſca-
mus, cùm preces noſtras non irritas, ſed ad noſtrum
ſolatium experiamur. Per Dominum noſtrum

IEſum Chriſtum filium tuum &c.

Poſt heæc incenſentur, && aſpergantur aqud bened. .
CAPUT QUINIUM.
BENVEDICTIONVES

Locorum & Habitationum.
I. .
Benedictio novi Monaſterii.
Superior ſuperpelliceò &fola indutus incipiat ſequen-
tes Pſalmos recitare alternatim cum aſſiſtentibus Reli-
gioſis illius Monaſterii. 4
Primò incipiat in Sacriftia
Pſal. 13I.
Mremento, Domine David, & omnis manſuetudi-
nis ejus:
Sicut juravit Domino, votum vovit Deo jacob:
Si introiero in tabernaculum domus meæ, ſi
aſcendero in lecdtum ſtrati mei:
si dedero ſomnum oculis meis, & palpebris
meis dormitationem.
Et requiem temporibus meis: donec inveniam
locum Domino, tabernaculum Deo Jacob.
Ecce audivimus eam in Ephrata: invenimus eam
in campis ſilvæ.
Introibimus in tabernaculum ejus: adorabimus
in loco, ubi ſteterunt pedes ejus. 9

Sur-

3

helonn
maons 1
(elotti
ſeublent⸗
nopterhi⸗
Crici
rmitne,
,
ſtar eunch
Gentan.
8 Atein
fekinmi Netbe

fienunnu
ſomuun.
(niam e
Rrücheni
Hee neddi
M:uoniane
Viduaneſ
ebslatunto
eerchtee
Aubltationetun
le proer⸗
Cludhomeo.
Finicosess
emeffimt
unhh. h
lituilei
omine
ocur

tureibied
tunngole

eClntrun

nun dobruan

giler.

—

nee

Benedictio Monaſteriiid 267

Surge, Domine, in requiem tuam, tu & arca ſan-
Gtificationis tuæ.
Sacerdotes tui induantur juſtitiam: & ſancti
tui exultent.
Propter David ſervum tuum, non avertas faciem
Chriſti tui.
Juravit Dominus David veritatem, & non fruſtra-
bitur eam: De frudu ventris tui ponam ſuper ſe-
dem tuam.
Si cuſtodierint filii tui teſtamentum meum, &
teſtimonia mea hæc, quæ docebo eos:
Et filii eorum usque in ſæculum, ſedebunt ſuper
ſedem tuam.
Quoniam elegit Dominus Sion: elegit eam in
habitationem ſibi.
Hæc requies mea in ſæculum ſæculi: hic⸗ habita-
bo: quoniam elegi eam.
Viduam ejus benedicens benedicam: Pauperes
ejus ſaturabo panibus.
Sacerdotes ejus induam ſalutari: & ſandi ejus
exultatione exultabunt.
Illuc producam cornu David, paravi lucernam
Chriſto meo.
Inimicos ejus induam confuſione: ſuper ipſum
autem efflorebit ſanctificatio mea.

Antiphona. Et omnis manſuetudinis ejus.
Finito Pjalmo dicatur.
Antiph. Dominum iſtam protege, Domine, &
Angeli tui ſandti cuſtodiant muros ejus.
