cùm pertranſires in deſerto.
Terra mota eſt, etenim cæli diſtillaverunt à facie
Dei Sinai: à facie Dei Iſrael.
Pluviam voluntariam ſegregabis Deus hæredita-
ti tuæ: & infirmata eſt, tu verò perfeciſti eam.
Animalia tua habitabunt in ea: paraſti in dulce-
dine tua pauperi Deus.
Dominus dabit verbum evangelizantibus, virtu-
te multa.
Rex virtutum diledi dilecti: & ſpeciei domũs
dividere ſpolia.
Si dormiatis inter medios cleros, pennæ colum-
be deargentatæ, & poſteriora dorſi ejus in pallore
auri.
Dum diſcernit cæleſtis reges ſuper eam nive
dealbabuntur in Selmon: mons Dei, mons pin-
guis.
Mons coagulatus, mons pinguis: ut quid ſuſpi-
camini montes coagulatos? =
Mons

Nooice

er
lael,
Nenia

N

nie.

ſieſlsr
Dominn

ntur Alr
larum,
inhabiter
liliter eo⸗
is,
Ppoli to,
ints lacſe
Dheredit;
ſi eam,
in dulce⸗
us, virtl,

kei domd

ne cN
1 Aore

nons pu.

illi
M

Benedictio Aquæ in Vigilia Epiphanie 27
Mons in quo beneplacitum eſt Deo habitare in
eo: etenim Dominus habitabit in finem.
Currus Dei decem millibus multiplex, millia
lætantium: Dominus in eis, in Sina, in Sancto.
Aſcendiſti in altum, cepiſti captivitatem: acce-
piſti dona in hominibus.
Etenim non credentes: inhabitare Dominum
Deum.
Benedictus Dominus die quotidie: proſperum
iter faciet nobis Deus ſalutarium noſtrorum.
Deus noſter, Deus ſalvos faciendi: & Domini
Domini exitus mortis.
Verumtamen Deus confringet capita inimico-
rum ſuorum:; verticem capilli perambulantium
in delictis ſuis.
Dixit Dominus: ex Baſan convertam, conver-
tam in profundum maris.
Ut intingatur pes tuus in ſanguine: lingua ca-
num tuorum ex inimicis abipfſo.
Viderunt ingreſſus tuos Deus, ingreſſus Dei
mei; Regis mei, qui eſt in ſancto.
Prævenerunt principes conjuncti pſallentibus,
in medio juvencularum tympaniſtriarum.
In Eccleſiis benedicite Deo Domino, de fonti-
bus Iſrael.
lbi Benjamin adoleſcentulus, in mentis ex-
ceſſu.
Principis Juda, duces eorum: principes Zabu-
lon, principes Nephtali.
Manda Deus virtuti tuæ: confirma hoo Deus.
quod operatus es in nobis.
A tem-

28 Benedidto Aquæ in Vigilia Epiphani.
A templo tuo in Jeruſalem, tibi offerent reges
munera,
Increpa feras arundinis, congregatio taurorum
in vaccis populorum: ut excludant eos, qui pro-
bati ſunt argento.
Diſſipa Gentes, quæ bella volunt: venient legati
ex Egypto: Æthiopia præveniet manus ejus Deo.
Regna terræ, cantate Deo: pſallite Domino.
Pſallite Deo, qui aſcendit ſuper cælum cæli, ad
Orientem. 1
Ecce dabit voci ſuæ vocem virtutis, date glori-
am Deo ſuper Iſrael, magnificentia eius, & virtus
ejus in nubibus.
Mirabilis Deus in ſanctis ſuis. Deus Iſrael ipſe
dabit virtutem & fortitudinem plebi ſuæ. Bene-
dictus Deus.
TIterum reſumitur Antiph. in Eccleſiis.
Antiphon. Ipſe liberavit me: alleluja, de laqueo
venantium: alleluja.
Pſalmus 90. .

Q habitat in adjutorio altiſſimi: in protectio-
ne Dei cœli commorabitur.

Dicet Domino: ſuſceptor meus es tu, & refu-

gium meum: Deus meus ſperabo in eum.

Quoniam ipſe liberavit me de laqueo venanti-
um: & à verbo aſpero.

„Scapulis ſuis obumbrabit tibi: & ſub pennis
ejus ſperabis.
Scnto circumdabit te veritas ejus: non timebis
à timore nocturno.
A ſagitta volante in die, à negotio perambu-
lante

Wet!
Olends
Mu
eun.
lgtn
füln
nut, cen
Hollat
fonnten
Kyun
Ahe.
h

anit,
erent ker
0 taur Orii

6, gui Dto

nientlegt
Sejuser
e Dominn
n celi,

late glor
& wirtun

Ilmelipte
. Bene⸗

de laglen

Protelio
1, & ie
N
,ehati-
b henis

onfimti

eranbl⸗
t

Benedictio Aquæ in Vigilia Epiphanie. 29

ſante in tenebris: ab incurſu, & demonio meri-
diano
Cadent à latere tuo mille, & decem millia à dex-
tris tuis: ad te autem non appropinquabit.
Verum tamen oculis tuis conſiderabiss & retri-
butionem peccatorum videbis.
uoniam tu es Domine ſpes mea: altiſſimum
poſuiſti refugium tuum.
Non accedet ad te malum: & flagellum non
appropinquabit tabernaculo tuo.
Quoniam Angelis ſuis mandavit de te: ut cu-
ſtodiant te in omnibus viis tuis.
In manibus portabunt te: ne fortè offendas ad
lapidem pedem tuum.
Super aſpidem & baſiliſcum ambulabis: & con-
culcabis leonem & draconem.
Quoniam in me ſperavit, liberabo eum: prote-
gam eum, quoniam cognovit nomen meum.
Clamabit ad me, & ego exaudiam eum: cum
ipſo ſum in tribulatione: eripiam eum & glorifi=
cabo eum. .—
Longitudine dierum replebo eum: & oſtendam
illi ſalutare meum.
Iterum reſumitur Antiph.. Ipſe liberavit &c.
Quibus ſinitis ſacerdos ſic dicit: Exaudi nos Do-
mine, deinde ſequitur: quoniam benigna eſt miſe-
ricordia tua: & ſecundùm multitudinem miſera-
tionum tuarum reſpice nos Domine.
y. Salvum me fac Deus, quoniam intraverunt
aquæ. J
B. Usque ad animam meam.
5. Gloxia Patri, & Filio, & Spirxitui ſando,.

30 Benediclio Aquæ in Vigilia Epiphaniæ.
J. Sicut erat in principio, & nunc & ſemper, &
in ſæcula ſæculorum, Amen.
Y. Exaudi nos Domine.
. Quoniam benigna eſt miſericordia tua: & ſe-
cunduùm multitudinem miſerationum tuarum
reſpice nos Domine.
Litaniæ de omnibus Sanktis, ut in fine, in quibus
ſt verba: ut nobis indulgeas: addatur:

Ut hanc aquam benedicere digneris, te roga-

mus, audi nos.

Ut hanc aquam benedicere ?, & ſanctiłficare

digneris, te rogamus &c.
Ut hanc aquam bene †dicere, & ſanctificare
& conſecrare digneris, te rogamus &c.

Finitis Litaniis ſacerdos, qui facit officium, dicat:

Pater noſter.
y. Et ne nos inducas in tentationem.
B. Sed libera nos à malo.
y. Salvos nos fac, Domine Deus noſter.
. Et congrega nos denationibus.
y. Ut confiteamur nomini ſandto tuo.
y. Et gloriemur in laude tua. .
y. Benedicdtus Dominus Deus Iſrael à ſæculo.
N. Et uſque in Iæculum, fiat, fiat.
Suffat in aqnam tribus: ſic dicendo:
Exſufflo te omnis legio ſatanæ in nomine Pa-
tris, & Fiplii, & Spiritus † ſancti.
Exorciſmus.
Eorcio te creatura aquæ: in nomine Paptris,
& Fiflii, & Spiritus ſandti, ne te com-
munices ulli ſpiritui immundo, ſed dabis hono-
rem viventi, atque regnanti Patri, & Filio, &
8pi-

4 ln
Deiſ
lne
gn
Zenelen
erſe 1
ihrin
en l
Motun

Sanſe

is
ele
Kennevn
1nn Cunn
ftlunn

Cruru
Ulhereo⸗

Uno p
NeCdutt⸗
1e M⸗
eatgett

haie.
rpe,

tua: Eſe

Um tuarur
ey in giit
1:
8, te oy⸗

nctiffior

difſcar

e.

iun, dleat

1.

ſeculo,
onieil⸗

ne Mtt⸗
e te e
abis hono
S

Benedictio Aquæ in Vigilia Epiphanie. 21
Spiritui ſancto: ubicunque aſperſa fueris, ſpiritus
immundus ab eo loco recedat. Itaque adjuro te
creatura aquæ, in nomine Eſu Chriſti Nazareni
Filii Dei vivi, regis, & judicis noſtri: ut ſis pur-
gatio, & ſanctificatio hominum, quos Deus ad
ſuam ſanctam gratiam vocare dignatus eſt. Te
ergò invoco, Domine ſancte, Pater omnipotens,
æterne Deus, ut hanc aquam exorcizare, & bene di-
cere pro tua pietate digneris: ut omnis immun-
dus ſpiritus locum in ea ultra non habeat, vel po-
teſtatem: ſed ubicunque aſperſa fuerit, Angelo-
rum tuorum ibi deſcendat exercitus. Per eum,
qui venturus eſt judicare vivos, & mortuos, &
ſæculum per ignem. Reſp. Amen.

Deinde dicat:
Lectio libri Numeri.

IN diebus illis convenerunt filii Iſrael adyverſum
Moyſen, & Aaron: & verſi in ſeditionem, di-
Xerunt: da nobis aquam ut bibamus, ingrefſus-
que Moyſes & Aaron, dimiſſa multitudine, ante
tabernaculum fœderis, corruerunt proni in ter-
ram, clamaveruntque ad Dominum, atque dixe-
runt: exaudi clamorem hujus populi, & aperi eis
theſaurum tuum fontem aquæ vivæ, ut ſatiati, ceſ-
ſet murmuratio eorum: & apparuit gloria Domi-
ni ſuper eos.
Sequitur Wactus.
Ultimo Feſtivitatis die dicebat Eſus: qui in
me credunt: flumina de ventre ejus fluent aquæ
vivæ. Hoc autem dixit de ſpiritu, quem acceptu-
ri erant credentes in eum, Alleluja, Alleluja.

v. Qui

32 Beyedikctio Aquæ in Vigilia Epiphaniæ.
yJ. Qui ſitit, veniat ad me, & bibat: & de ven-
tre ejus fluent aquæ vivæ. Hoc autem &c. Al-
leluja.

y. Vox Domini ſuper aquas, Deus Majeſtatis in-

tonuit: ſuper aquas multas. Alleluja. Poſtea legat

Sequentia ſancti Evangelii ſecundum Joannem.
IN ilio tempore, in noviſſimo autem die magno

feſtivitatis ſtabat Eſus & clamabat, dicens: ſi

quis ſitit, veniat ad me, & bibat. Qui credit in

me, ſicut dicit ſcriptura, flumina de ventre ejus

fluent aquæ vivæ. Hoc autem dixit de Spiritu,
quem accepturi erant credentes in eum.

Exorciſmus aquc.
Eorciĩzo te, creatura aquæ, per Deum † vi-
vum: per Deum † verum: per Deum † ſan-
cum; per Deum † totius creaturæ, ut te mun-
dam exhibeas contra omnem morbum, atque in-
ſidias inimici, ac diabolicas poteſtates. Ut ubi-
cunque aſperſa fueris, ſit, propitio Deo, defenſa
domus ipia, & ſicut defeniæ fuerunt in Ægypto
domus Hebræorum per ſignum ſanguinis Agni,
fic defendantur, Domine, domus Famulorum,
Famularumque tuarum, per aſperſionem hujus
aquæ. In ipfius nomine te exorcizo, qui filios
Iſrael per medium maris eduxit. In ipſius nomi-

ne te exorcizo, qui ſuper te ſuis ſanctis pedibũs

ambulavit. Et in ipſius nomine te exorcizo, quem
Joannes in te baptizavit: ut omnis ſpiritus erro-
ris & omnes phantaſiæ de'monum, per te aſper-
ſæ effugiant, & ſeparentur de eodem loco. Per
sundem Dominum noſtrum Eſum Chriſtum
ſlium

N.

1

CNenne 4
iti,
, Donn
ſer tedo
Uaffen

tie

Lde ve⸗
temn Ke. l

zjeltitisin
lkeuhen
banlenn
die nign
Gicens.
i crecit⸗
entre etl
e Ppirit

1

eutn vi⸗
edin ſ ſan
ut te mun
vatqbe i
„Utub.
0, delen
chgy
binis Agni
amblorun
nen hujn
HH
i Neli
neitogben
ritus ettd⸗
er teller
ſoco. 1
Citu

.

in

=S

Benedictio Ajuæ in Vigilia Epipbaniz?. 33
filium tuum, qui venturus eſt judicare vivos &
mortuos, & ſæculum per ignem. . Amen.
Sequitur alius Exorciſmus:
xXxorcizo te creatura aquæ, in nomine DEI
Paptris omnipotentis: & in nomine Do-
mini noſtri Eſu Chriſti: ut omnis immundus
ſpiritus, vel incurſio ſatanæ ſeparentur à creatu-
ra aquæ. Proinde ergô efficere aqua exorcizata
ad effugandum omne phantaſma inimici: & ipſum
inimicum eradicare valeas, in nomine LEl Pa-
†tris omnipotentis, qui cum eodem Filio ſuo,
& Spiritu ſando, vivit & regnat in ſæcula ſæ-
culorum. q. Amen.
Oratio.
Beęenedic „Domine, hanc aquam benedidtione
cœleſti, & afſiſtat ſuper eam virtus Spiritũs
ſancti, ut ubicunque aſperſa fuerit, longè recedat
virtus inimicorum, umbra phantaſmatum, in-
curſio turbinum, percuſſio fulminum, læſio to-
nitruorum, calamitas tempeſtatum, omnis deni-
que ſpiritus procellarum, te ipſo benedicente,
effugetur. Qui vivis & regnas in ſæcula ſæcu-
lorum. Amen.
Oratio ſuper ſalem.
Virtutis tuæ invictam fortitudinem deprecor,
Domine ſancte, Pater omnipotens, æaterne
DEUS, ſuper hoc ſal, cui non minimam gratiam
conferre dignatus es, ut ex illo poſſint univerſa
condiri, quæ hominibus ad eſcam per tuum Fi-
lium, Dominum noſtrum procreari juſſiſti, per
quem te Domine ſupplices exoramus: ut ſal iſtud
ſanctifficare, & benedicere, & conlſe Fcrare
C pro

34 Benedikctio Aguæ in Vigilia Epipbaniæ.
pro tua pietate digneris: ut ex vultu divinæ Maje-
ſtatis tuæ virtutem tuam contra omnes immun-
dos ſpiritus poſſit accipere. Expellat de tabernacu-
lis fomulorum, famularumque tuarum, quidquid
poteſt peſtiferum eſſe, & exhibeat plenum ſalutis
effectum. Deterreat præſtigia, phantafmataque
compeſcat, per ſignum ſanctæ Cru cis Filii tui Po-
mini noſtri, & tutelam fideliffimam deſiderantibus
præſtet, per hoc tuum Domine ESU Chriſte ſi-
gnapculum, quod nullius dolus, nullius pertinacia
deſignavit.
Alia Beneditctio Salis.
Denedico te creatura ſalis in nomine Partris &
Filii & Spiritũs ſanéti, qui te ad tutelam
humani generis procreavit: & populo venienti ad
credulitatem per ſervos confſecrari præcepit. Pro-
inde rogamus te Domine DEUS noſter, ut
hæc creatura ſalis in nomine ſanctæ Trinitatis effi-
ciatur ſalutare Sacramentum: fitque perfecta medi-
cina in viſceribus fidelium tuorum. Per eum, qui
venturus eſt judicare vivos & mortuos, & ſæculum
pPer ignem, Amen.
Oratio ſuper ſal legenda.
Intuere Domine hanc creaturam ſalis, quam
uſibus humani generis tribuiſti, & petimus
omnipotens æterne DEUS per ſignum Crufcis
unigenti Filii tui Domini noſtri Eſu Chriſti:
ut, ubicunque aſperſa fuerit aqua, hoc ſale com-
mixta, ſit efficax ad evacuandam omnem adver-
ſariam poteſtatem inimici. Conſummet & are-
faciat, nihilque ibi remaneat immundum, ni-
hil peſtiferum: ſed ad invocationem nominis
tuè

ſwrir
Nftri
itt er
Ehln, en
nte ero
Hic

un

Clie,

line N
nes immtn
etbernn
mnlicge
enum lae
talnatu
Flituib⸗
icerant
Chriſte!
SPpertinae

Paltris!
d tutela
renientia
en dro
nolkter,
initatise
feca met
r eumn, lt
& ſeculu.

is, gun
Epte
1n Cis
Chriki
elale con
genn ret⸗
net Xan⸗
dom, 1
n Mn
1

Benedictio Aquæ in Vigilia Epiphanie. 3 5

tui, ſit nobis mundum ac benedictum. Per eum,
qui venturus eſt judicare vivos & mortuos, & ſæ-
eulum per ignem, Amen.
Exorciſmus.
Eoreizo te creatura ſalis, per DEUM vivum,
per DFUM † verum, per DEUM † ſanctum,
per DEUMtotius creatorem: per eum, qui te per
Eliſæum Prophetam in aquam mitti juſſit, ut ſana-
retur ſterilitas aquæ. Qui per Apoſtolum Paulum
dicere dignatus eſt: ſit cor veſtrum ſale conditum.
Ideòque efficere ſal ad exorcizandum, ad evacuan-
dum, & expellendum inimicum, omnémque vir-
tutem & putredinem ejus, in nomine Domini no-
ſtri)Eſu Chriſti, qui venturus eſt judicare vivos &
mortuos &c.
Oremus. .
Dminus & Salvator noſter Eſus, antequam ad
cœlos aſeenderet, Apoſtolis ſuis mandavit, di-
cens: Habete in vobis ſal, & pacem habete inter
vos, Hic ponat ſal in aquam dicens: Hæe commix-
tio ſalis & aquæ pariter fiat in nomine Patris, &
Fiplii, & Spiritůs † ſancti: & in virtute Domini
noſtri Eſu Chriſti; eui eſt honor & gloria in ſæ-
cula ſæculorum, Amen.
Exorciſmus.
Eorciz0 te creatura ſalis & aquæ in nomine
Paptris, & Fi lii, & Spirits † ſancti, exor-
cizo te per DEUM vivum, exoreizo te per Cru-
cifixum, exorcizo te per Spiritum ſanctum. Per
eum te exorcizo, qui per Eliſæum Prophetam
ſal in aquam mitti juſſit, dicens: hec dicit Do-
minus; ſanabitur aqua iſta, & non erit in ea
602 mors

36 Benedittio Aquæ in Vigilia Epiphaniæ.
mors, neque ſterilitas. Per ipſius nomen te ad-
juro, qui divina voce oris ſui Apoſtolis ſuis lo-
cutus eſt dicens: vos eſtis ſal terræ: & cor ve-
ſtrum ſit ſale conditum. Ut omnes, qui ex te
ſumpſerint, ſint ſanctificati in animabus & cor-
poribus. Ut ubicunque aſperſa fueris, effuges
inimicum, & præſtes omnibus remiſſionem pec-
catorum, expellas inſidias, & excludas omnes
dæmonum tentationes. Te autem Conditor,
& reſtaurator omnium elementorum tuorum,
qui hæc fluenta tuo nomine ſanctificata, ad pur-
gationem locorum proficere juſſiſti, deprecor, ut
Nominis tui invocata Majeſtate gratiam Spiritũs
ſancti hæc aqua accipiat, valeatque ad expellen-
das diabolicas artes, per manus ſervorum tuo-
rum aſperſa, & per ſanctificationem, quam tu
Domine ſanctificando ſanctificas, & benedicendo
benedicis. Ut omnis immundus ſpiritus aſper-
ſione hujus aquæ repulſus & confuſus diſcedat,
& omnis incurſus ſathanæ, & omne phantaſma,
omnisque immunditia, & putredo inimicorum
longè recedat, nec conſiſtendi, aut reſiſtendi ha-
beat poteſtatem, nec in eodem loco ſtandi, aut
commorandi, ſed victus & deſtructus abſcedat
diabolus cum omni pompa ſua, per virtutem
& gloriam Domini noſtri Eſu Chriſti, qui ven-
turus eſt judicare vivos & mortuos, & ſæculum
per ignem. Amen.
Sequitur.
Eorciz0 te, creatura aquæ, ſale conſperſa per
DEUM vivum, per DEUM totius creaturæ,
qui te in principio ſeparavit ab arida, & in qua-
tuor.

N.

Mi
e
N.

ſue⸗
ſr .
eheta
1
Cekuon
en
ul
ſe

ol

frn
Ullm,
Aung
restl
bet
Uho,1
ſeinbuc
Emin
eit, ſis
. age
Uun

uie.

lomen ter
dols llis
cor
„ (li er
bus Nan
5 8 eſf
lonem De
Udas ommn
Concdito
n tuorun
1, ad oun
precor,1
mn Hiritl
epellen
ronm tu⸗
1, Coom
enedicen
ritus ape
Giſcei
hanrtalmnt
nimicoron
flendi he
ſtandi, an
us ablcet
r Viren
i, ren⸗
Xlecrlun

nlhetli
5 crealts

Kindur
tuot

Benedictio Aquæ in Pigitia Epipbhaniv 37

tuor flumina dividere dignatus eſt, ut ubicun-

que portata, vel aſperſa fueris, effugetur, & ſe-

aretur inimicus, & omnis putredo ejus: ut ſit
ipſa domus DEO dicata, per virtutem Domini
poſtri Eſu Chriſti, qui venturus eſt judicare vi-
vos &c.
Item ſuper aquam.
e autem, creatura aquæ, adjuro per DEUM
vivum, per DEUM verum, per DEUM
ſinctum: per eum te adjuro, qui te in princi-
pio ſeparavit ab arida: adjuro te per DEUM
vivum, qui te de fonte paradiſi manare ĩecit,
bic dividat aquam in quatuor partes, & in qua-
tuor fluminibus exire juſſit, & totam terram rigare
præcepit. Adjuro te per eum, qui te in Cana Ga-
lilæa ſuâ potentiâ convertit in vinum; qui ſuper
te ſuis ſanctis pedihus ambulavit; qui tibi nomen

impoſuit Syloe. Adjuro te per eum, qui in te

Naaman Syrum à ſua lepra per manum Eliſæi Pro-
phetæ mundavit, pic tangat aquam, dicens: Aqua
ſan cta atque benedicta, Aqua lavans ſordes, &
mundans peccata, hic extrahat manum. Adjuro te

per DEUM vivum, ut te mundam exhibeas, nec

aliquam phantaſiam in te retineas, ſed efficiaris
exorcizata, ad effugandum inimicum, & omnes
actus fulguris, ut ubicunque aſperſa fueris, ſive
in domo, ſive in vineis, ſive in ſeminatis campis
ſive in fructibus, ſive in angulis cubiculorum, ſi-
ve in navibus, ſive in puteis, vel ſiquis ex te gu-
ſtaverit, fias ei defenſio, & remedium ſanitatis,
ipſe quoque diabolus elongetur, & ſeparetur,
quantùm elongatum eſt cælum à terra, lux àte-
C 3 ne-⸗

38 Benedictio Aguæz in Vigilia Epiphaniæ.
nebris, veritas à mendacio, juſtitia ab injuſtitia, dul-
ce ab amaro, tantum elongetur, & ſeparetur ille
immundus ſpiritus ab habitationibus famulorum,
famularumque DEl, per nomen Domini noſtri Eſu
Chriſti, qui cum Patre & Spiritu ſando vivit &
regnat per omnia ſæcula ſæculorum. . Amen.
Z. Dominus vobiſcum.
. Et oum Spirit. &c.
y. Surſum corda.
y. Habemus ad Dominum.
?. Gratias agamus Domino Deo noſtro.
y. Dignum & juſtum eſt.

Verè dignum & juſtum eſt, æquum & ſalutare,
nos tibi ſemper & ubique gratias agere, Domine
Deus cœli & terræ, cujus virtuti ſubdita univerſa,
cujus verbõ creata ſunt omnia, ſupermitte, quæſu-
mus, virtutem Spiritũs ſandi tui ſuper hanc crea-
turam, ut fiat aqua ſanctificata in nomine Partris,
& Fiflii, & Spiritus † ſancti. Te igitur, omnipotens
DEUS, altiſſima ſalus, & reſpector perpetuus, hu-

militer rogamus, & petimus, ut nos exaudias, &

miſerearis precibus noſtris, quatenus ubicunque
hæc aqua aſperſa fuerit, fiat, te jubente, cauſa pu-
rificationis, habeat quoque perpetuam gratiam ipſa
domus, fidem rectam, gaudium verum, honorem
pPerpetuum, ut omnes malevoli, & invidi ſpiritus
ab ea expellantur, & ſeparenturper Chriſtum Domi-
num noſtrum, Amen.

Iterumque te alloquor, aqua, quæ lucis ſimili-
tudinem habes, tu ſub eœlo, tu ſuper cœlum
tu ſub terra, tu ſuper terram, ſuper te invoco
no⸗

Nenha
CNind
Chnein
inuni
rertl
ihert,
(kns,
ann
rbndon
inbe
leigbal
lelhert
Ueren, l
Metete
mMo, n
U ot

)N.

aite.
iuſiini
ePareturi
famnlornn
inolriſt
to vivit
Anen,

lalotare,
Domine
Uaubierſ
iue, uel⸗
Hanc crer
he Paftri
mnipotelt
etuus, hu⸗
adias,
Ubicuoq
,Cauli py
gratfm
1 operem
i0 Hrius
Cunbon⸗

ci imi.
er ln
te neo

ſh⸗

— Benedictio Aquæ in Vigilia Epiphaniæ. 32

nomen ſanctum, atque mirabile DEl omnipo-
tentis, qui te ſuâ⅜ potentiã convertit in vinum,
ſuſpendit ſuper cælos, congregavit in terra, mi-
ſcuit in mari, qui te arcanis & velocibus ventis
pluere præcepit, & ad uſam hominum lava-
crum dedit, & ſitientibus potum ſubminiſtravit,
ſuper aquam etiam ſpiritus Domini non ſolum
ſerebatur, ſed etiam fertur. Adjuro ergô te,
creatura aquæ, per ſeptiformem ſpiritum DEI
vivi. Adjuro te per novem ordines Angelorum.
Adjuro te per vocem tonitrui coruſcationis tre-
mendi cœleſtis Regis. Adjuro te per lignum
myſterii, de quo aqua percuſſa ſtatim dulcis facta
eſt. Adjure te per eum, qui omnia creavit, ne.
contemnas vocem humilitatis meæ, ſed expellas
omnem umbram, omnes ſatellites adverſariorum,
omnes machinationes diaboli, ſive ſpirituum im-
mundorum, ſive damnatorum, ſive errantium, ſive
ex invocatione magicæ artis, ſive præcantatorum
argamenta, ſive draconum, & omnium volucrum,
vel viperarum; quia imperat tibi Dominus Eſus
Chriſtus, Filius DEl vivi, quòd mox, ut aſperſa
fuens in nomine DEl Sabaoth, ſive in hominibus-
ſivein domibus, ſive in vineis, ſive pecoribus, vel
quibuslibet animantibus, ſive in ſeminatis campis,
ſive n qualicunque creaturauniverſali, quocunque
loco aſperſa fueris, ſive ſuper infirmum, vel lan-
guenem, ſive in potum data fueris homini inva-
letudne detento, aut maligni ſpirits infeſtatione
percuſo, mox expellas & excludas omne mali-
gnum ut poſſit homo velocis ſalvus fieri per vir-

tutemD. N. ESU Chriſti, qui neque dici, neque
C 4 ſcri-

40 Benedittio Aguæ in Vigilia Epiphaniæ.

ſcribi, neque combinari poteſt, cui nomen eſt
DEUS. Tu autem Domine, qui per Angelum
tuum fontem Agar oſtendiſti, & ex eo Iſmaé ſi-
tientem potâſti, qui pueri tui Abrahæ in Melo-
potamia preces exaudiſti, & omnia deſideria cor-
dis ejus impleviſti, qui famulo tuo Moyſi in de-
ſerto eremi petram percutere, & ex ca aquam
producere, & populum rigare juſſiſti. Sequens
verſus ter dicatur. .
Qui aquam amaram immiſſo ligno dulcoraſti:
Autiph. Baptizatur Chriſtus. & ſanctificatur
omnis mundus, & tribuit nobis remiſſionem pec-
catorum, aquâ & ſpiritu omnes purificamur.
Antiph. Baptizat miles Regem, ſervus Domi-
num ſuum, Joannes ſalvatorem, aqua Jordanis
ſtupuit, columba proteſtatur, paterna vox audita
eſt: Hic eſt filius meus.
Sacerdos dicat hanc orationem.
Benedicere & ſanctificare digneris hanc crea-
turam aquæ in nomine Paptris, & Fiii,
& Spirits ſandi, ubicunque aſperſa fueri in
nomine tuo, omnes jaculationes ſævas ininici
expellat. Illud etiam rogamus & petimus, Deus
omnipotens, ut ſicut ad domum Raguelis an-
cGtum Angelum tuum Raphaélem' mittere digna-
tus es, ut Aſmodæum dæmonem alligaret: ſi-
mile quoque beneficium domibus noſtris donare
digneris: ubicunque hæc unda aſperſa fuerit,
nunquam malignus ſpiritus in enadem domo con-
ſiſtendi, vel commorandi habet poteſtatem, ſed
confuſus protinus & deſtructus abſcedat. Per
Chriſtum Dominum noſtrum, per quem Maje-

ſta-

ſer⸗
Uiaret
Neorati
Nator
nt lce

ktur no
wolontas

Wmolrun

haiie,

i nomen
ber Ange
collmas
hein Mey
eſtkerince
Coyphiin
ed adal
i eue

lolooraſti
ſnckifſcan
ionem per
fcamor,

tyus Doni.

Ann ſotdenis
nAwdKaa

.
ano cr⸗
Fifi,
rla beri
Evas inirid
timus, Dl
dagueſis t
ttere i⸗⸗
ligaret ſ⸗
ſtrs on
belli funit
domo,M.
eſtatenn 1
eet. 14
n e⸗
qae⸗ 4

Benedictio Aquæ in Vigilia Epiphaniæ. 41

Ktatem tuam laudant Angeli, adorant Domina-
tiones, tremunt porteſtates, cœli cœlorumque vir-
tutes, ac beata Seraphim ſocia exultatione con-
celebrant. Cum quibus & noſtras voces, ut ad-
mitti jubeas, deprecamur, ſupplici confeſſione di-
centes: ſanctus, ſandus, ſandus Dominus Deus
Sabaoth &c.
Exorcizo te, ſpiritus immunde, per DEUM vi-
vum, qui fecit cœlum & terram, mare, & omnia,
quæ in eis ſunt: ut omnes virtutes adverſarii,
omnes exercitus diaboli, omnes incurſus, & o-
mnia phantaſmata inimici eradicentur, & effu-
giant ab hac creatura ſalis & aquæ, ut ſit ſancta
& ſalutifera, & ignis ardens adversuùs omnes in-
ſidias inimici. Ut ubicunque portata, vel aſper-
ſa fuerit hæc creatura ſalis & aquæ, ſit ſanitas,
ſinceritas, & corporis medicina, ut effugiat omnis
infirmitas, fulgura quoque & grandines ab aſper-
ſione hujus aquæ ſeparentur, & effugiant & elon-
gentur. Per eum, qui venturus eſt judicare vi-
vos & mortuos, & ſæculum per ignem.
Oremus.
Verè ſanctus, verè benedictus, terribilis, me-
tuendus, & adorandus es, Domine Deus no-
ſter: ab occultis noſtris munda nos, & ab alie-
nis parce ſervis tuis: ut cum fiducia valeamus di-
cere orationem illam regalem, quam Dominus
& Salvator noſter per Evangelium ſuum orare
docuit dicens: Pater noſter, qui es in cœlis, ſan-
Gtificetur nomen tuum, adveniat regnum tuum,
fiat voluntas tua ſicut in cœlo & in terra. Pa-
nem noſtrum quotidianum da nohis hodie, &
C F di-

42 Benedicdo Aquæ in Vigilia Epiphaniæ.
dimitte nobis debita noſtra, ſicut & nos dimirtimus
debitoribus noſtris, & ne nos inducas in tentatio-=
nem.
Ny. Sed libera nos à malo.
Oratio.
Libera nos, quæſumus, Domine, ab omnibus
malis, præteritis, præſentibus & futuris, libera
nos, quæſumus, Domine, famulos & famulas tuas
à gladio, à fame, à tentatione diaboli, à percuſſione
ſæculi, & ab infirmitatibus malis, per liberatorem
& Redemptorem Dominum noſtrum Eſum Chri-
ſtum, Filium tuum, qui tecum vivit & regnat in
ſæcula ſæculorum. Amen.
Oratio.
Domine ſancde Pater omnipotens, æterne Deus:
Pater Domini noſtri Eſu Chriſti, Deus Abra-
ham, Deus Iſaac, & Deus jacob, exorcizantem me
iſtam creaturam ſalis, & aquæ, precor te, ut me
exaudire digneris in nomine Domini noſtri ESsU
Chriſti Nazareni, Filii DEl vivi, regis, & judicis
noſtri, ut ſit purgatio & purificatio omnibus homi-
nibus, atque in eis, in quibus aſperſa fuerit, habeat
poteſtatem ad effugandos immundos & phantaſma-
ticos ſpiritus, & omnem nefarium diabolum, atque
omnes figuras & minas ſathanæ. Concedatur etiam
ei poteſtas ad exterminandum fulgura, & grandi-
nes, & omnes adverſitates humanæ naturæ, ut-
non poſſit immundus ſpiritus nocere iis locis, in
quibus aſperſa fuerit, ſed confuſus & deſtrudus
abſcedat. Per virtutem Domini noſtri ESU Chri-
ſti Regis noſtri, qui cum Deo Patre vivit & regnat
in ſæcula ſæculorum, Amen.
Adju-

Cüwenn

kxlhan,

D

Cntclti
s, K
umn
olnter
abpent
line NNa
krin, 4

it ren
In lie rit
Clunens,
liui⸗
hiehan

h Benedictio Aquæ in Vigilia Epibbanio., 43.
inti Adjuro te, creatura ſalis & aquæ, in nomine
ui, Partris, & Filii & Spiritũs ſancti. Adjuro te
in nomine Domini noſtri ESU Chriſti, qui ſuper,
te ſuis ſanctis pedibus ambulavit. Adjuro te per
bomme, Sum, qui te de fonte paradiſi produxit. Adjuro te
omr per eum, qui Apoſtolis ſuis præcepit, dicens: ite,
urisiden Baptizate omnes gentes in nomine Patris & Filii
ns & Spiritüs ſancti. Per ipſius nomen te adjuro, ut
derelfin ubicunq; aſperſa fueris, omne phantaſma de domo
bertom ijpſa, & omnis incurſio diaboli eradicetur & effu-
unChi giat: Per Deum vivum †, per Deum verumf, per
regnath Deum totius Creaturæ’, ut neque hominibus, ne-
que domiciliis, neque navibus, neque pecoribus,
neque frugibus, neque arboribus noceat. Per
emneens: Dominum noſtrum JFſum Chriſtum Filium tuum,
Denidu qui venturus eſt judicare vivos & mortuos, &
antenn ſæculum per ignem.
F te, Ut hn Oratio.
oſtri D'Os , qui ad ſalutem humani generis maxima
Kjudiet quæque Sacramenta in aquarum ſubſtantia
bashome condidiſti: adeſto propitius invocationibus no-
it, baden ſtris, & Elemento huic multimodis purificatio-
pbantaſne nibus præparato, virtutem tuæ benedictionis
lun,ue infunde: ut creatura tua myſteriis tuis ſerviens
Haurein ad abigendos dæmones, morboôsque pellendos
Eum. divinæ gratiæ ſumat effedtum, ut quidquid in
ume,u domibus, vel in locis fidelium hæc unda reſper-
6s os, il ſerit car eat omni immunditia, liberetur à noxa,
gelndè non illic reſideat ſpiritus peſtilens, non aura
ee Corrumpens: diſcedant omnes inſidiæ latentis ini-
tEng mici, & ſi quid eſt, quod aut incolumitati habitan-
tium invidet, aut quieti, aſperſione hujus aquæ effu-
⸗ Ziat,.

144 Benedictio Aquæ in Vigilia Epiphaniæ-

giat, atque diſcedat: ut ſalubritas per invocatio-
nem tui nominis expetita ab omnibus impugna-
tionibus ſit defenſa. Per eum, qui venturus eſt
judicare vivos & mortuos, & ſæculum per ignem.
Benedictio.
enedicdtio Dei Partris, & Fiplii, & Spirits †
"ſancti, deſcendat ſuper hanc creaturam ſalis
& aquæ.
R. Amen.
Subitò ſacerdos incipiat: Credo in unum Deum.
Quo finito aſpergat populum aqud, & dicat Antipb.
Aſperges me cum Gloria Patri.
Quibus finitis recitet Evangelium.
Sequentia ſancti Evangelii ſecunduùm Lucam.
Factum eſt autem, cùm baptizaretur omnis
pPopulus, & JEſu baptizato, & orante, apertum
eſt cœlum, & deſcendit Spiritus ſanctus corpo-
rali ſpecie ſicut columba in ipſum, & vox de cœ-
lo facta eſt: Tu es filius meus dilectus , in te
complacui mihi. Et ipſe JEſus erat incipiens
quaſi annorum triginta, ut putabatur, Filius Jo-
ſeph, qui fuit Heli, qui fuit Mathat, qui fuit Le-
vi, qui fuit Melchi, qui fuit Janne, qui fuit Jo-
ſeph, qui fuit Mathathiæ, qui fuit Amos, qui fuit
Nahum. qui fuit Hesli, qui fuit Nagge, qui fuit
Mahat, qui fuit Mathathiæ, qui fuit Semei, qui
fuit oſeph, qui fuit Juda, qui fuit oanna, qui
fuit Reſa, qui fuit Zorobaboel, qui fuit Selathiel,
qui fuit Neri, qui fuit Melchi, qui fuit Addi, qui
fuit Coſan, qui fuit Elmadan, qui fuit Her, qui
fuit jeſu, qui fuit Eliezer, qui fuit jorim, qui
fuit Mathat, qui fuit Levi, qui fuit Simeon, Aui
uit

. 6
Erhi⸗
N.
,
And
Na

1) cin

M
D , gare
MA
Pites
Daxe

Glnect,
Güifret
Atüthie
ndo.
Taluch
Wn
Ninupan
ent
1ibet
,Donner
Rcamt
1,Dopine
PKomi

Nuudine
ernehe
Plntuune
gt niltete
Nehbin
n

D

erimer,
g inn⸗
venturns⸗
merighen

K Siri
dtram

num Deun
oat Auni

ni.
nlucam.
derar omnie
ne, Werunn
nctus corp⸗
vox Ge
dus, int
t incipie
t, Fllius
glifritl
qui fuitſ
mos, gliſi
ge in
Kem, ul
onm, Gl,
ui gelttic
it Her,
thorin, 4
Fneon

Benedictio Aquæ in Vigilia Epiphanic. 45
fuit juda, qui fuit Joſeph, qui fuit jona, qui fuit
Eliakim, qui fuit Melea, qui fuit Menna, qui fuit
Mathatha, qui fuit Natham, qui fuit David, qui
fuit jeſſe, qui fuit Obed, qui fuit Booz, qui
fuit Salmon, qui fuit Naaſſon, qui fuit Amina-
dab, qui fuit Aram, qui fuit Efron, qui fuit Pha-
res, qui fuit judæ, qui fuit jacob, qui fuit Iſaac,
qui fuit Abrahæ, qui fuit Thare, qui fuit Nachor,
qui fuit Sarug, qui fuit Regau, qui fuit Phaleg,

qui fuit Heber, qui fuit Sale, qui fuit Cainan, qui

fuit Arphaxad, qui fuit Sem, qui fuit Noe, qui
fuit Lamech, qui fuit Mathuſale, qui fuit Henoch,

qui fuit Jared, qui fuit Malaleel, qui fuit Cainan,

qui fuit Henos, qui fuit Seth, qui fuit Adam, qui
fuit Dei. IEfus autem plenus Spiritu ſancto re-
greſſus eſt à Jordane.
Quo finito incipiat TEe Deum laudamus: Te Do-
minum confitemur & totum dicatur. Deinde dicat:
y. Oſtende nobis, Domine, miſericordiam tuum,
N. Et ſalutare tuum da nobis.
Jy. Domine exaudi orationem meam,
HN. Et clamor meus ad te veniat,
y. Dominus vobiſcum.
v, Et cum Spiritu tuo.

Oremus.
Xaudi nos, Domine ſancte, Pater omnipotens,
æterne Deus, & mittere digneris ſanctum An-
gelum tuum de cœlis, qui cuſtodiat, foveat, pro-
tegat, viſitet, aique defendat omnes habitantes in
hoc habitaculo, per Chriſtum Dominum noſtrum.
N. Amen.,

46 Bened. auri, tburis & morrbe in feſto trium Reg.

12

.
Benedictio Auri, Thuris & Myrrhæ in feſto mu
trium Regum contra maleficia. e
Adjutorium noſtrum &c, Domine exaudi &c. Al,
Antiphona. i
Apertis theſauris ſuis, obtulerunt Magi Domino tſen⸗
Aurum, Thus, & Myrrham. int.
Pſalmus 66. Ne
Deus miſeratur noſtri &c. ex Laud. diei Domi- Nim n
nicæ. t
Repetitur Antiphona. Aperts theſauris &c. nuun,
Kyrie eleyſon. Chriſte eleyſon. Kyrie eleyſon.
Pater noſter &c. Uhn
y. Et ne nos inducas in tentationem. lo,
g. Sed libera nos à malo. Gwene
y. Oſtende, nobis, Domine, miſericordiam tuam. Mutis hn
. Et ſalutare tuum da nobis. Mnenn
y. Domine exaudi &c. Cnm r
y. Dominus vobiſcum &c. Tletitu,
Oremus. unz

Mnipotens ſempiterne Deus, te humiliter de- Maind
precamur, ut has creaturas, auri, thuris, & Glene
myrrhæ, hodierna die à tribus Regibus tibi tan: in
quam ſummo Regi, & Deo vero, & homini ve- Pellil⸗
ro oblatas benedicere conſeerare, & ſancti fi- ilinl
care digneris, & eis donum tuæ benedictionis in- Gfiam
fundas, & quicunque eas geſtaverit, vel iisdem trel
fumigatus fuerit, ab omni periculo animæ & cor- Kinrerei
poris ſalvus ſemper exiſtat. Qui cum batre & Spi- hiis Me
ritu ſancto vivis & regnas in ſæcula ſæculorum, n Much
Amen. nonneini

**

l

6

Ore-

iun

tbei kehn
lefie,
Xaudie,

Aagi Dont

. dieion

zuris Ee,
rie eleyſor

Ordiamtman

humllter⸗⸗
,; thutis,
bus tbi tn
homnik-
& ſlltfe⸗
edidndin⸗
, ſel Gen
anine Kebt
. gattec⸗
1ſecllormn

Bened. auri, thuris & myrrhe in feſto trium Reg. 47

Oremus.
Dmine JEſu Chriſte, qui nobis ſacerdotibus
non noſtris meritis, ſed ſola dignatione cle-
mentiæ tuæ præ cæteris gratiam contuliſti, ut
quidquid à nobis in tuo nomine dignèé & perfectè
agitur, à te fieri credatur, Adeſto, quæſumus,
noſtræ& officio ſervitutis, & bene dicere, ac ſan-
Gtificare digneris has creaturas auri, thuris, &
myrrhæ, quas in nomine ſando gloriæ tuæ be-

ne dicere confidimus. Qui vivis & regnas cum

Patre & Spiritu ſancto Deus, per omnia ſæcula
ſæculorum, Amen.
„Oremus, L
DEUS Dominator, Dominus magnus & excel-
ſus, fortis & terribilis, qui es, qui eras. &
qui venturus es, qui ante luciferum genitus in Dei
Patris ſinu in æternum triumphans, de Virgine
Matre naſci, & in ſinu ejus immaculato, tanquam
throno requieſcens à tribus Magis adorari, &
muneribus, auro, thure, & myrrha honorari
dignatus es, ut ſuperbum hujus mundi princi-
pem cum omni ſuo exercitu, qui arroganter in
cœlis te venerari & adorare renuit, foras ejice-
res, eümque catena magna ligares, ne nobis
pretioſo ſanguine tuo redemptis nocere valeat,
lupplices Clementiam tuam rogamus, ut hæc
myſtica munera, tibi Filio DEl oblata, ita be-
nedicere & ſanctificare digneris, ut per meri-
ta & interceſſionem ſanctiſſimæ Genitricis tuæ
Virginis Mariæ, & ſanctorum trium Regum Ca-
