jommim ne
eubſe Cdcot
Alin Noti
Eytenlttt
PoCen lnt
Ad rere
gjen Peene

⸗
meffogen

Regulæ pro Exorciſta. 40⁰⁷

ſieri poteſt: Ego N. miniſter Chriſti & Eccleſiæ in
enomine JEſu Chriſti præcipio vobis, immundi
ſpiritus, ſi qui latetis in corpore hujus hominis
4 DEO creati; vel ſiquo modo eum vexatis, ut
ſtatim mihi præbeatis aliquod ſignum evidens,
„& certum præſentiæ veſtræ agitando hominem
hunc, vel coram me efficiendo aliquid ex iis,
quæ prius abſente me efficere in eo ſoliti, era-
utis.,, Hoc præceptum fieri debet viva fide, & ex-
citando memoriam muneris illius, quo Exorciſta
fungitur, nempe DEl miniſtri & Eccleſiæ, inſtru-
menti contra dæmones, ut autem ſit efficax, expe-
diet perſuadere ægroto, ut hanc ipſam fidem con-
cipiat, & illum certiorem facere illius poteſtatis,
quam ob ſacrum ordinem Exorciſta in deæmones

habet, & diabolo nullas vires eſſe, ut reliſtat, cuùm

illi imperatur in nomine ESU Chriſti. Præterea
utile erit, non ſolam proferre præceptum hoc lin-
guâ latinâ, ſed etiam voce adeò ſubmiſſa, ut ægro-
tus percipere non poſſit; & ita agnoſci poterit, an
vere à dæmone corpus illud agitetur.
Tandem ſciendum quoque eſt, reperiri aliqua ma-
leficia, quæ dicuntur poteſtativa, in quibus dæmon
nec invadit membra, nec afſidue ineſt maleficiato,
ſed ſolum certis temporibus redit ad illum vexan-
dum, cùm igitur fieri poſſit, ut adveniente Exorciſſia,
malignus & calidus hoſtis recedat, ne cogatur quæ-
ſitum ſignum edere, oportet abExorciſta non ſolum
dæmonem præſentem adjurari præcepto ſuo, ſed
ſimul imperari viva fide, ut ſi forte ille abſit, ſtatim
accedat, & exequatur, quidquid illi præcipitur, vi-
delicet ſe manifeſtet, aliquid ex iis efnciendo, quæ
Ccᷣ 4 AAlias

408 Regulæ pro Exorciſta.

aliàs efficere ſolet. Hæ cautiones ſunt neceſſa-

riæ, quia nobis res eſt cum inimico, qui aſtu &
calliditate eò pervenit, quõô arte & virtute per-

venire non poteſt, ſi autem ea fides adſit, quæz

requiritur ab Exorciſta, tum à maleficiato, nul-
lus dubitandi ſupereſt locus, quin dæmon poſtu-
latum ſignum edere teneatur, ſine quo ulteriùs
procedi non poteſt, cùm ſtatui nequeat, an ma-
lum à diabolo fiat.
Advertat inſuper Exorciſta in mulieribus exor-
cizandis, ut honeſtatis ſit memor, neve quid-
piam dicat, vel faciat, quod vel ipſi, vel mulieri
occaſio eſſe poſſit alicujus impudicæ cogitationis.
Moneat etiam eum, qui obſidetur, ſi divin
gratiâ liberatus fuerit, ut diligenter ſibi caveat
à peccatis, etiam levioribus, ne occaſionem præ-
beat dæmoni iterum regrediendi.
Caveat autem Exorciſta, ne ipſe hoc munus
exerceat, niſi prius habitâà in ſcriptis facultate 4
Superiore ſuo majori.
Quando itaque Exorciſta volet adu oxorci-
zZare aliquam perſonam à dæmone obſeſſam, prius
confiteatur, aut conteratur de omnibus ſuis pec-
catis: legat etiam miſſam, ſi tempus commodum
fit, ut ſic cœleſti illo ac ſupremo domitore dæ-
monum, Chriſto ſalvatore noſtro munitus, au-
daciùs & potentius contra ſuperbos ſpiritus obſi-
dentes procedere valeat. Deinde armet ſe effi-
caci actu fidei, qui aptiffimus eſt, ad impugnan-
dos, & ejiciendos immundos ſpiriritus: ad eun-
demque etiam inducat perſonam obſeſſam, ſtatim
4 principio exorcismi.
2. Exor-

NN

1 mek

ler, clſtl
Gumgnun, iun
en, ſfuen
nnunct ſonn

ihuſeri

Gihmins mn⸗

itniæ

ſetein
Wghon
Clhann,
erceubel
il Necan n
ſitos ſandk
A Tiinn
Manier
uDbl r

lunent.
cd gialet
Eint Ne.
es ,
lefcin nl.
cemontr.
e glo del
bett, un

lieribosex,

ere it.
vel muleri
btationi.
II, ACNin
m wet
WNNrNNA.
.
e e kwe mmn

1
pe kallue

5
e A oldi⸗
Otelun, lni
Mnibes liäe⸗
nos Omn
Coninm
wnnine
os i
erne.
fift

r⸗ .

Xxorcismus I. pro obſeſſis. 409
Exorcismus I.
Ex Rituali Romano pro exorcizandis

obſeſſis à Dymone.

Sacerdos ſive alius Exorciſta ritè confeſſus, aut ſal-
tem corde peccata ſua deteſtans, peracto ſi com-

mogdeè fieri poteſt, ſanctiſſimo Miſſæ ſacrificio divinéò-

que auxilio piis precibus implorato, ſuperpelliceo &&
ſtola violacea, cujus extrema pars ad obſeſſi collum
circumponatur, indutus & coram ſe habens, obſeſſum
ligatum, ſi fuerit periculum, eum, ſe && adſtantes
communiat ſigno crucis, && aſpergat aqud benedittd,
& genibus flexis, aliis reſpondentibus dicat Litanias
ordinarias usque ad preces excluſivé.

1

Litaniæ de omnibus Sanctis.

yrie eleyſon. Chriſte eley ſon.
—Kyrie eleyſon. Chriſte audi nos.
Chriſti exaudi nos.
Pater de cœlis DEUS, Miſerere nobis.
Fili, Redemptor mundi, DEUS, Miſerere nobis.
Spiritus ſande DEUS, Miſerere nobis.
Sancta Trinitas, unus DEUS, Miſerere nobis.
Sanca Maria, Ora pro nobis.
Sancta DElI genitrix, Ora pro nohis.
Sanda Virgo virginum, Ora pro nobis.

Cc 5 Sancta

470 Exorciſmus I. pro obſeſſis.

Sande Michaél, ora pro nobis.
Sancte Gabriel, ora pro nobis.
Sancte Raphaél, ora pro nobis.

Omnes ſancti Angeli & Archangeli, orate pro nobis.

Omnes ſancti beatorum ſpirituum Ordines, orate
pro nobis.
San de Joannes Baptiſta, ora pro nobis.
Sancte joſephe, ora pro nobis.

Omnes ſancti Patriarchæ & Prophete, orate pro

nobis.
Sande Petre,
Sancte Paule,
Sande Andrea,
Sancte Jacobe,

Sancte joannes, „½
Sancte Thoma, ₰
Sancte Jacobe, 3
Sancte Philippe- 8
Sancte Bartholomæe, 2.

Sancte Matthæe,
Sancte Simon,
Sancte Thadæe,
Sancte Matthia,
Sandte Barnaba,
Sancte Luca,
Sancte Marce, .
Omne ſancti Apoſtoli, & Evangeliſtæ, orate pro
nobis.

Omnes ſancti Diſcipuli Domini, orate pro nobis.

Omnes ſandti Innocentes, orate pro nobis,
Sancte Stephane, ora pro nobis.
Sancte Laurenti, ora pro nobis.
W San-

ln,
e Node,
Une⸗ rcätori
Ms.

Drmestodi
rde Muni,

unge beneci
nce hemanu
nce Moninie⸗
ce funalce,
ner gcti

rtteynnobe,
10etcure

hobis

tetr, ortſ

—

= =

—

Exerciſmus I. pro obſeſſis. 411

Sancde Vincenti, ora pro nobis
Sancti Fabiane & Sebaſtiane, orate pro nobis.
Sancti joannes & Paule, orate pro nobis.
Sancti Coſma & Damiane, orate pro nobis.
Sancti Gervaſi & Protaſi, orate pro nobis.
Omnes ſancti Martyres, orate pro nobis.

Sancte Sylveſter, ora.
Sancte Gregori, ora.
Sande Ambroſi, ora.
Sande Auguſtine, ora.
Sancte Hieronyme, ora.
Sancte Martine, ora.
Sancde Nicolae, Ora.

Omnes ſandi Pontifices & Confeſſores, orate pro
nobis.
Omnes ſancti Dodores, orate pro nobis.

Sande Antoni, ora.
Sande Benedicde, ora.
Sande Bernarde, ora.
Sande Dominice, ora.
Sancte Franciſce, ora.

Omnes Sancdti Sacerdotes, & Levitæ, oraté pro
nobis.
Oune⸗ ſancti Monachi, & Eremitæ, orate pro
nobis.

Sancta Maria Magdalena, 522.
Sancta Agatha, ora.
Sancta Lucia, ore⸗
Sandta Agnes, ora.
Sanda Cæcilia, ora.
Sancta Catharina, ora.
Sanda Anaſtaſia, 5r.
Om-

412 Exorcismus 1. pro obſeſſis.

Omnes ſanctæ Virgines & Viduæ, orate pro nobis. Oene .
Omnes ſancti & ſanctæ DEl, intercedite pro nobis gei 4
Propitius eſto, Parce ei Domine. . . S
Propitius eſto, exaudi nos Domine. lgfuti
Ab omni malo, Libera nos Domine. eimn in G
Ab jra tua, . ltcunde ,
A ſubitanea & improviſa morte, unli
Ab inſidiis diaboli, = Nen en
Ab ira, & odio, & omni mala voluntate, ice ni
A ſpiritu fornicationis, lei
A fulgure & tempeſtate, L 1— –
A morte perpetua, 8. er
Per myſterium ſanctæ incarnationis tuæ, 5 rnme
Per adventum tuum, 8 Hkenmidur
Per Nativitatem tuam, 2 Lidtäh
Per Baptismum, & ſanctum jejunium tuum, S Uiriuͤde
Per crucem & Paſſionem tuam, 8 Wonnibusn
Per mortem & ſepulturam tuum, 3 Nunbonare
Per ſanctam reſurrectionem tuam, 5 Urkun mu
Per admirabilem Aſcenſionem tuam, leur lne
Per Adventum Spiritus ſancti paracliti, Uthwchenvl
In die judicii ⸗ eien bonen
Peccatores, Te rogamus, audi nos, Chnterlun
Ut nobis parcas, te rogamus. En nunlben
Ut nobis indulgeas, te rogamus. Nmmaire
Ut 4 veram pœnitentiam nos perducere digne- Vadr
11 te rogamus. At
Dereen tuam ſanctam regere, & conſervare he 1
te rogamus. ca Don

Ut Domnum Apoſtolicum, & omnes Eccleſiaſti⸗: u D i
cos iis

Mntate,

———

S
—
ESAET

— —
=Sρ☚T

—☛

Sianſ
, e
un,

=

005, .
tetou⸗
ler⸗

Ucet,

te⸗
Ne
(h. g.

onnne⸗ 6.

—

Exorcismus I. pro obſeſſis. 413

cos Ordines in ſanda religione conſervare
digneris,
Ut inimicos ſanctæ Eccleſiæ humiliare digneris,
Ut Regibus & Principibus Chriſtianis pacem &
veram concordiam donare digneris,
Ut cuncto populo Chriſtiano pacem, & unl-
tatem largiri digneris,
Ut nosmetipſos in tuo ſancto ſervitio confor-
tare, & conſervare digneris,
Ut mentes noſtras ad cœleſtia deſideria erigas,
Ut omnibus benefactoribus noſtris ſempiterna
bona retribuas,
Ut animas noſtras, fratrum, propinquorum,
& benefactorum noſtrorum ab æterna dam-
natione eripias,
Ut frudtus terræ dare, & conſervare digneris,
Ut omnibus fidelibus defundtis requiem æter-
nam donare digneris,
Ut hunc famulum tuum N. benedicere, & li-
berare digneris,
Ut hunc famulum tuum N. à vexatione diaboli
eripere digneris,
Ut hunc famulum tuum N. ab infeſtationibus
dæmonum liberes,
t nos exaudire digneris,
Fili DEl,

'sou pne snuue3o 2 L.

Agnus DElI, qui tollis peccata mundi, parce no-

bis Domine.

Agnus DEl, qui tollis peccata mundi, exaudi

eos Domine.

Agnus DEI, qui tollis peccata mundi, miſerere
Antiph.

nobis.

414 xorcismus I. pro obſeſſis.

Antiph. Ne reminiſcaris Domine delida noſtra,
vel parentum noſtrorum, neque vindicdtam ſu
mas de peccatis noſtris. .
Pater noſter, &c.
z. Et ne nos inducas in tentationem &c.

Pſalmus 53.
EUS in nomine tuo ſalvum me fac: & in vir-
tute tua judica me.
DEUS exaudi orationem meam: auribus per-
cipe verba oris mei,
uoniam alieni inſurrexerunt adversuùm me,
& fortes quæſierunt animam meam: & non pro-
poſuerunt DEum ante conſpectum ſuum.
Ecce enim DEUS adjuvat me: & Dominus
ſuſceptor eſt animæ meæ.
Averte mala inimicis meis: & in veritate tus
disperde illos.
Voluntariè ſacrificabo tibi, & confitebor no-
mini tuo Domine, quoniam bonum eſt.
Quoniam ex omni tribulatione eripuiſti me:
& ſuper inimicos meos de ſpexit oculus meus.
Gloria Patri &c.

z. Salvum fac ſervum tuum.

N. DEUS meus ſperantem in te.
y. Eſto ei Domine turris fortitudinis,
H. A facie inimici.
y. Nihil proficiat inimicus in eo.
Bi. Et Pilius iniquitatis non apponat nocere ei,
y. Mitte ei Domine auxilium de ſancdoo
, Et de Sion tuere eum.

y5, Do-

4 6
eſ
eſ

.

9

o
roele⸗ 1
e Gun 1
io tw⸗ M
Aele
erlonni1
gntfrumm
Hlili, acte
Enpidci, W
Mtetmenc,
ngben Xin
Edevonio Ne⸗
nnlyerben
cin kemi
Unllhmur
t,Kecet,
lit, Dem on
Ferifmtaer⸗
10 Nele
Dlübntrt
recſonen &
p füten
mibug 1
pilgſ

M
ne Eünot,
ueſtlcn.

nem

eſe: Kan⸗
aundos e⸗

ſchhebn ne,
n Enon Pro.
fun .
WMuns

Gn ſefterm

ntedoro⸗
r

n

Grailiſ me⸗
Guulusma

,B

hnat n

ſancte

Exorcismus I. pro obſeſſis. 41 5

z. Domine, exaudi c.
y. Dominus vobiſcum, &c.
Oratio.
EUS, cujus proprium eſt miſereri ſemper, &
ͤ parcere, ſuſcipe deprecationem noſtram,
ut hunc famulum tuum, vel famulam tůam, quem
(vel quam) delictorum catena conſtringit, miſe-

ratio tuæ pietatis elementer abſolvat.

Oratio.
D'mine ſance, Pater omnipotens, æterne Deus,
Pater Domini noſtri IEſu Chriſti, qui illum
refugum tyrannum & apoſtatam gehennæ ignibus
deputêâſti, quique unigenitum tuum in hunc mun-
dum miſiſti, ut illum rugientem contereret, ve-
lociter attende, accelera, ut eripias hominem ad
imaginem, & ſimilitudinem tuam creatum, à ruina,
& dæmonio meridiano. Da, Domine, terrorem
tuum ſuper beſtiam, quæ exterminat vineam. Da
fiduciam ſervis tuis, contra nequiſſimum draco-
nem pugnare fortiſimè, ne contemnat ſperantes
in te, & ne dicat, ſicut in Pharaone, qui & jam
dixit, Deum non novi, nec Iſfraël dimitto. Ur-
geat illum dextera tua potens diſcedere à famulo
tuo N. vel famula tua N. † ne diutius præſumat
captivum tenere, quem tu ad imaginem tuam fa-
cere dignatus es, & in filio tuo redemiſti, qui te-
cum vivit & regnat in ſæcula ſæculorum. N. Amen.
Deinde ſurgens præcipiat dæmoni hunc in modum.
Præcipio tibi quicunque es ſpiritus immunde, &
omnibus ſociis tuis, hunc Dei famulum obſi-

dentibus, ut per my ſteria Incarnationis, Paſſionis,
Re-

4

4¹⁶ Exorcismus I. pro obſeſſis.

Reſurredtionis, & Aſcenſionis Domini noſtri Eſu
Chriſti, per miſſionem Spirits ſancti, adventum
ejusdem Domini noſtri ad judicium dicas mihi no-=
men tuum, diem & horam exitũs tui cum aliquo
ſigno; & ut mihi Dei miniſtro, licet indigno,
prorſus in omnibus obedias: neque hanc creatu-
ram Dei, vel circumſtantes, aut eorum bona ullo
modo offendas. WD
Deinde legantur ſuper obſeſſum hæc Evangelia, vel
unum aut alterum.
Lecio S. Evangelii ſecundùm Joannem.
næc dicens ſignat ſe, & obſeſum in fronte, ore
S pectore. L
In principio erat verbum, & verbum erat apud
Deum &c.
Lecio S, Evangelii ſecundum Marcum.
Marci 16.

In illo tempore: Dixit JEſus diſcipulis ſuis: Eun-
tes in mundum univerſum, prædicare Evange-

fuerit, ſalvus erit: qui verò non crediderit, con-
demnabitur. Signa autem eos, qui crediderint,
hæc ſequentur: In nomine meo dæmonia ejicient:
linguis loquentur novis: ſerpentes tollent, & ſi
mortiferum quid biberint, non eis nocebit: ſuper
ægros manus imponent, & bene habebunt.
Lectio S. Evangelii ſecunduùm Lucam.
Lué. 10. .
I illo tempore reverſi ſunt ſeptuaginta duo cum
gaudio dicentes ad Eſum: Domine, etiam dæ-

monia ſubjiciuntur nobis in nomine, Et ait illis:
Videbam

Puen lr
Slanhnuun
,,Nuls n
1Cumantemen
kencäann
Gigrumdrc
Rrcogtei
znunin inl
mumnca

lium omni creaturæ: qui crediderit & baptizatus iilee,von

id abeelebu

uohennehube
Gann lnios⸗
Cendecto
foötepnmni (
n uum ine ſ
foreolireni
3 erehinbdn
ilet,
minemis.

„

Umnign

Meit

Doniiolilt
landi kfenn⸗
indäninin
istituaſ
0, lutlin,
ſeſtehumen.
lteoruongunto

Eungi,

onpen.
nit ſolt,

ehnnentapo

N

.

er

anoluſcl

ntes Den
esoeti
Ge zaber

lagtei
Poritiß⸗
omine S

2 licelleit,

y. Dominus vobiſoum, &.

Exorciſmus I. pro obſeſſis. 417
Videbam ſatanam ſicut fulgur de cœlo cadentem.
Ecce dedi vobis poteſtatem calcandi ſuper ſerpen-
tes & ſcorpiones, & ſuper omnem virtutem inimi-
ci, & nihil vobis nocebit: verumtamen in hoc no-
lite gaudere, quia ſpiritus vobis ſubjiciuntur: gau-
dete autem, quod nomina veſtra ſcripta ſunt in cœ⸗
lis.
Ledio S. Evangelii ſecundum Lucam.
IN illo tempore: Erat ESUS ejiciens dæ'monium,
& illud erat mutum. Et cùm ejeciſſet demoni-

um, locutus eſt mutus, & admiratæ ſunt turbæ.
Quidam autem ex eis dixerunt: in Beelzebub prin-

cipe dæmoniorum ejicit dæ'monia: & alii tentan-
tes, ſignum de cœlo quærebant ab eo. Ipſe autem,

ut vidit cogitationes eorum, dixit eis: Omne re-
gnum in ſe ipſum diviſum deſolabitur, & domus

fupra domum cadet. Si autem ſatanas in ſe ipſum
diviſus eſt, quomodo ſtabit regnum ejus? quia di-

citis, in Beelzebub me ejicere dæmonia. Si autem
ego in Beelzebub ejicio dæmonia: filii veſtri in quo
ejiciunt? Ideo ipſi judices veſtri erunt. Porrò ſi in
digito Dei ejicio de'monia: profectò pervenit in
vos regnum Dei. Cùm fortis armatus cuſtodit atri-
um ſuum, in pace ſunt ea, quæ poſſidet. Si autem

. 1 . „ . . .
fortior eo ſuperveniens vicerit eum, univerſa arma

ejus auferet, in quibus confidebat, & ſpolia ejus di-
ſtribuet.
J. Domine exaudi &c.

od Oa-

418 Lxorcasmus I. bro obſeyls.
Oratio.
QMnipotens Domine, verbum Dei Patris, Chri-
ſte ESU, Deus, & Dominus univerſæ creatu-
ræ, qui ſanctis Apoſtolis tuis dediſti poteſtatem cal-
candi ſuper ſerpentes & ſcorpiones, qui inter cæ-
tera mirabilium tuorum præcepta dignatus es di-
cere: dæmones effugate: cujus virtute mutus tan-
quam fulgur de cœlo ſatanas cecidit: tuum ſanctum
nomen cum timore & tremore ſuppliciter depre-
cor, ut indigniſſimo mihi ſervo tuo, datâà veniâ, om-
nium delidorum meorum; conſtantem fidem, &
poteſtatem donare digneris: ut hunc crudelem

dæmonem, brachii tui ſancti munitus potentiâ ſi-

denter & ſecurus aggrediar, per te ESU Chriſte,
Domine Deus noſter, qui venturus es judicare vi-
vos & mortuos, & ſæculum per ignem. N. Amen.

Deinde muniens ſe & obſeſſum ſigno crucis, circum-
poſità parte ſtolæ ad collum ejus, && dexterd manu ſud
capiti ejus impoſitd, conſtanter, & magna cum fide di-
cui ea, quæ ſequuntur.

y. Ecce crucem Domini, fugite partes adverſæ,.

N. Vicit Leo de tribu juda radix David.
y. Domine exaudi &c.
y. Dominus vobiscum &c.

Oratio.

D*s, & Pater Domini noſtri ESU Chriſti, in-
voco Nomen ſanctum tuum, & clemeatiam
tuam ſupplex expoſco, ut adversùs hunc, & omnem
immundum ſpiritum, qui vexat hoc plaſma tuum,
mihi

rief

elenickbt

nrytlſeinin
ſehainerdt
ſetdododß
ceruwr an
roddo Bentin
ne, callicſr⸗
Eiritian
Elter, NMunm

let enuncaru
(ns cence int

lera cra

Nerrlepinne
Gfhun hal.

pumfnel

batre tdlem
percüle
mine al
Dinwkcun

d
Pouurt

Delti,C
Sunifelscrente
Kihorcktenea.
hes gliitetee.
1 Cgnn l.
irtutemundtr.
t:tuumntdn
Ppleitercenn
iruiis
ntenn fen,
lune crucelen
inmwentif.
rke,
Nurnerrde.
eigen Nn
pmtin
H

.
,grlun el
SeN .

D Daris.

Nen
t loh

Exorciſmus I. pro obſeſſis. 419
mihi auxilium præſtare digneris. Per eundem Do-
minum noſtrum ESUM Chriſtum Filium tuum,
qui tecum vivit & regnat in unitate Spiritũs ſancti
Deus, per omnia ſæcula ſæculorum. . Amen.

Eworciſmus.
KXorcizo te immundiſſime ſpiritus, omnis incur-
ſio adverſarii, omne phantaſma, omnis legio, in
nomine Domini noſtri ESU Chriſti † eradicare, &
effugare ab hoc plaſmate Dei † ipſe tibi imperat, qui
te de ſupernis cœlorum in inferiora terræ demergi
præcepit. Ipſe tibi imperat, qui mari, ventis, & tem-
peſtatibus imperavit. Audi ergo, & time ſatana, ini-
mice fidei, hoſtis generis humani, mortis adductor,
vitæ raptor, fomes vitiorum, ſeductor hominum,
proditor gentium, incitator invidiæ, origo avari-
tiæ, cauſa diſcordiæ, excitator dolorum: quid ſtas
& reſiſtis, cum ſcias, Chriſtum Dominum vires tuas
erdere: illum metue, qui in Iſaac immolatus eſt, in
Peſeph venundatus, in agno occiſus, in homine cru-
cifxus, deinde inferni triumphator fuit.
Sequentes cruces fiant in fronte obſeſſi.
Recede ergo in nomine Patris, & Filii, & Spi-
ritũs † ſancti. Da Locum Spiritui ſancto, per hoc
ſignum crucis ESU Chriſti, Domini noſtri. Qui
cum Patre & eodem Spiritu ſancto vivit & regnat
Deus, per omnia ſæcula ſæculorum. k. Amen.

t. J. Domine exaudi &c.

v. Dominus vobiſcum. &c.
Ir Oratio. .
DEs conditer, & defenſor generis humani, qui
D d 2 ho-

420⁰ Exorciſmus I. pro obſeſſis.
hominem ad imaginem tuam formäſti, reſpice ſuper

hunc famulum tuum N. vel famulam tuam N. qui

vel quæ dolis immundi ſpirits appetitur, quem
vetus adverſarius, antiquus hoſtis terræ formidinis
horrore circumvolat, & ſenſum mentis humanæ
ſtupore defigit, errore conturbat, & metu trepidi
timoris exagitat; repelle Domine virtutem diabo-
ii, fallacésque ejus inſidias amove: procul impius
tentator aufugiat, ſi nominis tui ſigno † (in fronte)
famulus tuus munitus, & in anima tutus & cor-

pore. —
TWes cruces ſequentes fiant in pectore dæmoniaci.
Tu pedtoris † hujus interna cuſtodias. Tu viſce-

ra † regas. Tu cor †confirmes: in animaadvert-
idiedn

tricis poteſtatis tentamenta evaneſcant. Da Domi-
ne ad hanc invocationem ſandtiſſimi nominis tui
gratiam, ut qui hucusque terrebat, territus aufugiat,
& victus abſcedat, tibique poſſit famulus tuus, &
corde firmatus, & mente ſincerus debitum præbere
famulatum. Per Dominum noſtrum Eſum Chri-
ſtum Filium tuum. Qui tecum. N. Amen.
Exorciſmus. “
AbPjuro te, ſerpens anti que, per judicem vivorum
& mortuorum, per factorem tuum, per facto-
rem mundi, per eum, qui habet poteſtatem mittendi
te in gehennam, ut ab hoc famulo Dei N. qui ad Ec-
cleſiæ ſinum recurrit, oom metu, & exercitu furoris
tui feſtinus diſcedas. Adjuro te iterum * (in fronte)
non mea infirmitate, ſed virtute Spirits S. ut exXeas
ab hoc famulo Dei N, quem omnipotens Deus ad

imaginem fuam fecit, Cedgigitur, sedenon mihi-
ſe

etdoinner
rum wirtus,eli
Neromi 0o
wrntunm perte⸗
Nun Crito in
c guir holen
Ctiſkin iign
Potörmeehrs

ſ seinehar

Alentettini, g
jonniporubbl
ebs eskican
kentmtiges
is hunarne
venmun

Exorcismus I. pro obſeſſis. 421
ſed miniſtro Chriſti: illius enim te urget poteſtas,

Hn qui te cruci ſuæ ſubju gavit, illius brachium con-
IeH tremiſce, qui devictis gemitibus inferni animas ad
Dpeimt (len lucem perdoxit. Sit tibi terror corpus hominis
temeimin (in pectore) ſit tibi formido imago Dei †. (in
eniiämmne fronte) non reſiſtas, nec moreris diſcedere ab ho-
Kmungi mine iſto, quoniam complacuit Chriſto in homine
Virneniid, habitare. Et ne contemnendum putes, dum me
procllinhi peceatorem nimis eſſe cognoſcis. Imperat tibi

of :m DEUS T imperat tibi Majeſtas Chriſti, imperat
NsAe tibi Deus Pater, † imperat tibi Deus Filius, T im-
perat tibi Deus Spiritũs † ſanctus, imperat tibi fi-
eAnic des ſanctorum Apoſtolorum, Petri & Pauli, & cæ-
oIuice. terorum Apoſtolorum, imperat tibi martyrum ſan-
Frunmdhece. guis, imperat tibi continentia confeſſorum † im-
nNI. perat tibi pia Sancorum & Sancdtarum omnium in-
UünmN terceſſo imperat tibi Chriſtianæ fidei myſterio-
GNn rum virtus † exi ergo transgreſſor, exi ſeductor,
Ds& plene omni dol, & fallaciâ, virtutis inimice, in-
n nke nocentium perſecutor. Da locum impiiſſime, da
un⸗ locum Chriſto, in quo nihil inveniſti de operibus
e. tuis, qui te ſpoliavit, qui regnum tuum deſtruxit,

qui te vidtum ligavit, & vaſa tua diripuit, qui te
pProjecit in tenebras exteriores, ubi tibi cum mini-

litanſin⸗ ſtris tuis erit præparatus interitus. Sed quid tru-
tuun, , culente reniteris? quid temerarie detre das? reus

es omnipotenti DEO, cujus ſtatuta transgreſſus
es, r’eus es Filio ejus EU Chriſto, Domino noſtro,
Nezen, ) quem tentare auſus es, & crueifigere præſumpfiſti,
/ teus es humano generi, cui tuis perſuaſionibus
Mortis venenum propinaſti,

*
—

ℳ 4 D d 3

4²² Exorcismus I. pro obſeſſis.

Adjuro ergò te, draco nequifſime, in nomine

immaculati, qui ambulavit ſuper aſpidem, & ba-
ſiliſcum, qui conculcavit leonem, & draconem, ut
diſcedas ab hoc homine † Giat in fronte) dicedas
ab Eccleſia DEl † (Kat ſignum erucis ſuper cir-
cumſtantes) contremiſce, & effuge invocato nomi-

ne Domini illius, quem inferi tremunt, cui virtu-

tes cœlorum, & poteſtates, & Dominationes ſub-
jectæ ſunt; quem Cherubim & Seraphim indefeſſis
vocibus laudant dicentes: Sanctus, Sanctus, San-
Qus Dominus Deus Sabaoth. Imperat tibi ver-
bum † caro factum. Imperat tibi natus † ex Vir-
gine, imperat tibi ESUS † Nazarenus, qui te, cum
diſcipulos ejus contemneres, eliſum atque proſtra-
tum exire præcepit ab homine, quo præſente, cùm
te ab homine ſeparaſſet, nec porcorum gregem in-
gredi præſumebas. Recede ergòô nunc achjuratus
in nomine † ejus ab homine, quem plaſmavit; du-
rum eſt tibi velle reſiſtere †, durum eſt tibi contra
ſtimulum calcitrare † qui quando tardiùs exis, tan-
tò magis tibi ſupplicium creſcit; quia non homines
contemnis, ſed illum, qui dominator vivorum, &
mortuorum, qui venturus eſt judicare vivos &
mortuos, & ſæculum per ignem. . Amen,
y. Domine-exaudi &c.
y. Dominus vobiscum, &c.

OOorremas.
DEUS cœli, DEUS terræ, DEUS Angelorum,
DEUS Archangelorum, DEUS Prophetarum,
DEUS Apoſtolorum, DEUS Martyrum, DEUS
Virginum, DEUS, qui poteſtatem habes donare vi-
tam

Urmgtrni
nt⸗ n
,Artit)
inckun
intArni
ehetrdehn

letihiNn

fenommidwen
Red G e
Aereingieper
bnenft Cere!
N Kum
linſlenit.
Crctr ſrocirtor
fiökwirbbus ta
Uilganurene
oAiigili
enputene ne
gl leme
leini 1
3 wuüinenit
S M

N
fininanin
r hen, N.
nAiument
inftn ccet
in ſte .
Ge iuroenononi⸗
enmbnt en rina⸗

onninztionesid.

raphininckiit
1, Ken.d N
Nperet thiſe
inatusfer r
Cite,CI
uugeprolte
paeneun
Cnngernin⸗
mmdN
heghumiuns
denhiuin 1
uncthiann

1 n c⸗
Ghulißelsir

ungtunlei
Hunnr ſtolum,
irte nuc
1 Men

Exorcismus I. pro obſeſſis. 4²³
tam poſt mortem, requiem poſt laborem, quia non
eſt alius DEUS præterte, nec eſſe poterit verus, tu
creator oœli & terræ; qui verus Rex es, & cujus
Majeſtati gloriæ tuæ ſupplico, ut hunc famulum
tuum de immundis ſpiritibus liberare digneris. Per
Chriſtum Dominum noſtrum. ꝑ. Amen.

Exorciſmus.

Aduro ergò te omnis immundiſſime ſpiritus, om-

ne Phantaſma, omnis incurſio ſatanæ, in no-
mine ESU Chriſti † Nazareni, qui poſt lavacrom
jordanis in deſertum ducus eſt, & te in tuis ſedi-
bus vicit, ut, quem ille de limo terræ ad honorem
gloriæ ſuæ formavit, deſinas impugnare, &in homi-
ne miſerabili non humanam fragilitatem, ſed ima-
ginem omnipotentis Dei contremiſcas. Cede ergoò
Deo † qui te & malitiam tuam in Pharaone & in
exercitu ejus per Moyſen ſervum ſuum, in abyſſum
demerſit. Cede Deo † qui te per fideliffimum ſer-
vum ſuum David de rege Saule ſpiritualibus canti-
cis pulſum fugavit. Cede Deo † qui te in Juda
Iſchariothe proditore damnavit. Iile enim te di-
vinis † verberibus tangit, in cujus conſpectu cum
tuis legionibus tremens & clamans dixiſti: Quid
nobis, & tibi ESU Fili Dei altiſſimi? veniſti huc an-
te tempus torquere nos? ille te perpetuis flammis
urget, qui in fine temporum dicturus eſt impiis: di-
ſcedite à me maledicti in ignem æternum, qui para-

tus eſt diabolo, & angelis ejus. Tibi enim impie, &

angelis tuis inextinguibile præparatur incendium,
Quia tu es princeps maledicti homicidii, tu auétor
D d 4 in-

424 Exorcismus I. pro obſeſſis.

inceſts, tu ſacrilegorum caput, tu actionum peſ- ilien

ſimarum magiſter: tu hæreticorum dodor, tu to- 4I.
tius obſcœnitatis inventor. Exi ergo † impie, 1en
exi ſcelerate. Exi cum omni fallacia tua, quia eno
hominum templum ſuum eſſe voluit Deus. Sed 6
quid diutius moraris hic? da honorem Deo Patri Hgini 1
omnipotenti †† cui omne genuflectitur. Da locum

„ eos
Domino JESU † Chriſto, qui pro homine ſangui- Noriin!

nem ſuum ſacratiſſimum fudit. Da locum Spiritui
ſancto, qui per beatum Apoſtolum ſuum Petrumte wen

manifeſte ſtravit in Simone mago: qui fallaciam
tuam in Anania, & Saphira condemnavit, qui te in (auiniht
Herode rege honorem Deo non dante percuſſit; 1
qui te in mago Elyma per Apoſtolum ſuum Paulum nmtend
cæcitatis caligine perdidit, & per eundem de Py-
thoniſſa verbo imperans exire præcepit. Diſcede Denin dnun
ergò nunc † diſcede † ſeductor, tibi eremus ſedes
eſt, tibi habitatio ſerpens eſt: humiliare, & proſter- Nauin doni
nere. Jam non eſt differendi tempus. Ecce enim
Dominator Dominus proximat citò, & i gnis arde- (nfenin Do
bit ante ipſum, & præcedet & inflammabit in cir-
cuitu inimicos ejus, ſi enim hominem fefelleris, labomine

Deum non poteris irridere, ille te ejicit cujus ocu- 7
lis nihil occultum eſt. Ille te expellit, cujus vir- nrhn he⸗
tuti univerſa ſubjecta ſunt. Ille te excludit, qui 9

tibi & Angelis tuis præparavit æternam gehennam: Dent Meuns
de cujus ore exibit gladius acutus: qui venturus eſt

judicare vivos & mortuos, & ſæculum perignem. nie .
E. Amen. S l. u
. Prædidta omnia, Quatenus opus fuerit repeti poſſunt Dont,
donec obſeſſus ſit omnino liberatus. ilo

Juva-

1 Exorcismus I. pro obſeſſis. 42⁵
tuhmg. Juvabit præterea plurimum, hæc, quæ infrd notan-
nndin . tur, vel aliqua eorundem, ſuper obſeſſum devotè dieere
hlinge, ſepeque repetere.
lNin, pater noſter, &c. Ave Maria, &c. Credo &.

lit e ſee Cunticam B. V. M.
Dorenahin Magnificat anima mea Dominum &c.,
inur Dn CLanticum.
honinem⸗ Benedictus Dominus Deus Iſraël &c.
elm gein 4 Symbolum ſancti Athanaſii.
Mum Perrunt Quicunque vult ſalvus eſſe &c. S
ci filoein Pſalmus 90.
mri, ieenn Qui habitat in adjutorio altiſſimi &c.
lneperelS; Pfſalmus 67.
nlumnkaſtnn Exurgat Deus, & diſſipentur inimici ejus &c⸗
gmkrdlf- W . Pſalmus 6 9. .
rc NEH . Deus in adjutorium meum intende &c.
Ntae Pfſalmus 53.
nniue kni. Deus in nomine tuo ſalvum me fac &c.
Oema dn BPlſlalmus 117.
Ainkinorl⸗ Confitemini Domino, quoniam bonus &c-
Mumttucir. Pſalmus 34.
ien lllei, Judica Domine nocentes me &c.
eſctellucene Pſalmus 30.
elib oliin In te Domine ſperavi &c.
le eiclii Pſalmus 21.
nn e Deus, Deus meus, reſpice in me &.
inedet Pſalmus 3.
n en Domine, quid multiplicati ſunt, qui tribulant
clun me &c. .

“W Pſalmus 10.
ℳ In Domino confido &.

D d 5 Pſal-

426 Ezorciſmus Nicueſæ

S Pſalmus 12.
Uſquequo Domine obliviſceris &.
Oratio.
Poſt liberationem.
ORemus te Deus omnipotens, ut ſpiritus iniqui-
tatis amplius non habeat poteſtatem in hoc
famulo tuo N. vel famula tua N. ſed ut fugiat, &
non revertatur. Ingrediatur in eum, vel in eam

Domine, te juhente, bonitas, & pax Domini noſtri

JElſu Chriſti, per quem redempti ſumus, & ab om-
ni malo non timemus, quia Dominus nobiſcum eſt.
Qui vivit & regnat cum Deo Patre in unitate Spi-
ritũs ſancti Deus, per omnia ſæcula ſæculorum.
N, Amen.

Exorciſmi potentiſſimi & efficaces
ad expellendos dæmones R. D. Hilarii
Nicueſæ Theat. Regul.

Forma intergatoria Dæmoni facienda.
ESo indignus Sacerdos, & Miniſter Altiſſimi, Au-
Goritate mihi tradita à ſancta Romana Eccleſia
ſuper inferni Principes, præcipio tibi nomine divi-
næ Majeſtatis, ac D N. Eſu Chriſti. Item in virtu-
te, & per virtutem ſuæ Humanitatis, Divinitatis, &
Excellentiæ, nec non imperio potentiæ Throni ſan-
Gifſmæ Trinitatis, ut ſtatim nullà morâ interjectà,
& fallacia patefacias mihi nomen tuum. Inſuper ex
qua leglone ſis, & qua hierarchia etiam, ſi ſis aereus,
vel ſubterraneus aut ex aliqua alia (pecie, & de qua
natu-

Sakhhid
ndten Di
Cöſ nonn
levenhelenei
Alnigrelivesi
Aitai gli tn
lnmun tee ſell
lreigotbin
iCummin hune
Gimmin e ſn

(e Ai an

Gfinnie nine
i Lot eper
oniiin he⸗
Batireciſti
r aile
un enhi
guceläni
h 0

utſptfnnan.
oteltatenindae
ſeduſgin -
eüm, velinenn
ADoniniwti
Umus, Ebon
snobileumet.
inonitite H⸗
Gulecorun.
—
Ket
061Dii

gibinl
Grliincle
8Nonanedel
lonnene
dibinnſcte
ſeninee
6, Dirin,
er
entiel ,

noriee
etiamn
4 Heet

ad expellendos demomes. 4²7⁷

natura, cuique poteſtati ſubjaceas? item, quomo-
do huc es ingreſſus; qui ſint tui ſocii, & quomodo
vocentur; ex qua legione, poteſtate, hierachia ſint
& ipſi; & quomodo eorum magiſtri nominentur?
Etiam præcipio tibi, ut exponas absque mendacio.
in quo climate, & hemiſpherio cecideris, cùm, per
defectionem tuam ab omnipotente expulſus fuiſti;
præterea, impero tibi, ut explices, unde ſis, à par-
téne orientali, meridionali, occidentali, an ſepten-
trionali? quo etiam nomine? ego præcipio tibi, ut
dicas mihi, num aliàs in aliud corpus fueris ingreſ-
ſus, & quisnam te ejecerit, atque inde expulerit,
qua die, quave hora, de quo loco, vel membro il-
lius corporis egreſſus ſis; & qui vocetur princeps

præceptoris, vel magiſtri tui? etiam dicas mihi ad

honorem Dei vivi, Magni, terribilis, atque mira-
bilis, cujus nomine te conjuro † & poteſtatem ha-
beo expellendi te ab hoc corpore; quamdiu eſt,
cum ingreſſus es in locum iſtum; quâ formꝗ, qua die,
quâ hora, quâ tandem ex cauſa; cùm hoc corpus
humanum nec ſedes, nec domus, nec manſio tua
ſit? præcipio tibi præterea, ut ſyncereè fatearis mi-
hi verum, an in hunc eundem locum venerint ſpiri-
tus in auxilium & favorem tuum, & ex qua hierar-
chia, & legione; an intus, vel extra permaneant;
an ſint maſores, minores, vel tibi æquales, & ſub
cujus poteſtate reperiantur, cujusque naturæ, &
regionis ipſi ſint: hæc omnia ſupra relata, & ſingu-
la ſigillatim atque diſtin & adjuro te exorcizo te †
conjuro te † tibique præcipio † per Deum verum
*vivum, ut verà mihi enarres ad honorem, & glo-
riam ejusdem altiſſimi † ac Domini noſtri Eſu Chri-
i utriusque curiæ cœleſtis.
Exor-

425 Exorciſmus I.

ELExXorcismus J.
In die Circumciſionis Domini, & per
Octavam.
Præparatio.
L PAter noſter, Ave Maria, Credo. Confiteor.
Miſereatur. Indulgentiam.
Ppergat locum dicens Antiphonam.

Aſperges me Domine hyſſopo, & mundabor:

lavabis me, & ſuper nivem dealbabor.
Deingde dicatur Pſalmus 5§0.
Miſerere mei Deus, &. ex laud. fer. 2. Aſperges
y. Oſtende nobis Domine miſericordiam tuam,
. Et ſalutare tuum da nobis. .òM
J. Domine, exaudi &c.
v. Dominus vobiſcum &c.

Oremus.
EXaudi nos, Domine ſancte, Pater emnipotens,
æterne Deus; & mittere digneris ſanctum An-
gelum tuum de cœlis, qui cuſtodiat, foveat, pro-
tegat, viſitet, atque ab immundis ſpiritibus defen-
dat omnes habitantes in hoc habitaculo † Per
Chriſtum Dominum noſtrum, Amen.
† Sequentia S. Evangelii ſecundum Lucam.
v. Gloria tibi Domine.
N illo tempore: poſtquam conſummati ſunt dies
oGo, ut circumcideretur Puer: voeatum eſt no-
men ejus, Eſus, quod vocatum eſt ab Angelo, prius-
quam in utero conciperetur, H. Laus tibi Chriſte.
Per

W

Dnbe
„WN

(Vuuu

Tet

eEcAla

5 Nenpar unn

etlnde.

arlünta, N
rr uuta,.
da D gen
Sndt iro in
Gnche Mcheel,
ncte lrriel,
be lapheeh ot
Umeludiange
Oraakun beato⸗
Noici
nck ſen upt
lce let gna
mefnirin
nobs.
e Aoln

1

„
ini Aer.

In die Circumciſionis Domini. 424*
Per Evangelica dicdta extinguatur † diſſipetur †

Xxdeſtruatur † in te omnis diaboli malitia. In no-

mine Paptris, & Filii, & Spiritüs † ſancdti, Amen.

o Ctn Litaniæ Sanctorum.
orgn. KVrie eleyſon. Chriſte eley ſon.
Yutka — Kyrie eleyſon. Chriſte audi nos.
hor. Chriſte exaudi nos.
6 Pater de cœlis DEUS, Miſerere nobis.
ſene Fili, Redemptor mundi, DEUS, Miſerere nobis.
3S Spiritus ſance DEUS, Miſerere nobis.
idu Sancta Trinitas, unus DEUS, Miſerere nobis.
mu Sancdta Maria, Ora pro nobis.
Sanda DEl genitrix, Ora pro nobis.
Sancta Virgo virginum, Ora pro nobis.
Sancte Michaeél, ora pro nobis.
Sancte Gabriel, ora pro nobis.
mmlb Sancte Raphaél, ora pro nobis.
gilndundr Omnes ſancti Angeli & Archangeli, orate pro nobis
