y. Dominus vobiſcum. &c.
Oremus.
Mrlſerioordiam tuam ſupplices exoramus, ut hæc
Jumenta & Animalia in nomine tuo benef di-
GRionis tuæ virtute, ab omne diabolica fraude, &
poteſtate, & à quocunque morbo coenſervare dig-
neris. Tu eis, Domine, ſis defenſio, & ſubſidium
vitæ, & remedium ſanitatis, & multiplica ea tuæ
miſericordiæ benignitate, ut honorificetar No-
men ſanctum tuum in ſæcula, Amen.

Oremus. .
EXau di nos, ſancte Pater, omnipotens eterne De-
us, ut ſicut domos Hebræorum in exitu de K-
ypto, agni ſanguine conſperſas ab Angelo per-
cùtiente cuſtodiſti: ita mittere digneris ſanctum
Angelum tuum de ccœlis, qui cuſtodiat, protegat.

atque defendat jumenta, & pecora iſta ab igne, &

infirmitate, à tempeſtate ‚& ab ira ventura, à ra-
pacibus, à ſceabie, morbis, & morſibus, à laqueis,
à diabolo, & miniſtris ejus, ab inſidiis inimicorum
omnium viſibilium, ab invidia & malitia perver-
ſorum hominum, à malis occultis, & maleficiis, à
veneficiis, & ab omnibus diabolicis frudibus, quo-
cunque modo factis, vel procuratis; ut laudetur
& magnificetur nomen ſanctum tuum, & glorio-
ſum. Per Dominum noſtrum ESUM Chriſtum &c.

N. Amen.

2. Be-

316 Benedidtio Columbarum Gc.
Benedictio Columbarum, Gallinarum, An-
ſerum, & ſimilium avium.
5. Adjutorium noſtrum &c.
. Dominus vobiſcum &c.
ð Oremus. .
DEOs univerſæ creaturæ, qui inter cæteras di
— verſarum creaturarum ſpecies, & pro humani
generis uſu, etiam volatilium genus ex aqua produ-
cere dignatus es, quibus Noë arcâ egrediens, ho-
Iocauſta tibi offerens placuit: & qui populo tuo ex
Egy pto educto per Moyſen ſervum tuum, munda
ab immundis ſegregans, edendi præceptum dediſti:

te ſupplices rogamus, ut has mundarum avium car-

nes bene dicere, & ſancti†ficare digneris, ut qui-
cunque ex eis comederint, benedictionis tuæ abun-
dantiâ repleantur, & ad æternæ vitæ gaudia per-
venire mereantur. Per Chriſtum &c. Amen.
Aſpergantur aqud benedictd.

3.
Benedictio Animalium, Ando morbus
graſſatur in pecora &c.
Primò dicantur Litaniæ omnium S&§. fexis genibus:
pPpeccatores. Te rogamus &c.
Ut nobis parcas. Te &c.
Ut nobis indulgeas. Te &c.
Sacerdos ſurgens.
Ut hæc pecora benedicere digneris. Te &c.
ut hæc pecora benedicere & cuſtofdire dig-
neris. Te &c. 5
t

Mer olet
1 e idv⸗
rine, eun
Dooinm N

DS Cnni
Clinsſen
ricelennt,
Cilszclodon
Geflgunin
Uttegcliein
Oeſeweitant
Onnnetd e
More, ſerten
ltatibugehei
Doninenn
Prrintettire
nonmninge
ſianpaliz
Ee

celetas.
Prohong
aprod
Cens, ho⸗
Clotvoer
mnunce
ncebli⸗
Guncr⸗
Ninukn
2zudle
An

Onnd

⸗

Benedittio Animalium infrmorum. 317

Ut hæc pecora bene dicere, cuſto dire, & ab
omni morbo † liberare digneris. Te &c.
Deinde genuſtexus proſequatur:
Ut ea ab omni contagione præſervare digneris.
Te &c. V 3
Ut omne nocumentum ab eis auferre digneris.
Te &c.
Ut nos audire digneris. Te &c.
Usque ad finem.
Agnus Dei &c.
Pater noſter.
y. Et ne nos inducas in tentationem &c,
y. Domine, exaudi &c.
y. Dominus vobiscum, &c.

Oremus.

Ds omnipotens, Pater D. N. JESU Chriſti,
cujus verbo cœli firmati ſunt, cui omnis crea-
tura deſervit, cujus poteſtati omnia ſubjeda ſunt:
cujus audito nomine lerpentes conquieſcunt, dra-
cones fugiunt, viperæ ſilent, ſeorpiones extinguun-
tur, reguli vincuntur, venenata non nocent, cunctà-
que ferocia animalia terrentur. Tu ab his pecoribus
omnes diaboli fraudes repelle, ferarum incurſus
amove, venena reſcinde, eâque ab omnibus infir-
mitatibus, ad verſitatibus & periculis libera. Digna-
re, Domine per nomen ſanctum dilectiſſimi filii tui,
& per interceſſionem B. Mariæ Matris ejus, perque

merita omnium ſanctorum tuorum hæc pecora con-

ſervare, benepdicere, & ab omni morbo liberare.
Salvifica pabulum, arce dæmonium, tribue fœcun-
ditatem, & tuâ efficaciſſimâ bene dictione reple
omnia,

318 Benedidkio Animalium infirmorum.

omnia;, quæ uſui horum pecorum adaptantur,
& aptanda erunt, per eundem &c.

Oremus.
Miſericordiam tuam, Domine, ſupplices exora-
mus, ut hæc animalia, quæ periculoſa con-
tagione infecta ſunt, in nomine tuo, & in virtute
bene dictionis tuæ ſanentur; extinguatur in eis
omnis diabolica poteſtas, nec ulterius ad dam-
num famulorum tuorum ægrotent; tu eis, Domi-
ne, ſis defenſaculum vitæ & remedium ſanitatis:
ut tibi à famulis tuis digna reddatur gratiarum
actio, per Chriſtum &c. .
Mic benedicatur Sal.
Orenius.
DEUS inviſibilis & inæſtimabilis, pietatem tuam
per ſanctum & tremendum nomen Filii tui
ſuppliciter deprecamur, ut in hanc creaturam ſa-
lis bene didtionem, & potentiam inviſibilis ope-
rationis tuæ infundas, ut animalia, quæ ex eo re-
ceperint, vel guſtaverint, benedictio & pro-
tectio tua ab omni ægritudinis & læſionis incurſu
cuſtodiat. Per eundem &c.
Oremus.
Dmine ſandle, Pater omnipotens, æterne DEUS,
defende quæſumus iſta animalia per hanc crea-
turam ſalis, quam in nomine tuo bene dico, &
hiſce pecoribus tradi facio. Defende ea, quæſumus,
piifſime DEUS, à rapacibus, beſtiis, & latroniees,
àſcabie, morbo, peſte. & contagione, à malitia
& invidia pravorum hominum, à veneficiis, ſagis,
& ſtrigibus, à dæmonibus, incantationibus & im-,
mun⸗

Maſerhen
Nt.
Mrmine
. AMüttorin

,„ Domteen.

,, Donins o

Wamten
ckuimn
nielen
lipere ſin ie
Neuntubeen
ianimgure
nclamenta,
bimint
ine

dien t

Ppiosgror⸗
diolol eon.
Knrin
ovanur ine⸗
riusad ar.
Ies, Don.
n anitats
Fgratarun

4

ernrun

Gnntd
ectenunme
nicitex⸗
Gteann.
Go.
ſons borl

tenh

4

ene

gs,
Se
vebin
N

N

N
Ai

Bened. Nhedularum Ss. Pirmini & Wendel. 319

mundis ſpiritibus: & demum ab omnibus malis,
quæ iis naturaliter vel præternaturaliter accidere
poſſunt, & quæcunque morbis vexantur, per vir-
tutem hujus bene dicti ſalis, & per invocationem
ſancti tui nominis ſanare digneris. Per Chriſtum &c.
Aſpergat ſal && pecora aqud benedittà, & detur eis
Jſal ag ſumendum.

Benediétio Schedularum ſub nominibus
8S. Pirmini & Wendelini, contra mor-
bos animalium: præſertim contra
aduſtiones vulgo Brand.
kriis ſoribantur ſuper parvas ſohedulas ſeqnentia
verba.
S. Pirmine † S. Wendeline Orate pro nobis.
y. Adjutorium noſtrum &c.
y. Domine exaudi &c.
y. Dominus vobiſcum &c.

2 Oremus.

LD5 omnipotens, Pater D. N.]EſuChriſti, cujus
☛ poteſtati omnia ſubjecta ſunt: cujus audito no-
mine ſerpentes conquieſcunt, dracones fugiunt,
viperæ ſilent, ſcorpiones extinguuntur, reguli
vincuntur, venenata non nocent, cunctaque fero-
cia animalia terrentur. Dignare, Domine, per tu-
am clamentiam & gratiam intercedentibus ſanctis
tuis Pirmino, & Wendelino, has eorundem no-
minibus inſignitas ſchedulas benefdicere, &
fancdtifficare, & concede propitius, ut quibus-
cunque pecoribus & animalibus hæ Khedrig
uerint

*„

4

320 Benedittio Seminis Bombioum.

fuerint applicatæ, ea per merita & interceſſionem
ſanctorum tuorum Pirmini & Wendelini ab omni-
bus infirmitatibus, periculis, & diaboli fraudibus
liberentur; ſabvifica pabulum, reſcinde venena,
arce dæmonium, tribue fœcunditatem, & tuâ ef-
ficaciſſimà benedictione † reple omnia, quæ uſui
horum pecorum & animalium adaptantur, & ap-
tanda erunt, Per eundem Dominum &c. Amen.
Deinde aſpergantur, &ο dentur ſumendæ in aqud
benedidtâ dicendo:
Per interceſſionem SS. Pirmini & Wendelini li-
beret & præſervet te (vos) Dominus à malo adu-
ſtionis &c. in nomine Patris † &c.
Moôxque ſuhjangat.
Milericordia tuam, Domine, ſupplices exora-
mus, ut hæc animalia, quæ gravi infirmitate
vexantur; per interceſſionem SS. tuorum, Pirmini
& Wendelini, tua benedictione ſanentur: extin-
guatur in eis omnis diabolica poteſtas, neque egro-
tent ulteriùs, eſto eis, Domine, vitæ defenſio & ſa-
nitatis remedium.
DEUOS „ qui laborantibus hominibus etiam de
mutis animalibus ſolatia ſubrogaſti: Supplices
te rogamus, ut, ſine quibus non alitur humana
eonditio, noſtris facias uſibus non perire. Per
Chriſtum Dominnm noſtrum. y. Amen.

Et aſpergantur iterum aqud benedictl.
Benedictio Seminis Bombicum vermi-

culorum. 9„

en nn

6ine⸗ 9.

Mimini

Enolt ie⸗
cirrened⸗
to gpor⸗
6ente, 1n
6aumcnmtnt
6 D
6 enn 1
rvotorund
Nsnokro R
Innohrun.

een

ſaee,
KA
.

Peneciio4
Aboeri,
gleſi⸗ 4

Trercnein
16 Venen
ieY gunne e
Megu, laeg
Achjotoin,
Domineaud
Dominrsne,

AII

nipolenin
fumnaarz

Benedictio Agrorum. 321
inn F. Adjutorium noſtrum &.
bie e „. Domine, exaudi &c.
ladn „y. Dominus vobiſcum, &c.
inenmen Oremus.
nue. reator omnium DEUS, qui ſemina fructificare
11, gelli & multiplicare facis, & in uſus noſtros miſe-

nky ricorditer concedis pervenire, intercedente beato
K. im Jacobo Apoſtolo tuo ſupplicationes noſtras placa-
lei tus intende, & hæc ſemina vermiculorum, qui
ſericum condunt, benedicere & ſanctffficare tua
Mielni. benignitate digneris, ut copioſos mittant effectus
0ad ſuos: quatenus ad Eccleſiæ tuæ, ſanéstorumque
altarium tuorum decorem, & ornatum atque etiam
ad uſus noſtros perveniant. Per Chriſtum Domi-
num noſtrum. Amen.

Ke Aſpergatur aquä benedictd.
icln 6.
rii Benedictio Agrorum in honorem 8. Magni
rein Abbatis, ut ab eis locuſtæ, bruchi, &
genot⸗ quævis alia animalia noxia expel-
. lantur.
eim 6 Sacerdos indutus ſuperpelliceo & ſtola violacei colo-

e ris veniens ad agrum d locuſtis, brucis aut aliis no-
—· „ 1.., W » „ . .
un Xiis animalibus vexatum, primo aſpergat Mum aqed

en henedictäa, deinde dicat verſus & orationes ſeguentes.
nu, Y. Adjutorium noſtrum &e.
4 Y. Domine exaudi &.
v, Dominus vobiſcum &c.
V OOPBremus.
5 Qmnipotens ſempiterne Deus, bonorum om-
nium audor & conſervatox, in cujus nomine
M; X omne

322 Benedictio Agrorum in honorem

omne genu flectitur, cœleſtium, terreſtrium &

infernorum: concede, ut quod te tuà miſericor-
dia confiſi agimus, per tuam gratiam (interceden-

te S. Magno Abbate) efficacem conſequatur effe-
Rum; quatenus hos vermes, mures, bruchos,

aves, locuſtas, aut alia noxia animalia ſegregan-

do ſegreges, exterminando extermines, ut ab iſta

calamitate liberati, gratiarum adtiones majeſtati

tuæ referamus. Per Chriſtum &c.
i. Amen.
Oremus.
D*S; qui famulorum tuorum Moy ſis & Aaro-
nis miniſterio ab Egyptiis pro gloria nomi-
nis tui locuſtas, bruchos, cinifes, aliâsque plagas,

ſcilicet juſtitiæ tuæ in peccatores flagella: avertiſti,

à filiis quoque Iſrael prohibuiſti, à populo tuo in
te credente ſimiles calamitates aufer, ut potentiam
tuam & beneficentiam prædicemus, Per Chriſtum

&c. Amen.
Oremus.

J Largire & conſervare dignare, Domine, DEUS

— noſter, per merita & interceſſionem (S. Magni
Abbatis) fructus terræ, ut temporalibus gaudea-

mus auxiliis, & 1piritualibus proficiamus incre-
mentis. Per Chriſtum &c. Amen.

Oremus.
ramus te, Domine, DEUS noſter, ut per me-
rita & intercefſionem S. Magni Abbatis hos
ageos, aut vineas ſerenis oeulis, hilarique vultu
réſpicere digneris: tuâmque ſuper eos mittere

. benedictionem †R, ut non grando ſurripiat, non
vis tempeſtatis detruncet, non æſtus eXxurat, non
animalia

Non
utemne,
Hunch,
Nunum mm
Ms
mmt
eoiuinl
Corutt hu
1 e et
Moteyet.

uNun Inn

icenue,
4 llseit,
neput. 5
clecbenn:
ſogus locden
Poriſetung
Zyros Mans
1Astbihi
5,Doniauo

wanies
, ℳ
DutKleneen
Ccokkarunſtti
inur, un

Ny. 1
Konems

ſerennn
ent, Kiz⸗
1 goaten,
llerin

hen

tntftün
nſerin
Nſrereis
lehunr eft

n, urkat.

iſgrern
es nneti

ſsEAere

Uin om.
epeegrs,
nenei
Whma

uena

ethite

nie
Nenſe
Utum⸗
cumn

S. Magni contra Brachos &S. 3232

animalia noxia corrodant, neque inundatio plu-
viæ exterminet, ſed frudtus incolumes uberesque
uſui noſtro ad plenam maturitatem perducas. Per
Dominum noſtrum Mum Chriſtum &c. Amen.

Moxæ aſpergat agros vel vineas, dicens: Aſperges
&c. Deinde legat ſequens Evangelium. Pers

y. Dominus vobiſcum &c.
y. Sequentia ſancti Evangelii ſecundùm Marcum.

N. Gloria tibi, Domine.

In illo tempore dixit Eſus diſcipulis ſuis: Euntes
in mundum univerſum prædicate Evangelium
omni creaturæ. Qui crediderit & baptizatus fue-
rit, ſalvus erit; qui verò non crediderit, con-
demnabitur. Signma autem eos, qui crediderint,
hæc ſequentur: in nomine meo dæmonia ejicient:
linguis loquentur novis: ſerpentes tollent, & ſi
mortiferum quid biberint, non eis nocebit: ſuper
ægros manus imponent, & benè habebunt. x.,
Laus tibi Chriſte. —=
y. Dominus vobiſcum &c.

. Oremus.
Preces noſtras, quæſumus Domine, clementer ex-
audi, ut, qui juſte pro peccatis noſtris afffigi-
mur, & hanc vermium, murium, bruchorum, avium,
locuſtarum vel aliorum animalium calamitatem pa-
timur, pro nominis tui gloria per merita & inter-
ceſſionem S. Magni, Abbatis, ab ea miſe ricordi-
ter liberemur; ut per potentiam tuam expulſi nulli
noceant, & hos agros aut hortos intactos dimit-
tant; quatenus, quæ exorta fuerint, tuæ Maje-
ſtati deſerviant. Per Chriſtum &c. Amen.
X 2 Dein-

324 Benedictio contra nowias Aves.
Deinde aſpergat prædictos agros ſeu vineas ter in
modum crucis dicens:
Benedicio Dei omnipotentis Paptris, & Fiflii,
& Spiritũs ſancti, deſcendat & maneat ſuper hos
agros, vineas aut hortos, & eorum frudtus, Amen.,

Benediéctio contra noxias aves, mures, ver-
mes, ſerpentes, locuſtas, & ſimilia
animalia terram vel fructus
vaſtantia.
y. Adjutorium noſtrum &c.
y. Domine exaudi gc.
y. Dominus vobiscum &c.
. Oremus.
Prcces noſtras, quæſumus, Domine, clementer
exaudi: ut, qui juſté pro peccatis noſtris af-
fligimur, & harum noxiarum avium (vel murium,
vel vermium, vel locuſtarum &c.) perſecutionem
patimur, pro tui nominis gloria, ab ea miſericor-
diter liberemur: ut procul à tua potentia expulſæ
(vel expulſi) nulli noceant, & hos agros (vel pra-
ta, velaquas, &c.) in tranquillitate & quiete di-
mittant, quatenus ex eis provenientia, tuæ Maje-
ſtati deſerviant, & noſtræ neceſſitati absque no-
cumento ſubveniant. Per Chriſtum &c.
Exorciſmus.
Eorcizo & adjuro vos, peſtiferi vermes (vel
mures, vel locuſtæ &c.) noxia animantia, per
Deum Partrem omnipotentem, per Eſum Chri-
ſtum †

nts Den

gelt rl

lejetitic/ n
ninſosh

. 1
iin ſods uulo

.
1 . 4
Gieutlauen

igent,
ns, Klret

Pimin ⸗
Huuenonn
luyntramno .
Enaguuntlln
ags amſs,
Cone Cd duin
oSmniniislen
Prin eln an
mſpotentn 1
Abaracliun
e oclne
hirtus ky
inatnien
empontg

le

1

6 len

knn rf
nerſierdo
lnin ine

nures, N.

ſmde

e, Cenete
utsroki⸗
Gelonin,
etſeetoren
einietor⸗
enmemle
gtühiſ⸗
eNirn

9½

1,

4
„„
4

85 1
o

Benedictio contra mures, vermes, ſerpentes &&c. 32 5
ſtum † Filium ejus Dominum noſtrum, & per Spi-
ritum † ſandum, ab utroque procedentem, &
per interceſſionem B. M. V. & ſancti N. ut confe-
ſtim recedatis ab his agris (vel campis, vel pratis,
vel vineis, vel hortis, &c.) nec amplius in eis ha-
bitetis, ſed ad illa, & talia loca tranſeatis, ubi
nullis Dei ſervis nocere poſſitis, pro parte omni-
potentis Dei, & totius curiæ cœleſtis, ſandi N.
& Eecleſiæ ſanctæ Dei, vos maledicens, ut quo-

cunque iieritis, ſitis meledicti, deficientes de die

in diem in vos ipſos, & decreſcentes, ita ut reli-
quiæ in vobis nullo in loco inveniantur, niſi ne-
ceſſariæ ad ſalutem & uſum hominum, quod præſta-
re dignetur, qui venturus eſt judicare vivos &
mortuos, & ſæculum per ignem. Amen.

Alius Exorciſmus.
xorcizo & adjuro vos dæmones, per Deum †
Patrem omnipotentem, qui in deſerto per qua-
draginta annos cibavit filios Ifrael manna, & ex
petra aquam eduxit eis ad bibendum, ut ſtatim ab
his agris (campis, vineis, pratis, hortis, aquis)
omne, quod noxium eſt, amoveatis. Adjuro etiam

vos animalia, & quæcunque per maleficium diaboli

noxia eſtis hominibus eorum, per Deum Patrem
omnipotentem, & per Filium ejus, & per Spiri-
tum Paraclitum, ut hinc diſcedatis, & nocere de-
ſinatis graminibus, frugibus, piſcibus (expriman-
tur, quæ nocumentum patiuntur) & diſſipemini, &
omnis virtus & poteſtas nocendi vobis adimatur,
& interimat vos dextera Dei omnipotentis per in-
vocationem nominis ſui, & per paſſionem & mor-
X 3 . tem

326 Benedidtio Aquæ contra vermes e.
tem JEſu Chriſti filii ſui, & per merita Beatiſſimæ
Virginis Mariæ, & omnium Sanctorum & Sancta-
rum cœleſtis curi?. Amen.

Cbncludat Eæoreiſta ſequenti Oratione.

Oomnium bonorum, & pœnitentium peccato-
rum maximus miſerator: in cujus nomine omnia
genua flecuntur, cœleſtium, terreſtrium, & in-

gratia & miſericordia tua confſiſi agimus, per ean-
dem gratiam & virtutem tuam efficacem conſequa-
mur effectum; ut per tuam clementiam ab hac pe-
ſte liberati, Majeſtati tuæ congruas gratiarum refe-
ramus actiones. Per Chriſtum Dominum &c.
Aſpergat agros, prata, vel hortos, vineas, Eoc.
aqu hbeneditctd. 1
NB. Initio poſt Adjutorium poſſunt fle xis genibus
gici Litaniæ omnium Sanctorum, deinde Oratio: Pre-
ces noſtras, &c.
8.

Benedictio Aquæ contra nociva animalia,
vermes, mures, &c.
z. Adjutorum noſtrum c.
y. Domine, exaudi &c.
y. Dominus vobiſcum &.
Oremus.
DOνMINE ſancte, Pater omnipotens, æterne
DEUS, mitte ſpiritum tuum ſanctum, cum
Angelis, & Archangelis, cum Thronis & Domi-
nationibus, & cum eis Sandtos & eledos tuos,

ut deſendant ſegetes, & fruges noſtras à vermibus,
muri-

( 5 mnipotens ſempitere D EUS, remunerator

fernorum: concede nebis propitius, ut quod de 4

ainiheti,
fecnddier
ömundbns,
unDocmaun

chefcie,

Ubiemngve

Eüganem

ecben⸗
1 . Ebibu
kiſenct,
tlr nele !
Ffynt ere
Mün Chin

Lxorchn

4
ulufe

m.

eiͤerikin
Crun ang⸗

Oratte,

tennneate
tiun erent
nonideonn
Erium, Ain
t golt
H

1s, Derei

nconlel⸗
nibheee⸗
fuuntete⸗
dundk.
eun E.

rti i
NM hr

nuuünin
.

Exorciſmus contra locuſtas &oc. 327
muribus, aliisque animantibus noxiis, & mag-
nificetur Nomen ſanctum tuum in omni loco. Per
Chriſtum Dominum noſtrum, Amen.
ðð Oremuse
Domine JESU Chriſte, qui jordanis flumen be-
nedixiſti, & in eodem baptizatus aquas mun-

daſti, & purificâſti, ut elementum ſalubre efficere-

tur in remiſſionem peccatorum: has quoque aquas
bene † dicere ſanctificare, & mundare digneris:
ut nihil in eis noxium, nil peſtilens, vel inficiens,
aut corrumpens remaneat, ut ſit omnibus ſumenti-
bus eas ſanitas animæ & corporis, & à loco, in quo
fuerint aſperſæ, diſcedant omnes nechirie vel ver-

ſutiæ diabolicæ fraudis, isque libefetur à noxiis

animantibus, & inſidiis latentis inimici. Per Chri-
ſtum Dominum noſtrum, Amen.

Oremus. 8
Benefrdic „Domine, hanc creaturam aquæ, ut
ubicunque fuerit aſperſa, à loco illo diſcedant
& fugiant vermes, (vel mures, ves aves, vel locuſtæ,
&c.) aliæ que malæ & noxiæ beſtiæ à ſegetibus, hor-
tis, fructibus, &c. propter nomen Domini no-
ſtri Eſu Chriſti, quod invocatum eſt in ipſa crea-
tura meſſis, ut fiat ad alimentum omnibus, qui
vivunt ex ea. Per eundem Dominum noſtrum
Eſum Chriſtum, &c.
Apergitur alia communi aqud benedittd.

Exorciſmus contra locuſtas & alia
animalia noxia.
Sacerdos fold collo impoſita crucem parvam in mani-

X 4 bus

328 Exorciſmus contra locuſtas &.
bus deſerens, miniſtro eum aqud benedictd, & aſpers
ſorio comitante veniens ad locum, ubi ſunt locuſtæ,
vel alia noxia animalia incipiat exorciſmum in bac
bprmRan.
y. Adjutorium noſtrum &c.
z. Sit nomen Domini benedictum.
N. Ex hoc nunc & in ſæcula.
ZJ. Benedicamus Patrem & PFilium cum S. Spiritu.
. Laudemus & ſuperexaltemus eum in ſæcula.
y. Benedicdtus es Domine in firmamento cœli.
N. Et laudabilis & glorioſus & ſuperexaltatus in
ſa cula.
y. Benedicat & cuſtodiat nos omnipotens & mi-
ſericors Dominus.
. Amen.
J. Domine exaudi &c.
Fy. Dominus vobiſcum &c.
Oremus. S
LDomine DEUS, qui creâſti hominem ad fimilitu-
dinem tuam; clementiam tuam ſuꝑpliciter
exoramus, ut hunc fructum, quem ad uſum ge-
neris humani naſci feciſti, benedictione tua per-
petua benedicas , ut germinet ſuper terram flo-
reat, frondeat, & ad maturitatem perveniat; qua-
tenus de eo tibi ſuppliciter, & humiliter famuli
tui acceptum ſacrificium, gratàmque oblationem
valeant offerre in conſpedtu tuo; & de reliquo
vitam ſuam nutrire ad laudem & gloriam SS. No-
minis tui: non ſeminet ſuper eum hoſtis antiquus
ſemina ſua, nen zizania: non turbet eum aliquod
malum: non color ſicet: non tempeſtas contur-
bet nec grando conterat: non locuſta mordeat,
neque

MeN
o ro⸗ n
Vitun e

egnnd,
ni was)
le, rdlenn
endos den

ine gruie⸗

Velvineis, vel
1In hecluce
ia, Abernr:
erſiitns et
omtundent
nen enolen,
Vorlene vine
Nen. 3,Nupen
nhekasenn

Ainimici ,
Mealt, auttie
teti

nhiin
in ſeoll
1o col.
Laletus ig

1

ne Emi⸗

Nalnit⸗
giirr
Ang.
oruuder
tenmn t⸗
eninjf
lter⸗
Obes

Eworciſmus contra iocuſtas &c. 329

neque animal aliud quodcunque inficiat; ſed ſub
tua protectione cum pluvia opportuna, ſalutaris,
& congrua ſatiet, refrigeret ros, & usque ad
complementum culturæ, ad manus laborantium
in eo proſpere, & cum ſalute perducat. Per
Chriſtum &c. e Amen.

Oremus.

DEUs, qui ad ſalutem humani generis, maxi-
ma quæque Sacramenta in aquarum ſubſtantia

condidiſti; adeſto propitius invocationibus no-

ſtris, & elemento huic multimodis purificationi-
bus præparato, per merita & interceſſionem (§S.
Magni Abbatis) virtutem tuæ benedictionis † in-
funde, ut creatura tua myſteriis tuis ſerviens, ad
abigendos deæmones, morbôsque pellendos, di-
vinæ gratiæ ſumat effectum, ut quidquid in agris,
vel vineis, vel hortis, vel ſegetibus fidelium tuo-
rum hæc unda reſperſerit, careat omni immundi-
tia, liberetur'à noxiis animalibus, non illie reſi-

deat ſpiritus peſtilens. . Amen. Y. Non aura

corrumpens. &. Amen. y. Non bruchus aut
tinea demoliens. ;. Amen. v. Non locuſta
mordens. . Amen. y. Non ventus urens. . A-
men. g. Non grando conteren G. Amen. y. Non
tempeſtas conturbans. . Amen. y. Non calor
ſiccans. . Amen. y, Non Zizania perturbans.
B. Amen. v. Diſcedant ab ea omnes inſidiæ la-
tentis inimici, & ſi quid eſt, quod columitati ejus
invideat, aut quieti, aſperſione hujus aquæ effu-
giat, atque diſcedat. E. Amen.

XF Ore-

2

330 Exoreiſmus contra locuſtas &c.
Oremus.
pPoſtea aſpergat agri vel vineæ terminos aqud bene-
dictd, dicens Antiphonam. Vidi aquam, vel Aſper-

ges me &c. ſecundum temporis diverſitatem: qud

finita dicat:
Signum ſalutis pone, Domine, in frucibus iſtis,
& non permittas introire Angelum percutientem

in eos, neque animal aliquod infruduoſum. De

cœlo, Domine, pone ſignum tuum in eis, & pro-
tege eos, non erit in eis plaga nocens.
v. Oſtende nobis Domine miſericordiam taam.
B. Et ſalutare tuum da nobis.
y. Domine, exaudi &c.
z. Dominus vobiſcum. &c.

Oremus.

Eaudi nos, Domine ſancte, Pater omnipotens,

æterne DEUS, & mittere digneris ſanctum

Angelum tuum de cœlis, qui cuſtodiat, foveat,
protegat, atque defendat omnes fructus in his

agris, vel vineis exiſtentes. Per Chriſtum &c,
B. Amen.

lere Cn
lele,
ba Ee
Pikine

16

ninitit⸗
n ſe he
ehſinn. 1

fnciuke
pereutecten
kvoln.
eis . 4
1
lan ian

ſucuni

Benedidio Imaginum contra ixvißt ibilem Ge. 331
1Lo.
Benedictio Imaginum 88. nevumerum.
Nominum & Cordium IESU & Mariæz
V. contra inviſibilem oblationem
frumenti ex horreis-

NRE

nr noII obs S

Ecce Crucem † & Nomen Domini fugite paus
adverſæ. N
Alpha & Omega † Principium & finis † Pri mUS
& Noriſſmus † qui eſt, qui erat, & qui⸗ ventürus“
† A donai

1

332 Benedictio Imaginum eontra inviſibilem

Adonai † Tetragrammaton † Jehova † Ineffabilis
† Verbum Caro factum habitavit in nobis, & pre-
nobis crucifixum eſt † per Ipſum † & cum Ipio †
& in Ipſo † eſt DEO Patri omnipotenti † in unita-
te Spiritũs ſancti omnis honor & gloria † dæmo-
nibus autem & malignis ſpiritibus omnis con-
fuſio & maledictio, per omnia ſæcula ſæculorum.
Amen. † † P .
Ave Maria, ſanctiſſima Joachimi & Annæ Filia
Novi Adami Paradiſus, ad quem ſerpens aditum
non invenit. S. Damaſc.
?. Adjutorium noſtrum &c.
y. Domine, exaudi &c.
y. Dominus vobiſcum &c
Oremus.
DEUs, qui tibi in ſanctiffimis quinque vulneri-
bus, dulciſſimis Nominibus & ſacratiſſimis cor-
dibus Eſu Chriſti, dilecti Filii tui, & 88. Genitri-
cis ejusdem Filii tui Virginis Mariæ complacuiſti,
dignare Domine, has effigies in memoriam & ho-
norem SS. quinque vulnerum, Nominum, & Cor-
dium Eſu & Mariæ adaptatas dexteraâ potentiæ
bene † dicere, & ſanctipficare, ut, quicunque eas
devotè ſuper ſe deportaverit, aut ubicunque ſive
in domibus, ſive in horreis, ſive in agris, &c.
aut alio quocunque loco eæ affixæ vel poſitæ fue-
rint; diſcedant principes tenebrarum, & contre-
miſcant, & fugiant pavidi cum omnibus miniſtris
& maleficiis ſuis, nec quidquam ex his, quæ ibi po-
ſita ſunt attingere, vel auferre, aut nobis & no-
ſtris nocere præſumant, ſed Angeli tui fortiſſimi

accedant, qui nos & noſtra in pace cuſtodiant.
Per

Nis

n

Len!
Anenn⸗

geron
itis donl
Ebnetiie
UlS, efne
hen um1 .
Ieſpnßtm
liuſugen
Certk
4 Nonie 1odrr,
KNr
Glld enn
edn, udn
nue le
igren, Ae

S a
Dhdiſock
WD—
Pohttis, u
ANlensEamtn
lanonetkat
Kallur
Mere, abſne
ſyent
lnritiſten
tDominn
ude,

l
Deysadin

Er⸗
ntmn
nges
cunge⸗
n

Hoy.

Ablationem frumenti, Lattis, Butyri &c. 833

Per eundem Dominum noſtrum Eſum Chriſtum
&c. Amen.
Oremus.
DEUs, qui dixiſti ad ſerpentem: maledidus es
inter omnia animantia & beſtias terræ, inumi-
citias ponam inter te & mulierem, & ſemen tuum,
& ſemen illius, ipſa conteret caput tuum: quæſu-
mus, effunde ſuper has effigies largam bene dictio-
nem tuam, ut accipiant virtutem contra omnes
malignos ſpiritus & eorum injuſtos conatus atque
inſidias ſintque hæc ſacroſancta vulnera, Nomina,
& Corda Eſu & Mariæ firmiſſima ſigilla ſuper nos
& omnia noſtra, ne malignus ſpiritus nos terrere,
aut nos & noſtra lædere valeat, ſed absque mora
confuſus cum omni ſuo exercitu & phantasmate
diſcedat, ligatus & adjuratus per eum, qui ventu-
rus eſt judicare vivos & mortuos & ſæculum per
ignem, Amen.
Oremus.
EUS, qui in dilectiſſimi Filii tui titulo trium-
phali ſanctæ Crucis † ESUS NAZARENUS
REX UDEÆORUM, ſcribi voluiſti: concede
propitius, ut victorioſiſſimus hic titulus ſit ignis
ardens & armatura ſancta, ac potens contra omnes
dæmones & maleficos injuſtorum hominum cona-
tus & auſus, ne nos terrere, aut nobis & noſtris
nocere, aut quidquam frumenti &c. ſive ex hor-
reis, five ex campis auferre valeant, ſed confuſi
& territi ſine mora recedere cogantur, per eun-
dem Dominum noſtrum Eſum Chriſtum Filium
tuum &c. Amen.
Aſpergantur.
II. Exor-

334 orcismus contra inviſibilem

Exorcismus contrainviſibilem Lactis, Buty-
ri, vel aliarum rerum per incantationes
ac venekhcia Ablationem.

Quando Lac vel But)ram per incantationem aufe-
runtur, vel alium innaturalem defectum patiuntur,
congruum eſt, ut ſacerdos prins benedicat ſtabulum,
vel Jaltem pecora: geinde Lac vel Butgrum defectuo-
ſum coram ſe poſitum exorcizet hoc modo:
z. Adjutorium noſtrum &c.
Oremus.
Qnipotens ſempiterne DEUS, qui inter cæ-
tera clementiæ tuæ dona, lactis ſubſtantiam
hominibus ad uſus vitæ mortalis largiri dignatus
es; te ſuppliciter deprecamur, ut lactis hujus
ſubſtantiam benefdicere digneris, quatenus ſer-
vis tuis feliciter & copioseè proveniat. Et quis-
quis illo ad alimentum ſuum velad aliam hujus vitæ
commoditatem uti voluerit, gratiam, benedictio-
neêmque tuam ſirbi gaudeat adfuiſſe.
OCremus.
EUS, qui ex abundantia pietatis tuæ fideles tuos
◻ad comedendum pinguia invitare dignatus es:
quique inter alias creaturas pinguedinis participes
butyro tantam dignitatem tribuiſti, ut non modò
hominibus, ſed etiam unigenito Filio tuo incarnato
in cibum & alimentum ſervire volueris, dicente
Propheta: Butyrum & mel comedet. Immenſam
elementiam tuam humiliter implòramus, ut à ſub-
ſtantia butyri hujus vim omnem fraudemque viru-
lenti hoſtis benignus avertas, nihil hic nocumenti,
nihil mortiferæ corruptionis inferre Prælumat j.
e

ſmenne

onnien
ſeſus, Airin
Neinetunit
17 lnenbut
enſe
icettudis⸗

mi node e

OtenEN
ae N hedd

Nonili

Gendan: ne
slernielte
glirentunse⸗
Alonperigne

Wrcino te,
Nlt⸗
DMS
Pintio i
Uptidilshun
whut nifllte

Virtutüe
, Ii

williinzt
Na
hlebenr
ſaenfe

ð

mntioneg

n Petlet⸗

intercr.
nkantian
inus
Kdi
rſ
iu H
ikeigne
benttie

eitar
. ung
ninſe⸗
nnd
mun
er
n
.

mmaf.

Ablationem Laltis, Batri &c. 335
ſed quod fidelibus tuis ad humanæ indigentiæ re-
medium contuliſti, integrum illis ac incorruptum

ſervetur: ut cum digna gratiarum actione ſumen-

tes vitæ fuæ & ſanitati prodeſſe ſentiant & læten-
tur. Per Dominum gc.
Exorcismus Ladtis. M
Xorcizo te, cretura ladtis, in nomine DEl Patris
† omnipotentis, & in nomine Eſu † Chriſti,
Filii ejus, & in virtute Spiritũs † ſancti, ut fias lac
exorcizatum in ſalutem fidelium, & ſis omnibus
ex te ſumentibus ſanitas animæ & corporis: & ef-
fogiat atque diſcedat à te omnis nequitia & ver ſutia
dibolicæ fraudis, omnisque nocendi faeultas in te
omni modo per miniſtros ſatanicos introducta.
Exorcizo te per illum, qui SS. Patribus Abraham,
Iſaac & Jjacob terram lacte & melle manantem re-
promiſit, & poſteris eorum fideliter tradidit poſſi-
dendam: ne ejusdem DEl & Domini noſtri fideli-
bus ſerv is fit cujuscunque mali occaſio, per eum,
qui venturus eſt judicare vivos & mortuos, & ſæ-
culum per ignem.
Eorcizo te, creatura lactis, butyri, &c. per
—DEUM † vivum, per DEUM † verum, per
DEUM F ſandtum, per DEUM, qui hominibus
ab initio pro ſua bonitate ad uſus vitæ hujus cor-
ruptibilis hutyrum de armento dedit, & lac de ovi-
bus, ut nihil in te loci habebat adverſariæ cujuscun-
que virtutis operatio, nihil in te pòteſtatis malitia
ſatanæ, nihil ars damnata quorumvis utriusque
ſexus illi impia ſocietate adhærentium, ne quovis
modo ſubſtantiam tuam minuant, vel corrumpant,
vel quaçunque ratione hominibus noxiam ccd.
ant.

336 Benediklio contra Ablationem lattis.
dant. Præſtante illo & ſervante, qui ventutus
eſt judicare &c.
Aſpergatur.
Eeworcismus diaboli. 4
Adiuvo te, quicunque es quietis humanæ per-
turbator, per Pa ? trem, & Filium, & Spiri-
tum † ſanctum, ut nocere deſinas huic domui, ne-
que audeas malefacere omnibus, quæ in ea ſunt:
frumento, vino, oleo, lacti, butyro, caſeis, pe-
coribus, cæterisque omnibus ad eam pertinenti-
bus. Hoc tibi imperat Dominus JEſus † Chriſtus
per omnia my'ſſteria vitæ, Paſſionis & Glorifica-
tionis ſuæ: nec non per merita omnium Sancto-
rum & Sanctarum ſuarum; quibus hæc domus, &
omnia eam contingentia cum omnibus habitantibus
in ea, ſit in protectione & cuſtodia contra omnes
inſidias tuas.
„ Exorciſmus.
xorcizo te, immunde Spiritus, qui ad turban-
dam Chriſtianorum quietem, & ad injurias in
bonis temporalibus inferendas bominibus, tua
fraude deceptis, auxilium præbes, per judicem
vivorum & mortuorum, ut ab hac domo & famili4,
emnibúsque ad eam pertinentibus recedas, nec
quidquam eorum, quæ ad illam ſpectant, attin-
gere, vel auferre præſumas. .
Eorciz0 te per &ternam DEl juſtitiam, ex qua
D ſex illa, quâ ſuum cuique dandum eſſe ſtatui-
tur, emanavit, ut omnibus promiſſionibus, pactis,
artibus, ſignisque, quibus de quaſi aſtrictum &
obligatum ſimulas, diſſipatis, divinæ ſeveritatis,
inte exercendæ, formidine, omnia, quæ hujus
familiæ

Onine Don
aterin⸗
Ann

= =

Gnen,
aniterde
poüini
lscewenwan
cmelhſemt
Metteitan
XDGefumn
eis dhor
NMxelorenne.
tlaterenrl
dkunecjoce
N
Wnn

Mocunn
lmyeift
un ſn
ſer he
ſig lin

li⸗

fühentn

kunr er.

ellnl te
E inen n

calisN.

Pertineni
Chritn
Corifen
1 o.
Nnes, &
Unibes

WANNN

Cininunn
Uibus u
Ne ſen
roNinti
cet, 4
Gaon?

Exorciſmus animalium malefcio affictorum. 339
familiæ ſunt, ſalva & intacta dimittas. Recede
ergo hinc divinæ legis transgreſſor, hominumque
perturbator; & Angelis, quorum tutellæ familia
ifta commiſſa eſt, te propellentibus fuge, nec eam
in ſua quiete, ac bonis lædere, aut ulterius mole-
ſtare præſumas, invocato contra tuam malitiam
nomine DominiESU Chrjſti, qui venturus eſt ju-
dicare vivos & mortuos, & ſæculum per ignem.
BR, Amen. .
Oremus.
Mnipotens ſempiterne DEUS, qui ad ſervan-
dam inter homines pacem furtum facere, &
rem proximi concupiſcere prohibuiſti, obſecra-
mus clementiam tuam, ut omnes, qui, quod injuſteè
concupiſcunt, dæmonis adjutorio proximis ſuis
auferre nituntur, dexteræ tuæ virtute coërceas,
& hisce famulis tuis, qui conceſſis à te vitæ ſuæ ſub-
ſidiis ad honorem tuum frui deſiderant, ſancorum
Angelorum concede præſidium, qui dæ'monum po-
teſtate repre ſſa, maleficos injuſtorum hominum
eorum adjumento perficiendos exiſtimant, irritos
reddant & fruſtraneos. Per Chriſtum Dominum
noſtrum, Amen.
Modus exorcizandi quævis animalia, per
maleficia & veneficia afflicta.
Exorciſta omnibus domeſticis ad orationem invita-
tis, ipum ſtabulum & animalia aqud benedictà aſper-
gat. Poſteq legat clara voce, fexis genibus, ſi commo-
de poſſt, Eitanas omnium Sandtorum, quibus ſubjungat
Jequentes orationes.
Ore⸗

338 Eorciſmus animalium malefcio affidtorum.

Oremus.
QEUS, qui laboribus hominum etiam de mu-
tis animalibus ſolatia ſubrogãaſti, ſupplices te
rogamus: ut ſine quibus non alitur humana condi-
tio, noſtris facias uſibus non perire. Per Dominum
noſtrum &c. . Amen.
Oremus.
Ribulationem noſtram, qu æſumus Domine, pro-
pitius reſpice, & iram tuæ indignationis, quam
juſte meremur, averte. Per Dominum noſtrum &c.
N. Amen. DNOremus.
Vrte, quæſumus Domine, à fidelibus tuis cun-
Qos miſeratus errores, & ſævientium morbo-
animalia, depelle perniciem:
gellas devios, foveas miſera-
Dominum noſtrum &c.

rum, qui graſſantur in
ut quos ſuo merito fla
tione corredos. Per
N. Amen.
Surgens Exorciſta ab oratione aſpergat iterum ani-
malia & locum totum cum adſtantibus aqud benedistd,
