ſtras DEUS Otheos † Athanatos Iſchyros † con- Mend
ſternat vos DEl Genitrix alma I fœdet vos ſanctus rorn
Gabriel DEl nuntius totaque ſimul cœleſtium Aumdes
Angelorum turba vos impios conterat vos in- AlMu
fames ad nihilum redigat T. vos obſtinatos com- üdhdt
primat ac dilaceret, qui voci peſſimæ aſſenſiſtis, otmen i
excelsique Sacerdotis præceptis adverſari non GSomm d
erubeſcitis. Audite ergé vocem meam, imoò DEI c6ddet
vocem in me, & per me, indigniſſimum ejus mi- tleimkagnel
niſtrum vobis fortiſſime imperantis, vobis effica- em, OCen-
citer præcipientis, vos cogentis, vos compellen- meisin e
tis. Sit enim ſermo ejus durifſimus contra vos, ig inde don
uti maleus, ſaxa obdurationis, & perfidiæ veſtræ giecnllin-
conterens, veſtramque repugnantiam miſcere ju- ) ndh Ge
beat, atque comminuat, augens ſingulis quibusque c cnmeiiißt
momentis pœnas veſtras, donec veſtra deprima- erleyiinin
tur audacia. In nomine Patris & Filii † & Spiri- Lothterinn
tũs ſancti. † H

Vr. Aniditis,en

Sed præterea, conſolatus eſt ſanctiſſmam DEI uacndin
Matrem Angelus, dicens illi: Ne timeas Maria: in- inmhn
veniſti enim gratiam apud Dominum. Ecce concipies unl,
in utero, & paries Elium & vocabis nomen ejus Ral g⸗
Jſum. Pia Virgo pio timore fuit perculſa: illo, enl ti⸗
inquamtimore, qui, ſecundum Prophetam: initium cone
eſt ſapientiæ, taliter enim timere decebat illam, uetiäne
quæ DEl Filium, Deique ſapientiam genitura erat, enaiur no
ac fine pudoris macula divinitùs paritura timore W Nrtitur
videlicet qui permanet in ſæculum ſæculi; quêm- nun, Krum
que DEDsS ipſe nos edocet. Edocta fuerat nàm- Nr obe
que piiſima Dei Virgo ſic pavere; quia inſtructa l ie
L prids Adee,

mf ſelent
de inll g
os conteti
os Cblinn
Ni peſine et
ceptis Tcſenini
Nen nem, in
onkfinuneinn
Prumi, obett
Elis los onpele
Uüfans contrs n
ini Lpiteetn
WiVmin itte
Lurrigiiſtue
ri, Meinefn⸗
ZZ

ſolusd äonn
enb! t M
Inur. Lt E
nte

NV,
Uut percl
verlin 4

Annuntiationis B. V. M. && in Sabbathis. 567

prius fuerat deprimi; cùm ejus ore prolatum audia-
mus: Reſpexit humilitatem ancille ſug. Hic namque
Dei timor nunquam deſerere ſcitis mentem ſapien-
tis, ſed tamquam pugil fortis, & vigilans ſemper
ſtat ad latus principis: ita cuſtodit Dominam cor-
dis. Fidelis eſt etiam ipſe janitor animæ, commi-
nans mortem æternam intrare volentibus; latrans
ut canis contra eos: qui adeò ſolicitus eſt, ut etiam
amicis oblatret, bonis ſcilicet operibus. Quæ igi-
tur ſic timet, ſic digna eſt, ut Angeli eam conio-
lentur. At vos, 6 dæmones, turbamini timore
horribili, & pavetis in pœnis veſtris pavore deſpe-
ratæ ſalutis, unde non eſt, qui inter illas vos con-
ſoletur, nec cœleſtis apparet ſpiritus vos confor-
tans: imoò ſimul dilaceramini, vos ipſos invicem
mordetis, comeditis, conſumimini, atque alter alte-
rius onere deprimimini, cùm nullus inter vos in-
vidos ocdo reperiatur, ſed ſempiternus inhabitet
horror. Amiſiſtis, miſeri DEl charitatem & gra-

tiam, ac in temporis momento ad tam horribilia

bpœnarum genera dilapfſi eſtis. Non ſic igitur An-
gelorum Domina timore concutitur: quoniam
magnam apud DEUM, & homines gratiam inve-
nit, ob quam cœleſti fuit digna ſolamine, & ſancti
Spiritus adjutorio; concipiens in utero absque vi-

rili copula, de puriſſimo ejus ſemine, DEl Filium,
cui cœleſte imponitur nomen Jkſus, quod mun-
di Salvator interpretatur: quinimo, & oppreſſor

dæmonum, infernorum cruciator, confuſio tar-

tarorum, inſectator obſtinatorum, ſuperborum
conculcator, luciferi ac ſociorum ejus deſtru-

dor; ut jam elata voce, juxta Evangelii teſti-
Nn 4 mo-

568 Exorciſnms V. in Feſto 4
monium, vos ipſi confeſſi eſtis, dicentes: Quid tibi, 66
. „ (eC

& nobis, Fili David, veniſti ante tempus torquere nos? decti l
per hoc igitur terribile, validum, atque tremendum ini f
nomen JESU, convenio vos iterum, obſtinatos f† .
ut meis obtemperetis præceptis. Urgeo vos infa-
mes, ut pareatis † per dulcifſimum nomen JESU. 4een
Exorcizo vos † canes rabidos, & augeo pœnas ul
veſtras ſemper, per corroborantiſſimum nomen
IESu; conjuro vos † inferni ſues, ut meis ſub
pedibus veſtram proſternatis ſuperbiam, per pre-
tioſiſſmum nomen ESU; cogo vos obedire, per wtr
. . . aAnNter
potentiſſimum nomen JESU. Impero vobis, ſer- Ml Genn
pentes peſtiferi, ut audaciam veſtram deprimatis † lan e
per nomen ESU my ſteriis plenum. Mando vobis i0
defectoribus angelis, hinc velociter fugere, per ad- End hachi
mirabile nomen ESU. Compello vos beſtias, ut nnditeumd
cedatis † ac ſacerdotalibus verbis veſtra feritas ilie,d goti,
deleatur. JESUS ergò DEl Filius vos liget †)Eſus uncſſotentu
fortis vos urgeat † ESUS Omnipotens vos fla- Salhbimnieteſt
gellet † IESUS terribilis vos proſternat † JEſus n. Mns ho
magnus vos domet † Eſus excelſus vos humiliet † Uilonins /0
Eſus dulcis vos percutiat † JESUS ſandus vos Kugnitucinis
Jaculis confodiat † ESUS ſapiens vos transver be- ungnitudi
ret † Eſus admirabilis vos feriat † Eſus humil- lihnintrej,
limus vos comburat † Eſus honorabilis vos tor- Mpnnone
queat † Eſus amantiſſimus vos maledicat † JEſus uliiſej eſſ
obedientiſſimus vos condemnet † Eſus juſtiſſimus 0ne K
vos dilaceret † Eſus puriſſimus vos confundat † ken 4
JEſus jucundiſſimus vos enervet † Eſus patientiſ- lunin

ſimus vos pellat † atque ad parendum compellat † Mhreli tib
JEſus Chriſtus perfectiſſimus vos contundat † E- *
S US, qui eſt DEUS Iſchyros, vos comprimat † ng

Nen
is Ccente N
hk teiien
unatkenmt
Niterun, AKrn
De. Vigpngi
lümon none 5
6,K e
doruntiſinnn me
iſtes, lt neil
ſlerdinn perf
w bellte
UImen bs,
anrnctrinatt
jrnzwt nobi
”

CnhſN,n.

aibu kenn
D
ripen
bils cnt!
Ebg hui
Nli M
, otm
Snoredli

8

Annuntiationis B. V. M. & in Sabbathis. 569

IEſus, qui eſt DEUS Agyos, vos pungat † Eſus, De-

us Otheos, vos diſſipet † Eſus, DEus Athanathos,
vos verberet † Eſus, Deus Homouſion, vos ma-
ledictioni bus repleat † Eſus, Deus Agla, vos peſ-
ſundet † Eſus, Deus Tetragrammaton, vos elimi-
net † Eſus, DEus Adonay, vos dilaceret )Eſus
Alpha & Omega, vos meæ poteſtati ſubjiciat †
JEius Nazarenus vos duriſſime inperet † vos in-
crepet † vos humiliet † vos hinc procul abſcedere

cogat, ampliùs non reverſuros.

Ipſe enim, juxta Gabrielis pronunciatum, excel-

ſus, & Altiſſimi Genitus nuncupatur: Etenim
dedit illi DEUS ſedem David Patris ejus; regnat-

que in domo Jacob in æternum: Inſuper & regni

ejus non erit exitus. O altitudo igitur ESU!
divitiæ, 6 gloria, 6 immenſitas, æternitas,

6 cundtipotentia Chriſti IESU! eſt enim ſolus
cuncta ſublimitate præcellens, juxta propheticum
dictum: Magnus Dominus, & magna virtus ejus:
magnus Dominus, laudabilis valde; magnus Domi-
nus, & magnitudinis ejus non eſt finis; propte-
rea, juxta magnitudinem ſuam, ſuæ operatus eſt
caſtiſſimæ Genitrici, qui potens eſt. Magnus vere
JEſus: quoniam non eſt, nec fuit, qui, vel gratiã,
vel naturâ ſimilis ei eſſet. Magnus JESUS: quia,
cùm Dominus eſſet, & virtutum Deus, nullus fuit
inter cunctos viros, qui eum non niſi à longe in
aliqua re imitari valeret. Magnus Eſus quia mag-
na, atque ſublimia mitibus aſſociavit, ac junxit, utra-

(Aque unum efficiens, copulânsque carni divinita-

Nn 5 tem,

570O Exorciſmus V. in Feſto
tem, ir paſſibilitatem paſſibili, æternum tempo-
ribus, immenſum parvo, immortalitatem morti
obnoxio, ac denique DEUM homini, nihil enim
ibi vacàâſſe ſcitis: tota eſt in Majeſtate humilitas,
tota in humilitate majeſtas: nec refert unitas con-
fuſionem, nec dirimit proprietas unitatem. Aliud
eſt in eo paſſibile, aliud inviolabile; & tamen ejus-
dem eſt contumelia, cujus & gloria. In docu-
mentum namque utriusque in eo naturæ, & dæmo-
nes, vidiſtis alibi Angelos miniſtrâſſe Chriſto, alibi
veròô eum confortâſſe. Magnus Eſus, qui magna o-
perari, magna prædicare, magna denique pati viſus
eſt, dum in terris vitam duxit, ac cum mortalibus
eſt verſatus. Quorum omnium magnorum, ac
JEſu mirabilium vos damnati deæ-mones, vos, vos
ipſi, ob ejusdem gloriam, noſtrorum gratiam, ac
veſtrorum omnium dedecus, teſtes fuiſtis, qui
tam magno regi, ac Domino, ſupplicare, ac fa-

mulari dedignati eſtis. Meruit ipſe Altiſſimi Geni-

tus appellari, cùm de Excelſi, atque Omnipoten-

tis Spiritu ſit conceptus, Virginem fœcundando,

Virginem Matrem efficiendo, atque in puriſſi-
mis ejus viſceribus divinituùs ipſe deſcendens, car-
nem aſſumpfit ipſe DEUS; complens quod ante
ſæculorum curricula Davidi promiſerat: de fru-
ctu ſeminis ſui in Mariæ reſervati reaibus ſuper
thronum illius exaltatirum, atque inter fideles
Eccleſiæ populos, absque tempore, fine, aut ſæ-
culorum termino, regnaturum. Ipſe namque
DEI Filfus ex illibata Virgine natus, tum trium-
phantis Eecleſiæ caput extitit: proptereâ juxta
Joan-

leint
(reng

uuti)
4 4 .
ns nuhe⸗
eictns⸗
nirigen
,cſecnuteſil

„ Neer e
zin un

Ernuniiin 1

niöcone:Aron

eham ini
0 er ieun Per
Mikigrnet her in
Nini Compello-
n , hoe
1letorOdse
tum ahhen
entam. COs
theper opetaint
Ucellentes initatio
igveepro no
orosauCzciter
Atonen arone⸗
Munnorcines.
atorum bee
hlem, Ut ſuh
unle 1 lie
elnitgkemi⸗
mnen, 901
Ut; n ore

EH Annuntiationis B. . M. &g& in Sabbathis. 571

☛ Joannis promiſſum, ei nomen debetur æternum;
nlorteſtin t Regis videlicet regum, Domini dominantium: cu-
onſt, lla jus p. umert
.

jus principatus, arque imperium ſuper humerum
eſeehie ejus effectum eſſe proferetur; portans ipſe cru-
etlettiiun cem, in qua tandem pependit.
Initgen Aa
dle, Kunene, ber magnitudinem igitur Dei Geniti jæſu, vos
gori. h 4 denuò conjuro? dæmones tartareos, ut obtempe-
omedin retis præceptis Altifſimi à me vobis apertis. Exor-
rieridd cizo vos iterum † per potentiam nominis ESU.
Esgimen Adſtringo vos per ineffabilem dignitatem JESU
teidveninn DEl verbi. Compello vos, ut cedatis F† per ho-
tan nortibda norem JEſu, ſub hoc nomine DEI geniti exhibi-
Wuuun, A tum. Impero vobis conſtantiſſime per cunctarum
Wuith virtutum Eſu ſuper Sanctos & Sanctas ſuas „Ex-
GümmIt cellentiam. Cogo vos pertinaces per admiranda
ab, Eir d verba, per op era ineſfabilia, per- batmhones; cundos
ninn Mner 1 excellentes imitationis terminos; quæ dixit, quæ
e fecit, quæque pro nobis ipſe Dei Genitus paſſus eſt.
leniß Mioe Urgeo vos audaciter † ſpurciſſimi, 6 viliſſimi,
Ai is per elationem, atque dignitatemEſu ſuper cunctos
,Eferin WSanctorum ordines. Mando vobis † per thronum
n N * IEſu, in ſancorum Eccleſia ſublimiter erecum. Co-
euen i arco vos canes nigros, per Eſu Chriſti imperium
en ſempiternum, ut ſub iisdem pænis, innitio à me
Gonſetni promulgatis, ac millies vobis augendis, obedien-
i fenbe⸗ tiam exhibere teneamini mihi Dei miniſtro, Chri-

,Nhe in ſtique inſtrumento, nomine ejusdem Eſa, per me

7

re, ine vobis præcipientis, atque imperantis, fugam vi-
. e delicet ab hoc corpore parandi. Audite tandem

,tats obdurati corde in ſapientia; audite, & ſi vale-
. , tis, Angelicam attendite vocem, incarnationis

my⸗-

572 Exorciſmus V. in Feſto

myſterium in utero Virginis absque virili commer-
cio enucleantem. Spiritus Dei exceljſi, ait ipſe, ſu-
perveniet in te, & virtus Altiſſimi obumbrabit, tibi:
ideéque ſanctum, quod ex te orietur, O Maria, voca-
bitur Dei Genitus: nihil enim impoſſibile eſt omnium
effectori. Itaque Spiritus Dei ſanctus, ſublimis, &
excellens puellæ intrans in viſcera humilitatis ple-
næ, divinuè conceptum efficit. Fugit veròô ipſe-
met Dei Spiritus, & à vobis, 6 arrogantiæ, 6 per-
tinaciæ magiſtri, procul recedit. Obumbrat cœ-
leſtis, divinaque virtus innocentium pedora, pura,
munda, & ſynceritate decora: vos autem, 6 falla-
ces, immundi ſpiritus, à cœleſti illo DEl ſpiri-
tu longè acti eſtis, atque fugati: neque ante, neque

poſt digniſſimum Virginis Deiparæ ortum aliquid in

ea obſcuritatis, vel labis reperiſtis, ubi nequitiæ,
ôinfernorum corvi, pedem figere potuiſſent;
cùm divina protectam potentiâ, atque virtute,
ſubitàque præoccupatam gratiaâ eam inveniſtis:
ſcriptum eſt enim: adjuvabit eam Dominus manè di-
luculo. Fugat lux iſta virginea tenebras tartareas,
peſſimi tenebrarum duces: eliminat immunditiam
veſtram pudicitiæ norma: excutit conſortium ma-
lignorum virtutum omnium receptaculum: exem-
plar bonitatis ſcelerum veſtigia irrita reddit. An-
gelorum Domina Deique Mater alma diabolorum
abhorret duritiem, proſternit perfidiam, peſſundat
audaciam, conculcat ſuperbiam. Sed, cum illa-
met obumbratam auditis, nequaquam obſcura-
tam intelligitis: divina etenim obumbratio, illumi-
natie eſt, claritas eſt, ſplendôrque cœleſtis. Et
vos

⸗ ce h
8 .
5 enebtis .
NN⸗

1

wuttoin

et fun
Au Wneen
Gdniinsflit
zaeinährin
7

tcmm h
uneelhin
anecun Mß
iuit, N
9 Aurilu Doni
Lcrjus humili
led ezterni
Im uterum etee
inogincarnat
ngleng inun
clins dtgoe
uIkrudtis nat
bendankeungn
weunehkgundur
Gelipeiacarne

(onliimmin

ieſtohnintu
lit noltmani
Deoin lt u
otlten d.

wnrbieent

4

e

ieſleffiin,
. ereſitße
tin ninie
fieti,0 Müün,
inpeſttlen
linchis ling
ſſrenebuniut
1t. Ngtrent⸗
darcgnlte ,
tit. Obounbres
niunecornn
Nn allen,0
uchlobl h⸗
nmtun teſle

Oernmmilti
npi Kimt
hnikn iun
nuen, rnt

um mtitn min
abierniun
Fit gerkututn
nhntnin
loniotin

„gleolumn
nineh⸗

8 in
le⸗ nn ,
in,
⸗
1 glag “
tbon
nne 6

Annuntiationis B. V. M. & in Sabbathis. 573

yos, miſerrimi tenebrarum incolæ, tanti lumi-
nis gratiam quondam experti fuiſtis, perfuſi eſtis
ab initio luce iſta matutina: ſed, cùm dilexeritis
magis tenebras, quàm lucem, obſcuratum eſt inſi-

piens cor veſtrum, atque intelligentia veſtra perpe-

tua remanſit obnubilata caligine.

Obſcuret vos igitur divini claritas Spiritus ,
compellat vos mecum Dei fulgor. Ulciſcatur †*
vos mecum virtus Altimimi † exorcizet vos mecum
eficacia fancti Spiritus imperet vobis Dei ſplen-
dor † urgeant vos mecum Paraclyti munera l e-
nervet vos mecum divinæ ultionis virtus convin-
cat vos mecum Angelica vox Gabrielis ſicuti Ma-
riæ ſuaſdt, ut DEl pareret mandatis, dum dixit:
Ecce Ancilla Domint, fiat mibi juxta verbum tuum.
Ex cujus humili, ſingularique aſſenſu, Dei verbum
illicò de æterni Patris ſinu deſcendens, & in virgi-
neum uterum ſe recipiens, veré carnem factum eſſe
credimus; incarnationis divinæ arcanum ineffabili-
ter complens; in unius ſimul ſingularitate perſonæ
duas copulans, atque ſubſiſtere faciens, tam varias,
tamque remotas naturas. Sic itaque Matrem ha-
bere Deum ſecundum carnem, non abſtulit ſine ma-
tre eum eſſe ſecundum divinitatem: nec contamina-
tus eſt ipſe in ea carnem aſſumens, qui eam crean-
do, non fuit contaminatus; nec ex ea ipſa genitus
factus eſt coinquinatus; quin potius gloriam Regi
obtulit noſtra humanitas. Si enim ignominiæ fo-
ret Deo, in utero, quem ipſe formavenat, illabi,
probro eſſet etiam, & hominibus miniſtrare, ne-
que pro nobis egenus factus eſſet, cum dives foret.

Qui

174 Exorciſmus —. in Feſto

Qui ergò, ô dæmones, ſecundum propriam na- taninen
turaim impatibilis eſt, is propter miſericordiam plu- irmiin
rimis perpeſſionibus devinctum ſe teneri voluit.
Outerum in quo (ad inferni confuſionemy commu-
nis con fectus eſt libertatis humanæ libellus! G ven-
trem, in quo adverſus mortem fabrefacta ſunt ar- 1
ma! arvum, in quo ipſæ naturæ colonus, ſine C
ſemine germen genitus eſt, & ſpica! templum, rt ltin
in quo Deus factus eſt Sacerdos! naturam non de- nn
mutans, ſed eum, qui eſt ſecunduùm ordinem Mel- red
chiſedech, per miſericordiam induens. Verbum cdle
Caro factum eſt. O magnitudinem virtutis DElI! W G
quæ nullas in anguſto ſentit anguſtias, uterum Vir- kaanin
ginalem non adventitio, ſed indigena puerperio fœ- Knodenne

cundavit. Oarcanorum arcanum! 6 caro Deifi- Amnd dinis
cata! ò tandem homo, non Angelus, ſed DEUS Atetiöinh
effectus! ob quam dignitatis ſublimitatem & excel- mnmacinheft
lentiam corporalis natura, terrektris, ac infima, ſu- tenlijhei lutri
pra ſpirituales formas, atque fubſtantias fingulari- iifer n &l
ter elevata reſplendet, intérque Sanctorum choros IoMrie?Anm
ſemper congaudens, ab ipſis cælorum ſpiritibus eeeg⸗
adoratur, & colitur, ad veſtram invidi dæmones, P
deſtructionem, cruciatum, & penoam. .

arßi⸗ uofß
lni nein

„

Per iſtius ergò divini verbi robur, vos deni- nunäfef
que conjuro † Dei rebelles, ut cedatis verbo DEl, ſun⸗
ore Sacerdotis prolato, ut cedatis miniſtro Chriſti TMdt, Mentat
hinc illico recedendi. Exorcizo vos duriſſimos, dtin,
per Mariæ obſequentiam, atque humilitatem †. quæ,
verbis cedens Angelicis, Deipara ethici meruit. Rä
Urgeo vos, ut obediatis † per MARIE con- uhis
JM. èòMc ſen- nmnge
ſſ

1

lung
Senen

5
* Anmintiationis B. V. M. & in Sabbathis. 525
ln ſenſum in Annuntiationis myſterio. Compell o vos,
Con *R utad weſtram duritiem vos pr oſternatis, per divim
ei verbi incarnationem † cogo vos † per merita tanti
onfuſonergn, myſterii. Impero vobis † fortiſſimè, per cauſlam
inelſeluen tanti Sacramenti. Urgeo vos acerrime, per ſan-
entintidin, Gtiffimæ Chriſti incarnationis congruentias ſinga-
uneNet lares. Præcipio vobis † per tantorum arcanorum
elom digniſma merita. Conjuro vos per inclytam
EInnnH incarnati verbi gloriam: ut tandem per cuncta
bnorinen illa, quæ de altiffimo hujus incarnationis arcano
ülten ſenn dici, excogitarique poſſunt, vos iniquos, vos peſ-
Uinn Ertnshl ſimos, vos infames dæmones exorcizo † ut ab hoc
tnINHI COrporerecedatis. Quapropter iterum & millies,
iupunmnetok. V0S ipſos inobſequentes condemno † vos pertina-
vm GNNL. ces damno f ut cundtis ſubjaceatis blaſphemiis, at-
mAKNA que execrationibus congeſtis, ac ſine fine contra
uüshipetnrkat. contumaciam veſtram congerendis. In nomine, &
potentia Dei Patris † Dei Filii † Deique Spiräts
eltas it lancig nee van Re Deiparæ, ac Præcelſæ ſemper
etAndcn Virginis Mariæ Amen.

ini tm Eworciſmus VII.
". In conctis Feſtivitatibus ejusdem
Or, 4 Deiparæ Virginis; videlicet Conceptione,
rluse, Nativicate, Præſentatione- Viſitatione, Pu-
nint rificatione, Aſſumptione: ac per Octa-

ti, e biduenmet

0 = 2
0 e vas carundem; nec non & in
Domihim. .
Gen Sabbathis per annum.
Præparatio ut in primo Exorciſmo; præter ea, quæ
ee Rc babentur propria. v. Do-

576 Exorciſmus vI.
z. Dominus vobiſeum. 1
† Sequentia ſancti Evangelii ſecundum Matheumt.
Z. Gloria tibi, Domine, †.

Nillo tempore, loquente JEſu ad turbas, ecce
mater ejus, & fratres ſtabant foris quætentes 1o-

qui ei. Dixit autem ei quidam: Ecce Mater tua,
& fratres tui foris ſtant quærentes te., At ipfſe re-
ſpondens dicenti ſibi, ait: Quæ eſt mater mea, &
urlunt fratres mei? Et extendens manum in Di-
cipulos ſuos, dixit: Ecce mater mea, & fratres
mei. Quicunque ergò fecerit voluntatem Patris
mei, qui in cælis eſt, ipſe meus frater, & ſoror,
& mater eſt.
R. Laus tibi, Chriſte.

Per Evangelica dicta extinguatur † diſſipetur t
& Aenraatn fi in te omnis deæmonum virtus. In
nomine Patris † & Filii † & Spirits ſancti T Amen.

Picuntur Litaniæ beatæ Virginis.

Ub tuum præſidium confugimus, ſancta Dei Ge-

nitrix, noſtras de precationes ne deſpicias in ne-
ceſſitatibus noſtris; ſed à ſpiritibus immundis libe-
na nos ſemper, Virgo glorioſa, & benedicta.
5. Depone potentes de ſede.
. Et exalta humiles.

5, Inimici tui mox ut honorificati fuerint, &

exaltati.
. Deficientes quemadmodum fumus deſiciant.
5. Vidi impium ſuperexaltatum.
BR, Tranſivi, & ecce non erat,

mri
c
nuee
Dolfieun,
14 NEiurde
ni
Tine eidl M
Knmm inn
hunki
..Omumn⸗ AIn
uß itfteun
Mnn 1TVO. cdilcn

Ueele, msbun
Dend, Eeſk
Alere: Hoints

tercelione, ,r
Axztemi perni
, lun Chritn

Qutin
Mgnifcar ani

cio ll
Uleiine illa, e
E NRno, 8

Uecln nte
lran 1 K
sinnn hion
Punn it un
n
90

in Peſtivitatibus B. V. M. q
kanlinte Fy. Zuper aſpidem, & baſiliſcum ambulãâſti.
E . Et conculcaſti leonem, & inferni draconem.
. Lu confregiſti capita draconis.
. v.. Dediſti eum eſcam populis æthyopum.
Itntt e v. Ad nihilum deduétus eſt in con peclu tuo
t risen malignus.
n: oe n N. Timentes autem Dominum glorificati.
enteste Nen v. Sicut oves in inferno mitte illos.
e eknaee . Et mors depaſcat eos. .
Gen nmund. y. Ora pro nobis, ſancta Dei Genitrix.
r e;an . Ut digni efficiamur promiſſionibus Chriſti.
inuoen aon v. Dominus vobiſcum. &c.
müintt, 4 ,
Oremus.
Oncede, nos famulos tuos, quæſumus Domine
hainm hef Leus, perpetua mentis, & corporis ſanitate
mitkemmi) gaudere: gloriosa beatæ Mariæ ſemper Virginis
truiuin Interceſſione, 4 præſenti de'monum liberari triſti-
1 ti4, & æternâ perfrui lætitis. Per Dominum no-
, ſn Rrum Eſum Chriſtum Filium tuum, &c.
ni ade Cunticum Beatæ Maric.
n D Magniſicat anima mea Dominum &c.
U iei Lectio Iſaiæ Prophetæ.
l T erit in die illa, cùm requiem dederit tibi De-
86* us à labore tuo, & à concuſſione tua, & à ſer-
nferi vitute dura, quâ ante ſerviſti: ſumes parabolam
Arn igam contra regem Babylonis, & dices quomodo
V Ros ceſſavit exactor, quievit tributum!? contrivit Do-
minus baculum impiorum, virgam dominantium,
in, cædentem populos in indi gnatione plagãâ inſanabi-
n “ii, ſubjicientem in furore gentes, perſequentem
O 0% Erudeli-

578 Exorciſmus VI.

crudeliter: conquievit, & ſiluit omnis terra: ga-
viſa eſt, & exultavit: abietes quoque lætatæ ſunt
ſuper te, & cedri libani, ex quo dormiſti, non aſ-
cendit, qui ſuccidat nos.
Infernus ſubter conturbatus eſt in occurſum ad-
ventüs tui: ſuſcitabit tibi gigantes. Omnes prin-
cipes terræ ſurrexerunt de ſoliis ſuis: omnes prin-
cipes nationum. Univerſi reſpondebunt, & dicent
tibi: & tu vulneratus es ſicut & nos; noſtri ſimi-
lis effectus es. Detracta eſt ad inferos ſuperbia tua.
Concidit cadaver tuum, fubter te ſternetur tinea:
& operimentum tuum erunt vermes.
N. Deo gratias.
Oremus.
Uperveniat nobis, Domine, Dei Genitricis ora-
tio: quam in hac d'monum pugna efficaeiter
pro nobis intercedere ſentiamus, per Dominum
noſtrum Efum Chriſtum Filium tuum, qui te-
cum &c.
. Antiphona.
Ave Regina cœlorum:
Ave Domina Angelorum.
Salve radix, ſalve porta,
kx qua mundo lux eſt orta.
Gaude Virgo gloriolſa,
Super omnes ſpecioſa:
Vale 6 valdè decora, .
Et pro nobis contra deæmones cxora.
y. Dignare nos laudare te, Virgo ſacrata.
N. Da nobis virtutem contra hoſtes tuos.
y. Domine, exaudi &c. 4
N. Et cum Spiritu tuo.

niati
Onni end
icaettin in
Ulier lalabin
Snanng auneki
eln Eehntendan
Pn,giltdnih Z
tsutia gide⸗
ge, X cdtamin.
lens menali
2, Codde
nldon, Ant aün
Panezuten l

ag ecce lelenn

incoto ito de

ethttomnes
Egnncebatinun

Nulnmlr dic

tlutftte NO

kumaͤftnit &

eſtinoann,
ahles. Onen
lisllizonte
. .
Ponledunt gee
Nor; dolii.
iletoeſlpeniin
erteltetneur iin
hanen,

.
. 8 1
Melneso⸗
W
onw aser
imd KMin

n Hn

heu
1
intenmn
“
d:
eNa,
e en
irse
5

in Feſtivitatibus B. VE. M. 579
f Sequentia ſancti Evangelii ſecundum Lucam. †
N. Gloria tibi Domine f.
[Nillotempore, eratEſus docens in Synagoga
Sabbatis. Et ecce mulier, quæ habeat ſpiritum
infirmitatis annis decem & octo: & erat inclinata,
nec omnino poterat ſurſum reſpicere: Quam
cùm videret Eſus, vocavit eam ad ſe, & ait illi:
Mulier, dimiſſa es ab infirmitate tua. Et impoſuit
ülli manus, & confeſtim ereda eſt, & glorificabat
Deum. Reſpondens autem Archiſynagogus, in-
dignans, quia ſabbato curaſſet] Eſus, dicebat turbæ:
Sex dies ſunt, in quibus oportet operari: in his ergò
venite, & curamini, & non in die ſabbati. Re-
ſpondens autem ad illum Dominus, dixit: Hypo-
critæ, unusque veſtrüm ſabbato non ſolvit bo-
vem ſuum, aut aſinum à præſepio, & ducit adaqua-
rel Hanc autem filiam Abrahæ, quam aligavit ſa-
tanas, ecce decem & octo annis, non oportuit ſol-
vi à vinculo iſto die ſabbati? Et cùm hæc diceret,

erubeſcebant omnes adverſarii ejus: & omnis po-

pulus gaudebat in univerſis, quæ gloriosè fiebant ab
eo. F. Laus tibi Chriſte. .
Per Evangelica dicta extinguatur † diſſipetur &
deſtruatur † in te N. omnis diaboli virtus. In nomi-
ne Patris † & Filii † & Spiritũs T ſancti. Amen.
Oremus.
DEfende, quæſumus Domine, beat Mariâ ſem-
per Virgine intercedente, iſtam ab omni dæ-
mone creaturam † & toto corde tibi proſtratam,
ab hoſtium propitius tuere clementer inſidiis Per
Chriſtum Dominum noſtrum. Amen. .
OO 2 Aſper-

580 Lyxorciſmus VI.
Aſperſio oreaturæ. G
Aqua benedicta extinguat, & ſejungat à te N.
omnia dæmonum ficta. In nomine batris † & Fi-
lii T & Spiritũs ſancti Amen.
4

Exorcizatio creaturæ.

ERorcizo te T† N. creaturam Dei vexatam per om-

nipotentiam Dei Patris I per ſapientiam Dei
Filii per manſuetudinem ejusdem Dei Spirits †
ſancti, ut efficiaris vas mundum, & purgatum ab
omni labe iniquitatis; ad recipiendum ſuperveni-
entem Dei virtutem: & ejicias à te omnem dæmo-
num nequitiam, ad invocationem Altiffimi: per

. 1 . . ⸗ 2 . .
eum, qui cùm eſſet æternus in Virginis utero naſci

voluit, Amen.
Oremus.

tvsbeltie,⸗
Btignmnand
icuncommn ida
1e, NMiene comdn
ike tige d
lue tn erude 6
Pretlitscchorie
Eni, mn vo
elnde Nerian!

Ericem dedanm

Nt artun ad hoe

Oncede, quæſumus omnipotens DEUS, ut aun ſiile choro

hæc creatura tua N. quæ protectionis tuæ gra-
tiam quærit, à malignis ſpiritibus eruta, ſecura tibi
mente famuletur. † Per Dominum noſtrum Eſum
Chriſtum &c.

Exorciſmus.

ilhroſzſens
ns goteperet,
nſospelmnos,

AIiet Lxrultet

Kendinm fidel

eiiliriute &

†GAudeamus nos omnes in Deo, inclytam cele- feklamte, ej

brantes gloriam Beatiſſimæ ſempeêrque Dei-
paræ Virginis Mariæ; de cujus honoris ſublimitate
lætamtur Angeli, exultant Archangeli, jubiliant

Throni, Feſtum agunt Dominationes, hilareſcunt

Virtutes, plaudunt Poteſtates, Cherubim atque
Seraphim ſine fine concinunt, unâ voce dicentes:
San-

lheniir ho et
ite, Krume
itterincit,

ntvo⸗

0

D
nonine Mi n
ken

fuuture.
nheienumge
UDer pieminl
len Heichit⸗
in, Epuppnnt
Ghenun yenen
üironnen enn
Nen ini he
miihtötnnii

n.
16 C⸗
Ntnrtu
Prutnke
eren Gtun

Mte 4 e

in Feſtivitatibus B. . M. 5781

Sancta, Sancta, Sancta DEl Mater alma, pulchra
ut luna, electa ut ſol, ſed terribilis contra dæmo-
nes, ùt caſtrorum acies ordinata. Pulchra atque de-
cora fidelibus, cunctisque cœlorum ſpiritibus val-
de ſpecioſa: infernorum autem principibus nimis
formidabilis: Eja ergò, vos ſpiritus tenebrarum,
ſpiritus nequitiæ, ac luctũs, ſpiritus horroris, & ſo-
litudinis, ſpiritus timoris, atque æͤrumnarum: quid
vobiſcum commune? quale de'monibus cum Dei fa-
mulis, Mariæque commercium, dum creaturam
iſtam fidelem, ejùſque devotam, temerario auſu
occupare non erubeſcitis? An neſcis, tu, dux ne-
quiſſime hujus cohortis, vôsque omnes ſpiritus ne-
fandifſimi, an vos latet, ad hoc conceptam fuiſſe
absque labe Mariam? ad hoc ortam, ad hoc in DEl
Genitricem electam, ad hoc illibatam remanſiſſe

poſt partum, ad hoc tandem ſupra Angelorum pro-

vedam fuiſſe choros ut videlicet benigniſſime ex
alto ipſa proſpiciens ſuper filios hominum, effica-
cis nos protegeret, fortius adjuvaret, validius
contra vos peſſimos, invidos, ac tartareos hoſtes
præmuniret? Exultet igitur, ad veſtram ignomini-
am, & cruciatum, fidelium chorus; Exultet tantæ
Virginis ſublimitate & gloriàa. Vos autem, vos tar-

tareæ belluæ rugite, ejulate, ac, quamtum in vobis
ſſt, ingemiſcite. Ego etenim Dei Sacerdos, Chri-

ſtiminiſter, & inſtrumentum, ac Mariæ famulus,
auctoritate mihi traditâ à ſancta RomanaEccleſia, in
ejusdem Dei, ejuſque Genitricis meritis conſtrücta,
nomine tantæ Majeſtatis, ex hoc vos totis cordis ac

mentis meæ viribus aggredior, vôsque viriliter ex-

orcizo † vos adjuro † vos conjuro ? vobis effica-
Oo 3 citer

582 Exorciſmus VI.
citer impero ut omni fallacia ac decipiendi arte

remota, ſimpliciter præſtetis mihi obedientiam in
omnibus, quæcunque vobis injunxero, ad Dei
gloriam, veſtrum dedecus, & creaturæ hujus à

veſtrorum manibus perfedtam ereptionem. Con-

juro vos igitur dæmones † exorcizo compello †
urgeo per Mariam ſemper Virginem, ut ad un-
guem obediatis mihi in cundtis verbis, eo mo-
do, & forma, quæ injungetur vobis juxta me-
am ſententiam: declarando, illam talem eſſe; vi-
delicet, ſi aliquo ligamine, factura, ſigno, ſcriptu-
râà, pacto, dicdto, materiã, aut quacumque re, vel
virtute, à quovis ſpiritu, vel homine conſtrudo,
compoſito, ſignatòve, quocumque in loco, ac

tempore, hoc in corpore, vel circum, aut quomo-
dolibet detineamini; eadem auctoritate, & poten-

tia idcirco àme vobis præſtita, cuncta illa ſolvere,
ad nihilum redigere, delere, deſtruere, atque con-
fringere debeatis; ut ego ipſe nunc & ſemper ab-
ſolvo † reſolvo '† deſtruo Tac penitus deleo † nec
non ſi aliquâ virtute extrinſecà vos juvamini,
detineri nitimini, corroboramini, mihique adver-

eâdem auctoritate vos, ac præfatam contumacem,
adjutricem, vel imperatricem potentiam enervo †
debilito † ligo conſtringo ſub pæna illicò in-

currenda, cruciatuum veſtrorum, per mille gra-

dus, ſingulis quibusque momentis augendorum,
usque in diem tremendi judicii: In nomine ESU
Nazareni † ac per merita Deiparæ Virginis Ma-

riæ inſuper hanc eandem pœnam, & cauſam

ſem-

cUHNRCAE
timne⸗

Chene.
ganelttaind
ets cuec
rrntannußtht
6, anriurprewi
ſionmimnn
na echrten con

fpelhun Dilhmo

i,ne tuis,

,DanOnipoten

Piser DtM

hotncen 10
GGeeſender Vin
1gie VOdis

Eed veſtwum
n, igls obĩ
ungve eſt crenn
nn? 0E0 le

cor nihig Ver- ain. Ginitn,
ſari, vel mea remorari mandata cogimini; ego ipſe

nkliilyer or
Ninebmrcregtu,
linrn ded
ſheinttes te
nlbertteoray
euiiſe i⸗

. .
Ciber n
ſihun n n

rtotun 0 un
lelkeee g,
ucki
00

N.

i 1e leiſee,
Uunſhiobetn,
6 iunner i
creann n
n ereptionen d,
loreiofong,
Titgnen, uun
lis erbi, ar
ur pobsirnt
lin ulen eleſ
Un, Syno erfn

.
4

8

Aumir ontruc.
Wmen lo, 4
DNe AN,.
Arudnkjer

niuahiim
Jeretaknetaltn

oiſeunt nhel
Entnidskoft
enei in

uulginmniichl
n cnnn/
gentiumen
megtemti
in Nem .
n, hel
n, le
entis abb
SiIn bo,
☚
bare n

n/

en tic ſum: & alibi. Ego ex ore Altiſſimi prodivi, primoge-

in Feſtivitatibus B. V. M. 583

ſemper me reiteraturum cogito; ita, ut quodlibet
conjurationis hujus verbum, omnis ſyllaba, omnis
littera, cunctusque vocis meæ accentus, divinâ ſuf-
fulſus ope, atque virtute, ſint vobis, & contra vos,
cunctisque obſtantibus, reſiſtentibus, veluti ſagittæ
potentis acutæ cum carbonibus deſolatoriis, & ut
fulgura, tonitruaque coruſcantia, inflammantia, ac
veſtri omnium proterviam, defectionem, obſtitio-
nem, atque duritiem confringentia. Cogo igitur
vos † per Deum Altiſſimum, ut illicò nullà injectâ

mora, hinc fugiatis. Compello vos, ut cedatis †
ucnnhtere, k

E.

per Deum Omnipotentem. Exorcizo vos † ut re-
cedatis, per DEUM magnum, atque terribilem.
Præcipio tandem vobis † per virtutem DEl Geni-
tricis, ac ſemper Virginis Mariæ, cujus peculiares
prærogativæ vobis invidis ſunt exploratæ.

Sed, ad veſtrum dedecus veſtrumque ſuppli-
cium, ipſas vobis ſtrictim objicere non deſinam.
Ipſa namque eſt creatura illa benedicdta, atque in
æternum à DEO ſecundùm ſpiritum deſignata,
ut dicitur: ab initio, & ante temporum ſæcula creata

nita ante omnem creaturam. Elegit eam Excelſus in
Filii ſui matrem: ideòque præſtantiſſimis ſuper om-
nes ſpiritus cœleſtes, terreſtres; atque infernorum
eam muneribus decoravit. Dixit namque: Ggrum
cœli circuivi ſola: & in profundum abyſſi penetravi:
in fudtibus maris ambulavi: in omni loco ſteti: in
omni populo, & gente Ducatum babui. Meritò nam-
que virtutum omnium, atque gratiarum eam ple-
nam eſſe decebat, cunctisque perfectionibus deco-
O ο4 . ratam,

584 Exorciſmus VI.
tam, omnium ereaturarum effedorem, & Dominum
mox genituram. Veruùm properante jam hora, in
quâ tam ſingulare gratiarum prodigium mortali-
bus patefacere voluit DEl dextera, Deique ſapien-
tia, ac, veluti conſurgentem auroram mundo o-
ſtendere conſtituit illam; laqueos veſtros culpa-
rum ſcilicet & mortis, qui eam ut cæteros Adæ
præoccupare filios tentabant, præcidit ipſe veloci-
ter; potentiam efficiens in brachio ſuo valde ro-
buſto, & vos ſuperbos fortiter acritérque diſper-
dens: læva enim Altifſimi ſub capite illius illicò
deſcendens, atque ejusdem dextera amplexata eſt
eam, ne à vobis, ac nequitiæ veſtræ compedibus
teneretur in via, ſicut, & cœteros homines poſt mi-
ſerrimum primi parentis lapſum impiè detinetis:
Unde & ipſamet ajebat: omnium excellentium, atque
ſublimium corda propria virtute calcavi: Scimus
nâmque, quòd ei plus gratiæ collatum fuit ad vin-
cendum omni ex parte peccatum, concipere, & pa-
rere meruit eum, quem conſtat nullum habuiſſe
peccatum: ex quo potuit folus hujus puerpereæ fili-
us pro hac parte cantare canticum novum: ſine ini-
quitatibus conceptus ſum, & ſine peccatis concepit
me mater mea. Mentes veſtræ, 6 ſtulti & elati

corde, ad malum ſemper propenſæ, ut nimirum de

manuDomini pretioſam ipſius animam impiè rape-

retis, atque originali labe pollueretis, anxie quæ-

rebatis, ne illam hujusmodi dignam encomio crea-
tor afficere potuiſſet; videlicet: Tota pulchra es
amica mea, tota pulchra es & macula non eſt in te.
Sed elufi fuiſtis, 6 teterrimi hoſtes quoniam
Deus

ifiis

liein fan
unſer i⸗
et hon
nunertn
le Uaguu
n Geuinnile
Gkanitlcimn
Gbnn cuned⸗
Dtonmen an

Cuntnetiua eNe

—
—
S—

lerwripwrei
ma, a Peculi
ſemaum fuile.
nite optaminare
le orna con
eiof conjuro⸗
1intti, 105

fünn Conveni

Elihnn, er M.
Imignmeom
Uclg mi re⸗
Mretn d.
ſuerhiier M
Uolert. ldo
m Cit er)

Dnentet

00

Pengte ani
rodſeinnn
Mer beie

AUtoram unen

