creaturas herbarum, ſicut benedixiſti quinque pa-
nes in deſerto, & duos piſces, & ſatiaãſti quinque
millia hominum virorum: omnésque, qui uten-
tur ex eis, benedicere & ſancti Fficare dignare, ut
ſis eis ſanitas animæ & corporis in Nomine Par-
tris, & Fi flii, & Spiritus † fancti: & ab omnibus
hominibus, pecoribúsque, qui ex his guſtaverint,
omnem putredinem, & omne phantaſma diaboli
amovere, & omnem morbum, & peſtilentiam,
ac dolorem expellere digneris. Qui in trinitate“
perfecta vivis & regnas Deus: per omnia ſæ-
cula ſæculorum, Amen.

Alia Oratio.

L Oremus.
O nipotens ſempiterne Deus, ſuppliciter atque
ſubmiſſis precibus tuam clememtiam depre-

camur: qui mirabiliter cuncta ex nihilo creãſti, qui

terram diverſa proferre germina præcepiſti, & va-
ria medicamentorum genera ad ſananda generis
humani corpora herbis indidiſti: benedicere &
ſandificare has diverſi generis herbas tua pieta-
te digneris: ut quicunque ex eis in hac ſolemni-
tate venerabilis ac ſanctæ Dei Genitricis MARIE.
ſumpturi ſunt, tam animæ, quàm corporis ſanitatem
recipiant: & intercedente eâdem beata Maria ſem-
per virgine, ſic earum virtute jucundentur ſalub-
riter, quatenus in tuorum unguentorum odore Pa-
radiſi januas adire mereantur, præſtante Domino
Deo noſtro IESU Chriſto, qui tecum vivit & reg-
nat Deus, per omnia ſæcula ſæculorum, Amen.
E 4 Ora-

72 Benedictio ſeminum Dominica I. Septemb.
Oratio.
D*s „ qui univerſis generibus herbarum hu-
manis neceffitatibus præſtitit remedia: hanc
herbarum colledtionem tuæ miſerationis bene dic
dexterâ: ut quisquis languore depreſſus ex eis ali-
quid guſtaverit, Eccleſiæ tuæ ſanctæ repræſentatus,
optatæ munus ſalutis te donante percipiat. Per Do-
minum noſtrum Efum Chriſtum, Filium tuum, qui

tecum vivit & regnat in unitatespiritũs ſancti Deus:

per omnia ſæcula ſæculorum. Amen.

Oremus.
Teneranda nobis, Domine, hujus diei feſtivitas
opem conferat ſempiternam, in qua ſanca Dei
Genitrix mortem ſubiit temporalem, nec tamen
mortis nexibus deprimi potuit, quæ filium tuum
Dominum noſtrum de ſe genuit incarnatum. bPer
cundem Dominum noſtrum Eſum Chriſtum, Filium
tuum, qui tecum vivit & regnat in unitate Spiritũs
ſancti DEUS: per omnia ſæcula ſæculorum. Amen.
Deinde thurificantur & aſpergantur.

Benedictio ſeminum Dominica I.
Septembris.
. Aferat unusquisque agricolarum medium frumenti
Jeminandi „ 4u0d ſacerdos ante Sacrum indutus Albd
benedicat hoc modo:
y. Adjutorium noſtrum &c.
. Qui fecit &c.
Eſalm. ex fer, 3. ad Vkeſp. In convertendo g.
Lectio

eret.
npnnibi
lere
Wamm
Weron.
cietis
ſ, An
x. Mg
MWele
Fuobstu
Atilud
. Monn
ert
o ter
nie eln
ino izeir
lennettn
er, iln
fit, pin
Mun fn

1

1 eng

5 hetenn
remetie h⸗

1
.

kioniͤhenee
reſſugeneie
repreſentn
tcipiat, Ner)
lium tuun
tisſandlie
en

diei keſtirit
NGtaſndad
en, ed dun
gra fun
ocirpatum,
Criktum, H
unitate pin
lorum, An
ergantut.

minic!

um iuni

mettecbt

6

Benedictio ſeminum Dominica I. Septemb. 73
Letctio libri Levitici c. 26.
n diebus illis dicit Dominus ad Moyſen: Lo-
* quere filiis Irael, & dices ad eos: ſi in præ-
ceptis meis ambulaveritis, & mandata mea cuſto-
dieritis, dabo vobis pluvias temporibus ſuis, ter-
ra gignit germen ſuum, & pomis arbores reple-
buntur. Apprehendet meſſium tritura vinde-
miam, & vindemia occupabit ſementem: & co-
meditis panem veſtrum in ſaturitate, & absque
pavore habitabitis in terra veſtra. Dabo pacem
in finibus veſtris, dormietis, & non erit, qui
exterreat. Auferam malas beſtias, & gladius
non tranſibit terminos veſtros. Reſpiciam vos,
& creſcere faciam, multiplicabimini, & firmabo
padtum meum vobiſcum. Comeditis vetuſtiſſima
veterum, & vetera novis ſupervenientibus proji-
cietis. Ponam tabernaculum meum in medio ve-
ſtri, & non abjiciet vos anima mea.
. Deo gratias.
J. Manéè ſemina ſemen tuum & veſpere ne ceſſet
manus tua: quia neſeis, quid magis oriatur hoc
aut illud: & utrumque ſimul, melius erit.
Z. Dominus vobiſcum. . Et cum Spir. &c.
Sequentia ſancti Evangelii ſecundum Marcum.
In illo tempore dixit ESUS diſcipulis ſuis: ſi-
mile eſt regnum cœlorum, quemadmodum ſi
homo jaciat ſementem in terram, & dormiat,
& exurgat nocte ac die, & ſemen germinet, & in-
creſcat, dum neſcit ille. Ultrò enim terra fru-
Gificat, primùm herbam, deinde ſpicam, dein-
de plenum frumentum in ſpica. Et cùm pro-
du-

74 Benedictio ſeminum Dominica I. Septemb.

duxerit fructus, ſtatim mittit falcem, quoniam
adeſt meſſis. . Laus tibi Chriſte.
Per Evangelica dida ſint hæc ſemina bene dida,
y. Dominus vobiſcum. &c.,

Oremus.

Dmine ſancte, Pater omnipotens, æterne Deus,
te ſuppliciter rogamus ac petimus, ut hos
fructus ſegetum ſerenis oculis hilarique vultu re-
ſpicere, & tuòâ dexterâ ſancâ bene †diceredigneris,
Et ſicut teſtatus es Moyſi famulo tuo in deſerto,
dicens: Dic Filiis Iſrael, cùm ingreſſi fueritis ter-
ram promiſſionis, quam Ego dabo vobis, affere-
tis primitias frugum veſtrarum ſacerdotibus, &
erunt benedictæ: ſic & nos rogamus Te, Domine,
ut per auxilium miſericordiæ tuæ benedictionem
tuam ſuper hæc diverſi generis ſemina, quæ à fi-
delibus tuis nobis miniſttis tuis benedicenda ante
conſpectum tuum, in templo ſancto tuo virtute
bene dictionis tuæ germinent, creſcant, multipli-
Centur, & ad optatam maturitatem perveniant.
Da, quæſumus, Domine, ut eadem grando non
ſubruat, nec turbo ſubvertat, nec inundatio ex-
terminet, nec mala beſtia conſumat: Sed propter
miſericordiam tuam ad uſum noſtrum ſalva perma-
neant, & ad abundantem fertilitatem, pleniſſimam-
que maturitatem perveniant, Per Dominum &c.

Oremus.

Dmine JEſu Chriſte, Fili DEl vivi, qui pro-
—prio ore tuo dicere dignatus es: Pater meus
L agri-

Genen
Mulster
unlime
ſetcol
hiitit
ealenc

heniii

7 Cnonte

lehi 1
Vwete kud⸗

erunt ce
or n
Ncecantt

liner en
e Un

1.Gen Benedidlio Panis &. Nicolai de Tolentino. 75

n, uE agricola eſt; atque temetipſum ſæpius homini ſemi-
e, natori comparare voluiſti: adeſto propitius preci-
inabenflli bus noſtris, & ſuper hæc diverſi generis ſemina, at-
que ſuper omnes alias ſegetes, quibus hæc commix-
ta fuerint, nec non ſuper agros, ſuper quos hæc fue-
rint ſeminata, largam tuam benedictionem infun-
,zternee de: atque ab eis omnem vim procellarum, omnéque
nocumentum beſtiarum gratiâ tuæ defenſionis cle-

ir lt menter averte, ut omnis fructus ex his ſeminibus
keretignet natus tua bene didione repleatur, & in horrea ſine
Dnen dammo & impedimento congregetur-Quivixis geo.
ſueritis te Benedictio Dei omnipotentis Paltris, & Firlii,
Nodiciflee & Spiritũs ſancti deſcendat ſuper hæc ſemina, &
alaha, Maneat ſemper, Amen.
Ale Dörn Aſpergantur. L
benedaicion H
emina, Oz: .
dinmg Benidictio Panis S. Nicolai de Tolentino.
6o to in Primò dicatur HEymnus:
ſennt, multi

e canunt omnes, Nicolae Gentes,
Te pii Patres ſimul, atque Matres
m Grnncol Voce te laudant pueri canora
inunditde Laude perenni.
t: ed m Efferunt cæci, reſonântque muti,
n Quos tuâ cundos ope liberäſti,
n, plee Mira decantant tua facta claudi
Donind Laude perenni.
Eruti per Te maris é periclis,
uòôsque tu morbis variis gravatos
zi, Gn Mille ſanaſti, tua dona cuncti
d Merts Magna fatentur.
r

* Qus-

em herrehit

756 Benedictio Panis F. Nicolai de Tolentino,

Quòsque vexatos pius expiaſtt,
Dæmonum dira feritate, quòsque
Conſequi rurſum veteris dediſti,
Lumina vitæ.
Dive, cœleſtisque habitator aulæ,
Dive, cui tantum tribuunt ſuperni
Poſſe, quem totum Dominator alti
Auxit olympi.
Laus Patri ſummo, Genitôque ſemper,
Quique procedit Deus ex utroque
Spiritus lanctus, Deus unus idem,
I Laus tibi ſemper, Amen.
Tectio Libri Regum.
In diebus illis: Factus eſt ſermo Domini ad Eliam
Thesbiten, dicens: ſurge & vade in Sarephta Si-
doniorum, & manebis ibi. Præcepi enim ibi mulieri
viduæ, ut paſcat te. Surrexit & abiit inSarephta.
Cumque veniſſet ad portam civitatis, apparuit ei
mulier vidua colligens ligna; & vocavit eam,
dixitque ei. Da mihi paululum aquæ in vaſe, ut
bibam. Cumque illa pergeret, ut afferret; clama-

vit poſt tergum ejus, dicens; Affer mihi, obſecro,

& buccellam panis in manu tua. Quæ reſpondit,
vivit Dominus DEUS tuus; quia non habeo pa-
nem: niſi quantum pugillus capere poteſt farinæ
in hydria, & paululum olei in lecytho. En colligo
duo ligna, ut ingrediar, & faciam illud mihi, &
Filio meo, ut comedamus, & moriamur. Ad
quam Elias ait: Noli timere, ſed vade, & fac ſicut
dixiſti. Verumtamen mihi primùm fac de ipſa
farinula ſubcinericium panem parvulum, & affer

ad

lül
Frinbot
NA.
enenmn
Oora

. ioten
guuall
Pgu lli
Gliſmed
KKüibden
wümum
Uberllete
tomai
Ugeenen
Gebat tenne
Aonns. Nn
Morum
Mleunn gil
lulis, An
Hanntie,

Uhin,

nina iin,
5
l
tl
nper,

„

ber, Amen⸗

Dontd A
Weindaehd
hieninibimn
abitindaren
tis, apparn
wezvit e
ge in vale
tafferretzc
er miti,oi⸗
Ce relhui
non be/
re horlen
m illum,
mOfii
ſe e⸗

ſ .
umn NeN

.
ℳ

rllun d

6

Benedidio Panis §. Nicolai de Tolentino. 72

ad me; tibi autem & Filio tuo facies poſtea. Hæo
autem dieit Dominus DEUS Ifrael. Hydria farinæ
non deficiet, nec lecythus olei minuetur usque in-
dien, in qua daturus eſt Dominus pluviam ſuper
faciem terræ. Quæ abiit, & fecit juxta verbum
Elie. Et comedit ipſe, & illa, & domus ejus.
Et ex illa die, hydria farinæ non defecit, lecythus
olei non eſt imminutus, juxta verbum Domini,
quod locutus fuerat in manu Eliæ.
xv. Deo gratias,
y. Reſpexit Elias ad caput ſuum ſubeinericium pa-
nem: qui ſurgens comedit, & bibit, & ambu-
lavit in fortitudine cibi illius, usque admontem
Dei. .
Sequentia S. Evangelii ſecundum Joannem.
y. Gloria tibi Domine.,

In illo tempore: abiit Eſus trans mare Galilææ,
quod eſt Tiberiadis; & ſequebatur eum multitudo
magna; quia videbant ſigna, quæ faciebat ſuper his,
qui infirmabantur. Subiit ergè in montem Eſus,
& ibi ſedebat cum diſcipulis ſuis. Erat autem
proximum Paſcha dies feſtus judzorum. Cum
ſublevàſſet ergo oculos Eſus, & vidiſſet, quia mul-
titudo maxima venit ad eum, dicit ad Philippum:
unde ememus panes, ut manducent hi? hoc autem
dicebat tentans eum, ipſe enim ſciebat, quid eſſet
fadurus. Reſpondit ei Philippus: ducentorum de-
nariorum panes non ſufficiunt eis, ut unus; ddue
modicum quid accipiat. Dicit ei unus ex diſci-
pulis ſuis, Andreas, frater Simonis Petri: Eſt
puer unus hic, qui habeat quinque panes hordea-
ceosS,

78 Benedikctio Panis &. Micolai de Tolentino.

ceos, & duos piſces: ſed hæc quid ſunt inter tantos?
dicit ergo Eſus, facite homines dilcumbere. Erat
abtem fœnum multum in loco. Diſcubuerunt ergò
viri quaſi quinque millia. Accepit ergò Eſus panes:
& cum gratias egiſſet, diſtribuit diſcumbentibus.
Similiter & ex piſcibus, quantuùm volebant. Ut
autem impleti ſunt, dixit diſcipulis ſuis: colligite,
quæ ſuperaverunt, fragmenta, ne pereant. College-
runt ergo, & impleverunt duodecim cophinos
fragmentorum ex quinque panibus hordcaccis,
quæ ſuperfuerunt his, qui manducaverunt. IIIi
ergò homines cùm vidiſſent, quod fecerat Eſus
ſignum, dicebant: quia hic eſt vere Propheta,
qui venturus eſt in mundum.
y. Laus tibi Chriſte.
J. Dominus vobiſcum.
Oremus.
Domine JESU Chriſte, qui benedixiſti quinque
panes in deſerto: multiplica ſuper fideſes tuos
miſericordiam tuæ pietatis: quemadmodum feciſti
cum Patribus noſtris in tua miſericordia ſperanti-
bus: & bene dicere, & ſancti ficare digneris hanc
creaturam panis, quem ad ſubſidium tuorum fide-
lium tribuiſti: quatenus à quocunque ſumptus fue-
rit, benedictionis tuæ opulentiâ repleatur, &
ratiarum actione, per te, in viſceribus ipſorum
Encliſicctur. Per Chriſtum, &c.
Oremus.
omine ſancte, Pater omnipotens, ſempiterne
Deus, qui per potentiam tuam panem iſtum in
forma viſibili diſtribuiſti, & magnitudine largitatis
tuæ

am u⸗
rlihren
chüce
eoel
Dethuun
nn vaiu⸗

DerChifm

Tür
lele,l
Mis: tu,
ARonenc
Cnegvatrt
cire
iereore⸗
,

.
Dht.

ſuntinrtn
Alcünbete,
cublente
rgoſelunn
liſeumkeni
volebant.
llis: l
reant. Cole
ecin cohli
us horcac
Caverunt.
lecerat
ete krophen

elirili in
perfilelest
dmodom en
vorcin hern
e Gignerön
m tworuni!
ne ſungtui⸗
replenn 8

,
ns, lenheen
pverin

leinelng/

Benedictio Panis & Nicolai de Tlentino. 79

tuæ humanis uſibus emanare de ſegete juſſiſti: te
ſuppliciter exoramus, ut hanc panem, quem negli-
gentia noſtra polluit, ſanctispirits gratia ad mun-
ditiam revocet, & ſanctificet, mundet, ac purifcet,
& turpitudo callidi hoſtis abſcedat, ac familiæ tuæ
deinceps cum benedictione comeſtibilis tribuatur,
& comedentium mundentur corda, & corpora ip-
ſorum per tuam gratiam ſanctificentur. Per Chri-
ſtum Dominum noſtrum, Amen,

Oremus.

recamur, Domine DEUS, tuæ pietatis clemen-
tiam, ut panem iſtum, cœleſti benedictione
ſinctifices, & ita ex hoc fugare digneris omnem
diabolicæ tentationis incurſum: ut quicunque ex
eo comederit, totius virtutis & ſanitatis dulcedine
perfruatur, & tibi ſanctificatori ac ſalvatori omni-
um gratias cum gaudio & lætitia agere mereamur,
Per Chriſtum Dominum noſtrum, Amen,

Oremus.

TE igitur ſuppliciter deprecamur, ut benerdi-
cere, & ſancti ficare digneris hanc creaturam
panis: ut quicunque ex eo guſtaverit, per inter-
ceſſionem dilecti famuli tui Nicolai de Tolentino
conſequatur vitam æternam: & extingue ab om-
nibus digné ſumentibus, ſi quid veneni, ſi quid
mortiferæ operationis fuerit, & clementer eos de-
fende, Per Chriſtum, &c, Amen.

Gre-⸗

80 Benedictio Panis & Nicolai de Tolentino.

Oremus.
DE, & Pater Domini noſtri JESU Chriſti,
cujus verbo cœli firmati ſunt, cui omnia ſub-
dita ſunt, cui omnis creatura deſervit, & poteſtas
ſubjecta eſt, & expavelcit, nos Te ad auxilium pro-
vocamus, cujus audito nomine ſerpens conquieſ-
cit, draco fugit, ſilet vipera, & omnia venenata,
etiam adhuc fortiora animalia reptantia noxia ter-
rentur, & omnes adverſæ ſaluti humanæ radices
areſcunt. Te ergòô, Domine, ſuppliciter depreca-
mur, ut bene dicere, & ſanclificare digneris hanc
creaturam panis, ut quisquis ex eo comederit, per
interceſſionem ſancti tui Nicolai de Tolentino vi-
tam æternam conſequatur. Per Chriſtum Domi-
num noſtrum, Amen. H
Aſpergatur, & incenſetur. Poſtea fiat diſtributis
& dicatur ſequens

Hymnus.
Laudibus ſummis celebramus omnes
Regis æterni memoranda dona,
Mentibus lætis modulemur ejus
Grandia facta.
Qui dedit quondam fidei coruſcans
Sydus ex altis, oriensque cœlis,
Sancta quem mundo peperit beatum
Monica Patrem,
Ex ſuo te nunc grege procreatum,
Multa poſt tandem revoluta ſæcla
Contulit dignum Nicolae nobis,
Ejus alumnum.
Cujus ingentes, memoresque geſtas

Res

Hon M⸗

el

Nrue
neel

e⸗ ne
4
e⸗ got
ſis XE

unshil

ane oe
efel

ſechus
Eeade⸗
nene
.. On e
1. U
Gtlut

neede
kaceſet
ü Nrwnun
jntercellont
leletetot

Phrhun
Camnenta,a
hning,0
Nettionn

Chi⸗
eui Chnniaſ
it, Eoet
dauxiiung
bens Conad
Imnhlavenen,
intianorin
Umane rade
lciter epre
ecigneriohe
domelerit, .
Tolentino
riam Dom

Penzmüihrd

nnes
na,

dia lace.

ns

Alucnno,
ſas

R

Benedictio Panis & Nicolai de Tolentino. 21

Res queat nemo ſatis explicare,
Cujus excelſas, celebresque laudes
Nemo referre.
Dive, eœleſtisque habitator aulæ.
Dive, qui tantis meritis optimis.
Vivis, & gaudens ſuper alta Cœli
Aſtra triumphas.
Laus Patri ſummo, Genitôque ſemper,
Quique procedit Deus ex utroque
Spiritus ſancdtus, Deus unus idem,
Laus tibi ſemper, Amen.

Antiphona.
Nicolaus verus Chriſti pauper, virgo, à Deo
ele Qus: obedientiam jugiter ſervans Eremitarum
Ordinem ſignis & virtutibus decoravit.
y. Ora pro nobis, beate Nicolae.
N. Ut digni efficiamur promiſſionibus Chriſti.
Si talis benedictio fiat ante Miſſam, vel in Quadra-
geſima, dicatur ſequens 5
Oraætio.
¶Oncede, quæſumus, omnipotens DEUS, ut
Eccleſia tua, quæ beati Nicolai Confeſſoris
tui virtutum & miraculorum gloriaâ coruſcat, ejus
interceſſione & meritis perpetua pace atque unita-
te lætetur. Per Chriſtum Dominum neſtrum, Am.

Si autem poſt miſſam, dicatur
Oratio.
POpulum tuum, Domine, quæ ſumpfſimus Sa-
cramenta, cuſtodiant, ut qui beati Nicolai de

Tolentino, Confeſſoris, jugiter implorant auxili-

um, petitionum ſuarum ſalutarem conſequan-
. F tur

82 Benedictio Panis §. Erhardi Epiſcopi.
tur effedum. Per Chriſtum Dominum noſtrum.

Amen.
Aſpergatur aqud benedictd.
Cum mawima reverentia tenebitur hic panis in do-
mo pro occurrentibus neceſſitatibus ; quia ab Eugenio
Papa laudata fuit hujusmodi henedictio, E& approbata.
33.
Bedictio Panis
S. Erhardi Epiſcopi Ratisbonenſis à tempore
obitũs ipſo in loco, ubi defunctus eſt, fieri ſolita,
& ab ipſo profecta, die octavâ Januarii,
Feſto ipſius.
Sacerdos ante miſam indutus paramentis Miſſæ ex-
cepta planeta cum Cruce && aqua benedicta procedit ad
locum, ubi panem beneditturus eſt, & dicit:
z. Adjutorium noſtrum, in nomine Domini.
y. Qui fecit cœlum & terram.
y. Domine exaudi &c. y. Et clamor &c.
y. Dominus vobiscum. xN. Et cum Spir. &c.
y. Sequentia ſancti Evangelii ſecundùm Joannem.
H. Gloria tibi Domine.
IN illo tempore ſubiit in montem ESUS, & ibi
ſedebat cum Diſcipulis ſuis, cuùm ſublevaſſet ergo
oculos ESUS, & vidiſſet, quia multitudo magna
venit ad eum, dicit ad Philippum: unde ememus
panes, ut manducent hi? Hoc autem dicebat tentans
eum, ipſe enim ſciebat, quid eſſet facturus. Reſpon-
dit ei Philippus: ducentorum denariorum panes
non ſufficiunt eis, ut unusquisque modicum quid
accipiat. Dicit ei unus ex Diſcipulis ejus, Andreas,
frater

ipeſetm
Ggrfuh
Cionccen
n glolſe
lekrene
1. Las
Apt

ſttant hn

eti⸗
mer nlee
..Penus,
n.
henm
,. M
Venlam ind
.itili
lecit in
. Danem
Miit ei⸗
)Donmine
1 l Clanor
,Doninus

liigi

minunnotn

ti.
. bi⸗ uſtgitt
Iula 40 oe
D
4,G Drh

ſ, tempen
feeriſoſit,
uuari,

metit Miſte
eiſtunnorel
lt:
ine Domni,

amor Ke.
um Phir. KN
ndunm ſomm

n ENS
ſublern
ultitucen
undemn-
diceburnn
urus leh⸗
atiorun ,
gocien/
gejus v

Benedidtio Panis & Erhardi Epiſcopi. 83

frater Simonis Petri: Eſt puer unus hle, qui habet
quinque panes hordeaceos, & duos piſces, ſed hæc
quid ſunt inter tantos? dicit ergo Eſus: Facite ho-
mines diſcumbere. Erat autem ftenum multum in
loca. Diſcubuerunt ergo viri numero quaſi quin-
que millia, Accepit ergo Eſus panes, & cùm grati-
as egiſſet, diſtribuit diſcumbenribus, ſimiliter &
ex pilcibus, quantuùm volebant. Ut autem impleti
ſunt, dixit diſcipulis ſuis: Colligite, quæ ſuperave-
runt, fragmenta, ne pereant. Collegerunt ergo, &
impleverunt duodecim cophinos fragmentorum ex
quinque panibus hordeaceis, quæ ſuperfuerunt his,
qui manducaverant. Illi ergo homines cum vidiſ-
ſent, quod fecerat) Es US, ſignum dicebant: quia
hic eſt verè Propheta, qui venturus eſt in mundum.

N. Laus tibi Chrifte.
Antiph. De quinque panibus & duobus piſcibus
ſatiavit Dominus quinque millia hominum.
5. Diſperſit, dedit pauperibus. x. Juſtitia ejus
manet in ſæculum ſæculi.
y. Beatus, qui intelligit ſuper egenum & paupe-
rem. =W=ð
. In die mala liberabit eum Dominus.
y. Nunquid panem poterit dare. . Aut parare
menſam in deſerto.
y. Pluit illis manna in deſerto. y. Et panem
Cœli dedit eis.
5. Panem Angelorum manducavit homo.
M. Miſit eis cibaria in abundantia.
v. Domine exaudi &c.
N. Et clamor. &c.
z. Dominus vobiſcum. z. Et cum Spir, &c.
F 2 Ore⸗

84 Benedittio Panis S. Erbardi Epiſcopi.

Oremus.

G Alvator mundi DEUS, Domine ESU Chriſte,

Oqui hodiernum diem beatiſſimi Erhardi, Con-
feſſoris tui atquePontificis, feſtivitate decoraſti, &
diverſas creaturas ad ſalutem hominum creſti.
Quique ex quinque panibus & duobus piſcibus
quinque hominum millia ſatiâſti, ac populum Ju-

daicum in deſerto miraculose paviſti, ineffabilem

miſericordiam tuam ſuppliciter exoramus, & pe-
timus, ut hos panes, quos plebs fidelis tibi de-
voté hodie ad ſanctificandum attulit, tuâ pietate
benedicere † & fanctificare † digneris, ut qui ex eis
comederint, vel guſtaverint, & ab omni plaga, &
totius corporis infirmitate meritis, & interceſſio-
ne ejusdem ſancti Erhardi, Confeſſoris tui atque
Pontificis, plenam recipiant ſanitatem, & nos ſer-
vos tuos ab omni corporis & animæ ægritudine ſa-
nos conſervent. Qui vivis & regnas DEUS per
omnia ſæcula ſæculorum, Amen.
Oremus.
Ds & Pater Domini noſtri ESU Chriſti, cujus
Imperio eœli firmati ſunt, cui omnis creatura
deſervit, & omnis poteſtas ſubjecta eſt, & metuit, &
expaveſcit; nos te in auxilium noſtrum invocamus,
cujus audito nomine ſerpens conquieſcit, draco ſi-
let, morbi ceſſant, languores evaneſcunt, & pericula
fugiunt, & omnia venenata, & adhuc fortiora ani-
malia noxia terrentur; tu, Domine, extingue omnes
diabolicas fraudes, & omnes adverſantes humano
generi nequitias, & hos panes per interceſſionem
4 §. Er-

minetsin
Donmunno
leenoceet
XAteeun rin

Den, e

elent
onorenonm
ut
Mal

nie

e
tate dectiſ⸗
ominum cre
duobts iiſ⸗
0 pophlun
iſti, ineffati
oramus, &
ſcelis nibi
lt, tws pien
ris utghiex!
onmniplogs,
,Kiotetcen
ehoris en
ſintem, Knos
nazgrincdin
enas 0105

ommnis cken
4 eſt, Ans!
krumiman
gvieleſen

No

ſcuntl⸗
huc ſoninn
extige

erſameinn

1

Benedidio Panis & Erhardi Epiſcopi. 8 5

§S. Erhardi Confeſſoris tui, atque Pontincis tuâ vir-
tute bene dicas, ut omnes ex eis piè utentes meritis
& precibus B. Mariæ ſemper Virgin S & omnium
Sanctorum tuorum intervenientibus abimminenti-

bus periculis cuſtodias, & ad regnum Gloriæ tuæ

perducas, per Chriſtum Dominum noſtrum, Amen.

eus, qui laboribus hominum etiam de mutis
animalibus ſolatia ſubrogãſti, ſupplices te ro-
gamus; ut ſine quibus non alitur humana conditio,
interceſſione S. Pontificis, & Confeſſoris tui Erhar-
di noſtris facias uſibus non perire. . 2

Domine ſancte, Pater omnipotens, æterne DEUS.
benedicere digneris hos panes tuâ ſanctaâ
benedictione †, ut fint omnibus ſumentibus ſalus
mentis & corporis, atque contra omnes morbos &
univerlas inimicorum inſidias tutamentum, per
Dominum noſtrum, Filium tuum panem, vitæ, qui
de cœlo deſcendit, & ad vitam & ſalutem mundo,
& tecum vivit & regnat in unitate Spirits ſancti
Deus, per omnia ſæcula ſæculorum, Amen.

Hic benedicat thus. Ab illo benedicaris †⸗, in cujus
honorem cremaberis. Et thurificet panes trino ductu,
deinde aſpergat illos aqud benedictd in nomine
Patris & Filii, & Spiritůs ſandti,
Amen.

F 3 CA-

Benedictio Crucis.
CAPUT SECUNDUM.

BEEDICGTIOVES

ſectantes ad res ſacras.
Benedictio Crucis.
2. Adjutorium noſtrum &c.
— .. ALrems,
enedic, quæſo, Domine, hanc crucem, per
quam nos eripuiſti, & ſalvâſti à demonum po-
teſtate; ſancti ꝓſica ſignaculum iſtud Paſſionis tuæ,
ut fit inimicis tuis obſtaculum, & credentibus in
te auxilium perpetuum, in quocunque loco fue-
rit collocatum, nulla ſit habitatio d'?monum, ſed
fugiant confuſi, elongentur ab ipſo loco, & habi-
tantibus in eo, quantuùm eſt cœlum à terra: & ha-
bitent Angeli ſancti fortiſſimi, Iocum, & habita-
tores protegant. Qui vivis & regnas in ſæcula
ſæculorum, Amen. 1.

44

Alia Benedictio Crucis parvæ pro
moribundis.
3. Adjutorium noſtrum &.
Otremeö.
Q Mnipotens DEUS, qui crucis ſignum pretio-
ſo Filii tui ſanguine decorâſti, quique per
eandem crucem Filii tui, Domini noſtri JESU
Chriſti, mundum redimere voluiſti, & per virtu-
tem ejusdem venerabilis crucis humanum genus
ab

(ccunimd

Cionben

idone D
eCu U
lantſih
iakuſisn
tet Nel
biondus
ſoand Nel
Gdnedde
zhaüred
ſi,ioe
Kcortzt
gelenione
huiet
gen, Al
len e⸗

Lſtn
ufrs
lins n
fnllunt,1
proptel
Niten.

UN
5N

raA.

rucem, 1
lemonum ).
Paſtonis tue
redentibos in
Wed we
Enonune
oloro, Nhe
n4 terra
zum, & Nab
gnus in ſan

wve e⸗

ignunfir

Benedictio Crucis pro moribundis. 87
ab antiqui hoſtis chyrographo liberaſti: te ſuppli-

citer exoramus, ut digneris, hanc crucem paterna
pietate benedicere †, cœleſtémque ei virtutem &
gratiam impertiri: ut quicunque eam in paſſionis
& crucis, unigeniti tui ſignum ad tutelam corpo-
ris & animæ ſuper ſe geſtaverit, cæleſtis gratiæ
plenitudinem in ea, & munimen valeat tuæ bene-
dictionis accipere. Si quis verò infirmus, aut mo-
ribundus eandem in manu ſua tenuerit, aut ſuper
pectus ſuum impoſitam habuerit, ad eum non au-
deant appropinquare hoſtes maligni, nec ei tenta-
tionibus ſuis nocere, aut ſpectris ſuis pavorem im-
mittere. Sed virtute hujus crucis benedidæ ab in-
feſtationibus dæ'monum liberatus, Eſu Chriſto, Fi-
lio tuo, Redemptori ſuo, laudes, & gratiarum
adiones perſolvat. Et quemadmodum virgam Aa-
ron ad rebellium perfidiam repellendam benedixi-
ſti, ita hoc ſignum crucis tuà dextrâ benedie k,
& contra omnes diabolicas fraudes virtutem ei tuæ
defenſionis impende: ut portantibus illam animæ
pariter ac corporis proſperitatem conferat ſalu-
tarem, & ſpiritualia in eis dona multiplicet. Per
ecundem &.
MAſpergens Crucem dicat:
Sanctificetur hoc ſignum Crucis in nomine
Paĩ tris & Fiflii, & Spiritũs † ſandi: & benedictio
illius ligni, in quo membra Salvatoris noſtri ſuſ-
penſa ſunt, ſit in iſto ſigno Crucis, ut portantes
eam propter Deum inveniant corporis & animæ
ſanitatem. Per Chriſtum &c. 2

38 Benedidio Crucis contra tempeſtates erele.
Conjurationes, quando crux contra tem-
peſtates erigitur, à S. Carolo Borromæo
introductæ.
BEne łdic etiam, Domine, & fanctiifica illud
Oſignaculum Paſſionis tuæ ſacræ, ut fit inimicis
tuis obſtaculum, & credentibus perpetuum perfice
auxilium. Qui vivis & regnas. 1
IIc aſpergauur aqua benesidta dicendgo:
QAndificetur iſtud lignum in nomine Partris, &
FEiflii, & Spirits Pſancti, ut orantes & incli-
nantes propter te, Domine, ante iſtam crucem in-
veniant ſanitatem corporis & animæ.
Bene dicat vos nubes DEUS Pater, Benedicat
vos nubes DEUS Filius, Bencdicat vos nubes
DEUS Spiritus landus.

. Er effuſum ſanguinem JESU Chriſti, per lignum

crucis deſcendat,. & Ilberet DEUS hos campos,
& vineas à tempeſtatibus, & ſimul omnibus diabo-
licis inſidiis. JESUS Nazarenus Rex Judæorum.
Ecce erucem Domini f, fugite partes adverſæ, vicit
leo de tribu Juda, radix David Alleluja, Alleluja,
Alleluja. Hoe ſignum † erit in cælo, cùm Dominus
ad judicandum venerit, fugite vos per hoc ſignum
ſande crueis in nomine Patris, extermino vos per
erucem admirabile ſignum, in nomine Fi-lii, diſ-
ſipo vos per crucem fgnum æternæ confuſionis
veſtræ in nomine DEI Spirits ſancti. Diſperdo
vos per crucem ?, in qua fides noſtra confiſtit in
nomine Pa trisldeſtruo vos per crucem I torcular,
quo

gitt m
ge wun
n⸗
Chenonn
trari.
Eiori
Neren gi
renn gl
necio tor
hose
Cblun ſeet⸗
Atnanguln
nubes de
Euum,
nutlh Mn
u E

hiend Benedictio Crucis contra tempeſtates erele. 89
que ſanguis Chriſti exprimitur in nomine Fiflii;
conn e Annihilo vos per crucem triumphum redemptio-
5Bononn nis noſtræ in nomine Spirits ſandi. Conſumo
vos Per crucem clavem Paradiſi in nomine Patris;
nckifei deſtruo vos per crucem ?, in qua pretium noſtrum
pependit, in nomine Fiflii; Dirumpo vos per cr--
Petvun cemmorſum ſatanæ, & angelorum ejus in nomine
NR Spiritüs † ſanci. Liquefacio vos per crucemf per-
J petuum ſcutum Chriſti amorem in nomine Paftris;
renh: Perſequor vos per crucem † fugatricem diabolo-
line kalt”é rum in nomine Fiflii: Reſolvo vos in aquam per
utes Eing crucem † maledictorum perditionem in nomine

ut ſit inint

m ercen Spirits † ſancti, Amen. èèð
9. Fuäugite inimici crucis Chriſti per Nativitatem,
uereneti per paſſionem, mortem & reſurrectionem ESU
GWN Chriſti, diſſipentur, deſtruantur, annihilentur
opera omnia diaboli his campis & vineis con-
traria.
liherta. Exorcizo vos, ventos favorabiles, & præcipio
USbosca per eum, qui producit ventos de theſauris ſuis;
ommbisd Per eum, qui fecit ventum, quaſi rorem flantem
Rerklem in medio fornacis ardentis, & liberavit Azariam
advelet & ſocios ejus & per eum, qui cùm aſcendiſſet navi-
eluje, ι Culam, fecit ceſſare contrarium ventum, & facta
cumby“ eſt tranquillitas magna, ut diſpergatis, & aufera-
er hafn tis nubes absque læſione horum camporum, & vi-
ermiman nearum, & deportetis vos, ubi non aratur, nec ſe-
mine kid- minatur, nec nomen DEI invocatur, in nomine
a anin Paftris, & FPiflii, & Spiritus F ſandti, Amen.
ndl Dr
lra cont
Acen! me F f 4 S..

Aſpergantur omnia.

90⁰ Benedictio Crucis ejusque loci.
1 4
Exorciſmus pro nova Cruce benedicenda,
& pro loco, ubi figenda.
Benedictio loci.
y. Adjutorium noſtrum &c.
z. Dominus vobiſcum.
= OremaKzzs.
Dmine DEus omnipotens, qui virgâ Moyſis
præfguräſti venerabilem & vivificam cru-
cem diledi Filii tui D. N. JEſu Chriſti. Bene-
dic † & ſan diffica locum iſtum virtute & effi-
cacia venerandæ & vivificæ crucis ad avertendos
dæmones, & omnia adverfa, cuſtodi etiam locum
hunc, & animas omnium hic habitantium preci-
bus & interceſſione glorioſæ Dominæ noſtræ
Deiparæ ſemper Virginis MARIE, quia bene-
dicum & glorioſum eſt regnum tuum. Per
eundem . * .
Ecce Crucem Domini, fugite partes adverſæ,
vicit leo de tribu Juda, radix David.
y. Domine exaudi &&c.
7. Dominus vobiſcum &c.
èòl Oremus. .
EUsS, & Pater Domini noſtri ESUChriſti,
— invoco nomen ſandtum tuum & clementiam
tuam ſupplex expoſco, ut adverſus hunc & om-
nem immundum ſpiritum „qui vexat has præ-
ſentes, & circumjacentes partes mihi auxilium
preſtare digneris. Per eundem &c.
Xorcizo te, immunde ſpiritus, omnis incur-
ſio adverſarii, omne phantaſma, omnis le-
21¹0,

coln

Fhuann N

ionn, 4
ſcius Cun
Lr Helle,
ereumn
,milb⸗
ſacle Epon
Püti
Ceid, Don
Duet ,
diDeus
Fentun
Kolonun irpe
ſorun inpern
mneneſio,
Ketmnir
Onndbuupetn
tlict in
Ctor, cunan
lgere, uit

lecine (nie

Uun tvum kedn
enuciangt

loz

. Benedictio Crueis ejnsque loei. 91
benel gio, quocunque modo infeſtans in nomine Do-
di e mini noſtri ESU Chriſti † eradicare, & effugare

ab his partibus & creaturis DEl ipſe tibi imperat.
qui mari, ventis & tempeſtatibus imperavit. Audi
ergo, & time, ſatana, inimice fidei, hoſtis gene-
ris humani, mortis adductor, vitæ raptor, ju-
ſtiti?æ declinator, malorum radix, fomes vi-
nivigt tiorum, ſedecdtor hominum, proditor gentium,
Viviccame excitator dolorum, qui ſtas & reſiſtis, cuùm
Chriti de ſcias, Chriſtum Dominum vires tuss perdere.
Vrtute e Ilum metue, qui in lſaac immolatus eſt, in
adaretten Joſeph venundatus, in agno occiſus in homi-
Geim e he Crucifixus, deinde inferni triumphator fuit.
unium e Recede erg oin nomine Paptris, & Fiflüi, &
Darine mi Spiritüs † ſancti, per hoc ſignum Cru cis ESU
N, din N riſti, Domini noſtri. Imperat enim tibi Deus
Pater †, imperat tibi Deus † Filius, imperat ti-
bi Deus † Spiritus ſanctus, imperat tibi Sacra-
mentum Crufeis, imperat tibi fides SS. E Apo-
ſtolorum, imperat tibi continentia §88. † Confeſ-
ſorum, imperat tibi pia Sanctorum & Sandarum
†interceſſio, imperat tibi Chriſtianæ fidei my-
ſterium & virtus; diſcede ergo transgreſſor ab his
omnibus, partibus, diſcede ſeducor plene omni do-
W E 10 & fallacia, virtutis inimice, innocentiæ perſe-
n &Aα cutor, cum omnibus tuis nocumentis. grandine,
tlos hulm fulgere, maleficiis, da locum diriſſime, & ini-
vexatâ/ miciſſime Chriſto Domino, in quo nihil inve-
5 minih niſti de operibus tuis, qui te ſpoliavit, & re-
xe, gnum tuum ſecluſit, qui te vicdtum ligavit, &
vota tua disrupit, qui te projecit in tenebras exte-
rio-

ſDum toe.

pattes aln
wic.

Is, omnosn

92 Benedictio Crucis ejüsque loci
riores, nbi tibi cum miniſtris tuis erit præparatus
interitus per Chriſtum D. N. in ſæcula ſæculorum,
Amen.
y. Domine exaudi &c.
y. Dominus vobiſcum. &c.

Oremus.
LD*US conditor & defenſor generis humani, qui
hominem ad imaginem tuam formũſti, reſpice
ſuper hant familiam tuam, loca, domos & rura ip-
fius, quæ dolis immundi ſpiritus appetuntur, quam
vetus adverſarius & antiquus hoſtis terroribus
conturbat, & damnis exagitat. Repelle, Domine,
virtutem Diaboli, aſlacesaue ejus inſidias amove:
procul impius fentator aufugiar, da, Domine, ad
hanc invocationem ſanctiſſimi nominis tui gratiam,
ut qui hucusque terrebat, territus aufugiat, vidus
abicedat, ut tibi hæc familia ſecura ſerviat, famu-
letur. Per Chriſtum &c.

Benedictio Crucis, ad quam paranda ſunt
thur, thuribulum & aqua benedicta.
y. Adjutorium noſtrum in nomine &c.
= Orremus.
Bnedic, Domine, hanc crucem tuam, per quam
eripuiſti mundum à poteſtate demonum, &
ſuperãſti Paſſione tua ſuggeſtorem peccati, qui gau-
debat in prævaricatione primi hominis per vetiti
ligni ſumptionem, qui cum DEO Patre & Spiritu
ſancto vivis & regnas, &c.
ODremus.
ogamus te, Domine ſancte, bater omnipotens,
ſempiterne DEUS, ut digneris bene dicere hoc
lignum

el

due
nantnd
utmn

leröpen
1 ſen
lnde tt
Gun Atend
Atuna eeͤ
jenoneclut,
nelgoͤritel
ikinteſuin
Vpnek
1Gronenactn
rboritn
eme tililinl
Chiti innenn
leregnnn
1 ſrlni⸗
in kemnit
Nni nunn
Ukan, cr

le l

cullerlon

ris humen,
Drwifi, ne⸗
omos&ryr
petuntun
dſtis terrott
belle, Domit
inlicias amon
da, Domine,:
Dnisgradn
anocet i
mralerfind ir

. wul
beneciltt.
ne Le,

tuam, ſert⸗
deæmonu
peccnieft
ominiski
)Patrelitl

teromhe

Benedictio Crucis ejusque lei. 98

lignum crucis tuæ, ut ſit remedium ſalutare generi
humano, ſit ſoliditas fidei, bonorum operum pro-
fectus, & redemptio animarum, ſit ſolamen & pro-
tectio ac tutela contra ſæva jacula inimicorum, per
Dominum noſtrum &c.

Deinde dicitar extenſis manibus ante pectus

Præfatio.
Per omnia ſæcula ſæculorum, Amen.
Dominus vobiſcum &c.

Surſum corda, &c.

Gratias agamus Domino, &c.

Verè dignum & juſtum eſt, æquum & ſalutare,
nos tibi ſemper & ubique gratias agere, Domine
