tteteden ane⸗
Eeunns,Lentri
1 teln ionn
niam re t
esmenorait
ni honinen⸗
teatcrehian,
rümceunund

,
lun
uuit le⸗
erigte
rshnte 4
ii, Uel
nitfet
lzfliſen
boeken n

KLlnde
Orirnlißn
Necrani Anon
intig ,
entle ,
A

enülnt
Clnkihnn
Nkndi
Oreiuiu
1ei Alle⸗
elen D
irurt lalchi
inlärmn
DNu.
elenſit/

per ultimum præceptum. 701

hac ipſa de cauſa adimi veſtræ poteſtati deſidero,
ne iterum ad peccandum redeam. .

Abſolutis his imperet maleficiato Exorciſta, ut
genua flectat unà cum omnibus adſtantibus, atque
jnvocato Spirits ſancti auxilio, & ſanctiſſimæ Vir-
ginis, Angeli Cuſtodis, aliorumque Sanctorum Pa-
tronorum interceſſione ita præceptum pronun-
Ego miniſter ESU Chriſti, & Eccleſiæ, in no-
mine ſanctiſſimæ Trinitatis, atque in virtute ejus-
dem ESU Chriſti, impero vobis, ſpiritus exe-
erandi, quotquot hactenus vexâſtis hominem hunc
Deo creatum, ut nullà interpoſità morà ab eo diſ-
cèdatis, neque ad eum, ſive interiùs, ſive exteriùs
vexandum ampliùs redeatis, neque ullam in ejus
corpus poteſtatem ampliùs habeatis, quia ſic vobis
impero in nomine Patris, & Filii, & Spiritũs ſancti.

Praæceptum hoc fide maximé viva proferendum
eſt ab Exorciſta; prius tamen revocet in memoriam
IESU Chriſti promiſſa, munus, quo tunc fungitur.
in quo quidem merum eſt inſtrumentum Chriſti Do-
mini, qui ſuâ divinâ omnipotentiâ totum opus effi⸗

cere debet: quare dæmoni imperet, quaſi vicdoriæ
ſecurus, & contra illum agat, tanquam Judex con-
tra reum ligatum, & convictum. Nihilominus
quoniam ſuæ poteſtatis effectus à diſpoſitionibus
toties memoratis dependet, ut certior fiat, an dæ-
mon ab homine illo verè receſſerit, jubeat eum ſe-

dere, atque hilari vultu dicat, ſe quidem judicare,
esum jam curatum eſſe, majoris tamen cautionis cau-
ſa

702 Methodas

ſa ultimum adhuc ex perimentum fac'ſendum eſſe,
ut ſi quis error interveniſſet, ſuppleri poſſit. In-
terroget igitur hominem, an certò credat fore, ut
dæmones obedire debeant, & reſpondente illo, 4
ſe id planè credi, tunc proferat præceptum hac con-
ditione.

In nomine ESUChriſti impero tibi ſpiritus
execrande, ut ſi quam poteſtatem habeas vexandi,
àt ante, hominem hunc à Deo creatum, indicium
mihi præbeas absque ulla mora vexando.

Si prolato præcepto nullum patitur homo ille ex
jis effectibus, quos experiri prius conſueverat; ju-
dicari poterit prorſus à dæmone liber, & Exor'iſta
Deo gratias agens unà cum illo, admonensque, ut
Sacramenta frequentet, & peccata fugiat, ſanum
relinquat nullis acceptis muneribus, vel oblatioai-
bus, ne ſui miniſterii exercitium adeò inferis omni-
bus formidabile avaritis commaculet. Si autem
dæmon rurſus aliquod præſentiæ ſuæ ſignum ede-
ret, eo tempore nil aliud agat, ſolumodo maleficia-
tum admoneat ad ejusliberationem majorem fidem,

&fiduciam requiri clariusque ſe agniturum alia vi-

ce, unde oriatur defectus. Poterit etiam de hoc ĩpſo
defectu dæmon interrogari, quando is cæteroquin.
per os Energumeni loqui ſoleat, accipiendo id tan-
quam viam utilem perfectæ liberationi, alioquin
operæ pretium erit, per orationem impetrare à
Deo lumen, ut agnoſcatur, unde oriatur defectus,
& illi remedium adhibeatur.

XIV.

teſoliit

ehuliß
ſcrenlan
1aurato in
6 minoken 4
Get; 40n
ieecianN

oln eſut l
in lun

ptlro hurd
, anden⸗
Ie lciunt
oaionkin
et tum )
unt Ceteſtan
lenco,uthe
ECnane? il
N liles hatrs
chelberiet
no evon Fie
Cnck Det en
Relttamennenaß
curttoneitati
1feri n tin
Nülm orta.
Uutem fetnin
No elenie
peraonn

=,

Ceton R
e, llonle
n certanee

kentmntez

urrenh

4

inhe ih ie
gtenn dbeneni
Dcrenun, ihten
enngc

Nwürinwieer

üforkwrt r.
PmmeleKorte

cNnHolrmar

8nnomhuene e⸗
ercir titinn
1 ouet 1A
vhihn

liberandi pueros maleßiciatos. 703
XV.
Methodus liberandi pueros maleficiatos.

MA7n ſecum fert facilitatem, majorémque
ſimul difficuitatem maleficiatorum parvulo-
rum curatio, quàm adultorum. Ex una parte in-
fantes, ſicuti propriam non habent culpam, ſic in
ilos minorem habet poteſtatem dæmon, ut eos
cruciet; at ex altera parte, dum incapaces ſunt
efficiendi actus neceſſariæ diſpoſitionis, quemad-
modum cCapaces ſunt adulti, hac de cauſa minus
apti ſunt ad ſuam liberationem. Attamen ſicut
in Baptiſmo parvulorum conſenſum ſupplet Ec-
eleſia, & ſupplent compatres, qui eos & ſacro
fonte ſuſcipiunt; ita dicere poſſumus, defectum
diſpoſitionis in ipſis requiſitæ ſuppleri, tum ab Ec-
cleſia, tm à parentibus, & iis, qui eorum curam
gerunt, deteſtando dæ'monem, atque ita in Domino
confidendo, ut hanc impetrent liberationem. Ita
ſides Cananææ ſupplevit pro ſua filia à diabolo ob-
ſeſſa. Fides patris illius lunatici pro ſuo filio, qui
difficile liberari peterat. Fides Centurionis pro ſuo
ſervo ægroto. Fides Archiſynagogi pro ſua filia
defuncta. Licèt enim quis juſtificari non poſſit,
poteſt tamen aliena fide ſanitatem recipere. Proinde
in curatione infantium debet prius Exorciſta cer-
tior fieri, an malum, quo cruciantur illi pueri,
ſit malum ortum à diabolo, & maleficio ; cer-
tior autem fiet ratione ſuperiùs allata, præſertim
reddendo evidentia ea ſigna, quæ ſunt mere proba-
llia, imperando, ut modò redeat, juxta præceptum
dæmo-

704 Methodus liberandi

dæmoni indictum. Signa verò probabilia meleficii
in pueris erunt: Si parvuli ſæpius tremant absque
ulla apparenti illius tremoris cauſa; ſi Exorciſtas
& Sacerdotes fixis oculis intueri non audeant, ſi
ore aperto lac amplius ſugere nolunt; ſi intra

temporis momentum excefſuri videantur & vita; ſi
in iis pars aliqua corporis Tivida, vel nigra con-

curſa ianguinis appareat, vel aliquod in illis vul-

nus videatur: ſi lacte ſatiari nunquam poſſint, licèt

abundanter illud ſlugant, & nihilominus macri
ſemper exiſtant. Hæc, & hujusmodi indicia cum

Exorciſtæ aperuerint aditum, curationem ſuſcipi-

endi innocentium eorum infantium, neceſſe eſt;

erudire in fide, & diſponere eos, ad quos ſpe-

Gat infans; priùs autem admoneat eos, in pœnam
peccatorum parentum permitti à DEO vexatio-
nem iſtam in filiis: quare illi ita incipient demo-
ni vim auferre, deinde agnoſcendo ſe indignos, qui
ratiam recipiant, fidei, fiduciæque actus ſuperi-
ùs memoratos iterum atque iterum exerceant, pro-
teſtantes ſe vice illius infantis, qui propriis adtibus
ſe dilponere non valet, ad divinam bonitatem con-
fugere, & ab ea patere ſuppliciter auxilium per

iphius miſericordiæ viſcera, per ipſus promiſſio-
num fidelitatem, per ipſius fanctiſſimi ſanguinis
merita, per ipſius ſanctiſſimi Nominis honorem,
promittentes quoque illi ſe gratias acturos pro ſuo
Nealiltunbr
Non atnem

ſilio, & majori diligentia eum erudituros in Chri-
ſtiana lege.

Præmiſſis his diligentiis, cum Exorciſta ſibi vi-

deatur, poſſe niti tutius in bona eorum diſpoſitio⸗

ne;

n leru⸗ u

loncne iun

Nitltul, ſeid
ll an hoke
ir Nurs

Getokuulbeim
gticnet, 4
Peui enonße
Guint, hom
itnopterol
,Vres, gue e
nintilekr
unnahettbitato

eluihetin Adia

Ut, meib
bognentle e
Uülitpunmeo,

thmt, Denben
Alſtrettun,
n minze
1

i

1
hrotblau,
is nnn
calli;
er⸗ Nonne
e nolln ie
viennntn
a,e Unir
ligvod niin.
Wun Polinte
hionins mi
NoN indera
ntinren l.
n nettſec

d eſe.

Geltwuazeun

Ci Werio.

in haen
Penhelereft
Ergr nlr.
unennenrnr⸗
Pigenüctn
iniurnor
et rlimg
ichri e⸗
Norind nt
6 Cle,
Atudihrge

babitationes à vexationibus demonis. 705
ne; præceptum expulſivum proferre poteſt hoc
modo.
Ego N. Dei, Eccleſiæque miniſter in nomine
mei Domini Eſu, impero tibi, dezmon execran-
de, tuisque omnibus ſociis, ſi tecum infantem
hunc à Deo creatum affligant, ut ſtatim absque
ulla mora ab illo diſcedas, & deſtruendo omne
maleficdium, & ligamen, omnes immunditias te-
eum feras, quas forte in hoc corpus attuliſſes,
nullamque impoſterum habeas poteſtatem eum
perturbandi, ſive interiùs, ſive exteriùs aut alio
modo eum moleſtandi, ſic volo, ſic jubeo in
nomine Patris & Pilii, & Spirits ſandti.
Metbodus liberandi à vexationibus dæmonis habi-
tationes, aut aliquid ab ipſo infeſtatum.
Glcuti dæmon propter odium, quo Deum proſe-
quimur, hominem, qui ad Deum pertinet, ve-
xat; ita propter odium, quo hominem proſequitur,
loca, & res, quæ ad hominem pertinent, eique in-
ſerviunt, infeſtat. Quantum ad loca; aliqua infeſtan-
tur propter habitatores, & quando iſti diſcedunt,
ceſſat infeſtatio; alia verò aliis de cauſis infeſtantur,
itaut, quocunque ibi habitante, non ceſſet mole-
ſtia; loquemur hic de ultimis, quorum infeſtatio
conſiſtit partim in eo, ut appareant dæmones, lemu-
réêsque adinſtar umbrarum, animalium, vel mon-

ſtrorum, ad terrorem incutiendum; partim in eo,

ut fragant, perrurbentque res domeſticas, & ex-
citent ſtrepitum, ad quietem, ſomnúmque impe-
diendum; partim in eo, ut rideant, & cachinnen-
X Vy tur,

,amee de.
70⁰6⁶ Metbodus liberanli Uimin i
tur, & percutiant absque damno hadbitatores, for- lirr n
taſſe perſuadendi causa hoc mendacium, videlicet- lun leekan
dæmones non eſſe adeò infelices ut vulgò credun bomum
tur, neque adeò deformes, ut pinguntur, ſed in- geten d
ter eos quoque hilariter & perjucundéè vivi. Ni- ceri Genee
hilominus cujuslibet generis ſit infeſtatio, & quæ- . elegtn⸗
cunque ſit ratio, quâ utitur dæmon, ut habitato- rnne
res perturbet, in his omnibus ſemper ille quærit förise
aliquod animæ malum, ſive ut ad impatientiam & erſeihn
deſperationem provocet habitatores, ſive, ut no- elßnüle
xXiam aliquam curioſitatem in eis excitet, & tandem cudndn
aliquam in eis poſſeſſionem acquirat; quare hac in eerfiltſennn
re nulla eſt demonibus permittenda libertas, licèt leſe
primo aſpectu non videatur ignes detrimentum, & hnn usce
noxiam allatura; ſed omnis illis adimenda eſt po- mmn
teſtas, & per poteſtatem nobis à Domino tradi- lac ite
tam, ab omni loco ſunt expellendi. Ut igitur len ite
Exorciſta eos poſſit expellere, poſtquam certior Nunn ſe e
faſus fuerit de infeſtatione, vel à veridica inco- Mͤu⸗ l
larum relatione, vel experimentis, ea præcepta luuletgente
. O e EES cebta, g enonlun⸗
ribus inſtructionem tradere incipiet habitato- . Eyeruend.
ribus, quæ ultimum præceptum expulſivum præ- ur knuor

cedere debet. Alliei
ere AYlltttei non i⸗

ℳor

Et quoniam toto poteſtas, quam ſibi vendicat nupemni kamn
dæmon in nos, ſive in res noſtras, oritur vel Cllien unt app
proxime, vel remotèé à peccato inprimis diſponat ennenz as,
habitatores ad illud deteſtandum, & præcipuè do- Eere, Keils T
müs illius Dominum, qui genibus flexis debebit à 'Nr giinunt
DEO petere veniam, non ſolum ſuorum crimi- 8 lelo; i9 1
num, ſed etiam eorum, quæ à quocunque alio Uifentnr e
ſive præſenti, five præterito fuerint admiſſa, honin inls,

i

noktätn
Nrini
ͤr⸗ lhte
bingnt.
neueſi
irleknite.
on, iin
euer Eenn
inpateniat
res iſel 1
IIletnnten
,urt ei
Alteteglett
SLcnnnnd.
lulamteyo
Beanci⸗
Nlai bin
er, euni
elreii

7
it epinin,
zatuiah⸗

irptt,

habitationes à vexationibus demonis. 707
ſuppliciter rogans divinam bonitatem, ut pæniten-
tiam ſuam accipere dignetur pro ſe, & pro omni-
bus, domúm que ab illa diabolica moleſtia liberare.

Præterea debebit Exorciſta Dominum domũs, &
cæteros certiores facere de poteſtate, quam ille, ut
DeiEccleſiæque miniſter in démoneshabet, & cer-
t0 fore, ut præceptis ſuis obediant, quotiescunque
non deficiat fides, vel in ſe, vel in illis requifita,
cum debeat ipſe imperare in Eſu Chriſti nomine,
ac tanquam ejus miniſter malignos eos ſpiritus ex-
pellere; & quia dæmon, ut hanc fidem impediat,
perſuadere ſtudet, ſe non eſſe illarum infeſtationum
authorem, ſed eſſe, vel animas, quæ purgatorio ig-
ne cruciantur, utà Chriſtianorum precibus aliquod
obtineant pium ſubſidium, vel animam alicujus ad
inferna damnati, ibique ſepulti; vel tandem aliquem
theſaurum ibi defoſſum ab infernis ſpiritibus ita cu-
ſtodiri, ut ab eis relinqui non poſſit; hæc omnia
mendacia detegenda erunt ab Exorciſta, eorum fal-
ſitatem demonſtrando rationibus ſuperius ad-
dudis, & perſuadendo adſtantibus, ut pro cer-
to credant damnatorum animas in inferni car-
cere detineri, non in noſtris domibus; & ani-

mas purgatoriis flammis deſtinatas , ſi quando
facultatem habent apparendi, ſtatim reſponde-
re interroganti eas, ſuamque neceſſitatem ex-

ponere, nec amplius redire, niſi forté una adhue
vice, ut gratias agant de ſubſidio illis per ſacras

preces delato; multôque minùs redire ad mole-

ſtiam afferendam, & perturbandos habitatores; ſi
vero Dominus domus, vel illius habitatores obſti-
XV 2 na⸗

708 Methodus liberandi

nato animo fidem habere vellent huiusmodi men- tl
daciis à demone excogitatis, non expedit ulterins
rocedere; quia dum ipſi non obediuntExorciſtæ,
led potiùs adverſantur, nunquam concipient eam
fidem, quam neceſſariam eſſe diximus, ut certò dia-
bolus expellatur. elat
el Geru

Tertiò diſponat Exorciſta habitatores ad conci- Ienn
piendam firmam loci liberationis fiduciam prop- q, eget
ter infinitam bonitatem Dei, & ejus promiſſa, qui- Mdinm ien
bus ſuum nobis ſpopondit patrocinium & auxilium kdrka emltn

Aernn in

inhl

contra diabolicas infeſtationes, & propter autho- earigntint
ritatem hac in re ſanctæ Eceleſiæ traditam. N c

tis imaginem extolli, & omnes domeſticos illam 1 nieicun

ſequentes, & parvæ ſupplicationis adinſtar litanias
recitantes ad illud domicilium contendere, quod
magis infeſtatur à diabolo: ubi abſolutis precatio-
nibus ſurgens Exorciſta capite cooperto inpoteſta-
tis ſuæ argumentum magna fide & poteſtate ei
muneri accomodata, quo nunc fungitur, pronun-
ciet præceptum: lnn

lgie iyint

.— . .. . mdetd de
His peractis expediet Chriſti in cruce penden- iu

0

Ntum Celtvento⸗
ones uN al
AN Dominumnt
un huunige at

In nomine IEſu Chriſti ego N. ut ejus miniſter, Nlelkegſtal
& ſervuslicèt indignus impero tibi & vobis exe- Iigueementi⸗
crandi dæmones, ut ſtatim ex hac domo diſceda- felnitla al
tis, nec ad illam moleſtandam amplius redeatis: flis npr Exo

In nomine Patris, & Filii, & Spirits ſan ti, Amen. Ir anlii,

Deinde magna liberationis peractæ certitudine
domicilium illud atque alia aſpergat aquà luſtrali,
confirmatisque in fide habitatoribus, traditisque
opportunis monitis diſcedat, Quid-

erti Nri

1 1 gn
oanoltils pe
tgrigi
nlundurinps pe
Ihnx, iique

itt

thiinge
on elitg
Relillint,
n cgen
dinnsltet.

8
4

ditatorsun.
iclin n
Gls ronſegte
Cb ,auriin
yrcheraute.
tlian.
turntkten
Ntsbackeln.
Conscäehais

4
W

beſtias à vewationibus dæmoxis, 709⁹

Quidquid de domuum liberatione diximus,
intelligendum pariter eſt & exercendum in beſtia-

rum liberatione. Diſponatur Dominus, vel illarum
cuſtos ad deteſtanda ſua peccata etiam per ſa-
cram & accuratam confeſſionem, & præſertim

illa, quæ fortè in illarum beſtiarum cura commiſe-
rit, vel diebus feſtis ſervilia opera exercendo,
vel rerum caducarum curam debitæ ſpirituali-

um, ſuæque animæ ſollicitudini anteponendo. E-

rudiatur item, ut dictum eſt, in fide, & fiducia.
& cuùm bene eruditus fuerit, vexXatas illas belluas
liberare aggredietur hoc præcepto.
Ego N. JEſu Chriſti, & ſanctæ Eccleſiæ mini-

ſter impero tibi, & vobis, execrandi dæmones!
quotquot eſtis, ut ab his animalibus ſtazim diſce-
datis, maleficium omne in illorum noxam elabo-

ratum deſtruendo, naturalésque illorum opera-
tiones nunquam amplius impediendo, neque eo-
rum Dominum aut cuſtodem ampliùs perturban-
do. Fugite igitur ſpiritus nefarii, ſicuti vobis im-
pero. In nomine Patris, & Filii, & Spiritüs ſan-
di, Amen.

Ppoſteà beſtiæ & ſtabula aqua luſtrali aſpergantur,

alidque præmunientia adhibeantur remedia.

Verum in nulla alia liberatione labores ſuos
utilius impendet Exorciſta, quaàm ſi ſolvere co-
netur ea maleficia, quæ matrimoniis nocent. In
hujusmodi faſcinis permittitur déemoni major

nocendi libertas originalis peccati cauſa, quod

transfunditur in nos per generationem carnalem,
ut D. Thomas, aliique Theologi obſervarunt.
L Xy 3 . Hu-

—

71 0% Mlethodus liberandi &c.
Hujusmodi maleficiorum ſigna videri poterunt eo

Kinm⸗
orum 1igr n
apud Morales, qui de his ſatis ſuperque agunt. n ſcnn
Quando igitur pareat, mala in conjugibus orta eſſe u 1tp
4dæmone, perſuadeatur iis, ut deteſtentur omnia n-’
crimina, quæ forté inter ſe admiſiſſent, ſive ante, Un bo 4
ſive poſt matrimonium contractum, & præſertim len e
abominentur finem illum, quem multi inprimis e00 n
ſpectare ſolent in connubiis jungendis, nimirum enie, ſe
libere ſatisfacere libidini, nec interim dirigunt obine hn,
matrimonium ad finem debitum, & ſupernatura- .
lem, nempe vel ut ſanctius vivant in illo ſtatu, vel —
ut prolem obtineant, quæ Deo ſerviat, & cœleſtes (NN
ſedes repleat. Utatur igitur Exorciſta verbis Ar-
changeli Raphaélis ad Tobiam, ut demonſtret hos N W
errores, curétque, ut à ſponſis piis precationibus H
& pœnis voluntarié ſuiceptis deleantur; deinde nint ⸗
eos erudiat in fide, ùt dictum eſt, & maxime cone- We. l dies
tur eis apertum facere, & perſuadere poteſtatem, insnn
quam conjuges invicem habent in ſua corpora, OrGnnit
datam illis eſſe à Chriſto per Sacramentum ade rgG
magnum, quale eſt matrimonium, & ſi ipſe peccata ume N Q
omnium malorum cauſam tollant, DEum non am- . P beg
pliùs permiſſurum eſſe dæmoni hanc poteſtatem, e
quam hactenus ei permiſit Tandem poſtiquam ite- Epontnnins:
ratis actibus eos ad liberationem recte diſpoſue- ret G
rit, poterit præceptum ſic efformare. D Sltln Wes
Ego N. Chriſti, & Eccleſiæ miniſter poteſtate, Wescber der
4 DEO mihi tradita, cum Exorciſtæ ordinem iu- Feunttem:
ſceperam „ venio contra te, ſpiritus immunde, urt⸗ Se
qui contendis impedire matrimonium ab ipſo lang h
DEO inſtitutum ad finem adeòô ſublimem, & im- Aiiiao
. . 5UO.

pero

en nlinin
Dgenlis,tunn
inerin digt
, Elyemn.
tirilolun,
nit, Korgts
Uiſlrertie/r⸗
Ennhrshos
Nfüinhes
iülennfi
Nl Nruntm.
Etuns tln
erir uanle
Ceecgenn 0
nkiſſetenn
Donm.

1 H
gune Wefin

n gafgu
,tele i⸗
matt.
nioiken 1
noſten D

timmiut,

I⸗

Actus Baptiſmi Parvulorum. 711

pero tibi in nomine JEſu Chriſti, ut omne male-
ficium contra hanc creaturam ſadum ſtatim de-
ſtruas, & absque ulla mora diſcedendo tecum fe-
ras omnes diabolicças immunditias, quas aliquo mo-
do in hoc corpus intuliſſes, ita, ut creatura iſta
libera & ſana remaneat perinde, ac ſi nunquam à
te moleſtata fuiſſet. Sic igitur tibi impero & omni-
bus aliis, quotquot adeſtis ſpiritus execrandi. In
nomine Patris, & Filii, & Spiritüs ſancti, Amen.

CAPUT SECUNDUM.

Actus Baptiſmi Parvulorum.

I. Sacerdos. Quo nomine iſte infans eſt vocandus?

Wie ſoll diſes Kind heiſſen?

patrinus reſpondet N.

Der Gevatter antwortet, ſprechend:
4 N. v. g. Joannes, Eliſabeth.
2. Sacerdos. N. Quid petis ab Ecoleſia DEI?
N. Was begehreſt du von der Kirchen
GOttes?

Reſpondet Patrinus: Fidem.

Antwort: den Glauben. G
3. Sacerdos. Fides quid tibi præſtat:
Was gibt dir der Glauben?

Reſpondet Patrinus: Vitam æternam.

Antwort: Das ewige Leben.
4. Saoerdos. Si igitur vis ad vitam ingredi, ſerva

2 ſonnet) mandata; diliges Dominum DEum tuum cxX toto
20 n ,

X V4 cOr⸗

. ſul
772 Actus Baptiſmi Parvulorum. 09
. V 14
corde tuo, & ex tota anima tua, & ex tota mente luche c
tua; & Proximum tuum ſicut teipſum. rohhie itoc
Notet Sacerdos, quod infra in attu Baptiſmi de ma- un ſet⸗

ribus in maſeulino genere dicitur, de fæmellis dicendum eſtotinin
eſſe in fœminino. aeer
Deinde ter exſußfet leniter in faciem infantis, 8& pten Cni
dicat ſemel: Exi ab eo (velab ea] immunde ſpiritus, Neitlernh

& da locum Spiritui ſancdo Paraclito. ſusclndu
Poſtea dextro pollice faciat ſignum crucis in fronte z.

& pectore infantis, dicens: accipe ſignum crucis tam e aen
in fronte † quàm in corde † ſume fidem cœleſtium Pwru’ ci
Præceptorum, & talis eſto moribũs, ut templum ianiſoln
Dei jam eſſe poſſis. ilir Cnriki3
Cremus. L S nenoeerd
PReces noſtras, quæſumus, Domine clementer erDeum ul
exaudi: & hunc electum tuum N.electam tuam) Kum homeni 5
cxrucis Dominicæ impreſſione ſignatum ſignatam) teni tet
perpetua virtute cuſtodi, ut magnitudinis gloriæ recepit, u n⸗
tuæ rudimenta ſervans, per cuſtodiam maſidato- Aunne rnmer
rum tuorum, ad regenerationis gloriam pervenire loige gams
mereatur. Per Chriſtum Dominum noſtrum, ecteatran 1
Amen. nelnobene
Deinde imponat manum ſuper caput infantis, G& ibueheth nei
dicat: 4ðð eN Nwnine
Oremus. Cunli, ainntu
Q Mnipotens ſempiterne DEUS, Pater Domini hb Ehin p
noſtri) Es U Chriſti, reſpicere dignare ſuper Deitkinut m
hunc famulum tuum N (famulam tuam) N. quem i, in
¶ Quam) ad rudimenta fidei vocare dignatus es: om- 14
nem cæcitatem cordis ab eo (ea) expelle: diſrumpe eeeim
Omnes laqueos ſatanæ, quibus fuerat colligatus “
(col- eut: te⸗

nlyn

1, I
eipſin
Aigt⸗
Cſennlin

lee

rin iiß
nonnttfin
elio.
tn tiße
ſgnumanmitn
fenanelin
n Nrkennin

Ackus Baptiſmi Parvulorum. 713

(colligata) aperi ei Domine, Januam pietatis tuæ,

ut ſigno ſapientiæ imbutus (imbuta) omnium cupi-
ditatum fœtoribus careat, & ad ſuavem odorem
præceptorum tuorum lætus (lIæta) tibi in Eccleſia
tua deſerviat, & proficiat de die in diem. Per
eundem Chriſtum Dominum noſtrum. Amen.

Deinde Sacerdos benedicat ſalem: qui ſemel bene-
dictus alias ad eundem uſum deſervire poteſt.

Benedidtio ſalis.
Xorcizo te, creatura ſalis, in nomine DEl Pa-
tris omnipotentis † & in charitate Domini no-
ſtri Eſu Chriſti † & in virtute Spiritus ſancti †.
Exorcizo te per Deum vivum † per Deum verum †
per Deum ſandum † per Deum † qui te ad tu-
telam humani generis procreavit, & populo ve-
nienti ad credulitatem per ſervos ſuos conſecrari
præcepit, ut in nomine ſanctæ Trinitatis efficiaris

ſalutare Sacramentum ad effugandum inimicum.

Proinde rogamus te, Domine Deus noſter, ut
hanc creaturam ſalis ſanctificando ſanctifices † &
benedicendo benedicas † ut fiat omnibus accipien-
tibus perfecta medicina, permanens in viſceribus
eorum, in nomine ejusdem Domini noſtri JEſu
Chriſti, qui venturus eſt judicare vivos & môr-

tuos, & ſæculum per ignem. N. Amen.

Deinde immittat modicum ſalis benedictis in os in-

fantis, dicens.

N. Accipe ſalem ſapientiæ : propitiatio ſit tibi
in vitam æternam. . Amen.

Sacerdos: Pax tecum. N. Et cum Spiritu tuo.
”M CAe-

714 Acus Baptiſmi Parvulorum.

Oremus.
DEus Patrum noſtrorum, Deus univerſæ condi- Domie
tor veritatis, te ſupplices exoramus, ut hunc ““
famulum tuum N. (Jamulam tuam N.) reſpicere
digneris propitius, & hoc primum pabulum ſalis
guſtantem, non diutius eſurire permittas, quo mi-
nus cibo expleatur cœleſti, quatenus ſit ſemper ſpi- Zene
ritu fervens, ſpe gaudens, tuo ſemper nomini ſer- Mit 3
viens. Perduc eum (eam) Domine quæſumus, ad nn
novæ regenerationis lavacrum, ut cum fidelibus Coünnn

tuis promiſſionum tuarum æterna præmia conſequi rln
mereatur. Per Chriſtum Dominum noſtrum. “
. Fiinen Gin
N. Amen. A Meſ, ) l⸗

Exorcizo te immunde ſpiritus, in nomine Pa- Mngtttene
tris, † & Filii, † & ſpiritũs ſancti † ut exeas, & encumchrito
recedas ab hoc famulo Dei N. (famula Dei N.) Cin fieiin le
ipſe enim tibi imperat, maledicte, damnate, qui d futen, cn /
pedibus ſuper mare ambulavit, & betro mergen- h
ti dexteram porrexit. ONecinhen
Ergo, maledide diabole, recognoſce ſententiam uncrl Ete
tuam, & da honorem Deo vivo, & vero, da ho- Wehmcum,
norem ESU Chriſto, Filio & Spiritui ſancto: & cgasckte piri
recede ab hoc famulo Dei N. (amula Dei N.) quia ge luſobo⸗
iſtum (iſtam) ſibi Deus, & Dominus noſter E- u lm De
ſus Chriſtus ad ſuam ſan ctam gratiam & benedicdio- lnmentiwrtu
nem, fontémque Baptiſmatis vocare dignatus eſt. Galtim Abatr
Mic pollice in fronte ſignat infantem, dicens: Us el ilerrivo
Et hoc ſignum ſanctæ crucis † quod nos fronti mimihm ada
ejus damus, tu maledicte diabole, nunquam aude- lm ommhne
as violare. Per eundem Chriſtum Dominum no- mötelrehen
ſtrum. N. Amen. erher
Mox imponit manum ſuper caput infantis, . rr Ennit:ien
. 16

lnn

eleliſti,
erorrhin
wun Mi
hermitufni.
enhͤftietg
enhernnit.
ecelin 1
Ur elnr cſt
weniconet
un Nkun⸗
AWne
garneX
ede, Aonti
, Elkeneeſr⸗
l 4
Smen
lbe
inus hnle⸗
unbeket
3.
en,lit
d
ge, den
Mond

Actus Baptiſmi parvulorum. 71 5

. Ternam ac juſtiſſimam pietatem tuam depre-
*cor, Domine ſancte, Pater omnipotens, æterne
DEus, auctor luminis, & veritatis, ſuper hunc fa-

mulum tuum N. (Jamulam tuam N.) ut digneris

eum (eam) illuminare lumine intelligentiæ tuæ,
munda eum (eam) & ſanctifiea; da ei ſcientiam ve-
ram, ut dignus (digna) gratiâ Baptiſmi effectus
(effedta) teneat firmam ſpem, conſilium rectum,
doctrinam ſanctam. Per Chriſtum Dominum no-
ſtrum. B. Amen.
Poſtea Sacerdos imponit extremam partem ſtole ſu-
per infantem, & introducit eum in templum, dicens:
N. Ingredere in templum DEl, ut habeas par-
tem cum Chriſto in vitam æternam. g. Amen.
Cum fuerint Eccleſiam ingreſſi, Sacerdos procedens
ad fontem, cum ſuſceptoribus conjundtim clara voce
dicit:
Redo in Deum Patrem omnipotenten Creato-
rem cæli & terræ Et in Efum Chriſtum, Fi-
lium ejus unicum, Dominum noſtrum. Qui con-
ceptus eſt de Spiritu ſancto, natus ex Maria Vir-
gine: paſſus ſub Pontio Pilato, crucifixus, mortu-
us & ſepultus. Deſcendit ad inferos tertia die
reſurrexit à mortuis. Aſcendit ad cœlos, ſedes ad
dexteram DEl Patris omnipotentis, Inde ventu-
rus eſt judicare vivos & mortuos. Credo in Spiri-
tum ſanctum: ſanctam Eccleſiam Catholicam; San-
dorum communionem: remiſſionem peccatorum:

carnis reſurrectionem: & vitam æternam, Amen.

Ater noſter, qui es in cœlis: ſanctificetur no-

mnen tuum: adveniat regnum tuum: fiat volun-

tas

1

716 Aus Baptiſmi parvuolorum.

tas tua, ſicut in cœlo & in terra. Panem noſtrum

quotidianum da nobis hodie: & dimitte nobis de-
bita noſtra, ſicut & nos dimittimns debitoribuis
noſtris: & ne nos inducas in tentationem; ſed li-
bera nos à malo, Amen. S=

Vel germanice dicat:

Sprecht mit mir den Chriſtlichen Catholiſchen

Glauben, ſamt dem H. Vatter unſerꝛc.
Je glaub in GOTT Vatter, allmaͤchtigen
O Schoͤpffer Himmels und der Erden. Und in
JEſum CHriſtum, ſeinen einigen Sohn unſeren
HErrn. Der empfangen iſt von dem Heil. Geiſt,
gebohren aus Maria der Jungfrauen. Gelitten
unter Pontio Pilato, gecreutziget, geſtorben, und
begraben. Abgeſtiegen zu der Hoͤllen, am drit⸗
ten Tag widerum auferſtanden von den Todten.
Aufgefahren zu dem Himmlen, ſitzet zu der Rech⸗
ten Gottes des Allmaͤchtigen Vatters. Von dan⸗
nen er kommen wird, zu richten die Lebendige und
die DTodte. Ich glaub in den Heil. Geiſt. Ein
heilige allgemeine Chriſtliche Kirchen. Gemein⸗
ſchafft der Heiligen. Ablaß der Suͤnden. auf⸗
iſtehung des Fleiſches. Und ein ewiges Leben,
men.

Vaͤtter unſer, der du biſt in dem Himmlen.
Geheiliget werde dein Nahm. Zukomme
uns dein Reich. Dein Will geſchehe, wie im
Himmel, alſo auch auf Erden. Gib uns heut g
unſer taͤgliches Brod. Und vergib uns unſere
Schulden, als auch wir vergeben unſeren

Schul⸗

4 iitei
eſen Ce
Shel Talck n
leneuer Veun

ullcher Spruc

ſ esſehdonne⸗
Gne) Mfenne
yſerund Hei
N 0
Eelgru iondon
llnſcalig ſe i

ulnee

4 Ma
(itnie
eünn ine
dtuioner

Actus Baptiſimi Parvulorum. 117
Schuldigeren. Und fuhre uns nicht in Verſu⸗
chung. Sondern erloͤſe uns vom Übel, Amen.

Deinde ad cireumſtantes, qui infantem deferunt, S
comitantur, ohſervata perſonarunm conditione qua-

litate modeſte ſtando ſequentem facit exhortationem.

Chriſtliche Ermahnung an die Ge—
vattern, und andere Unbſtehende, vor dem
heiligen Tauff.
ANdaͤchtige in Chriſto dem HErrn. Dieweil wir
bey diſem Chriſtlichen und Gottſeeligen Werck
des Heil. Tauff in dem HErrn verſammlet ſeyn,
ſollen euer Lieb und Andacht ſich wol erinneren des
herrlichen Spruchs unſeres liben HCrren Iſu Chri⸗
ſti: es ſey dann ſpricht er bey dem H. joan. am 3. Ca-
Pitel) daß einer widerum gebohren werde aus dem
Waſſer und Heil. Geiſt, ſo kan er nicht eingehen in
das Reich GOttes. Urſach, dann nach St. Pauli
Gezeugnuß ſeynd alle Adams⸗Kinder, wie klein, jung,
und unſchuldig ſie ſcheinen, in Suͤnden empfangen,
und gebohren, ja auch von Natur Kinder des
goͤttlichen Zorns, dieweil alle in Adam, ihren er⸗
ſten Vatter, geſuͤndiget haben, und mit der Erb⸗
ſund befleckt ſeynd, und alſo zum ewigen Leben un⸗
tauglich erfunden werden. Demnach wird diſes
ſunge Kind hier fuͤrgeſtellt, und zu dem H. Tauff
bereit, damit es aus dem Stand der Suͤnden, und
ſuͤndlicher Unſauberkeit, zu dem Stand der Gna⸗
den und Chriſtlichen Gerechtigkeit kommen, ja auch
fuͤr ein lebendiges Glid Chriſti, und fur einen rech⸗
ten

718 Actus Baptiſmi Parvulorum.

ten Erben des Himmel⸗Reichs angenommen und
gezehlt werde. Dieweil aber diſes ſchwache Kind
Kind ſolche groſſe angebottene Gnad GOttes in
diſem unvermoͤglichen Alter nicht erkennen noch
bekennen kan, ſoll erſtens euer Lieb und Andacht,
und ſonderlich ihr Gevatteren, ermahnet ſeyn, daß
ihr an ſtatt diſes Kinds euer Hertz zu dem all⸗
maͤchtigen GOtt wendet, und mit ungezweiffletem
Glauben betrachtet, daß Chriſtus JEſus, agller
Welt Hehland diß heilige und nothwendige Sa⸗
erament des Tauffs ſelbſt hat eingeſetzt, und mit

ſeiner gnadenreichen Verheiſſung gezieret und ver⸗
ſiglet, als er nemblich durch Ezechielem ſeinen

Propheten vorgeſagt, er wolle ein rein Waſſer
uͤber ſein Volck ausgieſſen, und ſie rein machen von
allen ihren Unreinigkeiten. Und meinen Geiſt, ſagt
er, will ich euch geben, und will machen, daß ihr in
meinem Gebott wandlet, und dieſelbe vollbrin⸗
get.
Zum anderen ſollt ihr andaͤchtig zu Hertzen
fuͤhren, daß die obgemeldte Gaab und Gnad von
diſem Kind nichts anderes erforderet, dann daß es
mit der Zeit daſſelbige danckbar leiſte, was ihr
Gevattern an ſeiner ſtatt ernſtlichen allhier ver⸗
ſprechen und verheiſſen werdet: als nemblich, daß
es dem boͤſen Feind, und aller ſeiner Hoffart und Wer⸗

cken widerſage und widerſtrebe. Item, daß es fuͤr und

fuͤr bleibe und verharre bey dem rechten Chriſtlich⸗
Catholiſch und Apoſtoliſchen Glauben,/ welchen Glau⸗
ben es auch ſonderlich uͤben und erzeigen ſoll, mit dem
Gebett in dem Heil. Vatter unſer, und mit dem

Gehorſam in den Heil, zehen Gebotten, Nicht II

weni⸗

1 hel. Witer
ſelihen leri
, d Neren ,l
iſcten vodae
da Nechen hie
Nahitrlch ſt
ſſden udtenach
en leben Werw

Uen.

nnen,
6 ſnei
1 alnn
Pundk
ohcetigni
eN

Upesrefen

AEie

, Nnde
ſſk, Ni

Altus Baptiſmi Parvulorum. 719

ger haben ſie auch zu erwegen, und wohl zu beher⸗
tzigen, daß nicht allein der Tauffer mit dem Ge⸗
taufften, ſondern auch der Tauff⸗Goͤtt, oder Ge⸗
vatter mit dem Tauff⸗Kind, ſambt deſſen wahren
Eltern, geiſtlicher Weiß befreundet werden, alſo
daß ſie ſich mit Recht nicht zuſammen verheyrathen
moͤgen, ja auch nach geſchehenen Heyrath widerum
geſchiden werden muͤſſen. Inſonderheit aber erfor⸗
deret euer Ambt und Pflicht, daß ihr euch diſes
Kinds, im Fall es nach empfangenen Tauff uͤber

kurtz oder lang aus Zulaſſung Gottes ſeiner natuͤr⸗

lichen Eltern durch den zeitlichen Todt beraubt
wurde, getreulich annehmt, es auf die Forcht
Gottes, Zucht, und Chrbarkeit anweiſet, und
haltet, damit, wann es zu ſeinen verſtaͤndigen Jah⸗
ren kommen wird, ſeiner Keuſchheit wahr nemme,
die Gerechtigkeit lieb habe, und vor allen Dingen
das Heil. Vatter unſer, den H. Engliſchen Gruß,
Chriſtlichen Glauben, und die zehen Gebott fleißig
lerne, und deren ſich embſig gebrauche, damit es
nach ſeinem und euerem Zuſagen, ſo vor GOte
und der Kirchen hie geſchehen, wider des Teuf⸗
fels Reich ritterlich ſtreitten, und ſtandhafftig uͤber⸗
winden, und alſo nach diſem ſterblichen Leben, ſambt
allen lieben Auserwaͤhlten die Cron der ewigen
Freud und Seeligkeit erlangen moͤge. Damit
aber ſolches geſchehe, und wir alle neben diſem Kind
die gnadenreiche Krafft, und Wuͤrckung des Heil.
Tauff haben, und in uns empfinden moͤgen, ſo
laſſet uns demnach mit gebogenen Knyen und demuͤ⸗
thigen Hertzen ſammentlich ſprechen ein andaͤchtigen
Vatter unſer, und Ave Maria.
Bap-

720 Adtus Baptiſmi Parvulorum.

Baptizans & S& circumſtantes genuflectunt, & reci-

tant ſecretò, Pater noſter, Ave Maria.
Luibus SS ſurgunt, baptizans, auteguam
da 4 baptiſteriunn dicat:
Eworcismus.
Xorciz0 te, omnis ſpiritus immundc, in no-
mine Dei Patris omnipotentis † & in nomine
IEſu Chriſti Filii ejus, Domini & Judicis no-
ſtri & in virtute Spirits ſancti † ut diſcedas ab

hoc plaſmate Dei N. quod Dominus noſter ad
templum ſanctúm ſuum vocare dignatus eſt, ut

fiat templum Dei vivi, & Spiritus ſanctus habi-
tet in eo. Per eundem Chriſtum Dominum no-
ſtrum, qui venturus eſt judicare vivos, & mortu-
os, & ſæculum per ignem. g. Amen.
Poſted Sacerdos extremo digito accipiat de ſaliva
oris ſui, ο tangat aures & nares infantis: tangen-
do verò aurem dextram & ſiniſtram dicat:

Epheta, quod eſt adaperire: Deinde tangat na-
res dicens: in odorem ſuavitatis, & ſubdit: tu au-
tem effugare diabole; appropinquabit enim judi-

cium Dei.
Poſteaà interrogat baptizandum, nominatim dicens:
N. Abrenuntias ſatanæ:
Widerſagſt du dem boͤſen Feind?
Re ſpondet Patrinus: Abrennuntio.
Ich widerſag.
Et omnibus operibus ejus:
Und allen ſeinen Wercken?
v. Ich widerſag.
Et omnibus pompis ejus?

Und aller ſeiner Hoffart?

n

Ku
Arenumn i
n dene

Ceunten l
1.Golc de
hepſfer Hon
(Ctedo,
ti ine
Donioumaotttn

Guce duer.

C, n

iten ſor/

1l. 6
Creismpritt

(ſhoiemincto

den eraumm, 4

eernam

Wuiih

n d
Pereir Cret 4
nſ ſtrgi

Uni Aa

Unte

ini
Urin

fun

nmuncearn
Kinin
E Acdenr.
UtCieesn
